tis:q̃rite ⁊ iuenietᷣ:pulſate ⁊ aꝑiet᷑ vobis.Que
vᷣba Aug.in ſᷣmõe deverbis dñi in mõte expo⸗

nit: adducẽdo exemplũ alicuiꝰhoĩs qui ad ali⸗
quẽ locũ pergerevellet:ſʒ infirmos pedes habe

ret ⁊ viã neſciret ⁊ loci illiꝰ ianua dauſa eẽt. Naã

oꝑtet pᷣmo ꝙ in pedib ſanet᷑:deiñ ꝙ via ſibi de er .ſ. Poik
Ssz iſte oꝛatiões debent fieri cum deuotiõe: qꝛ

monſtret᷑ ne ꝑ deuia erret:⁊ poſtmodũ ꝙ oſtiũ

ſibi aꝑiat᷑ als nihilvaleret nec ãbulare potuiſſe

nec viã rectã tenuiſſe:nec ad locũ ꝑueniſſe. Pec

catoꝛ g̊ᷓ qui ꝑviã pñtis exilij ðſiderat ad patriã
ꝑuenire:qꝛ habet infirmos pedes aie ꝑ pem.

Ertiũ ⁊ vlcimũ pᷣncipale ĩpedimẽtuʒ
t? Sꝛ impatiẽtie. Multi em̃ ſunt qui fa

LxxXI

Vnðs pſal.in eiꝰꝑſona ait. Mit᷑ ere mei de qm̃

ĩifirmꝰſuʒ ⁊c̃.debet pᷣmo petereſanatiõeʒ ⁊ eam
accipiet:⁊ h̊ eſt qð ait ſaluatoꝛ. Petite ⁊ accipie
tis.Oicat ergo deo cuʒ pſalmiſta. Sana aiam
meã qꝛ peccaui tibi. Secũdo quia peccatoꝛ
ignoꝛat viam que ducit ad celum.iuxta ülud

qð de pctõꝛibo inquit pſalmiſta. Uiã ciuitatis

habitacłi nõ iuenerũt:iõ dʒ q̃rerevie directionẽ

cã iueniet:⁊.ᷣ eſt qð ſubdit ſaluatoꝛ.Querite

⁊ iuenietis hᷣ aũt facit gr̃a ſpũſſcci. Uñ pſalmi⸗

ſta ait deo. Spũs tuꝰbonꝰ deducet me in terrã

rectã PS.cxlij. Tercio.qꝛ poꝛta ꝑadiſi ẽ pec/
catoꝛi clauſa.iuxta illð Mat.xxv. Et clauſa eſt
ianua:iõ debet pulſare ⁊ petere eiꝰ aꝑtionẽ⁊ ſi⸗
bi aꝑiet᷑:et iõ ſubdit ſaluatoꝛ. Pulſate et aꝑiet
vodis. de deo em̃ in quit pſalmiſta. Januas ce
li aperuit:⁊ Eſaie.xlv.ait ipᷣe deꝰ.Aperiã añ euz

ianuã: ⁊ poꝛta ñ daudet᷑. Ea ꝓpter idẽ ſaluatoꝛ

repᷣhẽdit negligẽtiã nõ petentiũ dicẽs Joh.xvj.
Uſq; mõ nõ petiſtis quicq; in noie meo petite
⁊ accipietis:vt gaudiũ vrjm ſit plenũ:⁊ iteꝝ ibi
dẽ ait.Amẽ amẽ dico vo bis ſi qͥd petieritis pa/
trẽ in noie meo dabit vobis.vbi dicit Aug.Nõ
petit᷑ in noĩe ſaluatoꝛis qð petit᷑ ↄtra rõnẽ ſalu
tis.Oebemꝰꝗ̊ ↄtinue ſaltẽ habitu deũ pꝛeʒ deß

cari:vt nob vitã eternã tribuat amoꝛe filij ſui:

⁊ h̊ deuote facientes de nr̃a ſalute erimꝰſecuri.
Si qͥs em̃ in curia Impꝑatoꝛis hr̃et aliquẽ ſa⸗
piẽtẽ aduocatũ:vel auxiliatoꝛẽ ſolicitũ:aut frẽs
vterinũ młtũ gauderet:⁊ de impetrãda gra ab
imꝑatoꝛe q̃ſi ſecurꝰeẽt. Ipᷣe aũt dei filiꝰin curia

celeſti apud Imꝑatoꝛẽ eternũ pꝛem ſuũ:eſt nr
aduocatꝰde quo ðꝛ.j. Joh.ij.Aduocatũ habe⸗
mus apud patrẽ ieſuʒ xpᷣm iuſtũ. Itẽ ipᷣe aſcen

dit in celũ vt eſſet noſter auxiliatoꝛ ſolicitꝰ:et iõ

Deut.xxxiij.ðᷣꝛ. Aſcenſoꝛ celi auxiliatoꝛ tuꝰ Iteʒ

eſt noſter frater vterinꝰ:qꝛ carnẽ de noſtra hu/

mana natura aſſumpſit:vñ dixit Magdalene

Johᷣ.xx. Uade ad frẽs meos ⁊ dic eis. Aſcendo
ad patrẽ meũ ⁊ patrẽ veſtrũ:deuʒ meũ ⁊ deum
veſtruʒ ⁊c̃.q̃ ꝓpter Berñ.inqͥt. Puto ꝙ me iam
ſpernere nõ poterit os ex oſſibo meis:et caro de

lus ad Phili.iiij. ait Petitiões vꝛe inoteſcant
apud deuũ. Itẽ debemꝰnũcios oꝛationũ nr̃arũ
ad auxiliatoꝛẽ noſtrũ mittere vt adiutricẽ ma⸗
nũ ſuã nobis poꝛnigat.⁊ dicere ei cũ pſalmiſta.
Emitte manũ tuaʒ de alto:⁊ libera me deads
multis ⁊c. Inſuꝑ eoſdẽ nũcios debemꝰ ad fra⸗

treʒ nr̃m dirigere: vt poſt ſe nos trahat:⁊ vnuſ⸗

quiſq; ei dicere illud Can.j.Lrahe me poſtte.

Aug.ſuꝑ illud Matthᷣ xv. Populꝰhic labijs
me honoꝛat ⁊c.ait.Sicut vox ſine modulatio
ne ẽ quaſi vox picarũ ſic oꝛo ſine deuotiõe eſt qᷓ
ſi mugitus boũ.Item debẽt fieri cũ liltances.

—

BGermo

iuxta illud Apłi ad Ro. xij. Oꝛatõi inſtãtes. Il
le aũt nõ inſtat oꝛatiõi qui pꝛimo quidẽ incipit
oꝛare feruẽter: deinde tepide:⁊vltio frigide oꝛat
vt inqͥt Augꝰ.ſuꝑ Pſal.Et ideo dicit᷑ Eccs.vij.
Melioꝛ eſt finis oꝛõis qᷓ; pncipiũ. Oꝛatio em
habet pᷣncipiũ mediũ ⁊ finẽ.pncipiũ aũt dʒ fieri
feruẽter:mediũ feruẽtius:⁊finis feruentiſſime.
Sed multi faciũt cõtrariũ⁊ peruertũt oꝛdineʒ.
Nã cũ magno feruoꝛe incipiũt oꝛare ſed tepide
mediãt ⁊ finẽ frigide cõſũmãt.Tales autẽ ſunt
ſiles chimere:cuiꝰ pma pars depingit᷑ vt leo qᷣ
eſt animal calidũ:media vo vt capꝛa queẽ aĩal
tẽperatũ:finis vo eſt ſerpẽtis qͥ eſt animal frigi
duũ.Debet igit᷑ ille qͥ vult aliqͥd a deo impetrare
feruẽter ⁊ nõ frigide petere:⁊ ꝓ certo tenere pote
rit ꝙ quicqͥd bonũ ⁊ ſalubꝛe petierit merebitur
obtinere. Ipᷣe em̃ deus nos ad petẽdũ inuitat:
pauci aũt ſunt qͥ inuitãt vt ab eis petat᷑:ſʒ mul⸗
ti ſunt qͥ fugiũt ne ab eis petat᷑. Itẽ multi ſunt
q petita cõcedere recuſant.vnð refert Seneca ꝙ
pauper tynicꝰ ab ãtigono rege petijt talẽtũ.Cui
rñdit rex plus eſſe q; tynicꝰ deberet petere.Lũc
ille pauꝑ petijt denariũ. Cui ipſe tyrãnus rndit
minꝰ eſſe qᷓ; regẽ deceret dare.⁊ ſic turpẽ viã ex⸗
cuſandi inuenit cũ potuiſſet dare denariũ tãqᷓ;
tynico:⁊ talentũ tanq; rex.Deus aũt nõ ſe excu⸗
ſat ſed oẽs ad petẽdũ inuitat.vñ Aug.ait.Non
tãtũ hoꝛtaret᷑ vt peteremꝰniſi darevellet.Erube

