1so/ trãſeũt ex quibo pleraſq; nõ accipit qͥ neſcit. õ tia eoꝝ. Nõ eſt ꝗ̊ͥ bonoꝝ derogatio ſi pctões ce
cllſtr vis ee iracũdꝰ nõ ſis cinoſus. Quartü reme (ide coloꝛiboſ uaꝝ virtutũ male iudicant. Im⸗
dicus diũ ẽ in ludũ ⁊ ſolatiũ ſiurias ↄuertere.vñ idez mo a talib laudari⁊ diligi eſt vituꝑatio:? odi
düefogo Sene.narrat.qꝙ cũ Diogenes phᷣus quãdã cãʒ ri eſt cõmẽdatio. Uñ cũ qͥᷣdã iuuenis ſpecioſus
tneſie cũ Letulo habuiſſet: Lètulꝰattracca pingui ſa/ diceret Demoſteni phᷣo. Si hoĩes me odirẽt ſi’
ppleng. liua in faciẽ eiꝰ expuit. Ille aũt faciẽ extergẽes in te:ſi uſpẽdio me perimerẽ. Ille rñdit. Et ego me
nmitaes luſũ ↄuertit di.Affirmabo amodo o Lẽtule fal ꝑimerẽ ſi me quẽadmodũ te amarẽt. Quar⸗
cfliſ;. li oẽs qͥ negãtte os hr̃e.Oẽs ̊ xpᷣiani tenent᷑ pa to oñndit᷑ exeplo medici cui nõ eſt derogatio ſyʒ
tient᷑ ſibi illatas iiurias ferre.iã aliter qͥs nõ ẽ cõmẽdatio:ſi frenetici eũ co ntẽnũt. Medici enm
no degs bonꝰniſi ſciat tolerare malos.xxij.q.iiij.(.cũ bo ſunt ſerui dei ab hoibo honoꝛãdi Eccłi. xxxvij.
.,ſſan nus.⁊.c.tolerãdi.⁊.c.qͥ pᷣm carnẽ. Uñ i.c.hec aut Honoꝛa medicũ ⁊c. Frenetici aũt ſunt pctõꝛes
iH vita. ea. q.? cã. ðt Oꝛeg. Quiſqͥs nõ toleratma, q manꝰſ ibi inijciũt. Sapie.xvj. Hõ ꝑ malicaã
ninliter los ipᷣe ſibi ꝑ ipatiẽtia teſtis eſt qꝛ bon⸗ non eſt ocddit aiaʒ ſuam. Si igit᷑ frenetici pccõꝛes ĩfa,⸗
roücſt Abel em̃ eſſe renuit quẽ Chaim malicia nõ exer mãt ſᷣuos dei nõ debẽt curare:ſed coꝝ blaſphe .
ni⸗giſn cet. Oebẽt ꝗ̊ boni infamatiões maloꝝ eᷓnimi miã deridere. Uñ legit᷑ de Ueſpaſiano imperag
Etibide ferre:qꝛ potiꝰ redũdat ad eoꝛũ cõmẽdatõʒ q; v toꝛe:ꝙ cũ qͥda vellet ei impꝛoperare ꝙ eẽt aua⸗/
meschin tuꝑatciõeʒ:iĩmo eſſet no bis vituꝑiũ ſi a turpibꝰ rus ⁊ ſenex:ſibi dixit. Uulpẽ poſſe pellẽ mutare
täptnte⸗ 2⁊ ſceleratis laudaremur: dicẽte S ene. in lib. de non animũ.Ille aũ trñdit. Huiuſmodi hoibꝰ
Joby. Ittuoꝛ vᷣtutibi. Paria ſunt laudari a turpib⁊ debemꝰriſum:no bis coꝛrecionẽ: penã vero ori
marpe laudari ob turpia.ſNos vo dicere poſſumꝰ ꝙ mioſis.Et ĩ b ondit gño ſitatẽ animi ſui. Navt
puſue paria ſũt vitupari aturpib ⁊ laudani ob vtuo/⸗ inqᷣt Seneca ĩ li. de demẽtia. Magni animi ꝓ⸗
iii ſa. Idẽ qͥ;ʒ Sene.inqᷣt.limia demẽtia eſt vereri pꝛiũ eſt iiurias atq; offenſiões ſꝑnere. Et idẽ in
fcas ne ab ſfamiby infamer..? Gꝛeg.ſuꝑ Eʒech.ait. libꝛo ð ꝓuidẽtia inqᷣt. Marcet ſine aduerſario
töroh Oꝛ iã oñdimꝰ iuſticie aliqͥd nos hre:ſi illis di/ eſt patiens viro foꝛti:⁊ q dnatur aio ſuo exrxu⸗/
boi ſplicere ĩcipimꝰqͥ nõ placẽt deo. Et b oſtẽdi por gnatoꝛe vebluʒz. ⁊ ad Luallũ inqr Seneca Ej
Hlina qdruplici exeplo.Pꝛimo lucis cuinõ ẽ deroga aio audiẽda ſüt ĩpitoꝝ ↄuicia. Ait em̃ Cato ſui
Rj tio ſʒ cõmẽdatio ſi eã fugiũt ⁊ odiũt veſptiliões libꝛi.iiij.c.Cũ recte viuas ne cures vᷣba maloꝝ·
lſein Scti etem̃ viri ſũtlux qꝛ hñt lucidã famã.j.ad Arbitrij nr̃i ñ ẽ qð qᷣſ. ꝙ; loq̃t᷑. lã ſic canes ↄtra
1 dotr. Thbeß.v. Oẽs vos filij lucis eſt ⁊ filij dei. Pctrõ nos latrates ñ pnt ꝑ bᷣ facere ꝙ hoies rõnales
nm mns res aũt ſunttãqᷓ; veſpꝑtiliões:qꝛ diligũt opa te/ noõ ſimꝰ. Ec ꝙ ipᷣi beſtie nõ ſint:ita beſtialiũ op
bl Nef nebꝛarũ ⁊ odiũt oꝑa vᷣtutũ. Et iõ cũ viris luci⸗ pꝛo bꝛia ñ pñi efficere qͥn ſimꝰ deo grati 7 vtuo
nis 8 disↄuenire n pñt.ij. ad Chor.vj.Que ſocietas ſi i:⁊ ꝙ ipᷣi nõ ſint dyabolici ⁊ a ðᷣo maledici.Ea
gninn lucis ad tenebꝛas. Nõ eſt ̊ derogatio viris lu⸗ ꝓpter Iſido.li.ij.ſoliloqͥoꝝ.c.xij.ait. Iniurjs n
ſinaſ⸗. cidis ſi infamant᷑ ab hoĩb tenebꝛoſis.Unð cũ reſpondeas conuiciũ ne retoꝛqueas:cum ſilen
hbet qdã amicꝰ Diogenis phᷣi dixiſſet ei. Oẽs vitu⸗ tij patientia tacendo cito vinces: maledicenti
guh⸗ perat te:ille ait. Oꝑtet ſapia ab iĩſipiẽtibo feriri. benedicnonem oppone. Jraſcentem patientia
S Scðo hoc oſtendit᷑ exemplo odoꝛis: cui nõ demolire. blandimento iracundiã furentis di
lien, eſt derogatio ſed cõmendatio ſi eum fugiunt ſolue.Uince nequitiãõ manſuetudine vince ma
onb,

BGermo

liciã bonitate. Berñ. q̃ ĩ libꝛo de impꝛobatiõe
vitioꝛuz.c.iiij.ait. Nobilis exuperat duras pa⸗
tiẽtia linguas.Un Jobones ſolobꝛiẽſis angli⸗
cus ĩ polichꝛatõe libꝛo.iiij.l(audat Octaulanu
auguſtũ:qui cũ ꝑ ciuitatẽ Romã ꝑgeret quidã
delpatus ⁊ vilis homo ei dixit. O tyranne. ui
ille rñdit pacifica voce. Si eſſem non diceres: ⁊
nõ ampliꝰ de ybis eiꝰcurauit. Laudat q̊ʒ Sue
toniꝰ lib.iij. de duodecim ceſaribo Teyberiũ ce/

