cõtra cõem patrie cõſuetudinẽ et moꝛẽ.ac in ſiłi⸗
bus.Tale aũt ſcãdalũ nõ eſt in caſu nr̃o:cũ nul
la ſit iuſta cã ſcãdali.Et ideo nõ debemꝰ de bᷣ cu
rare.ſicut nõ curauit dñs de ſcãdalo phariſei qͥ

eũ iudicabat non eſſe ꝓpᷣam ⁊c̃.qꝛ ꝑmittebat ſe

tãgi a peccatrice Lu.ix.Nec eciã de ſcãdalo pha/

riſeoꝝ Mat.ix.qñ paralitico dixit. Remittunt

tibi pctã tua.Et bãc ſniam colligo ex mẽte beati
Tho.ij.ij.q.iij.qͥ dicit ꝙ nõ tenemur relinquere

bona tcꝑalia neceſſaria vel vtilia rõne ſcãdali al

teriꝰ:qñ illð ſcãdalũ venit ex iudicio temerario.
Et ideo iſti ↄtrahẽtes nõ tenent᷑ dimittere facere
hũc ↄtractũ:ſi eſt eis neceſſariꝰ vel vtilis:cũ faci
ant bona intẽtiõe ⁊ debitꝭ circũſtãtijs ⁊c̃. Et do⸗

ctoꝛ aliqs nõ debet ꝓhibere nec in ↄꝛiũ cõſulere.
ĩmo tenet᷑ qͥlibet reqͥſitꝰ dicere veritatẽ ꝙ.ſ.tał cõ

tractꝰ eſt bonus ⁊ licitꝰ:ac põt fieri ſᷣm deũ ⁊ cõ⸗

ſcientiã. Aliter in eo verificabit᷑ illud qð ſcriptuʒ

eſt in c.nolite.ij.qiij. Qui nõ libere veritatẽ pnũ
ciat quãẽ libere ꝓnũciare poteſt. aut nõ defendit
qð defendere cõuenit:pꝓditoꝛ eſt veritatis. E

Ed hic q̃ri põt de alio caſu.ſ. Utꝝ aliqᷣs
s poſſit tuta ↄſcia emere domũ (q in veri⸗
tate valet pᷣm cõem extimationem mille

ducẽtos:etiã cõputato onere pacti de retrouẽdẽ
do ⁊ dãdo ad emphiteoſim) ꝓ mille tm̃:⁊ poſtea

dare illã ad emphiteoſim ipſi venditoꝛi:cũ ipſo

pacto ad rõnem q̃ttuoꝛ cum dimidio vel qͥnq;
ꝓ centenario:nõ valoꝛis rei in ſe:ſed pecunie ex⸗
durſate in emptiõe.Et clarum eſt ex dictis ſuꝑi⸗

oꝛib ꝙ ſi talis emens ſit vſurarius vł cõſuetus

facere cõtractus illicitos in fraudẽ vſuraruʒ.⁊ h

conſtet:⁊ nõ appareat ꝙ habeat in hoc cõtractu
bonam intentionẽ.et multo mag ſi cõſtet ipᷣm

facere hunccontractũ in fraudẽ vſuray:reputa

bit᷑ illicitus ⁊ ſimulatꝰ: ac in fraudem vſi uraruz
ſm cõiter doctoꝛes in dicto c.ad noſtrã. de em.?⁊
ven.⁊ in dicto c.illo vos.de pigno.Si aũt nõ cõ
ſtet de eius mala intẽtione nec ꝙ ſit vſurariꝰ vel
cõſuetus facere ↄtractus in fraudem vſuraꝝ:di
cunt aliq doctoꝛes q̃ꝝ cõſilia ego vidi ſuꝑ ̊ par
ticulariter edita: ꝙ non reputabi illicitus. Et p
eoꝝ opinione arguit᷑ Pꝛimo ꝙ ↄtrahentibo lici
tũ eſt ᷣm leges ſe deciꝑe inuiceʒ ſeu dãnificare in
pcio.d.l.in cauſe.S.penul.ff.de mino.dũmõ nõ
fiat vltra medietatẽ iuſti pᷣcij.l.ij. C. de reſcin.vẽ.
et c. cum dilecci. de em. ⁊ven. Hoc aũt eſt in caſu
pdicto.ꝗ̊ ⁊c̃. Secũdo qꝛ talis vendens pᷣſuppo/

nit᷑ ſcire valoꝛẽ rei ⁊ cõſentire tali vẽditioni. Sci
enti aũt ⁊ volenti nõ fit dolus.l.vẽditoꝛ.vbi glo.

C. de reſcin.vẽ.l.j.in fi.ff.ð acti.em.l.j.S.itelligat
et. l. quia.S.pe.⁊ fi.ff.de edili.edic.l.domuʒ.ff. de
contrahẽ.em.il.nemo videt᷑.ff.de reg.iu.⁊ c.ſcien
ci. eodẽ ti.in.vj.Et ideo tenet ↄtractus nõ ſolum
de iure ciuili ſed etiam in foꝛo ↄſcientie videt᷑ li⸗

cltus qñ nullus dolus in eo interuenit:⁊ vterq;

ↄtrahentiũ ſcit valoꝛẽ rei:bm Panoꝛ.in c.cum

cauſam que.el.ij.in vltimis vᷣbis.extra de teſti.

vbi allegat Johãnẽ cal.idẽ velle in c.nauigãti.ðᷣ
vſur.Et idẽ tenuit ipᷣe Panoꝛ.poſt Innoc.in c.

da pleriq;.in.xij.col.in.ix.q.pᷣncipali.de imu.ec.

quia vẽditoꝛ ſciens rẽ plus valere:videt᷑ illð plꝰ
donare.l.donari videt᷑.ff.ð reg.iu.vbi ðꝛ.Dona

ri videt᷑ qdðᷣ nullo iure cogẽte còcedit᷑. Et idem ha
bet in.l. donari.ff.de dona.et Inno.in c.in ciui⸗
tate.de vſur.vbi viſus fuit velle ↄtrarium:intel⸗

ligit᷑ qñ venditoꝛ ignoꝛabat valoꝛẽ rei.vt notat
Panoꝛ.in d.c.quia pleriq;.Tercio ad cõfirma
mationẽ pᷣdictoꝝ adducit᷑ ꝙ etiã ſᷣm eos docto⸗
res qui tenent ꝙ modicitas pꝛecij cũ pacto de re
trouendendo faciat pᷣumi ↄtractum vſurariũ:
requirit᷑ modicitas ⁊ inequalitas vltra dimidi⸗

am vel ꝓpe dimidiã iuſti pᷣcij:ita ꝙ opoꝛtet rem

empcam eſſe lõge maioꝛis pᷣcij qᷓ; emat᷑: pᷣm al⸗
bꝛicũ de roſa.in.l.emptione.C.plus va.qð agit

et Jo.de imo.in c.ad noſtraʒ.de em.⁊ ven.Et ita

cõſuluit collegiũ Mediolani ⁊ Papie.vt refert
Cepolla in dic.tractatu.in.vj.caſu pᷣncipali.Et
idem ↄſuluit Panoꝛ.i cõſilio ſuo.lxxvij.? Pau

lus de caſt.conſilio.cclxxvj.et.cccxxix.?⁊ Ludo.de

roma.cõſilio.ccccxxiij.et Johã.de ana.cõſilio.lxx
viij.vbi doctoꝛes pᷣdicti ponderant modicitateʒ
pᷣcij.qꝛ ad hoc vt pᷣumat᷑ contractus vſurarius
opoꝛtet ſᷣm eos ꝙ ſi non ſit magna inequalitas
in pᷣcio:ſaltem interueniat aliq̃ cõuentio que ſit
contra naturã contractus:ſicut interuenit in ca
ſu c.illo vos.de pign. Sed in caſu nr̃o hec nõ in
teruenerũt, Et ſic non oĩs iniuſticia pᷣcij ſufficit.
vt declarat Petrꝰ de ancha.in ſuo conſilio.ix.⁊
Car.floꝛen.in d.c.ad noſtrã.refert ſe conſuluiſſe
apud Mantuã in eo qui emitꝓ centũ funduʒ
valentẽ ducenta et ꝓmiſit retrouendere vẽditoꝛi
4

