
daſlun,
üſtnmni
Eummus donin
rſohantn
powond
rrar Pen
rammulon:
enhnmmt
Nlnsa0 Ro
Tundmeds
nSli
ola
1abhmir ori
ralbidnen.
tiin qnaaung
aplſcnna;
oHerginqut
mnsmortifi
ſominende.
ngaimma deſe
um de ſioer de
Lopanmn dann,
mrammgliben
raplonbs l
nmm ſonfli
ggoot
e galſt ins
zdarmmms
1sdcſendal,
musivsno
poſcun on

brocd nlO

teim :
pugtoſt

Foliũ

c nõ eſt vcile augmentare pinguedinem: quia
bꝛeuiat᷑ vita:⁊ ſunt talia coꝛpoꝛa moꝛbis aptiſ

ſima:quia caloꝛ naturalis ſuffocat᷑ ⁊ a pingue⸗

dine daudit᷑: ⁊ incurrut grauiſſimas ⁊ longas
infirmitates.Et ex hoc ꝓuenit podagra ⁊? cra⸗

gra. Hiero.quoq; ↄtra Jouinianũ: ait Galie⸗
nus quoꝝ vita ⁊ ars ſagina eſt dicit exhoꝛtati⸗

one medicine:nec viuere poſſe diu nec ſanos eẽ
coꝛpoꝛibus.Depingit᷑ quoq; cum oculis rube
is moꝛe ebꝛioꝝ quoꝝ oculi vident᷑ a carne ſalſa

ſuffulci.Vnde quidam ebꝛietati deditus dice⸗

bac. Melius eſt habere oculos laceratos ſiue

lippos qᷓ; ſiti deficere. Semꝑ em ſitim patiunt
iſti ebꝛioſi:l omni hoꝛa parati ſunt bibere.Di⸗

cunt em̃ ꝙ opoꝛtet facere vltimũ de potentia in

bibendo ꝓ conſeruatione ſanitatiſ.Et in h̊ ſuo
modo intelligunt ⁊ allegant quod inquit Ca⸗
cho.ſq; Hoc bibe quo poſſis ſi tu vis viuere ſa
nus. Depingitur etiam ipſum carniſpꝛiuium
magnis infirmitatibus. Unde Senica ad lu⸗
cillum ait.Quis hoſtis in quenq; tam contu⸗
melioſus fuit:qᷓ; in quoſdam voluptates ſue.

Voluptates enim nõ tantũ excecãt voluptuo/

ſos.ſed etiam impotentes reddunt ⁊ ↄtractos
aclepꝛoſos.varijſq; eos infirmitatibo affligũt

Depingituretiam in foꝛma hominis inſani et

amẽtis.Quia vt ait Auguſtinus.Ebꝛietas au
fert memoꝛiã.diſſipat ſenſum.cõfundit intelle
ctum.concitat libidinem.inuoluit linguaʒ.oia
membꝛa debilitat. vitam diminuit ⁊ omnẽ ſa⸗
lutẽ excerminat. Ebꝛietas etiam eſt ſtatus men
tis euerſio.c.vinolentuʒ.xxxv.di.⁊ ſepelit ratio
nem.xv.q.j.c.SGane Quo ad quarcum ſq; de

carniſpꝛiuij malignatione dicebat idem facetꝰ

pꝛedicatoꝛ ꝙ ꝓpter carniſpꝛiuium Adam cum
poſteris ſuis eiectus eſt de paradiſo. Nam di⸗
citur Beneſis.iij.q poſt pꝛedictam comeſtio⸗

nem et carniſpꝛiuij oꝛiginationem.dixit deus

ad Adaʒ.vbi es.Quaſi diceret. Quid feciſti. Et
quare iſtud carniſpꝛiuiuʒ cauſaſti.Cui reſpõ⸗

dit Adam.Uocem tuam audiui ⁊ timui eo ꝙ
nudus eſſem ⁊ abſcondi me.Dixit auteʒ deus

Et᷑ quis idicauit tibi ꝙ nudus eſſes.niſi quia
ex ligno de quo pꝛeceperam tibi ne comederes
comediſti. Facta aũt repꝛehenſione eiecit Adã
et Euam de paradiſo cum carniſpꝛiuio. Et in/⸗
duit eos tunicas peiliceas.⁊ ait deriſoꝛie. Ecce
Adam factus eſt quaſi vnus ex nobis ſciens
bonũ ⁊ malum.⁊ ſic honoꝛabiliter veſtitos ex/⸗
pulit de illo loco ameniſſimo de quo dicam in
ij.parte pꝛincipali huius operis ſermone.vj.

parte.ſe⁊ diffuſius.ix.ꝑte pᷣncipali noſtri Ma⸗

rialis ſermone.j.parte pꝛima.Uide ibi.Et iſta

eſtratio dicebat uũle pꝛedicatoꝛ q homines die

bus carniſpꝛiuij induũtur peilibus velut be⸗

ſtie ac veſtibꝰinhoneſtis.⁊ tingunt ſe moꝛe ſtul

toꝛum.ac faciunt laruas ⁊ alia multa puerilia

tanq; ſi eſſent alieni a ſenſu et amentes effecti.

.
1 . . 8 . . .
1 —.

O maledictum carniſpꝛiuium qð humanum

genus ad tantam calamitatem deduxiſti.? do
minũ Adaʒ de hoꝛto voluptatis expelli feciſti.
de quo iquit beatus Tho.ij.ij.q.cij.? Rich.in

77

ij. di. xxvij qui ſe fundat ſuper dicu Damaſcc.
ll.ij. ? Iſi.iiij. Ethimo.⁊ ſtrabi.ac Bede ⁊ Alex.

de ales in.ij. dil. xix. q.xvj.QO, eſt in pꝛima parte

oꝛientali vbi ſoloꝛitur de menſe martij.? ſeptẽ

bꝛis.quando eſt equinoctium.⁊ hec pars terre

eſt no biliſſima. cum ſᷣm Philoſophuz. ij. de ce
lo ⁊ mundo.oꝛiens ſit dextera celi. Dextera aut

cſt no bilioꝛ ſiniſtra in comparatione ad hoie,ʒ
Ungde Iſido.vbi ſupꝛa inquit. Paradiſus lo⸗
cus eſt in oꝛientis partibus conſtitutus cuius
vocabulum a greco in latinum vertitur hoꝛtꝰ.
Poꝛro hebꝛaice eden dicitur qð in noſtra linꝰ
gua delicie interpꝛetatur.quod vtrũq; iunctuz
facit hoꝛtum deliciarum.Dicit autem Richar

dus vbi ſupꝛa. ꝙ iſte locus eſt temperatus er

vicinitate ignis:⁊ directa operatione ſolis ⁊ du
plic tranſitu eius bis in anno ſuper ſcenith ca⸗
pitũ inhabitantium in eo qͥ ſunt Enoch ⁊ Hely

as. Hanc em̃ triplicem caloꝛis cauſam tempe⸗

rat pᷣmo aeris ſubtilitas.Foꝛtius nãq; agit ſol
in re groſſa qᷓ; in re tenui:vt patʒ expenientia:qi.