ſcat humana pigritia:plus ille vult dare qᷓ; noſ

acciꝑe:plus illevult miſereri qᷓ; nos a miſeria li
berari:dũmõ nos eũ oꝛãdo ſeruemꝰ illð Joh̊.
liij.vbi ipᷣe ait. Ueri adoꝛatoꝛes adoꝛabũt pꝛẽʒ
in ſpũ ⁊ veritate.⁊ illð.j.ad Chor.xiiij.Oꝛabo
ſpũ oꝛabo ⁊ mẽte.Itẽ ſi ſtuduerimus ⁊ conabi
mur ꝑſeuerãter oꝛare: qꝛ ꝑſeuerãtia cõtinua in
quolibei oꝑe arduo vtilis eſt ⁊ multũ pꝛodeſt.

Ideo ait Ouidiꝰ lib.ij.de ponto. Percuſſu cre⸗

bꝛo ſaxa cauãtur aquis.⁊ li.iiij.eiuſdem oꝑis.
Butta cauat lapidẽ nõ vi ſʒ ſepe cadẽdo.⁊ in li.
de arte amãdi.Quid magis eſt durũ ſaxo:qͥd
molliꝰ vnda.Dura tñ molli ſaxo cauant᷑ aqua.

⁊ Job.xiiij. Lapides excauat aque: ⁊ alluuiõe

paulatim terra ↄſumit᷑.O ꝑtet ̊ nos eſſe feruẽ
ſes in oꝛoibo ⁊ nõ pigros ⁊ negligẽtes. Ait eniʒ
Ouidiꝰ.viij. Hetha. Ignauis pᷣcibꝰ foꝛtuna
repugnat.Et qᷓ;uis nõ ita cito habeamꝰqð peti

mus nõ ꝓpterea debemꝰ diffidereſʒz ſperare de⸗/

bemꝰꝙ finaliter exaudiemur ſi ꝑſeuerauerimꝰ
Ait em̃ ſaluatoꝛ nr̃ Luc.xj. Quis aũt ex vobis

patrẽ petit panẽ nunqͥd lapidem dabit illi: aut

piſcẽ nũqͥd ꝓ piſce ſerpẽtẽ dabit illi:aut ſi petie⸗
rit ouũ nunqͥd poꝛriget ei ſcoꝛpionẽ. Si g̊ vos
cũ ſitis mali noſtis bona data dare filijs vris:
quãato magis pater veſter celeſtis de celo dabit
ſom̃ bonũ petetibo ſe Perſeuerate ſᷣ in oꝛõe.ait
em Alex.de alł.vbi S.⁊ Boõa.i.iij.di.iiij.? Richᷣ.

ij. ij.q.lxxxiij.ar.xvj.qqñ oꝛo habet has q̃ttuoꝛ

ibidẽ ar.iij.q.j.⁊ i.iiij.di.xv.ar.iiij.q.vij.⁊ Chœ.

- ———— * t.

cõditiões.ſ. ꝙ fiatp ſe:⁊ de necarijs ad ſalutẽar

ðuote ⁊ ꝑſeuerãt᷑.talis oꝛo exaudit᷑ a dñno. B
Tſi querat᷑:quare deꝰ nõ ſubito ↄcedit
e qʒð petit᷑.rñdet btũs Tho.vbi s.ꝙ mul⸗
tis rõnibo hoc agit. Pꝛimo vt creſcat in

nobis deſideriũ talis rei.vn Aug.inqͥt. Seruat

tibi deꝰ qð nõ cito vult darevt tu diſcas deſide
rare.qꝛ iuxta Gꝛego.in quadã omelia.Deſide⸗
ria dilatiõe creſcũt. Ideo inqͥt Ouidiꝰ in epłis.
Nitimur in vetitum ſemꝑ cupimuſq; negata.
Scõo vt meli cuſtodiat᷑ donatũ ⁊ chariꝰha

beat᷑. Ait em̃ Pꝛoſper in li.epigrãmatũ:epigrã

mate.lxvj.Gꝛatioꝛ eſt fruetꝰ quẽ ſpes ꝓductioꝛ
edit.⁊ Caſſiodorꝰ li.ix.epłaꝝ:epła.xliiij.inquit
Habet hoc humana cõditio vt celeriter adepta
faſtidio ſint:dũ om̃e pᷣcioſumvileſcit oblatum
dulciꝰ aũt accipit᷑ qð ſub aliqua dilatiõe pᷣſtat᷑
Quãdo g̊ deꝰ aliqͥd raro cõcedit ilud hoĩbus
gratius eſſe ſolet.iuxta illð Senece ad Lucillũ
Qð gratũ vis habere raro effice.Om̃e em̃ rarũ
charũ.vt ðꝛ in aut.de cõſuli.S.j.col.iiij.vbi etiã
dicit᷑.ꝙ ea que raro cõtingũt miracula ſunt.Fa
cit.C. de legi.here.l.ſi maioꝛ. Ideo vſificatoꝛ fa⸗
bulaꝝ Eſopi fabula.xxij.inqᷣt. Om̃e boni pᷣciũ
nimio vileſcit in vſu.Et qð eſt rarũ chariꝰ eſſe

ſolet. qð etiã babet᷑ in.c.legimꝰ.S.ſed dices.xciij

di. vbi dicit᷑ om̃e rarũ eſt pᷣcioſũ.⁊ in.c.in ſctã.
ij.q.vij.dicit᷑. Rarũ ẽ oẽ qd magnũ cẽ. Tertio

differt deꝰ ꝓpter rationẽ quã ponit Aug.ſuꝑ Jo
han. dicẽs. Quedã nõ negant᷑ ſed vt cõgruo tꝑe
dent᷑ differuntẽ. Qð aũt differt᷑ non aufert᷑.ff. de

arbi.l.q;uis.⁊ ð iudi.l.deſtitiſſe.⁊ iſti.de ſin.re.

per fideicõ.re.S.ꝙ ſi dñs.Ideo ðᷣt Chꝛy.ſuper
Mat.repᷣhẽdedo negligẽtes ad oꝛõem. Peten

tis negligẽtia repᷣhẽdivbi de datis mibᷣicoꝛdia
nõ dubitat᷑. Credite ergo firmiter ꝙ ſi ꝑſeuera⸗
uerimꝰ in oꝛõe impetrabimꝰ quod petimꝰ qñ
nobis meliꝰ erit vtile.ODeus em̃ differt plerũq;

Apter maioꝛẽ vtilitatẽ noſtrã vt cõgruioꝛi conce

dat tꝑe.Idcirco inqͥt Hiero.ſuꝑ Abacuc.Siẽc
ſi egrotus ⁊ eſtuãs febꝛibo aqua frigidã poſtu
let ⁊ dicat ad medicũ.Uim patioꝛ:crutioꝛ:vroꝛ
exaimoꝛ:vſq;q̊ medice clamabo ⁊ nõ exaudies
Rñdebit ſapietiſſimꝰ ⁊ clemẽtiſſimꝰ medicus.

