in.iiij.diſt.xvj.ar.iij.q.j.q religioſi pi cite vti
aliqñ ludis qͥ de ſe ſunt indifferẽtes caula recre⸗
ationis.Dicit em̃ ſapiẽs Ecces.iij.ꝙ eſt tpᷣs ridẽ
di ⁊ tp̃s flendi.Et hoꝝ hr̃ exemplũ ſcti Johãnis
euãgeliſte qͥ qᷓndã ꝑdicẽ domeſticã habebat.⁊ cõ
pleta oꝛõne cũ alijs ſpũalibo exercitijs:eã in ma
nu tenebat ⁊ recreabat᷑. Qð videns qͥdam iuue⸗
nis diſſolutꝰmurmurabat deillo:cui murmu
rationẽ in ſpũ vidẽs b. Johannes:eũ ad ſe voca
uit tenentẽ arcũ in manu.et rogauit illã vt iace⸗
ret ſagittã ab arcn.⁊ cũ rogaret vt iteꝝ foꝛtiꝰ tra
heret arcum ⁊ freq̃ntaret in iaciendo.ille rñdit ſe

nolle qꝛ rũget᷑ arcus.iuxta illud Ouidij in.ij.de

remedio amoꝛis. Si nunqᷓ; ceſſes tendere mol
lis erit. Cui btũs Joſᷣes inqᷣt.Ita ⁊ ego nõ ſemꝑ
ſto in oꝛõne.ſed aliqñ recreationẽ accipio ne f rã
gar:imo vt in ſeruitio dei feruẽtiꝰ aſſurgã.Et be
atus Anthoniꝰ vt legit᷑ in vitaſpatrũ eãdẽ reſpõ
ſionẽ fecit cuidã ſagittario murmuranti de diſci

pulis ſuis qꝛ pſallebant cauſa recreatõis. Ideo

inqͥt Ouidiꝰ in.ij.de arte amãdi.Da reqem:reqͥe
tus ager bñ credita reddit.
Uidam alij ludi ſunt vituꝑabiles.ſ.qñ
q ſunt de ſe mali:pᷣm Ylex. de Ales vbi . ?
Tho.ij.ij.q.clxviij.ar.iij.vel qñ eſt exceſ⸗
ſus in eis:vł nõ ſunt debite circũſtãtie.Dicit em̃
Areſto.ix.ethi. Paꝝ de delectatiõe ſufficit ad vi
tã q̃ſi ꝓ cõdimẽto:ſicut paꝝ de ſale ſufficit in ci⸗
bo. Silr oẽs ludi in qᷣb aliqð viciũ cõmittit᷑ ſũt
ꝓhibiti. UVñ ðᷣꝛ in ꝓhemio digeſtoꝝ in.S.illð vo
v. qs em̃.Quis em̃ ludos appellec eos ex qᷣbus
crimia oꝛiunt᷑.⁊.ff.ad.l.aqᷣli.l.nã ludus.ðꝛ. Tu
dus ꝑnicioſus in culpa eſt. Huiuſmodi aũt lu
di ſunt choꝛee et alia ſpectacula vana ſᷣm pꝛedi⸗
ctos doctoꝛes.quia licet ß᷑ᷣm Albertum in.iiij.
diſt. xvj.et Thomã in q̊dlibeto:choꝛee poſſint fi
eri aliquãdo bene ⁊ aliquãdo non:tamen vt ſe⸗
pius male fiunt ad ꝓuocandam libidinem. et
multa ex eis peccata cauſant᷑.Qui auteʒ ſint lu⸗
di licititi vel ꝓhibiti ponit Richar.in.iiij.diſt.xv
ar. v. q.viij. Int᷑ hos aũt ludos pꝛohibitos ma/
xime eſt ille qui innitit᷑foꝛtune.vt patet.ff.de ale
atoꝛi.l.ij.et.iij. Non punitur tamen ſᷣm leges ci
uiles ſi quis certet haſta:ſen pila:ſiue iaclendo
palum:vel currendo:luctando:vel pugnando.
quia hec fiunt cauſa virtutis coꝛpoꝛis exercen⸗
de.ff. eodem.l.ij.⁊.l.qua actiõe.S.ſi quis.ff.ad.

Bermo

aqui.Lñ vbi eſſet ꝑiculũ anĩe vel coꝛꝑis in tali
bus ludis eſſi pccm.arg.i cj.extra decoꝛnea. Et
ſupᷣdicta habent᷑ etiã ßᷣm Ray.⁊ Guil.ac Hoſti
en.vt refert᷑ in ſũma ↄfel.li.ij.ti.viij.q.xxiijj.
ſ Ecũdo hic qrit᷑ vtꝝ ludꝰalee ſit pctem̃ moꝛ
cale.Et rñ det Ray.in ſũma ꝙqᷣcũq; ludũt
alea ſiue taxillis:vł qͥ ſunt ꝑcicipes ſeu inſpecto⸗

res talis ludi:ſꝑ peccãt.Et dicic Guil.ibidem

etiã ſi hõ nõ ducic in ↄſuecudinẽ moꝛtalit᷑ peccat
ſcʒ qn ex auaricia ludit.Si qͥs aũt luderet cã re
creatiõis:vt ꝓ cõuiuio.vel ludat qͥd minimũ ita
ꝙ parũ poſſit lucrari vel ꝑdere:⁊ non ludat᷑ tꝑe
luctꝰ: nec ↄ legẽ.i.ſine dolo:nec ludẽs ſit clericꝰ:
nec ludere nolentẽ ꝓuocet. Hijs oibo ↄcurrẽtib⸗
talis ludus alee no videt᷑ phibicꝰ:pᷣm Durãduʒ
in ſũma.et Rich.in.iiij.diſt.xv.ar.iiij.q.viij.vbi

ctiã dicit ꝙ ludus ſcachoꝝ nõ eſt ꝓbibitꝰclericis

ſi fiat cã recreationis cũ alijs bonis circũſtãtijs
Raũt liceat ludere ꝓ eſculẽto cã recreatiõis hr
in.l.fi.ff.de aleato.vbi ðꝛ. Pꝛo eo aũt qð ponit᷑
in cõuiuio veſcẽdi cã ꝑmittũt leges ludere fami
lie.et intelligit᷑ de ludo licito ⁊ honeſto cũ debitꝭ
circũſtantijs. Cõcludo ̊ ꝙ ludus eſt ꝓhibitꝰ oĩ
iure.et intelligo de ludo inboneſto ⁊ aleaꝝ aua
ricie cã.vt patet.ff. de aleato.ꝑ totũ.Et in auten.
aleaꝝ vſus.C. de religioſis ⁊ ſump.fu.⁊ in.S.in⸗

terdicimꝰ.in auten.ð ſctiſſimis epis.⁊ in auten.

interdicimus.C.de epᷣis ⁊ cle. Iteʒ eſt ꝓhibitꝰ in

lege canonica.vt in c.clerici officia.extra de vi. et

honeſt. cle.⁊ in c.j.xxxv.di.et ibi Archið.pꝰ Ray.
et alios dicit expᷣſſe ꝙ ẽ moꝛtale pccm.Et ibi enu
merat młta mala q ex aliqͥbo ludis oꝛiunt᷑.de qͥ/
bus etiã Ouidiꝰ in.iij.de arte amãdi dicit
Tunc ſumus incauti:ſtudioq; oꝑimur in ipᷣo.

UVndiq; ꝑ luxus pectoꝛa noſtra patent.

