quodã magno pctõ quod volebã cõmittere: et

ipᷣe me abſoluit ꝓ vno ducato:pcetm̃ aũt quod

volebã cõmittere erat de deſpoliãdo ipᷣm:qua⸗

re ſi ab eo ſim abſoluiꝰ nõ debet querere aliam

punitionẽ.Quibo auditis dux ⁊ om̃s circũſtã⸗

tes in riſum cõuerſi ſunt ⁊ illũ confeſſoꝛẽ repꝛo
bum cũ vituperio expulerũt. olite ergo crede
dere omi ceretano dicẽti ſe habere autoꝛitatem
abſoluẽdi:ſed ſeruate illð Ecci.xxxvij. A cõcilia
x

rio malo ſerua aiam tuãs.
NUarta cõditio cõfeſſoꝛis dicit᷑ diſcretio
q nis.Debet em̃ofeſſoꝛ diligẽter examina
reoſciẽtiã cõfitẽtis cũ magna diſcretiõe.
Et ideo cotra malos cõfeſſoꝛes dicit Dauid in

pſal. Defecerũt ſcrutãtes ſcrutinio. Ideo Aug.

lis inueſtigatoꝛ ſapi

de peñ.di.vj.ca.j.ait.Diligens inqͥſitoꝛ ⁊ ſubti

92 ſapiẽter ⁊ aſtute introget a pec
catoꝛe qð foꝛſitan ignoꝛat vel ex verecũdia velit

occultare. Sunt tñ quedã q nõ debet nimis cu

rioſe inqrere:quãdo nõ ſunt veriſiłia ꝙ ſint in
cõfitẽte maxime de valde turpibo que qͥs igno⸗

tantiũ.Et ſi

rat. Tales em̃ confeſſoꝛẽs repꝛehẽdit Scotꝰ in
iiij.di. xvx.? Dauid in pſal.iquit. Scrutati ſunt
iniqͥ tates ⁊c. Ex hoc em̃ frequẽter addiſeit peni
tens que nõ nouit:⁊ contingit ſepiꝰ inquinari

ipᷣm confeſſoꝛẽ. Scriptũ eſt em̃ ꝓuerb.xj. Inue

ſtigatoꝛ maloꝛũ oppꝛimet᷑ ab eis. Ideo non de

bet talia enoꝛmia ⁊ incõſueta inqᷣrere: niſi in ge
nerali ⁊ de longinquo ꝑ quaſdã crcumlocutio
nes.vt ſi fecit qui cõfitet᷑ itelligat:⁊ ſi nõ fecit nõ

addiſcat. Nam narrat Ceſariꝰ ꝙ quedã vᷣgo cõ
fitebatur ſacerdoti qui impꝛudẽs⁊ indiſcretus

de pccis ſibi ignotis cepit eã interrogare.q̃ mox
intantũ cepit tẽptari ꝙ poſtea ſicut retulit alteri
ſacerdoti vix ab illis potuit abſtiere. Dicit ergo
Scotus vbi S.ꝙ valde peccãt tales cõfeſſoꝛes:
maxime ſi talia inhoneſta libẽter audiũt.Debet
ergo eſſe valde aſtutꝰ ⁊ pꝛudẽs cõfeſſoꝛ ⁊ facere
confitẽti multas interrogatiões.Pꝛimo vtruʒ
anno pꝛet᷑ito ↄfeſſus ſit ⁊ an integraliter:⁊vtrũ

compleuerit pniam ſibi impoſitã:⁊vtrũ recepit

coꝛpus dñi in paſchate:⁊ ſi recepitvtrũ in ſtatu
gratie.Deinde debet inquirere vtrũ ſeruauit de
cem pᷣcepta diſcurrẽdo per ſingula.Et vtꝝ com
miſit aliqua ex ſeptemvitijs capitalibus.Et an

ſeruauit mãdata eccłie.Et an cuſtodierit quĩq;

ſenſus coꝛpoꝛis:⁊ fecerit oꝑa miſicoꝛdie.Dein
de diligenter diſcutiat circũſtantias pctõꝛũ.Ad
hocem̃ tenet᷑ ſacerdos maxime quado qui con
fitetur eſt ignoꝛãs.de peñ.⁊ re.ca.om̃is.S.ſacer

dos autẽ. Ideo Job. xxix.ca.ſui lib.myſtice ait.

Cauſã quã neſciebã diligẽtiſſie iueſtigabã. vy
XA peo concdluſiõe huius partis dico ꝙ
e cſfeſſoꝛ ꝗᷣ eſt medicus ſpũalis debet fa⸗
cere ſicut medicus coꝛpoꝛalis ſeptẽ con
ꝛimũ quod debet medicus cõſide⸗

rare eſt quiditas:id eſt que ſit infirmitas. Vna

em̃ infirmitas ſanat᷑vna medicina que nõ ſana

tur alia:imo quidã egroti recipiũt valitudineʒ

vno medicamẽto qui occiderent᷑ contrario. Et

ideo ex hoc puenit ꝙ multi infirmi moꝛiũtur:

qa media ſe h⸗ nõ cognoſcũt infirmitates egro
t ſibiter medicus ſpũalis.i.cõfeſſoꝛ de⸗
bet conſiderare quiditatẽ infirmitatis ſpũalis

ſq; peccati.hoc eſt eius genus ⁊ ſpẽm vt ei ꝓui⸗
deat de remedio oppoꝛtuno. Secũdo debet

medicus coꝛꝑalis cõſiderare tẽpoꝛalitatẽ infir⸗
mitatis.ſ.quãto tẽpoꝛe quis ſtetit in ea.qꝛ inue
terate infirmitati alia requirit᷑ medicina qᷓ; ſi ſit
infirmitas recẽs que leuiloꝛi remedio põt amo⸗
ueri.Et ſiłiter confeſſoꝛ debet cõſiderare quãto
tẽpoꝛe penitẽs ſtetit in pctõ:⁊maxime ſi habʒ cõ
ſuetudinẽ in io. Tertio debet medicꝰ cõſide
rare infirmitatũ varietatẽ. Sepe em̃ in infirmo
ſunt egritudines cõtrarie que requirũt ↄtraria
medicamẽta.Et ideo i hoc opoꝛtet medicũ eſſe
pꝛudẽtiſſimũ:ne remedia adhibendo vni infir⸗

mitati faciat creſcere aliã. Sicut quãdo qͥs ha⸗
bet doloꝛes coliquos qͥ requirot remedia cali⸗

laaſhipetl
do⸗ ftller⸗ 6
Peſſtoti Qua
Gturſiblinn
tatendats
nam. ſ aliqun
nduckoano
ſosſibſfenn
haberpaiſſu
andu debont

luaociificon
aum llullis i
̃ſcigzifirn
odebet edien
Ms Nrun

Cllaterrona cn
dietar fibore
na authmmolpo

ſutercofeſſoꝛ m

beratrederextn

(ederpenictent

Ouinto debet
frniſanſena
1dchlis: r da
mmrer queeh c
Zliquado cm
ſaget milnfim
lopcebir dore/
aprunts: dlag
crcoſchoꝛ debel
noero Gdo
Aoltiniüger⸗
ſcerare auſa
pueneritancr
miacomeſtiöe
bentkien gcit
debetoligeran
mala ſoctate
neſanöeaute
reipam cauſa
lcermeacace
namolrucife
rottipus par
ſguäͤtotpe
ſchlentinfit
hHatolarüngt
us venlante
Pirez anba
wrſtiticitate
Eyrinq. ꝛc.
Wharearci
o Bug.in
Aanden
inlocinte
Mchbenn

