Roboam fuit diuiſum:quando decẽ tribo ↄſti
tuerũt ſupꝛa ſe regẽ in ſamana Jeroboã regem
Iſrael:nec filio Salomonis remanſerunt niſi
due tribo.iij. Reg.xij.c. Sequit᷑ ibidẽ.Et fidelis
erit domus tua:⁊ regnũ tuũ vſq; in eternũ an⸗
te faciẽ meã.Qð etiã nõ intelligi᷑ de Salomo⸗

geqpiim
rusſeottt⸗
verfionde
ſolunett
impleulte
llutquo⸗
gocro lll
gelltap⸗
dequo ine
inuocabit
nitüpon
hüctmagn
cntes.
cheii⸗
teristelta
teſalvato:
oblau ſuo
ſes Erodi
88 G
fe? Hie
aurluſti⸗
Dauudos.
dumcui?
(inadeec⸗
Ws N.
maayted
gnatos.
ſtr diſtul
lri. Man.
Abachc/a
gles poate

Properen

tars:vnde
bocs
ſeche
Oulaut
inſanen
botdicen
mllcerſi⸗
mnabarll
looꝛis ſul
archis?g
arnatii.
fwirperin
ſter 1uc⸗
gul in
mulci
ing⸗
gucerun
amatton
ſer Joh⸗
Wrern
Ulnsctt,.

Möfutnuſn
ninonegionno⸗
Ninnrr
hundlid den
mmſnni
icnglizi niang
tles. Ohen e
dceniluche
wensinnnt
ePi
uurAhuns

anddn

ſi i/
2

atumoni oden
?”l
n achias biihick

thsas Wiſius fucft

de Nr nſende

ä

u imtnr ſ weit

timr zln au
npo aiuhyin
birdi Poniſisa
nictbic un de,
:ormiaisih/
naü on Onn
RNNWMNNn
enn Dmnd etnin
60 Dauidyminn
Didanni
ſentgti
, ll teN

1 M

õõ .
. Tobo⸗ ſcgcl
mn.

ne qui inueteratus amoꝛe mulierũ alienigena,/
ruʒ fecit tẽpla idolis:⁊ coluit ea.iij. Reg.xj.Nec

verificat᷑ de domo ſua:qꝛ quaſi oẽs reges fuef̃t
idolatrevſq; ad Eʒechia.cuiꝰfilius anaſſes
impleuit tẽplũ dñni idolis.iiij. Reg.xxj. Sʒ nec
illud quod ſequit᷑ de Salomone verificat᷑.ſcilʒ
ego ero illi in patrẽ ⁊ ipᷣe erit mihi in filiũ.Sʒ re
cte iſta ꝓphetia verificat᷑ de rege noſtro chꝛiſto:
de quo inquit deꝰ ꝑ Dauid in ps.lxxxviij. Ipſe
inuocabit me:pater meus es tu:⁊ ego pꝛimoge
nitũ ponã illũ:excelſum pᷣ regibo terre. Regem

bũc magnũ regẽ iudeoꝝ queſier̃t tres reges di⸗

centes. Ubi eſt qui natus eſt rex iudeoꝝ.Mat/⸗
thei.ij. Pꝛopter has ergo ꝓmiſſiões:patres ve
teris teſtamẽti expectabãt cum maxima anxieta

te ſaluatoꝛẽ:ideo magnus patriarcha Jacob in

obicu ſuo deſcenſurus ad limbũ dicebat deo:
Geñ.xlix.Salutar̃ tuũ expectabo dñe.? Moy

ſes Exodi.iiij. Obſeco dne mitte queʒ miſſurꝰ

es.⁊ Eſaias.xvj. Emitte agnũ dñe dñatoꝛeʒ ter
re.⁊ Eſaie.xlv. Roꝛate celi deſuꝑ:⁊ nubes plu/⸗
ant iuſtũ aperiat᷑ terra:⁊ germinet ſaluatoꝛeʒ.et
Dauid ps.ilxxxiiij.O ſtẽde nobis dñe miſericoꝛ
diam tuã ⁊ ſalutaretuũ da nobis. ⁊.cxliij. In⸗
clina dñe celos tuos ⁊ deſcẽde.ideo quaſi tedia
tus de moꝛa meſſie dicebat.Doꝛmitauit anima
mea p̃ tedio.ps.cxviij.⁊ cauſam huiꝰ tedij aſſi⸗
gnat.ps.lxxxviij.di.Tu vᷣo repuliſti ⁊ deſpexi⸗
ſti.diſtuliſti xpᷣm tuũ. Eſaias quoq; dicebat.c.
lxij. Utinã dirumperes celos et deſcenderes.et
Abacuc.j.c. Uſq; quo dñe clamabo:⁊ nõ exau⸗
dies.vociferaboꝛ vim patiens:⁊ non ſaluabis.
Pꝛopterea deus oſtẽdit ſibi icarnationẽ xpᷣi fu

turã:vnde dicebat.c.ij.ſui libꝛiidẽ ꝓpheta. Ad⸗/
huc viſus ꝓcul ⁊ apparebit in finẽ.ſi moꝛã fece/⸗

rit:expecta eũ:qꝛ veniens veniet: ⁊ nõ tardabit.
Qui aũt erit incredulus nõ erit recta anima eiꝰ
in ſemetipᷣo.Omẽs etiã alij ſancti patres clama
bãt dicentes. Ueni veni dne:⁊ noli tardare.Si
militer ſynagoga que erat ante aduentũ xpᷣi cla

mabat illud Cantico ꝝ.j.c.di.Oſculet᷑ me oſcu/
lo oꝛis ſui.quaſi diceret. Jam ſatiata ſum patri

archis ⁊ ꝓphetis:veni ſponſe mi vt te videaʒ in⸗
carnatũ. Quoꝛũ omniũ deſideriũ adimpletum

fuit per incarnationẽ chꝛiſti.Unde ipᷣe dñs no⸗

ſter Luce.x.dicebat diſapulis ſuis.Beati oculi
qui vident que vos videtis.dico eniʒ vobis:qꝙ
multi ꝓphete ⁊ reges voluerunt videre que vos

videtis ⁊ nõ viderũt.⁊ audire que auditis ⁊ nõ

audierunt.Abꝛahaʒ quoq; vidẽs in ſpiritu in⸗
carnationẽ chꝛiſti letatꝰeſt:de quo ſaluatoꝛ no⸗

