micttit᷑ etiã hoſti ↄtra quẽ bellum gent᷑ vſq; ad

moꝛtẽ attendẽda eſt.Et in.c.ita ne.xxxij.q.v.etiã
dicit. Lãta debet eſſe fideliũ ↄſtãtia vt potiꝰ vi⸗
ta qᷓ; fides auferat᷑.De qua ðꝛ in.l.j.in. pn.ff.de
pac.Nihil ſicↄgruit fidei humane qᷓ; ↄueta ſer⸗

uare. Et in.ciij.de pac.ſcri ptum eſt. Studioſe

oĩibo agẽdũ eſt vt q ꝓmittunt᷑ oꝑe cõpleant᷑. Fa⸗
cit etiã ad pᷣdicta.c.ſacerdotes.j.q.ij.vbi dicitur.
Expedit mihi magis moꝛi q; vt gloꝛiã mes ꝗqs
auferat.Sacri aũt canoniſte.c.j.de pactis.ali⸗
ter diſtinguunt diceẽtes. CXeſt qddam pactum
nudũ:⁊ quoddã veſtitũ.Eſt autẽ veſtitũ aliq̃n/
do ſtipulatiõe:que fit pᷣcedente interrogatione:
⁊ ſubſecuta reſpõſione.vt in.l.j.⁊.v.ff.de verbo.
obliga.⁊ inſti.eodem.in pꝛin.Quãdoq; ex cxro/⸗
grapho. vt inſti.de litte.obliga.Quadoq; ↄſen⸗
ſu vt in otractibo iuriſgentiũ:qui ſolo cnlaſi

Bermo

perficiunt᷑.ff.de iuſti.⁊ iure.l.ex hociure.Quan⸗
doq; interuentu rei:vt ſi do tibi decem:vt ꝓ me
aliquid facias. udũ aũt pactũ ſtat in meris fi
nibo conuentioõis:in qua nõ interceſſit aliquid
excrinſecũ. Et ponitur regula de iure ciuili: ꝙ ex

nudo pacto nõ poteſt agi ſed excipi:qꝛ oꝛit᷑obli
gatio naturalis ꝑ conſenſum:vt in.l.iuriſgẽtiũ.

S. igit᷑.ff.de pac.vbi dicit᷑. Igit᷑ nuda pactio ob/

ligationẽ nõ parit:ſed parit exceptionẽ.Fallit ta

men etiã de iure ciuili in aliq bo caſib.Sed Jo

han.andre.vbi ſup dicit.ꝙ cũ illi caſus nõ vide/
antur habere magnã rationẽ ſpecialicatis:ideʒ
deberet eſſe in omni pacco. De iure aũt canon⸗

co cõmuniter tenet᷑:ꝙ ex nudo pacto dat᷑ actio:

per ipᷣm capłm pᷣmũ.ã vbicuq; ius appꝛobat
cõuentionẽ ſemꝑ dat᷑ accio ex illa: vt in.l.legici⸗

ma.ff.de pac.Sed ius canonicũ appꝛobat hoc
pactũ quantũcũq; nudum.Ergo ex eo põt agi:

maxime cũ habeat ↄcurſum iuris diuini dicen⸗/

te pſalmiſta. Que ꝓcedunt de labijs meis non
facia irrita. Pꝛeterea vbicũq; ius mãdat aliqᷣd
fieri:ſemꝑ datur actio ⁊ exceptio.vt in.l.vnica.ff.
de cõdi.ex le.⁊ in.l.ſtatuas.ff.de acqͥrẽ.re.domi.
⁊ notat glo.in.c.cũ liberũ.de ſepul.⁊ in.c.ſi cano

nici.de offi.oꝛdi.li.vj. Sed ius canonicũ man⸗

dat ſeruari iſta pacta:ergo dat᷑ actio ⁊ exceptio.

Et hac opinionẽ tenet glo.⁊ Hoſti.ac Johan.
andree.⁊ Anto.de butri.⁊ Archidy.xij.q.ij.in.c.
gquicũq; ſuffragio.Et idẽ tenet Panoꝛ.liq; autẽ

Inno.in.c.nouit.de iudi.videat᷑ velle:q; nõ de⸗

tur actio:ſed officij iudicis imploꝛatio:tamẽ eti
am ſᷣm eum condudit᷑ iudicẽ eccleſiaſticũ poſ-/
ſe etiam laicos pᷣciſe cõpellere ad nudi pacti ob/

ſeruantiaam.

Otandũ tamẽ multos eſſe caſus ĩ qui⸗
n bus nõò tenet᷑ quis ad ꝓmiſſionẽ etiam

quomõcunq;ʒ firmatã. Pꝛimo ſi cedat ĩ
detrimentũ anime vel coꝛꝑis:vel ſequat᷑ pecca⸗/

tum moꝛtale aut veniale. Lũc em̃ nõ obligat ꝓp
miſſio:nec votũ:nec iuramentũ:nec pactuʒ:nec
ſuetudo:nec lex:nec pꝛeceptũ:nec aliud vincu⸗
lum.c.quintauallis.de iureiur.⁊.c.in malis.ac
c.inter cetera.xxij.q.iiij.⁊.l.pacta.C.ð pac.vbi di
citur. Pacta que cõtra leges cõſtitutioneſq;: vł

coõtra bonos moꝛes fiunt:nullã vim habere in
dubitati iuris eſt. Scðo nõ obligat᷑:quãdo ob

ſeruatio eſt in derrimentũ ſuꝑioꝛis.Unde dicit
Geminianꝰ in.c.animaꝝ.de ſepulturis.li.vj.

ille qui facit actũ ex pᷣcepto ſuꝑioꝛis:queʒ iura/

uerat ſe nõ facturũ nõ dicitur venire contra iu⸗/
ramentũ. UVnde ſi iuraui nõ exire domum:exire

poſſum citatus a iudice.Et ſimiłr nõ tenet pꝛo
miſſio vxoꝛis in mariti detrimentũ:⁊ idẽ de ali⸗
is ſimilib eſt dicendũ.Tertio nõ obligat᷑ quis
ad ſeruandã ꝓmiſſionem ſi tꝑe ſolutõis ĩmuta
teſunt ↄ ditiões ꝑſo naxꝝ:negocioꝝ:⁊ tẽpoꝛum.

