t deuũ placat et furoꝛẽ iuſticie eius ſedat vt
huymilis ac deuota oꝛatio. Unð glo.ſuꝑ

Judith.viij.ait. Oꝛatio deuʒ lenit. Jdeo Ouidiꝰ

in.v. de triſti. inqᷣt. Sepe iouẽ vidi cũ iã ſua mit⸗

tere vellet Fulmina:thure dato ſuſtinuiſſe ma⸗

nũ. Et Oꝛaciꝰ in q̃dã epła ad Ceſarẽ ait.Carmi
ne dij ſupi placant᷑ carmie manes. Et ð bac ad/
mira bili vute oꝛonis hr̃ erepluʒ Ero. xxxij. Ubi.
oꝛante opſe ad dñm valde iratũ cõtra popu

lũ ilrael:ipſe dñs reſpõdit dicẽs.ODimitte ve ira,/

.
—

* — 8 5

ſcat᷑ furoꝛ meus in eos. Que vᷣba exponẽs glo.
inqͥt.Deꝰ ſe fateł Moyſi oꝛoõnibo teneri qͥ poſtu⸗

lat ſe ad eo dimitti. O ſctã oꝛatio tu es illa qͥ vt
ita loq̃r deũ inuincibilẽ vincet quẽ totus mun⸗
dus ſuꝑare non valet tu ad tua vota inclinas.

Ideo Leuicti.iiij.dicit᷑.Oꝛãte ꝓ eis ſacerdote ꝓpi⸗

cius erit dñs. Sicut em̃ ſtimulus ꝓuocat eum

quẽ pũgit ad ambuladũ:ita oꝛatio ꝓmouer de⸗
um ad miſerendũ.Eſt q́ʒ oꝛatio nõ ſoluʒ ſtimu/
lus deũ incitãs ad nobis bñfaciẽdũ. ſed eti vin
culũ ligatũ tenẽs eius furoꝛem ne nos flagellet
Et ideo conqrit᷑ pbᷣa de negligẽtibo oꝛare dices
deo Eſa.lxiiij. Non eſt qͥ inuocet nomẽtuũ:q cõ⸗
ſurgatz teneagte. F.

gꝗq oꝛõnis virtutẽ ſteriles pariũt. Uñ JIſaac

deßpcatus eſt dñm ꝓ vxoꝛe ſterili ⁊ peꝑit

duos filios Geñ.xxv. Anna oꝛãdo deũ in tẽplo

ꝓ filio habẽdo obtinuit filiũẽ Samuelẽ taʒ ſccm̃

j. Reg.j. Heliſeꝰ hoſpiti ſue filiũ oꝛõne ĩpetrauit

quẽ moꝛtuũ poſtmodũ etiã oꝛatiõe reſuſcitauit
iiij. Reg.iiij.O igit ſteriles ſub mitccite dei ſeruos

coꝛã dño vt ſuis ſanctis oꝛationibo vobis filios

impetrernr. FFy
L Uinta vtilitas ðꝛ liberatiõis. Nihil em̃
q ſic liberat a mũdi tribulatõibo ſic oꝛatio
NUñ Anna filia Raguelis ꝑ oꝛationẽ li⸗
berata eſt ab obpꝛobꝛio Thobie.iij. NRẽ nihil ſic
ꝓtegit ab inimic tꝑalibo ſicut oꝛatio deuota.iõ

Baruch.iiij.ca.dicit dñs.Clamate ad meet ego

exaudiã:eteruam vos de manu pᷣnapũ iniqͥrũ.
De hac virtute patuit exemplum.j.Machabe⸗

oꝛũ xj. in ionatha machabeo qui vidẽs ꝙ om/

nes ſocij ſui exceptis paucis reliquerãt eum pu⸗

gnantem cõtra alienigenas:rogauit dominũ ?⁊

poſtmodũ hoſtes cum illis paucis ſocijs vicit.
Igeo dicit q̃daʒ gloſa ſuꝑ Judich.iiij.ca.et Oꝛi⸗
genes ſuper libꝛum Numeri. Plus valet vnus

bomo oꝛando q; innumeri homies pꝛeliando.

O tribulati pꝛelijs.O anguſtiati cariſtijs.O af⸗

flicti ꝑſecutiõibo:clamate ad dominũ in oꝛatio⸗

nibus et liberabit vos. NHam Numerii.xj.ꝑ oꝛa⸗

tionem Mopli ceſſauit ignis qui deuoꝛabat ca

ſtra murmuranciũ et per eiuſdem oꝛatiõeʒ libe
ratus eſt populus a ſerpẽtibo.vt babet᷑ Nume.

rij. Et Jone.ij. dicit. , Jonas eriſtes in verre ce/
ti quod ipſum deuoꝛauerat:per oꝛationẽ ad li/

tus maris adductus eſt. Suſanna quoq; p vir
tutem oꝛatiõis a turpiſſima moꝛte ac ifamia eſt
liberata Dañ.xiij. Que oia cõſiderans Augꝰ.in

omet x.ſuꝑ Apoca.inqᷣt. Quotiens ꝑſecutões ir
rogant᷑ eccleſie:ſanccoꝝ oꝛationibo aut amouen

tur auc temperananrktt.
Erta oeationis vtilitas dicit᷑ ſanatiõis.
s ſcʒ ſpũalis anie.de q̃ ſanatiõe inqͥt Hie⸗
rro. Oꝛatione ſanant᷑ peſtes mentis. Ieʒ

coꝛpoꝛalis: de qua Eccleſiaſtici.xxiij. dicit. Filii
infirmitate tua ne deſpicias temeipſum:ſed oꝛs

diht len⸗
ſbldicka
eius ſanat
orotio JRe
bis:induca
in noiedin
Euvi
gammiſſeo
Diſponede
es Pſes
nadn
gem ꝓbet⸗
vidllach
os onnos
Parrarqu

1pꝛedo:ln

ueo ſuße
Na patbu
Puloerfuit
imvirit
nibuserge
ytſuſpin
politoll.
pendldeo::
dichtrape
ſaocang
oꝛoriones
ſimllitery
miſus e
lolo mũo
fureſedea
Preſtrit Pe
elofeſſion
tum ore

Erilemi
inquit O
inlliaꝛter
lineſulpen
ficckvicinio⸗
Uitſumm
beatos B
locis deſer
Jnſupii
loodoꝛat
les inflam
guic ylter⸗
menus no
imnenſase
bdelalue
Mrogor
adfonee
lud d⸗
H
2egtion
Mlultann

Kcramdt
nonini

m nensiugle

Aronugi
omniͤ di i
owr kmnlithent
n Dummimii
mugennieleſſtin
ninrs
Moni woo lis

ff
benis ſiclcn
rdädüte
s Roil

Ddriz Finl

ſrorao devon ii
nueecte

auus znpuiinijnſ.
mpun⸗ Wacbebe ſ

dengol tidis goſd
ngocitcum po⸗
arngrun domnini:
is as ſocis ſi⸗
Pardiial
e mlomm
õl
atmanſiz
Adomini Morond
n ſumeng,o*
1s gidalgnsdetin
. Kboe ſone
unmi
Slanna ogl
man in
vcninm

Nckunmis
anruf

N . ..
⸗ 5

Folium

dñm⁊ ſanabit te.de hoc habet᷑ exemplũ Nu.xij.