ſter. Jo hãnis. viij.dixit iudeis. Abꝛahaʒ pater

veſter exultauit vt videret diem meũ:vidit ⁊ ga⸗
uiſus eſt. M A
Erũ quia ſcriptũ eſt Amos.iij.c. Nõ fa⸗
v cliet dñs verbum ſcilicet incarnari quin
pꝛius loquat᷑ ad ꝓphetas ſuos. Jðo vi/

deamus pꝛincipales ꝓphetias ioquẽtes de xpᷣo

LXXXNVN

vt cũ patuerit eas eſſe verificatas credamꝰ euʒ
verũ fuiſſe meſſia:ꝑ illã ſententiã Nicolai de ly
ra in ſuo opuſculo ↄtra iudeos dicẽtis. Quo⸗
tiẽſcũq; aliqua ſcriptura denũciat aliquid eſſe
furuꝝ ⁊ determinat tempꝰ:locũ ⁊ modũ:ſi oia
pᷣdicta ſimul cõcurrãt ⁊ veniãt:maniteſte patet
ꝙ illð qð pᷣdictũ fuerat veriſſimũ eſt. Pꝛima q
ꝓphetia habet᷑ Geñ.xlix.vbi Jacob patriarcha
dixit. Nõ auferet᷑ ſceptrũ de Juda:neq; dux de
femoꝛe eius:donec veniat qui mittendus eſt.⁊
ſcð m trãſlatõez chaldaicaz habet᷑.donecveniat
meſſias. Seqᷣtò.⁊ ipᷣe erit expectatio getiũ.Quia

gentiles eiꝰfidẽ recepturi erãt.⁊ hᷣ q; hetatu

fuerat Dañ.ix.vbi ðꝛ.Cum venerit ſaccuſſcõꝝ
ceſſabit vnctio veſtra:qð patet eſſe adimpletũ.
O iudei dicite mihivbi habetis regẽ.antiqtus
em̃ reges vngebant᷑ vt hahet᷑.j. Reg.ix.c. Ubiẽ
imperiuʒ veſtrũ.vbi eſt dñatio terre ꝓmiſſiõis
quã ꝓmiſit vobis deus dimittere in ꝑpetuũ:ſi
ᷣ uabitis legem eiꝰ⁊ fidem. Clarum g eſt ꝙ nõ
eſtis eius fideles. Si expulſi aliqñ fuiſtis a re⸗
gno /ꝓpter veſtra peccata:poſtea etiã reuerſi fui
ſtis poſt aliquos annos. Nũc vero ſunt mille

quadringenti anni?⁊ plus ꝙ expulſi eſtis:?⁊ bo

betis nũc minoꝛẽ ſpem redeundi qᷓ; in bncipio

Amiſiſtis quoq; regnũ veſtrũ circa tempꝰnati

uitatis xpᷣi. A blatum enim fuit vobis ab He⸗
rode aſchalonita qui fuit idumeꝰ.⁊ auxilio ro
manoꝝ debellauit Antiochũ regez veſtru:qui

deſcenderat a machabeis:⁊ ꝓlem regiam ocac/

dit:⁊ libꝛos de genealogia cobuſſit ne in poſte
rum eijceret᷑ ipᷣe vel fuij eius tanq; alienigene:⁊

interfecit etiam legis doctoꝛes qͥ dicebãt in po/

pulo illud Deut.xv.De medio fratrũ tuoꝝ po-
nes ſuꝑ te regem. Lẽpe buiꝰ Herodis aſcha⸗
lonite natus eſt chꝛiſtꝰ.⁊ ideo audiẽs magos
dicentes. vbi eſt qui natus eſt rex iudeo ꝝ:tur⸗
batꝰeſt Matth.ij. Ipſe em̃ Herodes vſurpa⸗/
uit ſibi regnũ iudaĩicũ anno incarnationis ſeu
natiuitatis dñi.Ex quibo patz ꝙ verificata eſt
hec ꝓphetia.Secũda ꝓphetia ꝑ modũ ꝓmiſſio
nis habet᷑ Deut᷑.xviij.vbi dixit Moyſi deus.
ꝓphetam ſuſcitabo eis de medio fratrum ſuoꝝ
ſimilẽ tui:⁊ ponã verba mea in oꝛe eius:loque/⸗/
turq; ad eo ſomnia que pᷣcepero illi. Qui autẽ
verba eius que loquet᷑ in nomine meo audire
noluerit:ego vltoꝛ exiſtã. Hoc aũt fuit adim⸗
pletũ cum iudeis nõ recipientib chꝛiſtũ deus
fecit tam hoꝛribilẽ vindictaʒ ꝙ vt inquit Joſe⸗
phus in libꝛo antiquitatũ:⁊ Beda in libꝛo de
tempoꝛib:poſt moꝛtẽ chꝛiſti ꝓcuratã a iudeis
in punitionẽ tanti ſceleris miſit deus Titum:
2 Ueſpaſianum eius patrem imperatoꝛes Ro

manos: qui funditus ſubuerterunt hieruſale:

in qua periere ð iudeis vndecies centena milia
fame ⁊ gladio:pꝛecer mulieres ⁊ paruulos:re⸗
liqui vero venũdati ſunt triginta pꝛo denario:
quia ipſi vendiderunt xpᷣm pꝛo triginta argen

1

tes cum ieſu.

Bermo

Uog ſi dicant iudei ꝙ dicta ꝓphetia vel

q ꝓmiſſio impleta fuit in Joſue:vłi alio

Dduce aut rege. dico ꝙ falſuʒ loquũtur.
Ibi ein loqͥtur deus de quodã magno ꝓpheta

qui debebat ex oꝛe dei illis dare pᷣcepta legis:

quod adimpletuʒ fuit in nullo niſi xpᷣo datoꝛe
legis euãgelice.⁊ ideo vt Mopſes onderet euʒ
eſſe ilum ꝓphetaʒ de quo locut?ei fuerat deus
in traſſiguratiõe xpᷣi apparuit cũ illo in monte

thaboꝛ:vt habet᷑ Maith.xvij.vbi dicit. Et ecce

apparuerunt eis Moyſes ?⁊ Helias loquen⸗
Ercia ꝓp hetia ſcilicet ꝙ xpᷣs debebat cõ
t cpi⁊ naſci ð virgine habet᷑ Eſa.vij.vbi
dicit᷑. Ecce virgo cõdipiet ⁊ pariet filiuʒ:

⁊ vocabit᷑ nomẽ eius emanuel:qð eſt ĩterpᷣtatũ

nobiſcũ deus ⁊ Eʒe.xluij.ðꝛ. Uidi poꝛtã in do
mo dñni dauſam et dixit dñs ad me.poꝛta hec
clauſa erit ⁊ nõ aperiet᷑:⁊ vir nõ trãſibit ꝑ eam:
qm̃ dñs deus iſrael ingreſſus eſt ꝑ eam:eritq;
dauſa pncipi.Que verba exponens Aug.in qᷣ/
dam ſᷣmone inqᷣt. Quid eſt poꝛta in domo dñi

clauſa:niſi ꝙ virgo Maria ſemꝑ erit itacta.Et

qͥd eſt.homo nõ trãſibit ꝑ eã:niſi qꝛ ſp ũſſctũs
fecundauit eã:⁊ dñs angeloꝝ naſcet᷑ ꝑ eam.Et
qd eſt clauſa erit in eternũ:niſi ꝙ maria virgo
eſt añ ꝑtũ:virgo ĩ ꝑtu ⁊ virgo poſt ꝑtũ.hec ille.
Et eadẽ ꝓphetia habet᷑ pſalmo.lxxj.vbi ðꝛ.De⸗
ſcendet ſicut pluuia in vellus. Super que ver⸗
ba inqͥt Nicolaꝰ de lyra.Sicut pluuia in velle⸗
re recipit᷑:⁊ ab eo expᷣmit᷑ ſine coꝛruptione velle
ris:ſicxpᷣs fuit ↄceptꝰ? natus abſq; coꝛruptio
ne virginis Quarta ꝓphecia ꝙ xps in inſtãti
ſue cõceptionis debebat eſſe pfectus:et habere
coꝛpꝰoꝛganiʒatũ itegre ⁊ nõ oꝛganiʒãdũ ꝑ ſuc/
ceſſum tempoꝛisſſicut eſt de aljs hoibo habet᷑
Hiere.xxxj.vbi dici᷑. Nouũ faciet dñs ſuꝑ ter⸗
ram:femina circundabit virum. Suꝑ que ver

ba inqᷣt Nicolaus de lyra. Qð fuit impletuʒ in
manaa:que chꝛiſtũ viru ꝑfectũ ſcientijs ⁊ virtu

tibo ab inſtanti incarnatiõis in vtero ſuo circũ

dedit.hec ille. Et hanc eandem ſententiã ponit

Franciſcus de ma.ſuper illaverba Luce.j.Ecce

ancilla dñi:⁊ Greg.ſuꝑ illð Canticoꝛñ.ij. Ecce

7

iſte venit ſaliens:? Rich.in.iij. di. ij. ar. ij. q. iiij.

