tiõe. Idẽ manẽs idẽ ſꝑ aptũ natũ eſt facere idẽ.
ptʒ iĩ luce ſꝑ emittẽte ſplẽdoꝛẽ ⁊ nũqᷓ; tenebꝛas.⁊

in melle a qͥ nũqᷓ; pcedit amaritudo ſz ſꝑ dulce

do.Et in igne qͥ ſꝑ emittit caloꝛẽ ⁊ nũq; frigus

Sed deꝰſꝑ manet idẽ.vt inqᷣt auctoꝛ i libꝛo de
cauſis. Cauſa pꝛima exiſtit in omnibꝰrebo 'm
diſpoſitionẽvnã: ⁊ Plato in chimeo dicit. Pꝛi
ma cauſa eſt ſine vlla variatiõe:? Philoſophꝰ
xij. Methaphiſice ait. Deꝰeſt actus purꝰſim⸗
plex: æ immobilis:⁊ eternus:⁊ ſemꝑ vna ⁊ ſim
plici delectatione gaudet: vt teſtat᷑ ideʒ Philo.

Vi· Ethi. biand die, Simpilc Timutabi,

/
2 ℳ

EEE⸗
2
anw f
5 . 3

4*
2

Bermo

lis nature ſꝑ vna⁊ eadẽ eſt actio. Hoc pᷣſuppoſi
to dico ꝙ vᷣtus fidei in aia cuiuſq; ꝓcedit a deo
Ut inqͥt Augꝰ.in li.de libero arbitrio.Et ponit
de oſe. di. iiij. c. Gra. vbi ðꝛ ꝙ fides eſt dei donũ
Ideo Sapiẽtie.iij.dicit᷑.habit᷑ ei fidei donum
Cũ g̊ fides ſit a deo:⁊ deꝰſit ſemꝑ manẽs idẽ in
uanabilit᷑:ergo neceſſario infũdit in aiabe vnaʒ
ſolã fidẽ ⁊ nõ diuerſas.Et põt adduci ad bᷣ ꝓpo
ſitũ illud qð dicit Philoſo.viij. Politico.inqͥ/
ens.Qm̃ vnus eſt finis ciuitat oim:iõ neceſſa/
riũ eſt ad eiꝰfinis ↄſeruationẽ alias ↄſecutionẽ

eſſe vnã diſciplina ⁊ eandeʒ oim. Paułꝰ quoq;

ad Epheſios.iiij.c.inqͥt. nus deusvna fides:
vnuʒ baptiſma:⁊ Augꝰ.in li.de verbis dñ ait.
Vna ſola eſt fides deo grata ⁊ hoibo ſalutifera

in qua oẽs ſaluant᷑ qͥ ſaluari debẽt: ⁊ extra qua⸗

ſaluari ipoſſibile eſt:hec ille. Et ↄfirmant᷑ pᷣdi/

cta.Nã ſᷣm Philoſop.j. Poſterioꝝ.⁊.iiij. Phi.

Affirmatio ⁊ negatio nunq; ſũt vera de eodem
Ergo nõ eſt poſſibile:ꝙ ſaraceni:iudei: pagani
2 chꝛiſtiani:poſſint oẽs dicere verũ de eodẽ ob/⸗
iecto credito.ſ.ðᷣo cũ diuerſa ſentiãt ⁊ credãt.Er
go neceſſe eſt vnaʒ tm̃ eſſe fidẽ verã in oib ho⸗
minibo. Hec aũt eſt fides catholica ⁊ xpᷣiana de

qua dicit Scotꝰ in.iij.di.xxv.q.j. nullus vn⸗
q; ſaluatꝰeſt etiã ð his qͥ fuerũt i veteri teſtamẽ
to ſine fide ieſu xpᷣi ſaltẽ iplicica añ eiꝰ incarnati/
onẽ.Et idẽ dicit Hugo ð ſctõ vicc.in.j.de ſacra“
mẽtiſ:addẽs qꝙ ſic̃ niłs põt eſſe ſine creatoꝛe:ita

nec reꝑari ſine redẽptoꝛe:̊ ſicut fides de creato
re ſemꝑ fuit neceſſaria ad ſalutẽ.ad Hebꝛeoſ.xj
Credere em̃ oꝑtet accedentẽ ad deuʒ qꝛ eſt: inqͥt
Paulꝰ. ⁊ Eccłi.j.dicit᷑. Unꝰeſt altiſſumꝰ creatoꝛ

oim oiportẽs:ita poſt lapſum fuit neceſſaria fi⸗
des de mediatoꝛe:⁊ idẽ dicit Rugꝰ.li.ↄtra pela/
giũ. Immo ita fuit neceſſaria fides xpᷣi incarnã
di ⁊ paſſionãdi ꝙ angeli qͥ remãſerũt in celo et

pꝓpugnauerũt cũ angelis malis:nõ aliter habue
rũt viccoꝛiã niſi in vtute mediatoꝛ ⁊ paſſionis
eiꝰ. Uñ Apoc̃ xij.ſcriptũ eſt.Factũ eſt pꝛeliũ ma
gnũ in celo Michael ⁊ angeli epᷣliabant᷑ cum
dꝛacone ⁊ ipᷣi vicerũt üllũ ꝓpter ſanguinẽ agni:⁊
ꝓpter vᷣbũ teſtimonij ſui.Dicit qͥ̊ʒ btũs Tho.ij
ij.q.j.ar.vij.q myſte riũ incarnatõis ⁊ paſſiõis

xpᷣi opoꝛtuit omni tꝑe credere vt colligit᷑ etiã ab

aplo ad Gala.iij.c.⁊ hᷣ eſt qð dicit᷑ Acc.uij.õ
eſt aliud nomẽ ſub celo datũ hoibꝰ in q̊ opoꝛte/
at nos ſaluos fieri.Et ideo diuerſis natioibova
rias ſeccas habẽtib:⁊ in xpᷣo nõ credẽtibo dicit

dññs v̈ba ꝓpoſita. Uie vie pꝛaue ſüt. M

Ola aũt via fidei catholice eſt vera:certa
8⁊ infallibilis:atq; indubitãter tenẽda:

—

dʒõð ꝓbari põt mitis fundamẽtis: qᷓ po/
nit docoꝛ ſubtilis Johãnes ſcotus:⁊ alij theo⸗

logi minoꝛiſte in ꝓlogo.j.ſen.Et ppmo ꝓpter pꝛe

nundationẽ ꝓpheticã. Nihil em eſt in articulis
fidei xpᷣiane qð nõ fuerit pꝛius a ſanctis ꝓphet⸗
diuino ſpiritu pᷣnunciatũ:vt patere põt ex dic⸗