Ira ſubit defoꝛme malũ:lucrariq; cupido
Jurgiaq; et rixe:ſollicituſq; timo.
Crimina dicunt᷑:reſonat clamoꝛib ether.
Inuocat iratos tũc ſibi quiſq; deoos.
Nulla fides tabulis:q̃ nõ ꝑ vota petun.

Et lachꝛymis vidi ſepe madere genas.

Ideo Jacob beneuẽtanꝰ ca.vij.ſui libꝛi ait
Quli ſequit᷑ bachũ:taxillos:⁊ meretrices
Infamis ſemꝑ:ſemꝑ egenus erit.

Et autoꝛ aſtrolabij dict. Quas młti multo cõ⸗

qrũttꝑe pr̃es Stultꝰ eas modico diſſipat vnꝰ

opes.ſ.ꝑ ludũ.Et ideo Jacobo beneuẽtanꝰ ca.j/
eiuſdẽ li.ait. CLudũ quẽq; fuge per quẽ tua ꝑdere

poſſis. Hoſtiẽ.q̊ʒ in ſumma in ti.de exceſſi.pᷣla.
in.S.q̃lit᷑ excedant.vſi.clericus vo.et Rap.in ſũ
ma in ti.de negocijs ſecłaribo.in.S.de ludo alee.

et glo. Rap.in ti.de emp.⁊ ven.ſuꝑ rubꝛica:vtrũ
de illicite acqſitꝭ poſſit fieri elemoſyna.S.xj.ð lu⸗

do alee.Et Henricꝰboich in d. c. clerici officia.et
oẽs theologi in.iiij.ſentẽ.diſt.xv.dicũt ſimplicit᷑

ꝙ nõ ſolũ ludus alee eſt pctm moꝛtale:ſed eciaz

ludus foꝛtune.vt expꝛeſſe dicit Guil.quẽ ſequit᷑
Archiepᷣs floꝛeñ.in.ijꝑte ſumme.c.xiij.de turpi

xXxxXVIII

lucro. Et magiſter Barcholomeus de Piſis in

magliſtrutia ſua.c.ij.de ludo in pᷣn.et hoc expᷣſſe

ꝓbat᷑ in.l.ij.ff.de aleato.vbi ꝓphibent omnes lu⸗
di qui non fiunt gra exercende virtutis.quia ra
tio ꝓhibitõis ludi aleaꝝ eſt qꝛ innitit᷑ foꝛtune vt
expᷣſſe dicit glo.in dicto.S.interdicimꝰ.et in dic.
auten.interdicimus.quas gloſas ſequunt᷑ oẽs

doctoꝛes ibi.Et hoc tenent om̃es canoniſte inc.

quia pleriq;.de ĩmuni.eccliaꝝ. Idẽ tenet ſanctꝰ

Bernardinꝰ in q̃drageſimali de religione chꝛi⸗

ſtiana.ſermone.xxxvij.ar.ij.c.iij.et ſermone.xlij.
ar. lij.c.iij. Ex quibus omnibus patent duo que

erant videnda de ludo.ſcilicet eius diſtinctio et
Eus aũt de luſoꝛibo facit magnaʒ puni/
d cionẽ. Nã muld annis infra in ꝑtibo ale,z,

manie duo luſoꝛes veniẽtes ad q̊ddam

hoſpitiũ in vigilia aſſumptionis dñe:poſt cenãä
petierũt ſibi dari aleas ad ludẽdũ ⁊ cadelas:qͥa

volebantilla nocte ludere:q̊s repꝛehendit hoſpi
tij mꝗr̃ ⁊ noluit eis aſſentire ob reuerentiã virgi
ginis. Illi aũt dicebãt ꝙ ad deſpectũ dei ⁊ virgi

nis volebãt ludere.Facta aũt nocte dederũt pe/

cuniã famulo domꝰ et ipſe latenter poꝛtauit eis
aleas ⁊ cãdelas:⁊ ipſis ludẽtibo faciebat lumen
Mirabile dictu Ecce ꝙ ꝑ totã noctẽ in ludo ſte⸗

terũt:maneaũt reꝑti ſunt etiam ludere:licet ſint

moꝛtui ⁊ nigri:⁊ vſq; nũc vt ðꝛ ludũt:⁊ vnus eo
rũ ꝓijcit aleas:alter vᷣo attrahit denarios: et ſic
faciunt viciſſim.et ille famulus ibi etiã ipᷣe moꝛ
tuus tenet lumẽ ⁊ habet cãdelas in manu ⁊ pe⸗

cuniã quaʒ ab illis accegat. Et vt ðᷣꝛ licet ab illo

loco fuerint aſpoꝛtati:ſemꝑ ibi reuertunt᷑ luden

tes.et ſic credit᷑ os facturos vſq; ad dieʒ iudicij

In Apꝛutio etiã qͥdaʒ armiger poſtq; oia in lu⸗
do ꝑdidit:vocauit diabolũ dicens ꝙ poſtq; oĩa
ſua amiſerit daret ei coꝛpus ⁊ animaʒ.ſtacimq;
demones adueniẽtes ⁊ illũ rapientes ad infer⸗

nũ in ania ⁊ coꝛꝑe poꝛtauerũt. In ꝓuincia q̊ʒ ro

mana qͥdam q oĩa ludo ꝑdiderat deſpatus gla

dlũ in gutture imaginis glłioſe virgis fixit dices
Cur me ꝑdere dimiſiſti.O iudiciũ dei:ſtatiz mu

tus effectꝰ eſt ⁊ bꝛachiũ eiꝰaruit.Nocte vo ſeq̃n⸗
ti diabolus illũ blaſphemũ in ignẽ piecit:et bꝛa
chio illo combuſto et facie: miſer ille expirauit.
Quem cum ełſocij ſepeliſſent terra euomuit:⁊
ſic ſcdᷣo ⁊ tercio fecit.LCandẽ illud coꝛpꝰrelinq̃n⸗
tes inſepultũ:a diabolo aſpoꝛtatuʒ eſt ⁊ ampliꝰ

nõ viſum: vt q̊ͥ ierat ania trãſiret ⁊ coꝛpꝰ.et mul

tis diebo in contrata illa terribiles demonũ ſtre
pitus auditi ſun.
Ebꝗàd dimiſſa punitõe luſoꝝ ⁊ guitate pec
8 cati eoꝝ:ne nimis in lõgũ ſermonẽ ꝓtra
hã:ſequit᷑ videre terciũ.ſ.An acqͥſita ꝑ lu

dũ ſubiaceãt reſtitutiõi.Et dimiſſis varijs opi⸗

nionib doctoꝝ:dico ꝙ acqſita ꝑ luduʒ foꝛtune

ſubiacent reſtitutiõi:pᷣm cõiter oẽs theologos in

liij. di. xv.maxie Richar.noſtrũ ibi.ar.v.q.viij.⁊

dico

Gonituein ⸗
ſdelenmb⸗

ridof
inenuttuno
zvngesoi

nooicpe
nuarten⸗ ind
ſrd geb ho⸗

Pomnoteſktdeiun
nlelocicnon

ecſiro lucien
pypoſoltimnplen

lgslmpialest

ſogatos glus lol
W vdinedebrtobl⸗
ccq; oit tdvot

declaratiöeponat
nubeſtßmn Bon
Abhiſs alienart
cäpont Tho
gütſontbmn Rar
atn t ale ſun
Nores trrannis
Ourdlcle mothe
ores tcoratoꝛes
Feadmmitrarefe
decuroſtnſo

bvo org qe⸗

pona ccad mea
diilooare. Jecſ
lfllolodeneeres
acelucereres ecl
bustutonvdcur
Klecdeſiegzedre

