nibecoisgelcs
demngnrge⸗

Avcmtt On

qn nobiuin

depublicn.

o. Ousdoug
mafnonicl
icpoſunr engio⸗
b tauutloo
iuumni ſich
oblgnon
evruucgver.
ti icock
n grr öti
rwronilis
lundenatdonn
1tdafutſcnimng
Kpnn Glonns
ins hollepſ
nosnhibli
mnonihel

eruslonns
irtipotonnh
crönnian n
irigonullli
e galignn

Foliũ

ſone:ipſo facto ſũt excõicati:nõ obſtante quali⸗

bet ↄſuetudine talia exigendi.Si aũt ſit collegi
um:vel vniuerſitas:caſtrũ:vł ciuitas:ipᷣo facto

ſubijcit᷑ intdicto: neca pᷣdieis abſolui poſſunt
niſi plene reſtituãt ⁊ de trãſgreſſiõe ſatiſfecerint:
excra de cenſi.c.quãcq;.li.vſ. 6 dr„y

Mgecimo cõmittit᷑ rapina ab bis qͥ no
v lunt ſoluere legata facca ad pias cauſas

oblationes. H
Uoogecimo quicũ q; dãnificauit aliquẽ

d quocũq; mõ tenet᷑ ad reſtitutioneʒ. ſᷣm

Soo. in.iiij.di.xv.als eſt raptoꝛ. Itẽ ille

qui eſt obligatꝰ alicui ⁊ nõ ſoluit cũ poſſit val/⸗
de peccat:⁊ puniẽdꝰeſt.inſti.de acti.⁊ obli.S.vti

q; in iſta.Lales em̃ qͥ accipiũt ad credentiaʒ in
apothecis:⁊ poſtea nunq; ſoluũt ſũt raptoꝛes⁊
fures domeſtici:qui rapiũt ⁊ furant᷑ ſine pericu

lo vite. Sed ad moꝛtẽ ꝑueniẽt ſempiternaʒ. Sʒ

tñ ſicut magnũ eſt pctm̃ nõ ſoluere debita cum

quis põt.ita graue ſcelus eſt illoꝛum creditoꝛũ

qui incarcerari faciũt pauꝑes nõ valẽtes ſolue

re:⁊ ↄſequẽter illos deſtruentes. Inanis em̃ eſt

actio quã inopia debitoꝛis exdudit.l.nã is.ff.ð
dolo. ⁊.c.olim.de reſti.ſpo.Siliter quicũq; ha⸗
bet rẽ ad aliũ ꝑtinentẽ tenet᷑ ſᷣm Sco.in.iiij di.
xv.ar.ij.q.iiij.reſtituere eã de pᷣſenti ſi põt.⁊ aſſi⸗
gnat Scotꝰrationẽ.? Tho.atq; Alexs.lombar.
2 Richar.ac Landul.neapo.⁊ Fran.de mayro.
in.iiij.di.xix.? Aſten.in ſũma.li.v.ti.xxix.qꝛ licet

pᷣcepta affirmatiua ipᷣius dei nõ obligẽt ad ſem

per:tñ obligãt pᷣcepta negatiua.Et q;uis pꝛece/
ptũ de reſtitutiõe faciẽda:videat᷑ affirmatiuum

Hᷣm foꝛmã verboꝝ tñ iplicat aliqͥd negatiuũ q̊

quis ꝓhibet᷑ detinere alienũ.⁊ iõ ſic auferre alie
nũ eſt moꝛtale:ↄtra pᷣceptũ dñi negatiuũ.Exo.
xx.Nõ furtũ facies:ita ⁊ tenere alienũ iuito dño
Igeo tenet᷑ ſtatim reddere cũ poterit. Uñ dicit
Scotꝰ vbi S.ꝙ ſicut tenẽs adulterã ſemꝑ eſt in
pcõ moꝛtali donec reſtituerit eã viro ſuo:⁊ nõ
eſt capax pnie:ſʒ irriſoꝛ ſi nõ reliquat es:⁊ ſi ve⸗
niat ad pniam anteq; relinquat addit pctĩ pec
cato:ita detinẽs alienũ. Ideo Augu.in epla ad
MWMacedoniũ.⁊ habet᷑.xiuiij.q.vj.c.j.dicit.Nõ re⸗
mittit᷑ petm̃:niſi reſtituat᷑ male ablatũ.Et idem
bhabet᷑ de reg iur.li.vj.c.pctĩ.⁊.xxiiij.q.ij.c.lega
tur.⁊ de peni di.ij.c.nemi.⁊ extra de fur..poꝛro

⁊ in glo.ibi ſuꝑ verbo.ſatiſfacere.⁊ de vſuris.c.

cũ tu.vñ ſi põt reſtitui:debet reſtitui ideʒ: ꝑ iura
allegata. Si aũt nõ põt reſtitui debet fieri reſti⸗
tutio in eqͥualẽti ſi ſit poſſibile:vt notat᷑ extra.ne
lite pen.c.ij.ſi vo eqͥualẽs reddi non põt dʒ fieri
reſtitutio ad arbitriũ boni viri:vt inqͥt Aſteſa.

vbi S.ↄtra faciẽs aũt eſt raptoꝛ.Ait em̃ gloſa.in

c.ſepe.de reſti.ſpo. Juraꝓ eodẽ reputãt auferre
⁊ detinere iiuſte.ar.ad bᷣxvj.q.j.c.de crimie. Et
ideo ↄʒ tales raptoꝛes exclamat Aug.in.li.ð ver

bies dñi dicẽs. Si in ignẽ mittit᷑ qͥ nõ dederit rẽ

GXLII

pꝛiã: vbi putas mittẽdꝰ eſt qͥ iuaſit alienã. Si

cũ diabolo ardere hʒ qͥ nudũ nõ veſtit:vbi pu⸗/
tas arſurꝰeſt qͥ veſtitũ expoliauit.Et idẽ dic Ra
banꝰſuꝑ Matcth.xxv.c.⁊ Fulgẽtiꝰtractãs illud
Matth.vij.Oiĩis arboꝛ q ñ fac fructũ bonũ ⁊c̃.
dicit. Si ſterił in ignẽ mitti rapacitas qͥd mere

tur. Et ſi iudiciũ ſine miſcia fiet eiq non fecerit
pias milcsiam:q̃le iudiciũ erit ei qͥ fecerit rapini.bec
et cõmittunt ſacrilegium.xiij.q.ij.c.qui
OO

ille. Et iõ reddite q̃ ſunt ceſaris ceſari.⁊ q ſũt dei

deo. Matth. xxij.

— „

Feria ſcda poſt terciã dñicã in qᷓdrageſima ĩ
die ſlcci Matchie in mane:de ſimonia:⁊ de vſu⸗

ra. Sermo vigeſimuſſexttus.

