i abolus ꝓbat eſſe falſiſſimũ. Ut em̃ inqͥt
Arreſto.j.pꝑiher.de futuris ↄtingẽtibo nõ
eſt detmiata vᷣitas.imo tcota ſacra ſcpᷣtura ꝓcla
mat vitã noſtrã eſſe bꝛeuẽ. Uñ btũs Job inquit
xiij.ſui libꝛi ca. Hõ natꝰ de muliere bꝛeui viuẽs
tꝑe replet᷑ muli miſerijs:qui q̃ſi fios egredit᷑ et
cõterit᷑ et fugit velut vmbꝛa:et nunqᷓ; in eodẽ ſta
tu ꝑmanet.Seneca q̃ʒ ad Lucillũ epła.xxiiij.ait

AQuotidie moꝛimur:q̃tidie demit᷑ aliq̃ pars vi⸗
te:⁊ ctũc qͥʒ cum creſcimꝰ vita decreſcit. Infantiã

amiſimꝰ:deinde puericiã:vſq; ad vlcimuʒ qᷣcqͥd
tꝑis tranſit perit:⁊ nũc iᷣm quẽ agimꝰ diem cũ
moꝛte diuidimꝰ.Ideo ðꝛ cõiter ꝙ ſenes habent
moꝛtẽ añ ſe ↄtinue:et iuuenes poſt terga.Unde
Hiero.in q̃daʒ epła inqͥt. Juuenis cito moꝛi.ſe/⸗
nex vo diu viuere nõ poteſt. Augꝰ qʒ in q̊dã ſer⸗
mone ait.Nihil aliud eſt tẽpus pᷣſent/ vite qᷓ; ꝗ;
dam curſus ad moꝛtẽ.et Berñ.in li.de ↄſcientia
ca.xxiiij.di.Dũ neſcimꝰrepẽte moꝛs venit. Neſci
mus em̃ qͥd hodie nobᷣ contingat.⁊ ignoꝛamꝰ ſi
hac nocte aĩam noſtrã ↄditio moꝛtis depoſcat.

q̃tidie ad finẽ vite tendimꝰ ⁊ ad moꝛtẽ ꝓperamꝰ*2

Igeo dicit dũñs Mar. xiij. Uigilate quia neſcitꝭ
qñ dñs veniat:ſero:an media nocte: an gallicã⸗
tu:an mane:ne cũ venerit repente:inueniat vos
doꝛmientes. Augꝰ q̊z in li.de vera innocẽtia ca.
x.inqͥt. Remedia cõuerſiõis ad deũ nullis ſunt

cunctationibo differẽda:ne tpᷣs coꝛrectiõis ꝑat

xXXVI

tarditate. Qui em̃ penitẽti indulgẽtiã pꝓmi ſit: diſ

ſimulãti diẽ certũ nõ ſpopõdit. Hec ille. B

Imendũ eſt ̊ nobis magnoꝑpe tardati⸗
t? bus facere pniam qꝛ tria ignoꝛamus.
SPꝛimũ eſt de hoꝛa moꝛtis.qꝛ licet dicat
Tulliꝰ in li.de ſenect.q; nemo eſt adeo ſenex qͥ ſe
nõ putet adhuc annũ viuere. Hec opinio ꝓ cer⸗
to eſt falſiſſima.Ait em̃ Salomõ Ecci.ix.ca. ſe
ſcit hõ finẽ ſuũ.ſed ſicut piſces capiunt᷑ hbamo et
volucres laqo:ſic capient᷑ iniqui tꝑe malo.O q̊e
ſunt qͥ multa diſponunt in trib vel q̃ttuoꝛ an⸗/

nis ſe facturos qͥ ante annũ moꝛient᷑. Unde n
uerbio dicit. Ruſticꝰ it ꝑ campũ ſuũ inſpiciẽdo

frumentũ:ſua cogitatio nõ fallit ?⁊ habebit buc⸗

cas centuʒ. Et in alio ꝓpuerbio ðꝛ. Fatuꝰ cogitat

et deus oꝛdiat. O quot edificãt domos qͥ in eis
nõ habitabũt. qͥt plãtant vineas qͥ earũ vinum
nõ bibent.quot lucrãt᷑ pecunias quas alij expẽ
dent.quot cogitant ꝑ multa tꝑa gaudere qͥ foꝛte
cras moꝛient᷑. Exẽplũ habemus de ullo diuite 8
qͥ ſaluatoꝛ Luce.xij. inqᷣt. ꝙ dicebat anime ſue.
Anima mea multa bona repoſita habes in an/
nos plurimos:nũc ergo reqeſce:comede:bibe ex
epulare.Cui dixit dñs.O ſtulte hac nocte repe⸗
tent animã tuã a te:que aũt paraſti cuius erunt
Igeo infert ſaluatoꝛ Mattᷣ.xxiiij.di. Eſtote er
go parati quia qua hoꝛa nõ putatis filius ho⸗
minis veniet.et Matthᷣ.xxv.iterũ ait. Vigilate
quia neſcitꝭ diem neq; hoꝛã. Sicut em̃ nihil eſt
certius moꝛte:ita nihil eſt incertius hoꝛa moꝛtꝭ
l.j.ff. de condi.?⁊ demon. Secundo ignoꝛamꝰ
quo in loco moꝛs ſit nos inuaſura Magnum
aũt eſt inter anguſtias moꝛt refrigeriũ cum qͥs
in domo parẽtũ vel domeſticoꝝ in lecculo recu⸗/
bans nature debitũ ſoluit. Sed hoc nullus hõö
certum habere poteſt. Uidemus em̃ per exꝑien⸗
tiam alios ſuſpẽſos in patibulo: alios combu⸗
ſtos vel affxos palo:alios ſubmerſos in aqua
alios moꝛte ſubitanea cxterminatos vitã finiſſe
diuerſoſq; repentinis caſibo diem clauſiſſe extre
mũ:qbus aliud qᷓ; ſperabant euenit. Unð dicit᷑.
in.l.ſenatus.S.moꝛtis cauſa.ff. de dona.cauſa
moꝛ.ꝙ varia ſunt moꝛtis genera. Un ibi Pau
lus iuriſconſultis ait. Si qͥdẽterra mariq;:tã in
pace qᷓ; in bello:tam domi qᷓ; militie: multis ge
neribus moꝛtis ꝑiculum metui poteſt.Quid er
go faciemus niſi timere exemplo alioꝝ.iuxta il⸗
lud ꝓuerbium. Caſus dementis coꝛrectio fit ſa
pientis.Felix quem faciũt aliena ꝑicula cautuʒ
Ideo inquit Seneca ad Lucillũ. Incertum eſt
quo in loco te moꝛs expectet:tu quoq; in omni
loco ſi ſapiens er eã expectabis. Tercio igno/
ramus modũ moꝛ. Nemo em̃ ſcit qualit᷑ mo/
ri debeat.et tñ nihil eſt ica neceſſariũ nobis ſicut
bene moꝛi.hic em̃ actus ſolum ſemel fit: vel be⸗
ne ineternũ:vel male imꝑpetuũ.Ut aũt quis be
ne moꝛiat–᷑:neceſſe eſt eum bene viuere.O diabo
lice pctõꝛ qui obſtinatus permanes in peccatis

