han.ſ.Si dixerimꝰ quia pctm̃ nõ habemꝰnoſ⸗
ipᷣos ſeducimꝰ ⁊ veritas in nobis nõ eſt. Et.iij.
Regũ.viij.Nõ eſt homo qui nõ peccet.Et puer.
xxiiij. Septies in die cadit iuſtus. Et in.c.licet.
xlv.di.ſcriptũ eſt. Sine pctõ nullus viuit.Si q̊
oẽs ſumꝰ pctõꝛes ſequit᷑ ꝙ ſumꝰobligatiad fa
ciendã pniam ipᷣoꝛũ pctõꝛũ.quia pctm̃ eſt obli
gatio quedã ꝑ quaʒ tenemur tolerare penã ſᷣm
qualitatẽ delicti. Unde inqͥt Dauid pſal.cxxiiij.
Declinãtes aũt in obligatiões.i.pcta ſᷣm gloſa.
Et hoc eſt qð inqͥt ſaluatoꝛ Johᷣ.viij. Qui facit
pctm̃ ſeruus eſt pcti.trãſſumptiue in.ij.ſen.diſ.
xxv. Cum ergo ſimus om̃s debitoꝛes multoꝝ
pctõꝝ non còuenit deo dño noſtro nos ſeruos
ſuos manumittere.i.a ſeruitute pᷣſentis vite li⸗
berare ⁊ ad libertatẽ vite eterne ꝑducere donec
ſatiſfecerimꝰ obligatõi quã cũ pctis noſtris ha
bemꝰ:⁊ donec fuerimꝰ purgati ⁊ mũdati ab oĩ
bus noſtris pctis ⁊ ðfectib. Inquit em̃ Rich̊.
in.iiij.di.xxj.ar.j.q.j.q; nullus põt habere gau⸗
diũ vite eterne donec alicui pene obligatus eſt.
Neceſſe eſt ergo pctã noſtra ꝑ punitionẽ purga
ri:qꝛ deus iuſtus eſt:⁊ vult iuſtidiã exerceri.di⸗
cente Dauid pſal.x. Juſtus dñs ⁊ iuſticias di⸗
lexit. Juſticia autẽ vult delicta puniri.l.ſi lõgiꝰ.
ff. de ludi.cũ ſiłibo.Si ergo volumꝰ aſcẽdere in
celũ neceſſe eſt purgari noſtra ðlicta: quia nihil
inqᷣnatũ intrabit in illud Apod.vltimo.Sʒ ſo
lũ ille qͥ ingredit᷑ ſine macula.pſe al .Et ino⸗

cens manib ac mũdo coꝛde. PS.xxiij. Si aũt
iſta purgatio nõ fiat i h mũdo:nece eſt vt fiat i
alio:diceẽte Berñ.i q̊dã ſᷣmõe.Qui ĩ hoc mũdo

fagellari nõ merebi᷑ ĩ alio toꝛquebit᷑. Cuʒ igi
purgatiões alteriꝰ ſeculi ſint aſꝑioꝛes qᷓ; pñtis:
melius eſt ꝙ hic purgemur de oib pctis nr̃is.

Hec aũt purgatio nò pᷣt fieri niſi mediate affli⸗

cciõe ⁊ tribulatiõe.Quia vt inqᷣt p̊ᷣs.ij.Ethi.x.

Mecha.⁊.viij. Phiſicoꝝ.Cõtraria ↄtrarijs cu

rant᷑.Sic̃ patʒ de frigido qð eijcit᷑ a calido. Et
ecõtra.Cuʒ igit᷑ pctm̃ itrauerit ⁊ itret in aia nfſa
mediante delectatiõe:vt ðꝛ in.c.nõ eſt.cõiuncta
glo. xv.q.j.Necariũ ẽ ꝙ eijciat᷑ ꝑ ſuũ ↄtrariũ.i.
ꝑ afflictiõem ⁊ tribulatiõeʒ. Quiavt inqtqreg.

ſuꝑ Job. xxiij.c. Sic auꝝ ꝑ ignẽ purgat᷑ ab oi
rubigine ⁊ macula coꝛꝑali:ita aĩa nf̃a aduerſi

tate tribulatiõe⁊ afflictiõe purgat᷑ ab oĩvicio et
defectu ſpũali:ideo Jo b.xxiij.c.ſui libꝛi ĩiquit.

Pꝛobabis me ſicut aurũ:qð ꝑ ignẽ tranſit.vñ

Grego.ait.Qð lima ferro:et foꝛnax auro:⁊ tri/
bula grano:ſtᷣ facit tribulatio hoi iuſto. Scri⸗

ptũ eſt etiaʒ Tobie.iij. In tꝑe tribulatiõis pctã
dimittunt᷑. Magna ẽ gvtilitas hoĩs tribulaci.
Quia vt inqͥt Iſido.in li.de ſũmo bono. Jõ hᷣ

flagellis atterimur:vt ĩ iudicio purgati iuenia

mur.Qð ſciẽs Dauid inqͥt Ps.xvij.Caſtigãs

caſtigauit me dñs:⁊ moꝛti nõ tradidit me.Si

gnũ eſt ꝗ̊ malũ qñ qͥs nũqᷓ; hʒ tribulatõeʒ. Vnñ
legit i legega ſect Ambroſ

rioſus. Nã diuitias:ſᷣuos ⁊ ãcillas:filios ⁊ fi⸗

lias hẽo:⁊ oia ad votũ ſꝑ habui:nec adhuc qͥ c⸗

qᷓ; aduerſi mihbi euenit. Quo audito beatus

Ambꝛo.vehemẽter obſtupuit:⁊ ſocijs ſuis di⸗

xit. Surgite eamꝰ:qꝛ dñs nõ eſt i loco iſto.Fe⸗

ſtinate:ne nos diuina vltio ̊ appᷣhẽdat.Cum

igi aliq̃ntulũ ꝓceſſiſſent ſu bito terra ſe apuit:?
hoĩeʒ illũ cũ vniuerſis ad ſe ꝑtinẽtibo ita abſoꝛ⸗
buit:vt nullũ inde veſtigiũ remaneret.Qð cer⸗

nẽs btũs Ambꝛoſiꝰ dixit.Quã ꝑiculoſa ẽ ꝓſpe

ritas mũdana.Qõ ſciẽs btũs Aug.inqᷣti q̊ͥdaʒ

ſᷣmõe.Euidẽtiſſimũ eſt repꝛo batiòis ſignũ hr̃e

oĩa ad nutũ:ſctũs q̊ʒ Greg.in.v.moꝛaliũ h̊ de⸗

clarat ꝑ ſilitudinẽ di. CX medicꝰifirmũ de cuiꝰ

ifirmitate deſpat ꝑmittit comedere ⁊ bibere ad
libitũ:⁊ cetera facere q̃ illi placẽt. Eũ vᷣo quẽ ſa

nandũuũ credit:nõ ꝑmittit viuere ad libitũ:ſʒ dat
ei ſirupos ⁊ medicinas:mltaq; alia ſenſualita⸗
ti ↄtraria qͥb ſanitaſ recuꝑat᷑.Sic etiã facit deꝰ
pctõꝛibo obſtinat:q̊ͥs videt ad moꝛtẽ eternã p⸗

ſpari: necvelle liberari pnia. Permittit em̃ eos
in h̊ mũdo ꝓſꝑari:⁊ hr̃e młta ad votũ ꝓ remu

neratiõe bonoꝝ q faciũt ĩ petõ moꝛtali.Nõ eim
dare eis vult vita eternã.At cõtra bonis ⁊ iuſtꝭ
quibus vitam ꝑpetuã dare itendit multa ad/

