tẽtia arguit deitatẽ:qꝛ quicqͥd ẽ oĩpotẽs eſt deꝰ
Et ſic patet maioꝛ.Sʒ pꝛimũ eſt impoſſibile:vi
delicet duos eſſe oĩpotentes eſſentialiter diſtin
ctos.ſã ſi bᷣ eſſet:vterq; eoꝝ poſſet quicqͥd vel
let:aliter nõ eſſet oipotẽs.Et tũc alter poſſet alte
rũ deſtruere.Et ſic ille qͥ poſſet ab altero deſtrui
nõ eſſet deus. Et cum vterq; poſſet ab altero de
ſtrui ⁊ ãnihilari nõ eſſet omnipotes. Et ſic ſeqͥt
ꝙ neut᷑ eoꝝ eẽt ðs.Et ſi nlłs eoꝝ poſſet aliũ de/⸗
ſtruere:niłs ipſoꝝ eẽt oipotẽs ⁊ ↄñt᷑ nec ðs ve/⸗
rꝰ.Ex q̊ ſeqͥ ꝙ ſi plures eſſent dij:nullꝰ eſſetve⸗
rus deus:qð eſt impoſſibile.Et iſta ẽ argumẽ⸗
tatio ſcci Bonauẽture vbi.S.qui ait. Stat iſta
ſentẽtia ꝙ deus ſit oĩpotentiſſimꝰ: ergo poterit
facere ꝙ oĩs alia potetia a ſua nihil poſſit:ergo
ſi ſunt duo dij diuerſi in natura hoc poteſt fa⸗
cere vnus de altero ꝙ alter nihil poſſit: ⁊ econ/⸗

uerſo.Sed cui potẽtia poteſt auferri nõ eſt deꝰ

ergo nõ ſunt duo nec plures dij. Petrus vo de
Aquila vbi.S.ait. Ponat᷑ ꝙ ſint duo dij ⁊ vnꝰ
velit petrũ ꝓducere ⁊ alius nõ.Aut petrus pdu

cetur:aut nõ.Si ſic:ergo ille qui nõ vult no erit

omnipotẽs:quia nõ põt impedirepductionem

2òð

fOY?́?́”èð

LXXXII

Ulius:⁊ cõſequenter nõ eſt deus. Si nõ ꝓduceè

tur:ergo ille qui vult eũ ꝓdudi nõ erit omnipo
tens quia nõ poteſt eũ ꝓducere:⁊ ↄſequẽter nõ
eſt deus. *
Ecũda ratio fundat᷑ in diuina infinita⸗
s te ſic.qᷓ; im poſſibile eſt duo actu eſſe in⸗
finita:cam impoſſibile eſt duos eſſe de /
os.Cõſequẽtia iſta patet qꝛ cũ deus eſt infinitꝰ
accu:ſi eſſent duo vel plures dij: eſſent duo vel
plura infinita actu:tam quo ad eſſe:qᷓ; quo ad
poſſe:⁊ noſſe ac velle ⁊ operari.Deus em eſt in/
finite actiuitatis.xij.Mecha.quo dato ſeque⸗
i innuntera bili incõueniẽtia que cauſa bꝛe
uitatis nõ feribo. Sed pꝛimũ eſt impoſſibile:
ſcilicet duo vel plura eſſe actu infinita eſſentia/
liter ⁊ realiter diſtincta:ergo ⁊ ſcdᷣm eſt impoſſi
bile.videlicet duos vel plures eſſe deos. CN au
tem impoſſibile ſit plura eſſe infinita actu eſſen
tialiter diſtincta ꝓbatur ſic. Si eſſent duo infi⸗
nita eſſentialiter diſtincta:aut vnũ eſſet in alio:
aut nõ. Si nõ:habeo ꝓpoſitũ: videlicet ꝙ illud
nõ eſt infinitũ cũ ſit dare aliquid in quo nõ eẽt:
⁊ ſic nõ impleret oia.De deo em̃ dicit᷑ põ. xlvij.
Magnus dñs ⁊ laudabilis nimis:⁊ magni/
tudinis eius nõ eſt finis. Item deus dicit Hie/
re.xxiij.Celũ ⁊ terrã ego implebo. Uñ vbiq; eſt
deus per eſſentiã:potentiã ⁊ pᷣſentiã:vt patʒ per
Thomõ.j.parte ſumme.q.xl.Si aũt ſic eẽt vnꝰ
in alio ergo poſſet eñ qnullare:quia in eo habe

ret potentiã:⁊ ei eſſentiã ðdiſſet ꝑ creatiouẽ.hoc

em̃ mõ dici᷑ deus eſſe vbiq; ꝑ eſſentiã ⁊ potenti

am:ergo alius nõ eſſet deus ſcilicet in quo tali/

ter eſſet. Si vo eſſet in alio alio modo:aut ſicut
accidẽs in ſubiecto:⁊ ſic depẽderet ab illo tam ĩ
eſſe qᷓ; ĩ cõſeruari:⁊ ſic nõ eſſet deus:cũ depẽde⸗
re dicat imꝑfectionẽ in eo qð depẽdet. Aut eſſet
in alio ſicut totũ in partibo:vel ſicut pars in to⸗
to:aut aliquo nouẽ modoꝝ poſitoꝝ ab Areſto
tile in pᷣdicamentis:⁊ q̃litercũq; eſſet diceret im/
ꝑfectionẽ:⁊ ſic nõ eſſet deus. 1t◻uℳ
Ercia ratio fundatur in ſumma dei di⸗
t lectiõe.ã ſi eſſent duo dij eſſentialiter
diſtincti cũ felicitas eterna ſit ipſe deus

ſm Theologos in.iiij.di.xlix.ergo due eſſent fe

licitates eſſentiales:eſſentiałr diſtincte. VUterq;
em deus ab alio eſſentiałr diuerſificatꝰ haberet
vnã:aut ergo dicis ꝙ vnꝰ eoꝝ nõ ſentit nec ha⸗
bet felicitatẽ alterius.ergo nõ eſt ꝑfecte beatus:
quia deeſt ſibi vna felicttas. Beatitudo em̃ eſt
vbi nihil deeſt boni:ᷣm Augu. in. xxij.de ciui.
dei. Et eſt ſtatꝰoim bonoꝝ aggregatiõe ꝑfectus
vt inquit Boetius.iij.de cõſo.aut dicis ꝙ vnꝰ
ſentit felicitatẽ alteriꝰ.⁊ tũc aut vnus fruit᷑ alio
et ecõtrario:aut vnus vtit᷑ alio ⁊ ecõtrario. Si
vnus fruit᷑ alio:ergo ſequitur ꝙ beatificatur in
alio:⁊ ſic eiꝰ btitudo depẽdet ab illo alio. Et ſic
alius poſſet facere ꝙ iſte nõ eſſet beatus ſubtra
hẽdo ſe ſibi:aliter ipᷣe nõ eſſet om̃ipotens:⁊ ſic il

