eam bene obſᷣuauit ⁊ dedit eò in manu ũulliꝰ pa
gani coꝛã iudice dicẽs. Tene hãc arũdinẽ dõec
iurẽ:⁊ tunc iurauit ꝙ ei plus dederat q; eſſet de
bitũ intelligẽs fraudulẽter de arũdine:⁊ſic pꝛo
tuncliberatꝰ eſt. Dũ aũt domũ letus ꝑgeret ſta
tim in medio itinere tanto ſomno coꝛripit᷑ gin

media via ſe ad doꝛmiẽdũ poſuit. E ecce currꝰ
cũ impetu fuꝑueniẽs arũdinẽ confregit ⁊ aurũ

7

t. Tranſies aũt per
viam uᷣlã ille paganus qͥ de xpᷣo ⁊ ſctõ Nicolao
bᷣus erat ſcãdaliʒatꝰ:hoc miraculo ad fidẽ con
uerſus ẽ ⁊ baptiſmũ recepit. Nolite ergo o xpᷣia
ni iurare fraudulẽter vel cã pꝛoximi dano ſicut

multi faciũt qͥ ꝓ lucrãdo vno aureo centũ face

rẽt falſa iuramẽta.nec quãdo aliqͥd cũ iuramẽ⸗
to ꝓmittunt fidẽ datã attendũt. Uos vᷣo cũ ali

quid facere iuraueritis qð illicrũ nõ ſit illð ſer⸗
uate ſᷣm dei pꝛeceptũ. Leui.xix.di. Redde dño

iuramẽta tua. ⁊ idẽ babet᷑ in ca.⁊ ſixpᷣus.de iu⸗
reiu.⁊ in ca.ſi pctm̃.xxij.q.ſ.
xed quenit᷑ nunqͥd coacꝰ ad iurandũ ex
ſcuſet᷑: Rñdeo ſᷣm Aſten.vbi S.⁊ ſanctũ
Bona.in.iij.di.xxxix.ꝙnõ.Unð ſcriptũ
eſt. xxij. q.v.ca.qᷓ cõpulſus.Qui cõpulſus a do⸗
mino ſdẽs periuratvtriq; ſunt periuri ⁊ dñs ⁊
miles:dñs quia pᷣcppit miles qꝛ plus dñm qᷓ;
aĩam dilexit. Sed iterũ queri.nunqͥd coactu⸗
ad pmittẽdũ aliqͥd ꝑ iuramẽtũ ten ſeruare ꝓ⸗
miſſum. Hanc queſtionẽ tractat ſcũũs Bona.
vbi ſupᷣ. ar.iij.q.ij.? Alexã.de ales vbi S.? Tho
mas.ij.ij.q.lxxxix.ar.vij.? Johũnes glo. ac Ber
nar.extra de bis q̃vi metuſue cau.fi.ca.abbas.
⁊ de iu.iu.ca.ad aures.Et licet diuerſimode lo⸗
quãtur: tamẽ eoꝛũ dicta ad cõcoꝛdiã reducẽdo
vel int᷑pꝛetãdo videt᷑ dicẽdũ ꝙ in his in qͥbꝰ de
eſſentia cõtractꝰ requirit᷑ volũtas oĩno libera:
q 2

„*

ex tali iuramẽto co acto non naſcit᷑ obligatio vt

in matrimonio coacto:qð ipᷣo iure eſt nullum:
nec debet reſcindi actiõe qð metus cã.vt inquit

Panoꝛ. in ca.locũ.de ſpon.Et dicit ꝙ hecẽ coᷣ⸗
munis opinio doctoꝛũ. In alijs vero que licet

requiratvolũtatẽotrahẽtiũ:nõ tamẽ de eſſentia
requirũt volũtatẽ oino liberã:vt ĩ caſu nr̃o.Si

ꝓmitto dare decẽ vel aliqͥd oꝑis faceret dico ꝙ

ſi nõ intendo ſeruare iuramẽtũ nec me obliga⸗

re licet peccẽ moꝛtaliter:tamẽ non teneoꝛ ad im/

plendũ ꝓmiſſum quo ad deum:ideo aũt pecco

moꝛtakr:qꝛ potius debeo quodlibet malũ coꝛ

poꝛale ⁊ tepoꝛale ſuſtinere qᷓ; ꝓꝑiunio aut alteri
pctõ cõſentire.vt ĩ ca.ſacris.de his q̃vi metuſue
can.fi.⁊.xxxij.q.v.ca.ita ne.ſi vero intẽdo me ob

ligare potiꝰ qᷓ; ꝑiurare.i.potiꝰ qᷓ; iurare qð face
re nõ intẽdã licet taliter iurẽ coactꝰ ꝙ nullo mo
do libere facerẽ.tamen ſᷣm pᷣdictos doctoꝛes te
neoꝛ exhoc iuramẽto. Et bᷣ ẽt tenet Ray.n ca.ſi
vrero. extra de lureiu.⁊ ca.ad audientiã.extra qð
me.cã.⁊ratio eſt qꝛ deꝰ reſpicitvolũtatẽ interio⸗

rẽ que nõ poteſt cogi oĩno. Et iõ dicit᷑ ꝙ coacta

volũtas volũtas c.xv.q.j.ca.merito.⁊.ff.qð me.

cã. l.ſi mlier. S.ſi metu. Sed ſi querat᷑ cui teneoꝛ
ſoluere omiſſo qͥd ſit de foro iudiciali.dico ꝙ ĩ
foꝛo conſaẽtie talis me cogẽs nõ poteſt petere

gliqᷣd nec ſi ſoluã ſibi retinere:quia fraus nulli

debetr patrocinari:nec ex ſua iniqͥtate qͥs debet

l.hoiem.⁊.ff. de vſu.l.iij.S.fi.?⁊ C. de excep.rei iu.
I.ſilõginquus.Non etia poſſum mihi retinere:
quia ſemel cũ iuramẽto ꝓmiſi habẽs intentiõʒ

me obligãdi potius qᷓ; periurãdi:⁊ ideo iſta p⸗

miſſa debent᷑ iudicio meo pauꝑibo in foꝛo con
ſciẽtie q bus debẽtur ea que ſubiacẽt reſtitutõi:
quando neſcit᷑ quibꝰ debeant᷑ ᷣm notata in ca.

nõ ſane. ad fi. xiuij.q.v.⁊ in ca. cum tu. de vſu.
. Deblalphemnig

q hboc aũt maledictũ vitiũ eſt cõtra pꝛimũ
pceptũ quo deꝰ pꝛecipit᷑ honoꝛan ⁊ ꝑ cõ
ſequẽs etia ſancci. Nihil ergo eſt tam cõtra pꝛi⸗

muũ mandatũ ſicut blaſphemia q vilipẽdit deũ
⁊ ſanctos:ſʒ nõ minꝰ eſt cõtra ſecũdũ pᷣceptum

quo pꝛecipit᷑ ne nomẽ dei nominet᷑ in vanũ:q̃n
to ergo mag ꝓhibet᷑ aſſumi ad blaſphemãdũ.
Et ideo hoc iniquiſſimũ vitiũ ponit᷑ ab irrefia⸗
gabili theologo Alex. de ales. cõtra ſcðõʒ pceptũ
vt patet in.iij ꝑte ſũme eiꝰ ĩ tractatu ſcði pᷣcepti.