Quita ꝓphetia ꝙ ð bebat naſci ð nocte:vt ptʒ
Luce.ij.habet᷑ Sap.xviij.vbi dici. Dum me⸗

diũ ſilentiũ tenerẽt oĩa:⁊ nox in ſuo curſu medi

um iter haberet: omnipotens ſermo tuus do⸗
mine a regalibus ſedibus venit. O
Etta ꝙ debebat naſci in Bethleem: ha
ſ bet᷑ Michee. v. Et tu bethleẽ terra iuda
nequaquã minima es in pᷣncipibo Ju⸗

da:ex te em exiet dux qui regat pplł'm meũ iſrł:

⁊egreſſus eiꝰab iitio a dieb etcnitatꝭ. Septi

ma ꝙ debebat naſci ꝓpe bouẽ ⁊ aſinũ:habetur

Abacucilij.vbi ait ꝓpheta dño Jeſu. Audiui

auditũ tuum ⁊ timui.⁊ ſequit᷑ cauſa. In medio
duoꝝ animaliũ cognoſceris.Eſa.j.vbi dictur.
Cognouit bos poſſeſſoꝛẽ ſuũ:⁊ aſinꝰ pᷣſepe do
mini ſui:iſrł aũt me nõ cognouit. Ue gẽti pecca

trici:plło graui iniqᷣtate:ſemini nequã:filijs ſce

leratis. Octaua ꝙ debebar recipi a gentibo fi/
des chꝛiſti:habet᷑ Eſa.ix.vbi dicit᷑. Populꝰ qui
ſedebat in tenebꝛis vidit lucẽ magnã: ambulã⸗
tibus in regiõe vmbꝛe moꝛtis lux oꝛta eſt eis:?-
poſtea ſequit᷑. Paruulꝰdatus eſt nobis:⁊ filiꝰ
natus eſt nobis:⁊ factꝰeſt pꝛincipatꝰſuꝑ bume
rum eius:⁊ vocabit᷑ nomẽ eiꝰadmirabilis con
ſiliarius: deꝰfoꝛtis:pater futuri ſeculi:pꝛinceps

pads.Et hec auctoꝛitas ſᷣm tranſlationẽ chal⸗

daicã intelligit᷑ de meſſia.vnde in ipſt a trãſlatõe

dicit᷑. Et vocabit᷑ nomẽ ei
la meſſias. O V EFE
Ona ꝙ debebat refutari a iudeis habe⸗
n tur Hiere.iiij.vbi dict. Negauerüt do⸗
minũ ⁊ dixerũt:nõ eſt ipᷣe.neq; veniet ſu
per nos malũ.ſ.ex eiꝰ negatiõe.Et.xiiij.eiuſdẽ li
bꝛi diat dñs. Stultus ſpłs me nõ cognouit.?
Dañn.ix.õ erit eius ꝓpłs qui eũ negaturus eſt
Et ſi querat᷑ qre iudei cũ legant ꝓphetias:⁊ ſint
docti lr̃is veteris teſtamẽti:nõ cognoſcunt xpᷣm
fuiſſe verũ meſſiã.Dico ꝙ; ꝓpter coꝝ nequiciaʒ
⁊ malignitatẽ iuſto dei iudicio tenet᷑ coꝝ intelle
cus:vt nõ intelligãt ſcripturas niſi carnalłr: et
nõ ſpiritualiter:ſicut intelligi debẽt. ⁊ hoc ꝓphe
tatũ fuerat Eſa.vj.vbi eis dicit᷑. Audite audien
tes:⁊ nolite intelligere:videce viſionem:⁊ nolite
Exꝑlma /ꝓphetia habet᷑ Hiere. xxiij. vbi di
d cic. Ecce dies veniũt dicit dñs ⁊ ſuſcita⸗
bo Dauid germen iuſtũ: ⁊ regnabit rex
et ſapiẽs erit:⁊ faciet iudiaũ ⁊ iuſticiaʒ in terra.
Et hoc eſt nomen quod vocabunt eũ dñs iuſtꝰ
noſter. autẽ hec ꝓphetia loquatur de meſſia:
patet ꝑ tranſlationẽ chaldaicam:quedicit.Ecce
dies veniunt dicit dñs:⁊ ſuſctabo Dauid meſ
ſiam iuſtũ.Si ergo voluerimꝰ dicere ꝙ adhuc
nõ venit meſſias:neceſſe eſt dicere ꝙ ꝓpheta fuit
mentitus ⁊ deus qui loquebat᷑ per eũ:cũ dixe⸗
rit ꝙ dies meſſie cito vẽturus erat. Et ſimiliter
mentitus fuiſſet Eſaias.xiiij.c.ſui libꝛi di. Pꝛo
pe eſt vt veniat tempus eius ⁊ dies eius nõ elõ
gabunt᷑:miſerebit᷑ em̃ deus Jacob:⁊ Iſrael ſal

uabit᷑:? Malachias.iij.c.di. Statim veniet ad
templũ ſanctũ ſuum dominatoꝛ quẽ vos que⸗

ritis:⁊ angelus teſtamenti quẽ vos vultis:⁊ lo
quitur de pꝛeſentatione chꝛiſti in tẽplo que b

„ .

betur QZucec.ij.

Ndecima ꝓphetia habet aggei.ij.vbi di

v cit pater ꝑ os ꝓpbete.Adbuc vnũ modi⸗/

cũ ⁊ mouebo celũ ⁊ terrã:⁊ veniet deſide

ratus cũccis gentibo.⁊ ſᷣm hebꝛeos iutelligitur
de meſſia. Unde trãſlatio chaldaica dicit. Et ve

niet meſſias.¶ũ igitur Aggeus dixerit hoc ver⸗/

us permanẽs in ſecu/

humſoand
loautannen
deltniifin
rcsfmoo
dicaneqp⸗⸗
emeniigd
peſſecita
Gichaucnee
melſias den
Pbetahad
liaſfontu
nittbiluſtt
ſaperalina
ſos hebꝛeo
ctletabimun
niemntelligi
ſntraulthie
betur Ua
nisci
thub
lnd
gaudeboꝛ er
Apdlarerur
Meado
ſinglintad
mag debe
hoberur
ſtinnartut
netrii,. b
ſala dunen
bbeiij diate
Larebieruſan
winiſuntee
Wwinedn
Jnundat
Glanreph
erchus der
leo Ctpolt
Nernofferen
hr. Venern
Nompronn,
Aun vuam
nnn diuine
Ufectnan
napfalmig
les tharſie
ſpbena:
ldiar 3
ngredierun
r Oſeerrj
lummei⸗
Ulrcunn.
(C
d en
„ II
a, 2ſog

—
unndngi
s nmizncn

„
4. ey ggen, .
AAe= V. .
MM .
däd.

