bꝛi ſui.c.v.)interpᷣtatus eſt ſcripturã tribo digid

fact. id eſt ab vno deo qͥ in manu. id eſt eẽntia

ſua bʒ tres digitos.id eſt ꝑſonas.De qͥ b dicit

Eſa.xl.Quis appẽdit tribo digiq molẽ terre.De/⸗

us em̃ trinꝰ ⁊ vnꝰ terrã ⁊ vniuerſum oꝛbẽ crea⸗
uit ⁊ gubernat. Imago aũt vnitat ⁊ trinitatis

diuie reperit᷑ in oib creaturis.Nã oẽs creature

habẽt vnũ eſſe:⁊tñ ſingule habẽt modũ:ſpecieʒ:
⁊ oꝛdinẽ. Itẽ oẽs creaturas fecit deꝰ in pondere
numero:⁊ mẽſura.Sap̃.xſ. Item creature oẽs
ſunt in triplici nũero:na aliq̃ ſũt pure ſpũales:
vt angeli.alie pure coꝛꝑales:vt elementa:⁊ celi.
Quedã vᷣo mixte:vt hoĩes.In angel etiã eſt de/⸗

ſignata trinitas.nã vt dic Siony.in li.de celeſti

hierarchia. Tres ſũt hierarchie angeloꝝ. Itẽ in
qualibʒ hierarchia eſt triplex oꝛdo: ⁊ ĩ qlibet oꝛ
dine ſũt aliqui angeli ſupᷣmi:aliqͥ medij:⁊ qͥ dʒ
infimi:vt ait Diony.eiuſdẽ li.c.iiij.Et de his di⸗
ſtinctionibo angeloꝝ tractat Richar.in.ij.di.ix.
arti.iiij.q.ij. In creatura etiã pure coꝛꝑali inue/
nit᷑ trinitatis myſteriũ.Et pᷣmo ĩ incoꝛruptibili
vt ſũt celi:qͥ triplicit᷑ ſũt diſtincti.Nam aliqð eſt

moobile ⁊ diffoꝛme:vt ſydereũ ⁊ planetaꝝ:aliud

eſt mo bile ⁊ vnifoꝛme:vt criſtallinũ. Et alið eſt

vnifoꝛme ⁊ ĩmobile:vt celũ empireũ.In plane⸗/

tis etiã eſt triplex circulłꝰ.ſ.deferẽs:equãs ⁊ epi⸗
ciclus.id eſt paruꝰcirculꝰ poſitꝰ ſuꝑ maioꝛẽ cir/⸗

culũ:ita vt epicicli cẽtrũ ſit in linea maioꝛis cir⸗

culi:ſᷣm expoſitionẽ quã facit cacholicon. In ſo

le q̊ͥʒ cũ vnitate eſſentie aꝓparet lux: ſplẽdoꝛ ⁊ ca

loꝛ:ita ꝙ ſolẽdoꝛ generaĩ a luce:⁊ caloꝛ ab vtro
q; ꝓcedit. Itẽ in ſole ↄſiderari põt quãtitas: fi/

gura:⁊ ſplẽdoꝛ in eadẽ ſubſtãtia: vt diffuſe de/

clarat Fran. de Mayro.in ſermõe q̊dã de trini.
Itẽ ignis aliꝰ eſt purus in ꝓpꝛia ſpera:alius eſt
ignis flãma:⁊ aliꝰeſt ignis carbo in aliena ma⸗
teria. Itẽ ignis habet ſpeciẽ:caloꝛẽ:⁊ ſplẽdoꝛem

Itẽ aer habet ſubmũ:mediũ:⁊ infimũ. Item a /

QCIH

qua alia eſt ↄdẽſa:vt in nube.alia ↄgelata: vt in
glacie.alia liqͥda vt ĩ fonte riuo ⁊ ſtagno.⁊ ſicut
riuus habet aquã a fonte:ſic filiꝰ imediate a pa
tre:⁊ ſicut ſtagnũ habet aquaʒ a fonte ⁊ a riuo:

ſic ſpũſſctũs ꝓcedit a patre ⁊ flio. Terra etiam

eſt trifarie diuiſa.ſ.in Aſiã:Affricã: ⁊ Europaʒ.
In coꝛꝑalibo q̊ʒ coꝛruptibilibo patet myſteriuzʒ

frinitatis:qꝛ qdᷣlibet coꝛpꝰhabet triplicẽ dimen

ſionẽ.ſ.lõgitudinẽ:latitudinẽ:⁊ pfunditatẽ. Itẽ

creatura mixta viuẽs eſt triplex:qꝛ quedã eſt ve

getabilis ſolũ:vt plãta.quedã ſenſibilis vt bꝛu
tũ aĩal:⁊ qdã intellecciua:vt hõ.ij.de aia.Uege⸗
tatiua inſuꝑ habet tres potẽtias.ſ.nutritiuã ad
ꝓꝛiũ ſubiectũ ↄſeruandũ:augmentatiuã ad ꝑ
ficiendũ:⁊ generatiuã ad ſibi ſimie ꝓducendũ.

Senſitiua etiã habet tres potẽtias.i.a ppꝛehen⸗

ſiuã:cognitiuã:⁊ ſᷣm locũ motiuã. Aia qͥʒ hois
habet tres potẽtias.ſ.intellecũ:memoꝛia:⁊ vo⸗
lũtatẽ:ſᷣm q̃s eſt facta ad imaginẽ ⁊ ſimilitudi⸗
nẽ dei. In aia etiã tria ſũt:vt ait Augꝰ. ix.de tri⸗
ni.ſ.mẽs:noticia:⁊amoꝛ.Mẽs nouit ſe ⁊ amat
ſe:⁊ cũ ſe cognoſcit noticiã ſuã gignit:⁊ ẽ parẽs
ſue noticie:⁊ tertiũ eſt amoꝛ qͥ de ipᷣa mẽte ⁊ no⸗
ticia pcedit cũ mẽs ſe cognoſcens diligit ſe. In
hoibo q̊ʒ repᷣſentat᷑ trinitas qꝛ aliqͥ ſũt ſupᷣmi:vt

dñi ⁊ magnates.qͥ d infimi:vt popłares:⁊ alij

medij:vt nobiles ⁊ cues.In coꝛꝑe etiã hũano
idẽ repᷣſentat᷑.nã bꝛachiũ vnũ exiſtes ha bʒ tres
iũcturas ⁊ ſilłiter in vnitate digiti ſũt tres iũctu/
re:h̊ etiã ptʒ de pedib:tibijs ⁊ crurib: ſuꝑ qᷣb
tribo hõ firmat᷑.Itẽ in arboꝛib idẽ ptʒ q̃ pullu/
lãt folia ad ſui viroꝛẽ:floꝛes ad decoꝛẽ: ⁊ fructꝰ
ad dulcoꝛẽ. Itẽ h reperit᷑ in ſcia. Nã ois ſcientia
tripliciter diuidit᷑.ſ.in naturalẽ:rõnalẽ: ⁊ moꝛa
lem. Naturał q̊ʒ diuidit᷑ triplicit᷑.ſ.in phiſicam:
mathematicã.⁊ methaphiſicã:ſiue diuinã:⁊ ſi⸗
miłr rõnalis diuidit᷑ in gramaticã q̃ reſpicit ſer/
monũ ↄgruitatẽ:rethoꝛicã q̃ reſpicit venuſtatẽ:
⁊ dialeticã q̃ reſpicit veritatẽ. Siłr moꝛabł diui⸗
dit᷑ in ethicã:q̃ reſpicit oꝛdinationẽ ſingłaris ꝑ/
ſone.iconomicã qᷓ familie tm̃.⁊ politicã q̃ oꝛdi/
nationẽ reſpicit ciuitatꝭ vł regni. Grãmatica eti
am bᷣ inſinuat:vt dicit Fauſtꝰ in li.ð fide catho
lica:qm̃ inter ꝑtes oꝛatiõis declinabiles nõ niſi
tres pſonas aſſumit.ſ.pꝛimã de ſe loquenteʒ: qᷓ
ſignificat patrẽ.⁊ ſcdam ad quã pꝛima loquit᷑:
⁊ ſignificat filiũ:⁊ tertiaʒ de qua pꝛima loq? ad
ſcðᷣ am:⁊ hec ſignificat ſpiritũſctm. Inuenit᷑ etiã
vna dictio q̃ eſt vnica ĩ voce:⁊ triplex in ſignifi⸗
catiõe:vt hec dictio amoꝛ.ã põt eſſe nomẽ ꝓ⸗
pꝛiũ alicuiꝰ:⁊ eſt nomẽ cõmune:⁊ eſt verbũ.Itẽ
grammatica ipſa in nomine non niſi tres artci⸗

