1 culpa deletg:
Vidict Berdes
ſonisſrinicn,
ſiacfogenifac
Denonialpet p
ſctoporntoon
ihetofortioꝛi ⸗
gcinismeruerin

onalenoſolü

Nükelactcis
miſercoꝛait im

ij Mlcdt dii⸗

Npawucg cömm
chaes foꝛnoꝛlge
cchar deẽ ierioꝛi
ſgocbenerioꝛe
ali Zmulroman
s ndckman
lefrequrata
tioßmn eandede
facerettotüpeni
menſoridepe
Ctdos ppiderel
foꝛiſtbliponere
Perüdepaluc
teologos bbice
Upaliqnrii,
nedepcisſois
werckinpurgu
Nrttbas woſt
Ladiſumn, Ethe
gelinſus mag
Ppdlciteqdal
ſtämnkierlmp
ſedecöcubin

ſhendzarer
aaeltiba
Pahslliggaccc

ſuneſeſin

a gmih
a ſeddi
tnedinrlt
Aumllia hoin
tmnoſchlltis,
ngnolͤ riſt
din ,
haſcidt Z
rureniſo⸗
clar Pende
danemi ainf
Kolnguurl,
wa dente
iini in,
elirgs eler
Mayintmoee
dn eminioffe,
nihſea ziuti
ſcdaniſn
pnſn vſ
ls nas:io
laguipoſen
Btclanauitin
tirktweda,
umen volbit
s, Stainz
andapnſnia
A wlout ad
Aoi aiplü
glandddci/
ücämuli
icofeen. ,Cul
roemiſſamſfi⸗
ila ornener
odt rove.
norwach,
o Oen
töm wikius
mnlerllaſ
vͤbäckmbi
neiet doſe
ncr egoego
iila. ſNon:
nüßdicns
0ectrhocſa
t bannes
nidasde
gtvno,
DoMon
nutuslei⸗

niij geeſif
di rbib⸗
vgnactbe
cock do⸗

Folium

gratia gratũ faciente infoꝛmatus. Sed gra gra
tũ faciẽs oẽm culpã delet.ꝗ̊ ꝛc. Uñ Seduliꝰpoe
ta de lachꝛymis ↄtritõis loq̃ns ait. Culpa fugit

cedũt lachꝛymis delicta refuſis.Dicit q̃ʒ glo.ſuꝑ
illud pᷣſ.l.Sacrificiũ deo ſpũs cõtribulatꝰ.Coꝛ
dis cõtritio eſt ſacrificiuʒ q̊̃ pctã ſoluunt᷑.et Iſið.
ait.Cõpũctio eſt bũilitas mẽtꝭ annihilãs pecca⸗

tũ.et Oꝛigenes Omel.iiij.inqͥt.Quãto amplius

cõpũgimur tãto ampliꝰ pctõꝝ relaxant᷑ vincu⸗
la. Ex qͥbo oĩbo patet pᷣma vtilitas cõtritõis q̃ ðꝛ
remiſſionis.ſ.pctõꝝ ſiue culpe. Scða aũt vtili
tas ðꝛ dimiſſiõis.ſ.pene et᷑ne ꝓ moꝛtali pctõ de/
bite q̃ mutat᷑ in tꝑalẽ.Qð ſic ꝓbat᷑. Culpa moꝛ⸗

talis delet᷑ ꝑ cõtritio nẽ:vt ſupᷣ ꝓbatũ eſt.ſed cuiꝰ

eſt delere cam:eius etiã eſt delere effectũ neceſſa⸗
rio ei ↄiunctũ. Cũ igit᷑ pena eterna neceſſario ſit

adiuncta pctõ moꝛtali vt effectꝰſue cauſe:ſequit

ꝙ ſi culpa delet᷑ ꝑ ↄtritionẽ: etiã pena etna deleĩ.
Vñ dicit Alex.de ales vbi S.ꝙ licet doloꝛ contri
tionis ſit finitꝰ:tñ ↄtritio ipſa habet vᷣtutẽ infini
tã ex gra gratũ faciẽte q̃ infoꝛmat᷑.et iðo valet ad
deletionẽ culpe ⁊ pene et᷑ne ac infinite.Ex q̊ etiaʒ
infert᷑ ꝙ ꝑ ↄtritionẽ fit ablatio pene tꝑalis eadeʒ
rõne ⁊ a foꝛtioꝛi:qꝛ ſm Aug.quecunq; patimur
pctã nr̃a meruerũt.ĩmo ſᷣm Alexã.vbi S.peccãs
moꝛtalit᷑ nõ ſolũ penã tꝑalem ⁊ et᷑nã:ſed etiã pe
nã redactiõis ad nihilũ meret᷑. vñ cũ eo deꝰ agit
miſericoꝛdit᷑ ißm ñ annihilãs:iuxta illð Treñ.

iij. Miſcdie dñi:qꝛ nõ ſumꝰconſumpti.Cũ igit

vt patuit ꝑ cõtritionẽ deleat᷑ culpa et tollat᷑ pena
et᷑na:a foꝛtioꝛi ꝑ eandẽ tollet᷑ ⁊ tꝑalis.nã plꝰ ac/
ceptat deꝰ ĩterioꝛẽ coꝛdis affectũ qᷓ; extioꝛẽ actũ.
ſed ꝑ actꝰexterioꝛes pnie abſoluit᷑ hõ ab oi pena

toali.q̊ multo mag ꝑ effectũ interioꝛẽ.ſ.ↄtritio⸗

nis.qn.ſ.eſt magna ⁊ cũ doloꝛe ſenſibili ⁊ actua
lit᷑ frequata:vt ait alex.vbi q. Que qᷣͥdẽ contri
tio im enndẽ doctoꝛeʒ poſſet eſſe tãta ꝙ remitti
faceret totã penã tꝑalẽ. Et ꝓpter boc inqᷣt glo.i c.

menſurã.de pe.di.j.ꝙ tantã cõtritionẽ poſſet ſa⸗

cerdos ꝑpẽdere in hoie ꝙ nullã ſatiſfactionẽ exte
rioꝛẽ ſibi iponeret. Uñ ſciendũ ſᷣm AÄllex.vbi S.et
Petrũ de palude.? Tho.in.iiij.diſt.xvij.⁊ alios
theologos ibidẽ:vt etiã hr̃ in ſũma ↄteſſoꝝ.li.uij
ti. xxxiiij.q xxviij.ꝙ aliqͥs poſſet hr̃e tantã ↄtritio

nẽ de pctis ſuis ꝙ deꝰ ꝑceret ſibi oẽm penã qus⸗

meret᷑ in purgatoꝛio poꝛtare:ita ꝙ ſi moꝛeret᷑ ſic
ↄtritꝰ hñs ꝓpoſitũ cõfitẽdi:iret recto tramite ad
ꝑadiſum. Et hoc tenet Archi.in c.qui bona.xvij
q.j.in ſua magna additiõe. Recitat etiã Ceſariꝰ
ꝙ pᷣdicãte qͥda ſacerdote de pctĩs ⁊ penis inferni

qdã młier ſimplerx exclamauit ad eũ di. Dñe:qͥd

fiet de cõcubinis ſacerdotũ. Ille vo cognoſcens
ipſam eſſe ſimplicẽ rñdit. Nunqᷓ; ſaluabunt᷑:ni
ſi cib anũ ardentẽ ingrediant᷑. Audiẽs aũt h̊ mu
lier illa et ipſa erat ↄcubina ſacerdod nõ in io⸗
co accepit vᷣba ipᷣiꝰ. Uñ cũ q̃dam die doleret de

pctis ſuis:accẽſo clibano:cũ magno doloꝛe ⁊ cõ
tritione ſuoꝝ pctõꝝ ingreſſa eſt ſimas clibani