Sermo

ꝙ t boc nõ iudicabit᷑ vſurariꝰ.⁊ Cepolla vbi ſu

p.ꝛꝛa. in penultio caſu pncipali ↄcludit:ꝙ opoꝛtʒ
wſit magna inequalitas in pᷣcio:ad hoc vt pꝛe⸗
ſumat᷑ ↄtractꝰ vſurariꝰ.⁊ hoc etiãvidet᷑ ꝓpbariꝑ
glo. in. c. cõqueſtꝰ. de vſur.que dũ loquit᷑ de mo⸗
dicitate pᷣcij:allegat.d.c.ad nr̃aʒ.de empt.⁊ ven.
vbi pᷣſumit᷑ ſicta vẽditio:ꝓ eo ꝙ vix dimidiã par

tẽ iuſti pꝛecij cõtingebat.Nã dictuʒ gloſe.ſeu do
ctor debet itelligi ſᷣm legẽ quã allegat iuxta no⸗

tata ꝑ Bar. in. l. nõ ſoluʒ. S. liberatiõis. de lib. le.
Et ideo videt᷑ reqri ꝙ ineq̃litas pꝛecij ſit talis ꝙ
noõ parũ:ſed valde excedat iuſtũ pᷣciũ:ita vt ſit in

dimidia vł circa dimidiã partẽ.vt ſup dictũ eſt.

vel ſaltẽ in tertia ꝑte iuſti pᷣcij ᷣm q̊ſdã:quoꝝ di

ctũ refert᷑ per Cepollaʒ vbi ſupꝛa poſt ſextũ caſũ
pncipalẽ:in vᷣ.veruʒ qꝛ in iſto libello.bᷣ aũt non

eſt i iſto caſu.. ⁊c̃. Quarto argui põt ꝙ talis cõ⸗
tractꝰ dici debeat licitꝰ:qꝛ eſt cõſuetꝰ fieri etiaʒ a
ꝑſonis timoꝛa.Et hic adduci poſſunt oĩa q̃ di

cta ſũt S. de ↄſuetudie.circa caſũ pᷣcedẽtẽ. Quiĩto
facit:qᷣa illud qð plus valet res vẽdita remanet

apud vẽditoꝛẽ ꝓ ſuo iure vtilis dñij. Uñ nõ vi⸗

det᷑ eſſe deceptꝰin aliq̊: exquo penes ipᷣm remõet
illð qð minꝰ habuit de vero valoꝛe rei vẽdite:et
illð põt vẽdere.vt patʒ ꝑ.l.fi.C.de iure em. Sex⸗
to ſi arguit᷑. Si pᷣdicta domꝰ nõ poſſz emi licite
niſi iuſto pᷣcio:⁊ poſtea dari ad emphiteoſiʒ:ad
rationẽ q̃ttuoꝛ cũ dimidio vł quiq; ꝓ cẽtenario.

⁊ ſic plꝰ q; ißfa domꝰreddat:ſequeret᷑ ꝙ pena ſta
tuta in iure tã ciuili qᷓ; canonico ↄ emphiteotas

nõ ſoluẽtes vt cadãt a iure ſuo.vt ĩ.l.ij.C.de iu.

em. ⁊ ĩ.c.potuit.ðᷣ loca.ſ.ĩ rebo eccłiaſticꝗ poſt biẽ⸗
niũ.⁊ ĩ tꝑalibo poſt triẽniũ:eſſet appoſita fruſtra
ò ad iſtu emphiteotã:qͥ cũ nihil ſoluat a pᷣncipio
coõtractꝰ ſed ↄſtituat ſe debitoꝛẽ maioꝛis redditꝰ

qᷓ; ſit ipſa domꝰ:talit᷑ cadere cedet lucro eiꝰ:⁊ nõ
dãno:cũ nihil amittat qð de ſuo dederit:⁊ exone
ret᷑a guamine talis penſiõis.ec obſtat ſi dicat

ꝓꝙ ꝑget melioꝛamẽta in ipᷣa domo ꝑ ipᷣm facta.
q rñdet᷑ ꝙ licʒ tales domꝰhabeant᷑ ad melioꝛã⸗

dũ:eñ ſepe nihil melioꝛam̃ti fit ĩ eis ab ẽphiteotꝭ
vł ꝓt᷑ eoꝝ impotentiã vel alijs ex cauſis. Ergo

ad b vt cadẽs ab ipſo libello ꝓpt negligẽtiã ſolu
tiõis in aliq̊ puniat᷑:videt᷑ cõcedẽdũ ꝙ emẽs cuzs
pacto de dado ad emphiteoſim:nõ ſoluat totuʒ
valoꝛẽ ſed emat rẽ ꝓ minoꝛi pᷣcio vt i illo punia
tur emphiteota cadẽs a iure ſuo.Septio addu⸗

cit᷑ ꝙ ſᷣm oẽs theologos ĩ.iiij.ſen.di.xv.⁊ ſanctuʒ

Bernardi.in ſuis ↄctibo:licitũ eſt ↄtrahẽtibo ſe pᷣ
ſeruare indẽnes:⁊ futurꝭ damnis pᷣcauere.Sed
talis emẽs minoꝛi pᷣcio ipſã domũ:ꝓpter b̊ facit:
ꝗꝛ ſepe emphiteote ꝑ trienniũ nõ ſoluũt pẽſionẽ:
cet ſic cadũt a iure ſuo:⁊ multotiẽs nihil alið ha⸗
bẽt. ⁊2 ſic ipſe dñs directꝰ ipſiꝰ domꝰ remanet p⸗
uatꝰ ſua pẽſiõe ꝑ trienniũ pᷣteritũ. Et aliquãdo
malicia vł alia culpa ẽphiteotaꝝ pars ipſiꝰ do
mæꝰ coꝛruit vlł ᷣuaſtata repit᷑⁊ eti qñq; ipᷣi em⸗
pbliteote deijciũt partẽ ipſiꝰ domꝰ ſub pᷣtextu:vt