calidioꝛ eſt petra in terra tempoꝛe eſtatis q; aar

⁊ ideo in noſtro aere qui nõ eſt purus habem
maioꝛem caloꝛem ꝓpter maioꝛem impuritateʒ
qᷓ; in monnbus. Paradiſus autẽ voluptatis
ßm aliquoꝝ doctoꝝ opinionem eſt ctra ſupꝛe

mã regionem geris.⁊ ideo eſt ibi aeris ſubtili⸗

tas ⁊ puritas.Secũda ratio eſt:quia caloꝛ cau
ſatus ex reflexione radioꝝ ſolariuʒ a ſuperfiae

terre nõ aſcendicilluc.Tertia ratio eſt ſũ ma fri⸗

giditas que eſt in medio interſticio aeris cuius
extremitati ſuꝑioꝛi equaliter foꝛmate ꝓpinque
eſt ſuperficies illius loci ſicut ſpere ignis:⁊ tra
ſcendit mediam regionem aeris vbi generanꝰ
impꝛeſſiones frigide ⁊ humide: ⁊ attingit vſq
ad partem aeris puriſſimã. Secũda vero cauꝰ
ſa temperiei eſt: quia vt ſupꝛa diximus eſt ſub
equinoctiali.id eſt in illo loco vbi ſol oꝛi᷑ demẽ
ſe martij:⁊ ſeptembꝛis quando ſunt dies nocti
bus equales.Et q;uis phᷣus dicat in lib. Me⸗
theo.regionẽ illam eſſe inhabitabilẽ ꝓpter eſtũ:

Rñdetur ꝙ in paradiſo terreſtri eſt ila tempe
ries ꝗpter pᷣdicta:⁊ etiam ꝓpter illum fontem:ð
quo dicit᷑ Geñ.ij.Fons aſcendebat de terra irri
gans vniuerſam ſuperficiẽ terre.Dicit aũt Da⸗
maſcenus vbiſupꝛa ꝙ deus ↄſtituit hoiem q̃
ſi quendã regem ⁊ bncipem omnis terre ⁊ oĩim

que ſunt in ipſa. Et ideo creauit ⁊ fabꝛicauit ei

paradiſum terreſtrem quaſi quandã regiã do⸗
mũ ⁊ arcem ſublimẽ ⁊ ſuꝑ omnẽ terram eminẽ
tem:in qua conuerſans beatam duceret vitam
O igit᷑ felix habitatio.o iocũda manſio.o ame
niſſuma regio.o no biliſſima patria:ꝓ qua inco
lenda creatus fuit homo. Et hec eſt be ma dñi

Bermo

ade nobilitas que dicitur localitatis quam ꝓ
pter carniſpꝛiuium cum poſteris ſuis amiſit.
Secunda eius nobilitas dicitur coꝛpoꝛalis.
Nam cũ eſſet pꝛincapiũ oĩm alioꝛũ fuit pulchꝛi
oꝛ ⁊ venuſtioꝛ ⁊ ipe ⁊ vxoꝛ ſua oib alijs hoĩb⸗
qꝛ erant adeo immediate foꝛmati quoꝛũ tamẽ
foꝛmoſitatẽ ſuperauit xpᷣs ⁊ beatavirgo mater

eiu pt diffuſe tractabo in.ij.ꝑte nri Marialis

Fßsmone.iiij. Itẽ habebãt coꝛpus imoꝛtale.qꝛ vt

8: ad Roma. v. Moꝛs ꝑ peccatũ itroiuit ĩi oꝛ/⸗

bem terraruũ. Un notandu ſᷣm Thomõ.j.ij.q.
xcvij.ꝙ aliqͥd dicitur imoꝛtale vł incoꝛruptibi

le multipłr. Pꝛimo ex ꝑte matene.eo ꝙ nõ ba
beat materia q̃ eſt pncipiũ generationis et coꝛ⸗

ruptõis. vt angelꝰet aia. Scdo quia nõ habet
potentiã ad aliam foꝛmã.vt coꝛpoꝛa celeſtia.et

iſtis duobus modis dicitur celum incoꝛrupti
bile ᷣm naturam. Alio modo dicit aliquid in

coꝛruptibile:quia illi materie adheret aliquid

quod non ſinit illam coꝛrumpere.⁊ hoc modo

dicitur incoꝛruptibile coꝛpus gloꝛioſuʒ.quia

tam potentem fecit deus anime naturam: vt

gloꝛia ipſius aie redũdet in coꝛpus.Alio quo⸗
q; modo dicitur aliquid incoꝛruptibile ex ꝑte
cauſe efficientis.⁊?⁊ hoc modo in ſtatu nature in
ſtitute fuit coꝛpus humanuʒ incoꝛruptibile et
immoꝛtale. Unde Auguſtinus in.li.queſtio⸗
num noui ⁊ veteris teſtamenti ait.Deus homi
nem fecit qui q;diu nõ peccaret immoꝛtalitate
vigeret. vt ipſe ſibi auctoꝛ eſſet vel ad vitam vel

ad moꝛteʒ. Ex quo patet ꝙ pꝛimi parẽtes erat

icoꝛruptibiles.? nos parifoꝛmiter eſſemus ſi
ipi nõ peccaſſent ⁊ peccatũ ſuũ ad nos nõ trãſ/⸗
miſiſſent. Nam in illo felici ſtatu ſteniſſemꝰ do⸗
nec cõpletus fuiſſet numerus electoꝝ.⁊ poſtea
ſine alicuiꝰ laboꝛis vel doloꝛis ſiue moꝛtis ex⸗
perimento traſlati fuiſſemus ad patriã celeſtẽ
vt ait Aug.xiiij. de ciuita.dei. c. x. Oy autem ipᷣe
Adam cuʒ poſteris fuiſſet incoꝛruptibilis ptʒ
oquia coꝛruptio humani coꝛpoꝛ) pꝛouenit aut
ex coꝛruptione interioꝛi aut ex accidenti exterio
ri. Quoꝝ neutrũ fuiſſet in io Adã nec in nob
quia in ipᷣo paradiſo humoꝛes nunq; fuiſſent
coꝛrupti ⁊ ꝑfecta reſtauratio ſemꝑ fuiſſet facta
ꝑ eſum ligni vite.⁊ ſic nunqᷓ; deueniſſet ad ſene
ctutem.ſed ſemper in eodem iuuentutis floꝛe
pꝓmanſiſſet. Nec exterius erat aliquid quod ei

noceret. Nam animalia ei fuiſſent ſemper ſub⸗

iecta. Aer vero et elementa ibi ſunt puniſſima ?
perfectiſſima et omnium nociuoꝛum et pꝛofi⸗

