minatũ tali modo ipim obtinuit.Quadã eniz
nocte tẽpoꝛe hyemali cũ oꝛaret i dicta cella ſua
venit ad eum ſathã di. Franciſce curtetantum
affligis ꝑ pniam cuʒ adhuc ſis iuuenis.⁊ als
pniam facere poſſis. LZũc btũs Franciſcus ex
poliauit ſe veſtib ⁊ nudus exiens cellam intra
uit ꝑ quadam ſepẽ groſſam ⁊ ſpinis plenã que
erat iuxta dictã eccłiaʒ ſccẽ Marie.⁊ igreſſus ẽ
ſiluã duriſſimã ⁊ ſpinoſaʒ ibi adiacentẽ.Cũq;
ſtaret in ea cũ carne ſanguinolẽta ac ſpinis la⸗
cerata:vt ſicafflictus paſſionem xpᷣi maioꝛi cõ⸗
paſſione meditaret᷑ ⁊ dyabolicis blandimẽtis
nõ conſenctiret apparuit in medio ſilue lumen

maximũ.⁊ licet eſſet tunc maximũ gelu qꝛ erat

de melſe ianuarij. roſe tñ pulcherrime apparue
runt ibi.viditq; beatꝰ Franciſcꝰangeloꝝ mul⸗
cicudineʒ maximã tam in ſilua qᷓᷓ in eccłia.qui
dixerũt ei vt cito pergeret ad ſaluatoꝛẽ ⁊ matres
eius qui in eccłia erat.Statim aũt beatꝰ Fran

xUI

ciſcus ĩuenit ſe indutũ veſtiby nouis viaq; ſen⸗
co tecta ⁊ oꝛnata videbat᷑: ⁊ accipiẽs duodecim

roſas rubeas ⁊ duodecim albas iuit ad eccłiaz
poſuitq; eas ſuꝑ altari vbi repperit xpᷣm cũ ma⸗

tre ſua ⁊ magno cetu angelo ꝝ:ſtatiq; locutꝰ eſt

di. Sctiſſime dñe placeat maieſtati vꝛe determi
nare diẽ pᷣdicte indulgẽtie. Ipe aũt dñs oꝛdina
uit vt ipᷣ a indulgetia incipet pma die auguſti i
qua celebꝛat᷑ feſtũ ſancti Petri ad vincula.⁊ du

raret a pᷣmis veſperis illiꝰ diei vſq; ad veſperas

ſecũde diei in q̃ celebꝛat᷑ feſtũ poꝛtiuncule.Qua

determinatione habita btũs Frãciſcus adiuit

ſummũ pontificẽ cũ pᷣdictis roſis petẽs vt etiaʒ

ipe diẽ pᷣfatũ eidẽ indulgẽtie aſſignaret:q eã cõ⸗
firmauit:ſcripſitq; ſeptẽ epᷣis.i.Aſſiſij: Peruſij:
Fulginei:Spoleti:Tuderti:Eugubij:ac Noce

rie:vt in die dedicatiõis eiuſdẽ eccleſie publica⸗

rẽt ibi cũ btõ Frãciſco ipᷣam indulgentia. In il⸗
lo igit᷑ die btüs Franaſe⸗ pulpitũ aſcendẽs co⸗
ram magna hoim mltitudine publicauit ipᷣaz
indulgẽtiã plenariã pᷣſentib dic epᷣis. Qui cũ
vellẽt ↄ dicere⁊ dicere ꝙnõ eẽt plenaria i ꝑpetuũ
omni anno:ſed aliq̃s limitatiões vellent ei aſſi/
gnare:miracłoſe ipediti nihil alið dicere potue⸗

rũt niſi idẽ qð dixerat btũs Frãciſcus:affirmã⸗

tes eã eſſe ꝑpetuis ſingulis annis duraturaʒ:⁊
ſic poſtmodũ eius noticia ꝑ oꝛbẽterraꝝ: ⁊ ð ge
neratiõe in generationẽ diffuſa eſt:quaʒ indul⸗
gentiã vſq; hodie cũ maioꝛi deuotiõe ⁊ ↄcurſu

frequẽtãt ꝓpłi xpᷣiani qᷓ; młtas indulgẽtias pa/

palibo bullis munitas:hec em̃ vt diximꝰ celeſtꝭ

regis ſigillo fuit roboꝛata. Sciẽdũ eſt igit᷑ ꝙ

qñ ↄceſſa eſt indulgẽtia plenaria ab eo qͥ eã con

cedere põt:⁊ ex rõnabili cauſa cũ debit modis

eſt indulta:quilibet obᷣuãs ea q̃ ĩ foꝛma idul⸗
gẽtie ↄtinent᷑ ißam ↄſequit᷑:⁊ ſi tũc moꝛeret᷑ ſta⸗
tim euolaret ad celuʒ ſine aliq̃ pena purgatoꝛij
ſᷣm Frãciſcũ de mayro.⁊ Aug.de Anchona vbi

g. Doctoꝛes tñ aſſignãt q̃ttuoꝛ cauſas q̃re reci ·

piẽtes indulgentia plenariã aliqñ retardãt᷑ ab
ingreſſu paradiſi.Pꝛimũ retardaãs eſt indulgẽ
tie taxatio:vt ſi dicat᷑ in foꝛma indulgẽtie.indul
gentiã ſibi plenariã oim pccõꝝ ſuoꝝ de iniũci

ſibi penitẽtijs ↄcedimꝰ:tũc em̃ ſi moꝛeret᷑ nõ ſta
tim euolaret ad celũ:qꝛ matoꝛ ſibi penitẽtia fue

rat iniũgẽda qᷓ; fuerit iniũcta:⁊ vigoꝛe indulgꝗẽ

tie nõ ſibi remittit niſi pena ſibi iniũcta a ↄfeſſo

re. Pꝛo illa ergo ꝑte penã q plus ſibi debebat ĩ
iũgi in foꝛo penitẽtie luet in purgatoꝛio. Scðʒ
retardãs eſt alicuiꝰpceti omiſſio ꝑ negligentiaʒ

vel obliuionẽ exſuo defecu ꝓcedentẽ:quãdo in
foꝛma ĩdulgẽtie dicit᷑ ꝙ habeat remiſſionẽ oim

pctõꝝ:de quibo ↄtritus fuerit ⁊ ↄfeſſus:qꝛ in⸗

dulgetia nõ extendit᷑ ad pctã nõ ↄfeſſa ex taline
gligetia. Tertiũ eſt alicuiꝰ pcti moꝛtalis pꝰ ac/

ceptã indulgentiã ꝑpetratio: de illo em lzʒ poſt⸗
ea ↄfiteat᷑ nõ habet indulgẽtiã. Utrum aũt ſi re

uertat᷑ ad indulgentiã ⁊ faciat illud qð ↄtine?

in enmuin
mnis ſpens
ſli ſane
inſommal
ucoſſen⸗

leddfars

pemaſicnrc
nis uis n
Etiſtadiſti.
lijmi

etcaplimp
Hon⸗ be

l⸗DMari
Aarindee

ctepoꝛalis

igindolgn
dirigcei
veraſegult
aapeludul
riuis ? Mon
necnidikſim
ſagrdini
isdoſh
peccaämon
indulgenrii
dulgenaãt
loan. Qu⸗

cpurgoo
octcimtꝰſa

Mmialiacigfe⸗

eculpariin

woadhae

Wrarraſf

aanschipſi
haroꝛlo. ſo
onarſiuen
noſitmalen
re diatait
centümilean
nialsrondi⸗
ſt. Dictan
mudeindulg
bis varabe
flaponn
ona hois
mneracion?

