Tho.iĩ quadã epla ad duciſſam lothoꝛingie. et
Johan.an.in additio.ad Specu.ti.de iude.ſu⸗
per rubꝛica.? Jnno.ac Panoꝛ.in.c.ꝙ ſuꝑ his.
extra de voto. Similiter ſepulchꝛa iudeoꝝ non
poſſunt impune violari:nec eaꝝ cimitenia ꝑtur
bari.c.ſicut de iudeis.Nec debẽt in ſabbato eo⸗
rum vel alijs ſolennitatib ſuis ad iudiciũ tra⸗
hi:vt in.l.die ſabbato.C.de iude.in.c.ſicut.extra
eo.ti.Nõ etiã debẽt impediri vẽdere bona ſua ſi
cut nec xpᷣiani.l.nemo.C.eo.Nec debent pꝛiuari

bonis ſuis iuſte acquiſitis vel eis cõpetentid.

Et ſi ablata eis fuerint debent officiales xpᷣiani

eis facere reſtitui.c.iudei.el.ij.excra de iude.Exc p

dicta facere debẽt:vt bonũ habest teſtimoniuʒ;
etiã ab eis qͥ foꝝ ſut.id eſt extra fidem.j.ad Thi
mote.iij.Ne nomẽ fidei xpᷣiane blaſphemet᷑.c.ð
iude.xlv.di. Judei igit᷑ obediẽtes ſũt ab eccleſia
ſuſtinẽdi quantũ fieri põt ſine ↄtumelia creato
ris.c.iudei.de teſtibo.c.diſpar.xxiij.q.viij. Quia
de iudeis ↄuerſis eccłia fudata fuit.xxxiij.q.iiij.
c.recurrat.⁊.c.nouo.xxj.di.b/
Uod aũt indei nõ viuant inter xpᷣianos

ꝗq i ↄtumelia xpᷣi aſſerũt ipᷣi ⁊ eoꝝ defen⸗

ſooꝛes dicẽtes ꝙ ille xpᷣs de quo in libꝛo
eoꝝ qui dicit᷑ talmuch tot vituperia ſcripta ſũt:
nõ eſt dñs noſter ieſus chꝛiſtus:qꝛ ille ieſus de
quo ibi ſcriptũ eſt diot᷑ fuiſſe filius Marie ma
gdalene:quẽ habuit a quodã qui dicebatur pa
po. Item deſcribi fuiſſe idolatra ⁊ occiſus fuiſ
ſe in ludo:⁊ lapidatus fuiſſe:⁊ habuiſſe quinq;
diſcipulos qui etiã occiſi ſunt:que nõ ↄueniunt
noſtro dño Jeſu xpᷣo. Itẽ in eodẽ libꝛo dicitur
ule ieſus occiſus fuiſſe tẽpoꝛe Johãnis ſummi
ſacerdotis:qui fuit per multa tempoꝛa ante ad
uentũ chꝛiſti.immo pluſq; per centũ annos an
te.fuit em̃ ille pontifex tempore Alexãdri regis:
vt ponit Joſephus.vij.li:de bello iudaico.Aũ
igitur iudei dicãt ſe non intendere loqui de no/
ſtro Jeſu in dictis blaſphemijs:nõ vident᷑ de/
bere puniri:quia blaſphemia ſolũ dicitur inq;⸗
tum referturad deum. ⁊ ſanccos. c.ſ. ⁊. ij.c ibi

. docoemd

bonihßet
lcac poſto
defu C
buſci cos d
delciunoͤin
Ziten ben⸗

ſpöerblaſt

m. potaaß
vocariſun.
coꝛ montol
ledicätnoi
zdinaruſec
inlbacaſn
ap Baran
mnonſtra Ba
neceſſect
Barinl fi
nemo dzon

foannocm

oegenb⸗
tinrindiais
anodede
ieae
pba ddlcns
braſile
inccploha
Pen
9 mut
oboee
gödend⸗
derßmeosf⸗
Rerd Rcs
Wncu
apkiczckſ
nibil aduen
tüfultßme
gent ctaiſa
ſuaudlnecl
cflde ſuel.
fdenguag
aldiure.
ſunsbuſci
l ſititp
lulegij oce
auditn
nl. Jbi c
ſenſit
Dlimular
ſſ
cnni nl
drl
Krönin
bableign
o urte

nnanminini
a rie Nigd
d Wrmnn
Ntene
adgn ſnn

ulchuiutvn
adcan abbaroco⸗
Renhenchanem
Heänridardonſunt
Lecſec Nbenemiun
ns as dih.
toarofianle igni
ndiam Nide i;
i woei aſtinoni;
tamidmn adT
dantbaſpbentk5
odehins ſütad kei
dieſinr undu an
dier n a N. I
nii
vnurin hN

mpenuſahſi
Kntnag Mriilsde
reiuns WMem
oi nidedan t
vdolumtollis

Jinnli unn
Port Tiniunn
ainlid
mur liſici
tnrblul
lognidee

4

— .
4„ ..

Folid

docto. extra de male.⁊ ꝑ Bart. in. Litem apd la⸗/

beonẽ. S.ſʒ qð abijcit᷑.ff.de iniu.Si em̃ volũta⸗

ce ac ꝓpoſito maleficia diſtingunt᷑.l.q iniurie.ff.
de fur.c.cũ volũtate.de ſen.excõ.non videt᷑qui⸗
buſdã eos debere mulctari: liq; vituꝑioſa dicãt
de ieſu nõ intẽdentes veꝝ Jeſum blaſphemare
Ait em̃ beatꝰ Tho.ij.ij.q.xiij.ꝙ ſi intẽtio nõ re⸗
ſpõdet blaſphemie nõ eſt moꝛtalis.Adduci eti/
am põt ad pdicta:ꝙ cũ fuerint plures qͥ h̊ noie

vocati ſunt: quoꝝ vnꝰ vt iudel aſſerũt malefa⸗
ctoꝛ merito fuit ad moꝛtẽ ↄdẽnatus:lʒ ipᷣi ma⸗

ledicãt noi ieſu nõ debẽt ꝓpter hãc ambiguitatẽ
ↄdẽnari:ſed abſolui ꝑ ea q̃ ĩ ſimili voluit Bal.
in.l.hac ↄſultiſſima.C.qui teſta.fa.poſ.Etꝑ no
ta.ꝑ Bar.in.l.demõſtratio falſa.ff.de ↄdi.⁊ de/
monſtra.Ad h̊ em̃ vt poſſit qͥs de iure ↄdẽnari
neceſſe eſt vt clare cõſtet de eius delicto: vt inqt
Bar. in.l.fi.ff. de queſti. Nã ex ſolis ſuſpitiõib·
nemo dz puniri:ſed ſanctiꝰ eſt impunitũ relinqͥ
facinꝰnocẽtis:qᷓ; innocentẽ ↄ dẽnari.l. Abſentẽ.

