eſſe diſpoſitũ. Areſt. inſuꝑ.ix.ethico.ait.Ad hoc
ꝙ doctrina deſcẽdat ⁊ efficaciã habeat in audi⸗/
toꝛẽ opoꝛtet animã auditoꝛis om̃ino eſſe bene
diſpoſitã ⁊ pᷣparatã ſicut terra anteq; ſemẽ mit
tatur in ea.hec ille. Ideo nõ ſufflcit ad cõuerſio
nem peccatoꝛis ſeminatio pᷣdicatiõis niſi adſit

ctiã bona diſpoſitio auditor: qð optime inuit

ſaluatoꝛ noſter in verbis pꝛo themate nr̃o ꝓpo
ſitis dicẽs.Semẽè cecidit in terrã bonã.⁊c. Su

nõ dz ꝓpter hoc remanere qͥn vadat audire etiã

minꝰ peritũ cũ pꝛedicat de pertinẽtibo ad ſalu⸗

tem. Ait em̃ autoꝛ libꝛi de foꝛmula honeſtevite
capło.ij. Nõ te moueat docẽtis auctoꝛitas nec
quis ſit:ſed qͥd dicat intendito.? Salomõ pꝛo
uerbioꝝ.j.Audiens ſapiẽs ſapiẽtioꝛ erit. Sed

dicet quis.habeo libꝛos habeo q̃drageſimalia

in quibus ſtudere poſſum. Cui reſpondeo.Qʒ

magis pꝛofidet audire vnũ ſermonẽ qᷓ; decem

ſermões perlegẽdo. Ait em Hieronymꝰ ĩ epla
ad paulinũ. Habet neſcio quid latẽtis energie
viuevocis actus.⁊ de doctoꝛis oꝛe in aures di
ſcipuloꝛũ tranffuſa foꝛtius ſonat. Pꝛeterea li⸗

cet quis ſit multũ doctus in vna ſciẽtia: aut in

multis:nũq; tamẽ ad pᷣdicationẽ ibit qͥn aliqᷣd
nouũ addiſcat.Ait em̃ Imperatoꝛ.C. de ve. iu.

enuc.l.j.S.omibꝰ auctoꝛibꝰ.Non om̃es in oia:

ſed certi ꝑ certa:vel maioꝛes vel deterioꝛes iue⸗

d dones
equiput
ndicka,
acönnu
inöis, Se
Ppllgtage

naante
T

karſͤs
nnccan
mneceſſei
Airrni
1. Diaten
bam w
doalsſit
hdirephni
maudibi,
nr gui ve,
ire ödica/
o ſchius
doondu
rimniſra⸗
gposin/
nſapw a.
oanr.
imale co/,
r deber
purareſi
ickkſapi
Coꝛ ſoplẽ
ilhint.
a ſahiati
auns tue
emolibro
iubere
lgedoan
Ndirecrlä
adſalu/
neſtevuee
nitas nec
lomopeo
n Gal
Analu
ngeoO
5deem
Hichn
ce
unes d
nercal
: aurnn
nalii⸗
deve⸗
ne.

Nani⸗

Bermo

niunt᷑. Poteſt vnus foꝛſitan minoꝛis ſcientie

atrẽdatis ingenij mei paruitatẽ:neq; virtutũ
paucitatẽ.ſed ſeruate illud Marcialis vbi ſu⸗
pꝛa dicẽtis.Sũt hoies nequã:bñ de vtute lo⸗
quẽtes.õ os:ſʒ verbũ:pectoꝛe fige tuo. Quo
circa vos inuitat ſapiens Salomon Pꝛouer.
xxiiij.c.dicẽs.Comede fili mi:quia bonũ eſt:et
fauũ mellis dulciſſimũ gutturi tuo:ſic erit do⸗

ctrina ſapiẽtie aie tue.Quã cũ inueneris:habe

multo maioꝛes in aliqua ꝑte ſuꝑare. Non igit

bis in nouiſſimis ſpem:⁊ ſpes tua nõ peribit.

Igeo poſſuʒ cuilibet veſtꝝ dicere illud qð ſcri

ptũ eſt Pꝛouer.iiij. Fili mi audi ⁊ ſuſcipe ver⸗

ba mea.Uiaʒ ſapietie mõſtrabo tibi:ducam te

E ſemitas eqᷣtatis:quas cũ ingreſſus fuer nõ

artabũtur greſſus tui:⁊ currẽs nõ hẽbis offen

diculu.Etillud Pꝛouer.viij. Nũc ergo filij au⸗
gite me:bti qui cuſtodiunt vias meas. Beatꝰ

homo qui audit me:⁊ qui vigilat ad foꝛes me

as quotidie:⁊ obſeruat ad poſtes oſtij mei.Et
Sapientie.vſ.Cõcupiſcite mones meos:⁊ di
ligite illos:⁊ habebicis diſciplinã. Clara eſt:et
que nunq; marceſcit ſapientia.Concupiſcentia
aũt ſapientie deducet ad regnũ ꝑpetuuʒ. Ergo
accpite diſciplinã ꝑ ſᷣmones meos et pꝛoderit

vo bis. Dicere em̃ poſſum cuilibet veſtrũ illud

Pꝛouer.xxj.Fili pꝛebe mihi coꝛ tuuʒ. Volo em̃
vo bis tam egregia pᷣdicare:ꝙ deo dante in vo
bis verificabit᷑ illð qð inqͥt Oꝛatiꝰin epkis li.j.
epla.j. Nemo adeo ferꝰ ẽ vt nõ miteſcere poſſit.
ſi modo culture patienter accõmodet aurem.
Ait em̃ Areſto.in poſtpᷣdicamẽtis.in poſtpᷣdi⸗
camẽto oppoſitiõis. Pꝛauũ ſtudioſuʒ poſſibi
le eſt fieri. Pꝛauus em ad melioꝛes exercitatio
nes deductꝰ ⁊ ad doctrinas vł ad modicũ ali⸗
quid ꝓficiet.vt melioꝛ ſit. Si vero ſꝑ vł modi⸗
cum crementũ ſumpſerit.palã eſt.qꝛ aut ꝑfecte
mutabit᷑.aut ſatis multũ crementũ ſumet.Si

II

NPars ſecũda ꝙ quiliber non legicime impe
ditus debet ſemꝑ ĩtereſſe pncipio mõis. ¶

7 4 %
Ecuda diſpoſi
ſ tio dicit᷑ feſtinatiõis. Neceſſe ẽ em̃
ꝙ qͥ vult pꝛoficere in pᷣdicatiõe ſit
feſtinꝰ iia vt veniat in pncipio pꝛe
dicatõis.cõtra multos qui ſomno aut ſenſt ua⸗
litate aut cupiditate lucri retẽti nũqᷓ; veniũt ni⸗
ſi ad mediũ pdicatõ(s. Cõtra qͥs multe auxtoꝛi
tates doctoꝝ reperiunt᷑ in quibo parũ pꝛoficere
dicit᷑ in ſciẽ
Unñn Seneca in puerbijs ſuis alx. Initia in q̃li⸗
bet re ⁊ arte laudabilia ſũt ⁊ optuna ſicut finigæ
⁊ Areſt. j. Poſte. ait. Neceſſe eſt maxime babere