Nle Nehte eha,
Ag Nhan thocc
1 l Ilr ugin

det Der mi didie

irdiardis 1 uſann,
nuti negede
cäürkan tm.
oadocrci dis u

mnni/ nt goole
nen gben iir
tuteci i dic⸗
mN. Bümluc
us : dics ns hol
2 od ii
C=
Gan ni
cranch,
Mamimn
Y Mi i
NES ir 4
i:mit nd N
trws ln

. Z Z — ZZ —
.
.ẽſ

Foliuũ

bum ſecundo anno Darij regis perſarum.ab il

lo autem cempoꝛe vſq; nunc fluxerũt anni.¶ O.
dec. lxxiiij.ſᷣm computationem iudeoꝛum ⁊ plu
res ſᷣm computationem noſtra: Aut eſt neceſſe

dicere ꝙ pꝛopheta mentitus eſt: qui dixit ꝙ; nõ
erat niſi adhuc vnũ modicum vſq; ad aduentũ

meſſie:cũ tantũ tempoꝛis non dicatur vnũ mo
dicũ.aut neceſſe eſt concludere.veritatẽ ſcilicʒ q
meſſias venit: qui fuit chꝛiſtus. Duodecma
ꝓphecia habet᷑ Zach.ix.vbi dicitur. Exulta ſat
filia ſyon:iubila filia hicruſalẽ:ecce rex tuus ve⸗

nit tibi iuſtus ⁊ ſaluatoꝛ:⁊ ipſe pauper ⁊ ſedẽs

ſuper aſinam ⁊ ſuper pullum aſine.Et ſᷣm glo⸗

ſas hebꝛeoꝝ ſuꝑ illud Canticoꝝ.j.Exultabimꝰ

et letabimur in te ⁊c̃.pꝛedicta auctoꝛitas ʒacha
rie intelligi᷑ de aduentu meſſie.⁊ ſic veriſſime lo.
cutus eſt ꝓpheta de chꝛiſto:qui in die palmaruʒ
intrauit hieruſalem ſuper pullum aſine vt ha⸗
betur Matthei.xxj. Mar.xj. Luce.xix.? Johã/

72

Ereiadecima ꝓphetia:ꝙ meſſias ðberet
thabere nomẽ Jeſus habetur àbachuc
iij.vbi dicit ꝓpheta. Ego aũt in domino

gaudebo ⁊ exultabo in deo Jeſu meo. Item ꝙ
appellaretur chꝛiſtus ibidẽ habetur:vbi dicit p
pbera deo patri.Egreſſus es in ſalutem popu⸗
itui in ſalutem cum chꝛiſto tuo. Quartadeci
ma ꝙ debebat adoꝛari a magis cũ muneribus
habecur Eſa.lx.vbi loquit᷑ de ſtella que apparu

it in natiuitate xpᷣi:de qua ꝓphetatũ fuerat Nu⸗

me. xxiiij.vbi dict. Oꝛiecur ſtella ex Jacob ⁊c.qᷓ
ſtella duxit magos in hieruſalẽ:vt habet᷑ Mat
thei.ij. Dicit ergo ꝓpheta vbi.S. Surge illumi⸗
nare hieruſalẽ:quia venit lumẽ tuũ ⁊ gloꝛia do

mini ſuꝑ te oꝛta eſt.?⁊ ambulabũt gentes in lu⸗/
mine tuo ⁊ reges in ſplendoꝛe oꝛtus tui.Et ifra

Inundatio cameloꝝoperiet te:dꝛomedarij ma
dian ⁊ epha.Omnes de ſabba venient aurum

et thus deferentes:⁊ laudẽ do mino annũcian⸗
tes.Ec pꝑs.lxxj.dict᷑. Reges tharſis ⁊ inſule mu
nera offerent:reges arabũ ⁊ ſabba dona addu
cent.UVenerunt autẽ iſti reges a thaꝛſis vſq; ad
poꝛtũ pꝛoximũ hieruſalẽ per naues.quia vo ꝑ
aliam viam reuerſi ſunt in regionem ſuam mo

nitu diuino. Matthei.ij.ideo herodes combu

ri fecit naues eoꝛum. Et ita intelligitur illa ꝓphe
tia pſalmiſte. In ſpiritu vehementi conteres na
ues tharſis:ſᷣm icola.de lira. Decimaquin⸗
ta ꝓphetia de fuga xpᷣi in egyptũ habet᷑ Eſa.xix.
vbi dicit. Aſcẽdet dominus ſuꝑ nubẽ leuem: et
ingredietur egyptũ.Et de eius reuerſione habe
tur Oſee. xj.vbi dicit deus. Ex egypto vocaui fi
lium meũ.⁊ Nume.xxiij.Deus ex egypto voca

Ecimaſexta ꝓphetia de mirabili ſapiẽtia

. d cheꝛiſti habet᷑ Eſa.xj.vbi dicit᷑. Egrediet᷑

virga de radice Jeſſe:que fuit virgo ma

ria. ⁊ flos de radice eius aſcendet. ſq; chꝛiſtus.

tos ⁊ piſcabunt᷑ eos.

LxXXNXVI

Et requieſcet ſuper eum ſpiritus domini ſpiri/
tus ſapientie ⁊ intellecus:ſpiritus cõſilij ⁊ foꝛ⸗

titudinis:ſpiritus ſcdientie ⁊ pietatis: ⁊ replebit
eũ ſpiritus timoꝛis domini. Hoc aũt impletuʒ

fulit in chꝛiſto vt habet᷑ Lu.ij.vbi diat᷑ Stupe⸗
bant aũt om̃es ſuꝑ pꝛudentia ⁊ reſponſis eius
⁊ Johan.vij.dici᷑.Nunq; locutus eſt ſic homo.
in iſrael. Decimaſeptima ꝓphetia habet᷑ Eſa.
xcxv.de miraculis meſſie vbi dici᷑. Ecce deꝰ no⸗
ſter veniet ⁊ ſaluabit nos. Tũc aperiẽt᷑ oculi ce⸗
coꝝ:⁊ aures ſurdoꝝ patebunt.Tüũc ſaliet ſicut
ceruus claudus:⁊ aperta erit lingua mutoꝛuz.
Hoc em̃ adimpletũ eſt in xpᷣo: vt babe᷑ DHat⸗
thei.xj.vbi dicit᷑. Johãnes autẽ cum audiſſecin
vincuł opera xpᷣi mittẽs duos de diſcipulis ſu
is: ad certiſicandũ eos de phetia Eſaie inpleta