lbuiꝰ opis ſᷣmone.iiij.parte.ij.ideo ac
ſciat᷑ qͥd ſit blaſppemia. dico pᷣm Ate

pñs vt
xã. de ales.

in. ij. pte ſũme.q.cxlviij.ꝙ blaſphemare eſt cõtu
melis deo gaut ſctis inferre:licet aũt blaffemare
Ypꝛie fiat cõtra deũ:tcamẽ etiã dicit᷑ cõmitti blaſ⸗
femia ex cõtumelia vel ↄuitio ſcõꝛũ quoꝝ blaſ
femia vel maledictio ſiue irreuerẽtia reqũdat in

„

NUarto fit cõtra b pᷣceptũ p blaſpbemiã:

ſicut deꝰ laudat᷑ in ſcis ſuis:pſal.vl.ita blaſfe⸗
mat᷑ in eis:⁊ pbat᷑ ꝑ ca.ſtatuimꝰ.in pᷣn.de male.
ſicut eni iiuria filij reputat᷑ iniuria patris.l.pa⸗
ter. ff.de iniu.⁊ ignominia illata nuncijs ſiue le
gatis pᷣncipis nò minꝰ ad animũ reuocat᷑ q; ſi
ipi pncipi eſſet inflicta.vij.q.j.ca.oĩs.⁊.ij.q.vij.
ca.accuſatio.⁊per glo.iĩ ca.reuertimi.xvj.q.j.itẽ

ſicut iiuria epoꝝ ðꝛ iiuna xpᷣi cuiꝰlegatõe fůguůt

iij.q.ij.ca.nullü.in fine:ita iiuria facta ſctis ðꝛ

iniunia dei:⁊ maxime iiuria faca vᷣgini głioſe:
vt patet per dicũ ca.ſtatuimꝰ.ibi:? maxime be
atã vᷣginem.⁊ facit ad hoc ꝙ quado fit iniuria
ſponſe accuſatio dat᷑ ſponſo.l.itẽ apud labeon
S.ſponſum ⁊ qð ibi nota.ff. de iniu. Itẽ ſi vvoꝛi

fiat iniuria dat᷑ accuſatio marito.inſtit᷑.de iiu.
§. patit᷑.facit etiã ad hoc: ꝙ mater gauder pᷣuile

gio filij.l.inſolitũ.C.ad legẽ coꝛ.de fal. Facerer

ad h̊ ꝙ ſi filiꝰñ honoꝛat matrẽ ſuã põt appella

ri impiꝰ:iuxta notata ꝑ Bal.in.l.cõgruentiꝰ.in

fine.C.de pr̃ia po.vel alio mõ ingratꝰ:vt in ſilłi
habet᷑ ꝑ Bal.in.l.j.C. de ingra. libe. dicit aũt idẽ
BGBal.ſingularit᷑ in.l.ſi familia.ff.de iuriſ.oiz iu.

ꝙ blaſphemia eſt duplex dicẽdo.addeſpecum

dei ⁊ vᷣginis marie:⁊ ideo duplici pena punit᷑.
Et hoc quando ſtatutũ dicit ꝙ ꝓ qualibet vice

blaſphemꝰ puniat᷑.Secꝰ autẽ ſi diceret ſimpli⸗
clter:ſi blaſphemauerit puniat᷑:qui tũcpvna ſo
lucrũ repoꝛtare.extra de dolo ⁊ cõtu.ca.ex litte⸗
ris.? ca.ſedes.⁊ ca.ex tenoꝛe.ð reſcrip.⁊.ff.man.

lũ blaſphemia puniet᷑ quãdo vno contextuver⸗
boꝛũ ſimul plures blaſphemie ꝓferunt᷑:vt no⸗
tat Bar.in.l.nũqᷓ; plura.ff.de pᷣua.delic.⁊ in.l.il
lud.ff.ad.l.aqui.ſicut etiã ꝑcutiẽs clericũ plłies
vno cõtextu nõ incidit niſi vnã excõicatiõis ſen⸗
tentiã:ſᷣm Jo.an.in ca.delictũ.de regu.iu.libꝛo
vj.in mercu.licet tãto grauioꝛẽ quãto płies per

cuſſit ⁊ parifoꝛmit᷑ tãto grauiꝰ peccat blaſphe⸗

mans q;to plura verba blaſphemie pfert ⁊ con

ſequẽter grauiꝰpunini debet.dicit etiã Bar. in. l.
ſtẽ apud labeonẽ.S.ait pꝛetoꝛ.ff. de iiu.ꝙ om̃e

maledictũ de deo vel de ſanctis eſt blaſphemia:
⁊ idẽ dicit Hoſtieñ.in ſũma.itẽ blaſphemia ðꝛ
verbũ impie dictũ:vt in aut.vt nõ lux.ↄtra na.

col.vj.Dicit etiã Angelꝰ de ꝑuſio in.l.j.C. ſi qͥs

impera.ma.ꝙ blaſphemia eſt om̃e verbũ vitu⸗
perioſum.ſ.de deovł de ſccis etiã ſi non maledi
cat᷑ deus.ſᷣm aũt beatũ Amb.in lib.de paradi⸗

ſo. blaſphemia eſt cũ deo ateribuit᷑ qð ei nõ cõ⸗
uenit:vel ab eo aufert᷑ qð ei cõuenit. Theologi

autẽ addũt aliã differẽtiã blaſphemie.ſ.cũ attri
buitur creature qð ſoli deo appꝛopꝛiat᷑: de qͥbꝰ
differẽtijs blaſphemie tractat Alexã.ð ales vbi
ſup̃ᷣ.⁊ btũs Tho.ij.ij.q.xiij.ar.j.Lũc aũt qͥs ðꝛ
attribuere deo qð ei nõ cõuenit qñ diatvᷣba de
ſpectiua vel maledictões cõtra ipᷣm ſicut ei dice
ret. Maledictꝰ ſit deꝰ.vt ðᷣt Aug.vbi S.? Bal.iĩ
Cſilio ſuo incipiẽte: Statuto cluitatis caſtelli.
Itẽ quis blaſphemat ſi dicit. Ad deſpectũ dei.

blaſphemiã ⁊ maledictiõʒ ac irreuerẽtã dei: qꝛ

m Ludgouicũ romanuʒ in ſingulanb ſuis in

dobligemn

amn buſtqud
lincs eſerdl
cran ichi

H adinin⸗

Venitd hocpan
uſblahhenit
cncsthmnoh
mnanistecdi
blaſpbemnateh⸗
Deus no hotel
maͤtnehidolp⸗
gliüpirnte Cl
aorenouckta⸗
Teradfan
Cearurtanndr
grisdieemnal
(tare velſartft
bieno⸗auepo
gueſolsdaectß
giicaguodil
Wadeen
ueltin
ſinedellberurn
vemteleblaß⸗
fba blahhemn
ſcnſum no amid
aduerat verdael
Citeimpandoe
monall äͤſde
culatab vomio
bito iremotuc
loꝛelracüdiecs
nlaturq ſicin
turbarortamen
ndeber grca
ſotalapergoo⸗
Notäcurin.) ſe