XI

in ſermone pꝛecedenti parteſecunda et dicen⸗
dis in hoc ſermone parte tercia. Unde Actuuʒz

x.dici᷑ de xpᷣo. Huic omnes pꝛophete teſtimo

nium ꝑhibent ⁊c.Et.ij. Pecri.j.ait apoſtolus
Habemus firmioꝛẽ pꝛopheticũ ſermonẽ:cui

benefacitis attendentes hoc ipſuʒ itelligentes

qꝙ; omnis pꝛophetia ſcripture pꝛopꝛia iĩterpᷣta⸗
tione nõ fit. Nõ enim voluntate humana alla⸗
ta eſt aliquãdo pꝛophetia:ſed ſpirituſancto in
ſpirati locuti ſunt ſancti dei hoies. Cum ergo

futuroꝛũ cõtingentiũ ſo lus deus ſit cognitoꝛ
Vnde diciur Eſaie.xlvj.Annunciate que ven⸗

tura ſunt:⁊ ſcemꝰquia dij eſtis:⁊ in.c.j.xxvj.q.
v.ſcriptũ eſt. Futura pᷣſare ſoliꝰ ði ẽ.ſeqͥtur ꝙ

oia q ad fidẽ nr̃aʒ ꝑtinẽt ſunt viſſima:qꝛ a ſola
infallibili veritate diuina fuerũt ꝓphetis itima
ta:⁊ ab eis pꝛenũciata. Et cũ pᷣdice pᷣnüciatio

nes:⁊ ꝓphetie:licet in maxima numeroſitate eſ
ſent:iam fuerint pꝛo maioꝛi ꝑte adimplete:nõ
eſt dubicandũ:qꝙ eciã relique adimplebunt᷑:vt
ait Aug.xij.de ciui.dei.Sicut ẽ de aduẽtu chꝛi
ſti ad iudiaũ:⁊ de eterna retributione bonoꝛũ
⁊ maloꝝ:vnde Greg.in omelia.j.dñice ð aduẽ
tu inqᷣt.Cum multa pᷣnũciata iaʒ cõpleta ſint:
nõ eſt dubiũ qͥn etiam ſequẽtur pauca quere⸗
ſtant:qꝛ ſequẽtium rerũ certitudo eſt pᷣteritarũ
adimpletio. Scðʒ füůdamẽtũ qð ponit doctoꝛ

ſubtilis eſt ex ſeipturarũ ↄcoꝛdia:vnde vbiſu

pꝛa ſic arguit. In nõ euidetibo ex terminis:nec
ex pᷣncipijs:etiã euidentia hñtibus ex terminis
nõ ↄſonãaãt diſpoſiti diuerſimode ⁊ młtifoꝛmit᷑

niſi a cauſa ſuꝑioꝛi eoꝝ intellectus ad cõſenſuz
ĩdinet᷑. Sed ſcriptoꝛes canonis varie varioq;
tẽpoꝛe:⁊ loco diſpoſiti ad ſceripturãa ⁊ fidei do⸗

ctrinaʒ cõſoni fuerũt. Que tñ nõ habet euidẽti
am ex terminis:nec etiã ex pncipijs euidentiaʒ
hñtibus ex terminis. Igit᷑ patet poſitum. Ad
cuius fundamẽti declarationẽ eſt ſcẽdũ ꝙ du
plex eſt ꝓpo itionũ euidentia. Quedã enim ha
bet᷑ ex terminis tm̃:⁊ talis ẽ euidẽtia pmoꝝ pᷣn
cipioꝝ:que ſũt ex ſe nota:vt illð.de quolibet di
cit᷑ eſſe vel nõ eſſe ⁊ de nullo ambo ſimul.⁊ illð
om̃e totũ eſt maius ſua parce.Quedãa vᷣo ceui

dẽtia que habet᷑ nõ ſolũ ex terminis.ſed etiãẽ ex

pᷣncipijs hñtib euidẽtiã ex terminis.vt eſt eui⸗
dẽtia ꝓpoſitionũ demonſtrabiliũ.ſic eſt illa p⸗
poſitio.oĩs hõ eſt riſibuliſ que habet euidentiã
ex pᷣmiſſis ⁊ demõſtrat᷑ ab eis ſic arguedo.Oẽ
aĩal rationale eſt niſibile. Ois homo eſt aial ra

tionale.g̊ oĩs homo eſt riſibilis. Dicit ꝭ̊ Sco⸗

tus. In nõ euidetibo ⁊c̃.quaſi dicat.Quãdocũ
q; ſunt aliq ꝓpoſitiones.que nõ ſunt euidẽtes
pmo aut ſco mõ pᷣdicto nõ ẽ poſſibile.ꝙ młti

diuerſimode diſpoſiti ↄſonẽt ⁊ ↄcoꝛdent ſił in

talibus ꝓpoſitionibo.niſi illa euidentia infun/
dat᷑ ⁊ ipᷣe ꝓpoſitiones eis declarent᷑ a cauſa ſu⸗

pioꝛi.puta ab ipᷣo deo ⁊ hoc eſt manifeſtũ. Si
em̃ tales /ꝓpoſitioes ſunt oĩno ineuidẽtes ⁊ ob/

ſaureqhef
habeftoſi
Faians ſp⸗
. oiſene
deabi
hopſegui
dece e
ſcutin ſ
cahund
lerndeh
ceatapmi
Iumulte
Porercopl

onediſie
apparerlte
poſſibleg
Aigvocan
llajaufi
use m
hon? dono.
tenminacion
Conſonren

donwon

Mates affl

manä non
er
poginedaſ
fuerit vone⸗

bus fuoultar
(Ncdabcrinte

rinrckec
Repdüfait
mckdenc
Ppyic dech
duuefſitun
fi. Temi
tll hiſuß.
eduop ve
re Mart
Clicryvniue
miod auc
ülondi⸗
ſtili
maro ſiepe
lbbꝛlſaert
cunkann
deꝛmoꝛib
nodo ven
ſceſtaeſe.
Namnrql
Pock dud
Uchdega
nidus
Ponsft⸗
lumnin

Mijai

beis. nep
sdas ſrogin
nmnen u
ne iſg
urfimn
Nenreii
a ind
um ucirur
nglery
Neinglbanerr
ide Mänchi
Wdunodond
W däaded
ia wüni.
gar ern gue
anwcocktiui

a
odeNe
mwaamndenn
modet MlninNne
Ans cſ

monis
lonperit dad

Ge ti obed iteid

un oſun 1
cvnick ili
õ
imdauznhrft.
rls Regnihade
. Qrlifo
ewang
Has ien
i Ponrcinn
Uinshui
u in lin
neſtlal ,
8 tpninſß
S,mra
Aucndcnin ,

1,

4

Foliũ

ſcure:quõ poterũt tales diuerſimode diſpoſiti

habere a ſeipſis eandẽ euidentia:⁊ deciſionẽ de
pᷣdictis ꝓoſitiõibo:⁊ maxie cũ hoĩes fadcles ſint
ad oiſſentiendũ.l.Itẽ ſi vnꝰ.S.itẽ ſi in duos. ff.

de arbi. Et rõ põt aſſignari:qꝛ diuerſitatem coꝛ

poꝝ:ſequit᷑ diuerſitas animoꝝ.c.qꝛ diuerſitatẽ
de ↄcel.pᷣben.Et iõ dicit᷑ qt capita tot ſentẽtie.c.
ſicut in ſacris.de ↄſe.diſ.iiij.⁊ ꝙ vnaq q; ꝓuin⸗

cia abundat in ſenſu ſuo.c.j.de ſepul.⁊.c.vtinã.

lxxvj.di. Pꝛeterea ſi philoſophi qͥ de natur reꝝ

creataꝝ multa ſcripſerũt habẽtes eadẽ pꝛicpia.

In mulctis tamẽ diſſentiẽtes inter ſe fuerunt:vt
patet eoꝝ libꝛos intuentib.de quibo etiaʒ inqᷣt

Lact.in.j.diui.inſti.Cũ interſe magna ↄcertati/⸗

one diſſideãt ſecũ q; ipſi plerũq; diſcoꝛdẽt eoꝛuʒ
apparet iter nequaq; eſſe directũ:ꝓfecto non eſt
poſſibile ꝙ de ſuꝑnaturalib ⁊ his q̃ nõ habẽt

Aliquã euidentiã ex termis vel bemapus e ſũt
illa q̃ ad fidẽ catholicã ꝑtinẽt ſe ſit t.
nus ⁊ vnꝰ:⁊ h mõi hoĩes in diuerſis regionib

ꝙ deus ſit tri⸗

nati ⁊ demoꝛãtes:a ſeipſis euidentiã ⁊ certã de/⸗
terminationẽ habere potuerint:⁊ ſimul in ean⸗
dem ſententiã ↄuenerint.Ait em̃ Albumaſar li.