culos diſtinguit:⁊ in numero triplicẽ numerũ

ſcilicet ſingularẽ:dualem:⁊ pluralem. Rethoꝛi
ca quoq; tria genera cauſaꝝ aſſumit.Delibera⸗

tiuũ demõſtratiuũ:⁊ iudiciale.Eiꝰetiam ſuaſio

tribo loq diuidit᷑:ſcilʒ honeſto:vtili:⁊ poſſibili.
Dialetica q̊ʒ in ſilogiſmo tres terminos aſſu⸗

Bermo

mit ⁊ tres ꝓpoſitiones ↄſtituit:quas per tres fi
guras oꝛdinat ⁊ diſtinguit.Ariſmetrica inſuꝑ
numero trinario vtit᷑ vt ꝑfecto:qͥ eſt in diuinis
ꝑſonis. Geometria etiã tres dimeſiões mectitur
ſq; longitudinẽ:latitudinẽ:ac ꝓfunditateʒ:ſiue
altitudinẽ:que trinitati ↄueniunt.De quo dicit᷑
Job.xj.Excelſioꝛ celo eſt ⁊ ꝓfundioꝛ inferno:ac
longioꝛ terra:⁊ latioꝛ mari mẽſura eius.Aſtro/⸗

nomia etiã trinitatẽ expꝛimit q̃ de ſtellis ⁊ pla⸗

netis atq; de ſignis celeſtibo ediſſerit. Medici/

na quoq; idẽ inſinuat dũ in pᷣſ eruãdo:ↄſeruan
do:⁊ curãdo virtutcẽ ſuã demonſtrat. Medici/

narũ em̃ alia eſt pᷣſeruatiua:alia cõſeruatiua:et

alia curatiua.iij.Ethico.Tres etiã virtutes che
ologice:de quib dici᷑..ad Coꝛinth.xiij. Nunc

gũt manẽt fides:ſpes: ⁊ charicas:tria hec ſatis

nobis demõſtrant ꝑſonaꝝ diuinaꝝ trinitateʒ.

vñ Berñ.in ſermõe de trini.ait.Eſt trinitas per

quã hõ reſurgit.ſq; fides:ſpes:⁊ charitas:fides

peeptoꝝ articuloꝝ:⁊ ſacramentoꝝ.ſpes:venie:

gratie:⁊ gloꝛie.Charitas de coꝛde puro:ↄſcien/
tia bona:⁊ fide nõ ficta:hec ille. Per fidẽ illumi
nat᷑ intellectus.ꝑ ſpem memoꝛia delectat᷑.ꝑ cha
ritatẽ inflãmat᷑ voluntas.Tres quoq; ſũt par/⸗
tes penitẽtie.ſq; cõtritio:cõfeſſio ⁊ ſatiſfactio:vt
ꝑ theo.in.iiij.di.xvij. Itẽ tres ꝑtes ſatiſtactiõis
ſq; oꝛatio:ieiuniũ:⁊ elemoſyna: vt habet᷑ in.iiij.
di. xv. Ex quibo omnibo ↄdudit᷑ ꝙ deus eſtyvnꝰ

in eſſentia:⁊ trinus in ꝑſonis. Cõtra qua ca⸗
cholicã veritatẽ Pꝛimꝰ erroꝛ fuit Sabellij qui
poſuit vnã eſſentiã dei:ſed negauit trinitatẽ per
ſonarũ dicens:ꝙ vna ꝑſona qñq; dicit᷑ pat᷑:qñn

qꝙᷓ; filius:qñq; ſpirituſſanctus. Cõtra quẽ eſt il

lud.j. Johã.vlti.Tres ſũt qui teſtimoniũ dant

in celo:pater:verbũ:⁊ ſpũſſanctꝰ: ⁊ hij tres vnũ
ſunt.⁊ Sap.j.de trini.ðꝛ. Peruerſe cogitatões

ſeparãt a deo:ecce pater. Et in maliuolã animõ

nõ introibit ſapiẽtia:ecce filiꝰ.ſpũs em̃ ſctũs di

ſaplie effugiet fictũ:ecce ſpũſſccũſ.⁊ ps.lxvj.dic
Dauid.Bñdicat nos deꝰ ðᷣs nr̃:benedicat nos
ðs:⁊ metuãt eũ oẽs fines t᷑re. Trina em̃ dei no

miacõe ſignificauit trinitatẽ ꝑſonaꝝ.cũ vo ſin/
gulariter ſubiungit:metuãt eũ:nõ eos vnitateʒ

eſſentie oſtẽdit.Et Eſa.vj.dicit᷑. Audiui ſeraphi

clamãtia:ſancꝰ:ſcũs:ſctũs:dñs deꝰſabbaoth.

Ter em̃ dicit ſccũs:⁊ ſemel dñs eadẽ de cauſa.⁊

HMatth.vlti.dicit ſaluatoꝛ noſter.Eũtes doce⸗

te omnes gentes:baptiʒãtes eos. In noie patcr⸗

⁊ filij:⁊ ſpuſſancti.

S E
Vod aũt deus ſit trinꝰin ꝑſonis pbant

q elegãter theologi in.j.ſenten.di.ij.maxi⸗
me Richar.⁊ ſctũs Bonauen.ea.di. ar.

iiij.q.j.eo ſcʒ ꝓbatõnis mõ quo humana fragi⸗

litas põt de ta arduis argumentationeʒ facere.
Augꝰ.quoq; de fide ad Petrũ.c.iij. hũc erroꝛẽ
impꝛobat dicẽs. Una eſt em̃ eſſentia patris ⁊ fi

lij ⁊ ſpũſſanci:q;uis pſonałr ſit aliꝰ pater: aliꝰ
filius: ⁊ alius ſpũſſanctus. Et boc ꝓbat᷑ pꝛimo

xV

ratione ꝑfectiõis.ait em̃ Dionp.in li.de diuinis
noibo. Qul de deo recte ſentiũt:oia ei attribuũt:

id eſt ꝑfectões oim creaturaꝝ.Qõð etiã affirmat
philoſophꝰ. xj. Methaphiſi.Tuũc ſicut ait Are⸗
ſtoti.ij.de aĩa.naturaliſſimũ eſt oĩibo viuentib
(perfectis ⁊ nõ oꝛbad)generare tale quale ipᷣm
eſt.vt homo hoiem.aial aial:planta plantã. Jõ

hec ꝑfectio debet deo attribui:ſcʒ; ꝙ ſimile gene/

rauit.vñ ipᷣe Eſa.vlti.inqͥt.Nũquid ego qͥ alioſ

parere facio ipſe nõ paria.Ego qui alijs genera

tio nem tribuo:ipſe ſterilis ero dicit dñs.Quaſi
dicat nõ.Et ſi dicis ꝙ nõ generauit:aut hoc pu
tas qꝛ nõ poſſit:⁊ ſic negas eiꝰ oipotentiã: aut
qꝛ neſciat:⁊ ſic negas eius infinita ſapientiam.
aut qꝛ nõ velit:⁊ ſic negas eius indicibilẽ clemẽ
tiam ⁊ bonitatẽ. Et dicere neceſſe habes deum
inuidũ:qui nõ velit ſibi ſimilẽ ⁊ equalẽ:ſiẽ Põ/

