ſta ſolitudine q̃ exuſta ſolis ardoꝛibo hoꝛridũ
monachis pᷣſtat habitaculũ putabã me roma
nis ĩtereſſe delicijs ſedebã ſolꝰ.qꝛ amaritudine
plenꝰeram.hoꝛrebãt ſacco mẽbꝛa defoꝛmia.et
ſqualida cuc ſitũ ethiopiſſe carnis obduxerat.
qͥtidie iachꝛyme quotidie gemitꝰ.⁊ ſi qñ repu⸗
gnãtẽ ſõnus imminẽs oppꝛeſſiſſet nude hbumo
vix oſſa herentia collidebã.de cibis vᷣo ⁊ potu.
taceo cũ etiã languẽtes monachi aqua frigida
vtant᷑.⁊ coctũ aliquid accepiſſe luxuria ſit. Ille
igit᷑ ego qui ob gehẽne metũ tali me carcerẽ dã
nauerã.ſcoꝛpionũ tm̃ ſociꝰ⁊ ferarũ ſepe choꝛis
iĩtererã puellaꝝ pallebãt oꝛa ieiunijs ⁊ mẽs de
ſiderijs eſtuabat.⁊ ĩ frigido coꝛpoꝛe ⁊ ſicca iaʒ
carne pᷣmoꝛtua ſola libidinũ incẽdia bulliebãt

Itaq; oĩ cõſilio deſtitutꝰad ieſu iacebã pedes.

rigabã lachrymis.⁊ crine tergebã.⁊ repugnãtẽ
carnẽ hebdomadaꝝ inedia ſubiugabã.hecille
Silłr ð Judich ðꝛ Judich.xiiij. Hũiliauit coꝛ
pus ſuũ ieiunijs.Et dauid pſalmo.xxxuij.ĩqͥt.
Kũ mihi moleſti eẽnt induebar cilico.⁊ hũilia
bã in ieiunio aiam meã.Et oĩm iſtoꝝ cauſa po

tiſſima eſt.qꝛ ceſſante cã ceſſat effecꝰ.ij. Phyſi.

2.vlij. Ethico.ij.de gñatõe.de peni.⁊ remiſ.c.cũ
ifirmitas.c.cũ ceſſante. de appel,c. Et ſi xpᷣs.de
iure iur.c.poſt trãſlationeʒ.de renũ.S.his oĩbo.

lxj.di.cũ pater.S.dulciſſimis.ff. de lega.ij.l.Qð

dictũ ff. ð pac.l.adigere.S.q;uis.ff. ð iu.patro/
l.j.S.ſexũ.fr.de poſt. vbi glo.Et loquit᷑ de cauſa
finali ⁊ nõ impulſiua.Siłiter eſt textꝰ cũ glola
in.l.j.C. de cõdi.ob cãm.facit.ff. eodẽ ꝑ totu.⁊.l.
ſi cũ filiꝰ.S.ticio.ff. de dona.Cũ igit᷑ cauſa ppin
qua ⁊ immedlata luxurie ſit guloſias.vt pa
tuit.ergo ꝑ refrenationẽ gule ceſſabit luxuria.
Et hoc eſt qð inqͥt Hiero.li.ij.ↄtra Jouinianũ
Repugnãtẽ carnẽ ⁊ ad libidinũ icẽtiua rwiẽtẽ
inedia ſubiugamꝰ.Eſus em carniũ ⁊ potꝰvini
vẽtriſq; ſaturitas ſeminariũ libidinis cẽ. ¶nde
comicꝰ Sine cerere inqᷣt ⁊ libero frigetvenꝰ.hec
iülle. Et iõ quidã vᷣſificaroꝛ inq uit. Parce mero:
et laſſis parces guloſe medullis. Siẽ em̃ quo
plura ligna igni ſupponimꝰeo magis ĩualeſcit
Ita quo magis delicata cibaria cõedimꝰtanto
magis luxurie incẽdio eſtuamꝰ.vt inqͥt Augꝰ.
ad heremitas.Et iõ ſicut deficit ignis ðᷣtractis

lignis:ita luxuria ceſſantib ſuꝑfluis alimẽtis

Ideo dicit ꝓuerb.xx.Cũ defecerint ligna extin⸗
guet᷑ ignis.O igi ſodomite furciferi:o adulte⸗
ri viliſſimi:o foꝛnicatoꝛes poꝛcini:cur dicit ꝙ
caſte viuere nõ poteſtis. Accipite hoc remediũ:
affligite carnẽ veſtrã cũ ſãcto ieiunio. Ideo em̃
pudiciciã ſᷣuare nõ valetis:qꝛ gulam refrenare
nõ vultis:per os em̃ accẽdi foꝛnax. Refrenate
g̊ ſenſualitatẽ cũ abſtinetia.hoc em̃ vobis faci⸗
le ẽ dicẽte dño Beñ.xvſ. Ecce ãcilla in mamibꝰ

tulis eſt. Nullꝰ & ſe põt excuſare de incontinẽtia

qꝛ põt luxuriã ꝑ abſtinẽtiã refrenare. A
Ecũdavtilitas ieiunij ðꝛ ſatiſfactio.pᷣm
ſem̃ Alexã. de ales vbi S. 2 Tho.in.iiij.
di. xv. ar.j.q.v.?⁊ Bonauẽ.eadẽ di.ꝑte.ij.
ar.ij. q.ij.Cũ ieiuniũ ſit afflictiuũ carnis? pena
le:iõ eſt ſatiſfacciuũ ꝓ pctis nr̃is.Jõ ðᷣt Ambᷣ.
in quodã ſᷣmone:ꝙ nullũ eſt tã graue deliccuʒ
qð nõ abſtinẽtia purget᷑. Tertia vtilitas ieiu
nij ðꝛ ulũinatio:de qua Eſa.xxv.dici᷑. Quẽ do
cbit dñs ſciẽtiã ⁊ quẽ intelligere faciet auditũ:
ſequit᷑ Ablactatos a la cte:auulſos ab vberibꝰ
Et hoc patuit in Danieleꝛ ſocijs qͥ leguminibo e
paſti inuẽti ſunt ſapiẽtioꝛes oibus magis cal⸗
deoꝛũ Daniel.j. Hinc de ſctõ dñico dicit᷑. ꝙ vt
in ſtudio ꝓficeret abſtinuit ꝑ decẽnium avino.
Patet ecia de Johanne euãgeliſta en ieiunãti
in iſula pathmos reuelatio apocalypſis facta
eſt:de q̃ Hiero.ait ad Paulinũ. Apocalypſis
Johãnis tot habet ſacr̃a quot vba. Apłi qʒ ie⸗

iunãtes ⁊ oꝛãtes in liguis igneis ſpm̃ſctm̃ acce

perũt.Acc᷑.ij. Jeiuniũ ergo eleuat mẽtẽ ⁊ ſpecu⸗
latiuũ facit intellectũ. Ideo ðᷣt Chꝛy.de conſe.

di. v. ca. nihil. Nihil ſic eſt iocũdũ ſicut cibꝰbene

digeſtus⁊ decoctꝰ. Nihil ſalutẽ:nihil ſic ſenſuũ
acumẽ operat᷑ ſicut moderata refectio. Ipe aũt
Chꝛyſoſtomꝰfuit magnꝰ medicꝰ appellatꝰ. Jo
hanes Meſue. Iſidorꝰ qʒ libꝛo.ij.de ſũmo bo

no alt. Per ieluniũ occulta celeſtiu miſtenoꝛũ

reuelantur.

