gine Ray
? oloblitno⸗
Siſatus,
lois dlcen Pe.
hobek Clal
ahnsn gen
gooriadincr
alfirus. Jod.
ꝛplolm.Fo
din mewue⸗
Luclalcinn
porr? eſt Etl.
ogkolumdi
pulcheo nng
Polait acod
Kbochedi,
ra Wrpr
inlangunet
lugvono
cſerob inde
arnculipolun
ſunertamnor⸗
debebütreſun
ſemortnf
nikicabttnos
bitnosaſicſe
ortlcnls fuſt⸗
Ktbochabet
lanöerꝛ dn
delpfis oioe
degdernis
anholo ne
Wos moꝛtun
Düsngiug
Pncpicn .
muminiuſtic
Clusfuieh,
Et hocadck
quedche

H
D —

Foliũ XIII

n ⁊ eſto ꝑfectꝰ.Creatoꝛẽ celi ⁊ terre.Geñ.j.In pᷣn/ dã de ſpũ meo ſuꝑ oẽm carnẽ:⁊ ꝓphetabũt fili⸗
l cipio creauit deus celũ⁊ terrã. Scõðs articu⸗ veſtri. Decimũ artciculũ poſuit Simõ diccs.
wodentde lus fuit Andreeqͥ dixit. Et in ieſuʒ.qð babetur Sanccã eccłiam catholicꝗ.ſ.eſſe vnicã ꝑ totum
nioſeine Abacue.iij.c.vbi dixit ꝓpha.Ego aũt i dño gau mundũ.c.j.S.vna vo.de ſũma tri.⁊ fide ca.?⁊ excx
wernſo debo⁊ exultabo in deo ieſu meo.pᷣm. Abacuc tra quaʒ nemo põt ſaluari.Oe qua Sophonie
hrn vltimo.Egreſſus es in ſalutẽ ꝓplłi tui in ſalute,z vltimo dicic ſpũſſanctꝰ. Redda ꝓpłis labiũ ele
. cũ xpᷣo tuo.Filiũ eius vnicũ.Plſal.ij.ðt xpᷣs.Do ccum.vt iuocèt oẽs ĩ noie dni ⁊ ſeruiãt eti hbume
– minꝰ dixit ad me fuius meꝰes tu ego hodie ge ro vno. Om̃s em̃ xpᷣiani dicunt᷑ eſſe vnũ coꝛbꝰ
niieinn nui te.⁊ pſal.lxxxviij. Ipe inuocabit me pr̃ meꝰ eccłe:iuxta illud Pauli ad Ro.xij. Multiynũ
iamni e es tu. Et ego pᷣmogenitũ ponã illi excelſuʒ pꝛe coꝛpus ſumus in xpᷣo.Et eadẽ ſentẽtia habet᷑j.
RMð akt regib⸗ terre. Oñm nim. pſal. xxiij. Dñi eſt terra;: ad Chor. xij. z per alia verba. Sanctoꝝ comn/
s ⁊ plenitudo eiꝰ oꝛbis terraꝝ ⁊ vniuerſi qͥ habi/ munion?᷑.Sap.vij.Sine iuidia cõmunico:di
. —D tãt in eo.Et pſal.ij.dixit deꝰpr filio quẽvolebat cit qlibʒ ſancxꝰ.Et pſal. cxviij.dicit Dauid dño
Wnanelt mittere ad incarndũ. Poſtula a me ⁊ dabo t· Particeps ego ſum oĩm timentiũ te ⁊ cuſtodii
i e in bi gẽtes hereditatẽ tuã:⁊ poſſe eſſionẽ tuã termi tiũ madatatua. Undecimꝰ articulłꝰ fuit Cha
a h nos terre. Reges eos in virga ferrea. Tertiũ ei dicẽtis. Remiſſionẽ pcœõꝛũ.Et hoc habetur
Mnnn articulũ poſuit Johanes dicẽs.Qui cõceptꝰeſt ¶ Eʒech.xxxvj.vbi dicit deꝰ de aqua baptilimali.
FaDnr de ſpũſancto.Et hoc habet᷑ Eſa.lxiij.vbi dicitur Effundã ſuꝑvos aquã mũda ⁊ mũdabimi ab
Mu Spũſſanctus ductoꝛ eiꝰ fuit. Natꝰ ex Maria oibus inqnamẽtis veſtttirs. 6B6 —
Merſgun vgine.Eſa.vij.Ecce virgo cõcipiet ⁊ pariet filiũ D iſtü autẽ articulũ cũ pꝛecedentibo p.o⸗
ai da dii ⁊ vocabit᷑ nomẽ eius emanuel:qð interpᷣtat o a teſt applicari remiſſio que fit nõ ſolum
mmn nide biſcũ deus. Quartꝰ articulꝰ fuit Jacobi ma⸗ in abſolutiõe cõfeſſoꝛis:ſed etiã illa que
rimonis. ioꝛis diceñ. Paſſus ſub Pontio pylato.Et hoc datur ꝑ indulgẽtias eccłiaſticas. Indulgentia
Nk Mädtid habet᷑ Eſa.l.vbi inqᷣtxpᷣs.Coꝛpꝰ meũ dedi ꝑcu aũt hoc modo accepta eſt quedã remiſſio pene
gmins Schi tiẽtibus:⁊ genas meas vellentib:faciẽ meã nõ debite ꝓ pctis poſt cõtritionẽ habitã de eis: vt
cädot.Du auerti ab increpãtib ⁊ cõſpuẽtibus in me.Cru colligit᷑ ex notat in ca.ꝙ autẽ.de pe.⁊ re. BGed
1monmos G cifixus. Job.vij.Suſpẽdiũ elegit ſibi aia mea. hic queri poteſt vnð pꝓcedat ꝙ indulgẽtie ecckie
ſcmri ind ⁊ pſal.xxj.Foderũt manꝰ meas ⁊ pedes meos: tantũ valęẽt:vt ſine alia penali ſatiffactiõe alida,
nums Gn dinumerauer̃t oĩa oſſa mea. Moꝛtuꝰ. Eſa.liij ab om̃i pena ipᷣis pctis ð bita liberet᷑ factẽs dcd
Nntaineglx Tradidit in moꝛtẽ aiam ſuã⁊ cum ſccleratis re in foꝛma indulgẽtie cõtinet᷑. Et dimiſſis diuer⸗