ait illis. Lu es qui venturus es an aliũ expecta

mus.Et reſpondens Jeſus ait illis.Euntes re⸗

nunciate Johanni que vidiſtis ⁊ audiuiſtj.Ce
a vidẽt:claudi ambulãt:lepꝛoſi mundant᷑:ſur/⸗
di audiũt:moꝛtui reſurgunt:pauꝑes euangeli
zantur.⁊ beatus eſt qui nõ fuerit ſcãdaliʒatus

in me.Et ꝙ ipſe dñs plura miracula fecerit ⁊ di

uerſa:patet.laʒ Matchei.iiij. dicit᷑. Circũibat
Jeſus villas ⁊ caſtella ſanãs omnẽ languoꝛeʒ:
et omnem infirmitatem in populo:⁊ abijt opi/
nio eius in totam ſiriã.⁊ obtulerunt ei omnes
male habẽtes varijs languoꝛibo:⁊ toꝛmẽc op⸗
pꝛeſſos:⁊ qui demonia habebant.⁊ lunaticos:
et paraliticos.⁊ curauit eos omnes. Similiter
habetur Luce.iiij.vbi dicit᷑:.q; omnes qui habe
bant infirmos varijs languoꝛib detentos af⸗
ferebant eos ad eũ ⁊ curabãtur ab eo. Itẽ Luẽ
vj.dicit᷑ ꝙ virtus de illo exibat ⁊ ſanabat om̃es
Decimaoctaua ꝙ meſſias cognoſceret ſecreta
coꝛdis habet᷑ Sapien.vj.vbi dicc. Omnes co⸗
gitatiões noxias ipſe ſcrutabit᷑.quod adimple⸗
enm fuit in chꝛiſto:vt habet᷑ Luce.vij.vbi dicit:
ꝙ cognouit murmuratiões ſimõis lepꝛoſi q̃ᷓs
faciebat in coꝛde ſuo. Decimanona ꝓphecia de
temptatiõibo Jeſu chꝛiſti habet᷑ Zach.iij.vbi di
citur. Uidi ieſum ſacerdotẽ magnuʒ.Et ſequit᷑.
ſachan ſtabat a dextris eius vt aduerſaret᷑ ei.et
hoc impletũ fuit in xpᷣo.Matthᷣ.iiij.vbi dicirur
Ducxꝰeſt ieſus a ſpiritu in deſertũ:vt tẽptaret᷑ a
diabolo KX
Igeſima de paupertate eiꝰbabetur.ps.
v lxcxxxvij.vbi dicit Dauid Pauꝑ ſuʒ ego:
q5 nõ potuit verificari de ipſo cũ eẽt di⸗
ues qñ dixit pᷣdicta vᷣba:⁊ ps.lxviij.iterum ait.

Ego ſum pauꝑ ⁊ dolẽs. Et hoc verificatũ fuitĩ

cheiſto qui pauꝑ fuit:⁊ habuit diſcipulos qui

omnia dimiſerũt. Matth̃̊.xvj.elegit quoqʒ ad

apoſtolatũ pauꝑes piſcatoꝛes qͥ ba dixit Mat⸗
thei.iiij. Uenite poſt me faciã vos fieri piſcato⸗
res hoim.Et hboc ꝓphetatum fuerat Hiere.xvj.
vbi ipᷣe pᷣdixerat.Ecce ego mittã piſcatoꝛes Aul

Bermo

Igeſimapꝛima ſphetia ꝙ meſſias debe
v bat viuere in terra ſine domo ⁊ habita⸗
tione ꝓpꝛia habetẽ Miere.xuij.c. vbi dicit
Aphetia deo icarnãdo.Quare quaſi colonꝰfutu
rus es in terra:⁊ q̃ſi viatoꝛ deciinãs ad manen/
dum. Quare futurus es velut vir vagus. Et B
adimpletũ fuit in xpᷣo qui de ſeipſo dixit Mat
thei.viij.? Luce.ix. ulpes foueas habẽt:⁊ vo
lucres celi nidos:filius aũt hominis nõ habet

vbi caput ſuũ reclinet. Uiceſimaſcdõᷣa ꝓphetia

de iuſticia meſſie habet᷑ Eſa.xj.vbi diat᷑.Exit iu

ſticia cingulũ lumboꝝ eius: ⁊ Hiere.xxiij. YFaci

et iudiciũ ⁊ iuſticia in terra.Et hͥ adumpletũ fuit
in xpᷣo dicẽte Matthxxij. Reddite qꝗᷣ ſunt ceſa
ris ceſari:⁊ que ſunt dei ðo.? Matth.xxj.c.vbi

cum magna iuſticia eiecit ementes ⁊ vendentes

in templo.

Iceſimatercia ꝓphetia de humilitate et
v msſuetudine meſſie habet᷑ Eſa.xlij.vbi
dicit deꝰ. Ecce ſeruꝰ meus:ſuſcipiã eum.
electus meꝰ cõplacuit ſibi in illo aia mea.dedi
ſpiritũ meũ ſuꝑ eũ:iudiciũ gẽtib ꝓferet:nõ cla⸗

mabit:neq; accipiet ꝑſonã:nec audiet᷑ vox eius

foꝛis.nõ erit turbulentus:⁊ legẽ eius inſule ex⸗

pectabunt.Et h̊ adimpletũ eſt in xpᷣo:q́ Mat⸗

thei.xi.dixit diſcipulis.Diſcite a me qꝛ mic ſum

et humilis coꝛde. Uigeſimaq̃rta ꝙ debebat pᷣ
dicare iudeis ⁊ ab eis contẽni pꝛedicatio eius:
habet᷑ Eſa.lxv.vbi dicit᷑. Lota die expandi ma⸗

nus meas ad ꝓpłm ↄtradicentẽ mihi.⁊ Hiere.
vij.c.Nõ audierũt nec inclinauerũt aurẽ ſuam.

Hoc em̃ verificatũ fuit in chꝛiſto quãdo dixer̃t
iudei Johanis.ix.Lu teſtimonium dicis de te
ipᷣo:teſtimoniũ tuũ nõ eſt verũ. Uiceſimaqᷣn⸗

ta de multiplicatiõe fideliũ: ⁊ imperio chꝛiſtia⸗
nitatis habet᷑ Eſa.ix.vbi dici. Multiplicabit᷑

eius imperiũvſq; in ſempiternũ.⁊ Dañ.ij.c. In
diebo illis ſuſcitabit deꝰ celi regnũ aliud qð nõ
diſſipabit᷑ in eternũ.qð nõ poteſt intelligi ð ali⸗
quo imꝑio tẽporali:ſʒ ſolũ de imperio chꝛiſti:qͥ

dixit. Data eſt mihi omnis ptãs in celo ⁊ in ter⸗/

ra. Matth.vlti. Uiceſima ſexta:ꝙ debebat cõ
uerſari inter hoies:habet᷑ Baruch.iij.c.vbi dici
tur. Hiceſt deus noſter:⁊ nõ extimabit᷑ aliꝰad/
uerſus eũ:hic adinuenit omnẽ viã diſcipline:et

tradidit lã Jacob puero ſuo:⁊ Iſrael dilecto

ſuo. Poſt hec in terris viſus eſt:⁊ cũ hominibꝰ
ↄuerſatus eſt.De hoc q̊q; ait dñs Eſa.lij. Pꝛo
pter hoc ſciet pła meus in die illa nomen meũ
quia ego ipᷣe qui loquebar ecce adſum.CxX autẽ
iudei teneant᷑ dimittere ricꝰ antiquos teſtamen
ti veteris:⁊ accipere cerimonias leg noue euã⸗
gelice:ſtatim poſt ila verba ſubinfert Baruch
ꝓpheta in pꝛincpio ſequẽtis capituli.Hic liber
mãadatoꝝ dei:ſq datus ab iſto deo incarnato:

de quo ſup dixit. Et lex q̃ eſt in eternũ:ſq; euan/⸗
gelica.oẽs qui tenẽt eam ꝑuenient ad vitã:qui

gut dereliquerint eaʒ in moꝛtẽ.Cõuextere iacob

XIIII

⁊ appꝛehende ⁊ã.hec ibi. Multe ſunt alie ꝓphe⸗

tie de paſſiõe ⁊ moꝛte ſaluato⸗ q in die paraſce/ ⸗
ues ponent᷑. Uigeſimaſeptima:ꝙ debebat in /½

