
tur rei allene:qꝛ in re ꝓpꝛia nõ cõmitti furtũ.qð
intelligedũ eſt niſi alꝰ habeat in re illa aliquod

ius.puta eſt ei pignoꝛata vel cmodata:⁊ fecitĩ

ea vtiles expẽſas.f. de furtj.l. ſires. F. . .l. ſi is ᷣ

rem.in fi.Et idem dicit Tho.ij.ij.q.lxxj.Terco
dicit᷑ mobilis ⁊ coꝛꝑalis: qꝛ in imobilibo: vt in
agro vel domo: ⁊ incoꝛꝑalibo:vt ſũt acciones et

ſeruitutes nõ cõmittit᷑ furtũ: qꝛ talia nõ poſſũt
ↄtrectari.vt.ff.de fur.l. .ao 2 frau
dulẽta:qꝛ furtũ ðꝛ a fraude ſᷣm vnã ethimologi
am. ff. de fur.l. . Et iõ ſi rẽ putabat ſuã eſſe q̃ nõ

erat:vel etiã ſi erat ſua ⁊ alius habebat aliqd iu
ris in ea:ſed putabat ꝙ poſſet acciꝑe nõ cõmit⸗
tit furtuʒ: ſed aliter punit᷑:videlʒ qꝛ ꝑdit ius qðᷣ
habebat in re:⁊ ſi nõ habebat ius aliqð codem
nabit᷑ ad reſtitutionẽ rei: ⁊ inſuꝑ ad eſtimatio⸗
nẽ illius:qꝛ voluit ſibi ius facere.inſti.de vi bo.
rap. S. qꝛ tamẽ. ⁊. S.ſequẽ. Quinto ðꝛ iuito dño:

qꝛ ſi putabat dñũm ꝑmiſſuꝝ nõ cõmittit furtuʒ:
⁊ hoc intelligi ſi hahebat iuſta cauſam creden⸗

di:aliter nõ excuſat᷑.ff. de fur.lł.ſi is qui rẽ. In du
bio aũt pᷣſumit᷑ dñs inuitus.ff.de fur.l.quivas

5§. vetare. vbi ðꝛ. Uetare dñm dicimus qͥ nõ cõ⸗
fentit. Et ideo etiã ſi dñs videat rem auferri dici

tur inuitus q;uis nõ ↄtradicat.l.penł.ff.de fur.

vbi dicit glo. ꝙ hoc ideo eſt: qꝛ requiri expᷣſſus
ↄſenſus ꝑ dictũ.S.vetare.Quidã aũt dicunt: ꝙ;

qñ põt veriſiłiter pᷣſumi:ꝙ rõne timoꝛis vel eti

am verecũdie nõ ↄtradixit habẽt locũ pᷣdicta:q;
ſi ꝓpter hoc nõ ſteterit cũ potuerit ſine incomo⸗
do ⁊ reſpectu aliquo ↄtradicere ⁊ tacuerit: vide
tur ↄſentire.arg.in.c.erroꝛ.⁊ in.c.ↄſentire.lxxxiij.
di. ſi aut quis putauit ſe facere inuito dño:⁊ tñ
dñs eſt ↄtentus:furtũ quidẽ facit quãtũ ad in⸗
tentionẽ: ſed nõ tenet᷑ ad reſtitutionem: nec dñs
poteſt petere obſtãte ſibi ſua volũtate.ff.de fur.
l. inter oẽs · S. pennl. Sexto ponit᷑ lucrifaciendi
gra:qꝛ ſi qqͥ ſecrete auferret gladiuʒ furioſo:vel
volenti cũ eo aliquẽ occidere nõ cõmitteret pec⸗
catũ:habẽs animũ reſtituendi cũ ſedatꝰ ille fue
rit:vel aliter ſatiſfaciẽdi ſi nõ ſedat᷑. Itẽ ſi qͥs alie
nã ancillã tolleret nõ lucrãdi gratia ſed libidis
nõ cõmittit furtũ.ff.de fur.l.veꝝ.la.ij.licet aliter
peccet:⁊ foꝛte nõ minus. Septimo dic᷑ ipſius
rei ſiue etiã vſus poſſeſſiõiſue:qꝛ nõ ſolũ cõmit⸗
tit furtũ qui vult lucrari dñium rei.ſed etiã qui
vult lucrari ſolũ vſum vel poſſeſſionẽ:vt habet᷑.
l. di.c. qui ſaccũ.⁊ in.S.itaq;ʒ.⁊.S.placuit.inſti.de
obli. que ex delic.naſ. Uñ ſi qͥs reb ſibi cõmo⸗
datis vel pignoꝛatis vtit᷑ ↄtra voluntatẽ domi⸗

ni:puta veſte pignoꝛata vel equo: euʒ ducendo

alibi qᷓ; voluerit dñs cõmodans:⁊ ſiliter i reb⸗
depoſitis ſiue vtat᷑ ꝑ ſe ſiue ꝑ aliũ cõmittit fur⸗
tum. ff. de furtis.l.qui iumẽta.⁊.l.qui re.⁊.ff.cõ/
mod.i.ſi vt certo.S.quinimo.⁊.ff.de cõditõe fur
tiua.l.qui furtũ.⁊.ſff.de furtis.l.pignoꝛe. Item
ſi quis accipiat aliquid incõmodatuʒ ab vxoꝛe
alicuius:vel a ſeruo aut ancila ⁊ ſimili ꝑſona:

ſi putauit maritũ vel dñm cuius eſt res nõ per

miſſurũ:furtũ cõmittit.ff. cõmo.l.ſeruus. Sed

P rünui

urilnue

nog liai
nii c line
volinsctta

c00c ohl

egrauonie
gice aſa
1ci cötunde
Sgollnaruin
fufrun ynog
cmnirtin wm
ſeorentuma
mmortalterfn
nioltenihabe
mnenſipoſtea
hetreſtiuerre
dercgiurlibd
cido
9 ſtonon
tgoon
oun qulb pa
moraleporh.
Ouifuracfuer

retnontemno

plaguz imiltu
UngeibiGedia
lerücq? fur⸗
dyer deus pece⸗
ſicumebas aia
Aulcozfurepen
ſciptuckſon r
Poſunga San
jford2 ic⸗
funcitforgz
ſſnl Ache
biilaupenia
hocnauzoñh
rbiconumme
ſioqzꝛ blaſoben
becoſnainathe
Aheiiß dicta
QAuifurabakian
opandomanin⸗

(gerütpniama
noeneqzafu
Uulyfernuzmin
lucoꝛſcate cane
Etſunt verbo?

