poſterũ. In hoc etiam peccato vitioſi ſunt:qui

bona quẽ de facili poſſunt operari ex negligen

22

V

tia dimittũt:vel in benefaciendo tediant᷑. Hoc
peccatũ incurrit multitudo Hebꝛeoꝝ in deſer

to. De quib dicit᷑ Numeri.xxj. ꝙ cepit popu⸗
lum tedere laboꝛis ac itineris. Hoc peccatũ ac
cidie incurrit ille qui deditus eſt ſomno ac ne⸗

gligentie ⁊ pigricie.cui ðt dñũs Apoc.iij.Eſto vi

gllans ſq; in bonis oꝑibo.ſi em nõ vigilaueris
venisã ad te ſicut fur. OD

Ebent igit᷑ om̃s fugere ocioſitatem ⁊ ac
d cidiam. am ſ̃m phᷣm in ꝓbleumati⸗
bus:eo anno quo aer quietus eſt:⁊ nul

lus ventus mouet᷑:multi homines moꝛiũtur.

Cuius ratio eſt ᷣm Conſtantinũ:quia ventus
habet aerem depurare ⁊ renouare:quo nõ reno
uato coꝛrũpit᷑ ⁊ inficit᷑:⁊ per ↄſequens etiaʒ ho

mines inficiunt᷑ ⁊ moꝛiunt᷑.Sic etiam ſᷣm Ga
lienũ in antidotario veteri:coꝛpoꝛa bumana q̃

in quiete ſunt ſedula.ſubito moꝛbos ↄtrabunt
⁊ languoꝛes.qꝛ ſᷣm Auiceñ.In coꝛpoꝛe quieto
moꝛboſum humidũ nullatenus põt deſiccari.
Vnde dicit.j.fen.tertij di.j.c.iiij. Pigricia virtu
tes laxat aiales: ⁊ complexionẽ ad fleumat ꝓ⸗
pꝛietatem inclinat. Et ſic ſpiritualiter homines
accidioſi ⁊ ocioſi multas ſpirituales coꝛruptio

nes ⁊ languoꝛes ꝑ influxũ malaꝝ cogitationũ

⁊ fantaſmatũ patiunt᷑: que ałs ꝑ exercitiũ vir⸗
tuoſe operationis conſumunt᷑.ſlam dictur in
auten.de mona.S.ſi quis igit᷑.coll.j. Humana

natura quodãmodo dilabit᷑ ad delicta: cum ꝓ

cliuis ſit hoim curſus ⁊ natura imitatrix vitio
rũ.Hoc aũt fit maxime per ocioſitatem. Ut em
dicit᷑ in.c.nũqᷓ;.de ↄſe.di.v. In deſiderijs eſt om

nis ocioſus.Multum aũt diſplicet hoc vitiuz

deo. ſumme placet diabolo:⁊ hoi in natura no
cet. Pꝛimo em̃ multũ diſpilicet deo. Nam ſicut
accidioſus miles multũ a rege vituperatur:ſic
miles chꝛiſti qͥ piger ⁊ tepidus eſt in bello vir⸗
turtum ei non placet. Unde Berñ.in libello de
vitijs ⁊ virtutibus ait.Accidia eſt fex ⁊ ſentina

cunctoꝝ vitioꝝ:⁊ hominẽ deo facit ingratum.

Qua ex re dñs dixit ꝑ angeluʒ Joham de quo

dam epᷣo Laodicie ecdeſie:qui accidioſus erat
Apocal.iij. Utinaʒ frigidus eſſes aut calidus:

ſed quia tepidus es.id eſt accidioſus.incipiam
te euomere ex oꝛe meo.id eſt eijcere a me.ã ca⸗
lidus eſt qui feruet in ſᷣuitio dei. Frigidus qui
om̃ino deſiſtit a bono. Tepidus vero qͥ ſe me⸗
dio modo habet.Et dicit gloſa interlinearis q;
maioꝛ eſt ſpes de frigidis qᷓ; de tepidis:quia te

pidi ſemꝑ quandam fiduciam habent de hoc

ꝙ aliqd boni agũt.Et ideo ſe nõ coꝛrigũt:pter
qð deus eos eijcit a ſe:qꝛ impenitẽtes ſepe mo⸗

riunt᷑.Frigidi vero quãdo cognoſcunt ſe pecca

toꝛes ardenter dolent.ſicut maria magdalena
Petrus Paulus maria egyptiaca:⁊ q;plures
alij.Oe talibo autẽ gaudent angeli dicente dño
Luc̃.xv. Gaudiũ eſt angelis dei ſuꝑ vno pctõ⸗

re penitentiaʒ agente:qᷓ; ſuper nonagintanouẽ

ſuſtis
Uide
nron
Gloi
glood.
guiece
diacur.
geaccid
rijaitd
kitdon
lidiam
ſdeſtv
figura
habete
de ſtif
Freppiea
chis:v
timoꝛe
guien
Uioin
negloe
nullos⸗
Bini
Perfil
MWen
mine
lunt!
ucni
b⸗
omni
ſioent
lapto ſ
codicog
ſummit ſ
wbigne
Corrüpt.
höͤted
dlat G
ſemmſtica
ſoborron
lenigon
ededo
inddam
culddie
kalis
ſere/ i⸗
Loͤtr 900
ctlänora
noinfec,
(grepani
ſonobe⸗
capite
mlto .
tutüm
neaſee
Gres n
lrkloꝛeg

