re mali foꝛmidie pene.Qð aũt nõ cognoſeit qͥs
non mouebit eũ ad amandũ vel timẽdũ: vt ait
cõmẽtatoꝛ pᷣmo Icono.Tãta gᷣ erit pcti deuita⸗
tio qᷓnta erit pene eterne cognitio.Cũ igit᷑ iſta co
gnitio nõ habeat᷑ niſi ꝑ fidẽ.ꝙ̊ a pᷣmo ad vlcimũ:
quãta erit fides tãta erit pccõꝝ abominatio at⸗
q; vicioꝝ effugatio.Et ꝑ ↄſequẽs patꝭ ꝙ oĩa bo
na ⁊ mala oꝑa noſtra ꝓcedũt a ꝓfectu ⁊ defectu

fidei.Et hoc eſt qð inqͥt Augꝰ. dicẽs: Fides men

ſurat actiones. Ideo ðꝛ Eſa.vj. Si nõ crediderꝭ
non ꝑmanebis:qꝛ in pctm̃ rues.Et Abacuc.ij.
Juſtus in fide ſua viuit et bene oꝑat᷑. Pꝛoptea

Mar.ix.ait ſaluatoꝛ.Oia poſſibilia ſunt credẽ⸗

ti etisem maxima ⁊ ardua. Ideo dicit Paulłꝰ ad
Epbᷣ.vj.exhoꝛtãs nos ad rũpendũ pᷣmũ nodũ
catene diabolice.ſcʒ infidelitatis. In oibb ſumi⸗
te ſcutũ fidei vt poſſit oĩa tela ignea inimici ex⸗
tinguere. Scriptum eſt em̃.j. Joh.v. Hec eſt vi
ctoꝛia q̃ vincit mũdũ fides nr̃a. Hec eadẽ con
cluſio pbat᷑ ꝑ hoc exemplũ. Ponamꝰ ꝙ qͥdam
tranſeat ꝑ viã et occurrat ei vnꝰamicus eius di

cens.Ne tranſeas vlteriꝰ qm̃ inimici tui ꝓpe pa

rati ſunt cum gladijs interficere te.ille aũt ſi cre
det affugiet.ſin aũt:trãſiens interficiet᷑. Sic etiã
euenit hoĩba ꝑ viam pctõꝝ tranſeuntibo. Uene⸗
rũt ꝓphete:martyres:⁊ apłi.demũ ipſe chꝛiſtus e

nobis amiciſſimus:⁊ clamauerũt oſbo pctõꝛib⸗
dicẽtes.e trãſeat o ſuꝑbi ꝑ viã ſuꝑbie.O luxu

rioſi ꝑ viã luxurie.O auari ꝑ viã auaricie.qꝛ ini
micus vr̃ diabolus interficiet vos.i.ducet vos
ad infernũ in illas tenebꝛas ext᷑ioꝛes. Quare er⸗
go iſtã viã nõ deuitãt.Nõ ob aliud niſi qꝛ ñ cre⸗
dunt. Rurſus ſi ponat᷑ ꝙ vnꝰcupidus ⁊ auarꝰ
q́ᷓrens ditari:nũcios habeat dicẽtes ſibi. Perge
ad illã ciuitatẽ ⁊ multas pecunias lucraberis.
Nunqd ſi credet nõ ibit illuc curſu velociſſimo
et nõ tardabit. Sic hoĩbo naturaliter ſũmũ bo⸗
num deſiderantibo quibo dictũ eſt ſolũ eſſe felici
tatem in alia vita ⁊ ibi ſummũ bonũ adeſſe:nõ
ob aliã cauſam euenit vt illud ſummũ bonũ to
tũ ↄtẽnãt:niſi qꝛ annũciãtibo nõ credũt.Scpᷣtuʒz
eſt em̃ Eccẽi.xxxij.Qui credit deo attẽdit manda
e 3

Bermo

tis. Hec ille. Cuius ſapientiã omnes admirati
appꝛobauerũt eiꝰ ſententiã.Et pꝛimo ipſe imꝑa

toꝛ dicens ꝙ fides rẽpublicaʒ magiſq; ſudoꝛes
coꝛpales gubernat.xxiij.q.viij.c.Lributũ.S.q;

uis.et ideo eſt oĩ laude digniſſima. Salomõ q̃̊ʒ
ait. Certe mihi placet determinatio hec theolo⸗/

gica:eo maxie ꝙ ſaluatoꝛ ſanãs infirmos ta ſpi

ritualiter qᷓ; coꝛpalit᷑ vbiq; dabat laudẽ fidei di
cens.Fides tua te ſaluã fecit Matcchᷣ.ix.?⁊ Mar
ci.viac Lu.vij.viij.⁊.xviij. Itẽ cum diſcipuli eiꝰ
nõ pocuiſſent liberare ðmoniacũ infidelitati aſ⸗

ſcripſit Matchᷣ.xvij. Canoniſta q̊ʒ dixit. Mihi

in mẽtẽ venit illud qð ait Augꝰ.i c. Uides.xxiij.
q.vj.vbi oſtẽdit ꝙ ex alioꝝ dici mutauit ſuam

opinionẽ:allegãs illã Salomonis ſniaʒ. Da ſa

pienti occaſionẽ ⁊ ſapientioꝛ erit Pꝛouer.vj. Et
ideo mutando opinionẽ meã adhereo opinioni
pᷣdicte.qꝛ ſine fide q̃ eſt fundamẽtũ om̃is meriti

nõ põt fieri ſpũale edificiũ.c.Cũ Paulus.j.q.j.

Legiſta aũt addidit. Quia vniꝰ ſnia ſepe młco/

rũ ſnias ſuꝑat.C. ð vece.iu.enuc.l.j. Jo ego q̊ʒ

fateoꝛ me a theologo in hac determinatõe ſuꝑa
tum. Fides em eſt illa que ꝑ dilectionẽ ogat᷑.ad
Gala.v.⁊.xxviij.q.j.c.Uxoꝛ.⁊ de ſacra vnc.c.vni

co. S. Quia vo. Pbus vo naturalis dixit. Ego

ſimit appꝛobo opinionẽ ipſiꝰ cheologi.nam fi
des eſt illa q vincit oĩo.c. Sciſcitãtibo.xv. q. viij.
Medicꝰ aũt inqᷣt. Certe fides eſt cauſa oĩm q̃ ge

runt᷑ nã neq; ego ſtuduiſſem nec medicinas in/
firmis vnq; miſtraſſem niſi optatũ finem aſſleqᷣ

credidiſſem. Aſtrologꝰq̃ͥʒ ait. Quis ſemiaret vn
qᷓ; niſi pluuias ſperaret ⁊ fructũ recolligere cre⸗
deret. Ph̊s vᷣo moꝛalis dixit. Nunqᷓ; pbᷣi noſtri
delicias abieciſſent terrenas:niſi melioꝛes ſe aſ⸗
ſecuturos credidiſſent. Capellanꝰaũt ſubdidit.