2 pꝛecognoſcere pꝛima pnapia.qꝛ omia poſte

rioꝛa ſcimꝰ ⁊ credimꝰꝑ ꝑpꝛioꝛa.ergo ⁊ illa opoꝛ⸗
tet magis ſcire ⁊ habere. hec ille. Cõmẽtatoꝛ q̊ʒ
ſuꝑ.x.Metha.dicit. Remotis pꝛicipijs remo⸗

uetur ꝑfectio ⁊ eſſe ab omiby poſterioꝛibo. Iteʒ
ſup.lij. Phiſicoꝝ idẽ ait. Ignoꝛato pꝛicipio ali

cuiꝰ rei ignoꝛant᷑ ⁊ ſequẽtia Que ſentẽtia notat᷑

etiã in.l.j.ff. de iuſti.?⁊ in. JIdẽ etiã Com.ſt uꝑ.j. ð

celo ⁊ mũdo ait. Paruus erroꝛ in pꝛincipio fit
maximꝰ in fine.Et ideo perdẽtes pncipiũ pᷣdi⸗
catiõis facilit᷑ cadũt in diuerſos erroꝛes ⁊ falſi⸗
tates. Oppoſitũ vero eſt de veniẽtibus ad pꝛin
cipiũ.quia dicit Phus.ij.ethicoꝛũ. Pꝛincipia

guelibet maxime valent ad omia ſequẽtia. et in

em̃ bene molioꝛ ad virtutẽ fiat.vł qð cunq; cre⸗/

mentũ ſumpſerit a pꝛinapio.Ex hoc iam etiazʒ
veriſumile eſt amplius eum ſumere crementuʒ.
Et hoc cum ſempꝑ ſit perfecte in ↄtrariũ habitũ
reſtituetur. Niſi foꝛte tꝑe ſuſpenſuʒ ſit.hecille.

* *

UVbi glo. dicit.i.niſi iter bonas oꝑatiões ⁊ au⸗

ditionẽ doctrine ſit interpolatio tẽꝑis.Ex qua
autoꝛitate ptʒ ꝙ venire ſolicite ad doctrinã ſetẽ
pᷣdicatiõis eſt multũ ꝓficuũ.ĩmo neceſſariũ ad
hoc vt pctõꝛ ↄuertat᷑ ad virtutes et fiat bonus.
Ego vero dico vobis.ꝙ ſi perſeueraueritis ad
pꝛedicationẽ.⁊ ſeruaueritis documẽta que vo/⸗
bis tradã.nõ ſolũ ↄuercemini.ſed cum magna

głia ad vitã ꝑuenietis eternã. Et ſi aliqs vrm

ↄſilia mea obſᷣuans dãnabit᷑ſum cõtentꝰ p eo

deputari ⁊ damnani i die iudicij.Et iõ dicovo

bis illud Ps.in ꝑſona dei noſtri.qui ꝑ os pᷣdi
catoꝝ loquit᷑ di. Accedite ad me⁊ illũinamini.
⁊ facies veſtre nõ ↄfundent᷑. Et hocſuffiat q̊

ad pᷣmaʒ diſpoſicionẽ auditoꝝ q̃ ðꝛ acceſſiõis.

ſcðᷣo elencoꝝ ait. Inuento pꝛincipio alicuiꝰ rei
facile eſt addere ⁊ reliqua omia habere.et in pꝛi
mo echico.⁊ in.v.topi.dicit. Pꝛinapiũ eſt pluſ⸗

„

qᷓ; dimidiũ totius.Et in.j

virtute. Ouidiꝰetiã in.ij. Methamoꝛ.ðt.De⸗
bile pꝛincipiũ melioꝛ foꝛtuna ſequet᷑. Oꝛatiꝰ qͥ
in epłis libꝛo.j.epła.ij.dicit. Dimidiũ faci qui

bene cepit haber rt.l.. f de oꝛl iu. diat culuſ
cunq; rei potẽtiſſima pars pꝛincipiũ eſt. Ueni⸗

te ergo ad pꝛidpiũ.quia ſemꝑ aliquid delecta⸗

bile audietis. Debet em quilibet pᷣdicatoꝛ⁊ oꝛa
toꝛ in pꝛincipio ſermonis aliqua pulchꝛa dice⸗e

re.ex quibo reddat auditoꝛes attẽtos dociles ?
beniuolos.vt inquit Tullius.j.libꝛo Reth.ve
teris capło.xix.Quod ẽ cõtra eos qui tam ſub⸗
miſſe dicunt exoꝛdiũ vt a paucis vel nullis au
diant᷑. Multo autẽ peius faciũt qui ſine exoꝛ⸗
dio vel nõ bene exoꝛdiẽtes pꝛedicãt. Nam ſicut
ſine capite eſſet defoꝛmis homo.ita pꝛedicatio
ſine exoꝛdio. Dicit qͥʒ lex cuilis.ff. de oꝛi.iu.l.j.
In foꝛo cauſas dicẽtibo nefas vt ita dixerim eſt
nulla pꝛefatione facta iudici cauſam exponere.
Pꝛefatiões em̃ libẽtius nos ad locucionẽ pꝛo⸗

poſite materie perducũt.⁊ cum ibi venerimus

huiꝰ euidẽtioꝛẽ pꝛeſtãt intellectũ. Dicit qͥʒ Au⸗
guſtinꝰ in libꝛo de doctrina chꝛiſtiana.Docoꝛ

deber agere vt ipe audiat᷑ intelligẽter libenter ⁊

obediẽter.

tia vel arte qͥ nõ habet pꝛincipiũ eiꝰ

ma Et in.j.de celo ⁊ mũdo inqͥt
Pꝛincipia ſunt minima quãtitate ſʒ maxima

*

Pars pꝛima

4 “

Pars tertia ꝙ qlibet ↄtinuare debet p poſſe dit. Et ideo dicit noſterſe alugtor. Mat. v. Eſto/⸗

per totã qᷓdrageſimã:nec diſcedere ate cõpletio te perfecti.ſ.in omi virtute ſicut ⁊ pater ve ſter
nem ſermonis. celeſtis perfectꝰ eſt. Et ideo perfecte debetis au⸗
„

X
4 ſ ſ Pi dire pᷣdicatiões ⁊ non incõplete. Perfectũ autẽ
Ertia DO1 po lCio dicit᷑:cui nulla ſuarũ partiũ deeſt.iij. ethicoꝝ.⁊
t gqus debet habere auditoꝛ dici cõti⸗ v. Metha.ait.per eni denotat integritatcẽ.l.ver⸗
nuatiõis ſiue ꝑſeueratõis. Nam ſᷣm bum pernoctare.ff. de vboꝝ ſigni. Ideo Areſt.
Phm.iij. Metha. Continuũ eſt ſimpłr: cuiuſ v. Metha. alt. Perfectũ eſt ome ſimpliet᷑ qð fi
motus ſemꝑ eſtvnus. Et ideo non tmm oꝑtet nẽ attingit. Et.ij.xcono.idẽ inq Gailecen Eqðᷣ
quisaaccedat ad pꝛincipiũ pᷣdicatiõis:ſp neceſſe habet pꝛincipiũ medium ⁊ finẽ. Sine fine aũt
eſt cõtinuare a pꝛincipio vſq; ad finẽ:⁊ non im̃ non ſunt perfecta opera noſtra:nec multũ lau⸗

opoꝛtet ire ad vnũ ſᷣmonẽ ſi vult pꝛoficere: ſed dabilia:ſᷣm illud ꝓuerbiũ vulgare. Ois laus

opoꝛtet ꝙ vadat ad oẽs pᷣdicatões que fiunt in in fine canit᷑. Ideo dicit auctoꝛ aſtrobij. Finis
q̃drageſima:niſi aliqð notabile impedimétuz quippe rei cantica laudis habet. Licet ergo qͥs

occurrat Cõtra qð faciũt illi qͥ nõ poſſunt ſtare ex aliquo caſu impediatur continuare pꝛedica

ad ſᷣmonẽ: niſi per mediã hoꝛã: deinde faſtidio tiones quia vt inq uit auctoꝛ libꝛi:qͥ dict᷑ Põ⸗
deuicti ſeu cupiditate recedũt.Alij audiũt vnũ philus.Et ſua nõ ſemꝑ ſequiĩ pꝛimoꝛdia finis
ſermonẽ vel duos:⁊ poſtea nolũt amplius ire:· Inceptũ caſus ſepe retardat opꝰ.Lñ qñ nõ eſt

