tione phibet᷑ nõ ſimpłr ſed ſᷣm qᷣd. Silr ſicut ſe⸗
ptimo pᷣcepto decalogi ꝓbibet᷑ actꝰexcioꝛ furãdi
ita decimo ꝓhibet᷑ oĩs ↄcupiſcẽtia ioꝛdinata rei
aliene cũ cõſenſu rõnis. Ut autẽ meliꝰ intelligat

ꝓhibitio huiꝰ noni pᷣcepti.ſ.nõ cõcupiſces vxoꝛẽ

ꝓximi tui Sciendũ eſt ̃ᷣm AÄlerx.de ales vbi S.et

ſctm̃ Bonauẽ.in.iij.ſen.diſt.xl.ꝙ põt exponitri⸗

pliciter. Pꝛimo:nõ ↄcupiſces.ſ.actiue.⁊ ita refer
tur ad mulierẽ ſicut ad virũ.ſed locutio facta fu
it viro:qꝛ eſt caput mulier.j.Coꝝ.xj.⁊ in c.cum
caput.xxxij.q.v.et c.duo pueri.de deſponſa.ipu.
Et hoc pᷣceptũ de nõ deſiderãdo pctm̃ luxurie cõ

mittere:cõfirmat ſaluatoꝛ Matth.v.foꝛtius lo
quẽs ⁊ dicẽs.Qui viderit mulierẽ ad ↄcupiſcen⸗
dã eã:iã mechatꝰ eſt eã in coꝛde ſuo.Suꝑ q̃ ver/

ba inqͥt Augꝰ.Nõ ait:qͥ cõcupierit.ſed: qͥ viderit
ad ↄcupiſcẽdũ.i.ex hoc fine attẽdit vt ea concupi

ſcat. Hoc em̃ eſt plene cõſentire libidini. Ex qͥbꝰ

cõcludit ꝙ nõ ſolũ peccat moꝛtaliter qͥ aſpicit cũ

mala intentõe peccãdi:ſed etiã qͥ aſpicit vt poſſit

cõcupiſcere.et bᷣ ſi cũ cõſenſu rõnis facit. Scien/⸗
dũ q̃; ſᷣm Alexan. de ales vbi S.ꝙ viſus accipit
hic ꝓ oĩ motu q eſt ad delectatiõeʒ luxurie.et nõ
ſolũ coꝛꝑalis ſed etiã interioꝛ qͥ eſt in ↄcupiſcen⸗

tia:pᷣm Bedã ſuꝑ Matthᷣ.Et ſᷣm bãc expoſitio/

nẽ videre ad cõcupiſcẽdũ eſt intẽdere ſeu ↄſenti/⸗
re q̊cũq; mõ ad luxuriã.Et iðᷣo nõ ſolũ intelligit
de viſu oculoꝝ coꝛꝑaliũ:ſed etiã de viſiõe cogita
tionis. Et ita itelligi qðᷣ dicit Chꝛyſ.ſuꝑ at
theũ inqens.Qui oculis incontinẽtibo aſpexerit
mulierẽ mechus eſt cõpletꝰ.Et illð Trenoꝝ.iij.

—, — „ „„ „ „„ „

Oculus meꝰ depdatus eſt aiaʒ meã.et Job. xrrz

Pepigi fedus cũ oculis meis vt nec qͥdẽ cogita⸗
rẽ de vᷣgine.Ubi inqͥt Gꝛeg. Nõ licet intueri qð

nõ licet ↄcupiſcere. Scðm em̃ alex.de Ales vbi
S.oia pᷣdicta hñt itelligi:qñ exterioꝛi viſui vł in⸗

terioꝛi repᷣſentationi ↄiũcta eſt intentio ſiue -᷑ſen

ſus mechandi. Que oĩa ↄfirmat glo.oꝛdinaria

ibidẽ di.Qui viderit mulierẽ ad ↄcupiſcendũ eã
id eſt vt trãſeat in affectũ coꝛdis:vt facere diſpo

nat vbi nõ deeſt volũtas ſed facultas. Sciendũ
q̊ͥʒ ꝙ talis pcti eſt ↄcupiſcẽtia q̃lis ſpeciei eſt ißm
petm̃ qð deſiderat᷑ cõmitti.Ait em̃ Amb.in li.de

offi.ꝙ intẽtio oꝑi nomẽ iponit. Qui gᷓ deſiderat
pctm̃ ſodomiticũ cõmittere dicet᷑ odomita.et qͥ
cõcupiſcit cõmittere pctm̃ õ̊ cõiugata:adulteriũ
mẽtale cõmittit.et ſic de ſingulis ſpeciebo luxurie
Et ideo opoꝛtet ſpecifice ↄfiteri tales ↄcupiſcen⸗

tias cũ debit circũſtãtijs qñ fuerũt cũ delibera
tiõe ⁊ cũ ↄſenſu rõnis. Nã totiẽs peccauit moꝛ⸗
talliter qͥtiẽs talia cõcupiuit:factꝭ aliqͥbo interual
lis. Sed ſi vᷣſat᷑ ↄtinue in tali deſiderio ꝑ ſpaciũ

tꝑis:erit ſolũ vnũ pccm̃ moꝛtale:ſed tãto graui⸗
us q̃nto diutiꝰ in eo ꝑſeuerat. Itẽ ſi mutaret co⸗
gitationẽ de vna ꝑſona ad aliã vel de vna ſpecie
ad aliã ſpeciẽ etiã cũ eadẽ ꝑſona:ſꝑ de nouo pec⸗
caret moꝛtalr. Uñ ſi centũ młieres videret vnã
poſt aliã ⁊ ſingulatim eas deliberate cõcupiſce⸗
ret ad peccatũ:cẽties moꝛtalit᷑ peccaret. Sed ſi
vna cogitatiõe omnes appeteret:vnũ ſolũ pccm̃

moꝛtale eſſet hñs in ſe tot pctõꝝ defoꝛmitatẽ q̊t

mulieres cõcupiuit.Faciũt ad hec notata ꝑ Jo.
an.ĩ regła Delictũ.ð reg.iu.li.vj.iĩ mercu.⁊ q no⸗
tant᷑.ff.ad.l.aqͥ.l.illð.⁊.ff.de pᷣua.delic.l.ij.Cõfixr
mãt etiã pᷣdicta vicʒ ꝙ totiẽs peccat᷑ moꝛtalit᷑ q̊/
tiẽs ðᷣſiderat᷑ cõmitti h̊ pctm̃.qꝛ volũtas ꝓ facto
reputat᷑.de peni.di.j.c.ꝑiculoſe.⁊ c.in q̃cũq;.et c.
cõuertimini.Uñ glo.ſuꝑ illud. Dixi ↄfiteboꝛ ⁊c̃.

inqͥt. Uolũtas ꝓ oꝑatiõe reputat᷑.

Ecũdo exponit᷑ ̊ pceptũ Nõ cõcupiſces
S98 ſcʒ paſſiue.q.d. Non appetas deſiderari
ſiẽ młti faciũt:qͥ licet alios nõ ↄcupiſcãt
tñ volũt ab alijs ↄcupiſci:⁊ iõ ſe lauãt ⁊ adoꝛnãt
ad hũc finẽ.ſicut młte mulieres faciũt hijs nr̃is
tꝑibo:cauſaʒ ruine młc dãtes.cõtra q̃s ðc Apłs
ij. Coꝝ.vj.emiĩ dãtes vllã offenſiõeʒ.Et ſalua

toꝛ ñ᷑ Mat. xviij. Ue mðo a ſcãdalis.⁊ ibidem

inquit. Ue ho mi illi ꝑ quem ſcandalũ venit.Ec

iteꝝ. Si oculus tuꝰ ſcandaliſat te:⁊ ſi manꝰtua

vel pes tuꝰ ſcãdaliſat te:erue eum ⁊ ꝓijce abs te
Pꝛo qͥꝝ declaratiõe ſciendũ ꝙ dupler eſt ſcãda⸗
lũ ſᷣm Tho.ij.ij.q.xliij.? Richar.i.iiij.di.xxxviij
vicʒ ſcandalũ paſſiuuʒ:et ſcandalum actiuum.