Ltes. Sech

dendo primu

Us,glt dicidon
(ũq;fraude tenen

hilchräas5m.

iteſſboc fur
kilnfine Eriget
bbeſtqſigsv
tmholenimpon
(Clevalerludi
emekenneirctin

bokg diccnͤe

iet viijqg rui.

fffdealeato.
ſolnqp phibt
önicpeies m
lurabꝛogaten
ktunepcentiß
neſeac 1
Ouicbtamnnis
luceneteges
e⸗ Nens ſo ma
toglinse

sde isin
nkommel
ris gniatn
nkforner.
nd eindi⸗
iuunki
Banonitelne,
mnaſanes
ruigonr/
A ſompni,
Maurr doqhe
sngde
„
tmomzoni

mmingedeg

ead ildn

sdirpſtni

türtͤldngq
Prchaardaſt
ucentüpgi
Neaüdeiryig
gr debenit e⸗

erponudlte

ſuchn lumen
woiinlooſte,
3bdarlicnſine
ludür: vnus
edannosa
bieni he noꝛ
s inmanurpen
rralarab llo
rwumunkloden
zaddieziudic
Notchoininlu
msghoſthin
mine; Kanng
ientw o nin/
Pyuimugr⸗
rdchuwog
mgis intdidis
züdaiſtanzmu⸗
ſoarfoſeän,
gigeatabns
aplavit
mevonhut
dcnpyrinin
uzek ruwyl
Ktanp'hl
leodemonitte

teologosn
ar M

Folium
canoniſtas in c.eps.xxxv.di.et ibi glo.et legiſtas

ff. de aleatoꝛibo.l.fi.vbi eſt textꝰad litterã.et glo.
in dicto c.clerici officia. Et qᷓ;uis talis reſtitutio

inueniat᷑ tmmõ pᷣcepta ĩ iure ciuili.exq̊ dixerũt

qͥdam ꝙ qͥs nõ tenet᷑ ad reſtitutionẽ ipᷣo iure.ſed
tm̃modo qñ cõpellit᷑ ꝑ ſniam iudicq: ſicut videt᷑
innuere textꝰ in d.l.finali. Lñ cõis opinio tenet
⁊ ſecuriꝰ ꝙ eo modo qͥ ludus foꝛtune eſt ꝓhibitꝰ
homo tene?᷑ de iure ad reſtituendũ qð lucratꝰeſt
ꝑ talẽ ludũ.qꝛ non tm̃ ꝓhibet᷑ ille ludus ſed etiã
acqſitio lucri ꝑ talẽ ludũ:maxie qꝛ talis reſtitu⸗

tio pᷣcipit᷑ implicite in iure canonico qð decreuit

leges imꝑiales nõ cõtrarias iuri diuio:nec ab⸗

rogatas ꝑ ius cano nicũ:nec ꝑ aliquã ↄꝛiã ↄſue/

tudinẽ debere obſeruari.vt hr.x.di.c.de capituł.

ct c.qͥs aũt.⁊ duobo c.ſequentib. Sed ꝓ maioꝛi
declaratiõe ponamꝰſex ramos huſꝰ lucri.:. Pꝛi⸗

mus eſt ᷣm Bonauẽ.in.iiij.di.xv.qñ qͥs vincit
ab hijs qͥ alienare nõ pñt.tenet᷑ em̃ reſtituere.vt

etiã ponit Tho.ij.ij.q.xxxij.ar.vij. Huiuſmodi

aũt ſunt ſᷣm Ray.⁊ Hoſti.in ſũma.iti.de peni.
S. qbo.v. ſed ⁊ ſunt.videlicet furioſi et pdigi:mi⸗
noꝛes.xxv.annis ⁊ marie pupilli ac mẽte capti:

ſurdi:ceci:? moꝛbo paralitico laboꝛãtes:qͥbs tu/⸗

toꝛes ⁊ curatoꝛes dati ſunt:qͥ ꝓpꝛia nõ pnt libe⸗
re admiſtrare.ff.de poſtulãdo.il.j.iĩ fi.⁊.l.ij.et iſti.
de cura.j.rñſo. Idẽ eſt de monachis ⁊ clauſtrali
bus.arg.xij.q.j.c.nolo.et c.nõ dicatis.et de ſtatu
mona.c.cũ ad monaſteriũ.Et ideʒ de ſeruo rem
dñi ludẽte. Idẽ eſt de vxoꝛe ludẽte res mariti.et
in filio ludente res paternas.et in admiſtratoꝛe
eccłie ludẽte res eccłie:q̃ paupeꝝ ſunt.In qᷣb oĩ
bus tutoꝛi vel curatoꝛi:abbati:dño:marito:pa
tri:eccleſieq; eſt reſtitutio faciẽda ſᷣm pᷣdictoſ do
ctoꝛes. Secũdus ramꝰ eſt.cũ qͥs decepit in lu⸗

dendo ꝓximũ. puta ꝑ falſos taxillos aut char⸗/

tas:aut dicẽdo mẽdaciũ ꝓpt᷑ qð vicit:aut alia q̃ᷓ
cũq; fraude. tenet᷑ em reſtituere ei qͥ amiſit vł ha
bẽti curã eiꝰ:bᷣm Tho.ij.ij.q.xxxij.ar.vij. Repu⸗
tat᷑ em̃ hoc vt furtũ.arg.ad hoc.xiiij.q.v.c.nõ ſa⸗
ne.in fine. Et idẽ dicit Ray.in ſũma. Terciꝰ ra⸗
mus eſt qñ qͥs vicit eũ quẽtraxit ad ludũ ⁊ idu⸗
xit multa impoꝛtunitate:cũ nõ vellet ludere.vel
cũ ille vellet ludũ dimittere:retinuit eũ inuituʒ.
tenet᷑ em̃ ei reſtituere ſᷣm Tho.⁊ Ray.vbi S.? ꝓ⸗
bat᷑ ꝑ dic.c.nõ ſane.Et iðo talis nõ põt facere ele
moſynã de eo qð ſic vicit.vt hr̃ in ſũma coõfeſ.li.
ij. ti. viij. q. xxiiij.Et hãc opinioneʒ tenet Aʒo.in.l.

fi.ff. de aleato. Quartꝰ ramus eſt cũ qͥs vicit ĩ lo

cis in qᷣbo phibitꝰ eſt ludus:et pꝑ leges eiuiles vel

municipales mãdat᷑ fieri reſtitutio q leges non

ſunt abꝛogate ꝑ diſſuetudinẽ. Lũc em̃ tenet᷑ re⸗
ſtituere ꝑdenti ᷣm Tho.vbi S.⁊ Rich.in.iiij.di.
xv.et Ray.ac Inno.vt refert᷑ in ſũma cofeſ.vbi S
Quintꝰramus eſt qñ qͥs vicit in loc vbi ꝓbibet
ludꝰ:nec leges ſunt abꝛogate ꝑ cõſuetudinẽ ↄꝛiã
ſed ꝑ eas nõ mandat᷑ expᷣſſe cui debeat fieri reſti

