deo:cuiꝰ autoꝛitas ⁊ diſpẽſatio merito ſuſpecta
habet᷑ ab ecclia q̊ ad pauꝑes rpᷣianoſ.Et iõ iuſte
dicit:ſᷣm ꝓuidẽtiã dyoceſani ⁊c.q ſuſpicio ceſſat
in fideli xpᷣiano.Et ſic nõ dubito ꝙ epᷣs non ha⸗
bet ſe intromittere de talibo niſi ĩ defectũ. Hec il⸗
le. Cuiꝰ ſniam videt᷑ appꝛobare b. Tho.ij.ij.q.

lxij. dum nihil dicit de autoꝛitate epi. Nõ obſtat
mõ alia in ↄꝛiũ allegata.qꝛ in ipſis non dicit᷑ ꝙ
reqrat᷑autoꝛitas epᷣi:ſed ꝙ epᷣi debẽt ꝓcurare ꝙ

fiant hmõi diſtributiões in pias cauſas:non ꝙ

nõ poſſint fieri ſine eoꝝ autoꝛitate. Immo ĩ ali⸗

gbtoꝛltosel.
dolus vellunce
nness velam⸗
lenſantrda
Geleincrommlcre
Goffo fpeclat⸗
gltertaci et hd
ertimoꝛe⸗ Erdich
in no noſh
glaculpainkoꝛo
Fihuo ſis
ſetnorenſarttge
Gs vonſebabert
Gbfurtoltribu
MmMbo icurreneir
Adcclinandsd
urci cöſlio peni
goisinpꝛopꝛia

4
Uortor

dbusdebe⸗

perespele

ſurmagis paugen
Alnand Hi
Pate deden eicti
lltate⸗ſäſioid
txdict Zmbinl
ryſq cdict
ollprasq̈religi
elinſumma
keſtluerepan
ltenod ſolues
epereat pelen
nüigtotieſicutn
ſni taſneütn
ſincigndornie
Kiopſonsnoeq
geontdebentß⸗
inegociſpolia
alncerrapaug
ieniien
lkfeoplinercte
od pinguno
ſbpoteritp
ALaurunn babe
eken foꝛm
uunclachee
veniennnatio
hs dahenote.

dmänn
Eſalnt i i
woceffriſtf
bane ditnbu
hiſfinhitci
äänoitum
honnmncnag
nsqllde.

Wlag pllani
dungni Ei
nugannz
ürnonte
kſiundsdenrf
dcdenfian
Driſtodionrn
Miode anchio
enciiügin
Püpon iumniont
deciſliorautni
lun düknboen e
iglettemno ma
Mcön gnenetdo
dscnſt. .
deſveſinanen.
1cnn eie
ns luellu e
aca danuali ö
nanm depeng
ngicpim⸗
in boccauerin
Neteguatti i
cbiingoij
ms gonsteſ
rißdiocde
madelck .
a gs
muq dcha ha
dialmni/
nde r u;
nnui care e
iudast uͤlt
chianoſeldeu
nan iin
angl bilte
ihcraſt
ogchs M⸗
iͤ
nd Doih⸗
ui ſi
oͤtndicli
curareg
allasnong
jnnoii,

Folium

quib⸗ iuribo expᷣſſe ðꝛ ꝙ epᷣs tũc ſe interponat cũ

nullus eſt executoꝛ:vł cũ male adiplet.vt in pᷣal

legata.l.nulli.⁊ in c.tua.extra ð teſta. Et bãc opi
nionẽ ſequunt᷑ multi doct.maxime Sco.in.iiij.

di. xv.et Johan.mona.in c.qᷓ;qᷓ;.de vſur.li.vj.et᷑
Jo.de ligna.ac Pau.⁊ GBemi.atq; Jo.cal.ſuper
cle.j.de pui.ac Panoꝛ.in c.cũ ſit.ð iude. Pꝛo cõ
coꝛdia aũt baꝝ opinionũ põt dici ꝙ ſi diſtribu⸗
tio eſt bñ facta pauꝑibo:tũc nõ viciet᷑ qꝛ defuerit
autoꝛitas epᷣi. Sed ſi fuit male facta ⁊ int᷑uenit
dolus vel lata culpa.puta qꝛ dedit ſuis conſan
guineis vel amicis qͥ nihil vel parũ indigebant.
vel etiã ſcient᷑ ⁊ doloſe elegit nõ eligẽdos.tũc epᷣs
põt ſe intromittere vt iteꝝ fiat legitime.⁊ hoc ad

eiꝰofficiũ ſpectat.vt dictũ eſt S. Nec ðꝛ factuʒ qð

aliter factũ eſt qᷓ; debuit fieri.extra de reg.iur.c.qᷣ
ex timoꝛe.Et dictũ eſt de lata culpa vel dolo.qͥa
ſᷣm Inno.in c.ſicut dignuʒ.excra de homicidio.
alia culpa in foꝛo pniali nõ artat ad reſtitutiõeʒ
Itẽ puto ꝙ ſi qͥs ſciẽter ⁊ doloſe male diſtribue/
ret nõ excuſaret᷑qꝛ interuenerit autoꝛitas epᷣi.nã
epᷣs non ſe habet intromittere negocio huic niſi
ꝙ bñ fiat diſtributio: vt dictum eſt. ideo celeſtes
ambo incurrent iracũdias.C. ð epiſ.⁊ cle.l.ſi qͥs

ad declinandã.ad fi.meliꝰeſt tñ ſꝑ ꝙ diſtribuan

tur cũ cõſilio penitentiarij vel alteriꝰ ſctĩ viri:ne

quis in pꝛopꝛia cauſa fallatur diſtrchuen ſuo

modo. „ S5
NUaarto ⁊ vltio circa h̊ qrit᷑: qbus pauꝑi⸗
bus debeãt erogari.Et rñdet᷑ ꝙ int pau
peres pᷣeligẽdi ſunt pauꝑioꝛes. Qui aũt
ſint magis pauꝑes hr̃.C.de epiſ.⁊ dle.l.ſi qͥs ad
declinandã.S.fi. Int᷑ pauꝑes aũt eq̃les in pau⸗
ꝑtate debẽt eligi iuſtioꝛes q ſunt in eadem ne⸗
ceſſitate.Nã ſi oibo debet᷑ miſcðia:iuſto ampliꝰ.

vt dicit Amb.in li ð offi.⁊.lxxxvj.diſt.c.nõ ſatis.

2. xvj.q.j.c.ti.dicit Hiero.ꝙ in pauꝑibo non tam
pauꝑtas qᷓ; religio attendẽda eſt. Dicit q̊ʒ Mo
nal.in ſumma.ꝙ penitẽtiariꝰ ſi viderit eũ qͥ tene
tur reſtituere pauꝑem ⁊ egenũ:põt ſibi dare di⸗
latiõem ad ſoluẽdũ:ne alas ipſe cũ vxoꝛe ⁊ filijs
fame pereat.vel etiã põt ſibi remittere in ꝑte vel
etiã in totũ:ſicut viderit magnã eſſe neceſſitatem
ſuã. In caſu aũt neceſſitatis extreme licet ipſe ſit
indignus:tñ pᷣponẽdus eſt alijs etiaʒ ſctis ⁊ iu⸗
ſtis ꝑſonis nõ eq̃ indigẽtib. Si aũt eq̃liter indi
geant debent pᷣponi melioꝛes:vt meliꝰ poſſit ge
ri negociũ ſpoliatoꝝ q̊ ad vtilitatẽ aĩe cui ꝓſunt
iſta incerta pauꝑibo erogata.Et iſte accipiẽs ex
diſpenſatiõe talia bona tenet᷑ oꝛare ꝓ aĩa illiꝰad
quẽ res ꝑtinet.et alia bona ꝓ ipſa facere.et ſi ve⸗
nerit ad pinguioꝛẽ foꝛtunã:eroget in vſus pau⸗
peꝝ qð poterit ꝓ ania eiꝰ.arg.xij.q.ij.c.glłia epi.
et c.aurum habet eccleſia.Qui vo noluerit ſatiſ
facere iuxta foꝛmam pꝛedictam non eſt abſol⸗
uendus. Hec Monaldus.Sed ad eternam ꝑ

ueniet damnationẽ:a qua nos liberet omnipo⸗

Ens deus noſter Amen.

