to Jacob de quo dicitur Geneſis.xxxiij.ꝙ ere/⸗
cto altari inuocauit ſuper illud foꝛtiſſimũ deũ
iſrael Septimo Moyſes cõſecrauit taberna
culuʒ dei cũ magna ſolẽnitate Exo.xxx. Octa

uo Karon obtulit ſacrificiũ deo ĩ odoꝛẽ ſuaui⸗

tatis in tabernaculo vt dicit᷑ Ecdeſiaſtici.xlv.
Nono Samuel de quo legit᷑ pꝛimi Regũ.
vij.qꝙ edificauit altare domino:⁊ obtulit ei ſu⸗
per illud holocauſtu. Decimo Dauid de quo
dicitur Ecdeſiaſtici.xlvij.ꝙ ſtare fecit cantato⸗
res ↄtra altare ⁊ in ſono eoꝛuʒ dulces fecit mo⸗
dulos:⁊ dedit in celebꝛatiõibo decꝰ⁊c̃. Unde
cimo Salomon qui cũ maxima ſolẽnitate de⸗
dicauit templũ qð deo cõſtruxerat:vt habetur
tercij Reg.viij.et.ij. Parali.vij. Duodecimo
Zoꝛobabel:ð q̊ ðꝛ Eccłi.xlix.ꝙ reedificauit do

mũ dñi:⁊ exaltauit tẽplũ ſetm dño ꝑatũ ĩ głia

ſempiterna. Multi q̊ʒ alij laudant᷑ in ſaca ſcri
ptura oꝛ dei tẽpluʒ venerati ſunt. Inter q̊s cõ⸗
mẽdat᷑ Judas Machabeꝰqͥ tẽplũ ꝓphanatuʒ

a getibo mũdauit.ij. Machabeo Pr. Tocaut

„— . * — .

diuino cultui deputat? hʒ diuerſa noia:vt no/⸗
tat᷑ per Archidiaco.in.c.pᷣmo de ↄſecra.eccł.vel
alta. libꝛo.vj.⁊ in clemen.j.de in integr.reſtitu.
Quandoq; em̃ ðꝛ baſilica.vt in.c.nõ oꝑtet.xlij.

di.vbi Archidiaco.dicit:ꝙ baſilica ðꝛ palatiuz
regis. Baſileos em grece rex interpꝛetat᷑ latine.
Vñ baſilica ðꝛ q̃libet eccłia:qꝛ palatiũ eſt ſmi
regis:⁊ in ea regi regum miniſtrat᷑.De hoc etiã

mẽætionẽ fa cit idẽ Archi.in.c.fũdamẽta.de elec.

li. vj. Scðdo ðꝛ tẽpluʒ.vt in.c.⁊ hᷣ diximꝰ.xvj.

q.vij. Interpᷣtat᷑ aũt tẽplũ.itecũ amplũ:ʒ Iſi.
xv. Ethimo.c.iiij.⁊ Archi.in dicto.c.⁊ h̊ diximꝰ

Quia ꝓpłs ibi ſubvniꝰteci amplitudie ↄtinet᷑:

⁊ ꝓpꝛie tẽpla ſunt maioꝛes ecclłlie.Uel ðꝛ tẽplũ a

coõtẽplando:qꝛ bᷣ ibi fieri debet. Tercio dicit
eccłia:vt de ↄſecra.di.j.c.Eccłia:q̃ ĩterpᷣtat᷑ colle
ctio ſiue ↄuocatio.vbi dicit Archi. ꝙ lõ ðꝛ con⸗
unocatio:qꝛ ↄtinet ꝓpłm cõuocatũ a deo ꝑ oꝑpa⸗
tionẽ ſpũiſccti ad vnã fidẽ:⁊ pᷣmiũ futuri ſeculi.
TLocꝰaũt vbi cõueniebat ꝓpls iudaic appella⸗

bat᷑ ſynagoga:q̃ ĩterpᷣtat᷑ cõgregatio:qꝛ ibi ꝓpłs
ad audieda vᷣba legis veteris qꝗ erãt aſpa velut

culuz.vt in.c.j.de ſen.⁊ re iudi.li.vj.⁊ ibi Archi.

Apꝛie aũt tabernaculũ ðᷣꝛ militare habitaculuʒ.

vt deoſecra. di. j. in pᷣn. ⁊ ꝑ Archi.xvj.q.vij.c.⁊ h

dirximꝰ. Quia vo militia eſt vita hoĩs ſup terra
Job. vij. Jõ eccłia ĩ qua adunat᷑ ppis militãůs
ꝛ tabernaculũ:⁊ pterea pſalmiſta inqͥt. Quã⸗
do trãſibo ĩ locũ tabernacli admirabilis:vſq;
ad domũ dei.i.ab eccłia militãte vſq; ad eccłiã

triũphantẽ.Labernaculũ etiaʒ ðꝛ a taberna:vt

ait Albꝛicus de roſate in ſuo dictionario:ĩ ver

bo tabernaculũ.pꝑ.l.caberne.ff.deverbo.ſig.Ta

berna añt ðꝛ hoſpitiũ in quo itinerãtes ⁊ pere⸗

grini reficiunt᷑.Et iõ eccłia merito tabernaculũ
ap pellat᷑ in quo hoiĩes ꝗq in h ſeculo ꝑpegrinant᷑
⁊ nõ habẽt hic ꝑmanentẽ ciuitatẽ ſʒ futurã in

runt ad Hehꝛe.vltimo:reficiunt᷑ pane vbi dei:

⁊ eſca celeſti.ſ. dñici ſacramẽti. Quinto ðꝛ do
mus dei. vt in. c. decet. de ĩmu. eccliaꝝ.li.vj. Ipa
em̃ ecclłia materialis ad ſimilitudinẽ triũuphatꝭʒ

decoꝛat᷑ diuerſitate officioꝛũ ac miniſtroꝝ deo
ſeruientiũ.vt ðꝛ in.c.ſingula.⁊ in.c.ad bᷣ.lxxxxir.k
di. De qbominiſtris ⁊ officio ipᷣoꝝ hr in.c.plect/

xxv.di.Et pter pꝛedicta oia ðꝛ in dicto.c.decet.
Do muʒ dni decet ſanctitudo.Decet em̃ vt cuiꝰ
in pace factꝰeſt locus eiꝰcultꝰetiã ſit debita ve⸗
neratiõe pacificꝰ.Sit itaqʒ ad eccłias humilis
⁊ deuotus ingreſſus. Sit in eis deuota cõuer/
ſatio deo grata ⁊ inſpidentiba placita. Nõ ime

rito aũt dici᷑ domꝰdei:qꝛ in ea nibil põt mali/

gnitas dyaboli.Eti ſignũ huiꝰ:vt refert Greg.
in libꝛo dyalo.Cum rome q̃daʒ ecclia ab arria⸗
nis ꝗꝓphanata ↄſecraret᷑. dyabolꝰſub pedibo ho

minũ exiuit de ipᷣe ecclłia in foꝛma poꝛd. Et duzʒ
bitũs Bartholomeꝰoſecraret qᷓndã ecclłiaʒ ap⸗
Euit angelꝰ dñi tenẽs dyabolũ.in qͥ demonſtra⸗