XxXVII

in meliꝰ reſtaurẽt. deinde a ſuo iure cadẽtes:boc
dõnũ ipſi dño relinquũt:⁊ nõ habẽt vñ ſibi ſatiſ

faciãt.Et iðo videt᷑ ꝙ poſſit ipſe emẽs cũ tali pa

cto ð retrouẽdẽdo ⁊ dãdo ad emphiteoſim tato
minꝰ ſoluere ꝙ poſſit ſe pᷣſeruare idemnẽ a pᷣdi⸗

ctis malis:ſaltẽ in parte.⁊ etiã ad h̊ vt ipſe ẽhpi
teota timẽs amittere dicta melioꝛam̃ta:id eſt ip
ſũ pᷣciũ ab emptoꝛe retẽtũ ĩ emptiõe ſit mag ſol
licitꝰ ad ſolutciõeʒ pẽſiõis.Et maxime b̊ videt᷑ eẽ

licitũ ſᷣm aliq̊s illis qui licet faciant ↄfici inſtru

mẽta ↄtinẽtia:ꝙ niſi emphiteota ſoluat pẽſiõeʒ
ſtatutã cadat a iure ſuo.tñ nõ ĩtẽdũt facere eos
cadere:ſed ſolũ ſuã penſionẽ habere:⁊ ſe a dãnis
pᷣdict pᷣcauere.⁊ etiã h̊ ſcribunt in ſuis libꝛis:vt
heredes eoꝝ idẽ facauauan.
EbQ his nõ obſtãtibo: ego non ↄoſulerẽ ali
8 cui vt dictũ ↄtractũ tali modo faciat:ſʒ
modo pᷣdicto cũ ſolutiõe iuſti pᷣcij:ſalteʒ
valoꝛis rei ↄſiderate:cũ illo onere pacti retrouẽ⸗
dẽdi ⁊ dãdi ad emphiteoſim. rõnibo pᷣallegatꝭ in
ſuꝑioꝛib deciſiõibo.Nec obſtat pᷣmũ argumẽtũ
qꝛ ex ſupᷣdict patet ꝙ in foꝛo ↄſciẽtie quicqͥd per
mittãt leges ciuiles:nõ licʒ alicui deciꝑe ꝓximũ
in pᷣcio:nec dãnificare eũ vł in minimo.Uñ di⸗
cit Auguſt.in libꝛo ð vero cultu. Nõ ſolum pꝛo
maxima male ablatoꝝ q̃ntitate:ſed etiã ꝓ mini
ma denarij ꝑticula nõ poterit qͥs faciẽ videre di
uinã.Nõ obſtat ſcᷣm.qꝛ licet ſciẽti ⁊ volẽti nõ di
cat᷑ fieri dolꝰ:cñ ei põt inferri dãnũ.alłas vſura⸗
riꝰ ñ iferret dãnũ mutuatario ſciẽti et volẽti ſol⸗
uere vſuras. Uel dicẽdũ ꝙ dicta pᷣdicta auctoꝛi

tas intelligit᷑ de ſciẽte ⁊ volẽte libere nõ coacte:ſiẽ

in caſu nr̃o.qꝛ talis vẽditoꝛ ↄſentire pᷣſumit᷑ cõ⸗
pulſꝰneceſſitate aliq̃ᷓ.Et ideo licet ſciat valoꝛẽ rei
tamẽ non pᷣſumit᷑ donare illð qð eſt minꝰ iuſto

pcio.ſlã ſᷣm ſccm̃ Bernadinũ in ſuis cõtractibo
ſermone.xxxiij.Ad pᷣ̊ vt vẽdẽs pᷣſumat᷑ libere do

nare talit᷑ ꝙ emptoꝛ poſſit cũ bona cõſciẽtia reti
nere illö qð płꝰ valet res empta:q̃ndo ipᷣe vẽdẽs
ſcit rei valoꝛẽ ⁊ ↄſentit dari illã ꝓ minoꝛi pᷣcio:re
quirit ꝙ hoc nõ ꝓcedat ex leuitate vł egeſtate vẽ

ditoꝛis aut ex magna neceſſitate eiuſdeʒ.qa vno

ex his iterueniẽte ſicut eſt in caſu nr̃o:nõ pᷣſumi⸗
tur mera ⁊ libera volũtas.Alit᷑ ſequeret᷑ ꝙ etiã
mutuatariꝰ ſoluẽs ſciẽter vſuras:⁊ ad hoc ↄſen
tiẽs pᷣſumeret᷑ donare:qð eſt falſuʒ.Dicit quoq;
An. de bu. in.c.qꝛ pleriq;.in fi.de immu.eccł.q;
tũc emẽs minoꝛi pcio a ꝑſona ſagaciſſima ⁊ ſciẽ

te valoꝛẽ rei:põt tuta cõſciẽtia retinere talẽ reʒ ſic
emptã ſine ſupplem̃to iuſti pᷣcij:quãdo eſt veriſi

mile ꝙ in plꝰ nõ appᷣciauerit rẽ:⁊ reſiduũ volue

rit habere ꝓ derelicto:qð nõ eſt in fminis nr̃is.

Nã nõ ſumꝰ in caſu in qͥ talis vẽditoꝛ pᷣſuppo⸗

nakt velle donare nec ĩtẽdere donare:cũ pᷣſuppo⸗
nat᷑ vẽdere reʒ aliq̃ neceſſitate cõpulſus:⁊ eo ma

xime:qꝛ licet qñq; i ſimilib pᷣumat᷑ donatio de

minimis:nõ tñ de magnis:ſicut eſt in caſu iſto:
in q̊̃ donaret᷑ ſexta pars pcij rei vẽdice.nemo em̃

.
3
4

bubiofmi
1detlci
donurckolapt
nleleingare
Garo dtͤls
uellud vol
ſatqſihtlii
Cculatetißmnen
faudeetnoͤſchu
zuopontſbe
berlas aübinot
ototinlab dn
ſniliin.l, d.
ötimpugnant
ſvocdinapit0
Gpecu ntl de
nitſmmulet l.
galin piflumg
cum vir vrorl
Pinoͤcvenſle
pogumndereim
Uit fdeſolu en
nngridobiono
fdecaſtren peett
edoc Ldecola
Etpdicscöfrme
qs ci glt deydo.
et inl. ſiqs donat
etdocin. Minbii
cdoc inccicauſa
ladonagols ind
(collixbis gent
Careſtuedilapiar
1 : Aapidado⸗
inönffdedona
depac Incalucn
donädlin vidito
golnalgerqzemt
ſones? domos ſt
bendlpecun cun
Pcipſeempronit
tſimplerftpe l
Ctterinliin üri

ſtabto nemnolliber

adile giceotale⸗
cnob neetſtui⸗
deindebitoſfön
ſe niſt um tli
donaſſerniſidon
nglonſimmiltin
mmamn.Cman
Onobſta
1 araorür
tem iuſt
nlurnn
Cggtlocſart cötra
eummſchunrilie
Kerpeichꝛerig

adend
rüſſ
nis ci gi
reoſintin
ſennitli
ieihhi
mömiäck,⸗
Bheſemag il
uineb wiüc
ſalun iit
tidüͤrfrmens
darrk tdinis
llustbeise

vnonſalgigli
nnchfuing
enichſe,
magnreroni
nböalegngin
nüngunen
itegucser
dege nni
minmo, Oidi
1ſͤblomo
idaäpwini
Psinci waedi
tvolinnöd
ini Ras rſu
ſccwoläſo,
ußdca augoꝛi
henni calleſſe
mirelumitci
nſcn valorin
do imiw v⸗
nſoiscörh
zumatlbaed⸗
bonncititunnn
innfiiin
jynimn itort
elegchue e
Einc
gninnogumi,
ſguatt gens
1 udhoc i
lu dicrtqwo
deinmnd alc/
amalinutſ
mun ulnhſr
ihetii
teicli ni⸗
inn ipho/
muſupho/
Goluento
nuidongtod⸗
ct nncaluln
idte nenonn

DW

in dubio p̃ſumit᷑ velle donare. inſti. de dona. S.)
2.ff. de ꝓba. l.cũ de indebito. S. . vbi etiã habet c
donare eſt dilapidare ⁊ iactare ⁊ ꝙ nemo pꝛeſu/

mit᷑ velle iactare ſuũ.ĩmo etiã poſito ꝙ in iſtru⸗

mento vẽditõis poneret᷑ iſte vẽditoꝛ libere do
nat illud qð valet res vẽdita vltra taxatũ pᷣciuʒ