—

⁊ ideo nõ bene pficiũt.Dicit enĩ Iſið.lib.ij.de ſũ maxima:⁊ vrgens cauſa: nũqᷓ; debet qͥs dimit

mo bono. Inchoãtibꝰ bonũ pꝛemiũ ꝓmittit: tere aliquã pᷣdicationẽ ĩ tota.xl.nec recedere añ
ſed ꝑſeuerãtibus dat᷑.Lunc eni placet conuer/ finẽ. Sepe em accidit: pᷣdicatoꝛ arguit ꝓ ꝑte
ſatio noſtra:quãdo bonũ quod ichoamus ꝑſe falla in pncipio ᷣmonis:vt poſtea meliꝰũlã cõ
ueranti fine complemꝰ. Itè autoꝛ in li.de moꝛi futari poſſit:qbo argumẽtatioib⸗ audit:qͥs re
bus phᷣoꝝ ait.Licet nõ ſit differẽdũvnq; bonũ cedẽs poſtea remanet ĩ opiniõe heretica:⁊ falſa

incipe: ⁊ magna pars bonitat ſic incepiſſe: am Etiõ neceſſe eſt pſeuerare vſq; ĩ finẽ. Uñ aic au

plius tũc curandũ eſt ad finẽ ꝑſeuerare.hec ille ctoꝛ libꝛi rudiũ li.j.Cõuenit ergo ꝓbis:vt ſic 5
Et apoſtolꝰ ad Gabł.vj.ait. Bonũ aũt ſcientes moꝛdia ſumãt.ne cito qð capiãt deß uiſſe vel⸗

*

nõ deficiamꝰ:tẽpoꝛe eni ſuo metemꝰnõ deficiẽé⸗ lint.ad h̊ autẽ nos iuitat exẽplũ militũ tꝑaliũ:

tes. Et Berñ.in ſentẽtijs ſuis git. Nõ ſufficitin qui poſtq; aggreſſi ſunt pugnã:nõ deficiũt in
choaſſe bonũ niſi ſit cõtinuatio:nec ſufficit coti pugnãdo donec hẽant victoꝛiã de hoſte:⁊ ꝑſe⸗
nuatio niſi ſit perfecta conſũmatio.Et ſeneca in uerãt vſq; ad finẽ belli. Uñ dic. Alexã.iij.excra
epla.iij.ad Lucil. ait. Neceſſe eſtvt vᷣtutũ initia de renũ.c.j.Indecẽs oĩno ꝓbatur pᷣus ſoluere
exituſq; cõueniat:⁊ in collatiõibo patrũ lib.xij. militie cingulũ:qᷓ; cedat victoꝛi aduerſitas pꝛe
AQuida de eis patribo dixit. Non debet eſſe lioꝝ. Sʒ heuo mũdani iniq: o carnales ſpur⸗
mens iuſti in bono: vt cera mollis:qualibʒ im aſſſimi:o ſ. enſuales dya bolici:vobis eſt tediuʒ
pꝛeſſionẽ de facili ſuſcipiẽs:ſed vt adamas pꝛij ſtare ꝑ hoꝛã qeſcẽdo:⁊ ſedẽdo advmbꝛã:ad au
mã ĩ perpetuũ recinẽs impſſionẽ.hec ille. Mie⸗/ diendũ vᷣbũ dei:vt ꝑ hpᷣ acqͥrat palmã et᷑ne glo
ro kinigie d furiã ait. In xpᷣianis eni nõ quæ rie:cũ milites terreni ꝑſeuerent alacriter ad pu

runt᷑ initia:ſed finis. Paulꝰ male incepit:ſʒ be gnã cũ maximis ſudoꝛib:et ꝑiculis:p exigua
ne finiuit. Jude laudant᷑ exoꝛdia ſed finis pꝛioH mercede tꝑali.Ad audiẽdas fablas ꝑ tota diẽ
ditiõe dãnatur. Et Gregoꝛiꝰ de peni.diſt.iij.ca. pmanetis:⁊ ad audiẽda verba ſpũs ſcti:ꝑ mo
ancaſſum.ait. Incaſſum bonũ agit᷑:ſi ante vRine dicũ tepus pigreſcitis:lõga pꝛãdia affectat:et
terminũ deſerãt᷑quia ⁊ fruſtꝛa velocit currit: q fſmones bꝛeues.ſõ igit᷑ h̊ in vobis ſit vicium

pꝛius q; ad metas venerit deficit. Et dñs Lu. generoſi ciues:ſʒ totis ſtudijs ſatagite:vt ante

xix.ait. Nemo mittẽs manũ ad aratꝝ⁊ aſpicecs znab iũ ſᷣmonis ſꝑ ↄueniatis:nec vnqᷓ; añ bñ
retro aptus eſt regno dei. Item Math.x.ſal / diccionẽ pᷣdicatiõſs:⁊ cõpletionẽ ßmonis diſce
uatoꝛ ait.Non qͥ inceperit ſed qui perſeueraue datis.Debetis ̊ imitari eos:q iuitant᷑ ad ↄui⸗

rit vſq; in finẽ:hic ſaluus erit.Deniq; ð cõſe. di. uiũ.Solẽt em̃ ibi accedere tẽpeſtiue:vt ĩ bono
j. ca.ſacerdote.dici᷑. Sacerdote in eccłia dei ver loco mẽſe poſſint recũbere:⁊ delicias cboꝛũ:q̃
bum faciente:qui egreſſus fuerit ⁊ non ſteterit in pᷣncipio apponi ſolẽt co medere.ec ante fi⸗
excõmunicet᷑ hecibi.Ex quibo quidã arguũt ta nitũ cõuiuiũ de menſa recedũt:vt de oib fercu
lem peccare moꝛtaliter cũ excõmunicatio nõ de lis valeãt deguſtare. Melioꝛ em̃ ⁊ magis ne⸗
beat irrogari niſi pꝛo peccato moꝛtali.ca.nemo ceſſaria eſt refectio mẽtis:qᷓ; coꝛpis:et dulcius
epiſcopoꝝxj.q/iij. Quod indubitãter eſt veruz ac delicatiꝰ eſt b ↄuiuiũ anime:q; carnis.
ſi hoc faciat ex cõtemptu:vel ignoꝛat neceſſaraa
ad ſalutẽ que adiſcere poſſet ſi vſq; in finẽ fmo

nis perſeueraret. Ex pᷣdictis igi oibus poteſft Pars q̃ta. ꝙ attẽte ẽ audiẽda pᷣdicatio.
colligi quãtũ peccet qui totã pᷣdicationẽ nõ au . “

Darr e
pareryve ſter
deberis n⸗
dafegiani
n chicop
Wheilyen
Jieo Iref,
nhlorgöfi
mneg
emuülen;
r N lans
ndi fins
Umnaho
an ed
aar pi⸗
ai
Vcͤck
risdnt
ANKNNi
Ai
nch lic
ag:gs re
maertfalſs
Uäatan
dist ſich
dwiſe ve⸗
milini oli:
Miirin
vlrrgſ
cri i amn
us ſolucre
nanſinspre
ales ſpur,
8 ch tedi;
mbriadau
lmäcinego
rrodpo
is⸗ ngi
, wri di
ſaip mo
affegat:t
ſe vicum
gte xtantt
ni bi
nonis ir
Nta)H
extibone
1s boꝛli
ſecanref/
iby falu
nnges ej
cdulaus
ms.

icto!

