bilitat ꝙ ſumꝰfrẽs filij ðᷣi. Uñ ipᷣe põt nob dice
re illð Beñ. xlv. Ego ſum frat᷑ vr. Ea ꝓpter dixit
Mat.vl. Ite annũciate fratribo meis vt eant in

galileã:ibi me videbũt.⁊ Joh.xx.ait DHagdale/

ne. Uade ad fratres meos ⁊ dic eis.Aſcendo ad
patrẽ meũ ⁊ patrẽ veſtꝝ. Et ad Heb.ij.ait apłs
Qui ſctificat ⁊ qͥ ſctificat᷑ ex vno oẽs.ꝓpt᷑ qua cãʒ
nõ ↄfundit᷑ vocare eos fratres di. Nunciabo no

mẽtuũ fratribo meis.O igit᷑ dignitas excellẽciſ⸗

ſima hoĩm qͥ dei fratres ⁊ filij nũcupant᷑.O ver⸗
bũ ſuauiſſimũ.O allocutio iocũdiſſima.O oꝛso
dulciſſima:dicere ðo Pr nr̃. Pater em̃ ⁊ filiꝰno
mina ſunt pietat:officioꝝ vocabla:vincula na
ture:ſᷣm Hiero.in li.de honoꝛandis parentibi.
Nec vllũ nomẽ eſt patri duleiꝰ qᷓ; nomẽ filij.l.li⸗
beroꝝ.ff.de vᷣbo.ſig. Et iõ hec oꝛatio q̃ vocamꝰ
deũ patrẽ noſtꝝ.⁊ ↄſeq̃nt᷑ nos eiꝰrilios:eſt eti gra
tiſſima ⁊ ſue beniuolẽtie nob attractiua. Zu ig
tur pr nr cũ oib nobᷣ ꝓdeſſe voluer:: ſingkos p⸗
ut potes iuua.et ſinglos releua:qͥ ⁊ſingloꝝ onꝰ
ac ſollicitudinẽ poꝛtas.c.Clemens.viij.q.j.CLu
ei pr̃ es luminũ:a qͥ oẽ datũ optimũ ⁊ om̃e do
nũ ꝑfectuʒ deſcẽdit Jac.j.Et c.qᷓ; pio.j.q.ij.et per
gloſam in.l.ij.ff.de legi.Lu es pr nr̃:nõ ſolũ cre
atione vt hr̃ in c.Qui abſtulit.xij.q.ij.⁊ in c. oibꝰ
xxiiij.q.ij.ſed etiã gubernatiõe ⁊ ꝓtectiõe. Pater
em̃ ðꝛ rectoꝛ ⁊ gubernatoꝛ.vt in auten.ð armis.
S.hec aũt obſeruare.ibi patrũ.i.rectoꝝ. Pat᷑ q̊ʒ

82 defenſoꝛ ⁊ curatoꝛ.C. de debitoꝛibo ciui.l.ij.li⸗

bꝛo.xij.Et ideo mõſtra te eſſe patreʒ: natos rege
tuos:atq; tibi ſemꝑ eſſe fac deuotos.O igit᷑ pat
noſter:ama filios tuos. Filius em̃ ðꝛ a philos
grece qð eſt amoꝛ latcine.vt notat᷑ inſti.qui dari

tuto.poſ.S.vltimo.Et pater amat ſummoꝑe fi

lios ſuos.liſti qdem.ff.qð metꝰ cauſa.Et null⸗

BGermo

affectus vincit paternum.l fi. C. de cura/furio.
Eſt aũt notandũ ꝙ mulq ex cauſis meret᷑ filius
puari hereditate pat᷑na: q ponunt᷑ in.S.cauſas.
in auten. vt cũ de appel.cog. et ꝑ glo.in c.Quita
uallis. de iureiurãdo. Sed vt bꝛeuitati ſtudea⸗
mus: oẽs illas ad qͥnq; reducemꝰ. ſcʒ iracundiã
maliciã:ↄcupiſcentiã:auariciã: ⁊ ſtulciciã. Pꝛi⸗
ma igit᷑ cauſa q̃re põt filiꝰ puari hereditate pa⸗
terna eſt iracũdia:ex q̃ duobꝰ modis offendi po
teſt reuerẽtia paterna. Pꝛimo manuũ inlectiõe
vt qñ filius in patrẽ manꝰiniecit violẽtas nocc⸗
di cauſa ex iracũdia ⁊ malo anio:qð eſt heccatũ
moꝛtaliſſimũ cõtra dei pceptũ:cõtra legẽ natu⸗
re:cõtra legẽ gre:cõtra pietatẽ:cõtra rõnem. Un
talis maledictꝰ filius vltra penas q̃̊s ſibi deus
pᷣparauit:iuſtiſſime meret᷑ hereditate puarii pu
nicionẽ tãti crimis ⁊ ingracidinis: etiã ſᷣm leges
hũanas. Scdᷣo oꝛis expꝛobꝛatõe. vt cũ filiꝰ blaſ
phemat patrẽ vł ei notabilit cõuiciat᷑ ⁊ detrahit
vt appellando ipᷣm ꝓditoꝛẽ:fure? hmoi. Pꝛo q̊
crimine ⁊ ſupᷣdicto merito ſtatuerunt leges ciui
les ipᷣm filiuʒ poſſe puari hereditate prna.vt in
l.vnica.C. de ingra.libero.O igit᷑ filij dei qͥ expe⸗
ctat cũ xrpo hereditatẽ ſupernã poſſidere: videte
an aliqͥs veſtꝝ ſit hijs crimibo inuolutꝰ.qꝛ nun
eã habebit ied in etnũ illa puatus erit. Pꝛimi
itaq; filij qͥ ingrati de recep bñficijs õ reuerẽtia
patris celeſtis peccãt ex iracũdia:ſunt illi qͥ ma⸗
nus violẽtas inijciũt:et cõſeqᷓnt᷑ pꝛiuant᷑ heredi
tate paradiſi. Et hac rõne pᷣuati ſunt iudei qͥ in
chꝛiſtũ violẽtas manꝰiniecerũt.De qͥbo verifica⸗
ta eſt ꝑabola ipſiꝰſaluatoꝛis noſtri Matth̊.xxj.
de colonis vinee:qᷣ poſtq; occiderũt ſeruos pfiſ