pſal.hoꝛta

.*
. .
. . .
. J
X . .
. “

tum eſt ꝙ maligniſpũs ab eccłia conſecrata fu
giunt:⁊ in ea cõtra hoĩes ptãtem ſuam exercere
noõ poſſunt. Ingreſſuri igi hac domũ dei ðbẽt
eſſe mũdi coꝛde oꝛe ⁊ opere:qð demonſtratum
fuit Exo.iij.vbi dũs apparẽs Mopyſi in rubo
dũ ille appꝛopinq̃ret ad locum dixit ei. Solue
calciametũ de pedibo tuis:locus em i quo ſtas
terra ſancta eſt. Hoc etiã demõſtrauit deꝰ qus/
do Erxo.xxx.pꝛecepit vt quotiẽſcũq; Aaron igre
deret tabernaculũ lauaret ſe.qð etis de Leuitis
pꝛeceptũ eſt Numeri.viij. Sed ad cõfuſionem
xpᷣianoꝛũ ſaraceni nõ niſi loti ⁊ diſcalciati teplũ
introt. Unde etis ꝓpter hoc Salomõ ante tem/
plũ oꝛdinauit mare eneũ.iij. Reg.vj.Eccłia vo
oꝛdinauit aquã bñdictã ad foꝛes tepli:vtvnuſ
q ſq; igrediẽs pᷣus ſe illa aſꝑgat.Dicit autaug.
ad confirmationẽ pꝛedictoꝛu in ſmone dedica
tiõis ecclie. Quoties frẽs chariſſimi altaris vel
cẽpli feſtiuitatẽ columꝰſi fideliter ⁊ diligẽter attẽ
dimus ⁊ ſccẽ ac iuſteviuimꝰquicqͥd in templis
manufactis agit᷑ totũ in nobis ſpiritali edifis
niõe complet᷑ õ em̃ mẽtitus eſt ille qui dixit.
Teplũ dñi ſetm̃ ẽ qʒ eſtis vos.Et iterũ.Neſcii/
quia coꝛꝑaveſtra templũ ſunt ſpũſſanci.Qui
bus meritis:niſi ꝑ gram dei meruimꝰ fieri tem.
plũ dei. Et ideo quatũ poſſumꝰ cũ ipius adiun⸗
toꝛio laboꝛemꝰne deus noſter in tẽplo ſuo:hoc
eſt in nobiſipſis aliqd inueniat qð oculos ſue
maieſtatis offendat. Sʒ habitaculũ coꝛdis no
ſtri cuacuet᷑ vitijs ⁊ virtutibo repleat᷑: caudakt
diabolo ⁊ aperiat᷑ xpᷣo.hecille.ODebemꝰ aũt face
re in oibus neceſſitatibo nris:ſicut fecit populꝰ
iſrł in tribulariõe Holofernis.de quo dici᷑ Jqu
dith. vj. Conuocatꝰ om̃is iplus intra eccam
oꝛauit petẽs auxiliũ a deo iſrael. Ad hoc aũt fa
ciẽdũ hoꝛtamur Eʒzechᷣ.xliiij.vbi dicit. In viſss
tẽpli pones coꝛ tuum.⁊ Dauid pſal.xxviij.dicit
q Intemplo ſcõ eius om̃s dicẽt głiam. Qui etniã
pᷣdicas digniraſts ecclie cõſiderãs nos ĩ.lxviij
dicẽs. In eccleſijs bñdicite dño de
fontibo iſrael. Ibi beniamin adoleſcẽtulꝰ in mẽæę
tis exceſſ. H))
Narta ⁊vltima modificatio oꝛõis dici
q reſpectu tẽpoꝛis. Uñ queri᷑ quo tẽpoꝛe
ſict oꝛandũ ⁊ videt᷑ ꝙ ſemꝑ.Ait em dũi’s
Lu. xviij.Oꝑtet ſemꝑ oꝛare⁊ nũ qꝙᷓ; deficere. SO
optet necitatẽ inducit.ff. de ver.ſig.l. vᷣbũ opoꝛ⸗
tere.⁊ ibi glo.que allegat.l.cũ hi.S.arbitracu.ff.·
de trãſac.ergo ⁊c̃. Pꝛetea ſcriptũ eſt Pſal.xxxiij/
SBñqdicã dñm in om̃itꝑe:ſꝑ laus eiꝰ in oꝛe meoo
Sed cõtra Ecẽs.iij.ðꝛ.Omia tẽpus hñt ⁊ ſuis

ſpacijs trãſeũt vniuerſa. cẽpus loquẽdi ⁊ tẽpꝰ

tacẽdi.ergo ⁊ oꝛo habet tẽpus determiatũ ſicut
⁊ reliqua. Pꝛetea ad impoſſibile nemo tenet᷑.:.

impoſſibiliũ.ff. de regu.iu.Sed impoſſibile eſt
ſemꝑ oꝛare acualr:qꝛ nos oꝑtet ꝓ magna par·
te tẽpoꝛis in alijs rebus oranpart maxime ine⸗
ceſſarijs nature:ergo nõ vide

illud dui pcepe

lis no d⸗
ſupphol
nua flee

an;.,

purotun
Intmilli
agas i
iare
masill
ſideras
Slgln.
debs ⸗s
herabale
Polus
W
locond
oboꝛot
dihac

lberolul

guos ſot
Ahzaue
Berntri
aurorerh
adt
Cchan
hoꝛad
Mie⸗
(Aull
gadeu:
glablta
launeae
holteae
Ps
gengie
Gom
Medi
deien
cratꝑn
ſtaoꝛa
dlcis.
edahar
Ninn
Aharae
Pin
s etie
glios
dnon

aliol

Nunſer A
R

Sund äierde
wtanihoſdohe
cnur g0 oari
dedicculi clon
latcal

emittd

is N ggo dik
Phsinmalun
int. AdNiß

e

gn uan
imee Mi
ſp nnce nihl⸗
uinn
. hcisd
aot onen
S
ai ltin
äbi rnk

oPoe Vpoume

Parnii,
4 0!
anniuin
64 wolbie⸗
mngß⸗

un non h,

Foliũ

poſſe ſᷣuari.Ad hãc q̃ſtionẽ rñdet Alexã.ð ales
vbi õ.⁊ btũs Tho.in.iiij.di.xv.ar.ij.q.iij.ꝙ illa
verba dñi debent intelligi ᷣm expoſitionẽ glo⸗
ſarũ.vnde habemꝰ glo.ſuꝑiilla verba apłi.j.ad
Thes.v.c.ſine intermiſſiõe oꝛate.di. Non ceſſat
oꝛare qͥ nõ ceſſat benefacere. Ibi ̊ accipit domi
nus oꝛationẽ ꝓ bono oꝑe.Alia gio.ibidẽ dicit.
Vitã et᷑nã ↄtinue ð ſiderate:ipʒʒ em̃ cõtinuũ deſi
deriũ boni eſt oꝛatio cõtinua.Et alia glo.inqͥt.
Sine intermiſſiõe oꝛat qͥ hoꝛis ⁊ tꝑibus ſtatu
tis nõ deſinit oꝛare.Alia glo.expoit:⁊ eſt Aug.
ſuꝑ pſal.xxxiij.di. Nunqͥd ſine intermiſſiõe ge⸗
nua flectimꝰ:coꝛpus ꝓſternimꝰ:aut manus le
uamꝰ.vt dicit apłs.Sine intmiſſiõe oꝛate:hoc
puto facerenõ poſſumus. Eſt ̊ alia ratio ſine
intmiſſiõe oꝛãdi que eſt deſideriũ.Quicqͥd igit
agas ſi deſideras ſupernã quietẽ nõ intmittis

oꝛare. Si ſemꝑ manet in te charitas ſemꝑ cla/
mas:ſi ſemꝑ clamas ſemꝑ deſideras:ſi ſemꝑ ð

ſideras ſemꝑ oꝛas.hecille. Alio modo exponit
Aug.in li.ij.cõtra Maximianũ.ſ.ꝙ ad hoc vt
deus ꝓprer pctã nõ flagellet mũdũ oꝑtet vt ſem
per ab aliq bus oꝛetur.vñ ipᷣe dicit ibidem.c.ix.
Nullus dies niła hoꝛa nullũ momẽtũ tempo⸗
ris inuenit᷑ in quo a ſctis oꝛões deo aliquo in
loco nõ fundant᷑:ab alijs hic:ab alijs ibi:ica ꝙ;
ab oꝛõibus nullũ tẽpus eſt imune.quãadoqͥdeʒ
dieb ac noctiba:cũ alij abo reficiunt᷑:alij quod

lidbet aliud agũt ſeu doꝛmiũt:non vciq; deſunt

quos ſanctũ deſideriũ oꝛare cõpellat.hec ille.