“ Coquldcen
Danorindi
blaſodemmarer

bocn erolſe
guar diccs q
ſorputaqaile
Ppena lllsſte

mMmalrcſak

ſundoloꝛet
heores ff
aunckai P
gbennoſ
Calſanchi
moco Sren
Meneisdich

ind⸗
mnapatns
annnizeſtn
WS
. dis⸗ api⸗
Welchnirſiiͤ
mafacte ſd
a angko
dir mannede
Anicofttinin
Kaud abeone
einin Jiſyo
1o. laſtitde in,

iſüitpel
lögnumbn
nock rinſl
bedltaing
de unſoii.
adeſpegumn
agmna pond.
aalcdadi
dceraſimpr
guitücprhoſ⸗
noconremure/,
pmniyno⸗/
delcein
enciplies
icanös ſen⸗
cregu iulbo
wäroplieser
gauthlehbe
mapfartc
umiBarih,
oe iin gofe
tblaſhenia:
uſpbemad
lurgnn no⸗
nli Eis
edü un
Knonmmalat
ib deponn
tagaiic/
nit Dug
nieliN
onnn⸗ xiy
iones hi
lienitqsd:
jdiartbade
hſicutel dic⸗
bis.2Baln
tuns Aad⸗
deſpeau de⸗
i uis

vinpn dene.

rrrn.

dbo plaſpbemia v katum cauet. Itẽ qñ dicit

de iiuſtũ vel partialẽ aut crudelẽvł alia hmõi

Et quod diaoĩ᷑ de blaſphemia dei etiã intelli it
de blaſphemia vᷣginis ⁊ alioꝝ ſanccoꝝ dũ illis
attribuit᷑ quod deꝰex gratia ſua declarauit nol

le in eis eiſe:vel cum turpit᷑ nominant᷑ aut vitu
perant᷑ Secũda differentia blaſphemie dei eſt
vt ſupꝛa diximꝰ quãdo ab eo remouet᷑ qð ei cõ
uenit:⁊ hoc pcrm̃ cõmittit᷑ młtis modis. Aliq
em̃ blaſphemat deũ eius ꝓuidẽtis negando di
centes ipᷣm nõ habere ꝓuidentiã de actibꝰ hu/⸗
manis:ſed oia èuenirea caſu eta foꝛtuna. Alij
blaſphemãt eũ negãtes ipᷣius potenti
Deus nõ poteſt boc facere.Alijvero eũ blaſphe
mãt negãdo ipᷣius ſapiẽtiã aut miſicoꝛdiã vel
aliã virtutẽ.Et ſiłiter blaſphemant᷑ ſancti cũ ab
cis remouet᷑ quod deus decdlarauit in eis eſſe.
Tertia differentia blaſphemie eſt ve diximꝰ: cũ
creature attribuit᷑ qð ſoli deo appꝛopꝛiat᷑: vt ſi
quis diceret aliquẽ hoiem poſſe dare alteri feli⸗
citatẽ:vel ſcire futura que dependẽt ex libero ar
bitrio:aut ꝑ accidẽs cotingũt in reb humanis
que ſoliꝰ dei eſt pꝛeſcire:vt habet᷑ Eſa.iiij.⁊.xxvj
q.iiij.ca.quodã loco.Sciẽdũ eſt etiã ꝙ blaſphe
mia de ſe ⁊ ex genere ſuo eſt pccm̃ moꝛtale:qꝛ re
pugnat charitati diuine.vt ait Alex.⁊ Tho.vbi
ſupꝛa.põt autẽ eſſe veniale ſi fiat ex ſurreptione
ſine deliberatiõe:vt cũ quis ea que dicit nõ ad/
uertit eſſe blaſphemiã:ſed ex aliqua paſſione in
vᷣba blaſphematoꝛia ſubito pꝛoꝛumpit quoꝝ
ſenſum nõ attẽdit ſiue ſignificationẽ. Cum aũt
aduertit verba eſſe blaſphematoꝛia licet ſubito
ex ire impetu hocfaciat.non ꝓpter hocexcuſat᷑a
moꝛtali.etiã ſi de cõmiſſo cito doleat:ſicut nõ ex
cuſat᷑ ab homicidij reatu qͥ hoĩem occidit ex ſu
bito ire motu cum aduercit qð facit:licet em̃ ca

loꝛe iracũdie cõmiſſum homicidiũ mitius pu⸗

niatur q; ſi cõmiſſum fuiſſʒ animo quieto⁊ nõ
turbato:tamẽ nõ excuſat᷑ a moꝛtali pctõ:⁊ puni
ri debet. l. graccus. C. ad legẽ iu. ð adul.⁊ faciũt
notata per glo.in.l.qð caloꝛe.ff.de reg.iu.⁊ que
notãtur in.l.ſi ex plagis.S. tabernariꝰ.ff.ad le⸗
gẽ aqui.Ad confirmationẽ au pꝛedtaoc dicit
Panoꝛ.in dicts ca.ſtatuimꝰ.in.ij.col.ꝙſi quis
blaſphemaret caloꝛe iracũdie vel ebꝛietatis per
boc nõ excuſat᷑ a pctõ.Etlicet idẽ Panoꝛ.diſtin
guat dicẽs ꝙ ſi caloꝛ iracũdie fuit ex ĩiuſta cau
ſa:puta qᷣa i ludo amiſit nõ excuſat᷑ blaffemss
a pena illiꝰ ſtatuti.argumẽtũ.in ca.inebꝛiauert
xxv.q.j.Si vero caloꝛ iracũdie ꝓceſſit ex cauſa
iuſta excuſat᷑ a dicta pena:qꝛ difficillimũ eſt iu⸗
ſtum doloꝛẽ tẽperare.l.ſi adulteriũ cũ inceſtu. S
impꝑatoꝛes.ff. ad legẽ iuliã.de adul. Itẽ ignoſcẽ
dum eſt ei q ꝓuocatus ita faat.l.qui cũ maioꝛ.
G. ſi libertus. ff. de bonis li. Iẽ ꝙ ſi ebꝛiꝰ dedit
cauſam ebꝛietati nõ excuſat᷑ a dicta pena blaffe
mãdo. Stvero nullã dedit cauſam excuſat᷑:ta⸗
men eius diſtinctio nõ tollit qͥn üle peccet moꝛ

