cauſaꝝ pandunt.l.fi.C.ſi ꝑ vim.vel alio mõ.et
c.j.de cau.poſ.⁊ ꝓ.⁊.c.qualiter.⁊ qñ el.ij.de ac/⸗

cuſa.⁊.c.iudicantẽ. xxx.q.v.Ceperũt allegare ad
uocati carniſpꝛiuij dicentes. Cũ carniſpꝛiuiuʒ
omnibo gratioſum in xpᷣianitate magnũ habe⸗
at dnium ⁊ in pacifica poſſeſſiõe dominet᷑:veĩt
omni anno hec cũctis exoſa qᷓ̃drageſima:⁊ iůjſm

de toto regno ſuo cũ tãto vituꝑio expellit vt eti⸗

am loca in qͥb extiterat aq̃ ⁊ aceto lauani ⁊ par/⸗
tim igne purgari faciat:ac ſi validiſſima peſtis
ꝑ decẽ annos ibi extitiſſet. Quã obꝛẽ qꝛ magnũ
eſt cõmodũ poſſidere.l.is qͥ deſtinauit.ff.de rei

ven.⁊.S.cõmodũ inſtitu.de interdic. Petimus

ipᷣm carniſpuiũ nr̃m reſtitui ad poſſeſſioneʒ qᷓ
ſibi iniuſte ablata eſt:iuxta.c.in lr̃is.ð reſti.ſpo.

Et nõ ſolũ ad poſſeſſionẽ ſed etiaʒ ſibi reſarciri

döna oiĩa q̃ paſſus eſt.l.ſi qs a ſe fundũ.C.ad.l.
iulia.de vi public.Et h fieri debet incõtinẽti:qͥa
excqͥ ð fctõ fuit expoliatꝰ etiã ð fctõ dʒ reſtitui: vw
dicit glo. in. l. minoꝛ. ff. de euic. Inſuꝑ petimus
ipᷣam quadrageſimã cõdemnari pena cõtra ta⸗/
les inſolẽtes a legibo oꝛdinata de qua in,/l.ſiqs
in tantã. C. Unde vi. ? in.l.penultima. C. ad. l.
iulia.de vi publi.atq; eam totaliter exrterminari
Reſpõderut aũt aduocati qᷓdrageſime.Ecce be

atiſſime pater qᷓ; calũnioſi agũt iſti aduocati cũ
ipſo carniſpꝛiuio. Cũ tñ iura nõ debeat calum
niar. l.ſ.ff. de regu.cato. Dicunt enim ꝙ iniu⸗

ſte fuit erpulſum a quadrageſima que hoc fe.
cit ⁊ omni anno facit lege permitente. vt pateti
titulo de obſerua.ieiuni.et ideo nõ meretur ali/
quam penam. lege Gracus. C. ad le. iulia.de

adul.am iuſſus ⁊ decretum iudidis facit lid

tum qð alas eſſet illicitum.l.furti.S.qui iuſſu

ff. de his qui no.infa.⁊.l.iuſte poſſidet.ff.de ac⸗

Modelchn
81 disn
mipeiun o/
Wur unne
mu.

NM.
cs enenne
hh K
4

„ 4
„

Mos „ oiE
e ei

*
ree
A mo

1
. *

Krenido
is cöoſtoln
Moſemnani
Alo n
Aad N
nir ien
jamipaui;
mu mi wbe

*.
domminel.va

ünnr m
palirptcn/
oluuan par
mumn Fden
ni Dands
hoſcſione
ſbi n
tnrinnini
innömg
nina .
rcummm
w
rain o/
vcot hocſe,
. A nn
nmmn
ukinul

qui.poſ.dicit᷑. Juſte poſſidet qui auctoꝛe pᷣtoꝛe
poſſidet. Quapꝛopter carniſpꝛiuiũ nõ debet re
ſtitui:nec ei aliquod damnũ reſarciri cum ſub⸗/⸗
lato pᷣncipali tollatur acceſſoꝛiũ.l.cum pᷣncipa⸗

lis.ff.de regu.iur. Item quia ſi quod damnuʒ
eſt paſſus ob ſuam culpam euenit. Et ideo ſibi
⁊ nõ alijs debet imputari.l.culpa.ff.de reg.iur.
2.c. damnũ.eodem titulo lib.vj.Quia igitur cõ

ſuam malis habicatoꝛibo.l. congruit. ⁊. l.iij. ff.

de offl. pſi. Ideo S. U.ipſum maledictũ carniſ

pꝛiuiũ cum tota ſua ꝓgenie debent expellere et

bannire cum ſit cauſa innũerabilium peccatoꝝ

Tunc ſũmus pontifex tulit ſentẽtiam in fauo
rem quadrageſime ⁊ condenauit carniſpꝛiuiũ
vt a tertia feria poſt quinquageſimã vſq; ad re

ſurrectionis dñice feſtum:non poſſet in aliqua

chꝛiſtianitatis parte habitare in perperuũ:ſed
exul ⁊ ꝓfugus eſſet:⁊ ab omnibo fidelibus ex⸗
pelleret᷑. Aduocati autẽ carniſpꝛiuij inſtantiſſi⸗

me rogauerunt ſummũ pontificem: vt ſaltem

lla tertia feria ⁊ ꝑ quattuoꝛ dies ſequẽtes poſ⸗

ſet carniſpꝛiuiũ in dioceſi mediolanenſi cõmo⸗
rari:quod tãdẽ o btinuerũt. Pꝛedicas autẽ pa

bolas nõ hic recitaui vt annuatim ꝓpłis pꝛedi⸗

cent᷑:nec vt ꝑ illas ad diſſolutiões ꝓuocentur
⁊riſum:vel ad ↄtemptũ verbi dei.Sed vt ſi ali

ter a carniſpꝛiuij relaxatio nib non poſſunt re⸗

trahi ⁊ ad pᷣ dicationẽ illo tꝑe adduci: ꝑ deſide/⸗
riũ audiendi ſermonẽ de carniſpꝛiuio ↄducant᷑
Et tũc modeſte ac ſeruata debita grauitate po

terit pᷣdicatoꝛ aliquid de pᷣdictis vel ſequentibꝰ

de carniſpꝛiuio in eius deteſtationẽ ſicut ei me⸗
lius videbitur ſᷣm deum dicere.ita tamen vtrſo
lũmodo videat᷑ recttatoꝛ parabolaꝝ ad ſpiritu
alem intelligentiã ⁊ diſſolutionẽ carniſpꝛiuij re

pꝛeſſionem ⁊ impeditionẽ inuentarũ.Dicit em
Aug.qꝙ quãdo fictio refertur ad aliquã ſignifi⸗

