us flagellat hoĩeʒ qꝛ eũ nõ amet:imo ſepe ei tri⸗

bulatòes imittit ⁊ ifirmitates vt habeat maius
meritũ vł alijs młò de cauſ q̃s ponit mgfr̃ ſenñ.

in.iiij.di. xv.c.j.Aliqñ em̃ mittit vt merita auge
ant᷑ flagellato patiẽter tolerãti vt Job li.eiꝰ.c.j.

vl p patiam eiꝰ det exemplũ alijs.ſic Thobie vt
ðꝛ li.eiꝰ.ij.c.vł ad cuſtodiã vtutũ.vt ĩ hũilitate

ꝑſiſtat:vt Paulo.ij.Coꝝ.xij.vł ad coꝛrigenda
pctã vt Marie lepꝛa.Numeri.xij.vł ad głis dei

vt ceco nato. Johꝗ.ix.vł ad initiũ pene vt Hero
di.Actuũ.xij. Antiocho.ij. Macha.ix.q̃tenꝰ hic
videat᷑ qͥd i inferno ſeq̃t᷑. Etiõ nõ poſſumꝰ bene
ſcire qua ex cauſa deꝰ imittat flagella ſua:iõ dicẽ

Dauid ps.xxxv. Judicia dei abyſſus młta.Et

vas electiõis Paulꝰ ad Roma.xj.inqᷣt. O alti
tudo diuitiaꝝ ſapiẽtie ⁊ ſciẽtie dei qᷓ; incõpꝛehẽ

ſibilia ſũt iudicia eiꝰ: ⁊ iueſtigabiles vie eiꝰ.Ex
quib vbis qͥdã voluer̃t dicere ꝙ ð iudicijs dei
futurꝭ nullã poſſumꝰhabere cognitionẽ.Qð ve
rũ eſt ð cognitõe demõſtratiua⁊ certa.poſſumꝰ

tñ ↄiecturare ex aliq bo indicijs qñ deꝰ velit mit

tere flagella ſua in mũdo.imo ⁊ de die iudicij
futuro ſig aliq̃ nob deꝰ pꝛiꝰ demõſtrabit.iuxta
illud ſaluatoꝛꝭ Luc.xxj.Erũt ſig in ſole luna et
ſtell:ſʒ ↄ arguũt quidã ꝑ illð Hiere.x.A ſignis
celi nolite timere qᷓ gẽtes timẽt. Sʒ rñdet ico/⸗
laus de lyra.ſuꝑ dictũ.c.ꝙ ſuꝑſtitioſũ ẽ ⁊ herett
cũ credere:q; ↄſtellatiões ⁊ ſig celeſtia habeãt ar
tare aiam rõnalẽ ad aliqðᷣ malũ vt ꝓbat beatꝰ
Tbho.in ſũma ↄ gẽtiles li.iij. Lñ ex ↄſtellatõib⸗

⁊ curſu ſideꝝ cauſant᷑ ea q̃ ſᷣm naturã fiũt i coꝛ⸗/
poꝛibo hũanis vt ſiccitas pluuia vẽtus ⁊ ſterili
tas infirmitateſq; ac peſtilẽtie. Quãobꝛẽ liq; de
futurꝭ ↄtingẽtibo nõ ſit determiata vᷣitas.vt di⸗

cit Areſto.j. Periher. Tñ ex ſignis celi poſſumꝰ
pᷣnoſticare ea q̃ fiéda ſũt in poſteꝝ:q̃ cauſantur

