xviij.? Marie magdalene Luce.vij. Ex pᷣdieꝭ
igitur poſſumus cognoſcere fideʒ eſſe deo gra
tiſſimã ꝓ qua tam mirabilia operatur. E cõtra
vero eſt de infidelitate.quod patet quia infide⸗

libus cõminatureternam damnationẽ. Inde

Eccli.xvij.dici᷑ In gentẽ incredulaʒ exardelſcet
ignis.⁊? Apoca.xxj.ſcriptuʒ eſt. Timidis aũt ⁊

XV

incredulis pars illoꝝ enit in ſtagnũ ignis ⁊ ſul
phuris:⁊ ardebũt in ſecula ſeculoꝝ: In tantũ

aũt fides eſt ðo grata:q ꝓpter illã dat nobis be
nedicionẽ ſuã.Uñ ſaluatoꝛ ait Johᷣ.xx. Beati
qui nõ viderũt ⁊ crediderũt: vnde Paulus ad
Gal.iij.inqt.Qui ex fide ſunt benedicent᷑ cuʒ fi⸗

deli Abꝛahã.Nec mirũ ſi fides tãtũ chara ẽ deo

Nã ꝑ ipᷣam homo totaliter ſubijcit ei id qð eſt
pᷣcipuũ in ipſo.ſ.intelleccũ:dũ credit ea que ſunt
ſupꝛa capacitatẽ intellectus humani: ſeruãs il/
lud.ij.ad Coꝛinth.x. In captiuitatẽ redigentes

omnẽ intellecrũ in obſequiũ Chꝛiſti. Itẽ ꝑ fideZʒ

aia noſtra purgat᷑ a peccatis ⁊ fit munda:iuxta

illud Actuũ.xv. Fide purificãs coꝛda eoꝛũ traſ⸗
ſumptiue. de ↄſe. di.iiij. c. verus. Qui aũt diligic

coꝛdis mũdicia habebit amicũ regẽ: ſqʒ celeſteʒ
Pꝛouer.xxij.Itẽ fides eſt anulꝰ quo aia deſpõ

ſat᷑ deo. iuxta illud Oſee.ij.Deſpoſabo te mibii

fide.Ubi dicit gloſa. Sola fides eſt que in ſpiri

tuali mr̃imoio aiam deo copulat:⁊ ſibi ſponſã
facit. Idẽ em̃ ius ſeruat᷑ in ſpõſa ⁊ vxoꝛe. C. de

bonis q libe.l.nõ ſine rõne.Anulꝰ ergo fidei eſt

euidẽs ſignũ deſpõſationis aĩe cũ deo.ar.in.ca.

noſtrates.xxx.q.v.Et ideo ſicut ſponſus diligit
ſponſam ſuã:iuxta illð Eſa.lxij. Gaudebit ſpõ⸗

us ſuꝑ ſponſam.ita deus diligit fidelẽ animã

Per fidẽ etiã deus ihabitat ĩ aiab noſtrj.Un/
de Apłs ad Ephe.iij.ait.Exiſtimo em̃ xpᷣm ha⸗

bitare ꝑ fidẽ in coꝛdibo noſtris:⁊ ideo etiã inqͥt
fidelibo.ij. ad Coꝛinth̊.vj. Uos eſt tẽplũ dei vl/⸗

ui.O fide s ſanctiſſima tu es illa que oꝛatio⸗
nes noſtras facis a deo celeriter exaudiri:dicen

te dño Marci.xj.⁊ Matth.xxj. Quicqͥd oꝛanꝰ

tes petitis:credite qꝛ accipietis ⁊ fiet vob. Ecõ
tra vo fides multũ diſplicet diabolo:cui ſum/⸗
me diſplicet illud qð valde placet deo.Nec miꝝ

qꝛ diabolus diaot᷑ ſpiritus imundus. Matth.
xij.? Luce.xj.⁊ ideo ſibi placẽt imundicie:⁊ diſ⸗
plicẽt mũdicie:⁊ ꝑ ↄſequẽs anima mũda ꝑ fidẽ

Item qꝛ diabolus eſt adulter animaꝝ:taciens
eas foꝛnicari ꝑ peccatũ:non vellet qð in anima
eſſet anulus fidei ex quo impedit᷑ cũ ea cõmiſce⸗
ri.iuxta illud Job.xxiiij.Oculłs adulteri obſer/

uat caliginẽ.Sequit᷑ aũt in eodẽ.c.de demoni⸗

bus. Si ſubito apparuerit auroꝛa arbitrantur

vmbꝛã moꝛtis.Fides em̃ eſt auroꝛa verũ ſolẽpᷣ
cedens: ⁊ ideo diabolus eã exoſam habet:?⁊ ma
xime qꝛ ipᷣe fur ⁊ latro querit ſpoliare animã ſu

is donis gratijs ⁊ virtutib:qð facere nõ poteſt

qñ hõ habet in ſelumẽ fidei:ꝑ qð videt inſidi⸗

as diaboli:⁊ ſe ab eis cuſtodit. Et iðᷣo ſaluatoꝛ

alt Joha.iij.Omnis qui male agit odit lucem:

7 nõ venit ad lucẽ vt nõ arguant᷑ opera eiꝰ.Que

verba poſſunt exponi de diabolo ⁊ de luce fidei
Scit etiã diabolus ꝙ fides eſt oculus anime.·

7 ideo qꝛ ipᷣe vult ↄtinue pugnare cũ ea:cũ qua

habet collucatione vt dict ad Ephe.vj.querit
ſemgꝑ eruere ipſi oculũ vt homo cecatus nõ vi⸗

.

genrtödeten

Mubd n

acuumnsrſi

lumnoſtreme
pei naſ Fie

oſttium viran⸗
umend ,
dem:qrgen
gnteffechiſt
ſuncaütven
hatoꝛan delie

chektorns ⸗

quo auſſus
pertiapalli⸗
giepontſigu
anicnard iceo
1ucr Gis

Umminpaceſin

toſupucnent
crtitidco n
Vulopee ponnt.
Nekidclinun

Phmnäſtinlig

Auansgon
ſeſſispfideſ

Vß.deflioch

omiann un.
lureni teip⸗
blliſimmũſalun
uicgloſaſup⸗
Stfandarwenan

PPoxrxkſtſhego
Nr Zodanant

Wedicat cordͤ
Perrü diat⸗
tumm? huma
fauſtüſn

Perfigent. Ob
crclünoſtron
ſineteviderene
Ccss UNamina
theiir Sodm

Oollicon. Si

loꝛatinopot
lodanſſimo:

ſſt vllbills ſi

nobis inuuſid
Umenag .
ſolltercegen
rmeniſiqua
ctoarederen
irnonöe
lecgafigeprin
Initfiade
Kihescln
nnheltafide

conde ini
Auaurdigr
begltekg
gvo udeſ
Höladotemi
Schgpenſpin
vrtſbionſ
eno L&
Papofack
dgrin.
Mnins dugt
Sendcdeſdo,
Gtfddi amms
u noſt. U
moantna⸗
ev auinqt
lüda vi/
u guc oꝛano/
ccaudir dicen
Ouicqdonne
üadob.
ubolo: lſom
deo. ſieewi⸗
mndus Manb.
nundiaer dii/
nu müdag fdt
nimar uaens
aqömnanims
ta eacmiſce/
dultmobſer/
ic dedanon,
oruarbittanm
rorn veni
ſambubtruſid
oluart um ſ
ſriolen

Hhoſalato?
crocltlucem:
cpene O
t deluceficl
culus anim
cc ca:ci ⸗
le ana⸗
crus

Foliũ

deat quõ debeatſe ab eo ðᷣfendere. Et facit ſicut
coꝛuus:qͥ ſemꝑ pᷣmo currit ad excrabẽdũ ocłm
cadaueris:⁊ ſimiliter ipᷣe currit ad eruendũ ocu

lum noſtre mentis: de quo Chꝛiſo.ſuꝑ Mat⸗

cheũ inqͥt. Fides religiõis catholice lumẽ eſt aie

oſtium vire eterne:⁊ tonꝰ veritatis ſtabile fun/
damentũ.Ideo etiã diabolus exoſam habet fi
dem:qꝛ ꝑ eam expulſus eſt a mundi dñio. ſaz

XCX

minatio mentis ad fũmam veritatẽ: vñ Berñ.