Dicit em Seneca in li.de bñficijs: ad h̊ vcho

mo teneat᷑ facere qð ꝓmiſit reqᷣrit᷑ ꝙ oia imuta

ta pꝑmaneãt.Uñ ſi alicui ꝓmiſi dare gladiũ:⁊ et
ficiat᷑ furioſus non teneoꝛ ei dare.xxij.q.ij.c.ne
quis. Itẽ frangẽti fidẽ mihi:nõ teneoꝛ fidem ſer
uare.c.ſicut.⁊.c.ꝑuenit.el.ij.de iureiurã. Item ſi
qͥs alicui ꝓmittat dare filiã ſuãvxoꝛẽ:⁊ illa non
ↄſentiat nõ tenet᷑:cũ alienũ factũ pᷣciſe pmitti nõ
poſſit.c.ex lris.de ſpon. Itẽ ſi facultas deſit:pu/
ta qꝛ qͥs iurauit reddere pecuniã:⁊ tꝑe ſolutõis
nõ põt.c.querelã.de iureiurã. Itẽ qñ ꝓmiſſio eſt
cõditionał ⁊ nõ venit ↄditio.c.ꝑuenit.el.ij.ð iu
reiurã. Itẽ qñ illle cui ꝓmittit᷑ remittit.c.j.⁊.c.ſi⸗
cut.de iureiuran. LTegitimo autẽ impedimento
ceſſante ⁊ alterius pꝛeiudicio:ꝓmiſſio de re lici
ta legicime faca o bligatin foꝛo conſciẽtie. Sed
quoꝛſum hec tã longa:nõ ob aliud niſi vt intel
ligatur quantũ ſit erga deũ chꝛiſtianoꝝ obliga
tio:qui tamẽ ea que in baptiſmo ꝓmiſerũt non

attendũt:nec obſeruãt. Omnes em̃ in iniquita

tibo cõcepti naſcunt᷑ filij ire.ad Epheſi.ij. Sed
quia ſine fide xpᷣiana ſaluari
tat᷑ ad eccłiam baptiʒãdus rogatis patrinis co
mitatus.Lui xpᷣi vicarius ſacerdos obuiã ve⸗/

niens inquit.Quid queris.Et patrini in ꝑſona

eius dicunt. Uolo effici chꝛiſtianus.Et ille inqͥt

Abrenũcias diabolo ⁊ operibo eiꝰ. Et ille reſpõ
det.Abrenũcio.de ↄſecra.di.uij.c.pꝛimũ. Et ite⸗

rum interrogat ſacerdos dicens.Abrenuncias

mũdo ⁊ pompis eius. Muũdus aũt ſᷣm Alexã.
de ales in.ij.ꝑte ſumme.in prin.dupliciter acci⸗

pit᷑. Pꝛimop ipſa creatura:⁊ ſic hõ ea vti poteſt

ad neceſſitatẽ ſuã:nec ei renũcare tenet᷑. Secun
do accipit᷑ p mundana ↄuerſatione.de qua di⸗

citur.j. Johan.ij.Omne qð eſt in mũdo aut eſt
ↄcupiſcẽtia oculoꝝ:aut ↄcupiſcẽtia carnis:aut
ſuperbia vite.⁊ huic mũdo renũciare tenetur et
pompis eius:que ſunt diaboli poſſeſſiões.Si
cut patuit ꝑ exemplũ illiꝰ iuuenis vani:qui ex/

hoꝛtatus a ↄfeſſoꝛe vt relinqret pompas dixit.

Tollat diabolus qð in me ſuũ eſt.Et ſtatim ve
nit diabolus:⁊ oĩa eius iocalia aſpoꝛtauit. Re

ſpondẽt ergo patrini ꝓ baptiʒãdo ad interroga

tionẽ pᷣdictã ſacerdotis dicentes in ꝑſona eius.
Abrenũcio ⁊ tũc dic ſacerdos. Memoꝛ eſto ſer
monũ tuoꝝ ⁊ a coꝛde tuo nunq; abſcedant: q̃ſi
dicat.O anima que ad ſacrametũ baptiũſmi ve/
niſti:ecce dñs ieſus xpᷣs redẽptoꝛ tuuſ bꝛachijs
in cruce extẽſis te ſuſcige:teq; amplecti ꝑatus ẽ:

ſed cũ his pactis ꝙ inimicis ſuis renuncies ex

coꝛde.Aia aũt ipſa ſponte ⁊ voluntarie ꝓmiſſi⸗

onem faciẽs in pᷣſentia teſtiũ vocatoꝝ ⁊ rogato
rum in manu ſacerdotis loco notarij ſtipulan⸗
tis ꝓfitetur dicẽs. Abrenũcio:id eſt accepto que
cunq; pacta et conſuetudines domini et ſalua-
toꝛis mei Jeſu chꝛiſti ⁊ ea vſq; ad moꝛtẽ ſerua⸗

re ꝓmitto.Qulbus peractis cathecizatur ⁊ ba/

ptizat᷑:⁊ in numero fideliũ aſcribit᷑: et omnium

eccleſie meritoꝛum particeps efficitur. O contu

max anima: ſeruaſti pꝛomiſſionem tuam vſq;

namelie

nemo poteſt: poꝛ⸗

adbhcE
auh
Pore nuſ
ridipron furi
ſdiſtnauſin
igſar
ſuäirrtiͤfuc⸗

diarnedann

us en punin
ctquifideaa
voroꝛ fidem
Meluscſt
Alcimme )
renan bapti

melius foꝛett

lis penapage

Cognoſcger

ſumoern
Vuto/Qonug

us euenus
tabꝛo luc. Et
Kororaderer
Mudecapte
Machario
lus opens
tenent ada⸗
denſe dl lii.

(qulpolii be

gtermercao:
ik ndeinl
fifelareg
ldeofie⸗
9 Giinten
mtöediſol
ndeo goe
potent Etia
Cölcenean
ſce pteſnto
Marci Ti
lpmitimo
a dine
1s adrenüch
ſrüadoſide
ſiſemarpoſt
la fidclis.
nimeſeruann
Auguinled
cſerplanij⸗
meranplä.:
Paneſamrat B
Ungukcnine
lus eco nee
Glecubnen
Pernullusſe
lltaugsne
bimitnt do

4 g. (ne
anſtlen
uuni ſenſi
ed iſanon
haltpmininö
lasdeſtl,
teſoluis
uqn pmnilſock
ntalizl
mimntcſreli
inpedinmno
dmiſſo der lc
conlaie Seg
Audniirii
ſunor chlg
pmiſcirnon
Sannmniniguin
Cobeli Sed
Noorrſt, gon
Nsgamns
los obli r/
Wrniingiona
s Aend
. lere
1cheimi. G,
G.bnmuncs
soitfmnalari.
dopliotraca;/
a mpoteſt
mmei. Geaun
mne dequndi/
müdo aurct
aamis: ar
daretenetur
poſſcſiͤcb Gi
is van: olc⸗
ompus ditl.
Skanmn e
poralt he
dadinenogs
ngonadus.
Danachoſce⸗
Abſcrland qſi
übaptſinio
tuul bruchts
== 4
8 nus er
umni nliſi
mrtwgao
n kionian
tumptoue
S
moneſerue/
zurt bo
tur. O
wen ſß

Foliũ

adhbuc. Ecce quanta eſt ꝓmiſſio tua:qᷓ ſolẽnis:
qᷓ; licita:qᷓ; iuſta:⁊ qᷓ; ſancta ꝓfeſſio.Et ideo pꝛe

paret ſe vnuſqͥ ſq; ſeuero imꝑatoꝛi ⁊ iuſtiſſimo
redẽptoꝛi rationẽ de infideli obſeruatiõe ꝓmiſ⸗

ſi diſtrictiſſime reddere.Unð Augu.in.c.ſcimꝰ.
xij.q.j.ait. Uideat vnuſqᷣſq; ne pollicicationem
pꝓuocatalienis:cuiꝰ domꝰcõmunis eſt omnib.
cuiꝰianua nemini claudit᷑: cuius mẽſam pauup