Bermo

le nõ eſſet btũs.Et idẽ poſſet argui de alio reſpe
ctu iſtiꝰ:quo dato ſequit᷑: ſi ſũt duo dij nõ ſũt
duo dij: qdð implicat ↄdictionẽ.Si vo dixeris:
ꝙ neuter fruit᷑ altero:ſed ſolũ vtit̃ illo:tũc ſequi
tur ꝙ ille qͥ vtit᷑ deo:⁊ nõ fruit᷑ eſt ꝑuerſus:⁊ ha
bet in ſua volũtate magnã pꝑuerſitatẽ:qð de ðᷣo
nephas eſt ſentire.Et ꝓbo ↄſeq̃ntiã ꝑ dictũ Am
bꝛoſij dicent. Maã volũtatis ꝑuerſitas eſtvti
fruẽdis:⁊ frui vtẽdis.Tꝑalibo em̃ ⁊ creatun ſo
lũ vti debemꝰ:frui aũt ſolo deo:⁊ non vti. Uti/
mur em̃ creatis tanqᷓ; vtilibo ad finẽ ↄſeqᷓnduʒ
ſq; btitudinẽ q̃ nõ eſt ĩ eis.Frui autẽ eſt ſoli deo
adherere ꝗpter ſeipᷣm tm: ⁊ in ipſo btificari. Ut
inqᷣt Augꝰ in li.de doc.xpᷣiana.⁊ recitat męr̃ in

Uarta rõ fundat᷑ in rerũ ad extra debita

q ⁊ ſempiterna oꝛdinatõe:ſic.Si eẽntduo
Ddij eſſentialiter diſtincti:⁊ vterq; eoꝝ ha
beret voluũtatẽ liberã a volũtate alteriꝰ eẽntialit᷑
diſtinctã:⁊ nullo mõ ab ea depẽdentẽ.Et ſicvnꝰ

poſſet aliqñ velle pluuiã:⁊ alter ſerenũ: vnꝰ fri/

us:alter caloꝛẽ:vnꝰvẽtos:⁊ alter nõ.⁊ vnꝰpoſ/⸗

et velle mundũ deſtruere:alter oſeruare:vnus
iſtũ moꝛi:alter viuere.Sicut dicũt poete de Ju

none q̃ volebat troianos perire.Uenꝰ aũt vole
bat eos ſaluare. Itẽ Juno volebat ᷣm eos ꝙ
turnꝰ occideret Eneã.⁊ vxoꝛẽ haberet Lauinaʒ

filiã regᷣ latini.Ecõtra vᷣo venꝰ:vt patet ꝑ Uir/⸗
giliũ.j.ij.ix.⁊.x.Eneidos.Et põt ↄgrue recitari
oꝛo Junonis ad eolũ:⁊ rñſio eiꝰ⁊ oppoſitio ne/⸗

ptuni cũ verbis iniurioſis ↄ vẽtos ⁊ Eolũ:que
habent᷑.j.Eneidos. Et ſic ſequeret᷑ ↄfuſio ⁊ de⸗
ſtructio oꝛdinis vniuerſi:cuiꝰ oꝓpoſitũ ad expe
rientiã videmꝰ. Nã oꝛdine mũdũ deꝰ ⁊ rõne gu

bernat. Et ꝓpter h̊ philoſophi deuenerũt in no⸗

ciciã:vniꝰ ⁊ ſoliꝰ dei:vñ Phᷣs.xij. Mecha.in fi.
ſic ↄdudit.Quia igit᷑ res nolunt male diſponi

nõ eſt bona pluralitas pᷣncipũ vel dñoꝝ:vnꝰ ꝓ

pnceps:⁊.vlij.Ethi.itcerũ ait. Meliꝰeſt eſſe vnũ
in vniuerſo pncipem qᷓ;plures. Regnũ em̃ non
capit duos.vñ Hiero.ad Ruſticũ.⁊ habet᷑ ĩ.c.
ĩ apib.vij.q.j.inqͥt. In apibo pᷣncipes ſũt.Gꝛu⸗
es ſequũt᷑ vnã oꝛdine litterato. Imꝑatoꝛ vnus.
Vnꝰiudex ꝓuincie. Roma vt cõdita eſt: duos
fratres ſimul reges babere nõ potuit: ⁊ parici/⸗
dio dedicat᷑:vñ Lucanꝰ in.j.ait. Fraterno pᷣmi
maduer̃t ſanguie muri. In rebecce vtero Eſau

⁊ Jacob bellant᷑. Singli eccleſiaꝝ epᷣi. In naui

vnꝰgubernatoꝛ. In domo vnꝰ dñs. In quouiiſ
gradu ⁊ exercitu vnũ ſignũ expectatur: hec ille.
Multo g̊ mag ad regimẽ mũdi:vnũ ſolũ om/
nmiũ gubernatoꝛẽ eſſe opoꝛtet.Si em̃ eſſent plu/
res dij diuerſe nature:cũ diuerſitas naturaruʒ
cauſet varietatẽ aioꝝ.c.qꝛ diuerſitatẽ.de ↄceſ.p⸗
ben. inter ſe nõ ↄuenirẽt:nec eſſent ↄcoꝛdes:iu⸗

xta illud Lucani in.j.Nulla fides regni ſocijs:

oĩſq; ptas. Impatiẽs ↄſoꝛtis erit:hinc Lactan.
in.j.diuina⁊ inſti.ciij.inqᷣt Sicut em̃ ſi in vno

xXxII

exercitu:tot fuerit imꝑatoꝛes:q̃t legiones:q̊t co

hoꝛtes:q̊̃t cunei:q̃t alle:pꝛimũ nec inſtrui pote,/

rit aces:vno q̊ʒ ꝑiculũ recuſante:nec regi facile

obtẽperari:eo ꝙ ſuis ↄſilijs ꝓpꝛijs vtant᷑ oẽs:q̊/

rũ diuerſitas plus noceat q; ꝓſit. Sic in p̊ reꝝ
nature imꝑio niſi vnꝰ fuerit ad quẽ totiꝰ ſũme

cura referat᷑:vniuerſa ſoluent᷑ ⁊ coꝛruẽt:hec ille

Cõfirmat hec oĩa ſctũs Bonauẽ.in.ij.ſniaꝝ di.

I·ar. j. q.j.Oẽs inqᷣt res mũdane hñt vnũ pꝛna⸗
piũ ꝓductiuũ.tũ ꝓpter rerũ varietatẽ:qꝛ multi⸗

tudo ⁊ pluralitas habet oꝛtũ ab vnitate:tũ pꝛo
pter reꝝ mutabilitatẽ:qꝛ omne mutabile eſt ab
imutabili:tũ ꝓpter rerũ oꝛdinẽ qꝛ oꝛdo habet oꝛ
tum a pꝛimo:pecile. S
DDODODtefſt qͥʒ diuine eſſentie vnitas ꝓbari ex

p infinitatis rõne.Nã infinito nõ eſt dare
aliud infinitũ.iij.Phiſicoꝝ.Sed ſi plu

res eſſent dij eſſentialr diſtincti:ſinguli haberẽét

infinitatẽ ab alio ſeparatã:qꝛ vt dicit᷑.ps.xlvij.