Sapin
Ntati ſunt
llatpeni
nqunan
. jnue
ononde
mnllinnge
mlocuno
noͤfegrno
iro
ndlgeus
q mor
mlitalten
diat engo
cöfeſſoꝛes:
üit debe
rfacere
inovenz
lmtyani
miwapt
inſam
mautrde
mcom
18.Can
nitqig
die den
aori 30
o glcon
Flacer
ic at.
nbi. y
8 d
dafe⸗
ſchti n.
s coſi
ns. Ons
nöſans
lcwdine;
nmno.
oriücr:
es o
ſor der
ſpüalis
apo,
go deber

᷑

da:⁊ febꝛẽ peſtilẽtialẽ que reqͥ rit remedia frigi⸗

da.Et ſiłiter cõfeſſoꝛ debet cõſiderare pcõꝛũ di⸗
uerſitatẽ. Quãdoq; em qͥs habet quedã pctã q

vidẽtur ſibi inuicẽ quodamõ eſſe ↄtraria:lʒ oia
vitia tendãt ad pctõꝛis dãnationẽ ⁊ moꝛtẽ eter
nam.Nã aliquando qͥs habet petm auaricie q̊

inducit᷑ ad nõ facẽdũ elemoſynas pauꝑibus:
ſed ad ſibi retinendũ ſuꝑflua.Alio aũt ex latere

habet petm̃ ſuꝑbie ⁊ vanegłie q̊ͥ inducit᷑ ad ero
gandũ de bonis ſuis pauꝑibusvt laudet᷑ ⁊ me
lioꝛ ac mipicoꝛdioꝛ ceteris reputet᷑. Debet ergo
cõfeſſoꝛ ſingulis pctis congruẽtia adhibere re⸗
media:⁊ nò facere ſicut quidã medicꝰqͥ quibuſ

dam pillulis ſiue pulueribo vel quodã electua/

rio q̃ſcũ q; ifirmitates volebat curare. Quar
to debet medicus cõſiderare quãtitatẽ infirmi⸗
tatis.ſ.vtrum ſit magnavł parua.qꝛvna febꝛi⸗
cula tertiana curari poteſt modica abſtinẽtia ⁊
dieta vel flebotomia.Febꝛis aũt nota ⁊ quarta
na aut hmõi:potentioꝛibb remedijs indiget.Et
ſiłiter cõfeſſoꝛ magnitudinẽ ⁊ paruitatẽ pcti de
bet attẽdere:vt maioꝛi ifirmitati.i.peccato: ma⸗
ioꝛẽ det penitentie medicinã ⁊ minoꝛi leuioꝛẽ.
Quinto debet medicꝰ cõſiderare qualitatẽ in⸗
firmi.ſ.an ſit naturalit᷑ robuſtꝰ: an vo delicatꝰ
⁊ debilis:vt det ei medicamẽta que valeat tole⸗/
rare:⁊ que eiꝰ coꝛpoꝛis complexiõi cõueniant.
Aliquãdo em̃ modicũ ſolutiui magnã oꝑatõʒ
faciet vni infirmo que nihil faceret alteri. Sed
ei oꝑtebit dare multos ſcropulos diafenicon:
diaprunis: diagredi: ⁊ reubarbari ⁊c. Et ſilłi⸗
ter cõfeſſoꝛ debet cõſiderare qualitatẽ ipiꝰpetõ⸗

ris:vtrũ ſq; poſſit veriſiłiter facere pniam quã
ei vult iniũgere ⁊c. Sexto debet medicꝰ con⸗
debet habere vera cõfeſſio.

ſiderare cauſalitatẽ infirmitatis.ſ.qua ex cauſa
ꝓuenerit:an ex caliditate vł frigiditate:aut ex ni
mia comeſtiõe vel abſtinẽtia Quia medicine ha
bent fieri ꝑ cõtraria.ij.Ethic.Et ſiłiter confeſſoꝛ
debet ↄſiderare cauſalitatẽ pcti:an ꝓceſſerit ꝓpt
malã ſocietatẽ ⁊ cõuerſationẽ:an ex ſuꝑflua co⸗

melſatiõe: aut ex alia cauſa: ⁊ confitẽti interdice/⸗
re ip̃am cauſam. Septimo debet medicꝰcon

ſiderare accidẽtalitatẽ ifirmitatis. Quia accidẽ
tia multũ cõferũt ad cognoſcẽdum ꝙ quid eſt.
j.de aĩa. Et ideo pꝛudẽs medicꝰ nõ ſolũ cõſide⸗

rat tẽpus paraxiſmi ſed etiã multa alia iquirit.
ſq; quãto tꝑe ꝑdurauit frigus ⁊ caloꝛ febꝛꝭ:an

ſenſerit infirmꝰdoloꝛẽ capitis vel ſtomachi aut
ſpatularũ:an habuerit vomitũ:vtrũ q; in ſom⸗
nis veniant ſibi multa fantaſmata ⁊ poſſit doꝛ
mire:⁊ an habeat appetitũ edẽdi:⁊ lubꝛictateʒ:

aut ſtiticicatẽ coꝛpis.Langitq; ei pulſum.reſpi
cit vrinã.⁊c.Et ſiłiter ↄfeſſoꝛ debet dillgee⸗ exa

minare circũſtantias pctõꝝ.et multa alia de qͥ/

bus Aug.in libꝛo de pe.ait.Diſcretio cõfeſſoꝛis
valde neceſſaria ẽ.Cõſideret quãtitatẽ criminis
in loco in tẽpoꝛe:in ꝑſeuerãtia in varietate pſo⸗
ne:cuiꝰ fuerit etatis:cuius ſapiẽtie ⁊ oꝛdinis: et

Sõä

CLXxXxXVI

quali hoc fecerit temptatiõe ⁊ de ipᷣiꝰ vitij mul⸗

tiplici executiõe.hec ille.Quibo oibus cõſidera⸗

tis debet vnicuiq; infirmitati pꝛebere cõuenien

tia remedia⁊ nõ facere moꝛe imꝑiti medici qͥᷣoẽzʒ
infirmitatẽ oculoꝝ vno collirio vult curare.ca.
fina.xxix.di. Itẽ ipᷣe medicus ⁊ confeſſoꝛ debet
eſſe talis ꝙ infirmus ⁊ pctõꝛ habeat in eo con⸗
fidentiã ⁊ ſpem recuperade ſanitatis:aliter paꝝ
ꝓficiet. Et per experientiã videt᷑ ꝙ ex duobo me⸗

dicis eiuſdẽ ſufficientie ule plures infirmos cu/

rat in quo plures cõfidũt:⁊ qui habet maloꝛeʒ
famã peritie iĩmo etiã ſi ſit imꝑitioꝛ Ad pꝛedicta