ſtituere ſui coꝛꝑis ⁊ ſanguis ſacramentũ:vt pa
tuit Matchei.xxvj.Auce.xxij.?⁊ Marci.xiiij. ha

bet᷑ Eſa.xxv.vbi dicit᷑. Faciet dñs in mõte bᷣ: ſq;

ſyon ↄuiuiũ cunctis gentibo.⁊ Zacharie.ij.dici
tur. Quid eſt bonũ.⁊ quid eſt pulchꝛũ:niſi fru⸗
mẽtũ electoꝛũ ⁊ vinũ germinãs virgies.? Sap.
vj.Sapiẽtia edificauit ſibi domũ miſcuit vinũ

et poſuit menſam ⁊c̃. Uigeſimaoctaua ꝙ de⸗

bet pᷣdicare ⁊ docere de reg del:vt patuit Mat/
thei:iiij. ? Luce.viij.habet᷑ Eſa.ij.vbi diat᷑. Ue⸗
nite aſcendamꝰ ad montẽ dei ⁊ docebit nos vi⸗

as ſuas.qð adimpletũ fuit in ipᷣo dño docente
in monte Matth̊.v.pᷣdicatio quoq; eiꝰ pᷣnũdaa

ta fuerat Eſa.lxj.vbi ait ꝓpheta in perſona eius.
Spũs dñni ſuꝑ me ad annũciandũ mãſuet mi

ſit me ⁊c̃. Uigeſimanona de eius aſcenſiõe ad
celos habet᷑ ps.xlvj.vbi dicit. Aſcẽdit deꝰ in in“
bilatiõe ⁊c.⁊ ps.lxvij.Aſcendit ſuꝑ celũ celi ad

oꝛientẽ:⁊ ichee.ij.Aſcendit iter pandẽs ante
eos.Ipſe em̃ dñs qui aſſumptus eſt in celum.
vt habet᷑ Marci vlti.⁊ Actuũ.ſj.dixit aplłis ſu/
is Johannis.xiiij. Uado parare vobis locum.

Trigeſima ꝙ debebat mittere ſpiritũſanctum

ſuis fidelibus: vt patet Actuũ.ij.habet᷑ ps.ciij.

vbi illi inquit Dauid.Emittce ſpiritũ tuũ ⁊ cren⸗
bũt᷑:⁊ reuouabis faciem terre.⁊ Johelis.ij.ipſe

ait.Effundã deſpũ meo ſuꝑ omnẽ carnẽ:⁊ pꝛo

phetabunt filij veſtri. Multas alias/ꝓphetias
pertrãſeo cauſa bꝛeuitatis. Maxie de relurre⸗

ctiõe eius de qua dicã in die ſuo:⁊ de ſacramen

tis ab eo inſtitutis inter q̃ baptiſmꝰ obtinet pᷣn
cipatũ.De aqua em̃ baptiſmali ipſe pꝛedixerat.
Eʒechieł.xxxvj.vbi ait.Effundã ſuꝑ vos aquaʒ
mentis veſtris. 1
rum quia iudei indurati nolunt cõ
vV erti ad legem euangelicam nec eam

mundã ⁊ mundabimini ab omnib inquina⸗

aſpꝛehendere ex ſupꝛadictis pꝛophe/

tijs moti dicamus eis illud quod ca
nit eceleſia in ſequentia natinitatis domini di⸗
cens. Si non ſuis vatibus credant vel gentili⸗
bus ſibillinis verſibus hec pꝛedicta.Dicit ergo
beatus Tho.ij.ij.q.ijj.arti.vij.q; mulcis genti⸗
lium facta fult reuelatio de chꝛiſti incarnatione
de quibus aliqua dicemus in.vij.parte maria
lis noſtri:ſermone.j.⁊.v.in fine. nde Job qui
fuit de populo gentili dicit.xix.c.ſui libꝛi. Scio
qꝙ redemptoꝛ meus viuit:et in nouiſſimo die ð
terra ſurrecturus ſum. et rurſum circundaboꝛ
pelle mea:et in carne meavidebo deum ſaluato
rem meum quem viſurus ſum egoipſe ⁊ oculi
mei conſpecturi ſunt:et non alius. repoſita eſt
bec ſpes mea in ſinu meo.Etloquebatur Job
moꝛe pꝛophetico de futuris tanq; de pᷣteri ma
xime quia debebant in pꝛoximo fieri.Dicit qᷣ

beams .
mmonopel
matrscius
nngvoluc
peceln ⸗

ilrpinercn

lanponby
ega iſtel
ſaroinuenn
lctahebꝛan
Chꝛiſtugfi

ſalutehom

agenen

lt ſolus

hotninu

bici dii.
us codonſa
gentle
Vecntiut

gentüar⸗
tniseins a
nrenwian
phan abſa

cheain Bal

Lehulntliabt
Miekhurmman
Cpucllario
Cnagürpe

iimaſch

obis mire

ggoꝛti ſch
annoo rr

unilonut
ſallceriudi

nngeſc
ſhonerp⸗

bümcan

Ppſbide
(onculcab

run S⸗
ldeſt euan

coclicerg
harnbilis,
u mglcu
Solſa.

ſedinae

deßobper
Qannabir

Priſaäd
ligs die

66,0

n aunͤß
nndoninantii
enen
ai di
rrint
urnhöodionan
ro ge in
ntan imak
mnänii
mdramö
ſungenst ain

rs Mri de Nm
anei: deſaenn

nidrind ohrnn

udiininn min
nnenns cl

Nurutns oi n,
Dustundl

aNNA
dechriſftien

, oE
rnf

Foliũ

beatus Tho.vbi ſupꝛa inueniri in hiſtoꝛijs ro

manoꝝ.qꝙ tẽpoꝛe Coſtantini Auguſti ⁊ helene

matris eius:inuentũ fuit quoddã ſepulchꝛum

in quo iacebat homo laminã aureã habens in
peccoꝛe in qua ſcriptũ erat. Chꝛiſtus naſcet᷑ de

virgine ⁊ credo in eũ.O ſol helene ⁊ Conſtãtini

tempoꝛibo iterũ me videbis. In croniò quoq;

regũ caſtelle dici᷑ ꝙ apud Loletũ ſub quodaʒ

ſaxo inuẽtus eſt liber vetuſtꝰ qui ſcriptꝰ erat lit/

tera hebꝛaica:greca ⁊ latina:⁊ in illo dicebatur.
Chꝛiſtus filius dei naſcet᷑ de maria virgine:⁊ ꝓ