Tolle fidẽ:qͥs cõfitebit᷑:qͥs aliena reſtituet:qᷣs cõ
municabit:qͥs pniam aget. Oꝛatoꝛ etiã ſubiun

xit. Sine fide nõ põt res publica oſiſtere. Quis
em̃ moꝛte; ꝓ ea patiet᷑: niſi credat ꝙ üũli qui ꝓ re
publica p ereũt in ꝑpecuũ viuũt ꝑ głiam.vt ha⸗
bet inſti. de excu cu.S.filij aũt. Hiſtoꝛicꝰ aũt in⸗
o quit. Nunqᷓ; Alexãder magnꝰ aut Juliꝰceſar tot
viccoꝛioſa bella geſſiſſent niſi triſphuʒ de hoſti⸗
bus ſuis repoꝛtare credidiſſent. Et ideʒ dici põt
de alijs ipatoꝛibo qᷓ; plib. Poeta aũt ait. Pꝛo/⸗
pꝓter credulitatẽ lucri ⁊ nõ ꝓpter aliud diſcurrũt
mercatoꝛes ꝑ totũ oꝛbẽ terraꝝ.Sicut canit poe
ta noſter Oꝛaciꝰ dicẽs. Impiger extremos cur⸗
rit mercatoꝛ ad indos. Per mare pauꝑieʒ fugi
ens:ꝑ ſaxa:ꝑ ingens. Mercatoꝛ vo dixit Pꝛeri
puiſti mihi vᷣbũ ex oꝛe.Ego em̃ hoc expientia co
gnoui.Sicut em̃ fides oẽs ꝓcellas militãt eccle
lie ſupat.ca. non turbatur in fine.xxiiij.q.j. Ita
credulitas lucri ↄſequẽdi facit nos mercatoꝛes
oĩa picula laboꝛeſq; eq̃ᷓnimit᷑ ſuppoꝛtare. Ap/
pꝛobatã igit᷑ vidẽs cheologꝰ eſſe ſententiã ſuam
ab oĩb:cepit opinionẽ ipſam cõfirmare dicens
Que fuit cauſa diuerſitatis iter Abel ⁊ cayn ni/

VI

ſi fides. Quare noe fabꝛicauit archã alijs eũ de⸗

ridentibo niſi ꝓpter fidem. Cur Abꝛaã ſolus cuʒ
Coch nepote ſuo exiuit de terra ſua.Cur voluit
filiũ imolare ipſo etiã ↄſentiẽte niſi ꝓpt᷑ fidẽ.Cur

duric Moyſes pplum pꝑ deſertũ.Et ſic de ſingu

lis ſanctoꝝ geſtꝭ poſſemꝰ exeplificare:maxie in⸗

qrẽdo: cur xpᷣm ſecuti ſunt diſcipuli et toc marty
res toꝛmẽta ſunt paſſi. Sed reuolue foliũ.Cur
pctõꝛes tot nephãdiſſima ſcelera ꝑpetrãt abſq;
timoꝛe.Cur ad pniam redire ↄtẽnunt. Certe nõ

ꝓpter alið niſi qꝛ nõ credũt alia eſſe vitã pᷣter iſt.

VUñ Lac.ij.diui.inſti.ait.Nã dum ſe exiſtimant

nõnulli deo nõ eſſe cure:aut poſt moꝛtẽ nihil ee=

futuros:totos ſe libidinib adijciũt.et dũ licere

ſibi putãt:hauriẽdis voluptatibo ſcient᷑ incum/

bunt ꝑ q̃s ipꝛudẽtes laqos moꝛtis incurrunt.
Ignoꝛant em̃ q;̃ ſit hois rõ:quã ſi tenere vellent:
in pᷣmis deũ ſuũ agnoſcerent:vᷣtutẽ iuſticiamq;
ſeqrent᷑terrenis figmẽtꝭ anias ſuas nõ ſubſter⸗
nerent ac moꝛtciferas libidinũ voluptates ñ ap
peterẽt. Hec ille. Infidelitas & eſt bᷣmaria ſatha
ne catena qua qᷓ;plurimos homies tenet in pec
catis innodatos. R

Ontra iſtã aũt catenã diabolicã ad ipßaz
c totaliter diſſoluẽdã malleo rõnis labo⸗

rabimꝰ. Pꝛeſupponat᷑ ̊ om̃es res crea

tas habuiſſe pᷣncipiũ vt dicit Areſt.ij. Mecbeo.
⁊ in pᷣnci.de celo et mũdo.ſed nõ ab alio niſi ab
ipᷣo deo. Uñ dicit Phᷣs in.j.celi ⁊ mũdi.Ab vno
pmo ente cõicatuʒ eſt ſingulis rebo eſſe et viuere.
Et in.j.de re.pᷣnci.idem inqͥt. Bonitas dei cau⸗
ſa fuit factiõis mundi ⁊ oꝛiginis oim reꝝ. Et.j.

Mechaph̊.eciã ait.Oeꝰ videt᷑ oibo eſſe cã ⁊ pnci⸗
piũ q̊ddã.Et.xij. Metha.A pᷣmo pᷣncipio depẽ⸗
det celũ ⁊ tota natura.Sicut ei ſcriptũ eſt Geñ.
j.in pᷣncipio creauit deꝰcelũ ⁊ trã ⁊c̃.⁊ Ecẽi.xviij
ðꝛ. Qui viuit in eternũ creauit oĩa ſimł.? Sap̃.
iij.ait Salomon. Deꝰſapia fundauit terrã ⁊ ſta
biliuit celos pꝛudẽtia.et Pvᷣus in li.de ſecretis
ſecretoꝝ ad Alexandrũ dicit. Sicut oĩs veritas

eſt a ᷣma veritate:ita oĩs bonitas a pᷣma boni/

rate. Et Plato in thimeo inqᷣt. Oẽ bonũ a pᷣmo
bono:et ſine illo nullũ eſt bonũ.Dyoniſieꝰ q̊ʒ in

li.ð diui.nomi.ait.Omnis eſſentia a pᷣma eſſen
tia:oĩs intelligẽtia a pᷣma intcelligentia: ois vita
a pᷣma vita:et oĩs bonitas eſt a pᷣma bonitcate.
Et cõmentatoꝛ ſuꝑ.vj. Mechapbᷣ.inqᷣt. Res di
uine ⁊ imobiles ſũt cauſe oim aliaꝝ reꝝʒ mobi⸗
liũ.Et ꝑ hanc rõnem venimꝰ in cognitioneʒ dei

ſicut ꝓbat Areſt.in.viij.phiſi.Pꝛimo via cauſe
efficient. qꝛ eſt deuenire ad vnã cãm q ſit c oim
⁊ nõ habeat cauſam ſuꝑ ſe.qꝛ aliter eſſet pceſſus
in infinitũ in cauſis eſſentialiter oꝛdinatis qͥ nõ
datk vt ptʒz ꝑ Areſt.ij. Mecha. Scðo via motꝰ
et gubernationis. Sicut em̃ neceſſartũ eſt deue
nire ad vnũ q oia fecerit ⁊ a nullo ipſe factus ſit
Ika neceſſe eſt deuenire ad vnũ pᷣmũ motoꝛẽet
gubernatoꝛẽ qͥ oia gubernet ⁊ a qͥ oia moueant᷑

lenles
restur
Juciſn
uidiü:
boise⸗
ineii⸗
Qood
emnire
ſſeolix
ſnppeen
Coträſt
Zltterſt
lanecen
deckeg
lupe
notich
nitezcl
looad
lü:ꝛno
hoſſet.
morſ.
dſie⸗
hüange
thereggs
eoeno
gatiten

intie
lolns G
Curpoln
deſcen
ledeſngn
enandein⸗
rem
ſͤtur
lmmm
ihenti
eannn
Wrindlei
madiia
onrtizun,
Wa.
Leſi
penee
manulah
lener aper
13

blciadia
rönss ado⸗
estesen
ti. Meho.
baloniib
nid o rno

Geapiae.