Glro iginicdt

rni inn.ed.
ne dodee
inddi ctian

Nhiniahu in ſanguine teſtameti tui eduxiſti vinccos de la cijs.qꝙ; ſolu hoc ꝓcedit ex merito xpᷣi ⁊ paſſiis
fins D 3 in guo n enoaun. An en p: deſcrges eius eut müna guer ſangularek ndoꝛts nif .
Suminlg ad iferos inde liberauit ſccõs patres. Sextũ ficeret ad expiationẽ oim pctoꝛij que vnq; fue⸗/
r articulũ poſuit Thomas dicens.Tertia die re runt ꝑpetrata aut ꝑpetrabunt᷑.Qꝛ eiꝰ reſpectu
nge ſurrexit a moꝛtuis.Oſee.vj.dicebant moꝛtui ᷣ nibil ſunt omia.vt in.c.dãnamꝰ.circa finẽ.de ſiũ⸗
— debehatneſurgerech Fßo voſteg tellererneill marr. eca. erccremn Peportaluun doloꝛer
Ghn eſſe moꝛtuũ foꝛte ꝑ annũciationẽ angelicã. Ui⸗ nr̃os Eſa.liij.⁊.c.cũ marthe.ð cele.miſ.Cuiꝰ che
hndun uificabit nos poſt vuog dies certi deſulcica . Rurrolſpeſatioctagira eſt ſuꝑ terrã ei qͥ curam
Didid bit nos.⁊ ſic ſe inuicẽ cõfoꝛtabãät. Septimus habet myſtici coꝛꝑis ⁊ cauẽ totius eccłie militi
nſsnin articulꝰ fuit Philippi qͥ dixit.Aſcẽdit ad celos tis.Matthᷣ.xvj.⁊.xviij.⁊.c.quato.de trãſlatj.?
reñ S Et hoc habet᷑ pſal.xlvj.vbi ðꝛ. Aſcẽdit deꝰ in iu c.quodcũq;.xxiiij.q.j.Et ſic nõ obſtat ſi dicat᷑ q
dics bilatiõe:⁊ dñs in voce tube. Sedet ad dexterã noò eſt diſcipulꝰſuꝑ mgr̃m:nec apłs maioꝛ eo /
n: umn dei pr̃is oĩpotẽtis.pſal.cix. Dixit dñs dño meo miſit illũ Joh̊.xiij.Et ꝙ inferioꝛ nõ habet au
vent ninuh ſede a dextris meis. Octauũ articulũ poſuit ritatẽ in bõnis ſuꝑioꝛis.c.inferioꝛ.cũ ſi.xxj.diſ.
vrini i Barcholomeꝰ di. Inde venturꝰeſt iudicare vi Vñ nõ põt inferioꝛ abſoluere a pena ipoſit a
ah nos ⁊ moꝛtuos.Et hoc habet᷑ Eſa.iij.vbi dicit᷑ ſupꝑioꝛi.d.c.iferioꝛ.Etiõ videt᷑ ꝙ nulla pura e
Amuignu Dñs ad iudiciũ veniet cum ſenioꝛib ꝓpłi ſui ? atura habeat autoꝛitatẽ ſuꝑ merita xpᷣi paſſio
r ek Ktcth, pᷣncipibo eiꝰ.⁊ pſal.xcvij. Judicabit oꝛbẽ terraA nis eiꝰ:⁊ ↄſequẽter necapłi.Cũq; cuiq; pctõ ſit
tril. IAda rum in iuſticia ⁊ ꝓpłos in eqͥtate. Nonꝰ arti/ da deo impoſita ⁊ aſſignata debita pena.Et etiã
s noli culus fuit Matthei qui ait.Credo in ſpm̃ſcm̃ poſt cõtritionẽ videt᷑ ꝙ nulłꝰ ſacerdos etiq ſi ſi
Anm rocid⸗ Et hoc habet᷑ Johel.ij.c.vbi dixit deꝰ de ſpũſan ſumꝰ põtifex poſſit dica penam remittere ⁊ in⸗
hoee cco quẽ debebat mittere ĩ die pẽthecoſtes.Effü⸗ dulgere.Oꝛ rndet᷑ ꝙ eccłia ſiue pᷣlatus eccłie fa.

putatꝰ eſt.Et ſepultꝰ.Eſa.xſ.Et erit ſepulchꝛuʒ

eiꝰ głioſum:dixit pha vidẽs in ſpũ xpᷣm de ſe /

pulchꝛo reſurgenteẽ cũ glia. Quintũ articulũ
poſuit Jacobꝰ minoꝛ dicẽs.Deſcẽdit ad iferos
Et hoc habet᷑ Zach.ix.vbi ꝓphůᷣa loquit᷑ dicẽs fu

tura velut pᷣterita moꝛe ꝓphetico.vñ ait.Tu q̊ʒ

ſis opinionibo theologoꝝ maxie Rich.?⁊ Cho
me ac Bona. in.iiij.di. xx.⁊ Alexã.de ales in.iiij.
parte ſũme ĩ traccatu de idulgẽtijs.⁊ canoniſta

„–

rum in.-d.c.ꝙ autẽ.de peñ.⁊ re.⁊ in.c.indulgen⸗

tie. eo. ti. li.vj.⁊ i clem.vnica.de reli.⁊ ve.ſan.Oi⸗
co ſᷣm Franciſcũ de map.in tractatu de indulgẽ

Bermo

cit hoc autoꝛitate xpᷣiqui conceſſit ſuo vicario

autoꝛitatẽ diſpẽſandi rõnabilit᷑ theſauros me⸗

ritoꝝ paſſiõis ſue qͥ fuerũt ſurficiẽtes ad infini
tos hoies redimẽdos cũ eſſent infinite vtutis.
Et iõ de hac ſuꝑabũdãna ↄteꝛunt᷑ idulgẽtie ab

eccłia. & ad argumẽetũ de ſuꝑioꝛitate rndet᷑ ꝙ
iferioꝛ põt abſoluere a pena impoſita a ſuꝑioꝛi
autoꝛitate eiꝰ.arg.i.c.vlti.xciij.⁊.xciiij.di.c.j.

aũt vicariꝰ xpᷣi habeat hãc autoꝛitatẽ ab ipᷣo ꝓ⸗

batur q̃druplici via ſeu rõne. Pꝛima eſt talis.
Qñcunq; aliqͥs pnceps cõmittit alicui vicario
ſuo plenitudinẽ ptãtis ſue nuliã ponẽes in com

miſſiõe exceptionẽ:ille põt ſᷣm foꝛmã cõmiſſio⸗

nis ſibi face in omi materia relaxare⁊ reſtringe
re cũ habeat ptãtẽ vniuerſaliter ſibi cõmiſſam

2?2 nullatenꝰ coartats. Sed btõ Petro vicario
prpi fuit ab co collata poteſtas hmõi vniuerſal
⁊ gnalis dũ ei dixit.Qð cũ q; ſolueris ſuꝑ terrã

erit ſolutũ ⁊ i celo ⁊c. Matth.xvj. Et ſiliter etiã
alijs apłis talis ptãs fuit ab ipo ↄceſſa. MHat⸗
thei.xviij.nulla penitꝰ facta exceptiõe. Ergo vi⸗
cariꝰ xpᷣi põt culpaꝝ penas relaxare.Qui em̃ to

tũ dicit nihil exdudit.l.a ꝓcuratoꝛe.vbi glo. C.

man. ⁊.c.ſolite.de maio.⁊ obe.cũ ſi. Scða rõ
eſt talis.Quicũq; pᷣnceps cõmittit alicui quod
maiꝰ eſt etiã intelligit᷑ cõmittere circa eandẽ ma

teriã illud qdð eſt minꝰ. Etiõ dãs autoꝛitatẽ ſen
tentiãdi dare eciã intelligi᷑ autoꝛitatẽ inqͥrendi

de cã. c.pꝛetea.de offi.dele.⁊.l.ij.ff.de iu.om.iu.
Sed circa materiã pctõꝝ maꝛꝰ eſt abſoluere a
culpa q; a pena:qꝛ maiꝰ malũ ẽ ipᷣa culpa qᷓ; pe
na.Ergo cũ pnceps eccłiaſticꝰ heãt plenã ptatẽ

abſoluẽdi a culpa:multo magis habʒ ptãätem

abſoluẽdi a pena q̃ eſt minꝰ malũ.cuiꝰſignũ eſt

qꝛ reddit᷑ pena ꝓ culpa a deo qui ſꝑ dat minoꝛa

ꝓ maioꝛib. Tertia rõ eſt talis.Cuicũq; com
mittit᷑ relaxatio maioꝛis pene circa eũdẽ ꝓceſſũ

vidgdet᷑ ꝙ nõ ſit ei negãda relaxatio minoꝛis: qꝛ

noõ dʒ cui qð plus eſt lʒ qð minꝰeſt non licere.l.
noõ debet. ff. de re. iu. ⁊.c.cui licet.eo.ti.li.vj. Et lõ

hñs ptãtẽ a pncipe dimittendi moꝛtẽ intelligi

etiã habere ptãtẽ dimittẽdi mutilatiõʒvł exiliũ.