ſuã irritã faciat:ſʒ qð deo ꝓmiſit fideliter cuſto/
diat ne damnationẽ ſed pᷣmiũ acquirat.Gꝛaul/
us em̃ puniunt᷑ qui votũ fecerũt ⁊ nõ ſeruauer̃t

et qui fidẽ acceperunt in malo finierũt qᷓ; qͥ ſine

voto ⁊ fide moꝛtui ſunt.hec ille.? Bern inquit.
Melius eſt fidẽ nõ agnoſcere qᷓ; poſt agnitã re
calcitrare. Hierony.dicit. Heu heu quot ſacro
renati baptiſmate xpᷣiano fungunt᷑ noie:quib

melius foꝛet nõ fuiſſe xpᷣianos.eſt em̃ gehenna
lis pena paganoꝝ multo minoꝛ qᷓ; maloꝝ chꝛi
ſtiano.ij. Petri.ij.dicit᷑. Melius fuiſſet ilł nõ
cognoſcere viã iuſticie qᷓ; poſt agnitionẽ retroꝛ⸗
ſum ↄuerti ab eo qð illis traditũ eſt ſancto mãa
dato. Contigit em̃ illis illud veri ꝓuerbij. Ca⸗
nis reuerſus ad ſuũ vomitũ:⁊ ſus lota in volu
tabꝛo luti.Et iterũ ibidẽ dicit᷑. Facta ſunt eis po
ſterioꝛa deterioꝛa pꝛioꝛibo. Facit ad pᷣdicta exẽ/
pluũ de capite pagani inuento in deſerto a beaato
Machario:de quo dicã in.ij.ꝑte pꝛincipali hu

ius operis Sermone.xxj.parte.ij. Adulti enim

tenent᷑ ad ea q̃ ꝓ ipᷣis patrini eoꝝ ſpoponderũt.

de ↄſe. di. iiij.c. paruuli.vbi glo.ait.Dignũ eſt vt
qui ꝑ aliũ liberant᷑:ꝑ aliũ eciã obligent᷑. Si aũt

inter mercatoꝛes fallẽs fidẽ grauiter peccare cre

dit᷑.vnde in.l.j.ff.de ↄſti.pecu.dicit᷑: ꝙ graue eſt

fidẽ fallere:quid dicenduʒ eſt de malis xpᷣianis

q.j.Si inter hoĩes ſolẽt bone fidei ↄtractꝰ nlłla

ratiõe diſſolui:quãto magis pollicitatio quaʒ

cũ deo qͥs pepigit ſine graui vindicta ſolui non

poterit.Et idẽ quaſi habet᷑ in.c.ananias.xvij.q.
1. Kõſideret ergo vnuſqͥ ſq; vitã ſuõ.⁊ videat qð
fide ꝓteſtat᷑ operibo obſeruet.Ait em̃ Gꝛeg.ſup
Marcũ.Tiũc veraciter fideles ſumꝰ.ſi qð labi⸗
is ꝓmittimꝰoꝑibo implemꝰ.In die qͥpꝓpe baptiſ
matis oib nos antiqͥ hoſtis oꝑibo oibuſq; põ⸗
pis abrenũciare ꝓmiſimꝰ. Itaq; vnuſqͥſqʒ ve⸗
ſtrũ ad ↄſiderationẽ ſue mẽtis ocłos reducat:2
ſi ſeruat poſt baptiſmũ qð ante ſpopõdit:certꝰ
qꝛ iã fidelis eſt gaudeat.Sed ſi qð ꝓmiſit mi⸗
nime ſeruauit:ſtudeat cito plangere qð errauit.
Au gu.in li.de vita xpiana inqᷣt. Nec qᷣſqᷓ; iudi⸗
cet ſe xpᷣianũ:niſi qui doctrinã xpᷣi ſequũ:⁊ imi/

tat᷑ exemplũ.An tu illũ xpᷣianũ putas cuiꝰnũqᷓ;

pane ſaturat᷑ eſuriẽs. Cuiꝰpotu nullius ſitis ex

tinguit᷑:cuius mẽſam nemo cognoſcit:ſub cu⸗

ius tecto nec aduena:nec peregrinꝰ aliqñ ſucce⸗
dit:cuiꝰnemo nudus tegit᷑ veſtimẽtis:cuiꝰpau
per nullus fouet᷑ auxilio:cuiꝰ bonũ nemo ſen⸗
tit:cuius miſericoꝛdiã nemo cognoſcit:qͥ in nul

lo imitat᷑ bonos:ſed irridet potius ⁊ ſubſãnat.

Abſicvt hmõixpᷣianus dicat᷑ Abſitvt dei filius

poſſit appellari qui talis eſt. Chꝛiſtianuſ eſt qui

vitã ſequit᷑ xpi:qui in oibo miſericoꝛdiã facit: qᷣ
oim mouet᷑ iniuria:qui o ꝓpꝛimi pauꝑem ſe pꝛe
ſente nõ patit᷑:qui miſeris ſubuenit. Qui indi⸗
Kenerb⸗ ſuccurrit:qui cũ merentibo meret:qͥ do⸗

oꝛem alterius quaſi ꝓpꝛiũ ſentit. Qui a fletibꝰ

nullus ignoꝛat:cuius oẽs bonũ noꝛũt ⁊ nemo
ſentit iniuriã:qui deo die noctuq; ſeruit:qui in

deſinẽter eius pcepta meditat᷑ ⁊ cogitat:q paun/
per mũdo efficit᷑ vt deo locuples fiat. Qui inter
omnes habet᷑ ingloꝛiꝰ: vt coꝛam deo ⁊ angelis

gloꝛioſus appareat:qui in coꝛde ſuo nibil ſimu

latũ videt᷑ habere nec fictũ: cuius ſimplex ⁊ im
maculata eſt aia:cuiꝰↄſciẽtia fidelis ⁊ pura:cu⸗
ius tota mens in deo eſt: cuius omnis ſpes in
cheꝛiſto eſt: qui celeſtia potiꝰq; terrena deſideragt
qui humana ſpernit vt poſſit habere diuia. ſſl,ẽã⸗
his qui hoc ſeculũ diligunt:⁊ qui in pᷣſentiten
poꝛe gloꝛiant᷑ ⁊ ˖complacẽt Apłs inquit. Neſci,)
tis quia amicitia huius mundi inimica eſt dei

et quicunq; voluerit amicus eſſe huius ſeculi⸗
inimicus dei conſtituetur:hecille. Nõ ergo glo
rietur malus chꝛiſtianus:quia licet in numero

chꝛiſtianoꝛum reputetur:eſt tamen extra eccleſi
am quo ad meritum. Unde.j.q.j.c.vt euidenter
dicitur. Is quem ſacerdos in eccleſia toleratz

eſt tamen extra eccleſiam ſi nõ eſt coꝛpus eius:
cuiꝰ caput eſt chꝛiſtꝰ. Immo talis falſus chꝛi⸗
ſtianus eſt peioꝛ infideli:qꝛ peccaca facta ex cer·
ta ſcientia ſunt grauioꝛa peccatis ꝑ ignoꝛantia
perpetratis.vj.q.j.c.quero.Cuiuſmodi ſũt mul

ta peccata infideliũ. Item infideles patenter in

imicant᷑ fidei chꝛiſtiane. Iſti autẽ mali chꝛiſtia

ni latenter. Inimicus auteʒ domeſticus peius

facit qᷓ; apertus:nec eſt deterioꝛ amicus qᷓ; ficcꝰ

nec odium grauius qᷓ; familiaris inimic:cum

„

ſit vtignis in ſinu:⁊ ſerpens in gremio: et mus
in pera.c.⁊ ſi iudeos.de iudeis. JJM

De deuiatione hereticoꝛum a file.