Folium XXXI

ä de annali except.ait des
“”òBdYM nitẽtia. lis: q in.1.fi: C. d. 1 lodioſe exceptões
is ſcilicet te idis:qui nõ indigent peniteti ges hoies ? ſuiiur cõtẽptoꝛes 0 . inqᷣt. indeccs
nt. Doe iſtis ſcilic vplrcator⸗ penitẽtem ꝓponit nona/ poſite tunt Ccratpſgoens Bugemmaͤr inde nãa
in e ñ domin Ae g ũudo dico ꝙ ac⸗ ſtia no ſi radiꝰſolis iueniat eũ E eS
enn intanouẽ in labolo. Sicut em ſus ceret ſol ſi loqͥ poſſet. Ampliꝰlaboꝛaui q;
r popo; gingen multuʒ placet diabolo. c diabolꝰ diceret ſol ſi loqᷣͥ p nis ⁊c. Hec ſunt
ccaeii ioſus mu nz ; i föote ſereno: ſic diabolꝰ Cicen rim tu adhuc doꝛmis 2r
aua cid ectat in luto qᷓ; i fõte ſe n, xl. tñ cũ ſurrexerim tu ac ioꝛis nũeri qᷓ; tu
one ne, Ruieſtere deleratur in cbalarnttmad d deo ſep Sanes Behutenmird ma deleuer.:eterne
Royt 1 ꝛmit in ſecreto tha 1. Deut. vij.quasi des
zic Dsirin 7 oꝛcꝰ infernalis.? Matth. cee znns cõſeq̃r:. Amen. HB
Pund de accidioſo uie ntenunoiroſpiniue innene⸗/ 9 Sabbato de catenis Sermo. vij. „D e
j. ait dñs. ꝙ cun iem ocioſum per ac⸗ * e OD 2
memtae e vacãtẽ. id eſt homiem c oꝛes ſe: vi el 1
n vacote. ez ſaſvi loꝛes ſe: 11 .
Aunm, ednh ſſumit alios ſeptẽ ſpiritꝰnequ bi. In 9 ti et᷑ in tenebꝛis lur
Sckanl eintuniager iereſuu ab ie 13 68 mhenio wicaten dꝛ erin en deus ſp
id eſt vniu i Are viij. ꝙ filij Dan n⸗ V ꝛet requiẽ da ic ti de E
worüäag. lam dicit Judicũ. xviij. ꝙ fil⸗ miſerurt tuai:et re et? diei. In veritate de
figura etiam dicit In d inhabitãdum miſerunt lviij.et in eplła occurrẽt diei. lrorlcateſoc
uarens habẽtes poſſeſſioneʒ ad inhabi ſſimos: Eſa. lviij. et nepig ipture autoꝛitate:ſe
abẽtes poſſ e viros foꝛtiſſimos: mones eſſe nõ ſolũ ſacre ſcripture ein Tlag
ono de ſtirpe ſua et familia qͥnq; etes venerunt la mones eſſe ntétijs cõpꝛobam. Zit in: a/
. e, rgetes venert o etiã pagano ſentẽtijs copꝛobam?. Au nões
Vanytv arent terraʒ. Qui pe ltãtez abſq; vllo etiã pag * E, teſtatũ q̃ demõ
Rno: bi habitãteʒz abſq; vllo etiã himeo. Inuiſibiliũ poteſtatũ qᷓ demõe
nin 8: viderũtq; populũ ib nẽ ſecurum er to in Thimeo. n aiꝰeſt opꝰ qᷓ; ferre va
nſ chis:vide omoꝛũ cõſuetudinẽ ſecu 4 nt pᷣCſtare rõnem maiꝰe F. e
Nmnd timoꝛe iuxta ſodomoꝛũ cõ ſuos dicentes: nucupant pſtare rõn ulerꝰ de q̊ memit Augꝰ. .
3 rſi ratres ſnos dicences: hoĩs ingeniũ.et Apulei in libꝛo quz?
SM letũ: et reuerſi ſunt ad frati berẽ:nolite leat ho iui. dei. ponit demones eſſe in libꝛo q
ghietu: ilde opulẽtam ⁊ vberẽ: — de ciui. dei. ponit deme ocratj. Ect
orequicd Uidimꝰ terram va nꝰ ⁊ poſſideamꝰ eaʒ: in.ex. edidit:queʒ vocauit de deo Socrac'.
reſr. . eam“ ? polndeam'e⸗ hoc edidit:queʒ vo Socrat'i oꝛöne
