valde habitamꝰ a vobis:cũ in medio nfri ſitis:
Icaq; ſub maledictiõe eritꝭ:⁊nõ deficiet de ſtirpe
vr̃a ligna cedẽs:aquaſqʒ cõpoꝛtãs in domũ dñi
dei mei.Qui rñderũt.ſunciatũ eſt nobis ſᷣuis
tuis ꝙ ꝓmiſiſſet dñs deꝰ tuꝰ Moyſi ſuo ſuo:v
traderet vobis oẽm terrã iſtã:⁊ diſꝑderet cũccos
hitatoꝛes eiꝰ:timuimꝰigit᷑ valde:⁊ ꝓuidimꝰaia
bus nr̃is:vro terroꝛe cõpulſi:⁊ h̊ ↄſiliũ iniuimꝰ.
nũc aũt in manutua ſumꝰ:qð tibi bonũ ⁊ rectũ
videt᷑fac nobis.Fecit ̊ Joſue vt dixerat⁊ libera
uit eos de manibo filioꝝ iſrael:vt nõ occiderent᷑.
Hec oia habẽtur Joſue.ix.Circa quã hiſtoꝛiam
q̃runt᷑ duo.Et pᷣmo vtrũ iſti gabaonite peccaue
rint in tot mẽdacijs.⁊ claruʒ eſt ꝙ ſic ᷣm oẽs ex⸗
poſitoꝛes ſacre ſcripture ſuꝑ Joſue.ix.ca.et cla⸗
re patʒ ex pᷣcedẽtibo.lõ em̃ licet dicere mẽdaciuʒ
ct ꝓ ſalute coꝛꝑis:tñ qꝛ iſti erãt ĩfideles ⁊ venerãt
vt ſe ſubderẽt legi filioꝝ iſrael ⁊ cultui:vt ifra pa
tebit:⁊ fecerũt ad ↄſeruatiõeʒ vite coꝛꝑalis ⁊ etiã
ſpũalis:ſũt ſᷣm qͥd excuſabiles:non tñ ĩmunes
oĩno a pccõ:qð patet exeo ꝙ puniuit eos Joſue
in ceſiõe ⁊ poꝛtatiõe lignoꝝ ⁊ aque.
Ecuũdo q̃rit᷑:vtꝝ filij iſrael bñ fecerint nõ
8 occidẽtes eos ꝓpt᷑ ꝓmiſſiõeʒ factã ⁊ iura
mẽto firmatã.Et pᷣmo arguit᷑ tripliciter
ꝙ debeant eos occidere.Fũdamẽtũ pᷣmũ eſt dei
pceptio. Nã pᷣceperat eis deꝰ ꝙ occiderẽt oẽs ha
bitatoꝛes illiꝰ cerre: vt habe᷑ Nume.xxxij. Iẽ q;
nõ facerẽt fedus cũ illis Nũe.xxxiij.Et iõ tale iu⸗
ramẽtũ factũ cõtra dei pᷣceptũ nõ debuit ſeruari
nec ꝓmiſſio.d.in malis.xxij.q.iiij. Scðo.qꝛ iu⸗
ramẽtũ ⁊ ꝓmiſſio fuit ↄditiõalis.ſcʒ ſi gabaoni⸗
te nõ erãt ð habitatoꝛibo terre ꝓmiſſiõis:q̊ nõ de
buit ſeruare deficiẽte ↄditione. Juramẽtũ em̃ cõ
ditiõatũ nõ obligat nõ exiſtẽte ↄditõe.xxxij.q.viij
c.non ſolũ.⁊ extra ð cõ.appo.c.verũ.Et extra de
iureiu.c.ꝑuenit.el.ij.vñ dicit ſeneca in li.ð bene/⸗
ficijs.ꝙ ad hoc vt homo teneat᷑ facere qðᷣ ꝓmi⸗
ſit requirit᷑ oia imutata ꝑmaneãt. Tertio ar/
guit᷑. Nã gabaonite doloſe ⁊ ꝑ mẽdacia eos dece
perunt: vt patʒ Joſue.ix. Fraus aũt ⁊ dolꝰ ali⸗
cui patrocinari nõ debet.xxx.q.j.c.dictũ.extra de
reſcrip.c.ex tenoꝛe. In ↄꝛiũ eſt veritas.ſ. debue
rũt ᷣuare iuramẽtũ ⁊ ꝓmiſſiõeʒ filij iſrael:vt pa
tet in.c.inter cetera.S.ſed cum hijs bominibus.
et in c.innocẽs.xxij.q.iiij.⁊ idẽ dicit Ambꝛoſiꝰ in
li.de officijs.Et b̊ tenẽt oẽs doct.eccleſie ſupꝑ Jo⸗
ſue.ix.c.et ꝓbatur in littera dicti c.vbi dici᷑. Ju⸗
rauimꝰeis in noie dñi dei iſrael:⁊ idcirco nõ poſ
ſumꝰ eos ↄtingere:reſeruent᷑ ̊ vt viuãt:ne ↄtra
nos ira dni cõcitet᷑ ſi piurauerimꝰ. Periuriũ ãt
nõ icurrit᷑ niſi ex trãſgreſſiõe iuramẽti obligato⸗

rinecira dei zcicat niſi Ppe ills q eillcitü ſerl.
ergo iuramẽtũ iſtud fuit puãdũ.Et bᷣ triplici rõ⸗

ne. Pꝛimo qꝛ gabaonite venerũt ad Joſue:volẽ
tes cultui dei iſrael ſubijci:vt ptʒ ex vbis eoꝝ cũ
dixerũt. Uenerũt ſerui tui in noie dei tui.ex mira
culis em̃ q̃ audierãt feciſſe deũ ꝓ filijs iſrael cre/
diderãt ipᷣm eſſe veꝝ deũ celi ⁊ terre:⁊ deſideraue
rũt ad fidẽ eiꝰvenire ꝑ fedꝰineundũ cũ filijs iſrł.
2 ſic nõ ſolũ venerũt ex timoꝛe: ſed etiã ex amoꝛe
dei.pᷣceptũ aũt dei de intfectiõe habiratoꝝ terre
ñ videbat᷑ ↄtra eos currere:qꝛ datũ erat ꝓt᷑ ma
liciã ⁊ obſtinatiõeʒ in malis habitãtũ in terra il⸗
la.vñ Joſue.xj.c.dicit᷑ de obſtinat. Dñi em̃ ſnia
fuerat:vt indurarent᷑ coꝛda eoꝝ:⁊ pugnarẽt cõ⸗
tra iſrael ⁊ caderẽt:⁊ nõ mererent᷑ vllã clemẽtiaʒ
ac perirẽt.Ex q̊ patʒ ꝙ gabaonite meruerũt cle⸗
mentiã:nec currebat ↄtra eos ſnia dei.Scðᷣa rõ

qre debuit h̊ͥ iuramẽtũ ſeruari ẽ ex ꝑte filioꝝ iſrra

el.licʒ em̃ Raab meretrici feciſſẽt pactũ exploꝛa⸗
toꝛes ꝙ ſaluaret᷑:vt habetur Joſue.ij.illud fuit

pactũ ꝑticulare:bᷣ aũt pactũ ⁊ iurametũ qð fece/
rũt ſilij iſrrael gabaonidꝭ fuit ðᷣmuʒ iuramẽtuʒ cõ

mune:qð oẽs filij iſrael fecerũt extraneis gentib⸗
Et ideo ſi fregiſſent ̊ iuramẽtũ ⁊ ꝓmiſſiõem ga
baonitas occidẽdo:fuiſſet diuulgatũ ꝑ terraſ in
circũitu:⁊ reputati fuiſſent filij iſrael infideles:⁊

iuramẽti tranſgreſſoꝛes:in magnũ ſcãdalũ illiꝰ
populi.⁊ ꝑ ↄſequẽs in irreuerẽtiaʒ ⁊ blaſphemiã