ius dai cab/
nter ſt).
ſtcꝛ zna
nahiodchi⸗
ihrüͤck Hai⸗
1ü i
zſmml: Gj.
uit mi: ſo
li deſmens
rois rmus
oͤma bonl/
honiaino
nib izin
amnaeſen
nris:ois in
mna boning,
infe Nol
gnng den
n uauſe
niſt ioim
ſſe pocſus
dinatisqno
oru no⸗
müͤeſt dan
Nlefncns /
güͦ motnn
Hin moNN

Folium

et ipᷣe a nullo alio regat᷑ nec moueat?᷑. ali᷑ in mo
uẽtibo ⁊ mot eſſet ꝓceſſus i infinitũ qð c impoſ⸗

ſibile vᷣm Areſtoti.in viij. Phi.⁊ ij. Metha. Et

ideo cõcludẽdum eſt:ꝙ ſicut deꝰ eſt dᷣma cauſa

oim:ita etiã eſt pꝛimꝰ motoꝛ oia mouens ⁊ gu⸗/
bernãs:⁊ ipſe a nullo motꝰ.Et hoc eſt qð inqͥt
Boetiꝰ.iij.de ↄſo. Oqui ꝑpetua mũdũ ratione
gubernas.Terraꝝ mũdiq; ſatoꝛ:qui tẽpus ab
euo Ire iubes:ſtabiliſq; manens:dans cuncta

moueri. His pᷣpoſitj dico ꝙ iſte de noſter cũ ſit
ſũma ſapiẽtia ⁊ intelligẽtia:oĩa fecit t᷑ aliqueʒ

finẽ.Quia om̃e agẽs ſᷣm rationẽ agit ꝓpter finẽ
vt ait Philo.ij. Phiſicoꝝ ⁊.ij.de ania.Uñ inqͥt
cõmẽtatoꝛ ſuꝑ.ij. Phiſi. Qui dicũt deũ ñ agere
ꝓpter finẽ:tollũt ſollicitudinẽ dei circa entia infe

rioꝛa.Si ̊ qramꝰ q̃re deꝰ fecit elemẽta ⁊ fructꝰ

terre:⁊ oĩa alia animalia:claꝝ eſt ꝙꝙ nõ ob alið
qᷓ; vt oſtẽderet ſuã potẽtiã:⁊ ad hõis vtilitatẽ.vñ
Areſtotiles.ij. Phiſi.⁊.ij.de aĩa inqᷣt.Finis q̊dã⸗
modo oim eſt homo.Ex quib ſequit᷑ ꝙ homo ẽ

nobilioꝛ omnib rebus naturaliboꝓpter ipᷣm fa

ctis: qꝛ nobilioꝛ eſt finis omnib qͥ ſũt ad fineʒ.

Is ltaq;ʒ declaratj. Querit᷑ quare deꝰ fe⸗

h cit hoĩeʒ.Et ſi velimꝰ dicere ꝙ ad hoc ſo⸗
lũ vt in hac vita comedat:bibat:viuat/⸗
q;:⁊ finalit᷑ moꝛiat᷑:⁊ pereat ⁊ ampliꝰ nõ ſit:Se
queret᷑ ꝙ beſtie ac elemẽta ⁊ creature iſenſibiles
q ampliꝰꝑmanẽt qᷓ; homo:eſſẽt hoĩe dignioꝛes
Itez ſequeret᷑ ꝙ coꝛpoꝛa celeſtia que ſunt incoꝛ

ruptibilia excederẽt hoĩeʒ:qð eſt maximũ incon

ueniẽs ⁊ falſiſſimũ:hõ em̃ eſt digniſſimꝰiter oẽs

creaturas ad ſui vtilitatẽ creatas.qð notat᷑ in.l.

Juſtiſſime.ff.de edili.edi.Et ibi glo.allegat O⸗
unidiũ ⁊ Uirgiliũ ad hoc ꝓpoſitũ. Animꝰ quoq;
hoĩs eſt pᷣcioſioꝛ omnibo celis:iuxta illð Ouidij
in.iij.Methamoꝛ.Celoq; animus pᷣſtantioꝛ oĩ

Quod nõ eſſet veꝝ ſi moꝛtuo hoie moꝛeret᷑ aia

⁊ finiret. Ideo cõcludere opoꝛtet nos victuros
eſſe alibi.ſ.in vita futura in q̃ erimꝰ ĩmoꝛtales⁊
in ꝑpetuũ victuri atq; ſi bene vixerimꝰin h̊ mũ⸗
do trãſitoꝛio:poſtea in eternũ erimꝰ gloꝛificati.
Aliter ſi totalit᷑ finis noſter eẽt in hac miſera vi
ta neceſſe eſſet ↄcludere ꝙ maioꝛ cura fuiſſet ðo
de creaturis irrationabilibo qᷓ; de hoĩe:qð eſſet

vituperare ſapiẽtiã diuinã. Finis ̊ noſter o de/
uoti chꝛiſtiani nõ eſt hic:neq; habemꝰ hic ꝑma⸗
nẽteʒ ciuitatẽ ſed futurã inqͥrimꝰ:vt inqͥt Pau⸗
lus ad Hebꝛe.vltimo.Et ideo deꝰfecit hoieʒ re/

ctũ:⁊ nõ cetera aĩalia:vt celeſtẽ patriam aſpicere
poſſet.Et hoc eſt qð iquit Ouidiꝰ in.j. Mecha⸗
moꝛ.Pꝛonaq; cũ ſpectẽt aĩalia cetera terrã.Os
hoĩ ſublime dedit celũq; videre Juſſit: ⁊ erectos

ad ſidera tollerevultꝰ.O igit᷑ nobiliſſima creat᷑a

hũana eleua oculos mẽtis ⁊ coꝛpis:⁊ intuere e⸗
thereas mãſiões ꝓpter quas poſſidẽdas creata

es:⁊ nõ ꝑmittas catenã diabolicã ifidelitatꝭ te li

gatã tenere:ſed bene oꝑare:⁊ peccata deuita cuʒ

gabeo.

xXXIII

rM . 2
beato Tobia eiꝰ.ij. c. di. Uitã illã expetemꝰ quiã

dñs deꝰ daturus ẽ his qui fidẽ ſuã nũqᷓ; mutõẽt

De difficultate. X RI’Ið
Ecunda diabolica catena dicit᷑ Difficald
tatꝭ. Suggerit em̃ diabolꝰ mẽti pctõꝛis
ꝙ nullatenꝰ recedat a peccat:aut in boꝛ
no ꝓficiat allegãſ ꝙ hoc eſt difficile:⁊ quodamöõ
ipoſſibile.Et ideo dicit intra ſe inſẽſatꝰ peccatoꝛ
hac hoꝛribili catena ligatus:⁊ diabolica ſuege⸗

ſtione deceptꝰ Quid mihi ꝓdeſt ↄfiteri:Qũo po

tero ĩ bonis inceptꝭ ꝑſeuerare:⁊ a pctõ in futuro
abſtinere:iteꝝ incidã in pᷣterita pctã:⁊ ſic mihi
non ꝓderit penitentia.O hoꝛribiliſſima catena
q̃ntos detines in manibo diaboli.Qua ex re c /
to eijcite illã a vobis.Ait em Seneca in li.ij.de

ira dei. Nihil eſt ita difficile ?⁊ arduũ qð non hu

mana mens vicat. Et ideo o pctõꝛes licet dicat

impꝑatoꝛ in autẽtico de monachis S. Sancimꝰ·
Nõ ẽ facilis vite mutatio:ſed cũ magno fit ani ⸗ ⸗

mi laboꝛe:tamẽ ſi volueritꝭ aliq̃leʒ vobis facere

violẽtiã: inueniet facilẽ viã penitẽtie:licet in pᷣn⸗
cipio videat᷑ aliquãtulũ dura. Hoc aũt erit ra⸗

tiõe vſus.De q̊ Ouidius in.iiij.ð faſtis inqͥt. Et
ñ ſentit᷑ ſedulitate doloꝛ.Et Uegeciꝰde re milia
ri libꝛo.j.ti.xx.inqͥt. Quotidianꝰvſus ñ laboꝛat