tutio.et ludus eſt inter volũcarios ſinefraude ⁊

CTLXI

qͥ alienare pñt.Et in hoc caſu videt᷑ teneri debe⸗
re opinio quã ponit aʒo ĩ d.l.finali.⁊ glo.⁊ Ar⸗
chi.in c.epᷣs.xxxv.di.⁊ excra de vita ⁊ ho.cle.c.cle
rici officia.qͥ dicũt ꝙ tali iure durãte ĩ ſuo robo⸗
re:acqᷣſitũ ſic ꝑ eũ qͥ viuit ſub hijs legib:debet re
ſtituere illi qͥ ꝑdit.Et idẽ tenet Ray.in ſũma.?. ꝓ
bat᷑ ꝑ ↄſtitutionẽ grecã.C. de aleatoꝛibo.et cõcoꝛ.
Hoſtien.in ſũma.ti.de p enitẽtijs ⁊ remil.vbi ᷣt
ꝙ fere oẽs doc.ſic tenent. Et hanc opiniõeʒ tenet
etiã Tho.⁊ Richᷣ.in.iiij.di.xv.Sextꝰramꝰeſt qñ
qͥs acqſiuit ſeu lucratꝰẽ in hmõi ludis ſinefrau⸗
de:in loq vbi legibo imꝑialibo hoĩes nõ ſũt aſtri
cti:nec ibi ſunt alie leges municipales phibẽtes
talẽ ludũ.vł ſi qͥs vicit in loc vbi leges de ludis
ſunt abꝛogate ꝑ diſſuetudinẽ.ſicut hodie vbiq;ʒ
fere ſũt abꝛogate in italia:ᷣm Scotũ in.iiij.diſ.
xv.⁊ tũc nõ tenet᷑ reſtituere ei qͥ ꝑdidit.nec ilie po
teſt repetere.ſed illud lucrũ debet erogari pauꝑi
bus:vt notat dñs Anto.de bu.in c.qa pleriq;.ð
imu.eccł. Et hec fuit opinio Placẽtij q ſic limi⸗
tata põt cõcoꝛdari cũ opiniõe Aʒonis a q̃ videt
diſcoꝛdare.et ꝓbat᷑ ꝑ c nõ ſane.xiiij.q.v. Silłr il⸗
le qͥ vicit aliquẽ qͥ attraxit eũ ad ludu nõ tenet᷑ il⸗
li reſtituere pᷣm Inno.in d.c.qꝛ pleriq;.⁊ etiaʒ h
in ſũma cõfeſ.vbi S.Ille em̃ nõ eſt dignꝰ habere
rẽ quã ꝑdidit qͥ inq;tum in ſe fuit ꝓximũ expoli⸗
are conabat᷑.Uerũ cũ ludꝰtalis ſit qdaʒ expolia
tio:nõ põt qͥs ꝑ ipᷣm aliqͥd licice acqrere.⁊ iõ de⸗
bet illud pauꝑibo erogare: ſᷣm Tho.ij.ij.q.xxxij.
et notat Johã.an.in c.clerici officia.de vita ⁊ ho
neſta. cleri. . KR
EęQ hic q̃rit᷑ qͥd fiendũ qñ aliqͥs aliqñ vi⸗
s cit ⁊ aliqñ ꝑdidit An fiat cõpẽſatio. Re⸗
ſpõdeo ꝙ aut luſit cũ eadẽ ꝑſona: vel cũ
diuerſa.Si cũ eadẽ:aut ludus eſt mutatꝰ:vt qꝛ
pᷣmus fuit licitꝰ: ⁊ ſecũdus illicitꝰ.et nõ fit cõpẽ⸗
ſatio.qꝛ ſolutũ vni ex diuerſa cã nõ liberat a de⸗
bito ex alia cã vel cũ altero.vt. C.qũñ ciui.acti.p⸗
iu.crimi.l.vnica.Aut ludꝰ non eſt mutatꝰ:vt qꝛ
vterq; erat illicitꝰ.ſ.in q̊ vicit ⁊ ꝑdidit.et videt᷑ ꝙ
poſſit fieri cõpenſatio.ã etſi ſit dare caſum in q̊

qs nõ teneat᷑ reſtituere illi a q̊ vicit rõne parꝭ tur

pitudis:põt tñ reſtituere eidẽ.⁊ reſtituẽdo libera
tur.vt notat᷑ in ſũma ↄfelſ.li.ij.ci.viij.q.xxv.ad fi.
Et idᷣo ꝑdẽdo cũ eo videt᷑ ei reſtituiſſe ꝓ ↄcurrẽti
q̃nticate. Si aũt ludꝰfiat cũ diuerſa ꝑſona:non
fit cõpẽſatio.qꝛ ꝑ int᷑itũ rei moꝛoſus debitoꝛ nõ
liberat᷑ ab obligatiõe.l.ĩ re furtiua.S.j.ff.de ↄdi.
fur.maxie qñ ipſemet dedit cãm interitui.ff.ð vᷣ.
obli.l.ſi ex legati cauſa.vbi ille tenet᷑ qͥ occidit ho
minẽ quem debebot.
Pars ſcða de rebo ꝓpt meretriciũ adeptj. ¶
Ecundo qrit᷑ Utrũ de reb ꝓpter oꝑa lu⸗
8 xurie acqᷣſit fiẽda ſit reſtitutio.et Reſpõ
deo pᷣm Monal.in ſumma in tractatu
reſtitutisnum.ꝙ ſi quis vel aliqua accepit ab
aliqua perſona que non poſſit alienare:tenetur
reſtituere.ſicut ille qͥ vicit tales ꝑſonas vt ſupꝛa

Bermo

viſum eſtin pte pcedente. Et idem tenet ſanctus
Bernardinꝰ in q̃drageſimali ð rpᷣiana religiõe
in ſermone.xxxix.ar.j.⁊.c.j. Si vᷣo accepit a ꝑſo⸗

na q poſſit alienare tenet᷑ reſtituere illi ꝑſone iĩ cu

ius dãnũ vł iniuriã aut calũniã datũ eſt.arg. in
l. et generalit.S.illud.ff. de calũniatoꝛibo.vtpu⸗

ta cũ vxoꝛ alicuiꝰ cõmittit adulteriũ cũ aliqͥ ꝓpt᷑
pecuniã:debet mulier illaʒ pecuniã ſecrete reſti⸗
tuere viro ſuo in cuiꝰiniuriã accepit:cũ etia do⸗

tẽ ꝑdat ⁊ viro applicãda ſit.extra ð diuoꝛ. c. olim

Ec idẽ dicẽdũ eſt in alijs ſiłibo ſᷣm ſcem̃ Bernar

dinũ in pᷣdicto ſermone.ar.ij.c.iij. Si vᷣo aliq̃ ꝑ

ſona accipiat pecuniã ꝓpt᷑ ſodomiã vel hmõi:pe

cuniã ipſaʒ debet dare pauꝑibo.vt põt colligi ex
glo. Ray.in ti.de rapto.S.ſed qͥd. de foꝛnicarijs.
ſuꝑ vᷣbo:tenet᷑ reſtituere. Si vo ſit meretrix acci
piens pecuniã ꝓ meretricio ab illo qͥ põt dare:et
nõ dedit ad iniuria alteriꝰ:tunc põt ſibi retinere
nec tenet᷑ illud reſtituere nec dare pauꝑibo dene

ceſſitate ſaluti.Et hoc tenet Rlexan.de Ales iĩ.iiij

ꝑte ſũme in traccatu reſtitutionũ.⁊ b. Tho.ij.ij.