„

BGermo

quomõ putas te eſſe moꝛiturũ. Audi Auguſti⸗
nũ in qdã ſermone dicẽcẽ. Impoſſibile eſt male
viuere ⁊ bene moꝛi.ĩpoſſibile.i.valde difficile.ſic
em̃ aliquãdo accipit᷑ ſm Areſtotilẽ.v. Metha.
Et ideo modo age pniam et non expecta illum
diem extremũ.qꝛ inqc Lucanus in pmo. Tolle
moꝛas:ſi nocuit differre paratj. Hinc Oꝛaciꝰ ĩ
epłis epła. xj. ait. Lu qᷓmcunq; deus tibi foꝛtu⸗
naus it hoꝛã Grata ſume manu: nec dulcis dil
fer in annũ. Martialis etiã cocꝰlibꝛo vndiq; ſu
ſcepto. ca. v. dicit. Qiuendi recte fatuꝰ ꝓcraſtinat
hoꝛaʒ. Et moꝛalis catho libꝛi ſui ca.iij.dicit Rẽ
tibi quã noſcis aptaʒ dimittere noli.ſNe rurſus
q̃ras q̃ i neglexeris añ. Pꝛoſper etia in li. epig⸗
matũ.epigramate.lxx.ait. Quid iuuat in longũ
cauſas ꝓducere moꝛbi. Cur dubium erxpectat
cras hodierna ſalus. Ideo cantat ſctã mr̃ eccle⸗
ſia. Emẽdemus in melius q̃ ignoꝛãter peccaui⸗
mus: ne foꝛte poccupati die moꝛt: qramꝰſpaci
um pnie ⁊ inuenire nõ poſſimꝰ.Apłs qͥ ad Ga
lathas. vj. ca. boꝛtat᷑ dicẽs. Dũ tẽpus habemus
opemur bonũ. Uñ ðꝛ vulgarit᷑.Qui tẽpꝰ habet
nõ expectet tpᷣs:ego ſum ꝑ nomẽ vocata moꝛs:
vulnero quẽ ſoꝛs tangit.nõ eſt hõ adeo foꝛtꝭqͥ a
me ſurgere poſſit. X
AUililibet ̊ pctõꝛ debet ſtatim poſt lapſuʒ

gq mrelurgere sa pctõ: ⁊ nõ expectare diẽ moꝛ⸗

tis.ã vt inqͥt dñs Lu.xiiij. Si alicuiꝰ
bos vel aſinus ceciderit in foueã: ptinꝰeũ excra/
here ſatagit etiã in die feſto. Mulco itaq; mag
debet aͤſq; ꝑ pniam extrahere aiam ſuã ð luto ⁊
fouea pctõꝝ. Nã ex dilatione pnie incurrit mul
ta mala. Pꝛimũ ðꝛ ꝑditiõis.pꝑdit em̃ tpᷣs:qð in
vganũ cõſumit donec eſt in odio dei cõſtitutꝰ:qð
q;dem tpᷣs impᷣciabile m Bernardũ nunq; po
terit recuꝑare.qꝛ qð ſemel annihilatũ eſt nunqᷓ;
redit ꝑ naturã: vt ait Phus.ij.de generatõe.Cu
ius qͥdẽtꝑis ſi danati hr̃e poſſent hoꝛã ad facien
dam pniam: mirabiles auſteritates facerent et

optie eã diſpenſarent. Secundũ ðꝛ infuſionis.ſ. ⸗
2⁊ a culpa:nunq; eas reciꝑet cum non ſit contri⸗
tus ⁊ cõfeſſus:ſᷣm declarata ꝑ Inno.et Hoſtiẽ.
in c.Qðõ aũt.de peni.⁊ remiſſi.⁊ theoł.in.iiij.diſt.

gfe. In illa ei aĩa ſic in pctõ manẽte gra dei nũ

;ß inundit᷑ lã idẽ ſubiectũ ſimul ? ſemel nõ eſt

ſuſceptiuũ cõtrarioꝝ in eodẽ inſtanti.ij.chopi.et
ij.piher. In aĩa ̊ plena pctis ñ põt ſtare gra dei
Nã in maliuola aiaʒ nõ introibit ſapia:nec ha/
bitabit in coꝛꝑe ſubdito pctis Sapᷣ.j. Peccatũ
em̃ directe opponit᷑ charitati ⁊ gre dei ᷣm theoł.
in. j. diſt. xvij. Lerciũ ðꝛ puationis. Nam pᷣuat᷑
talis aſa iſto bono ꝙ opera eius etiã bona nõ ei
ꝓficiũt ad vitã eternã.qꝛ ſũt ſine charitate facta:
ſine q̃ nihil valet aliq̊d opus etiam ſi toleraret᷑
martyriũ.j.ad Coꝝ.xiij.et c.vide.j.q.j. Unde exi
ſtens in pctõ moꝛtali põt dicere cũ Petro illud
Lu.v. Per totã noctẽ laboꝛãtes nihil cepimus.
Ille em̃ piſcat᷑ in nocte qͥ oꝑa ſua facit in pctĩ ob
ſcuritate. Ille vo piſcat᷑ in die qͥ bene oꝑat᷑ in lu
mine diuie gre. De exiſtẽtib vo ſine charitate ðꝛ
Saßp.iij. Uana eſt ſpes eoꝛũ ⁊ laboꝛes ſine fru⸗

ctu.Eum charitate aũt oĩa ſunt meritoꝛia:dicẽ⸗
te apło ad Roma. viij. Diligentibo deũ oia coo

perant᷑ in bonum. Quartũ ðꝛ multiplicationis
ſcʒ peccati.Dicit em̃ Gꝛego. Peccatũ quod ꝑ pe

nitentiã nõ diluit᷑ mox ſuo pondere ad alið tra⸗

hit. Ut em̃ dicit Eſa.xxxviij.abyſſus abyſſus in⸗
uocat.Talis eciaʒ cũ tali ꝓpoſito aggrauat pec⸗
catũ ſuum.Ait em aAlexan.de ales Peiꝰ eſt nol
le carere peccato q; conſentire peccato. Quintũ

dicit᷑ punitionis.ſ.maioꝛis.quia tanto grauio⸗

ra ſunt peccata quãto diutius infelicẽ animã de

tinent alligatã.c. Cum tanto.de conſue.Ecſᷣm
menſurã delicti erit ?⁊ plagaꝝ modus Deutero.

xxv.et.l.reſpiciendũ.ff. de penis. Sextũ ðꝛ con⸗

turbationis ſiue cõtriſtatiõis. Semęꝑ em̃ talis

eſt triſtis.quia vt ait Augꝰ.in li.de vera innocẽ⸗
tia.nulle ſunt guioꝛes cruces in vita iſta qᷓ; ma⸗
la cõſcietia:⁊ nunqᷓ; habet leticiã vel pacem ani
me.quia vt dicit᷑ Eſa.lvij.coꝛ impij eſt q̃ſi mare
feruens quod qeſcere non poteſt. Et dicere põt
quilibet peccatoꝛ illud eiuſdem libꝛi.ca.xxxviij.
In pace amaritudo mea amariſſima. Nã non
eſt pax impijs Eſaie.xlviij. Septimũ dicit᷑ offẽ⸗
ſionis.talis em̃ offendit deũ patrẽ et filiũ ac ſpi⸗
ritũſanctũ:beatam virgineʒ et omnes angelos
et ſanctos et eos cõtriſtat.Quod ꝓbat᷑ ꝑ locum
a cõtrarijs.Si em̃ faciens pniam facit eos gau

dere vt habet᷑ Luce.xv. ergo ꝑ oppoſituʒ erit de
non faciente penitentiã de peccatis ſuis. Si em̃

vnum eſt cauſa alicuius:oppoſitũ eſt cauſa op
p oſiti.ix. Mecha.et.j. Poſte.Octauum dicit᷑ im
participatiõis. Tales em̃ differẽtes penitentiã
non participãt neq; de bonis pᷣteritis.ſcʒ de paſ
ſione xpᷣi.neq; de pᷣſentibus.ſcʒ de meritis eccle⸗
ſie et religioſoꝝ.neq; de futuris puta beatoꝛuʒ.
xxiij.q.vij.c.Quẽadmodũ. Faciens aũt peniten
tiam poteſt dicere deo cum PS. Particeps ego