wwusugt
S
rngaße
Malgrd
durng Uſchens
us ficlas din
nnii,
nanrſe
guptuliniud
mne ntlaunßn
da gis Ali
aiemnihewi
dis eiclasafin
sanmsorug.

ugerben ag
Nfndctgunin h
n MuNde? ,u
Ausindulganse
Nin dun c
n. Siückigtn

Arand uͤn
ani di dii nuts
fnisniiſuntitn
mitrinienmmit
Nuii s hin

Zug N Incholunn

moruase
iiginmtiib

jmatdis utle

, ſno Abu

—
mioꝛ ſdiggtiuft

icurnenr u e
minna ,
ieOhe

nrinn
Phan
n hl littn
ernnliohian
ſtſus gi⸗

Foliũ

in foꝛma indulgẽtie iten illã babebit: reſpõdet
Tho.in.iiij.di.xx.ꝙ qñ eſt tꝑalis vtputa a pꝛi⸗
mis veſperis vſq; ad ſcdðᷣas:vel vſq; ad octo di/⸗

es:ſolũ ſemel habet᷑:etiã ſi decies ĩtret᷑ ⁊ fiat qðd

in foꝛma indulgẽtie ↄtinet᷑:niſi expᷣſſe dicat᷑: in
ea ꝙ poſſit recipi totiẽs quotiẽs viſitet᷑ eccłia vł
tale qͥd fiat.Si aũt indulgentia eſt ꝑennis ⁊ ꝑ/
petua ſicut eſt Rome in quibuſdã eccłijs:quo/
tiẽs quis vadit totiens indulgentiã ↄſequitur.
Et iſta diſtinctio ponit᷑ etiã in ſůma ↄfeſſoꝛum

li.iij.ti.xxxiiij.q.clxxxiij.Et idem tenet Cal.q alle
gat capłm pꝛimũ de filijs pᷣſbyte.li.vj.⁊ ſequit

Jo.an.⁊ Gemi.in.d.c.indulgẽtie.de peni.et re,
li.vj. Mattheꝰ aũt de Matheſolijs vt recitat
Car.in dle.j.de pꝛiui.dicit: etiã qñ indulgẽtia

eſt tẽpoꝛalis pòt recipi totiẽs q̊tiẽs fit ũlud qð

in indulgẽtia ↄtinet᷑:⁊ idem tenet ipᷣe dñs Car.
ibi ⁊ in de.ij.de peni.⁊ re.Cuiꝰ opinione data ꝓ

vera ſequit᷑ ꝙ qͥs nõ ſolũ ſemel:ſed pluries põt
acciꝑe indulgentiã nõ ſolũ ꝓ ſe ſed etiaʒ ꝓ aljs

viuis ⁊ moꝛtuis:qñ ad ipᷣos foꝛma indulgen⸗

tie extẽdit᷑:ſi mõ ſingula vice ⁊ ꝓ ſingula ꝑſona
faciat qð in ipſa foꝛma iniungit᷑. Credo tñ ꝙ ſi/

quis poſtq; ſemel accepit indulgẽtiã faciatvnũ
peccatũ moꝛtale ſub ſpe iteꝝ redeũdi ad ipſam

indulgentiã:nõ ſuffragari ſibi poſtea ipᷣam in⸗
dulgentiã tꝑalr datã:⁊ ita põt vtraq; opinio cõ
coꝛdari.Quartũ retardãs eſt culpe venialis in /
expurgatio qñ quis moꝛit᷑ cũ pctõ veniali de q̊
nsõ eſt cõtritꝰ ſed fixus in affectòe eius.Stãt em̃

venialia cũ gr̃a:qꝛ em̃ pena nõ remittit᷑ remanẽ

teculpa:iõ ꝑ indulgentiã nõ videt᷑ remitti pena

quo ad ipᷣa peccata venialia remanẽte in aia vo

luũtate ⁊ affectu ac culpa ipſoꝝ.vnde talis dece/⸗

dens cũ ipſis venialibs penã ipſoꝝ ꝑferet ĩ pur/⸗
gatoꝛio.õ em̃ eſt intentio eccłie ſeuvicarij xpᷣi
parcere ſiue remittere penã alicuiꝰpi ð q̊ quis

nõ ſit male ↄtentus:ĩmo affectet in ilo ꝑſeuera

re.Dicit aũt Richar.in.iiij.di.xvj.ꝙ ſi qͥs ſtaret
centũmille annis cũ cõplacentia vniꝰ peccati ve
nialis:totidẽ annis ſtaret exduſus a patria cele
ſti. Dicit aũt Franciſcus de mayro. in tracta/

tu de indulgẽtijs:ꝙ ex indulgẽtijs ꝓueniũt no

bis varia bona. Pꝛimo augmẽtatio gre:qꝛ cũ
pᷣſupponãt hoĩem in gratia exiſtentẽ: opera aũt
bona hoĩs in gratia exiſtentis mereant᷑ gre au/
gmẽtationẽ:⁊ eius charitas mereat᷑ augeri ſeqͥ/
tur ꝙ lucrũ indulgẽtie qð fit mediantib operi

bus meritoꝛijs nõ poteſt fieri ſine augmẽto gfe

Scom bonũ eſt accumulacio głie qꝛ cũ nullꝰ⸗
poſſit lucrari indulgentiã niſi habeat fidẽ cuiꝓ
mittit᷑ viſio diuine eſſentie:vt ptʒ ex pᷣmo de tri⸗

ni.ideo cũ lucrũ indulgentiaꝝ augmentat᷑: ne⸗

ceſſario felicitatis ſuꝑne głia nobis auget᷑.Ter

clium bonũ eſt dimiſſio ſiue abſolutio pene.Si

em̃ in indulgẽtie foꝛma dicat᷑ Remittimus tot

annos vel dies de iniũctis penitẽtijs: accipiẽs
ipſam indulgentiaʒ eſt abſolutus a penitentia

LXXVI

quã tenebat᷑ facere ex ipoſitiõe ↄfeſſoꝛis vel caä⸗
nonis ꝑ tot annos vel dies. Si vero ſimplicit᷑
dicat᷑. Damꝰtot dies vł ãnos de idulgẽtia ẽ va

ria opinio Theologoꝝ in.iiij.di.xx. Aliqui erſin

dicũt ꝙ accipiẽti ipᷣam ĩdulgẽtiã remittunt᷑ů ſot
dies vł anni de pnia quã tenebat᷑ facere in hac
vita ꝓ pctis ſuis.Alij aũt dicunt ꝙ remittunt᷑
illi tot dies vel anni de pnia ⁊ pena quã ꝑtuliſ⸗
ſet in purgatoꝛio ꝓ ſuis pctis.Alij vero dicunt
ꝙ talis poſt acceptã illã indulgẽtiã perinde eſt
ac ſi voluntarie egiſſet in hoc mũdo pniam tot
dierũ vel annoꝛũ pꝛo ſuis peccatis:penitentia
autem etiaz parua in hoc mũdo pꝛo peccatis
volũtarie peracta liberat a magna purgatoꝛi j
pena ſᷣm Ricardi.in.iiij.di.xv. Ergo indulgen

tiarũ quantũcunq; tempoꝛaliũ ⁊ paucoꝛũ die

ruʒ vtilitas eſt maxima.Ex quibus omnibus
ptʒ quõ in eccłia dei jm ꝙ dicit vndecimꝰ arti //
culus fidei fit remiſſio peccatoꝝ Duodecimũ

articulũ poſuit Matthias dicens. Carnis re/

ſurrectiõeʒ.Et hoc habet᷑ Ezechielis.xxxvij.vbi
dicit᷑ a dño moꝛtuis reſurrecur.Ecce ego ape/

riam tumulos veſtros.⁊ educaʒꝭ vos de ſepul/

chꝛis veſtris.⁊ dabo ſpiritũ in vobis ⁊ viued.