Sed xpᷣs dedit eccłie plenitudinẽ ptãtis remit⸗

tendi obligationẽ ad penã eternã:vt patet ĩi ab⸗

ſſolutiõe pcti moꝛtalis cũ ſacerdos ðᷣt cõfitenti.
Ego abſoluo te ab iſtis ⁊ ab oibus pctis tuis

moꝛtalib ⁊ venialib ⁊c̃. Ergo multo mag de

dit ei ptãtẽ remittẽdi obligatiõeʒ ad penã tꝑalẽ

purgatoꝛij. Nã qͥcũq; habet ptatẽ ſuꝑ ãtecedẽs
hʒ etiãſuꝑoñs:qð nò ſequit᷑ niſi ex illo ãtecedẽte

Sicut ſi moꝛs nõ poſſet euenire niſi pᷣuia infir
mitate:quicũq; poſſet tollere oẽm infirmitate,ʒ
poſſet etiã tollere oẽm moꝛtẽ. Uñn cũ in ciuilibꝰ
acctio naſcat᷑ ex obligatiõ.eexquo cõiter ðꝛ ꝙ; ob
ligatio panit actione. inſti. de acti. circa pn. 7.ff. ö

PVcu.l.licet ĩ pplanto Quich põt tollere actio
nẽ põt etiã to

l tollere o bligationẽ᷑. Et iõ cũ pena ſit
ſubſequẽs ad culpa: ſicut acſo ad obligationẽ

èsð “ce T 4 . . 4 f f ff
. 2

cu accepit eccłia plenitudinẽ ptũcis ad tollendã
nſtrumẽtalr culpã:ꝓfecto etiã accepit ptãtẽ ad

dimittẽdã ipᷣaʒ penãa. Quarta rõ ẽ talis. Ois

pnceps iuſticie debet eẽ ꝓmptioꝛ ad remittẽdũ
q; ad puniedũ:dicẽte dno Eʒech̊.xviij. Non eſt
volũtatis mee moꝛs ipij ſʒvt magis cõuertat᷑ ⁊
viuat.Et facit.l.adrianꝰ.ff.ð acti.⁊0o b. Illa aũt

ad q̃ magis eſt ꝓmptꝰ qlibʒ faciliꝰcõmittit.Cũ

& rpᷣs cõmiſerit eccłie ptãtẽ obligãdi ad penã:q̊
multo magis ei cõmiſit ptãtẽ abſoluẽdi ab illa

pena.Nã Joh.xx.dixit diſcipłis ſuis.Quoꝝ re

miſeritis paã remittunt᷑ eis:⁊ qru retinueritis

retẽta ſunt.Nõ em̃ ptãtẽ hñnt ſacerdotes retinẽ⸗
di pcã quo ad culpã ſed ſolũ quo ad pena:alit᷑
poſſẽt aliquẽ inuitũ retinere ĩ pctõ moꝛtali:qð

eſt falſum.vᷣba ̊ xpᷣi itelligunt᷑ de retentõe ⁊ re

miſſiõe pene:que qͥdẽ remiſſio fit ꝑ ĩdulgẽtias.
Exquo ptʒ ꝓpoſitũ. Si aũt qrat᷑ qͥ poſſint cõ
cedere idulgẽtias:rñũdeo vt põt colligi ex dictis
Rich.i.iiij.di.xx.ar.v.q.iij.⁊.ſ. HSBona. ea.di.ar.
ij.q.ij.⁊.b. Tho.i.iiij.ſcpto.di.xx.ar.iiij.q.ij.⁊.iij.

⁊ Fran. de may. vbi S. ꝙ ſolꝰ papa põt dare in⸗

dulgẽtias plenarias in toto oꝛbe:qꝛ ipᷣe ſolus
aſſumptꝰeſt in plenitudine ptatis.c.cũ ex eo.de
pe. ? re.⁊.d.cC.q̊dcũ q;.xxiiij.q.j.ptãſq; eiꝰ indeter
minata.ij.q.vj.c.qͥ ſe ſcit.⁊ extra de auto.⁊ vſu
pal.c.ad honoꝛẽ.Legativo dñi pape poſſunt ð

lure facere ꝑpetuas indulgẽtias i terminis ſue

legatiõis ſicut ⁊ ꝑpetua ſtatuta.de offi.legati.c.
vlti.in textu ⁊ in gloſa.Archiepi etiã in ſua pꝛo⸗
uincia:⁊ epᷣi in ſua dioceſi dũmõ nõ accedat ſũ⸗
mã q̃draginta dierũ:ſiue ſit ꝓ ãniuerſanio eccłe
ſiue ꝓ alia cauſa. In dedicatiõe tamen baſilice
poſſunt cõcedere vſq; ad ſũmã vniꝰanni ⁊ non
plus:ſiue dedicet᷑ ab vno epᷣo vel archiepo ſiue
a płibus.vt in dic.c.cũ ex eo.⁊.c.noſtro.eodẽ.li.

Et dicit Cardi.in clem̃.ij.de pe.⁊ re.qꝙ ſi excedãt

hũc numerũ nõ valẽt.vt in.c.indulgẽtie.eo.ti.li.
vj.qð intelligendũ eſt ᷣm gloſam ibidẽ quo ad
cxceſſum nõ quo ad numeꝝ cõceſſum.Limita⸗
ta em̃ eſt eis ptãs a papa neꝑ imoderatas con/
ceſſiões claues eccłientẽnerẽtur ⁊ penitentialis
ſatiffactio euacuaret᷑.dic.c.cũ ex eo. Itẽ qꝛ facili
tas venie incentiuũ tribuit delinquedi.c.eſt in⸗

„

iuſta.xxiij.q.iiij.⁊.c.vt clericoꝝ moꝛes.de vita ⁊

hone.cleri. Alij aũt pᷣlati inferioꝛes vt abbates

poꝛes ⁊ hmõi nõ pñt dare idulgẽtias.vt notat
glo.i.d.c.nr̃o.niſi ex ſpeciali cõceſſiõe ⁊ pᷣuilegio
vel ex pᷣſcriptiõe ⁊ hmõi cauſa eis cõpetat.vt i.c
accedentibi.de exceſ.plato. Sacerdotes vo alij
etiã parochiales ſiłiter nõ pñt dare idulgẽtias
publicas ⁊ gñales. Tñ ſᷣm Aluaꝝ quem refert
Car i de.religioſi.ð pᷣui.in foꝛo pniali pñt dare
indulgẽtias illis q̊s pñt abſoluere. Arch.in. c.
des q. de pe. ⁊ re.⁊ idẽ tenet glo.in.c.menſurã.de
peni. diſt.j. ? Panoꝛ.in.c.ſicut dignũ.de homi.

⁊ allegat.c.quem penitet.de peni. diſt.j.⁊ idem

tenet Innocetius ?2 Bernardus in.cꝙ autem.

depeni 45
Aluams dn
annop di
ſcatucin
Archiind..
ſcooliick
loimilli ſnd
ſichar vbl⸗
mna⸗ eßs pot
funkopoteſt
itärmaliga
neſe olu be
tias necrem
Vvimeritopre
Egomalus

tum eti pot

Hoſtli in ſüm
alitqhdiuat
ſc ſond
Peſommein
Lo.in. in.d
ij fmn de
aulgenevont⸗
caradi diuini
ſecd oim dt
deqdohere
niter docton⸗
ſtmanoebaſt
ũ Etideone
nũtetu a hie
lonnby cp cca
rnabcap o
6Gimierde
tater defenſioe
Kondodiͤſas
wodiqord
baccauſa r
nioetpalia
ſes rordinn
diataitidide
Ooſtarfitine
inſpillv. In
luupregisdſth
uſaſ Ndad
oſtendendide
faaütqſigz⸗
o. Beſter

cotheſaure

nütſepugne
lcak Etillit
cicis duab
amncindul
ialan ſc
toni deoffi,
abratmulg
t n dem
ne inallgen

figelinr

Wuahtſtit
Wmmenls
mad mniil
ögi ſinc
ragsinmn,
fmed ii
Rencle,A
Lalt .
nlgicluni
SSð
Mohäcdi
ls Dl
rcümun
H
nni demn
Ppo pir dan
werbe geße ſoln
Ainsci Me
iccbinda
aun ANN
o diiedſur

dininn:ne n

.

