reuelare pctã pꝛopꝛia publicant aliena.vt puta

woꝛdienope

dſeſi Loͤtte
cofirhor du

ltaimeadl

Drelncfeſſt
taa deo reape

Pſemiencoꝛs
odediepo
1confeſſonis
Gamotng⸗

durtenecla
f. Manb xrv.
hrmoz Guga
gtiptanöequit
dicee dauidin
icuebaraliao⸗
Dubolsaönne
gels gopdbacl
Trcüͤck dong
eo Ec
mn
onguit
eikrenzu⸗
ſtuma o
hleeteneat ſuh
Aeholo ſinas o⸗
mäſzdunynan

Mera autechkih

Beac quitenet
ektpumiltae
loohoͤnnnir
nittinſpintut
clultvocg de
ſrtan he
at daud Ps
☛
lamäficiſtecct
1. TDunlibine.
iesligktipnn
teſintn
lorpl n
ictnnn

t vuld⸗
s obſc
apzopt
ulor inau
0

1spcörum
lones re/
Magnon
Kariealigvo
na afeann
aiimrare
gngipecc
undierncl,
ſemplicien
mpranötb?
Ladſpeanan
kumpran
aluilidepe
uidecogte
npranöbas
e. Tano
r ſegaoſ
no dicends
thug Git
Loſferürne
ürni Ta,
oꝛes mon/
rmdehe/
ni Cqlber
requicuz
. Ktideo
i goneſit
alam
Carn jſo
Gfinſe
eloſſt
noiangonn
oſbis
nliscni/
dlens po/
utſugiorig.
deturanin
nan oni
tpenting,
nnoelat
umi ic.
nteſſonen.
oonſcſone
mrulun/
gan
yaniqu⸗
t apn
rſuffia
c habe
ci.
. ñ debe⸗
NN

vxoꝛ dicens pctã viri ſui:ꝛ mater filij:⁊ famula
dñe ſue. Cõtra qͥs ĩquit Dauid Ps. xxxj. Dixi
cõfiteboꝛ adueriuʒ me iniuſticiã meã dñno. In⸗/
iuſticis meã dixit non alienã. Ueſtra ergo pctã
dicite in cõfeſſiõe ⁊ dimittite aliena vt indulgẽ⸗/
tia a deo reciꝑe mereamini. Qðdð nobis cõcedat

ipſe miſericoꝛs dominus. Amen.
Eodẽ die poſt pꝛandiũ de ↄfeſſoꝛis electiõe:

2⁊. confeſſionis conditione:ac frucificatione.

8

4

Ser mo trigeſimuſquartus.

nfiten

c no qm̃ bonꝰ qm̃ in ſeculuʒ milſe/

4

ricoꝛdia eius. PS.cv. Solent ↄtra

dyabolicas tẽptationes decẽ ⁊ octo
dari remedia. Pꝛimũ eſt oꝛatio:dicẽte ſaluato

re Matth.xxvj. Uigilate ⁊ oꝛate ne itretis in tẽ
ptatiõeʒ.Suꝑ qð inqᷣt glo. Ille teptat᷑ ⁊ ſupat
a tẽptatiõe qui neſcit oꝛare. Scðm eſt ieiuniũ:
dicete Dauid in Ps. Cum mihi moleſti eſſent

iquebar cilitio:⁊ hũiliabã in ieiunio aiĩaʒ meã.

—

Dya bolꝰem̃ pᷣualet ↄtra carni deditos:vt inqᷣt

angelꝰ Raphael Thobie iunioꝛi Thobie. vj.

Tercl eſt elongatio cauſe: qꝛ remota cauſa re⸗

mouet᷑ eſfectꝰ.ij. Phi. ⁊.c.cũ infirmitas.de pe.?⁊
re. Ideo ðꝛ Ecci.xxj.Quaſi a facie colubꝛi fuge

pccm̃.Quartũ eſt reſiſtentia in pꝛimis motibo.
Ideo inquit apłs Jacobus ſue canonice.iiij.c.
Reliſtite dyabolo ⁊ fugiet avobis.⁊ Hiero.in
teſtamẽto ſuo inquit. Lubꝛicꝰeſt ſerpẽs ⁊ niſi

capite teneat᷑ ſubito itrat. Et idẽ ad Euſtochiũ
alt. Nolo ſinas cogitatiões malas itrare aam
tuã:ſʒ dum puulus eſt hoſtis allide ad petraʒ:
petra autẽ eſt xpᷣs. Ideo inquit Dauid in PS.
Beatꝰ quitenebit ⁊ allidet ꝑuulos ſuos.Qui⸗

tũ eſt humilitas.Nam retia paruulos piſccu⸗
los nõ retinẽt.patuit exẽplũ deſctõ Antonio:qͥ
vidit in ſpiritu totrũ mũdũ laqueis plenũ:⁊ au
diuit voceʒ de celo dicentẽ ſibi: ſola hũſlicas
euaderet illos dyaboli laqueos. Eapꝛopter in
qe Dauid Ps.cxiiij. Cuſtodiẽs gꝑuulos dñs:

hũiliatꝰſum ⁊ liberanit me.Sextũ eſt fides.di

cente dño Match.⁊ Luce.xvij. Si habueritis
tantã fidẽ ſic eſt granũ ſinapis dicetis huic mõ
ti. Tranſi hinc:⁊ trãſibit. Et ſᷣm glo.ꝑ monteʒ
itelligit᷑ tẽptatio. Jõ ad Hebꝛe.xj.ðꝛ.Sancti ꝑ
fidẽ vicerũt regna.Septimũ ẽ cogitatio paſſio

nis xpᷣi. Inquit em Greg.in moꝛał. Si paſſio

dñi ad memoꝛis reuocet᷑nihil eſt adeo duꝝ qð
nõ equo aio toleret᷑. Undexpᷣs in foꝛma cruci
fixi apparẽs cuidã fratri nr̃o dixit ei: qñ tem
ptaret᷑ aſpiceret eiꝰplagas ⁊ ſubito liberaret᷑:vt
habet᷑ in ↄfoꝛmitatito ſccĩ Franciſci fructu.ix.?
ↄfoꝛmitate.ix.Octauũ eſt ↄſideratio remunera
tiõis que dat᷑ his qui reſiſtunt tẽptatiõibo.De
qua Jacobi.j.ðꝛ. Beatꝰvir qui ſufferttẽptatio

nem:quoniã cum ꝓbatus fuerit accipiet coꝛo⸗

nam vite qu repꝛomiſit deus diligetib ſe. Et

repperiſſe in ſcri

CL.XXXI

de bochabet exemplũ in vitaſpatꝝ de illo iuue

ne diſcipulo cuiuſdã ſceti patnis: q habẽs ab eo
in madat nevnq; iret doꝛmitũ niſi pꝛiꝰ habita

ab eo bñdiccõe.Quodã ſero ad ipᷣʒ pergẽs inue

nit eũ ſopoꝛatũ.Demon autẽ ei ter ſuggeſſit vt

iret doꝛmitũ abſq; illa benedictiõe.Cui ille nũ⸗
q; Cõſenſit. Unde pꝛedictꝰ ſctũs paterviſionem
talẽ habuit. Nã poſt illas tres temptatões a di
ſcipulo ſuo ſuꝑatas vidit tres fulgentiſſimas
coꝛonas de celo deſcẽdere ⁊ ſuꝑ caputilliꝰ ſe fir
mare.Unde exꝑgefactꝰ? ab illo interrogãs qͥd
feciſſet ⁊ cogitaſſet ipo doꝛmiente.Cognouie q;
ꝓpter illarũ triũ temptationũ ſuꝑationẽ tres il⸗
las coꝛonas meruerat. Nonũ eſt iuocatio no

minis Jeſu.ã Marci vlti.ipᷣe dñs ait de fide

libꝰ ſuis. In noie meo demonia eijclẽt ⁊c̃.⁊ Au

ce.x.dixerut ei diſcipuli.Dñe in noie tuo demo⸗
nia ſubijciũtur nobis. Decimũ eſt deuota ſa⸗
lutatio beate vginis:dicẽdo Aue maria.⁊c̃.vel