ã dicetes

taliter qui ex iracũdia blaſphemat:eti ſi ex iu⸗
ſta cauſa ſit cõcitatꝰ ad iracundiã:ĩimo ipᷣe Pa
noꝛ. affirmat eũ moꝛtaliter peccare duʒ diat ꝙ
licet talis peccet grauiter camẽ nõ puniet᷑ pena
illius ſtatuti:vnð innuit ꝙ ð bet puniri alia pe
na arbitraria ꝓpter tale peccatũ: qð etiã innuit
eſſe moꝛtale dũ dicit grauit quod impoꝛtat idẽ
qð moꝛtaliter.ca.ſi celebꝛat.cũ ibi nota.de dlet᷑.
excõ.mi. Itè ꝙ caloꝛ iracũdie nõ excuſet a pecca
to affirmat idẽ Panoꝛ. in ca.ſicut ex litteris.de
iureiu.in pᷣn.niſi foꝛte eſſet talis ⁊ tata turbatio
que ſaperet quãdã mẽtis alienationẽ.argumẽ⸗
to gloſe notabilis.in ca. dudũ.de cõuer.cõiug.
ſuꝑ verbo caloꝛe.⁊ facit.d.lex.qð caloꝛe.ff.de re
gu. iu.⁊.l.iij. ff.de diuoꝛ. Itẽ ſi qͥs blaſfemat io⸗
coſevel temerarie peccat moꝛtaliter ſi deliberate
facitz aduertent᷑:quia talis blaſphemia reſpicit
contemptũ dei qui cõtemptꝰ nõ viciat᷑ ex iocoſi
tate vel temeritate:⁊ facit ad hoc qðᷣ notat Pa⸗
noꝛ.in ca.tua nos.el pᷣmo de iureiu.dicẽs.qꝙ ꝑ⸗
iurans ex iocoſitatevel temeritate peccat moꝛta
liter.⁊ idẽ tenet Archi.in.ca.habemꝰ.xxij.q.j.di
cens.ꝙ ſi quis traſgredit᷑ iuramẽtũ ſciẽter pec⸗
cat moꝛtaliter etiã ſi iocoſe iurauerit.ꝙ ſi hoc ẽ
verũ de periurio multo magis de blaſphemia
que eſt grauius pctm̃:quod ꝓbat᷑ ex pena. Pe
na em̃ declarat atrocitatẽ delicci.l.reſpiciẽdũ.ff.
ð penis.minoꝛ aſit pena debet᷑ periurio qᷓ; blaſ
phemie:quod patet ꝑ illud qð inqᷣt imꝑatoꝛ.l.
ij. C.de rebꝰ credi.dicẽs. Juriſiurãdi ↄtẽpta re⸗
ligio ſolũ deũ vltoꝛẽ habet.ſ.pena ordinaria.de
blaſphemis aũt dicit idẽ imꝑatoꝛ in aut᷑.vt nõ
luxu.cõtra na.col.vj.circa mediũ.ꝙ iracũdiam
dei puocãt ⁊ ꝙ ꝓpter talia delicta.ſ.ſodomiam⁊
blaſphemiã fames ⁊ terremotus ac peſtilentie

fiunt.⁊ ꝙ in talibo delictis inuoluti pᷣmũ qui⸗

dẽ indignos ſemetipᷣos faciũt dei mip̃icoꝛdia:
poſt hoc autẽ ⁊ legibo cõſtitutis ſubijciũtur toꝛ
mẽtis.Et ſubdit imꝑatoꝛ.Pꝛecipimꝰ glioſiſſi⸗
mo pfecto regie ciuitatis ꝑmanẽtes in pꝛedictꝭ
illiatis actibꝰ poſt hanc admonitionẽ:⁊ cõpꝛe⸗
hendere ⁊ vltimis ſubiacere ſupplicijs:vt non
ex contẽptu taliũ inueniat᷑ ⁊ ciuitas⁊ res publi
ca ꝑ hos impios actꝰ ledi.et ibidẽ etiã dicit. Si
em̃ cõtra hoĩes facte blaſphemie impunite non
relinquũtur:multo magis qui ipᷣm deũ blaffe

mãt digni ſunt ſupplicia ſuſtinere. Hecimꝑa⸗
toꝛ.Mala aũt cõſuetudo blaſphemãdi nõ ex⸗ ¶C

cuſat ĩmo aggrauat pœm̃ ſicut ⁊ in alijs delietꝭ
l.capitaliũ.S.ſolent.ff.de pe.⁊ ca.cũ tanto.de cõ
ſuetudine.cũ ſi.Oſtos autẽ blaſphemos ſuper
alios pcoꝛes magis offendere deũ pꝛobat ma
giſter Johãnes alemanꝰ oꝛdinis minoꝛũ ĩ ſuo

Igdrageſimali:bmõe.lniij.di. alij pcõꝛes in⸗ „

ferũt cõtumeliã deo in rebus ſuis vel ßuoꝛum
ſuoꝝ ſicut fur homicida raptoꝛ.⁊c̃.blaſphemꝰ
autẽ contumeliã infert deo in pꝛopꝛia perſona
vel ſponſe ſue ac filioꝛũ ſuoꝛũ.ſvirginis Ma⸗

rie ⁊ ſanctoꝝ.J

BGermo

fert deo ex ignoꝛãtia:blaſphemꝰautẽ nõ ſolum

idẽ etiã dicit ꝙ blaſpohemꝰ eſt tam virginẽ linguã in blaſphemiã publice rela
peioꝛ idolatra quia idolatra honoꝛẽ ſuum au/ xare pᷣſumpſerit:per epiſcopũ ſuũ pene ſubdat᷑

inferiꝰ qnotate:vt viq; ſeptẽ diebus dñicis pꝛe

gaufert hbonoꝛẽ ſed etiã infert ei cõtumeliã ⁊ ſcecien foꝛibo eccłie in manifeſto dum agunt᷑ miſſaruʒ

ter. Itẽ peioꝛ eſt hereticis ꝗͥ loquũtur ea que cre

ſolẽnia blaſphemꝰ exiſtẽs:vltimo illoꝛũ domi

dunt eſſe vera:blaſphemꝰ autẽ cõtra ſua cõſciẽ nico palliũ ⁊ calciamẽta nõ habeat:lgatꝰ coꝛri

tiã de deo dicit qð ſcit nõ eſſe dicẽdũ. Itẽ peioꝛ
eſt iudeis qui vt ait btũs Hiero.ſuꝑ atthᷣ.
ſcindebãt veſtimẽta ſua cũ audiebant blaſphe/

miã: vt tali ſigno oſtẽderẽt doloꝛẽ coꝛdis de in⸗

uit xpᷣm blaſphemaſſe.ſicut patet Matth̊.xxvj

gia ad collũ:ſeptẽq; pꝛecedentib ferijs in pane
⁊ aqua ieiunet:eccłiam nullatenꝰingreſſurꝰ⁊c:
Sequit᷑.cui ſi renuerit recigꝑe ac peragere peni⸗

B tentiã ſupꝛa dictã ecclie interdicat᷑ ingreſſus: et
iuria dei:ſicut fecit pᷣnceps ſacerdotũ cum puta in obitu eccłiaſtica careat ſepultura. Hecibi.
Blaſphemãtes etiã exemplo aplłi per excomũi

Chꝛiſtiani autẽ audientes deum blaſphemari: cationẽ debent ſathane tradi.c.q peccat.xxiij.q.

modo nõ oſtendũt ſigna doloꝛis ſed ſepe ridet
⁊ etiã ipᷣi blaſphemãat.O diabolici blaſphema⸗
coꝛes vos veſtris blaſphemijs xpᷣm flagellatis
vnð Aug.in quadã omel.ait. Chꝛiſtus, flagel⸗

iiij.⁊ ca.a plice.xxiiij.q.iij.O blaſphemi maledi
cti qͥ polluto oꝛe turpiter de altiſſimo deo⁊ bea

ta virgine ceteriſq; ſccis iniurioſa verba pfertis

cõſiderate q́; hoꝛribilẽ expectatis ſentẽtiam. Si

latus flagellis iudeoꝛũ flagellat᷑ etia blaſphe⸗ em̃ iniurioſa ꝓferens verba de aliq̊ moꝛtali ho
mine etiã priuato acriter punin debʒ. vt in.l. lex

mijs falſoꝛũ xpᷣianoꝛũ. Uos etiã qnantũ eſt in
vobis ſagittas blaſphemie arcu ligue veſtre di

rigitis in coꝛ xpᷣi ⁊ beate vᷣginis ac ſanctoꝝ.vnðᷣ

Deũ qui te genuit dereliquiſti? oblitus es dũñi

Extenderũt linguas ſuas quaſi arcũ.⁊ ibidem
Sagitta vulneraãs lingua eoꝛũ.⁊ illð Pſal.Fi