S “ õä õ =è 4 .

Bermo

Scandalũ paſſiuũ eſt q aliqͥs ſcandaliſat᷑ ſine
rõne ⁊ ei nõ dat᷑ aliq̃ occaſio ſcãdali.Et tunc aut

qs ſcandaliſat᷑ ex malicia volẽs impedire bonũ
Et hoc eſt ſcadalũ phariſeo ꝝ qͥ ſcãdaliſabant᷑ de
pr.⁊ tale ſcãdalũ eſt ↄtẽ

v. Ceci ſunt ⁊ duces cecoꝝ.Si

daliſant᷑ paſſiue nõ faciũc h̊ ꝓpter maliciã ſed ex
ignoꝛãtia vł infirmitate ⁊ hmõi.ðꝛ ſcandalũ pu

ſilloꝝ.et tũc diſtinguendũ eſt m Tho. vbi .qꝛ
aut ſcãdaliſant᷑ de hijs qͥ ſunt neceſſaria ad ſalu

tẽ:q nõ pnt dimitti ſine pctõ moꝛtali.Et manife
ſtũ eſt ꝙ nullus debet peccare moꝛtalit᷑ vt alteri
us petm impediat.qꝛ qᷣlibet plus tenet᷑ ſibi qᷓ; al
teri.Et iõ ea q ſunt de neceſſitate ſalut pᷣtermit⸗

ti nõ debẽt ꝓpt᷑ ſcãdalũ vitãdũ. Et h̊ eſt q̃d ðꝛ i c.

qͥ ſcãdaliſauerit.de reg.iu.Utiliꝰſ. cãdalũ naſcꝑ
micttit᷑ qᷓ; ꝙ veritas relinquat᷑. Si aũt ſũt bona

q̃ nõ ſunt de neceſſitate ſalut q;uis de ſe ſint ſpi

ritualia:ſi pñt dimitti ſine pctõ ad vitãdũ ſcãda
lũ puſilloꝝ.debẽt dimitti vel ſaltẽ itermitti vſq;
ad tpᷣs.et h̊ fiendũ eſt oino.et tał dimittẽs vł in

termittẽs ꝓpt᷑ ſcandalũ vitadũ meret᷑ eq̃le pᷣmiũ
vel matꝰ qᷓ; ſi feciſſet tale opus: vt inqt Rich̊.nr̃
vbi S.ar.vl.q.ij. Et iõ inqͥt apłus.j.ad Co.viij

Si eſca ſcãdaliſat fratrẽ meum:nõ mãducabo

carnes ĩ etnũ.Facit c.vt cõſtitueret᷑.l.diſt.Et no⸗

tandũ ꝙ talia bona ſunt occulcãda vel differen

da qͥuſq; oſtẽſum fuerit ꝓbabilit᷑ ꝓxio ſcãdaliſa

to ꝙ nõ habet cãm ſcãdalũ accipiedi.Si aũt ille
poſt redditã rõnem ꝑſeueret in ſcadalo:iã nõ vi⸗
debit᷑ ex ignoꝛatia hoc facere ſed potiꝰ ex malicia
Et iõ ꝓpt᷑ ipᷣm nõ ſunt talia bona dimittcẽda: vt

inqͥt Tho. ⁊ Rich.vbi S. Et hoc etiã hr in ſüma
vult eam reijcere cum poſſit. Sicut qͥs peccaret
moꝛtaliter ſi videret regulũ vel aliũ ſerpentẽ ve⸗/

cõfel.li.iij.ti.xxx.q.v. Scãdalũ aũt acciuũ eſt qñ

aliqͥs ꝓpt aliq̃d malefactũ ſcãdaliſat ꝓximũ.vñ
Tho.ij.ij.q.xliij.⁊ glo. oꝛdiaria ſuꝑ Mat.xviij.
ca.et Nicolaꝰde Lyra ſuꝑ pᷣſ.xlix.diffiniũtſcan⸗

dalũ dicẽtes.ꝙ eſt dictũ vel factũ vel minꝰ rectũ

p̃bẽs alteri occaſionẽ ruine.Et de hoc loquit᷑ſal

uatoꝛ vbi S.dicẽs. Ue hoi illi ꝑ quẽ ſcãdalũ vẽit
OQñ em̃ actiue ſcãdaliſamꝰ ꝓximũ de pctõ moꝛ⸗
tali:moꝛtalit᷑ peccamꝰ.vt inqᷣt Tho.vbi S.⁊ hr i
ſũma cõfeſ.eodẽ li.⁊ ti.q.ij.Et iõ debemꝰ ab om̃i
ſpẽ mali abſtinere ne ſcãdaliſemꝰ pximũ:vt ðꝛ.j.
ad Lhe.vl.et in c.cũ ab oi,extra ð vita ⁊ ho.cle
ri.OQNaũt ſcãdaliſantes ꝓximũ valde ſint puni⸗

endi põt ꝓbari ꝑ ſiłitudinẽ q̃ h̃ Exoð.xxj.vbi ðöꝛ

Si qs foderit ciſternã ⁊ nõ coopꝑuerit eã ⁊ cecide
rit in eã bos vel aſinꝰ: dñs ciſterne reddet pᷣciuʒ

iumẽtoꝝ. Suꝑ q̃ vba dicit Chꝛyß. młieres la
ſciuas ⁊ vanas multas aias interficiẽtes ex ea⸗

rũ oꝛnatu. Mulier ſiſe oꝛnauerit et ad ſe ocu⸗
los hoim ꝓuocauerit:et ſi plagã nullã intulerit

vindictã tñ dabit extremã:venenũ em̃ obtulit et

ſi nullus inuẽtꝰeſt qͥ biberit.Ex qb oĩbo patʒ ex⸗
poſitio ſcðᷣa huiꝰpᷣcepti.ſ.Nõ concupiſces.i.non
appetas cõcupilſci. QD½

uatoꝛ n curas ð ſcadalo phariſeoꝝ dixit Hat.

cimũ ⁊ vltimũ pᷣceptũ decalogi.

E.rcio ⁊ vltimo exponit᷑ Nõ ↄcupiſces.i.
t noõ ſacies tibi imaginatiões luxurioſas
in eis ex deliberatiõe delectationẽ capiẽ⸗
do. Multi em̃ ſunt qͥ nolũt cõcupiſcere nec ↄcu⸗

piſci.ſed tñ in turpibo cogitatõibo luxurie volũt

delectari.Et iõ ſciendũ eſt ꝙ tales ſꝑ peccãt moꝛ

talit᷑ ſi pᷣſtent ↄſenſum in delectatiõe cogitatöis

carnabł:licet ñ intẽderẽt vllo mõ ꝑuenire ad actũ

vt inqͥt Durãdus in ſũma li.j.ꝑte.viij.ti.ð luxu⸗

ria.q.xx.vñ ðᷣt Augꝰ.xij.de tri.ꝙ pter pctã cogi⸗
tationis etiã ſine volũtate ꝑficiẽdi ſed cũ volũta

te oblectãdi:totꝰ hõ damnabit᷑. Idẽ tenet Mgr
ſen.in.ij.diſt.xxiiij.et ibiſccũs Bona.in.ij.ꝑte.ar
ti.ij.q.ij.? Rich.ibidẽ.q.penul.⁊ Alex.de ales in

ij. ꝑte ſũme.in tractatu de pctõ in generali.⁊ bea

tus LCbo.ij.ij.q.cliiij.⁊.j.ij.q.lxxiiij.ar.viij.?⁊ iteꝝ
in q̃ſtionibo diſputat de veritate.q.xv.et ideʒ te/
net Ulde.vt hr̃ ĩ ſũma ↄfeſ.li.iij.ti.xxxiiij.q.cclxxj/