„ *

uerſa ĩfligic:vt a pctõꝝ vulneribo talibo medici

cuʒz pᷣdieꝰ ſanctꝰ
Komã pꝑgeret in q̃dã villa Luſcie apud qndã
diuiteʒz hoſpitatꝰeſt:eũq; de ſtatu ſuo reqͥ ſiuit.
Lui ille rñdit. Statꝰmeꝰ dñne ſꝑ fuit felix ⁊ gio

XXXVII

nis ſanent᷑. Sunt em̃ tribulatiões moꝛdaciſſi/

ma medicamẽta aiaꝝ ſanatiua.c.nõ oĩs.v.q:v.
Et ideo ſccũs Thobias de tribulatione habita
gras deo referebat ſui lib.cxj.dicẽs. Benedico
te dñe deꝰ iſrł:qꝛ tu caſtigaſti me ⁊ ſaluaſti me.
2. xij.c.etiã dicebat.Magnus es dñe in eternũ

qm̃ tu flagellas ⁊ ſaluas ⁊c̃.Et ꝓpter hãcvtilita

1„

tem deꝰ diſpoſuit vt nulla dies ſine doloꝛe traſ⸗
eat.vt ðᷣt Seneca in lib.depuidẽtia:ſicut etiam
quẽlibet diẽ ſequit᷑ ſua nox ĩmediate. Quod cũ

q̃dã rex a quodã philoſopho audiret ⁊ nõ cre⸗

deretvelletq; experiri contrariũ:fecit oia genera

ſolatioꝛũ apponivna die pᷣcpiens ſub pena ca⸗
pitis vt illa die nihil triſte diceret᷑ aut fieret coꝛã

eo.Cũ aũt eſſet in palacio ſuo in magna gloꝛia
⁊ leticia:ecce ꝙ ſubito deſuꝑvna hirundo ĩocu
lum regis ſtercus calidũ pꝛoiecit ⁊ eũ viſu bua
uit. Deus em̃ noluit vt lex ſua frãgeret᷑ qua diſ⸗

poſuit hoĩes tribulatiõibo ſubdere in hoc mũ⸗
do ne poſtea crucient᷑ i futuro.Et ideo illos nõ
diligit quibo nullas vnqᷓ; tribulatiões ĩmittit.
Faciunt q̊ʒ nobiles de bobus ſuis ſilłiter. Naʒ
quãdo bos pᷣparat᷑ ad occidendũ permittit᷑ vi⸗
uere ĩ paſcuis ſine aliquo onere ⁊ laboꝛevt me⸗

lius impinguet᷑. Cũ vo pinguis fuerit ad ma⸗

cellũ perducit᷑ occidẽdus.GBouẽ vo vtilẽ ⁊ foꝛ⸗
tem ſemꝑ laboꝛibo detinẽt.Et ſic facit deꝰpcõꝛi
inutili ⁊ infructuoſo. Permittit em̃ eũ incraſſa
ri diuitijs ⁊ ꝓſperitatibo:deinde in momẽto eũ

ad moꝛtẽ eternã tranſmittit. Illũ vᷣo qui vtilis

eſt in laboꝛibo huius mũdi ⁊ tribulatiõibdo con
tinue detinet. Quia ſicut medicine ⁊ alie res cõ
trarie ſenſualitati purgãt coꝛpus ab infirmita⸗
tibus coꝛpoꝛalibus:ita aduerſitates ⁊ tribula⸗

tiões mũdãt aiam a vitijs ⁊ infirmitatib ſpiri
tualibo. Ideo nece eſt vt boni hoies multas tri
bulatiões patiant᷑ ne poſtea in purgatoꝛio toꝛ⸗
queant᷑ ꝓ pctis cõmiſſis.Unð ſcriptũ eſt Pſal.
xxxiij. Multe tribulationes iuſtoꝝ.Facere em
bonũ ⁊ pati malũ recta ⁊ infallibilis eſt via per
ducens ad celũ.Quapꝛopt᷑ bta Agatha exulta⸗

bat in tribulatiõibo ſciẽs ꝙ ꝑ illa ad celeſtia re⸗

gna migraret. Uñ in eiꝰ legẽda legit᷑. A gacha le
tiſſime ⁊ głianter ibat ad carcerẽ:⁊ q̃ſi ad eu⸗/
las iuitata agonẽ ſuum dño cõmẽdabat.Ccniq
ꝓconſul Quintianꝰeã faceret toꝛmẽtis crucianri
illa dixit. Sicut qͥ videt quẽ diu ðöſiderauit aut
ſicut qͥ inuenit theſauros multos:ita ⁊ ego de⸗
lectoꝛ in his penis coꝛꝑalibo poſita. Et ſicut nõ
põt triticũ in hoꝛreum reponi niſi teca eiꝰ fuerit
foꝛtit᷑ cõculcata in paleis:ita ⁊ aia mea non poot
in ꝑpadiſum dei cuʒ palma intrare marcyrij niſi
diligẽter feceris coꝛpus meũ a carnifiabo tuis
attrectari.hecilla. J.

Mnes ergo triblłati ſi patiẽter toleraue
o. rint aduerſitates: maxie quas patiunt᷑

ꝓ liuſticia in vitã eternã remunerab utur·
canit᷑ in hymno dedicatiõis ecełie.Et vruc⸗

merito⸗
bleimuͤ
loides
diſponar
dicat Yl
wordorl.
maucel
Murh.
hoies

aaucrue
eqin

mn o
Amipa
abo eu.
foꝛmeta
naeſt a
mnynog
aseſtma
lomagis
dico dete
fratntipt
s Abꝛal
Parrcar
itb
gtiuna
turqnor
onerſtt
nrunb
Jiö nli
Mhonon
Eoy.
pöͤtaman
Uiterver
bhoc Ga
Urbon
bitſaete
berſa o⸗
queſbi
Quidi⸗
hocauc
loꝛar.
goadill
auenie

ſſtis our

kerdeq
ſuohapi
les voe
gaͤteba
nbi fre
nirne
dii gae
mala vit
lin tn
agrn
ſocſeſecc
Dl
Nbrbi⸗

lgeici
vqv.
habita
necico
ltime.
enii
CVtlta
etriſ⸗
Nenam
Modcü
ꝛmͤae⸗
gonera
annca,
ctcora
nagoris
oioan
Vluua
guadic,
hoc mü/
bllosno⸗
gimicit,
len ſ
nlint ri/
Nereme’
tad ma⸗

nliꝛfor⸗
deahi

jnenſ
miwei
Uirelis
con
Nsco
firmies,
umdbala⸗
nin ſpin
nulusm
wroto,
cpl⸗
ten
ſtruper
garules/
iaschu⸗
bal.
gaaen
mubiat
rcgo d
ſcht
as ſunt
nonhet
miuſi
wtuis

gleraue
atiunt

abüru.
nms

Foliũ

meritoꝝ illuc introducit᷑ ois qui ob xpᷣi nomẽ

hici mudo pꝛemit᷑. Tonſiõib pꝛeſſurꝭ expoliti

lapides ſuis coaptant᷑ locis ꝑ manuʒ artificis

diſponunt᷑ ꝑmanſuri ſacris edificijs. Licet aũt
dicat Hiero.ꝙ ipoſſibile eſt ipaʒ innocẽtiã nõ
turbari.i.nõ dolere:tamẽ ſi nõ ꝑturbet᷑ nõ ꝑdit
mercedẽ ſuã q̃ eſt maxia. Et ideo inqͥt ſaluatoꝛ
Matth̊.v. Bti eritis cum maledixerint vobis
hoiĩies ⁊ ꝑſecuti vos fuerint ⁊ dixerint oẽ maluʒ