Magnꝰ dñs ⁊ laudabilis nimis ⁊ magnitudi
nis eiꝰnõ eſt finis:⁊ ꝑ ↄſeqᷓns dato quolibʒ eoę
rũ poſſet aſſignari maioꝛ ifinitas.ſ.ex adunati

one oim deoꝝ ſiml.Et ↄfirmat᷑ h argu.pꝑ dicũ
Anſhelmi in li ꝓſolo.c.ij.vbi ait.ꝙ deus eſt qͥd/

dam ſummũ bonũ q̊ aliqͥd maiꝰnõ põt cogirta

ri. Sed ſi eſſent plures dij: quolibet eoꝝ aliqͥd

ma cogitari poſſet qꝛ illi plures ſimul aliquid
maius eſſent qᷓ; vnꝰſolus. Itẽ ſm Damaſcenũ

ſi plures eſſent dij:ſinguli eoꝝ eẽnt vniuerſalit᷑
ꝑfecti. Aut &̊ illi oẽs ſimul ponerẽt maioꝛẽ ꝑfe/

ctionẽ intẽſiue vł extẽſiue:aut nõ. Si ſic:ſequit᷑
ꝙ nliłs eoꝝ eſt vniuerſalit᷑ ꝑfectus:⁊ ꝑ ↄſequẽs
nõ eſt deꝰ. Si ů̊ nõ ſunt eſſentialiter diſtincti:ſ,-
potiꝰvnũ ⁊ idẽ:ſicut diuine ꝑſone que ſimulnꝰ

ponũt maioꝛẽ ꝑfectionẽ qᷓ; vna illaꝝ. Iteʒ qoli⸗

*

optimꝰ. Et h̊ eſt qð ait cõmẽtatoꝛ ſuꝑ.j.Ethico/
rũ cõmento.lxvij.vbi inducit hãc dictionẽ di⸗

cẽs. Si plura ſunt optima nihil eſt optimũ:qͥa

optimũ eſt qð vni ſoli ↄueit:hec ille.Et ꝓpterea
inquit btũs Tho.in ſũma ↄ gen.li.j.c.xlij. Im/

poſſibile eſt eſſe duo ſumme bona:qꝛ qð ꝑ ſux-
abundantiã dicit᷑:vni ſoli ↄuenit. Sed deus ẽ

—

ſummũ bonũ:ergo eſt vnꝰſolus. Etex pᷣdictis

tollit᷑ argumẽtũ qð potuiſſet fieri ſic. Plura bo

na ſunt paucioꝛibo melioꝛa.iij. Topi.Sed plu

res dij ſũt plura bona:g̊ meliꝰeſt eſſe plures q;
vnũ.Quia rñdet ſaũs Bonauẽ.in.j.di.ij.Qð

dictũ philoſophi habet veritatẽ in bono creaato

et finito qð rõne ſue finitat recipit bonitat au⸗
Fmenti ꝑ additionẽ alteriꝰ boni.Nõ aũt intel⸗
ligi põt ð bono infinito:qð augeri nõ põt. Po
teſt quo q; vnitas eſſentie diuine ꝓbari aucoꝝ

tacibo diuerſis. Et pᷣmo gẽciliũ phoꝝnꝗ Anſt

bet ſuꝑlatiuũ de vno ſolo dicit᷑.vt nota.in.l.vbi
aũt nõ apparet.ff.de verb. ob.⁊ in.l.Siqᷣd.S.fi.
ff. de edili.edic.⁊ in.c. Metropolitano.lxiij.di.
Suꝑlatiuũ em̃ idẽ eſt qð ſuꝑ oĩa latũ. Sʒ eſſe·
optimũ eſt ſuꝑlatiuũ.ergo vnꝰ ſolus.ſ.deꝰ eſt

—

niß bnin
cnomula⸗
dus eſt wmus
us. Ieſti
aut nüc⸗ no⸗
ppmoto
Gihoſſent⸗
witatevel⸗
n Slamd
Ouiafruſtr
ppoucoꝛd.
4 Bpnas
valſinollet
ſicopteret
naruroles.
luſtl vbiei
laoſeques⸗
gastegata
Pnomqzle
zdidenron
uuonm
nencu uliſ̃
baberelingte

vordidtu

Mes S
titemor ge
alitq ctett
moteoy un
ſeck Peise
ꝓꝛüfinmnit⸗
nlblldeaden
rebecile
osrmie
ſiriaa
docmpon
cnüeraut⸗
ſncerm coo
nute Pbs

Unumous

ugs autin
ghlalt deun
clit Zuicin
poſſchlleckt
necellecſe
tnläaſſerit
denotatdi
ſerü
eag Pet
bie uhr
nt Omm
l Wahe
mmepobhli
bankcig
es dansſa
noͤctdo⸗
eauttne
om oio

Wclegoness
münecnſrien
nnngng il
es unkoisz
SNr Srnbn
mugnimpfin
akrannihrll
Damniiniſiind
mamedſtinn
mignti
aid im,
omnemnundleckih
anigach ht

ncngenins hne
ſüinnnwycf
n alſn⸗
Eninglihedeir
rignni⸗
Cns dolc

õ

imutöang. gdiai

iar gisct i
N goonda Nee
uniniinn
og rmunet

rni giſicſegul

„

gemns:: aleques

egloneqoeſin.
dick Nnoidinln
hobr nl Siid ſi
Devpolmno Ni,. ).
puli Gdſ

ous .de
Bumſinhin
untie ini )
vnbi cktognimdnce
na5 Gnlfctn
mebonng go

Foliũ

in.viij. Phiſi.ait.Opoꝛtet eſſe vnũ pꝛincipbium

et nõ multa:⁊ Plato in Thimeo inquit.Mũ/⸗
dus eſt vnus:qꝛ iuxta vnũ exemplar eſt foꝛma

tus. Areſt.q̊ʒ in.j.de celo ⁊ mundo dicit. CX ſi⸗

cut mũdꝰ nõ poteſt eſſe niſi vnus:ita ⁊ a foꝛtio⸗
ri pᷣmꝰ motoꝛ nõ poteſt eſſe niſi vnꝰ: ⁊ ꝓbat᷑ ſic.
Si poſſent eſſe plures motoꝛes ſtante mundi
vnitate:vel ambo mouerẽt idẽ mobile vel vnus
tm̃. Si ambo.cũ vnus ſufficiat:alter ſuꝑfluit.
Quia fruſtra fit ꝑ plura:qð eque bene fieri põt

paucioꝛa:vt notat᷑.in.l.j.in pꝛin.C. cõia dele/⸗
ga. Si vnus tm̃ ſequiꝙ alter ꝑmanet ocioſus
vel ſi nollet eſſe ocioſus requiret aliũ mundũ:?

ſic oꝑteret ꝙ duo eẽnt mũdi:qð eſt ð phᷣos oẽs

naturales. Que oia ↄfirmat Lactan.in.j.diui.

inſti.vbi etiã ait.Sit igit᷑ noſtri oꝑis queſtio il
la ↄſequẽs atq; ſcðᷣa.Utrũ ptãte vniꝰ dei mun⸗
dus regat᷑ an multoꝝ.Nemo eſt qui deũ ſapiat
rõnemq; ſecũ putet:q nõ vnũ eſſe intelligat qͥ et
ↄdiderit oĩa:⁊ eadẽ qua ↄdidit vᷣtute moderet᷑.
Quid em̃ multis opꝰeſt ad mũdi regimẽ ſuſti⸗
nendũ niſi foꝛte arbicremur ſi plures ſint minꝰ
habere ſingłos neruoꝝ atq; viriũ:qð qͥ dẽ faci⸗

unt hi qͥ multos eſſe volunt:qꝛ neceſſe eſt imbe

cilles eſſe. Siquidẽ ſinguli ſine auxilio reliqͥrũ

tãte mol gubernaculũ ſuſtinere nõ poſſũt.Deꝰ

aũt qͥ eſt eterna mẽs:ex oĩ vtiq; parte ꝑfecte ↄſu
mateq; virtutis eſt:qð ſi verũ eſt: vnꝰ ſit neceſ/

ſe eſt. Ptãs em̃ vł virtus abſolute retinet ſuam

ꝛiã nlrerk dJ daũt ſolidũ eſt extimãdũ cui
nihil decidere:idq; ꝑfectũ cui nihil poſſit accede
re:hec ille.Qui etiã ibidẽ ait. Poete quãuiiſ de⸗
os carmĩb oꝛnauerit:ſepiſſime tñ ↄfitent᷑ vno