E

e ?2 dlucs: ſed lepꝛoſus. uij. Regũ. v.
Et in epla occurrẽtis ferie. Scoðᷣm

expoſitoꝛes ſacre ſcpture Leuit.xiij

lepꝛã intelligit ſpnaliter pem hereſis:vt etiam
inqͥt Aug.i omelia ſuꝑ Luc.xvij.c. Lñ aliqu ꝑ

lepꝛã in ſacra ſcptura ſignificat᷑ ome pem̃ mo:⸗
tale.vñ quilibet in moꝛtali exiſtẽs dicitur lepꝛo

ſus.vt inqͥt Nicolaus de lyra ĩ ſuis moꝛalitati⸗

bus ſuꝑ.iiij. Regũ.v.Qñ q; etiã ꝑ lepꝛã ſignifi⸗

cat᷑ ſimonia:ſᷣm Aug.in quodãa ſermõe ad here
mitas. Nõnunqᷓ; etia ꝑ lepꝛa ſignificat᷑ auari/⸗

cla. vñ ſeptũ elt.j.q.j.in.c.ſcito turpẽ.Oẽs cupi⸗

di:oẽſq; auari ſpũalẽ lepꝛã cũ diuitijs ſuis poſ
ſidẽt. Ideo bñ dicunt verba ꝓpoſita. Erat vir
potẽs ⁊ diues:ſj lepꝛoſus. Suꝑ quibo verbis
duo cõſiderabimꝰ. Pꝛimo ſimonie vicũ. Se⸗

cundo vero peccatum vſure,
Pars pꝛima de ſimonig.
Irca ſimoniaʒ qrunt᷑ qnq;. Pꝛimo
c eius diffinitio. Pꝛo qua ſcendũ ſᷣm
Alexã.de ales in.iij.ꝑte ſũme:in trac.
dDdDder. vij. pcepto decalogi.q.vlti.? Ric.
noſtruʒ in.iiij.di.xxv.⁊ LZbho.ibidẽ:⁊.ij.ij.q.c.⁊
canoniſtas.in.c.qui ſtudet.j.q.j.? Raymũduʒ
in ſũma:ꝙ ſimonia eſt ſtudioſavoluntas emẽ
di vel vendendi aliquid ſpũale vł ſpirituali an
nexuʒ. Et ſᷣm pꝛedictos doctoꝛes:ꝑ ſpiritualia
itelligunt᷑ ſacramẽta:vt baptiſmꝰ chꝛiſma eu⸗
chariſtia oꝛdo:pnia extrema vnctio ⁊ bñdictio
nuptiaꝝ pꝛo quibus dare pecuniam vl recipe
re vt pꝛeciũ eoꝛũ pꝛohibitũ ẽ:qꝛ ſimonia.Anne
xa vero ſpiritualib vł ſacramẽtalia ſũt dedica
tiones eccleſiarũ cõſecratiões virginũ:⁊ aliaꝝ
rerũ ad cultũ diuinũ ꝑtinentiũ:bñdictio abba

tũ.abſolutio ab excõmunicatiõe vl ab alijs cẽ/⸗

ſuris eccleſiaſticis.electio pꝛelatoꝝ eccleſiaſtico
rũ.cõfirmatio eoꝛũ:renũciatio viſitatio ipoꝝ p
latoꝝ:coꝛrectio criminũ vł deſiſtere a coꝛrectio
ne in iudicio eccleſie.cura animaꝝ:igreſſus reli
glõis vel monaſterij.ecclia ſeu bñficiũ ſimplex
vel curatũ:pᷣbenda:dignitas eccłiaſtica. Ut ar
chidiaconatꝰ:pᷣpoſitura:epᷣatꝰ officiũ:ſepłture
v 2

Bermo

vel locus eccłie ↄſecratus ad ſepulturo:vel vbi
iã ẽ fepultꝰaliqͥs:ius capelle vł patronatꝰius
ꝑcipiedi decimas:officia eccłiaſtica vbi eſt ali⸗
q̃d iuriſdictõis ſpũalis vt yconomꝰ vicedñns ⁊
puiuſmodi:ferre ſentẽtiã in iudicio eccłiaſtico
⁊ ſimilia ꝓ quibus paciſci eſt ſimonia.j.q.ij.c.
quaʒ pio.vbi dicit᷑. Ceſſet ois pactio:ceſſet ois
cõuentio.Et eſt ſciendũ:qꝙ nõ ſoluʒ qui ſpũalia
vendũt vel emũt ſimoniadi ſunt:ſʒ etiã illi qui
in his mediatoꝛes ſunt.j.q.ij.c.ſicut epᷣs.Notã
dũ etiã ꝙ ſi qͥs ſine pactiõe vel exactione expᷣſſa
cõferat aliqͥd ſpũale:pᷣncipałr hac intentiõe:vt
Apter illud recipiat tꝑale:puta audit cõfeſſiõeʒ:
vel dicit miſſam vł cõfert oꝛdinẽ ſiue beneficiũ
⁊ ſimilia pᷣnapaliter qꝛ ſperat/ ꝓpter hoc ſe habi
urũ pecuniã vł aliqͥd aliud. Et ſimiłr qui dat
tꝑale pᷣncipałr vt recipiat ſpũale:puta euchari⸗
ſtiam:oꝛdinẽ:bñficiũ:⁊ hmõi:ſimõiaʒ cõmittit
mẽtalẽ que eſt moꝛtale pctin:ſᷣm Ric et Tho.
in.iiij.? Raymũ.⁊ Inno.ac Hoſtien.in ſũma
vt etis refert᷑ in ſũma confeſ.li.j.ti.j.q.v. Sʒ ta⸗
lis ſimonia mẽtalis tollit᷑ ꝑ pniax.extra ð ſimo.
c.mãdato. Hoctñ capłm ſi bñ ↄſideret᷑: nõ loqͥ
tur de pecunia accepta ꝑ ſimoniã mẽtalẽ in ven
ditiõe ſpũalium:ſed ſolũ vult dicere:qꝙ eũ bñfi⸗
ciatis vel electis ꝑ ſimoniã mẽtalẽ:põt diſpẽſari

ſine h̊ ꝙ renũcient.Et hoc innuit glo.eiuſdeʒ.c.

di. Sola pnia purgat᷑ ſine renũdatiõe.õ aũt
diecit ille textus:licʒ ad bᷣ cõiter alleget᷑: ꝙ accipi
ens pecuniã ꝑ ſimoniã mentalẽ poſſit eã ſibi li⸗

cite retinere cũ hoc ſit turpiſſimũ lucrũ. Et ideo

ð equitate videt᷑ debere reſtitui:vt infra patebit
vbi deelarabit᷑ ꝙ etiã qñ talis pecunia nõ eſt re
ſtituẽda danti:nec eccłie:aut alteri ꝑticłari ꝑſo⸗
ne:videt᷑ debere erogani pauꝑibo.lec obſtat pᷣ⸗
allegatũ.c.in q̊ ðꝛ:ꝙ ſufficit ſatiſfacere deo ꝑ pe
nitentiã:qꝛ rñderi põt:ũqꝙ pnia indludit in ſe ſa⸗
tiſfactionẽ ⁊ reſtitutionẽ male acceptoꝝ: vt per
Theologos.i.iiij.di.xv.illð aũt ꝙ reſtituit᷑ pau
peribo ðꝛ reſtitui ðo Matthei.xxv.Qðcũ q; vni
ex mimis meis feciſt :mihi feciſtis: dicit ſalua/

toꝛ ⁊ iſta dixi ex cõſilio:put mihi videt᷑ de equi⸗/

tate:licʒ doctoꝛes cõiter alit᷑ ſentiãt:vbi aũt non
fit pactio vł exactio:nec pᷣncipalis intẽtio eſt ad
tꝑalia in collatiõe ſpũaliũ vel receptiõe:ſʒ grat
⁊ elemoſynalxr det᷑ aliqͥd:vł accipiat᷑ ad ſuſtẽta⸗
tionẽ nature:vł reueretis ſacramẽtoꝝ:vel ad ſer

uandã laudabilẽ ↄſuetudinẽ:licite ⁊ ſine ſimo⸗

nia dan ⁊ accipi põt:vñ.xij.q.ij.c.eccłiaſticis.di
cit Gꝛeg.Eccłiaſticis vtilitatibo deſeruiẽtẽ:eccle
ſiaſtica oꝑtet remuneratiõe gaudere.facit.j.q.j.

c.qͥcqͥd iuiſibil.⁊.j.q.ij.c.ſic eps.vbi idẽ Gꝛego.

ait.Eiꝰo blatio niłaʒ culpe maculãa igerit:q̃ nõ
ex ambiẽt petitione ꝓceſſit.⁊.j.q.j.in.c.iudices.