vbi dicit᷑.ꝙ per oꝛationem Moypſi:maria ſoꝛoꝛ
eius ſanata eſt a lepꝛa. Pꝛolõgat etiam vitam
oꝛatio. Ideo dicit᷑ Jaco.v. Infirmat᷑ quis in vo
bis:inducat pᷣſbyteros eccłie vngentes euʒ oleo
in noie dñi:⁊ oꝛatio fidei ſanabit infirmum.vñ
Eſa.xxxviij.dicit᷑. egrotante Eʒechia rege iu⸗
da miſit ad eum dns Eſaiam ꝓphetam dicentẽ
Diſpone domui tue quia moꝛieris tu ⁊ non vi⸗

ues. Ipſe aũt oꝛauit ad duñm cum lachꝛymis.et

ideo dñs mutauit ſententiã.⁊ miſic ad eum eun
dem ꝓphetam dicens.Audiui oꝛationem tuam
⁊ vidi lachꝛymas tuas:ecce adijciã ſuꝑ dies tu⸗
os annos qͥndecim.⁊ ciuitatẽ iſtam cuſtodiam

Marrat quoq; Ceſariꝰ ꝙ quidam miles raptoꝛ

⁊ pꝛedo:iuſſu Frederici iperatoꝛis captus ⁊ la⸗

queo ſuſpenſus eſt.die aũt tertia alter miles iu⸗

xta patibulum tranſiẽs dixit famulo ſuo.Quã
pulcer fuit homo ille. Cui rũdit famulus.Do⸗
mine vir iſte conſanguineus veſter fuit. Accedẽ
tibus ergo ꝓpius vt ſepelirent eũ:dixit qui fue⸗
rat ſuſpeſus.Adhuc viuo:deponite me.et ſic de
poſitꝰ dixit.Ego peccatoꝛ modicũ obſequij im⸗
pendi deo:⁊ ideo mei miſertus ẽ. Singulis em̃

diebo tria pater noſter ſancte trinitati dicere cõ⸗

ſueni angelica ſalutatiõe pᷣmiſſa.quinq; etiam
oꝛationes cũ Aue maria pꝛo vulneribo chꝛiſti.
ſimiliter vnũ pater noſter angelo cui ſum com⸗
miſſus.et vnũ coꝛpoꝛi chꝛiſti quod conficitur ĩ

toto mũdo:vt in fine vite mee tanto viatico me

rear eſſe dignus.quod ⁊ mihi ſua miſericoꝛdia

pꝛeſtitit Jdeo rogo vt mihi ſacerdotem vocetis.

⁊ ſi ↄfeſſione ⁊ cmunione pꝛemiſſa mox ſpiri⸗
tum celo reddidit.

Eeptima vtilitas ſancte oꝛatiõis dicit᷑ il /

ſ luuinationis.vnde dicit᷑ Acdj.xj.Erat
petrus in Joppe oꝛans.vbi dicit Augꝰ.
Oꝛatione melius ſoluunt᷑ dubia qᷓ; inquiſitiõe.
Et idem in ſermone.iij.apłoꝛũ Petri ⁊ Pauli
inquit Om̃is ſanctus qui oꝛat relinquens hu⸗
milia ⁊ terrena in altũ mẽtis extollicur.⁊ in ſub⸗
lime ſuſpenſus rapit᷑.⁊ cogitatiõe ſancta celo ef⸗
ficit᷑ vicinioꝛ.vñ Salomon ꝑ oꝛationẽ impetra
uit ſummã ſcientiã ⁊ ſapientis.iij. Reg.iij. Tem
beatus Bernardus vt ipſe dicebat.in ſuluis et

locis deſertis oꝛando plura didicit qᷓ; ſtudedo.

Inſuꝑ.iiij. Regj.j.dicit᷑. X deſcẽdit ignis de ce⸗
ſo ad oꝛationem Helie.Apoſtoli quoq; oꝛan⸗
tes inflammati ſunt ſpirituſancto Rctj.ij. Sed
quid vlteriꝰ dicam de oꝛatione cũ intellectꝰ hu⸗
manus nõ valeat idagare nec lingua enarrare
imenſas eiꝰ vtilitates.Oe ipſa inquit Augꝰ.in

lib.de ſalutaribo documentis.Oꝛatio eſt anime

vnctio.ꝑ oꝛationes om̃ia nobis vtilia tribuunt᷑
a dño:⁊ cũcta noxia fugant᷑.Et ideo dico vobis
illud Jaco.v. Oꝛate pꝛo inuicem vt ſaluemini.
Nã Helias homo erat ſimilis nobis paſſibił.
⁊oꝛatione oꝛauit vt nõ plueret ſuꝑ terram.⁊ nõ

pluit annis tribus ⁊ menſibus ſex. Et rurſum

oꝛanit:⁊ celum dedit pluuiã ⁊ terra dedit fructi
ſuum.hec ibi. Pꝛo cõcluſione aũt huiꝰ ꝑris di⸗

co ꝙ oꝛatio eſt deo placita.angelo grata.diabo⸗

lo inimica.⁊ homini neceſſaria. Pꝛio em̃ eſt
deo placita.quia eſt eius tributum: ſacrificium
⁊ murus.De pꝛimo inquit Cbꝛyſ.ſuꝑ Matb.
Deoꝛatiõe eſt nobis ſermo quã vlam quaſi ſpi
rituale tributũ anima offert deo de viſceribo ſu
is. De ſcdᷣo ait idem Chꝛyſ.vbi ſupꝛa. Uis ſcire
qᷓ; pcioſa ſit oꝛatio.nulla iuſticia thimiamati cõ
para᷑ niſi ſola oꝛatio. Sicut em̃ thimiama bñ

confectum delectat hoiem odoꝛanteʒ. ſic oꝛatio

iuſti ſuauis eſt ante deũ.De tertio aũt ait Hiero

nymꝰ ſuꝑ Eʒech̊. Sicut hoſti murus opponit᷑:

⁊ aduerſario ex aduerſo veniẽti occurrit᷑.ita ira
dei ſanctoꝛũ pᷣcibꝰ frangit᷑.Que vᷣba dixit Hie
ro.expo nẽs illð E ʒech.xiij.Nõ aſcẽdiſt ex aduer
ſo:neq; oppoſuiſtis vos murũ ꝓ domo iſrael.

vt ſtaret in pꝛelio in die dñi. Scðo dico goꝛa

tio eſt angelo grata.Cuiꝰ ſignũ ẽ ꝙ eã defert ſta-/

tim in celum:cũ ab oꝛe noſtro pꝛoceſſerit.vnde

Chꝛyſ.vbi ſupꝛa ait.Uis ſcire dignitatẽ oꝛatio⸗
nis. Mox vt de oꝛe tuo pceſſerit ſuſcipiũt eã an⸗
geli in manib ſuis ⁊ offerũt ante deũ. Tertio

dico ꝙ oꝛatio eſt diabolo inimica.Et hoc tripli⸗

ci ex cauſa.Eſt em̃ ſcutũ dei ⁊ ſagitta ac carbo eiꝰ
Eſt quidem ſcutum dei quo temptationibo ini⸗
mici reſiſtimꝰ. Uñ Amb.inquit. Bonũ ſcutum
oꝛatio quo om̃ia aduerſarij ſpicula repellũtur.
Dicẽte pſalmiſta. Inimici mei detrabebant mi⸗
hi.ego aũt oꝛabã.Eſt quoq; ſagitta dei ⁊ iaculũ
vulnerãs demões.Et ideo cuilibet deuote oꝛan