ſicut qũq; faciũt fieri mali empꝑtoꝛes.hoctñ non
excuſaret ipᷣm emptoꝛẽ.quia pᷣſumeret᷑ factũ in
fraudẽ et nõ reputaret᷑ donatio.qꝛ i caſu iſto nõ

pᷣſupponit᷑ ſubeſſe iuſta c donatiõis.ar.l.ꝑ di⸗
uerſas.cũ ibi nota. ꝑ glo.⁊ doc.C.man.⁊ quod
notat᷑ in.l.ab Anaſtaſio.eo.ti.et ita tenet Bal.in

ſimili in.l.ij.C.de rep.here.et in.il.fi.ibi. Tercio

pot impugnari.C.ne liceat poten.et in conſilio

ſuo qð incipict d ꝓbandũ ⁊ oſtendẽdũ.in.ij.ar.

et Specu.in ti.de ceſſatiõe actiõis.S.j.vᷣſi.pꝛeſu

mit᷑ ſimulatꝰ.et Cepolla vbi S.in.iij.caſu pnci⸗
pali.in.vij.pᷣſumptiõe in pn.⁊ ad hoc optie facit
l.cum vir vxoꝛi.⁊ qð ibi notat᷑.ff.de iure dotiuʒ.
Nã nõ eſt veriſile ꝙ fuerit animꝰ donãdi vbi eſt
pactum de redimedo appoſitum.ar.il.qui ſic ſol
uit.ff. de ſolu.etiã ſi ſit dictũ ꝙ donat᷑ ob bñ me⸗

rita.qꝛ ĩ dubio nõ pᷣſumunt᷑.i.ſi foꝛte.⁊.l.caſtrẽſe

ff. de caſtren.pe.et notat glo.in.l.ſi donatõe.⁊ ibi
ꝑ doc.C.de coł.⁊ ꝑ doc.in d.l.ꝑ diuerſas.C.mã.
Et pᷣdicta cõfirmant᷑ ꝑ notata a doctoꝛibo in.l.ſi
qͥs cũ alit᷑.de vᷣbo.ob.⁊ in.l.ij.C.de reſcin.vendi.
et in.l.ſi qs donatiõis.ff.de cõtra.em.et ꝑ Bar.
et doc. in.l.ſi tibi.in pᷣn.ff.de pac.⁊ ꝑ Anto.ð bu.
et doc. in c.cũ cauſam.de em.⁊ ven.Nã talis cau
tela donatiõis inducit pᷣſumptiõeʒ fraudis ſᷣm
Cepollã vbi S.qꝛ vt dictũ eſt:nemo pꝛeſumit᷑ ia
ctare ſiue dilapidare ſuũ.Donatio aũt ðꝛ iacta⸗
tio ⁊ dilapidatio:vt etiã patʒ in.lł.filiuſfamilias
in pᷣn.ff. de dona.⁊ in.l.cõtra iuris.S. ſi filius.ſff.
de pac. In caſu em̃ noſtro nõ ſubeſt iuſta cauſa

donãdi in vẽditoꝛe.ſed potiꝰneceſſitas:exq̊ ma⸗

gis indiget qᷓ; emptoꝛ.qꝛ cõiter qs vendit poſſeſ

ſiones ⁊ domos ſuas ꝓpter neceſſitatẽ cauſa ha
bendi pecuniã.cui potius eſſet faciẽda donatio

qᷓ; ꝙ ipſe emptoꝛi donaret. Nam donatio pura
et ſimplex fit ꝓt liberalitatẽ ⁊ munificẽtiã vt di
cit tex.in.l.j.in.ij.rñſo.ff.de dona.Sed in neceſ⸗

ſitatibo nemo liberal exiſtit.l.rẽ legatã.in fi.ff. de
adi.le.et ideo talis donatio potiꝰ pᷣſumeret᷑ fa⸗

cta ob neceſſitatẽ qᷓ; ob merã liberalitatẽ.d.l.cuj 3
de indebito.ff.ðᷣ ꝓba.⁊ ꝙ emptoꝛ aliter nõ emiſ

ſet niſi cum tali donatione.et ꝙ venditoꝛ non
donaſſet niſi donatariꝰillam rem emiſſet.vt no

tat glo.in ſimili in dic.l.ab Anaſtaſio.in vᷣ.colo⸗
ratam.C.man.g̊ᷣ ⁊c. BB
On obſtat tercio ꝙ ad iudicãdũ ↄtractũ
n vſurariũ reqͥrat᷑ ineq̃litas circa dimidiã
ꝑtem iuſti pᷣcij ⁊c̃.quia reſpondet᷑ ꝙ licet
iniuſticia ⁊ inequalitas pᷣcij in caſu noſtro nõ fa

ciat iudicari cõtractũ ipᷣm eſſe vſurariũ:tñ facit

eum reputari illicitum in foꝛo cõſcientie.vt pa⸗
tet ex pꝛedicq ⁊ eciaʒ ex hijs q̃ ponit Cepolla vbi

VI

„—

ſupꝛa in.iiij. caſu pncipali.in vᷣſi. vt aũt hec ma/
teria.in fine pᷣme colũ. Nec obſtatꝙ lex hũana

videat᷑ repucare talẽ ↄtractũ licitũ:exq̃ ipm fieri

nõ ꝓhibet ſed ꝑmittit deceptionẽ in pꝛecio ⁊c. qa
rñdet᷑ ᷣm Tho.ij.ij.q.lxxv.arti.j.ꝙ lerpumana

nõ pꝛohibet qͥcquid eſt contra virtutẽ. et oiĩa nõ
ſũt licita q ipſa nõ punit.⁊ intelligit᷑ nõ ſolũ de

lege ciuili ſed etiam canonica. Unde veꝝ eſt illõ
quod dicit᷑ in c.cum iam dudũ.de pᷣbẽ.ſcʒ mul⸗
ta ꝑ patientiã tolerant᷑ que ſi in iudiciũ deduce⸗

rent᷑ caſſarent᷑.Et alibi dicit.Oð ꝑmituimꝰ non

appꝛobamus.xxxj.q.j.c.hac rõne.Uñ tolerat ec
cleſia qñq; crimen ꝓpter ſcãdalum.iiij.diſt.c.de⸗

niqh et. j.q.vij.c.qtiens.⁊.viij.q.j.c.oꝛdinatõis.2⁊

xxiiij.q.iij.c.ipᷣa pietas.⁊.c.nõ poteſt.Et ſimiliter

tolerat ratõne mulcitudinis.c. vt cõſtitueret᷑.l.

diſt. Lex aũt diuina punit omnẽ damnificante,
ꝓximũ:etiã in parua qntitate.vt & eſt oſtenſum
Et ex hijs patet etiam rñſio ad q̃rtum argumẽ⸗

tũ de cõſuetudine quã non repꝛobauit expᷣſſe ec
cleſia. Unde talis cõſuetudo cõtra charitatẽ ꝓxi

mi potius poſſet appellari coꝛruptela qᷓ; cõſue⸗
tudo ꝑ ea que habent᷑ in c.mala.⁊ in ſex c.ſeqnti
bus.viij.diſt.et in c.fina.de cõſue.et ideo non ex⸗
cuſat᷑ eam ſequens.vt patet ex pᷣdictis iuribus.
Ns male cõſuetudines nullo vnqᷓ; tꝑe conuale⸗/
ſcunt.S.ſi vᷣo.in auten.vt nulli iudi.⁊.c.ſi conſue
tudinẽ.viij.diſt.⁊ c. cum cauſa.de ſentẽ.⁊ re iudi.
cum ſimili.Et ideo nõ tã ſpectãdũ eſt qð factum

eſt qᷓ; qð fieri debuit.l.licet.in fi.ff.de offi.pᷣſi.⁊ c.

