Exemplũ accipite fratres mei laboꝛis ⁊ patien⸗
tie a ꝓphetis qui locuti ſunt in nomine dñi.Ec
ce beatificamꝰ que ſuſtinuerũt ⁊c. Dicit quoq;
Augꝰ.vbi ſupꝛa:ꝙ feſta ſanccoꝝ celebꝛamꝰ vt
meritis eoꝛum aſſociemur. Sancti em̃ merita
ſua particpãt his qui illos honoꝛant.Debemꝰ
igit᷑ in feſtis ad memoꝛiã reuocarevirtutes ſan

ctoꝛum:⁊ illos imitari quãtum valemꝰ:vt u

guſtinꝰ inquit in quoda ſermone dicẽs. Quo⸗
tiẽs dies natalicios ſanctoꝝ celebꝛamꝰ:totiens

virtutes eoꝛũ recolimꝰ quib daruerũt in terr⸗

vt ad gloꝛiã eiꝰ a quo totũ habuimꝰ referamꝰ.
Et idè in ßᷣmone de martyribo ait.Quotiẽſcũq;
fratres chariſſimi ſanctcoꝝ martyrũ ſolẽnia cele
bꝛamus:ita ipᷣis intercedẽtibo ſpectemus a do
mino cõſequi tẽpoꝛalia beneficia vt ipᷣos mar⸗

tyres imitãdo acciꝑe mereamur eterna.Ab eis
em̃ in veritate ſanctoꝝ martyrũ feſtiua gaudia

celebꝛãtur quiipſoꝛũ martyꝝ exempla ſequun
tur. Solẽnitates em̃ martyrũ exhoꝛtatões mar

tyrioꝛũ ſunt:vt imitari nõ pigeat quod celebꝛa

re delectat. Sed nos volumꝰ gaudere cum ſan
ctis ⁊ tribulatiöões mundi nolumus ſuſtinere
cum illis.Qui em̃ ſanctos martyres vel inquã⸗
tum potuerit noluerit imitari:ad eoꝛũ beatitu
dinẽ non poterit peruenire.Aliã quoq; ratiõeʒ
aſſignare poſſumꝰ.ſ.ꝙ ſicut conuenit ad hono
rem pꝛincipis diẽ natiuitatis ſue vel pꝛincipiũ
imperij adepti ſoleniter celebꝛare.l.fi. C. de fer.
ita ⁊ multo mogis cõuenit diem nataliciũ quo

quis pꝛinceps ſpiritualis naſot᷑ ad regnũ eter/
num ⁊ ad ſodietatẽ iungit᷑ beatoꝛũ ſolenniter ⁊

cum gaudio celebꝛari Et ideo in multis feſtiui
tatibo introitꝰ miſſe incipit:gaudeamꝰ oẽs.⁊c̃.
Vnge legit᷑ in legẽda beate agnetis ꝙ cũ poſt
kal ionẽ eius parẽtes ſui ad ſepulcbꝛũñ ipᷣſꝰ vigi
rẽt: viderũt choꝛũ virginũ aureis veſtibꝰ ra⸗
diantẽ:int᷑ q̃s erat btã Rgnes ſił iveſte refulges

ensoͤdenn
haglal,
to ſad icpna
cibiooibus
Abice
opel
humie
Ehurmllirans
dignnnte.
raroriſhis
rumqulpun
cciii· M
—
ſugbilpcene
dick obtlis
mnlflcoꝛes
rlco:dleuoꝛ
ſerofcſtumme
ſonpoteſtis:
ungban
füſedeſpiait,
Qraieit in /
ctüauucbele
ſacürvancgeof
is Ooane
locztesſi
Pllerii
esoꝛbisten⸗
jebubeg ien

rd glliadi⸗

Nloñ myleendn
Nifumilas bert
nheſtcos eins.
nitesdedus⸗
Harnoqnmon
qulcſt deus be
Yacobi ili lin
ſücöfeſſopfa
Loꝛpj. Jufan
im hofeſü be
irepyl n
oviuis ann.
lclead
nofcküdon
Than iii G
gereinſancen
aſmogel fac
momyrhr2
Aragultena
Nit ül S
ſerlurunan
errwr A
duͤns te E
Boroone mag
Abinni⸗
WN
üͤgnalan⸗
Giozinu

torgneſ
wurdemn
Tenächuifti
ledzar 6

nlefefnn

ordehioctie
ds Ahnidict
R amims
ſenarii.
nenümurſent
tbean genſi⸗
mrhorided
ſnmn Eeh
enatctipſet⸗
andifniag
MBM
Wimoun
nisaug,
RD
Voris? anmn⸗
nmmir diic
decr og
1c N
NERN
nman dided
anrrninmnslun
vmNNAn
nedicis. Olo/

um'imm,
t Ovoiſcig
müſcliniade
Hememussde
ur öos an
vama. Abas
mpo ſeun
onaröcs nor
quod lebis
udareumſan
mus ſakinere
nnsrdinabi,
enldan⸗
gpo
ngum
gene oncnlu
rlief
vualiile
nnic
nat
nllnsſeſtil

pvabens a dextris ſuis agnum niue candidioꝛẽ

que ait illis.Uidete ne me quaſi moꝛtuã lugea
tis ſed cõgaudete mecũ ⁊ cõgratulami mihi:qꝛ

cũ his oibus lucidas ſedes accepi. BB

Ed hic eſt notandũ ꝙ aliqͥ faciunt feſta

ſſctõꝝ alij vero feſta idoloꝝ ⁊ demonũ:

humiles faciũt feſtũ angeloꝝ qͥ ſunttã⸗
te humilitatis ꝙ nobis tam abiectis miniſtra
re dignant᷑.ad Hebꝛeos.j.Omẽs ſunt admini
ſtratoꝛij ſpũs ⁊c. Illi ergo celebꝛãt feſtũ ãgelo/⸗

rum qui ꝑ humilitatẽ honoꝛãt deũ: iuxca illud

Ecc̃i.iij. Hagna potẽtia dei ſoliꝰ ⁊ ab humili⸗
bus honoꝛat᷑.Ecõotra vero feſtũ luciferi faciunt
ſuꝑbi:ipᷣe em̃ eſt rex ſuꝑ omes filios ſuꝑbie:vt
dicit᷑ Job. xlj. Secũdo feſtũ patriarchaꝝ faciũt
miᷣicoꝛdes ⁊ pij.Ecci.xliiij. Hi ſunt viri miſe⸗

ricoꝛdie quoꝛũ pietates nõ defuerũt ⁊c.Ecõtra
vero feſtum mamone faciũt auari. Match. vj.
MNon poteſtis deo ſeruire ⁊ mãmo ne. Tertio fe

ſtum ꝓphetarũ faciũt deſpecti qui ad inſtar reo
rũ ſe deſpiciũt ꝓpter deũ:iuxta illð ad Heb.xj.
Aircũierũt in melotis ⁊ in pellibo capꝛinis ⁊c̃.
Feſtũ autẽ beelphegoꝛ qͥ interpᷣtatur deꝰ veſtitꝰ

faciũt vanegłoſi.Ecci.xj. In veſtitu nevaneglo

rieris.Quarto feſtũ apłoꝛũ faciunt fraterna ſa
lutẽ ʒelãtes ſicut fecerũt ipᷣi apłi:de qͥbus dicit
pſal.xviij. In oẽm terrã exiuit ſonꝰ eoꝛũ ⁊ in fl/⸗
nes oꝛbis terre vba eoꝛũ.Ecõtra vero feſtũ beel
zebub:q interpᷣtat᷑ deus muſcaꝝ faciunt detra
bẽtes qui ad ĩimũda.i.ad alioꝝ defecꝰ ſꝑ volãt
aliqñ mulierib ſe dtrahẽtes. Matth̊.x.Si pa
trẽfamilias beelʒzebub vocauerũt q;to mag do
meſticos eius. Quinto feſtũ martyꝝ faciũt pa⸗

tiẽtes:de qͥbus canit eccłia. Nõ murmur reſo⸗

nat nõ q̃rimonia ⁊c.Ecõtra vero feſtũ martis
qui eſt deus belli faciunt iracũdi ⁊ impatiẽtes.