Aug.inqͥt.Accipiat neceſſitates ſuſtentationẽ a

plo:mercedẽ miſtratiõis a deo. B6
Ecũdo de ſimonia vidẽda eſt eiꝰ nomi⸗/
8 natio.Et rũdet᷑ ſᷣm Alexã.de ales in. lij.

XXI

pte ſũme ĩtrac.de. vij. pcepto decalogi.⁊ beatuzʒ

Tho.atq; Richar. i.iiij.di.xxv.⁊. Pe.⁊ Ulde.iĩ

cadẽ di.? Ray.in ſũma.ac Zho.ij.ij.q.c.⁊ etiaʒ

habet᷑ in ſũma ↄfeſſ.li.j.ti.j.q.iiij. ſimonia ðꝛ

a Simõemago:de qͥ h? Accj.viij.ꝙ cũ vidiſſet

dari ſpiritũſctm̃ ꝑ impoſitionẽ manꝰ apłoꝝ:ob⸗

tulit eis pecuniã diecẽs.Date mihi hanc ptãtem:

vt cuicũ q; ipoſuero manꝰ accipiat ſpiritũſem̃.
Petrꝰaũt dixit ad eũ:pecunia tua tecũ ſit i ꝑdi/

tiõeʒ: qꝛ exiſtimaſti donũ dei pecunia poſſideri
Sʒ 9 h dici poſſet:q Simõ ſolij voluit emer
ſpũalia.Gieʒi aũt diſapłs Heliſei vẽdidit Ha⸗

ams ſyro ſpũalia.iiij. Reg.v.̊ potiusdicẽda eſt
gieʒia q; ſimõia. Rndẽt pdicti doctoꝛes ꝙ gieʒi
ſolũ vẽdidit donũ dei.Simõ aũt ad hoc emere

volebat:vt poſtea alijſvẽderet.j.q.iij.c.ſaluatoꝛ
Et iõ potiꝰ dicit᷑ ſimonia:qꝛ q̊ ad intentioneʒ ſi

mon in emptiõe ⁊ vẽditiõe pecaautt. VH

Ercio q̃rit᷑ de ſimonia eiꝰ deteſtatio.ſ.q̃⸗

t re ſit pctm̃:⁊ poſſumꝰaſſigre tres ratio⸗
nes. Pꝛia ex ꝑte vẽdentis: qꝛ ille qͥ vẽdit

ſpũalia:nõ eſt iloꝝ dñs ſed diſpẽſatiõe.vnde.j.
LCoꝛinth.iij.dicit apłs. Sic nos exiſtimet hõ:vt
miſtros xpᷣi:⁊ diſpẽſatoꝛes miniſterioꝝ dei.Seg-
cũda rõ eſt ex ꝑte emẽtis. Ille em̃ qͥ emit rẽ mu

to mioꝛi pᷣcio q; valeat:iiuſte emit: ſᷣm Lho.ij.

ij. ꝗ. lxxviij. Sʒ ſpũalia ſunt tõte nobilitat ⁊ ꝑfe
ciõis:⁊ ꝑ ↄñs valoꝛis:ꝙ excedunt oia tꝑalia...

ſancimꝰ.C. de ſacroſan.ecclł. Et ideo nõ poſſunt
pᷣdo tꝑali emi: vñ de ſapia q eſt res ſpũalis: ðꝛ
Sapie.viij. Pꝛecioſioꝛ eſt cũctis opib:⁊ oĩa q̃

deſiderant᷑:buic nõ valẽt cõꝑari.Lercia rõ eſt e«
ꝑte vẽditiõis:qꝛ qui vtit᷑ aliq̊ actu ad aliud ſeu
alio mõ qᷓ; oꝛdinauit deus: iniq̃ facit et tanto
peius:quãato illud eſt in ſe dignius.Oꝛdinaui
autẽ deꝰſpũalia gratꝭ ↄferri debere hoibo:ꝑ mi
niſtros ſuoſ:vñ Matchᷣ.x.c.inqͥt ſaluatoꝛ. Gꝛa
tis accepiſtꝭ gratis date.ſ.ſacramẽta ⁊ alia ſpiri
tualia. Que vᷣba habent᷑.j.q.j.c.qcqͥ d. Ex quibꝰ
colligit᷑: ſimonia eſt pctm moꝛtale.Et põt ad
di Quarta rõ qꝛ niłs dʒ excõicari niſi ꝓ moꝛta⸗
li pcõ:vt inqͥt glo.in.c.ex ꝑte.de verb. ſg Et eſt

tex.de hoc.in.c.nemo.xj.q.iij. Pꝛopter ſimoniã

aũt dʒ qͥs excõicari.j.q.j.c.quicũq;.̊ eſt moꝛta/
le.De h̊ maledicto vido loquẽs Grego.in regi⸗

ſtro.eqͥ ꝑat illud infidelitati.cuiꝰ verba habent᷑

in.c.cũ oĩs.j.q.j.⁊ in.c.eos.eadẽ.q.⁊ cauſa dicit᷑.

ꝙ impia hereſis macedonij tolerabilioꝛ eſt qᷓ;

ſimonia. Et ideo cetera crimina in comparatioe
huiꝰpcti q̃ſi ꝓ nihilo reputant᷑.j.q.j.c.fi. J

arto qrit de ſimonia eiꝰ punitio.de q̃
q loquit᷑ Gꝛego.nazãʒenꝰ.j.q.j.c.q ſtudet

di. Judas oĩm redẽeptoꝛẽ vẽdidit. mox
laqueo ſuſpẽſus eandẽ redẽptiõis gr̃am nõ ob

tinuit.⁊ merito qꝛ nemo põt retinere qð vendi⸗

dit. Simõ etiã magꝰ cũ eandẽ gram ſpũſſancti
emere vellet: dãnatiõis ſue ſniam audiuit a pe⸗
tro.Diat etiã.Augu.j.q.j.c.ſicut.ꝙ ignis ſacri⸗

.

9 nie⸗ r.
ſogfnnmr
garſoncorn.
niſpiſeänol
Pnopupicoß
Ecdo
moni⸗
9 ſtef
mnuez uli
bꝛoſi⸗ e
fngo.
akinaglie
ſuntcena deh
cbifico ic
Glourſutloi
crcoſcan /
gullberanmi
füeenadelime
Gumq hodtee
Nstiprinape
altipofnd
n Muru
i Mulx/
gunapte dinad
Ingui eisd⸗
ſontſolpeſiabe
nesaytofirman
moniaceſutipo
man facit fua
hent unq iniin
Eugent?guen⸗
üdaeſtabtle.
goolidcranno m.
Nparcipoch
Gſolüſar cradl
büfico. ſieea
chlocult ,/.
lirſubpenaa
gluunt deſimot
giqzfin Zſten
limenral nee
ls gliquadia
Emapu
t nſimo⸗
reſtin
ertadeſimoc⸗
acmo. 2 Xxvij.
d: ſſinagſ
dakalicuiptia
cich tn
Oim̃lleq de⸗
monaſteni
ſoocqm de.
Miaytco pi
ſcſteunſtituat
iencſigsmn
iabecin

.gc ꝛeni;
Plmontn
nlqlſſer
welorob⸗
bancgtien:
Nſpirtüſcn,.
atechſtig/
unapſin
Uolur enee

oausdidſtt

iraubocanee

güclum

t.
5daltnoli⸗,
ſiremstu,
: gelleq idn
ilanie maej.
mſtimetho⸗xt
kenon da. Ge

näemit fimmt

n fm Doi.
tnodilitar toe
luntoig alul.
n poſiur
n ſoüiglis d:
opiby: ?oiaq
Laaa rockter
Wadaliudſeu
qiacta umo
ius Ordinaut
eboibomi
ſlaluar Hnn
iuz talis ſpin
cj Ergnin
ne Etpotad
niitommorta⸗
ogrerſcnoni
Zictnnn
rrgo nng
vabe hobel
a aul dic
mbliocti⸗
ncompurnd
gunnnn dl