ſpiritu vel mẽte vna ↄtineri regiq; oĩa. Idẽ qͥq;

do ctoꝛ poſtq; opiniões multoꝝ gentiliũ de ðo
enũerauit ↄcludit dicẽs. Hoꝝ tñ ſnia qᷓ;uis ſit
incerta eodẽ ſpectat vt ꝓuidentiã eſſe vnã cõſen
tiãt:? Phᷣs.viij. Phiſi.dicit pᷣdicta ↄfirmãdo.
Vnũ mouẽs magis q; multa opoꝛtet exiſtere.
Augꝰ.aũt in.viij.de ciui.dei inducit Platoneʒ
qui ait.Deus eſt vnꝰ verus ⁊ optimꝰ qͥ cũcta pᷣ⸗
cellit.Auicẽna aũt in.j.Mecha.c.vj.inqͥt. Im/⸗
poſſibile eſt ei qð eſt neceſſe eſſe:ſit cõpar aliud
neceſſe eſſe:hec ille. Nocat aũt deũ neceſſe eẽ: Ut
etiã aſſerit Gꝛego.Signãter aũt dixit aliud qð
denotat diuerſitatẽ eẽntie:⁊ nõ aliꝰ:q̃ dictio de/⸗
notat diuerſitatẽ ꝑſonalẽ ſᷣm Augu. in li.de fi/
de ad Petrũ.Termegiſtꝰ etiã ad Aſclepiũ ſei⸗
bit di. Quia vnus eſt mũdus vnꝰ eſt deus.Si
bille quoq; idẽ ꝓteſtant᷑.De qͥb Cadan.vbig.
inqͥt. Om̃es ſibille vnũ deũ pᷣdicãt.Areſto.etiã
xij. Mecha.ait.Deꝰeſt vnꝰ eternꝰ ⁊ nobilis infi
nite nobilitatꝗ. Auctoꝛitatibo quo q; fideliuʒ p/⸗
bant᷑ pᷣdicca. Nã ps.ilxxxv.ait Dauid deo. Tu
es deus ſolꝰ.⁊ ipᷣe dñs ait Eſa.xliiij. Abſq; me
nõ eſt deꝰ:? Malach.ij.ðꝛ.Nunqͥd nõ deꝰ vnꝰ
creauit noſ:⁊ Ecci.j.ðꝛ. Unꝰeſt altiſſimꝰcreatoꝛ
oĩm oĩpocẽs:rex metuendꝰnimis:⁊ Judich.ix.

8ꝛ: do. Tu es deꝰ ⁊ nõ ẽ aliꝰpᷣterte.Qð ↄfirmat

Dauid PS.xvij.di.Quis deꝰpᷣter dñʒ:aut qͥs
de pᷣter deũ nr᷑̃̊.⁊ Eccle.xxxvj.ðꝛ deo.Nõ ẽ aliꝰ
des niſi tu.?⁊ Eſa.xlv.ait ipᷣe deꝰ. Ego dñs ⁊ nõ
eſt aliꝰ:⁊ extra me nõ ẽ deꝰ.⁊ idẽ hetur in.c.j.de
ſũ.trini.⁊ fi.ca.⁊.xxxiij.di.c.Qui epᷣs.⁊.xlv.di.c.
De iudeii ⁊.j.q.j.c.hi ꝗ.⁊.c.paulianiſte.⁊.j.q.iij.

c.ad mẽſã.⁊.xxij.q.iiij.c.ſiqs ⁊.xxiiij.q.j.c.loqᷣt᷑

7. xxvj.q.vj.c.nõ licʒ.⁊.xxxij.q.v.c.puto.⁊.xxiiij.

q.iij.c.qͥdã.⁊.xxvj.q.vij.c.lõ obpᷣuetꝭ.⁊ ð peni.

di.j.c. Deꝰ qͥ.⁊ de dſe⸗ dr. .c Ncceſſernt. eu. · .

c. Deus noſter omnipotens.

X pᷣdictis igit᷑ ptʒ illũ eẽ inſipientẽ qͥ pu
e tat nõ eẽ deũ de q̊ ꝓpheta inqᷣt Ps.xiij.
Dirit inſipiẽs ĩ coꝛde ſuo nõ eſt deꝰ.Nã
vt S.claruit opʒ eẽ vnũ rectoꝛẽ vniuerſi oꝛbis:
aliter oĩa ad nihilũ tenderẽt ⁊ ↄfuſa eſſent:vnð

Caudianꝰli.j.ĩ Rufinũ ait. Sepe mihi dubi⸗
aʒ traxit ſniaʒ mẽtẽ:Curarẽt ſuꝑi terras:an nub
lus ineſſet Rectoꝛ:⁊ icerto fluerẽt moꝛtalia aa
ſu. Sʒ cũ diſpoſiti queſiſſẽ federa mũdi.Pꝛe⸗
ſcriptoſq; maris fines:animiq; meatꝰ. Et no⸗

ctis lucſq; vices tunc oĩa rebat.Coõſilio firma⸗
ta dei qͥ lege moueri Sydera:qͥ fruges diuer⸗
ſo tꝑe naſci.Qui variaʒ phebem alieno iuſſerit
igni Cõpleri:ſolẽq; ſuo:poꝛrexerit vndis Lito
ra tellurẽ medio libꝛauerit axe.De ipᷣo etiã deo
inqͥt Areſto.j.ð celo ⁊ mũdo. Deꝰeſt apud quẽ
eſt vita fixa:ſempiterna ſecula ſeculo ꝝ:q̃ nec fi⸗

nit᷑ nec deficit:? Auicẽna.viij.Mecha.dicit.De

us eſt bonitas pura in ðſiderio oĩm. ⁊.v. Me
theo.ait Philoſophꝰ.Oꝛdinatio eoꝛuʒ qᷓ ſunt
in mũdo eſt ex diſpoſitiõe pᷣmi pncipij qð ẽ deꝰ
głioſus.⁊ in li.de bona foꝛtuna dicit. Deuz di/
gnificamus dñm exiſtentẽ vt diſtribuat bona
⁊ mala:⁊ in li.de regi.pncipũ.Deo nihil eſt dif⸗
ficile:⁊ ſine eo nõ eſt poſſibile.Et.j.ð celo ⁊ mũ⸗
do inqͥt.Diuinũ eſſe neceſſe eſt eſſe intrãſmuta
bile pᷣmũ ⁊ ſũmũ.hec ille.Pꝛo cõduſione autẽ
huiꝰ pꝑtis dico ꝙ eandẽ ſectã gẽtiliũ dicẽtiũ plu
res eẽ deos:repꝛobãt alie innũere auctoꝛitates
ſacre ſcripture.De qͥ b aliq̃s ſolũ cauſa bꝛeuita
tis allegabimꝰ: Pꝛia hr̃ Deut.vj.vbi ðꝛ.Audi
iſrael dñſ deꝰnr̃ deꝰ vnꝰẽ. Scða Exo.iij.vbi di/⸗
xit dñs.ego ſũ qͥ ſũ:nõ dixit:nos ſumꝰqͥ ſumꝰ
Tercia Exo.xv. Dñs opᷣs nomen illi.Quarta
Johᷣ.x.Ego ⁊ pꝛvnũ ſumꝰdic ſaluatoꝛ nr̃.Qui
ta Deut.xxxij. Uidete ꝙ ego ſiʒz ſolꝰ:⁊ nõ ſit aliꝰ
de'pᷣter me. Sexta Exo.xx. Ego ſũ dñs deꝰ cuꝰ
4 eäuat te ð tra egypti:ñ erũt tibi dij alieni pᷣter
me:⁊ in Ps.etiaʒ inqᷣt.Nõ erit in te deꝰrecẽs:
neq; adoꝛabis deũ alienũ. Septima Matth.
xxiij. Unꝰeſt em̃ pꝛ veſter qͥ eſt in celis.Occaua

ad Ephe.iiij. Unus deus ⁊ pater oĩm:qͥ eſt ſuꝑ

omnia et in omnib nobis:et Imperatoꝛ in.l.
ij. E. ð ſũma.tri.⁊ fi.ca.iquit. Unius ⁊ ſummi
dei nomen vbiqʒ celebꝛetur.
De Secta Machometi.

