it nanl qui cognoſcẽtes ꝙ vn ofeſſoꝛ ꝓ maioꝛi ꝑte doꝛ rere mei deus ſᷣm magnã miicoꝛdiã tuã.Et cũ
jamſone miebat qñ audiebat ↄfeſſiões:oẽs ibãt ad illũ publicano Lu.xviij. Deus ꝓpiciꝰ eſto mihi pec⸗
ninig ⁊ qñ grauloꝛi ſomno oppꝛimebat᷑ dicebẽt tur catoꝛi.Et cũ filio pꝛodigo Luce.xv. Pater pec⸗
boc fn pioꝛa pcta. Et finita cõfeſſione excitabst eum a caui in celũ ⁊ coꝛà te:iam no ſum dignus voca
isab ſomno: vt daret eis abſ. olutionẽ. Debet quoq; ri filiꝰtuꝰ:fac me ſicut vnũ ex mercẽnarijs tuis.
nd. Zfeſſio eſſe libens.i.ſpontanea nõ coacta. Uere Ihe vo benignus ⁊ mificoꝛs pater noſter cele
Nu Ne,;) cunda: vt de peccatis erubeſcat:et non ſe iactet. ſtis oĩa pccã tua tibi dimittet: diaboli prätem
ͦhoſt Integra.vt omnia peccata vni dicat. Secreta ſuper te ſeuientẽ auferet. Nam recitat Ceſarius
iide. quo ad confeſſoꝛem.⁊ etiam quo ad ↄfitentẽ in ꝙ fuit vna cõcubina cuiuſdã ſacerdotis q ſeip
ſc ſo his q; poſſent ſcãdalũ generare.⁊ vt fiat in ſere ſum laqueo ſuſpẽdit:de cuiꝰ moꝛte illa perterri
e to.Lachꝛymabilis qͥ̊ ad ↄtritõeʒ. Accelerata.vt ta monaſteriũ quoddã intrauit.Quã demõ ſe⸗
ne nõ differat de die in diẽ ofiteri. Foꝛtis vt nibil pe ſolicitabat ad peccãdũ dicẽs. Cõſenti mihi⁊
n ni⸗ dimittac ꝓpter vᷣecũdiã.Accuſãs ſeipᷣm nõ aliũ. ego faciã te magnã dñam. Illa vo facto ſigno
ft Ac ſit ꝑere parata.ſ.ↄfeſſoꝛi ĩ acceptada iniũcta crucis vel aſperſa aqua bñdicta fugabat diabo
aſte pnia.⁊ reliqͥs ꝑtinẽtibo ad ſuã ſalut. O lũ ſʒ ſtatiʒ reuertebat᷑ Tũc de cõſilio cuiuſdã cõ
das EEg iſtaꝝ ↄditionũ dimiſſa ꝓ nũc ãplio feſſoꝛis quãdo diabolꝰ appebat ſibi cepit dice⸗
n ſun⸗ s ri expoſitiõe ſolũmõ dicemꝰ ſextã ⁊ vlti⸗/ re. Aue maria.⁊ ſtatim fugiebat diabolꝰ veluti
nlns mů aditiõeʒ quã debet hre ofeſſio q̃ ðꝛ ſi ſagitta fuiſſet ꝑcuſſus ⁊ ꝓius accedere nõ au
ſun hũiliatiõis ⁊ verecundatiõis.vt em̃ inqt Aug. debat:nõ tamẽ eã ex toto relinq bat.Ladẽ cõſul
15 in. c. quẽ penitet.de peni.di.j. Ille qui vadit ad tum fuit ei vt generalẽ ↄfeſſionẽ faceret:ad quã
haner D ↄfeſſionẽ ðᷣ bet cũ verecũdia ⁊ ruboꝛe dicere pec cũ iret interrogauit eã demõ dicẽs. Quovadis
do. cata ſua.Et non facere ſicut quidã qui ſine do⸗ Et illa inqᷣ t. Uado cõfundere me ⁊ te.Et demo
NͤA. loꝛe ⁊ verecundia:immo ſepe cum quadaʒ va⸗ ait. oli noli pᷣ facere ſʒ reuertere. Cui illa dixit.
i na gloꝛia ⁊ riſu dicũt peccata ſua: qð eſt ſigni Sepiꝰ me cõfudiſti nũc autẽ cõfũdã te.Ille ve⸗

1

—-—

Bermo

ro nec minis nec blandicijs valens eaʒz retrahe

re:ſequebat᷑ vſq; ad locũ cofeſſionis ſicut mil⸗
uus in aere fuꝑ eaʒ volitãs. Que mox vtos ad
cõfeſſionẽ aꝑuit:ille damãs ⁊ elulãs euanuit:
nec vnq; poſtea viſus eſt ab ea nec auditꝰ:quo
miracło patuit ꝙ nõ ſufficit dicere Aue marta
ſine ↄfeſſiõe ad totalr fugandũ ðmoniũ.ult
enim beata virgo ꝙ deuoti ſui eoͤſeantur.

Pars tercia de fructificatiõe.

AUllctũ vtile eſt hoiem frequẽter cõfite/
m ri:vt ðꝛ i ſũma ↄfeſſo v.li.iij.ti.xxxiiij
gq. Ixv. Unde Alexã. de ales in. iiij. pte
ſiſime in tractatu de cõfeſſione ponit
noueʒ vtilitates:q̃s ille cõſeq tur qui freq̃nter ?
litatibo pꝛimo recitatʒ

deuote cõfitet. Quibo vti

alias nouẽ ſubiügemus. Pꝛia vtilitas dicit

cognitiòis ſc; pcti. Nã vt ſupᷣ dictũ eſt cõfeſſoꝛ
tenet᷑ inſtruere cõfitentẽ:eiq; oſtendere quantũ
põt peccatoꝝ qualitatẽ. quando.ſ.aliquod pec
catũ eſt moꝛtale:⁊ quãdo veniale.Et ſic ex coſe⸗

quẽti ille qui ſepius ſua pctã cõfitet᷑:clarius ea

cognoſcit. Et maxime quãdo diuerſis cõfeſſoꝛi
bus eadeʒ pctã cõfitet᷑. Quia ſepe qð neſcit vnꝰ
aut foꝛte nõ ita bene ð clarat ſupplet aliꝰ. Itẽ ꝓ

pter accum humilitatis quẽ facit cõfitẽs: deus

illuminat eius intellectũ ad cognitionẽ ſuoꝛũ
delicoꝝ:ita vt cum ꝓpbeca dicere poſſit. PsS. l.

Iniquitatẽ meã ego cognoſco ⁊c.Et iõ dicitur

Apoc.iij.Collirio vnge oculos tuos vt vidcas
Colliriũ em̃ quod ex quadã aqua ⁊ puluere cõ

tfict᷑:?⁊ purgat humoꝛes oculoꝛũ:ſignificat con
feſſionẽ ꝑ quã puluere cõſideratiõis peccatoꝝ:
⁊ aqua lachꝛymoſe cõpuncctiõis ĩtellectus illu⸗

minat᷑. Uñ Johᷣ.ix.dicebat cecus illuminatus.

Abij ⁊ laui ⁊ vidi.