ſum omniũ timẽtiũ te ⁊ cuſtodientiũ mandata
tua.Nonũ dicit᷑ excluſionis ſcʒ ab indulgentijs

alis em̃ ſi millies iret ad indulgẽtias a pena

xx.Decimũ ðꝛ caſſationis.Nã ſi multũ triſtant᷑

armigeri qñ caſſant᷑ a ſuis capitaneis:et tũc vẽ⸗

dunt equos poꝛtantq; veſtimẽta ⁊ armaturas
ac clipeos ad pignoꝛandũ. Multo magis de⸗
bet contriſtari peccatoꝛ qͥ caſſatꝰeſt a milicia ce⸗
leſtis imꝑatoꝛis per peccatũ. Nam omne pꝛiui
legiũ reatus excludit.C.vbi ſena.vel clariſ.con⸗
ue.l.j.et pꝛiuilegiũ meret᷑ amittere qui conceſſa
ſibi abutit᷑ poteſtate.l.iudeos in fi.C.de iudeis.
xj.q.iij.c. Pꝛiuilegiũ.et.xxv.q.vlti.S.hijs ita. Et
ideo talis amiſit uilegiũ mulcũ xpᷣi. Uñ debet
ſubito reuerti ad pniam vt iterum aſſumat᷑ ad
eius militiã:et ſit de illis qbus ait Apłus.ij.ad
Thim̃.ij. Laboꝛa vt bonus miles ieſu xpᷣi.Ne
ſubita moꝛte pᷣuẽtus ad tribunal ipſiꝰ iĩꝑatoꝛis

ſnere⸗
riod
lij.
moꝛ
düͤac
apli⸗
poſtp
moꝛtl
ſanse
aion
diedi
ſauit.
fauit.
turꝰd
ſabba
pert
laslu
keinmm
mo
liditn
zoam
Maa
amne
fretvef
Aprar
nuce
no Ue
fumte
mmitum
moꝛru“
lchoſſe
ſnuerdeſt
bina doꝛ
iceaccid
monisl
canti.
ignii
nutoc
cigaʒ
nioaryj.
llmoꝛtun
Pbusqu
Perttatee
interfecd.
ellentꝛn
9 ſ

rwebe⸗
uspam.
üͤalaſin
mams
deohſane
lanine i
nltasgiee
poꝛiocen

(grats
woheren

roindic⸗
en did dh
Nlcatonis
qnode
Adalö
ſſuzi,
Fauntoe
1n. uri
ogeo
ämninide
ulde. eßn
usdenm,
enüde
Wecn uls
Winei
velmanni
E deeredit
a ſiinon
ni dickoſſi
1 iii a i,
nes ngds
driadn
niachcos gan
voltentde
s uis Sienñ̃
ick abſaop
vum dickim
genitenti
tsladepel
werins eche
nn deato
1s aütpenim
Pamccslh
nnii nandn
ndlgeNs
mass gens
vnſt onn/
noc Voti.
Ckintüidit
nulrtütſun
neisettiti
1ramann
lo nage de
tamins e/
tdun oon
uicnaſt
deingels
bijs us.
aſumat
lue ie
gleſu tpiſ⸗

Folium

inermis adducat᷑ Sicut accidit cuidã cubicła⸗
rio duc Mediolani. M. cccc.lxij.die.xxviij. Ju

lij.Qui ſub barbitonſoꝛe gaudẽs:ſubito cecidit
moꝛtuus Meli. Alius q̊ʒ eiuſdes duc curialis
dũ ad curiaʒ eqͥtare vellet de ſcapha cadẽs retro

expirauit Meli. Eodẽ etiam anno in canaueſio

poſt paſca nobilis q̃dã pᷣgnãs coꝛiſando ſtatim
moꝛtua eſt. Itẽ in ciuitate Bꝛixie q̃dẽ ſpõſa coꝛi
ſans expirauit in medio coꝛee. Padue nobił q/
dã iuuenis cũ tubis ⁊ timpanis ad maritũ iuit
die dñico:et infra ſeptimanã oĩ die ad vota coꝛi
ſauit.Dñica vo ſeqnti doloꝛit anguſtiata expi⸗
rauit. Laude ſacerdos nouellus miſſam canta

turꝰ die dñico in platea ſo lenniter oꝛnata: cum

ſabbato doꝛmitũ iſſet:mane moꝛtuꝰ in tecto re⸗
pertꝰeſt. In Arona lacꝰmaioꝛis qͥdam ad tabu
las ludẽs:ſubito expirauit. Et alt᷑ ibidẽ cũ vxo⸗

re in mẽſa ſedens ſiur expirauit. In tra vigteua/

ni mulier dñico die ſe veſtiẽs ad miſſaʒ itura:ce/⸗
cidit moꝛtua. Locarni lacꝰ maioꝛis: ſpõſa ſero
q̃dam leta doꝛmitũ ijt: et nocte illa moꝛtua eſt.
M. ccccc.lxviij.in ciuitate Papie moꝛtuo quo⸗
dam nobili vnꝰ oꝛatoꝛ actu rhetoꝛicã legens:cũ
iret vt ſuꝑ funus oꝛationeʒ facerec:in media via
expirauit.Pergami in eodẽ anno qͥdã ðönarios
numerãs in die oim ſctõꝝ:expirauit.Eodeʒ an⸗
no Uariſij qdã nobilis in feſto paſce vſq; ad ho
ram terciã noctis cum ſuis ſpacians:cum doꝛ⸗
mitum iret doloꝛibo coꝛripit᷑ et loq̃laʒ amiſit ac
moꝛtuꝰ eſt. M.cccc.lxxj. Papa paulus cũ ſanꝰ
cenaſſet in camera ſua doꝛmituʒ vadẽs moꝛtuꝰ
inuẽtꝰeſt. Rome qͥdã vir ditiſſimus cum cõcu⸗

bina doꝛmiens:ſuꝑ coꝛpus eius expirauit. Et

idẽ accidit Mediolani cuidã peccanti cũ qᷓdam
moniali:et alteri religioſo cũ cõcubina ſua pec⸗
canti. M.cccc.lvij.Cũ qͥdã nobilis ditiſſimꝰ ad
ignẽ pirũ cũ baculo volueret:nullo pᷣſente incli⸗

naco capite expirauit ⁊ in ignẽ cecidit. Ibidẽ etiã

cũ qͥdaʒ pᷣdicatoꝛ deteſtaret᷑ laruas:vnus iuue⸗

nis.xxvj.annoꝝ irriſit verba eius:et nocte ſeq̃n⸗
ti moꝛtuus eſt. Pꝛetermitto de multis pꝛinci⸗/
pibus qui tẽpoꝛib noſtris ſani ⁊ in multa pꝛo⸗

