teruenerũt alia ad minicula: qᷓ; pᷣdiqda duo tm̃

yt patet in illis.c.pꝛout etiam notat Johannes

an.in.d.c.illo vos.Bal.quoq;.in.d.l.emptione
poſt Odofredũ ibidẽ.Et in.c.j.de feudo dato in
vicem legis cõmiſſoꝛie:in vſi.feu.tenet hãc opi⸗
nionẽ ꝙ pᷣdicta tria requirunt᷑:quã etiam tenet
Petrus de ancha.in dicto.c.illo vos.⁊ Car.in
d. c.ad noſtrã.⁊ in dicto.c.illo vos:aſſerẽs ſe ita

coõſuluiſſe in quadã qõne facti. Et idem cõſulu
it Paulus de caſt.in ſuo ↄſilio.cccxxv.qð ince/
pit. In cauſa mota ꝑ dñam Doꝛotheam.in.ij.

coł. Et multi alij doctoꝛes idem ↄſuluerũt:ma⸗
xime Alexan.de imola.in ſuo cõſilio.cxx. in.iiij.
volumine:qð incipit. Uiſo ꝓceſſu cauſe verten

tis.in fi.Et hoc etiã tenuit dũñũs Bartholomeus

cepolla vbi.S.in.vj.caſu pꝛincipali:vbi ait. Se⸗
cundũ iſtã opinionẽ:vidi ↄſultum per multos
pꝛedlariſſimos doctoꝛes canoniſtas. Et iſtam
opinionem ſemꝑ tenui:⁊ ↄſului pꝛo verioꝛi.cc
nuncteneo:⁊ ita conſulerẽ ⁊ iudicarem:ſi caſus
occurreret.Quia hec opinio pluribꝰ auctoꝛitati
bus:⁊ rationibus compꝛobat᷑:hec ille. Qui ibi
dem multa argumẽta facit ꝓ hac opinione.Do
minus quoq; Laurẽtius de rodul.in ſuo tra⸗
ctatu de vſur.ſuꝑ.c.cõſuluit.de vſur.q.lx.idem
tenet ⁊ refert ꝙ dñs Laurentius de pinn in ſuo
tractatu reſtitutionũ dicit ita ſeruari in pꝛacci⸗

ca.ſ.qꝙ illa tria re’quirunt᷑. Sed qͥcquid ſit de ri⸗

goꝛe iuris:⁊ ↄſuetudine humani iudicij in fo⸗
ro ↄſcientie attẽdenda eſt volũtas ⁊ intẽtio cõ⸗
trabentis. Si em̃ hiccõtractus ſit factꝰ in frau
dẽ vſurarũ:licʒ nõ ſint oẽs iſte cõiecture. Cameę
quo ad deũ talis emens eſt vſ uranꝰ: 2 tenet᷑ẽ ad
reſtitutionẽ:ſᷣm Allexã. ð ales vbi.S.?⁊ Monal⸗

„

queſtus.de vſuris. &
Uarto hoc viciũ vſure cõmittunt qᷣdã ꝗᷓ
q emũt poſſeſſionẽ vel domũ valentẽ mil
le ꝓ quinq; centũ:vel ſexcentũ:aut crca

Deinde locant eam ſiue dant ad emphiccoſim

Bermo

ipᷣi venditoꝛi habita cõſideratiõe pᷣcij ĩ emptiõe
ſoluti.recipiẽtes ꝓ fructu ãnuo qͥnq; ꝓ cẽtena⸗
rio ſoluto. Iſte em ↄtractꝰeſt illicitꝰ.Et pᷣſumit
factꝰin fraudẽ vſurarũ:ſᷣm cõiter doctoꝛes i.d.
c.ad noſtram.de emp.⁊ ven.⁊ in.d.c.illo vos.
de pigno. ⁊ Hoſtien.in ſumma.
Reo melioꝛi aũt declaratiõe pᷣdictoꝝ nõ
p incouenliens videt᷑ ſubdere vnũ cõſiliũ
de libellis qð annis iã q̃ttuoꝛdeciʒ traſ
actis edidi ſuꝑ caſu infraſcripto vicʒ.Titiꝰven
didit Martino fundũ valentẽ mille cũ paco
de retrouendẽdo ifra decẽ annosvł in ꝑpetuũ
Deinde accepit illũ a dico Martino i emphi⸗
teoſim ꝓ qnquaginta oiĩ anno cũ dicto pacto:
wvpoſſit redimere ⁊c̃.queritur quid iuris. H
Irca hũc caſuʒ examinada ſũt quinq;.
C Pꝛimo vtrũ talis emptio cuʒ pacto de
retrouẽdendo ſecure poſſit fieri ⁊ cũ bo
na ↄſcia pᷣſuppoſito ꝙ hẽant bonã itẽtiõeʒ emẽ
di vł vendẽdi ſine fraude:ſicut ipᷣi dicũt. Scðo
qrendũ eſt vtrũ in tali reempta: poſſit cõſtitui
noua ẽphiteoſis ꝑpetua cũ añ nũq; fuerit data
alicui in emphiteoſiz. Tercio vtrũ iſte emptoꝛ
pꝛedicti fundi poſſit ipᷣm dare in emphiteoſim
dico vẽditoꝛi: cũ ipᷣo pacto ð retrouẽdẽdo ⁊ re
dimẽdo.Quarto vtrũ dictꝰemptoꝛ poſſit acci⸗
pere ex dicca emphiteoſi qnquaginta oĩ anno:
ideſt qͥnq; ꝓ centenario pecunie ſolute. Quito
⁊ vltimo vtrũ doctoꝛ reqᷣſitus an talis cõtractꝰ

poſſit ſecure ⁊ cum bona ↄſcientia fieri:debeat

reſpondere ꝙ ſic. J
No ad pmũ rñdent qͥdam:ꝙ nõ videt
gq bonü facere talẽ ↄtractũ: qꝛ lʒ nõ poſſit
Diuiici vſurariꝰpᷣſuppoſita intentiõe nõ ſi⸗
mulata:tñ põt pᷣſumi ↄtra ipᷣm et a multis re⸗/
putabit᷑ factus in fraudẽ vſurarũ.Et ratio eſt:
qꝛ ſᷣm eos iſte ↄtracc emptionis cum pacto de
retrouẽdẽdo:iuẽtꝰfuit a pncipio ab vſurarijs
ad palliãdas vſuras:q volunti vᷣitate mutua
re:⁊ palliare vſurã ſub noie ẽptiõis:⁊ h̊ aſſerũt

dicere Hoſti.⁊ Joh.an.in.c.ad nr̃aʒ.de emp.⁊

ven. ⁊c. Scðᷣo nõ videt᷑ bonũ h̊ facere:qꝛ diffi
culter pᷣt cognoſci mera ĩtẽtio q̃ ſuſtinet hunc
ↄtractũ.Et ſi ſit hõ pꝛudẽs qꝗᷓrens diligẽter late
bꝛas ↄſcie:iueniet eoꝝ itentionẽ nõ eẽ ita rectaʒ
emẽdi:⁊vẽdẽdi ſicut aſſerũt.Eo maxie:qꝛ talis
vẽditoꝛ nõ hʒ ĩ volũtate ſic ↄtrahere:niſi cũ pa
cto de retrouẽdẽdo:⁊ ſic nõ hʒ voluntatẽ alienã
di.Tercio qꝛ cum talis caſus poſſit admittere
mltas fraudes:⁊ varie ſuꝑ eo ſentiãt iuris do
ctoꝛes ac theologi.ꝓpter eiꝰpꝑiculũ tutiꝰẽ nõ fa⸗
cere.qꝛ plꝰexpedit aievt notãt doc.in.c.in ciuita
te.de vſur.tex.in.c.ↄſiliũ.de obſer.ieiu.glo.in.c.
vnico de ſcru.in oꝛ.fa. KKR
Eg his nõ obſtãtib dico ꝙ in ↄtrariũ
8 elſt vᷣitas ⁊ ꝙ hic ↄtractꝰlicite pᷣt fieri ac
cuʒ bona ↄſcia nec eſt aliq̃ iuſta cã q̃re
debeat pꝛeſumi vł ſuſpicari vſurariꝰvł factꝰin