2

peius de quo Lucanꝰ in.j.alt.Ceſar ve pꝛioꝛm
Pompeius ve parẽ. Neceſſe ergo habes dicere
ꝙ deus pater generauit filiũ deũ ſibi equalem:·

⁊ coeternũ.Tũc ſic generãtis ad genitũ natura
lis eſt amicitia.vij.Echi.g̊ ab eterno pater ama/
uit filiuʒ.Et cũ amoꝛ debeat eſſe reapꝛocus.ix.
Ecthi.filius ab ecerno amauit patrẽ.hic autem
amoꝛ ⁊ charitas increata ꝓcedẽs a patre ad fui
um:⁊ ecõtra:eſt ſpũſſanctus:vt inqͥt Hierony.
ſuꝑ ps.xvij. Hic em̃ amoꝛ nõ põt eſſe accidens:
qꝛ eſt eternꝰ:accidẽs aũt nullũ eſt eternũ:qꝛ põt
adeſſe vel abeſſe:vt inqͥt Petrꝰhyſpanus in ſua
dialetica.hic aũt amoꝛ patris ad filiũ ⁊ econtra
nunq; põt abeſſe. Pꝛeterea nullũ accidens põt

eſſe in deo:ſed quicqͥd eſt ĩ deo eſt ſubſtãtia: v

inquit Boetius in li.detrini.? Tho.j.pꝑte ſum
me.q.xix.Et ideo hec charitas increata que eſt ĩ
ter patrẽ ⁊ filiũ eſt tertia ꝑſona in trinitate: ⁊ eſt

deus eiuſdẽ ſubſtãtie cũ patre ⁊ filio. Uñ.j. Jo⸗

han.iiij.dici᷑.Deus charitas eſt.Et poſſunt pꝛe
dicta ſic etiã dedarari.Ubicũq; eſtvera ⁊ ꝑfecta

ac infinita dilectio:eſt vera ꝑfecca ⁊ infinita recc

pꝛocatio:qꝛ nemo ꝓpꝛie ad ſemetipᷣm charitatẽ
habere dicit᷑:ſed ipᷣe dilectionẽ in alterũ tẽdit:vt

eſſe charitas poſſit:pᷣm Gꝛeg.in omelia quadã

ſuꝑ Joban. Sed deꝰeſt charitas infinita:vt ait
Aug.in.li.de vo cultu. Unde canit eccłia. Ubi
charitas ⁊ amoꝛ deꝰ ibi eſt. Ergo eſt neceſſariuʒ

dicere ꝙ in eo ſit ꝑfectiſſima amoꝛis recipꝛoca⸗

tio. Hec aũt nõ põt eſſe in creatura:qꝛ oia crea⸗
ta ſũt in numero:põdere:⁊ mẽſura: vt ðꝛ Sapᷣ.

xj.Opoꝛtet ꝙ inueniat᷑ ꝑſona que amet deũ in⸗/

finite ⁊ intẽſiue:ſicut ipᷣe amat infinite:aliter nõ

eſt vera ⁊ ꝑfecta recipꝛocatio niſi amatus amet

eodẽ mõ quo amat᷑.ix.Ethi.Et ideo opoꝛtet da
re ꝑſonã cũ patre eternã:⁊ ſic habeo patrẽ ⁊ filiũ
Medius aũt eſt amoꝛ quo alter intendit alte⸗

rũ.Et ſic habeo ſpiritũſanctũ: ⁊ ↄſequẽter ſctcãʒ

trinitatẽ. In amoꝛe em̃ tria neceſſario requirũt
ſq; ille qu amat:⁊ qui amat᷑:⁊ ipᷣe amoꝛ qui eſt
nexus amboꝝ.Et ideo inquit.Hierony.vbi.S.

doͦſcis net⸗
Alauana
turbae Me.
rcts inebe
ins Makfll
nidilgetifil
bicec, daſu
ſm Schoid
Dioniſins ic
tſuipinsd
bonitas fnte
ffinicß debulte
Intbocnbeͤ
rithlancuchd
lis holbus/?9
delſt ſmebo
ci intota ſimu
noͤpotcapeto⸗
muirq edif

ccnncternicuti

donealijgo
umn uodck⸗
fecruntmanee

Ga im W

Eoapad
ſumdiffuton
nn Ericli
ſubſtanne?n
ſocuncituot
inconceeſſan⸗

flluonl ſine

guit Geneaaa⸗
cCiaine
Wsſchontin⸗
fegaſolitane
gutepoͤtcape
Alreg audle
llcſjs Apo/⸗
Kccn⸗
h ſepbid
tt
doctorſp. In
s Paer.
gqugs. Krpſ
matiſäͤtaſpi
güt dñilfllius
mone deapo
Ecid