Mthoc viai:,

mr IJeglig
atlt Ols
llme i

holeſinieni
Uennifuntapu

toſiriipel

Mlatntfati
Klallise
Arn. Teno
ohllh in
Ntacnonesr
An nöoſii⸗
Mumddfnn
nichimgh
Aſuächti
dehatnigiu
Cnpeni cnni⸗
egarisg
galgs dcen
AAckinetos
Ankldenbo,
v eiuivdi:
GGmintfunuz.
Glanardn⸗
sgoin de

deſwrlqinns

nusq noͤci⸗
moufem dia
lyanlkidefur.
muintahlus
Kurdan
Neumons Ati
darlocihdicng
ant ſin miind/
retnchen N
ℳnrelenni,
inuo dſo: ꝛn
rväti ad
Nonamnecdis
dürueff dein,
onit lnnnii
du; unper
miam e
iir lir
iisde
u⸗
liölitdlic-
noduitihius
oconit
nriſchcnüi
ſeteneut,
len ibl cin,
wolvnmidulli
srſln itch⸗

5 qnit᷑ nũ quid furtũ cõmittat᷑ ita in re parua ſi
cut in magna.Et reſpondet᷑ ꝙ ſic:quia in furto
nõ qð ablatũ eſt:ſed mens furantis attenditur
riiij.q.iiij.c.vltimo.Et hoc intelligenduʒ eſt qñ
voluũtas eſt talis ꝙ etiã maioꝛa ſubtraheret: vel
quãdo ex ablatione parue rei ille cuiꝰ eſt intelli/
git᷑ grauari: vel qꝛ credit ꝙ facit cõtra volunta/
tem eius:⁊ ſic frangat eius charitatẽ ⁊ dilectõnẽ
⁊ eũ cõturbet ſᷣm Tho.ij.ij.q.lxvj.Unð dicit᷑ in
S.gallinarũ.inſti.de rerũ diui.ꝙ poteſt cõmitti
furtũ in vna gallina. Immo dic glo.ibi.qꝙ etiã
cõmittit᷑ in vno ouo. Si quis autẽ putet dum
eſſe ↄtentum ꝙ accipiat iſta minima nõ peccat
moꝛtaliter. ᷣm Tho. vbi ſupᷣ.⁊ foꝛte nec etiã ve/
nialiter:ſi habeat iuſtã cauſam ita credẽdi. Ta //
men ſi poſtea intelligat eũ non eſſe contentũ de
bet reſtituere ałs nõ excuſatur:vt in.c.p eccati;

de reg.iur.lib. vj.

Etñcuũ do habemꝰ videre de furto eiꝰdete /
s ſtationẽ:phibet᷑ em̃ ab oĩ lege.Omiſſis

eergo autoꝛitatibo q̃ pᷣmiſſe ſunt in exoꝛ

dio:in quib pᷣcipit deꝰ:ne furtũ faciamꝰcanq; feſſe ij.citu.vj.q.iij.
betur in foꝛo penitẽtiali niſi fuerit facca cõdèm⸗

moꝛtale pctm̃.Audite quid ſcriptũ ſit Exo.xxj.

Qui furatꝰfuerit hoĩiem ⁊ vẽdiderit euʒ:ↄuictꝰ
noxe moꝛte moꝛiat᷑. Et Joſue.vij.deus magnã
plagaʒ imiſit in ppło iſrael ꝓpter furtũ Achoꝛ.

Unde ibidẽ diẽ dñs ad Joſue. Peccauit ꝓpłs
tulerũtq; ⁊ furati ſũt ð anathemate.? Ps.xlix.
dixit deus peccatoꝛi dãnando.Si videbas fu⸗
rẽ currebas cũ eo.? Pꝛouer.xxix.dicit ſalomõ.
Qui cuʒ fure ꝑticipat odit aiam ſuã:⁊ Ecclłi.v.
ſcriptũ eſt.ſuꝑ furẽ em̃ eſt cõfuſio ⁊ denotatio

peſſima.⁊ Eſa.j.ðꝛ. Pꝛincipes tui infideles ſo

cij furũ.⁊ Hiere.ij.dicit ꝓpheta.Quomodo cõ⸗
fundit᷑ fur qñ compᷣhendit᷑:ſic cõfuſa eſt domꝰ
iſrael.? Zacharie.v.ſcriptũ eſt.Ois fur iudica⸗
bit᷑.ſ.ad penã ecernã. Siłiter magnũ eſſe pctm̃
hoc viciuʒ oñdit ſaluatoꝛ Matth.xv.? Mar.
vij. vbi cõnumerat furtũ cũ homicidio adulte⸗
rioq; ⁊ blaſphemia.Et poſtea ſubdit.ꝙ hec ſũt
que coinqͥ nãt hoĩeʒ.qꝛ.i.ſunt grauia pctã.⁊ ad

Ephe.iiij.dicit apłs. Nolite locũ dare diabolo
Qui furabat᷑ iam nõ furet᷑:magis aũt laboꝛet

oꝑando manib ſuis.et Apoc.ix.dic Joh. Nõ

egerũt pniam ab homicidijs ſuis:neq; a foꝛni
catiõe:neq; a furtis ſuis.quaſi dicat.Digni ſũt
in infernuʒ mittendi. Item repꝛobat᷑ hoc pom̃
auctoꝛitate canonica.extra de fur:c.qͥ cuʒ fure.
Et ſunt verba Hiero.ſuꝑ parabolas ſalomo⸗
nis.⁊ in multis alijs capłis eiuſdẽ tituli repꝛo

bat᷑ hoc viciũ.⁊.xiiij.q.vj.c.vlti.⁊.de pe.di.j.c.ſi

Ipterea. Itẽ auctoꝛitate leg moyſaice.vñ Exo.
xxij.ait lẽr. Si qͥs furatꝰfuerit bouẽ vlouem:?
occiderit vel vẽdiderit:quattuoꝛ boues ꝓ vno

boue reſtituet:⁊ q̃ttuoꝛ oues ꝓvna oue.Si in⸗

uentũ fuerit apud fureʒ qð furatꝰeſt viuẽs ſiue
bos ſiue aſinꝰ:vł ouis duplũ reſtituet. Aucto⸗

ꝙ hodie in muld locis etiam ſimp

QXXVII

ritate q̊; legis cuilis boc malcdictũ viciuʒ pu

mnit᷑. Un ſciendũ eſt ꝙfurtũ eſt duplex.ſ.aut ma

nifeſtũ aut nõ manifeſtũ. Furtũ manitfeſtũ eſt
qñ fur depᷣhendit᷑ cũ re furtiua añq;ᷓ puenerit

ad locũ deſtinatũ:ad quẽ volebat poꝛtare rem

ſiue depꝛehendat᷑ ab eo cuiꝰres eſt ſiue ab alio

ff. de fur. l.iij. Furtũ nõ manifeſtũ eſt qñ fur nõ

depᷣhendit᷑ niſi poſtqᷓ; detulit rem furatã ad lo⸗
cuʒ deſtinatũ.l.ij.⁊.iij.ff.de fur. Furtũ ergo ma
nifeſtuʒ punit᷑ in quadruplũ ſᷣm legẽ ciuilẽ.nõ
maniteſtũ aũt in duplum.vt extra de fur.c ij. ?
inſti. de obli.que ex delic.naſ.S.pena.Et hoc in
telligit᷑ in foꝛo ↄtẽtioſo.pᷣt em̃ dñs rei cũ bona
ↄſcia acciꝑe hanc penõ:ſᷣm oẽs doct.xiiij.q.v.c.
fi.in gloſa vlt.niſi ſit furtũ domeſticũ facũ a fi
lio pꝛi.vł ab vxoꝛe marito:vł ecõtra vt.ff.de pe
nis.l.reſpiciedũ.S.furta domeſtica.ff. de fur.l.
ſi qs vxoꝛi.S.j.⁊.ij.ſi tñ qͥs velit reſtituere illud
qð furatꝰeſt ſine lite:⁊ anqᷓ; fuerit cõdemnatꝰ
ſufficit ei reſtituere ſimplũ cũ omni damno:ſᷣm
Tho.⁊ Alber.in.di.xv.vt notat᷑ etiam in ſüma
confeſſoꝝ.lib.ij.titu.vj.q.iij.hec em̃ pena nõ de⸗