ðð .

fraudẽ vſuraꝝ.Qðõ ſic ꝓbat᷑.Cui nõ cõpetit dit
finitio:nõ põt cõpetere:nec dʒ attribui diffinitũ
vt notat᷑ i.l.oĩs diffinitio.ff.ð reg.iu.⁊ in.l.j.ff.ð
dolo. ⁊ ĩ.c.cũ cãm.de rapto. Sʒ huic ↄccui nllo
mõ põt cõpetere aliq̃ diffinitõ:ſiue deſcptio vſu
re:vt ptʒ diſcurrẽti oẽs diffinitiões:liue deſcpti⸗
ones vſure:poſitas in ſcðᷣa ꝑte pᷣcedẽtis ſermo⸗
nis in pꝛin. ergo ee. X
Reterea pᷣm doct.i.c.j.de vſur. ⁊ Theo/⸗
p logos in.iiij.di.xv. Uſure viciũ nõ com
mittit᷑:niſi i mutuo vero:vel palliato:vt
etiã notat Archi.i.c.j.ð vſur.i.vj.ĩ glo.ĩ vᷣbo.pu
blice.⁊ allegat ĩ arg.xiiij.q.iij.c.j.ᷣm Ray.⁊ Bof.
⁊2 ꝓbat᷑ i.c.ↄſuluit.ð vſur.ibii his caſibo⁊c̃.⁊ dũ
allegat illð dictũ euãgelij Luc.vj.utuũ da⸗
te:nihil inde ſperãtes:⁊ ð alio ↄctu nõ loqᷣt᷑.Sʒ
in iſto ↄctu nòo eſt mutuũ veꝝ:nec palliatũ:g̊ in
eo nõ põt eſſe viciũ vſure:ꝙ em̃ nõ ſit mutuum
veꝝ:ptʒ ex diffinitiõe mutui de q̃ in.l.ij.ff. ſi cer.
pe.⁊ de h̊ nemo dubitat:ꝙ vo in eo nõ ſit mutu
um palliatũ etiã eſt claꝝ:qꝛ vt pᷣſupponit᷑ ĩ caſu
emptoꝛ intẽdit vᷣe emere:⁊ vẽditoꝛ vẽdere: ſicut
ipᷣi dicũt in ↄſcia.Et iõ eſt va emptio:⁊ vẽditio:
ac iuſtꝰ⁊ licitꝰ ccus:cũ nõ habeat defectũ ĩ cau⸗
ſa materiali:aut efficiẽte:vł foꝛmali: aut finali:
cũ fiat de re vẽdibili:⁊ emptcibili:⁊ ab his qͥ pñt
emere ⁊ vẽdere:nec aliqͥd ponat᷑ in bᷣ ↄctu qð ſit
ↄtra naturã emptiõis ⁊ vẽditõis:interueniatq;
iuſtũ pᷣciũ:ac bona intẽtio vtriuſq; ↄ;hẽtis:cum
alijs ↄditiõibo q̃ requirunt᷑ ad ver emptionẽ ⁊
vẽditionẽ de quibo in.l.j.⁊.ij.ff.ð ↄtrahen.emp.
Qua ꝓpter talis ↄctꝰ eſt ab oibo admittendus:⁊
appꝛobãdus.Qulia nihil tã ↄueniẽs eſt natura
li equitati:qᷓ; volũtatẽ dñi volentis rẽ ſuam in

alium trãſferre ratam haberi.inſti.de reꝝ diui.
W

S.ꝑ traditionẽ. E
Reterea ad hᷣ vt qͥs ex aliq̊ pacto cõmit
p tat viciũ vſure reqrit᷑ ꝙ ex eo habeat ali

qð lucrũ in re:vł ſaltẽ in ſpe:ſᷣm notata

ꝑ doct.iĩ.c.oſuluit.ð vſur. Sʒ iſte emptoꝛ nilm
lucrũ hʒ:nec habere ſperat ꝓ pacto ð retrouẽdẽ
do:imo ꝑ pᷣ dãnificat ↄditionẽ ſuã. Quia cũ ta
lis fundus non valeat niſi mille:⁊ ipᷣe emat di⸗
cco pᷣcio cũ pacto de retrouẽdendo:dictꝰfundꝰ
efficit᷑t minoꝛis valoꝛis qͥ̊ ad ſe:qꝛ rõne dicti pa
cti ⁊ obligatiõis q̃ eſt ſuꝑ ipᷣo fundo nõ hʒ ipᷣm
bñ libeꝝ:nec eũ poſſet alienare:niſi cũ dicta ob
ligatiõe.Vñ ſi vellet alteri vẽdere:eẽt valde dif⸗
ficile ĩuenire ſuũ pᷣciũ qð expẽdit in ipᷣo emẽdo.

Xũ g̊ꝑ b̊ pactũ tal emptoꝛ faciat merã gratiaʒ

⁊ liberalitatẽ quãdã ipᷣi venditoꝛi:vt dicit dñs
Barcho.cepolla ĩ tractatu ſuo ð ſimlat ↄccibo.
in.S.qͥ incipit.Ciuis qͥdã veronẽſis:circa medi⸗
um:⁊ in pᷣmo caſu pncipali ĩ pᷣn.Et ꝑ ↄſequẽs
faciat opꝰcharitatꝭ:temerariuũ eẽt iudiciũ ei in⸗
pĩgerevſuraꝝ voꝛaginẽ:⁊ eũ rputare malefaco
rẽ:q ex tali pacto qð totũ vᷣti᷑ ad ꝓxi cõmodũ ⁊
vtilicatẽ magnã erga illũ exercet pietat.· N

Odudo⸗
. in
oclo 1

ſo ofaci,
inoconofuc
huceci bong

dichͦckiſtud p⸗

(ü 1 0olnion

iinchlencgt

len? Rarin
Ginoinſols
Etdñs Bantbo⸗
iuis qdi dices⸗
ullucanonico: d
funüainliat
Pdocr ink ni
.ngedepuloo⸗
cballegeylo
cogdapponikin
rnccerd obat⸗
ISrsddvotte
Cömieinl fun
yfc cepcos
lubitinlorenii
tevatireil ni⸗
ſebitanpro
ſopignoꝛiacagen
endliLdehe⸗
Keugtenamnd
Gpaon derenor
caröe no redlt.

ſinölntucitfrau

Glcoꝛs lloca
cntie Etdicſeita
nagomagnait
pbomagna a
Conibifundürt,
buſcipacsint
wiſlorein ifen

önaſctoerng⸗
tübocdict e

oꝛeſerſolt⸗
muneraſimul

Ulmnaß deneg

Binho epoll
Muaf de en⸗
Nugonſurgt
emiſihrin
ine

ocetdf
bui diffine
Lelnl /f
M)aulnlo
Nchnofn
lundeſchl
lensſemo⸗

1
fr T
Nicinin
palnen
gaitbon
nRuref
aihrirde
Wanide
wroͤloft G.
cpalimin
nöſtmumm
jnl öff r.
dconöſtmunn
ſupondkicaſn
eer⸗ ſit
nor vidino:
dcaiicau
m wefindi.
nabbis pi
inb zaugoͤſt
ginnmening
bänu
micnpnoni?
abenemp.
minmdus:?
nis Enaura
msiſgamin.
ntidenn din.
D

lhpoad cim
rc babaurlli
hefn torna
tamgdor nlin
woͤmmonide
. Ougt
nieenatdi⸗
odicbfung
wnedich
ndonobzlyn
niſcdicue⸗
õ
tiniho,
vnmigni
ei o Nns
ſnier jahn.
nunei⸗
61 Nus
dicu anmn/
nemalefnc
licönodi
cate ,.