9ℳ%04,
iricticdltmor
fumnoo
sgfumno
n g cli
n ſpüſn

c

ficij qui ꝑ.xxx. annos babylonice captiuitatis

ſub aq vixerat:extinceꝰ eſt Antiocho Jaſoni vẽ
dete ſacerdotiũ:qui ſignificauit ignẽ:ideſt gra⸗
tiã ſpũſſcti nõ lucere in ſimoniacᷓ ſacris.Et hec

pᷣma punitio põt dici ꝑditisis.
FEcuda pena ðꝛ ſuſpẽſiõis:notoꝛij em̃ ſi⸗
9 moniaci ſunt ſuſpẽſi ab oꝛdinib: ⁊ bñ
ficijs ſimoniace ſuſceptis.j.q.j.c.ſtatui⸗
mus:⁊.c.quiſqͥs. Et hãc ſuſpẽſionẽ videt᷑ Am⸗

bꝛoſiꝰ vocare excõicationẽ.in.c.reperiunt᷑.j.q.j.

ſ̃ᷣm glo.Et tales.ſ.oferẽtes oꝛdines vlł bñnficia ⁊
officia eccłiaſtica:⁊ illa recipientes ꝑ ſimoniã:ſi
ſunt clerici debẽt deponi ⁊ pꝛiuari omni officio
et bñficio:ſi cõuincant᷑ de hoc in iudicio eccleſie

Si aũt ſũt laici:vt mediatoꝛes ſimonie debent
excõicari.j.q.ij.c.ſi qͥs.Efficiunt᷑ eciã infames:⁊

quilibet crimi oſus admittit᷑ ad accuſationẽ eo
rũ.extra de ſimonia.c.tãta.⁊.c.ſi dñs.Sed ſciẽ⸗

dum ꝙ hodie oẽs ſimoniad tãvendẽtes qᷓ; emẽ
tes:tã pꝛincipales qᷓ; fautoꝛes:tõ notoꝛij qᷓ; oc/

culti ipſo facto ſunt excõicati vt ptʒ ꝑ extrauagã

tem Martini qnti in ↄſilio ↄſtantienſi facta: q
incipit.Mulce.Et ꝑ aliã extrauagantẽ eiuſdeʒ:

q̃ incipit.Dãnabile ſcelus.⁊ fuit facta Matue.

In quibꝰ etiã ðꝛ ꝙ oꝛdinati ſimõiace ipᷣo facto

ſunt ſuſpẽſi ab executõe ſuoꝝ ordinũ.Et electio
nes aut ↄfirmatiões:⁊ queuis ꝓuiſiões facte ſi

moniace ſũt ipᷣo iure nulle:nec ꝓmoti aut cõfir⸗
mati faciũt fructus ſuos:ſed ad reſtitutionẽ te⸗
nent᷑ tanq; iniuſte ablatoꝝ. Et idẽ cõfirmauit.
Eugeniꝰquartꝰin alia extrauagãti:que incipit.
Cũ deteſtabile. Itẽ oẽs ſimoniaci ⁊ mediatoꝛeſ
quolibet anno in cena dñi excõicant᷑ ex oꝛe pape
vt patet ĩ ꝓceſſu curie.Dicũt tñ cõiter doctoꝛes:
ꝙ ſolũ ſũt excõicati ipſo facto ſimoniaci ĩ oꝛdie

vel bñficio.Nec obſtat.c.reperiunt᷑.⁊.c.qcunq;.

2.c.placuit.j.q.j.⁊ ſiłit.c.ex multis.j.q.iij.Quia
licet ſub pena anathematis ꝓhibeãt:tñ ſolũ lo⸗
quunt᷑ de ſimonia in oꝛdie vł bñficio. Aduertẽ
dũ q̊ʒ ſᷣm Aſten.li.vj.ci.lv.ꝙ qñ ſimonia eſt ſo⸗
lũ mental:ſine oĩ pactiõe nõ ligat᷑ talis ſimõia⸗
cus aliqua pᷣdictaꝝ penaꝝ. 2
Ertia punitio ðꝛ reſtitutiõis. Pecunia
t em ſimoniace recepta:ſᷣm Ray.in ſũma
dz reſtitui ecclie:in cuiꝰ ↄtumeliã data ẽ
extra de ſimo.c.de hoc aũt.ar.xvij.q.iiij.c.ſi qͥs ĩ
atrio.⁊.xxvij.q.j.c.ſi quis rapuerit.Et hocidem
ðꝛ in ſũma ↄfelſ.li.j.ti.j.q.xxiij. Et h̊ cuʒ pecunia
dat᷑ alicui ꝑticulari ꝑſone:puta pᷣlato ſolivł alij
cuicũq;.Ita ꝙ eccłie collegiũ non eſt in culpa.
Si tñ ille qͥ dedit pecuniã:trãſeat poſtea ad ali
ud monaſteriũ cũ nõ poſſit ſtare in pᷣmo mona

ſterio.c.qm̃.de ſimo.debet illi monaſterio dari

pecũia:vt eo viuẽte habeat vſũ illiꝰ pecunie.Et
poſtea reſtituat᷑ pꝛioꝛi eccłie.ar.xvj.q.vj.c.de la⸗
pſis.⁊.c.ſi qͥs rapuerit.xxvij.q.j. ſi opponat
ꝙ fiẽda ſit reſtitutio illi qui dedit.c.veniẽs.excra
de ſimo. Rñdet Rav. ꝙ qᷣdã dicũt illud diſpen

ſatiõe factũ fuiſſe.Alij diſtinguũt multipłr:ſed
nos poſſumꝰdiſtinguere ſic: ꝙ aut ille qꝗͥ dedit
vult remanere in ſec o:⁊ tũc ei nõ eſt fienda reſti
tio niſi in duob caſib:ᷣm Hoſti.in ſum. Pꝛi⸗
mo ſi donãs errauit i iure:qꝛ ſubuenit᷑ uli:⁊ re⸗
ſtitutio fiet ei ꝑ dictũ.c. veniẽs. Scõs caſus eſt
ſi adeo eſt pauꝑ ꝙ nõ habet vñ viuat. Et idem
dicit᷑ in ſũma ꝓfeſſoꝝ.vbi.S.extra aũt hos caſuſ
debet dari ecckie in cuiꝰiniuriam erogata eſt: vt
patuit.S.Et h̊ qn ipᷣa eccłia non eſt in culpa:pu
ta qꝛ ſolus pᷣlatus vel alij ꝑticulares ſolũ ſunt
in culpa:⁊ nõ totũ collegiũ.Et ita ĩtelligit᷑ glo.
in.c.de hᷣ aũt.extra de ſimo.ſi aũt ipᷣm monaſte/
riũ vł eccłia fuit in culpa:vt ſi quis dedit mona
ſterio vł collegio pecuniã vt recipiat᷑:nõ dʒ red/
di ei ᷣm Bernhar.in.d.c.de h̊ aũt qꝛ nõ eſt con

uenliẽs ꝙ eccłia ſiue monaſteriũ cuʒ tali fraude

ſit in lucro.ff. de neg.geſt.l.ſiue hereditaria.Ne⸗
mo em̃ põt licite retinere qð doloſe lucrat᷑.ff.de
reg.iur.l.nõ fraudant᷑.S.nemo.⁊.ff.de dolo.per
totũ.iõ cũ eccłia nõ poſſit in h̊ caſu retinere: nec
debeat reſtitui ei qui turpiter dedit.in hoc caſu
dz erogari pauperibo.ar.in.c.cũ tu.de vſur. Si
aũt ille qͥ dedit vult intrare religionẽ vel iam eſt
ꝑſona religioſa ⁊ traſeat de illo monaſterio ad
aliud:nõ dʒ reſtitui ei.ne ex ea cõmittat aliam ſi
moniã. Semel em malus ſemꝑ pᷣſumit᷑ malus
in eodẽ genere delicti.l.ſi cui.S.hiſdem.ff. de ac⸗