⁊ vitã eternã. Amen In quibo verbis cõtinetur

virtualiter vt pꝛedictũ eſt etiam eterna damna
tio peccatoꝝ ꝑ argumentũ ab oppoſitis vt di⸗
cunt Theologi in.iij.di.xxv.Et iſte artickis ha/
bet᷑ Danielis.xij.vbi dicit᷑. Qui doꝛmiũt in ter⸗
re puluere euigilabunt.alij in vitam eternã alij
vero in obpꝛobꝛiũ ſempiternũ. Iſtos aũt art⸗
culos non oẽs Theo.attribuũt eo oꝛdine quz
aſſignauimꝰipᷣis apoſtolis.ſʒ qð nos attribui
mus Johãni ipᷣi attribuũt Andree.vł Jacobo
maioꝛi.⁊ ſic ð alijs.ſʒ pᷣ nihil ĩpoꝛtat.qꝛ ſcriptu
ra autẽtica de h̊ nõ habet᷑. Ulcra autẽ ſimbolũ
ap oſtolicũ ſunt alia duo.ſ.ſimbolũ ſctcõꝝ pꝛm
centũ quinquaginta in cõcilio Niceno pᷣm ali⸗
q̊s.ſʒ meliꝰin cõcilio Cõſtantinopolitano con
gregatoꝝ.vt in.c.Canones.xv.di.Et h̊ factum
fuic cõtra Manicheum ⁊ Macedoniũ negan
tes ſpmſctm̃ eſſe equalẽ patri ⁊ filio.ac cantat᷑
in miſſa. Aliud vo qð cantat᷑ in ᷣma in dñicis
dieb ⁊ fuit factũ ↄtra Arriũ negãtẽ filiũ eẽ pf̃i
equalẽ.cõpoſitũ fuit ab Athanaſio excellentiſſi

mo doctoꝛe ⁊ eᷣo Alexandrino.⁊ vtrũq; iſto ꝝ

fuit editũ ad declarationẽ pᷣmi.ſ. Apoſtolicei cõ
tra hereticos illud male exponẽtes. Pꝛimũ tñ
eſt digniꝰ. tũ ꝓpter cõpoſitoꝝ excellẽtiã.tum qꝛ
oẽs articłos fidei pleniꝰↄtinet.⁊ eſt magis ſen
tẽtioſũ qᷓ; alia.vt dicũt theologi i.iij.di.xxv. H
Sti ſũt duodeci articuli fidei catholice
i quos qlibet xpᷣianꝰdebet ſcire.⁊ in nul
lo eoꝝ errare. Nam Jacobi.ij.c.ðꝛ.Qui
ᷣuauerit tota legẽ.offenderit aũt in vno.ſ.fidei
articulo ᷣm ſanctũ Bonauen.factus eſt oium
reus. Et Salomõ Eccłes.ix.ait Qui offendit

in vno.ſ.articulo.multa bona perdet Aus. elis

Bermo

in li.de moꝛibo ecclie inquit. Etiã ſi ꝑſeuerauerꝭ
in oĩbo fidei bonis:deficies aũt in vno:iuſticia
dei iudicabit te:ac ſi nullũ vnq; feciſſes bonuʒ.
Et ideo inqͥt Athanaſius in ſimbolo ſuo.Qui⸗
cũq; vult ſaluus eſſe añ oĩa opꝰ eſt vt teneat ca
cholicã fidẽ:quã niſi qͥſq; integrã iuiolatãq; ſer
uauerit abſq; dubio in eternum ꝑibit. Ea pter
querũt theologi vtrũ quilibet xpᷣianꝰteneat᷑ ſci⸗

re oẽs articulos fidei explicite. Et reſpondet ſe⸗/

raphicus doctoꝛ ſcũs Bonauẽ.i.iij.di. xxv. ar.
j.q.iij.in coꝛpꝑe qõnis.⁊ Richar.i eadẽ di. ⁊ Ale
xan. de ales in.iij. pte ſũme in traccatu de fide:q;
oẽs xpᷣiani poſt aduentũ xpᷣ tenent᷑ credere oẽs
articulos.Triplicit᷑ aũt poſſunt credi.ſ.aut oẽs
implicite:aut quidã implicite: ⁊ quidã explicite
aut oẽs explicite.Credere oẽs implicite ⁊ in con
fuſo eſt fidei diminute:qꝛ nõ ſufficit ſic ſolũ ĩ ge
nerali credere qð ſccã mater eccłia credit:vt qͥdã
ignoꝛãtes faciũt peloꝛes infidelibo ⁊ iudeis qui
nõ ignoꝛãt legẽ ſuã.Adeo em̃ dlara eſt quoꝛun/
dam articuloꝝ noticia:ꝙ niłs habẽs vſum ra⸗
tiõis põt illoſ ignoꝛare:niſi ꝑ maximã ac craſſã
ignoꝛantiã ⁊ culpã:qñ int᷑ xpᷣianos eſt enutritꝰ
Et ideo de tali fide implicita dicit Bern.in ſen⸗
tẽtijs ſuis. Quilibet verꝰ fidelis tenet᷑ habere ð
deo magnã fidẽ:⁊ de dño ieſu xpᷣo:nec debet ha
bere parus:qꝛ apð deũ ⁊ xpᷣm qð parũ eſt nõ re
putat᷑.Credere qͥſdã implicite ⁊ qͥſdam explicite
eſt fidei ad ſalutẽ neceſſarie:põt em̃ ad ſimplici⸗

uum ſalutẽ ſufficere.Ad illos em̃ articulos expli

cite credẽdos tenent᷑ q̊s manifeſtat eis pᷣdicatio
gaut vſus eccłiaſticus:ſicut eſt ð vnitate eſſentie
diuine:⁊ trinitate ꝑſonaꝝ:q̃ oĩa poſſunt cogno
ſci ex ipᷣo actu ſignatiõis ſc; In noie patris:⁊ fi
lij:⁊ ſpũſſancti.Amẽ.duʒ dici᷑ In noĩe:⁊ nõ in
noib:vt ſignificet᷑ vnitas deitatis:⁊ poſtea no⸗
minant᷑ tres ꝑſone. Similiter articulꝰ de incar
natiõe xpᷣi ⁊ natiuitate:paſſiõe:⁊ reſurrectiõe:at
q; aſcenſiõe eius poteſt cognoſci ex ſolennitati⸗
bus q̃s celebꝛat eccłia.Articulũ etiã de remiſſio
ne pctõꝝ põt quilibet cognoſcere ex ſacramẽto
penitẽtie ⁊ ex ſacra ↄfeſſiõe:⁊ ſiłiter ex baptiſmo
qð videt in eccłia frequẽtari.Arciculũ etiã ð ſpi
rituſctõ põt aliq̃liter intelligere ex ſolẽnitate Pẽ
thecoſtes. Alios aũt articulos ſufficit ſimplici/
bus ⁊ alijs cõibo ꝑſonis credere impliate:ita ;
nulli diſſentiãt. Credere aũt oẽs explicite: eſt fi⸗
dei diſtincte:⁊ iã ꝓuecte.Et h̊ nõ eſt de generali
fidei neceſſitate:ſed tm ad illos pertinet qui of/
ficiũ pᷣdicãdi in ꝓplło habẽt vel curã aiaꝝ ſuſci⸗

piũt.Tales em̃ debẽt eſſe periti.xxxvj.di.c.Qui

ecdleſiaſtiò. Et in.c.Si ꝗᷣs.⁊.xxxviij.di.c. Igno⸗
ratia. Illi ergo qui habẽt curã aiaꝝ vel pᷣdican⸗
di officiũ:tenent᷑ ad fidẽ explicitã qꝛ debent ſcire
oẽs antickos fidei dedarare. Ut etiã inqᷣt Tho.
ij.ij.q.ij.ar.vj.vbi dicit:ꝙ ſicut reuelatio diuina
fit inferioꝛib angelis ꝑ ſuꝑioꝛes:vt inqͥt Diony