ſarẽ qͥ neminẽ de ſe maledicentẽ vel ſibi cõuicia

inferentẽ puniri volebat dicens in ciuitate libe⸗
ra linguã mentẽq; liberã eẽ debere. Laudat᷑ etiã
Juſtinianꝰ imꝑatoꝛ q in.l.vnica.C.ſi qͥ impa
foꝛi male.inqᷣt. Si quis modeſtie neſciꝰ ⁊ pu⸗
doꝛis ignarꝰ ipꝛoperãtiq; maledicto noia nſa
crediderit laceſcẽda:ac tumulẽtia turbulentus
obtrectatoꝛ fuerit tẽpoꝛũ noſtroꝝ:eu pene nolu
mus ſubiacere neq; durũ aliqͥd vel aſ peꝝ ſuſti⸗
nere. Qm̃ ſi ex leuitate ꝓceſſit cõtẽnẽ dũ eſt:ſ iex
infamia miatiõe dignu:ſi ab iniuria remitten
duũ. In lib.etiã de nugis phᷣoꝝ laudat᷑ Ariſcipꝰ
ppᷣus qͥ cuidã ſibi impꝛopꝑpia dicẽti rñdit Ctinã
ita tu tue lingue ſieut ego auriũ meaꝝ dns ſuz.
Ibidẽ etiã laudat᷑ Zenophon qͥ maledicèti ſibi
reſpõdit. Tu didiciſti maledicere ⁊ ego didici
maledicta cõtẽnere.Quoꝝ exẽpla ⁊ nos ſectari

debemꝰ: nec de maloꝝ iniurijs aut pſecutiõib
curare:que ſi nõ haberemꝰ nõ eſſe· emꝰ boni: Cuzʒ

ſcriptũ ſit Ecci.xxxiij.õtra bonum malũ eſt:?
cõtra vitã moꝛs:⁊ ſic cõtra virũ iuſtũ pcõꝛ. Cõ

ſiderat em̃ pctõꝛ iuſtũ ⁊ querit moꝛtificare euʒ:
vt ait Pſal. Cõcludo ergo ꝙ qubet debet eẽ pa

tiens in oibus aduerſitatibo q;tũcũqʒ aſperis.
Tũc em̃ maioꝛ eſtvirtus qᷓ;to maioꝛ tribulatõ

equanimit tolerat᷑: dicẽte Lucano li.ix. Saudet
patiẽtia duris. Ideo Cirgiliꝰ. v. Eney. ꝓpe finè

inqͥt. Superãdo ois foꝛtuna ferẽda ẽ. Et Pꝛu⸗

dentiꝰ de ſicchomatia.c.iiij.alt. Oibus vna co⸗
mes vᷣtutibo aſſociat᷑. Auxiliũq; ſuũ foꝛtis pa⸗
niẽtia miſcet. Uirtꝰ nãvidua eſt quã nõ patiẽtia
firmat. Et Catho ſui li.c.ij.ait. Magna etenim
moꝛũ ſo patiẽtia vᷣtus. Maxime aut debemꝰ
cæẽ patiẽtes ðᷣ his qᷓ meruimꝰ. Ait em̃ Cato.c.iiij
Ooõ merito pateris patiẽter ferre memẽto.Cũqʒ
reus tibi ſis ipᷣm te iudice dana. Ideo Michee

viij. dicit g ha in ꝑſona taliũ.Ira dñi poꝛtabo

gqm̃ peccaui ei. Ad patiẽtiã q; hoꝛtat᷑ Caſſiodo⸗
rus epłaꝝ li. x. epła.xj.di. Suſtinendo potiꝰ q;
vindicãdo laudaberis. Et Iſið.ſolilo.li.j .Cc.iiij.
ait. Qui aduerſa patiẽter tolerat deũ ſibi citius
placat.?⁊ Berñn. in li.de ipꝛobatiõe vitioꝛũ.c.iiij.
Svt. Nulliꝰ aduerſi patieẽs terroꝛe mouet᷑. Et ſua
vir patiẽs vota videbit ouãs. Mattheus q̊q;
poeta in poetria ſua parte.j.ca.xvj.ait. Patien

tia eſt cõſeruatiua virtutis. Ut autẽ poſſimus

eſſe patiẽtes debemus ſeruare conſiliũ Iſidoꝛi
vbi ſupꝛa ca.x.dicẽtis. Patienter leuioꝛa poꝛ⸗

tabis ſi grauioꝛũ fueris recoꝛdatus. Recoꝛda⸗

totũ coꝛpꝰſuũ vulneratũ ꝓpter ini

re ᷓ o tribulate: afflicte: ⁊ anguſtate:q; multo

maioꝛes ſũt ⁊ ᷓuioꝛes afflictioes iferni:qᷓ; iſtiꝰ
ſcki:a qͥb liberaberis ſi patiẽter iſta tolerabis.
Oð tibi cõcedat ⁊ nobis oĩbi.ſ.in tribulatiõib⸗
gaudere:⁊ nõ ðſpare eni pſator⸗ ↄſolatoꝛ Ihᷣs
xps cui eſt honoꝛ ⁊ glia in ſcłla ſcloꝝ. Amen.

Feria ſexta poſt q̃rtã dominicã in q̃drageſi⸗
ma. De martyrio Sermo trigeſimuſnonꝰ. X

Amus er nos

eꝛ⁊ moꝛiamur cũ eo Job.xj.⁊ i euã
gelio occurrẽtis ferie. Ut tradunt
naturales philoſophi Sanguis
hũanꝰfecũdat lignũ aridũ:qꝛ ſi lignũ fuerit are
factũ optimũ remediũ eſt ſtatiʒ ĩ pncipio arefa
ctionis apponere ad radices ſanguinẽ bũanũ
Vñ narrat Hermes egyptiꝰ:ꝙ roſariũ plãtatũ
in terra cõmixta cuʒ ſanguiĩe ad caloꝛẽ modicũ
ignis:oĩ tpe anni ꝓdudt roſas.Et ſi ilr hoies qᷣ
dicunt᷑ arboꝛes. iuxta illð Marci.viij. Uideo
hoĩes q̃ſi arboꝛes:qñ ſunt areſcentes ꝑ pctin ⁊
ↄcupiſcẽtiã carnaliu delectationũ eis ſicarefa⸗

ctis ꝑ defectũ deuotiõis:⁊ nullum fructũ boni

oꝑis faciẽtib:nõ ẽ meliꝰremediũ qᷓ; ad radiceʒ
coꝛdis eoꝝ apponere calidũ ſãguinę? xpᷣi ob uũlo
rũ ſalutẽ effuſum:qꝛ ſic elephas viſo ſanguine
aĩat᷑ ad pꝛeliũ:ita ipi ex meditatiõe paſſiõis xpᷣi
accendent᷑ ad amoꝛẽ qᷣ eſt caloꝛ naturalis aie:⁊
faciẽt fructũ aggrediẽdo ꝓ eiꝰamoꝛe qcũq; ar⸗
dua ⁊ difficilia ac etiã martyriũ.dicentes itra ſe
vᷣba thematc nr̃i.Et ꝗꝓpterea xpᷣs facit moꝛe fal⸗
carij qͥ volẽs euolatũ reuocare falconẽ aſcendit