natio.vt nota.glo.in.c.fraternitas.xij.q.ij.nõ ſo
lum aũt quis poteſt agere ↄtra fureʒ ciuiliter:ſʒ
etiã criminalr:⁊ poſtqᷓ; egit vno mõ poteſt age⸗
re ⁊ alio.C.quãdo ciui.acti.pᷣiu.crimi.l.vnica.et
æegęgd querit᷑ vtꝝ iuſte poſſint fures ſuſpẽ⸗
g di ⁊ occidi. Rñdet Scotꝰ in.iiij.di.xy.
ꝓ fur nocturnꝰ põt ſuſpẽdi:qꝛ etiã pꝛeſu
mit᷑ homicida.ſq; quo ad intentionẽ ſi reperire/
tur in furto.Diurnꝰaũt nõ debet ſuſpẽdi ſᷣm eõ
qꝛ lex nõ dʒ punire aliquẽ niſi ſᷣm malũ qð cõ⸗
miſit. Vñ iex vetꝰ dedit penã talionis.ſ.oculuʒ
ꝓ oculo:dentẽ ꝓ dente.Deut.xix.Et ideo ipᷣe di/
cit ꝙ nõ debet occidi ſed alio mõ puniri:ꝓut iu
dici videbit᷑:qñ ſine armis deliqͥt. Et facit ꝓ eo
auten.ſed nouo iure.C. de furtis. vbi dicit: ꝙ ta
lis fur debʒ fuſtigari vł exulari:aut alio mõ ad
arbicriũ iudicis puniri. Petrꝰ aũt Johõnis
in.iij. di. xxxix.in.vij.pᷣcepto tenet ꝙ licet occidere
fures ſicut hodie fit: maxie qñ ſunt vſi in tali⸗
bus maleficijs.qð etiã tenet glo. Pꝛouer.vj.in
verbo liberabit ſe:vñ dicit glo. Raymũ.⁊ Ulde.
ler fur ſuſpẽ⸗
dit᷑ de ↄſuetudine.⁊ dicit ꝙ hãc ↄſuetudineʒ fa⸗
cit rationabilẽ neceſſitas pacis cõmunis ⁊ fre⸗

quẽtia huiꝰ maleficij:⁊ incoꝛrigibilitas taliũ fu.
rum experta. Et hoc recitat᷑ in ſumma cõfeſſoꝛũ

lib.ij. titu. vj.q.iij.?⁊ concoꝛdat Hoſtien.in ſum⸗
ma. lib.j.titu.xxxiij.vbi allegat Rodonẽſem. Et

cũ his etiã concoꝛdat.Landul.in.iiij di. xv.licet
enim antiquitꝰfur nõ ſuſpenderet᷑ quãdo erat

ſimplex fur:quia hoc eſt pꝛiuatum delictuz. ⁊ lõ

pena extraoꝛdiaria dʒ pũiri.ff. ð fur. l. fi. · ff. ð pᷣ
uatj deli.l. vl. tñ p ↄſeruatiõe reipublice ⁊ M—

q̊ alr ꝓpter młtitudinẽ furũ ðſtrueret᷑ rõnabilr

leges mũicipales oꝛdinauerũt i m loꝗò male
dictos fures ſuſpẽdi:mote füdamẽto qð hr̃ in

S.ſi qͥs qͥnq; ſolidos.de pace tenẽda ĩ vſibo feu⸗
doꝝ.vbi ðꝛ:q frãgentes pacẽvł ſtratã pñt etiã

ꝓ qᷣnq; ſolidis ſuſpẽdi.ſi qͥs aũt fur vadat cuʒ
armis ad furãdũ ðbebat etis ð iure anciqᷓ acer
rime puniri. Utiĩ autẽ.vt nulli iudicũ.S.fl.cok.
ix.⁊ tal fur dʒ etiã ð lege antiq̃ ſuſpẽdi:⁊ ĩ eo lo

co in q̊ ðliqͥt ad froꝛẽ alioꝝ.l.capitaliũ.S.craſ/
ſatoꝛes.⁊..fſamoſos.ſff.ð peniſ.In ſignũ otq;ʒ

fures debẽt ſuſpẽdi hẽmꝰexẽplũ Jude:de q̊ ſcri
ptũ ẽ Joh.xiij. ꝙ fur erat ⁊ latro hñs loculos.?
ea q̃ mittebãt᷑ poꝛtabat:qͥ tãdẽ laq̃o ſe ſuſpẽdit

Matth.xxvij.O quot in furca appenderentur
ſi leges ſeruarentur. B

— —₰

Ciendũ q̊ ꝙ fur nõ tm̃ tenet᷑ reſtituere

ſ rẽ furatã ſʒ etiã oẽs fructꝰ ꝑceptos ⁊ qͥ ꝑ
cipi potuiſſent.Et ſi res furata ꝑeat:pe⸗
nit ad dãnũ furis:⁊ ad reſtitutõeʒ pᷣcij tenet᷑. Et
hec ꝓbant᷑ inſti.de obli.q̃ ex delic.naſ.S.furti.

iũcta.il.ĩ re furtiua.ff.de conditi.fur.
Ercio circa furtũ ſciẽdũ eſt ſ̃m Alexan.

t de ales i. iij. ꝑte ſũme ĩ traccatu ð pᷣceptꝭ

tribo caſibo quis excuſat᷑ ſubtrahens rẽ alienã.

Sen eſt caſus necitat.. cibi aut potꝰ aut ve⸗
imẽti vł alteriꝰrei neceſſarie ad vitam. Kit em̃

Alexãder vbi..ar.iij.ꝙ ſi qͥs ẽ in necitate leui:
aut etiaʒ ſi ſit magna tñ alio mõ põt releuari qᷓ;
furãdo:puta laboꝛãdo vł mẽdicãdo:aut pete⸗

do ab aliqͥbꝰ ꝑſonis vł alio mõ.ille qͥ furat᷑ nul

lo mõ excuſat᷑ a furto.Si vo talł necitas ſit ve/⸗

bhemẽs ⁊ maxia adeo ꝙ nõcredat poſſe euadere
moꝛtẽ niſi tali necitati ſatiſfaciat:⁊ ałr nõ pᷣt ha
bere tũc excuſat᷑ a furto:nec ſᷣm rei veritate põt
dici fur. Hec eniʒ res facta eſt ſua iure poli.ᷣm
Scotũ in.iiij.di.xv.qꝛ vt ðꝛ in.c.exijt qͥ ſemiat.

de vᷣbo. ſigni.li.vj.in extreme necitatis articulo
ad ꝓuidendũ necitati nature via oibo extrema

necitate ðtẽtis ẽ ↄceſſa.ↄcoꝛdat cũ pᷣdicꝗ Mo

nal.in ſũma et Ric.in.lij.di.xxxvij.ar.iij.q.iiij.
vbi dicit:ꝙ nulluʒz ius poſitiuũ põt ſtatuere ꝙ;

tꝑe necitatis extreme q̃ nõ poſſit reieuari alr:ñ

liceat furari.qð tñ ꝓpꝛie furtũ nõ ðꝛ:qꝛ furtuʒ ẽ

ↄtrectatio rei aliene. Sʒ tꝑe talł necitat extreme.
ↄtrectat᷑ res fetã ꝓpꝛia iure naturali qð ẽ foꝛtiꝰ
poſitiuo qꝛ ẽ imutabile.S.ſʒ naturalia.iſtitu.ðᷣ

lure naturali.gen.⁊ ci.la ius naturale pᷣt tol⸗
lere poſitiuũ:ſjʒ nõ ecõtrario.Et ↄcoꝛdat cũ ſu⸗
pꝛadict glo.in.c.iij.extra de fur.di.ꝙ ſic̃ licʒ oc

cidere cũ ſe ałr hõ tueri nõ pᷣt.vt in clemẽtina.j.