Moaria mater gre mater miicoꝛdie tu nos ab

hoſte ꝓtege in hoꝛa moꝛtis ſuſcipe. Ut em̃ ha⸗
bet᷑ in miraculis ipᷣius btiſſime vginis demo⸗
nes effugiũt hoc audiẽtes. Undecimũ eſt aii⸗
cuiꝰ ſacti vel ſccẽ deuota inuocatio. Unde dicit᷑
Job.v. Uoca in celis ſi eſt qͥ rñdeat ⁊ ad aliquẽ
ſccõꝝ cõuertere. Duodecimũ eſt dicere hũcyer
ſiculũ.Deꝰin adiutoꝛiũ meũ intẽde:dñe ad ad/

⸗ △

iuuãdũ me feſtina.vt dicit Johes caſſiodoꝛꝰin
ij. coll. abbatis Iſaac. Tertiũdecimũ ẽ ſigno
crucis ſe munire.vt habet᷑ in legẽda ſcti Cybani
⁊ Juſtine.⁊ etiã in legẽda ſcci Frãciſci acBaſilij

Un pſal.lxxxv.ait pha deo. Fac mecũ ſignũ in

bonũ vtvideãt qͥ oderũt me ⁊ confundãtur.Et
ideo canit eccłia. Per ſignũ crucis de inimiis
nr̃is libera nos deꝰnoſter. Quartũdecimũ eſt
dicere ðuote. Jeſu fili Dauid miſere mei. Hoc
em dicto cananea meruit a xpᷣo filie a diabolo
liberatiõʒz. vt habet᷑ Matth. xv. Hoc etiã dicco

ſtates in purgatoꝛio ſancti Patritij ab iſidijs

diaboli ſtatim liberant᷑.vt habet᷑ in legẽda ipiꝰ
ſctĩ Patritij. Quintũdecimũ eſt cõtinua exer⸗
citatio in bono opere.vnð Hiero. ad Ruſticũ
inquit. Semꝑ aliquid boni operis facito vtte
diabolus inueniat occupatũ. Sextũdecimũ
ponit beatꝰ Hylariꝰ pictauiẽſis epᷣus dicẽs ſe

.

Ecci.vij.dicit᷑. In oibus oꝑibus tuis memoꝛa
re nouiſſima cua ⁊ in eternũ nõ peccabis. De⸗

amũoctauũ eſt cõfeſſio ſincera. Unð Augꝰ.ad
here. ait. Cõfeſſio ẽ oppugnatrix demonũ: pa/
uUoꝛ inferni:obſtaculũ diaboli.hecille. Qꝛ etiã
ipᷣe maledictꝰ diabolꝰeſt ſuꝑbus:iõ indignaz⸗
ſiqᷣs eiꝰſuggeſtiões reuelet.iuxta illð Ecci.xxvi)

pꝑꝶᷣ ſcci emẽtis pape diſcipu⸗
li beati Pecri ꝙ quãdo aliqͥs habet grauẽ tri⸗
bulatõeʒ ſi ðᷣ uote ðt illũ pſal.qͥ incipit. Saluũ
me fac deꝰ.cito liberabit᷑. Que oĩia debẽt intelli
gi ſi pꝛedicte oꝛões dicant᷑ ſine vlla ſuꝑſtitione
Decimũſeptimũ eſt cogitatio vltimi finis. Iñ̃

—

Qui renelat ſecreta amici ſui perdet eũ.Et ſic di

mittit tẽptare ne ꝑ confeſſionẽ detegat᷑. De qua
cõfeſſiõe traccaturi tres cõſideratiões faciemꝰin

boc ſermone. Pꝛima dicet᷑ electiõis.ſ.ofeſſoꝛis
Secũda conditiõis.ſ.ipᷣius cõfeſſiõis.Tertia
vero frudtificatiõis eiuſd.
Pars pꝛima in qua declarat᷑ qualis debeat
cligi cõfeſſo.. QQ
UNUattuoꝛ ſunt neceſſaria in illo qui ð bet

eligi cõfeſſoꝛ. Pꝛima cõditio dict᷑ pote

ſtatis.vt ſq; habeat autoꝛitatẽ abſoluẽ/

di. Nam ſᷣm Durandũ nr̃m in ſũma lib.j.ꝑte.j.

di.j.ad abſoluẽdũ in foꝛo penitẽtie tria requirũ
tur.ſ.ꝙ ↄfeſſoꝛ habeat autoꝛitatẽ clauiũ exiſtẽs
ſacerdos.⁊ ꝙ hab eat autoꝛitatis executionẽe.et

ꝙ executio ſit libera ⁊ nõ ligata.Excõicatus em̃

nõ poteſt ligare necſoluere.ca.audiuimꝰ.xxiiij.
q.j.Et ideo dicũt oẽs theologi maxime Lbo.⁊
Rich.in.iiij.dil.xvij.ꝙ qᷣlibet tenet᷑ ↄ fiteri pꝛio
ſacerdoti.vt patet expꝛeſſe in ca.ois.de peni.⁊re.

Alienꝰ em̃ ſacerdos abſoluere nõ poteſt nec li⸗
gare.ca.placuit.de peni.di.vj.Dici᷑ autẽ pꝛius

ſacerdos quo ad hoc non ſolũ parrochianꝰ ſed

ctiã qͥlibet babẽs autoꝛitatẽ abſoluẽdi.vt decla
rat᷑ in ſũma ↄfeſſoꝝ lib.iij.ti.iij.xxxiiij.q.xxxviij

Et dicit Rich̊.⁊?⁊ Tho.vbi S.ꝙ cõfeſſus alicui
habẽti autoꝛitatẽ abſoluẽdi nõ tenet᷑ poſtea ite⸗
rum cõfiteri eadẽ pctã ꝓpꝛio parrochiano.vt pa
tet in extrauagãti Johᷣ.xxij. que incipit. Uas ele
ctiõis.Eſt ergo ſccẽdũ ſᷣm Alexã.de ales in.iiij.

parte ſũme in tractatu de cõfeſſiõe.⁊ ſecm̃ Bo⸗

72

naueñ.in.iiij.diſt.xvij.parte.ij.ar.j q.ij.? Rich.