cgtiã pòt dari exẽplũ de quodã medico qui pꝛẽm

ſuũ grauiſſime infirmũ curauit:deindevxoꝛem

eiuſdẽ patris ſui nouercã ſuã eadẽ ifirmitate la

boꝛantẽ lʒ nõ tam graui nũq; curare potuit.qꝛ
in eo nõ tantũ cõfidebat ſicut pater. Non debet
aũt cõfeſſoꝛ eſſe nimis rigidꝰ ⁊ auſterꝰ in ᷣmo⸗
ne ⁊ repᷣhenſiõe maxime anteq; penitẽs ꝑfecerit
cõfeſſionẽ. Quia ex cali aſperitate ſᷣmois tollit᷑
cõfidẽtia cõfitẽti ⁊ nõ audet poſtea dicere om̃ia
pctã ſua:⁊ ſepe ꝓpter hoc facit confeſſionẽ inua
iidã. Et ideo ipᷣe cõfeſſoꝛ quãtũ poteſt ſᷣm deuʒ
deber eſſe cõſolatoꝛiꝰ ipᷣi confitenti ⁊ iſᷣmm huma
nis verbis attrahere:vt omia ſua crimina cõfi⸗
denter dicat. Et tũc in eo verificabit᷑ illud Job.
xxvj.Obſtetricãte manu.i.diſcretiõe cõfeſſoꝛis
pꝛudẽtis:educus eſt coluber toꝛtuoſus.i.dia⸗
bolus de aĩia pctõꝛis. In fine vo confeſſiõis de
bet illi oſtẽdere grauitatẽ pctõꝛũ ſuoꝛũ ⁊ deda⸗

rare quãtã pniam meret᷑.et quatũ poteſt indu⸗
cere eũ ad doloꝛẽ ſuoꝝ ðlictoꝛũ.Et hec ſufficiãt

ꝓ pᷣma parte noſtri fᷣmonis.

. — —

Pars ſcdᷣa in qua ponũtur cõditiões quas

Er conditiões inter alias debet habe
ſ re quelibet bona cõfeſſio. Quarũ pꝛi⸗
ma dicit᷑ rectificatiõis:vt.ſ.nõ fiat ani
mho ſimulato. Deus em̃ nõ irridet᷑.vt
ðᷣt Paulꝰ ad Galł.vj.Sicut em̃ ſimia vult oĩa
ſimiare in deriſionẽ ⁊ tamen ipᷣa irridet᷑ ⁊ capit᷑
in ſuis deriſiõibo.Dũ em̃ videt barbitonſoꝛẽ ſe⸗

ipᷣm radere ad ſpeculũ:⁊ ipᷣa hoc facere volens

⁊ ſu b gutture radere ſibimet incidit collũ. Duʒ

etiã videt hoiem calciari vult ipʒ ſimiare ⁊ liga

tis ſibimet pedib calceis capit᷑. Ita multii ſua
confeſſiõe putãt deridere deũ vel hoies minuẽ⸗
do ac mediãdo pctã ſua cõmiſſa:ſed ipᷣi capiun
tur in ipᷣis.Nõ em deꝰ talẽ confeſſionẽ acceptat
ſed iudicat pctõꝛẽ ac ſi nõ eſſet cõfeſſus.addens
inſuꝑ penã ꝓpter irriſionẽ. Cuius figura habet᷑
ij. Reg.x.vbilegit᷑. ꝙ Dauid miſit nucios ad cõ
ſolãdũ Amon de moꝛte patris ſui dolentẽ. Sʒ
ipᷣe Amon ꝑſuaſiõe ſuoꝛũ ſeruoꝛũ apphedit ſer
uos Dauid ⁊ raſa eis medietate barbe⁊ inciſis
veſtibovſq; ad nates remiſit illos ad Dauid ſic
illuſos. Qð audiens Dauid eos noluit intuen
donec barbe eoꝛũ creuiſſent:⁊ tũc veſtitos veſti

. * 4 . 2

mẽtis cõpletis vidit eos. Et remiſit Joab cum
exercitu ſuo:⁊ exterminauit Amon de terra ſua

ob hãc deriſionẽ. Per amon em ſignificat᷑ pec/

catoꝛ.Amon nanq; interpᷣtat᷑ onuſtꝰ vel ꝓppłus

dolẽs ſiue ꝓpłlus meroꝛis vel ꝓpłlus iniquꝰ aut

7-

inutilis.Oꝛbatur em̃ patre.i.vſu liberi arbitrij

quo pꝛius merebat᷑.Sed mittit Dauid ſeruos

ſuos ad cõſoladũ ipᷣm: quia xpᷣs inſpirat ei no
ticiã pctõꝛũ:vt illa cõfitendo coualeſcat ⁊ libere

tur ab illo meroꝛe ⁊ pondere quo pᷣmebat᷑. Sʒ
adeſt pꝛaua familia ſuadens vt ð rideat ſeruos

Dauid. Hec aũt nefanda familia eſt pudoꝛ cõ
feſſiõis:timoꝛ ſatiffactiõis ⁊ amoꝛ delectatiõis.
Et vide quid ſuadeãt ipi Amon.i.pctõꝛi.Dicit

pudoꝛ cõfeſſiõis. Pcta tua ſunt nimis lubꝛica
⁊ turpia. Incide ſibi veſtes vſq; ad nates vt me

dia appareat ⁊ media ſint cooperta. Rade ſibi
medietatẽ barbe vt nõ reputet te cõfeſſoꝛ tuꝰ tã

ſoꝛdidũ.Dicit aũt timoꝛ ſatiſfactiõis. Caue ne

te diuitẽ ex vſura cõfitearis:quia oꝑtebit te ſatiſ
facere ⁊ remaneres pauper.Dicit aüt amoꝛ dele
ccatiõis.le cõfitearis te talẽ libidinẽ exercuiſſe
ne ipᷣa deleccatõe pꝛiueris.Et ſic ſuadet hec pꝛa
ua familia vt pctoꝛ ſua pctã diminuat. Et tunc
miſer credẽs deridere deũ vel confeſſoꝛẽ ipᷣe de⸗

ridet᷑. Quia deꝰ talẽ nõ reſpicit confeſſionẽ me⸗

dietatis pctõꝛũ ſed integrã intuet᷑. Nõ vult em̃

illa videre dimidiata ſed ꝓ integris ⁊ cõpletis

pumit. Unde mittit Joab qͥ interpᷣtatur inimi⸗

cus.i.diabolũ qui ipᷣm pctõꝛẽ ſic male ↄfeſſum

interimat. Ad pᷣdicta etiã facit qð ſcribit Cege,/
tius in libꝛo de re milicari dicẽs.ꝙ nihil magis

in acie cuſtodiẽdũ eſt qᷓ; vt om̃s milites incedẽ/⸗

culũ em̃ ab hoſtib ſꝑ ſuſtinet grauiſſimũ diui

ſus⁊ inoꝛdinatꝰexercitus.Oꝛ nanq; nos dũ cõ
fitemur pctã noſtra pugnamꝰ contra diadolũ:
⁊ tot armatos milites dirigimꝰaduerſus eum

quot pctã legitime cõfitemur. Ideo ſũmoꝑe ca,/
uendũ eſt ne talis exercitꝰ inoꝛdinatepcedatvel
diuiſe.i.nevnũ peccatũ manifeſtet᷑ ⁊ aliud tacea
tur ⁊ aliquid diminuat᷑ de eo qð factũ eſt. Sic
em deficẽdo diabolus nos vinceret. Ideo qu?ę
admodũ pœã cõmiſſa ſunt ita etiã debẽt lachꝛy
mabiliter cõfiteri ⁊ ſtatim diabolũ ſupabimꝰ.