Ecũdavtilitas dici ſatiſfatõis. Uerecũ

s dia em cum qua q pctã ſua cõfitet᷑: eſt
quaſi palliũ pᷣcioſũ cooꝑiẽs peœm̃. Inñn
Ambꝛo.in.li.de ſancto Joſeph dicit Plurimũ

ſuffragat᷑ verecũda cõfeſſio.Et penã quã defen

ſionevitare nõ poſſumus:pudoꝛe cõfeſſiõis ex
tinguimꝰ:⁊ Aug.in.li.de pnia:⁊ ponit᷑ de pnia

di.ſ. c. quẽ penitet ait. Qui ꝑ vos peccaſtis per

vos erubeſcatis.Erubeſcẽtia em̃ ipᷣa ꝑtẽ habet

remiſſionis.Et qm̃ verecũdia magna eſt pena:

iõ inqt Alex.de ales vbiſup:⁊ beatꝰ ho.ĩ.liij.
di. xvij. ar.iij.q.v.qꝙ; quãto quis pluries cõ fitet
⁊ diuerſis plłꝰerubeſcit.Et iõ mag ſibi remitci

tur de pena purgatoꝛij. Tercia vtilitas ðꝛ ſe⸗/
curationis. Nã ille qui cõfitet᷑ recipit ſecuritatẽ
mentis ⁊ traqͥᷣllitatẽ ai.vñ Dauid Ps.xij.inqt
In voce exultatiõis ⁊ cõfeſſionis ſonus epulã

tis. Et ratio eſt:qꝛ per ↄfeſſionẽ aia pacificatur
cũ ðᷣo.Eſa.lvij.Creaui fructũ labioꝝ pacẽ. Itẽ
ꝑipᷣam ſerenat᷑ ↄſciẽtia.ij.ad Coꝛ.j. Gloꝛia no/
ſtra hec eſt:ceſtimoniũ ↄſciẽtie noſtre.Et hoc ꝓ
bare poreſtis per experientiꝗ.Nã qn icis ad cõ/

XXXIII

feſſionẽ:videt᷑ vobis ꝙ babeatis mõtẽ magnũ
ſuꝑ hũeros ⁊ maxima grauedinc̃. Stativo qñ
cõfeſſi eſtis leues eſtis ⁊ hilares atq; iocũdi: qa
putredinẽ pcõꝛuʒ ab a expuliſtis. Quarta
vtilitas ðꝛ diminutiois. ã vt dicũt doct.ma⸗

rxime Rich.nr.in.iiij.di.xviij. Uirtute cauiũ ?æ
abſolutiõis diminuit᷑ de pena purgatoꝛij pꝛo

pctis ðᷣbita.vñ ðt btũs Tho.vbi S.qꝙ qͥs poſſʒ

totiẽs idẽ pctin confiteri ꝙ tota pena vel maioꝛ

pars ei remitteret᷑. Dicit em Rich.vbi S.ar.ij. q.
liij. ᷣm Aug.⁊ magiſtꝝ. ꝙ claues etiã reſpectu

eiuſdẽ pcti in nũero habet efficaciã plꝰ qᷓ; emel

imo totiẽs quotis qͥs cõfitet ⁊ abſoluif’. G
Uinta vtilitas dicit᷑ interceſſiõis. Tenẽ

tur em ↄfeſſoꝛes rogare deũ ⁊ intercede

reæeꝓ illis qͥ eis ↄfitent᷑.vt inqͥt btũs Tho.
vbi S.et pꝛobat᷑ in.S.ecõtra.de peñ.di.ſ. Si em

ſacerdotes debẽt ꝓ ꝓpło interpellare:⁊ eius pec
cata comedere.i.ſuis pᷣcibus delere atq; conſu⸗
mere.Oſee.iiij.⁊ca.ipᷣi ſacerdotes.j.q.j.A foꝛtio
ri tenent᷑ oꝛarep animabo ſibi creditis ⁊ peccata

ſua eis reuelatibus in cõfeſſiõe. VUnde dicit glo

ſa in ca.menſurã.S.nõ ſunt.in verbo quãto plu
ribus. de peñ.di.j. Lãto plures obligat ad oꝛã

dump ſe quãto pluribꝰ confitet᷑. Et ideo poſſet
aliquis tot cõfeſſoꝛibus confiteri ?ẽ omnibus

dicere pctã ſua ꝙ oꝛõibꝰeoꝛũ liberaret᷑ ab om̃i

pena. Quapꝛopt ſicut leges volũt ꝙ iter duos

diſcoꝛdãtes ponant᷑ arbitriꝓ pace refoꝛmãda:

put notatx᷑.ff. de.arbi.l.. ita ſcca ecclia:imo xpᷣus
inter deũ⁊ pctõꝛes poſuit arbitros.i.cõfeſſoꝛes

dicẽs ipᷣis pctõꝛibus illud Luce.xvij Reo ſten

dite vos ſacerdotibo.

. *

Ertavtilitas dicit᷑ gratie augmentatio⸗

(nis.Unde Magiſter in.iiij.diſt.xvij.ait.

OQuãto magis quis confitet᷑ turpitudi⸗
nem criminis tãto facilius cõſequit᷑ gratiaʒ re⸗

miſſiõis. Itẽvt ait Alexã.de ales vbi ſupᷣ.Deus
hoi ꝓpter confeſſionẽ purã multiplicat gratiam

ſus:2 facit confitentẽ magis deuotũ quanto ſe
pius confitet᷑vt etiã inquit beatus Tho.in.iiij
diſt. xvij. art.iij.q.v.Quãdoq; etiãs homo vadic
ad confeſſionẽ nõ ita bene cõtritus qui cõfiten⸗
do pctã fit cõtritus:vt ait Alex.vbi ð. Septi
ma vtilitas dicit᷑ decoꝛatõis.Quãdo em̃ hõ eſt

qui erubeſcit ꝓ xpᷣo fit dignusvenia:hecille.ẽt in pctõ moꝛtali:aia cius eſt turpiſſima ⁊ fediſſi

ma:⁊ facies.i.imago dei exiſtẽs in ea eſt obſcu⸗
rata:ita ꝙ dici poteſt illud Treno.iiij.Quõ ob
ſcuratũ eſt aurũ:mutatus eſt coloꝛ optimꝰ.De
nigrata eſt ſuper carbones facies eoꝛũ:⁊ nõ ſũt
cogniti in plateis.ſ.ſuperne ciuitatis a deo ⁊ ab

angelis per appꝛobationẽ ⁊ pꝛiſtinã dilectionẽ

Sed ꝑ conteſſionẽ aima fit pulchꝛa:dicẽte Da⸗
uid pſal.xcv. Confeſſio ⁊ pulchꝛitudo in cõſpe⸗
au eius ⁊c̃.Qõ etiã habet᷑ in ca.cotũ.de peñ. diſ.
iiij. que v ba exponẽs Augꝰ.ſuꝑ pᷣdicto pſal.ait.
Pulchꝛitudinẽ amas ⁊ eſſe vis pulcher:confi⸗
tere:qꝛ ↄfeſſio ipᷣa eſt pulchꝛitudo.Fedus eras

zfiteri rſis pu
ſoiulus t bu
noncs Gõfltetun
dcuoto gullete⸗
grolios etpecti
inenis Qulpe
ges cftſoꝛs ſe
tamenoꝛtmi⸗
– aam