Erca pars noſtri ſ. amonls bikk De⸗
uiatiõis ſcilicet a fide vᷣa.ſᷣm em bea
t tum Tho. iin tractatu de articulis fl/
NQNei. Lota fides catholica circa diut⸗
nitatem et humanitatẽ chꝛiſti verſatur.Et ideo
Johan.xiiij.dicit dñs. Creditis in deũ ⁊ in me
credite. Ideo videamus hereticoꝝ erroꝛes qui⸗
bus deuiant a fide.Et liq; ſint quaſi innumera
biles:tamẽ ſolũ aliquos maioꝛes ⁊ peioꝛes po
nemus:incipiendo ab erroꝛib verſantibo circa
humanitatẽ Chꝛiſti. Pꝛimus ergo erroꝛ fuit
Caupochꝛatis:⁊ Ebionis:qui dixerũt chꝛiſtuʒ
fuiſſe purũ hominẽ. Contra quos ad Ro.viij.
dicit. Ex quibo chꝛiſtus ſᷣm carnem ſuꝑg omnia
benedictus deus. Amen. D

Bermo

Ecũdus erroꝛ fuit Manicheoꝝ qͥ dixe/

8 rũt xpᷣm nõ habuiſſe verũ coꝛpꝰ ſed fan

taſticũ. Cõtra quos eſt ſentẽtia xpᷣi Luce

vltimo.c.vbi repᷣhendit diſcipulos:qui ↄturba

ti exiſtimabãt ſpiritũ ſe videre di. Palpate ⁊ vi

dete:quia ſpiritus carnẽ ⁊ oſſa nõ habet:ſic me

videtis habere:⁊ Matthᷣ.xiiij.vbi diſcipulis vi
daentibo eũ ambulantẽ ſupꝛa mare:⁊ credentib-
ꝙ eſſet fantaſma Chꝛiſtꝰ dixit. habete fiduciaʒ.
Ego ſũ:nolite timere.Et ex b̊ erroꝛe ↄdudebat
ipſi maledicti manichei:ꝙ in veritate chꝛiſtꝰ nõ
eſt paſſus mortẽ cũ haberet coꝛpus fantaſticuʒ
ſᷣm eos.Cõtra quos Eſa.liij.dicit᷑. ere lãguo/
res noſtros tulit ⁊ doloꝛes nr̃os ipſe poꝛtauit.
Et ibidẽ ſcriptũ eſt. Lanq; ouis ad occiſionem
ductꝰeſt. Et in hoc erroꝛe etiã fuit Gallanꝰ qͥ di
xit Chꝛiſtũ ſolũ habuiſſe vnã naturã incoꝛpoꝛa
lem ⁊ imoꝛtalẽ:licet oſtenderet ſe eſſe coꝛpoꝛeuzʒ
et paſſibile:⁊ hunc erroꝛẽ tenẽt mauri ⁊ ſaraceni
Cõtra quẽ eſt illa ſententia apłi dicẽtis.Chꝛiſtꝰ
ſemel ꝓ peccatis nr̃is moꝛtuꝰeſt.j. Pe.iij. Ler
cius erroꝛ fuit Ualentini qui dixit Chꝛiſtũ cele/
ſte coꝛpus attuliſſe:nihilq; de vᷣgine aſſumpſii
ſe:ſed per illam tanqᷓ; per riuũ ⁊ fiſtulam ſine vl
la de illa aſſumpta carne tranſiſſe. Cõtra quem
diciturad Gala.ii
ex muliere.

q cchꝛiſto vnã naturã cõpoſitam ex diuini
tate ⁊ hbumanitate. Coõtra qð eſt illud ad

Phil.ij. Cũ in foꝛma dei eſſet foꝛmã ſerui aſſũ⸗
pſit. Ubi manitfeſte aparet eſſe in eo duaſ natu

ras:ſallicet diuinã ⁊ humanã. Quintꝰ erroꝛ fu
it monetelitarũ dicentiũ in chꝛiſto eſſe ſolũ vnã
volũtatẽ.Cõtra qð Matthei.xxvij.dixit domi⸗

nus Jeſus patri ſuo. Uerũtamen nõ ſicut ego

volo:ſed ſicuc tu.vbi manifeſte demõſtrat ĩ ipo
fuiſſe duas volũtates:vnã humana:⁊ vnaʒ di⸗
uinãa:que eſt cõmunis patri ⁊ filio. S
“ Extus erroꝛ eſt Neſtoꝛij:qui dixit Chꝛi⸗
s ſtũ deũ ꝑfectũ ⁊ hoĩem ꝑfectũ:ita tamẽ-
ꝙ alia eſt ꝑſona dei:alia hoĩs in xpᷣo.Et
ꝙ nõ eſt facca vnio dei ⁊ hoĩs in vna ꝑſona chꝛi
ſti:ſed ſolũ cõicatio gratie:ita ꝙ negat btãm vir
ginẽ eſſe matrẽ dei:ſed dicit eẽ ſoluʒ matrẽ hoĩs
xpi.Cõtra qo eſt illud Luce.j.Qõð ex te naſcetur
ſanctũ:vocabit᷑ filius dei. X
Eptimꝰerroꝛ eſt Caupochꝛatis qui ha⸗
S buit etiã hũc erroꝛẽ: ꝙ chꝛiſtꝰ natus ſit

ex Maria ⁊ Joſeph.Cõtra qð eſt ilud

Matth.j.Anteq; cõuenirent inuenta eſt in vte/
ro habẽs de ſpũſancto. Octauꝰ erroꝛ eſt Clau
dij qui dixit:ꝙ poſtq; virgo peperit chꝛiſtũ plu
res alios filios genuit ex Joſeph. Contra gꝗd eſt
illud Eʒechieł.xliiij. Poꝛta hec clauſa erit ĩ eter/
num:⁊ nõ aperietur:⁊ vir nõ tranſibit per eam.
No nus erroꝛ attribuit᷑ Oꝛigeni ſcilicet ꝙ chꝛi

ſtus iterũ eſt paſſurus ꝓ ſalute demonũ ⁊ alle⸗

ij. Miſit deus filiũ ſuũ ner

Uartcus erroꝛ fuit Euticij qui poſuitin

xV

gat illud pſalmiſte. Hoĩes ⁊ iumenta ſaluabis
dne:intelligens ꝑ iumenta demones ꝓ quibus
dicebat debere chꝛiſtũ iterũ pati.Cõtra qð eſt il/
lud ad Ro.vj.xpᷣs reſurgẽs ex moꝛtuis iã non
moꝛit᷑ moꝛs illi vltra nõ dñnabii.
Ecimꝰerroꝛ eſt ſolẽtianoꝝ dicentiũ:ſal⸗
d uatoꝛẽ noſtrũ nõ ſedere ad dexterã pꝛis
CLCotra qð eſt illð Marci.vlti.Dñs qui⸗

lum:⁊ ſedet a dextris dei.