ſuꝑ Cañ.ait.Quid nõ iueniet fides.attingit in

acceſſa: depᷣhendit ignota: cõpꝛehẽditĩmenſa:

Aappꝛehẽdit nouiſſma. Ipſaʒ deniq; eternitatẽ

unte fidẽ chꝛiſti regnabat ⁊ colebat᷑ ꝑ idolatriö.

uatoꝛ ait de fide ſua.Nũc pꝛinceps huiꝰmundi

eijciet᷑ foꝛas.Et ideo ſicut canis timet baculum
quo ꝑcuſſus eſt:ita diabolus fidẽ. maxie quia

per eã expellit᷑ ab anima hoĩs.Fides em̃ in arce

Munc aũt verificatũ eſt illud Johan.xij.vbi ſal

gie ponit ſignũ regis celeſtis ⁊ introducit iᷣm ĩi

anima:⁊ ideo fugat diaboluʒz:⁊ verificat᷑ illud

Luce.xj.Cũ foꝛtis armatus cuſtodit atriũ ſu⸗

eo ſuꝑuenerit ⁊ vicerit eũ:oia ſpolia eius diripi

et ⁊c̃.⁊ ideo inquit Augu.in li.ð baptiſmo par

uuloꝝ:⁊ ponit Magiſter in.iij.di.xix.c.j.di.Si

unm in pace ſũt oĩa que poſſidet.Eũ aũt foꝛtioꝛ

recte fidei intuitu in ſũllũ reſpicimus qͥ ꝓ nobis

pependit in ligno:a vinculis diaboli ſoluimur

ſuo illo ampliſſimo ſinu circũcludit. Trãſgre⸗

diturq; fides rõnis hũane fines:⁊ nature vſuʒ:
ac terminos experientie.hecille. Ipa quoq; fi⸗
des aiam noſtrã charitate ⁊ diuino amoꝛe iflã

mari facit. Unde Greg. ſuꝑ Eʒzechielẽ.⁊ ponit᷑

a Magfo in.iij.di.xxiij.ait.liſi fides pꝛius te

neat᷑ nullatenꝰ ad ſpiritualẽ amoꝛẽ attingit᷑:nõ
cem̃ charitas fidem:ſʒ fides charitatẽ pᷣcedit:qꝛ

nemo põt amare qð nõ credit.hec ille.Et ſimili
ter facit nos bene operari cũ charitate:qꝛ fides
ꝑ dilectõeʒ oꝑat᷑:ad GBala.v.⁊.xxviij.q.j.c.vxoꝛ.
⁊ de ſacra vnctio.c.vnico.S.quia vᷣo. Fides q̃ʒ
eſt illa ſine q̃ nullũ opus nobis valet ad ſalutẽ
c. firmiſſime.ð here.⁊.j.q.j.c.firmiſſime.⁊.xxvj.
q.j.c.oĩs.S.ex his.⁊ de ſũma trini.⁊ fide catho.
c.firmiter.S.vna eſt.⁊ ꝓbat Auguſtinus.xix.de
ciuitate dei.c.xxiij. Adueniẽte aut fide:oĩa oꝑa
noſtra nobis ꝓficua ſũt ⁊ viua atq; meritoꝛia:

ſi tñ ſint de genere bonoꝛũ:⁊ bene circũſtantio

Eiectus quoq; fuit diabolꝰ a coꝛpibo ab eo poſ

ſeſſis ꝑ fidẽ Chꝛiſti:vt ptʒ Matth̊.xij.? Mar.

vij. de filia chananee: ⁊ de Aplis eijcentibo de/
monia in virtute fidei chꝛiſti Lu.ix. Abomina⸗

tur etiã fidẽ ipſe diabolus ſciens ipᷣam eſſe ſta⸗
biliſſimũ ſalutis noſtre fundamentũ de quo in
quit gloſa ſuꝑ.xj..epłe Pauli ad hebꝛe.Fides
eſt fundamentũ oim bonoꝝ:qð nemo mutare

poteſt:ſine quo nõ ẽ bona edificatio.⁊ Aug.ſu⸗

per Johan.ait.YFundamẽtuʒ iuſticie eſt fides
medicat᷑ coꝛda iuſtoꝝ.Et iteruʒ in li.de fide ad

Petrũ dicit.Fides eſt oim bonoꝝ fundamen⸗

tum:⁊ humane ſalutis initiũ.⁊ idẽ in li.xij.con

tra Fauſtũ ſcribit.Sicut oĩs laus attribuẽda ẽ

radici fructũ nutrienti:ita ⁊ fidei oẽm virtutem

perficienti.O beatiſſima fides tu es illumiatio

coꝛdiũ noſtroꝝ que nos videre facis deũ: queʒ

ſine te videre nõ poſſumus:⁊ iðo dixit ſaluatoꝛ

cecis illuminãdis coꝛꝑaliter ⁊ ſpũaliter Mat⸗

thei.ix.Scðm fidẽ veſtrã fiat vob:⁊ aperti ſunt

oculi eoꝝ.Si em̃ etiã de ſe viſibile ⁊ optime co⸗

loꝛatũ nõ poteſt videri ſine lumine:etiã ab ocu⸗

lo clariſſimo:qꝛ vt ait Phs.ij.de aĩa. Coloꝛ nõ

eſt viſibilis ſine lumine. Multo minusdeus a

nobis inuiſibilis põt videri ſine lumine fidei.

Lumẽ nãq; rõnis noſtre nõ eſt tãte acuitatis vt

poſſit excedere naturalia:⁊ ſupernaturalia illu/

ſtrare niſi quantũ lumie fidei adiuuat᷑. Fac em̃
fides credere nõ viſa.c.in domo.ð peni.di.iiij.et
vbi ratio nõ poteſt attingere ipᷣa ſu pplet defecũ

eius.c.reuera.de ↄſe.di.ij.Nulla em lux darioꝛ

recta fide:vt in epiſtola.inter claras.C.de ſũma

trini.? fi.ca.de qua inquit (hꝛiſo.ſuꝑ Matth.

Fides eſt lampas.qꝛ ſicut lampas illumiat do

mmũ:ica fides aiam.? Augu.dicit. Fides eſt illu

nata.Uñ Aug.ſuꝑ ulð apoſtoli ad Roma.iij.

