ctatu huiꝰp cepti.Leges aũt bumane ſepe ymit

tunt fieri cõtra hoc pᷣceptũ.ſ.exigi pẽdagia ⁊ ga
bellas a religioſis ⁊ clericis:p rebus eoꝝ quaſ

nõ cauſa negociatiõis ſed ꝓ victu ſuo deferüt.

Qui oẽs hoc faciẽtes peccat moꝛtaliter cõtra hᷣ
pᷣceptũ.Et ſi ſũt ſingulares ꝑſone ſunt excõmu
nicati ipᷣo facto.Et ſi eſt collegiũ vł vniuerſitas
talia faciẽs ſtatuta ipᷣo facto ſubijcit᷑ interdicto
neca pᷣdictis abſolui poterũt niſi ſatiſfecerint ⁊
plene reſtituerint.extra de cenſi.ca.quãq;.li.vj.
in texcu. per dont. S8
Uiintũ pᷣceptũ eſt. Non occides:⁊ ponit
q vbl alia pᷣdicta.Et ↄ hoc pᷣceptũ permit
tunt leges impiales: qᷣbus licitũ ẽ viro
occidere adulterũ vxoꝛis depꝛehẽſum in adul⸗
terio ſi eſt ꝑſona cui nõ debet reuerẽtiã.ff.de ad
ulte.l. pf. ⁊.l.nec in ea.⁊.l.qð ait. Siłiter latronẽ
⁊ populatoꝛẽ agroꝛũ inuetũ in maleficio.C.qũ
liceatvnicuiqʒ.l.j.?.ij. Sextũ pceptũ ðt.flon

mo.natu.effi.ſui.S.fi.⁊.C.de inceſtis nup.aut.

Lof
mimor
ges impiales
cnaklic
gKqs an
ie lier
zufimoniu
groluluini
1rw.
Wortdon⸗
dmrutade
Noꝛi LNe
deipotlli⸗
ltabogulee
cillud ro.
ninſuinuba
dis nuptys/,
ſijbldeſtun
derchwa
o cs
liealtade
ſtereas. ,
illiatürte
penlerde
Aun

pnicßcptoe
lhs ſipmmit
moonſturen
Shaännl
recedesa⸗
nundm
ſchtü öt.ſ
lekois affe
Ea

Salini.
erdiciz

talit inn gi

Winodlanniſecd

1 uramaniſn.
WMaüne
chts dünnns i

ſroninn Golaſen
Amüßaprülnee
figs Carich

roantieſeb

otopusicd,tn

Caüröapweh

Uein vhi
daprrbu
mn Pohi dict
awiddi
dus ſdos dsde
gesunnials: gur
wirn generadsn

Güt rinand CGH
nafis n lfe
utlin thoci

peen. Crige
q; parchrüti,
timedüfuallen
wäpol gaadl.

ro Rechit eig
ardoti Nin

ligrſünciun
maneſeee
igi angn n

bns coi

n ſuo denit .

otülter chnmab
neſunt aonn
Nvninerirns
büſct inadien
nniiſaciftune:
ſ. a giij li.

oontstpond⸗
oepai hanmt
ſbslanini
ehäſuminsGll
Wercnif ed
Olmn unc

uprü duſin

=
=

òè

S

Foliũ

furtũ facies:quo ꝓhibet᷑ oĩs acceptatio rei alie
ine iniuſta:ſiue per furtũ ſiue ꝑ vſurã vel dãnifi

cationẽvel alio mõ.Cõtra qð faciũt leges impe
riales ꝑmittẽtes vſuras ſaltẽ leues. C. de vſu. l.
eds.et ꝙ cõtrahẽtes poſſint ſe decipe in pᷣco.l.
in cauſe.la.ij. S. idẽ poponiꝰ.ff.de mino.⁊.l.itẽ ſi
pꝛecio. S. fi.ff. locati. Scðm aũt legẽ diuinã ſiñ
ſeruat᷑ eq̃litas in contractib: qͥ plus habet dʒ
recõpenſare dãnificato.ca.pꝑ tuas.extra ð dona.
Itẽ ſm leges nõ reqrit᷑ bona fides in pᷣſcriptiõe
õgiſſimi tꝑis.i.ſi ͥs emptiõis.⁊ l.cũ notiſſimi
. de d. cS. xxx. vel. xl. ano. Scðʒ aũt deũ ⁊ cano⸗
nes eſt ſecus.ca.poſſeſſoꝛ.de re. in. lib. vj.. ca. vi

gilãti.extra de pᷣſcrip.

Eptimũ pᷣceptũ dicit. Nõ mechaberis.

OQuo pcepto oiĩs actꝰ carnalis ſine ma⸗

trimonio ꝓhibet᷑. Cõtra qð ꝑmittunt le
ges impiales cõcedẽtes hoĩ ſoluto tenere mlie⸗
rẽ ſolutã in cõcubinã:vt in aut᷑.qͥᷣbꝰmo.na.et.le
gi. 5. ſi qs aũt.⁊ tamẽ eſt pctin moꝛtale. Pꝛet ea

fm leges licet vxoꝛẽ in multis caſib repudiare
2z mr̃imoniũ rite contracũ diſſe oluere. Sed ſᷣm

legẽ diuinã nõ eſt licitũ: vt notatur.x.di.ca.lege
⁊. xxvij.q.ij.ca.ſunt qͥ.⁊ Mat. xix.ðꝛ.Quos deꝰ
ↄiunxit ho non ſeparet. Icẽſᷣm leges imꝑiales
damnat qᷣ depꝛehẽſam in adulterio detinet in
vxoꝛẽ. C. de adul.l.crimẽ.⁊.l.caſtitati. Sed ſᷣm
deũ põt illã tenere abſq; vlla pena dũmõ illa ve
lit ab adulterio recedere.xxxj.q.j.ca.ſubaudit᷑.⁊
ca. illud vo. Pꝛetea ſi mulier infra annũ moꝛt
viri ſui nubat efficit᷑ infamis ⁊ punit᷑ C. de ſecũ
dis nuptijs.l.j.⁊.ij. Sed nõ ſic ſᷣm deũ.j.Chor.
vij. vbi ðꝛ. Nubat libere cui vult:meliꝰ ẽ em nu
bere qᷓ vri. ⁊ extra de ſecũ.nup.c.fi. Itẽ ſᷣm leges
hõ vniꝰ gñis põt copularii mr̃imoniũ cũ mu⸗
liere alteriꝰ gnis:⁊ econtra:vt in aut.de nup.S.
iter eas.⁊ C. de nup.l.nemini.Sed ſᷣm deũ hoc

z illicitũ ⁊ tales debẽt penitꝰſeꝑari.xxxv.q.ij.ca.