ſius.iiij cceleſtꝭ hierar.ita explicatio fidei debet

XII

puenire ad minoꝛes hoĩes ꝑ maioꝛes:id eſt pꝛe

dicatoꝛes⁊ pᷣlatos ex ſnĩa Alexan.de ales in.iij.
pte ſũme in tꝛactatu ð his q̃ ꝑtinẽt ad reccitudi⸗
nẽ intentiõis.q.antepenultima:⁊ allegat illð p/

me Petri.iij.c. Parati ad ſatiſfactiõʒ oĩ poſceti

vos rõnem de ea q̃ in vob eſt fide ⁊ ſpe.O quot
ſũt pᷣdicatoꝛes aĩaꝝ rectoꝛes qui cũ teneant᷑ ali⸗
os inſtruere de artciculis fidei:ipᷣi eos ignoꝛant:
aut nõ bñ intelligũt. Et iõ dicit Celeſtinꝰ papa
in.c.Oꝛdinatos.lix.di.Debʒ añ eſſe diſcipls qͥſ

quis doctoꝛ eẽ deſiderat:vt poſſit docere qð diẽ

Credite ̊ oẽs articłos fidei:⁊ illos intelligere ꝓ
curate.Ait em̃ Augꝰſuꝑ Johem.qᷓ; magnũvas
fidei atculerit qͥs ad fontẽ gre:tãtũ iplet ð gra⸗
tia.Et Bern. ſup Kancrinat. Poru ſiquidem
fides ꝑua meret᷑ pᷣmia.Oẽs xpᷣiani debẽt ſim⸗
bolũ aplicũ ſcire.Ait em̃ Augꝰ.in q̊ͥdã ſermone
Neſdo q̃liter xpᷣianũ ſe eſſe dicat qͥ paucos ver/
ſus ſimboli ⁊ oꝛõnis diſſimulat. Pꝛecepit eniʒ
eccłia curatis vt docest ſubditos ſuos oꝛatio⸗
nẽ dñicam ⁊ ſimbolũ.c.Deꝰ q.iuxca gloſam.de
peni.⁊ re.Et extra de vita ⁊ hone.cle.c. Ut qͥſqͥs.
⁊ lbi gloſa. Ergo etiã ex ↄſeq̃ntipᷣcipit ſubditis
vt addiſcãt:⁊ tenent᷑ obedire.c.Si qui pᷣſbyteri.
lxxxj.di.Siłiter üllis qͥ leuauerũt puerũ de ba⸗
ptiſmo pᷣcipit vt eũ doceat ſimbolũ ⁊ oꝛationeʒ
dñicam:quã ⁊ ipᷣi tenent᷑ ſare.c. Uos ante om⸗

nia de ↄſe. di.iiij. Itẽ pᷣcepit oibo adultis bapti⸗

zatis vt ipᷣm ſimbolũ addiſcãt.in.c.baptiʒãdoſ
eadẽ di.Sed mlti ſunt ita rudes ⁊ parui animi

ꝙ putãt ipoſſibile eis eſſe pᷣdicta addiſcere:⁊ tiů
lõgas fabulas ⁊ cãtilenas ĩdelebili mẽoꝛia reti-

nẽt. UVñn accidit ꝙ quidã ↄfeſſoꝛ aſtutꝰ cũ audiſ⸗
ſet in ↄfeſſiõe qᷓnda valde rudẽ ſed diuitẽ: pe⸗

nitẽtia ſuoꝝ pcõꝝ voluit ei dare vt cert dieb⸗

diceret Pꝛz nr̃.Qui ille rñdit ꝙ illud ignoꝛabat:
⁊ nunq; illð addiſcere poſſet:qꝛ nõ habebat bo

nã memoꝛiã.Tũc ↄfeſſoꝛ illũ interrogauit quã
artẽ faceret. Cui ille rñdit.ꝙ vendebat blada: et
frumentũ ⁊ legumia. Ipᷣe vo ↄfeſſoꝛ iterũ inter/

rogauit ipᷣm ſi aliqñ vedebat pᷣdicta ad creden
tiam. Et ille rñdit ꝙ ſic:imo q̃ſi ſemꝑ: qa aliter
bñ vẽdere nõ poſſet.Tũc ↄfeſſoꝛ dixit.Quõ po
tes noia ⁊ cognatiões illoꝝ quibavẽdis memo

rie retinere cũ neſcias ſcribere:cui ille rñdit. Be
ne bkb̊ memoꝛie teneo:aliter male facerẽ faca mea
nõ credatis ꝙ taliũ obliuiſcar:res em̃ mea agit᷑
audiẽs aũt bᷣ ↄfeſſoꝛ dixit. Saltẽ ꝓ pnia tuoꝛũ
pctõꝝ volo ꝙ cõmodes vſq;ʒ ad annũ quibuſ⸗

dam paupꝑibs certã menſura frum̃ti amoꝛe dei.
Ille vo rñdit:bᷣ faciã libẽtiſſime qꝛ facere poſſũ
Tũc ille ↄfeſſoꝛ inuenit certos pauꝑes ⁊ infoꝛ⸗
mauit eos vt ad illũ mercatoꝛẽ irẽt:?⁊ amoꝛe dei
⁊ ſui peterẽt mutuo frumentũ vſq; ad annũ ſin
guli ꝓut neceſſe habebat:⁊ qñ ille mercatoꝛ in/
terrogaret de noĩe eoꝝ:⁊ de cognatiõe:tenerent
hũc moduʒ:qꝙ vnus iret poſt aliũ oꝛdinatim:et
pꝛimꝰ interrogatus de ſuo noie diceret ꝙ vocat

Donnnoſt

nomde
Ureent
ſuacognole
ſcſingulifn
cgoa
Garenk den
ſe dirinqe
gglianeclim
traſe es i
vſtorinn
dicebat. P
Gsouti
gitligulbo
anoguultli
Porichrripe⸗
oherr diffi
noloamine
ſiuin min
Hiutanoin
fnfre c
Corait Dim
ano
ni.Ieyoſt
gucsinccl
ne Coeſoꝛ
Vicllleada
Pia
dlcere
ſeq ſidede
ſsaage
danlaror
e Pinf.0
ciotpoliby⸗
ganſel plue
clſarercl
glancceſlan⸗
mercuſareſe
Cligaraudi
Cdoinde
Qeatonecdi
Iudittd
Diritandre
Credo inieſ
noſtnie
ulconcep
Nitihan,
Vrginebm
Odyflaco
Oßiusn
Jadbusn
Daſanlita⸗
Patresſann
Mocſe
eradeey
Amoztege
naust