ff. de penis.Et idðo niſi iudei ↄfeſſi:vł ↄuicti fue

rint in dictis noibo blaſphemie intẽdere de nr̃o

Jeſu nõ debẽt tãqᷓ; blaſphemi puniri.iuxta no⸗

ta.in.l.qui accuſare.C.de eden.⁊ in.l.ſciãt. C. de

ꝓba. vbi etiã dicit᷑:ꝙ in criminalibo ꝓbatões de
bẽt eſſe luce meridiana clarioꝛes.qð etiaʒ habet
in.c.epiphaniũ.v.q.vj. OD
Reterea dicũt qͥdã ꝙ etiã ſi ĩ dicto li.tal/
p much: ac alijs libꝛꝭ hebꝛeoꝝ ſcpta eẽnt
ovobpꝛobꝛia ſaluatoꝛꝭ:eiſq; iudei vterent᷑
nõ vident᷑ ꝓpter h debere puniri.pᷣdictꝰ eteniʒ li⸗

ber ſᷣm eos factꝰeſt añ cõpoſitionẽ codicis:⁊ de

cretoꝝ atq; decretaliũ:⁊ imꝑatoꝛes de eo notici
am habuert:ac ſũmi põtifices ⁊ rome vbi ſedes
apłica eſt ſũt tales libꝛi ⁊ tales fiũt oꝛones:⁊ tñ
nihil aduerſus iudeos ꝓpter h̊ intẽtat᷑:ne intẽta
tũ fuit ſᷣm eos tã młtis elapſis tꝑib.Et iðo vi⸗
dent᷑ excuſari ex tali antiqͥ ſſima tolerãtia ⁊ con⸗
ſuetudine.cũ pᷣſcpta ↄſuetudo habeat vim legj.
c.fi.de ↄſue.l.de qͥ b.ff.de legi.fac.l.j.S. deniq;.
ff. de aqua plu.arcẽ.ibi. UVetuſtatẽ vim leg tene
re.⁊.l.h̊ iure.S.ductꝰ ꝗqᷓ.ff.ð aq̃ quoti.⁊ eſti.⁊.c.
ſuꝑ qͥbuſdã.S.pᷣterea.extra de vᷣb.ſig. vbi ðꝛ /
vſus tãti tꝑis cuiꝰmẽoꝛia nõ eſt in ↄꝛiũ vicẽ pꝛi
uilegij:ↄceſſiõis ſeu diſpẽſatiõis obtinet. Facit

ad pdicta textꝰ in.c.cũ iã dudũ.in fi.de pᷣ bẽ.⁊ di/⸗

gni.Ibi.cũ młta ꝑ patientiã tolerent᷑:facit.l.j.S
penũul.ff. de tribu.⁊ extra de cogna.ſpi.c.ſuꝑ eo.
v. Uerũ ſi de ↄſuetudine habet᷑:ibi in eccłlia tua
diſſimulare poteris ⁊c̃.
Iſſupꝑ excuſari vident᷑ pᷣdicti iudei:quia
i ðSõi nõ cõpoſuerũt pᷣfatos libꝛos:ſʒ iam

antiqͥſſimis tꝑibo editos a pꝛibo ſuis re

ceperũt:⁊ in eis eruditi tanq; in lege ſua fuerũt.
Et iõ in ius:⁊ moꝛes maioꝝ ſuoꝝ ſuccedẽtes ꝓ

babilẽ ignoꝛantiã ſeu excuſationẽ habere vidẽ/⸗

tur.l.qͥ in ius alteriꝰ.ff. de reg.iur. Uñ etiã ꝓba/
to vſu ⁊ lectura taliũ libꝛoꝝ: nihil eis videt᷑ de

lure poſſe impingi.argum̃to eoꝝ q in ſimili vo

luit glo.? Gal.in.l.fi.C.ſi minoꝛ ſe ma.dixe.vbi
inqᷣt:ꝙ ſi qs ꝓbauit ꝑ falſos teſtes quos credi⸗

dit veros nõ punitur de falſo: qꝛ no ſequit᷑ ſũt

falſi teſtes ꝗ̊ ꝓducens cõmiſit fallum:qꝛ potue
rũt ꝓduci ab eo qͥ credidit capla eſſe vera:⁊ ve/⸗

ros eſſe teſtes. Ad idẽ faciũt nota.ꝑ eundẽ GBal.

in.l.ſi aduerſariꝰ.in fi.C. de fide inſtru. ⁊ in.l.fi.
C. ſi ex fal.inſtru.ſacit tex.⁊ ibi Bal.i.l.ſi falſos.

C. de fal.vbi inqͥt: lʒ ex fabꝛicatiõe falſi qᷣs de

falſo teneat᷑:ſecꝰ tñ ex rone ſimplicis vſus:quia
ſufficit ꝙ deſiſtat ab vſu:⁊ ita videt᷑ in caſu iſto:

ꝙ ſufficiat iudeos de cetero abſtinere ab vſu li/
bꝛoꝝ taliũ:quibo ꝑ ignoꝛatiã hactenꝰ vſi ſũt pu
tantes ſe licite illis vti poſſe:cũ ab ipſis fabꝛica

ti nõ fuerint. F

D defenſionẽ q̊ iudeoꝝ adduci põt:

a qcũqʒ cã etiã iniuſta dũmõ ſit coloꝛata

ecerxcuſata dolo: ⁊ ↄſeqᷓnter a pena.ita vt
criminałr aliquẽ pꝓcedi no poſſit.vt nota.in.l.

igit᷑.ff. ð libe.cau.⁊ i.l.j.ff.de abige. ⁊ in.l.plagij

crimis accuſatio.C.ad.l.fal.ð plagi. ⁊ ꝑ glo.et
doc.in.l. j.S.fi.ff.ſi qͥ ius di.nõ ob.Et ꝑ angeli
notabiłr in.l.qͥ rome.S.duo frẽs.ff.ð verb.obli.
Sʒ ĩ occurrẽti caſu nõ ſubeſt uuſta ca:ſʒ rõna⸗
bilis ſᷣm q̊ſdã:excuſans iudeos ab vſu ⁊ lectu/⸗
ra taliũ libꝛoꝝ:vt pᷣtactũ ẽ.videlʒ ſucceſſio ĩ ius
alteriꝰ: ⁊ ꝓbabił ignoꝛãtia cauſata ex antiqui/
tate:⁊ ſupioꝝ tolerãtia:⁊ pᷣuilegioꝝ ↄceſſoꝝ au

ctoꝛitate:ð qͥbo ifra.Ergo videt᷑ eis nõ deberei⸗

putari:nec eos poſſe crimialr ꝓcedi. B
Reterea pᷣdicti iudei hñt pᷣuilegia illu⸗

p ſtriſſimi du mediolani qb ↄcedit᷑ vti

poſſe libꝛis ſuis ↄſuetis:ta q̊ͥ ad eoꝝ of
ficiũ:qᷓ; q̊ ad ſtudiũ.Cũ igit᷑ builegiũ iun obti⸗
neat auctoꝛitatẽ.c.pᷣuilegia.iij.di.vident᷑ eſſe ec⸗
cuſandi rõne dictoꝝ pꝛiuilegioꝝ. Nã pꝛiuilegi⸗
um ſeu volũtas pᷣndpis ðꝛ lex:qñq; auctoꝛita ,/

tis.vt in.l.j.C.de his qꝗ ve.eta.impe. ⁊ in.l.ij.C.

de adop.Qñq; diſpẽſatõis.vt in.l.quidã ↄſule
bãt.ff.de re iudi.⁊ in.l.barbarius.ff.de offl.pᷣto.