ꝓgeniẽ.⁊ de ↄſan.⁊ affi.ca.nõ debet.
Ctauũ pᷣceptũ dicit. Nõ falſum teſtimo

o niũ dices:quo ꝓhibet᷑ oẽ mẽdaciũ ⁊ fal

ſa teſtificatio ac ꝓmiſſio nõ ̃uata.Sed
huic pᷣcepto cõtrafaciũt leges imꝑiales:nã ſᷣm
illas ſi ꝓmitto aliqͥd nudo pacto nõ teneoꝛ: qᷣa
nõ oꝛitur ciuilis actio.ff. de pac.l.iuris gentiuʒ.
S. ſz cũ nulla. v.igit nuda pactio. Sed ſᷣm deuʒ
recedẽs a pacto peccat moꝛtałr ⁊ eſt obligatꝰex
nuda ꝓmiſſiõe.ca.j.extra de pacto. Nonũ pp/
ceptũ ðᷣt.Nõ cõcupiſces vxoꝛẽ ꝓximi tui:q̊ phi⸗
bet᷑ oĩs affectꝰ deliberatꝰ libidinis carnat.
Ecimũ vo ⁊ vltimũ pᷣceptũ ðt.Nõ cõcu
d pilces rẽ alienã:quo ꝓhibet᷑ oẽ inoꝛdĩa
deſideriũ rei aliene. Hec aũt duo pᷣce
pra lex ciuilis nõ habet q̃ nõ punit maleficia co
gitatiõis. ff. de penis.l. cogitatõis. Scoõm autẽ
diuina mãdata punit᷑ om̃e pctm̃ tã cogitatõis
qᷓ; facti.de pe.di.j.ca.ois iniqᷣtas.⁊ ca.nunqͥd.⁊

ca.homidcdiũ.⁊ ca.ꝓpfea.⁊ ca.ſi cui.⁊.xxxiij. ·ij

ca. oĩs. Ex qͥbꝰ patet excellẽria pᷣceptoꝝ decalo⸗
gi qͥbus nõ ſolum ꝓhibet᷑ acc malꝰ ſed etiam
affectus. MZ ef—
Erxr igit᷑ diuina incõparabiłr excellẽtioꝛ
leſt q; hũana. Si autẽ querat᷑ quare lex
humana nõ punit oĩa q punit lex diuia
Reſpõdet Albꝛic de roſate in ſuo reꝑtoꝛio ſiue
dictionano in vᷣbo lex. Q finis quẽ intẽdit lex
humana eſt pax humani gnis inteſſe:vt ĩ pꝛo⸗
hemio ðᷣcreta.S.ideo lex.⁊.iiij.di.S.facte ſũt aũt
leges. Finis aũt legis diuine eſt pacificatio hu⸗
mani gñis cũ deo.Quia ̊ lex humana non pu
nit niſi ea que ↄtrariant᷑ fini ſuo:ideo qda relin
quit ipunita que punit lex diuina: qꝛ zriant᷑ fi⸗
ni eiꝰ.ſ.paci hoĩs cũ deo.Et ſiclex huana reſpe⸗
ctu diuine eſt imꝑfecca. Ubi autẽ lex huana ali
qͥd ꝑmittit vel pᷣcpit qð ſit cõtra legẽ diuinã et
cõſeqᷓnter nõ poſſit ſᷣuari ſine pctõ:nõ eſt ei obe
diendũ. Quia obedire oꝑtet magis deo qᷓ; hoi⸗
bus Act᷑.v. -.xj.q.iij.ca.ſi dñs.⁊.xv.q.vij.ca.iu⸗
ratos.⁊ de ſeñ.excõ.ca.relatũ.UVt em inqt Aug.
in.j. lib.de libe.arbᷣ.Non videt᷑ eſſe lex que iuſta
nõ fuerit. Nãvt dicit Iſið.in ca.cõſuetudo.j.di.
Lex eſt om̃e qð ratiõeaſiſtit.Et cõſequẽter nihil
eſt ſeruãdũ ꝓ lege niſi qð eſt iuſtũ ⁊ rationabile
cuiuſmodi ſunt pᷣcepta decalogi.De quibus lo
quẽs Aug.in libꝛo de decẽ choꝛdis inqͥt.Deca⸗
logus legis decẽ pꝛecepta habet:quoꝝ tria pꝛi⸗
ma pertinent ad deũ ⁊ ſeptẽ alia ad hoies. Hec
decẽ pꝛecepta ſunt deceʒ choꝛde pſalterij: quas
tangẽdo feras peccatoꝛũ occidis.quibꝰ occliſis
ſecurꝰ⁊ innocẽs in dilectõe dei ⁊ humana ſocie
tate verſar.hec ille. Et ideo Dauid dicebat deo
pſal. cxliij. In pſalterio decachoꝛdo pſallã tibi.
qð exponẽs Aug.vbis ait.ꝙ qͥdã iſtðᷣ pſalteriũ
poꝛtãt ſʒ in eo nõ pſallũt:qꝛ pᷣcepta dei ex timo
re ſeruãt. P i

oꝛtare aũt pſalteriũ ⁊ nõ cantare in
eo onus quidẽ habet ſed nõ delectationẽ: qa ti⸗/
moꝛ penã habet.Alij aũt poꝛtãt ⁊ cantãt:qꝛ mã
data dei ex amoꝛe ſeruant. Licet eni ſit laboꝛ in
poꝛtãdo eſt tamẽ delectatio in cantãdo:iuxta il
lud Pſal. Cãtabłes mihi erãt iuſtificatoes tue
Alij vero nec poꝛtãt nec cantãt ſed ꝓijciũt:qͥ ſcʒ
mãdata dei nec ex amoꝛe nec ex timoꝛe ſeruant.
Meliꝰ eſt autẽ:vt ibidẽ dicit Aug.pſalterium
poꝛtare⁊ cantare qᷓ; tiñ poꝛtare.? rurſus:meliꝰ
eſt poꝛtare ⁊ nõ cantare qᷓ; ꝓijcere. Quia meliꝰ
eſt pᷣcepta dei ex amoꝛe qᷓ; ex timoꝛe facere.et rur
ſus. melius eſt facere ex timoꝛe qᷓ; nullo modo
facere. Poteſt autẽ addi ꝙ ſunt aliqui qui nõ
poꝛtãt ſed cantat.ſ.qui dicunt ⁊ non faciut. In
pſalterio quidẽ decẽ choꝛdarũ cantãt:qꝛ de pꝛe
ceptis dei alijs pꝛedicãt ſed non poꝛtat:q uia ea
no ſeruãt: de quibo dict᷑ Matth. xxiij. Alligat
onera grauia? impoꝛtabilia ⁊ imponuntea in
humeros hominũ:digito autem ſuo nolũt ea
mouere. Et hec ð decẽ pceptis in generali dicta
ſufficiãt pꝛo pᷣma parte noſtriſermonis. TUul⸗

gariter autẽ ſunt iſa.

Unũ ſolum deũ debes habere

Amare ⁊ adoꝛare cum tota mente:

Querere cum tota foꝛtitudine ⁊ ullũ
Nomẽ ſuum nõ debes nominare

—

Sine occaſiõe nec per illud ſanctoꝝ

Fac ne iures:⁊ noli vnq; blaſphemare.
Sãctifices feſtos dies qͥ ſunt pᷣcepti
Audiẽdo miſſas ⁊ officia ſancta:
Dimittas vitia iocos ⁊ choꝛeas.
Patrẽ ⁊ matrẽ debes honoꝛare
Et eoꝛum neceſſitati ꝓuidere.
Nõ debet mala moꝛs deſiderari
Non infames ⁊ ne occidas
Ndlio vel rancoꝛe aliquꝗ creaturã .
Sed qᷓ;tü poteris defede eã ⁊ exhibe ei caritatẽ
In te nõ ſit vitiũ nec turpitudo
Alicuius luxurie quavti poteſt
In matrimonio ſerues recitudinẽ
Quod alteriꝰ eſt ne tibi appꝛopꝛies
Per funiũ vſuras vel ꝑ rapinas
AQula es obligatꝰ ad ſatiſfaciẽdu·
Kaueas ne falſum teſtimoniũ pꝛebeas.
Der odiũ ſolutionẽ vel ꝑ amokẽ
õ affirmes quãdo dubitas
Expellea te malas cogitatiões
Et nõ deſideres alicuiꝰ mulierẽ
SDi vis fugere eternũ toꝛmẽtum
Res alteriꝰ ne cuppas
UNec etia bona male acquiras
Auaricia mentẽ tuã inuoluẽdo
JIs xpᷣianus qui hecobſeruat
Penas euadet ſupꝛa dicas
Et ꝙ poſſidebit głiam ꝓteſtoꝛ. “
De pꝛimo pcepto adoꝛatiõis dei. Z
Ecuũda pars nr̃i ᷣmõis dicit adoꝛutio⸗
nis. Pꝛimũ em̃ pceptũ eſt.Oñm deum
tuũ adoꝛabis.ð quo etiã Pſ al. lxxxj. ðꝛ.

