celel/

gunt᷑.quia hoĩes ad terrena trabunt vt circa ea
verſent᷑ ſicut boues terrã verſantes. Itẽ ſicut in
iugo ſunt boues cõbinati:ita vnuſqᷣſq; ſenſuũ
habet duo membꝛa officio ſuo depucata. Due
em̃ ſunt aures duo oculi due nares due manꝰ
In guſtu etiã ſunt duo inſtrumẽta.ſ.lingua et
pᷣalatũ ſiue duo labia. Per eũ autẽ quivxoꝛem
duxit intelligit᷑ ſicut ait Hugo vbi ſupᷣ.ille qui
deditꝰ eſt voluptati carnali.qui non poteſt ire
ad cenã ſpiritualiũ deliciaꝝ. Iſtud eni ↄuiuiũ

eſt ſuꝑne refectio patrie in qua totalit᷑ ſatiabi

noſter appetitꝰ iuxca illud Ps.xvj. Satiaboꝛ
cũ apparuerit głia tua. Quod quidẽ conuiuiũ
amantibo ſe pꝛeꝑauit oĩpotẽs deus ab eterno.
Matth̊.xxv. Uenite ⁊c̃. Sequit᷑:poſſidete pa⸗
ratũ vobis regnũ a cõſtitutciõe mundi.Ad has
aũt celeſtes nuptias ⁊ ad hãc cena agni pꝛoui⸗
di:licet oẽs homines vocent᷑.pꝛime ad Zbi.ij.
vbi dicit. Deus vult oms hoies ſaluos fieri.⁊
Mat. xj.vbi xpᷣs exclamat. Uenite ad me oms
qͥ laboꝛatis ⁊ onerati eſtis ⁊ ego reficiã vos: tñ
młti ſũt qͥ ire recuſant.Aliq eni exeũt ab etnoꝛu
contẽplatiõe ⁊ a pꝛopꝛia coſideratiõe vt videãt
villam ambitiõis humane.Alij vero a qͥnq; iu
gis boum.i.a quinq; ſenſibꝰcoꝛpoꝛis trabunt᷑
ad infernũ per auariciã. Alij aũt luxuriã ſeccan
tes non poſſunt ſiue nolũt ad iſtud conuiuiuʒ
accedere. Et ſic de alijs peccatoꝛibo. Unde ipſe
dominꝰ noſter cõquerit᷑ Pꝛouerb.j.ca.dicens
Vocaui ⁊ renuiſtis:extendi manꝰ meas ⁊ non

fuit qui aſpiceret. Ideo ego q̊ʒ in iteritu veſtro

ridebo ⁊ ſubſannabo vos cumvobis qð time⸗
batis aduenerit.Ex quib cõcluditveritas the⸗
matis noſtri ſc; Multi ſunt vocati pauci ver’o
electi. Super quibsverbis ſermonẽ noſtꝝ fun⸗
daturi:quia ſentẽtia eſt ſeuerini boecij in lib.di

LD

„

Senga meritationis. Septima et vltima diek
fruccificationis. Fundamentum pꝛime cauſe

q̃ dẽ obligatõis:ponit Areſ.bᷣmo Poli. di. De

bemꝰſemp vti rebo ad id ꝓpter qð date ſũta ſa

piẽtiſſimo datoꝛe. Patet hec reglła.lã ſi alids

dominus dat vni pᷣuoꝝ ſuoꝝ decẽ ducatos vt
expẽdat ꝓ cõi vtilitate familie non liq; ſibi eos
in ꝓpꝛiã vtilicatẽ expẽdere aliter retinẽs peccat
faciẽs ð domini ſui volũtatẽ Igit᷑ ego:cui do⸗

minꝰ ex ſua benignitate aliq̃lẽ ðdit gras pᷣdicã

di: peccaré: ſi eã vobᷣ nõ cõicarẽ:faciẽs 9 pceptũ
domini. Matchei.x.vbi inquit. Gratis accepi

ſtis. gratis date. Pꝛopterea dicit Auguſtinꝰ
in libꝛo de doctrina xpᷣiana. Qui a deo accepit

gram cõem:⁊ cõiter ceteris eã nõ pᷣſtat:nũq; eẽ

poſſidet ſᷣm volutatẽ datis.Teneoꝛ g̊ vobiscõ
municare gras mihia domino ꝓ vĩr̃a vtilitate
cõceſſas ſicut ſcriptũ eſt.xxv.q.pꝛima.capiculo

Que ad pꝑpetuã.et extra de pᷣ ben.c. Ratio nul/

la. Jõ dicit diuꝰ Ambꝛoſiꝰ in ſᷣmone ſcõꝝ ger⸗
uaſij ⁊ ꝓthaſij. In diuinis voluminibus reus
ſcribit᷑: q non ſtuduerit dare gratis qð ipſea
deo gratis accepit. Quicqͥd em eccleſie dñi ⁊ a⸗

nimabo ꝓfutuꝝ erat ſbᷣtraxiſſe arguit᷑ qͥ nolue

rit tradere oĩibo qð ipᷣe celãdũ nõ accepit. Cum

quo cõcoꝛdat ſeraphicꝰ doctoꝛ ſcũs Bonauèẽ.

in libello de triplici ſtatu religioſoꝝ di. Reus

furti apð deũ cenſet᷑: qͥ pꝛoximo gratis nõ im⸗

pẽdit qð a deo gratis ipᷣe accepit. Magna ů̊ ẽ
culpa ũ cõicare temꝑalia his qͥ indigent qñ qͥs
poteſt. xij. q.ij. cap. Glia epᷣi. Et.lxxxvj.di.cap.
Nõ ſat. Mlto aũt maius ẽ pctm̃ non cõicare

aĩabo neceſſaria ad illarũ vitã et ſalutẽ.Etideo

tał nõ cõicans nõ tatũ fur appellãdus eſt ſicut
ſcriptũ eſt. xlvij.di.c. Sic hi.ſed etiã homicida
merito debet nũcupari.Extra de homici.capło

uiſionũ ꝙ om̃is bona diuiſio debet eſſe bimẽ Siẽ dignũ.S.Illi etiaʒ.vbi dꝛ.Qui potuit ho⸗

bꝛis vel reducibilis ad bimẽbꝛẽ:ideo duas tã
tũ cõſideratiões ſeu diuiſiões huiꝰ pꝛime pᷣdi⸗
catiõis faciemus. l
Senne dicet cauſatiWs.
ecũda vero conditiõis. WD

Pars pꝛima huiꝰ ſermonis de ſeptẽ cauſis

inducentibo ad pꝛedicãadu.
Vo ad pꝛimã pantcẽ que dicitur cauſa⸗
q tiõis:quia dicitvas electiõis Paulus
ad Ephe.v. Eſtote ergo imitatoꝛes dei
ſicut filij cariſſimi. JIdeovolẽs quãtum hũana
ꝑmittit fragilitas me dño deo noſtro cõfoꝛma
re qui om̃s ad penitẽtiã ⁊ ſalutẽ vocat.Ego q̊ʒ
hac ſolũ de cauſa huc acceſſi:vt veſtrã qua ſum
oꝑe appeto ſalutẽ ⁊ gliam pꝛocurẽ.voſq; om̃s

in pᷣſenti ad penitẽtia ⁊ in futuro ad eternã bea
titudinẽ q̊tidianis vociferatiõibo atq; ſalutari⸗

bus eloquijs pꝛouocẽ.Cauſe aũt qbus tã pᷣda
rũ opus aggredioꝛ ſunt ſeptẽ.Pꝛima dicit᷑ ob⸗

ligatõis. Scoða pᷣceptionis.Tercia cõmunica⸗
tionis.Quarta electionis. Quita dileccionis.