cuoꝛum habebat totalem cognitioneʒ. Cogno

ſcebat enim perfecte influentias celoꝛum her⸗
bas ⁊ lapides ⁊ cetera.Et ideo Aug.vbi ſupꝛa
ait. Quã igitur felices erant ᷣmi hoies. Nullis
pꝓturbationibo aioꝝ agitabat᷑. Nullis coꝛpoꝛũ
ledebant᷑ incõmodis ⁊ cetera.A quo felidi ſta⸗
tu deiecit eos iſtð malediccũ carniſpꝛiuiũ. Ter
cia Ade ⁊ Eue nobilitas ðꝛ ſpũalis ſcʒ aĩe.quã

nobis ad memoꝛiã reducere perutile erit. Nam
ſi quis fuerit filius alicuius magni imperato⸗
ris dum rememoꝛat᷑ gliam patris ſi ipſe ſit in

penuria ⁊ egeſtate dolet ſe amiſiſſe paternas di

uitias:⁊ ſi ad illas ſit poſſibilis acceſſus conat

ꝓ viribus illas recuperare.Dicitur em̃ Ecci.iij.

Bloꝛia hois ex honoꝛe patris ſui: ⁊ dedecus fi

lij parens ſine honoꝛe.Iſta aũt no bilitas excel⸗

lentioꝛ eſt alijs duabus: ſq; locali ⁊ coꝛpoꝛali.

Vnde notandũ eſt ꝙ magiſter in.ij.di.xxiij.reci
tat opiniones de cognitione pᷣmi parentis de q̃
cognitione etiam tractat Alexan. de ales in.ij.
parte ſũme in tracatu de ſcientia pꝛimoꝝ parẽ
tum. Poſitis autẽ opinionibus ipſe magiſter
poſtea ponit ſuam dicens.QOꝰ eſt triplex cogni

tio de deo. Pꝛima eſt patrie ⁊ gloꝛie que conſi⸗
ſtit in clara dei viſiõe.De qua inquit Paulus
j.Coꝛinth.xiij. Lunc cognoſcam ſicut ⁊ cogni/

tus ſum. ⁊.jſ. Jo h.iij.dicit. idebimus eum ſi

cuti eſt. Et hanc cognitionẽ nõ habuit adam cũ
nõ eſſet in gloꝛia.Secũda autẽ cognitio eſt via

toꝝ que eſt cognitio noſtra:quã de deo poſſu⸗
mus habere ꝑ creaturas:⁊ iſta eſt enigmatica.
de qua Paulus vbi ſupᷣ ait. Cidemus nuncꝑ
ſpeculum in enigmate.tunc autẽ facie ad faciẽ.
Vnñ dicit Augꝰ.xiiij.de ciuitate dei.Q enigma
eſt viſio obſcura:vt exempli cauſa aliter videt᷑

denarius detẽtus in manu. ⁊ aliter piectus in
aqua vel repᷣſentatus in ſpeculo.Nos autẽ ha⸗

bemus cognitionem obſcuram multis de cau
ſis. Pꝛimo per peccatũ pᷣmi parentis quo vul⸗
nerati ſumus vulnere ignoꝛantie.Sumus eti
am ꝓ peccatis noſtris obtenebꝛati: ⁊ ꝓ tẽpoꝛa⸗

lib implicati:⁊ ex grauedine coꝛpoꝛis totaliter

depꝛeſſi:quia coꝛpus quod coꝛrũpitur aggra⸗

uat animã. Sap.ix. Cognitio autẽ pᷣmi paren⸗
tis erat media inter cognitionem beatoꝝ ⁊ no⸗

ſtram. Nam ſicut eius habitatio erat quaſi me
dia inter celum ⁊ terram.tenebat tamen ſe plus
ex parte terre qᷓ; celi:ſic ⁊ ipſius cognitio.UInde

vidgebat deum per ſpeculũ darum ⁊ nõ obſeu⸗

rũ cũ haberet carentiam pᷣdicoꝝ.Et ideo Hu
go in libꝛo de ſacramen ait. Cognouſt homo
creatoꝛẽ ſuũ nõ ea cognitione qua modo a cre⸗

dentibo abſens fide querit᷑:ſed ea qua tunc per
pᷣſentiam cõtemplationis ſcentia manifeſta cer

nebat᷑. Hec ille. Sed pꝛo darioꝛi euidentia co
gnitionis Ade:eſt ſciendũ ꝙ quadruplex ẽ mo
dus cognoſcendi deũ. Omne em̃ quod cogno

ſcit᷑: opoꝛtet ꝙ ſit pᷣſens intelleccui.Et hoc fieri

poteſt quadrupliciter. Aut em̃ eſt pᷣſens ꝑ fidẽ:

2 hec eſt cognitio noſtra:que cognitio in ꝓbᷣis

7 cuangclſtie fuit dara ⁊ manifeſta cũ ipſi vi⸗
derent ſpũſancto diccante omnia pᷣdica. Nos
vero ipſam cognitionẽ habemus ꝑ fidem ⁊ au
ditũ:quia fides ẽ ex auditu.auditꝰ aũt fit ꝑ vex
bũ chꝛiſti.ad Roma.x. Nam ꝙ deus ſit trinus

in ꝑſonis:⁊ vnus in eſſentia.⁊ ꝙ deberet incar⸗

nari
phen
taße
Zai!
deus!
tanol
ccrecel
liſanea
mus.
tione
retco.
ad de
bis li
intell
tiaſo
Neter!
der
tion
ruite
ſetde
tus fn
claral
curap
ſefam
1Re
1hon
oimn
temA
aoeſi
hobutt
inii a
fuitper
lumder
Dugo
habun
ndio⸗
minat
yſiau
leſſanit
mus pe
Gztum
bomar
buntc⸗
do
omne
peealc
perpee
llEſſe
lomeo.
phloſa
nimb
nuräc
decene
node⸗
togul
fegin
decuit

heit ſun
inenn
sl heſtin
epumd
Nſtsanng,
ren khii
wdlrud
i: pornl⸗
cNAgig
AusN
. Nisn
n ngfti
arni
Gins an
Mrna
nock u
dede dolif
AsNNKN.
iſadtrd i.
da ag
ncd
n gansin
ſos aiha/
nulas dean
mns guo vol/
4Sumusan
n.1ptihon
onstotnlil
nipion 3603
rdmm hanm,
nbeuv;z?
tuui ne
mumen ſeplus
mt Wobl/
Sid
vul donnd
zamodos
quatune
ummnithd
Gricninna
nadwlae o
ͦ wd