Si vo qs nõ conſentiat deliberate:nec pctõ:nec
etiã delectatiõi carnalis pcci.ſed tñ moꝛoſe ꝑma
net in cogitatiõibo carnalibo ⁊ nõ reijcit eas:licʒ

glo.ſuꝑ Mat.v.ca.⁊ qͥdã alij doc.dicãt hoc eſſe
veniale pctm:⁊ idẽ teneat brũs Tho.tñ ſanctus
Bonauẽ.in.ij.di.xxiiij.ponit duplicẽ ↄſenſum.ſ.
expᷣſſum ⁊ interpᷣtatiuũ.vñ dicit ꝙ nõ ſolum eſt

moꝛtale pctm̃ qñ rõ cõſentit expᷣſſe pctõ carnali

vel eiꝰ delectacioni in cogitatione.ſed etiã qñ bõö

ↄſentit interpᷣtatiue licet nõ expᷣſſe:dũ negligit re
pᷣmere cogitatiõeʒ:aniaduertcẽs ꝑiculũ recẽte co/
gitatiõis.nã ipſe ſibi eſt cã diſcrimis:qð nõ põt

eſſe abſq; cõtemptu ꝓpꝛie ſalutj.Et iõ dicit ꝓ ta
lia faciẽs debet ↄfiteri ſicut de moꝛtali.Alexa.qʒ
de Ales in.ij.pꝑte ſũme expᷣſſe aſſerit cogitationẽ

carnalẽ moꝛoſam eſſe petĩ moꝛtale qñ hõ non

nenoſum venire ad eũ interficiendũ ⁊ ꝑmitteret

ad eũ venire ⁊ nõ fugeret nec reſiſtẽtiam faceret:
qᷓ;uis nõ eſſet ↄtẽtꝰoccidi ab illo ſerpente:tñ pec

caret moꝛtalit tanq; ſuijpſiꝰhomicida.q&ᷓ ita i ꝓ⸗
poſito.Scriptũ eſt em̃ Ecc̃i.xxj.ca.Quaſi a facie

colubꝛi fuge pctm̃. Et hec ſufficiant ꝓ pᷣma par

te noſtri ſermonis.
Pars ſecũda huiꝰ ſermonis in q̃ declarat᷑ de

Excundo bꝛeuiter ꝓ declaratione vlti/
8 mißcepti.ſ.nõ ↄcupiſces rem pꝛorimi
tui Sciendũ eſt ᷣm oẽs theologos in
iiij. di. xl. et ibi ſanctꝰ Bonauẽ. in qᷓſtio
nibo circa lr̃am:qꝙ nõ ſolũ in hoc pᷣcepto ꝓphibe
concupiſcentia inoꝛdinata rerum tꝑaliũ:vt do⸗
mus vl pecunie.ſed etiam cuiuſcunq; alterius
rei.Et intelligi᷑ nõ debeat qͥs cõcupiſcere alie
nũ manẽs alienũ: vel cõtra iuris oꝛdinem:hoc
eſt:vt qͥs nõ velit ꝓximũ dãnificari ꝓpter ſuã vti
litatẽ:nã tũc nõ diligit ꝓximũ ſicut ſeipᷣm. Unde

in hoc pᷣcepto ꝓhibet᷑ oĩs cõcupiſcentia inoꝛdia⸗
ta alicuiꝰ rei ⁊ auaricia et imoderatus appetitꝰ

ilcto? vblbi⸗
icteiuſde ſpelie

(mblelbit,Pni

ece uia ſöſid⸗
ipiolenteſt tupin
deolje Jtcjſicu⸗
dnfenertin
volereq magnu.
gri vtſepecoting
glusſedeclgecuß

pmuvecupicltates
ſilur Etioeood
peſſimi auoldltan
li Bonop aucto⸗
Piditatradirek
Erpdicns popul
Hccpton decalogt
nl rir ca. Leges n
cuſtocite Quodſ
cernam. Z0uon

feriaſerapott
decötritione Der⸗
d. Job
rie.
cato

tnopuniesinſe
Ctinli depni⸗
Wgfaürſenin

ud vagraqc⸗
ſtopläginydo
nolum Daman
ſtnaturäadi
poſup llö
(correctomal.

ugeſimeinat.
ooſe mſ.

kecbeigeſtmal
öcömittere.
idzocoꝛgat
niſerer

Mildeu
1 Atiſ Nenin

ſianttg
lunnges
Mle necen
dlumnepolit
Nhetogratbis
Aenfrendagti
erizalonn
Parpci cg
ſetcüwii
Kimr M,
nalniger
2rdeicsin
ngenemlirben
rnarriilen
ariti
runacine
Gmiondnn
nörenckenslig
icirboc eſe
Thocñſonavs
Hlai ſan.,
ugöbunck
lepci arnali
welcitägdo
iledügegigtre
Snlürnätc,/
imisnodit
Siart
nunnli Aleriq;
ſent oogtanoni
mulegäbönon
5setaret
Aalüiſapentive
cendi:gmina
itinum un.
venenie
nuhcni
aOvniisſuct
durpöeet

nädacarade
68

duntonerbi
osrenpwant
discheolehel
Bonniiifth
ceſcche⸗ b
mmmiirrdo⸗
Niung anis
cnianr alie
1 nentho⸗.
noer ſi N
mcon⸗ Unce
tio mnordin
ms e

Folium

habendi:maxime cũ dãno ꝓximi.Et iðᷣo peccat

qs moꝛtaliter qñ habet talẽ deliberacioneʒ. Uñ
Pꝛouerb.xj.⁊.xvj.ca.ðꝛ.anꝰ in manu nõ eſt
innocẽs manꝰ.qꝛ licet manꝰin manu teneat᷑: vt
ſi qs actualit᷑ nõ furet᷑:abſtinẽdo nõ ꝓpt᷑ deũ ſed
ꝓpter ſuſpẽdiũ ⁊ penã:nõ eſt innocẽs:imo peccat
moꝛtalit᷑ ꝓpter auariciã:appecẽdo ↄ diuinaʒ iu⸗
ſtitiã. Silr qñ qͥs appeteret diuitias ad maluʒ
finẽ:puta ad luxuris:inanẽ głiam:vł gulã.ſicut
diues ille qͥ ſplẽdide epulabat᷑ Lu. xvj.faceret
hoc pᷣceptũ. Itẽ qͥcũq; deſiderat hr̃e aliqd modo
illicito ⁊ ꝓhibito:moꝛtale eſt.et talis ↄcupiſcen⸗

tia eſt eiuſdẽ ſpeciei cuiꝰ ẽ pctm̃ q̊ deſiderauit ac⸗

qͥrere.quia ſi ðſiderauit occulte tollere eſt furtũ.
ſi violent᷑:eſt rapina.ſi rẽ ſacrã:eſt ſa crilegiũ.⁊ ſic
de alijs. Iteʒ ſi cũ aliqs abſtulit aliqͥd alicui vel

dõãͤnificauerit in aliq̃ͥ etiaz minimo: deſiderauit

tollere qͥd magnũ:moꝛtalit᷑ peccauit ̊ hoc pᷣce⸗
ptũ.vt ſepe cõtingit mercatoꝛibo ⁊ artificibo qui
plus ſe deciꝑe cupiũt qᷓ; actu decipiãt.Cõtra qͥs
inqͥt Augꝰ. in li.de vera innocentia.c.clxvij. Oes
pꝛaue cupiditates ſunt poꝛte inferi ꝑ q̃ᷓs in moꝛ
tẽ itur.Et ideo o dilectiſſimi ciues dimittite hãc

peſſimã cupiditatẽ.ſcptũ eſt em̃.xlvij.di.c.bono

rũ. Bonoꝝ auctoꝛi inherere nõ poſſumꝰ niſi cu
piditatẽ q̃ radix eſt oim maloꝛũ abſcindamus.
Erx pᷣdictis popule mi habuiſti declaratõeʒ oim
pᷣceptoꝝ decalogi.Et ideo vobis dicit deus Te
ui.xix.ca.Leges meas ⁊ vniuerſa pꝛecepta mea

eternam. Ad quam ?ꝛc.

cuſtodite.Quod ſi feceritis ad vitam ꝑuenietis

Feria ſerta poſt terciã dñicam in q̃drageſima
de cõtritione Sermo trigeſt imuſpꝛimꝰ.