4

7

minẽ liberare a moꝛte ⁊ nõ liberauit eũ occidit .

Que vba ĩtelligũt᷑ tã de moꝛte ſpũali qᷓ; coꝛpo
rali. Ad idẽ eſt textus in capi. Pꝛouidendum.
lxxxiij.di·Et in capło. Palt⸗
nr̃ vt oñderet obligatione quã hñt pᷣdicato.i⸗
ad cõicandũ ppłis verbũ dei et lucradũ eoꝛum
aĩas:poſuit exeplũ Matchei.xxv.de illo ſeruo
nequã qͥ cũ accepiſſet vnũ talentũ a dño ſuo vt
cũ ipᷣo aliqͥd lucraret᷑abſcõdit illud in terram:⁊
nõ fecit ſicut pᷣceperat ſibi dñs.⁊ ꝓpterea a dño
ſuo valde rephẽſus ẽ:⁊ ab eo ablatũ fuit ſibi ta⸗
lentũ.Deinde pꝛecepit dñs ſeruis ſuis dicens.

Hic inutilẽ ſeruũ eijcite: ⁊ mittite in tenebꝛas

exterioꝛes. Quia igit᷑ ſcriptũ eſt.Lu.xij. Seruꝰ

ſciens volũtatẽ dni ſui et nõ faciẽẽs:plagis va⸗
pulabit młtis. Ideo cognoſcens me obligatũ

ad ꝓcurãdũ vr̃am ſaluteè:faciã qð ſcriptũ eſt ꝑ⸗
ſimilitudinẽ.Lu.xxj.UVbi legit᷑ ꝙ młtis phari
ſeis diuitibo ponẽtibo in gaʒophilatio tẽpli:id ẽ
in archa multas pecunias:acceſſit poſtremo et
quedã mulier pauꝑcula q obtulit duo era mi⸗

“M
D

e. di. lxxxxvj. Jõ dũů /

nuta:q̃ pł?ceteris miſiſſea dño cõmẽdat᷑:eo ꝓ

cum maioꝛi charitate totũ cõtulit qðᷣ habebat.

Sic ego pauꝑculłꝰdecreui aias vf̃as deo nro

pᷣſentare.⁊ i do mo dei.i.i celeſti pria mediãtib⸗
Hᷣmonibo huiꝰq̃drageſime collocare.Et ex hac
diſtributiõe panis celeſtis ſ.verbi diuini bndi
ctiõeʒ dei mihi acqᷣrere.Scriptũ eſt nãq; ꝓuer.
xj. Qui abſcõderit frumẽtũ maledicet᷑ i pp lis.
Bñdictio aũt erit ſuꝑ caput vedẽtiũ.Nolo em

ꝙ dygbalꝰ mihi obijcere poſſit i moꝛte dicẽs i⸗

lud J80. xxij. A quaʒ laſſo nõ dediſti:⁊ eſuriẽti

ſubtraxiſti panem. SES
“ Ecunda cauſa me ad pᷣdicãduʒ iducẽs

[ꝛ⁊ ðꝛ pceptionis. Patres eteni et rectoꝛes
ooꝛdinis nr̃i ꝓpter ſingularẽ qua vobis
afficũtur dilectionèe:ſupplicationibo vfis incli
nati me ad hãc celeberrima deſtinarũt ciuitatẽ:
vt deſiderijs vris ſatiſfadẽs ſic nos coꝛꝑalib⸗
cibis reficitis:ita ego dulciſſimis atq; delicatiſ
ſimis vbi ðᷣi epulis vos ſatiẽ. Quia igũ meliꝰ

eſt o bedire qᷓ; ſacrificare.viij.q.j.c.ſciẽdũ.Et hi

ſtoꝛice habet᷑ pᷣmi Regũ.xxv.c. Magnaqʒ vᷣtꝰ
eſt o bedictia.vt inquit glo.in.l. Deſertoꝛc.S.in
bello.i verbo.bñ geſſerit.ff.de re.milita.Un im
mẽla a ðᷣo ↄſeqtur pᷣmia qͥ ſuꝑioꝝ ſuoꝝ obtẽpe
rat voluntati.xciij.di.c.Qui ſuis. Ideo imitatꝰ
dñm noſtrũ ieſuʒ xpᷣm qui ꝓ nobis factus eſt
obediens vſq; ad moꝛtem. Ad philiij.veni ad
vos alacri aio in ſctẽ o bediẽti

de noſtra pꝛedicatione eritis cõſolati. Ad hanc

etenim indytam vꝛbẽpꝛedicaturus adueni:nõ

tm̃ ex ſuperioꝛuʒ meoꝛũ obedientia. ſed etiam
ex dei pꝛeceptione. Ipſe enim dementiſſimꝰ do

minus noſter qui vult omnes hoies ad agni/
tionẽ veritatis venire.j.ad Thi.ij.miſit me ad

vos.⁊ illð Exo.iij.capit dicẽs. Uade ad filios

iſrael ⁊ dices ad eos.Deus patrũ noſtroꝛũ mi

ſie me ad vos vt educã vos de afflictiõe egypti

in terram fluentem lacte ⁊ melle.
Ercia cauſa me ad pᷣdicandũ iuitãs ðꝛ

t cõmunicationis. Jundamemtũ cuius
ponit diuus Pyoniſius.iiij.ca.de diui ⸗

ris nominibus dices. Bonum naturaliter eſt

ſuiupſius diffuſiuuz. patet.quia ſol ideo bonꝰ
dici᷑: quia cõmunicat lucem ſuam. Qua ꝓpter
auarus nõ eſt bonus.quia omnia ſua bona ſi
bi retinet.et nulli cõmunicat. In cuius ꝑſona
dici᷑ Ecdle.xj. Inueni mihi requiẽ.⁊ nunc mã⸗
ducabo de bonis meis ſolus.hec ibi.Etſequit᷑

de ipᷣo auaro.Neſcit quod tempus pᷣereat illũ

⁊2 moꝛs appꝛopinquat:⁊ relinquet oĩa alijs ct
moꝛietur.õ fuit aũt talis Alexander magnꝰ
qui nihil habere volebat qð ſuis militibo diui

dere nõ poterat. Un etiã quãdo ſitis eſtuabat
ardoꝛe nolebat bibere ſi potũ ſocijs ſuis nõva

lebat cõmunicare. Quãto magis ergo xpᷣiani

debent participes facere bonoꝝ ſuoꝝ ꝓximos

ſuos indigentes. et maxime quando ſine ſu

necsſides cute

detrimẽto poſſunt hoc agere.Quod em̃ tibi nõ
nocet ⁊ alteri pꝛodeſt eſt defacili cõcedẽdum.vt
notat᷑ in.l.in ſũma.S.Itẽ varrꝰ.ff.de aqua plu.
ar. Ait em̃ PBus.viij.ethicoꝝ.ca.vij.Oʒ in cõ⸗

municatiõe oĩs amicicia eſt Si igit᷑ qͥs habeat

aliquod bonũ ꝓ aliquo tẽpoꝛe nõ ſibi ſed pꝛo⸗

ximo neceſſariũ ⁊ nõ cõmunicat pe ccat moꝛta⸗

licer cũ agat cõtra ius naturale: iuxta notata ꝑ
Alexãdrũ de ales in.iij.parte ſũme in tractatu
de legib. Ideo dicit phᷣus in libꝛo ð regimine
pꝛincipũ. Opus eſt advirtutẽ:vt homo qui eſt
anumal ſodale:ſocios faciat amicos in bonis