Et foꝛmalr oẽs vtutes legis poſſũt attribui re
ſcriptis pꝛinapis.l.j.⁊ ibl Bal.in fi.j.colũ.ff.de
conſti.pꝛincipũ.Et ideo cũ per ipᷣa pꝛiuilegia ſit
eis ꝑmiſſum talibo libꝛis impune vti. iniuſtuʒ

nõnullis videt᷑ eos ex vſu illoꝝ debere puniri:
qꝛ qð fit lege vel pꝛincipe ꝑmittẽte penã nõ me⸗

ret᷑l.ſancimꝰ.C.de admi.tut.l.nemo damnuʒ.
cũ ibi nota.ff. de reg.iur.in.l.graccꝰ. C.ad.lł.iuł.

de adul. Immo ſi pꝛinceps eos puniret de his
que fecerũt ex ſui pꝑmiſſiõe ⁊ ↄceſſiõe videret᷑ te⸗

neri actiõe de dolo.l.ſi cũ mihi.cuʒ ibi nota. per
Bal.poſt MNico.mactharelli.ff.ðᷣ dolo.Fides em

ſeu fidentia data ꝑ pꝛincipẽ etiã hoſti ſeruanda
eſt. l.j.cũ ibi.nota.maxie Bal. ff. de pac. Bar.
7 poſt eũ Johan.de imo. in.l.is qui reus.ff. de

publi.iud.⁊ qð nota.Bal.in.l.ſi ſeruꝰ.ff.devᷣb.
ob. Et in ſua diſputatõe incipiẽte Lucane ciui⸗

tatis ſtatuto cauet᷑. Abſonũ ergo ⁊ incõueniẽs
quibuſdã videt᷑ pᷣdictos iudeos fretos auctoꝛi
tate pꝛincipis ⁊ puilegioꝝ ante eoꝝ reuocatio⸗

nẽ ⁊ intimationẽ eis factã Sõ eoꝝ tenoꝛẽ decipꝛ et
mulctari.l.j.⁊ ibi Bald.E. de his qͥ ve.eca.ĩpe.

maxie emanatd pᷣdic pᷣuilegijs ex certa ſcientia

pꝛicipis ⁊ de plenitudine ptãtis. Quicqͥd enim
pꝛincipi placuit legis habet vigoꝛẽ: vt in iuribꝰ
allegac.⁊ in.S. Sed qð pnopi. Inſti.ð iur.na.

—

gen. ⁊ ci.⁊ maxiĩe qñ fit ex certa ſclentia q operat᷑:

vt ſic ↄceſſum nõ poſſit ĩ dubiũ reuocari.l.ij. C.

—

de legi. l.j.de offi.pᷣfec.pᷣ.c.j.⁊.ij.excra de confir.

vti.vel inuti.Bar. in.l.oficiunt᷑.S.codicilli.ff.de
iure codi. Bal.in ti.de pace con.in vᷣbo.Si qͥs
aũt.ꝑ Panoꝛ.in.c.inter dile ctos.de fide inſtru.

⁊.c.ad hec.de poſtu.plla.⁊ pᷣſertim cũ dat᷑ de po⸗
teſtatis plenitudine ⁊ nihil obuiat:vt ꝑ Bal.in

c.bone.el.ij.extra de poſtu.pᷣla.maxie aũt viden
tur excuſandi pᷣdicti hebꝛei.qꝛ cum als accuſati
fuiſſent de ſimilibꝛ apud pᷣdictũ pꝛincipẽ ipᷣe fa

clẽs deferri ad ſe pᷣfatos libꝛos:⁊ examinari ac

videri tandẽ abſoluit ipᷣos iudeos imponẽs ꝑ⸗

petuũ ſilentiũ ſuꝑ pᷣdictis libꝛis: ita vt illos in

poſterũ tenere poſſent:⁊ illis vti impune:⁊ h̊ fe

cit ꝑ litteras ducales.¶ũ igit᷑ iſta cauſa ſemel ſo
pita ſit:nõ vident᷑ pfati iudei ampliꝰ debere inqͥ
etari qꝛ habẽt exceptionẽ litis finite.Et ſic vlteri

us nõ eſt ꝓcedendũ iuxta ea q̃ habent᷑ in.c.j.de

litis ↄteſta.in.vj.⁊ ꝑ Bal.in.l.poſtq; litẽ. C.de

pac.⁊ ideo videt᷑ nihil vlteriꝰeſſe atteptandũ cũ

ſint muniti pꝛiuilegio pᷣncipis:iuxta nota.per

Bal.in.l.iij.C.ſi ↄ ius.vel vti.pu.maxie cũ hpᷣ fe/
cerit pꝛinceps ex certa ſciẽtia vt.S.exqͥ nõ eſt in⸗
ueſtigandũ cur ita fecerit:vt aiunt quidã iuxta

nota.pꝑ Bal.in extrauagãti ð pace ↄſtan.in ver

bo.Nõ admittimꝰ. Pꝛeterea ꝙ pᷣfati iudei non
debeãt ꝑ eccleſiã puniri ꝓpter pᷣdica vel alia de/

licca allegari põt illud dictũ apłi.j.ad Coꝛinch̊.

v. Quid em̃ de his mihi qͥ foꝛis ſunt iudicare.
nã eos qͥ foꝛis ſunt iudicat deꝰ:qð etiã habetur
in.c.Qui ſincera.⁊ in.c.de iudeis.xlv.di.⁊ in.c.
inter verba.xj.q.iij.⁊ in.c. Gaudemꝰ.de diuoꝛ.

Et ideo dicit Richar.de media villa in.iiij.ſen.
di.xvij.ar.ij.q.j.EX vicario xpᷣi nõ fuit ↄceſſa di

recte ptãs ſuꝑ his qui ſacramentũ baptiſmi nõ

ſuſceperũt.Ex quibꝰ omnib videt᷑ quibuſdam

nihil a xpᷣianis iudicib g iudeos debere intem
ptari pᷣcipue pter imputationeʒ blaſphemie et
maledictiõis chꝛiſti ⁊ beate vᷣginis atq; xpᷣiano
rum. Nã textꝰ in.c.Statuimꝰ.de male.q loqui
tur de punitiõe blaſphemantiũ:⁊ maledicẽtiũ:
loqui videt᷑ tm̃ ð blaſphemia publice ꝓlata:cu
ius ↄꝛium ipᷣi ſe facere teſtant᷑ qꝛ blaſphemias

ſuas in oꝛatiõiby ſecretis dicũt:vel in ſynagog⸗

ſuis a xpᷣianis ſeꝑatis. H
Uibo oib non obſtantibo in trariũ eſt
q veritas.ſ.pᷣmo ꝙ iudei vere ſũt obnoxij

⁊ culpabiles criminũ blaſphemie ⁊ ma⸗

Conſiliũ contra iudeos

ledicciõis:de quiba imputant᷑. Scðo ꝙ debente
puniri. Juſticia em̃ exigit ⁊ iubet ſcelera puniri
2 ꝙ delicta nõ remaneat impunita.l. Si lõgiꝰ.
ff. de iudi.l.ita vulneratus.ff.ad.l.aqᷣ.l.Stichũ
⁊ Pãphilũ.ff.de ſolu.vt pena vniꝰmexꝰ ſit mul
to ⁊.l.aut facta.ff.de penis.⁊ ne facilitas venieĩ
centiuũ tribuatdelinquendi.xxiij.q.iij.c.Eſt in

iuſta. ⁊ de vita ⁊ ho.cle.c.vt clericoꝝ.cũ ſi.De q̊⸗

rũ iudeoꝝ pũitiõe tractare volẽs:qꝛ clerid abſti

nere debẽt a ſentẽtia ſanguĩs ꝓpter irregularira
tis periculũ.c.cleric.⁊.c.ſnĩaʒ ſanguĩs.extra ne
cle.vel mo. ⁊.c.Ex lr̃is.de exceſ.p.⁊.c.Sicut.ij.q.

vij. Ideo in oĩbo in bᷣ ↄſilio ſcriptis ⁊ ſcrbẽdis
ſeꝑ ſubintellecũ haberi volo:me vllo pacto nõ
intendere ꝙ ꝓpter ſcripta mea ꝓcedat᷑ ad ſniam

ſanguis. Sʒ intẽdo ſolũmodo loqͥ de pena pe⸗

cuniaria vel exilij:qua pᷣdicti ꝑfidi iudei de par

tibo iſtis eijcant᷑ iuxta demerita eoꝝ. Sũt eniʒ
adeo ꝑuerſi ↄ xpᷣianos ꝙ ſi in ꝑtibo iſtꝭ ipᷣi reg⸗

rẽt xpᷣianos oẽs vt credit᷑ ptinꝰ eijcere feſtinaret.