æadẽ di.ar.iij.q.j.? Panoꝛ.ĩ dicto ca.ois.?⁊ Car

dinalẽ in cem̃.dudũ.de ſepul. ꝓpꝛiusſacer⸗
dos multiplicit᷑ ⁊ varie accipit. Pꝛimo em̃ pa⸗
pa in toto mũdo eſt cuiuſlibet ꝓppꝛiꝰ ſacerdos
quia eſt caput totiꝰ eccłie.ca.quato.⁊ ca.int᷑ coꝛ
poꝛalia. de trãſla.De q̊ Iſið.li.vij.echimolł.cxij.
⁊ habet᷑ in c.cleros.vᷣſi.põtifex.xxj.dicẽs. Pon
tifex önceps ſacerdotũ eſtvel dicit᷑ eſſe quaſivia
ſeqᷓntiũ. Ipᷣe em̃ ſũmus ſacerdos ipᷣe pontifex

maximꝰ nuncupat᷑. Ipᷣe em̃ efficit ſacerdotes ⁊

leuitas ⁊ omẽs eccłiaſticos oꝛdines diſponit:⁊

qð vnuſquiſqͥs facere debet oſtẽdit ⁊c. Scðo
cuiuſq; eſt ꝓpꝛius ſacerdos ſũmus penitẽtiariꝰ

pape.vt dicit Ancho. de butri. in. d. ca. omis. in

verbo ꝓpꝛio ſacerdoti.de officio autẽ ſũmi peni

tentiarij ⁊ alioꝛũ penitẽtiarioꝝ notat Joh.an.
in clem.romani.de elec.⁊ in ca.j.de tem.oꝛ.li.vj.

Tertio eſt ꝓpꝛius ſacerdos minoꝛ penitẽtiariꝰ

pape in curia romana velvbicũ q; ei cõmittat᷑ꝑ
ipᷣm papã:cui incumbitꝓuidere ſaluti oim fide
Liũ.ix.q.iij.ca.cũcta per mũdũ.⁊ in pꝑhemio.vj.

Quarto legatꝰ pape in ſua legatiõe.ca.j.ð offi.
le.cũ ibi nota.vñ in tota ꝓuincia ſua põt quoſ⸗

cunq; abſolueretãqᷓ; ꝓpꝛius ſacerdos. Quin⸗
to vicarius pape.argumẽto ca.j.de offi. vi.⁊ in
ca.officiũ.de offlarchiepiſ.Et meliꝰ in ca.inter

XXXIDH

cetera.de offi. ord. Sexto vicarius legati.vt in
dictis capłis.Et intelligit᷑ cũ papa hoc cõcedit.
ca.nihil. de o ffi. le. Septimo penitẽtianꝰlega⸗
ti cum ſpᷣe legatꝰ habeat poteſtatẽ cõſtituẽdi pe
nitẽtiarios:ꝑ iura ſupꝛa allegata. Ocauo ois

cui a papa cõmittit᷑ vbicunq; cõfeſſiões audire
eſt oĩim ꝓprius ſacerdos.ij.q.vj.ca.de cetero.
Nono archiepᷣus dũ viſitat eſt ꝓpꝛius ſacerdos

ſuoꝛũ ſuffraganeoꝝ ⁊ eos abſoluere poteſt.co.
noſtro.de peni.⁊ remiſ. Decimo epᷣus in cota

ſua dioceſi.ca.inter cetera.de offi.oꝛ.⁊ ca.j.⁊ ca.
quoniã.codẽ titu. Undecimo archipᷣſoyter ec⸗
deſie cathedralis.ca.officiũ.vbi gloſa.de offi.ax
chipꝛeſby. Duodecimo generalis vicariꝰ epᷣi qͥᷣ
poteſt audire om̃es de dioceſi.argu.in.l.cũ pꝛe

coꝛ.ff.de iudi. Tertiodecimo pꝛeſbyter parro⸗
chialis in tota ſua parrochia.ca.ij. de parroch.
Decimoqrto om̃s habẽtes autoꝛitatè a pᷣdicqꝭ
autoꝛitatẽ cõmittẽdi habẽtiba poſſunt abſolue
re tãqᷓ; ꝓpꝛij ſacerdotes dummõ ipᷣi als nõ ſint

incapaces iſtiꝰautoꝛitatis ſᷣm ꝙ declarat Alex.

de ales vbi ſupꝛa.⁊ ſanctꝰ Bona.ac Chomas

⁊ Ricb.in.iiij.di.xvij.? Panoꝛ.in dicco.ca.oĩs.
de peni.⁊ re.⁊ Archᷣ.in ca.plectis.xv.di.Et ideo
illi qui ↄfitẽtur fratribo minoꝛibo ⁊ pᷣdicatoꝛibo

qui habent autoꝛitatẽ per pᷣuilegia ſua audien
di ↄfeſſiões ſᷣm foꝛmã traditã in dem.dudum.
S.ſtatuimꝰ.de ſepul.nõ tenent᷑ petere licẽtiam a

ſuo parrochiano:licet Ber. gloſatoꝛ ſuꝑ.d. ca.
om̃is.dicat oppoſitũ.Que gloſa poſtea per Ae

mẽtẽ quartũ tanqᷓ; oino falſa ⁊ erronea fuit dã
nata in quodã pꝛiuilegio indulto fratribo mi⸗
noꝛibo ⁊ pᷣdicatoꝛibo:qð incipit.Quidã temere.
Et fuit determinatũ in eo ꝙ illi quibo a ſuꝑioꝛi

bus puta epᷣis ⁊ hmõi cõmittitur autoꝛitas au
diendi cõfeſſiões poſſint eas audire ⁊ ipis pax

rochianis ſacerdotibo inuitis ⁊ cõtradicẽtibꝰ.
Et hoc idẽtenet Johã.an.in ca ſi eᷣus.de peñ.

lib.vi.Dicũt autẽ pꝛedicti theologi maxieallex.

Tho.⁊ Richᷣ.vbi ſupꝛa.ꝙ quãdo alicui ſacer

doti cõmittitur auctoꝛitas audiendi cõfeſſiões

alienoꝝ parrochianoꝛũ nõ fit aliqð pꝛeiudiciũ

ipᷣis parrochianis.co ꝙ iuriſdictiõis ptãs nõ

eſt alicui cõmiſſa in fauoꝛẽ ſuũ ſed in vtilitatem
plebis ⁊ ad honoꝛẽ dei. Quintodecimo dici᷑

ꝓpꝛius ſacerdos ille qui eſt electus ab eo qͥ ha⸗

bet autoꝛitatẽ eligẽdi ſibi ↄfeſſoꝛẽ pꝛouidum ⁊

idoneũ:vt ſunt epi ⁊ abbates exempti quibus

ꝑꝓmittit᷑ a iure ſibi eligere cõfeſſoꝛem.ca.neꝓ di⸗

latiõe.de peni.⁊ re.Et idẽ dico de ↄfeſſoꝛe electo
a qͥcunq; habente autoꝛitatẽ eligeẽdi a papa vel
ab alio qui poteſt eãẽ dare. Sextodecimo dici

tur ꝓpꝛius ſacerdos quilibet parrochianꝰ ſacer

dos oĩm vagabundoꝝ qui in eius parrochia
voluerũt ↄfiteri ᷣm pᷣdictos doctoꝛes.Dicũtux
autẽ vagabũdi illi qui nõ habent domicilium

certũ vel habitationẽᷣm gloſam ⁊ Barcho. in
l.dies.S.pꝛetoꝛ.ff.de dam.infec.? Panoꝛ.in ca.