de ho micidio:ita licʒ furari in extrema necita⸗

te famis vł nuditat:hᷣ em̃ caſu młta alia phi

bita cõcedunt᷑.⁊ pᷣepue vſus reꝝ.Tali em tꝑe
oia ſũt cõia de iure naturali ac cuili:⁊ etiã ca⸗

nonico.inſti.ð reꝝ diui.S.j.⁊ in.c.ſicut hi.xlvij.

dl. ⁊ i. c. dilectiſſimis. xij. q.j.et.ff.ad.l.rodiã.de

xxV

iac.l.ij. S. cum in eadẽ.⁊ extra de fur.c.ſi qͥs ꝓpter

al.p neceſſitatẽ. Et ideo talis ſubtrahẽs nõ dici
tur in dolo:cũ vtit᷑ re cõmuni:imo etiã ꝓpꝛia.Et

ſi ille qui erat dñs rei nõ ↄſentiret.⁊ hoc ipᷣe pᷣſu
meret:tñ nõ tenet᷑ furti.Et ille qͥ erat dñs peccat
moꝛtaliter nõ ↄſentiens in tali caſu.d.c.ſicut hi
et.lxxxvj.di. c.paſce.De hoc etiã habemꝰ exẽpluʒ

Matth.xij.vbi habet᷑:ꝙ diſcipuli neceſſitateſa
mis ſpicas euellebãt qͥ tñ excuſati ſũt a dño. Et

boc idẽ habet᷑ de ↄſe.di.v.c.diſciplos.Si tamẽ
quis vellet furari alicui:qͥ eſſet ĩ tãta neceſſitate
ſicut ipᷣe:nõ debet bᷣ facere:qꝛ in tali caſu ponoꝛ
debet eſſe ratio poſſidẽtis.ff.de ↄdi.ob tur.cam

l.ſi ob turpẽ.S.poꝛro.Et ꝓ hoc facit:qꝛ duobus
cõcurrentibo pꝛeualet qð eſt potius.ff.de ſtatu
ho.l.querit᷑. Ideo tenet᷑ reſtituere rem illi cui ra⸗
puit.ſᷣm Scotũ in.iiij.di.xv.Si autẽ talis exi⸗
ſtens in extrema neceſſitate ſubtraxit alicui qui

nõ erat in ea neceſſitate:licʒ dicãt quidã:ꝙ nun/⸗
q teneat᷑ ad reſtitutioneʒ: qꝛ ſemel eſt facra ſua
iure poli.Tamẽ alij tenẽt:ꝙ ſi poſtea veniat ad

pinguioꝛẽ foꝛtunã debʒ reſtituere:ſicut ille qui
ceſſit bonis.C.de his qui bonis cedere poſſunt
l.j.Tamẽ ſᷣm eos nõ tenet᷑ talis:niſi inq;tuʒ fa
cere poreſt.l.iij.ff.de ceſſi.bo.Et intelligitur face⸗
re poſſe in hoccaſu:deducto ne egeat.ff.de reg.
iur.l.in cõdemnatiõe.Et dicit be.Tho.ij.ij.q.lx.

—

ꝙ in tali neceffitate extrema⁊ ineuitabili:nõ tii

poteſt quis ſubtrahere ꝓ ſe:ſed etiam pꝛo alijs:

quos alere tenet᷑. Et iſta etiẽ ponunt᷑ in umma
confeſſoꝝ.lib.ij.titu.vſ.q.viij.Sed ↄtra pᷣdicta

arguunt quida per.c. Si quis ꝓpter neceſſitatẽ

extra de fur.vbi cuidã qui ꝓpter neceſſitatem fu
ratus fuerat imponit᷑ penitẽtia triũ hebdoma⸗

darũ. Reſpõdet Zho.vbi ſupᷣ.ar.vij.⁊ Rap.in

ſumma in titu.de furtis.S.item quid ſi aliquiſ
furat᷑⁊ Innocen.ac glo.ſuper dictũ.cſi quis.ꝙ
hoc nõ intelligit᷑ in extrema neceſſitate:ſed ałs

magna.vnde imponit penitentiã pᷣdicta decre/

talis ꝓpter ambiguũ:⁊ ne quis ſit pꝛonꝰad fur⸗
tum:⁊ qꝛ nõ eſt determinatũ qualiter incelliga
tur illa neceſſitas extrema ⁊ ineuitabuis:relinqͥ
tur arbitrio boni viri:extra de offi. delega. c. de
cauſa.O quot reperiunt᷑ hodie qui quotidie fu

rant᷑:excuſantes ſe ꝓpter neceſſitatẽ:quoꝝ exeu⸗

ſatio nõ acceptatur a deo nec a iudicibo. Nolũt

enim tales laboꝛare:nec mendicare:⁊ ideo iudi

ces facũt eos ſuſpẽdi: ne ampliꝰ patiant᷑ tales
neceſſitates. ô D
1 Ecundus caſus in quo liq furari dici᷑
s pietatis.ſᷣm em̃ pᷣdictos doctoꝛes po⸗
teſt mulier ſurripere viro ſuo nõ exiſtẽti
in neceſſitate pecuniã vel alia:vt inde faciat ele⸗
moſynã exiſtenti in extrema neceſſitate:⁊ hoc qñ

nõ habet aliquid ð ſuo qð poſſit ei dare:nec eſt
rapina in hoc caſu:nec furtum imo eſt neceſſ,/
rium ad ſalutem.vnde dicit Raymũ.in titu. de

nego.ſecu.S.ſed quid ſi videat.ꝙ in caſu extre⸗

ckſs gll

meneaſtn
ſvodnece

homotehct

ftiöoſimil
Nien fun
cſimeſun
ler vtinqu
c⸗

t (cin
bust
Holſti

poſſürauſen
reſtiwunon

Pingmnon
Zertimatlon
mniqſ nol
ſitfurantenn
qifurotus⸗
ponus menu
nn aguni x
alanialſoni
pomrüclllepe
nöpecctſean

Dicht tbingft

ſuſegöckte⸗
Stenekadoli
tſewi wlma
honapũ ber
Urpelpoſſigcar.
hiapia Inal
guiduarguüt;
bämolasinid
ſpondet Tho.
n alicu
teniniſiicaſu
?olttno poſſa
ij.oͤſuntfac
lubptermopiar
tglo in caga
(höͤcſtputid.
orclizsco⸗
uutgauarbcu
kulent aug
gurnaneged
dobolicallht
Nobſtulent
helle Zaeue
ſlsloguc
Ldſiqne
Rnd
. Ktalau
ihrſiſſtu
ſlumnn
ninikal
Plnlchne⸗

telige
hes nodil
mng 4
ddoc heßſi
udis pectge
nde ſarbi
bemaig
inceeſſinnſt
Afuca di
Mos. Gimn
Udta paeſſtnet
Mait onee
Modircin
an dods
nus”F Neſan

Enmiliing

iauti glseni,
munraloni gi
tguidäg nun
nackſaca ſis
wſten ſenurad
nſurle gi
Cdarpoſfunr
niinch
mdligrarſace,
teen deng
deMiigl⸗
neumnbllinänmn
lmam woglis:
ntinſumms
id mian
Perr Maeſitutẽ
tnacchtum fu.
Fingeni
r i1 N
meulſaici
ian cqis g
ſiruc ſ
nipdias degn
mulee ineliga
Pinhlis Kinh
of. delegn de
egvigpotc
iet avor alh
zindich. ſli
gicur:
volgfn ee
ws nes h
efncinc
aſcne: hoci