dei:cuiꝰ dicebant᷑ peculiarꝭ populꝰ a deo electꝰ.
Et ideo ad hoc vitãdũ ſeruãduʒ fuit iuramẽtuʒ.
Tertia ratio accipit᷑ ex ꝑte dei:q ꝓnus ẽ ad miſe⸗
rãdum.p.cxliiij.⁊ ideo credẽduʒ eſt ꝙ Joſue ex
familiari ↄſilio ðᷣ i moꝛtẽ illoꝝ coꝛꝑalẽ mutauit
in ciuilẽ.am ſeruitꝰ moꝛti cõparat᷑.ff.de regu.
iur.l.ſeruitutẽ.vt ſic ð mẽdacijs ſuis punirẽtur:
et iuramẽtũ ſeruaret᷑: qð de moꝛte coꝛpoꝛali eis
nõ inferẽda intelligebat᷑.Et ꝙ dñs hãc ſniaʒ ap⸗
ꝓbauerit patet ex b: Joſue eundo ad pugnan
duʒ in ſubſidiũ gabaonitarum dñs dixit ei. In
manꝰtuaſtradidi illos.ſ.oppugnatoꝛes gabao
nitarũ:vt habet᷑ Joſue.x. Iteʒ patʒ ꝑ hoc ꝙ ꝓpter
afflictionẽ iniuſtã gabaonitaꝝ factam ꝑ Saul:
fames facta fuit in terra iſrael trib annis:⁊ ſep
tẽ viri de ſtirpe Saul fuerũt crucifixi ad pᷣceptũ
dei:vt habet᷑.ij. Regũ.xxj.Et ex his ſolutum eſt
pᷣmũ argumẽtũ ð pcepto dei.Ad ſcðm argumẽ
tuʒ rñdet᷑:ꝙlicet in locutõe pᷣmaria cũ gabaoni
tis facta fuerit mẽtio ⁊ interrogatio:ſi erãt de ter
ra ꝓmiſſiõis:tñ in iuram̃to nõo fuit appoſita ali

qua ↄditio. Et dato ꝙ fuiſſet poſita:tñ exq̊ͥ vole

bãt credere in deũ ⁊ cultui eiꝰ ſe ſubijcere debue⸗
rũt ſeruare iuramẽtũ nõ occidẽdo eos:rationib
pᷣdictj.Ad tertium dicendũ:ꝙ fraus et dolus ꝓ⸗
pꝛie oꝛdinant᷑ ad malũ fineʒ. Mendacia aũt et

fictiones gabaonitaꝝ licet eſſent mala de ſe ta⸗

mẽ oꝛdinabant᷑ ab eis ad bonuʒ finem ſcʒ ad eo
rũ ſalutẽ coꝛpoꝛalẽ ⁊ ſpũaleʒ:vt patet ex pᷣdictis:
2 ideo nõ debuerũt occidi ꝓpter boc.Et hoc tenet

Fe

Zuguſug 7

Pord riade⸗
antu ſ
ſunido
jcepitde
ciſed micack
ſiömeteminken.
ſi1 ob rii di
gaco Kpeo lo
nid Diminmtlu
er vrdict Gal
guimü deteſtokan
limedace; ei/
nicacsbichal
hü micoriuſt?d
gunceka rol
guit be midee
rcad becdiche
lacüetinoꝛe d
dict Potooꝛe
s. Sarlotuqu⸗
remidaal P⸗
Moꝛs boim m⸗
venficatüeſtq,
ſoöet veritas:n
delinterra⸗ ſät
midaociüſundar
miſeruo ülud ,
fbo ntat vllo⸗
lbil eryj⸗Tnos⸗
hi diuttetmaac̃
ls 6ad Epbe ii
Midacälodtmin
ſo Pco iide
ſus ditate 20d
deoverarols al
ſmgo. Poreſt⸗
ſcatiois q: ſind
(demin midae
tloqoiono dee
nopoſſumdia
Püboies ſumt
Nwoqz iicdict
Scrihtüctenn
Atipudichacis
t miocii l
lingua eß eſt .
Roconis Dictt
ſo qcazain
Mer maliciity
farlingua en
ynoꝛſus iſt
6 Guis in co:
MWomoꝛtifero
Venenſodoꝛe 3

lngfan

illaife,

mpi⸗
4 oſbere
bis ora
tudermin
nlut⸗
rdgaue
icüfligift,
cnigamote
ubimopin
manpen
uümemnl
1, düchſi
7 pognuriro/
knidmitg,
Eeimeruerürce
udei Schan
Agefloptin
npagichln
eiz Ausfut
Mumiigöſee
Giramimo

muntsennh

pciſtüengs
Gügtenalin
N middesn
ͦ ſäcniͤls
mrblapbemi
us adeo ca,
gfutiumanz.
ſomwsizoſnle⸗
cke Poſeer
ngalt mumuit
miädengn.
ſuss unti:
onrecpongles
disbirſnige
noMα£
disinra
Guumnnz 0od
ggbocgee⸗
ang Sanl:
rwamnisſh
ckiasehen
dis ſoltomet
ſon ne
Mnaci hanl
ronidide
eltnohpinal
S
inmnmnnn
oemonid
wnin obte
,min deſeni,

immſcl,

Fohlum

glo. Augu.ſuꝑ Joſue.ix.⁊ x.c.?⁊ Nicolaus de Ty
ra ſuper Joſue.vy.
Pars tercia de mẽdacij deteſtatione. F
Uantü ſit deteſtabile mẽdaciũ:patet di
q ſcurrẽdo ſacrã ſcripturã. Nã Exodi.xxiij
86Spcepit deꝰ dicẽs. õ ſuſcipies vocẽ men
dacij:ſed mẽdaciũ fugies.Et Leui.xix.ſcriptũ ẽ.
Nõ mẽtiemini:neq; decipiet vnuſquiſq; ꝓximũ
ſuũ.⁊ Job.xiij.dicit᷑. Nũquid indiget deꝰvr̃o mẽ
dacio:vt ꝓ eo loq̃mur dolos.Et psS.xj.dicit da⸗
uid.Diminute ſũt vitates a filijs hoiuʒ.? Pꝛo⸗
uer.vj.dicit Salomõ.Serx ſunt q odit dñs:et ſe
ptimũ deteſtat᷑ ania eiꝰ.ſ.oculos ſublimes:⁊ lin

