ego extendã manũ meã ſuper te:⁊ tradã te in di

reptionẽ gentiũ ⁊ interficia te de populis ⁊ per⸗

dam te deterris:⁊ conterã.⁊ Ezechiel.vij.iteruʒ
minat᷑ di. Ira mea ſuꝑ vniuerſum ꝓpłm:gladi⸗
us foꝛis fames ⁊ peſtis intrinſecꝰ.Qui in agro
eſt gladio moꝛiet᷑ ⁊ qui in ciuitate ſunt peſtilen⸗
tia ⁊ fame cõſũmabunt. L
Pars teraa huius ſermonis de remedijs cõ
tra peſtilentiãꝗõ. E
Ccipe ꝓppłe mi nouẽ remedia ↄtra pe⸗
a ſtilentis. Pꝛimũ dicit᷑ remedium di⸗
ſpoſitiõis.De quo GBalienꝰ.j.de diffe⸗
rẽtijs febꝛiũ.c.v.inqᷣt.Quia nõ erit in
eo diſpoſitio ergo coꝛruptio nõ poterit oꝑari.⁊
iij. tegni ideʒ ait. Facta vo egritudo curab it di⸗/
ſpoſitione ablata:a qua pᷣncipaliter que ſᷣm na
turã eſt oꝑatio ledit᷑ Philoſo.quoq;.viij. Phi
ſi. dicit. Int᷑ duos motus cõtrarios: neceſſario
intercedit quies media. Cũ igit᷑ vt ſupꝛadictũ ẽ
ex diuina iuſticia ꝓpter pem̃ diſponatur vnuſ⸗
quiſq; ad peſtẽ ⁊ cetera aduerſa: remoueamus
a nobis peccatum⁊ remouebit᷑ peſtis.quia ſᷣm

Philoſo.j. Poſterioꝝ. Si affirmatio eſt cauſa

affirmationis:⁊ negatio eſt cauſa negatiõis:qð
iteꝝ habet᷑.j. Periher. ⁊.iiij. Metha. Et alibi di
cit: ꝙ remota cauſa: remouet᷑ effectus.ij. Phi.
ij. de generatione.⁊.viij.Ethico.l.cũ pater. dul
ciſſimis.ff. de lega.ij.l.quod dictũ.ff.ð pac.l.ad/
igere. S. quẽuis.ff.de iure patro.l.j.S.ſexũ.cũ ibi
notatis per glo.ff.de poſtulãdo.l.ſi cũ fulius.S.
titio.ff. de donationibo.l.j. C. de condi.ob cau.⁊
ff. eo. ꝑ totũ.c.cũ infirmitas.ð peni.⁊ remiſ.c.cũ
ceſſante.extra ð appel.c.⁊ ſi xpᷣs.de iureiu.c.poſt
tranſlationẽ. de renũ.⁊. S. ecõtra.lxij.di.Cũ igit
pctm vt ſupꝛa patuit ſit cauſa peſtis ideo remo
to peccato remouebit᷑ ipſa peſtilentia.vnde Gre
go.in quadã collecta inquit. Nulla nocebit ad⸗
uerſitaſ vbi nulla dominat᷑ iniquitas.O igitur
peccatoꝛes ſi nõvultis ꝙ deus mittat vobis pe
ſtilentiã vel ꝙ iam miſſam faciat ceſſare.ceſſate
a pctis ⁊ ceſſabit peſtilentia.argu.in.c.neophitꝰ
lxj. di. .j.q.j.c.quod ꝓ neceſſitate.⁊. .q.vij. c. qðᷣ
pꝛo remedio.Ideo dicit᷑ i.c.incõmutabilis.xxij.
q.iiij.⁊ de pe. di.j.c.nouit.⁊ ſũt verba Augu.in
ſermone beati Johãnis baptiſte. Nouit deus
mutare ſententiam:ſi tu noueris emendare de⸗
liccum:⁊ ideo clamat deus Zacharie.j.di. Con
uertimini ad me ⁊ ego conuertar ad vos. Pꝛo/

pter hoc etiã dicit Ela.j.c.ſui libꝛi.Quieſcite age

re peruerſe:diſcite benefacere.?⁊ Dauid in põ. in⸗
quit.Dixi iniqͥs nolite inique agere.Et ad Ro.
vj. ait Paulꝰ.Deſtruat᷑ coꝛpus peccati.Si em
vos innocentes fueritis per dimiſſioneʒ pecca⸗
toꝛum poteritis ſperare ð adiutoꝛio dei contra
peſtilentiam. Scriptum eſt em̃ Job. iij. Quis

