Mmaietot

heree mihe

limnr

ddamaut,
queegi. Et
Ine ſſſauit.
denudando
e das de
ſulläanti
Locculegrad
lone manle⸗
nguie Ahuyß,
iſtäa c
n gölibärer
nsdicre q
1s deoindica

inm Iupu;

,frindne
mnoleihle⸗
irniuunrſo
wartadcams
Fwnnnns
bis peineeps
venaſſerpo/
lureacüde
müpdi
Spo
1tmolas
unck inc
deuinardia
Nis oter/

Müama.
Snifue

icoſchiocſt
.ſideno
nontnoge
ſütnecaudir
öe run,

krmn ſ

gürſehigſ⸗
Cubfiun

numagſſtr ..

woͤ gp⸗

itmareina.

oni enianh
ſcaprino
Genrr ſauu
s tgl
ſoamn

ſequũt᷑.Et ſic diabolo ſubmerſo cũ tẽptamẽtis

ſuis triũphat virtus cõfeſſionis.Et iõ pᷣ ceteris
virtutibo eſt colenda.vñ Greg.in moꝛali.expo
nẽs illud Job.xxxj.Si abſcõdi quaſi hõ pctm̃
meũ:⁊celaui in ſinu meo iniqͥtatẽ meã:ait.¶ Di
rent᷑ in bono Job:qͥ volũt caſtitatis cõtinẽtiã:
mirent᷑ integritatẽ iuſticie:mirent᷑viſcera pieta⸗

tis.Ego in eo nõ minꝰ admiroꝛ confeſſionẽ hu
millimã peccatoꝛũ qᷓ; tot ſublimia vtutũ.Qui

tadecima vtilitas dici᷑ germinatiõis. Tꝑe em̃

pyemali qñ terra coopra eſt glacie vł aqs iſupꝑ

fice nõ põt germinare. Et vna eſt ro:qꝛ radius
ſolis nõ pᷣt terrã attingere ad calefacendũ aqͥs

vel glacie impediẽtibo.Et ſimilłr cũ ager aie nfe

eſt cooꝑtꝰglacie culpevł aqͥs pctõꝝ:iuxta illud

plalmi. lxviij. Saluuʒ me fac deꝰqm̃ itrauerũt
ꝗadque vſq; ad aiaʒ meã ⁊c̃.nõ põt ꝓducere fru⸗
ʒQus deo placitos:quia nõ pot radiꝰgratie di⸗
uine ad ũllam accedere ꝓpter culpe occupatiõez.
s gratia ⁊ culpa ſimul in eodeʒ recipi nõ pnt
Eſaie.xxix. Iniqtates noſtre diuiſerũt iter nos

be virẽtis:⁊ ꝓductio diuerſoꝝ fructuum. Per

aquas em̃ intelligunt᷑ ſpiritualiter culpe moꝛ⸗
talis hominis ſubmergentes in abyſſũ eterne
damnationis Apoc.xvij. Aque multe populi
młti decurrẽtes ad moꝛtẽ. Quamdiu ergo hu/

iuſmodi aque ſuperficiem coꝛdis noſtri ꝑ affe⸗

ctum cooperiũt:nullatenꝰvalent bone cogita⸗
tionis germen pꝛoducere:et per cõſequens nec

dare fructũ. Sʒ cõgregatis huiuſmodi aquis

id eſt peccatis ⁊ culpis invnum coꝛam ↄfeſſoꝛe

perveram ⁊ integram cõfeſſionem:apparet ari
da ideſt anima pura apta ⁊ ꝑata ad germinã⸗
dum:quia radius diuine gratie ſtatim deſcen⸗

Ait pꝛohibente remoto.Et tunc ipſa aia ꝓducit
ieiunia oꝛationes elemoſynas:⁊ cetera oꝑa me
ritoꝛia circa q̃ pus ſterilis exiſtebat:et verificat᷑

illud pſalmi.lxxxiiij.ODñs dabit benignitatẽ:et

terra nr̃a dabit fructũ ſuũ.Extirpãda g̊ ſunt vi
cia ꝑ cõfeſſionẽ:vt poſſint in aia vere vᷣtutes in
ſeri.Ait em̃ Amb.in.j.lib.de Chaym. Egreſſus
malicie vᷣtutis oꝑat᷑ ĩgreſſuʒ.Eodẽq; ſtudio q
crimẽ expellit:inocẽtia copulat᷑. Sextadecima

vtilitas dicit᷑᷑ apparitionis ſiue cõfoꝛmatõis.ſ.

cum beatis mundiſſimis. Ait em deus Eſa.j.
Mungdi eſtote.ſ.vt in cõſpectu meo ſitis digni
appere:⁊ mihi miniſtrare ac cum ſanctis meis

habitare ⁊ cõuerſari. Indecens enim eſt ⁊ vitu⸗

Herioſum vbi omnia mũda ſunt ſoꝛdidũ appa

*
.——
—“” ,
4 . . E „ . 1 4

rere. Ille nãq; talis vt fedatoꝛ mũdicie eſt cum

ruboꝛe ab alioꝛũ cõſoꝛtio excludẽdꝰ.Sicut coꝛ
uus a pauonũ ſociecate. Et ſilłiter in curia cele⸗
ſtis gratie om̃es mũdi ſunt. Nullus em̃ ſoꝛdi⸗
dqus manereibi audet. fedaret em loca puriſſi⸗/

ma ⁊ manſiões amenas quas ſacti in pulchꝛi⸗
tudine habitãt. umeri.xxiiij. Quã pulchꝛa ta
bernacula Jacob. Inde eſt ꝙ ſtati excludit᷑ cuʒ
cõfuſiõe a dno qui ibi accedit imũdus.Eſa.lxvx
Recedite inquit dñs a me. Non appꝛopinque

tis mihi quia immũdi eſtis. Debemꝰ igit᷑ pus
nos ab omi ſoꝛde mũdare ſi cupimꝰad conſoꝛ
tium mũdiſſimoꝛũ dei ſeruoꝛũ ⁊ ad puriſſimã
dei gratiã introire.uius figura habet᷑ Leuiti⸗

ci.v.⁊ Numeri.xix.vbi pꝛecepit deus:qꝙ quicũ⸗
q; ex tactu rei immũde efficere᷑ imundus debe
rer purificari anteq; alioꝛũ mundoꝛũ conſoꝛtio
iungeret᷑. Et notãter dici᷑ extactu:quia nõ pol⸗
luitur quis niſi per tactũ:id eſt cõſenſum reruʒ
immũdarũ. Unde Augꝰ. in quodã ſermõe ait.
er nos CTemptatio quãtũcũq; immũda coꝛ non pol⸗
⁊ deũ noſtrũ.Et peccata noſtra abſcòderunt fa
ciẽ ſuã a nobis.Sed ſi volumꝰ ꝙ ager aie nfe
germina bone oꝑatiõis ꝓducat:neceſſe eſt vꝑ
ę eſſionẽ pꝛius culpã amoueamus. Cuius fi⸗
gura habetur Geñ.j. vbi legitur:ꝙ cum terra
openta eſſet aquis nibil germinabat ſed ſemꝑ
eęrat inanis ⁊ vacua.Sed cõgregatis aquis in
v́ynum locũ:⁊ arida apparẽte:mox radijs ſolis
canm attingentibo ſubſecuta eſt germinatio her /