Za obi uuigael⸗ 7 belligerat ⁊c̃. Sexto fe⸗

ũ cõfeſſoꝝ faciunt abſtinẽtes:de qͥ b ðꝛ.ij.ad

Coꝛ.vj. In fame ⁊ ſiti ac ieiunijs mic ⁊c. Ecõ⸗
tra vo feſtũ beel qͥ ĩterpᷣtat᷑ deuoꝛatoꝛ faciũt gu

loſi ⁊ epuł ſᷣuiẽtes Dañ.xiiij.Nõ tibi viðꝛ beel

de viuẽs.an nõ vides q̃nta comedat ⁊ bibat q̊
tidie.⁊ ad Philip.iij.Quoꝝ deꝰ vẽter ẽ. Septi
mo feſtũ vginũ faciũt puri ⁊ ↄtinẽtes: pᷣme ad
Theſa.iiij.Sciat vnuſqſq; vim vas ſuũ poſſi
dere in ſanctificatiõe ⁊ honoꝛe.Ecõtra aũt feſtũ

aſmodei faciũt voluptatẽ ſectãtes. Ille em̃ de⸗
mon:vt hr̃ Thobie.iij.Odit mr̃umonia:⁊ dili⸗
git adulteria. Iſti aũt in huiꝰfeſti celebꝛatione
dicũt illð Sap.ij. Nullũ pꝛatũ ſit qð nõ ꝑtra⸗

ſeat luxuria nr̃a.De iſtis itaq; dici põt illud.j.

Reg.xxx. Comedẽtes ⁊ bibẽtes:⁊ q̃ſi feſtũ cele

bꝛãtes ⁊c.Ecõtrario autẽ boni xpᷣiani cum de⸗

uotione magna agunt feſta dei ⁊ ſanctoꝛuʒ:de
quib inquic ꝓpheta Põ.lxxv.loq̃ns deo. Reli

quie cogitatiõis diẽ feſtũ agẽt tibi. Ultra feſta

aũt gticularia q̃ fiũt ſingulariter ſanctis qͥbuſ/⸗

s:oꝛdinauit ſacca mater ecclia cõmune feſtuz

. —

omnium ſanctoꝛuʒ duplici ex cauſa:vt dicit᷑ in

ratiõali diuinoꝝ. Pꝛima ratio ſumit᷑ ex parte
baſiliceoſecrate.vt em legit᷑ in hiſtoꝛia eccſiaſti⸗

ca:ſactus Bonifaciꝰqᷓrtus a beato Greg.epᷣs
Romanus impetrauit a foca impatoꝛe dona⸗
ri eccleſie chꝛiſti templũ Rome:quod ab anci⸗

quis pancheon antea vocabat᷑ quia hoc quaſi

ſimulacrũ omniũ videbat᷑ eſſe deoꝝ. In eo em
erant idola omniũ regionum:in quo ipſe pon
tifex eliminata omni ſpurcitia fect ecdeſiam in
honoꝛem ſancte dei genitricis:⁊ om nium ſan⸗

cctoꝛum:⁊ oꝛdinauit:vt in capite kalendarũ no

uembꝛium in ea celebꝛaretur feſtum omniuum
ſanctoꝛum:qð poſtea etiam fuit decretum fieri
debere ꝑ omnes eccleſias totius oꝛbis.Secũ⸗
da ratio ſumitur ex parte noſtre iſufficiẽtie:ſan
cti enim ſunt quaſi infiniti:? ideo quia nõ poſ⸗
ſemus particulare feſtuʒ celebꝛare ſingulis eo
rum ſtatutũ fuit:vt ſaltem vnũ feſtum fiat cõ⸗
muniter omnibꝰ:vnde dicitur Leuit᷑.xxvj. Co
medetis vetuſtiſſima veten:⁊ noui ſuꝑuenien
tibo vetera abijcietis. Uetuſtiſſima veteꝝn ſunt

tres in trinitate ꝑſone:q; pncipio carent ⁊ fine:

que debemꝰco medere cum auiditate.ideſt eis

cum deuotione reuerentiã exhibere vt ſibi per
amoꝛẽ incoꝛpoꝛari poſſimus.Uetera aũt ſunt

patres veteris teſtamenti q̊s poſſumꝰabijcere
ideſt ab eoꝛuʒ feſtiuitatibo abſtinere. Noua ve⸗
ro ſunt patres noui teſtamẽti:quos debemꝰg
anni circulũ recolligere:et eis laudes ipendere

nõ tamẽ valemus hoc ſinglariter omnibo age/

re ꝓpter eoꝛum multitudinem. Sicut eniʒ ſcri⸗
bit Hiero.in epła ad heliodoꝝ ⁊ chꝛomatium
Nullus dies eſt in anno in quo nõ ſint mart⸗⸗

riʒati vltra qͥnq; milia martyꝝ. Et hoc ſufficiat
ꝓ pᷣma parte nr̃i ſermonis.

Pars ſecũda de obligatiõe obſe. eruationis

Ecũda pars dicit᷑ obligatõis. Tota em̃
ſ ſacra ſcptura nos ad ſacroꝛũ feſtoꝛũ ce⸗
lebꝛationẽ aſtringit. Ulcra em̃ pᷣceptũ
quod habet᷑ Exo.xx. Ubĩetiã alia ponunt᷑ pꝛe⸗

cepta etiã multis in alijs locis pᷣceptũ de ſancti

ficatõe feſti habet᷑.vnð Exo.xxvj.ðꝛ. Sex dieb⸗
colliges mãna:die autẽ ſeptimo ſabbatũ ẽ do⸗
mini.Et.xxxi.eiuſdẽ lib.ca.dicit dñs.UVidete vt
ſabbatũ meũ cuſtodiatis: quia ſignũ eſt inter
me ⁊ vos in generatiõibo veſtris vt ſciat quia

ego dũs qᷣ ſanctifico vos:cuſtodite ſabbatum

meũ ſanctũ eſt em̃ vobis:qͥ polluerit illð moꝛ⸗
te moꝛiat᷑.⁊ Leuit.xxvj.habet᷑. Sãctificate ergo
ſabbata ⁊ cuſtodite dei pᷣcepta vt bene ſitvobis
⁊ Hiere.xvij.ðꝛ Hec dicit dñs. Euſtodite ani⸗

mas vf as ⁊ nolite poꝛtare põdera ĩ die ſabbati

nec inferatis ꝑ poꝛtas Hieruſalẽ: ⁊ nolite eijce
re onera de domibus veſtris.Et in eo dẽ ca.dici