Scio quo tꝑe debeã dare qð poſtulas nõ miſe

reoꝛ modo:qꝛ miſicoꝛdia iſta crudelitas eſt:et
volũtas tua cõtra te petit. Ita ⁊ deꝰ nr ſciẽs cle/
mẽtie ſue pondera atq; mẽſuras interdũ nõ ex⸗
audiet clamantẽ vt eũ ꝓbet ⁊ magis ꝓuocet ad
rogãdũ:⁊ q̃ſi igne excocũ iuſtioꝛẽ ⁊ purioꝛẽ fa⸗
dat.Ad h̊ aũt vt nr̃a exaudiat᷑ oꝛo nõ ẽ necaria
multitudo vᷣboꝝ.qꝛ vt inqͥt Hiero.ad Philip

peũ. Multitudievboꝝ nõ flectit᷑ deꝰ. Jõ ſalua

toꝛ nr̃ Mat.vj.c.oꝛates monuit nõ ð bere mul⸗

tũ loqꝗͥ. Iſið.q̊q; ĩ li.iij.de ſũ.bo.c.vij.inqt. Neqʒ
cexm cociliat deũ multiplex oꝛãtis ſermo: ſed pu

ra ſinceraq; mentis intentio.hec ille.Sed ſivis

pꝓple mi cto exaudiri cuʒ humilitate maxima ?

rN. um.
hinſte
DMunli
noa
pummiliüen
dcdr vob
ſperensge

nucint
deſigeidiff
Gamo dẽ

0 d
the
ſiges repiri
ſgoncekfin
Fmndeme
dinpam
focliũout

githuß nn
glohonit P
tptttmagni

Wad

hergopan

henaterpu⸗

Milatiom
oobuccoo .

moclceei.
vlis Moo
Erfigelaodab
Zndicodot

xCäamp

4

(onand

diernoqc
demontace
N cſſauite
ſalunefali/
uins ae on
Glinfideen

Wache
scitfi

nimoroli
qinib aſt
dect hoc⸗
ſti uica

ochlcnid.

guoggä be
Mnmnara:
doniil c
tdens de
niden
inleconene
QAudckkd⸗
ſutigr
de at

kadio. Z
btd
V 169 wul .
dongtſarin
lnce Senge
1dias deſge
hncln deice
uidbnanis
wuſchnegn,
untnh
Nunatiigi
ges gc
Mlliinn
nnn
Anieiſtt.
Nurad Ucli
Omeenmri
liij rhiai
ſunr 4
wrihnf
Dmrdendcn
mid
lsdicsaci
u rincinſci
gi à Lano
nrgſi ⸗
rogvotpe
onauſek fde
rikideſur.
Cnfuhe
dins iichd
ugſiguen
ot gann i
afnpang
wion oe
nal
ifigdi ofn
mcunorrror
1nöcndies
im medicus
ſulns nne
nattut
donfſinh/
3 mnin
arvillana
Mnus phli
1 Foſalun
nobat mut
ſamo:ſc

leGed ſin

R panmm⸗

Foliũ

reuerẽtia deum depꝛecare. ſcriptũ eſt em̃ Ecẽi.
xxxv. Oꝛatio humiliãtis ſe nubes penetrabit:
⁊ nõ diſcedet donec altiſſimꝰ aſpiciat.⁊ Judich
xj. Humiliũ ⁊ manſuetoꝝ ſemꝑ tibi placuit de
pcatio.et.pſal.cſ.dicit Dauid. Reſpexit i oꝛatõʒ
humiliũ ⁊ nõ ſpꝛeuit pꝛecẽ eoꝛũ. Quã hũilitatẽ
cõcedat vobis deꝰ: vt ꝑ illã in hoc ſeculo ab eo
ipetretis gram ⁊ in futuro eternã głiam. Amẽ.

Feria qͥnta poſt pꝛimã dñicã in qᷓ drageſima
de fidei diffinitiõe: declaratõe:atq; impeditiõe.
Sermo decimuſtertius. 5

AMNMulier magna

o eſlſt fides tua fiat tibi ſicut vis Mat⸗
chei.xv. Querũt ſacri doctoꝛes vtrum

fides repiri poſſit maioꝛ in vno qᷓ; in alio:⁊ re⸗
ſpondet᷑ ſᷣm Tho.ij.ij.q.v.ar.iiij.ꝙ ſic.vñ inqt
Fran. de may. ſuꝑ miſſus eſt.⁊ſctũs Bona.i. lij

di. xxv. arti. ij. q.j.ij. ⁊.iij. ꝙ maioꝛ fuit ⁊eſt fides
fideliũ noui teſtamẽti qᷓ; veteris.Fundamentũ

auũt huiꝰ vitatis ꝙ fides maioꝛ ſit in vno q; in
alio ponit Phus.i.v.echic.dicẽs. Ubicũqʒ eſt
reꝑire magnũ ⁊ paruũ ibi reperit᷑ etiã magis et
minꝰ ⁊ equale.ſed in fide inuenit᷑ magnũ ⁊ par
uUũ.ergo patet ꝓpoſitũ. De fide etenĩ parua rep⸗
hendit xpus diſcipulos Mat.viij.di. Quid ti⸗
midi eſtis modice fidei. ⁊.xvj.eiuſdẽ euãgelij.c.
agdhuc eos redarguit di. Quid cogitat intvos
modice fidei.⁊.xiliij.c.iterũ reprehẽdit Petrũ in
quiẽs. Modice fidei qᷓre dubitaſti. De magna
St fide laudabat dñs Cẽturionẽ Mat.viij.di.
Amẽ dico vobis nõ inueni tãtã fidẽ in ürł.De
pac etiã ampla fide cõmẽdauit idẽ ſaluatoꝛ nur
chananeã mulierẽ:de qua legit᷑ in euãgelio ho⸗
dlerno ꝙ cũ rogaſſet dñm ꝓ liberatiõe filie ſue
demoniace ⁊ bis ab eo habuiſſet repulſum illa
nsõ ceſſauit eũ rogare illũ vaciter credens poſſe
ſaluare fiüliã ſuã.Ad quã ↄuerſus miſicoꝛs do

minꝰ ait. O mulier ⁊c.Debemꝰꝗ̊ ⁊ nos eſſe ma

gni in fide ⁊ nõ parui.Et ideo nobis oĩbus 82.
ij. Machab. j. Deus detvobis coꝛ oĩbus vt co
latis eũ ⁊ faclatis eiꝰ voluntatẽ coꝛde magno ⁊

animovolẽti.Et hãc eãdẽ fidẽ alcã habuit Aug.

q in lib.q̃ſtionũ noui ⁊veteris teſtamẽti inquit
Dej eſt hoc ꝙ nulla attingit cogitatio:plus em̃
eſt qᷓ; quicqͥd dici vel cogirari põt.⁊ in lib.de ve
ro cultu idẽ ait. Si q̃ras qͥd ſit deus. Deus eſt

quoddã bonũ increatũ oẽm intellectũ excedẽs.