ſuis qui eiſdẽ bonis indigẽt.Et idẽ in ſubſtan/

tia dicit Lulliꝰ in.ij.de officijs.Quia igit̃ pꝛeci

pit aplus petrꝰpme canonice ſue.iiij.ca.dicens

Sicut accepiſtis gram in alterutrũ illã admi⸗
niſtrãtes:ſicut boni diſpẽſatoꝛes multifoꝛmis
gratie dei. Idcirco ego vobis in hac ſacra q̃dra
geſima cõmunicare intendo theſauros inexti⸗
mabiles diuine ſapiẽtie quos mihi donani al

tiſſimus.

Varta ratio ꝓpter quãvobis pꝛedicare
A diſpono dict᷑ elcciõis. Fundamentũ
luius ponit Phᷣus.iij.topicoꝝ dicẽs.
Mai bonũ ſemꝑ magis ẽ eligibile minoꝛi bo
no:⁊ plura bona paucioꝛibo bonis naturaliter
ſunt pꝛeeligenda.Quo pᷣſuppoſito certũ eſt qðᷣ
bonũ cõmune ⁊ multoꝝ eſt maius bono pᷣua⸗
to ⁊ ſingulari:dicẽte. Philo.j.Ecthicoꝝ.Bonũ
quãto cõmuniꝰ canto meliꝰ ⁊ diuiniꝰ.ergo di⸗
miſſa ꝓpꝛia vtilitate ⁊ particularibus ſtudijs:
intẽdo cõmuni vtilitati veſtre deſeruire.Ait em̃

Plato in chimeo.Tanto quis deo eſt ſimilioꝛ

to in bonis ſuis eſt cõmunioꝛ ⁊ vniuerſa⸗
2 Philo. v. ethic. dicit. Optimꝰ ille eſt qͥ nõ
vtitur vᷣtute ad ſemetipᷣm ſed etis ad alios
Et in.x.eiuſdẽ libꝛi inquit. Bonũ om̃e cũ alte⸗

ro bono eſt eligibiliꝰ qᷓ; ſolitariũ. Et in.ij.poli.
ait.Amicis pluribo auxiliari:⁊ optimũ ⁊ dele⸗

ccabiliſſimũ eſt. Et in.iij.eiuſdẽ li.idẽ appꝛobat
dicẽs. Quicũq; politice intendũt vtilitatẽ com
munẽ rede iuſti ſunt.Quicũ q; aũt intẽdũt ſim

pliciter ꝓpꝛiã vtilitatẽ vicioſi ſunt.hec ille.Et idẽ
inquit Lullius i ſentẽtia libꝛo.iij.de officijs:?

Seneca ad lucillũ epła.xxxiiij. Pꝛopterea ſcri⸗
ptum eſt.viij.q.ij.ca.ODilectiſſimi.qꝙ nullus de⸗

bet inſpicere pꝛopꝛiã vtilitatẽ ſed cõmunẽ.⁊ idẽ
habet᷑.viij. di. ca. Differt. 2.vij.q.j.caplo.Scias
⁊ extra de elect.ca.vbi periculũ.S.Ceterũ.lib.vj.

⁊ in ca. Bone memoꝛie.el.bmo.extra de poſtu.

pᷣla. Ideo dicit Innocẽti.iij. extra de regu.ca.
Licet quibuſdã.Sicut maiꝰ bonũ minoꝛi bo⸗

no pꝛeponũ:ita cõmunis vtilitas ſpecialivtili⸗

tati pꝛeferẽda eſt. ⁊ideo recte pꝛeponit᷑ doctrina
ſilẽtio.hec ille.Ex quibo om̃ibꝰdecreui poſtpo⸗
ſita pꝛopꝛia cõſolatiõe ⁊ particulari vtilitate cũ
omi ſolliatudine ⁊ diligẽtia multiſq; ſudoꝛib⸗

aiarũ veſtrarũ ſalutẽ in hac ſancra quadrageſi

yj.
tu.
Ca.
li⸗
,

i⸗

Foliũ

ma pꝛocurare ⁊ facere officiũ Marthe licet mi⸗/

hi eſſet iocundioꝛ operatio DHagdalene:id eſt
vita contẽplatiua qᷓ; actiua. 5
Ulinta ratio me ad pꝛedicãdũ pꝛomo⸗
uens dicit᷑ dilectiõis. Fundamẽetũ cuiꝰ
ponit phbiloſophꝰ.ix.ethic. dicẽs. Ami

cabilia que ſunt ad ſeipᷣm fiũt naturaliter ami

cabilia ad alterũ.Et in.viij.lib.eiuſdẽ oꝑis.⁊.ij.
poli.idẽ ait. Amicoꝛũ naturaliter omia debent
eſſe cõmunia.⁊ in.ix.ethicoꝝ dicit. Amicꝰ ſe de⸗
bet habere ad amicum ſicut ad ſeipᷣm: quoniã
amicꝰ eſt alter ipᷣe.Tullius q̊ʒ in libꝛo de ami⸗
cicia ſic dicit.Eſt autẽ amicicia nihil aliud niſi
oim diuinaꝝ bumanarũ q; rerũ cũ beniuolen⸗
tia ⁊ charitate conſenſio.hec ille.Ex quibꝰpatet
an ſint in charitate illi qui nolũt que babent ſa
luti animaꝝ pꝛoficua ſcripta alijs cõmunicare
nec ab alijs cõmunicari affectãt. Pꝛoptea ego
qui maximo vobis amoꝛe coniũctus ſum cha

ritate me ducẽte ad vos perueni:vt oſtendã vo

bis imẽſam erga vos meã dilectionẽ atq; deſi⸗

deriũ:ac vos vna mecũ ad celeſtia regna ꝑdu⸗

cam. Poſſum em̃ nõ imerito dicere illð Pauli

ad phil.j. Teſtis eſt mihi deꝰ quõ vos om̃s cu

piã in viſcerib ieſu xpᷣi.
Exta cauſa quare hoc onus pᷣdicatio⸗
ſ nis aſſumpſi dicit᷑ meritatiõis. Nullũ
em̃ inter omia bona opera offerri pot