arboꝛẽ:vł aliũ locũ eminẽtẽ ⁊ oñdit illi carnem

ſanguinolẽtã. Ipe em dei filiꝰ volẽs hoĩeʒ pꝑdi⸗

tũ ⁊ euolatũ dẽ manibo ſuis ad ſe reuocare aſcẽ

dit arboꝛẽ ſcẽ crucis ĩ mõte caluarie:⁊ oñdit ei
dqtates eiꝰ vo⸗
ce magna ⁊ damoꝛe valido ipᷣm euocãs.Sed
młti nolũt eiꝰvocẽ audire.UVñ ipᷣe cõq̃rit᷑ Job.
xix.di. Seruũ meũ vocaui:⁊ nõ rñdit mibi.⸗l⸗
le aũt nõ rũdet xpᷣo qͥ eiꝰpaſſiõi nõ cõpatit᷑.⁊ ꝓ
ipᷣo ꝓ ſe moꝛtuo nõ ẽ ꝑat?moꝛtẽ ſubire.Sʒ hic

querunt doctoꝛes vtrũ ſuſtinere martyriũ pꝛo⸗
pter chꝛiſtum ſit in pꝛecepto.Et reſpondet bea

tus Thomas in.iiij. ſuo q̊dlibet.q.iij.ꝙ aliqd

eſſe ſub pꝛecepto poteſt intelligi duobꝰ modis

UVno modo conditionate quo ad animũ ſicut
ſub pꝛecepto eſt.vt Aug.exponit illud Mat⸗
thei.v. Si quis ꝑcuſſerit te in vnam maxillam
pꝛebe ei ⁊ alteram. Quod intelligit᷑ m pꝛepa⸗
rationeʒ animi ſcilicet vt bomo habeat animũ
pꝛeparatuʒ ſi opus eſſet.⁊ ſalus alioꝝ exigeret
ꝙ ⁊ patienter ſe ꝑcuti in alia marxilla ſuſtineret

Et per hunc modum ſuſtinere martyrium pꝛo

pter chꝛiſtũ cadit ſub pꝛecepto.quia homo de⸗

bet habere animũ pꝛeparatum ita ꝙ potius ꝑ
muteret ſe occidi.qᷓ; chꝛiſtuʒ negare vel moꝛta⸗

iehan

cbloluet

pororart
nunhmn

Eplom
Arerrpr
oſllioeer⸗
pꝛlü ad
apto.
mus. Pe
linös⸗

Pars

1

noneman
ot Era
oriidicit
open
Wno nih
nücact
funade
lused,
buscan
panam
ſarn
Timdlcen
lominuds
marmrd
derini
diffinito⸗
ſuſtinene
gadion
querimo
(ölernat
t n
HS
Titome
tius ame
dlleaia
igkinte
que doſi
nädgec⸗
horrenr
ſtinhe⸗
Nrqn
eſt ſͤ
ſluaro⸗
Mmdem
Rfeeins
ugci

Mlto
Giſ
bis.
nöͤib
5e
men.

grageſi,
w. x.

1os

ſeici
mdunt
anguis
umtare
Nioarefa
büani
iplirari⸗
modici
rboies
.Uideo
opam
ſcareta⸗
au bon!
ndic;
lobilo
unguine
ſiols thl
lis ale
igan,
würaſe
oefal/
Aandit
lamen
dicz gdi⸗
heure aſc⸗
ꝛoñdita⸗
as vo/
nt
gunt
G hic
müpro,

udet ben

cclii
vMocls
mü ſat
4 Mn
nurllun
1 P
rnn
age
ftnerer
umpꝛo
de⸗
otius
wor,

lit eccare. Alio modo aliqd cadit ſub pᷣcepto

Ablſolute tãq; debitũ ſimpłr.ſicut amare deum
honoꝛare ꝑentes ⁊ hmõi.Et hoc mõ ſuſtinere
marcyriũ nõ eſt ſub pᷣcepto. Non em̃ tenet᷑ qͥs ſe

ingerere martyrio:qð ſicpbari põt.Minus vi

get᷑ ꝙ hõ ſua tribuat q; ꝙ pꝛiũ coꝛpꝰ exponat.

vt. inquit Gꝛego.in omelia ſuper illud Luce.x.
Ego ſum paſtoꝛ bonꝰ ⁊c.ſed dimittere oĩa ſua

Apter xpᷣm nõ cadit abſolute ſub pᷣcepto ſed ſub

cõſilio.ergo multo minꝰ exponere moꝛti coꝛpꝰ

ꝓpꝛiũ ad ſuſtinendũ martyriũ eſt abſolute ſub

pᷣcepto.De quo martyrio tresↄſideratiões facie

mus. Pꝛima dicet᷑ cõmendatiõis.Secũda cõ⸗
ditiõis.Tertia variatiõis.
Pars pᷣma de martyrij cõmendatiõe. x
AXL inqᷣt btũs Tho.ij.ij.q.cxxiiij.ar.j.
v Subire martyriũ ꝓpter xpᷣm eſt ac⸗
q̃ttuoꝛ virtutũ. Pꝛimo charitatis vt

limpꝑantis.vñn ſccũs Maximꝰ in ſer⸗
mone martyꝝ ðt. Caritas xpᷣi i martyribo ſuis

vicit. Ex caritate em̃ ſola hʒ martyriũ ꝙ ſit meri
toꝛiũ:dicẽte Paulo.j.ad Chon.xiij.Si tradide

ro coꝛpꝰ meũ ita vt ardeã:charitatẽ aũt non ba

buero nihil mihi ꝓdeſt. Scðo ſubire marty
nũ eſt actꝰ foꝛtitudinis:vt actũ eliciẽtis ⁊ timo
rem exdludẽtis.Et ideo de martyribo inqͥt Pau
lus ad Heb.xſ.Foꝛtes facti ſunt in bello.e qͥ/
bus canit eccłla. Sctõꝝ meritis inclyta gaudia
pangamꝰ ſocij geſtaq; foꝛtia. Tertio eſt actꝰ
fidei:vt in deo tanqᷓ; in vltimo fine cõfirmãtis:
⁊ intellectũ eoꝝ ad credẽdã alteriꝰ vite głliam il
luminotis.Uñn btũs Maximus vbi s dicit de

martyrib. Nunq; em̃ hãc vitã ſic cõſtãter expẽ⸗

derẽt niſi eſſe ali incõparabilit᷑ beatioꝛẽ ꝑfecta
diffinitõe ſentirẽt. Quarto eſt actꝰpatiẽtie: vt

ſuſtinẽtis.vñ de martyribo canit eccłla.Cedun

gladijs moꝛe bidentiu:nõ murmur reſonat nõ

querimonia ſed coꝛde tacito mens bene cõſcia

cõſeruat patiẽtiã.
X quibo cõcludere poſſumus ꝙ ſufferre

ę martpriũ eſt acꝰ maxie ꝑfectiõis.Et põt
ꝓbari ſᷣm Thomã.ij.ij.q.cxxiiij.ar.iij.ſic

Tãto magis oſtẽdit᷑ eſſe aliqs ꝑfectius ⁊ ardẽ⸗
tius amare deũ:quãtop eius amoꝛe rem magꝭ
dilectã contẽnit ⁊ magis odioſam s. Cum
5

igit᷑ inter oĩa bona ſua maxime amet hõ vitam

ſuã.ſicut ſcriptũ eſt Job.ij.Pellẽp pelle ⁊ cũcta

que poſſidet dabit hõ ꝓ aĩa ſua.i.p vita conſer
uãda:ecõtra vo inter oĩa odibilia maxime ab⸗

boꝛreat moꝛtẽ.ſicut etiã om̃e alið animal facit.
vt inqͥt Boetiꝰ.iij.de cõſoł.Ergo ſequit᷑ ꝙ mar

tyr qui ꝓ xpᷣi amoꝛe vitã contẽnit ⁊ moꝛtẽ ſuſti ⸗/

net eſt ſũme ꝑfectiõis ⁊ charitatis.Et boc eſt qðᷣ

ſaluatoꝛ inqt Johᷣis.xv. Maioꝛẽ hac dilectio⸗

nem nemo habet vt aiam ſuã ponat quis pꝛo
amicis ſuis. Sed cõtra arguit᷑ ſic. Nobiliꝰ et
ꝑfectius eſt pꝛopter xpᷣm dare animã q; coꝛpꝰ:

qula gia multo no bilioꝛ eſt coꝛpoꝛe.xxiiij.qiij.