uit ſi ratio non conſentit. Hec autẽ purificatio
fit per confeſſionẽ per quã om̃is immũdicia to
taliter tollit᷑ cancellat᷑. Nam hoc eſt diuinitus
oꝛdinatũ vt peccatoꝛ ipᷣe ſua pctã manifeſtãdo
deleat taliter ꝙ ampliꝰ ea non debeat reuidere:
qquia oĩm peccatoꝛuũ ſuoꝛũ immuũdicia in ſacco
perpetui ſilentij per virtutẽ confeſſiõis eſt con⸗/
duſa.vnð dici᷑ Job.xiiij. Signaſti quaſi a ſac⸗
culo delicta mea ⁊ curaſti iniquitatẽ meã. De⸗

cimaſeptima vtilitas dicit᷑ euaſiõis.ſ.ſubmer⸗

ſiõis eterne. Cadẽs em̃ in aqua nõ eſt in pericu
lo quouſq; os eius nõ cooperit᷑ aqua.Et ratio
eſt:quia poteſt ſpirare ⁊ reſpirare ⁊ ſic ſuffoca⸗
ri nõ poteſt. Si autẽ cooperiat᷑ intantũ ꝙ ſpira
tio ⁊ reſpiratio deficiat ſtatim intrinſecus caloꝛ
coꝛ vrit.quia pulmo nõ poteſt aerẽ calidũ ſpirä
do emittere ⁊ reſpirãdo aliũ aerẽ refrigerantẽ re
cipere ⁊ ipᷣm coꝛ refocillare.Et ſimilit᷑ cadens in
peccato nõ eſt in periculo combuſtiõis gehene
quouſq; os habet expeditũ ad cõfeſſionẽ. quia

tunc poteſt ſpirare per os caliditatẽ peccati:et ꝑ

reſpirationẽ attrahere gratiã indulgẽtie: dicete
Pfſalmiſta.Os meũ aperui⁊ attraxi ſpiritũ.ſc,ʒ

gratie.Et ſic coꝛ ⁊ aĩima refrigerãtur ⁊ ſanãtur.

Sed ſi tantũ ſupabundet culpa:vt ad cõfitẽdũ
os non aperiat᷑:ſuffocat᷑ aia a peccati nequicia
⁊ igni tradit᷑ ifernali.Cuius figura habe Exo-
di.xiiij.vbilegit.ꝙ egyptij intrates mare cooꝑti
ſuntaqua ⁊ oms ſuffocatiſunt. Per egyptios
em ĩtelligunt᷑ pcõꝛes tenebꝛis peccatoꝝ; inuo⸗
luti qͥ intrates mare vitioꝛũ ⁊ immergẽtes ſe in
voꝛagine culpe moꝛtalis: os clauſũ ad afeſſio⸗
nẽ hnt: ⁊ ideo moriunt᷑ in pœiĩs ſuis.Siem̃ o⸗

nõ clauderẽt indulgẽciã inenirẽt.Ait em Augꝰ.

in qͥdã ſᷣmone. Infernꝰ eſt puteus pfunde ind .
tatis ͥ nõ claudet ſuꝑ teos ſuũ niſi tu cauſer/
tuũ̃. Etiõ oẽs ðᷣbetis os vĩm apire ĩ ofelſioõe Ex

.. .

Bermo

tũc poterit dicere cuz pheta Ps.lxviij. Nõ ab
ſoꝛbeat me ꝓfũdũ neq; vrgeat ſuꝑ me puteus
os ſuũ.Decimaoctaua vtilitas dicit᷑ liberatio⸗

nis. Per virtutẽ em̃ ſancte ↄfeſſionis liberatur

hõ a młtis ꝑiculis ⁊ malis.Et iõ Eccłi.lj.dicit
ſapiẽs.Cõfiteboꝛ tibi dñe rex:qm̃ adiutoꝛ ⁊ ꝓ⸗
teccoꝛ factus es mihi:⁊ liberaſti coꝛpꝰ meũa ꝑ
ditione.liberaſti me a rugientibo pꝛeparatis ad
eſcam. Et de manibo querentiũ aĩaʒ meaʒ:⁊ de

multis tribulationibꝰ que circũdederunt me.

Apᷣſſura flãme que crcundedit me:⁊ in medio
ignis nõ ſum eſtuatꝰ.hec ibi. L.
St aũt ſciendũ:qꝙ cõfeſſio eſt curia mi⸗

e ſericoꝛdie dei ad quã põt appellare qui

rauatur a diuina iuſticia.vn Ambꝛo.
ſuꝑ bti imaculati.ait. Ceſſat diuina vindicta ſi
cõfeſſio pᷣcurrat humana. Juſticia em dei huic
appellationi libẽter ⁊ patièter cedit.Quia mib̃i
coꝛdia ſuꝑexaltat iudiciũ Jacobi.ij. Qð ptʒ ex

tribo. Pꝛimo ex credulitatẽ. Quia credit᷑ in hac
curia cõfeſſionis pctõꝛi factũ ſuũ narranti:nec
pleat defectuz eius: nec teſtis
qͥ ꝓbat ↄtrariũ ſed ei ſoli in omibus dat᷑ fides

ibi adducit᷑ qͥ ſu

jec ibi locũ hʒ illud qð Jo h.viij.dicit᷑. Lu de

teipᷣo teſtimoniũ ꝑhibes teſtimoniũ tuũ nõ eſt

verũ. Scðdᷣo patʒ ex liberatione:qꝛ in hac curia
nõ feruntur ſententie niſi abſolutionis. Nam
etſi homo fuerit ſceleratiſſimuſ abſoluit᷑ quaſi
latro a q̊ aufert᷑ laqus quẽ habet ad collũ quo

debebat ſuſpendi.Tercio patʒ ex eterna felicita

te. Nam cũ ille qui venit ad curiã hanc dignus
eſſet infernali ſupplicio:nõ ſolum remittitur ei
ipſa pena. Sʒ etiã remunerat᷑ eterno pᷣmio:vt
ſupꝛa patuit.Et ideo hoꝛtat᷑ nos Aug.ad peni
tentiã ⁊ cõfeſſionẽ in li.de cõflicctu vicioꝝ.c.xiij.
di. Ecce Dauid adulterio ſimul ⁊ homicidio re
us de inferni faucibꝰ miſicoꝛdia dñi deſcribit
liberatus. Ecce Manaſſes oĩum peccatoꝝ ne/
phãdiſſimus ⁊ impuriſſimꝰac ſoꝛdidiſſimus
illecebꝛoſiſſimꝰet ſceleratiſſimꝰꝑ pniam redijt
ad vitã.Ecce Magdalena innũeris foꝛnicatio
nũ ſoꝛdib inquinata ad fonteʒ pietatis anxia
currẽs:dñiq; veſtigia lachꝛymis nigans ablui
meruit.Ecce Petrus negationis ſue vinculis
aſtrioꝰ amariſſimis lachꝛymis ĩfidelitatis no⸗

dos ſoluit. Ecce ſeditiõis ſił ⁊ effuſiõis frm ſan
guinis latro obnoxiꝰ:vniꝰhoꝛe momẽto vna

q; cõfeſſiõis voce ad paradiſum de cruce trãſijt
Ecce Saulꝰeccłiam dei ꝑſeqns:⁊ mltos ꝓ xpᷣi
noĩe ꝑimens:⁊ vt ita dixerim mantyꝝ cruoꝛe ſe
totũ ificiẽs apłs factꝰ:in vas eſt eleciõis cõmu
tatꝰ⁊c̃. Caũt ꝑ cõfeſſiõeʒ liberet᷑ hõ a malis

tꝑalib ⁊ a młtis ꝑiculis ꝑcʒ ꝑ miraculũ quod
recitat Ceſariꝰin dyalogo ſuo dicẽs.ꝙ in ciutira

te Acebatenſi qͥdaʒ iuuenis qͥ ex młtis diuitijs
ad paupꝑtatẽ deuenerat diuitias ſibi acquirere
voluit dyabolo ꝓcurãte.Unde accedẽs ad qͥn/
dã aurificẽ dixit ad domũ ſuã veniſſe mercato⸗