ti dici põt illud pſalmiſte. Emitte ſagittas tuas

⁊ diſſipabis eos.fulgura multiplicabis ⁊ con⸗
turbabis eos. Eſt etiã oꝛatio carbo dei quo dia

bolum incendimꝰ. Uñ Thobie.vj. inquit ange

lus. Coꝛdis eius ꝑticulam ſi ſuꝑ carbones po⸗
nas fumus eius extricat om̃e genus demonio
rum.ſiue a viro ſiue a muliere.De oꝛationibo er
go deuotis poteſt dici illud Ps.cxix. Sagitte
potentis acute cum carbonibo deſolatoꝛijs.De
ſolant᷑ ei demões. Quarto dico ꝙ oꝛatio ẽ ho

mini neceſſaria. Et ideo inquit ſaluatoꝛ noſter

Math.xxvj. Uigilate ⁊ oꝛate ne intretis in tẽp⸗
tationẽ. Ubi ait glo. Ale ſolus ſuꝑatur a tẽpta⸗
tione qui neſcit oꝛare.Oꝛatio quoq; pacẽ ⁊ quie
tem cõſeruat.j.ad Thimo.ij.Obſecro pᷣmo om
niũ fieri obſecrationes ⁊ oꝛatiões ⁊c̃.vt quietam.
⁊ trãquillã vitã agamꝰ. Item docet quid ſit agẽ
dum.ij. Paral.xx.Cũ ignoꝛemꝰ qͥd agere debe⸗
amus ſh̊ ſolũ reſidui habemꝰ vt ocłlos nr̃os di⸗
rigamꝰ ad te.Oꝛatio etiã ẽ illa qua acqrimꝰgra
tiã dei.ſicut ptʒ Luẽc.xviij.vbi ðꝛ.ꝙ publicanus
humiliter oꝛãs deſcẽdit iuſtificatꝰ. Per oꝛatio⸗
nem quoq; eternã gloꝛiã nobis tribuit deꝰ.vnð
Luc.xxiij.ſcriptum eſt.ꝙ oꝛãti latroni⁊ dicenti

NMWoemẽto mei dñe dũ vener i regnũ tuũ.reſpõ⸗

dit ſaluatoꝛ nf. Amẽ dico tibi qꝛ bodie mecũ erꝭ

in paradiſo. Et bᷣ ſufficit ꝓ ſcᷣa ꝑte nrfi fmonis.

Bermo

Deoꝛationis modificatione. J
Ertia pars dicit᷑ modificationis. vt aũt
t vidgdeat᷑ qualiter debeamus oꝛareꝛ quõ

debemꝰ ſcire ꝙ ẽ ſcriptũ in.c.vnico.extra

de plus peti.⁊ in.S.plus ant.Inſtit.de acti.CX
hõ põt petere aliquid iniuſte ⁊ inoꝛdinate quat
tuoꝛ modis.ſ.re:cauſa:loco:⁊ tꝑe.Pꝛimo male

petit᷑ re:cũ debent᷑ decẽ ⁊ petunẽ duodecim vel

viginti.⁊ hmõi eſt petitio vſuraria.Scðᷣo male

petit᷑ cauſa:cum pꝛomiſi tibi decẽ vt aliqᷣd mihi
facias et tu illud nõ facis ⁊ ſalariuʒ non petis.
Tertio male petit᷑ loco cum pꝛomiſi tibi ſolue/
re decem in vno loco:⁊ tu vis me ſoluere in alio
ff. ð eo qð certo loco.ꝑ totum. Quarto ⁊ vltimo
male petit᷑ temꝑe:cũ pꝛomiſi tibi decem ſoluen/⸗
da infra annuʒ:⁊ tu üũla vis hodie:vel ſi pꝛomi⸗

ſi tibi ſub cõditione:⁊ tu ante exiſtentẽ conditio⸗
nem petis.Ad bᷣ ergo vt nf̃a oꝛatio nõ ſit iniuſta

2 inoꝛdinata:debet fieri cum dictis determina/

tionibus.Et pꝛimo debet habere modificatio⸗

nem rei.Querit᷑ ergo vtrũ debeamus petere tẽ⸗

poꝛalia in oꝛationibo noſtris.Etvidet᷑ pꝛimo ꝙ

nõ:ꝑ gloſam ſuꝑ illud ps. Deus auribo noſtris
audiuimꝰ:ſic dicentẽ. Ad tempoꝛalia non exau
dit deus:vt ab eo deſiderent᷑ eterna. Tempoꝛa⸗
lia em̃ vilia ſunt:⁊ quaſi nihil reputant᷑m com/
paratiõe eternoꝛũ.hinc Hiere.iiij.ðꝛ. Aſpexi ter⸗
ram ⁊ fra vacua erat. Uñ refert Seneca.ꝙ Ale

xander cuidã petenti denariũ dedit vꝛbem.⁊ cuʒ

ille diceret. tätũ donũ mihi ñ cõuenit. Nõ quero
inquit Alexander quid te deceat accipe:ſed quid
me deceat dare. Uñ Chꝛy.ſuꝑ Matbᷣ.inquit.

Illa pete a deo que tibi expediat acciꝑe ⁊ illũ de

ceat dare. Quõ em̃ tibi illa pꝛeſtet libenter nõ ha
benti:que ſi haberes admonet vt contemnas.
Sed contra bᷣ videt᷑ eſſe ſentẽtia noſtri ſaluato⸗

ris Math.vj. c.vbi nos hoꝛtat᷑ oꝛare ⁊ dicere.

Panẽ noſtrũ quotidianñ da nobis hodie.Su

per que verba dicit Augꝰ. Panis quotidianus
dictus eſt qui huiꝰ vite neceſſitatẽ ſuſtentat.Ad
hanc dubitationẽ rñdet Alexãder de ales in q̃r⸗
ta ꝑte ſumme in tractatu de oꝛatiõe.⁊ Richᷣ.in
iiij. q.iiij.di. xv. ar.iiij.q.ᷣiiij.ꝙ illa temꝑalia que
ſunt neceſſaria ad vite ſuſtentationeʒ a deo peti
poſſunt. Sicut etiã dicit Augꝰ.lib.ij.cõtra fau⸗
ſtum. Sed debemus ſeruareillud qð dicit glo
ſa ſuꝑ illa vᷣba apłi.ij.ad Coꝝ.xij.ſcʒ. Ter dñm
rogaui:dicens.Qñ aũt temꝑalia petitis cũ mõ
petite ⁊ cũ timoꝛe illi cõmittite.vt ſi pꝛoſint det.
ſi ſcit obeſſe nõ det. QOð em̃ pꝛoſit vel obſit:medi
cus nouit nõ egrotus.pꝛincipaliter ergo debe⸗/
mus peterea dno vt nos mundet a vitijs ⁊ vir/⸗/

tutibus floꝛere faciat ac in ſua gratia cõſeruet.
Ut inqͥt Augꝰ in lib.de ſalutarib documẽtis.?⁊
vt nos foꝛtes efficiat cõtra tẽptatões diaboli:vt
idem Augꝰ. ait in lib.ij.de vᷣbis dñi. Supom⸗
nia aũt vitam eternã petere debemus ſicut facie
hanc re⸗