Irca eſſentiã diuinã ſunt etiã plures er
c roꝛes hereticoꝝ:qui fecerũt cõtra ſenten/
tiam Dionyſij ĩ li.de diui.nomi.c.ij.vbi
ait. Theologia quedaʒ no bis tradidit vnitiue:

quedã vo diſiũctiue.Et nec vnita licet diuidere
nec diſcreta ↄfundere.ſ.vnitatẽ deitatis ⁊ trini⸗

tatẽ ꝑſonaꝝ.De q̃ inqͥt Augꝰ.in.j.de trini. Cuʒ

querit᷑ vnitas trinitatis: nec periculoſius alicu

bi errat᷑:nec laboꝛioſiꝰaliqͥd querit᷑: nec fructuo
ſius aliqͥd inuenit᷑. Et ideo de hac re ſũma:⁊ ex⸗
cellẽtiſſima cũ modeſtia:⁊ timoꝛe agendũ eſt:⁊
attẽtiſſimis auribo atq; deuotis audiendũ:hec
ille. In quibo verbis tria tangit.Pꝛimo ꝑiculo
ſitatẽ dũ ait: nec periculoſiꝰ alicubi errat᷑. Siẽ
em ille qui fixis oculis vult intueri ſolẽ:qualis
ſic ponit ſe in periculo incurrẽdi cecicatẽ:ita ille
qui curioſevult iueſtigare myſteriũ trinitat po
nit ſe in periculo incurrẽdi in hereſim:⁊ i cccta⸗
tem mẽtis.Quia Pꝛouer.xxv.dicit᷑. Scrutatoꝛ
maleſtat oppꝛimet᷑ a głia.Et ideo dici᷑ Eccł.iij.
Altioꝛa te ne queſier:⁊ foꝛtioꝛa te ne fueris per⸗
ſcrutatꝰ. Scðo tangit difficultatẽ dũ ait:nec la⸗
boꝛioſius ⁊c̃.Dicit em̃ Dionyſi.in li.de diui.no
mi.Trinã dei vnitatẽ:neqʒ dicere:neq; cogitare
eſt poſſibile:? Pꝛouer.iij.inqͥt Salomõ.Quis
aſcẽdit in celũ.ſcilicet ad ꝑſcrutandũ myſteriuʒ
trinitatis:quaſi dicat nemo:⁊ Sapᷣ.ix.iterũ ait
Difficile extimamꝰ q̃ ĩ terra ſunt:⁊ q̃ in pſpectu
ſunt inuenimꝰcũ laboꝛe.Que aũt in celis ſunt:
quis iueſtigabit:q̃ſi dicat:niłs. Et ideo Eccł.j.
inqᷣt diuina ſapiẽtia.Altitudinẽ celi:id eſt ſcciſſi
me trinitatis (qᷓ diat᷑ celũ:qꝛ eius imẽſitas oĩb
eſt celata)qs dimẽſus eſt:ſq; ſuo ingenio cõpꝛe⸗
hendẽdo. Reſpõdet autem eadẽ ſapientia Eccli.
xxiiij. Girum celi circũiui ſola:quia ipſa ſola ꝑ/
fecte cõpꝛehẽdit ſuam eternam deitatẽ. Et ideo

dicit Augu.ad bere. Sufficiat nobis de myſte⸗

rio trinitatis ſcire quantũ nobis chꝛiſtus pꝛedi
cauit ⁊ docuit:? Ambꝛo.inqͥt. Mihi eſt impoſ
ſibile ſcire generatiõis diuine ſecretũ. Mẽs de⸗
fecit.vox ſilet:nõ mea im̃:ſed eciã angeloꝝ. VUñ
eccleſia canit in officio trinitatis.Caligat h̊ ſau
tiniũ:nõ ſufficit ingeniũ:taʒ ardua rimari.Ait
enim Auicẽna.ix. Metha.ſue.c.vlti.Operatio
intelleccus noſtri ad ſuperioꝛa eſt:ſicut oculi ce

a ad coloꝛes:⁊ aures ſurdi ad auditum.ct au

ccoꝛ in libꝛo de cauſis dicit. Pꝛima cauſa eſt ſu

perioꝛ omni narratiõe: ⁊ Plato ĩ ſuo Thimeo

dẽ Jeſt us poſtq; locutꝰeſt eis aſſi umpt? eſt in cec)

R t Hannife

luani ſoſſ
immndege
C6 nandn
lons q; Peoln
ſunqtnnua
uit Etioincſ
gudendu dien
ſitiaallocult
biserſagloc
ſemoedetkin
ſacurioſinsl
Ccſatenerfie
coticktgfemn⸗
ſuplull detnin
nols ſangetr
hoſvaintalig
ceſiols ſepol
midaodducdl
debto Jugut
detnineutedel
Gpenda pucru
Godicoctar
Porväfonäär
keinilafone
no poſſehßfi
icjac ouc

. Faaliuse

tas actmnoler⸗
niutar copret
Maacrechian
Winuirench
Aechaurien
gamplülege
phoꝛi: pbid
ſtodenymnu
tinueinuete
eipfeaepon
ſtueqs poter
munar Tulls
ggärerqaun
Pplooor⸗
ſoodendll
poſtulauit,⸗
noͤmadlt an
Pplus deee
hoez neſce
fuanoſitate
Cuoſtusintn
ſſguont
Kenfign
ſinzihi⸗
. P is
dichtnulin
ntla mnie
leſtpon

enaaluadt
egpquihl

Dncdckl
nmnsli non

X
* mtüſal,
ddentnſis
umpoekincr

rttii Plurtsr

Mrcöcnaſanten
homicij dbi
rudlditnnu.
ulirduutar
datans : nini

maloſius ita

mi naeffnano
rſänara,
agauch
udiendubet
denogale
. So
menſoli galis

ticri e
uſimticdt

Sontaro:
vdial cl i.
tmefuensper,
dü arnecha;
nlidedivino
nencgz ogiur⸗
Sromo Quis

mdünrſu;

aiid
tiin heen
rinclls iunt
Sidoo Ealj.
nliidckſciſi
ziniins oi
ingenio coic
aannufil
nun iglaſoh⸗
detui
bes entt/
cniheedi
Vaickingo
ni Misde

Foliũ

ait. Genitoꝛẽ veritatis tã difficile eſt iuenire: qᷓ;

inuentũ ipoſſiblie eſt effari.In quibo verbis af
firmat:ꝙ deꝰ genuit veritatẽ:id eſt filiũ ſuuʒ:q
git Johã.xiiij.Ego ſum veritas. Trãſumptiue
in.c.ſi ↄſuetudinẽ.⁊.c.qui contẽpta.viij.di.Sa⸗
lomõ q̊ʒ Pꝛouer.xxx.inqᷣt.Tria ſt᷑ mihi diffici⸗

lia:qꝛ trinitatꝭ myſteriũ intelligere ꝑfecte nõ po⸗

tuit.Et iõ inqt Dionyſius in li.de di.no. Nõ eſt
audendũ dicere aliqͥd nec cogitare de ſuꝑſub/
ſtãtiali occulta diuinitate pᷣter ea q̃ diuinitꝰno⸗
bis ex ſacris eloquijs ſunt expᷣſſa: ?⁊ Bernar.in
ſermõe de runlhaͤt nqᷣrere de trinitate puer⸗
ere ⁊ tenere ſicut ſancta ec⸗
cleſia tenet fides⁊ ſecuritas eſt.videre aũt eaʒ ſi ½
cuti eſt ꝑfecca ⁊ ſumma felicitas eſt. Hilariꝰ in/
ſuꝑ in li.de trini.pꝛedicta de difficultate cogni⸗
tiois ſancte trinitat appꝛobãs dicit. Non putet