Adoꝛabũt eũ oẽs reges terre? oẽs gẽtes ſeruiẽt

ei.? Johel.ij. Sacrificiũ eſt libame dño deo no
ſtro. ᷣm em̃ Areſt. in pᷣdica.⁊ in.v. DHetha. Re⸗
latiua dicunt᷑ ad aliqͥd:ſicut pater alicuius filij
pater ðꝛ. Si igit᷑ eſt dñs alicuiꝰ pᷣui ipᷣm dñʒ eẽ
optet. Igit vbi eſt pꝛia rõ dominij ibi debet eẽ
ſpecialis ⁊ ꝓpꝛia rõ ſeruitut. Cũ g̊ dominiũ cõ
ueniat ſoli deo ᷣm quãdã excellẽtiã ſingularez:
ꝗꝛ eſt creatoꝛ ſaluatoꝛ ⁊ gubernatoꝛ totiꝰoꝛbis
Iglit᷑ ei ſpecialis pᷣuitꝰ?⁊ reuerẽtia debet ⁊ nõ al⸗
teri.hec aũt reuerẽtia⁊ pᷣuitus appellat᷑ religio:

vñ Tulliꝰ.ij. rheto.inqᷣt. Religio eſt qua reue⸗

renti famulatu cerimonie diuini cultꝰ exhibent᷑

Et hec reuerẽtia Ede iure natali.ff. de iuſti.⁊ iu.
l.veluti.Cũ q̊ vnicuiq; regno vn? ſolꝰ pꝛiceps

peſſe debeat: vt ðꝛ. ff. de oꝛi.iu.l.ij.S. noniſſime,

7 in aut.quõ opoꝛ.epiſ.circa pꝛi.col.j.? Phus

xij. Metha.idẽ ðᷣt. Ideo illi ſũ mo pnapi⁊ dño

torl oꝛbis vniuerſali qᷣ eſr deꝰ debet ſüma ?⁊ ex
celleriſſima veneratio que nulli alteri fiat.Et id

⁊ ſctũs Bona.in ea. di. . Thom̃.ij.ij. q.lxxxiiij.

. . — .
=

eirco ipᷣe Deut᷑.v.ca.inqᷣt. Ego ſi um dñs deꝰ tuꝰ

nõ adoꝛabis deos alienos in cõſpectu meo. Ea
Ipter Alexã.de ales ĩ. iij Hte ſũme in tract.ð pꝛe

„

ceptis:pᷣcepto.j.⁊ Rich.in.iij. dl.ix ar. j.q.j.?.ij.

ar. ij. ?. Scotꝰ in. iij. di. ix. dicũt ꝙ ſolus deꝰ ag
oradus ẽ adoꝛatioe latrie. Catria aũt ᷣm Aug.
x. de ciui.dei.ca.j.eſt ſeruitꝰq̃ ꝑtinet ad colendũͥ

Q

deü. latria em greceidẽ eſt q religio latine:ſiue

cultꝰ ſoli deo deditꝰ pᷣm eũdẽ Bug. vtgS. A
Dieoꝛãͤgus eſt ergo des hac veneratõe la
a trie vt pncipium ⁊ finis oĩm.⸗ pod.j.⁊
vlcimo ca. ⁊vt dñs dñantiũ Exo.xiij. Et
ldeo ſicut eſſet ꝓditoꝛ regis qᷣ autferret ei qð uᷣli
debet. ita magnã deo facit iniunã qui non exhi

2 —

bet ei ſpecialẽ ſuꝑ om̃s re

cẽs. Uniꝰ ⁊ ſũ mi dei nomẽvndiq; celebꝛet᷑. Adq
oꝛaãdus eſt autẽ des coꝛde oꝛe ⁊ opere.vt põt coi
ligi ab Alexã. de ales in.iiij.pte ſi ume in fracta⸗

tu de oꝛatiõe. ⁊ Rich. in. liij. di. xx. ? Thom.ij.ij

q..lxxxiij.?⁊ ab Hugone in libꝛo de vᷣtute oꝛãdi.

ca. xj. Super oĩa autẽ debet adoꝛari charitate
⁊ ſingulariſſima dilectiõe:iuxta illud Deut. vj.
Macth̊.xxij.?⁊ Luce.x. Diliges dñʒ deũ tuũ ex
coto coꝛde tuo ⁊ ex tota anima tua ⁊ ex tota mẽ

cCLctua ⁊ ex tota foꝛtitudine tua ⁊ ex om̃ibus vi⸗
nbus tuugs. B

vero querat᷑ qua adoꝛatiõe adoꝛan⸗
da eſt humanitas xpᷣi:dico qpin q;tũ eſt
2ↄiuncta diuinitati dʒ adoꝛari adoꝛatõe

latrie: pᷣm Scotũ in.iij. diſt. ix. etrũ aureoli

eiꝰ diſcipulũ ibidẽ circa finẽ.⁊ Alexã.de ales in

iij.parte ſũme:in tractatu de pᷣceptis pᷣcepto.j.

Rich.in.iij.diſ.ix.ar.ij.q.j.⁊ ſanctũ Bonaueñ.
ibidẽ arti.j.q.j.? Zhomã in.iij.pteſi ume.q.xxv.
arti.j.⁊.ij. Beata autẽ virgo debet adoꝛari ad⸗
oꝛõe hyperdulie. Nã dulia ꝓpꝛie ſi umpta eſt ad
oꝛatio que fit rationali creature. Et iſta adoꝛã⸗
di ſunt ſancti ⁊ ãgeli:quiavt inqͥt iuriſcõſultus
in.l.j.S. deniq;.el.ij/ff.de aqua pluuia.ar. Ser⸗
uandũ eſt ſemꝑ inferioꝛẽ ſuꝑioꝛi ſeruire. Hyp⸗
dulia vo eſt aliquid ſupꝛa duliã. Et iſta adoꝛã
da ẽ beata vgo.ſ.honoꝛe alijs maioꝛe:⁊ dei ho⸗
noꝛe minoꝛe.Et hoc inquit Tho.vbi ſupꝛa ar.
v.? Rich.in.iij.di.ix.ar.ij.q.iiij.⁊ ſeceũs Bona.
eadẽ di.ar.j.q.iij. J Kü
Ebgd querit᷑ de cruce dñi an adoꝛãda ſit.
Et reſpõdeo ſᷣm Rich.in.iij.di.ix.art.ij.