.

„ De en S

chun idigh
dſu
Nrimus
rurrpenunmais

Rnngttc

D Gertsdeſun

tenorontni PR
EHEE

e. 4
acsein

ℳ%

de peni. ? re. Sʒ de qjnto nõ determinat niſi ꝙ
Aluarus dicit ꝙ poſſunt dare indulgentiam
tiã pciperẽt. hec ille.Et iõ cuidã religioſo dicẽti

annoꝝ vel dierũ ſicut eis videbi᷑ dũmodo di/

ſcrete faciãt. Et idẽ tenet Innocentiꝰ ⁊ ſequitur

Archi.in.d.c. Indulgẽtièe de peni.⁊ re.lib.vj.Et
ideo ↄſiliũ eſt ꝙ ↄfeſſoꝛ ſemꝑ intẽdat dare ↄfitẽ
ti oẽm illã indulgẽtiã quã ei dare põt.Dicit aũt
Richar.vbi.S.q.j.⁊?⁊ Lho.vbi.S.q.iiij. N etiaʒ

malꝰepᷣs põt dare indulgẽtias.que quidẽ cõfe⸗
runt᷑ ꝑ poteſtatẽ ⁊ iuriſditionẽ pᷣlatis eccłie tra /
ditã:malicia aũt nõ tollit ptãtem vel iuriſditio⸗
nẽ:ſed ſolũ bonitatẽ. Itẽ platꝰ nõ dat indulgen
tias nec remittit penã exvi meritoꝝ ſuoꝝ:ſed e

vi meritoꝝ recõditoꝝ in theſauro eccłie. Sicut

ergo malus eps poteſt a pcõ abſoluere ſubdi⸗

tum etiã põt ei indulgẽtiã ↄferre:vt etiam tenet
Hoſti.in fũma dicẽs.X indulgẽtie q̃s tal dat
valẽt qᷓ;diu ab eccłia tolerat᷑. Et fac.c.Oicũ eſt.
j.q.jſ.ſotandũ eſt aũt ſᷣm Alexã.de ales in.iiij.
ꝑte ſumme in tractatu de indulgẽtijs:⁊ ſanctuʒ

Tho. in. iij. di. xx. ar.iij.q.ij.?⁊ bim̃ Bo.vbi. S. q.

iiij.? Fran. de maro.in tra. ð indulgẽtijs.ꝙ in
dulgẽtie dant᷑ ad ſuppoꝛtandã infirmitatẽ ⁊ de/

daradã diuinã benignitatẽ cui ðꝛ S ap.xj.Mi

—

ſererꝭ oĩm ⁊c̃. Oant᷑ g idulgẽtie ꝓ dei glia ⁊ lau/
de q̃ pcipue relucet in ſcis eius:vt dicũt cõmu/
niter doctoꝛes. Scti vo honoꝛant᷑ maxie in cõ

ſtructiõe baſilicaꝝ ⁊ cõmemoꝛatõe virtutũ ſua⸗

rũ.Et ideo recte dant᷑ indulgẽtie celebꝛãtib eo⸗
rũ feſta:vel his qͥ interſũt pᷣdicationib:vel viſi
tantibo eoꝝ eccłias aut poꝛrigẽtibꝛ manus ad/
lutrices eaꝝ ↄſtructiõi vel reparatõi ⁊ huiuſmo
di. Similiter dant᷑ indulgẽtie ꝓ cõmuni vtili⸗

tate ⁊ defenſiõe fidei vel terre ſancte. Itẽ ꝓ ꝓmo

tione ſtudij ſacre ſcoture ⁊ Theologie ⁊ huiuſ⸗
modi q̃ oꝛdinant᷑ ad pᷣdicta. ſec dare aliqͥd ꝓ
bac cauſa vt habeat᷑ indulgẽtia cõmittit᷑ ſimo/
nia:qꝛ tꝑalia nõ ↄſiderant᷑ vt tꝑalia ſimpliciter:

ſed vt oꝛdinata ad ſpũalia:ſᷣm Bona.vbi ſuß

dicit aũt idẽ doctoꝛ ⁊ ſiliter Alex.de ales vbi.&.
Oõ ſicut fit in coꝛꝑaliba ⁊ tꝑalibo:ita fit ſuo mõ
in ſpũalibo.In reb aũt coꝛpalibo videmꝰꝙ the
ſaurꝰregis a theſaurario ſolet exponi duplici ex
cauſa.ſ.vel ad głiam:honoꝛẽ ⁊ magnificentiaʒ
oſtendendã regie dignitatis ac maieſtatis:ſicut
faciũt qñq; reges liberales.Ut habet᷑ de Aſſue
ro. Heſter.j.vel ꝓpter indigentiã cõitat:vt quã/⸗
do theſaurꝰexponit᷑ ad dandũ militibꝰ qͥ expo⸗
nũt ſe pugne ꝓ defendẽda cõitate ne ab hoſtib
ledat᷑. Et ſiłiter ſpũalis theſaurꝰ ecelie ꝓ ſupꝛa⸗
dictis duab cauſis dʒ exponi. Notandũ eſt eti
am ꝙ indulgẽtia rite ↄceſſa nõ expirat i moꝛte
cõcedentj.ſed ꝑdurat ſᷣm Inno.in.c.qð tranſla
tionẽ. de offi.lega.? Panoꝛ.in.c.fi.eo.ti. Ad H̊ᷣ
aũt vt indulgẽtia valeat plura reqͥrunt᷑ Uñ di⸗
cit Frã.de maro.vbi.S.ꝙ; młta ſũt q̃ impediũt
ne indulgẽtia ꝓpficat. Pꝛimũ ipedimẽtũ eſt in⸗

fidelitat· Utem dic Aug.j.ð doc. xpiana xpᷣs

ita dedit daues eccłie:vt qͥ nõ crederẽt ſibi pœtã
dimitti nõ dimitterent᷑ eis.⁊ qͥ crederẽt idulgẽ⸗

mibi.Ego nõ credo ꝙ ꝑ iſtas idulgentias hõ
euadat penas purgatoꝛij.niſi oꝑa pnie fecerit.
Ego rñdi.Tibi nõ ꝓderũt.qꝛ in eis nõ habes
fidem. Sʒ bñ mihi:quia firmiter credo ꝑ eas
euadi penas ꝓ pctõ debitas.Et in huiꝰſignuʒ
ðꝛ Luce.vij. Sicut credidiſti fiat tibi.⁊ ibideʒ.
Fides tua te ſaluũ facit.?⁊ Matth.xv. O mlier
magna eſt fides tua fiat tibi ſiẽ vis. Scðm ipe
dimẽtũ eſt defectꝰↄtritõis.qñ ſq; qͥs de aliquo
pctõ moꝛtali a ſe cõmiſſo nõ eſt ↄtritꝰ. Tũc em̃
ᷣm eundẽ doctoꝛẽ.⁊ Rich.in.iiij.di.ij.arti.iiij.
q.j.? Tho.eadẽ di.arti.v.q.j.nõ põt ꝑciꝑe fru
ctũ indulgẽtie.Quod ꝓbat᷑ ſic.Nõ põt fieri re⸗
miſſio pene manẽte culpa.cuʒ intẽtio pᷣncipis
ſapientis nõ ſit vt theſaurꝰſuus inimicis ſuis
ſed amicis diſpenſet᷑. Exiſtẽs aũt in pccõ moꝛta
li ꝓ tũc eſt inimicꝰ dei ⁊ ecclie.de penitẽ.di.iij..
charitas. S. neminẽ. Cũ ergo ei no remittat᷑ cul⸗