4 gimis eſcrtits
orſuzq mle
Anirus ditl

auicumluafano

ahinimagrr,

elibateroia cofi⸗
nbickci ofeſſo
coppoſttomni,
cspoſſemouen
leacedered muͤc
ſcropſites datn
no ptmiſla tie
nwciag lampe
Cos alt Oeatn
fedepetotuo ſpe
demon Siröna
qus poſſim facen
cerdos autdirit
reixteampoſſis
nuftous dians ⸗
temel demo o.
Mlentiar no pofſ
mnehalianerbis
ſaiuschsinſun
ſpödittmiialin
ſumpmrint
cato ſno deus a
Carerllleerclam
Lauay
0 tatione
ti. Cu
pamopoꝛtebit
mulas neſuben
Orari inepka
ſormiclneen
Dnaxv
1 leo

„„urat
nlgio ſrare
nanreq; nno
droriocl /
Ctogmaläd
lerac or⸗
ſonmziennin
d dn.
0 bim
Manlt

dte negn
ni,
locidl
Quam
tdock ma/
ke danii?
Gatorij ro
Pqs poſß
aymao
discrie.
cäfepeen
böſend
ſolue
ſis. Lne
Lzinrnede
tbrüs Tho⸗
dej. Gieñ
tt cs ec
q; conſu/
3ſoꝛnio
18 Pecantn
gedicrgo
guöt lu
xad oꝛi
dco poſſer
omnidus
rek ab oini
Piterdos
rformiog:
inotöus
coſtſoꝛes
Foſten

Ruri
furpirud⸗
granoz
luß Des
S
guaaſe
Tholn
no udl
blchficn/

Segd

dchoͤck
tſdlſi
ot'
henſit
dwrob
one
ncoſpe/
rconf,
nsens

cõfiteri vt ſis pulcher. Peccatoꝛ eras:ↄfitere vt
ſis iuſtus.Et hanc vtilitatẽ cõfeſſiõis etiam de
mones cõficẽtur.Legit᷑ eniʒ ꝙ cõfeſſoꝛe quodã
deuoto audiẽte in eccłia cõfeſſiones demon in⸗
ter alios expectãtes ſtabat ibi in foꝛma pulchꝛi

iuuenis.Qui poſt multos ↄfeſſos ⁊ ipᷣe ad pe

des cõfeſſoꝛis ſe ꝓiecit:ſuaq; pctã cõfiteri cepit.
Ettam enoꝛmia cõfitebat᷑ ſcelera:x ram multa:
ꝙ ſacerdos admirãs ait. Si mille annoꝝ eẽs:

nimis eſſet tãta cõmiſiſſe.Ad qð ille rñdit. Se

nioꝛ ſuʒ qᷓ; mille annoꝝ.Tũc ſacerdos magis

admirãs dixit.Quis es tu.Et ille. Suʒ demõ

qui cum lucifero cecidi:⁊ pctã quoꝝ auctoꝛ fui
ex minima ꝑte ↄfeſſum ſum. Sed ſinõ tederet
te libẽter oia cõfiterer. Cui ſacerdos ait.Quid
tibi eſt cũ ↄfeſſione. Rndit demõ.Stabã nunc

ex oppoſito tui ↄſiderabãq; pctõꝛes cõfitẽtes:ſi

eos poſſem auertere.Et vidi illos ſoꝛdidos ad

te accedere:⁊ mũdos recedere:ꝙ q; indulgẽtia
pctõꝝ ſit eis data ꝓpter cõfeſſionẽ atq; vita eter

na ꝓmiſſa.Et ideo ⁊ ego ad te veni confiteri:vt
redeã ad illam patriã a qua cecidi.Tunc ſacer⸗
dos ait.O creatura dei:ſi vis verã pniam age⸗
re de pecõ tuo ſpero deuʒ tibi ignoſciturũ. Cui

demon. Si rõnabilẽ mihi penitentiã iniunges
Sa

quã poſſim facere libenter eam ſuſcipiam.
cerdos aũt dixit. Modicam volo tibi impone
re:vt eam poſſis facere.Uade coꝛaʒ altari:⁊ ge⸗
nuflexus dicas ſolum ter. Peccaui dñe milere
re mei.Oemõ vo ait.Nimis grauis eſt iſta pe⸗

nitentia: ⁊ nõ poſſum eam facere:qꝛ nõ poſſuzʒ
me hüiliare:⁊ his dictᷣ euanuit.Et h̊ recitat Ce
ſarius epᷣs in ſuo dialogo.Eodẽ quoq; mõ re⸗

ſpõdit mihi alius demon cum eum adiurareʒ.

Nam ꝓmittẽti mihi ꝙ ſi volebat penitere ð pec

cato ſuo deus ei parceret:⁊ ad vitã eternã reuo
caret:ille exclamauit.õ poſſum nõ poſſuʒ. J

Ccaua vtilitas ðꝛ euitatõis:ꝓpter freqn

o tationẽ em̃ cõfeſſionis melius euitant᷑
pctã.Cum em̃ cogitat qͥs ꝙ ſi cõmittet
pcm̃ opoꝛtebit poſtea illud confiteri abſtinet a
multis ne ſubeat verecundiã ↄfitẽdi:iuxta illð

Oratij in epła ad qͥntũ.Oderunt peccare mali
foꝛmidine pene. KRRRR
O na vtilitas ðꝛ glifi⸗

n leges volunt:ꝙ rõcinijs obligatꝰ rõne

pcuratiõis vł admiſtratiõis:nõ poſſit

religiõeʒ itrare:nec ad ſacros oꝛdines ꝓmoue⸗

ri anteq; ratiocinia reddiderit.c.vnico.ð obli.
ad rocioci.⁊.l.officiales.C.de epi.⁊ ele. Sic pec
catoꝛ ꝑ malã diſpenſatiõem vite ſue in ſeruitio
dyaboli poſitus nõ poteſt aſſumi ad gremiuʒ

ecclie:⁊ ad oꝛdines angeloꝝ niſi pꝛius ꝑ cõfeſ⸗
ſioneʒ rõcinia reddiderit.Et iõ Dauid pſalmo

xcix.inquit. Introite poꝛtas eiꝰ in ↄfeſſione q̃ſi
dDicat. Aliter nõ eſt intranqdum.
d. Ecima vtilitas ðᷣꝛ celatõis. Cõfeſſio em̃

occultac pem̃ dyabolo. Et ita cooꝑit vt

catõis. Sicut em

in iudicio de eo qð cõfeſſi fuerimꝰ nihil penicꝰ
obijcere poſſit.Et io pſal.xxxj.ait Dauid. Beati

qrũ remiſſe ſunt ini

exẽplũ qð legi᷑ de quadã muliere vidua roma⸗
na magne ſccitatis:q cũ haberet filiũ vnicũ quẽ

ꝑmittebat dormire ſecũ nolẽs illũ ↄtriſtare: l

aliter dicebat ſe velle intficere. Landẽ ex eo ha⸗

buit filiũ quẽ natũ occidit: ſtetitq; ꝑ decẽ ãnos
ꝙ nunq; illð pœm cõfeſſa eſt Camẽ ꝑſeuerabat
in ſuis bonis oꝑatõibo ſolitis pergẽdo ad eccle

ſias ⁊ pᷣdicatiões ac facẽdo elemoſynas.Qð̊ v.