ſperitate exiſtentes ex impꝛouiſo in inſtanti ſunt
interfecti.Et de q;pluribus alijs qͥ iuuenes cuʒ
eſſent ⁊ robuſti repẽtina moꝛte ſũt excicti.
CL.ieas aũt o pcrõꝛ ꝙ vt ait Richar.nr in
98 ſuo q̊dlibeto.tu nõ potes facere deo ali/
quid gratius:qᷓ; dimittere pctm̃ ⁊ de ce

tero ab eo abſtinere. Gꝛatiꝰ ſiqͥdẽ eſt ei ꝙ dimit⸗

tas pctm̃ qᷓ; ꝙ dones ei cẽm mundi cheſauꝝ.qꝛ
ſpũalia ſunt dignioꝛa coꝛꝑalibus ⁊ cꝑalibus.il.
Sancimꝰ.C.de ſacroſan.eccle. Item eſt chariꝰ
deo ꝙ ſanes animã tuaʒ infirma ꝑ pniam: q; ſi
ſanares oĩa coꝛpa mũdi amoꝛe ipſiu s.quia ſa⸗

nitas aie eſt incòparabilit᷑ dignioꝛ ſanitate coꝛ
poꝛis.c.cum infirmitas.de peni.⁊ remiſ. Nẽ ei ẽ

hoc gratiꝰ qᷓ; ſi oẽs theucros ac ſaracenos et iu⸗
deos hereticoſq; et infideles oẽs cõuerteres ad

D
*

fidẽ et omnes pctõꝛes ad penitentiã.Ait em̃ ipſe
dñs Mattb.xvj. Quid ꝓdeſt homi ſi vniuerſũ
mundũ lucret᷑:anime vo ſue detrimentũ patiat᷑
Aut quã dabit homo cõmutationẽ pꝛo aia ſua
Et ideo ait Ruguſtinꝰ. Plus placʒ deo ꝙ cum
gratia ⁊ charitate ſalues animã tua q; ſi totum
mundũ ecum tui damnatione ſaluares.Et ideo
ipſi eſt gratius ꝙ ꝑ pniam a moꝛte peceati ſuſci
tes teipᷣm:q; ſi centũmilia moꝛtuoꝝ ad vitã mi
raculoſe ſuſcitares.vt inquit Gꝛegoꝛiꝰ. Naʒn/

*

numerabiliũ moꝛs coꝛpoꝝ moꝛti vnius anime

non poteſt cõꝑari.c.Si habes.xxiiij.q.iij. Jem
eſt hoc illi charius qᷓ; ſi faceres maioꝛẽ abſtinen
tiam ⁊ plura bona q; fecerint vnq; om̃es ſancti
non dimittẽdo peccatũ. Nam de peni.diſt.iij.i
c. Nihil pdeſt.dicit᷑. Nihil pꝛodeſt homini ieiu⸗
nare et oꝛare et alia religionis bona facere:niſi
mens ab iniquitate retrahat᷑. Itẽ deo ẽ hoc gra⸗
tius qᷓ; ſi pꝛo illo poneres vitam tuaʒ qua nibii
eſt tibi charius: iuxta illud Job.ij. Pellem pꝛo
pelle:⁊ cuncta que poſſidet dabit homo pꝛo ani
ma ſua.i.pꝛo vita tuẽda.Ticet em̃ paterer mit⸗
le martyria pꝛo chꝛiſto:non eſſent illi accepta ſi
non dimitteres peccatuʒ.c. Firmiſſime. de here.
Item eſt ei hoc magis gratũ qᷓ; ſi diceres vel di⸗
ci faceres mille miſſas ad honoꝛeʒ eius. Ait em̃
ipſe dominꝰ Mateh̊.v. Si offers munus tuuzʒz
ad alcare et ibi recoꝛdatꝰ fuerꝭ qꝛ frater tuus ha
bet aliquid aduerſum te:relinq̃ ibi munus tuũ
ante altare:et vade pꝛius recõciliari fratri tuo ⁊
tunc veniẽs offeres munus tuũ.Si ergo nõ ac
ceptat deus ſacrificiũ illius qui non pꝛius recòꝭ
ciliat᷑ primo:multo minus acceptabit ſacrifici⸗
um eius qui nõ pꝛius recõciliat᷑ ſibi. Et ideo nõ
eſt grata ei ꝑegrinatio totius mũdi amoꝛe eius
ſine dimiſſione peccati. Facit ad pᷣdicta quod in
uit Ambꝛoſiꝰ in li.de paradiſo di.In cunctis

innocens ſeruet innocentis ſuam:⁊ iniquus re⸗
linquat iniquitatẽ ſfſuam.LTegit᷑ etiax de ſccõ Rl⸗

berto ꝙ cum ſemel diceret miſſam rogauit do⸗

minũ Jeſum vt ei reuelaret q eſſent opera hoĩm

ſibi magis grata. Cui ipſe dñs apparens inter

alia dixit ꝙ elemoſina etiã modica quam quis
facit in vita amoꝛe ſuo ẽ ei gratioꝛ:qᷓ; ſi poſt moꝛ
tem ſuam dari faceret ꝓ elemoſina montẽ aure/
um a terra vſq; ad celum ꝑtingentem. Item di
xit ꝙ ſibi eſt gratius ꝙ peccatoꝛ peccatũ ſuũ con

fiteatur ⁊ dimittat:qᷓ; ſi denudatꝰ ⁊ colũne alli⸗

gatus a q̃ttuoꝛ carnificibus acriter flagellaret᷑

vſq; ad diem iudicij.⁊ illa flagella pateretẽ amo
re ſuo.Nihil enim a nobis magis habere deſide

ſacrificijs nulluʒ maius deo offerri poteſt q; v?

rat deus qᷓ; mundiciam coꝛdis.Unde in ciuita

te Padue coniuratus quidam demon vt dice⸗

ret quid magis placeret deo:reſpondit.Oimidi
um ſpere: ſperam cum pᷣncipe rome Poſtulat

a vobis totiꝰconditoꝛ oꝛbis.Oimidiũ aũt ſpere
eſt ſieut C.ſpera eſt ſicut O.pma lictera pᷣucipis

Rome. ſ. Romulleſt r. Et ſic voluit dicere ꝙ de
us pecit a nobᷣ coꝛ:dicẽs illud Pꝛouer.xxiij. Pꝛe