pa. pꝑ ↄſequẽs nec pena. Lalis em nõ eſt ſuſce⸗

ptibilis theſauri charitatis.qͥ eſt idulgẽtia cuʒ
ſit extra gregẽ charitatis. Unde ſicut mẽbꝝ ab
alijs mebꝛis pᷣciſum.nõ recipit influẽtiã eoꝛũ.
Quia vt ait Philo.ij.de aia.Oẽ qð nutrit᷑ ne⸗
ceſſe eſt ꝙ habeat vita.Sic ꝗͥ eſt in pccõ moꝛta
li.quaſi mẽbꝛũ moꝛtuũ nõ ſuſcipit indulgẽtiãs

ex meritis mẽbꝛoꝝ viuoꝝ.Zerciũ impedimẽé⸗/

tum eſt rõne excõicatiõis.qñ em̃ qͥs eſt excõica

tus.nõ eſt capax ĩdulgentie.qꝛ ẽ a gremio ecccie

ſequeſtratꝰ. Uñ nõ ꝓſunt ei ſacramenta ecckia
ſtica.c.ſi celebꝛat de cle.excõ.mi. Et facit ad hoc
qð notat᷑ in.c.qͥcũq;.xxiiij.q.j.⁊ in.c.pñti.ð ſen.
excõ.li.vj.Sicut em̃ mẽbꝛuʒ a coꝛꝑe ſeꝑatũ nõ
ſuſcipit bñficia coꝛꝑis.ita nec excõicatꝰbñſficia
eccłie.qꝛ eſt ſeꝑatꝰa coꝛꝑe xpᷣi.c.engeltrudaʒ.iij.

q.iiij. Siłr nec illis ꝓſunt idulgẽtie.qui nõ ſũt
de luriſdictiõe eiꝰqͥ dedit eas.c.qð aũt de pent.
⁊ re.Et ꝑ hoc nõ excudunt᷑ illi qͥ ſunt de puin/

cia metropolitani dãtis indulgentiam.licet nõ

ſint ð eiꝰ dyoceſi.d.c.nr̃o.eo.ti. Dicittñ Inno.
in. d.c.qð aũt.ꝙ hñs licentiam a ꝓpꝛio epo pot

acciꝑe indulgẽtiã in dioceſi alteri epᷣi. Alij vo
cum qᷣbo traſit Hoſti. dicũt ꝙ etiã ſufficitad bᷣ
licẽtia ſui parrochiani Guil.vo ĩ Spe.dicit ꝙ
tutiꝰeſt habere licentiã ab epᷣo ꝓpꝛio vl metro
politano.qͥ eã põt cõcedere.d.c.nr̃o.Et facit ad
pᷣdicta de licẽtia epᷣi capłm. Significaſti.de fo
ro cõpe.Quartũ impedimẽtũ eſt defectꝰ ↄfeſſio
nis. Licet em̃ qᷣdã dixerint.ꝙ ille qͥ ĩ paſca fuit
ↄfeſſus.⁊ poſtea cecidit ĩ pctm̃ moꝛtale ſi hẽat
ↄtritionẽ de eo cũ ꝓpoſito ↄfitendi tꝑe ab ecckia

deputato:hẽbit idulgẽtiã.Quã opinionẽ tãgit

anoꝛ. in.c.oĩs vtriuſq; ſexꝰ.de pe.et re.?⁊ Jo.
an. in. d.c. qð aũt.⁊ glo.in cle.vnica.de reli.? ve.
ſan. ⁊ Car.ibidẽ hoc tenet:tñ tutius eſt ꝙ cõfi⸗

teat maxime cũ vix ſciant ſeculares bene zten.

Bermo

Itẽ qꝛ cõiter in indulgẽtiaꝝ ↄceſſione ponit᷑ cõ
tritis ⁊ ↄfeſſis.Si aũt ſufficeret ſola ↄtritio fru

ſtra adderet᷑ ↄfeſſis. Uerba aũt nõ debẽt intelli

gi inanit᷑ poſita.c.ad audientiã.de decimis. Et
ideo a foꝛma pᷣuilegij:nõ eſt recedendũ.c.poꝛro
de pᷣui. Si qͥs tñ nõ poſſet ↄfiteri defectu ↄfeſ⸗
ſoꝛis vł alia rõnabili cauſa nõ poſſet plene ⁊ ſuf
ficiẽter ↄfiteri:credo ꝙ ĩ h̊ caſu ſufficeret ↄtritio
cuũ ꝓpoſito ↄfitẽdi:habita oppoꝛtunitate. Quin
tũ ipedimentũ ðꝛ indiſpoſitiõis coꝛꝑalis.vł tẽ/⸗
poꝛalis.Qñ em̃ dant᷑ indulgẽtie:ſub mõ ⁊ limi
tatiõe:vtputa viſitãtibo aliquã eccłiam vł poꝛ⸗
rigẽtib manꝰadiutrices:⁊ hmõi.Tales indul
getias ↄſequunt᷑ ſolũ illi:qͥ actualłr viſitãt ⁊ ma
nus adiutrices poꝛrigũt. Infirmi aũt ⁊ debi/
les:qͥ nõ pnñt ipᷣam ecclłiam viſitare:⁊ pauꝑes qͥ
nõ pnt eccłie manꝰadiutrices poꝛrigere:lʒ habe
ant bona volũtatẽ viſitãdi:vel manꝰadiutrices
poꝛrigẽdi ſi poſſent.et ꝓpter hãc bonã volunta⸗
tẽ in ↄſpectu dei nõ parũ mereant᷑:tñ bñficiũ in
dulgẽtiarũ nõ ↄſequũt᷑.Cuiꝰrõ eſt.Quia qᷓ;uis
volũtas bñſaciẽdi reputet᷑ ꝓ facto q;dtũ ad pᷣmi
um eẽntiale:nõ valẽti oꝑari.S. Itẽ illð ꝓphe: de
peni.di.j. Nõ tñ reputat᷑ ꝓ facto qͥ ad pᷣmiũ ac/
cidẽtale:qð dat᷑ ſolũ oꝑi faco: cuiuſmodi ſunt
indulgẽtie.Uñn dicit btũs Tho.in.iiij.di.xx.CxX
nõ excaãte ↄditiõe nõ põt quis ↄſeqͥ qð ſub cõdi⸗
tiõe ↄ cedi:nec ob ſtat ꝙ deꝰ reſpicit bonã volũ
tatem.xiiij.q.v.c.ſi qͥd. Quia veꝝ eſt q;tũ ad au
gmentũ gr̃e ⁊ głie:ſed nõ quo ad accidẽtalia pᷣ⸗
mia requirẽtia opꝰ:cuiuſmodli eſt remiſſio pe/
ne.Ualet tamẽ ꝑ accidẽs talis bona voluntas:

qꝛ inquãtũ augmẽtat gratiã:ꝑ ↄſequẽs ⁊ ↄtri⸗

tiõʒ auget.Et ita oꝑat᷑ ad remiſſionẽ pene Dicit
gaũt Rich.vbi.S.ar.iij.q.ij. ſi pauper offerat
vnũ denariũ:⁊ habeat indulgẽtiã:tñ diues of⸗
ferẽs ſolũ vnũ denariũ nõ ↄſequet᷑ ißam indul
gentiã:qꝛ nõ decet eũ ad opus tã piũ ⁊ fructuo
ſum tam parũ dare:ſicut nõ diceret᷑ ꝙ rex alicui
homi auxiliũ pᷣſtaret ſi ei obolũ daret. Intelli/
gunt᷑ ̊ dari indulgẽtie offerẽtibo ſᷣm facultatẽ ⁊
ſtatũ ſuũ:qñ ðꝛ ꝙ ↄcedũt᷑ poꝛrigẽtib manꝰ ad
iutrices.Et hec opinio etiam eſt ſcti Bonauẽ.⁊
Tho.i.iiij.di.xx.Si aũt idulgẽtia daret᷑ omni
offereti aliqͥ d. tunc ſᷣm Frã.de mayro.vbi.S.qͥli
bet aliqͥd offerẽs ↄſequeretipſam indulgẽtiam
qᷓ;tum ad remiſſionẽ pene.Qulia vt ipſe ait. In
dulgẽtie nõ ꝓſunt pᷣncipaliter ex merito operis:
ſed ex auctoꝛitate ⁊ intẽtione dantis. Lamẽ ſᷣm
Richar.vbi ſupꝛa:magis pꝛoſunt plus offerẽ/⸗
ti q;tum ad augmentũ gratie.Dicit autẽ ſanctꝰ
Bonauentu.vbi.S.qꝙ licet hõ non fadat:quod
iniungit᷑ in indulgẽtia:ſᷣm ꝙ eũ decet.nõ tamẽ
deber / ꝓpter hoc dimittere qui faciat illud qð ſi⸗
bi placet.Quia qᷓ;uis nõ recipiat ti de indul⸗
entia:q;tum reciperet ſi offerret vel faceret ſᷣm
uam facultatem ⁊ condecentiam:tamẽ płꝰ ha/
bebit de remiſſione pene pꝛo tali opere:qᷓ; habe/

.

XII

ret p alio ſimili cereris pibo facto: vbi nõ dat ta

lis indulgẽtia. Poſito aũt ꝙ duo offereẽtes nõ

faciãt:qð eo ꝝ ſtatꝰ⁊ facultas reqrit.licq; nõ rec
piat idulgẽtia plenaris:vel talẽ itegra ſic alij:.

qñ dicta idulgẽtia ↄceſſa ẽ offerẽtibo ſᷣm facul⸗

tatẽ ſuõ:vł poꝛrigentibo manꝰadiutrices:tñ vt
dictũ eſt:recipiẽt aliquã iĩdulgẽtiã plꝰvel minꝰ

vnꝰaltero ſᷣm qᷓntitatẽ o blatiòis. Plꝰtñ aliqñ

iudicat᷑ illð:qð realr eſt minꝰ.Et hoc ꝓpterma
ioꝛẽ affectione ⁊ deuotionẽ dãtis:⁊ ꝓpter mino

rẽ eiꝰfacultatẽ.vt patuit ĩ vidua q̃ offerẽs duo
minuta płꝰ?reputata ẽ a dño miſiſſe in gaʒophi
latio:qᷓ; alij ꝗͥ erat diuites:⁊ multũ obtulerant
cũ minoꝛi affectiõe ⁊ diſpẽdio ſuo.De q̃ habet᷑
Luce.xxj.⁊ ⁊ Harci.xij. Unuſquiſq; igit᷑ ð bet

ſtudere offerre ⁊ facere cũ deuotiõis affecu oẽ

illud qð ↄtinet᷑ in ↄceſſiõe ĩdulgẽtie. Quia ſᷣm
Theo.in.iiij.di.xx.tantuʒ valet idulgẽtia:q̃ntũ
ſonãt eiꝰ vᷣba que debẽt iſpici. Ar.in.c.cũ ⁊ plã⸗
tare.de pᷣui.An aũt ↄcedẽs ĩdulgẽtiã:ſi faciat ił
lud ꝓ q̊ ipᷣaʒ ↄceſſit habeat eã. Licet vincẽtiꝰin
c.cum ex eo.de peni.⁊ remiſ.?⁊ Guil.in Spec.⁊
Archi.in.c.idulgẽtie.de peni.⁊ remilſ.li.vj.dixe
rint ꝙ nõ:allegates legẽ vnicã.C.ne qͥs in ſua
cauſa:⁊ legem inqͥſitio. C.de ſolu.tñ theologi

maxime Rich. ⁊ Tho.in.liiij.di.xx.dicũt.ꝙ licet
aliqͥs pᷣlatꝰnõ poſſit ſibijpᷣi pᷣmo ac pncipalr?

directe dare ĩdulgẽtiã tñ poſtq; eã dedit ⁊ ↄceſ⸗

ſit generalr:põt ea vti ſub eade foꝛma. Alit᷑ iße

eſſet peioꝛis ↄditiõis qᷓ; alij. Quod ſᷣm eos vi⸗

det᷑ incõueniẽes.Et hãc opinionẽ tenet Gaſpar
ð calderinis iĩ.c.nr̃o.de peni.⁊ re.? Gemi.i.d.c.
indulgẽtie. Utrũ aũt indulgẽtia poſſit acceipi ꝓ
alio. Rñdet Tho.in.iiij.di.xlv.ꝙ non:niſi cõce
dẽs indulgẽtiã expᷣmat:ꝙ vult eã poſſe accipi

ꝓ alio Quia tũcille qͥ ꝓ alio facit illõ qð ↄtinet
in foꝛma ↄceſſiõis idulgẽtie:o btinebit eam.Et

cõcoꝛdat Alanꝰ:vt etiã habet᷑ in ſũma cõfeſſo.
li.iij.ti.xxxiiij.q.clxxxviij. An vero accipi poſſit

ꝓ illis qͥ ſunt i purgatoꝛio. Rñdẽt młti Theo⸗
logi in.iiij.di.xx.et Hoſti.ĩ ſũma.ꝙ idulgentie
nõ ꝓſunt illis qͥ nõ ſunt de iuriſdictiõe illiꝰqui
eas ↄceſſit.d.c.qð aũt.ð peni.⁊ re. Illi aũt qui
ſunt ĩ purgatoꝛio nõ ſunt ſub iuriſdictiõe pᷣla⸗
toꝛũ eccłie. Quia dixit dñs petro Matth.xvj.
Quodcũq; ſolueris ſuꝑ terrã ⁊c.q̃ſi diceret:
ſuꝑ moꝛtuos nõ hf̃et iuriſdiccionẽ. Indirecte
tñ ipᷣis moꝛtuis ꝓſunt idulgẽtie tales inq̃ntũ
exiſtẽtes ĩ hac vita faciũt ꝓ eis illð qð ↄtinet᷑ in
foꝛma indulgẽtiaꝝ qñ cõcedẽs expᷣſſit ꝙ vult
vt etiã accipi poſſit idulgẽtia ꝓ defũcis. Dicũt
tñ pᷣdici doctoꝛes:qꝙ cũ vt ſup dictũ ẽ ipi moꝛ⸗
tui nõ ſint de foꝛo ecclłie:nõ ↄſequũt᷑ remiſſionẽ
penaꝝ ex vi idulgẽtie:ſʒ bona oꝑa qbo ꝗͥs mere
tur idulgẽtiãvt elemoſine:⁊ peregrinatiões:va
lent eis ſicut alia ſuffragia eccłie:vt in ſũma cõ
feſſoꝛuʒ vbi ſupᷣ.q cxcj.ſed Tho.in.iiij.di.xlv.