ſalute hominũ patiek.
Unc ad ſibuũlas veniamꝰ quaꝝ dicta re

6⁶

n citat Augu.xix.de trini.⁊ aliqua tangit
xvyviij.de ciui.dei.Et Lactã.iiij.diui.inſti.

aduerſus gẽtes. Et etiã in.j.de ſibillis mentio⸗

nem facit cas enumerado.Et fuerũt duodecim

Pꝛima Perſica dixit. Ecce beſtia ↄculcaberis

et gignet᷑ dñs ĩ oꝛbe terrarũ:⁊ gremiũ virginis

erit ſalus populoꝝ:⁊ pedes eius in valitudine
hominũ:inuiſibile verbũ palpabit᷑. Scða Li/

bica dixic. Ecce veniet dies ⁊ illuminabit domi
nus cõdenſa tenebꝛaꝝ ⁊ ſoluet᷑ nexus ſynagoge
⁊ deſinent labia ꝓphetarũ:⁊ videbunt regem vi

uentium:⁊ tenebit illũ in gremio virgo domia

gentiũ:⁊ regnabit in miſericoꝛdia:⁊ vterus ma

tris eius erit ſtatera cũctoꝝ. Tercia Delphica:q̃

ante troiana bella ꝓphetauit:ſic ait.Naſcet᷑ pꝛo⸗
pheta abſq; matris coitu ex vᷣgine.Quarta Eri
chea in Babilonia oꝛta ſic dixit. In vltima eta⸗
te humiliabit᷑ deus: humiliabit᷑ ples diuina:
vniethumanitati diuitas:iacebit in feno agnꝰ:

et puellari officio educabit᷑ deus ⁊ bomo. Si/
gna aũt pꝛecedent apud iudeos. mulier vetu⸗

ſtiſſima ſcilicet Eliſabeth puerũ concipiet:ſtella
oꝛbis mirabi:⁊ ducatũ pᷣſtabit:ſcilicet magis:

dQàd oꝛtũ ſcilicet chꝛiſti. Hic habens pedes id eſt
annos.xxxiij.eliget ſibi de piſcatoꝛibo deiecꝭ ho
minibo numerũ duodenariũ:vnũq; diabolum
ſcilicet iudã:non in gladio belloue eneadem vꝛ

bem regeſq; ſubijciet:ſed in hamo piſcatoꝛꝭ:de/⸗
iectione ⁊ pauperie ſuperabit diuitias:⁊ ſuper⸗
biam cõculcabit.Et hoc pꝛedictũ etiã fuit Eſaie
xxvj.vbi dicit᷑. Ciuitatem ſublimẽ humiliabit ⁊
conculcabit eam pes pauperis ⁊ greſſus egeno
rum. Sequit᷑ ſibilla. Huic quattuoꝛ animalia
id eſt euangeliſte ſurgent in teſtimoniũ:huic cõ
tradicet᷑ a beſtia.ſcʒ antichꝛiſto. Erit autẽ beſtia

horꝛribilis.ſcq; Machomet ab oꝛiente veniẽs. cu
ius rugitus vſq; ad gẽtes punicas audiet᷑: hec
Sibilla. Quinta fuit Samia a Gamo inſula

ſic dicta que inquit. Ecce veniet diues ⁊ naſcet᷑

de paupercula:⁊ beſtie terrarũ adoꝛabũt eum:

clamabũt ⁊ dicent. Laudate eum in atrijs celo⸗

rum. Sexta Cumana:que fuit tẽpoꝛe tarquini

pꝛiſci dixit illud qð ponit Uirgilius in bucco⸗
licis dicens. Ultima cumei iam venit carminis

ctas, Magnus ab integro ſecloꝛũ naſci᷑ oꝛdo.

LXXNWII

Jam redit ⁊ virgo:redeunt ſaturnia regna. Jã
noua pꝛogenies:celo dimittitur alto. Tu mo/
do naſcenti puero:quo ferrea pꝛimũ Deſinet:ac
toto ſurget gens aurea mundo. Caſta faue lu⸗
cina:tuꝰ iam regnat apollo. Septima fuit He
leſpontina in agro troiano nata dicens. De ex/
celſo celoꝛum habicaculo reſpexit deus humi/⸗
les ſuos:⁊ naſcetur in diebo nouiſſimis de vir/
gine hebꝛea in cunabulis terre. Octaua Phꝛi⸗

gia inquit. Flagellabit deus potentes terre: ex

olimpo excelſus veniet:⁊ firmabit᷑ ↄſinlium in ce
lo:⁊ annunciabit᷑virgo in vallib deſertoꝝ. No

na Tyburtina dixit. aſcet᷑ chꝛiſtꝰ in betbleem:
annunciabit᷑ in nazareth:regnante Tauro pa⸗

cifico:⁊ fundatoꝛe quietis:id eſt ſ̃ᷣm gloſã Octa
uiano:qui habebat taurũ ꝓ inſigni:⁊ appella /

tus eſt pacificus:quia multis annis in magna
pace mundũ rexit:cuius tẽpoꝛe chꝛiſtus natus

eſt. Sequitur ſibilla.O felix ila mater:cuiꝰvbe
ra cbꝛiſtũ laccabunt. Et in h cõcoꝛdauit cũ btã
Maxrcellina pediſſequa ſãcte Marche: que vt
dicit᷑ fuit illa mulier que exclamauit dicẽs chꝛi⸗
ſto. Beatus venter qui te poꝛtauit:⁊ vbera que
ſuxiſti. Luce.xj.Decima ſibilla: ſcilicet Europa
alt. Ecce veniet ille:⁊ tranſibit montes ⁊ colles:
et latices olimpi:ac regnabit in pauꝑtate:⁊ do⸗
minabitur in ſilentio:⁊ egredietur de vtero vir/⸗
ginis. Undecima Agrippa dixit. Inuiſibule ver
bum palpabitur:germiabit vt radix:ſiccabitur
vt folium:nõ apparebit venuſtas eius: circun⸗
dabit eum aluus maternus:⁊ flebit deus leti⸗

cia ſempiterna:et ab hominibus cõculcabitur.

Naſcetur ex matre vt deus:cõuerſabitur vt pec
catoꝛ.ODuodecima ſibilla appellata eſt Chimica
in italia nata:que fuit tempoꝛe ſumapompi⸗
lij ſecundi regis romanoꝛuʒ:que ſic ait.In pꝛi/

ma facie virginis aſcẽdet puella facie pulchꝛa:

capillis pꝛolixa:ſedens ſuper ſedẽ ſtratam: pue
rum nutriens:dans ei ad comedendũ lac de ce
lo miſſum:bec illa.Que etiam clarius dixit In

diebus illis:exurget mulier de ſtirpe iudeoꝛuʒ

nomine Maria:⁊ habebit ſponſũ nomine Jo
ſeph:⁊ pꝛocreabitur ab ea ſine cõmixtiõe viri de
ſpirituſancto filius dei noie Jeſus.⁊ ipſa erit
virgo ante ⁊ poſt partum. Qui vero ex ea naſce⸗
tur erit verus deus ⁊verus homo:ſicut omnes
pꝛophete pꝛedicauerũt.O igitur iudei incredu⸗
li accipite fidem chꝛiſtianam:ſic aucenticam:et
amplius nõ permanete in veſtra duritia:⁊ vos

fideles chꝛiſtiani gaudete:et deo gratias agite:

qui vos fideles ſuos fecit: et permanentibo vo⸗
bis in obſeruatione fidei dabit in pꝛeſenti gra⸗
tiam ſuam:⁊ in futuro gloꝛiam tribuet ſempi⸗

ternam. Amen.
Poſt repꝛobationẽ ſecte iudaice nõ inconue
niens erit ſubnectere ↄſiliũ:qð als feci cõtra iu⸗
deos:quod caleet.