„ 4

Cuius figura habet᷑.j. Machab. v. vbi legit᷑:
Judas machabeꝰ venit cõgregato exercitu con
tra Thimotheũ ducẽ filioꝛũ Amon iuxta toꝛrẽ

tem:quẽ vidẽs Thimotheꝰ ait pncipibus ſuis

Si Judas traſiẽs toꝛrẽtẽ inuadet nos nõ pote

rimus pᷣualere aduerſus euʒ.ſi vo timuerit ad
nos trãſire ibimꝰ ad ipᷣm ⁊ ſuꝑabimus cũ. Ju⸗
das aũt oꝛdinato ſcriba ſiue notario qͥ oĩim no

mina ſciebat fecit om̃s ꝓpꝛio noĩe ⁊ cognoĩe vo

cari ⁊ trãſire toꝛrentẽ. Quo facto perterritꝰ: Thi
motheus fugatꝰ eſt ⁊ exercitꝰ eius. Judas vo

ſuccẽſa terra eoꝛũ aſcẽdit mo ntẽ ſyon integy du

cẽs exercitũ ſuũ ſine vllo dãno:⁊ ibi dno ſacriſi

XxXXIII

cauit ? obtulit holocauſtũ. Per Judã em̃ ſigni

ficatur ois penitẽs. Judas em interpᷣtat᷑ gloꝛi⸗/

ficas:⁊ ipᷣe penitẽs głificat deũ. Iſte aũt Judas

id eſt penites: ᷣmo accedit contra diabolũ vſqʒ
ad toꝛrentẽ lachꝛymaꝝ ꝑ ↄxritionẽ.Sed ſi vult

obtinere victoꝛiã opoꝛtet ꝙ ꝓgrediat᷑:quia non

ſufficit fundere lachꝛymas ſed neceſſe eſt cõfite⸗
ri pctã.Qð cognoſcẽs diabołꝰ dicit ſocijs ſuis.
Si tranſierit toꝛrentẽ ⁊c̃. Et ideo opoꝛtet ꝙ ipᷣe

Judas ꝑ notanũ.i.memoꝛiã:que oĩa petã ha⸗
bet i ſcriptis q;dtũ ad nomẽ ⁊ q;tũ ad cognomẽ.

id eſt quãtũ ad locũ tempus ⁊ modũ ⁊ quo ad
oẽs alias circũſtãtias ad verã cõfeſſionẽ requi
ſitas faciat oia tranffretare ſingulatim ⁊ auda⸗

ccer.⁊ ſic oibus pctis tranſeũtibꝰtoꝛrentẽ ꝑ con

feſſionẽ conterit᷑ diabolus ⁊ diſſipat᷑ habitatio

eius:per quã culpã habitabat in aia.Et tũc ipᷣa
aia hac obtẽta victoꝛia cũ oibus virtutib ſuus
ſine aliqua leſiõe aſcendit in montẽ ſyon ad ſpe
culandũ eternã beatitudinẽ. Sciens ergo dia⸗
bolus Judam.i.ipᷣam animã penitentẽ veniſſe
vſq; ad toꝛrentẽ.i.ad lachꝛymabilẽ compũctio,z
cõgregat exercitũ ſuarũ temptationũ ad impe,⸗;

diendũ ne tranſeat vltra ꝑ confeſſionẽ:vł vt ſal⸗
tem aliquos de ſocijs ipᷣiꝰ nõ ꝑmittat tranſire:

vt ſic m Juda yaleat ſupare:optime ſciẽs ipʒ

niſi om̃s ſui ſocij trſierint nõ poſſe eius manũ
euadere.Et ideo Oꝛigenes ſuꝑ Leuit᷑.exponẽs
illud p ſal.Dixi cõfiteboꝛ aduerſum me ⁊c̃.nos

hoꝛtat᷑ ad integrã confeſſionẽ dicens. Uides

ꝙꝓnunciare pam̃ remiſſionẽ pcti meret᷑. Pꝛeuen

tus eſt diabolus in accuſatiõevltra nos accuſa
re non poterit. Si em̃ noſtri accuſatoꝛes fueriꝰ
mus nobis ꝓficiet ad ſalutẽ.ſi vo expectemus

vt a diabolo accuſemur:accuſatio illa cedet no

bis ad penã.diaboluſq; eos habebit ſocios inn
gehẽna quos ↄuicerit criminũ ſocios habuiſſe

hec ille. Licʒ aũt nõ ſit neceſſe ↄfiteri particulari

ter oĩa pcta venialia ſed ſufficat illa cõfiteri ĩ ge
nNerali:ſi in purgatoꝛio nolumꝰ ꝓ eis atrocus
truciari:tamẽ debemus aiam noſtraʒ ſtudioſe

purgare etiã a venialib: neꝑ illa trabamur ad

moꝛtalia. Ait em̃ Augꝰ.in lib.de decẽ choꝛdis.

Nolite contẽnere venialia qꝛ mima ſunt ſed ti⸗

mete quia plura ſunt:plerũq; em̃ beſtie minu⸗

te nocẽt. Nũqͥd ñ minutiſſima ſũt grana arene:

ſed tñ ſi ampliꝰ mittãtur ĩ naui mergũt eam vt

pereat.Quã minute ſunt gutte pluuie ⁊ tamen
flumina implẽt ⁊ domos deijciũt. Timẽda eſt

ergo ruina mltitudinis ⁊ ſi nõ magnitudinis.
que vᷣba inqᷣt Augꝰ.qꝛ aſſiduitas pctõꝝ venia
liũ interdũ indueit tã efficacẽ cõſuetudinẽ ĩ ma⸗
lo:⁊ tales facit cõcurrere circũſtãtias ⁊2 ditiões

ꝙ ab ipᷣis ꝓcedit᷑ ad moꝛtales culpas qᷓ dedu/

cũt hoiĩes ad eternũ interitũ. Et ꝓprea dicit etinaz
idẽ Aug.in q̃dã om̃ł.ꝙ ſicut gutte aque q;uis
minuteotinue fluẽtes in naui ꝑ ſentinã niſi ifa
ſentina euacuet᷑ tandẽ demergi faciẽt nauẽ. Ita

nlhcie n
ſlobrſl demen

nicondlrionn

etofeltol.
ſteant. O
einnt⸗
gnimoluonu
nbabercrintel
gereknecrealpete
dat Oape In
ginn Qautt
nchctilice
inicuntuncſts
nniſamſets Aun
lenisqin ipam
cis detby fuit
1o Dononemg
ancbotnüc ſin
viciqgodcuaa
habebar dequon
legebar Qund
ſnrcifeſi.Quis
4cſentr n ven⸗
nornica. Bllder
Gindrabänaag
loqnnb? peccar
perubar Zcaddt
gucreſcd times

t a ci volitate

dfeſſöefaa iut
ſurdenöinaerea
rcerndenetedee
Etoralit Gicſas
turpigerät Mi
dirt. Und uletr
rentad cifeſſoꝛe
?cofeſſionẽ reite
cluidl Tucofa
eqzamplsno⸗
ſnogd denonel
llbus demont.
lamturpiapai
Lgonbhliſtin⸗
co Tücarcäſt
fuiſementi
notämanmme,
vcoꝛipicod
Giflliaſuaiung
loho fuentcof
ſiwäquäten
kei uſtoiſti.
noncllägqfintte
naſuupisn
fftſöe diceg
iͤtde meo ha
ſiulint loche
mohifiſſewe⸗

däeßſini

Pptat go

gut Judas
ſadoli vſq;
Sadſivulr
N::quianon
ſecktftr⸗
tſochsſuis

dorrer ghe

dig pariba;
d oni,
Aürgtond
ſione rgni
mt auda;
verentigcon
t babanrio
a. Ciüctßa
Ummnt ſus
tiffonaſpe
ns ergo dig
ente veniſſe
cmpuͦno;
ni adimpe⸗
mäyk vrſal,
nn nanſire
nmeſcis iß;
ſeeuus monii
mit aponis
nmerr. nos
e
ri Prenen
Nosaccſa
nesfuci/