De his igit᷑ duab penis tm̃ determiare intẽdo

etiã ſi in aliq̃ lege hͥ allegata directe vel indirece

de pena ſanguis fieret mẽtio.Quãuis etiaʒ do⸗
ctoꝛes h̊ ↄſiliũ appꝛobantes eos coꝛgaliter ⁊ pe
na ſanguis determinẽt debere puniri:quoꝝ di⸗
cta hic inſerunt᷑. Pꝛo maioꝛi aũt declaratõe hu

ius queſtiõis dico ꝙ pꝛindpes xpᷣiani tenent᷑ fa
cere ꝙ iudei ſeruẽt ea q̃ de eis ĩ iure ꝓ honoꝛe fi/

dei xpᷣiane ⁊ ſalute xpᷣianoꝝ ↄſtituta ſũt.⁊ pᷣua⸗
nicãtes punire debẽt ⁊ ſiłr officiales deigleißeer
cõitatũ: aliter ipᷣis negligẽtibꝛ imputabũt᷑ om⸗

nia pctã indiſcuſſa ab eis ⁊ impunita.ij.q.vij.c.

Sicut inqͥt.Faciũt nota.ꝑ Bar.iĩ.l.Si iudices.
ff. de vari.? extra.co.⁊ ꝑ Angelum ſuo conſilio
clxxxviij.qð incipit viſis.Agẽtes em̃ ⁊ ↄoſentien⸗
tes pari pena puniunt᷑.l. Itẽ mella.S.Si alius
ff. ad.l.aq.l.iij.S.diuus.ff.de ſepul.vio.c.j.extra

de offi. dele. Pꝛohibere igit᷑ debẽt iudeis ⁊ inter

dicere ne habeãt aſſiduã ↄuerſationẽ cũ chꝛiſti⸗
anis maxie ſimplicibo:⁊ ne trahant eos ad ſua
ↄuluia vel ſimul cũ eis habitent.c.Nullus.⁊.c.
omnes.xxviij.q.j.nec ꝑmittere debẽt ꝙ chꝛiſtia⸗

ni ſeruiãt iudeis in domo eoꝝ:nec etiã extra do

mũ qñ ꝓpter p̊ eſſet nimia familiaritas:⁊ quaſi
ↄtinua ↄuerſatio cũ iudeis.c.Ad hec.vbi Pa⸗

noꝛ.excra.de iude. Jõ mulieres xpᷣiane nõ debẽc

ꝑmitti nutrire filios iudeoꝝ in domibo eoꝝ.d.
cad hec. Necetiã extra domũ qñ nimia familia
ritas ⁊ ↄuerſatio ex ̊ Z heret᷑:⁊ ita limitari põt

dictũ glo. ac Panoꝛ.⁊ Johã.an.⁊ Anto.ð bu.

in.d.c.ad hec.Nec debẽt iudei mederi xpᷣianis:
nec dare eis medicinas pᷣparatas.c.oẽs.⁊.c.nul
lus.⁊ ibi glo.xxviij.q.j.Que tñ intelligunt᷑: niſi
in caſu neceſſitat:qn aliũ medicum babere nõ
oſſunt:qꝛ tũc neceſſitas facit licitũ:qð ałs nõ
iceret:vt in.c.oſiliũ.ð obſer.ieiu.⁊.c.ꝙ nõ.ð reg.
iur. Neceſſitas em̃ nõ habet legem.l.j.ff. de oſu.
lxxxj.di.c.ſi diaconꝰ.l.aliqũ.ff.de offi.ꝓcõ. Itez

debetrhtont
luti
arßlanssdl
4e Abolt⸗
batkepnis
doct in.d
oſta apra
ſchamarinn
pGire On
ſlecphriu
coͤſuluitde
alinipubt
lealiquuſe
Oſtiruntxy⸗
lo ſecpnt
neunichul
mnu tplann
abommnibrn
Oueoiao:

miquüb

bis cultoꝛe
eommnun
ꝓbibentf

nis:? ctaas

hianos
tdnohes
cumcogi⸗
Vella in.d.
goͤtbinot⸗
fupeccitn
nuo:r tpioni
haurſiuehet
bus reſtirue
Gicar. dio⸗
Wriindeſ
Rereſtada
ſumerent
nio autſea
benapeme
Nec poſiut
Cdeluge
turveibidel
dogmnateim
Puncpüt
o. ſie
ſaris valal
ler mulaa
Hecauenn
mitlpoſſin
deanchone
Ppapaz:?
Wiorycla
laneue
Garlepecce
Dig quifon
pos ince
lonent⸗

5

iScn di
Audeſci i
nil i
ulaleti
ntncsn
nnlumni
nngii eſi
nindrdidiͤ
dc
nscr inlnn

volgnstti
W Nttkagſin,
olo Nepeuo,
Angiclugaden
inih
erlt
dei.

NosiNooi

Hofas aeac

pinmniton/
inpuntnig dit.
m iw ol⸗
ach nn
md Gi
Nllrocien
“
otronici caſi/
vmdur ws ob
himre ſlrs
en hen ſf
conNied
fumiiningtg
KsaN
Uts hni
darchtnlin

dach

Foliuü

debẽt xpᷣiani pncipes ꝓhibere:ne iudei in pub⸗
lico ꝓcedãt ſine habitu diſtincto vel ſigno quo
a xpᷣianis diſcernant᷑.vt in.c.in nõnullis.de iu
de.Et hoc tam in maſculis:qᷓ; in feminis.⁊ de
bet eẽ patẽs ſignũ nõ ſub plica: vł mãtello:ſᷣm
docc.in.d.c.in nõnullis. Nec ð bẽt eis ꝑmittere
oſtia aꝑta vel feneſtras tenere in tnduo añ pa

ſcha:maxime in die veneris ſcci:aut in publicũ

ꝓdire.c.Quia ſuꝑ his.⁊.c.in nõnullis extra eo.
Nec pñt iudei nouas ſynagogas erigere vci.c.
cõſuluit.de iude.Nec pꝛefici pᷣt quiſq; iudeus
alicui publico officio iter xpᷣianos:nec dignita
tẽ aliquã ſeu pᷣeminentiã vel honoꝛẽ adipiſci.c.
ↄſtituit.xvij.q.iiij.l.fi. C.de iude.⁊.xlv.di.c.nul

la.Nec pñt indei cũ xpᷣianis ĩ eodẽ balneo bal⸗
neari. c.nullꝰ. xxviij.q.j. Nec dicere teſtimoniũ