familias: ſimilit᷑ occiderũt etꝰfiliũ dicentes Hic

eſt heres:venite occidamꝰ eũ ⁊ habebimꝰheredi
tatẽ eius. Et ideo ſequit᷑ ſnis ↄtra eos. Ruferet᷑a
vob regnũ dei ⁊c. Hoc etiã mõ chꝛiſtiani manꝰ
inijciũt in xpᷣm qñ ꝑcutiũt ꝓximũ eius.qð rõne
et autoꝛitate pbat᷑. Rõne ſic. Si ꝑcudꝭ mẽbꝝ cla
mat caput. Eccłia aũt eſt totũ coꝛpꝰ: ad Rom̃.
xij. Multi vnũ coꝛpꝰſumꝰin tpo:ſinguli aũt al
ter alteriꝰ mẽbꝛa.Caput vo huiꝰ coꝛpis eſt xpᷣs
ad Ephᷣ.j. Ipᷣm dedit caput ſup oẽm eccłiam:q̃
eſt coꝛpꝰ eius.Qñ igit᷑ ꝑcutꝭ vnũ xpᷣianũ clamat
xps ac ſi eſſet ipſe ꝑcuſſus. Item ſic. Qui ꝑcutit
imaginẽ rpᷣi videt᷑ xᷣm ꝑcutere. Sicut em̃ reue⸗
rentia exhibita imagini:exhibet᷑ illi cuiꝰ eſt ima⸗
go ſᷣm Damaſce.li.iiij.? Alexã.de Ales in.iij.pte
ſũme in tractatu de pᷣceptj decalogi ſuꝑ pᷣmo pᷣ⸗
cepto.? Rich.ac ſetm̃ Bonauẽ.i.iij.diſt.ix.? bea
tũ Tho.in.iij.ꝑte ſũme.q.xxv.ar.iij. Sic etiã in⸗
iuria facta imagini intelligit᷑ eſſe facta illi cuius
eſt imago.qꝛ ↄtrario ꝝ eadẽ eſt diſciplina.viij.q.
j.c. Sciendũ.⁊.i.j.ff.de hijs qͥ ſunt ſui vł alie.iu.
2 inſti.eodẽ.in pᷣn. Hõ aũt eſt imago dei Beñ.j.
ergo ipᷣm ꝑcutiẽs videt᷑ deuʒ ꝑcutere: et q̃ntũ in
ſe eſt ferire.et ↄſequẽter pᷣnari meret᷑ eius heredi
tate.Lales aũt ꝑcucientes ſunt ſiles militibo pi

lati qͥ genu flectebant coꝛ chꝛiſto:et poſtea eũ ꝑ⸗
cutiebat vt habe? Mar.xv.Et hoc maxie haber
locũ qñ qͥs ꝑcutit clericos auc religioſos qᷣ dicũ⸗
tur patres laicoꝝ et appellant᷑ chꝛiſti:dicẽte deo

p Ps. Nolite tangere chꝛiſtos meos ⁊c. Unde
Bꝛego. xcvj. di. c. Quis dubitat. ait. Quis dubi⸗

tat ſacerdotes chꝛiſti regũ ⁊ pncipũ oimq; fideli
um patres et magiſtros cẽſeri. Noõne miſerabi⸗

lis inſanie eſſe cognoſcit᷑:ſi fuiꝰpatrẽ:ſi diſcipulꝰ

magiſtrũ ſibi conat᷑ ſubiugare.et iniqs obliga⸗
tionib illum ſue ptãti ſubijcere a quo credit nõ

ſolum in terra ſed etiam in celis ſe poſſe ligari ?ꝰ

ſolui.Et ideo eccłia taliuʒ ꝑcuſſoꝛes merito pu⸗
nit anathemate.xvij.q.iiij.c. Si qͥs ſuadente di⸗
abolo. Supᷣdicta q̃q; veritas ꝓbat᷑ autoꝛitate.
Nã vActuũ ix.inquit chꝛiſtus paulo.Saule ſau
le quid me ꝑſeq̃ris.Ubi confitet᷑ ſe in ſuis ſideli
bus mẽebꝛis pati.et Matthei.xxv. dicit.Qð vni
ex minimis meis feciſtꝭ: mihi feciſtis. Secundi

ſunt illi qͥ expꝛobꝛant ⁊ blaſphemãt patrẽ ſuum

deum:qð pctm̃ nunc quaſi vbiq; regnat impu/⸗
ne. Deus tñ conqrit de rectoꝛibo quicõtra blaſ⸗
phemos nõ inſurgunt. Eſa.lij.di. Dñatoꝛes po
puli mei iniq̃ agũt:⁊ nomẽ meum tota die blaſ⸗
phemat᷑. Pꝛopt᷑ hoc ſciet populus meꝰ nomen

meum in illa die:quia egoipſe qui loquebar ſcʒ
cõminando:ecce adſum.ſ.puniendo.Lales igi
tur digni ſunt pᷣuari hereditate.j.ad Coꝛinth.vj
Neq; maledici regnũ dei poſſidebunt. Secũda

cauia pꝛopter qua meret᷑ filius perdere heredi⸗
tatem paternã eſt inuidia vł malicia.Et hoc pec
catum poteſt cõmitti duobus modis.ſcʒ accu⸗

ſando:et infamãdo.Si em filius patrem ſuum
accuſauerit ⁊ de aliquo crimie inculpauerit:euʒ

ducens ad iudiciũ:exheredari meret᷑. Quod in/
tellige niſi foꝛte ipſe pater in pꝛincipem vel in rẽ

publicam deliquiſſet:pᷣm gloſam in c. Quinta⸗

uallis.de iureiu. Nam tunc licitũ eſſet filio etiaʒ
occidere patrem cõtra rempublicã iniuſte agen
tem.vt dicit Tullius in.ij.de officijs.et ꝓbatur
ꝑ.l. Minime.ff. de reli.et ſum.fu. Item ſi filius
vite patr inſidiatus fuerit id eſt ei parauerit in⸗
ſidias ad moꝛtẽ.vel venenũ ei dederit: meret᷑ pᷣC⸗
uari eius hereditate.Et hijs duab cauſis mul⸗
ti ꝑdunt hereditatẽ dei. Et pꝛimo detractoꝛes et

infamatoꝛes ꝓximoꝝ. Nam tales infamãt chꝛi
ſtum per rationẽ pꝛedictam. et ſunt peioꝛes fu⸗

ribus ⁊ latro nibus.c.Ex merito.q.j Fures eniʒ
ſolum rapiunt bona tempoꝛalia.ipſi vo famã
pꝛoximi que pꝛecioſioꝛ eſt cunctis opibus Pꝛo
uerbioꝝ.xxij.Et tales ſunt pꝛopꝛie filij diaboli
imitantes patrem ſuum:de quo upocal.xij.di⸗
cit᷑. Pꝛoiectus eſt in terraʒ accuſatoꝛ fratruʒ no
ſtroꝛũ qui appellat᷑ diabolus. Et ideo iſti poſſi⸗
debunt hereditatẽ patris ſui demonis ſcʒ infer⸗
num. Tales etiam filij ſunt ülli qui odio habẽt
ꝓximos ſuos.quia ſic exhibent venenuʒ chꝛiſto
q ꝓpter odium iudeoꝛuʒ fuit occiſus. Et ideo.j.

pnis i
leeni.
odicnit
entes ch
Pplhenet
ucrf⸗
no fuert
natn potr
grinatpet
auiint
fuinodit
Etigidic
ſtin vlao
ſuidavi⸗
vino iudt
mii Jil
gnuarihe
goinaut
(poſtvige
Gentieper
eniſifoꝛn
wrahe
ſtqbisca
nis. Ceiſti
ſares guee
Gdre
ebſponi⸗
cllgĩ⸗
zonima
chufolle
lumtpoca
flefonica
poſſicbüt.
Carnisgue⸗
1.200nd
ſcguentor.
los iudica
foꝛmicanol
ter inme
bens.cofn
Quarracan
woltillte
s beredita
Pdi em
teſtametie
noluitobt
minl.ꝛ po⸗
flbhlbi⸗
penrütene
lin⸗
mrtiimere
ſihenſtone
Peniniſn
kacnnin
tureranar
lgtepanen

Koſtetci,
Reſnariebahe
oſosc dii
Nlſkrdiccre de
s t. Unde
usdubi
moimg ſeli
fäemianbi

Ke e⸗

hmiſAahub
ainigs hin
Raquocrirti
sſeeſelgnt
orcs ando
Risſuiumn
dai Wnine,
aulo Sautin
nreiſeniuitt
di
denämin.
benhuin
e dünwo
unnadebli
enoen
eadecherſ
ead Coninh
s ce berroi,
nuicu Cbocpe
nods acbg
tuspomemſuum
eincloauidc,
imarck. Ovodin
mchen ind
um Ou
cticſetilo eis
Nolri iniule oen
ofjs, balll
. Zmiflins
cahauventin
edent manttß
atnaabſoln
moderat
mles nimithi
c iwrheinui

Folium

Joõnis.iij. ꝛ.Qui odit fratrẽ ſuũ homicida eſt.