bat Dauid ps. xxvj. di. Unã petij a dño

4

XI

quiram vt inhabitẽ in domo dñi om̃ib diebus
vite mee. J Augꝰ.i lib.v.omel.omelia.x.iquit
Qui verechꝛiſtianꝰ ẽ nõ iſta temꝑalia petere de/

bet.ſed totũ pondus oꝛationis ⁊ intentiõis ſue

ad expetendãa eternã beatitudinẽ debet impẽde⸗
re. Iſta em̃ tpalia bona ⁊ qñ deus dat ⁊ quãdo
tollit gratieſibi agant. Qñ em̃ voluerit illa tri⸗
buet. ⁊ qñ voluerit tollet.tm̃ eſt vt ſeipſum nobᷣ
nõ auferat.hec ille.Que om̃ia cõfirmat Gregꝰ.
ſuꝑ illud Lu.xv.hoc eſt pᷣceptũ meu di.Ecce ali
us in oꝛatiõe petit vxoꝛẽ.alius villa.aliꝰ poſtu⸗
lat veſtem.alius ſibi dari depᷣcat᷑ alimentũ.Etqͥ
dem cũ hec deſunt ab omipotenti deo petenda
ſunt. Sed meminiſſe cõtinue debemꝰqð ex mã⸗
dato eiuſdẽ redemptoꝛis noſtri accipimꝰ. Pꝛi⸗
mum querite regnũ dei ⁊ iuſticiã eius ꝛbecom
nia adijcient᷑ vobis.Et hec itaqʒ petere a ieſu nõ
ẽerrare.ſi tñ nõ nimiepetant᷑. Noſtras ergo pe/
titiones videamꝰ fratres chariſſimi.⁊ qð ad ſa
lutem nr̃am ꝑtinet a deo petamꝰ ⁊ gaudia ſalu
tis eterna poſtulemus.hec ille. KK—
Eñcuũda determinatio eſt reſpectu cauſe.
ſMNõ em̃ debemus ire ad oꝛationẽ ꝓpter
coöſequendã laudem humanam. Lalis
em̃ oꝛatio eſt iniuſta. Ideo dicit dñs Math. vy
Cum oꝛatis nõ eritis ſicut hypocrite.qui amat
in ſynagogis ⁊ angulis platearũ ſtantes oꝛare
vt videant᷑ ab hominibo.Amen dico vobis: re/
ceperunt mercedem ſuã.O quot inueniunt᷑ ta/
les hypocrite.qui vadunt ad eccłias tenẽtes ofꝗ⸗
ficia in manibo foꝛtiter legentes vt ab om̃ibb au
diantur:genua flectentes vt videant᷑ ⁊ ſancti re
putent᷑.pectus foꝛtiter percutiẽtes.figuras ſan⸗
ctoꝛum ita anxie tangẽtes vt videant᷑ eas de pa
rietibus velle eripere.ſuſpirant.⁊ flere ex deuoti
one ſe ſimulant. Deinde ex vana gloꝛia aſpiciũt
ſi aliquis eos videt. Lalis oꝛatio nõ ẽ deo gra⸗
ta. Cauſa aũt nos ad oꝛandũ inducẽs debet eẽ
iuſta.ſ.ad obtinenda nobis vel alijs neceſſaria
ad ſalutem anime vel coꝛꝑis.⁊ ad dei gloꝛiam:
iuxta illud apłi pꝛeceptuʒ.j.ad Coꝝ.x. Quicqͥd
facitis in gloꝛiã dei facit. E
Ertia determinatio oꝛationis eſt reſpe⸗
t ctu loci. Uñ querit᷑. nunqͥd in om̃i loco
ſit oꝛandũ.Et videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ illud ꝓphete
in ps. In omni loco dominationis eius bñdic

anima mea dño.vbi dicit goo. Ubi nõ domina

ibi nõ benedicat᷑.vbiq; dominat᷑ vbiq; bñdicat
Nullus excuſat᷑. Sicut ergo nulla creatura: ſic
nullus locus a laude dei excipit᷑.hec ibi. Uñ ſci⸗
endum ſᷣm Tho.j·ij.q.c. iij.et. ij. i.q. lxxriij. ꝙ in
oꝛatione ⁊ adoꝛatione dei duo cõſiderari poſſũt
Aut deus qui adoꝛat᷑ ⁊ oꝛat᷑⁊ ſic nõ eſt aliqs lo⸗
cus ad oꝛandũ neceſſarius. Quia vt dici᷑ Acq.
xvij.Deus qui fecit mũdũ ⁊ om̃ia que in eo ſũt.
hic celi ⁊ terre cum ſit dñs nõ in manuſactis tẽ⸗
plis habitat.nec maniba humanis coli idigẽs
aliquo.⁊.iij. Regj.viij.ait Salomon. Si celi ce

Wman

tece

heequucll
donmes

Agoꝛate?0

fndicenut
mo bono.4
mmenlocus
maloriqui
ckacſtmn
Pamaſon
ſümeitrac
ſun
turionis.
oꝛet.Etid
diat. Jno
ſentisnl
hhenlacoce
ſner dod⸗
looccur

lvj. Dommu

it uſti⸗
dickinatan
votione als
WNC
MNNS

d da

nis: ꝛeaa
Vihen
lusiel

lninlgi⸗
c(ns ſilb

Gnendan
leelle Erqj
cinz Noni
ueniennort
Gvenrunös
obdficoꝛ⸗

i Obii⸗
fcclie. Et

Gsiſteſcor⸗
gares 1diſ
ſto ꝛcgon

g qzas
nulnud
Migqöf
liepoſten
pcantiü in
dauldin.
Gluncipe
lohgme
thanpſane

Auinta

liter eiͤ

Lecdificaſen
Penitende

vdieſtpdih
NMomkiati
slin Peree N
nstinmnͤs ſe
Anidche nhi,
dasdurgnin
tenolnet lam
ncknſhſanzn
Gfine bep.
Dumeüd dengi
Aus vli doſo
Ncheniglinani
porcnndeh ang
uededen grn
otniagi
utiaieen
unl ſotne
.

uockmwat.

u r
nbunmmm Tals
nderdis rc
d
Druni kns a
mnmn Mo obis
Ogorimenund
talwnirs

mwoRee

teniduntr ſnalre
mrütsigonsſan
ſtndennt ns deſe
m faradevo
raaſhei

1s naonided n

nMi ndeis deht i
ns aljs alſani
s 10 gunn.
nt Oiajl
.

annonisck tehe/
muncnofßihe⸗
ipicgius wer
Ganonisd iin
Obinidonc
mnalthiß tili
=

edifica

Foliũ

loꝛũ te capere nõ poſſunt:quãto magis domꝰ

hec quã edificaui tibi. Si aũt conſiderẽt hoĩes

adoꝛantes ⁊ oꝛantes deũ:ſiceis magis expedit
adoꝛare ⁊ oꝛare in vno loco q; in alio:ratiõid

ifra dicendis. Et ideo dicit Iſido. li.iij.de ſum/
mo bono.ꝙ licet in omni loco poſſit oꝛari:ta/

men locus ſecretꝰ eſt aptioꝛ qᷓ; public' quo ad

maioꝛẽ quietudinẽ mentis. Inter oia aũt loca
eccłia eſt magis apta ⁊ idonea ad oꝛationẽ ſᷣm
Damaſcenũ:li.j.c.xvj.⁊ Alex.de ales in.iiij.ꝑte
ſũme ĩ tracatu ð oꝛatiõe.⁊ Tho.ij.ij.q.lxxxiuij.
ar.iij.? Ric.in.iiij.di.xv.ar.ij.q.v.Et hoc ꝓbare
poſſumus qͥnq; rõnibꝰ. Pꝛimo ratiõe inſti⸗
tutionis. Ad hoc eniʒ inſtituta eſt eccłia:vt ibi
oꝛet᷑. Et ideo.xlij.di.c.oꝛatoꝛiuʒ ⁊.c.in oꝛatoꝛio.
dicit᷑. In oꝛatoꝛio pᷣter oꝛãdi ⁊ pſallendi culcuʒ
penitũs nil agat᷑vt no mini buic ⁊ opa iugiter
lĩpenſa cõcoꝛdẽt.Ea ꝓpter exclamat dñs Mat.