⁊ ſi oneroſa geſtauerit.Et idem li.iij.c.j.ait.Oẽs

artes oĩaq; oꝑa quotidiano vſu ⁊ vigili exercica
tiõe ꝓficiũt.Alexander q̊ʒ in ethicꝭ ait. Aſſuetis
nõ fit paſſio.ſcʒ tãta:ſᷣm gloſã.Sed opoꝛtʒ vos

72

eſſe aĩoſos.ait em̃ Ouidiꝰ li.ij.de põto.Oiĩa defi

ciunt:tamẽ animꝰ oĩia vincit. Ile etiã vires coꝛ
pus habere facit.Et in.ij.de remedio amoꝛis in
qt. Parua necat moꝛſu ſpacioſuʒ vipa thauꝝx.
A cane nõ magno ſepetenet᷑ aper.ſcʒ ratione au⸗
dacie. Et ideo aggredimini audact᷑ diabolũ ad
uerſariũ vr̃jm ⁊ eũ ſuꝑabitꝗ. Ut em̃ inqͥt Hiero.
in q̃dã epiſtola.Debilis eſt hoſtis qui nõ vincit
niſi volẽtem. O negligẽtes ⁊ timidi venite ad pe
nitẽtiã qꝛ paulatim aſſuefaciendo mutabic dit
ficultatẽ. Ait em Ouidiꝰ.j.de arte amãdi. Lem
poꝛe difficiles veniũt ad aratra iuuẽci. Lẽpoꝛe-
lẽta pati frena docent᷑ eqͥ. Ferreus aſſiduo cõſu⸗
mit᷑ anulꝰvſu. Interit aſſidua vomer aduncus
humo. Repſentat etiã diabolꝰ pctõꝛi enia ab

tatẽ q̃ eſt in reſtitutiõe fame:in petẽda venia ab

offenſis:in remiſſiõe iniuriaꝝ:in reſtitutõe vſu⸗

raꝝ:et alioꝝ male ablatoꝝ. Hec eſt catena fer⸗

rea:hec eſt catena plumbea:hec eſt mola grauis
ad collũ pccõꝛis:demergẽs eũ in ꝓfundũ infer⸗

ni. Hoꝛrẽt em̃ iſta facere pctõꝛes:ↄfitent᷑ ⁊ cõmu

nicãt ⁊ nunq; dimittũt cõcubinas: nõ recõciliã⸗
tur cũ inimicis:nõ reſtituũt aliena.O diaboli⸗

ci pctõꝛes: audite quid dicat gloſa in.c.poꝛro.
de ſen.excõ.Sine ſatiſfactione inquit non valee

penitẽtia.xxiiij.q.ij.c.legat᷑:extra de vſuris.c. Cũ

tu. et de pe. diſt. .c. Neminẽ.⁊ de pe.diſt.v.c. Fal,/
ſas.O vſurarij iniquiſſimi.O bonoꝝ ꝓximira

e 4%4

Bermo

ptoꝛes ſceleratiſſimi:Kudite Auguſtinũ in epła

ad macedoniũ dicentẽ. Nõ remitccit᷑ pctm̃ niſi re

ſtituat᷑ male ablatũ.c.Factum.de reg.iu.li.vj.⁊
xiiij.q.vj.c. Si res. Audite eciã qͥd Augꝰ.dicat ĩ
li.de vero cultu.Nõ ſolũ inqͥt ꝓ maria male ab
latoꝝ q̃ntitate: verũetiã ꝓꝑ mima denarij ꝑticła
nõ poterit qͥs faciẽ videre diuinã.Qð intelligen
dũ eſt:ſi detineat᷑ ↄtra volũtatem dñi. Ideo oẽs

vos eſſe danatos oſtẽdit Baruch.iij.ca.ſui libꝛi

di. Ubi ſunt qͥ argẽtũ theſauriſabãt et aurũ in q̊
cõfidũt hoĩes.Et reſpõdet.Ad inferna deſcende
rũt.Frãgite ̊ hãc catenã difficulcatꝭ ⁊ hoꝛribili⸗
tat q̃ vos cenet diabolus ligatos:cogitãtes qð
ðꝛ in cõi ꝓuerbio.Abſq; laboꝛe graui ñ pñt ma⸗
gna pararl.Et ꝙ qnto difficiliꝰ:tãto magꝭ meri
toꝛiũ eſt opꝰveſtꝝ.Ait em̃ Areſt.ij.Eth.ca.ij.Cir
ca difficiliꝰ ſꝑ ⁊ ars fit ⁊ virtꝰ.O cimidi et pauẽ⸗
tes qͥ timetꝭ aggredi viã pnie:audite qͥd de vob
ALucanꝰ dicat in.vj. Degeneres trepidãt animi
peioꝛaq; vᷣſant.Et Uirgiliꝰ in.iiij.eneidos dicit
Degeneres anios timoꝛ arguit. Et ecõtra ð ma
gnanimis ait Seneca ĩ tragedijs.Foꝛtuna foꝛ⸗
tes metuit:ignauos pᷣmit.Uirgiliꝰ q̊ʒ i.x.eneið.
gait. Audaces foꝛtuna iuuat:timidoſq; repellit.
O ſtultiſſimi pctõꝛes qͥ ex ſenſualicate et timoꝛe
laboꝛis dimittitꝭ oꝑa bona ⁊ recuſat facere pe⸗
nitentiã.Frãgite ⁊ ad nihilũ redigite hoc diabo⸗
licũ vinculũ:cogitãtes ꝙ de duob malis ſꝑ mi
nus eſt eligẽduʒ.iij.p Lopi.l.j.S.penul.ff.de ꝑi.et
cõ.rei ven.cũ ſiłibo. Ideo ðt auctoꝛ fabulaꝝ Eſo
pi.fabula.xxiij. Ferre minoꝛa volo: ne grauioꝛa
ferã.Cogitate ̊ grauitatẽ pene inferni et nullus
vobis vel modicꝰ videbit᷑ laboꝛ pnie in eiꝰ cõpa

ratione. Sumite itaq; alacriter hanc exiguã pe⸗
na vc euadat etna atq;i lcateʒz. Ait

em Iſið.in li.de ſũmo bo.Faciliꝰ leuioꝛa tolera

bis ſi grauioꝝ fuerꝭ recoꝛdatꝰ.Et h̊ eodem mal
leo poterit frangi catena diabolica aduerſitatis
q̃ multos tribulationibo illatis ad tartara ſecũ
conat accrabrze
De exemplaritaaat. U
Ercia diaboli catena illaqueãs pctõꝛes
t ðʒ exẽplaritat Demon em̃ dicit in coꝛde
peccãtiũ Pctã nõ ſũt ita guia vt pᷣdicat᷑:
diabolus non eſt ita turpis vt pingit᷑. Et vt tali
bus ꝑſuaſionibo adhereãt:ponit an ocłos eoꝛũ
mala exẽpla doctoꝝ:ſuꝑioꝛũq; ac ſacerdotũ ⁊ re
ligioſo ꝝ.et iſto mõ ligat aias in pctis di. Si tã
grauis eſſet pena inferni vt ðꝛ.ettã nephanduʒ
eſſet pctm̃ ſicut pᷣdicari ſolet:iſti qͥ ſciũt ſcripturã
et debent eſſe ſcti nõ talia facerent.O catena ter⸗
ribilis.tu es illa q̃ vt ita loq̃r:impaſſibilẽ deũ il
lachꝛymare fad.Dicũt em̃ ignoꝛates plebei. Si
licʒ doctoꝛibo qᷣ alijs pᷣdicãt.ſi ↄfeſſoꝛibo qͥ alios
abſoluũt peccare:quare nõ eciã nob. Pꝛoſfecto
ſi vera eſſent q̃ pᷣdicant:nõ in vicijs ꝑmanerent