BHBermo

Excũda ſecta iniqua eſt Machometi qͥ
ſ fuit Iſmaelita ⁊ Jdumeꝰqð idẽẽ. Sa
raceni em̃ deſcenderũt ab Agar andila
Abꝛahe q ei genuit Iſmaelẽ:⁊ iõ deberẽt appel
lari Agareni:ſʒ faciũt ſe appellari ſaracenos a
Sara vxoꝛe eiuſdeʒ Abꝛahe:de quoꝝ ꝓgenie
fuit 2 Paumech qui fuit idolatra:vnde in Al⸗
choꝛano ſuo dicit᷑ de dixit ei. In erroꝛe ido⸗
latrie diu manſiſti ⁊ inde eduxi te. Hic g ipam
gentẽ ſaracenoꝝ ⁊ turchoꝝ atq; multas alias
decepit nationes:dans eis legẽ beſtialẽ ⁊ om̃i
inhoneſtate:ſpurcitia ac libidine pleniſſimam.
Hec sat ſecca dyabolica repꝛo bari pᷣt Pꝛimo rõ
ne falſitatis.Nam ipᷣe impudẽtiſſimꝰ Macho
metus ponit felicitateʒ in delectatiõibo coꝛꝑis:
videlicet in guloſitate:luxuria ⁊c̃.⁊ ꝓmittit ſuã
legẽ ſeruantibo:ꝙ in alia vita luxuriabunt᷑ ⁊ co
mendẽt res delicatas.Dicit etiã ꝙ in gadiſo ha
bebüt tria flumina.ſ.vnũ lactis:aliud mellis:
⁊ alið vini optimi aromatici:quibo qñ eis pla⸗
cuerit poterũt vti ⁊ mulca hmõi.Que ſecta de⸗
msſtrat᷑ eſſe falſiſſima etiã a Philoſophis pa⸗
ganis. Naã Areſto.in.j.Echicoꝝ demonſtrat q;
felicitas nõ cõſiſtic in deleccationibo coꝛꝑis ſed

aie:⁊ ideo Auicẽna qui fuit de ſecta Macho⸗

meti deſpicit oẽs eius ꝓmiſſiones:⁊ ponit finẽ
noſtrũ eſſe aliũ qᷓ; eum in quo ipᷣe dyabolicus
Machometus diali eſſe ⁊ cõſiſtere felicitatẽ no
ſtram vnde in. ix. Metha.ſue.c.ix.inquit Lex
noſtra quã noſter Machometꝰdedit oñdit ꝑ
feccionẽ felicitatis circa ea que ſunt ſᷣm coꝛpꝰ:
ſed alia eſt ꝓmiſſio que ſolũ appᷣhẽdit᷑ ĩtellectu

⁊ ideo ſapientibo magis fuit cupiditas ad on⸗

dendũ aiaꝝ felicitatẽ q; coꝛpoꝛũ:que qᷓ;uis da
ret᷑ eis nõ tn attendũt nec appꝛeciant᷑ eam in cõ⸗
ꝑatione felicitatis que eſt cõiunctio bme verita
ti.hec ille.Ex quibus verbis innuit Kuicẽna ꝙ;
Machomecꝰerrauit:⁊ ſic ipſe Auicẽna cõcoꝛ⸗
dat cum ſententia xpᷣi Johᷣ.xvij.dicentis. Hec
eſt vita eterna:vt cognoſcant te verũ deũ:⁊ quẽ
miſiſti Jeſuʒ xpᷣm Falſiſſima ergo eſt lex Ma/⸗

ccho.di.qꝙ ſui ſecatoꝛes habebũt ĩ alia vita plu
res vxoꝛes qᷓ; nunc habent.Coõceſſit em̃ ſuis ſe

ctatoꝛibo habere quattuoꝛ vxoꝛes tot concubi
nas quot paſcere poſſunt:⁊ dixit ꝙ poſt hãc vi
tam habebunt vxoꝛes virgines pulcherrimas
que tamẽ nõ intrabũt paradiſum niſi quãdo
ipᷣi volent cũ eis cõmiſceri:ſed ſtabunt extra ꝑa
iſum ibi ꝓpe:⁊ ſemꝑ qñ ingredient᷑ vt cuʒ eis
cõmiſceant᷑ efficent᷑ virgines. Dixit quoq; ibi
ꝙ nulla mulier intrabit ꝑadiſuʒ niſi eo modo
quo dictũ eſt.ſq; cauſa libidinis viroꝝ ſatian⸗
de:⁊ allegat quãdã fatuã cãm quare deus nõ
velit ꝙ mulieres itrent paradiſum:quã obmit
to cã bꝛeuitatis. Hoc aũt eſt falſiſſimũ:qꝛ deꝰ
nõ facit differentiã ſexus in datione regni celo⸗
ruʒ.S.hinc aũt nobis.in aũt.de mona.valſiſſi⸗

mũ etiã eſt illud quod inquit de vxoꝛibjſſlam

hoceſt ↄtra dictũ xpᷣi in euangelio.Maotth.ᷣxxij
⁊ Marci.xij.ac Luc.xx.vbi inquit:ꝙ in reſurre
ctione neq; nubẽt:neq; nuhent᷑:ſed erũt ſicut an
geli dei. Item quod inquit de comeſtiõe eſt fal
ſiſſimũ.lã regnũ dei no eſt eſca vel potꝰ: vt ait
Apls ad Ro.xiiij. Si aũt eẽt verũ qð diẽc Ma
chometus opoꝛteret paradiſum repleri ſterqui
linijs aut ex digeſtione cibi celũ ipᷣm fedani ſter/
coꝛibo. Ratio aũt quare Machometus ꝑmit⸗
tebat ſuos cultoꝛes luxuriari vt infra patebitẽ
qꝛ ipᷣe erat totus libidini deditus:inceſtuoſus
⁊ ſtupꝛatoꝛ:acadulter. Unde quãdo violabat
alterius vxoꝛes:ne maritus aliquid diceret: et
ne populi eũ interficerẽt: dicebat ꝙ angelꝰ Ga⸗
bꝛiel pᷣceperat ei ex parte dei ꝙ ſic faceret: qꝛ de/
bebat naſci ab eo multi ꝓphete ⁊ hoĩes valoꝛoſi
Ex quib patʒ eius diabolica malicia ⁊ ppłi cre

dentis ei ſtulcicia.pᷣterea fide,z Machometi eſſe

nequiſſimã patet ex mõ quo facta eſt:facta em
fuit ꝑ auxiliũ bꝛachij ſecularis:⁊ per fallaciam.
Nã habebat Machometus columbã albam
cui nunq; dabat comedere niſi poſitis granis
milij in auribo ſuis:⁊ ipſa inde excpiebat cibuʒ
cũ roſtro.⁊ vbicũq; eũ videbat ad aures eiꝰvo/
labat intus poneno os vt extraheret cibũ.Qua