Foliũ

nari⁊ moꝛi⁊ cetera. Erat pꝛeſens intellectui p⸗
phetarũ ⁊ apoſtoloꝝ.obis aũt iſta ſunt pᷣſen

tia ꝑ credulitatẽ.Et hic modus cognitionis in
Adã nõ fuit cũ nullus alius euʒ inſtrueret niſi
deus Scðdo aliquid eſt pꝛeſens intellectui ꝑ cõ
templationẽ que tanto eſt nobilioꝛ q̃nto altioꝛ
et excellentioꝛ:⁊ hãc cognitionẽ habuerũt mul/
ti ſancti:vt Auguſtinꝰ. Ambꝛoſius. Hierony/⸗
mus. Gꝛegoꝛius.⁊ alij q; plures.Et hac cogni
tionẽ excellentioꝛi modo habuit Adã cũ habe/
ret coꝛpus magis ſubtile ⁊ mentẽ magis aptaʒ
ad deum contemplandũ:⁊ idem fuiſſet de no⸗
bis ſi ipſe nõ peccaſſet.Tertio eſt aliquid pᷣſens
intellectui in ſigno ſic eſt aparitio:⁊ hec eſt gra
tia ſpecialis.vt fuit apparitio Abꝛae ⁊ alioꝛũ in
veteri ⁊ nouo teſtamento:⁊ hãc habuit Adam:
cũ deus creans illũ monſtrauerit ſe ei poſt cre/
ationem in ſubiecta creatura. Et ſimiliter appa

ruit ei poſt lapſum. Unde ſi Adam non peccaſ/

ſet deus ei frequenter apparuiſſet.⁊ cũ eo locu⸗

tus fuiſſet ⁊ ſimilit᷑ nobis. O felix cognitio.O

dara ſcientia.O iocũda ↄfabulatio. Si em̃ in
curia pꝛincipis tẽpoꝛalis magnũ reputat᷑ poſ⸗
ſe familiariter alloqui pꝛincipẽ:quãdo qͥs vult
⁊ eſſe ſuũ ſecretariũ. Que cõſolatio fuiſſet Ade

⁊ noſtra in dei a pparititione ⁊ allocutiõe. Que
omnia pter carniſpꝛiuiũ perdidimus. Eſt au
tem Quarto aliquid pᷣͤſens itellectui care ⁊ lu
cide ſicut eſt in beatis ipſe deus:⁊ hanc Adã nõ

habuit:ſed habuiſſet in gloꝛia.Uñ Alex.ð ales
in.ij.parte ſũme.diſ.xxij.q.xvij.dicit ꝙ aia Ade
fuit perfectiſſima quantũ ad cognitionẽ nõ ſo/⸗
lum dei:ſed etiam omniũ aliaꝝ rerum. Et dicit
Hugo in lib. de ſacramentis. ꝙ talẽ cognitionẽ
habuit ſimul ⁊ ſemel ab ipſo ſue conditiõis ex/⸗
oꝛdio:vna ac ſimplici illuſtratiõis diuine illu⸗
minatiõe.Et dicit Thomas.j.ij.q. xciiij.ar.iij.
ꝙ; ſicut nobis ad gubernationeʒ vite noſtre ne⸗
ceſſarium eſt cognoſcere que ſunt ſidei vt poſſi
mus peruenire ad ſupernaturalẽ finem. ita ipᷣe
Adam habuit cognicionẽ de iſtis naturalibus

q;tum erant neceſſaria ad gubernationem vite
humane ſᷣm ſtatum illuʒ.Ex quo elicitur ꝙ ha

buit cognitionẽ rerũ diuinarũ perfectioꝛi mo⸗
do qᷓ; aliqui theologi habuerit: habuit quo q;
omnes ſcientias mũdi.Et ſimiliter nos omnè

pꝛedictã cognitionẽ babuiſſemꝰ: ſi nõ fuiſſemꝰ
per peccatũ ⁊ ↄſequẽter per carniſpꝛiuiũ pꝛiua/

ti. Eſſemus nã q; ſapiẽtioꝛes. Pꝛiſcano. Pcho
lomeo. Salomone. Tullio ceteriſq; ominibus
phiüloſophis ⁊ ſapiẽtib qui vnq; fuerũt.Deus
enim hominẽ pꝛepoſuerat ceteris aialibo vt ad

nutũ eius oĩa obedirẽt. Et ideo vt ait Alexand.

decens erat vt naturas illoꝝ cognoſceret. Nam
nõ decet ſapientẽ cõmittere cura ſuarũ rerũ ſtul
to gubernatoꝛi:ſed pꝛudenti: qm̃ acceptus eſt
regi miniſter intelligẽs. Pꝛouer.xiiij. Et iðo nõ
decuit deũ facere hominẽ nõ intelligentẽ ſed co⸗

XXVI

gnoſcentem cetera ſue cure commiſſa. Ut ſciret
quid vnicuiq; expediret:quod et fecit. Cuiꝰrei

ſignum eſt ꝙ nomina impoſuit rebus.qð face

re non potuiſſet niſi rerum ommium pꝛopꝛie⸗
tates ſciuiſſet:quia vt dicitur.iiij. · Detha. Ra
tio quã ſignificat nomen eſt ipſa diffinitio. Et
ideo nomina rerum nona ſe nec ab angelo im
poni voluit deus:ſed ab hominevt ex hoc oſtẽ
deretur ꝙ ſinguloꝛuʒ naturam ⁊ vſum acoffi⸗
cium ex inſita ſibi ratione cognouit.que enum
pꝛopter eum creata erant ab ipſo regi et inſttu

debebant. Unde omniuʒ eoꝛum ſcientiam ha-½

buit. Et cum ille ſtatus eſſet perfectus debuit
pꝛimus homo eſſe expeditus in omnibus con
ſiderationibus intellectus per omnis ſcientie
complementum. Et ſic patet quante nobilita/
tis ac ſcientie fuerit anima patris carniſpꝛinij
ſcilicet domini Ade.quam pꝛopter ipſum cuʒ
poſteritate ſua amiſit. Quo ad quintum de
filiatione carniſpꝛiuij dicebat pꝛedictus pꝛedi
catoꝛ facetus:ꝙ carniſpꝛiuium ſic oꝛiginatum
ac baptizatuʒ in aqua macharonum id eſt pa⸗

ſtilloꝛum in aqua feruenti elixoꝛum. eduntur

in carniſpꝛiuio per Italiam noluit eſſe conti⸗
nens.ſed vxoꝛem habere voluit cuius votum
appꝛobans dyabolus dedit ei vxoꝛem domi⸗
nam gulam. Dirxit enim ipſe ſerpens antiquꝰ
alijs malignis ſpiritibus. Non eſt bonum ho
minem eſſe ſolum. Facamus ei deſtructoꝛiuzʒ
ſimile ſibi.HPata autem illi hac vxoꝛe dixit eis
illud Geneſis.j.Creſcite ⁊ multiplicamini ⁊ re⸗
plete terram. Ex qua vxoꝛe carniſpꝛiuium ge⸗

nuit duodecim filios ⁊ totidem filias. De qui

bus dici poteſt illud Deut.xxxij.generatio pꝛia
ua atq; peruerſa ⁊ infideles filij.Et PS.lxxvij
generatio pꝛaua ⁊ exaſperans.? Matthei.xij ·
generatio mala ⁊ adultera.et Job.v.longe fiẽt