Foliu

VNarta diſpoſitio auditoꝛis dicit᷑ atten/⸗

tniõis quã tradit nobis Seneca in pꝛo⸗
uerb.dicẽs. Nullũ exercitiũ bonũ reddi
tur:vbi ẽ diſcurſus ⁊ vagatio animi Nõ igitur
debetis ſtare ad audiẽdum verbum dei coꝛde
vagabũdo ĩ diuerſis fantaſmatibo: ſʒ toto coꝛ/
de ⁊ animo attẽdere his que dicunt᷑. Ait enim
phᷣus.iiij.politic. In magnis negocijs opoꝛtet
ſimpliciter animũ oꝛdinari ad vnũ opus.quia
maioꝛ eſt cura que eſt intẽta arca vnum q; que
circa multa. Item autoꝛ libꝛi de cauſis:poſitõ

ne.xvj. ait. irtus oĩs vnita foꝛtioꝛ Eqᷓ; diſper⸗/

ſa ⁊ multiplicata. Boecius qͥʒ in libꝛo de diſc/

plina ſcolariũ ait.Oiſcipulus quiſq; debet eſſe

attentꝰad audiendũ:intelligendũ ⁊ retinendũ.

Diſcolus em̃ diſcipulus qui currit per vicos

plateas ⁊ animo eſt vagabũdus non ꝓficiet in
doctrina. Gꝛegoꝛiꝰ q̊ʒ in pᷣmo dialo. diat. uʒ
animꝰ diuidi? ad multa fit minoꝛ ad ſingula:
tantoq; ei in vnaqualibet re ſi urripit᷑ quãto la⸗
tius in multis occupat᷑. Unde dicit quidax ſa⸗
piens. Pluribus intẽtis minoꝛ eſt ad ſingula
ſenſus. Et Caſſiodoꝛus lib.j.eplarum inquit.
Duabus curis ingeniũ nõ debʒ ſimul occupa
ri: ⁊ ratio eſt.quare debeat ſtare cũ maxima at
tentiõe illa quã ponit Areſt.j.de regimine pꝛin

cipũ dicẽs Potentia remota ab oblecto pꝛiuat᷑

vtute ⁊ influẽtia eiuſdẽ obiecti.Et ideo non eſt

poſſibile ꝙ potẽtia veſtra intellectiua poſſit re⸗
ciꝑe vᷣtutẽ vbi diuini niſi attẽdat dð iliget his qᷓ
dicũtur. Nõ em̃ poſſibile eſt ꝙ intellectꝰ noſter
ſimul ⁊ ſemel poſſit ferri in diuerſas conſidera
tiões eodẽ inſtanti tẽpoꝛis:dicẽte Philoſopho
iij. de aĩia. Impoſſibile eſt eandẽ potẽtiã ꝓnunc
poſſe ferri in diuerſa obiecta:vnð ⁊ cõtingit in⸗
tellectũ multa ſcire:intelligere vero nõ niſi vnũ.
audiendũ verbũ dei ⁊ habẽt animũ ad negocia
familiaria. Et illi qui diſcurr̃t per circũitũ: nec
reperiũt locum in quo remaneãt attẽti Alij doꝛ

miunt.alij vero attendũt ad ponẽdũ manꝰ ſuꝑ

caudas accipitris quẽ ad pꝛedicationẽ poꝛtãt.
Alij nõ aſpiciẽtes ad pꝛedicatoꝛem aſpiciũt ad
vanas mulieres ⁊ ecõtra.Alij vero numerãt qt
viri ⁊ mulieres ad pꝛedicationẽ venerũt.Alij
quunt᷑ ad inuicè ridẽt ⁊ diſſolutões faciũt ⁊ di
uerſis ſignis mulieres cũ oculis ad malũ ꝓuo
cant:aut impudicis manib eas veniẽtes ad pᷣ⸗
dicationẽ ſtimulãt ⁊ pungunt.De quibus do/⸗
minus vindictã magnã faciet in die iudicij. At
tendite ergo ꝓpłe meus legẽ meã: inclinate au⸗
rem veſtram in verba oꝛis mei. Ut pſalmogra
phus canit. Dicit em Tho.ij.ij.q.vxxxiij.ar. xiij.

O) ſingularis attẽtio requiri᷑ in omi re:quod
patet per ſiłitudinẽ.Nã ſivenatoꝛ ſi; velit curre

re poſt duos lepoꝛes nullũ eoꝝ apphendet.q̊s
tamẽ faciliter appꝛehẽdiſſet ſi ſigillati poſt vnũ

Sicaut em̃ cibus quii ſtomacho

aüt inquius eſt:
bus doctioꝛibu

duos lepoꝛes fugat vnũ perdit alterũ dimittit.

Tota igitur popule mi mẽs tua ſit ad ea que
dicturꝰ ſuʒ.ne ribi accidat qð legiĩ in vita beati
Siri epi papienſis.ſ.ꝙ cũ ſemel eſſet in eccłia:
⁊ ccelebꝛãdo pᷣdicaret.ibiq; eſſet magna multi⸗

tudo populi.quevtiq; nõ erat attenta.contigit

ꝙ ipſe ſanctus vidit in eadẽ eccleſia quendam

demonẽ habentẽ magnã chartaʒ in manibus
⁊ ſcribentẽ in ea omnes cogitationes noxias.⁊
vagabũdas.circa quas populus ille dum ipᷣe

pꝛedicaret erat occupatꝰ.et cuʒ charta deficeret

ꝓ eo ꝙ iam tota conſcripta erat.⁊ demon cum

dentib ipaʒ elõgare vellet.ſubito charta fraca

caput eius iccu valido murũ ipetijt.ita vt ſoni

tus colliſiõis ⁊ vulnus capitis ſequeret᷑. QOuo

facto ſtatim euanuit.Qõð totũ idem eps popu⸗
lo ſigillatim reuelauit.ſeuere eos redarguẽs:qꝙ;

in pᷣdicationibo ſuis:⁊ oꝛatione ſinebãt in eoꝝ

coꝛdibꝰvanas.ſuꝑbas.⁊ mũdanas cogitatio⸗
nes venire.ꝓpter qð idigni reddebant᷑ ⁊ ſacra

doctrina ⁊ diuina gratia.Debet g̊ auditoꝛ vbi

dei:ab oi exterioꝛi ſtrepitu eſſe abſtractꝰ.⁊ recol

lectus cũ oibus ſenſibo taʒ exterioꝛibo qᷓ; inte/⸗
rioꝛibo.⁊ in domo mentis quieſcere ⁊ ſedere.ac
verba audita medullitꝰcoꝛde meditari:ſicut ð

Magdalena habetur Luce.x.ꝙ ſedens ſecus

pedes dñi audiebat verbũ illius meditaba

auxta ulud editabar in mãdatis tuis

que dilexi nimis. Sedẽdo em̃ et qeſcendo aia

fit pꝛudẽs.vij. Phiſi.Ad ↄfirmationẽ aũt pꝛe⸗
dictoꝝ inquit Chꝛyſ. Qucadmoduʒ non pꝛo

geſt cibus niſi fuerit maſticatus.⁊ i ſtomachũ
deſcẽderit.ſic nõ ꝓficit ad ſalutẽ verbũ dei ſol

audire niſi fuerit intellectui ⁊ mẽoꝛie tradituʒ.
ruat᷑ ille cõ⸗

Ex quib condudit quõtũ peccent qui ſtantad uat. Dec Chryſoſtomꝰ. Que etiã faciũt ad di
cẽda in ſexta ꝑte huius ſermoms.

