incen
deroſa
edo
becon/
O
noſra
locnim.
guodi/
Sar
n..K
illber
nlicet.
ipuer
vewo
cqhni/
inqolt
hefta⸗
igem
vrteat
treati/
walt
aut
coffi
opti
ſug
D
1

Foliũ

ei qui multa ferre nõ valet verbũ exhoꝛtatiõis

longius trahimꝰ:auditoꝛẽ noſtrũ ad faſtidiũ
ducimus.hec ille.Ccum igit dicat Areſto. ij. ethi
coꝛũ.qꝙ in medio conſiſtit virtus. Ideo rephen
ſibile eſt ſi pꝛedicatoꝛvel nimis bꝛeuis ſit:vel ni
mia vᷣboſitate ſermonẽ ꝓtrahat in longũ: ⁊ de
hoc poteſt etiã exẽplũ dari naturale quod colli
gitur ab Areſtotele.ij ethicoꝝvbi iquit.Q, ab⸗
undantia cibi⁊z potus ſeu defectus coꝛrumpit
foꝛtitudinẽ ſui oꝛgãi.Ergo a ſimili.ſi doctrina
ſeu pꝛedicatio habeat defectum bꝛeuitatis:ſeu
abundãtiã nimie pꝛolixicatis vtiq; intellectiuã
potentiam alterabit.Qua ex re dicit ipᷣe Areſto

teles in q̃rto politicoꝝ.ꝙ mediũ ſemper eſt op⸗

timũ.Ideo diciturpuerbioꝝ.xxv.capło. Mel

inueniſti comede quãtum ſufficit tibi: ne foꝛte

ſatiatus euomas illud.Ex quo datur intelligi

ꝙ quantũcũ q; pꝛedicatio ſit pulchꝛa ſi nimis

fuerit pꝛolixa redditur nociua ⁊ vitioſa. Quia
dicit Martialis chocus libꝛo vndiq; ſuſcepto
caplo tertio.Uirtus abſq; modo nomen ha⸗/
bet vitij. Et Seneca in libꝛo tragediarũ in her⸗
cule etheo.caplo ſexto inquit. Quiſquis medi⸗
um defugit iter: Stabui nunqᷓ; tramite currit
Qua ex re dicit Maximianus poeta. M aioꝛ
enim medijs gratia rebus ineſt.⁊ Ouidius.xj
Mectham̃.ðt. Medio tutiſſimꝰ ibis.? Gual⸗
fredus in poetria capło.xxxj.inquit. In omni⸗
bus vna eſt virtus ſeruare modũ. erum em
eſt illud quod vulgariter dicitur. Omne quod
eſt nimiũ vertitur invitium.Et ideo ĩquit Oꝛa
tius in ſermõibus ſermõe pꝛimo. Eſt modus
in rebus ſunt certi deniq; fines. Quos vltra ci
traq; nequit conſiſtere rectũ.Et ideo ĩquit JIm⸗
peratoꝛ in autẽ.vt determinatus ſit numerus
Qericoꝛũ.circa pꝛincipium. Pene nihil immen
ſum bonũ eſt. Et Terentius in andria ait. Id
arbitoꝛ in vita appꝛime eſſe vtile vt ne quid ni⸗
mis.Si igitur debeo errare in aliquo extremo
rum.quia vt dicit Areſtoteles ſcðᷣo ethicoꝛum
Difficile eſt mediũ ſeruare:potius volo errare
in nimia bꝛeuitate qᷓ; in nimia pꝛolixitate. Gau
dent enim bꝛeuitate moderni.vt notatur in.i.pᷣ
ma.ff. Qð metus cã.et in.l. Amplioꝛẽ.S.in refu
tatoꝛijs.C. de appel.et in.l.fi. C.de pꝛecbus im
peratoꝛi offerendis.Unð ait autoꝛ libꝛi qui di
atur Facetus.capło ſecũdo. Pauca loqui ſtu/⸗
deat qui vult vrbanus haberi.Et Iſidoꝛus ſo
lilo quioꝛũ libꝛo ſecũdo capło tricẽeſimopꝛimo
inquit.Sint verba tua pauca:tolle verboſita⸗
tem ſermonis ſuperflui:multiloquiũ em̃ non
effugiet culpã:ſapiens vero paucis vtitur ver⸗
bis.Oꝛatius q̊ q; in poetria inquit.Quicquid
pꝛecipies eſto bꝛeuis: vt cito dicta Percipiant
animi dociles teneantq; fideles. Omne ſuper⸗
nacuũ pleno de pectoꝛe manat. Juſtinianꝰ q̊q;

imperatoꝛ in.l.ſcõᷣa.S.Sed ⁊ aliquid. C. deve/
te.iu.enuc.inquit.Multo vtilius eſt pauca ido

„

nee effundere qᷓ; multis inutilibꝰ pomines P 9
grauare.Quidã etiam poeta qui dici᷑ Richar
dus in libꝛode nuptijs.c.j.inquit. Sermo bꝛe
uis longo gratioꝛ eẽ ſolet.et oob⸗ bnuẽtanꝰ
ſui libꝛi.c.lvij.ait Inuidiã geherat⁊ lõgꝰtedia
Fᷣmo.Et ideo ne ex nimia ꝓlixitate faſtidiũ vobᷣ
inducã q̃ntũ potero bꝛeuitati itẽdã. Utile em ẽ
hoi ſꝑ a pꝛãdio vel cena diſcedere cũ aliq̃li ap⸗
petitu.Et nõ vſq; ad os ſe ingurgitare & ideo
ſempꝑ vos poſt pᷣdicacioneʒ que eſt cibꝰſpũalis
ale.dimittꝗ cũ ſiti ⁊ ðſiderio etiã audiẽdi vt ma
gis ?mo nr᷑ ꝓficiat.Licet autẽ ꝓ explendis tra⸗
ccatibo de quibo aget᷑ longos in ſcriptis faciaʒ
ſermones. vt ex copioſitate allegationu; poſſit
vnuſq ſq; pꝛedicatoꝛ accipe qð ei magis placet
gut ↄuenit intelligẽtie ſue:Tamen vobis in pÿ/
dicatione ſolũ dicã eoꝝ floꝛes vel vnum ſermo
nẽ.Et quãdoq; vnã vniꝰſᷣmonis ꝑtẽ in plures
diuidã pꝛedicationes. Nolo enim eſſe ſicut ille
oꝛatoꝛ cui cum ꝓpter dicendi pꝛolixitatẽ nollet
papa dare audientia.Semel tandẽ ꝓmittẽs ſe
bꝛeuiter expedire habita licẽtia loq̃ndi dixit pa
pe. Nolite timere ſcciſſime pꝛ ꝙ velim eẽ ꝓlixus
Uolo em̃ pꝛobare nonaginta rationib qð de
beo eſſe bꝛeuis. ́
NUinta ↄditio quã hẽbit nr̃a doctria ðꝛ
q diuerſitat. Nõ em̃ ſꝑ ð eodẽ pᷣdicabo ſʒ
de diuerſis ⁊ varijs rebb. Ait em̃ berñ .
apologia ſua.Similitudo rerũ aliq̃ndo mole
ſtat.varietas vero faſtidiuʒ tollit ⁊ Eaſſiodoꝛꝰ
li.vij.epłarũ inqᷣt. Nemo dubitat hoĩes ſuauit᷑
ex varietate recreari. Quia in cõtinuatione ma
gnũ cõſtat eſſe faſtidiũ. Dulcedo mellis ſi aſſi⸗
due aſſumat᷑ oĩbus phoꝛreſcit. Tulliꝰquoq; ĩ
pmo li.veteris rhetoꝛice dicit. Uariare oꝛoneʒ
magnoꝑe opoꝛtebit. Ait em̃ phuloſophus.xij.
mectha. Oiuerſitas ſpecierũ eſt ad decoꝛẽ ⁊ per⸗
fectionẽ totius vniuerſi.Et iõ repᷣhẽdẽdi ſũt qͥ
dã qui dicunt ꝙ in pᷣdicatione nõ ſunt allegẽ
de leges ciuiles aut dicta paganoꝛũ. Sʒ tales
cõiter ſunt ignoꝛãtes.Quia ſcẽtia nõ habʒ in
micũ niſi ignoꝛantẽ. Et ideo in alijs repᷣhẽdũt
qð ipᷣi allegare neſciũt.Cõtra ipᷣos ãt eſt ſentẽ⸗
tia Auguſtini i li.ij.ð doccrina xpᷣiana vbi ait
Si qua vera dixeruũt philoſophi et pagani.ab
eis ſunt tanq; ab iniuſtis poſſeſſoꝛiba in vſum
nr̃ʒ vendicãda. Unde Hiero.vſus ẽ auctoꝛita
te Balieni et hypocratis in.c.ne tales.de conſe.
di. v.et in.c.qͥ de menſa.xxxvij.di.ait idẽ Hiero.
ꝓꝙ daniel ⁊ alij ſancti ſocij eius non didiciſſent
doctrinã babilonioꝝ ſi ſciuiſſẽt eẽ peccatuʒ. Et
ſuddit.Diſcũt aũt nõ vt ſequant᷑.ſʒ vt iudicent
atq; cõuincãt.Quomodo 1 qſpiam aduerſus
mathematicos velit ſcribere.iperitus matheſe