Amihibibere

d Jobb.iiij. et in euãgelio occurrẽt fe⸗

rie.Dicit ſaluatoꝛ Lu.xiij.oibo pec
catoꝛibo. Niſi pniaʒ habuerit:oẽs

ſimul ꝑibicꝭ. Pnia aũt eſt q̃dã doloꝛis vindicta
ſemꝑ puniẽs in ſe qð dolet cõmiſiſſe:vt inqᷣt Au

guſt. in li. de pnia. et de pe.di. iij. c. penitẽtia.el. .
MWgf aũt ſen.in.iiij.diſt.xiiij.dicit. Penitẽtia eſt
virtꝰ vel gra q̃ cõmiſſa pctã cũ emẽdatiõis ꝓpo⸗

ſito plãgimꝰvel odimꝰ ⁊ plãgẽda iteꝝ cõmittere

nolumꝰ.Damaſcenꝰ etiã inqt. Pnia ẽ ab eo qdᷣ
eſt naturã ad id qð ẽ ſ̃m naturã reuerſio. Glo

ſa vo ſuꝑ illð Mat.iij: Pniam agite:ait. Pnia
eſt coꝛrectio male volũtacꝭ.et Amb.in ſermõe q/
drageſime inqͥt. Pnia eſt doloꝛ coꝛdis ⁊ amari⸗

tudo aĩe ꝓ mał q qᷣſq; cõmiſit. Et ĩ eodẽ ſer.etiã

ðᷣt. Pnia eſt mala pᷣterita plãgere ⁊ plãgẽda ite⸗

rũ nõ cõmittere.Lrãſſũptiue de pe.di.iij.c.pnia

el:ij. cũ q̊ ↄcoꝛdat Gꝛego.qͥ inqᷣt. Penitere eſt añ
acta pctã flere ⁊ flẽda iteꝝ nõ ꝑpetrare. de pe.di.

iij.c.in eſtiuũ.v.pniaʒ. Et idẽ in ſubſtãtia ponit
Augꝰ.i li.de eccliaſtid dogmatibo. Uenꝝ qꝛ inqᷣt
Breſt.ijj. Elen.in.vj.Topi.⁊ vij. Metha. ꝙ vni

CLXIXx

us rei tm̃ debet eſſe vna diffinitio. Ideo ſciendũ
ſᷣm Alexã.de ales in.iiij.ꝑte ſũme.in tractatu de
pnia in generali.ꝙ iſte deſcptiões pnie dant᷑ hm
diuerſas ↄditiões vel relatiões.vñ potiꝰ ſt᷑ diffi⸗
nitiões ſᷣm effectꝰ qᷓ; ̃m eſſentiã.q̃ etiꝭ ponunt᷑cñ
ſũma ↄfeſ.li.iij.ti.xxxiiij.q.j.ſᷣm aũt eſſentiã vide
tur ſic poſſe diffiniri. Pnia ẽ vnũ de ſacr̃is eccłie
q̊ bñ diſpoſit ſꝑ remittunt᷑ pctã. ꝓbat᷑ excra ð ſũ
ma trini.⁊ fi.ca.c.j.S.ſacrm.vbi ðꝛ.Et ſi poſt ſu⸗
ſceptionẽ baptiſmi qͥſqᷓ; plapſus fuerit in pecca
tũ:ꝑ verã poteſt ſꝑ pniam reꝑari.
Ecundũ aũt mgr̃m ſen.in.iiij.di.xvj.ac
8 Tho. ? Pe. de palu. ibidẽ.? Richar.no⸗
ſtrũ.ea.di.ar.j.q.j.ptes itegrales pnie ſt᷑
tres.ſ.cõtritio coꝛdis:confeſſio oꝛis:⁊ ſatiſfactio

opis.q̃s etiaʒ ponit Ray.in ſũma.in ti.de pe.S.
xvj. Et ponunt᷑ in ſũma cõfeſ.eo.li.⁊ ti.q.xvj.q̃s

ponit Chꝛyß. in c.ꝑfecta.ð pe.diſt.iij.dicẽs. Per⸗
fecta pnia cogit pctõꝛeʒ oĩa libenter ſufferre. In

coꝛde em̃ debet eſſe cõtritio.in oꝛe cõſeſſio.in oꝑe

tota hũiitas.hec eſt fructifera pnia.Et Augꝰ.in
li.de pe.et hr ð pe.di.j.in c.nõ ſufficit.ait. Nõ ſuf
ficit moꝛes in meliꝰ mutare ⁊ a pᷣterit malis re⸗
cedere.niſi etiã de hijs q̃ facta ſũt ſatiſfaciat dño
ꝑ pnie lamẽta vł doloꝛẽ:ꝑ hũilitat gemitũ:ꝑ cõ
triti coꝛdis ſacrificiũ: cooꝑantibo elemoſynis et
ieiunijs. Hec ille.Nõ em̃ ſufficit ꝙ qͥs dimittat
pctã niſi ſatiſfaciat.ſicut oñdit Gꝛeg.i paſtoꝛali
tria exẽpla. Pꝛimũ ẽ.qꝛ ſi qs lr̃is vlł iſtrumẽtꝭ
falſum ſcöſerit nõ ſufficit ꝙ vlteriꝰ ñ ſcribat: ni
ſi etiã qð male ſcripſit deleat. Pctã aũt nr̃a coꝛã
deo a nob ſcpta ſũt:iuxta illð Hiere.xvij. Pctm̃
iuda ſcðtũ eſt ſtilo ferreo ĩ vngue ada mantino ⁊
exaratũ ſuꝑ latitudinẽ coꝛdis eoꝝ.Nõ igit᷑ ſuffiẽ
vt qͥs ampliꝰ nõ peccet:niſi qð male fecit ꝑ cõtri
tionẽ ⁊ lachꝛymas ðᷣleat:dicẽs cũ Ps. LTauabo
ſingłas noctes lectũ meum: lachꝛymis meis
ſtratũ meũ rigabo. Scom exẽplũ c. Nã ſi aliqᷣs
alicui blaſphemias dixerit: nõ ſufficit ꝙ vlceriꝰ
nõ dicat:niſi de hijs qᷓ male dirxit ſatiſfaciat.Qñ
aũt qͥs peccat tũc deũ blaſphemat:iuxta illð ad
NRo.iij. Nomẽ dei ꝑ vos blaſohemat᷑.Nõ ̊ ſuf⸗
ficit ꝙ pctõꝛ ab hijs blaſphemijs de ceto caueat
niſi de hijs q̃ male egit coꝛam deo ſe repᷣhẽdat ⁊
pniaʒ agat:dicẽs cũ btõ Job.ſui libꝛi.xlj.ca.Id⸗
circo ipſe me repᷣhẽdo et ago pniaʒ in fauilla ⁊ ci
nere.Terciũ exẽplũ eſt.qꝛ debitoꝛ nõ abſoluit a
debitc q̃ ↄxit ꝓ eo ꝙ alia nõ mulciplicat:niſi ea q̃
gxit ꝑſoluat. Pcta aũt nr̃a ſũt debica erga deuʒz:
iuxta illð Ps.Declinãtes aũt ĩ obligatiões.⁊ iõ
q̃tidie eũ rogamꝰdicẽtes.Dimitte nobis debita
nr̃a Mat.vj. Nõ ſufficit g̊alia debita.i.pctã nõ
mulctiplicare:niſi ſtudeamꝰde pᷣterit plenarie ꝑ
pniaʒ ſatiſfacere. Pꝛima aũt ꝑs pnie eſt ↄtritio
quã diffiniũt oẽs theoł.i.iiij.ſen.di.xvij.dicẽtes.
Cõtritio ẽ doloꝛ ꝓ pctis volũtarie aſſũptꝰ cũ ꝓ⸗
poſito ↄfitẽdi ⁊ ſatiſfaciẽdi.q etiã diffinitõ ponit
i ſũma ↄfeſ.li.iij.ti.xxxiiij.q.xvij.ad quã exhoꝛta:

Bermo

dñs Eʒech.ᷣxviij.oſtendẽs ſe dimiſſuꝝ pctã oiby

ↄtritiõeʒ hñtcibo dicẽs. Quacũq; hoꝛa ingemue⸗
rit pctõꝛ:oĩm iniqͥtatũ eiꝰ q̃s oꝑatus fuerat ñ re
coꝛdaboꝛ. In euãgelio q̊ʒ hodierno poſtulat ſal
uatoꝛ aqua ↄtritiõis ad bibẽdũ in vbis ꝓpoſic:
de q̃ ↄtritiõe tres ↄſideratiões faciemꝰ. Pꝛima
dicet᷑ neceſſitatis.Scða diuerſicatis.Tercia vti
litatis.
Pars pᷣma de cõtritionis neceſſitate. U
Uod ſine cõtritione pctõꝝ cõmiſſoꝛũ
q nõ poſſit qͥs ſaluꝰ eſſe ⁊ diuinã gr̃am
reciꝑe:pbat᷑ rõnibo:autoꝛitatibo:⁊ exẽ⸗
. plis. Pꝛima rõ ðꝛ oppoſitiõis.funda
mentũ cuꝰ ponit Pbus in li.de regi.bᷣn. di. Oẽ
coꝛruptibile ſimpłr coꝛrũpit᷑ ꝑ actioneʒ ſui ↄꝛij.
patet hec regula.Nã frigꝰn coꝛrũpit᷑ niſi ꝑ calo⸗
rẽ:dicẽte pho.iiij.Metha.Quecũq; a frigido cõ

ponunkt᷑ ſicut glacies ⁊ nix:a calido diſſoluunt᷑.

ꝓprea.ij.Echᷣ.ðꝛ. Medicie ſꝑ hñt fieri ꝑ ↄꝛia.vbi

etiã hr ꝙꝙ vᷣtꝰ⁊ viciũ ex eiſdẽ cauſis ↄꝛio mõ acce

ptis generant᷑ ⁊ coꝛrũpunt᷑.Quo pᷣſuppoſito pe
to q̃lit᷑ pctm̃ i aiaʒ intrauit.et claꝝ eſt ꝙ ꝑ cõpla
centiã ⁊ delectationẽ alicuiꝰrei illicite:dicẽte pvbᷣo
x. Ethic̃.Delectatio tenet oꝑantẽ in oꝑe.Cũ g̊ di⸗

ſplicẽtia ⁊ triſticia ſint ↄꝛia ðᷣlectatõi ⁊ cõplacen /

tie vt inqͥt AÄreſt.viij.Ech.&̊ pctm̃ qð intrauit in
aiam ꝑ delectatiõeʒ ac cõplacẽtiã:vt ðꝛ in c.nõ ẽ.
xv.q.j.nõ potit reijci ⁊ expelli de aia:niſi ꝑ diſpli
centiã ⁊ ↄtritiõeʒ.qꝛ ſi vnũ eſt cã alicuiꝰoppoſitũ
eſt cã oppoſiti.j. Poſt.⁊.ix. Mech. Itẽ ois res ꝑ
q̃ſcũq; cauſas naſcit᷑ g eaſdẽ ⁊ diſſoluit᷑c.j.de re

gu.iu.Et nihil eſt tã naturale qᷓ; vnũqͥdq; diſſol

ui eo vinculo q̊ ligatũ eſt.l.nihil.ff. ð reg. iu. Si
ergo vis eſſe ſaluꝰ ⁊ in gra dei:neceſſe ẽ te ꝑ ↄtri⸗

tionẽ eijcere de aia oẽ moꝛtale pctm̃:cũ gra ði nõ

poſſit ſtare in aia i tali pctõ exiſtẽte: vt ꝓbãt oẽs
theologi in.j.diſt.xvij.⁊ Lho.ij.ij.q.cxxxij.ar.iij.
Scða rõ ðꝛ btificatiõis.Claꝝ ẽ em̃ ꝙ q̃libet aia
rõnalis deũ videre appetit in q̊ ſumpłr btitudo
ↄſiſtit:dicẽte Aug.xiij.de tri.c.viij. d appetẽdã
btitudinẽ q̃ in clara dei viſione ↄſiſtit: naf̃a nos
cõpellit.Quo pᷣſuppoſito tũc ſic arguo ſᷣm Frã.
de ma. in tractatu ð magdalena. Iludẽ ſimpłr
neceſſariũ ſine q̊ͥ finis hr̃i ñ põt.vanũ eſt ̊ oẽ q̊d
ſuũ nõ attigit finẽ.iij. Phi.Cũ igit᷑ felicitas q̃ eſt
vltimꝰfinis hoĩs ſᷣm oẽs theologos ĩ.iiij.di.xlix
et etiã hr̃ in.j.Etchi.ſine gra ði hr̃i nõ poſſit. Gf̃a
aũt dei nõ habet᷑ niſi ꝑ ↄtritõeʒ pctõꝝ vt ð patu

it.̊ ↄtritio eſt neceſſaria ad ſalutẽ.Et coꝛroboꝛa

tur hec rõ ꝑ illud qð dicit Chꝛy.in c.nõ põt.de
peni.di.j.Nõ põt qͥs gr̃am vite celeſtj acciꝑe niſi
purgatꝰfuerit ab oĩ labe pcti. X
TLToꝙ hoc ſit veꝝ ꝓbat᷑ fundam̃to qð po
e nit Tho.⁊ cõmẽtatoꝛ ſuꝑ.iij.ð aĩa.dicẽs
Senſus nõ decipit᷑ circa ꝓpꝛiũ obiectuʒ

ſeruatis debitis circũſtantijs:que ſunt diſpoſi⸗/

tio oꝛgani:diſpoſitio obiecci:⁊ diſpoſicio medij.
patet hec regula.ſlam ad hoc ꝙ potẽtia viſiua

aliqð obiectũ comp̃ᷣhendat:vtputa aliquã ima
ginẽ vel figurã:tria requirunt᷑.vicʒ q oculus ſit
ſanus ⁊ nõ cecꝰvel turbidus. Itẽ ꝙ imago ſic p
pinq̃ ⁊ nõ valde remota ab oclo.et ꝙ medietas
aeris ſit clara ⁊ lucida ⁊ nõ tenebꝛoſa int᷑ poten
tiã viſiuã ⁊ ipᷣm obiectũ ſeu ipſaʒ imaginẽ. Qui/
bus pᷣſuppoſid dico a ſili ꝙ ad hoc vt ania deũ
videat:tria ſunt neceſſaria.vicʒ ꝙ oculi aniequi

ſunt intellectus ⁊ volũtas ſint ſani et nõ infirmi

id eſt ꝙ intellectcareat oi falſitate ⁊ hereſi.⁊ vo⸗

lũtas careat oĩ inoꝛdiato amoꝛe.Similr opoꝛ⸗

tet ꝙ obiectũ ipſiꝰanie qð eſt deꝰ pᷣm Rich. l. iij/

diſt. xlix.ar.ij.q.vj.? Lho.j.ij.q.iij.ar.viij.ſit ipſi

aĩe ꝓpinquũ ꝑ ↄfoꝛmitatẽ voluntat:et nõ remo
tum. Itẽ ꝙ int᷑ aniam ⁊ deũ ſit qͥddã mediũ luci

dũ ⁊ ſplẽdidũ qð eſt gr̃a creata qua mediãte aĩa

deũ videre poſſit.ꝙ ſi deficiat vna de pꝛedicqᷣ di
ſpoſitionibo: impoſſibile eſt ꝙ ania deũ videat.
O maledicte pctõꝛ qro a te ſi tu habes iſtas treſ
diſpoſitiões. Pꝛio vtꝝ oculi aĩe tue ſint mundi