M
caſ

vii
ml
ſo

5

cop
ſicea
Um.
(Um

nto:

hot.
rvi
Po.
li
ſeiun
Jein
niuit
chda
pum
urne
l⸗
nis
glic
in
VN

d.
Nctr
ican
liteinde
lstpe
wiumz;
n gadt;
uhnago

necis5
mnpen
ciomde
ſdedike,
nöain
togan:
nabit di
efmne
in Poi
Aeſſano
diai
ru
amus
nufm
kauſa
is:
ibidi
Po.
Kdul
cld/
cübi
ins 5
aan
il
cpoſt
iig;
ano
er
itad/
gur
sͤpe
cſſate
pbi⸗
ni
.
deus
C
ben⸗
e
i⸗
9
ns
iis

me

—

vnqᷓ; inocẽs pe. ijt. Jdðᷣo dicit᷑ Eccli.xxj.Fili pec⸗
caſti:ne adijcias teꝝ peccare:ſʒ de pſtinis dep⸗
carevt tibi dimittant᷑.Scriptũ eſt em̃ Eccli.xxx

vlij. Oꝛa dñm ⁊ curabit te.vñ Iſido.inqͥt.Om⸗

mibo malis pᷣualet oꝛatio.⁊ Caſſiodoꝛꝰin epłis
ſufficiat ꝓ pꝛimo remedio. yF
Ecundũ remediũ dicit᷑ exſiccatio humo
98 ris.vnde Auicẽna.j.iiij.tractatu. iiij.in
C. ude febꝛe peſtilẽtie ait. Sũma curatõis
coꝝ eſt exſiccatio:⁊ opoꝛtet ꝙ cibi eoꝝ ſint ex de

dicit. Oꝛo eſt poſtica ꝑ quã ira dei auerti.Et h

ſiccatiuis.⁊ Galienus in.j.de differentijs febꝛi⸗

um.c.iij.ait.Cõuenit coꝛpꝰ hmõi exſiccare:⁊ ſicè⸗
cum ↄſeruare.Duo aũt ſunt que virtuoſe ⁊ me/
ritoꝛie coꝛpꝰhumanũ exſiccãt:⁊ in ſanitate ↄſer⸗
uãt. Pꝛimũ ẽ ſobꝛietas ⁊ abſtinẽtia.de q̃ Eccłi.

xxxvij.ðꝛ. Qui aũt abſtinẽs ẽ adijciet ſibi vitam

Jõ.j. ad Thel.j. ðꝛ. So bꝛij ſimꝰ. ⁊. ij.ad Thi.
iiij. Sobꝛiꝰeſto.Ouplex aũt eſt ſobꝛietas. Pꝛia
ieiunij:de qᷓ Hiero.ad Demetriadẽ vᷣginẽ diẽ.
Jeiunio ſanant᷑ peſtes coꝛꝑis.Quo ieiunio ni⸗
niuite liberati ſunt ab exterminio. Jone.iij. Se
cũda ſobꝛietas eſt ſomni. Nã ſᷣm Auicẽnã.iij.
pꝛimi.Cauẽdũ eſt a multo ſomno ſpecialit᷑ di⸗
urno.Et iõ ðꝛ.j. Petri.v. Sobꝛij eſtote ⁊ vigila
te. Bonũ eſt gↄtra peſtẽ remediũ vigilare in bo
nis meditatioib paſſiõis xpᷣi:ꝛ recõmendare ſe
alicui ſctõꝝ:iuxta illð Job.v.c.Voca in cel ſi eſt
q̃ rñdeat:⁊ ad aliquẽ ſccõꝝ ↄuertere.⁊ Matth.
xxvj. dicit ſaluatoꝛ. Uigilate ⁊ oꝛate. B