tur. Si ſanctificaueritis diẽ ſabbati ne faciatis

in ea oẽ opus:habitabit᷑ hec cuitas in ſempit⸗

nNuʒ. 2 Eʒechielis. xx. diẽ dñs. In pᷣceptis meis
ambulate:⁊ iudicia mea cuſtodite:⁊ facite ea:⁊
ſab bata mea ſanctificate vt ſciat᷑ qꝛ ego dñs de
us veſter. Leges qͥʒ ciuiles ſctificatiõem feſtoꝝ
iubent:vt in.l.oẽs dies.C.de feri.⁊ in.l.fi.eo.ti.
diẽ imꝑatoꝛ.Dies feſtos dies maieſtati altiſſi⸗
me dedicatos:nullis volumꝰ volupcatibo oc/⸗
cupari:nec vllis exactionũ vexatiõibb ꝓphana⸗

ri.Dominicũ itaq; diẽ ſemꝑ honoꝛabilẽ ita de⸗/

cernimꝰ⁊ venerandũ:vt a cũccis executiõibo ex
cuſet᷑:nulla quẽq; vrgeat admonitio:nulla fi⸗
deiuſſiõis flagitet᷑ exactio:taceat apparitio ad/
Uocatio deliteſcat:ſit idẽ dies a cognitiõibo alie
nus:pᷣ conis hoꝛrida vox ſileſcat:reſpirent a cõ⸗
trouerſijs litigãtes ⁊ habeãt federis iteruallũ
ſimul:et ad ſe veniãt aduerſarij nõ timẽtes.Et
infra. Nec tñ huiꝰreligioſe diei oda relaxantes
obſcenis quẽq; patimur voluptatibo detineri.
Nihil eodeʒ die ſibi vindicet ſceua cheatralis:
vel crcenſe certamẽ aut feraꝝ lachꝛymoſa ſpe/
ctacula etiã ſi in noſtrũ oꝛtum:aut natalem ce

lebꝛanda ſolenitas inciderit differa?t. Pagani

quoq; feſtiuitates ſccõꝝ habebãt.ideo Ouidiꝰ
in libꝛo de faſtis inquit.
Pꝛoſpera lux oꝛitur:linguis animiſqʒ fauete.
Nunc dicenda bono:ſunt bona verba die.
Lite vacent aures:inſanaq; ꝓtinꝰ abſint.
Jurgia:differt opus:liuida turba tuũ.
Libullus quoq; libꝛo ſecundo inquit.
Auce ſacra reqͥ eſcat humꝰ:requieſcat aratoꝛ.
Et graue ſuſpenſo vomere ceſſet opus.
Soluite vincla iugis:nunc ad pᷣſepia debẽt.
Plena coꝛonato vertice ſtare boues.
Omnia ſunt aperta deo:nõ audeat vlla.
Lanificã penſis impoſuiſſe manum.
Uos qͥʒ abeſſe ꝓcul iubeo:diſcedat ab aris.
Cui tulit externa gaudia nocte venus.
Una diẽ celebꝛẽt.nec feſta luce madere.Eſt ru⸗
boꝛ errãtis ⁊ male ferre pedes.hec ille. D
Ed circa hãc obligationẽ celebꝛationis
ſ feſti querit᷑ quid homo facere pꝛohibea
tur in tali die. Et reſpõdet᷑ ſm Alexãdrũ
de ales vbi ſupꝛa ⁊ Nicolaũ de lyra Exodi.xx.⁊
beatũ Tho. Bona. Ricar.⁊ Petꝝ Joh.in.iij.
di. xxxvij. Qð homo tenet᷑ euitare in feſto opus
uile.? manuale.⁊ opꝰculpe.vt em̃ inqͥt Nicco.
de lyra. ⁊ Alexan.vbi.S. Qui tali temꝑe peccat
duobus peccatis peccat vno actu.nõ rõne actꝰ
ſed rõne reatus. Sicut qui defloꝛãdo virgineʒ
iterficit eaam dupliciter peccat vno actu ĩterfici
endo.ſ.⁊ ſtupꝛãdo.et ideo peccans moꝛtałr in
feſto ðꝛ eſſe tranſgreſſoꝛ feſti.⁊ feſta talium nõ
placent deo. Ideo Eſaie.j.c.talibus dicit deus.
Ne offeratis vltra ſacrificiuʒ fruſtra.incenſum
abominatio eſt mihi.neomeniã ⁊ ſabbatũ ⁊ fe
ſtiuitates alias nõ ferã.iniqͥ ſunt cetus veſtri.

——

Raledas veſtras ⁊ feſtiuitates veſtras odit aia

mea.facta ſũt moleſta mihi laboꝛaui ſuſtinẽs.

XIX

*66%

7 Amos.iiij.ca. etiã Zᷣt. Hodiepieci feſtiuitates

vras ⁊ nõ capia odoꝛẽ cetuũ veſtroꝛũ.x ſi ob

tulerit mihi holocauſta ? munera nõ ſuſcipiã
⁊ vota pinguiũ veſtroꝛũ nõ reſpicijã.Debemus

ergo in feſto audire miſſas:vt nobis pᷣcipiturĩ
ca.miſſas.de cõſe.di.j.Et ire ad audiendũ diui
na officia ⁊ in oꝛõe perſtare ⁊ ſolũ in bonis acti
bus occupari.vnõ de cõſe.di.iij.iĩ ca.ieiunia.di⸗
citur.Die dñica nihil aliud agendũ eſt niſi deo
vacandũ:nulla operatio in illa die niſi ſcã aga
tur:tantũ in hymnis pſalmis ⁊ cãticis ſpũali⸗
bus dies illa tranſigat᷑. Siliter in hoc die feſto
debemꝰ vacare ab om̃i opere ſeruili ⁊ manuali

exceptis tribus caſibꝰqui in tertia parte dicen⸗

tur.vnð ſcriptũ eſt Exo.xx.ca. Septimo autem

die ſabbatü dñni dei tui eſt. nõ fades ĩ eo omne

opus.⁊ extra de fer.ca.j.dict᷑.Oim̃s dies domi
nicos a veſpera in veſperã cũ omniveneratione
decernimꝰ obſeruari ⁊ ab om̃i illicito opere abſ
tineri:vt mercatũ in eis minime fiat neq; placi⸗
tum:nec aliquis ad moꝛtẽ vel ad penã iudicet᷑:
nec iuramenta niſi pꝛo pace vel alia neceſſitate
pꝛeſtentur.

Ed hic querit᷑ qua hoꝛa incipiat feſtuʒ:

ſꝛz⁊ videt᷑ ꝙ debeat celebꝛari a veſpera ĩ ve
ſperã:vt patet in pᷣallegato ca.? Leuit᷑
xxiij.⁊ de conſe.di.iij.ca.pnunciãdũ:⁊ ita videt᷑
incipere feſtũ dominice imediate poſtvigeſimã
quartã hoꝛã ſabbati ⁊ durare vſq; ad comple⸗
cionẽ vigeſimeq̃rte hoꝛe diei dñice.⁊ ſiłiter alia
feſta. Nam Geñn.j.dicit᷑. Factũ eſt veſpere ⁊ ma⸗
ne dies vnus:vbi Nicolaꝰ de lyra dict. In ve⸗
ſpere complet᷑ dies artificialis. Sed notãdum
ſᷣm Thomã in.iij.parte ſũme.q.lxxx.⁊ etiã ha⸗

betur in ſũma cõfeſſoꝝ libꝛo.iij.tit᷑.xxiiij.q.lxv.