ðð/ èð ð

Cptgemns

ilo adano
hl ſocosin

ios hobuiſe

ipamianlan
ncöfienige
as aroaus

imn tucoſe

nabamnurad
ccichordis.

funt ſedtꝛ è·

beſtiemino/

Gmuon:

ngüt an

muietunn

mntntn,
ai⸗ Nn

cnin /

mainoes

vi deln,/
udatet

ue ihus
mniniſin⸗
nand⸗⅓

niſi pctõꝝ venialiũ cõtinuus fluxꝰ repꝛimat᷑:et
ab aia eijciat: pduceret finaliter ipam ad tarta⸗
rei abyſſt demerſionẽ.Et hec ſufficiãät quãtũ ad

pmã conditionẽ bone ↄfeſſiõis q̃ etiã appellari

põt ꝑfectiõis:vt.ſ.oia pcã ꝑfecte ⁊ integralit᷑ cõ
fiteant. Scðoa cõditio diat᷑ ꝓpoſitiõis.Debet
em ille 4 vadit ad cõfeſſionẽ firmiter ꝓponere in
animo ſuo nũqᷓ; ampliꝰ cõmittere illa pccã.Si
em haberet intentionẽ recidiuãdi in vanũ cõſi⸗
teret᷑ nec reciꝑet grãm dei ꝑ cõfeſſionẽ. Quia vt
dicit᷑ Sap̃.j. In maliuolã aiam nõ itroibit ſa⸗
piẽtia. C aũt cõfeſſio ſine tali ꝓpoſito nõ valeat
patet ꝑ exẽplũ qð legit᷑ in miraculis ſcti Conſtã
tini canturiẽſis archiepᷣi vbi dicit᷑:ꝙ celebꝛante
miſſam ſctõ Lauphꝛato quidã eiꝰ diaconꝰ iu⸗

uenis qͥ in ipᷣa miſſa dixerat euãgeliũ ibidẽ cun

ctis vidẽtibo fuit poſt euangeliũ ereptꝰ a diabo
lo.Demon em̃ ꝑ ventrẽ eiꝰ tanq; canis ꝑpuulus
currebat nũc vᷣſus os nunc vᷣſus inferioꝛa. Et
quicũq; ad eũ accedebat ſi crimẽ aliqð moꝛtale

babebat de quo noõ eſſet ↄfeſſus illð publice de

tegebat. Qua ð cauſa nõnulli erubeſcẽtes pure
ſunt cõfeſſi.Qui dũ ſe illi pñtarẽt q̃rebat demõ
q eſſent ⁊ vñ venirẽt nulla vt pᷣus eoꝛũ habens
noticiã. Alið etiã exẽplũ redtat Ceſariꝰ dicẽs:
ꝙ in bꝛabãtia apꝑuit qͥdã demon qͥ oibus ſibi
loq̃ᷓntibꝰ peccata cõmiſſa ⁊ nõ confeſſa impꝛo⸗
perabat.Accidit aũt ꝙ quidã hõ deſiderãs ipᷣʒ
audire ſed timẽs ne pctã ſua reuelaret cõfeſſus
eſt ea cũ volũtate iterũ recidiuãdi i eis.vnð hac
cõfeſſiõe facta iuit ad demonẽ.Et moxvt intro⸗
iuit demõ in aere camãs dixit. Amice veni huc
qꝛ certe benete dealbaſti.Et ſtatim oĩa pcã ſua

lʒ totalit᷑ cõfeſſa oĩbus audiẽtibo reuelauit:⁊ qꝛ

turpia erãt ⁊ vilia illũ nimis cõfudit ⁊ dãnãdũ
dixit. Unð ille triſtis effeccꝰ⁊ ad ſe reuerſus per
rexit ad cõfeſſoꝛẽ ſuũ ⁊ ei que acciderant retulit.
⁊ cõfeſſionẽ reiterauit cũ firmo ꝓpoſito non reci
diuãdi.Tũc ↄfeſſoꝛ illi ait. Mõ ſecurꝰ reuerte⸗

re qꝛ ampliꝰ nõ poterit te ↄfundere.Qui cũ rur

ſus ad dęmonẽ iuiſſet:dixit quidã de circũſtan
tibus demoni.Ecce amicꝰtuus cui pauloante
tam turpia petã ipꝛoperaſti. Demon aũt rñdit
Ego nihil iſti ipꝛoperaui nec de ipᷣo aliqͥd mali

ſcio.Tũc circũſtãtes exiſtimauert demonẽ pus.
fuiſſe mẽtitũ.Et ſic ꝑ vᷣtutẽ ſctẽ cõfeſſiõis euaſit
notã maxime ↄfuſiõis. Refert qͥʒ idẽ Ceſarius
ꝙ coꝛã pᷣdicto demone exiſtẽte quadã matrona
cũ filia ſua iuuẽcula que ſtupꝛũ cõmiſerat ⁊ de

eo nõ fuerat cõfeſſa:ipᷣe demò ait illi. Putas fi⸗
liã tuã quã tenes a latere eſſe vginẽ Uere tu ma
le eã cuſtodiſti:⁊ ſi mihi nõ credis introga Pe⸗
tronellã q̃ fuit cõſcia ſtupꝛi puelle. His aũt au

ditis ſtupẽs mjr filiã a ſe repulit cũ indignatiõe
⁊ cõfuſiõe dicẽs. Recede a me meretrix qꝛ nũq;
aliqͥd de meo habebis. Illa vo ſibi bene cõſcia
ſimulatis lachꝛymis eiulãs egreſſa eſt dicẽs de
monẽ fuiſſe mẽtitũ. Junſpirãte aũt deo ſtatiʒ ad

. 2* 4 „2 . 3 4
4 . .
2

vicinũ ſacerdotẽ inſcia mr̃e currẽs cum magna
coꝛdis cõtritiõe eſt cõfeſſa.Et poſt cõfeſſionè ad

matrẽ reuerſa q de loco illo nõdũ receſſerat: ait
illi.Male feciſti mr̃ ſic me repellẽdo ad vbũ de

monis q eſt mendax:⁊ cepitlachꝛyman.Cõmo
ta igit᷑ mater ſuꝑ filia lachꝛymãte dixit demoni
Quare tale crimè fulie mee impoſuiſti. Demon

aũt rñdit. Nibil mali locutꝰ ſum ð filia tua:bo

na eſt ⁊ munda ⁊ nihil mali ſcio de ea neq; dixi
de ipa.Sic igit᷑ puellavereofeſſiõis beneſicio a
ſtupꝛi nota eſt liberata ⁊ ad matris gram redu
cta que pᷣus nõ ve cõfeſſa fueratvituꝑata.Aliðᷣ
etiã exẽplũ legit᷑ i cronicis oꝛdis nr̃i.vbi dict᷑