dens diabolꝰ timuit ne aliqñ ↄfiteret᷑. vñ aſfſ=uu2
pta foꝛma cuiuſdã pulchꝛi iuuenis perrexit ad
manẽdũ cũ ſũmo põtifice.A quo cũ multũ dii

gerer ꝓpter diligẽs ſeruitiũ ſemel loquẽte papa
cũ cardinalibo de ſãctitate pᷣdicte mulieris:erat

em̃ magne fame:demõ accuſauit eã de crimie

pꝛedicto:vnde citata fuit ad curiã vt ſi hoc verũ

eſſe et puniret᷑. Cũ ergo veniſſet ad papã audiẽs
ſe accuſari de pᷣdicto crimine timuitvalde. CQan

dẽ poſtulauit tẽpus rũdẽdi dicẽs ꝙ volebat ac

cuſatoꝛẽ ſuũ puniri ð infamia ſ ibi ipoſita ſi nõ
poſſet accuſationẽ ſuã pbare Interim aũt dicta

mlłier ꝑrexit cũ magna cõtritõòe ⁊ lachꝛymis ad
quẽdã penitẽtiariũ pape ⁊ ↄfeſſa eſt.pacta ergo

pnia iuit ad curiã cum parentib ⁊ amicis ſuus

Tuũc papa dixit illi demoni qͥ erat in foꝛma iu⸗
uenis. Ecce młier quã accuſaſti.Qui rñdit.Nõ
eſt illa. Hec em eſt bona ⁊ ſctã mulier. Cũ ergo

papa vellet facere illũ appᷣhendi ꝓpter calumniꝰ

factã mulieri pᷣdicte ipſe diabolꝰ fracto palacij
tecto ſubito diſparuit:et ſtatim cecidit cadauer
moꝛtuũ in medio domꝰ.O ſctã cõfeſſio qũo es

mMagne vᷣtutis.Cũ ̊ oẽs qui aderãt obſtupeſce

rẽt.illa mulier vides hoc mirabile ſuũ pcrin co⸗
ram oibus manifeſtauit rogãs papã vt h̊ mi/
raculũ pᷣdicari faceret populo ad còmendatiõʒ

confeſſiõis. Que mulier accepta etiã alia penitẽ

tia a papa poſtea ſctiſſime vixit. Aliud etiã mi
raculũ legi᷑ de quodã bono confeſſoꝛe qͥ mul⸗
tas audiebat cõfeſſiões. Cũ aũt ſemel traſiret ꝑ
quãdã terrã obuiauit illi demoniacꝰ:ꝑ cuiꝰ os

demõ loquẽs ait ei. Lu młtas audis ↄfeſſiöes
ſʒ ꝓ certo ſcias ꝙ multi ⁊ multe ſunt nõ bene cõ
fitẽtes. Et hoc hodie videbis ꝑ expiẽtiã.Nã ta⸗
lis dña q̃ multotiẽs in ãno tibi coòfitet hodieve

niet ad te vt ſcias ꝙ nõ plene ⁊ integre ↄfitet᷑: in
reditu ſuo cũ trãſibit pontẽ ego eã in fluuiũ pi/

ciã ⁊ necabo:⁊ ſic aiam eiꝰ habebo. Factũ ẽ aut
vt ipᷣa mulier eadẽ die ad eũ veniretvt confitere

Lui cõfeſſoꝛ ait.Bona mulier cauete vob neali

quid dimittatis de pctis veſtris. Cuiilla rñdit.
Nihil obmitto dñe.Tũc cõfeſſoꝛ cepit ei narra

re ꝑ oꝛdinẽ oia q audierat a demõe.Quib au⸗
ditis illa ſtupefacta cecidit ad pedes cõfeſſor ⁊

cũ timoꝛe magno ⁊ lachꝛymis acveraotritõe cõ

miſſe ſunt iniqtates? quoꝝ tecta ſũt pcra
Et Hiero.inqᷣt. Quato magis qͥs ↄfitẽdo pcm’m·
ſua detegit tato magis de tegit. Et hoc patetg

Vermo

fecſa eſt: dixitq; quoddã petim̃ hoꝛribile in quo

ſteterat longo tẽpoꝛe:nec vnqᷓ; pꝛe verecũdia de

illo fuerat cõfeſſa. Tunc ſacerdos dixit illi.Exqͥ

pure cõfeſſa eſtis ſine timoꝛe pontẽ tranſite.Q 8

ipᷣa fecit ⁊ ſine leſiõe trãſiuit.Factũ eſt autẽ cum
tranſiret poſtea quadã die ille demoniacus per
eandẽ viam:dictus cõfeſſoꝛ interrogauit demo
nem dicẽs.Quid feciſti ð tali dna qua fubmer
gere volebas.LTũc demon iratus cepit exclama
re dicẽs.O traditoꝛ tu me ðcepiſti:tu mihi illã
rapuiſti. Ilã em̃ dñam perdidi ꝓpt᷑ cõfeſſioneʒ:
nec eã mõ cognoſco:⁊vbi ſit neſcio. Aliud etiã
exẽplũ legit᷑ de ſancto Auguſtino.ſ.qꝙ dũ ſemel
quodã ſero ſtaret ſuꝑ ianuã eccłie vidit demo⸗

nem nigerrimũ in ſpecie hoꝛribilis gigãtis inð

tranſeuntẽ qui habebat libꝛũ maximũu ſuꝑ hu⸗

meros ſuos.Quẽ coniurãs ſanctꝰ Auguſtinꝰ

interrogauit quid eſſet in illo libꝛo. Et rñdit de

mon ꝙ in eo ſcripta erat pctã hoĩim. Tunc ſan⸗

ctus Auguſtinꝰ ait. Reſpice ſi eſt aliqͥd de me.

Demon aũt ſtatim ⁊ in ictu oculi aperuit libꝛũ:

inuenitq; de eo ſcriptũ ꝙ ſemel oblitus fuerat

dicere cõpletoꝛiũ ex aliqua negligẽtia ſua. Lũc

ſccũs Auguſtinꝰpᷣcepit demoni ne inde recede⸗

ret quouſqʒ ipᷣe reuerteret᷑. Et intrãs eccłiam cõ

onus graue grauate ſũt ſuꝑ me. Itẽ pctõꝛ infir
mus timoꝛe inferni cruciat᷑ moꝛi timet.ſed per
confeſſionẽ a putredine ⁊ grauedine pcti exone⸗/

uerat. Uade ⁊ ampliꝰ noli peccare:ne deterius

feſſus eſt defectũ ſuũ ⁊ dixit cõpletoꝛiũ.Deinde
reuerſus ad locũvbi erat demon dixit ei rurſus
vt q̃reret ſi aliqͥd de ipᷣo erat ſcriptũ in libꝛo illo.