7 notat᷑ in directoꝛio iuris libꝛo.iiij.tit.xxxj.
quo ad ieiuniũ⁊ eſum carniũ dies computat᷑a
media noctevſq; ad aliam mediã noccẽ. Moꝛe
em romano dies a media nocte incipit.l.moꝛe
romano.ff. de fer. Quo autẽ ad celebꝛationem
feſti dies inapit immediate poſt occaſum ſolis
diei pꝛecedẽtis vſq; ad occaſum ſolis diei ſeq̃n
tis:poteſt tamẽ conſuetudo augere feſtum ſiue
ſolenitatẽ:pꝛeterqᷓ; in dnica cuiꝰ ſolẽnitas non
debet incipere ante ſolis occaſum diei ſabbati:
nevideamur iudaiʒare.vt dicit᷑ in dicto ca.pꝛo⸗
nunciãdum.vnde in ca.quoniã.extra de fer̃.di
cit Alexãder tertius.Licet ſcriptũ ſit.de veſpera
in veſperã celebꝛabitis ſabbata veſtra:feſtoꝛuʒ
tamẽ pꝛindpiũ ⁊ finis iuxta eoꝛum qualitatẽ ⁊
diuerſarũ regionũ conſuetudinẽ debet attendi
7 ſicut magnitudo dieruʒ exigit pꝛius incpere
⁊ tardius terminari. Hec ibi. Hoc tamẽ dictuʒ
quidã male accipiunt ipſum allegantes dimi⸗
nutiue dicẽtes:ꝙ per conſuetudinẽ feſtum po⸗
teſt diminui:cum tamẽ dare conſtet ꝙ non lo⸗
quitur diminutiue ſed augmentatiue dicendo

pꝛiꝰ inciꝑe ⁊ tardius terminari.dicit tamẽ Ar⸗

gienſoyf⸗
pbietdenoꝛe

ſoz thiniichl
borirg duas
Vrrunt poies
nls mosdeel
nre detrmnſil

gemn:ricridd

dier dipenlal

Sigiunppe
Aoborib leſa

gdmediino

cfurer mulonen

am deillis qul
ndütniſladln
fachiriplnan
hnͤtihoslud
ſcuntſewity
Deonnqus †o

fola e,voliunnea

Uboricechaban

Npoutinprd

ſonicg dens
faſtiscoligt
Nrue,quccrat
bit keſtumdee⸗
bitdei nonni
lalor. napniit
deum in malo fe.
Nenisr dicchären
Krütcis ? liafeh
Dnigvilſimido
cprarevident.3

leckhos gigrell
beop. deghiby.

thobſenobitſa
ſaeabinpngnn

ſſtoct dian e

(ullipcbemärrr
Potatesonergde
Pecchrpoſernant

Mes aldineg

alltetemdbie⸗
wpbldiang

Eincerdi
nonlgt homo ⸗

huumcaſtm,

ſcügapaneno⸗

Monis.

inſehs. 4
un
Dol
t gala
Ge. Mind
Sghinee

ündansgl
Eiaicnnadi,
üch niide
denſting
rcacci hil/
rinbocdiefiſ
anliemunni
Nnpanrdien,
Depnmoguen
ae iwomne
ms dies dom
mopcnangone
Aawoherih
dfirmeg
O ni cief⸗
ab uſiar.
nahirfc.
ANeride
d as Vui,
Kidiriicc
epoſtrigeini
hawnpl

icge irrelts

twparema/
ndiat In e/
Sed noticdum
Arma cüde
ut miialo.
düiatn
es omnpont
iioa. Mor
enapirl mor
lebꝛanonem
ocſun ſolis
ſolis dielſejn
geſcktumſine
ſolinias non
n diaiſabba
ndico ah
a defer
iſederupen
etn ou
unm vlmne?
Nttandi
nus har
mnas diml/
ſſtumho
qnon
nediont,
attame ⸗

Foliũ

chiepiſcopꝰ floꝛentinꝰ in ſuo interrogatoꝛio q;

vbi eſt de moꝛe generali aliquoꝝ artit᷑icũ vt to⸗
ſoꝝ ⁊ hmõi:ꝙ in ſabbato vel in vigilijs feſtoꝛũ
laboꝛt ꝑ duas hoꝛas noctis qꝛ tůc magis cõ/
Ccurrunt hoies qᷓ; alijs tẽpoꝛib: poteſt tolerari
talis mos:qꝛ etiã de ſero feſti quãdo licet labo⸗
rare:die tranſacta nõ laboꝛãt vſq; ad mediã no

ctem: ⁊ ſic videt᷑ admitti cõpenſatio ↄſuetudine

ſic agẽte.Et dñs Eugeniꝰ.iiij.ſuꝑ hoc requiſitꝰ
dicit diſpenſaſſe.ſed pꝛima opinio ſecurioꝛ eſt:
vligdelicet ꝙ poſt. xxiiij.hoꝛã vigilie feſti debemꝰ

a laboꝛibo ceſſare.cõtra qð faciunt multi:q vſ⸗

* .

qq ad mediã noctẽ laboꝛat vel alios faciũt labo
rare:⁊ multotiens cauſa curioſitatis.Sʒ qͥd di

cam deillis qui etiaʒ in die feſto ad nihil aliud

tendũt niſi ad lucra:ꝓfecto iſti ſunt peioꝛes in/

fidelibo:ipᷣi nanq; feſta ſua magis ſolẽniter cele

—

bꝛãt qᷓ; nos:iudei quoq; ⁊ machometani meliꝰ

ſciunt ⁊ ſeruãt pᷣcepta ſue legis:qᷓ; ꝑfidi xpᷣiani.

De antiquis vo Romanis gẽtilib dicit Uar/

ro in vlci. volũine rerũ diuinaꝝ: ꝙ pmo die ia⸗
nuarijcelebꝛabãt feſtũ iani. Janꝰ vo fuit qͥ da q
regnauit in ꝑtib illis:vbi eſt Roma:a q̊ͥ mons
ianicub dictus eſt. Et ex diccis Ouidij in lib. de

faſtis colligũ:ꝙ eodẽ mẽſe celebꝛabãt feſtũ Mi

nerue:que erat dea belloꝝ:⁊ in febꝛuaria habe

bãt feſtum dee felicitatis ⁊ feſtũ fauni:quẽ dice⸗

bõt deũ montiũ.i martio agebãt feſtũ mard ðᷣi

curare vident᷑.Ad quoꝝ tamẽ celebꝛationẽ de⸗
bet nos aiare illö pᷣdariſſimũ exemplũ macha⸗
beoꝝ:de quibo.j.Macha.ij.dicit᷑.ꝙ tãta dilige
tia obſeruabãt ſabbatũ:vt ea die nollẽt ſe defen
dere ab impugnaãtibo.Cõtra tales laboꝛãtes in
feſto eſt dictũ Neemie phete: qui vt habet᷑.iiij.
c.ſul li.vehemẽter arguit calcantes toꝛcularia:⁊
poꝛtãates onera die ſabbati. Moꝛtaliſſime ergo
peccãt nõ ſeruantes feſta. O ꝑfidi feſtoꝝ viola /
toꝛes audite qð de vobis iudiciũ dñs facturꝰẽ
audite terribile exemplũ qð ſcriptũ eſt Numeri
xv.vbi dici᷑: ꝙ cũ inuentus eſſet hõ colligens li
gIna in die ſabbati:ꝑ Moyſen ⁊ Aaron reduſus
eſt in carcerẽ:dixitq; dñs ad Moyſen. Moꝛte
moꝛiat᷑ homo iſte:obꝛuet eũ lapidib om̃is tur
ba extra caſtra.⁊ ſic factũ eſt. Et hoc ſufficiat ꝓ
ſecũda parte noſtri ſermonis que dicta eſt obii
gationis.