Et rñdeo illð Ecẽi.xlvij.Dediſti maculã głie tue

tota em eſt maculata pctis ⁊ vicijs. Et põt dici

dete illð Treñ.iiij. Denigrata eſt ſuꝑ carbones
facies eiꝰ.Scðdðo qro a te Nunqᷣd tu ſis ꝓpinquꝰ

deo obiecto aie tue. Et dico ꝙ deus a te eſt löge.
Loõge em̃ de ab ipijs vt ðᷣt ꝓphᷣa.Ait em̃ Augꝰ.
in li.de natura boni. Pcetm̃ eſt receſſus ab incõ

mutabili bono. Tercio q̃ro a te vtꝝ mediũ int᷑
aĩam tuã ⁊ deũ ſit lucidum. Et rñdeo ꝙ eſt tene
bꝛoſiſſimũ.et verificatũ eſt illud Treñ.iiij. Du

tatꝰeſt in tenebꝛã coloꝛ optimꝰ.ſ.aĩe tue.? Tre⸗
noꝝ.iij.Oppoſuiſti tibi nubẽ.ſ.pcti:ꝛnõ trãſiuit

oꝛatio.Cũ igit᷑ dicat Augꝰ.vt recitat Ogr in.j.
ſen. di. ij. ſummũ bonũ ſolũ a purgiſſimis ocuł

cernit᷑. Ergo o pctõꝛes purgate oculos mẽt vfe
ab oibo vicijs p ↄtritionẽ.et lauate maculas aiĩe

veſtre ꝑ gemitũ et lachꝛeymas:iuxta illud Eſa.j.
Lauamini:mũdi eſtote.Ait em̃ ſaluatoꝛ Mat
thei.v. Beati mũdo coꝛde:qm̃ ipſi deũ videbũt
Si ergo vultis ad vitã eternã peruenire ad quã
nihil inqnatum intrabit Apocał.penlł.ſed ſolũ

ille qͥ inueniet ſine macula pᷣſ.xuiij. opoꝛtet ꝑ ve-

ram contritionẽ ⁊ lachꝛymationẽ vel ſaltẽ gemi
tũ coꝛdis purificari aias vr̃as ab oib inqnatio

nibo peccati.et ↄſequenter ſanctificari. Aqua em̃
expiatiõis ſctificat Nume.xxxj.Sicut ̊ miniſtri
mẽſe pᷣncipum ante miniſtratõis officiũ lauan
tur ⁊ ab omni imũdicia ſe expurgant:alioquin
abhoꝛrent eos dñi videntes ĩimũdos. IJa nos
fideles qͥ ſumꝰminiſtri xpᷣi:qꝛ intrãtes eccleſiam
accedimus ad mẽſam altarꝭ vbi ipſe cuiuuum
parauit.ſibi em̃ miſtramus oꝛatiões ⁊ petitões

noſtras.ſi loti ſumus ⁊ mũdi:recipic nos liben
ter.ſi vo imũdi ⁊ fedi fuerimꝰ:nos repellit.Eſa.
lxv. Recede a me:nõ appꝛopinq̃s mihi qͥa ĩmũ

dus es.Et ideo anteqᷓ; vadamꝰ añ eũ debemus
abijcere veſtes imũdas:⁊ loti aq̃ lachꝛymaꝝ ac
cedere ad exercendũ miniſteriũ noſtrũ. Et facit

ru Etol bi⸗
cbtoflio golo⸗

vbe ſsen
ictgeni
ſlosait Bron
an ſoaderedbi
alliadpniatn:
Ptionilachnimne
ſeſtecidilsaſs
Vducrrad iſn
iodebltnbuchl
lcidlappurt
(iſentmnult pt
uustubeſi Quis
Dauuo Quisiun
chymaphnn
caurl ſed eti mag
Nhoſümecrecrab
ognoſcis mediai
nocerrcg ſtult
atnt ſbipl Ju
arüs monalise
Vcognoſcis llip
s cöpunctiöls
lſondes ꝛmalo:
cutporuide Pen
geinc Per de
lilego⸗ſotſſtaci
toblol oͤt i
nrdeliau Etniib
echꝛiſtü nega⸗
me Gösacetd
potes eritats la
cpurgabita
guro habet li .
fuslepzoſuseci
nioſueſuoſus iun
cpeo llsdeſciit
momüdat cſter
Merl uull ſlaa
mtidſpctilcpra
ſhihrfinn⸗
luificatcölcientia
uuſalividensde
Mieptipſengan
onengonnanef,
rin ſamanizi,
Gamaraef
Clatad bam⸗
enotat ſacerde
(ng tad mo
Innſpefüite
(ldlrtedo⸗
gltchrukpid
nolng i Hre
ancun
Phncais boze

Umhaligifnn
icpoalieſt
pümmagoſt
ncſnegians
a ntporen
Bimagni. l
doenani deſ
Foaglaniegut
ſnianöifin
herti ro

e Sinitegag

efn Rihlii
unn anöten
imediülnd
1qbametiätegin
mudepnadi
unig deü rigeat.
bibesſtasgrel
Wetueſitmondt
Amacligkem
ncis. Ctpot dic
Sckſugartors
awſs pingu⸗
deuss reſtlöge.
da Rrch dup.
recelusad in
eny mediiint
Srideogekeme
4Liij WMu
Maiewe? Tre⸗
ſgainu riſit
nnt Mini,
urgſimisk
tocllos mid ft
Aume nocblasdie
6aunn lod f
iñ ſlunw. Ma
ñpldei nchit
igeuentendi
alpenl o
niß oort gre⸗
ggniralſali gemi
Aboiinafut
mnom Bansen
Senzninin
losoffai lnen
dpun glogun
nüdos, /1,05
ſiitunuum
umnclenſbes
nmnt bin
ethlli l,
nnbicginn
nici deben⸗
funinie⸗
mpſro⸗ ,

gihanti ſtib

ſigura Exo.xl.vbi deus pᷣcepit Moyſi di. Appli
cabis filios Aarõ ad foꝛes tabernaculi teſtimo⸗
nij ⁊ lotos aq̃ indues veſtibo ſanct vt miſtrent

mihi. Moyſes em̃ figurat pᷣdicatoꝛẽ diuini ver

bi qͥᷣ eſt executoꝛ ⁊ ꝓnũciatoꝛ mãdatoꝝ dei. Per
filios aũt Raron ſignificant᷑ fideles xpᷣi:qͥb pᷣdi
catoꝛ ſuadere debet vt veniẽtes ad oſtiũ tabᷣna⸗

culi.i.ad pniam:que eſt et᷑ne vite poꝛta:ſtudeãt

ꝑ lotionẽ lachꝛymarũ oẽs pcti ſoꝛdes detergere:
et veſte cãdida a ſacerdote ꝑ abſolutionẽ veſtiti:

audacter ad mẽſam dñi accedãat ⁊ ei ꝓpinẽt lau⸗/
des debitas atq; gratiarũactiões. Et ſic pulcri
ac placidi apparebũt in cõſpectu dei:etiã ſi pᷣmo

fuiſſent mulc pctõꝝ ſoꝛdibo iuoluti.Ait em̃ Pe
trus raueñ. Quis in ſeculo peccauit enoꝛmius