Pariſiꝰ fuit quidã magnꝰ vſurariꝰ qͥ infirmi⸗

tate grauatꝰ ⁊ in extremis laboꝛãs cuidã fratri
nr̃o cõfeſſus eſt oĩa pctã ſua plenam reſtituẽdi
vſuras faciẽs cautionẽ.Et hoc facco ðfunctus
eſt ac honoꝛifice ſepultꝰ. Sed poſt aliquatuluz
tꝑis idẽ frater nr̃ invia quadã inueniẽs demo⸗
macũ pcepit ðmõi vt ſibi diceret qͥd factũ fuiſſʒ
de gia ipᷣiꝰvſurarij.Qui rñdit ei dices No biſcũ
eſt in inferno ſepultꝰ. Tunc frater nõ eredẽs in⸗
crepauit demonẽ dicẽs eũ mendacZ: quia dictꝰ
vſurariꝰ oiĩa peccata ſua cõfeſſus fuerat ⁊ nihil
dimiſerat de his que ad aie ſalutẽ pertinebant.
Rñdit aũt demõ. Uere quicqͥd ei cõſuluiſti to⸗
tum fecit:excepto ꝙ ſi vixiſſet reſtituere nõ intẽ⸗
debat⁊ ð hoc cũ eo deceptꝰfuiſti.Et ſiliter nos
ꝓpter ſuã confeſſionẽ credidimꝰ ꝑdidiſſe ilum
ſed deus qͥ nouit abſcõdita coꝛdis ipᷣm ꝓpt᷑ hoc

nobis adiudicauit. Et vt idubitant credas qðd

dico ſcias ꝙ ſemꝑ interfui ſue cõfeſſiõi:⁊ q̃cũq;
tibi cõfeſſus eſt audiui.Et cũ demõ oia ꝑ oꝛdi⸗
nem enarraret ⁊ tẽpus aclocũ confeſſiõis ⁊ i5a
peccata que qꝛ de eis nõ bene fuerat ↄfeſſus de
mon adhuc ſciebat.ille cõfeſſoꝛ cogitauit ſic eẽ
veritatẽ.Oquot inueniunt᷑ de taliba de quibus
inqͥt dñs Eſa.xxvj.?⁊ Matth.xv. Ppłus hicla
bijs me honoꝛat coꝛ aũt eius longe eſt a me.Et
ideo Aug.in.j.lib.de vᷣginitate ait.Nemo a pccõ
tanq; rediturꝰ abſcedat.Debet ergo cõfeſſio fie
ri cũ charitate ⁊ dei amoꝛe⁊ nõ ſolum extimoꝛe

Unð inqͥt aug.in ca.nullꝰ.de pe.di.vij.Quẽ pe

nitet oꝑtet nõ ſolũ deum timere iudicẽ ſʒ etiã iu
ſtum diligere. vt nõ ſolũ penam timeat ſed etiã

anxiet᷑ ꝓ głia. Ait etiã Gꝛego.in quadã omelia.

Nihil habet viriditatis ramꝰ boni oꝑis ſi non
mãſerit i radice charitatis. Pꝛoptea ſcriptũ eſt
Ecci.xvij. Amoꝛtuo q̃ſi nihil perit cõfeſſio. 3
Dauid pſal.liij.dicebat. Uolũtarie ſacrificabo
tibi ⁊ ↄfiteboꝛ noĩ tuo dñe qm̃ bonũ e. A
Ertia cõditio cõfeſſiois dicit᷑ diſcretõis
t oõteſſio em̃ debet fieri cũ magna diſcre
tiõe.qꝛ diſcretio eſt mater oimvirtutuz.
ca.j.de offi.cuſto.⁊ ca.pᷣſentiuʒ.j.q.v. Ideo Ni⸗
colaus de lyra ſuꝑ illaverba Matth.v. ꝙ ſi ſal
euanuerit ait. Sicut ſole om̃ia cõdiunt᷑ cbaria
ita diſcretiõe om̃ia opera noſtra cꝛa nor deherf

. ð õ .

Bermo

⁊ dirigi. Et ideo Berñ.ſuper Cañ. ſermõe.ij. di⸗/
cit. Diſcretio qppe om̃i vtuti oꝛdinẽ ponit:mo⸗
dũ tribuit:decoꝛẽ ⁊ ꝑpetuitatẽ ↄfert.Eſt ̊ diſcre

tio nõ tam virtus q; moderatrix virtutũ oꝛdi⸗

natrixq; affecuũ ⁊ doctrix moꝛũ:tolle hãc ⁊ vir
tus vitiũ erit. Hec ille.Etc Iſidorꝰ.in ſinoñ.ait.
Nuicqͥd boni cum diſcretiõe feceris virtus eſt:
quicqͥd ſine diſcretiõe geſſeris vitiũ eſt. irtus

em̃ indiſcreta ꝓ vitio reputat᷑. Hac ergo diſcre⸗
tiõe habita debet pctõꝛ grauedinẽ pcõꝛũ ſuoꝝ

diſcrete cõſiderare ⁊ grauioꝛa pꝛius confiteri:⁊
cũ maioꝛi maturitate ac diligetia.dein minoꝛa.
Argu.in.c.admonere.xxxiij.q.ij. Nã vbi maius
periculũ intendit ibi ꝓcul dubio plenius eſt cõ
lſulendũ.extra de elec.ca.vbi periculũ.li.vj.Con
tnaa qo facũt quidã qͥ valde ponderant leuia: ?

tranſcurrũt grauia:cõfitent᷑ ſe in eccłia ſputuin

feciſſe ⁊ de acerbiſſimis criminibpertraſeüt.Et
talis erat cõſcietia phariſeoꝝ decimatiũ mentãa

2 utã ⁊ ome olus:⁊ grauioꝛa legis pᷣtermitten

„2

tiũ Matth.ᷣxxiij. Iſtoꝛũ aũt conicieẽtia cõparat᷑
telis araneaꝝ capientibb paruas muſcas ⁊ ma

gnas nõ. Sempꝑ ergo incipias cõfiteri grauio⸗
ra que te magis onerãt ⁊ poſtea faciliꝰ cõfitebe

nis minoꝛa.