a curſu ſideꝝvł a tpis q̃litate Joina tolome⸗
al

us egyptiꝰ in ſuo cẽtiloqͥo ?⁊ Meſſalla ĩ li.de tẽ⸗

d var
lrhis
Pſenna:
Pꝛima
lla dera
Paors
ocſeee

1

npurrec
noetik
poſſtc
Cmitten
Hodenn⸗
limecoꝛ

zͤſeere

gererd
ſoſtico;
cheſte
onefm
tqe

mc
NA
mus
Ndict
qzino
chlafe
malal
Wun

tünic
dath
darſ
turis
Pdͤiri
Crie
nola
ſtifen
Cm
tam
riſn
liij

6

woe
gere
mu
Cta⸗
apei
b

Foliũ CcCCxX
u pdꝝ varietate ⁊ iõ poſſumꝰ timere de peſtilẽtia eſt in aere ↄ̊ naturã tꝑis inflãmãt᷑.hec poit Are,)
qn videmꝰſig naturalia ex qbo cauſat᷑.De q̃ im ſto.in li. Methᷣ.⁊ Auerrois ibi.⁊ Albertus ma
e pᷣſentiaꝝ traccaturi tres ↄſideratiões faciemus gnꝰ. Ex qͥ poſſumꝰtimere peſtilẽtia futurã ꝓpter
o Pꝛima erit de ſignis. Secũda de cauſis.Ter/ coꝛruptionẽ ipᷣius autũnalis tꝑis. 7
ne cis de remedjis. s Ertiũ ſignũ ẽ qñ mltiplicant᷑ vẽti meri⸗
Pars pᷣma in qᷓ ponũt᷑ ſio er quib poſſumꝰ t dionales ⁊ occidẽtales tꝑe autũni diebꝰ
g cogſcere peſtiletiã debere venire in bꝛeual. aliq bo. Hi em̃ vẽti laxat vtutẽ naturalẽ
Ro expeditiõe pᷣme ꝑtis ſcẽduʒ eſt ꝓ etturbãt huoꝛes ac faciũt egritudinũ recidiua/
p peſtilentiã q eciã epidimia appellatur tionẽ ⁊ generãt febꝛes putridas vt hẽ ab Auicẽ
. dODlffinit Aliabas.v.cheoꝛice ſue ſicẽpi na.ij.j.doctria.ij.in.c.de naturj vẽtoꝝ ⁊ a pᷣo z
Alimia ſiue peſtilẽtia eſt mutatio aer aↄcdliatoꝛe.i.Petro de albano.j.pbleumatũ ꝓ
d in putredinẽ vł peſſimã q̃litatẽ vniuerſałr ⁊ mł bleumate.xxiij.⁊ ab Ipochꝛate ⁊ Baliẽo.iij.am
tis peſtiferꝭ.Que qñ ð beat euenire niłs lʒ ſcre phoꝛiſmoꝝ amphoꝛiſmo.y. HD
e poſſit ꝓ certo qꝛ h̊ ſtat ĩ diſpoſitiõe dei:⁊ ipe pot artũ ſignũ eſt qñ in autũno apparue⸗
4 eã mittere in inſtãti ad ſuũ libitũ niłis indicijs q iit aer tenebꝛoſus ⁊ turbidus:ita ꝙ illa
t pᷣcedentibo:tñ qn venit ex cauſis naturalib ma die videat᷑ velle pluere ⁊ nõ pluit ⁊ ſic cõ
do xime coꝛpoꝝ celeſtiũ ⁊ aeris poſſumꝰ ꝑ aliq̃ ſig tinuat tpᷣs młtis diebo.ꝑ h̊ em̃ cogᷣſci᷑ cõple⸗
ni cogſcere qñ debeat euenire ⁊ iõ debemꝰea atten xio aeris eſt coꝛrupta ⁊ maxie coꝛrũpet᷑ i hyeme
n dere ⁊ diligẽter intueri.qꝛ inqͥt Ipochꝛas.j.pꝛo ſequenti.Eſt em̃ aer plenꝰvapoꝛibo calidis ⁊ hu
de noſticoꝝ in pncipio.videt᷑ mihi ꝙ ex melioꝛibꝰ midlis a vẽtis auſtralibo depoꝛtat qͥ eiſtentes
m’ rebo eſt ꝙ medic vtat᷑ puiſione id eſt ꝓnoſticani cauſa putredinis mag inficiũt aerem q; ſi eſſet
65 one ſᷣm Galienũ ibide ĩ cõmẽto ſuo.Et rõ huiꝰ pluuia.hᷣ Areſ.i.jp bleumatũ ꝓbleumate.xxiij.
i. eſt qꝛ vt inqᷣt Galienꝰ.j.tegni.vtilitas mag eſt ſi Que dariſſime demõſtrat ibi ↄciliatoꝛ. A
ge gnoꝝ ſignificatiũ rẽ futurã.qð exponit cõmẽta Vintũ ſignũ ẽ paucitas pluuie ĩ vere cũ
. toꝛ eiꝰ Hali.dic. Per ſigna idicatiua ſcit᷑ id qd ꝗq ffrigoꝛe poſt q̃ mitiplicat᷑ auſter ⁊ ↄtur⸗
futuꝝ eſt:⁊ pᷣparas ei qð neceſſariũ eſt. Eſt igit bakt aer diebo aliqͥbo.Deinde darificat᷑ -
ne ⸗ mas vtilitas pᷣſcire futura mala rõe pᷣparatois hebdomada vnã vl circa. Lũc em̃ eſt giculũ pe
4a vñ Cato.c.iij.inquit.Nã leuiꝰledit qcqͥd pᷣuidi⸗/⸗ ſtilẽtie.a vt ait Areſt.j.ꝓbleumatũ ꝓbleuma
dei mus añn.Et verſificatoꝛ fabulaꝝ Eſopi fabula te.ix.?⁊ Jpochꝛas⁊ Galienꝰ.iij.ampho.ampho.
4 xx.dicit. N pᷣuiſa minꝰledere tela ſolẽt ꝛego. iij. Hoc eſt qꝛ hũoꝛes retẽti in coꝛꝑe ⁊ mltipli⸗
bie q̊ʒ in omelia plimoꝝ martyrũ ait. Minꝰ em ia cati in hyeme qͥ ad poꝛoſitates extrinſecas debe
Ne cula feriũt qᷓ puident?᷑.⁊ nos tolerabilius mũdi ret in vere a natura expelli ⁊ a calido naturali il
. mala ſuſcipimꝰ:ſi ↄtra hec ꝑ ꝓuidẽtie cypeum luius tꝑis ↄſumi exiſtẽte illo aere ↄtra naturam
. munimur. ———MBẽ B frigido repellunt᷑ a frigido aeris ad interioꝛa ⁊
St itaq; pꝛimũ ſignũ qñ q̃litates ⁊ di⸗ ibidẽ retenti putrefiũt:⁊ ſupꝑueniente auſtro per
eſpoſitiões tꝑoꝝ nõ ſeruat natura ſuam: miſcent᷑ cũ ſangnie ꝑ totũ coꝛpꝰvniuerſalr ⁊ ex.
5 D vynvñ ſclendũ eſt ꝙ natural diſpoſitio au/ cõſequenti hoĩes pernecc. 210
ę tũni eſt ꝙ ſit frigidꝰ⁊ ſiccus:hyems vo eſt frigi Erxrtũ ſignũ eſt cũ iĩ aere accidit ꝙ ĩ noce
4 da ⁊ humida:ver calidũ ⁊ humidũ:eſtas cali / s ſit frigꝰ⁊ i die caloꝛ vehemẽs ⁊ pfocatio
da ⁊ ſicca.vt inqͥt Auicẽna.ij.j.doctria.ij.c.ð na ac ↄturbatio.tũc em̃ cito accidit peſtilẽ⸗
1 turis tẽpoꝝ.Qñ &̊ diſpoſitiões tẽpoꝝ nõ ſũtſic̃ tia⁊ infirmitateſ.ois em̃ ſubitanea mutatio de
pᷣdiximꝰſʒ ↄtrario mõ ſe hñtilla taa debẽt iudi ijcit actũ ꝓpe vᷣrut.ij.tegni qͥ ẽ liꝰ Galieni. ĩ¶
1 cari coꝛrupta ⁊ ex ↄſeq̃nti aer eoꝝ putridꝰ vene⸗ Eptimũ ſignũ eſt qñ apꝑuerit eſtas nõ ve
1 noſuſq;:ac peſſime q̃licac:⁊ vniuerſalr młc pe hemen caloꝗ: ſz magne ↄturbatõis hñs
6 ſtiferꝰ. Et in hãc ſniam ↄueniũt oẽs phᷣi ⁊ medi matutia altata ⁊ iã pᷣceſſer̃t in autũno ſtelle ca⸗
8 ci.maxie Areſto.ꝑticula.j:pbleumatũ q̃ſi ꝑ to⸗ dęẽtes⁊ ignes ſtãteſi aere.tc em̃ iudicãdũ ẽ ꝙ va
4 tam. ? Ipochꝛas ⁊ Galienꝰ.iij.ꝑticula ampho⸗ poꝛes groſſi exiſtẽtes mat᷑ia igniũ hmõi ⁊ ſtella
1 riſmoꝝ etiã q̃ſi ꝑ totã:⁊ Auicẽna.j.q̃rti tractatu rũ cadetiũ ĩ autũno pᷣcedẽte toto tꝑe hyemiſ ⁊ve
iiij.c. de febꝛe peſtilẽtie. H ris aere remãſer̃t ⁊ ad eſtatẽ ꝑueniẽtes ſuffociit
. Cðm ſignũ naturale? mag ꝑticłare qñũ caloꝛẽ eſtat⁊ eũ obtũdũt ⁊ ð mãe ĩifrigidati alte
8 i autũno maxie ĩ pncipio occobꝭ apꝑẽt rãt matutia eſtatj.ſ.ad frigidũ vł meliꝰad calo⸗
ſtelle cadẽtes.i.vapoꝛes groſſi ignei ad rẽ remiſſũ ſuffocatũ.qᷓpꝛopt ẽ eſta ificiũt ?

coꝛrũpũt.De nat᷑a em hũidi ẽ ↄobtũdere caloꝛẽ ?
ſicci acuere.iij. Mecheo.ſiccitas em̃ ẽ lũa caloꝛ
vt inqͥt cõmẽtatoꝛ.j. Ampho.cõmẽto.xxvy. OQ
Ctauũ ſignũ ẽ qñ videbᷣdiẽ altari dievno
o mł vicibo ⁊ h̊ itellige de q̃cũq; alteratio⸗

modũ ſtellaꝝ q̃ vident᷑ cadere ⁊ ignes ſtãtes in
aere.Ex his em̃ coſaſcere poſſumꝰ tpᷣs autumni
mutatũ a ſua naturali cõplexiõe.ſ.frigoꝛe ⁊ ſic⸗
atate ad calidũ ⁊ humidũ groſſũ ⁊ vnctuoſum
aptũ inflãmari.Eleuant᷑ em fumi groſſi acerra
⁊ ab aq in aere ꝑ vᷣtutẽ ſolis ⁊ a caliditate qᷓ tůc

renitatẽ ⁊ obſcuritatem ac hmõi.Ex his em̃ co⸗

gnoſcit᷑ eimala diſpoſitio:⁊ ꝙ in aere ſũt mul⸗
te eleuatiões maloꝝ vapoꝝ ⁊ multiplicatiões