os niſui ptʒ. ⁊ aduerſus philoſophos diſputat
ſi ignoꝛat dogmata philoſ⸗ ophoꝝ. Et ibidẽ.Di

ſcimꝰ vt pꝛobemꝰea que a ſcis pꝛophetis añ ſe
cula multa pꝛedicta ſunt tã grecoꝝ qᷓ; latinoꝝ

4

.

Bermo

òèòèòMGU
⁊ alioꝝ gentiliũ litteris cõtineri.hec ille.Oonũ
ergo eſt ad defenſionẽ fidei catholice ⁊ comen⸗
dationẽ virtutũ ac repꝛobationẽ vicioꝛum ad/
ducere dicta gencibium.ſicut facit ſepe Aug.in
libꝛis de ciui.dei.Et iia erepto mucrone de ma

nu inimici cuʒ ipſo eum ferire.ſicut fecit Dauid

qui occidit goliath.⁊ philiſteum ſuo ꝓpꝛio gla

dio.vt br̃ pꝛimi Re.xvij.Et ſuis ꝓpꝛijs dictis
et allgationibus cofutare aduerſarios eccłie
catholice. ſicut ſolent facere pꝛudentes aduoca

ti qui aſſumunt ad ſui defenſionẽ ea que in op

poſitum a parte cõtraria fuerũt adducta. Pꝛe
terea quis eſt qui abijciat ſerica pꝛo eo ꝙ a ver
mibus ſunt facta. Et quis pꝛoijcit aurũ ⁊ ar⸗

gentum ꝓ eo ꝙ ex fece terre ſit generatum. Et
ſimiliter nec nos debemꝰreijcere vera dicta pa
ganoꝛũ.licet eoꝛũ deteſtemur cõſoꝛtium. Qua
ex re in.S.ſed ecõtra ⁊ in capitulo turbat.cũ tri
bus capitu.ſequentibo.xxxvij.di. pꝛobat magi

ſter Gratianus multis ſanctoꝛuʒ autoꝛitatib⸗

licitum eſſe ⁊ vtile.habere noticia ſcientiaꝝ pa⸗
Kano quando acquiritur bono reſpectu. De
ſcientia aũt legali habetur in cap.ij.x.di.vbi ðꝛ

Imperatoꝛũ leges quibus ſepe eccleſia vtitur

cõtra hereticos.ſepe cõtra tyrannos atq; cõtra
pꝛauos:quoſq; defendit.no dicimus eſſe renu

endas.hec ibi.Licitum aũt eſſe allegare verſus
poetaꝝ patet in.l.j.ff.de cõtrahẽ.em.⁊ fac̃ caplʒ

foꝛus.de ver.ſi. UVnde dicit᷑ in dicto capło tur⸗

bat. ꝙ magiſter gentiũ paułaliquos verſus
poetarũ ſuis ſcriptis ⁊ dictis inſeruit.vt patet
pme ad Coꝛ.xv. vbi poſuit illud terentij ⁊ me⸗
nandri poete. Coꝛrumpunt bonos moꝛes ⁊c̃.
Et ad Litum. j.illud epigmenidis poete.Cre⸗
tenſes ſemꝑ mendaces.male beſtie ventris pi⸗

gri. Et cõtra athenienſes diſputãs Oracipoete
teſtimonio vtitur actu. xvij. Hiero.q̃́; allegauit
verſus Uirgilij de conſe. di. v. c. nunq;.? Aug.

verſus Lucani.xxvj.q.v.c.nec mirũ.circa pꝛin.

⁊ in ſermone de innocentibus allegat illud car

nẽ Juuenalis.Creſcit amoꝛ numi.⁊c.Etiuriſ

cõſultus verſus virgilij.ff. de rerũ di.l.in tantũ
S.cenothaphiuʒ;. Et imperatoꝛ verſus homeri

Inſtitut᷑.de empt.⁊ vendi.S.pᷣciũ.Eſſet tamen
vicioſum et valde repꝛehenſibile ſi quis pꝛedi⸗
catoꝛ dimiſſo euãgelio ⁊ alijs ſacris ſcripturis
ſolum attenderet glegnon paganoꝛuʒ. Et
ita ĩtelligitur illud qð habet᷑ in capło ſacerdo⸗

tes.⁊ capitulo nõne.⁊ capłovino.⁊ capłlo oẽm

⁊ capło legimus.xxxvij.di.ꝙ videt᷑ cõtradicere

ſupꝛadictis.Quapꝛopter cõſiderans ego ꝙ ve

rum eſt illud qð dicit Aug.in li.de natura de/⸗
monuʒz. ſ. ꝙ dyabolus habet mille nocendi ar⸗
tes.⁊ mille modis trahit hoĩes ad peccatuʒ vt
etiam notat᷑.xxvj.q.iiij.c.ſciendũ. Arbitroꝛ ꝙ

etiam nos pꝛedicatoꝛes laudabiliter facdeemus
ſi mille ingenijs trabere conemur hoĩes ad ꝑꝛe

dicatione qua mediante a vicijs retrahant᷑et

4

ad vᷣtutes perducant᷑. Etiõ intẽdo allegatiões

facere nõ ſolũ ĩ ſaẽtia grãmaticali:logica retho

rica poeſi philoſophia nat᷑ali: ⁊ methaphiſica:
iure ciuili ⁊ cãonico:ſed pᷣcipue in ſacra theolo⸗