XXXIIII

rem:q plurima vaſa aurea ⁊ argentea emere ve
nerat. Eapꝛopter vt illuc vaſa ſua vẽdibilia fer⸗

ret inſtãter rogauit.Qð ille credẽs ſtatim vo/ſa
multa nõ parui valoꝛis ſacculo repoſita ad do
mũ illius poꝛtauit. Qui vt domũ ingreſſus eſt

ab eo fuit interfectꝰ:⁊ adiutoꝛio ſoꝛoꝛis ſue coꝛ
pus defuncti in fruſta cõciſum in cloacã ꝓiecũ
eſt. Sed cũ rumoꝛ occiſiõis avicinis fuiſſʒ ſen⸗
titus cõfracte ſũt foꝛes ⁊ ipᷣe iuuenis homicida

cũ ſoꝛoꝛe captus ac iudici traditꝰtoꝛmẽtiſq; af⸗
flictus:poſt delicti cõfeſſionẽ iudicat᷑ ad ignem

cũ illa. Puella ̊ videns ſe ad moꝛtẽ dud dixit

fratri ſuo. Ecce frater ꝙ vt te iuuarẽ ne ꝑires ſił

tecũ pereo cũ nihil hoꝛũ ante cogitaſſem. Nunc

ergo audi cõſiliũ meũ.Si coꝛꝑpa perdimꝰ iuſti,/
cia dictate:aias ſaltẽ ꝑ confeſſionẽ ſaluare ſtuꝝꝝu
doeamus. ui frater deſꝑpatus ait. Ne mibilodj

ris de hoc. Quid em̃ valet cõfeſſio vel penitẽtia

in hoꝛa iſta.Nolo cõfiteri. Puella aũt coꝛde cõö
crito ↄfeſſionẽ fecit accerſito ſacerdote:atq; deo
aiaʒ ſuã cõmẽdauit. Ambo igit᷑ ſił rogo iĩꝛonũa
tur ⁊ ad lignum alligant᷑ atq; ignis ſubter o
accẽdit᷑.Et iuuenẽ impenitẽtẽ flama cõſumpſit
uellã aũt cõfeſſam ignis cõtingere nõ potuit:

ed vinculis ſolis abſolutis vt alter Daniel in

flãma illeſa ꝑmanſit.Quo viſo miraculo iudi⸗

ces puellã in dei laudes ꝓrumpẽtẽ innocẽtẽ iu⸗

dicates ignẽ exire iuſſerũt ⁊ liberã abire. Reci⸗
tat q̊ʒ idẽ doctoꝛ aliud miraculũ:ſq; O in argẽ

tina heretici quidã cõpꝛehẽſi timoꝛe moꝛtis be⸗

reſim ſuã ſe abnegare mẽtiebant᷑. Judex aũt ve⸗
ritatẽ noſcere cupiẽs ferro candẽti eos ꝓbarevo
luit:vt qui ferrũ candẽs nõ ſentiret in vitate ab
negare crederet᷑.Cũ igit᷑ heretici oẽs manibo ad

uſtis ad ignẽ cõburẽdi ducerent᷑ quidavni ecoꝝ
dixit. O miſer quare ſic vis moꝛi.Cui ille rñdit

Audiui ꝙ ſerã pniam deꝰ nõ ſuſcipiat. Rñdit
aũt fidelis. Nunqᷓ; pnia ſera eſt apud deũ.tm̃
confitearis ⁊ videbis clemẽtiam eius. Uocato

igit᷑ ſacerdote dictus hereticꝰ erroꝛẽ ſt unũofeſſus
eſt ⁊ exinde alia pctã ſua. Mira res:ſicuti con⸗

fitebat᷑ ſic paulatim manus aduſta ſanabat᷑ ⁊

pfecta confeſſiõe nulla aduſtiõis cicatrir appa,

ruit. Punitis igit᷑ alijs cũ iudex ⁊ hunc peteret
reſpõſum eſt puniri neminẽ debere niſi ð culpa

cõſtiterit.Et manu ipᷣiꝰ cofeſſipducta cũ nulluz

veſtigiũ ignis apperet liberat? eſt. Latas ergo
cõfeſſiõis vtilitates cõſiderãs Aug.in q̊ͥdã ſᷣmo

ne ad heremi.inquit. Cõfitemi o frẽs mei ⁊ noli
te differre:ad ſacram mẽſam cõfeſſiõis accedere

feſtinate:hec eſt em ſalus aimarũ:diſſipatrix vi
tioꝛũ:reſtauratrix vtutũ:oppugnatrix ðmonũ
angeloꝝ tunica: eccłiaꝝ fiducia. dux:bacułꝰ:⁊

ſpes oĩm fideliũ.O ſctã atq; admirabilis cõfel
ſio. Tu obſtruis os ĩferni: ⁊ aperis ꝑadiſi poꝛ

tas. O ↄfeſſio vita iuſtoꝝ:pctõꝛũ głia.Tu ſola

neceſſaria es pctõꝛi:⁊ nibilominꝰ iuſtꝰ ſi qs re

putat᷑ te aſtringere ⁊ frequẽtare debet: nihil em̃

mangriniu
Pbinrer lt
1e gundotan.

lanſat Felir
Ktitobene d

ogf bon
H Nken ah
lalpſinct

jtnaone
Mdere feſtina

ſcoꝛ gliamin.

cuſtan
decoſeſſiöls pp⸗

ſaucnoe Genn

0 tiplo
usfai
lobopbieſtſentit
cun AReſt zi
nemopamiꝛh
tha diotfinop

(öfen ?lniT

busqueſunta⸗
NMetha becoi

fine deſtnurom

yeſt/deccloꝛ⸗
0ſſeqoſuünoͤa
dar üntiin
ſanitos Prdr gu
itcntu mie
Aliuopoſtl
dicet Jnpanü!

ageptuzwptere

tieuntes ad co
2no Kapiites,
Oüpoſinonata
oſboscunnd
Bonasfuatte⸗
Nco neſinß
Confeſſiondde
7epellatſian
bus intiplo⸗
chꝛao facan⸗

Dar pein

fen aulbberb
Len
ſ coꝛe
5
J
oeitani
Kentunpoſſi
uogatͤf

aenmye
dibllafer⸗

tatim vala

oſtnad do

Greſſus ſt

dns ſe (oꝛ
loacäpiegĩ
8 fuiſz in
Sbomicda
Rmmärigaf,
Nkadignen
m dua dirie
ine girsſk
uſen. ſlune
rdimyluſti,

ſembiloz

uenrina
nürcrdec
rrargz deb

wgiponi

8ſubercos
ple
tnöporu
Dandin
iinnochriio/
4in Pen;
Oinai
mortis be/
eraüt w/
s pdarero
in dirantsb
Wanited
nidaynicop

Pin Niat
ud den .
us. Cocaco
iſniieſus
ſutico
ſanabat?
umnuopha
unc partt
niid alh
mai ulo;
Liushy

nunol
iander

Foliũ

remanere in iudidio qð fuerit ꝑ cõfeſſionẽ pur⸗

gatũ.hec ille.Et Berñn.ſuꝑ illud Pſal.Quid eſt
tibi mare ⁊c.ait.Oiĩia in cõfeſſiõe lauant᷑.cõſcien
tia mundat᷑:amaritudo tollit᷑:mare.i.pcetm̃ fu⸗
gatur:tranqllitas redit:ſpes reuiuiſcit:⁊animꝰ
hilareſcit. Felix aia cui iſta ex cõfeſſiõe ꝓueniũt.
Et ideo bene dicũt vᷣba thematis nr̃i.Cõfitemi

dññno qm̃ bonus qm̃ in ſeculũ mipicoꝛdia eius.