c.ſi habes.⁊.l.ſancimꝰ. C. de ſacroſanc ec. Sʒzuy
mantyriũ hõ ꝓpter xpᷣm dat coꝛpꝰ:p obedientiãẽ
vero aiam ⁊ ꝓpꝛiã volũtatẽ deo ſacrificat.c.ſci’ẽ

dũ.viij.q.j.Ergo obediẽtia ꝑfectio 2cẽ martyrio
Rudet btũs Zhomas vbi.S.ꝙ martyriũ com
plecit᷑ illud ſine qͥ obediẽtia eſſe nõ pot.ſ.vt ali

qs ſit obediẽs vſq;ʒ ad moꝛtẽ:⁊ ideo martyriuʒ
eſt ꝑfectius obedietia:quã in ſe indlqudit. A

Ecũ do ſic arguit᷑ meliꝰeſt bonuʒ quod

8 ꝓgeſt mltis:qᷓ; qdᷣ vni ſoli.j. Ethic.⁊..

licet qͥbuſdã. deregu. Sʒ acgubernas⸗

illi ſoli qui patit᷑: ergo docere ⁊ pᷣſidere eſt ꝑfecti

us martyrio. Reſponder Thomas vbi ſupꝛa:

ꝙ manxriũ nõ ſolũ patiẽti ꝓdeſt ſed etiã mul⸗
tis alijs: vnde Ambꝛoſius in quadaʒ epła ait.

Marxyr cum patitur nõ ſoli ſibi paut᷑:ſʒ etiez
cuilibet. Sibi ei patitur ad pᷣmiũ:cuilibetad

exẽplũ.ſibi ad requiẽ:cuilibʒ ad ſanitatẽ.Exem

plo em̃ eius didicimus in xpᷣm credere:⁊ moꝛ⸗

tem non timere.hec ille. 5B
X quibo patet:ꝙ martyres ſunt pfectio⸗

eres doctoꝛiba:qꝛ ipᷣi docẽt nõ ſolũ yvbo:
ciã facto ⁊ exeplo. Sunt etiã ꝑfectio⸗
res vᷣginib:vnde Auguſtinꝰin li.de virginita⸗
te facit comparationẽ inter ꝑfectionẽ martyrij ?
virginitatis.Et tandẽ concludit ꝙ ceteris pari
bus pfectio martcyrij eſt excellẽtioꝛ ꝑfectiõe vir

ginitat. Beatꝰ quoq; Tho.in.iiij.di.xlix.inqͥt.

ꝙ licet vna aureola ſit maioꝛ altera ᷣm qd:ſinmn

plicit tñ loq̃ndo:aureola martyꝝ eſt potioꝛ au

reola doctoꝝ ⁊ virginũ:qꝛ cũ ĩi ma rtyrio ſit pu⸗
gna difficilioꝛ:⁊ victoꝛia maioꝛ:dʒ etiã eẽ excel⸗

lẽcioꝛ aureola q̃ martyrib dat᷑:vñ glo.ſuꝑ illð
Mat.v. Btiĩ qͥ ꝑſecutionẽ patiũt᷑ ⁊c.dic:q; oẽs
alie btitudines ꝑficiunt᷑ ĩ iſta.Eccłia q̊ʒ ĩ cõme⸗
moꝛatione ſeõꝛũ martyres pᷣoꝛdinat ⁊ pponit

doctoꝛib:⁊ vᷣginibo ad ondendũ pᷣeminẽciam

eoꝝ reſpectu doccoꝝ ⁊ nd. Quoꝝ martyꝝ
gliaʒ admirãs ſcã mĩ eccłia inqͥt deo. Que vox

q poterit ligua retexere:q tu marcyribo mũera

pᷣparaſ:q̃ſi dicat.nulla. Jõ canit Dauid ꝓphera

Ps.cxv. Pꝛecioſa in cõſpectu dñi moꝛs ſccõꝝ

elꝰ.i.ſᷣm Alexãdrũ ðᷣ ales. Ibi chara ⁊ grata el
deo moꝛs martyꝝ. Cuʒ em ipᷣi oñderint oꝑpibb

arduis:ꝙ ſuꝑ alios deũ dilexerũt dicente Gre⸗

goꝛio in quadã omelia paſcali.ꝙ ꝓbatio dile/
ccõis:exhibitio ẽ oꝑis.Credẽdũ ẽ ꝙ deꝰi celeſti

curia illis pᷣcipui amoꝛis ſigna oſtenderet:eos
ſingulari gloꝛia decoꝛando.

Pars ſecũda huius ſermonis:de martyrij

conditione.

2

di⁊ docẽdi ꝓdeſt multis.actus autẽ martyrij)

Ecundo ſciendũ eſt m Frãciſcuʒ de

s map.iĩ tractatu ð martyrio:ꝙ ad veri’

martyriũ tres ↄditiões reqͥrunt. Pꝛi

ma dicitur perſone diſcretio ſcilic; ꝙ

ſit ꝑſona diſcreta:ne ſeipſum quis interficiat.

E eus cm̃ nõ vult aliquem ſeipſum interimere

xt martyr fiat. quia ſi pꝛecipit ne ꝓximuʒ quis

iterficiat. Exo.xx.a foꝛtioꝛi ihibet occidere ſeipᷣʒʒ.
Etio qͥ ſe occidit:crudelioꝛ ẽ eo qͥ aliũ iteremit.

ffr.de bonis eoꝝ qui moꝛ.ſi.cõſci.l.fi.⁊ ibidẽ ðꝛ
ꝙ qᷣ ſibi nõ parcit:młto minꝰalijs ꝑcet de q̊ lo⸗
Ins Aug.ſuꝑ ũlð Johãnis.xij.Qui odit aiaʒ
ſuã. ⁊c.inqͥt. Uide ne tibi ſurrepat:vt teipᷣm ve

lis ĩterimere:ſicĩtelligedo ꝙ debeas ĩ h mũdo
odiſſe aiaʒ tuã. Hincem̃ quidã maligni hoĩes
atq; puerſi ĩ ſeios crudelioꝛes ⁊ ſceleratioꝛes
homicide flãmis ſe donãt ac pᷣfocãt:pcipitio ſe
collidũt ⁊ ꝑeũt.bᷣ dñs nõ pᷣcipit:ĩmo dyabolo
pcipitiuʒ ſuggerẽti rñdit.Cade retro ſathana.
Scriptũ eſt᷑ em. Nõ tẽptabis dñʒ deũ tuũ. Pe

tro aut dixit:ſignificãs q̃ moꝛte clarificaturus

eſſet den.Cuũ eſſes iunioꝛ cingebas te:⁊ abula⸗
bas q̊ volebas cuʒ aũt ſenueris aliꝰcinget te:⁊

feret qͥ tu nõ vis. vbi ſat expᷣſſit nõ a ſeipᷣo:ſʒ ab
glio ðᷣ bere occidi qͥ veſtigia ſeqͥt xpᷣi.hec ille. D
NRPopter ðᷣfectũ huiꝰcae:nõ fuit martyr

py Ragias:qui ſeipᷣm pᷣcipitauit ⁊ gladio
vulnerauit eliges magis nobiłr moꝛi:
q; ſubditꝰfieri pctõꝛibo:⁊ ↄtra natales ſuos in
dignis iniurijſ agi:vt ðꝛ.j.achabe. xiij. Sʒ