Excũdũ qð meritoꝛie exſiccat coꝛpꝰ eſt ca

8 ſtuas q̃ a peſte pᷣſeruat.El ꝓbat᷑ rõe quã
ponit Phulo. vij. Metha. vbi dicit. ꝙ
diſſimilitudo cauſaꝝ diſſiles ꝓducit effectꝰ in
cauſatis.Cũ g actꝰ luxurioſus diſponat coꝛpꝰ
ad peſtẽ ſᷣm Auicẽ.j.iiij.traccatu.iiij.in.c.de fe⸗/

bꝛe peſtilẽtie:⁊ Galienũ in.j.de differẽtijs febꝛi⸗

um.c.iij.Ergo caſtitas ren ouebit hãc malã di⸗

ſpoſitionẽ ⁊ pᷣſeruabit a peſtilẽtia. Caſtitas em̃

eſt illa ꝗñ aias deo ↄiungit ⁊ ei repñtat:vt ðꝛ i.S.
ſancimꝰ.in autẽtico de lenonibo.coll.iij. Si aut

deꝰ ꝓ nob quis ↄtra nos:ad Roma.viij. Cũ G
peſtulẽtia ſepenumero ĩmittat᷑ a diabolo qͥ iudi

cio dei ꝑmitit᷑ inficere aera ⁊ moꝛbos imittere:
vt inqͥt Aug.in lib.de diuinatiõe demonũ:⁊ ha
bet᷑.xxvj.q.iiij.in.c.ſciẽdũ.Si fuerimꝰ ↄiũcti ðo
ꝑ amoꝛẽ nõ poterit nobᷣ nocere talis peſtilentia
ab inimico ꝓcurata. Incoꝛruptio aũt facit ꝓxi⸗
mũ deo. Sap̃.vj. Et iðo ſi caſti fuerimꝰ nihil ti/
mere debemꝰcũ habeamꝰ deũ nrm adiutoꝛem.

Jõ dicebat Job.xxvij.ſui libꝛi.c. Pone me iu⸗
xta te ⁊ cuiꝰvis manꝰpugnet q me.q.d.tunc emm

nõ timebo peſtilẽtiã:nec alia flagella. V
Erciũ remediũ ðꝛ aꝑtio opilatiõis:de q̊
t Balienꝰvbi.S.inqͥt.Cõuenit opilatiões
poꝛoꝝ apire. Tres aũt aꝑtiões ſũt neceſ
ſarie ð peſtẽ ⁊ alia flagella. Pꝛia auriũ ad pᷣdi⸗
catiões:de qua Job.xxxvj.ðꝛ.Si audierit ⁊ ob

ſeruauerint cõplebũt dies ſuos ĩ bono:⁊ ãnos

ſuos ĩ głia. Si aunt nõ audierint rrãſibũt ꝑ gla
diũ ⁊ coſumẽt᷑ triſticia. Scða aptio eſt pcoꝛ⸗

—

dloꝝ ad iſpiratiões:de q̃ Apoc.iij.hr vbi dicic

dñs. Ego ſto ad oſtiũ ⁊ pulſo.ſi qͥs mihi aꝑue
rit ianuã itrabo ad illũ ⁊ cenabo cũ illo. er
cia aꝑtio ẽ labioꝝ ad cõfeſſiões:iuxta illð pſal⸗
miſte.Os meũ aꝑui ⁊ attraxi ſpũʒ.De q̃ Greg.
in paſtoꝛali dicit. Ulcera clauſa plus cruciãt:ſʒ
chᷣ putredo q̃ iteriꝰferuet eijcit᷑:ad ſalutẽ doloꝛ
aꝑit᷑.vñ Cato.Doloꝛ ẽ medicina doloꝛis Oꝛa⸗
tius q̊; in epla ad Quintũ dicit. Stultoꝝ icu⸗
rata pudoꝛ malus vlcera celat. Jõ Boetiꝰin. j.
de ↄſolatiõe ait.Si oꝑam medicãtis expectas
opoꝛtet vt vulnꝰ detegas.⁊ Ambꝛo.in qͥd ſer⸗