Poſt em̃ vitã hãc nõ valet cõfeſſio.vnð Dauid

in pſal.vj.inqͥt deo. In ĩferno aũt qͥs confitebit᷑

tibi. Ideo o deuoti xpᷣiani ad ſancã confeſſiõeʒ

accedere feſtinate: vt gram dei habeatis in hoc
ſckło ⁊ głiam in futuro.Ad quã ⁊c.

Feria ſcᷣa poſt quartã dñicã ĩ qdrageſima
de cõfeſſiõis pᷣparatiõe:explicatione:iteratiõe:⁊
inductiõe Sermo.xxxx.

Mnes eiecit de

o tẽplo Johᷣ.ij. ⁊ in euãgelio occurren⸗

tis ferie.Sapiẽtiſſimi Solonis phi
loſophi eſt ſentẽtia phiam a fine ſolũmõ conſe⸗
crari. Areſt. ʒ.ij.phiſi.inquit Finis habet ratio

nem optimi ⁊ eſt cauſa cauſaꝝ.⁊ in.ij.⁊.v.¶Oe⸗

tha.dicit finẽ optimũ eſſe in vnaq̃q; re: qꝛ rei eẽ

coõſfert.⁊ in.iij. Lopi.inquit. Melioꝛ eſt finis oĩ

bus que ſunt ad finẽ. Ideo Cõmẽtatoꝛ ſuꝑ.ij.
Mecha.hec oĩa conſiderãs dicit. Qui deſtruit
finẽ deſtruit om̃e bonũ.Et ratio eſt.qꝛ vt ĩquit
Areſt.j.de celoꝛ mũdo.⁊.iij. Phiſico.Uanũ eſt
om̃e qð ſuũ nõ attingit finẽ. Patet hoc ꝑ exꝑiẽ⸗
tiam. Nã medicina dicit᷑ vana ex qua nõ ſequit
ſanitas ꝓpter quã data fuit. Siliter ſi vnus va
dit centũ miliaria vt mille ducatos accipiat ab
aliquo:⁊ poſt laboꝛem itineris nõ accipiat eos
dicet. Invanũ buc veni qm̃ finẽ meũ non ſum

ageptus ꝓpter quem veni. Sic pnñt dicere mul⸗
ti euntes ad confeſſionẽ vt recipiãt indulgẽtiaʒ

⁊ nõ recipiẽtes ꝓpter eoꝛũ impᷣparationẽ ⁊ malã
diſpoſitionẽ:taliũ em̃ confeſſio eſt vana. Ideo

oibus euntibo ad confitẽdũ dicit deꝰ Hiere. vij
Bonas facite vias veſtras. Et ego vobis idem
dico: ne ſi impᷣparati ⁊ indiſpoſiti accedatis ad
confeſſionẽ:dñs Jeſus vos ꝓpijciat a gratia ſua

⁊ expellat:ſicut hõdie fecit deyendẽtibo ⁊ ementi

bus in tẽplo. Et ideo in hoc ſᷣmone qᷓttuoꝛ pul
chꝛas faclemꝰ cõſideratiões de confeſſiõe.Pꝛi⸗

ma dicet᷑ pparatiõis.Scða explicatõis.Tertia

iteratiõis.Quarta ⁊ vltima inductiõis.

Pars pꝛima in qua ponit᷑ pᷣparatio q̃ debet

fieri cuſlibet bone coͤfeſſiõi. 7

Ciendũ eſt ᷣm om̃es theologos ⁊ do

ſ coꝛes ꝙ cõfeſſio debet fieri cu magna

pꝛeparatiõe ita ꝙ ante confeſſionẽ de⸗
bet quiſq; diligẽter ſe pᷣparare ⁊ dare

operã vt omia ſua peccata ei ad memoꝛiã reuo
centurvt poſſit illa cõfiteri cũ circũſtantijs ſuis
Quod qnõ fadi eſt in malo ſtatu: Unð de peñ.

CxCII

di.ſ. F. hinc etiã.dici᷑. Si obliuiſcaris peccatoꝝ
tuoꝛũ.ſ.ea confiteri:vt dicit gloſa interlinearis.
tũc eoꝛũ recoꝛdaberis nolẽs quãdo in toto pu
blicabunt᷑:⁊ in cõſpectu ꝓferẽtur oĩm tam ami
coꝛũ qᷓ; inimicoꝝ tuoꝛũ ⁊ ſanccoꝝ angeloꝝ ce⸗
leſtiũq; virtutũ.Nõ em̃ ad Dauid ſolũ dicebat
Tu ſecreto feciſti⁊ ego hoc cũctis manitfeſtabo
ſed ad om̃es nos boc dicit᷑.hec ille. Et ſunt ver⸗
ba Chꝛy.Et ideo ſi quis ex ſua culpa ignoꝛat
que debet cõfiteri ſeu eoꝛũ eſt oblicus: debet de
hmõi negligẽtia dolere. Et cõfeſſoꝛ ſi aliquẽ im
pᷣparatũ viderit ad cõfeſſionẽ accedere debet ip

ſum monere vt cũ pᷣparatione veniat.vt dicit᷑ in

ſũma cõfeſſoꝛũ libꝛo.iij.ti.xxxiiij.q.xix.Quã pꝛe
parationẽ Eſaias expꝛimit.xxxviij.c.ſui libꝛi di
cens. Recogitabo tibi oẽs ãnos meos in ama
ritudine aime mee. In quibo verbis tangit tria.
Pꝛimũ ðꝛ recogitatõis:ibi.recogitabo.Secũ⸗
dũ totalitatis:ibi.oẽs ãnos meos.Tertiũ ama
ricatõis:ibi.in amaritudie aĩe mee.Quo ad pꝛi
mũ dicit recogitabo:id valde cogitabo. Pꝛepo
ſitio em̃ addita dictiõi auget ſignificatũ.l.gallꝰ
§. ille caſus indifficilis.ff.de li.⁊ poſt.vbi gloſa
exponit indifficilis.i.valde difficilis.⁊.ff.de aq̃ᷓ
plu.ar.l.j.S.in ſũma.in fi.exponit increſcit.id eſt
valde creſcit.Et ſimile habet᷑.ff.de fun.inſtruc.l.
queſitũ.S.ſed ſi fundus.⁊ ad ſilla.l.ſi qͥ in gra
ui.in pᷣncipio.⁊in aut᷑.quõ depoꝛ.epiſ.S.ſi quis
autezʒ. ⁊. ff, p ſocio.l.cum duoby. S. damna. ⁊ de
Enea inquit Uirgiliꝰ in ᷣmo eney. Ingemit ⁊
duplices tẽdẽs ad ſidera palmas ⁊c. Ingemit
id eſt valde gemit.Et parifoꝛmit᷑ dicit Pꝛophe
ta. Recogitabo.i.iterũ atq; iterũ cogitabo: ſcilʒ
ãteqᷓ; ad cõfeſſionẽ vadã.Quia vt beatꝰ Gꝛego
rius in moꝛalł.ait.Debet vniuſcuiuſq; mẽs cau
ſas ſuas apud deũ contra ſe ſolicita inquiſitõe