5

Pars quinta.ꝙ credendũ eſt

ars guentg. eſt bis quea dei
pꝛedicatoꝛibus dicuntur.

. „

Uinta diſpoſitio auditoꝛis dicitur crc1

q ditionis.quaʒ rangit Boetius in li de

diſciplina ſcolarium dicens. Qui non

nouit ſe ſubijci in omnibꝰ.nũquã diſcet ſe ma⸗

giſtrana nec eſt dignus ſclentia ⁊ veritate illeqͥ

„

ſcientie ventagu iuſurgirauceoa nde LTeo
papa. xxiiij.q.iij.inquit in.c.

quid auteʒ. Quid

—

—

non credere. Sed in hanc

„ –

inſipientiam cadunt qui cum ad cognoſcenda
veritatẽ aliquo impediuntur obſcuro:non ad
pꝛopheticas voces. nec ad apłicas litteras:nec
ad euãgelicas auctoꝛitates.ſed ad ſemetipſos

recurrunt:et ideo magiſtri erroꝛis exiſtunt.qꝛ

veritatis diſcipuli non fuerunt.Hec ille. Ra⸗ J
tionem autem ponit Areſ. et Kõmentatoꝛ me⸗/

lius explicat ſuper.viij. Meth.ex qua poteſt ꝰP

illoꝛum cucurriſſet. Ideo dici vulgaricer. Qui bari:ꝙ pꝛedicatoꝛibus eſt credenduz. duit

impia ſapere:⁊ ſapientioꝛi/

Germo

enim pꝛedictus Com. Quando aliquis effecꝰ
conuenit vni tanq; cauſe:⁊ alteri tanq; cauſato
ꝑ pꝛius acexrbuitur cauſe:qᷓ; cauſato:patet hec
regula.um enim lurx ſtellarum.vt dicit Com
mẽtatoꝛ.ij.de aia:pcedat a ſole tanq; a pꝛima
ca:⁊ ab ipᷣis ſtellis tanq; a ſca. debet magis
attribui laus luq illaꝝſtellaꝝ ipᷣi ſoli qᷓ; ſtell.
Quia vt ðꝛ.ix.Echi.Denominatio in qualibet
re debet ſemꝑ fieri a nobilioꝛi.Quo pᷣſuppoſi⸗
to ertum eſt ꝙ ſacra pᷣdicatio doctrine euage⸗
lice:licet pꝛocedat ab oꝛe ipᷣius pᷣdicatoꝛis:qui

eſt quaſi quoddam inſtrumentuʒ dei:tamen

in veritate pꝛincpalius ꝓcedit ad ipᷣo deo. Ait
enim Ambꝛo.ſuper illa verba pauli.j.ad Coꝛ].
xij. Nemo poteſt dicere dñs Jeſus niſi in ſpiri
tuſancto. Omnis veritas a quocunq; dicatur
a ſpirituſancto eſt. Pꝛopterea pſalmographꝰ
canit.Oñs dabit verbum euangelizantibo vir⸗/
cute multa. Sine eius enim adiutoꝛio nõ poſ⸗
ſet aliquis pꝛedicatoꝛ fructificare. Unð Greg.
in omelia ait. Niſi ſpirituſſaneus coꝛdi adſit
audientis:in vacuum laboꝛat lingua docẽtis.
lõ eſt ergo pꝛedicatoꝛi attribuendũ:ſed ſpiri⸗
tuiſancto ſi aliquãdo bene doceat ⁊ fructificet.
Quod oſtẽdit Berñ.per tria exempla ſuꝑ Can
tica. Pꝛimuʒ eſt:quia aqua nõ fluit a fonte ad
oꝛtos:niſi per canale:ſiue aqueductum. Si
igitur in hoꝛto auditoꝝ fiat germinatio vtutũ
non eſt gloꝛia canalis ſed fontis.De quo dict᷑
Cañ.iiij. Yons hoꝛtoꝛũ:puteus aquarum vi⸗
uentium ⁊c. Secundum exemplum eſt:quia
mẽs hominis foꝛmat vᷣba ſua:per lingue aut
dentium inſtrumẽta:ſi ergo in aure audientis
inferuntur verba pꝛudentie:non eſt laus ple⸗
ctri lingue ſed mouẽtis animi. Et ideo Salua
toꝛ git pꝛedicatoꝛibus Datth.x. Non em̃ vos
eſtis qui loquimini ſed ſpiritus patris veſtri
qui loqui᷑ in vo bis.Terciuʒ exeplũ eſt.qꝛ ma⸗
nus figurat pulchꝛã ſculpturã vł figura:ſed ꝑ
calamu. Si ergo ꝑ aliquẽ sore in coꝛde ali
cuius ſcribũtur dei pꝛecepta:vł pinguntur vir
utũ oꝛnamenta nõ eſt cõmendatio calami ſcri
bentis:ſʒ manꝰ ſcribe ꝑ calamuʒ opantis. Hic

„*

„

autẽ ſcriba eſt ſpirituſſanaꝰ.Et lingua ciuſli
bet boni pᷣdicatoꝛis:eſt calamꝰſpiritu
de Ps. xluij. inqᷣt Dauid i pſona pᷣdicat.
gua mea calamꝰſcribe velociter ſcribentis. Et
Elſa.lix. dicit dñs. Spũs meꝰ in te eſt:? ego ppꝰ

ſui verba mea in oꝛetuo. Que ſnia habet᷑ enaz ꝗ̊ᷣ

Hiere.j.c.vbi ðꝛ. Ecce ego dedi v ba mea in oꝛe
tuo. Paulus quoq;.j,ad Theſſol. ij. c. ait. Cuz
accepiſtis a nobᷣ verbũ auditu dei accepiſt:nõ
vtverbũ hoium:ſed ſic eſt vere vbũ dei qͥ opat᷑
in nobis.Ex quib oibus ↄdludit᷑ ꝙ ſi datur fi
des Areſtoteli ð reb naturalibo pᷣmocinãti. Et
Balieno atq; ypochrati.ac Auicẽne de rebo me
dicinalibo. Et Marco tullio ciceroni ĩ arte oꝛa
coꝛia. Pꝛiſciano in grã maticalibo. Accurſio et

qui nõ ruminat verbũ dei auditũ.Alij qq; pec
cant in audiẽdo verbũ dei:qͥ cũ indignatiõe au