aduerſus vos mẽtiẽtes ꝓpt᷑ me.Gaudete ⁊ exul
tate qm̃ merces vr̃a copioſa eſt ĩ celis. Et ibidẽ
etiã ait. Beati qͥ ꝑſecutionẽ patiũt᷑ ꝓpter iuſticiã

qm̃ ipoꝝ eſt regnũ celoꝛũ.Et Pſal.xc.ðt deus.
Qum ipo ſum in tnibulatoe eripiam eũ ⁊ glifi⸗
cabo eũ.Et Sap̃.iij.ðꝛ de iuſtis.Si coꝛã hoib⸗

toꝛmẽta paſſi ſunt ſpes illoꝝ imoꝛtalitate ple⸗

na eſt. Facit ad hoc.l.cũ qͥ.ff.de iu.iuf. vbi ðꝛ:
qͥ invno grauat᷑ in alio dʒ ſubleuari.Quanto g
qs eſt magis tribulatꝰ ꝓ vitate ⁊ bono oꝑe:ta⸗

to magis debet credere le eſſe deo gratũ.Et ideʒ

dico de temptatiõibo. vt inqᷣt btũs Fran.cuidã
fratri tẽptato.Uñ diciũ Gen.xxiij. Teẽptauit de/⸗
us Abꝛabã.ſ.ꝓpt᷑ pᷣdictas vtilitates. Sicut em

pater carnalis filiũ quẽ magis diligit plus coꝛ

rigit vt bñdiſciplinatꝰ hereditatẽ iuſte poſſide⸗
at.iuxta illð.xxiij.q.v.c.nõ putes.Filiꝰ nõ diligi
tur qͥ non diſciplinat᷑. Sic deꝰ pater celeſtis hic
aduerſitatibo filios ſuos coꝛrigit vt exerceãtur

in vtutibo ⁊ tandẽ habeãt hereditatẽ eternã.vñ

Iſið.in lib.de ſũmo bono ait.Lũc iuſtis pᷣmia
diſponunt᷑ eterna cũ in pᷣſenti tribulatõe pbant᷑

Et Augꝰ. v.q.v.c.nõ oĩs.inqͥt. Quis nos ãpliꝰ

põt amare q; d&.et tñ nos non ſolũ docere ſua
uiter verũ etiã ſalubꝛit᷑ terrere nõ ceſſat.Et ꝓpter
hoc Seneca ad Lucil.ſcribens eplła.lxxvj.inqͥt.
Vir bonꝰ quicqͥd ei acciderit equo aio ſuſtine⸗
bit:ſciet em̃ illud accidiſſe lege diuina a quavni
uerſa ꝓcedũt.Et iõ quidã deuotꝰ xpᷣianꝰ ĩ oĩb

que ſibi accidebant ſꝑ dicebat.Oĩia pꝛo melioꝛi

Quidã aũt dux qͥ fadebat hoĩes cõedi a canib⸗
hoc audiẽs dixit.Ego faciã eũ a canibo meis de

uoꝛari: ⁊ videbit ſi hoc erit ꝓ melioꝛi.Milit er⸗

go ad illũ nũciũ pᷣcipiẽs eivt ad ſe veniret.Quo
adueniẽte dixit ei pnceps pᷣdictus. Uadas cuʒ
iſtis curialibo meis. Ille vo vadẽs cũ deſcẽde/⸗
ret de quadã ſcala lapidea fregit tibiã cadendo
ſuꝑ lapides:⁊ ſtati dixit.Oia ꝓ melioꝛi.Curia⸗
les vo ei cõpatiẽtes cucurrerũt ad pᷣncipẽ ei nũ⸗
ciãtes caſũ illiꝰ.Et ipᷣe introgauit qͥd dixerat cũ

tibiã fregiſſet.Et auditis vᷣbis eius dixit.Oꝛ di

mittat eũ.qꝛ fuit pꝛo ſuo melioꝛi potifragi ti⸗
biã qᷓ; a canibo deuoꝛari.Ecci.etiã.xj.drt̃. Bõa ⁊
mala vita ? moꝛs pauꝑtas ⁊ boneſtas a deo

ſunt.Et ideo cũ ea que dant᷑ ab amicis ſoleant

eſſe cara:tribulatiões a deo miſſas debemꝰgra
tioſe ſuſciꝑe:⁊ dicere cum ſaluatoꝛe nr̃o ſenſua

litati renitẽti.Calicẽ quẽ ð dit mihi pater nõ vis
yt bibã illũ Johᷣ.xviij.Nõ eſt igit᷑ timẽda potio

tribulatiõis:qꝛ fidelis eſt dñs ꝗ nõ patiet᷑ vos
tẽptari ſupꝛa id qð poteſtis:ſed faciet cũ tẽpta⸗

tione pꝛouẽtũ vt poſſitis ſuſtinere.j.ad Corꝗ.x.
Et ꝓpterea dicebat Hiero.ſuꝑ Pſal.Ueniat pla

ge veniãt oĩa genera maloꝝ dum poſt plagas
xpᷣus adueniat. Studeat g̊ vnuſqͥᷣſq; tribulatꝰ
eſſe patiẽs:qꝛ in hoc conſiſtit vera ſapientia ſᷣm
Platonẽ.Un Quidiꝰ.iiij.de triſtibo ait.Fert ſa
piens oẽs caſus patient᷑ amaros. YFrena nec in
domiti moꝛe recuſat equi. Sicut em aurũ no⸗
biliſſimũ inter oia mecalla minꝰ ſonat ſub mal
leo:⁊ quãto eſt dulciꝰ tato eſt meliꝰ.Sic vir bo
nus cõtra iugũ dei nõ recalcitrat:ſed quãto plłꝰ
aduerſitatibꝰ malleat᷑ ⁊ ꝑcutit᷑ tãto mag in lau
dem ⁊ honoꝛẽ oipotẽtis dei cõcitat᷑. Un de bea⸗
to Tobia dicit᷑ ſui lib.ij.c. Nõ eſt cõtriſtatꝰ ↄtra
dñm ꝙ plaga cecitatis euenerit ei ſed imobilis
in dei timoꝛe ꝑmũſit gras agẽs deo oibus die⸗
bus vite ſue:ſciebat nanq; q; vtiles ſunt tribu⸗
latiões. Scriptũ eſt em̃ in pial.xv. Multiplica