„

q.iij.? Bonaueñ. ibidẽ. ar.. q. iiij. illa

crux in qua xpᷣus pepẽdit abſolute cõſideraca

——

nõ debet adoꝛari adoꝛatiõe latrie: ſed veneran
ſicut pᷣcioſe reliquie ꝓpter contactũ ſacroꝛũ mẽ⸗
bꝛoꝛũ xpᷣi:⁊ ppter multa benetficia que in illa

moꝛtẽ ſaluatoꝛis nobis ſunt exhibita. Ut etiaʒ

inquit Damaſcenꝰ libꝛo.iiij.ca.iij. Et ſiliter di⸗
cendũu eſt dedlauis veſtibus ⁊ oibus xpᷣi rebus
Siem̃ reliquie ſanctoꝝ ſunt venerãdeexcra de

im Damaſen

3reuerẽtiã. Et idcirco im⸗
peratoꝛ. E. de ſ ma trinit.⁊? fide ca.l.ij.pᷣcipit di

ntenſ
nlguierßt

.7 tieuie becae
gr lijincoge
gliqua morenn
tüſuntfigorn

Laͤſten

ſ

chhard
ibldear ſ gi
ſanctoꝛumin

Duimo c

poſſuntſenot

i a.erlatü

MMaxtguins
ſoncon mio
picunoquol
Pecauenoer
jlnpoema
aures Qua⸗
dütſt de⸗
feipperan

iAilligiüg.

linſotopens
leptu mno de
mnn? inoua⸗
Peaulo vimns h
cepliſibi.Ter
Peer meoniele
liKigaun
Uiſa diuitarie

igk de,ſed

ns dicoßn P
ſuiiſ regrn
lunt agoꝛigen
Arno. Vuſic⸗
heneimagoſe
Adongtöedul
cgoimagie
veneramur
Conſe diſiiz
Monus ado⸗
othonoꝛa
1. Eiie
bolee
H unnnn
ſitiißnſ
deſſvin ii
decllog gtn
velalter⸗ ſi
hmoclh
EPobon

NAirar, Re
eEſcſii
ncziiglmi
gſolus eegg
muaitſnzn⸗
Wne Mdclai
golnneſn
Nugne
dacrenmnie
W
mi nn e
nnt gl
unägnlonah
uan ing
lij onrdi
ipalbee a⸗
Ritcol
Rfümeigmnmng
An: Deii
Wdeurgig,
Man unr
nlltduen⸗

B dhac

aai
Minoſibnsr

Gangnöt don
gnick
Woron Montoe

Pemiaurtoi
Aide lesin
Miscthto

nan Bonavci.
eſümeqnr⸗.
debetadozaniac
nieſumpanctod
Giltaadori
gtuunſoilulus
uua ar Ger/
iſamir. Yy/
Slkaadori
gionen dahof
orbi lugnag,
2 ſis dan

1n odonidiſi
ii di⸗10n
Ar giiigln
luer iſoN
ednnan
ni awrü mi/
naveinilan
Unn Urni
Etilier di
us ßitebu
fidead

reii.⁊venera.ſanccoꝛũ.ca.cum ex eo.multo ma⸗

glis reliquie xpᷣi. Si em̃ conſideret᷑ in relatõe ad
rypm in ea pendentẽ debet adoꝛari adoꝛatiõe la
trie:quia hec adoꝛatio refert᷑ ad xpᷣm ſᷣm pꝛedi⸗
ccos doctoꝛes.⁊ etiã Tho.in.iij.ꝑte ſũme.q.xxv
Ar. iiij.in coꝛge queſtiõis.Alie aũt cruces que ð
gliqua materia fiũt intãtũ ſi unt adoꝛãde inquã
ti ſunt figuratiue ⁊ repꝛeſentatiue xpᷣi crucifixi:

ſᷣm Damaſcenũ li.iiij.ca.iij. D
Ebgd ſterũ querit᷑ de imagine xpᷣi depicta
ſwvel ſculpta Rñdeo declarando ᷣm Ri
ibidẽ ar.j.q.ij. imagines xpᷣi vginis ⁊ alioꝛũ
ſancroꝛum introducte fuerũt triplici de cauſa.
Pꝛimo ꝓpter ſimpliciũ eruditionẽ:vt qui non
poſſunt ſcripturas legere in picturis poſſint ſa
cramẽta noſtre fidei cernere:vt dicit de cõſe. diſ.
lij. ca. perlatũ. Secũdo ꝓpter deuotiõis excitati⸗
onẽ:vt qui nõ excitãturcum aliqua audiũt de
ſancto ꝝ mẽoꝛia: ſaltẽ moueant cũ ea cernũt in

piccurisquaſi pᷣſentia.plus em̃ excitat᷑ affectus

ꝑeea quevidet q; ꝑ ea que audit: iuxta illð Oꝛa/
tij in poetria. Segniꝰirritãt animos demiſſa xꝑ
aures Quã que ſunt oculis infixa fidelibo.⁊ in

5§.fi. inſtit. de gra. dici. Ueritas magis oculata
fide qᷓ; per aures animis boim infigit.vñ a

crobiꝰ de ſomno ſcipionis.li.j.inqͥt Facilioꝛ ad
itelligẽdũ ꝑ oculos via eſt qᷓ; ꝑ ßmonẽ. Et lib.ij
eiuſdẽ operis etiã dicit. Anime faciliꝰ ilabit cõ
cepta ratio deſcriptione qᷓ; ſermone. Ideo he
rentiꝰ in adelphis ait ca.xj. Inſpicere tanq; in

ſpeculo vitas hoĩm iubeo atq; ex alijs ſumere
exẽplũ ſibi. Tertio depingunt imagines ſ. ctõꝛũ
ꝓpter mẽoꝛie labilicatẽ:qꝛ vt ðꝛ.E.de ve.iu.enu.
l.ij. S.ſi qͥd aũt.Oiʒ habere mẽoꝛiã ⁊ nulliꝰ obli
uiſci diuitatis potiꝰqᷓ; hũanitatis eſt. Et hec rõ
tãgit᷑ de ↄſe. di. lij. c venerabiles. His p̃ſ uppoſi
tis dico m Rich̊.GBona.⁊ Alex.vbi S.? Tho.
in.iij.xte.q.xxv.art.iij.ꝙ imagines xpᷣi ⁊ ſccõꝛũ
ſunt adoꝛade in relatiõe ad rẽ repñtatã ꝑ illas:

alrxr nõ. Uñ ſicadoꝛãdo põt adoꝛari adoꝛatiõe
latrie imago ſaluatoꝛ):alie aũt imagines ſccõꝝ·
adoꝛatõe dulie ⁊ btẽ ᷣginis hyꝑdulie.Et ſic ad

oꝛãdo imagies nõ picturã ſʒ picture repñtatõʒ

veneramur.vel meliꝰ rẽ repntatã.ca.placuit de

conſe. diſ.iij.vñ metrice ðꝛ. Effigiẽ xpi cũ trãſis
pꝛonus adoꝛa.Nõ tamẽ effigiẽ ſed quod deſi⸗
gnat honoꝛa. JèłMU—ß V

Erũ qꝛ hodiernis tpibꝰ demões faciũt
v hoies idolatrare apꝑentes eis ĩ foꝛma

rxypi vel btẽ vᷣginis aut alicuiꝰ ſctĩ ⁊ ab

is adoꝛt᷑ maxĩe a mlierculis ⁊vir impidj. Jõ
ſcẽdũ ẽ ſm.ſ. Bona.i.iij.di.ix.ar.j.q.vj.⁊ Alex.
de ales in.iij.pte ſũme in traca.de pᷣmo pᷣcepto

decalogi.ꝙ tales ſic adoꝛãtes demõia loco xpᷣi
Yel altenꝰ ſcci nõ excuſant?᷑ prer ignoꝛanni.Qꝛ
pmo qlibʒ xpᷣianꝰ ẽ pᷣmonitꝰ ꝑ diuinã ſcpᷣturã

ꝓ diabol?traffigurar ſe in a⸗ elu lucis. ij. Chor.

–

xj.⁊ trã ſſũptiue:xxvj.q.v.c. epi.⁊.c. nec mirũ.ꝛ. .

CLCoꝛ. ilij. diẽ a plłs. Nolite credere oi ſpũ l:ſ ꝓba
te ſpũs vtꝝ ex ðᷣo ſint.? Mat. xriiij. dicit oñs.