diſcutere. Nullus em̃ pꝛudẽs ſindicus alicuiꝰ

dñiredderet rationẽ ſue adminiſtratiõis niſi pᷣ
mo apud ſe de oĩibus pᷣmeditatꝰ eſſet: quomõ
⁊ qualiter ⁊ quãtũ expẽdiſſet. Pꝛeterea ſi debet

qtibet quotidie examinare cõſcientiã ſuã ⁊ vide

re quid boni fecerit ⁊ quõ vixerit.vt inquit Se
neca libꝛo.iij.de ira dei.multo magis tꝑe con⸗
feſſiõis debetvnuſquiſq; in aliquo ſecreto loco
diligẽter pᷣmeditari pcta ſua ⁊ examinare cõſeẽ
tiã ſuã.quia ſi quis ſineexaminatiõe cõſciẽtie ⁊
debita pᷣparatiõe accedit ad confeſſionẽ habẽs
mille pcã moꝛtalia de quibo oibus confitet᷑ ex
cepto vno oblito ex ignoꝛãtia ꝓueniete ex eius
impᷣparatiõe:nõ cõſequit᷑ veniã alicuiꝰ pci.Er
ecõtrario ſi quis habẽs eadẽ peccata vadatad
confeſſio nelaca debita pᷣparatiõe ⁊ obliuiſcat
maioꝛis partis ipoꝛũ pctõꝝ:cõſequit᷑ remiſſio⸗
nem eoꝛũ ex generali ipoꝛũ confeſſiõe ratiõe bo
ne diſpoſitiõis ⁊ pꝛeꝑationis.quia qui fecit qð
potuit legẽ adimpleuit.l.iure c.·ff. de cõdi.⁊ de⸗
mon.Et ideo bonũ eſt nõ ſolũ ſemel ſed ſepius
excogitare pctã ante confeſſionẽ.vt dictũ l⸗ Xu

ius oppoſitũ faciũt multi qͥvelut beſtie ad con/⸗

feſſione accedũt indeuoti ⁊ impᷣmeditati ſine vl

la cõpu ctiõe:ſine cogitatiõe aliqua:aut recoꝛda
tiõę peccatoꝝ ſuoꝛũ:⁊ ſepius ſabbatũ ſanctũ ex
pectates vadũt ad confeſſionẽ cõfeſſoꝛi dicẽtes.
Uis nos audire. In duob em̃ verbis expedie
mus nos.X ſi confeſſoꝛ dicat ꝙ paululũ expe
ctent dicũt.Oꝛ bene ſtat:hoꝛa ẽ tarda ⁊ alia ha⸗
bemus agere:ſi nos nũc nõ audis amplius in
hoc ano nõ cõfitebimur. Alij ſtotes ate ſacerdo
tem quid dicere debeãt ignoꝛat.qꝛ ſuꝑ hoc ante
noõ cogitauerũt ⁊ dicũt.Dñne interroga nos: ne⸗
ſcimꝰ em qͥd dicere debeamꝰ.O inſenſati:ſi mer
catoꝛ ſuoꝛũ qͥnternoꝛũ ratiões omi ſero diligẽ/⸗

ter diſcutit:vt videat quid lucratꝰ fuit ⁊ qͥd per

didit:⁊ hoc facit ꝓ pecunia.quõto magis pcxõꝛ:
ↄſcientiã ſuã examinare ⁊ diſcutere debet aia

ſua que adeo eſt pᷣcdoſa ꝙ ꝓ ea ſaluada dei filiꝰ

mo:tuꝰ eſt. Ideo dict Berũ.in ſᷣmone paſſio⸗
nis.Kõſidera o homo q; nobilis ſit aima tua:

2 qᷓ; grauia fuerint vulnera qbus ꝓ ea neceſſe

fuit dñim Jeſumvulnerari.

„7

Ebet igit qlibet tria cogitare anteqᷓ; cõ⸗
d fiteat᷑. Pꝛimo receptoꝝ a deo beneficio
rum ſua ingratitudinẽe:quibo accẽditur

mens ad diuinũ amoꝛẽvt faciat confeſſionem

cum amoꝛe. Unde in figura Leuit.vj.pꝛecepit

dñs dicens. Ignis ſemꝑ ardebit in altari meo
quẽ nutriet ſacerdos. Per ignẽ vo ardens dile

vt ardeat. Per altare vo mens noſtra incelligit᷑
ue ꝑ ſacerdotẽ debet accẽdi bonis exhoꝛtatõi⸗
bus in cõfeſſiõe:⁊ ꝑ confitentẽ debet inflãmari

ex diuinoꝝ beneficioꝝ cogitatiõe. Scðo ðbet

penitẽs cogitare bonoꝛũ amiſſoꝛũ copioſitatẽ.
Ait em Maximianꝰpoeta.Dura ſatis miſeris
memoꝛatio pꝛiſca bonoꝛũ. Tertio debet cogi

liquiſſe dñm deũ tuuʒ. Unð Ecẽi.xviij.ſcriptũ
eſt. Ante iudiciũ.ſ.cõfeſſiòis:interroga teipſum
ſcʒ cogitãdo pᷣdicta:⁊ in ↄſpectu dei iuenies ꝓpi
ciationẽ.Et Hiere.ij.dicit᷑. Uide vias tuas ĩ cõ

ualle.i.in mẽtis humilitate:cõſiderãs ꝙ hõ pꝛa

uus deterioꝛ eſt omi beſtia.vij.Ethi. Q
Eijũda pparatio dicit to
ſſſufficit dicere maioꝛẽ partẽ pctõꝝ ſed ne

ceſſe eſt dicere oia inq; tũ humana ꝑmit

tit fragilitas. Uñ debet pctõꝛ dicere illð Ouidij
in pᷣmo ð triſtibo epła.j. Tot mala ſum paſſus
quot in ethere ſidera lucẽt. Paruaq; qͥt ſiceaus
coꝛpoꝛa puluis habet. Ut aũt qͥſq; poſſit recoꝛ
dari de oĩbus pccis:nõ ſolũ q̃ fecit in anno ſʒ in
tota vita ſua:debet nouẽ cõſiderare. Pꝛimo eta

tem.ſ.infatie:puericie:adoleſcẽtie:iuuẽtutis: ſe⸗

neetutꝭ:⁊ ecatẽ decrepitã ſi eſt in ea:⁊ videre que
pcta in his etanb cõmiſit diſcurrẽdo ſingulos

F22

ãnos ⁊ q̃ſlibet partes ãni:qꝛ alia pctã fiũt ĩ eſfta
te ⁊ alia in hyeme⁊ ſic de aljs. Scdo ↄſideret
ſtatũ in quo ẽ vel fuit.ſ.vginitat:mr̃imonij:ve
viduitatis:vtrũ que reqᷣrunt᷑ ad tales ſtatꝰ ſer⸗
uauerit. Tertio foꝛtunã vicʒ; pſperitatẽvel ad
uerſitatẽ:ĩfirmitatẽvł ſanitatẽ ⁊ hmõi. Quar
to officia:artes ⁊ exercitia qᷓ fecit. Quinto ſo⸗
cietates:cũ qͥᷣ bo.ſ.cõuerſationẽ habuit:⁊ in qui⸗
bus locis. Serxto ſolẽnitates ⁊ feſta quõ fqua
uit ⁊ qͥd in illis cõmiſir. Sepcimo cõſiderare
debet pctã coꝛdis. Octauo pcã oꝛis. No⸗
no pctã oꝑis.Et ſic diſcurrẽdo poterit pctã ſua

iuenire.Caueat tamẽ penitẽs ne nimis moꝛoſe

pct carnis cogitz. Qꝛ Ecci.xiij.dicit᷑. Qui tetige
rit picẽ inq nabit᷑ ab ea.Debet q̊ʒ qᷣvult diligent
coõſfiteri poſtqᷓ; examinauit cõſcẽtiã ſuam ſuper
ſeptẽ pctis capitalibodiſcurrere ꝑ decẽ pᷣcepta di
uina:⁊ etiã pᷣcepta eccłie cõſiderãs ſi illa ſuauit

Itẽ duodeci articłos fidei:ſi ꝑfecte credidit. Et

ſeptẽ dona ſpũſſancti:ſi in ſe illa habuit.Opera
qʒ miicoꝛdie coꝛꝑalia ⁊ ſpũalia:ſi perfecit. Si
cetiaʒ ſenſus coꝛꝑis bene cuſtodiuit: ⁊ ſi qttuo-ꝛ
virtutes cardinales:⁊ tres theologieds aliaſe .

moꝛales exercuit.