diuerſo vẽtoꝝ.hmõi em̃ aeris mutatiões coꝛ⸗

poꝛa nr̃a alterãt ad pꝛauas egritudies ⁊ peſtilẽ

„

tias.vñ ait Auicẽna.ij.pᷣmi doctrina.ij.in.c.de

impᷣſſiõibb malaꝝ mutationũ aeris.Ex aere cũ
mutat᷑ ꝓueniũt in coꝛꝑibo accidẽtia: cũ em pu/
treſcit putrefacit humoꝛeees. P
Onũ ſignũ eſt qñ die vno appet ſol cla⸗
n rus ⁊ ĩ alio ↄturbat᷑:⁊ hᷣ nõ fit ꝓpter ecli/
pflim hq; accidit młt diebi.ſignũ eſt em̃
aeris q̃litatẽ eſſe male diſpoſitaʒ.. Haxie qñ ſol
exurgit aparet ꝙ habeat ante ſe nebulã ad mo

dũ puluer ⁊ ger puluerulẽtꝰ exiſtit ita ꝙ ſol nõ

põt reddere lucẽ darã ⁊ pᷣ accidit młtis diebus
Tũc em̃ iudicãdũ eſt aerẽ eſſe plenũ malis va⸗

poꝛibo ⁊ diuerſis moꝛboſitatibo ex qᷣbo coꝛrũpi

tur ⁊ eſt cã peſtilẽtie ſjᷣm Auicẽnã.j.iiij.traccatu
ilij.in. c. de febꝛe peſtilẽtie. ⸗ Q
Ecimũ ſignũ eſt cũ tꝑe eſtatꝭ ⁊ magni ca

d loꝛ ſubito poſt pluuiã apparet magna
qᷓntitas ranaꝝ q ſũt in ꝑte ſuꝑioꝛi colo/

ris cineritij ⁊ ſub vẽtre coloꝝ diuerſi.maxie citri

ni ⁊ aurei.arguũt em̃ eo ꝙ ſũt humide ⁊ aq̃tice
magnã humiditatẽ ⁊ aqͥſitatẽ eẽ i acre naturã
tꝑis Uñ cũ ꝓpter caliditatẽ pᷣcedẽtẽ poꝛoſitates
coꝛꝑis ſint aꝑte implẽt᷑ młta hũiditate putreſci
bili:⁊ ꝑ ↄnñs coꝛꝑa coꝛrũpũt᷑.ſic̃ aitAreſt.j. Pꝛo

bleumatũ ꝓbleumate.xxj.⁊.xxij.⁊ eius cõmẽta⸗
toꝛ Petrus paduenſis.

mMgdecimũ ſignũ eſt qñ multiplicant᷑ re⸗
vy ptilia ex putredine generata ſicut vmes
dDdiuiuerſi ⁊ viꝑe imꝑfecte:⁊ alia hmõi ani⸗
malia ⁊ aparẽt mures ⁊ alia aĩalia ſbᷣterrancea
fugere de ſub terra ⁊ aquatica ð ſub aqua ⁊ ma
nifeſte exire ita vt videant᷑ fugere ab aliq̊ ꝑſeq̃n
te.Signũ eſt em̃ ꝙ terra ⁊ aqua eſt coꝛrupta a
a quibo fugiũt.Nã in terre ↄcauitatibo generan
tur qñq; fumi venenoſi a quib mures ⁊ ſerpẽ/
tes:⁊ ola alia aialia ſubt᷑ranea fugiũt ad ſuꝑfi⸗
ciẽ fre:tãqᷓ; aveneno moꝛtifero.Et ſiłr ĩ aqͥs ali
qñ generant᷑ moꝛboſitates a qͥb aĩalia aqᷓtica

fugiũt. Et iõ ꝑiculũ eſt ne etiã aer coꝛrũpat᷑ illis

moꝛboſitatibo ad ipᷣm ꝑueniẽtibo. Siłr qñ ani

malia fugiũt ab habitatõibo ſuis ↄſuec ⁊ aues

a nidis ſuis nullo ꝑſequente:⁊ aliquãdo relin⸗
quunt oua ſua vt fugiãt:ſignũ eſt ꝙ aer ille eſt
coꝛruptꝰ:⁊ iõ ꝑiculũ ẽ peſtilẽtie:⁊ hec oĩa expo⸗
nit ↄcilliatoꝛ.j. Pꝛobleumatũ ꝓbleumate.xxij.
Hec etiã vndecim ſigna collegi ab Auicenna.j.

quarti tractatu.iiij.in.c.de febꝛe peſtilẽtie:licet

ea nõ ita diſtincte ⁊ care ponat.

Uodecimũ ſignũ ẽ qñ magna fames ?
q pauꝑtas eſt i terra maxie vbi ẽ magna

hoiuʒ multitudo ita ꝙ nõ hñt necaria
ad vitã.tc ei hoĩeſ necitate coacti ↄmedũt młta
coꝛrupta nociua et nature gria ac aboiabilia

XL.

Sicut accidit nõ młtis ãnis elapſis in qbuſdã

moõtibo ꝓpe Comũ i qb ꝓpr cariſtiã ⁊ penuriã
hoĩes comedebãt fenũ tritũ madefacctũ cũ aq̃:⁊

mlłta alia penitꝰnature hũane hoꝛribilia ad cõ
medendũ.Ex taliũ em̃ comeſtiõe gñant᷑ febꝛes
putride ⁊ venenoſe vt colligit᷑ ab Auicen.j.q̃rti
tractatu.ij.in.c.de febꝛibo putridis. Coꝛrũpũt᷑
em̃ coꝛꝑa q̃ coꝛrupt veſcũt᷑ vt ait Auicẽ.ij.pᷣmi

7

doctrina.ij.in.c.de iudicijs ⁊ diſpoſitiõibꝰ ãni.

Coꝛruptis vᷣo coꝛꝑibi ex flatu coꝛrũpit᷑ aer.Et
ↄſeqᷓnter peſtilẽtiat pauꝑibo etiã diuites qͥ eis
ꝓuidere noluer̃t de necarijs peſtilẽtia pene cau

ſat᷑. Gñalr ̊ ſccẽdũ ẽ ꝙ coꝛrupto aere coꝛrũpůO
coꝛꝑa peſte:vñ Hoꝛoſiꝰnarrat li.v.ꝙ poſt lo⸗

cuſtas inũerabiles iĩ mari a vẽto ſuffocatas to⸗

ta coꝛruptio aeris ẽ ſubſecuta:⁊ tã grauis peſti

lẽtia:vt ĩ numida occingintamilia hoiuʒ moꝛe
rent᷑. Et circa oꝛã maritimã q carthaginẽſi atq;
vticẽſi litoꝛi adiacet:pluſq; ducẽtamilia. Que

clades tam repẽtina fuit apud vticẽ:ꝙ ſub vna

die ꝑ vnã poꝛtã pluſq; mille qngẽti moꝛtui ſũt
depoꝛtati. Mltis etiã alijs ĩ locis ꝓpter coꝛru/

ptionẽ cadaueꝝ coꝛrupto aere:ſecuta eſt maxia

peſtilẽtie moꝛtalitas. In ciuitate q̊ʒ Achaia vt
mihi retulerũt frẽs nr̃i qͥ ibi fuerũt q̊libet octa⸗
uo ãno coꝛrũpit᷑ aer:⁊ ſeqͥt᷑ peſtis maxĩa q̃ du⸗
rat ꝑ ſex mẽſes.Et q̊libet die ſaltẽ moꝛiunt᷑ vigĩ
tiq̃ttuoꝛmilia hoĩm. Hʒ em̃ illa ciuitas:vt ðꝛ
vigintiquattuoꝛmille ↄtratas: ⁊ qñ nõ moꝛit᷑
niſi vnꝰ ꝓ ↄtrata oi die reputat᷑ ꝑua peſtilentia.