guã mẽdaceʒ ⁊c.Et.x.eiuſdẽ libꝛi diẽ᷑. Qui mẽtit

mẽdacijs:hic paſcit vẽtos.⁊.xiij.c.icerũ ait. Uer⸗
bũ mẽdarx iuſtꝰ deteſtabit᷑:impiꝰ aũt cõfundit ⁊
ↄfundet᷑.? Pꝛouer.xix.dicit. Pꝛinceps qͥ libent᷑
audit vᷣba mẽdacij:oẽs miniſtros habʒ ipios.⁊
xx.c.ad hec dicit. Oppꝛobꝛiũ nequã in hoĩe men
daciũ:et in oꝛe idiſcipliatoꝝ aſſidue erit.et Ecci.
xx.dicit᷑. Potioꝛ eſt fur qᷓ; aſſiduitas viri mẽda⸗
cis. Scriptũ quoq; ẽ Eccłiaſtici.vij. Noli ama⸗
re mẽdaciũ. Pꝛouer.enim.xx.dicit Salomon/
Moꝛs hoim mẽdaciũ ſine honoꝛe.Sed heu:qꝛ
verificatũ eſt qð ꝓphetatũ eſt Oſee.iiij.ca.vbi ðꝛ.
Mõ eſt veritas:nõ eſt miſericoꝛdia:nõ eſt ſciẽtia
dei in terra. Nã maledictũ homicidiuʒ:furtũ:et
mẽdaciũ ĩiundauerũt ſuꝑ terraʒ.Tu vo popule
mi ſerua illud Eccłliaſtici.iiij.c. Non cõtradicas
vᷣbo vᷣitac vllo mõ. Dicit em̃ ideʒ ſapiẽs eiuſdẽ
libꝛi.xxvj.Lres ſpẽs odit aia mea:pauperẽ ſuꝑ
bũ:diuitẽ mẽdacẽ:⁊ ſenẽ fatuũ ⁊ iſenſatũ.? Pau
lus ad Ephe.iiij.nos exhoꝛtat᷑ dicẽs.Deponẽtes
mẽdaciũ:loqͥmini veritatẽ vnuſqᷣſq; cuʒ ꝓximo
ſuo.⁊ Jaco.iij.dicit᷑. Nolite mẽdaces eſſe aduer⸗
ſus vᷣitatẽ. ⁊ ad Roma.iij.dicit Paułꝰ.Eſt aũt
deꝰ verax:oĩs aũt homo mendax.id eſt peccatoꝛ
ſm glo. Poteſt etiã ĩtelligi ð mẽdacio falſe ſigni
ficatiõis.qꝛ ſi nõ cauemꝰ a mulctiloqᷣo: facilit᷑ in
cidemꝰin mẽdaciũ. Pꝛouer.x.vbi dicit. In mul
tiloquio nõ deerit pccm̃. Item cũ des ſit veritas:
nõ poſſumꝰ dicere veritatẽ:niſi auxilio dei.⁊ iõi
qᷓ;tũ hoĩes ſumus ꝓni ad mendaciuʒ. Ad Cot.
quoq;.iij.c.dicit ideʒ apłs.Nolite mẽetiri inuicẽ.
Scriptũ eſt em̃ Apoc.xxij.Foꝛis canes ⁊ veneti/
ci ⁊ ipudici:ac idolis ſeruiẽtes: ⁊ oĩs q amat⁊ fa
cit mẽdaciũ. Mẽdax aũt ideo dicit᷑ veneficꝰ. q̃a
lingua eiꝰ eſt moꝛtifera: ſicut lingua aſpidis et
dꝛaconis.Dicit em̃ auicẽna i li.ð venenoſis aĩa⸗
libo ꝙ q̃daʒ aĩalia habẽt linguas moꝛtiferas ꝓ/⸗
pter maliciã ⁊ venenoſitatẽ hũoꝛis in eis dſant;
ſicut lingua ſerpentis: dꝛaconis: ⁊ canis rabidi.
cuiꝰmoꝛſus ẽ ſũme venenoſus.lingua aũt aſpi⸗
dis qᷓ;uis in coꝛpoꝛe viuent ſerpẽtj plena ſit ve⸗
neno moꝛtifero: ſeparata tamẽ a coꝛpoꝛe ⁊ deſic
cata:venenũ ſi pᷣſens fuerit ꝓdit. Naʒ in pᷣſentia
veneni ſudoꝛẽ pꝛũpere cõſueuit. Uñ talis ligua
vtilis ?⁊ pficua iter theſauros regios reputat᷑.Et

ſimilit᷑ ad ꝓpoſitũ noſtrũ dicere poſſumꝰ:ꝙ lin⸗
gua mẽdax ꝓpt᷑ moꝛtiferã maliciaʒ in ea latẽtẽ ⁊
dñantem:multos inficit:moꝛdet ⁊ occidit. Hec
aũt maledicta lingua iſtrumẽtuʒ diaboli et gla

diꝰ iniqᷣtat:habens venenuʒ aſpidũ inſanabile

ſi ꝑ iudiceʒ iuſta pena extraheret᷑ ꝛ amputaret a
viuẽte teſte falſo:⁊ aduſtione exiccaret᷑: ꝓpt᷑ exem
plũ iuſte vindicte multoꝝ eſſet ſanatiua. Sʒ qꝛ
modo regẽtes fouẽt tales mẽdaces ⁊ defendunt
atq; tributꝭ deuicti extrahere ⁊ deſiccare eoꝝ lin
guas negligũt.ideo tot moꝛtifera et inſanabilia
vulnera inocẽtitbo infligere nõ metuũt. Sʒ licet
quãdoq; nõ puniant᷑ ab homie:deꝰ tamẽ vltoꝛ
maloꝝ:eos ñ ꝑmitcet ipunitos:ſʒ ad tartareos
mittet cruciatꝰ.Omnes etiã mẽdaces eterna feli
citate pᷣuabit.aʒ Apocali.xxij.dicit᷑. Nõ intra/
bit in eã.ſ.celeſtẽ hierm:aliqͥd coinqͥnatũ vł faci
ens aboiationẽ vel mendaciũ Nõ ſolũ aũt ex ſa
cra ſcriptura deteſtabile apparet mendaciũ:ſed
etiã ex iure canonico. vt hr̃ in c.mihi aũt.⁊ i c.in⸗
cauti.⁊ in c.ome.xxij.q.ij.⁊ in c.ſi qͥs.xj.q.iij. Jðo
Amb.in q̊dã ſermõe:⁊ hr̃ in c.cauete.xxij.q.ij.ðt.
Cauete fratres mẽdaciũ qꝛ oẽs qͥ amãt mẽdaci⸗
um filij diaboli ſũt.Hiero.q̃̊ʒ ↄ Rufinũ ait. Pi
thagoꝛe pᷣceptũ fuit poſt deũ veritatẽ colenda:q̃
ſola hoĩes deo ꝓxios facit. Tulliꝰ etiã in.iij.ðᷣ of
ficijs inqͥᷣt. Tollẽdũ eſt in rebo cõtrahẽdis oẽ mẽ
daciũ.et Areſt.iiij.Ethi.ait. Ueraxlaudãdus eſt
vbiq;.ſed mẽdax vituꝑandus.Uñ legit᷑ i croni⸗
ca de nug phoꝝ c.xxviij.ꝙ Areſtoteles introga
tus qͥd fenoꝛis acqᷣrãt mẽdaces:inquit.vt qͥtiẽs
vera loquant᷑ nõ credat ies. —H
Uaãuis aũt ſit veꝝ qð dicit Terẽtiꝰ ĩi an⸗
q qQria. ca.iij.ſ.hoc tꝑe Obſequiuʒ amicos:
veritas odium parit:tñ debemꝰ ſeruare
p̃ceptũ qð ponit autoꝛ libꝛi de foꝛmula honeſte

vite. ca.ij.di. Nõ recedas a vero.et ca.v.eiuſdẽ li⸗

bꝛi inqͥt. Nihil tibi interſic an affirmes an iures
de religione ac fide agi ſcias vbicunq; de vitate
tractat᷑. Ait em̃ Iſið.in li.ij.ſoliloqᷣoꝝ.ca.xxxiiij.
Oẽ mendaciũ pctm̃ eſt.neminẽ g̊ mentiendo fal
las.nec aliud loq̃rꝭ ⁊ aliud anio teneas.nõ alið
dicas ⁊ aliud facias.Ad veritatẽ etiã dicendã in
ducunt leges ciuiles:⁊ ad ſeruãda q ꝓmiſſa ſũt
Pꝛimo ꝙ debeat dici veritas maxie in teſtimo
nijs ꝓferẽdis:habet᷑ in.l.eos.C.ð ꝓbatiõibo.⁊ in
l. et quia.ff.de interroga.act.⁊ in.l.nullũ.C.ð te⸗
ſtibo. ⁊ in.l.j.C.de libel.famo.et.C. de penis.l.de
curione.ibi ðꝛ.ꝙ dicẽs veritatẽ laudẽ maximaʒ
⁊ pᷣmiũ ↄſequet᷑. Oꝛego.q̃ in paſtoꝛali.c.xxvj.in
q̃t. Nihil eſt ad defendẽdũ puritate tutius:nihil
ad dicẽdũ veritate facilius.Uñ ſcriptũ eſt in.l.j.
C. ſi vt ſe ab heredi.abſti.ꝙ fidei vᷣitas vᷣboꝝ ad
minicula nõ deſiderat.Econtra vo eſt de falſita
te. Unde Richar.poeta in li.de nuptijs.ca.xxvij
öt. Eſt laboꝛ in labijs mendacia cõpoſiturꝭ. Ue
ra locuturis non laboꝛ vllus ineſt. Quãuis er⸗/
go verum ſit quod inquit Laſnocdortzo ini de