B

Nmuincgii
l
nkumum,
igi oen
rerſeh
gucimmni
Cchichsigun
dr Lachpn

Gu cſezichif

ünee
n hentuin
epen cäſn,
Wüne
ed nn
ſmur ugten
urms two ani,
wrrchelleſs.
hrhahe es
Si.
uei deen ded
iſindoli: ool
re Usaon,
Nroi hnns bae/

liicbadidoſ
ndest enieti
õõ
n itd n
eiſedte
t a ar ta

iatg ludigorh
vlarg öbengtt

rilimmogalliin

no Mſormi h H

tufanitaun
Sõ

z ninitenn
Wwecuileis A
mnaufmiia
wö

1. Sn) e

zuum

mitanm

Foliũ

Pater noſter:⁊ ſi diceret.q̃lis appellaturtua co

gnatio:rñderet ꝙ appellat᷑:qͥ es in celia. Scðs
aũt diceret ꝙ vocat᷑ Sanctincet᷑ nomẽ tuũ:⁊ ꝙ;
ſua cognatio appellat᷑. Adueniat regnũ tuum:⁊
ſic ſinguli facerẽt vſq; ad cõplementũ Pat᷑ nr̃.
Cũ ergo ad ulũ iuiſſent ⁊ habito tritico interro
farent de noib ſuis atq; pᷣdicta reſpõdiſſent:il
e dixit:qᷓ; extranea noĩa ſũt iſta: nunq; audiui
talia nec ſimiles cognatiões:⁊ poſtea dicebat ĩ⸗
tra ſe.res vadit ꝓ me ſi obliuiõi trado iſta noĩa
vñ q̃ſi ↄtinue ruminabat ĩ mente pᷣdicca noĩa ⁊
dicebat. Pꝛimꝰſic vocat᷑ ⁊ eiꝰ cognatio eſt talis

Scõs aũ ſic appellat᷑:⁊ ſic de ſingul. Lraſacq

aũt aliquibo menſib ille ↄfeſſoꝛ eũ inueniẽs in
terrogauit ſi acõmodauerat frumẽtũ illis pau
peribo:⁊ ipᷣe rũdens ꝙ ſic:addidit.O òq̃lia noia

habẽt⁊ difficilia ad tenendũ in mẽoꝛia:tñ quia

nolo amittere frumẽtũ:nũqᷓ; fui oblitꝰ eoꝝ ſed
in recẽti mẽoꝛia habeo.Dixit aũt ↄfeſſoꝛ.ODic mi
hi iſta noĩa. At ille cepit dicere. Pꝛimꝰ vocatur
f nr̃:⁊ eiꝰcognatio ðꝛ qͥ es in celis ⁊c̃. Cũc cõ/⸗
eſſoꝛ ait. Dimittas noĩare pꝛimũ vel ſecũdũ:ſʒ
ſolũ recita noia ⁊ cognatiões ſinguloꝝ ꝑ oꝛdi⸗

nẽ. Ille vo ſtatim ⁊ celeriter cepit dicere. Pr nr
qui es in celis ſanctificet᷑ů nomẽ tuũ ⁊c.vſq; in fi

nẽ. Cõfeſſoꝛ aũt cepit ridere:⁊ ille ait.Quid ride
tis. Tũc ↄfeſſoꝛ dixit:rideo qꝛ didiciſti Pfr nr̃.

TZũcille exclamauit dicens. Põt facere deꝰ ꝙ Hᷣ

P nr̃: Pꝛofeco nunq; credidiſſem poſſe il/
lud addiſcere.Eſt aũt mibi mag gratũ ̊ didi⸗
ciſſe qᷓ; ſi baberẽ decẽ aureos in manu mea:⁊ iõ
ipſis pauꝑib elargioꝛ frumentũ qð eis cõmo⸗
daui amoꝛe veſtri:qͥ me tali mõ feciſtis addiſce
re Pr nr̃.O qͥt huic ſimiles reperiunt᷑:qͥ ꝓ lu⸗
cris tꝑalibo etiã difficilia queq; mẽoꝛia cõmen/
dãt:ſed ꝓ lucro aĩe ⁊ ſua ſalute dicunt nõ poſſe
addiſcere vel ĩ mẽoꝛia retinere ſimbolũ fidei: et
alia neceſſaria ad ſalutẽ:⁊ iõ vt nlłs de ignoꝛan
tia excuſare ſe poſſit:⁊ vt oẽs artickos meliꝰ in⸗
telligat:audite illos vulgari ſermõe.
Credo in deũ patrem omnipotentẽ
Creatoꝛẽ celi ⁊ terre
Ita dixit Petrus piſcatoꝛ
Dixit andreas ego cũ puro coꝛde
Credo in ieſum xpᷣm vnicũ filiũ
Dei noſtri ⁊ boni domini
Qui conceptus eſt de ſpirituſancto
Dixit iohãnes eſt e maria natus
Virgine ſᷣm veram ꝓphetiam
Sub pylato fuit paſſus
Crucifixus moꝛtuus ⁊ ſepulttus
Jacobus maioꝛ:dũ hocſum locutus
Deſcendit ad limbũ noſter ſaluatoꝛ

Kero⸗ ſanctos liberauit meroꝛe

pꝛoteſtat᷑ Jacobus minoꝛ
Tertia die vt erat pꝛophetiſatum
De moꝛte ad vitam reſuſcitatus
Sanaus thomas manu tetigit

Aſcendit in celũ totus gloꝛioſus
Dicit philipus bomo ſapiens
Sedet ad derterã dei omnipotentis
Barcholomeus:totũ me facit tremere
Quia ſuꝑ omni culpa ⁊ fallẽtia in die finali
Chꝛiſtus de celo veniet iudicare
In ſpiritũſanctũ credit omnis gens
Dicit matcheus:quiveraciter

De patre ⁊ filio deo pꝛocedit

Sancta mater eccłia eſt ſancificata
Cum ſuis ſacramentis pꝛedicata
Simon.Et de ſanctis vera cõmunio
Vt thadeus eſt teſtificatus HD
Per baptiſma ſanctũ ⁊ contritionẽ
Deus remittit omnẽ offenſionem
Suos moꝛtuos reſuſatabit
Qui poſtea in eternũ gaudebũt vł pena afficiẽt
Boni gloꝛioſi in patria felicd
Rei in inferno vt mathias dicit .
Popule meꝰtibi in vulgarẽ linguã tranſtuli
Credo.latine ſimbolũ vocatum
Imponas coꝛdi tuo cũ ſincera fide
Saluus nõ poteſt eſſe qui alicer credit
Seabfee credite id quod vo bis pᷣdicaui
i vultis ꝑuenire ad ſupꝛemũ regnug
De trib vitijs impedientibo fidẽ.ſ.Luxurie.
Auaricie.?⁊ Suꝑbie. J