Quid eſt deus. Deꝰ eſt quedã poſſeſſio ſactoꝛũ
intminata ⁊ infinita.Quid eſt deꝰ.Deꝰ ẽ qͥddã

bonũ cui cõꝑata oĩa alia bona mala ſũt.Quid
eſt deus. Deꝰ eſt qdã dulcedo ⁊ charitas infini
ta.Quid eſt deꝰ.Deus eſt quoddã ſũmũ bonũ
in ſe continẽs oẽ bonũ extra qð nullũ eſt bonũ.
Quid eſt deꝰ.Deus eſt quoddã bonũ infinitũ

ſatiãs ⁊ replens oẽm rõnalẽ appetitũ.Quid eſt
de. Deus eſt qddã bonũ de quo plene loqͥ nul

LXXII

la lingua põt ⁊ nullꝰ intellectꝰ ꝑcipere.Et ideo
Dauid boc conſiderãs dicebat pſal.xlj.Quẽad
modũ ðſiderat ceruꝰad fõtes aq̃ꝝ:ita ðſiderat
aia mea ad te deꝰ. Sitiuit aia mea ad deũ fõtẽ
viuũ qñ veniã ⁊ apꝑebo añ faciẽ dei. Anſelmꝰ
q̊ʒ i eadẽ fide fũdatꝰi libꝛo Monologiõ ait ðo
Credimꝰte eẽ q̊ddã ſũmũ bonũ qͥ nibil mavꝰco
gitari põt.De hac igitur magna fide tractaturi
tres ſubtiles cõſideratiões faciemꝰ. Pꝛia dice᷑
Diffinitiõis. Scða Obligatiõis. Tercia ⁊
vltima appellabitur Impedicionnlis.
De diffinitione fidei. nn59
Vo ad pᷣmã nr̃i ᷣmõis ꝑtẽ q̃ ðꝛ diffini⸗
q tiõis qꝛvt dic Phi. j.li.Elẽ.qͥ vtutes vo
cabuloꝝ ignoꝛãt ð facili ðcipiunt᷑.⁊ vt

inqͥc Iſido.i li.Ethim.Niſi nomẽ rei ſcieris co⸗

gnitio reꝝ perit ꝓpter qð inqᷣt iuriſcõſultꝰ in.l.ſ.
in bn. ff. ð iuſti.? iure. Juri oꝑã datuꝝ pꝰnoſce
oꝑtet vñ nomẽ iuris deſcẽd at:⁊ ĩ.l.j.ſf.ſi cer.pe.
etiã dic. Bñ ẽ puſq; ad vᷣboꝝ iterpᷣtationẽ ꝑue

niamꝰpauca ð ipᷣ ſigniſicatõe titli referre. Id
circo ẽ pᷣmo ſciẽdũ ſᷣm Hoſti.i ſũma:⁊ Ilex.ð
gles in.iij.ꝑte ſũme ĩ tractatu ð fide.⁊ ſcem̃ Bo

na.i.iij.di.xxiij.in q̃ſtiõibo circa litterã:ꝙ fides
duo deciʒ modis acccipit᷑. Pꝛio mõ ꝓ ſacco
baptiſmali.vt in.c.de iudeis.xilv.di.et extra de
bap.c. debitũ. SGcðo mõ ꝓ caſtitate ↄlugalis

thoꝛi.xxvij. q.ij.c oẽ itaq;. Tercio mõ ꝓ ſecu
ritate ↄuẽtionali q̃ etiã ifideli puãda ẽ.xxiij.q.j.

c.noli. Quarto mõ ꝓ ↄſcia.extra de pᷣſcrip.c.
qm̃ om̃e.vbi ðꝛ ꝙ oẽ qð nõ eſt ex fide.i.ex ↄſcia
petm̃ eſt ⁊ ita exponit gloſa ibi.Etidẽ ponit᷑ i.c.
litteras ð reſti.ſpo.vbi pꝰilla vba oẽ ⁊c.ſubdit᷑
Et qᷣcqͥd fit ↄtra ↄſciaʒ edificat ad gehẽnã Et in
5S. ex his. el. ij. xxviij.q.j.ſic ðꝛ. Alð apłi Qmeꝙ
nõ eſt ex fide petm̃ eſt:nõ ita itelligedũ eſtvt qͥc⸗
qͥd ab ĩfidelibo fit credat᷑ eſſe pem ſʒ ꝙ oẽ qðᷣ
ↄtra cõſciam fit edificat ad gehẽnã.⁊ in..⁊ ſi fi
des.de peni.di.iij.exponit᷑.ome qð nõ eſt ex fide
petm̃ eſt ideſt ome qð fit ↄtra cõſciam petm̃ eſt
Deeſt ergo fides cũ nõ ſubeſt ↄſdentcia.hec ibi.
Quinto mõ accipit᷑ p credulitate qꝛ credimꝰ
qð nõ videmꝰ. fides em̃ eſt de re nõ viſa.de pe.
di. iiij. cin domo. ⁊ ita exponitur illðõ Catonis.
Rara fides ideo qꝛ multi multa loquunt᷑.Et
illud mõtanarij in luna celeri. Multis fidem
pauca adimũt mendacia:⁊ illud OQuidij in.iij.
de triſtibo. Larda venit dictis difficiliſq; fides.
Sexto mõ ꝓ legalitate q̃ dolo eſt ↄtraria.ex
tra de ð po.c.bona fides.⁊ de iſta fide pᷣt exponi
illð Lucani in.j. Nulla fides regni ſocijs oĩiſq;
poteſtas ipatiẽs ↄſoꝛt erit.Et illõ Juuenalis
li.j.Satira.iij.Quantũ qᷣſq; ſua numoꝝ ſᷣuat
in archa tantũ hʒ ⁊ fidei. Septimo mõ acci⸗
pit᷑ ꝓ iuſta ſpõſiòe ſiue ꝓmiſſiõe.Inſti.de rerũ.
diui. S. vẽdite.⁊ de iſta etiã dic apłs.ij.ad Thi.
v. Pꝛimã fideʒ irritam fecerũt ⁊ Ric.in li.de
nuptijs.c xxxvij.de ipſa ait. Quis bonuſ abſqʒ

ſide. Eſopꝰ q fabula. xxxj. t. Expeditifido nõ

irritare fidẽ.? Ouidiꝰin.iiij.de ponto.Quis la⸗
boꝛ eſt purã non temerare fidẽ. Octauo modo
ꝓ ſimplicitate ⁊ innocẽtia ac bonitate.Et b̊ mõ
accepit Luca.di. lib.x. Nulla fides pietaſq; virj
q caſtra ſequũtur ⁊c̃. In cõmuni etiã ᷣmòe ðꝛ.
Eſt homo bone fidei.l.nõ duplex nõ malicioſꝰ:
ſed innocẽs ⁊ bonꝰ.⁊ ita accipit᷑ in.c.innocens.
xxij.q.iiij.Et de hac etiã fide exponit᷑ illud Hie
rem.vij. Perijt fides ⁊ ſctũs de terra.Nono ac⸗
cipitur ꝓ ꝓbabili ignoꝛatia.ff.de acqui.re.do.l.
que bona fide. Decimo ꝓ equitate actionum.
extra de excep.c.cũ venerabilis. Undecimo pꝛo
vᷣtute theologica: de qua ait Paulus ad He⸗
bꝛeos.xj.Sine fide impoſſibile eſt placere deo.
Duogecimo ⁊ vltimop obiecto fidei:ſᷣm ꝙ di⸗
citur in ſimbolo Athanaſij. Hecẽ fides catho⸗
lica ⁊c̃.Et iſto mõ dicit᷑ fides arciculoꝝ.xxiiij.q.
j.c.hec eſt fides.De quibo duo bus vltimis mo

dis tractare ipꝛeſentiaꝝ volẽtes:qꝛ vt ait Tul/

lius in.j.de offi.?· Plato in thimeo.ac Areſt.i.j.
poſter. Ad tradẽda ⁊ habẽdã intelligẽtiã ac co⸗

gnitionẽ alicuiꝰ rei opoꝛtet pᷣmo pᷣmittere ⁊ pꝛie

cognoſcere qͥ d ſic illð de quo ẽ traccãadũ. Ideo
eſt notãdũ ꝙ fides diuerſimode diffinit᷑ ſeu de
ſcribit᷑ a doctoꝛibo.Quia vniꝰ rei eſt tm vna dif

finitio.pᷣm Ph̊ᷣm.vj.topi.qð intelligit᷑ reſpectu

eiuſdẽ. Nã ſᷣm diuerſas cauſas ⁊ reſpectꝰpoteſt
idẽ diuerſimode diffiniri.vt pts in.ij.de aia.vbi
Phus diuerſimode diffinit aiaʒ ſᷣm diuerſas
cauſas. Uñ dicit idem phᷣus in.viij. Mecha.q;
diffinitiões quedã ſunt ꝑ materiã: ⁊ quedã per
foꝛmã:quedã vᷣo per vtrũq;.⁊ ille tm̃ ſunt per⸗
fecte. DD