ſacrificiũ deo magis gratũ:atq; nobis merito⸗

riũ in hac vita:qᷓ; ſalus animaꝝ vt inqͥt Greg.
ſuper eʒechielẽ.quod etiã cõfirmat Gloſa ſuper
illud Johãnis.ij.Zelus domus tue cõedit me

offerri vnq; poteſt ſalute animaꝝ pꝛo quibus

dicẽs.Nullũ opus ⁊ ſacrificiũ deo arabe

⁊ ipſe dei filius moꝛi dignatꝰeſt. Cum igitur ſa

lus animarũ potiſſime acquirat᷑ per doctrinaʒ
euangelicã ⁊ pꝛedicationẽ.vt patet in ca. Inter
cetera.de offi.iudi.oꝛd. Ideo vt hoc ſacrificium

deo offerre poſſim:⁊ tanti meriti particeps fiã:

⁊ ad celuʒ cum magna głia peruenire queam:

intendo vobis euãgeliʒare atq; oſtendere ĩ hac
futura q̃drageſima omia illa que vobis neceſ⸗

ſaria ſunt ad ſalutẽ.Scriptũ em̃ eſt Daniel.xij
Qui docti fuerint fulgebũt ſicut ſplẽdoꝛ firma

menti:⁊ qui ad iuſticiã erudiũt multos quaſi
ſtelle in perpetuas eternitates.hec ibi. Et ideo

quãto maioꝛẽ habebo cõcurſum auditoꝝ tan⸗

to de pluribꝰeruditis maioꝛẽ gloꝛiã me repoꝛ⸗

taturũ gaudebo.Ait em dominꝰ Matthei.v.
Qui fecerit ⁊ docuerit hic magnus vocabit᷑ in
regno celoꝛũ. Pꝛedicatoꝛes nanq; qui ex chari
tate euãgeliſantvltra maximũ pꝛemiũ eſſentia⸗
le habebũt etiã aureolã particularẽ que erit co

rona gloꝛioſa ſue doctrine. De qua tangit apo
ſtolꝰ pme ad Thes.ij.dicẽs.Que eſt mihi miſe
ricoꝛdia:ſpes:aut gaudiuʒ: aut coꝛona gloꝛie.
Nonne vos ante dominũ. Pꝛopter auditoꝛũ

tamen tepiditatẽ vel negligẽtiã non perdet pꝛe/⸗

*q 8
„. *
£D

dicatoꝛ mercedẽ ſuam. VUnde Hieronym⸗ ad
Palmachiũ ⁊ occeanũ ſcribit di. Qui ethiopẽ

iuitat ad balnea⁊ ſi nigredinẽ ei nõ auferat nec

in illius candoꝛe gaudeat.certevel in ſuo lucro
letat᷑ dum ab eo pecuniã accipit.Et ita ſine du⸗
bio ino bediẽtem qui diuinis ſermonibus ad⸗
monet q;uis refragrãtis peccata nõ tollat mer
cedem de miniſterio vere charitatis acquirit.et
Auguſtinꝰ libꝛo pᷣmo cõtra criſchonũ grama⸗
ticũ ait. Si cui diligẽtia medicine impłſiſa nõ
pꝛodeſt:ſufficit ad rationẽ deo reddendã ꝙ nõ
ceſſauit impẽdi.Sicut enim malignus ſuaſoꝛ
peccati etia ſi non perſuaſerit merito penqʒ de⸗
ceptoꝛis incurret. Ita fidelis iuſtide pᷣdicatoꝛ
etiã ſi ab hominibꝰ reſpuat᷑:abſit vt apud deũ
ſui officij mercede fraudetur. Res em̃ icerta fit
ad certum.incertũ em̃ nobis eſt:vtrum aſſenſu
rus ſit cui veritas pꝛedicatur. Sed certũ eſt fi⸗
deliter eam pꝛedicãtes dignã retributionẽ ma⸗
nere:ſiue ſuſcipiat᷑ ſiue ſpernatur.ſiue etiã pꝛo⸗
pterea quelibet tempoꝛaliter aduerſa patian⸗
tur. hec lle.
Eptima ⁊ vltima cauſa quare vobis li
benter pꝛedico dicit᷑ fructificatõis. Re
coꝛdoꝛ em̃ cuiuſdã ſententie qua ponit
Martialis poeta libꝛo pᷣmo epygrãmatum di
cens. Inſteriles campos nolũt iuga ferre iuuẽ
ci. Pingue ſolũ laſſat ſed iuuat ipſe laboꝛ. Sic
etem̃ faciũt pꝛedicatoꝛes qui populis deuotio
ne aridis nolunt diuini verbi ſemina tradere:
quia ipſe dominus inquit Matth.vij. Nolite
ſanctũ dare canibus.Econtrario autẽ libenter
verbũ dei in illis populis diſſeminãt:in quibo
pꝛopter eoꝛum deuotiõem fructum repoꝛtare
maximũ ſperant.Et hoc eſt quod dicit autoꝛ li
bꝛi qui dici᷑ Pamphilꝰ capło.xliij. Quis niſi
mentis inops ſua ſemina mandat arene:Ccum
mercede laboꝛ gratioꝛ eſſe ſolet. Eapꝛopt Oui⸗
dius ĩ epiſtolis epla quita ait. Quid facis o-
none:quid ſemina mandis arene: Non pꝛofe⸗
cturis littoꝛa bobus aras. Idcirco quãdo alli/
quis pꝛedicatoꝛ multis laboꝛibꝰ atq; ſudoꝛibꝰ
alicui populo pꝛedicauit.Seq; nullũ fructum
in eo feciſſe cognoſcit:deficiũt ei vires:animuſ⸗
q; toꝛpeſcit:amplius ad illũ populũ cauſa pꝛe
dicatõis redeundi. Juxta illud Juuenalis lib.
tertio ſatira.pᷣma. Penituit multos vane ſteri /
liſq; cathedre. Similit᷑ quãdo ab illo populo
non diligitur non libẽter ei pꝛedicat. Dicit em

Sꝛegoꝛius in paſtoꝛali capło.ij. Difficile eſt vt

quantülibet recta denuncians pꝛedicatio eiꝰ q
non diligitur libẽter audiatur.? Seneca decla
mationũu ſeu ciuiliũ cauſarũ libꝛo.x. ⁊ finali.in

pꝛohemio inquit. Magna debet eſſe eloquen⸗

tia que inuitis placeat.Quãdo autem aliquis
pᷣdicatoꝛ aliquo in loco Medleanit in quo gra⸗
tus atq; fertilis fuit:pꝛofecto ad populũ illum
libẽter reuertitur. Idcirco ego qui in hac nobi⸗