ſolũ dicit de filijs:ſed etiã de qͥbuſcũq; alijs qui

Ille eniĩ qui odit pximũ ſuũ:qtũ in ſe ẽ: veneno
odij chꝛiſtũ occidit. Ad Heb.vj. Rurſus crucifi

gentes chꝛiſtũ in ſemetipſis. Tertia cauſa eſt cõ

cupiſcentia:⁊ hec etiã eſt duplex.ſ.thoꝛi macula⸗
tio.⁊ filie foꝛnicatio. Si igit᷑ fuꝰcante temerita⸗
tis fuerit ⁊ libidinis vt ad vxoꝛẽ:vel etiã cõcubi⸗

nam patris ingredi pᷣſumat in penaʒ criminis
pꝛiuat᷑ hereditate eiꝰ:qð pctm valde diſplicet ðᷣo

qui inqͥt Leui.xviij. Turpitudineʒ vxoꝛis pꝛis
tui nõ diſcooꝑies.Lurpitudo eni patris tuiẽ.
Et idẽ dicit de turpitudine cõcubine.Et pᷣ patu
it in vltione abſalon:qͥ qm ad ↄcubinas patris

ſui Dauid ingreſſus ẽ vt habet᷑.ij. Reg.xvj. di⸗
uino iudicio ꝑ capillos ſuſpẽſus interijt.ij. Re.
xviij. Itẽ ſi filis añ annos.xxv.foꝛnicat᷑:meretur
pꝛiuari hereditate paterna.dicto.S.cauſas.⁊ibi

glo. in aut.vt cũ de appel.co.col.xviij. Secꝰ aũt

ſi poſt vigeſimũqͥntũ anũ:qꝛ tũc imputat᷑ negli⸗
gentie patris vel parẽtũ ſi eã̊ nõ maritãt..Lũc
eni ſi foꝛnicat᷑:qᷓ;uis peccet moꝛtalit᷑:tñ nõ infli⸗
itur ei hec pena. Moꝛaliter autẽ dico ꝙ mltci

ũt qͥ his cauſis merent᷑ ꝑdere hereditatẽ dei pa⸗

tris. Et iſti ſũt coꝛruptoꝛes religioſaꝝ:⁊ ille mu
lieres que cũ religioſis peccant.Qua igit᷑ fronte

apparebit coꝛã chꝛiſto ille qui religioſaʒ aliquã

eiꝰ ſponſam ꝑ ſpũalem ↄiunctionẽ ⁊ fidem:ꝑ ſa

crilegiũ coꝛrupit ⁊ violauit:⁊ aliquã ei ſacrataʒ
vᷣginẽ maculauit.Qua fronte apparebit coꝛaʒ

chꝛiſto ille religioſus qͥ ꝓmiſſam ⁊ voto dedica

tam xpᷣo caſtitatẽ nõ ſuauit. Pꝛofecto iſti filij et
filie foꝛnicatoꝛes ipſo iure ſunt pᷣuati hereditate

ſuꝑna.j.ad Coꝝ.vj.Neq; foꝛnicarij regnuʒ dei
poſſidebũt.⁊ ad Gał.v. Manitfeſta ſunt opera

carnis que ſunt foꝛnicatio:imũdicia.iĩpudicicia
⁊c̃.⁊ cõcludit.Qui talia agunt regnũ dei nõ con
ſequentur.⁊ ad Heb.xiij. Foꝛnicatoꝛes ⁊ adulte

ros iudicabit deꝰ.Et hoc ẽ cõtra illos qͥ dicunt

foꝛnicationẽ ſimplicẽ nõ eẽ pctm̃.cõtra quos eſt

tex.in.c.meretrices.xxxij.q.iiij.⁊.q.v.c.nõ mecha
beris.⁊ cõfutat eos Tho.ij.ij.q.c.liiij arti.j.⁊.ij.
Quarta cauſaẽ auaricia.Et h̊ pctm̃ põt cõmitti
multipliciter. Nã ſi filius ꝓhibet pꝛeʒ teſtari ab

eiꝰ hereditate repellendꝰ eſt.l.ij.C.ſi qͥs ali.teſta.

ꝓhi. Item ſi teſtatoꝛis mãdata nõ ſeruat. Naʒ

teſtamẽti cõmodũ meret᷑ ꝑdere qui eiꝰ mãdata
noluit obſᷣuare:vt ait Augꝰ.in li.de verbis do⸗

mini.⁊ ponitur in ca.ſilueſter.xj.q.j.in ca.ſi here
des.ð teſta.⁊ in.l.vlti.in fi.C.de fideicom.Et iſte
filiꝰ ꝓhibẽs patrẽ teſtari vel nõ implens eiꝰteſta
mentũ tenet᷑ ad reſtitutionẽ oĩb ex dãnificatj.
Iteʒ ſi filius patrẽ in captiuitate poſitũ neglexe⸗
rit redimere:vel poſitũ in carcere noluerit in ſua

fideiuſſione ſuſcipere.vł infirmo patri aut indi
genti nõ ſubuenerit.vel ſi parentibo furioſis de⸗
bitã curã nõ exhibuerit:his caſib oibd qui vidẽ
tur ex auaricia ꝓcedere: põt filiꝰ pꝛiuari heredi⸗
tate paterna ſᷣm iura ſuꝑius allegata.Et hᷣ̊ nõ

bus cõpeteret hereditas: qui pꝛiuari poſſunt ſi
in pᷣdictis deliquerint.⁊ facit ad hᷣ tex.i.l.iij.ff.de
his qͥb vt indi.Ubi ptʒ ꝙ ille põt pꝛiuari here⸗
ditate qui heres inſtitutꝰ ꝑ negligetiã vel culwbã
ſuaʒ id egit vt teſtatrix moꝛeret᷑.⁊ ibi dicit gloſa.
medicum nõ adhibendo.⁊ hmõi. His etiã cau
ſis multipꝛiuant᷑ hereditate celeſtꝭ patrie.ſ.aua

ri:vſurarij:⁊ raptoꝛes qͥ faciũt cõtra pᷣceptũ pa⸗

tris celeſtis. Exo.xx.ſ.nõ furtũ facies ꝛc. Iñ ait
apłs ad Ephe.v.Om̃is auarꝰ nõ habet heredi⸗
tatem in regno chꝛiſti ⁊ dei.Fit quoq; diuino iu
dicio etiã in hac vita vt ſicut ipſi phibuerũt p./
trẽ ſuum teſtari:ita filij eoꝛũ eos poſtea teſtari
ꝓhibeant.Et ſicut nõ puauerũt patris ſui teſta⸗
mentũ:ita etiã filij eoꝝ nõ ſeruent ſuũ teſtamen
tum.Et ſicut male tractauerũt patres ſuos acd
eos in magna miſeria dimiſerũt:ita filij eoꝛum
eos male tractent ⁊ in miſeria moꝛi ꝑmittant:p
illã chꝛiſti regulã.Qua menſura mẽſi fueritis re
metiet᷑ ?⁊ vobis Mat.vij.?⁊ Luc.vj.⁊ aplus ait.
Quecũq; ſeminauerit hõ hec ⁊ metet.ad Gał.vy
Alij etiã ſunt qui pꝛiuant᷑ hereditate ſuꝑna.ſ.ꝗ

paupꝑibo negligunt ſubuenire. In quoꝛũ ꝑſona

chꝛiſtꝰ pater noſter patit᷑ in frigoꝛe:in carcere:ꝛin
nuditate:in fame ⁊ ſiti:⁊ in infirmitate. Inde
Math.xxv.dicet illis in iudicio vniuerſali. JFe·
maledicti in ignẽ eternũ.Eſuriui eni et nõ dedi/
ſtis mihi manducare ⁊c̃. Et ideo Jaco.ij.dici᷑.
Judicium ſine miſericoꝛdia fiet ei qui nõ fecerit
miſcdiaʒ. Hac etiã heredicate pꝛiuant᷑ partialeſ