Imſiſſſis aũt diuerſis diffinitionibꝛ ſeu

d deſcriptiõibo fidei maxie illa quã ponit
Aug. ſuꝑ Joh̊.ᷣmone.xxxiiij.dicẽs:qꝙ fi
des eſt vᷣtus qua credunt᷑ que nõ vident᷑.ſoluʒ
me extendã in illa ꝑfecta diffiniciõòe omẽs alias
cõpꝛehẽdẽte quã Paulꝰ apłus poſuit ad He/
bꝛeos.xj.di.Fides eſt ſperadaꝝ ſubſtãtia rerũ:
argumẽtũ nõ apparẽtiũ.Sed foꝛte dicet aliqᷣs

HMec eſtvalde difficilis diffinitio ⁊ multũ ſubti

lis.nimia autẽ ſubtilitas eſt vitãda.l.ſãcimus.
. ad trebel.l.ſicut.S.ſi debitoꝛi.ff.quibo mo.pi.
vel.ipo.ſolui.⁊.l.fi.C.de iure do. Itẽ nimia ob⸗
ſcuritas eſt tollẽda.l.fi.S.ſed cũ antiqᷣtas.C.de
cura.furio. Uñ dicit Areſt.vj. ethic. Oꝑtet diffi⸗
niẽtẽ ⁊ demõſtrãtẽ planiſſima iterpᷣtatõe vti⁊ ñ
obſcura.Etiõ hãc diffinitõʒ vobᷣ dlariſſime ð cla
rabo.vFides em̃ ðbet declarari vᷣbis ſimplicib⸗
⁊ daris nõ obſcuris.vt inqͥt glo.in.c.j.de ſũma
trini.⁊ fi.ca.⁊ de hoc eſt textꝰ i.c.Qui epᷣus.xxiij
di.⁊ in.c.quado.xxiiij.di.Siliter lex debet dari
vbis cdaris ⁊ nõ obſcuris.c.erit aũt lex.iiij.diſt.
Unð dici᷑ qñ reperit᷑ ſeptura obſcura dʒ ha⸗
beri ꝓ nõ ſcripta.ff.de his que ꝓ nõ ſcri.ha.l.ij.

Alihi ðꝛ ꝙ ꝓbatioões debent eſie luce darioꝛes.

E. de ꝓbatj.l. fi. Pꝛo huiꝰ diffinitiöis dedams

tiõe ſciẽdũ ꝙ; inqt Alexã.de ales in.iij.ꝑte ſũme
in tract᷑.de fide.⁊ ſctũs Bona.in.iij.dil.xxiij.ar.
q.viij.ar.j.q; qñ dici᷑ ꝙ fides eſt ſubſtatia:non
ſignificat᷑ ꝙ ſit in pᷣdicamẽto ſubſtãtie:qꝛ eſt in
pᷣdicamẽto q̃litatis ᷣm Ph̊m in libꝛo pꝛedica⸗
mẽtoꝝ.ſed ideo ðꝛ eẽ ſubſtatia ꝓ eo ꝙ ſicut ſub⸗
ſtantia eſt ſubiectũ oĩm accidetiũ ⁊ cauſa exiſtẽ
tie eoꝝ:ſine qua accidẽs eſſe nõ poteſt ꝑ naturã
vt inqᷣt Areſt.j.de gene.di.Accidẽs nullum erit
ſubſtatia nõ exiſtẽte.⁊ in.j.phiſi.etiã ðt.Accidẽs
nullũ põt intelligi ſine ſubſtõtia.⁊ in.vij.e⸗
tha.Accidẽtia non ſtant ſine ſubiecto:nec ſunt
entia niſi qꝛ entis.⁊ in pᷣdicamẽtis etiã inquit.

Impoſſibile ẽ aliqð accidẽs eſſe vnqᷓ; ſine ſub
lecto in quo eſtvł a quo.Et eadẽ ſentetia habe

2

ab eodẽ pho.ij.de gene.vj.topi.⁊.ij.mecha. Ita

a ſiłi fides eſt totius edificij ſpũalis füdametũ
⁊ diſpoſitio.Om̃s em̃virtutes ꝓcedũt ab ea.vt
inqͥt Alex.de ales vbi s in tract᷑.de fide infoꝛmi.
q.j. Homo em̃ ideo ſperat habere btitudinẽ qꝛ

credit eã eẽz dari vᷣtuoſeviuẽtibo.Itẽ diligit deu
qꝛ credit ꝙ ſit ſũme bonꝰ⁊ timet eũ:timẽdoq;B a
pctis abſtinet ⁊ de pᷣteritis penitet:qꝛ credit euz
eſſe iuſtũ ⁊ in futuro iudicio pctã punituꝝ. Re
cte ergo fides ðꝛ eſſe ſubſtãtia oim vᷣtutũ.virtu
tes em oẽs habẽt ſuũ pᷣncipiũ ſicut ⁊ cetere res.
ꝗqꝛ in om̃i genere cauſaꝝ eſt deuenire ad alid

pmũ in illo genere:a quo oia illiꝰ generis deſcẽ
dunt.vt inqͥt Areſt.ij. Mecha.um g fides ſit
pᷣmũ generatiuũ oĩm virtutũ.vt inqͥt Alexã.de
ales vbi S:merito appellatur ſubſtatia.qꝛ ſicut

ſubſtãtia ðꝛ eſſe pᷣmũ ens a quo oĩa alia depen

dẽt:vt ðt Phᷣus.iiij. Mecha.⁊.vij. Mectha.idẽ
phᷣus inqͥᷣt vna cũ cõmentatoꝛe ſuꝑ.ij.de aĩa.q;

ſubſtatia pꝛioꝛ eſt om̃i accidẽte cognitõe diffini

tiõe ⁊ tẽpoꝛe:ita fides eſt pᷣma q debet eſſeĩ aia.

ad hoc vt cetere vᷣtutes ſuꝑedificari valeãt. Re⸗

mota em̃ ſubſtãtia fidei nece eſt oẽs alias vtu⸗

tes ſuꝑedificatas amoueri.Nã in qͥlibet gene⸗
re qͥ nõ habet pꝛioꝛa nõ põt bene habere poſte⸗
nioꝛa:vt inqᷣt Phus in.j.pꝛioꝝ.Et ideo nõ eſt
poſſibile aliquẽ ſᷣuare diuina pᷣcepta niſi fidem

habuerit.⁊ hocẽ qð inqͥt Eccłiaſticꝰ.xxxij.c.di.