3
—G

e

Bermo

Uarta vtilitas ieiunij ðꝛ placatio. Ual
q de em̃ ẽ diuie ire placatiuũ:ſic ð Achab
iij. Re.xxj.patuit qͥ tẽperauit penã quã
ſibi dñs cõminatꝰfuerat ieiunãdo Patuit etiã
de niniuitis de qᷣbus Jone.iij.ðꝛ. Ccum Jo
nas iuxta vᷣbũ dñni itraſſet in ciuitatẽ niniue q̃
erat ciuitas magna itinere dieꝝ triũ:ãbulaſſet⸗
;ͤ itinere diei vniꝰ damauit ⁊ dixit. Adhuc qua
raginta dies ⁊ niniue ſubuertet᷑. Et credidef̃t
viri niniuite dño ⁊ pᷣdicauerũt ieiuniũ ⁊ veſtiti

ſũt ſac a maioꝛe vſq; ad minoꝛẽ.⁊ ꝑuenitvbũ

vſq; ad regẽ niniue:⁊ ſurrexit de ſolio ſuo ⁊ ab⸗
iecit veſtimẽta ſua ⁊ ĩidutꝰ ẽ ſacco ⁊ ſedit ĩ cinere
⁊c̃. Seqͥ ᷑ Uidit deꝰ oꝑa eoꝝ ⁊ miſᷣtꝰẽ ꝓpło ſuo
dñs deꝰ nr.O ſacrũ ieiuniũ tu nõ ſolũ mitigas
irã dei ſʒ etiã facis eũ nob bona ſua elargiri.vñ
Lu.j.ca.dixit btã vᷣgo.Eſuriẽtes ipleuit bonis
2⁊ diuites dimiſit ianes. O ſacrũ ieiuniũ tu nõ
ſolũ nos facis euadere ꝑicula ⁊ tribulationes
mũdi ſʒ etiã nos ĩ oĩbo facis pſꝑari.j.em̃ Eſdre.
viij. ca.ðꝛ. Jeiunauimꝰ ⁊ rogauimꝰ dñm ⁊ eue
nit nobis ꝓſpere.
Vinta ieiunij vtilitas ðꝛ ſanatõis:de q̃
ꝗq BGalie.inqͥt. Abſtinẽtia ẽ ſüma medicia
Hiero.q̃ʒ in q̃dã epła ait. Suꝑfluitas
cibi gñat moꝛbos varios ⁊ moꝛtiferos: mode
rata vo refectio ſanat egritudinẽ ꝓcurat ſanita
tẽ ⁊ hylaritatẽ.Et iõ Didimꝰ in epła ad Alexã.

de bꝛagmanis inqᷣt. Pura ⁊ ſimplici vita genꝰ

bꝛagmanoꝝ viuit nulliſq; rerũ capit illecebꝛis
nihil appetit ãpliꝰ qᷓ; nature rõ efflagitat. Hinc
ẽꝙ nulla apð eos ſunt moꝛboꝝ gna:nullꝰme⸗
dicine vſus:ſʒ diuturna ſalute ꝑfruunt᷑:qꝛ me⸗
dicine remediũ illis ꝑſimonia ẽ q̃ nõ ſolũ illa⸗
pſos poſſit curare doloꝛes ſʒ etiã pcurare ne ve
niãt. J5 Hiero.in.c.legimꝰ.de ↄſe.di.v.⁊ eſt oꝛi
ginalit in li.ij. ↄ Jouinianũ.Legimꝰ inqᷣt qͥſdã
moꝛbo articlari ⁊ podagre hũoꝛibo laboꝛates

ꝓſcriptiõe bonoꝝ ad ſimplicẽ mẽſa ⁊ pauꝑes ci

os redactosↄualuiſſe.Caruer̃t em̃ ſolicitudie
odiſpẽſande domꝰ ⁊ epulaꝝ largitate qͥ ⁊ coꝛꝑa
frãgũt ⁊ aĩazʒ. Irridet Oꝛatiꝰ appetitũ ciboꝝ qᷣ
ↄſumpti relinquãt pniam.Etiĩ eodẽ li.idẽ Hie
ro. Jouinia.inqͥt. Egrotãti tibi ñ alit᷑ſanitas
rſtituit᷑ niſi tenui cibo victuq; caſtigato q̃ dieta
ðꝛ.Quibo cibis recipit᷑ ſanitas his et ſeruari
põt:hec ille.Et facit ad pᷣdicta exẽplũ illiꝰ abba

tis pinguis qͥ ibat ad balnea poꝛrete:cũq;ʒ inci

diſſet ĩ quẽda pᷣncipẽ latronũ ⁊ introgatꝰ ab eo
q̃ de cauſa ꝑgeret ad balnea:rñdiſſet ꝙ hoc fa⸗
ciebat qꝛ patiebattinuũ doloꝛem ſtomachi⁊
nũqᷓ; hẽbat appetitũ cõedendi.ille pnceps fecit
ſtati eũ deſcendere de mula in q̃ inſidebat ⁊ pe

deſtrẽ iuſſit eũ deduci a ſuis famuł in q̊dã ne⸗

moꝛe nõ ꝑmittẽs ei dare alið ꝓ cibo niſi decẽ fa⸗
bas ſiccas.Cũ modica aq̃ qtidie.cũq; ĩ hac die
ta ſtetiſſet ꝑ qͥndeci dies:poſtea duaoꝰẽ ad men
ſam ipᷣiꝰ pᷣndpis ⁊ introgatꝰ ab eo vtrũ ãpliꝰ

V

hf̃et doloꝛẽ ſtomachi ⁊ an hr̃et appetitũ cõedẽ⸗
di:rñdit ſe totałr ſanatũ ⁊ optimi eſſe appetitꝰ
⁊ poſitꝰ ad mẽſã cũ magna ſuauitate recepit re
fectionẽ:⁊ ſanꝰ ad patriã redijt pedeſter qͥ pᷣus
cũ difficultate poterat eqͥtare.vñvltra qͥnqgin⸗
ta aureos qͥs ei abſtulerat ille pᷣnceps miig ei
qnq̃ginta alios ſtativt ad patriã fuit reuerſus
eo ꝙ ſine balneis eiꝰ ĩfirmitatẽ curaſſet.ſ.cũ die
ta.dixerat em̃ ei pᷣdictꝰ pᷣnceps cũ ad patriaã re⸗/
dire vellʒ. dñe abbas viuite ſobꝛie ⁊ tꝑate ſivul
cis ſanitatẽ cõpuare ⁊ ĩfirmitates curare.hᷣ ein
eſt ſalubꝛiꝰ balneũ qð poſſitꝭ reciꝑe.Et iõ dicit

