Tad deciſionẽ caſus nr̃i eſt tex.iĩ d.S.qa
eęæe So leonis.in auten.de nõ alienã.⁊ glo.iĩ
d. aucen. ppetua. ? ĩ dic.c.ꝑpetua.vbi hr̃:
wꝓꝙ iuſta penſio rei dande ad emphiteoſim eſt qñ
pẽſio viginti annoꝝ cõpꝛebẽdit totã extimatiõeʒ
ipſiꝰrei.Et ſic qñ res valet mille vt ĩ caſu nr̃o iu⸗
ſta eſt penſio de.loĩ anno:qͥ in vigiti annis aſcẽ⸗

dũt ad ſummã de mille.et ↄſequẽter iuſta pẽſio

iſtius fundi ad emphiteoſim dãdi erit de qnqʒ

pꝓ cẽtenario.qꝛ cũ lex ciuilis vł canonica taxat pᷣ

ciũ ſuꝑ aliq̃ re:illud pᷣciũ eſt etiã iuſtũ in foꝛo cõ⸗
ſcientie.vt diẽ Cepolla in dicto tract.ð ↄtractibi
ſimulat.in.iij.caſu pᷣncipali.in.ij.pᷣſũptõe.ĩ vᷣſi.
dubitat᷑ apud młtos.et allegat.l.pſpexit.ff.qͥ ⁊ a
qꝗᷣbo. In eadẽ q̊ʒ pᷣſumptiõe in fine ſecũde colũne
dicit pᷣdictꝰdoctoꝛ ꝙ vbicũq; lex vel canon ꝓui⸗
det ſuꝑ certo diſponẽdo:ſᷣm aliquã rõnem:ob⸗
tinet in foꝛo iudiciali rõnabilit᷑:⁊ etiã in foꝛo cõ⸗
ſcientie ᷣm btm̃ Tho. vt refert ⁊ tenet Floꝛianꝰ

in. l. ex ꝑte heres.S.ſeruo.ff.fami.herciſ.et notat

Bal.ĩ autẽ.ĩgreſſi.in.ix.col.C. de ſacroſan.eccl.⁊
Jo. de anania ĩ.c.j.circa fi.de teſta.⁊ ꝓbat. 5

cõſti.et in c.qꝛ pleriq;.de ĩmu.eccle.
Tcòfirmant᷑ pᷣdicta. Nã de ↄſuetudine
e marie in ciuitate Mii in q̃ ſꝑ fuerũt ex⸗
cellentes doctoꝛes ⁊ exꝑtiſſimi ac religio
ſiſſimi viri:iſte cõtractꝰ vẽditiõis cũ pacto de re⸗
trouẽdendo ⁊ datiõe ad libelluʒ cũ pᷣdicto cenſu
Sq̃ztidie celebꝛat᷑ publice ⁊ palã a pᷣncipio vt ita di
cam creatiõis ciuitatj.̊ non debet dici illicitꝰvł
vſurariꝰ. Et ꝓbat᷑ h̊ ꝑ.l.qͥs ſit fugitiuꝰ.S.apud
labeonẽ ibi.Quia id facit qð ei publice facere li⸗
cere arbitrat᷑.ff.de edil.edic.et ibi Bar.dicit ꝑ il⸗

MHũ tex.ꝙ ſi qͥs facit aliquẽ actũ vel ↄtractũ qͥ exti⸗

matr cõiter licitꝰ:⁊ tñ eſt in rei veritate illicitꝰ:qa
ſapit vſurariã pꝛauitatẽ.nihilominꝰ nõ iudica/
bit᷑ vſurariꝰ.Qð ẽ notãdũ ꝓ mercatoꝛibo ⁊ alijs
q q̃tidie faciũt młtos ↄtractꝰ qͥ reputan liciti in
illo loco:qꝛ nõ dicunt᷑ cõmittere vſurã:licet dicti
cõtractꝰ haberent in ſe aliquẽ defeccũ. Nec foꝛte

peccãt:niſi eſſet ignoꝛãtia ſupꝑpina:et nõ curarent

nec vellẽt ifoꝛmationẽ vᷣitatᷓ hre.arg.in.l.nec ſu

pina.ff. de iur ⁊ fac.igno. Pꝛedictuʒ tñ dictum
Bar. debet ĩtelligi:no vbi ꝑ expᷣſſam iur diſpo⸗
ſitionẽ ↄtractꝰ decideret᷑ vſurariꝰ.ſed vbi ex aliqͥ
bus ↄiectur ſeu pᷣſumpciõib poſſet pᷣumi vſu
raria pᷣuitas.qꝛ iſtã pᷣſũptionẽ dato ꝙ vera eſſet

tollit cõſuetudo ⁊ cõis obſeruãtia ciuitatj.qꝛ pCᷣ⸗

ſumit᷑ ꝓꝑ eo qð palã ⁊ bona fide fit:⁊ nõ clãdeſti⸗

ne ſeu occulte:m Bar.in.l.frat᷑ a fratre.ff.ð cõ⸗

di.inde.et JImo lã in.l.j.S.fuit q̃ſitũ.in.iij.col.ff.

ad tre ꝓpt᷑ cladeſtinicatẽ em̃ pᷣſumit᷑ dolꝰ. Si vo

palã:ſecꝰ.Et iõ ſexꝰ muliebꝛis ⁊ ruſticitas nõ ex⸗
cuſant vbi facerẽt clã.qꝛ tũcin eis pᷣſumeret᷑ do⸗

lus:ſᷣm glo.ſingularẽ.Bal.⁊ oẽs in.l.j.C.de in⸗
terdic.ma.Quãato foꝛtiꝰ in ciuitate metropoli

Mlłł vbi ↄſtituunt᷑ vt ita dicã iura:et incõcuſſa

religio vᷣſat᷑.Et iõ dicendũ eſt cõſuetudinẽ tanti

tꝑis cuiꝰn extat memoꝛia in ↄꝛiũ declarare ⁊ de

mMöſtrare in boc paſſo nullaʒ cẽſeri:nec eſſe pᷣui/
tatẽ vſurariã.Cõſuetudo em̃ tal excuſat:nõ ſolũ

q̊ ad foꝝ iudiciale:vt notat Bar.vbi S.ſed etiaʒ

q̃ ad deũ:pſᷣm Panoꝛ.in c.cũ venerabilis.de cõ⸗

ſue.q dicit idẽtenere Inno.i c.ꝑ tuas.de ſimo.et
allegat ad hoc tex.in c.gaudemꝰ.in fi.de diuoꝛ.⁊

glo. in c.vnico.in vᷣ.de cetero:de poſtu.pᷣla.li.v⸗

Et facit ad pᷣdicta ꝙ cõſuetudo põt aliquẽ ↄctũ

appꝛobare vł ipꝛobare:pm Bal.i. l. ꝑ diuerſas.

in.ij.col.C.man.⁊ plus dixit Jo.de JImo.in cle.
j. de elect. ꝙ tolerant᷑ geſta vtute cõis opinionis

licet poſtea declararet᷑ dictã opinionẽ cõem non
fuiſſe iuridicã. Lalis ̊ ↄſuetudo in iſtꝭ cõtracti

bus eſt attẽdẽda.ar.in.l.ſꝑ in ſtipulatõibo.cũ ibi
nota.ff. de reg.iu.pᷣſertim cũ iſta iuſtificatio pen
ſionis libellarie ſit introducta ð iure ciuili.vt pa

tet ex pᷣallegat iurib S.S.qꝛ vᷣo leonis.in autẽ.