Mlti veniẽt ĩ noie meo dicẽtes. Ego ſü Xp̃s:⁊=
lõ qlibet xpianꝰtenet᷑ pᷣmo diſcutere:⁊ no ſtatiʒ
credere. Scdo peccat:quia hʒ remediũ ozonis-
qua dʒ pᷣmittere huic adoꝛationi.nã ſi deũ coto
coꝛde oꝛaret:vt oñderet ei vᷣitatẽ nõ ſineret euz
ðᷣcipi.qꝛ ꝓmiſit ſaluatoꝛ nr̃ Joh.xvj.di. Si qͥꝗ

pecierid pꝛeʒ i noie meo dabitvob:bẽᷣm Aug.

qcqd ꝑtiner ad ſalutẽ. ptʒ ̊ꝙ qͥ nõ oꝛat nõ ad⸗

hibet oẽm diligẽtiã. Tercio peccat.qꝛ qlibet de
bet ſe reputare idi 16ib
tiꝰ dʒ illas timere q́; affecrare. arrat᷑ em de d/„
dã ſctõ pꝛe:ꝙ cũ dyabolꝰei in foꝛma Chꝛiſti ap

nũ hmõi viſiõib. Et iõ po/⸗

paruiſſet:clauſit ocłos ⁊ dixit:nolle ſe xpᷣm vi
dere ĩ hac vita. At dyabolꝰ eiꝰhüũilitate ↄfuſus
euanuit. Debemꝰꝗꝙᷓ adoꝛare talłr nob apparẽtẽ
cũ hacↄditiõe.A doꝛo te ſi es xpᷣs vł brã virgo
aliter nõ:donec ſimꝰcerti qͥd ſit.Et hᷣ ſufficiat ꝓ
ſcðᷣa ꝑte dicta adoꝛatio nis.ſ.q debemꝰagoꝛare
amare ⁊ venerari deuʒ ſuꝑ oẽs creaturas ⁊ illi
obedire:iuxta illud Deut᷑.vj.? Mat.iiij. Dnʒ

deu tuũ adoꝛabis ⁊ illi ſoli ᷣuies:vñ Cato mo
rał i ſuis documẽt iqᷣt. Si deꝰẽ aiꝰ nob vr car

— . .

mig dicũt Hictibi pᷣapue ſit pura mẽte colẽdꝰ

De offenſionibus circa hoc pceptum. 5
Ulcis modis circa hoc pᷣceptũ offendit᷑
m deꝰ. Pꝛio idolatria:ſᷣm em̃ Tho. ij. ij.
j. 2 ſem Bona. Ric. ?7 Sco.

g.xciiij. ar. ij 1. Bic. ?7 Sco.
in. iij. di. xxxvij. ⁊ Alexan.de ales in.iij.pte ſũme

ſuꝑ h̊ pᷣcepto: ⁊ ico.de lyra ſuꝑ Exo.xx. Ido/
latria eſt peccatum moꝛtale:⁊ directe eſt cõtra

pᷣmũ mandatũ decalogi. Scriptũ eſt em̃ Exo.
xx.Ubi pᷣcipit deꝰↄtra idola dicens. Tõ gqdoꝛa
bis ea.ſ.exteriꝰ:neq; coles.ſ.interiꝰ.ſᷣm glo.Si

qs adoꝛet dyabolũ ꝓ deo. aut aliqð idolum

ſiue creaturã.ei tribuens honoꝛẽ diuinũ peccat
moꝛtaliter. xxvſ.q.v.c.nõ licat. Gꝙ
FElcũ do peccãt moꝛtałr diuinatoꝛes. Et
ſnotandum.ſᷣm Tho.ij.ij. q.xcvj.ar.j.?·

—-

Bona.in.ij. di. vij. parte.ij.arti.j.q.iij.?

Alerandrũ de ales in.iij.parte ſũme ĩ tractatu

de ſcietia demonũ:ꝙ tunc aliqͥs ðꝛ diuinare cõ
tra hoc pᷣceptũ qñ idebito modo vult pᷣdicere

de futuris cõtingentibo. vt puta de his que de⸗

peẽdent ex libero arbitrio.vł que ꝑ accidens cõ⸗

tingũt in reb humanis.q ſoliꝰdei eſt pᷣſcire.vñ
Eſa.xlj.ðꝛ.Annũciate que futura ſũt.⁊ ſcemꝰ
qꝛ dij eſtis. ⁊. xxvj q.v.c.j.ſcriptũ eſt.Futura pᷣ⸗
ſcire ſolius dei eſt. Quantũ autẽ ſint exoſi tales
diuini deo. ⁊ ad eos recurrẽtes habet᷑ Leui.xix.
vbipᷣcipit᷑. Nõ declinet ad magos nec ab ario
lis aliqͥd ſcſcitemini ne polluami ꝑ eos.⁊.xx.c.
eiuſdem libꝛi ſcribitur. Anima que declinaue⸗

rit ad magos ⁊ aniolꝗs ponã fociẽ meaʒ cõtra
ecam.x ſterficiã eaʒ de medio ppłi mei. Et ibidẽ
dicit᷑. Uir ſiue mulier in qbs phitonis ſiue di/

Bermo

ninationis fuerit ſpũs: moꝛte moꝛiet᷑: lapidib-
obꝛuẽt eos.? Deut xviij.c.ðꝛ. Nõ iueniet᷑ in te:
qͥ phitones ac diuios ↄſulat:aut qrat a moꝛtu
is veritatẽ:oĩa em̃ aboiabit dñs.Similr ꝓhi⸗
bet᷑ diuĩatio lege canonica.xxvj.q.v.C.ſi qs ⁊.c.

nec miꝑ:⁊ etiã lege ciuili.vt in.l.nullꝰ⁊.nemo

C. de maleficis.⁊ macthematicis. P

Ercio offendit᷑ deus cõtra hoc pᷣceptuʒ

t inuocatõe demoni. Tñ ſciendũ eſt ſᷣm
BGona.in.ij.di.vij.ꝑte.ij.ar.ij.q.iij. hõ
pᷣt aduocare demonẽ duob mõis:vno mõ vᷣtu
te diuia ei imꝑpando aliqͥd licitũ ⁊ honeſtũ:vñn
Actc᷑.xvj. Paulus imperauit dyabolo exire de

puella ⁊ exiuit eadẽ hoꝛa.Et hoc ſiłr eſſe p oſſet:

qñ deꝰſuo iuſto iudicio:dyabolũ ſubijceret ho
mini ꝓut de qᷣbuſdã viris ſcis narrat᷑. laʒ etſi
demon nõ inuocatꝰ alicui ſetõ viro occurreret:
poſſet eum in vᷣtute diuina co gere ad aliq̃ vera
dicẽda ad vtilitatẽ alioꝝ.Alio modo põt qͥs in
uocare dyabolũ ei ſupplicando. Et b eſt moꝛta
le pctm̃. Scriptuʒ eſt em.xxvj.q.v.c.epᷣi.¶ dya⸗
bolo captiui tenent᷑ qͥ relicto creatoꝛe dyaboli⸗

auxiliũ qrũt.Tales aũt ↄſulẽtes ðmonẽ ab eo

plerũq; tandẽ in ſuũ exterminiũ decipiunt᷑. Si

cut ille cui demon ait. Andariti toꝛnariti noſa

rareti pᷣſo. Iſti aũt perditi hoĩes nõ tm̃ faciũt
ↄtra pᷣ pᷣmũ pᷣcptũ:qꝛ nõ adoꝛãt deũ ſʒ dyabo
lũ:ſʒ etiã faciũt ↄtra oĩa alia pᷣcepta. In vanuʒ