LxXxxXxVI

nullo ibi tũc pſente. clauſoqʒ oſtio ſtatiz moꝛtua
eſt. Poſt hec viſa eſt a mult ꝓpe locũ aſtãtibo de

oꝛe ipſiꝰ clibani aſcẽdere colũba alba ad celum
Stupefacti vo de viſiõe venerunt ad clibanũ et
inuenerũt feminã moꝛtuã quã extraxerũt de flã
mis ⁊ tanq; ſui coꝛꝑis int᷑fectricẽ extra ſacꝝ ſepe
lierũt. Uolẽs aũt deꝰ oſtẽdere moꝛtẽ illam nõ ex
malicia ſed ex obediẽtia fuiſſe:cãdelis ardentib
ipſiꝰtumulũ illuſtrauit. multis hoc miraculuʒ
videntibo:volẽs oñdere ꝙcõtritio cũ obedientia

—

p̃dicatoꝛis ſibi valuit ad ſalutẽ Nã ſtatim recto

tramite ad celũ ꝑrexit. Recitat qʒ pᷣdictꝰ Ceſariꝰ
ꝙ; Pariſiꝰqͥdã ſcolarꝭ hñs enoꝛmia ⁊ hoꝛribilia
pctã:cũ pꝛioꝛi ſcti Uitalis vellet cõfiteri:tãta fu⸗

it in coꝛde ipſiꝰ ↄtritio ⁊ ſuſpiria in pectoꝛe ac ſin

gultꝰ in gutture ⁊ in oculis lachꝛyme vt vox de⸗

ficeret:nec aliqͥd ꝓferre poſſet. Dicẽète gᷣ ei poꝛe pᷣ⸗
dicto:vade ⁊ ſcribe pctã tua. Ille ſcripſit ⁊ redijt
Et cũ nõ poſſet voce ꝓferre:cedulã illã ſcriptam

dedit poꝛi:in q̃ erãt deſcpᷣta pctã tã grauia:ꝙ de
licẽtia ipſiꝰſcolaris dictꝰpoꝛ ad habendũ cõſiliũ
illam abbati oſtendit.Quã ipſe abbas reſpiciẽs
et nihil in ea ſcotũ reꝑiens:dixit poꝛi. Quid poſ
ſum hbᷣ legere cũ nihil ſcptũ ſit. Qð vidẽs poꝛ ſtu
pens dixit abbati. Scias ꝓ certo illum iuueneʒ
ſua pctã i hac cedula ſcpᷣſiſſe ⁊ me illa legiſſe.ſed
vt video miſericoꝛs deꝰ contritionẽ ſuã aſperxit.
Tũc abbas ⁊ pᷣoꝛ iuueni dixerũt. Cõfide fili qͥa
descibi oia pctâ tua dimiſit.Et cũ reſtituiſſent ſi

bi cartã albã in ſignũ dimiſſiõis pctõꝝ:ipᷣe cum

magno gaudio receſſit ab eis. Lachꝛyme em̃ ve
re cõtritionis mũdauerãt aiam eiꝰab oibo pccis
2 ſerenã fecerãt eã.Ait em̃ C(bꝛyſ.ſuꝑ Tu.Sicut
vbi vehemẽs imber ꝓꝛumpit fit ſerenitas: ſic la
cbꝛymis effuſis apparet tranqllitas ⁊ perit cali⸗
go reatuũ.Et iõ de Magdalena inqͥt Gꝛeg.ſuꝑ
Lucã.Quia turpitudinis ſue maculas aſpexit
lauãda ad fontem miſcðie cucurrit. Lachꝛyma
igit᷑ eſt fons diuine miſcðie pctm̃ extinguẽs ⁊ in⸗
fernale incendiũ.vt patet de pe.di.j.c.poꝛro.Uñ
legit᷑ in vitaſpatꝝ ꝙ btũs Arſenius fuit rogatꝰ
a fratribo ſimł cõgregat vt diceret eis aliqdð ver
bum edificatiõis.Qui fleuit di. Pꝛoducãt oculi
veſtri lachꝛymas:et cõburãt coꝛꝑa noſtra ne in
eternũ cõburant᷑. Iẽ ibidẽ ðꝛ ꝙ ſenex qͥdã flebat
incõſolabiliter:dicens ſe audiſſe voces innũera
biles freq̃nt᷑ dicẽtes. Ue nobis quia nõ fleuimꝰ
Pꝛedicta etiã de remiſſiõe pcti quo ad culpaʒ ⁊
penã virtute ↄtritionis ꝓbant᷑ ꝑ aliud exemplũ
qð legit᷑ de q̊dã ſctõ heremita qͥ intelligẽs ſoꝛoꝛeʒ
ſuam eſſe meretricẽ:ꝑrexit ad eam conuertendã
Quod uũlla audiens ꝓtinꝰ iuit obuiã fratri:et ab
eo cõuerſa ⁊ de pctis ſuis cõtrita:ſequebat᷑ illux
ad heremũ vt faceret pniam.in via aũt coꝛ ipſiꝰ
pꝛe doloꝛe ⁊ cõtritione peccatoꝝ ſciſſum eſt. Uñ
illi heremite reuelatũ fuit a deo ꝙ ad vitaʒ ꝑue⸗
nerat ſempiternã:virtute ↄtritiõis ab omi ma⸗
cula et pena purgata. Recitat quoq; Jacobug

Bermo

de vitriaco ꝙ fuit qᷓdã iuuencula q̃ cũ patre ſuo
peccabat.Mr̃ vo hoc ſclẽs filiã dure redargue⸗

brvat.Quapꝛopt᷑ illa indigna matrẽ int᷑fecit. Sʒ

po ſtq; pr h malũ ſciuit:filiã odio habuit.Qð il⸗
la cogſcẽs patrẽ doꝛmiẽtẽ ſuffocauit.et poſtmo⸗

dũ publica meretrix eſt effecca. Accidit aũt qᷓ daz

die ꝙ qdãa ſeruꝰdei ipſa pᷣſente locutꝰeſt valde ꝓ
funde de miſcðia dei:oſtẽdẽs eaʒ eſſe maximã et
infinitã.Facto vo ſᷣmone illa iuit cũ magna cõ⸗
tritiõe ad ipᷣm pᷣdicatoꝛẽ ⁊ q̃ſiuit ab eo di. Eſt ne
miſcðia dei tanta quantã pdicaſtꝭ hodie.Cuiu⸗
le.Eſt etiã multo maioꝛ qᷓ; dici poſſit. Lunc illa
iã ↄtrita inqt. Audite cõfeſſiõeʒ meã ⁊ date mihi
pniam.qꝛ ſi veꝝ eſt qͥd ðꝛ adhuc ↄfido de miſeri

coꝛdia ðᷣi. Ale aũt dixit ei.Expected qͥuſq; pꝰ pᷣn/

diũ pᷣdicauero.⁊ tũc veſtrã ↄfeſſionẽ audiã ⁊ pe⸗
nitentiã vob dabo. Illa vo inqᷣt. Dñe vt video