de nõ alienã.⁊ in aucc.ꝑpecua.C.de ſacroſan.ec
cle.Conſuetudo em̃ vł ſtatutũ vniꝰ loci eſt ius
cõmune iĩ illo loco.vt in.l.oẽs ppli.ff.de iuſti.et
iu.⁊ inſti.ð iure natu.gẽ.⁊ ciui.S.j.iũcto.S.ex nõ

ſcripto.eo.ci.⁊ cõiuncta.l.de qͥbo.ff.de legi.poteſt

mutare vł diminuere aut emẽdare id qð ð iure
cõi eſt introductũ.vt ꝓbat᷑ ꝑ.l.ius ciuile.ff.de iu⸗
ſti.⁊ iu.et hr̃ ꝑ doc.i dicq iurib.⁊ in.S.ſed natu⸗
ralia.inſti.de iure natu.genæt ciui.Et facit ad hᷣ
qð hr ꝑ doc.in.l.ſancimꝰ.C.de nup.et in auten.
nouiſſima.C.de inoffi.ceſta.S.ꝙ ꝑ ſtatutuʒ vel
ↄſuetudinẽ poteſt legitima diminui ⁊ diſtingui
licet in totũ nõ poſſit tolil. TT
T facit ad pᷣdicta ꝙ res ĩtelligit᷑ tãtũ va⸗
e leere q̃ntũ vẽderet᷑ cõiter et in loco publi⸗
co ⁊ płibo dieb ſubhaſtata. ſᷣm Bal. et
doc.i.l.ſeruꝰ.ff.de cõdi.fur. Cũ g̊ pᷣciũ ſiue cẽſus
taliũ reꝝ ad emphiteoſim dataꝝ cõit᷑ et publice
ſit qͥnq; ꝓ cẽtenario valoꝛis ipſaꝝ: iõ hec erit iu⸗
ſta pẽſio quã ↄſuetudo inueterata appꝛobauic.
Minime ei ſũt mutãda q ſo certã habuerũt in⸗
cerpᷣtationẽ.l.minime.ff.de legi.Et conſequẽter

UWU

⸗201

pshotn dig iil
Pocarſnllerelin
fosbnöfuctut:
ſnietlſenſic
nnie pe on
ui plosſtll
Genudofteiſntan
non ſacſftetſin
at Cepollaiſnot⸗
Epenul lngd⸗
nluu
de Bololinin
nuuitide Pen
ſatincpeccatu
ſncinclutute der
opinicighhlttl
Cotract ſcerint ch
Görololt Peden
Peente Znrisem
Nſdatmmoalſ:t,
lncinduntate den
ſy naelus gfhin
rloca Nnve itli⸗
ssucisrgumita
ndooptigegain⸗
nntepratlegidiun
6ſſueneparnn
beredebit homies
helivs edevo⸗
Gopqtblſnnrenmt
itcop minſica o
ßſttaſinemag
ſtotgeciraſußf
inpemiſſiscuiturn
ſuſtiacſci viricd
Mrobaverürettnt

fgota ſitretmun
legralijmuin.

doodiſſmulalen
r wedient pofl

sſpacio cnin

rgricanes vont⸗

(teligoſtviruren

nb ſblnoe

⸗

uuttofnani
lnonnerit
kxagi deeis ſpenl
Waffirmauerät

mnalumeſten
Morſuranap,
Onobſta
1 deſacroſa

deno⸗
ſrdirdmnag

eriAntnno in

nnöann
nitidicnn
um iun diſo
icrdiagli
Moßiuni rſ
neſet
ullurat g
er no (iet
afameß hͤ,
ti inijlf,
mids Sit
terndin
pſomm dof
nledein⸗

Uue neenl

urncinicſs
emdniun
üdelarurerde
Uennertſti
lawubrdoſoli
rnbis iz
rablls dech/
us deſmmoe

dokn a,

itglignizi
glilodizer.

chαρinof
nonicöemnon
oiniſt cöacti⸗
golardibi

Liuckfiand dhian

diunecuil rps
oloonis in ⸗
Nbanet
mnboa ckius
Nlf deiplier
eno
fdelg otet
aris göbiute
8coleſ dein
zing ſennan
u.Etinctuns
nun ainauen.
Fetum i
aauir i
1
irlgkü ra /
wpobli⸗
afn 30,4
iſveclus
itauble
öbeegitid
apuobun
nbuefi

lenin

Folium

nõ poterit dici iniuſtũ pciũ:et marie qꝛ mira pia D
loca ⁊ multe religioſe ꝑſone iſtos ↄtractꝰlbella⸗

rios h̊ mõ faciũt ⁊ antiqᷣtꝰfecerũt:q̊s nõ eſt veri/
ſimile feciſſe niſi cũ ↄſilio ꝑitoꝝ et diligẽti exami
natiõe vtꝝ cũ bona oſcia fieri poſſint.nec eſt cre⸗
dẽdũ ꝙ illos feciſſent ſi licite nõ eſſent.Cũ g̊ con
ſuetudo freqᷓntata in ciuitate ⁊ q̃litas bonaꝝ ꝑ⸗
ſonaꝝ faciãt ceſſare pᷣſumptiõeʒ vſuraꝝ:vt ↄclu
dit Cepolla ĩ ſuo tractatu de cõtractibo ſimulac

in penul.caſu.qð eciã ↄſuluit Petrꝰde ancha.in

cõſilio.xix.incipiẽte Pꝛeſens dubiũ.referẽdo ver
ba Baldi in.l.j.in.iij.q.C.de hijs q̃ pe.no.Et idẽ
tenuit idẽ Petrꝰ in q̃ſtiõe ꝑ eũ diſputata:quã re
fert in c.peccatũ.de reg.iu.li.vj.et Antho.de bu.
in c.in ciuitate.de vſur. Ideo nõ eſt dicẽdum nec

opinãdũ ꝙ ipſi religioſi et catholice ꝑſone tales

cõtractꝰ ſecerint cã vſure et auaricie.et bene facit
qð voluit Pe.de ancha.in diſputatiõe ſua inci⸗
piente Antiqͥs ⁊ modernis tgibꝰ viri cq
ↄſcia timoꝛati ⁊c.quã referc Jo.ð ana.ad plenũ
in c.in ciuitate.de vſur.in.vj.argumẽto: ꝑte af
firmaciua ꝙ pᷣſtita Uenetiaꝝ:mõtes Floꝛentini
⁊ loca Janue ſũt licita.⁊ ꝙ ĩ calib in qͥb poſſent
adduci argumẽta ad vtrãq; ꝑtẽ:eſt ſeqᷓnda ↄſue
tudo optia legũ interpꝛes.c.cũ dilectꝰ.de cõſue.
et.l.fi. de interpᷣtatiõe.ff.de legi.qꝛ ſic lex poſiciua

interpᷣtat᷑ legẽ diuinã:ſic dicendũ eſt de ſtatuto ⁊

cõſuetudie particulariũ locoꝝ.Et iõ infert ꝙ cre

dere debẽt homies moderni tgis eoꝝ antiq̊s ca

tholicos ⁊ deuotos fuiſſe:vt atteſtan?᷑ coꝛꝑa ſan

ctoꝝ q̃ ibi ſunt ⁊ młtcitudo ecclłiaꝝ ac monaſteri

oꝛũ ⁊ eoꝝ mirifica oꝛnamẽta:et ꝙ nõ iſtituiſſent

lpſa pᷣſtia ſine magna ꝓuidentia.Et plus.qa a

tãto tꝑe citra ſupᷣ fuerunt plurimi ſcci pfes ⁊ epᷣi
in pᷣmiſſis ciuitatibo:⁊ plures romani põtifices

iuſti ac ſcti viri qͥ cõſuetudines pꝛauas locoꝝ re

pꝛoba uerũt.et tñ de iſta nõ fecerũt mẽtionẽ:quã

tholici ?