—–—

xxj.⁊ Johᷣ.ij. ? Marci.xj.⁊ etiã recitat᷑ in euãge

lio occurrẽtis ferie dicẽs illud qð habet᷑ Eſale.

lvj.Domus mea do mꝰoꝛationis vocabit᷑:vos

aũt feciſtis illaʒ ſpeluncã latronüũ.k Scðarõ
dicit incitatiõis:qꝛ in eccłia vnus excitat᷑ ex de/

uotione alterꝰ. Unde ad Col.iij. ca. hoꝛtatur
apls di. Cõmonẽtes voſmetipos in pſalmis ?
hymnis:ac cãticis ſpiritualibi canttes in coꝛ⸗

dibo veſtris deo. Tercia ratio dici᷑ deuotio⸗
nis:qꝛ eccłia eſt locus ad deuotiõeʒ ꝓuocans.

Vñ Chꝛy.ſuꝑ illa verba:domꝰmea ⁊c.ait.In
greſſus ieſus vꝛbẽ ᷣmo templũ adijt: dãs foꝛ⸗
mã religiõis:vt q̊cunq; imus pᷣmo ad domuʒ

oꝛonis ſi ibi eſt accedamꝰ:vt per oꝛatiõem deo

cõmendati ſic ad negocia agenda trãſeamus.
hec ille. Ex qᷣbus verdis patet:q chꝛiſtꝰ iuit ad
eccłiaʒ vt oñderet illũ eſſe deuotioꝛẽ locũ:⁊ cõ⸗
uenientioꝛẽ ad oꝛanduʒ. Quarta rõ dicit᷑ fre

quentatiõis. Ibi em̃ angeli magis frequẽtant
ob dñici coꝛꝑis reuerẽtia.qð figuratũ eſt Gen.

xxviij. Ubi iacob lapidẽ erexit in titulũ in figu⸗

rãõ eccłie. Et iõ exclamauit.O q; terribilis eſt lo
cus iſte.ſ.ↄtra eos qui ibi nõ ſtant deuoti:ſʒ va

gãtes ⁊ diſſoluti. Sequit᷑. Uere dñs eſt ĩ loco
iſto ⁊ ego neſciebã: ⁊ bicnõ elt aliud niſi domꝰ
dei ⁊ poꝛta celi. Ibi etiã vidit Jacob ſcalaʒ ere/

ccã vſq; ad celos cui dñs inherebat:⁊ magnã
multitudinẽ angeloꝝ aſcendentiũ:⁊ deſcendẽ⸗
tiũ.ꝑ qð figurabat᷑ ꝙ in eccłia deſcendut ange
li:⁊ poſtea aſcendũt in celuʒ poꝛtantes oĩones

pᷣcantiũ in cõſpectu dei. Et hoc eſt quod inquit

Dauid Ra⸗ Pꝛeuenerunt.ſ.angeli:pᷣm glo.
9

cõiuncti pſallẽtibo.i.oꝛonibo in medio iuuencu
laꝝ tympaniſtriaꝝ.i.aiaꝝ ſanctaꝝ oꝛantiũ:vel
etiam ſanctaꝝ virginũ:ibi cuʒ eis aduenientiũ

NQuinta ⁊ vlcima rõ dicit᷑ impetratiõis. Faci
liter em̃ ĩ eccłia impetrat᷑ qð petit᷑. Unde tercij
. eg. vii. Scriptum eſt.ꝙ cum ſalomon deo
ettem plũ oꝛauit dicens. Si ꝓpłs z
penitentiã ven erit ⁊ adoꝛauerit:ac depᷣcatꝰ fue⸗

rit in domo hac exaudi in celo:⁊ dimitte poplło

pctm̃. Cui rñdit dñs ſequẽti caplo dicẽs. Au⸗

diui oꝛõem tuã ⁊ ſanctiticaui domũ hanc quã
edificaſti mihi:erũtq; oculi mei⁊ coꝛ meũ cun⸗
Kqtis diebus ibi. ij. qʒ Parali.vij. dicit᷑ ꝙ appa⸗
ruit dñs Salomonmi dicẽs.Audiui oꝛatõʒ tuã
⁊ elegi locũ iſtũ mihi i domũ ſacrificij.Si dau
ſero celũ ⁊ pluuia nõ fluxerit ?⁊ mandauero lo⸗
cuſte vt ð uoꝛet terrã ⁊ miſero peſtilẽtiã in ꝓpłʒ
meũ.Conuerſus aũt ꝓplus egerit pniam ⁊ me
depcatus fuerit in loco iſto:exaudiaʒ de celo ⁊
ꝓpicius ero pctis eoꝛũ ⁊ ſanabo terrã eoꝝ.Ocu
liq; mei erũt aꝑti ⁊ aures mee erecte ad oꝛatiõʒ
eius qui in loco iſto oꝛauerit.Elegi em ⁊ ſcifica

ui locũ iſtũ vt ſit nomẽ meũ ibi in ſempiternũ.

hec ille.Dicit aunt Albertꝰ de natura planetarũ:
ꝙ celeſtes influẽtie plus influũt in vno loco ⁊?
tẽpoꝛe q; in alio:ſᷣm aſpectꝰ magis directos vł

indirectos. Et ſiłiter ſunt certa loca deo dicata

7 magis ei grata:⁊ad impetrãduũ diuine gratie
influẽtiã oppoꝛtuna.ſ.eccłie ⁊ altaria. Et ideo
Plſal.inqᷣt. A doꝛate dñʒ in atrio ſctõ etꝰ. Sicut
em̃ ſol ᷑ᷣm Ptholomeũ phᷣm in ꝓpꝛia domo.i.
in leone:eſt maxime vᷣtutis ⁊ influẽctie.vt patet
in diebo canicularibo:ſic deꝰ in eccłlia quã ꝓ ſpe/
ciali domo⁊ tabernaculo elegit marime pietat
⁊ charitatis influentiã nobis effundit. Sctifi⸗
cauit nanq; tabernaculũ ſuuʒ altiſſimꝰ: Pfſal.
xlv. Ad quattuoꝛ aũt officioꝝ genera ſãctificat᷑
7 dedicat᷑ ecclia. Pꝛimo vt ſit medicinaliũ vn⸗