Pars tercia de his que excuſant laboꝛantes
in feſiiiis.

belloꝝ.in apꝛili feſtũ foꝛtune quã dicebant eſſe

deam. in maio feſtũ dee floꝛe:q fuit miniſtra ve
neris:⁊ dicebãt eam habere ptãtem ſuꝑ floꝛes.
Eryot eis ⁊ alia feſta:q̃ ſolenniſſime celebꝛabant

Iniquiſſimi vᷣo xpᷣiani de feſtis parũ aut nihil

Ercia pars dicit᷑ excuſatiõis:ſᷣm enis⸗

Lheologos in.iij.di.xxxvij.triplex ca
tx eerxcuſat hoĩeʒz a moꝛtali culpa:ſilabo⸗
fiit in die feſto. Pꝛima eſt neceſſitas.
Scvæa pietas.Tercia paucitas. Pꝛimo ̊ excu/

peccãt:extra de feri.c.fina.

ſat laboꝛantẽ neceſſitas:⁊ hoc triplicit᷑ ſq; in ali ⸗/

quo caſu ſeu cẽpe: in aliqua ꝑſona:⁊ in aliqͥ lo/

co. Pꝛimo em̃ licet laboꝛare in aliq̊ caſu: videli

cet ꝓ aliqua neceſſitate q̃ nõ poſſit differꝛi:vt pa

tet excra de feri.c.cõqueſtus.⁊ ibi glo.ſuꝑ verbo.

neceſſitas dicit: puta ſi res eſſet peritura.⁊ ſunt
plura exẽpla. ff. de feri. l.j. ij. . iij. 2 vbi res celeri⸗
tatẽ deſiderat:de quo.ff.de dam.infec.l.j.⁊ in ꝓ
poſito nr̃o poſſumꝰexẽplificare vt ſi iacentibo ſe

getiby in agris:aut fenis in pꝛatis:iminet tẽpe⸗
ſtas vel pluuia q̃ coꝛrũpat vel deterioꝛet:vel tẽ⸗

poꝛe vindemiaꝝ vel meſſiũ iminet periculũ ho/
ſtium:aut inundationũ aquaꝝ ⁊ hmõi: licituʒ
eſt em hoctꝑe poꝛtare res ſuas ad locũ ſecuruzʒ:

vel facere foueas:vel machinas ꝓ defenſiõe ſua
tra hoſtes etiã in die feſto. Siliter vẽdere ea q̃
unt neceſſaria ꝓximo ſicut faciũt aromatarij:2

glij plures artifices:qñ cõmode in aliũ diẽ trãſ

ferri nõ põt.Siliter barberij:⁊ ferratoꝛes equo

rum: laboꝛates in feſtis ꝓpter aliquã neceſſitatẽ

ꝓximoꝝ q̃ differri non poſſit. Et ſilłiter dico de
oĩbi alijs opificib:ſi nõ pꝛincipalr faciũt ꝓpter

queſtũ:ſed pter neceſſitatẽ ꝓximi excuſant᷑ in

caſu laboꝛates ſeu vendentes in feſto. Similit᷑
facere in feſto neceſſaria ad vitã:vel ꝓſequi opꝰ
inceptum:qð ſi quis vellet differre coꝛrumpere

tur: ſicut eſt de tingentibo lanã vel pannos:pꝛe⸗
cipue in tinctura gualdi:ſi in feſto laboꝛãc pter
buiuſcemodi neceſſitatẽ ne res coꝛrumpant᷑ nõ

Ecũdo vo licitũ eſt alicui ꝑſone laboꝛa
s re in feſto ꝓpter neceſſitatẽ:quãdo aliter
nõ põt acquirere victũ ⁊ neceſſaria ꝓ ſu/

ſtentatiõe nature ſuevel ſuoꝛum.c.remiſſionem
§S. fi.j.q.j.vbi ðꝛ.Neceſſitas nõ habet legẽ:ſʒ ipᷣa

ſibi facit legẽ. Sed notandũ eſt:ſᷣm Alexan. de

ales vbi ſupᷣ:ꝙ optetvt ſit magna neceſſitas ad
B vt poſſit quis ĩ feſto laboꝛare: q̃ ſi ſit magna

et notoꝛia poſſet qͥs auctoꝛitate ꝓpꝛia laboꝛare:

maxie vbi nõ poteſt habere recurſum ad ſuꝑio⸗

rem. Si aũt ſit dubia:ſtandũ eſt cõſilio boni vi
ri:⁊ ſecurius eſt ſemꝑ facere cũ diſpẽſatiõe ſupe
rioꝛis.pᷣm Builhelmũ:⁊ Alexõ.vbi.S.Tercio li
cet laboꝛare /ꝓpter neceſſitatẽ alicuiꝰ loci vł cꝑis
de quo in.c.licet.extra de feri.vbiAlexan.tercius
alt. Indulgemꝰ vt liceat parrochianis veſtris ĩ
dieb dñicis⁊ alijs feſtis pᷣterqᷓ; in maioꝛibo an
ni ſolẽnitatibs ſi alletia tre ſe indtinauerint: eiꝰ
captioni ingruẽte neceſſitate intẽdere:ita ꝙ poſt

factã capturã eccleſijs circũpoſitis ⁊ xpᷣi paupe⸗

ribo ↄgruã faciãt poꝛtionẽ:hec ibi.Alletia auteʒ

eſt genus piſcis qð raro apparet: ⁊ certis dieb
tantũ. Ex q̃ aparet ꝙ papavidetur cõcedere:vt

quis ſibi acquirat diebus feſtiuis ea que alijs
diebus acquirere non poteſt:vel ratione loci vł
oalcerius cauue. 2
Ecundo pndpalr excuſat a pctõ pietas.
8 Licitũ eſt em dieb feſtiuis opera facere

pietatis:vt poꝛtare lapides ad edificãdas eccle
ſias ⁊ hoſpitalia:ſiue domos religioſas:q vix

⁊ fere nũq; aliter edificarent᷑. Et generaliter oĩia
alia oꝑa q fiut ꝓpter charitatẽ ⁊ pietatẽ pñt fie⸗/
ri in feſto.cfi.extra ð fe. dũmõ qͥs nõ obmittat

diuina officia pter illa exercitia:nec ꝑltotã diẽ
laboꝛet:ſᷣm Guil.⁊ Alexã.vbi.S. In oꝑibo eniʒz

mipicoꝛdie dierũ diſtinctio nõ eſt hñda.vt ptʒ.
lxxvj. di. c. vtinã. ⁊ de cõſe.di.v. c.nũqᷓ;. Et iõ diẽ tisę —
tũc voluptatib ſolus abſtineat:cũ in illas om/

Pꝛoſper in libꝛo epigramatum.

Ton recto ſeruat legalia ſabbata cultu.
Qui pietatis opus credit in his vetitum.

Nulla dies actus hoim nõ damnat iniquos.

Himnia conueniunt tempoꝛa iuſticie.

Nõ coꝛrumpunt᷑ virtutibus ocia ſancta.