q.xxxij.arti.vij.Et de b videt᷑ tex.in.l.iiij.S.j.ff.de

cõdi.ob tur.cam.vbi ðꝛ.Meretrix licet turpiter
faciat ꝙ ſit meretrix:ñ tñ turpit᷑ accipit qð et da
ctur etiã ex meretricio. Tñ cõſulũt doctoꝛes ꝙ ta
le lucrũ diſtribuat᷑ pauꝑibo ad arbitriũ cõfeſſo⸗
ris.qꝛ qͥlibet ðbet ſatiſfacere deo ꝓ turpi cã. xxvj)
q.vij.c.turpia.Uñ qꝛ Sapᷣ.xj.ðꝛ Per q̃ qs pec⸗/

cauit ꝑ hec ⁊ puniat᷑.Ideo cũ in receptiõe ob tur

pẽ cãm fuerit offenſus deꝰ cui occaſiõe deuentũ
eſt ad pctm̃:cõueniens eſt ꝙ ſacerdos inq;tũ pᷣm

deũ põt iniũgat penitẽti ꝙ tale lucrũ eroget i pi⸗
os vſus:vt ſic ſatiſfaciat deo ꝓpter qð fuit offen
ſus.et hoc niſi penitens ſit in magna neceſſitate

et ipſe penitẽs debet facere qð ſibi a ↄfeſſoꝛe iniiũ
git᷑.extra de peni ⁊.re.c.omis.Et licet ſcdtum ſi
Deut.xxiij.lõ offeres mercedẽ ꝓſtibuli nec pᷣci/
um carnis in domo dñi dei tui.nã qͥcqͥd illõ eſt

qð vouerꝭ abominatio eſt apud dñm deñ tuuz
Tñ ſᷣm Älex.de Ales vbi S.q.vltia.⁊ Lho.ite⸗

rũ vbi S.hoc intelligit᷑ ſolũ de oblatiõe publica
rõne ſcãdali: ne videat ccłia appꝛobare opꝰme⸗
retricũ.tñ offerre elemoſynas puatas vel dare

pauꝑibo pecuniã ex meretricio acqᷣſita: nõ eſt illi

citũ eis imo meritoꝛiũ.Et idẽ dicit Rich. in. liij.
diſt. xv. ar. v.q.viij.et ideʒ tenet Augꝰ.xiiij.q.v.c.
nõ ſane.in fi.qð etiã notat᷑ in ſumma contel.li.j

ti.viij.q.xxj.
Pars terc

dũ non conceſſum.

Ercio ſunt alij qͥ tenent᷑ reſtituere habi⸗/

t ta ꝑ modũ nõ conceſſũ.Et hoc pᷣmo qñ
alidᷣs accipit ꝓ donatiõe vel alio mõ ab
eo qͥ nõ põt donare vł alienare vtputa a furioſo

qͥ cõꝑat᷑ infanti.xv.q.j.c.merito.et extra de homi

cidio.c.ſi furioſus.talis em̃ donatio ñ valet.nec

ſiłr ꝓdigi.vt in.l.iulianus.ff.de curatoꝛe furioſi.

Nec ſilr donatio illiꝰ cui donatio ꝑ legẽ incerdi⸗

ia de rebh habit aliü qneurs no

XkXVIDI

cta eſt. vt qꝛ cõmiſit crimẽ leſe maieſtat.C ad. l.
inli.ma.lfi.Nec donatio heretici.C. de hereticis
l.manicheos. et.l.gaʒaros.eo.iti.qð tũ intelligi
qñ ſunt iudicialit pnũciati.vt in c.cũ ſcᷣm.ð he
reticis.li.vj. Itẽ nec cõdẽnatꝰ de publico crimie
põt alienare.ff. de dona.l.poſt otractũ.⁊.l.d ona
tiões. S.fi. Siłr nec ſeruꝰ aut filiuſfamilias pñt
do nare de reb dñi vel patr ſine licẽtia eoꝝ.ff.ðöᷣ
do.l. filiꝰ.⁊.ff.ad macedo.i.filiꝰ.⁊.ff.de peculio.l.
filiꝰ. Itẽ nec minoꝛ.xxv.annis.C.ſi maioꝛ fa.ra.
ha.l.vlci.et multo minus puſillus qͥ alienare ni
hil põt ſine tutoꝛis autoꝛitate.ff. de acq.re.do.l.
puſillus. Itẽ nec monachꝰ vel cõuerſus.liiij.di.
c.abbatiæt arg.ad hoc.xij.q.j.c.nolo.⁊.c.nõ dica
tis.⁊? excra de ſtatu mona.c.cũ ad monaſteriuz;.
Itẽ nec bonoꝝ eccłiaſticoꝝ admiſtratoꝛ:niſi bo
na eccliaſtica moderate donet ? gſonis honeſt·
qꝛ paupeꝝ bona ſunt.xvj.q.j.c.fi.ałs raptoꝛ eſlI.
et accipiẽtes reſtituere obligant᷑ ſucceſſoꝛi eiꝰ vł
ſuꝑioꝛi qͥ expẽdat in eccleſie vtilitatẽ.arg.xvij.q.
iiij.c.ſi qͥ in atrio.⁊ extra de offi.oꝛdi.c.cuʒ vos.
Icem nõ valet donatio qũ vxoꝛ donat aliqd nõ

tus.Et generalr qtiẽſcũq;ʒ qᷣs accipit a ꝑſonis ñ
valẽtibo alienare:tenet᷑ reſtituere illis q̃ꝝ itereſt.

ſicut dictũ eſt S.de ludo.vt inqͥt Scotꝰ i.iiij.di.

xv. Inueniunt᷑ etiã multa alia inboneſta lucra
de q̊ꝝ reſtitutiõe dicẽdũ ſᷣm Cho.ij.ij.q.lxij.ꝙ ſi

eſt turpitudo ex ꝑte dant ⁊ accipied:nõ eſt fiẽ.da

reſtitutio illi q dedit. ſed debet reſtitui illi in cuiꝰ
iniuriã vel dãnũ datũ eſt. vt patuitex pᷣcedẽtib.
Si aũt nõ eſt facta iniuria ⁊ dãnuʒ alicui?⁊ dãs
potuit dare ꝛtũcauteſt dati excauſa q punita
rũ.et taliter acqſita debẽt erogari paupibo ad ar
bitriũ penitentiarij.vt inqᷣt glo. Rap.in ci.de ra/
ptoꝛibo.in.S. ſed qͥd ð foꝛnicarijs.ſuꝑ vᷣb.tenent
reſtituere. Si vo fuit datũ ex cã q nõ puni i iu
re ĩ foꝛma iudicij:niſi pena ifamie.vt hiſtriona,⸗

tus ⁊ eoꝝ qͥ pugnãt ĩ arena.⁊ ð talibo ac ſilibo di
cẽdũ eſt ꝙ pnt retinere.nec ð neceſſitate obligant᷑

ad reſtitutionẽ vt inqt pᷣdicta glo. Et idẽ dicedũn
eſt de hijs lucr qð dictũ eſt ð pecunia ꝑ meretri
ciũ accepta. Si vo turpitudo fuit ſolu ex ꝑte ac
cipiẽt:debet reſtitui ipſi dati.extra de iniurijs.c.
fi.vt etiã dicit Inno.in.c.qꝛ pleriq; extra ð imu.
eccle.Si vo turpitudo ſit ſolũ ex ꝑte dãt ⁊ ñ ac/
cipiẽt. vtputa ſi q daret aliqd alicui mala intẽ

tiõe ⁊ ille acciꝑet bõa fide:põt licite retineri:alijs

circũſtãtijs bonis cõcurrẽtibꝰ.l.ſi ob turpẽ.ff. de

cõdi.ob tur.cau.cũ ibi notatj.l.ij. C.eodeY. N

Ijrat ſlunqd oĩa turpia lucra que nõ
8 ſunt reſtituẽda ꝑticłariter alicui poſſint
licite retineri. Et pᷣmo videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ i..
illicitas.in pꝛincipio.ff. de offi.pꝛeſi.dicitur. le
quis iniquũ dãnũ aut lucrũ ſentiat:pᷣſes ꝓuin⸗
cie ꝓuideat.⁊.ff.de calu.l.in heredem.ðꝛ:ꝙ cõue
nit licita lucra ab oibo extoꝛqri.Etideo ĩfoꝛo iu⸗

i

5

taulnil
ſiali vient,
ͤſnetfli⸗
eit glinch
bniſebiuenet
fen inn oſſu
usnotepkiniun

rvtuogito

6 negtaltöun
No cfbbinotn⸗
bobarsthls
Gog viururiſeſn

tarnctomor

eßoCo, Poſſunt

bb rij Deſperan
labekaenplüder
censdenoctecin⸗
e delociginelurt
rärtiurgenr gel
icteſdts nden
ci tra meſniatm
nidamnsrioneze⸗

Ddicorch vlli veſtir

ctrepgͤingdsme

lini poloebot:qu

Ucerepoſſent c

rtceperii Clal
enanisqga ile

1/

pnfalusolts

nrd volärmerag

Ceptnsceduc⸗
Musc.