filij eius a ſalute:? Sap.iiij.ex iniquis omnes

qui naſcuntur filij teſtes ſunt nequitie aduer⸗
ſus parentes.Et Eʒechielis.ij. Filij dura facie
⁊ indomabili coꝛde.Dyabolus enim potuit di

cere carniſpꝛiuio illud Oſee.j.vade ⁊ ſume tib

vxoꝛem foꝛnicariam:et fac tibi filios foꝛnica⸗

tionum. Pꝛimus autem filius carniſpꝛiuij vo

catur dominus pꝛeueniens ſiue cito veniens
qui anteq; eggrediatur de lecto vł anteq; ſit in
tegre veſtitus facit ſibi poꝛtari ad comedendũ
7 Sivengum 2 nunq; expeccat hoꝛam congruã
epulãdi.Contra qð vicium dicitur Eccleſia.x.
Vle terre:cuius pꝛincipes mane comedũt.quo
vicio laboꝛauit Jonathas filiꝰSaul.qui ante
tempus comedit contra pꝛohibitioneʒ patris
vt habetur pꝛimi Reg.xuij.De quo Greg.iij.

moꝛaliũ ait. Moꝛtis quippe ſententiam pa⸗

tris oꝛe Jonathas audire meruit.qui ĩ guſtu
mellis cõnſtitutum comedendi tempns ante⸗

ceſſit:hic auteʒ; dominus pꝛeueniens pꝛeeſt ta⸗

bernarijs ⁊ cauponibus ac meritricibus ⁊ bu
d 4

Bermo

iuſmodi qui citius aperiunt tabemas ſi uas q́;
derici ecdeſias.Scðs filius vocat᷑ dñs delica⸗
tus ſiue dñs gentilis:qui cõmunibo cbis nũ⸗
qᷓ; eſt ↄtentus ſed ſemꝑ vult cibos exquiſitos:
⁊ hic poſſedit filios iſrael in deſe erto. vñ Nume/
ri.xj.habet᷑.ꝙ cõcupierũt carnes.⁊ pſalmiſta ait
Concupierut concupiſcentiã in deſerto. Super
quo Gꝛegoꝛiꝰinquit. Ex egypto populus du/
ctug in heremo occubuit:qui deſpecto mãna ci
bos carniũ petiuit quos lautioꝛes putauit. Et
hic dominꝰ eſt magni animi:⁊ ſtat vt plurimũ
cũ imꝑatoꝛibo regib põtifiabo epᷣis ⁊ pinguib⸗
ſacerdotibo ⁊ vniuerſalit cũ nobilibꝛ ⁊ magnis
dnis. Et h vido laboꝛauit ille diues epulo de

dicit᷑ Auc.xvj.ꝙ epulabat᷑ q̃cidie ſolẽdide. Ter
cius filiꝰ vocat᷑ dñs curioſus ſiue ſtudioſus

de nocte co gitat quid comedere debeat in die:?
nimiũ ſtudet in pꝛeparandis comeſtibilibi. Et

hoc fuit viciũ filioꝛum Heli.vt habet᷑.j. Reg.ij.

Super quo Gꝛego.inquit. Pꝛima filioꝛũ heli
culpa ſuboꝛta eſt: ꝙ non antiquo moꝛe coctas
vellent de ſacrificio carnes accipere:ſed crudas
quererẽt quas accuratius exhiberẽt Et hic dñs

ſtat cõiter cum mulierib coquinarij 87 hoſpi/
tia tenentibi. Unde Iſido.ait. Lota die epulas
ruminãt qui ad explendã gulam delicias veſ pe

pꝛeparãt. Quartus filius vocat᷑ dñs Tropus

ſiue dñs oia ↄſumẽs.Quo vicio laboꝛauit po/

pulus ſodomoꝝ.De quo Eʒech.xvj.dicit᷑. Hec
fuit iniquitas ſodome ab undãtia paniſ⁊ vini:
et ociũ.Super quo Gꝛego.ait.Apꝑte oſtẽdit
iccrco ſalutẽ perdidit:quia cũ ſuꝑbie vicio mẽè/
ſuram moderate refectionis exceſſit. Et Hiero.
inquit. Pluuia illa eſt optima q̃ ſenſim deſcen/
dit. Subitus aũt nimius ⁊ pᷣceps imber arua
ſubuerrtit. Et hic dñs cõmuniter ſtat cũ omnibꝰ
tam laicis q́; derics:qui nimiũ comedũt:ſicut

dñs Zanfronus: qui tꝑe noſtro viuẽs tãtũ co/⸗

medebat:in vna refectione quantũ vigintiqᷣnq;
hominiby ſatiſfeciſſet. Quintus filius vocatdo
minus inſatiabilis ſiue dominꝰ ingurgitans:
qui habens gulam piloſam:totus ad deuoꝛan
dum abũ inardeſcit: ⁊ cito oĩa ſine debita ma⸗
ſticatione deglutire querit:malã partẽ ſocijs re
linquens. Habet em̃ vnũ bolum in oꝛe alium
vᷣo in manu: ?⁊ tercium reſpiat oculo:⁊ nihil re⸗
linquit ĩ inci
libenter comedit cũ tali:qui deuoꝛat partẽ ſuaʒ
et ſocij:nec ſufficit ſibi quicqᷓ; apparatuʒ ſed vi⸗
detur ei quicquid apponitur eſſe parum: ⁊ hoc
pꝛouenit:quia ſequitur appetitum beſtialem:⁊
nõ regitur aliqua ratione.Et hic dñs dominat᷑
pꝛecipue tempoꝛe ieiunioꝛũ ⁊ famis:⁊ ſtat cum
illis qui intrantes domũ vociferant᷑ cõcra vxo⸗
res:⁊ familias:vt cito cibos expediant⁊ꝛ pꝛepa/

rent ⁊ comedũt tanq; rabidi canes. Impletum

ſemꝑ os tenẽtes: ⁊ anteq; pꝛimũ bolũ degluci⸗
uerit ponẽtes ſeðᷣm:⁊ h̊ vicio laboꝛauit Eſau fi

ſoꝛio:vel parapſide.Et ideo nullꝰ

VI

liꝰ Iaac. Geñ.xxv. Deq̊ Bꝛeg. inqᷣt. Pꝛiogeni
toꝝ gliaʒ Eſau amiſit:qui magno eſtu deſide⸗
rij vilem cibũ:id eſt lẽticulam ↄcupiuit:quam
dum vendẽdis pᷣmogenitis pᷣtulit quo in illã
appecitu anhelaret idicauit.Ex qͥbus coõ cludi⸗
turꝙ ſepe aliquis plus peccat comedẽdo etiã
viliſſima cum nimia auiditate:qᷓ; alius pꝛecio
ſioꝛa cuʒ minoꝛi affectionc. Hos autem qͥnqʒ
filios gule ponit ipᷣe Greg.xxx.moꝛa.S extꝰfi⸗
liꝰvocat᷑ dis accidioſus:ſiue dñs piger lentꝰ.
De quo vicio inquit Hiero ny.in li.contra Jo⸗
uinianuʒ. Comedendũ eſt ⁊ bibendum: ⁊ doꝛ⸗
mienqũ:⁊ poſtea icentiua carnis ſ- entiẽda:hic

enim filius:cum bene ſaciatus fuerit nõ poteſt

quicq; bene oꝑari:ſed vult aut iacere ⁊ ſe edere:
aut doꝛmire: ⁊ ocioſe viuerę. Unde Greg.ait.
Gule deditos leuitas pꝛoꝛſus oꝑis ⁊ocioſitas