Recitat qͥʒ Hoꝛoſiꝰli.v.q; anno ab vꝛbe ↄdita

ſexcẽteſimoſexto:tãta rome exoꝛta eſt peſtilẽtia
vt miſtri faciẽdoꝝ funeꝝ pᷣmo nõ ſufficerẽt:de
inde nõ eẽnt.Erãtq; magne domꝰ vacue viuis:
ac plene moꝛtuis largiſſimeq; hereditates re⸗
mãaãſere nulli vo heredes. Rerert q̊ʒ tꝑe Anto

nij iꝑatoꝛis qͥ xpᷣianos ꝑſecutꝰeſt tãta lues ẽ ſe

cuta: vt agricultoꝛibo carerent.O mibᷣi pccõꝛes
q̃re nõ timetis offẽdere deũ. Peſtilẽtia em̃ ⁊ coꝛ
ruptio aeris multotiens mittit᷑ a deo nullis ſi⸗
gnis pᷣcedẽtib qñ nobis iraſcit᷑ ꝓ vicijs nr̃is:
vt em̃ refert Horoſius li.iij.? Aug.li.v.de ciui.
ði.c.xviij.ãno ab vꝛbe ↄdita.cccdlxxxj. Ingẽs pe
ſtilẽtia vꝛbẽ romã ſtrauit:⁊ ſybilla ↄſulta rñdit
illã peſtẽ ira dei ũlatã. In ciuitate qʒ Mediola
ni in.⸗4)ſ.hoꝛribiliſſima peſtꝭ adeo pᷣualuit:

vt quaſi innũerabiles hoĩes quotidie moꝛerẽẽ

Lãtaq; erat coꝛruptio aeris et moꝛboſitas:q;
accipiẽtes panẽ recentẽ ⁊ calidũ tũccoctũ ⁊ po⸗
nẽtes mane ad aereʒ:poſtea in ſero reperiebant
totus marcidũ. Quomodo o peccatoꝛ faceres
ſi veniret peſtilentia.Si em̃ fugies ab hac ciui⸗
tate deus faceret coꝛrũpi aera:vbi fugies. Jp⸗
ſe enim dixit ⁊ facta ſunt:ipſe mãdauiit ⁊ creata
ſunt.pſalmo antepenul. Ideo hoc conſiderãs
Dauid exclamat Ps.cxxxviij.Quo ibo a ſpũ
tuo:⁊ quo a facie tua fugiaz. Uade ergo ⁊ recõ⸗

cilia te deo:⁊ depꝛecare beatam virginẽ:vt inter

pelan
gupe
ſagiu
quiv
gesh
faau
ſequa
terlgi
qoo

ſlü. li.

ſto in
cedeti
goꝛl.
P
dict
auen
del iu
appelt
nü di
aregt
porte
aplat
deuo:
ckatin
alt
Gis
ur.]
min
en
Ufir
bent
pan⸗
nan

.

in

nebatz
eanmi

ni:
bilaodd
Wnkſbecg
tialin
lenhit
ajn
nntd in.
Mken et
Ng as
pche an
Corripi⸗
Fhottlo⸗
catasti/
usheſi
zoe
niſig
lie Ae
ſubmna
emiſüt
rn
ſtmania
chaiar
baocn
ſqdu⸗
untvigi
18 Nrdr
mori⸗

hezaͤitn
eſtilina
crinde
es:
Aes /
e Znto
ucsil.
circs
nrc
lloſi⸗
niis:
deau.
gißße
1md
cdiol⸗
zalbie
oer
gi
2o
chone
ns
auh⸗
as
i
ſü
o/,
r.

uree⸗ — —

. .
. .
.
2 .

gij pape.romã peſtis maxia ↄcuſſit in qᷓ Pe/

laglus moꝛtu eſt:cui ſucceſſit moꝛalis Gꝛego.
qui vir mire ſccitatis tũc oꝛdinauit letanias:? p
ges ꝑ cuitatẽ in ꝓceſſiõe eas decãtabat cũ clero

⁊ faciebat depoꝛtari imaginẽ vginis beate ante

ſe quã btũs Lucas depinxerat:quã ego vidi et

„

terigi in ciuitate roma. Cũ gveniſſet ad caſtruz
g5 pſtruxerat Adrianꝰimꝑatoꝛ:qui pᷣm Hoꝛo
ſiũ.li.v.⁊ Eutropiũ fuit duodecimꝰ ab Augu⸗
ſto imꝑatoꝛe ⁊ apellabat᷑ caſtrũ Adriani. JInt/
cedẽtibo meritis vᷣginis glłioſe vidit btũs Gꝛe⸗
goꝛi.angelũ ſuꝑ quendã lapidẽ illiꝰ caſtri: quẽ
lapidẽ ego vidi ⁊ tetigi ⁊ eſt rome in loco nr̃o 4
Dicit᷑ ara celi. Habebat aũt in manu ſua enſem

cruentatũ quẽ in vaginã poſuit ſignificãs peſtẽ
dei iudicio ĩmiſſã ceſſare.Et exinde illud caſtrũ
appellatũ eſt caſtrũ ſancti angeli vſq; in hodier⸗
nũ diem. Tegit᷑ quoq; ꝙ tẽpoꝛe ſancti Ludowi

regis Frãcie:venit tãta peſtis in frãciã q; qrtã

parte hominũ occidit: que peſtis ardebat coꝛpa
a plãta pedis ꝑgens vſq; ad coꝛ admodũ ignis

deuoꝛãdo donec occideret eos:⁊ illa infirmitas
erat incurabilis:qua ex re oẽs infirmi nõ habẽ⸗
tes aliud refugiũ currebãt ad eccłiam beate vir
ginis eiꝰ auxiliũ imploꝛãtes: ⁊ ſtatim ſanabon
tur. In ciuitate quoq; Pariſij tante erãt infir⸗
mitates peſtilentiales ꝙ erat res hoꝛribilis ad

videndũ ⁊ audiẽdũ pꝛopter maxios planctus

infirmoꝛũ. Pꝛo vltimo autẽ refugio ad eccleſiã
beate virginis accedentes quadã nocte illis ap
paruit virgo gloꝛioſa ⁊ omnes benedicens ſa⸗

9

nauit.

mittit peſtilentu. T

Ecundo ſciendũ:ꝙ deus mittit peſti
8 lenciam vt plurimũ ꝓpter peccata:iu⸗⸗
xta illud Aug.in ſermõe quodã dicẽ

tis. Pꝛopter pctã veniũt aduerſa. Et
ideo audite tremẽda ac terribilia verba qᷓ dicit
deus Eʒzech.xiiij.inquiẽs. Si miſero peſtilenti
am ſuꝑ terrã illã ⁊ effudero indignationẽ meaʒ
ſuꝑ eã auferam ab ea hominẽ ⁊ iumentuʒ. Et ſi
Noe ⁊ Daniel ac Job fuerint in medio eius.vi/
uo ego dicit dñs:quia filium ⁊ filiã nõ libera⸗

bunt ſed ipᷣa iuſticia ſua liberabũt animas ſu⸗

as.Licet aũt ſint multa peccata ꝓprer que mittit
deus peſtilentiã:tamẽ cauſa bꝛeuitatis ſolũmo
do aliqua enarrabimꝰ:alia pꝛetereudo quo ad
diſcuſſionẽ. Dimitto ergo quomodo deus mit
tit peſtilentiã pꝛopter peccatũ ſacrilegij quãdo
fit iniuria vel damnũ ecdeſiaſticis ꝑſonis vł ec
deſijs vt habetur Eʒzechiel.v. Item Apter pecca⸗
tum idolatrie ⁊ incantationis.vt habetur Leui

cici.xxvj. Item ꝓpter contemptũ pꝛedicationis
quãdo homines nolunt ire ad pꝛedicationẽ.yxt
habetur Hiere. iij.vbi dicit deus. Mittam in

cos gladium:famem:⁊ peſtem:eo ꝙ nõ audie/

rũt verba mea qᷓ miſi ad eos per ſeruos meos
Aphectas. Item imittit eam pter fraudationem

decimarũ quando nõ ſoluunt᷑ vel nõ iitegre. vt
habetur Malachie.iij. .xvj. q.j. c. reuertimini.
et ſunt verba Herony. Et idem habetur Hiere.
xxij.Item pꝛopter peccatũ homicdij. Nã quia
Pharao iuſſerat interfici om̃es maſcul
naſcebantur ex filijs iſrael.vt habetur Exodi.ſ.

