geret carbones ignis:id eſt charitatis?⁊ amoꝛis
ſuꝑ caput eiꝰ.Pꝛouerb.xxv.⁊.ad Ro.xij.Quar
to eſt ꝙ ab oĩ pctõ eſt abſtinendũ: ratio qꝛ ipſe
vt nos a peccatis noſtris lauaret ſanguinẽ ſuũ
fudit.Apoc̃.j.Quinta eſt ꝙ in bono incepto et
ſi duro ⁊ difficili eſt ꝑſeuerandũ nec malis ſug⸗

geſtionibo nos retrahere volentib eſt conſenci⸗

endũ.ratio:qꝛ ⁊ ipᷣe cũ ei ſuggeret᷑ vt de cruce de
ſcenderet Matth.xxvij.nõ conſenſitc:ſed in ipſa

aſpera cruce voluit vitã termiare.Et ꝓpterea di⸗

cio Augu.Crux lectus eſt:in quo xpᷣs rex glłie re

quieuit.Qui ergo vult regnare cũ ipo:debet ſe⸗
cum requieſcere in hoc lecto. Sexta eſt ꝙ pau⸗

ca loqui debemus ⁊ pꝛudẽeter nec impꝛoperan⸗
tiũ ↄuicijs reſpõdere debemꝰ ſicut ipᷣe fecit:de q̊
pꝛedictũ fuerat.Eſa.liij.Sicut ouis ad occiſio

nem ducet᷑ ⁊ quaſi agnꝰ coꝛã tondente ſe oomu
teſcet:⁊ nõ aperiet os ſuũ.ratio:quia nõ recipit
ſtultꝰ vᷣba pꝛudẽtie.Pꝛouerbᷣ.j.⁊ iðᷣo ðꝛ. Pꝛo⸗

uerb.xxvj. Ne reſpõdeas ſtulto ſᷣm ſtulciciã eiꝰ
ne ſills ei efficianis. ZYZ

8

cehu
leuat
ſang
illo
tias
obſt
inam
molle
matic
toeben
lux.31
fuse
valge
gireg
liquo:
dulcee⸗
rriij
gbing
omne
ratef
annant
nelge
frung
ſonr
Ginid
necgl
Pdon
faleg
pcuſin
gbiſa
dlac
wwerat
walic
vnſ.
liroe
biev
lisi
ect
Pal
nun
ar
re⸗

Foliũü⸗

FEptima lectio eſt ꝙ ſalutẽ ꝓximi q;tum
8 poſſumꝰ ꝓcurare debemꝰ ⁊ eius neceſſi⸗
tatibo ſubuenire ſicut ipᷣe fecit.Quii cru
ce humani generꝭ indigẽtias ⁊ calamitates re⸗
leuauit. Hò em̃ erat imundus peccatis: ⁊ ipſe
ſanguinẽ fudit in lauacrũ ⁊ emũdationẽ.iuxta
illð ad Hebꝛe.ix.Sãguis xpᷣi emũdauit ↄſciẽ
tias nr̃as ab operibo moꝛtuis. Itẽ erat durꝰ et
obſtinatus in malis:⁊ ipᷣe effudit ſanguinẽ ſuũ
in emplaſtrũ ⁊ mollificationem:emplaſtrũ em̃
mollificatiuũ fit de herb ⁊ floꝛibo ⁊ ſpeciebo aro
maticis aliq̊ liquoꝛe ſuꝑinfuſo ⁊ melle aꝓpoſi⸗
to:herba aũt medicinalis fuit caro eiꝰmoꝛtalis
iuxta illud Eſa.xl.Ois caro fenũ. Flos odoꝛife
rus eſt eius aĩa oĩm virtutũ odoꝛe repleta:atq;
valde pulchꝛa ⁊ amena.Can.ij.Ego flos cam/⸗
pi ⁊c̃. Spẽs aromatica eſt eiꝰdiuinitas pᷣcioſa:
liquoꝛ infuſus eſt eius ſanguis effuſus. Mel
dulce eſt eiꝰ ſppũs humanꝰ de quo ipᷣe ait Eccłi.
xxiiij. Spũs meus ſuꝑ mel dulcis.Ex his igit̃
quinq; generibo ↄfectũ eſt illu l emplaſtruʒ qð
omnẽ duriciẽ coꝛdis humani mollificat matu
rat ⁊ frangit.Dici᷑ nãq; ꝙ eſt quida lapis ad⸗
amantinꝰqui frangi nõ põt nec mallei ꝑcuſſiõe
nec ignis aduſtione nec uttan inueteratione:
frangit᷑ aũt ſanguinis appoſitiõe. Et ſic multi
ſunt qͥ ad penitentiã frangi nõ poſſunt nec ꝑ di
uinã cõminationẽ nec ꝑ adhibitã tribulationeʒ
nec ꝑ longã ſenectutis ↄfectionẽ:frangunt᷑ aũt
ꝑ dominice paſſiõis recoꝛdationẽ.vnde in figu
ra legi᷑ Numeri.xx.ꝙ Moyſes virga bis ſilicẽ
ꝑcuſſit ⁊ egreſſe ſunt aque largiſſime.Mlti em̃
qui ſaxei vident᷑ ſepe ad memoꝛiã crucis dñice
ad lachꝛymas cõmouent᷑. Item qꝛ hõ ex pecca⸗

to erat cecꝰ:iuxta illud Sapie.ij. Excecauit eos

malicia eoꝝ.ideo effudit ſanguinẽ ſuũ in colliri
um ſue illuminatõis:⁊ hoc figuratũ fuit in col
lirio ex felle piſcis quo illuminati ſũt oculi To
bie vt habet᷑.xj.ſui.li.c. Conſideratio em̃ iſtiꝰ fel
lis.id eſt amaritudinis paſſionis chꝛiſti tollit
cecitatẽ ⁊ fragit duritiã humane mẽtis. Uñ in
paſſiõe dñi petre ſciſſe ſunt.terra mota ẽ:⁊ mo⸗

numenta aperta ſunt:⁊ moꝛtui reſurrexerunt.

Matth.xxvij. Illi ergo qui ad iſtð colliriũ nõ

„

ſanan?᷑ ſunt lapidibo durioꝛes:terra ĩſenſibilio

res:monumẽtis fetidioꝛes:⁊ moꝛtuis miſera⸗
bilioꝛes. Itẽ qꝛ hõ erat ſᷣuꝰ⁊ captiuꝰpcti Johᷣ.
vlij.iõ xpᷣs ſanguinẽ ſuũ fudit in pᷣciũ ſue redẽ⸗
ptiõis.iuxta illud ad Hebꝛe.ix. Per ꝓpꝛiũ ſan⸗
guinẽ itroiuit ſemel in ſctã eterna redẽptiõe in⸗
uenta.Fecit aũt in iſta emptione ſicut liberalis
mercatoꝛ facere ↄſueuit qͥ iuento quẽ diu deſi⸗
derauit lapide pᷣcioſo ſacculũ pecunie ſtudioſe
ligatũ nõ diſſoluit:ſʒ lacerat pecuniã nõ nüerat
ponderat nõ mẽſurat ſʒ vẽditoꝛi exponit vt ac/
cipiat qᷓntũ velit. Ipᷣe em̃ habuit ſacculũ pecu⸗
nie ideſt coꝛpꝰ ꝓpꝛiũ plenũ pᷣcioſo ſanguine:vñ