ↄtra xpᷣianuʒ.c.iudei.de teſti. Immo repellunt
ab omnibus actib legitimis.ij.q.vij.c.alieni.
Que oĩa oꝛdiata ſunt:ꝓpter maximã maligni⸗

tatẽ quã hñnt pᷣdicti iudei ↄtra nomẽ xpᷣi:? eius
oẽs cultoꝛes.Et iõ btũs Ambꝛo.ꝓhibuit eos

hr̃e ꝑmanentẽ hitatiõeʒ in ciuitcate Mediolani
ꝓhibent᷑ q̊ʒ pᷣdicti hebꝛei exigere vſuras a xpᷣia

nis:⁊ exactas debent cogi reſtituere ꝑ pᷣncipes

xpᷣianos.c.poſt miſerabilẽ.de vſu.Qõ ſi nõ faci
unt pncipes terreni debent ꝑ iudicem eccłiaſti⸗

cum cogi ad idẽ:vt dic Hoſt.⁊ Joh.an.in no⸗

uella in.d.c.poſt miſᷣabilẽ.facit.c.poſtulaſti.et
qð ibi notat᷑.extra de iude. Unde pᷣncipes ter⸗
raꝝ peccãt nõ cogendo eos ad reſtituendũ vſu
ras:⁊ xpᷣiani poſtqᷓ; admoniti fuerint:ne cõtra⸗
hant ſiue habeant cõmertiũ cum iudeis nolęẽti
bus reſtituere vſuras.ſi ↄtrafecerint debent ex
cõicari.dicto.c.poſt miſerabilẽ. Itẽ debent pu

niri iudei:ſi ↄtra catholicã fidẽ aliqd intentent

deteſtabile.c.⁊ ſi iudeos.extra eo. Similłr ſi pᷣ⸗
ſumerent aliquẽ circũcidere qͥ nõ ſit ſue natio⸗

nis aut ſecte:etiax ſiſit eoꝝ ſᷣuus debẽt puniri

pena perpetui exilij.l.vnica.C.ne xpᷣianũ man.
Nec poſſunt xpᷣianas in vxoꝛes acciꝑe.l.ne qͥs
Cde iude.Qõ ſi fecerint tanqᷓ; adulteri puniã
tur vt ibidẽ habet᷑. Itẽ ſi cacholicã fidẽ ꝑuerſo

dogmate impugnẽt nullatenꝰdebẽt a xpianis

pꝛincipibo tolerari:ſed puniri.l.hac victura.C.
eo.ti. Itẽ ſi aliquẽ ex ſuis:qui vult xpᷣianus eẽ
ſaxis vel alio furoꝛis gñe intẽtent debent acri⸗
ter mulctari.l.iudeis.C.e. Silr quotienſcũq;
peccauerint ↄtra legem naturalẽ:vł veter teſta
mẽti poſſunt ꝑ eccłlam puniri:vt inquit Aug.
de anchona in lib.de ptate pape:⁊ debent cogi
ꝑ papaʒ:⁊ alios pᷣnapes ad laboꝛãdũ manib
Apꝛijs:vel aliqua licita exercitia faciendũ alias
apa ⁊ pꝛedicti pᷣncipes participes erũtturpis
ucri ⁊ peccatoꝝ que faciunt:vt pᷣdictꝰdoc.inqͥt
vbi.S. Quod aũt dici᷑ eccłkiam non iudicare de
his qui foꝛis ſunt:intelligi᷑ quo ad puniendũ
p̃os iudeos vel alios infideles:ſi pᷣcepta ecclłie
nõ ſᷣuent.lõ aũt ſi offendãt chꝛiſtianos:vł ſi

LXXXIX

faciãt cõtra legẽ dei: vt inquit Oldra. de lau. cõ

ſilio.xxj.faciũt nota.per glo.xvij.q.iiij.ca.cõſti⸗
tuit.⁊.xxviij.q.ſ.ca.ſepe.⁊per docto.in clem̃.j.de
teſti.?⁊ ꝑ Joh.an.in ca.xpᷣianos.ð here.libꝛo.vſ.
7 in ca.gaudemꝰ.de diuoꝛ.⁊ Inno.in ca.ꝙ ſuꝑ
his.devoto.⁊ Archi.ij.q.j.ca.multi.⁊ qdð nota?᷑
in ca.fi.viij.di.⁊ in ca.iudei.ð iude.⁊ per Bald.

in ꝓhemio decretaliii.

Ico ergo pᷣdictos iudeos blaſpheman
d. tes xpᷣm nullo modo eſſe tolerãdos ne
miinngrati ex tolerãtia reddat xpᷣianis pꝛo
gr̃a cõtumeliã:⁊ de familiaritate contẽptũ.⁊ iu
xta vulgare ꝓuerbium.Sicut mus in pera:ſer
pens in gremio:⁊ ignis in ſinu:hoſpites ſuos
reddãt dolẽtes: vt dicit᷑ in ca.et ſi iudeos.extra
de iude.Et valde incõueniẽs eſt ⁊ nõ paruũ vi⸗

tuperiũ pncipibo xpᷣianis eius diſſimulare iiu

riã ⁊ obpꝛobꝛia qͥ pꝛobꝛa noſtra diluit:⁊ lauit
nos a pctis nr̃is i ſanguine ſuo. Apod..j.Etiõ
oms ad eiꝰ iniuriã vindicãdã debemꝰ inſurge
re:vt inquit ſũmꝰ põtifex in dic.ica.in nõnullis

Di ergo etiã ex vna ſola blaſphemia debẽt pu⸗
niri.ca.ſtatuimꝰ.extra ð male.quãto magꝭ ma

loꝛi pena plectendi ſunt qui facinoꝛoſis labis

pijſſimũ redẽptoꝛẽ ex foꝛnicatiõe natũ ⁊ dãna⸗

tum eſſe ⁊ in inferno cruciari aſſerũt q̃tidianis
oꝛatiõibꝰ ſuis:diabolica iniqtate ac malicia il⸗
lum blaſphemãtes. Et ꝙ poſſint puniri expᷣſſe

habet᷑ ĩ dicto.ca.ſtatuimꝰ.vbi nõ ſolũ blaſphe⸗

mans deũ puniri pᷣcipit᷑:verũetiã ſi qͥs linguã
in blaſphemiã ↄtra aliquẽ ſanctoꝝ relaxauerit
Nec mirũ ſᷣm Hoſtieñ.in ſũma:qꝛ ſocij det eq̃⸗
li gaudẽt pꝛiuilegio.argu.in.l.que religioſis.ff.
de rei vendicatõe.⁊ in ca.quanto.extra de iudi.
Quali ergo dicemꝰpena plectẽdos nepharios
iudeos:ſacrilegos:⁊ maledictos:qui ſacratiſſi
mã dei matrẽ:cuiꝰpuritati pᷣm Amb.nulla etiã

puriſſima creatura liq; angelica pot cõꝑari:oꝛe

coinqͥ nato meretricẽ appellare nõ verent᷑. ſſam
ſi iuxta dignitatẽ ꝑſone iudicat᷑ iniuria maioꝛ
vel minoꝛ.S.atrox.inſti.de iniu.ca.cũ illoꝛũ.de
ſen.excõ.ꝓfecto talis iniuria cõtra matrẽ dei ?
gre:que maioꝛ eſt ⁊ dignioꝛ cũctis.vt in ca.no⸗
ua quedã.de peni.⁊ re.nõ põt niſi tãq; maxima
iudicari.vt in ca.qͥ cõtra pacẽ.⁊.iiij.q.j.Et cum

ipſa ſit mater mip̃icoꝛdie(vt canit eccłia) ꝓfecto

diuina miſᷣicoꝛdia ſe reddit indignũ qͥ eiꝰdiſſi⸗
mulat iniuriã.Ecõtra vero qͥ eiꝰ innocẽtiã pᷣdi⸗
cant ⁊ defendũt:quiue eã elucidãtvitã eternam
habebũt Ecci.xxiiiſj. R
Uog aüt iudei blaſphemẽt xpᷣm ⁊ eius
q genitricẽ manitfeſtũ eſt ex lecciõe libꝛi eo
ruz: qᷣ dici᷑ ab eis maʒoꝛ. In quo libꝛo
cõtinent᷑ officia eoꝝ:⁊ ipᷣi ſe eo vti cõfeſſi ſunt.⁊
vt pbatũ eſt per fidedignos teſtes ſciẽtes legere
in libꝛis hebꝛeoꝝ:maxime pervnũ qͥ fuit iudeꝰ
⁊ ſtetit ĩ ſynagogis eoꝛũ ꝑ decẽ ⁊ octo ãnos cele
bꝛãs officia eoꝝ:⁊ hoc ãno eſt ↄuerſus ad fidẽ

”