te ſunt ifirmitates eoꝝ:poſtea accelerauer̃t.ſ.ad

regna celeſtia. Ideo młtis pꝛoſꝑitates a deo pe
tẽtibo ſiue ſanitatẽ coꝛꝑis vel diuitias aut filios
aut dignitates ⁊ offida:que aliqñ eis eſſẽt cau⸗
ſa dãnatiõis:deus rñdit lð Match̊.xx.Neſci
tis qͥd petatis. Pꝛo vna em̃ hoꝛa tribulatiõis
deꝰ dat etiã in hac vita q̃draginta hoꝛas conſo
latiõis:⁊ pꝛo vno die triſticie dat vnũ annũ leti
cie.vt inqͥt Alex.de ales in.iij.ꝑte ſũme in tract᷑.
de aſcẽſioe xpᷣi.q.v. Ideo qñ erimus in ꝑadiſo
habebimꝰ maximã cõſolationẽ de recoꝛdatiõe
tribulationũ:ꝑ quas cõſecuti erimꝰ regna celo
rum.iuxta illð dictũ Enee qð recitat Uirgilius
in.j.Eney. Foꝛſan⁊ hec meminiſſe iuuabit.Sã
cti igit᷑ in celo dicũt deo illud Pſal.lxv. Indu⸗
xiſti nos in laqueũ:poſuiſti tribulatões in doꝛ
ſo nr̃o:impoſuiſti hoĩes ſuꝑ capita nr̃a.Trãſi⸗
uimꝰꝑ ignẽ ⁊ aquã ⁊ eduxiſti nos in refrigeriũ
Ad coͤfirmationẽ etiã pᷣdiccoꝝ adduci poteſt ꝙ
aqua ſalſa minꝰ ſubmergit qᷓ; dulcis.vnð ouũ
in dulci aqua pꝛofundat᷑ ſed in amara ac ſalſa
ſuꝑnatat.Et ſilłiter multi in aquis dulcibo ꝓſpe
ritatũ pereunt qͥ in amaris ⁊ ſalſis aqͥs tribula
tionũ ſaluantur. Patet q̊ʒ vtilitas tribulatõis
exẽplo filioꝝ iſrł qͥ oppꝛeſſi ⁊ anguſtati in egy⸗
pto.vt hr̃ Exo.j.poſteavalde młtiplicati ſunt et
exaltati. Siliter Joſeph venditꝰ a fratribo ⁊ tri
bulatꝰ in carcere poſtea mirabilłr exaltatus eſt:

Geñ.xlj. Gaudere igi᷑ debemꝰ in tribulatiõibꝰ

nr̃is apłos imitãtes:de quibo ðꝛ Act᷑.v. Ibant
apłi gaudẽtes a cõſpectu cõſilij:qm digni habi
ti ſunt pꝛo noĩe ieſu contumeliã pati.lec vnq;
ꝓpter tribulatiões quãtũcũq; maximas deſꝑa⸗/
re debemꝰ: ſʒ dicere cũ btõ Job ſui li. xiij. c. Etiã
ſi me occiderit in ipᷣo ſperabo. Debemꝰ q̊ʒ imi⸗
tari romanos de quibo legit᷑ ꝙ nõ ſolũ faciebãt
ſacrifica dijs ſuis qn victoꝛias de hoſtiby ⁊ ꝑ/
ſperitates habebãt reputãtes eas fechi eilloꝝ

Bermo

gfra:ſed etiã qñ eis eneniebãt aduerſitates ſtatiz
eis ſacrificabat. Pꝛimo vt eoꝛũ irã mitigarent
quam ſe incurriſie timebãt ꝓpter aliqð pctm̃:⁊
Aprea tali plaga fuiſſe flagellatos arbitrabant᷑.
Scdðo vt eis gratias referrẽt de illa aduerſitate
quã ulos putabãt ſibi imiſiſſe ꝓ minoꝛi malo.
Et iõ młto magis nos xpᷣiani ðbemꝰ deo gr̃as
agere de tribulatõibo qᷓs nobis euenire ꝑmittit
ulamur:dicẽte dño Apoc.iij.Ego quos amo
arguo ⁊ caſtigo. Per patiẽtiã q̊ʒ ⁊ tribulatiõeʒ

aias noſtras ſaluamꝰ. ¶nð ait ſaluatoꝛ Lu.xrj·
In patiẽtia veſtra poſſidebitis aias vias.Oica

mus ergo cũ głioſo patre nr̃o Franciſco qñ tri
bulati ſumꝰ.Cantũ eſt qð expecto ꝙ oĩs pena
videt᷑ mihi delectatio.⁊ cũ Paulo ad Ro.viij.

Quis nos ſeꝑabit a charitate xpᷣi.tribulatio:

an aguſtia:an ꝑſecutio: an fames:an nuditas:

an ꝑiculũ:an gladiꝰ.Certꝰ ſum qꝛ neq; moꝛs:
neq; vita:neq; ãgeli:neq; pnoipatꝰ: neq; pote⸗
ſtates:neq; virtutes:neq; inſtãtia:neq; futura:
neq; foꝛtitudo:neq; altitudo:neq; pꝓfundũ:ne⸗

q; creatura alia poterit nos ſeꝑarea caritate ðᷣi

que eſt in Jeſu dño noſtro.

Pars ſecũda pus ſennonis eiribulaclo⸗

num neceſſitate.
Ecuũdo in hoc f̃ᷣmone ꝓbandũ eſt ꝙ
ſ nelce eſt nos tribulatiões tolerare in
bhboꝛoc mũdo ſi volumꝰ ad vitã eternaʒ
puenire: ⁊ hoc duplici ratõe. Pꝛima
ðꝛ cõparatiõis.fundamentũ cuiꝰ ponit Phᷣus
ij. Lopic.⁊ in.viij.phiſi.?⁊ Boeoꝰ in topid ſuis
lib.ij.di.Si de quo mag videt᷑ ineſſe ⁊ nõ ineſt

ergo nec de quo minꝰ. Que regula eſt trita? fa/

moſa etis int᷑ legiſtas. Et notat᷑ in.l.nec ex vera.
C. de acqᷣ.poſ.⁊ in.l.relegatoꝛũ.S.ↄſtitutũ.ff. de
ĩter.⁊ re.⁊ inter canoniſtas in.c.ſi ſaale cba
mediũ.cũ ibi nota.xxxij.q.v.⁊ in.c.ſi romanoꝝ.

xix.di.Hec etiã regła notat᷑ ꝑ theoł.ij.ſen.di.vl/

tima.quã poſſumꝰ exeplificare ſic ⁊ dedarare:
viqʒ ꝙ ſi ille qͥ habet maioꝛẽ euidentiã aliqͥd fa⸗
ciendi ⁊ tñ illud facere nõ põt: multo minꝰ illð
facere poterit ille ꝗͥ habet minoꝛẽ euidẽtiã.Exẽ⸗

i gra vt oẽs intelligãt. Sivnus hõ ſanus ro⸗

uſtꝰ ⁊ foꝛtis nõ poſſet ire ab hac ciuitate vſqʒ
ad Romaʒ niſi eqᷣtaret:multo minꝰ poterit ire
vnꝰ infirmꝰ debilis ⁊ cõditionatꝰ.Facto q̊ hoc
fundamẽto dico ꝙ nr̃ redẽptoꝛ Jeſus xps filiꝰ
dei ſine vlla macula ⁊ pctõ totus plenꝰ vᷣtutib⸗

lzʒ haberet oẽm euidẽtiam intrãdi in gliam vite

et᷑ne:tñ in illã intrare nõ potuit q;tũ ad hũani⸗
tatẽ niſi mediãate via tribulatiõis.iuxta illð Lu
ce.xxiiij.vbi ipᷣemet dixit.O ꝑtuit pati xpᷣm ⁊ ita
itrare in głiam ſuã.qð q̃liter intelligat᷑ non eſt

pntis ſpeculatiõis.Ergo nos qͥ ſumꝰpctõꝛes ?

pleni defectibo qͥ pauca aut nullã euidentiã ba
bemꝰ intradi in gliam padiſt i:multo minꝰitra⸗
re potenimꝰ niſi ꝑ vi tribulationũ tranſierimꝰ

„ . .

n hoc em̃ cognoſcimꝰnos a deo aman cũ tri⸗

xXXVIII

Et hoceſt qð inqͥt Berñ.in quodã ſᷣmõe dicẽs
Si oꝑtuit xpm pati ⁊ ita intrare in regnũ ſuũ:
quo nos miſeri intrabimꝰin regnũ nõ nr̃m niſi
pus patiamur.q̃ſi di.nõ poterimꝰ itrare aliter.
Igeo ðꝛ.j.Petri.ij.pᷣusꝓ nobis paſſus ẽ vo⸗
bis relinquẽs exẽplũ vt ſequami veſtigia eius.
Et.iiij.c.eiuſdẽ epłe etiã ðꝛ.xpᷣo igit᷑ i carne paſ⸗
ſo ⁊vos eadẽ cogitatõe armami.Ut em̃ Berñ.