nedi⸗
Ceaturaemt

(rnii,Kött

1. orpater
Zugnl Q
utidiorſum
Jobeniiin
in mei
dimagtni⸗

Foliũ

Spũſſcũs nec pater eſt.nec filius ſed dilectio

Cv

ba dicit Aug.in libꝛo de fide ad Petrũ. Si tm̃

nlldedinn
imi quã pater haberi filiũ ⁊ filius in patrẽ.Et ꝓbã elſſet vna pſona patris ⁊ filij ⁊ ſouſſancti: nõ di
Scäaffir tur hec Luce iij. vbi dicit.ꝙ cum xpᷣs baptiʒa⸗ xiſſet faciamꝰ. ſlec iſta locutio dinigit ad ange⸗
icſiatar I ret᷑a Johone baptiſta:audita eſt vor patris di los:quia ipᷣi nõ ſunt creatoꝛes. Et ſi tres eſſent
dnlanh ceis. Hiceſt filius meꝰ dilectꝰ. Et ſichabeo pa eiſſentie:nõ dirxiſſet imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ: ſed
Mlequleihn trẽ diligetẽ. ⁊ filiũ dilectũ.De ſpũ aũt ſancto ð: imagines ⁊ ſiłitudines.Ec ideo in eo dicit fa
mapluni. ibidẽ: ꝙ deſcendit coꝛꝑali ſpede ſicut colũba in damꝰ⁊ noſtra: pluralitatẽ pernſonarũ oſtendit.
Scſunlegne, ipᷣm. Scðᷣo ideʒ ꝓbat᷑ rone diffuſiõis.ſlã inat ¶ In eo aũtꝙ dicit imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ:vnaʒ
uideo aiol Dioniſius.iiij.ðᷣ ange.hierar. Bonũ naturalr elſſe dei natura declarat. heclle. Teneamꝰ ergo
uialsgmm eſt ſuijpius diffuſiun ⁊ coicatiuũ. cuz den ſit firmiter deu elſe vnu ⁊ tnnũ. vnũ per eſſentiam
decrdis Ai bonitas ĩfinita. vtinqt Plato in.j.thimei.gin ⁊ tnnũ in pſonis.ſq; patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſymſanctũ.
ut ardoenn ifinitũ debuit cõicare bonitatẽ ſuã. Et ſi di Et huiꝰ trinitatis dant theologi exeplũ de anl⸗
ienig ꝓpter hoc nõ eſt neceſſ ariũ ponere filiũ neq; ſpi ma ſq; ꝙ vt inqͥt Areſt.iij.de aia.Licet aia ratio
nti ſgpieninn. ntũſanctũ cũ deꝰcõicauerit bonitatẽ ſus ange/ nalis habeattres potctias:ẽ tamẽ vna ſola aie
inahlitni lis hoibus. æ alijs crenturis. Reſpodeo ꝙ cuz eiſentia. vnd alt Soote in dl.xv. . j alubʒ
le ehadan des ſit ſüme bonus nõ potuit ſe diffundere to potẽtia anime dicit totã ſubſtãriã aie licʒ diuer
rgulii iͤ⸗ tũ in tota ſimul creatura. quia oĩs creatura ſiꝭ ſimode. Unde intellectꝰeſt anima:memoꝛia eſt
— nõ põt cape totã bonitatẽ diuins. Et ideo opoꝛ aia: volũtas eſt anima.⁊ tamẽ non eſt niſi vna
bhann tuit ꝙ eaz diffunderet in aliũ ſibi equalẽ capa/ anima. Et ita pater eſt deus: fili eſt deus: ſpiri
Gi Desr cem eternitatiſ.⁊ totiꝰeſſentie diuine.aliter eſſet tuſſancꝰ eſt deus.⁊ tamẽ nõ eſt niſi vnus deꝰ.
ſchiamun . dare aliqͥd ocioſum in deo.ſ.bonitatẽ nõ cõica/ Si quis aũt dicat:cum pater generat filium:
Gne unn tam.quod eſt falſum. Quia ergo ad diffuſiõe, ⁊ ex patre ⁊ filio ꝓcedat ſpũſſanccus: quomõ ẽ
acmrim reqᷣrunt᷑ tria neceſſario.ſ.diffundẽs:in q̊ difun poſſibile ꝙ filiꝰ ſit coeternꝰ patri: ⁊ ſpũſſaneꝰ
nedns .. dit.⁊ ipᷣm diffuſuʒz.ita in trinitate diffundens ſit coeternꝰ patri ⁊ filio.Cum generãs natura⸗
.DKIn eſt ꝑſona patris.in quo diffundit᷑ eſt furꝰ.⁊ ip⸗ liter pᷣcedat tẽpoꝛe generatũ:⁊ cauſa effectũ ſuũ.
snmfli ſum diffuſum eſt ſpirituſſaneꝰ⁊ bonitas diui Reſpõdeo ꝙ hocnon eſt verũ ſemꝑ:ꝙ om̃e qð
nnde Vm, na.Ex q̊ͥ colligit᷑.ꝙ oẽs tres ꝑſone ſunt eiuſdeʒ dat alteri oꝛiginẽ illũ pꝛecedat tẽpoꝛe etiã in re⸗
Höttſeunun ſubſtantie ⁊ nature. Pꝛeterea in deo eſt imenſa bus creatis.Et poteſt dari tale exemplũ qð pe/
tami hit iocunditas:ᷣm Philoſophũ.xij. Mecha.⁊ iõ nit Aug.in quodã ſᷣmoneęe.Si em̃ accendatur
Hypunusa in eo neceſſario reqᷣri᷑ ꝑſonaꝝ pluralitas.quia ignis in cãdela ſtatim ⁊ ſine medio tẽpoꝛis qᷓ;
Iilütawnma nulliꝰboni ſine ſocio iocũda eſt poſſeſſio:vt in pꝛimũ ille ignis eſt accenſus ibi eſt etiã lux fla⸗
i dens fſit quit Seneca ad Ludllũ.Et iõ canit ſãcta ma/ ma ⁊ caloꝛ.licet ergo ab illo igne oꝛiginẽ trabat
ſtfudſting ter eccłia in officio trinitatꝗ. In maieſtat ſolio illa lux:flama:⁊ ab ambobꝰ caloꝛ cauſet᷑: tamẽ
DoieNſan. tres ſedentin tridinio. nam nõ eſt cõſolatio ꝑ/ in eodẽ inſtãti tẽpoꝛis quo eſt vnũ eſt etiã vtrũ⸗
mmi fecta ſolitario. Et hec argumẽta ſufficiant. Qui q; alioꝛũ.Unõð ſi ignis ille accẽſus in luie eſſet
zümn tak autẽ põt caꝑe capiat Latth.xix.Et qui habet cternus:coeterna qʒ eſſet lux flãma cũ caloꝛe.di
tfo Di,.cq aures audiendi audiat quid ſpiritus dicat ecj cit etiã Augꝰ.ſicad litrerã vt ſup. Sicut ex igne
6polurhr dleſijs. Apo.ij. “ A cauſat᷑ ſplendoꝛ ⁊ ex vtroq; caloꝛ.ſic ex patre ge
rantgan tc etiaʒ ꝑſonaꝝ trinitas declarat᷑ Geñ. nerat filiꝰ ⁊ ex vtroq; ꝓcedit ſpũſſanccꝰ.Da mi⸗
M h fſ. vbi ðꝛ. In pndpio creauit deus celuzʒ hi ignem ſine ſplẽdoꝛe ⁊ caloꝛe:⁊ ego dabo tibi
nin ntii ⁊ fra.Exponũ em ab Auguſtio et alijs patrẽ ſine filio ⁊ ſpũſancto.hec ille.Qui etiã ait
umitidio doctoꝛibo. In Ppncpio. ideſt in filio. creauſt de in libꝛo de trinita. Credim in ſanctã trinitateʒ
amdaten us pater. Et ſubdit. Et ſpus dñi ferebat᷑ ſup ..patrẽ ⁊ filiũ⁊ ſpm̃ſctm̃.vnũ deũ oĩpotẽtẽvniꝰ
Sinfinira.tarr aquas.Et pſalmo.xxxij.ðꝛ. Uerbo dñi celi fir/ ſubſtãtie vniꝰ ptãtis.vniꝰeſſentie creatoꝛẽ oĩm
Mmitecdi. Üi mati ſũt.⁊ ſpũ oꝛis eius oĩs virtꝰeoꝝ. erbuʒ creaturarũ:a quo om̃ia per quẽ oia ⁊ iquo oia
vcknaeſengg aũt dñi filius eſt patris.vt inquit Greg.in ſer⸗ Credimꝰ patrẽ a ſemetipo nõ ab alio filiũ a pa
ons r/ mone de apoſtolos. B rregenitü deu verũ de deo vero lumen veru de
n wuarx/ Ecũdus erroꝛ fuit Arrij.qͥ poſuit tres lumine vero.non tamẽ duo lumina ſed vnum
8* 2 guß. ſglonas.ſed negauit vnitatẽ diuine eẽn/ lumẽ.Credimꝰ ſpmſem a patre ⁊ filio equalit᷑
nnn dccin⸗ tie di. filiũ eſſe alteriꝰ nature a patre ⁊ e ꝓcedentẽ cõſubſtãtialẽ ⁊ coeternuʒ patri ⁊ filio
E creaturã ⁊ minoꝛẽ patre ſibi nõ coequaleʒ ⁊ nꝓ Pater eſt plenꝰ deus in ſe:filius eſt plenꝰ deus
inen zmer coeternũ.Cõtra qð eſt illud dicũ Chꝛiſti Joh̊. apf̃e genitus:ſpũſſanctꝰ eſt plenus deus a Pa
nnns da x. Ego ⁊ pater vnum ſumus. Suꝑ qᷣb verbis tre ⁊ filio ꝓcedẽs.Nõ tamẽ tres deos dicimꝰ ſʒ
, honfi Aug.inqᷣt. C dicit vnum liberat te ab arrio.ꝙ vynũ deũ oipotẽtẽ eternũ inuiſibilẽ ⁊ incõmuta⸗
Gbane⸗ 4 autẽ dicit ſumꝰ plurałr:liberat te a ſabellio. Et bilłẽ. Inno.aũttertiꝰ in ca.fi.de ſũma tri.⁊ fi.ca.
nmmndl en⸗ Job.xiiij.iterũ ait ſaluatoꝛ.Ego in patre ⁊ pat inqt. Pater ab eterno filiũ generando ſuã ſub
ſequete 6 in me ẽ. Itẽ Geñ.j.c.dixit deus.Faclamꝰbhoiem ſtantia ei dedit.Dici aũt nõ põt ꝙ partẽ ſubſtã⸗
– ad imaginẽ:⁊ ſimilitudinẽ noſtrã. Suꝑ q̃ ver/ tie illi dederit ⁊ partẽ ipe ſibi retinuerit cũ ſub⸗
tamo: M⸗