guentoꝝ apocheca. In ipᷣa em̃ cõferunt᷑ ſacra⸗

menta:q ſunt vt ſpecies aromatice in remediũ

oim moꝛboꝝ ⁊ defectuũ ſpiritualiũ. Secun

do dedicat᷑ eccłia vt ſit celeſtiũ ⁊ diuinoꝝ dono

rum theſauraria. Nã in ipᷣa indulgẽtie ⁊ gratie

multe recipiunt᷑ que in ea tãqᷓ; in ſcrinio dei ſũt
recondite:atq; Petro ⁊ ſucceſſoꝛibo eiꝰ ſũt tra⸗
dite vt fidelibo ꝓpłis diſpenſent᷑. Et ideo pᷣlatis
eccłe dicit᷑.ſ.ad Chor.iiij. Sicvos exiſtimet ho
mo vt miniſtros xpᷣi ⁊ diſpẽſatoꝛes miniſterio
rum dei. Tertio dedicat᷑ eccłia vt ſit moꝛaliũ
documẽtoꝝ ſcola. In ea em̃ fiunt pᷣdicationes
exhoꝛtatiões miſſe ac alia diuina officia ⁊ oꝛa⸗/
tiões deuote:quibo oĩbus placat᷑ deꝰ ⁊ miſeri⸗
coꝛdia eiꝰ impetrat᷑. Unde Eʒech.x.ðꝛ ꝙ domꝰ
dñi impleta eſt nube.i.doctrina ſalutari⁊ deuo
tione quibs coꝛda arida irrigant᷑ ⁊ deꝰ mitiga⸗
tur. Quarto dedicat᷑ eccłiavt ſit oĩm ad ſe re⸗
currẽtiũ ſuſceptrix tutiſſima.Conſtãtinꝰnanq;
imꝑatoꝛ vt legit᷑ in hyſtoꝛia ſacti ſilueſtri dedit
hoc pꝛiuilegiũ eccłie vt ad eam confugiẽtes nõ
poſſent inde violenter extrabi.QOð pꝛiuilegiũ .
legẽ ciuilẽ ⁊ canonicã fuit confirmatũ.vt habet᷑
in.l.pᷣſenti. C. de his qͥ ad eccle.cõfu. ⁊.c.reu.?.c.
diffiniuit.⁊.c.conſtituimꝰ.⁊.c.metuẽtes.xvij.q.

iiij. ?.c. inter alia. de imuni.ec. Et ideo ipa eccłia

debet ab oĩbus fidelibo cum deuotiõe frequen
tari maxime tribus ratiõib. Pꝛimo irer di

Bermo

uinaʒz maieſtatem. Ut em̃ ſupꝛadictũ eſt.deus
pꝓteſtatꝰeſt Salo moni:⁊ ꝓmiſit ꝙ oculi ſui:et

aures ac coꝛ ſemꝑ erũt in templo. Oculi quidẽ?

pietatis ad parcendũ:aures miſericoꝛdie ad ex
audiendũ pꝛeces ſupplicantiũ in templo:⁊ coꝛ
charitate plenũ ad eos diligendũ.Licet aũt de⸗
us ſit vbiq;:tamẽ in templis ⁊ eccłijs ſpecialiꝰ
dicit᷑ habitare:dicente pſalmiſta.Dominus in
templo ſancto ſuo. Et ꝓpterea ipᷣa eccla ð bet ha
beri in magna reuerentia ratione diuine inha⸗/
bitationis:quia de illa dici poteſt illud Apoc.

xxj.Ecce tabernaculuʒ dei cum hoibus. Debet

quoq; venerari pꝛopter pᷣſentiam xpᷣi. Nam in
omni eccdeſia cõſecrara:ſemper debet teneri coꝛ
ꝓus chꝛiſti.capitulo.pꝛeſ byter.de conſecrati.di

ſtinctj. ſecũda. Et ideo cum ibi ſit in tanta glo/
ria ſicut eſt in celo:cõueniens eſt vt omnis ho⸗

noꝛ ei exrhibeatur quẽ honoꝛificabant omnes
angeli ⁊ beati.Et poteſt dari exemplum illius

ruſtici:cui per quendam maleficũ conſultum

fuit:vt ſi vellet fieri diues in ccra ⁊ melle:coꝛpꝰ
chꝛiſti deferret ad aluearia apum. Unde cum
ſe finxiſſet communicare ſtatim in oꝛe accepta

hoſtia extraxit eam:⁊ detulit ad pꝛefatum locũ

Apes vero pꝛotinus eccleſiunculam cum alta/
ri ⁊ tabernaculo ei fecerunt. Ueniens autem il
le ruſticus vt mel extraheret de alueario:inue⸗
nit illud mirabile:⁊ vidit regẽ apuʒ cum alijs
bie circumſtantẽ cum cantu ⁊ reuerentia.

ꝛopter quod ſtupefactus ad epiſcopuʒ ꝑre⸗/

xit:⁊ a populo ⁊ clero illa hoſtia cuʒ artificio il⸗
lo mirabili ad eccleſiã ẽ ꝑlata. Honoꝛãda eſt
ctiam eccleſia pꝛopter pꝛeſentiaʒ ſanctoꝛũ qui
ibi quandoq; deſcendunt vbi ſunt eoꝛum reli
quie:⁊ vbi eſt eccłia ad honoꝛẽ ſui nois fabꝛica
ta:ſicut patuit de beata Agatha que apparuit

btẽ Lucie ad ſepulchꝛuʒ ſuũ oꝛanti.Deſcendũt

etiam cum angelis aſſociãtes coꝛpus chꝛiſti in

altari collocatum. Sicut enim cardinales ſe⸗/

quntur p apam:⁊camerarijdñm ſuum:ita ſan
cti ⁊ angeli dñm ieſum chꝛiſtum in ſacramẽto
altaris venientem.iuxta illud Dañ.vij. Milia
miliũ miniſtrabãt ei:ꝛ⁊ decies centena milia aſſi

ſtebãt ei.Ea ꝗpter in eccleſia cõueniẽtes xpᷣiani
debent dicere ipſi dño ieſu cum pſalmiſta. In

cõſpectu angeloꝝ pſallã cibi.Adoꝛabo ad tem
plum ſanctum tuum:⁊ cõfiteboꝛ nominituo.

Scðdo ecclia eſt frequentanda ? veneranda:

ꝓpter nr̃am vtilitatẽ. In ipa nãq; recepimꝰba⸗
ptiſmũ ⁊ alia ſacramẽta:⁊ in ea vel in eiꝰcimite
rio ſepelient᷑ coꝛpoꝛa nr̃a poſt moꝛtẽ. Ibiq; ꝑ⸗
manebũt vſq; ad tempꝰreſurrectiõis. Et ideo

dicere poſſumus cuʒ ꝓpheta · Ps. xlvij. Suſce⸗

ſcepumꝰ deꝰmiſicoꝛdiã tuã ĩ medio tẽpli tui.Et

hicẽ ꝙ eccłia füdat᷑ cũ peminẽtia:qꝛ nullꝰeã edi

ficare pt: niſi auctoꝛitate dioceſani qͥ dʒ ponere

pmariũ lapidẽ:⁊ figere crucẽ ⁊ deſignare ami⸗
enu: ⁊ etiq petere dotẽ ſufficẽteʒ aſſignari ſine

. 4

XxI

qua cõſecrari non debet.c.nemo.⁊.c.placuit.de
cõſe.di.j.Inſuꝑ eccłia cõſecrata ampliꝰ non de

bet reuerti ad ſecularẽ habitationẽ ? ghanos
vſus.xix.q.iij.c.que ſemel.⁊.c.quonia.⁊.xvijq.
vltima.ca.queſiſti.⁊ de religi.domi.ca.ad hec.?