.

j.ↄiunctionũ:differentia.iiij.ꝙ lex xvbᷣianoꝝ ve⸗

ritates affirmat difficiles ad imaginãdũ ⁊ hu⸗

manã noticiã trãſgrediẽteſ.⁊ ideo cũ nr̃i ſcripto
res cacholici maxime qͥ vtrũq; teſtamentũ ſacre
pagine deſcripſerunt lłʒz in diuerſis tꝑibo ⁊ loocls
fuerit varie diſpoſiti:tamẽ in tã młtis ꝓpoſitiõi/
bus faculcatẽ totꝰhũane nature excedentibo cõ
coꝛdauerint clariſſimũ eſt ꝙ a pᷣma cauſa.ſ.deo
ecoꝝ intellectꝰad ↄſentiendũ talib ⁊ ſimul cõue
niendũ fuit indinatus:⁊ ↄſequẽter eoꝝ doctri⸗

na eſt veriſſima.Et ad hᷣ argumẽtũ facit Augꝰ.

xviij.de ciui.dei. repꝛobãdo alias ſectas ratõne

diuerſitatis:⁊ diſcoꝛdie ſcribentiũ ⁊ illaꝝ aucto

rũ.Tertiũ fundamẽtũ qð ponit᷑ a docoꝛe ſub/

tili vbi ſupᷣ eſt ſcriptoꝝ ſanctimonia.Cuʒ em̃ in
oꝛe duoꝝ vel triũ teſtiũ ſtet omne verbu. Deute.

xix.⁊ Matth.xviij. trãſumptiue in.c.j.ij.q.iiij.⁊
c.licet vniuerſis.ð teſti.Quãto pᷣdicti teſtes ſũt
maio auctoꝛitat ⁊ ſanctitatꝭ tato maioꝛ fides

eſt illoꝝ dictis adhibẽda.S.in criminali.v. Itẽ
teſtiũ.iiij.q.iij.⁊.lij.ff.de teſti.Quo facto funda/⸗
mẽto ſic ꝓcedit pᷣdictus doctoꝛ ſubtilis di.Aut
libꝛi ſacre ſcripture ſunt ũloꝝ aucoꝝ quoꝝ eſſe
dicunt᷑ aut nõ. Si ſunt eoꝝ: cũ mendaciũ in fi⸗

de ⁊ moꝛibo cũ tanta ſeueritate ↄ demnent:quo/

modo veriſimile eſt oos fuiſſe mẽtitos dicẽdo
ſic iſta eſſe cũ aliter fuiſſe cognouiſſent.ã qui

ↄſiderat quãte ſanctitatis fuerit Moyſes:quõ

poteſt dubitare ipᷣm in ſcnptura ſua fuiſſe men
titũ:de quo dicit᷑ Eccł.xlvj.Dilectꝰ deo:⁊ homi

nibus Moyſes.⁊ ps.cij. ait pꝛophera de deo.
MNotas fecit vias ſuas Mopſi.Et ipᷣe deꝰ iquit
doe Moyſe nũeri.xij. Oꝛe ad os loquoꝛ ei:⁊ pa⸗

lam nõ ꝑ enigmata ⁊ figuras videt deũ:⁊ Exo.

rxxxiij eciã dicit. Loquebat Moyſes cũ deo fa⸗

cie ad faciẽ ſiẽ loqͥ ſolet homo ad amicum ſuſᷣ

pᷣcerea qͥs dicere poſſet Eſaias. Hieremiã. Da⸗
nielẽ: Ezechiele:ceteroſq; ꝓphetas fuiſſe menti
tos:de qͥb inqͥt Aug.ili.xxij.cõtra fauſtũ.Dico
illoꝝ hominũ nõ tm linguã:verũetiam vitam
fuiſſe ꝓpheticam ⁊c̃.Quis iohanẽ baptiſtaʒ in
vtero matris ſanctificatum Luce.j. Sicut fuit
Hieremyas vt habet᷑ ſui li.j.c.credet mẽdacia
ꝓtuliſſe:quo quidẽ Johãne nõ ſurrexit maioꝛ
iter natos mulieꝝ Matth.xj.quiq; tante fuit
ſanctitatis vt ipſe meſſias:? Chꝛiſtꝰ eſſe puta⸗
ret᷑. Johannis.j.Quis hoc credet de Petro et
Paulo Johãne euãgeliſta:ceteriſq; apoſtolis
de quibus ait Aug.ſermone.ij.de Epiphania.
Apoſtoli velut alij celi enarrauerũt no bis glo

riã dei:cur ergo non agnoſcamꝰeos celos qui

faci ſunt ſedes dei ſicut ſcriptum ẽ. Amma iu
ſti ſedes eſt ſapientie:ꝑ hos em̃ celos ũle celoꝝ
fabꝛicatoꝛ ⁊ inhabitatoꝛ itonuit:quo tonitruo
mũdus tremuit.Sancctitas ̊ iſtoꝝ teſtiũ autẽ
ticam reddit fidem noſtrã:quia fuerunt teſtes
omni exceptione maioꝛes:ð quibus tractatur
in.l.optimãa.in fi.C.de ↄtrahen.⁊ commit.ſtipᷣ.
tales enim vocantur illi qui nulla poſſunt exce
ptione repelli:ᷣm glo.Ber.in.c.j.de conſan.et

affi.Qi ſi contra pꝛedicta dicat᷑ nõ iſtos fuſſe

mentitos:ſed potiꝰdeceptos:reſpondet doctoꝛ
ſubtilis ꝙ aſſerere dubiũ tanq; verũ et certum
reputat᷑ mẽdaciũvł ñ lõge a mẽdacio.Qð etiã
aſſerũt oẽs theologi in.iij.di.xxxviij.? Aug.in
libꝛo Enchiri.et trãſũptiue ĩ.c.is aũt.xxij.q.ij.
vbi ait.nec liber eſt a mendacio ꝗͥ oꝛe neſcies ve
rum loquitur. Non igitur teſtes fidei ⁊ aucto⸗
res ſacre ſcripture tanta aſſertione locuti fuiſ⸗
ſent ꝓpter vitandũ mendaciũ quod ſummope
re condemnarunt:niſi de dictis ſuis perfectam
noticiam habuiſſent per clarã viſionem:⁊ ideo
dicebat Joh. bap. Joh.j. Ego vidi et teſtimo⸗
nium perhibui:quia hiceſt filius dei:et Johã
nes euangeliſta inquit ſui Euangelij.c.j. Uidi
mus gloꝛiam eius:gloꝛiam quaſi vnigeniti a
patre plenũ gratie ⁊ veritatis.Et in.j.ſua cano
nica epiſtola.c.j. Iterum dicit:qð fuit ab initio
qð audiuimus:qð vidimus ocłlis noſtris qð
ꝑſpeximꝰ⁊ manꝰ nf̃e ↄtractauerũt de verbo vi⸗
te:hoc teſtamur.⁊ annũciamꝰ vo bis.⁊ Actuuʒ
x. inquit Petrꝰ. Nos teſtes ſumꝰ oĩm q feat in
regiõe iudeoꝝ ⁊ ĩ Hieruſalẽ.mãducauimꝰ⁊ bi
bimꝰcũ illo poſtq; ſurrexit a moꝛtuiſ.⁊.ij.cano
nice epłe ſue.j.c.iteruʒ ait.Nõ ĩdoctas fabulas
ſecuti notã fecimꝰ vobis dñi nr̃i ieſu xpᷣi vtuteʒ
⁊ pꝛeſcientiã.ſed ſpeculatoꝛes facti illiꝰmagni⸗