gia ⁊ ſcptura ſctã.vt ⁊ ðuotis ſatiſfaciã:⁊ curio

ſos hac laudabili cautela ad audiẽdũ verbũ ðᷣi
iduca. Hoc eĩ nõ ẽ ip[ʒ dei vᷣbũ adult᷑are ſʒ aias
adiuuare:⁊ ad ↄueniẽdũ ad pᷣdicatiõʒ incitare
Siẽ etiã faciẽtes cõuiuia int᷑ delicatas epulas
apponũt ðᷣlectabłes ſapoꝛes vtↄuiuatiũ inatẽt
appetitũ. Sũt em̃ multi qͥ nõ irẽt ad pᷣdicatõeʒ
niſi cauſa curioſitatis.puta vt audiat poetarũ
allegatiões:ſeu philoſophoꝝ: vel legũ ciuiliũ:
aut aliaꝝ ſciẽtiaꝝ.qͥ tandẽ in pᷣdicatiõe audiũt
aliqͥd qð eos ad penitẽtiã ↄuertit Et ſidq pꝛius
ibant ꝗpter curioſitatẽ:poſtea accedũt ꝓpter ani
marũ ſuarũ ſalutẽ. Sicut em venatoꝛes oſten⸗
dũt volucribo aliquẽ cibũ eis gratũ: ⁊ ſimiliter
piſcatoꝛes piſcibo. et ſic cum laqueo vel hamo
eos capiũt vel cũ aliqua dulci modulatione fa

ciunt venire ſub bꝛeui. Ita pᷣdicatoꝛes ſcti aias

hoĩm deo capiũt:ondẽdo eis in p dicatiõibo ali
cuius ſciẽtie dulcedinẽ: ꝓpter qua eos illaqueot
vt tota qᷓdrageſima ad pᷣdicationẽ perſeuerent.
Et ideo vobis q̊tidie diuerſarũ ſcientiaꝝ dicta
melliflua ꝓpinabo tanq; eſcas vobis gratiſſi⸗
mas moꝛe boni venatoꝛis ⁊ piſcatoꝛis. Pꝛedi
catoꝛes em ſunt piſcatoꝛes:quia vno tractu re
tis.i.pꝛedicatiõis:aliquãdo mag nã multitud
nem hoĩm capiũt.i conuertunt:ſicut in figura
habet᷑ Luce.v.⁊ Jopᷣ.xxj.de apłis magnã mul
titudinẽ piſciũ vno tractu capiẽtib. Dicuntur
etiã venatoꝛes.quia feras:id ẽ hoĩes beſtiales
venant᷑ Aliquãdo tamẽ cũ multis fatigatiõibꝰ
⁊ clamoꝛib vix vnã ferã:id eſt animã: cõuerte
re poſſũt. Et ſimilit᷑ piſcatoꝛes aliquãdo nihil
capiũt.quod pꝛocedit vel ex cauſa ſuivł ex cau⸗
ſa piſciũ.Pꝛimo ex cauſa ſui quãdo piſcant᷑ in
tẽpoꝛe non debito. vnde dicebat petrus Lu.v.
Pꝛeceptoꝛ:per totã noctẽ laboꝛãtes nihil cepi⸗
mus.lli aũt piſcant᷑ in nocte qͥ non habent lu

men ſacre ſcripture ſed ſunt in tenebꝛis ignoꝛã

tie.Tales nanq; alios nõ conuertũt:ſed in erro
rem mittũt.De quibo ðꝛ.j.ad Lhbim.j.Uolẽtes
eſſe legis doctoꝛes nõ ĩtelligẽtes neq; qͥ loquũt
neq; de quib affirmãt.Et Gilbertꝰ. Ridiculo⸗
ſus(cimo periculoſa res eſt) ſpeculatoꝛ cecꝰ:cur⸗
ſoꝛ caudus:pꝛeco mutꝰ.doctoꝛ inſciꝰ.Et iõ in⸗
quit Gꝛego.naʒanʒenꝰ.Mui dari pꝛiꝰ opoꝛtet
⁊ ſic alios mũdare.ſapiẽtẽ pꝛius fieri ⁊ ſic alios
facere ſapiẽtes. Lumen effici ⁊ ita alios illumi⸗
nare.Secũdo nihil capiũt ex ſuo defectu quã⸗
do piſcant᷑ in loco nõ apto ĩ quo piſces nõ mo⸗
rant᷑.Illi aũt piſcant᷑ ĩ loco nõ apto qui pꝛedi⸗
cant de rebus vanis ⁊ fabulis ac de terrenis in
quibs non fit fructus animaꝝ.Scriptũ eſt em̃
Hiere.iiij.Aſpexi terrã ⁊ fra vacua erat ⁊ nihili
De tali aũt piſcatoꝛe dici põt illud Abacuc.ij.

legnnöe;
aanetdo
bapbtſag.
datheole,
rand
inedü
ngeis
nen
Wus
inüiſnaii
plcarg
dtpoctari
n aulüͤ.
de audiit
C4oeus
Prerani
WSoſten⸗
ſümlier
d bamo
tione f
ſciaias
nobyali
laquezt
ſcncrent.
n di
ganſi
is. Pꝛcdi
mau te
nulaitud
nfigun
mimul
cuncr
cſiales
gmöb?
Gucne
zdondbil
aav/
ſcuntin
WN.
lapt,
hentlu
no:⸗
inene
Colins
loquil
b/
WMar/
ön/
ponet
alios
luum
nqui⸗
o
pre
nis
cſ
rnili
h⸗

Foliũ

Aggrauat contra ſe denſum lutum.Et ideo in
quit ſaluatoꝛ Luce.v.duc in altum.⁊ laxa retia
in captutae lle autẽ in altũ laxat retia in captu
rã qui de celeſtibus ⁊ ꝑtinẽtibus ad ſalutẽ pꝛe
dicat.Sʒ opoꝛtet ꝙ ſeruet pꝛeceptũ dñi. Johã
nis vlti.dicẽtis.Mittite in dextera nauigij rete
⁊ iuenietis. Ille em̃ mittit rete in dexteraʒ.qͥ ad
honoꝛẽ dei pdicat ⁊ pꝛopter ʒelum animaꝝ.di
cens cuʒ petro Luce.v. Dñe in verbo tuo laxa⸗
bo rete. Ille vero laxat rete in ſiniſtram.qui pꝛe
dicat ꝓptervanã głiaʒ vł auariciã.Tercio nihil
capiunt piſcatoꝛes ex ſuo defecu.quãdo piſcã
turcum inſtrumento nõ cõgruo. id eſt cum re
tibo fraccis.Et ideo diciẽ Matthei.iiij.ꝙ apli
Johãnes ⁊ iacob reficiebat retia ſua qñ voca⸗
uit eos ſicut vocauerat pecrũ ⁊ andreã fratrem
eius.di.UVenite poſt me faciam vos fieri piſca⸗

toꝛes hominũ. Illi aũt retia ſua frangunt qui

ea que verbo pᷣdicant:male viuendo lacerant.
De quibus inquit Greg. Quod verbis pᷣdicãt
moꝛibus impugnant. Illi vero retia reficiunt
qui vitam ſuam bonis actibus componunt.