cationẽ ſpiritualẽ nõ eſt mendaciũ ſed figura:⁊

hoc ponit in lib.queſti.euãgelij. Quo ad octa

uũ ſcilicʒ de carniſpꝛiuij finitione dicebat idem
pdicatoꝛ ꝙ de carniſpꝛiuio cum ſequacib ſuis
⁊ filijs ac filiab ⁊ vxore verificatum fuit illud
ps. Infirmati ſunt:⁊ nõ fuit qui adiuuaret:⁊
euenit ei quod ſcriptum eſt.j. Paral.xxj. Moꝛ
tuus eſt infirmitate peſſima:atq; ſepultus in ci
uitate camerini.id eſt in cloaca vt a vermibo de
uoꝛet᷑:⁊ a demõib in infernũ eſt delatus. Mi⸗
racula vo ipſius iſta ſunt. Nam ſancti dei dãt
odoꝛem:ipſe aũt maximũ fetoꝛem. Sancti dei
illũinant cecos:ipſe vero vidẽtes excecat. San

cti dei extendũt contractos:⁊ ipſe contrahit ſa⸗

nos.Sancti mundant lepꝛoſos:⁊ ipſe inducit

lepꝛam. Sancti dei reſuſcitant moꝛtuos:⁊ ipſe
vluẽtes occidit.De ſanctis vna tm̃ fit vigilia ac
vnus dies ad honoꝛem ipſoꝝ celebꝛatur atq;
officiũ vnius diei vel ad plus ꝑ occauã vnam
dicit᷑. Feſtum aũt carniſpꝛiuij ꝑ duos vł ꝑ tres

XxxVIII

menſes continuat᷑:⁊ ꝑ quindecim dies vel vnũ
menſem poſt in eius diſſolutionibus perſeue⸗
ratur. O cecitas maxima.O ſũma dementia.o
admirãda ſtultica:plus em̃ ſeruit᷑ diabolo qᷓ;

chꝛiſto:plus ventris impletioni vacat᷑ qᷓ; ſpũs

conſolationi. M
Oc aũt vitium gule facit homini ma

tulo h⸗ itu⸗ h gnam iacturam: ⁊ deo iniuris. ſoꝛi⸗
uenit bono ⁊ grandi pᷣſidi purgare ꝓpuincaam

mo facit homini magnã iacturam̃ ex
eo ꝙ inducit in ipſo magna defoꝛmi
tatẽ. Nam facit ventrem nimis tumentẽ. Dicit
autẽ venter a vento:ex eo ꝙ ſit plerũqʒ plenus
vento. Guloſus vero quãto maioꝛẽ ventreʒ ha
bet:tanto maioꝛẽ veſicam vento plenam:⁊ etiã
maioꝛem ſaccum ſtercoꝛibus plenũ ⁊ repletuʒ

poſſidet. Sicut etiam veſica vento repleta acu
puncta cito detumeſcit:ſic venter guloſi pun⸗
ctus acu febꝛili cito ꝑ moꝛtẽ euaneſcit. Stultꝰ
quoqʒ eſſet mercatoꝛ qui aurũ cum młto labo

re acquiſituʒ in ciſtam imponeret:in qua in lu⸗
tum ↄuertendũ eſſe putaret.quia ergo vẽter ge
loſi eſt ſicut ſaccus ſtercoꝝ:ſtultus eſſe dinoſcit

ipſe guloſus:ex eo ꝙ ea que cum multo laboꝛe

acquirit in ventrem ponit:in quo ventre in lu⸗
tũ fetidum ↄuertenda eſſe cognoſcit. Alia gule
iactura eſt:quia nũqᷓ; ſatiat᷑: Juxca illud Pꝛo⸗
uerb.xiij. VUenter impioꝝ inſaturabilis.⁊ pſal.
ait. Famẽ patient᷑ vt canes.canis em̃ poſtq; ꝓ⸗
iecta ſibi Seuoꝛauit mox ad alia deuoꝛanda ſu
ſpenſus anbelat.Et ſiliter guloſus poſtq; mul
ta fercula deuoꝛauit:adhuc alla melioꝛa concu
piſcit. Immo eſt inſaturabilioꝛ cane ⁊ alijs fe⸗
ris:quia omnia ſpoliat elementa. Nam a terra
aufert greſſibilia: ab aqua natabilia: ab aere
volatilia. Unde Hiero.ait.Lhauri paucoꝝ iu
gerum paſcuis alunt᷑:homo vero terra ?⁊ mari.
Secũdo guloſus deo facit iniuriã: quia ho⸗
noꝛem quem illi facere debet faat ventri. Unde
Hugo de ſancto vicoꝛe inquit. Uenter deo cõ
parat᷑. Solent em̃ deo templa conſtrui:altaria
erigi: miniſtri ad ſeruiendũ oꝛdinan: pecudess
ĩmolari.thura ↄcremari.Deo ſiquidẽ ventri eſt
templũ coquina:altare menſa:mminiſtri coqui:
imolate pecudes cocte carnes:fumus incenſoꝝ
odoꝛ ſapoꝝ. Iſta autẽ idolatria quo ad aliqd
eſt peioꝛ q; idolatria paganoꝝ:quia illi adoꝛa
bant auru ⁊ argentũ.guloſus vero adoꝛat ſac⸗
cum ſtercoꝝ. Hanc autẽ vicoꝝ omniũ nutri
cem gulam Hugo de ſancro victoꝛe in lib. de ſa
cramentis ſic diffinit. Gula eſt imoderatus ap
petitus edendi vel bibendi. Scðm aũt Alexã.
de ales in.ij. ꝑte ſũme in tractatu de gula.arti.
vij. ?2 Tho. ij.ij. q. cxlviij. arti.ij. Non ſemper gu

la eſt pctm̃ moꝛtale:ſʒ tm̃ q adheret homo tali

delectationi vt fini:aut ꝓpter eaʒ eſt paratus fa
cere contra deum ⁊ eccleſiam:aut ſe inebꝛiat ſtu
dioſe:vel crapulam ſequitur in magnum coꝛ⸗

poꝛis vel anime detrimentum: vl buiuſmodi.