ſa curioſitas eſt. Cre

hõ ſua intelligẽtia ſacramẽtũ generatiõis ⁊ pꝛo

ceſſiõis ſe poſſe ↄſequi.Ad predicta etiã confir⸗

mãda adducipoſſent plura exepla. Pꝛimũ eſt

de btõ Augu. de q̊ legit᷑:ꝙ cũ vellet in libꝛo ſuo

de trinitate deſcribere myſteriũ trinitatis diuĩe:

quendã puerulũ in litoꝛe maris inuenit:qͥ cuʒ
quodã codleari argẽteo aquã maris in quãdazʒ
paruã foueã refundebat dicẽs:ſe velle totũ ma⸗
re in illã foueã indudere.Cui cũ Augu. dixiſſet
nõ poſſe h̊ fieri cũ mare ſit magnũ:⁊coclear mo
dicũ ac fouea parua. Rñdit ipe qͥ erat dñs Je/

ſus.Facilius eſt mibi h̊ agere:qᷓ; tibi id qð cogi
tas adimplere.cogitas em ĩ libꝛo tuo myſteriũ
trinitatꝭ cõpꝛehẽdere.cuʒ liber tuꝰ ſit parua fo⸗
uea ad recipiendũ:ingeniũ tuũ modicũ coclear
ad inquirendũ:⁊ trinitas ipᷣa imenſum pelagꝰ

ad exhauriendũ.Et his dicq diſparuit. Scom
exemplũ legit᷑ in libꝛo de vita ⁊ moꝛibo philoſo

phoꝛũ: vbi dicit᷑.ꝙ quidã phuloſophꝰ noie ari⸗

ſtodemꝰ multis annis in ſolitudine ſtetit:?⁊ con
tinue inueſtigauit naturaʒ apis: nec intelligere

eã ꝑfecte potuit. Minꝰ trinicatis eterne maie
ſtatẽ qͥs poterit indagare. Tercũ exẽplũ eſt qð

narrat Tulliꝰin li.de natura deoꝝ:vbi ait.CX
q̃dã rex q̃ſiuit ab vno philoſopho:qͥd eſſet deꝰ.
Philoſophꝰaũt indutias triũ dierum petijt re

ſpõdendi.Et expleto triduo:iterũ aliud triduũ

poſtulauit.Et poſt maioꝛẽ terminũ ad queſitũ

nõ rñdit.(ui rex ait. Ut video me deludis. At

ille.Oñne mi nõ.Quia deꝰeſt ta immẽſus:ꝙ q̃n/⸗

to plus de eo cogico:tãto plus deficio:et qͥd re⸗
ſpõdeã neſcio.Tercio tãgit Aug.in vᷣbis pᷣdiccꝭ

fructuoſitatẽ trinitatꝭ cognite dũ ait: nihil fru/

ctuoſius inuenit᷑.Int᷑ alias aũt vtilicates q̃ttu/⸗

oꝛ ↄſequunt᷑ illi qͥ deuote colũt ſcciſſimã trinita

tẽ ꝑ fidẽ cognitã. Pꝛima ðꝛ eleuatiõis.ſ.ad cele⸗

ſtia ↄtẽplãda:⁊ t᷑rena deſpiciẽda:iuxta illð Eſa.
xl.Quis appẽdit trib digitis molẽ terre.quaſi
dicat:nullus niſi deꝰ trinꝰ in ſua potẽtia: ſapi⸗
entia ⁊ miſcðia:qͥ b q̃ſi tribo digitis molẽ terre:
id eſt ponderoſitatẽ coꝛꝑis appedit ſurſum ele⸗/

CNH

usdo ad ↄtemnendũ terrena:⁊ ſuꝑna ſpeculan
da.Et ſicappẽſus ⁊ eleuatꝰerat ſancꝰ Augu.de
quo legit᷑:ꝙ cũ libꝛos de trinitate ſcriberet: ⁊ q/

dam vidua tribulata ad eũ vadẽs ipᷣm ſalutaſ/
ſet:ipᷣe ei nihil rñdic. Un illa triſtis receſſit. Se⸗

quenti vo die cũ eius miſſam audiret:facta eſt
in excaſi mẽtis:⁊ rapta in celũ ibidẽ vidit Augu
ſtinũ facie indinata de trinitate diſputantẽ. Fa
ctaqʒ eſt vox ad eã dicẽs.Cũ ad Auguſtinũ lui⸗
ſti:tũc de trinitatis głia attẽtiſſime diſputabat:
et ideo ꝙ ibi fueris nõ aduertit.Scða vtilitas
dici ꝓpulſionis.ſ.aduerſitatũ.Nãa ſic dic Johã
nes damaſcenꝰ.li.uij. Cũ apð ↄſtantinopolim
grauis peſtis eſſet:de medio populi:q da puer
in celũ raptꝰcanticũ ſccẽ trinitatis.ſ. Sancte de
us:ſancte foꝛtis:ſctẽ ⁊ miſericoꝛs ſaluatoꝛ:miſe
rere nob ab angelis eſt edoctus Qð cũ rediens
decãtaſſet coꝛã ꝓpło:mox ois peſtilẽtia eſt effu⸗
gata. Tertia vtilitas ðꝛ expulſiõis.ſ.demonuʒ.
ã legit᷑:ꝙ cũ apud ↄſtantinopolim quidam
magus duxiſſet vnũ fidelẽ notariũ ad ↄſpeceũ
maxie multitudinis demonuʒ:in q̃ erat vnꝰ ſe⸗
dẽs in thꝛono:tanq; pꝛinceps:⁊ ille demõ intter
rogaſſet ipᷣm notariũ:an ſeruus eiꝰ fieri vellet:
notarius ipᷣe ſignãs ſe ſigno crucis rñdit. Ego
ſum ſeruus ſanctiſſime trinitatis. Et ſtatim il⸗
la młtitudo demonũ diſparuit.Et iſte due vti /
litates tangunt᷑.Exo.v.vbi Mopſes inqͥt. Deꝰ
hebꝛeoꝝ vocauit nos:vt eamus viã triũ dierũ i
ſolitudine:id eſt ꝑ fidẽ trinitatis ei in hac vita ĩ
qua ꝑegrini ſumus ſeruiamuſ:ne foꝛte accidait
nobis peſtis:aut gladiꝰ. Per peſtẽ aũt põt in
telligi tẽptatio a carne.ꝑ gladiũ vo tẽptatio ab
hoſte. Quarta Pans ðꝛ ↄuerſionis.ſcʒ maloęꝛ

rum. Refert nãq; Bonifaciꝰ in li.ſuo:quẽ ſcri⸗

pſit ad comitiſſã maltildã:q cũ quidã archiepi

—.

ſcopꝰobꝛucinẽſis ſimoniacꝰ ꝑ teſtes ↄ uinci nj
poſſet:pᷣceptũ eſt ei a quodã legato pape viro ſa

cto:vt verſiculũ trinitatis diceret.ſ.Głia patri ?

fülio ⁊ ſpũiſctõ.Et cũ ille ſctãm trinitatẽ:⁊ maxi

me ſpiritũſctm̃ nomiĩare nõ poſſet: depᷣhenſus
⁊ ↄuictus de crimie:humiłr pctm̃ ſuũ ↄfeſſus
eſt ac pniam petijt ⁊ ſe emẽdauit. Iſtũ aut verſfſi

culũ fecit ſynodus Nicena. Btũs autẽ Hiero.