Ber. in li.de ĩpꝛobatõevitioꝝ.vij.c.Utcilis ẽ hoi

potꝰ ⁊ eſca bꝛeuis.De hac etiã vtilitate abſtinẽ/⸗
tie habet᷑ Ecci.ix.ca.vbi ðꝛ. Initiũ vite hoĩs aq̃
⁊ panis.Et Martial chocꝰ.li.vndiq; ſuſcepto.
ca.iij.ait.Eſca qͥdẽ ſimplex ſanũ facit atq; valen
tem.Et ſanũ multi deſtituere cibi. D
Exta vtilitas ieiunij ðꝛ ſupatiõis.ſ.de⸗
ſmonũ.Et ĩ huiꝰ figurã Judicth que oi⸗
bus diebꝰ vite ſue leiunabat: vt ptʒ eiꝰ
lib.viij.ca.occidit holofernẽ.vt habet᷑ eiuſdẽ lib.
xiij.ca.ꝑ quẽ figurabat᷑ demon. Filij eciã iſrael
bis ðᷣ bellati a filijs Bẽiamin:qꝛ poſtea ieiuna
uerũtvictoꝛiã habuerũt. Judicũ.xx. Philiſtei
qͥʒ debellauerũt iſrł ⁊ archã dñi acceper̃t.j.Re/⸗
gũ.iiij. Jeiunãtes ãt filij iſrł habuerũt vicoꝛiã
7 eaʒ recuperauere.j. Regũ.vij. erppulſteo⸗
aũt demones figurati ſunt.Qui igi᷑ ðmonijs
victoꝛiã deſiderat repoꝛtare oꝑtet eos abſtinen

tes ⁊ auſteros eſſe.In cuiꝰ figurã ðꝛ in li.de p⸗

pꝛietatibo rerũ.ꝙ draco vidẽs elephãtẽ potu ac
cibo grauatũ libẽtius eũ inuadit ⁊ citius ↄtra

ecum pualet:ſed ſobꝛio nõ appꝛopinquat. Ele⸗

has em ieiunus triũphat de dracone. Et ſimi
ter draco infernalis pualet cõtra crapuloſos:

ſz ab abſtinẽtibo ſupat᷑ In huiꝰ etia figurã legit
Judi.vij.N deꝰ pᷣcepit᷑ illos de filijs iſrł qͥ ma

nu ⁊ ligua lambuerũt aquas ſeꝑari ad pugnã
ſeoꝛſum ↄtra iimicos dei:alijs ſenſuałr oĩbꝰ qͥ
biberãt repulſis. Jõ dicit dĩũs Match.xvij.ca.
Hoc genꝰ demonioꝝ nõ eijcit᷑ niſi in oꝛõe ⁊ ie⸗
iunio.Qð etiã habe᷑ Marci.ix. Sicut ei aqua
bulliẽs expellit canẽ de coqͥ na ſic oꝛo feruẽs cũ

ieiunio diabolũ canẽ rabidũ fugat de aia.Et ſi

cut piſcis natat ĩ fluuijs ⁊ moꝛit᷑ in ſicco:ſic dia
bolꝰ delectat᷑ in aqͥs deliciarũ ⁊ moꝛit᷑ in ſicco
abſtinẽtie.i.amittitvires ſue potẽtie.Et ſicut fa⸗
mes expellit lupũ ð nemoꝛe:ſic ieiuniũ expellit
diabolũ lupũ rapacẽ de coꝛde.Ad b etiã ꝓpoſi⸗
tũ facit qð inqͥt Alb.in tracta.devᷣtutibo politi⸗
cis:vbi ðt ſʒ phᷣos nat᷑ales ꝙ ſputũ hois ieiu⸗
ni eſt venenũ pᷣpenti: ſʒ nõ eſt ſic de ſputo hoĩs
pleni.Ex q̊ cõcludit ꝙ diabolꝰ ſerpẽs ãtiquꝰti⸗
met hoĩem iuadere ieiunãtẽ nõ aũt crapulantẽ
ꝑ ieiuniũ q̊q; xrpᷣus diabolũ ſuꝑauit. Mat.iiij.
Ideo ðt Iſido.li.ij.de ſũmo bono. Jeiunia ſũt
foꝛtia telaã aduerſus tẽptamẽta demonũ. E

opoꝛcete
ſpüaliby
lus alt.
abſtiner:
pionne
ſemo.
r
Etidco..
Ptsekl
tamſtriat
ſchopon
Gosd
Mar
furſus
ſtm C
Macn
Gicnob
geſtnaan
tenues?
dñs vbiſ
nij tabſ
nos innn
lorinpe⸗
Qulco:
eleuasr
mme php⸗

Keraſe
Germol

mlis ge

ſintiüſa
lgnitare

Unt. Ec

las denn
Longir
ſancl
Innsr
qult ſ
in viſce
venimn

(ogitan

N

Petitü cedi⸗
aſſe appeno⸗
e neceglen
kfcre bn
Er.
anagin
eps mlſtt i
furmenius
nlalcädie
ad ani n
rtareſipul
nrr benn
ne ü dia
(Uusiboi
luucabkini⸗
Inirtisaj
gaſe,
aqzn
D
udicd quroi
ban wr ⸗
bekaiſcelbb,
flij iä llrael
poſtegiciuna
in. Polikei
de e⸗
boenitniaorii
Po phtuihevs
Igr ons
is abſtinen
iinl. dep/
phiti gocn a
11 CnusoN
pmnquat. H
cont. Eſini
manpoos⸗
näfigrilegt
ii im
niufoi
Danb vi.
linoroeric/
Sicntdaqus
coio faise
r denin E
inſiccoſide
1moꝛi? lco⸗
Puni peli
bͤcu hoſß/

unh holtl
n bois iau/
deſoro hoſs
üͤtiguen
uc Apulun
nie Wn .
on, ”

*

Folinñ

Eptima ⁊ vltima vtilitas ieiunij:ðꝛ glłi
ſ ficationis. Si em̃ ad celeſtẽ pꝛiam voj⸗
lulumus ꝑpuenire neceſſe eſt ꝑ ietuniũ car/
nẽ moꝛtificare. Ait em̃ Hiero.li.ij.otra Jouini

anũ Beatitudo paradiſi abſq; aſtinentia cibi

nõ potuit dedicari.⁊ iteꝝ ait. Quãdin ad ieuu

nauit:in paradiſo ſtetit. Hinco ſtendit᷑ ꝑ teiu⸗
niũ ad paradiſum nos poſſe reuerti a quo per
ſaturitatẽ fueramus eiecti.Et Grego.in qᷓ dam

omelia inquit. A paradiſi gaudijs ꝑ culpã gu

le cecidimus :ad hec ꝑ abſtinentiã reſurgamꝰ.

Sicut ergo miles terrenus nõ põt bꝛauiũ ac/
quirere ſi ad pugnam crapulentus accedat:ſed
opoꝛtet eũ a multis abſtinere.Ita ⁊ de militbꝰ
ſpũalib dicendũ eſt:de quibo.j.Coꝝ.ix.c.· Pau

lus ait.Omis qͥ in agone ↄtendit: ab omibo ſe
abſtinet:⁊ illi q dem vt coꝛruptibilẽ coꝛona aca

piant:nos aũt incoꝛrupta.Quid dicaʒ de ſacro

ieiunio. Audite qͥd de eo ſancra mater eccłia ca⸗

ir. orudlſ ipoꝛtas aperuit no bis ieiunij ts
Et ideo.iiij. Regũ.ij. Helias poſt ieiunium ra

ptus eſt in celũ. Sicut em̃ q vult intrare ꝑ poꝛ⸗

tam ſtrictam neceſſe eſt ꝙ nõ ſit nimis pinguii

ſed opoꝛtet eũ eſſe tenuem Juxta ullð Oꝛatij in
epłis dicentis.Foꝛte per anguſtã tenuis vulpe
cula rimã Repſerat in cumerã frumti paſtaq;
rurſus. Ire foꝛas pleno tendebat pectoꝛe fru⸗

ſtra. Cui muſtela ꝓcul:ſi vis ait effugere iſtinc.