Bermo

alias eſt veniale.xxv.diſ.S.alias. Quinq; au

tem ſunt gule ſpecies:vt habetur de ↄſe. di. v. c.

quinq; modis. Pꝛima ſpecies appellat᷑ quan/

titatis:quado ſq quis nimiũ comedit.licʒ aũt
nõ ſit eadem complexio.⁊ vnus requirat maio
rem cibum qᷓ; alius: ita ꝙ ſepe quod vni eſt ni
miũ alteri eſt paucũ.vt inquit Areſto.in echiòj.

tamen om̃es debent ſobꝛie ⁊ temꝑate comede/⸗
re ⁊ bibere ſᷣm complexionẽ ſuam vnuſquiſq;ʒ

17

Ait em Boetius.ij.de ↄſo. Paucis minimiſqʒ
natura contenta eſt.Qui em̃ abſtinens eſt adij
ciet ſibi vitam. Ecci.xxxvij.Diabolus autẽ con
tinue nos temptat vt nimiũ comedamus. Et

figuratus eſt per illam beſtiam que apparuit ſi

milis vꝛſo.vt habetur Dan.vij.⁊ ait.Surge co
mede carnes plurimas. Secũda ſpecles appel⸗/
latur qualitatis.ſcʒ comedere cibos nimis de⸗/

licatos:ſicut multi faciũt. Ideo exclamat Oui.

xv. mecha.dicens. Parcite moꝛtales dapibus
temerare nephandis Coꝛpoꝛa:ſunt fruges:ſũt

deducencia ramos. Pondere poma ſuo:tumi/
deq; in vitibus vue. Sũt herbe dulces: ſunt q

miteſcere flãma.Moliri queãtq;:nec vobis la⸗
cceus humoꝛ Eripitur:nec mella thymi redolẽ
tia floꝛe. Pꝛodiga diuitias alimentaq; mitia
tellus. Suggerit atʒ epulas ſine cede ⁊ ſangui
ne pᷣbet.Quiꝓpe equus ⁊ pecudes:armentaq;
germine viuũt. At quib ingeniũ eſt imanſue⸗

tũ q; ferũq;.Armenie tigres iracundiq; leones

Kũq; lupis vꝛſi dapibus cum ſanguine gau⸗

dent. Heu q̃ntũ ſcelus eſt in viſcera viſcera ↄdi

Cõgeſtoq; auidũ pingueſcere coꝛpoꝛe coꝛpus
Alteriuſq; animantẽ animãtis viuere leto.hec
ille. Que accepit a piccagoꝛa phᷣo qui ſuadebat
hominibo abſtinere a carnib. Pꝛimo quia ter
ra hoc docebat ꝓducẽdo varias herbas poma

⁊ fructus. Secũdo quia animalia mãſueta nõ

comedunt carnes:ſed ſolũ beſtie crudeles. Ter
tio quia in etate aurea homines comedebãat ea
que ſponte terra gignebat. Quarto quia cetera
nimalia non ledunt benefactoꝛes ſuos: ſed
homo facit contrarium. Nam comedit oues ꝗᷓ
ei lana:caſeum:⁊ fimũ pᷣſtant. Similiter ⁊ bo⸗

ues: ⁊ alia multa animalia que hominibw mul
tas vtilitates faciũt.Licet aũt quiſq; debeat vti

cibis nõ nimis delicatis.diuites tamen non te
nent᷑ vti cibis quibo vtunt᷑ pauperes.ſed oms
pm cõditionẽ ſuã.c.quiſqͥs.xlj.diſ.Tertia ſpẽs
dicit᷑ curioſitatis.ſ.quãdo nimis detꝑe expen⸗
dit᷑ in condendis cibis:⁊ illis querẽdis que ap

petitui veniũt.Sicut faciũt multi ꝑ diuerſa lo

ca mittentes ad querenda cibaria que dñe gu⸗
le cum diuerſis ſapoꝛibus condita ſatiſfaclant
Contra quos inquit Seneca epla.vj. UVna ſil⸗
ua pluribus elephantibus ſufficit.homo vero
nõ paſcit᷑ terra ⁊ mari. Ideo dicit Albertus in
tractatu de virtutibus politicis. O guloſus
equiparat᷑ atq; aſſimilat᷑ vulturi:qui vt inquit

VI

Areſto. in lib. de animalibi.carnes p.ccc. miic,

nia a remotis odoꝛat. Immo vt dicũt phi natu

rales: dũ citra mare exiſtit: vltra cadauera ſen,g

tit ⁊ ꝓ illis petit. In hac etiam ſpecie peccant qͥ
nimis accurate ⁊ pompatice cibaria cõdũt.Ta

men inquit Hiero.in quadã epła. Nec affecto,
te ſoꝛdes:nec exquiſite delicie laudem pariunt.
Dicit aut Inno.iij.in libꝛo de vilicate conditio⸗

nis humane. Initium vite hominis aqua ⁊ pa
nis.Nunc autẽ guloſis nõ ſufficiũt fructus ar⸗
boꝝ:nõ genera leguminũ:nõ radices herbarũ:

nõ piſces maris:nec beſtie terre:nec aues celi:ſʒ
querunt᷑ pigmenta:temperant᷑ aromata: nutrii
unt᷑ altilia: capiuntur obeſa: que ſtudioſe co⸗
quunt᷑ archicoquoꝝ arte:que laute parant᷑ mi
niſtroꝝ officio. Alius contundit ⁊ colat.alius
confundit ⁊ confict. Subſtantiã vertit in acce⸗

dens:naturãq; in artem: vt ſaturitas tranſeat

in eſt uriem: ⁊ faſtidiũ reuocet apetitum ad irri
tandam gulam: nõ ad ſuſtentandam naturaz

Ipſa tamen gule voluptas tã bꝛeuis eſt: vt ſpa
cio loci vix ſit quattuoꝛ digitoꝝ ⁊ ſpacio tẽpis
vix ſit totidem momentoꝝ:quod multũ diſpli

cet guloſis qui appetũt habere gutturlongum
Sicut patuit de plamoꝛate qͥ deſiderabat ha-
bere collum gruis longũ:vt diu ſentiret dulce⸗
dinem ciboꝝ. Contra hos guloſos etiam excla
mat Lucanus in.iiij.di. O ꝓdiga rerũ luxuri⸗
es:nunq; paruo ↄtenta paratu.Et queſitoꝝ ter
ra pelagoq; ciboꝛũ. Ambitioſa fames:⁊ laute
gloꝛia menſe. Diſcite qᷓ;paruo liceat ꝓducere vi
tam. Et quantũ natura petat: nõ erigit egros.
Nobilis ignoto:diffuſus conſule bachus.õ
auro myrrhaq; bibunt ſed gurgite puro. Tita
redit:ſatis eſt ꝓplłis fluuiuſq; cereſq;. Hec ille.

Quarta ſpecies gule dicit᷑ auiditatis.De qua

fuittemptatus Dauid quando pugnabat con

tra philiſteos:⁊ cũ maxima auiditate deſidera⸗
bat bibere aquã:di.O ſi quis daret mihi potũ

aq de ciſterna q eſt in bethleem iuxta poꝛtã. y,

ruperũt ergo tres viri foꝛtes per caſtra phili

noꝝ:⁊ poꝛtauerũt de illa aqua ad Dauid. Atid1

le noluit bibere:ſed libauit illam dño: ⁊ dixit.