Reſpõde᷑ ꝙ licet in caſu dicte autẽtice res ſit ali
cuiꝰ reddicꝰ:tcñ eſt indigẽs magna repatiõe ⁊ re
ſtauratiõe ⁊c̃.et reputat᷑ qdãmodo int᷑ infructu

nõ potuerũt ignoꝛare:cũ oib fere xpᷣianis pnci⸗

pib nota ſit:et multi habeãt pᷣſtita.et etiã cardi⸗
nales:⁊ alij muici. Merito nõ eſt credendũ eos
hos diſſimulaſſe ſi vſurã credidiſſent. Hec ille.
Et nos dicere poſſumus in ꝓpoſito ꝙ exq̊ͥ tan⸗
to tꝑis ſpacio cuius initij memoꝛia nõ eſt in cõ⸗
trariũ:ciues bone fame ac rectoꝛes pioꝝ locoꝛũ

et religioſi viri:vt nouit q̃ſi tota xpᷣianita s iſtos

ↄtractꝰ libellarios hmõi nature publice cõtraxe
runt.et romani põtifices:cardinales:⁊ archbiepᷣi

nõ ignoꝛauerũt:imo nõ impꝛobãado ꝑtrãſierũt.

et qdã de eis ſpecialit appꝛobauerunt et iuſtos
eſſe affirmauerũt:vt Martinꝰ qͥntꝰ. ſiẽ̃ S.dictũ

eſt.malum eſt ⁊ nõ ſine culpa velle decidere 4 in

ipſis vſuraria pꝛauitas cõmittat᷑.

On obſtat mõ auten.ꝑpetua.cñ glo. C.

n de ſacroſan. eccle.ꝛ. S.qa vo leonis.i au⸗
ten. de nõ alienan.ſ.ꝙ qñ res locabat᷑ ꝓ
ſex:debet dari ad empbiteoſim ꝓ qͥnq;.qꝛ debet

fieri diminutio in ſextã ꝑtẽ.qͥa rndet᷑ ꝙ ipſa iura

loquunt᷑: qñ res q̃ dat᷑ ad emphiteoſim indiget

K.

CLIn

reparatione ⁊ laboꝛe vt reficiat᷑ ? reſtauret᷑ qꝛ ef
poſſeſſio multũ inculta ⁊ deſerta:vel domꝰ rui/
noſa ⁊ in piculo deterioꝛatõis. Et ꝙ hoc ſit vex
patet.qꝛ ibi agit᷑ ð eccłia dãda ad emphiteoſim

etibi non pᷣupponit᷑ ꝙ anteqᷓ; ꝑuenerit ad eccle

ſi fuerit data ad empbiteoſim: imo ſi cõſideret
textꝰ innuit ↄꝛiũ. Hoc aũt nõ põt fieri ſires ẽ bo⸗
na ⁊ fertilis:vt patuit S.in ſcðo dubio. Naz⸗ res
eccłie nõ põt dari ad emphiteoſim in ꝑpetuũ. S.

alienatiões.in auten.de nõ alienã. Sed bñ ſᷣm
qͥſdã ſi eſt domꝰruinoſa vlł poſſeſſio ĩculta ⁊ ifer

cilis.auten.ſi qs ruinas.C. de ſacroſan.ec. Et iõö
rõne laboꝛis queʒ ſuſtinere tenet᷑ emphiteota:ec

expenſaꝝ in regando:ac ꝑiculi deterioꝛatõis ad

ipᷣm emphiteotã ꝑtinẽt :remittit᷑ ei ſexta ꝑs illiꝰ

pẽſionis:quã ſolueret ſi acciꝑet ſolũ vt colonus
qꝛ nõ teneret᷑ rẽ reficere ſumptib ſuis ac reꝑare

et melioꝛare ipſam. Hoc aũt deberet etiã int᷑ ſe⸗
chlares fieri.Et ꝙ pᷣdicca iura ſic intelligant᷑ oſtẽ
dit Archið.ſuꝑ ipa autẽ.ꝑpetua.vbi ſic dicit ad
lram.Dic ꝙ eſt ecclie vtilicas.qꝛ piculũ deterio⸗

ratiõis ꝑtinet ad emphiteotã:nõ ad eccliam. C.
de lure em phi.l.j. Un ꝓpcerea ecclie expedit tali
mõ cõcedere in emphiteoſi. Hec ille.

poꝛtio a pᷣncipio.Et in hoc caſu loquit᷑ d. auten.
vt ibi dicit dũs Accurſiꝰ gloſatoꝛ. Jura aũt con
traria nõ loquunt᷑ in caſu iſto.Et ſi iteꝝ dicat᷑ ꝙ

illa auten.ppetua.loquit᷑ in pᷣncipio de re fertili

qð patʒ.qꝛ ſubdit᷑ ꝙ ſi clade diminuta fuerit ⁊c̃.

oſa:q;ᷓuis habeat aliquẽ redditũ.qꝛ qd minimũ

eft ⁊c̃.Nõ em̃ habet redditũ ↄuenientẽ ⁊ ꝓꝓpoꝛtio

natũ alijs rebo fertilibo. Et hoc affirmat glo.oꝛ⸗
dinaria in.c.ꝑpetua.x.q.ij.vbi d.auten.de vᷣbo
ad vᷣbũ recitat᷑.et eſt ibidẽ canoniʒata. Uñ ſuꝑ il

la vᷣba in pncipio ipſius auten.i.ꝑpetua q̊; em
phiteoſis in hijs rebus permittitur ⁊c̃.ait gloſa.
In hijs rebus.ſ.non multũ vtilibo.hec illa. Qö

aũt ſequit᷑:ꝙ ſi clade ⁊c̃.nõ innuit rem eſſe ferti⸗

lem de qua loquebat᷑ in pꝛin. Sed eſt ſenſus il⸗
lius auten.ꝙ ſi res quãdo venit ad eccłiaꝭ loca
bat ꝓ ſex:poteſt dari ꝓ qͥnq; ad emphiteoſim ra
tione laboꝛis ⁊ reſtauratiõis ⁊c̃.vt ſupᷣ.ꝙ ſi poſt
qᷓ; guenit ad eccleſiaʒ res clade diminuta ſit:de⸗
bet fieri remiſſio in emphiteoſi habita cõſidera⸗

tione cõſtant penſionis et redditꝰ. ſi pur di⸗

cat᷑ dicta iura loq deem phiteoſi rei fertilis:? ſub
intelligi qñ alas data fuerat ad emphiteoſiʒ. re⸗
ſpõdet᷑ ꝙ opoꝛtet intelligi in caſu dictoꝝ iuriuzʒ

ꝙ emphiteota dat aliqd a pᷣncpio. Nã ſᷣm Cp/
nũ in.l.j.C.de iure emphi.qñ res ecclie fertilł da⸗

tur ad emphiteoſim.ſ.autoꝛicate apłica interce⸗
dente:pᷣſtat᷑ ſaltem aliq̃ poꝛtio a pncipio. Cum

NXſi dicat
ꝙ qñ res eſt ruinoſa debet deduci tcia ꝑs.d. au
ten.ſi qᷓs ruinas.ſᷣm vnã opiniõeʒ:vł due vᷣm cõ
munẽ. Rñdet᷑ ꝙ h̊ eſt verũ ſi det᷑ aliq̃ conueniẽs