Paulo.Quis in religiõe guiꝰ Petro.Illi tñ per

lachꝛymaꝝ pniam meruerũt ↄſeqͥ nõ ſolũ mini
ſteriũ ſed etiã magiſteriũ ſctitat Hec ille.Sicut
ergo ſũme execrabilis eſt gui moꝛbo laboꝛãs et

cognoſcẽs medicinã ſuo moꝛbo neceſſariã: ſi il⸗

lã nõ exercet. Nullus em̃ ei cõpatiet᷑:ſi ipſe nõ cõ
patit᷑ ſibijpſi. Ita va lde repᷣhẽſibilis eſt pctõꝛ la
boꝛãs moꝛtalis pcti egritudie ſi pctm̃ nõ defle⸗
at:cognoſcẽs illã poſſe ſanari ⁊ mundari lachꝛy
mis cõpunctiõis ⁊ pnie.put exẽplarit᷑ videt᷑ ꝑ ũᷣ

lã ſimiles ⁊ maioꝛes pctoꝛes fuiſſe mũdatos.ſi⸗

cut patuit de Petro:de q̊ Amb.ſuꝑ Lucã.et tan

git᷑ in c. Petrꝰ.de peni.di.j.ait. Lachꝛymas Pe⸗

tri lego:ſatiſfactiõeʒ nõ lego.ſed qð defendi non

põt:ablui põt. Fleuit amare vt lachꝛyme laua⸗

rent delictũ.Et nihilominꝰ pctm̃ petri maximũ
fuit.qꝛ chꝛiſtũ negauit.Debemus ̊⁊ nos ad la⸗
chꝛymaꝝ aq̃s accedere:⁊ oĩm pctõꝝ noſtroꝝ me
moꝛes exiſtẽtes:lachꝛymas ꝑ ſingula effundere

Et ſic purgabit᷑ ⁊ mũdabit᷑ aia noſtra.Et huiꝰ fi

gura habet᷑.iiij. Reg.v.vbi legit᷑:i Naaman ſy
rus lepꝛoſus exiſtens:a puella iſrael ſerua vxo/⸗
ris ſue ſuaſus iuit ad Heliſeũ in ſamariã.Et pᷣ⸗

cepto illiꝰ deſcẽdit in ioꝛdanẽ᷑:⁊ ſepties ibidẽ lo⸗
tus mũdatꝰ eſt.et reſtituta eſt caro eiꝰ ſicut caro
pueri ꝑuuli. Naaman em̃ lepꝛoſus denotat pec

catoꝛẽ qͥ pcti lepꝛa ꝑcuſſus eijcit᷑ de ſccõꝝ conſoꝛ

tio. Habet tñ puellã ſeruã ex hieruſalẽ:ꝑ quã ſi⸗

gnificat᷑ cõſcientia oĩa videns.interpᷣtat᷑ em hie⸗
ruſalẽ videns deũ. Hec nanq; ſuadet dñe ſue.i.
aniĩe:vt ipſe naamã.i.pctõꝛ cõmotus ad contri⸗
tionẽ.naaman em̃ interpᷣtatoꝛ cõmotio mea:ꝑ⸗

gat in ſamariã.i.ad ↄfeſſionẽ ꝑ quã hõ cõiungit᷑
deo. Samaria em̃ interpᷣtat᷑ cõiunctio dño.⁊ ac
cedat ad ham Heliſeũ:qͥ interpᷣtat᷑ deꝰ meus:
et denotat ſacerdotẽ gerentẽ vicẽ dei ſuꝑ ↄfeſſiõe

pctõꝛis.et ad monita eiꝰ ꝓ pctis ſuls doleat:la⸗
chꝛymaſq; effũdat ſepties.i.ꝑ ſeptẽ capitalia vi⸗

cia diſcurrẽdo ⁊ ꝓ illis gemẽdo.et ſic ania eiꝰino

cẽtie reſtituet᷑:ꝑ ipſas lachꝛymas ⁊ cõfeſſionẽ re/

nouata.Uñ GBꝛego.xj.moꝛal.ait.Qui neſcit lu⸗
gere qð grauat:pferre ñ valet qð ſubleuat.Uox
cõpunctiõis poꝛos aꝑit coꝛdis ⁊ pẽnas vᷣtutuʒ

fundit.Cũq; ſe ſtudioſe mens de pᷣterita vetuſta
te redarguit:alacri nouitate iuueneſcit. Tercia
rõ qua ꝓbat᷑ neceſſitas cõtritionis ðꝛ cõpaſſio⸗
nis.Cũ em̃ de pctis ꝓrioꝝ teneamur br̃e diſpli⸗
cẽtiã. Ait em̃ glo.ſuꝑ illa vᷣba.j.ad Coꝝ.xij. Si
q̃d patit᷑ vnũ mẽbꝝ:cõpatiunt᷑ ei oia mẽbꝛa.Ni
ſi doleas de pctis ꝓxioꝝ tuoꝝ:nunqᷓ; gaudebis
de remiſſiõe pctõꝝ tuoꝝ.Et iõ ðt Dauid pᷣſ.xviij
Ab alienis parce ſeruo tuo. Uñ dñs ieſus vt hr
Tu.xix.vidẽs ciuitatẽ.i.aĩaʒ peccatricẽ:ſᷣm ſpũa
lẽ expoſitionẽ:fleuit ſuꝑ eã.Ex qͥ demõſtrat᷑ ꝙ qͥ

libet debet cõpati ⁊ dolere ð pctis ꝓximi:vt inqt

Amb.in li.de offi.⁊.lxxxvj.di.c.nõ ſatis.licet hic
doloꝛ nõ poſſit ꝓpꝛie dici cõtritio:pᷣm Tbo.i.iiij.
di. xvij. ar. ij.q.v.Ergo a foꝛtioꝛi qͥlibet debet ha
bere diſplicẽtiã de pctis ꝓpꝛijs. Ait em̃ Areſt.ix.
Ethi. Amicabilia q̃ ſunt ad alteꝝ veniũt ex ami
cabilibo q̃ pꝛiꝰſunt ad ſeipᷣm.Et ideo ðꝛ Ecẽl.xxx
Miſerere anie tue placẽs deo. Quarta ratio ðꝛ
excluſiõis:ſic. Si rex ex modico defectu exclude⸗
ret filiũ ſuum a curia ſua.ergo a foꝛtioꝛi exclude

ret ſeruũ ignobilẽ:ꝑ illã regulã. Si de q̊ͥ minꝰ:q̊

2 deq̊ mag.ij. Lopi.Quo pᷣſuppoſito peto n
deꝰ excluderet a celeſti curia oẽs nouẽ oꝛdies an
geloꝝ ⁊ om̃es pr̃iarchas ꝓphetas aplłos marty
res virgies ⁊ cõfeſſoꝛes:necnõ ⁊ beataʒ vginem
Mariã ſi cõmitterẽt vł ſolũ vnũ peccatũ venia
le. Et certũ eſt ꝙ ſic:dicẽte Auguſtino in li.ð ve⸗
ro cultu.Et ſi oẽs ſcti mũdi ſint in ↄſpectu ði:tñ

ſi vel minimũ ac leue pctm̃ etiã a nobis factum

eis nõ diſpliceret:ſtatim ex imꝑio diuine iuſticie
oẽs de celo ruerent:et oẽm głiam quãẽ poſſident
amitterẽt. Hec ille.Qð ſi ſic eſt:quõ poſſibile eſt
ꝙ pctõꝛ cõſequat᷑ gliam celeſtem ⁊ ingrediat᷑ re⸗

gnũ eternũ cũ macula pcti moꝛtalis:q in infini⸗
tũ eſt Guioꝛ ac peloꝛ cũctᷓ pctis venialiby. vt in⸗
qt Rich̊.in.iiij.diſt.xvj.ar.ij.q.ij. Qui etiã in ea//

dẽ diſt.cõcludit:ꝙ ſi qͥs centũmille annis ſtaret
cũ cõplacẽtia ſoliꝰ culpe veniał:cẽtũmille annis

ſtaret ꝙ ñ poſſet videre faciẽ dei. Ergo młto ma
gis ſi ñ hr̃et diſplicẽtiã pcti moꝛtal.Quita rõ ðꝛ
fructificatiõis. Uidemꝰem̃ ꝙꝙ illa terra efficit᷑ ſte
rilis ad quã nõ põt aq̃ irrigatõis deduci.Et ibi
ꝑdit᷑ laboꝛ culture:qꝛ ñ fructꝰ vtiles ꝓducit ſed

tribulos ⁊ ſpinas q nõ egẽt hũido.Et ſi inrfdum
fructuoſas arboꝛes ꝓducit:efficiunt᷑ ſilueſtres ⁊
fructꝰeaꝝ inutiles ſũt:agreſtes ⁊ ſine dulcedine.