In oi oꝑe tuo habeto fidẽ:hec eſt ein cõſ̃uatio

.* . —— . — –—

mãdatoꝝ.vbi glo.inqͥt. Niſi diuinã fidẽ ĩ te ha

bueris pᷣcepta diuina vſq; in finẽ nũq; ̃uabis
deo inqͥt Aug.in li.de fide ad Petrũ.Fides ẽ

onoꝝ oim fundamẽtũ:ſine qua nullꝰ poterit
vnq; ad filioꝝ dei numeꝝ ꝑuenire.Et Paulꝰ.ſ.
ad Chor..iij.c.ait. UVt ſapiens architectꝰ funda
mẽtũ poſui.ſ.fidẽ.⁊ paulopoſt ait.Fũdamentũ

alið nemo põt ponere pᷣter id qdð poſitũ c᷑.Suꝑ
qᷓ vᷣba ðt Gꝛeg.⁊ ponit᷑.j.q.j.c.cũ paulꝰ.Ubinõ

ẽ fidei füdamẽetũ nullũ põt eſſe boni oꝑis ſuꝑe

dificiũ. Chꝛyß.q̊q; ſuꝑ Matth. iquit. Fides eſt
xpᷣiane religioõis cuncraruq; vᷣtutũ pᷣmũ ⁊ ſtabi

ſhmäfie⸗
efline
guunhie
Aucchog
brimdinis.
tafundammt
inſsſuisd
nanti arq;
guib bibu
ſlegun
ſobſtanare
Ei
(ofi⸗
Bor
cterocapi:
ti yelicd
gobllpono⸗
docdepart
wumcttör⸗
Coduſiont
iadiuti
Gagulnan
gnircucſe
gniliil
cominino⸗
lopinogon
dsche
e ufiae
nunrartic
deuspabitüf
Gecereoide
in en
ckeſorknoe
Emabun
worupo
ſcentiüqs
naavci
nictleno⸗
lle Quag
ccbarfiacbt
nommiſcnioti
Ueaue an⸗
Navtor
chia Porn
peratorehe
fe, Per
Quapꝛop
dirſenpo
elnnenicv.
M jeſus.
hcorſ
Naünom
Rargond
adariis⸗
ugſug
Gcdunt

mös delng
niigrſin,
Ain dimin
ds Do
kudkiäinn
dtinegeki
nlbpgnia,
Neogſnſch,
utal ag
Phortonmni
esnulunat
li eudis
ani
maſri
larrudede
Vrdüradaa
rbendne 4
Nirded
münmdto
Goim madn
iſrtanmns

dwon ldö

Anmsdeſci
Unskſoes it
Kinie Neide
ubſünnala
weinda

Dd

Neꝗy

rwvedifni

1chr cſtici⸗
un ruuit Ren
nis alus inn/
iiniber gan/
nebaven ote⸗
zegnuniifcn
Kot .
ſt e cfnmn

dinini ideltn

a den loi

cun mn.
Gmmint’fuNd
u üdamcnen
uub Obi⸗
doniotis i

ei zmnn M

liſſimũ füdamẽtũ. Aug:etis in lib.de vᷣbis dñi
ait. Fides eſt ſubſtantia totiꝰ boni ſpũalis:ſine

qua nihil eſt qð bonũ ſit.⁊ ſuꝑ Joh.idẽ inquit.

Quicqͥd gre: quicqd meriti:qcq dvtutis:qcqd
btitudinis aia ſuſceptura ẽ totũ ex fidei ſubſta⸗

tia fundamẽtoq; ꝓcedit. Dionyſiꝰ inſuꝑ in ſen⸗
tẽtijs ſuis ðt.YFides eſt manẽs credẽtiũ funda⸗

mentũ atq; ſubſtãtia collocãs cos invᷣtute.Ex
quibo oibus patet particula pma diffinicionis
ſidei qua aplus inquit:ꝙ fides eit erondar

ſubſtatia rerũ.

8

Ecuũdo dicit Paulꝰ in pᷣdicta diffinitöe
ſ w fides eſt argumẽtũ.vñ ſcendũ eſt ᷣm

Bona. ? Tho. vbi S. ꝙ argumẽtũ dupli
citer accipit᷑. Pꝛopꝛie ⁊ trãſſumptiue. Argumẽ

tro hiſpano in ſua dialetica:⁊ a J ohanevſoꝛis
doctoꝛe pariſiẽſe in cõmẽto Dyaletice. Argumẽ

tum eſt rõ rei dubie faciẽs fide.i.mediũ ꝓbans

cõcluſionẽ.vñ ðꝛ argumẽtũ quaſi arguẽs men

ptiue:quicqͥd illð ſit qð mẽtẽ arguit ⁊ illumiĩat
ad vidẽdũ aliqͥd occultũ.Et hoc mõ fides dicit᷑
argumẽtũ nõ apparẽtiũ.Sicut em̃ pᷣ milſſeĩ ſil⸗
logiſmo gignũt noticiã cõcluſiõis ſᷣm! Phm. jj.
oſter. Qꝛ cognitis üllis nihil dubitat᷑ de ↄclu⸗
ione. Ita fides dei facit ĩtellectũ aſſentire pᷣme
veritati ⁊ arciculis fidei. Uñ dicit Alex.de ales
in.iij.ꝑte ſũme in tract᷑.de fide infoꝛmi.ꝙ cum

deus habitũ fidei inſpirat:ſic mens nr̃a cogit

credere oĩbꝰ articulis ſicut pᷣmis pᷣncipijs.Uñ

ſicut qͥs ↄ cõſciẽtiã negaret ulud.de quolibet di

cit᷑ eſſevł nõ ecẽ.⁊ de nullo ãbo ſil.vel ilð.oẽ cotũ
eſt maiꝰſua parte.qꝛ vt dicit᷑.j.Topi.Unũqͥdqʒ

pmoꝛũ pncipioꝝ ẽſimpłr ſibi fides:ita ↄtra cõ
ſcientiã qͥs negaret articulũ fidei. Inð beatus

Ignatiꝰ cũ cogeret᷑ ab ifidelibꝰ vtxpᷣm negaret

rñdit ſe nõ polſe:qꝛ nomẽ eiꝰ habebat ſcprũ in
corde. Quapꝛopt᷑ ad ꝓbandũ q̃lẽ impᷣſſionẽ fa
ciebat fides in mẽte:poſt moꝛtẽ eiꝰ iuẽtũ eſt xpi
nomẽ ſcriptũ lr̃is aureis ĩ coꝛde eiꝰ.hec ille.Hic
ille aũt Ignatiꝰſcripſit litteras vgini Marie:?
btã virgo reſcripſit ei.Et dũ eſſet epus i anthio

chia Romã ꝑductus cõpellebat a traiano im/

peratoꝛe hoꝛribiliſſimis toꝛmẽtis ad negandũ
fidẽ. Ipe vᷣo recuſans rñdebat vt ſupᷣ dictũ eſt.

Quapꝛopter volẽs imꝑatoꝛ videre vtꝝ verum
dixiſſet:poſt moꝛtẽ eius fecit aꝑiri coꝛpꝰ ſuum

⁊ inuenitvt pᷣdictũ eſt in eo ſcriptũ mellifluũ no
mẽ Jeſus.Etvt legit᷑ in legẽda eiꝰ:cũ ĩ diuerſis
ptibõ coꝛ ſcinderet᷑ ĩ q̃libet ꝑte inueniebat᷑ ſcptũ
dictũ nomẽ. Ex quibꝰ patet ꝙ nõ ĩmerito fides
ðꝛ argumẽtũ:qꝛ arguit ⁊ ilumiat mẽtes nfſas
ad credẽdũ inuiſibilia ⁊ nõ apparẽtia.Uñ dicit
Aug.ſuꝑ Joh̊.ſᷣmõe.xxiiij.YFides eſt virtꝰ qu?e

—rrr,

erguens mẽtẽ infideliũ qui nõ habet es. Qua⸗

credunt᷑ que nõ vident᷑.Dicit᷑ ctiã argumẽ

LxXIII

pꝛopt ſemꝑ ſunt triſtes ⁊ melãcolici.Qꝛvt inc
Alexã. de ales vbi S. habẽt cõſciẽtiã cauteriatã.
Vñ Aug.lib.ſolilo.ait. Juſſiſti dñe ⁊ ita eſt:vr

omis animꝰ inoꝛdinat ſit pena ſibijpᷣi.?⁊ Eſaa.
lix.dicit᷑. Coꝛ impij quaſi mare feruẽs qð qeſce

re nõ potelt. 53—
Ertio dicit Paulꝰ ꝙ fides eſt de nõ ap⸗

t parẽtibo:qꝛ ſi ð articulis fidei haberemꝰ

aarã viſionẽ nõ haberemꝰ fidei mertti
Dicit em Gꝛego.in omlia paſchali.ides non

habet meritũ vbi humana rõ pᷣbet experimẽtũ.