Uarta cõditio confeſſiõis dicit᷑ eẽ denu⸗

ꝗq datiõis.Unõð ſciendũ eſt ᷣm Alexan.de
AAlles vbi S.⁊ Rich. in.iiij.di.xxj.axt.iij.q.
iiij. ꝙ in cõfeſſione debet qlibet denudare qð fe
clt:⁊ nõ debet qͥs dicere mẽdaciũ: vel ꝙ nõ fecit
cauſa hũilitat.qꝛ ſi nõ licet alicui ferre teſtimo/⸗

niũ ↄtra ꝓximũ Exo.xx.multo minꝰ cõtra ſeipᷣʒ

m Aug. x. de ciui. dei. ca. xxſ. Ideo inquicaug.
xxij.q.ij.ca.cũ hũilitatis. ũ hũilitat cauſa mẽ
tiris:ſi nõ eras pctõꝛ anteqᷓ; mẽtireris mẽtiẽdo

efficieris qð euitaueras. Debemꝰ ergo dicereve

nitatẽ in ↄfeſſiõe:vt inqͥt Aug.ſᷣmõe.xxij.ſuꝑ Jo

han.Et ideo nõ debemꝰvti duplicibo vbis. Uñ
inqᷣt Alexa. de ales vbi S. ꝙ penitẽs aut ſcit ſe fe

clſſe pctm⁊ tũc ſimplici᷑ obligat᷑ adofitẽdũ illõ

⁊ ſi apponit conditionẽ dicẽdo ſi hoc feci:nulla
eſt cofeſſio.Et in hoc errãt multi dicẽtes. Si fe

£

ciſſem talẽ rem:dico meã culpã qᷣbꝰ ipᷣe rñderẽ

Et ego ſi te abſoluo abſoluo ſic ſemel feci cuidã
q quaſi in oibus pctis de qͥ bus ↄfitebat᷑ ſenꝑ

dicebat. Si hoc feci dico meã culpam. Si vo ti
met ſe peccaſſe ſed nõ ſcit ꝓ certo ſʒ dubitat aut

opinat᷑:debet dicere ſtimulũ ſuũ ſicuti eſt:dicen
do.timeo vel dubio aut opinoꝛ me cõmiſiſſe ta

le pctm. Bonaꝝ qᷣppe mẽtiũ eſt ibi culpã time/

72

re vbi culpa nõ eſt. ca. ad eius.v.di.⁊ ca.ij.S.cuʒ

güt. de obſer. ieiu. Jdeo Job.ix. ca. dicebat. Ue⸗

rebar oĩa opa mea.Debet ergo certũ ꝓ certo cõ⸗

fiteri? dubiũ ꝓ dubio.Lamẽ cauendũ eſt ne cõ

ſaltia ſit groſſ⸗ a aut erronea vel pᷣſumptuoſa:⁊
id eo cũ quis ſuã cõſciẽtiã cũ omi diligẽtia exa⸗

4

minauerit exiſtimare debet ꝙ multa mala cõ⸗

miſit de quib nõ recoꝛdat᷑ ⁊ que nõ cognoſcat.

Rich. in. iiij. di. xxj. ar. iij. q.iij.

XXXIIII

Et ideo in fine cõfeſſiois debet dicere. de oĩbus
iſtis pcetis meis cõfeſſis ⁊ oblitis ꝑ negligẽtia:
dico meã culpa:ſciens ꝙ ꝓ üũllis pctis q ꝑ negli
gęẽtiã obliuiſcunt᷑:maioꝛes penas patiet᷑ in pur
gatoꝛio qᷓ; ſi de illis eſſet ↄfeſſus. Ideo dicebat
Dauigd in pſal. Delicta qͥs intelligit ab occultis
meis mũda me dñe.Ideo dicit Alex. ð ales vbi

& ̃m ſentẽtiã Aug.in lib.de peni.⁊ etiã beatus

Tho.in.iiij.di.xxj.in expoſitoe littere.ꝙ no ſuffi
cit dicere pctã in generali ſed neceſſe eſt dicere in

ꝑticulari vni ↄfeſſoꝛi oĩa pctã de quib recoꝛda
tur facta diligẽti examinatiõe.Unõð de pe.dil.j.

§F.alij. dicit᷑.Dictu pᷣus iniqͥtates tuas vt iuſti⸗

ficeris.Uerũ quiavt ſcriptũ eſt.l.ij.S.ſi qͥd autẽ.
C.de vete.iure enu.⁊ ꝑ glo.in ca.poꝛrecta.de cõ⸗
fir.vti.vel inuti. Oim habere mẽoꝛiã ⁊ in nullo

penitꝰ errare diuinitatis potiꝰ qᷓ; humanitatis

eſt. Ideo quãdo quis adhibuit diligentiã quã
potuit in recogitãdo pctã ſufficit dicere culpaʒ
generalit de o blitis ⁊ deꝰ illa remittit. n inqᷣt
UVinta conditio cõfeſſiõis diat᷑ inexcu⸗
q ſatõis ſiue culpabilitatis. Unuſquiſq;
em debet ſe inculpare humilit᷑:⁊ nõ face

re ſicut queda mulier que in ↄfeſſiõe dicebat ꝙ
erat vna magna peccatrix. Cũ aũt cõfeſſoꝛ vtp⸗

baret eã rñdiſſet ꝙ etiã ipſe hoc intellexerat: illa
indignata ait. Nõ credatis ita eſſe. Scio em̃ qͥs

fult ille ſceleratꝰ qͥ male dixit vobis de me. Et ce

pit ſe innocẽtẽ velle oſtedere. Nõ igit᷑ debet qͥs

ſe excuſare in cõfeſſiõe ſed accuſare. Unð AäAugꝰ.
i libꝛo.l.omeliaꝝ omlia.xij.ait. Cõfiteamur pec
cata nr̃a nõ excuſemus:tu feciſti:tu reus es:tibi
ignoſcit᷑.Et idẽ in libꝛo devbis dñi ſermõe.vij.
inquit.Eſto accuſatoꝛ tuus ⁊ deus erit indul⸗
toꝛ tuus.Contra quod faciũt multi qͥ excuſant
pccã ſua excuſantes per erroꝛẽ vel ignoꝛãtiã qð
fecerũt per maliciã:vel dicẽtes.neſcio ſi hoc feci

cum erroꝛ in facto ꝓpꝛio nõ ſit tolerabilis.ca.ab
cxcõmũicato.de reſcriptis.⁊ C.de reſcin.vendi.

l.quiſe aaa f.delt ⁊ fac.igno.l.plurimũ.Alij
retoꝛquẽt peccatũ ſuũ in deũ cũ deus nõ poſſit
eſſe autoꝛ pcti:vt inquit Augꝰ.in.v.de ciui.dei.
Quli etiã in libꝛo de vera ⁊ falſa pnia dicit.Nõ
debet homo ſe excuſare ne ſuũ augeat crimẽ: vt
Adam cui nõ ſufficiebat peccaſſe ſed ſuũ ãplia⸗
bat crimẽ culpando vxoꝛẽ: ⁊ culpã tranfferẽdo
in auctoꝛem.Non igit᷑ peccãtes dicamus.ſon
aliud potui cum me cõſtitui furẽ: quia deus fe
cit me pauperẽ. Nec mirũ ſi deditus ſum foꝛni
catõi:quia talis creatus ſum nature.fragilitas
em mea magna cogit me cõmittere crimina ta⸗
lia. Errat em qui ſic fallit᷑: natura nãq; talis eſt
vt poſſit quiſq; reſiſtere malo cui ſe ſubijcit ex

arbitrio.hec ille.Alij excuſãt ſe dicẽtes ꝙ diabo
lus hoc eos facere coegit:qð eſt falſum. Et põt

dari exẽplũ ð illo religioſo cui cũ duo oua eeẽnt
data in queſta:ipᷣe illa poꝛtauit ad cellã⁊ ad lu⸗

crneignideco
mrgin ſuo q

mnon mictdices
rnutneſalſen.
ntaomel
uft ſadol i

udchlisthol
muſciſczncift

Ganaoiazmed:

ni. Reg rriij5
ieg M
tnmmcißcl
nCfrnirſce
flerbüͤlis,
do:dlſcrerailt
ghrptmablliszne
Aſtherepatn C

e nſiaqadiß⸗
ſrifimi cogno
ſtchintino Fit

ianeſe

oFmdoannä
ſubſpe venic Der

Delcodpenid

quis frequdre

Utcſcytes dej

nbocöffrkert⸗
dico bepent

4 opurgubltial
ili yboy. Dilc
(pödereofiteat⸗

gpolr Erdihne
ing Cofeſſordin
qulcognoſcites
iedarqn audt
ꝛ gnguloꝛiſo
oꝛapai. Etfu
lomno:xtdaret
Oteſſio eſeliben
ncandepee
negra rom
(oad confeſſo
bsqpoſentſe
060. Vcheymadr
nödiſfennder
Dimittareprm
f&Qdſta
9 nepo
ilinis 4
nltipenite
6konöber
(uſmnrno
loreriln