ↄtra h̊ argui põt de ulis qͥ tꝑe ꝑſecutiõis xpᷣia⸗

noꝝ ſe occiderũt.de qͥbs dicẽdu eſt ſᷣm H
ciui.dei.c.ij.ꝙ ille fecerũt diuina iſpiratõe ſicut

de illis młieribo q̃ ne pudicitiã ꝑderẽt:⁊ ab iſe⸗

ctcatoꝛibo coꝛrũpent᷑ ſe ĩ flumine pᷣcipitarũt q̃rũ
cccłia mẽoꝛiãvenerat᷑ in cathalogo ſcõꝝ.Silr
2 Samſone credẽdũ ẽ:qͥ ſeipᷣm ĩteremit iuxta
illud Judicũ.xvj.dicẽs. Hoꝛiat᷑ aia mea cum

philiſtijm. Fuit em figura dni nr̃i Jeſu xpᷣi:vũ
de ipſo dicltur ibidem: ꝙ multo plures interfe
cit moꝛiens:qᷓ; ante viuus occiderat. E
Ecuũda cõditio marcyrij ðꝛ itentiõis re/

s clficatio:vt ſq; nõ ꝓpter aliquã munda

nã ⁊ tꝑalẽ gloꝛiã ſeu vtilitatẽ moꝛtẽ qͥs

ſubeat:ſʒ ꝓpter deu ⁊ vitã eternã habẽdã.Cuiꝰ
rõ eſt:qꝛ ſᷣm Philoſophuʒ.ij.de aia.Oia iuſte
denoiant᷑ a fine.Et ſᷣm Ambꝛoſiũ ĩ libꝛo ð offi
cijs. Intẽtio tua oꝑi tuo nomẽ imponit. Licet

g aliqð opus bonũ ſit in ſe:põt tñ denoiari ma

lũ rõne male ĩtentiõis.vt ptʒ de ieiunãte vł faci
ente elemoſynã ꝓpter põpã aut fauoꝛẽ hũanuʒ.
Deꝰ em̃ coꝛ iterrogat nõ manũ.xuij.q.v.c.ſi qͥd.
⁊.xv.q.vj.c.ſi a ſacerdotib.Et/ꝓpter defecrũ hu⸗

ius circũſtãtie nõ fuit martyr Judas macha⸗
beꝰ.qꝛ ꝓpter humanã reuerentiã fuit interfectꝰ

noluit em̃ fugere hoſtes cũ poſſet moꝛtẽ ſiceui

tare dicẽs. Abſit rem iſtã facere vt fugiamꝰeos

⁊ imponamꝰcrimẽ głie nr̃e.vt ðꝛ.j. Macha.ix.

Ex pᷣdictis etiã ptʒ.qꝙ ad martyriũ ꝑfectũ reqᷣri
tur vt libenter nõ inuitus quis moꝛiat᷑. Quia

nulluʒ bonũ niſi voluntariũ.c.pᷣſens clericus.

xx.q.iij. Et nemo inuitus bene agit etiam ſi bo

nuʒ eſt quod facit.vt inquit Auguſtinus in.j.
çonfeſſionun.

Ertia martyrij cõditio ðꝛ eauſe iuſtif᷑ica
t tio.vt.ſ.p aliqua iuſta cauſa qͥs moꝛiat᷑
nõ ꝓ culpa ſua.Ns qñ ꝓpter furtũ aliqᷣs
ſuſpẽdit᷑ nũqd martyr vocari poteſt. Certe nõ.
Hinc.j.Petri.ij.ðꝛ. Que em̃ eſt gr̃a ſi peccan/
tes colaphiʒati fueritis.Sʒ ſi bene faciẽtes pa⸗

tient᷑ ſuſtinetis:hec gra apud deũ.

Uapꝛopter Aug.in ᷣmone de innocen⸗
q tibus inqͥt. Quotiẽſcũq; ſcõꝝ martyria
celebꝛamꝰ totiẽs laudes ſaluatoꝛis edi
cimꝰ Quotiẽs aſſerimꝰ martyꝝ paſſiões totiẽs
xpᷣi gam pᷣdicamus.õ em̃ ſuſcepimꝰ ꝙ paſſi
ſunt ſed ꝓpter quẽ paſſi ſunt admiramur. Igit᷑
nõ pena in laude ſʒ fides ẽ ĩ honoꝛe. Magnifi⸗
camus nõ qꝛ grauioꝛibo ſubiacuere ſupplicijs
ſed qꝛ iuſticie cauſa grauioꝛa tolerauere ſuppli
cia. Nã płes ſceleratoꝝ peioꝛes penas vidimꝰ
eſſe ꝑpeſſos:ſʒ nihil eis ꝓſunt.qꝛ martyres cau
ſa iuſtificat:ſceleratos cõſcia ſua dãnat.Et ideʒ
ſuꝑ pſal.xxxiiij.ſer.ij.ait Martyrẽ nõ facit pena
ſʒ cauſa.Nã ſi pena martyres faceret oiĩa metal
la marcyriboplena eſſent:oẽs cathene martyres
traherẽt:oẽs qui gladio feriunt᷑ canoniʒarẽtur.
Ergo diſcernatur cauſa.Nemo dicat qꝛ patioꝛ
iuſtꝰ ſum.qͥa ipᷣe qͥ pꝛimo paſſus eſt ꝓ iuſticia
paſſus eſt. Ideo magna exceptiõe addidit. Bti
qui perſecutionẽ patiuntur pꝛopter iuſticiam.

hec ille.Qui etiã in pᷣmõe.vj.de martyribo dicit.

Nemo ſe extollat ⁊ głiet᷑ de paſſiõe.ã ſi attẽda

mus ſolas paſſiões coꝛonant᷑ ⁊ latrões. Si de

paſſiõe głiandũ eſt põt ⁊ ipᷣe diabolłꝰgłiari cuiꝰ
vbiq; tepla euertunt᷑ vbiq; idola frãgunt.Nũ⸗
quid poteſt dicere:⁊ ego martyr ſum qꝛ tãta pa
tioꝛ. Ergo homo dei pᷣmo eligat cauſam ⁊ ſic ſe
curus accedat ad penã.qꝛ poſt penam accipiet
coꝛonã.hec ille. „
Tideo Tho.ij.ij.q.cxxiiij.ar.ix.ðt.qꝙ ad
e martyriũ ꝓpꝛie ſumptũ reqͥrit᷑ ꝙ qͥs moꝛ
tem ſuſtineat ꝓ xpᷣo iuſtis ð cauſis:que
ſunt ſeptẽ ſᷣm Fran.de may.vbi S.⁊ fratrẽ Alua
rũ hiſpanũ in lib.de planctu ecce. Pꝛima cã
dicit᷑ iuſticia:qua ſuſcepit martyriuʒ Abel.de q̊
Matth.xxiij.ðꝛ.A ſanguine Abel iuſti ⁊c̃.vbi
Aug. öt ꝙ ĩ Abel triplex ꝑfectio fuit.ſ.vginitatꝭ
ſacerdotij ⁊ martyrij.De iſto martyrio hr.xxiij.
q.iiij.c.nimiũ.⁊.c.qͥ peccat.⁊.c.ſi eccła.⁊.j. Pe.iij
vbi ðꝛ. Si qͥd patimi ꝓpter iuſticiã beati ericis.
⁊ Mat.v.inqͥt ſaluatoꝛ.GBti qui ꝑſecutionẽ pa
tiunt᷑ ꝓpter iuſticiã qm̃ ipᷣoꝛũ eſt regnũ celoꝛuʒ.
vbi Chꝛy.ait.qꝙ hic accipit᷑ iuſticia p om̃ivᷣtute
ſicut etia accipit᷑ ab Areſt.v.ethic.Et ideo qñ qͥs
occidit ꝓpter aliquod bonũ opus factũ amoꝛe
del marcyr eſt. 22
ſ Ecũda cã ẽ pati ꝓ lege obᷣuãda:ſic fece⸗
rfüt machabei.ij. Mach. vij. ð qͥbo eccłia
celebꝛat feſtũ.Qꝛ lʒ ãte xpᷣi incarnationẽ fuerint
martyrizati.tñ vt inqͥt Ber. Qð negauit eis tẽ⸗

pusaↄceſſit martyrij toꝛma:qꝛ eo mõ paſſiſunt⸗

lema

gdennt

ſe⸗ gent.
Ne 4

(t
gu
Thoni
a wolu⸗
agsi
nicegeritn
gfamnbap
neda:lta

49
6
hubekern
ſusinqu
chens ſul
galacuar⸗
U
ton
nn
gnohrem
ſemo.N.l
Aaplonoel
infmone
Diſcemic
nto dellir
linccroꝛ
[aꝛ
S
ſ m
i
Nant
jiigui
autonttat
)Joheli
tendel
deben?,
eherqn
poꝛisyit
toꝛ. Bon
ſuis vbi
narüo
Mäſus⸗
dicitig
necpcep
epale
Pima:
dctn.
ainage
Ckſe
omage
hin
ſigant