Bermo

amicicia. ſq plerũq; moleſta eſt veritas:tñ ſem

debemꝰ veritatẽ dicere. Et debemus ſeruare il

lud qð ait Quintilianꝰin li.declamationũ:inqͥ/

—

ens. Uiro foꝛti pᷣſertim ⁊ innocẽti nihil facere cõ

uenit q̊d negandũ ſit.et hoc inqᷣc declamatciõe.ij.

qͥ iteꝝ ait declamatiõe.x. Mag oder mẽdaciũ

cũ ſile vero eſt. Mõtcanariꝰ q̊ʒ in luna celeri con

tra mẽdaciũ inqt. Mlłc fidẽ pauca adimũt mẽ⸗

dacia.Ex qͥb apparet ꝙ non bñ loquit᷑ autoꝛ li

bꝛiqᷓ e Caphilus ca.ij.dicẽs. Crede ꝙ intduʒ

mulc mẽdacia ꝓſũt. Et qnq; nocet oĩa vera lo⸗
qui. Licet em̃ mẽdaciũ ꝓſit ad vtilicatẽ tꝑalẽ:tñ
nocet q̊ ad eternã. Itẽ male loquit᷑ aucoꝛ libꝛi qͥ
ðꝛ Facetꝰ.ca.ij.di. Eſto veridicꝰ:falſum qũq; lo

quarj.Nã ſꝑ verũ dicere credo nephas. Hec em̃

eſt falſa ſnia vt patet ex pᷣcedẽtibꝛ. Medacia em̃
nõ ſolũ ernaliter puniunt᷑:ſed eciã tꝑaliter ꝑ ius

ciuile.vt hr̃.ff.qð cum eo.il.ſed et ſi.S.j.⁊.ff.de ⸗

ba.i.cũ ð indebito.in glo.ſuꝑ vᷣbo.indebiti.⁊.ff.

ad.l.adqᷣ.l.inde neraciꝰ.S.penul.et ibi glo. et.ff. de
rei vendica.l.finali.i glo.finali.⁊ hr.C.cõmunia

vtriuſq; iud.l.ſi cũ paterno.in glo.ij.⁊.ff.de fide⸗
iuſſoꝛibo.l.ſi dubitet᷑.S.j.Et mendaciũ doloſum
mag punit᷑ qᷓ; ꝑ ignoꝛantiã factũ.ff. ò act.em.l.
iulianꝰ.S.qð aũt.in glo. Uñ dicit᷑ mẽdacia ñ
debent remanere ipunita.ff. de hijs qͥ no. infa.l.
debuit.⁊. C.de accuſatio.l.accuſatõis.⁊.ff.de rei
vẽ.l.fi. Puniunt᷑ qͥʒ mẽdacia a deo ꝑ moꝛtẽ coꝛ⸗

poꝛalẽ.vt patuit de anania et ſaphira qͥ moꝛtui

ſunt ꝓpter mẽdaciũ:qͥbs dixit Petrꝰ Act.v. Cur
tẽptauit ſathanas coꝛ veſtꝝ mẽtiri ſpũiſctõ ⁊c̃.⁊
ſtatim expirauerũt. Siłr Dañ.xiij.duo ſenes qᷣ
falſo accuſauerũt Suſannã: ꝓpter falſũ teſtimo
niũ lapidati ſunt a populo. Pꝛouer.xx.ſcptũ eſt
Suauis eſt homini panis mẽdacij.ſ.in pᷣſenti.
poſtea.i.in alia vica implebit᷑ os eius calculo.i.
duriſſima punitione. S

D ſeruãdas q̊ʒ ꝓmiſſiones ⁊ fidem datã
a erxhoꝛtant᷑ iura ciuilia.vñ.ff.ð pac.l.j.in
ncipio ðꝛ:ꝙ nihil tã cõgruũ eſt fidei hu

mane q; ea q inter eos placuerũt ſeruare. Et.ff.
de oſti.pecu.l.j.in pᷣnci.ſcriptũ eſt. Gꝛaue eſt fidẽ
fallere.et in.l.cũ venderẽ.ff.loca.ðᷣꝛ.Bona fides
exigit vt id qð ↄuenit fiat.et.C.de nõ nũerata pe

cu.l.generaliter.ſcptũ eſt. Nimis indignum eſſe

iudicamꝰ qð qᷣſq; ſua voce dilucide ꝓteſtatꝰ ẽ in

firmare.Salomõ q̊ʒ Pꝛouerbᷣ.xxviij.dicit. Uir

fidelis multũ laudabit᷑.et Tulliꝰin.j.de officijs
ca.x.dicit. Fundamentũ iuſticie eſt fides ac con⸗
uentoꝝ cõſtãtia ⁊ veritas. et li.ij. eiuſdẽ oꝑis.ca.
iij etiã inqᷣt. Nulla res vehemẽtiꝰrẽpublicã ↄſer⸗
uat q; fides. Ideo Ouidiꝰ.j.de arte amãdi inqͥt
Reddite depoſitũ:pietas ſua federa ſeruet.Nul
la em̃ eſt maioꝛ hois glia qᷓ; in ꝓmiſſis firma fi
deiitas.hinc nanq; magna laus ac honoꝛ et pᷣci

pua laudatio. O miſerabilis moderna etas O

doleda hoĩm cõditio. Ubi nunc xpᷣianoꝝ fides.
vbi vicinoꝝ fidelicas.vbi mercatoꝛũ legalitas.

Quod dare nolueris:nulli ſpondebis amico.
Dedecet hoc cũctos:pᷣcipueq; bonos.

xXxXIX

Nunchijs lachꝛymoſis tꝑib nõ nuda:nõ ſolen
nis ꝓmiſſio: nõ teſtes:nõ iuramẽta:nõ libꝛi:nõ
inſtrumẽta valẽt vt ꝓmiſſa attendant᷑. O infide
les ⁊ ꝑuerſe anie:pfecto vos eſtʒ detioꝛes paga⸗

nis q vitã er᷑nã nõ expectabant:et tñ potiꝰqᷓ; fidẽ

datã fragerẽt moꝛti ſe expoſuerũt.ſic fectt Mar
cus attiliꝰ regulus vt refert Tulliꝰ in.iij.de offi⸗

cijs.⁊ Ualeriꝰ li.j.? Aug.v.de ciui.dei. Sed ecõ

tra faciũt multi xpᷣiani młta ꝓmittentes et nihil

attẽdentes.⁊ ꝓpter hoc ꝓcedit ꝙ vnꝰ nõ credit al

teri. Ait em̃ Oꝛaciꝰ epłaꝝ li.ij.epła.ij. Multa fi/

dem ꝓmiſſa leuãt.et Ouidiꝰ in.iij.de faſtis ait.
Tarda venit dictis difficiliſq; fides.

Et Catho in ſuis documentis ꝓpter hoc inqᷣt.