de ipo dici põt illud Pꝛouer. vij. Sacculũ pe⸗

CCXVI

cunie ſecũ detulit.nõ aũt expectauitvt iſte ſaccꝰ
diſſolueret᷑i.cõi moꝛte finiret᷑ ſʒ in qͥnqʒ ꝑtib⸗
ipᷣm lacerari voluit:vt theſaurꝰ⁊ pᷣciu humane
redẽptõis largiter efflueret.de q̊ ðꝛ.j. Pe.j.Nõ
coꝛruptibilibꝰ auro vel argẽteo redẽepti eſtis:ſʒ
pꝛecioſo ſanguine q̃ſi agni imaculati Jeſu xpᷣi
Oia qͥdẽ deus fecit in nůero pondere ⁊ mẽſura
vt hr Sapie.xj. excepto oꝑe nr̃e redeẽptiõis:ibi
em̃ non bᷣuauit nũerũ vt vnã vel duas guttas
ſanguinis daret cũvna ſufficeret:nõ ſᷣuauit põ
dus vt vnã vnciã vł libꝛã effunderet.nõ ſᷣua⸗
uit mẽſurã vt vnũ calicẽ mẽſuraret ſʒ totũ ðdit
totũq; effudit vñ pſalmiſta ait. Copioſa apud

eũ redemptio. Ubi Ber.inqͥt. Pꝛoꝛſus copio⸗

ſa:qꝛ nõ gutta ſanguis ſʒ vnda flumis ꝑ qͥnq;
ꝑtes coꝛꝑis emanauit.Hanc aũt dilaceratiõeʒ
coꝛꝑis ſui ipſe dñs libenter ꝓ noſtra redẽptiõe
tolerauit.vnde in eius ꝑſona inquit pſalmiſta
deo patri.Conſcidiſti:ideſt cõſcidi ꝑmiſiſti:ſac⸗
cum meũ:⁊ circũdediſti me leticia.Sicut enim
Moediolanũ depingit᷑ in foꝛma cuiuſdaʒ boni
hoĩs diuitis hñtis burſaʒ plenã denarijs quã
tenet aꝑtã:vt vnuſqͥ ſq; caꝑe poſſit quãtũ velit
Cũq; burſa ipᷣa euacuat᷑ ab extrabentibo pecu⸗
niã ipᷣe ridet. Sic ſaluatoꝛ nr̃ qͥ ẽ diues in oẽs:
ad Roma.x.burſaʒ ſui coꝛpoꝛis voluit tenere
aꝑtã ĩ qᷣnq; locis:vt ab oĩ ꝑte extrahi poſſet pe⸗
cunia ſui pcioſi ſanguinis. De cuiꝰeuacuatiõe
leratꝰeſt cũ dixit Johᷣ.xix.Cõſũmatũ eſt. Tunc
enim cõſũmatum adeo fuit eius coꝛpus ⁊ con
ſumptum:qꝙ omnia ſua oſſa apparebant ⁊ di⸗
numerari poterant. Unde ĩ eius perſona inqͥt
pſalmiſta. Dinumerauerũt omnia oſſa mea:et
iteruz. Oſſa mea ſicut cremium aruerunt. Si
enim oſſa fuerunt igne paſſionis concremata
multo magis caro ⁊ pellis ac nerui coꝛꝑis eiꝰ.
Cõſũmatus quoq; fuit ſanguis eius quia to⸗
tus fuit effuſus. Inſuper quia homo erat peõ
vulneratus ideo Chꝛiſtus voluit vt coꝛpus ſu
um tanq; alabaſtrum plenum vnguento fran
geret᷑ vt inde vnguentũ pᷣcioſum exiret quo vul

nera hominis ſanarent᷑. Iſta aũt vnguẽta pete

bat ſponſa. Can.j.di.Trahe me poſt te:in odo

rem curremus vnguẽtoꝝ tuoꝝ. Que quidẽ vn

guenta ſunt ſuauia:qꝛ delectt coꝛda. ⁊ ſunt ſa
natiua quia curant pctã: iuxta illð Eccłi.xxxviij
Vnguentarius faciet pigmẽta ſuauitatis:⁊vn

cciones ↄficiet ſanitatis. Iſtis aũt vnguentis ſa
nauit ſamaritanus vulnratũ infundens pla

gis eius vinũ ⁊ oleum Luce.x. ſanguis em̃ xpᷣi
fuit tanq; vinũ letificans patrẽ:⁊ tanq; oleũ ad
miſericoꝛdiã ipᷣm incdlinãs. Item qꝛ hõ erat feti

dus.ideo Chꝛiſtus voluit coꝛpus ſuum tanq;

apothecã plenã balſamo in cruce aperiri. vt in⸗
de balſamũ efflueret ⁊ fetidus curaret᷑. Tũcem̃
illa apotheca aperta fuit qñ vnus militũ lãcea

latus eius aperuit. De odoꝛe aũt huiꝰ balſami

ipſe dñs ait.Eccłi.xxiiij.Siẽ cino moini 7 bal /

Bermo

ſamũ aromatizans odoꝛẽ dedi. Item qꝛ hbomo
deũ offenderat.iðo diſciplinari debebat.QAua⸗
pꝛopter xpᷣs diſciplinari voluit ⁊ ſic nobis deñũ
pacificauit:iuxta illud Eſa.liij. Diſciplina pad

noſtre ſuꝑ eum.olim naq; pax tribꝰ modis ini
tiabatur ⁊ firmabat᷑.ſ.ꝑcuſſione.qꝛ adinuicẽ ſe

manibo pꝑcutiebant. Itẽ ſigni erectione quia ali
quã columnã vel pilã lapideã erigebãt.⁊ de iſtꝭ
duob dici Joſue vltimo. Percuſſit Joſue in
die illo fedus ⁊ intulit lapidẽ pergrãdem di.La
pis iſte erit vobis ĩ teſtimoniũ ⁊c. Lercio aque
effuſione. Et de hoc dicit᷑.j. Reg. vij. Hauſerũt
aquã ⁊ effuderũt in ↄſpectu dñi.ꝑ qð volebant
innuere ꝙ ſicut de aqua nihil remanet cũ effun
ditur:nec ſubſtatia:nec ſapoꝛ nec coloꝛ:ſic ſi ali⸗
quis pacẽ nõ ſeruaret nec de illo nec de his qͥ ad
ipſum ſpectabãt aliquid remaneret. Uc g xpᷣus
firmã pacem cũ deo nobis acquireret fuit diſci
plinatus ⁊ percuſſus:nõ ſolũ in manibo:ſed eti
am in pedibo fuit ꝑfoꝛatus:⁊ i toto coꝛpoꝛe fla
gellatus.Fuit etiã tanq; ſignũ eleuatus in cru⸗

ce:de quo dicit᷑. Eſa.xj.Erit radix ieſſe qui ſtati

ſignum voputan ⁊c̃.Fuit inſuꝑ ſicut aqua effu
ſus:ita ꝙ nihil ſibi remãſit nec ſanguis necaĩa:
nec vita:nec veſtis:nec familia.vñ ꝑ ps.ait.Si⸗

cut aq̃ effuſus ſũ ⁊ diſperſa ſũt oĩia oſſa mea ⁊c.