Feria quarta poſt terciã dominicam in qua/

drageſima:de octauo pᷣcepto decalogi Sermo

vigeſimuſnonus. B

Sn logue +
n cõtra ꝓximũ Ve um teſtimo⸗
niũ.Exo.xx.⁊ Deu.v.ac in epła oc⸗
currẽc ferie. Dicit gloſa oꝛdinaria

Deut. v.ſ uꝑ vᷣba themat nr̃i. Peſſimũ genꝰmẽ

dacij eſt falſũ teſtimoniũ. Uñ ðᷣt Tho.ij.ij.q.lxx
ar.iiij.? Aſten.in ſũma.li.j.pte.j.ti.xxxvij.ar.j.q;

falſum teſtimoniũ ſꝑ eſt pctm moꝛtale. Uñ ſi fi⸗

at in cã Greminali aliquẽ idẽ eſt pcem q̊ ad deũ
ac ſi manibo ſuis feciſſet malũ qð ꝑ teſtimoniũ
ſuũ factũ eſt ꝓxio.dicẽte Auguſtio.xj.q.iij.c. Ne⸗
mo. Nemo ꝑitoꝝ aut pꝛudentũ putet ꝙ minus
ſit ꝑiculũ in vbis lingua mentiẽdo qᷓ; in mani⸗
bus ſanguinẽ fundẽdo.Si aũtfiat in cã pecuni
aria:tũc ñ ſolũ moꝛtalit᷑ peccat ſed etiã tenet᷑ ad
reſtitucionẽ ois dãni dati ꝓpt᷑ falſuʒ teſtimoniũ
qꝛ qͥ cam damni dat:dãnũ dediſſe videt᷑.c.ſi cul
pa.de iniur.⁊ dã.dato.ij.q.j.c.notũ ſit.⁊.xiiij.q.v
c.nõ ſane. Et rõ q̃re ſit pctm̃ moꝛtale in ꝓferẽdo
falſum teſtimoniũ:etiã ſi neminẽ offedat eſt.qᷣa
teſtis debet iurare de dicenda veritate:vt habet᷑
C. de fide inſtru.l.iudices.⁊.C.de teſti.l.ſi qᷓndo
et in auten.de teſt.S.ſed hoc.coł.viij. Omne aũt

piuriũ eſt pctm̃ moꝛtale de ſui natura:vt inqᷣt

Tho.ij.ij.q.xcviij.et ſupᷣ ꝓbatum eſt in expoſiti⸗
one ſecundi pᷣcepti. Ideo ſcptuʒ eſt Pꝛouer.xiiij
Teſtis falſus nõ erit impunitꝰ.Nihil aũt eſt ali
ud falſitas qᷓ; mutatio veritatis.vt ðᷣꝛ in autẽ.
de fide inſtru.in pn. Pꝛouerbioꝝ quoq;.xxv.ðꝛ
Jaculũ et gladius ⁊ ſagitta acuta homo qui lo
quit᷑ cõtra ꝓximũ ſuum falſuʒ teſtimoniũ. Per
iaculũ aũt acceleratio moꝛtis ſubitanee: ꝑ gla/
dium ſeꝑatio anime:ꝑ ſagittam vᷣo omniũ pe⸗
narũ acerbitas deſignat᷑. Uñ narrat᷑ li.vj.eccle/
ſiaſtice hiſtoꝛie ꝙ tres falſi teſtes depoſuerũt cõ⸗
tra Narciſcum epᷣm hieroſolymitanũ virũ ſan⸗
ctum de qͥbuſdã infamatoꝛijs: qͥrũ vnus dixit.
Si ita non eſt vt dico:igne cõſumar.alius irre
mediabilẽ moꝛbũ ſibi impꝛecatꝰ eſt ſi mentiret᷑.
et tercius cecitatẽ. Sanctus igit᷑ Narciſcꝰ ꝓpter
talem infamiam pluribo annis in deſertis locꝭ
manſit. Sed vindicta dei ſuꝑ illos falſos teſtes
ſtatim venit:quoꝝ pꝛimuʒ ignis in domo eius
ex ꝑua ſcintilla accenſus cũ omni ſua familia ⁊
diuitijs combuſſit.Secũdus aũt a pedib vſq;
ad vᷣticem moꝛbo regio repletꝰ⁊ cõſumptus in
terijt Terciꝰ vᷣo lumie oculoꝝ pᷣuatꝰeſt.et Nar⸗
ciſcus redijt ac cum honoꝛe receptꝰeſt. Merito
aũt iſti falſi teſtes a deo ſic grauiter puniuntur.
qꝛ peccant ↄtra deum quẽ cõtemnũt.⁊ ʒ iudicẽ
quem decipiũt.atq; ↄtra innocentẽ ꝓximũ queʒ
ledunt:ſᷣm Iſido ꝝ.li.iij.de ſũmo bono. Et ideo
Pꝛouer. xxj.ſcptum eſt.Teſtis mendarx ꝑibit.ſ.
in eternum. Ideo bñ dicunt vᷣba ꝓpoſita. Non
5

. .
.

loquerꝭ ⁊c̃. Suꝑ qͥbo verbis tres ↄſideratiões fa

ciemus de mẽdacio:qð eſt ↄ octauũ decalogi pᷣ⸗
ceptũ. Pꝛima dicet᷑ notificatiõis. Secũda excu
ſationis.Lercia deteſtationis.
Pars pꝛima in q̃ declarat᷑ qͥd ſit mendaciũ ⁊
q̊t modis fiat:⁊ qñ ſit moꝛtale aut veniale. U
eElrynñgdaciũ diffinit᷑ ꝑ glo.in.l.mandati.
m ff. de interroga. act. 2. xxij.q.j.c.nec ar/⸗
tificio. in glo.q̃ incipit.Ne qͥſqᷓ;. Diffi⸗
nit᷑ aũt ab Augu.in li.de mendacio.et
trãſſumptiue in.iij.ſen.di.xxxviij.habet᷑ hec dil⸗/
finitio.⁊.xxij.q.ij.c.ille ergo.vbi ðꝛ.M.ẽdaciũ eſt
falſa vocis ſignificatio cũ intẽtiõe fallẽdi. Ad cu
ius diffinitiõis declaratiõeʒ ſciendũ ſᷣm Rich.i
iij.diſt. xxx viij.ar.j.q.j.? ſctm̃ Bonauẽ.ibidem ꝑ
ola.et b. Tho.ij.ij.q.cx.ar.j.et Alex.de Ales ĩ.iij.
ꝑte ſũme.in tractatu de mẽdacio.ar.j.et Aſte.in
ſumm a.pte.j.li.j.ti.xxxvj.ar.j. de rõne menda
cij eſt ꝙ illud qð dicit᷑ ſit falſum:ſaltẽ q̊ ad inten
tionẽ ipſiꝰdicẽtꝭ.Ex q̊ colligit᷑ ꝙ ſi qͥs iuret aliqͥd
qð putet eſſe falſum ⁊ tñ ſit veꝝ:mẽdaciũ ei ĩpu⸗
tat᷑ rõne male intentiõis:ſᷣm Ray.in ſũma.⁊ hĩ
in c.hoies.xxij.q.ij. Uñ glo.ſuꝑ illðꝰ PS. Labia