Et lʒ quocũq;ʒ tge oꝛari poſſit deus: tamen ſᷣm

Berñn.tria tpa ſunt magis apta oꝛõi.Pꝛimũ ẽ
auroꝛe:iuxta illð Sap.xvj.c. Oꝑtet pᷣuenire ſo
lem ad bñdictionẽ.ã ſicut filij iſrł mane colli
gebant mãna: Exo.xvj.ita dulcedo ſpũſſcci tali

boꝛa deguſtatur. Ideo canebat Dauid in pſal.
Mãe aſtabo tibi ⁊ videbo.Eapꝛopt᷑ Job.viij.
ca.ſui li.nos hoꝛtat᷑ di. Si diluculo cõſurrexer

ad deũ ⁊ oĩpotentẽ fueris depᷣ catus ſtatim eui

gilabit ad te. Hoc em̃ tꝑe aie noſtre ſunt adhuc

leiune a curis exterioꝛibo ⁊ ideo ſunt magis diſ
poſite ad oꝛãdũ.Et de hoc dedit nobis exẽpluʒ

xpᷣs Marci.j.c.vbi dicit᷑. ꝙ valde diluculo ſur

gens ieſus abijt in deſertũ locũ ibiq; oꝛabat.
Scõm tẽpus eſt medie noctis.de quo ꝓpha ait
Media nocte ſurgebã ad cõfitẽdũ tibi.Et de b

dedit nobis exẽplũ xpᷣs Mat.vj.c.vbi dicit.

erat ꝑnoctãs in oꝛõe dei.Quãtum aũt ſit vtilis
iſta oꝛatio noccis demõſtrat Dauid pſal.lxxvj.
dicẽs. Meditatꝰſum nocte cũ coꝛde meo ⁊ exer
eitabar ⁊ ſcopebã ſpm̃ meũ.O ſi videres ſᷣuos
dei in nocte ad oꝛõem in cruce ſtantes:aliquos
amaras lachꝛymas ð paſſiõe xpᷣi fũdẽtes: alioſ

pctã tua mi ꝓpłe deflẽtes:alios ex eleuatiõe mẽ⸗
tis etiã a terra miraculoſe coꝛꝑaliter eleuatos:

alios magnis ſplendoꝛibo crcũdatos:alios cũ

dñno nfo ieſu xpᷣo vel glioſa vᷣgine Maria aut

alijs ſccis ſibi in no ce apparetibo eoſq; ↄſolan

LXxIX

tibo dulcia miſcẽtes colloqa:pꝛofecto ĩtellige⸗
res verã eſſe illam ſniaʒꝭ ꝓphete in PsS.di.Qua
magna mulctitudo dulcedinis tue dñe:quã ab
ſcõdiſti timẽtib te. Jõ inqt Berñ.in q̃daʒ epłla
ð religioſis loqᷓns. lłtividẽs cruces nr̃as:ſ,-
nõ vidẽt vncciões.Terciũ tꝑs aptũ ad oꝛandũ
eſt veſꝑtinũ:qꝛ tũc iuenimur ab ipedimẽt dige
ſti. Unde ꝓpheta in · PS.dicit. Dirigat᷑ dne oꝛo
mea:ſic incẽſuʒ i cõſpectu tuo eleuatio manuũ

meaꝝ ſacrificiũ veſꝑptinũ.de hb̊ ð dit nobis exem

plum xpᷣs de q̊ Mat. xiiij. ðꝛ.ꝙ dimiſſa turba
aſcẽdit in montẽ vc oꝛaret:veſpere autem facco
ſolus erat ibi. 1TI1
Um ”Pichagoꝛas phs dicat Duoꝛũ
c qppe tẽpoꝛũ cura habẽda eſt:mane qͥd
acturi ſumꝰſero qͥd fecerimꝰ. Jõ qͥlibet
xpᷣianꝰſtatiʒ:vt a leco ſurrexit debet ſibi facere
ſignũ crucis qð facit fugere oẽs demones.ð q̊
Dauid in Ps.lxxxv.dicit dño.Fac mecũ ſignũ
in bonũ:vt videant qͥ oderũt me:⁊ cõfundant᷑.
Si em̃ ſignũ crucis dʒ poni in pᷣncipio cuiuſli
bet inuẽtarij.l.fi. S.ſinautẽ el.j.v.vel ſi.ignarꝰ
C. de lure deli.mlto magis in pncipio actionũ
nr̃aꝝ dʒ eſſe pᷣmũ qð facamꝰſurgetes. Deinde
gras agere debem? deo de oib bñnficijs ab eo
acceptis.ait em̃ Seneca ad Lucil.Qui bñficio
rũ obliuiſcit᷑ in gratiſſimꝰ eſt. Poſtmodũ ꝓpo

nere debem?illo die abſtinere a pccis ⁊ multa
bona facere:ac ſi nũq; bene fecerimꝰ.iuxta illð

ꝓphete in Ps.Et dixi nũc cepi. Imitariq; debe
mus ſeraphicuʒ patrẽ noſtrũ Franciſcũ:de qͥ
ſcũs Bonauẽtura in legẽda eiꝰdixit:; ꝓpone
bat q̊tidie ſe ingẽtia factuꝝ.In ſero aũt cogita⸗

re debemꝰ qͥd in die fecerimꝰ:⁊ ſi aliqð petm in
nobis cõſpicimꝰ de eo ↄteramur:⁊ cogitet qᷣſq;

ſi aliqð in eo eſt moꝛtale peœm̃ dicẽs.Quid erit
de me:ſi hac nocte repẽtinꝰmihi ſicut mitis ac/
cidit veniret ĩteritꝰ.Deinde deuote ac coꝛde ↄtri

to roget dñm cũ Dauid Ps.l.dicẽs Mißere

mei deꝰᷣm magnaʒ mibicoꝛdis tuaʒ.nr̃amqʒ

aiaʒ ⁊ coꝛpꝰqͥtidie maximeĩ mane et i ſero dno
cõmẽdemꝰ. Puod faciẽt:s ꝓpiciabit᷑ nobis deꝰ
noſter qui viuit ⁊ regnat in ſecula ſcloꝝ. Amẽ.