tudinis. Acapiens enim a deo patre honoꝛẽ et

gloꝛiaʒ voce delapſa ad euʒ huiuſcemodi a ma
gnifica gloꝛia.hic eſt filius meus dilecꝰ.i quo
mihi bene complacui.ipſum audite.Et hãc vo
cem nos audiuimus de celo allatam cum eſſe
mus cũ ipᷣo in monte ſeõ.Quia ergo vera om/

nes teſtes fidei noſtre de viſu locuti ſunt:ideo
dubia ꝓ certis nõ aſſeruerũt:ꝙ ſi foꝛte iterũ di⸗
cat᷑: Apter tꝑalia lucra mẽtiti ſũt:reſpõdet pᷣdi
ctus doctoꝛ:hoc eſſe falſiſſimũ qꝛ hi oẽs tꝑaliũ
2teptoꝛes fuerunt. In quoꝝ ꝑſona dicit᷑ Mat
chei.xix.Ecce nos reliquimꝰomnia ⁊c̃.? Paulꝰ
ad Philł.iij.pꝛo ſe ⁊ omnibo alijs ait.Oia arbi⸗
tratus ſum vt ſtercoꝛa:vt chꝛiſtũ lucrifacerem.
Immo ꝓ veritatis teſtimonio nõ ſoluʒ tꝑalia:
ſed etiã vitã ꝑdere ⁊ inumera mala tolerare vo/
luerũt:de quib ait Apłs ad Hebꝛeos.xj.Alij

diſtẽti ſunt.Alij vo ludibꝛia ⁊ verbera experti.

nſuꝑ ⁊ vincula ⁊ carceres:lapidati ſunt: ſecti
ſunt:teptati ſunt:in occiſiõe gladij moꝛtui ſunt

circũierũt in melotis:⁊ in pellibo capꝛinis:egen

ces:anguſtiati:afflicci:quibo dignꝰ nõ erat mũ⸗
dus.In ſolitudinib errãtes:in montibo:⁊ i ſpe
luncis:⁊ in cauernis terre: ⁊ hi oẽs teſtimonio
fidei ꝓbati inuẽti ſunt:? Hieronymꝰin epła ad

Palmachiũ:⁊ Occeanũ inquit.Eſaias ſerra ſe⸗

cat᷑:Daniel leõibo deputat᷑. Johannes baptiſta
capite truncat᷑ ⁊c.⁊ infra.Et hoc totuʒ: vtnos a
peccatis ſua doctrina reuocarẽt:hec ille. Si au
tem dicat᷑ ꝙ libꝛi ſaqe ſcripture nõ ſunt iſtoꝛuʒ

ſanctoꝛuʒ: ſed eis falſo ſũt aſcripti: dicit doctcoꝛ

ſubtilis:ꝙ hoc aſſerere graue eſt:⁊ inconueni⸗
ens valde videbit᷑ eſſe:qꝛ ſic negabitur quicũq;
alius liber foꝛe illius:cuiꝰ dicit᷑ fuiſſe. Pꝛeterea
aut iſti qui eoꝝ no
nõ fuerunt chꝛiſtiani:aut ſic. Si dicuntur non
fuiſſe xpᷣiani:non videtur veriſimile ꝙ volue⸗

rũt tales libꝛos cõſcribere:⁊ alijs intitulare:at⸗

q; ſectã ⁊ ritũ viuẽdi magnificare:cuiꝰↄtrariuʒ
ipſi credebãt ⁊ obſeruabat.Si vo dicant᷑ fuiſſe
chꝛiſtiani:quomõ credendũ eſt: ꝙ tales libꝛos
mẽdaciter deſcripſerint:cũ lex chꝛiſtiana mẽda⸗
cium tã ſeuere ꝑlequat᷑: ꝓpheta Dauid ps.v.at/
teſtãte:qui ait deo. Perdes oẽs qui loquuntur
mendaciũ. Quomò etiã iſti libꝛi ita autẽtici ex/
citiſſent:atq; ita diuulgati eſſe taliũ auctoꝝ ni⸗

ſi fuiſſent eoꝝ ⁊ ipſi aucoꝛes autentic.Quia ̊

fides noſtra tot ⁊ tales habuit digniſſimos te⸗
ſtes ⁊ ſcriptoꝛes autẽticoſ:iõ vᷣiſſima eſt.
tum fundamentũ:qð ponit doctoꝛ ſubtil
ſupꝛa eſt ecraminantiũ perſcrutatio ⁊ diligentia
Scriptura em̃ ſacra ita fuit a patribo antiquis
examinata:ꝙ niſi liquido ꝑſpexiſſent eam a ſpi
rituſancto ꝓceſſiſſe:nunqᷓ; eam appꝛo baſſent:et
canoniʒaſſent.Qua ꝓpter pᷣdictus doctoꝛ ſic ar/
guit.Aut nulli credes de contingentibo que nõ
vidiſti:⁊ ita nõ credes mundũ fuiſſe factũ ante
te:nec locũ fuiſſe in mũdo vel eſſe in quo nõ fu/
eris:nec iſtũ eſſe patrẽ tuũ:neciũllaʒ eſſe macrem
tuã:⁊ talis incredulitas deſtruet totã vitã po/
liticã. Si aũt vis alicui credere de ↄtingẽtibus:
qð cibi nõ fuit euidẽs:maxime credendũ eſt il⸗
lis:q; tota cõitas appꝛobat pꝛeſertim ſi cõitas il
la famoſa ſit ⁊ honeſta:⁊ cũ maxiĩa diligentia ⁊

ĩa libꝛos deſcpᷣſiſſe dicuntur

Quar.
lisvbi

XIII

examinatiõe recepit axpꝛobata.Talis aũt eſt ſa
cre ſcripture canon.Laãta nẽpe apð iudeos de li
bꝛis habẽdis in canone ſolertia fuit:⁊ tãta apð
chꝛiſtianos de libꝛis recipiẽdis tanqᷓ; autentiꝭ

ꝙ de nulla ſcpᷣtura ꝓ autẽtica habẽda tãta ſolli

citudo vnqᷓ; eſt iuenta.Et ideo tenẽda eſt tanq;
veriſſima:⁊ pᷣapue cũ tã ſolẽnes cõitates deſcri
pturis iſtis curã geſſerint:tanq; de ↄtinenb ne

ceſſaria ad ſalutẽ de quibo Augu.diffuſeloqui
tur in.xviij.de ciui.dei.Et ideo cũcti debẽt fidez

adhibere ſacre ſcpture canonice:⁊ ꝑ eccłiam ap/

pꝛobate.c.ego ſolis.⁊.c.ſi ad ſcripturas.⁊.c.q

neſciat.ix.diſtin. Et a tã excellentiſſimis doctoꝛi
bus declarate:tã grecis:qᷓ; latinis:de quib ha,/
bet᷑ in.c.ſancta.xv.di. Quintũ fundamtũ eſt ho
neſtoꝝ ⁊ rationabiliũ ↄtinẽtia:⁊ quãtũ ad ea

nobis credẽda ꝓponunt᷑:⁊ quãtũ ad illa q̃ nob

faciẽda pᷣcipiunt᷑:vt patet ſingula diſcurrendo.