BGermo

igit᷑ in dicto caſu dederit emphiteota a pᷣncipio
poſt aliquã poꝛtionẽ:nõ eſt iniꝝ ſi ſexte ꝑt fiẽda
eſt remuſio.boc aũt etiã fieri deberet inter ſecula
res.ſed nihil facit ad caſum noſtꝝ. X
Jaũc qͥs velit oiĩno detendere ⁊ obſtinã⸗
s ter aſſerere ꝙ dicta iura loquuntur qn a
ðpncipio nihil datũ fuit. Rndet᷑ ꝙ dermi
natio illo iuriũ ſolũ babet locũ in rebo eccliaſti
cis. Uñ arguit gloſa oꝛdinaria dñi Accurſij ibi
in oppoſitotbo di. Ergo deterioꝛ eſt ↄditio ecckie
q; ſecularis. Et rñũdet. Sed hoc facit ecctia ꝓpter
ſterilitatẽ qñq; vẽturã:qñ ſecular remitteret to/
tũ. Hec ille. In qͥd vbis affirmat Pꝛimo ꝙ ſe⸗
cularꝭ dans ad emphiteoſim ſi locado iueniret
ſex annuatim:idẽ pot acciꝑe ab emꝑbiteota. qð
intelligit qñ nihil dat᷑ a pncipio. Scðo dicit ꝙ
ideo eccłia ſi locando acciꝑet ſex:ab emphiteota
nõ accipit niſi qͥnq;: qꝛ dimittit hãc poꝛtionẽ:ne
teneat᷑ facere remiſſionẽ ꝓprt ſterilitatẽ.ita ꝙ vult
totũ ꝑiculũ ſo remanere emphiteote rõne tał di
minutiõts.Secularis aũt qͥ accipit tantũ q̃ntũ
a colono:⁊ foꝛte aliqͥd plus dãdo ad emphiteo⸗
ſim:declarãdo tñ vt ſupᷣ remittit ꝓpt᷑ ſterilitateʒ.
Et ſic ↄcoꝛdat Accur.cũ dictis in ſuꝑioꝛibo ⁊ cõ⸗
firmat cõcluſionẽ nr̃am.Et licet det etiã aliã ſo⸗
lutionẽ dicẽs ꝙ in caſu dictoꝝ iuriũ res erat ſo
lita locari ꝓ ſex. deinde poſtqᷓ; ꝑuenit ad eccliaʒ
aliq̃liteſt deterioꝛata. Jðᷣo debet fieri remiſſio in
ſextã ꝑtẽ qñ dat᷑ ad empbiteoſim.et ſic nihil face
ret ad ꝓpoſitũ nr̃jm. Lñ dicit ðᷣmã ſolutionẽ eſſe
verioꝛẽ. Pꝛeterea nõ eſt veꝝ ꝙ in dicta auten.di
cat᷑ ꝙ eccłia teneat᷑ vel debeat remittere ſexcã ꝑtẽ
ſe ſic ibi ðꝛ ad lr=am Nõ iminuendo niſi in ſextã
pꝛem. qð exponẽs glo.oꝛdinaria in dic.c. ppetua

in vᷣbo:iminuẽdo:dicit.id eſt ſi eſt minuẽda non

eſt plus minuẽda.et ſuꝑ vᷣbo:ſexcam:ait.Nõ re
mouet qn plus poſſit dari.
Tqᷣb oĩba ↄcludit᷑ nõ eſſe veꝝ illð qð ſu
e Cea dicebat᷑ in diſtinctione hulꝰvtractꝰ.
ſcʒ ꝙ licet ecckia dãs ad emphiteoſim: ſi

illa res reddit ſex deductis erpẽſis:poſſit accipe
qnq;.nõ tñ ſecłarl.ſed debet minꝰ acciꝑe rõne ſer
uãde ſocietatꝭ cõis. Et põt etiã ꝓbari ſic falſitas

ipſiꝰdiſtinctiõis. Nã aut iſta pẽſio de qͥnq; eſt iu
ſta aut iniuſta.qꝛ nimia ſᷣm eq̃litatẽ contractus

2

Si iilla res q̃ dat᷑ ad emphiteoſim meret᷑ qͥnq;.ꝗ

2 ſecular dñs illa põt acciꝑe.Si vo non meret᷑

qnq;: dico ꝙ rectoꝛ eccleſie male faceret ſi nollet

dare ad emphiteoſim niſi ꝓ qͥnq;.nec debet face⸗
re talẽ cõtractũ.Et facit ad bᷣ̊ illud qͥd ðꝛ.xij.q.ij.

in c.boc ius poꝛrectũ.in glo.⁊ in c.tuãũ.extra ð pe

nis.vbi etiã in gloſa ðꝛ ꝙ ſi in vẽditiõe płꝰ offert
qᷓ; res valeat:eccłia nõ debet reciꝑe.ſed tm̃ iuſtũ
pciũ.licet lex ciuilis dicat ꝙ ↄtrahẽtes pñt ſe in⸗
uicẽ deciꝑe in pᷣcio.l.in cauſe.S.penul.ff.ð mino.
et.l.itẽ ſi pcio.S.quẽadmodũ.ff.loca. Nã eccłia ĩ
ſuis ↄtractibo debet eqͥtatẽ puare:⁊ oẽm fraudeʒ
æuitare.c.ꝑ tuas.de dona.⁊ nõ debet pararelaq̃

xxVI

um.xxvij.q.j.c.de iudeis. Uñ nõ debet eccłia vł

pᷣlatus eiꝰ in aliqͥ vel minimo deciꝑe ↄtrahẽtẽ ſe
cũ.vt notat antho.de bu.in.c.cõtinebat᷑.i.j.col.

extra de hijs q̃ fi.a pᷣla.ſi.cõſen.ca.⁊ in c.i ciuita
te.de vſur.vbi allegat pᷣdicras glo.⁊ in c.pleriq;
de imu.eccle.?⁊ Bal.in auten.ad hec.in penł.col.
circa pᷣn.in v.inſuꝑ qrit᷑.de vſur.⁊ in d.l.in cau⸗
ſe. S. penul.ff. de mino.de q̊ vide Arch.in c.ſi cu⸗
pis eſſe.xvj.q.j.Et ita tenet ſceũs Bernardinꝰin

ſuis ↄtractibo:quẽ allegat et ſequit᷑ Cepolla ve⸗

ronẽſis vbi S.in.iij caſu pᷣncipali.in.ij.pᷣſũptõe.
et allegat textũ in c.j.S.j.in ti.de aliena.feu.i vſi.
feu.vbi ðꝛ.Eccłia cultrix iuſticie ⁊ auctrix nõ pa
tit᷑ aliqͥd contra iuſticiam in ſe ferre vel mouere
Quẽ textũ idẽ doctoꝛ ibidẽ notat ↄtra clericos ⁊
pᷣlatos:dicẽs ꝙ ſepiſſime ↄtrarium faciunt ſub
pᷣtextu ꝙ ſemꝑ melioꝛ cõditio eccleſie fieri debe⸗

at. Idem q̊ͥʒ tenet Archi.in d.c.hoc ius poꝛrectũ
2

k.q⸗h.
dicit Cepolla vbi ſupꝛa ſic ad litterã.
e De iure diuio ⁊ in foꝛo ↄſcie credo ꝙ nõ
ſit licitũ cõtrahentibo ſe decige in pꝛecio:
etiam citra dimidiũ iuſti pᷣcij.⁊ etiaʒ in caſu vbi
nõ daret᷑ reſtitutio:⁊ ↄtrahentes eſſent laici:ꝑ id
qð habet᷑ in lege ⁊ in euãgelio:qͥ qͥq; iubet᷑ alijs
facere qð ſibi vult fieri:? ꝓhibet᷑ alceri facere qðᷣ
ſibi nollet fieri.vt ex tex.in.j.di.c.humanuʒ genꝰ.
Certũ eſt em̃ ꝙ vnuſqͥſq; vellet ꝙ ſibi vẽderet᷑ iu
ſto:equo ⁊ cõi pᷣcio:et nullus vellet i pᷣcio decipi:

etiam citra dimidiã ꝑtem iuſti pᷣcij.quia nemo

pᷣſumi?᷑ iactare ſuũ.l.cũ ð ĩdebito.i pᷣn.ff.ð ꝓba.