mõe dicit. Cõfeſſio aiaʒ a moꝛte liberat. J

Uaanrtũ remediũ ðꝛ euacuatio ſuꝑflui⸗
q tatis.De q̊ Balienꝰ vbi.S. ait. Cõuenit
coꝛpꝰſuꝑfluitatibo plenũ euacuare:vñ
diẽ Auicẽ.j.q̃rti.tractatu.iiij.c.ð febꝛe peſtilẽtie
ꝙᷓ multũ eſt vtilis flebotomia ⁊ ſolutio ac eua
cuatio vẽtris ad curatiõeʒ peſtilẽtie.Et ibidẽ di
at.ꝙ coꝛꝑa plena malis hũoꝛib ſũt diſpoſita
ad capiẽdaʒ peſtẽ. Jõ mgr̃ Johanes de mugo.
in pᷣn.xxij.c.de oꝛdine q̃rundaʒ medicinarũ ait.
Laudo ꝙ hoĩes ſani itẽdãt puraatioibo.Areſ.
qͥʒ in li.de ſecretis ſecreton ad alexandrum ait.
Ab ſtinere a nimia comeſtiõe:⁊ ſuꝑfluitatẽ pur
gare ſũme ſanitatiſ eſt. Lriplex ergo euacuatio
eſt neceſſaria ad purganda ⁊ auferẽdã peſtem.
Pꝛia ðꝛ ꝓpꝛie neqᷣtie.i.euacuatio mẽtis a ma
lis motibo ⁊ cogitatiõibo:qꝛ qui diligit coꝛdis
mũdicia hẽbit amicũ regẽ Pꝛouer.xxij. Eteua
cuare debemꝰocłos vanis ⁊ laſciuis aſpectib:
aures a malis auditiõibo. Linguaʒ a murmu/
rationibo ⁊ verbis turpibus manꝰab impudi
cis tactib:ludis:ꝑcuſſionibuſq; ac malis oꝑi
bus:⁊ pedes ab iniqͥs greſſib.vñ Elſaie.j.dicit
dñs.Lauamini mũdi eſtote:auferte malũ co⸗
gitationũ vraꝝ ab oculis meis.Scða euacua
tio eſt aliene ſubſtatie.Aic eĩ Aug.in qͥdaʒ ſer
mone. Si detines alienũ detineris a dyabolo.
Jõ dicit dñs Mat.xxij. Reddite que ſunt ceſa
ris ceſari:⁊ que ſuut dei deo.Et Paulꝰad Ro
manos.xiij. Reddite omnibo debita. Terda
euacuatio eſt pie miſicoꝛdie:ſq; ꝑ elemoſynas.
Ait eniʒ Apoſtolus.j.ad Thimo.iiij. Pietas
ad oĩa valet pꝛomiſſionẽ habẽs vite que nunc
eſt ⁊ future.? Thobie.iiij.dict᷑. Elemoſyna ab
omni peccato ⁊ a moꝛte liberat.Et idem habet᷑
in.c.miroꝛ.de pe.di.j. KKKK
Vincũ remediũ dici᷑ deteſtatio ocioſi⸗
q tatj.De quo Galienꝰ vbi ſupꝛa ait. Si
quis moderatis laboꝛibo vtitur oino
impaſſibilis pꝛeſeruatur. Ideo diat Aplłs.ij.
ad Chbimotheũ.ij.Laboꝛa ſicut bonus miles
Ieſu chꝛiſti.Et ad Galathas.vj.Duʒ tempus
habemus operemur bonum.