et iſtis cogitationibo diabolicis detenti.de pctõ

in pom ruunt ? nunq; ver pniam faciunt. Ad

hoc aũt facit qð legit de cancris q ꝑg putridũ ari
etis epar cõgregant᷑.Et ſimilr ꝑ malã ⁊ inbone/
ſta vitam ſuꝑioꝝ pᷣlatoꝝ ⁊ religioſoꝝ xpᷣianoꝝ

multi malefactoꝛes colligunt᷑ ⁊ ↄfoꝛtant᷑ in ma
lo:ita ꝙ ſemꝑ retrocedũt a vitate.Naʒ fabuloſe
recitat᷑ de cãcro ꝙ cũ ab eo q̃reret᷑ Cur ſꝑ retroce
deret ⁊ nunqᷓ; recte incederẽt:rñdit.qꝛ ſic docue⸗

runt me patres mei. Et ideo ab ipſo cãcro ſub⸗
diti ⁊ ſimplices didicerũt eſſe inobedientes ⁊ in
oĩbo irregulares ac diſſoluti.qꝛ eoꝝ ſuꝑioꝛes tã

ſpũales qᷓ; tꝑales habẽtes regimẽ ppłi nõ aliud
docuerũt. Recitat᷑ etiã de q̃dam ioculatoꝛe ꝙ ſe

mel a rege Phili petijt qͥd cogitaret. Cui rexre⸗/

ſpondit.Ego cogito q̃re nũc nõ ſũt ita boni mi⸗
lites ſicut Rolãdus et Oliueriꝰ.Tunc dixit io⸗
culatoꝛ. Ratio eſt.qꝛ nullus iuenit᷑ hodie rex ta
lis qᷓlis fuit Carolus. Uñ ꝑ locum a ſili dicere
poſſumꝰ ꝙ tũc ñ inueniunt᷑ boni ⁊ honeſti ſub⸗

diti qñ nõ inueniunt᷑ boni ac honeſti rectoꝛes et

pᷣlati.De q̊ multũ debent terreri.qꝛ ðꝛ in.c. Pꝛe/
cipue.xj.q.iij.Scire debẽt pᷣlati ꝙ ſi ꝑguerſa vnqᷓ;
ꝑpetrant:tot moꝛtibo digni ſunt q̊ͥt ad ſubditos
exẽpla ꝑditõis trãſmittũt.Et hec eſt rõ q̃re ſacra
ſcptura ita nos ad bonũ exẽplũ ⁊ vehemẽter re⸗
p̃ᷣhendit ſcandaliſantes pꝛoximuʒ.De pᷣmo ha⸗
be Matchei.v.vbi dñs ait.Sic luceat lux vr̃a
coꝛã hoibo vt videant vr̃a bona oꝑa et gloꝛificẽt
patrẽ veſtrũ qͥ in celis eſt.et Lu.xij. Sint lumbi
veſtri pᷣcincti ⁊ luce:nne ardentes in manibo vr̃is
Duꝑ q̃ vᷣba inqᷣt Oꝛeg.in omeł.Lucernas qᷣp⸗
pe ardẽtes in ma nibo tenemꝰ cũ ꝑ bona oꝑa ꝓ⸗

ximis noſtris lu/ exẽpla mõſtramꝰ. Etad Ro
ma.xij.dicit Pa nlꝰ. Pꝛouidẽtes bona:nõ ſolũ
coꝛam deo ſed e tiã coꝛã oibo hoĩb.Et ad Phił.

ij. Sitis ſine re pᷣhẽſione in medio natõis pꝛaue
atq; puerſe.Et eiuſdeʒ epłe.iiij.ca.inqͥt. Mode⸗
ſtia vr̃a nota ſit oiba hoibo.Et ad Titũ.ij. In oĩ
bus pᷣbe te exiiplũ bonoꝝ opeꝝ in doctrina ⁊ in⸗
tegritate.Claudiꝰ q̊ʒ iuriſcõſultꝰ in.l.aut facta.
in ti.ff.de penis ait. Multis ꝑſonis craſſantib⸗
opꝰeſt exẽplo. Quantũ vᷣo repꝛehendat ſcptura
diuia dantes malũ exẽplũ patet Deut.xxvij.vbi
ðꝛ. Maledictꝰqͥ errare facit cecũ in itinere.De ta
libo conqreba᷑ Dauid in pᷣs.di. Juxta iter ſcan⸗
dalũ poſuerũt mihi.ſ.ꝑ malũ exemplũ.deo ðꝛ
Leui.xix.Coꝛã ceco non ponas offendiculũ.Et
Eſa.xxvj.dicit dñs. Auferte offendicula de me⸗
dio ppłi mei.i.mala exempla. Pꝛeterea vt oſtẽ⸗
deret ſaluatoꝛ nr̃ inq̃ntũ ſit pctm̃ ſcandaliſantꝭ
ꝓximũ ait Matth̊.v. Si oculus tuꝰ ſcãdiſat te:
erue eũ ⁊ pijce abs te. Et Mat.xviij.ac Marci
iiij.ca.inqͥt.Qui ſcandaliſauerit vnũ de puſillis
iſtꝭ qͥ in me credũt:expedit ei vt ſuſpendat᷑ mola
aſinaria in collo eiꝰ ⁊ demergat᷑ in pfundũ ma
ris. Ue mũdo a ſcãdalis:neceſſe eſt em̃ vt veni⸗
ant ſcandala.Uerũtñ ve hoi illi g quẽ ſcãdaluʒ
venit. IJdeo Hiero.in q̃dã epła inqͥt.Dimittẽdũ
eſt/ pter ſcandalũ oẽ qð pᷣtermitti põt ſine pctõ.

kadnni
Adit
oden
diere
vonctiilb/
nonest
Rncdr
lgnerlsn
A ubis
qeſss
bemäer
deßmabe⸗
NN
Bagardin
Sinlondt
1nani ms
enmsc
donsogs ,
,Gas Ro
omu: noͤſol
Sad Poe.
mois Naue
inat. Wote
Tüi Pi
doonns run
oue un,
snab
orſchs
mimni tbi
nae dets
Binn
nglü. Peod
ſnnais
diglude
eres toſti⸗
ſanttlung
Cdlrte.
ir Murd
epoilis
gundu n
ſen eden
gvi cidul
dimnni
horſe M

Folium

Huiuſmodi aũt mali exẽpli deteſtatio taʒ aſpe/
ra facta eſt.qꝛ hũani gener inimicus młtos ad

peccãdũ inducit exẽplo alioꝝ. Uñ ſcptũ eſt Ecci
xxxij. Hõ pctõꝛ vitabit coꝛreptionẽ ⁊ ßm volũta

tẽ ſuã inueniet cõꝑationẽ.Sed hec ſathanica ca

tena diſſoluet᷑ ſi Auguſti ſnia ad animũ reduca

tur.ij.q.j.c. Mulci.in fi.vbi dicit deillis qͥ putãt
leuioꝛes debere eſſe penas inferno:qꝛ multi ad
eas vadũt. Non ꝓpterea minꝰ ardebunt qꝛ cum
mul ardebũt:imo magj.qꝛ q̃nto plura in igne
ſunt ligna:tãto magis inualeſcit ignis.Nõ eſt ̊

vera illa ſnia vulgar dicẽs. Solamẽ eſt miſer
ſocios habere penaꝝ. In inferno em̃ qᷓnto ma⸗

ioꝛ erit numerꝰ tãto maius exuret incendiũ. O
maledicte pctõꝛ qͥ pctm̃ tuũ excuſas alioꝝ exem
plo:audi Hiero.ad Rufinũ dicentẽ. Peccãtiũ

multitudo nõ parit erroꝛi patrociniũ. Ec ꝓpea

ðꝛ Ecẽi.vij.Ne pecces in multitudine ciuitatis.