Lantum a peccatis libera coꝛda vacent. J

Ercio excuſat᷑ laboꝛãtes diebo feſtiuis:
t Apter paucitatẽ laboꝛis:modicuʒ em̃ ꝓ
nihilo reputat᷑.l.qð minimũ.ff.ð re.iu.

notat᷑ in. c.reuera. de ↄſe.di.ij. modicꝰem̃ exceſ⸗

ſus nõ habet᷑ in cõſideratiõe.l.cõtinuꝰ.in pᷣmo

ff. de vbo. obli. et notat᷑ in.l.duos.S.duo.ff.de

duobo reis.⁊ in.c.⁊ ſi queſtiões.extra de ſimo.
In oibus alijs caſibo qͥ laboꝛãs ĩ feſtis moꝛ⸗

taliter peccat. Quid ̊ dicemꝰde ifelici hac etate
in qua pauci reperiunt᷑ qͥ bene feſta obſeruẽt.
Hoc em tꝑe ĩ dieb feſtiuis accẽdit᷑ ſolũ põpis
⁊ vanitatid.Lũc mulieres conant᷑ ſuis vani⸗

tatibo vna alteraʒ ſuꝑare:iuxta illud Eſaie.iij.
Eleuate ſunt fiulie ſion:⁊ ãbulauerũt collo exten

to:⁊ nutib oculoꝝ ibãt:cõpoſitoq; gradu ince
debant.hec ibi.Quo faſtu icedãt q̃ſe pulchꝛio⸗
res putãt:qͥs vᷣbis explicet.ait em Ouidiꝰin.j.
de faſtis. Faſtus ieſt pulchꝛis ſequitur ſuꝑbia

foꝛmã.Hoc etiã tge in feſtis vacant hoĩes cãti

bus:coꝛeis:laſciuijs ⁊ ſpectaculis.vbi viſu:au
gditu tactuq; mẽtes capiunt᷑ hoim. Jõ Ricar.ĩ
lij.di. xxxvij.arti.ij.q.iij.dicit:q qͥ dieb dñicis
coꝛeas ducũt:⁊ haſtiludiũ peragũt:moꝛtaliter

peccãt.De toꝛneamẽtis aũt ꝙ ꝓbibeant᷑ hr̃. c.j.

extra de toꝛnea. Coꝛee vo in feſtis ꝓhibent᷑. C.
de fer. l.fi. iõ in.c.irreligioſa.de cõſe.di.iij.dicit᷑.

Oreligio a cõſuetudo eſt quã vulgꝰꝑ ſctõꝝ ſo
ſeée

lenitates agere cõſueuit.pꝓplłi qͥ debẽt officia at⸗
tendere diuina ſaltatiõib turpibo ĩuigiulãt ⁊c.

NHis etiã feſtiuis diebo illi qͥ ꝑ totã hebdoma⸗

da laboꝛauerũt ad tabernã currũt:officijs di⸗
uinis pᷣtermiſſis.ibiq; ſeigurgitãt ꝑ totã diem

quã expendũt i murmuratõibo:blaſphemijs:

ebꝛietatibo:ludis:⁊ ↄtumelijs.cõſumũtq; in ci
bo ⁊ potu totiꝰhebdomade lucrũ:vel in ludo
amittüt. Jõ ðꝛ Exo.xxxij.⁊.j.Coꝛ.x.Sedit ꝓpłs
maãducare ⁊ bibere:⁊ ſurrexerũt ludere.Quid
Olcã ð illis qꝗ ĩ talibo dieb luxurijs iuigilãt.O

iſiiqͥſſimũ pctm. Cõtra iſtos damat deꝰ Amos.

viij.c.di. Conuertã feſtiuitates vr̃as in luctũ:⁊

dia cantica vra in plancũ. Alij vo cupidi ⁊ ſce
lerati hoĩes toti tempꝰfeſtiuũ expẽdũt in vidẽ

dis libꝛis ſuoꝝ ↄtractuũ 2 mercantiarũ: faciũt

mercata. ? laboꝛãt diuitias diuitijs cumnlateſe
vt ſibi videat᷑ mũdus deſicere debere ſi in feſtis
aliquid nõ lucrant᷑. Cõtra quos Aſculanꝰ poe⸗

ta inquit.O ceci tantũ laboꝛare qͥd iuuat.Om⸗

nes reditis ad magnã matrẽ antiqua. Nomen
veſtrũ vix reperiet᷑. Nõ ergo ita faciat generoſi
ciues:ſed ſᷣuate illud Senece ad Lucillũ dicen⸗

tis.Feſtiſ maxie dieb animo imperandũ eſt vt

nis turba ꝓcumbit. ait em̃ dñs Eſa.lvj.c.Om⸗

nẽ cuſtodientẽ ſabbatũ ne polluat illud:⁊ ten⸗c⸗
tẽ fedus meũ adducã eũ in montẽ ſanctũ meu:

id eſt in paradiſum.Ad quẽ ⁊c̃.

Ferla qna poſtſeam dñicaz in dragelima

de honoꝛe parentũ. Sermo vigeſimus.

Cceſſit ad eum

mat filioꝝ Zebedei cuʒ filijs ſuis.
Matcth.xx.c. Juriſcõſulti eſt ſnia.
in.l. liberoꝝ.ff. de verbo. ſig. dicẽt .
Jðo filios filiaſq; ↄcipimus ⁊ ꝓcreamꝰ vt ex eo
rũ ꝓle diuturnitatis nob mẽoꝛiã in euũ relinq̃⸗
mus.Et ex bᷣ ꝓcedit ꝙ nõ tãtũ dolet qͥs cũ mo⸗

rit᷑.ſi aliquẽ habet ſuꝑſtitẽ filiũ qꝛ dicit Eccli.
xxx.c.ſui.Moꝛtuꝰeſt pater eiꝰ:⁊ q̃ſi nõ eſt moꝛ/⸗

tuus:ſiłem em̃ reliqᷣt ſibi poſt ſe.ſ.filium.Et ob
hac cãm parẽtes optãt filios ſuos poſt ſe viuere
vñ Anchiſes hoꝛtabat᷑ filiũ ſuũ Eneã ĩ ðſtructi
one troie vt ſe relico fugeret ne ſecũ moꝛeret᷑: vt
habet᷑ ꝑ Uirgiliũ.ij.Eneydos.dicẽs. Uos agi⸗
tate fugã:⁊ rebo ſeruate ſecũdiſ. Ipe manu moꝛ
tẽ iueniã:miſerebit᷑ hoſtꝭ.Exuuiaſq; petet:facił

lactura ſepulehꝛi.Penolope q̊ʒ ſcribes ad vlixẽ

dicebat ᷣm Ouidiũ in eplis.Dij pᷣcoꝛ hᷣ iubeãt:
vt eũtibo oꝛdine fatis.Ille meos oculos cõpꝛi⸗

matille tuos.ſ. Talamachꝰeoꝝ fil.Magis g

diligit pꝛ ⁊ iir̃ filiũ qᷓ; ecõtra.vt ait gloſa i.l. iſti
quidẽ in fi.ff.qð metus cau.⁊.C.de inoffi.teſta.

l. liberi. 2.l.liberoꝝ in.fi.ff.de vᷣbo.ſig.⁊ allegat

legẽ.nã ⁊ ſi parẽtibo.in pᷣn.ff.de inoffi.te.⁊.l.ſcri⸗

pto. ff.vñ li. Rõ aũt huiꝰ eſt qꝛ res plłꝰ duratu⸗
re mag diligũt.Oiuturnitas aũt ſine memoꝛia
magis ↄſeruat᷑ in pꝛe ꝑ filiũ:qᷓ; ecõtra.de h̊ quo

q; Chꝛyſo.ſuꝑ Matrch.xix.c.dic. Humoꝛ de ra
dice aſcẽdit ad ramos:ſed a ramis ad radicẽ nõ
flectit᷑. Sic charitas de parẽtibo ad filios ſʒ non
reuertit᷑:hec ille. Pater em̃⁊ mater eſt radix filij
filiꝰvᷣo eſt flos vel fructꝰ eiꝰ.xxxiij.q.v.c.tũc ſal⸗
uabit᷑.Tres aũt rones aſſignat philoſophus.
ix.Ethi. Pꝛima põt dici pᷣuẽtiõis.Amoꝛ em̃ pa
rentũ erga filios eſt antiqoꝛ qᷓ; ecõtra:⁊ ideo eſt

vehemẽtioꝛ ⁊ melioꝛ:ſicut oleu q̃nto eſt vetuſti⸗

us:tãto eſt meliꝰ. Ante em qᷓ; ↄciꝑent᷑ filij deſi⸗
derabãt eos ipᷣi parẽtes.Cõceptis aũt eis gaui
ſi ſũt:⁊ młto magis in natiuitate eoꝝ ⁊c̃. Scdᷣa.