Foliũ

Oncludo ̊ſm cõem oĩm doctoꝝ ſentẽ

c tiã in.c.ad noſtrã.de emp.⁊ vendi.⁊ ĩ di/
co. c.illo vos.de pigno.ꝙ qñ qͥs iuſto
pᷣcio rẽ emit:licʒ facat pactũ de retrouedendo:

dumodo nõ faciat mala intentiõe:nec vtat᷑ aliq̃ᷓ

fraude:cũ bona ⁊ ſecura ↄſciẽtia facere põt.imo
potiꝰ meret᷑ qᷓ; in ali̊ minimo demereat᷑:qꝛ vt

dictũ eſt:iſtud pactũ totalłr cedit ad venditoꝛp

fectũ ⁊ ↄſolationẽ:⁊ fit gr̃a ipᷣiꝰ.vt ptʒ ꝑ legẽ ſe⸗

cũda.C. de pac.int᷑ emp.⁊ vẽ.cũ ↄcoꝛ.Et hũc cõ⸗
tractũ ſecure poſſe fieri tenet Hugo.vt refert Ar
chi.in.c.pleriq;.xiiij.q.iij. Et idẽ tenet Hoſtiẽ.et
Aſten.⁊ Ray.in ſũma.⁊ Alexã.de ales.in.iij.ꝑte
ſũme ſuꝑ.vij.pᷣ cepto decalogi.⁊ ſccũs Bernar⸗
dinꝰin ſuis gctib:⁊ oẽs cheologi in.iũiij.di.xv.
Et dñs Barcho.cepolla vbi.S.in.d.S.qͥ incipic

Qiuis qͥdã dicẽs:ꝙ tale pactũ eſt licitũ ð iure ci
uili:canonico:⁊ diuino.De iure ciuili pcqʒ in.l.ſi
funduũ.⁊ in.l.ſi a te.C.de pac.int᷑ emp.⁊ vẽ.⁊ ibi

ꝑ doct. ⁊ in.l.q̊tiẽs.ff.de in diẽ adiec.de q̊ etiã hẽ

ꝑAnge.de ꝑuſio.in.l.ad officiũ.C.cõi diui.in fi.
q etiã in.l.ij.C.de pac.int᷑ emp.⁊ vẽ.dicit. Nota
ex hac lege ꝙ illð pactũ de retrouẽdẽdo eodẽ pᷣ⸗/
cio:qð apponit᷑ in inſtrumẽto q̃tidie:valet ⁊ te⸗
net:nec ex ̊ ꝓbat᷑ ↄtractꝰ pignoꝛatiꝰ:vł vſura
rius:⁊ adducit tex.in.d.i.ſi a te.⁊ in.lᷣ.fi.ff.de lege
cõmiiſ.⁊ in.l.qͥ fundũ.ff.ð ↄtrahẽ.emp.ſubijciẽs
ꝙ fructꝰꝑceptos emptoꝛ nõ reſtituet:nec cõpu⸗

tabit in ſoꝛte:niſi a tꝑe moꝛe.ſ.qñ fuiſſet ĩ moꝛa

reſtituẽdi rẽ ipᷣi vẽditoꝛi pᷣciũ ſoluẽti vł offerenti
Et h̊ qñ tał emptoꝛ intẽdebat rẽ ipᷣam emere:et
nõ pignoꝛi acciꝑe.Siliter dicit Albꝛicꝰ de roſa⸗
te in.d.l.ij.C.de pactis inter emp.⁊ ven.ꝑ illum

textũ:⁊ ꝑ textũ in.d.l.qͥ fundũ.ff.ð ↄtrahẽ.emp.

ꝙ pactũ de retrouẽdẽdo ↄiũctũ cũ emptiõe ⁊ lo
catiõe:nõ reddit ↄtracũ vſurariũ vel ũlicitum:

ſi nõ intueit fraus:vł ſimłatio:aut leſio ipſiꝰ vẽ
ditoꝛis cui locat᷑:⁊ ꝙ lieite põt fieri in foꝛo ↄſci⸗
entie.Et diẽ ſe ita in facto obtinuiſſe.Et idem te
net glo.magna ĩ termis.in.d.c.ↄqueſtꝰ.ð vſur.
in vᷣbo.magna.circa fi.ibi. Noõ eſt tñ vſura ſi vẽ
do tibi fundũ ⁊c̃.Dicit q̊ʒ Bal. in.c.ſ.v.q̃ro qͥ/
buſdã pactis.in ti.de feudo dato in vicẽ legꝭ cõ⸗
miſſoꝛie in vſi.feu.ꝙ ex pacto de retrouẽdendo
nõ naſcit᷑ ↄtractꝰ feneraticiꝰ:qꝛ niła lex vł decre
tcũ hoc dicit.Et qꝛ emptio ⁊ vẽditio põt fieri ad
certũ tpᷣs.l.ij. C.de pac.int᷑ emp.⁊ vendi.niſi em

ptoꝛ eſſet ſolitꝰ fenerari:⁊ in fraudẽ vſuraꝝ in⸗
ſtrumẽta ſimulata ↄficere:vt habet᷑ in regla: ſe/
mel malꝰ:de reg.iu.in.vj.hec ille.Dicit etiã dñs

Bartho. cepolla vbi S.in.iij.caſu pꝛincipali: in
duodecima pᷣſumptiõe:ꝙ nõ eſt differẽtia an fi

at pactũ de retroueẽdendo:vſq; ad certũ tpᷣs cõ⸗
pletũ:vł in ꝑpetuũ:qꝛ in vtroq; caſu eſt licituʒ:
nec ex eo inſurgit aliq̃ mala pᷣſumptio.vt eſt ca⸗
ſus expᷣſſus:⁊ in termis.in.d.l.ij. C. de pac.int᷑

emp.⁊ ven.ibi pᷣciũ qñcũq;:vł intra tpa obtuliſ
ſe. Ubibᷣ notat Bal:in fi.q dicit:ꝙ ex pacto ð re

GXπW

trouendẽdo eodẽ pᷣcio etiã luaãte emptoꝛe fru⸗
ctus medij tꝑis etiã an moꝛã ↄtractus nõ pᷣſu⸗
mit᷑ ſimulatꝰ. Et idẽ eſt de iure canonico: vt pꝛo
bat᷑ in.d.c.ad noſtrã.de emp.⁊ vendi. ⁊ in.c.illo
vos.de pigno.ã ibi tale paccũ nõ repꝛobatur
ſimpłr:ſʒ ꝓpter dolũ ⁊ fraudẽ emptoꝝ:vt ibi pa

tet. De iure q̊ʒ diuino ptʒ hũc pactũ de retrouz/

dendo eſſe licitũ ꝑ ea q babẽet᷑ Leuiti.xxv.c. Ubi
dixit dñs filijs iſrł. Cũcta regio poſſeſſiõis vie
ſub redẽptiõis ↄditiõe vendet᷑. Et ideo ſic infert
dñs Barcho. cepolla. vbi. S. di. Et iſtud ego cre
do in foꝛo ↄſciẽtie qꝛ h̊ ſolũ pactũ de retrouẽdẽ
do ad tpᷣs vł in ꝑpetuũ nõ inducit aliq; malaz
pᷣſumptionẽ:maxie pᷣſumentẽ ↄtractũ eſſe vſura
riũ:vel ſimulatũ.Nazʒ ſi lex auilis ⁊ canonica h̊
ꝑmittit:nõ eſt dicendũ illiatũ:ne inde iniunaz
naſcat᷑ occaſio vñ iura naſcunt᷑.l.meminerit.C