Ercia pars no/
t ſtri ſermonis dicit᷑ impeditiõis. LCnia
em ſunt pncpalia vicia q̃ impediunt
verã fidẽ. Pꝛimus eſt voluptad ſiue
luxurie:o quot a fidei federe receſſerunt lururie
vinculo attracti. Nã Eccłi.iij.ſcriptũ eſt. Uinuʒ
⁊ młieres apoſtatare faciũt ſapieẽtes.Filij iſrł
viciũ gule ⁊ luxurie decepti ſũt a Balaach. Nu
meri.xxiiij. Et ad infidelitatꝭ cultũ attracti. IJbi
em̃ dicit᷑ ꝙ foꝛnicatꝰeſt ꝓpłs cũ filiabꝰ Moab:
ue vocauerũt eos ad ſacrificia ſua:⁊ illi come⸗
rũt ? adoꝛauer̃t deos moabitaꝝ. Quis dece
pit ſapientiſſimũ Salomonẽ vt tepla idoł edi/

ficaret:⁊ adoꝛaret ea.vt habet᷑.iij. Reg.xj.niſi Rᷣ

excecatũ viciũ luxurie.Nã cũ iã eſſet ſenex depꝛa
uatũ eſt coꝛ eius ꝑ mulieres: vt adoꝛaret deos
alienos.O quot infideles fecit h malediccũ vi⸗
cium:vt dicat nõ eſſe aliã vitã pᷣter hãc. Et ideo
iĩmundiſſimus Machometꝰ vt ad ſectam ſuã
multos attraheret:frena omni voluptati laxa⸗
uit:vñ in Alchoꝛano ſuo dicit ſuis cultoꝛibus:
vxoꝛes veſtre terre veſtre ſũt:arate eas ſicut vul
is: o diabolice ⁊ iniqͥſſime vir quãtos his ver?
ad falſiſſimã ſectã tuã ꝑduxiſti. Scriptũ eſt emrm
ij. Eſdre.iiij.c. Foꝛtioꝛes regibo mulieres. Et iõ
de hac impuriſſima luxuria ſcriptũ eſt in figu⸗
ra.iij · Reg.xviij.c.q Jezabel vxoꝛ regis Achab
interfecit ſiue occidi fec ꝓphetas dei. Jezabel au
tem ſᷣm Hierony.interpꝛetat᷑ cohabitatnix ſiue
ſterquiliniũ:⁊ ſignificat luxuriã qͥ cobali in

peccatoꝛ eſt capit᷑ ab a.
iciũ eſt auaride:dictt em̃ Apls
6 ſj. ad Thi. vj. Radix oim maloꝝ eſt cu⸗

coꝛꝑibb hoĩm:⁊ adeo eſt fetidiſſima vt oĩm pu
tredinũ ⁊ ſterquilinij fetoꝛes ſuꝑet. Hec ̊ vxoꝛ
Achab.i.diaboli voluptas ⁊ luxuria multos qͥ
videbant᷑ colũne in eccleſia dei ꝓſtrauit:⁊ a fide
deiedit aut a religioe ſua apoſtatare fec. Si eiñ
centũ exeunt ab obſeruatia alicuiꝰ bone religio
nis:nonaginta nouẽ diſcedũt ꝓpter hoc abomi
nabile viciũ luxurie:licet apoſtaſiam ſuã diuer
ſimode palliare ſtudeãt.Et bᷣ eſtqð dicit᷑ de mu
liere impudica Pꝛouer.vij.Foꝛtuſſimi quiq; in
terfecti ſunt ab ea:⁊ qð peius eſt:qui voluptate

ac luxurie ſe dederũt:difficile ad deũ reuertun?.

Juxta illud Oſee.v. Nõ dabũt cogitatiões ſu⸗
as vt reuertant᷑ ad dñm:qꝛ ſpiritus foꝛnicatio⸗/
nis in medio eoꝝ. Et tales figurant᷑ ꝑ illũ qͥ di⸗
xit Luce.xiiij. Uxoꝛẽ duxi: ⁊ ideo nõ poſſuʒ ve/⸗

mnire. Qua ꝓpter hoꝛta?᷑ Salomõ Pꝛouer. v. ad
fugiẽdas mulierũ ↄuerſatiões:maxime religio
ſos di. Lõge fac ab ea viã tuã:⁊ ne appꝛopinq̃s

foꝛib domꝰ eius. Et ronem aſſignat Augꝰ.in
quodã ſermone di.Quia nõ es Samſone foꝛ⸗
tioꝛ:nec Dauid ſanccioꝛ:nec Salomone ſapiẽ⸗
tioꝛ.Oẽs em̃ hij a mulieribo coꝛrupti ſunt:⁊ ad

peccata ꝑducti:iõ Ecclłs.vij.dixit ipſe Salomõ

poſtq; deceptus fuit a vanis mulieribj. Muli
erẽ inueni amarioꝛẽ moꝛte:laqueus eſt venato

rũ.i.demonũ:⁊ ſagena coꝛ eius:vincula ſũt ma

nus illius:qui placet deo effu giet es:qui zurez

Ecũdũ viciũ

piditas:qͥs em̃ induxit Balaã vt doce⸗

ret Balaach vt deciget filios iſrael. lũquid nõ

auaricia.vtiq; vt habet᷑ flume.xxuij. Hoc ma/⸗

ledictũ viciũ fuit ilud ꝓpter qð Judas vẽdidit

xpᷣm. Matth.xxvj.c. Et bᷣ eſt qð detinet iudeos

ne credst in xᷣm:ne amittãt diuitias male acqᷣ/
ſitas. Hinc eſt ꝙ antixpᷣs ꝓpter diuitias dedpi
et multos ⁊ multi ꝓpter auaritiã adherebũt ei:

qꝛ Daniel.viij.phetatũ eſt. In copia eoꝝ occi⸗

det plurimos.⁊.xj.c.ſcriptü eſt: Multciplicabit

gliam:⁊ dabit eis ptatem in młcis:⁊ terrã diui
det gratuito. Hinc etiaʒ Oſee.x.ſeribit᷑. Scoõm
młtitudinẽ fructꝰſui:multiplicabit altaria. Ju

xta vbertatẽ terre ſue exuberabit ſimulacrꝭ.Que
oia oↄfirmant᷑ ꝑ Eſaiã.j.c.dicentẽ. Hieruſalẽ pᷣn
apes tui infideles.Et reddeẽs cauſam ſequitur.
Oẽs diligũt munera: ſequunt᷑ retributioes.O

quot inueniunt᷑ iudices qͥ falſas dãt ſnias ⁊ fi⸗

dem nõ ſeruãt his ꝓ quib ſe daturos ſniam ꝓ
miſerãt:ab altera ꝑte munera accipiẽteſ.Ait em
Heinric ſamarienſis.li.j.ꝑte.ij. Deuiat a vero
coꝛruptꝰ munere iudex: Falſidicũq; facit impia
gaza piũ. Et ꝓpterea dicit Dauid ps.xxv. In qͥꝝ
manibo iniqᷣtates ſũt:dextera eoꝝ repleta ẽ mu
nerib:⁊ Juuenał li.j. Satira.iij.inqͥt.Quantũ
quiſq; ſua numoꝝ ſᷣuat in archa:Tãtũ hʒ ⁊ fi⸗

Qei. xodi q; xxiij. ? Deutero. xvj. ðꝛ. ꝙ mune⸗

V

ra excecãt ocłos ſapiẽtum:⁊ iĩmutãt vᷣba inſtox
Jðo exclamat Eſaias.c.xxxiij.ſui libꝛi:di.Ue qᷓ
iuſtificatꝭ ĩpiũ ꝓ mũeribo:⁊ inſtici iuſti auferi
ab eo. Hec maledica anaricia ⁊ amoꝛ pecu⸗

nie eſt illa iniqtas q̃ fac hoĩes etiãdeũ negare.⁊
de b habet exeplũ qð ponit᷑ ĩ cõpedio theologie

qð ab aliq bo Alex.ð ales apꝛopat᷑. Ibi emðꝛ.
li.j.cij. in biſpania qͥdã leuis hõ lũdebat ad
ludũ taxilloꝝ: ⁊ ludo ꝓcedẽte cepit pecuniã ſuã

amittere.Dolẽs ̊ ð amiſſiõe coꝛde oꝛabat deuʒ

vt eũ vicere faceret:vł ſaltẽ amiſſaʒ pecuniã recu
perare. Et q̃nto plꝰ deũ rogabat płꝰ amittebat:

etiã qñ apparebat ꝙ deberet vincere:⁊ habebat

bonũ ludũ ita ꝙ oẽs mirabant᷑ ꝙ talẽ ludum
amicteret. Amiſſa aũt ĩ ludo tota pecunia quaz
habebat:veſtes qͥʒ qs poꝛtabat:vſq; ad camii
am amiſit. Tũc valde ↄfuſus ⁊ 3 deũ infidelis

factꝰex auaricia:qꝛ eũ nõ exaudierat:totus furi
bũdus ad domũ ſuã acceſſit:armaturaſq; ſuaſ
⁊ oĩia bona munimẽta ſui coꝛꝑis q̃ habebat ac/⸗

cepit:ac totꝰarmatꝰ ac ſi capũ duelli itrare debe
ret:equũ aſcẽdit:⁊ ad plateã vbi miti erãt hoies