Et iõ de lege euãgelica:ait Dauid ps.xviij. Tex

dñi imaculata ↄuertẽs aias ⁊c̃.Et de xpᷣo lato/⸗

M

re ipᷣius dici᷑ Job.xxxvj. Ecce de excelſus ĩ foꝛti

tudine ſua:⁊ nilłs eſt ei ſiłis in legiſlatoꝛibꝰ.Se

xtũ fundamentũ eſt martynioꝝ tolerantia. Fi⸗

des em̃ nr̃a multũ reddit᷑ autẽtica martyruʒ re⸗

ſtimonio: qͥ nõ ſolũ verbis:ſed ꝓpꝛio ſanguie vſ

qʒ ad moꝛtẽ ipᷣam defendere voluer̃t.Quia em̃
vt ait Hiero.martyriũ nõ eſt hũani meriti: nul

latenꝰdubitãdũ eſt:nõ iſta potuiſſe vllo mõ ꝑp/

ferre:niſi ſuꝑnaturałr ⁊ diuinitꝰ adiuti fuiſſent
Tãto aũt mag pᷣdara fuerũt fidei nr̃e teſtimo⸗

nia:q̃nto inũerabiles pene fuert martyres pꝛio

ipᷣa ſanguiĩeʒ ſuũ effundẽtes. Ait em̃ Hiero.ĩ ꝓ

logo martyrilogij.ꝙ niłs eſt dies ĩ ãno excepꝛti

kalẽdis Januarij:iĩ q̊ eccłia nõ poſſit feſtũ qnq;

miliũ martyꝝ celebꝛare:ð qͥ b etiã ſcribit ẽugꝰ

xviij.de ciui.dei.c.lij.⁊ ſuꝑ ps.cxviij.di. Maſſa
martyꝝ ex omni ꝓpło:tribu:⁊ lingua: ex vtroq;

ſexu:⁊ ex omni etate colleca ẽ ⁊c. Et b valde mi
rabile fuit:ꝙ in toto oꝛbe terraꝝ tata mulcitu⸗
do hoĩm diuerſoꝝ idiomatũ ꝓ eo quẽ nunq; vi

derat ſe tãtis cruciatibo exponeret:⁊ moꝛtẽ libẽé⸗

ter ſuſtineret. Inter qͥs martyres fuerũt qᷓ;pluri
mi viri ſapiẽtiſſimi:vt

nus ⁊ alij multi:vt hec tolerãtia martyrij igno/

rãtie nõ poſſet aſcribi.Fuerũt q̊ʒ inter eos pluri

me illuſtriſſime ꝑſõe:vt Ratheria:vxoꝛq; Ma

xẽtij imꝑatoꝛis:acſagã Sabina romana:⁊ ſan⸗

ctus Hermes: Euſtachiꝰ: Gꝛiſantus: Cybur/
tius ⁊ alij plurimi. Itẽ viri foꝛtes ⁊ in pᷣlijs va⸗
loꝛoſi:vt Thebeoꝝ legio:⁊ ſctũs chꝛiſtoferꝰ:⁊ ſi

militer de oĩbo hoim ſtatib.Et ideo btũs Ha⸗

ximꝰ ↄſiderãs eoꝝ moꝛtẽ fuiſſe fidei noſtre fir⸗

mamẽtũ ait in ſermõe martyrũ. Ueneremur er⸗

go intertãtos xpᷣi milites fidẽ noſtrazs ĩ qua iſti

illuſtres achlete ſe ſubſcripſerũt ſanguie: moꝛte
iurauerũt ⁊c̃.Septimũ fundamen

etil Paułbꝰ:Dionyſius:Ari⸗
opagita:Cipꝛianꝰ: Iſidoꝛꝰ: Coſmas ⁊ Damia

ſtabilitas:firmitas:? ꝑmanetia. ilã ſides chbꝛi⸗

ſtiunattt⸗
ſanoneb
gonſunrdil
dequlbyha
ſcrecencu he
fi vdlerc
uimepaſnt
delibo tiränt

vduoboſ⸗

bemexto

mio⸗Geucre

ano:Dioce
ſtänno v oli
ſomiſeuan
ſoliintepoꝛ
ſirimalt.

arbapar

gdat Han
loquensd
liü hocaut
nonponn
quit Zug

geli coteti
turhh? ſou
Metesinei
Wiano amo⸗
Wdadol⸗
crent
2flos de
ſepdei nen.
Hüfuncam
ndequadi
lb ſoli dieo

daidßio nn

enäſoänn

nialianati
liſimawu
Rabbimno
deon diceg
Merqð ſun
ſup uoloc

hſcclent
(artänöt

kdo dici

.*
* 23
R 8
D .

ani ſtiana ⁊ ecdeſia catholica inumeras paſſa eſt ꝑ/ in captiuitate: de qua loquit᷑ dommus ⁊ com3
ſem; n ſecutiones:nõ ſolũ herecicoꝝ plurimoꝝ:qui co minat᷑ ꝙ nõ reducet nos vltra in terrã pmiſſio-
dhi il nati ſunt diuerſimode deſtruere fidẽ catholicj: nis cũ d icit.Et ſuꝑ quartũ nõ tranffera:qꝛ ven/
R de quib habet᷑ in.c.quidã autẽ. xxiiij.q.iij.vbi diderũr iuſtũ ꝓ argeto:⁊ apparet nobis ꝙ nos
öinn ſere centũ hereſes enumerant᷑ que ex ſuis aucto ſi uꝑ iſto qᷓrto peccato vẽditiõis iuſte ſumꝰpuni
; = riba vel ex cauſis noĩe ꝓpꝛio nuncupant᷑:ſed ma ti:iam ſunt mille anni i quib nibil ꝓfecimꝰ in⸗/
eſin xime paſſa eſt trib ulatiões ⁊ ꝑſ. ecutiões ab infi ter gẽtes: nec eſt ſpes Keoftciedd amplius:hec il⸗
Wwänii l delibo tiranis: regib ⁊ impatoꝛibo.⁊ nõ ab vno le. Et h̊ eſt certiſſimũ ſignũ ꝙ cbꝛiſtus fuit verꝰ
ne D yvel duobo ſolu ſed a plurimis:⁊ ꝑ vniuerſũ oꝛ/ meſſias in lege ꝓmiſſi us:quo adueniente debe/
H —R bem:vt a Nerone: Domidano: Traiano: Anto bar ceſſare regnũ iudaicũ:vt ꝓbat Augu.in ſer/
anſnn ͤ nio: Seuero: Galiano: Juliano: Decio: Ualenrn mone de aduẽetu:? nos dedarabimꝰ ĩ dicta pte
. Gnnmszpcnt ano:Diocletiano. Maximiano: Marxæetio:Cõ⸗ iij.huius ſermonis. E RYARYA
naanhhy ſtacino ⁊ alijs multis:⁊ tamẽ nunqᷓ; potuit p/ Onũ fundamentũ eſt miraculoꝝ effiiz imawut,
nmmieey ſterni ſeu annihilari:lʒ ꝑſecutiões habuerit nõ n cia. Miracula em facta ꝑ xpᷣm ? alMoiUss iu
iggtiln⸗ ſolũ in tẽpoꝛalib ⁊ coꝛꝑalibo bonis:ſed etiaʒ in ſctõs in nouo teſtamẽto fuerũt ſufficcs
äni ſpiritualib. Immo magis ſemꝑ creuit. Etideo argumẽtũ fidei nr̃e. Et ideo dicebat ipᷣe dñs iu⸗/
ngnsdiandd. per bᷣ apparet: ꝙ a deo oꝛdinata fuit: iuxta illꝰ deis. Jo his.x.Oꝑa q ego facio teſtimoniũ ꝑhi
duggsi n qð ait Gamaliel ſapietiſſimꝰ iudeoꝝ Actuũ.v. beẽt de me. Et iteꝝ. Si mihi nõ vulc credere ſal
Xob), loquens de fide xpᷣi ⁊ di.Si ex hoibus erit cõſi tẽ oꝑib credite.? Matth.xj.volens in fide ſua-
1 Mlusien liũ hoc aut opus diſſoluertur. Si vo ex deo eſt: ↄfirmare diſcpłos Johis remiſit eos ad mira
nlegam Se non poteritis diſſoluere illud ⁊c̃. Ea pꝛopter in cula di.Eũtes renũclate Johani q audiſtꝭ ⁊z vi⸗/