vñ vi.⁊.c.qliter ⁊ qn.el.j.extra de accuſa.⁊ facit
lex.ij.de indic.vidui.tol.Et qͥa qð fit lege ꝑmic⸗
tente:penã nõ meret᷑.l.graccus.C.ad.il.iul.ð ad
ult᷑.Et nemo dicit᷑ damnũ facere niſi qui id fa-⸗
cit qð ius facere nõ habet.vt in.l.nemo damnũ
ff. de reg. iur. hecille. Idẽ qͥʒ tenet Donal.i ſum
ma di.ꝙ ſi pᷣdium vendidi tali cõditione:vt qñ
cũq; ego:vel heres meus ſoluenmꝰ pꝛeciuʒ:vel
ſicSi vſq; ad decenniũ ſoluerimꝰ rehabeamꝰ
pꝛediũ:emptoꝛ talis pᷣdij nõ cõmittit vſuram:ſi
nõ fiat aliquid in fraudẽ vſurarum.⁊ ſubdit:q;
facit fructus ſuos:licet ego poſtea ſoluto pꝛeco
recuperẽ pꝛediũ:⁊ hoc quãdo interuenit iuſtuʒ
pꝛeciũ.Et idem tenet Archiepᷣs Floꝛen.in.ij.ꝑte
ſumme.c.viij.in.S.qui incipit.aliꝰcontraccus.?
allegat Ulde.idẽ ↄfirmantẽ.Et idẽtenet Inno.
⁊2 Johan.an.in.c.ad noſtrã.de emp.⁊ ven.⁊ pa⸗
ter frater Angelus de clauaſio: in angelica ſua
in vſura.j.S.lxvj.⁊ eiuſdẽ ſententie eſt Franciſcꝰ
de platea in tractatu de vſur.ca.j.S.xl.vbi alle⸗
gat Laurentiũ de pinu idem tenentẽ.Auctoꝛ q̊/
qʒ piſanelle:⁊ auctoꝛ ſuꝓplementi in tractatu de
vſuris.c.iij.idem affirmant ⁊ omnes ſummiſte
et Anto.de but.in.c.conqueſtus.de vſur.Et ibi
om̃es alij canoniſte. QO
On obſtãt mõ in ↄtrariũ adducta. Etpᷣ
n mo dü dicit᷑ ꝙ iſte ↄtractus a pꝛincpio
inuẽtꝰ eſt ab vſurarijs ſᷣm Hoſti.? Jo⸗
han.qꝛ reſpõdeo ꝙ pᷣdicti doc.hoc nõ dicũt:ſed
bñ 2 erũt ꝙ vſurarij volẽtes palliare vſuras i⸗/

ceperũt vti ̊ Zctu:ſʒ ex ̊ nõ ſeqͥ?᷑ qͥn talis ↄcctus

eſſet in vſu:anteqᷓ; vſurarij inciperent eo vci ad
fraudẽ. Immo ꝑ multa tꝑa añ erat in vſu. Cꝑe

em̃ iur antiqͥ vſure ꝑmittebant᷑ ̃m ꝙ dic Bʒo.

in ſũma in ti.de vſur.⁊ h̊ patet ꝑ.l.pꝛimã ⁊ ꝑ to⸗

tum titulũ.ff. de vſur. Et ideo tũc vſurarij non

neceſſe habebãt palliare vſuraſ hoc ↄꝓtractu:nec

co vtebant᷑ ad fraudẽ vſuraꝝ.⁊ tamẽ pᷣdictꝰcon

tractus vẽditionis ⁊ emptiois cũ tali pacto de
retrouendẽdo tũc erat ĩ vſu:vt ptʒ ꝑ ea qͥ haben

turin.l.ꝙ fundũ.ff. de cotrahen. em. er in. . quo⸗

Bermo

tiens.ff.de in diẽ adiec.Cleꝝ qꝛ poſtea ꝑ impera
toꝛẽ xpᷣianum reſtricta eſt vſuraꝝ voꝛacitas: vt
ptʒ in.l.eos.S.circa vſuraꝝ voraginẽ.C. ð vſur.
⁊ poſtea ꝑ ius nouiſſimũ in otũ ꝓhibita:vt pa
tet in auten.de eccleſi.ti.S.j.coł.ix.⁊ in auten.ad
hec.C. ð vſur.⁊ ꝑ glo.⁊ ꝑ doc.in.l.cũctos ꝓpłos.
C. de ſũma.tri.⁊ fi.ca. Per ius q̊ʒ canonicũ non
ſolũ fuit ꝓhibita:vt ptʒ in toto ti.de vſur.⁊ in.c.
qm.xlvij.di.ſʒ etiã diuerſe pene j ipᷣos vſurari⸗

os ſũt ↄſtitute:⁊ ↄ eoꝝ fautoꝛes⁊ defenſoꝛes.vt

deo ex tũc inceperũt vti vſurarij p̊ Zctu. Cum

53 in.c.j.de vſur.in.vj.⁊ in dłe.ex graui.eodẽ.ti.

igit᷑ hic ↄtractus ſit liatus imo magne pietat:
vt S.oſtenſum eſt:ſeqᷣt᷑ ꝙ cũ bona ⁊ ſecura ↄſciẽ
tia põt fieri:licet mali eo male vcant᷑. Siẽ bñ fa
cit dãs elemoſynã vᷣgini bona intẽtione:liq; lu⸗
xurioſi talib elemoſynis ſoleãt vᷣgines ſub pꝛe
textu pietatis ad luxuriã incitare.Et ſub ſpẽ bo

ni palliet rabiè incõtinẽtie.Et pᷣdicta ꝓbant᷑ ꝑ.c.

de occidẽdiſ.xxiij.q.v.vbi ait Angu.qꝙ bonũ ali
qð opus faciẽtibo imputari nõ dʒ crimẽ:p eo ꝙ;
aliqui ipᷣo oꝑe male vtant᷑. OQ
HVVIn obſtat ſcõo du ðꝛ: ꝙ difficulter põt
n cognoſci bona intẽtio taliter hentium.
qꝛ reſpõdeo hoc eſſe fallum. Pꝛeſuppo/

nit᷑ em̃ in caſu:ꝙ ipᷣi in ↄſciẽtia dicãt:q bona in

tentiõe emẽdi ⁊ vendendi ↄtrabũt.Et iõ creden/
duũ eſt illis:qꝛ in foꝛo ↄſcientie credit᷑ homini ti⸗
moꝛato ꝓ ſe ⁊ ↄtra ſe.vt dicit Hoſti.in ſũma.et

beatus. Tho. in quadã. q.de qͥdlibet. lõ eſt er /

go venꝝ ꝙ nõ poſſit ſcire nec bn cognoſci eoꝝ in
tentio. Quis em̃ meliꝰpõt ſcire qͥ ſũt in bomine
qᷓ; ſpũs ipſius hois.vt ait Paulꝰ.ſ.ad Coꝛin.
ij. 2 Aug.in ſermõe de vᷣginib. LCũ g̊ verba ſint
note eaꝝ q̃ ſunt in aio paſſionũ:vt diẽ̃ Phs.in
j. Periher. Nõ põt meliꝰcognoſci animꝰ ⁊ intẽ⸗

Lio alicuiꝰ qᷓ; ꝑ eius atteſtationẽ.⁊ ↄſequẽter cũ
ex verbis ↄtrahentiũ pateat ꝙ bona intẽtiõe cõ⸗

rrabunt:nõ debemꝰ ire ꝑ ↄieccuraſ ⁊ ſuſpitiões
ſiue pᷣſumptiones:que tũc debent inquiri quã⸗

do aliter rei cercitudo nõ põt haberi.vt nota.in

l. .·ff. de queſti.⁊ in.l.antiqui.ff.ſi pars here.pe.
Nam in certis nõ eſt locus cõiecturis.ceſtote.ð
regu.iu. R

qꝛ reſpõdeo ꝙ etiã pᷣſuppoſuo ꝙ nõ ha/
beat voluntatẽ vendendi niſi cũ pacto de retro⸗
uendẽdo:⁊ ꝙ ſibi det᷑ in emphiteoſim. Hoc ni⸗
hil obſtat qui vẽditio ĩ caſu nr̃o valeat:qꝛ volũ
tas eius eſt oĩno libera:quo ad talẽ cõtractum
de venditiõe cũ dicto pacto:qð patet ex eius ꝓ⸗

teſtatione.Et ideo debet talis ↄtractus ſeruari:

quia eſt nihil tã naturale:qᷓ; ea que paciſcentibꝰ
placuerũt obfuare.c.qualiter.extra.ð pac.⁊.l.j.
ff. codẽ.⁊.l.nõ minoꝛẽ.C.de trãſac. Cõtractꝰ em̃

ex ↄuentione legẽ accipiũt.l.ↄtractus.ff.de reg.