Nõ igit᷑ vos tenere debet diabolus illaqueatos
in pctis exẽplo pᷣdicatoꝝ aut religioſoꝝ maloꝝ
Audite q̃ſo pulcrũ exemplũ. egit᷑ ꝙ erat qͥdaʒ

malus parochianꝰ ſacerdos qͥ ꝓpter maluʒ exe/

plũ qð dabat pplło eũ fecit vicioſuʒ:ita ꝙ ppłus
eius pctã imitabat᷑:ſe excuſans ſꝑ exẽplo ſui pa⸗

ſtoꝛis.Qð intelligẽs ille parochianꝰ: cũ ꝓceſſio/

nẽ faceret cũ ppło cũ cruce cepit ꝑgere per ſtratã
luto ⁊ imũdicijs plenã ⁊ pedes ſuos ac veſtẽ in/
ficiebat:nolebatq; ire ꝑ viã bonã ⁊ mundã.po⸗
pulus vo relicta via imũda ꝑ quã ibat ſuꝰſacer
dos:ꝑgebat ꝑ bonã viã.Quẽ cũ ſacerdos ĩuita/
ret vt ſeq̃ret᷑ ſe ⁊ poſtularet q̃re nõ faceret eandeʒ

viã quã ipſe:rñdit ppłus.qꝛ ſi vos vult vos ĩſi

cere eundo ꝑ ĩmundicias relicta bona via: nos
nolumꝰbãc dementiã facere. Lũc exclamauit il
le ſacerdos di.O ſtulti:me non vulq ſeqͥ euntẽ ꝑ

modicũ lutũ terrenũ qð ſolũ inficit res tranſito

rias ⁊ coꝛruptibiles ⁊ cito põt abſtergi.⁊ ſeqmi⸗
ni me in imũdicijs pctõꝝ q̃ infectant aiam ⁊ pu
treſcere eã faciũt ⁊ abominabilẽ coꝛã deo et tota
celeſti curia. Nolite ̊ licet ego ꝑgã ꝑ viã vicioꝛũ
imitari facinoꝛa mea.ſed ꝑ bonã viã vᷣtutũ ꝑgi

te. Et ideo generoſi ciues ꝓponite vobis exepla

ſctõꝝ ⁊ bonoꝝ.⁊ dimittite mala exẽpla ꝑuerſoꝝ
Nõ eſt aliq̃ cõgregatio tã ſctã in q̃ nõ reꝑiant᷑ ali
qñ aliqͥ mali.c.Quantũlibet.xlvij.diſt. In ſctõꝝ
em̃ angeloꝝ cetu inuentꝰeſt lucifer malus cum
mult ſocijs. In duodeciʒ apłis iudas traditoꝛ

et fur. In pmis eccłie diaconibo Nicolaꝰ. Ideo

dicit Ouidiꝰ in li. de remedio amoꝛis ⁊ põt ad/
duci ad ꝓpoſitũ:licet ad aliud dixerit. Terra ſa/
lutares herbas eadẽq; nocentes Nutrit:⁊ vꝛti⸗

ce ꝓxia ſepe roſa eſt. Et mala ſunt vicina bonis

⁊c̃. Ideo cũ res mali exempli vitãda ſit qᷓntũ fie⸗
ri poteſt.vt no.in.l.Diuus Adrianus.in fi.ff.de

cuſto.⁊ exi.reo.⁊ in.l.Si qͥs.S.Qui aboꝛtionis.

ff. de penis. Nolite ſcandaliſari ð tota religione

ſi aliqñ aliquẽ religioſum videcꝭ aliqᷣd mali fa/
cere:ſed eius vita dimiſſa ac alioꝝ maloꝝ: capi

XXXVY

te bona exẽpla alioꝝ dei ſeruoꝝ ac ſctõꝝ.Et hoc
ſufficiat q̊ ad terciam catenã.
De iocunditate. rx—
VUarta catena vocat᷑ iocunditatꝭ.Diabo
lus em̃ vt teneat pctõꝛes ĩ pctis:ꝓponit
eis dulcedies huiꝰmũdi.de q̃ inqͥt Gual
teriꝰ in Alexãdriade li.vij.Dum ſequit᷑ pfugi bo
na momẽtanea mũdi.Allicit illecebꝛis aiam ca
ro:nec ſinit eſſe Pꝛincipij memoꝛẽ:vel cuiꝰima⸗
ginis inſtar Yacta ſit aut quoꝛſum reſolia car
ne reuerti Debeat inde boni ſubijt ignoꝛatia ve
ri. Hec eſt illa catena venenata q̃ tenet innũera
biles in pctis.De q̃ Boetius li.iij.de ↄſoł.inqᷣt.
Fallax ligat impꝛobis catenas terrendas habi
tans libido mẽtes. Ad frangendũ g hãc catenaʒ
diabolicã debemꝰ reducere ad memoꝛis illð q̊d

ſcribit Hiero.in epła.ad Paulinũ di. Facile cõ

temnit oĩa qͥ ſe ſ cogitat moꝛituꝝ. Hinc Sene

ca ad Lucillũ inqͥt. Nihil tã eq̃ tibi ꝓderit ad tẽ⸗

perantiã oĩm reꝝ qᷓ; freq̃ns iſtiꝰ eui cogitatio ĩ⸗
certi itinerꝭ.Et Hiero.ad Eliodoꝝ inqᷣt. Plato
nis eſt ſnia oĩm ſapientũ vitaʒ meditationẽ eſſe
moꝛtis. Et Augꝰ.in q̊daʒ ſermone ait. Nihil ſic
reuocat a pctõ q; frequẽs moꝛtis meditatio. O
igit᷑ libidinoſi recoꝛdamini ꝙ hoc coꝛpus veſt?