⁊ baptizatꝰ. In dicto libꝛo ↄtinent᷑ multa enoꝛ

mia ↄtra fidẽ xpᷣi:⁊ ad vituꝑium eiꝰ:ſicut ptʒ ꝑ

teſtumoniũ multoꝝ a iudaiſſmo cõuerſoꝝ. In
feſto mardochei iudei deferũt ollas ad ſynago
ga:⁊ illas ↄterũt dicẽtes. Sic ↄtritꝰfuit Ama:

lic regnũ xpᷣianoꝝ ſubito cõterat᷑.Et qñ trãſeũt

iuxta eccliam xpᷣianoꝝ dicũt. Domꝰſuꝑboꝝ ꝓ
ſternat te deꝰ. Et in q̃dã ſua oꝛone dicũt.⁊: Ha⸗
ledicant᷑ illiqͥ adoꝛaãt ⁊ flectũt genua añ ſuſpen
ſum. Quãdo vero trãſeũt ꝑ cimiteria xpᷣianoꝝ
dicunt. Erit verecundia ⁊ repudiata mr veſtra
que vos pegꝑit:qꝛ finis zpanor vermis eſt. Et
hec verba dicunt moꝛtuis ibi ſepulcis:oñden/⸗
tes eos nõ eſſe reſurrecuros ad vitã ſempiter⸗
nã.Eimilr ter in die maledicũt xpᷣm Jeſum:⁊

eiꝰ diſcipulos:ac pᷣncipes xpᷣianos. Itẽ in qᷓdazʒ

antiphona dicũt. Oẽs heretici.i.diſcipuli naʒa

reni ſubito ꝑcant.Similr vt ptʒ i młtis libꝛis

bebꝛeoꝝ qᷣbo vtunt᷑ ⁊ teſtes idoneos ꝓbatũ ẽ
dicũt:ꝙ Jeſus naʒzarenꝰeſt natꝰde femina im⸗

munda.Et ꝙ eſt ↄdẽnatꝰin ꝓfundo inferni in

dolio pleno feruetiũ ſtercoꝝ:vt ðꝛ in talmuch.

Itẽ in qᷓdaʒ oꝛone dicunt. Sint maledicti qui

adoꝛant lignũ marcidũ:⁊ dei cultũ tribuũt ſu/⸗

ſpẽſo. Itẽ dicũt ꝙ illi qui ſequũt᷑ legẽ Jeſu na/

ʒareni pñt abſq; peccato a iudeis occidi:et oia

mala illis fien. Itẽ oꝛãt ꝙ nomẽ Jeſu deleat᷑.?⁊

dicũt ꝙ Jeſus nazarenꝰfuit inſtigatoꝛ maloꝝ.

ſpuri:ſceleratꝰ:⁊ crudelis.⁊ aſſerũt panẽ cõſe⸗

catũ eſſe panẽvenenoſuʒ:⁊ euãgeliũ eſſe plenũ

falſitate:⁊ mẽdacijs.⁊ ꝙ xpᷣiani ponũt ſpeʒ ſuã

in vno coꝛꝑe fetido.⁊ ꝙ xpiani adoꝛãt moꝛtuũ

qui nõ eſt deꝰ:ſʒ fnit qeatura.⁊ dicũt ꝙ Jeſus

voluit oñdere ꝙ ipſe eſſet meſſias.⁊ ꝙ moꝛtuꝰ
eſt pter iuſticia.⁊ multa alia hoꝛribilia aſſerũt

ↄtra fidem nr̃am:⁊ honoꝛẽ dñi nr̃i Jeſu xpᷣi ac

imaculate mfis eiꝰ:q bꝛeuitatis cauſa ꝑtrãſeo
⁊¶ ſunt tã in alijs libꝛis hebꝛeoꝝ:qᷓ; i libꝛo Tal⸗
muth. Pꝛopt q̃̊s blaſphemiaſ pñnt ⁊ ð bẽt pũiri

a xpᷣianis pᷣncipibo ſ̃m glo.i.c. In nõnullis:in

verbo aiaduerſionis.extra de iude.quã glo.ſe⸗

quunt᷑ oẽs doc.max. Abbas ſiculꝰtenuit etiaz
hoc.glo.in.c.Statuimꝰde male.quã ſequitur
Hoſti.in ſũma in titulo ð iudeis.S. In quib

⁊ in titulo de maledicis.S.Quakxr.tenuit et hãc
opinionẽ Anto.de butrio ⁊ Henri.boic et Pa
noꝛ.in dicto.c.ſtatuimꝰ.Si em̃ maledicẽs pa⸗
pe eſt puniendꝰvt in.c.j.de male.quãto magis

oipotẽti deo:⁊ eiꝰ glłioſe matri maledicẽs.qꝛ vt

dicit textus in auten. Gasaros.C. de here.⁊ ĩ.c.

vergẽtis:extra.e.ci.grauiꝰeſt eternã.qᷓ; tꝑalẽ le⸗

dere maieſtatẽ. Et elegãtiſſime dicit Impatoꝛ
in auten.vt nõ luxu.otra naturã.col.vj.Si em̃
ↄtra hoies facte blaſphemie ipunite ñ reliquũt᷑
multo magis ꝗ ipᷣin deũ blaſphemar dignü ẽ
ſupplicia ſuſtinere. Et ĩfra.pter talia em̃ deli⸗
cta fames ac terremotꝰ⁊ peſtilecie fiũt. Et ꝓpte
rea admonemꝰabſtinere ab hmoi iliciq: vt nõ

Conſiliũ cõtra iudeos

ſuas perdãt aias. hec ille. Et hoc eſt mirabile ꝙ
cũ in cauſa pꝛia nullus ſit idoneꝰ teſtis aut iu

dex:vt in ca.j.⁊.ij.⁊ in ca.Accuſatoꝛes.iij.q.v.et

in.l.j.C. e quis in ſua cauſa.tamẽ in deſtina⸗
tiõe blaſphemie ⁊ maledictõis poteſt papa ſibi
maledicẽtibo penã imponere ⁊ iniuriã ſuã vin⸗
dicare vt no.in.d.ca.j.de male.Facit ca.olim.ö
iniu.⁊ ca.grauis.de reſti.ſpo. S 3
X quibo omibus apparet ꝙ licʒ hebꝛei
e beneviuẽtes ⁊ iniuriã fidei noſtre nõ fa
cientes ſint fauoꝛabiłr traccãdi: tamẽꝑ
hoc ꝑmittẽdũ nõ eſt eis cũ iniuria xpᷣianoꝛũ in⸗
ter xpᷣianos degere.Et q;uis tolerent᷑ i cerimo⸗
nijs legis ãtique:non tamẽ ſuppoꝛtare debent
xpᷣiani illos cerimonias legꝗ euãgelice ſimł cũ
xpo ⁊ oibus chꝛiſticolis blaſphemare. Immo

—

ꝓpter hoc ſpũaliter admonent᷑:ne ex aliq̃ indul⸗

getia foꝛſitan cõtra xpianos inſoleſcãt.vt inqt
Imꝑpatoꝛ in.l.nullꝰ.C. de iude. Nec in ipᷣa ſola

admonitiõe cõſiſtit ſʒvlteriꝰ ad punitõʒ pꝓcedit

idem Imꝑatoꝛ varijs penis affligendo diccos
iudeos xpiane fidei iniuriã facientes: vt nota?
in.l.iudei.⁊ in.l.iudeoꝛũ.⁊ in.l.iudeos.C. eo.ti.
Siliter Inno.papa inqᷣt ĩ ca.et ſi iudeos.extra

e. Multa iudei deteſtãda? nephãda acinaudi
ta cõtra fidẽ catholicã cõmittũt: ꝓpter que cauẽ

blaſphemare pᷣſumãt. hec ulle. W
On obſtat ergo qð ſupꝛa dicebatſ. Ec/

n deſiam reputare eos eſſe blaſppemos?
ſuppoꝛtare:vt in ca.j.⁊ ca.cũ ſit.de iude.