Igeo omnia pꝛimoge

dei moꝛi.vt habet᷑ Exodi.xijet dicũt aliqui do⸗
ccoꝛes ꝙ illa plaga fuit peſtilentie. Item mittit
peſtilentiã pꝛopter vicium guloſitatis.vt habe
tur Nume.xj. Item pꝛopter peccatũ murmura
tionis et diffamacionis. Nume.xiiij. Item pꝛo
pter iniuſta bella et diſcoꝛdias.Mattch. xxiiij.
vbi dicit. Conſurget gens in gentẽ ⁊ regnũ ad/
uerſus regnũ.Et ſequit᷑ et erunt peſtilentcie ⁊ fa⸗
mes ⁊ terremotus per loca. Itẽ ꝓpter mercãtias
doloſas ⁊ fraudulentas ⁊ malos cõtractus in
fraudẽ ꝓximi Eʒzech.xxviij. Item pter viciũ in-
gratitudinis. Eſaie.xxxviij. vbi Eʒechias ſicut r
dicunt doctoꝛes ꝓpter ingratitudinẽ percuſſus
fuit peſte ſed poſtea liberatus per penitentiã et

contritionẽ ſuã. 4488?è́èùWẽ
o aũt ; quattuoꝛ ſũt pᷣncipales cau⸗
d ſe quare deus mittit peſtilẽtiaʒ. Pꝛima
eeſt celeſtii mandatoꝝ abominatio. Se

cũda eſt mentiũ elatio.Tercia rapinaꝝ vſurpa
tio. Quarta libidinũ inhoneſtatio. Pꝛima er
go cauſa miſſiõis peſtilentie eſt diuinoxꝝ man⸗
datoꝝ abominatio. Pꝛo cuiꝰdeclaratõe ſcẽdũ

eſt ſᷣm Alexan.de ales in pꝛima ꝑte ſũme: in tra

l Ctatu de volũtate dei circa finem. Et ſanctũ Bo
Pars ſcðᷣa huiꝰſermõis de cauſis qᷓre deus

nauen.in.j.di.xlviij.arti.ij.q.ij.? Scotũ in eadẽ

di.in pᷣn. vbi nõ mouet aliã queſtionẽ niſi iſtam

Et beatus Tho.in pᷣmo ſcripto eadẽ di.q.iij.et
iiij.? Lãdul.neapoli.eadẽ di.q.iij.? Petrum de

taran. ibidẽ. arti.ij.q.j.? Johan.de ripa.in eadẽ
di. circa finẽ.⁊ Franci.de mayro.in.j.di.v.q.vlti

ma. ꝙ omnes homines tenent᷑ confoꝛmare vo
luntatẽ ſuũ cum voluntate dei quado ſciunt eũ
omnino aliquid velle marie in obſeruãdis eiꝰ

pꝛeceptis. Et hec eſt ↄcluſio omniũ licʒ diuerſa
diſtinguãt de volutate antecedẽte ⁊ conſequẽte

et de volũtate abſoluta ⁊ ↄditionata:⁊ varia di
bꝛeuitatis omitto. H YXY
Icuũt etiã oẽs theologi ꝙ deꝰ fecit homi⸗/
d nẽ adhüc finẽ vt ipſe obediret ſuo qea⸗
toꝛi.⁊ creature ad vtilicatẽ hominis crea
te ipᷣi homini obtẽperarent.vnde ſcriptũ eſt Ge⸗

ſtinguãt de volito ipſius homis ⁊ dei: q̃ cuauſa

neſis.j.ꝙ dixit deus.Faciamꝰhbominẽ ad ima

ginẽ ⁊ ſiłitudinẽ noſtra vt pꝛeſit piſcibus mar

⁊ volatilibo celi:⁊ beſtijs vniuerſe tre.Et ps.viij

dicit Dauid.Oia ſubieciſti ſub pedibo eiꝰ oues

et boues vniuerſas inſt uper ⁊ pecoꝛa campi.vñn
dicit Nicolaus de lira. Geneſis.ij.⁊.iij.q; ſi ho⸗

mo diuinis obediſſet mãdatis animalia omia⸗

os qui

nita egypti fecit angelus

Bermo

ſibi obediſſent:⁊ cetere ccature eꝰ volũtati con
deſcẽdiſſent. Patuit hoc in btõ Frãciſco qui p⸗
pter oimodã ↄfoꝛmitatẽ volũtatis ſue cũ volũ/⸗

tate dei imperabat creatur ⁊ ei obediebant.Si

cut de illo canit ecclłia dicens. Hic creaturis im

perat q nutui ſubiecerat ſetotũ creatoꝛis qcqᷣd

in rebo repꝑit delectamẽti regerit in gloꝛiã facto

ris. Et ad b̊ põt adduci illud Ouidij in.j. Me⸗

tha. dicẽtis. Sanctiꝰhis aial mẽtiſq; capacius
alte. Deerat adhuc ⁊ qð dnari in cetera poſſet.
Uen qꝛ hõ fuit ⁊ eſt rebellis ſuꝑioꝛi ſuo id eſt
deo:iõ inferioꝛes ſui.id eſt oĩa creata ad elꝰ vtili

tatẽ illi nõ obediũt:ſed rebellãt. Et hoc eſt iuſtũ

ꝑ illã ſniam legalẽ que inqᷣt.Qð qͥſq; iuris ĩ al⸗

terũ ſtatuerit:ipᷣe eodẽ iure vtat᷑ff.qð quiſq; iu⸗

ris.ꝑ totũ.Et.c.cũ oẽs.extra de ↄſti.v n Cato alt
Patere legẽ quã tuipᷣe tuleris. Hocem ꝑmittit
iuſticia ꝑ ſllã aliã vulgarẽ ſniam dicentẽ.Fran⸗

genti fidẽ fides frangat᷑ eidẽ.vt notat᷑ in. l. ſi di⸗

uerſa.⁊ in.l.ſi qs maioꝛ.C.detranſac.⁊ meui in
l.ſi ↄuenerit.ff. ꝓ ſocio.⁊.xxviij.q.ij .c.ſi infidelis

2⁊ in.c.ꝑuenit.el.ij.extra de iure ur.⁊ in.l.ſi inſti⸗
tuta.ff. de io fi teſta.⁊ in.l.cũ onas. C.de pa⸗
ctis. Faciũt ̊ creature ꝓ ſuo creatoꝛe:ſicut facit
bonus filiꝰ qui vides patrẽ verberari:nõ ſolu;
ↄdolet ſed defendit ⁊ ↄtra inimicos patr inſur
git. Ita creature ↄtra hoĩes creatoꝛi eoꝝ ↄtral⸗
os inſurgũt ⁊ vindictã faciũt. Juxta illud Sa/

pisẽtie.v. Armauit oẽm creaturã ad vltionẽ imi⸗

micoꝝ. Et h̊ eſt qð inqt Gꝛego.ſuꝑ Lucã ome⸗/⸗
lia.xxxv.dicẽs.Quia in cũctis delinquimus:in
cũ ccis ferimur:vt impleat᷑ qd ꝑ Salomonẽè di/⸗

cit᷑. Pugnabit ꝓ eo oꝛbᷣ terraꝝ otra inſea enſatos.