ↄgregati veit:⁊ vniuerſ aſtãtibo voce furibũda
dixic. Si qͥs eſt amicꝰ ⁊ fideł dei:q dicat deũ eẽ
aliqͥd:vadat ⁊ armet ſe:qꝛ egõ reddã eũ moꝛtu⸗
umꝛ⁊ victũ.Ego em̃ dico ⁊ teneo ꝙ deꝰ nõ c. At⸗
toniti aũt fuerũt ſingłi q aderãt:vba tã iniq̃ au

dliẽtes:nilłs tñ ei tãq; furibundo voluit rñdere.
Sʒ cui nõ rñdit hõ rñdit deꝰ. Nã deꝰ q flagella
uit pharaonẽ opponẽtẽ ſe diuie potẽtie:⁊ eũ pu/
niuit ꝑ muſcas:miſit vnã muſcã lʒ eẽt tᷣus bye
mis:q̃ eũ ſicĩ fade iuaſit:⁊ int᷑ galeã⁊ fſadẽ ſepo
nẽs tãa acrit᷑ eũ aculeis ſuis leſit:q oꝑtuit eũ ga
leã deponere:⁊ ĩ trã ꝓijcere.at vbi muſca liberũ

habuit acceſſũ ſic eũ paſſim ĩ facie feriebat:q ſe

defẽdere nõ valẽs:nimis fatigatꝰ ð eqͥ ad terrãẽ

cecidit:⁊ faciẽ vſus trãvt ſe poſſet a muſca tueri
poſuit.At muſca foꝛtiꝰeũ iuaſit: nec ceſſauit qͥ⸗
uſq; publice blaſphemiã qua oꝛe ꝓfano ꝓtule⸗
rat oibo audietib cũ coꝛdis gemitu reuocauit:

dixitq; ꝙ vere deꝰ e:⁊ ſolꝰ ẽ oipotes:qͥ voluit in
ſaniã ſuã ⁊ blaſphemiã ad maioꝛẽ ſua ↄfuſionẽ

ꝑ vnã muſcã ↄfũdere:atq; eũ ꝑ tã minimũ aiat
ſuꝑare.q̊ diqao ſtati muſca receſſit. Et ille qͥ ꝓpt

auariciã amiiſerat fidẽ: ̊ diuio flagello ad fide⸗

licatẽ redijt.O qͥt auani ſũt ifideles qͥ totã fides
ac ſpem ſuã poſuer̃t i pecunia ⁊ theſaurꝭ:⁊ ideo
diẽ Paulꝰad Epbᷣ.v.CX auancia ẽ idoloꝝ ſer⸗
uitꝰ.Facit em̃ hoĩem apoſtatare a dᷣo:nã ſic ido
latra ſe hʒ ad idola:⁊ oẽm ſuã ↄfidẽtiã hʒ in eis
ita auarꝰſe hʒ ad pecunia ⁊ mudi diuitias:vti⸗
quit Nico.ð lira ſuꝑ pᷣdica vba Pauli: ⁊ ↄſe⸗
quẽter efficit᷑ młtoties infidel.
Eroiũ ⁊ vltimũ vicũ iĩpediẽs fidẽ ðꝛ ela⸗
t tionis ⁊ ſuꝑbie.Dũ em̃ curioſi ea q fidei
ſüt volũt ꝑqͥrere:⁊ nõ valẽt atcingere/p⸗
pter ipſoꝝ alcitudinẽ:mũt i diuerſos erroꝛes:⁊
tũcſuꝑbi ⁊ tumiduqð ſuis fabꝛicauerũt fantaſ

orronft
abaffintby
ſurnenu
oeniiE&

ſꝙ morcui

göͤtnerlai
(Nediacerde
figevernas
ad Pori⸗
ℳſobꝛietn
ſsockin
bulcppont⸗
eñctpoſſfibe
diisdencz
Segoſund
ſtlagccegt
nusinrelle
c, Jobee

ſis ſoſtid

iolpotent⸗a
Pfungtorint
lbriinctrd
Cimelige
ſorcliena
viuiniep
boni ſupo⸗
lus znac
geeſſibile⸗
gcr notu
Uliſimas B
ſercedüte
acus cope⸗
danicc
llud
Emognin
eſtarmne

intelleand

Cpꝛehigt
Werde

Anmirfhaitft,

n nn
enn
hiatwog
ns ölitceg
uehtemniſi
ieckanhrden
Nemiſeenin
heſenndr
Nrrzir
nuignnilnin
M
:tiin
abc,
iudde daudin
gͦdtüdnen
vrmnwg Mii
cir ttinniar
uncb initene
itontan di⸗
muiahürhhlsn

B

l
CrRNn

Küniſuintunin

ier and /

ſehersaln

tüguͤ nnnn

ETR

‚NR

matibo credẽtes mag ſapiẽtib credere nolũt.iõ
ʒ iſtos exdamat dñs Hiere.xlix.dicẽs hmõi ſu
ꝑbienti.Arrogantia ⁊ ſuꝑbia tua decepit te:vbi
glo.inqᷣt.Oĩs hereticꝰarrogãs:qꝛ ſuꝑbia facit
herecicũ:nõ ignoꝛãtia:vt eciã inqᷣt Richar.i.iiij.
di.xiij.ar.iiij.q.iiij. Neceſſe eſt ꝗilłqͥ volſteſſe fi
deles:vt ſimplicit᷑ credãt:⁊ nõ qrãt ꝓbare ꝑ rõ⸗
nes ea q ſunc fidei:qꝛ vt inqͥt Areſt.ij. Metha.

Demõſtratiõeʒ de oibo fieri eſt ipoſſibile.qᷓrẽtes

em̃ rõnes ad credẽdos arcicłos fidei:dũ nõ iue

niũt:herecici ⁊ ifideles fiũt:iõ Tactã.in.ij.diui⸗
naꝝ inſtitu.aduerſus gen.ait.Si credis cur er⸗

go rõnẽ reqͥr:qᷓ põt efficere vt non credas.De h
hẽ exẽplũ de qͥda ſapiẽte Pho.qͥ cũ rone demõ⸗
ſtratiua ꝓbare nõ poſſet ꝙ moꝛtui deberẽt reſur

gere cũ eodẽ coꝛꝑe:nõ credebat reſurrectionem

moꝛtuoꝝ futura. ad moꝛtẽ vᷣoveniẽſ moleſtatꝰ
ab affinibo ſuis vt crederet moꝛtuos debere re⸗
ſurgere:nõ valẽs ampliꝰſuſtinere eoꝝ infeſtati

onẽe rñdit. Ego bñ credã:ſʒ videbit ꝙ nõ erit ve
rũ ꝙ moꝛtui reſurgãt.Sumplicit᷑ ꝗ̊ credamus
qð tenet ſccã mr̃ eccłia.ſcptũ eſt em̃ de ↄſe.di.iiij
c.veit ſacerdos. Nõ ꝑ ſig ⁊ rõnes:ſʒ ꝑ ſimpliceʒ
fidẽ veritas colligẽda eſt. Itẽ glo.ſuꝑ illud apłi
ad Ro.xij. Nõ pł ſapere q; oꝑtet ſaꝑe ſʒ ſapere
ad ſobꝛietatẽ.ait.Suꝑbe nature ſpecłʒ hũilita/
tis qð eſt ſincera fides ſine alia viſibili rõne de/

buit pᷣponi:vt a ſuꝑbia ad hũilitatẽ trãſeat.lõ

em̃ eſt poſſibile ꝙ itelligamꝰ ꝑ rõnẽ naturalẽ eſ

ſentiã diuins. Nã inqᷣt Dionyſiꝰ in li.de myſtica

cheolo.Deꝰ qͥ eſt oĩm glłia eſt iuiſibil ⁊ inacceſſi
bilis oẽmq; intellectũ ac oẽm rõnẽ excedens: et