cum cauſam. deteſti. Ad qntum argumentũ re
ſpondet᷑ ꝑ Cepollã vbi S.in.iij.caſu pᷣncipali.in
ij.pᷣſumptione.ver.ſed tutius.ꝙ tales non bene

loquunt᷑.Nec ſequit᷑ illud qð plus valet re ven

dita remanet apud venditoꝛẽ: eundẽq; cõducto

rẽ ſiue emphiteotã ꝓ ſuis melioꝛamẽt.et ſic pꝛo
ſuo iure.̊ nõ eſt leſus.quia illð plus nõ poteſt
libere vendere ſicut potuiſſet ſi nõ eſſet venditũ.
Sed cum ſuo onere libellario vẽdere tenet᷑:qð

ſibi difficilius erit ?⁊ magis dãnoſuʒ.et ꝓ hoc fa⸗
cit.l.iij.S.melioꝛ.ff.de in diem adiec. Item qͥa te
net᷑ ᷣus dño denunciare:et eo emere nolẽte ſibi
tenet᷑ laudemiũ ſoluere.l.fi.C. de iure fi. Ieʒ qa
ſi alienaret domino irreqͥſito:caderet ab omi iu
re ſuo.d.l.fi. Item qꝛ pꝛopter canonẽ debito tꝑe
non ſolutum caderet ſiłra iure ſuo ⁊ perderet di
cta melioꝛamẽta.d.l.fi.⁊.l.ij.C.de iure emphi.et
c.potuit.de loca.q̃ nõ ꝑderet ſi nõ eſſi in dicta v·

ditiõe. IJem amitteret etiam illud ius redimen

di quãdo eſſet ↄceſſum ⁊ appoſitũ in inſtrumen
to locationis libellarie.qꝛ tũc cẽſeret᷑ eſſe ius em

phiteoticũ ſeu pars iurj emphiteotici. vt ꝓbat᷑ i
l.ſterilis.S.ſi tibi.ff.de actio.emp.⁊ in.l.qui fun⸗
dum vẽdidit.ff.de contra.emp.et facit etiã.l.fũ⸗

di ꝑtem.eo.titu.Non obſtat q̊ʒ ſetum argumẽ⸗⸗/

— „

vt ſe exoneraret ⁊c̃.niſi de pᷣcio valoꝛis rei ſi in re⸗

mentũ.ſcʒ cum plus ſoluat emphiteota qᷓ; ꝑp/
cipiat de re ipſa:vtile ſibi eſſet cadere a iure ſuo:

Bermo

tineret᷑ in emptiõe ꝑ ipᷣm emptoꝛẽ.qꝛ rñdet᷑ ꝙ li⸗

cet ꝙ emphiteota cadat a iure ſuo ſi non ſoluat
ſit ſſatutũ in penã eiꝰ qñ eſt ſibi damnoſũ ⁊ vtile

dño taliter cadere:tñ ſi vtile ẽ dno q ipſe emphbi
teota nõ cadat:põt eũ inuitũ retinere in emphi⸗

teoſi.vt ꝓbat᷑ in d.l.ij.C.ð iure emphi.in v.ſi vo

luerit.Ad ſeptimũ etiã rñderi poteſt ꝙ tal emẽs

et ad emphiteoſim dans poteſt ſe pꝛeſeruare in⸗
dẽnẽ:ac ſe aſſecurare de penſione ⁊ omni dãno:
qð foꝛte fiet ab emphiteota in ipſa domo.etiã ſi
ipſe em phiteota nihil alið habeat ĩ bonis abſq;
eo qð ſibi retineat᷑ de iuſto pᷣcio rei ꝑ ipᷣm vẽden
de:vtputa exigendo fideiuſſoꝛes idoneos ⁊ hu⸗
iuſmodi. Itẽ habebit ꝑſonã ipſiꝰ emphiteote ob
ligatã.qꝛ obligatio ꝑſonalis q̃ tenet᷑ accipiẽs ad

emphiteoſim ad pẽſionẽ ſoluẽdã dño ita ſequi

pauꝑem ſicut diuitẽ quõcunq; vadat.l.qͥs ergo
caſus.ff.de pecu.Et ex hoc patet falſitas vniꝰ ar
gumenti qð faciunt qͥdam q caſum pᷣcedentem
dicẽtes ꝙ ſi in emphiteoſi plus ſolueret᷑ qᷓ; pciꝑe
tur:nunqᷓ; poſſent pauꝑes acciꝑe ad emphiteo

ſim. Ex hoc etiã argumẽto ſequeret᷑ ꝙ pauꝑ ni„/

hil hñs in bonis nõ poſſet facere aliquẽ ↄtractũ
in q̊ obligaret᷑:qð eſt falſum. Sed ponamꝰꝙ ta
lis vẽditoꝛ volens acciꝑe ad emphiteoſim ipᷣaʒ
domũ nõ poſſit inuenire fideiuſſoꝛẽ idoneũ:nec
alit᷑ aſſecurare ementẽ de pᷣdictꝭ:cũ nihil habeat

aliud in bonis:nec habiturꝰveriſiłr ſit. Nunqͥd

hoc caſu poterit ipſe emptoꝛ retinere illa ducẽta
Rndet᷑ ꝙ ſi nihil fiat in fraudem ſed ſolũmõ ad
indẽnitatẽ ↄſeruãdã:⁊ ↄſtituat᷑ pẽſio ſolũ ꝑ reſpe

ctũ ad valoꝛẽ rei extimatũ in ↄtractu vẽditionis
ſcʒ ad illa mille q̃ expurſant᷑et in ipſo contractu

caueat᷑ et exᷣmat᷑ ꝙ qᷓ;uis emphiteota aliqua ex
cauſa caderet a iure ſuo:tñ non debeat amittere
illa ducẽta:ſed ſua remaneãt.et ꝙ tranſacto tꝑe
redimendi teneat᷑ emptoꝛ.et etiã qtienſcũq; ipᷣm
emphiteotã amittere ius ſuũ cõtigerit ⁊ emptoꝛ
eũ cadere fecerit:teneat᷑ ſibi illa ducẽta bona fa⸗
cere ⁊ cõputare in debito pẽſiõis pᷣterite et ĩ alijs
obligationibi.⁊ qð reliquũ erit exburſare.õ vi
det᷑ incõueniẽs talẽ ↄtractũ admittere.qꝛ in tali
pauꝑtate emphiteote nõ tenet᷑ ipſe emẽs ſoli ob
ligatiõi eiꝰpſonali incũbere. Inanis em̃ ðꝛ actio
quã inopia debitoꝛis excludit.l.nã is.ff.de dolo
et c.olim.de reſti.ſpo.⁊.c.odoardus.vbi glo.ð ſo
lu.Quia qͥ nihil habet nihil dare põt.c.daibertũ
j.q.vij.Uñn taliũ inopũ debita dicunt᷑ deficiẽtia
vt in aut᷑ de exhi.reis.S optimũ.De multc alijs
ↄtractibo libellarijs ꝑtrãſeo:in qͥᷣbo ſepe fiũt mul
te fraudes ⁊ vſure palliate. Sed ex pᷣdictꝭ pote⸗
rit cognoſci qͥd ſit licitũ et qͥd nõ. 1?,5
Uinto cõmittit᷑ vſura in contractu ſocie
q tatis. Pꝛo cuius declaratiõe eſt ſciendũ
SIßm Tbho.ij.ij.q.lxxviij.?⁊ Gof.in ſũma.
aliqs põt ponere pecuniã in ſocietate ſine pecca
to ⁊ lucrum facere exea:ita ꝙ vnus ponat pecu
niam ⁊ alius oꝑam ꝑſonalem.qꝛ plerũq; qð pe