Feria q̃ra poſt pᷣmã dñicam q̃drageſime de
ipedimẽtis oꝛonis. Sermo duodecimꝰ. Q

i 7 7 . .
Abitauit glo/
h ria dñi ſuꝑ mõtẽ ſynai Exo.xxiiij.
2 in ꝓphetia occurrentis ferie. Se⸗
pe in ſacro eloqᷣo ꝑ mõtẽ ſcrã oꝛo fi
gurat᷑. Sic̃ em̃ mõs eſt altꝰ⁊ ſublimis locꝰ:ita

oꝛo eſt q̃dã altiſſima ⁊ excellẽs oꝑatcio que nos

altos facit ꝑ cõtẽplatiõezʒ. Ideo theologi:i.iiij.

di. xv. diffiniunt oꝛonez dicentes: ꝙ eſt eleuatio
ſiue aſcẽſus mẽtis in deũ.que diffinitio fuit oꝛi

ginaliter Damaſceni li.iij.cxxiiij. Sicut etiam
difficile eſt aſcendere in mõtem:ita diffigleeſt.
K 3

=ð

Germo

ad oltitudinẽ contẽplatiõis ⁊ oꝛatiõis ꝑuenire
Et ideo in huiꝰfigurã dicit᷑ Exo.xix.Nõ poterit
aſcẽdere vulgus in mõtẽ:hoiĩes em̃ beſtiales et
ſomnolẽti nò pñt dulcedinẽ oꝛõnis deguſtare.
Et ſicut auis nimis pinguis ⁊ carnoſa nõ põti
altũ ſe leuare:ita ſenſuales ⁊ carnales non pñt
ad cacumẽ cõtẽplatiõis aſcẽdere. Qucadmodũ
etiã in mõtibo deſcẽdit magna abũdãtia niuis:
ita in oꝛõibus venit ad aiam gra ſpũſſãcti que
ꝑ niuẽ figurat᷑. Sicut retulit głlioſa virgo Ma
ria Liberio pape:vt refert ſcca mater eccłia in of
ficio miracłi niuis. Eſt ̊ oꝛatio mons:de quo
Dauid pſal.lxvij.ait.Mons dei mõs pinguis
mons in quo bnplacituʒ eſt deo habitare in eo
etem̃ dñs habitabit in finẽ. Licet em̃ aliquãdo

nõ veniat deus in bncipio oꝛatiõis:tamẽ ſi ꝑſe⸗

Ueret᷑ finaliter veniet. a mõte trãſffiguratiõis
ẽEdñs Mat. xvij.vt o
in monte oꝛatõis in ſpũalẽ trãſfoꝛmat᷑.Ad hũc
montẽ oꝛõis o ꝑtet ꝑuenire illos qͥ volũt ſalua⸗
ri:iuxta illð Geñn.xix. In monte ſaluũ te fac.Jõð
cuilibet nr̃m dicit dñs Exo.xxuij.Accede ad me
in mõte ⁊ eſto ibi.Et ideo bene ðꝛ in vᷣbis ꝓpoſi
tis. Habitauit głia dñi ſuꝑ montẽ ſynai.Scðʒ
em̃ Hiero.ſynai interpᷣtat᷑ egreſſio teptatiõis.
In montẽ oꝛatõis aſcẽdite ⁊ egredient᷑ ab aia
veſtra tẽptatões veſtre ⁊ głia dñi habitabit ſuꝑ
vos:⁊ dabit vobis lucẽ gre ſue.Sed dicet qͥs.
Eeęgo frequẽter aſcẽdi mõtẽ oꝛõis⁊ rogaui dñm
ꝓ aliqua gra impetrãda ⁊ nihil potui obtinere
Huic ego rñdeo illud qð inqͥt Aug.xvj.q.j.c.x.
Benefacere ſemꝑ deus eſt gatus ſj hoim mali
ciaꝓhibet᷑. Uñ maligno pctõꝛi dici poteſt illud
Xreñ.iij.Oppoſuiſti tibi nubẽ ne tranſeat or̃o
Et ideo in hoc ſᷣmone videbimꝰtria impedimẽ
ta quib deus nõ exaudit oꝛões nr̃as. Pꝛimũ
dicit᷑ iniuſticie. Scðm neqͥ cie. Lertiũ ⁊ vltimũ
appellat᷑ impatiẽtie.
De pꝛimo impedimẽto oꝛatiõis quod dicit᷑
iniuſticie.
Rinmũ impedimenttñ dicit᷑ iniuſticie
p Eſt aũt triplex iniuſticia.ſ.ex ꝑte oꝛã
tis:ex ꝑte oꝛatiõis: ⁊ ex ꝑte eiꝰ ꝓ quo
oꝛat᷑. Pꝛimo ex parte oꝛantis.ꝓ cuiꝰ

declaratiõe mouet᷑ vnũ dubiũ.ſ.vtrũ deꝰ exau⸗

diat pctõꝛes in oꝛõibo ſuis:⁊pᷣmo videt᷑ ꝙnõ:ꝑ

illð qð ſcriptũ ẽ Johᷣ.ix. Scimꝰ qꝛ pctõꝛes deꝰ
nõ exaudit.⁊ Tren.iij.c.ðꝛ. Nos iniq̃ egimꝰ et

dad iracũdiã ꝓuocauimꝰte:idcirco tu es iexoꝛa⸗

bilis.?⁊ Dauid in pſal.dicit. Iniqᷣtatẽ ſi aſpexi i
coꝛde meo:non exaudiet dñs.Chꝛyß.q̊q; ſuper
Matthᷣ.ðt. Qui oꝛat ⁊ peccat nõ oꝛat deũ ſʒ de
ludit:⁊ talis eſt ſiłis militib pylati qui xpᷣo ge
nua flectebãt ⁊ alapas ei dabãt:⁊ talis eſt fene⸗
ratoꝛ qꝗ ex vna ꝑte oꝛat ⁊ ex alia fenerare ñ ceſſat
alis etiã pctõꝛ oꝛãs eſt ſilis illi qͥ vellet avul⸗
nere ſanari ⁊ ferrũ a plaga nollet amoueri. Un
Jſið.ait. Sicut nullũ ꝓficit in vulnere medi⸗

ẽderet ꝙ homo carnak

camẽétũ ſiadhucin eo ſitfenum: ita nihil pficke
oꝛatio illiꝰ cuꝰ adhuc petm in mẽte vel odium

ꝑmanet ĩ pectoꝛe.Itẽ talis eſt ſilłis aui qvultvo
lare inuiſcata vel mole carnis aggrauata: ſicut

eſt ſtrucio vel eſt laqueis irretita.Kia nanq; in⸗
uiſcat᷑ ꝑ auaricis.vn Amb.in lib.de bono moꝛ
tis ait.Dũ aurũ petimꝰſtrangulamur:dũ argẽ

tum qᷓrimus viſco eiꝰ adheremꝰ:dũ pꝛedia iu⸗

uadimꝰ Hõ nſflatur aũt aia ꝑ ſuꝑbiã.

vñ de ſuꝑbis dici Sap̃.uij. Diſrũpet illos in⸗

flatos malleo. Illaqueat᷑ vo aia ꝑ luxuriã.vnð

Eccs.vij.inqͥt Salomõ.Inuẽi amarioꝛẽ moꝛ⸗
te mulierẽ que laqueꝰ venatoꝝ eſt ⁊ ſagena coꝛ

eius:vincula ſunt manꝰ ülius.Laqueo aũt ca⸗

piunt᷑ aues:ſagena piſces:⁊ vinculis ligantur
boĩes.—lier ergo cepit auẽ qñ decepit Dauid
celeſtia penetrantẽ:cepit maximũ piſcẽ qñ dece

pit Sãſonẽ tam foꝛte:cepit aũt hoiem rationa/

lem qñ decepit Salomonẽ tã ſapiẽtẽ.Ad ꝓoſi

tum vo redeũdo dico ꝙ ille debet pctã depone
re qͥ vult oꝛões ſuas deo gratas eſſe.Nã pctõꝛi
bus dicit᷑ Eſa.lix.lõ eſt aggrauata auris eiꝰ vt
nõ exaudiat:ſed pctã veſtra abſcõderũt faciem
eius avobis ne exaudiret.ſ.deꝰ.Et ꝓuerbᷣ.xv.ðt
BSalomõ.Longe eſt dñs ab impijs:⁊ oꝛatiões