Demon autẽ ſepius reuoluẽs libꝛũ nũqᷓ; inue⸗

nit aliqͥd nec ulð qð pꝛius ſcriptũ fuerat: quia
erat ꝑ confeſſionẽ cancellatũ.De quo demõ cõ
turbatus receſſit triſtis. Legit᷑ q̊ʒ de quodã dle
rico vite ſctiſſime:qui tandẽ inuidia ⁊ pꝓcuratiõe

diaboli cecidit in foꝛnicationẽ. Quẽ diabolus

poſtea aſſumpta foꝛma humana accuſauit co⸗
ram ſuo epiſcopo.Et ſtatuto tẽpoꝛe ꝓbationis
ipᷣe demõ attulit chartã coꝛã iudice ↄtinẽtẽ locũ
tẽpus ⁊ pſonas cũ quibo peccauerat. Sʒ quia
ille clericꝰ poſt accuſationẽ cõfeſſus fuerat ſua
pctã:volẽs demõ iudici oſtẽdere pꝛedictã char⸗
tam inuenit oia deleta que pᷣus in ea fuerãt ſcri
pta.⁊ ſicofuſus euanuit. Undecima vtilitas

dicit᷑ ſanatiõis. Infirmitas em̃ coꝛpoꝛalis ſepe
aggrauat᷑ ex grauedine pcti: iuxta illud Pſal.

Iniqᷣtates mee ſuꝑgreſſe ſũt caput meũ:⁊ ſicut

ratus letus efficit᷑.⁊ cõſequẽter citius ſanat᷑:qꝛ

animꝰ gaudẽs etatẽ floꝛidã facit:ſpũs autẽ tri⸗

ſtis exſiccat oſſa Pꝛouerb.xvij. Inſuꝑ deꝰ ſepe

im mittit infirmitates ꝓpter pctm:dicente Aug.

ꝙ; ꝓpt᷑ pctã veniũt aduerſa.Et hoc affirmat ſan

cta mater eccłia in ca.cũ infirmitas.de peñ.⁊re.

vbi ait.Aũ infirmitas coꝛpalis nõnunq; ex pec
cata ꝓueniat:dicẽte dño languido quem ſana⸗

aliquid tibi cõtingat ⁊c.Et ideo ꝑ confeſſioneʒ

XXXIIII

ſublato pctõ recedit ipᷣa ĩfirmitas:quia remota
cã remouet᷑ effectꝰ.ij. Phiſi.⁊.ij.de gña.⁊.c.cuʒ
ceſſante. de appel. Et ↄſeqᷓnter ſanata aia ſanat᷑
etiã coꝛpꝰ:vt ðꝛ.in.d.c.cũ ĩfirmitas.Et pᷣdicta
vᷣitaſ ꝓbat᷑vno ſtupẽdo ꝓdigio qð hr ĩ croniq
oꝛdinis nr̃i. Ubi ðꝛ:q Pariſiꝰqdã dericꝰlubꝛi
cus ⁊ diſſolutꝰ.ſcia tñ pclarꝰincurrit grauiſſi⸗
mã ifirmitatẽ.Lũc ſocij eiꝰad ↄfeſſionẽ illũ in⸗
ducere conabant᷑:⁊ ad recipiẽdũ euchariſtie ſa⸗
cramẽtũ. Ille vo aio idurato recuſabat. Uidẽ⸗
tes aũt ſocij illũ ad finẽ appꝛopinq̃re miſerunt
ꝓ quodã deuoto fratre noſtro:vt ipʒ induceret
ad penitentis. Qui ſtatim venit.Et cũ illũ hoꝛ⸗
taret᷑ ad cõfeſſionẽ:ab ipſo infirmo deſꝑato re/
pulſus eſt cũ iniuria.Qui reuerſus ad mona⸗
ſteriũ cepit frequẽter oꝛare ante crucifixuʒ pꝛo
illo deſperato. Cuius ſancti fratris meritis de
dit miᷣicoꝛs deus illi ifirmo hanc viſionẽ.Ui⸗
dit em̃ iuxta lectũ ſuũ aꝑtũ quendã puteũ ma⸗
gnũ.Et de puteo ipᷣo velociter aſcẽdere dꝛaco⸗
nẽ hoꝛribilè cũ flãma ſulphurea:qͥ oꝛe aꝑto vi/
debat᷑ velle illũ ifirmũ deuoꝛare. Lũc ifirmus
ipſe timoꝛe maxio ꝑcuſſus:verſuſq; celũ ocłos
erigẽs vidit in aere dũm Jeſum veluti cruci af
fixum.Et pᷣdictũ fratrem ad pedes eius oꝛãtẽ:
vt ipᷣius ĩfirmi deſꝑati ⁊ a dyabolo decepti di⸗
gnaret᷑ mißeri.Cui dñs rñdebat di. Ueniat ad
cõfeſſioneʒ:⁊ nõ negabo ei veniam.Qð ille in⸗
firmus audiẽs:⁊ ad ſeipſum rediens diſparẽ⸗
te viſione dulcoꝛatus interius:miſit pꝛo dicto
fratre:eiq; plenarie confeſſus eſt:veniã cum la⸗
chꝛymis petens de iniurijs ei dić. Statimqʒ
facta cõfeſſione cõualeſcens:oꝛdinem noſtruʒ
ingreſſus eſt:cuiꝰ vita in oꝛdine extitit celebꝛis
⁊ famoſa.Ex quo miraculo patuit:ꝙ pervirtu

tem ſancte cõfeſſionis non tm̃ curatur anima
ab oiſbus infirmitatibus ſpiritualib:ſʒ etiam

qnq; coꝛpus ſanat᷑ ab egritudinibo ſuis moꝛ⸗
talib:⁊ medicina coꝛpoꝛea icurabilibb. N⸗
Uogdedma vtilitas ðꝛ debellatiõis ſiue
d ſuꝑatiõis:⁊ ↄfuſiõis demonũ. Slc em̃
Oleſſio letificat angelos:⁊ eis ac deo eſt
valde grata:ſᷣm Aug.in.viij.li.confeſſionum.
Ita valde ↄtriſtat demones ⁊ eos cõturbat ac
ꝑſequitur:ſᷣm eundem Aug.in libᷣ.de peni.Et
ideo nollent.ꝙ aliquis cõfiteret᷑. Nã ↄfitẽti po⸗

teſt dici illud pſalmiſte. Uox tonitrui tui ĩ rota

Et ad hoc habet᷑ exẽplũ in cronicis oꝛdinis nr̃i

vbi dicit᷑.ꝙ cũ qͥdã miles eſſet ifirmus ad moꝛ

tẽ multi coꝛui ſupꝛa domũ eius venerũt ⁊ oẽs
qui eiꝰdomũ viſitãdi gra itrare volebãt impe/
diebãt inſurgẽtes cõtra eos.Qð vidẽs filiꝰeiꝰ
nũciauit patri.Qui ſtatʒ fecit ad ſe vocani gar⸗

dianuʒ noſtri loci. Cum autẽ dictus gardianꝰ

intrarevellet domũ:coꝛui roſtris ⁊ alijs ei reſi⸗

ſtebãt.Qð cernens gardianus ſigno crucis ſe

mu niuit: ⁊ ſic intrauit ac miles ille cõfeſſus eſt
Et cõfeſſione expleta:nec vnus quidem ex coꝛ⸗

ſobbirnunl.
ni Jobu

bes multa p
aminfirmatun
Aboluone ſ

uminſpeueſt
ngcly bl

(ſeſuu poroch

cofeſſus eſtci

gecgarg ſua Ou

ſtaſuntgraui⸗

Pirnnen

landola poſſen

itledefunck
s diciteb ang
Mluit ni aeden

Cicauitgiamen
lenpeccna ſval

obdormmlultind
ſonus dicio:n

logiemagiſter

ſpainqua erate
ſcbidiceretquis
Koccretdemonn
tontünocennec
Ppuro oleſſio. A
noꝛulioia mih
Matboni. un
ſemanetlierer b
dumt dewanid