Et ideo dicit Greg.Ad hoc vt ſeruetur veritas

pᷣdicandi.neceſſe eſtvt ſeruetur veritas bene vi
uendi. Secundo pncipaliter dico ꝙ piſces
nõ capiuntura piſcatoꝛibus ex cauſa ipſoꝛum
piſcium. vel quando ſunt nimis parui ita ꝙ

de reti pꝛoſiliunt.Et iſti ſunt qui paruũ coꝛ hba
bentes timent aggredi quodlibet arduuʒ. De

quibus dicit pſalmiſta. Trepidauerunt timo⸗
re vbi nõ erat timoꝛ.vł quãdo ſunt nimis aſtu

ti.⁊ cauent ſibi a retibꝰ? ab hamo. Multi eniʒ

ex quadã aſtutia dyaboli vitant intrare pᷣdica⸗
tionis retia.timẽtes ne ſua ibidẽ tangant᷑ vicia
Nã ſuꝑbus nõ vult audireverba humilitatis.
nec luxurioſus verba caſtitatis.nec auarꝰver⸗
ba liberalitatis.Sed quos nõ capit rete pꝛedi⸗
catõis capiet rete demonis iuxta illud Job.v.

Appꝛehendet ſapientẽ in aſtutia ſua.Alij vero
non capiũtur. quia ſunt nimis magni.⁊ retia

frangunt. Multi em̃ magni in ſeculo dei pce⸗

pra cotẽnunt Uñ de optimatib dicit᷑ Hiere.v.

Hi ſimł magis cõfregerunt iugum ruperunt
vincula.Tales enim ad penitentia ſe capi non
ꝑmittunt. Unde xpᷣs in hoc mũdo de ſapienti⸗
bus non cepit niſi duos.ſ.Gamalielẽ legis do
ccoꝛẽ et Nchodemũ magiſtrũ in iſrael.Nec de
nobilibus niſi vnũ.ſ. Paulum qui dicit᷑ fuiſſe
nobilis ciuis romanꝰ.nec de diuitib niſi vnũ

ſq; Zacheũ.lec de pᷣncipibus niſi duos.ſ.cen⸗

turionẽ ⁊ regulũ.De infimis autẽ et ſumpliab
acignobilibus ⁊ pauperib młtos cepit.iuxta
illð pᷣme ad Coꝛ.j.Uidete vocationẽvr̃aʒ frẽs.

quia nõ multi potentes nõ multi ſapientes.nõ

multi nobiles.ſed que infirma ſtulta ⁊ ignobi
lia ſunt mundi elegit deus vt nõ gloꝛiet᷑ oĩs ca
ro in cõſpeu eius. Alij autẽ nõ capiunt᷑ quia

ſunt nimis lubꝛid ſicut patet in anguillis:que·

VI

poſtq; capte fuerint de manibꝰ lubꝛicãt ⁊ exeũt
Sunt em multi lubꝛici qui lubꝛicãt de culpa ĩ
culpa:iuxta illud Treñn.iiij. Lubꝛicauerunt ve⸗
ſtimẽta noſtra ⁊c̃. Ego vero deo dãte ſpero qꝙ;
tot retia ⁊ laquearia diuerſoꝝ dogmatũ verbi
dei extendã in capturã ꝙ de aiabus veſtris fa⸗
clam magnã pꝛedã.Et ero de illis piſcatoꝛibo⁊
venatoꝛib.de quibo inquit dñs Hiere.xvſ. Ec
ce ego mittã piſcatoꝛes młtos ⁊ piſcabunt᷑ eos
Et poſt hec mitta eis multos venatoꝛes ena
QQD

büturillos.

Exta conditio quã noſtra doctnina ha
bebit dicit᷑ vigoroſicatis.Dicit em phi

. loſophꝰ. j.ethicoꝝ. Certitudo in oibus
intantũ querenda eſt inqntũ recipit natura rei.
Et ibidẽ inquit.Certitudinẽ opoꝛtet in ſinglis

expetere ſᷣm ſubiectã materiã.⁊ intãtũ quantũ
eſt pꝛopꝛiũ doctrine.Ex quibo condudit᷑ ꝙ pꝛe
dicatoꝛ debet pꝛobare vigoroſis argumẽtis ea
q̃ dicit.⁊ nõ ſemꝑvno ti fundamẽto ſed aliqñ
pluribo. Ait em̃ ideʒ Phus.ij.poſterioꝝ.⁊ tho.

ibidẽ.Demõſtrari poteſt idẽ optime per plures

cauſas.Debt igit᷑ pꝛedicatoꝛ cõſiderare condi⸗
tiões auditoꝝ:⁊ ſᷣm eoꝝ capacitatẽ eis illa que
dicit declarare.viij.q.j.ca.opoꝛtet.Quilibet em̃
euãgelicꝰ pꝛeco poteſt dicere cũ apło ad roma.
bᷣmo.Sapiẽtibꝰ ⁊ inſipiẽtibꝰ debitoꝛ ſum. Si
cut ergo nõ dat᷑ idẽ cibus hoibus ⁊ iumentis:

quia nõ ſunt eiuſdẽ nature ⁊ complexiõis.Oia

eni debẽt dari ᷣm ꝙ recipiẽs aptũ eſt recipere:
Hᷣm Boeciũ.iiij.de conſo. Ita pᷣdicatoꝛ debet fa
cere qͥ eſt diſtributoꝛverbi diuini ⁊ ſacre ſcriptu
re.Un cũ chꝛiſtꝰ młtitudinẽ ꝓpłivellet reficere ĩ

deſerto:vt habet Matth.xiiij.? Luce.ix.ait dis

ſcipulis ſuis. Uos date illis mãducare.am
pᷣdicatoꝛiboverbi diuini pꝛecepit deꝰ:vt cabũ ſa
cre ſcripture ſpũaliter exponentes ⁊ velut panẽ
frangẽtes apponãt dei ꝓpło indigẽti ⁊ eſuriẽti.
Qꝛ ve mũdo ⁊ ipſis pᷣdicatoꝛibo quãdo verifi⸗
bit᷑ ilud Treno.iiij. Paruuli petierũt panem
⁊ nõ erat qͥ frangeret eis. Debet ergo vnuſqͥſq;
pᷣdicator attendere cuiꝰↄditiõis auditoꝛes exis
ſtant.Et ſ̃m ipᷣoꝝ facultatẽ ⁊ ingeniũ miniſtra
re eis cibũ oppoꝛtunũ: vt ita reficant᷑ ſapiẽtes
ſubnlibꝰ ⁊ altis rebus ꝙ ſimplices nõ pereant
fame nõ valentes incõfoꝛmẽ ſumere cbũ.Unð
Greg.in.xvij.moꝛal.inqͥt. Non debet pᷣdicatoꝛ
miniſtrare ifirmis cũcta que ſentit:nec iſinua⸗
re rudibꝰ quecũq; cognoſcit.Et huiꝰ figura ba
bet᷑ Gen.xxiiij.vbi dici: laban appoſuit iu⸗
mẽtis⁊ camelis paleas ⁊ fenũ:hoibovero panẽ
Per laban em̃ fratrẽ Rebecce intelligit᷑ pᷣdica⸗
toꝛ.Laban nanq; interpꝛetat᷑ candidatio. Can
didus em̃ debet eſſe pꝛedicatoꝛ tam per ſplẽedo
rem ſcientie qᷓ; per lucem bone vite.Unde Gꝛe⸗