1deſorocope⸗
ſelbewubſa
deiliouidonnn
ininunruerd
nftad nunm
hetidict Pan

ſbemcreinuri,s

nalqupenoch

rpanrochidllina
(ti usdo onne
ruotdag,. in
iagoſa indem)
olnngat de foro

guidopermalo

cnCtfftamtal
us0 agel
QLofnis depehhe
cchercnorlb d
Alcubinotantpe

onniprcermmtepea
ninequiconnpaſ.
ſolloc. Quiatucn
lomickeoüd
wihabitanerürp⸗
ſuntryſ geNchy
coc fdeponod

dad apller dedee

ſaribiubimmpe

NCodocno dom
mdtſus lempa
Litoportutipus

morarindnendi
lus panoochieadi
bocabeptſcopon
glio poſſt ẽ nn
guugo cplſcop y
Chrnäperegnnäch
lcentüͤconfitic
naniidi Sed n
Penoperitliin
declisſaaamnene
CSMonänuregne
behrdomnlüin
Giſcopo elpan
moratun tame
lhanochlano
ſoꝛe confeſſiöi
no comnpefa
oporter que⸗
Ridegtemon⸗
Oeandi
1 uls⸗
clogo
nenltielde

micſcin

egaeean.
dc cöctdt,
lun lege,
timcalpe
Cano ois
des aucire
echen.
8lacerdos
Poteſt,d,
Pusintor
difnnra
a Roffiar
marbchich
ninlage
berpano;
depanoch.
nis cic
unrabſolue
ials nöſint
darat Zler.
Domus:
ao a ois,
d Stideo
dicdri
ſa audien
mndudon.
relicnams
ſg ,
upe Qe
u fult da
aumimi⸗
dätanre.
Waſugoorl
orinsel⸗
11 hishar
dlein'
ns de pcn,
niaiſaer/
icoſcſtics
gruuliai
sis
nrlumm
cino dict
Abeoq a⸗

n gubl⸗
ordlun⸗
luſp⸗ d
auno dia
Hin ſactr
mochi
Dicht
miclium
morinl⸗

nro mercnarto: ſibecari
in aliqua parrochia moꝛant᷑

Foliũ

fi. de foꝛo cõpe.⁊ pꝛobat᷑ ꝑ legẽ labeo.ff.ad mu⸗
ni.⁊.l.heres abſens.ff.de iudi.Et idẽ dicẽdũ eſt
de illis qui domicilio ſuo relico nauigant: vel
iter faciunt querẽtes quo ſe cõferãt ad habitan/

dum.ff. ad muni.lł.eius.S.ſi quis domicilium.
Et idẽ dicit Panoꝛ.in dicto ca.om̃is.de ſchola
na lʒ ibi nõ cõtraxerit
domiciliũ.Quia poterũt abſolui ab eo ſacerdo
te parrochiali in cuius parrochia habitãt de pᷣ⸗

ſenti:quãdo cõmode non poſſunt adire ꝓpꝛiuʒ

ſacerdotẽ.argu.in ca.fina.de parrochᷣ.Et idẽ te⸗

net gloſa in clem.j.de pꝛiui.? Panoꝛ.in ca.cum

contingat.de foꝛo compet᷑.qð intelligẽdum eſt

quãdo per maioꝛẽ pantẽ ani ibi ſteterütvł ſtare

intendũt. Nam tales efficiũtur de foꝛo ⁊ ecclłia
illius ad quẽ accedũt.argu.legis.ſi longius.S.
j.ff. de iudi.Et idẽ dicit Inno.⁊ Hoſtien.i dicto
ca. om̃is.de peñ.⁊ re.de beregninis ⁊ viatoꝛibꝰ
ac mercatoꝛibo diſcurrentibꝰ hincinde.Quia ſi

alicubi moꝛant᷑ per annũ vel per maioꝛẽ parte,z

anni pꝛeſertim tẽpoꝛe quo tenent᷑ cõfiteri: ⁊ ma
xime quãdo in paſchate non declinãt ad domũ
ſuiloci.Quia tũc nõ vidẽtur ibi habere domici
lium vbi eſt eoꝛũ domus quo ad ſacramẽta: ſʒ
vbi habitauerũt per maioꝛẽ partẽ ãni.c.queſti
ſunt. xvj.q.j.velvbi deliberauerũt habitare.di⸗
cto ca.fi.de parroch̊. Et argumẽtũ ad pᷣdicta in

ca. ad aplice. de deci. Et etiã quãdo non intẽdiſ⸗

ſent ibi habitare pertantũ tempus:ſed habita⸗
tio ⁊ eõductio domus eſſet illis ꝓlongata ſine

fraude ſua vltra paſcha. vt dicit Inno. vbi ſup.
Sivo per tale tẽpus ibi moꝛam nõ traxerintvł

moꝛari nõ intendãt:non poterũt a ſacerdote il⸗
lius parrochie abſolui:niſi licentiã babeãt ſuꝑ
boc ab epiſcopo vel a parrochiano ſuo aut ab
alio qͥ poſſit eã pꝛeltare. Dicũt autem quidã ꝙ;
aua0 epiſcopꝰ vel parrochianꝰ dant alicui li⸗
centiã peregrinãdi vel itinerãdi vidẽtur etiã da
re licentiã confitẽdi ⁊ alia ſacramẽta ſuo tẽpoꝛe
recipiẽdi. Sed Inno.vbi ſupꝛa dicit:ꝙ tutiꝰeſt
vt ſemꝑ petat᷑ licẽtia in particulari de cõfeſſiõe⁊
de alijs ſacramẽtis. Illi autẽ qui in diuerſis lo
cis moꝛãtur equalit᷑: aut in diuerſis caſtris ha
bent domiciliũ:nec apparet qð ſit pᷣncipale:licʒ
Hoſtiẽ.dicat ꝙ tutiꝰ eſt petere licẽtiã ab vtroq;
epiſcopo vel parrochiano in cuiꝰ iuriſditione
moꝛãtur:tamẽ alij dicũt ꝙ poſſunt cõfiteri il⸗
li parrochiano in cuius parrochia ſe inueniũt

tẽpoꝛe confeſſiõis fiende.argum̃.ca.ex parte.de

foꝛo compe.⁊ facit gloſa in.l.ij. C.vbi de crimi.

agi opoꝛtet. que dicit quẽcũq; connenin poſſe

vbi degit ⁊ moꝛatk. N
Otandũ eſt autẽ ſᷣm Panoꝛ.⁊ Hoſtiẽ.
n ac alios canoniſtas in dicto ca.omis.et

theologos:maxime Tho.in.iiij.diſ.xxj.
in expoſitiõe littere.⁊ ſetm̃ Bona.in.iiij.dil.xix.