Darwn
q gnare a
Pauls⸗

Moꝛeboniregi

Colingtt in bell
Mlnennßrdi
Porarcames
gioteranrebl
GGe lecguce
Moruno geaer
Grninobis gue
vh decit deus
dabol rvic
Ulrſubſidii
Lognoſcigan
nobis deficere
nlo vulner
acinauit nol

„

uſiadjubo

ularenon
na 10
aioſangt
Qica
hriannc
denclube
giſſi⸗
lone llijin⸗
chanſtieſ,
aber Dici
ne mlenne
Ruducerer
nci llüͤbo,
o degato re/
sad nong,
waßizro
s menns de
tpiſone. Ui⸗
iporrüma;
ider deaco⸗
ſoreopto i/
icfmos
clüocos
uianaaf
us onite:
1.Ucmiarad
1Os len/
ns dihori/
Epo dico
ni ann la/
Sutimq;
em dolm;
neit Cchs
tehanem
uranima
h enam
ſuismo;/
. W
krait⸗
ni. Glan
gacdeo et
ſeſionum.
töcurdat N
depeni
iyftiipe⸗
miwiitocr
oeOinis nn
sodno:
nani *
ebi impe
ie
un gar,
curdian

aucs
feſſusc
ma

cæeʒ:⁊ viceducẽ:vt ſi ↄtingat ducẽ vulnerari v
mo:ꝛi:nõ ꝑeat exercitꝰregetis penuria. Similłr
eteni nobis quoꝝ vita ẽ militia ſuꝑ terrã. Job.

Foliũ

uis ibi remanſit. Aliud etiã mirabile exemplũ
recitat Jacobus de vitriaco dicens:ꝙ quidam

habẽs multa peccata nũqᷓ; cõfeſſus eſt ea. Lã

dem infirmatus eſt ad moꝛtem. Timens autẽ
ODypabolus ne ſacerdoti cõfiteretur perrexit ad
cum in ſpecie ſui parochiani ſacerdotis exhoꝛ⸗
tans euʒ:vt ſibi cõfiteret. Unde ipᷣe credẽs illuʒ
elſſe ſuũ parochianũ annuit eius exhoꝛtationi
⁊cõſeſſus eſt ei cuʒ magna coꝛdis cõtritiõe oĩa
peccata ſua. Quo facto dixit dyabolus. Frater
iſta ſunt grauia peccata: et ideo ego tibi iniũ⸗
go ne alteri vnqᷓ; ipſa cõfitearis:qꝛ inde multa
ſcandala poſſent oꝛiri. Deinde ipᷣe demon receſ
ſit: ⁊ ille defunct? eſt. Statimq; venerũt demo⸗
nes dicẽtes angelis. Noſter eſt:qꝛ nunqᷓ; cõfeſ⸗
ſus fuit. Angeli vo dicebãt.Nõ qꝛ cõfeſſio eiꝰ
valuit:nã credens ↄfiteri parochiano ſuo cõ⸗

tritionẽ habuit:⁊ pccã ſua dixit. Tandẽ deꝰ iu⸗
dicauit aĩiam eius redire ad coꝛpus:⁊ iteꝝ cõfi
teri peccata ſua ſacerdoti. Qð ⁊ factũ eſt. Et ſic

obdoꝛmiuit in dño.Aliud qͥʒ exẽplũ recitat Ce
ſarius dicẽs:ꝙ fuit Pariſius qͥdã magnꝰctheo

logie magiſter ⁊ pᷣdicatoꝛ qui ſemel in camera

ſua in qua eratvidit dyabolũ quẽ adiunrauit vt
. ſibi dicerer quld elleran
noceret demonijs. Cui ũle rñdit. Nihil nobis
tantũ nocet:nectãtũ eneruatvires nr̃as:quãtũ
pura ↄfeſſio.Quãdo eniʒ ho mo eſt in peccato
moꝛtali:oia mẽbꝛa eius ſunt a nobiſ ligata:ne
fadiat bonũ. Cum vero cõfitet᷑ pctã ſua:ſtatim
remanet liber:⁊ habilis ab omne bonũ facien⸗
dum ⁊ de manibus nfis liberat᷑.

ud qð plus inter hoĩes

AUiia autẽ nos oẽs habemꝰcõtinue pu⸗

qꝗq gnare cum malignis ſpiritibo:vt teſtat

Paulꝰad Ephe.vj.Uoluit deuſ facere

moꝛe boni regis.Nam ppter ĩminẽs ꝑiculũ qð
coõtingit in belo vbi qñq; eque bene occidi:vel
vulnerari pᷣt dñs ſicut ſubditus:qꝛ ſagitta ita
pfoꝛat carnes regias ſicut ruſticanas:ipſe pꝛu⸗

——

des rex ante belli igreſn uʒz cõſueuit oꝛdinare du
i ↄtingat ducẽ vulnerari vel

vij. dedit deus ducẽ nos in pᷣlio dirigentẽ ↄtra

dyabolũ ⁊ vicia.ſ.ſuã gr̃am a qua nobis ꝓue/
nit ſubſidiũ ⁊ auxiliũ ↄtra hoſtes nr̃os quos
ſemꝑ vincoimus qᷓ;diu talis duxviget in nobis
Lognoſcẽs autẽ ipᷣe dñs deus ꝙ talis dux põt
nobis deficere ꝓpter alicuiꝰſagitte peccati moꝛ
talis vulneratiõeʒ qua dinina gra puatur aia.

oꝛdinauit nobis viceducẽ: ne in pctõ nr̃o cõp⸗
henſi a dyabolo eternałr trucidemur. Et hic vi

cedux eſt pura cõfeſſio qua nos ſuccũbẽtes ho

ſtiba nr̃is:ex ꝑdiciõe diuie gre:ſi ad eiꝰremediũ

curramꝰ ſubleuamur:⁊ vincimꝰ. Cuius figura

hr̃ Judi.j.vbi legit᷑:ꝙ moꝛtuo Joſue ⁊ ſepul⸗
to in ſũmitate mõd ephꝛaiʒ:filij ſſrael timuerũt

valde eo ꝙ fuerat bellicoꝛũ dux:⁊ inſtabat oon

tra eos Cananeꝰ cũ exercitu ſuo. Sed cõſulẽtes

fllij iſrł den quis deberet eſſe eoꝛũ dux cõtra ho

ſtes:reſpõſũ habuerüũt / Judas eſſet dux exer
citus:quia deꝰ traderet terrã inimicoꝝ ĩ manu
eius.Unde ipᷣe Judas ſumpto ſecũ Simone
fratre ſuo debellauit Cananeũ:⁊ obtinuerũt fi⸗

lij iſrael ciuitates ⁊ regnũ eius. Joſue em qͥ int᷑⸗
pꝛetat᷑ ſalus:ſignificat gran dei:in qua tota ſa
lus noſtra cõſiſtit dicẽte Paulo.j.ad Chorj.xv.