xXxVI

cunie deeſt per ogam ſupplet᷑.ff.ꝓ ſocio.l.ſocie⸗
tates.S.j.ita ꝙ cõmunicẽt ꝑicula:lucra:⁊ dãna.
Et concoꝛdat Hoſti.et notat᷑.xiiij.q.iij.c.pleriq;
in glo.Et de hoc eſt tex.in.l.j.C.ꝓ ſocio.et inſti.ð
ſocie.S.ij. Iſte em̃ cõtractus eſt licitus:dũmodo
ſit negociatio licita.alas non.c.ꝑ veſtras.de do⸗

na.int᷑ vi.⁊ vxo. Et ideo vterq; põt acciꝑe lucrũů
tã ponens pecuniã qᷓ; ponẽs oꝑam. Pꝛeciũ em̃
oꝑe eſt velamẽ arcis.l.cũ duobi. S.ſi in coeũda.
ff. ꝓ ſoc. Sciendũ eſt etiaʒ ꝙ põt qͥs deducere in
pactũ ꝙ ipſe accipiat tres ꝑtes lucri:et aliꝰſoluʒ
qrtam ꝑtem.Et hoc qñ qͥs ponit plus in ſocie⸗/
tate:ſiue rõne pecunie:ſiue rõne iduſtrie.inſti.de
ſocie.S.j.⁊.l.ſi nõ fuerint.in pᷣn.⁊.l.qͥd em̃.ff.p ſo
cio. Arbitrio ergo boni viri extimabit᷑ an illð plꝰ

quod in ſocietate ponit quis coꝛreſpondeat illi

pluri qð de ſocietate ꝑcipit.Similit ad ꝓpꝛiam
cõſcientiã recurrenduʒ eſt. In actiõe em̃ iſta pꝛo
ſocio que eſt bone fidei:arbitriũ boni viri ſequẽ⸗
dum eſt.l.in ꝓpoſita.ff.pꝓ ſocio. Si aũt vnꝰplus
alcero nõ cõferret:tcale pactum etiã de iure ciuili

non valeret ᷣm Aʒonẽè:quẽ Accu.ſequit᷑ in d.il.ſi
nõ fuerint.in pᷣn.ꝑ.l.qͥd em̃.ff.p ſocio.Ex qͥbo cõ⸗

cludit᷑ alicaſus vſurarius.videlicʒ ꝙ ſi qͥs paci
ſcat᷑ vt habeat duas ꝑtes lucri ⁊ vnã tm̃ damni.

et alius duas ꝑtes damni⁊ ſolũ vnã lucri.et tñ
ambo eq̃liter ponũt in ſocietate:vel reſpectu pe⸗

cunie:vel reſpectu induſtrie.Iſte cõtractꝰ eſt illi⸗
citꝰ tam de iure diuino qᷓ; de iure canonico et ci/

uili:vt inqͥt dñs Angelus de ꝑuſio in ſuo tracta
tu de ſocietatibo ꝑ.l.mucius.ff.ꝓ ſocio. Sciẽdũ
eſt q̊ʒ ꝙ aliqs poſſet dare licite pecuniã ad ſocie
tatem vel pecoꝛa:non facto aliq̊ͥ pacto de lucro.
ſed cõmittẽdo diſcretioni ipſiꝰ recipient vt aſſi⸗
gnet ꝑtem lucri vel dãni ſᷣm qð ei iuſtũ videbũ
Vñ ſi ulle nõ bñ aſſignaret nõ ſolum in foꝛo con
ſcientie teneret᷑:ſed etiã de iure ciuili poſſet cogi
ſatiſfacere ad arbitriũ boni viri.ff. ꝓ ſo.l.ſi ſo cie⸗
tatẽ.et ita det᷑minat Angelus de ꝑuſio vbi ſupᷣ.
Sextꝰ caſus vſurarius eſt:qñ aliqͥs dat pecuni
am ad ſocietatẽ aut pecoꝛa cũ hoc pacto ꝙ capi
tale ſit ſaluũ. Iſte em cõtractꝰde iure canonico ⁊
in foꝛo ↄſcie fieri nõ põt:ſᷣm Angelũ vbi õ.⁊ glo
ſam ac doc.in c.pleriq;.xiiij.q.iij. De iure aũt ci⸗
uili dicit Hoſti.in ſũma.in ti.de vſur.S.an alicq̊
caſu.ꝙ talis ſocietas valet mag ex vi pacti qᷓ; ex
natura cõtractꝰ. Sed Bal.in.l.j.C.ꝓ ſoc.q.ix.te
net ꝙ tale pactum nõ valet neq; ex foꝛma cõtra
ctus neq; ex eius natura. Sed ſapit vſurariam
pꝛauitatẽ.ſpᷣm etiam omnes canoniſtas cõiter bᷣ
pactũ nõ eſt egquum:nec in iudicio anie ſeruan⸗
dum.vt notat Anto.de bu.in c.fi.de vſurj. J
Eptimus caſus vſurariꝰeſt qñ aliquis
s8 dat alicui mercatoꝛi cẽtum ducatos vl
centũ oues alicui ruſtico tenẽdas ad ſo/
cietatẽ.⁊ ipſe vult habere cõmodũ de toto ⁊ non
vult ſentire damnũ niſi de dimidia ꝑte capita⸗
lis.et tũ alius tantum ponit in ſociecatate ſicut

.†
4

zncogis?
ſocröneotle
ſiceni

ſecc deerittia
Ukisspoalſen
etaurabt dett
ſtiii veleſneen
aunsieorruc⸗
Phi.ölignano⸗
ſt Geintide
Phiannoddl
cmaawrehin
GGzaus ſtini
Zuſno wbis. d
Cnsqfiuntaca⸗
erlifis moꝛtuls:
fficarekinmell
Antediecauſo⸗
nütpeccont rege⸗
ſſos rſuranos
inaqs nno r
ſolnguit Judeos
feigbnches
feor doneceisre
lotäin merom
ſniameis inbibe
pbidiceglo
poraliytpatetn
CCͤſtiuut itat̃⸗
defapto inar
ſniiſgte mein
bgiq degöne
oſflitdyöter necen
mereanteralign
erptüctenn
luſcantpphim
Vertenkinfinen
dickalt Tho⸗
ingiegpnae
Nctreateſttue
Fllugeiſtineni
ndooceſani vel
nenmre vnlira
noſcis cogun
ſugſnabnlle
wrnsenon
wallrfinue
lletſorasee

deeͤ dan⸗
Alncpleng
cockinſti
us dömodo
chns dedo⸗
Nunhe iuri
n. Decäch
Aincveits
38 Rcuennn
n ctilsſl
leplvan bae
icrtwirſtde
lgtenfoſ⸗
nubitanlön⸗
Mrthoncenl
nlitnd rian
cüͤeeluor⸗
don viniſchvi,
Giürpwpuns
nideimn cull
nlhukindli
Nco Crqvc/
igglshel
mümdamni.
ümänaanß
Ewdnpecope
Ncömaa ctlli⸗
manontoarc/
ſon o auca
bo. Gciti
cuniiad ſoe
adodelugo,
hiend Naſi,
zaiti cht
Nlominſoen
cuii poſſt o
ifpbolibe/
Epuio wi h,
isourpetunt
eoadgluht
eanonco?
gidisꝛgo
Deiutenit/
r ndid
erihagiihl⸗
Cei
mrma α
ſperſunnun
Nonikue ler
rmnſnun
en,
füininis
zucatos)
irinn
giagte lal.
ccatueſu⸗

ipſe rõne oꝑis ⁊ induſtrie vel alio modo.Talis
em̃ cõtract?eſt iniquꝰ ſᷣm Guil.⁊ etiã Ray.in ſũ

ma.li.ij.in ti.de vſur.? Johan.theutonicũ in ſũ/

ma pfeſ.li.ij.ti.vij.q.xxxvij.?⁊ mgrm Barcho. de
Piſis in ſua ſũma.in ti.de vſur.c.ij.et ibi Nico

laus de Auſmo in additionibo ſuis.Et idẽ tenet
Fran.de platea in tractatu de vſur.⁊ do. Johes
de mõte ſpello in.l.ſi paſcẽda pecoꝛa.C.de pac.⁊