ita eſt:vt ipᷣi viuẽdo illuminẽt qͥs verbo docen

do ſuadere feſtinot. Eſt eri laba frat rebecce: qᷓ

4

vr rrui moꝛal al 1cr ipᷣis pᷣdicatoꝛibꝰpo

*

*

BGermo

=

iterpᷣtatur patiẽtia.ꝗqᷓ dict᷑ eſſe p̃ᷣdicãtis ſoꝛoꝛ ?
ſocia.pſalmiſta dicẽte. Bñ patiẽtes erũtvt ãnũ

ciẽt. Hic ergo pᷣdicatoꝛ debet apponere iumẽcꝭ
id ẽ rudib fenũ.⁊ paleas id eſt expoſitiões eo⸗

rũ capacitatiba ↄgruas.groſſas.⁊ eis ſl⸗ mes
vt cibũ cape poſſint.Et illo refecti ſubſi

ficere. Hoibo vero dare debet panẽ. qui cibo eſt
delicatioꝛ. Quia ꝓuectis ⁊ acute intelligentibꝰ
debet ſubtilia pᷣdicare.Si em̃ oibo hunc delica
tũ cłbũ ſu bcilitatũ vnifoꝛmiter apponerʒ.cum
nõ om̃es ſint eiuſdẽ facultatis quoſda ↄfunde
ret potiꝰqᷓ; inſtrueret.Unð gre.xxx.moꝛal.et in
paſtoꝛali iqͥt. Ut lõge añ nos reuerẽde memo⸗
nie Breg. nazãzʒenꝰ edocuit. Nõ vna ⁊ eadem ex
hoꝛtatio oibo ↄgruit.qꝛ nec cũctos eadẽ pctõꝝ
q̃litas aſtringit. Sepe enim alios offendũt qͥ
alijs ꝓſunt. Quia plerũq; que hec aialia nutri

unt.alia occidũt.Et leuis ſibilus equos miti⸗

gat. qui catulos inſtigat. Et medicamentũ qð
buũc moꝛbũ ſanat.alteri virꝰ iniungit.Et panis
qui vitã foꝛtiũ roboꝛat.puuloꝝ vitaʒ necat.Et
choꝛde ↄſonã modulatioeʒ reddũt.qᷓ vno qͥdẽ
plectro ſʒ nõ vno ipulſu feriunt᷑. Pꝛo qualita
te igi᷑ audientiũ foꝛmari ðbet ſᷣmo doctoꝝ.vt
ars ſua ↄgruat ſingłis.Et tñ a cõis edificatio⸗
nis arte nũqᷓ; diſcedat.hec ille. Pꝛopter pᷣdictã
aũt diſq etionẽ pᷣdicandi ait ſaluatoꝛ pꝛedica/⸗
toꝛibo Matthei.v. VUos eſtꝭ ſal tre. Sic em̃ ci/

bus apt? ſaliri ſi oĩo ſale careat nihil valz. Job

vi.Quõ põt qͥs comedere qð nõ eſt ſale cõditũ.
Si vero nimiũ ſalis in cbo ponat᷑:ctiã amare
ſat. Ita pᷣdicatoꝛes vᷣbi diuini qui ſal terre di⸗

cunĩ. quia ꝑ cos vniuerſum genus humanuz
codit᷑ vt dict Aug.debent ſᷣuare illud apłiad
Coł.iiij. Sermo veſter ſꝑ ſit in gra ſale cõditꝰ

vt oĩia moderate ⁊ ?ᷣm menſura pdicÄt.Et ſᷣmo

nes ſuos ꝑ quos debẽt coꝛda audientiũ ↄdiri

ac deo ſapida fieri in mẽſura debita tẽperet. Et
ꝓpter hoc in figurã pᷣceptũ erat Leui.ij.ꝙ in oi
ſacnifico poneret᷑ ſal.Et hoc erat ꝓculdubio in
debita ꝓpoꝛtione. Coꝛ em̃ humanũ ðᷣꝛ eſſe vitu

Rus:vł aial ſacrificij ðo offerẽdi. Sacerdos vo
offerẽs eſt pᷣdicatoꝛ vᷣbi diuini qͥ coꝛ mactans

pctis.illud vtutibo viuificat.Et vt ipᷣm deo ſa⸗
pidũ reddat vᷣbis ſacre ſcripture illud q̃ſi ſale

ↄdit.Sicut aũt ſᷣm quãtitatẽ ſacrificij appone
bat᷑ plus vel minꝰde ſale.Ita ſᷣm diſpo ſitionez

auditoꝝ debet dari doctrina pꝛedicantiuʒ.⁊ qͥ
ad quantũ:⁊ quo ad quale.ne ꝓlixitate ſermo⸗
nis vł nimia ſubtilitate aggrauet᷑ ſapoꝛ.vł dul
cedo cauſet faſtidiũ.⁊ in amaritudinẽ ↄuertat᷑.
Vñ petrꝰrauẽnas in ſᷣ mone illo.homo qdam

erat diues inqt. Oim qͥdẽ ciboꝛũ ſal eſt ſalubꝛe
ↄdimẽtũ ſi nõ deſit mẽſura.Alioqn ſi ſine mo⸗

do eſt. ⁊ ipᷣm ꝑit.⁊ qð ſalierit ꝓꝑdit. Amarat em̃
nimietas.qð ↄdiret mẽſura.Sic qui in nobis
eſt ſenſus ſi teneat modũ dat ſapoꝛẽ.intellectuʒ

panit.pꝛudẽtiã generat,/coꝛ dilatat.auget inge⸗

ſtere 2 %

ðð

. „

niũ maturat dicẽda:audiẽda cõponit:fitq; ſibi

dulcis ⁊ deguſtatibo ſuauiſſimꝰ.ecõtra aut ẽ ſi

modũ nõ ſeruet.Alia qͥ̊ʒ figura ad pᷣdiqa habe

tur Geñ.ij.vbi dicit᷑. Plantauerat aũt dñs pa
radiſum ⁊c̃. Pꝛudẽs eni agricola platat ĩ ſuo
vlridario diuerſas arboꝛes vt pꝛo diuerſitate ⁊
qlitate tempoꝝ diuerſos fructus recipiat. Per
hoc igit᷑ ꝙ deꝰ vt in ſup̃ dicto ca. Beñ.habetur
plãtauit in ipo paradiſo arboꝛes vniuerſi gene

ris oſtẽdit ꝙ pᷣdicatoꝛ dʒ habere varietatẽ ſᷣmo
nũ:vt ſᷣm diuerſitatẽ perſonaꝝ et tẽpoꝛũ poſſit
auditoꝛibs vᷣbavtilia ⁊ eis confoꝛmia pᷣdicare.