vos deſꝑat de ſalute mea.Cui ille rñdit.Nõ de⸗

ſpero ſʒ letoꝛ.Ex tũc vob pnia iniũgo vt tantũ
expected. Pꝛedicãte igit᷑ eo:ipᷣa iuuenis interim
de pctis ſuis tantũ dolere cepit ꝙ coꝛ eiꝰ pᷣ dolo⸗
re diuiſũ eſt.et ſic emiſit ſpũʒ.Quapꝛopt ille pᷣdi
catoꝛ fecit ppłm oꝛare ꝓ ea.Dũ vo oẽs oꝛarent:
audierũt vocẽ de celo dicentẽ. Nolite oꝛare ꝓ illa
ꝗqꝛ ꝓpt᷑ ↄtritionẽ ſuã magnã quã habuit eſt in ce
lo ⁊ ꝓ vobis oꝛare põt:⁊ nõ idiget oꝛõnibo vr̃is.
Eapꝛopf de deo öꝛ Judich.viij. Indulgẽtiaʒ eiꝰ
cũ lachꝛymis poſtulemus. W W
Ercia vtilitas cõtritiõis ðꝛ cõtribulatio
t nis.Nã diabolũ cõterit cũ ſuis tẽptatio
S nib ⁊ in ꝓfunduʒ inferni demergit. Uñ
coõtrito dici põt illud Ps. Contribulaſti capita

dꝛaconũ in aqͥs. Dꝛacones em̃.i.demones hñt

ſeptẽ capita.i.ſeptẽ moꝛtaliũ pctõꝝ tẽptamenta
Joſi qᷓʒ diabolo dici põt de aia ↄtrita illð Geñ.
iij. Ipſa cõteret caput tuũ. Quarta vtilitas di⸗
cit᷑ potationis. Ipſa em̃ aq̃ lachꝛymaꝝ potũ tri
buit dño nro Jeſu xpᷣo quẽ ipſe appetit:vt ex ver
bis themat nr̃i patet. Hõ nanq; diu itinere fati
gatus libẽter declinat ad potũ:nec põt qᷣcqᷓ; pꝛo
tũc delectabiliꝰ ſibi ꝓinari.Chꝛiſtus vo ↄtinue
diſcurrit ꝑ coꝛda hoim ⁊ ↄſcias fideliũ:arguen⸗
do:inſpirãdo:⁊ ſuſtinẽdo ne deficiãt. Unñ q̊dam
moõ loqndi fatigatꝰ ex tali laboꝛe ſitit ſalutẽ no
ſtrã. Nõ põt aũt ei in ſiti ſua aliqͥd dulciꝰ ⁊ dele⸗
cctabiliꝰ ꝓpinari lachꝛyma cõpunctiõis.Ait eniʒ
Berñ. Dulcioꝛes ſunt lachꝛyme penitẽtiũ deli⸗
cijs regũ.nã illis inebꝛiatꝰxpᷣs ad miſerendũ in⸗
clinat᷑ atq; aie copulat᷑. Uñ cał ↄtritꝰpõt ei dice⸗
re illð Eſa.xvj. Inebꝛiabo te lachꝛyma mea. Et
pꝛedicta pñt ꝓbariꝑ figurã Geñ.xxiiij.vbi puer
Abꝛae cognouit Rebeccã debere eſſe vxoꝛẽ Iſa⸗
ac filij dñi ſui ad idriã ⁊ ad ꝓpinatõem aq̃.Et iõ
ad aures eiꝰ appẽdit donaria multa:et facta eſt
vxoꝛ IJſaac. Per pueꝝ em̃ Abꝛae ſignificat᷑ diui
nus ſpũs pᷣuidẽs aĩiam debere eſſe ſpõſam filio
dei:ad coꝛ plenũ lachꝛymaꝝ nõ ſolũ ꝓ eius paſ⸗
ſione ſed etiã ex cõtritiõe ſuoꝝ pctõꝝ ⁊ cõpaſſiõe

XXXI

ꝓximoꝝ.Et ideo appendit ad aures eius dona
ria maxia.i.celeſtes ↄoſolationes Matth.v. Bti
qͥ lugent qm̃ ipſi ↄſolabunt᷑.Et efficit᷑ ſpõſa Ila⸗
ac qͥ interpᷣtat᷑ riſus.qꝛ copulat᷑chꝛiſto qui eſt ri
ſus ⁊ gaudiũ oim ang loꝝ. Et ſic patet q; pᷣcio⸗
ſe ſint lachꝛyme penitentiũ in conſpectu dei ⁊ qᷓ;
gratũ ſibi ꝓpinãt poculũ.et nõ ſolũ ipi ſed etiam
angelis. Uñ cõtritꝰ põt dicere deo ⁊ angelis illð

CLañ.v. Bibite amici mei ⁊ inebꝛiamini chariſſi

mi.Gentes em̃ ſitientes libenter vadunt vbi cre
daunt bene bibere.ſam inter omnes delectatio⸗
nes vite pᷣſentis ſenſibiles vna de maioꝛibo eſt ſi
tibundũ bibere.Chꝛiſtus aũt ⁊ angeli eius mul
tũ ſitiunt lachꝛymas penitentiũ. Unde ipᷣe dñs
ait Lu.xv. Gaudiũ eſt angelis dei in celo ſuper
vno pctõꝛe pniam agente.Et ideo cũ ingẽti gau
dio poſt pctõꝛem vadũt lachꝛymas poꝛtãtẽ coꝛ⸗
de.Cuiꝰ figura hr̃ Lu.xxij.vbi ðꝛ ꝙ diſcipuli de
mãdato xpᷣi iuerũt poſt hoiem poꝛtantẽ ampho

rã aq̃.⁊ in domo illiꝰparauerũt paſca dño. Hõ

em̃ poꝛtãs amphoꝛã aque eſt pctõꝛ penitens coꝛ
lachꝛymis plenum ferẽs:quem ſequẽtes angeli
intrant eiꝰhoſpitiũ ⁊ parant paſca dño.Et ideo

inquit Berñ.ſuꝑ Cañ.Lachꝛyme penitentiũ vi

nũ ſunt angeloꝝ.qꝛ in ipſis eſt odoꝛ vite:ſapoꝛ
gre:guſtus indulgẽtie:ſanitas redeũtis innocẽ⸗

tie:claritas recõciliatõis diuine:iocũditas atq;

ſuauitas ↄſcie. Quinta vtilitas ðꝛ inebꝛiatõis
et denudatiõis.Lachꝛyma em̃ cõpũctõis eſt po
tus celeſt inebꝛiãs aiam pctõꝛis amoꝛe diuino

De qͥ potu ait ꝓpbᷣa deo pᷣſ.lxxxix. Potum dabis

nobis in lachꝛymis in mẽſura.et pᷣl.lix. Potaſti
nos vino cõpũctionis.Sicut aũt ebꝛiꝰ non eru
beſcit denudare ſe. Uñ Geñ.ix. ðꝛ de Noe. Ine⸗

bꝛiatꝰeſt ⁊ nudatꝰ. ita ille qͥ eſt vere cõtricꝰ ⁊ con

ſequẽter diuio amoꝛe ebꝛiꝰnõ erubeſcit denuda
re pctã ſua ꝑ ↄfeſſionẽ. Ut em̃ ðꝛ Pꝛouerbᷣ.xxxj.
nullũ ẽ ſecretũ vbi regnat ebꝛietas. Et iõ Treñ.
iiij.ðꝛ anie peccatrici. Inebꝛiaber atq; nudabe⸗
ris.De hac etiã vtilicate et de mulcj alijs tägens
Anſelmꝰ ĩ li.meditationũ ait. O pnie lachꝛyma
rutilãtioꝛ auro:ſplẽdidioꝛ ſole:tu reſpuis auari

cliã:extiguis luxuriã:fugas furoꝛẽ:firmas amo

rẽ:odis maliciã:⁊ cogis pctõꝛem oĩa pctã confi⸗

teri. Sexta vtilitas ðꝛ ſeminationis ſiue meſſi

onis.De q̃ tangens Dauid ꝓpbᷣa pᷣſ.cxxv.inquit
Qui ſeminãt in lachꝛyꝓmis:in exultatiõe metent
Euntes ibãt ⁊ flebãt mittẽtes ſemia ſua.Ueniẽ⸗
tes aũt veniẽt cũ exultatõe poꝛtãtes manipulos