dolloſa in coꝛde ⁊ coꝛde locuti ſunt:inqt. UVbi eſt

duplex coꝛ:ita ꝙ vnũ ðᷣꝛ et aliud intẽdit᷑:ibi ẽ mẽ
daciũ.et Mg⸗ in.iij.ſentẽ di.xxxviij.ait. Nõ oĩs
q mentit᷑ dicit falſum.qꝛ mẽtiri eſt ð mẽtẽ ire:qð
facit qͥ falſum qð credit affirmat eſſe veꝝ. Aug.
q̊ʒ in Enchi. ðt S menti qui dicit veꝝ qð pu⸗
tat falſum.Et b idẽ hr̃.xxij.q.ij.c.is aũt.Simiłr
qñ qͥs diceret aliqð falſum qð putaret eſſe verũ
nõ ꝓpꝛie dicit mẽdaciũ.qꝛ nõ dicit ↄ mentẽ. Reã
em̃ linguã non facit niſi mens rea.xxij.q.ij.c.ho
mines.Si qͥs aũt affirmet aliqͥd qð ſit dubiuʒ
et dicat eſſe veꝝ vel falſuʒ:vel etiã illud qð eſt cer
tũ dicat eſſe dubiũ:mẽdaciũ ei imputat᷑ ſᷣm ſan
ctũ Bonauẽ.in.ij.ſen.diſ.xxxv.in qſtionibo circa
lr̃am.Oñ aũt ſit moꝛtale vł veniale ifra videbit᷑
Hugo aũt de ſctõ vict.in.j.li.de ſacr̃is.ꝑte.xij.c.
xij.diffinit mẽdaciũ:dicẽs.ẽdaciũ eſt falſa ſi⸗
gnitficatio vod cũ volũtate fallẽdi:vel q̃ pᷣſentia⸗
liter adeſt.vł q̃ poſtea aduenit.Nã ſi qͥs ꝓmittit
alteri aliqͥd ſe datuꝝ:habẽs volũtatẽ dãdi cũ ꝓ⸗

mittit:poſtea dare ñ vult mutata volũtate:mẽ⸗

daciũ eſt.non qꝛ coꝛ in ꝓmiſſione fuerit duplex:
ſed qꝛ poſtea coꝛ duplicauit. Sciendum q̊ʒ ſᷣm
Rich. vbi S.et ſctm̃ Bonauẽ.in.iij.di.xxxviij.in
q̃ſtionibo circa lr̃am.ꝙ qᷓ;uis diffinitio mẽdacij
nõ ꝑfecte cõueniat mẽdacio iocoſo:nec officioſo
qꝛ in iocoſo qͥs intẽdit delectare:⁊ in officioſo p⸗
deſſe nõ aũt fallere.tñ large circũplectit oẽ men⸗
daciũ.qꝛ vᷣbũ fallẽdi:nõ tm̃ impoꝛtat deciꝑe ſed
etiã falſum dicere.Falſum em̃ dicere q̊dãmõ de
cipere eſt:duʒ hõ dicit illud ad qð põt hoĩem ad
falſum deducere:⁊ ꝑ ↄſeqns fallere ⁊ deciꝑe.No
tandũ qͥʒ pᷣm Alex. de ales.⁊ Tho.ac ſcem̃ Bo/
naué.vbi S.ꝙ q;uis fiat mẽtio in diffinitiõe mẽ⸗
dacij ſolũ de falſa vocis ſignificatiõe:tñ eciaʒ in

XXVII

nutu⁊ geſtu ⁊ oꝑibo ſimulat poteſt eſſe mẽdaei
um. Sed ideo facta eſt mẽtio de vbis:qꝛ vt in⸗
qt Augꝰ. li.ij. de doctrina xpᷣiana. verba inter ſi ⸗
gna obtinẽt pᷣncipatũ.Uñ pvᷣs.j.Periher.⁊ au⸗
toꝛ libꝛi ſex pncipioꝝ inqͥt.ꝙ voces ſunt note ea⸗
rũ q̃ ſunt in ania paſſionũ. De mẽdacio facti lo/
quit᷑ Amb.xxij.q.v.in c.cauete.dicẽs. Nõ ſolũ in
falſis vᷣbis ſed etiã in falſis oꝑibo mẽdaciuʒ eſt.

Medaciũ eſt chꝛiſtianũ ſe dicere ⁊chꝛiſti oꝑa nõ

facere. Mẽdaciũ eſt epᷣm vel ſacerdotẽ ſe ꝓfiteri
et ↄtraria huic oꝛdini oꝑari Hec ille.alibi ðꝛ
ñ ſolũ vbis ſed etiã facq xpᷣm negamꝰ.xj.q.iij.c.
extimant.Augꝰ.q̃ʒ in li.de vera religione de hoc

mendacio facti dicit. Ile mentit᷑ qui vult vide./

ri qð non eſt.

CLictote etiã m Tho. in qdliber. ꝙ nõ re )
s fert qᷓ;tum ad pccm̃ vtꝝ aliqͥs vᷣbo:ſcri⸗

plto vel nutu.vel qͥcunq; facto mentiat᷑.
eq̃liter em̃ peccat in hijs modis. Sicut non re⸗

fert q;tum ad homicidiũ vtꝝ qͥs gladio vł ſecu

ri int᷑ficiat. Et idẽ ðᷣꝛ in ſũma confeſ.li.j.ti.x.q.v.
O mẽdaces ꝓfecto vos eſtis filij diaboli.de illo
em̃ ðꝛ Johᷣ̊.viij.ꝙ eſt mẽdax ⁊ mẽdacij pr. ſſam
ipſe inuenit ᷣmo mẽdaciũ:dicẽs Eue Beñ.iij.
Nequaq; moꝛiemini.Scitote etiã ſᷣm ſctm̃ Bo
nauen.in.iij.di.xxxvij.in q̃ſtionibo circa lĩſam:q;
hoc pᷣceptũ Nõ falſũ teſtimoniũ dices ̊ ꝓximũ:

includit etiã ꝙ nõ dicat᷑ ↄtra ſeißm. Hoc etiã ſci

endũ eſt ꝙ ſᷣm Aug.in li.ð mẽdacio:⁊ hr.xxij.q.
ij.in c.pᷣmũ.Octo ſunt genera mẽdacij.tamẽ ᷣm
Raymũ.in ſũma.⁊ mgr̃m in.iij.di.xxxviij.⁊ etiã
br.xxij.q.ij.c.ne qs.Oia mendacia reducunt᷑ ad

tres ſpecies.ſ.ad mẽdaciũ iocoſum:officioſumꝛ:
et ꝑnicioſum.vt etiã inqͥt ſctůõs Bonauẽ.i.iij.di.
xxxviij.ar.j.q.v.et Alexãder de ales in.iij.pꝑte ſũ⸗
me in tractatu de pᷣceptis.pᷣcepto.viij.⁊ b. Tho.

ij. ij.q. cx. ar. ij.