Macra cauũ repetas artũ quẽ macra ſubiſſti.
Sic nob volẽtib intrare ianuã paradiſi qᷓ val
de ſtricca eſt. ſicut ðꝛ Matth.vij.c. neceſſe ẽ eſſe
tenues ⁊ macilentos ꝑ abſtinentiã. Ideo dicit
dñs vbi ſupᷣ. Intrate ꝑ anguſtã poꝛtam.ſ.ieiu⸗
nij ⁊ abſtinẽtie.Et ideo vt ſancta mater eccleſia
nos inuitat ad ieiunãdũ quotidie hoctꝑe can⸗

tat in pꝛefatione miſſe ieiunij vtilitates di.dOnño
Qui coꝛpoꝛali ieiunio vitia cõpꝛimis.mentem

eleuas:virtutẽ largiris ⁊ pᷣmia.ſ.in b̊ ſeculo ter

rene ꝓſperitat:⁊ in alio eterne głie.Ad quã ⁊c.

Feria ſexta de peccatis moꝛtalib omnibus

Scermo ſextuus. F„
Znũuciapopulo
a momeov ſcelera eoꝝ ⁊ domul iacob pec⸗/

cata eoꝝ. Eſa.lviij.c.Eſt regula gene⸗

ralis generoſi ciues)oĩm ſapiẽtũ atʒ phᷣoꝝ.

inictiũ ſaluc eſt noticia peccati. Illius etem ma

lignitatem cognoſcentes ſũmopere illud deui⸗

tant. Ecõtra aut:qui nõ cognoſcit peccatum il⸗

lud deuitare nõ curat. Un dicebat Epicurus.
Coꝛrigi nõ vult:qͥ peccare ſe neſcit. Aug.quoq;

ſupꝑ ps.l.inquit. Nemo inſanabilioꝛ eo qᷣ ſibi

ſanus videt᷑. Et Seneca ad Luallũ epła.v.in/⸗
quit. MNon eſt extrinſecũ malũ nr̃m: intra nos E
in viſceribo ipſis ſedet.ideo ad difficulcatẽ eius
venimus qꝛ nos egrotare ignoꝛamuſ.dcirco

cogitaui crebꝛo nihil vcilius foꝛe q;ᷓ vob pcõꝝ

oĩʒ ſpẽs ðdarare:vt abomiatiõe vicij cognita:
totis illud vinbo fugiat.Ait em̃ Aug.iĩ li.medi
tationũ.c.xxiiij. Heu pctmĩ hoꝛrẽdũ:heu res de
teſtabilis:nlło mõ cõꝑabil:cecꝰnõ videt foueã

in quã cadit:iſanꝰputat ſe debere qð facit.hec

ille. Jõ mihi iperauit deꝰin h̊ mane dicẽs vᷣba
ꝓoſita ſcripta i epła occurrẽtis ferie. Annũcia
ppło meo ⁊c. Suꝑ qͥb verbis ſciẽdũ ſᷣm Gre.
xxxy.moꝛaliũ.⁊ traſſũptiue mgrjm ſniaꝝ in.ij.

di. xlij. Et ꝑ Auguſtinũ ĩ omelia de igne purga

toꝛij. Et.xxv.di.S. Alias ãt.⁊ ſem Bonauẽturã
in.ij. di. xlij.ĩ qſtiõibo circa lraʒ ⁊ Rich.cadẽ di.
ar.iiij.q.j.⁊ Alexãdrũ ð ales in.ij.ꝑte ſũme ĩ tra

ctatu de pctis moꝛtalibo.ꝙ ſeptẽ ſũt vicia capi⸗

talia vicʒ. Supbia Auaricia. Luxuria. Gula.
JIra. Inuidia ⁊ Accidia.de qͥb i h̊ ſᷣmone tra⸗
ctabimꝰ.Et pꝛimo de Superbia.
Pars pᷣma huiꝰſᷣmòis ð ſpẽbo ſuꝑbie. F
Ecũdũ oẽs theologos ſuꝑbia eſt caput
⁊ regina oĩm pccõꝝ.De q̃ ſapiẽs.Ecci.
x.dic. Initiũ oĩs pcti.ſuꝑbia.Que nihil

aliud eſt q; inoꝛdinat amoꝛ ꝓpꝛie excellẽtie ſiẽ

eã diffinit Aug.in li.de Innocẽtia. Habet autẽ
duo deciʒ filias ſᷣm Tho.ij.ij.q.olxij.Et Alexã.
de ales i ſcðᷣo ꝑteſũme.in tractatu de ſuꝑbia.qͥ
ſunt iſtevicʒ.Extollẽtia.Arrogatia.Uana głia.
Jactantia. Ambitio. Ipochꝛyſis. Pertinacia.
Ingratitudo. Itobediẽtia.Eurioſitas.Cõten
tio.? Pꝛeſumpᷣtio.De qͥ b alio ĩ ᷣmone diſſere
mus.Quactuoꝛ aũt ſunt ꝓpꝛie ſpẽs ſuꝑbie.ᷣm
Tho.iin ſcdðo di.xlij.ar.iiij.i coꝛꝑe queſtiõis.Et

—- „2

ij. ij. q. clxij.ar.iiij. Et Alexãdrũ de ales in.ij.ꝑte
ſũme ĩ tractatu de ſpẽbo ſuꝑbie.pma ẽ reputare
ſe ꝓpꝛia vtute hr̃e bona ſpũalia vel tꝑalia q̃ͥ ꝗs
hʒ.ↄtra qð eſt illð Jacobi.j.Oẽ datũ optimũ ⁊
oẽ donũ ꝑfectũ deſurſuz eſt deſcẽdens a pꝛe lu⸗
minũ.Et hãc ſpẽm habuit lucifer ĩ ceclo de quo
Eſa.xiiij.ðꝛ.ꝙ dixit. Ponã ſedẽ meã ad aqlonẽ
⁊ ero ſilis altiſſimo.Ex qͥb v bis apꝑet:qꝙ exq̊
volebat ſe eq̃re ðᷣo nolebat ſe illi reputare iferio
rem.Et cõſeqᷓnter obligatuʒ eiꝰmaieſtati a qua
creatꝰerat.⁊ iõ dicit idẽ ꝓpheta.quõ cecidiſti lu
cifer qͥ mane oꝛiebaris. Scða ſpẽs eſt credere.
ꝙꝙ; ſuis meritis habet bona ⁊ non ex gfa dei.ita
ꝙꝙ putat ſuꝑbo deñ ſibi illa cõtuliſſe.quaſi ex ne
ceſſitate exigẽtibs hoc ſuis meritis.cõtra quod
ſtat illa Pauli ſentẽtia ad Tit.iij.Nõ ex oꝑib
iuſticie que fecimꝰnos.ſed ſᷣm ſuã miſ icoꝛdiã