2 poſtea Gꝛego.oꝛdinauit:vt in fine pſalmoꝛuz

diceret. Legit᷑ aũt ꝙ cũ quidã vir ſctũs cũ alijs

pſallẽtibo eſſet in eccłia:vidit btãm virginẽ illuc
aduenientẽ:⁊ ad gloꝛia pꝛi ꝓfunde ſe inclinanꝰ
tem.qᷣ cũ eã de h̊ interrogaſſet:rñdit ꝙ qñcũ

ille verſiculus trinitatis ab eccleſia dicitur:tota

curia celeſtis ſancte trinitati ſe inclinat:⁊ eã ſpe/
cialiter reueretur. Ecõtra vᷣo legitur de quodua
religioſo:qui nunq; ſe incdlinabat ad gloꝛia pꝛii.
Cum aũt moꝛtuus eſſet:hec ei aſſignata penitẽ
tia.ſ.ꝙ vſq; ad diem iudicij ſtet ſuꝑ vna altiſſ⸗
ma columna in medio maris eleuata:⁊ ſemper
qñ ðꝛ in eccłia głia pꝛi:illa columna indinatur
valde pꝛofunde:⁊ ei videt᷑:ꝙ ðbeat in abyſſun⸗

Bermo

demergi. Multa quoq;ʒ alia miracula et ſigna
facta ſunt in teſtimoniu ſanctiſſime trinitatis.
Nam vt refert Euſebius: in die natiuitatis xpᷣi
tres ſoles in oꝛiente apparuerũt:qui paulatim
in vnũ ſolem ſunt redacti:de quibo videt᷑ facere
mentionẽ irgilius.iij.eneidi di.Lris adeo in
certos ceca caligine ſoles. Erramus pelago ⁊c̃.
Aliud aũt ponit Eutropius.i.ꝙ dũ quidã arri
anus quendã baptizaret:⁊ foꝛmã trinitatis ꝑ⸗
uerteret:mox aqua diſparuit. Ipſe em̃ hereticꝰ
dicebat. Ego te baptiʒo.in noĩẽ patr ꝑ filiũ ĩ ſpi
rituſancto:volens ꝑ hoc oſtẽdere ꝙ filius ⁊ ſpi
rituſſanctus nõ eſſent patri ẽles. Uiſo aũt mi
rackło:ad gremiũ eccłie catholice ↄfugit. Refert
etiã Sigũbertus:qꝙ circa annos dñni.dl.Cũ in⸗
tra gallias arriana hereſis pullularet:q̃ flliũ et
ſpiritũſanctũ mioꝛes patre affirmat in vꝛbe na
ſtenſi:als vaſacenſi:dum epᷣs eiuſdẽ vꝛbis miſ
ſam celebꝛaret vidit tres guttcas clariſſimas de
celo deſcendere:q̃ ſuꝑ altare ſe ponẽtes:et ad in⸗
uicem appꝛopinquates:vnã gemmã pulcherrl⸗
mã effecerũt:quã cũ ĩ medio cuiuſdã auree cru⸗
cis in qua multe gẽme erãt poſuiſſet:ille tantazx
eius excellentiã nõ ferẽtes de cruce ꝓtinus ceci⸗
derũt. Immũdis aũt hominibo videbat᷑ obſcu
ra ⁊ hoꝛribilis. Mũdis vo ⁊ puris delectabił
et cara:mulciſq; infirmis pᷣſtitit ſanitatẽ: ⁊ ad/
oꝛantibo ipam crucẽ auxit virtutẽ. Et ideo Ri/
char.in.j.de trini.ait.UVtinã attenderẽt iudei:vti
nam aduerterẽt pagani cũ quãta ↄſciẽtie ſecuri
tate ꝓ hac fide trinitatis ad diuinũ iudiciũ po⸗
terimus accedere:Nõne cũ omni ↄfidentia deo
dicere poterimꝰ. Oñe ſi erroꝛ eſt:a teipſo decepti
ſumus.ã hec fides tãtis ſignis ⁊ ꝓdigijs cõ/⸗
firmata eſt que nõ niſi ꝑ te fieri poſſunt. Et cer/
tea ſũme ſanctitatis viris eſt nobis tradita:at⸗
q; ſumma et autcẽtica atteſtatiõe ꝓbata:te ipſo
cooperante ⁊ ſermonẽ ↄfirmante ſequentib ſi⸗
gnis.hec ille. Licet aũt philoſophi nõ cognoue/
rint ꝑfecte myſteriũ diuinaꝝ ꝑſonarum ꝑ ꝓpꝛia
que ſunt paternitas:filiatio:⁊ ꝓceſſio:ſᷣm illud
Apli.j.ad Coꝛinth.ij. Loquimur dei ſapientiaʒ
quã nemo pꝛincipũ huiꝰſeculi nouit:id eſt phi
loſophoꝝ ſᷣm gloſaʒ: tamẽ cognouerũt quedã
eſſentialia attributa que appꝛopꝛiant᷑ diuinis ꝑ
ſonis ſicut potentia apꝛopꝛiat᷑ patri:ſapientia
filio:⁊ bonitas ſpirituiſancto. Ipſi em̃ philoſo⸗
phi cognouerũt deũ ꝑ creaturas quas ipᷣe fecit
iuxta ilud Macrobij.in li.de ſomno Sapio /
nis dicentis.Deus qui pꝛima cauſa vocat᷑: om
niũ que ſũt dñs ⁊ oꝛigo eſt.Et ideo vidẽtes ma
gnitudinẽ:pulchꝛitudinẽ:et bonitatẽ creatura⸗
rum deuenerũt in co gnitionẽ creatoꝛis dei.ſ.ꝙ;
ſit potẽtiſſimus:ſapientiſſimus:et optimus ar
tifex:⁊ hoc eſt qdð ait Salomõ Sap.xiij. A ma/
gnitudine ſpeciei ⁊ creature cognoſcibiliter po/
terit creatoꝛ hboꝝ videri:⁊ ad Ro.ſj.inqͥt Pau⸗

lus.Inuiſibilia dei ꝑ ea q facca ſũt intellecta cõ

ſpiciunt᷑:ſempiterna quoq;ʒ virtus eius ⁊ diui/

nitas. Unñ Ambꝛo.et Augu.quos refert magi⸗
ſter in.j.di.iij. dicũt:ꝙ philoſophi ↄſiderãtes ce
lum ⁊ terrã ⁊ alia mirabilia creata:cognouerũt
illum eſſe ſuꝑ oẽm creaturã qui ea fecit.q nulla
creatura facere põt vel deſtruere. Itẽ ex creatura
rum eteꝛnitate:vt eſt celoꝝ ⁊ planetaꝝ ac ſtella/

rum cognouerũt eternitatẽ creatoꝛis:⁊ ex eoꝛuzʒ

magnitudine eius omnipotentiã.⁊ ex eoꝝ oꝛdi

natione et gubernatiõe eius ſapientiã ⁊ bonita

tem.Et ſic cognouert in deo trinitatẽ ꝑfectionũ.
Vnde Areſto.in.xij.Mecha.ait.Dicimus deũ
eſſe aial ſempiternü bonũ ⁊ optimũ cuius du⸗
ratio in infinitũ eſt:in quo eſt ſummus intelle⸗
ctus:ſummũ intelligibile ⁊ intelligere:ſũmaq;

volũtas:ſumme voluptuoſa ⁊ gaudioſa. Ubi

eius cõmentatoꝛ cõmento.xxxvij. ꝓbat ⁊ affir/⸗
mat ꝙ in deo eſt intellectus:⁊ volũtas: ⁊ actus

eoꝝ.et in fine dicti cõmẽti replicat ꝙ ĩ deo eſt tri
nitas ꝑfectionũ:adiungens ꝙ quidã putauer̃t
Plato ⁊ multi alij.