Jaũt q̃rat᷑ Nundqᷣd aliq̊d mẽdaciũ poſ⸗

s ſit fieri ſine pctõ. Rñdeo ſᷣm pᷣdictos do
cco. ⁊ etiã hr.xxij.q.ij.c.mihi aũt.⁊.c.mũ
in fine.Ait em̃ Areſt.iiij. Etchi.c.xiiij.Mendaciũ

ſᷣm ſe pꝛauũ eſt ⁊ fugiẽdũ.et Rugꝰ.in li.de men⸗
dacio öt.Nullo pacto:nullo fine:nulla diſpẽſa⸗
tione bũana vel diuia põt licite mẽdaciũ dici. et
ibidẽ etiã ait. Quiſquis eſſe aliq̊d genꝰ mẽdaci,j

qꝙ pctm̃ nõ ſit putauerit:decipiet ſeipᷣm turpiter

Et in li.de mẽdacio iteꝝ ait.Mẽdacioꝝ genera

mlta ſũt:q̃ qͥdẽ oia vniuerſalr odiſſe debẽꝰ. Z
Ed qrit᷑ ſunqͥd ois mẽdaciũ dicẽs pec⸗

s cet moꝛtalit᷑. Rñdeo ſᷣm pᷣdictos docto
res Pꝛimo de mẽdacio officioſo qð eſt

qñ qͥs mentit᷑ nulli nocẽdo ſed alicui vtilitatem
faciẽdo:aut in tꝑali:aut coꝛꝑali:aut ſpũali.et h̊ᷣ

eſt pctm̃ veniale ſᷣm ſctm̃ Tho.ij.ij.q.cx.Nõ em̃

licet mẽtiri ꝓ ↄſeruãda ſubſtãtia coꝛꝑali vel tꝑa

li aut ſpũali alicuiꝰ.vt ↄcludit᷑ in ſumma cõſfeſ.

li.j.ci. x.q.vj.et hr̃.xxij.q.ij.c.ne qͥs.⁊ extra de vſu/
ris.c.ſuꝑ eo.vbi ðꝛ.ꝙ ſcptura ſacra ꝓbibet ꝓꝑ al

ius

vtu me
tensiſ fucl
lgueot
beretolaghe⸗
diogbbiin
llidltmne
areallcut iii
zo midacill /
gublle Etice
pueſttench.
ſdfmiem
gfechepoblich
foꝛiby vitatis⸗
gedek ergoe⸗
tatie dablkalt
pulsſcangalip
umoffigoſum
ſapermiacl
ptus docrine⸗
bisqluneimg
aut emena⸗
biiq ctülmp
reb talemnigo
Altos Matt
nie Erigeo die
Gimokectinqᷓ
(ioꝛes alijstn
ſimoliakiocofe
altud ſcandal
lenet Lho. xbi
Datin infimrü
archſtone glon
ſequia moꝛeec
ſelob alio dano
Ccuſariawon
Bugaſtiinlid
primütangzſ.
Oltetnä.Eteti
Giqsadten
berarunöͤcom
niamſua rine
hoptpaliſalun
Uüfuerie vetale
hoſſttüäſeeric
Giſniam pon
geemnicaci
i⸗ glicus ofen
lnc Seegery⸗
la vreeniitt
cocloiocoſo
nlale ncgti
bode Zlesi
ar ii. et⸗
onauc, in,li
legice don
lanenich
lloddigi Zu
ſtodoef
6 Nwornie.

teſſenikgh
disgenin
erbalnmnſ⸗
derihe: u

nenoteeg,

iofnelbo/
1. ſüſolin
mätganc.
crſkan

Noniſeſſin
le lte

Pnngic.

ſligondehoe

nnin ie

1
lbegnö

lis thor ſei⸗

Gardon e
3 dio Nſn

ſundol dell⸗
ucjor ſſon

e Hei .

minlan Bo

cee
idsnee
n. Doccidd

corr biniq⸗
ninncianiim
arnijteta
nuncuuuntd
zmoficoſom:
Zonamliiid,
leoniigee ſi
orijnd De⸗

1
Enidno d
nfniccode
bianttcnl
Guldenen,
enuludihils,
niiaci dic
lgenb wihne
elehmtupi
Nitnin enn

odiſedih 27

iucũ diupe

vofmogbek
iu nlun

iine
otl u
4 mms ft⸗
rentadeſt

cnbihapt

Folium

7„ „

beret aliquẽ ↄtra iuſticiã.ſed ſolũ liberat eum a

dãno qð ſibi iniuſte infligit.Dicit tñ mgr̃ ſniarũ

in.iij.diſt.xxxviij.ꝙ mẽdacia q̃ fiũt ioco vel ꝓ vti
litate alicuiꝰ:imꝑfect ſunt venialia pctã.pfectis
vo mẽdaciũ ꝓ cõmodo alteriꝰ ðꝛ eſſe valde dã⸗
nabile.Et idẽ putari põt de mẽdacio iocoſo:pᷣci
pue ſi iteret᷑. Hec ille.Cuiꝰſnia cõiter non tenet᷑.
ſed ſᷣm ſctem Bonauẽ. poſſet ſaluari in illis virꝭ
ꝑfeccᷓ ⁊ publicis qͥbo adhibet᷑ fides tanqᷓ; ↄſerua
toꝛibo vitatis:qͥ ſi mentiant᷑ iã nec ipſis nec alijs
credet᷑.et ꝑ ↄſeqns magnũ pᷣiudiciũ fiet ipſi veri
tati ⁊ dabit᷑ alijs occaſio ſcadalisãdi.Et iõ rõne
huiꝰſcandali poſſet eſſe moꝛtale in eis mendaci
um officioſum vel iocoſum: qñ ſcient᷑ mẽtiunt᷑:

ita ꝙ ex mẽdacio ſeqͥ põt veriſiłr ſcãdalũ vel ↄtẽ⸗

ptus doctrine.Nõ ſic aũt ſcandaliſant᷑ hoĩes de
hijs qͥ ſunt imgfecti vel de ꝑfect ſed occulc. Si
aũt ꝓpt᷑ mendaciũ fieret ſcãdalũ actiuũ:nõ ẽ du
biũ ꝙ etiã imꝑfecti moꝛtalit᷑ peccarẽt:ſciẽter dicẽ
tes tale mẽdacium:qᷓ;uis de ſe nõ ſit moꝛtale.qꝛ
ait dñs Mat.xviij.Ue hoi illi ꝑ quẽ ſcãdalũ ve
nit.Et ideo dicenduʒ ꝙ qᷓ;uis ꝑfecti mag peccẽt
qᷓ; imꝑfecti in q̃libet mẽdacio:cũ debeãt eſſe ſan⸗
ctioꝛes alijs:tñ nõ peccãt moꝛtalit᷑ per mẽdaciũ
ſimplicit᷑iocoſum vel officioſum ex q̊ nõ ſequit
aliud ſcandalũ nec aufert᷑ ptãs iuſticie fiẽde.et hᷣ
tenet Lho.vbi S.dicẽs:ꝙ nulla circũſtãtia age⸗
uat in infinitũ niſi q̃ trãſfert in aliã ſpẽm.nõ aut
circũſtãtie ꝑſone.Si aũt qͥs ꝑ mẽdaciũ defende
ret quẽ a moꝛte coꝛꝑali ſibi debita ſᷣm iuſticiam
vel ab alio dãno ſibi ſᷣm deũ inferẽdo:nõ videt᷑
excuſari a moꝛtali ſᷣm q̊̃ſdã. Et ita intelligit᷑ illð
Auguſti in li.de mẽdacio dicẽt. Quõ diligit qͥs
ꝓximũ tanqᷓ; ſeipᷣm cui vt pᷣbeac tꝑalem vitã ꝑ⸗
dit et᷑nã.Et etiã in c.ſi qͥs.xxij.q.ij.dicit idẽ Aug.
Si qs ad te ↄfugerit qͥ de mẽdacio poſſit a te li⸗
berari:nõ es mẽtiturꝰ.Os em̃ qð mentit᷑ occidit
aiam ſuãa.⁊ in c.faciat.ea.q.⁊ cã.iteꝝ dicit.Faciat
hõ ꝓ tꝑali ſalute hoim qð põt.cũ aũt ad hoc vẽ⸗
tũ fuerit vt tali ſaluti niſi peccando ↄſulere non
poſſit:iã ſe exiſtimet nõ hr̃e qͥd faciat.Et iteꝝ ean
dẽ ſniam ponit Iſido.xxij.q ij.in c.oẽ.dicẽs. Oẽ
genꝰmẽdacij ſũmopꝑe fuge:nec q̃libet fallacia vi
tã alicuiꝰ ðfendas.caue mẽdaciũ in oibi.Et idẽ
inqͥt Gteg.xviij.moꝛał.c.ij. Nõ em̃ faciẽda ſt ma
la vt eueniãt bona:ad Ro.iij.Siłr dico de mẽ⸗
dacio iocoſo qð nunq; eſt licitũ:ſed ſᷣm ſe eſt ve⸗
niale.qñq; tñ eſt moꝛtale vt põt colligi ab Alexã
dro de Ales in.iij.ꝑte ſũme.in tractatu de mẽda
cio.ar.iiij. et Tho.ij.ij.qcx.ar.iiij.et Richar.ac
Bonauẽ.in.iij.di.xxxviij. Pꝛimo em̃ eſt moꝛta⸗
tale qñ qͥs ponit tantã in eo complacentiã ac de
lectationẽ ꝙ illud anteponit diuis pᷣcept..iuxta
illud dictũ Aug.qð hr̃.xxv.di.S.nũc aũt. Nullũ
eſt adeo pctm̃ veniale qͥn fiat moꝛtale dũ placet