quod implere ſtudetis delectationibo cito cõſũ⸗

mabit᷑ a vermibus. Reducite ad memoꝛiaʒ qð
dicit Hieronymus in quadam epiſtola. Mo⸗
mentaneũ eſt qð delectat: eternum quod cruci⸗
at. Quid autẽ eſt ſtultius qᷓ; pꝛo modicis dele⸗
ctationibo:eternis ſe deputare ſupplicijs.vt in⸗
quit Auguſtinꝰ in quadam epiſtola.Alia quo⸗
q; via poteſt hec catena diabolica infringi:ſi vi⸗
delicet reducant᷑ ad memoꝛiã bona infinita pa⸗
radiſi:que parata ſunt tranſitoꝛias contemnen
tibus voluptates.De quibo inquit Berñ.ſuper·
Eccleſiaſticũ. IAlud ſolum eſt verum et ſummũ
bonũ quod non de creatura ſed de creatoꝛe con
cipitur.cui comꝑata omnis aliunde iocundi⸗
tas meroꝛ eſt:omnis ſuauitas doloꝛ eſt: omne
dulce amarum eſt:omne decoꝛũ fedũ eſt: omne
poſtremo quod delectare poteſt moleſtum eſt
Si vo bene inſpiciamus bona tẽpoꝛalia inuè/
niemus in eis plus amaritudinis qᷓ; dulcedi⸗
nis.De tempoꝛalibus em̃ gaudijs maxime car
nalibus ait Ouidius.ij.de arte amandi.Quod
iuuat exiguum: plus eſt quod ledit amantes.
CX ſi in hijs miſerijs aliqua reperitur iocundi⸗
tas: pꝛofecto eſt bꝛeuiſſima. Unde Jacobi.iiij.
ca.dicit᷑. Que eſt vita noſtra. Uapoꝛ eſt ad mo⸗
dicum parens:et deinceps exterminabitur. Et
Job.ij.capło dicitur. Gaudium impioꝛum ad
inſtar pũcti. Cum igitur de duobis bonis ſem⸗
per melius ſit eligendum vt inquit Areſtoteles
pꝛimo Ethicoꝛũ et Topicoꝝ libꝛo.iij. Et habe⸗
tur in c. Non mediocriter.de conſecra.diſtin.v.
Ideo ſtultiſſimꝰ valde eſt:qui ꝓ his modic ter
renis delectationibo:eternas amittit delectatio

Bermo

nes. Ideo dico vobis illo qd inqt Areſt. de ſecre

tis ſecretop ad Alexandrũ dicens. O alexander
noli illud appetere qð eſt coꝛruptibile ⁊ trãſito⸗
riũ: ⁊? qd opoꝛtet te cito relinquere.ſʒ quere diui
tias immoꝛtales:regnum eternũ vitamq; im⸗
mutabilem. . . ßß
Deoe pꝛeſumptuoſitatte. v
Uinta diaboli catena qua homies illa⸗
q queatos tenet in peccat:vocat᷑ pᷣſũptuo
o ſitatis.Dicit.n.qꝙ deꝰ eſt miſicoꝛs ⁊ ſem
ꝑ paratꝰ parcere:⁊ ideo poſſũt peccare poſtea ⁊
faciẽt penitẽtiã.Contra hanc peſtiferã catenã ðꝛ

Eccłi.v. Ne dicas miſeratio dñi magna ẽ: quia

de ſpe rues in pᷣſũptionẽ temerariã ⁊ ſuperbiã:⁊
abſq; timoꝛe firmã in peccatis facies maſioneʒ.
O pꝛeſumptuoſi qui ſine operibo bonis ⁊ pleni
peccat ſperatis eternã cõſequi beatitudinẽ: ſci/⸗
tote ꝙ licet deꝰ ſit miſericoꝛs:nõ minꝰ tameʒ eſt
iuſtus. Dicit᷑ em̃ Deute.x.Deꝰ magnꝰ ⁊ potens

ac terribilis:q perſonã non accipit nec munera.
Igdeo dicit Hiero.in q̃dã epła. Potiꝰ iuſticia ẽ

timẽda qᷓ; miſericoꝛdia ſine pᷣmio eſt ſperanda.
Scriptũ eſt enim Pꝛouerb.vj.Zelus et furoꝛ
dñi vni nõ parcet in die vindicte: nec acquieſcet
cuiuſqᷓ; pᷣcibo:nec recipiet ꝓ redẽptiõe dona plu

rima. O temerarie ac pᷣſumptuoſe audi terribi

lia vba que Hiero.in ſuo trãſitu ac teſtamẽto
dixit. Si illũ expectas dieʒ:tã cerribilẽ: tam cru⸗

delem:in qͥ nõ ſolũ de luxurijs:veſtibo:ebꝛietati
bus.:et comeſatiõibo:ac de toto tẽpoꝛe amiſſo q̊
vixiſti:ſed etiã de q̃libet te opoꝛtebit cogitatione

vana dñno reddere rationẽ:cur ñ emẽdar: Cur

moꝛaris de die in diẽ miſer cõuerti ad dominũ.

Cur iam te maloꝝ nõ penitet. Ecce iazʒ moꝛs ꝓ
perat vt te cõterat die noctuq; currẽs. Ecce dia⸗
bolꝰ iã ſe pᷣparat:vt te rapiat. Ecce diuitie tue ti

bi deficient. Ecce vermes coꝛpꝰ qð tãta enutris

diligẽtia expectãt:vt illud rodãt:quouſq; cõiun
ctũ iterũ aĩe cũ illa parit᷑ penas habeat ifinitas
Sed foꝛte quis dicet:benignꝰ ⁊ miſericoꝛs ẽ do
minꝰ qͥ omnẽ peccatoꝛẽ ad ſe redeuntẽ recipit et
indulget. Ueꝝ qͥdẽ hoc eſſe fateoꝛ.benignioꝛ em̃
eſt dñs qᷓ; credat᷑:⁊ cuiq; parcit ad ſe vt condecet
redeunti.nõne benigniſſimꝰeſt dñs qͥ tãtas tole

rat iuiurias a pctõꝛibo:dans eis ſpaciũ vt emẽ⸗/

dent᷑. Sed hõ noueris ꝙ ſicut benignꝰ eſt in to⸗
lerãdo:ita et iuſtꝰ in puniẽdo. Sed foꝛte qͥs ite⸗

rũ dicet ꝙ vir qͥ toto tꝑe q vixit malefecit:in moꝛ

tis articulo accepta p nia a deo veniã obtinebit
Heu qᷓ; vana ſuſpicio.Uix ð centũmilibo hoĩm

q̃ꝝ mala ſꝑ fuit vita meret᷑ vnꝰ in moꝛte dininã

hr̃e indulgentiã. Certe vere cõcludã:qͥ dũ ſanus

eſt ⁊ iuuenis deũ offendere nõ foꝛmidat:in moꝛ
te nõ merebit᷑ indulgentiã obtinere diuinã Hec

ille. Nõ ergo vos detineat diabolus ligatos in
pctis ſub ſpe indulgentie:cũ vobis nõ penitenti
bus cruciatus ſint parati dãnationis et᷑ne.Pa
tuit hoc ꝑ exemplũ qð ponit Gꝛeg.in.iiij. dialo.