Arbitramur iuſtificari hoĩez ꝑ fidẽ:ait. Bona

ante fidẽ inania ſunt:vbi em̃ fides nõ eſt:vere
bonũ opus nõ eſt.⁊ icerũ dicit. Si bona vide⸗
bant᷑ anteq; crederes:currebas quidẽ:ſed pᷣter

vlã currẽdo errabas potiꝰqᷓ; ꝑueniebas. Ubi
gũt vera fides eſt neceſſe eſt charitatẽ eſſe. Ubi

aũt charitas eſt:oĩia oꝑa pladita ſunt ðo.Fides
ctiã viuificat aĩiam noſtra.vñ ſaluatoꝛ ait Jobᷣ.
xj.Qui credit in me etiaʒ ſi moꝛtuꝰfuerit viuet.
Eſt autẽ fides ſimilis caloꝛi ſolari:cuiꝰvirtute
reuiuiſcũt plante.Item coꝛdi totũ coꝛpus viui
ficanti:⁊ radici totius arboꝛis vitã cõſeruanti.
Fides etiã diſtinguit electos a repꝛobis:iuxta
illð ad Roma.iiij. Signũ accepit circũciſiõis:
ſignaculũ iuſticie fidei.Fideles ergo ſꝑ poꝛtãt
inſignia dei:in ſignũ ꝙ ſunt ex parte eius. In⸗
fideles aũt inſignia dyaboli quia ſunt de uũlis
de quibo inquit Salomon Saß.ij. Imitant᷑
aũt illũqui ſunt ex parte illius. Eapter maxi⸗

mũ damnũ incurrit qui ipᷣam fideʒ amittit.vñ

Seneca ad Lucillũ ſcribit.Fidẽ qͥ ꝑdit:nõ põt
vltra perdere.Et iteruʒ ad eundẽ Epla.xxxvij.
ait.YFides ſanctiſſimũ humani pectoꝛis bonuʒ
eſt. Separat q̊ʒ fides ſapiẽtes ab inſipientibo:
iuxta ilud Apoca. xiiij. Hic eſt fides ⁊ ſapiẽtia
ſe zaongu cuſtodiunt mandata dei:⁊ fidem
Jeſu.Sicut ergo fides oſtendit qui ſunt mili⸗
tes xpᷣi:⁊ qͥ dyaboli qꝛ ait dñs Luce.xj.Qui nõ
eſt mecũ.ſq; ꝑ fidem:ↄtra me eſt. Quod etiam

notatur in.l.celicolarũ.C.de iude.ita etiam de/

monſtrat qui ſint ſapiẽtes ⁊ ſtulti. Radix eniʒ
ſapientie eſt fides Eccleſiaſtici.j.Fides etiã im/
petrat nobis remiſſionẽ peccatoꝝ:vñ Acxc.x.ðꝛ
de Chꝛiſto. Huic oẽs ꝓphete teſtimoniuʒ ꝑhi⸗
03

Bermo

bent remiſſionẽ peccatoꝝ accipere ꝑ nomẽ eiꝰ:

oẽs qui credũt in eum. Et Matth.viij.ſcriptũ

eſt ꝙ videns Jeſus fidẽ uloꝝ q offercbant ſibi
ꝑalicicũ curandũ:dixit ei.Cõfide fili remittunt᷑

tibi pctã tua.Ubi gloſa inquit.Ecce q̃ntũ valet

apud deũ fides ꝓpꝛia:cui tantuʒ valuit aliena.

Has aũt oẽs ⁊ multas alias fidei vcilitates cõ
ſiderans Auguſtinꝰinquit in libꝛo.de verbis

dñi.Nulle maioꝛes diuitie:nulli theſauri:nul

li honoꝛes:nulla huiꝰmũdi maioꝛ eſt ſubſtan

tia:qᷓ; fides cacholica que peccatoꝛes hoĩes ſal
uat:cecos illuminat:ĩfirmos curat:cathecumi
nos baptiʒat:fideles iuſtificat:penitẽtes repa⸗
rat:iuſtos augmẽtat:martyres coꝛonat:virgi⸗
nes ⁊ viduas ↄpᷣuat:clericos oꝛdinat:ſacerdo⸗
tes cõſecrat:⁊ in eterna hereditate cum ſanctis
angelis collocat.hec ille.Qui etiam in libꝛo.de

ſpeculo.c.j.rogat deũ dicens. Obſecro mibicoꝛeb

diã tuã:⁊ ſupplex imploꝛo cunctoꝝ fons ⁊ oꝛi⸗
go bonoꝝ largitoꝛ ⁊ cõſeruator virturũ deus:

adauge mihi fidem ſe anctam:reccam: imacula⸗/
tam:fidem erudita:catholicã:⁊ pꝛudentiſſimãa

feruentẽ:inſuperabilẽ:⁊ oꝛthodoxam:que ĩ me
omne qð tibi placet ꝑ dilectionẽ:⁊ humilitateʒ
operet᷑.que vinci nequeant inter verba alterca⸗
tionis:in die ꝑſecutionis ⁊ neceſſitatis adiuua
dñe credulitatẽ meã. Sciebat em Auguſtinus
ꝙ fides eſt illa que tenet hoiem in gratia diui⸗
na:iuxta illud ſecunde.ad Coꝝj.j. Tam et fide
ſtatis. Item ꝙ deus apparer eis qͥ fidẽ habent
in illũ.Sap.j.⁊ ꝙ beneplacita eſt ei fides ⁊ mã
ſuetudo. Eccłi.j. Nos igit᷑ fideles gandeamus
de dono fidei nobis a deo collato:dicẽtes cuʒ

beato Thobia ſui libꝛi.cij. Uitam illam expe⸗

qui fidem ſuam nunq; mutant ab o.
Delf ſignis quibus cognoſcitur verus chꝛi⸗

ctamus quã dominus deus daturus eſt his:

Ecunda ꝑs noſtri ſermonis dicitur ſi⸗
ſgnationis.videlicet quibo ſignis poſſu

mus cognoſcere illos qui habent verã

fidem.et licet dicat dũñs Mar.vltimo.Signa
aũt eos qui crediderint hec ſequentur. In noie
meo demonia eijciẽt:linguis loquẽtur nouis:
ſerpẽtes tollent. Et ſi moꝛtiferũ quid biberint:
nõ eis nocebit.Suꝑ egros manus imponẽt?
bene habebüt: Tamen ſi quis nõ habeat hec ſi
gna:nõ ꝑ hoc debet reputari nõ eſſe fideł. Hec
enim miracula erãt neceſſaria in pᷣmitiua eccle⸗
ſia que erat fundãda:modo vero iam ſtabilita
fide nõ ſunt ita neceſſaria vt inquit Nicolaꝰde
lyra ſuꝑ pᷣdicta verba ſaluatoꝛis. Septeʒ ergo
glia ſigna iueniunt᷑:ex quibuſ cognoſci põt an
quis habeat magnã vel paruã fidem. Pꝛimũ
eſt deo in oibus obedire etiã ĩ valde arduis qᷓ
vident᷑ eẽ cõtra rationẽ.⁊ huiuſmodi fuit fides
Abꝛahe:qui cum eſſet ſenex:et in ſenectute ha⸗
buiſſet filum vnicuʒ legitimi: ꝑ quẽ dixerat ei

deus ꝙ ſemen eius erat multiplicandũ: poſtas
cũ pᷣcepiſſet ei deus vt ipᷣm filiũ quẽ ſummope
re diligebat occideret:vt habet᷑ Geñ.xxij.voluit M

dictũ filiũ iugulare:⁊ tamẽ etiam ſi perabat ex di

cxo filio ſemẽ ſuũ multiplicari debere ßm pꝓmiſ⸗

ſionẽ diuinã. Et ideo de eius imenſa fide dicit

Beñ.xv.redidit abꝛahã deo ⁊ reputatũ eſt illi

ad iuſtici. Qð etiã recitat paulus ad Ro. iiij.ĩ
magnã Abꝛahe cõmendationẽ:vbi etiam ait:q;
ipſe Abꝛahã cõtra ſpem in ſpem credidit. Illi g
qui deo nõ obediũt nõ ſunt chꝛiſtiani veraces.