Inſuꝑ quia homo erat liuidus ⁊ infirmꝰ.ideo
xps ſuo liuoꝛe ipᷣm ſanarevoluit.iuxta illð Eſa.
liij.⁊ liuoꝛe eiꝰſanati ſumus:coꝛpꝰ em̃ eius fuit
in moꝛte liuidũ ⁊ nigrũ Apoc̃.vj. Sol factꝰ eſt
niger tanq; ſaccus cilicinꝰ:ho mo aũt erat infir
mus in capite.id eſt in intentione que eſt caput

anime:qꝛ in his que faciebat nõ habebat ſanaʒ

intentionẽ:erat quoq; infirmus in coꝛde qꝛ ha
bebat cogitationes noxias ⁊ vanas. Itẽ in pe/
dib qꝛ habebat affectionẽ imundãa aut terrenã

Pes em̃ ſᷣm Aug.dicit᷑ affectus ⁊ amoꝛ aie:qa

ſicut coꝛpus vadit pedibo:ſic aia affeccibo.Erat
etiã infirmus in toto coꝛꝑe:qꝛ habebat totã vi⸗
tam mundanã ⁊ ↄuerſationẽ vanã. Ut igit᷑ ſu/
is liuoꝛibo eũ ſanaret voluit vulnerari in capite
vt ſanaret eius obliquas intẽtiões: vt oĩs intẽ⸗
tio hoĩis in ipᷣm verũ deũ tenderet:⁊ ideo inqnit
Tren.j. Poſuit me quaſi ſignũ ad ſagittã. Iteʒ
voluit vulnerari in manibo vt ſanaret malas et
remiſſas hois oꝑationes ⁊ in coꝛde vt ſanaret
eius noxias ⁊ vanas cogitatiões. In pedibꝰ q̊ʒ
vt ſanaret illius imũdas ⁊ terrenas affectiones
⁊ in toto coꝛꝑe vt oĩm pctõꝝ illius infirmitates
curaret.de quo inquit homi ps.Qui ſanat oẽs
infirmitates tuas. Inſuꝑ qꝛ hõ erat a deo elon⸗
gatus ⁊ fugitiuꝰ:ideo effudit ipᷣm ſanguinẽ in
reclamatoꝛiũ ſue reuocatiõis. Sicut em dni ſo
lent arboꝛeʒ aſcendere cũ fruſto carnis qñ aues
ab eis euolauef᷑̃t:⁊ tẽ eas vocãdo: ⁊ poſt eas ſi⸗
bilãdo ad ſe reuocãt.Sic xpᷣs arboꝛẽ cruò aſcẽ
dens ⁊ coꝛpꝰ ſuũ cruentatũ oſtendẽs ad nos ſi
bilare nõ ceſſat. iuxta illud Eſa.v. Leuabit do⸗

minus ſignũ in natiõibo ⁊ ſibilabit ad eũ de fi⸗

nib terre. Hõ em̃ tanq; auis cõtũax a deo euo⸗
lauit.Oſee.ix.Epbꝛaim q̃ſi auis auolauit.Sʒ
nocãdũ ꝙ alique aues ad dños ſuos nõ reuer⸗

tunt᷑ aut qꝛ ſunt nimis replete: ⁊ ſignificãt aua⸗

ros:iuxca illud Deute.xxxij. Incralſatꝰ eſt dile⸗
ctus ⁊ recalcitrauit:incraſſatus impinguatꝰdi⸗

latatꝰ dereliqͥt deũ factoꝛẽ ſuũ ⁊ receſſit a deo ſa
lutari ſuo:aut venire contemnunt qꝛ ſunt in de

uoꝛatiõe pᷣde ⁊ cadaueꝝ occupate.⁊ ſignificant
luxurioſos qui figurati ſũt ꝑ coꝛuũ:qui ðuoꝛa

tioni cadaueꝝ dedituſ ad archã nõ redijt. Geñ.

viij. Aut ideo nõ reuertũt᷑ qꝛ nõ ſunt bñ dome⸗
ſticate. Sũt em ſilueſtres ⁊ ſignificãt ſuꝑbos.
Animalia aũt domeſticant᷑ triba modis:aut ꝑ

flagellationẽ qꝛ qñ canis flagellat᷑ leo domeſti

cat᷑:aut ꝑ ſanguinẽ:qꝛ aliqñ auib dat᷑ ſanguis

ſiue vinũ ad domeſticandũ eas:aut ꝑ beneficio
rum collationẽ. Non eſt em̃ aliqð aial ita ſilue⸗
ſtre qð ex beneficijs nõ fiat maſi etũ ⁊ lene.xpᷣs

igit᷑ qui dicit᷑ leo non ſolum nob.s domeſticus
fuit ſed ante nos canes vt nos domeſticaret fla

gellari voluit:⁊ vinum ſanguis ſui ad bibẽdũ
nobis dedit:ac bñficia ↄtinua nob is tribuit:⁊
tn aliqui domeſticani nõ poſſunt:nec ex flagel⸗
latione leõis:nec ex potu ſui ſanguis:necex col/
latis beneficijs. Itẽ qꝛ hõ etiã bonꝰ erat diuer⸗
ſis tribulationibo agitatꝰ:iuxta illud ps.xxxiij.

Multe tribulatiões iuſtoꝝ:ideo xpᷣs tribulari

voluit vt hominẽ amaricatũ ad dulcedinẽ ⁊ cõ⸗
ſolationẽ reduceret.qꝛ vt ait Bern. Uidẽtes an⸗

guſtias dñi nr̃i leuius nr̃as poꝛtabimus: imo

de ipſis ↄſolationẽ ſpũalem recipiemꝰ. Ad qð
ꝗadduci põt illud qð ait AÄreſto. dicẽs ꝙ ſi vas

fiat de cera noua ⁊ diligẽter daudat᷑ ac in mari

ponat᷑:aqua que ꝑ poꝛos eius intrabit dulcis

efficietur. Iſtud aũt vas cereũ eſt coꝛpus dñicũ

Sicut em̃ cera generat᷑ ex apibo ſine coꝛruptiõe

et cõmixtiõe:ſic caro xpᷣi fuit generata a virgine

ſine coꝛruptiõe.Fuit aũt caro noua:qꝛ nilla pec/
cati vetuſtate viciata. Fuit quo q; dauſa:qꝛ nui

la diabolica tẽptatione fuit aꝑta:poꝛi vo eiꝰſũt
vulnera ipſiꝰ. Si igit᷑ nr̃as amaritudines ꝑ re
coꝛdationẽ ⁊ deuotionẽ in vulnera eius miſeri⸗
mus:mox in dulcedinẽ ↄuertent᷑.Et iõ ait apłs

ad Hebꝛeo. xij. Recogitate eũ qui calẽ ſuſtinuit
a pcrõꝛibo aduerſus ſemetipᷣm ↄtradictionẽ: vt

nõ fatigemi animis veſtrꝭ deficẽtes. Inſuꝑ qᷣa

homo erat ↄtinuea demoniboimpugnatus: qꝛ
militia ẽ vita hoĩs ſuꝑ terraʒ. Job.vij.ideo xpᷣs
venit ad pugnandũ ↄtra ipᷣos demones ꝓ libe

randa humana natura.ſicut philocaptus ſolet
qñq; ire ad pugnã ꝓ amaſia ſua.Et ideo aſcen⸗
dit ſuꝑ equũ crud. Calcaria fuerũt claui:lãcea
fuit arũdo in manu ſibi data:ſupꝛaueſtis caro
eius ſanguinolenta:galea in capite fuit coꝛona

ſpinea:enſis ad latus fuit plaga quõ habuit in
larere:cirothece eius fuerũt vulnera in manibe

.
.
.
4

deſi⸗
Ndo,
’G
cncr)
Ntang
tdle,
napd;
deoſe
Ninde
tnanr
doors
domne;
gdos,

aut 4
omncki
nguis
nefao
ſiue;
s
ſtas
refs
bai
ugc/
00
Mer/
lari
106/
Ban/
imo
lis
mari
les
ci
Noe
n
e
tnut
ie
e
ſen,
nue
N
i
i
te
4
9