iuſtoꝝ exaudiet. Pꝛo hac parte facit ꝙ nullus

indignꝰ debet pncipẽ ſalutare. C. de veteranis:

vbi glo.in.l.cũ introiſſent.lib.xij. aioꝛi ergo

ratõe nõ debet ſalutari per oꝛationẽ ille de quo

Pbus dicit. xij. Mecha.ꝙ ſolus eſt pᷣnceps in

oꝛbe terraꝝ.ſ.deus. Si em ᷣuus dñi terreni nõ
reputat᷑ dignus vt pꝛeces poꝛrigat imꝑatoꝛi ter

reno. C. de pꝛeci.im ꝑ. offer.l.lʒ ſeruilis.a foꝛtio
re pctõꝛ qͥ eſt ſeruus diaboli ⁊ pcti: imo tot de⸗
monioꝛũ quot vitioꝛũ nõ videt᷑ dignus deũ de
pꝛecari. Pꝛopt᷑ea dicit Dauid in pſalt᷑.Pctõꝛi
gũt dixit deꝰ.quare tu enarras iuſticias meas.
Sed contra eſt autoꝛitas Chꝛy.q ſic gloſat di
ctum xpᷣi Luce.xj.Omis qͥ petit accipit ſiue iu⸗
ſtus ſiue pctõꝛ.Et Augꝰ.ſuꝑ Joh.inqᷣt.Si pec
catoꝛces nõ exaudiret deꝰ fruſtra publicanꝰ di⸗
xiſſet.Deus ꝓpicius eſto mihi pctõꝛi.Rñdeo ſᷣʒ

Alexã.de ales in.iiij.parte ſũme in tract᷑.de oꝛõe

⁊ beatũ Tho.ij.ij.q.lxxxiij.ꝙ oꝛãtes hoĩes ĩ tri⸗

plicivarietate pñt inueniri Nam aliqui lʒ valde
pauci ſunt iuſti ſine moꝛtali pctõ ⁊ oꝛatio ooꝛ
potẽtiſſima ẽ:iuxta illð Jacobi.v. Multũ eiimn
valet depᷣcatõ iuſti aſſidua.Et ideo ĩ pſal.xxxiij.

canit Dauid. Clamauert iuſti ⁊ dñs exaudiuit

cos.⁊ Eſa.lxv.inquit dñs de iuſtis.Anteqᷓ; cla⸗

*

ment ego exaudia:adhuc illis loqntibꝰ ego au

diã. Facit.c.ipi ſacerdotes.j.q.j.Et idcirco con

querit᷑ deus de talibo nõ orãtibi ꝓ tribulad di⸗

cens Eʒech.xxij. Queſiui de eis virũ qui inter⸗
poneret ſemetipᷣm ſepẽ ⁊ ſtaret ex oppoſito ↄtra

me ꝓpter terrã ne diſſiparẽ eã ⁊ nõ inueni:⁊ effu

di ſuꝑ eos indignationẽ meãs. ⁊ in igne ire mee
coſumpſi eos. ꝗlij ſunc pctõꝛes bumiliaciqly

guãdog
malexolut
aligubot
fes del po
tütſics v
depe di
mnictenob
mrerqab
ſuntpa⸗
aiunkint.
Uocaui:
fuit aſß

ingepatid

in interit
vobis qu
rhinna e
gruerttt
rancinuo
gers ꝛni
ſio diſap
reb tauo
fum dänat
ähmone.
Kowds.6
(Non
repoꝛwe
X
ſeco⸗
im

tpotcollig

dek Jacodi
oleperans
moredete⸗
Onanock
worlyot
vyeſti
un mo
biuneſcpil
Uhllzlop
Gnbonat
cnigzd
Necdedo
GPnuleß
deniſira
dns flliet
pekatls.

tfmb:

Polper
tCum:
Multä
Peulog
tenptart

ſor

ſtolusn
carerce

qula ſi
Zugin

vumatndl ff
nnarlodin
tils ulqypole
aghnnnnſ
n ünmng
nlbde dorono.
nnlanurdinn
am di rkui
ur utaugii,
. itihetlosg
onagiumming
mammmgine,
uncktenen
g ron
Dtiüinfnn
ennamidhen
rur unst
1ideit füden
eSd
ninnsadh
lurne Odeſamnuns
rlöm Mach,
wuni ledeo

gusckoͦnanen

1fus düiannenin

lendisaforro

d Ni:innd e

õõ
damd uplu en

sCngliglaan

34 apt ienn⸗
in ToinieGiel
utnoublan d
geipcan. idß
nenm dan
goingdaſenn
ſumaiduſhiis
nliggo :ahihn
wdir Mim

u binin.

2?

Foliũ

quãdoq; peccẽt: tamẽ nõ ſemꝑ retinent ꝓpoſitũ
malevolũtatis:ſed timẽt deũ ⁊ ob eiꝰ reuerẽtiãä

aliqua bona faciũt hi in ſuis neceſſitatibo oꝛan

tes deũ:poſſumꝰ ſperare ꝙ impetrabũt qð pe⸗

tũt ſi eis vtile ſit.ait em̃ Aug.in.(.adhuc inſtat.
de pe.di.iij. Cur docuiſſʒ dus oꝛates dicere. Di

mitte nobis debita nr̃a.niſi miṽicoꝛs ipᷣe ꝑſeue

raret qͥ ab hac pecitiõe nõ vult nos ðficere.Alij
ſunt pctõꝛes obſtinati⁊ indurati:⁊ iſti nõ exau
diunt᷑ in ſuis oꝛatiõibo. Ideo ðt dñs ꝓuer.j.c.
VUocaui ⁊ renuiſtis:⁊ extendi manũ meaʒ ⁊ nõ
fuit qͥ aſpiceret.deſpexiſtis om̃e conſiliũ meũ:⁊
increpatiões meas neglexiſtis.idcirco ego q̃q;
in interitu vr̃o ridebo:⁊ ſubſannabo vos cum
vobis quod timebatis aduenerit.Cuʒ irruerit
repẽtina calamitas:⁊ interitꝰ quaſi tẽpeſtas in
gruerit:qñ venerit ſuꝑvos tribulatio ⁊ aguſtia
tunc inuocabitis me ⁊ nõ exaudiã:mane cõſur
getis ⁊ nõ inuenietis me:eo ꝙ exoſam habueri

tis diſciplinã. hec ibi. Et ſi aliquando iſti pctõ⸗

res exaudiunt᷑ in ſuis oꝛõibus hoc vertit᷑ in eo
rum dãnationẽ ⁊ malũ:iuxta illð Aug.in quo
dã ſᷣmone.Deus quedã negat ꝓpicius q̃ͥ ↄcedit
iratus. Ideo ðt Paulus ad Ro.j.de talibo pec
catoꝛibo.Tradidit illos deꝰ in deſideria coꝛdis

eoꝛũ.Sicut etiã exaudiuit demões petẽtes itra
QQD

re poꝛcos Matth.viij.