VII

dicẽs. CN qᷣdã ciuis romanꝰ habebat filiũ moę⸗

nachũ noie Maximũ:qͥ cũ eſſet infirmꝰad moꝛ

tẽ viſitatꝰeſt ab ipᷣo filio monacho.ad cuiꝰexrhoꝛ
tationẽ cũ noluiſſet facere pniam:veniẽs ad pũ⸗
ctũ moꝛt vidit demones ad ſe veniẽtes ĩ foꝛma
ethiopũ nigerrimoꝝ.et exclamauit di. Adiuuas
me fili ab iſtj echiopiboiet cum illi demones ꝓpe

eſſent:iteꝝ exclamauit foꝛtiꝰdi.Expectate ꝑ vnũ
diẽ qꝛ volo facere pniam. IAli aũt demones nõ
dantes ſibi vllũ tpᷣs penitẽdi aiaʒ eiꝰ ad infernũ
detulerũt. Ibidẽ etiã refert Gꝛego. N in qͥdam

monaſterio qdã monachꝰ qͥ apparebat totꝰ re,/
ligioſus exceriꝰad moꝛtẽ veniẽs:fecit conuocari

fratres qͥb dixit cotus tremens:qñ me vobiſcũ

ieiunare credebat:occulte comedebam. Et ecce

nũc ad deuoꝛandũ dꝛaconi ſum traditꝰ:qͥ cau⸗
da ſua genua mea pedeſq; colligauit:caput vo

ſuũ intra os meũ mittẽs ſpũm meuʒ abſtrabit.
qbo dictis ſtatim moꝛiẽs a dꝛacone quẽ viderat
nõ potuit liberari. Reſert q̊ʒ Ciriliꝰ ſcribẽs dau
guſtino de trãſitu Hieronymi.ꝙ qdã nepos ſu
us nomie Rufus iuuenis.xviij.annoꝝ: valle
pulcer ⁊ decoꝛꝰ ab oibo amatꝰ:moꝛtuꝰeſt.Ccũqʒ
ipſe Eirillus rogaſſet ſcim̃ Hieronymuʒ vt ſibi
reuelaret qͥd acciderat aĩe nepot ſui.Quadã die

cũ oꝛaret hoꝛa nona apparuit ſibi dictꝰ nepos

hoꝛribilis ad videndũ:ligatꝰ catenis igneis:flã
maſq; fetidiſſimas emittẽs:ita vt tãtũ fetoꝛem
ſufferre nõ poſſet.Dixitq; ꝙ ideo dãnatꝰerat:qꝛ

in ludis maxie delectabat᷑.et ob nullã aliã cãm.
Quo recedente tãtꝰfetoꝛ remanſit in eo loco ꝙ ꝑ

magnuʒz tpᷣs ibi nullus auſus eſt itroire. Legi᷑

q̊ʒ in cronic oꝛdis minoꝝ X in ciuitate pariſi⸗

enſi qͥdã guardianꝰpᷣcepit cuidã fratri moꝛienti

tria. Pꝛimũ vt ſtatim poſt moꝛtẽ iret ad celum.

Scõm vt ſibi appareret poſt tranſitũ. Terciunzx
vt diceret ei q̊t aie trãſiſſent de R mũdo in pũcto

ſue moꝛt. Ile aũt moꝛtuꝰpoſt tres dies appa⸗

ruit guardiano totus glioſus dicẽs. Scias p
obediẽtia tua nõ valuit mihi niſi in vita.et iõ nõö⸗
potui ſtatim ire ad ꝑadiſum poſt moꝛtẽ:necad
te venire.qꝛ ſteti in purgatoꝛio vſq; nũc:mõ aũt
vado ad celũ.Sciaſq; in pũcto moꝛtis mee qͥn

q; milia aiaꝝ migraſſe a ſecło ⁊ ſolũ vnã iuiſiſſe
ad ꝑadiſũ recto tramite.tres vᷣo ad purgatoꝛiũ
de qᷣb ego fui vna.alie oẽs ad ĩfernũ deſcẽderũt
Quib exẽplis apꝑet qᷓ; ſit fribił diuia iuſticia.
ODeoe longanimitate =£
Exta catena ðꝛ longanimitad.Dicit em̃
s diabolꝰpccõꝛi.Deꝰe patiẽs ⁊ lõganimis
ac pᷣſtabił ſuꝑ malicia Joel.ij. Et iõ vel
nõ punit pctã vel certe expectat vſq; ad vltimuʒ

terminũ vite pctõꝛis.Lu vᷣo es iuuenis.tu ha⸗
bes coꝛpꝰvalidũ ac foꝛte.habebiſq; lõgã vitam
Et ideo noli ꝑdere floꝛẽ iuuẽtut tue. Sed dũ ſa
nus es ⁊ luuenis iocũdare.Lꝑe vo infirmitac
vel ſenectutis cõfiteberis.O hoꝛribiliſſima cate

na quãtos ligas.Dicit᷑ em̃ Ecces.viij. Qm̃ non

pꝛo

res
ſen
ber
gut⸗
hocl
hets
hac
ttti

te?
diſt
liat
tra
tim
tde
liſun
win
Pi
loc
grau
fony.
lipor

Nadne
cngahn
isad di⸗
esiforna
A ine
onch e
Wegwnü
WMenen
Padinmi
rpo
oe
imerodlii
n. Sar
rtfor
Muhurf⸗
nt.
girr.
Pſadisd
Cncos
nor: w
Cüg
mu vſdi
Ouadidi⸗
Nb eds
is ias ſfi
tticiſeen
iur rg:
lialücin.
nbo
re. Legt
tnerparli/
mimorien
madcon.
ii Lwan;
üdonn üco
diesapoo
n
nia io
vortenitig
nücmo ai⸗
nns werqn
ilſe
1purgnonn
i dcideii
nic⸗

tn teß
rlignins
iEö
A rbind;
nisuba/
di
nirmin
liſſims
i⸗ Oñ

Folium

pꝛofert᷑ cito ſententia cõtra malos: abſq; vllo ti
moꝛe filij hoim ꝑpetrant mala.Kiunt em̃ pctõ⸗
res.Tãto tꝑe in pctõ moꝛtali ſtetimꝰ:et tñ deus
ſꝑ nos expectauit ad pniam. et ideo etiã expecta⸗

bit vſq; ad moꝛtẽ.nec ꝓpt᷑ aliqð pctm̃ nobis ali/

quid mali eueniet ſicut nec in pᷣteritũ euenit. Et

hoc habet᷑ exemplũ terribile.Legi᷑ em ꝙ qdam

pctõꝛ audiens dici ꝙ deus punit ſeuerit᷑ pctã in

hac vita ⁊ in alia:ſubridebat dicẽs. Ego fect tot

et tã magna pctã ⁊ nunq; vllã punttionẽ habui.
Qui ſtatim audiuit vocẽ de celo dicentẽ.O ſtul⸗
te ⁊ maledicte pctõꝛ ſcias ꝙ ꝓpter tale petm̃ ꝑdi
diſti oculũ:ꝓpter tale viciũ amiſiſti filiũ:ꝓpter ta
lẽ abominationẽ incurriſti illã ifirmitatẽ.Et vl⸗
tra iſta mala tꝑalia:pena te expectat et᷑na.⁊ ſta⸗
tim cecidit moꝛtuꝰ ⁊ ad infernũ a demonibo fu⸗
it delatus.Ex qͥ exemplo patet ꝙ falſa eſt diabo
li ſuggeſtio:ꝙ deus nõ punit ĩ hac vita pctã ho⸗
minũ.et licet aliqñ tardet punire:hoc pctõꝛibus

vᷣtit᷑in maximũ damnũ.Ait nãq; Ualeriꝰ. Cen
to etem̃ gradu ad ſut vindictã diuina ꝓcedit ira
grauitatẽq; ſupplicij tarditate cõpenſat.Et Hie

rony.ſuꝑ Hieremiã. Quãto maioꝛ eſt numerꝰ
tẽpoꝝ qͥb obliuiſcimur deũ:tanto maioꝛ eſt pe
na pcti:qð nec lõgitudine ſeculoꝝ potuerit edo/
mari.Sicut g̊ quãto longiꝰab arcu coꝛda ꝓcra
hit᷑:tãto vehbemetioꝛẽ vulnerationeʒ iactata facit
ſagitta. Ita q̊ͥ longius ꝓtrahit deus irã ſuã:tan
to ſeueriꝰ in pccis ꝑſeuerantẽ punitt. A
Alud q́̊ʒ qð de lõgitudie vite pollicet᷑ di⸗
