tenn igohche
hlinſeg ſiat
Pihgecifſi

naurien
ſelien
mndehomn
tmachiertba⸗
tlumgſn
nlics oiget
cfialdehnt,
ioſliüdet
inccrin un
Na M miigi
Deri gſ
nildidihrg
ſ n i,
opm ner
birlluftup
lüg uia⸗
tadöͤcsdad
gogceidee.
1ſegnäinn
iswopenns:
mreſe t.
14 llt

init doi
whedinomäͤcs
fdeninoi
tin cci guis de

rbammonidd

vnixl nuͦt
cic uufican

inöckt acöica?

dormicdio dal⸗
rmubienohol,
1g gekllipuol,
ſauns. (
hoiadi on,
deuno noliberi
8alüdeinden:
rabſgz iaulo
in in der.
Hinncefmnch:
ſuo tno ho,
1 nicſetmne⸗
nſüma f n
Ouinudl
dy lifl⸗
olbomnuih i/
vmmaln tinc.
ifinidd
ammnlda⸗
ſornſ
Itnnuen
ligtänßn
Sliler gtſn
nnütnnckie⸗
nicloin

Foliũ

debet ſe tenere reũ homicidij. Quapꝛopt᷑ medici

debet recurrere ad ↄſciam ſuã:⁊ videre an ex im

ꝑicia ⁊ negligẽtia ſua aliqm moꝛi ꝑmſerit. ꝓ
Ercio cõmittit᷑ homicidiũ nõ ſubueniẽ⸗

c do pauꝑib fame moꝛientibus.c.paſce.
lrxxvj.di. vbi diẽ Ambꝛoſi. Paſce fame
moꝛientẽ.ſi nõ pauer occidiſti. Et io medici ſc⸗
ant:ꝙ potiꝰtenent᷑ curare infirmũ ſine mercede
nõ ſolũ pauꝑeʒ ſʒ etiã diuitẽ:qᷓ; ꝑmittere eũ mo/
ri:vt inqͥt Inno.extra de homicidio.c.tua nos.
Et glo.oꝛdi.in.c.j.lxxxiij.di.mouet bac queſtio⸗
nẽ.vtrũ medicꝰteneat᷑ curare diuitem in ꝑiculo
moꝛtis qñ ipᷣe renuit:⁊ nulla mercedẽ dare vult
Et pmo arguit ꝙ nõ.Inuito em̃ bñficiũ nõ cõ⸗
fert᷑.l.inuitco.ff.de regu.iu. Itẽ nemo de ſuo co⸗

git᷑ facere bñficia maxie diuiti.x.q.ij.c.pꝛecarie.
Itẽ medicus licite põt reciꝑe mercedẽ ſui laboꝛ⸗

xiiij.q.v.c.nõ ſane. Reſpõdet glo.ꝙ tenet᷑ eũ cu/

rare etiã ſuis expẽſis:⁊ ſi ↄualuerit poterit repe⸗

tere expẽſas:qꝛ vtiłr geſſit negociũ eiꝰ.l.pompo
nius.ſf.de neg.geſ. Itẽ ſi moꝛtuꝰ fuerit:qꝛ ſuffi⸗
cit bene incepiſſe:licʒ effectꝰ nõ ſit ſubſecutꝰ.l.ſʒ
an vltro.ff.de neg.gel.l.illicitas.S.ſicuti.ff.de of
ficio pꝛe.Et in h̊ caſu:iuito bñficiũ infert᷑.argu.

in.c.⁊ qui emẽdat.xlv.di. Sicut eſt licitũ extra⸗
bere furioſũ de domo ruinoſa etiã iuitũ.xxiij.q.
iiij.c.ipᷣa pietas.talis ꝗ̊ medicinas recuſans de/
bet reputari furioſus.argu.ff.de ↄdi.inſti.l.qui
dã.⁊ de ſucceſ.ab inteſ.c.iij.Et ideo medicus nõ
debet eius verbis attẽdere.Similr dicit gloſa.

lxxxiij.di.in.c.puidendũ.ꝙ ſi qͥs videat aliquẽ

debere occidi iniuſte:⁊ hoc certe ſciat:⁊ poſſit eũ

liberare dãdo pecunia:ꝙ ad hoc tenet᷑ ſi poteſt

facere:ſalua ſua neceſſittee.
Cire etiã debet dilectiſſimi:ꝙ ſi mulier

8 Suida q̃ſiuit aboꝛſum ꝑ medicinas vel

fauboꝛes nimios vl aliter:peccauit moꝛ⸗
taliter ipa ⁊ quecũq; pſona ei ad h̊ ↄſulẽs vł co

operãs.vt ptʒ ex pᷣdic:⁊ h̊ etiã ſi nõ ſequat᷑ effe
ctus:qꝛ mala volũtas ꝓ facto reputat᷑. Ut in.c.
oĩs.de pe.di.j.facit lex diuus.ff.ad.l.coꝛneliam.
de ſicarijs. Si vo ſeq̃t᷑ effectꝰ⁊ iq puerperiũ erat

foꝛmatũ:qð fit in maſcło.ſᷣm Aug.ſuꝑ Johã.
c.ij.in quadraginta diebo. In femia vo ĩ octua/
ginta:vt notat᷑.v.di.in.j.⁊ habet᷑ i.ij.ſen.di.xxxj.
tũc homicidiũ cõmittit᷑ ꝑ eꝗ ⁊ ꝑ cooperantẽ vel

c. moyſes.

Aẽ ſi mater vł nutrix vel alia ꝑſona ſuf
i focauit pueꝝn quẽ tenet iuxta ſe in lecco:

inaduertẽeter oppꝛimẽs eũ: moꝛtale pec/⸗
catũ videt᷑ ſi ꝓpter eiꝰculpã vel negiigentiã nota

buẽ bᷣ ꝓceſſit.extra de his qui filios occider̃t.c.
fi. Ideo monedi ſunt parẽtes ne filios tenellos
ſecũ in vno lecto collocẽt.ij.q.iij.c.conſuluiſti.in

textu ⁊ glo.ↄcoꝛdat dñs Anto.de but.in.d.C.fi.
vbl inqt.ꝙ ſi caſum pᷣceſſit culpa grauis: puta

qꝛ in medio filiũ poſuerũ tꝛimpo nit p enitetia ſe

ↄſulentẽ.ij.q.iij.e.ↄſuliſti.⁊.xxxij.q.ij.c. vo.⁊.

ptẽ annoꝝ.l. di. e ſi qua. Si vo pceſſit culpa le/
uis:vt qꝛ in eodem lecto:ſed tamẽ a lõge poſue
rũt põt imponi penitetia trium annoꝝ:vt ibi.ſi

vo nlla pᷣceſſit culpa de iure nõ ſunt puniẽdi:ſʒ

ad cautelã ꝗꝓpter ambiguũ põt imponi aliqᷓ pe/

nitẽtia arbitraria.hec ille. Icẽ ſcendũ ꝙ ſi qᷓ mu

lier ꝓcurauit aliqua venena ſterilitatis ant ali/
quis alicui mulieri aliqͥd fecerit: vel ad potadũ
degerit:vt nõ poſſit generare vel ↄcipere: autne

naſcat᷑ ſoboles peccauit moꝛtałr:⁊ homicidadi
cit᷑.c.ſi aliq

8 extra de homi.⁊ ibi dñs Antoni.ð

but. ⁊ de h eſt gloſa in.c.cõſuluiſti.ij.q.iij. Et pp
dicta ꝓbant᷑ ꝑ legẽ ſi quis aliqͥd. S.qͥ aboꝛtiõis

ff. ðͤ penis. . ff. ad.l.coꝛne.de ſic.l.ſi mulierẽ. õ
tamẽ ↄtrabit᷑ ex hoc irregularitas niſi fetꝰ erat

animatꝰ. d.c.ſi aliquis.¶· DHagnũ aũt eſt peccatũ

ꝓcurantiũ venena ſterilitatis:maxie ↄiugatis.

de quibo inqᷣt Aug.in li.de nuptijs:⁊ refert ma /

giſter in.iiij.di.xxxj.di.Qui venena ſterilitatꝭ p/

curat nõ cõiuges ſed foꝛnicatoꝛes ſunt.Et idez

ponit᷑ in.c.aliqñ.xxxij.q.ij.