ſuos.ſ.diuiaꝝ graꝝ ⁊ donoꝝ ſpũſſcti. Septia

vtilitas ðꝛ vnctõis. Lachꝛyma em̃ ↄtritõis eſt qᷓ
ſi qddã oleũ ſuauiſſimũ q̊ͥ vngit᷑ rᷣͤs.Uñ de pec

catoꝛe ſua pctã deploꝛãte põt dici illud.j. Reg.x.

Tulit lenticulam olei ⁊ effudit ſuper caput eiꝰ.

Johãnis quoq;.xij. de penitente Magdalena

que vnxit pedes ieſu dicitur: ꝙ domus repleta

eſt ex odoꝛe ſui vnguenti.quia odoꝛe vnguẽti ſi⸗

ue olel lachꝛymarum replet᷑ tota celeſtis ciuitas

ſonnſeng tpare
cun deusan
aohoib cotnns
ſilibrici⸗n
c ncömniton
nocolicſer n
abut Po mm Fu⸗
gucſns Peot
Nouitamantudl
nomlchbirurer
lolchwedeen
lo redduntmann
rcöſolanonemt
grog alingutp
lnem doloꝛu me
nonestuelenfica
Alenzlachemap
emcigerfuron
or aiaz Ku
lii wilegtee
ſeuz di Elc dſe
moꝛuus eſt Et
os meos venden
cofllis vrſum
negliquidin do⸗
nlſimodlaumot
ingultbelſeus
Cönianis dan
Eöbabesinilli
ſuntoigvaſaol

Axvendlttolen

feſuobabut
Spirtualtere
ofſonapuaun,
inbirmobli
ſecemanetn
repoſſityi
Gumolt,
Nonirpeccar
bollucnt eing

uene en
elle don
Wuni gi

fakſpſ
biſkogu 1

chatetiho

lhecudel e⸗
ßlſeietam
wꝛangksil
umminchariſſi
nadunr bioe
nes dalnnno/
Nemaiolpeſtſi
norlaiig ul
, ſe dis
dalincll iper
wchngn gn
has oriti oy/
gdiapolde
rtankanpho
aladi. Hö
mpanemnsco
Mirsangi
vduo Erice⸗
peninnüini
or rie ſohoꝛ
theüns innoci,
Nüdtas u
Sinedriatds
hügöisc o
samorediuno
Pocmdabis
Alr Potaſti
tchas noneru
de ſoe. e⸗
neco ꝛcon
ubcerdenude
Pounbm⸗
36. ti Nii.
u nudad
alistigens
nielucyna
is dvart
irmasomno
upgicorfi,
nisſut maſi
Hlr inqur
laröe mann
bisſva Ueni/
nanious
iſei Shnn
innidi
3s Udepe
luier
ruplr eb.
pgalens
nus tihletn
evnguen ſß
eſtis uſtes

Foliũ

Sicut g̊ oleũ eſt młtũ dilatatiuũ.naʒ ꝑua olei

gutta cadẽs ſuꝑ pannũ orcũquaq; miłtũ dila⸗

tat᷑. Itẽ eſt valde penetratiuũ:qꝛ cadẽs caliduʒ
ſuper poꝛos carnis ſubintrat:⁊ acceditvſq; ad
neruos:a qͥbo remotis indignationibo ex frigi
ditate cauſatis:mẽbꝛa pᷣus ſuis motiba pᷣuata
recipiũt motũ ⁊ oꝑatiõeʒ pᷣſtinã.Et quãto oleũ

de amanoꝛi materia efficit tãco efficaciꝰſubin⸗
trat. et habet mollificare mẽbꝛa eneruata. Ita
oleum cõtritiõis:ideſt lachꝛyma ex cõpunctiõe
emiſſa:licet ĩterdũ videat᷑ eẽ modicũ qͥd:tñ mul

tũ dilatat᷑ in cõſpectu dei.Et manus dñi que ex

noſtre culpe frigiditate extẽdi ꝓhbibent᷑ ad largi
endũ indulgentiã:vncte hmõi oleo miteſcũt:ct

recpiunt pᷣſtinã ac ꝓpꝛis operationẽ:que eſt mi
ſereri ſemꝑ ⁊ parcere:⁊ ſe extẽdunt ad bene fadẽ
dum. Deus em̃ poꝛrigit manus ſuas adiutn⸗
ces hoĩbꝰ cõtritis. Et iõ daniel ꝓpheta dicebat

ſui libꝛi.c.iij. In aio cõtrito:⁊ ſpiritu hũilitatis

ſuſcipiamur.Et cũ manu dñi tãgit᷑ coꝛ ipᷣiꝰpe⸗

ntitẽt ⁊ cõtriti:totũ dulcedine ac ſuauitate qͥdã

modo liq̃ſat. Uñ Dauid ꝓpheta taliter tacꝰ di

cebat Ps.xxj.Factum eſt coꝛ meũ tanqᷓ; cera li

queſcens.? Pꝛouer.xiiij.ait ſalomon.Koꝛ qð

nonit amaritudinem anime ſue in gaudio eiꝰ
nõ miſcebitur extraneus.Sed no tadũ ꝙ quã
to lachꝛyme de amarioꝛi coꝛde ꝓgrediunt᷑:tan/

to reddunt manum xpᷣi ad largiendũ gratiam

⁊ cõſo lationem magis pꝛomptam:iuxta illud
quod ei inquit pſalmiſta. Secunduʒ multitu

dinem doloꝛũ meoꝛum in coꝛde meo:conſola⸗

tiones tue letificauerunt animã meam. Igitur
oleuʒz lachꝛymaꝝ diffuſiuũ eſt diuinaꝝ grarüů:

⁊ mitigat furoꝛẽ dei:⁊ a ꝑiculis moꝛtis liberat

coꝛpꝰ⁊ aĩazʒ. Cuius figura habet᷑ quarti Reg.
iiij.vbi legit᷑:ꝙ queda vidua clamauit ad heli/