ſunnnc
gemU.UR3NW,

Foliũ

me neceſſitat põt religioſus etiã inuito pꝛelato
ſuo dare elemoſynã indigẽti:qꝛ ĩ tali caſu omis

bomo tenet᷑ paſcere indigentẽ. lxxxvj.di.c.paſce
Et iðo ſimili mõ quicũq; poteſt occulte auferre

aliena vt fubueniat ſic indigenti in extrema ne⸗
ceſſitate ineuitabili qñ aliter eis ꝓuidere nõ va/

let.vt inquit Tho.vbi. Tõ. E
Erciꝰcaſus ðᷣꝛ infidelitat.vñ q̃runt qui

ł dQsꝗã vtꝝ liceat furari xpᷣianos ab infideli

bus detẽtos ⁊ ſic liberare. Rñdet Ray.
⁊ Hoſti. vt hꝛ in ſũma ↄfeſſoꝝ.li.ij. ci.vj.q.ix.q;
ſi eſt tpᷣs guerre põt fieri.xxiij.q.ij.c. dñs.⁊ ſiłr

poſſũt auferri ab eis alie res:⁊ auferẽs nõ tenet᷑
ad reſtitucionẽ.vt notat᷑ in pᷣdicto.c.⁊ in.c.vt pꝛi

dẽ.eadẽ.q.⁊ cauſa.Si vo ſit tpᷣs treuge tenetur
⸗ pagano reſtituere:nõ hoiem ꝓpter ꝑiculũ aie
3 extimationẽ ⁊ ſilicer ð alijs ablatis tenet᷑arg.
xxiij.q.j.c.noli.⁊ dicit Raymũ.ꝙ in b̊ caſu crede
rit furantẽ nullo mõ peccaſſe quantũ ad hoiem

quẽ furatus eſt:ſi rectã habuit intentioneʒ:imo

potius meruiſſe dũmõ aliter ſaciffaciat. Si ta/
men pagani cõpulerãt eũ:vel volebãt cõpellere
ad circũciſionẽ vel idolatriaʒ vel aliqð moꝛtale
pecm̃:tũc ille penitꝰliber facꝰ eſt.⁊ ſic furãs euʒ
nõ peccat ſed meret᷑.arg.di.liiij.c.nulla.Alij aũt

dicũt ⁊ bñ:ꝙ furãs xpᷣianũ ab ifidelibꝰ detẽtuʒ

ĩiuſte qð eſt regłare ⁊ cõiter fit nõ peccat.nec vn⸗
qᷓ; tenet᷑ ad aliquã ſatiſfactionẽ: qñ tenebãt euz
vt ſeruũ vel manaipiũ:vt hẽ in rub.C.ne xpᷣianũ
mancipiũ hereticꝰ vel paganꝰ vel iudeus habe/⸗
at vel poſſideat.⁊ in.l.vnica ibi poſita.⁊.liiij.di.
c.macipia. In alijs aũt caſib nõ lʒ furari.Sed
quidã arguũt ↄ qꝛ ſcriptũ eſt Job.xxix. Cõtere⸗
bã molas iniqͥ:⁊ a dẽtib illiꝰauferebã pᷣdã. Re
ſpondet Tho.vbi.S. ⁊ Alexã.etiam vbi S.ar.iiij.
R nõ lʒ alicui furari:vt de furto ſubueniat al

teri:niſi ĩ caſu ſuꝑiꝰ dicco:qñ qͥs moꝛeret᷑ fame:

⁊ alit᷑ nõ poſſet ei ꝓuideri.ſᷣm em̃ apim ad Ro.
iij. Nõ ſunt facẽda mala vt eueniãt bona. Nec

ſub pᷣtextu pietatis cõmittẽda eſt iniqᷣtas:vt di⸗

cit glo.in.c.ad aplłicam.extra de ſimo.arg.j.q.j.
c.nõ eſt putãda.vñ Aug.xiiij.q.v.in.c.foꝛte ait.

Foꝛte aliqͥs cogitat ⁊ dicit.¶ Dulti ſũt xpᷣiani di
uites:auari:cupidi.nõ habeo pem̃ ſi ſuũ ilł ab

ſtulero ⁊ pauꝑibo dedero. vñ em̃ illi nibil boni
agũt mercedẽ habere potero. Sʒ hec cogitatio
diaboli calliditate ſuggerit᷑.nã ⁊ ſi totũ diſtribu
at qð abſtulerit:addit potius pccm̃ qᷓ; minuat.
hecille. Ad auctoꝛitatẽ Job rñdet Klexã.ð ales
vbi.S.ꝙ loquit᷑ in ꝓꝑſona iudicis ad quẽ ꝑtinet
punire fures ⁊ facere furta reſtitu. F
Ed ſi querat᷑.cui reſtituẽda ſit res furti⸗
8 ua. Rñndet Rap. in ſũma:ꝙ reſtituenda
elſt ei cui res ſubtracta fuit:etiã ſi non ſit
dñs rei:ſed ſua interſit ex c honeſta rem nõ eſſe

ſublatã.vtputa qꝛ habebat in ea ius pignoꝛis

vel vſum aut aliqd bmõt.ff. de fur. l. is cuiꝰ. Si
vo ipſe cui eſt res ablata fuerat eã furatus:non

ſed etiã qui ↄſentiunt facenttd.

CXXXWVIII

ſibi ſed dño erit reſtituẽda: vel illi cui pꝛioꝛ fur

ſurripuerat ſi ſua intererat ex cauſa honeſta eaz
nõ ſurripi.Et regulariter reſtitutio fiẽda eſt ſi po
liatis.iij.q.j.c.reintegrãda.⁊ fere ꝑ totã qgönem.
et extra de reſti.ſpo.fere ꝑ totũ.Et non ſolũ tenct᷑
ad reſtitutionẽ fur:ſed etiã ille qui ſcẽter rẽ fur⸗

to ſublata emit. qꝛ ⁊ ipſe rem alienã inuito dũo
trectat. C. de furtis.l. ancille. Tenent᷑ q́; omzes

ad reſtitutionẽ qui iuſſerũt furtũ fieri vel dede⸗
rũt ↄſiliũ fauoꝛẽ vel auxiliũ. UVt ptʒ inſti.de ob⸗
li.qᷓ ex delic.naſ.S.at vbi ope.Et hoc ꝑ illã regu⸗
lam. Qui cõm dani dat:damnũ dediſſe videt᷑.c.
ſi culpa.de iniurijs ⁊ dãno dato.Et ꝑ aliã regu
lam q dicit. Agẽtes ⁊ ↄſentiẽtes pari pena puni

unt᷑..notũ ſit.ij.q.j.⁊.xvij.q.iiij.c.oẽs.Sccẽduʒ
eſt aũt: ꝙ oẽs qͥ tenent᷑ ad reſtitutionẽ rõne ad/
heſionis ↄtinent᷑ ᷣm quoſdã in his vᷣſi ibo. Juſ⸗