2=

rex atheniẽſiũ de euẽtu belli apollinẽ reqͥſiuit.qͥ
rñdit ꝙ ſi ſe occidi ꝑmitteret gens ſua victoꝛiã
obtineret. cũ vᷣo hoſtes iſtud oꝛaculũ audiſſẽt
pceperũt ne aliqͥs regẽ athenienſiũ tãgeret. Ipe
vo ne cognoſceret᷑ ruſticanũ hitũ accipiẽs ⁊ ſar
mẽta aſſumẽs ĩ hũeriſ ad hoſtes ꝓceſſit. Ibiq;
qndã militẽ cuʒ falce ꝓuocãs ab ipᷣo ẽ occiſus.
Quo cognito doꝛothẽeſes mẽoꝛes oꝛacłi fuger̃t
⁊ athenienſes victoꝛiã habuerũt.Iſte aũt rex fi
gurauit dñm Jeſũ xpᷣm regẽ głie qͥ ne a demõi
bus cognoſceret᷑ habitũ ſerui accepit ⁊ in hũerꝭ
ſuis baiulauit ſarmẽta.i.crucẽ in qua fuerunt
diuerſa ligna:⁊ ſic moꝛtuuſ fuit.Si em̃ demo⸗

Foliũ

liuis.Talibo aũt armis ĩuſitatis voluit xpᷣs cũ
dyabolo dimicare ⁊ pꝛo amaſia ſua moꝛtẽ ſub
ire:⁊ ſic moꝛiendo hoſtes illiꝰ pſternere.Ad qð
adducipᷣt illð qð refet Ualeriꝰ.ſ.q doꝛothẽſes

⁊ atheniẽſes dũ adinuicẽ decertarẽt.Coſdrus

nes eũ cognouiſſent nũqᷓ; occidi eũ ꝓcuraſſent

nec dñm glie crucifigi feciſſent.j.ad Coꝛ.j. In⸗

ſuꝑ qꝛ hõ erat a celo exdluſus:iõ ipᷣe dñs ſãgui

nẽ ſuũ effudit:cuiꝰvirtute paradiſuʒ aꝑuit ⁊ eũ
ad celũ reduxit. Sanguis em̃ xpᷣi ⁊ crux eiꝰfuit
clauis paradiſi.vt ait Hiero.ð qua Eſaie.xxij.
ait deꝰpater. Dabo claueʒ Dauid ſuꝑ humerũ
ciꝰ ⁊ aꝑiet ⁊ nõ erit qͥ claudat:claudet ⁊ non erit
qui aꝑiat. Iſta em̃ clauis ſᷣm gloſam fuit cru

—

xpᷣiquã ipᷣe ſuꝑ hũerũ ſuũ baiulauit. Itẽ qꝛ hõ
erat aduſtus ⁊ accẽſus igne ↄ cupiſcẽtie:iõ xpᷣs
effudit aquò ⁊ ſanguinẽ de ſuo latere Joh̊.xix.

Tſic ignẽ ipᷣm extinxit:⁊ ð hac aq̃ exponi pᷣt illð

Eccki.iij.gnẽ ardẽtẽ extinguit aq̃ inſuꝑ qꝛ hõ
erat in carceratꝰ quo ad ſeõs pꝛes in libo ↄdu⸗
ſos iõ ipᷣe ſanguinẽ ſuũ ſparſit cuiꝰ virtute eos

de carcere eduxit. vñ illi ðdꝛ Zacha.ix. Tu q̊ʒ in

ſanguine teſtamẽti tui eduxiſti vinctos ð lacu.
Itẽ qꝛ hõ ꝑ pm̃ erat ſpũaliter moꝛtuꝰ.aia eni
q peccauerit ipᷣa moꝛiet᷑ Eʒech.xviij. Jõ ſciẽs ꝙ

gia oĩs carnis in ſanguine eſt Leui.xvij.voluit

ſanguinẽ ſuũ effundere vt euʒ poſſet viuificare

vñ de chriſto öbebant illi moꝛtui qͥ debebãt ab

eo reſuſcitari ⁊ cũ eo reſurgere:cum itellexiſſent
eũ moꝛtuũ. UVUiuificabitnos pꝰduos dies:ter⸗
cia die ſuſcitabit nos Oſee.vj.qð⁊ factum eſt:⁊
iõ xpᷣs aſſimilat᷑ pellicano.vñ ipe per pſalmiſtã
ait. Similis factꝰſuʒ pellicano ſolitudinis ⁊c̃.
Legit᷑ em̃ ꝙ ſerpẽs valde odit ⁊ ꝑſequit᷑ pellica

num: ⁊ duʒ pellicanꝰ abeſt itrat nidũ ⁊ pullos

eius occidit.pellicanus aũt rediens tribus die⸗
bus plangit pullos ſuos moꝛtuos. Tercia ãt

Ddie cũ roſtro ſe vulnerat ⁊ de ſanguine ſuo pul

los ſuos aſpergit:⁊ ſic illi reſuſcitant᷑. Serpẽs

iſte eſt dyabolus qui humanũ genus occide⸗

rat:ſed Chꝛiſtus in quinq; partibusvulnerari
voluit:etſic pullos ſuos moꝛtuos ideſt hoies

ad vitam ſuo ſanguine reuocauit. Item qꝛ hõ
pꝛiuatus erat ꝓpter ingratitudinẽ ſuã heredita
te paterna celeſtiũ bonoꝝ:iõ xpᷣs in moꝛte ſua

adidit teſtamentũ quo euʒz heredẽ inſtituit. ñ

ad moꝛtẽ iturꝰ dixit illud Luc.xxij. Ego diſpo/

no vobis ſicut diſpoſuit mihi pater regnum vt
edatis ⁊ bibatis ſuꝑ menſã meã in regno patrꝭ
mei. Quia vᷣo omneteſtamẽtuʒ ↄfirmat᷑ moꝛte
teſtatoꝛis.vt ait Paulꝰ ad Hebꝛe.ix.de qͥ in.l.j.
ff. de teſta. vbi glo. allegat ad bᷣ legẽ tertiã. ff.de
adl.lega. Jõ ſicut vetus teſtamẽtuũ ↄfirmatũ fu
it ſanguiĩe.iuxta illud qð ait Paulus vbi.S.di.

Lecto em̃ mãdato leg a Moyſe vniuerſo ꝓpło

accipiẽs ſanguinẽ vituloꝝ ⁊ hircoꝝ cũ aqua et
lana coccinea ⁊ yſopo ipᷣm q́ᷓ libꝝ ⁊ oẽm popu

lũ aſperſit dicẽs. Hic eſt ſanguis teſtamẽti qð
madauit ad nos deꝰ. Ita teſtamẽtũ ſuũ nouuʒ
voluit dñs nr ꝑ ſanguinẽ ſuũ ↄfirmare. vn ait.

Marci.xiiij. Hic eſt ſanguis meꝰ noui teſtamẽæę
ti qui ꝓ młtis tradet᷑.?⁊ Luc̃.xxij.iteꝝ dixit. Hic
calix nouũ teſtamentũ eſt in meo ſanguie.Ter⸗
cio in cathedra crucis iſte doctoꝛ ſapiẽtiſſimus

oſtẽdit nobᷣ ꝑfectionẽ oim ſciẽtiaꝝ. Ipᷣe em̃ erat

deus oim ſdẽtiaꝝ dñs.j. Regũ.ij.Et in ſignuʒ
huiꝰ velũ tẽpli in paſſiõe ⁊ moꝛte eiꝰ ſciſſum eſt:
Matth̊.xxvij. Scpture em̃ ſacre ante erat velo
obſcuritatis velate q̃ ꝑ crucẽ ⁊ paſſionẽ eiꝰ fue⸗
rüũt aperte ⁊ intellecte.i huiꝰ q̊ʒ figurã legi᷑ Apo
cal.v.qꝙ btũs Johaãnes vidit libꝛũ clauſũ ſigna

tũ ſeptẽ ſigillis quẽ niłs poterat aperire:ſolus

aũt agnus occiſus ꝓ ſalute mũdi aperuit illũ ⁊
ſoluit ſignacula eius.