Bermo

4

Li vrbe vobis cum maxima veſtri dilectionè er/⸗

a me:ingetiq; fructu als pꝛedicaui. Nunc qʒ
meag 5 pꝛeſſionẽ ſigilli. os qui eſtis generoſi pꝛoge⸗

libentiſſime adueni. Spero eteĩ deo dante ꝙ ſi
in alia q̃drageſima fructũ trigeſimũ vel ſexa ge
ſimũ de vobis attuli mõ abſq; dubio cẽtuplũ
repoꝛtabo.Ad hanc autẽ ſpem me inducit con⸗
curſus veſter ad pꝛedicatiõeʒ. Per quẽ cogno⸗
ſcere poſſum ꝙ me libẽter auditꝭ. Ait em Chꝛi
ſoſta? ſuper Mactthᷣ. Signũ ſtudioſi agrico
le eſt meſſis fecunda. Signũ boni negocilato⸗
ris eſt techa referta. Signuvero gratioſi pꝛedi⸗

catoꝛis eſt eccleſia plena hoiby.Qui qͥdẽ cõcur⸗

ſus adiuuat pꝛedicatoꝛẽ.Nam iquit Tullius
in ſcdᷣo de oꝛatoꝛe.Quemadmodũ tibicine ſine
tibijs canere:ſic ⁊ oꝛatoꝛ ſine multitudine au⸗
diente eloquẽs eſſe non poteſt. Et ideo dici Ec
cleſiaſtici.xxxij. Ubi auditus non eſt non effun
das ſermonem. Necvalet obiectio ſi quis dicat
ꝙ chꝛiſtꝰ pꝛedicauit ſoli ſamaritane:vt ptʒ Jo

hãnis.iiij.Quia reſpondet᷑ ꝙ ipᷣe dominꝰieſus

deus ⁊ homo erat doctoꝛ nõ tantum hominũ
ſed etiã angeloꝛũ. Unde licet ibi adeſſet ſolum
vna mulier tamẽ ibi erant innumerabiles age⸗

li eum comitãtes ſicut dominũ ⁊ deum ſuum:

iuxta illud Danielis.vij. Milia miliũ miniſtra

bant ei ⁊ decies centena milia aſſiſtebant ei. Itẽ

chꝛiſtus pꝛedicabat ipſi ſamaritane de rebus
particulaniter ad eam pertinentibus dicens el.
Quinq; viros habuiſti ⁊ hunc quẽ habes non

eſt virtuus.Et multa alia ad ipſam ſolã perti⸗

nentia illi dixit licet non ſint ĩ euãgelio ſcripta.
Quod pꝛo bat᷑ per hoc ꝙ ibidẽ dictur ꝙ ipᷣa ſa
maritana ingreſſa vrbem dixit bominibꝰ üliꝰ
ciuitatis. Uenite ⁊ videte hominẽ qui dixit mi
hi om̃ia quecũ q; feci. Pꝛedicatoꝛes autẽ com/
muniter pꝛedicat de rebus que generaliter ad
Ooimes pertinent. Et ideo qð om̃es tangit vellẽt
ab omibꝰ audiri.Ad quod facit cap łm. quod
om̃es.de regu.iu.libꝛo ſexto. Pꝛedicatoꝛes er⸗
o qui ſunt duces verbi letatur de cõcurſu po⸗
uli ad pꝛedicationẽ per hoc agnoſcẽtes ſe eſſe
gratos.Et ecõtrario triſtantur de paucitate au

dientie:timẽtes ne populo illi cui pꝛedicãt non

ſint grati. Unde eis deficiũt vires ⁊ videtur eis
in ventum verba pꝛoferre.vt em̃ inquit Salo⸗
mon Pꝛouerbioꝝ.xiiij. In multitudine popu
li dignitas regis:⁊ in paucitate plebis ignomi
nia pꝛincipis. Quia igitur libẽter ad pꝛedicatoõ
nes noſtrasↄ uenitis.ex hoc agnoſco ꝙ meaffe
ctuoſe ⁊ coꝛdialiter amatis:⁊gratioſe doctrinã
noſtrã ſuſcipitis.⁊ conſequẽter ꝙ de ea multuʒ
pꝛoficietis.Ad hoc etiã ſperã dum inducoꝛ per
illud quod ponit Philoſophꝰ.ij.de anima di⸗

cens. Molles carne aptos mente dicimus.Et

ratio eſt:quia vt inqᷣt auctoꝛ.vj.pꝛicipioꝛũ.Ani

pꝛedicationẽ. Sicut pꝛopter frigus vel caloꝛeʒ

nium ad omnẽ doctrinã ſuſcipiendam. Sicut
quãto cera eſt magis tenera:melius recipit im⸗

nie ⁊ nobiliſſimi ſanguinis:pꝛofecto faciliter
⁊ fructuoſe ſuſcipietis doctrinã pꝛed icationis
noſtre. In hac eni patria geniti tam viri q; mu
lieres ſũnt dulciſſimi ſanguinis. Ad hoc etiam
ſperandũ me inducit loci congruitas. Nam vt
dicit᷑. iiij. de celo ⁊ mũdo.Zocus eſt conſeruati
uus nutritiuus ⁊ generatiuꝰ locati.Id eſt apt⸗
conſeruatiõti nutritioni ⁊ generatioi eius. Unꝰ
enim locus eſt magis aptus generationi vniꝰ
arboꝛis vel fructus qᷓ; alius. Sicut in loco ca⸗
lido bene fructificant ac conſeruantur cedri ac
oliue.Salices vero in bumido. Iſte ergo locꝰ
cum ſit capaciſſimꝰ ⁊ aptiſſimus ad pꝛedican⸗
dum: et ciuitas populoſa ac magna me traxit
ad veniendũ. Et vos ſimiliter trabere debet ad
audiendũ huius loci cõmoditas. Inſuꝑ ⁊ tem
poꝛis congruitas. Tempus nanq; quadrage⸗
ſimale habet in ſe quandã naturalẽ bonitatem
quia in eo non regnat caloꝛ neq; frigus: ſed ae

ris temperies. Unde in hoc ſacro tẽpoꝛe omia

animalia videntur incitari ad laudẽ creatoꝛis.
Et ideo eccleſia canit ei dicens. Dies venit dies

tua in qua refloꝛẽt omnia letemur in hacvt tue

per hãc reducti gratie. Et poſito ꝙ eſſet frigus
gut caloꝛ:non deberetis pꝛopter hoc dimittere
non dimittitis coꝛpoꝛalẽ refecòem. Hoc qʒ te/⸗
pus habet bonitatẽ ſpiritualẽ. Nam repꝛeſen⸗
tat quadrageſimaã ſaluatoꝛis: de qua habetur