Pꝛopitius ſit mibi dñs ne faciã hoc.vt babet᷑
ij. Regũ.xxiij.c.tranſumptiue in capło delicle.

xlſ.di.Sic ergo ⁊ nos quando maximã auidi

tatẽ comedendi aliquid habemus:ſi volumuſ

multũ mereri facene debemus violentiã ſenſua
litati.Ait em̃ Ouidius in epiſtolis. Eſt virtus
placitis abſtinuiſſe bonis.In hac ſpecie peccãt
multi qui auiditate moti cõmedunt cibaria il⸗
lis nociua. Item illi qui velut lupi rapaciter co
medũt:⁊ cũ nimia ſenſualitate.Qð quantũ ſit
peccatũ oſtendit Greg.in.iij.dyalogoꝝ.narrãs
de quadam ſanctimoniali que vnam lactucaz
in hoꝛto viſam colligens cum nimia auiditate
comedit:pꝛopter quod a diabolo arrepta eſt.
Quinta ⁊ vlcima ſpecies Gule dicitur tempo⸗

falt
Uee
anm
nin
guos
te N
Gepe
med
ag
hos
deg
ere
höft
man
yene
mor
wine
dolo
gena

d

t⸗
gul

o

thus
d⸗

locr

hbllter⸗
chim
ſesfa
Urin
ldeſd
Aon⸗
eaue
ctamng
e Kon

Qulvi

1Pecc
dens
niſſin
luria
ls ren
y. .
enäpe
n.
Hoir
ne
Cömin
gürit
eſtan
poti

mlti

rccnſ
iim
Eunnsiian
an n
Nuscſerſ
1: paco tinis
mulüdili
Wnrioncom
Mcadn be
amlomn;
Cgpeinonter
zumes:tlaute
ax dnctvi
noigt egos.
Ubachus. ſie
orrpurd. Un
nig. Delle.
o ugnobor o
iurdeſden
unr mihlpoti
unnpori. Jr
atn pbüicti⸗
14 Dauld del
boc N bidt
n caylo d
⸗ rini idl
nus:iwunn
olniſnin
Gls ninls
henehelen
Pinuamm
ebani
logor anin
mumloc
mid aidi⸗

Foliu

ralitas. Et eſt illoꝝ de quibus dicitur Eſaie.v.

Ue qui conſurgitis mane ad ebꝛiecateʒ ſectan⸗
dam.⁊ ad putandũ vſq; ad veſperam. Multi

enim ſunt qui ita ſunt dediti crapule.vt videat᷑
illis.ꝙ ꝓpter hoc ſint nati vt epulentur. Contra

quos inqͥt Tulliꝰin rhetoꝛid. Comedere opoꝛ
tet vt viuas.nõ viuere vt comedas.In hac ſpe
cie peccant illi.quivt de mane ſurrexerint ad co

medendũ vadũt.⁊ bibendũ pꝛiuſqᷓ; ad eccłiaʒ

pergant.vł aliud boni oꝑentur.Cotra omnes
hos guloſos exclamat Aſculanus poeta in.c.
de gula dicens. Non poteſt cum alijs vicijs fa
cere computuʒ qui ſuam libidinoſam gulam
nõ refrenat.quia cum gula luxuria eſt accenſa.

memoꝛiã ðᷣſtruit.⁊ ſenſus aufert.vniuſcuiuſq;
vene ſanguinẽ coꝛrũpit.et cantando guloſus

moꝛitur veluti cgnus. In dedecoꝛe vitam ter

minat.Intellectuʒ a bono aufert.⁊ facit ſentire
doloꝛes infinitos.ſpoliat aiam vircute ſua plã

gendo ſemꝑ nuda de ſalute. “
Oc Jra. R8

Ra quintum eſt capitale peccatũ.Dif/

i finitur aũt ab Areſ.ij. Rheto.ſic Ira eſt
appetitus vindicte.⁊ ſᷣm Blexã.de ales
in.ij.parte ſũme in tractatu de ira arti.v.⁊.viij.
et Tho.ij.ij.q.clviij.arti.iij. Lripliciter poteſt

quis iniuſte habere iram moꝛtaliter. Pꝛimo
ratione modli ſiue ſigni:cum ſubtrahit loqlaʒ

⁊ habet odium aduerſus aliqueʒ.vnde Mat.

v.c.dici᷑ a dño.Omnis qui iraſci᷑ fratri ſuo re
us erit iudicio. Secundo ratiõe facti.cũ nota⸗
biliter offendit.vł iniuriat᷑ pꝛoximo ex ira. Hic
enim eſt ꝓpꝛius effectus ire nixari.⁊ contentio⸗

nes facere.atq; ꝓximo inſultare Pꝛouer. xxix.
Vir iracundꝰpꝛouocat rixas.Tercio rõne ma

li deſiderij ira eſt peccatũ moꝛtale.cum appetit
illum puniri.qui nõ meruit.vł maioꝛi pena.vł-
a ſe aut ab alio.qui nõ habet auctoꝛitatem vel
etiam a ſuo iudice nõ ratione iuſticie.ſed vindi

cte. Contra tales iracundos dicit᷑ Eccle. xxviij.

Qui vindicari vult:a domino iueniet vindictã

⁊ peccata illius ſeruãs ſeruabit.Nec mirum ſi

deus magnã de iracundo facit puniciõeʒ. Gra
uiſſimũ enim eſt peccatum iracundia. Nam in
iuriatur deo volens facere vindictã quã ſibi de
us reſeruauit:dicens Deutero.xxxij.?⁊ Pꝛouer.

xxv. Mihi vindictam ⁊ ego retribuam. Quod

etiã ponit᷑ ad Ro.xij. Ad hebꝛe x.⁊.xxiij.q.j.in
pn. Itẽ iniuriat᷑ ꝓximo.iuxca illud Ecci.xxviij.
Hõ iracũdꝰicendit litẽ ⁊ turbat amicos. Unð

ðꝛ in.c.cuʒ apud.xj.q.iij. Ira facit hoiem talia
cõmittere ð qbo poſtea ſolet multũ dolere. Iſte

añt iracũdus aſſilat᷑ apꝛo.qͥ ſ᷑ᷣm Philoſophũ
eſt animal iracũdũ nullã reapiẽs diſciplinã.ſʒ
potiꝰſe moꝛti exponit qᷓ; domeſticet᷑.et eſt aial

mltũ nociuũ ⁊ leſiuũ.? ꝓ modico iraſcit᷑⁊ ꝓxi
mũ iuadit.Et ſir iracũdꝰp leui facto.aut vbo

2 freqnt ꝓ minima ſuſpitiõe diffamat ꝓxumũ.