NRem tibi ꝓmiſſam:certam ꝓmittere noll.
Rara fides ideo qͥa multi multa loquunk.
Igeo Jacobo Beneuẽtanꝰca.xix.ſui libꝛi inqᷣt.
Si quid ꝓmiſſum fuerit tibi ſuſcipe raptim
Mens a ꝓpoſito nam reſilire potet.
Et.xx.ca.eiuſdẽ oꝑis dicit
Qui ſpõdent multa:ſoluere pauca ſolẽt.
Et ibidem S

Cũ ſpondes aliqͥd:manus ilico verba ſequat᷑.
Auget em̃ meritũ qui cito ſoluit ideem.
Et Ricb.in li.ð nuptijs.ca.xxxvij. Quis bonꝰ
abſq; fide. Iſti ̊qͥ ñ ſeruãt fidẽ oibo ſũt exoſi. Ait
em̃ Marcialis cocꝰ li.vndiq; ſuſcepto.ca.ij.
Sponſio res vana:ſponſio verſatilis aura

Noli ſpondenti fidere digne nimis.

Et iõ vᷣſificatoꝛ fabulaꝝ Eſopi fabła.xxxj.inqͥt
Expedit in fido non irritare fidem.

Et Ouidiꝰin li.iiij.de ponto.epła.x.exhoꝛtans
ad fidelitatẽ ſeruandam ait.

Qulis laboꝛ eſt:puram nõ temerare fidẽ.
Sed fidelitatẽ iſtam raro habẽt ſocij in regno

vel dñatu.Ait em̃ Lucanus in..

Nulla fides regni ſocijs:oiſq; poteſtas
Impatiens cõſoꝛtis erit.

Similiter li.x.⁊ fi.idem inqᷣt de militiby:in qᷣb⸗
ſepe inuenit᷑ infidelitas.

ulla fides: pietaſq; viris qͥᷣ caſtra ſequunt᷑.
Uenaleſq; manus:ibi fas vbi maxia merces.

Similiter auari habent paucã fidelitatẽ. Uñ
Juuenalis.li.j.ſatyra.iij.ait.

Quantũ quiſq; ſua numoꝝ ſeruat in archa.

Taãtũ habet ⁊ fidei
Sed ð hijs ifidelibo iueniunt᷑ młti faciẽtes qð

inqᷣt autoꝛ in li.de moꝛibo medicoꝝ.ca.iiij. di.

Cũ dolet infirmus ꝓmittit pᷣmia multa.

Ceſſat ꝓmiſſum cum doloꝛ ipſe perit.

Nolite ̊ vos ita facere.ſed ſeruate illud qð in⸗

qͥt autoꝛ ł li.de foꝛmula honeſte vite ca.ij. dicẽs.

Cũ ↄſideratiõe ꝓmitte:⁊ pleniꝰ qᷓ; pmiſerꝭ pᷣſta.
OQð intelligẽdũ eſt de reb honeſtj. Ait em̃ mbᷣ.

li.iij. de offi.ca.xij. Unuſqͥſq; nibil ꝓmittat inbo
neſtũ:qð ſiꝓmiſerit tolerabiliꝰ eſt ꝓmiſſum nõ

L 060*1

nereihfuchee
cvio ijcoar⸗
efcimpisen
ticrrv)
glorled focbor
ſtson deo?
nrinfuturog

(nape
denonoꝛdeco⸗

Cognoſcerillu.
renes:g do vnic

epobakopinie
cognoſcutcogte

gaſkiriſſug Be
cogtatöes non
fentſicogirotoe
ſalacttmn Bo
duplerelt cogni
giröedemone

i Zliaeſt cogan

tus ſennaliäſt
cognoſcunkint
cq re do. Ettu
lure ſepeloquu
la lnrellgit dian
tudinisloqnst

Onatlcpinct.

nöirecerdſ
hoͤſcireſecretat
ſermoneinqgt.
itus boisqin⸗
Ghoſcitſecreta.
tooꝛ materis d
las vyt pbat Tl
Po di vitjar.x
Cbicludtqy
mraſolo deo g

ſödti vthf

taſuntocolisd
deus corgenfo
ſiͤe ſctüͦeſt

Jobq; ſullib

leo? nullatele

leluſttficeg ai

rclij diclt.
Rarakpenul)
nbvst vnue
ecgetlä ad

Mnttſeſee

Gmantn Ufis
nigediſe
Wognin

mmagniſte
ennni lbin
lank Oifi⸗
iinm gagn
nporbcſti
rſfer er
Beniidofi⸗
lde Seled
Nirmmsanb
wni gautal
ndeigts gt
ſiͤes

3erdeinc,
nunennt.
ubeunnt
ni li⸗
Chekagam
hort,

wa ſei.

ncbs anie.
onos.
dradaſegnst.
riten.
Wri; Doisdons

koiſüraoſi Zi

ſuleptoi
Maalss
lnubla nnine

.
mlarabonans

naneſdi.
e ociute
nj.
weeſas

demlittncn

un guni.
nanamnetdes.
kifalni U

wv ine n

foktſtinns
putnul
ſeE ,
uni 65
mrui dich,
tan d
Iminmritt/
Gommiſun⸗

Folium

facere q; facere quod turpe ſit. Iſido. q̊ʒ in ſolilo
quijs li.ij.ca.xxxv.ait. In malis ꝓmiſſis reſcin⸗
de fidẽ.im pia em̃ eſt ꝓmiſſio q̃ ſcelere adimplet᷑.

et in ca.xxxvj.eiuſdẽ libꝛi inqͥt. Nõ ſis in vᷣbis fa⸗
cilis:ſed fac bonũ qð ſpopõdiſti.Oðdð ſi ⁊ vos ege

ritis:coꝛã deo ⁊ hoibo habebic gr̃am in pᷣſenti vi
ta ⁊ in futuro głiam ſempiternã Ad quã ꝛc.

Feria qnta poſtterciã dñicaʒ in q̃drageſima
de nono ⁊ decio pᷣcepto decalogi Ser. xxx. J

VOna faciteſtu

b dia veſtra. Hiere. vij.? in epłla occur
rentis ferie. Dicit deus Hiere.xvij.
Pꝛauũ eſt coꝛ hoĩs ⁊ iſcrutabile qͥs

cognoſcet illud. Ego dñs ſcrutãs coꝛda ⁊ ꝓbãs
renes:qͥ do vnicuiq; ſᷣm oꝑa ſua. Quib verbis
repꝛobat᷑ opinio q̊ͥrundã qͥ dixerũt ꝙ demones
cognoſcũt cogitatiões hoĩm:ꝓbãtes ꝑ dictũ Au

guſti.xij.ſuꝑ Geñ.ad lr̃am q dicit. Mali angeli
cogitatiões nouerũt.qꝛ młta pᷣdicũt q̃ nõ pᷣdice⸗

rent ſi cogitatões nõ nouiſſent. Sed hec opinio
falſa eſt ᷑ᷣm Bonauẽ.⁊ Rich.in.ij.di.viij. NHam

duplerx eſt cognitio. Una certitudinis.et tali co⸗
gnitiõe demones nõ pñt ↄſciẽtiarũ ſecreta rima

ri. Alia eſt cognitio ↄiecturalis q̃ eſt ꝑ aliq̊s mo⸗
tus ſeu ꝑ aliq̃ ſigna ext᷑ioꝛa:ex qͥb cõiecturaliter
cognoſcunt᷑ interioꝛa.l.naturalẽ.S.in hijs.ff.de

acq.re.do.Et tali cognitiõe demones pᷣnoſtican
tur ⁊ ſepe loquunt᷑ vera de interioꝛibo coꝛdis.Et

ita intelligit dictũ Auguſt. Uñ de cognitiõe cer⸗
titudinis loqᷓns idẽ Augꝰ. in li.ð eccleſiaſtic/ do⸗
gmatib: inqt. Int᷑nas cogitatiões aie diabolũ

nõ videre certi ſumꝰ. Multo aũt minꝰ põt vnꝰ
hõ ſcire ſecreta coꝛdis alteriꝰ.vñ Augꝰ.in q̊dam