D

coꝛnelia.ff.de iniu. Et multo mag ſi talia dieat
cõtra imꝑatoꝛc.vt i.l.famoſi.S hoc tamẽ crimẽ.

de vobis dia põtillð.j. Para.xij. Fundis ſaxx v.quãq; em.cũ ibi nota.ff.ad.l.iul.maie.Quid
laciẽtes ⁊ dirigẽtes ſagittas. ⁊ illud Hiere. v/.

erit de blaſphemãtibꝰ deũ ac ſponſam elꝰ virgi
nem głioſam. Pꝛofecto cũ imꝑatoꝛ velit augu
ſtam coniugẽ ſuã gaudere ſuis pᷣuilegijs: vt in

lij hoim dentes eoꝛum arma ⁊ ſagitte ⁊ lingua l.pnceps.ff.de leg.Nõ minꝰ młtotiẽs punitdeꝰ
coꝝ gladius acutꝰ. Quapꝛopf dicere põt deus

de blaſphemãte ipᷣm illud Treñ.iij. Poſuitme

quaſi ſignũ ad ſagittã. Item de blaſphemãtibo
ſcrõs dicere poſſumꝰ deo illud.ij. Regũ xj.Di⸗
rexerũt ſagittarij iacula in ſeruos tuos. O im/
pie blaſfematoꝛ expectato diuinã vltiõʒ. Abbꝛe
uiabit᷑ ei vita tua ⁊ moꝛs accelerabit ⁊ er ſicut
pomũ marcidũ qð de arboꝛe cadit añq; matu
rveſcat.ſcriptũ nanq; eſt Job.xij. Impij ſublati
ſunt antetẽpus ſuũ.⁊ Pꝛouerb.x. Anni ipioꝝ
bꝛeuiabunt᷑.O temeritas maxima blaſphemã

tiñ. Si em̃:vt dicit in epła Jude apłi:⁊ etiã ha

bet in ca. ſi igitxxiiij.q.iij.cũ ſanetus Michael
altercaret᷑ cũ diabola maledictõis oĩs digniſſi
mo noluit eũ maledicere:quõ audet maledictꝰ

homo deñ acſactos blaſphemare atq; eis ma⸗/
ledicere.O perditi blaſphematoꝛes cũ deus ſit
pater oim pꝑ creationẽ quẽ quotidie ſalutare de

bemꝰ ſicut boni fulij patrẽ ſuũ:alijs dicẽtibus.

ſum pater tuus vbi eſt amoꝛ meꝰ.⁊ Deut.xxxij

creatoꝛis tui.Nobis aũt quieũ no blaſphema
mus inquit Pſal.Ego dixi dij eſtis ⁊ filij excel

pater noſter qᷣ es in celis ſanciſicet᷑ nomẽtumm
vos dicitis.maledicat᷑ nomẽtuũ.⁊ ideo de qͥli⸗
betveſtrũ cõqueritur deus di. Mala.j.Siego

blaffemos ipᷣiꝰ pijſſime mr̃is ſue qᷓ; ſuos:imo
cũ ſepe diſſimulet iniuriã ſuã expectãdo cõuer⸗

ſionẽ pctõ: ..vt dici᷑ Sap.xi.qð etiã facit impe

ratoꝛ terrenꝰ.vt in.l.vnica.C.ſi quis imꝑa.ma.
tamen ſuſtinere nõ vult iniuriã faccã matri.vñ
refert Ceſarius ꝙ dũ duo luderent ad taxillos
vnus hoꝛribiłr deũ blaſphemare cepit: deinde
cepit iniurioſa verba de vᷣgine benedicta ꝓferre
⁊ ſtatim audita ẽ vox xpᷣi dicẽtis. Jniuriã meaʒ
patiẽter tuli ſʒ iniuriã factã matri mee ferre nõ
poſſum.Et ſubico ille miſer a deo ꝑcuſſus ceci⸗
dit moꝛtuꝰ ⁊ a diabolo ad infernũ eſt poꝛtatꝰ.

O igit᷑ deuoti xpᷣiani nolite aduocatã noſtrã fi

deliſſimã blaſphemare.TLegit᷑ nanq; ꝙ quidaʒ
głioſamvirginẽ i diuerſis mẽbꝛis blaſphema⸗
uit:qui ſtatim illa mẽbꝛa ꝑdidit in ꝓpꝛio coꝛꝑe
deinde deſperatꝰ crepuit medius infelicẽ aiam
diabolo trades. 7

Iniqᷣſſimũ blaſphemie vitiũ tu es ülõ

oO qð nõ remittit deꝰ neq; in h̊ ſeculo neq;
in futuro:vt inqt dñs Matth. xij. qð ta
men exponẽdũ eſt ᷣm Bonauẽ.in.ij.di.xliij.in
queſtiõibo circa litteraʒ.? Alexan.de ales in.ij.

parte ſũme in tractatu de blaſphemia:ar.vltio.

ꝙ aliud eſt blaſphemia aliud eſt ſpũs blaſphe

ſi om̃s. Pꝛo maioꝛi aũt pꝛedictoꝝ declaratiõe

mie. Blaſphemia em̃ ſi ꝓcedat ex quadã aduer

tentia vel humana fragilitate eſt remiſſibilis.

nõ ſilẽtio pꝛeteundũ cenſeo quãtã penã merea? Spiritꝰ autẽ blaſphemie pꝛo eo ꝙ immediate

blaſphemãs in inferno cum etiã in hacvita ma
Eima ei ſit pena taxata.vnð extra de male.ca.ſta ¶ ⁊ demẽtiã ſpirituſſcti dici᷑ irremiſſibilis: quia
tuimꝰ. Gꝛegoꝛiꝰ nonꝰ ait. Statuimꝰ vt quiſqͥs
cotra de vel aliquẽ ſctõꝛũ ſuoꝛũ ⁊ maxime bea

ſpirat ad odiũ dei ⁊ directe eſt contra bonitatẽ

nõ habet ſecũ aliquã cauſam vel materiã ad re⸗
miſſionẽ. Unde Hugo de ſctõ Uictoꝛe de hoc.

ranois? diu
in dioceſtreme

emorttſiul

eſtanri cnde
llter pri oꝛp
diobolo comnen
nando den biu
goefrarer eius

enitineln

nem Alinn
thollaiibalnet
Cumn ſamk
Mdad
dame zon
dumapamne
guogu boſyt
ſiciaicpape
urius mena
Ue gomhla
Cosgeapecs.
ſtedeusqmeb
Wiinmedoin
daholus n.
fennchicitdic
münscſſer
ſumn Aeai
nolt desee
dllcpes ſcadr
ſupoꝛtat'ck.
poſfcurenlie,
Borgundt
aucisugin
humkiaditd
fuiſſemüümic
in da iner
q;lae Pem
6d * .
ninnamme
lials vo vie
onſogem
fmonopoſſa
dlanch ſ