be mihi coꝛ tuũ.TLuc aũt illð damꝰ deo qñ mũ⸗

damꝰa pctõ ⁊ ſctificamꝰ nos ꝑ pniam:qð qͥdeʒ
ſũme appecit ipſe dñs dicẽte Paulo apło.j.ad
Theb.iiij. Hec eſt volũtas dei ſctificatio veſtra.
Que oia idẽ Paulꝰ ↄſiderans.ij.ad Coꝝ.vj. ca.
dicit. Ecce nuc tẽpus acceptabile: ecce nunc dies
ſalut. Abijciamꝰgopa tenebꝛarũ. Et iõ o obſti⸗
n xpectate pũctũ extremũ qꝛ mul
tos decepit benefaciemus. GM
De deſperatione.
EkErooctima ⁊ vltia catena diaboli ðꝛ deſpe⸗
8 rabilitat MNã hec eſt ↄſuetudo demonis
§8äDvlt anteq; hoieo peccent eis ſuggerit deũ
elſſe miſericoꝛde. ſed poſtq; peccauerũt ſuggerit
ipm eſſe crudelẽ:vt ſic deſperado de miſcðia dei
nunq; peniteat. Sicut fecit cayn homicida Be/
neb.iiij.ca. di. Maioꝛ eſt iniqtas mea qᷓ; vt veni
am merear. Idcirco Salomõ Pꝛouerb. xviij.
ca.inqᷣt. Impcũ in ꝓfundũ pctõꝝ venerit veni
am ↄtenit. Itẽ in pſona deſpati ðꝛ Hiere.xv. Fa
ccus eſt doloꝛ meꝰ ꝑpetuꝰ ⁊ plaga mea deſpera
bilis renuit curari. Sicut fecit iudas Matth.
xxvij.q abiect argẽteis ĩ tẽplo ex deſpatiõe laq̃o
ſe ſuſpẽdit.Ex hac maledicta deſpatione hoiĩes fi
unt deterioꝛes: iuxta illud Eph. iiij. Deſpantes
ſemetipſos tradiderũt. Ideo inqͥt autoꝛ fabula
rũ Eſopi.fabula.xxix. Sic timeat qcuq; timet:
ne mole timoꝛis Spe careat: grauis eſt ſpe fu⸗
glente timoꝛ. Speret qͥ metuit:moꝛicuros viue
re vidi.Spe duce victuros:ſpe moꝛiente moꝛi.
NOuantũ aũt ſit pccm̃ deſgatiõis patet ꝑ Iſido.i
lIynonimis dicentẽ. Qui venia de pctõ deſperat:
plus ſe de deſpatione q; de cõmiſſo crimie cõdẽ⸗
nat. NHiero.q̊ʒ in epła ad Fabianũ ait. Nihil taʒ
repugnat deo ſicut coꝛ impenitens:hoc ſolũ cri⸗
men eſt qdð veniã ↄſeqͥ nõ põt.Et ſuꝑ Eſaiã inqͥt
NNihil ſic offendit deũ ſicut erecta ceruix poſt pec
cata ⁊ ex deſꝑatiõe contẽptꝰ.Sed hec maledicta

Ki pctõꝛes nõ ex

atq; diabolica catena faciliter rũpit᷑ ſi diuia ſcri

ptura ꝑlegat᷑ in q̃ infinita dei miſcðia pᷣdicatur.
Unñn Ecẽi.ij. ðꝛ. Piꝰ et miſericoꝛs eſt dñs. Et.x.
eluſdẽ libꝛi ca. Maßs eſt miſcðia dei et ꝓpiciatio
eius.⁊.xviij.ca. Quis adijciet narrare miſciaʒ
dei. Et Eʒech.ᷣxviij.ca.dicit dũs. Quacũq; hoꝛa
ingemuerit pctõꝛ:oim iniqtatũ q̃s oꝑatꝰ eſt nõ
recoꝛdaboꝛ. O imenſa dei clementia.O infinita
miſcia.O benignitas inaudita. Nõ dicit dñs:
Si me offenderit pctõꝛ ſemel bis vł ter dimittã
ei.ſed qtiẽſcũq; ingemuerit.O bone ieſu ſi te offẽ
derit pctõꝛ millies dimittes ei.ſi centũmillies:
dabis ei veniã. Si in infinitũ ſi fieri põt:an iteꝝ
illũ acceptabis in tuã gram. Audi o pctõꝛ obſti⸗
nate dñm tuũ reſpõdentẽ Quacunq; hoꝛa inge
muerit pctõꝛ ⁊c̃. Quare g̊ deſperas.q̃re ad euʒ ñ
cõuerterj.Audi Auguſtinũ in li.de ſpũ et aia ca.
iij.dicẽteʒ. Tardiꝰvidet᷑ deo pctõꝛi veniã dare q;

SDð

ipſi pctõꝛi acciꝑe. Ideo Berñ.in ſer. xxij.ſuꝑ can.
inqͥt. Oino ꝓpter moſuetudinẽ quam in te pᷣdi⸗
camꝰ currimꝰ ad te dne ieſu: audiẽtes ꝙ nõ ſper
nis pauꝑem pctõꝛc᷑.nõ hoꝛruiſti cõfitentẽ latro⸗

nẽ:nõ lachꝛymantẽ peccatricẽ:nõ dephenſam in

adulterio:nõ ſupplicantẽ pubiicanũ: nõ negan
tẽ diſcipulũ:nõ ꝑſecutoꝛẽ diſcipłoꝝ. Quid ̊ du⸗
bictat o ſcelerati pctõꝛes. Recurrite itaq; ad pe⸗
des benigniſſimi dñi nr̃i ieſu xp̃iq vos vocat ꝑ

ꝓpbam Joelẽ.ij.ca.dicẽs. Cõuertimi in toto coꝛ
de vr̃o ad dñm deũ veſtrũ:qm̃ benignꝰ ⁊ miſeri
coꝛs eſt ac młte miſcdie. Ipſe vo clemẽtiſſimus
ſaluatoꝛ nr̃:ſi dimiſſis pctiſ ad eũ reuerſi fueritꝭ
ſuã vobis in pᷣſenti gram:in futuro aũt vitã do⸗
nabit ſempicernõ. Amen.

Dſſica in qᷓdrageſima de giculo tardatõis pe

nitentie vſq; ad moꝛtẽ Sermo. viij.

F
MWMWꝛtamur vos
h ne in vacuũ gram dei recipiat.ij. Co
rinth. vj. ? in epła occurrẽc dñice. m
Areſtoteł ſniam in.j. Phiſi.⁊ in.ij.de aia.ex hijs

q nobis manifteſta ſũt venimꝰin cognitionẽ eoxꝑ
q nobᷣ nõ ſunt ita manitfeſta. Uñ Gꝛego. in q̃dã

omel.inqͥt. Ex hijs q̃ animꝰnouit:ſurgit ad ico/

gnita q nõ nouit.Et ideo ſacri doctoꝛes volẽtes

nos reducere ad viã pnie ⁊ ad virtutes ſpũales
id conant᷑ facere ꝑ traditionẽ cuiuſdã pulcri exẽ⸗
pli material dicẽtes.CX nauigantes ꝑ mare:oc
currẽte illis ꝑiculo naufragij pt inundationes

marꝗ:aliqua tabulã apphendut:cuiꝰ admiculo
a fluctib ⁊ turbinibo mar liberari ꝑqͥrunt:ꝙ ſi

aliqͥ mar impetu illã tabulã dimittere cogant᷑:
morx aliã ſi pnt appᷣhendunt: cui firmiter iherẽ⸗

tes.:nec ipſam aliq̃ mõ dimittẽtes ꝑ młtas ama

ras potatiões tandẽ ad poꝛtũ ſecuri pueniunt.
Moꝛalit᷑ mare eſt mũdus pᷣſens plenꝰturbini⸗

bus ⁊ fluctuatõibo:de q̊ Dauid in pᷣs.ciij.inquit

Hoc mare magnũ et ſpacioſũ mãibe in q̊ repti/
lia q̊ꝝ nõ eſt nũerꝰ:aĩalia puſilla cuʒ magnis.i.
diuerſa genera inimicoꝝ: q̃ m nr̃aꝝ viriũ q̃nti
tatẽ:cõpẽſato nobiſcuʒ agone luctant᷑.vt inquit