arti.iij. q.j.ꝙ in quibuſdã caſibo poteſt quis cõ

s8 ⁊ huiuſmõi qui

fiteri alteri qᷓ; ꝓpꝛio ſacerdoti. UIt quãdo ꝓpꝛius

ſacerdos eſt indiſcretꝰ.ca.placuit.de peñ.di.vj.
ſed hoc facere debet cũ licẽtia.dicto ca.om̃is. de

peñn.⁊ rem̃.qua licentiã ſiꝓpꝛius ſacerdos nolit

dare poteſt ᷣm Hoſtieñ.vbi S.ad aliũ ire.ca.li⸗
cet.de regula. Uel vadat ad ſuꝑioꝛẽ vt eumad
danda licentiã compellat aut ipᷣe illam tribuat.
ca.nullus. de iurepatro. Siliter ſi quis ſciat p⸗

pꝛiũ ſacerdotẽ eſſe hereticũ vel ſciſmaticũ auc er
cõmunicatũ poteſt alio cõfiteri:nec videt᷑ teneri

ad petẽdam licẽtiã ab eo:cũ eciã locutio cũ tali /
bus ꝓhibeat᷑.ca.cũ excõmũicato.xj.q.iij. Et idẽ

eſt dicẽdũ ſi eſſet intdictus vel ſuſpẽſus. Quia
nemo poteſt plus iuris in aliũ traſferre qᷓ; ipſe

habet.ca.nemo.de regu.iu.libꝛo.vj. Similiter
ſi qͥs cognoſcat ſuũ ꝓpꝛiũ ſacerdotẽe eẽ fraglem
ad malũ:hoc eſt pꝛonũ ad peccatũ quod baber
cõfiteri:⁊ videt ex confeſſiõe veriſiłr periculũ im
minere ipᷣi confeſſoꝛi vel ſibi.Aut ſcit ipᷣm eẽ ſo pęãägę
licitatoꝛẽ ad malũ ſiue ignoꝛantẽ aut reuelatos

rem cõfeſſionũ.Uel quado petm quod vult cõ⸗

fiteri eſt cmiſſum contra ipm confeſſoꝛem vel

ſuos. In his⁊ ſiłibus caſibb quãdoꝓ babiliter
ĩminet periculũ confitẽtivel cõfeſſoꝛi debet pete

re licentiã ab ipᷣo confitẽdi ab alio. Si aũt par⸗

rochianns pꝛedictã licentiã dare nolit ſicut te⸗
netur:talis poteſt nõ obſtãte contradictõe ipᷣiꝰ
alteri cõfiteri.Quia pꝛiuilegiũ meret᷑ amittere qͥ
conceſſa ſibi abutit᷑ poteſtate.ca.licet.de regla.
Et hocintelligit᷑ quãdo aliũ ꝓpꝛiũ ſacerdotẽ ha
bere non poteſt.⁊ ſi nullũ qui eũ abſoluat inue
niat eſt coꝛã deo excuſatꝰ:ſicut ille qͥ non habet
copiã ſacerdotis.Nec in hoc trãſgredit᷑ pᷣceptũ
eccłie:quia pᷣcepta iuris nõ ſe excẽdunt vltra ca
ritatẽ:ſᷣm om̃s theologos.Dicũt tamẽ cmuni
ter doctoꝛes:q quãdo quis nõ põt habere aliũ
ſacerdotẽ ⁊ ĩminet necitas confitẽdi:cõſfiteri de⸗
bet pem̃ ſuũ in genere ſine eo de quo poſſz peri
culũ ĩminere.vt habet᷑ in ſũma cõfeſ.libꝛo.iij.ti.
xxxiiij.q.xxxix. Siłiter ſ̃ᷣm Rich.in.iiij.di.xvij.
in caſu extreme necitatis quando alicui iminet

periculũ moꝛtis: ⁊ ꝓpꝛiũ ſacerdotẽ habere non

poteſt:quilibʒ ſacerdos cuʒ abſoluere valet ab
oĩbus pctis ⁊ caſibus atq; excõmunicatõibus

vt etiã tenet gloſa in ca.paſtoꝛalis. de offi.oꝛdi.

quã cõiter ſequũtur doctoꝛes.Et hoc ꝓbatur ꝑ
ca.eos.de ſen.excõ.libꝛo.vj.⁊ argu.ad hoc in ca.
ſi pꝛeſbyter.⁊ ca.ſequẽti.xxvj.q.vj.⁊in ca.fures.
de fur. Dũmodo talis ſacerdos nõ ſit excõmu⸗
nicatꝰ aut hereticꝰ vel ab eccłia pᷣciſus:ſᷣm ſcm̃
Bona.in pᷣdicta di.xix.qᷓrti.
kEcuũda conditio ↄfeſſoꝛis dicit᷑ ſanctita
ſts. Ille em̃ debet eſſe bone ⁊ honeſte vi⸗
te cuũius miſterio iuſtificatur impij:re⸗
conciliant᷑ rei:ſanãtur in aĩa infirmi:atq; ſpiri⸗
tualitreſuſcitant᷑ moꝛtui.Unð Augꝰ.ſuꝑ pſal.
xxvj.pᷣmone.ij.ait. Talem eſſe opoꝛtet ſacerdotẽ
dñi: vt quod ꝓpłus ꝓ ſe apud deum non Aalets

Bermo

ppe pꝛo eo mereatur impetrare.quia ſcriptũ eſt.
Si peccauerit ꝓplus oꝛabit ꝓ eo ſacerdos.Si
autẽ ſacerdos peccauerit quis oꝛabit ꝓ eo: qᷓſi
dicat. nullus.vide textuʒ ad hoc in ca.fertur.S.
vulnerato.j.q.j.vbi inter alia dici. Uulnerato
paſtoꝛe quis curãdis ouibo adhibet medicinã.
Aut quomõ populũ oꝛatiõis clipeo tueat᷑ q ia
culis hoſtiũ ſeſe feriẽdũ exponit.Aut qualẽ fru
cctum deſe ꝓdudurus eſt cui graui peſte radix
eſt infecca. Maioꝛ g metuẽda eſt locis illis cala
mitas vbi tales iterceſſoꝛes ad locũ regiminis
adducuũtur:qui dei magis in ſe iracũdiã ꝓuoę/ nducit. unt moerc
nõ ſolũ qui faciũt ea ſed etiã qui cõſentiũt faciẽ

cant quã per ſemetipos placare debuerat.Qua

ex re dicit Durdus ĩ ſũma vbi S. ꝙ talis debet
elſſe cõfeſſoꝛ vt ſit dignus xpᷣi miniſter. Unde de
pe. di. vj. ca. qui vult. ſcriptũ eſt. Sacerdos cui
oymmis offertur petõꝛ:ante quẽ ſtatuit᷑ omis lan⸗
guoꝛ in nullo ſit iudicãdꝰ quod in alio pꝛom/

Dius eitiudicare. Judicans em alli qui pe eſt
iudicãdus condẽnat ſeipſum. Cognoſcat ergo

ſee ⁊purget in ſe quod alios videt ſibi afferre.Ex
quibo verbis ſumi argumẽtü ſ̃ᷣm Durädum
V́Vbvbi ſupꝛa.ꝙ exiſtẽs in moꝛtali pccõ peccat moꝛ
taliter abſoluẽdo aliũ niſi pꝛius peniteat. Pꝛe⸗

terea ſacerdos in cõfeſſiõe debet aias inftruere:
Docere:arguere:⁊a pctõ quãtũ poteſt reuocare.
NMLDMalus autẽ ⁊ pctis ipᷣe inuolutꝰ quõ hoc fa⸗
clet. Scriptũ eſt em̃ Ecci.xiiij. Qui ſibi ẽnequa
cui alij bonꝰ erit.De anima ſua modicũ curãs:
multo minꝰ curabit de aliena.Et ideo ſepe acci
dit:ꝙ male diſpoſitus accedẽs ad confeſſoꝛm

malũ multo magis indiſpoſitus ab eo recedit.
Immo qðs peius eſt aliquãdo penitens ad ta⸗

les cõfeſſoꝛes accedit cũ decẽ peccatis ⁊ reuerci᷑

cum qndecim. Et ſepe ad ipᷣos vadunt aliqͥ be⸗
ne diſpoſiti ⁊ cõtriti qui ab eis depꝛauati reuer