eſſe trinicatẽ ſuppoſicoꝝ vt 4
Sed ipᷣe cõmentatoꝛ eã negat:in qͥ eſt hereticus
cenſendꝰ. Idẽ quoq; Areſto.j.de celo ⁊ mundo

ait.Om̃e ⁊ totũ ponimꝰſuꝑ tria. Per hũc enim

numeꝝ adhibuimus noſipſos magnificare de
um vnũ eminẽtẽ ꝓpꝛietatibꝰ eoꝝ q̃ ſunt creata.
Plato etiã incipiẽs libꝛũ quẽ fecit de mũdi cea
tione diat. Unus:duo:tres.Deinde pꝛoſequi
libꝛum ſuũ. Per hoc(vt ait Fran.de Mayro.i
ſermone de trini)quaſi intẽdens:ꝙ trinitas eſt
pꝛincipiũ totius vniuerſi:dicit quoq; Auguſti.
vij.cõfeſſionũ:ſe legiſſe in libꝛis Platonis to⸗
tũ illud Johãnis.ſ. In pᷣncipio erat verbuʒ ⁊c.
vſq; ibi.Fuit hõ miſſus a deo.Et idẽ euangeli⸗
um poſuit Platonicꝰeius diſcipulus in li.quẽ
cõpoſuit:vſq; ad verbũ caro factũ eſt.⁊ ſi nõ oꝛ

dinate ſaltem in ſententia:vt idem Augu.refert
Qui etiã inquit.x.de trini.c.iij.et.xxiij. Poꝛ⸗

phyrius qui fuit philoſophꝰ paganus:confeſ⸗

ſus eſt ſanctã trinitatẽ:⁊ appellauit paternũ in⸗

tellectũ deũ filiũ:? hoꝝ mediũ amoꝛẽ ſpiratuʒ.
Et.ij.de trini.c.vj.etiã ait Augu.q; Plato qͥ tã⸗
tis ſeculis ante puerperiũ virginis fuit:ſumme

trinitatis atq; vnitatis pᷣdicatoꝛ in gentibo exti

tit:vnde vnitatẽ ac trinitatẽ pꝛedicãs curſu mi⸗

rabili:oculoq; clariſſimo dilucidauit:queſiuit:

inuenit.et pꝛodidit patrem deum: paternã me
tem:⁊ vtriuſq; amoꝛem mutuũ:⁊ vnã ſummã
equetrinam:⁊ indiuiſam deitatem:non ſolum
opoꝛtere credi docuit:ſed ita eſſe ratione conui⸗
cit. Trimegiſtus etiam inquit. Monas gignit
monadẽ:⁊ in ſe ſuũ reflectit amoꝛẽ.id eſt pater
deus gignit filiũ deũ:⁊ in ſe habent ſpiritũſan⸗
ctum. Iſta tñ verba a qͥᷣbuſda attribuunt᷑ Poꝛ
phirio philoſopho. Hermes q̊q; Puaf⸗ ophus
vt refert Augu.in li.cõtra quinq; hereſes fecit li
bꝛũ qui ðꝛ.verbũ ꝑfectum:in quo ſic ait. Hicſi
lius bñdicti dei.⁊ Auicẽnax.ſue Metha./c.xiij.

.

* H
8

gundit

itnsdinlnug
ſntſfuni
yſtoni, Glultan
unns ſ Han
ſietckaſfe
mn Boraps du
gſonas diulmns
ſecs niiſde
ucq; dar
dit Sen y.
lamtrüi gagu
giditñ vidttr
Credilteni1
puas iſtrult
adü altſuilid⸗
codict hdn

It dñede
VrdiCtenüh

buiſuuc Mren

ſaci ideſtab v

ſaadzwesdig
RNNOis
usenntni
lit? gubema
dluiepent
haber mieſſe
torcini Nol
numaver main
Poorintrigliant
Kangalalepe
Wsowig
ſgnaraninit
hiemrchia T
guolbyhienm
neſitaiiu.
imnie. arde
finaontpang

nnuind
rrwin⸗
moblerdfor
ſſt mobleryn
Vnlfoꝛmerim
ngeni eſtmy

cug.0 eſtp⸗

li in vrepi
lifmarpoſ
tcaivnttat
leinng ſoleg
gurnſcltdo⸗
caraßnnde
NRiigiea
Cns ſinn
Erla, Jeiſgti
Figerheder

6 us ? dii
tefanmeg
lollderitese
cognoleni
Aſtct nnla
Niagunm
neran kan,
woistreng,
Wae
Nntiit bonin
uategfenoni,
. diams dei
mu auins du
ummus ihrtle,
uler ſünag

cauciolg lb

i bntaffi/
wlng taaus
rpidonctmi
midi utnue
we mula ali.

nicktbamnans .

cdor mund
dadöccim

nde o
n de Marw.i
aymunindeſt
noq; Zuguſtl⸗
Poons do
da Nt.
Sicecumgti

Cpolusinl eteii
ick.:ſinde
m Zugt.tin

nrin genincn

cis unm
chungliſu
um pi e

ummlum

mumen

ziucun.

Ardenidlaan

plura dicit de ſpirituſancto. Ex quib patet tri⸗

nitas diuinaꝝ ꝑſonaꝝ. Uera eſt em̃ illa poetica
ſentẽtia. Numero deꝰ ipare gaudet. Hoc auteʒ
myſteriũ trinitatis credidit Noe qñ in archa ſal
uatus eſt. Geñ.vij.ideſt in ceieſti gloꝛia:cũ triba
filijs.id eſt cũ fide ſancte trinitatis. Credidit eti
am Abꝛahã dum vt ðꝛ Geñ. xviij. Tres vidit.ſ.

pſonas diuinas in coꝛpoꝛea imagine ſibi appa

rẽtes:⁊ vnũ.ſ.deũ adoꝛauit.ſ.in ilł tribꝰ ꝑſonis.

Iſaac q̊ͥʒ idẽ credidit dũ effodit tres puteos: vt
dicit᷑ Geñ.xxvj. Jacob etiã credidit qñ vidit ſca
lam triũ graduũ.Geñ.xxviij. Joſeph quoq; cre
didit qñ vidit tres palmites i vna vite. Geñ.xl.

Credidit etiãs Moyſes qñ tres ſolennitates pꝛe
cipuas inſtituit ad qᷓs ↄuenire debebãt oẽs iu⸗
dei.Exodi.xxiij.Credidit inſuꝑ hieremias ꝓphe

ca dũ ait ſui libꝛi.j.c. A.a.a.dñe deus.Cũ em̃ ter

cio.dicit. A. deſignauit trinitatẽ ꝑſonaꝝ.ꝙ autẽ
alt.Dñe deꝰ:deſignauit vnitatẽ eſſentie diuine.

QLredidit etiã hoc Daniel ꝓpheta qui(vt habet᷑ li