Bermo

Extũ remediũ ðꝛ moꝛigeratio maturi⸗
tatis.De quo Galienus vbi ſupᷣ ait. Si
qͥs vtat᷑ vita decoꝛa impaſſibilis eſt.De
betis g̊ viuere moꝛigerati:⁊ nõ eſſe diſſoluti:in
deoꝛdinatis comeſtiõibo:⁊ ducere vitã oꝛdina⸗
tam:⁊ oĩ honeſtate ac vtute decoꝛã. Ait eĩ In
no.in.c.venerabilis.de pᷣben.⁊ digni.Non loci
aut generis ſʒ vtutũ nobilitas viteq; honeſtas
gratum deo faciunt ⁊ idoneum ſeruitoꝛẽ. M
Eptimũ remediũ eſt euitatio cõtagiõis
s Dicuũt em̃ mediciꝙ peſtis eſt moꝛby cõ
tagioſus:⁊ ꝙ hõ dʒ cauere a cõuerſatõe
cũ moꝛbatis:⁊ nõ tagere res eoꝝ.Qui em̃ teti⸗
gerit picẽ inqᷣnabit᷑ ad ea Ecci.iij.Ego aũt dico
vobis:ꝙ cauere debetis a conſoꝛtio maloꝝ:qꝛ
ſcriptũ eſt.xxviij.q.j.c.ſepe.Sepe maloꝝ cõſoꝛ⸗
tia etiã bonos coꝛrũpũt. Ideo ſᷣuate pᷣceptum
apłi.j.ad Coꝛ.v.di.le cõmiſceamini cum foꝛ⸗
nicarijs. Moyſes q̊ʒ dicit vobis Numeri.xvj.
Recedite a tabernaculis hoim pctõꝛũ:⁊ nolite
tangere que ad eos pertinent ne inuoluamini
in peccatis eoꝛum. 1
Ctauũ remediũ ẽ elõgatio coꝛruptiõis
o ideſt a loco vbi coꝛruptꝰẽ aer.Uñ medi
( dicere ſolẽt. Fuge:fuge:⁊ cito aclõge
vað.Jõ dico vob illð Ecci.xxj.Quaſi a facie co
lubꝛũfuge pctim̊. Nonũ remediũ:ẽ tardatio
reuerſiõis ad locũ peſtifeꝝ donec ceſſauerit pe/
ſtilentia.Sic ego dico vobis nolite reuerti am
pliꝰad locuʒ peſtiferũ pctõꝝ.Dixit em̃ ſaluatoꝛ
nr̃. Jo.v.paralitico curato.Uade ⁊ ampliꝰnoli
peccare:idem dixit adultere Jo.viij .Thobias
ñ dixit filio ſuo Thobie.iiij. Oibo dieb vite

. .
. .

tue:deũ in mẽte habe:⁊ caue ne aliqñ ↄſentias
pctõ. Facit ad h.c.ille pniaʒ:⁊.c.nihil ꝓdeſt:⁊.c.
inanis.de pe.di.iij.O igit᷑ peſſimi pctõꝛes ſivul
tis fugere peſtem:⁊ alia flagella:accipite iſta re
media:⁊ facite hãc receptã quã vobis nunc da
bo. Accipite qᷓntũ plus poteſtis de amaritudie
mẽtis ↄtra pctã cõmiſſa:⁊ ð vᷣa coꝛdis cõtritio
ne:ãna magis libꝛã qᷓ; vnciã:⁊ pᷣdicta miſceat
cũ aq̃ lachꝛymaꝝ faciẽdo ſirupũ ⁊ bibẽdo illũ
⁊ fadatis vomitũ ꝑ nudã ↄfeſſionẽ ⁊ purgabi
tur peſtifeꝝ venenũ deliccoꝝ. Lunc remanebit
totꝰleuis ⁊ cõſolatꝰſpũs veſter qͥ erat aggraua
tus:⁊ apoſtema peſtiferũ pctõꝝ euaneſcet.De⸗
inde recipite ſuauiſſimum ⁊ refrigeratiuũ ele⸗
ctuariũ coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis dñi nr̃i Jeſu xpi
poſt hec vngite partes ſenſuales oleo ſctõ:q̃ vn

ctio oꝛdiata ẽ ab ecclłia ad ſanitatẽ aie ⁊ coꝛꝑis.

Jaco bi.v. Hoc em̃ eſt meliꝰremediũ totiꝰmũ⸗
di. Quo nõ ſolũ recipit᷑ ſepenumero ſanitas in
pᷣſenti ſʒ etiã ĩmoꝛtalitas in futuro ſecło. Quã
nobis concedere dignet᷑ ipᷣe dñs nr̃ Jeſus xpᷣs
qui cũ patre ⁊ ſpirituſancto ꝑ infinita ſeculoꝝ
ſecula viuit ⁊ regnat deus.Amen.