ſaluos nos fecit. Et hãc ſpẽz habuit ſabucho
donoſoꝛ.qui dixit Daniel.iiij. Nõne hecẽ babi

lõ cuuitas magna quã ego edificaui.⁊ amplia⸗
ui in roboꝛe meo.⁊ głia decoꝛis mei.Et ideo vt
in eodẽ.c.hẽtur.ſubito audiuitvocẽ de celo dicẽ
tẽ. Zibi ðꝛ Nabuchodonoſoꝛ rex. Trãaſlatũ eſt
regnũ tuũ a te.⁊ ab oibo eijcient te.⁊ ſeptẽ anis
fenũ vt bos comedes.⁊ cũ beſtijs atq; feris erit
habitatio tua.qð ⁊ factũ eſt ⁊ nũq; fuit ad pᷣſti
nũ ſtatũ reſtitutus niſi quãdo ꝑfecte ſe buͤlis⸗

Bermo

bet᷑. Tertia ſpecies eſt credere ſe magis virtuo⸗
ſum ⁊ alia bona hĩe q; habeat.Hocaũt eſt pꝛi
mũ capłm libꝛi ſtulcoꝝ credere ſe ſapientẽ:hoc
eſt cõmune vitiũ:ſe em quiſq; mag reputat qᷓ;
ſit. Uñ inſti.ex qͥbo cau.manu.nõ liqʒ.S.in frau
dem.ðꝛ. Sepe de facultatibo ſuis amplius qᷓ;
in eis eſt ſperant hoies. Si em̃ ſenſus ⁊ diſcre/

no Enderetur: quilibet apothecas aperiret vc
alijs in magna copia vederet:⁊ ꝑ diuerſas mi

di ꝑtes mitteret.raroq; inueniret᷑ qͥ emere cura

ret cum vt plurimũ quiſq; ſe intellectuʒ habere

putet ꝓ ſe.⁊ duodecim ſocijs. Hac ſpeciem ha
buit Petrus dum Lu. xxij.dixit dño.Et ſi oẽs

ſcandalizati fuerint in te ſed nõ ego.cõtra tales

aũt ſuꝑbos dicit᷑ Eſa.xvj.Audiui ſuperbiam.
Moab ſupbus eſt valde. Superbia et arro⸗
gantia eius.pluſq; virtus eius.Quarta ⁊ vlci⸗
ma ſpedes ſuꝑbie eſt ſe iaccare cum iniuria ꝓxi

mi ⁊ credere ſe melioꝛẽ. Hanc autẽ ſpeciem ha⸗
buit phariſeus ille ð quo Lu.xviij.dicit᷑ oꝛa

bat in templo dicens. Bratias tibi ago dñe qꝛ

nõ ſum ſicut ceteri hoies.raptoꝛes.adulteri.in⸗

iuſti.velut etiam publicanꝰiſte. Jeiuno bis in
ſabbato.decimas do oĩm qᷓ poſſideo. Contra
tales clamat deus Miere. v. dic. Ecce ego ad te
ſuperbe dicit dñs exercituũ.quia venit dies tu

us.tempus viſitationis tue.et cadet ſuperbus

⁊ coꝛruet.⁊ non eſt qui ſuſcitet eum.De hoc ſu⸗

perbo dicit Aſculanus poeta in.c.de ſuperbia.

Homo ſuperbus non põt habitare terrã. ſec
in celũ ſalire poteſt.ſemꝑ moꝛat᷑ in ponderoſis
ſuperbis ſeu elatis factis. Superbia cõſumit

pſonam.de ipſa ꝓcedit ſubito moꝛi.ſe vendit

p opinione ꝓpꝛia. Tres ſunt perſone diſplicen
tes.pauper ſuperbus ⁊ arrogans. Senex fatu

us ſenſibus carens. Diues mendax cum hone
ſto viſu. Apparet ꝙ pater noſter ſemper cantet.
O deus tibi foꝛtaſſe diſplicet hec liſta. Heceſt

radix omniũ peccatoꝛũ.Et fuit pꝛima que ſedẽ
oillius maligni damnati ſpiritus exalcare volu
it.Et pluit in terra iſta iniqua ſecta.de qua om
ne malũ ꝑ deceptionẽ ꝓcedit.⁊ vitam de bono
ſuo ſuſpectam facit. Superbia nihil aliud eſt
q; velle ſuper omnes alios eſtimari.et id ap⸗

petere quod homo nõ eſt. Legitur autẽ ꝙ qui⸗/

dam dixit Alexandro magno ſuperbo. Quã⸗
uis leo ſit rex animalium.tamen fit ſepe cibus
foꝛmicarum.Et arboꝛ alta cito eradicatur vio
lentia ventoꝛum.Sic ⁊ tu quamuis ſis rex ho
minum.cito tamen eris cibus vermiũ.Et quã
uis nũc ſis altus.cito tamen eris depꝛeſſus.

Scriptum eſt enim Eccleſia.x. Sedes ducum

ſuperboꝝ deſtruxit deus.
De auaricia.

B
Ecundum capitale peccatum eſt auari

cia quea Tullio et Alexandro de ales

in.ij.parte ſumme in tracatu ſumme

uit ⁊ de hac ſuperbia ſua penituit:vt ibideʒ ha⸗

de auaricia articko pꝛimo eta beato Tho. ſcdᷣa

ſcðe.q.cxviij.articulo ſcðᷣo.et in queſtionibus

diſputatis de malo.q.de Auaricia articulo pꝛi
mo ſic diffinitur.Auaricia eſt inoꝛdinatꝰamoꝛ

pecunie.pecunia auteʒ ſᷣm Auguſtinũ in libꝛo
ðᷣ libe.arbi.hic accipitur large pꝛo omni eo qd

homines habent.pꝛout etiam accipitur in.l.pe

cunie verbum.et in.l.pecunie appellatiõe.ff.de
verbo.ſig.aliquãdo tamẽ accipitur ſtricte pꝛo
his tamen que conſiſtunt in pondere.numero

⁊ menſura.vt in.l.ij.S.item mutuũ.ſf.ſi cer. pe.
Aliquãdo ſtrictiſſime ꝓ pecunia numerata tim
vt in.S.item pᷣcium.inſtitu.de emp.⁊ vendi.t
in.l.j.C. de ꝓba. In hac autem diffinitione ac,⸗
cipi ꝓ omni re tam coꝛꝑali qᷓ; ſpirirituali quas
inoꝛdinate quis appetere poteſt ſᷣm Durandũ
noſtrum in ſumma lib.j.p.vj.di. j. Et ideo ipſe

magis generaliter diffinit auariciã dicens ma

gis dare:ꝙ auaricia eſt inoꝛdinatus amoꝛ ali

quid habendi.Ex qua diffinitione innuitur ꝙ;
quis poteſt res temꝑales apꝓpetere ſine auaricie

peccato dum oꝛdinate appetit maxime neceſſa⸗

ria. Ideo Pꝛouerb.xxx.dicebat ſalomon dño.