⁊ in diſcoꝛdia viuẽtes cuʒ ꝓximo:quia teſtamẽé/

*

tũ pacis dñi ſui nolunt obſeruare:vt ait Augꝰ.
in li.de vᷣbis dñi. Je em̃ ſaluatoꝛ trãſiens ex B
mũdo ad pacrẽ dixit fidelibo ſuis Joh.xiiij. PHa
cem meã do vobis:pacẽ relinquo vobis.⁊ ſic fe
cit teſtamẽtũ ſolenne ꝑ ſuũ notariũ Johem euã
geliſtã.Qui ergo pacẽ cũ ꝓxcimo habere nolue⸗
rit:cũ patre celeſti regnare ⁊ gaudere nõ poterit
Et ideo Augꝰ. vbi ſupꝛa ait. Pacẽ qui habet te
neat:⁊ qui nõ habet requirat.quia qui in ea in //
uentus nõ fuerit exheredabit᷑a patre:abijciet᷑ a
filio: ⁊ a ſpũſctõ efficiet᷑ alienꝰ. Quinta caula q̃
re filius exheredari meret᷑ eſt ſtulcicia:queetiam
oſtendit᷑ in duobo.ſ.in infami cõuerſatiõe:⁊ ĩ in⸗
cauta pᷣſumptione. Si igit᷑ filius efficit᷑ male⸗
ficus:vel cũ ſimilibus cõuerſat᷑: vel fit hereticꝰ:
aut cũ hereticis cõuerſat᷑:põt pꝛiuari hereditate
Bona em̃ hereticoꝝ ipſo iure cõfiſcant᷑. ca.cũ ſe
cundũ.de here.li.vj. Itẽ ſi pᷣumpſerit crimẽ leſe

maieſtatis cõmittere.l.quiſquis.C.ad legeʒ iu.

maie.⁊.vj.q.j.ſi quis. His etiã cauſis pꝛiuãtur
mulci hereditate celeſti. Nam malefici incanta⸗
toꝛes diuini:⁊ ipſis fidẽ dantes peccant moꝛta⸗/
liter. Et ſimiliter oẽs heretici ſunt excõmunicati
excõmunicatione papali vt patet in pꝛoceſſu cu

rie.⁊ hicſolꝰẽ caſus quo papa excõmunicari po

teſt. xxiiij.q.j.c.j.?.ij.⁊ de herec.ad abolendã.⁊.c.

. „

Bermo

excõicamꝰ.el.j.⁊.ij.ſimiliter ð illis qͥ pſumũt ali
quid indignũ ↄtra ſacramẽta dei:vt abutentes
coꝛꝑe rpᷣi vel oleo ſancto aut aqua bñdicta:qð ẽ
crimen leſe maieſtatis diuine. Itẽ oẽs qͥ facere
pᷣſumũt cõtra ſacra vota deo dicata.ſlã oẽs ta

les omi iure merito ac iuſtiſſime pꝛiuant᷑ pater

na ⁊ celeſti hereditate nec ampliꝰnoĩari poſſunt
filij dei ſed diaboli:⁊ ſic decedẽtes erũt in eternũ
maledicti.Sʒ iã ad expoſitionẽ oꝛonis dñice re
uertamur q de dei fuliatiõe tãto ꝑe gratulamur.
oſtqᷓ; aut ſaluatoꝛ nr̃ docuit nos dicere ðᷣo
pat᷑ noſter: ptinꝰ addidit:q es in celis:quod ſᷣm
Alexandrũ de ales in.iiij.ꝑteſũme.q.xxxvij.mẽ
bꝛo.iiij.ðꝛ multis de cauſis. Pꝛima ẽ illa quaʒ
ponit Hugo de ſctõ victoꝛe in libꝛo de ſacramẽ
tis dicẽs. In celis deꝰ maxime habitare dicit᷑ cũ
tñ vbiq; ſit quia ꝑ celos intelligunt᷑ angeli ⁊ ho
mines iuſti in qͥbo maxime habitat deꝰ ſicut ſcri
ptũ ẽ. Aia iuſti ſedes ẽ ſapiẽtie: qð habet᷑ Sap.
ix. Augꝰ.quoq; in libꝛo de oꝛatioe dñica expõit
dicẽs. In celis.i.in ſanctis ⁊ iuſtis. Nõ em̃ ſpa⸗
cio locoꝝ cõtinet᷑ deꝰ. Quẽadmodũ em̃ terra ap
pellatꝰ eſt pctõꝛ cũ ei dictũ eſt. Terra es ⁊ in ter⸗
ram reuerteris Geñ.iij. Sic iuſtꝰcelũ ecõtrario

dici poteſt. Juſtis em̃ dicit᷑.templũ dei ſanccuʒ ẽ

qð eſtis vos.j.ad Coꝝ.iij.Et accõmodatiſſima

iſta locutio ẽ vt ſpũaliter tãtum itereſſe videat
inter iuſtos et pctõꝛes qᷓ;tũ inter celũ ⁊ terrã. Et
Amb.in.iij.de ſacramentis dicit. Habes ꝙ ſug
celos celoꝝ dñs ſit quaſi non in celis vt angeli.
ſed in illis de qͥb dictũ eſt. Celi enarrant gloꝛiãä

dei. Sanceꝰ vo Bonauen. in expoſitiõe oꝛonis
dñice ſiliter exponit. In celis.i.in angelis vł ſan
ctis q dicunt᷑ celi quadruplicit᷑.ſ.vite ſublimica
te.ad Phił.iij. Nra aũt ↄueꝛſatio in celis ẽ. Ites
bonon openꝝ claritate.ad Phił.ij. Inter q̊s luce
tis ſicut luminaria in mũdo:vᷣbũ vite ↄtinẽtes.
⁊2⁊ Math.v. Uos eſtꝭ lux mũdi. Sic luceat lux
vr̃a coꝛam hoibo ⁊c̃. Itẽ ꝓpoſiti firmitate.pᷣſ.xxx
ij. Uerbo dñi celi firmati ſunt ⁊c̃. Iẽ deo in eis

quieſcẽte ꝑ gratiã qͥ ait Eſa.lxvj.Celũ mihi ſedeſ

eſt.? pſalmiſta ait.Oñs in celo parauit ſedẽ ſuã
⁊ Amb.in.iij.de ſacramẽtis inqͥt.Celũ ẽ vbi cul⸗