Datcheli.iiij.Et ideo ait apoſtolꝰ ſecũde ad co

thios ſexto. Ecce nũc tẽpus acceptabile: ecce
nunc dies ſalutis.Et iterũ. Hoꝛtamur vos ne
in vacuum gratiã dei recipiatis.Ait enim. Te⸗

poꝛe accepto exaudiui te ⁊ in die ſalutꝭ adiuui

te. Et Pſalmo.lviij.inqᷣt Dauid. Tempus be/
neplaciti deꝰ.⁊ pſal.cj. Lempꝰ miſerẽdi eꝰ: qꝛ

venit tempus Hoc eſt tempus miſeratõis do

mini Juaith.viij. Hoc eſt illud ſaluberrimuʒ
tempus de quo inquit ſponſa Canticoꝛũ ſcðo
ꝙ ſponſus celeſtis eam inuitat dicens. Surge
ꝓpera amica mea ⁊ veni:iã em̃ hyems tranſijt

ymber abijt ⁊ receſſit ſciliq; carniſpꝛiuij. Tem⸗

pus putationis aduenit ſcilicet quadrageſime
in quo amputari debent peccata per co nfeſſio⸗
nem. Uenias ergo popule mi ad pꝛedicatiõem

noſtrã in hac ſanca quadrageſima ſi vis bene
confiteri⁊ de peccatis tuis penitentiã agere ani
mamq; tuam ſaluare concupiſcis. Uolo enim
talem doctrinã tradere circa confeſſiones.ꝙ ſi
quis per centũ annos ſtetiſſet ſine confeſſione
omnia ſua peccata ad memoꝛiam reducet:⁊ de
ipſis bene ⁊ integre confitebit᷑. NHanc etiã fidex⸗

ma coniũcta coꝛpoꝛi imitatur paſſiões coꝛpo⸗ ⁊ ſpem habeo ꝙ de pꝛedicatiõibꝰ noſtris ma⸗

nis. Igitur ſi quãto quis eſt nobilioꝛis cõple⸗
xionis et ſanguinis magis habet noblle inge⸗

„4

gnam conſe olationẽ vtilitatẽq; repoꝛtabis.Di⸗
cit enim dominꝰ noſter Matthei ? Luce.xvij⸗

die
e

Se
cpirim,
ſnnog,
faltter
Monts
1 mu
Netam
lumxe
Moran
tcku⸗
us, Und
oni vn
nloco,
Ntn
o lo⸗
nmne
N
ſe
acrdd
oniuen
geſedae
com̃ia
oꝛis.
mitdies
otte
a fnigs
Nmi
lalor;
gqzt/
weclen,
betur
Ncadco
ler ccce
vos ne
in. Ti⸗
ladiuvi
pus be⸗
large
His do
mmuz
üſco
Gurge
manſit
Ton/
gtine

Neſioj/

moem
bene
roni
cim
⸗gli
ſſione
n. de
z fici;
g
0
r

Foliũ

pꝛedicatoꝛibꝰ. O; ſi babentes bonã fidem dixe

rint monti ꝙ recedat a loco ſuo⁊ pꝛoijciat ſe in

mare:ſtatim obediet eis. Qua ex re ego firmit᷑

credo ꝙ per mandatũ ac virtutẽ ſancte pꝛedica

tiõis mons peccatoꝛũ veſtroꝛũ ꝓijciet ſe in ma

re amariſſime contritiõis ⁊ confeſſiõis.ſic ꝙ in
pᷣſenti penitẽtiã agẽtes ad vitam poſtremo per
uenietis eternã.
ars ſecũda huius ſermonis de ſeptẽ con
ditionibus quas in ſe cõtinere debet bona pꝛe
dicatioo. 4
aoo ad ſecũdã partem noſtri ſermõis
q que dicit᷑ conditiõis dico ꝙ pꝛedicatõ
peedicatoꝛis ſalutẽ animarũ querẽtis
ſeptẽ debʒ habere optimas atq; excellẽtiſſimas
cõditiões:quas ſermo noſter habebit. Pꝛima
dicet᷑ ſublimitatis. Secũda claritatis. Tertia

veritatis.Quarta medietatis.Quinta diuerſi⸗

tatis.Sexta vigoꝛoſitatis. Septima ⁊ vltima
appellabit᷑ conditio charicatis.
Rima igi conditio optima? excellens
quã habebit noſtra doctrina dicit᷑ ſub
limitatis.Licet em̃ intellectꝰ humanꝰ

ſit quedã ſimplex ⁊ immixta potẽtia pꝛiuata ꝑ

ſe ſimpliciter om̃i foꝛma veritatis:poteſt tamẽ
appꝛebendere diuerſas veritates tam nobiles
qᷓ; ignobiles:tam altas qᷓ; infimas ⁊ viles.Di/⸗
cit eĩ Areſt.in.iij.de anima. Intellectꝰ eſt ſim⸗
plex naturaliter ⁊ immixtꝰ ⁊ denudatus a foꝛ⸗
mis materialibo:vt oĩm foꝛmas poſſit intelli⸗
gere. ⁊ ibidẽ dicit. Intellectꝰ ante intelligere eſt
tanq; tabula raſa in qua nihil eſt depictũ:⁊ po
teſt infoꝛmari ſpeciebꝰ oĩm ſenſibiliu.hec ille.
Verũ quia intellectꝰ noſter eſt no biliſſimꝰma/⸗
gis appetit ſcire res excellẽtes ⁊ nobiles qᷓ; infi⸗
mas ⁊ viles.vnð Phus.xj.de animalibus ait
Magis cõcupiſcimꝰſcire modicũ de rebus ho
noꝛabilibꝰ licet nõ ꝓbabiliter id ſcamus:qᷓ; ſa
re multũ ⁊ ꝑ certitudinẽ ð reb minꝰnobilibus
⁊ vilibꝰ. Idem q̊ʒ.xviij.einſdẽ libꝛi inquit. In
rebus ſublimibꝰ ſi intellectꝰ habeat mediocrẽ
explanationẽ ſumme delecat᷑: etiã pluſq in oi
bus infimis. Et in.ij.de celo ⁊ mũdo idẽ dicit.

Magis diligimꝰ ſcire illa de quibus maximã

dubicationẽ per paruas ⁊ debiles rationes ha
bemꝰ:qᷓ; notioꝛa quedã per ratões efficacioꝛes
Et in eodẽ libꝛo etiã inquit.Cum de coꝛpoꝛibꝰ
celeſtibꝰ queſtiões poſſint ſolui parua ⁊ topica
ſolutiõe:cõtingit auditoꝛi vt vehemens ſit gau

dium ⁊ ðᷣlectatio eius. Et in.xj.de aimalibo idẽ

cõfirmat dicẽs. Quãuis parũ ſit qð de ſuꝑioꝛi
bus ſubſtãtijs accipimꝰ:tamẽ illud modicum
eſt magis amatũ magiſq; deſideratũ ⁊ magis
delecabile omi cognitiõe:qᷓ; de oĩbꝰ ſimul ſub
ſtantijs inferioꝛibꝰhabemus.Et hãc eandẽ ſen
tentiã per alia verba ponit idẽ Phus/x.
⁊.xj.metha. Pꝛopterea dicit btůs Thomas ſu

per.iij. de aia. Ille intellectꝰ qui plura intelligit

. .. .
⸗ “òèWMU 2ð

nõ eſt nobilioꝛ: ſed qͥ nobilioꝛa intelligit perfe⸗
ccioꝛ eſt. Areſt. qʒ in libꝛo ð ſecretis ſecretoꝝ ad
Alexadrũ ait.De rebus altiſſimis etiã parua⁊

debili cõſideratiõe aliq uid poſſe cõſpicere iocũ
diſſumũ ⁊ delectabiliſſimũ eſt hecille.Ex quib⸗
oĩbus condudit᷑: ꝙ intelleccus noſter nobiliſſi