Lem ſi qͥs dederit mala medicamenta
i turpis amoꝛis cauſa alicui: nõ vt occi⸗

deret:⁊ tñ moꝛit᷑:moꝛtale eſt:?⁊ punit᷑ ad

ſi occidiſſet: qꝛ dedit operaʒ rei illicite.Et b̊ no⸗
tat dñs Anto.de bu.in dicto.c.ſi alids.. C
Tem ſi quis occiderit aliquẽ a caſu pꝛe⸗
i ter intentionẽ:dãdo opera rei illicite: vt
in ludonoxio:puta faciẽs ad ſaxa ⁊ hu⸗
iuſmõi:vł etiã dando operã rei licite:ſed nõ ad/
hibendo debitã diligentiã:vt pꝛoijcendo tegu⸗
las de tecto:nõ clamando vel aliud ſignũ facẽ⸗

do nõ excuſatur a moꝛtali.extra de homicidio.

c.Johan.⁊.c.fi.Et ibi dñs Anto.de bu.⁊ idẽ te⸗

,72

net Alexã.de ales.i.iij.parte ſumme ſuꝑ boc pꝛe
cepto.⁊ facit.c.ſepe.⁊.c.clerico.l.di. Similiter ſi
mulier grauida dedit cauſam aboꝛſui:etiam p
ter intentio nẽ:vt qꝛ nimis coꝛeiʒauit:vel nimis

luxurie operã dedit:aut grauibo oneribo ſe ſub⸗

miſit:vel indiſcrete laboꝛauit:nõ videt᷑ a moꝛta
li peccato excuſari.extra de his qui filios occide

rũt.c.de infantibo Si etiã quis ex neceſſitate eui

tabili:vel etiã ineuitabili:ad quã deuenit ex ſua
culpa homicidiũ fecit:nõ excuſat᷑. Ut ſi adulter

cõpꝛehenſus a viro qui volebat ipᷣm interficere

vt euaderet moꝛtẽ ipſum virũ adultere interfi⸗
cit vterq; peccauit moꝛtaliter: ⁊ vtriq; iputatur
culpa homicidij. extra de teſti.c.ſicut.vbi gloſa

de ho micidio.c.ſicut dignũ.Itẽ ſi quis mutila/

uit:vel membꝛũ aliqð alicui inutile reddidit vł

vulnerauit:aut ex iniuria ꝑcuſſit: moꝛtale eſt.

xxiij.q.viij.c.penul.⁊ ſi qͥs occidit vel mutilauit

aliquẽ in loco ſacro:ſacrilegiũ cõmiſit:⁊ eccleſiã
vio lauit.xvij.q.iiij.c.ſicut.
AX ſi qͥſ ꝑviolẽtiã eti
e vb bitoꝛẽ eduxerit ð loco ſacro vl caꝑe fe
cit: moꝛtalr peccauitduoby caſibo exceptꝭ

videlʒ ſi ſit publiclatro: vł noccurnꝰ p oplatop

ã official malefactoꝛẽ

Bermo

agroꝝ ⁊ iſidiatoꝛ.c.ſicut.xvij.q.iiij.⁊.c.ĩter alia

de imuni.eccle. Itez ſi qͥs fecit fteri toꝛ neamẽeta

vłl haſtiludia aut alia hmõuvł iuit ad ea ĩ qui
bus eſt ꝑiculũ moꝛtis coꝛꝑalis vł ſpiritualis:

moꝛtalr peccauit pᷣm Richar.i.iiij.di.xxiiij.ar.

ij.q.iij.Et talis in toꝛneamẽtis moꝛlẽtes nõ de
bent i cimiterio ſepeliri:nec ſuꝑ eos eccłiaſticuʒ
officiu põt celebꝛari.extra de toꝛnea.c.j.Et hoc
ſufficiat ꝓ pꝛima parte noſtri ſermonis.

— —

PDPars ſcðᷣa que ðꝛ excuſatiõis:in q̃ declarat

in quibus caſibus poſſit cõmitti homicidiuʒ
ſinepuniceieoeonr. E
ckEtcundo in iſto ſᷣmone dico:ꝙ in tri⸗
ſbus caſib pncipalibo põt cõmitti ho
micldiũ ſine culpa:viq; ſi fiat iuſticia
IIiIiIiItercedẽéte: aut neceſſitate cogente:aut
caſu accideẽte. Pꝛimo ſciẽdũ ſᷣm Alexs.de ales
in.iij.ꝑte ſũme ſuꝑ hoc pcepto.ar.vlti.ꝙ iudex
publicꝰ põt occidere aliũ triplici iuſticia cõcur
rxẽte:vicʒ iuſta cã:iuſto oꝛdie:⁊ iuſto aio. Pꝛio
notandũ eſt ᷣm Alexã.vbi.S.ar.iij.? Lho.vbi
ſupꝛa.ar.ij.⁊? Aſte.parte.j.li.j.ti.vxxv.ar.ij.q.ij.q

iudex ſeclaris põt occidere ſine pctõ malefacto
rs in iudicio cõuictũ. Et de hoc ſcriptũ eſt Exo.
xxij.vbi inquit dñs pᷣncipib maxime Moyſi.
Maleficos nõ patierisviuere.? Dauid ĩ PsS.

dicebat. In matutino interficiebã oẽs pctoꝛes
terre. Et de hoc Hiero.ſuꝑ Eſaiã loqᷣtur:hanc
ſententiã cõfirmãs. Et habet᷑.xxiij.q.v.c.qͥ ma⸗
los.⁊?.c.iudex.⁊.c.homicidas.et in.c.miles.hoc
em̃ redũdat in cõmunẽ vtilitatẽ ſceleratos pu⸗
nire. Nã pena vniꝰeſt metꝰ mulcoꝝ.l.aut facta

F.ef de penis.⁊.l.quicũq;.C.de here.ideo.i.l.

ſi a reo.S.fi.ff.de fideiuſ.ſcriptũ ẽ. Penã ob ma
leficia ſolui magna rõ ſuadet.⁊ in.l.ſi operj.ff.
de penis.iteꝝ ðꝛ.Nõ remitti penã fadcile publi⸗
ce itereſt:ne ad maleficia quiſqᷓ; temere ꝓſiliat:
faclilitas em venie incentiuũ tribuit delinqᷓndi.
xxiij.q.iiij. c.eſt iiuſta.⁊.c.ſeq̃nti.vnde onta
narius in luna celeri inquit.c.lxxij. Omne fre⸗
quẽétari facit impunitio crimẽ. Accendit culpã
facił dimiſſio pene.ðꝛ etiã Ecci.viij. Quia nõ ꝓ

fent to ↄtra malos ſnia: abſq; vllo timoꝛe filij/
hoim ꝑpetrãt mala. Debẽt ergo iudices publi⸗

al punire reos:ne coꝛrũpant bonos:modicuʒ
em fermentũ totã maſſa coꝛrũpit.j. Coꝛ.v. F
BSt tñ ſciendũ ſᷣm Alex.de ales vbi. S. i
ę rnſſione pmi argumenti:ꝙ aliqñ iudex
Derbet differre punitionẽ maloꝝ in aliqͥ
bus caſib:viq; qñ malicia nõ eſt nota. Sicut
fecit dñs Matth. xiij.q ꝓhibuit extirpare ziza⸗
niam: ne ſimł extirparet᷑ ⁊ triticũ.Qñ ̊ nõ pñt
occidi mali:quin etiam occidant᷑ boni:tunc de
bet ꝓlongare punitionẽ. Item aliqñ rõne etac
ulliꝰ qui deliquit:vłalia iuſta cã ſeuerit as iuſti
die aliquado mitigat᷑:vt habet᷑. C.ex quibo cau⸗
ſis ifamia irrogat᷑.l.⁊ ſi ſeuerioꝛ.⁊ plene notat
ff. eo. tl.l.quid ergo.S. pena grauioꝛ.?.ff, de mi⸗/