ſeuʒ di. Ecce dñe:vir meꝰ qui fuit ſeruus tuus
moꝛtuus eſt. Et venit creditoꝛ ⁊ vult duos fili

os meos vendere:vt ſibi ſatiſfaciat.⁊ ſicoꝛbata
ero filijs vt ſum viro.Et ait illi heliſeꝰ. Habes
ne aliquid in domo tua.Que reſpondit. Nihil

niſi modicum olei in lechito quo vngar. Vade
inquit beliſeus.et mutuo accipe aliqua vaſa a
cõuicinis.⁊ daudete in domo.⁊ effunde oleuʒ

qð habes in illis vaſis.Qð illa fecit.?⁊ impleta
ſunt oĩa vaſa oleo. Unde ad pꝛeceptũ pꝛophe⸗

te vendidit oleum.et redemit filios.et de pꝛecij

reſiduo babuit mulier cuʒ filijs vnde viueret.
Spiritualiter eniʒ hec mulier deſtituta viro eſt

perſona pꝛeuenta peccato.que pꝛiuata vſu libe
ri arbitrij obligat᷑ dyabolo per peccati debitu ʒ
Nec remanet in domo ſua quicq; virtutis vñ
viuere poſſit vita ſpũali.qꝛ totuʒ creditoꝛ dya⸗
bołꝰſurripit.Uñ Beda ĩ q̊dã ſᷣmõe ait.Cũ qͥs
moꝛtałr peccat oĩa bona que fecerat in os dya
boli iactat.eius ſeruus efficit᷑.⁊ ad penã ſe obli
gat ſempiternaʒ. Exigit &̊ creditoꝛ vt vendatur
vterq; filius.ſ.coꝛpus ⁊ ſpũs.Ucrũq; eniʒ vult

CLXXVII

diabolus creditoꝛ ſũlle qͥ nobis ſuas credit tem
ptatiões ⁊ nos illi obligamur per cõſenſuʒ. S
tunc recurrẽdũ eſt ad Heliſeũ.iad chꝛiſtũ: qui
petit an aliqd boni exiſtat in anima nf̃a per qðᷣ
poſſit aia ipa gratiã inuenire. Sed nihil eſt ibi
niſi modicũ lachꝛyme. Suadet ergo xpᷣs vtva⸗

ſa vicini accipiant᷑.i.plage eius ⁊ vulnera:⁊ pee
catoꝛ cũ illis vaſis claudat᷑ intra coꝛ ſuũ:⁊ mo⸗
dicas lachꝛymas quas habet effundat q̃ͥ intan

tum creſcent ꝙ pᷣcioſe erũt in cõſpectu dei: ⁊ illa
rum pꝛecio ꝓ pctõ ſatiſfaciet ac ſibi gratiã com
parabit:⁊ ab iſultate diabolo liberabit. Occa

ua vtilitas dicit᷑ cognitiõis.Sicut em̃ ꝓpꝛietas

eſt turturis ⁊ colũbe ſemꝑ dare gemitũ ꝓp voce
⁊ cantu:⁊ ſic mutuo ſe cognoſcũt maſculꝰ ⁊ fe⸗/

mina:atq; ita ſuo modo loquũtur.Ita penité⸗

tis anime ſemꝑ eſt dare gemitũ ꝓ peccat: ⁊ hãc
voceʒ peroptime cognoſcit eiꝰ ſponſus chꝛiſtꝰ:
atq; ipam libẽter audit. Undeinquitc illö Can.
ij. Uox turturis audita eſt in terra noſtra. veni
amica mea ſponſa mea colũba mea ⁊c̃.Etho
ꝓ tanto quia ipᷣe dominꝰ Jeſus nihil nouitne

gare aĩme penitẽti ⁊ ſua peccata lachꝛymãti.vr

inquit (hꝛyſ.ſuꝑ Matth̊. Et ideo debemꝰ la⸗

chꝛymabili voce clamare cuʒ pſalmiſta qui ait.

Laboꝛaui in gemitu meo ⁊c.Figura autẽ huiꝰ
habet᷑ Leuit.xij.vbi legit᷑ ꝙ in ſacrifico offerri
debebat par turturũ aut duo pulli columbaꝝy.
Et illud pᷣcipue erat ſacrificũ pauperũ
bebãt facultatẽ emẽdi agnũ aut vitulũ.Spiri⸗
tualit᷑ em̃ ꝑ parturtuꝝ aut columbaꝝ intelligi

nõ ha

tur par oculoꝝ.ſ.coꝛdis ⁊ coꝛpoꝛis:qð eſt ſacri
ficũ pauperũ.i.peccatoꝛũ:qͥ ſunt oibus vᷣtuti⸗

bus deſtituti:⁊ nõ poſſunt ex ſuis merit xpᷣm

emere agnũ dei. Johᷣ.j.Quitamẽ accedẽtes ad

deũ cum hoc duplici gemitu largã ab ipᷣo con⸗
ſequũtur indulgentiò. Unð aſſiodoꝛꝰ ſuꝑ i⸗

lud Pſal.Laboꝛaui in gemitu meo.ſic ait.Ge⸗
mitus dictus eſt geminatꝰ luctus.ſ.oculoꝛũ et
coꝛdis:quẽ merito fideles appetũt: quoniã do
lentes ↄſolat᷑:penitẽtes emẽdat:diabolũ fugat:
⁊ xpᷣm reconciliat. O amaritudo dulcis lachꝛy
me felices ſalutarꝭ afflictio ⁊c. Nonavtilitas
dicit᷑ ſanatiõis.Contritio em̃ eſt optima medi⸗
cina ſanãs vulnera pctõꝝ. Et ideo de deo inqᷣt
Pꝛopha pſal.cxlvj.Qui ſanat contritos coꝛde
⁊ alligat cõtritiões eoꝛũ.Et Eſa.lvij.ſcriptũ eſt
Deus in ſcto habitat ⁊ cũ cõtrito ⁊ humili ſpiri
tu:vtviuificet ſpm̃ humiliũ ⁊ coꝛ contritoꝛũ.Et
lxj.ca. eiuſdẽ lib.inqͥt ꝓphᷣa. Spũs dñi ad onũ⸗
ciandũ mãſuetis miſit me:vt mederer cõtritos
coꝛde⁊ pᷣdicarẽ captiuis indulgẽtiã. Decima
vtilitas dicit᷑ deſiccatiõis.Sicut em cꝑe magni

eſtus cito deſiccant᷑ aque etiã ſi magna inũda⸗

tio aquaꝝ p̃ceſſerit. Lãta em̃ eſt vis caloꝛis de
ſuper vt aquas cõgregatas cito conſumat. ta
tẽpoꝛe fluxꝰ lachꝛymaꝝ que effundũtur ex pec,/
cati amaritudine adueniẽte caloꝛe dluin aino⸗

Bermo

ris per indulgẽtiã:anima ſic madefacta lachꝛy
mis tergi?᷑ recipiẽs diuinas cõſolatiões. Apoc.
vij. Abſterget deus oẽm lachryma ab oculis eo
rum. Unð tunc verificat᷑ illud Joſue.ij. Deſicca
uit dñs aquas maris.i.amaricati coꝛdis Fᷣigu

ra autẽ huiꝰ habet᷑.iij. Re.xviij.vbi legit᷑ ꝓ He
lias ↄſtructo altari ⁊ appoſito ſacrificio appoſi
tiſq; lignis tribus vicib aquã infudit.Et fuit
tam magna quãtitas aque vc repleretur ex ipa

vna magna fouea. Et ſic coꝛã ꝓpłi multitudine
inuocato auxilio dñi ſtatim deſcẽdit ignis ⁊ cõ

ſumpſit oĩa:⁊ adeo aquã deſiccauit vt ibi nul⸗/

lum aque veſtigiũ videret᷑. Spiritualit᷑ em̃ per
Heliã ſignificat᷑ xpᷣi fidelis qui per patietia in

aduerſis ⁊ tribulatiõibus ac temptatioibo ſeio

ſum deo ſacrificiũ facit.Et effundit triplex genꝰ

lachꝛymaꝝ.ſ.ex deſiderio celeſtis regni.extimo

re infernalis ſupplicij.⁊ ex recoꝛdatiõe ſui pecca

ti. lamat igit᷑ pꝛo xpᷣi anxilio coꝛde compũco
Etillud ſacrificiũ acceptãs deus mittit ſpũſſan

ci gratiã de celis exdudẽtem om̃s tẽptatiões ⁊
afflicciões acpenas:⁊ cõferencẽ ſpũales cõſ. ola⸗
tiões. Unde Berñ.in ſᷣmone de cõtemptu mũ⸗