mus magis eleuat᷑ ⁊ indinat᷑ ⁊ ad virtutes ꝓſe

quẽdas ⁊ ad vitia deteſtãda ꝑ veritates altas:
ꝓfundas: excellentes: ſublimes: atq; æulati⸗

uas.qᷓ; perveritates infimas:viles:ignobiles:

atq; cõmunes.Sicut etiã oculus noſter coꝛpo
ralis magis delectat᷑ inſpiciẽdo imagines pul⸗
chꝛas qᷓ; defoꝛmes. Et quãto res que videtur
eſt ſpecioſioꝛ tanto ipᷣi oculo noſtro eſt gratioꝛ
Et ideo vt vr̃os poſſim iocũdare intellectus et
ad bene operãdũu inuitare:intẽdo vobis tracta
re de rebus ſubtilib excellẽtibus atq; digniſſi
mis:maxime cũ videã in vobis qᷓ;plures hoĩes
doctiſſimos atq; in diuerſis ſcientijs valde eru
ditos:quoꝝ ꝑſpicacib ingenijs ſubtilia mul/⸗
ta pꝛopinabo:ita ꝙ mihi dicere poteritis illud
Johãnis.vj. Uerba vite eterne habes. N)
Ecũda cõditio doctrine noſtre dicitur
ſdaaritatis. Ita em ſubtilia pertractare
intendo:q tamẽ tam dlara explanatõe
om̃ia enodabo: vt quilibet etiã idiota ⁊ rudis
me intelligere poſſit.Ait em̃ Lulliꝰin rhetoꝛica
bᷣma que ars vetus dicit᷑. Narratio eſt rerũ ge⸗
ſtarũ clara expoſitio.Et in libꝛo ð oꝛatoꝛe inqͥt.
Narratio obſcura totam obcecat oꝛatiõem:erit
aũt perſpicua oꝛatio ſi verbis vſitatis ⁊ caris
fiat.et Phᷣus.vj.thopic.dicit.Opoꝛtet diffinien
tem ⁊ demonſtrantẽ planiſſima interpᷣtatõe vti
⁊ non obſcura.et in.vj.echic.etiã inquit. Scien
tia eſt habitus conduſiõis demõſtrate.et Sa⸗
lomon ꝓuerb.xiiij.ca.ait.Doctrina pꝛudẽtũ fa⸗
cilis.vbi Augꝰ.dicit. Nihil pꝛodeſt dauis abh⸗
rea ſi aperire qð volumus nõ poteſt. Idem q̊ʒ
Aug. in libᷣ.de doctrina xpᷣiana ait. OQ eloqns
in verbis ſuis agere debet vt veritas ardrchie

ceat ⁊ moueat. Et ideo vt veritas pateat d

loqui clare ⁊ aꝑte:vt aũt placeat debʒ loqui cõ⸗
poſite ⁊ oꝛnate:vt vero moueat debet loqui fer
uenter ⁊ deuote.Deillo aũt qui loquit᷑ obſcure

⁊ incõpoſite dici poteſt illð Job.iij. Quis ẽ iſte

inuoluẽs ſentẽtias ſermõibus imperic. Ma⸗
gnũ ergo in pᷣdicatoꝛe eſt vitiũ tam obſcure lo⸗

qui vt intelligi nõ poſſit. Ait em̃ cõmen.ſuꝑ.j.

Icono. Qð nõ cognoſcit quis nõ mouebit euʒ
ad timendũ vel amandũ.?⁊ Phᷣus.ſj.de genera
tiõe ait.Quod nõ eſt cognitũ nõ eſt diligibile.⁊
in.iij.de aia inquit.olũtas non fertur niſi in

pꝛecognitũ.⁊.xij.metha.dicit.Appetimꝰ ſimpli

citer quod bonũ eſſe cõſpicimꝰ.et in libꝛo de re⸗

gimine pꝛindpũ ait. Amoꝛ ſequit᷑ cognitiõem.

Hus,. x. ethico. Pꝛopfea Scotus doctoꝛ ſubtilis ſuꝑ.j.ſentẽ.

di. xij. ait. Nulla bonitas amat᷑ niſi cognita.Et
Augꝰ.in.j.de trinitate idẽ cõfirmat dicẽs. Inui

ſibilia diligere poſſumus:incognita nequaq;.
Et in.x.de trinita.ca.j.idẽ ĩiquit. Firmiſſime no
uimꝰ nõ niſi nota amari poſſe.Ex quibꝰoibus
cõdudit᷑ ꝙ cuiuſlibet pᷣdicacoꝝ doctrina debet
eſſe plana ⁊ clara: ita vt ab oibus intelligatur.
Ideo dicit beatꝰ Thomas in pᷣma ꝑte ſumme
Oʒ licitũ eſt imo bonũ vti verbis methaphoꝛi⸗
cis ⁊ exẽplis ſenſibilibꝰ ad ſu blimia rerũ ſuꝑ⸗
narũ meliꝰ declarãda. Non igit᷑ volo eſſe ſicut
ille p edicatoꝛ ð quo refert ſaneꝰ Bernardinꝰ
in quoda ſermone.ꝙ cum pᷣdicaret in quodaʒ
caſtro marchie anchonitane ad qͥſdã paupereſ
idiotas ⁊ illitteratos pᷣdicauit eis vitates altiſ
ſimas de Aſtrologia ⁊ motu celoꝝ de angelis
de trinitate ⁊ hmõi cũ maxima ꝓfunditate ſer/⸗/
monis ⁊ obſcuritate.Et completo ſermone illi
boies rudes ⁊ beſtiales dicebãt vnꝰ ad alterũ.
O q; mirabilis eſt iſte pꝛedicatoꝛ. Et dum vnꝰ

illoꝛũ obuiaret cuidã compatri ſuo dixit. O cõ

pater mi:fuiſti hodie ad ſermonẽ Qui reſpodit
Nõ.ui ille dixit. O pauper homo tu ꝑdidiſti
no bilioꝛẽ ſermonẽ qᷓ; vnqᷓ; audieris.Qui cũ di
ceret. Et qͥd ũlle pᷣdicatoꝛ dixit. Reſpõdit. In ve
ritate pᷣdicauit ita alte ⁊ ſubtiliter ꝙ nihil intel⸗
lexi:ſed certe nullus vnq; dixit ita bene.Qui di
xit ei.O ſtulte ? quomõ pꝛedicauit bene ſi nihil
intellexiſti.Cum igit᷑ ſit pꝛeceptum ſapiẽtiſſimi
Impatoꝛis in.l.fi.S.Sed cũ ãtiqtas.C.de cu⸗
ra.furi.ꝙ ois obſcuritas eſt vitada.Ideo intẽ⸗

do ſeruare doctrinã Gualfredi qͥ i poetria ſua

ca.liij.inquit.cum doceas artes ſit ſermo do⸗
meſticꝰ arti.Quelibet ars gaudet ꝓpꝛijs ſʒ ſint