cũ ſi.Et ad hoc vide glo.notabilẽ in.l.ſemꝑ ĩ cõ⸗
uentiõibo. ff. de reg. iur. qᷓ dicit: ꝙ licet lex dicat ꝙ
ſit licitum cõtrahetibo ſe deciꝑe in pᷣcio:nõ tñ cõ⸗

uenit viro bono. Sed in foꝛo cõſcie qͥlibet debet

eſſe bonꝰ vir.̊ ⁊c̃. Et ita tenet Bal.ꝑ illam glo.

quã dicit eſſe ſingularẽ.in c.cũ cãm.el.ij.in fi.ex⸗
tra de teſti. Et idem tenet ntho.ð bu.in d.c.in
ciuitate.in vᷣſi.venio.ad glo.de vſur.et in d.c.qͥa
pleriq;.in vᷣſi.quintus caſus.de immu. eccle.et
ibi ꝑ doc. .
On obſtat modo quod dicit᷑: eccleſiam
n non poſſe facere conditionem ſuam niſi
melioꝛem:quia fateoꝛ verũ eẽ.ſed nõ de⸗
bet eam melioꝛare cum iniuſto damno tercij.

Et cum dicit᷑ ꝙ datum eccleſie non cenſet᷑ amit /
ti: fateoꝛ quãdo dat᷑ cauſa eccleſie ⁊ pietatj. Sed
in caſu noſtro nõ pᷣſupponit᷑ ꝙ emphiteota ve⸗

lit dare eccleſie:niſi id quod res requirit ſᷣm iu⸗
ſtum pᷣciũ.et ideo ipſa eccłia male faceret plłꝰpe⸗

tendo vel exigendo. Bene verum eſt ꝙ in dubio

vtrũ eſſet modicus vel nimius cenſus:ſfauẽduʒ
eſſet eccleſie:ꝑ iura in cõtrariũ allegata.Sed nõ
ſumus in caſu iſto.
XYpᷣdicdᷓ aũt patʒ ꝙ in totũ nõ eſt vera il
e la diſtinctio.ſ.ꝙ aut res reddit fructus

cões ⁊c̃.Et iõ ſaluo ſꝑ melioꝛi iudicio vKs:

detur ſic poſſe diſtingui.et pꝛimo quãdo dat᷑ ad

;

mmobitin
cömuns
nciiene
n; Virſcch
nucusenpbt
noaſd⸗s
ſficrerogen
Cöttruimibten
totöinkacogni
noͤftreninio⸗
vts. Gloitd
velarca:debet
g ll ho dore
etisnofitfeml
polterdaklte
lgelihttrtp
modica peſog
ſeriltas qnalt
ytlltatiqootu
critmolci. Un
firemiſſorin
Cdelurem⸗
nim:cins t/
dinnigia go lutti
nlocnnöeſim
Chonoyelarcz
capvioſißaic⸗
citillgſol
prinapiode ſolix
licfadiminvtio
ninanonein die
Aceetbin ncta
lopeſiöts Erint
micio dwin⸗
nödaltchinre
eödnapalidert
mlſſiofietcürd
lis velſeintr
incpeerſtenli
Cinfrucuoſay
manoner labo
lsempbieota:
ammuo lludqo
ſolgäuna not
Preb de U
nas Kdelace
Gloütſtresi
nonatos ſuoy
Coltermltüpa
habitoreſpen
Klnaütlegn
coſeꝛe Cbe
dom Hoſ
tſhöentn
Mckhaln
nilndakac
nfnan
Wtilde

Nderakane
Notrahii⸗
ndakiſci
incicut
rincglmng
lral
dlin

epin/

len iulri.

me noere
s
un iubnrſr

tärfnhe

Nids vongi
12

ſcadlewi⸗
t
ugein oreco:
nunal ſbi
rlaicigid
ſzindet aiis
Um ſuen ed
bumanozgep,
Pibivideretin
eiöcodeche
ci; guus hen
vihn ohn⸗
iin iang ic/
lr lerdicatq
conim
tildedcde⸗
3ulgllam geo⸗
inainnia
obond
urand c4
nmat

ltaleſsn.
nonſusm. nid
fiiſenod
no
oncenck an
inen
dina e
* n/
ledrar,he,
cen dub
usſuilt
d

pctvenl
efnan

Giivdc,

n⸗ dvis

l
ð

Folium

emphiteoſim res fertilis ⁊ bona:habẽs redditꝰ
cõmunes.puta qͥnq; vel ſex ꝓ cẽtenario:deductꝭ

oĩbo expẽſis ⁊c.ſicut ſunt cõiter poſſeſſiões iſtaꝝ
ꝑtiũ.Lũc ſic eſt diſtinguẽdũ ꝙ aut a pncipio cõ

tractus emphiteotici dat᷑ aliqd pꝛo re: aut nihil
Pꝛimo caſu:aut dat᷑ magna ꝑs ita ꝙ parũ plłꝰ
ſufficeret ad emendã totã rẽ libere.et tunc debet
cõſtitui minimꝰcẽſus.qꝛ dat᷑ pᷣncipaliter ⁊ q̃ſi in
totũ in recognicionẽ directi dominij.et in h̊ caſu
nõ fit remiſſio ꝓpt᷑ ſterilitatẽ aut deꝑditionẽ ꝑt
vt S. Si aũt dant᷑ a pᷣncipio due ꝑtes iuſti pᷣcij
vel circa:debet etiã ↄſtitui modicꝰ cẽſus.ſ.tercia
ꝑs illiꝰqð daret᷑ a colono vel circa.et in hoc caſu
etiã nõ fit remiſſio ꝓpter ſterilitatẽ.qꝛ mag pᷣnci
paliter dat᷑ iſte cẽſus in recognitionẽ directi dñij
licet aliq̃lit᷑ reſpeccu reddituũ. Et maxie qꝛ eſt ſic
modica pẽſio ꝙ rariſſime vel nunqᷓ; accidet tał
ſterilitas qͥn aliq̊ mõ habeat tantũ reddicuʒ vel
vtilitatẽ quãtus eſt cẽſus.et ſi fit aliqd minꝰ:nõ
erit multũ. Uñ ꝓpter illud modicũ nõ debet fie⸗
ri remiſſio.et in hoc ↄcoꝛdãt cõiter doctoꝛes in.il.
j.C.de iure emphi.dũ dicũt ꝙ emphiteote nõ re
mittit᷑ cẽſus ꝓpt᷑ ſterilitatẽ. Si vo a pncipio det᷑
dimidia ꝑs iuſti pᷣcij:cõſtituet᷑ etiã minoꝛ cẽſus
qᷓ; in locatiõe ſimplici.ſ.medieta s illiꝰqð daret᷑a
colono vel circa.Si aũt dat᷑ a pᷣncipio ſoluʒ ter/
cia ꝑs iuſti pᷣcij:cõſtituet᷑ cẽſus:diminuendo ter
ciã ꝑtẽ illiꝰ qð ſolueret colonꝰ vel circa.Si vᷣo a
pꝛincipio det᷑ ſolũ aliqua ꝑua poꝛtio iuſti pꝛecij
tũc fiet diminutio in ſextã ꝑtẽ vel circa:ſᷣm deter
minationẽ in dicta autẽ.ꝑpetua.C.ð ſacroſan.
eccle.et ſᷣm q̃ntitatẽ poꝛtõis pᷣcij fiet etiã diminu
tio pẽſiõis.Et in hijs tribo vltimis caſibo fiet re⸗
miſſio ob ſterilitatẽ ſicut in colono. qꝛ iſta pẽſio
nõ dat᷑ tm̃ in recognitionẽ directi dñij:ſed etiam
eq̃ pᷣncipaliter rõne reddituuʒ vt g̊. Sed iſta re⸗
miſſio fiet cũ recõpenſatiõe vbertatꝭ anni pᷣcedẽ⸗
tis vel ſeqᷓnt:⁊ fiet remiſſio ꝓ rata:iuxca notata
in c.ꝓpter ſterilitatẽ.de loca.Si vᷣo res infertilis

et infructuoſa vel ruinoſa ĩdigẽs magna reſtau

ratione ⁊ laboꝛe detad emphitheoſim:tunc ta⸗
lis emphiteota dabit ꝓ pᷣma ſolutiõe et ꝓ cenſu
annuo illud qð cõiter de ſilibo haberi põt ⁊ dari