Amb.in ſermõe vniꝰcõfeſſoꝛis põtifid. Nauis ẽ

ſccã mr̃ ecclia qᷓ ↄglutinata eſt vincło charitatis
Vñ de ipᷣa ðꝛ Pouer.vl.Facta eſt q̃ſi nauis in
ſtitoꝛis. Suꝑ hãc nauim opoꝛtet nos nauiga⸗
re ad pr̃iaʒ celeſte.ſed hec nauis ꝑ pctm̃ pmoꝛũ
parẽtũ paſſa eſt naufragiũ:exqS̃ oẽs filie eiꝰ.ſ.ſctẽ

eccłie:iactati ſũt ſuꝑ vndas mar agitãdi turbi⸗

nib ⁊ cẽptatiõibo mði carnis ⁊ diaboli. Uñ cla⸗
mabat dauid ĩ ꝑſona oĩm nr̃m.pᷣs.lxviij. Sal⸗
uñũ me fac deꝰ qm̃ itrauerũt aq̃ vſq; ad aiaʒ meã
Infixꝰſũ in limo pfũdi:⁊ ñ eſt ſuba.Si igi᷑ ade
filij volũt ab h̊ naufragio libari: neceſſe ẽ eos ð⸗
mã appᷣhẽdere tabulã.ſ.ſctm̃ baptiſmũ ꝑ quẽ re
parat᷑ in nobis innocẽtia ⁊ gratia ꝑdita ſᷣm ſan
ctũ Bonauenturẽa in.iiij.diliiij.et btm̃ Auguſt.

nnlb
müd
bapti
coa
figet
ſde
pticne
Nllal
ſmſen
967

moꝛtea

Rirern
Vier
remn
nourft
zncp
Nttas
6
er
lyi

ſocin

fcpart
hoſced
feciola
Wodit
diuin
Pis/
pcr.
ſtinau.
facür
veretip
poeche
Gäoe⸗
e
bonat
ccept
trebv
be /ai
lanoun
nlenns
nüapo
Zmil
Aümnpe
müa
deh

5
.
ctls yl⸗
Apctisr
utiͤs.
lndalic
discot
Tize
gloin⸗
Loͤſuet
Peemn,.
Koplu

W
n ſe
uentiſan
Pbendanin
Aucsedu
lagae⸗
Inemng
mllntdtd
ngeml
daitftif

2

Arie e
W

wpiun il
diann
Nuin abis
nonit
tgo nid
gtadicon
Cnns volies
nmes ſgüu
Cigulnar
womaroc
nundariones
Pomicuo
erundſi
mereogahi
irmunhhi
AIuseN1
wri gocniun.
Pbn wrbini
s Cingol
iinqpa
j nagsi,
1; vmmiini
mnt. vrnngit
ekic,Nauis
clochartans
Käſinavistn
enos hauiee
an swor
Mai
Gal. Cid/
lmi Sal
daiazmes
Siglut
Erſſe tcos⸗
müp guin
Altufinn
heß li

Folium

in libꝛo de baptiſmo paruulor.et in c.ꝑ baptil .

mũ.de cõſe.diſt.iiij. vbi inquit Auguſtinꝰ. Per
baptiſmũ qᷣcqͥd ab homie dictum: factum:aut

cogitatũ eſt:totũ abolet᷑:et q̃ſi ñ faccũ habet᷑. e

rũ qꝛ mult rapidis inundacionibo huiꝰmaręꝗ.t.
pdict tẽptationibo:relinquũt plures gram ba⸗
ptiſmalẽ ⁊ ðᷣmã tabulã.⁊ ↄſeqnt᷑ nõ pntumpliꝰ
P üũlã ſe defendere.qꝛ baptiſmꝰ non eſt iterabilis
ſᷣm ſmam ctheoł.in.iiij.di.iiij.vbi Richar.ar.iiij
q.j. Ideo facto ſcdðᷣo naufragio per petm̃ actuale

moꝛtꝛtale:ſi volumꝰſaluari ⁊ ad poꝛtũ ſalutᷓ ꝑue

nire:neceſſe eſt ſecundã appᷣbendere tabula. de q̃ᷓ
Hiero.ad Demetriadẽ vginẽ inqᷣt. Nerã ñ igno
remus pniaʒ:ne facile peccemꝰ. hec ſecũda poſt

naufragiuʒ miſer tabula ſit. Sicẽ em̃ baptiſmꝰ2

pncipalit eſt inſtitutꝰ ʒ pctm̃ oꝛiginale:ita pnia

ↄtra actuale:vt inqᷣt Rich.in.iiij.diſt.ij.art.j.q.

iiij. Ideo de pe.di.jin.S.multiplex.als c.multi⸗
plex. Leo papa dicit. Multiplex dei miſcðia ita

lapſib hũanis ſubuenit:vt nõ ſoluʒ ꝑ baptiſmi
ſacramentũ:ſed etiã per pnie medicinã ſpes vite

reparet᷑ et᷑ne. Ideo hoꝛtat᷑ nos apłus in vᷣbis ꝓ
poſitꝭ di. Hoꝛtamur vos ne in vacuũ gfam dei
recipiatꝭ.Sicut em̃ ille in vacuũ recipit aquã qͥ

ponit eã in vaſe ꝑfoꝛato:ita in vacuũ qͥs recipit

diuinã gram q ſignificat᷑ ꝑ aquã Eſa.lv. vbi ðꝛ.
Oẽs ſitiẽtes venite ad aq̃s.niſi verã faciat ſuoꝝ
pctõꝝ pniam. Uerũ multi ſunt qͥ diabolico in⸗
ſtinctu expectãt vſq; ad moꝛtẽ facere pniaʒ:et nõ
faciũt qñ pñt vicʒ in iuuẽtute ⁊ ſanitate:hoc em̃

vere tẽpꝰeſt pnie.Uñ faciũt õ illud poeticũ.Tẽ⸗/
poꝛe cũcta ſuo qͥſq; pitus agit.et eſt dictũ cuiuſ⸗

dã poete qͥ ꝛ Bellinꝰ in li.q appella᷑ Speculũ
vite. IJdeo Paulus in epła occurrẽt dñice vos

hoꝛtat᷑ vt nũc agaᷣ pniam di.ꝙ boc eſt tᷣs d eo

acceptabile. Et ideo ſeruate illud poeticuʒ. Tꝑe
qͥ rebo vtcit᷑ ille ſapit.Et illud Lu.x.Curãa illiꝰba⸗
be.ſ.aĩe tue:nũc ⁊ ↄtinue. Septẽ em̃ maxia ꝑicu
la incurrũt qͥ tᷣs moꝛt expectant ad agendũ pe
nitentiã. De qͥbo h̊ in ſermone tractabimus. Pꝛi
mũ appellat᷑ habituationis.Scdõm pᷣuationis
Terciũ occupatiõis.Quartũ dimiſſiõis.Quin
tũ impugnationis. Sextũ intricatiõis. Septi⸗
mũ ⁊ vltimũ derelictiölis.
De habituatõe ĩ pccis ac mala ↄſuetudie.
NRimũ piculũ ðꝛ habituatiõis ſcʒ in pec
p catis.Qui em̃ ꝑ decẽ:viginti:vel trigita
annos cõpſueti ſunt peccare:⁊ foꝛtiꝰ q in
pctis vſq; ad moꝛtẽ ꝑſeuerauerũt: difficilit᷑ pñt
a pctis reſurgere triplici rõne. Pꝛima ðꝛ aggra
uatiõis.licet em̃ ↄſuetudo peccãdi qñq; excuſet
in delied q̊ ad penã tꝑalẽ.c.deniq;.S.de ipſa.iiij.
di. ⁊ c. obijciũt᷑.xxxij.qliiij.et c.ſane.extra ðᷣ tẽp.oꝛ.
Tñ qͥ ad penã eternã nullo mõ excuſat: vt inqͥt

glo. in dic. c.deniq;.⁊ allegat c.ſalonite.lxiij.diſt.
Cõſuetudo em̃ peccãdi non alleuiat ſed agguat
pctm̃.l.capłm.S.ſolent.ff.de penis.l.deſertoꝛeʒ.
5§.ſi plures.⁊.l.nõ oẽs.in pn.ff.de re mili.⁊.l.ne⸗