Gratia dei ſum id qð ſum. Sed defidt interdũ
iſte dux in ſũmitate mõtis effraim: qͥ intpꝛetat᷑
frugifer.qꝛ cũ peruenit᷑ ad ſũmitatẽ ⁊ ſuꝑfluita
tem ꝓſperoꝛũ ꝑ affectũ gratia dei deficit in no⸗

bis: ⁊ ꝑdito tali duce pdimus ecia pᷣſidiũ ⁊ ad⸗
liutoꝛiũ diuinũ.Un vallati ab exercitu Cananei

id eſt demonis tẽptatiõibo:ſumꝰ in ꝑiculo inte
ritus ⁊ captiuitatis infernalis.Debemꝰigit᷑ ſta
tim cõſulere deũ ⁊ audiemꝰ ipᷣm dicẽtẽ. Judas

ſit dux veſter:qͥ interpꝛetat᷑ cõfeſſio. Iſte e‚m pꝛo

bus⁊ bonꝰdux aſſũpto ſecũ Simõe fratreſuo:

q interpᷣtat᷑ ponẽs triſtitiã:⁊ ſignificat cõtritõeʒ

fugabit Chananeũ.i.diabolũ:⁊ exercitũ eius.i.
petã:⁊ regnũ de quo ipᷣe demon egreſſus eſt. ſ.
celũ obtinebit.Et ideo Dauid ꝓphᷣa ſperabat vi
ctoꝛiã de inimicis ſuis mediate tali duce dicẽs
Plal.lix. Juda dux meus ⁊c̃. In figurã q̊ʒ bu
ius.j.Machab.v. dicik. Debellabat Judas fi⸗
lios Eſau.Alia etiã figura habet᷑ eiuſdẽ li.vij.c.
vbi dici:ꝙ cũ Judas machabeꝰexpugnaret gẽ
tes Demetrij ⁊ ðuaſtaret terra illiꝰ.Demetrius
furoꝛe repletus miſit nichanoꝛẽ cũ exercitu ſuo
cũ hoc mãdato:vt Judã ligatũ ſibi pntaret. Ue

nit ergo nichanoꝛ contra Judãa:ſed ipᷣe Judas
aioſe aggreſſus eſt ipᷣʒ nichanoꝛẽ ⁊ exercitũ illiꝰ
ac obtinuit victoꝛiã:⁊ fugato exercitu cepit ni⸗
chanoꝛẽ ⁊ occidit illũ.

chanoe ? oce Per demetriũ em̃ qͥ inter
pᷣtatur nimiũ ꝑſequẽs:ſignificat᷑ diabolꝰ ꝑſecu

toꝛ terribilis humani gñis.Cuiꝰ gẽtes.i.tẽpta⸗

tiões:filij iſrł.i.fideles xpᷣiani:mediãte duce Ju

da.i.confeſſiõe pura:expugnãt ⁊ deuaſtãt einus

terrã.i.ſuggeſtionẽ pꝛauã atq; domiationẽ ma
lignaʒ. Qð ipᷣe diabolꝰ valde moleſte ſuſtinet.
⁊ ideo omni conatu ſtudet qð amiſit recuꝑare.
Unõð quãdo vno genere pcti vincere nõ poteſt:
ad aliud ſtatim habet recurſum:dicẽte Gꝛego.
in moꝛal.Antiquꝰ hoſtis ex ꝓpꝛio certamie dũ
ſe ſuccũbere conſiderat ad alia tẽptationũ bella
feſtinat. Intuet᷑ em̃ vniuſcuiuſq; moꝛes cui vi⸗
tio ſint ꝓpinqui: et illa ponit ãte faciem ad que
citiꝰ ſperat inclinarè metẽ. Hec ille.Et Teo pa⸗
pa in ᷣmone octaue natiuitaris dñni ait.Nõ de⸗
ſinit hoſtis ãtiquus trãſfigurãs ſe in ãgelũ lu⸗
cis deceptionũ laqueos vbiq; pꝛetendere: et vt
quoqͥ modo fidẽ credẽtiũ coꝛrũpat inſtare.ſlo
uit cui adhibeat eſtꝰ cupiditatis:cui illecebꝛas
gule igerat:cui apponat icitamẽta luxurie: cui
infundat virꝰ inuidie.ouit quẽ meroꝛe cõtur
betc:quẽ fallat gaudio:quem metu oppꝛimat:

—

gue admiratiõe ſeducat. Oim diſcutit cõſuetu⸗
ines:vẽtilat curas:ſcrutat᷑ affeccus:⁊ ibi cau⸗/

ſas querit nocẽdi vbi quẽq; viderit ſtudioſius

occupari. Habet etem mitos ex eis quos tena/

cius obligauit aptos artibus ſuis: quoꝛũ ad

alios decipiẽdos ingenijs vtatur ⁊ verbis.hec

ille. Eapꝛopt dicit᷑ ĩ pdicta figura ꝙ miſit nicha
noꝛẽ cum exercitu ſuo vt cõpꝛehẽderet Judam.
Nichanoꝛ em̃ ĩterpᷣtatur ſtatura lucida: ⁊ ſigni
ficat pulchꝛitudinẽ rerũ mundanarũ ⁊ ſpecieꝛũ
delectabiliũ:quã obijcit fidelib vt eos auercat

a penitẽtia facienda.Et ideo dicit᷑ ꝙ ſolũ quere
bat appꝛehẽdere Judã:id eſt impedire ↄfeſſio⸗
nẽ purã. Sed ipᷣe Judas capit eũ ⁊ occidit atq;
exercitũ eius in fugã cõuertit Quia diabolũ cũ

oĩbus vitijs vera cõfeſſio pꝛoſternit:⁊ ꝓpło hie⸗

ruſalẽ pacẽ reddit.i.conſciẽtie trãquillitatẽ. Uñ

Augẽ. in libꝛo de peñ.de ipᷣa pnia loquẽs cuiꝰ
pars eſt ↄfeſſio:ait. Languoꝛes ſanat:lepꝛoſos

curat:moꝛtu os ſuſcitat: ſanitateʒ auget: gram
conſeruat:claudis greſſum:ſurdis auditũ:ceòꝗ
reſtituit viſum.vitia fugat:vᷣtutes exoꝛnat:me/

tem munit ⁊ ro boꝛat ⁊c.Et tunc verificat᷑ lllud

Plſalmi.criij.acta eſt iudea ſanctificatio eius
Et ideo oibus fidelibo dico cũ Pſalmiſta. Per

ſequimi ⁊ compꝛehẽdite ſq; demones ꝑ cõfeſſi⸗
onẽ.Poſtq; em̃ latrones latere non poſſunt ⁊

ſunt diſcooperti ⁊ noti nequaq; amplius ibi re

deunt.timẽt em ſuſpendi ⁊ ideo longe fugiunt.