ſolet:iuxta notata in.S.j.in auten.de nõ alie.aut

ꝑ.reb.eccle. Uel diſtingue vt in autent᷑.ſi q̃s rui⸗
nas.C.de ſacroſan.eccle.maxie in reb eccłiaſtic
Si aũt ſit res hñs minoꝛes redditꝰ⁊ impꝛopoꝛ
tionatos ſuo valoꝛi:vt ſunt domꝰ⁊ palatia:que
cõiter młtũ valẽt ⁊ tñ ꝓ modica penſione locant
habito reſpectu ad valoꝛẽ ipᷣoꝝ.vt eſt tex. in.l.fi.
5§.ſin aũt legata.ibi.Ueluti domꝰin ꝓuincijs pᷣ⸗
cioſe ⁊c̃.C.ð bonis q̃ lib.⁊ ibi Bal.ðᷣt ꝑ illũ textũ
ꝙ domꝰ pcioſe ſunt q̊dãmodo ſteriles.quia nõ
coꝛreſpõdent redditꝰ pᷣcio ipſaꝝ.Uñ in ciuitate
Mli eſt palatiũ valoꝛis q̃ttuoꝛmiliũ ducatoꝝ
⁊ tñ qñ dat᷑ ad pẽſionẽ:nõ inuenit᷑ pẽſio vltra ſũ⸗
mãõ.lxxx.ducatoꝝ. In talibo ſi a pᷣncipio ↄtractꝰ
empbiteotici da᷑ magna ꝑs iuſti pꝛecij vlcra di

CLI

midiã: nõ fiet remiſſio ꝓpter caſum foꝛtuitũ:pu⸗
ta ꝓpter guerra:ꝓpter quẽ nõ potuit domꝰ habi
tari.vel qꝛ aliq̃ ꝑs ipſiꝰdomus coꝛruit nõ vltra

dimidiã. et rõ quare nõ fiet remiſſio eſt: qꝛ talis

cẽſus pᷣncipaliter dat᷑ in recognitionẽ directi do
minij.Si aũt det᷑ ſolũ medietas vł minoꝛ ꝑs iu
ſti pᷣcij:fit remiſſio.qꝛ talis penſio nõ ſolũ dat᷑ in
recognitionẽ directi dñij ſed eq̃ pᷣncipaliter rõne
reddituũ ſiue fructuũ:vt ſupᷣ dictũ eſt de poſſeſſi
onibo.et facit ad hoc in ar.l.etiã partis.ff.de vſu
fruc.et.l.que de tota.ff.de rei vẽ.Scðm aũt q̃n⸗
titatẽ ſolutiõis ipſiꝰ pᷣmarie fiet etiã remiſſio pẽ⸗
ſionis ſiue cẽſus:nõ reſpectu reddituũ ſimplicis
locutiõis:ſed ꝑ reſpectũ ad illud qð annuatim
ſolueret᷑ cõiter ſi ad emphiteoſim daret᷑ ſine aliq̃
ſolutõe a pᷣncipio.de q̊ infra ſtatim dicet᷑ in ſcðᷣo
mẽbꝛo pᷣncipali huiꝰdiſtinctiõis.Et idẽ dicẽduʒ
videt᷑ de rebo hñtibo maioꝛes redditus qᷓ; cõmu
nes:vt ſunt molẽdina ⁊ hmõi:q̃ locant᷑ pꝑ duode
cim ⁊ plus ꝓ cẽtenario.qꝛ talis diminutio pẽſi⸗
onis ſiue cẽſus q̃ fit ꝓter pᷣmariaʒ ſolutionẽ:nõ
fit ꝑ reſpectũ ad ipᷣm redditũ locationis:ſed em
phiteoſis abſolute ſine aliq̃ ſolutione a pᷣncipio
Et idẽ cẽſeo dicẽdũ eſſe de remiſſiõe ꝓpt᷑ caſũ foꝛ⸗
tuitũ.ſicut diſtinctũ eſt in ſuꝑioꝛibo de remiſſiõe
cẽſus ſiue pẽſionis domoꝛũ emphiteoticaꝝ.Si
vᷣo a pᷣncipio cõtractꝰ emphiteotici nihil penitꝰ
ſoluit᷑ ab emphiteota:dico ꝙ ſi eſt res hñs cões
redditꝰ vt poſſeſſiões:poterit dñs acciꝑe ab em

phiteota tantũ quantũ acciꝑet a colono.⁊ etiam

tõtũ plus quantũ cõiter extimabit᷑ plus vcilita⸗
tis trãſtuliſſe in emphiteotã qᷓ; trãſtuliſſet in co⸗
lonũ:deduct tñ expẽſis ⁊ cõſiderat ꝑiculis ꝑti⸗
nentibo ad ipᷣm emphiteotã magꝗ q; ad ſimpli⸗
cẽ colonũ. UVñ tantũ poterit acciꝑe ab ipſo vẽdi⸗
toꝛe cui dat ad emphiteoſim rẽ ab eo emptã: q̃n

tũ cõiter reꝑiret᷑ ab alio annuatim ſi ei daret᷑ ad
emphiteoſim: rõnibo ſupᷣ allegatis:in qͥb oſtẽdi
mus ꝙꝙ cõputatis oĩbo expẽſis ⁊ ꝑiculis tałl em⸗

phiteote:melioꝛ tñ eſt eiꝰcõditio qᷓ; ſimpliq colo⸗
ni.Et ideo ſaltẽ poteſt tãtũ ab eo accipi qᷓntum a
ſimplici colono. Si aũt ſit res habẽs redditus
minoꝛes ⁊ impꝛopoꝛtionatos valoꝛi:vt ſũt do⸗
mus ⁊ palatia:nõ eſt neceſſe dare illa ad emphi
teoſim ꝓ eadẽ penſione q̃ locarent᷑.ſed debet cõ/
ſtitui in emphiteoſi cẽſus pſᷣm excimationẽ rei.vt
patet ꝑ textũ in dicta auten. ꝑpetua.C. de ſacro
ſanc.eccle.et in dicto c. ꝑpetua.x.q.ij.vbi glo.ſuꝑ
illa vᷣba.Eſt res ſubtiliter extimãda vt ex hac iu
ſta pẽſio cõſtituat᷑.exponit:id eſt vt conſideretur
quantum in viginti annis inde colligat᷑.vt ĩi au
ten. de nõ alienan.aut ꝑ.reb eccle.S.quia vᷣo leo
nis. Hec illa.Si enim illa penſio ſimul collecta
aſcendat vſq; ad veram extimationẽ rei:erit iu⸗
ſtus cẽſus. Si aũt erit minoꝛ poterit augeri vſ⸗
q; ad tantã quantitatem ꝙ penſio ſiue cẽſus ip⸗
ſoꝛum viginti annoꝛuʒ compᷣhendat totum ve⸗
rũ valoꝛem ipſius domus:pſᷣm deciſioneʒ dicti