ma

õ fuſus ſeminatiõi fideliũ:multiplicatiſunt ma⸗ etiã ait ð iudeis.Si oꝑa no feciſſẽ ĩ ds q nemo
rwwiucht Onsce. gis magiſq; xpᷣiani.Eti.xviij.de ciui.dei.idẽ ait aliꝰfec pœm̃ nõ haberẽt. Per iſta em̃ oꝑa mira
hüminmin Inter hoꝛredas pſecutiões ⁊ vanos cruciatus culoſa ondit ſe eẽ eqlẽ pꝛi et᷑no: vñ inqt Joh.v.
hommiſt lon ac funera marcyrũ pᷣdicatũ eſt in toto oꝛbe euꝗj Pati me manẽs ipᷣe fac oꝑa:⁊ ibidẽ. Pat᷑ meꝰ
nur win nn geliũ: cõteſtate deo ſignis ⁊ poꝛtet: ⁊ varijs vir vſq; mõ opat᷑ ⁊ ego opoꝛ:⁊ iteꝝ. Siẽ pĩſi uſcitat
failin, tutib ⁊ ſpũſſanci muneribo: vt populi gentin moꝛtuos:⁊ viuificat:ſie ⁊ filiꝰ q̃s vult viuificat
en nuese. credẽtes in eũ quiꝓ eoꝝ redẽptione crucfixꝰ eſt ¶ Dicit igũ btüs Tho.i.iij.pte ſũme.q.xliij.ar.iiij
Itch Dnin g xpᷣiano amoꝛe venerarent᷑ ſanguineʒ martyrũ X miiraclła q̃ feẽ xpᷣs erãt ſufficẽtia ad ↄfirma/

dnſien

aäahtd. gerent᷑: q de terra crudeliter auferre conati ſũt niſi vtute diuia: vñ cecus illuminatus dicebat
an e ⁊ falſos deos inciperẽt ꝑſequi:q̊ꝝ cauſa culto⸗ Johis.ix.A ſecło nõ eſt auditũ:ꝙ qͥs aperuerit
Mamd! ng ires del veri antea fnerot pſecuti:hec ille. ochlos ceci nati. Niſi eſſet h̊ a deo nõ poterat fa
mltef 8 uũ fundamentũ eſt captiuitas ⁊ diſꝑſio iudai⸗ cere qᷣcq;. Scðo ꝓpter moduʒ faciendi:qꝛ ꝓpꝛia
ninbon lin ca:de qua dicemꝰ in.iij.ꝑte huius ſermo nis.Et virtute miracula faciebat:nõ auteʒ oꝛãdo ſicut
mng äunln iõ h̊ ſolũ dico:ꝙ ꝓpter ꝑſecutionẽ quã fecerũt iu alij:vnde Luẽc.vj.dicit᷑ ꝙ vᷣtus de illo exibat:et
aige dei dño Jeſu ipᷣm crufigi faciẽtes ꝑdiderunt ſanabat oẽs. Per qð oñdebat᷑ ſᷣm qð ait Ciril⸗
dn 4 “ regnũ ſuũ nunq; illud ampliꝰ habituri.Et cuʒ lus:q nõ accipiebat alienã virtutẽ:ſed cuʒ eſſe· et
siuritii iudaica natio eſſet nobilioꝛ atq; excellẽtioꝛ om/ deus naturalr ſuꝑ infirmos ꝓpꝛiã vᷣtutẽ oſten/
1 Donitse ni alia natiõe:facta eſt int᷑ oẽs abiectiſſima:vi⸗ gdebat.Et ꝗꝓpter h̊ innumerabilia miracła facie⸗
Cnst u liſſima:turpiſſima:⁊ ignominioſa.Qðoſiderãſ bat:vñ ſuꝑ illud Match̊.viij. Oẽs male habẽ
gina mun H Rabbi moyſes iudeꝰſcripſit ſummo mgr̃o iu⸗ tes curauit:dicit Chꝛiſo. Intẽde quantã multi⸗
irinnimn deoꝝ dicẽs. Nũc dñe mi paueo qillud peccatũ tudinẽ curatã traſiert euageliſte: nõ vnũquẽqʒ
ubaivn in “ Apter qð ſumus in hac deſolatõe ſit illud pccm̃ curatũ enumerãtes:ſed in vno vᷣbo pelagꝰ ineſ⸗
baumn⸗ G ſuupꝑ quo locutꝰ eſt dñs ꝑ Amos.ij..di.Super fabile miraculoꝝ inducẽtes. Hec igi᷑ miracła
Belamslin tribo ſcelerib iſrael ↄuertã:als traſferã: ⁊ ſuper ſufficiẽter reddebãt doctrinã ſuã autẽticã:vnde

n gi H

quit Augꝰ ſuper ps.xl.Occiſi ſũt martyres ad
multiplicandã eccłiaʒ. valuit ſanctꝰſanguis ef/

quẽ diabolico furoꝛe fuderũt. Ipſiq; reges q̊ꝝ
legib vaſtabat᷑ eccłia:eiꝰ no mini ſalubꝛiter ſub

quartũ nõ tranffera:eo ꝙ vendiderũt iuſtũ pꝛo

argẽto. Dicũt em̃ xpᷣiani quib ꝓ ſtudio libꝛoꝝ

diſtꝭ.Ceci vidẽt:claudi ambulat:lepꝛoſi mũdãt᷑

ſurdi audiũt:moꝛtui reſurgũt ⁊c.⁊ Jobis.xv.

ds fidẽ. Pꝛimo ꝓpter eoꝝ ſpeciẽ: qꝛ excedebant

oẽm ptãtem vᷣtutis create.Et iõ nõ poterãt fieri

ſtupẽtes iudei dicebat Mar.j.Quenã doctrina
hec noua:qꝛ i ptãte ſpiritib imũdis imperatet

i ttie ſanctoꝝ videx᷑ eſſe traditũ a deo:ꝙ pꝛimũ in q̃t/ obedliũt ei.Nõ ſi olũ aũt expellẽdo ð mões facie⸗
e mttf tuo: ſceleribo iſrael fuit vẽditio Joſeph a fratri⸗ bat miracła:ſʒ generalr i oĩiba creaturjoñdebat
. Uommur bvus ſuis:⁊ ſcðʒ fuit adoꝛatio vitulii oꝛeb: Ter ſuã diuinitatẽ p opa mirãda.Uñn Gꝛego.iĩ ome
iergi cium vo occiſio ꝓphetaꝝ: ꝓpter qᷓ fuimꝰ captiua lia Epiphanie inqt. Oia quippe elemẽta aucto/
Eufngiene tiin babylone:⁊ dicũt ꝙ quartũ ſcelus fuit ven rẽ ſuũ veniſſe teſtata ſũt.Deũ em hũc celi eſſe co
ins i- ditio iuſti Jeſu: quiad lr̃am fuit vẽditus poſt gnouerunt:qꝛ ſtellã ꝓtinꝰ miſert. Mare cogno
ſiis trãſmigrationẽ de babylone:ꝓpter qð ſumꝰnuc uit:qꝛ ſub plãtis eius ſe calcabile pbuit. Terra