ſpitat: ⁊ totus homo alienat᷑. Unde dicit Se⸗/

intueri defoꝛmitatẽ ſuã. Naʒ ira faciem turbat:

NNIX

vᷣberat. lacerat. deſtruit. occidit.⁊ potius vult
moꝛtaliter peccare:⁊ ſceipᷣm ad periculum mo:⸗

lis tempo:alis: ⁊ eternalis dare:qᷓ; velit primo

ſuo parcere. Et ideo de tali recipiente nocumen

tum ab iracũdo dicitur per pſalmiſtã. Extermi

nauit eum aper de ſilua:⁊ ſingularis ferus de⸗
paſtus eſt eum. Jracũdus eniam nocet ſibijpſi

Nam irg pmo ſu btrahit ei honeſtatem coepo⸗

rolis diſpoſitionis: quia q uantũcũq; perſona

ſit pulchꝛa:mutatur tamen per iram. ſſam ver
tit oculos: ⁊ facdem imutat: rubet vel palletin
vultu:ſpumat in oꝛe:manus tremit: lingua ce⸗

neca.ij. ⁊.iij. de ira. Nihil eque ꝓfuit irato ſi cut

oꝛa pulcherrima fedat:curuos vultus extran⸗
quilliſſimis reddit. Qualem autem putas cu⸗

ius imago tam fetida eſt. Ideo dixit quidaʒ ꝓÿ% H

iratis ꝓfuit inſpicere ſpeculum:vti mago reper
cuſſa oſtenderet homini ſuam defoꝛmicatem.
Hec ille. Inquit etiam Damaſcenus.libil eſt
turpius facie furientis. Secundo ira impedit
poteſtatem naturalios racionis:iuxta illud Ca
thoniſ. Jra impedit animũ:ne poſſit cernere ve
ruũ.Et ideo diabolus facit ſicut aſtutus piſca⸗
toꝛ:qui quado faciliter vult decipere piſces tur
bat aquam:⁊ tunc eſt ſecurus ꝙ piſces nõ poſ
ſunt cemere rete.⁊ periculum ꝓpoſitum. Et eco⸗

dem modo fadt diabolus imittendo in quãcãũ

q; congregationem ire turbationem: vt poſſit
facilius animas capere per peccatum. Itenim
ait philoſophus pꝛimo Elencoꝝ. Conturbati

2

minus poſſunt obſeruare omnes. Certio ira
minuit quantitatẽ vite naturalis. Scoðm cim
philoſophum animalia exceſſiue colerica ſun-
naturaliter bꝛeuis vite:ſicut marime apparetin
canibus.Et hoc eſt etiam quod dicitur Ecci.
xxx.Zelus ⁊ iracũdia minuũt dies:⁊ ante tem/
pus adducent ſenectam. Et ideo antiqui dixe⸗-3
runt iram eſſe bꝛeuem inſaniam. Et idcirco eſt.
maxime cauenda.Nam facit hominẽ peioꝛem
diabolo. Legio enim demonũ fuit ⁊ eſle poteſt

in vno homine. Duo autẽ iracundi nõ poſſunt
ſtare ſil in vna domo. De iracundo etiã inquit

Ceſarius. Sue mentis lumen iracundus exc⸗/
cat. Sicut em̃ vꝛſus excecatur ad peluim ardẽé⸗
tem.ſic homo excecatur per iracundiam infiã⸗
mantem.Albertus auteʒ in tractatu de virtuti
bus politicis dicit. Ira eſt ventus peſtilens ho
minis interioꝛa depaſcens.vitã minuenſ.guer
ras cõmouens.rixas verboꝝ inducens.caſtra
villaſq; conſumens:⁊ omnes pꝛouindie ciuira⸗“
tes incendens. Nam violam lilium atq; croca

cito peſtilens aura coꝛrumpit. Hec ille.Et ideo
dicit Oꝛatius in epiſtolis. Ira furoꝛ bꝛeuis
animũ rege qui niſi paret. Imperat hunc fre⸗

nis:hunctu compeſce cathenis. Zullius vero

in Tuſcu.queſti.libᷣ.iij.ait.Nũqᷓ; ſopiẽs iraſa

Econtra vero de ſtulto inquit Salomon ꝛo
uerb.xij. Fatuus ſtatim indicat iram ſuaʒ.Oui
dius autẽ in.iij. de arte amãdi canit.Candida
pax homines trux deq; ira feras.Et de iracũdo
iterũ ibidẽ ait.Oꝛa tumẽt ira:nigreſcũt ſangui⸗
ne vene. Lumina goꝛgoꝛio ſceuius igne micãt.
Et pꝛudentius in li.de ſicomachia.c.uiijj.ait. Ip
ſa ſihi eſt hoſtis veſania:ſeq; furendo: Intere⸗
mit moꝛitq; ſuis ira illita telis.? Gualterius ðᷣ
caſtilione li. x.ſcribit. Immẽoꝛ ira ſui eſt Et qͥ ra
pit ipetus:illuc ebꝛia diſcurrit ⁊ ſe ſocioſq; fla⸗

7

gellat. ? Matcheus in poetria ꝑte.ij. ciij. dicit.
Ira mouet liteſ:lis pᷣlia:plia moꝛtẽ.Et iõ Caſſi

odo.in li.de amicicia inqt. Ira ꝓcul abſit cũ q̃
nihil ↄſiderate:nihilq; recte fieri põt.Et Paulꝰ
ad Eph̊.iiij.hoꝛtat᷑ dicẽſ. Sol ñ occidat ſuꝑ ira
cundiã veſtram.⁊ nolite locum dare diabolo.
Ait em Salomon Pꝛouerb.xxix.Qui ad indi
gnandũ facilis eſt:erit ad peccata ꝓcliuioꝛ. Iſi
do.quoq; ſoliloquiox li.ij.c.xxj.inquit. Refre⸗
na iracũdie impetus. Ut em̃ ſcribit btũs Greg.
in paſtoꝛali.Menti furoꝛe ebꝛie:omne rectum
qð dicit᷑ guerſum ei videt᷑. Ira em̃ gignit inſa⸗
niã.vt teſtat᷑ Seneca ad Ludillũ.Et iõ ðᷣt Eccs

vij.c.ſapiens Salomon. ſle ſis velox ad iram:
quia ira in ſinu ſtulti reqeſcit.Et Job.v.eius.c.

VUirũ ſtultũ interficit iracũdia. Ideo dieit Da⸗
uid ps.iiij. Jraſcimini.ſ.cõtra peccata: ⁊ nolite

peccare.Et Ouidius in eplis epła.v.inqͥt. Cin
ce animũ irãq; tuam:qꝗᷣ cetera vincis.Et in pꝛio
de remedio amoꝛis ait.Dũ furoꝛ in curſu ẽ cur

renti cede furoꝛi.Lic; aũt difficillimũ ſit iuſtuʒ

doloꝛẽ tꝑare: vt ðꝛ in.l.ſi adulteriũ: cũ inceſtu.
S.imꝑatoꝛes.ff.ad.l.iuł.de adul.⁊ in.l.quicqd

ff. de re.iur.ac in.l.iij.ff.de diuoꝛ.dicit᷑. Quicqd
caloꝛe iracũdie fit vel dicit᷑:non pᷣus ratũ eſt:qᷓ;
ſi ꝑſeuerantia apparuerit iud iciũ animi fuiſſe.
Ex qͥ b apparet ꝙ cũ pᷣmi motus nõ ſint in po⸗
teſtate hois:aliqualłr excuſat᷑:qͥ ex ſubito motu
iraſci᷑: dũmõ ſtati ad ſe reuerſus deſinat ab ira
Relinquat furoꝛẽc. vt hoꝛta᷑ Dauid ps.xxxvj.
Tñ totis viribus debemus nobis pᷣcauere ab

ira.Ait em̃ Cecilius firmanus lib.uij.de beata

vita. Tria ſunt que hoĩes in om̃ia facinoꝛa pᷣci

pites agunt. Jra:cupiditas:⁊ libido. Gualfre

dus quoq; in poetria.c.xvij.inquit de ira. JIra
genus flãme materq; furoꝛis:ab ipſo Fellẽtra
hens oꝛtũ:coꝛ ⁊ interioꝛa venenat.De hac etnaʒ

peſſima beſtia inqͥt Aſculanꝰ poeta in.c. de ira.