pa ceſſauit.Celũ eſt vbi nullũ moꝛtis ẽ vulnus

Alex.aũt de ales aliã cauſaʒ vbi ſupꝛa aſſignat

dicens. Deus dicit᷑ eẽ in celis vt oſtendat᷑ imenſi
tas diuine potẽtie q̃ exiſtẽs in celis generat nos

filios ꝑ adoptionẽ in terris.cuius ↄtrariũ mali
ſenſerũt.ſᷣm qð legit᷑ Job.xxij.vbi dixerũt.Quid
nouit dñs.Et quaſi ꝑ caliginẽ iudicat. Nubes
latibulũ eiꝰ:nec noſtra conſiderat:⁊ circa cardi/
nes celi ꝑpambulat. Itẽ alia ẽ ratio: vt ſic oꝛans
a terra abducat᷑:⁊ in celis q;tũ ad celibẽ ↄuerſa⸗
tionẽ afigar ſ hirelomelt uꝑ Math. ait.
In celis aũt dicit nõ illic deũ ↄcludẽs:ſed a ter⸗
ra abducens oꝛantẽ:⁊ in excelſis affigens regio
nib ⁊ ſugioꝛibo cõuerſationib.hec ille.Qui etiã

ait.Addidit aũt qui es in celis vt ſciamꝰnos ba

bere patrẽ celeſtẽ:⁊ erubeſcãt ſe terrenis rebꝰ ſub
ſternere qͥ patrẽ habẽt in celis. Lheophilꝰ autẽ

exponit dicẽs. Nõ aũt dicit: qui es in celis:tãq;
ibi circũſcribat᷑:ſed vt ad celos erigat auditoꝛe,zʒ
7 abſtrahat a terrenis.Alex.vero de ales aliam

cauſam aſſignat dicẽs. Per hoc ſignificatꝙ ce/⸗

leſtia ſimpliciter petẽda ſũt. UIñ Hugo ait. Si

dixiſſet qͥ vbiq; es:verũ dixiſſet.Sed ne inepta⁊
inania queritando mẽte vagemur dixit:qui es
in celis:vt mente radicata que ſunt vtilia quera
mus.In collationibo aũt patꝝ dicit᷑. Hoc dirit
vt ad illã regionẽ in qua patrẽ noſtrũ cõmoꝛari
fatemur:ſũmo deſiderio ꝓperemus. Hugo vo
cardinalis ſuꝑ Lucã ait. & Lucas nõ poſuie
illa vᷣba:qui es in celis: vt innuat deũ eẽ vbiq;

ꝑ potentia:pᷣſentiã:⁊ eſſentiã. Matcheꝰ vᷣo addi
dit:ꝓpter ſeptem cauſas. Pꝛimo vt oꝛemꝰ in ſpſi
ritu ſancto ⁊ mũdo:quale eſt celũ. Joh.iiij.Deꝰ
ſpũs eſt:?⁊ eos qui adoꝛant eum opoꝛtet adoꝛa/
re in ſpiritu ⁊ vitate. Scðo vt celeſtia petamus

nõ terrena Job.xvj. Uſq; modo nõ peciſtꝭ qͥcq;
in noie meo:petite vt gaudiũ veſtrũ ſit plenum.

Tertio vt ad celi habitaculũ tendamꝰ dicentes
deo Kan Trahe me poſt te ⁊c̃. Quarto vt i al?
tiſſimo ↄfidamꝰ cui aſſiſtũt angeli: dicẽte pſal⸗
miſta. Qui cõfidunt in dño ſicut mons ſion:ꝛnö
cõmouebit᷑ ineternũ qui habitat in hieruſalem.

Quinto vc ſcem̃ imitemur Leui.xx. Sãcti eſto⸗

te quia ego ſanctꝰ ſum. Sexto vt oſtendat ꝙ po
tens eſt dare qð petit᷑:quaſi pater exiſtẽs in cella
rio pleno⁊ refercit omniũ bonoꝝ affluẽtia. UIñ
cuʒ dicimꝰ:qui es in celis:idem ẽ ac ſi diceremꝰ:
da nobis qð petimuſ:quia potes.Es em̃ in cel

lario tuo:vbi om̃e bonũ affluit ⁊ redundat.j.ad

Thimo.vj. Beatus ⁊ ſolus potẽs rex regũ ⁊ do

minus dñantiũ:qui ſolus habet ĩmoꝛtalitatẽ.

⁊c̃.⁊ ad Ro.x. Idem deꝰ omniũ diues in om̃es

qͥ inuocant illum. Un ſponſa congratulans ait

Cañ.j. Introduxit me rex i cellaria ſua.Exulta⸗
bimus ⁊ letabimur in te.Septimo vt oſtẽdeꝛet

qualis locꝰ nobis pᷣparat᷑ ⁊ vbi:de quo ipe ſal⸗
uatoꝛ ait Joh̊.xiiij. ado parare vobis locum

2 Johᷣ.xvij.Quos dediſti mihi: volo vt vbi ego

ſum ⁊ illi ſint mecũ.hec ille.Nicolaus aũt de ly⸗

ra ſuꝑ Mach. dicit.ꝙ ideo dicit᷑:qui es in celis:
quia licet ſit in om̃ibo ꝑ eſſentiã:pᷣſentiã:⁊ poten
tiam:⁊ ſpeciali modo in iuſtis ꝑ gratiam:tñ ſpe
cialiſſime excellẽtia eius relucet in beat ꝑ głiaʒ.

VUo ad tertiũ pꝛincipale de BB
ꝗq djñice oꝛationis ↄtinentia opoꝛtet decla
rare ꝑticłariter om̃es petitiões in ea cõ⸗
tentas. Quarũ pꝛima eſt. ſanctificet᷑ nomẽ tuuʒ
qð exponit Nicolaus de lyra vbi ſupꝛa dicens.
Nõ petimꝰ ꝙ aliqua ſanctitas ei accreſcat:quia

hoc eſt impoſſibile:ſedvt ſanctitas que ei eterna

liter ineſt reluceat ampliꝰ in creaturis:et pꝛimo
2 pꝛincipaliter querat᷑ in oꝑpibus humanis:ſᷣm

qðs dicit aplus.j.ad Coꝛinthx.Omia in gloꝛiã

4⁶

deifote⸗
ſancuniat
in vdeſt

7

Zugſuo⸗

ſclifon

opeturou

boptiſmno

ſcuerem.

heaſckito
tris nom
ſozinqtl
hoifbyetl

glicaſan

imnd ſil

ytnome⸗

hau? Li
ſometul
luderte

ig
ſe. hey.

Pntun

ne wo
depꝛecitio

ciacolau

Grmis
Me
innocar
guis cel
minellce

muleomea

Gichfca

(ünmen⸗

ſcitateno;

musedĩ⸗
twanick

lt Fobis

miniby.,
uhpau
reſüne,
nohatraci
Jrlalllö
tioiſtis mi
ocgbin
Pheisa

diaſcäd

kenkeg
(abꝛab
w. N⸗

llöinne⸗
Aueryn

ſeciei.
aratäeſt

ſchhane
deladeb

locopee

dei Lu

ms 8
Dopbis ni
earaucing
denleslinn
ſonikek
. du 1i, Si
Beine
nordin d
unt wli. en
decl Dordet
tnoſrüinonn
Uus ni ie
munt duͦt ſi
Dereſol
mo Nom ußi
mohariht
Nccetueme
och noaf gch
ri ſelur.
muam dans
Cmowial,
ngendeie did
NNSMNd
Nundenden.
Luin. Bicicho
wolengeigho
aer mitwinel
wr aflnann. Ui
mexidienen':

rrs Eschin .