arti.iij. q. ij. · ij.ij. q. cxcj. dicit. ꝙ non eſt aliqua

oguntl
1 mortuosint
ſuo arbitnio
eq⸗ d b
cuenies in
dictq indul
inlicrens ten
Obͤaut del
arcylerne
perteriͤſi,
habererenad
celüdeplenit
tando.Erl⸗
lt Augoꝛ ſu
no vidctroq
bonopo
nltätisecc
ſthmmotinal
unrmun dr
depenlte
depoteſtaree
Wncho
Crckenddoin
ſioneingolg
moſinirel
glio nuo ml
lnee
diau cuigeli.
Honackbin .
enireſeritad
menſs ſugten
wus doni
(n auferan
lepo. in autẽ
temi dobſo
lyinputgn
m wlarata
ſunrinalo,
uralenpale
llepquo
negmodi

Wfmun
Poſſitacapi⸗

hocintendit

anplu dein⸗
etuu pdn
Cceſigſancn
guurpsoꝛe,
lcbagiiner
Umneiseff
lernagſarie
Granigrinft
Galurqnid
ſpſeacchns
namp.
aaimolite.
a Küalen

oedi ne
Nduo ofenirg
Snrirelignön
mlirgiſeg
Aimifii
ieinf M
Wadnmiegni
—
Koig, in ſ
—
ninsnm o
annc ofindd,
nomliſennepoht
nultiohln
uo ſnn Nidt
migig Cöbr
dris ine
Singiiiinn
Xa LDernnind
leRln Gue
m:milindir

unNad n
iidnd Anepn.

adfna AAtee
A CiN ,/
noni ma Saor

lgirupoltahig

Nhnonnie

l
2

;

erobanchran.

bakn iinu ſiſ

anmm unn ſt
Ritrmt To

ng dgene
Nmmſiiel⸗u
itrr Aaitaad
l
vemn ndn
”

12 ſd

₰

Foliũ

ratio quare ecdeſia nõ poſſit trãfferre merita cõ

munia ecdeſie quib indulgẽtie initunt᷑ iviuos
⁊ moꝛtuos:nec tñ ſequit᷑ ꝙ pᷣlatus ecdeſie pꝛo
ſuo arbitrio animas poſſit a purgatoꝛio libera
re:qꝛ ad ſᷣ ꝙ indulgẽtie valeant requirit᷑ cauſa
cõueniẽs indulgẽtias ↄcedendi.Albertus etiaʒ

dicit ꝙ indulgetie multũ pſunt defunctis ſi P
in litteris remiſſiõis ponit᷑. Et idẽtenet Inno.i
c.Qðõ aũt.de peni.⁊ re.Gloſa vo Raymũdi di⸗/

cit:ꝙ licet nõ habeat ligare neq; ſoluere niſiſu/⸗

per terrã:ſi tñ faceret talẽ indulgentiaʒ q ꝓdeſſe

haberet etiã defunctis:nõ debem? ponere os in

celũ de plenitudine poteſtatꝭ eius temere dubi⸗
tando.Et idẽ ðꝛ in ſumma ↄfeſſoꝝ vbi.S.Et di

cit Auctoꝛ ſupplemẽti in vᷣbo indulgẽtia. Certe
nõ videt᷑ rõ q̃re ad ðfunctos poſſit traſferri me/⸗

ritũ bonoꝝ operũ:⁊ nõ meritũ paſſiõis chꝛiſti⁊

militãtis eccłie. Hãc etiã opinionẽ ꝙ papa poſ
ſit hmõi indulgentias concedere ꝓ moꝛtuis te⸗
nent multi doctoꝛes alij:vt refert Car. in cle. ij.
de peni.⁊ re.⁊ idẽ tenet Augꝰ.de Anchona in li.
de poteſtate pape dicẽs.EX papa põt detheſau

ro ecclie ꝑ choꝛuſcationeʒ indulgẽtie ſubuenire

exiſtentibo in purgatoꝛio:ſi boc explicet in cõceſ
ſione indulgẽtie:videlzʒ.qꝙ ille ͤeert talem ele
eccki

moſynã vel viſitauerit talẽ eccłlam ꝓ ſe vel pꝛo

alio viuo vel moꝛtuo habeat tantũ de indulgẽ/

tia:q̃ntũ ↄſequit᷑ ille ꝓ quo accpit᷑. Et ad illud
dictů euãgelij. Qðcũ q; ſolueris ſuꝑ terrã ⁊c.re⸗/
ſpondet᷑ſᷣm Tho.dupliciter. Uno mõvt ly ſuꝑ
terrã referat᷑ ad ſoluentẽi vt ſit ſenſus. Qðcũq;
tu exñs ſuꝑ terrã ſolueris ⁊c̃. Nõ em̃ papa moꝛ
tuus poteſt ſoluere vel ligare:ſed viuꝰ. oꝛs

cr̃ aufert auctoꝛitatẽ eius:q̃ oĩa ſoluit.S.dein⸗

ceps.in autẽ.de nup.Alio mõ ſi referat᷑ ly ſuper
terrã ad abſoluẽdos etiã põt intelligi de exiſten
tib in purgatoꝛio.Cũ em oẽs purgãdi ſint in⸗
tra vel circa terrã poſſunt dici ſuꝑ terr quia nõ
ſunt in celo. Sciendũ tñ ꝙ ad h̊ͥ vt indulgen
tia valeat ꝓ alio requirit᷑ ꝙ tam ille qui accipit
qᷓ; ille ꝓ quo accipit ſit in ſtatu gre:als nõ valet
neq; ꝑ modũ indulgẽtie neq; ꝑ modũ ſuffragij

Ad ↄfirmationẽ aũt pꝛedictoꝝ ꝙ indulgentia

poſſit accipiꝓ alio etiã defunco quãdo ↄcedẽs
hoc intendit poſſe fieri poſſumus adducere ex⸗
emplũ de indulgẽtia poꝛtiũcule noſtre que im/
ꝑpetuũ ꝑdurat omni anno.die ſcðo Auguſti in
ecdeſia ſancte Marie de angelis apð aſſiſium
quã xpᷣs oꝛe pꝛio ↄceſſit patri noſtro ſcõ Fran

ciſco ad interceſſionẽ gloꝛioſe vᷣginis matr ſue

Uenetijs em̃ quidã dericꝰ cũ oia paraſſet q ad
iter neceſſaria erãt vt indulgentiã pᷣdictã adixret
grauiter infirmatꝰ deuenit ad moꝛtẽ:ſed pꝛiꝰro
gauit quẽdã amicũ ſuũ vt ſi eũ moꝛi cõtingeret
ipſe acceptis q̃ parauerat pꝛedictam indulgen⸗
tiam pꝛo ſe petere vellet:votũ quod ꝓ bᷣ fecerat
adimplẽdo. Ille aũt rñdit ꝙ libẽtiſſime bᷣ̊ age
ret.Cuũ aũt moꝛtuo illo derico ipſe amicꝰ eꝰeẽt