ſio:ↄſiliũ:oſenſus:palpo:recurſꝰ. Parcicipãs:
mutꝰ:nõ obſtãs:nò manifeſtans.Ait ein apłs
ad Ro.j.Oigni ſũt moꝛte nõ ſolũ:qui ſaciũt ea:
e kreg.
DOs tñ dicere poſſumꝰ: q duodeci mo⸗
n dis qs pticipare ðꝛ i furto:⁊ tenet ad re⸗
ſtitutionẽ:ſi pꝛincipał nõ reſtituit. Pꝛi⸗
mo cooꝑatõne:ſicut faciens ferramẽta ꝓ furris
faciendis:vel ſcalas:vel faciens ſcoꝛtã: vel alio
modo pᷣſtans opem et auxiliũ:nam talis tene⸗
tur furti.inſti.de obli.que ex quaſi delic.na.S.iĩ⸗
terdũ.⁊.ff.de fur.l.is qui opem.⁊.ff.ad.l.coꝛ.de
ſicc.l.nihil intereſt.⁊ tenet᷑ inſolidũ:etiaʒ ſi nihbil
habuit:quãdo ſine ſua cooperatione nõ fuiſſet
furatũ:ałs nõ licet peccauerit moꝛtalit᷑. Et ſimi
liter ille tenet᷑ qͥ cũ fure vel roptoꝛe vadit vt ipᷣm
defendat ab eo quẽ damnificare vult indebite:
ſ̃m Inno.⁊ Hoſti.in.c.ſicut dignum.de homi.
Scðo participat quis iuſſione ſeu mãdato ⁊ te
netur inſolidũ de omni damno etiã ſi nihil ha⸗
buit vtilitatis:⁊ ſimiliter exequẽs.ar.in.c.iulia⸗l
nus.xj.q.iij.Lercio qͥs participat ↄſilio: qñ ſcʒ
alieui ↄſulit vt furet᷑ vel rapiat:⁊ tenet᷑ ad reſti/

tutionẽ:ſi ille cui ↄſuluit als non erat facurus

furtũ.S.interdũ.iũcta glo.inſti.ð obli.que ex de
lic.na.⁊.l.ſi remunerãdi.S.plane.ff. mã.Si vo
oĩno erat facturꝰ etiã ſine ↄſilio nõ tenet᷑:lʒ pec⸗
cauerit moꝛtalłr.⁊ ꝓbat᷑ in.S.at vbi ope.inſti.eo
dem.De malis aũt oↄſiliarijs dici᷑ Job.xij. Ad
ducet ↄſiliarios in ſtultũ finẽ. Quarto quis ꝑti
cipat ↄſenſu.ſ.quãdo quis expꝛeſſo ↄſenſu con
ſentit in furto:alias nõ furaturo:ita ꝙ ſine ipo
ↄſenſu damnificatio nõ fuiſſet ſubſecuta.Et ita
intelligit᷑ illud:ꝙ agentẽ ⁊ oſentientẽ par pena
ↄſtringit.c.notũ ſit.ij.q.j. Similiter ratifirans
furtũ vel rapinã ſuo noie factã tenet᷑ ad reſtitu⸗
cionẽ:quia ratihabitio mãadato cõparatur.c.xra
tihabitionẽ.de regu.iur.li.vj.⁊ tenet᷑ inſolidum
c.qui ↄſentit.cũ duoby.c.ſequentibo.xj.q.iij.c.ci⸗
ad ſedem. de reſtitu.ſpo.quia ſᷣm Scotum in
iiij.di. xv. Talis eſt ↄſenſus interpᷣtatiuꝰ: et hoe

intelligit᷑: qñ tale dãnũ nõ fuiſſet datũ: ſi nõ pꝛe
ſumpliſſet danificãs eũ ratũ habere debere als
ſolũ moꝛtalr peccauit ratificãdo:⁊ nõ tenet᷑ da

.

nificato:niſi ex tali ratiſicatõe ĩpediret᷑ recuꝑare

dãnũ ſuũ:bᷣm Monal.in ſũma.in ti.reſti.Quĩi⸗

to ꝑticipat palpãdo:id eſt laudado ⁊ adulãdo
ei de furto vł rapina.ita ꝙ ꝓbabilxr credit ꝙ ex

hac adulatiõe fit motꝰ ad dãnificãdũ ꝓximũ:qꝛ

tal adulatio eſt quidã ↄſenſus.lxxxvj. di.c.ne⸗
mo. ⁊.ff. ð ſeruo coꝛ.l.j.S.ꝑſuadere vbi ðꝛ:q nõ

oꝑtet laudãdo augeri maliciam. ⁊ Eſa.ix.ðꝛ.Et
erũt qͥ btificãt ꝓpłm iſtũ ſeducẽtes ⁊ qͥ bcificant
pᷣcipitati Sexto pticpatrecurſu.ſ.qn fur aut la
tro hʒ recurſuʒ ad eũ cũ ſpolijs.nã ſaenter rece/

ptãs rẽ furtiuã ⁊ furẽ tenet᷑ furti.vt eſt tex.ĩ.l.coſ

2 ibi.Bal. C. de fur.⁊ ſᷣm Inno.⁊ Hoſti.in.c.ſi
cut dignũ.de homi. tenet᷑ de omni dano: qð ex
receptiõe factũ eſt qð ałs factũ nõ fuiſſet.Oe ta,/

liba aũt recipiẽtibo res furtiuas ðꝛ Eſa.iij. Ra⸗

pina pauꝑis in domo vꝛa. Septio qͥs tenet᷑ ęti

cipatiõe puta ſciẽter comedẽdo vł recipiẽdo ð re

furtiua: ⁊ tenet᷑ ad reſtitutionẽ inq;tũ ꝑticipa/

uit ſᷣm cheologos in.iiij.di.xv.Octauo ꝑticipat
mutꝰ:id eſt ille ꝗͥ vidit rẽ furari ⁊ ſine aliqͥ picu⸗
lo ſuo poſſʒ ipedire furtũ:puta clamãdovł alio

mõ:⁊ ex malicia tacet.xxiij.q.iij.c.nõ inferenda.
vbi ait Amb.qͥ nõ repellita ſocio iiuriã cuʒ põt
tã eſt in vicio q; ille q faaut. Nono nõ obſtando:

vt iudex cui ex officio incũbit ꝓuidere ne dãna

inferant᷑:q nõ coꝛrigit nec punit delinqᷓntes:ita
pter b̊ fit furta ⁊ rapine tenet᷑ ad reſtitutio⸗
nẽ qñ ſine ꝑiculo ſue ꝑſone vł alteri maioꝛ ſcã⸗
dali potuit o buiare.⁊ ita intelligit᷑ illð qð habe

tur.xxiij.q.iij.c.qͥ põt.⁊ in.c.faciẽtj.lxxxvj.di.vbi

8:: ꝙ facietis ꝓculdubio culpã hʒ qͥ qð põt coꝛ/

rigere negligit emẽdare.⁊ idẽ hĩ in.c.erroꝛ. ⁊ i.c.
ↄſentire.ixxxiij.di.Et dic Bal.in.l.mãcipia.C.ð

ſeruis fu.ꝙ nõ faciẽs reſtituere cũ põt:⁊ ex offi⸗/

cio tenet᷑ eſt obligatꝰ ad reſticutionẽ ⁊ inſoliduʒ
ſᷣm Sco.in.iiij.di.xv.Decio ꝑticpat ñ mãlfeſtã

do.qñ ſcit vbi eſt res furtiua ⁊ ſine ſui ꝑiclo eã
põt manifeſtare:⁊ infrogatꝰ a iudice tacet veri⸗
tatẽ.extra de fur.c.qͥ cũ fure.⁊.ix.q.iij.c.qͥſquis.
vbi ðꝛ:ꝙ vterq; reꝰeſt ⁊ qͥ tacet veritatẽ ⁊ q men
daciũ ꝓfert. Undecio ille tenet᷑ qͥ hʒ viã facẽdi:
ꝙ res deueniat ad manꝰ eius cui furata eſt:pu
ta ↄſulẽdo ei qui eã detinet vt reſtituat:vel alio
mõ:ſine aliq̊ ſui ꝑiculo vł pᷣiudicio vł incõmo⸗/
do:⁊ facere nõ vult ex malicia:peccat em̃ qꝛ le
gem naturalẽ facit:q̃ vult.vt faciat alteri qð vel

let ſibi fieri.c.humanũ genꝰ.j.di. Itẽ ↄ legẽ diui
nã:que vult vt diligat ꝓximũ ſuũ ſicut ſeipſuʒ
Matthᷣ.xxij. Itẽ qꝛ vnicuiq; mãdauit deꝰ de ꝓ
ximo Eccki.xvij.Et ideo tenet᷑ dãnificato:qꝛ cuʒ
ſine ſua leſione poſſit eius damnũ reſtitui face⸗
re:⁊ ex malicia nõ vultvidet᷑ ↄſentire:⁊ appꝛoba

re damnificationẽ:ar.in.d.c.nõ inferenda.cũ ſi.
Duodecimo quis tenet᷑ defendẽdo:quãdo.ſ.eſt