ſtãtia patris indiuiſibił ſitvtpote oĩno ſimplex
Sed nec dici poteſt ꝙ pater in filiũ trãſtulerit
ſuã ſubſtãtiã generado quaſi ſic ð derit eã filio
ꝙ nõ retinuerit eã ſibi alioquin deſiſſet eſſe ſub
ſtantia. Patet ergo ꝙ ſinevlla diminutiõe filiꝰ

naſcẽdo ſubſtãtia patris accepit ⁊ ita pater ⁊ fi

lius habẽt eãdẽ ſubſtatiã.Et ſic eadẽ res eſt pa⸗
ter ⁊ filiꝰ necnõ ⁊ ſpũſſanctꝰ.hec ille. Sicut em

ſol illuminat oꝛbẽ ⁊ tamẽ in ſe remanet totꝰ lu⸗
cidus. ita dici poteſt in ꝓpoſito. Equalitas autt

triũ perſonaꝝ diuinarũ declarata eſt in tribus

pilis paruis que reꝑte ſũt i coꝛde ſiue in pecco⸗ꝰ

re btẽ Qlare de moõte falco tertij oꝛdis ſcti Fran.
Nã vna illarũ tãti erat põderis quãti erat due.
⁊ tãti tres ſimul ⁊ non plus quati vna ſola.Et

ego ipᷣas ꝓpꝛijs oculis vidi.In coꝛde etiã ipius

beate inuetus eſt ſculptus crucifixus cũ oibus
myſterijs paſſiõis que omia ego vidi. Ipᷣa em̃

beata habebat cõtinuã memoꝛiã paſſiõis xpi.

⁊ ꝑfectiſſimã fidẽ equalitatis triũ ꝑſonaꝝ diui
narũ:⁊ vnitatis diuine eſſentie ⁊ ſemꝑ toto coꝛ
de coluit trinitatẽ que deꝰ eſt.de cõſe.di.iij.c. vl⸗
timo in fine.Et dict᷑ trinitas quaſi triũvnitas.
vt notat.d.Cardi.in ca.j.de ſũma trinit.⁊ fi.ca.
in.vj.Teneamꝰ ergo catholicã fidẽ trinitat re
ijciẽtes hereſim arrianã ⁊ ſabellianã queẽ dia⸗
bolica.Unõð legit᷑ in teſtimoniũ veritatis fidei
noſtre illud qð recitat Gꝛego.in.iij.dyalo.ſ.ꝙ ĩ

partibo affrice cum quidã rex wandaloꝝ arria⸗

nus multos catholicos epᷣos cepiſſet eoſq; ad
arrianã ꝑfidiã conaret᷑ attrahere:illi in fide cõ⸗

ſtates catholica validiſſime ipam fidẽ diſputã
do defendebat.Cunq; rex iniquꝰ imponere vel

let illis ſilentiũ fecit eis linguas extrahi:vt non

poſſẽt ampliꝰde catholica fide diſputare.Mi⸗
rabile dictu linguis extractis ita clare loqᷓban⸗
turꝛ diſtincte diſputabãt cõtra regẽ ſicut pꝛius

cũ linguis fecerat.qð fidei noſrre maximũ mi⸗
raculu ⁊ argumẽtũ extitit. E.

Ertius erroꝛ fuit Macedonij qui dirxit

77

t ſpm̃ſcetm̃ eſſe creatura. Cõtra quẽ.ij.ad

Xorjꝗ.ij.ðꝛ.Dñs aũt ſpũs eſt.ſᷣm aũt Ni

colaũ de lyra ſuꝑ Hiere.xxiij. bi nos ponimꝰ

dñs in hebꝛeo ponit᷑ nomẽ dei tetragrãmaton

qñ eſt nomẽ ſignificãs vnã ſolã eſſentiã diuinã

vt inqͥt rabbi Salomon.De ipᷣo etiã ſpũſancto

habetur Eſa.xlviij.vbi ait Pꝛophᷣa.? Hiſit me
dñs deus ⁊ ſpũs eius. Et ſic oſtẽdit ꝙ ipᷣe ſpi⸗

rituſſctũs miſit eũ vt deus ⁊ non vt creatura.

Quartus erroꝛ eſt grecoꝛũ qͥ dicũt ſpmſanctũ

ꝓcedere ſolum a patre ⁊ nõ a filio. Cõtra quos

Joßh.xliij.dicit dñs. Paraclytꝰ autẽ ſpũſſanctꝰ

quẽ mittet pater in noĩe meo.quia ſq; eũ mittit

pater tanq; ſpiritũ filij a filio ⁊ aſe ꝓcedẽtem.?
Joh.xx. etij ait. Cum aũt venerit paradytꝰ quẽ
ego mittã vo bis a pr̃e ſpm̃ vitatis.? Job.xxj.

* 8⁸£

inqt. Ule me darificabit quia de meo accipiet.

5

Erad Gal.iiij diat. Miſit deus ſpm̃ filij ſui

coꝛda nfr̃a.Et ideo dic᷑ in ſimbolo Niceno ſiue
Conſtãtinopolitano. Qui ex patre filioq; ꝓce
dit. Et in ſimbolo Achanaſij. Spũſſaũs a pa⸗

tre ⁊ filio nõ factꝰ nec creatꝰ nec genitꝰ ſed ꝓce⸗

dens.Et hãc opinionẽ tenet eccłia occidetalis

confutãs opinionem grecoꝝ.vt habet᷑ in.j.ſeñ
di. xj.⁊ ibi Scotꝰ.⁊ in ca. firmiter.⁊ in ca.fi.de
ſũma tri.⁊ fi.ca.⁊ in c.de ſpũ.de cõſe.di.xv. D
Uintꝰ erroꝛ eſt Atropomoſitarũ dicen

tres figuras hois dicit᷑ Eſa.xl. Cui ſimilẽ feci⸗

ſtis deũ: aut quã imaginẽ ponetis ei.q̃ſi dicat.

nõ poteſt depingi.