XXII

no.l.auxiliũ.S.in delictis.⁊ de mune.⁊ hono.l.
ij. S. ſimiłr. ⁊.ff.de re mili.l.nõ oẽs:S.a barbariſ
Itẽ qñ quis peccauit ex lubꝛico lingue.l.famo⸗
ſi.S.j.ff.ad.l.iulis maie. Itẽ qñ caloꝛe iracũdie

ff. de regu. iu.l.quicqᷣd.⁊ in.l.iij.ff.de diuoꝛ.vbi
dicit᷑. Quicqͥd caloꝛe iracũdie fit vł dicit᷑.nõ pꝛi/

us ratũ eſt:q; ſi pſeuerãtia apparuerit iudiciuʒ
animi fuiſſe. In alijs q̊ʒ caſibꝛ debet iudex miti
gare vltionẽ ſicut in caſu legis.j.ff.ð bo.eo.qui

moꝛtẽ ſibi ↄſciuerũt:vbi ðꝛ. Ignoſcendũ eſt eis

qui ſanguinẽ ſuũ qualitercũq; redimere volue
rũt:ſiłiter qn iudex nõ eſt bñ certus de crimine.
nõ debet malefactoꝛẽ punire.Meliꝰ eſt em̃ im/

punitũ nocentẽ relinquere:qᷓ; inocentẽ ↄdẽnare

ff. de penis.l. abſentẽ. ⁊. C.e.l.decurionũ. Item

debet mature ꝓgredi in punitione:qn mali hñt

multos ſeqces:nã ꝓpter multitudinẽ peccantiũ
detrahialiqn aliqͥq ſeueritati:vt habet᷑ix.q.j.c.
oꝛdinatiões.⁊.xliiij.di.c.comeſatiões. Qñ eniʒ

quis vult accẽdere nimiũ ignẽ ſepe cõburit totã

domũ. Jõ dic ꝙ parcendũu eſt aliqñ multitu⸗
dini.ſ.ꝓpter maius malũ euitandũ.c.vt ↄſtitue
ret᷑.l.di.j.q.vij.c.quotiẽs.⁊.xxiij.q.iiij.c.ipſa pie/⸗

tas.et.c.nõ põt.⁊.c.cũ qͥſq;.vbi ðꝛ: ꝙ ꝓpter ſcan⸗

dalũ vitandũ debet coꝛrectio differri.
AX notandũ eſt ſ̃ᷣm Alexan. de ales. vbi
ęe ſup̃.⁊ Tho.ij.ij.q.lxiiij.ar.vj.qꝙ nec iu⸗
Alilicli:nec alicui pꝛincipi lic occidere ino⸗

centẽ. ec debet trahi in exemplũ Abꝛahã:qᷣ vo
luit inocentẽ filiũ imolare.Geñ.xxij. Nã hocfe⸗

cit pᷣcepto diuino.cCc.lex eterna.xxiij.q.v. Jdðo ſcn

ptũ eſt Exo.xxiij. Innocentẽ ⁊ iuſtũ nõ occides.

2 Danliel.xiij. Juſtũ ⁊ innocentẽ nõ interficies.

Qua ꝓpter inqͥt bea.Tho.in li.de regi.pn.qma
gnũ meritũ iudex oſequit᷑ reũ occidendo. Sed

magnũ ſuppliciũ meret᷑ inocctẽ damnsdo. Un
ſciendũ eſt ſᷣm Alexan.vbi.S.ar.iiij.in ſolutõne
tertij argumẽti:ꝙ iudex ſciens inocentẽ falſe ac⸗

cuſatũ ꝑ falſos teſtes:debet magna vti pꝛuden

tia:⁊ diligẽter examinare teſtes:vt eos ↄuincat
de falſo teſtimonio ⁊ ſic eos repellere:⁊ innocen
tem liberare:aut ſic hoc nõ põt facere: debet euz

ad ſuꝑioꝛẽ remittere. Qõð ſi iudex nõ põt ſubter
fugere quin eũ iudicet:ſic ↄuictũ põt iudicare:⁊
eũ ↄdemnare.nec peccat ſᷣm quoſdã. Pꝛimo qꝛ
talis nõ ↄdẽnat eũ qui eſt iuſtus inquatũ iuſtꝰ:

ſed inquãtũ ↄuictus ⁊ cõpꝛobatus iiuſtꝰ ⁊ di⸗

gnus moꝛte. Scdᷣo qꝛ iudex talis ferẽs ſniam
ſᷣm allegata:nõ occidit inocentẽ ſed illi qͥ eũ fal

ſo accuſant. Juder em̃ debʒ iudicare ſᷣm allega

ta ⁊ aꝓpꝛo bata.l.illictas.S.veritas.ff.de offi.p/
ſi.l.iudices.C. de iudic.facit.ij.q.j.S.his oĩbus
auctoꝛitatibo.⁊.iij.q.vij.c.iudicet. Sed ſciendũ
eſt ꝙ Mico.de lyra.ſuꝑ Exo.xxiij.cenet ↄtrariuʒ.
qꝛ licet ſᷣm legẽ humana pᷣdicta poſſint fieri im
pune.⁊? iudex poſſic ꝓcedere ſᷣm allegatiões ⁊ ꝓ
batiões:tamẽ quo ad deũ eſt aliter.lõ em vult

on greplh
mavgelbl.
Cant!
rinodet
ſocits alteren
gartfres in dis
Ncütſcincn
Gidonognne
upni nnid
oꝛi ſomn ld.
Panorti 04
ſcecralat rer
dedis gainor
ſchso⸗
8 ſacor
grir?
grhigaliiigy n
bus Klur
ſelani ron

oſis xeij mllla

Nkorle.Exorrn
Atipeccantici
Gamod zo⸗
V.Etbellasin
Tamemmiſtnn
debeteſſemauo⸗
ſtterc in cden
hedlrecena de
hoplla cde
Uce xri.? Joh
Gacläin vagn
giudesimon⸗
(aulapuraſir
lotronielicern
Alltergioulie
denitn thone
giie diargta
Nelauſaſitera
Mhlegtü llis
ſiqtiie
nnngtt, B
Scoa
1 coꝛe⸗
(ar
nanern
Geſtighiſg.

tune dhone
Habgrtben,
incnelinna
loꝛe lacie
eRahſehag
dediuon dbi
ndicktn,
Nuent udn,
dedetingernt
ſföhoennt
Noſchlückes
iderlre
mnns dechimge.
Mlckeniin,
ocenri Mäzre
mneni⸗ Tn
mdineperanti⸗
rbabekirgit.
moes Oi en;
ecöbunttor
Agimultim/
iNNne
ngiii cigſahi
dng Marſem
difmn. 5
can. deales ſbi
r. rjg necio/
lgocagereino⸗
li Ihrabid
iai ſli hoct
wi gd. Poſc
uſtü noblic
ni no inrnfids
udeng
angano⸗
zdamnigo. M
rii nſoluin
waniflleag
s,Niltng
daraꝛinnocen
on dehac,
janüſithn
ihötiucſane
aibine
gnin ⸗
u ni
s
gil fifil
muf offißß
ahis ibs
Sedſelhhi
enr Nnli
hoſintfenin
legniche
ter ſi⸗ hn