Ecũdũ impedimẽtũ iniuſticie eſt ex par⸗

ſte oꝛõis.ſ.quãdo aliqͥd iniu ſtũ petit᷑ tũc

em̃ illa oꝛatio eſt iiuſta ⁊ nõ exaudibilis

vt põt colligi a ſccõ Bona.in.iij.ſen.di.xvij. Jõ
dicit᷑ Jacobi.iiij.c. Petitis ⁊ non accipitis eo ꝙ
male petatis. Idcirco inqᷣt OQuidiꝰ.ix Metha⸗
moꝛ. Petite quod fas eſt.vt ei aitdamaſcenꝰ
Oꝛatio eſt petitio decẽtiũ.Et Cacho in tract᷑.de
moꝛib ðöt.Quod iuſtũ eſt petito vel qð videat᷑

honeſtũ. Nã ſtultũ eſt petere qð poſſit iure ne⸗/

gari.vnð Caleriꝰmaximꝰ lib.vj.ait. Socrates
bũane ſapiẽtie quaſi quoddã terreſtre oꝛaculũ
nihil vltra petẽdũ a dijs imoꝛtalibo arbitrabat᷑
q; vt bona tribuerent:qꝛ hi demũ ſcirẽt qð vni⸗
cuiq; eſſet vtile.hec ille. Facit qð ſcriptũ eſt in..
nec dãnoſa.C. de pꝛecibꝰ imꝑa.offer. vbi dicit᷑:
ꝙ nulle pᷣces ſunt audiẽde nec imꝑatoꝛi offerẽ

de niſi rationabiles. Ideo Matth. xx. . dicebat

dñs filijs Zebedei no bene petẽtibo. Neſcitꝭ qͥd

petatis. Deus ergo nõ ↄcedit multotiẽs ea que

petimꝰ:qꝛ nobis nõ ſunt vtilia ad ſalucẽ. Unð
Pꝛoſper in lib.epigrãmatũ epigrammate.xcix.

alit. Cum deꝰ effectũ pꝛecibo nõ pꝛeſtat iniquis:

Multũ cõcedit dũ nocitura negat. Sicut fecit
Paulo quẽ exaudire noluit rogantẽ liberari a
temptatiõe ſiue ſtimulo carnis.vt ipᷣe teſtat᷑.ij.
ad Chor.xij.De quo venerabił Beda ait.Apo
ſtolus nõ in noĩe ſaluatoꝛ pecijt vt temptatiõe

careret quã ob humilitatis cuſtodiã acceperat.

quia ſi hac caruiſſet ſaluus eſſe non potuiſſet.
Aug.inquit.Exaudit diabolꝰ petẽs Job teptã

dixerũt ei. Cũ oẽs a te ſanent᷑ ifirmi q̃re
nellaʒ lacere ꝑmittis.Quibꝰ Petrꝰrndit:qꝛ ſi-
expedit ei. erũtamẽ ne putet᷑ ipoſſibiliras ſa⸗
nitatis eiꝰin noiĩe ieſu xpᷣi illã ſanabo.dixitq; ei
ſurge Petronellavelocit᷑:⁊ miniſtra nob. Que

* „—..

LxX

dum: ? nõ exaudit᷑ apłs petẽs ſtimuluʒ carnis
amouẽdũ.Eraudiuit deꝰ quẽ diſpoſuerat da

nare:⁊ nõ exaudiuit quẽ volebat ſaluare.N ?

eger petit vinũ a medico:⁊ nõ dat. Medicꝰ em
nõ exaudit advoluntatẽ vt exaudiat ad ſalut.

hec ille. Ad pᷣdicta etiã facit exepluʒ qð hr ĩ vita
ſctẽ petronelle quã ſctũs Marcellꝰſcripſit.ſ.q

cũ ipᷣa filia eẽt ſcci Petri apłi ⁊ ſpẽoſa valde:ðo

volete febꝛibo laboꝛare cepit.diſapłi aũt Kan H
etro

ſtati ſanata ſurrexit ⁊ miſtrauit eis. Cõpleto ad

miſterio Petrꝰ dixit ei. Petronella redi ad le

ctũ tuũ. Que ſtatiz redijt:⁊ vt pᷣus febꝛibo labo
rare cepit.At vbi in dei amoꝛe fuit ꝑfecta illam
ꝑfecte ſanauit. Sile etiã eſt qð legit᷑ in vita ſcci
Thome epᷣi Cãtuarièſis. Cũ em̃ qͥdaã quẽ ſcũs
duz viuebat valde dulexerat guit᷑ ifirmaret᷑ inut
ad eiꝰtũbaʒ:⁊ ꝓ ſanitate rogauit bim̃ Thomãa
ipetrauitq; eã ad libitũ. Sʒ dum ſanatꝰrediret
cogitare cepit ꝙ illa ſanitas foꝛſitan aie ſuenõ
expediret. VUñ iteꝝ ad ſepulchꝛũ rediẽs ſccm̃ ro
gauit vt ſi ſanitas illa ñ eẽt vtiliſ aie ſue ↄtinuo

ffirmitas rediret:ſtatiq; redijt ſic pus. Ideoqs

qͥcũq;vult bñ oꝛare oia cõmittere debet diuine
volũtati.Deꝰem̃ licet oꝛatio nõ ſit ſiuſta.nec pe
tat᷑ res ĩutilis:qñq; tñ nõ exaudit vt no bis me

liꝰfaciat q; petimꝰ. Uñ ait Iſido.in li.de ſůmo
vono Wlci oꝛãtes nõ exaudiũtur:puidet eniʒ

deꝰillis melioꝛa qᷓ; petant.

Ercia iiuſticia ẽ ex ꝑte eiꝰ ꝓ q̊ͥ oꝛat᷑. Fl=t

t eĩ qnq; oꝛones ꝓ aliqͥᷣb qͥ nõ merent᷑
bñficia dei. Jdeo deꝰnõ exaudit ſeruos

ſuos ꝓ talib oꝛates.vñ MHiere. vij. dic dñs ipi
Hieremie ð ꝓplo iudaico peſſimo ⁊ obſtinato

Tu noli oꝛare ꝓ ppło hoc:nec aſſumes ꝓ eis
laudẽ:qꝛ nõ exaudiã te.?⁊ NHiere.xv.iteꝝ ait. Si

ſteterint Moyſes et Samuel coꝛã me nõ ẽ gia
mea ad ꝓpłʒ iſtũ. Uis ́ płe mi oꝛonẽ qus facd

aut alij ꝓ te faciũt exaudiri: depone pctã ⁊ effi⸗
ciarꝭ bonꝰ.De tali em̃ oꝛone quaʒ facit qͥs ſine

pctõ ait Dauid PS.xxxiij.Oclłi dñi ſuꝑ iuſttts

7 aures eiꝰad pᷣces eoꝝ.⁊ Ecckłi.iij.ðꝛ.Qui dili⸗

git deũ oꝛabit ꝓ pctis:⁊ continue ſe abſtinebit

ab illis:⁊ in oꝛone exaudiet᷑. Siłr ⁊ oꝛo cuiuſſi
bet pᷣui dei ꝓ te facta a deo acceptabit᷑.iuxta ulð
qð ait dñs Job.xlij.Seruꝰmeus oꝛabit ꝓ vo⸗
bis. Faciem eiꝰſuſapiã.Et hoc ſufficiat ꝓ pᷣma
parte noſtri ſermonis. .
De ſcðo oꝛonis ipedimẽto qð ðꝛ neqtie. S
Ecũdũ bncipale ipedimẽtũ ðꝛ nequitie
S Sex aũt nequitie iueniunt᷑. Pꝛima öOꝛ
irremiſſibilitatis.qñ oꝛãtes nolũt ꝓxi⸗

mis ſuis qᷣ eos leſerũt veniã petẽtibo ĩidulgere:

7 offenſas remittere:ideo ðꝛ Lccl xrpiij Kelin
4

D 4

Bermo

que primo tuo nocẽti tibi:? tũc depcãti tibi pec

cata ſoluẽtur: homo hoi ſeruat ira ⁊ a deo qrit
medelã. In hoiem ſimilẽ ſibi nõ habet mibicoꝛ

.