Oia que ad vſum vite accepimꝰ ad vſum ↄuer

timus culpe:ſʒ cũcta qͥ ad vſum pꝛauitatis in/

fleximus ad vſũ nob vertunt᷑ vltiõis.Tranquil

litatẽ qᷣpe hũane pad ad vſum vertimꝰ vane ſe

curitatis.pegrinationẽ terre ꝓ habitatiõe dilexi

mus pꝛie:ſalutẽ coꝛpoꝝ in vſum redegimꝰ vici
oꝛũ.vbertat abundantiã nõ ad nec ſatẽ car⸗
nis ſed ad ꝑuerſitatẽ intoꝛſimꝰvolup ac. Ipſa
ſerena blãdimẽta aeris ad amoꝛẽ nob uire co⸗

egimꝰcrene delectatiõis. Jure igit᷑ reſtat vt nos

ſimul oĩa feriãt q̃ ſimul olavicijs nr̃is male ſub

iecta ſeruiebãt.Et qð pꝛius in mũdo incolumeſ
habuimus gaudia tot de ipᷣo poſtmodũ coga⸗

mur ſentire toꝛmẽta.hec ille.
Ue oia ↄfirmantur ꝑ illã ſniam Moy⸗

ꝗq ſi deute.xxviij.di. Si audire nolueris

wvocẽ dñni dei tui:vt cuſtodias oĩa man/
data eiꝰ q pcipio tibi hodie veniẽt ſuꝑ te omẽs
maledictões iſte ⁊ appᷣhendẽt te. Maledictꝰerꝭ

in ciuitate:maledictꝰin agro:maledictũ hoꝛreũ
tuũ:maledicte reliquie tue:maledictus fructꝰ vẽ

tris tui:⁊ fructꝰ cre tue:armenta boum tuoꝝ et

grex ouiũ tuaꝝ:maledictꝰeris ingrediẽs.⁊ ma

ledictꝰegrediẽs. Mitte ſuꝑ te dñs famẽ ⁊ eſuri
em ⁊ increpationẽ in oia oꝑa tua q̃ tu facies do

necterat te ⁊ ꝑdat velociter. Adiũget tibi dñs

peſtilentiã donec ↄſumat te de terra ad quã in⸗

gredieris poſſidendã.pcutiette dñs egeſtate:fe⸗
bꝛe ⁊ frigoꝛe:ardoꝛe:⁊ eſtu:aere coꝛrupto:ac n

bigine ⁊ ꝑſequet᷑ donecperaeaas. 2
Ecũ da pꝛincipalis cauſa peſtilentiaruʒ
g eſt mẽtis elatio. Et ꝓpter hãc ꝑcuſſus fu
it Sẽnachenib rex aſſirioꝝ de cuius exer
citu angelus dni fecit moꝛi centum octuaginta
quinq; milia hoĩm.⁊ hoc fuit ꝓpter ſuꝑbia eius

Ipſe vo reuerſus ad ciuitatẽ ſuã Niniue a pio

pꝛijs filijs occiſus eſt.iiij. Regũ.xix. Similr ꝑ/
cuſſus fuit Dauid ꝗpter elationẽ. ij. Regũ vltio
vt etiã habet᷑.j. Paralip.xxj.Naʒ motus pecca⸗
to ſuperbie fecit populũ numerani ⁊ non ſerua
uit pᷣceptum dñni.Exodi.xxx.ſq ꝙ ante dinume
rationẽ populi ſinguli offerrent deo pꝛeciũ pꝛo
animabo ſuis vt no eſſet plaga in eis.Fecit ergo

numerari ad faſtũ ⁊ pompã vt gloꝛiaret᷑ de po⸗

tentia ſua.Quapꝛopter miſit de is Gaad ꝓphe

tam ad Pauid dicentẽ ſibi. Hec cit dñs. Tri⸗
um tibi datur optio elige vnnum :his vt faciã

tibi.Aut ſeptẽ annis veniet fames in terra tua:

aut tribo menſib fugies aduerſarios tuos ⁊ il⸗

li te perſequent᷑.aut tribo dieb erit peſtilentia in
terra tua.Dixit aut Dauid. Coartoꝛ nimis ſed
melius eſt incidere in manus dñni:miſericoꝛdie
em eius multeſunt:qᷓ; in manus hominũ.Ele⸗
gitq; peſtilentiã triũ dierũ quã ĩmiſit deus ĩ po
pulu:⁊ moꝛtui ſunt peſte ſeptuaginta milia vi⸗
ri. Eleuans autẽ oculos Dauid vidit angelũ ex
tendentẽ manũ ſuper hieruſalẽ:⁊ exdamauit ad
deum dicens. Ego ſum dñe qui peccaui. Ego
qui inique egi.Iſti qui oues ſunt quid fecerũt.
Vertat᷑ obſecro ira tua cõtra me ⁊ ↄtra domuʒ
patris mei.Milſertus eſt ergo dñs ſuꝑ afflicti
onem populi:⁊ ait angelo percutienti.Sufficit

nunc.Cõtine manũ tuã.O ſuperbi conuertimi

ni ad dominũ ne mittat ſuꝑ vos peſtilentiam:
aut ſi miſerit vt auferat. Ipſe em̃ deꝰ parcet vo⸗

bis ſicut pepercit Dauid cui etiaʒ peꝑcit poſtqᷓ;

occidi fecit Uniam:⁊ adulteriuʒ fecit cum vxoꝛe
eius.vt habet᷑.ij. Reg.xij. Nam cũ penitẽtia du
ctus dixiſſet peccaui. Reſpondit ei Nathã pꝛo⸗

pheta dicens. Et dominus abſtulit a te peccatũ

tuum.Et in pꝛimo gradu reſtituit eũ ⁊ ſpirituʒ

pꝛophetie recepit.vt habetur.l.diſtin.c.cum ex⸗

audiero.⁊.c.ſacerdos.⁊.c.vt conſtitueretur.⁊.iij

q.vij.c.ſacerdos.⁊ de peni.diſtin.j.c.⁊ venit.⁊ ðᷣ
peni. diſtin.iij.c.totã.⁊.c.Dauid.⁊.c.ille. A

xd hic queritur quare deus pꝛo pec⸗
s cato Dauid percuſſit populum cũ ſcri
pptum ſit Geñ.xviij. vbi dixit abꝛahaʒ
deo. Abſit a te domine vt innocens pe

reat pꝛo peccato rei. Eſt etiam ſcriptum Eʒechi/

elis.xviij.Yilius non poꝛtabit iniquitatem pa/
tris neq; pater iniquitatem filij.⁊ Oeute.xxiiij.

dicit᷑. Non occidẽtur patres pꝛo filijs neq; filij

i⸗
in
ſed
ndie
H
i⸗
ta4
Ece
nit.
n;
ici
ſat
mmi
m.
ſĩ
tor
1d
o,

ng,
1

Foliũ

ꝓ patribo:ſ. ed vnuſquiſq; ꝓ peccato ſuo moꝛiet᷑

De quo ĩ.c.iã itaqʒ.j.q.iiij.Et facit exemplũ illi/
us nati de ſcoꝛto qui putabat ſe damnandum.