Foliũ

deus ludicari ᷣm illud quod apparet ſed mi

lud qð in veritate eſt.vñ Jo his.vij.ſcriptũ eſt.
Nolite iudicare ſᷣm faciẽ ſed iuſtũ iudiciũ iudi⸗

cate. Pꝛopter qð hõ debet potiꝰ tolerare omne

malũ q; ↄſentire pctõ.xxiij.q.v.c.ita ne.Vñ ſcri⸗
ptũ eſt extra de ſen.excõ.c.inqᷣ ſitioni.ꝙ ſciens ꝓ
certo impedimẽtũ piugij:licet illud apð eccliaz
tnio tua. Jdðᷣo nõ ſolũ iudex ſʒ etiã miſter occedẽs
malefactoꝛẽ aĩo malo:⁊ ex vindicte libidine vel

pbari nò poſſit debet potiꝰ excõicationẽ humi/⸗

liter ſuſtinere:q; ꝑ carnale cõmertiũ petm̃ opari

moꝛtale. Sed de hac qõne tractabo diffuſiꝰ in

ſcdðᷣa ꝑte pꝛincipali huiꝰ oꝑis ſermone.xxxj.per
D les. ꝛ.c. cuʒ miſter Scðo pncipalłr excuſat a pe/

tria vide ibi.

Vaantũ vo ad miſtrũ dicit Tho.vbi.S.
q ar. vj. ꝙ ſi ſnia ↄtineat intolerabilẽ erro/
rẽ nõ debet obedire iudici in occiſiõe in /
nocẽtis:aliter excuſarent᷑ carnifices qͥ ocaderũt
martyres. in his em̃ q ſũt ↄ deũ nulli eſt obedi⸗
tẽ aduerſarij ſi inſeqᷓntẽ occidit reꝰè homicidij erit

endũ.xj.q.iij.c.nõ em̃ femꝑ.cũ.viij.c.ſeqᷓntibus.
Si vo nõ ↄtineat maniteſtã ſiuſticiã nõ peccat
pᷣceptũ exeqndo:qꝛ ipᷣe nõ habet diſcutere ſuꝑi⸗
oꝛis ſniam.⁊ ĩ dubijs ſubditꝰtenet᷑ obedire ſu⸗
perioꝛi.xij.q.j.c.qð aũt.in fi.vñ ſi ipᷣe eſt in bona
fide excuſat᷑ ꝓpter obedientia.l.lberoꝝ.S. fi.i ſi.
ff. de bis qui notant᷑ infamia.
Ecũdo ad b vt iuderx poſſit infficere ma
s lefactoꝛẽ reqͥᷣrit᷑ ſᷣm Alexã.de ales vbi g.
Ar. ix. ⁊ Tho. vbi. S. ar. iiij. 2 Aſte. vbi. S.
ar. ij. q.iiij.q; nõ ſit ſacerdos vel in ſacris oꝛdini
bus ↄſtitutꝰ.licq; em̃ miſtris teſtamẽtivetenis H
eſſet licitũ. vt ptʒ de Moyſe qͥ intfecit ſił cũ ſoci

is ſuis. xxiij. milia hoim qͥ adoꝛauerũt vitulum
2flatilẽ. Exo. xxxij. Et de phinees qͥ occidit iſra⸗

— —

elitã peccantẽ cũ młiere madianitide.Nũeri.xxv
Samyuel qʒ occidit Agã regẽ amalech. j. Reg.
xv.Et helias intfecit ꝓphᷣas Baal.iij. Reg.xviij

Tamẽ miſtr noui teſtamẽti hᷣ nõ liq: qꝛ ſunt ?
debẽt eſſe maioꝛis pfectiõis ⁊ deuotõis.Et de B
eſt textꝰ in.c.clericũ.l.di.vbi ðꝛ ꝙ nõ debẽt ſe im/⸗

pedire clerici de effuſiõe ſanguis. 7. xxiij.q.viij.
c.nõ ꝑ illa.⁊.c.clerici.iõ dñs nr̃ Matthᷣ.xxvj. et
Luce.xxij.? Johã.xviij.pᷣcepit Petro reponere
gladiũ in vaginã. de qͥ eſt textꝰ.xxiij.q.viij.c.cuʒ
a iudeis.ĩmo nec debet poꝛtare arma ſine iuſta
cauſa:puta ſi traſeat ꝑ loca ꝑiculoſa ad terroꝛeʒ

latronũ: licet nõ debeãt aliquẽ ꝑcutere ſi poſſũt

aliter piculũ euitare.? hecnotant᷑ ꝑ gloſas extra
de vita ⁊ hone.deri.c.j.Facit.c.maximianꝰ.xxiij

q.iij.⁊ dicit glo. vbi.S.qꝙ clerici poꝛtates arma ſi
ne cauſa ſi tercio admoniti nõ deſtiterint ꝑdunt

pꝛiuilegiũ illiꝰ canonis qͥ habet᷑ in.c.ſi qͥs ſuadẽ

te. xvij. q. iij. extra deſ. en. excõ.c.in audiẽtia.⁊ in
c.continguit. KR
XVrcio ad h̊ vt poſſit iuſte occidere male⸗
t facctoꝛẽ aliqs iuderx reqrit᷑ iuſtꝰanimꝰ vi
delicet ꝙ h̊ faciat iuſto aio.ſicut em̃ reqͥ/
ritur ꝙ reꝰſit accuſatꝰ⁊ ↄuictꝰ: vt inqͥt Ambꝛo.
ſuꝑ ps.bti imaculati.⁊ Aug.in.c.multi.ij.q.j.et
eadẽ ſnia hĩ in.cſi peccauerit.⁊.c,deꝰ oĩpotẽs.ea

XVII

qẽ qõne ⁊ cauſa.⁊ in.c.iudicantẽ.xxx.q.v.Quia
ſnia otra oꝛdinẽ iudicioꝝ a pᷣſidę lata auctoꝛita
tẽ rei iudicate nõ o btinet.S.itẽ ſnia.ij.q.vj.ita re

quirit᷑ ꝙ faciat zelo iuſticie ⁊ nõ amoꝛe pecunie

vł rãcoꝛe aut liuoꝛe vindice:vt dicũt Alex.de
ales. ? Tho. in lo pᷣallegatꝭ. Ait ei Iſido.lib.
ij.ſoliloqͥ.c.liiij. Laie erit opꝰtuũ q̃lis fuerit intẽ

alia mala intẽtiõe łʒ ille malefactoꝛ ſit ↄuiaꝰ in
crimie:tñ vt homicide reputant᷑.xxiij.q.v.c.mi⸗

na homicidij:ſi qͥs illud faciat neceſſitate cogẽte

ſp̃m Alexan. de ales vbi. S. ar. vij. Et Tho.ij.ij. q.

lxitij. ar.vij.? Richar.in.iij di.xxxvij.ar.iij.q.ij. ?„
Aſte. vbi. S. ar.ij.q.vij. Dl em̃ q̃ſ inſequit᷑ ab ali
quo vt occidat᷑:⁊ alio mõ euadere põt qᷓ; ꝑ moꝛ