ſtaſontio⸗

Kpndeen
pene ſchle⸗
us dniqsne
Nkmiſſng
olloꝛi don
nlgrsn
ahararwn,
Ulmo dorden
Arobaglnd
räun
Hmoraldo
NNülle
Güade
e umignni
lmie
ama niyi
Nltauge
ulegz Rin
is unitd
ſrißſuosin
emido cien
jai haorinpe
us inpune.
i am.ri
n adtunllos
tcchit dende
medianpiene
Jniunämey
mimer fan i
guſus u/
nick on⸗
garinotrif
ng ige;
suhhena,
in wrioconhe

ru n
1b ſalons
nbͤtign
ini Atliil
he a h
hisblapbe
wligclut
miſſblis.
pimmcdian
mna bonian
is :qu⸗
ſcils

lcodN

“H
„
S
N
ü
S

Foliũ

Panr loquens inquit. Hoc malũ eo ꝙ nihi

bet in ſe excuſatõis nõ meret᷑ hbabere remiſſio

nẽ. De huiꝰ maledicti vitij punitiõe refert Gꝛe⸗

goꝛiꝰ in.iiij. diak. ON quida uerulus qͥnq; an
noꝛũ in ciuitate Roma bla phemare cõſuetus
ſemel exiſtens in bꝛachijs paternis viditvenire

ad ſe demones ⁊ cepit damare dicens. Adiuua
me pater qꝛ maun veniutvt me auferant. Quo

dicto nomẽ dei blaſpbemauit ſtatim diabolꝰ

eum de manib patris eripuit ⁊ ad eterna ſup/

plicia poꝛtauit. quia ᷣm Hoſtieñ. habebat vſũ
ratiõis ⁊ diſcretiõis.Legit᷑ etiã ꝙ miles quidã
in dioceli remenſi cũ quadã diei cena deũ blaſ⸗

phemaret ſtatim ꝑcuſſus moꝛbo caduco coꝛã

aſtantim cadẽs: ac per totã ſequẽtẽ diẽ hoꝛribl⸗
liter ꝓpꝛiũ coꝛpus dilacerans: miabilẽ anims
diabolo cõmendas expirauit. Nauta qͥʒ cũ na⸗

tando deũ blaſphemaſſet ſtati ſubmerſus fuit
quẽ frater eius poſtea in litoꝛe moꝛtuũ reꝑgiẽs
inuenit ſine lingua. Legit etiã ꝙ imperate Ana
ſtaſio.dxxviij.anno poſt chꝛiſtũ apud carthagi
nem Olimpiꝰ quida Arrianꝰſanctã eccłiam ca
tholicã ĩ balneis blaſphemãs tale excepit iudi⸗
cium. Nam ſtatim tribo igneis iaculis ab ãge/
lo dei deſuꝑ miſſis viſibi'r cõbuſtus eſt. Quli⸗
dam etiã Joſias noie partialis ⁊ blaſphemus
cum a patria ſua expulſus a patre vogate⸗ in
quodã hoſpitio infirmatꝰ equũ queʒ h

1 n dabebat
vẽdidit ꝓ expẽſis. Poſt aliquot dies cũ taber⸗
narius mercedẽ ſuã ꝓ alijs expẽſis peteret dixit

ille. Ego nihil aplius habeo niſi diploidẽ ⁊ cali

gas accipe eas. Sed faciat quicqͥd vult pditoꝛ
iſte deus qͥ me hic relinquit ſic deſ olatũ:ꝙ velit
nolit intrabo in domũ meãs ⁊ tot mala faciã ꝙ;
diabolus erit. Quod audiẽs quidã nobilis eũ
repꝛehẽdit dicẽs. Noli ſicloqui frater qꝛ ſi totꝰ
mũdus eſſet ꝓ te nõ poteris inuito dco domũ
intrare. Ille aũt dixit. Etiã dico ⁊ replico ꝙ ve⸗
lit nolit deꝰ ego intrabo. Mirabile dictu ſtatiz
diſcerpẽs ſe a diabolo rapit ⁊ laceratꝰ ad tarta⸗
ra poꝛtatꝰ eſt. Quod ille nobilis vni fratri nr̃o
poſtea retulit larrat q̊; Petrus damianꝰ ꝙ

in Burgundia quidã clericꝰ bene pᷣbendatus

audiẽs legi in miſſa illud euangelij:qᷣ ſe exaltat

phumiliabit᷑:deriſit x-pᷣm dics. Si ehe hüiliatꝰ

fuiſſem iimicis meis nõo haberẽ hodie tot pᷣbẽ/

ſunt lepꝛoſi ⁊ nunq; ſanati ſunt: ĩmo hec lepꝛa
deſcẽdit in poſteros eoꝛũ.O xpᷣiani quare deuʒ
veſtꝝ blaſphematis cũ ſaraceni nõ blaſphemẽt

NMachometũ ſuũ: imo nec xpᷣm aut beata vli/
ginẽ. Quinimo ſi quis eos blaſphemaret ßʒ le⸗
gem eoꝛũ deberet per mediũ ſecari ⁊ crudeliter·

interfia, Scðʒ etia leges impiales blaſphemꝰ
debet eadẽ moꝛte moꝛi cũ ſodomita. vt in autẽ.
vt nõ luxuriet᷑ cõtra naturã.col.vj.circa mediũ
Inveteri q̊ʒ teſtamẽto hoꝛribilis moꝛs oꝛdina

fa eſt blaſphemis. Unð legit᷑ Leui.xxiiij.ꝙ qui

dam blaſphemꝰ adductꝰeſt ad Moyſen vt pu

niret᷑: qui poſuit eũ in carcerẽ ſulẽs dñm qua
moꝛte eũ deberet punire. Reſpõdit aũtei dñs.

Educ blaſphemũ extra caſtra:⁊ ponãt om̃es qᷣ

audierunt manus ſuas ſuꝑ caput eiꝰ? lapidet

eum vniuerſus plus. Et ad fuios iſrnel loque
ris. Homo qͥ maledixerit deo ſuo poꝛtabit pec
catũ ſuũ:⁊ qui blaſppemauerit nomẽ dñi moꝛ
te moꝛiat᷑lapidibo obruet eum oĩs multitudo
ꝓpłi:ſiue ille ciuis fuerit ſiue ꝑegrinꝰ.Hecibi.

O maledicti blaſphemi vos eſtis canibꝛ peio⸗
res q non latrãt ↄtra dños ſuos.Et ideo de vo
bis cõquerit᷑ dñs dicens per Pſal. Retribuert

mihi mala ꝓ bonis ⁊ odiũ pꝛo dilectione mea.

Nolite ergo deũ veſtrũ tam piũ tam benignuz

tam diementẽ blaſphemare nec alicui ſanctoꝛuz
maledicere: vt a penis eterni ſupplicij liberati:
cum ipᷣo deo ⁊ ſanctis eiꝰ ĩ cel i glłia in eternũ
gaudere valeatis: ipmq; deũ vna cñ angelis et
btis oĩbus in eterna ſecula bñdicatis. Amen.