Bartholo ĩ lege ciuili:⁊ in ſingulis ſciẽtijs do/⸗
ccoꝛibꝰ ſapiẽtiba adhibet᷑ fides:a foꝛtioꝛi tenet
qſq; credere vᷣbo enãgelico ſacre pᷣdicatõis cuiꝰ
pncipalis auctoꝛ eſt deꝰ. Et hec cõcluſio confir
matur ꝑ Socratẽ phᷣm athenieñ. qͥᷣ in ſentẽtijs
ſuis dicit. Auctoꝛitas mgfri etiã ſine alia ratiõe
eſt digna veneratiõe ⁊ eſt ſibi fides adhibenda.
Sicut igit᷑ cecꝰ acqᷣeſcit fideli doctoꝛi:ſic ſapiẽs
xpᷣianus debet ſimplłr credere euãgelice vitati:
de qua nõ poſſumꝰ falli.Et ideo debetis ſequi
illã ſniam Ouidij.li.iiij.de triſtibꝰ: epła.iij.di⸗
cẽtis.Crede ꝙ eſt ⁊ ius ac deſine tutavereri.De

qᷓ; fide certa:ſit tibi certa fides Caſſiodoꝛus qͥʒ

epłaꝝ.lib.iij.epła.iiij.inqͥt. Illi credere debetis
quẽ veſtris vtilitatibꝰ arnidere cognoſcitis.hoc
aũt facit qlibet bonus pᷣdicatoꝛ ergo firmit cre
dite que dict. ”M.
NPars ſexta ꝙ mẽoꝛie debẽt tradi ⁊ patiẽter
ſuſapi ea que in pᷣdicatiõibꝰaudiunk. A
Exta diſpoſitio boni auditoꝛis ðꝛ ſuſce
ſ ptiõis. Debe em mẽoꝛie vt ſupꝛa dixi
tradere que dicunt᷑:⁊ nõ facere ſicut qui
dã qui ex vna aure audiũt vᷣbũ ⁊ ex alia dimit⸗
tunt. Ideo dicit Salomõ ꝓuer.iiij.Fili accipe
diſciplinã patr tui ⁊ ne abijcias eam.⁊.iij.eiuſ
dẽ libꝛi ca.etiã dicit. Audite filij diſciplinã pꝛis
veſtri:⁊ attẽditevt ſciatis pꝛudẽtiã ⁊ om̃e bonũ

tribuã vobis. Sed cõtra hoc multi fadũt qui

ſi audiũt dici aliqð verbũ ocioſuʒ ſeu vanas fa
bulas indelebili mẽoꝛie cõmendãt.Diuina aũt
verba ꝓtinus obliuiõi tradũt. Ideo ðᷣt Oꝛatiꝰ

in quad epła ad Ceſarẽ.Diſcit em̃ ctiꝰ memi⸗

nitq; libẽtius illud: Quod qͥs deridet qᷓ; quod
ꝓbat ⁊ venerat᷑.De his etiã pᷣdixit Paulꝰ. ij. ad
Thim.iiij. A veritate quidẽ auditu auertẽt:ad
fabulas aũt cõuertent᷑. Debet igit᷑ panis verbi
dei maſticari ⁊ ruminari ⁊ in vetre mẽoꝛie mit⸗

ti.vt em̃ inquit Chꝛyſ. Sicut qui nõ maſticat

cibũ nõ ſentit odoꝛẽ eius: ita niſi qꝗͥs verbũ qðᷣ
audit maſticauerit nõ intelligetvirtutẽ eiꝰ. Si⸗
cut etiã illud animal qð nõ ruminat eſt imũ dũ
Leuit᷑.xj.ita ille homo eſt imũdus apud deum

diũt pᷣdicatoꝛẽ cũ eoꝝvitia redarguit Cõtra q̊s
ðᷣt Hiero.ſup Amos ꝓphᷣam. Grande pem̃ eſt
odiſſe coꝛripiẽtẽ ⁊ coꝛreptionẽ nõ tolerare: ma⸗
rime cũ nõ odio ſʒ amoꝛe coꝛripiat. Salomon
ꝓuerb.xv.ca.inqͥt. Stultꝰ irridet diſciplinã
patris ſui:qui autẽ cuſtodit increpatiões ſapiẽ
tioꝛ fiet. Et ibidẽ dicit. Nõ amat peſtilens eũ qᷣ
ſe coꝛripit:coꝛ aũt ſapiẽtis ſuſapiet coꝛreptõeʒ.

Seneca etiã li.iij.de ira.inqͥt. Admoneri ⁊ coꝛi

gi ſemꝑ bonꝰ gaudet:peſſimꝰaũt quiſq; aſꝑri⸗

me pati?᷑ coꝛreptione. Hinc Salo. puer. xij ait.
Qui odit increpatiões inſipiẽs eſt.⁊.xv.eiuſdẽ

libꝛi öᷣt. Qui increpatiões odit moꝛiet᷑ſ.ſᷣm glo

ſam triplici moꝛte.vicʒ nature greꝛ gloꝛie. Da⸗

lere.
lewm
hoſt
gin
In
dat
ſage

ſcierisde
oalim
oͤls a⸗
lo on⸗
mnins
lume
Whömne.
laplen⸗
das ſli
Plhii N
marnde
nshyr
ümkae

an
.
s deſul
lupen dinn
rſatqui
lladimtt,
feacahe
mai aul
ahinädiss
ꝛomeboni
iͦti
ndsſu
iuina aü
d On⸗
mman;
niquod
Auls nad
Wcitad
mis vetdi
nioriemi
matiat
pũg⸗
l O⸗
tinid
ddeum
jäcper
nanötan
Cmnis
cpanck
riei
oon
olina
s le
mach4
repco,
nicon
Paſn
rijat.
ciuſce
ſFmg⸗
e

pierie z iij ca idẽ dicit. Saplẽtiã
q abijcit infelix eſt.Et ꝓuer.xxix.inqt. Uiro qui

Foliũ

—

tiã ⁊ diſciplinaz

coꝛripientẽ ſe dura ceruice contẽnit repentinus
ſuꝑueniet interitꝰ. Malũ igit᷑ ſignũ eſt de his
qͥ murmurãt de coꝛrectiõ ib⸗ pᷣdicatoꝝ.faciũt eĩ
ſicut equus qͥ habet dauũ fixũ in carne:qͥ ſubi
to vt tangit᷑ in illo recalcitrat. Ideo ðꝛ Ecci.xxj.
Audiet luxurioſus verbũ pꝛudẽtie ⁊ ſapientie:
⁊ diſplicebit ei ⁊ ꝓijciet illð poſt doꝛſum ſuum.
Siliter dicit Ouidiꝰ libꝛo pᷣmo de reme.amo.
Impatiẽs animus nec adhuc tractabilis arte
Reſpuit atqʒ odio verba monẽtis habet.Qua
ex re dico vobis illud quod ſcriptum eſt Jaco⸗/

bi.ſ.Cũ mãſuetudine ſuſcipite inſitũ verbũ qð

põt ſaluare aias veſtas.
Pars ſeptima ꝙ ad effectũ debẽt ꝑduci ea
q̃ a pdicatoꝛibꝰ euãgeliʒant᷑. ⏑
Eoptima diſpoſitio ⁊ vltima boni audi/
ſtoꝛis dicit᷑ operatiõis. Scðm em̃ Areſ.
j.ethic.ad ꝑfectionẽvirtutis tria requi⸗
runt᷑.ſ.ſcire:velle:⁊ operari.Et ibidẽ iquit. Uir
tutes ſcire parũ aut nihil pꝛodeſt ad felicitatẽ.
Et etiã ait. Uirtꝰ quid ſit vtſciamus nõ ſcruta
mur:ſedvt operãtes boni efficiamur. Et.x.ethi.
dicit. Nõ ſuff icit vtutes ſcire niſi quis operetur
ſ̃m illas. Seneca q̊ʒ in puerbijs ſuis dicit. Mi/⸗