ſic inſtructa cũ eſſet coꝛã populis in loco eminẽ

ti faciebat occulte ab aliquo ſuoꝝ dimitti dictã
columbõ:⁊ ipla volante ad aures eius dicebat

ꝙ erat ſpirituſſanctus in ſpecie columbe q̃ euz

alloquebat᷑.cuius ↄſilio cunca faciebat Item
cũ caderet moꝛbo caduco ꝓpter eius luxurias ⁊
ebꝛietates ac innumeras beſtialitates: dicebat
ꝙ tunc erat raptus:⁊ ſic cadebat qꝛ tũc appare
bat ſibi archangelꝰ Gabꝛiel eũ infoꝛmãs de le⸗
ge quã daturus erat:multiſq; alijs fallacijs il⸗
los beſtiales populos decepit. Inter alia dici᷑
in Alchoꝛano eius:ꝙ in die iudicij ipſe trãſfoꝛ
mabit᷑ in foꝛma arietis valde piloſi:⁊ oẽs eius
legem ſeruãtes in foꝛma pulicũ ⁊ intrabunt eiꝰ
pellem piloſam:⁊tũc ipſe cũ eis ſaliet in celuʒ:q̃
eſt ſtulticia ⁊ fatuitas magna.Ut aũt hec poꝛci
na ſecta nõ deſtrueret᷑ pᷣcepit ipſe fraudulentus
Machometus ꝙ ſi aliquis ↄtra legẽ ſuaʒ pꝛe/
dicare vel loqui pᷣſumpſerit vł eã negare auſus
fuerit ptinus occidat᷑. Sciebat em̃ ipſe diaboli
cus Machometus ꝙ lex ſua eſt ↄtra omnẽ le⸗
gem nõ ſolũ moꝛalẽ:ſed etiã naturalẽ ⁊ diuinã:
cõcedens omnia venerea ⁊ voluptuoſa:in tan⸗

tum qꝙ etiã licentiauit viciũ ſodomiticũ contra

naturãa vt dicit Euſtachius.vij.ethico.cõmẽto.

ix.De qua ſpurciſſima lege pᷣdixerat Quidius

qui fuit poſt annos.dc.⁊ plus ante ipſuʒ Ma
chometũ dicens in tercio de vetula. In qua ſi

liceãt quecũ q; licere putent᷑ Scripta:licet nõdũ

ſuꝑ hoc lex inueniat᷑. In quib verbis oſtendit

ꝙ debebat venire vna ſpurciſſima etas in qua
ipſa lex vicioſiſſima ↄcedens ſcelera nephãdiſſi

ma daret᷑ Et ſi querat᷑ quomõ Quidius paga⸗

omnnes reg
qz deſpel
ſtimperte
nficos con
undiod

Inguiespt

klegt deus
eBysech

ſcmoden

Ytfidesne
vlmeden
duogeam
notoci in
Alud dinon
pengunda

ioterilien

cheologos
ndcacgen
Penda wa
nesinerm
kobechent
ean Zol

lngvani

lanoſuisn⸗

geficigeo

fterit ſper
G Warar
Cnns dio
quenbſig
Krarcdatt
licategn
faculta
hepmin.
Doj
mlraaultg,
ſockſinen
noſtärac
(anarei
lum ſufi⸗
Hsmin

Veclle

I

enentiiln
uuontßiecki
carbn
üicider
r michdi
ennünt
Aucnmemn
nminfhntht⸗
uchgti
gitoſilgber
Eohr nh
n nrdein an
ms munhi ninn
mi rsguns
Frnuanhinddi
indanumde
SNNdadh.u
nioprlsibtoni
ulunpans itt
n etmhmoe
vamn hueher ſn
opercuslummnns
tultuts dicber
olan geici
üdäürinni
õ
n Nrndjigenife
midepioſi tos .
Vpuncitumbnt,
caias uainaliz
unn Uraüthel hon
riefiutllan⸗
As n ltiſi
ahnuli
Suthuci inni
aſunck Muonnd
uũ omi in

Foliũ

nus hoc ſciuit. Reſpondet᷑ ꝙ foꝛte legerat illð
ps. Conſtitue dñe legiſlatoꝛẽ ſuꝑ eos:vt ſciant
gentes qm̃ hoĩes ſunt. Uel foꝛſitãa:deus ꝑ gra⸗
tiam gratis dataʒ hoc illũ intelligere fecit: ſicut

⁊ de alijs paganis dicit Richar.in.j.diſti.iij.q;
multa cognouerũt de trinitate:iuxta illud Apti
ad Ro.j.Deus illis manifeſtauit. Pꝛohibuit
ergo Machomet diſputari de ſua lege:qꝛ qui⸗
cũq; rõnis capax eã nequiſſimaʒ ⁊ irrationabi⸗
liſſimã poſſet demonſtrare. X
Ig.es vo xpi fundata eſt nõ ꝑ potentiaz
f auut ſapientiã mũdanã:ſed ab Aplis in
fimis ⁊ vilibo ſᷣm ſeculũ atq; idiod. Jõ
excdlamat Bern. in ſententijs ſuis di.O ſtupen⸗
dũ miraculũ ſuꝑ omnia miracula:ecce ꝙ mi⸗

noꝛ ſuꝑeſt maioꝛi:⁊ maioꝛ ſubeſt minoꝛi: cum
omnes reges terraꝝ ſe apłis infimis modicis:

atq; deſpectis ſubmittunt.ſtupendũ valde fu/⸗

it imperitos piſcatoꝛes abſq; litteris oẽs ſcien⸗
tificos cõuiciſſe:actam paucas ꝑſonas totum

mundũ ad vnã fidem adunaſſe. Et hoc eſt qðᷣ
inquit Aplłs.j.Ad Coꝛinth̊.ij. Infirma mundi
elegit deus vt cõfundat foꝛtia.Et ibideʒ inquit
ide Apłs.Nõ indoctis humane ſapiẽtieverbis

ſed in oſtenſione ſpiritus ⁊ virtutis pᷣdicamus

vt fides noſtra nõ ſit in ſapientia hominũ: ſʒ in

virtute dei:magnũ ꝓfecto videret᷑ miraculuʒ ſi
duodecim ſerui abiectiſſimi alicuiꝰ Imperato⸗
ris totũ imperiũ eius ſine armis ð bellarent ac

illud ditioni ſue ſubijcerẽt. Magnũ eciã ⁊ ſtu/⸗

pendũ videret᷑ miraculuʒ ſi aliqui pauci hoĩes
idiote ⁊ illitterati omes logicos:philoſophos:

theologos:atq; aſtrologos:ſue oꝑiniõi atq; ſẽ⸗
tentie acquieſcere facerẽt. Maximũ etiã atq; ſtu
pendũ videret᷑ miraculũ ſi aliqui pauci homi⸗

nes inermes vniuerſum mundũ ſibi ſubiectuʒ

⁊ obedientẽ facerent ſed mirabilius eſt ꝙ duo/⸗
decim Apli vniuerſas mundi natões diuerſaꝝ

linguarũ:cũ ipſi eſſent vnius lingue fecerint re⸗

liccis ſuis retib ⁊ culturis:⁊ relicta anciqua fi⸗/

de fidẽ ꝑ eos pꝛedicatã accipere.Et ſi dicat᷑ ͥ HB

fecerũt ꝓpter miracula ꝑ eos facta: quia ſcriptũ
eſt Marci vlci.ꝙ Apłi ꝓfecti ſunt vbiq; pꝛedi⸗
cantes dño cooperante ⁊ ſermonẽ cõfirmãte ſe⸗

quẽtib ſignis. Ego reſpõdeo ꝙex hoc fides no

ſtra reddit᷑ autẽtica:quia vt dicit Augꝰ. in li.de
vtilitate credendi.miraculũ eſt opus arduũ ſu
per facultatẽ admirantis nature:⁊ nõ poteſt fie
ri veꝝ miraculũ niſi ꝑ virtutẽ diuinã:vt inquit
Tho.ij.ij.q.clix.⁊ Alexan.de ales in tractatu de
miraculis.Si vo quis dicat ꝙ mũdus cõuer⸗
ſus eſt ſine miraculis: dico ꝙ etiã reddit fidem
noſtrã valde autenticã.vnde Augu.li.xxij.de ci

uita.dei.c.v.ait. Si iſta miracula in fide xpᷣi fa⸗

cca nõ credunt᷑:ſaltẽ no bis vnũ grande miracu/

lum ſufficit qꝛ iam totus oꝛbis terrarũ ſine vl/

lis miraculis credidit ⁊ fidei xpiane ſe ſubiect.