ur.?.(Ccõtractus.eodẽ ti:li vj.⁊.l.j.S.ſi cõueniat

Orn obſtat tercio dũ dicit: ꝙ iſte vẽditoꝛ
n nsoõ habet voluntatẽ alienandi liberã ⁊c̃.

ff. depoſiti. Falſa ergo eſt iſta ↄſequẽtia. Iſte nõ
habet voluntatẽ vendendi ſine pacto de redimẽ
do:ergo nõ habet voluntatẽ alienãdi ⁊ tranffe/

rendi dominiũ ꝑ venditionẽ cum tali pacto:qð

opoꝛteret ↄdudere ſi vera eſſet obiectio.Conclu
dit᷑ itaq; ꝙ exquo ꝑ ius diuinũ: canonicũ:⁊ ci⸗

uile oꝛdinatũ ꝙ talis vẽditio valeat:⁊ ꝑ ip̃a,ʒ

tranſferat᷑ dominiũ in emptoꝛẽ nõ obſtãte tali
pacto de retrouendẽdo:quilibet intẽdens talit᷑
vendere trãſfert dominiũ in emptoꝛẽ.Et ſi dicat
ꝙ talis vẽditoꝛ niſi eſſet in aliqua neceſſitate nõ
vẽderet:qð ptʒ:qꝛ vult ſibi fieri pauũ de retro⸗
uendẽdo:et ideo nõ videt᷑ habere voluntateʒ li⸗
berã.Dico ꝙ hoc nõ obſtat:aliter pauce vendi⸗
tiões valerẽt:ĩmo vix aliq̃ reperiret᷑ valida. Ra
riſſime em̃ inuenit᷑ aliqͥs qui vendat ſuas pꝛo⸗
pꝛiecates:niſi rõne alicuiꝰ neceſſitatis.Et ſi poſ⸗
ſet retinere rem ſuaʒ:⁊ facere alia ſibi neceſſaria
vel expediẽtia:nõ vẽderet.Et ſi emptoꝛ vellet ſi⸗
bi facere pactũ de retrouendẽdo:nõ diminuen⸗
do de iuſto pᷣcio:libẽter acceptaret.cũ hoc pactũ
nõ poſſit ſibi nocere:ſʒ tm̃ ꝓdeſſe vt ſupꝛadictũ
eſt. Hec ergo neceſſitas vendẽdi ⁊ volũtas recu
perandi nõ viciat ↄtractũ:qꝛ talis volũtas licet
aliquo mõ videat᷑ coaca:tñ eſt volũtas ſuffici
ens ad ſe obligandũ ꝑ ↄtracũ.ar.in.l.ſi mulier
§. penul. ff. qð me.cau.⁊ in.c.merito.xv.q.j.alit᷑
aũt ſequeret᷑ ꝙ quilibet vẽditoꝛ poſſet irritare ⁊
annullare quãcũq; venditionẽ abſolute factaz⸗
ſi ꝓbare valeret ꝙ neceſſitate ductꝰ vẽdidit.⁊ cõ
ſequẽter quaſi oẽs vẽditões infrigerent᷑:qð eſſʒ

abſurdiſſimũ.

On obſtat vltimo dũ ðꝛ:ꝙ cũ in ̊ ↄtra
n ccu poſſint cõmitti multe fraudes:⁊ cuʒ
varie ſuꝑ bᷣ̊ ſentiãt doctoꝛes:pter ꝑicu⸗

lum nõ debet fieri.qꝛ rñdet᷑:ꝙ cũ talis ↄtractus

fiat cũ debitis circũſtãtijs in caſu nr̃o:vt patʒ ex

pꝛedictis:nõ eſt periculũ alicuiꝰfraudis.ecin

hoc caſu aliqui doct.vel theologi autẽtici dicũt
hũc ↄtractum nõ poſſe fieri cũ bona ↄſcientia:
niſi foꝛte ſit aliquis nimis ſerupuloſe ↄſcientie
cui nõ eſt attendendũ iuxta notata ꝑ be. Tho.
j.ij.q.xix.⁊ ſanctũ Bona.in.ij.di.xxxix.ar.j.q.iij.
Et pꝛedicta ↄfirmant᷑ per diccum domini Lau
rentij de rodul.in ſuis tracatibi.de vſur.vbi al
legãdo ⁊ ſequẽdo Petrũ de ancha.dicit: ꝙ vbi
apparet ex diuerſis indicijs ꝙ intentio cõtrahẽ/
tium eſt bona:debet iudicari ꝙ licite cõtrabant
⁊ hoctenere eſt magis ꝓ ſalute animaꝝ nec pu
tat eſſe tutũ ita ſtricte decidere ⁊ ſcribere:ꝓpt᷑ qð
multe anime in viã ꝑditionis inducunt᷑. Scru
puloſitas ergo eſt vitãda.l.ſed ⁊ he.in.v.ſʒ hec
nimiũ ſcrupuloſa ſunt.ff.ð excu.tu.De quo no
tant doct.in.c.inquiſitioni.de ſen.exc.⁊ in.c.tua
de ſimo. Pꝛeterea vt dicit Bal. in. l.ͤ rogaſti. S. ſi
tibi.in fi.ff.ſi cer.pe.Actus dubiꝰnõ debʒ iudica

ri vſurarius.vbi põt ꝓcedere ſine vicio vſure.ꝑ

l.ſi ex pactione cum ibi notatꝭ.C. de vſur.Quia

aizßſinnoel
nfoctequia⸗
noiCnnſ
oriuctandebekl

H
2

ininon at
ſedeßbeli 70.

(odeappelted
anoair

9 uſpegu ba
mocrin
(ptoꝛel vinur
unftaugen

fibmdlmal⸗ ne⸗
y mnob ii ide

(lce ff deaen.

Ufſacerſoleronn

Z

sſpeltust

dioin eſct mach
morimechluppor

ſberpfummikbonz

ulmoco )elſof
lffereml
urrerßſſedeeb

ophaberebonaopit

(ädubiadeheätint
le deregin. cſem
f debis quein
listhrologob ini
lffan deempni⸗
Macoderarovii⸗
ſup:n ſufflat ſot
Coſckylerailludrec⸗
Coaltas inccioeg
Ulchnoematiuſto
imidiginredi
Ferpidttautaligs
UAſiſteiuſtüpai⸗
tcötrac?vſorar⸗
Uren dicurmule
ürrgf bectna i
Prältas ſupꝛeco⸗
orſcſgectos orn
ronidigoadicit
Grrerextssindice
e glidirennr in⸗
ſto memae
oßiuſtaititoe⸗
uſnaati rigli
eſce enton
ſiiegcfagiͤgi lul
deto eatonab,
bultatetlogo
biiſgglicte
oderehhlisid
ſtoßchrmm
nosneeinei

olloäſnhic

ing Feß
co dein
1dl gunffe
ullpagnegd
mo Konu
Onorlcir,

Nodkirnii
ntidens tlt
me. Eiit
Anauſtmeni
Naci denmo,
repolumm
A abaenci,
rimnice a
Ncueſans i,
ſuns Sſpoi,
ulhinertana
nen ln ſn
nodiminnen;
maibocpuan
ent ſupruciai
1 wlünsfea
is Wünslict
Wüns ſuſi
igrinlAmuler
Mitd r. ſalt
poſſaimnuan:
iubſolvee ſnan;
a rinicc
ennigöe
9

mgchinba
ufmuden
wes: re gic/
Gitals maans
riore
ruudis. ſlal
govnina dt
donn Mam
lole Mammne
mgbe Do.
anrarſi.
ndomini n
,denſor wbi