Si aũt alit᷑ nõ pᷣt euadere moꝛtẽ ſine occiſiõe ad
uerſarij: tẽ ſi nõ odij furoꝛe:ſʒ cũ animi doloꝛe iĩ
ſequentẽ occidat nõ peccat.vñ ðꝛ.C. ad.l.coꝛne⸗
liã de ſiccarijs.l.ij. Js qͥ aggreſſoꝛẽ vł quẽcunqʒ
aliũ in dubio vite diſcrimie ↄſtitutus occiderit
nullã ob id factũ calũniã metuere debet. ⁊ in.l.
ſeq̃nti ſcribit. Si qͥs ꝑcuſſoꝛẽ ad ſe venientẽ fer⸗
ro depulerit nõ tenet᷑ crimie homicidij:qꝛ deſen
ſoꝛ ꝓpꝛie ſalutis videt᷑ in nlło peccaſſe. Diotq;
ff. de iuſticia ⁊ iure.l.iij.ðᷣ iure euenit.vt quã qͥ/
qʒ ob tutelã ſui coꝛpꝑis vim fecerit iure feciſſe ex⸗
iſtimet᷑. ⁊.ff. ad.l.aqᷣl.l.iij.ſcpᷣtũ eſt. Aduerſus ꝑi
culũ naturalis ratio ꝑmittit ſe defendere.⁊.ff. ð
bo.eoꝝ qͥ moꝛ.ſibi ↄſci.lłj.ponit᷑ eadẽ ſnia.⁊.C.
qñ liceat vnicuiq; ſe ſine iudice vindicare.l.j.ðꝛ.
Meliꝰeſt añ tpᷣs occurrere qᷓ; poſt exitũ vindi⸗
care. Et idẽ hẽ in.l.fi.C.in quibꝰ cauſ in integrũ
reſtitutio nõ eſt neceſſaria.⁊.ff.ad.l.aqui.l.ſciazx
5§. ꝗᷓ cũ aliter. dicit iuriſcõſultus.vim vi repellere
oẽs leges:oĩaq; iura ꝑmittũt.hᷣ idẽ hẽ extra de
homicidio in.c.ſignificaſti.el.j.Lñ hec defenſio
debet fieri cũ moderamie inculpate tutele:vt ha
bet᷑ in di.c. ſignificaſti.vñ ðꝛ in.d.c.ꝑ doctoꝛes.
⁊ glo.ꝙ ðꝛ tunc fieri c moderamie: ſi illud tm̃
fiat ſine q̊ violẽtia repelli nõ põt.vñ poſt iniuri⸗

am illatã nõ lʒ ex intuallo inſurgere 5 iniunan⸗
tẽ:qꝛ ſic eẽt vindicta:niſi viderit iuriotẽ paratu

denuo repercutere:vt inquit glo.in.d.c.ſignifi⸗/
caſti. MNM
Ed q̃rũt quidã:vtrũ cleri liceat occide
8 re iuaſoꝛẽ. Et dicũt quidã: ꝙ nõ: ⁊ huiꝰ
opiniõis videt᷑ fuiſſe Lauretꝰ:⁊ Bern/
ardus in.c.ex młta.extra de voto. ⁊ extra de ho/
micidio.c.ſuſcpimus.in glo ðꝛ.q; dericꝰnõ de⸗
bet ꝓpter tpalia:etiã ↄ ſaracenos armis ſe defen
dere:⁊ pᷣliantẽ intficere.ar.xxiij.q.vlij.c.ij.⁊. c. cõ⸗
uenioꝛ. ⁊.c.ſuſcepimꝰ. Laic vo põt patriã ſuaʒ
2 res ſuas defendere ⁊ hoſtẽ etiã pᷣuenire.ar. E.
vñ vi. l. ij. . xxiij.q.ij.c.de bis. Siliter allegãt iſti

c.,de his cleriqj.l,di.vbi Nicolaus papa inqᷣt.De

Bermo

lericis qͥ occderãt paganũ. Scito nos nullaʒ
occaſionẽ nec vllaʒ tribuere licetiã eis quẽelibet
hoĩm quolibet occidẽdi.Sed ad hac qu eſtiõez

7

ego rñdeo:ꝙ ita clerici ſicut laici pñt vim vi re⸗
pellere ⁊ defedere ſe ⁊ ſua.extra de homicidio.c.
ſignificaſti. ⁊ de b eſt tex.i. c. dilecto. de len. excõ.
li.vj. ĩmo dico ꝙ ſi clericꝰ ita inuadat᷑ ꝙ aliter
moꝛtẽ vitare nõ pᷣt niſi occidat:vł mutilet iua⸗
ſoꝛẽ hoc facẽdo nõ eſt irreglaris.clemẽ.ſi furio
ſus. extra de homicidio. Tõ obſtat mo.c.ð his
clericis.qꝛ ibi loqtur de illis dericis ꝗᷣ iterfece⸗
rãt ex neceſſitate euitabili:tales em effidunt᷑ ir⸗
regulares. m Ray. 2 Ber. ? Hoſti. vt recitat i
ſũ ma ↄfeſſoꝝ li.ij.ci.j.q.xxj.Nõ aũt loquit᷑ ð ne
ceſſitate ieuitabili. Vł poſſumꝰ dicere ꝙ ibi nõ
erat ꝑpiculũ moꝛtis ſed tmmõ reꝝ:⁊ iõ nõ licuit
ei ĩterficere paganũ vlł põt dici ꝙ de iure antiq
derici occidẽtes hoĩeʒ efficiebant᷑ irregulares:⁊
ð hoc loqᷣtur iũlle textꝰ.mõ aũt nõ:ꝑ dictã demẽè
tinã ſi furioſus. Unde licite pñt derici ſe defen/⸗
dere:tñ maioꝛis ꝑfectiõis eſſet clericis imo qui
buſlibet bonis xpianis potiꝰpati iiuriã:qᷓ; iua
ſoꝛẽ ꝑcutere.iuxta illud ſaluatoꝛis dieũ Mat.
vj.Si qͥs ꝑcuſſerit te in vnã maxillã:pbe ei ⁊ al
terã.Ded pauc habẽt iſtam ꝑfeccionX.

CLiendũ q̊ʒ ᷣm Alexã. de ales.⁊ Ricar.

xvbl. S. ⁊ etiã Aſte.in loco pꝛeallegato.q;
3 ſ̃m legẽ reꝰbomicidij nõ erit:qͥ latroneʒ⸗
nocturnũ occiderit.qð itelligit᷑ ſi ſine ꝑiculo re⸗
rũ ⁊ ꝑſone ei ꝑcere nõ potuit:naʒ Exo.xxij.ſeri⸗
ptũ eſt. Si effringẽs fur domũ ⁊ ſuffodiẽs fue
rit iuentꝰ⁊ accepto vulnere moꝛtuꝰfuerit pcuſ⸗
ſoꝛ nõ erit reus ſanguinis:qð ſi oꝛto ſole b fece

itt:bomiadiũ ꝑpetrauit ⁊ ipᷣe moꝛiet᷑. Et rõ eſt
ſ̃ᷣm Aug.ibi.qꝛ de die poterat occidẽs diſcerne/⸗

re ꝙ ad furãdũ:nõ ad occidẽdũ veniſſet.Lñ ſi
talis fur diurnꝰꝑfodiẽs domũ:⁊ infringẽs de
fendat ſe cum armis:põt impune iterfici:extra
de homicidio.c.ſi ꝑfodiẽs.⁊.ff.ad.l.coꝛneliam.
de ſiccarijs.l.furẽ.Et ſᷣm aliquos ſi diurnꝰfur

velit me occidere:poſſũ eũ pᷣuenire.ar.in.l.ij.ij.