Bermo

S.quia vᷣo leonis.Et ſic erũtqᷣnq; ꝓ cẽtenario:li
cet locaret᷑ ipſa domꝰ in rõne triũ ꝓ cẽtenario et
foꝛte etiã ꝓ minoꝛi pẽſiõe.Nã in emphicheoſi nõ
habet᷑ reſpectꝰ ad fructꝰ ſiue redditꝰ ipſiꝰ ſed ad
ſuũ valoꝛẽ.qꝛ ꝑ ipᷣm ↄtractũ emphiteoticũ tranſ
fert᷑ dñium ⁊ naturalis poſſeſſio i dictũ emphi⸗
teotã:et alia iura de qͥbo viſum eſt ſupᷣ ꝓ qͥb ni⸗
hil ſoluit a pᷣncipio ↄtractꝰ⁊c̃.Dicit ãt dñs Bar
tholomeꝰ cepolla i ſuo traccatu de cõtractibo ſi⸗
mulad.in tercio caſu pᷣncipali.in tcia pᷣſumptõe
in vᷣſicu.cõclude tñ circa pᷣdicta.in fi.ꝙ illa erit
iuſta pẽſio q̃ eſſet iuſta ſi alteri nõ vẽditoꝛi libel⸗
laret᷑. Que aũt eſt illa. Dic ꝙ ẽ illa q̃ cõiter tales
domꝰ libellari ſolite ſunt in eodẽ loco. NHec ille.

In ciuitate aũt Mlicõiter tales domꝰ ſolent li

bellari in rõne q̃ttuoꝛ cũ dimidio vel qͥnq;.ꝗ̊ᷓ ⁊c̃.
Si aũt ſit res hñs maioꝛes redditꝰ qᷓ; cõiter alie
poſſeſſiões vt molẽdinũ: cõiter tenet᷑ determina
tio pᷣdicti doctoꝛis vbi S. dicẽtis. In molẽdino
credo ꝙ ñ habeat᷑ reſpectꝰad redditꝰqͥ ſũt in ma
gna q̃ntitate.ſed in rõne qͥnq; ꝓ cẽtenario:habi⸗
to reſpectu ad valoꝛẽ rei.vt habet᷑ in dicto.S.qᷣa
vvo leonis.in auten.de nõ alienan.coł.ij.Et licet
molendinũ videat᷑ modicũ valere reſpectu q̃nti⸗
tad fructꝰ qñ locat᷑:iñ iſtud eſt ꝓpt᷑ ꝑiculũ qð eſt
in eo ne pereat vel deterioꝛet᷑:?⁊ ꝓꝓpter magnã im⸗
penſam q fit in o manutenẽdo. Uñ deducendo
oẽs expẽſas ⁊ extimatiões ꝑiculi:nõ diceret᷑ in ve
ritate dñs ꝑciꝑe tãtũ de fructu. Cũ ergo libellat
dictũ molendinũ vni ⁊ in eo trãſeat oẽ ꝑiculum
2 oĩs ipenſa ad eũ ſpectet:pᷣm notata i.l.pᷣma.C.

de iure emphi.Sicut ⁊ dñs emit modico pᷣcio

ꝓpter dictũ ꝑiculũ ⁊ impenſam futurã:ita debet
etiã modico pcio libellari:exq̊ vt dixi in libellari
um trãſit oẽ ꝑiculũ ⁊ impeſa. Hec ille. Jdeo aũt
cõmunit᷑ determiat᷑ a doctoꝛibo ꝙ molendina ⁊
hmõi debent libellari in rõne qͥnq; ꝓ centenario
valoꝛis ipſoꝝ:ſᷣm ea q̃ habent᷑ in dicto.S.qa vo
leonis.qꝛ nõ põt bñ ſciri qᷓntꝰ ſit verꝰeoꝝ reddi/
tus:deductꝭ oibo expẽſis pᷣſentibo ⁊ futur::⁊ exci⸗
matis ꝑiculis ⁊c̃. Poteſt q̊ʒ in iſis molendinis
2 alijs oibo rebo libellãdis ſeruari cũ bona cõſci⸗
entia ↄſuetudo patrie antiq̃ ⁊ pᷣſcbta int bonos
viros.Nã habet᷑ p.l.dicta.l.de qͥb.ff.de legi.⁊.c.
fina.de ↄſuetu.⁊.xj.diſt.c.in hijs.et faciũt nota⸗
ta ꝑ Cynũ in.l.excepto tꝑe.C. loca.Ex pᷣdictꝭ aũt
oibo patet q̃rtũ dubiũ.ſ.ꝙ iſte emptoꝛ de q̊ in ca
ſu noſtro põt tuta ↄſcia dare ipᷣm fundũ ad em
phiteoſim ꝓ qͥnq; ꝓ centenario.Et ita me pᷣſente
ↄſuluit dñs Laurẽtiꝰ de buſti genitoꝛ meꝰ ⁊ iu⸗
ris monarcha: cũ pater frat᷑ Chomas ð noua
ria lectoꝛ curſuũ in loco noſtro ſctĩ Angeli apud
Mediolanũ ab eo petiſſet ſuꝑ b̊ ↄſiliũ ⁊ego erã
eiꝰſocius.et dixit ꝙ ſine aliq̊ ſcrupulo cõſcie fieri
põt.⁊ rñdit oib argumẽtꝭ in ↄtrariuʒ.Ex pᷣdiccꝭ
etiã patet ꝙ talis ↄtractꝰ nõ eſt ↄtra ius diuinũ
nec naturale nec ciuile aut canonicum.imo eſt
ſm ius diuinũ naturale canonicũ ⁊ ciuile.

Uo ad qntũ dubiũ.ſ.vt do) C
q ccoꝛ reqſitꝰ An talis ↄtractus poſſit ſecu
ra cõſcientia fieri:debeat rñdere ꝙ ſic.Di
cunt qᷣdã ꝙ nõ.qꝛ taliter ↄſulere ẽ aꝑire viã frau
dibo ⁊ ponere talit᷑ cõtrahẽtes in ꝑiculo peccãdi
Itcẽ qꝛ licet inueniri poſſint aliq qui babeant bo
nã ↄſciam:tñ ꝓximi vidẽtes ↄtractũ ⁊ nõ viden⸗
tes intẽtionẽ eoꝝ:male pñt ſuſpicari de ipſis.et
ſic generat᷑ ſandalũ in coꝛdibo puſilloꝝ:qð fieri
nõ debet Mat. xviij.vbi ait dñs. Ue homi illi ꝑ
quẽ ſcãdalũ venit. IJdeo Paulꝰapłs.jad Coꝝ.
viij.inqͥt. Si eſca ſcãdaliʒat fratrẽ meũ:nõ man
ducabo carnes in et᷑nuʒ. Sed hijs nõ obſtãtib⸗

in cõtrariũ eſt veritas.qꝛ cũ hic ↄtractꝰ poſſit cũ

bona ↄſcia fieri:⁊ de ſe ſit bonꝰ vt ſup clariſſime
ꝓbatũ eſt:poteſt ⁊ debet doctoꝛ rñũdere veritateʒ
Alit᷑ peccaret ᷓ pᷣceptũ ſpũſſcti ꝑ PS.dicẽcj. Re⸗

cte iudicate filij hoim. Immo ſi rñderet iſtũ con

tractũ eſſe dubiũ pcti moꝛtal:cũ qtidie fiat:po/
nerent᷑ aie in magno ꝑicło ⁊ dãno ſi poſtea face⸗

rent ↄtractũ ipᷣm q conſciaʒ.qꝛ oẽ qð fit ↄtra cõjO⸗

ſcientiã edificat ad gehennã.c.lr̃as.S.penlł. de re

ſti.ſpo.c.per tuas.de ſimo.c.inqᷣſitioni.de ſen.ex.

de peni.diſt.iiij.c. omne qð.xxviij.q.j.S.ex hijs.c.
fi.de pᷣſcpᷣ.et c.vnico.de ſcru.in oꝛ.fa. Ideo cõtra
tales ↄſultoꝛes exclamat Eſaias ꝓpba.v.ſui li⸗

bꝛi ca.di. Ue vobis qͥ dici bonũ malũ ⁊ lucem
tenebꝛas ⁊c̃. Trãſſũptiue in c.ſi qͥs dixerit.⁊ in c.