Erxrtus erroꝛ eſt Manichẽoꝛũ qͥ dixefrft
creaſſe res incoꝛꝑeas ⁊ inuiſibiles: lucz
q; ⁊ delectabilia. Alia vo facta eẽ a diabolo: vwt
tenebꝛas ⁊ res coꝛpoꝛeas ⁊ res penales. Cõtra
quos eſt illud ad Heb.xj. Fide intelligimꝰ app
rata eſſe ſecula v̈o dei vt er inuiſibilibo viſibi,
lia fierẽt.⁊ Ecc̃i. xj. Moꝛs ⁊ vita a dño deo et.
Eſa.xlv. Ego dñs ⁊ nõ eſt alius foꝛmas lucc

⁊ creans tenebꝛas: faciẽs pacẽ ⁊ creãs malũ.⁊

Amos.iij. õ eſt malũ in ciuitate qð nõ fecertt
dñs. Qõ intelligi ſᷣm Aug.in.j.retractationũu.
⁊ Magiſtrũ ſentẽtiaꝝ in.ij.di.xxxvij.hoc moę⸗

do vicʒ ꝙ des m iuſticiã ſuã infligit malu pe

ne vbi eſſe cõſpicit malũ culpe. F
Eptimꝰ erroꝛ eſt Areſtotelis qͥ negauit
ſdoũ oia feciſſe de nihilo. Unð cũ legiſſe
lllud qð ſcripſit Moyſes ð creatoe muůu
di Geñ.ſ.ſubriſit dicens. Iſte Moyſes multa
dicit ſed nihil pꝛobat. Dicebat aũt Areſtoteles
pmo ꝙ ex nihilo nihil fit. viij.phiſic.⁊.j.de celo
⁊ mũdo.cõtra quẽ eſt illð PS.cxlviij. Ipe di /
xit ⁊ facta ſunt:ipᷣe mãdauit ⁊ creata ſũt.⁊ pſal.
ccxiij.Oia quecũq; voluit fecit. Creare aũt eſt de

nihilo aliqͥd facere:vt dicũt theologi in.ij.ſeñ.
di. j. Et ex hoc repꝛobat᷑ hereſis Anaxagoꝛe qui

dicebat mũdũ quidẽa deo factũ:ſed ex pᷣiacẽti

mat᷑ia.Silłiter ex h̊ repꝛo bat᷑ erroꝛ Democriti:

qui dixit mũdũ factũ eſſe a caſu ꝑ cõcurſuʒ co)
poꝝ indiuiſibiliũ que dicebat eſſe rerũ pncpia
CLContra quẽ etiã dicit᷑ Pſal.xxxij. Uerbo dñi ce

li firmati ſunt ⁊ ſpũ oꝛis eius ois virtus eoꝛũ:

id eſt ſ̃ᷣm ratiõem ⁊ nõ a caſu. Sequit᷑ etiam ex

pdictis falſum dixiſſe Areſtotelẽ in libꝛo de ve⸗

geta. ⁊ plan.⁊ in.j. Phiſicoꝛuʒ. vbi videt᷑ tenere
mundũ fuiſſe ab eterno.Fuit em̃ a deo creaatus

nõ ab eterno ⁊ non ſemꝑ fuit mũdus vt ꝓbant

theolo.maxie ſctũs Bona.ĩ.ij. di.j.? btũs Cbo.
I.parte ſum. q.xlv.Et q hãc hereſim etiã ẽ ſacaa
ſcriptura Gene.j.dicẽs. In pncipio creauit deꝰ
celũ ⁊ terrã.Et ex his etiã repꝛobat᷑ erroꝛ ſimoęz
nis magl:? Menãdri eius diſapuli di. ꝙ deꝰ

non fecit mundũ ſed angeli.Cõtra quos etiam

ꝗ ctiũ ꝙ vnus eſt deꝰ ſed coꝛpoꝛeꝰ. Contra
quos Johis.iiij.dici᷑. Spũs eſt deus.
Ideo ↄtra illos qui depingũt trinitatẽ facietes

ſaiiten
ſes ne ns⸗
ushe
Aaslnte
mriiſi t
nutgliüſunt
ſifitanns⸗
nſccicosſi
lac de vobis,
Onuse
8 funcpee
EcLeminlnd
GSapit memote
eus dum dick
Nagere ſinege
Pblli; Deus
aen pbonu ſ⸗
Eubse
t uoguur
t hol
(pikgranaln
pohltur orige
Melislntl
ſcuntvoſa.
quoloi ininfi
qr Paplus 4
Nondünan cen
dicietg maic
ſictar
V meräf
iliughtos ſerni
net Pahlus,
barpoſſioente
ppterrm: cot
Acets, Si vis
ſaquchabes
Vodeo
d masc
Duaſſer
vij Deusfecn
nuoſilijſui⸗
peccetis:int
hlallaniſtar
ſefralibod
cosad bene
niex 5:, ſi
Ecim
d mnl
ſſſe
trin
hsennck

ẽð·

ubuſmliſg,
sd er .

ꝛimibisse
naadde
Bennls n
7 umlnsen,
ulblliy nii,
11 didock.

negnofat
1Neracnnond.
Namboc no⸗
nigr nuli he

nuls npollt
Urscälegeſer
Saenii
Woſſes mun
hnür BUrckonds

Salnij. Fed
nurlat: ol.
Cunuirckte
wloginiiii.
muger,
ſcda biucn
m Doroan.

1

Ns nnus N.
Selitanmek
Valbdepe⸗
rbina tmen

ſſenmi öneuau

ſerunt quoſdã homines vocan
quoſqdã in infidelitate relinqui. Contra quẽ di
cit Paulus ad Roma.ix.de Jacob ⁊ Eſau:cũ
nondũ nati eẽnt aut aliqͥd boni vel mali egiſſẽt
dictũ eſt ꝙ maioꝛ ſeruiet minoꝛi.

ſa que habes ⁊ da paupibo/

. . D

nem moꝛtuoꝛũ futurã. contra quẽ eſt ſententia

eſt ſcriptũ Act. x. Deus qᷣ fecit mũdũ ⁊ oĩa que
B Pauli.j.ad Chor.xv.dicen.Om̃s quidẽ reſur

in eo ſunt ⁊c̃.

Ltauus erroꝛ eſt epicureoꝝ dicentiũ ꝙ
o deus perſe nõ gubernat mundũ:ſʒ per
alias intelligẽtias. Et alij heretici dixe⸗

runt deũ nõ haberepuidentis de rebus inferio
ribus. ⁊ contra pmos dicit᷑ Job xxxuij.Quẽ cõ

ſtituit aliũ ſuꝑ terrã:aut quẽ poſuit ſuꝑ oꝛbem
quẽ fabꝛicatus eſt.q uaſi dicat nullũ.Cõtra au

tem ſecũdos.j. Petri vltimo dicit. O mnẽ ſolici

2

tudinẽ veſtrã ꝓijcientes in cum: quan ipi cu⸗

ra eſt de vobis. 2)9n
Onus erroꝛ eſt pelagianoꝛũ:qͥ negaue/

n runc peccatũ oꝛiginale eſſe in paruulis
Kõtra quos ad Romañ. xv. dicit. Per

vnuũ bominẽ peccatũ intrauit in mũdũ.⁊ pſal.l.
Ecce em̃ in iniqᷣtatibo cõceptus ſum: ⁊ in ꝑctis
coõcepit me mater mea. Siliter eoꝛũ erroꝛ ſecun
dus dum dicebant ꝙ homo poteſt inapere be
ne agere ſine gratia dei cõfunditur per illud ad

Phil.ij. Deus eſt q operat᷑ in nobis velle ⁊ ꝑfi⸗

cere ꝓ bona volũtate.