Pauptateʒ ⁊ diuitias ne dederis mihi:ſed tiim

victui meo tribue neceſſaria. In quinqʒ aũt ca
ſibus quis reputa᷑ auarus. Pꝛimo ſi iniuſte
acquirit.Abacuc.ij. Ue his qui congregant nõ

ſua.Secũdo ſi nimis affectuoſe diuitias dili⸗

git paratus peccare añq; illas amittere. Iſtis

auaris dicit ſaluatoꝛ noſter Matth̊.vſ.Iõ po

teſtis deo ᷣuire ⁊ mãmone. Tertio ſi eſt crude⸗
lis pauperibo.j. Joh̊.iij. Qui viderit fratrẽ ſuũ
neceſſitatem habere ⁊ clauſerit ab eo viſcera mi
ſericoꝛdie:quõ charitas dei manet in illo.dicit

apoſtolus:quaſi dicat non eſt.Quarto ſi viuit

in miſeria cũ ſit diues Ecci.v.dicit Salomon.
Eſt alia ifirmitas peſſima quã vidi ſub ſole:di
uitie ↄgregate in damnũ dñi ſui.Ad qð facit il
lud quod legit᷑ in fabulis poetaꝝ ſcʒ ꝙ Mida
rex petijt ab apolline deo ſuo:vt quicquid tan⸗

geret fieret aurũ.quo ei conceſſo cum cibum vł

potum manibus vel labijs tangeret aurũ fie⸗
bat.⁊ ſic fame moꝛtuꝰ eſt.quo dat᷑ intelligi ꝙ
auarus ſemper appetit diuitias:que tamen ſuũt
cauſa moꝛtis ſue. Quinto quis dicit᷑ auarus

ſi diues exiſtens valde:totũ tamen ſtudiũ ſuũ

habet ad diuitias acquirendas: maxie nõ ha⸗

bens heredem. De his auaris diẽ Paulus ad
Epp.v. Omnis auarus nõ habebit hereditatẽ
chꝛiſti ⁊ dei. In hoc aũt cognoſcit᷑ ſtulticia aua
ri:quia edificat vbi ꝑ momentũ eſt ꝑmanſurꝰ:

⁊ nõ in celo:vbi in eternũ ſi bñfecerit eſt regna⸗

turus. Ettantã curam habʒ de putribilibus ?Zz

viliſſimis rebus tranſitoꝛijs.De pᷣcioſitate aũt
anime ſue nõ curat. Ideo exdamat dñs noſter

Matth. xvj.c.di. Quid ꝓdeſt homini ſi vniuer
ſum mũdum lucret᷑.anime vero ſue detrimen⸗/
tum patiat᷑ant quã dabic bomo cõmutanon

anitn
Rerad
ponulb
riſetd⸗
cogratt
lanusg.
loboꝛar
mnarrer
Sup
uci⸗
diultes
renec
charec
poſſüt
gglual
ſntere
appclu
adi⸗
punen
nobiſ
gluam
leende
busfac
dos
de
uc
fentn
Gnos
freſch
bus ſu
ſorck.
bos vin

1

lorur.
betaii
ſuoa
ſontfor
numin
tque
trimon⸗
unum
do con
interſe
totem.
ſedam
Mrume
Cinis
squi
Gkcum
Gligmn⸗
Cnnin
lusck
hn
tinter

Mecen

domn eo
n llge
Palande Ne
ur ſnare⸗
noc Lnumao
I f g. pe.
Wnuman en
difnnoreg
rns amor di
nenmnunmn
rſincaonae
nime nraſſa/
omondno.
wihuſectin.
nc
dumoſi müuſte
ngpatn
edinaus dili/
mimrt. Itis
v.. ſͤpo
noſickauce/
dentfmnriſui
boo vicrami
nain lo. diat
Quanoſivuut
iar Salomon.
nc ſub ooledi
3005ll
6νCo
gicquidtan/

mmabum e.

nc aulüͤ firf
it inrcligig
quctumchſur
diak auans
hen udi ſuu
.mareni ba/
ie bulsad
hebardlat
älaazond
mtck gna
uenbalbus?
vcoltn⸗
. dns i
niniſinid
c.

Foliũ

ꝓ anima ſua.quaſi di.O auari ſtultiſſimi no⸗

lite tãtũ ſoliciti eſſeĩ acquirendis diuitijs tem

poꝛalibo q̃s in bꝛeuiſſimo tẽpoꝛe eſtis amiſſu
ri ſed de ſalute anime veſtre.⁊ de eternis opib
cogitate.illaſq; acqᷣrere pꝛocurate.Ait em Aſcu
lanus poeta in.c.de auaricia.O ſtulti tantum
laboꝛare quid iuuat omnes ad illam antiquã
matrẽ reditis.nomẽ veſtrũ vix reperietur.
Ea ꝓpter vos hoꝛtatur Greg.in omelia ſuper
Lucã q̃ ponit᷑ in dñica ſexageſime.di. Si vere

diuites eẽ cupitis vᷣas diuitias amate.O aua
re ne credis ꝙ vere diuitie ſint ille quas tu ĩ ar/

cha reconditas tenes. Pꝛofecto pecunietue nõ
poſſũt recte appellari diuitie.Ait em Seneca
ad lucillũ. Neminẽ pecunia diuitẽ facit. Quid
ſunt ergo.certe potius ſpine ⁊ aculei:qᷓ; diuitie

appellande ſunt De quibus ait.Greg.vbi ſu⸗

pꝛa di. Spine ſunt.quia cogitationum ſuarũ

punctionibus mentes lacerãt:fallaces ſunt.qꝛ

nobiſcuʒ diu manere nõ poſſunt.fallaces ſunt
quia mentis noſtre inopiã non expellunt.So
le em diuitie vere ſunt.que nos diuites virtuti
bus faciunt.hec ille.Ex quibus apparet ſtulti⸗
cia auaroꝛũ qui de ſpinis diuitiarum edificat
ſibi domuʒ infernalem in qua comburent᷑.iux/⸗
ta illð Eſa.xxxiij. Spine congregate igni cõbu
rentur.O igitur auari vultis abſq; peccato ma
gnas ⁊ veras diuitias adipiſci.Uirtutes acq/
rere feſtinate.Ait enim yſocrates in exhoꝛtatioi
bus ſuis capło.j.Uirtute nulla poſſeſſio pᷣcio

ſioꝛ eſt. nec ſecurioꝛ.potioꝛ eniʒ eſt omnibo opi

bus virtus.
Ertium peccatum capitale eſt luxuria:

t que ſᷣm om̃es Theolo.maxime Alexia.

de ales in.ij. parte ſumme in tractatu ðᷣ

luxuria.ẽ libidinoſe delectatiõis appetitꝰ. Ha⸗
bet aũt ſeptem ſpecies:ſᷣm Alexan.de ales. vbi
ſupꝛa artci.ix.? Tho.ij.ij.q.cluiij.ar.pmo. Que