DPagroquarta

Tcius⸗
y decertſq;
sfücüs
qiſaripftgſo⸗
feſtrvtio vel äͤr
Glaütmortuiſu
Cholitfiendaeſt
kantäſivnagſon
lriet obateb die

feditosffdeacd

geigſiügalij
ſnintererlm
dünificetiſcant
mmleiqs deber.
hoſſt comodetr
boo deponiyp
feat Hecßn?
iglohnnro debe
dubtunerema

iraſlctdecon

neſtar .

en intlge

Ccl ſeön. dde
Uubllcocninie
Nngi2 dong
ukmlust
lcanaegn f
Erdepeclol,

Amaiorfurg,

sqalenmeni

de.
Gugſusliidi.
Mnenint.
nüfruwenito

ꝛ onsbonet,
c p „
Aalsmprnck,

londice,

donataligono
Uerlarln
hts goonioß
elsiincc.
Soobiiid.
hindoneſta loe
Müigliigi
ni vockfits
nctrwuillinas

urar jadent.

malauirdas
aanſnäpondts.
mi wräluco
mipaogtsar
Kinn denn
is ivn fotemm.
ign gontii/
nerrhlnon/
nltper di
ſrrroblin:
Sidide
niag werent
tſolüi es
mdeinions,⸗
nsmöind.
Aedin tid
alainubin
ckerunm 5
obmnif de
blungle
mianoſtin.
. no. el⸗
inpſes gon
dtviſo

ſunt qͥ vo rat nece
ereptus eſt.et nuſqᷓ; amplius nec nauis nec ipſe

Foolium

diciali ⁊ ciuili vident᷑ debere dari fiſco.C. de mo
do multaꝝ.l.mulcaꝝ. In foꝛo aũt canonico vel

pniali vident᷑ debere dari pauperibo.xiiij.q.v. c.

nõ ſane.ad finẽ.⁊ extra de vſu.c.cũ tu. Lñ docto
res cõiter dicũt ꝙ talia lucra de neceſſitate ſalu⸗/
tis nõ ſubiacent reſtitutiõi.debent tñ cõfeſſoꝛes
facere q̃ntũ poſſunt vt talia lucra habẽtes de qͥ
bus nõ reꝑit᷑ in iure expᷣſſuʒ ꝙ nõ poſſint retine

ri:reſtituãt ea.et debent eos qᷓntũ poſſunt indu⸗

cere vt erogẽt pauꝑibo.Nõ em̃ eſt ho neſtũ ꝙ ali⸗/
q teneat aliqð turpe lucrũ.l.nõ fraudant᷑.S.ne
mo.cũ ibi notat.ff.de reg.iu.⁊.ff.ð dolo.ꝑ totũ.

ꝓꝙ ſi habẽtes talia lucra debẽt reſtituere:quanto
mBag vſurarij ⁊ raptoꝛes. Sed talibo nõ reſtitu
entib eueniet illud qð accidit cuidã vſurario qͥ
in articlo moꝛt clamauit dicẽs. O pnia vbies.
q. d. dqa nõ feci eã qñ potui:ideo nõ poſſum face⸗

re modo. Poſſunt em̃ tales dicere in moꝛte ill
Job. vij. Deſperaui:nequaq;ᷓ vlcra iã vius.De b
habet᷑ exemplũ de q̃dã vſurario qͥ poſt ſplẽdidã
cenã de nocte cũ vxoꝛe doꝛmiens:totꝰ attonitus
et velociſſime ſurrexit. Interrogatꝰ aũt ab vxo⸗
re q̃re ſurgeret Reſpõdit.Nũc raptꝰfui ad iudi⸗
ciũ:et neſciẽs rñdere tot accuſatiõibo:audiui iu⸗

dicẽ ↄtra me ſniam ꝓmulgantẽ ꝙ hodie ad eter
nã damnationeʒ a demonijs trahi debeã. Quo
dicto: cũ vili veſtitu a domo fugiẽs:a ſuis tadeʒ
eſt reꝑtꝰ in q̃dã monaſterio vbi monachi matu

tinũ ꝑſoluebãt:quẽ cũ nulla rõne ad pniam in⸗

ducere poſſent. cõſanguinei vᷣſus domũ illũ du

cere ceperũt.Cũ aũt trãſirẽt ſuꝑ quendã põtem:
ecce nauis q̃dã veloci curſu ꝑtranſibat plena de
monijs:quã ſolus vſurariꝰvidẽs dixit Ecce iſti
är me raꝑe. Quo dicto e manib eoꝛũ

viſus eſt.

DPDars quarta de reſtitutione incerroʒ. O
Z melius pateãt dicta in pcedẽtibo ⁊ tazʒ

v de cert qᷓᷓ; de icerd reſtituẽdis cognoſcat
Ig fiẽdũ Sciendũ ſᷣm Monal.in ſum.
q qñ ſciri pñt ꝑſone expoliatoꝝ:facienda eſt eis

reſtitutio vel q̃rũ intereſt.c.reintegranda.iij.q.j.
Si aũt moꝛtui ſunt dãnificati ⁊ q intereſt dn /
cipalit:fienda eſt reſtitutio eoꝝ heredibo qͥ repu
tant q̃ſi vna pſona cũ ipſis:vt inqᷣt Tho.ij.ij.q.
lxij.et ꝓbat᷑ eiꝰ dictũ ꝑ.l.fiſcꝰ.ff.de iure fi.⁊ g.l. he

reditas.ff. de acqᷣ.re.do.⁊ ꝑ.l.moꝛtuo reo.ff.de fi

deiuſ.iũcta.l.ij. C. de reſti. mili. z. l.nõ ſ. oluz. ff. de

in inte. re. ?.l. minoꝛ aũt.S.fi.ff.de mino. Si vᷣo
dãnificati ſciant᷑ ſed ſint diſtãtes:debet eis tranſ
mitti qð debet᷑.⁊ pꝛecipue ſi ſit magni valoꝛis et

poſſit cõmode traãſmitii: alioqͥn debet in aliq̊ tu

to loco deponi vt ꝓ eis ↄſeruet᷑:⁊ demũ eis ſigni
ficari. Hec pᷣm Tho.vbi S. Ad reponendũ autẽ

in loco tuto debet ↄfeſſoꝛ debitoꝛẽ aſtringere qñ
dubitat ne rem cõſumat vel deterioꝛẽ faciat.ali⸗
ter aũt eſt de conſilio ad arbitriũ co nfeſſoꝛis pᷣm