—

Ertia pᷣparatio dici᷑ amaricatiõis. De

8

t qua Miere.xxxj.dicit᷑. Pone tibi amari
tudinẽ: dirige coꝛ tuũ in viã reã. Quã
amaritudinẽ Dauid ſentiẽdo dicit in pſal. Ru⸗
giebẽs a gemitu coꝛdis mei.Et alibi. Fuerũt mi
ctio deſignat᷑.De quo igne Luce.xij.inquit ſal/
uatoꝛ. Ignẽ veni mittere in terrã:⁊ qͥd volo niſi

hi lachꝛyme mee pães die acnocte.Talis ama⸗

ricatio meret᷑ veniã. Unð ad hoc applicari põot
illud Ouidij in pᷣmo de ponto.epła.v.dicens.

Parcendũ eſt animo miſᷣabile vulnꝰ habẽti:lʒ

in alio ſenſu dixerit. Dicat ergo qͥlibet ante con/
feſſionẽ illð Ouidij ĩ lib.epłaꝝ epła.ij. Heu pa

tioꝛ tellis vulnera facta meis. Et ploꝛet amariſ

ſime pctã ſua. Lachꝛyme em̃ quodãmõ loquũ⸗
tur cũ dev ⁊ impetrãt veniã:iuxta illud Ouidij
tare pcœtõꝝ numeroſitatẽ ⁊ grauedinẽ. Cui dict
Miere.ij.Scito quia malũ⁊ amarũ eſt te dere?z

i depõco. pla j. Intcrd iachegene ponder .

vocis habẽt.O pctoꝛes anteqᷓ; vadatis ad con

feſſionẽ ex toto coꝛde lugete pctã veſtra: ⁊ bonꝰ
ac pius ſaluatoꝛ cõuertet vobis lachꝛymas i cõ
ſolationẽ. Matthᷣ.v. Beati qͥ lugent qm̃ ipᷣi c
ſolabuntk. Immo ipᷣe lachꝛyme pariunt quada
dulcedinẽ:dicẽte Ouidio in.iij.de triſtibꝛ.epłla
Q vilij. Eſt quedã flerevoluptas.Expletur lachꝛy⸗
totalitatꝭ. Nõ emm

mis:egeriturq; doloꝛ. Ideo Dauid pſal.cxxxvj

inquit. Suꝑ flumina babilonis illic ſedimꝰ et
fleuimꝰ dũ recoꝛdaremur tui ſyõ.Babilon aũt
interpꝛetat᷑ confeſſio ſᷣm Hiero.⁊ ſpũaliter põt
accipiꝓ cõfuſiðe que ſuſtinet᷑ in cõfeſſiõe.Ex qqͥ

bus apparet ꝙ ad cõfeſſioneʒ accedere debemꝰ
cũ magnis gemitibo:ſaltẽ interioꝛib ſicut face⸗
ret capitali ſentẽtia dãnatus:ſi poſſet ad iudicẽ
ſuũ ꝓ venia ⁊ miicoꝛdia ipetrada accederedili

gęæter ei ſe pᷣparet⁊ qͥd dicere ðberet pᷣmeditaret᷑.
Pars ſcðᷣa in qua querit᷑: nũquid Areiſtan

„* . . 1

tie peõꝛũ debeãt explicari.

Ech
nen
cede
ſipe
kohlinioſ
ſmarataz
alnn Gjh
clancreüſta
degles imün. .
Alc in iii di⸗
6tz erij arc

9

grehiunkind

Cucdu ſütel
hentes: qci⸗
musallculates

lntitü diwinn
aecamesin
öͤn gploſt
nroiqarugein
ttirmorkalche
mirateaſiclot
Eveniglca⸗
1Bona bi.
hätesmpdi
nototiſüma
ſuntoav iſtec
luſnoiqong
Ctüſtänaoaln
Ualicianidon
venid
1ſcöſingtis
ſeupſonever
Lucckareſpi
rciſtäna en
mopeccareq
lreznanuri

küfütieſt

doſicene.

Iumonijd
8s ſtatſer
Narcyelaad

Quimd ſo,

inringni
ſtaquönn
oöſidente
ris. flo,
mt ociſla
imis noꝛoſe

t Cuimmige

wediigene

iſuamſtper
c chndi
ſilla fauie
tardiclt. Et
hur Opera
lpaftar. Gi
neſörwoe
las gliſy5

ars de
enbianman,
inmi. Qui
tinpſol Rr/
anitni
Ualsamna/
luan pot
1 dicens,
̈ dewirllz
Nerantlon,
15 Daga
lomamunl
imo loqvi/
los ou
nepondc
nsed d
mebon,
vnmmec
aſnhiic
untwudi
ſtin,ene
urlact
Sooln
lcſedimer
gabllonol
ſſiecH
lar dcan
pſarie,
radiudic⸗
uder oll
palut
cin cd
9

Foliũ

Ecũdo ſciẽdũ eſt:q; ad bonã ↄfeſſio⸗

nẽ nõ ſuffiat ↄfeſſio in gñali.puta di

cẽdo:cõmiſi oĩa pcta.vł dicẽdo.cõmi
ſi peœm̃ luxurie auaritie ⁊c̃.Sʒ requi

rit᷑ explicatio ſpãlis:vt inqͥt Ray.et Hoſtiẽ.in

ſũma vt etiaʒ habet᷑ in ſuma ↄfel.li.iij.ti.xxxiiij.
q.lxxx.Sʒ h̊ qrit᷑ nũqͥd ſit necariũ ↄfiteri in ꝑti
culari circũſtantias pctõꝝ.Et rñdet᷑ ̃m Allexa.
de ales in.iiij.ꝑte ſũme ĩ tractatu de ↄfeſſiõe.Et
Ric.in.iiij.di.xxj.ar.iij.q.v.Et ſem̃ Bona.ibi⸗
deʒ ꝑte.ij.ar.ij.q.iij.Et btm̃ Tho.in.iiij.di.xvj.
ꝙ reꝑiunt᷑ in triplici genere circunſtatie pctõꝝ.