Hec ille.In fide aũt machometica nulluʒ vnqᷓ;

LXXXIIII

factũ eſt miraculũ:niſi illud miraculũ reputet᷑

quod accidit cuidã Januenſi qui in partibus

illis exiſtẽs:deſiderãſq; videre qͥ d faceret illi ſa

raceni ſiue mauri in templo ſuo qð moſcheam

oppellãt:in q̊ quilibet xpianꝰitrãs aut occidit᷑:
aut fidẽ xpᷣi negare ↄſtringit᷑:expoſuit ſe ꝑiculo
⁊ latẽter itrauit.Cum aũt ibi eſſet i medio maxi
me mulctitudinis ⁊ nõ poſſet exire: neceſſitaſq;
ei veniſſet ſuꝑfluũ pondꝰcoꝛꝑis deponẽdi ſter
coꝛizauit in femoꝛalibo.Cũ aũt fetoꝛ eẽt in illa

moſchea:oẽs circũ ſpiciebãt qͥs huiꝰfetoꝛis cã

fuiſſet. Inuenerũtq; ipᷣm Januenſeʒ.quẽ volẽ
tes occidere:ille qͥ foꝛte linguã eoꝝ ſciebat eis
dixit:vel ꝑ iterpꝛetẽ mẽdaciũ h̊ ſignificauit:ſcs
ꝙ cũ ipᷣe nõ poſſet ꝑ longũ tpᷣs habere bñficiũ
ventris:itrauit templũ vt machometo ſe reco⸗
mẽdaret:⁊ ſtatim habuit bñfiaũ ventris. Hoc
auũt audiẽtes ⁊credẽtes illi hoies beſtiales ac/
ceperũt femoꝛalia illa ſtercoꝛe ifecta ⁊ ſuſpende

rũt i moſchea:clamaãtes miracłũ:miraculũ. vx

quis autẽ qrat qͥ temꝑe machometꝰ
ſ dedit legẽ ſuã. Rñdeo ꝙ fuit ano dñni.
662. Aliqui tñ dicunt ꝙ fuit circa anoſ
jy.Et alij paulo poſt.ſ.in.oſ. ab incarnatio⸗
ne dñi:regnante Eradio iperatoꝛe romanoꝝ qͥ
iuenit crucẽ dñi tranſlatã in ꝑſiam ꝑ Coſdqroe
regem quẽ debellauit ſʒ poſtea ex deuotiſſimo
pncipe factus eſt herecicus.Et dicte opiniones
poſſent verificari ſi due vltime referant᷑ ad tpᷣs
natiuitatis eiꝰ⁊ pᷣma ad tẽpus legis ꝑ eum da
te. Lemꝑe aũt maledicti machometi iam moꝛ/

tui erãt doctoꝛes ecckie.ſ. Ambꝛoſi ius: Hiero⸗
nymus:⁊ Auguſtinus ac Gregoꝛius.am ſi

poſt eũ fuiſſent:eius dyabolicaʒ ſectam ſuis in
oꝑibus repꝛobaſſent. Moꝛtuꝰeſt autẽ ꝑfidus
machometꝰmoꝛbo epilentico:anno etatis ſue

lxiij.? detruſus cuʒ dyabolo in iferni ꝓfundo.

Alia q̊ʒ ratio impugnat fidẽ machometi.⁊ coꝛ

ro boꝛat fidẽ noſtrã.Nam lex machometi ideo

habuit ſectatoꝛes:qꝛ permittit oĩa delectabilia
huiꝰ vite ad que oẽs naturałr icdlinãt᷑ Geñ.viij.

c.oĩs etas.xij.q.j.⁊.c.pcliuus.xx.q.iij.vbi dicit

Pꝛocliuꝰẽ curſus ad voluptatẽ:et imitatrix ẽ
natura vicioꝝ.Unde dicit beatꝰ Lho.in pᷣnci⸗
pio libꝛi ↄtra gentiles. Lex Maumech tota eſt
ſᷣm delectatiões carnis ad quas hoiĩes ꝓni ſũt
⁊ ideo a mitis accepta eſt:ſicut ⁊ doctrina Epi⸗

curi. De qͥ Lac.iij.diui.inſtitu.ait. Epicuri di⸗

ſciplina młto celebꝛioꝛ ſꝑ fuit:nõ quia veni ali⸗
qͥd afferret:ſʒ qꝛ młtos ad populare nomẽ vo⸗

luptatis inuitat.nemo eniʒ nõ in vicia pꝛonus

eſt. hec ille. Sed o fides xpᷣiana quõ cõuertiſti
ad te mundũ:nũquid ꝑ ꝓmiſſionẽ bonoꝝ tẽ⸗

poꝛaliũ ⁊ delectationũ.certe nõ:imo pꝛohibes

luxuriã ⁊ omnes mundi delitias inoꝛdinatas
7 ſolum ꝓmittis beatitudinẽ in alia vita ⁊ fa⸗
cis hoies relinquere tempoꝛalia:que videntet

cognoſcunt ꝓ inuiſibilibus ⁊ futunis.Et pater

.

/ 2 9) R
. wrotse Lm M

U I—eee

Bermo

ꝙ hec lex eſt alijs omniby melioꝛmo nulla eſt

bona pᷣter ipaʒ.hec em fieri nõ poſſet niſi ex do

no ſpeciali diuine gre. Ideo Auguſtinꝰin qua
dam epła ait. Quis tantã hoim mulctitudineʒ
ad peccata pꝛonã:ad legem xpᷣi carni ⁊ ſangui⸗
ni cõtraria ſuandã vnq; induceret niſi deꝰ.Et
hoc idè inquit ipe Auguſtinꝰlibꝛo.xxij.ð ciui.
dei. c. v. Pꝛeterea apparet veritas fidei nr̃e que
nõ eſt fundata ꝑ coactionẽ ſicut lex macho meti

WHaã machometꝰcum eſſet falſiſſimꝰ⁊ doloſus

ac luxurioſus:ꝑ operationẽ dyaboli traxit ad
amoꝛẽ ſuuʒ quandã reginã viduã in tantũ ꝙ;
accepit eum in maritũ.quo regno adepto po/