xij.q.ij.c.nulli licet.⁊ de ↄſe.diſt.j.c.ligna.⁊.c.ve
ſtimẽta.⁊ de rerũ ꝑmu.c.mãcipia.c.ſe.⁊.c.ſemeł

de reg. iu. li. vj. ⁊.ff.de reli.⁊ſũpti.fu.l.ſi qs ſepu

chꝛũ.S.j. Ad declarãdã aũtvtilitatẽ marimã.
gquã cõſeq mur ex frequẽtatiõe ⁊ veneratõe eccle
ſie eſt ſaendũ ꝙ lʒ multa ſint que ab hoibꝰ de⸗
ſiderant᷑:tamẽ illa ad tria reduci poſſunt. Pꝛi

mo ad bona tẽpoꝛalia ſine quibo homo viuere
nõ poteſt. Uñ in.ij.de aia ðꝛ.Ex eiſdẽ nutrimur
⁊ ſumus.Et ꝓpter hoc eſt tãta cura tẽpoꝛaliũ.vt
patet in diuerſis laboꝛibꝰ hoim. Na aliqui la⸗
boꝛãt in ſcientijs:alij in mechanicis artibo:alij

vo in agricultura ⁊c.Sed in nullo hoꝝ tantꝰ
fructꝰ repent᷑ quãtꝰ reꝑircet᷑ ſi in eccłijs eſſet de⸗

bita cõmoꝛatio ⁊ veneratio.Eccłia em̃ eſtvinaean
del. vñ ipe ait Hiere.ij.Ego te plãtaui vineã ele

ccam. Et ideo ſi videret eò a nobis bene cultiua
ri ⁊ agrũ ſuũ bene coli:daret nobis fructꝰ terre

in maxima abũdãtia ⁊ nõ deficerẽèt nobis alij
neceſſaria:dicente ipo dño Matth. vj. Pꝛimũ

querite regnũ dei ⁊ iuſticiã eius.⁊ hec oia adij⸗

clentur vobis.Ueꝝ qꝛ eccłia male tractatur ab

hoibus hodierni tẽpoꝛis:ideo deus eos male

tractat in tempoꝛalib.De multis em̃ eccłie re⸗

ctoꝛibo dici pot deo illud Hiere. xij. Paſtoꝛes

multi demoliti ſunt vineã tuam.Et ipe dñs de

malo rectoꝛe ecclie ait illud Johel.j. Poſuit vi
neã meã i deſertũ. Ipᷣe aũt recoꝛ dicere põt illð

Cañ.j.Uineã meã nõ cuſtodiui.Oibꝰ aũt diſſi
pantibo bona ecclie ⁊ eã nõ colẽtibo ꝑ deuotiõez

alt dñs illð Eſa.iij. Uos depaſti eſtj vineã mes
Ad iſtã aũt eccłie vineã venit btãvirgo Maria

cũ filio ſuo vt videat ſi bene frucificet᷑ in ea per

deuotionẽ.Dicitq; eiillð Cañ.vij. Ueni dilecte
mi egrediamur in agrũ: mane ſurgamꝰ ad vi⸗

neas:videamꝰ ſi vinea floruit:ſi floꝛes frucuus

ꝑturier̃t:ſi floꝛuerũt mala punica. Deuoto aũt

ſuo eccłiam freqᷓntanti ðᷣtillud qð in eo.c.ĩimez,

diate ſequit᷑.ſ.ibi.Dabo tibi vbera mea. Int᷑
bona aũttꝑalia cõputat᷑ pax ⁊ victoꝛia de iimi⸗
cis ⁊ hmõi q̃ oia cõcedit deus freqᷓntõtibo eccle

ſiam cũ deuotiõe ⁊ eã venerãtibo.Sicut patuit
de Cõſtãtino imꝑatoꝛe:qͥ vt habet᷑ in.c.futuraz
eccłiam. xij.q.j.fabꝛicauit eccłiam ad honoꝛem
duodeci aplłoꝝ.de quo etiã habet᷑ in officio de⸗
dicatiõis eccłie:vbi etiã ðꝛ ꝙ in ꝓpꝛio lateranẽſi
palacio edificauit eccłiam ad honoꝛẽ btĩ Johã
nis baptiſte:⁊ baſilicã appeditiã iuxta ĩ balneoo

caloꝛis ſui ad honoꝛẽ ſaluatoꝛis. Et fuit pᷣmꝰ

inter pncipes xpᷣianos qͥ edificauit eccłiaʒ. Si⸗
milit᷑ de Theodoſio imꝑatoꝛe ⁊ ð multis aliis
hoc patuit qͥſemꝑ in pᷣlijs victoꝛes extiterũt p
tẽploꝛũ venerationẽ.Ecõtra vo recitat Oꝛoſiuns

demagt
vicono
nd temp
fantdeca
eguci
nunqyp
lgroare
beci
manide
ains iye
inumco
hrtihl
nͤſioit
anioes
ſtnsvie
hoime
liplis de
latido t
os de
Martb
doudin
nhono
boamreg
nack we
Wid
wiſanr
dñiſeß
rb
lamnüt⸗
hoimck.
Navpihu
lackas in

Sglomo.

Pam pſo⸗
tutbdes.
Ciinloohe
Maueens
Dacautab
ntinlocvik
Unterägos
Pentcdli⸗
indomoae
Ninepe
Nandan
mes c
coꝛrupe⸗
ꝛſioffli⸗
ofnlſcht
n
mo: ſiqs
tme
Ppicade
daii
müqus
Giee
micsſe
coꝛüſin
Mamti

W
mn mnps on
monid Phane
14 ongan
domgagher

nitninuni
her mriette
m gue iddoiy
nkuckoſun g
Nud donorir
Daſcknunmn
mantieeür
Nacdanics mni
in nullei n
Anobts li
wnodis ſuctme
Nimds di
Drdebind
cüns:dadii
dumnema
idevdalg do
Ne mlnsaene
Dinn Putns
4 voc, dotri
minndac hir d
wäni di uͤtdſ
vcich aduani
dehihck Waͤnt
nnttrüniy Mn
rfumftncu
nr ipmn aafh
meiiores us

uma Denoe

lugdincotin/
Arbchm. I
r rmopru deünmn
Gs frfrünn at⸗
riatd Siar

4

chamasN
badetnefin e
in rummni
iabmiti )hd

ilih
trömusalti
ustminit

ͤ
KC.