ſctũs Bernar.in ſuo tractatu de vſur.et Archi⸗

epᷣs floꝛeñ.in ſua ſũma.ꝑte.ij.in tractatu ſocieta

tũ.Octauꝰcaſus vſurariꝰeſt:qñ aliqͥs dat ad ſo

cietatẽ certa capita ouiũ:extimata certo pꝛecio hᷣ̊ᷣ
pacto:qꝙ ruſticꝰ nõ accipiat aliquã vtilitatẽ do/
nec qͥ dederit recipiat pᷣus totam ſoꝛtẽ ex fetibus
VUl ſi qͥs paciſcat᷑ ꝙ anteqᷓ; ruſticꝰaccipiat aliqᷣd
reſtaurabit de fetib oia moꝛtua.hijs em̃ pactis
eſt q̃ſi velle facere oues ĩmoꝛtales.et ideo eſt illi
citus iſte ↄtractꝰ pᷣm Guil.vt hr̃ in ſũma ↄfeſ.li.
ij. ti.vij.q.xxxvj.et Monal.in ſũma. Et idẽ tenet

Johã.ð lignano in c.fi.de vſurſ.licet ↄꝛiũ tenue/⸗

rit Spe.in ti.de loca.S.iam dicendũ.in fi.et ibi
Johã.an.in additiõio.⁊ dñs Laurẽ.de floꝛen.
in tractatu reſtitu. Tñ pᷣma opinio videt᷑ verioꝛ
ſcʒ ꝙ ↄctus ſit iniquꝰ.vt etiaʒ tenet Nicolaus de
Auſmo vbi S. Dimitto młtos viurarios ↄtra⸗
ctus qͥ fiunt a campſoꝛibo: maxie in cãbijs ſuis
et lr̃ſis moꝛtuis:q̃ꝝ fraudes ſi vellẽ exponere ve⸗

rificaret᷑ in me illud Mantuani poeteĩ.j.Enep.

Ante diẽ clauſo cõponet veſper olimpo. Młcũ
aũt peccant reges ⁊ pᷣncipes atq; cõitates mani
feſtos vſurarios defendentes:⁊ pᷣcipue iudeos.
Cõtra q̊s Inno.terciꝰ i c.poſt miſerabilẽ.de vſu
ris inquit. Judeos ad remittẽdas xpᷣianis vſu⸗
ras:ꝑ pᷣncipes ⁊ ptãtes cõpelli pᷣcipimus ſecula
res:⁊ donec eis remiſerint ab vniuerſis xpᷣifide/

libo tã in mercimonijs qᷓ; in alijs ꝑ excõicatiõis

ſniam eis inbibemus cõioneʒ oĩmodã.Hec ille
vbi dicit glo.ꝙ iudei ꝑ eccłiaʒ puniunt᷑ pena coꝛ
poꝛali vt patet.xxviij.q.j.c.ſepe.in fi.⁊.vij.q.ilij.
c. cõſtituit.ita tñ ꝙ ad ſanguinẽ nõ ꝓcedat᷑.extra
de rapto.c.in archiepᷣm. Uñ dicit Alex.de Ales
in.iij.ꝑte ſũme in tractatu de ſeptio pᷣcepto deca

logi.q.v.q pᷣncipes xpᷣiani pñt expoliare iudeos

omibo pᷣter neceſſarijs.nõ tñ debẽt occidere: niſi
mereant᷑ ex aliquo maleficio ſicut ceteri xpᷣiani.
Scriptũ eſt em̃ in pẽ.Ne occidas eos:ne qñ ob

liuiſcant᷑ ppłi mei.Et rõ eſt.qꝛ reliqͥe iudeoꝝ cõ⸗
uertent᷑ in fine mũdi:vt ðꝛ Eſa.x.⁊ ad Rom̃.ix.

Dicit aũt Tho.in q̃dã epła ad duciſſaʒ Lotho⸗

ringie ꝙ bncipes talia bona accipiẽtes a iudeis
debẽt ea reſtituere hijs a qͥb ea illicite acceperũt
ipi iudei ſi iueniunt᷑:alioqͥn in pios vſus ad ↄſi/

liũ dioceſani vel alioꝝ ꝓboꝝ viroꝝ:vł in cõmu

nem terre vtilitatẽ expendere.Sed heu qꝛ hodie
nõ ſolũ ñ cogunt᷑ ꝑfidi iudei ad reſtituẽdas vſu
ras:imo puilegijs dotant᷑ ad multiplicandas

vſuras. Inſuꝑ xpᷣiani qᷓ; plures ꝑ manꝰiudeoꝝ

occulte vſuras exercẽt:qð ẽ ſceleratiſſimũ viciũ.

Pars ſecunda huius ſermonis deexcuſatio⸗

ne pecunie vltra ſoꝛtem accepte in aliquibus ca

Ecundo circa vſurã habebimꝰ oſidera⸗
8 re eiꝰexcuſationẽ.ſ.vtꝝ in aliq̃̊ caſu licaat
aliqͥd acciꝑe vltra ſoꝛteʒ ſine vicio vſure.
Ad cuius declarationẽ ponunt᷑ tres reglłe. Pꝛi
ma q̃ꝝ eſt: ꝙ ꝓpter intereſſe dãni emerged aliqͥd
acciꝑe vltra ſoꝛtem in mutuo:nõ eſt vſura.Naʒ
ſim dñm Anto. de bu.in c.ſalubꝛit᷑de vſurꝭ:du⸗
plex eſt inteſſe. Inũ dãni emergẽd.⁊ aliud lucri
ceſſanc. Sit ̊ hec pᷣma reglła.ꝙ ꝓpt᷑ intereſſe dã
ni emergẽt licet aliqͥd vltra ſoꝛteʒ actiꝑe.et h̊ ad
dãni recõpẽſatiõeʒ. Qð ↄfirmat Scotꝰ i.iiij.di.

xv.q.ij.?⁊ Cho.ij.ij.q.lxxviij.ar.ij.in reſpõſione pᷣ

mi argum̃ti.vbi ðt.ꝙ ille q mutuũ dat:põt abſ
qʒ pctõ in pactũ deducere cum eo qͥ mutuũ acci
pit recõpenſationẽ dãni:ꝑ qð ſubtrahit᷑ ſibi ali⸗

qͥd qð debet habere. hoc em̃ nõ eſt vẽdere vſũ pe

cunie ſed dãnũ vitare.Ex q̃ regula pᷣmo funda
caſus qͥ hr in c.ſalubꝛiter.de vſur.vbi ðꝛ Sane
generũ ad fructꝰpoſſeſſionũ que ſibiꝓ nũerata
dote a ſocero pignoꝛi obligate ſunt cõputãdos
in ſoꝛtẽ nõ credimꝰ cõpellendũ.qꝛ freqnter dot
fructꝰ nõ ſufficiũt ad onera mr̃imonij ſuppoꝛ⸗
tanda Hec ibi.Que intelligẽda ſunt qñ maricꝰ
ſuppoꝛtat onera mr̃imonij.aliter nõ:bm Rich.
in.iiij.diſt.xv.ar.vl.q.v.et facit.ff.de doli excep...

pater. Et opoꝛtet ꝙ iſta onera ſint certa pᷣim Aan

thoniũ de bu. in d. c. ſalubꝛiter. Et ſic nõ poterũt
fructꝰretineri cum ſoꝛte vlctra indubitatã onerũ

quãtitatẽ. Alia cãm aſſignat Hoſtiẽ.in d.c.ſalu⸗
beꝛiter. q̃re poſſit reciꝑe cales fructus ſine vſura

vt.ſ.dos ſalua remaneat mulieri:alit᷑ em̃ ↄtige⸗

ret eam ↄſumi.et lederet᷑ reſpublica.