At uit. Felices lacbꝛyme quas benigna manꝰ cõ

ditoꝛis abſtergit? beati oculi qͥ potius eligunt
liquefieri ⁊ affligi q; eleuari in ſuꝑbia:qᷓ; omne
ſublime videre:⁊ qᷓ; auaricie ⁊ petulãtie famu⸗
lari. Undecima vtilitas dici liberatiõis:ſiue
deſtrucciõis.Cõſueuerũt em̃ obſidẽtes ciuitatẽ

iuxta eã caſta igneũ erigere aliquãdo eque ma

„

gnitudinis ⁊ altioꝛis q; ſint muri ipᷣius ciuita⸗
rig.Et tũc ciuitas nõ eſt in tuto: quia in talibꝰ

caſtris ſunt ſagittarij ꝓijcientes ſagittas in ci⸗

⸗—

uitatẽ.Et etiã ex ipo caſtro poſſunt pijcere ignẽ

⁊ multa alia offendicula in dictã ciuicatẽ quibꝰ

poſſet perdi. Sũmũ tamẽ remediũ eſt vt lecre⸗

teaqua ducat᷑ꝑ ſubterraneos meatus ad locũ:

vbi uũlud batifoliũ eſt erecũ:quia cũ nõ babeat
fundamentũ firmũ impetu aquaꝝ diruetur:et

ſic liberabit᷑ ipa ciuitas nõ habẽtibo hoſtib⸗ lo⸗
cum vbi poſſint ſe tueri.Et ſiliter diabolus cu⸗

piens expugnare aiam noſtrã erigit cõtra nos
batifoliũ cogitationuʒ malaꝝ etia ibi collocat
ſuos expugnatoꝛes:ſq; ſuperbiã anariciã inui⸗
diam ⁊ alia vitia.Et intantũ erigit᷑ aliquãdo cõ
erg nos ꝙ anima noſtra non eſt in tuto quia

p ſagittas ignitas cupiditatis aliquãdo ſagit⸗/
catur gia aliquãdo per imundiciã carnalitans

2 aliquãdo ꝑ lapides ire ⁊c̃. Que quidẽ ſi ꝑ cõ⸗
ſenſum feriant voluntatẽ ciuitas aie perdita eſt
Sũmũ ergo remediũ eſt clam per oculos coꝛ⸗
dis lachꝛymarũ flumen emittere: qð ſi attinget

—

ad caſtrũ ülud diabolicũ diruet ipᷣm.Et capiet?

ibi diabolꝰ in ciſterna ſua ⁊ cõfundet᷑. Figura
autẽ huiꝰ habet᷑ flaum.ij.vbi vidit ꝓpheta edi

ficiũ erectũ ad modũ templi:⁊ aperte ſunt poꝛ⸗

te flumoꝛũ ⁊ templũ ſtatim diruptũ eſt? miles

ibi aſſiſtens captiuꝰ ductus eſt. Spügliter emm

21

*
7 „R 7
— .*
. . .
. . „ .
16

per illud edificiũ ſignifæat᷑ cõgregatio tempta
tionũ:quã ſtudet diabolꝰerigere iuxta coꝛ nrjm

vt ibi moꝛet᷑ cum exercitu vitioꝝ ⁊ capiat aiam

per cõſenſum. Sed ſi fluuiũ lachꝛymarũ mitta
mus munitiões eiꝰ ⁊ ipᷣm ſub laqueo captiua⸗
mus. Exemplũ autẽ habemꝰ de Magdalena

contra quã diabolus cõſtruxerat ꝓpugnaculũ

magnũ:ipᷣa tamẽ lachꝛymãdo deſtruxit oĩia de
monis offendicula. Et ideo inquit Cypꝛianus
in libꝛo ð agẽda penitẽtia. Abſterge lachꝛymis
tuas cicatrices:ſicut pcm̃ mulier illa in euage⸗
lio ⁊ fecoꝛẽ ſui erroꝛis abſterſit. Sic em̃ culpaʒ
ſuã diluit ꝙ oibus qui volũt veniam ꝓmereri

magiſteriũ pꝛeſtitit. Duodecima vtilitas dici

tur letificatois ſiue ↄſolatõis.Cõtritio em mul

tum lecificat ⁊ iocunda facit aiam. Unde de flu
iio lacheymarũ ex compũctõe emiſſarũ dici po
teſt itlud Pſal.xlv. Fluminis impetꝰletificat e
uitatẽ dei. Per ipam em̃ contritionẽ ſanctificat
aia peccatoꝛis.Et ideo ibidẽ ſubdit Pſalmiſta
Sãaccificauit tabernaculũ ſuũ alciſſimꝰ. San⸗
ctificatio vero anime eã facit hilarẽ letã ⁊ ſerenã
ij.ad horj.ſ. Gloꝛia noſtra heceſt teſtimoniũ
cõſciẽtie noſtre.Sicut autẽ nubes aliquãdo ex
materia amara generãt᷑:vt patet de vapoꝛibus

eleuatis ⁊ in nubes cõdẽſatis: ⁊ tamẽ vᷣtute ce⸗
leſti in pluuiã redacte ſunt dulciſſime ac terraʒ
fecũdãt. Ita coꝛ pctõꝛis quod amariſſimũ eſt
amaritudine peccati.vñ còparat᷑ mari Eſa.lvij.

vbi dict. Cor impij quaſi mare feruẽs qð qͥe⸗

ſcere nõ poteſt. Interdũ vᷣtute radij ſolaris:id ẽ
diuine gratie:eleuatis vapoꝛibo.i.conſideratiõi
bus peccatoꝛũ ſuoꝛũ generat nubes doloꝛis et
cõtritõis:que in dulciſſſimã pluuiã lachꝛymaꝝ·
redacte fecundat agrũ anime vt ꝓducat fruaꝰ
operatõis bone deo acceptos⁊ gratos. Ipᷣe em
deus oculo gratioſitatis ſue ſemꝑ intuetur coꝛ
contritũ ⁊ oꝑa ipᷣius penitẽtis vere cõtriti. Iñ̃
Eſaie.vltimo inqͥt.Ad quẽ reſpiciã niſi ad pau
perculũ ⁊ contritũ ſpiritu.Figura aũt pꝛedicco
rum habe?᷑.iij. Regu.xviij.vbi dici᷑ ꝙͥ nubecu⸗
la parua aſcẽdebat de mari ⁊ ecce celi cõtenebꝛa
ti ſunt:⁊ facta eſt pluuia grandis:ſine qua fue

rat terra młto cẽpoꝛe:ꝓpter quod fuerat eſuries

magna. Spũaliter em nubecula de mari aſcc⸗/
dlit quãdo compũccio de pctis cõſurgit. Et cè⸗/
tenebꝛatur celi:id eſt aime virtutes: celeſtibꝰ ſi⸗
miles:ſcʒ memoꝛia intelligẽtia ⁊ volũtas con,