ſunt foꝛnicatio ſimplex.ſtupꝛũ.raptus.adulte
rium.inceſtus.⁊ ſodomia. Foꝛnicatio ſimplex
eſt quãdo peccãtes ambo ſunt ſine copula ma
trimoniali.⁊ nullus eoꝛũ eſt deputatus ad di⸗
uinum cultuʒ.nec peccant in loco ſacro.vł mo
do contra naturam.⁊ nemo eoꝛũ eſt virgo.nec
inter ſe habent aliquam cognationeʒ.vel affini

tatem.⁊ nullus eoꝛũ eſt coactus ad peccanduʒ

ſed ambo ſpõte peccato luxurie aſſentciũt.Stu
pꝛum eſt quando peccatur cum virgine.b libi

dinis nephãdiſſimo vicio. Et multo eſt graui

us quãdo ambo peccãtes ſunt vᷣgines. Raptꝰ
eſt cum ꝑ violentiam ad peccanduũ aliquis vel
aliqua artatur. Adulterium eſt cum vnus pec
cantium hoc crimine eſtvxoꝛatus.⁊ multo ma
ius eſt peccatũ ſi ambo ſunt matrimonio liga
ti. Inceſtus cũ peccantes luxurioſe ſunt cogna
ti inter ſe.vel affines.Sacrilegium eſt cũ aliqͥs

peceantiũ diuino eſt cultut deputatus. et canto

XXIIII

grauius crimen eſt ſi ambo diuinis ſunt obſe⸗
quijs mancipati. Item ſacrilegiũ eſt.ſi hoc ma
lediccũ peccatum in loco ſacro cõmittat᷑. Hoꝛ⸗

rendiſſimũ autem ſodomie crimen eſt quando

cõtra nature oꝛdinẽluxurioſa rabies perpetrat
De quibus libidinis ſpeciebus nolo ad pᷣſens

ad particularia ac abominabilia ſcelera deſcen
dere modos eoꝝ dedlarando:ne illa ignoꝛan⸗

tes addiſcant.Ait em̃ ſeraphicus noſter Fean⸗
ciſcus de pᷣdicatoꝛibus in regule ſue.c.ix. Sint
examinata ⁊ caſta eoꝝ eloquia:quia igitur ſeri
ptũ eſt Ecci.xiij.Qui tetigerit picem inquinabi
tur ab ea. Ideo nolo de his turpibus ac vitupe
roſis facinoꝛibus aliud ſpecificare. Sed qͥ hba⸗
bet aures audiendi audiat.vt dicitur Apocał.

72

ij. ca. O quot hoꝛrenda ſcelera faciunt luxurio⸗

ſi.O qᷓ;nephande res in abditis⁊ tenebꝛoſis lo
cis fiunt: qᷓ;pauci coniuges reperiunt᷑ qui ſan⸗
ctum matrimoniũ ſicut debent cuſtodiant.taʒ
quo ad locum ⁊ modũ qᷓ; etiam quo ad tempꝰ
⁊ oꝛdinem:ac alias circũſtantias.Satis eſt bo
nũ intenditoꝛem eſſe ad verba mea.O maledi⸗
ca luxuria adeo mũdum infeciſti:ꝙ vera eſt il
la ſententia Johelis eius.j.c.di.Computruerũt
iumẽta in ſtercoꝛe ſuo. Ideo dicit Albercus in
tractatu de virtutib politicis. O luxurioſus
equiparat᷑ hyrco:qui ꝓpter laſciuiaʒ ſemper eſt
fetidus ⁊ putreſcit. Quantũ aucem hec abomi
natio luxurie deo diſpliceat. patet illo exemplo
quod legitur in ſumma de ſeptem do nis: vbi
dicitur. in tyro in quadam terra erat homi⸗
nes multum luxurioſi:pter quod ini quiſſi⸗
mũ peccatũ imiſit deus terremotũ maximũ in
illa terra ⁊ tota ſubmerſa eſt.ſe em̃ terra aperu⸗
it ⁊ deuoꝛauitillos ſceleratiſſim os. Mane au
tem facto inde quidam tranſeũtes videntes ibi
eſſe aquam in qua erat terra illa:aſpexerunt in

aqua ⁊ viderunt illos maledicos bomines et

mulieres ſimul eſſe ↄiunctos in illo nephando
actu in quo erant quando ſubmerſi ſunt.Et G
oſtendit deus: vt omnibus intimaret quantu.
hoc ſpurciſſimum luxurie vitium ei diſplicet.
Ideo contra luxurioſos exclamat Aſculanus
pᷣoeta.in.c.de luxuria.di.Leneatis veſtram de⸗
am luxunam ⁊ plage noue factricem faciatis:
pluſq; ſecta iudaica fecerat.age videacis cuma
liqua pietate:quia ſuper vos lachꝛyme pluunt
videndo quõ bonum diuinũ dimittitis: diui⸗
tie deſtruũt perſonam:gula: luxuria ⁊ bellum
femine ⁊ ioco reputat.coꝛp us ↄſumit ⁊ anima
comedit. Per eam celum claudi mibi videtur.
Et ad alti dei dedignationeʒ conducit.Pluſq;
humane genti inimica eſt q;; alia vitia. Gaudet
faciendo peccatũ carnaliter ⁊ eſt ratio.quia no
poteſt facere per ſuam naturam: nec dare lau⸗
dem poteſt.ſed omnia alia bona poteſt op eriri

O ſeruitriſtes:o empti ſchlaui.quare carn alis

actus vos tantũ excruciat:qui contra de vV o

tentio:nõne carnales eſtis:⁊ ſᷣm hominem am

agere facit cum tanto pꝛauo ⁊ hoꝛribili vitio:
quod natura repꝛehendit.O anime ſodomiti⸗
ce deſperate.o quantũ hic actus deum offendit
queritis amoꝛem vbi amoꝛ nõ regnat.o amme

cece de bono fine:de vita veſtra aer dedignatur

O cogitate quõ oſſa veſtra nuda in obſcuro re
manebunt.⁊ quõ moꝛs omnes percutiet. ꝓpte⸗
rea vilem acum ſpernatis:quod ſi feceritis: ra
tio de ſumma nihil acquirit:nifi ſatiſfeceritis.
De peccato Bule.

NUartum vitiũ capitale eſt gula:quaʒ

“ quidam facetus pꝛedicatoꝛ dicebat

fuuiſſe vxoꝛem carniſpꝛiuij. De q̊ car/

niſpꝛiuio dedlarabat. Pꝛime oꝛigi⸗

mnationẽ. Secũdo ipſius nominationẽ. Tertio
eius depictionẽ. Quarto ipſius malignationẽ