Pꝛima pars ſermonũ p dicabilium Rolſarij

Impꝛeſſa ⁊ diligenter reuiſa in imꝑiali oppido

Hagenaw ꝑ Induſtriũ Heinricũ Gran inibi
incolã:Impenſis ⁊ ſumptibo ꝓuidi Johannis
rynman. finit feliciter. Anno ab incarnatiõe dñi
Milleſimo quingenteſimo.xviij.die menſis
Septembꝛis.

— —
„ 2 — - — — ☛ – — ——— — —- — — — 22 — – ☚ — —

„ .
. .
. .4
4
*
.
*
α
1 .
“
*
= .

4
“
. W
3
4 9 .
Hr
4 4
„.
*
*
. 3 *
4 4
„
.
4

SD
—T

S ee

Pulcra carmina in commen/

ationem huiusoperis

5

Exho⸗tatio fratris Bernardi⸗/

ni de Buſti d lectoꝛem iſtius operis ſui.

Floꝛiia perluſtrans huius viridaria ſecli:
Eindida decerpſi lilia pulcra nimlis.
nuper et plenos herbis redolentibus hoꝛtos
Pꝛiuauit ſolito noſtra decoꝛe manus.

Arboꝛ etimmenſas pꝛebens ſpaciantibus vmbꝛas
Euulſa:eſt noſtro nunc ſituata ſollo.
Hicroſa purpureo rutilat rubicunda coloꝛe:
Lacteq; vel niuibus alba liguſtra magis.
Hic etiam aſpectus fragrant vaccinia nigri.
Hic virides pandunt vndiq; pꝛata comas.
Quiſquis es hos ſtudeas ꝑegrinos carpere floꝛes:
Quoꝛum quotidie plus pullulabit odoꝛ.
Hec ſua tempoꝛibus periet fragrantia nulliios ·
Hoꝛrida nec folijs expoliabit hyems. Hr
Nulla quoq; inſignem foꝛmam populabitur etas
Que mage per cunctos fit ſpedoſa dies.
Hoꝛtulus iſte parit fructus:herbaſq; perennes.
Faſciculos auida conglomerate manu.
Keplere 2 mentis ſubito gymnaſia veſtre

pargite per cunctas hoc thimiama domoo.

Fatris illuminatinouarienſis

oꝛdinis minoꝛum pᷣdicatoꝛis ad leccoꝛes huius operis exhoꝛtatoꝛia.

Ille canattirios roinano mane laboꝛes:
Inq; ſuos vertat leua tro phea duces.
Hic variata ferat diuerſis coꝛpoꝛa foꝛmis.
Mollis et heroas tradat amando neci.
Frat ernas acies iocundus carminis auctoꝛ
Eazuseie⸗ ſiluis dulce poema colat.
Ille ſodalitios ludat verſutus amoꝛes.
Callidus et paci terminet arte doloo.
Armet et in generum trepidanqi ceſaris alas.
OQui paphium lachꝛymans hoꝛruit altaſi celus:
Jlion auſoniã vectet peregrinus ab alto.
Paſtoꝛes cecinit:iugera quiq;ʒ maro.
Aumpliet vſq; licet ciceronis pompa theatrum.
Pꝛofluat et danae gloꝛia pꝛimatoge.
Pbiloſophus pꝛunos rebus veſtiget et oꝛtus.
Abſtrabat a ſenſu quicquid in ente latet.
Nectat et argutis logices contamina nodis.
Ingenij hoc poteris figere fine pedem. H“
Si ſapis:hic omnes mentis compone receſſus.
Omnia in hoc vno ſi potieris habes.
Quicquid calliope:q uicquid patefecit apollo:
Quicquid Areſtotelis nobile pandit opus.
Adde ꝙ empireos aquilino remige colles
Tranſmeat:et ſo lium cunctipotentis aditt.
Que fuerant varijs longe voluenda libellis
Otius hoc poteris ſtringere faſciculo. a6 2

R

Balancde Q

Focus

N

—

-Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard“

. 9 Copyright 4/71999 VXVMaster GmbH www.yXyVmaster. com