Folium

yalidioꝛ pſptio elidit imbecilioꝛes clf̃as. de ö̃

ſum.⁊ facit c.quia veriſimile.eo.ti.?⁊quod notat
Panoꝛ.i.c.in nfr̃a.de teſti. Multo ergo minus
hoc iudicari debet in caſu nr̃o:i q̊ ẽ certitudo re⸗
cte intẽtionis ↄhẽtiuʒ:que debet attẽdi.c.cũ in il⸗
lis.de pᷣbẽ. li.vj ⁊.c.cũ dilecto.ð v.ſig.et c.ſcðᷣo re
qris.de appel.⁊ ꝑ doc.in.c.ↄſuluit.de vſur. ¶
Iquis aũt doctoꝛ alleget᷑:qͥ hũc ↄtractũ
9 ſuſpectũ habeat:dico ꝙ loqtur qñ eſt ie⸗
qlitas et iniuſticia in pꝛecio:vel qñ talis
emptoꝛ eſt vſurariꝰ:aut ↄſuetꝰ facere tales ↄtra
ctꝰin fraudẽ vſuraꝝ.Quia tüc pᷣſumit᷑ cõtra eũ.
nã ſemel malꝰ:in eodẽ genere delicti ſemꝑ pᷣſumi
tur malꝰ.l.iij.S.idẽ erit.ff.de ſuſpec.tu.et l.ſi cui.
S§. hiſdeʒ. ff. de accu. .l. palam.S.nõ ſolũ.ff. ð ri.
nup. Sed cũ emptoꝛ in caſu nr̃o nõ pᷣſuppona
tur facere ſolere ↄtractꝰ illicitos:vł ĩ fraudẽ vſu
raꝝ:ſitq; eq̃litas ⁊ iuſticia in pᷣcio: pᷣſumptuoſũ
iudiciũ eſſet ↄtra eũ opinari ꝙ faciat in fraudẽ:
maxime cũ pᷣſupponat᷑ eiꝰbona intẽtio.Quia qͥ/
libet pᷣſumit᷑ bonꝰ:niſi appareat ↄtrariũ.l.om⸗
ni modo.C. de inoffi.teſta.⁊.l.nõ oẽs.S.a barba

ris.ff. de re mili.cũ ſiłibo. Et poſito ꝙ nobis nõ

ↄſtaret expᷣſſe de eiꝰ intẽtione:tamẽ deberemꝰ de
eo habere bonã opinionẽ:⁊ bñ de ipſo pᷣſumere:
cũ dubia debeãt in melioꝛẽ ꝑteʒ ĩterpᷣtari.c.eſto⸗
te.de reg.iu.⁊.c.ſemꝑ in dubijs.ff.eodẽ ti.⁊.l.ꝓxi
me.ff. de his que in teſta.delen. Concludo ́̊fᷣm
oẽs theologos in.iiij.di.xv.et canoniſtas in.d.c.
ad nr̃am.de empti.⁊ ven.ꝙ ad hoc vt hoĩes cuʒ
pacto de retrouẽdẽdo pᷣſumant᷑ facere in fraudẽ

vſuraꝝ:nõ ſufficit ſolũ tale pactũ de retrouẽdẽ⸗

do:ſed vltra illud reqͥrit᷑ ꝙ ſaltẽ ſit iniuſticia et ĩi/
equalitas in pᷣcio:qð intelligi põt dupliciter.ſcʒ
vel ꝙ nõ emat iuſto pᷣcio: vel ꝙ ponat᷑ in pacto
redimẽdi.ꝙ in redimẽdo aliqͥd plus ei ſoluatur
qᷓ; expẽdit:aut aliqð aliud emolimẽtuʒ ↄſeq̃tur.
Vel ſi ſit iuſtũ pᷣciũ:ſalteʒ reqᷣrit ꝙ ſit cõſuetꝰ fa⸗
cere cõtractꝰ vſurarios:vł in fraudẽ vſurarum.
Tũc em̃ dicũt multi doc.pᷣſumi ↄtra eũ:⁊ indu⸗

bitãter qñ hec tria ſimul cõcurrũt.ſcʒ nocabilis

ineq̃litas in pꝛecio:ↄſuetudo fenerãdi: vel illici⸗
tos ⁊ ſuſpectos ↄtractꝰ faciẽdi:cũ ipſo pacto de
retrouẽdẽdo.⁊ dicũt młti doc.hec tria debere cõ⸗
currere:vt qͥs iudicet᷑ vſurariꝰ:vt ſupꝛa viſũ eſt:
licet alij dixerint ſufficere duo illoꝝ.Sed ĩ caſu
noſtro nec tria pᷣdicta:nec duo cõcurrũt:cũ em⸗
ptio fit iuſta ĩtẽtiõe ⁊ iuſto pᷣcio ⁊ ab hoie ñ cõſue
to fenerari:⁊cũ alijs bonis circũſtãtijs fiat.&̊ tał
bone fidei emptoꝛ nõ debet habere ſcrupulũ cõ
ſciẽtie ad faciẽdũ talem:nec põt aliq̃ mala ſuſpi
cio de eo rationabilit᷑ haberi ᷣm coẽm oĩm do⸗
ctoꝛũ et theologoꝝ ſentẽtiaʒ.Et ſic patet pꝛimuʒ
dubiũ. ſcʒ ꝙ licite poteſt qͥs emere aliquid cũ pa
cto de retrouẽdẽdo ꝓ eodeʒ pᷣcio:quãdo emit᷑ res
iuſto pᷣcio:⁊ ĩterim donec redimat᷑ facit fructus
ſuos:nec tenet᷑ eos cõputare in ſoꝛtẽ:nõ obſtãte
eo quod ſcriptũ eſt Leui.xxv.vbi inqᷣt deꝰ. Si at

CXLIX

tenuatꝰfrat᷑ tuus vẽdiderit poſſeſſiunculã ſua,
poterit ꝓximꝰ eiꝰ eã redimere ſi voluerit.Si vo
non habuerit ꝓximũ:⁊ ipſe pᷣciũ ad redimendũ
potuerit iuenire:cõputabunt᷑ fructus exeo tꝑeq̃
vẽdidit.et qð reliquũ ẽ reddet emptoꝛi:⁊ ſic reci⸗

piet poſſeſſionẽ ſuã.hecibi. Quia rñdet᷑ pᷣmo:q
deꝰ fecit hãc legẽ ꝑticularẽ in terra ꝓmiſſiõis:q̃ ẽ
ꝑticulari mõ ſua:qꝛ eaʒ acqᷣſiuit populo iſrael ĩ
manu valida. Licet etiaʒ oĩs alia terra ſit gene⸗
ralit᷑ ſua:vt habet᷑ ps.xxiij. Uñ in eodẽ Leui.ca.
ipſe ait. Terra hec nõ vẽdet᷑ in ꝑpetuũ:qꝛ mea ẽ:
7 vos aduene ⁊ coloni mei eſt. Jus aũt ſingula
re nõ eſt trahẽdũ ad ↄſequẽtias.i.ius ſingulare.
ff. de legi. Scoo pᷣſuppoſito ꝙ nõ eſſet lex ꝑticu⸗
laris:ſed cõis:reſpondet᷑ ꝙ eſt lex iudicialis ſiue
pᷣceptũ iudiciale:ad qð nõ tenemur de neceſſita
te. licet em̃ ad moꝛalia pᷣcepta leg antiq̃ ſimꝰ ob
ligati:nõ tamẽ ad iudicalia.cerimonialia au tez
ſᷣuare ꝓhibemur:ſᷣm Micolaũ ð Lyra Exo.xx.c.
⁊ ꝑ Tho.j.ij.q.ciiij.ar.iij. Tertio põt dici:ꝙ vtĩ
pdicto.c.habet᷑ terra illa ñ poterat vẽdi niſi ſub
ↄditione redẽptiõis.⁊ ſi non redimebat᷑: reuerte
bat᷑ tñ ad vẽditoꝛẽ in anno quinq̃geſimo libera.
ſcʒ in iubileo. Uñ qᷓnto maiꝰ tempꝰ reſtabat vſ/