triſtãtur. Tunc autẽ conuertitur in pluuiã nu⸗

bes eleuata quãdo ↄtritio de coꝛdevſq; ad ocua
los perueniẽs reſoluit᷑ in lachꝛymas.Etꝑ iſßas
pluuiã lachꝛymaꝝ fecũdat᷑ aia vtutibꝰ⁊ bonis
operibꝰ que ſterilis ſteterat diebꝰ multis qui«⸗
bus fuerat bonis operibo pꝛiuata ⁊ cõſequẽter
remanet dulcedine ⁊ cõſolatiõe plena.Inñ Ber
nar.in meditatõibꝰ ſuis alloquẽs dñm Jeſum
alit.Ecce me miſerũ multis meroꝛibo plenũ:dũ

vitam meã timeo:dum pctã mea conſidero:dũ

atcünifunn
dunm⸗

gaer ali⸗
hiu tn
onimoon 6
ſmsmeſ
galtumon

nhſicbusteſo

tuointeeraß⸗
i ſocond

ſaanüf
gamfn
ſtbaberemnpi

faicns.ck lne
ataſus diſplicr

minititt theliun
benepiuidl⸗Kt
luitſutapb⸗
(ocnto dick em
uinonloli har
tooner voluntan
Altate guida
Grabipaaffn
Atpeteſar ad
hois ſemillüb⸗
ſonſioliterdolen
Dleciſſimifilüi
benatisrſanltat
bonoꝛi boc cſ
obligonos G
laconinente cit
ſſcdicis. Auai⸗
fum. Lernacit
ſoperäs:t bancc⸗
natenoleneſe
centi depais:
mi cpeer deu.
clo pccgenboac
Ppena quam don
liſculorvclinfu
Kideo diat hi
bchenmnacordis
lolaaquanoern
gugiſanirisn
wüeſtwgnütu
s n verens
pallensobeinch
nio:magis au
Snapisſenem
uinabller ſupe
Mübabemsin.
Modñns ait
Armuleuz,
W
ndckiſ Pem
ſeniſgegtop.
Mnndueb
woigderremt
Nplenmnären

Moarietme
Nlurgenfen

rapigten

hefmari min
lgueo Capeina

N Magdalem

r Pugncnli
deſrurtoin de
quit Crpnanus
ſtergelachens
Uinllananige,
1 Gien ala,
tychiam omnermn
umaſtlinsdi
Vmnnoennul
nam Ongedeſn
taniſſni dic po
unpeAnfient
nnoniſangfigi
Gbalr Pfamita
iaaſim Sang
rilaitſnni
Nck atinoni
des gligigoer
Ederaorbus
uumivnec,
loſime ac deng;

amanſinict
mman Culw.

r tmis 90 ge⸗

dj olans:ide⸗

niconſideranii
ubes dolonsc
mmi bcheym⸗
tvar ie
guvs en
mpnmnr:
cii M
Nii
mnirreio
Nt nuben/
kalichenches
s e gua fie
Afunmtcurs
nde an c
cſungt
ts:Cdetl/
: wlüms en
rinploniu
Ndafſe
nus. NN
undon
i Nulischi
atuüi
inn Ii 3
dun n
tpglcni,
conideNte

iudiciũ tuũ foꝛmido: dum hoꝛã moꝛtis cogito
dumq; hec ⁊ alia mecũ pertracco lachꝛymans.
Tu ↄſolaturꝰades ſolita pietate:⁊inter hasq̃re

las nimioſq; ploꝛatꝰatq; ꝓfũda ſuſpiria coꝛdis

aſſumis meſtã atq; anxia animã meã.Et mẽteʒ
ſuꝑ alta mõtiũ deducẽs locas inter paſcua pa⸗
radiſi qbus refocillatꝰdiuitijs:⁊ miſeriaꝝ ob⸗
litus in te vera pace requieſco.hec ille. 1

Ro condluſiõe autẽ huius ſermõis eſt
p ſciendũ ſᷣm ſanccũ Bernardinũ in quo⸗
dam ᷣmõe de contritiõe ꝙ aliquis po⸗

teſt habere triplicẽ contritionẽ. Pꝛima dicit᷑ ſuf
ficiens.⁊ eſt illa quã habẽt illi quib om̃ia pec⸗
cata ſua diſplicẽt habẽtes ꝓpoſitũ nunq; illa cõ
mittẽdi:⁊ tꝑe ſuo ipᷣa cõfitendi acſatiſfaciẽdi ⁊
beneviuẽdi.Et iſta cõtritio eſt neceſſaria ad ſa⸗
lutẽ.vt ſupꝛa ꝓbatũ eſt pᷣma parte. Secunda
cõtritio dicit᷑ eminẽs:⁊ hãc cõtritionẽ habẽt illi
qui non ſolũ habẽt diſplicentiã de peccatis ĩ ra
tione ⁊ voluntate:ſed inſuꝑ recipiũt ⁊ in ſenſu⸗
alitate quãdã paſſionẽ ⁊ acctualẽ penã que ꝓce⸗
dit ab ipᷣa affectiõe.talis autẽ pena ⁊ doloꝛ non
eſt neceſſariꝰ ad ſalutẽ: quia nõ eſt in poteſtate
hois ſemꝑ illũ habere. Igitur ꝙ homo magis
ſenſibiliter doleat de pctis ſuis qᷓ; de amiſſione
Dilectiſſimi filij ſui:vel totius ſubſtantie ſue:li⸗
bertatis:ſanitatis:⁊ ꝓpꝛie vite:ac oim tẽpoꝛaliũ
bonoꝛũ:hoc eſt congruũ ⁊ perfectiõis non aũt

obligatiõis.Si quis autẽ hoc habeat dicit᷑ ha

bere eminentẽ cõtritionẽ:ad quã hoꝛtat᷑ Hiere.
vj.c.dicẽs. Lucũ vnigeniti fac tibi plãctũ ama⸗
rum. Tertia cõtritio dici᷑ ſuꝑabundãs ⁊ ex⸗
ſuperãs:⁊ hanc contritionẽ habẽt illi qui ex ca⸗
ritate nõ leuẽ ſed maximã habẽt in ratiõe diſpli
centiã de pctis:⁊ in coꝛde ſentiũt doloꝛẽ maxi⸗

mũ pter deũ.Et talis cõtritio his duobꝰ mo⸗
dis pᷣcedẽtibo adeo poteſt intẽdi ⁊ augeri ꝙ oĩs

pena quam homo meretur ꝓ peccatis in pᷣſen⸗
ti ſeculo:vel in futuro ei plenarie remittit᷑ a deo
Et ideo dicit Hieroñ.in quodã ſermone. Sola

lachꝛyma coꝛdis extinguit ignẽ infernalẽ: queʒ
tota aqua nõ extingueret occeani. Et Bernar⸗/
dus iĩ ſentẽtijs ſuis dicit. O humilis lachꝛyma
tuũ eſt regnũ tua eſt potẽtia:ante cõſpectũ iudi⸗
cis nõ vereris accedere ſola:ſi itraueris quicqͥd
petieris obtinebis:accuſantib ſilentiũ impo⸗

nis:magis crucias diabolũ qᷓ; gehenna: de oꝛe
vpðncipis ſententiã rapis. Quid plura: vincis in
uincibilẽ ⁊ ſuperas om̃ipotẽtẽ. Hec ille.Exem⸗
plũ habemꝰ in Magdalena Luce.vij.de qua

pius dñs ait Remittunt᷑ ei pccã multa quoniã

dilexit mulcuʒ. Ecce remiſſio culpe ex charitate

ꝓueniens que in ratõe diſplicẽtia generauit:qꝛ
vt dicit.j.Petri.iiij.haritas operit multicudi
nem peccatoꝝ.Deinde iterũ ait. Remittũtur ti⸗
bi peccata tua:bis replicãs remittunt᷑:vt in pꝛi
mo indicet remiſſionẽ culpe:in ſcðᷣo vᷣo vt oſtẽ⸗
dat plenariã remiſſionẽ om̃is pene:vnð in fine