2..iiij. C.ad legẽ coꝛneliam de ſiccarijs. Simi⸗
liter nocturnum populatoꝛem agroꝛum ſuo .
poteſt quis interficere impune quãdo aliter ſe

defendere nõ poteſt. C.quando liceat vnicuiq;

ſe ſine iudice vindicare.l.j.⁊.ij. Lercio pꝛincipa

licter excuſatur quis occidens alium:ſi hoc facit

caſu accidente ſine ſua culpa ſᷣm Tho.ij.ij.q.
lxliij.artci.viij.⁊ Alexã.vbi.S.arti.viij.et Aſten.
etiam vbi ſupᷣ.arti.vj. Si quis enim det operã
rei licite:⁊ adhibeat diligentiã debitaz:ſi quid
pter itentioeʒ acciderit mali:etiã homicidiũ nõ
unputat᷑ ei ad pctm. Cũ em̃ ſᷣm Kreſto.ij.phiſi
coꝛuʒ:caſus ſit cã agens pᷣter ĩtentionẽ ⁊ caſus
foꝛtuliti nõ poſſint huana pꝛouidẽtia pᷣcaueri:

äy00 ät ðꝛ in.l.que foꝛtuit.C.de pignoꝛatica actio⸗

ne. Euʒ omne peccatũ ſit volũtariũ vt ðꝛ.xxiij.
q.iiij.c.nabuchodonoſoꝛ.⁊. xlv.di/c.ð iudeis:⁊

xv.q.j.c.merito.⁊.c.illa.⁊.c.nõ eſt. Ideo ſi qᷣs ali

quid licitũ faciat ⁊ bona intentiõe:ſi ↄ eius vo/⸗
luntatẽ aliud occurrat ſine ſua negligẽtia nõ dʒ
ei ad pctm imputari.vt inqᷣt Aug.xxiij · v. c. de
occidẽdis. Jõ in.c.hi qͥ.l.di.inqᷣt Nicolaꝰ papa.
Hi qͥ arboꝛẽ incidere vident᷑ ſi ↄtigerit vt cadẽs
arboꝛ occaiderit hoiem inculpabiles ſũt atq; in⸗
noxij:qꝛ nec volũtate eoꝝ nec deſiderio homici⸗
diũ ꝑpetratũ eſt. Siłliter ſciendũ eſt ꝙ ſi qͥs mi⸗
les in bello iuſto occidit hoĩem:nõ ex odio vel
deſiderio effundẽdi ſanguinẽ:ſed qꝛ aliter non
poteſt hoſtes ſubijcere ſeu inducere ad debituʒ
luſticie nõ peccat ſm Tho.vbi.S.ar.vij.⁊ h̊ in⸗
uit expᷣſſe Augu.xxiij.q.j.c.qͥd culpat᷑.vbi ait.
X ſi ꝗͥs in bello iuſto occidit᷑ nõ eſt bomicdiũ
Si vo qͥs dat oꝑam rei licite ſed nõ adhibet di
ligentia debitã:qᷓ;uis ↄ volũtatẽ ſuã fiat homi⸗
cidiũ:tñ eſt reus homicidij vt dicũ eſt in ꝑte pᷣ
ma nr̃i ſermõis.Sic cũ qͥs ꝓijcit lapides ad ex
pellẽdas beſtias de agro:⁊ h̊ faciat in locis per
que ſolẽt hoĩes trãſire ⁊ nõ attẽdit ſi qᷣs trãſeat.
vel vult ad terrã ꝓſternere arboꝛẽ ⁊ nõ damat:
vel aliqͥd ꝑ qð interfici aliqͥs põt vult ꝓijcere de
feneſtra aut tectoꝛ trãſeũti ñ denũciat nec ſignũ
facit.vel equũ currere facit vbi eſt młcitudo ho⸗
minũ ⁊ ſimilia:vt ðꝛ i.c.bi ꝗ.l.di.Etiõ Lamech
imputat᷑ bomicidiũ qͥ intfecit hoĩem credẽs in⸗
terficere beſtiã. Geñ.iiij.⁊.c.merito.S.ſed obijcit

xv. q.j.qũ vᷣo oĩno pᷣter intentionẽ noſtra:⁊ ſine
culpa nr̃a accidit homicidiũ caſu foꝛtuito: non
debet nob imputari.Scptũ eſt em̃ in.l.ven.ff. ð

minoꝛibo ꝙ fato ↄtingit cuiuis pꝛifamilias qᷓ;

uls diligẽtiſſimo põt ↄtingere.Et idẽ in ſnia ha

bet᷑.in.l.ad eos.ff.cõmodati.⁊ in.l.ij.S.ſi eo tge.
ff. de admini.reꝝ ad ciui.ꝑtinẽtiũ.ſeptũ eſt. Foꝛ
tuitos caſus nullũ hoim ↄſiliũ ꝓuidere põt.Et
b ſufficiat ꝓ ſcᷣa ꝑte nr̃i ſermonis. =
Pars tercia de ho micidij deteſtatie. O

.

q homicddij viciũ patʒ in pᷣmo bomid/

da Caym:q interfecit fratrẽ ſuũ Abel.
Geñ.iiij.Cui dixit deꝰ ad oſtendẽduʒ

homicidij Suitatẽ. Maledietꝰ eris ſuꝑ terrã qᷓ

aperuit os ſuũ ⁊ ſuſcepit ſanguinẽ fratris tuu ðᷣ
manu tua.cũ oꝑatꝰfuer eã nõ dabit tibi fruc

ſuos. Uagus ⁊ ꝓfugus eris ſuꝑ terrã oĩbo die/
bus vite tue.Et iõ deſperatꝰ ex neqͥ cia ſua dixit
Caim. Maioꝛ eſt iniqtas mea q; vt veniã mere
ar. Ecce eijcis me hodie a fade tua:ois qͥ videꝛit
me occidet me:⁊ ſic factũ eſt. Qui em gladio fe/
rit gladio ꝑibit. Matthᷣ.xxvj. ðꝛ qͥʒ in dicto.iiij.
c. Geñ.ꝙ poſuit deꝰſignũ in Caym.ſ.tremoꝛem
hoꝛribilẽ oiĩim mẽbꝛoꝝ ad eiꝰ maioꝛẽ afflicionẽ
Hocmaledictũ vicũ homicidij ꝓpꝛie eſt diabo

licũ.De diabolo em̃ ðꝛ Jobãa.viij. Ille bomic⸗
da erat ab initio.qð viciũ eſt nõ ſolũ ↄ legẽ diui

nã ſed etiã ↄ legẽ naturalẽ:q̃ vult ꝙ niłs ſaciat
alteri qð ſibi nollet fieri/c.ius naturale.j·di. Et

Uantüũ ſit deteſtabile hoꝛribiliſſimũ

fmanufi
unn⸗
mubcos
gulinlem
pci Karit⸗
Deſiderio n
Ceriſcocro⸗
cffungcreſa
choꝛthe
punlfirbi
coꝛnelic L
homiada?
nbilſſimaf
glegeull
oꝛoccidenby
fumexkloro
1sl). Eten
hormblnns⸗
nacderllnat
ſe Erqcie
müpantunmn
Nvar Aualt⸗
ſuiſußiſermo
Vahrponivn
Cügolvoln
lqgimplcren
neſca yb
hois nocidl⸗
lommeled ſc
nhumnck dep
husen emog
ſpiatl diuus.
nioridd dad
inlinfie
us cüiniune
miadapenal
nio:? no pota
turla omot⸗
callantos, ?
ꝛcſigniftcaſt,
Ero
t. doser
Göto
poſtolätesri
liibidirtd

tuidamatacd

Rüun
nieemicntl.
kboiby ind
lamtch Be
Cwscſt,pa
lmctoppſi
ſttneghpri
ratduma

Anni ℳN
cobird 8

Nooſigsn
laus wo
igeunod,
namttaatis
esſürgg
ſͤcriodont
üchclcsn
Enögodion
d Airpon
Wantas deh,
Fa rn
lalpat bior
vckbomiadii
nöchiedi
tiſnäfitdonit
Nückum)
tloidesa
aerinlocser
itligo nia.
urn emet:

KAW cede

äanbecſig
ickmardobo⸗

1NG
tboienrtin
anmn Hobi /
oninokrit ſe
utorruco: on

cßinlreyfo

Szüfamlusih
itinſtiadae
ruuli ed

„

ini chnick. n

ii audarpo⸗ 4

ns,.
aimi, 9
Lbonnbllind⸗
npno bonii/
tfua ſon e.
Gad mditn
as ſin n/
Sdebichi
*RK iu d

Foliũ

Hᷣm circũſtãtiã põt eſſe graulſſſimũ oĩm peccato⸗/

rũ ̊ ꝓximũ:qꝛ ꝑ homicidiũ nõ ſolũ pꝛiuat᷑ ꝓxi⸗
mus coꝛꝑis vtute:ſed etiã dãnat᷑ frequẽter eiuſ
gia in infernũ qñ occidit᷑ qͥs exiſtẽes in moꝛtali
pctõ.vł ex ira⁊ odio ↄtracto ex occiſiõe moꝛit᷑ cũ
deſiderio vindicte.Et iõ inqͥt Areſto.in.j.ꝑte ſe/⸗
creti ſecretoꝝ ad Alexandruũ. Quãtũ potes caue
effundere ſanguinẽ hũanũ.Hoc etiã maledictũ
et hoꝛribile pccm̃ homicidij oibo legibo acriter

punit᷑: vt hĩ.ff. ad.l.coꝛne.ð ſicca.l.j.⁊.l.iij.S.legꝭ
coꝛnelie.C. eo.l.j. Jõ ðꝛ.C.ð epᷣali audiẽ.l.nemo

homicida ⁊ paricida.qð fec ſemꝑ expecctet.ſ.hoꝛ
ribiliſſimã penã moꝛt:q ſtatuta eſt homicidis
a lege cuili vt hẽ in ſupᷣdicq iuribo.Et młto gui

oꝛ occidẽtibo patrẽ vł matrẽ:filiũ vł filiam: aut

fratrẽ vł ſoꝛoꝛẽ.vt hĩ.ff.ad.l.põpeiã.de paricidi
is.l.j.Eſt em̃ nimia crudelitas et admirabilis
hoꝛribilitas occidere tales. Uñ mõtanariꝰ i lu⸗

na celeri inqͥt. Sautiat hoſtili fratnꝰ acerbiꝰen⸗
ſis.Et qͥdã aliꝰ vᷣſificatoꝛ ait. Eſt offeſa guis:ni

miũ paritura doloꝛẽ.Qũ mihi qͥ dʒ cõmodꝰeſſe
nocet. Qualłr aũt puniant᷑ tales:⁊ qᷓ; acerbe: po

ſui ſup̃ i ſermõe ſcõo de honoꝛe parentũ.Nõ ſo⸗

lũ aut puniunt᷑ moꝛte qͥ occidũt actualiter:ſed
etiã qui voluerũt occidere qñ ad actũ venerunt
liq; implere nõ potuerũt.l.is qͥ cũ telo. C.ad coꝛ
ne. ð ſicca.vbi ðꝛ. Is qui cum telo ambulauerit

hois necãdi cauſa:ſic̃ is qͥ occiderit hoĩem:leg

coꝛnelie ð ſiccarijs pena cohercet᷑. Que lex cano
nizata eſt de pe.di. j.c is qui cũ telo. In guioꝛi⸗
bus em̃ ⁊ magniſ crimibo volũtas ⁊ nõ exitꝰin
ſpict᷑.l.diuus.C.ad.il.coꝛ.de ſic.Secus vo in le
uioꝛibo q̊ ad penã.Et ita ſolui᷑qð poſſʒ opponi
in.l.j.in fi.ff.eo.ti.vbi ðꝛ.Quid em̃ o bfuit cona⸗
tus cũ iniuria niłm habuit effectũ:punit᷑ q̃ʒ ho
micida pena leg canonice.ꝑ quã efficit᷑ irreglłla⸗
ris:⁊ nõ põt ꝓmoueri ad ſacros oꝛdines:⁊ eijci
tur iã ꝓmotꝰ:ſicut ptʒ.l.di.c.ſi qs viduã.⁊.lj.di.
c.aliq̃ntos.⁊ extra de homicidio.c.ſicut dignũ.
⁊.c.ſignificaſti.
Ercio puniunt᷑ homicide pena diuinali
t Deꝰ em maximã vindictã de talibo fac.
. Sũt em̃ q̃ttuoꝛ q̃ ĩ ↄſpectu dei damant
ponnlaetonialag. Pꝛlni eſt homicidiũ.Geñ.
iiij.vbi dixit dñs ad caym. Uox ſanguiĩs fratris

tui clamat ad me ð terra. Et ꝓpterea dicũt qͥdaʒ

ꝙ vulnꝰinterfecti adueniente intfectoꝛe:ſtati eo
pñte emittit ſanguinẽ:q̃ſi camãs ⁊ petẽs a deo
⁊ hoĩb vindicca fieri de illo. Scðm eſt viciũ ſo⸗
domiticũ.Geñ.xviij. amoꝛ ſodomoꝝ mltipli
catus eſt:⁊ pctm̃ eoꝝ agguatũ eſt nimis. Terci
um eſt oppᷣſſio inocentiũ.Exo.ij.vbi ðꝛ de filijs
iſrł ab egyptijs iniuſte oppᷣſſis.Aſcẽdit clamoꝛ

coꝝ ad dñm ab oꝑibo ſuis:⁊ audiuit gemitꝰ eo

rũ.Quartũ eſt mercẽnarij defraudatio.vñ Ja⸗
cobi.v.ðꝛ.Ecce merces mercẽnarioꝝ veſtroꝝ q̃

fraudata eſt a vob damat:⁊ clamoꝛ eoꝝ in au/
res dñi ſabaoth introiuit. Et eſt rõ q̃re iſta cla⸗/

mẽt:qꝛ in his cõmittit᷑ q̃ſi homicidiũ.ã in pec
cato ↄ naturã ꝑdit᷑ id qdð potuit eẽ materia coꝛ/
poꝛis hũani:iõ eſt q̃ſi homicidiũ In oppᷣſſione
q̃ͥʒ inocentiũ ⁊ fraudatiõe mercẽnarioꝝ ſubtra
hit᷑ ilł vñ vinãt:⁊ iõ a deo q̃ſi homicidiũ reputa
tur.Eccli.xxxiiij.Qui offert ſacrificiũ ex ſubſtan

tia paupeꝝ.q̃ſi ꝗ victimat filiũ i ↄſpectu patris

ſui.panis egetiũ vita pauꝑis eſt.q defraudat il
lũ hõ ſanguis eſt:qͥ aufert i ſudoꝛe paneʒ q̃ſi q
occidit ꝓximũ ſuũ.Qui effũdit ſanguinẽ:⁊ qui
fraudẽ fac mercẽnario frẽs ſũt:hec ibi.Et iõ deꝰ
hoꝛribiłr punit tales homicidas:⁊ fac eos int᷑/⸗
fici:vł a iudicib vł ab alijs pᷣuaᷣ ꝑſonis.Scri

ptũ eſt em̃ Apoc̃.xiij.Qui gladio occiderit oꝑtʒ

eũ gladio occidi.Et ideʒ ait dñs. Matth.xxvj.
Na vt ait Hermogenes qñ hõ hoiem interfiat