S
grum uſi

1 ſpl

viam tẽp

de magno Pompeio romano qͥ ſemꝑ in pᷣlijs
victoꝛioſus fuerat: ꝙ dum capta iudeaveniſſʒ
ad templum dei omnes qui ad illud confuge⸗
rant decapitari fecic ⁊ ibᷣm templũ in ſtabuluʒ
equoꝝ ſuoꝝ cõuertit. vñ ſꝑ poſtea infelix fuit⁊
nunq; pugnauit qͥn ſemꝑ vinceret᷑:⁊ tãdem ab
egypti rege decapitatꝰ cẽ. Siłiter Joſephus he⸗
bꝛeꝰ cũ Tonne oꝛaret coꝛã ſenatu ait.O dñi ro
mani donec reuerẽtiã deo exhibuiſtis ⁊ tẽplis
eius ipᷣe deus ſemꝑ fuitvobiſcũ ad debellandũ
inimicos veſtros:ſʒ cũ receſſiſtis a veneratiõe
eiꝰ⁊ tẽploꝝ ⁊ ipᷣe receſſit avob ⁊ ad imicosvroſ
trãſiuit.Quapꝛopf᷑ o milites o capitanei o xpᷣi/
ani oẽs venerate tẽpla ſi vultis de inimicis ve⸗
ſtris victoꝛiã repoꝛtare. Secũdũ deſiderium

hoĩm eſt ſanitatꝭ ⁊ vite:q maxie aſſeqͥ poſſent ſi

tẽplis debitũ cultũ impẽderẽt ſicut patʒ de ſani

tatibo que qͥtidie recipiunt᷑ ab infirmis viſitan⸗/

tibus deuote eccłias:maxime btẽ vᷣginis.Unð
Matth.xxj.dicit᷑: acceſſerũt ad Jeſum ceci et
daudi in tẽplo ⁊ ſanauit eos. Ecõtra vo eſt de
inhonoꝛãtibo tẽpla diuina:ſicut patuit den ero
boam rege iſrł.iij. Regũ.xiij.cuiꝰ manꝰ exſicca⸗
ta eſt ꝓpter irreuerẽtiã quã exhibuit volẽs ꝓphe
tam i tẽplo appᷣ hẽdere.Filij qͥʒ Heli male moꝛ
tui ſunt ꝓpter laſciuias quas faciebãt añ tẽplũ
dñi.j. Regũ.ij.⁊.iiij.c.Ait em̃ deꝰ.j.Re.ij. Qui⸗
cunq; honoꝛificauerit me głificabo eũ:qͥ aũt cõ

temnũt me erũt ignobiles. Tertiũ deſideriũ
bhoim eſt boni ſpũalis.ſ.gr̃e dei⁊ remiſſiõis pec

catoꝝ:quã qͥlibet deuote ⁊ reuerenter viſitans

eccłias ⁊ in eis oꝛãs recipiet:ſicut ꝓmiſit deus
Salomoõi. Jpᷣe em̃ Salomõ.iij. Regũ.viij.⁊ij
Para. vj. pẽtijt oĩa pᷣdicta a ðᷣo dani eccłiaʒ viſi

tãtibo dicẽs.Quicũq; oꝛauerit in loco iſto exau
di in loco habitaculi tui in celo:⁊ cũ exaudieris
ꝓpicius eris.⁊ ſi ꝓpłs fugerit inimicos ſuos qꝛ
peccauit tibi ⁊ agẽs pniam venerit ⁊ adoꝛaue⸗

rit in loco iſto exaudi pꝛeces eoꝝ ⁊ reduces eos

in terrã quã dediſti patribo eoꝝ. Et ſi clauſum
fuerit celũ ⁊ nõ pluerit ꝓpter pctã eoꝛũ ⁊ oꝛãtes

in domo acpniam egerint exaudi eos in celo et

dimitte pctã ſeruoꝝ tuoꝛũ ⁊ oſtẽde eis viã bo⸗
nam ꝑ quã ambulęẽt ⁊ da pluuiã ſuꝑ terrã.Fa⸗
mes q̊q; ſi oꝛta fuerit in terra.aut peſtilẽtia aut
coꝛruptꝰ aer aut erugo aut locuſta aut rubigo.
2⁊; ſi afflixerit ꝓłm inimicꝰ eiꝰ obſidens poꝛtas
om̃iſq; plaga vniuerſa infirmitas: cuncta de⸗
uoꝛatio ac impᷣcatõ q̃ acciderit om̃i hoĩ de ꝓpło
tuo:ſi qͥs cognouerit plagã coꝛdis ſui ⁊ expan
derit manꝰ ſuas in domo hac exaudies in celo
⁊Zꝓiciaberis.Et ſi egreſſus fueritꝓpłs tuus ad

bellũ cõtra inimicos ſuos ⁊0oꝛauerint.cõtra do

mũ quã edificaui noĩ tuo facies iudiciũ eoꝛuʒ:
ꝙ ſi peccauerint tibi ⁊ iratꝰ tradideris eos ini⸗
micis ſuis ⁊ captiui ducti fuerint in terrã iimi⸗
coꝛũ ſi nok: ibi agẽtes pniam oꝛauerint contra
li qðᷣ edificatu eſt noĩ tuo exaudies in

. . — . — „.

celo ĩ firmamẽto ſolij tui oꝛones ⁊ pꝛeces eoꝝ:⁊
facies iudiciuz eoꝝ ⁊ ꝓpitiaberis pło tuo qui
peccauit tibi:⁊ dabis miſᷣicoꝛdiã coꝛaʒ eis qui
eos captiuos habuerint vt miſ eant᷑ eis:⁊ exau
dies eos in oibo ꝓ quibo iuocauerint te.hec ille.
Cuiꝰoꝛonẽ deꝰ ꝓmiſit ad plenũ adimplere:vt
in ſeq̃nti.c.hr᷑. Terdio pᷣncipalłr debẽt viſitari
⁊ teneri tẽpla ꝓpter exẽplaritatẽ.Et pᷣmo gẽtiliũ
2 paganoꝝ qͥ ſuoꝝ idoloꝝ tẽpla diligentiſſime
honoꝛare ſtuduerũt:⁊ ihonoꝛãtes puniebant
vt refert Ualerius libꝛo.j.in rubꝛica de religio
ne:et in rubꝛica de neglecta religione. Si ergo

illi miram exhibere contendebant reuerentiam

tẽplis falſoꝝ deoꝝ:qᷓ;to magis nos reuerenter
tractare debemus tempia dei veri. Nam ? dñũis
ieſus ĩ nullo ita ſeuerꝰapꝑuit ſicut dũ in tẽplo
iuenitvendẽtes ⁊ emẽtes quoꝝ menſas euertit
ꝓiecitq; pecunias:⁊ flagello facto ð funiculis
eos eiecit de tẽplo Mat.xxj.⁊ Joh̊.ij. Scðo
ad hoc inducimur exẽplis fideliũ:dimiſſo em̃
ꝙ in q̃uis natiõe etiaʒ ifideli ⁊ heretica ſꝑ fuic ⁊
eſt veneratio cultꝰdei.Dico ꝙ in omni etate ſꝑ
fuit aliqua ob latio ſacrificioꝝ facta deo a fide/

libo ⁊ iuſtis in ſignũ ſubiectiõis ⁊ reuerẽtie ei ex

hibende. Pꝛimo em Adã ſᷣm Gregoꝛiũ ſacrifi
ciũ obtulit:ſᷣm illiꝰtꝑis cõgruẽtiam ſed eius ſa
crificiũ nõ legit᷑:quia i ipo noiat᷑ oꝛigo peccati:
ne ſimul etiaʒ in ipᷣo ſignificaret᷑ ſanctificatio⸗
nis pꝛincipiuʒ cum ſcriptum ſit Sapientie.x.
Sapientia eduxit illum a dilecto ſuo Scðo

Abel ſacrificauit:de quo dicit᷑ Geñn.iiij.ꝙ obtu

lit deo de pmogenitis gregis ſui:et de adipib⸗
eoꝝ ⁊c. Tercio Noe:ð quo dict᷑ Geñ.viij.qꝙ;
edificauit altare dño ⁊ ei obtulit ſuꝑ ůlud holo
cauſtũ. Quarto Abrahã qui edificauit alta/⸗
re domino ⁊ inuocauit nomè eius ibi Geñ.xij.
Quinto Iſaac idẽ fecit Geneſis.xxvj. Sex