Quedã ſũt alleuiãtes.qdã in alið genꝰ pceci tra ⸗
hentes:⁊ qᷓdã aliquo mõ aggrauãtes.Circũſtã

tias alleuiates ↄfiteri nõ eſt necariũ:nec etiã bo
nũ niſi ad p̊ vt ſatiffaciat alicui inqᷣſitiõi.vel vt

ꝓuideat᷑ ſcãdalo ⁊ ꝑturbatiõi.Ucpote ſi timeat

ↄfeſſoꝛẽ ex ̊ acciꝑe occaſiõeʒ ad malũ vł etiã ſi
in tãtũ diminuat vt ſit ĩ gũe venialis:ſic come⸗
dere carnes in qᷓ̃drageſima ꝓpter ĩfirmitatẽ cuʒ
aliqᷓ̃ tñ guloſitate.õ em̃ dʒ dicere comedi car/⸗
nes ĩ q̃drageſima cuʒ ſenſualitate:qꝛ ſic videret᷑

⁊ eẽt moꝛtale:ſʒ dʒ addere ꝙ comedit ꝓpter ifir/
mitatẽ.⁊ ſic ſolũ remanet pctm̃ ſenſualitat:qð

eſt veniale.alr vᷣo nõ ðᷣbẽt eas ↄfiteri ſᷣm Alex.
⁊ Bona. vbi. S. Circũſtãtias vᷣo ĩ alið genꝰtra⸗
hẽtes ſᷣm pᷣdidos doctoꝛes nece eſt ↄfiteri.vt ẽt
notat᷑ ĩ ſũma ↄfelſ.li.iij.ti.xxxiiij.q.lxxxj.⁊ cõiter
ſunt octo iſte circũſtãtie. Ut etiã ponit Nico.de
auſmo ĩ q̃driga ſua li.ij.t.vij.S.x. Pꝛima eſt
circũſtãtia ↄditiõis rei:vt ſi qͥ; peccauit cũ irrõ
nali aĩali ẽ pemm̃ beſtialitatꝭ. Sivo cũ rõali aut
cũ vᷣgie ⁊ ẽ ſtupꝛũ:aut cũ maritata ⁊ c adultiũ:
⁊ ſic ð ſinglłis.Et iõ q̃litercũq; ↄditio cõfitentis
ſeu ꝑſone vł rei cũ q̃ cõmiſſuʒ eſt pctm̃ inducat
ꝑtickłarẽ ſpẽz pcti:ẽ de necitate ↄfeſſiõis. Scða
circũſtãtia eſt modi peccãdi.Poſſet em̃ qͥs tali

mõ peccare ꝙtraheret᷑ ĩ aliã ſpẽʒ:vt ſi qs cũ mu
liere ᷓ natura peccaret ⁊ hmoi.Et ſic dicendum
eſt in peccatis matrimonij. —
Ercla circũſtãtia ẽ loci.Nã ſi pctm̃ fit in

t loco ſacro:vł ad cłtũ diuinũ ðᷣputatoꝛ
ducit ꝑticłarẽ ſpẽʒ pcti qð ðꝛ ſacrilegiũ
vt no.glo.in.c.j.de pe.diſt.v.UVñ hᷣ caunõ ſolũ
ↄfitendũ ẽ pctm̃ ſed etiã vbi eſt geſů. ¶I
Uarta circũſtãtia eſt tꝑis.Nã qñ pctiñ
moꝛtale fit ĩ feſto pᷣcepto ĩducit alia ſpẽ⸗

„

pctiĩ.vic; trãſgreſſionẽ tercij pᷣcepti deca

iogi vt dicit Nico. de lyra ſuꝑ Exo. xx.c. Et tãto

grauioꝛ eſt traſgreſſio:q;to feſtũ eſt ſoleniꝰ. Et
idẽ eſt ̃m aliq̊s qñ fuiſſet cõmiſſuʒ tꝑe ieiunij
pcepti:qꝛ moꝛtale petin appellat᷑ violatio ieiu⸗
nij. ð ↄſe. di. v. c. nihil ꝓdeſt. Alij tñ dicũt ꝙ licet
tale ieiuniũ nihil ꝓſit ad pᷣmiũ eẽntiale vite eter
ne:valet nihilominꝰquo ad obᷣuationẽ pᷣcepti
eccłie vłᷣ cõfeſſoꝛis.Cuiꝰopiniõis ẽ be.Tho.in.

iiij. di. xv. arti.iiij.q.j.⁊ Alb.in traccatu de Veiu

Rbus cardinalibus.

CxXCIII

Vita eſt numeri.Nã quotiẽs qͥs pecca⸗
q uit tot diuerſa pcã cõmiſit.Unð eſt cõ
fitẽdũ quotiẽs qͥs pœm̃ cõmiſit. Quili⸗
bet em̃ numerꝰ adiũctus alteri nũero cõſtituit
nouã ſpẽm ſᷣm Phᷣm. Si aũt qͥs non recoꝛdat᷑

debet dolere ⁊ cofiteri ꝙ ex ꝓpꝛia culpa non pot .

recoꝛdari. In hãc em obliuionẽ nõ veniſſet ſi ſe⸗
pius in ãno cõfiteri voluiſſet:vel ſi de ſingulis
pctis moꝛtalibo ꝑticularẽ mẽoꝛſã feciſſʒ. Sicuat
faciebat quidã monachꝰqͥ cõtinue in ſinu poꝛ./
tabat tabulã in qua notabat oẽs defec quos
cõmittebat.Licet aũt qͥs non recoꝛdet᷑ denume
ro certo pctõꝛũ ſuoꝛũ:tamẽ tenet᷑ dicere alique,
numerũ quẽ veriſiłr exiſtimare poſſet.vel quã⸗
to tẽpoꝛe in pctõ ꝑſeuerauit:vt puta ꝑ vnũ ãnũ
vel duos.⁊ qᷓ; frequẽter ſoliꝰ erat peceare:vbi⸗
gratia.ſi ſemel vel bis ĩ die aut hebdomadavel
menſe. x
Exta circũſtãtia eſt q̃litatis pci.vtputa
ſ ſi petm̃ eſt publicũ:hoc em̃ caſu inducit
aliã ſpẽm pcci:vicʒ ſcandaluʒ ꝓximi.De
quo ſaluatoꝛ Matth. xviij.in qͥt. Ue hoi illi xꝑ
quẽ ſcandalũ venit.Uñ nõ ſolũ debet cõfiteri
pcetm̃ eſt publicũ ſed etiã in quo ſit publicũ ſiue
in paucis ſiue in multis.qꝛ tot ſuo malo exem/
plo offendunt᷑ quantis ſuũ pctm̃ patuit.Debet
ſ̊qᷣs cõteri ⁊ↄfiteri:ſi coᷓſcit ſiue exiſtimat ꝙ oc
caſiõe ſui mali exẽpli ſit quiſqᷓ; ad alicuiꝰ mali
ſiue pcti ꝑpetrationẽ adduccꝰ. 2
Evptuma eſt inductio. Nam q cũ aliquo
ſ peccauit ⁊ pximũ ſuũ ad peccãdũ allexit
vltra pncipale pctm̃ homicidiũ ſpiritua
le cõmiſit:multo grauiꝰ coꝛꝑale.vt dicit Augꝰ.
xxij.q.v.ca.ille qͥ.et talis ſᷣm Scotũ in.iiij.di.xv
tenet᷑ ad inducẽdũ illũ q;tũ poteſt ad pniam ?
oꝛare ꝓ eo.nam magis eũ lelit qᷓ; ſi tꝑalia ei abſ
tuliſſet.ca.ſunt płimi.vj.q.j.eti eo debetofiteri
ꝙ inducit ſeu inducere deſiderauit aliũ ad pec⸗
candni. Octaua circũſtãtia eſt accidẽtj. Quã⸗
doq; em̃ cũ pᷣncipali pctõ accidunt multa alia.
Sepe em̃vt operet᷑ qͥs aliqð pctm̃ ↄmitcit mul
ta facnoꝛa:vᷣbigra.intponẽdo mediatoꝛes: vk
cõducẽdo ſocios vt ei ad pctm̃ auxilient᷑: vel vt
ſil peccẽt:ſeu vtendo adulatiõibo vel mẽdacijs:
vt ꝓximũ ad peccãdũ inducat. Uelvtẽdo canti⸗
lenis:ſeu vᷣbis alijs inhoneſtis aut diffamato
rijs. Siue litteras amoꝛis ſceribẽdo vł mittẽdo
Vel ꝓximũ odiendo:ſeu ei iniuriãdo vᷣbis aut
faccis.Aut de nocte ãbulãdo:vel arma gerẽdo:
Siue infamiã alicui mulieri ꝓpter ſuã frequen
tationẽ dãdo:ſicut młci faciũt trãſeũtes ꝑ q̃ſdã
domos ſepiꝰin die nõ ſine nota ipᷣaꝝ:vei eas ſe
quẽdo quocũq; ãbulẽt.⁊ ſic de ſi ibus.Hec em̃
oĩa debet cũ pᷣncipali cõfiteri.qꝛ ſunt circũſtãtie
in aliud genꝰ pcti trabẽtes.
Znotãdũ ſᷣm Alex.de ales vbi õ.ꝙ cuʒ
ęæ boc ſit pᷣceptũ affirmatiuũ:non obligat
q̃ͥs ſꝑ iſtas crcũſtãtios coflteſes loco