.* . . — . . Z

luktfen qͥ? martyres noui teſtamẽti paſſi em̃ ſũt ne trãſ bonũ ſimpliciter. bonũ coꝛpis quod eſt magis
enoni grederent᷑ legẽ dei:ſicut ⁊ iſti ne fidẽ euangelica bonũ.⁊bonũ aie quod eſt marime bonũ.vt idẽ
ficis negarent. Pbus alt. vj. echic. Si homo amat bona tepo
enö5. Ertig cauſa martyrij eſt pati loco xpᷣi:ſi, ralia quia bona ſunt ſimplicit᷑magis dʒ ama⸗

t? cut fecerũt innocẽtes in quoꝛũ ſingulis

lhaaan, re bona coꝛꝑalia qꝛ magis bona.Et maxie bo⸗

etes, putabat᷑ occidi xpᷣs.De quibodicit beatꝰ na aie que oibus alijs bonis melioꝛa ſunt.vt
8 Tho.vbi S.ar.j.ꝙ martyrij głliam quã in aliis ait Areſt.vj.polit. Et ideo cũ maio: ſit bonitas
lnnoc Apꝛia volũtas meret᷑:illip xpo occiſi ꝑ dei miſe⸗ in aia pꝛoximoꝝ qᷓ; ſit in om̃i ſubſtãtia tẽpoꝛali
inünpga nicoꝛdiã ſũt aſſecuti. Nãa effuſio ſanguis ꝓ xpo ⁊ qᷓ; in Apꝛia vita coꝛpis:magis tenet᷑ qs dilige
onse. vicẽ gerit marcyrij. Uñ ſicut pueris baptiʒat ꝑ re aiam ſui pꝛoximi q; oia bona ſua tꝑalia ⁊ ᷓ
desnnüss gram baptiſmalẽ merſtũ xpᷣi oꝑat᷑ ad glam ob coꝛpꝰ ꝓpꝛiũ:⁊ ꝑ ↄſequẽs obligat᷑ coꝛpꝰ ſuũ moꝛ
Pran tinẽd:ita ĩ occiſis ꝓpt᷑ xpᷣʒ meritũ maryrij. Tti exponere pꝛo ſalute aie pꝛoximi ſui. †*
r. aotrkr Uaana martyrij cauſa eſt cũ quis pati· Ecũda ratio dicit᷑ qualitat. Cuius fun⸗
Watg ꝗq ꝓ libtate ecclie.ſic btũs Chomas archi ſ damentũ ponit᷑ a Philoſopho. ix. Ethi⸗
luoplicjs cpus cantuariẽſis. Et de hoc martyrio cox diceñ. Amicus ſe ð bet habere ꝑ oia

cr uppli habet᷑.xxxij.q.viij.c.cõuenioꝛ.vbi diuꝰ Ambꝛo⸗ ad amicũ ſicut ad ſeipſum:eo ꝙ amicꝰ eſt alter

1sm ſius inquit imꝑatoꝛi.Si rapis ſi deuoꝛas ſi ac ipᷣe.Quod etis dñs pꝛecipit Deut᷑ xxij.? Mat⸗
mmce ceperis ſuſtinebo.Si aũt extẽderis manũ tuaʒ chei.vj.diceñ.Diliges pꝛoximũ tuũ ſ icut teipᷣm.
m idg ad ſactuariũ dei ibi me ſacerdotẽ iuenies. WOQuo p̃ſi uppoſito certũ eſt ᷣm Bonaueñ. in. ij.
fanen Ulnta mancyrij cauſa eſt patt ꝓpter aſſer di xxix. arti..q· iij.in ſolutiõe. ij argu. iſto ad/
cigmaenl q tionẽ vitatis.ſicut fecerũt Eſaias ⁊ Hie uerbiũ ſicut accipit᷑ dupliciter. Pꝛimo p„ qua⸗
mormns reremias: ac Johes baptiſta.De quo mar dam quãtitate ⁊ cõmenſurabilitate amoꝛis in⸗/
zaretur. tyrio hr.xxiij q.iiij.c.vnuſqͥſq;. Et iõ.xj.q iij. ca. tenſi.⁊ hoc modo nullus tenetur lgere pꝛoxi
gepanen nemo. ðꝛ. Meliꝰeſt p vᷣitate pati ſuppliciũ qᷓ;; mũ ſicut ſeim. Scdo modo accipit pꝛo ſikiu
pluſtic adulatiõe bñficiũ. De hocetiã loquens Augꝰ. dinead eundẽ finẽ ⁊ bonuʒ.⁊ hoc modo qlibet
4or. Bi in ᷣmone de decollatiõe btĩ Johis baptiſte ait. tenet᷑ diligere pꝛoximũ ſicut ſeipᷣm: id eſt ad ilũ
l Diſcernẽdũ ẽ qui ⁊ ꝓꝑ quo patiant᷑ ⁊ erůt marty finẽ ad quẽ ſe diligit.Oð ſi ſiceſt cũ quilibet te⸗
waut. res dei ſi ꝓ veritate qͥ xpᷣus eſt patiamur ⁊ legi⸗ neat᷑ pᷣponere ſaluteʒ aĩe ſue ſaluti coꝛꝑis ſui: G
ſnite time coꝛonen. n pan ratloe tenet exrponere coꝛpus ſuũ ꝓ ſalute
Gide .— Exta manyrij cauſa eſt pati ꝓ charitate pꝛoximi.aliter traſgredit᷑ pꝛeceptũ de diligedo.
kana ſ ꝛ⁊ ſalute alicui ſicut xpᷣus ꝓ humani ge/ pꝛoximũ ſicut ſeißm. %
unt. ſü, neris redemptiõe paſſus eſt. vt dicttur Ed terũ querit: nunqᷣ d ille ſit martyrd
En · Petrij. [ſ motꝛté ſuſtinet pꝛo liberatiõe patrie ⁊ rei
zſeſt Egd hic querit᷑:nũqd teneat᷑ qͥs coꝛpꝰ ſuun publice. Et rñdet btũs homas.ij.ij.q.
umel ſ moꝛti exponere ꝓ ſ alute aie pximiſi ui.E½cxxiiij.ar.v. ꝙ cauſa martyrij eſt bonũ diuinuz
ma riIiImndetalex.de ales in.iij.ꝑte ſũme ĩ tracł.· nõ hbumanũ: ſed ſi bonũ humanũ ꝓ quo quis
de caritate.? Bona.i.iij.diſ.xxx.ar.j.q.j.⁊ Tho. moꝛit᷑ referat᷑ in diuinũ:ſiue in ciuitate moꝛia? D
1ord ij.ij. q.iiij. art.ij.in coꝛpꝑe q̃ſtiõis:ꝙ ſic. Qð pbat᷑ ſiue in bello poteſt martyr appellari ⁊ coꝛona,z
Nes o⸗ autoꝛitatib⁊ rõnibo. Pꝛima auctoꝛitas babe recipiet martyrij.De talit᷑ moꝛiẽtibo dr in.S. filij
uls · Johᷣ.iij.vbi dici᷑. In hoc cognouimꝰ charica aũt. ĩſti.de excu.tuto.Qui aũtpꝛo republica ce·
mie tem dei:qm̃ ipᷣe poſuit aiaʒ ſuꝗ ꝓ nobis: ⁊ nos ciderũt intelligunt᷑ in perpetuũ viuere ꝑ gliam.
Pumaa debemꝰ ꝓ fratrib aias ponere. vbi dicit gloſa. Ad hoc etiã poteſt applicari illð Petrarche in
Scdei⸗ Debet quiſq; ꝓ fratribo nõ aiam ponere ſʒ coꝛa⸗ triumphis anldiele Bene moꝛi totam vitã hoę⸗%
ſtini bi poꝛis vitã q̃ ex aia ꝓcedit. Itẽ Jobᷣ.x.inqͥt ſalua noꝛat. .— KE
fgnim toꝛ. Bonus paſtoꝛ aiaʒ ſuã ponit pꝛo ouibus Eptima cauſa martyrij eſt pati pꝛo fide
ſohrnn. ſuis.vbi glo.ait.Quiſq; em̃ naturalr eſt paſto. ſ Sicut fecit Stephanꝰ Actuũ.vij.⁊ alij
1 Peng aĩarũ ꝓximoꝝ ſuoꝝ.vñ ⁊ qͥ ſq; ꝓ aiabus eoꝛuz maryres noui teſtamẽti qͥ pꝛie marty⸗
ntanns. vitã ſuã debet dare. Alia autoꝛitas eſt Chꝛyb. res dicunt᷑.quia paſſi ſunt ꝓpter teſtimoniũ qð
Vriotia dicẽtis ſuꝑ Matth. Pꝛoximũ ſuũ non diligit pꝛo fide xpᷣi dederũt. Martyr em̃ grece ideʒ eſt
icclou⸗ nec pᷣceptũ implet caritatꝭ:qͥ p ſalute ꝓximivitã ¶qð teſtis latine.vt ait Aug.in ſᷣmone.v.de bea⸗
offifmc coꝛꝑpalẽ nõ exponit. Ratiõibo q̊ʒ idẽ pꝛobat. to Laurẽtio.Et Iſið.ix.ethim̃.lʒ aũt Apłus di
lſcs Pꝛima dicit bonitatis. cui⸗ fundamẽtũ ponit cat ad Romãos.x.Coꝛde credit᷑ ad iuſticã:oꝛe
timo:e Areſt. v. Topic.Sicut ſimplicit᷑ ad ſimpliciter: autẽ confeſſio fit ad ſalutẽ. Ex quo videt᷑ innue⸗
ita magis ad magis:⁊maxime ad maxime.Cũ reꝙ quis nõ ſit in ſtatu ſalutis niſi aperte conę/.
ſiefel/ igit᷑ oẽ bonũ naturalit ſit diligibile.j.Ethic.Er⸗ fiteatur fidẽ xpᷣi etiã vbi eſt periculũ moꝛtis.LCa⸗
eclis go magis bonũ eſt magis amabile: ⁊ maxtime men ſᷣm ꝙ inquit btũs Thomas.ij.ij.q.iij. axr.
fuerin. bonũ marime diligibile. uʒ itaq; ĩ hoc mũdo ij.hoc nõ intelligit?᷑ eſſe de neceſſitate ſalutis ni⸗
iteisti Teꝑiant᷑ tria bona.ſ.bonũ exteriꝰadueniẽs:qð ẽ ſipꝛo loco⁊ tꝑe ⁊ ſᷣm alias debitas circũſtãtias