Spiritualr autẽ demones ſunt velut latrones
quli per pctã animã ingrediẽtes eam oim virtu
tum gloꝛia expoliãt.Sed ſi per confeſſionẽ ma
nifeſtent᷑ inde effugiunt nec audẽt ad eã accede⸗/
re.Cuius figura habet᷑.iiij. Regũ.vj.vbi legit᷑.
ꝙ poſtq; Beliſeus oſtẽdit latrunculos Syrie
regi Hieruſalẽ fugiẽtes inde:non fuerũt poſt⸗

modũ auſi ampliꝰreuerti in Samariã cui pꝛi⸗

mo tantũ erãt infeſti. Tertiadecima vtilitas
confeſſiõis dicit᷑ placatiõis. Hoc em̃ eſt bonuʒ

ac ſingulare remediũ ad placandũ irati pꝛinci⸗
pis furoꝛem:in cuiꝰpoteſtate ſumꝰ magna hu⸗

miliatio. Uñ aliqui conſueuerũt gladiũ nudũ

puncta manu tenere:⁊ genua flectẽtes coꝛã pn⸗

cipe reos ſe moꝛtis clamare ⁊ petere miſericoꝛ⸗
diã. Tunc em̃ ſi pꝛinceps ille eſſet durioꝛ ferro

tãta humilitate flecteret᷑.quia vt ait ſapiẽs Pꝛo
uerb.xv. Sermo mollis frangit iram. Et ideo

nos qui aliquãdo intãtũ turbauimꝰ diuinam

maieſtatẽ per pccm̃ ꝙ effecti ſumus filij ꝑditio⸗

nis ⁊ digni ſentẽtia capitali nec poſſumꝰ effuge
re manus eiꝰ:quia vbiq; eſt ⁊ in om̃i loco nos

depᷣhendere poteſt.Unð illi ait ꝓpha.pſal.cxviij

Quo ibo a ſpũ tuo:aut quo a facie tua fugiaʒ.

MNullũ aliud remediũ melius habemꝰ qᷓ; reco⸗
gnito pctõ per humilẽ confeſſionẽ poſtulareve⸗

niam.Ait em Aug.ſuꝑ pſal.lxxiiij. Non eſt quo

fugias a deo irato niſi ad deuʒ placatũ.Figura

aut huius habet.ij. Regũ.xxiiij.vbi legi?:ꝙ cũa

XXXIIII

Dauid vidiſſet angelũ tenentẽ gladiũ in manu

interficientẽ populũ:flexis genibo camauit.
Dñe ego ſum qͥ peccaui:ego qui inique egi.Et
ſtatim angelus depoſito gladio ferire ceſſauit.
Sic igit᷑ ⁊ nos camemꝰ ad dñm denudando
pcctã noſtra per purã confeſſionẽ:⁊ ipᷣe deus de

ponet iram ſuã ⁊ nobiſcũ placabit᷑. Nullũ autẽ

aliud eſt remediũ euadendi:nã qͥ ſe occultat ab
co magis patebit.Et qui ꝑ confeſſionẽ manite⸗
ſtat pctã ſua ea occultat.Et ideo inquit Chꝛyb.
in quodã ſᷣmone. Pctõꝛũ indulgẽtiã inſtãti cõ
feſſione mercate. Quid hoꝛres fateri qð libẽter
ac pꝛompte cõmiſiſti. Cur ↄfunderis dicere qd
nõ es cõfuſus pꝑpetrare.Cur vereris deo indica
re qð veritus nõ es eo pᷣſente cõmittere.An pu⸗/

tas eũ cõmiſſa neſcire niſi a nobis ↄfitẽtibi que
cõmiſimꝰ agnoſcat. Peius ẽ cõfiteri nolle qᷓ; le⸗
gem cõtemnere. Niniuite confitent᷑ ⁊ viuunt:ſo

domite obturant᷑ ⁊ pereunt. Quartadecima

vtilicas dict᷑ honoꝛatiõis. Narrat Frontinus
byſtoꝛiographꝰꝙ romani cũ aliquis pꝛinceps

honoꝛabilẽ victoꝛiã de hoſtibo repoꝛtaſſec:po⸗
nebãt eũ i curru valde adoꝛnato ⁊ laureatũ de

ducebãt ꝝ ciuitatẽ.⁊ hoc appellabãt triũphũ:et

ille ſemꝑ a ꝓpło romano erat honoꝛatꝰ. Spũa⸗/
liter aũt dico ꝙ inter om̃s victoꝛias ⁊ vᷣtuoſas

oꝑatões qͥ bꝰhõ meret᷑ a deo honoꝛari eſt ipᷣa cõ
feſſio fidelis ⁊vera.Nã ꝑ am hõ deuincit dia
bolũ. de quo Job.xlj.dici.
ram que cõparet᷑ ei qͥ facꝰ eſt vt nullũ timeret.

Unõð cõfitẽs eſt magis victoꝛioſus qᷓ; vnqᷓ; fue

rit Ceſar vel Scipio affricanus. Itẽ cõfeſſio eſt
dux oĩm aliarũ vᷣtuoſarũ oꝑationũ. Nã elemo

ſyna oꝛatio ieiuniũ lectio ⁊ ꝑegriatio ⁊ ceta oꝑa

meritoꝛia que fiũt a nobis nõ poſſũt nec audẽt
ad diuinã maieſtatẽ accedere confeſſiõe pꝛeter⸗

miſſa. Ubi igit᷑ eſt vera cõfeſſio ibi eſt vera ſalꝰ.

Ipᷣa vo deficiẽte om̃s vᷣtutes deficiũt:ſed ipſa

pᷣcedente om̃es virtutes ſequũtur.Cuiꝰ figura
habex᷑ Exo.xiiij.additꝭ his que narrat magiſter
hyſtoꝛiaꝝ.Nam cũ filij iſrael exeũtes ð egypto
veniſſent ad mare rubꝛũ nõ audebãt mare itra
re quãtũcũ qʒ; ſentirẽt poſt ſe pparaonẽ veniẽte,z
cũ magno exercitu quouſq; tribꝛ Juda pꝛimo
eſt illð ingreſſa. Sed ipſa tribu pᷣcedente ſecute
ſunt eã oẽs alie.Etper hocliberatus eſt płlus
iſrael ſubmerſo ibi pharaone cum ſuo exercitu.
Et ex hoc tribus Juda meruit regale ſceptrum
Et hoc eſt qð inquit Dauid pſal.cxiij. In exitu
iſrael de egypto:domus Jacob de populo bar

baro.Facta eſt Judea ſanctificatio eiꝰ ⁊c.quod

dicit᷑ ꝓpter illud quod tũc fecit ipᷣa tribꝰ Juda.
De quo regali ſceptro pᷣdixerat Jacob patriar⸗

cha Beñ. xlix. dicẽs. Non auferet᷑ ſceptrũ de Ju

da ⁊c̃. Spũaliter em per tribum Juda intelli /

gitur vᷣtus cõfeſſiõis quã in exitu de peccato et
acceſſu ad miſᷣicoꝛdiã dei opoꝛtet omnẽvirtutẽ

pcedere:nam ipᷣa pꝛeeunte omnes alie virtutes·

Nõ eſt ptãs ſuꝑ ter

Manſmndi

mmntin bono
irentintegrin
to.goncon
ullimu pecant
ucerimartlie
nall nin
foeno potgen
Alsnoptten⸗
(coope glaae
“ Plalmilenii⸗
igenuzal
Palernr nid

r deü noſtni Ct

iſiiig nobls.
ermmina boneo

Oteſtionepꝛins
gura babeturl

openzcſſct agt
(curlnanis ve

vnumloci:rar

uumorningennn
heyltins:r pln
nas eſſtintcll

lalis vominisſ

damnatioms

mkeidecurtite⸗

luſtnodlaquet
ctum coopeni

tionis gennen
darefmaũ. S
ldckpecans:

Peryeram int

caigeſtanima
Comniarac
Errprodibenre

Aliunigoꝛatoo
V ntoriacread

lludpfalmil
lerranfa dabe

aucfſin
ſe Ait emn 3

mnallae ytutn

nkerelli

lttzs diatt
nbeacis m