1trrrdundar) 40

Ntisterkegu:do

2 imonanlmni
müdinesin on

aNanlan
peimd rolilen
deo höeſſ ſ.
me vobis lochm

rolo rt wbico
blaseitdel,
tanitsinccis:
ienrhun
agammi⸗
cermnden ,e,
nede
mtugutt ia
gudlic
es dachd,
nmmiutl
nsgultie
numnont hin
sbolnantßſ

1Ona ug

ſanctitficari:ſic gloꝛificari? magnificari.? Amb.

in.v.de ſacr̃is ait. Nomen eiꝰ ſanctificari in no⸗
bis eſt eiꝰſanctificationẽ ad nos ꝑuenire.⁊ gloſa

Zug.ſuꝑ Matb. dicit. Nomẽ patris pecimus
ſctitficari: non vt ipſe ſanctioꝛ ſit.ſed vt in nobis

ogpetur augmentũ ſue ſccificatiõis. Et vt qui in

baptiſmo ſctificati ſumꝰ:in eo qð eſſe cepimꝰ ꝑ⸗

ſeueremꝰ. et iteꝝ ait. Hic ſpũm ſapiẽtie oꝛamꝰ:
ne a ſctitate nominis in aliqͥ diſcrepemꝰ: ſed pa

tris nomẽ in filijs vita ⁊ moꝛibo ondamꝰ.et rur

ſuʒ inqͥt ſanctificet᷑.id eſt ita vt eſt ſanctũ habeat᷑

hoibo:et ita noteſcat illis vt dies vt nõ putetur
aliqᷣd ſanct:ꝰ.⁊ iteꝝ ad Pꝛobaʒ ſcribit di. Cü di⸗
cimꝰ: ſctificeẽ᷑& nomẽ tuũ:admonemur ðſiderare

vt nomẽ eiꝰ qð ſccm̃ eſt:apud hoies ſꝑ ſccm̃ ha/⸗

beat᷑. Litꝰ aũt expoſitoꝛ ſuꝑ lucã ait. Sãctiſicet
nomẽ tuũ.id eſt nota ſittua ſanctitas mũdo:et

laudet te decent᷑. Rectos em̃ decet collaudatio.

Juſſit igit᷑ oꝛare ꝓ emẽdatiõe mũdi totiꝰ. hec il⸗

le. Chꝛy. vo in omelia exponit. Sccificet᷑: id eſt

nfaʒzʒ vitã glificet᷑.q̃ſi dicat. Ita fac nos viuere

vt ꝑ nos vniuerſa te glificẽt. Digna eſt em deuʒ
depꝛecãtꝭ oꝛatio nihil pecere ante pr̃is głiam.ſed

oia eiꝰ laudi poſtponere.et Gꝛeg.niſenꝰ pᷣdicta

cõfirmãs addit.Quis em̃ eſt adeo beſtialis:qui

vidẽs in credẽtibo vitã puram:nõ głificet nomẽ

inuocatũ in tali vita.Chꝛyſ.etiã dicit. Sicut cũ

quis celi pulchꝛitudinẽ aſpicit:dicit glia tibi do

mine: ſic etiã cũ aſpicit alicuiꝰ vᷣtutẽ qꝛ hoĩs vᷣiꝰ
mulito magis qᷓ; celũ glificat deuʒ. Et iteruʒ ait.

SGoõctificamꝰ deũ in nobis qñ ſcientes eũ ſctin:
ceũ timemꝰ et ſollicite vigilamꝰ:ne foꝛte violemꝰ

ſctitatẽ noĩs eiꝰ in nobis ꝑ mala opera. Poſſu⸗
mus etiã exponere ſcificet᷑:id eſt ſanctũ pᷣdicetur

2⁊ manifeſtet᷑ cuncq gentibo.ſicut fecit ipſe dñs qᷣ
git Jobis.xvij. Pat᷑ manifeſtaui nomẽ tuũ ho⸗

minib-. Scðda aũt petitio eſt. Adueniat regnuʒ

tuũ./ ꝓ cuiꝰ intelligẽtia dicit Blexã. de AUles l.iiij.

pte ſũme.q.xxxvij.mẽbꝛo.iiij.ꝙ regnuʒ dei mul⸗
txiplicit᷑ accipi. Pꝛimo ꝓ eccłia militãte:qꝛ regit
Juxta illð Mat.v. Qui ſoluerit vnũ de mãda⸗
tis iſtis minimis et docuerit ſic hoĩes: minimꝰ

vocabit᷑ in regno celoꝝ.et Mach.xiij. Mittet ſi⸗

iuuꝰ hoĩs angelos ſuos:et colligẽt de regno eius

oia ſcãdala. Scdᷣo accipũ ꝓ ecclia triumphan⸗
te,qꝛ regnat. Math.viij. Uenient ⁊ recumbent

cũ abꝛabã iſaac ⁊ iacob ĩ regno celoꝝ.?⁊ Math.

xxvj. Nõ bibaʒ de b̊ genimine vitis donec bibaʒ
illð in regno patris mei.Tertio pꝛo gratia dei.

Luce.xvij. Regnũ dei intra vos eſt. IJem ꝓ glia

ſpeciei Matth.xxv. Percipite regnũ qð vobis
paratũ eſt ab oꝛigine mũdi.Quarto ꝓ ĩtellectu
ſcripture. Match. xix. Auferet᷑ a vobis regnum
dei: et dabit᷑ genti facienti fructꝰ eiꝰ. Quinto pꝛo

loco patrie T Datth.xiij. Fulgebũt iuſti ſicut ſol

in regno patris mei. Sexto ipſe chꝛiſtꝰ ðꝛ regnũ

dei Luce. rj. Si in digito dei eijcio demonis: p⸗

. „

. „ . . .
8 3 .
. 4
: . L 8 .

fecto puenit in vos regnu; dei.ecxvi. c eiuſdem

euãgelij iteꝝ ait. Regnũ dei intra vos eſt. q ex⸗

ponit᷑ nõ tm ꝓ gra diuina:ſed etis ꝓ xpᷣo.De qͥli/
bet autẽ iſtoꝝ regnoꝝ põt exponi qð dicit. Pꝛio
em̃ de ecclia militãte exponit Alex.vbi S di. In

hac petitõe petit vt veniat regnũ eccłie milicatꝭ
ad regnũ triũphãtis vt fiat triũphãs. Un nõ pe

tit᷑ vt regnũ ecclie veniat:ſj vt adueniat. Poſſu⸗
mẽꝰ etiã exponere ſic.Adueniat regnũ tuuʒ id eſt

viſita:defende:⁊ dilata eccłiaʒ militãtez:vt amo

tis pꝑſecutiòibo tyranoꝝ: hereticoꝝ:et maloꝛum
chꝛiſtianoꝝ:ia trãquillitate ⁊ pace ſeruiẽdo tibi
in nobis cũ glia regnes. De qͥ regno exponi pot

7

illð qð ait apoſtolꝰ ad romanos.xiiij.lõ eſt re⸗
gnũ dei:id eſt ecclia: eſca vl potꝰ.ſj iuſticia ⁊ pax