Et ſilr aia nr̃a ſine aq̃ lachꝛymaꝝ et cõpũctione
eſt res ifructuoſa:germinãs ac ꝓducẽs pũctiões

pctõꝝ ⁊ malaꝝ cogitationũ. Et ſi interdũ ꝓdu⸗

cit fructꝰbone cogitatiõis:non ꝑueniunt ad de⸗

bite maturatiõis effectũ.qꝛ ad pᷣmiũ pfie eterne
nõ attingũt:ſed ad mẽdicitatẽ retributõis trene

Huiꝰaũt figura br.j. Reg.j.vbi legit᷑ ꝙ helcha⸗

na habebat dnas vxoꝛes q̃ꝝ vna erat ſterilis.ſ.
Anna.Altera vo fecũda.ſ.fenenna.Feſto aũt ſa⸗
crificij adueniẽte dedit ipſe helchana vxoꝛi ſue fe

nenne ⁊ filijs eiꝰac filiabus poꝛtionem optimã

—

Bermo

2Anne vo triſt/ vnã ꝑtem dedit debilẽ: eo non

bhabebat filios. Qð Anna videns acceſſit ad tẽ/
plũ vbi mulcuʒ lachꝛymata eſt ante deũ.Et ibi
narrãs cãm ſui doloꝛis ſacerdoti heli:ab ipo ſa
cerdote accepit ſobolis ꝓmiſſionẽ. Que poſtmo
dũ cocepit de viro ſuo et pegꝑit Samuelẽ ꝓphaʒ
dñi.vñ ipſa gaudens fecit canticũ illð Exulta⸗

uit coꝛ meũ in dño ⁊c̃. Spũalit᷑ em̃ ꝑ helchanaã

q interpᷣtat᷑ poſſeſſio dñi denotat᷑ chꝛiſtꝰ in q cõ⸗
ſiſtit poſſeſſio britudinis nf̃e.Nã in ipᷣo cſt hũa⸗
nitas ⁊ diuinitas:q̃s hõ in pr̃ia poſſidebit. Ha
bet aũt duplicẽ vxoꝛẽ.ſ.aiam iuſti et pctõꝛis:q̃s
ambas ſibi in baptiſmo deſpõſauit.ſed vna ea⸗
rũ eſt fecũda.ſ.ania iuſti:q̃ ꝓducit cõtinue meri⸗
ca deo grata.et ideo optimã a deo p oibo accipit
poꝛtionẽ.qꝛ et᷑ne btitudinis pᷣmia ↄſequet᷑.⁊ ni⸗
hilominꝰrecipit in pᷣſenti diuinã gram. Sterili
vo.i.anime peccatrici ⁊ ĩpenitẽti ac carẽti lachꝛy
mis cõtritiõls:triſtꝭ hoc eſt iratꝰ dat miſerã poꝛ⸗
tionẽ.qꝛ bona tꝑalia tm̃. Uñ anna qͥ interpᷣtat᷑
ima q̃ſi deiecta:ad ſeipam rediens ⁊ cõſiderans
miſerie ſue ſtatum: meroꝛe coꝛdis intrinſecꝰſau
ciata lachꝛymas młcas coꝛã deo excõpũctõe ef⸗
fundit:et ſacerdoti ſiue cõfeſſoꝛi narrato angu⸗
ſtie caſu.i.culpa:meret᷑ cõcipꝑe et parere ſamuelẽ
ꝓphᷣam dñi.Samuel em̃ interpꝛetat᷑ exauditio
gre dñi.Quia ipſa ania ob ſterilitatꝭ caliginẽ 5
us obnubilata:poſt lachꝛymaꝝ effuſionẽ fit lu
cida ⁊ iocũda atq; fecunda.Ait em Chꝛyſ.ſuper

Match. Nemo ad deũ aliqñ flens acceſſit qͥ nõ

qð poſtulauit accepit.Nullus ab eo dolẽter bñ
ficia optauit qͥ nõ ipetrauerit. Ipſe em̃ conſolat
flentes:curat meroꝛe lãguẽtes:⁊ penitẽtes infoꝛ
mat. Dec ille. Et Thob.iij. Sara filia Raguel
dixit deo. Poſt lachꝛymationẽ ⁊ fletũ exultatio⸗
nẽ infundis. Quia g̊aqᷓ lachꝛymaꝝ ẽ neceſſaria
agro coꝛdis nr̃i:qꝛ ſine ipſa efficit᷑ ſterile ⁊ infecũ
dũ. Ideo Dauid dicebat deo in pſona pctõꝛis ñ
cõtritipᷣſ.cxlij. Aia mea ſicut terra ſine aq̃ tibi.ſ.

eſt ſine fructu boni oꝑis.Ea pꝛopt qᷣlibet cogno

ſcens ſe habere coꝛ ariduʒ ad lachꝛymas: debet
eas a dño poſtulare ⁊ impetrabit. Sicut fecit il
le cui ſuadebat ſacerdos vt ploꝛaret pctã ſua.qͥ
rñdit ſe nõ poſſe flere.Cũ aũt ſacerdos ei diceret
ꝙ peteret lachꝛymas a deo ⁊ impetraret eas. N
le vocauit notariũ coꝛã teſtibo et dixit ei. Faciatꝭ
mihi inſtrumentũ publicũ:⁊ iſti ſint teſtes ꝙ in⸗
ſtãter a deo lachꝛymas poſtulo.Et ſtatim i ma⸗
ximas lachꝛymas ꝓꝛupit:inter q̊s ſpũm emiſit
et ſaluꝰ factus eſt. Si igit᷑ ipſa gra lachꝛꝓmarũ
nõ habet᷑:debet a deo pᷣcib ſpetrari.Cuiꝰfigura
hr Joſue.xv. vbi ðꝛ ꝙ ſuadente Othoniele Aye
vxoꝛi ſue vt apud patrẽſuũ cõq̃reret᷑ habebat
poſſeſſionẽ arentẽ ⁊ ↄſeq̃nt᷑ ſterilẽ.Caleph pr̃ eiꝰ
dedit illi irriguũ ſuꝑiꝰ: iferiꝰ.Otchoniel em qͥ in⸗
terpᷣtat᷑ fignũ denotat rõnis iudiciũ ſuꝑſignatũ

dei lu mie. iuxta illð pᷣſ.iiij. Signatũ eſt ſuꝑ nos

lumẽ vulcꝰcui dñe ⁊c̃. Hoc aũt rõnis iudicium

ſuadet aniĩe ſiue volũtati:di,. Ecce coꝛ noſty ari⸗

dũ eſt. Suade pfr̃i tuoi.xpᷣo vt aliud tibi cõmu
tet. Caleph em interpᷣtat᷑ oẽ coꝛ.et denotat xpᷣm

q̃ eſt oĩm coꝛdiũ inueſtigatoꝛ. Ad ipᷣm igit᷑ ſi cla

mabis:dabit tibi irriguũ ſuꝑiꝰ⁊ iferiꝰ.Suꝑiꝰꝑ.
ↄtẽplationẽ celeſtiũ.et inferiꝰ per meditationẽ ge
henne. Uñ ab vtroq; irriguo deducent᷑ lachꝛy⸗
marũ aq irrigantes coꝛ nr̃m ⁊ ad fructꝰ pnie fe⸗
cũdantes.De q̊ inqͥt Gꝛeg.in regiſtro. Irriguuʒ
ſuꝑiꝰaccipit aia:cũ lachꝛymis regni celeſt deſi⸗
derio affligit. Irriguũ vo inferiꝰ accipit:cũ infer
ni ſupplicia fledo ꝑcimeſcit. Hec ille. Hos igit᷑