XXVY

patronus furũ eos adiuuãs:ne accuſent᷑ vł de
nuncient᷑:vel ne condenent᷑ ad reſtituenduʒ: ita
ꝙpter eius patrocinij ſpem furant᷑: qð als nõ
facerent:vel pter eius defenſionẽ nõ reſtituunt
male ablata.De tali em̃ dicit᷑.xj.q.iij.c.qui ↄſen

tit. Qui defendit aliquẽ delinquentẽ maledictꝰ

erit apud deũ.⁊ homines:⁊ coꝛripiet᷑ increpatio
ne ſeueriſſima: ⁊ talis meret᷑ acrius punii: ᷓ;

ipſe delinquẽs.c.qͥ alioꝝ.xxiiij.qiij.⁊ de offi. de
leg.c.j.De reſtitutiõe aũt fautoꝝ.ſ.quantũ reſti⸗
tuere teneant᷑ ⁊ quõ:diffuſe tractat bea.Lho. ij.

ijj. q. lxij. ? Alexan.de ales in.iij.parte ſũme:ſuꝑ
hoc pᷣcepto.⁊ Richar.in.iiij.di.xv.ar.iiij.q.iiij.,;
Scotus.ibidẽ.q.ij.ar.ij.⁊ Alexã.de alexandria.

in eadẽ di.? Rayp.atq; Monal.in ſũma:quoꝛũ

dicta:qꝛ irent nimis in longũ:nõ refero ad pꝛe⸗

ſe ens. Vide ſummiſtas.

Ciendũ quoq; ſᷣm Aleran. de ales. in. ij/
8 parte ſũme:ſuꝑ hoc pᷣcepto.ar.v. mul
tis modis cõmittit᷑ furtũ interpᷣtatiue:ð

quibs ſolũ duos caſus ponemuſ cauſa bꝛeuita

tis:nã a dericis ⁊ alijs religioſis furtũ cõmittit

expendendo ⁊ erogando.vnde dicit Raymũ.in
ſumma:ꝙ cdlerici qui dant potentibo ⁊ diuitib
bona eccleſie ſiue redditus eaꝝ ſiue meretricib⸗
aut hiſtrionibo raptoꝛes ſunt ⁊ ſacrilegiũ com⸗
mittunt.Quia vt inquit Hierony. xvſ.q.j.c.fi.

Quicqͥd habẽt vltra neceſſitatẽ ſuã ⁊ eccleſie c

miniſtroꝝ paupeꝝ eſt:vt etiam habet᷑.xij. q.ij.c.

gloꝛia epᷣi.⁊.c.⁊ ſi illi.Et peccant moꝛtalit᷑:nõ ſo
lum qꝛ pauperib ſubtrahũt:ſed etiã quia tur⸗
pibꝰ ꝑſonis tribuunt.lxxxvj.di.c.q venatoꝛibo.

et.c. donare.Et ideʒ dicit Tho.in ſimili caſu.ij.

ij.q.dxxxv.⁊ ĩ quadã queſtiõe de quodlibet᷑. Et
idẽ habet᷑ in ſumma ↄfeſſo ꝝ.li.ij.titu.v.q.xvj.

vbi etiã dicit. Nota ꝙ pᷣlatus tenet᷑ de bonis ec⸗

cleſie amiſſis dolo:⁊ lata culpa⁊ leui ſᷣm Berñ.

⁊ Hoſtien.exxra.de officio archi.c.ea.que.Licet
ergo poſſit bñficiatus dare ↄſanguineis aliqd

de fructib beneficij ꝑceptis ꝑ modũ elemoſyne
quãdo ſũt pauꝑes:imo ad hocteneat᷑ ſi poteſt

facere.iuxta illud.j.ad Thimo.v. Si qͥs ſuoꝝ⁊
maxime domeſticoꝝ curã nõ habet fidem nega

uit:⁊ eſt infideli deterioꝛ.Lamẽ quãdo ſunt di⸗/
uites ⁊ potentes nõ põt eis cũ bona ↄſciẽtia da

re:qꝛ illa bona ſunt paupeꝝ ⁊ ꝑegrinoꝝ.vnde

Hiero.ad Damaſum papa inqᷣt. Quicqͥd hñt
cderici paupeꝝ eſt:?⁊ domꝰilloꝝ oĩbo dʒ eẽ cõois
ðᷣbẽtq; ſuſceptiõi ꝑegrinoꝝ ⁊ hoſpitũ inuigila⸗
re percatagoßin Rax.⁊ Alexan.de ales.vbi.

et reputant᷑ fures:qñ de bonis eccleſie dant cõ⸗

ſanguineis:nõ vt pauꝑibo:ſed vltra ſtatũ ↄditi

onis eoꝝ ⁊ ꝓpter fauoꝛẽ ⁊ põpam ſeculi.Et ideʒ
habet᷑ in ſũma ↄfeſſoꝝ.li.ij.ci.v.q.xiiij. De aüt
de talibo maximã facit vlcionẽ. Unde legit᷑ qͥ/

dã abbatiã opulẽtã poſſidẽs:redditꝰ eius in la
ſciuijs ac meretricib ⁊ vanitatib mũdi conſu⸗
mebat:qᷓpꝛopter repẽtina moꝛte ſine cõfeſſiõe et

llktiſtn
gsadnopta⸗
t maricch ſoch
Cbtioꝛ crarſe
Cüintrogant
lemalt Pan
ulolo. j
eaaſerccis
hicodſcer foci
Nedirtilliofe
hescfigen.
gepaupen eſt
ccplas. del

lſter noeb

ſacs mealerat

doncchabltaal

liquo viue.05
Nyaldeadöuc
ſticueret.ui
Btilerndit.

piſemp miſer

Poupen largt
enreſttwl d
agbigaul. Loſ⸗
deſucoꝛiyn
rat dereh
Gaitq; ſic
hirgcsg
Fiqzöbend
Pendatgeſin
diaimx latr
les bifficlado

lus ſwos edi
matfomella.

ne Infreno⸗
Nillts anob
llter Etiten
Alchaßer⸗
Clunidealtn
lgichf
10 oci

taletf,

Hmendnen

nqöalni

Moreſtiuunce
nc i ſen.

mi nalccic
Nckinanaro
spunn.

un.d deof de

guamiünki
nden Phoi

1 Nunandnn.
Dlümagvori

ndeilcinii
Mo. NNl
mimaßmnne;
ſablabecbin

fni cinenn

dor armün
mi: dwwiah⸗
uemaemie
:lacgüton
Nſſoſß
teſui: cctſta
n babek igi
ntmorwltnil⸗
ei quian
cqvenaronh
inſumiicaiui
dequoclihe
li an

rmidebonis

mr luifnon.
icMα”.
ngus!
wtütinuſne
mat ipſt
Gids or?
ahafidonneg
inigoſunde
honn icinn dd
gnwr in
le Otishi
cindticii;
Ngeinuce
Gndenls M,
Saulennii