Bermo

cognouit:qꝛ eo moꝛiẽte cõtremuit. Sol cogno⸗

uit:qꝛ lucis ſue radios abſcõdit.Saxa ⁊ parie⸗
tes agnouerũt:qꝛ tꝑe moꝛt eius ſciſſa ſunt.In
fernus cognouit:qꝛ hos quos tenebat moꝛtu/⸗
os reddidit ⁊c.De ipᷣius aũt miraculis inenar/
rabilibo inqᷣt Johãnes euãgeliſta ſui euangelij
c.vltimo.Multa alia ſigna fecit ieſus: q ſi ſcri/
bant᷑ ꝑ ſingula:nec ipᷣm mundũ arbitroꝛ cape⸗/
re poſſe eos qui ſcribẽdi ſunt libꝛos.Dedit quo
qʒ aplis ſuis poteſtatẽ faciẽdi miracula:vt patʒ
Matchᷣ.x.⁊ Luc.ix. Immo etiã oĩbo in ſe credẽ
tibo vt patʒ Marci vlti.vñ ait Johannis.xiiij.
Qui credit in me oꝑa q ego facio:⁊ ipſe faciec et
maioꝛa boꝝ faciet.ſ.me auxiliũ pᷣſtante: qꝛ ſine
me nihil poteſtis facere: Johis.xv.CXaũt ma/⸗

ioꝛa facca ſint miracula manifeſtũ eſt. am ad
vmbꝛã tranſeuntis Petri ſanabant᷑ infirmi:vt
habet᷑. Accj.v.qð maiꝰ videt᷑ qᷓ; ſanari ad tactuʒ
chꝛiſti:vel ad vocẽ eius. Pertrãſeo aũt innume
rabilia ꝓdigia que facta ſunt:⁊ quotidie fiũt a

chꝛiſti fidelib:qꝛ nimis eſſet pꝛolixũ ea recenſe
re. Eũ igit᷑ in nulla alia ſecca fiãt vera miracula

ſed ſolu in fide xpᷣi:qꝛ licet quãdo iudei tenebt
fidẽ de aduentu mediatoꝛis:tũc inter illos fie/

bãt ꝓdigia:tñ pꝰaduẽtũ eiꝰ deficiẽẽtibo eis a fide

ipſiꝰ ceſſauer̃t etiã oĩa miracła:pfecto ↄſtat fidẽ
xpᷣianã eẽ cerciſſimã ⁊ vᷣiſſimã.Et iõ Augꝰ.in li.
ij. ð trin.ait.Oñe ſi decepti ſumꝰnõ niſi a te dece
pti ſumꝰ. Nã ſũt tot ⁊ tatis ſignis firmata q̃ nõ
niſi ꝑ te fieri potuerũt. Decimũ fundamentũ
eſt fundantiũ eccłiam in potentia.ſ.apłoꝝ qui
erant idiotè ⁊c̃. De quo vide in ſcõᷣa parte huiꝰ
ſermonis.Ad maioꝛẽ autẽ pꝛedictoꝛũ cõfirma⸗
tionem:in boc ſermõe ↄfutabimus tres ſectas.
Pꝛima eſt pagani.Secũda machometi.Ter⸗
cla iudei. .

De ſecta paganoꝝ ſiue gentiliiu. !N .
Rima ſecta eſt paganoꝝ:qui antiquitꝰ

p colebãt multos ꝓ dijs.videlicʒ.Satur
nũ:Jouẽ: Mercuriũ: Herculẽ: Juno/
nem: Pꝛoſerpinã: Palladẽ:Deam veſtẽ: Cere⸗
reʒ: Uulcanũ:Bacchũ ſiue libeꝝ: Janum:Qui
rinũ:Eſculapiũ:Eolũ:Dianã: Uenerẽ:Miner
uam:Apollinẽ: Plutonẽ: Martẽ: Phebum et

Neptunũ:ac multa alia idola manufacta. Pꝛo

opinione quoꝝ allegãt quidãa illud apoſtoli.j.
ad Coꝛinch.viij.vbi inquit.Si quidẽ dij ſunt
multi:⁊ dñi multi.Quib reſpõdet Scotus in
j.di.ij.ꝙ apłus loquit᷑ ſ̃m opinionẽ idolatraꝝ:
vnde in eodẽ.c.repꝛo bat eoꝝ ſectã di. Nam elſi
multi ſunt:qui vocent᷑ dij:ſiue in celo:ſiue ĩ ter/
ra:nobis tamen eſt vnus deus. Omnes aũt dij
gentiũ demoõia.ps.xcv. Poteſt etiã dici: apo
ſtolus loquit᷑ de illis:qui aliquid amãt pluſqᷓ;
deũ:⁊ in eo ponũt finẽ ſuũ. Hocem̃ eſt eis p ðo

iuxta illud Augꝰ.in quodã ſermone dicentis.

Hocꝓ deo ab homine colit᷑: qð ab eo p ceteris
diligi᷑. Uñ de guloſis inqͥt idẽ apłs ad Phit.

XIIII

iij.Quoꝝ deus venter eſt. Pꝛima aũt expoſitio

eſt melioꝛ ↄtra gentiles ⁊ paganos adoꝛantes

ſtatuas manufactas ꝓ deo:qualis erat ſtatua

aurea nabuchodonoſoꝛ: Danieł.iij. Contra q̊s
inquit Dauid in ps.cxiij. Simulacra gentium
argentũ ⁊ auꝝ oꝑpa manuũ hoim. Os habẽt et
nõ loquent᷑:oculos habẽt ⁊ nõ videbũt.Aures
habẽt ⁊ nõ audient nares babẽt⁊ nõ odoꝛabũt.
Manus bhabẽt ⁊ nõ palpabũt:pedes habent ⁊

nõ ambulabũc:nõ clamabũt in gutrure ſuo Si
miles ilł fiat qͥ faciũt ea:⁊ oẽs qui ↄfidũt in eis

Talia tamẽ ſimulacra gẽtiles ſapientes deride/
bãt. Uñ refert Ambꝛo.li.ij.de virginibo: ꝙ Dio
nyſius tirannus cũ intraſſet in teplũ Jouis a⸗
miccũ aureũ quo eiꝰ operiebat᷑ ſimulacrũ detra
hi iuſſit:⁊ imponi laneũ ⁊ dixit.Auꝝ hyeme eſt

frigidũ:eſtate vo oneroſum.Deũ aũt ſuũ ſicir⸗

riſit: vt nec onus ferre poſſet:nec frigus poꝛtare
Itẽ cum eſculapij vidiſſet barbã aureã tolli eã

ĩpauit dicẽs: Incõgruũ eẽ ipᷣm barbã hr̃e quã
Apollo eiꝰpater nõ hr̃et. Itè ſimulacris tenẽti⸗
bus pateras aureas ademit eas allegãs ſe ac⸗
cipe debere qð dij darẽt. Et ſubdit Ambꝛoſiꝰ.

ta ludibꝛio habiti ſunt vt neq; Jupiter veſtẽ
uã defendere potuerit:nec barbã Eſculapius:
nec Apollo pubeſcere adhuc ceperit.nec oẽs qͥ
dicunt᷑ dij ð fendere potuerũt pateras q̃s tene⸗

bant. Apparet aũt ſtulticia paganoꝝ qui vt re⸗
fert Salomon Saß. riij. putauerft eſſe recco⸗
res oꝛbis terraꝝ deoſ.ſolẽ.aut lunã.aut ſtellas