Et figura huiꝰ etiã habet᷑ ĩ dicto.ij.ca.Geñ.vbi
ðꝛ ꝙ in ꝑadiſo terreſtri erat lignũ ſcientie boni

⁊ mali.Paradiſus em ſignificat pᷣdicatoꝛẽ per

quem ꝓplis eterne viteverba mitrunt᷑. Can.iiij.
Emiſſiões tue ꝑadiſus.Tũc aũt paradiſus p⸗

ducit lignũ ſcietie boni ⁊ mali quãdo pᷣdicatoꝛ

regnũ deiꝓponit bonis:⁊ malis ſuppliciũ ifer⸗
ni. Sicut etiꝗ ſapiẽs agricola ſᷣm diſpoſitionẽ
terraꝝ diuerſa ſpargit genera ſeminũ. Quia ali

qua ſemina fructificãt in terra pingui que non

fructificaret in terra macra.et ecõtra. t idẽ ẽ ð
plãtatiõe:quia alique plante viuũt ⁊tructificãt
in aliq̊ ſolo qᷓ̃ nõ viueret in alio. Ita bonus pᷣdi
catoꝛ debet doctrinã ſue pᷣdicatoòis ſeminare di

uerſimode ſ̃m diuerſas q̃litates audientiũ q̃s
diligẽter debet attẽdere ⁊ ꝑſcrutari.verba enim

debẽt foꝛmari ſᷣm ſubiectã materiã.ij.ethicoꝛũ.
Et ideo ego cõditiões veſtras aĩio reuoluẽs vi⸗
deo in vobis verificatã eſſe illã ſentẽtiã Ouidij
in pᷣmo ð arte amãdi.circa finẽ vbi inqᷣt. Pecto
ribꝰ moꝛes tot ſunt quot in oꝛbe figure.Et illã
perſij ſatira.v.dicẽtis. Mille hoĩʒ ſpecies ⁊ re⸗
rũ diſcoloꝛ vſus UVelle ſuũ cuiq; eſt nec voto vi
uitur vno.⁊ illdã Maximiani poete dicẽtis.Di

uerſos diuerſa iuuãt.⁊ illã Mãtuani virgilij

in bucholicis egloga.ij.vbi ait. Lrahit ſua quẽ

q; voluptas.Et ideo dicit᷑ ĩ ca.ſicut in ſacris.de
conſe. di. iiij. Quot capita tot ſentẽtie.Diuerſita
tẽ em̃ coꝛpoꝝ ſequit᷑ diuerſitas aimoꝝ.ca.qꝛ di

uerſitatẽ.de cõceſ.pᷣ. Unð dicit iuriſcõſultꝰ in.l.
itẽ ſi vnꝰ.S.itẽ ſi in duos.ff.de arbi. Naturalis
facilitas eſt hoĩm ad diſſentiẽdũ.⁊ in.l.qꝛ pote

rat. ff. ad trebel. dicit᷑. Uarie ſunt hoim volunta

tes.qð video eſſe veriſſimũ in vobis. Aliqͥ eniʒ

vt ſũt hoĩes litterati maxime philoſophi volũüt

ꝙ pᷣdicatoꝛ eis ꝓbet que dicit ꝑ ratiõem. Quia
inquit Areſt.j.Mecha.qꝙ illi recce docẽt qͥ cau⸗

ſas de ſingulis reddũt.⁊ in.viij.phiſicoꝝ iterũ

alt.Opoꝛtet docentẽ nõ ſolũ verũ affirmare ſed
etiã illius cauſam aſſignare.⁊ hoc idẽ dicit.vij.
ethicoꝝ. In.ij.q̊ʒ metha.inquit.Uerũ neſcimꝰ
ſine cauſa ⁊ ratiõe.⁊ in.iij.ethic.dicit. Bonꝰ ſin

gula ratiõe pꝛo bat.⁊ in.iiij.eiuſdẽ operis idẽ cõ

firmat dicẽs. Qð pulcherrime demõſtrat᷑: opti

mũ ⁊ delectabile eſt. Cõmẽtatoꝛ etiã ſuper.ij.de

gia dicit. Sicut coloꝛ nõ eſt viſibilis ſine lumi⸗

N

ingt
pi
Eth

leot

nN

nt
nn
Ger
t

ff die

herit
aeqt
quit
alleg
q;
niate
Cſin
cſen
Niins
libꝛo.
ſtanol
cuni
dite
a
Cöfir
cov

Mo/

tur

liteſta
ait 1.
Gnocel
minlo⸗
atve
nia. Zl
Dicht
quit
theh i
glerin
necaga
Necpt
*eſt
Eibus⸗
vobis
duua
raciön
altſ;
mug.
onü.
adun
Clcrar
busa

horie
tcha

laſichſii

aantif
ddianbeb⸗
urdiis
Nlͤriſo
eſinr⸗
Chirt
naneßn
napctcn
acnnebon
amhe
Cai i.
ndiinsp/
opdlcaroꝛ
Mlicüfi
poſnoni
1Aagli
nquenon
Eridetd
warfici
onusi
minaredi
diennüiqs
tacnin
iahioꝛi.
olwis vi,
i Ouidij
t Peno
ne. Elllä
cces e/
ecyotori
dins Di
mi mpli
Ntſus
ſacns de
Dienſa
age di
ulc'in..
auralis
lqpoce
zvolunen
Zliqen;
bi wlit
n. Quls
irqu/
vrlem
nareſed
ia h.
neſcim⸗
op ſn
s lcech
ato
erin
elu/

acqrẽ.do. Qõð etiã notat ãgelꝰcõſilio ſuo.xxxiij.

Foliũ

ne: ſic nec veꝝ bene cognoſcit᷑ ſinẽ ratione. Et iõ

inqͥt Tulliꝰ in tuſcu.q ſtio.li.iij.Sapiẽtis ani⸗

mꝰ ita ſemꝑ eſt affectꝰ vt in vnaq̃q; re ronevtat

Et huiꝰ dicti illa eſt ratio q ponit᷑ in ca.decreta
les.xxvj.di.vbi dici᷑. Quo magis quiſq; ratõe
nitit᷑:tãto maioꝛis auctoꝛitatis eiꝰ verba eſſe vi
dent᷑. Et facit ad pꝛedictaqꝙ ratio eſt aia legis.l.
cum ratio.ff.de bonis dã. Et tantum valet alle
gare rationẽ quãtũ legẽ.il.ſcire opoꝛtet.S.ſuffi⸗
ct.vbi Bal. ff. de excu. tu. Bar. vero in ꝓhemio
ff. dict ꝙ vbi habem? rationẽ ⁊ legẽ magis in⸗
herẽdũ eſt ratiõi: ⁊ allegat gloſã in.l.adeo.ff.de

qquẽ allegant nouiſſimi in.l.illã. C. de col. di.
allegare legẽ vbi habemꝰ ratiõeʒ nihil aliud eſt

qᷓ; mentẽ cõfundere.Alij aũt ſunt in vobis qui
vellẽt ꝙ pᷣdicatoꝛ ea q dicit affirmaret ꝑ auco⸗
ritates: maxime iuriſꝑiti qͥ dicunt.Erubeſcimꝰ

cũ ſine lege loqͥᷣmur.S.cõſideremꝰ.in autẽ.ð tri.

et ſemiſ.⁊ notat᷑ in.l.illã.C. de coll.⁊ in.l.diſſen⸗
tiẽtis.C. ð repu.⁊ in.l.certa foꝛma. C. de iu. fiſci.
libꝛo.x. Itẽ dicũt ꝙ quãdo lex det᷑minat caſuʒ