„ —

ꝓ pctis ſuis

Ecuũda nequida dicit᷑ rapacitas. de qua

ſ Eila.j.c.ðt dñs.Cũ extẽderitis manꝰ ve⸗
IFitras auertã oculos meos avo bis:⁊ cũ
multiplicaucritis oꝛõem nõ exaudiã:manꝰ em̃
vfe ſanguine plene ſunt. ⁊ Eſa.lix.Ecce nõ ẽ abę
beꝛeuiata manꝰ dni vt ſaluare nequeat:neq; ag

grauata eſt auris eiꝰ vt nõ audiat.ſʒ iniqᷣtates

veſtre diuiſerũt inter vos ⁊ deũ vrm:⁊ pctã vr̃a

abſcõderũt faciẽ eiꝰ avobis ne exaudiret:manꝰ

ceñj veſtre ſan guine plene ſunt ⁊ digiti veſtri ini
Itate. labiaveſtra locuta ſunt mẽdaciũ:⁊ ligua

vfg iniqͥ tatẽ fatur.

„ 8 „

Erirtia neq cia dici᷑ inaudibilitatis. de qᷓ

1t pꝓuerb.xxviij.ðt Salomõ.Qui declinat
AQAQAurẽ ſuã ne audiat legẽ oꝛatio eiꝰ erit exe
crabilis.Facit exẽplũ qð recitat Jacobo devitri
Aco dicẽs:ꝙ fuit quidã qͥ nũq; volebat audire
verbũ deivł loqui de deo.qͥ dei iudicio moꝛtuꝰ
eſt:? cum ad eccłiam delatus eſſet ſacerdotibo?z
alijs clericis faciẽtib officiũ cantãdo ⁊ legẽdo
circa coꝛpꝰ:imago crucifixi que erat de metallo
cuũctis vidẽtibo manibo a cruce ſeꝑatis cepit ob
turare aures. Qð cũ oẽs circũſtates aſpicerent
mirabant᷑.Lũuc ſacerdos dixit ad ꝓłm. Scitis
quale ſignũ eſt hoc.vos noſtis ꝙ iſte qui hic ia
cet nũq; voluit audirevbũ dei ⁊ ideo modo eſt
i manu diaboli. Idcirco ſicut obturauit aures

ſuas ne audiret verbũ dei:ita deus obturat au

res ſuas ne audiat pᷣces quas ꝓ eo fundimus
Et ſic om̃es ceſſauerũt oꝛare:⁊ ita ſepultꝰ eſt ſe⸗

pultura aſini.

.

q uerb. xxj. dicit᷑. Qui obturat aurẽ ſuam

ne audiat damoꝛẽ pauꝑis: ⁊ ipe cama⸗
bit ⁊ non exaudiet᷑. Facit exeplũ qð retulit mihi

quidã ſocꝰ meꝰ.ſ.ꝙ cũ quidã valde diues eſſet

infirmꝰad moꝛtẽ in ciuitate Mediolani ipᷣe cũ
piꝛe guardiano ſcti Angeli iuit adviſitãdũ eum
ãdũ deũ vt
ſibi remitteret pctã ſua ipſe deſꝑatꝰ rñũdebat

Et dũ hoꝛtarent᷑ eũ ad ↄfitẽdũ ⁊ ro

erat dnaty: ⁊ desnolebat ſibi parcere. t dij
diu pᷣdicaſſent ſibi de ifinita miſicoꝛdia dei ipᷣe

ſemp rndebat ꝙ no erat aplius ſibi vlla ſpes ſa

lutis. Unõ finalit᷑ introgatꝰ q̃re hoc: dixit.Qꝛ

ego durꝰfui pauꝑibo ⁊ nolui eos exaudire ca⸗

mates in necitatibo ſuis:ideo deꝰmihi vult eſſe
crudelis ⁊ nõ exaudit pꝛeces meas.vt vificetur
q ſcptũ eſt. Judiciũ ſine miſericoꝛdia fiet ei qͥ
noõ fecerit miicoꝛdis: Jacobi.ij. c. Et ſic deſpatꝰ

te exaudire in tuis oꝛõibo ſi tu nõvis aurẽ pᷣſta⸗

r filijs ſuis.ſ.pauꝑibo in tãtis necitatibo cõſti⸗

4
1

diã ⁊ de pis ſuis depᷣcabit᷑. Jpᷣe dũ caro ſit ira
reſeruat ⁊ ꝓpiciatiõʒ petit a deo⸗ Qui exoꝛabit

Uarta neqᷣ cia ðꝛ crudelitatis.de qua p⸗

*

tutis. Serua igix illud qð ſcriptũ eſt Eſa.lviij.

Frãge eſuriẽti panẽ tuũ ⁊c. Sequit᷑.Tũc ĩiuoca

bis ⁊ ipᷣe exaudiet: damabis ⁊ dicet:aſſũ.

Uinta neqᷣcia dici vagatiõis.de qua ðt
q Iſiõð.in lib.iij.de ſũmo bono.c.vij. ZLon
gee eſt a deo animꝰ q in oꝛõe cogitatioibꝰ

ſeculi fuerit occupatꝰ. Lũc ̊ veraciter oꝛamus
qñn alið nõ cogitamꝰ.hec ille. deo Berñn.inqͥᷣt.
Ueritatẽ ⁊ vtilitatẽ oꝛõis ꝑdere eſt aliud cogica

re.Neceſſe eſt ergo ad hoc vt fructũ habeat or̃o
nr̃a ꝙ animo fiat attẽto:ſᷣm Tho.in.iiij.di.xv.
arti.ij.q.v.⁊.ij.ij.q.lxxxiij.ar.xiij.⁊ Rich.in.iiij.
di. xv.ar.iiij.q.vj.Et ideoↄquerit᷑ dñs Eſa.xxix.

di. Pplus hic labijs me honoꝛat:coꝛ autẽ eoꝝ

lõge eſt a me. Ideo metrice ðt Berñn. Ante deũ
ſtaces ne ſitis coꝛde vagãtes. Lũ coꝛ nõ oꝛat in
vanũ lingua laboꝛat. Idcirco idẽ Berñ.ad fra

tres de möte del ſic ait. Debemꝰ noſmetipos in

oꝛõe coꝛã deoↄſtituere quaſi facie ad facẽ.Oꝛa
tio em̃ nr̃a nõ debet eſſe vanis cogitatiõibo pa⸗
tens:vt inqͥt Hiero.i.c.nũqᷓ;.de coſe.di.j. Ideo
dicit ſapiẽs eccłiaſticꝰ.xviij.c.ſui lib. Non impe

diaris oꝛare ſemꝑ ⁊ añ oꝛationẽ pᷣpara animaʒ
tuã. ⁊ Chꝛyß. ĩ. c. quado.de cõſe.di.ſ.Quãdo aüut
ſtamus ad oꝛõem fratres chariſſimi vigilare ?t

incũ bere ad pᷣces toto coꝛde debemꝰ. Cogitatõ
hois carnalis ⁊ ſecularis abſcedat:ne qͥ cqᷓ; tũc
animꝰ qᷓ; id ſolũ cogitet qð pꝛecat᷑. Ideo etia ſa

cerdos ante oꝛõem pfatiõe pᷣ miſſa parat fratrũ

mẽtes dicẽs. Surſum coꝛda:vt dũ rñdet po⸗

pulus.habemꝰ ad dñm.admoneat᷑ nihil aliud

qᷓ; deũ cogitare. Claudat᷑ ↄtra aduerſariũ pecꝰ

⁊ ſoli deo pateat:necad ſe hoſtẽ dei oꝛõis tẽpo⸗

re venire patiat᷑hec ille.Licet aũt quãdoq; nob
veniat animi vagatio in oꝛõe nõ tamẽ ꝓpter hoc
debemꝰ ab ea deſiſtere.qꝛ etiã ſctĩ viri tales va⸗

gatiões aliquãdo patiunt᷑. Uñ legit᷑ꝙ pᷣdiconꝰ)

te de hoc ſccõ Bernardo vnꝰ ruſticꝰ dixit: ꝙ ipe
diceret multas orões ſine vagatõe animi.Lũc
Bernardus ait. Si potes dicere vnũ pater nr