Oſſumꝰ q̊ʒ dicere ꝙ xpᷣs crucifixꝰ eſt li⸗
p ber vite in q oẽs tam idiote qᷓ; ſdaentifict
legere pñt ⁊ videre in eo legẽ abbꝛeuiatã

qꝛ ipᷣe dñs in cruce ꝑfectionẽ totiꝰlegis ⁊ ꝓpheti

as ac ꝓmiſſiões factas ſctĩs patribo oꝑe adim⸗
pleuit:⁊ ideo qͥ in h̊ libꝛo bñ legit totã bibliam
oẽſq; ſciẽtias aĩe neceſſarias addiſcet.ſicut fecit
ſctũs Bernar.⁊ głioſus Frãci.qͥ in lod ſolitari
is oꝛãdo ⁊ in cruce meditãdo ꝓfunditatẽ ſcien/
tiaꝝ adepti ſũt. Q ãt Jeſus xpᷣs crucifixꝰ ſit li
ber ptʒ. Sicut em boni libꝛi plerũq; fiũt ð char
ta agni bñ raſa atq; int᷑ duas tabulas ligata:qᷓ
eſt ſcpᷣta q̃ſi ꝑ totũ litteris nigris. Sed in pꝛin⸗
cipalibo capitib eſt ſcpta litteris vermilijs ⁊ ru

beis:ita xpᷣs qͥ eſt agnꝰ imaculatus in cruce ſtat

ad modũ libꝛi. Sicut em̃ pellis agni qñ aptat᷑
ꝓ faciẽdo libꝛo radit᷑ ⁊ ſubtiliat᷑ ira pellis chꝛi⸗
ſti agni bñdicti raſa fuit qꝛ eiꝰ caput fuit depila
tum cũ barba ⁊ ipᷣe dñs fuit ſubtiliatꝰ cum fuit
veſtibo ſpoliatꝰ ⁊ nudꝰin cruce depoſitus.Iſta
aũt pellis ſic raſa ⁊ ſubtiliata nõ fuit ligata ſed

cõdlauata inter duas tabulas.id eſt int duo li⸗

gna crucis:⁊ erat ſcbta quaſi ꝑ totũ vniuerſałr
licteris nigris:qꝛ erat liuida ⁊ denigrata pter
icus flagelloꝝ:pugnoꝝ:alapaꝝ:⁊ aliaꝝ pena
rũ:habebat aũt in partibo pᷣnapalibo lr̃as groſ
ſas ⁊ vermilias.ſ.plagas pᷣncipales capitis qð
erat totũ ſanguinolentũ:⁊ vulnera manuũ ⁊ pe
dũ ⁊ plagã lateris.Qui &̊ ſciẽtiã iſtius c,

. diſcet ſapientiſſimꝰerit qð faciebat Paulꝰqui

alt.j.ad Coꝛj.ij. Nõ me iudicaui ſcire aliqͥd iter

os niſi xpᷣm Jeſuʒ ⁊ huccrucifixũ De ipo q̊ꝗq;
libenter pᷣdicabat.vñ ait eiuſdẽ epłe.j.c. Pꝛedi⸗

camus xpᷣm crucifixũ:⁊ in cruce eiꝰ gliabat᷑ di.
ud Gala.vj.Mihi aũt abſit goꝛiaꝛi niſi ĩ cruce

dñi nr̃i Jeſu xpᷣi:ꝑ quẽ mihi mũdꝰcrucitixiꝰeſt

⁊ ego mũdo:qſi diceret.glient᷑ auani in affluen
tia diuitiaꝝ.iuxta illud pſalmiſte In młtitudi

ne diuitiaꝝ ſuaꝝ glłiant᷑.glient᷑ qͥʒ potẽtes ĩ po

tentia ſecłari.ſicut facebat Arphaxat rex medo

rũ: de quo ðꝛ Judich.j.Gliabat᷑ q̃ſi potẽs iĩ po

ctẽtia ſua ⁊c. Głient᷑ hypocrite in ſimulata ſcita

te ſua ⁊ religioſitatis apparẽtia.iuxta illud ad

Bala. vj. Uolunt vos arcũcidi vt in carne via

glient᷑:glłient᷑ etiã pccõꝛes in maloꝝ ꝑpetratio⸗/

ne. de qᷣbo ðꝛ Pꝛouer.ij. Qui głiant᷑ cuʒ malefe

ris ĩ malicia. PS.xv.głient᷑ qͥʒ milites i armis

ſuis.iuxta illud Judith.ix.Gliant᷑ i ſagittis et

laceis:ego aũt i cruce dñi mei gliaboꝛ.De q̃ iqᷣt

Aug.Lrurx q̃ pᷣus erat ſuppliciũ latronũ trãſit

cerint ⁊c. Uñ cuidã ſcelerato ait psẽ. Quid głia

ad frõtes iperatoꝛũ Aſcẽdit ̊ xpᷣs crucẽ vt in

ſigno eẽt głiatio nr̃a ⁊ de hoſtibo nr̃is victoꝛia.
vñn Cõſtantinꝰiꝑatoꝛ ꝑ ſignũ crucis qð hẽbat
in dextera ⁊ in fronte ſua ⁊ militũ ſuoꝝ deuicit
Maxæẽtiũ cuʒ toto exercitu ſuo:vt legit᷑ ioſfico

iuẽtiõis ſccẽ crucis:⁊ ſilłliter Eradiꝰiꝑatoꝛ ꝑ vir

tutẽ crucis cui ſe deuote cõmẽdauerat deuicit

filium Koſdroe regis perſarũ:⁊ ſubiugauit ſi⸗

bi exercitũ eiꝰ cũ toto dnio:vt legit᷑ in offico ex·
alcatiõis ſcẽ crucis. Alia qͥʒ de cã q̃ eſt ſextadeci

ma ĩ oꝛdine pati voluit xps ſuppliciũ crucis et

aſcẽdere hoc patibulũ.iuxta illð Job.vij. SGu⸗

ſpendiũ elegit ſibi aia mea:⁊ ðꝛ initatiõis:vt.ſ.
oẽs iuitaret ad cõpatiedũ ſibi:⁊ iõ inqͥt Berñ.
Aſcendit in altũ vt ab oibo videret᷑. Foꝛtiter cla
mauit vt lõgiꝰ audiret᷑ ⁊ nullꝰexcuſaret᷑ clamo⸗

ri lachꝛymas addidit:vt hõ ei ↄpatereẽ. Se/

ptimadęecima rõ ð: puiſiõis:qꝛ em̃ ĩ mari huiꝰ

mundi fere oẽs piditabãt᷑:iõ deꝰ puidit hoĩ de
triplici remedio.ſ.de naui tabula:⁊ ponte.ſla⸗
uis eſt inocetia in qua poſitꝰfuit Adã:ſed hanc
nauẽ ipᷣe fregit qñ peccauit. In hacaũt naui fu

uenit. In hacetiaʒ naui ſunt baptiʒati quãdiu

Pᷣuant inocẽtiã baptiſmalẽ. Sʒ qꝛ fere oẽs frã⸗

piens demonibo illud Eʒzech.ix. Suꝑ quẽ vide

XXXIX

eſt nobis qñ ſuꝑ lignũ crucis extenſus fuit. A d
ↄſtruccione aũt iſti põtis q̃ttuoꝛ diuerſa ligna
cõpaginata fuerũt.qꝛ crux q̃ ad truncũ ſiue pe⸗
dem qui in terra fixus eſt fuit de cedro. Stipes

vo qui in altũ eleuatus eſt fuit de cypꝛeſſo: bꝛa
chia ſiue lignũ tranſuerſale de palma. Tabula
aũt ſuꝑpoſita de oliua. Super has vo trabes