alit. ſõ decet meẽbꝛũ delicatũ ſub capite ſpinato
eſſe. Tribulatio ̊ eſt poꝛta ꝑ quã peruenit᷑ ad

celũ.vñ Dauid pſal.cxvij.ait. Hec eſt poꝛta dñi
⁊ iuſti intrabũt ꝑ eã.Nõ ſolũ aũt ſaluatoꝛ nr ꝑ

viã tribulatiõis ꝑrexit:ſed etiã oẽs ſancti ⁊ ſcc

dei. Pꝛimo btãvirgo maria maxime in paſſiõe
filij:iuxta illð dictũ Simeonis Lu.ij.Ettuam

ipᷣiꝰ aiaʒ ꝑtrãſibit gladiꝰ. Johãnes qͥʒ baptiſta

decollatꝰ eſt Matth.xiiij.?ẽ Mar.vj. Stepha⸗

nus lapidatꝰ.Act᷑.vij. Petrus crucifixus ⁊ An

dreas frater eiꝰ: Paulꝰ decapitatꝰ eſt:Bartho

lomeꝰ decoꝛiatꝰ: Laurẽtiꝰ aſſatꝰ: Job iuſtꝰmi
rabilit᷑ afflictꝰ: Eſaias ſecatꝰ. Et bꝛeuit᷑ loqu⸗
do oẽs amici dei in hac vita tribulatiõeʒ ꝑpeſſi
ſunt. Hoc aũt nõ ꝑmiſiſſer deꝰ noſter qͥ eos ſũ⸗
moꝑe diligebat niſi tribulatões valde eſſentvti
les ⁊ necarie ad ſalutẽ. Ideo Paulłꝰ apłus ad
Heb. xj. de ſctĩs loq̃ns ait.Alij diſtẽti ſunt:alij

vo ludibꝛia ⁊ vᷣbera exꝑti.inſuꝑ ⁊ vincula ⁊ car
ceres:lapidati ſunt ſecci ſunt tẽptati ſunt in occi
ſiõe gladij moꝛtui ſunt. Circũierũt ĩ melotis et
in pellibo capnis egẽtes ⁊ ãguſtati:afflicti: qͥbꝰ

dignꝰ nõ erat mũdꝰ:in ſolitudinibo errãtes in
montibo ⁊ in ſpelũcis ⁊ in cauernis terre.q̃ſi di.

apłs. Nece eſt vt alij qͥ volut ad vitã eterna ꝑue
nire ⁊ ipi pergãt ꝑ viã tribulationũ.Et ad pᷣdi⸗

cta adduci pot illð qð hr̃ Judith.viij.vbi dicit᷑.
qꝙ qñ filij iſrael erãt in ꝑſecutiõe Holofernisvo

cauit Judith pbꝛos ⁊ ait eis. Uos frẽs qͥ pᷣſby

teri eſtꝭ in ppło dei ad eloquiũ vim coꝛda eoꝛuʒ
erigite vt mẽoꝛes ſint qũo a deo tẽptati ſunt pa

tres nr̃i vt ꝓbarent᷑ ſi vere colerẽt deũ ſuũ. Me

moꝛes eſſe debẽt qũo pater nr̃ Abꝛahã tẽptatꝰ

eſt ⁊ ꝑ multas tribulatiões ꝓbatꝰ dei amicus

effectus eſt. Sic Iſaac ſic Jacob ſic Moyſes ⁊?
oẽs qͥ placuerũt deo ꝑ młtas tribulatiões trãſ⸗

ierũt fideles. Et ideo ðꝛ Jacobi.v. Exẽplũ acci⸗
pite frẽs laboꝛis ⁊ patiẽtie ꝓp h̊as qͥ locuti ſunt
in noiĩe dñi.Ecce btificamꝰq ſuſtinuerũt. Suf⸗

ferentiã Job audiſtis ⁊ finẽ dñi vidiſtis. Bea⸗

tus aũt Bꝛe.in.iij.moꝛal.ðᷣt.Dũ bti Job vulne
ra craciatuſq; cõſidero:repẽte mẽtis oculos ad
Johem deduco:⁊ nõ ſine grandiſſima admira
tiõe ꝑpendo:qꝙ ule ꝓphetie ſpũ intra mr̃is vterũ
repletꝰ:atq; vt ita dixerim pᷣuſqᷓ; naſceret᷑ rena⸗

tus. Ille amicꝰ ſponſi:Ille quo iter natos mu
lierũ maioꝛ nemo ſurrexit. Ille tantus ꝓpheta ?
pluſq; ꝓpha ab iniqs in carcere mittit᷑ ? ꝓꝑ puel

le ſaltu capite truncat᷑:⁊ vir tãte ſctitatis ꝓ riſu

iurpiũ moꝛit. Quãdo aũt vł in ibo peccauic qͥ

amat.Bu
ſccopv
lle Bptun
piepoli
urdequ
Reas aſſi
Möftcenit
mijtam
Kiceof
tiſuntey
ſenno⸗
Gorus, Q
Pſtis vlte
hosdonal
cöſiderurt
Giautab
pmabu
paſſionü
coigne
feuelabit
S
ſin
85
Bona in
guereſic.
manſin⸗
em ſans
fona via
latmsin
noes no
9ſequis
niſſim⸗
mllinaſ⸗
nquod.
amous
Rkrcoꝛe

edicis
niͦſuu:
Ummſi
Kkallter.
1stvo/
aeins,
mepel,
Br,

ſpinato

enk od
onadeli
Anrnf

i :ſte

npaſſöe

Snam

bapalſta
Spba/
ms: In
Banbo
iuſtsmi
t logui/

peſi
gcos ſi/

aſtenertl
Nlus ad
ſunt:alij
wlarcr
ntinoc
clonser
icb⸗
ices in
ſide.
mnäpue
tadpt,
wbidick,
ſmsyo
göͤſb;
aco
iſuneps
uü Me
jtipnn⸗
amious
Noſest
ostriß
lüge
cunſone
ie Suß
is Ba
obwlve
mloss
ad
fofrenu
rna
s me
ea?
ppr 4
oſn
ableg

Foliũ

locuſtas ſolũmõ ⁊ mel ſilueſtre edebat.Quidĩ
q̃litate ſui tegminis deliqͥt qͥ cameloꝝ pilis coꝛ
pus oꝑuit. Quid in cõuerſatiõe ſua offendere
potuit qͥ de heremo nõ receſſit. Quid illũ loq̃ci

tatis reatꝰ polluit qͥ diſiũctꝰ ab hoibꝰ fuit. Qñ

illũ vł ſilẽtij culpa notauit qͥ ad ſe veniẽtes tãve

hementer increpauit:di.Genimina viperaꝝ qͥs
vobis demõſtrabit fugere a vẽtura ira.Quid ẽ