1

negligẽs ad eundũ:apparuit ei in ſomnis pᷣdi
ctus dlericꝰ defunaꝰ eũq; de negligẽtia ⁊ infide
litate ſua redarguit:⁊ vt ꝓmiſſum impleret ad
monuit atq; rogauit. Ille aũt amicꝰe experge

factꝰad ipam idulgẽtiaz ꝑrexit.Cũq; idulgẽtia

accepta reuerteret᷑ apꝑuit ei i via ũlle dericmul
ta luce clariſſimꝰatq; gras ei retulit di. Dñs ti/
bi bñdicat ꝓ laboꝛe quẽ ꝓ me cepiſti:naʒ hoꝛa
qua eccłiaʒ intraſti oẽm penã purgatoꝛij liber
euaſi:⁊ vado ad glia; paradiſi. Iſta aũt indul
gẽtia poꝛtiũcłe eſt excellẽtioꝛ ⁊ dignioꝛ oĩbo in
dulgetijs mũdi triplici reſpectu. Pꝛimo reſpe⸗
ctu ↄferẽtis.Nã alie idulgetie collate ſunt a vi⸗
cario xpᷣi ſũmo põtifice ⁊ puro hoiĩe:hec autẽ vt
diximꝰfuit collata imediate ab ipᷣo xpᷣo ðᷣi filio
Scðo reſpectu ĩpetrãtis:qꝛ alie iduigentie ipe

trate ſunt ab aliquo viatoꝛe ĩ hac vita moꝛtali

adhuc exiſtẽte Et h̊ mediãte aliquo emolimẽto
tꝑali ⁊ trãſitoꝛio:ſʒ iſta ipetrata eſt a regina ce/
li pᷣſentib angelis ipᷣo btõ Frãciſco ei pᷣces poꝛ
rigentiſolũ ꝓ ſalute animaꝝ ⁊ nõ ꝓ aliquo vł
minimo ſubſidio tꝑali.Tercio reſpectu ſigillã
tis.Quia alie ĩidulgẽtie obtinẽt vigoꝛẽ ⁊ aucto
ritatẽ ex bullis ⁊ ſigillis apłicis.hec auteʒ ſine
aliqua bulla ſcripta ⁊ plũbo ſigillata:ſʒ vt ifra
dicet᷑ charta ipſiꝰfuit btã virgo Maria teſtes
fnerũt angeli:ſigilla fuerũt ſtigmata beati Frã
ciſci. Plũbatoꝛ vero fuit xpᷣs.Et ideo ẽ ſuꝑ oẽs
alias auctẽtica ⁊ digna. Ad quoꝝ euidẽtiã eſt
ſciendũ ꝙ vt legit᷑ in cronicis oꝛdinis noſtri:?⁊
in cõfoꝛmitatibo beati Frãciſci.cũ ipᷣe beatꝰ Frã
ciſcus ſemel in cella ſua apud ſaãdm Mariã ð̊
poꝛtiuncula feruẽtiſſime oꝛaret deũ ꝓ peccato⸗
riboapparuit ei angelꝰdñi dicẽs.qꝙ iret ad eccle
ſiã qm̃ xpᷣs ⁊ btã virgo cũ magna multitudine
angeloꝝ expectabãt eũ.Quo cũ prexiſſet ⁊ xpᷣm
cũ matre vidiſſet que ſtabat a dextris eꝰ cũ mł
titudine angeloꝝ.cecidit in facẽ ſuã pꝛetimoꝛe
2 reuerẽtia.Dñs a ũt ieſus ipᷣi btõ Frãciſco ſicĩ
terrã ꝓſtrato dixit. Frãciſce multũ ſolicitꝰes cũ
tuis ſocijs ꝓ ſalute animaꝝ. Poſtula ergo qðᷣ
vis circa ſalutè aiaꝝ ⁊ honoꝛẽ ac reuerentiã dei
tat. qꝛ datꝰes ĩ lucẽ gẽtiũ ⁊ reꝑatõeʒ ecclłie. JIpᷣe
aũt iacebat q̃ſi raptꝰin ↄſpectu deitatʒ.Et tãdẽ
reuerſus ad coꝛ ⁊ cõfoꝛtatꝰdixit. Sanctiſſime
pat᷑ nr̃ ſupplico ego peccatoꝛ Arene digne face
re hãc graʒ hũano generi.ſ.ↄcedere oĩb ⁊ ſingu
lis veniẽtibo ad locũ iſtuʒ ⁊ itroeũtibo ĩ eccciam
iſtã. veniã ⁊ ĩidulgẽtiã oĩim pcõꝝ ſuoꝝ vniuer⸗
ſalr ⁊ generalr de quibo ↄfeſſionẽ fecerint ſacer
doti ⁊ mãdatũ ſuſceperint.Et ſupplico btẽ vir
gini Marie matri tue aduocate hũ ane generꝭ
vt ꝓ hac petitione impetrãda me adiuuare di⸗

gnet᷑ apð tuã piſſſimã ⁊ demetiſſimã maieſta⸗

tẽ ĩtercedẽdo. Ipa aũt regina celoꝝ iclinata be
nigne pᷣcibus bti Frãciſe ſtatim cepit ſupplica
re filio ſuo di. Alciſſime deus oĩpotens ſuppli⸗
co humiliter deltati tue ⁊ intercdo: quaten di⸗

Bermo

gnet ſe indinare pciby huiꝰfamuli tui. Ipſe ve/

ro dñs reſpõdit di. Satis grãde eſt qð petiſti:

ſed maioꝛib dignus es frater Fraciſce ⁊ maio
ra habebis.Admitto igit᷑ oꝛatiõem et ſupplica
tionẽ tuã:ſʒ volo ꝙ vadas ad meũ vicariũ cui
dedi ptãtẽ ligãdi atq; ſoluẽdi in celo et in terra:

⁊ petas ab eo ex ꝑte mea dictã induigẽtiã.Duo
decim aũt ſocij beati Franciſci qui erãt in cellis

ſuis oia pᷣdicta audiebãt vidẽtes lumẽ magnũ
in eccłia ⁊ multitudinẽ angeloꝝ in carcũitu:ſed

timoꝛe ꝑterriti nõ audebãt itrare eccłiaʒ nec cel
las exire.Cũ aũt dñs ieſus cũ mr̃e ⁊ multitudi
ne angeloꝝ aſcendiſſet in celuʒ beatꝰ Fraciſcus
mane ſequẽeti ad dũm papã Honoꝛiũ qui tũc
peruſij erat ſe ↄtulit:coꝛãq; eo ſe pᷣſentãs hũili

ter petijt vt ad honoꝛẽ virginis Marie digna /

retur in ipᷣa eccłia poꝛtiũcule ponere indulgen

tiã plenariã ſine oblatioibo qð nõ poſſe ſe face/

re rñdit.qꝛ opoꝛtzʒ vt qui vult indulgẽtiaʒ eam
mereat᷑ ponendo manꝰadiutrices. Interroga
uit autẽ pontifex beatũ Franciſcũ quot annos
vellecibi poni de indulgentia.Qui rñdit ſenõ

4

velle annos ſʒ aias.i.vt quicũq; dictã eccłliam

ĩtrarent cotriti ⁊ cõfeſſi plenã ↄſequerent᷑ remiſ

ſionẽ oiĩum paõꝛũ ſuoꝝ a culpa ⁊ a pena que
peccata cõmiſiſſenta die baptiſmi vſq; ad dieʒ

⁊ hoꝛã introitus in eccłiam. Addẽs ꝙ nõ ex ſe

hoc petebat ſʒ ex ꝑte xpᷣi qui euʒ miſerat.Tunc
papa anuit ⁊ qð poſtulauerat ↄceſſit Poſtmo
dũ vero ad petitionẽ cardinaliũ eam ſolum ad

vnã diẽ naturalẽ ſingulis annis in ꝑpetuũ ex/

tendi dedarauit. Egrediẽte aũt beato Frãciſco
palaciũ vocauit eum dñs papa di.O ſimplex
hõ quid poꝛtas de hac indulgẽtia. Ubi habes
bulla. At ille rñdit.ſufficit mihi verbũ veſtruʒ.
MANullũ em̃ de hacre volo inſtrumẽtũ.ſʒ ſit btã
vVirgo charta:notariꝰxpᷣs⁊ angeli teſtes.ſi enim
opus dei eſt ipᷣe illud manifeſtabit. In his aũt
oibus nõ habẽs beatus Franciſcus diẽ deter⸗