tunt᷑ incõtriti? ĩdiſpoſiti.Quõ em̃ audebitaliũn
arguere de crimine ille qui in eodeʒ ⁊ maioꝛieſt
inuolutꝰ.cum dicat Hiero.in trãſitu ſuo.Quo

modo pᷣdicabit auarꝰ de pauꝑtate:luxurioſus

de caſtitate:⁊ inuidus de charitate. Tu igit᷑ ſa⸗
cerdos qui vis eſſe fons in quo ſoꝛdidi debent
lauari:pꝛius purifica teipᷣm. Quia ſᷣm Bꝛego.
Difficile eſt fontẽ nõ deturpari in quo ſoꝛdidꝰ
lauatur. Lales cõfeſſoꝛes ſunt ſicut aqua que
quato plures pannos ĩmũdos lauat tãto ma/

gis ipᷣa fedatur. Itẽ ſicut cãdela que quãto plꝰ

ſtrato vite fonte ipᷣi perfidi moꝛiuntur ſiccitate.
Non ſolũ aũt debet eſſe ſctũs cõfeſſoꝛ ⁊ ſine pec
cato moꝛtali:ſʒ in ſctitate ſolidus ⁊ firmatꝰ ꝓpt
illa que audiunt᷑ in cõfeſſiõe.Et ideo Berñ.ſuꝑ

cantica ſᷣmõe.xviij.inqͥt. Tu frater cui firma ca
ritas nondũ eſt ſed adeo tenera ⁊ arundinea vt

XXXII

om̃i cedat flatui:qua fronte aliena vulnera cu⸗/
rare aut ambis aut acqᷣeſcis. Noli eſſe nimis iu
ſtus: ſufficit tibi ſi diligis pximũ tuum ſicuxte⸗

ipᷣm. õ em̃ ſalutẽ ꝓximi debes querere in ſalu
tis ꝓpꝛie detrimẽtũ.hec ille. Pꝛoptea ab illo qui
eſt in pctõ moꝛtali nõ debet quiſq; hoc ſaes re⸗

cipere ſacramẽta niſi in caſu necitatis: aut quã
do ab alio bono recipe non valet. Cuiꝰ ratio eſt
quia ſᷣm Durã.⁊ Rap.⁊? Tho.in.iiij.diſt.xxiiij.
Quicũq; in moꝛtali crimine executionẽ alicuiꝰ
oꝛdinis operat᷑ moꝛtaliter peccat.et ex cõſequẽ⸗

ti qui ad hoc eũ inducit.quia digni ſunt moꝛte

tibus.ad Roma.,j.⁊.lxxxvj.di.ca.facientis.⁊.ij.

q.j.ca. notuʒ ſit.⁊.xxvij.q.j.ca.ij.⁊ de offi.de leg.

ca.j. Ideo ſaluatoꝛ noſter dixit phariſeis ð mu

liere adultera. Qui ſine pctõ eſt veſtrũ pᷣmus in
eam lapidẽ mittat Joh̊.viij.⁊ de peñ.dilſ.vj.ca.
qui vult. Ex quo datur intelligi ꝙ qͥ vult alios
coꝛrigere ⁊ eis pniam iniũgere:pꝛius ab omni

pctõ moꝛtali ſe debet mũdare.ca.qui ſine pctõ.
⁊ ca.iudicet.⁊ ca.in grauib.⁊ ca.poſtulatꝰ.et.c.
ſacerdotes.iij.q.vij.O igit᷑ popule mi talẽ elige

cõfeſſoꝛẽ vt poſſis ab eo bene mũdatus recede⸗
re.Si em̃ eſſes vultũ lauaturꝰ nõ attramẽto l⸗
lum abſtergeres vt pulchꝛioꝛ fieres. Nec ſi ma⸗
re eſſes trãſiturus eũ qui nũqᷓ; in naui fueritꝓ

ductoꝛe reciperes.Nõ ergo debes malo ↄfeſſo⸗
ri animũ tuã cõmendare ſicut nec ouẽ lupo cõ⸗

mẽdares:nec qualiã ſiue coturnicẽ accipitri nec

lepoꝛẽ cani:nec ebꝛio ſo vinũ:nec guloſo fercu⸗
lum delicatũ. Unð vulgariter dict. Nõ des de⸗
licatũ moꝛſum in manu guloſi.Nam mali con

feſſoꝛes nõ ex charitate còfeſſiões audiũt necſa

lucẽ animaꝝ querũt: ſed honoꝛes ac cõplacen⸗

tias:⁊ qð peius eſt pecunias:burſas euacuan⸗
tes aut ad malũ ſolicitãtes:abſoluũta quibus
nõ poſſunt abſoluere:nõ faciũt cõſciẽtiã de gra
uiſſimis pctis moꝛtalibo. Unð hodiernis tepo
ribus tãtevanitates:tot cõcubinarij:tot vſura⸗
rij:tot male cõſuetudines:niſi ꝓpter ſuppoꝛta⸗
tionẽ maloꝛũ cõfeſſoꝛũ.O cõfeſſoꝛes de mani
bus veſtris requirent᷑ aie pereũtiũ.vnð Augꝰ.
in li.l.omeliaꝝ omelia.vij.dicit. Si pꝛo ſe vnuſ

quiſq; vix ſufficit in die iudicij reddere rationẽ:

qͥd de ſacerdotibo futuruʒ eſt a quibo ſunt oim
gie reqͥrẽde.q̃ſi dicat. male erit. Uñ o benedicte
alios illuminat tanto magis ſeipᷣam cõſumit.
De ipis qͥʒ dici poteſt illud qð ait Augꝰ.in ſerꝰ
mone epiphanie.de iudeis dicẽs. facti ſunt
ſicut lapides a miliario qͥ viatoꝛibo aliqͥd oſtẽé⸗/
dunt:ſed ipᷣi imobiles ꝑſiſtunt.Et alijs demõ⸗

deus ꝓcedit ꝙ nõ eſt aliquis tam ſceleratꝰ ĩcoꝛ
rigibilis ⁊ obſtinatꝰqͥ nõ inueniat confeſſoꝛem

Pꝛofecto eſt:quia tales mali cõfeſſoꝛes poſſũt
dicere ſibi cõfitẽti. Oñe quinq; talẽta tradidiſti
mihi:vnde dicunt ei.abſoꝛbeo te. Sancetũ ergo
eligite cõfeſſoꝛem:ſi vultis animas veſtras ſan

Ertia conditio cõfeſſoꝛis dici᷑ claritatʒ.
t Debet em̃ habere claritatẽ cognitiois et

ſciẽtie.vt dicit᷑ in ca.om̃is.de peñ.⁊ re.et
ibi gloſa ſuꝑ verbo ſacerdoti.⁊ glo.ſuꝑ verba

Ac ing ne,
nidu incn
cvotcrin.
ſlrctſlues
nusbli
mepelanmo⸗

nun artatmu
gnoſcre uica
nunggporeſtgse⸗
Sedlernu Und
gumsuce
cimitacablan⸗
cicpiinöncol,
cotipemncri,
lurra ls Zogei.
Gaduullusane
bernlſiprius ioe
inmagſtnzlir
ſen trrl .
Dullackt anime
mine diakin⸗
inguit ecgo.in
docen oncumi
ſorurabimmolns
Obetementure al
Agiman heclle)
ae qurdincans
ſaldeinquod⸗
Cabitſitumord
tia facte Ct Taa
Eprück ſenoit
habeatisſcenn
huminrerpoli
Gſtiolegenmar
Coteo debehat:
eo Zugdin
. Ouivulrc
querarſacrgo
negigesn
mflcorgttern
dit ſia
ſhelxy Auce)
Aca uels
ſunn crpoſtn
1Semen
ſgrrectſane
anonkape
nun nd d
iglidſtrr
tarsckae
habendegi
Renergin