Igdeo Luce.vj.dicit dñs.Quid vocatis me do⸗/

mine:⁊ nõ facitis que dico. Ertalibo negans re

gnũ celoꝝ Matthei.vij. ait. Nõ omnis qᷣ dixe⸗

rit mihi dne dñe intrabitc in regnuʒ celoꝝ:ſed qͥ
bit in regnũ cellox.
EkErercundũ ſignũ eſt ꝓpter deũ tempoꝛalia
3 Ztemnere. Quõ em̃ in deũ credit:qui ſo
licitudie nimia tẽpoꝛalia querit. Cũ ipᷣe

fecerit voluntatẽ patris mei qui miſit me intra⸗

dicat Matthei.vj. Nolite ſoliciti eſſe aie veſtre

quid manducetis:neq; coꝛpi veſtro qͥd indua⸗
mini.Scit em̃ pater veſter qꝛ his oibo indiged.
Pꝛimũ ergo querite regnũ dei ⁊ iuſticiaʒ eiꝰ: et
hec oĩa adijcient᷑ vobis.Qui ergo nimis ſolid⸗
ti ſunt de acquirẽdis diuitijs:maxime religioſi
nõ ſunt veri fideles.Cũ dicat dñs Matchei.vj
Nõ poteſtis deo ſeruire ⁊ mãmone. Vbi gloſa
inqͥt. Mãmone ſeruire:deuʒ negare eſt.Ecõtra
aũt ſignũ eſt magne fidei parũ curare de tẽpo⸗
ralib bonis:ſed ſperare in dño.iuxta illud ꝓ⸗
pheticũ. Jacta cogitatũ tuũ in dño ⁊ ipſete enu
triet. Et hoc faciũt veri religioſi dicẽtes illð apłi

jad Thi.vlti. Habẽtes alimẽta ⁊ quib tega/
mur his ↄtenti ſumus.Et hãc magnã fidẽ ba⸗/
buit AI57 es de quo dicle Kanlu ad Hebꝛe.
ffe

xj. Fide Moyſes gradis effectus eſt:qͥ negauit
ſe eſſe filiũ filie pparaonis.magis eligeẽs affligi
cũ populo dei qᷓ; tẽpoꝛalis peccati habere iocũ

ditatẽ:maioꝛes diuitias exiſtimãſ theſauro egy

ptioꝝ impꝛoperiũ xp̃ᷣi.

Erciũ ſignũ eſt in aduerſis de deo ↄfide

t re.:ſicut fecit Jonathas vadẽs cum ſolo
aunmnmigero in exercitũ inimicoꝝ:vt eos i⸗
terficeret dicẽs. Non eſt diffiale dño ſaluare in

paucis:ſicut in multis.j.Reg.xiiij. Et idẽ dixir
Aſa rex Juda. ij. Paral.xiiij.?⁊ Joſaphat eiuſ⸗

dẽli.xx.? Judas machabeꝰ.j. Macha.iij. Hãc
etiã mirabilẽ fidẽ habuit Dauid vadẽs in noĩe
dñi cũ baculo orra philiſteuʒ.j.Reg.xvij.⁊ Eſ⸗
dras magis ↄfidẽs in oꝛatiõe qᷓ; in cõductu re⸗
gu.j.Eſdre.viij.⁊ ſocij danielis dicẽtes.qꝙ; deus
poterat liberare eos de camino ignis ardentis.
Danielis.iij. . B ʒ
QAUanrtũ ſignũ magne fidei eſt deo ad lon
qꝗq gam credentiã bona ſua tradere. Ma⸗
gnrni em pꝛinepes:magnã ⁊ longã volũt
credencis.Et ideo ſignũ eſt parue fidei: cũ bene⸗

==

facensfurſu
nenn Lond
ꝛcnucalte
eNcicſt
Cpiolnnonn
nt ſpbatn en
ckctuutl
Vinni
4 klonen.
enstepullan
flidaut. .
quatnbulan
nodeſperm⸗
ſidihobutbea
meocadentin
Poteſtingtatr
o bancfidigt
Poloröötrin
buosgd Me.
naoparun
mniſtcs⸗obtu
Migisee
deihermnd
Venemreper
Eni
6 foen
lumn
grijc guone
ſundo ſecſea
ſubtraberctho
nüinkidcinnrs
Grädenhö:
derarfiäed
maturnitan
morrallter)
deqtitad
eoin cſn
Inlterraim
Manbeird
Crazhommini.
Remeo.
Khin
* kend
ſttin
quiſhabent
lekloꝛes oan
Urfolg
ims ogno
Ohus boni
uunn d.lii,

Nangi⸗in
e ſunmnoe
ſenß wun
hendartrd
nmſtfttdit
ahunch ſl
us d Reii
dam
WV
ltanin,
Croensned,

Plnennsr
omnnis. die

n gor i
Anirmeim,

rNümenlia
Mardrguiſ
gen. Ce
ncſeenfr
hwagincna;
oinchgn,
rakane:
Wonimis ſolic/

manmertigold

is Maha
one o goſa
rcſt Mö
ur detipo⸗

luma Alud o,

iotipſencenn

dids l

111 qui aege

magnificde hok

Glnsa, Mehr.
Bckijnguu
lges affl
a bober loch
iünc

8de io ide
dis vmſo
nicor ttos
dio ſaluuriu
pbpercuh,
Ms un
1odvaure,
ea
ls orgenae.
6