ſermone inqͥt. Nemo ſcit qͥd agat᷑ in boiĩe niſi ſpi
ritus hoiĩs qᷣ in ipſo eſt. Utꝝ aũt angeli boni co⸗
gnoſcãt ſecreta. licet Hermes in li.quẽfecit ð q̃t
tuoꝛ materijs dixerit ꝙ ſic:tñ in ↄtrariũ eſt veri

tas vt ꝓbat Tho.in.j.ꝑte ſũme.q.lvij.⁊ ĩ.ij.ſcri⸗

pto. di. viij.ar.v. et oẽs theologi in.iiij.ſen.di.viij

UVbi ↄcludũt ꝙ cogitatiões intrinſece cognoſcũ

tur a ſolo deo ꝓpꝛia vtute. Ipſi em̃ nihil eſt ab⸗
ſcõditũ vt hr̃ ad Heb.iiij.vbi ðꝛ.Oia nuda ⁊ aꝑ
ta ſunt oculis dei. Et.j. Johᷣis.iij.ðꝛ. Maioꝛ eſt

deus coꝛde nr̃o ⁊ oĩa nouit.et.xxxij.diſt.c.erube⸗
ſcãt.ſcpᷣtũ eſt. Secretoꝝ cognitoꝛ ⁊ iuderx eſt deꝰ.

Job qʒ ſui libꝛi.xlij.ca.ait deo. Scio qꝛ oia po⸗

tes ⁊ nulla te latet cogitatio. Et Ecci.vij.ðꝛ.Nõ

te iuſtifices añ deũ:qꝛ agnitoꝛ coꝛdis ipſe eſt.Et
Ps.xciij.dicit.Oñs ſcit cogitatiões hoĩm.Et.j.
Parabł.penul.ſcribit᷑. Omnia coꝛda ſcrutat᷑ do⸗
minus ⁊ vniuerſas mẽtiũ cogitatiões intelligit.

Seneca etiã ad Lucillũ inqᷣt.Quid ꝓdeſt aliqͥd

ab hoie eſſe ſecretũ.nihil deo clauſum eſt:ipſe co

gitationibo nr̃is interuenit.ſic interuenit dico vt

nunq; inde diſcedat.Ex quibo omnibus depᷣhẽ
dimus quãta ſit illoꝝ fatuitas qͥ gaudẽt delin⸗

4

TXVI

quẽtes ab hominibus nõ videri: nec cogitãt de⸗

um oim ſecretoꝝ oĩmq; coꝛdiũ eſſe inſpectoꝛem
Unge et poeta Ouidiꝰ in.iiij. Hetha.ait.Aſpi/
ciunt oculis ſuperi moꝛtalia iuſtꝭ. Et ideo bene

*

in hoc ſermone tractabimus de duobo vlcimis
pꝛeceptis decalogi:in quibo ꝓhibetur voluntas
animi inoꝛdinata. Unde duas tm̃ ↄſideratiões
faciemus. Pꝛima erit de nono pᷣcepto. Secun⸗

dicunt verba ꝓpoſita Bona facite ⁊c̃. Qua ex re

da erit de decimo. HH
Pars pꝛima huius ſermonis:vbi ponit᷑ ex⸗
poſitio noni pᷣcepti. R

Irca declarationeʒ iſtoꝝ pᷣceptoꝝ ar⸗
c guunt qdam ꝙ male loquit᷑ Auguſti
nus ſuꝑ illa vba Pſalmiſte Lex dñi
immaculata.vbi inqᷣc. Lex.ſ.vetus ꝓ/
hibet manũ non animũ.qð expᷣſſe videt᷑ falſum

ex hijs duobo pᷣceptis:in quibus ꝓhibet᷑ concu/
piſcentia mala animi. Reſpondet᷑ ̃m ulexã. de
ales in. iij.pte ſũme.in tractatu de nono ⁊ decio

pᷣcepto.q.iiij.et Petrũ Johᷣis ſuꝑ Matthᷣ.v.ca.
ꝙ verũ eſt legẽ etiã veterẽ ꝓhibere malã cõcupi⸗
ſcentiã coꝛdis.Unde dicit Augꝰ.in li.ↄtra Fau⸗
ſtũ.ꝙ pene omnia que monuit ⁊ docuit ſiue pᷣce
pit chꝛiſtus inueniunt᷑ etiam in veterib libꝛis.
Sed quia non bene intelligebant iudei:aperu⸗

it illa dñs in euangelio quod eſt ſuꝑabundans

ipſi legi in generalitate phibẽdi ⁊ expᷣſſione. et ſic
Auguſtini verba intelligunt᷑ vbi ſupꝛa.vicʒ ꝙ;
lex non ꝓhibet ita expꝛeſſe ⁊ clare omnes malas
coꝛdis cõcupiſcentias:nec eas ita ſtricte repᷣmit
ſicut euangelium.X autẽ concupiſcẽtia animi
mala ꝓhibeat᷑ a lege veteri:declarat apoſtolus
ad Rom̃.vij.di.Concupiſcẽtiã neſciebã eſſe pec⸗
catum niſi lex diceret.Non cõcupiſces. Et Ecci

xiij.dicit ſapiens. Fili poſt cõcupiſcentias tuas

non eas. Non ſolum aũt ꝑ legem ſed etiam per
paganos ꝓhibita eſt cõcupiſcẽtia. Unde ureſto
teles.ij. Poli.ca.iiij.inquit.⁊ Hagis opoꝛtet cõ/
cupiſcentias regulare q; ſubſtãtias.et Oꝛaciꝰin
epłis inquit. Sperne voluptates:nocʒ apta do
loꝛe voluptas.et Tulliꝰ in arte veteri li.j.in ꝓhe
mio ait.Ceca ⁊ temeraria eſt dñatrix animi cu⸗
piditas. IJdeo Ouidiꝰ in.j.de remedio amoꝛis
dicit.Dãnoſas hoĩies nõ cõcupiſcite curas.Con
cludendũ eſt ergo ꝙ concupiſcentie male animi
maleq; cogitationes multũ deo diſplicent. Uñ
Pꝛouer.xv.dicitur. Abominatio dñni cogitatio
nes male.Et Sap̃.j.dicit᷑. Peruerſe cogitatões
ſeparant a deo.et Pꝛouerbᷣ.vj.ſcriptum eſt.De
us odit coꝛ machinãs cogitationes peſſimas.
Et Eſaie.j.inquit deus. Auferte malum cogita
tionum veſtraruʒ ab oculis meis.Et.lv.ca.eiuſ
dem libꝛi inquit.Derelinquat impius vias ſu⸗
as:et vir iniquus cogitationes ſuas.et Hiere⸗
mie.iiij.ca.iteꝝ.Uſq; ait quo moꝛabunt᷑ in te co
gitationes noxie.Et Zacha.j.ait.Conuertimini

de vijs veſtris et cogitatiõib veſtris peſſimis.

Bermo

et Mattb.ix. dixit xp̃s phariſeis.Quid cogitat
mala in coꝛdib veſtris.
Eg ſciendũ eſt ̃m Tho.in.ij.ſnĩaꝝ diſt.
8 xrxix.ij. ar. et in.iiij.diſt. ix.art.iiij. ⁊.j.ij. q.