Pülnenau,

ſenimisig

umſichen,
werin ſaln
abilloqui
cſcisre,
1s: aurqi
u roeſt
ndiſt mii,
none al
rer ciſegui/
uſun nore
lennüit faci
cofide l.
anſasömu
mühmus in
endilvſ.
rultalios
usabomni
ſniſnepao.
ſtulod ce⸗
ninlidge
us tecede
mammol
ſcimal
muifuent,
malo felo⸗/
oilupoc/

inec

lolo kera/
ſſodes de
mmdlcon
aiüt necls
Necplacen
1s cuacan,
itaulbus

mstlho
ſworfung
ſpporn
de mnant
ma gug,
polern
genmtone
n ſontoin
obenrdidt
em ior
nisſoſa
nluf

ꝓuidũ.in ca.neꝓ dilatiõe.eodẽ titu. Unde dicit

Rich.noſter in.iiij.diſt.xviij.arti.ij.q.v.qꝙ; con⸗

feſſoꝛ ahſoluẽs ſciẽter vel ex ignoꝛatia craſſavel

affectata ab illis pctis a quibo nõ poteſt abſol⸗
uere:peccat moꝛtaliter. Nam Deut.xxvij.ſcbtũ
eſt. Maledioꝰ qͥ errare facit cecuʒ in itinere. Et
ideo tales cõfeſſoꝛes exponũt ſe ſimili maledi⸗
ctiõi:que venit ſuꝑ filios Heli.De quib ſcptũ

eſt.. Regũ.ij. ꝙ erant filij Belial neſcientes do
minũ nec officiũ ſacerdotũ ad populum. Ideo

Augꝰ. de pe. di. vj. ca.qui vult.ait. Caueat ſpiri
tualis iudex vt ſicut nõ cõmiſit crimẽ nequicie:
ita nõ careat munere ſciẽtie.opoꝛtet em̃ vt ſciat
cognoſcere quicqͥd debet iudicare. Judiciaria
nanq; poteſtas expoſtulat vt qð debet iudica/

re diſcernat. Unð gloſa ſuꝑ verbo ſciat:ait. &

ignarus iudex eſſe dicit᷑ niſi habeat peritiã ⁊ ex⸗
perimẽta cauſarũ.quod eniã patet in aut.de iu⸗

dicib:in pᷣn.col.vj. Pꝛeterea vt dictũ eſt ad ſa⸗/

cerdotẽ pertinet iſtruere ſubditos ſuos in lege:
iuxta illð Aggei.ij. Interroga ſacerdotes legẽ.
Sed nullus artẽ aliquã docere pꝛeſumere de⸗
bet niſi pꝛius ipᷣe didicerit.extra de elec.ca.cum
in magiſtruʒ.lix.di.ca.oꝛdinatos.lxj.di.ca.mi⸗
ſerũ.⁊.xvj.q.j.ca.ſi clericatꝰ.Difficilioꝛ aũt ars
nulla eſt animarum regimine ⁊ cõſciẽtiaꝝ exa
mine.vt dicit᷑ in ca.cum ſit.de eta.⁊ quali. Ideo
inquit Gꝛego.in paſtoꝛali.lib.j.ca.j.Nulla ars
doceri pꝛeſumit᷑ niſi pꝛius intẽta meditatõe di⸗
ſcatur.ab imꝑitis ergo paſtoꝛale magiſterium
qua temeritate aſſumit᷑ cũ ſit ars artiũ regimẽ
animan.hec ille. Ideo dicit᷑.ij. Paralip.xix.Ui
dete quid faciatis.nõ em̃ hois exercetis iudiciũ
ſed dei:⁊ quodcũq; iudicaueritis in vos redũ/⸗
dabit.ſit timoꝛ dñi vobiſcũ ⁊ cuncta cũ diligen
tia facite.Et Leuit.x.dixit dñs ad Aaron.Pꝛe⸗
ceptũ eſt ſempiternũ in generatiões veſtras vt
habeatis ſcientiã diſcernẽdi inter ſanctũ ⁊ ꝓpha
num:inter pollutũ?⁊ mundũ:docẽtes filios iſrł
om̃ia legitima mea.Et Leuit.xiiij.dicit᷑.ꝙ ſacer
dotes debebãt diſcernere inter lepꝛã ⁊ nõ lepꝛã.
Ideo Augꝰ.in dicto ca.qui vult.de peñ.diſ.vj.
ait. Qui vult cõfiteri pccã ſua vtinueniat gram
querat ſacerdotẽ ſcientẽ ligare ⁊ ſoluere:ne cum
negligẽs circa ſe extiterit negligat᷑ a deo: qui eũ

mivicoꝛditer monet ⁊ petit ne ambo in foueam
cadãt.qꝛ ſi cecus ceco ducatũ pꝛeſtet.⁊c̃. Mat⸗
chei.xv. Luce.vj.xxxvj.diſt.S.vt itaq;.⁊.xxxviij.
di. ca.que ipᷣis.⁊ de peñ.di.vj.S.qꝙ autẽ.⁊ de re⸗
nun.ca.poſt tranſlationẽ.⁊ de eta.⁊ quali.ca.cũ
ſit. Scðm em̃ Alexã.de ales. Scire ſoluere atq;

ligare eſt ſcire illi oſtẽdere que reqͥrütur ad ab⸗

ſolutionẽ a peccato ⁊ ligare cũ penitẽtia compe
tenti.VUnð Durãdus noſtervbi ſupᷣ.? Richar.
in.iiij.diſt.xviij.dicit.ꝙ ſacerdos inq;tũ depu⸗
tatus eſt ad celebꝛãdũ diuinũ officiũ tãtũ ð bet

habere de grãmatica vt ſciat cõgrue ⁊ benevba

ꝓferre:⁊ ꝙ intelligat ſaltẽ ad litterã quod legat.

CLXXXVI

In quantũ vero eſt miniſter ſacramentoꝝ ſcre
tenet᷑ que ſit cuiuſcũq; ſacramẽti materia ⁊ fo ·½

ma Debec etiã noſcere modũ diſpẽſãdi. Inq;dtũ
vero eſt doctoꝛ tenet᷑ ſcire fidei erudimenta. n
quãtũ vero eſt iudex in foꝛo cõſcietie tenet᷑ ſare

diſcernere iter pctm̃ ⁊ pctm̃ ſaltẽ in ilis petis q

ſunt notoꝛia:⁊ penitentẽ ad ſe lure dirigere. In
alijs vo pctis de qͥ bo etiã ſapiẽtes dubitãt:ſim
plex ſacerdos debet habere tãtaʒ ſciam:ꝙ ſciat
de his ſaltẽ dubitare:⁊ remittere penitẽtẽ ad cõ

ſiliũ ſapientioꝛis.lã difficile eſt ſcire oem man /⁴ß 0

teriã reſtitutionũ:otractuũ ſuſpẽſionũ ⁊ hmõi.
Et idẽ dicit ſanctꝰ Bona.in.iiij.di.xvij.addẽes.