Feria ſcða poſt ſe ecũdã dñicã in quadrageſt i⸗/
ma. De voti diffinitiõe excuſatiõe ⁊ diſpẽſatiõe
ac obligatiõe. Sermo decimuſoctauꝰ.

e placare dñe attende ⁊ fac. Dañ.ix.
Querũt nõnulli doctoꝛes: vtrum
emiſſiovoti ꝑtineat ad pꝛimũ pꝛe⸗
ceptũ decalogi an vo ad ſecũdũ. Et pᷣmo videt᷑
ꝙ ꝑtineat ad pmũ.Quotiẽſcũq; em quis deuʒ
venerat᷑ adimplet pᷣmũ decalogi pᷣceptũ qð pꝛe
cpit deivenerationẽ. Exo.xx.? Deuto. vj. Ergo

emiſſio voti cuz ſit quidã acus latrie videt᷑ ad

pᷣmũ pꝛeceptũ ptinere. aũtad ſecũdũ perti⸗

——

—

das. Quo dicto venit ſtatim ð celo ſagitta: gue mneat põt ꝓban per ea q ĩquit Lbomas.ij.ij.q.
in os eiꝰ intrans eũ miᷣabiliter occidit efert lxxxirx. ar. viij. 2 Rich. in. iiij di. xxxviij ar. v. q. ij.

z idẽ Petrus damia. ꝙ i Bononia duo ſocij

ad mẽſam comedẽtes gallũ: vnꝰ ex illis diniſit
minutim mẽbꝛa eiꝰ ⁊ piecit ſuꝑ illũ aquã pipꝑa

tã aliꝰ vo vidẽs illũ ſic minutim diuulſũ inqᷣͥt

Certe ſocie mi ita minutiʒ diuiſiſti ꝙ ſaus Pe
trus nõ poſſet reintegrare. Etille rñdit.Nõ ſo⸗

iũ ſanct? Petrus ſed necetiò xpᷣus. Quo dicto
.ſtarim gallus redijt viuus plenus pẽnis ⁊ can
tans ⁊ percutiẽs alas ꝓlecit de illa aqua ĩpipe coy 2 ſc
rata ſuꝑ illos blaſphemos: qui cõtinuo effecei nõ põt eẽniſi maximu pcem De his auũttra

vbi dicunt. ꝙ votũ factũ deo magis obligar qᷓ;
iuramẽtũ factũ hoi.iuramẽta aũtpmiſſoꝛia fa⸗
cta hoĩbꝰcadũt ſub ſecũdo pᷣcepto:ergo ⁊ votũ.
Etideo ſicut trãſgrediẽs iuramẽtũ eſt traſgreſ⸗
ſoꝛ ſecũdi pᷣcepti: qd phibet aſſumptionẽ nois

„„ —

dei in vanũ:ita trãſgreſſoꝛ voti qͥ in vanũ deoꝓ

miſit qð poſtea ſeruare noluit.Ex quib oibus

colligit q cum diuerſis reſpectibo votoꝛũ tranſ
ſſio contrariet᷑ pᷣmo ⁊ ſcdo decalogi ecpro:
greſ

q 4

ſoꝛibꝰ multiinueniunt᷑ qᷣ in neceſſitate cõſtituti
vota faciũt dicẽtes deo verba ꝓpoſita ꝓ thema⸗
te noſtro que poſtea obſeruare nolunt.Et ideo
de his votis tres ipᷣſentiarũ cõſideratiões facie
mus. Pꝛima dicet᷑ diffinitõis. Secũda cauſa/
tiõis ⁊ diſpenſatiõis. Lertia ⁊ vltima appella⸗
bitur obligaticlis.
De voti diffinitione.
eo ad diffinitionẽ voti eſt ſaenduʒ q;
ꝗ magiſter ſentẽtiaꝝ in.iiij.di.xxxviij.vo/⸗
tum diffinit dicẽs. Uotũ eſt teſtificatio
quedã ꝓmiſſiõis ſpontanee que deo ⁊ de his q̃
ſunt dei fieri debet. Et haãc diffinitio nẽ oꝛigina⸗
liter poſuit Hugo de ſctõ Uictoꝛe libꝛo.ij.de ſa
cramẽt.parte.xij.ca.iij. LTho. vo.ij.ij.q.lxxxviij
urt.j.ſic votũ deſcribit.Uotũ eſt cõceptio melio
ris ꝓpoſiti animi deliberatione firmata, Rich.
nũt in.iiij.di.xxxviij.ar.iij.q.ij.ſic deſcribit. Uo⸗
tum eſt ꝓpoſiti ſuꝑerogati boni ꝓmiſſio deo fa⸗
cta ꝓpter bonũ finẽ ex deliberatiõe firmata cum

intentiõe obligãdi ſe ad implẽdũ ꝓmiſſum. Et

hec diffinitio videt᷑ plenioꝛ ⁊ cõtinet ſeptẽ condi
tiões que ad votũ requirũtur. Pꝛimũ ergo ne
ceſſe eſt ꝙ votũ fiat deo:quia cũ vouere ſit actꝰ
latrie ſoli deo debet᷑ ᷑ᷣm Rich.in.iiij.di.xxxviij.
Arti.iij.q.j.? Lho.vbi ſupꝛa.⁊ Aſte.parte.j.ſue
ſuüme.lib.j.titu.x.q.j.⁊ ſancti Bona.in.iiij.diſ.
xxxviij. Si autẽ querat᷑.quid de votis q̃ fiunt
ſanccis. Reſpondet᷑ ꝙ nõ habẽt plenã rationes

votum adimplere amoꝛe dei.ita ꝙ pꝛincipalis
obligatio reſpicit deũ magis q; ſanctũ.vt inqͥt
Rich.vbi ſupꝛa in reſponſiõe pᷣmi argumenti.
ãõ ꝓpter vnũ quodq; tale ⁊ ilud magis.j.Po
ſterioꝝ. 2. ij. etha. 05
Ecuda ↄditio voti eſt ꝙ fiat de re bona
⁊ nõ mala:pᷣm Tho. vbi ſupꝛa.arti.ij. et
cttiã Richar. vbi ſupꝛa.arti.iij.q.j.&⁊ ſan⸗
ctũ Bonaueñ.in.iiij.diſt.xlviij.⁊ Aſte.vbi ſupᷣ.

Arti.iij.q.ſ.Et hoc eſt quod ſcriptũ eſt.xxij.q.iiij
ca.in malis.Et eſt ſumptũ ab Iſido.in ſinoñ.

libꝛo.ij.ca.xvj.vbiiĩquit. In malis ꝓmiſſis re/
ſcinde fideʒ.in turpivoto muta decretũ. Si qͥd

icaute vouiſti ne facias. Impia em̃ eſt ꝓmiſſio

que ſcelere adimplet᷑. am ⁊ Jepte qui ſᷣm opi
monẽ aliquoꝝ ꝓpter votũ filiã ſuam interfecit.
Judicũ.xj.ſᷣm Rich.vbi ſupꝛa.in vouẽdo fuit

incautꝰ:⁊ in reddẽdo votũ impiꝰ: tamen quia
poſtea de h̊ penituit ⁊ in bono ꝑſeuerauit: enu⸗

merat a Paulo inter ſanctos.ad Heb. xj. Alio

rum tamẽ venoꝛvidet᷑ opinio ꝙ nõ interfecit eãẽ
ſed eius vᷣginitatẽ dño dedicauit.Tale etiã vo⸗
tũ de re turpi dãnat Seneca epła.x.ad Lucillũ
Siliter inquit Tho.? Bonaueñ. ⁊ Rich. vbi

ſupꝛa. Aſte.etiaʒ vbi ſupꝛa.q.ij. votũ non
deber eſſe de inutili 2 vano ⁊ minus bono ſʒ de

maioꝛi bono. Zertia conditio voti eſt ꝙ fiat
Pter bonũ finẽ:ad excudendũ votũ quod fie

*

to tali fine.