XXXVIII

mo. C. de epiſ. au. et c. non debet. extra de ↄſan. ?

affi.et. xxiiij.q.j.ciſciſma.et extra de ſymo.c.nõ ſa

tis.et ð eo qͥ duxit in mr̃i.quã po.ꝑ adul.c.cum
ha beret.⁊.xxxij.q.vij.c.flagicia. Im mo cõſuetu⸗
do qñq; veniale peccatũ facit moꝛtale.ſ.qñ facit
ipᷣm pctm̃ veniale placere vt moꝛtale.xxv.dil. S.
crimis.vᷣſiculo alias.⁊ qñq; allegat᷑.S.alias.de
hac etiã aggrauatione pcri ꝑ ↄſuetudinẽ habet᷑ i
c.cũ tanto.extra de ↄſuetudine.vbi dicit Gægo.
nonꝰ. Tanto em̃ grauioꝛa ſunt pctã:q̃nto diuti
us infelicẽ aiaʒ detinẽt alligatã. Ideo dicit mon
tanarius in luna celeri. Auget nõ minuit mala
ↄſuetudo reatũ. Sic ̊quo grauioꝛ eſt infirmi⸗

tas.:eo difficilioꝛ eſt ad ſanandũ. ita qnto mag/

qͥs ꝑſeuerauit i pctõ:ꝑ ↄſeqns eiꝰifirmitas ſpn⸗
alis eſt guioꝛ ⁊ tõto maioꝛi curat᷑ difficultate.
Ecũda rõ ðꝛ iuriſdictionis.ha⸗ VH
S bemꝰ em̃ hoc in iure ꝙ cõſuetudo dat iu
rildictõez. C. de em. l. j. 2 fi.?.C.q fit lon⸗
ga conſuetudo.i.fi.ix.q.iij.c.cõqueſtus.extra de

foꝛo cõpe.c.cũ cõtingat.extra ð of.oꝛ.c.irrefraga

bili. extra de arbi.c.dilecti.de cle.cõiu.c.cũ olim.
de cõſue.c.cũ ↄſuetudis.vbi glo.⁊ extra de ſen.⁊
re iudi.c. cum cauſa. Uñ ſi qͥs ad foꝛũ alicuiꝰ iu
dicis ꝑ.xxv.annos ierit:licet non ſic ſuus iudex:
tñ per iſtã ↄſuetudinẽ eundi efficit᷑ ſuus index.⁊
poteſt eũ cogere vt ad eum veniat.Et tanto ma
gis ſi expᷣſſe ↄſenſit in eũ tanq; in ſuuʒ iudicẽ ſci⸗
ens eum nõ eſſe ſuũ.l.j.⁊.ij.in pᷣn.ff.de iudi.Sic
itaq; et ille qͥ cõſuetus eſt ad foꝝ diaboli accede⸗
re ꝑ ↄſuetudinẽ peccandi:illi dedit iuriſdictiões
ſuꝑ ſe. JIdeo dicit dñs Johᷣ.viij.ca.Qui facit pee
catum ſeruus eſt pcti.et exponit glo.i.diaboli.
ad pᷣdicta etiã facit ꝙ cõſuetudo habet vim pa⸗
cti.cõſuetudo nãq; ⁊ pactum eqᷣpollẽt.vt no.in

l. de quibo. ff. de legi. et de elec. c. ſacroſancta.er in

l.conſuetudinis.C.que ſit lon.conſue.vbi Cy.et

Bar. Unde de cõſuetudine ad pactum valet ar

gumentũ ſᷣm Archi.in c.conſuetudinis.xj. diſt.
et gloſam magnã in c.ij.de cõſue.li. vi.
Ercia ratio dicit᷑ aſſuefactiõis.Cõſuetu e
t do em̃ eſt altera natura. ff. ad mace.l. j.
vbi glo. ꝛ.ff. ð liber.et poſt.l.ſi qs poſthu
mos.in pꝛin et de poſtu.l.j.S.beſtias.et de acqᷣͥ.
re. do.l.naturaleʒ. S. in hijs. et inſtituta de re. di⸗
ui.S. ceruos.vbi nota.Et hoc etiam dicit Areſt.
in li.de reminiſcentia.⁊ in.j.rheto.ca.x.⁊ li.iiij.p⸗
bleumatuz.ꝓbleum ate.xxviij.ac.vij.echi.vbi ait
Difficile eſt reſiſtere cõſuetudini quia aſſimilat᷑
nature.Sicut ergo eſt difficile:imo maxime ar⸗
duum nõ ſequi naturã:qꝛ naturalia ſunt imu⸗
tabilia.S. Sed naturalia.inſti.de iure na gen.⁊
ci. Ita eſt etiã difficillimũ homini qui aſſuetus
eſt in peccatis relinquere illa. Ait em̃ Areſto.ij.
Etbicoꝝ.Ex frequentatis actib generat᷑ habitꝰ
de difficili mobilis a ſubiecto.Et iterũ in pᷣdica⸗
mento q̃litatꝭ dicit Habitꝰ eſt de difficili mobi/
lis a ſubiecto. Un Lulliꝰ in philippicꝭ inqͥt. Oè

Bermo

Peni naſcẽs facile oppᷣmit᷑inueteratũ aũt fit ro

uſtiꝰ.et i tuſcu.q̃ſti.li.j.idẽ ait.Qui in cõpedibꝰ

coꝛꝑis ſꝑ fuerũt:etiã cũ ſolutiſunt tardiꝰ ingre⸗
diunt᷑. Jacobo q̊ʒ beneuẽtanꝰſui libꝛi ca.xlvj.ait
Nõ eſt res habilis moꝛẽ depellere coꝛde.Eſt ra⸗
dix cuiꝰ iuecerata diu. Hec ↄnexa ſibi mos ⁊ na
tura viden? De facili dirimi nec reoꝛ iſta valent
Et idẽ ca.xlviij.inqᷣt. Res eſt dura nimis vſum
degellere longũ. Radix euelli nõ valet alta bene
Iſidoꝛꝰ q̃ʒ ſoliloqoꝝ li.j.ca.ix.dicit.Aſſidua con
ſuetudo i naturã vtit᷑ ⁊ ad pctm ↄſtrigit. Areſt.
etiã in.vij.Eth.ait.Oꝑatioes beſtie:pꝛaue ſũt ꝑ
naturã.oꝑatões vo pᷣuoꝝ hoim ſunt ꝑ ↄſuetu⸗

dinẽ.Et.ix.eiuſdẽ libꝛi inqͥct.Non facile eſt hoĩ ab

antiq̃ cõſuetudie trãſmucari.Faciũt em̃ pctõꝛes
ſicut illi de qᷣd ait cõmẽtatoꝛ ſuꝑ.iij.phiſi.di.O⸗
qdã hoĩies ita ſunt aſſueti comedere venenuʒ ꝙ
illis venenũ eſt ꝓ cibo.Sic pctõꝛibo ꝑ ↄſuetudi⸗
nẽ pctm̃ eſt cibus:et mel venenatũ. Un ðt ſctũs
Bonauẽ.i.ij.ſen. diſt.xxxiiij.ar.j.q.iij.ꝙ ſũt aliq
qͥbo ꝓpter coꝛruptiõeʒ palati intioꝛis mala ſapi
unt vt bona.De iſto malo loqui Augꝰ. Juli⸗
a nũ ca.viij.di.Cõſuetudinis malo difficile reſi⸗
ſtit᷑. Uñ vehemẽtiꝰ vidua qᷓ; virgo:⁊ meretrix q;