Ed ꝓ dictoꝝ melioꝛi declaratõe Sciẽdũ
8 w aut int ꝑtes fuit cõuentũ ꝙ in aliqͥ lo⸗
co reſtituat᷑ res.⁊ bᷣ debet ſeruari pᷣm pa⸗
cta ad expẽſas illiꝰ. de qͥ facta eſt mẽtio in paccj.
Nihil em̃ eſt tã cõgruũ fidei hũane qᷓ; cõuẽta ſer
uare.l.j.ff.de pactj.! Si vo ſuꝑ bᷣ nihil eſt cõuẽtũ
tũc ſi res eſt remota a loco ex defectu debitoꝛis
puta ipᷣam trãſferẽdo:claꝝ eſt ꝙ tenet᷑ aam ſuis
ſumptibe mittere ad creditoꝛeʒ.ff.ad exhibẽdũ.l.
ſed ſi bereditas.S.q̊ aũt loco.vbi eſt textꝰ ad lr̃aʒ
de b. Et ita itelligit᷑ dietũ Hoſti.i c.cũ tu.ð vſurꝭ
quẽ refert dñs Antho.ð bu.ibidẽ:qͥ ðt ꝙ vſura⸗
riꝰdebet rẽ mittere ſuis ſũptibo ad creditoꝛẽ:cuʒ
ſit male fidei poſſeſſoꝛ.Uerũtñ ſi h̊ nõ poſſet fa⸗
cere tute ꝓpt᷑ ꝑiculũ itinerꝭ ⁊ tẽpoꝝ:interi excuſat᷑
inq;tũ durat ꝑiculũ et nõ vltra.extra ð dolo ⁊ cõ
tumacia.c.cũ dilecti.vbi ðꝛ.ꝙ iuſſus venire ad
papã excuſat᷑:dũ impedit᷑. Si vo nõ eſt ꝑiculuʒ
in mittẽdo:ſʒ debitoꝛi ẽ difficile ꝓpt᷑ pauꝑtatẽ vł
ꝓpt᷑ magnos ſũptꝰ:ꝑ pᷣ nõ videt᷑ excuſari.qꝛ dit᷑⸗
ficultas ſolutõis ñ liberat öbicoꝛẽ.ff. de v.obli.
l. cõtinuꝰ.S.culpa.Et dãnũ qð qͥs ſua culpa ſen
tit:debet ſibi:nõ alijs ĩputari.extra ð reg.iur.c.
dãnũ.li.vj.⁊.ff.eo.ti.il.qð qͥs.⁊ iuſtiꝰ patit᷑ culpo
ſus qᷓ; inocẽs.Dicit tñ Guil.ꝙ debitoꝛ poſſz eſſe
ita pauꝑ ⁊ creditoꝛ ita diues ꝙ merito cã elemo
ſyne deberet ei remittere:matie qñ res eſt mima

Et ita ſentiũt młti theologi i.iiij.di.xv.dicẽtes ꝙ;

debet ↄſiderari circũſtãtia rei ⁊ q̃litas pſone de⸗
bent ⁊ cui debet᷑ ⁊ ſũptꝰ itinerꝭ.poſſet em̃ res eſſe
tã modica ⁊ ꝑſona cui debet᷑ tã diues:⁊ tata dif⸗
ficultas ac ſumptuoſitas in mictẽdo: ꝙ nõ eſſet
neceſſe ipſam mittere ad euʒ.ſed poſſet diſtribui
pauꝑibo:interpᷣtata volũtate creditoꝛis.vł expe

ctari donec cõmode poterit trãſmitti.õ em̃ dʒ
creditoꝛ velle magnũ debitoꝛis diſpẽdiuʒ ꝓ ſua

minima vtilitate. Nec debent res nimis ſcrupu
loſe attẽdi.ff.de excuſa.tuto.l.ſed hec.vñ ſcriptuʒ
eſt in.l.ſcio.ff.de mino.qꝙ de minimis nõ curat
pᷣtoꝛ. qdð debet itelligi vt ſupᷣ. Si em̃ põt reſtitui
etiã qͥd minimũ debet ſꝑ reſtitui dãnũ paſſo vel
valoꝛ eiꝰ.ff.de dãno infec.l.ſi ꝓpꝛietariꝰ. Si aũt
in trãflatione rei reſtituende non interuenit cul
pa debitoꝛis:tũc aut nõ interuenit factũ credito
ris:aut ſic. Pꝛimo caſu:ſi res cõcernit cõmodi⸗
tatẽ creditoꝛis.puta ſi ꝗͥs apud aliquẽ res ſuas
depoſuit cõſeruãdas:hoc caſu nõ tenet᷑ debitoꝛ
illa remittere niſi ſumptib creditoꝛis.ff. depoſi

ci. l.ſi ĩ aſia. Sʒ ſi res ↄcernit cõmoditatẽ debito

ris. puta qꝛ res ẽ ſibi cõmodata:debet ſuis ſum

ptibus remittere.vt qui ſentit cõmodũ:ſentiat ⁊

onus.vt notat glo.in d.l.ſi in aſia. Sed ſi res cõ
cernit cõmoditateʒ vtriuſq; vt in locatiõe:debet
remitti ſumptibo vtriuſq;.quia idem eſt de par⸗

ced⸗ ad ꝑtem qð de toto q̃ ad totum.fſf.de rei ven
ris:qꝛ foꝛte ſe traſtulit ad aliũ locũ:debet remit⸗

l. que de tota. Sed ſi interuenit factũ credito⸗

ti ſumptibus ſuis. arg.in.l.qð niſi.S.fi.ff. de ot.