deo gln
der , . ſi⸗
longene
eiila⸗

Foliũ

faciens vult ſua benemerita ſtatim a deo remu
nerari.Cõtra quẽ ðꝛ Ecci.xx. Hodie fenerat᷑ qͥs
⁊ cras expetit:odibilis eſt hõ hmõi.⁊
xx.c.ſcptũ eſt. Hereditas ad quã feſtinat᷑ in pᷣn
cipio:in nouiſſimo bñdictiõe carebit. Ideo ca/⸗
nit ꝓpheta.Expecta dñm ⁊ viriliter age.⁊ cõfoꝛ⸗
tet᷑ coꝛ tuũ ⁊ ſuſtine nmim. 25
Uintũ ſignũ magne fidei eſt in poſtula
q tione nõ deficere:licet nõ ita cito exaudi
aqmur. Et ideo laudat᷑ chananea q toti⸗
ens repulſa nõ deſtitit clamare di. Mi ere mei
fili dauid. Matthᷣ.xv.Quãdo ergo ſumꝰ in ali
qua tribulatiõe ſignũ eſt magne fidei:ſi de deo
nõ deſperemꝰ:licet nõ ita cito liberemur.Et hãc
fidẽ habuit beatꝰ Job dicẽs.xiij.ſui li.c. Etiã ſi
me occiderit in ipᷣo ſperabo. Sine hac fide niłs
poteſt ingredi regnũ celoꝝ. Omnes em̃ ſancti
per hanc fidẽ gloꝛiam celeſtẽ cõſecuti ſunt: in tri
bulatiõibo ⁊ in infirmitatibo nõ deficiẽtes:de qᷣ
bus ad Hebꝛe.xj. dicit᷑. Sancti per fidẽ vicerũt
regna:operati ſunt iuſticiaʒ:adepti ſunt repꝛo⸗
miſſiões:obturauerũt oꝛa leonũ:extinxerũt im
petũ ignis:effugauerũt aciem gladij:cõualue⸗
rũt de infirmitate:foꝛtes facti ſut in bello:caſtra
verterũt exteroꝝ ⁊c. y
Exrtũ ſignũ magne fidei eſt oẽs artichos
8 figei nõ timere:ↄfiteri etiã vbi eſt pericu
lum moꝛtj.Et ideo dicit Tho.ij.ij.q.iij.
ar.ij.q quotiẽſcunq; aliqui tacẽdo ⁊ nõ manitfe
ſtando ſe eſſe chꝛiſtianos cognoſcerẽt ꝙ ex hoc
ſubtraheret᷑ honoꝛ debitus deo vel ꝓximo:dã⸗
nũ infidelitatis ſequeret᷑:vtputa.Si qͥs interꝛo
garet᷑ de fide ⁊ taceret ac ex h̊ crederet᷑ non ha
beret fidẽ:vel ꝙ fides nõ eſſet vera:vel alij ꝓpter
taciturnitatẽ eiꝰ auerterent᷑ a fide talis peccaret
moꝛtaliter. Et b eſt qð inqᷣt Apłs ad Ro.x.Coꝛ
de credit᷑ ad iuſticiã:oꝛe aut cõfeſſio fit ad ſalutẽ
Ideo in.c.firmiter.de ſũma tri.⁊ fi.ca.dicit᷑.fir/
miter credimꝰ:⁊ fideliter ↄfitemur. Qua pꝛopt᷑
Matchei.x.dicit dñs.Qui me confeſſus fuerit
coꝛaʒ hominib:confiteboꝛ et ego eum coꝛã pa⸗
tre mon. KR
Eoptimũ magne fidei ſignũ eſt ad hono
8 renm dei multa bona facere. Cũ em̃ fideſ
ſiiet in anima:nõ põt cognoſci a nobis qꝙ;
quiſ habeat magnã aut paruã fidẽ niſi ꝑ actꝰex
terioꝛes ꝑ quos inferioꝛes cognoſcuntur.vt ait
Areſto.in.ij. Pꝛioꝝ.⁊ in.ij.de anima inqᷣt. Ha⸗
bitus cognoſcunt᷑ ꝑ actus.Et in.iiij.Mech.ait
Opus bonũ ⁊ maluʒ ab extra indicat q̃le ſit in
anima.⁊.iiij.Ethi.Qualis qͥſq; eſt talia dicit et
operat᷑ ⁊ ſic viuit.Et in.xij. Mecha.Actꝰ ſpecifi
cat habitus.Et in.j.de anima etiã dicit. Anima
ſimplex ⁊ intellectualis cognoſcit᷑ ꝑ motũ ⁊ ſen
ſum.⁊ ꝑ oꝑationẽ ſui coꝛꝑis. Et ibidẽ. Accidẽ⸗/
tia magna partẽ conferunt ad cognoſcendũ qð
quid eſt.⁊.xxvij.q.j.c.nec aliqua.dic gloſa. Per

exterioꝛa interioꝛ volũtas dignoſcit.ſacic.S.cer⸗

Pꝛouer.

tñ cenſent᷑ inimici.Et ideo inquit

uos.inſti.de re.di.l.naturalẽ.S.in his.ff.de ac⸗
qui.re.do.l.Fulciniꝰ.S.illud ſciendũ.ff.ex qui⸗
bus cau.in poſ.eat᷑. Et Ambꝛo.in libꝛo de offi
cijs alt. Habitꝰ enim mentis ꝑ ſtatũ coꝛꝑis co
gnoſci᷑. Pꝛoſper quoq; i libꝛo Epigramatõ:
epigramate.xxij.inquit.Ex operuʒ ſpecie clare⸗
ſcunt intima coꝛdis.De actib enim exterioꝛib.
habent hoies iudicare.Cle.exiui.de paradiſo.
§. cupientes.de.ver.ſigni.Quãdo igitur quis
nõ bene operat᷑:ſignuʒ eſt ꝙ nõ eſt verꝰfidelis.
Scriptuʒ eſt enim Jacobi.ij.Fides ſine oꝑib⸗
moꝛtua eſt.trãſſumptiue ĩ.c.fertur.⁊.c ſicut vxr
geri.⁊.S.opponit᷑.j.q.j.⁊ de peni.di.ij.c.ſi em̃.⁊
di. iij.S.illud.⁊ de ſacra vncci.c.vnico.S.qꝛ ve⸗
ro.Ex quibo omnibo colligit quidã pꝛedicatoꝛ
ꝙ aliqui ſacro bapciſmate renati habẽt fidem
viuam ſed tenueʒ ac macram.quia cum fides
viuat ex bonis operib ipi eam paſcunt tenuiſ
ſimo cibo ⁊ potu ſpirituali ⁊ viliſſima refectio⸗
ne:nõ dantes ei niſi modicuʒ aq; ⁊ panis oꝛdei
aut milij:vł ſimilaginis:ſeu furfuris:ideſt mo
dicis ⁊ parui meriti operibo eam cibantes.Alij
vero habent fidẽ viuã ⁊ pinguem:qꝛ eam opti⸗
me paſcunt abundantiſſimis ferculis:⁊ deli⸗
catiſſimis cibarijs:ideſt multis ⁊ maximi me⸗
niti operationibo. Alij aũt habent fidem moꝛ⸗
tuã:qꝛ illã nullis operib bonis paſcentes mo
ri fame ꝑmiſerũt.Sed alij iſtis deterioꝛes non
ſolũ fide ſuãʒz ſpiritualis cibi inedia extinguũt:
ſed etiam iniquis acionibo tanq; venenoſis ci
barijs eam pᷣfocantes interimunt. Et iſti licet
temerarie nomen ſibi xpᷣianitatis vſurpent:xpᷣi
Paulus ad
TLitũ.j.ð talibo xpᷣianis.Cõfitentur oꝛe ſe noſſe
deum:factis autem negant.Super que verba
Aug.inquit.Multos in xpᷣianis inuenimus
antichꝛiſtos:qui nõ verbis ⁊ coꝛde:ſed etiam
factis xpᷣm negãt.Talis eſt fides nõ xpᷣianoꝝ:
ſz demonũ. hec ille.Eapꝛopter dict Magiſter
ſen. ⁊ oẽs theologi in.iij.di.xxiij.? Alexã.ð ales
in.iij.parte ſũme in tractatu de.vij.pꝛecepto de
calogi.q.v.ꝙ aliud eſt credere deo:aliud crede⸗
re deum:aliud credere indeuʒ. Credere deo:eſt
credere vera eſſe que dicit:qð etiã mali faciunt.
Credere deũ:eſt credere illum eſſe:qð etiam de⸗