CLXXXNN

ginn Erne ignẽe decoques cedit. cũ aũt cofitẽdo di, magne indiſpoſitionis. Debetis ergo accedere
gongl ceret pᷣlato ſuo ꝙ iſtigaroe diaboli h feccrac: de ad confeſſionẽ cum maxima humilitate: vrin⸗
näinpur mon rñdit dicẽs. Mẽtiris:qꝛ ego hac maliciiã quit Aug. in omelia.j.ſuꝑ pᷣma canonicã Johã
wdichar iuenire neſciſſeʒ. Cõtra tales inqͥt Aug.in li.qnn nis:⁊ in libꝛo de vᷣginitate.ca.l.in lib.de verbis
docins quaginta omelian. omelia. xij. Snadere ⁊ ſolli dñi Fmõe.xij. Quia vt ſcriptũ eſt in.S.taciturni
alesrbi atare Rae bot: cogere oino ñ pᷣt. Et Hiero. tas.de pe. di.j. Sine huũilitate alicuiveniã ſi pera
ibens Ailt. Oebilis ẽ hoſt qͥ nõ vinat niſi volentẽ. Etiõ renõ licet. Cotra quod faciũt multi qui tumidi
gſiff vnuſqſqʒ in cõfeſſioe debet dicere cũ pſalmiſta. ac ſupꝑbiac ſine vlla huilitate ⁊ reuerẽtia vadũt
lidmmn Sang aiaz meg: qꝛ peccaui tibi. ⁊ cũ eodẽphe ad cofeſſionẽ magis ad ſe laudãdũ qᷓ; ad accu⸗
– ta. ij. Reg. xxiiij. Ego ſi um dñe q peccaui.ego q ſandü. Sicut ſaciebat queda mulier que in con
Nenlt iniq egi. Mltas alias oditiões ad cõfeſſiòeʒ ꝑ feſſ lõe dicebat. Dico meã culpã de oibus petis
Aedllſ, uinẽtes cũ pᷣdicis ponuttheologi:maxie TCho. meis:ego tamẽ ſum bona mulierꝛ libẽter facio
Priuſti in. iiij. di.xvij.qᷓs bꝛeuitat cã nõ młtũ explana,/ opa pietatis ⁊c.Uidẽs aũt ↄfeſſoꝛ ꝙ nibil alið
lagaut. bo. Sũt aũt ſedecim q i his vſibo ↄtinent᷑. Sit dicebat niſi ſuas laudes:dixic ei.Eſtis male cõ
nan dec, ſimplex: hũilis pfeſſio pura:fideł. Atq; freqns tenta de oibus bonis que feciſtis. Illa vo que
rinmto nuda: diſcreta:libẽs:vecũda. Integra:ſecrera: aliquãtulũ ſurda erat reſ põdit.ODñne ita. Lũc cõ
mnannng lachꝛymabilis:accelerata. Foꝛiis et accuſans: feſſoꝛ ſine aliqua abſolutiõe eam dimittẽs ait.
nqn ac ſit ꝑere ꝑata. Simplex.ſ.vt nõ recitz ĩ ↄfeſſio Ite ergo ⁊ dicite vnũ pater noſter pꝛo penitẽtia
maly ne niſi ea q ad ipam ꝑtinẽt. Hũilis:vt miſeruz Alij pompaticis veſtibo oꝛnati tam viri q; mu
1Dinc ſe ⁊ ifirmũ cognoſcat ⁊ cõfiteat᷑. P ura vt reea lieres vadũt ad cõfeſſiões ſicut ad tripudium.
. ſit eiꝰ intẽtio.Fidelis.i.vᷣa:⁊ ſine falſitate:⁊ vttaãa O nefandũ facinus:o magna demẽtia:o ſtulti
Zha/ Sntcsecß cõfeſſoꝛ ſit ĩ fide catholica:⁊ fiat cõfeſ/⸗ cia imenſa.Si em̃ mulier offendiſſet virũ ſuuʒ
ſgulq; ſio ſᷣ̃m doctrinã eccłie:⁊ nõ hereticoꝝ:⁊ q; fiat maxime in turpibꝰ volẽs ab eo indulgentiã im
nno face ſub ſpe venie. De pᷣmo hj. de peni. di. vj.c. q vult petrare:pfecto oculis ad terrã deiect veniã po/⸗
dichar Deſ ſcðo ð peni.di.j.c.quẽ penitet ⁊.c.nemo.Fre ſtularet.Lu ergo aia que es ſponſa xpᷣi deſpon
ſſor p’ quẽs vt frequẽter cades freqᷓnter ↄfiteat᷑ ⁊ reſur ſata illi per fidẽe.Oſee.ij.Et foꝛnicata es cũ ama
Gerar: ls gat. .ſepties. de peni.di.iij. Uel vt idẽ petm̃ plu toꝛibus multis Hiere.iij. debes cum maxima
coen0 iIlbo cõfiteat᷑:vt faciliꝰpene remiſſionẽ cõſequat᷑ humilitate ⁊ multis lachꝛymis ſi fieri poteſt co
me te Dilccto. c. quẽ penitet. Si em̃ nõ remittit᷑ ei in bo¹c ram vicario xpᷣi te ꝓſternere deuote: iuxta illud
eher 48 ſcło purgabit᷑ ĩ alio. Nudavt nõ iuoluat obſcu EcFi.iiij. Ante ſacerdotẽ humilia aiam tuaʒ:qꝛ
zuge. intatẽ vᷣ boꝝ. Oiſcreta:vt maioꝛa pctã cũ maio⸗ coꝛ contritũ ⁊ hũiliatũ deus nõ deſpiciet Pfal.
murpec ri põdere cofiteat᷑:⁊ diſcretũ qrat ſacerdotẽ.d.c. l.⁊ ca.ſacrificiũ.⁊ ca.in actiõe.de pe.di.j.et coꝛri⸗
zocsthi q̃ vult. Et diſtincte ac ſepati ſingła pctã 2fitea gia vel choꝛda ad collũ appoſita.Uel ſaltẽ cum
mepi⸗ ia ꝙ cõfeſſoꝛ bñ itelligat. Nõ faciẽdo ſicutqdʒ maxima reuerẽtia dicere cũ Dauid pſal.l.Miſe