Quinto eius filiationem. Sexto ſeruitoꝝ ipſi⸗
us conditiõem S eptumo vero ipᷣius expulſio
nem. Octauo aũt eius finitionem. Quo ad pᷣ

mũ ait.ꝙ vt dicit᷑ Gen.iij. Uidẽs diabolus mu

lierem deambulantẽ in paradiſo voluptatis di

xit ũli. Cur pᷣcepit vobis dñs:vt nõ comedere⸗/

tis ex omni ligno paradiſi.Cui reſpondit muli
er.De fructu lignoꝝ que ſunt in paradiſo veſoei

mur.De fructu aũt ligni:quod eſt in medio pa

radiſi pꝛecepit nobis ne comederemus ⁊ ne tã⸗
geremus ne foꝛte moꝛiamur. Dixit autem ſer⸗
pens ad mulierem. Nequaq; moꝛiemini.Scit
em deus ꝙ in quacũq; die comed erecis ex illo:

aperlient᷑ oculi veſtri ⁊ eritis ſicut dij ſccẽtes bog⸗
nũu ⁊ malũ. Uidit ergo mulier ꝙ bonum eſſet li
gnum ad veſcendum:⁊ pulchꝝ orulis aſpectu

q; delectabile. Tulitq; de fruciu ⁊ comedit:de⸗

Qitq; viro ſuo:qui comedit:⁊ aperti ſunt oculi

eoꝝ. Et ſtatim facta tali comeſtione natum eſt

carniſpuiũ: quod dicere potuit illud Job ter⸗
tio. Pereat dies in qua natus ſum.⁊ nox in q̃ᷓ
dictuz eſt:conceptus eſt homo in mũdũ. Sug
quo Grego.iiij.moꝛal.(xxvij.inquit. Q⸗ ſcri⸗
ptura ſacra tribus modis hominem appellat
„Peno pe naruramn: vecum dixit deus Bene
is pᷣmo. Faciamus boiem ad imaginem ⁊ ſi⸗

militudinem noſtram. Secũdo per culpay.iu⸗

xta illud pſalmiſte. Uos autẽ ſicut homies mo
riemini.ſcʒ per peccatum. ⁊ Paulus pꝛime ad

Choꝛinch̊.iij.ait.Cum ſit inter vos ʒelus ⁊ con

bulatis. Tertio dicit᷑ homo per infirmitatem.
Juxta illud Hiere.xvij. Maledictus bomo qͥ
confidit in homine. id eſt in infirmitate. Unde

ſequitur.Et ponit carnem bꝛachium ſuum. Et

ſic patet quõ natum eſt carniſpꝛiuiũ. Nam ex
pᷣdicca comeſtione caro Adam ⁊ Eue pꝛiuata

ſua puritate ac innocentia ⁊ pace ac concoꝛdia:
quã cũ aia habebat. Et ſic etiam patet ſcõᷣm ſcʒ
eius nominatio. Aliqui em̃ acapiunt nomen

ab ercellentia alicuius virtut:⁊ aliqui ab abũ⸗

gantia triſtice vel malicie.Carniſpꝛiuiũ auteʒ

nomen accepit triplici ratione ſᷣm eiꝰ peſſimas
qualitates. Unde poteſt appellari res turpitu⸗

dine notabilis: de qua nominatione habetur.
ff. de poſtu. l. . S. ſecido loco. Pꝛimo em̃ apel⸗/

latum eſt carniſpuium: quia puauit vt dicuʒ
eſt carnem pᷣmoꝝ parentum: ⁊ totius poſteri⸗
tatis ſuo dono iuſticie oꝛiginalis:qua median
te membꝛa coꝛpoꝛis nõ ſentiebant aliquod in⸗

cendium concupiſcentie vel libidinis:vt ait Ni

colaus de lyra ſuꝑ epiſtolam pauli ad Galat.
Statim aũt facto pctõ verificatuʒ eſt illud qð
ait Augꝰ.ſuper Geneſim.ad litteram di. Sen⸗
ſerunt iam nudati anime carniſq; motum quẽ
dam turpiſſimũ atq; pꝛecipitem. Unde confu⸗

ſi ad fici folia cucurrerũt:⁊ mẽbꝛa ſollicita pu/

R „⸗ 2„4C „

doꝛe libidinis texerunt. hec ille. Secũdo appel⸗
latũ eſt carnaualiũ.liq; em̃ malũ ſi it maximũ ꝙ

ꝓpter hanc comeſtionem amiſimus dominiuʒ

membꝛoꝝ:que amplius nõ ſunt ſubiecta ratio
ni:tamen maius detrimentũ eſt ꝙ caro conſur

glit aduerſus ſpũm ⁊ ei aduerſatur.vt ait Pau

lus ad Galat᷑.v. Et ideo dicitur carnaualium:
quia caro ⁊ ſenſualitas valet contra ſpiritum ⁊
rationem. De quo lamentat᷑ Paulus ad Ro⸗
ma.vij.dicens.Uideo aliaʒ legem in membꝛis

mels repugnantem legi mentis mee:⁊ captiuũ

me ducentceʒ in lege peccati. Tertio appellatum

eſt carnaſaliũ:eo ꝙ caro noſtra ſalſa fomite oꝛi

ginalis peccati nunq; marceſcit ad libidinem.
Nam in infirmitate ⁊ ſenectute ⁊ in quacunq;
ſanctitate ſemper parata eſt ad concupiſcentias
qð patuit in beato Spe.dDe quo Greg.inquit

in libꝛo dialogoꝝ.ꝙ exiſtens ꝓximus moꝛti fu

gabat quandam feminam ſibi ſeruientem di.
Recede quia adhuc ſpiritus viget in me.Deſe

neccute etiã habemus exemplum de floe ⁊ de
multis ſenibus adhucluxurie operam dann/
bus.De ſanctitate autem habetur exemplũ bea
ti Franciſci qui cum laudaretura pluribus di

cebat. Nolite me laudare nõ ſecurum.Nam fili

os ⁊ filias adhuc habere poſſeʒ. Ecce ergo o tu
qui vis vacare carniſpꝛiuio vnde ꝓceſſit eius
denominatio. Juri em operam daturum pus
noſce opoꝛtet vnde nomen iuris deſcendat.l.j.
ff. de iuſti.⁊ iure.hic autẽ accipimus ius non ve·
accipit iuriſconſultus: ſed ad ꝓpoſitum noſtrũ
Nam ius aliquando accipit᷑ ꝓ bꝛodio in quo
coquunt᷑ carnes poꝛcine vt ait catholicon.⁊ ve·
idẽ inqui:dicitur ius ꝓphanũ:quia iudeis nõ

erat fas comedere carnes poꝛcinas:vel ius eaꝝ

bibere. Tertio dicebat üle pᷣdicatoꝛ ꝙ carnii⸗
pꝛiuiũ depingitur in foꝛma bominis pinguis
Naã ſᷣm philoſophos pinguedo ꝓuenit ex ſan⸗
guine indigeſto ⁊ male decocto pter quietes.
Unde quanto pinguedo magis augetur:tan⸗
to magis minuit᷑ de ſanguine:⁊ conſequenter
bꝛeulatur vita bominis cum ſit in ſanguine.Et

ideo inquit philoſophus. iij. de animalibus

Se
Preuia
ſcnar
Ginech
infirm
ga.,
nus
onem
coꝛpo⸗.
is mo⸗
ſuſful
bat. T
lipoe
iſtich⸗
cunte
bibene
modo
thoſſe
nus,
magnu
allumea
mmelooſu
Volop
ſos ſc
aclep⸗
Depin
ſmens
formen
llum. c
mmenbꝛa
lotiecten
tis cuerl
Grnü⸗
Pedͤica
poſtern
atur ⸗
nemere
ad gdey
glareiſt
Cie Zda
hudnse
Agg⸗
exligno
comedi
etEuan
gulreos
Adamf
bonürn
pullden
ſchare!
hundfſe
riglisſer

bus en

ſtegere
oꝛumma

nq; ſ