vtutes celoꝝ damat ad diuinã maieſtatẽ vt fa⸗

ciat vindicta. Itẽ aĩe intfeccoꝝ.vñ Apoc̃.vij.diẽ
btũs Johãnes:qꝙ audiuitvoces occiſoꝝ damã
tiũ ⁊ dicẽtiũ. Vindica dñe ſanguinẽ nr̃m qͥ effu
ſus eſt. Et ꝓpterea deꝰfac eos int᷑fici.Et iõ Sene
ca ad Lucillũ eplłaꝝ li.xvj.epła.ij.inqͥt. Ab alio
expectes alteri qͥd fecer Inqt em Gofredꝰ i poe
tria.c.xxiij. Sepe ſagittatẽ didicit referre ſagitta
Znch viꝝ plage ↄuerſa recurrere plaga.Jõ dic
auid ĩ ps. Uiri ſanguinũ ⁊ doloſi:nõ dimidi
abüt dies ſuoſ. Pũit᷑ q̊ʒ homicida lege moyſai
ca. Nã Exo.xxj.ðꝛ.Qui ꝑcuſſerit hoiem volens
occidere moꝛte moꝛiat᷑.Et in eo.c.dic deus. Si
quis ꝑ induſtriã occiderit ꝓximũ ſuũ ⁊ ꝑ inſidi
dias:ab altari meo euellas eũ vt moꝛiaf. Q
Qitote etiã o crudeliſſimi homicide be⸗
ſtijs acerbioꝛes ꝙ ad maximã reſtituti
onẽ eſtis obligati.Et pmo de mutilanti
bus ⁊ vulnerãtibo dic Richar.⁊ Scotꝰ in.iiij.
ſen. di. xv. ⁊ Landulphꝰ neapolitanꝰ in eadẽ di.
ꝙ tales tenent᷑ ad tria. Pꝛio ad expẽſas q circa
medicũ ⁊ vulner ſanitatẽ fiũt:vt hẽ ð iniu:⁊ dã
no dato.c.ſi rixati.⁊ oꝛiginałr hꝛ Exod.xxij.vbi
ðꝛ.Si rixati fuerit hoĩes:⁊ ꝑcuſſerit alt pximũ
ſuũ:⁊ ille moꝛtuꝰnõ fuerit ſed iacuerit in lecto qͥ
ꝑcuſſerit oꝑas eius.ſ.amiſſas ſᷣm gloſa:⁊ expẽ/⸗
ſas.ſ.in medico ⁊ in medicinis reſtituat.Scðo
tenet᷑ ad illa q̃ vulneratꝰ talis leſiõis occaſione
amiſit:puta hõ vulneratꝰ vel mutilatꝰ deditus
erat alicui laboꝛi coꝛpoꝛali. Uñ viſiliter credi
põt:qꝙ inde lucratꝰfuiſſet aliqͥd:tenet᷑ em̃ ledẽs
ad talẽ ſatiſfactionẽ:vt inqᷣt glo.in pᷣdico.c.fac
c.j.de iniurijs.⁊ dã.da.⁊.ff.ad.l.aqᷣl.l.q̃ accione
Tercio tenet᷑ ad placandũ leſum de iniuna da⸗
ta. Cũ em̃ honoꝛ ſit int᷑ exterioꝛa bona maximũ
bonũ: nõ põt inferri alicui iniuria guis ꝑ quaz
deijciat᷑ multũ qͥn iniuriãs obliget᷑ ad reſtituti
onẽ talis honoꝛ.ſᷣm Tho.ij.ij.qlxij.ar.vj. Uñ
dz ab eo petere veniã ꝑ ſe vł ꝑ intpoſitã ꝑſonaʒ.
⁊ ſatiſfacere ei ð ſiuria ad arbitriũ boni viri ſᷣm
Scotũ.vbi S.⁊ Aſte.nr̃m ĩ ſumma li.v.ti.xxix.
Silliter ille qꝗͥ¶ mutilauit mebꝛũ alicul: puta ab⸗

Bermo

ſcidit manũ vł pedẽ vł eũ cecauit tenet᷑ vltra ſo/
lutionẽ expẽſaꝝ factaꝝ ĩ curatiõe plage ſatiſface
re mutilato ꝓ toto tꝑe vite ſue:qͥ vſus fuiſſet il/⸗
lo mẽbꝛo:ſᷣm Scotũ vbi S.qͥ dic ꝙ tenet᷑ ad ſa/
tiſfactio nẽ afflictiõis illiꝰmẽbꝛi mutilati:cũ ꝑpe
tuo vita illiꝰ ſit ſibi doloꝛi ⁊ triſticie viuere ſine

oclis vl ma nibo. ⁊ tenet᷑ alere trũcatũ ſi idiget:

⁊ nõ ſolũ ipᷣm ſʒ etiã eos q̊s ipᷣe alebat ⁊ nüc ale
re nõ põt.Et hͥ ad arbitriũ boni viii. R
Imilxr ſciẽdũ eſt ꝙ occidẽs aliquẽ tenet᷑
8 fpm Scotũ vbi S.? Rodonẽſem:quẽ re
fert ⁊ ſeqͥ? Aſte.in ſũma.li.j.ti.xxiij.q.iiij
in pn.exponere vita ſuã in aliq̃ ca iuſta:vtpote

Zptra inimicos ecclie:ſeu alios infideles:oꝛdinã
do laboꝛes ⁊ ꝑiculũ vite ſue ꝓ ſatiſfacciõe illius
quẽ occidit:vt cui nõ põt i coꝛꝑalibo ſatiffaciat ĩ

ſpũalib bonis.Si aut pdicti caſus nõ occurre
rẽt dʒ totã vitã ſuã tal homicida ĩ oꝛone ⁊ pnia

ↄlſũmare ꝓ aia illiꝰ quẽ occidit: ſᷣm Giraldum

odonis:⁊ Scotũ vbi S.⁊ dic Specłatoꝛ in tit.
ð iiurijs. 2 dã. da. S. ſeqt᷑. v.ſʒ nõ qͥd diceſ.ꝙ licʒ

libeꝝ coꝛpꝰ non recipiat excimationẽ.ff.ſi q̃dru.

pau.ſfe.di.tñ ſi quis occidat aliquẽ libeꝝ: vltra
oẽs expenſas factas ĩ curatõe vulnen illiꝰ veni⸗
et eti extimatio oꝑaxꝝ:qͥ b pꝛ vl filij occiſi ⁊ alij
q ꝑ ipᷣm viuebaãt ꝓpter homicidiũ carituri ſũt.l.
ex hac lege.ff.ſi qᷓ.pau.feciſ.di.⁊.ff.de his qͥ deie.

vbeffu.l.fi.Et ſi occiſus nõ habebat artẽ nec la⸗/

boꝛabat rñdet idẽ Specłatoꝛ vbi S.ꝙ extima/
bit᷑ ad inteſſe.ar.ff.de liber.cauſa.l.fi.⁊.ff.ð vſu⸗
fruc.l.arboꝛibo.S.de illo.Et ſi qratvſq; ad quot
tpᷣs extimabunt᷑ oꝑa occiſi. Rndet idẽ Specu⸗
latoꝛ vbi S.vſq; ad tpᷣs q̊ viſiłe eſt ilũ occiſum

yiluere potuiſſe iuxta extimationẽ legis.ff. ad.l.
fal.l.j.⁊.l.hereditatũ cõputatione.⁊.ff.de trãſac.

l. cũ hi. Ex qbo oibo cõpꝛehẽdit᷑ q̃ntũ peccẽt ↄfeſ/
ſoꝛes q dã fatui abſoluentes leuiter bomicidas
nõ explicãtes eis neceſſarias reſtitutiões ⁊ obli

gatões ⁊ (vt itadixeri)leuiꝰtrãſire ꝑmittẽtes qᷓ; ſi
occidiſſent bouẽ.ã ſi ꝓximi bouẽ vł aſinũ oc⸗