em̃ nomẽ dei aſſumũt:qꝛ illud iuocatiõibo de/

monũ ⁊ icãtatiõibo ſuis iĩmiſcẽt. Itẽ qꝛ ſepe ꝑiu
rãt:idolatre em̃ iuramẽta nõ uat:⁊ male iurã
tes cito ꝑiurãt:vt ðꝛ Sapp.xiiij. Cõtra etiã terci
um pceptũ faciũt:qꝛ feſta nõ ſctificãt ĩmo in pᷣ⸗
cipuis feſtiuitatibo maleficia ſua mag exerccẽt.
Quartũ etiã pᷣceptũ trãſgrediunt᷑:qꝛ nõ hono
rãt ſʒ vituperat pꝛeʒz celeſtẽ:eiꝰhonoꝛẽ dyabolo
tribuẽtes:nec etiãẽ honoꝛãt ſccãm mfr̃eʒ eccłiam
cuiꝰpᷣcepta ⁊ ſacr̃a ↄtẽnũt ⁊ accipꝑe nolũt. Unð
iſti malefici maxie qui vadũt ad ludũ dyabo/⸗
licũ.nũqᷓ; aqua bñdicta ſe aſpergũt ſʒ qñ ĩtrãt

eccłias accipiunt aſꝑges ⁊ dant alijs aquã bñ

dictã:ſe aũt illa nõ tangũt.vel aſꝑgere ſe oñdũt
⁊ aquã ðᷣſuꝑ caput ꝓijciũt.hi autẽ irreuerẽtes
pꝛi eterno ⁊ iiri eccłie młto mag ſunt irreuerẽ

tes pꝛibo carnalibo qꝛ in.c.nõ pᷣt.ij.q.vij.ðꝛ.Nõ

pᷣt hoĩb eẽ fidelis qͥ ðo exciterit ifidelis.Cõtra

qntũ mandatũ etiã faciũt qꝛ młta homicidia
perpetrãt.Cõbuſta em̃ fuit rome q̃dã malefica

tꝑe ſcci Bernardini noiĩe facinella.q̃ͥ cõfeſſa ẽ ꝙ
occiderat.lxv.pueros.Et alia cõbuſta eſt puſij.
AAy.noĩe ſancucia.Uidebat᷑ em̃ vna ſeã.ſic
cõiter ſunt rales malefice q̃ freq̃ntãt eccłias.et
ſimulãt ſe ſtare in oꝛonibo ⁊ deuotõibo.occulte
tñ dyabolũ adoꝛãtes accrucẽ xpᷣi pedib ↄcul⸗
cantes baptiſmoq; ac ſacr̃is eccłie renũciãtes

ac fidẽ catholicq negantes. Hecaũt maledicca

femia ↄfeſſa ẽ ſe.l.pueros occidiſſe.Cõtra ſextũ
ecis pceptũ facũt.qꝛ cõiter tales ſũt meretrices

—

vel adulteri ⁊ adultere:⁊ matrimonij legẽ vio⸗
lãtes:ac mechie ⁊ ipudiciie dediti: vt ðꝛ Sapᷣ.

xiiij. Cõmittũt etia vitiũ ſodomiticũ ⁊ oẽs ali⸗

as ſpurcitias ꝑpetrãt:maxime illi ⁊ ille que va⸗
dunt ad ludũ q dici᷑ bariloti:ĩ quo pr̃ cũ filia⸗
bus ⁊ filij cũ matribo ac ſoꝛoꝛes cũ fratribꝰ⁊ co
nati cũ ſanguineis carnałr cõmiſcent᷑. Iſti q̊ʒ
iex antiqᷣtate nõ pñt pᷣdicta ſcelera ꝑpetrare p⸗
curãt illa ab alijs cõmitti. Cõtra ſeptimũ ecia pᷣ
ceptũ faciũt qꝛ cõiter ſunt fures. Itẽ viꝓximos
ſuis bonis ſpoliẽt:eis diuinatiões ⁊ incãtatio⸗
nes faciũt ad inueniẽdos theſauros⁊ furta ⁊c̃.
Hincaplus ad Epheſ.v.vocat auariciã ſᷣuitu
rẽ idoloꝝ. Cõtra octauũ pᷣceptũ ſiliter faciũt qꝛ
pleni ſũt mẽdacijs.vñ Salomõ Sap.xiiij.ðt.
qꝙ vaticinant᷑ falſa:⁊ ſic multos ĩnocetes incul
pãt ⁊ infamãt de furtis ⁊ ꝓditiõibo ac alijs vi⸗
tijs ſequẽtes diabolũ qui eſt mẽdax ⁊ medacij
pr:vt ait ſaluatoꝛ Joh̊.viij.Ex pᷣdictis qͥʒ patet

ꝙ etiã faciũt ↄtra alia duo pᷣcepta. Nõ q actua

liter qñ pñt furant᷑:⁊ tollunt aliena:⁊ cũ aliena

vxoꝛe mechant᷑:ppetrandi pᷣdicta facinoꝛa deſi

deriũ ſemꝑ retinẽt ⁊ in eo ꝑſeuerãt.Alia etiã in⸗

numera ⁊ aboiabilia ſcelera ꝑpetrates:bos em̃
maritatos ſuis maleficijs ĩpediunt ne poſſint
cõiungi. Illos ne poſſint filios generare.Alijs.

ꝓcurat aboꝛſus Alcerifaciũt ne poſſit vxoꝛem
bono vultu intueri:⁊ ſilłiter de vxoꝛe ꝑagũt vt

non valeat maritũ ſuũ niſi toꝛua facie aſpicere

atq; aſperis vᷣbis alloqui. Ait em̃ Salomon
Sap.xiiij. Infandoꝝ idoloꝝ cultura ois mali
cauſa eſt ⁊ initiũ ac fiunis. “ L
Varto cõtra hoc ppmũ pᷣceptũ offendit᷑

q deus dãdo fidẽ ſomnijs:volẽdo interpᷣ
tari ꝑ ſomnia illa qͥ ſunt futura: qð eſt
pcetm̃ ſᷣm Bonauẽ.in.ij.di.vij.ꝑte.ij.ar.j.q.iij.?

beatũ Tho.ij.ij.q.xcv.ar.vj.⁊ habet᷑.xxvj.q.vij.
ca.nõ obſᷣuetis. Ideo inqͥt moꝛal Catho.Sõ⸗
nia ne cures:nã mẽs humana qð optat Dum
vigilat ſperat:ꝑ ſomnũ cernit idipᷣm. Jõ ſeptũ

eſt Deut᷑.xviij.Nõ inueniet᷑ in te q obᷣuet ſom/
nia.Nõ g̊ debemꝰ facere ſicut qͥda qͥ in bonũ vł
malũ euentum accid ere putãt:ſi qͥs ſomniet ſe
inuenire pecunias vel dentes ab oꝛe ſibi cadere
⁊ huluſmodi. KE
UVlinto peccat᷑ temptãdo deũ:ſᷣm Nico⸗

q laũ de lyra ſuꝑ Matth.iiij.? Tho. ij. ij.

q. xcvij.ar.j.⁊ Aſteſanũ pte.j.lib.j.ti. xyj.

qui dicũt ꝙ temptare deũ eſt expientiã de eius
potentia ⁊ maieſtate qrere ſine necitate.Sic fa⸗
ciebãt phariſei Matth.xij.ſignũ de celo q̃rẽtes