Ira nõ eſt aliud niſi qᷓ; accenſus ſanguis intra
coꝛ:qð ex dedignatiõe accendit᷑ ꝑ quod de vin⸗
dicta anima languet:ſtatim dedignata aufert
bonũ.de grandi amoꝛe qui redit in re parua ⁊
amoꝛoſa pax nõ ſubuenit ei.
De inuidia. 3
Extum capitale peccatum eſt inuidia
ſ quã diffinit Damaſcenus lib.ij.di.q;
eſt triſticia de alienis bonis: ⁊ letica

YVI

de malis. Et eandem diffinitionem in ſubſtan
tia ponit Auguſtinus.iiij.c.ſuꝑ Geneſim.No⸗
tandũ vero eſt ſ̃m Alexan. de ales in.ij. parte ſũ
me in tractatu de inuidia arti.j. Et beatũ Tho.
ij.ij.q.xxxvj.ar.ij. Et Durandũ nr̃m in ſumma
ſua lib.j.parte.iij.di.ſ. triſticia de alienis bo
nis tribo mõis poteſt cõtingere. Pꝛimo modo

quãdo quis dolet de bonis alterius inq̃ntũ ex

eis timet ſibi vel alijs alicuius nocumenti pe⸗
riculũ.Talis em̃ doloꝛ ꝓpꝛie non eſt inuidia:⁊
poteſt eſſe ſine peccato:cũ moderatus eſt:necex
hoc facit aliqð incõueniens.Uñ Greg.xxij.mo
ral.ait.Euenire plerũq; ſolet vt nõ amiſſa cha⸗
ritate:⁊ nos inimici ruina lecificet:⁊ rurſus eiꝰ
głia ſine inuidie culpa ↄtriſtet. Cũ etiam ruen⸗
te eo quoſdam bene erigi credimus ⁊ ꝓficiente
lllo pleroſq; iniuſte o ppꝛimi foꝛmidamus.hec
ille. Sic ex ſubmerſione pharaonis cũ exercitu
ſuo in mari rubꝛo ꝓpłus iſrael multũ gauiſus
eſt.?⁊ pulſans tympanũ cũ maria decantauit cã
ticũ dicens. Cantemus dno ⁊c̃. Eo ꝙ moꝛtuꝰ
eſſet inimicus qͥ volebat eos in ſuitutẽ reducer
Exo.xv.Econtra vo Machathias cũ ſuis ↄtri
ſtatꝰeſt valde:audiẽs de ꝓſperitate regis antio

chi qͥ querebat ꝓpłm iſrael trãſferre ad ritus gẽ

tiliũ:deovero derelicto.j.Machab.ij. Secũdo
põt quis cõtriſtari de bono alterius nõ ex eo ꝙ
ille habeat illud bonũ:ſʒ qꝛ ſibi deeſt.Et iſte do
loꝛ ꝓpꝛie ðꝛ ʒzelus ᷣm ph̊m.ij. Recho.nec eſt pec
catũ ſi crca honeſta verſat᷑. Unde aplłs.j.Coꝝ.
xuij.ait. Emulamini ſpũalia.? Hiero.ad achle

tam de inſtrucciõe filie dicit. Habeat ſodas cid

quib addiſcat:quib inuideat:quarũ laudibo
moꝛdeat᷑.Et ideo ſᷣm legiſtas inuidus accipit
in malã ꝑtẽ. Inuidioſus aũt.i.emulatoꝛ in bo⸗

nam. vt no. glo.in.l.vnica.circa pn.C. de cadu.
tol.vbi ait. Inuidioſus ego:nõ inuidus eſſela

boꝛo. Hec etiã notant᷑ in.l.ceteꝝ.ff.de vſu.⁊ ha⸗
bi. Tertio qͥs ↄtriſtat᷑ de bono alterius inq̃tuʒ
alter excedit ipᷣm in bonis:⁊ hoc pꝛie eſt inui⸗
dia:⁊ magnũ peccatũ ſᷣm ph̊m in.ij. Recho.qꝛ

dolet de quo eſt gaudendum.ſ.de bono ꝓximi

Unde.j.ad Coꝝ.xiij.dicit apłlus. Charitas nõ
emulat᷑:ſed ↄgaudet veritati.Et iſti inuidi ꝓpe
ꝑfidi ſunt ⁊ maligni.De qͥbo Augꝰ.ſuꝑ.cxxxix.
ps.ait. Qui falſi ſũt iuſti neceſſe eſt vt inuideãt

veris iuſtis.Signũ ergo eſt ꝙ quis non habet

in ſe lud de quo alteri habʒ inuidiam.Ait em

ullius in Philippiò lib.ix. Nemo qͥ ſue vᷣtu⸗

ti ↄfidit alteri inuidet.Et in lib.de eſſentia mun
di:idem ait. Pꝛobus nemini inuidet.Qñ ergo
alicui habet᷑ inuidia:ſignũ eſt ꝙ in ſe babet ali
quas virtutes.Ait em̃ Ouidius li.j.ð remedio
amoꝛis. Sũma petit liuoꝛ:perſlant altiſſima

venti. Summa petunt derxtera flumina miſſa
iouis. Quanto aũt quis vilioꝛ videt᷑: tanto mi

nus ei inuidet᷑.Et econtra.ff.de offi.ꝓcõ.⁊ le.lł.

nec quicqᷓ;. ⁊ ibi glo.allegat.Ouidiũ dicentem.·

nuia
ſedtcn

bluu
diadicl
Goun
hoisla⸗
rüm
trvj
opue
no.p
ne an
1Paten
lih. n
uidt
ſhenc.
nos
hollm
deban
doonn⸗
ſonem
gcater
W⸗

Ghonin
bonoat
puüche
Guinuu
ldilmi
loelonel
ur
Phrovene
win
pormnnt
Moftclog
ſlsinnot
mnbſancn
kehopfit
ecgrefeſr
s ibſi
cose
Potillud
lucemad
anes
luimmicog
aS
en ſu
uncogal
Kogin
Atenfl
namaie
diſcoꝛci⸗
gahirin
gquonn
crhan

oncninſibtn
1Banin
Ebeni7
ngerften
ubgmn
wrungsd
Aumnus nogeg
ihideck crlkedo
Nutoaack er
1D. Warble
ar bauͤ
nauni uud,
4 nuids Ah
Amunni
munchi
vim uſn
Megtchiu⸗
nlnmd n
Gikinnidi
ſeck wn