ſequit᷑ Quo vicio laboꝛauit holofernes. De ́
. diciẽ Judich.xiij. Poꝛro holofernes iacebat
in lecco nimia ebꝛietate ſopitꝰ. Septimus fili⸗

us dictur dominꝰ Groſolanus. qui nihil qᷓ;
potum et eſum queritat. Ait enim Salomon
de vino ⁊ ebꝛietate Pꝛouerb. xx. Quicunq; his
delectatur nõ erit ſapiens:⁊ Eſa.xxviij.dicitur
de ebꝛioſis.Abſoꝛptiſſunt a vino:errauerunt in

ebꝛietate:⁊ ignoꝛauerunt iudiciuʒ:et Oſee.iiij.

Vinum ⁊ ebꝛietas aufert coꝛ.Octauus filius

vocatur tetibonus:ſiue dñs luduʒ agens.De
quo exponi poteſt illð Exo.xxxij. Sedit ppls

manducare ⁊ bibere:⁊ ſurrerxeruntludere. Iſte
enim non delectat᷑ niſi in ludis ⁊ ſolacijs.Un⸗
de pꝛopter carniſpꝛiuium verificatur illud Za

charie.viij. Platee ciuitatis implebuntur pue

ris ⁊ puellis ludencibus. Et illud Eſa.xiij. Re

quieſcent ibi beſtie:⁊ piloſi ſaltabũt ibi. HBonꝰ⸗

guũt vir ⁊ bona mulier ab his iocis ⁊ ludis no

xijs abſtinet. Unde dicere põt illud HViere.xv.

Non ſedi in cõſilio ludentiũ. Nonus filius di

atur dominus cecus. Nam vt ait Ouidiꝰin
epiſtolis. Epiſtola.iiij. Quid deceat nõ videt vl

lus amans.Et ideo amoꝛ depingitur Cecus.

Quapꝛopter dictꝰ pᷣdicatoꝛ exponebat de car⸗

niſpꝛiuio illud Luce.xviij. Cecus ſedebat iux⸗
taviam mendicans:qð ponitur in dñica quin
quageſime:quo die poteſt de carniſpꝛiuio p̃di
cari:⁊ accipi illud pꝛo themate.on em̃de hboc

—

pᷣdicandũ eſt in quadrageſima:ſed ſolum illo
tepoꝛe quo homines vacant diſſolutionib:ꝛ
nolunt ire ad pꝛedicatiões:quia foꝛte vt audi⸗

ant pꝛedicari de carniſpꝛiuio ibunt:et ſic audi⸗

ent repꝛehendi ſuas diſſolutiones:⁊ cognoſcẽt

in veritate ſunt ceci:qui in via huius mun⸗

di ſtant mẽdicãtes ⁊ pᷣuati lumine diuine gra
tie.vnde Gre.ſuꝑ pꝛedicta vᷣba ait ĩ omelia. Ce⸗
cus iſte eſt genꝰhumanũ.qð in parente pᷣmoa

padiſi gaudijs expulſum dãnationis ſue tene

bꝛas patitur.Decimus filius dicitur dñs In/
iurioſus. Utenim dicit Salomon Pꝛouẽrb.

i.
die⸗
gue
tur.
ſobſſi⸗
cchY
Duoe
ſicut
terat
linar⸗
lumt
liatio
nn
feple
nulle
(ebat
dem
naB
tos
Lnii/
ylnoꝛ
mina?
Heego
ſgoſt
rne
eſt ſi
lunp
leſt ſu⸗
ſanolo
lnbone
tes ſonib
8d fgan
ſncin
Groig
ios⸗
?allif
tiyba
turdiia
luo dia
chplſeen
uln Po
Rrmo⸗
cpiſe
Quint
ſpecar
ris f
ſacno⸗⸗
Ugtoꝛig
domeſti,
Whulas
ſtomach
k Ed
ſiuefti
lerocg
endas
wenta⸗
Memm

Sinit 1, D
* noc
N

deſce
irgn
du wnll
lsc uli
1
— 0
nnn Senf
düsgerl,
n

WNeN
Ocaus ,lis
s de
m. Gent ols
rluden te
tſocs Un/
Haurilud Za
glchunur pue
whärbi. Bon
ſoas :tlwdis o
vnus lus
a Oudn
Wrnörider
Nger Luus,
onchade r,
edchen i,
rin dicagunn
mmiſrinioß
ſtoncde⸗
ſedſound⸗
ſer Wol
mn n
Nde
tiontil
mmnr Pfno
urdus 1
n Ouc̃

cCur. Undecimus fili

Foliũ

ij. Cõtumelia res ẽ ebꝛietas.c. Luxurioſa.xxxv.
di.⁊ Eccle.xxvj.dicitur. Mulier ebꝛioſa:ira ma
gna ec contumelia:et turpitudo illius non tege
us dicit᷑ dominꝰ nullatenẽ
ſis:ſiue dominꝰpauperculus. S criptũ eſt eniʒz
Eccl.xix.Oꝑarius ebꝛioſus nõ locupletabꝛc.
Duodecimus filius vocat᷑ dñs reuelãs.Eſt em̃
ſicut Quintus curius romanus:qui nihil po⸗
terat tenere ſecretũ:vt refert Saluſtiꝰ in Cachi⸗
linario.De quo vicio dici᷑ Pꝛouer. xxxj. Nul⸗
lum ſecretũ vbi regnat ebꝛietas.O damnata fi
liatio.O iniqua ꝓgenies.O pꝛoles maledicta
carniſpꝛiuij: quo nodo hodliernis tempoꝛibo
repleſti terrõ. Ne aũt młieres poſſent głiari ꝙ
nulle femine nate ſint ex carniſpꝛiuio. Ideo di⸗
cebat dictus pᷣdicatoꝛ ꝙ etiã młtas filias ex ea⸗
dem vxoꝛe generauic. Pꝛima aũt vocat᷑ domi⸗
na Bibiana habẽs oculos ſuffoſſos ⁊ lacera⸗
tos atq; infecos ꝓpter vinũ:iuxta illð Pꝛouer.
xxiij.Cui eſt effoſſ.o ocłoꝝ niſi ei qui moꝛaturi
vino:⁊ ſtudet calicibo potãdis. Scða vocat᷑ do
mina Linguigeria:vel dna loquacitas. Ait en
Gꝛego.j.moꝛa.Pene ſemꝑ epulas loquacitas
ſequit᷑.Cũq; venter refict᷑:lingua diffrenat᷑. Si
cut nãq; tibia tũc bene ſonat quãdo vẽto plena
eſt:ſic etiã carniſpꝛiuio vacãtes pleni cibo ⁊ po/⸗