qð eſt falſum.vt in.c.vndecũ q;.⁊.c.naſci.⁊.c.nũ
q;.⁊ multis alijs.c.lvj.di.Alibi dici᷑ pena ſu
os debet tenere auctoꝛes:vt dicit glo.in.c.queſi

uit.extra.de his que fiunt a ma.par.ca.⁊ idẽ ha⸗

betur in.l.ſancimus.C. de penis.⁊.C.ne vxoꝛ ꝓ

ma.l.ob maritoꝛum.⁊.xvj.q.vj.c.illud.⁊ in.c.ſi
epiſcopũ.⁊.c.cognouimꝰ.⁊ extra ð ſen.excõ. Ro

mana.lib. vj. ⁊.j.q.iiij.c.placuit.⁊.c.nullius.⁊.c.
iudei.⁊.l.ſi pena.ff.de pe.et.c.⁊ ſi pignerationes
de iniuri.⁊ dam.da.li.vj.⁊.l.ſi filius.C.ne filius
pꝛo patre. Sed contra pꝛedicta videtur ꝙ deus
debeat punire iniquitatem patrum in filios vſ
q; ad terciam ⁊ quartam generationẽ.vt ipſe in

quit Exodi.xx.⁊ Deute.v.in crimine em̃ leſe ma
leſtatis puniuntur etiam filij ꝓpter delictum pa
rentum.vt.C.ad.l.iuliã maieſtatis.l.quiſquis.
Reſpõdeo ſᷣm bea.Bonauẽ.in.ij.ſen. di.xxxiij.
⁊ ſctm̃ Thbo.j.ij.q.lxxxvij.⁊ ar.vl.⁊ Nicolaũ de
lyra ſuꝑ Deute.xxiiij.c.⁊ Alexan.de ales.in.iij.ꝑ⸗

te ſumme.in tractatu de ꝓceſſu iudicij.?⁊ Jobã.

a

mo.in.c.vſuraꝝ.de vſur.in.vj.ꝙ pena ſpiritu⸗
ali ⁊ eterna nunqᷓ; punit᷑ pacer ꝓ fuio:nec econ⸗
tra. Et ita intelligunt᷑ autoꝛes dicẽtes ꝙ pena
debet ſuos tenere auctoꝛes. Pena vᷣo tempoꝛa

li ⁊ coꝛꝑali puniunt᷑ filij ꝓ parentiba a deo. Si
cut patuit in diluuio Gen.vij.⁊ in ſubuerſione

Sodome.Geñ.xviij. Et in pꝛimogenitꝭ egypti

oꝛum interfectis. Exodi.xij. Et in habicatoꝛib-

chanaã interfeccis ⁊ alijs iſrael ex pꝛecepto dei:
qð habet᷑ Numen.xxxiij.Et iplere cepit Joſue ĩ
paruulis. Jerico. Joſue.vj.⁊ in alijs ommib il
ius regiõis. In quibo q̃ttuoꝛ iudicijs moꝛtui
ſunt ꝑuuli ex pccõ parentũ.Filij em̃ ſunt quedã
bona ipᷣoꝝ parentũ.Et ideo ex moꝛte eoꝝ fit de
trimentũ patrib. Quapꝛopt deꝰ aliqñ occidit

filios ad punitionẽ parentuũ. Silłiter qꝛ ꝓpłus

Dauid erat illi ſubditus ⁊ ſeruus:⁊ quodãmõ
in bonis eiꝰ.iõ ex moꝛte illoꝝ punitus fuit Da
uid.Aliqͥ vᷣo dicũt ꝙ etiã ꝓpłs habebat aliqua
pctã:ꝓpter q̃ moꝛtẽ illi intulit deꝰ.Et q;uis Da⸗
uid dixerit ꝙ illi qͥ interficiebant᷑ erãt ſicut oues

⁊ ꝙ nihil fecerant:debet intelligi de illo pccõ qðᷣ

ipſe cõmiſerat. In alijs tamẽ vicijs erãt inuolu
ti. Sit ergo cõdluſio ꝙ quãdo deꝰ punit filios
ꝓ patrib.:vł ſeruos pꝛo dñnis illis quos punit
facit cedere punitionẽ illã ⁊ affliccionẽ:vł ad au
gmentũ meritoꝝ vel ad purgationẽ anime: vel
ad aliquã aliam vtilitatẽ. Puta qꝛ melius erat
illis moꝛi tũc qᷓ; amplius viuere:quia ſi vixiſſẽt
effecti fuiſſent mali vel deterioꝛes:⁊ maioꝛẽ ha⸗
buiſſent damnationẽ.
NQd aaũit qrat᷑ qᷓre moꝛiunt᷑ peſte boni reli⸗
8 gloſi qͥ nõ ſut ſuꝑbi. Rñdeo ꝙ fecit hoc
dDdeꝰad occultãndũ ſua iudicia: pcrõꝛes

enim nõ merentur intelligere ꝙ ea peſtis veni/

(CxXII

at ꝓpter eoꝝ ſuperbiam ⁊ delicta. Et ſic deꝰcol⸗
ligit ⁊ rapit bonos eſca maloꝝ.Ideo dicit Au
guſtinus vt etiq ſcriptũ eſt in.c.ð tirije.xxiij.q.
iij. Si ratione facti ꝓfunditatẽ iudicij dei pene

trare nõ poſſumꝰ:manifeſte tamẽ ſcimus verũ

eſſe ⁊ bonũ om̃e qð facit.hec ille in.j.ð ciui.dei.

UVUbi etiã dicit ꝙ aliqn puniunt᷑ boni ſimul cuʒ

malis:qꝛ eoꝝ pccã nõ redarguerunt. Ipᷣi enim
ſunt ſpeculatoꝛes qui debẽet puidere ſuis deuo

tionibo iudida dei ſuꝑ peccatoꝛes ⁊ eis ãnun⸗
ciare.iuxta illud Eʒechieł.iij.Fili hois ſpecula⸗

toꝛeʒ dedi te domui iſrael:⁊ audies de oꝛe meo
v̈bũ ⁊ ãnũciabis eis. Ideo qñ nõ ãnunciãt ve⸗

nit ſuꝑ eos illa terribil ſnia dei Eʒechiel.xxxiij.

di. Si ſpeculatoꝛ viderit gladiũ veniẽtẽ ⁊ nõ in

ſonuerit buccina ſanguinẽ eon ð manu ſpecu⸗

latoꝛ reqrꝗ. Boni grcligioſi ſunt illi qͥ puidẽt
flagella dei iminẽtia:⁊ den quodammõðõ tenent

ſuis oꝛonib ne illa mittat. IJdeo Mopſi rogã/

ti ꝓ ppło Erxodi.xxxij.dicebat deꝰ. Oimitte me
vt iraſeat᷑ furoꝛ meꝰcõtra cos. Ille vero rñdit.
Quleſcat obſecro dñe ira tua:⁊ eſto placabiis
ſuꝑ nequitiq populi tui.Quando igit᷑ religioſi
nõ rogãt deu ꝓ peccatoꝛibo ⁊ qnunclant eis im