Si em̃ articuli fidei poſſẽt ꝑ ſulogiſmũ demõ⸗

ſtratiuũ ꝓbari:tũc de eis no eſſet fides ſed ſcig.
Scire eniʒ eſt rem ꝑ cauſam cognoſcere: et qm̃
Pꝛopꝛie ⁊ trãſſu Arg ita eſt ⁊ nõ cõtingit aliter ſe habere.vt inqᷣtareſ.
tũ Apꝛie ſic diffinit᷑ a Boecio in.j.Topic.?⁊ a Pe

.poſter̃.vbi etiã dicit:ꝙ ſciẽtia eſt habitꝰ cõclu⸗

ſiõis demonſtrate.⁊ in.vj.ethi.etiã ait. Sciẽtia

eſt habitꝰ demõſtratiuꝰ alicuiꝰrei:qͥ ex necariſs

neceſſaria cõcludit.Fides g eſt de inuiſibilibꝰ ?

õduſionc.vñ ðꝛ argumetũ qᷣ uẽs men noõ apparẽtibo. Uñ Aug.in li.de videdo deo ðt.
tẽ ad credẽdã ↄcluſionẽ.⁊ hoc mo do fides non
ðꝛ argumẽtũ. Alio mò dicit᷑ argumtũ traſſum

Pꝛeſentia vident᷑:credunt᷑ abſentia.⁊ Gꝛeg.in
omelia paſchali ait.Quevident᷑ fidẽ nõ habent

ſed agnitionẽ. Sed cõtra Joh.xx.c.vbi ðt wd .
Quia vidiſti me thoma credidiſti. Rñdeo ᷣm

Augꝰ.⁊ Gꝛego.ſuꝑ pᷣdictis vᷣbis.⁊ Rich.in.iij.
di.xxilij.ar.x.q.iiij.⁊ ſactũ Bona.ibidẽ ar.j.q.j. —R
q;ʒ Thomas vnum vidit ⁊ aliud credidit.vidit

em ſolam bumanitatẽ xpᷣi:⁊ eius cedidit diui⸗

nitatẽ dicẽs. Dñs meꝰ ⁊ deus meꝰ. Stat ergo

firma ſentẽtia Pauli.ꝙ fides eſt de nõ appar.c)/
tibus. Et lʒ de articulis fidei nõ habeat᷑ ſcẽtia
demöſtratiua:habet᷑ tamẽvera certitudo ꝑ fidẽ

nõ minoꝛ q̃libet demõſtratiõe ſciẽtiali q̊ ad cre⸗

dulitatẽ in bis in quib eſtvera fides Et de boc
eſt exẽplũ qð legit᷑ in hyſtoꝛia Conſtatini impa
darguẽs ipʒ impatoꝛc p eo ſe rhianũi fecernt

dixit le velle diſputare c Alexãdro Cõſtatino
politão epᷣo viro vtiq; ꝑfecto ⁊ ſccõ:ſciẽtig tamꝰ
ignaro:aſſerẽs ꝙ eũpↄuinceretp eo ꝙ ſcetia ſua

erat ſciẽtiavera ⁊ certa:fides vo xpᷣianoꝝ cera

oia incerta ⁊ beſtialis. Quo audito impatoꝛ fe⸗
cit pᷣdictũ epiſcopũ aduocari.qͥ cõfidẽs i dñove
nit. Phus aũt interim ſe pᷣparauit ad bellũ ia/

culis acutis ſciẽtiaꝝ ſuaꝝ.Mox aũt cum veller
incipe diſputare Alexãder epᷣus dixit ſibi. Sc⸗
to phᷣe y vnus arriculy fidei eſt necano certioꝛ
in intellectu hũano qlibʒ ſcientia naturali. Qð
c(ñ pbᷣus negaret dixit Alexãder. Pꝛecipio tibii
vtute noĩs ieſu vt credas ꝗᷓ dico ⁊ taccas. ui
cũ phᷣus nõ acqeſceret ſʒ vellet loqui ſtatun os

ei retro collũverſum eſt nec vlteriꝰ loq valebat
Ex hocergo exẽplo patet ꝙ fides nr̃a ẽ optimũ
argumentu meliꝰ q; argu mẽta Areſtotelica ad

dadã nobis cognitionẽ de inuiſibilibo.Et ideo

dicit Rich.de ſctõ vict᷑.in libꝛo de trini.timur

in atteſtatiõe credendoꝛũ ſignis ꝓ argumẽtis:

72%

vdigijs pꝛo experimetis. t omiaſupꝛq dictgx

cõfirmat glo.ſup eplam Pauli ad Gal.diceñ.
Fides argumèetũ eſt nõ apparẽtiũ: qimn ? firma
inuiſibiliũ certitudo. Ex quibs pater qᷓ; ſubtilit

2 elegãter diffinierit Paulꝰ fide vbi s dicẽs.Fi
De declaratiõe articuloꝝ fidei. B

Ecũda pars nr̃i monis dici᷑ decka

ſ ratiõis.i.articuloꝝ fidei.Sed ꝓ ma⸗

ioꝛi oĩm intelligẽtia ſceendum ꝙ ᷣm

ſentetiã Alex.de ales in.iij.pte ſũme:

in tract᷑.de fide infoꝛmi.q.j.⁊ ſccm̃ Bona.in.iij.

di. xxv.ar.j.q.j.? Rich.iĩ ea.di.ar.ij.q.j.duodeci

apli volẽtes poſt aſcenſionẽ dñi ⁊ receptionem
ſpũſſcti ꝑ diuerſas mũdi partes ad pᷣdicädum

xpᷣi fidẽ pficiſci pꝛius cõpoſuerũt ſimbolũ fidei

id eſt credo paruũ:in quo poſuerunt articulos
fidei qͥ ſunt duodecim ꝓ eo ꝙ qᷣlibet aploꝝvnũ

poſuit.Et crededũ ẽ ꝙ beata vgo Maria erat
pᷣſens ⁊ reſidebat in medio eoꝛũ tãq; ipoꝝ ma⸗
giſtra. Articulꝰ aũt ſᷣm Alex.de ales vbi S.diffi
nitur a Rich.de ſctõ vict᷑.ſic.Articulꝰeſt indiui
ſibilis veritas de deo artãs nos ad credenduʒ.
UVnõ dicit᷑ articulꝰ ab arcãdo.Hi aũt duodeci
articuli figurati ſunt ſᷣm Alex.vbi S.in duode⸗
cim lapidibo fundamẽti muri ciuitatis Hieru

ſalẽ. Apo.xxj.Quia iſti duodecim articuli ſunt
fundamęæta eccłie dei. Item ſᷣm eũdẽ aAlex.ſunt

figurati in myſterio duodecim ſtellarũ q erant

in coꝛona mulieris.Apoc.xij. Muller em ſigni
ficat eccłiam:coꝛona fidẽ:duodeci ſtelle duode

cim articulos ab apłis radiatos. Figurati etiã
fuerũt Joſue.iiij.vbi dicitur.ꝙ duodecim viri
perfecti poꝛtauerũt de medio Joꝛdanis alueo

duodecim lapides ⁊ poſuerũt ĩ loco vbi caſtra

metati ſunt. Per duodecim nanq; viros de ſin

gulis tribubꝰ:pᷣfigurabãtur duodeci apoſtoli

per duodecim vo lapides duodecim articuli

partes ſimboli que ſunt firmi ⁊ immutabiles.