cuſa. Sʒ dʒz aliq̊ bono mõ dari monaſterio ad

qð vadit:ſine reuelatiõe peccati illius. Et cũ re⸗

ſeruatiõe dñij pᷣmo monaſterio vlł ecclłie in cuiꝰ

ↄtumeliã facta eſt ſimonia qñ ipᷣa ecclia nõ eſt ĩ
dolo:vt. S. patuit:ita ꝙ poſt moꝛtẽ illiꝰ reuertat
ad ipᷣam eccleſiã pꝛimã ſiue monaſteriũ.Si au

tem ecckłia ipᷣa fuerit in culpa dʒ dari in totũ mo

naſterio qð intrat:ne ſit ei oneroſuſ.ar.xvj.q.vj

c.de lapſis.⁊.xxvij.q.j.c.ſi quis rapuerit.Nõ ob

ſtat.c.veniẽs.qꝛ qð dat᷑ eccłie ꝓ eo:ſiue monaſte
rio videt᷑ datũ ei ⁊ ꝑ ißm monaſterio.QOð enim
mei ↄtẽplatiõe acquirit᷑ ꝑinde eſt acſi ex re mea
acquirat᷑.ff.de acqͥ.here.l.additio.⁊.ff.de vulga.
⁊ pupi.l.ſʒ ſi płes.S.in arrogato.Ex quibo om⸗
nibo colligit᷑ ꝙ pecunia ꝑ ſimoniã accepta obli⸗
ata eſt ad reſtitutionẽ.Et hec eſt tercia punitõ
imoniacoꝝ:punit᷑ quoq; hoc maledictũ viciuz
l.diuina:vñ.iiij. Reg.v.Gieʒi ꝓpt᷑ ſimoniã factꝰ
eſt lepꝛoſus cũ oĩ poſteritate ſua. 0
VUVinto vidẽda eſt ð ſimonia eiꝰmoditi⸗
q catio.ſ.q̊t modis fiat.Etrñdet᷑ äᷣm Gꝛe⸗
go. .. q.j. in.c.ſũt nõnulli: ꝙ cõmittit᷑ qñ
aliqdᷣ munꝰdat᷑ vel accipit᷑ ꝓ emptiõe vł vendi/
tiõe ſpũaliũ.vnde ibidẽ dicit Gꝛego.qꝙ aliud eſt
munꝰab obſequio:aliuda manu: ⁊ aliud a lin
gua:munꝰab obſequio eſt ſeruitꝰ indebite im
penſa.munꝰa mãau eſt pecunia: munꝰ a lingua
eſt fauoꝛ mũdanꝰ.Et ꝑ pecuniã intelligit᷑ omis
res tꝑal: vt dicit glo.ibi.Et ꝑ qdðᷣlibet hoꝝ mu⸗

nerũ in ſpiritualibo datoꝝ vel gcceproy pacto
„ ʒ3

vel ex actiõe vel intentione pncipali cõmitti ſi /

mõia.Et ↄfirmat᷑ h.j.q.iij.in.c.ſaluatoꝛ.vbiUꝛ
banꝰpapa inqͥt. Quiſqs res eccłiaſticas.i.ſpiri
tualia q dona dei ſunt:nõ ad h̊ ad qð inſtituta
ſunt:ſʒ ad ꝓpꝛia lucra munere lingue:vł indebi
ti obſequij vel pecunie largit᷑:vel adipiſci᷑ ſimo
niacus eſt:hec ibi.Quõ aũt munꝰ a lingua vła
manu iuducat ſimoniã videte ꝑ Lho.in.iiij.di.
xxv.⁊.ij.ij.q.c.? Ray.in ſũma.Sʒ heu qͥd dice⸗
mꝰ de hodiernis tꝑibo. Audite qͥd Mattheus
poeta in ſua poetria ꝑte.j.c.ix.inquit.
Auꝝ roma ſitit:dãtes amat:abſq; datiuo
Accuſatiuo roma fauere neatt.
Et Henricus ſamarienſis.li.j.ꝑte.ij.dicit.
Ipſa caput mũdi venalis curia pape
Pꝛoſtrat:⁊ infirmat cetera mẽbꝛa caput
Sacrũ:certe nephas:noſtro pꝛudẽtius euo.
VUendit᷑ in turpi conditione foꝛo.
Chꝛiſma ſacꝝ:ſacer oꝛdo:altaria ſacraq; ſctã
Dona:quid hec vltra vendit᷑ ipſe deus.
Metrice quoq; dici᷑ a quodã poeta.
Pꝛeſulis albini ſeu martyris oſſa ruffini.
Rome ſi quis habet vertere cuncta valet.
Sʒz foꝛtaſſe iſta erãt vᷣa tꝑibo ilł: nc aũt pᷣlati qͥ

hoglie ſt᷑ foꝛte ab his defectibo ſunt imunes: qð

vtinã ſit veꝝ. Jðo dic̃ Eſaias ꝓphᷣa.xxxiij.c. Be

—

nit Inno. in. c.

deſcptiõe ↄcoꝛdat. c.j.⁊.c.vltimi goͤnis
Bof.aũt in ſũma huic deſcptiõi ſuꝑaddit dicẽs

atus qͥ excutit manꝰſuas ab oi munere.
Pars ſcða hꝰſᷣmõis ð vicio vſure.
Eeiũdo ⁊ vltio ð vſura duo vidẽda ſt᷑
8 ppmo ei? diffinitio. ſcðo eiꝰ deteſtatio.
Pꝛio ſciẽdũ ꝙ vſura diffinit᷑ a Rap.ĩ
fſum. ꝗ dic. vſura ẽ lucrũ ex mutuo pa
cto debitũ vł exactũ.Et hãc eãdẽ diffinitionẽ po
.extra de vſurj.? Monal. in.ſũ/⸗
ma. Bitũs aũt Ambꝛo.xiiij.q.iij.c.pleriq;.ſic eã
diffinit. Uſura ẽ qðcũq; accedit ſoꝛti. Et cũ hac
.2.C. vltimũ eiuſdẽ qõnis.

vſura eſt qᷣcqͥd ſoꝛti accidit:intẽtiõe pᷣcedẽte vel
pacto. Hoſti.vᷣo.in ſũma ti.de vſur:latiꝰ diffi⸗

nit vſurã di. Uſura eſt qᷣcqͥd ſolutioni pecunie
mutuate accedit ipᷣꝰrei vſus gra:pactiõe intpo
ſita: vł hac intẽtiõe habita in ↄctu vł exactioe ex

poſt facto. Pꝛo cuiꝰ diffinitiòis declaratiõe ſciẽ

dũ pmo ꝙ qᷣcqͥd accipit᷑ vltra ſoꝛtẽ.id eſt vltra
poꝛtionẽ mutuatã:ſiue ſit pecũia:ſiue fructꝰ:vt
bladũ:ſiue vinũ aut ſeruitiũ ſiue qðᷣcũq; aliud
dqð aliq̃ pᷣ cio exciari põt:vſura eſt.vt ꝑ LZho.ij.ij
q.lxxviij.⁊ hů in ſum.ↄfeſ.li.ij.ti.vij.q.ij.⁊.v.vbi