ℳ—

rõ ðꝛ certificatiõis qꝛ parẽtes plus ſunt cexti ꝙ

PD fliaoſtin⸗

ſioli Ler
ſtommge
tonlni⸗/
Nediiiſeft
geemmatrelin
ſabſtäciammtt
gtniotöo
ognolct ſi
,ſoauatnee⸗
Mawmeson
cloc thuen
lures hzdet
lihemihaben
mntrobendl
nusfeminap
Cnmlierff de
Nite pterflio
Juiglloͤpe
fripuslu
Cndoflos
femnocreos nag
nfſennck
Goinahrede
an. ſotidi
ſaoteſuari⸗
ſit Aulert
ſute YHocen.
lundeinori
thurpcis elt

lbe epoſtbun

ſarel flſboad
Greaut pignd
diſtrareftchn
ſeteü vedere
coci Giaur
gepomöpan
ler Erbistñe
lnermmablker
Wesvoni
ipſtideadopn
Oſfferina c
(üsreucrinn
curafuroo⸗
bemsöſtan.
neronioptet.
fngans Pen
lio⸗Temad

nniari fei⸗

s amnnlit
Cere ſin e
Aaluſ e
Kium
ſ ſomen.
C
4 lulenn
Mperancäͤckze
nchin llason,

Salnce

lunilulani,
eimini

4

zinödngtins
ainus,

Ndepnn

ayfls ii.
oin kſni.
1MuPVN
münaäin
idog isdd
ü gedaar ta
rinöcknen
ſilum Ctob

ws oſene.
ſcümoac r.
cs. Vosa /

enene n

naſg harn ick
ſbes aſii⸗
Njicehlen
s 0los toti
f Ne⸗
urgolzi ift
Ldelnofintt.
doſig.? Aega
ealſon
ns durm
frſmmemona
cöma deba⸗
e Doner
msddndaiß⸗
adflos ſon
mrcnd li
0ou ſll⸗
. Nhlophs.
6. Bor en
din —
mo e en,
18 aüt slu

ð wraerrr,

Foliũ

filius ſit ſuus qᷓ; ecõtra. Filius enim hoc neſeit

niſi ꝑ ſiᷓ. Tercia rõ ðꝛ ꝑticipatiõis:qꝛ naturale
eſt ꝙ totũ płamet partẽ qᷓ; ecõtra. Partꝰ auteʒ
eſt ꝑs viſcerũ.l.j.ff.de vẽ.inſpi.⁊.c.ſi ad matrꝭ.ð

oſe. di. iiij. &̊ ⁊c̃. Licʒ aũt filꝰ habeat totũ eẽ a pa

tre ⁊ matre ſimul:tñ ſᷣm phᷣm maioꝛ poꝛtio de
ſubſtãtia mr̃is eſt in coꝛꝑe filij:qᷓ; de ſubſtantia
patris:⁊ iðᷣo eũ plꝰ diligit:qꝛ in eo plꝰ ð ſuo eſſe
cognoſcit. Itẽ qꝛ ſᷣm Augu. Amiditia trahit᷑ ex
ↄſuetudinẽ coha bitãdi colloquẽdi ⁊ ↄuerſandi
Matres aũt cũ filis mag ↄſueuerũt habitare
colloqͥ ⁊ ↄuerſari qᷓ; patres. Itẽ qꝛ młier cõiter
plures hʒ defectꝰ q; vir:ſepe a viro odio vel con
tẽptui haberet᷑.ſʒ ꝓpter filios q̊s generat ſuppoꝛ
tat᷑ ⁊ ab eo diligit᷑. maximũ em ⁊ pꝛecipuũ mu/⸗
nus feminaꝝ eſt ↄcipere ⁊ tueri ↄceptũ.l.qrit᷑.

ſi mlier.ff. de edi.edic.qð ipᷣa cognoſcẽs ſibi eue

nire ꝓpter filios:ipᷣis maioꝛi dilectione afficicur
Itẽ qꝛ illð ꝓ q̊ płꝰ laboꝛauimꝰplꝰ diligimꝰ. ma
ter q̃ plus laboꝛauit in poꝛtãdo:pariẽdo:⁊ edu

cando filios qᷓ; pꝛ pl“? diligit eoſ.Eſt ⁊ alia rõ q̃/

re matres mag ſũt tenere filijs ſuis qᷓ; patres.ſ.
qꝛ mr ſemꝑ eſt certa ꝙ ſint ſui filij:pat᷑ vo ðꝛ is
quẽ nuptie demõſtrãat.l.qꝛ ſemꝑ.ff.de in ius vo
can. Notãdũ tñ ẽ ꝙ pfes ſoli hñt filios in pote

ſtate ſua:vñ Imꝑatoꝛ inſti.de patria ptãte ĩ fi.

inqͥt.Qui exte ⁊ vxoꝛe tua naſcit᷑:in tua eſt pote

ſtate. Hoc etiã habet᷑.ff. de his qͥ ſũt ſuivł alieni

iur. . itẽ in ptãte.⁊.l.nã ⁊ ciuiũ.Et olim tãta fu⸗
it hec ptãs ꝙ licebat patribo occidere filios.ff.ð
liberꝭ ⁊ poſthumis.l.in ſuis.⁊.C.de patria pote

ſtate.l.fi.ſʒ hodie nõ liq; pꝛi ̊ facere:nec etiã ven

dere aut pignoꝛare:vt ðꝛ in.l.j.C.de pꝛib qͥ fi.

diſtraxert. tñ maxia famiſ vꝛgẽte neceſſitate poſ

ſet eũ vẽdere ⁊ pignoꝛare:vt in.l.ij.ↄiũcta glo.C
eo.ti.Si aũt pꝛ occiderit filiũ punit᷑.l.j.ff.ad le⸗
gẽ pom.ð pari.⁊ inſti.de publi.iu.S.alia deinde
lex. Ex his tñ eſt ablata patria ptãs a pꝛibo q eſt
inextimabil:vt ðꝛ in.l.filiꝰ.S.ſᷣm foꝛmã.ff ð leg.
j. M'res vo nũqᷓ; habuerj̃t filios ĩ ptaãte nec bnt
inſti.de ado ptiõibo.S.femie.⁊ð heredũ q̃litate ⁊
differẽtia. S. ceteri.Lñ lʒ nõ ſit eq̃lis ptãs:par ⁊

æq̃lis reuerẽtia debet᷑ patri ⁊ matri.lł.furioſe.ff.ð

cura.furio. Jõ in.l.j.ff.de obſequijs a liber ⁊ li/
bertis pᷣſtan.dic iuriſcõſultꝰ:patrẽ ⁊ matrẽ ve⸗
nerari oꝑtet.De q̃ veneratiõe tres ↄſideratõnes
faciemꝰ. Pꝛima dicet᷑ Diſtictio. Scða obliga⸗
tio. Tertia declaratio.