hil pꝛodeſt faciẽda didiciſſe ⁊ nõ facere. Vñnñ di⸗

citur.j.ethic.Q. illi qui ſunt cõtenti ſciẽtia mo⸗
rali abſq; oꝑe ſunt ſiłes illis q attẽte medicos

audiũt ſed nihil faciũt eoꝛũ que dicũt. vnde nõ

recipiũt ſanitatẽ.Nihil em̃ ꝓdeſt infirmo audi⸗

re a medico q̃liter debeat ſanari ſi poſtea nolit

recipe medicinã. Quid vero pꝛodeſt alicui ſcire
artẽ mercãdi:ſi ipam nolit poſtea actualit᷑ exer⸗
cere.Quid etiã ꝓdeſt mulieri videre ⁊ intellige
re maculã faciei ſue in ſpeculo niſi actualit᷑ eam
poſtea abſtergat. Sic erit ꝓfecto verbũ dei au⸗
diẽti? nõ poſtea agnitas maculas aie extergẽti
Immo bec agnitio ad penaʒ ei cedet. Quia vt
ðici᷑ Lu.xij. Seruꝰ ſciẽs volũtatẽ dñi ſui ⁊ nõ
faciẽs plagis vapulabit multis.Et ad hoc etiã

addud poteſt illõ qð ðꝛ in ca.diſpẽſatõ.xliij. di.

. .
X
* *

ad hoc venerat pᷣdicare in illa terra vt in die iu

dicij nõ haberẽt hoĩes illi excuſationẽ ꝙ nullꝰ

eis pᷣdicauerit.⁊ vtverbũ ſalutis audiẽtes ⁊ nõ
poſtea operates magis punirent᷑. Uidete ergo
dilectiſſimi qũo non ſufficit audire verbũ dei ⁊
poſtea nõ oꝑari ⁊ facere ſᷣm illud. Jõ vobis di⸗/
co illð qð ſcribit᷑ Jaco.j.ca.Eſtote factoꝛes vᷣbi
⁊nõ auditoꝛes tm fallẽtes voſmetipᷣos:qꝛ ſi q s
auditoꝛ eſt vᷣbi ⁊ factoꝛ hic cõparabit᷑ viro cõſi /
derãti vultũ natiuitatis ſue ĩ ſpeculo.Cõſaera
uit ei ſe ⁊ abijt ⁊ ſtatim oblitꝰ ẽ q̃lis fuerit.Qui
aüt pſ pexerit in lege ꝑfecte libertatis⁊ pmãſerit
in ea nõ auditoꝛ obliuioſus factꝰ ſʒ factoꝛ ope⸗
ris hic btũs in facto ſuo erit.vt em̃ ait Paulus
ad Roma.ij. Nõ auditoꝛes legis ſʒ factoꝛes iu
ſtificabunt᷑. Et.j. Joh.ij.ðꝛ.Qui ſeruatvbũ dei
in hoc charitas ꝑfecta eſt. BB
EAd ꝓ maioꝛi declaratiõe pñtis euãgelij
ſꝛ⁊ pᷣdictoꝝ ⁊ etiã dicẽdoꝝ in ſeqnti ß᷑ᷣmo
ne eſt ſciẽdũ ꝙ verbũ dei eſt illð ſemẽ de
quo ðꝛ Mat.xiij. Marci.iiij.? Luc.viij.Exijſt
q ſeminat ſeminare ſemẽ ſuũ ⁊c. Iſte em̃ ſemia
toꝛ eſt filiꝰ dei:qͥ cũ ſit ſapia patris exiuit ab eo
ꝑ eternꝗ generatiõeʒ.vnð ait Ecci.xxiiij.Ego ex
oꝛe altiſſimi pꝛodij pᷣmogenita añ oẽm creatu⸗
ra.Q, aũt fuerit ſeminatoꝛ oñdit᷑ ꝑ illud qð ip
ſe pᷣdixerat Hiere.xxxj. Seminabo domüũ iſr ⁊
domü iuda ſemine hoĩm ⁊ ſemine iumentoꝛũ.
Semẽ em̃ hoĩm.i.ſapiẽtũ⁊ intelligentiũ eſt in⸗
ſtructio:ſeu pᷣdicatio ſubtilis ꝑ rõnes ⁊ auctoꝛi
tates. Semẽ aũt iumẽtoꝝ.i.ignoꝛãtiũ ẽ erudi⸗
tio ꝑ exepla bona quo duplici modo xpᷣs ſuuz
ſemẽ ſeminauit.i.doctrinã ſuã ſparſit.Act᷑.j. Ce

pit ieſus facere ⁊ docere. Qꝛ ergo nobilia ſemia
de longinqͥs partib⸗ oroal ad loca in quibꝰ
noõ reperiunt᷑. Ideo vidẽs unus deic ceſte ſe
men nõ erat ĩ mũdo:attulit illð ad nos de celis
Et hoc eſt qð ipᷣe inqt Joh.xvj.Exiuia patre et
veni in mũdũ.ſ.ad ſeminãdũ ſemina oĩm vᷣtu⸗
tum. Qui gͤvult bene ſeminare opꝑtet eũ exire de
terra carnali? traſire ad ſpũalẽ:iuxta illð Geñ.
xij. Egredere de terra tua ⁊ de cogna tiõe tua:eio

vbi ſcriptũ ẽ. Siẽ nõ leue diſcrimẽ incũbit poti vade ad terrã quã mõſtrauero tibi. Hoc aũt fa

ficibi ſiluiſſe qð dicereↄgruit:ita his nõ medio
cre ꝑiculũ eſt qͥ cũ debeãt parere deſpiciũt. Qð
qdẽ fieri ſũme appetit diabolꝰ Uñ legit q a⸗

religioſus in q̊da ſᷣmone vidit demonẽ quẽ

iurauit vt ſibi diceret qͥd ibi ageret. Qui rñdit.
Ego ſũ demõ ⁊ vocoꝛ claudẽs aurẽ:ne vᷣbũ dei clcatu e? r. cõedei ud.
Aliud cecidit ſupꝛa petrã ⁊ natũ aruit eo ꝙ nõ

audiat᷑:⁊ habeo tres ſocios demões:vnꝰvocat᷑
daudẽs coꝛ:ne pctõꝛ audiẽs conterat᷑.ſecũdus

daudẽs os:ne cõfiteat᷑.tertiꝰdaudẽs burſã:ne

ſatiffaciat. Legit᷑ etiã ꝙ qͥdã demõ aſſũpta foꝛ⸗
ma pᷣdicatoꝛis in quada terra valdevtilẽᷣmo⸗
nẽ fecit exhoꝛtãdo pctõꝛes ad pniam.facta aũt

p̃dicatiõe qͥdã ſctũs vir q aderat ⁊ ꝑ ſom cogno

uerat ꝙ erat diabolꝰ eũ adiurauit vt ei diceret
qᷣs eſſet.Qui rñdit ſe eſſe demonẽ infernalẽ qui

d ſeruat cõſilium Dauid ꝓphete dicentis

pſal.un. Obliuiſcere populũ tuũ ⁊ domũ pa
tris tui:⁊ cocupiſcet rex decoꝛẽ ſuũ. Z₰Z B
AA notandũ ꝙ dũ iſte celeſtis agricola