mones credunt ⁊ ↄtremiſcunt. Credere in deũ:

eſt credẽdo amare ⁊ ei vniri:ac illius amoꝛe be⸗
ne operari. Ideo Greg.in quadã omelia inqᷣt.
Ille veram fidem habet:⁊ vere credit:qui exer⸗
cet operando qð credit. Econtra vero de nõ be⸗
ne operantib dicitur Jacobi.ij.Sicut coꝛpus
ſine ſpiritu moꝛtuuʒ eſt:ita ſine operibꝰ fides.
O igitur maledicti peccatoꝛes dicite mihi. Nũ
quid vos eſtis xpᷣiani.Uultis ꝙ ego reſpõdeã
ꝓ vobis.Clamans cum lachꝛymis dico ꝙ nõ
eſtis fideles chꝛiſti ſed dyaboli filij. Scriptum
eſt enim Johãnis.viij.Cuius opera quis facit
buius ⁊ filius eſt. Si deſideras itaq; cogno⸗

ſcere fideles ab infidelibo:ad opera reſpice. Ait
em dñs Matth.vij. Ex operibo eoꝛũ cognoſce
tis eos. Ideo dicit᷑.j. Jobᷣ.ij. Qui dicit ſe in chꝛi
ſtum credere:debet ſicut le ambulauit et ipſe
Igelis ergo xpᷣianꝰcognoſcitur triplici

f ſigno pndpali. Pꝛimum dicitur imita

tionis.Tenentur enim omnes chꝛiſtia
ni imitari ipᷣm (hꝛiſtum magiſtrũ ſuum:qui
ait Joh. xiij. Exemplum dedi vobis vt quẽad/

modũ ego feci ita ⁊ vos faciatis.Et eiuſdẽ eus

gelij.xiiij.c.etiam dicit. Qui credit in me opera
que ego facio ⁊ ipᷣe faciet:⁊ maioꝛa hoꝛũ fadet.
qð dictum itelligitur nõ ſolum de operib mi⸗
raculoſis ſed etiaʒ de virtuoſis. Uideamꝰergo
que virtuoſa opera chꝛiſtꝰnobis imitando ꝓ⸗

poſuerit:⁊ que virtutis exempla nobis dederit

vt intelligamus ꝙ cuʒ chꝛiſtianꝰa Chꝛiſto di/
catur.c.vnico.S.quia vero.de ſacra vnctio.euʒ
tenemur quãtũ poſſumus imitari. Dedit autẽ
hic dux:pꝛeceptoꝛ:⁊ doctoꝛ noſter pꝛimo exem

ſtus factꝰeſt ꝓ nobis obediens vſq; ad moꝛtẽ:

moꝛtem aũt crucis.⁊ Joh. xiij. ipſe dicebat. Si
cut mandatũ dedit mihi pater ſic faco. Unde

in hboꝛto tempoꝛe paſſionis dicebat patri illud
Matth.xxvj. Fiat nõ ſicut ego volo:ſʒ ſicuttu.

Dic de guttis ſanguinis fluentibꝰin terrã ex re

pꝛeſentatione paſſionis:quã potius voluit ſu/
ſtinere qᷓ; obedientiã in aliquo pꝛeterire. Unde

Bernar.ait Chꝛiſtus ne ꝑderet obedientiã ꝑdi

dit vitam ſõ eſt ergo verus obediẽs qui nõ de
ſiderat lambere lum ſanguinẽ in terra effluẽ⸗
tem ⁊c.pꝛactica tuo modo.Sed vt dicit Pau⸗
lus ad Hebꝛe.xij. Uos nondũ vſq; ad ſangui
nem reſtitiſtis.De ipſo etiam ſaluatoꝛe noſtro
dicitur Luce.ij.Et erat ſubditꝰillis. Humilita
tis quoq; exemplũ dedit nobis dicẽs Matth.
rxj. ODiſcite a me qꝛ mitis ſum et humilis coꝛde.
Item patientie.vnde Eſa.liij.de ipᷣo dict᷑. Tan

ᷓ;ßßr agnus coꝛã tondente ſe obmutuit: ⁊ nõ ape

ruit os ſuuz. Et ideo dicit nobis Luce.xxj. In

patientia veſtra poſſidebitis aias veſtras. Ipe

auũt humiliter ⁊ patienter obpꝛobꝛia ⁊ cõtume
lias ac aduerſa ſuſtinuit:vt nos humilitatis ⁊
patientie haberemus exempluʒ:vt diciturin.c.
dñis noſter.lvj.di. Caſtitatis etiam exemplũ de
dlit. Unde Apoc. xix.de eo ðꝛ. Erat ſcriptũ in fe/⸗
moꝛe eius.rex regum ⁊ dñs dñiantiũ.Et ideo
diyxit nobis Lucæ.xij. Sint lumbi veſtri pꝛecin
ci.Item pauperatis:dum ait Matth.viij.et
Auce.ix. Uulpes foueas habent:⁊ volucres ce/

li nidos. Filius autẽ hominis nõ habet vbi ca⸗

put ſuũ redlinet.⁊ dum voluit reclinari in pꝛeſe

pPio ⁊c. Luce.ij. Pacificabilitatis quoq; dũ ait
Joh. xiij. Pacem meaz do vobis: pacè relinq̊

vobis. In pſona autem eius inqᷣt PS. Cũ bis
quioderunt pacẽ erꝭ pacificus:cum loquebar

illis impugnabãt me gratis. Item dedit nobis

exemplũ remiſſiõis iniuriarũ:dũ Luce.xxiij.ait
Pater ignoſce illis qꝛ neſciũt quid faciũt. Iteʒ
ↄſolatiõis afflictoꝝ:dũ poſt reſurrectionẽ ſuas
ꝑ dies quadraginta apparẽs diſcipulis ↄfolatꝰ
eſt eos. Auũ.j. Hulta quoq; alia oꝑa virtuo
ſa oſtendit nobis:de quibo dicã in.ij.pꝑte pꝛinci⸗

pali huiꝰ oꝑis ſermõe.xxxiiij.vide ibi.Si ̊ cuiꝰ

oꝑa quiſq; facit:eius ⁊ filius eſt Jobã.viij.pfe
cto qui nõ facit oꝑa chꝛiſti ſed diaboli nõ chꝛi⸗
ſtianus ſed diabolicus appellari debʒ: ᷣm Am
bꝛo. ſuꝑ Jobem Uñ ⁊ Augꝰ. in li.de doctri.chꝛi