Ed circa hũc caſum ſunt q̃ttuoꝛ notãda

8 Pꝛio ſᷣm dum Antho. ð bu.in d.c.ſalu⸗

bꝛiter. ꝙ hitelligit qñ dos fuiſſet ſimpli
citer ꝓmiſſa:⁊ poſtea cũ nõ ſolueret᷑: ad cautelã
ſit pignoꝛata poſſeſſio.Nã ſi ſuſtinet onera mfi
monij:põt tũc fructꝰ p intereſſe acciꝑe. Si autẽ
dos nõ ſit ſimpłr ꝓmiſſa ſed ſolũ ad certã diem
et interim ꝑcipiet fructꝰpoſſeſſionis pignoꝛate:
tales fructꝰcõputent᷑ in ſoꝛtẽ.Dicit q̊ʒ Joh̊.an.⁊
Jo.de lig. in d. c. ſalubꝛit.ꝙ heredes mariti qͥ nõ

tenent᷑ ſᷣm leges reſtituere dotẽ vſq; ad annũ pꝰ

moꝛtẽ mariti:⁊ tñ tenent᷑ relictã alere.vt hr̃.C.ð

rei vxo.acti.l.j.nõ hñt hoc pᷣuilegiũ.qꝛ eſt diuer⸗
ſa ratio in marito ⁊ heredibo.qꝛ heredes ſtatim

pñt reddere pignꝰobligatũ ꝓ dote.ſecus i mari⸗
to.vt in c.tua.de iureiurã.el.ij.et qꝛ ſoluto mr̃i⸗
monio delinit eſſe dos. 1
Ecũdo notãdum eſt ꝙ ſi ſoluto mrimo
sS nio heredes mariti obligẽt mulieri poſꝗ⸗
ſlelſſionẽ aliquã ꝓ dote:qꝛ nõ hñt vñ alit

ſoluãt:fructꝰcõputabunt᷑ in ſoꝛtẽ ſᷣm Hoſtiẽ.in

ſũ.iĩti.de vſurj.S.an aliqͥ.v.vj.et Inno.⁊ Jo.an.
in c.ſalubꝛit᷑.extra ð vſurj.qꝛ nõ eſt eadẽrõ in pᷣ⸗

Bermo

mo ⁊ in ſecũdo caſu.̊nec idẽ ius.facit.l.a titio.
ff. de vb. obli. Arguẽdo a ↄꝛio ſenſu: et ꝙ debeãt
in ſoꝛtẽ cõputari ꝓbat.l.citia.ff.de ſolutiõibus.
Sit g̊ cauta mlier vt nõ recipiat rẽ in obligatio
nẽ:ſed faciat eã diſtrahi.vel recipiat in ſolutũ.ff.
de re iudi.l.a diuo pio.S.ſi ſuꝑ rebo.aliter fructꝰ
excenuabũt ſoꝛtẽ: vt dicit dñs Antho.de bu.iĩ d.
c.ſalubꝛiter.Et idem ðꝛ in ſumma confel.li.ij.ti.
vij.q. xviijj.ð
Ercio notandũ eſt ꝙ caſu q̊ gener nõ re⸗
c cipit pignꝰ ſed cautionẽ de nůerãda do⸗
te in certo termio:et interiʒ recipit certos
denarios ꝓ libꝛa ex pacco:ſᷣm Jo.an.et Antbo.

de bu. ac Jo. de lig. in d. c. ſalubꝛiter. eſt vſura. qꝛ

dictũ c.ſalubꝛit᷑.loquit᷑ ð fructu pignoꝛis qͥ ſup
ponit᷑ diuio iudicio.Et ad rõneʒ textꝰ reſpõdent
Ec.ꝑ veſtras.de dona.int᷑ vi.⁊ vx.cũ glo.ibi.Nã
poſſeſſiões ſunt apte nate ꝓducere fructum:nõ
aũt pecunia.Et hãc opiniõeʒ tenet etiã dñs Lau
ren.de flo.in ſuis reſtitutiõibi.ſed Jo.cal.⁊ Pe.
de ancha. Panoꝛ.in d.c.ſalubꝛiter. tenuerunt
ↄtrariũ.cũ qᷣb etiã ↄcoꝛdat Paulꝰ de Liaʒa.vt
refert Fran.de platea ĩ ſua ſũma.in ti.de vſu.c.j.

S. xxxiiij.quoꝝ dictũ eſt tenendũ qñ gener ſubijt

aliq̃ onera mr̃imonij:et ꝓpter illa et nõ ꝓpter di⸗
lationẽ ſolutiõis dot aliqͥq recipit. Nam q;uis
etiã velit cautionẽ nõ videt᷑ iniuſte agere.vt põt
colligi ex ſnia Scoti in pᷣn.huiꝰ regule. Si autẽ

inteſſe nõ ſubeſt qꝛ nõ habet onera:et ſolũ ꝓpter

*

expectationẽ dotis aliqͥd vellet:eſſet vſurariꝰ. vt
patet ex pᷣdictis. O
AUarto notandũ eſt ꝙ gener poſſit dona
q re totũ ius qð hʒ in pignoꝛe amico ſuo:
et ille poſſet lucrifacere fructꝰ: ſpᷣm Guil.
vt patet in ſũma cõfeſ.eo.li.⁊ ti.q.xvij. Sed ſi ge
ner ab amico ſuo recipiat ſũmã pecunie dotꝭ:⁊ il
le recipiat pignꝰeo pacto ꝙ gener teneat᷑ nũerãti
reddere pecuniã ſi velit recipe tale pignꝰ ꝓpt᷑ qð
mutuauit:tunc eſſet vſurariꝰ nõ cõputãdo ĩ ſoꝛ
tẽ tales fructꝰ:ᷣm eundẽ Guil.vbi S.?⁊ Bal.ĩ ru
bꝛica.C. de vſuri.? Monal.in ſũma.⁊ Frãciſcũ
de platea vbi S.c.xxij. P
Ecũdo pᷣncipalr ex bac regla ſequit᷑ ꝙ fi⸗
S geiuſſoꝛ qͥ ex defectu pꝛincipal debitoꝛis
cCoõpulſus ẽ ſoluere creditoꝛi capicale cuʒ
vlſura:poteſt vtrũq; recipe.qꝛ ſeruari debet indẽ
nis.extra ð fideiuſ.c.cõſtitutꝰ.Et h̊ tenent Rich.
Monal.⁊ Alex.ð Ales vbi S.? Raymũ. Hoſti.
ac Inno.vt patet in ſũma cõfelſ.eo.li.⁊ ti.q.xvj.et
dñs Laurẽ.de flo.in ſuis reſtitutõibo. Q
Ercio ſequit᷑ ex hac regula ꝙ ſi mutuãs
t incurrit damnũ:eoꝙ debitoꝛ ñ ſoluit in
termio aſſignato:debet ſeruari indẽnis
Fpᷣ m ſdictos doc.vtputa ſi ꝓpt᷑ hoc neceſſe habu
erit accipe vſurã:põt acciꝑe illud qð ſoluit.vnde
dicit Monal.ꝙ hoc eſt inteſſe:nõ vſura.nõ aũt
pot petere lucrũ qð nõ acqſiuit vt in contractibo