—

in tractatu de diuiſionibo pcti ꝙ triplex eſt cogi⸗
tatio. Una eſt nature:qñ qͥs cogitat ea ad q̃ na⸗
turalit᷑ inclinat᷑.vt ſi qͥ ſitiens cogitat de potu:
aut grauatꝰſomno cogitat de doꝛmitõe ⁊ hmõi
et in talibo cogitatiõibo non eſt pctm.qꝛ ex hijs qͥ
inſunt a natura nec laudamur nec vitupamur
ij. Ethi. Scðda cogitatio ðꝛ gfe:cũ qͥs cogitat bñ
facere.et hec eſt bona ⁊ meritoꝛia cogitatio ⁊ in⸗
fundit᷑a deo in aia nr̃a:vt inqt Augꝰ in li.de pᷣ/⸗
deſtinatiõe ſctõꝝ.Tercia cogitatio eſt culpe:qñ
qs cogitat de pctõ aliqͥ.et hoc põt fieri aliqñ me
ritoꝛie:vt cũ qͥs cogitat pctã ſua vt de ipſis cõte/⸗

rat᷑ ⁊ doleat.ſicut faciebat Eʒechias dicẽs illud

qð hr Eſaie.xxxviij.ca. Recogitabo tibi oẽs an⸗
nos meos in amaritudine ale mee. Silr eſt me
ritoꝛia talis cogitatio qñ hñs pᷣdicare vel ofeſſi⸗
ones audire de pctis cogitat vt cognoſcat q̃lia
ſint:moꝛtalia vel venialia:vt poſtea poſſit ea de

teſtari vel punire.Aliqñ cogitatio pcci eſt venia

le pctĩ:qñ qͥs cogitat deillis cũ aliqli delecta⸗
tione:nõ tñ ex ꝓpoſito nec ex deliberatiõe.ſed po
tius ex q̃dã ſurreptiõe.nõ em̃ eſt tũc pctĩñ moꝛ⸗
tale ſed veniale ti:vt dicit lex.ð ales in.iij.ꝑte
ſũme ſuꝑ hoc pᷣcepto.⁊ Augꝰ.ſuꝑ Beñ.ſõ ſolũ
aũt eſt pctm veniale cogitatio talis cũ aliq̃li ſen
ſualitate.ſed etiã q̃libet tẽptatio carnis cũ eiꝰ cõ⸗
motione:bſᷣm mgĩm in.ij.diſt.xxj.et ibi dñs Bo⸗
nauẽ.in q̃ſtionibo lr̃alib.Qñq; aũt talis cogita
tio eſt pctm̃ moꝛtale:vt qñ qͥs cogitat talia pctã

cũ cõſenſu deliberato ⁊ delectatiõe ac cõplacẽtia
pcti moꝛtalis.Et qᷓ;uis nõ ſequat᷑ actꝰeñ volun

tas depꝛauat᷑ ⁊ maculat᷑ interiꝰ.vñ dicit glo.ſu⸗

per Leui.xxv.Cogitatiões ⁊ delectatiões qᷓ;uis

nõ cõpleant᷑:apud deũ ꝓ facj habent᷑ ⁊ puniun

tur. ꝓptea graue ꝑiculũ iminet hijs qͥ nullã con

ſcientiã ſibi faciũt de cogitatiõibo turpibo ⁊ imũ⸗
dis. Idcirco ſeruandũ eſt illud NHiero.ↄſiliũ ad

Demetriadẽ vᷣginẽ di.Oiĩim opeꝝ ⁊ cogitationũ

tuaꝝ ſpecłatoꝛẽ tuũ deũ crede. Ideo caue neqͥd
loq̃rꝭ aut cogites qð oculos diuine maieſtat of
fendat. 10
y Tauit poſſit noxias cogitatiões declia⸗
re:aliq̃ vob remedia tradere volo. Pꝛi⸗
mũ g̊ remediũ eſt exercitatio:aut ĩ lectiõe:aut in
oꝛõne:aut ĩ coꝛꝑali occupatõe.vñ Hiero.ad ſal
uiniã ſcribẽs inqͥt. Sꝑ in manibo tuis diuia ſit
lectio ⁊ taʒ crebꝛe oꝛõnes vt oĩm cogitationũ ſa⸗

gitte qͥbo adoleſcẽtia ꝑcuti ſolet:huiuſcemodi cli

peo repellant᷑. Et idem ad Ruſticũ monachũ.⁊
hbr de ↄſe. di. v. c. nunq;. dicit. Sꝑ aliqͥd boni faci
to vt diabolus te inueniat occupatũ.Et ad De⸗
metriadẽ virginẽ iceꝝ ait.Nec ideo tibi ab opere
ceſſandũ eſt qꝛ deo ꝓpicio nulla re idiges.ſed iõ

ilxxv. ar. viij.et Alex.de Ales ĩi.ij.ꝑte ſüme

cũ oibo laboꝛandũ vt ꝑ occaſionẽ oꝑis nil aliud
cogites niſi qðᷣ ad dñi ꝑtinet ſeruitutẽ. Dicit q̊ʒ
NRich.i.iiij.ſen.diſt.xxvj.ar.iij.q.ij.q moꝛbo caxr/⸗
nalis ↄcupiſcẽtie efficacius põt tꝑariꝑ exercitiũ

meditationũ ⁊ affectionũ ſpũaliũ ⁊ deguſtatio⸗

nẽ celeſtiũ ac macerationẽ coꝛꝑis qᷓ; ꝑ mr̃fimoni
alẽ ↄcubitũ.X aũt cẽptatões carnales ꝑ oꝛõnẽ
ſuꝑent᷑ ꝓbat᷑ ꝑ dictũ ſaluatorꝭ Mat.xvij. Hoc
genꝰdemonioꝝ ñ eijcit᷑ niſi oꝛõne ⁊ ieiunio.Se⸗
cũdũ remediũ eſt euitatio Pꝛio vboꝝ ocioſoꝝ.
Ait ei apłs.j.Coꝝ.xv.Coꝛrũpũt bonos moꝛes
colloqᷣa pᷣua. Qõ metrice ait motanariꝰin luna

celeri.c.xvj.di.Turpia ſinceros coꝛrũpũt famia

moꝛes.⁊ Areſt.vij. Poli.ait.Exẽplo dicere de fa
cili qdcũq; turpiũ fit et ipᷣm facere. Hiero.q̊ʒ in
epitaphio ſctẽ Paule ðᷣt. Immundicia vł turpe
vᷣbũ atq; laſciuũ nunq; eſt ð oꝛe xpᷣiani ꝓferẽdũ
qͥb ſignis libidioſus aniꝰoñdit᷑. Jochꝛates ẽt ĩ
exhoꝛtatiõibo ſuis inqͥt ca.ij.Oue nephas ẽ age⸗
re:eadẽ neq; fari bonũ exiſties. Et auctoꝛ libꝛi ð
foꝛmula honeſte vite.iij.ca.inqͥt. A vᷣbis turpib⸗
abſtineto.qꝛ licẽtia eoꝝ ipudẽtiã nutrit.Autoꝛ q̊
qᷓ; libꝛi qͥ ðꝛ facetꝰ.c.ij.ait. axia ruſticitas tur
pia vᷣba loqͥ. Scdo ðbẽt euitari auditiões rerũ
turpiũ.Ait eĩ Iſið.li.ij.ſolilo.ca.xxxij.Facile agit᷑
qð libent᷑ audit᷑. Iñ Seneca ad Lucillũ epłaꝝ
li.xix.epła.viij.inqͥt. Ubicũq; viderꝭ oꝛõneʒ coꝛ⸗
ruptã placere:ibi q̊ʒ ⁊ moꝛes a recto deſtitiſſe nõ
erit dubiũ. Tercio euitari dʒ occaſio tẽptatiõis
⁊ male cogitatiõis vt ẽ inſpectio.Ait em̃ Ouidiꝰ
li.ij.ð reme.amoꝛis.Nõ facile ẽ viſa thauꝝ reti⸗
nere iuuẽca.Foꝛ equꝰviſe ſʒ adurit eq̃. Itẽ col⸗
locutio ⁊ freq̃ntatio cũ ꝑſonis ex dqb pᷣt oꝛiri ma
la cogitatio ⁊ miſſio mũeꝝ atq; cohabitatio.vñ
Beñ.xix.ðt deꝰ Loth.Mõ ſtes in oĩ loco circa re⸗
gionẽ ſed ĩ mõte ſaluũ te fac.Terciũ remediũ pᷣn
cipale eſt refrenatio ſenſualitatꝭ.iuxta illð apłi.j.
Coꝝv.ix.Caſtigo coꝛpꝰ meũ ⁊ ĩ ſᷣuitutẽ redigo:ne
foꝛte cum alijs pᷣdicauerim ipᷣe repꝛobo efficiar.
Quartũ remediũ ẽ repulſio cogitationuʒ ĩ pᷣmo
motu.Ait em̃ Hiero ad Euſtochiũ.Nolo ſinas
cogitatiões creſcere. Nihil in te babilonicũ vł cõ
fuſiõis adoleſcat:dũ ꝑuꝰẽ hoſtꝭ intfice.neqᷣtia eli
dat᷑ in ſemie.qꝛ em̃ ipoſſibile eſt in ſenſu homis