caſta tẽptat᷑.et tato ampliꝰ in ea ſupanda volu⸗

ptas laboꝛat:q̃nto ei maioꝛes vires cõſuetudo
dedit.Et i li.Enchiri.Auguſt.inqͥt. Pctã qᷓ;uis
maſ ⁊ hoꝛrida cũ in ↄſuetudinẽ guenerint:aut
ꝑua aut nulla eſſe credunt᷑:vſq; adeo vt nõ ſolũ
nõ occultãda veꝝetiã pᷣdicãda ⁊ diffamanda vi
deant᷑:qm ſiẽ ſcptũ eſt:laudat᷑ ꝑctõꝛ in ðſiderijs

aĩe ſue.tal iniqtas in ſcdᷣtur clamoꝛ vocat᷑.de

ðꝛ: clamoꝛ ſodomoꝝ ⁊ gomoꝛreoꝝ młtiplicacꝰ

eſt:⁊ pcem̃ eoꝝ agguatũ eſt nimis.qꝛ ñ ſolũ iam

aps eos ñ putabant᷑ flagicia eſſe:veꝝ etiã publi

ce velut lege freqntabant᷑ Hec ille. In.ij.q̊ʒ ð ſũ.

bo.ca.xxv.Iſidoꝛꝰ ait. Pctm̃ admittere eſt i pu⸗
teũ cadere.cõſuetudinẽ vᷣo facere eſt os putei co⸗
unguſtare: neis qͥ ceciderit valeat exire. De hac
aũt difficultate nõ põt ſe qͥs excuſare:cũ ſe i illaʒ

ſcient poſuerit. Nã uli nõ ſuccurrit᷑ qͥ ſe in neceſſt

tate poſuit.l. Si fideiuſſoꝛ.S. Si neceſſaria.ff.
Qui ſatiſ.co.l.Si mlier ĩ pᷣmo.ff.qð metꝰcã.l.ij.
S. Si qᷣs tñ.ff. Si qͥs cauti.l. Sicut ab initio.⁊
ibi glo. C. de acti. ⁊ obli.l. Si qͥs.S.ſubuenit᷑. ff.
ad Sile. K
Ontra hãc diabolicã ↄſuetudinẽ pñt da

c ri mlta exepla nafralia.Nã ſi qͥs ꝑ.xl. an⸗

nos geſſerit negocia alicutꝰmagni diui⸗
tis ⁊ młta tractauerit:nõ poterit in media hoꝛa

oĩm verã reddere rõnem. Et ꝓpter ̊ dicebat qͥdã
deuotꝰ pnceps ꝙ ſibi videbat᷑ ꝙ ſalcẽ ſemelĩ an

no deberet qͥlibet bonꝰ ſeruus reddere rationeʒ

admiſtratiõis ſue dño ſuo. Iliud etiã exemplũ
dare poſſumꝰ. Nã ſi aliqs tenuerit pannũ line⸗/

um albũ in aliqͥ oleo fetidiſſimo ⁊ marcido per
multos annos:et poſtea velit illũ ad pſtinã al⸗
dedinẽ lauãdo reducere:nunqͥd b̊ faciet in ꝑuo

—————

tꝑe vel ſine maxia difficultate. Certe nõ. O dia⸗

bolici pctõꝛes qͥ aiam veſtrã ꝑ creatiõis gr̃aʒ al
bã ⁊ pulcrã: per decẽ viginti vel triginta annos
aut vſq; ad moꝛtẽ tenetc in fetidiſſimis pctis in⸗
uoluta:nunqͥd in q̃rta ꝑte hoꝛe cõfitẽdo eã moꝛ⸗
tis tꝑe dealbabitꝭ.pfecto mag eſt ſtulticia vr̃a ſi
Hᷣ credit. Ille etia qͥ nodũ habet extra locũ ſuuʒ
ſi dũ adhuc mẽbꝛũ eſt calidũ facit ſibi aptari: fa

cilit cõualeſcit. Sed ſi tenueritc extra locũ dictuʒ

nodũ ꝑ młtos annos:nõ potit poſtea ad locus
ſuũ illũ reducere ſine ingẽtiſſimo doloꝛe ac cruci
atu.qꝛ faciet ibi gumã duriſſimã q̃ ñ facilit᷑ po⸗

terit diſſolui.Silłr ille qͥ habet aliquã vulnera⸗

tionẽ ſi curet eã ſtatim: potit cõualeſcere de faci⸗

li: ſi vo ꝑmittat vulnꝰ imedicatũ ꝑ miros dies
ſtare:vł ſi poſtq; cepit ſanari rurſus vulneretibi

dẽ.et ſic faciet iteraᷓ viciboſꝑ renouando vulne
rationẽ:nõ eſt dubiũ ꝙ ibi naſcet᷑ fiſtula q̃ diffi/
cillima erit ad curandũ.Et hoc eſt qð inqͥt Juue

nalis li.iij.ſatyra.iij. Cõſuetudo mali tenet inſa/
nabile vulnꝰ. Midemꝰ etiã ꝙ fluuiꝰ nõ facile lo⸗,

cũ deſerit ꝑ quẽ accedere cõſueuit. Tales cõſue⸗

tudinarij pctõꝛes vt dicunt doc.ꝑ Laʒarũ q̃dri
duanũ moꝛtuũ ſignificant᷑: qͥ vt ſcribit᷑ Job.xj.

fetebat ex coꝛruptiòe.⁊ ideo in pᷣdicto ca.ðꝛ.ꝙ ie⸗

ſus volẽs eũ reſuſcitare: infremuit ſpũ ⁊ turba⸗
uit ſeipᷣm ⁊ clamauit voce magna:ad oſtẽdẽdũ
difficultatẽ reſuſcitatiõs qᷓdriduani.O fetidiſſi⸗

me pctõꝛ qͥᷣ tãto tꝑe in ſepulchꝛo hoꝛribiliſſimo
pctõꝝ ꝑmãſiſti:qͥ es qᷓdriduanꝰ.pᷣmo ꝑ malam
cogitatiõeʒ.ſcðᷣo ꝑ moꝛoſaʒ ⁊ libidinoſã delecta/

tionẽ ⁊ ↄſenſũ.tercio ꝑ turpiſſimã oꝑatõeʒ.⁊ q̃r/
to antiquã peccãdi ↄſuecudinẽ. ſcias te toti ce⸗
leſti curie abomiabilẽ:totũ putridũ ac fetoꝛe re/

pletũ ñ poſſe ab hac moꝛte pctõꝝ reſurgere ſine
maxia difficultate.Et iõ o pctõꝛes nolite ĩ pctis

moꝛari.qꝛ vt cõit᷑ ðꝛ:malũ vetꝰ nõ facilit᷑ recipit

curationt᷑. Uñ qͥdã dicunt Caſtiga canẽ:caſtiga
lupũ:ſed ñ caſtigabis hoĩeʒ quũ canꝰfactus fu⸗
erit. Uera ei eſt ila Salomonis ſnia.xxij. Pꝛo⸗

uer.ca.di. Rdoleſcẽs iuxta viã ſuaʒ ẽt cũ ſenuerit