minẽtia mala:⁊ coſ nõ repᷣhendũt immittit eis

des peſtilentiã. Ideo pꝛecipit cuilibet pᷣdicatoꝛi
deus ꝑ ꝓphetaʒ Eſala.lviij.di. Clama ne ceſſes:
quaſi tuba exalta vocẽ tuam ⁊ qnuũcia populo
meo ſcelera eoꝛum:⁊ domui Jacob pctã eoꝛuʒ.
Et ideo o ſuꝑbi maledicti ãnũcio vobis ex ꝑte
dei:ꝙ ſi nõ dimittatis ſuꝑbiaʒ veniet ſuꝑ vos
peſtilentia hoꝛribilis que vos humiliabit ⁊ p⸗
ſternet vſq; ad pꝛo fundum inferni. K
Errcia cauſa peſtilẽtiaꝝ dicit᷑ rapinarũ
t vſurpatio. Pꝛopter rapinas em̃ mina᷑
de peſtilentia Eʒechiel.xxxviij. Jõ Exo.
ix.c.dixit Moyſes Pharaõi. Hec dic dñs deꝰ
hebꝛeoꝝ.Dimitte ꝓplm meũ vt ſacrificet mihiĩ
deßto:alioqͥn ꝑcutiã te ⁊ ꝓplłʒ tuũ peſte:ꝑibiſqʒ
de terra. Pharao aũt iterpᷣtat᷑ violetia vlł diſſi⸗/
patio:vł denudãs ꝑcuſſos aut diſſipaãs ppara
tos:vt inqͥt Hiero.Et tales ſuntvſurarij denu
dãtes ꝑcuſſos:qꝛ rarovł nũ qᷓ; aliqͥs accipitad
vſuraʒ niſi ſit ꝑcuſſus aliq̃ moleſtia pauꝑtate:
7 penuria. Itẽ diſſipãt pᷣꝑatos:qꝛ pauꝑes ad
diuinũ cultũ pᷣꝑatos ꝓprer moleſtiã fenoꝛis re
trahũt a diuinis:⁊ a celebꝛatiõe feſtoꝝ. Sʒ ꝓh

doloꝛ:qꝛ tales nũqᷓ; aliena reſtituũt dicẽteſ. Fa

ciã poſtea ĩ moꝛte teſtamẽtũ:ſʒ iudicio deivenit

eis peſtꝭ ⁊ tollit illis itellectũ:⁊ ñ pñt oꝛdinare

facta ſua:imo nec hr̃e notariũ aut teſtes cũ i ta

li moꝛbo ⁊ abvxoꝛe ⁊ a ꝓpꝛijs filijs relinqᷓntur.

Tũc nõ pnt hre ↄfeſſoꝛẽ aut ſacerdotẽ qui eos
abſoluat:⁊ eccłie miniſtret ſacramẽta. mmo
ſepe veniũt tumłatoꝛes ⁊ eoos necdũ moꝛtuos

iuenietes occidũt:aut ſic ſemiuiuoſ ſepeliũt:ac

cipiũtq; burſã cũ claui capſaꝝ ⁊ bõa illoꝝ diri
piũt q tacis ſudoꝛibo cumularũt. Et ſic nec ip/

Bermo

ſi nec ſui de illis bonis gaudent.vnð Eſa.iij.di
ci᷑. Exactoꝛes ſui ſpoliauerũt eũ. Aliqñ etiã ex
furoꝛe infirmitatis:aut diabolica inſtigatione
theſauros ſuos in ſterquiliniũ ꝓijciũt:ſicut ac/⸗
cidit cuidã cui Bononẽſi qͥ toto tꝑe vite ſue fe/
cerat mala lucra ꝑ ↄtrac illicitos: veniens vo
ad moꝛtẽ ne filiꝰilla poſſideret accepit pecuniã
2 ꝓiecit in ſterqᷣliniũ ⁊ appꝛopinq̃ns moꝛti cla⸗
mabat. Aperite poꝛtas vt diaboli me poꝛtẽt. Et

ſic damãdo expirauit. Et demões illũ ad tarta⸗

ra poꝛtauere.Et hoc eſt qð dici? Eʒech. vij. Ar⸗
gentũ eoꝝ foꝛas ꝓijciet᷑ ⁊ auꝝ eoꝝ in ſterquili⸗
nium erit. Argentũ ⁊ auꝝ eoꝝ nõ poterit libera
re eos in die furoꝛis dñi. D
Varta⁊ vltima peſtilẽtie cauſa ꝓ nũc eſt
libidinũ inhoneſtatio. Hec em̃ peſtilẽs

luxuria:imo cathedra peſtilentie de qua

Dauid ps.j.inquit. Beatus vir quiĩ cachedra

peſtilentie nõ ſedit: adeo hodiernis tempoꝛib-

creuit ꝙ totũ mũdum coꝛrupit:acq; vſq; ad ſa⸗
cerdotalem cathedram aſcendit. Sed nolo po⸗
nere os meũ in celum. Quid de ſacro matrimo
nio loquar: de quo Paulus ad Eph.v.inquit
Sacramentũ hoc magnũ eſt in chꝛiſto ⁊ in ec/⸗
deſia:⁊ tamẽ hodiernis tempoꝛibo hoꝛribiliſſi⸗
me beſtialitates contra matrimonij ſacramẽtũ

ab vxoꝛatis ppetrant᷑ qui ſepe nõ ſeruãt nec mo
dũ nec locũ:nectẽpus: necoꝛdinẽ. Sed hicnon
me extẽdo qꝛ bñ intelligẽti mediũ ſatis eſt ver⸗

buʒ. ꝓpter hoc peccatũ Her maritus thamar ꝑ⸗
cuſſus fuit peſte a dno ⁊ occiſus. Geñ. xxxviij.
qꝛ nõ ſeruabat qð debebat in mrimonio.Quid
dicemꝰ de vicio nephãdiſſimo ſodomie: qð q̃ſi
totũ oꝛbẽ repleuit ꝓpter quã innominabilẽ tur
pitudinẽ deus fere deſijt incarnari:vidẽs natu

ram humanã illo hoꝛribiliſſimo ſcelere infectã

vt inqͥt Aug.in quodã ſermõe.Uñ in nocte na⸗
tiuitatis ſue:fecit oẽs ſodomitas moꝛi peſte:vt

dicit Hiero. ſuꝑ Eſaiã. Ideo Juſtinianoin au/
tentico:vt nõ luxurient᷑ ↄtra naturo.colł.vj.ait.

Pꝛopter talia pctã ſq blaſphemiã ⁊ pctm̃ ↄtra

naturã:fames ⁊ terremotꝰ⁊ peſtilentie fiunt: vt

etiã inquit glo.in.c.flagitia.xxxij.q.vij.ðo Jo

heł.iiij.clamat dñs di. Poſuerunt pueꝝ in pꝛo
ſtibulo ⁊ puellã vendiderũt ꝓ vino: ideo ↄuer⸗
tam retributionẽ veſtrã in caput veſtrũ.⁊ Eʒe/⸗
chiel. vj. iten dicit. Hec dicit dñs deꝰ ad oẽs ab

ominationes maloꝝ in iſrł:qꝛ gladio ⁊ fame et

peſte ruituri ſunt.⁊ Eʒechielł.xxxiij.iterũ dictur

Feciſtis abominatiões vꝛas:⁊ vnuſquiſq; vxo
rem pꝛoximi polluit:⁊ terrã hereditate poſſide⸗

bitis. Uiuo ego dicit dñs:qꝛ qui in cuitatibus

ſuunt gladio cadent.⁊ qui in agro beſtijs traden
tur ad deuoꝛandũ:qui autẽ in pꝛedijs ⁊ ſpelũ⸗
cis ſunt peſte moꝛient᷑. Sed hoc nõ ſufficit eis.
Mam ad luxuriã ↄcitandã artem adinuenerũt

ſq; coꝛeas:in quib cum tactibo impudicis ac ri

ſibus diſſolutis ⁊ oculoꝝ iaculis ſe ad libidinẽ

pꝛouocant. Ideo exdamat deus Ezech. xxv. di.

Pꝛo eo ꝙ plauſiſti mau ⁊ percuſſiſti pede ⁊ ga

uiſa es toto affectu ſuper terram iſrael: iccirco