quia rñdet᷑ ꝙ ibi accipi᷑ blaſphemꝰ large exeo
ꝙ; nõ ſuntxpiani.am qui nõ eſt mecũ contra

Gũ eſt fidelib ne diuinã indignationẽ incurrãt
cũ eos ꝑpetrare gmittũt que fidei xpᷣiane cõfu2⸗.,
ſionẽ inducũt. Etĩ ca.iĩ nonullis. eo.ti.ait. Jllð
aũt diſtrice inhibemꝰ iudeis ne in contumeliã
creatoꝛ] ꝓſilire pᷣſumãt:pꝛecipictes hmõi pᷣſum
ptoꝛes ꝑ pncipes ſeculares aiaduerſiõis adie⸗
ctione cõpeſci ne crucifixũ ꝓ nobis aliquatenꝰ

me eſt:vt ait ſaluatoꝛ Lu.xj.Et ſic loquit᷑ textꝰ

in.l.celicolaꝝ.C. de iude.vbi dict.ꝙ quicqͥd de
uiat a fide xpᷣiana cenſet᷑ ↄtra fidẽ xpᷣi. Non igi᷑

eccłia tolerat blaſphemias iudeoꝛũ:ſed eas pu

nit etiã ad hoc ĩuocãdo bꝛachiũ ſeculare:vt pa
tet in di.ca.ſtatuimꝰ.de male.⁊ in ca.in nõnul/⸗
lis.de iude.Nõ obſtat etiã qð dictũ eſt ſupᷣ.ſ.in

talmuch:nõ blaſphemari noſtrũ Jeſum ſʒ aliũ

7 hoc ꝓpter pᷣdictas differẽtias circũſtãtiaꝝ:qꝛ

rñdet᷑ ꝙ de nilo alio loquit᷑ talmuch niſi de no

ſtro dño Jeſu dũ dicit eũ fuiſſe ſuſpenſum inlii

gno ⁊ damnatũ.⁊c.Naã Rabbi Salomon ap
pellat eũ ibi naʒarenũ.Et ideo in pᷣdicto libꝛo⁊
in alijs libꝛis iudeoꝛũ xpᷣiani appellant᷑ naʒa⸗

reni ſiue anoſeri qð idẽ eſt.Et hoc eſt ꝓpꝛiũ eoꝛũ

nomẽ ⁊ particulare:et dicũt iudei ꝙ xpᷣiani tra

xerũt hoc nomẽ a dicto Jeſu naʒareno.Cũ igi⸗

in dicto libꝛo talmuch nõ fiat mẽtio de alio
ſu nazareno niſi ð illo qui fuit ſuſpẽſus:a que

diciſuntns

fucntqeli
abeodehonk

noto ll
. Johints ſi
Vrgy lliqn

luſq gus
hoſiclech
pint in cormn.
tiſs rcage
Euugelite
qua videt
nntnoen
Crcüſtäͤthe
copoſueri
ſuoꝛi ꝛ00
ctu auof
Lihlicrit
poſtens v
oſtegere
iysoll
eoii. dxa
ſrucone
Wwonui
atade
cultate
bentinqn
poſtiy de
marie deq
Gomeos
Jeſus noze
ſoſpeſusfu
ſeähm oe
donaͤfoit
ſob Hers
ſubimpe
totioetep
cſſetli⸗
pingetes
fuiſſetipo:
domus der
deſtrucio
momeins
Porevn⸗
talmuch
quẽ dici
lalmuthe
ulamd
ppuani vic
Konſti
ckas pt
ſolbütmne
ſunnzeren
quenosn
muhinde
turflo
pos forni

namniſ
4 2
d ri
m ſerei
os inrirzet
ogene ⸗ 1)
Psrendes
. 6 ——
s
7 er 4
Kdntüncnn

+ AInn 7 7

4

vs irucli

tyrhiünbniihn
Mlöis adl
,wos alia

I .
RK

4 1
aſonn dachitl,
nws Grdiuſpbenen
naſaadüſtdeid
i duhpben bigin
nauinick nainn
La lcbaut
mm ii ſoni⸗
ndoiͦ doi
chiͤ elu u
mau uinnön
nigodei tini
mn dotri imn i
Fritus ilie
uitminatur
iuſtiſnnil
Ganuſte n
ir dl Gndn
Tu no li⸗
irninodenii
urſien

NA
„

Foliũ

dicti ſunt naʒareni eius diſcipuli:nec aliꝰ vnqᷓ;

fuerit qͥ reliquerit poſt ſe adoꝛatoꝛes ſuos qui
aAb eo denomiati fuerint.conſtat expꝛeſſe ꝙ lo⸗
quit᷑ de ſaluatoꝛe nr̃o ⁊ non de alio. Nõ obſtat
modo ꝙ ille ieſus de quo ibi dicit᷑ fuiſſe tẽpoꝛe
Johãnis ſiue Janei ſacerdotis:quia reſponde
tfur ꝙ illi qui cõpoſuerũt libꝛũ talmuth fuerũt

pluſqᷓ; quadringẽtis ãnis ante paſſionẽ xpᷣi: ⁊
poſſibile eſt ꝙ ꝓpter antiquitatẽ tẽpoꝛũ erraue⸗
rint in computatiõe annoꝛũ:et alijs circũſtan⸗

tijs circa generationẽ ⁊ vitam acpaſſionẽ xpᷣi.

Euãgeliſte vero qui ſcripſerũt hiſtoꝛiã recentẽ:

quã viderãt vel audierat ab his qͥ pᷣſentes fue/
rant nõ errauerũt in cõputatiõe tẽpoꝛis ⁊ alijs
circũſtãtijs:vel meliꝰloquẽdo rñdeo ꝙ illi qui

cõpoſuerũt tahmuch imuãtes veſtigia patrum

ſuoꝛũ ⁊ odio habẽtes xpᷣm ſciẽteſq; ꝙ pter pec
catũ crucifixiõis xpᷣi ð ſtructa erat Hieruſalem
⁊ ipſi erãt diſperſi per oꝛbẽ:volẽtes remouere a
poſteris hanc cauſam deſtructiõis ſui regni:?-
oſtẽdere ꝙ ieſus nõ fueratverus meſſias.poſt
cuius aduẽtũ cito debebat ãnihilari regnũ iu⸗
deoꝛũ.dixerũt ieſum naʒarenũ pceſſiſſe deſtru⸗
ſtructionẽ Hieruſalẽ per centũ ãnos ⁊ plus:⁊
illũ moꝛtuũ eſſe ſub Johãne ſũmo ſacerdote.et

ita ꝓpter peccatũ occiſiõis eiꝰ non fuiſſe templũ
⁊ ciuitatẽ deſtructã.Et hoc patet per ea que ha⸗
bent᷑ in quadã cronica hebꝛaica atiqua in qua
poſtqᷓ; deſcripta ſunt geſta Jeſu naʒareni filij
marie de quo in talmuch fit mentio ſic dicitur
Scõðm eos qui ſcribũt hiſtoꝛias Hieruſalem
Jeſus naʒarenꝰ filius marie ⁊ papos qui fuit
ſuſpẽſus fuit tẽpoꝛe Johãnis ſũmi ſacerdotis:
ſed ſᷣm illos qui ſcribunt hiſtoꝛias gentiũ ⁊ na
tionũ fuit tẽpoꝛe Octauiani imꝑatoꝛis natus
ſub Herode moꝛtuꝰ ſub Archilao filio eius et