ergo ꝙ Job dei teſtimonio cõmen at᷑ ⁊ tñ pla

gis vſq; ad ſterqͥliniũ ſternit᷑. O eſt ꝙ Johã
nes dei voce laudat᷑:⁊ tñ ꝓ ter sverbis in
ſaltatõis pᷣmiũ moꝛit᷑.Quid eit· ipotẽs de⸗
ſic vehemẽter in hoc ſeculo deſpicit qs ſic ſubli⸗
miter añ ſecula elegit niſi hoc qð pietati fideliũ
patet.qm̃ idcirco ſic eos pᷣmit in infimis quos
videt qñ remuneret in ſũmis: ⁊ foꝛas vſq; ad
deſpecta deijcit quos intꝰ vſq; ad icoꝛruptibi⸗
lia ꝑducit. Hinc ̊ vnuſqᷣſq; eolligat quid uũᷣlic
ſint paſſuri quos repꝛobat:ſi hic ſic cruciat q̊s
amat.Aut quõ ferient᷑ qͥ in iudicio arguẽdi ſũt
ſi ſic eoꝝ vita pᷣmit᷑ qͥ ipᷣo iudice teſte laudãt᷑.hec

ille. Apłus q̊ʒ Pauiꝰ. ij. ad Thim.iij.inqᷣt.Oẽs

qͥ pievolũt viuere in xpᷣo ieſu ꝑſecutiões patiun
tur. De quibo ipᷣi fideles xpᷣiani debẽt głiari.qͥa
ꝑ eas aſſimilant᷑ dño nr̃o ieſu xpo: quilʒ pecm̃
nõ fecerit nec inuẽtus ſit dolus in oꝛe eꝰ.j. Pe⸗
tri.ij.tamen multas perſecutiones paſſus eſt.
Et ideo fidelibo ſuis dixit Johᷣ.xv. Si me ꝑſecu
ti ſunt ⁊ vos ꝑſequent᷑. Uerũ:qꝛ ſᷣm GBꝛego.cõ
ſideratio pᷣmij minuit vim flagelli.Et vt ait Iſi
doꝛus.Qui futurevite pᷣmia diligent᷑ excogitat
pñtis vite mala equanimit᷑ poꝛtat. Ideo Apłs

nos hoꝛtat᷑ ad tolerãdas tribulatões cũ xpᷣo ex

cõſideratiõe retributiõis dicens.ij.ad Chorꝗ.j.
Sicut abundãt paſſiões xpᷣi in nobis:ita ⁊ per
xpᷣm abundabit ↄſolatio nr̃a.⁊ ſicut ſumꝰſocij
paſſionũ ſic erimꝰ ⁊ conſolationũ.õ ſunt aũt
cõdigne paſſiões huiꝰ tꝑis ad futurã glłiam q̃ᷓ
reuelabit᷑ in nobis:ad Roma.viij.
Ecuũ da ratio hoc ꝓbãs dicit᷑ meritatõis
ſ ſiue pᷣmiationis. Quam rationẽ ponit
Greg.in moꝛał.⁊ ſeraphicꝰ doctoꝛ ſccũs
GBona.in.ij.ſen.di.xxiij.ar.j.q.ij. Et poſſumꝰ ar
guere ſic. Si nulla eſſet pugna nulla eſſet victo
ria:⁊ ſi nulla victoꝛia ergo nulla coꝛona. Inqͥt

em̃ ſctũs Maximꝰ in ſᷣmõe vniꝰ martyris.Co

rona victoꝛibo datur. Si ergo hõ nõ eſſet tribu
latus in hoc mũdo ⁊ nõ pugnaret cõtra tẽpta⸗
tiões nõ poſſet victoꝛiã patiẽtie repoꝛtare:⁊ per

ↄſequẽs triũphũ vite eterne. Et ꝓpter hoc beni⸗

gniſſimꝰ dñs nr̃ ꝑmiſit ꝙ vita hois ſit cõtinua
militia ſuꝑ terrã. Job.vij.Uñ inqͥt btũs Berñ.
in quodã ſᷣmõe.Muüdus caro demonia diuer
ſa mouẽt pᷣlia. Cõtra q oꝑtet nos virilit᷑ pugna
re vt coꝛonã victoꝛie coſeq̃mur. W
Uãuis ergo oĩpotens deus de potentia
q abſoluta poſſit nobis dare coꝛonã vite
ermne ſine aliquo nr̃o merito:hoc tamẽ

facere nõ intẽdit:ſʒ vult ꝙ eã bonis ogibus ac⸗

qramꝰ.vt inqᷣt ſctũs Bona.in.ij.di.xij.ar.j.q.ij.
Igeo inqt Paułꝰ.ij. ad Thim.ij. Nõ coꝛonabi
tur niſi qͥ legitime certauerit.ſ.cõtra tẽptatiões:

aduerſitates ⁊ tribulatões mũdi ⁊ diaboli. Ne
ceſſe &̊ eſt in hac vita nos aduerſa colerare ſi vo
lumꝰ ꝓſperitatẽ eternã ꝓmereri. Ut etis inquit

Mgę ſen.in.ij.diſ.xxix.⁊ ſccũs Bona.eiuſde li⸗

bꝛi di.xxx.ar.j.q.j.deo ſcriptum eſt Actc᷑.xiiij.⁊
fuerũt vᷣba Pauli que ibi recitat ſccũs Lucas.

Per multas tribulatiões oꝑtet nos intrare in

regnũ celoꝝ. Idcirco ad heremitas Aug.inqͥt.
Qui exceptꝰ fuerit a paſſiõe flagello ꝝ exceptus
erit a nũero głificatoꝝ.Et Hiero.ad Julianuʒ
ait.Difficile imo impoſſibile eſtvt pꝛeſẽtibus ⁊
futuris quis fruatur bonis:vt hic ventrem ⁊
illic mentẽ impleat:vt de delicijs trãſeat ad de⸗
licias:vt in vtroq; ſeculo pᷣmus ſit: vt in celo et
in terra glioſus appareat. Iſið.q̊ʒ in lib.de ſũ⸗

mo bono ðdt. Si dulcia qᷓrimꝰ nece eſt vt pᷣus

amara toleremꝰ. Ideo inqͥt Paulꝰ ad Heb.xij
Per patiẽtiã curramꝰ ad ꝓpoſitũ nobis certa⸗
men. Et hoc ſufficiat p ſcðᷣa ꝑte nr̃i ᷑ᷣmonis.
Pars tertia de diſtinctiõe patiẽétie. N
Atiẽtiã diffinit Laccãtius in.v.diui⸗
p narũ inſtitutionũ aduerſus gentes
dicẽs. Patiẽtia ẽ maloꝛũ que aut in
ferunt᷑ aut accidũt cũ equanimitate
ꝑlatio.Et Tulliꝰ in rhetoꝛica idẽ in ſubſtantia

dicit lʒ alijs vᷣbis. Reperit᷑ aũt diuerſa patiẽtia

Pꝛima eſt remiſſoꝝ.i.eooꝝ quibo ex officio incũ
bit repꝛehẽdere coꝛrigere vel punire aliena petã
⁊ tamẽ illa tolerãt. Contra quos eſt.c.facietis.
lxxxvj.di.vbi ð:.Faciẽtis ꝓculdubio culpã ha⸗
bet qui qð põt coꝛrigere negligit emẽdare.et in
ca.erroꝛ.lxxxiij.di.ſcriptum eſt. Erroꝛ cui nõ re⸗
ſiſtit᷑ appꝛobat᷑:⁊veritas cũ mime defenſat᷑ op⸗

pꝛimit᷑. Negligere qppe cũ poſſis ꝑturbare per

uerſos nihil alið eſt q; fouere:nec caret ſcrupu⸗
lo ſocietatis occulte q mãifeſto facinoꝛi deſinit
obuiare.Et i.c.qͥd em.ibidẽ ðꝛ. Quid em̃ ꝓdeſt
illi ſuo erroꝛe noò pollui qͥ cõſenſum pᷣſtat errãti
Et in.c.cõſentire.ea.di.ſcriptũ eſt. Cõſentire vi⸗
detur erranti qͥ ad reſecanda que coꝛrigi debẽt
nõ occurrit. S O
Ecũda patiẽtia eſt mundanoꝛũ.i.eoꝝ qͥ
ſ oApter mundũ quoſq; laboꝛes ſtrenue to
lerãt:⁊ in paruo bono oꝑe ſunt impatiẽ
tes.De quibo.xlvij.di.in.c.oẽs.Gꝛego.ait. Oẽs
huiꝰ ſeculi dilectoꝛes in terrenis rebus foꝛtes
ſũt:in celeſtibo aũt debiles.Nã p tꝑali głia deſu
dare vſq; ad moꝛtẽ appetũt:⁊ ꝓ ſpe ꝑpetua nec
parũ quidẽ ĩ laboꝛe ſubſiſtũt. Pꝛo terrenis lu⸗
cris iniurias quaſſlibet tolerãt:⁊ ꝓ celeſti merce

devel tenuiſſimi vbi cõtumelias ferre recuſant.