Wgaeiin domi
nio Illuſtriſſimi ducis Mediola⸗
ni cõmoꝛantes:apud pᷣdicũ pꝛinci⸗
pem accuſati ſunt ꝙ in libꝛis ſuis:
quib vtunt᷑:maxime in diuinis eo/⸗
rũ officijs:⁊ oꝛatiõibo:q̃s in ſecreto faciũt:⁊ in
ſynagogis ſuis dñũm Jeſum blaſphemat ⁊ ma
trẽ eius:multa vituperioſa verba ↄtra cos dicẽ
teſ: q; xpᷣiano populo maledicũt:⁊ pꝛincipib⸗
eius:⁊ omniũ chꝛiſticolarũ excerminiuʒ impꝛe⸗
cant᷑.Qua ex re ſciens pᷣfatus pnceps ꝙ ea q cũ
cõſilio fiunt fructu nõ carebũt.l.humanũ. C.ð
legibꝛ.l.dubiũ nõ eſt.C.de repu.meũ ſuꝑ hac cã
cõſiliũ requiſiuit.Cuiꝰpie moꝛem volẽs gerere
voluũtati:qꝛ vt inqͥt Areſto.in.j.Lopi. Potẽtes
ad vtrãq; ꝑtem dubitare:in ſingulis ſpeculabi
mur veꝝ ⁊ falſum. Et in.ij.de celo ⁊ muüdo: op⸗
poſita iuxta ſe poſita magis eluceſcũt. Quia eti
am vt inqͥt glo.in.l.iij.C.de ſũma tri.⁊ fi.catho.
Dubitare in ſingulis nõ erit inutile. Nã diſpu⸗
tado melius veritas inuenit᷑.iuxta qð notat᷑.in

,

l.muneꝝ.S.mixta.ff.de mu.⁊ ho. Jðo pᷣmo po/

nam SS in fauoꝛẽ iudeoꝝ: vt ꝑ cogniti⸗
onẽ falſi

ni iuris. . △
D defenſionẽ igi iudeoꝝ addud poteſt
q ꝓꝙ ſm leges iudei nõ ſunt grauadi:vł ex

aggerãdi ſeu moleſtaãdi.vt in.l aullus.

C. de iudeis. Immo nõ ſuũt ꝑturbãdi in ſuis ſo
lennitatibo:licet xpᷣianis moꝛibo nõ ↄueniat.vt
in.l.die ſabbato.C. eo.ti.⁊.xlv.di.c.qui ſincera.⁊
c.iudei.de teſti.Nec debẽt offendi in ꝑſonis aut
in bonis ſuis ſine iudicio recto terrene poteſta⸗
tis.l.nullus.C.de iudeis.⁊.c.ſicut.extra.e.Non
debẽt etiã inuiti trahi ad fidẽ.c.licet.c.de iudeiſ.
c.quis ſincera.c.ſicut.xlv.di.quin potius blan/
dis exhoꝛtatiõibo ⁊ rõnibo vt ↄuertant᷑ ſuntidu
cendi.⁊ ex eoꝝ codicib veruas eis eſt intimãda
vt in dicis iuribo.in.c.qui ð mẽſa.xxxv.di.ec

debẽt xpᷣiani eos impedire in reſtaurãdis ſyna/

gogis ſuis antiqͥs:qͥn potiꝰin obſeruãtijs ſuis
eos tolerare.c.iudei.⁊.c.Cõſuluit.de iude.⁊.l.fi.
L. eo.ti.Et ideo xpᷣiana fides ſuſtinet eos habi⸗
tare inter xpᷣianos.vt in.c.⁊ ſi iudeos.de iudeis
Utipleat᷑ verbũ dñi q̊ dici᷑. Nõ pᷣteribit genera
tio hec donec oia fiãt:Match. xxiiij. Debẽt em̃
iudei in fine mũdi ↄuerti ad fidẽ. Malach.vlti
mo.Et icarco mãdauit deꝰ eos nõ occidi vt di⸗
ci?ᷣ in.l.xpᷣianis.C.de ſacri.paga.Qõð pᷣceptũ ha
bet.pS.lviij.vbi inqͥt xpᷣs ꝓpło ſuo xpᷣiano.Deꝰ
ondit mihi ſuꝑ inimicos meos ne occidas eos
ne qñ obliuiſcant᷑ ppli mei.diſperge illos in vir
tute tua ⁊c̃.Oiſpſio em̃ iudeoꝝ ⁊ ablatio regni
eoꝝ efficaciſſimũ pᷣſtat fidei nr̃e teſtumonli.c
xps ni fuit verus meſſias in lege ꝓmiſſus:de q̊

lſicatis oꝓpoſite: facilius veritas innote⸗
ſcat. Eognito em vno ex ↄtrarijs cognoſcit᷑ ⁊ re⸗
liquũ.l.j.cũ ſimili.ff.de his qui ſunt ſui vł alie⸗

BGBeñ.xlix.dixit Jacob patriarcha Nõ auferetuxr
ſceptrũ de iuda:neq; dux de femoꝛe eius:donec
veniat qͥ mittẽdus eſt.⁊ ipᷣe erit expectatio genti
um.Quauis aũt ecdleſia ꝑmittat iudeos ritug
ſuos obſeruare:tñ ꝑ h̊ nõ peccat:vt ait Hoſtiẽ.
in ſũ.in ti.de iude.S.in qͥb.v.fi.Quia ꝑ bᷣ nõ ap
pꝛobat:ſʒ tm̃ ꝑmittit.Qð aũt ꝑmittimꝰnolẽtes
cõcedimꝰ:qꝛ maloꝝ hoim voluntatẽ ad plenũ
ꝓhibere nõ poſſumꝰ.c.hac rõne.xxxj.q.j.Siigi
tur eccłia catholica:lʒ pᷣuponat eos eſſe blaſ⸗
phemos:vt in.c.j.ð iude.tñ tolerat eos.vt in di
cco. c.⁊ ſi iudeos:extra eo.tci. Ergo ⁊ nos tolera⸗

re ipos debemus:qꝛ nõ decet a capite vmbꝛam

diſcedere.c.j.xij.di. . c. hec eſt fideſ.xxiiij.q.j.fõ

debẽt g̊ᷣ xpᷣiani exigere a iudeis coacta ſeruitia:

que nõ ſũt ↄſueti facere.c.ſicut de iudeis.lec cõ
tra eos exactionẽ inſolitã facere:vt inquit beatꝰ