Ertius qͥʒ erroꝛ ipſoꝛũ dicentiũ ꝙg deus

t cogitur nobis dare gratia ſus m me/

rita noſtra confundit᷑ per illud ad Ro

mãos ·xj. Si aũt gratia iam no er operibo. alio⸗
quin gratia iã nõ eſt gratia. 1 52
ponitur oꝛigeni di. ꝙ anime ſimul create ſũt cũ

Decimꝰ erroꝛ im⸗

angelis in celo: ⁊ p diuerſitate eoꝛũ que lbi geſ⸗
a deo per gram

idecimꝰ erroꝛ fuit dicẽtium ꝙ nõ pl⸗
v meret᷑ faciens opera ꝑfectiõis qᷓ; non fa

ciẽs.vñ Jouinianꝰ eqᷓbat ĩ merito con/⸗

iugatos ſeruãtib us virginitatẽ. Contra quẽ te⸗

net P aulus.j.ad Choꝝ.vij. Etvigilat equa⸗

bat poſſidentes diuitias pauprarẽ ſeruãtibus
ꝓpter xpᷣm: cõtra quẽẽ ſencẽtia xpi Matth.xix
dicẽtis. Si vis ꝑfectus eſſe vade ⁊ vẽdevniuer⸗
14

Llogdecimꝰerroꝛ ceſt dicentiũ quaſdã ani
d mas eſſe male creatiõis ⁊ nature ⁊ non
poſſe nõ peccare Contra q̊s dici Sap̃.

— —

vij. Deus fecit hoĩem rectũ ⁊ reliquit eũ in ma⸗
nu ↄſilij ſui. ⁊.j. Joh.ij. Hecſt. cribo vobis vt nõ

peccetis:inqͥt Apłs. Tertiuſdecimꝰ erroꝛ eſt

D Pſcilianiſtaꝝ 2 mathematicoꝛũ dicentiũ hoĩes

eſſe fatalibo diſpoſitiõibo ⁊ cõſtellatiõibꝰ ſubie⸗

cos ad bene faciendũ ⁊ male. õtra q̊s NHiere

mie. x. ðꝛ. A ſignis celi nolite timere. 1.
Ecimuſq̃rtus erroꝛ eſt dicẽtiũ hoiem q
d ſemel habuerit charitatẽ amplius non
poſſe peccare.Cõtra quos Apod.ij. ðꝛ.

ECharitatẽ tua pꝛimã reliquiſti. Decimuſqn⸗

tus erroꝛ eſt Calẽtini qui negabat reſurrectio⸗

regno celoꝛũ. 1
eſt quoꝛũdã hereticoꝛũ de qͥbus dici.ij. Pe.iij

gemus. Et ex hoc ctiã repꝛobat᷑ hereſis Zenõis
7 alteriꝰ qͥ dicebat᷑ Arabs:qui dicebãt ꝙ moꝛ⸗
tuo coꝛpoꝛe moꝛit᷑ etiã anima. cõtra quos etiã
eſt illud Apod.vſ. Uidi ſub altare dei aias int᷑/

fectoꝛũ. Decimuſſextus erroꝛ eſt Hermoge⸗
nis: qui dixit homies dãnatos ⁊ demones ad/
buc poſſe cõuerti ad bonum ⁊ angelos bonos
ad malũ. contra quẽ eſt illud Mat. xxv. Ibũt
m ſuppliciũ eternuũ:iuſti aũt i vitã eternã.

Ecimuſſeptimꝰ erroꝛ eſt dicentiũ om̃s
d penas damnatoꝝ eſſe equales: ?⁊ pᷣmia
bonoꝛũ equalia.contra quos Mat.xſ.
dicit. Tyro ⁊ Sydoni remiſſius erit ĩ die iudi⸗

cij qᷓ; vobis. Et.j·ad Chor. xv. dict᷑. Sicut ſtel
la a ſtella differt in claritate:ſic erit ⁊ reſurrectio
monuor Decimuſoctauꝰerroꝛ eſt dicẽtium
alu

neminẽ ſaluari poſſe ſine ſeruatiõe legis veter.
Et inter hos fuit Choꝛinthus ⁊ Ebion:⁊ Naʒa
rei cũ eis cõcoꝛdãt.cõtra quos ad Roma.iij.di
cit Paulꝰ. Arbitramur iuſtificari hoiem abſq;
oꝑibus legis. ½D⅔

ExEecimuſnonꝰ eſt dicẽtium nõ eſſe aliam

d vitã pꝛeter iſtã:nec aliquã pᷣmiationem
virtutũ:vel vitioꝛũ punitionẽ poſt hanc
vitã.contra quos eſt illð Luce.xvj.Moꝛtuꝰeſt
diues ⁊ ſepultꝰ in inferno.⁊ Matth.viij.de bo
nis dicit. Recũbẽt cũ Abꝛabã Iſaac ⁊ Jacob ĩ
Vigeſimus ⁊ vltimꝰ pꝛo nunc
VUVeniẽt in nouiſſimis diebo illuſoꝛes ĩ deceptio

„*

nem dicẽtes. Ubi eſt nücpmiſſio ⁊ aduẽtus eiꝰ
ſq; ad iudiciũ.q̃ſi di.nõ erit vniuerſale iudiciũ.
Sunt ergo aliqui heretici qͥ dicũt eccłiam pꝛe⸗
dicare vniuerſale iudiciũ ſolũ ad terroꝛẽ nõ ꝙ

debeat euenire.contra quos eſt illð Mat.xyj.

Filius quidẽ hois vẽturus eſt cã angelis ſuis
in głia patris ſui:⁊ tũc reddetvnicuiq; ſᷣm oꝑpa

ſua. Et iſte erroꝛ eſt cõtra diuinitatẽ ⁊ humani⸗
tatẽ rpi:qui inquantũ deus⁊ homo eſt iudica⸗
turus vniuerſum mũdũ.vnð Act.x.dicit. Hic

eſt qui cõſtitutus eſt a deo iudexviuoꝛũ ⁊ moꝛ⸗

tuoꝛũ. O diabolici heretici audite qͥd ſaluatoꝛ
noſter dicat Matth. xxv. Cũ venerit filꝰ hoĩs
in maieſtate ſua:⁊ oẽs angeli eius cũ eo:cũc ſe⸗
debit ſuꝑ ſedẽ maieſtatis ſue.⁊ cõgregabuntur
añ eũ oẽs gentes:⁊ ſeparabic eas abinuicẽ ſiẽ
paſtoꝛ ſegregat oues ab hedis ⁊ ſtatuet oues
quidẽ a dextris hedos aũt a ſiniſtr ⁊c̃. Tenea⸗
mus ã fidẽ catholicã reijciẽtes om̃s hereles: vt
cum ouibo collocari mereamur ad dextrã dei.