nõ irruere motũ medullaꝝ caloꝛe. Ille laudat᷑:
ille pᷣdicat᷑ btũs qͥ ſtati vt cegint incficit cogitatꝰ
⁊ allidit eos ad petrã.petra ãt erat xvAs. N

Ciẽdũ ergo ꝙ repᷣſentatiões diabolice re

8s rũ turpiũ qᷓs nob ſubmittit inimicꝰ: nõ
coinqnãt aiaʒ nr̃aʒ ſi nobᷣ diſpliceãt. Ait
em̃ Gꝛe.ĩ moꝛał.Cogitatio q̃ntũcũq; imũda ſit

nũqᷓ; mẽtẽ polluit cũ rõ nõ ↄſentit.Et põt intelli

gi de pollutiõe pcti moꝛtał.qꝛ nunqᷓ; eſt peccatũ

moꝛtale niſi qͥs cõſentiat expᷣſſe vel interpᷣtatiue
vt infra videbit᷑.Si vo ſenſualitas aliq̃lit᷑ dele⸗

ctet᷑ ex illa ⁊ nõ fiat debita reſiſtentia:eſt ſolũ ve/

niale pctm̃:cũ ratio non ↄſentit.ſi vo fiat debica

reſiſtentia ⁊ oĩno diſpliceat:nõ eſt aliqð pctm̃.de

iditiher
rnedenbnes
ripat l in
Eeclocbti⸗
cnon vitus:lta
ghoner noseeſe
4 Zug;.n ſern
cponat nos ſl
edcligbiaſau⸗
mtlöes maleto
Marbtn.
gethomiteiun
nlimis obini

ogtatlby iin

ii. Sabtfontt
crtiſtido cogit
ſcuenur. .
ſuferttiptation
pbot;fuertrace
deus diligenttb
Edvri
9 (piren
gles ii,⸗
Nimn in ijditl
Dundecalogil.
ſöcöchicest
Dis int vnüpe
Fekerigoſingol⸗
bicneetintent
ginarols. Jes
balaets enenoꝛ
chinterioꝛ cln
putauretinm
ſone pbidetno
Ptimoßceptod
ladecimo pon
alieneci cöſenl
phibltio bulꝰ
pricmitu Sate
ſam Bonaui
glicter Pꝛima
wrad muler
lptoꝛeſtcan
potreriſ.
Ebochecptä
Imitkerecöfirm
gueo dicis.
däei lämeche
ba lnqt uge⸗
d uplſcidi
ſat Hoceme
ſcuat ynoͤ
nala intentöe
lhplcere erl
büczfmn Aler
blhaimoruc
ſlühels
tafmn Dedi

sltin
i. da
CPmorpcar
ungererenͤ⸗
erdeguſar
Gomfinont
lsdong
en de
tlennio⸗
ſorung
donos nong
Nanarpnluns
orrüpütſamia
Hlodonedeft
m. Denqhn
macnmde
Wiani riti
Pchasai
Eenedasigge
Sracn hn
3tbisturpi
ruſticlus ur
udinöesferi
m Fuiesgt
lächlan
e önd N
reuodeckinlſen
Cſo tipentiss
eñ Od;
nlachaugtet/
ntah Jicol/
ſßtorilma
habirarid dn
glocdraare
rüfenthüße
Püunasilöͦgt
futmtirrgon
enpothefli.
unoniono
Hii ſſole inas
hbloniiitü
chaniutl
ialeniuboms
ne Telunctk⸗
niflät ogen
nNGs, .
unüinlet
intinimie/
gniag
ziginin
herireli
. al.
mßc nnn
unßenglu
ticſt de
tſolu ve/
ſpfardehin
icpann

Folium

peni. diſt. ij. S. ecõtra. Nõ em̃ eſt in ptãte nr̃a tene

re ne demones nobis faciãt tales repᷣſentatiões

vt inqͥt Augꝰ.in li.ij.ꝰ Julianũ.Et ideo beatus
Egidiꝰ ſociꝰdti Frãciſci dicebat:ꝙ ſicut non põt
teneri vẽtus:ita nec repᷣſentatioões diabolice.ſe.cd
opoꝛtet nos eſſe ſollicitos ad eas eijciẽdũ:vt in⸗

q̃ͥt Augꝰ.in ſermone de cogitationibo.Et ad hoc

exhoꝛtat᷑ nos ſapiẽs Pꝛouer.iiij.d.Oi cuſtodia

et diligẽtia ſerua coꝛ tuũ.De coꝛde em̃ exeũtc cogi
tatiões male ⁊ omnia facinoꝛa:vt inqͥt ſaluatoꝛ
Matthᷣ.xv. Ideo ðꝛ de ↄſe.di.v.c.nihil. Nihil ꝓ
deſt homi ieiunare et oꝛare ac alia bona facere:
niſi mẽs ab iniqᷣtate reuocet᷑.et Sap.j.ca.ðꝛ. In

cogitatiõibo impij erit interrogatio.ſ.in die iudi

cij. Si aũt foꝛtes fuerimꝰ pugnãdo diaboluʒ

et reſiſtẽdo cogitatõibo malis:maximũ pᷣmiũ cõ
ſequemur. Jac.em̃.j.ca.ſcpᷣtum eſt. Btũs vir qͥ
ſuffert cẽpcationẽ.i.foꝛtiter ↄ e pugnat:qm̃ cuʒ
pꝓbatꝰ fuerit accipiet coꝛonã vite quã repꝛo nil. ic

deus diligentibo ſe.
txeeà vt iã ad melioꝛẽ declarationẽ hurꝰ pᷣ
s cepti veniamꝰ Sciendũ eſt ᷣm alexã. de
gles l.iij. ꝑte ſũme ſuꝑ bᷣ pᷣcepto.et Rich.
nrm in.iij.di.xl.ar.j.q.iij.ꝙ iſta duo vltima pᷣce⸗
pta decalogi.ſ. Nõ ↄcupiſces vxoꝛẽ ꝓximi cui.et
MNõ cõcupilces rẽ ꝓximi tui:q̃ habent᷑ Exo.xx.qᷓ;
uis ſint vnũ pctm̃ cũ pctis ſexti ⁊ ſeptimi pᷣcepti

referẽdo ſingula ſinguł qᷓ;tum ad radicẽ.i.ad li⸗

bidinẽ et intentionẽ.duo tñ ſunt in effectu deoꝛ⸗

dinatiõis. Ideo ſicut ſexto pᷣcepto decalogi ꝓhi⸗
bet᷑ actꝰ exterioꝛ mechie:ita pᷣcepto nono ꝓhibet᷑

actꝰ interioꝛ ↄcupiſcẽtie ꝓut eſt in cõſenſu rõnis.
ꝓut aũt eſt in ðᷣmo motu.ſ.ſuggeſtiõe vt delecca