CLXxVII

concluſit. Uade in pace. Idem qͥʒ contigict de la
trone cui Luc.xxiij.dñs ait. Amẽ dico tibi quia
hodie mecũ eris in paradiſo.ſ.eo ꝙ ſis purga⸗
tus per cõtritionẽ ab omni culpa ⁊ pena.⁊ hoc
exemplũ allegat beatꝰ Thomas in.iiij.di.xvij.
arti.v.q.ij.per quod ꝓbatur etiã ꝙ ꝑ contritio⸗
nem homo acquirit gratiã dei ⁊ głlam.⁊ poſſu
mus etiã ꝓbare ſic. Homo abſolutꝰ ab omni
culpa ⁊ pena moꝛiẽs ad celũ mox euolat:eo ꝙ;
in tali nullũ obſtaculũ reperit᷑. Sed per contri
tionẽ perfectã homo xrecipit nõ ſolũ dei gratiaʒ:
ſed etiã remiſſionẽ om̃is culpe ⁊ pene.Ergo cõ⸗
tritio aiam facit euolare ad regna celeſtia. Cuiꝰ
contritiõis virtutẽ etiã nobis ille cõcedat qͥ ſine
fine viuit ⁊ regnat. Amẽ. rJJMVM

Sab bato poſt tertiã do minicã in q̃drageſi⸗
ma de cõfeſſiois obligatiõe ⁊ diſpenſatiõe Ser
mo trigeſimuſſecũdus.

Agde et aplius
vV noli peccare. Jobᷣ.viij.ca.⁊ in euã⸗
elio occurrẽtis ferie. Sciendũ eſt
m Thoms in.iiij.di.xvij.⁊ om̃es
theolog.ibidẽ vt exiã habet᷑ ĩ ſimaofeſſoꝝ libꝛo
iij.tit.xxxiiij.q.xxx.ꝙ cõfeſſio cõueniẽtiſſime dif
nitur ſicab aug.Cõfeſſio eſt per quã moꝛbꝰ la⸗
tens ſpe venie aperit᷑. Gꝛego.q̊ʒ in quadã om̃lł.
ſuꝑ Lu.ait. Confeſſio eſt quedã vlcerũ apertio
quia peccati virꝰ ſalubꝛiter aperit᷑ in cõfeſſione
quod peſtifere latebat in mẽte. Ray.aũt in ſum
ma in ti.de peni.S.ij.diffinit eã dicẽs.Confeſſio
eſt coꝛã ſacerdote legitima pꝛioꝛũ peccatoꝝ de
claratio.⁊ ſubdit:ꝙ cõfeſſio dicit᷑ quaſi ſimul et

ex toto vel vndiq; faſſio. Nam ille confitet᷑ qͥ to⸗

tum fatetur. Gloſa vᷣo Guil.ſuꝑ verbo vndiq;
dicit.i.de om̃ibꝰpctis que occurrũt memoꝛie:?⁊
de circũſtantijs eoꝛũdẽ aggrauãtibo in alið ge⸗
nus pci trahẽtibo. ”M P
autẽ querat᷑ quare inſtituta fuit con⸗
ſ feſſio. Reſpondet Alexan.de ales in.iiij.
parte ſũme in tractatu de cõfeſſiõe:ꝙ ra
tionabilit᷑ fuit oꝛdinata maxime ꝓpter tria. Pꝛi
mo vt fiat diſcretio gregis dñici ne lupi aſcede⸗
rent in gregẽ qui manducarẽt agnos.Ideo in⸗
ſtitutũ eſt vt vultus cõſcientiaꝝ ſuarũ om̃es fi⸗
deles oſtenderẽt ſuis ſacerdotibi: ne heretici in
nocentiã palliarẽt ⁊ lupi ſub pelle ouina ſe abſ⸗
conderẽt. Ideo pꝛecipit᷑ cuilibet pᷣlato Pꝛouer.
xxvij.Diligẽter agnoſce vultũ pecoꝛis tui ⁊ gre
ges tuos cõſidera. Secunda ratio fuit ſacre
cõmuniõis receptio:quia oẽs tenent᷑ in paſcha
cõicare tam perfecti qᷓ; imꝑfecti.Et ideo vt cum
maioꝛi reuerẽtia ⁊ deuotõe mãducẽt agnũ pa⸗
ſchalẽ oꝛdinatũ eſtvt om̃s ꝑ cõfeſſionẽ purgent᷑
⁊ mundẽt aĩias ſuas:ne indigni ad ſacrũ ſacra⸗
mentũ accedẽtes iudiciũ ſibi eterne dãnatiõis
mõducẽt.j.ad Chor.xj. Tertia mel fuit dei
7

mi gioꝛificatio. Quilibet em̃ tenet᷑ deũ głifica⸗

re ⁊ bonoꝛare:atq; recognoſcere bona que ba⸗
bet ab ipo. Cũ ergo nõ ſit homo qᷣ nõ peccet.iij.
Reg.viij.et per cõſequẽs nõ indigeat gratia dei

Igeo tenet᷑ quilibet cõfiteri ſe pcõꝛẽ in quo glo
rnificat deũ oſtendes ſe illius gratia ⁊ miſericoꝛ
dia indigere. Unde qͥlibet cõfeſſoꝛ dicere poteſt

pcõꝛi illud Joſue.vij.Da glłiam dno deo iſrael

⁊ cõfitere acq; indica mihi qͥd feceris. Quicũq;
cem̃ ante xpᷣi vicariũ ptritus accedit acq; peccata

ſua confitet᷑:ex parte om̃ipotẽtis dei auditvᷣba

Apoſita:ſq; Uade ⁊ ampitꝰnoli peccare.Super
qbovbis duas cõſideratões faciemꝰ de cõfeſſio

ne.Pꝛima dicet᷑ obligatõis. Scda diſpẽſatõis

ſan pᷣma in qua declaratur qualiter com/
feſſio

lo eſt de neceſſitate ſalutis ad quam obliga

mur lege naturali ⁊ moyſaica.ꝓphetica ⁊ euãge

lica.apłica ⁊ canonica.

ciẽdũ ſᷣm ſentẽtiã Rich.ac beati Tho.

ſ- ⁊ Petri de palu.ſancti q̊ʒ Bona.⁊ oim
ccheolo.in.iiij.diſt.xvij. Ut etiã habet᷑ in
ſ ma eodẽ lib.⁊ ti.q.xxxj.⁊.xxxij.Et ſᷣm Ray.in
ſũma in titu.de peñ.S.ſupᷣ dicto.x cõfeſſio eſt

de necitate ſalutis in eo ꝗͥ in pctm̃ actuale moꝛ

tale cecidit ⁊ in aliquo caſu in eo qui ſolũ venia
le fecit:vicʒ in paſcha eo modo quo infra decla/
rabit᷑.Debetis aũt ſcire ſᷣm ſententis Alexan.de
agales in.iiij.parte ſũme in tractatu deofeſſiõe ar.
iij. ⁊ Rich. in.iiij. di. xvij. art.ij.q.iij.⁊ ſancti GBo