Bermo

lib.vbi ðꝛ.ꝙ libertus qͥ eſt in pꝛouincia tenet᷑ ire
romã ad pᷣſtandas oꝑas patrono:ſi ibi moꝛat᷑
vt bonus paterfamilias.nõ aũt ſi ceꝑit vagare
ꝑ mundũ.et interim dũ vadit romã dies oꝑaꝝ
pereuũt patrono. Hec aũt pꝛedicta hñt locũ qn ð
bictoꝛ fuit bone fidei poſſeſſoꝛ qͥ non tenet᷑ facere
ſumptꝰin miſſione rei:niſi vſq; ad locũ vbi pᷣus
habitabat creditoꝛ qñ rem accepit ibidẽ.Ab illo
aũt loco nõ tenet᷑ niſi ſumptibo creditoꝛis:ſi mu
tauit domiciliuʒ. Si vo ſit male fidei poſſeſſoꝛ
nõ ſolũ tenet᷑ rem vſq; ad locũ vñ habuit repoꝛ⸗
tare.ſed etiã ſi creditoꝛ mutauit do miciliũ ⁊ cre⸗
ditoꝛis intereſt aſpoꝛtaſſe illã reʒ ſimul cũ alijs
rebo ad locũ ad quẽ tranſiuit:tenet᷑ debitoꝛ ad il
lud intereſſe:exq̊ eum dãnificauit.et foꝛtaſſe tan
tũ erit intereſſe ꝙ opoꝛtebit ipᷣm debitoꝛeʒ mitte
re rẽ ſũptib ſuis vſq; ad illũ locum. Si vo cre⸗
ditoꝛ cepit diuerſimode vagari ꝑ diuerſas ꝑtes
nõ tenet᷑ debitoꝛ vagãdo eum qrere.d.l.qð niſi.
S.fi.ff.ð oꝑ.lib.Et ſᷣm hoc põt ſaluari glo. Ber.
in c.cũ tu.de vſu.di.qꝙ vſurariꝰ debet mittere rẽ
ſumptibo creditoꝛis.⁊ nõ tenet᷑ creditoꝛẽ vagan
do inqrere. Sciendũ q̊ͥʒ ꝙ qñ debitoꝛ adhibuit
debitã diligentiã ad inueniendũ dñm rei et nõ
inuenit:cũc põt diſtribuere pauꝑiba illud qð de
bet:ſᷣm doctoꝛes in c.cum tu.de vſu.⁊ pᷣm Tho
mã ⁊ Monal.vbi S.Et ſi poſtea inueniat᷑ dñs:
non tenet᷑ ampliꝰreſtituere ei.qꝛ bona fides non
patit᷑ vt ſemel exactũ iteꝝ exigat᷑.extra de reg.iu.
c.bona fides.li.vj.Et ſine culpa regularit᷑ nõ eſt
qͥs puniendus.c.ſine culpa.eo.ti.li.vj. Si auteʒ
non adhibuit debitã diligẽtiã in inqrendo vł ni
mis ero gauit:poſtea ſi inueniat᷑ tenet᷑ reſtituere:
nõ obſtãte ꝙ dederit pauperibo. Scriptũ eſt em
extra de ho mici.c.ſicut dignũ.S.eos. Non eiĩ ali
ena cũ ipſa potuiſſent eis quoꝝ fuerũt reſtitue/
re:debuerũt pauꝑibo erogare.Sit ̊ hec conclu
ſio:ꝙ qñ nõ inuenit᷑ cui ſit res reſtituẽda:poſt fa
ctã diligentẽ inqᷣſitiõem debet diſtribui in pias
cauſas:ſᷣm oẽs cheologos in.iiij.diſ.xv.et Mo
nal.vbi S. Lho.ij.ij.q.lxij.? Raymũdũ in ſũ.qͥ
dicic ꝙ debet erogari pauꝑibo in loco in q̊ͥ rapta
eſt:vel ſaltẽ in dyoceſi ⁊ de ↄſilio illiꝰepᷣi vł ſalteʒ
capellani.arg.diſt.lxxxvij.c.diuĩe.⁊ diſt.lxxxviij.
c.epᷣs.et.xij.q.ij.c.cõceſſo.⁊ c.q̃ttuoꝛ.et.vj.q.iij.c.
fi.et extra de rapto.c.j.Et cum hijs cõcoꝛ.Hoſti
en.in ſumma. OO¶O¶&QWW
AIrca quã diſtinctioneʒ querunt᷑ q̃ttuoꝛ.
C Pꝛimo vtꝝ de neceſſitate ſalutj debeat
fieri diſtributio vbi damnũ datũ eſt. Et
dicũt qͥdã ꝙ nõ.qꝛ nullo inre hoc pᷣcipit᷑:ſed ſim
plicit᷑ ꝙ debeat dari paugibo. vt in dic. c. cũ tu. ð
vſur.⁊ c.ſicut dignũ.de homicidio.cũ ſiłibo.Nõ
obſtat c.j.de raptoꝛib.qꝛ ibi ꝑſona cui debebat
fieri reſtitutio ſciebat᷑ et inſtabat apud epᷣm. alłs
epᷣs nõ fuiſſet motꝰ ad excõicandũ ex officio ſuo
niſi ad petitiõeʒ ꝑtis.extra de elec.c.innotuit.ad
fi.facit.ff.de dam.infec.l.iiij.S.boc aũt. Uñ non

XXVUI

mirũ ſi reſtitutio fit in loco vbi dãnũ datum eſt
cũ ibi ſit pᷣncipalis cui reſtitutio fieri debet. Alij
aũñt cõtra dicũt ꝙ eſt de neceſſicate ſalutꝭ qñ põt
cõmode fieri.Si aũt non põt cõmode fieri:ſuffi
cit ꝙ fiat alibi:bm Guil. Sed qͥcquid ſit veꝝ ex
hijs opinionibo Dico ꝙ tutiꝰ eſt facere diſtribu⸗
tionẽ in eodẽ lo co:et ſꝑ cõſulendũ qñ fieri põt.tũ
qꝛ videt᷑ equũ ꝙ reſpublica habeat cõmoditateʒ
ex bonis ꝑſonaꝝ ſuaꝝ.tum qꝛ nonnunq; in ta⸗
libus locis fit diſtributio:vel ꝑſonis quibo debe
tur:vel eoꝛuʒ heredibus vel ꝓpinqᷣs.Et ita tenet
dñs Anto. de bu. in d. c.cumtu.
Ecundo qri᷑ Utrũ autoꝛitas capellani
s ſufficiat ad talez diſtributionẽ. Et reſpõ
det dñs Ancho.de bu.in dic.c.cum tu.ðᷣ
vſuris:ꝙ nõ ſufficit. cuiꝰtñ opinio cõiter non te⸗
net᷑.vt infra patebit.Tercio qrit᷑. Nunqͥd de ne⸗
ceſſitate ſalucꝭ talis diſtributio debeat fieri auto
ritate epi vel alteriꝰſuꝑioꝛis. Hec q̃ſtio diſputa
ta fuit ꝑ dñũm Guidonẽ de Abaſio de archi. bo
no.doctoꝛẽ decretoꝝ.⁊ notat᷑ꝑ eundẽ xiiij.q.j.in
c.j.vbi ſic dicit. Raymũ.dicit ꝙ ſi non iueniunt᷑
ſpoliati vel etiã ignoꝛant᷑:tũc de cõſilio ⁊ autoꝛi
tate eccłie ſiue ſuꝑioꝛis penitẽtiarij diſtribuant᷑
in pias cauſas.Hoſti.aũt dicit ꝙ reſtitutio ma
le ablatoꝝ eſt vnus de caſibo ad epᷣm ꝑtinentib⸗
vt patet ſᷣm eum extra de iudeis.c.cum ſit.⁊. C.

de ep̃iſ ⁊ cle.l.nulli.2⁊.C.cõia.de ſucceſ.in auten.

omnis.ad idem extra de teſta.c.cua.S.j.⁊ in au⸗
ten. de eccle.ti.S.ſi aũt.coł.ix.et ſatis late iſta pſe
quit᷑ extra de vſur.c.cũ cu.⁊ in pᷣdicta decretali ðᷣ
iudeis.c.cũ ſit.⁊ in ſumma ſua.in titu.de penitẽ
tijs.S. vl. circa fi.Et facit ad h.xij.q.ij.c.pᷣcipimꝰ.
Tu dic hanc ſniam eſſe veram in hoc caſu et in
alijs qñ nullus deputacꝰ qͥ hoc exequat᷑xij.q.ij
c. de laicis.in fi. ? extra de vᷣ.ſig. c. cũ tibi.in glo. q
incipit.Nõ ĩtelligas.ſlã vbi certa ꝑſona a teſta
coꝛe deputata eſt:illa debet exeqᷣ.vt i pᷣdicto.c.de
laic.⁊ c.de epᷣis ⁊ cle.l.nulli.⁊ extra deteſt.c.tua.
etc. Johãnes.⁊ in auten.de eccle.ti.S.ſi qs. Im⸗
mo credo ꝙ ipᷣe raptoꝛ bona ĩcerta q debẽt pau
peribo dari põt dare ſine licẽtia epᷣi vel alteriꝰiu⸗
dic eccłiaſtici:vt ſatj colligit extra de vſur.c.cuʒ
tu. S. j. V. vel de hijs. Et hoc etiã innuit᷑ clare ex⸗
tra de homicidio.c.ſicut dignũ.S.eos. in glo.ſu
ꝑ vᷣbo qꝛ nõ. Nec obſtat extra de iudeis c.cũ ſit.
Nã illa decretalis loquit᷑ nõ de xpᷣiano ſed de iu