ſcʒ vt moꝛtale. Secus ſitalis delectatio eſt ſub

rius dira mme n peccat moꝛte ¶doeo .: vt colligit er dictis Richar. in.iiij di. xxj.ar.
tiens:ſi nõ facit damnũ alicui:nec ꝑiuret:nec li⸗

ij.q.j.arg.ad hoc.xxv.diſ.S.criminis.Similiter

eſſet moꝛtale petĩ ᷣm Sco. in.iij diſt. xxxviij.ſſ i
p̃dicatoꝛ mẽtiret᷑ in pᷣdicatiõe etiã iocoſe. Uerba

em pᷣdicatoꝛis reputant᷑ vba dei.⁊ ideo non de⸗

bet mẽtiri.Qð dictũ limitari debet ſm ea q̃ ſuᷣ

dicta ſunt de mẽdacijs ꝑfectoꝝ.
Imiliter dicit Hoſt.in ſũma.in ti.dep..
8 S.q interrogatiões. ꝙ ſi qͥs aſſiduitate ⁊
mala cõſuetudie mẽtiat᷑ etiã iocoſe:moꝛ
taliter peccat.tñ ſᷣm Rich.in.iiij.di.xvj.ar.ij.q.iij
ꝓpter multiplicationẽ venialiũ pctõꝝ nõ peccat
qs moꝛtalłr:niſi qᷣeſcat in illa deoꝛdinatiõe ſicut
in fine.ſed tũc eſt moꝛtale nõ veniale.qñ aũt de⸗

oꝛdinatio manet in termis venialis:ita ꝙ nul⸗

lo mõ quis cõmitteret talia pctã ſi putaret moꝛ
talia:nõ peccat moꝛtalit᷑ ex freqᷓntatiõe.qꝛ deoꝛ⸗
dinatio vniꝰpcti moꝛtalis plus põderat q; cen/
tũmille venialiũ.Hec ille. GᷓQH
Oncludendũ eſt g̊ ꝙ nec iocoſum mẽda⸗
c ciũ nec etiã officioſum debet ab aliq̊ dici
cettctlã ꝓ liberãdo a moꝛte ꝓximo. Unõ ait
Augꝰ.ſuꝑ PS.Si qͥs non vult manifeſtare ho
minẽ ad moꝛtẽ:veritatẽ taceat:ſed falſum nõ di
cat:ne ꝓ coꝛꝑe alteriꝰ aniaʒ ſuã occidat.Que au
toꝛitas intelligit᷑ ᷑ᷣm determinationẽ in pᷣdictis
Sciendũ tñ eſt ſᷣm Alexan.de ales in.iij.ꝑte ſũ⸗
me ſuꝑ hoc pᷣcepto:ꝙ qñ qͥs tenet᷑ aliqd dicere ?⁊

tacet ex q̊ ſequit᷑ dãnũ notabile ꝓxio:peccat moꝛ

taliter:ma xie ſi h̊ faciat in iudicio. Un Rugꝰ.ad
caſulanũ:⁊ hr.xj.q.iij.c.qſquis.dicit. Uterq; reꝰ
eſt ⁊ qͥ veritatẽ occultat ⁊ qͥ mendaciũ dicit.qꝛ il⸗
le ꝓdeſſe nõ vult.⁊ iſte nocere ðſiderat.Et idem
hr̃ extra de cri.fal.c.j.qð ↄfirmat Chꝛy.in qͥdaʒ
ſermone dicẽs. Nõ ſolũ ille ꝓditoꝛ eſt vᷣitatis qͥ
traſgrediẽs veritatẽ palã mẽdaciũ loquit᷑.ſʒ etiã
ille qͥ libere nõ ꝓnunciat veritatẽ quã libere ꝓnũ
ciare opoꝛtet.q vᷣba habent᷑.xj.q.iij.c.nolite.Fa/
cit ad hoc qð ðꝛ.ff.de in ius vo.il.ſed et ſi.S.patro
nũ.in glo.ſuꝑ vᷣbo.ꝑ obiectionẽ.vbi ðꝛ: mẽda
ciũ non ſolum cõmittit᷑ dicẽdo falſitatẽ.ſed etiaꝭ

tacẽdo veritatẽ. Mendaciũ aũt ꝑnicioſuʒz ſꝑ eſt

pctm̃ moꝛtale ſᷣm pᷣdictos doc.in.iij.diſt.xxxviij
et Tho.ij.ij.q.cx.Eſt aũt ꝑnicioſuʒ qñ ðꝛ ad iiu
riã dei:puta dicẽdo aliqð pctm̃ vt luxuriari vel
ꝑiurare aut hmõi:non eſſe peccatum.vel cũ in⸗
fert nocumentũ ꝓximo qᷓ;dtum ad ꝑſonam:diui
tias vel famã.Et de tali mendacio dicit᷑ deo ber

ꝓpbhᷣam. Perdes oẽs qͥ loquunt᷑ mendaciũ.pᷣſ.ꝰ
Trãſſumptiue.xxij.q.ij.S.itẽ qð falſum.et..itẽ

qð dicit᷑.De hoc etiã mẽdacio ꝑnicioſo ðt Salo
mõ.Os qð mẽtit᷑ occidit aiam ſuã Sap.j.Trãſ
ſumptiue.xxij.q.ij.c.nec artificioſe.⁊.c.ſi qs adeo
⁊.xxij.q.v.c.iuramẽti.õ licet etiã dicere mẽdaci
um cã hũilitat..c.cũ hũilitatxxij.q.ij.Et oẽs di⸗
centes mẽdaciũ ꝑnicioſum tenent᷑ ad ſatiſfactio

nẽ de oĩ damno dato. xiiij.q.vj.c.ſi res. Et h̊ ſu

ficiat ꝓ pᷣma ꝑte noſtri ſermonis. .

Bermo

Pars ſecunda de excuſatione mendacij quã
faciũt qͥdam exẽplo ſanctoꝝ patrũ qͥ vident᷑ mẽ⸗
dacio vſi fuiPſe.. ,
Ed cõtra pᷣdicta allegãt qdam exẽplũ

priarche Jacob q dixit Jaac pri ſuo.