q; ad quinquageſimũ annũ:tãto charius vẽde/

bat᷑:? quãto minꝰ:cãto viliꝰ. Ideo poſſeſſio ven
dita in vigeſimo anno:in duplo minꝰ valebat
in quadrageſimo qᷓ; i vigeſimo.Et ſic iuſſit dñs
cõputari fructꝰ:nõ qꝛ tantũ de pᷣcio diminuere
quãtũ valebãt fructꝰ:ſed quia ꝓpoꝛtionabiliter
tãtũ minuebat᷑ de pᷣcio quãtũ de tꝑe ꝑcipiẽdoꝛũ
fructuũ.Et ꝙ iſte ſenſus ſit bonꝰſignũ ẽ:qꝛ poſi⸗
co ꝙ illa terra redderet ad rõneʒ ſex ꝓ centenario
qꝛ erat valde fertilis ⁊ ideo etiã plus reddebat:i
decẽ ⁊ ſeptẽ annis oĩs terra vẽdita fuiſſet in toto
libera:⁊ venditoꝛ eã potuiſſet redimere:nullum
ſoluẽdo pᷣciuʒ:ſi pᷣdicta vᷣba intelligerent᷑ ꝙ fru⸗
ctus deberẽt cõputari i ſoꝛtẽ:et tñ ibideʒ dicit᷑ ꝙ
vſq; ad quinquageſimũ annũ eſſʒ emptoꝛis:ni
ſi ꝑticularit᷑ ante redimeret᷑.ergo.?ꝛc ͤlü”H
Deo aũt ſupꝛa ſignãter feci mẽtitionẽ de
i notabili ineq̃litate pᷣcij:qꝛ ſi eſſet aliqua
minima ſeu modica ineq̃litas in pᷣcio q̃
nõ ꝓceſſiſſet ex fraude ſeu dolo:ſicut ſepe accidit
qꝛ pᷣcia rerũ nõ ſũt punctualia vt patet in.l.pꝛe⸗
cia rerũ.ff.ad legẽ fal.ꝑ ipſas modicã ineq̃litatẽ
nõ viciaret᷑ cõtractꝰ.qꝛ vt ait beatꝰ.Tho.ij.ij.q.
lxxvij.de mẽte ph̊i.tale modicũ recta ratio debet
appᷣhendere q̃ſi nihil. et facit.l.ſcio.ff. de in inte.
reſti.vbi ðꝛ ꝙ de minimis nõ curat pᷣtoꝛ.⁊ dicit
beatꝰ Tho.ibidẽ:ꝙ tales ↄtractꝰſemꝑ videt᷑ co⸗
mitari ↄtractꝰ donatiõis in minimis.Uñ dicit
dñs Bar. cepolla vbi.S.i iij.caſu pᷣncipali i ſcõᷣa
pᷣſumptiõe:ꝙ quia iuſtũ pᷣciũ nõ eſt punctualit᷑
determinatuʒ:ideo modica additio vel diminu
tio nõ videt᷑ tollere eq̃litatẽ iuſticie:⁊ h̊ tenet ſcũs

Bernardinꝰin ſuis cõtractibo ſermone.xxxv. ar.

j.c.ij.hec ille.Qui etiã ibidem dicit ꝙ inuenit᷑ ali
x

Bermo

qs tertꝰqui dicat tractii p̃ſumi vſurariũ vel ſiß/

mulatũ ꝓpter pactũ de retrouendẽdo:⁊ illã mo/
dicitatẽ ineq̃litatꝭ pᷣcij:ſi alia pᷣſumptio vel cõie/
ctura cõtra ipᷣm emptoꝛẽ nõ appareat.Que oia
ſunt vera:pᷣſuppoſita bona intentione ⁊ ſecluſa
omni fraude ipſius emptoꝛis:vt pᷣſupponit᷑ in
caſu noſtro. X
æed ponamꝰꝙ dictus emptoꝛ nolit face
9 re hac gram pacti de retrouẽdendo:niſi
dinminuat de pcio rei. Querit᷑ qͥd iurꝭ.Et
reſpõdet᷑ ꝙ nemo tenet᷑ ſeruire ꝓxio cũ ſuo detri⸗

mento.c.ſi non licet.⁊ ibi glo.in vbo a ſemetipo.

xxiij.q.v.⁊.l.q ſeruãdaꝝ.in pᷣn.ff.de pᷣſcp.ver.⁊.c.
qᷣ vult.vbi glo.de peni.di.iij.⁊ c.j.de cõmo.Cũ ꝗ̊
pdictꝰfundus pᷣſupponat᷑ ſolũmõ valere mille
ſi libere ⁊ abſolute vẽdat᷑:clarũ eſt ꝙ nõ tcãtũ va/
iebit cum pᷣdicta obligatiõe ⁊ ſeruitute ſiue one⸗
re de retrouẽdẽdo.et ipſi emptoꝛi nõ erit tãti pᷣcij
q̃ͥ ad ſe:nec etiã q̊ͥ ad alios.am ipᷣe merito repu
tabit eũ minꝰvalere:nec ei erit ita gratꝰ: nec cãtã
affectionẽ erga ipᷣm ponet ſicut faceret ſi eſſet cer
tus ꝙ nõ coget᷑ eũ reuẽdere.ꝓpter hãc em obliga
tionẽ ⁊ timoꝛẽ ne redimat᷑:ceſſabit a mulc meli⸗
oꝛamẽt:⁊ foꝛte ab emptiõe alioꝝ fundoꝝ ibidẽ
q̊s emeret ſi eſſet ſecurꝰſꝑ retinere pᷣdictum fun⸗
dũ ⁊c̃. Iteʒ q̊ ad alios nõ tantũ extimabit᷑.nullꝰ
em̃ eſt ita inſanꝰ vt putet vnum fundũ valentẽ
mille abſq; aliq̃ obligatiõe retrouẽdendi:valere
tantundẽ poſt dictã obligationẽ.nec aliqs ſapi⸗
eęerns illũ emeret ꝓ eodẽ pᷣcio niſi hoc faceret ꝓ oꝑe
pietat ⁊ eccleſie. Et ideo pᷣdictus emptoꝛ poteſt
emere ipᷣm fundũ ꝓ tãto minꝰ q̃ntũ ad arbitriũ
bonoꝝ ⁊ exꝑtoꝝ viroꝝ extimabit᷑ minus valere