Terreno iudici toto etiã die aſſiſtere foꝛtes ſũt
in oꝛatioe vo coꝛã dno vel vniꝰhoꝛe momento
laſſant᷑. Sepe nuditatẽ deiectionẽ famẽq; ꝓꝑ ac

Bermo

quirxẽdis diuitijs atq; honoꝛib tolerãt:ſuꝑna
autẽ laboꝛioſa qrere tãto magis diſſimulant:
quãto ea tribui tardius putt.
Errlia eſt pacietia ſtultoꝛũ.i.eoꝝ qͥ ſciunt
t ꝓꝙ peccãdo moꝛtaliter ſeruiũt diaboloꝛ
ttfaimẽ ꝑmittüũt ſe trahi ab illo de peccato ĩ
ꝓctm̃.Quibo ðᷣt Paulꝰ.ij.ad Chor.xj. Libẽter
ſuffertis inſipiẽtes cũ ſitis ipᷣi ſapiẽétes. Suſti⸗
nectis eĩ ſi qs vos in ſᷣuitutẽ redigit:ſi qͥs deuo⸗

rat:ſi quis accipit:ſi quis extollit᷑:ſi quis in fa⸗/
ciem vos cedit.Et in hac patiẽtia ſtulca ſũt mul

totiẽs vxoꝛes que viris ſuis in pctis cõſentiũt:
⁊ ecõtra viri vxoꝛibo:⁊ ſiliter ſerui dñis:ne eos
turbari faciat. Hec aũt patientia eſt peſſima ⁊
ſuppoꝛtatio iniqua.

ſuas vt appareat hoĩbus ieiunãtes.
Quinta patiẽtia virtuoſoꝛũ.de qua modicũ
hodie reperit᷑. Aſſimilat᷑ em hinnule que cũ ſit
calidiſſima ⁊ cõſequẽter nõ bona in eſtate tunc
emicttit folia latiſſima:ſed in hyeme quãdo eſſet

bona abſcõdita latet ſub terra.Dicit᷑ aũt cõiter

ꝙ patientia comedit᷑ cũ codleari rabiei.De qua
vᷣ̈tuce Aug.inquit in lib.de patiẽtia.Uirtꝰ ani⸗
mi que patiẽtia dicit᷑tam magnũ bonũ dei eſt.
vt etiã ipᷣiꝰqui nobis es largit᷑ patiẽtia pꝛedicet᷑
Et Jacobi.j.c.ſcriptũ eſt. Patietia opus ꝑfectũ
haber. Et.ij.ad Chorj.vj.dicit Pauiꝰ. In omi⸗

bus exhibeamꝰ? noſmeripſos ſicut dei mmiſtroo
in multa patiẽtia.⁊ ad Epheb.iiij.ait. Cũ patii⸗/
tia ſuppoꝛtãtes inuicẽ.⁊ ad Heb.x. Patientia

vobis neceſſaria eſt vt volũtatẽ dei faciẽtes re⸗
poꝛtetis repꝛomiſſionẽ. Hanc aũt patiẽtiã de⸗
bemꝰ a deo impetrare:⁊ dicere cũ Pſal.Ab ipᷣo
em̃ patiẽtia mea.Et iteꝝ.Tu es patientia mea.

In quinq; aut debet homo eſſe patiẽs. Pꝛi

mo in charoꝛũ amiſſiõe.Nã multi ſunt qͥ ꝓpter
moꝛtẽ amicoꝛũ indignãtur deo:⁊ ſeipſos com
mittũt cõſũmãdos doloꝛi.Cõtra quos inquit
Seneca de cõſolatiõe ad Paulinũ.Quid tam
humile ac muliebꝛe eſt qᷓ; cõſũmandũ ſe doloꝛi
cõmittere. Ideo Paulꝰ.j.ad Theb.iiij.ait. Nõ
cõtriſtemi ſicut ⁊ ceteri qͥ ſpem nõ habẽt.Tales
em̃ vident᷑ nõ habere ſpem de reſurrectiõe futu
ra.ca.qᷓ; pꝛepoſterum.xiij.q.ij.Sciendũ tamen
ꝙ aliud eſt afflictionẽ non ſentire in aduerſis:
aliud eſt nõ ſufferre. Un Seneca vbi g ait. Nõ
ſeẽtire mala ſua nõ eſt hoĩs:ñ ferre nõ ẽ viri. R
Ecuũdo debemꝰ eſſe patiẽtes in perditõe

ſ tcpaliũ bonoꝝ. Un vt habet᷑ in lib.de mo

ribus phᷣoꝛũ:laudat᷑ Anaxagoꝛas qͥ nõ

eſt cõtriſtatꝰ qñ in patriã rediẽs poſſeſſiões ſu⸗
as ðᷣſertas ⁊ diſſipatas inuenit.Et ideo Tulliꝰ

in.ij.de oꝛatoꝛe ðt. Magna laus ⁊ admirabi⸗

lis videri ſolet:culiſſe caſus ſapientis aduerſos

nõ fractũ eſſe foꝛtuna:retinuiſſe in rebus aſpe⸗
ris dignitatẽ. Ideo laudat᷑ Job qͥ audiẽs oẽs

ſfilios ſuos moꝛtuos: et oem ſubſtõtiã ſuã ſibi

Lem nſth

Uarra patiẽtia ẽ hypocritaꝝ. De quib⸗
ꝗ dicit᷑ Matth.vj. Exterminãt em̃ facies

xxXVII

ereptã nõ eſt deſpatus:ſed ait vt habet᷑ ſui libꝛi
j.c. Nudus egreſſus ſum de vtero matris mee:
nudus reuertar illuc.Oñs dedit dñs abſtulit:
ſicut dño placuit ita factum eſt:ſit nomen dñi
benedictũ. ù
Ertio debet eſſe quis patiens in coꝛꝑis
t flagellatiõe:cũ.ſ.coꝛpus egritudinibꝰ et

infirmitatib aggrauat᷑. Sicut de bea⸗/

to Frãciſco legit.De quo ſcũs Bona.in legẽda
maloꝛi inqᷣt. Cũ duris coꝛꝑis angeret᷑ doloꝛi⸗

bus illas ſuas ãguſtias nõ penarũ noie appel
labat ſed ſoꝛoꝛũ.Dũ aũt ſemel grauiꝰ ſolito do
loꝛũ vrgeret᷑ aculeis:quidã frater ſimplex dixit
ad eũ. Pater oꝛa dñm vt mitius tecũ agat:ma

num em ſuõẽ plus debito ſuꝑ te aggrauare vi⸗

det᷑.Quo audito vir ſccũs cũ eiulatu excamãas
ait. Niſi noſcerẽ in te ſimplicẽ puritatẽ tuum ex
nũc abhoꝛrerẽ ↄſoꝛtiũ:qͥ auſus fueris circa me
diuina iudicia repᷣhẽſibilia iudicare.Et lʒ eſſet
totus attritꝰ grauis ꝓlixitate languoꝛis pꝛoij⸗

ciens ſe in terrã oſſa debilia duro caſu colliſit ⁊

deoſculãs humũ:gr̃as tibi inqͥt ago dñe deus

de oibus his doloꝛib meis:teq; mi dñe rogo

vt centuplũ ſi tibi placuerit addas:cũ tue ſãcte
volũtatis adipletio ſit mihioſolatio ſuꝑplena.
Et ideo etiã nos debemꝰ patiẽter infirmitates
tolerare.Quia virtus in infirmitate perficit᷑.ij.