Ego ſum Eſau pᷣmogenitꝰ tuꝰ Beñ.
xxvij. Certũ eſt em fuiſſe fallam vocis
ſignificationẽ.ꝙ etiã ibi fuerit itẽtio fallẽdi:teſta
tus fuit Iaac pr̃ ſuꝰdicẽs Eſau.Uenit germa⸗
nus tuꝰfraudulẽter ⁊c̃.Et tñ a mgr̃o ſniaꝝ ĩ.iij.

diſt. xxxviij. et ab Auguſt.in li.ↄ mendaciũ:vt hr
xxij.q.ij.c.ſi qlibet.excuſat᷑ a pccõ.ꝗ̊ nõ oẽ menda

ciũ eſt pctm̃. Rñdet Rich.in.iij.diſ.xxxviij.ar.j.
q.ij.in ſolutiõe ſecũdi argumeti.et Älex.de ales i

iij.pte ſũme.ſuꝑ bᷣ pᷣcepto.⁊ in.ij.ꝑte.in tractatu

de mẽdacio.et Tho.ij.ij.q.cx.ar.iij.in reſpõſione
tercij argumẽti:q; Jacob in illo vᷣbo nõ fuic mẽ⸗
titꝰ ſed aliq̃ duplicitate ſancta et inſpirata vſus
eſt. Et qᷓ;uis pr eiꝰ dixerit eum fraudulłẽter egiſſe
nõ tñ mẽtitꝰ eſt.qꝛ ſic credebat:licet falſum puta
bat. Dixit &̊ ſe eſſe Eſau:nõ in ꝑſona ſed in iure⁊
dignitate pꝛimogeniture ſibi diuinitꝰtradite.q.
d. Ego ſũ ille cui debet᷑ pᷣmogenitura.Silr an⸗
gelus loquẽs in ꝑſona dei in veteri teſtamento
dicebat:vt hr̃ Exo.xx.Ego ſum dñs deꝰtuꝰ.⁊ tñ
nõ mẽtiebat᷑:referẽs ſe ad ꝑſonam dei.Et hãc re
ſponſionẽ dat Augꝰ.li.xvj.de ciui.dei.c.xxxvij.ex
cuſando Jacob. Et de hoc hĩ. xxij.q.ij.c.q̃rit᷑.S.
opponit᷑. Pꝛeterea obijciũt qͥdã de abꝛabhã qͥ vt
hr Geñ.xxij.cũ iret ad imolandũ filiuʒ:dixit ſer⸗

uis ſuis ꝙ reuerteret᷑ cũ filio:qð tñ nõ intende⸗

bat.et Geñ.xij.de vxoꝛe ſua dixit ꝙ eiꝰerat ſoꝛoꝛ
Siłr Joſeph Geñ.xlij.⁊.xliiij.dixit fratribꝛ ſuis

ꝙ erant exploꝛatoꝛes:⁊ tñ ſciebat ꝙ nõ erat veꝝ

Simiłr Judich vt hr̃ Judich.x.xj.⁊.xij.młta di

xit q̃ nõ erãt vera:nec intẽdebat facere qᷓ dicebat.

Mohſes q̊ʒ ⁊ Haarõ dixerũt pharaoni ꝙ vole⸗
bant ire viã triũ dieꝝ in ſolitudine ad ſacrifican
dũ.vt hr Exo.v.et tñ dicit glo.ibi.ꝙ nõ habebãt
intentionẽ pᷣncipalẽ ſacrificandi.ſed eundi in ter
ram ꝓmiſſionis et nunq; reuertendi.Exo.q̊ʒ.j.
ſcpᷣtum eſt ꝙ obſtetrices q̃ mentite ſunt pharao
ni:vt liberarent ꝑuulos filioꝛũ iſrael remũerate
fuerũt a deo.q̊ mẽdaciũ nõ eſt pctm̃.qꝛ nõ remu

neraret᷑ a deo ſi eſſet malũ:et patres ſcci veterꝭ te

ſtamẽti illud nõ feciſſent. Rñdeo ſpᷣm Tho. Bo
nauẽ.⁊ Rich.in.iij.di.xxxviij.et Rlex.de Ales.ac
Tho.vbi S.ꝙ ſi inueniunt᷑ aliq̃ in ſacra ſcriptu

ra dicta aut facca a viris ꝑfecq que videant᷑ mẽ

dacia:ſunt intelligẽda figuraliter ⁊ ꝓphecice eſſe
dicta:aut myſtice ⁊ cum aliquo ſpũali intellectu
Et ſic intelligunt᷑ vba Judich.Et hoc inqᷣt aug.
in li.ↄtra mendaciũ.Et ſiłr dicit in q̃ſtiõibd ſuꝑ
Beũñ.qꝙ Abꝛahã nõ eſt mẽtitꝰ dicẽs Sarã eſſe ſo
roꝛẽ ſuã.voluitem̃ celare veritatẽ quã dicere nõ
tenebat᷑: nõ mẽdaciũ ꝓferre. Soꝛoꝛ em̃ eiꝰ pote⸗
rat dici.qꝛ ex ꝑte patr ei attinebat.vñ Geñ.xx.in
quit.Uere ſoꝛoꝛ mea eſt filia patrꝭ mei ⁊ nõ ma⸗

2

tris mee.i.ex ꝑte patris mihi attinens ⁊ nõ ma/
tris. In ſacra em ſeptura cõſanguinei appellan
tur fratres. Uñ ipſe Bbꝛahã dixit Toth qᷣ erat fi
lius fratris ſui. Fratres em̃ ſumꝰ Geñ.xiij. Si
militer nõ eſt mentitꝰ Abꝛaha dicẽs ꝙ reuertere
tur cũ filio queʒ tñ intẽdebat ĩmolare.qꝛ vt inqͥt
apłus ad Heb.xj.ex magnitudine fidei ſue cre⸗
debat ꝙ deꝰ eũ rſuſcitaret:qͥ dixerat ei In Iſaac
vocabit᷑ tibi ſemen. Silr nec Joſeph eſt mẽtitus
dicẽs fratres ſuos eſſe exploꝛatoꝛes.qꝛ potiꝰ lo⸗
qbant᷑ temptãdo qᷓ; affirmando. d
E Mohpſe etiã et Karon rñdet᷑ ꝙ iſta du
d plicitas fuit ꝑmiſſa.potuerunt em̃ aſſi⸗
AAInare cãm recedẽdi:dicẽtes ꝙ volebant
imolare:qð erant facturi:licet pᷣncipalius rece⸗
derẽt nunqᷓ; redituri. Sic.j. Regũ.xvj.miſit deꝰ
Samuelẽ in bethleẽ ad vngẽdũ Dauid in regẽ.

et dixit ꝙ ſacrificaret ibi:⁊ poſtea diceret ſe ad ſa

crificandũ veniſſe:ne Saul poſſet ſcire ꝙ vnrxii
ſet Dauid.ſic fecit Moyſes:ne ſciret Pharao ꝙ;
abſq; reditu vellet exire de egypto.Ex qͥbo ſumit
argumentũ ꝙ ſi qͥs vadens ad aliquẽ locum vt
ibi aliq̃ bona cũ aliq̊ tractet:⁊ ad hoc celandum
vult ibi oꝛare:vt ſi interroget᷑ poſſit rñũdere.Ego
iui illuc cã oꝛandi.abſq; mẽdacio et duplicitate
hoc fieri põt:qũñ fit intentione ſancta:ne det᷑ peſti
feris cã malignandi.Uñ ſub tali mõ loquendi
licet occultare innocentẽ ne impie occidat᷑: ⁊ vir
ginẽ ne ſtupꝛet᷑.Ait em̃ Hieronymꝰ ſuꝑ epłam
Pauli ad Bala. Poſſunt hoĩes q;uis iuſti ali
qua ſimulare ꝓ tꝑe ob ſuã alioꝛũq; ſalutẽ. Nam
dolũ nõ cõmittit qͥ fraudẽ excludit.l.cum pr̃.S.