ſtiana ait. Milſer eſt qͥ ſe aduocatũ litteras ne⸗

ſcientẽ audeat ↄfiteri.Quis tã inſanꝰ vt ſe mili⸗

tem ↄfitet᷑ cũ necdũ ſcat arma geſtare. Nemo

em qdᷣcũq; nomẽ ſine cauſa ſoꝛti. Sutoꝛ vel ar
tifex dicit᷑ qui illiꝰ artis miniſteriũ nouit.Quo⸗

modo rpᷣianus appellari poſſit in quo nullum
rpianitatis ſignũ a pparet. Chꝛiſtiani em̃ nomẽ

nomẽ eſt humilitatis: patiẽtie:caſtitat:⁊ aſpe⸗

ime nitatis:penitẽtie:pauꝑtatis:⁊ obedientie.Chꝛi⸗
plum obedientie.iuxta illud ad Phili.ij. Chꝛi

ſtianus oino nõ eſt qui nõ facit oꝑa chꝛiſti.hec
ille. Oifferũt em̃ ſᷣm Philoſopbũ. ij. Ethicoꝝ.iĩ

pꝛin.ea q habemꝰ a natura ab his q hbabemus
ab arte:qꝛ in his que habemus a natura poten

tie p̃ᷣcedunt oꝑationes:nã multũ videre nõ tri⸗
buit viſum:ſed potentia eius. Sed in his que

habent᷑ ab arte oꝑatio tribuit habitũ. Cithari⸗

ſta em̃ fit ꝑ cithanʒare:⁊ ſicxpianus ꝑ chꝛiſtia/
ne viuere. Ideo Ambꝛo.in.c.cauete.xxij.q.v.in/
quit Mendacuũ eſt ſe xpᷣianum dicere:⁊ opera

xpᷣi nõ facere. facit lex.ij.S.ſeruiꝰ. ff.de oꝛigi.iu.
di. Turpe eſt patritio ⁊ nobili ⁊ cauſas oꝛanti

ius in quo verſat᷑ ignoꝛare. Ueniamꝰ ergo ad

pꝛaccica. Ubi nũc ſunt veri chꝛiſtiani. O ſuꝑbe

quõ chꝛiſtianꝰ apꝓpellari potes:cũ chꝛiſti humi⸗
litatẽ nõ imiteris.O luxurioſe:ↄcubinarie: foꝛ⸗
nicatoꝛ:⁊ ſodomita:quõ vos chꝛiſtiani eſtis:qͥ
cõtra chꝛiſti doctrinã carnales deleccatiões am
pleccimini.O vſurarie:auare:raptoꝛ.O filij in⸗
obediẽtes:o qui pᷣcepta dei cõtemnitis. O vos

q odiũ ĩ coꝛde poꝛtatis. O guelphi:⁊ giblini:⁊
alij parcdales animaꝝ veſtraꝝ ꝓditoꝛes.O vin

dicatoꝛes:quõ vos oẽs chꝛiſtiani dici poteſtis:
qui chꝛiſti doctrinã malis oꝑationibo veſtr im

pꝛo batis.O vos qui nunq; iniuriã remittitis:

cũ magiſter veſter chꝛiſtus dicat Jo hanis. xiij.
In hoc cognoſcẽt om̃es ꝙ diſcipuli mei eſtis ſi
dilectionẽ adinuicẽ habueritis. Pꝛofecto vos
nõ diſcipuli chꝛiſti ſed diaboli eſtis. Nã magi⸗
ſter veſtera diſdpło traditus:a iudeis ꝑſecutꝰ:
alapis ceſus:flagellis ꝑcuſſus:depilatus:con⸗
ſpiuna irriſus:toto coꝛꝑe laceratus:denudatꝰ:
pinis coꝛonatus:crucdci affixus:aceto ⁊ felle po⸗
tatus:omnibo mẽbꝛis deſtitutus:crudeliſſime

tractatꝰ:moꝛti ꝓpinquus:⁊ mala ꝓ bonis ⁊ be⸗

neficijs collatis recipies:iuxta illud qð in ꝑſo⸗
na eius inquitpo. Retnibucbat mibi mala pꝛo

õ

Es dilapll
iimlitudinee⸗
ixffnglltunst
0 boratt

ctcſore

Ponistociiß⸗
Aunutluin
mnalctgionel
gſehprocs
lpidelniort

WwYobſtinanli
0: diobolichin
irias teminer
ſivcliurſt,

guemetinn

defecelſicutt

do ſo⸗
ni tear nipe

(Lbuni
Acvodämate

Gc Wrpar⸗
Memh
lcteſoumne
Reyen en
bulumduun
rephloloo

bigines foeniet

ſinehuncchril
lengoſuicgpt
Dligcagiſen⸗

Pehozond

ſgenterager
Gtalespeſte
hooheclle.
turdelanao
onis aunn
fule Licewn

henrincleg

ſtantnemine
Nwchuſt.
Kaun
8 pone
ih
tones tenet
gonobist
Gliuſtaple

R edeoplae

Hmimure ⸗
Würmuram
nehnoshor⸗
Prmeganon
usckzobig
ekurte
gtloneßen
uerſa e

ſones hus

ndecſteons
Aucemigt
idfaaiit ;
mecone ſna;
pulig,ſolat⸗
—
nh ehun
dubal ni
Aldedoaichi
Crüliams ne,
munſemi,
Ackan. ſino
1Sumder
kinquonullum
Komaüdone
Aiui :aß,
Cenne j
chꝛlkl bee
iShici
dsiddores
Sanado
ti areno n,
Gauin hogue
Obii Eitan/
nusg chꝛikia⸗
Art vn/
re 1opar
f deongin.
(uſas Nrii
muanb go
ſtuani. O lobe
ächꝛikibum,
binone /or/
uifunickib
aanöcs anm
or Oflifin/
mmids. Ovos
ber ghind
lroꝛts.O M
nidiaporeſ⸗
vonin etrin
uni mims:
hins l.
gimickot
Poſed o
e ſüimg /
udes ſin!
xplas
Ussdenucgi
Croꝛle
uClſia
udSn
ibinuune

“W
R
H
DWR

Foliũ

bonis:⁊ odiũ pꝛo dilectiõe mea.quid dicit.qͥd
clamat o coꝛ induratũ. An foꝛte vindiccam:vel
maledictionẽ ipſis inimicis ſuis minat᷑. Certe
nõ:ſed pꝛo eis patrẽ ſuũ depꝛecat᷑. Tu autẽ coꝛ
lapideuũ:tigride crudelius:⁊ incude durius:tu
coꝛ obſtinatũ:coꝛ marmoꝛeũ:coꝛ adamãtinuʒ:
coꝛ diabolicũ:inuidiã contra ꝓximũ retines:in
iurias remittere recuſas:⁊ nunq; parcere ſtatui
ſti vel iuraſti. Pꝛofecto aut veritas mendax eſt
que mẽtiri nõ põt:aut vos ꝑfidi peccatoꝛes: nõ
eſtis diſcipuli xpᷣi:ð⁊ ꝑ cõſequens nec xpᷣiani:lc,
aũt impoſſibile ſit hominẽ aſſimilari xpᷣo deo:
ſimilitudine equalitatis:tamẽ poſſumꝰ ei aſſi⸗

milari aſſimilatiõe imitatõis ꝓ modulo huma

71-

ne fragilitatisnr̃e:ᷣm btm̃ Bonauẽ.in. ij.di.v.
Ad qð hoꝛtat᷑ ipᷣe dñs dicẽs Matthei.v. Eſto-
te pfecti:ſicut ⁊ pater veſter celeſtis perfectus eſt
id eſt.eſtote ꝑfecci vt hoies ſicut ipſe ꝑfectus eſt:
vt deꝰ. CX vo ſceleratiſſimi peccatoꝛes chꝛiſtia⸗

ni recte nücupari nõ poſſint: ꝓbat᷑ ꝑ diccũ ſan⸗

i Tiburtij martyris:qui dixit Fabiano iudici
de quodã malo chꝛiſtiano noie toꝛquato. Diu

eſt ꝙ toꝛquatus chꝛiſtianũ ſe eſſe metitur. Uir/

tus enim ipſa no mis ſancti grauiter fert ⁊ mo/
leſte ſuum nomen a non ſuis moꝛib vſurpari.