ſiue aerem aut a quã.vel ignẽ. ã nulla rõna/

bili cauſa ad h̊ mouęri poterãt ſʒ inſipiẽtia.Si
cut caldei de qͥ bo legit᷑ in quadã hiſtoꝛia ſcola⸗

ſticaꝙ cũ ipᷣi adoꝛarẽt ignẽ quẽ apheltadde de
um deoꝝ.ad bᷣ etiã alios cogebãt hᷣ
bãt em̃ qͥbuſcũq; negãtib ignẽ eſſe deũ ⁊ aliũ
deũ colentibo pugnam.ita ꝙ ſi deꝰ eoꝝ ab aliq̊
vinceret᷑ eius culturã admitterẽt. Si vo ignis

eoꝝ deꝰ alioꝝ idola cõſumeret illi ad ignem ſpʒ

colendũ ſe obligarẽt. Qua ꝓpter canopei qͥ ido⸗

lum beli adoꝛabãt depoſuerũt de capite ldoli
ſui coꝛonã aureã:⁊ ſuꝑ caput eius quoddãvas
teſteñ poſuerũt:⁊illud multis foꝛaminibo ꝑfo/

rauerũt:⁊ cũ cera obturauerũt:⁊ üllud aqua im

pleuerũt. Uenerũt igit᷑ chaldei ad illud idolum
cxaminandũ:⁊ poſuerũt in igneꝭ. Statimq; in
foꝛaminibo cera liquefacta deſcẽdit aqua⁊ ignẽ
extinxit:⁊ ſic pᷣualuiſſe creditũ fuit idoluʒ cano/
pi:cuiuſdam ciuitatis egypti deo chaldeoꝛum.

Hec etiã gentiliũ ſecta repꝛobatur duplici ra

tione. Pꝛima dict᷑ irrationabilitat. Quid em
hac fide demẽtiꝰ. Quid hac cultura peiꝰ. Quid

ue h̊ erroꝛe irrationabiliꝰ O inſania peſſima.O

demẽtia iniqᷓ. O cecitas ↄſũmata paganoꝛuʒ cc
gentiliũ idola nõ deũ colentiũ.Hanc em̃ inbo⸗
neſtã ſectã repꝛobauerũt omẽs Philoſophina

turales firmiſſimis ⁊ naturalibus ratcionibus
Hẽãc etiã fidẽ re pbauit Soqates philoſophꝰ

mõ. Offere

lus Pblic⸗

leiAluße
velityi
aut ocates.
cnis et facin
nboitn tb
uid dicide
nliüqadtan
ſgolacolebot
ꝛeis teſhoſa
imolabaren
Nbanpor.
9s demohs.
diabolica.H
Ecid
6 tllus
ſcſtem

(wari Be

declenti

diij? Buis

ureſanis?

hünes denipa.

ſubolisibide

Wadrades

Penus des
ar ii Eb/
bieoiponini
cſſeoipotent
blect duos
ulci ea
(ten Kwoclr
dictBnd
ingciis Fact
dicg
ſigarguit
Etſicparer⸗
Gallr dyos
ſobs. iſib
lroalternoe
üdeſtruere,

elſe deus.

ſtrair inddit
Gnanteone
ſtruerenlis
Krͤſci⸗
ius deus:
grioſci B.
ſantena .d
faeg ois
ſn duo
cepnus de
nd
moſunt
Aqulard,.
Velitpeni
ammnipoti⸗

umiͤnt
gagnos tcnn
Sninn 66
ndcen
dein Rehin
Ninödinhi
aircesdehn
dirnn ſeg
a u Kiüna
aſchingdi
dermgnded
aſa nrhi n,
.
dar Zng
um. Deiiüin
ſenerfgen
orhiaunri gli
Apnbmti he gi
mtus Agis ſea,
Sidr ed.
uuns inki
Nhndi anine
Cbor apeni ur is

mirgnn ,H
oee

uiteſenao,
arianiduklas

eriiiginn dn
1ordädd n
Gim ahe
ogtbiehain

ty i d Ni i
iujt0
mmmi & ſog

mmi u nh
urandgh

“

õ

Pinmmiſh
Audaden

idasdidn

9

nenf

Sð”

tm.
ang mit⸗
Bn. Nuidan
c ll

unt

mis
Sf

Foliũü

mMaximꝰ athenienſis:qui vt habet?᷑ in li.de moꝛi

bus Philoſophoꝝ:⁊ recitat valerius maximꝰ
li.vij.Quia pᷣdicabat Athenienſibo: ne colerent
Apollinẽ ꝓ ðo ab eis veneno cẽ occiſus.Dicebat
aũt ſocrates:ꝙ potiꝰcanẽ qᷓ; idola coleret.Quia

canis eſt factura dei:idola autẽ vana ſũt facuau⸗
ra hoim.Et hᷣ refert Augu.in li.de vera religiõe
Quid dicã de maxia ſtultida paganoꝝ:⁊ gen /
tiliũ:qͥ ad tantã dementiã ð ducti erãt:q; nõ tmm̃
idola colebãt in qͥbb demões cõiter habicabant
⁊ eis reſpõſa dabãt:ſed vltra h̊ eis filios pꝛios

imolabat ⁊ in eoꝝ honoꝛẽ occidebãt:dicẽte pꝛo
pheta ps.cv. Imolaueft filios ſuos ⁊ filias ſu/

as demõijs.O nephãdiſſima cultura.O fides

diabolica.O lex oino deteſtãda. 2

Ecũda rõ q̃re repꝛobãda eſt hecſecta gẽ

S tiliũ ðꝛ eſſe ipoſſibilitatis. Impoſſibile

eſt em̃ ꝙ ſint plures dij:vt ꝓbat theolo
gi:maxiĩe Alexã.de ales in.j.pte ſũme in tracca⸗/
tu de eſſentia diuia:⁊ Fran.de mayro.in ↄflatu
diji.ij.? Btüs Tho.iĩ ſũma g gen.li.j.c.xlij.? Ri

char.⁊ ſccũs Bonauẽ.ac Petrꝰ de aquila:⁊ Jo

haãnes de ripa.in.j.ſniaꝝ.di.ij. ?⁊ Scotꝰ doctoꝛ

ſubtilis ibidẽ.⁊.ij. Mechaphi.ſue.q.vlti.?⁊ An/⸗
to.andree de aragonia ĩ queſtiõiboſuis.Et dñs
Petrus de cãdia:alexan.qͥntus.j.ſniaꝝꝛ. di.ij.
ar.iij. Et h ꝓbat᷑ q̃druplicei rõne. Pꝛimo rõe di

uie oipotẽtie ſic arguẽdo.q; ĩpoſſibile eſt duos

eſſe oĩpotentes eſſentialiter diſtinccos:tã ipoſſi
bile eſt duos eſſe deos. Cõſequẽtia iſta patet:qꝛ
quicũq; eſſet oiĩpotens:ille eſſet deꝰ. Scriptum
eſt em̃ Exodi.xv.de deo. Oipotẽs nomẽ elꝰ. Ex
q̃ dicit Ambꝛo.⁊ recitat Mgj ſniaꝝ:in.j.di.iij.
inquiẽs.Fac mihi tale celũ ð nihilo:⁊ talẽ terrã:
et dicã ꝙ es deus. Ex q̊ demõſtrat᷑: ꝙ omnipo⸗