Inuidiam placere paras virtute relicta.O ma⸗
ledicta inuidia tu es peſſimum venenũ de quo
Bualfredus in poetria.ca.xviij.inqᷣt. Peſſima

res liuoꝛ cuius letale venenũ.De hac etia inui⸗
dia dicit Jacobus bnuentanus.vj.c.ſui libꝛi.
Ur durũ ferrũ moꝛdax conſumit erugo. Sic

vitiũ inter eos qͥ ↄtendũt de pari ſᷣm Tho.ij.ij.

q.xxxvj.ar.j.in ſolutione argumẽtoꝝ. Jõ ðꝛ in

cõi ꝓuerbio. inter pares regnat inuidia:qð
no.ꝑ glo.in.l:.ſi cũ exceptione.S.eũ qui.ff.quod
me.cau. Un eciã vulgarit᷑ ðꝛ.Canit in coquina

⁊ pater eius nõ deſiderat. O maledice inuide:

audi quid dete Oꝛatius inquit in epła ad To

liũ. Inuidus alterius marceſcit reb opimis.

Inuidia ſiculi nõ inuenere tyrãni.ꝭ Naius toꝛ
mentũ.O diabolica inuidia:tu es illa ꝑ quam
moꝛs intrauit in mũdũ.Sap.ij.c. Inuidia dia

boli moꝛs itrauit in oꝛbẽ terraꝝ: ðöt Salomõ.

De bᷣ eciã iniquiſſimo vitio ait Aug.in lib.j de
doctrina chꝛiſtiana. Inuidia vitiũ diabolicũ c.
Non em̃ diabolo ðꝛ vt damnet᷑:furtum fedſti:

adulteriũ cõmiſiſti.villam alienam rapuiſti:ſʒ

hoi ſtanti inuidiſti. P·1
Nephadiſſimũ ſcelus tu es toxicũ cha⸗
o ritatis.oſtiũ iniqͥtatis: ⁊ putredo ois

ſanitatis. Pꝛimo em̃ inuidia eſt toxicũ

charitatis.iſi em ipſa eſſet qͥlibet gauderet de

quit inuidia:⁊ meũ eſt qð habes.Sunt em̃ in⸗
uidi ſimiles noctuis q̃ nõ pnñt ſine magno do⸗
loꝛe lumẽ ſolis inſpicere. Et ideo de nocte ſoluʒ
volant. Et ſiliter inuidi ꝓſperitatẽ vtuoſoꝝ nõ
pñt audire nec videre.ſicut figuratũ ẽ Gen.xxx/⸗

vij.in Joſeph quẽ ſui fres ex inuidia videre nõ
poterant.Oderãt em eũ:nec poterant ei quicq;ᷓ;

paciice loqui.Uñ Chꝛy.ait. Patitur Joſeph
ſctũs innocẽtis vite inuidiã:⁊ emulos in ſe fra

tres ſancta excitat vita.Quia mali bonũ vide⸗

re nõ pñt.Deniq; venientẽ ad ſe lacerant:ſeuiũt
necare feſtinãt.nolũt melioꝛẽ viuere ne degene⸗

res ipſi poſſent ipꝛoꝑn ſuſtinere.De tali inui⸗

do qͥ bona ꝓximi videre nõ põt exponi ſpũałr
põt illud.j. Regũ.iij.Caligauerũt oculi eius:et
lucernã dñi videre nõ poterat ⁊c̃.De h vitio lo/⸗
quẽs Seneca in lib.de moꝛibo ait.Et ſi nullos
inimicos tibi fect iniuria.multos tñ facit inui
dia.Scðo inuidia cẽ oſtiũ iniqͥtatis. Per ipſaʒ
em̃ vt ſupᷣ dictũ eſt itrauit moꝛs in mũdũ.ſ.nõ
tm coꝛꝑalis ſed etiaʒ ſpũalis.ſ.peccati. Et ideo

ðᷣꝛ cognata ⁊ affinis oim pncipaliũ iniq tatum

Eſt em̃ filia ſuꝑbie a qua ↄtrahit pertinaciã cõ
tra maioꝛes.Soꝛoꝛ vane gloꝛie a qua ↄtrahit
diſcoꝛdiam ↄtra equales.Neptis iracũdie a q̃

trahit iniuſticiã ↄtra melioꝛeſ.Nurus auaricie

a qua trahit fraudulentiam ↄtra ſunplicioꝛes.

Per hancocciſus ẽ Abel a cayn. Jacob cribula

*
tus ab Eſau. Joſeph venditꝰ a fratribb.Dauid
Saul gſecutus.⁊ chꝛiſtus a iudeis ocaſus.
Hanc em beſtiaʒ euadere nullus poteſt niſi ſo
lus milſer ⁊ infelix. Unde Iſidoꝛus in libꝛo de
ſummo bono ait. Celebꝛe eſt puerbiuz ab anti
9 quo. ſola miſeria neſcit inuidiam:ſiue caret
hois lacerat intima liuoꝛ edax. Hoc aut eſt cõe

inuidia. Miſerrima nanq; foꝛtuna miſeri hec

nem cũ ei aliqui inuiderẽt interrogaſſe Socra

tem qua ratione poſſet hoim inuidias dedina
re. Kui reſpondit Socrates. Eſto vt circites qͥ
fuit abundans infoꝛtunijs: ⁊ carens om̃ibus

bonis.Tertio inuidia eſt putredo omnis ſani

hbominis eſt ꝙ ei non inuidet᷑. Fert᷑ em̃ Pl æ

tatis. Unde Pꝛouerb.xiuij.dẽ. Putredo oſſiũ

iuidia. Hoc em̃ vitium peſſimũ ⁊ iniuſtiſſit imũ

eſt in eo ꝙ eſt recipꝛocum in ſuũ auctoꝛeʒ. U¶n
de mtrice dicitur. Inuidus inuidia comburit᷑
intus ⁊ extra. Et Hugo de ſancto victoꝛe inqᷣt.

Inuidia ꝓtinus ipᷣm actoꝛem punit cruciatq;

ſuũ. Quia ſicut rubigo ferrum. ſic inuidia coꝛ

in quo naſcit᷑ coꝛrũpit. Etiõ deus maximã in⸗

iuriam faceret inuido ſi poneret eũ in celo quia
ibi eſt ſumma felicitas in ꝓximo:⁊ ꝑ ↄſequens
ſummũ nocumentũ foꝛet inuido.Et ideo con⸗
grue erit in inferno vbi nihil videbit cui inuide
re poſſit. Ad pᷣdicca etiam adduci poteſt ilud

quod legi in quadã hiſtoꝛia ſcq; ꝙ in curia cu⸗

ſe e iuſdam regis erat vnus inuidus qui nõ pote⸗
bono alterius:⁊ de malo eius doleret:qꝛ hoc ẽ
pꝛiũ charitatis.Un Augꝰ.ſuꝑ Joh̊. Lolle in/

rat audire vel videre bonum alterius curialis.