ſacramẽtis eccłie defunctus eſt. Cũ aũt coꝛpus

eius moꝛtuũ in lecto iaceret:ac miłtitudie ↄſan⸗

guineoꝝ atq; vicinoꝝ circũdatũ eſſet: Ecce tãta
mhtitudo tauanoꝝ ſiue muſconũ adueitvt oẽs
qͥ aderãt exire cogerent᷑:nõ em̃ ibi manere pote⸗
rãt nec ilł reſiſtere aut illos abigere. Abeũtibus
aũt tãdẽ ił muſconibo nihil in lecto repertũ eſt.
Demõðes enim ſicut eiꝰaĩam ita ⁊ coꝛpꝰabſtule⸗

rũt.Qð cernẽs qdã eiꝰ oſanguineꝰ oꝛdinẽ mio⸗
rũ intrauit.Et h ꝓdigiũ:qð ꝓpꝛijs oculis vidit:

publice pᷣdicauit.Cotra eos etiã qui dãt ↄſagui

neis redditꝰ eccłie legit᷑ q qͥdã abbas fratri ſuo

carnali dabat de redditibo abbatie:⁊ ille iß5am
pecuniã ſue cõmiſcebat ⁊ negociabat᷑.Et q̃cũq;
ꝓgebat ſemꝑ cũ dãno redibat:⁊ facta eſt ei peccx
nia mõaſterij ſic ignis: ⁊ ꝓpꝛia ſubſtãtia ſic ſti/

pula.Et q̃nto mag ei abbas largiebat᷑ tato ma

gis ad inopiã tẽdebat.De qͥ ille valde mirabat᷑:.

7 maxie ꝙ ſocijs ſuis oĩbo lucrantibo ipᷣe qͥ oim

cautioꝛ erat ſemꝑ ꝑdebat.Stupet etiã abbas ⁊

eũ introgat:quõ ſbſtãtiã ſuã ſic ↄſumeret. Cui
ille rũdit. Parce viuo:⁊ negocia mea diligẽter

cuſtodio.Sʒ quõ ſic pauꝑ efficiar ignoꝛo.Ta⸗

dẽ ad ſe rediẽs dixit.vadã ↄfiteri:qꝛ foꝛte deꝰ mi
hi cogſcere faciet vñ h̊ ꝓcedat.acta igit᷑ ↄfeſſio
ne dixit illi ↄfeſſoꝛ. Utere ↄſuũijs meis ⁊ cito di⸗
ues efficier. Pecunia abbac fris tui furtuʒ eſt:
qꝛ paupeꝝ eſt:⁊ ipᷣa tuõ ↄſumit:de cetero nihil
accipias.⁊ de modico qð tibi ſuꝑeſt negociare

iuſte:⁊ videbᷣ ſuꝑ te manũ dñi.Delucro aũt qð

facies medietatẽ ſingul anniſ mõaſterio tribue
donec habita ab abbate plene reſtituas.⁊ de re
liquo viue.Qð ille faciẽs in bꝛeui ita ditatꝰ eſt
vt valde abũdaret:⁊ fratri oĩa ab eo recepta re⸗
ſtitueret.Cui abbas dixit. Uñ tibi tante diuitie.

utille rñdit. Quãdiu ſubſtãtiã mõaſterij acce/⸗
pi ſemꝑ miſer fui:tuq; Suit᷑ peccaſti:nõ tua ſed
paupeꝝ largiẽdo ⁊ ego ea recipiẽdo. Ex qͥ auteʒ

ea reſtitui:⁊ de pctõ penitui:ita benedicẽte dño
abũdaui.Cõſiderẽt ̊ h̊ ſecłares qͥ volũt viuere

de ſudoꝛib crucifixi.Etiõ filijs ſuis bñficia p⸗

curãt vt de redditibo eoꝝ gaudeat⁊ diuites fiãt
Sciãtq; ꝙ ſic faciẽẽtes ignẽ in domo ſua attra/⸗
hũt qͥ eoꝝ ꝓpꝛiã ſubſtãtiam in bꝛeui deuoꝛabit.

Ipi qʒ pbendati videant quõ redditus ſuos ex
pendat:qꝛ ſi in vanis ↄſumũt fures ſũt (vt ſupᷣ

diximꝰ)⁊? latrones.Et iðᷣo exdamat Bern. h ta

les bñficiatos qui in pompis expẽdunt reddi⸗
tus ſuos.⁊dic̃ in q̃dã epła.Aamant nudi:cla⸗
mãt famelici:? ↄquerunt᷑ ⁊ aiũt.Dicite pontifi⸗
ces:nũquid auꝝ in freno expellit frigus aut fa/

mẽ. In freno quid fac auꝝ:noſtrũ eſt qᷣcqᷣd ex⸗
pẽditis.a nobᷣ extrahit᷑ crudeliter qð ↄſumid in

aniter. Et iteꝝ ad quendã canonicũ ſcribẽs ait.

Quicqͥd pᷣter neceſſariũ viccũ ⁊ veſtituʒ eccłieq;
oꝛnatũ de altario tenes tuũ nõ eſt:rapina eſt: ſa
crilegiũ eſt:fac.c.clericos.j.q.ij.⁊.c.paſtoꝛ. ea. q.
2 c̊. Scdðo cõmittit᷑ furtũ interpᷣcatiue a cleri

beneficia poſſidẽtibo:⁊ dehitũ ſuũ nõ facientibo⸗

Si em̃ tatũ peccant illi cerlei qͥ ad eccłias ſuas
reſidẽt ⁊ officia dicũt qñ male expẽdũt ea q̃ ſibi

ſuꝑpfluũt de rebo ecclie: ꝓfecto peſſimi fures ſũc
illi qͥ bñfida poſſidet:nec officia qᷓ obligant᷑ exer

cent.⁊ qcquid ꝑcipiunt de illis bñficijs ꝓ furto
illis imputabit.ſcptũ eſt ꝙ qͥ nõ laboꝛatc nõ mã
ducet:vt ait glo.in.l.quãuis.ff.de dã.infec.⁊ al⸗

legat.l.ſi ex duobo.S.fi.ff.de noxa. Et fuerũt oꝛi⸗
glinal? vᷣba Pauli.ij. ad Theb. iij. Et iðᷣo Alexã.
vbi S.dicit:ꝙ tenent᷑ eccłie ad reſticutioneʒ oim
ab eis ↄſumptoꝝ.Et hec ſufficiãt ꝓ pꝛima par⸗

te noſtri ſermonis.
Pars ſecunda. De Innento. JJ
Eñcũdo videdũ eſt de iuẽto qͥd fiendũ.
898 Et rudeo vt põt colligi ex dictis beati
Tbo.ij.ij.q.lxvj.⁊ Alexã.de ales in.iij
ꝑte ſũ me:ſupꝑ.vij.pᷣcepto.⁊?⁊ Richar.in

iiij di. xv. ar. v. q.v. CX ſüt qdã res qͥ nũq; fuer̃t
in bonis alicuiꝰ:ſic lapilii ⁊ gẽme q iuemunt᷑in

litoꝛe maris vbi naſcunt᷑:⁊ iſte occupãti ↄcedũ⸗
tur. vt hz inſtitu.de rerũ diui.S. itẽ lapilli. Silr
ſi qs beſtias aut aues nõ domeſticas:q̃ nõ ſunc
in bonis alicuiꝰinueniat ⁊ accipiat nõ peccat.S.
2 qdã. ?. S. fere. ⁊.S.ſinguloꝝ.inſti.de reꝝ diui.⁊

ff. de acqui. re. domi.l.uj. ⁊.l.in laqueũ.⁊.S.illud