Ttpe.ſ. qũ cognoſcit eas p ſevxłꝑ inqſſitiõeʒ ↄfeſ
ſoꝛis. UVñ ſapiẽs ⁊ itelligẽs dʒ ↄfiteri eas abſq;

iterro gatõe.ignoꝛatibo vo ſufficit ↄfiteri qñ ab

ipᷣis ↄfeſſoꝛibo inqᷣrũt᷑:ſi alr hec ñ cogſcat. B
Ircuũſtãtias vero aggrauãtes petm:ſʒ
c ſpq; ñ mutãtes:dixer̃t qͥdã nõ eẽ neceſſe
Sfiteri:niſi de bono ⁊ equo. Scðm aũt
wwilh̊. Altiſiodoꝛeñ.ſi circũſtantie ſint notabiłr

aggrauãtes debent ↄfiteri. Nõ em̃ ſufficit üli q

mille marchas auri:vl theſaurũ ſcti marci ra⸗

puit dicere.Ego rapui aliena:qꝛ poſſet vifican
in duobo ſolidis vel numis.nec ſufficit illi qui

aliũ gladio vulnerauit dicere.ꝑcuſſi ꝓximũ:qꝛ
poſſet vificari i leui ꝑcuſſiõe maxille.Un ſacer⸗
dos nõ poſſet bñ ĩtelligere q̃ntitatẽ delicti:⁊ ſic

de ſimilibo. Hec aũt oia pᷣdicta tangit Aug.in

c.cõſideret.de pe.di.v.in.li.de ꝑnia dicẽs.Conſi
deret q̃litatẽ criminis:in loco ĩ tꝑei varietate ꝑ⸗
ſone:⁊ q̃li h̊ fecerit tẽptatiõe:⁊ ĩ ipᷣiꝰvicij execu⸗
tiõe.opoꝛtz em̃ penitere foꝛnicãte ſᷣm exceellentiã
ſui ſtatꝰaut officij:aut ᷣm modũ meretricis:et

in mõ oꝑis ſui:⁊ q̃liter turpitudinẽ ſuaʒ pegit:

ſi in loco ſacro aut cui debuit excelletiã fidel:vt

ſũt domꝰ dñnoꝝ:⁊alioꝝ młtoꝝ.Si ĩtꝑe oꝛonis
coõſtituto:vt i feſtiuitatib ſccõꝝ:⁊ tꝑe ieiunij cõ
ſideret ⁊ quãtũ ꝑſeuerauit:⁊ q̃nto fuerit in ibu/
gnatiõe:⁊ ꝑtractet ſecuzʒ qᷓ; młtiplici acciõe vicij
Delectabiłr peccauerit.Ois iſta varietas oñdẽ⸗
da eſt:ↄfitẽda:⁊ deflẽda.hec ille.ðm aũt iuri
ſtas pctin agguat᷑ diuerſimode iuxta ↄtinẽtiaʒ
itliꝰ v ſus. Quis qdvbi ꝑ q̊s.qtiẽs cur.quõ qñ
Quis:nã ꝑſona dᷣlinqntis aggrauat delictũ.l.
gut facta.S.pſona.⁊.l.capitaliuũ.ff.de penis.⁊.l.
pꝛeſoyteri.vbi Jaco.de are.C.de epᷣis ⁊ cle.⁊.C.
vbi ſenatoꝛes vł cdlariſſmi cõ.l.j.⁊.ff.de re mili.
l.ij. 2.l.nõ oĩs.⁊.C.de ſũ.tri.l.nemo.⁊.C.vt ne⸗
mo ad ſuum pꝛociniuzʒ.l.j.li.xj.⁊ ibi Gabar.⁊.
xxxij.q.vj.c.idignant᷑.Exẽplũ etiã aggrauat.ff.

de re mi.l.oẽ delictũ.S.q mane.ꝑſona q̊ʒ in quã

delinqᷣt᷑ aggrauat.l.aut acta.S.ꝑſona.ff.de pe⸗
niſ. ?7.l.fi.ff.ðᷣ o ffi. pſi.⁊.ff.ad legẽ põpeiã ð pari.
ſi ꝑ totũ.⁊ iſti.ð tiu.S.atrox.⁊.C.de rap.v.l.ſ.
Jah auft. vef de re muͦt los dellctrg in pn⁊.l.
milites.S.irreuerẽs miles.et.ff.de iiu.l.pᷣtoꝛ.S.
fi.⁊.xij.q.j.c.j.⁊ ibi Arch.⁊.xxvij.q.j.c.nuptiaꝝ.
Qulid etiã agguat.vt ſi fiat quis iiuria.dcõ.S.
Aotrox. Ubi etiaz.i.locaggrauat.dicta.l.aut fa⸗
cta.S. locꝰ. 2. S. euẽtꝰ.⁊.l.capitaliũ.S.⁊ ob iimici
tias.ff. de penis.⁊ ð ĩcẽdio rui.⁊ nau.l.qͥ edes.?
D. S. atrox.⁊. C.ð iceſtꝭ nup.l.iij.⁊.j.q.j.c.placu⸗
It.⁊.ij.q.viij.S.libelloꝝ.⁊ ibi Archi.Locus q̊ʒ
vulnerj aggrauat.d.S. atrox.⁊ argumẽtũ.ff. de
feri.l. ea d i fi.⁊ extra de homi.c.pᷣſbyteꝝ.⁊.ff. de
iniu.l.ptoꝛ.S.fi. Per qͥs etij.aggrauat delictũ.
vtputa ex ↄcoꝛdia młtoꝝ.ff.ad ſilla.l.excipiũt.

—

Qnotiẽs etiã aggrauat.iteratũ nãq; ðᷣlictũ ag

grauat. l.iij. C. de epiſ. audi. ⁊.ff. ð penis.l.ſi diu

eno.inglo.⁊.l.capitaliũ.Et ð h̊ tractat Bal.in

aut. ſʒ nouo iure.ꝛin.l.qͥcũ q;. C. de ſer. fug. Per

ſeuerãtia q̊ʒ auget pctm.l.iij.S.differtur.ff.de re

mi.⁊.l.capitaliu.S.ſolet.ff.de pe.⁊.c.fi.de cõſuę.
LCur:ex motu em̃ ⁊ cã aggrauat᷑ ðlictũ.ff.de his