Oão nobis ille cõcedat qͥ ꝑ oĩa ſecula viuit⁊ re/

gnat. Amen.
Dñica ſecũda in q̃drageſima de pceptis. i6

mo in generali deinð de pmo in ꝑticulari. S
mo ſedecimꝰ. ““
P 2

Citis que pꝛe/
LCLoeoeoeprꝗ tigi per dñm ieſũ
ſ ij.ꝑad Theß. iiij. Scðm om̃s leges
efEfFEfſuꝑpioꝛibꝰ obediẽdũ eſt in licitis et
Honeſtis.ff.de re iudi.l.cõtumacia.dicat᷑. Cõtu⸗
macia eoꝛũ qui ius dicẽti nõ obtẽperãat litis dã
no coarceat᷑. 2. C. de offi. p. pꝛeto.affri.l.j.i fi. ðꝛ.
SDi qs ex quacũq; ꝑte auſus fuerit iuſſiões no
ſtras excecari ⁊nõ feſtinat᷑ cũ ði timoꝛe eas ſᷣua
re:nõ ſolũ dignitatis ⁊ ſubſtaãtie ꝑiculũ ſuſtine
bit:ſed etiã vltimo ſupplicio ſubiacebit.⁊.ff. de
re mili.l.miles.S.in bello.ðꝛ. In bello q rem ꝓ⸗
bhibitã adduc fecerit aut mandata nõ ſuauenit
capite puniat᷑ etiã ſi res bene geſſerit.Si igit᷑ tã
diſtricta aiaduerſiõe puniunt᷑ ꝗͥ moꝛtaliũ pnci
pũ pᷣcept cotumaces exiſtũt:quãta crededi eſt
vltionẽ recepturos qui omipotẽti deo rebelles
eſſe voluerint. Quia igit᷑ vt ſcriptñ eſt.ff.de iur.
omni.iudi.l.fi.⁊.xj.q.iij.ca.qui reſiſtit.⁊ extra ð
conſtit᷑.ca.vt animaꝝ.llbꝛo.vj.Obediẽtia ſe ex/⸗
tendit ſᷣm poteſtatẽ iudicis pᷣcipiẽtis. Si deus
eſt ſuꝑ om̃es habẽs poteſtatẽ ad oia ei eſt ſũme

obediẽdũ:quia potẽtiſſimꝰeſt inobediẽtes pu/
nire ⁊ o btẽperates pꝛemiare. Ideo inqᷣt Uirgi

lius in libꝛo Geoꝛ.Eſt legũ ſeruanda fides ſu⸗
pꝛema poteſtas. Quod mãdat fieriq; iubet pa
vere neceſſe eſt. Ino bediẽtibꝰ em minatur deus
Numeri.xiiij.di.Qui non obedierint voci mee:
nõ videbũt terrã ꝓ qua iuraui patribo eoꝛum.⁊
Deut.xj.inquit ¶ Doyſes. Pꝛopono inoſpectu

veſtro hodie benedictionẽ ? maledictiõʒ: bene⸗

dictionẽ ſi obedieritis mãdatis dñi dei veſtri:
malediccionẽ ſi nõ obedieritis.? Deut.iij.etiaʒ
dicit deus. Quod pcipio tibi hoc tantũ facias
nec addas quicq; nec minuas. De pᷣcept ergo
dei tractaturi tres cõſiderationes ꝑutiles facie
mus. Pꝛima dicet᷑ dedlaratiõis. Secunda ad/

oꝛatiõis.Tertia offenſiõis.

Declaratio bꝛeuis decẽ pᷣceptoꝛũ ðᷣcalogi. Q
Uaeo ad pꝛimã partẽ noſtri ſᷣmõis quia
ꝗq inquit Phus in phemio phiſicoꝛuʒ ꝙ;
NAc(ômunioꝛib ſemꝑ eſt inchoandum.
De ſingulanib em̃ nõ habet᷑ ſciẽtia.j.poſterio⸗
rũ. Intellectis aũt cõmunioꝛib⸗ faciliter intelli
gunt᷑ particularia. quia generaliboparticularia
inſunt.l.ſemꝑ.ff. de regu.iu. Ideo de ipᷣis pꝛece
ptis pᷣmo in generali illa enumerãdo ĩ hac par
te aliquid dicemꝰ oſtendẽdo quomõ excedũt le
ges humanas. Decẽ autẽ ſunt pᷣcepta decalogi
nec debuerunt eſſe plura vel paucioꝛa: vt ꝓbat
Alexã.de ales in.iij.parte ſũme in tractatu de le
ge Mopſi.? Bonauẽ.in.iij.di.xxxvij.arti.ij.q.j.
quoꝝ rõnes cauſa bꝛeuitatis omitto. Oiavero
Pcepta cõtinent᷑ in his vᷣſibus.
AUnũ cole dei: ne dicas vana per ißſm.

abbata ſctifices: habeas in honoꝛe parẽtes:

Nõ ſis occiſoꝛ:fur:mechus:teſtis iniquus.

Alteriꝰ nuptã:nec rem cupias alien.·
Pꝛimũ pᷣceptũ qð habet Exo.xx.dicẽs.õ ha⸗
bebis deos alienos: ꝓhibet oẽm idolatriã:di⸗
uinationẽè ⁊ recurſuʒ ad ariolos ac magos in⸗
diſtincte ⁊ quacũq; ex cauſa.?⁊ hoc Leuit᷑xix.ex
pꝛeſſe ꝓhibetur. Et in hoc pꝛeceptũ iſtð excedit
leges humanas:que licet puniat incãtatoꝛes ⁊
maleficos:tamẽ ſi incãtatiões faciãt cõtra grã⸗
dines aut iufirmitates ⁊ hmõi nõ vlciſcunt᷑ ſed
aſſentiũt.C.de malæfi.l. eolu. R
Ecũ dũ pᷣceptum dicit. Nõ aſſumes no⸗
ſ men dei in vanũ: Exo.xx. Quo pꝛecepto
Ppfphibet᷑ omis ꝑiuratio ⁊ iuramẽtũ ſine
cauſa:vt inquit licolaꝰ de lyra ſuꝑ pᷣdico ca.
Et ideo hoc mãdatũ excedit leges hbanas qui
bus licitũ eſt coꝛrũpere accuſatoꝛẽ in cauſa ſan
guinis.l.fl.ff. de Puarica. Tertiũ pceptũ inqᷣt
Memẽto vt diẽ ſabbati ſanccifices. Sex dieb⸗
oꝑaben ⁊facies oĩa oꝑa tua:ſeptio autẽ die ſab
batũ dñi dei tui eſt nõ facies om̃e opus ĩ eo.tu
7 filiꝰ tuus ⁊ filia tua:ſeruꝰ tuus ⁊ ancilla tua:
aut iumẽtũ tuũ:Exo.xx. Hoc aũt pᷣcepto pꝛohi

betur in feſto om̃e opus ſeruile:ᷣm icolaũ de
lyravbi S.Et ab hoc pᷣcepto nõ diſcrepat lex bu

mana vt infra patebit. Quartũ pᷣceptũ dicit

in eodẽ ca. Honoꝛa patrẽtuũ ⁊ matrẽ tuã.vbi

etiã indluſiue pꝛecipit᷑ parẽtibus filios diligere
⁊ nutrire.Et in hoc excedit leges imꝑiales: que
filios ſpurios ⁊ ex dãnato coitu generatos ab
om̃i beneficio paterno excludũt. vt in aut᷑.qbꝰ
ex cõplexu.⁊.C.de naturali.li.aut᷑.licet. Et hocẽ
nimis durũ liq; factũ ſit bono reſpectu. Et ideo
epᷣoꝛũ intereſt dare operã ꝙ vterq; parentũ ta⸗
libus neceſſarijs ſubminiſtret ſᷣm eoꝛũ faculta
tem.eęxtra de eo qͥ duxit ĩ ma.quã pol.peradul.
ca.cũ haberet. Pꝛetea hoc pᷣcepto pꝛecipit᷑ etiaʒ
honoꝛatio patrũ ſpũaliũ.ſ.ſacerdotũ ⁊ religio⸗
ſoꝛũ:vt inqͥt Alexaã.de ales in.iij ꝑte ſũme:in tra