ſtandũ eſt illi:licet argumẽta ꝓbabilia fiãt ĩ cõ⸗

trariũ ſᷣm Johã.an.in ca.fi.de pꝛeſby.nõ bap.
Dicit eni Bar.in.l.ſcre opoꝛtet.S.fi.ff.de excu.
tu.ꝙ ſufficit allegare vnã legem ex pluribo. Ad
cõfirmationẽ etia pᷣdictoꝛũ inquit Hugo ð ſã⸗

cco victo.in cõpendio phᷣie libꝛo.iij.cap o. v. Fir
mioꝛ eſt ſentetia que autoꝛitate ſapiẽtis inducc
tur. Inter alias aũt auctoꝛitates veteris acno⸗

ui teſtamẽti obtinẽt pꝛincipatũ. Unð ſaluatoꝛ
ait Matth̊.v.Ois ſcriba.i.pᷣdicatoꝛ doein re
gno celoꝝ id eſt in eccłia militãte:ſimilis eſt ho
mini patrifamilias qͥ ꝓfert de theſauro ſuo no⸗
ua ⁊ vetera:id eſt veteris ⁊ noui ceſtamẽti teſtio
nia. Alij vero vt idiote ⁊ rudes deſiderãt exẽpla
Dicũt em̃ magis mouẽt facta qᷓ;verba.vt in⸗
quit Gꝛeg.vj.moꝛal.⁊ Nico.de lyra ſuꝰ Mat
theũ.iij.ca.⁊ poteſt notari in.l.de quibe.ff.de le⸗

gl. ⁊ in.l.ea que.ff.de cõtrahẽda emptci.vnð Se.
neca ad lucillũ epła.vj.inquit. Longũ iter eſt ꝓ

pꝛecepta:bꝛeue autẽ ⁊ efficax per exẽpla. Plato
⁊ Areſtoteles ⁊ oĩs ſapiẽtũ turba plures ex mo

ribus qᷓ; ex verbis traxit.hec ille. Ut igit᷑ olbbus

vo bis ſatiſfaciã qͥ eſtis diuerſoꝛũ ſtatuũ ⁊ gra⸗
duũ atq; capacitatũ:pᷣdicatões noſtras nò tm
ratiõibus ſed etiã auctoꝛitatibꝰ atq; exemplis
alijſq; varijs pꝛo batiõibus autenticas redde⸗

mus. Dimittẽtes nimios damoꝛes exdamati⸗
onũ Uos em̃ nõ eſtis ſicut coꝛnicule cãpaniliũ

ad quas ꝑterrẽdas neceſſarie ſunt terribiles vo

ciferatiões.ſunt em̃ campanaꝝ ſonis ⁊ ſtrepiti
bus aſſuete. R

Eyptima ⁊ vltima cõditio nr̃e pꝛedica⸗
ſ tiõis dicit᷑ charitatis. Non em̃ pᷣdicare
volo ꝓpter cupiditatẽ pecunie:fame:ho
noris:vel laudis humane.ſed ꝓpter amoꝛẽ dei

⁊ chantatẽ atq; tuã mi popule ſalutẽ.Deſidero

—W —
em vos om̃s in hac ſacra q̃drageſi ima accende
re ad amoꝛẽ dei:⁊ mittere in vobis ignẽ diuini
amoꝛis.vnð poſſum dicere illð Lu. xij. Ignem
veni mittere in terrã hanc:et qͥd volo niſi vc ar⸗
deat. Sed vt hac efficere poſſim neceſſeẽ vt ego
qlibet pᷣdicatoꝛ habeamꝰ in hobis iſtũ ignexs
7 feruoꝛẽ ſi alios volumꝰ incendere ⁊ inflãma⸗

re. Ait em Phus.j. de generatiõe. Agẽs agitin

patiens trahẽdo ipᷣm in naturã ſuã. Nã ignis

coniũcꝰ ferro ipᷣm calefacit ⁊ rubere facic cõ⸗

tra vero ſi carbo moꝛtuꝰ ponat᷑ apud ferrũ ne⸗
quaq; faat illð rubeũ vel calidũ.Et ſilłiter pᷣdi⸗
catoꝛ habẽs in ſe charitatẽ facile ſuis pᷣdicatiõi
bus auditoꝛes calefacit ⁊ inflamat igne ſpũſſã
cti. Unð Ps.ait. Ignis a fadie eius exarſit:car

bones ſuccẽſi ſunt ab eo. Queverba exponi poſ

ſunt de pᷣdicante cũ feruoꝛe charitatis. De pec⸗
catoꝛe etiã ſic inflãmato exponi poteſt ulud qð
ide ꝓpheta ait dicẽs.Eloquiũ dñi iflãmauit eũ.
Si vero pᷣdicatoꝛ non habet charitatẽ eſt velut

carbo moꝛtuꝰ ⁊ nõ facilit poteſt aliquẽ ad fer⸗
uoꝛẽ adducere. Unde cõmũe eſt puerbiũ. Non

poteſt aliũ ardere vel calefacere qͥ non in ſe calet
vel ardet.Et ideo videmꝰ per experiẽtiã ꝙ ma⸗
gis frucificat vnꝰ pꝛedicatoꝛ parũ ſcientie ha⸗
bens ſed pᷣdicans ex charitate:qᷓ; multi theolo
gi ⁊ periti in alijs ſciẽtijs pᷣdicãtes ex humana
laude Lales enivani pᷣdicatoꝛes i vanũ clamãt
⁊ laboꝛat.Dicit em Glo.ſuper illa verba Pſal.
Docebo iniquos vias tuas ⁊ impij ad te cõuer

tent᷑. Uana eſt doctrina pᷣdicatoꝛis ſi nõ fuerit

accẽſa igne diuini amoꝛis.⁊ Gꝛe.in q̃dã omel-

„.

ait. Lingua pᷣdicatoꝛis in vanũ laboꝛat ſi ardo

re ⁊ flãma charitatᷓ ignita non fuerit.Et paulꝰ

j.ad cor.riij.inqᷣt.Siliguis hoim loquar æ an
geloꝝ charitatẽ aũt nõ habeã facꝰ ſuʒ velut es
ſonãs aut cembalũ tiniens. In ſignũ aũt huiꝰ
ꝙ doctrina fructifera dʒ erogari ex charitate le⸗

gitᷣ Act. ij. ca. ꝙ ſpuſſancrꝰ dat; eſt aplis in lin⸗
guis igneis.vt ſq; poſſẽt ignire ⁊ calefacere coꝛ

da auditoꝝ. Et ꝓpter hocvt habet᷑ in eodem ca.
Statim vta

ignea cõuertit in vno ᷣmõe circa tria milia bo⸗
minũ.Et ideo ꝓplłe mi roga dñm vt in me veri⸗

ficet illðᷣ qð de helia pheta ſcribit Ecci.xxiiij.c.

vbi dict. Surrexit qſi ignis 2 verbũ eiꝰ q̃ſi fa⸗
cula ardebat.Spero aut ꝙ ſi attẽte audieritis

pᷣdicatiões nr̃as poteritis inter vos poſtea di⸗

cere illð Lu.xxuij. Nõne coꝛ nr̃m ardẽs erat in
nobis dũ aꝑiret nobis ſcripturas.Et qᷣlibʒ viz

etiã dicere poterit ulud Treno j. De excelſo mi⸗
ſit ignẽ in oſſibo meis ⁊ erudiuit me. Si em̃ po

pule mi videre poſſes coꝛ meũ cognoſceres cũ

quãta charitate tibi pᷣdicẽ.poſſum em̃ nõ imeri

to dicere illð qð ſcptũ eſt Can.v.ca.Amoꝛe lã
gueo. Deſidero em vos oẽs iflamare feruoꝛe ca
ritatᷓ ⁊ ad pniazↄuertere. Et poſtremo vos oẽs

vna mecũ ad celeſtẽ patriã ꝑducere.ad quã ⁊c.