Aſun

Bermo

qñ.ſ. ꝓpter ſubtractiõeʒ buiꝰↄfeſſiõis ⁊ teſtifica
tiõis ſubtraheret᷑ honoꝛ deo debitꝰ: vł ſalꝰ pxi⸗
mi ipediret᷑:vt ſi qͥs iterrogaret᷑ de fide ⁊ taceret
⁊ er b̊ crederet᷑ ꝙ nõ hr̃et fidẽ:vel ꝙ fides nõ eẽt
bona:vl alij ꝓpter taciturnitatẽ auerterent᷑ a fi/
de. In hmõi em caſibo tenet᷑ quis ad apꝑtã fidei
cofeſſionẽ nõ obſtãte moꝛt ꝑiculo.qꝛ potiꝰqͥs
tenet᷑ moꝛtẽ ſubire:⁊ oia mala tolerare qᷓ; fidẽ
negare vł alteri pcõ ↄſentire.cta ne.xxxij.q.v.

7. xxij.q.ij.c.ne qͥs.⁊.xxiij.q.viij.c.cõuenioꝛ.⁊.c.
qſquis.xj.q.iij.ac.c.ſacriſ.extra qð metꝰcau.cũ
ſimilibo.Facit ad h̊ qð inquit Areſt.j.Ethi.di.
Meliꝰeſt moꝛi qᷓ; agere ↄtra bonũ virtut.Eti
li.de ſecretꝭ ſecretoꝝ ad Alexãdrũ iteꝝ ait. Pꝛiꝰ
eligẽda ẽ moꝛs qᷓ; offenſio pᷣcdlariſſime vᷣtutis.

Et eãdẽ ſniaʒ ſcribit Seneca ad Lucillũ ⁊ Tu

liꝰin.jide officijs. Quapꝛopter inqᷣt gloſa ſuꝑ

illud.j.Joh.iiij.Limoꝛ nõ eſt in charitate.Qui

charitatẽ xpᷣi hʒ non timet moꝛtẽ ſuſciꝑe ꝓ xpᷣo.
Qui timet ꝓ xpo ſuſciꝑe moꝛtẽ:minime chari⸗

tas xpᷣi in eo ẽ.Nõ ẽ timẽda occiſio ꝓpter xpᷣm
qdruplici rõne. Pꝛimo qꝛ miles nõ timet expo
nere moꝛti roncinũ pigrũ qñ ſperat accipe a re⸗
ge derxtreriũ velocẽ. Piger rõcinꝰeſt coꝛpꝰnr̃jm

ad oẽ bonũ opꝰtardũ ⁊ pigrũ:poſt cuiꝰmoꝛteʒ
accipiemꝰ dextreriũ velocẽ.i.ipᷣm coꝛpꝰgłioſuʒ
velociſſimũq; ꝑ dotẽ agilitatis. Sapie.iij. Ful
gebũt iuſti:⁊ taq; ſcitille ĩ arũdineto diſcurrẽt:

7 Eſaie.xl.Qui ſꝑant in dño mutabũt foꝛtitu
dinẽ aſſumẽt pẽnas vt aqle:volabũt ⁊ nõ defi⸗
ciẽt. Scdᷣa rõ ẽ:qꝛ libẽter ſuſtinet qͥs laceratõeʒ

groſſi ſacci:vt hẽat indumẽtũ biſſini ſubtiliſſi
mi. Sacc?groſſ ꝰeſt coꝛpꝰnrm poſt cuiꝰlacera⸗
tionẽ ĩiduemur veſtimẽto biſſino.i.ipᷣo coꝛpoꝛe

glificato:ꝑ dotẽ ſubtilitat.Apoc.xix. Datũ eſt
ei vt cooꝑiat ſe biſſino ſplẽdẽti ⁊ cadido. Ter

cia rõ eſt:qꝛ libẽter ꝑmittit hõ frãgi carcerẽ tene
bꝛoſũ qñ ſꝑat venire ad palaciũ lucidũ:carcer
tenebꝛoſus aĩe ẽ coꝛpꝰnr̃m:poſt cuꝰfractionẽ

recipiemꝰpalaciũ lucidũ.i.ipᷣm coꝛpꝰ głificatũ

pꝑ dotẽ claritatis Matth.xiij. Lũc fulgebũt iu

ſti ſicut ſol ĩ regno pꝛis eoꝛũn. Quarta rõẽ᷑:qꝛ

libẽter ꝑmittit hõ deſtrui domũ luteã ⁊ caſurã

vt poſſit recuperare domũ laureã ⁊ eternã.Do
mus lutea ⁊ caſura eſt coꝛpꝰnr̃m:de luto factũ