Et hocmõ peccaret ille qͥ exiſtẽs ĩ ſolario nollet

deſcẽdere ꝑ gradꝰ ſcale ſj ſe pcipitaret credẽs q;
deꝰ ipᷣm incolumẽ pſᷣuare debeat. Siliter ſi qͥs

infirmat᷑ ⁊ renuit remediũ naturale: volens
des faciat miraculũ eũ ſanãdo.cni ðꝛ Ecci.xvxiij
MNoli eſſe tẽptans deũ.⁊ Deut᷑.vſ. Nõ tẽptabis

dñm deü tuü: qð ct habet᷑ Mat.iiij. Et tal fuic

liſolans

effirnat'me⸗
Pefmme ⸗

dareaſnician,

gian di
nitnan du
anpoꝛbus
ich roof
ltatd
Fum

ſubapitp nant

fum trrſ

licar teT
Snmm

ſius ſte
kad

licent Unpece

upcmitonn
1 donralliqs cl
1anditghol
Ger Decons

ineraretencte

noipeclty⸗
Alwologenli

niby gercraug

Ponavzaſroie
Polhcroen.E
roogead
wahr
ac; glun
ſinlkrſgsob
horus agalige
Niobfyens t
Nedlcut quo
firmosat. Ho
benbamdolare
l.Gedopone
ſturtacacitq
nes ceagit?
ſetſidicbogan
ſeweraunizln
Gſgenanöcan
lctiv corolb
Ulao⸗nöcſtilic
Archlappr⸗
uticis RNn
ntempusſen
nurnen
micöſidernn
Airnorurat
docoꝛes ind

u
ſiinklines

tonijlegt ſ
eröi
nncn doiz
hlllo,
unumdern
nſemk ſii;
n Memn
ſcnmüi
i vprnos
des dincärno,
rosrfunt,
tauangifnin
lim iür⸗
Sßii
inocarb nin
ahon
utmicna,
haͤcs d
Nn. Midaans
a.tcidline
1ſaanoun de⸗
1. Sloanii,
niecb hootſnn
nrne doſſen
genn. Dis.
epolitvwoen
more gagürnt
u ſaae aſpicor
m Galomon
lumois moli

ti Gar
wolisonmep.

fuunnedck

grijarſcgi
,Cubo. Go/
hoprat dum
Hn. Fſci
ſobfu ſon/

ginbonüt

s oonneſe
neſibiader⸗

5
deim in
lben⸗
jdet
lingidl
inegloqſin⸗
ſunonoler
nn agiocl
Slliter ſics
le volens

ſlotipradt⸗

ij Etun

Foliũ

quidã ſcolaris vltramontanꝰqͥ in ciuitate Pa

pie ĩfirmatꝰ moꝛtuꝰeſt. Nã cum vellent medici

dare ei medicinã recuſabat illã dicẽs:xpᷣs me⸗

dicina.Et cũ vellẽt coꝛdi eiꝰimponere pictimã:

tempoꝛibus noſtſtlis..
Erto offendit᷑ qñ qͥs eredit certitudina
ſ liter ⁊ determinate ꝙ oẽs cogant᷑ ad bo
nmnuũ vl malũ ex ↄſtellationib ⁊ planetis

nolebat eaʒ dicẽs. Chꝛiſtus picima:⁊ boc fuit

ſub quiby nati ſunt.bᷣ em hereticũ eſt 7 ꝓhibi⸗
cum.xxvj:q.ij.c.illud.⁊.c.illos.⁊ ea.ca.q.v.c.nõ
liceat. Et ꝑ Tho.ij.ij.q.xcv.arti.vv. ⸗

Eptimo offendit᷑ qñ quis obpuat cur⸗
ſ ſus ſtellaꝝ:aut lune ꝓ domo facienda:
vł ad cõiugia ſocianda.xxvj.q.v.c.non

liceat. Uñ peccãt illi qͥ ad facẽdas armaturas

expecrat puctũ aſtrologie:⁊ tũc ꝑcutiũt malleo
⁊ dant aliq̊s iciꝰ.Oeinde aliũ punctũ expectat:

⁊ credũt ꝙ poſtea talis armatura ſit fatata q̃ſi

eſſet Hectoꝛis vel Achillis. Alij vero volentes
itinerare tenẽt equũ paratũ cũ ſella:habẽtes cal
caria i pedibo ⁊ vnũ pedẽ in ſcafa: ⁊ in puncto
aſtrologie aſcẽdũt equũ etiã ſi pluuijs ⁊ turbi⸗

nibo ager eẽt exagitatꝰ.O aſtrologe expecta etiaʒ

punctuʒ aſtrologie qñ moꝛieris:vt fadas iter
pꝛoſperum.Et fac vt tua vxoꝛ expectet punctũ
aſtrologie ad pariendũ tibi filiũ:qũñ eſt in illis

doloꝛiby vt fadiat filiũ felicẽ. O ſtulticia maxia

ꝑ quã qᷓ; plures a dyabolo tenent᷑ captiui. Et
ſimiłr ſi ꝗs obſᷣuat tpa ⁊ menſes egyptioꝝ:vel
hoꝛas ad aliqd inchoandũ vł nõ.xxvſ.q.vij.c.
nõ obſᷣuetis ⁊.c.ſequen.LTalis autem erat qͥdã
medicꝰqui quodã die duʒ rogaret᷑ vt viſitaret
ifirmos:ait. Hodie eſt dies ociariꝰin q̊ nõ de/⸗
bemꝰ am bulare.aliter nobis eueniet aliqͥd ma
li. Sed opoꝛtet qͥeſcere ⁊ ſtare in lecto.Duʒ g̊ ſic
ſtaret accidit ꝙ doꝛmiens ⁊ ſe ſuꝑ leccuʒ reuol⸗
uẽs cecidit:⁊ crurifragiũ ꝑtulit:qð ei nõ eueniſ
ſet ſi dies ociarios nõ obpᷣuaſſet.Si aũt qͥs ob
ſeruet curſuʒ lune ad icid ẽda ligna:vł ſivtatur
cõſideratiõe aſtroꝝ ad pᷣnoſcendũ futura:q̃ ex
celeſtibo coꝛꝑibo cauſant᷑:puta ſiccitates ⁊ plu⸗
uias:nõ eſt illicitũ ſᷣm Tho.vbi ſupᷣ. Et notat
Archidia.xxvj.q.v.c.ſi quis clericus.Licet etiã
ruſticis ꝑ ventos ⁊ diſpoſitiões lune cõſidera⸗
re tempus ſeminãdi Et medicis tꝑa potionũ:
⁊ allaꝝ reꝝ medicinaliũ.Et generalr poſſumꝰ
vti cõſideratione aſtroꝛũ ⁊ lune in his que ꝓce
dũt naturalr ex influentijs eoꝝ:vt notat glo.⁊
doctcoꝛes in dicto.c.non licaat. 1
CLtauo offendit᷑ cõtra hoc pᷣceptũ quã⸗

o Qo in kRal. Januarij vel alio die qᷓſipꝛo

bono augurio aliqͥd donat᷑. xxxvij. di.