ad Chorj.xvi,j.
Uarto debet eẽ patiẽs qͥlibet ⁊ nõ deſꝑa
q re de tẽptatiõibo ſʒ virilit᷑ reſiſtere.lam
vyt ait btũs Bona.i.ij.di. xxiij.ar.j.ideo ðᷣ
us ꝑmittit hoĩiem temptanivt foꝛtiter ⁊ viriliter

agẽs maioꝛẽ inde głiam cõſequat᷑. Scriptũ eſt

em Jacobi.j.HBtũs vir qͥ ſuffert tẽptationẽ:qm̃

cũ ꝓbatus fuerit accipiet coꝛonã vite.Et ibidẽe
etiã dici᷑. Ome gaudiũ exiſtimate fratres cũ in
varias tẽptatões incideritis. Has em̃ tẽptatio

nes ſepe ꝑmittit deꝰ ꝓ nr̃a vtilitate. Uñ Job. v.
ſcptũ eſt. Btũs hõ qui coꝛripit᷑ a dño: increpa⸗

tionẽ ̊ eiꝰ ne repꝛo bes.Oñ ergo es tẽptatꝰſiue

tribulatꝰ recoꝛderis illiꝰ ſentẽtie que hr̃ Ecci.iij
vbi ðꝛ. Diſciplinã dñi ne abijcias:ne ðficias cũ
ab eo coꝛriperis.Quẽ em̃ diligit dñs coꝛripit:

⁊ ꝗq̃ſi pateri filio cõplacet ſibi.Debes etiã recot
dari qð dici Pſal.xxxiij. Juxta ẽ dñs his qui
tribulato ſunt coꝛde. Et de hoc eſt exeplũ ma⸗
gni Anchonij qui dũ poſt multas tẽptatiões ⁊
v̈bera qͥ a demonib fuerat paſſus vidiſſet in
ſplẽdoꝛe quodã mirabili dñm ieſum xpᷣm dixit
ad eum. Ubi eras bone ieſu:ieſu bone vbi eras
q̃re non fuiſti a pncipio vt me adiuuares a de⸗
monijs.Cui dñns ait.Anthoni hic aderã ĩtuẽs
quõ pugnares ⁊ meo auxilio certamẽ ſuꝑaſti.
amodo aũt qꝛ viriliter pugnaſti in toto oꝛbe te
faciã noĩari. Recoꝛdare etiã o tribulate⁊ tẽpta⸗

te ꝙ multo płes tribulatiões paſſus eſt xpᷣs ꝓ

amoꝛe tuo:quare ↄueniẽs eſt vt tu etiã aliquid

patiaris amoꝛe eiꝰ. Uñ inqͥt Paulus ad Heb.

rij. Recogitate eũ qui ſuſtinuit taleʒ a pcoꝛibꝰ

rah

les. Un.
memo:
cquoan
wei
4
i
oibwofa
jmorte
iniunas
aarxt
müremee
eſeiniu
piens co
feſicfeci
fuiſſetin
neecpiſſe⸗
no vider
Citoſaan
cruleüter
visceiran
iükinl
Genena
h Latul
luainfa⸗
lolüuer
loisqn
kientſibi
bonnrſi
nus, ct
nlin co.
ls hye ſib
Zbach
le. debet
fenege
tuparie
Aſckenn
Ottuoꝛr
lauganie
pariaſüt
ſa eqh
heabifar
Peruert
Rüof
ſplicnei
jcwola
loßzn
chete⸗
Tbeßx,
res gütſ

Folij CccxiI

N;. : hſecutionẽ: vt nõ fatigemi animis vfis deficiẽ,⸗ ſerpẽtes. Serui em dei ſunt odoꝛifen fama. ij.
Dſtllt tes. Iñ Sꝛeg. in moꝛal.inqt. Si paſſio dni ad ad X oꝛ].ij. Odoꝛeʒ noticie ſue manifeſtt pter
daaei memoꝛia reuocetur nihil eſt adeo duꝝ qð non nos in oĩ loco. Pcroꝛes aũt ſunt ſerpentini:qꝛ
equo animo tolerek. U virdetractiõis ſꝑ poꝛtãt ⁊ venenũ in lingua:
M AUinto debet qs eſſe patiẽs in tolerãdis dicente pſamiſta. Clenenũ aſpiduʒ ſub labijs
lndſck 9q iniurijs ? infamijs impoſitis:ſciens q; eoꝝ.Sicut aũt odoꝛ virtutũ bonos recreat:ſic .
deden —. mnacſs habẽt bꝛeues pedes: ? vertas malos cõturbat.ijj.ad Coꝛ].ij.Alijs ſi um?odoꝛ
legitn oĩbus fal litatibo ſi. upereminẽs erit. Ad qð ſunt moꝛtis in moꝛtẽ.alijs vero odoꝛ vite advitam.
dor Itcuoꝛ remedia ſᷣm Senecã. Pꝛimũ ẽ ipſas Nõ eſt ̊ derogatio viris odoꝛiferis:ſi ifaman?t
ſenppe iniurias o bliuiõi gragere:ſ. icut faciebat Julius ab hoib fetidł:vñ Areſtoteleſ cũ ei qᷣda diceret
ſlid ceſar: vt refert tulliꝰ. Uñ idẽ ſeneca ait. Iniuria hoies te contenut. rndit. Et illos aſini. Et iõ ſic
lanit ru remedii eſt obliuio. Scom eſt noͤ reputa illli nõ curat de cõtẽptu aſinoꝝ ita nec ego de cõ
rm re ſe iniuriã recepiſſe.vnde idẽ Seneca ait. Da⸗ tẽptu maloꝝ. Tercio ondit exemplo coloꝛil
—— piens colaphis ꝑcuſſus ðt.S lcut debult face/¶cui nõ eſt derogatio ſʒ cõmẽdatio ſi ceci de ilo
Macet re ſic fecit.Et de hoclaudat᷑ Cato qͥ cũ a quodã falſa iudicãt quẽ nũqᷓ; viderũt. Sancti eteni v.
nunis “ fuiſſet in oꝛe ꝑcuſſus negauit ſe ab illo iniuriaã ri coloꝛati ſunt albo coloꝛe puritatis:nigro hu
un r recepiſſe. Tertiũ eſt ꝙ dz diſſimulare ſe młta militatis:rubeo cha ritatis:aereo celeſtis cõtée⸗
tume nõ videre nec audire.vñ idẽ Sene.ait.õ expe platiõis:⁊ viridi amabilis coõuerſatiõis. Pcõö⸗
Caker dit oĩa audire vł videre. Multe em̃ iiurie nos res aũt ſunt ceci. Sapie.ij.Excecauit eos mali⸗ B