Reuera em̃ illuſtriſſime hoc chꝛiſtianum voca
bulum diuine virtutis eſt ſecatoꝛũ ſcʒ chꝛiſti:. q
vere philoſophi facti ſunt:⁊ qui ob terendas li⸗

bidines foꝛtiter dimicarunt. Ne credas illuſtriſ

ſime hunc chꝛiſtianum eſſe:qui ĩ lenocinio mo/⸗
liendo ſui capitis fimbꝛias emittit:qui tonſoꝛẽ
diligit:qui ſcapulas molliter geſtit: qui fluxuʒ

greſſuuʒ impꝛobo viſu diſtendit: qui viros di⸗
ligenter agit:feminas diligentius intuet᷑.Nun/

qᷓ; tales peſtes Chꝛiſtus dignatꝰ eſt habere ſer⸗

Uos: hec ille. Patent etiã pꝛedicta ꝑ ea que legũ

tur de ſancco Hierony.cui legenti libꝛos Cice⸗
ronis cum nimia auiditate:vt ipſe refert dictuʒ
fuit.Ciceronianus es:nõ chꝛiſtianꝰ:de quo ha
betur in.c.legimus.xxxvij.di. Nomen ergo chꝛi
ſtiani neminem ſaluum facit:ſed imitatio ope⸗

rum chꝛiſti.

Ecundũ ſignũ veri chꝛiſtiani dicit᷑ ſup⸗

S poꝛtationis.Quilibet em̃ quauis iuſtꝰ
et innocens:quaſcunq; penasð⁊ tribula

tiones tenet᷑ tolerare amoꝛe Jeſu chꝛiſti: q tan⸗

ta ꝓ nobis tolerauit. Uñ Gꝛego.in Moꝛa.ait.
Si iuſta placere deo ſcimꝰ: pati autẽ nulla niſi

que deo placuerint poſſumꝰ: iuſta ſunt cũca qᷓ
patimur:⁊ valde iniuſtũ eſt:ſi de iuſta paſſione

murmuramꝰ. hec ille.Ad tolerãdas aũt paſſio⸗

nes nos hoꝛcat᷑ Petrꝰ apłs exẽplo chꝛiſti dicẽs
pꝛime canonice ſue.ij.c. Chꝛiſtus ꝓ nobis paſ⸗/⸗
ſus eſt:vobis relinquẽs exemplũ:vt ſequamini
yeſtigia eius. Qð etiã monet Paulus ex expe⸗/
ccatione pᷣmij:qð dabit patiẽter tolerantib ad/

uerſa dicens:ad Ro.viij.Nõ ſunt cõdigne paſ/

ſiones huiꝰ tꝑis ad futuri gloꝛi que reuelabi

tur in nobis.Debemus ergo ſeruare ↄſiliuz qðᷣ

datũ fuit Enee:vt refert Uirgilius.v. Eney. vbi
dicit᷑. Nate dea:quo fata trahũt retrabuntq; ſe⸗
quamur. Quicquid erit: ſuperãda omnis foꝛ⸗
tuna ferẽdo eſt. Ut enim inqt Jacoponꝰnoſter.

Patientia clamauit.non reperitur

liſi in culpis et in magnis pꝛelijs

Uirtus non depꝛeliata parum valee

Stet pꝛopterea homo firmus et ſe nõ moueat
Quia ſine pena ad virtutem non aſcenditur
Tantũ boni hõ habet quãtũ mali pati nouerit
Nõ em̃ ad patriã celeſtẽ ꝑuenit᷑ coꝛiʒãdo:⁊ ſen⸗
ſualitates ſeqndo:ſʒ mala tolerãdo.vñ Actuũ
xiiij.dicit᷑. Per młtas tribulatiões opoꝛtet nos

intrare in regnũ ceoon..

Ertiũu ſignũ veri chꝛiſtiani dict᷑ obſerua
t tiõis. Pꝛo cuiꝰ melioꝛi declaratione eſt
ſcendu:q; querunt doctoꝛes: an ꝓmic/
tẽs aliquid affirmatiue vel negatiue teneat᷑ ſub
peccato moꝛtali ad ꝓmiſſi ſolutionẽ. Uerũ qꝛ i⸗/
qt Areſt.ij. elẽ.ꝙ ad oẽ qſitũ rñdet᷑:vł ꝑ intemp
tionẽ vł ꝑ diſtinctionẽ. Jõ arca h̊ diſtiguẽdũ cẽ.

ſᷣm Richar.i.iiij.di.xxxviij.⁊ ĩ ſuo qðlivᷣ.⁊ btiñ

Tbo.ij.ij.q.lxxxix.⁊.cx.? Hoſti.iſũma.i.ti.ð iu

reiurã.ꝙ aut ꝓmiſſio ẽ ſolẽnis:aut nuda ⁊ ſim

plex.Solẽnis obligat:⁊ ð ea oꝛit᷑ actio ĩ foꝛo iu
didali.Si aũt ẽ nuda:aut ꝓmittẽs tꝑe ꝓmiſſi⸗

onis nõ itẽdebat ſolueꝛe lʒ ꝓmitteret ⁊ tũc ð tali
ꝓmiſſiõe nõ oꝛit᷑ obligatio i foꝛo ↄſcie. Et facit

caplm lł̃aturã extra ð voto.niſi foꝛte ꝑ accideſ ſi

cederet i ðtrimtũ eiꝰ cui ꝓmiſſũ ẽ. Aut pmittẽs
ĩtẽdebat ſe obligare:⁊ tc ↄcludũt ꝙ tal ꝓmiſſio

obligat ĩ ↄſcia obligatõe neceſſaria ſivult ſalua
ri.xij.q.ij.c.q cũ q;.⁊.q.v.c.qꝛ Jo ̊es.⁊.xxvij.q.j.

c.hę vᷣo.⁊.xxij.q.v.c.iuramẽti.vbi ðꝛ.Qð int᷑ iu⸗

ram̃tũ ⁊ ſimplicẽ loq̃lã:deꝰnõ fac̃ dꝛiaʒ:qð ẽ in

telligẽdũ:ſᷣm Joh.an.i.c.j.ð pac.UVt cõꝑatio ſit
ĩ genere:nõ iĩ qntitate.i.ꝙ vtq; peccat moꝛtalłr:
ſz tñ guiꝰfrãgẽs iuram̃tũ.Et idẽ dic Abbas ſi⸗

culꝰ. Et ð ẽ gloſa ſolẽniſi ſpo. c. Et fac ad pᷣdi
cta textꝰ in.c.noli.xxiij.q.j.vbi ðꝛ. Fides qñ pꝛo