ſub imꝑatoꝛe Tyberio.⁊ ſic differũt in coompu⸗
tatiõe tẽpoꝛis pluſq; per centũ ãnos.Et poteſt
eſſe ꝙ illi qui deſcribũt memoꝛiã nationũ de⸗

pingẽtes res ſub modo:dicũt Jeſuʒ naʒarenũ

fuiſſie tẽpoꝛe Herodis:vt ꝓ cauſa deſtructiõis

domus dei ⁊ Hieruſalẽ aſſignẽt moꝛtẽ eius.qꝛ
deſtructio Hierufalẽ fuit facta nõ multũ poſt
moꝛtẽ eius.hec ibi.Ex qua eronica hebꝛaica ap
paret vnã ⁊ eandẽ perſonã fuiſſe illũ 3 eſuz quẽ
talmuch dicit fuiſſetẽpoꝛe Johãnis ſacerdotis
⁊ quẽ dicũt xpᷣiani fuiſſe tepoꝛe Herodis:etꝙ;

talmuth ãticipauit tẽpus vt remoueret veram
cauſam deſtructiõis Hieruſalẽ quã aſſignant
xpᷣiani viq; moꝛtẽ xpᷣi. Itẽ in eadẽ cronica dicit᷑
ꝙ; Conſtãtinus qͥ dilatauit fidẽ xpᷣi ⁊ fundauit
eccłias xpᷣianoꝝ ſiue naʒareoꝛũ fuit ſᷣm illos q
ſcribũt mẽoꝛias gentiũ poſt trecẽtos ãnos a ie
ſu naʒareno.Ex qᷣbus patet ꝙ idẽ Jeſus eſt ille
quẽ nos naʒzarei.i.xpᷣiani adoꝛamꝰ:⁊ quẽ ĩ tal /
much iudei blaſphemãt.Nec obſtat ꝙ ibi dici⸗

tur filiꝰ Marie magdalene ſiue magdale ex pa

pos foꝛnicatiõe generatꝰ: quia cõpoſitoꝛes pꝛe

Saa

dicti talmuth volẽtes impꝛ obare euãgeliũ ⁊ fi⸗
dem rpᷣi: ⁊vituꝑare matrẽ eius:⁊ oſtẽdere dũm
ieſum nõ eſſe natũ de ſpũſancto:talia finxerunt
ſcientes Mariã magdalenã fuiſſe peccatricẽ:⁊
ideo dixerũt eã fuiſſe matrẽ eiꝰ.Nõ etiã obſtat

dũ ibi dict ꝙ fuit lapidatꝰ ⁊ poſtea ſuſpẽſus:
quia verũ eſt ᷣm quoſdã deuotos doctoꝛes q;
Jeſus anteq; crucifigeret᷑ fuit lapidatꝰ a iude⸗
is.ſ.qñ ab Herode fuit tãqᷓ; demẽs reputatus

qꝛ nihil ſibi rñdere voluerat:⁊ veſtibo albis in⸗
dutus ꝑ ciuitatẽ ꝓiectus a populo fuit luto et

lapidibo inuaſus. Itẽ vt legit᷑ Jo h.viij.ca. Ju⸗

dei voluerũt Jeſum lapidare ⁊ tulerũtlapides
yt iacerẽt in eũ:⁊ ꝓpter hoc dicit᷑ in talmuch euʒ

fuiſſe lapidatũ:quia hoc fuitverũ quo ad intẽ⸗

tionẽ iudeoꝛũ. Sed meliꝰ loquẽdo dico ꝙ iu⸗
dei cõpoſitoꝛes talmuth finxerunt eũ lapidatũ
fuliſſe vt oſtẽderẽt eũ fuiſſe ſceleratiſſimũ. Non
obſtat etiã dũ dicit ibidẽ ꝙ habuit qͥnq; diſci⸗
pulos: qꝛ nõnegat᷑ qͥn habuerit płes.qꝛ ſi ha⸗

buit ſeptuagitaduos diſcipłos habuit ⁊ qͥnq;

In maloꝛi ei ſũma minoꝛ ineſt.l.diẽ.S.ſi płes.

pecu.Siliter ad maioꝛẽ eius ignominiã dicit
ibi dictos qͥnq; diſcipulos eius fuiſſe ſuſpen⸗
ſos:vt oſtẽderet᷑ nõ ſolus Jeſus fuiſſe malefa⸗
ctoꝛ ⁊ ſceleratꝰ ſed etiã eius diſcipuli.poteſt etiã
eſſe ꝙ illos duos latrones cũ xpo ſuſpẽſos ap⸗
pellãt pᷣdicti cõpoſitoꝛes diſcipulos eiꝰ qͥ cum

Petro Andrea ⁊ Philippo qꝗ ⁊ ipſi poſtea fue⸗
runt ſuſpenſi qͥnariũ numerũ diſcipuloꝛũ com

plent.Unð non dicit talmuch ꝙ illi qͥnq; diſci

puli fuerint ſimul cũ xpᷣo ſuſpenſi:ſʒ ſolũ dicit
ꝙ habuit qͥnq; diſcipulos qͥ fuerũt ſuſpẽſi. Nõ

obſtat etiã dũ dicit ꝙ iſte Jeſus fuit ſuſpenſus
in Lud:qꝛ poteſt eſſe ꝙ loc ille qui tꝑe paſſio⸗
nis xpᷣi appellabat᷑ Mons caluarie ſiue golgo

ta poſtea appellatus ſit Lud poſt q̃dringẽtos
annos.ſicut ciuitas q̃ appellaba᷑ Zicinlũ mõ

appellat᷑ Papia.poteſt etiã dici ꝙ Lud ſignifi
cat idẽ qð loc vinculati vel teſtificatiõis quod
idẽ eſt qð locus iuſticie:vt dicit Hiero.in libꝛo
de hebꝛaicis noibus.⁊ ſic Lud eſt nomẽ gene⸗
rale.vnð idẽ eſt ac ſi diceret ꝙ Jeſus fuit ſuſpẽ⸗

ſus in loco iuſticie ad denotãdũ ꝙ erat dignꝰ

moꝛte.Que oĩa ſcripſerunt pᷣfati cõpoſitoꝛes vt

maioꝛẽ cõtumeliã ei inferrẽt. Et ſciendũ ꝙ ante

paſſionẽ xpᷣi erat cõpoſitꝰ quidã liber a iudeis
q̃ appellabat᷑ talmuch in quo deſcripte erãt tra

ditioes indeoꝛũ phariſeoꝝ ⁊ ſcribarũ:de quibꝰ
traditõibo mentionẽ facit ſaluatoꝛ Matth.xv.

Sed poſt paſſionẽ xpᷣi ꝑ q̃dringẽtos ãnos vi⸗

Qdætes perfidi iudei imperiũ xpᷣianoꝛũ ꝓſperari
⁊ fidẽ Jeſu xpᷣi indies augeri: volẽteſq; q;tũ il⸗

lis poſſibile eſſet catholicã fidẽ ꝓſternere:refoꝛ⸗
mari fecerũt dictũ libꝛũ traditionũ ĩ quo mul⸗
ta ſcripſerũt que facta ⁊ dicta erãt ante aduẽtũ
xpᷣi ⁊ multa de natiuitate ⁊ paſſiõe eiꝰ: ⁊ multa

rum cõpoſitoꝛũ iſtiꝰ libꝛi qͥ appellat᷑ taimuch
excellẽtioꝛes fuerunt ⁊ pncipales duo doctiſſi/
mi ſed ſceleratiſſimi viri.ſ. Rabina ?⁊ Rabaſa qͥᷣ
multa fabuloſa ⁊ falſiſſima in eo poſuerũt ma
xime ad deſtructionẽ fidei nr̃e. Et ideo eoꝝ mẽ⸗