ſeminat. Alið ſemẽ cecidit ſecꝰ via ⁊ con⸗

culcatũ ẽ ⁊ volucres celi cõederũt illud.

habebat humoꝛẽ. Aliud cecidit ĩter ſpinas ⁊ ſik
exoꝛte ſpine ſuffocauerũt illð.Aliud vᷣo cecidit
in terrã bonã ⁊ oꝛtũ fecit fructũ centuplũ: vt ö
in euãgelio hodierno:ſʒ Matth.xiij. ? Marci
iiij. diat ꝙ fecit frucũ bonum aliud trigeſimũ
alið ſexageſimũ ⁊ aliud cẽteſimũ.Ex qͥbꝰ vᷣbis
colligit᷑ ꝙ de ſemine ꝑ xpᷣm ſeminato tres ꝑtes
depereũt:vt oñdat᷑ ꝙ de ſemine ſcrẽ Bdieandis

modij ſemẽtis facent modios tres.qð ex vitio
ſeminis vel ſeminatis nõ ꝓcedit:ſed ſuſcipiẽtis

id eſt auditoꝛis.Multi em ſunt de illis de qͥ by

ð Eſa.vj.Auditu audietis ⁊ nõ intelligecj. In
craſſatũ em eſt coꝛ ppłi huiꝰ⁊ auribo grauit au
dierũt. Multi nãqʒ dicũt illð Joh.vj.Dur?ꝰ eſt

hicſᷣmo ⁊ qͥs põt eũ audire.Semẽ igi᷑ cadens
ſecus viã eſt verbũ dei auditũ ab his qͥ ſe viam

maſts cogitatõibo faciũt:qͥ nec verbo dei cõpũ⸗
gunt᷑ nec bñ agere incipiũt.de quibꝰ ðꝛ Eſa.lj.

Poſuiſti coꝛ tuũ q̃ſiviã traſeuntibo.⁊ Job.xix.

Uenerũt latrones ⁊ fecerũt ſibi viã ꝑ me.Et cõ⸗
cłcatũ ẽ.ſ.ab hũanis ſẽſualitatibʒ⁊ malis ac in⸗
honeſtis delectatiõibo. Job.xx. Uadẽt et veniẽt

ſuꝑ me hoꝛribiles.Et Judicũ.vj.ũ ſeminaſſʒ
iſrł aſcẽdebãt madian ⁊ amalech ⁊ ceteri oꝛiẽcta

liũ nationũ:⁊ ſicut erãt ĩ herbis cũctavaſtabãt.
Zales q̃ʒ ſunt qͥ foꝛnicatiõi ⁊ voluptati ſepſter
nunt.vñn Ecci.ix.ſcriptũ ẽ.Ois młier foꝛnicaria
q̃ſi ſtercꝰ cõculcabit᷑ in via.Et volucres celi co⸗
mederũt illo.i.demões qͥ ſunt celeſtis nature ⁊

habitaãti aere qð celũ aliquando appellat᷑. De
hoc aũt pᷣdictũ fuit Deutce.xxxij. Et deuoꝛabũt

eos aues moꝛſu amariſſimo.Iſti em̃ ſũtvane⸗/
gloꝛioſi qͥ ad pᷣdicationẽ vadũt ⁊ bona faciunt
vt laudent᷑.de qͥbus Oſee.viij.dicit᷑. Uentũ ſe⸗
minabũt ⁊ turbinẽ metẽt.Non ẽ in eis germen
nec faciẽt farinãa. Et PS.ait de aia vaneglioſa.
Et vindemiabũt eã oẽs qͥ pꝛetgrediunt᷑viã.o

lucres ergo celi.i.demões vanegłie comedũt ſe

men eiꝰ boni oꝑis.De quo Eʒzech.xxxix.ſcriptũ

eſt. Feris auibo omiq; volatili celi dedi te ad de

uoꝛaãdũ. Ita ꝙ paruũ repoꝛtat fructũ ð ſuis be
ne actis hac intẽtiõe.⁊ hoc eſt qð dicit᷑ Aggei.j.
Seminaſtis multũ ⁊ ituliſtis paꝝ.⁊ NHiere.xij
Seminauerũt triticum ⁊ meſſuerũt ſpinas.et
Michee. vj. Tu ſeminabis ⁊ nõ metes.Alið ſe
mẽ cecidit ſupᷣ petrã⁊ natũ aruit⁊ ñ fecit fruccũ
qꝛ nõ habebat humoꝛẽc.ſ.deuotiõis. Per petrã
aũt ſignificant᷑ hñtes coꝛda dura ⁊ obſtiata ac
qupba qͥ de ſanctis pᷣdicatõib ⁊ bonis exhoꝛta

tiõſbꝰ nõ recipiũt frucũ.⁊ de hoc dict Job. xv.
Nõ mittet in terra radicẽ auferet᷑ ſpũs oꝛis ſui.

Opꝑtet ergo mittere radicẽ i terra.i.ĩ hũilitate in
mẽoꝛia habẽdo illð Geñ.iij. Cinis es ⁊ in cine

7

rẽ reuerteris. Cõtra tale adamãtinũ coꝛ ſcriptfũ

eſt Ecci.iij.Coꝛ durũ male habebit in nouiſſi⸗
mo.De tali q̊ͥʒ indurato ðꝛ Job.xl.Coꝛ eiꝰ idu/
rabit᷑ qſi lapis. Aliud ſemẽ cecidit int᷑ ſpinas ?⁊
ſił exoꝛte ſpine ſuffocauer̃t illð.Perſpinas aũt
intelligunt᷑ diuitie:q̃ vt ait Gꝛe.in omeł.acqui⸗
rendo cõſeruãdo ⁊ amittẽdo aiam pungũt. Et
iõ difficile eſt diuitijs ⁊ occupationib terrenis
intẽtos bonis oꝑibus frucificare. Eapꝛopt᷑ ðöꝛ
Hiere.iiij. Noli ſerere ſuꝑ ſpinas:ſed multi ſpi
nas iſtas pungitiuas exiſtimãt molles floꝛes.
Job. xxx. Eſſeſub ſentibodeliciasputãt Per ſpi

nas etiã intelligunt᷑ pctã que retrahũt ⁊ impe/⸗
diunt meritũ noſtroꝝ bonoꝝ opeꝝ:imo fauũt
nos deduci ad eternũ ſupplicium: Juxta illud
ij. Regũ.xxiij. Pꝛeuaricatoꝛes q̃ſi ſpine euellẽ⸗
tur.Et Pſal.cxvij.de pctõꝛibus dici᷑. Exarſer̃t
ſicut ignis in ſpinis.Et Eſa.xxxiij. Spine ↄ⁊gre
gate igni cõburent᷑.Illi ergo qͥ totũ ſtudiũ ſuuʒ
in acquurẽdis honoꝛib ac diuitijs poſuerunt:
de ſuis laboꝛibo nõ fructũ ſed danationẽ ⁊ cru
ciatũ ꝑcipiũt Juxta illud Geñ.iij. Maledicta

terra in opere tuo. Spinas ⁊ tribulos germia⸗