ſtea ꝑ vim ⁊ pugnas ſubegit multas natiões:
quas etiã partim ꝑvim:ꝑtiʒ ꝑ bypociſim ⁊ de

ceptiones multas acquieſcere fecit legi ſue:ma

xime adiutꝰa quodã monacho xpᷣiano falſo:

qui exiſtes pᷣlatus i eccłia dei miſſus eſt a ſede
apoſtolica ad pᷣdicanduʒ illi genti.apud quas
cum eſſet in deuotiõe:indignatꝰeſt cõtra ſũmũ
pontificem: quia noluit ei dare quandã digni
tatẽ. Unde adunatus machometo eum pᷣdica
uit vt maximuʒ ꝓphetã a deo miſſum vt nouã
legẽ daret:ſicq; popłos illos beſtiales decepit
Alij aũt dicũt ꝙ iſte monachꝰ qui appellabat᷑
Sergius fuit rome cõdẽnatus de bereſi ⁊ excõ
municatus. Unde ad ꝑtes arabie fugiẽs ibiq;

machometo ſe federãs vna cũ q̊dã iudeo mali

gno cõpoſuit legẽ machometi ⁊ eã pᷣdicauit vt

bonã. Ipᷣe em machometꝰ erat ignarus liccerg

rum:nã fuerat pᷣmo cuſtos ſiue ductoꝛ came⸗

loꝝ:licet poſtea ꝑ fallaciã ⁊ artẽ magicã ꝑuenit

ad regnũ.Dicunt em̃ quidã ꝙ ipᷣe machometꝰ

ducẽdo mercãtias ꝑ diuerſas ꝑtes oꝛbis ↄuer

ſabat᷑ cũ xpᷣianis ⁊ iudeis a quibo didicit młta

tiã de nouo q; de veteri teſtamẽto.Et poſtea fin

vss ſe ꝓphetã a deo miſſum dixit:ꝙ ideo deus
euz miſerat vt legẽ mitioꝛẽ daret qᷓ; eſſet lex euã

gelica vel moyſaica affirmãs ꝙ erat nimis du

re ad obſᷣuãdũ:⁊ ſic mitos decepit fallacia ſua
dyabolica.nã ꝑ artẽ magicã mutabat᷑ in facie

⁊ multa faciebat que videbãtur ꝓdigia:⁊ a de
mõibo hinc ferebat᷑ inde ⁊ q̃ͥcũq; volebat.Dice⸗

batq; iudeis ſe eſſe meſſiã eis ꝓmiſſuʒ ⁊ ſic plu
rimos eoꝝ ad ſe traxit. Oibuſqʒ cõcupiſcẽtijs
frena laxauit:vt ſic beſtiales hoies ad beſtialẽ
ſuã ſectã ꝑtraheret. Nec miꝝ ſi illos decepit:nã
⁊ pus erãt idolatrie dediti ⁊ a dyabolo poſſeſſi
Fides autẽ noſtra nõ ſic eſt füdata:ſʒ ſanguine
martyꝝ:qð eſt valde mirabile. Cuʒ em̃ vltimũ
terribiliũ ſit moꝛs.iij.Ethico.Et cum etiã fero⸗
ciſſime beſtie fugiãt penas ⁊ moꝛtẽ:vt ait Phi
loſophꝰ. vj. Ethi. ? Boe. in.iij. de cõſo. di. Om̃e
agial ſalutẽtucri deſiderat:moꝛtẽ vero ꝑniciẽqʒ
deuitat. Job. ij. dicik. Pellẽ ꝓ pelle ⁊ cuncta qᷓ
habet dabit hõ ꝓ anima ſua id eſt ꝓ vita tuen/⸗
da:⁊ tñ tot milia hominũ in pꝛincpio ecclie ne

amitterẽt fidẽ potiꝰpaſſi ſunt moꝛcẽ:⁊ hoꝛribi⸗

XII

liſſima toꝛmenta. Nam Petrus qucifixus eſt:

Paulus decapitatꝰ: Bartholomeus excoꝛia⸗/

tus:Laurentiꝰ aſſatus:⁊ alij młti ⁊ quaſi inu⸗
merabiles tã diris penis ſũt cruciati:ꝙ ſi fides
hec nõ eſſet vera ꝓfecto illas nũqᷓ; ſuſtinuiſſent
Ideo dic btũs Maximꝰin ſermone plurimoꝝ
martyrũ. Nunq; em hanc vitã tam conſtater ex
penderẽt niſi eſſe aliam incõparabiliter beatio⸗
rem ꝑfecta diffinitione ſentirent.O ſancta fides
cacholica.O fides firmiſſima ⁊ ſtabiliſſima.O
fides nulli hominũ dubitãda:quis tibi nõ cre⸗
dat niſi penitus amẽs ⁊ ſtultus. O beata Ra⸗
therina:o Agnes:o Ludia:o Agatha: q̃re moꝛ⸗
tem tã alacriter ſubijſtis ꝓ fide:niſi quia eſt ve⸗
riſſima:o ſancte Jacobe interciſe qᷓre ꝑmiſiſti te
mẽbꝛatim incidi:niſi qꝛ veriſſima fidẽ xpᷣi nega
re noluiſti.Et ideo exdamat ſancus DHaximꝰ

ↄtra dubitaãtes de fide noſtra dicẽs in ſermone

vbi ſupᷣ. Nouerimus itaq; qꝛ nõ ſine magno di
ſcrimine de religiois veritate diſputamus:quã
tantoꝝ ſanguine ↄfirmatã videmus. Magni
piculi res eſt ſi poſt ꝓphetaꝝ oꝛacula:poſt apo
ſtoloꝝ teſtimonia:poſt marcyrũ vulnera veterẽ
fidem quaſi nouellã diſcutere pꝛeſumaſ:⁊ poſt

tã manifeſtos duces in erroꝛe ꝑmaneas:⁊ poſt

morlenriß ſudoꝛes ocioſa diſputatione conten
De iniquiſſima ⁊ obſtinata ſeca iu⸗/
deoꝛum. OͦSMGMGUw
Ertia ſecta eſt iudeoꝝ. Judei em̃ inſen/
t ſati ⁊ rudes nouũ teſtamentũ condem
naãt. Quoꝝ pertinadaʒ ↄfutare valemꝰ
oſtendẽdo ꝙ xpᷣs fuit verus meſſias:quẽ ipᷣi ex

pectare ſe dicũt. Q aũt xpᷣs eis ꝓmiſſus fuerit

patet Geñ.xxij.vbi dixit deꝰ Abꝛahe. In ſemine
tuo benedicent᷑ oẽs gentes:hoc aũt nunq; veri⸗
ficatũ fuit niſi in xpᷣo qui natiuitate ſua totũ oꝛ
bem benedictiõe repleuit:ſicut pᷣdixerat Dauid

ps.lxxj. dicẽs. Benedicent᷑ in ipſo oẽs triby ter⸗

re:omes gẽtes magnificabũt eũ. Pꝛomiſſus q̊
q; fuit xpᷣs Dauid.ij. Reg.vij.c.vbi ei dixit deꝰ.
Cũ fuerint cõpleti dies tui:⁊ doꝛmieris cũ pa⸗
tribo tuis:ſuſcitabo ſemen tuũ poſt te. Qð non
põt intelligi de Salomone vt voluerunt iudei
qꝛ natus nõ fuit poſt moꝛteʒ Dauid ſed ante ꝑ
multos annos:quinimo ꝑ Dauid patrẽ ſuum
cõſtitutus fuit rex anteq; Dauid moꝛeretur.iij.
Reg.j.Sequi᷑ ibidẽ.Qð ſemẽ egrediet᷑ de vte⸗
ro tuo:⁊ firmabo regnũ eius:⁊ ſtabiliã thꝛonũ
regni eius vſq; ĩ ſempiternũ. Qð etiã nõ poteſt
intelligi de Salomo ne:qꝛ regnũ eius non fuit
ſtabilitũ vſq; in ſempiternũ:quonis a fulio ſuo