plane. ff. de le. ij. De obſtetricibo q̊ʒ rñdet Tho.ij

ij. q.cx.et Alexan.de ales.? Richar.vbi S. ꝙ ob⸗

ſtecrices nõ fuerũt remunerate a deo ꝓpt᷑ meda⸗
ciũ.ſed ꝓpter dei timoꝛẽ ⁊ iudeoꝝ amoꝛẽ.Et idẽ
habet in ſũma ↄfeſ.li.j.tit᷑.x.q.viij.Et ſiłr poſſu⸗

mus dicere de Judicth ꝙ ſi pur velimꝰintellige/
re ꝙ dixerit mendacium nõ laudat᷑ qꝛ mẽtita ſit
ſed ꝓpt᷑ affectũ quẽ habuit ad ſalutẽ popłi:vt in
qͥt Augꝰ.in q̃ſtionib ſuꝑ Geñ.Sed iteꝝ obijci⸗
unt defenſoꝛes mendacij de Dauid qͥ ſimulauit
ſe ſtultũ coꝛã rege Gech. j. Reg.xrj. et de Hieu qͥ

finxit ſe cultoꝛẽ Baal.iiij. Re.x.⁊ iſti nõ peccaue
runt.ſed potius cõmendant᷑. Nã de Hieu. xxij.
q.ij.c.vl.ðꝛ.UVcilẽ ſatiſfactionẽ ⁊ in tꝑe aſſumen

dã Hieu nos docet q ſacerdotes Baal intfecit:

ſe fingẽs idola velle colere.̊ videt᷑ mẽdacium

poſſit fieri in vbis ⁊ factis ſine pctõ. Rñdeo ſᷣm
ſctĩ Bona.⁊ Alexã.vbi S.ꝙ ille ſimulatões fu
erũt cautele:⁊ ideo fuerunt licite.Uñ ſciendũ eſt

ſᷣm Alex.de ales in.iij.ꝑte ſumme in tractatu de

octauo pᷣcepto decalogi.q.vl.ꝙ quadruplex eſt
ſimulatio. Pꝛima cautele q̃lis fuit Joſue qui ſi

mulauit fugã.Joſue.viij. Scða doccrine q̃lis

fuit xpᷣi Lu.vl.qͥ finxit ſe lõgiꝰ ire:vt inſtrueret et
moneret diſcipulos ad opa miſcðie ⁊ hoſpitali
tat. Tercia ſimulatio eſt ſigniticatiõis q̃lis fuit

ob Hißnt⸗
gifcautg⸗ n
ilCleude
ſignncatts⸗
Ulteñ⸗ ue
ſudc flalt
Ghudlllosihn
oidt. Ofing
cuckt obtki
gacüſedolijf
mininfiaidte
Ntqu fictoſig
vccunqort
igccadt
loti intentioey
gviduplictut
ti Diatenn Ca
tocitpspoſt
loopꝛudiligſi
i Jibmeülie
goäſulvelpun
ntopkio Yoby
altog diefcſul
ſenevtibideß
pulos uos:q
Gamitanlat0
olediritegon
Quarraſumuie
cdini onimin
Eeiſta ſimkano
Hfinſüma ofell

Hesſimtaclöcs y

lonisſamdone
honon di Rdo⸗
bilis mn Bler⸗
latonis vigie
lpenlingoo.
lebr inciexer⸗
ira nigiie⸗
loeqſimolata
göͤageklade,
Diendeis die
gſaka culoe
cedesadigolan
poraliterremmn
eoq Baglcal
ſoes migache
vonuntmule
ſune vepate
ſnn yryngen
inpa nobis.
Phguedineme
ſilt lerde
endankada
leaplloſenſn
Mengncn In⸗

Oulcſiſgnrn

s 1 da,
nmoppaln
arha nuf
Ii.Gi
preuerere
ngtinc
naſuecre⸗
a n

dck minns
Sporh,

dcgid
monrtnaſi
ecſolcan
nchelus er
ummltde
daud nnge
1danſead ſ
laſanerhrl
r Poarno
Crcpſundt
lbeloam
boccelnunn
lrmmcar g,
oc doplictate
— Wi
Amö logoendi
Neoctidet t
In'ſoo lon
volis lioll
ip iuni ſam
Arlan 9. .
ridn Toi
u.dis gob
1dogeite
r moꝛi⸗ Clbi
tit ol
pelinſntl
wuiy nann i
ipopliin
Gultterobi
itgſindlauk.
nade Did
lhnati
ide Da
intge unn
duiin
Netg widclſn
mlnit ßn
Pinuuud ir
1imi
neunud 1
i hrliin
omnihe dls
rintrverct
ösq̃s in

2
DRK
S
Z

l .W E
Rð M! .
l ð?

Folium

Jacob Geñ.xxvij.qͥ ſimulauit ſe eſſe eſau.in q̊ ſi⸗

gnificauit ꝙ minoꝛ pplłus pᷣferedus erat maio⸗
ri.ſ.gẽtilis iudaico.Silr fictio xpᷣi de q̃ ſupꝛa fu

it ſignificatiõis:qñ finxit ſe longius ire.ſignifica

uit em̃ ꝙ adhuc longe erat a fide illoꝝ. Uñ glo.
ſuꝑ d.c.fi.ait.Lalẽ le exhibuit in coꝛꝑe q̃lis erat
apud illos in mẽte.et Augꝰ.in q̃ſtionibo euãgeli
oꝛũ ðt.Qñ fingimꝰid qð nihil ſignificat: mẽda⸗
ciũ eſt.cũ aũt fictio nr̃a ſignificat aliqͥd nõ eſt mẽ

daciũ:ſed aliqᷓ figura veritatj.ſicut fuit fictio do

mini nr̃i.et idẽ ait in li.ↄ mẽdaciũ.et intelligẽdũ
eſt qñ fictio ſignificat aliqͥd vtile.alas nõ.xxij.q.
v.c.qᷓcunq; arte. Et eandẽ ſniam ponit Tho.ij.
ij.q.cxj.et addit Uldericꝰ ꝙ licitũ eſt ꝑ opꝰſimu⸗
latũ intentiõe vtilitatis conſeqᷓnde cõmittere ali
quã duplicitatẽ.ſicut fecit Dauid ſimulãs ſeſtul
tũ.Dicit em̃ Cacho ĩ ſuis documenc.Inſipiens
eſto cũ tpᷣs poſtulat aut res. Stulticia ſimulare
loco pꝛudẽtia ſũma eſt.Et ſad facit c.vtilẽ.xxijq.

ij. Itẽ ſᷣm eũ licet vci duplicitate vboꝝ ꝓpter ali⸗/

quã ſui vel ꝓximi vtilitatẽ. Sicut fecit xpᷣs qͥ di⸗
xit apłis Jobᷣ.vij. Uos aſcẽdite ad diẽ feſtũ: ego
aũt ad diẽ feſtũ iſtũ nõ aſcẽdã.⁊ tñ poſtea aſcẽdit
ſecrete:vt ibidẽ patet.qð fecit vt inſtrueret diſci⸗
pulos ſuos:qͥ volebant eũ ire ad feſtũ ad facien
da miracula ⁊ ad oſtendendã potentiã ſuã.vnð
ipſe dixit:ego nõ aſcendã.ſ.eo mõ q̊ vos vultis.
Quarta ſimulatio ðꝛ eſſe falſicat:q̃lis eſt hypo
critaꝝ qͥ ſimulãt ſe bonos cũ ſint mali:in malũ
et dãnũ ꝓximi cꝑale vel ſpũale ⁊ ad vanã głliam
Et iſta ſim łatio ẽ peſſima ſᷣm Tho.vbi S.⁊ etiã
hr in ſũma ↄfel.li.iij.ti.xxiiij.q.ccliiij.Pꝛime aũt
tres ſimłatiões vicʒ cautele:doctrine:⁊ ſignifica
tionis ſunt bone:qñ ꝑ eas non fit aliqͥd qð ſit õ
honoꝛẽ ðᷣi vł bonũ ꝓximi.Quarta aũt eſt ðteſta
bilis ſᷣm Alex.de ales vbi S. De mat᷑ia aũt ſimu
lationis vicʒ qͥd ſit ſimlłatio hr.C.de iu.⁊ fac.ig.
l.penlł.in glo.fi.Et vtꝝ ſit ꝑmiſſũ ſimulare de iu
re hr in c.j.extra.qð metꝰcã.in glo.ſuꝑ v.ſimula
uit.et.xxij.q.ij.c.vtilẽ.Dicit᷑ aũt de mala ſimula⸗
tiõe ꝙ ſimulata ꝓ infectj habent᷑.C.plus valere
qð agit᷑.l.j.⁊ de ↄtrahẽda emp.l.emptio.Sed ð
Hieun de 3 S.dictũ eſt dicũt qͥdã theologi ꝙ non
excuſat᷑ a culpa vł mẽdacio.qꝛ fuit malus nõ re