Ex medio aũt Joꝛdanis alueo accepti ſũt.i.ex

ſacre ſcripture teſtimoio.vt infra patebit.Dicũt

auũt pꝛedicti theologi ꝙ lłʒ reſpectu apłoꝛũ com
ponentiũ articuli fidei dicant᷑ ſolũ duodecim:
tamẽ reſpectu rerũ in eis compᷣhenſarũ poſſũt
in qᷓttuoꝛdecim diſtingui: quia cõpꝛehẽdũt in
ſe q́̃ttuoꝛdecim vitates:que pñt ſic declarari ſʒ
pᷣdictos theologos.Om̃is em̃ fidei nr̃everitas
aut eſt de deo ratiõe ꝓpꝛie nature in ſe:aut eſt de
deo ratiõe humane nature ſibivnite.Si pꝛimo
modo:aut illa veritas expmit vnitatẽ eſſentie:⁊
ſic eſt iſte articulꝰ.Credo in deũ.cuiꝰ ſenſus eſt
talis foꝛmãdo explicitã enũciationẽ.ſ.credo ꝙ;
des⸗ eſt vnꝰ. Aut reſpicit ꝑſonã pr̃is:⁊ ſic eſt aliꝰ
articulꝰ.ſ.Credo in patrẽ oipotentẽ.Et ſi ex hoc
foꝛmet᷑ enũciatio erit iſte ſenſus.Deus eſt pater
oipotẽs.Aut reſpicit ꝑſona filij:⁊ ſiceſt aliꝰarti
culus.ſ.Credo in ieſum xpᷣm filiũ eius vnicum
dnm ni ʒ. Aut reſpicit ꝑſonã ſpũſſanci:⁊ ſic eſt

des eſt ſperandaꝝ ſubſtãtia rerũ ergumẽtü nOö

20

iſte articulus.Credo in ſpm̃ſanctũ.Aut reſpici
operationẽ dei ꝑ quã res ꝓduxit ineſſe nature:
⁊ ſic eſt iſte arciculꝰ.Credo in creatoꝛẽ celi ⁊ ter⸗
re.Aut reſpicit oꝑationẽ ꝑ quã deus dat nobis
eſſe gratie:⁊ ſic eſt iſte articulꝰ. Credo ſccãm ec⸗
deſiã catholicã:ſanctoꝛũ comunionẽ:remiſſio⸗
nem pctõꝛũ.Aut reſpicit oꝑationẽ dei per quaʒ
dat no bis eſſe głie:⁊ ſic eſt iſte articulus.Credo
carnis reſurrectionẽ:vitã eternã.amen.Ex quo
põt foꝛmari hec enũciatio.Deꝰ reſuſcitabit car⸗
nem noſtrã ⁊ dabit nobis vitã ecernã. Ergo a
ↄtrario ſenſu bene ↄdudit᷑ ꝙ dabit malis moꝛ
tem eterna. Si aũt ſcdᷣo modo talis veritas
q̃ᷓ eſt articulꝰ ſit de deo ratiõe hũane nature ſibi
vnite:ſic etiã ſunt ſeptẽ alij articuli.Pꝛimꝰ qͥrũ
reſpicit xpᷣi cõceptionẽ:⁊ tangit᷑ cũ dicit᷑. Qui cõ
ceptꝰ eſt de ſpũſanco. Secũdꝰ eiꝰ devirginena
tiuitatẽ.qui tangit᷑ cũ dici᷑. Natꝰ ex Maria vir
gine.Tertiꝰeius paſſionẽ cũ dicit᷑. Paſſus ſub
Poncio pylato:crucifixus:moꝛtuꝰ:⁊ ſepultus
Quartꝰ deſceſum eiꝰ ad inferna:cũ dici᷑.Deſcẽ⸗
dit ad inferos. Quintꝰ reſurrecionẽ tertia die
factã:cũ dicit᷑.Tertia die reſurrexit a moꝛtuis.
Sextus ad celũ aſcenſionẽ:cũ dicit᷑. Aſcẽditad
celũ:ſedet ad dexterã dei patrꝭ oipotẽtis.Septi
mus vo aduentũ xpᷣi ad iudiciũ:cũ dici᷑. Qui
venturus eſt iudicare viuos ⁊ moꝛtuos. Et ſic

patet ꝙ quatũ ad vitates in ſe contetas ſimbo
lum fidei habet q̃ttuoꝛdeci articulos. Sʒ duo

decim dicunt᷑ per reſpectũ ad duodecim aplos
Et iſte numerꝰ duodenariꝰqui cõſtat ex nume
ro ternario q̃ttuoꝛ vicibꝛ cumulato ſignificat
fidẽ trinitatis in doctrina qᷓttuoꝛ euãgelioꝛuʒ.
Ideo aũt hec collectio ⁊ cõpoſitio duodecim ar

ticuloꝛũ appellata eſt ſimbolũ pſᷣm Alex.de ales

vbi S. Quia in philoſophia ſimbolũ dicit᷑ cõue
nientia.iuxta ulð Areſt.in.ij.de Gñatiõe.In ha
bentibo ſimbolũ facilioꝛ eſt traſitus. Hec autẽ
collectio facta eſt vt om̃s natões in vnã religio
nem ⁊ fidem cõuenirẽt. Alia etiã ratione appel
lata eſt ſimbolũ:a ſin qð eſt con:⁊ belle qð ideʒ
eſt qð ſentẽtia:quaſi multoꝝ apłoꝛuʒ in ſimul
ſentẽtia. Om̃s em hos articulos appꝛobaueft
⁊ in eandẽ ſentẽtiã conuenerũt. Uel idẽ dicitur
ſimbolũ:quia verba eius ex diuerſis ſacre ſcri⸗
pture ſentetijs collecta ſunt.Ait em̃ Augꝰ.in liꝰ
bro de ſimbolo. Iſta verba per diuerſas ſebtu
ras ſparſa ſunt:ſed tamẽ collecta ⁊ ad vnum re
dacta:ne tardoꝛuʒ hoim laboꝛaret mẽoꝛia.hec
ille. Sed dicet qͥs. Fac me cognoſcere q̃ dicis
⁊ quo in loco ſingule articuloꝝ partes in ſacra
ſcriptura collecte ſunt. Audi arciculũ pᷣmũ qͥ
fuit Petri dicẽtis.Credo.Et hoc habet᷑ Ecci.ij.
vbi dicit᷑. Qui timetis dñm credite illi.In deũ.

Deuto.vj.Audi iſrael.Oñs deus noſter deus
vnus eſt. Patrem. Hiere.iij. Patrem vocabis
me ⁊ poſt me ingredi nõ ceſſabis.Omipotentẽ
Beñ.vij. Ego dns omipotẽs ambula coꝛo me

atohftt
cpioeund
luofuthn
bocuoiiſ
Gehorrulta
lino Kgrt
aſpotuo
nim dirtas
nluitenplal.
to Crego
regtboterre..
e0lentudo⸗
natin co Kf
micrereog in
bigetes here
Nos lerre Re
arculi poſu
deſpüſanceo⸗
Ghöſſancn