ſtrata fuit tabula.id eſt caro xpᷣi ĩmaculata:que
tribo clauis vł q̃ttuoꝛ ſᷣm aliquos doctoꝛes fu

it ibi ↄcdlauata:⁊ iðo nõ reſtat niſi vt hõ ſuꝑ hũc

pontẽ aſcendat:⁊ ad patriã pergat. Per pᷣdica
aũt quattuoꝛ ligna ſignificat᷑ quadruplex cud
efficacia Pꝛima eſt qꝛ malas cogitatões fugat
B ſignificat᷑ ꝑ cedrũ cuiꝰ odoꝛ fugat ſerpẽtes.

cða quia in tribulatiõe ↄſtantia pᷣſtat: quod

ſignificat᷑ ꝑ cꝓpꝛeſſum que nulliꝰventi impulſu
coms amittit.Tercia eſt qꝛ de hoſte triumphat
qð ſignificat᷑ ꝑ palmã qua victoꝛes coꝛonaban
tur. Quarta eſt qꝛ amaritudinẽ penitẽtie tempe
rat:qð ſignificatꝑ oliuã cuius liquoꝛ doloꝛem
vulnerũ mitigat. In his &̊ q̃ttuoꝛ caſibꝛ debe/
mus nos maxie crucis ſignaculo cõmunire:v?
cũ aliqua mala autturpis cogitatio ſe ingerit:

vel cũ aliqð periculũ ſubito nobis emergit:vł

cũ aliqð fantaſma diabolicuʒ noſtris ſe ſenſibd
obijcit aut cũ aliquis doloꝛ vel timoꝛ nos arr /
pit ⁊ inuadit.poſſumꝰq̊ͥʒ dicere ꝙ hec q̃ttuoꝛ li⸗/
gna ad cõpoſitionẽ crucis ſunt ↄiunca ad oſtt
dendũ que ꝑ xpᷣm in cruceſunt acta. Pax enim
eſt facta inter deũ ⁊ boĩem:qð ſignificat᷑ ꝑ oli⸗
uam.victoꝛia de diabolo habita qð ſignificat᷑ p
palmò.ꝑ cypᷣſſum vo ſignificat᷑ amaritudo paſ
ſionis rpᷣi.? ꝑ cedrũ dulcedo que a xpᷣo oĩbus fi

delibo paſſionẽ ſuã eſt ꝓpinata. Deciaoctaua

ratio dicit᷑ ↄſignationis.oẽs em̃ dñi ſolẽt dona

re arma ſiue inſignia ſua ſuis fidelibo ſeruitoꝛi⸗
bus vt vidẽtes eos ſic inſignitos reuereãt᷑ ⁊ nõ

offendãt ipᷣos:⁊ iõ xpᷣs elegit ſibi martyriũ cru⸗

cis vt hoc inſigne donaret ſuis fidelibus:pꝛeci

ritis thau.quod ſcʒ habet foꝛmã crucis ne occi⸗

datis eũ.Et pꝛedicta ſufficiãt quo ad pꝛimũ ge

nus martyrij.

itt btã virgo q ᷣuata inocẽtia ad poꝛtũ ꝑadiſi ꝑ

gũut nauẽ inocentie:iõ parauit eis deꝰcabulã pe

nitẽtie.de qua Hiero.inquit. Penitẽtia eſt ſcoõa
tabula pꝰnaufragiũ.Et cũ hactabula Maria

V Bern. Sicut de? nõ pꝛiuat bonis eos qui am⸗/
bulãt in inocetia ita nec puat eoſ qui ambulãt

Ercuũdũ maryrij genus eſt:cuius paſſio
8 pꝛincipalr eſt in aia:ſicut fuit martyriũß

Iglloſe virginis:que vt inquit Hierony.

ad Euſtochiũ ex doloꝛe quem habuit de moꝛte

filij fuic pluſq; martyr.vt etiã ait Richar.in.iij.

di. xxxiij.arti.vij.q.iiij. Fuit em̃ verificatũ in ea

in pnia. Quia vero ſunt mulci qͥ ꝓijciũt tabulã

ideo deus parauit ſibi terciũ remediũ.ſ.paſſio⸗
nis ſue mericũ EtC ꝓpterea xpᷣs appellat᷑ potifer

vt ptz ad Hebꝛeos.v. vij. ?. viij. Pontifex autẽ
iterpᷣtat᷑ põtem faaẽs.Lüc em xps pons fact⸗

ia uülð Simeonis dictũ Luce.ij.Ettuã ipius ani⸗
magdalena puenit ad poꝛtaʒ paradiſi. Ait em̃

mã ꝑtrãſibit gladius.Terciũ martyrij genꝰ eſt
cuiꝰpaſſio pꝛincipalłr eſt in coꝛꝑe ſicut fuit mar
tyriũ bti Stephani qui cũ lapidaret᷑ ⁊ coꝛꝑalit᷑
affligeret᷑ oſolabat᷑ aia eius vidẽdo celos aper⸗

tos.Achj.vij. Silr ⁊ alij multi martyres int af⸗
ſlicnões coꝛꝑales reapiebãt diuinã pſ. olationẽz
vnde btũs Laurẽ.dicebatDecio.Diſce miſerq a

oarbones tui mihi refrigeriũ pᷣſtãt:licet aũt ali⸗

lgn
ee
unes
aebeg
ndug
bes
aate
es
nhic
dien
rand
vgr
as,
gbod
puln
npbar
ben
mde
ren
debe⸗
.
nſin
am/
oꝛli⸗
loſt
cnim
voli⸗
tg
hsfi
ms
ons
wei⸗
no
o
ce
lc/
ig
ſſo
ni
ij⸗
n
ij⸗
7

1

—¶ ——

Foliũ

quod martyriũ dicat᷑ eſſe in aĩa. tamẽ intelligen

dum eſt ꝙ etiã coꝛpus patit᷑. Et ſimiliter dicen⸗
dũ eſt de marcynio qð in coꝛpoꝛe eſſ. e ꝓhibet: qꝛ
vt inqͥr Areſto.j.ð aia.Oẽs paſſiones ⁊ oꝑatio
nes nõ ſunt ſolius aĩe vel ſolius coꝛꝑis:ſed to⸗
cius ↄlũcti:vnde ſi quis dixerit aiam ꝑ ſe intelli
gere dicit etiã eam filare ⁊ texere. Ideo aũt dicit
martyriũ aie:qꝛ pꝛincipalius redũdat in ea.Et

ſimiliter eſt de manyrio coꝛpoꝛis. Sciendũ q̊q;
eſt ꝙ ſolũ tribo ſccõꝝ generibo dat᷑ aureola ſch
martyrib:virgib: ⁊ doctoribo. Que aureolaẽ

quoddã pᷣmiũ accidentale pꝛincipałr in aia cõ⸗
ſiſtens exquo reſultat ſpecialis decoꝛ ĩ coꝛpoꝛe.
Que glia eis dat᷑ ꝓpter excellentẽ victoꝛiã quam

habuerũt ð mundũ:carẽ:⁊ diabolũ.vt dicunt
theologi in.iiij.di.xlix. Sicut aũt aureola virgi
nitatis nõ dat᷑ niſi his qui ꝑſeuerauerint in vir
ginitate vſq; ad moꝛtẽ:⁊ aureola doctrine non

datur niſi his qui acu docuerint:ita aureola

martyrij nõ dat᷑ niſi his qui occiſi fuerint ꝓpter

xpᷣm aut ſaltẽ eoꝝ paſſiones ⁊ alſflictiones ꝑſe⸗

uerauenint ⁊ ocinuauennt vſq; ad moꝛtẽ:vt in
quit btũs Tho.in.iiij.di.xlix.