dicit᷑ ꝙ etiã ſi ꝓpter mutuũ recipiat᷑ munꝰa lin/

gua vel ab obſeqᷣo:canq; ex obligatiõe mutuiet
hoc pacto vl intetiõe pᷣncipali vſura eſt. Jðo in
quit Ambꝛo.xiiij.q.iij.c.pleriq;. Pleriq; refugi

entes pᷣcepta iuris ſiue leg:cũ dederint pecuni⸗

am negocdiatoꝛib nõ in pecunia vſuras exigũt:
ſed de mercibo eoꝝ tanq; vſuraꝝ emolimenta
accipiũt. Jõ audiat qͥd lex dicat. Neq; inqͥt vſu⸗
ras eſcaꝝ accipies:neq; oiĩm reꝑ. Bene ̊ dict ĩ

diffinitiõẽ:ꝙ vſura eſt qͥcqͥd ſolutiõi mutui ac⸗
cedit.Et hoc eſt quoſdã aſſerẽtes ſufficere ĩ cõ⸗
tractu ꝙ ꝑs nõ daãnificet᷑ q mutuũ accepit:quã
uis altera cõmodũ ſentiat. Cõtra quos inquit
Geral.ſuꝑ.v.Ethi.Si qͥſ dicat ꝙ ſi mercatoꝛ ac
cipiat pecuniã ad vſurã ⁊ inde multũ lucret᷑:tał
ↄtractus videt᷑ vtriq; parti cõmodus ⁊ volun⸗
tarius. Reſpõdendũ eſt nõ eſſe verũ.Nã recipi⸗
ens mallet reddere ſine vſura qᷓ; cũ vſura.nec ẽ
cõmodus qꝛ ſᷣm foꝛmã pacii eſt dãĩnoſus:cum
plus debeat reddere qᷓ; accepitꝛ euẽtus lucri ſe⸗
quẽtis nõ iuſtificat hãc iniquitatẽ.Ex pᷣdictis

etiam colligit᷑ ꝙ ille qui mutuat frumentũ an⸗

tiquũ pꝛincipali intentiõe vt nouuʒ accipiat et
magis bonũ vſurã cõmittit:pᷣm GBof.i ſumma
ſua in ti.de vſuris ad finẽ:⁊ idẽ tenet Raymũ.⁊
Hoſti.qñ aliqͥs ꝓpter h̊ facit mutuũ frumenti:
vt ex melioꝛatiõe lucret᷑.c.ↄſuluit.⁊.c.in ciuitate
extra de vſur.ſi aũt mutuat non pᷣncipałr vt lu
cret᷑ ſed vt nõ ſibi pereat:⁊ accipiẽti gratiã faciat
nõ cõmittit vſurã ſᷣm Hoſtiẽ.⁊ Ray.in ſum.in

ti. de vſuris. ⁊ lita intelligendũ eſt dictũ Joban.
de ligna. in.c.in ciuitate.extra de vſu.ſi tñ qͥs ta/

liter mutuãs pᷣſumeret veriſiłiter.q nouũ debe
ret plus valere:mutuãs hac intentõe eſſetvſura
rius.c.nauigãti.extra de vſu.vt inqͥt Guilhel.⁊
habet᷑ in ſum.ↄfeſſ.eodẽ tit.q.xlij. Petrꝰ quoqʒ
de ancha.in.c.vſuraꝝ.de vſuris.li.vj.dicit:ꝙ ſi
nõ eſt veriſile ꝙ frumentũ nouũ debeat plꝰ va⸗
lere tꝑe ſolutiõis nullũ eſt viciũ.excra de vſuris

c.nauigãti.ſi aũt eſtveriſile ꝙ erit pᷣcioſius tem⸗

poꝛe ſolutiõis ⁊ tũc aut creditoꝛ aufert liberta⸗

tem debitoꝛi liberãdo ſe interi ſoluẽdo frumen/

tum vetꝰin eadẽ bonitate intriſeca:qð fieri debʒ
ff. ſi cer. pe.l. cũ qͥd eſt vſura. aut nõ aufert talẽ li
bertatẽ ⁊ nõ eſt vſura.⁊ hãc diſtinctionẽ diẽ Jo

han.cal.eſſe multũ equitati ↄſonã:quã etiaʒ te⸗

net Guił.vbi.S.Ex pᷣdicis etiam ſequit᷑ ꝙ ſi qᷣs

mutuat cõitati hoc pacco ꝙ durante debito nõ
tenet᷑ ſoluere collectas:videt᷑ vſurariꝰ:ſi collecte

ſibi vt ceteris ciuibo erant impoſite:⁊ h̊ videt᷑ te

nere Johã. an.in.c.ↄſuluit.extra ð vſurj.Et Pe
trus de ancha.ſuꝑ.c.j.extra eodẽ ti. Si aũt mu⸗
tuat:vt nõ ſoluat qð als ſoluere nõ tenet᷑ nõ eſt

vſurarius:vt videt᷑ ſentire Inno.in.c.j.de vſurꝭ

di. ꝙ idem tener Guil. ⁊ Speculatoꝛ. Ex pᷣdicij
etiã colligi põt ꝙ ſi qs mutuat pecuniã Ticio:
vt molat ad molẽdinũ ſuũ:pncipali incẽtiõe vł

pacto:vł vt coq̃t ad furnũ ſuũ:vel doctoꝛ mutu

et ſcolari:vt intret ad ſcolã ſuã:videt᷑ vſura.ſᷣm
Johã. cal.in.c.nauigãti.de vſuris qñ ex bᷣ reci⸗
pit cõmodũ vl vtilitatẽ q̃ poſſit pecuniã extima

ri:⁊ tenet᷑ ad reſtitutionẽ nõ de mercede quã ac⸗

cepit ꝓ laboꝛe ſuo quaʒ etiã acciꝑet alter: ſed de
vtlilitate quã hʒ als puta qꝛ ex hoc molendinuʒ

vel furnũ:vel ſcole ſue habẽt maioꝛẽ ↄcurſum ꝑ

ſonaꝝ:⁊ effici᷑ doccoꝛ maioꝛis fame. Iſta enim
bñ poſſunt pecunia excimari:videlicet cãtũ qᷓn/

fo

XCporotgt⸗ 3
affunm l nn
ſntnünonn
debitcne⸗
hötenenkarcho⸗
ſenus cuſtune
iagſeolo b
tis detallager
laor debontae
tolnpdlaocau
ſequit mutuust
eno dat nilititn
Köelibtat cdla
ctfüda vnfamn
inni. Raſpode
ſenp ſuccdütqin
mndelons
cdeboc Cci bo
Cti deregn urt
Fdoet.
9 it ſolin⸗
.Otenän
ſame intragaru⸗
Myutu aüt cſt⸗
Ctur;noiceiun
buts qalſifüt an
liffſanpe ta
Alcd trapeerlm/
faplatinſeinali
manigan amader
nüdinasdecuni
norard widi
nosltacyſtintrn
nur debleoꝛ ſtlib
tñ rſur⸗ griuse
nent glen iͤ
utpamneceſſe
Oracundacdk
noſi “
tdeſane ſiiſ

finconnipair

Aceſcenaefruc
li möſiqsen
beoxbiabundi
bohluaucſtdel
ſnin po zan
langeſt merces
mall precot
Nniſtinlocari,
Günguirg⸗
Mgemutfaͤt

murnlee

ſeni

cepiteni
los inqi
erearoꝛac
untnk
88 polun
in,
purnnei
noſusann
dus uaſe
Cßins
manüen,
Bapire
kiſomea
ami
Wfummt:
anantue
napalryrlu
ganiſaaat
grinſumn
i ohan,
itnqsna,
nonädde
echorſurn
Sodda
Perd ggoc
ldierngſi
dchen
umndeſns
oſusem⸗
ufen lbany
edo funen/
ugofindy
anin tlilt
monidĩ
igniiyt,
utig⸗
r Nhivno
Silere
tb noctte
un de
Ziaüttmo⸗
cncknock
eſdeſſen
nii Voo:
Airitiekk
doaormuu
ufm
lirbnaß
Micmms
qua⸗ 60
ller. ſedde
olendinu;
curſume
Jan
cctuciqy