Bꝛego.ſuꝑ illa vba Job.xxvj.c.Cũ vix paruaʒ

ſtũla acceꝑimꝰinqͥt totũ qᷣcqͥd de deo põt hũa/

nus intcellectꝰ intelligere eſt qſi qdã ſtilla liqᷣris
⁊c̃.Job.xj.c.loqns ꝑ antifraſim dic iſtis curio⸗
ſies: foꝛſitã dei veſtigia cõpꝛehẽdes ⁊ vſq; ad ꝑfe

ctũ oipotentẽ reꝑies:excelſioꝛ eſt celo ⁊ qd faceſ
ꝓfundioꝛ inferno ⁊ vñ ↄgnoſces:⁊.xx.c.eiuſdẽ
libꝛi inqt vbi iuenit᷑ ſapietia.ſ.increata.⁊ qͥs eſt
locintelligẽtie.ſ.vt ipam increatã ſapiẽtiã quis
intelligat.⁊ ſeqᷣ᷑. Abſcõdita eſt ab ochis omniũ

viuẽtiũ. Plato qͥʒ in thimeo inqͥt.Deꝰ eſt ſmũ

bonũ ſuꝑ oẽm ſubſtantiã oẽmq; natura. Pau
lus q̊́ʒ.j.ad Thimo.vj.ait.Deꝰ lucẽ habitat in/⸗
acceſſibilẽ:quã niłs hoim vnq; vidit. Auicẽna
qͥʒ.vj.naturaliũ inqͥt. Res dei altuſimas ⁊ ſub
tiliſſimas nõ põt intellecꝰhũanꝰ cõpꝛehẽdere:

qꝛz excedũt eũ. X aũt diuinã maieſtatẽ nõ vale

amus cõpꝛehẽdere ꝓbat᷑ réne ꝓpoꝛtiõis. Inter
potentiã em̃ ⁊ obiectũ dʒ eſſe ꝓpoꝛtio.iij.de aia.
7.x.Echi. Sʒ maieſtas diuia eſt infinita:iuxta
illud ps.xlvij. DHagnꝰ dñs ⁊ laudabiłmimis
⁊ magnitudis eiꝰnõ eſt finis.Et quicqͥd in deo

eſt eternũ eſt:vt ait Plato in Thimeo.Ergo ab
intellectu humano q eſt finite potẽtie nõ poterit
coõpꝛehẽdi:finiti em̃ ad infinitũ nilła eſt ꝓpoꝛtio
1..Mecha. lij. et.viij. Phiſico. ⁊ pꝛimo de celo

⁊2 mũdo.Infinitũ em̃ de ſe eſt nobis ignotũ.j.
Pbilico.⁊ ĩpoſſibile ẽ ifinira ꝑtraſire.j. Poſte⸗
rio.Dicit aut Philo.ij. Metha. Qð ſiẽ ſe babʒ
oculꝰnoctue ad lumẽ ſolis.ſic ſe habet ĩtellecꝰ
n ad ea que ſunt manifeſtiſſima i natura.õ
g̊ debemꝰ curioſe inqͥrere de articłis fidei.qꝛ ſic
volẽs reſpicere curioſe cõtra ſolẽ amittit viſuʒ.

ſic volẽs ꝑ rõnẽ cõphẽdere ſacramẽta celeſtia fi

et cec mẽtalr ⁊ ifideliſ. Scriptũ ẽ em̃ Pꝛouer.
xxv. Scrutatoꝛ maieſtaq oppꝛimet a gkia. Jõ
ðꝛ in.c.j.de ſũma tri.⁊ fi.ca.ꝙ ſimpłr eſt creden
dũ.Qui em̃ ãbulat ſimpliciter. ãbulat ↄfidẽter
vt ſcribi᷑ Pꝛouer.xj. Pꝛopterea Ambꝛo.i li.de
trini.inquit id qð recitat Magf ſeñ.in.iij.di.
xxij.di.Auferant᷑ argumẽta vbi fides qri᷑. In

bis que ſunt fidei piſ catoꝛibo credit᷑.nõ dialeri⸗
cis.hec ille. Habeamꝰg& ⁊ teneamꝰſccãʒ fidẽ ca

cholicã.licet es ꝑ argumẽta mũdane ſcie ꝓbare

nõ valeamꝰ. nec qramꝰea qᷓ ſunt ſuꝑ ĩtelligetiᷓ
nfr̃am.Ait em̃ Uulpianꝰiuriſcõſultꝰin.l. Si fi

deiuſſoꝛ.S. Queda.ff.mandati.HBone fidei nõ
ↄgruit de apicib iuris diſputare.Et põt moꝛa

liter duci ad ꝓpoſitũ. Et idẽ notat᷑.ff. ad.l.aqli.

l.iua vulnera tꝰin fi.Et eſt texꝰ Juliani iuriſcon
ſulti.Idcirco Cato moꝛalis ait in ſuis docu⸗
mẽd. Mitte archana dei.celũ q; inq rere qͥd ſit.
Cũ ſis moꝛtalis que ſunt moꝛtalia cura.Que
ramꝰg itelligere ↄſciam nr̃aʒ ⁊ vitã:⁊ ſi mala ẽ
emendemꝰꝑ pniam.⁊ tantã habeamꝰfidẽ vt ꝓ
eg moꝛi ꝑati ſimꝰ. Ut cnilibet nrʒ dicere poſſit
ſaluatoꝛ nr᷑. Magna ẽ fides tua fiat tibi ſicuct
vis.i.habeas graʒ meã in hoc ſeculo.⁊ vitã eter
nam in futuro. Amen. ́́Uÿ
Feria ſexta poſt pꝛimã dominicã quadrage
ſime de repꝛobatõe ſecte pagani. Machometi
⁊ Judei.Sermo quartuſdecemus. 1%½%

P △ PUe ſunt
Je D eſtre Ezechle l.
v xviij. Fuit qrudã hereticoꝝ fallſiſſi
ma opinio dicetiũ.CX qlibec põt
ſaluari i ſua lege ⁊ fide.Qu erro⸗
neã opiniõeʒ repꝛobãt oẽs Theologi maxime
Alexã.ð ales i.iij.ꝑte ſũme ĩ tracta.ð fide.⁊ ſan

ctꝰ Bona.i.iij. di. xxiij. ? Ric.i bidẽ ar.iiij.q.iij.
⁊ btũs Lho.ij.ij.q.uij.ar.vj.Et pᷣt ſic ꝓbari ꝙ
nõ ſit niſi vna va fides. Nã inqͥt Phi.ij.ð gña