tu vt pice faciunt:⁊ vnus ꝓ decẽ loquit᷑: nec po

„

*

teſt ſufferre vt ſocius loquat᷑ ſed ipſe ſolus vult

ſemꝑ loꝗ: et poſt vana ⁊ ocioſa verba venit᷑ ad

inhoneſta ⁊ turpia.De quibꝰ Baſiliꝰ ad nepo/

tes ſcribit. Pꝛaue ↄfabulationes vie quedã ſũt

ad facinoꝛa. Itẽ tales poſt nimiã comeſtionem
incipiunt trufari ac deridere alios:tã ſeculares
qᷓ; religioſi:diuerſiſq; nominib eos appellant:

alios appellantes. Hypocrita aliũ fratrẽ ſtupa:

⁊ aliũ fratrẽ boꝛrinũ:⁊ ſimiliter faciũt de mulie

ribo baptiʒates eas ſuo modo.Tertia filia dici

tur dna imunditia:de vacantibo em̃ carniſpꝛi⸗
uio dici poteſt ũlud.ij. Pe.ij. Poſt carnẽ in cõ⸗
cupiſcentia imundicie ambulat. Et illð Eʒech.
xuiij. Poſuerũt imũditias ſuas in coꝛpoꝛib ſu
is.Quanta dici᷑ dña deſtructrix. Unde Gꝛego.
xxx.moꝛ.ait.Dũ venter nõ reſtringit᷑ per carnis
ↄcupiſcentiã om̃is ſimul virtutes obꝛuunt᷑ ⁊c.
Quinta dicit᷑ dña familiaritas. Filie em veſtre
tꝑe carniſpꝛiuij cũ traſueſtitis ↄuerſantes:⁊ cuʒ
viris familiaritatẽ ↄtrahẽtes ⁊ ecõtra in multa
facinoꝛa poſtea dilabunt᷑.⁊ verificat᷑ illud ſal⸗
uatoꝛis noſtri diccũ Matth.xj. Inimici hoĩs
domeſtici eius. Sexta dicit᷑ dña infirma. Poſt
multas em̃ epulatiões ſentiũt doloꝛẽ capitis et
ſtomachi:incurrũtq; varias infirmitates:vt di
cit᷑ Ecdle.xxxv. Septima dicit᷑ dna Inhoneſta:
ſiue frõtoſa. De qua dicit᷑ Apocalł.vij. Ecce mu/
lier occurrit ei oꝛnatu meritricio parata ad capi

XXVII

cea dei ſtudet oꝑari. Ipa em̃ ſancta mater eccle/
ſia in omnibo actib ſuis ducra a ſpirituſancto:
videns ꝓpłm xpᷣianum carniiſ⸗ pꝛiuij ire poſt diſ
ſolutiones volẽſq; eũ retrahere incipit in ſeptua
geſuma veſtire altaria nigr veſtibo: vt ercltet eũ
ad fletũ ex memoꝛia paſſiõis xpᷣi ſicut faciebat
illa mulier que filio ſuo oſtendebat camiſiã pa
tris ſui moꝛtui ſanguinolentam: ſed iſte pfide
mulieres ecõtrario oſtendũt viris vanitates et
carnes ſuas diſcoopertas:⁊ ſiliter viri mulieri⸗
bus ⁊ maxime poſt comeſſationes ⁊ ebꝛietates
Pꝛopꝛiũ eſt em ebꝛietatis femoꝛa denudare: et
ad luxuriã incitare.xxxv.di. S.j.⁊.c. S exto die.

Et ebꝛletas etiã eſt fomes ⁊ nutrix omniũ vicio

rum. Eadẽ di.in pꝛin.⁊.c.fi. Unde Loth quẽ ſo
doma nõ vicit:vina viceft. xxxv. di. in pn. Octa⸗

ua filia dicitur do mina luxurioſa. Ait eni HPHie
ronymus ad Euſtochium. Gule hoꝛrendũ ſcoMIj1

lus genitrix luxunie eſt. Et Johannes caſſianꝰ
inquit. Uentrem diſtentum abo: ⁊ vini potio⸗
nibus irrigatum voluptas erigit genitalium.
Nona dicitur domina ſaltans:vel do mina diſ
ſoluta. De quibus ſaltancibus dicitur Job. xxj/
Tenent tympanum ⁊ cytharam:⁊ gaudent ad
ſonitum oꝛgani:ducunt in bonis dies ſuos ⁊ ĩ
puncco ad inferna deſcendunt.Ait etiam Augꝰ?
Qulilibet ſaltꝰ qui fit in choꝛea: eſt ſaltus in p/
fundum inferni. Beatus igitur ille: qui poteſt
dicere ecum ſanco Thobia ſui libꝛi.c.iij. Nun/
qᷓ; cum ludentibus miſcui me:neq; cum his q
in leuitate ambulant participem me pꝛebul De
tali autem choꝛeis vacante:⁊ veſtibus indecen
tibus ſe veſtiente dicitur Deutero.xxij. Male⸗
dictus vir qui vſus fuerit veſte feminea. Sicut
faciunt mulci tempoꝛe carniſpꝛiuij:et ecõtra la/ V
ſciue mulieres veſtibus viroꝛum ſe induentes
et aliqui induuntur veſtibus religioſoꝛum vel
clericoꝛum:aut heremitarum: ⁊ ad iracundiaz

deum pꝛouocant in illis veſtibus in quib ſanꝗ⸗

cti deo placuerunt: ⁊ quaſi in vituperiũ diuineꝰ

maleſtaris aſſumunt in obſequium demonis
quod fuit in obſequiũ chꝛiſti.Decima filia dici

tur domina beſtia. De talibus enim ſupꝛadi⸗/

as diſſolutiones faciẽtibo dicit pꝛopheta pẽ.
xlviij.Comparati ſũt iumẽtis inſipiẽtib:⁊ ſimi

les facti ſunt illis.Aliqͥ nãq; eoꝛũ ſibi aſſumiit

ſimilitudinẽ demonũ in facebo monſtruoſis
beſtialibo: vt oſtendant ſe eſſe beſtiales ? ad ſer⸗
uitiũ demonis ituros Unde Augu.ix. de ciui.

dei.inquit.Plotinꝰ philoſophus dicit animas

hominũ demones eſſe ſi mali ſunt:ſeu laruas.