⁊ moꝛti addictũ. Poſt cuiꝰdeſtruciõeʒ recipie
mus domũ eternã.i.ipᷣm coꝛpꝰglificatũ ꝑ dotẽ
imoꝛtalitatis:ſcðᷣe ad Coꝛin.v. Scimꝰ em̃ qm

ſi terreſtris domꝰnoſtra huiꝰhabitatõis diſſol

uat᷑ ꝙ edificatoeʒ ex deo habemꝰ domũ nõ ma
nufactã ſʒ eternã in celis.Et ideo omnes xpᷣia⸗
ni debẽt ſe pᷣparare ad tolerandã moꝛtẽ ꝓ defẽ

ſione fidei xpᷣi in ꝑſecutiõe antichꝛiſti in ꝓximo
iminentis. Nam taliter moꝛientes potius qᷓ; fi

dem negare:gloꝛioſaʒ aſſequẽtur martyrij pal⸗
mam. vnde Seneca ad Lucillum inquit.Foꝛ

titer ꝓ virtute moꝛi gloꝛioſum eſt.

Pars.iij. huiꝰſer. de martyrij variate S

No ad tertiã partẽ noſtri ᷣmõis ſciẽ⸗
qꝰ dum eſt ſᷣm Franciſcũ de may.vbi ſu
pꝛa ꝙ tria reperiunt᷑ martyrij genera
Pꝛimũ eſt cuiꝰ paſſio in aĩa ⁊ coꝛpo
re redũdat.Sicut fuit martyriũ xpᷣi:iqui in ani⸗
ma ⁊ coꝛꝑe ineffabiliter afflictus fuit. Unde in
eius ꝑſona exdamat Hiere. Lrenoꝝ.j.O vos
om̃s qui trãſitis ꝑ viam attendite ⁊ videte ſi eſt
doloꝛ ſicẽ doloꝛ meus. Sed hic queri poteſt

Ire dñs noſter martyriũ ſuũ voluit pati in cru/

ce.Et reſpondet᷑ ᷑ᷣm Zhomã in.iij.parte ſũme:
q.xlvj.arci.iiij.? magiſtrũ Bartholomeũ de pi
ſis in cõfoꝛmitatibo beati Franciſci:libꝛo.iij.ꝙ
multis de cauſis. Pꝛimo ratiõe ſatiffactionis.
vt ſicut in ligno ſcientie boni ⁊ mali faca eſt hu
mani generis perdicio Adã ⁊ Eua de ipᷣo ſumẽ
do:ſicin ligno crucis fieret eiꝰreparatio ⁊ redẽ⸗
ptio. Unõð de eo canit eccłia. Qui ſalutẽ huma⸗

ni generis ĩ ligno crucis cõſtituiſti.vtvñ moꝛs

oꝛiebatur inde vita reſurgeret.Et qui in ligno

vincebat in ligno q̊ʒ vinceret᷑ per xpᷣm dñm no⸗
ſtrum.Et ideo de ipo dici poteſt illð Sap.xiiij.

Benedictũ lignuʒ per quod fit iuſticia.loluit
ergo xpᷣus ligno crucis affigi quaſi reſtituens
qð Adam ſumpſerat.vnð poteſt dicere cũ pſal

miſta. Que non rapui tũc exſoluebam.De quo

Augꝰ.in quodã ſᷣmone de paſſione ait. Cõtem

pſit Adam pꝛeceptũ accipiẽs ex arboꝛe pomũ.

Sed quicqͥd Adam ꝑdidit xpᷣus in cruce inue
nit.hec ille. Unde ipᷣe inquit homini illud Cañ.

viij. Sub arboꝛe mala ſuſcitaui te. Ibi coꝛru⸗

pta eſt mater tua:ibi violata ẽ genitrix tua.Si⸗

.

cut ergo pᷣmi parẽtes multipliciter peccauerũt:

ſic rpᷣus in paſſione ſua multimode ſatiſfecit.
Nam pꝛimo contra peccatũ oculoꝛũ quãdo cu

rioſe nimis ↄſpexerũt lignũ:videtes ꝙ eſſet pul
chꝛum viſu ⁊c̃.Geñ.iij.ipſe fuit velatꝰ in facie.

Marci.xiiij.ſicut pᷣdixerat ei pater eternꝰ. Eʒe⸗
chiel.xij.dicẽs.Faciẽ tuam velabis:id eſt velari
pꝓmittes ⁊ nõ videbis terrã:quia poꝛtentũ dedi
te domui iſrael. Secũdo contra peccatũ ma
nuũ in attrectãdo ⁊ arripiẽdo pomũ:fuit ĩma
nibus ſuis cdlauis aſperrimis perfoꝛatꝰ.Quas
plagas videntes angeli cũ aſcendiſſent in celuʒ

cũ ſtigmatibo interrogauerũt eũ dicentes illud
Zacharie.xiij.Quid ſunt plage iſte i medio ma
nuũ tuarũ.Et ipᷣe reſpõdit. His plagis plaga⸗

tus ſum in domo eoꝛũ qui me diligebõt.id ẽ in

terra iudeoꝝ qui me diligere debebaãt cãqᷓ; eoꝝ·

meſſiã ⁊ regẽ de illoꝛũ ſtirpe natũ. Tertio cõ⸗
tra pctm̃ pedũ quibo ad pomũ vetitũ ꝑrexerãt:
fuit in pedib ſuis vulneratus.vt merito dicere
potuerit illð Job.xxx. Pedes meos ſubuerter̃t
⁊ oppᷣſſerũt. Quarto cõtra peœm̃ guſtus quo
pomũ ꝓhibitũ comederũt fuit felle ⁊ aceto po⸗

tatus.vnde inquit illð Pfſal.lxviij. Dederũt in
eſcam meã fel:⁊ in ſiti mea potauerũt me aceto.
Quinto ↄtra pctm̃ nariũ quo pomi fragran

ä ðs D
õ

Pina w
Crnupte
ſavoro:
ſockn
tüsde⸗
whii
iaudt
rergart
lunoll
ſiue
ſrdepa
ckonse
indi
purgat
cobecl
ſcendo
igo:
crlo
micted
demere
kerinee
Ccre
enböh
nlüßt
alfigey⸗
paſſiof

isſti,
Ppbiſu
ſgenera
nabnpo
Amnani;
Unden
Avos
daeſickt
mpoteſt
minan,
m ſime:
meidepi
bd ije
ncnonis.
ncſthu
lpo ſumẽ
nornede;
Nibuma;/
trimoꝛs
inlino
dümno⸗
Sap nii
1Golur
kiruens
rͤpſal
deqvo⸗
t. Cötan
e pomi.
manve
19An.
icr/
wa
caumni.
iſfeat.
vodo an
vcſapul
Pinfzae.
n
ctan
muüdedn
rü ma
fut ims
Quas
rinccu;
neslud
Nediona
bgiagn
jridein
lir
non
nlart
enelt
squo
1obo⸗
crütin⸗
acelo.

tigu

quib
Adã ſuperb hũilis xpᷣs:ꝑ feminã moꝛs per fe⸗

tiam odoꝛauerũt: ipᷣe in mõte caluarie fuit cru/

7

cifirus vbi imũdidie ciuitat poꝛtabant᷑:ex qui⸗