Nec tunc dicet᷑ illuz emere iniuſto ſed iuſto pᷣcio

qꝛ cũ tali onere nõ valet plꝰ. Pꝛediũ em̃ cui im/
ponit᷑ ſeruitus ſeu obligatio ðꝛ diminui in iure
ſuo ⁊ valoꝛe ſᷣm notata ꝑ Bar.i.l.j.ff.ð ſeruitu.
in diffinitiõe ſeruitutꝭ.et ꝓbat᷑ ꝑ.l.ſtipulatio iſta
S. ſi qͥs foꝛte.ff.de vᷣ.ob.Et ita tenet Panoꝛ.in.c.
ad noſtrã.de emp.⁊ ven.iiij.coł.di.Em ptoꝛ lici⸗
te põt emere ꝓ minoꝛi pᷣcio rõne pᷣdicti pacti ð re
trouẽdẽdo:qꝛ illud pactũ cẽſet᷑ ꝑs pᷣcij:arg.l.fun
di ꝑtẽ.ff.de ↄtrahbẽ.em.Credo tñ ꝙ talis emptoꝛ
ſi locat pᷣdictũ fundũ ipſi vẽditoꝛi:nõ debet reci⸗
pere fructũ ſᷣm valoꝛẽ ipſiꝰ fundi abſolute conſi
derati.ſed ꝑ reſpectũ ad valoꝛẽ ſic ↄſideratũ rõne
pᷣdicti oner ⁊ qᷓntũ ei extimatũ eſt. vt in ſili dicit
Barcholo meꝰcepolla in tractatu de ↄtractibo ſi
mulatj.in.iij.caſu pᷣncipali.in.iij.pᷣſumptõe.⁊ in
iiij.caſu pᷣncipali.Si vo ipᷣm fundũ locet alteri
;Bl)- vẽditoꝛi:vel ipſe eiꝰ fructꝰꝑcipiat:credo ipſuʒ
teneri ad ſatiſfaciendũ ipſi vẽditoꝛi q̊ ad illã ꝑtẽ
fructuũ ſiue reddituũ q̃ eſſet vlcra pᷣdictũ valoꝛẽ
pcij ſoluti.licet em̃ dictꝰ füdus rõne illius onerꝭ
aliqͥd minꝰ valeat de mille et ꝓpt᷑ hoc poſſit emi
tali pcio:tñ reddit fructꝰfũdi valẽtꝭ mille.et cõſe
qquẽter talis emptoꝛ nõ debet locupletari cũ vẽ/⸗
ditoꝛis iactura.l.nã hoc natura.ff.de cõdi.inde.

Aliter iniuſte ? ↄtra charitatẽ reciperet ipos fru

ctus.Et hec eti eſt opinio dñi Bartholomei ce
polle vbi S.in.j.caſu pᷣncipali ad finẽ.⁊ in.iij.ca⸗
ſu pᷣncipali:in.iij.pᷣſumptõe ad finẽ. Qui licʒ ibi
dicat ꝙ talis emptoꝛ nõ debet emere ipᷣm fũdũ
ꝓ minoꝛi pᷣcio rõne pacti de retrouẽdẽdo:licʒ nõ
faciliter poſtea poſſet vẽdi ꝓ eodẽ pᷣcio:ſed opoꝛ⸗
tebit foꝛte eũ vẽdere minoꝛi pᷣcio ꝓpt᷑ iſßᷣm pactũ

de retrouẽdẽdo.et allegat ad boc ꝙ bñficio affi⸗

ci hoĩem decet.l.ſeruus.ff.de ſeruis ex.⁊ addere

poſſumꝰ.l.in cõmodato.S.ſicut.ff.cõmo. äet.l.ſi

nõ ſoꝛtẽ.S.libertꝰ.ff.de cõdi.inde. Lñ hec rõ nõ

cõcludit de neceſſitate ſed de vite ꝑfectiõe ad quã

talis emptoꝛ nõ tenet᷑nõ em̃ eſt obligatꝰin ſe ꝑ⸗
dere vt alij ſatiſfaciat.l.ſi qñ.C.de teſta.⁊.l.nuꝑ
in fine.C.de naturali.li.Nec tenet᷑ cuʒ ſuo dãno
negocia amici ꝓcurare ſᷣm Bal.in ꝓhe. decre. ꝑ
l.poſtulãte.in fi.ff.ad trebel. Regula em̃ diligẽ⸗
di ꝓximũ a ſeipᷣo inciꝑe debet. c.ſi nõ licet.xxiij.q.
v. et.c.niſi.de aucto.⁊ vſu pal.⁊.łl.pᷣſes.C. ð ſerui.
⁊ aqua.Quia igit᷑ pᷣdicti doctoꝛis dictũ nõ fun⸗
dat᷑ ſuꝑ aliqᷓ lege:ideo nõ videt᷑ tenendũ ꝑ.l.illã.
C. de colla.⁊ in autẽ.de triẽ.⁊ ſemiſ.S.ↄſideremꝰ.
Itẽ qꝛ rõ ibi allegata ꝑ eũ nihil facit ð pnteʒ de⸗
ciſionẽ in q̃ ceſſat abſurditas:de q̃ ipſe loquitur
Nã hic eſt iuſtũ pᷣciũ rei vẽdite cũ ſuo onere cõſi
derate:⁊ q̃ntũ cõiter reꝑiret᷑ de illa cũ tali onere.
et fructꝰnõ ꝑcipiunt᷑ ab emptoꝛe niſi ſ̃m valoꝛẽ
rei ſic ↄſiderate cũ pᷣdicto onere ⁊ pᷣcij ſoluti.ec
eſt veꝝ qð dicit pᷣdictꝰdoctoꝛ ꝙ talis emptoꝛ nõ
emit cã vẽdẽdi.qꝛ imo qlibet emens cõiter emit
anio vẽdendi q̊tienſcunq; ei neceſſariũ fuerit vł
vtile:licet ceſſante pᷣdicta neceſſitate vel vtilicate
intẽdat ipſam rẽ tenere. „
Ed ponamꝰ ꝙ ipſe vẽditoꝛ moꝛte pᷣoccu
s patus vel impotẽtia:aut alia ſilłi cauſa
q̃ nõ ſapiat vim donatõis:nõ redemerit
ipᷣm fundũ infra tpᷣs ↄſtitutũ:nec etiã eius here
des Si qrat᷑ qͥd iurj. Rñdeo ꝙ ſi tał emptoꝛ in
terim rõne pᷣdicti pacti de retrouẽdendo paſſus
eſt alidd damnũ.vtputa qꝛ accidẽte ſibi neceſſi⸗/
tate voluit eũ vẽdere ⁊ nõ inuenict emptoꝛẽ qͥ vel
let emere cũ illo pacto de retrouẽdendo:aut qui

vellet ſoluere debitũ pᷣciũ ꝓpter pᷣdictuʒ pactum
et ꝓpter hoc dãnificatꝰ eſt ipſe emptoꝛ.vel alia ſi⸗

mili cã poterit retinere tantũ quantũ dãnificatꝰ

eſt:reliquũ vo vſq; ad totã extimationẽ ipſiꝰ rei

in ſe:credo ꝙ qᷣcqͥd ſit de rigoꝛe iuris ⁊ in foꝛo cõ
tentioſo teneat᷑ dare vẽditoꝛi vel heredib eiꝰ in
foꝛo cõſcie.qꝛ minoꝛatio pᷣcij ſibi ↄceſſa in ſoluẽ
do ſolũ rõne ipſiꝰ pacti ⁊ oner ceſſat ablato illo
onere abſq; facto ſuo.Et hoc pᷣdicabat btũs fra

ter Bernardinꝰfeltrinꝰ:⁊ eadem hebdomada qᷓ

infirmatꝰ eſt illa egricudine qᷓ poſtea trãſiuit ad
dñm:dũ a me petiſſʒ qͥd ſentirẽ in iſto caſu:poſt
reſponſionẽ meã dixit mihi:ꝙ młti doctoꝛes ita
tenebãt.int᷑ q̊s noiauit quẽdã doctiſſimũ iuris
monarchã:qᷣ ita in ſcriptꝭ det᷑minauerat vicʒ ꝙ

. .òôòẽ
„

loemptor
D
ſceſtfi⸗
intlgtde
ſitinctoo⸗
ſoinnruenle
itcalign
idaltmniacdt
poſeet rauſt
gionullufu⸗
lipotetittt
allg vblal
nareraorge
Gbobuttammn

sistor is

gbonſeſſonegn
Glſince dins.
Goneloignornt
leioenomsine
rinpocoder
Gkſoltusfmnen
Sirmramont
gißbonmte
ſihninmiißn
Gecuns. Cön
lgncäſmliad
icnt pborein
ſuninurubit
Olxelenprnrck
Cofucere. Sau
Nkobit ſaecißi
lihebuiſlexts d
löpoſttdicloas
nu onertthd
fmeaq dirlinge⸗