⁊ gaudiũ in ſpirituſctõ. De regno aüt triphan⸗

gnũ dei ſemꝑg eſt: ſed rogat᷑ vt adueniat.id eſt ve
manifeſtet᷑ hoib.De gratia aũt exponit Nicolaꝰ
de lyra vbi. S. di. Bñ dicit adueniat. qꝛ nõ poſſu
mus ad deũ venire ꝑ gliaʒ niſi ipſe ðmo veniat
ad nos ꝑ gram. Unde Augꝰ.ſuꝑ Job. ait. Ille

em̃ venit quem gratia dei pꝛeuenit.et Johis. vy
ait ſaluatoꝛ. Nemo põt venire ad me niſi pater
meus traxerit eum.ſ.ꝑ gram. Qñ gania habet

gratis ſpirituſſancti et bona ↄſciam: tunc habet

regnũ dei gloꝛioſum ·qꝛ gloꝛia noſtra hec eſt:te⸗

ſNimoniiũ conſcientie noſtre.ij.ad Cox.j. Et ideo
Bꝛego. niſenus exponit. Rdueniat regnũ tuum
id eſt veniat ſpũſſanctus tuus ⁊ purificet nos.
Et Aug.in li.de vᷣbis dñi dicit. Tunc em̃ venit
in nos regnũ dei qñ aus ſumus gratiam cõſe⸗
cuti. Et in collationibo patrũ dicit. Nouit ſctũs
teſtimonio cõſcientie ſue cum apparuerit regnũ

dei eius ſe futurũ eſſe conſoꝛtem. Et Hiero.:ait.

Attendendũ eit q; grandis audade ſit pure cõ⸗
ſcientie poſtulare regnũ dei ⁊ iudiciũ nõ timere.
De gloꝛia aũt ſpeciei exponit gllex.vbi S.dicens.

Regnũ tuũ adueniat.id eſt regnum quo tu mõ

regnas in nobis ꝑ fidem:ꝑueniat ad regnum qͥ
in nobis regnabis per ſpeciem.id eſt regnũ fidei
ad regnum tranſeat ſpeciei:qm̃ hec eſt vita eter⸗

na vt cognoſcãt ⁊c. Job.xvij.De intellectu aute⸗
ſcripture exponit idẽ Alexan.ibidem di. Adueni
at regnũ tuũ.id eſt intelleccus ſacre ſcpᷣture q̊ vi/⸗

demus modo trãſeat ad intellectuʒ qͥ videbimꝰ
te in te: qui es liber vite.j.ad Coꝝ.xiij. Uidemꝰ
nunc ꝑ ſpeculum in enigmate.ſ.ſacre ſcpture.tũc
dut facie ad faciem. Et glo.ſuꝑ Matthᷣ̊.ſuꝑ illa
verba Adueniat regnũ tuũ:dicit. Hic ſpũs itel⸗

ligẽtie pecit᷑ quo mũdat᷑ coꝛ:vt deus videat᷑. De
loco aũt patrie etiaʒ ſic exponi põt.Adueniat re⸗

gnum tuũ.i.fac vt genus humanũ veniat ad re
gnum cuũ.i.ad celũ vt illius ſedes ruinoſas re⸗
ſtauret.iuxta illud PS.cix. Judicabit in natiõi⸗
bus implebit ruinas.De xpᷣo etiam exponũ pm
CLypanum vbi S.qᷣ ait. Poteſt etiam ⁊ ipſe chꝛi/
ſtus eſſe regnũ dei quẽ venire q̊cidie cup S

Bermo

aduentus vt cito nobis repᷣſentet optamus.nã
cũ ipᷣe ſit reſurrectio:qꝛ in ipſo reſurgimꝰ.ſic ⁊ re
gnũ dei põt intelligi qꝛ in illo regnaturi ſumus
Bñ aũt regnũ dei pecimꝰ.i.celeſte.qꝛ eſt et terre⸗
ſtre regnũ Sed qͥ renũciauit iã ſeculo maioꝛ eſt
etiã ho noꝛibo eius ⁊regno.Et ideo qͥ ſe deo ⁊ xpᷣo
dedicat:non terrena ſed celeſtia regna deſiderat.
Hec ille.et Cirillus ait.Qui hoc dicũt videncur
optare rurſuʒ refulgentẽ in mũdo oim ſaluato⸗
rẽ. Maãdauit aũt in oꝛõne petere illð tẽpus vere
terribile:vt ſciant ꝙ viuere decet eos nõ lente vł
remiſſe vt illð tẽpus nõ paret illis flãmã et vin⸗
dictam. ſed magis honeſte ſᷣm volũtatẽ ipſiꝰ: vt
eis tempus illud nectat coꝛonas.Oꝛigenes aũt

erxponit Adueniat regnũ tuũ.vt.ſ.euacuet᷑ pᷣnci⸗

patus ⁊ ptãs ⁊ virtus ⁊ regnũ mũdi:qnetiã pec
catũ qð regnat in moꝛtalibo nr̃is coꝛꝑibo. Aug.
etiã de ſermone dñi in mõte ait. Hoc non ita di
ctũ eſt q̃ſi deꝰ nũc nõ regnet etiã in terra:ſemꝑq;
in ea reguerit.Adueniat g̊ᷓ accipiendũ eſt vt ma⸗
nifeſte? hoibo. Nulli aũt licebit ignoꝛare regnuʒ
dei:cũ vnigenitꝰ eius nõ ſolũ intelligibiliter ſed

etiam viſibiliter venerit iudicare viuos et moꝛ⸗

tuos.Tũc aũt eſſe futuꝝ diem iudicij dñs docʒ

cum euangeliũ pᷣdicatũ fuerit in oibo gentibo: qᷓ

res ꝑtinet ad ſanctificationẽ noĩs dei. Uel gene⸗
ralicer ꝓ totius mundi petit regno vt diabolus

in mũdo regnare deſiſtat.vel vt in vnoquoq; re

gnet deꝰ ⁊ nõ regnet pctm̃ in moꝛtali hoĩm coꝛ/
poꝛe.Hec ille.Qui etiã ad Pꝛobã ait. Per bᷣ de
ſideriũ noſtrũ ad illud regnũ excitamꝰ vt nobis
veniat atq; in eo regnemus.Et idẽ in li.de ꝑſeue
rantia dicit.Cũ petit᷑: adueniat regnũ tuum:qͥd

oꝛant q iã ſcti ſunt niſi vt in ea ſctitate q̃ iaʒ illis
data eſt pſeuerẽt.neq; em̃ alicer veniet dei regnũ
qð hijs qͥ ꝑſeuerant vſq; in finẽ certũ eſt eſſe ven
turũ.Cypꝛianꝰ vo vbi S.inqͥt. Regnũ petimus
aduenire a deo nobis repꝛomiſſum ⁊ chꝛiſti ſan

guine acqᷣſitũ: vt qͥ in ſeculo añ ſeruiuimꝰ: poſt/
modũ xpᷣo donãte regnemꝰ. Hec ille.O igit᷑ p