tua verba Limitibo contẽta ſuis:cũ veneris ex⸗

tra. Per cõmune foꝛum placeat cõmunibo vci.
Igeo dicit Areſt. ſj. Icono.Exẽplis vtimur ĩ do
cendo vt faciliꝰ intelligat᷑ qð dicit᷑. Et in.j.poꝛũ
ait. Exẽpla aliquãdo ponimꝰnõ ꝙ ita res ſint:
ſed vt meliꝰintelligãt qui addiſcũt.hecille. Cu⸗
ius doctrinã ego imitatꝰres difficles perexem
la materialia rerũ viſibiliũ dlariſſime explica⸗
o. Ait em̃ Impatoꝛ inſtitut᷑.de gradibus.S.fi.
Aeritas mag oculata fide qᷓ; ꝑ aures animis
hoim infigit᷑.? Oꝛatiꝰ in poetria inqᷣt. Segniꝰ
irritãt animos demiſſa per aures. Quã q̃ ſunt
oculis ſi ü om̃ibꝰ cõclu
ditur ꝙ noſtra pᷣdicatio vtilis ⁊ fructuoſa erit
dariſſima ⁊ a quolibet intelligibilis ſeruãs il⸗
lud Tullij in.ij.ð oꝛatoꝛe qͥ ait. Is eſt eloquẽs
qui ⁊ humilia ſubtiliter ⁊ alta grauiter ⁊ medi
ocria tẽperate inſinuu. ſ☚
Ertiaoditio pꝛedicatõis noſtre dicitur
c veritatis ⁊ vtilitatis. Nihil eni in ᷣmo
nibus nfis niſi verum atq; vtile dicere
intẽdo dimiſſis omibꝰmendacijs.Ait em̃ Are

ſtoteles.j.Elen. Sapiẽti opus eſt in vnaquaq
re non mẽtiri.nunqᷓ; aũt licet pꝛedicatoꝛi dicere

falſitatẽ:etiã ꝓpter culcum xpᷣi ampliandũ. xxij.

q·ij. ca. Pꝛimũ.Et licet verũ ſu qð inquit Terẽ

D 4

tius ãdria.ſ.q obſequiũ amicos veritas odiũ

parit.Et lʒ cõtingat de vitate qð ↄtingit de luce
odoꝛe ⁊ ſapoꝛe.Lux em̃ ẽ amabilis oculis pu⸗
ris:ſed habẽtibꝰ oculos lippos eſt odibilis.vñ
Aug.ait.Oculis egris odioſa lux eſt: que pur

eſt amabilis.Odoꝛ etiã eſt homini gratus qm
eum recreat ⁊ cõfoꝛtat:ſed odioſus eſt ſerpenti.

quia ipᷣm occidit ⁊ fugat. Itẽ panis palato ſa⸗
no eſt ſapidus qui palato infirmo eſt inſipidꝰ

2 penoſus.vñ Aug.inquit.Palato nõ ſano pe
na eſt panis qui ſano eſt ſuauis. Et ſilłiter licet

veritas diſpliceat malignis ⁊ pteruis atq; pec⸗

catoꝛib obſtinatis:tamẽ nullatenꝰ tacere intẽ/⸗

do ipſam veritatẽ in his que aiabus veſtris ſa
lutaria atq; neceſſaria videbũtur.Seruans ta

men illud Hiero.ad Nepotianũ qͥ inquit.le/⸗

minẽ ſpecialiter ſermo meꝰ pulſauit:generalit

de vitijs diſputatio eſt. Qui igit᷑ mihi iraſci vo⸗

luerit pꝛius ipᷣe de ſe ꝙ talis ſit cõfitebit᷑.hec ille
Cui cõcoꝛdat moꝛalis Catho dicẽs. Conſcius
ipſe ſibi de ſe putat omnia dici.Omiſſis etiã fa
bulis ridiculis que magis ad hyſtrionis qᷓ; pᷣ/
dicatoꝛis ſpectãt officiũ:iuxta illã Oꝛatij ſentẽ/⸗
tiam in quadã epla ad ceſarẽ. Tractat fabꝛilia
fabꝛi:de rebus deuotꝭ atq; ad ſalutẽ cõferẽtibꝰ
habebo ſermonẽ:adimplẽes ſeraphici pr̃is mei
Franciſci exhoꝛtationẽ in regule ſue ca.ix.vbi ð
pꝛedicatoꝛibo loquẽs ait. Sint examinata ⁊ ca
ſta eoꝝ eloquia ad vtilitatẽ ⁊ edificationẽ ppłi.
Et illð qð hoꝛtat᷑ beatꝰ Bernardus in quadã
epla que incipit.Si plene vis aſſequi qð inten
dis.vbi inquit. Uerba tua ſintvera ponderoſa
2 de deo. vt em̃ dicit᷑ in ca.ſane.xlv.diſt. Ille do

ctoꝛ appellat᷑ percurſoꝛ qui inutili ſermòe con⸗

ſcientiã percurrit infirmoꝝ. O
VUarta conditio quam habebit noſtra
q doccrina dicit᷑ medietatis Uolo enim
ſequi illud vulgare pꝛouerbiũ quo di⸗
citur.Q in om̃ibo media via ſequẽda ẽ̃. Sicut
notat᷑ in.l.antiqui.ff. Si pars here.pe.et in.l.ſi
quis argẽtũ.S.ij. C.de dona.⁊ in.S.ſed cũ liber
tas. Inſtitut᷑.ex qui.ca.manumittere non licet.
Vnde dicit᷑. Mediũ tenuere beati.Quod ꝓuer
biũ allegat gloſa in autẽ.de conſu.S.j.in verbo
mediũ.Et ideo nolo eſſe nimis lõgus neq; ni⸗

mis bꝛeuis in ſermõibus noſtris.quia inquit

Phus.vj.politico ꝝ.Om̃is exceſſus vł defectꝰ
vel nocet vel nõ pꝛoficit.⁊ in.ij.ſue poetrie idem
inquit.Omnis ſermo ſi bꝛeuioꝛ ſit qᷓ; opoꝛteat
obſcurat intellectũ:ſi longioꝛ difficilis erit retẽ⸗/
tiõis ⁊ obliuionẽ inducet.In.ij.q̊q; ethicoꝝ ait
In oibus medietas eſt laudãda:extrema autẽ
vituperabilia ſunt.Lullius etiã in pᷣmo de offi
cijs dicit. In pleriſq; rebus mediocritas opti⸗

ma eſt.Ex quibꝰ condudit beatꝰ Gꝛegoꝛiꝰ ſu-

Eʒechielẽ dicẽs. Pauca loquẽda ſunt ⁊ foꝛtaſ⸗
ſis hec vtilius pꝛoderũt quia ſepe alimẽta que

minus ſufficiũt auidius ſumũtur. Si autem

1g odil
tdelue
wlison
dils xi
epuf
ubn
ſpenn.
anſe
ninih
wlanoge
lrler
G
Mrund
leſnsſ
Wuonst
lue ie,
neralic
maro,
k heclle
onſaus
clliſa
is q/
ijſenre,
abrilia
faniub?
is wa
birbid
notarda
nippli.
quod