ꝙꝙ ðbet ſꝑ ſcire ad que pctã ſua poteſtas ſe pot
extendere quo ad abſolutionẽ.Et pᷣdicta eliciũ

tur ex.c.nulli ſacerdotũ.xxxviij.di. Et poſſumꝰ*
dicere:ꝙ qͥ nõ ingerit ſe:ſʒ ex obediẽtia vlł reqͥſi/
tus exercet ſe ex charitate in ↄfeſſionibo nõ tene

niſi ᷣm pᷣdicta. Sed qͥ obtulit ſe officio foꝛtius

obligat᷑. Talis em̃ tenet᷑ de oĩ exacta diligentia

ar. ff. depoſiti. l.j.S. lepe. verſi. ſʒ ⁊ ſi.vbi dict: ꝓp
qui obtulit ſe ð poſito tenet᷑ de leuiſſima culpa
vbi als nõ teneret᷑niſi ð dolo ⁊ lata culpa:cũ re
cipiat tm̃ ad vtilitatẽ alioꝛũ. Uñn dicẽ dursdus
vbi ſupᷣ ꝙ quotiẽs qͥs ſe ingerit ad cõfeſſiones
audiẽdas totiẽs offert ſe ad rũdenduʒ de pctis
moꝛtalib:⁊ de pᷣceptis de.ↄtractib.vſuris:⁊re
ſtitutiõibo. Uñ debet ↄfeſſoꝛ qͥlibet ſaltẽ cogno.
ſcere genera pctõꝝ:⁊ que ſint moꝛtalia ⁊ capiitia
lia ſaltem in cõmuni. 2211212ͤ1+l1XͤXͤX1X
Duertendũ tñ ſᷣm Anthoninũ archiei
a ſcopũ Floꝛentinũ:ꝙ põt qͥs dũmõ non
ſit nimis imꝑituſ in tribo caſib audire

cõfeſſiões. Pꝛimus eſt qñ ꝑiculũ moꝛtis iĩmi⸗

net:nec aliꝰcõfeſſoꝛ põt haberi:tũc em̃ qͥlibet cõ
feſſoꝛ pᷣt ⁊ debet eum audire.Scðs eſt qñ cõfi /
tens eſt peritus ſufficiẽter:ita ꝙ doceat cõfeſſo⸗
rẽ.qð ð bet ĩtelligi ſi eſt bone ↄſciĩe ille qͥ ↄfitertur
ita qð nõ ſit veriſimile ꝙ debeat fallere cõfeſ/ſo
rẽ in dicẽdo.Terciꝰeſt qñ ↄfitẽs viuit ſpũaliter

2 crebꝛo ↄfitet: ⁊ nõ cõſueuit habere niſi venia,

lia.Qui ergo vult recte ↄfiteri:querat ſacerdo⸗

tẽ habẽtẽ còſciam ⁊ ſcam:qꝛ nõ oĩ ſacerdoti eſff

ↄfitendũ.vñ Eccłi.iiij.dici᷑.Ne ſubijcias te ho

mini ꝓ pctõ.Et in dicto.c.qui vult.dicit Aug.

Qui cõfitetur ſacerdoti melioꝛi qᷓ; põt cõfiteat᷑.
Stultus em̃ eſſet infirmus qui ſcẽter ſe medi
co cõmẽdaret ignoꝛanttt. U¾
Ed hic oꝛit᷑ dubiũ. Si nõ iuenit᷑ idone⸗/
8 us ſciẽtia ⁊ ↄſcientia ſed vnus deficit in
ſcientia ⁊ alius in cõſcientia qͥd fiendũ.
Aliqui dicunt:qꝙ tutius eſt cõfiteri habẽti ſciaz
⁊ nõ cõſciam:qꝛ ſcia eſt neceſſaria ad executiõe,z

ſacramenti. Alij aũt dicunt oppoſitum ⁊ foꝛte

melius:qꝛ vt patet ex pꝛedictis deficiens in ſci/
entia pᷣt in caſu neceſſitatis ſine pcõ audire cõ
feſſionẽ. Sed deficiẽs ĩ cõſciẽtia nõ pᷣt ſine pcõ

moꝛtali ſe intromittere cui pctõ anneat qui ei
r ecf⸗

Bermo

pedccãdi occaſionẽ pꝛebet eum poſſet ſibi aliterp
uidgere:vt patet ex pᷣcedẽtibus.Et ideo Ecci.xix.
ſcriptũ eſt. Melioꝛ ẽ inſipiẽtia cum timoꝛe do⸗
mMini qᷓ; apparẽs ſapientia ⁊ ſtultitia. Pꝛeterea
impꝑfectionẽ ſciẽtie poteſt ſupplere perfectio cha

ritatis.extra de renun.ca.nili cũ pꝛidem.S.ꝓ de

fectu. Sed imperfectionẽ innocẽtie nõ ſupplet
ſciẽtia:imo quod peius eſt.quãto ẽ maioꝛ ſcien
tia tanto eſt ꝑiculoſioꝛ:ſicut bonus gladius in

manu furioſi.patet in demone qui eſt denomi

natꝰa ſciẽtia. Ideo dicit᷑..ad Chor.viij.Scien

tia inflat:caritas edificat.Et idẽ habet᷑ traſſum

ptiue in dicto.S.ꝓ defectu. Audite exẽplũ quod

accidit tẽpoꝛe quo comes Franciſcus ſfoꝛtia fa
ctcus eſt dux Mediolani. Quidã em̃ cõfeſſoꝛ ſi

ne cõſciẽtia diſcurrebat per dioceſim Mediola

nenſiũ dans bullas falſas ⁊ abſoluẽs ab om̃i⸗

bus peccatis tam pᷣteritis qᷓ; futuris.Quidam

duüt hoc intelligẽs acceſſit ad eum ⁊ petijt ab eo
vt ſibi abſolutiõʒ faceret de quodã peccato ma
gno quod volebat cõmittere:qui petijt ducatũ

p dicta abſolutiõe:qua facta in ſcriptis ille tali

ter abſolutꝰſciens pꝛedictũ cõfeſſoꝛẽ debere diſ
cedere ab ipa terra cũ magna pecuniaꝝ quanti
tate expectauit eũ in quodã loco ⁊ totalit᷑ erpo⸗
liauit eũ oĩibus rebus.Qui ſtatiʒ perrexit ¶ He
diolanũ ⁊ accuſauit expoliatoꝛẽ ſuũ coꝛam du
ce. Lum ergo ꝓ eo miſiſſet:ille cõfeſſus fuit q eũ
ecxpoliauerat.Et cũ dux vellet eũ tradere puniẽ⸗
qum capitaneo iuſticie ipᷣe rogauit ducẽ vt au⸗
diret cauſam ſuã. Deinde inrerrogauit ipᷣm cõ⸗
feſſoꝛẽ coꝛã duce:vtꝝ abſoluiſſet eũ a quodam
peccato qd volebat facere:⁊ ille quia negare nõ
Doterat reſpondit ꝙ ſic. Tunc expoliatoꝛ dixit.
ſiderãdo. P

Illuſtriſſime pᷣnceps iſte vadit per terras ab⸗

ſoluẽdo oẽs qͥ dãt ſibi pecuniã a peccatis etiazʒ
futuris:quare ego rogaui vt me abſolueret de