ſine aliqᷓ vagatiõe animi volo tibi donare mun
lã meã. Incipiẽte igiturillo pater noſter cũ ne./

dum veniſſet ad mediũ venit ſibi vna vagatio

animi:vnð dixit Bernardo. Nõne dabis mihi
etiã ſellã eius.Et tũc Bernardus ait. Tu ꝑdi⸗
qiſti mulã qꝛ nõ potuiſti pficere pater noſterſi
ne animivagatõe.Cauere aũt debemꝰ ne ex laax

ſa nr̃a iſte vagatiões no bis in oꝛatõe adueniãt

VUbi ſupᷣ ꝙ hec eſt ratio quare nõ exaudit᷑ oꝛa⸗

tio nr̃a qꝛ nõ attẽte oꝛamꝰ ſed vago animo.De
bemꝰ ergo facere ſicut faciebat ille cecus ðᷣ quo

ſcriptũ eſt Luce. xviij. c. ꝙ dũ turbe increparent
eũ vt taceret ipe multo magis clamabat.Suꝑ

qverba ðᷣt Gꝛego.in omelia.Quãto maioꝛi tu⸗

1 ꝛedia: Jaco bi. ij. c. Et ſic multu cogitationũ carnaliũ pᷣmimur: tãto ar⸗
moꝛtuꝰ eſt.O crudelis qũo credis ꝙ deꝰ öbeat

enus oꝛõi inſiſtere debemꝰ Z
ſExta ⁊ vltima nequicia dicit᷑ infidelitatꝭ
Multi em̃ petunt:ſed non habẽt fidem

dh

craudin
yppol

1Ber

neclaoe

u. K.
qeſinqt

oͤſperat
dedam
cofider
gerihl
fauit
boꝛant
ißano

(palp
ſiliiiin

enucd
debem

demet

nio col

Homn

nns
ſapietia

Moabe

dps

186
der

mpar

4

dhit
a⸗

doad
tes

loynri

lujge

tib

moga⸗
hoha
dicat.
1pwer
Retde

coxyok

Pprer

haobz

tis: q⸗
ihn⸗
nitead
uelo
aty
ohet
wong
ſcbia
necy
(A
Puen

dncntdis in,
dotnri nin,
ns Umeginn
Nanmn Neitf
Da iriten
Prüſuctrlfnide
emns ogtnöi
Nal N/ Nr
ijcli ſnine
Ndiidd
daden Ogtui

rasen Mai

nNpeiſdanrfeni
Adwonentbileld
yuudnetſari ecd?

chokt dai ddis tid⸗

Urüt gittihii

aticimiede
4 1 21
vm dughe

engrieinin e

1s auntfniunN
wocbidonannn
pornoſte dinee

tſdi n Gn

rdo ſinediponi
nghcene puroli⸗ 4
irdehcn
eniot

obis or

amimo⸗DOO
ſanrpumno
Leusd 006

ſccha⸗

mbn mon
,smimur:tolo),
viimm ,

M . 32
dn, fhe

s dornn

giüm habe

ciſei Mn

oè/

Foliũ

debeut obtinere:ꝛ iſtop oꝛacio non meretur

exaudiri.Ait em̃ Seneca in libꝛo tragediaꝝ in

hyppolyto.c.vj.Qui timidꝰ rogat docʒ negare
Et Berñ.in quodã ſᷣmone. Indignꝰ celeſti be/-

nedictõe eſſe cõuĩcit᷑ qui deũ dubio querit affe⸗
ctu. Et Augꝰ.libꝛo.ij.queſtionũ euangelioꝛũ

q.j.inqᷣt. Nemo credat acciꝑe qð ſe acceptuꝝ eẽ
ðoſperat.Et facit ad pᷣdicta qð ait Sene.in q̃dã
declamatciõe dicẽs. Nihil magꝭ pꝛodeſt egro qᷓ;
cofidere in eũ a quo curari cupit. Quod patuit
exẽplũ cuiuſda medici qͥ ifirmũ patrẽ ſuũ cu⸗
rauit:⁊ poſtea nouercã ſuã eadẽ infirmitate la⸗
boꝛantẽ ſanare nõ potuit:⁊ rõnẽ aſſignauit qꝛ
ipᷣa nouerca nõ erat eiuſdẽ affectiõis ⁊ cõfidẽtie
erga ipᷣm ſicut pater eiꝰ.Debemꝰ g̊ ſeruare con/
ſiliũ imꝑatoꝛis Juſtiniani in.l.j.C. devete. iuf̃.
enuc.dicẽtis.Oẽm ſpem nr̃am ad ſolam referre
debemꝰſũme puidẽtiã trinitatis:a qua mundi

elemẽta ꝓceſſerũt:ſine qua nõ eſt armis vł inge

nio cõfidẽdũ. Itẽ ↄſiliũ ꝓphᷣe dicẽtis pſal.xxxvj.
Spera in eo ⁊ ipᷣe faciet.ſ.illð qð petis ⁊ deſide
ras.Eapꝛopt᷑ dici᷑ Jacobi.j.c. Si quis idiget
ſapiẽtia poſtulet illã a deo.poſtulet autẽ in fide
ntihil heſitans. Et dñs Matthᷣ.xxj. ⁊ Mar.xj.
inquit. Quicqͥd oꝛãtes petitis credite qꝛ accipite

tis ⁊ fiet vobis. M
De tertio oꝛationis impedimẽto qð dicitur
impatientie. AꝗAl

ciũt ſicut Leopardꝰ cuiꝰnatura ẽ ꝙ ſi

in vno ſaltu vel duob auttribw non
accipit pꝛedã ãpliꝰ nõ vult currere poſt eã. Sic
facliũt qꝗᷣdã qͥ ſi nõ exaudiunt᷑ a deo vna oꝛõe vł
duabo ceſſant ꝓtinꝰab oꝛõe ⁊ efficiunt᷑ ipatien/
tes ⁊ murmurãt de deo ⁊ ad eũ apliꝰredire no⸗
lunt ipᷣm eẽ durũ dicẽtes. Quibo ſonare dz vox

euãgelica xpᷣi di.Lu.xj.Quis vr̃jm habebit ami

cũ ⁊ ibit ad illũ media nocte dicẽs.Amice accõ⸗
moda mihi tres pães:qꝛ amicꝰ meꝰ veit ad me

2 nõ habeo qð ponã añ illũ.⁊ ille deintꝰ rñdẽs

dicat. Noli mihi moleſtꝰeſſe iã clauſũ eſt oſtiũ: meis:et care
carne mea. Debemus itaq; quottidie petitiões
⁊ ſupplicatiões nr̃as foꝛmare et eas aduocato
noſtro dare vt eas ſũmo regi offerat. vñ Pau⸗

⁊ pueri mei mecũ ſunt in cubili nõ poſſũ ſurge

re ⁊ dare cibi.Et ille ſi ꝑſeuerauerit pulſans di⸗

covob ⁊ ſi nõ dabit illi ſurgẽs eo ꝙ amicꝰ eiꝰ ſit

ꝓpter ipoꝛtunitatẽ tñ eiꝰ ſurget ⁊ dabit illi qᷣtqᷣt

habʒ necarios.Et iõ dico vobis.petite⁊ accipie