Xx
Ed licet aureola nõ det᷑ niſi his qͥ actua/
8 liter martcyriʒzati ſũt tamẽ ſũt alij qͥ pᷣmi⸗
um eſſentiale martyrij ↄſequent᷑. Eſt em
aliud genus martyrij cuiꝰpaſſio nõ eſt carnẽ oc

cidens neq; aiam ſeparans:qð nõ pꝛiuat᷑ pꝛe⸗

mio eẽntiali.Cuiꝰquidẽ marcyrij multe ſũt ſpe⸗/

cies quas enumerat frater Aluarꝰ in li.de plan

ctu eccleſie:nos vᷣo aocto poſſumus aſſignare.
Pꝛima dicit᷑ appeticiõis.ſ.qñ quis ardet de/⸗
ſiderio martyrij ⁊ ꝑ eũ nõ ſtat quin illud tole⸗
ret ſi facultas adeſſet.Et iſto mo fuit martyr be⸗
tus Franciſcus q ter ad ꝑtes infideliũ ꝑrexit vt
ꝓ ↄuerſione eoꝝ ⁊ pᷣdicatione fidei xpᷣiane mar⸗

tyriũ pateret᷑. Et ideo de illo canit eccłia.O mar

tyr deſiderio Frãciſce.Et ſimilłr eſt de btõ Anto
nio de padua q ⁊ ipſe ardebat deſiderio martp⸗
rij.vnde de ipſo canit᷑. Sed hoc deſideriũ ſuum
nõ impleuit:de quo rex regnantiũ aliud decre⸗
uit.De beato q̊ʒ Martio canit eccłia. O głioſa
aĩa quã ⁊ ſi gladiꝰꝑſecutoꝛꝭ nõ abſtulit palmaʒ
tamẽ martyrij nõ amiſit.Et ratio eſt qꝛ apð de/⸗
um volũtas ꝓ facto reputat᷑:qñ ꝑ nos nõ ſtetit
quin eã opere cõpleremꝰ.c.oĩs.cũ ſimili.de pe⸗
niten.di.j. XX
Ecũda huiꝰmartyrij ſpẽs dicit᷑ moꝛtifi⸗
8 catiõis.Et hocmõ martyriʒatꝰfuit Jo⸗
hãnes euãgeliſta cui dixit dñs et ffi ſuo

Jacobo illð Match. xx. Calicẽ quidẽ meũ bi
betis.Calicẽ aũt paſſionẽ ſolet appellare vt Gꝛe
go. inqᷣt. Fuit ergo martyr ſctũs Johãnes euan

geliſta:qꝛ in carne fuit moꝛtificatus amoꝛe xpᷣi
nõ ſolũ qñ in feruẽtis olei dolium merſus eſt:⁊

poſtea in inſula pathmos exul afflicus eſt ſed
etiã qꝛ in pnia ⁊ auſteritate coꝛpꝰſuũ afflixit. vt
em̃ inquic Bern.ſuꝑ cãtica ſermõe.xxx. Genus

———

martyrij eſt facta carnis moꝛtificare .

Ertia martyrij ſpẽs dicit᷑ abnegatiõis
t Aypꝛie volũtatis:ſicut faciũt boni religio
ſſi abnegãtes ſeipſos ⁊ ſuas volũtates.h̊ᷣ
em eſt opus valde arduũ.vt inquit Aug. in qͥ⸗
dam ſermõe:de quo marcyrio loqͥtur ſaluatoꝛ

Macthᷣ.xvj.di.Qui vult venire poſt me abne/

get ſemetipſum: ⁊ tollat crucẽ ſuã ⁊ ſequat᷑ me.
quaſi diceret ꝙ abnegare ſeipᷣm eſt quedã crux

tinua quã ſi poꝛtauerimꝰvſq; ad moꝛtẽ ſeque

mur ipᷣm in glia celeſti.
UVarta huiꝰmartyrij ſpẽs dicit᷑ obſerua
ꝗq tonis.ſ.caſtitatis in adoleſcẽtia ⁊ iuuẽ⸗
tute in qua etate maxie viget caloꝛ ⁊ in⸗

cendiũ voluptatis.vñ inqͥᷣt Ambꝛo. in q̊dã ſer⸗

mone Martxyriũ eſt in iuuenib caſtitat obſer⸗
uatio.Sed dolendũ eſt plurimũ ꝙ hodiernis
tꝑibonõ ſolũ nõ iuenit᷑ caſtitas i iuuenibo.ſed ne
q; in multis ſenib impudiq qͥ merito inuetera
ti dieꝝ maloꝝ appellari poſſt unt. ODañ. xiij. ⁊ ex⸗
tra de pᷣſump.o.cũ in iuuẽtute.Cũ em̃ deficiente
caloꝛe naturali deberẽt eſſe ↄtinẽtioꝛes:⁊ q̃nto
ſũt moꝛti vicinioꝛes mag deberent timere.lxxx
vj.di.c.tanta. Ipſi ſenes decrepiti ia pedẽ in fo⸗
ueam habẽtes magis ſũt libidinoſi q; iuuenes
mulci.vñ cũ eoꝝ ſeneccus deberet eſſe venerabi
lis. Saßp. xiiij.⁊.xliiij.di.c.poꝛro.⁊.l.ſemꝑ. ff. de
iure imu.pꝛopter ipᷣoꝝ luxuriã ſũt aboiabiles
apð deũ⁊ hoieſ.itavt maledicti pueri cctũ ãnoꝝ

increpatõe ꝓphetica nücupent᷑. Eſa.lxv.⁊.c.pau

lus.ij.q.vij.otra quoꝝ luxuriã inqͥt Tulliꝰin.j.
de officijs. Luxuria cũ omi etati turpis ſit ſeni/
bus tñ eſt fediſſima.Sapiẽs q̊ͥʒ eccłiaſticꝰ ſui li
bꝛi.xxv.c.dicit. Tres ſpẽs odit aia mea.paupe⸗
rem ſuꝑbum:diuitẽ mendacẽ:⁊ ſenẽ fatuũ acin
ſenſatu. A
Uinta huiꝰmartyrij ſpẽs eſt toleratõis
q ſq; pauꝑtatis ⁊ egeſtatis.vñ Chꝛib.in qᷓ
Qdaam ſermõe ait. Habet pauꝑtas marty

riũ ſuũ ⁊ egeſtas ſi bñ tolerata fuent. Facit eni⸗

maryrẽ egeſtas ꝓpter xpᷣm nõ ꝓpter neceſſitateʒ
Bern.quoq; in qͥdã ſermõe inqt. Qð martyri⸗
um grauiꝰeſt qᷓ; int epulas eſurire:inter veſtes
multas ⁊ pᷣcioſa veſtimẽta algere.inter diuitiaſ
pauꝑtate pᷣmi.Ex quibo cõdludit ꝙ ille põt dici
martcyr qͥ diuitijs affluẽs pꝛo xpᷣi amoꝛe facit ſe
pauꝑem ſua tribuẽs pauꝑibo ⁊ qui delitijs ab/
undare valẽs ⁊ pᷣcioſis indui veſtimẽtis parcaʒ
in potu ⁊ cbo atq; indumẽto vitã ducit.Aitem̃
Aug.in quodã ſermõe.õ ſine violẽtia fieri po
teſt vt de abundantia ⁊ delitijs ad famẽ ⁊ ſitim
ad abſtinentiã ⁊ crucẽ trãſeat ⁊ ſomno pꝛiꝰatq;

oclo amicã carnẽ ↄtritione vigilijſq; conficiat:⁊

iracũdiam patiẽtia ſuꝑbiãq; humilitate cõmu
tet:ac amoꝛe paupertatis affluentiam ſuperet:
vinolentiam ſobꝛietate:⁊ luxuriam caſtitate cõ
dẽnet:et hõ ſubito in virũ trãſfoꝛmet᷑ ꝑfecctum:
ac quodãmodo alterreddat᷑ ex altero. WR 8

Bermo

Exta huiꝰmartyrij ſpẽs ðꝛ dilectiõis.ſ.