ccepit petrꝰ ſpm̃ſanctuʒ in lingua⸗

1

*

Bermo

Dñica in ſexageſima de ſeptẽ diſpoſitiõibus
æudientiũ verbũ dei Sermo ſecũdus. S

Emnen ceciditi
ſ terrã bona⁊ oꝛtũ fecit frucrũ cẽtu⸗
plũ. Luce.viij.⁊ in euãgelio occur
rręætis dñice. Sentẽtia eſt Areſt. ij.
phiſicoꝝ dicẽtis. Ars imitat᷑ natura. In mult

aũr perficit que natura nõ poteſt operari. Ubi

cõm?tatoꝛ alt. Ars ⁊ doctrina ſupplẽt defectuz
nature. ⁊ fuit dictũ philoſophi.vij.politicoꝝ.et

patet. Nã deſero deficiẽte lu mie naturali.ſ.ſole

cLangdela artificialis accendit᷑ ? domus illuſtra

*

tur. Itẽ qui põderoſitate coꝛpoꝛꝝ naturałr aſcc⸗

dere nequit: artificiali ſcala aſcendit.Et non va
lens aquã tranſire quin demergat᷑: nauẽ itrat
qua mediate ad poꝛtũ deducit᷑. Itẽ multi infir
mi nõ poſſunt ſanari per naturã:qui tamẽ arte
medicine curant᷑. Siłliter naues tepoꝛe magne
tẽpeſtatis per naturã nõ ↄſeruant᷑ in mari imo
ſubmergunt᷑:per artẽ aũt veloꝛũ atq; remigan
di a ſubmerſiòe liberant᷑.Et hoc eſt quod dicit

Ouidiꝰ in mo de arte amãdi.Arte cite velo q;

rates remo q; regũtur. Krte leues currꝰ:arte re/
gendus amoꝛ. Hoꝛalit᷑ igi dico ꝙꝙ multi ſüt
qui in pelago peccatoꝝ fluctuates nõ poſſunt
ab inferni naufragio liberari a ſeipſis:niſi ar/⸗

te ſcctiſſime pꝛedicatiõis adiuuent᷑. Nullus em

adeo eſt animꝰferreus qͥ in hac nobiliſſima ar⸗
te non mollificet᷑. Ait em Ouidius lib.iij.de ar

te amandi. Sclilicet ingeniũ placida mollit᷑ ab

arte. Et ſtudio moꝛes couenièter emit. Unð in⸗
quit actoꝛ libꝛi qͥ dict᷑ Pamphilꝰ capło.jſ.Ars

animos frangit ⁊ firmas diruit vrbes⸗Arte ca

dũt turres:arte leuat᷑ onus.Et piſcis liquidis
depꝛehẽdit᷑ arte ſub vndis.Et pedib ſiccis per
mare currit homo. Pꝛopfea pꝛedicatoꝛ ꝗ arte
pᷣdicandi ſuſcitat moꝛtuos in pctis poteſt dice

re illud Eſa.lviij.Oñs dedit mihi linguã erudi

per quiby verbis cõtemplabimur ſeptẽ bonas
diſpoſitiões quas debet qlibet habere quivult

de verbo dei fructũ repoꝛtare. Pꝛima dicit᷑ ac⸗
ceſſiõis.Secũda feſtinatiõis. Zertia cõtinua⸗

ciõis. Quarta attẽtiõis.Quinta creditiõis.Se

xta ſuſceptiõis.Septima ⁊ vlcima appellat᷑ exe
cutiõis. =DM
Pꝛima pars ꝙ quilibet debet libẽter accede
re ad pᷣdicationẽ.
Ruma igitur diſpoſitio dicit᷑ acceſſiõis
p Mam videmꝰ per experiẽtiam ꝙ q cun⸗
q; vult addiſcere aliquã artem neceſſeẽ
ꝙ vadat ⁊ audiat doctoꝛẽ illius artis aliter nũ
q; bene addiſcet illam ſciẽtiã ſiue artẽ. Dicit em̃

Phus in pꝛologo pꝛimi Metha. Auditũ nõ

habentia indiſciplinabilia ſunt:habentia vero

diſciplinabilia.ideo dicit LCulliꝰ li.j.pᷣme retho

rice que ars vetꝰ dicit᷑. Hi maxime doales ſũt
qui attẽtiſſime parati ſunt audire. Areſtoteles
qͥʒ in libꝛo de ſenſu ⁊ ſenſato ait. Audire płima
partẽ confert ad pꝛudẽtiã. Sermo em̃ audibi⸗
lis cauſa eſt diſcipline.Sed multi ſunt qui ve⸗
recundant᷑ ire ad pꝛedicationẽ:⁊ audire pᷣdica⸗
toꝛes qui ſunt doctoꝛes veritatis.ĩmo ſepius
reputant ſe magis idoneos ad alios docendũ
qᷓ; ſint pᷣdicatoꝛes ⁊ volũt fieri magiſtri in iſra⸗
el de his que nunq; didicerũt. Cõtra quos in⸗
qͥt Martialis chocꝰ libꝛo vndiq; ſuſcepto ca.

iiij. Ante docere cupis q; diſcere poꝛtiouarre.
Affectas regere neſcius ipſe regi.Quã male cõ⸗

fundit ratio pꝛepoſtera moꝛes Non igit᷑ debet
quis dedignari:aut ſibi verecũdiã reputare:ſi
ad pꝛedicatiões accedat:hoc em̃ ſignũ eſt ſapiẽ

tis. Cum ſalomõ dicat ꝓuerbioꝝ.xv. Coꝛ ſapiẽ

tis queret doctrinã.Et.ij.capło eiuſdẽ lib.inqt.

Fili mi indina aurẽ tuam ⁊ audi verba ſapiẽtũ

Ingrediatur ad doctrinẽ coꝛ tuũ:⁊ aures tue
qad verba ſciẽtie.Ideo dicit Oꝛatiꝰin pᷣmo libꝛo
epłaꝝ epła.xix. Inter cuncta leges⁊ ꝑcũctabere

tam vt ſuſcitarẽ eũ qui lapſus eſt.Ex quibo cõ/⸗⸗ doctos Sivo accideret aliquẽ eſſevalde doctũ

dudit᷑ ꝙ ad conuerſionẽ ⁊ ſalutẽ pcrõꝛis ꝑma/
vime neceſſaria eſt induſtria pᷣdicatoꝛis:⁊ aſſi⸗
dua ꝓpinatio pꝛedicatõis.verũ quia vt inquit
pꝓhᷣus.ij.de anima.Actus actiuoꝝ ſũt in patiẽ⸗
te bene diſpoſito. et Plato in thimeo etiã dicit.
Foꝛme dant᷑ ſimplicit᷑ ſᷣm diſpoſitionẽ ipᷣiꝰma
terie. Bonauẽtura qͥʒ ſanctiſſimꝰ doctoꝛ in pꝛo
hemio pᷣmi ſen.ait.Omis pfectio.i.ois foꝛma

perficiens pᷣſupponit ſuũ ꝑfectibile.i.ſubiectuʒ