Zaruas em̃ dicit eſſe noxios demones ex hoib⸗
factos. Uñ poteſt dici de talibo. Reddite q̃ ſunt
ceſaris ceſari ⁊ que ſunt diaboli diabolo. In⸗

endas aias. Quãdo em̃ fiunt vanitates ? oꝛna

menta meretricia niſitꝑe carniſpꝛiuij. Iſte autẽ
vane mulieres conant᷑ deſtruere ꝙ eccleſia ſan⸗

Qdecia filia dicit᷑ dna faſtidioſa ſiue tedioſa.Ca⸗
libo em̃ omia oꝑa ſpiritualia⁊ virtuoſa in faſti ·/

dium veniũt. Un Eccki. .dicit᷑.Execratio pecca.
coꝛis cultura dei.Ouodecia fulia ðꝛ dña gnota
1

Bermo

litas. Ex crapulatiõe em̃ quam faciunt iſti dil/
ſoluti in carniſpꝛiuio comedentes media nocce
⁊ poſt cenã ponẽtes indigeſtũ ſuꝑ indigeſtum
ſepe moꝛiunt᷑:maxime ſe uinplentes illo pigmẽ
to exvino dulci ⁊ ſpeciebo atq; ouis cõfeco. Un
de quolibet eoꝝ verificat᷑ ilud Eſa.lix.Omnis
qui comederit ex ouis eius.ſq carniſpꝛiuij mo/

rietur. Iſti ſunt filij ⁊ filie pncipales carniſpꝛi/

uij ex domina gulina. Licet etiam alios filios⁊
filias genuerint quos bꝛeuitatis cauſa ꝑtraſeo
poſſumꝰ em imaginari ꝙ accepta pꝛe edicta vxo
re dixerit ⁊ illud ps.lxxij. Ut iumentũ factꝰſum
apð te:⁊ ipᷣa domina gulina reſpõderit.Et ego
ſemper tecũ.ſ.faciens inhoneſtatibo ac peccatis
et malio filijs te multiplicare. Quo ad ſextũ
de elus ſeruitoꝝ cõditione dicebat ille facetꝰ p⸗
dicatoꝛ ꝙ multi fuerũt ⁊ ſunt eiꝰ fideliſſimi ſer

uitoꝛes quoꝝ pꝛimus fuit cherintꝰ hereticus:qͥ

dixit cũ ſequacibo ſuis ꝙ mille anni dabuntur

poſt reſurrectionẽ coꝛpoꝝ ad voluptatẽ carnis
explendã:pter illud euãgelij. Matchei.xix.Cè⸗

tuplum accipietis ⁊c̃.De quo erroꝛe mentioneʒ

facit Hieronymꝰ in quadã omelia.Scðs ſer/

uitoꝛ eius fuit Nicolaus hereticus a quo alij ſe
quaces dicti ſunt nicolaite.De quibo fit mentio

Apocalipſis.ij.di.Nõ eſſe peccatũ viris luxuri/⸗

ari cũ feminis:nec econtra.cuius heretici etiam

hodie inueniuntur diſapuli multi dicentes gu

lam ⁊ luxuriam nõ eſſe peccatũ:eo ꝙ ſint ᷑ᷣm na

turam. Tertius ſeruitoꝛ fuit. Yotinus heretie
qui dixit Joſeph carnaliter cognouliſſe beatam

virginem: ⁊ ex ea genuiſſe chꝛiſtum. Quartꝰ fu⸗

it eluidius qui dixit beatam virginem habuiſ⸗
ſe alios filios naturales ex Joſephvltra chꝛiſtũ
Quintus fuit Jouinianus qui dixitnullam eſ
ſe differentiam quo ad meritũ inter virgines et
maritatas. Ut Hiero.refert. Sextus fuit Se⸗
taſomnus qui dixit nocte nõ eſſe ſurgenduʒ ad
deum laudandũ ſed quieſcendũ:cũ ad hoc nox
ſit facta.Septimꝰfuit maumeth qui quantos

Hibuerit ⁊ habeat ſequaces omnib eſt notum

O egypte.O alexandria. O conſtantinopolis.
O antiochia. O hieruſalẽ:quis te deſtrurxit eta

cultura fidei chꝛiſtiane abdicauit niſi ſeruꝰ car,/

niſpꝛiuij machometus qui pꝛomiſit tibi om/
nes delicias coꝛpoꝛales:et dedit legeʒ conſonã
carni ⁊ ſanguini.O eccleſia romana quis te de⸗
ſtruet ⁊ deſtruere nõ ceſſat niſi carniſpꝛiuium:

5„

cũ nõ tam a ſecularib ſed etiam ab ecdeſiaſtic

q; pluribo nihil aliud queri videatur niſi come
dere bibere ⁊ luxuriari ⁊c. Quo ad ſeptimuʒ
ſcilicet de ipſius expulſione dicebat quidã face/
tus ſermocinatoꝛ: ꝙ carniſpꝛiuiũ indigne fe⸗/
rens ꝙ omni anno a quadrageſima expellatur

de hocconqueſtus eſt in curia romana ⁊ in ea
inuenit multos aduocatos ⁊ pꝛocuratoꝛes de

bono libenter comedentes ⁊ ipſam quadrage⸗

ſimã atq; alia omnia ieiunia deſtruere cupien⸗/

VIᷓ

tes. Inter quos aderat dominꝰ epulo de lecha
mis:dñs crapulatoꝛ de manʒzarijs.⁊ dñs pan

ʒonus de graſſis. Querela aũt carniſpꝛiuij co/
ram fummo pontifice talis eſſe potuit.Cum ne
mini debeat benigna audientia denegari.l.po/
tioꝛis. C. de offi.vic.⁊.l.obſeruãdũ.ff.de offl.p⸗

ſi.dicã ⁊ in ſcdðᷣam facti mei petitionẽ vt cõgruu

a vobis reſpoſum accipiã.l.vt ↄgruũ.C. de pac.
Peto igit᷑ iuſticiã:nã cũ omes iudices teneant᷑
eam qubuſcũq; petentibo impartiri.l.q̃rta.S.hᷣ
edictũ.ff. de dam.infec.multo magꝭ vos q eſtis
vicarius chꝛiſti in terris.c.inter coꝛꝑalia.ð trãſ
la. epᷣi. VUerũ quia iudiciũ a citatione debet in/

choari.S.omniũ.iſtitu.de pena teme.li.peto in

ius vocari qᷓ̃drageſimã aduerſariã meaʒ.Dice⸗

bat aũt pᷣdictus ſermocinatoꝛ facetꝰ ꝙ quadra/
geſima ad curia aduocata nõ inueniebat pcu⸗
ratoꝛes qꝛ debilis ⁊ pauꝑcula erat ⁊ multis oę⸗;
dioſa. Uerũtamen quidã religioſi ⁊ aliqͥ timo⸗/
rati doctoꝛes ei tandẽ patrociniũ pᷣſtiterũt.ſ.do

minus Attenuatus de macris.dñs cõpoſtola
nus de fauentia.⁊ dñs modeſtus de ſicò. Par
tibus igit pꝛeſentib quarum aſſertione merita