c.legãt ⁊.xxvj.q.vij.c.nõ obſᷣuetis. Iteʒ ſi tali
die aliqͥd plꝰnoui faciat quis ꝓpter bonũ anũ:
⁊ bonã foꝛtunã habẽdã.xxvj.q.vij.c.ſi qͥs. Itẽ
ſi in halendis Maij vacauit lauro:aut viridi
tate arboꝛuʒ domos cinxit:hec em̃ obᷣuantia

paganoꝛũ eſt. xxvj. q.v. ca. nõ liceat. Itẽ ſi quis

„

ſuperſtitiões alias obſeruauit.puta ſuſpendẽ/⸗
do carbones natiuitatis dñi cõtra grandinem
vel accipiẽdo in malũ ſignũ ſi quis exiens do⸗
mũ pedẽ offenderit.⁊ ſi mulier vadẽs ad mari⸗
tum in ſuꝑliminari offenderit pedẽ.vel ſi quis
alecro ſurgẽs ſternutauerit.⁊ hmõi alia ſuꝑſti⸗

tioſa⁊ peſtifera timedo.vt puta ſi panis natiui

tatis dni marcuerit infra ãnũ credũt ꝙ debeat
moꝛi pncipalis de domo. Hec em̃ oia ⁊ ſiłiap⸗

hibent. xxvj. q.ij ca.illð. Itẽ ſi ex effuſiõe olei de
lucerna: vel garritu aliquaꝝ auiũ: aut magni⸗

tudine ⁊ continuatioeventoꝛũ vult iudicare de

venturis contingetibo. Hoc em̃ eſt ſuꝑſtitioſuʒ

ſᷣm Thomã.ij.ij.q.xcv.arti.vij.Et ſi iliter credere

ꝙ apparẽte cometa debeat moꝛi pꝛinceps illiꝰ
patrie. Licet em deus quãdoq; illã ꝓpter pꝛedi⸗

ctam cauſaʒ faciat apparere:nõ poſſumꝰ tamẽ
hoc ſcire niſi ipe reuelet ꝑ ſe vel per aliũ. Nõ eſt
ergo vera ſentẽtia Lucani in.j.dicẽtis. Mutã⸗

rem regna cometxcẽ.⁊c. Niſi hboc modovt põt coł
ligi ex dictis magiſtri Pauli veneti ĩ ſũma ſua

ſuꝑ libꝛum Metheoꝛoꝝ:videlʒ ꝙ cometa ſiue
alij ignes apparẽtes in aere dant nobis ſepe in
telligere ꝙ aer eſt mutatus a ſua naturali qua⸗
litate.lam aer medie regionis deberet eſſe fri⸗
gidus ⁊ tunc eſt calidus contra naturã ſuã.Et
ideo iflãmat illos vapoꝛes a terra vel ab aqua
eleuatos vᷣtute ſoł:⁊ ðᷣlatos vſq; ad ipᷣaʒ mediã
regionẽ aeris.⁊ cõſequẽter per ipſam aeris coꝛ⸗
ruptã diſpoſitionẽ mita hominũ coꝛpoꝛa coꝛ⸗

rumpunt᷑ ⁊ moꝛiunt᷑.Quia vero ſepe accidit q;

pꝛincipes in victu ⁊ luxuria ſunt magis diſſo⸗
luti qᷓ; alij. Item magis delicate complexionis
ideo citiꝰ moꝛiunt᷑ qᷓ; alij. Doꝛtuis ergo mul⸗
tis ex illa aeris infectiõe ⁊ ſimiliter ipᷣo pꝛincipe
dicũt populares ꝙ cometa illa ꝓpter eius moꝛ
tem apparebat. Item ex ventoꝝ agitatõe com⸗
mouet᷑ colera hominũ ſᷣm Auicennã.ij.pᷣmi do
ctrina.ij.in ca.de naturis ventoꝝ:⁊ conſequẽter
ꝓuocãtur ad iracũdiã:⁊ ex illa iracũdia ſequũ⸗
tur bella? pꝛoditões.Uulgares autẽ dicunt ꝙ
illi venti denotãt pꝛoditiões eſſe in aere: ⁊ erro⸗
rem ſuũ cõfirmant ex ſeqJuẽtib:cũ tamẽ illi ven
ti hoc nõ ſignificarẽt licet fuerint cauſa diſpoſi⸗
tiua pꝛoditionũ ⁊ belloꝛũ.Coꝛui quoq; haben
tes melioꝛẽ odoꝛatuʒ qᷓ; hoĩes:vt dicit᷑ in libꝛo
de animalib. delonge ſentiũt odoꝛẽ fetidũ coꝛ⸗
poꝛis moꝛituri:quẽ tamen homies pꝛope ſtan
tes nõ bene ſentiunt.Et ideo ſuper tectũ domꝰ
in qua iacet infirmꝰ volitant ⁊ crocitãt:volẽtes
ingredi vbi eſt illa coꝛruptio quã ſentiunt.Po

pulares vero dicũt ꝙ ibi apparẽt in ſignũ ꝙ il⸗

le infirmꝰ debet moꝛi:quod non eſt veꝝ.Sepe
tamen deus pmittit demones apꝑere in foꝛma
coꝛuoꝝ ⁊ alioꝝ aialiũ ſuꝑ domos vel i domib⸗
moꝛiẽtiũ qꝗñ beſtialitervixerũt. Siłiter qͥs pec⸗
cat ð hoc pceptũ dãdo fidẽ augurijs ⁊ alijs q̃/

GSermo

ſi inũeris ſtulticijs q̃ hodie fiũt. Memini em̃
dum ſeckaris eẽm:⁊ cũ vno meo affine equita⸗
rẽ:⁊ quãdã murilegã in via iueniſſemꝰ:q viaʒ⸗
ipᷣam ante nos trãſuerſauit:ille ſtatim tres paſ
ſus equum retro traxit:ꝙ dicẽs illa beſtia traſ⸗
uerſando malum ſignum dabat alicuiꝰmali:
ad qð euitandũ ſic opoꝛtebat facere. Quidam
aũt ſi talẽ beſtiã vel ſimilẽ taliter tranſuerſanteʒ
iuenerint nũqᷓ; inde recedũt niſi poſtq; illa iue⸗
nerint ⁊ occiderint. Alij vero ſi vinũ caſu in mẽ
ſa effundat᷑ ꝓ optimo augurio acapiũt. Econ
tra vero ſi effundat᷑ ſal. Refert quoq; Augu.in
libꝛo de doctrina xpᷣiana:ꝙ cũ quidã auguria
obſeruaret ⁊ futuri mali magnũ indiciũ crede
ret:ſi mures in domo aliquid coꝛroderẽt:cum
ſemel mures eius caligas coꝛroſiſſent:ſuꝑ hec
iterrogauit Catonẽ:qui eũ deridẽs ait.on eſt
mirũ ſi mures caligas coꝛroſerũt. Sʒ b fuiſſet
futuri mali magnũ indiciũ:ſi mures a caligis
fuiſſent coꝛroſi. O
HOVOVno offendit᷑ deꝰ cõtra hoc pᷣceptũ vtẽ/⸗
n do ſoꝛtib diuinatoꝛijs ⁊ conſulcoꝛijs.
xxvj. q.v.c.ſoꝛtes ⁊ tribo capitulis ſe.Et
babet᷑ ꝑ Tho.ij.ij.q.lxv.arti.viij. Antiquitꝰ ve⸗
ro nõ videbat᷑ illicitũ vti ſoꝛtibo diuinatoꝛijs:
vñ Joſue ſoꝛtibo dep hẽdit Achioꝛ. Joſue.vij.
2 Saul Jonathã qui comederat cõtra pᷣceptũ
ſuũ.j. Reg. xuij. ? Jonas dephenſus fuit ſoꝛte
a nautis ꝙ; ꝓpter eũ venerat tẽpeſtas Jone.ij.⁊
Matthias ſoꝛte electꝰeſt ab apłis.Acru.ſj.⁊.xj.
di. c. deros. Modo tñ nõ eſt licitũ niſi vt infra
dicet᷑. Nã licq; ſcriptũ ſit i.c.ſoꝛs.xxvj.q.ij.Doꝛs
nõ eſt aliqͥd mali:ſʒ in re hũana dubia:diuinã
indicãs volũtatẽ tñ qꝛ plerũq; male eis vtunt
hoĩes:ſoꝛtes ꝓhibent᷑:vt in.S.his ita.xxvj.q.ij.

vbi ðꝛ. Anteq; euãgeliũ dareſceret:młta ꝑmit⸗

tebant᷑:q tꝑe ꝑfectiõis ſunt penitꝰ eliminanda.
Et ideo ſcriptũ eſt in.c.nõ ſtatixz.xxvj.q.ij.ꝙ in