celeſtis adueniat regnũ tuũ. Debent etiã patres

theſauriſare filijs.ij.ad Coꝝ.xij.et.xvj.q.j.c.pᷣdi⸗
catoꝛ.⁊ extra de cẽſibo.c.cũ apłs. Itẽ votũ eſt pa⸗
tris res ſuas ad filios ꝑuenire.l.de emãcipatis.
C. de legi. here.l.ſcripto.ff.vnde lib.⁊.l.penul.ſff.
de bonis lib. Et iõ ðꝛ.Si filiꝰ g heres.vt notat
glo.in auten.vt hij qꝗ obli.per.res mi.S.vt auteʒ
nõ demꝰ.et inſti.de here.q ab inteſta.defe.S.ſui
auũt. et. S. ſed ſui.inſti.de here.qua.⁊ dif. Nobis ꝗ̊
adueniat regnũ tuũ in illa btã vita de q̃ Ceſari⸗
us ait. Btãm vitã illam faciliꝰeſt cõſeqͥ qᷓ; enar⸗
rare.cuiꝰerit poſſeſſio ſine timoꝛe:vſus ſine faſti
dio:refectio ſine cibo. Sub ãtiqͥs ꝑpetuiſq; gau
dijs ſy noua iocũditas ⁊ ſine ꝑiculo amittẽdi fe
licitas.Excita te o ania mea ⁊ cogita qᷓntum po⸗
tes q̃le ⁊ qᷓntũ ſit illud bonũ.Si em̃ ſingula bo/
na delectabilia ſũt: cogita diligeter q; ſit delecta⸗
bile illud bonũ qð cõtinet iocunditatẽ oim bo⸗

noꝝ:et nõ quales in rebo creatis ſumus experti.
ſed tãto differenter q̃nto creatoꝛ differt a creatu
ra.Cur g̊ꝑ multa vagaris homũcio qrẽdo bo⸗
na aiĩe ⁊ coꝛꝑis tui.RAma vnũ bonuʒ in q̊ͥ ſũt oĩa

bona ⁊ ſufficit.Si delectat te pulcritudo:fulge⸗

bunt iuſti ſicut ſol. Si velocitas aut foꝛtitudo
aut libertas coꝛꝑis:erũt ſiłes angelis dei.Si lõ
ga ⁊ ſalubꝛis vita:ibi erit ſũma et᷑nitas et et᷑na
ſanitas.Si ſatietas:ſatiabunt᷑ cuʒ apparuerit
glia dei. Si ebꝛietas:inebꝛiabunt᷑ ab vbtate do

mus dei. Si melodie:ibi ↄcinũt angeloꝝ choꝛi
Si ſapientia:ſeipᷣam oſtẽdit eis ſapiẽtia dei.Si

amicicia:diligũt deũ pluſqᷓ; ſeios.Si ptãs:oi⸗

potẽtes erũt ſue volũtat ſicut ⁊ dñs ſue.nã ſicut
pofit deꝰ q̃ volet ꝑ ſeipᷣm:ita poterũt bti que vo
lent. Si honoꝛ ⁊ diuitie:ſupꝛa multa eos conſti
tuet dñs.Si ſecuritas:certi erũt nullatenꝰ illð
bonũ defutuꝝ. Vec ille. Lt

Ercia petitio eſt Fiat voluntas tua ⁊c̃.

t Qus exponẽs icolaꝰ ð Lyra vbi õ. ait

Quia illud ꝑ qdð pᷣncipalr ↄſeqmur bti/
tudinẽ eſt impletio volũtat diuine ꝑ ſctcãm oꝑa
tionẽ.⁊ freq̃ᷓnt᷑ volũtas eiꝰeſt nobis incognita.et
qñ cogſcit᷑ adhuc ſumꝰipotẽtes ⁊ pigri ad implẽ
dũ.Ideo tercio petimꝰ Fiat volũtas tua.i.inſpi

res nobᷣ vᷣtutẽ ⁊ ꝓpoſitũ adimplẽdi tuũ bñplaci

tũ.Addit᷑ aũt:ſicut in celo ⁊ in fra. Bti em̃ qͥ ſũt
in celo.qꝛ ſunt imediate cõiũcti regule diuie.iðo
nõ pñt deficere nec deuiare a diuia volũtate.⁊ ꝓ
pterea nos qͥ ſumus in via ⁊ nõ ſumꝰcõiũcti ſic

petimꝰ vt diuia gra hoc ſuppleat i nobis:tenen

do volũtatẽ nr̃am in cõfoꝛmitate ad ſuã in oꝑi⸗
bus nfr̃is:ſicut cõfoꝛmant᷑ illi qͥ ſunt in ceł. Hie
ro.vo ſic exponit di.Oꝛamꝰ hac petitiõe vt liber
tas arbitrij noſtri ſociet᷑ ꝑ gr̃am ſue volũtati q ẽ

ſctificatio nr̃a ⁊ vita et᷑na.Glo.vᷣo Mat.vj.ait.

HMic petit᷑ ſpũs conſilij ꝑ quẽ volũtas dei inqͥᷣrit
vt a nobᷣ impleat᷑. Et alia glo.inqᷣt. Uolũtas dei
eſt pᷣceptoꝝ cuſtodia.? Hugo quem refert mgr

ſentẽtiaꝝ in.j.di.xlv.ait. Pꝛo pᷣcepto dei atq; cõ⸗

ſilio põt accipi voluntas dei.ibi.Fiat voluntas

tua ⁊c̃.Chꝛy.aũt ſuꝑ MattShᷣ.dicit.Nõ ait:fiat

volũtas tua in me vel in nob:ſed vbiq; terrarũ
vt ſoluat᷑ erroꝛ ⁊ plantet᷑ veritas ⁊ expellat᷑ mali
cia vniuerſa ⁊ reuertat᷑ virtꝰ et in nullo ſᷣm hoc
differat iã celũ a terra. Si em̃ ᷣ fiat:nihil diſta⸗
bunt q̃ inferiꝰſunt ab hijs q̃ ſuꝑius.et ſi natura

differãt:angelos alteros terra nobis oſtenden⸗

te.qꝛ hoĩes erũt ſiłes angelis.Augꝰ.vo in.v.ſer/
mone ð vᷣbis dñi ait.Fiat volũtas tna ⁊c̃. Hoc
eſt:vt ſit pax in terra quẽadmodũ eſt i celo.Ideʒ
q̊ʒ Aug. q̃drupliciter exponit p̃dicta xba:quaʒ
expoſitionẽ ponit glo.ſuꝑ Match.et Alexan.de

ales vbi S. di. Sicut in celo ⁊ in terra.i.ſicut i an
gelis ita ⁊ in hoibs.vel ſicut in ꝑfectis ita ⁊ i pec⸗

catoꝛibo cõuerſis.Et idẽ Zugꝰ.in li.de dono pſe⸗
uerantie recitat expoſitiõeʒ Cypꝛiani martyr di
centꝭ.Eſt ⁊ aliꝰ in hijs vᷣbis ſenſus vt.ſ.ꝓ infide⸗

ſocpiſ
oꝛttes
indutino
ſnoc F.
lbyxtno
eisſeden
ſcutince
famteek
incarvey
inthoꝛte
doctrins
ſince Vol
liasint
milerico⸗
cüfratrit
mereget
ſchrob
Dicitaut
volüͤtast
inNod
ua inec
Llm.
mninagmn
etiaſ
M⸗
Kordol
incllo ve
obnublil⸗
Cenrco⸗
lutenue
Ualfitro⸗
boorptpa
Ni Lhes⸗
Opdnd⸗On
hoccdic
Cügvenut
dict Kuen
Puonosoi
nuledn
Nfitinno
1plectoe
ſcricniat
norwis
lidedon

oſtidllco

eclleſla⸗
lr vefig
leceper
leclol det
anomet
gämäſe
ſanince
ödit
Venlarne
ſaptarn

neie,
tmagtmn
W
nuzinſärci
defuln
aſonli,
ngtlsde Sib⸗
N
a ngt
ukadſüud⸗
angtor