ſi qs hoĩem.⁊ in c.Ue vob.xj.q.iij. In eodem q̊ʒ
ca.dicit idẽ h̊a.Ue qͥ trahit iniqtatẽ in funicu
lis vanitat:⁊ q̃ſi vinculum plauſtri pctm̃.Que
vᷣ̈ba pñt exponi ̊ illos doctoꝛes qͥ ſuis ſcrupu/
loſitatibus faciunt anias innumer peccatis in
uolui ⁊ irretiri. JMU
On obſtat mõ dum dicit᷑ ꝙ taliter cõſu
n lere eſt aꝑire viã fraudibo ⁊ ponere ↄtra⸗
hentes in ꝑiculo peccandi.qꝛ reſpondet᷑
hoc eſſe falſum. Nã iſte ↄtractꝰ vt ̊ patuit fit ſi⸗
ne fraude:⁊ de ſe eſt licitus: nec eſt aliqð in eo ꝑi
culũ:cũ ↄtrahentes habeãt bonã intentionẽ ⁊c̃.
Vñ dicit᷑ in cõi ꝓuerbio.Quicqͥd agãt hoies in⸗
tentio iudicat oẽs. Intentio em̃ imponit nomẽ
operi et facit illud eſſe bonũ vł malũ:vt ait Aᷣm
bꝛo.in li.de offi.⁊? notat᷑.l.ſi hijs qͥ qdraginta.S.
ſed ſi opus.ff. ad legẽ fal. Non obſtat etiã dũ di⸗
cit᷑ ꝙ ꝓximi vidẽtes ↄtractũ ⁊ nõ vidẽtes volũta
tẽ ac intẽtionẽ ſcãdaliʒabunt᷑.qꝛ rñdet᷑ h̊ eſſe fal⸗
ſum. Nam cum videãt hũc ↄtractũ quotidie fie
ri a timoꝛatis viris:credũt ſicut eſt in veritate ꝙ
cum bona oſciẽtia poſſit celebꝛari.Et ſi aliquis
ſuſpicaret᷑ malũ de hoc ↄtractu cum videat eq̃⸗
litatẽ in pᷣcio:et cõtrahẽtes non ſint ꝑſone vſura
rie:et videat in ipſo ↄtractu reliquas bonas cir
cũſtantias et conditiones bonoꝝ ↄtractuũ:eſſʒ
pᷣſumptoꝛ temerarius:iudicãs in malũ ſine ra⸗
tionabili cauſa illud quod expᷣſſe patet eſſe ⁊ eſt
bonum. ᷣm notata ꝑ Allex.de AÄles in.iij. ꝑte ſũ⸗
me in tractatu de triplici ꝓceſſu iudiciali.q.pe⸗

obautdictdis
venitintelugkde
ſvoſine vllo au

ol Gieſenſcis

eſümnelntidel
haſ velſll i
ſnolataquicom
hobebatmognſ
Pfaccritad ren⸗
Cillugeratin eg⸗
fanrſcigdellon, l
goͤprilum fnin
nolldebem ubltin
Gtra oem patnec
bos. Talaütſcd
laſtiuſta iſcide
foreſicntnöcoranr
li ioicubatnone
ligiopeccamce A
ſſop Mrirn
bipaiua Etbie
Doijiigiidi

honatoalianeceſſa
rbiqn öſaädan

Ctideo ſtiorrade
böcotracſieſte
antbona intetioe
goꝛaligono debe
ſmotenerqlbern.
racbseſtbonus:
Genrii Alrerine
Etmncnolten
(arquältbereonn
gödekenaereciu
Eabicin
6 poſſittune
utevalet
docatog enicip
cordadoadem
dareilliadem
oad rönem
Nenenario:no⸗

uein empt

alohſinlssen
haninngus
ſonſierniape

bonuninemon

S=
hoſſtſen
ineg⸗ ſed
We Müffan
Mlo gatig
bennto
nnöiden
deiſse
lbe gzfn
Nebomill
sjallen
neil pinn
8nöchſtihn
nac oſti
tnlin
Ceyperttaes
Gdiß
danifücn
idefunde
poſtaſuen
tr md
Kpnl dere
n delner.
Kabise⸗
1 din
Pbavluil
imalürlocem
sdirntꝛinc⸗
holen;
ieuiin funiau
npon Oue
ſusſaupo/
npecansin
d

tultrchtn
1honcte na/
icnehoncc
sͦaultft i
ioneg⸗
ummonit⸗
Gtwics in
vont hoſne
gtat n
ruginn .
Naüdid
gins olinn
Geköeſefn
igondeft
bin ne;
Hininns
nnureh
S
mmwͦeſ
Miſnefn
rr aſerek
viigre ii

Folium

nul. et Richar. de media villa in. iiij. di.ix. ar. iij.

q.vl.et Tho.ij.ij.q.lx.Et ideo illud eſſe ſcãdalũ
paſſiuũ ⁊ ꝑ ↄſeq̃ns ſcõdalũ phariſeoꝝ:de q̊ non
eſt curãdũ. Uñ cum dñs dediſſet illam doctri⸗
nã Matth̊.di.Qð intrat in os nõ coinqͥnat ho/
minẽ.dicẽtibo ſibi diſcipuł.Scis qꝛ phariſei au⸗
dito hoc vᷣbo ſcãdaliſati ſunt Rñdit. Sinite il⸗
los.qð exponit glo.ſ.ſcãdaliſari.et ſubdit dicẽs.
Ceci ſunt ⁊ duces cecoꝝ.Et ſilłr iſte doctoꝛ dans
boc rectũ ↄſiliũ põt dicere de ſcandalo ſcrupulo
ſoꝝ doctoꝝ et idẽ põt dicere faciẽs ipᷣm ↄtractũ.
Qð aũt dicit dũs Ue homi illi ꝑ quẽ ſcadalum

venit:intelligit᷑ de ſcãdalo actiuo:nõ aũt de paſ

ſiuo ſine vlla cauſa.ſicut eſt in caſu nr̃o.Et illud

apli Si eſca ſcãdaliſat ⁊c.m Archiepi.flo.in.ij

ꝑte ſũme.in ti.de ira.c.iiij.S.penul.intelligit᷑ ĩ il⸗
lo caſu vel ſiłi.Nã aplus loquit᷑ de carne idolis
imolata:quã comedere pᷣcipue coꝛaʒ ſimplicib
habebat magnã ſpẽm mali.qꝛ poterant credere
ꝙ h̊ facerẽt ad veneratiõeʒ idoli.ſicut cõit᷑ fiebat.
et illud erat in lege ꝓhibitũ.et ideo merito pote/

rant ſcãdaliſari. Un qᷓ;uis comedere illã carneʒ

nõ ꝓpt illum finè:nullũ eſſet pccm:tñ ꝓpt᷑ ſpeciẽ

mali debemꝰ abſtinere.Et idẽ eſſet in eſu carniũ