Apter malũ finẽ q́;uis ſit dere bona:qð non te⸗

*

nec ſᷣm Richar.vbi ſupꝛa.arti.j.q.j.⁊.ij. ⁊ Aſte.

vbi ſupꝛa. arti.j.q.j.Finis em eſt cauſa cauſarũ
ij. Mechaphi.⁊.ij. Phiſicoꝝ. Et ideo actus di
citur bonus ſi habet bonũ finem ⁊ ecõtra.vt in

quit Ambꝛo.in libꝛo deofficijs. C autem nõ
teneat tale votũ ꝓbant ſic pᷣdicti doctoꝛes. Aut

em̃ ſperat ꝓpter illud votũ ſe poſſe conſequi illũ

malũ fineʒ.aut nõ. Si ſic:maxime errat:qꝛ ſᷣm
Auguſt. libꝛo.lxxxiij.queſtionũ.q.iij.mpoſſi⸗

bile eſt ꝙ deo volẽte fiat homo deterioꝛ: vðᷣterioꝛ

autẽ efficitur ꝑ cõſecutionẽ finis mali.Erroꝛ ve

ro circa pꝛincipale motiuũ alicuius facti impe

dit conſenſum in ipſum factũ. Si autẽ non in⸗

tendit ſe poſſe cõſequi illũ malũ finem:cum ele⸗
cio non ſit impoſſibiliũ ſᷣm Philo.iij ethicoꝝ.

ca.v. Non videt᷑ ſe obligaſſe faciẽdo votũ pꝛo re

impoſſibili ſᷣm eoꝛũ opinionẽ:moꝛtalitertamẽ

peccauit. Quidã autẽ doctoꝛ inquit.q cũ nemo
peccet niſi deo permittẽte.vt ait Aug.ij.de aui⸗
tate dei.videt᷑ tutius ꝙ adimpleatvotũ cõſecu⸗

ratiõis. Scðm em̃ Tho.vbi ſupᷣ.art.ſ.⁊ Richᷣ.

in. iiij. diſt. xxxviij.arti.ij.q.ij.? Aſte.vbi ſupꝛa.

arti.ij.q.ij.ſicut in nobis eſt duplex velle:ſq; ple

num quod eſt deliberatũ: ⁊ ſemiplenũ quodẽ

velle ex ſurreptiõe.ſic etiã eſt duplex votum ſch;
votum qð habet plenãẽ rationẽ voti:⁊ de ratioõe

ſanccis. Reſpo habẽt plens re Stalis voti eſt ꝙ fiat ex deliberatiõe.eſt etiã votũ
voti:niſi intantũ inquãtũ ꝓmittit᷑ ipſi ſcõ tale

quod non habet plenã rationẽ voti:vt eſt votũ
factum ex ſurreptiõe:⁊ tale nõ obligat de neceſ⸗

ſitate ſed potius ex quadã congruitate.Et ideo

ſᷣm Richar.in.iiij.di.xxxviij.arti.iij.q.iij.quãdo
aliquis nude ꝓmittit aliquid ſine iuramẽto nõ

intendeẽs ſe obligare nõ oꝛitur obligatio. Argu

mẽtũ extra de voto.ca.litteraturã. ⁊.ff.de accl.et
obliga.l.obligationũ.Sivero habebat animũ
obligãdi ſe tenet᷑ implere ꝓmiſſum: ſi cũ delibe
ratiõe fecit etij ex nuda pmiſſione.Argu.xxij.q.
v.ca.iuramenti.⁊.xxvij.qj.ca.he vero. Si vero
ſine deliberatiõe fecit votũ nullũ eſt:vt dicit glo

ſa in ca. litteraturã.de voto.Et ideo carens vſu
rationis non poteſt vouere.extra de regu.ca.ſi⸗

Eͤgd hic querũ de votis factis a mulieri
bus in doloꝛib partꝰ: vel a viris ĩ ſuis
anguſtijs ꝓpꝛijs vel ſuoꝛũ.Et reſpondet
Thomas vbi ſupᷣ.ꝙ ſi habẽt intentionẽ obligã
di ſecogitãtes de cauſavouẽdi:ſq; de doloꝛevel
periculo a quo intendebãt per votũ liberari te⸗
nent᷑ adimplere:bſᷣm Ambꝛo.xvij.q.iiij.ca.ſũt qͥ
opes.Si autẽ dubitẽt:vtrũ intenderint ſe obli

gare tutius eſt ꝙ impleãt.quia in dubijs ſecu/
rioꝛ pars eſt eligẽda:vt dicit᷑ extra de homi.ca.

ad audientiã.⁊.l.ſemꝑ in dubijs.ff.de regu.iu.
Jdeo Montanariꝰ in luna celeri dicit. In du⸗

bio ſapiẽs cernit ꝙ; tutius intret. Si vo ſciunt

Quarta cõditio voti dici᷑ delibe

4
“
“

gicardelonis
dabenten
Dclbemmoſo⸗
chrxoiniſdl⸗
cvlludelberne
diabolopem
doog vond G
faciatluramern
nuritslütan
Giefiro noͤie
ffdertgnindl
teñ̃ luſti dol
mrüch ineft,
guodvauͤctt
nanöls Gics
dalibernnoelile
autdiſpenlano
ccteros doc b
Aocrlistdee
Mea quediſtin
obligorguos
iiſi nl/
mas vblcg ⸗
Pumnofactvo⸗
tohas
ſünadikintew
dellbennöede
ronig foroͤ!
ſunr rporcol
cie Rlchend
glmrnijr.
criſi Etideo⸗
ſponditglerdi⸗
pis cius Nbad
apmmüͤintend
golaraüt von
aunß alibon
tde hoc vorod
i Gunrque
ghoſth eedag
Gipur hecidi⸗
choduhlihri
inaurt deoſa
poricogitiot
fwui rinca
g votü fien
ſar bibita
il
Coedcede lap

Pcin
a hacſe

ginen mietate doloꝛis ⁊ ãguſtie incõſiderate vouer=t do. Et hoc de pꝛima nr̃i ſᷣmonis parte ſufficiat
anſaaauſei qð deliberatè nõ fecſſent nõ tenent᷑. Iſta tamẽ De voti excuſatiõe ac diſpenſatione. Q
ticcogang 8 deliberatio nõ requirit magnũ traoũ this: bem Ro expeditione ſcdᷣe ꝑtis nocandũ eſt.
ne cörayrn cheolo.in.iiij dl.xxxviij.Et ideo poſſt um' dicere p bᷣm Tho. ij. j. ꝗ .lxxxviij.arti.x⁊ Bona .
QAunmnn w illa deliberatio que ſufficeret ad obligandũ lIn. liij. di. xxx viij.ar.ij.q.iij.? Ric.ea. di.
doce diabolo ꝑ pem moꝛtale ſufficit ad obligandũ arti lix.di. CX cõuenienter i voto põt fieri diſpẽ⸗
ſtanla ili deo ꝑ votũ. Slliter ſi qͥ iratus caloꝛe iracũdie ſatio ſi cmutet᷑ in aliqᷣd qð ſit mag ad hono⸗
— faciat iuramẽetũ vel votũ qð nõ feciſſet imvſuʒ rẽ dei.nõ aũt põt diſpenſari ſimpliciter ideſt vt
gii d ratiõis:nõ tenet᷑ adimplere.qꝛ qð caloꝛe iratun vouẽs nihil teneat facere.c.nõ eſt. extra de voto