Foliũ

tum reputat vel reputarè debet illud cõmoduʒ
vlł honoꝛẽ ꝓpter ho cꝙ Ticiꝰ iuit ad molẽdinuʒ
vel furnũ vel intrauit ſcolas ſuas qð nõ feciſſet
ſi pecuniã nõ mutuaſſet.Guilł.tñ ⁊ Monal.di
cũt ꝙ ſi debitoꝛes ꝓpter hoc nõ ſũt damnificati
nõ tenent᷑ creditoꝛes ad reſtituẽdũ eis aliqͥd ni⸗

ſi q̃tenus exiſtimari dʒ libertas molẽdi: vel eũ⸗

di ad ſcolas vbi volebãt:etiã pẽſatis circũſtan⸗

tijs de facultate ⁊ q̃litate molẽdi vel eũdi ad ſco

las:⁊ de bonitate eoꝝ.Sivo q̃rat cui fit reſtitu
tio in pᷣdicto caſu videlʒ de hac vtilitate quã cõ
ſequit᷑ mutuãs:ex q̃ nõ dãnificat debitoꝛẽ:cum
ei nõ dat niſi tãtũ qᷓntũ daret alteri nec ex ſubla/⸗

tiõe libtat eũdi ad alios aliqͥd patit᷑. Et iõ ei nõ

eſt fiẽda ſatiſfactio qͥ in nlło ledit᷑.cfi.extra de in
iurijs. Reſpõdeo ꝙ debet erogari pauꝑibo:qui
ſemꝑ ſuccedũt qñ nõ ↄſtat cui ſit reſtituendũ.ex

tra de vſuris.c.cũ tu.Et notat᷑ extra de ſimonia

c. de hoc. Et cũ hoc ↄcoꝛ. Johã.an.in regła.pec/
catũ.de regu.iur.li.vj. . O
Ecũdo ex diffinitiõe ptʒ ꝙ vſura cõmit⸗
s tit᷑ ſolũ in ↄctu mutui veri vel interpᷣta⸗
ti. Vt etiã inqͥt Alexan. de ales in.iij.pꝑte
ſũme.in tractatu de.vij.pᷣcepto decalogi. q.vij
Mutuũ aũt eſt ↄtractꝰ in q̊ quis aliqͥd dat re.
cepturꝰ nõ idẽ in nũero:ſed tãtũdẽ in genere ſuo
Et ðꝛ mutuũ exco ꝙ de meo tuũ fiat:qꝛ mutu⸗
ans trãſfert dñium in eũ cui mutuat.Et fit ĩ re⸗
bus q̃ ↄſiſtũt in nũero:põdere vel mẽſura.vt in
l. ij.ff. ſi cer. pe.Et cõmittit᷑ vſura in iſto ↄᷣctu qñ
aliqͥd recipitvltra ſoꝛtẽ:nõ obſtãte ꝙ mutuans

recipiat in ſe in aliq̊ caſu ſoꝛtis periculũ.vt in.c.

nauigãti. extra de vſu. vt ſi q mutuat eunti ad
nũdinas pecuniã⁊ ſuſcipit i ſe ꝑiculũ maris:eſt

cem̃ vſurariꝰ vt ibi diẽ textꝰ. Itẽ ſᷣm Alexã. lom⸗

bar.in.iiij.di.xv. Si qͥs mutuat cẽtũ ad decẽ an
nos:ita ꝙ ſi infra decẽniũ alter ↄtrahentiũ mo
riat᷑ debitoꝛ ſit liber:ſit aũt nlłs moꝛiat᷑ det du/⸗
centũ vſurarius eſt. Rõ aũt q̃re ſolũ in mutuo
vero vel interpᷣtato ſit vſura eſt ſ̃m Alexand.de
ales.⁊ Alexan.lõbardũ.vbi.S.qꝛ cũ vſura ſit vi
ciũ ⁊ pctm̃ neceſſe eſt ꝙ ſit in aliqͥ ↄtractu:reſpe
ctu ſoꝛtis date. Hoc aũt cadere non põt pꝛimo

in ↄtractu vere emptiõis ⁊ vẽditionis:qꝛ in rali

ↄtractu nõ accipit᷑ aliqͥd qð accidat ſoꝛti: quini
mo ſi aliquid accipit᷑ dere empta cũ vendit᷑ illð
eſt de ſoꝛte.Nã ſi quis emat agruʒ ꝓ centũ:⁊ in

fine anni ꝑcipiat fruccus qui valeat decẽ: talis

excreſcẽtia ẽ fructꝰſoꝛtis ⁊ ñ accidit ſoꝛti.Eodeʒ
etiã mõ ſi qͥs emat merces ꝓ minoꝛi pᷣcio ĩ vno
loco vbi abundãt ⁊ aliqͥd lucret᷑ vendẽs in alio
loco lucrũ eſt de ſoꝛte:⁊ ideo licitũ. Itẽ nõ cadit
vſura in vo ↄctu locatiõis qꝛ illud qð dat ꝓ re

locata:eſt merces ipᷣius rei ⁊ nõ vſura in cõmo

dato.qꝛ ſi ꝓ re cõmodata dat᷑ cmodatũ tüc ve
re trãſit in locatũ. Uñ q̃dam glo.xiiij.q.iij.in.c.

qʒð aũt.inquit ꝙ duo ſũt ↄtractus qui de natu/

ra ſua gratuiti ſũt/ſ.mutuũ ⁊ cõmodatũ.Mu⸗

ſtiõe di. xv.

CxLII

tuũ aũt ſi nõ eſt gratuitũ nõ eſt mutuũ ſed vſu/
ra:cõmodatũ aũt ſi nõ eſt gratuitũ nõ eſt vſura
ſed tunc deſinit eſſe cõmodatum et tranſit in lo
catum. P

Vod ſi q̃rat᷑ quare plus in Aractnlols
tiõis liceat acciꝑe vltra ſoꝛtẽ qᷓ; in mu/
tuo. Reſpõdeo ꝙ hoc eſt duplici rů=ne.
Pꝛimo in re locata ſiue ↄductadiſtinguit᷑ eius
vſus ⁊ fructꝰrei ab alienatiõe:ſiue ↄſumptione
ſicut ptʒ in vectura:ſeu equitatiõe aut inhabita
tiõe domꝰↄducte:⁊ vtilitas talis vſus nõ ꝓue⸗
nit ex ſolo actu ⁊ induſtria ipᷣius vtentis:ſʒ etiã
⁊ pꝛincipaliꝰ ex vircuali efficacia rei vtilis.vnð
ſi in rebb mutuat vera rõ locatiõis det᷑ licite vl⸗
tra ſoꝛtẽ recipi põt.Nã ſi pecuniã in ſacco ſigilla
tam alicui quis locauerit ad oſtentation ẽ:vt a
viſitantibo credat᷑ diues ⁊ amplius honoꝛet᷑ et
timeat᷑ aut ad dandũ pignoꝛi:aut vt ſola pᷣſen⸗

tatione aliqð periculũ ſiue detrimentũ euadat:

talis poſſet acciꝑe aliquid ꝓ hoc:qꝛ nõ fuit ve⸗
ra mutuatio:nec vſus eiꝰ ↄſumptio ſeu rei alie/
natio:ſed potius fuit quedaʒ locatio. Talẽ em̃
vſum pecunie licite qͥs vẽdere poſſet:ſicut hõ li
cite vẽdit vſum vaſoꝝ argẽteoꝝ quoꝰ retinet ſi
bi dñium.⁊ hec habent᷑ ꝑ Tho.ij.ij.qlxxvij.ar.
j.in reſponſiõe ſexti argumẽti.⁊ ꝑ Hoſti. ſum.
in ti.de vſurꝭ.⁊ pᷣdicta ꝓbãt᷑ ꝑ ea que haben᷑ff.
cõmodati.l.iij.S.penul.⁊ fi.⁊.l.ſeqnti.⁊ idẽ no⸗
tat glo.in.c.ↄqueſtus.extra de fur.⁊ in.c.ſi fene⸗
raueris.xiiij.q.iij.? hecnotant᷑ in ſum.ↄfeſ.li.ij.
ti. vij.q.iiij.in re aũt mutuata nõ diſtiguit᷑ vſus
rei ab ipſa re qꝛ vſus rei eſt ipſius ↄſumptio: vt
pcʒ in blado vino ⁊ hmõi.vel deſtructio ſiue ali
enatio vt in pecunia.Scða rõ quare ↄcedat᷑ in
locato acciꝑe aliquid:⁊ nõ in mutuo eſt ᷣmpᷣ ⸗
dictos doctoꝛes.⁊ Johõ.an.in.c.fi.extra de vſu
ris qꝛ in locato manet ꝓpꝛietas rei locate apud
locantẽ.ff. locati.l.nõ põt.quapꝛopt᷑ lucrũ iuſtũ
eſt:cũ nemo co gat᷑ de ꝓpꝛio facere beneficiũ.x.q.
ij.c.pᷣcarie in fi.in mutuo aũt mutuãs non tenet
dominiũ rei mutuate:ſed trãſfert᷑ in eũ cui mu⸗
tuatur. ⁊ ideo nõ eſt iuſtũ ꝙ res fructificet ei cu
ius nõ eſt. ⁊ hec eſt etiã ſententia Scoti in que⸗

Ercio colligit᷑ ex iſta diffinitiõe dũ dicit
t ipfſius rei vſus gra.ꝙ ſi nõ accipiat᷑ ali⸗
quid vltra ſoꝛtẽ gra ↄſumptionis vſus
ipſius rei:ſʒ loco pene appoſite abſq; fraudenõ
eſſet vſura. Pꝛo cuiꝰ declaratiõe querit᷑ nunqͥd
poſſit licite accipi abſq; vicio vſure pena appoſi
ta in ↄtractu mutui:⁊ reſpõdet᷑ ſm Ray.iſum.
⁊ Richar.in.iiij.di.xv.ꝙ exigens talẽ pena non
tenet᷑ ad reſtitutionẽ:ſi nõ fuit appoſita in frau⸗
dem vſuraꝝ ſed intentiõe artãdi accipienteʒ ad
obſeruantiã fidelitatis ꝓmiſſe:extra de arbitrj.
c.dilecti.⁊.xij.q.ij.c.fraternitas.ar.xxiij.d.c.qua
qᷓ;ᷓ. ⁊. ff. de reg.iur.l.qui auccoꝛe.⁊.l. ff. ſi qᷣs ins
di.nõ ob. ſcriptũ eſt em.in/l.qð a quo D
. A4.

Bermo

qð a quoq; vel a quoq;.ff.de reg.iur.qð a q̃ͥdã
pene noie exactuʒ eſt eidẽ reſtituere nemo cogit
Oð veꝝ intelligit Monal.in ſum.ſi ſempꝑ ſit in
tentio recta.ſ.vt creditoꝛ nõ ea intentõe mutuet
quia credat vel ſperet ꝙ talis recipiẽs mutuuʒ
incidet in penã:qꝛ tũc eſſet vſurariꝰ.ar.in dicto
c.q;q. xxv.di.⁊ in dicto.c.dilecti.de arbitrj. Si
dauüt ſine fraude appoſita ſit pena põt exigi licite:
qꝛ publice vtilitatᷓ intereſt pacta ſeruari.Et idẽ
tenet Inno.in.c.ij.ſuã.extra de penis.Et h̊ mul
to magis obtinet in pena legali impoſita a ca⸗
none q põt exigi vltra ſoꝛtem.xij.q.ij.c.in legib.

—

pecunia.Silit᷑ ſi iudex ſtatueret:ꝙ debitoꝛe nõ
ſoluẽte infra terminũ mutuũ aliqͥd ſolueret ꝓ⸗
pter ↄtumaciã poſſet licite accipi:vñ licitũ eſt pe
tere ⁊ retinere penam a lege ſeu a ſtatuto impoſi
tam vel etia iudice ꝓmulgatã:qꝛ iuſte poſſidet
qqui aucoꝛe pᷣtoꝛe poſſidet.l.iuſte poſſidet.ff.de
acqᷣ.poſ.Notãduʒ tñ ꝙ ſi dicta pena apponeret
Aa iudice de ↄſenſu ꝑtiũ deberẽt attẽdi ↄiecture:
que infra dicent᷑ acſi pena eſſet ↄuentionał ⁊ nõ
iudicialis:qꝛ i H̊ magis ſequit᷑ iudex voluntatẽ
partiũ qᷓ; ſuã.ff.de re iudi.l.ſi ↄuenerit.Et idem
eſſet ſi fieret in iudicio colluſio.puta qꝛ ꝑtes fin
gerxẽt ſe litigare:⁊ tandẽ debitoꝛ ꝑmittit ↄ ſe ſen⸗
tentiã ferri: vt ſic creditoꝛ videat eũ habere obli⸗
gatũ ex hac ſnia ad tollendã ſuſpicionẽ vſuraꝝ

Et in eicg ⸗ qui ꝓpꝛiã. C.de non numerata
ſit

ſicut fit interdũ.pł“ em̃ dʒ valere qð agit᷑ qᷓ; qʒ

ſimulate ↄcipit᷑.C.plus valere qð agit᷑ ꝑ totuʒ.
Sz querit᷑ in dubio quid pᷣſumendũ qñ talis
pena poſita eſt in ↄtractu mutui.Et rñdet DHo
nal.in ſum.ꝙ ſi ille qui talẽ penã appoſuit ↄſue
uit eſſe vſurariꝰ:pᷣſumit᷑ apoſuiſſe talẽ penam
in fraudẽ vſurax.ff.de actio.empt.l.putas..j.
⁊.l.iulianus.ff.de pigno.act.l.vel vniuerſoꝛum
Itẽ pᷣſumeret᷑ vſura ſi ꝑ ſingłlos mẽſes ⁊ annoſ
cõmittat᷑ pena.autẽtica ad hec.C.de vſurꝭ.tñ in
iudicio aie ſtabit᷑ eius ↄfeſſioni.ᷣm Hoſtien.in
ſum. ⁊ Ulde.vt habet᷑ i ſum.ↄfeſ.eodẽ ti.q.xxiij.
⁊ idẽ notat Inno.in.c.ſuã.extra de penis:⁊ dñs
Anto. de but.in.c.ↄqueſtus.extra de vſurj.Ta⸗
mẽ qñ debitoꝛ ſine culpa ſua factꝰeſſet impotẽs
ad ſoluendũ nõ eſſet honeſtũ:nec licitum petere
talẽ pena: quãuis aliud ſit de rigoꝛe legis ciuilł.

l.ad diẽ.ff. de vb. obli. Nã h̊ caſu ñ poſſit pũiri

ↄtũacla qᷓ nõ eſt.⁊ illð qð acciperet᷑ tolleret᷑ ſo⸗
lum rõne tꝑis qð eſſet mere vſurariũ:⁊ ideo nec
ex ꝑtiũ ↄuentione:nec ex aliqua lege introduci
põt vſura:vt in de.ex graui.de vſuris. Itẽ ſi de⸗