Quapꝛopter rex eũ ad ſe vocauit ⁊ dixit Pete a
me qua gratiam magis a ppetis:⁊ eam tibi faci
ciam. Sed ſcito ꝙ quicquid petieris:⁊ tibi con

ceſſum fuerit:dulpũ dabo tali curiali ſocio tuo
Tunc inuidus ille cepit cruciari in animo cogi

tans ꝙ ſi peteret mille aureos vel vnum caſtrũ

ſiue aliud bonũ alter duplum haberet.Tandẽ
vero inuidiam ſequens petijt dicens. Obſecro
vt mihi erui faciatis vnum oculum. Et ſic vo⸗
luit pᷣuari vno oculo:vt ambobus ochulis pᷣua
ret ſociũ ſuũ. Huic aũt multi ſunt ſimiles qui

potius eligunt ſibi duplum malum ſalicer ani

me⁊ coꝛpoꝛis:qᷓ; velint facere ꝓximo paruum

cõmodumi:quod ex inuidia ꝓcedit.De quo eti
am peccato ait Aſculanns poeta in caplo de in
uidia. Jiuidiam mundus abdicauit: furatur

virtutem de intellectu:⁊ ardet cece perſonameꝛ

comedit animã:⁊ deſtruit coꝛ.De om̃i peccato
aliquod delectamen habetur:inuidia neſcit a⸗
liud q; doloꝛem. Iſta eſt triſtis de bono alteri
us ⁊ gaudent de damnoſo malo quod nobis
caſu vel tempoꝛe obuenit:inuidia vix ſe ſuſti⸗

net pluſq; paupertas accidẽtalis:que facit de

ſummo ſtatu hoiem cadere.Si vis de inuidia

vindictam facere: ⁊ eam cum maioꝛe flamma

languere adhibeas te virtuti: et bene compe⸗
ſcas:quia qui gaudet de vicino planctu in euʒ

vadũttriſtes hoꝛe:qui accipit detriſticia nounũ

cantũ. O ania inuidioſa ? diſpbumata. videans

Bermo

. — ⸗
quõ in cruce eſt tuus factoꝛ:pter quẽ finem tu
fuiſti creatus.Ego dico ad ↄſequendã dignam
ſoꝛtem:fugiendo ꝑ virtutẽ eternam moꝛtem.
De accidia.
Eptimũ ⁊ vltimũ capitale vitiũ ſᷣm pᷣdi
ſccos docctoꝛes eſt Accidia.quã Rich.ð

ſcõ victoꝛe diffinit dicẽs. O eſt toꝛpoꝛ

menti bona negligentis inchoare ? perficere.

Damaſcemus vero inquit. OQ acaidia eſt triſti

cia aggrauans aium hoĩs:vt nihil boni ei age
re libeat. Et ſᷣm genus ſuũ eſt moꝛtale pctm̃ ſi

ſit ex ↄſenſu rõnis in his que ꝓpter deũ quis fa

ceretenet᷑:puta qñ quis habet in odiuʒ diuina

pcepta:⁊ bona ſpiritualia:ſiue opera virtuoſa:
daa que tenet᷑ ex dei pcepto vel eccleſie vel alceriꝰ
ſui ſuꝑioꝛis.⁊ quãdo ex accidia dimittit ea face

re. Item quãdo nolet ꝙ virtutes eſſent. Nam
hoc eſt moꝛtale peccatũ ſi affuerit ↄſenſus ratio

nis. Saũt hoc nõ ꝓcedit a deliberata intentio

ne:ſed ex repentino motu eſtveniale pcem.Et h

Fp̃m Tho.ij.ij.q.xxxv.ar.j.?⁊ Durandũ noſtrum

in ſumma ſua.⁊ etiam Aſteſanũ.lib.ij.ci.lxiij.⁊
Alexan.de Ales in.ij.pꝑte ſumme in tractatu de
accidia art.ij. Ideo de accidioſis ðt Dauid ps.

cvj.Omnẽ eſcam ſq; operis ſpiritualis: abomi

nata eſt anima eoꝝ:⁊ appꝛopinquauerũt vſq;
ꝗdd poꝛtas moꝛtis. Hoc pecin cõmittũt illi qui
tediant᷑ de vita pᷣſenti:ita ꝙ nollent eſſe creati:
nec in mũdo nati:⁊ h̊ ex deliberata rõne:vl deſi
derant eſſe ſicut aialia irrationabilia.vł vellent
moꝛi q̃litercũq; ſiue bñ ſiue male ſolũ ꝙ exirent
de hac vita. Quodlibet em̃ hoꝝ eſt moꝛtale ſᷣm

pᷣdictos doctoꝛes. Si quis aũt haberet tediuʒ

vite pᷣſentis ꝓpter deſiderium celeſtis patrie.hᷣ
nõ eſt peccatũ. Hocem̃ tedium habebat Job.
di. x.c.ſui libꝛi.Tedet animã meamvite mee.Et
Paulus dicens ad Philipᷣ.j. Cupio diſſolui
⁊ eſſe cum chꝛiſto.Et pſalmiſta lamentabat᷑ di.
Heu mihi quia incolatus meus ꝓlongatus ẽ

Similiter quis peccat per accidiam ſi ita ↄtri⸗

ſatur de aliquo caſu aduerſo:vel tribulatione
ſpirituali coꝛpoꝛali aut temꝑali ꝙ nõ vult reci⸗
pere ↄſolationẽ:ita ꝙ ꝓpter hanc triſticiam ali⸗
quã infirmitatem incurrit:vel ſe verſimiliter in
periculo infirmitatis ponit:dum ſtudioſe per⸗
dlit ſomnũu:dimittit cibum vel hmõi.Nam ſi ſe
poteſt iuuare ⁊ nõ vult peccat moꝛtaliter. Hac
aũt triſtida timuit Jacob patriarcha detineri:
qluãdo audita moꝛte Joſeph filij ſui.licʒ nõ ve

ra:inconſolabiłr dolebat.nec poterãt filij eiꝰdo

loꝛẽ ſuũ delinire. Uñ dicebat. Deſcendã in infer
nũ lugens filium meuʒ. Geñ.xxxvij.c.quaſi di
ceret. Tantam triſtitiam ſentio de hoc ꝙ timeo

ne ducat me in moꝛtẽ:vel in locum damnatoꝝ

In hocetiam peccato ↄtinet᷑ inoꝛdiata triſticia
de moꝛte charoꝝ: que ꝓhibet᷑.xiij.q.ij.c.qᷓ; pꝛe/⸗