cedẽs ab idolatria Hieroboam.Laudat᷑ tñ ⁊ cẽ
poꝛaliter remunerat᷑ a deo: nõ ꝓ mẽdacio ſed ꝓ

eo ꝙ Baal cultũ deſtruxit. Sed obijciũt defen⸗
ſoꝛes mẽdacij ꝙ in mulcis locis ſacre ſcᷣture ꝓ⸗

ponunt᷑ multe locutiões q̃ ᷣm intentionẽ lr̃efal
ſe ſunt: vt patet de eo qð dicit᷑ Judicũ.ix.ꝙ ierũt

ligna vt vngerẽt ſuꝑ ſe regem:dixeruntq; oliue.
Impꝑa nobis.q rndit. Nunqͥd poſſum deſerere

pinguedinẽ meã.q̃ oĩa aꝑte ſunt falſa. Ad hoc re

ſpõdet Alex.de les.⁊ ſctcũs Bonauen.vbi S.qꝙ
ea dicunt᷑ ad aliquẽ ſenſum ſpũalem paraboli⸗
ce.et ꝓ illo ſenſu habent veritatem in ſe:⁊ nõ ſũt
mendacia. Unde dicit Augꝰ.in li.de mendacio.
Quicqͥd figuratiue fit aut ðꝛ:nõ eſt mendaciuʒ.

ð . . 4 *„
6 7
R
N

Et ita fuit in parabola pᷣdicta ⁊ in alijs tã vete⸗
ris teſtamẽti qᷓ; noui. Similr diſputãtes dicũt
falſum tenẽtes falſam opiniõeʒ:vt ꝑ diſputatio
nẽ ꝑueniãt ad cognitionẽ veri:q mag ſunt int᷑⸗
rogatiões ſeu tẽptationes qᷓ; aſſertiões.Conclu
dendũ eſt &̊ ꝙ nunq; eſt ſcienter dicendũ falſum
Icẽ qcqͥd eſt ꝓmiſſum debet ſeruari:niſi ſeruan
do vᷣgat in peioꝛẽexitũ ⁊ in dãnũ aniĩe:tũc em̃ nõ
eſt ſeruãdũ.xxij.q.iiij.c.in malis. Et talis fuit ꝓ
miſſio herodis ꝓmittẽt dare filie qͥcqͥd poſtulaſ
ſet.Nõ em̃ debuit ſeruare talẽ ꝓmiſſionẽ in am/
putatiõe capi Johis baptiſte:ᷣm Tho.ij.ij.q.
lxxxix.qᷓ;uis illã ꝓmiſſionẽ iuram̃to firmauerit
talis em̃ im pletio ꝓmiſſiõis fuit illicica.xxij.q.
ilij.c. eſt etiã cõtra officiũ.Et hoc inqͥt Amb.in.j.
de offi. ? Tho.ij.ij.q.lxxxviij.ar.vij.et cõcoꝛ.glo.
Rapy.vt hfr̃ in ſũma cõfelſ.li.j.ti.ix.q.xiij. Sed hic
q̃rit᷑ qͥd de gabaonit ⁊ filijs iſrł:qͥ gabaonite di
xerũt mendaciũ ipſis filijs iſrael.vt hr̃ Joſue.ix
ca.ibi em̃ ðꝛ ꝙ cũ gabaonite qͥ erãt ð terra pꝑmii
ſionis audiſſent ꝙ filij iſrael interficerent oẽes po
pulos illiꝰterre:ſciẽtes ſe etiã int᷑ficiẽdos:callide
cogitãtes de ſalute ſua:acceperunt ſibi cibaria ?
ſaccos veteres aſinis iponẽtes ⁊vtres vinarios
ſciſſos atq; ↄſumptos calciamentaq; ꝑanciq̃ q
ad indiciũ vetuſtat pecijs cõſuta erant. Indue⸗
rũtq; ſe veſtimẽt veteribo:panes qʒ q̊s poꝛtabãt
erãt duri ⁊ in fruſta cõminuti.ꝑrexerũtq; ad Jo
ſue ducẽ pplłi iſrael ⁊ dixerũt ei audiente vniuer⸗
ſo ppło.De terra longinq̃ venimꝰ pacẽ vobiſcũ
facere cupiẽtes. Rñderũtq; viri iſraelite adeos.
Ne foꝛte in terra q̃ nob ſoꝛte debet᷑ habiteq et nõ
poſſimus fedus inire vobiſcuz. At illi ad Joſue
cõuerſi dixerunt. Seruitui ſumꝰ. Quibo Joſue
ait.Quinã eſtꝭ vos aut vñ veniſt. Rñderũt.De
terra longinq̃ valde venerũt ſerui tui in nomie
dñi tui.RKudiuimꝰem̃ famã potẽtie eiꝰ ⁊ cũcta q
fecit in egypto:et duobo regibꝛ amoꝛreoꝝ trans
ioꝛdanẽ.dixerũtq; nobis ſenioꝛes ⁊ oẽs habita/
toꝛes tre nr̃e.Lollite in manibo vr̃is cibaria ob
lõgiſſimã viã ⁊ occurrite eis ⁊ dicite. Serui vfi
ſumus:fedus inite nobiſcũ.En panes qñ egreſ
ſi ſumus de domib noſtrꝭ vt veniremꝰ ad vos
calidos ſumpſimꝰ:nũc ſicci facti ſunt ⁊ vetuſta⸗
te nimia cõminuti. vtres vini nouos ipleuimꝰ2
nunc rupti ſunt ⁊ ſoluti.veſtes ⁊ calciamẽta q bꝰ
induimur ⁊ q̃ habemꝰin pedib ob lõgitudine ʒ
vie trita ſunt ⁊ pene ↄſumpta.Suſceperunt igit᷑
de cibis eoꝝ et os dni nõ introgauerũt. Fecitq;
Joſue cũ eis pacẽ ⁊ inito federe pollicitus eſt eis

t nõ occiderent᷑:pᷣncipeſq; multitudis iuraue⸗

runt. Poſt dies aũt tres initi federj audierũt ꝙ;
in vicino habitarẽt ⁊ int eos futurieſſent.moue
uerũtq; caſtra filij iſrł ⁊ venerũt i ciuitates eoꝝ.
2⁊ nõ ꝑcuſſerunt eos:eoq iuraſſent eis pncipes
multitudinis ĩ nomie dñi dei iſrł. Murmura⸗
uit itaq; oĩs vulgꝰ ʒ̊ pᷣncipes iſrł:qͥ rũderũt eis
Jurauimꝰ eis in noie dñi dei nr̃i.et idcirco non
z 5

BGermo

poſſumus eos cõtingere.ſed hocfaciemus eis.
Reſeruent᷑ qͥdeʒ vt viuãt:ne contra nos ira dei
cõcitet᷑ ſi ꝑiurauerimꝰ: ſʒ ſic viuãt vt ĩ vſus mul
titudinis vniuerſe ligna cedãt:aquaſq; depoꝛtẽt
Zunc Joſue vocauit gabaonitas ⁊ ait eis.Cur
nos decipere fraude voluiſt :vt diceretis:ꝓcul