Pars pᷣma de ſeptẽ pentibo honoꝛãdis.
VUo ad pmã ptẽ ſcẽdũ eſt ꝙ ſeptẽ ſũt

q paterno digni ſũt honoꝛe.Pꝛimus
eſt pꝛ celeſt:cui debemꝰ dicere? poſſu
mæè illð Match. vj. c. Pat᷑ nr̃ qͥ es ⁊c̃.

vñ Deute. xxxij. ðꝛ. JIpe em̃ eſt pꝛ tuꝰ q poſſedit

⁊ fecit ⁊ creauit te:⁊ ad Ephe.iij.dicit Paułꝰ.A

quo ois paternitas in celo ⁊ in tra noĩat᷑.⁊ iðo
Deutero. vj.? Matth.iiij. ſcbtũ eſt. Oñm deum
tuũ adoꝛab. Adoꝛare em̃ ſᷣm Alexã. ð ales.Exo.

CXX

x. eſt actu exterioꝛi ponoꝛare. Qua ꝓpter ↄqueri
ipe pat᷑ celeſtis Malach.j.di. Si ego ſů pꝛ tuꝰ

vbi eſt amoꝛ meus. Sed heu qꝛ põt multis di⸗

ci illð Deute.xxxij.Deũ qͥ te genuit dereliqͥſti: et
oblitus es dni creatoꝛis tui. Scðo honoꝛãdꝰ
eſt p? ſpũalis.ſ.ſacerdos parrochianꝰ a qͥ acce⸗
pimus ſacramta.iõ ðꝛ Eccłi.vij.c. Honoꝛa de
um ex tota aia tua:⁊ honoꝛifica ſacerdotes. Ipᷣi

cm ſut patres oĩm fideliũ.c.q dubitet.lxix. di.

gẽ illi qͥ nos de baptiſmo ſuſceperunt pꝛes no
ſtri ſpuales dicunt᷑.de ↄſe.di.iiij. vos ante oia
Etiõ honoꝛãdi ſũt.Tertius eſt pꝛ tꝑalis: vt re⸗
ges:⁊ dñi tꝑales.vñ.iiij. Reg.v.ðꝛ:q acceſſerũt
ad Naamaã ſerui eiꝰ cũ eſſet indignatꝰ ʒ Heliſe
um:⁊ dixerũt ei. Pater:⁊ ſi rẽ gradẽ dixiſſet tibi
ꝓpheta certe facere debuiſſes:⁊ ſic appellãt eũ pa
trẽ rõne ſuꝑioꝛitatis. Jõ.j. Petri.ij.ðꝛ.Deum ti

mete:regem honoꝛificate.⁊ ad Ephe. vj. Serui

obedite dñis cũ omni timoꝛe ĩ ſimplicitate coꝛ⸗/

dis veſtri:ſicut xpo.Maxie aũt honoꝛãdi ſunt

boni:qꝛ pꝛauus honoꝛe nõ eſt dignꝰ: vt Areſt.
ait.iiij. Ethicoꝝ.ſᷣm aũt leges puniunt᷑grauiter

iniuriates pᷣlatis ſuis tꝑalibo.ff. dere mili.l.om
ne delictũ. S.j.⁊.l.miles.eo.ti.dicit᷑ Qui manus

intulerit pᷣpoſito:capite plectẽdus eſt: honoꝛan
di ſunt g̊ ſuꝑioꝛes a ſubditis ⁊ inferioꝛibo.ff.de
aqua pluuia.ar.l.j.S.deniq;.el.ij. Lato aũt ma
gis honoꝛãdi ſunt pᷣlati ſpuales:qᷓnto ſpiritua

lia cꝑalibo p̃ᷣferunt᷑.l.ſancimus. C. de ſacroſan.

eccle. Quartus eſt pater doctrinalis.ſ.doctoꝛ in

theologia vel in alia ſaẽtia licta.Oĩs em̃ ſapiẽ⸗
tia a dno deo eſt. Eccłi.j.vñ Eccłi.xxxviij. dicit.
Honoꝛa medicũ:ꝓpter neceſſitatẽ em illũ crea⸗
uit altiſſimus:⁊ ideo lex iperial iubet tales do/

ctoꝛes honoꝛari.C. de ꝓfeſſo.qͥ in vꝛ.ↄſta.l.j.li.

xij.ait em̃ Plato.Si ſapiẽtie foꝛma oculis coꝛ/⸗

poꝛeis vid eri poſſet.ad amoꝛẽ ſui maxie incita⸗
ret. Suꝑ aũt oẽs doctoꝛes ⁊ magiſtros hono/

rãdi ſũt ↄfeſſoꝛes ⁊ pᷣdicatoꝛes:qͥ no bis tradũt

ſcientiã de aĩa ⁊ de ſalute nr̃a:qꝛ nõ eſt nobilioꝛ

ſcientia in reb naturalibo ſᷣm Äreſto. ⁊ cõmen/

tato.in.j.de aĩa.Oẽs etiã magiſtri qͥ nos in ali⸗
qua arte vł ſaẽtia inſtruxerũt honoꝛãdi ſũt tan

—

m patres.vñ Areſt. viij .Ethicoꝝ.ait. Magiſtr
n

6 ae eqͥualẽs reddi.Quintꝰ eſt pat᷑ antiqual.
ſq; ſenex ꝗ honoꝛãdus eſt rõne pꝛudẽtie qͥ i ipo
eſt vel debet eſſe: vñ Job. xij. dicit. In antiqs eſt

ſaplientia: ⁊ in multõ tꝑe pꝛudentia. Ex qͥ ſenes
ſunt cõiter boni ↄſilij:ꝓpter qð Deute.xxxij.dici

tur. Interroga patrẽ tuũ ⁊ annũciabit tibi:ma⸗
ioꝛes tuos ⁊ dicẽt tibi:de iſto patre ðꝛ Leui.xix.
Coꝛã cano capiteoſurge:⁊ honoꝛa ꝑſonã ſenis.
7.ff. de iure imunitatis.l.ſemꝑ.ðꝛ.ſemꝑ i ciuita
te noſtra ſenectꝰ venerabilis fuit maioꝛes nãq;

noſtri pene hũc honoꝛẽ ſenib quẽ magiſtratib-

tribuebãt:⁊ in.l.teſta.C. de teſta.ðꝛ. Mos nãqʒ
retinẽdus eſt antiqſſimevetuſtatis. Sextus eſt
pater virtualis.ſ.vir iuſtus ⁊ ſancrus qͥ bono⸗

—

Bermo

kandꝰeſt. ait em̃ Areſt.iiij.Ethicoꝝ. Uirtuti ꝑfe
cte ñ fit ↄdignꝰhonoꝛ:⁊ ibidẽ etiã ait.ꝙ honoꝛ
eſt exhibitio reuerẽtie ĩ teſtimoniũ vᷣtutis:⁊ iõ
in auten.de mona.S.illð coł.j. ðꝛ. Uir deo ama
bilis iĩ cõuerſatiõe ſancta lõgeuũ vite ſue ꝑagẽs