S inimicoꝝ:vt nõ ſoluʒ facamꝰↄtra eos
vindictã ſʒ illos diligamꝰ eiſq; bñfacig
mus atq; illoꝛũ ĩiuriã patieter toleremꝰ. Deqᷣ
martyrio Greg.in moꝛalibo inq uit. Martyres

ſine ferro eẽ poſſumꝰſi patiẽtiã i aio vᷣacit cuſto
dimꝰ. Ferre naq; ↄtumelias ⁊ inimicos dilige

re martyriũ eſt ĩ occulta cogitatione. E.
Eptima huiꝰ martyrij ſpẽs ðꝛ cõpaſſio
sS nis.ſ.ad afflictos ⁊ tribulatos.de qua
Greg.vbi ſupꝛa ait.Qui doloꝛẽ exhibet
in ꝓximi necitate ꝓfecto martyriuz noſe citᷣ ſuſti⸗
nere. Sʒ hec faciũt mici qͥ nõ ſolũ nõ ↄſolant᷑
afflictos ſʒ eos magis affligũt vᷣbis ⁊ ↄtume⸗
lijs. ↄtra illð qð ſcriptũ eſt i.l.diuꝰ.ſff. de officio

p̃ſſi.ſꝙ nõ debet dari afflictio afflicto. Qui igi

dolet de paſſiõe xpᷣi ⁊ ei compatit᷑ huiꝰſpẽi mar
tyrij pꝛemium conſequetur. D
o Etaua huiꝰmartyrij ſpẽs ðꝛ impletiõis
ſq; diuinoꝝ pᷣceptoꝝ ⁊ legis euangelice
cõſilioꝝ ſtatuta.Eteni mater eccłia ĩ officio oiʒ
ſcõꝝ ð ↄfeſſoꝛibo ſctis indqt.Licet pſecutoꝝ nõ

ſenſerint gladiũ tñ ꝑvite meritũ deo digni mar

tyrio nõ pᷣuant᷑:qꝛ martyriũ nõ tantũ effuſione

ſanguinis:ſʒ abſtinẽtia pccõꝝ ⁊ exeratatiõe dei

pceptoꝝ pfict᷑. Auguſtinꝰ qͥʒ ĩ ſmõe ð btõ Tau
rentio ait. Crux dñi nõ tm illa ðꝛ q̃ paſſiõis tꝑe

ligni cõfixione ↄſtruit ſʒ etiã ulla q totiꝰ vite cur
ricłis cũctaꝝ diſciplinaꝝ vᷣtutibo coaptat᷑. Zo

ta igit᷑ vita hoĩs xpiani ſi ſ̃m euangeliuʒ viuat:

crux atq; martyriũ eſt. Ideʒ q̊ʒ Aug.in ſᷣmone
Johãnis baptiſte inqͥt. Duo ſunt abſtinẽtie ?⁊
crud gña.vnũ coꝛꝑale:⁊ aliud ſpũale.vnũ eſt

a potu ⁊ epuliſ tẽꝑare appetitũ gule.a ðᷣlectatio

nib ⁊ molliſſimis ſenſualitatibo cohercere.ab
his q̃ tactu ⁊ guſtu viſuq; decipiũt ſenſuʒ viri/⸗
liter reuocare ac violent᷑ abſtrahere. Alterũ ab⸗
ſtinẽtie ⁊ crucis genꝰ eſt pᷣcioſiꝰatq; ſublimius
motꝰai regere ⁊ ꝑturbatiões illiꝰmodeſtie tran

qͥllitate placare ire ac ſuꝑbie ipetꝰ q̃ſi ferã beſtiã

refrenare.litigare q̃tidie ↄ vicia ĩcrepare ſe q̃dã
cenſura ⁊ auſteritate vtutis:⁊ rixã q̊dãmõ cuʒ

hoie ĩterioꝛe ↄſerere.pᷣcioſa hec in ↄſpectu dñi ⁊

glioſa crux cogitatiões malas ĩ ptatẽ redigere
volũtates ꝓpꝛias abnegare.eaſq; iterioꝛi exami

natiõe diſcutere:⁊ regẽtis iĩꝑio ſubiugare.a ſer⸗

mone qͥ aĩa ledit᷑ tãq; a cibiſ noxijs abſtinere:⁊

fenſuzʒ ab his q ↄtraria ſũt ſpũali tꝑãtia ſobꝛiũ
cuſtodire.hec qꝗᷣ facit pᷣrupto paſſiõis muro vio

lẽter ad celoꝝ regna ↄſcẽdit.Uiʒ itaq; ſibi factu

ra ẽ aia vt palmã laboꝝ quãẽ ſibi ſubtrahi mul

tis inimicis aduerſantibo ſentit viribꝛ ↄtendat

eriꝑe.eceſſe eſt ꝗ̊ cũ ſũmo laboꝛe ex x mundo
raꝑe palmã ſalutis:⁊ q̃ſi excubãtib ⁊ circũie⸗
ctis hoſtib obſeſſos fructꝰꝑuigili itẽtione deci
ꝑeſꝛ pᷣdã adtheſauros vite velut de medio ſcłi

huiꝰicendio arreptã repoꝛtare.hec ille.O igitur

deuotixpᷣiani nõ vultis vel nõ poteſtꝭ eẽ morty

res effuſiõe ſanguĩs veſtri ſaltẽ accipite aliquaʒ

crucẽ de pdict ⁊ nõ eric ſine eẽntiali pᷣmio mar
tyrij. Ad et᷑nã etem xpᷣi ſocietatẽ ⁊ gloꝛis nõ po⸗

terit puenire qͥ aliquã de pᷣfatis crucib ſeu ſpe/

ciebo martyrij noluerit acceptare ipᷣo dicẽte dno
Matthei.x.Qui nõ tollit crucẽ ſuã ⁊ ſequi᷑ me
nõ ẽ me dignꝰ:⁊ idẽ hẽ Luc.xiiij.Quã qͥdẽ mar
tyrij palma nob ↄcedat qᷣ in ſeculũ ſecłi viuit et

regnat.Amẽé.

Sabbato poſt quanã dñicam in quadrage

ſima ðᷣ peſtilẽtie ſignis:cauſis ⁊ remedijs. Ser
mo quadrageſimus. ꝗ”M KE
Egreliquit me

dñs Eſa.xlix.? i epłla occurrẽt fe

d rie.Sunt quidã qͥ ſtati vt a deo

flagellant᷑ putãt ſe ab ipo dereli
ctos:vba ꝓ themate nr̃o aſſum/

pta ſingłi dicẽtes.qͥ tñ ſepe fallũt᷑ qꝛ nõ ſemꝑ de