rotſmn. negligere: nolite ceſſare:eamꝰ de cognatlone ſug hocedi öte in li. de moꝛte Socrat iĩ oꝛõne
ꝛofecti ergo ut locum teſte Zenophõte in li. enatꝰ fecit: ipſe ſocrates
nu nullus erit laboꝛ. P icis obtinuerũt locum te e leſibo cõdẽnatꝰ fecit: ipſe Rares.
(accimexi bellicis obt enm a ab Athenliẽſibo cõdẽt ihi iã bis defenſio⸗
umat multi accincti armis bellie nt demones non quae a dixit. Eniuero mihi iã bis id,
S denotan rppfe,,, C cetera dixit. nit 4 in plogo
hommnes Per filios auteʒ Dan denot deo querũt ho/ ſic int cete iũ aduerſat᷑. Areſt.q̊ʒ in ꝓlo⸗
nmr babentes quietã poſſeſſionẽ. 8 demonioꝝ mit nepe igilia.qᷓrit an ſom niũ ꝓce
. nẽ inhabitare. n pꝛincipes alf. libꝛi de ſomno ⁊ v gi oꝑpatiõe demonum.
Nnori minẽ inhabitare. Uñ pꝛ pioꝛãduʒ: an aliqueʒ 1. kali: vł ab opaciõe demonum.
Niei ein, . os ad explo Dr Ar ab aliqᷓ cauſa nat᷑ali: „ ui. dei. li. x. de
morüvi, tunt inferioꝛes ſui idioſum nõ exercitatũ in negiſtꝰ ᷣm Aug. de ciu dei.li.
t oci et accidioſu ij ir ni Hermes termegiſt?t epiꝰin qdã ſermone
nn mueniãt ocioſum eta lunt et alij cũ armis Hert k. Et ſilr Aſclepiꝰ in qͥ e4
bi ueto veniunt et alij cu arm mones eſſe fatet. Et ſilr Aſclept duerſus genti/
mang omniüũ vicioꝛũ rma ſũthoſtis antiqui. inqᷣt. Uterq; demone e
B . luptas arm r un. Ter/ les.ca.xvj.inqͥ . „ dẽ q̊ʒ Lactãtiꝰvbi
mewio ſitas enim ⁊ volupt S. verũ. de renun. Ter⸗ Inimicos ⁊? vexatoꝛes hoim. J egz ük
enn⸗ Niſi cum pꝛidem.S. verũ naturã cõ/ inimicos ? te ⁊ ſciũt eẽ demones ⁊ loquũt
mn Uren capło Niſi cum pꝛide chomini? eiꝰ naturã cõ/ ini it. Poete ⁊ ſciũt cẽ demones ⁊ lo ſpi
io dico ꝙ accidia nocet hom d nõ exercitatur S. ca. xv. ait. n qᷓ̃rta qᷓdrupartiti: malignos ſpi
nsckom cio dico ꝙ ſi quod nõ exe urm bolomeꝰ in q̃rta qᷓ̃drup PiI,GS duz
a . icut ferrum t: ſed qeſcine Pcholome in q̃t lat. Tales Mileſi? mũduz
bocvr; ſumit. Nam ſicu a q non currit:ſed qeſcit tꝰ demones appellat. Tales TZ .
xi ſumit᷑.⁊ aqu q 12 olit᷑:ſic ritꝰ demo ñ. Sed iã ad autoꝛitates ſa
nmurado rubigine cõl q̃ nõ poꝛtat᷑ a tinea demolit᷑:ſic onibo plenũ. Sed i rif.
npit. et veſti q nõ poꝛtata tine ouer. xxv. dixit demonibo plen .Dicit b. Johes Apoc. xij.
canſr coꝛrupit. er veſt ? deſtruit᷑. Un Pꝛouer.xxv geſcpᷣture veniamus. Dicit b e ſachanag
5 accidia coꝛrũpit ? deſtru⸗ ſicut vᷣmis ligno creſcpture ve vq vocat᷑ diabolus:⁊ ſath S5
Sicut tinea v coꝛdi. Tinea em̃ tollit pes antiqye bẽ piectꝰ eſt de celo in 3.
nbcllo vi/ dicit. Z idie nocʒ coꝛdi. Tin 2EII dq ſeducit vniuerſũ oꝛ Pl Is. Aduer/ *
icia ſcʒ accidie nocʒ coꝛ. F vᷣmis medul⸗/ q ſeducit cũ eo. Et. j. Pe. v. ca. t apłs. ane
lbello de ſic triſt cudinẽ veſtimẽto:⁊ ⁊2 de⸗/ et angeli eiꝰcũ eo. Et.j. C. V. e. es circũit qq/
eai r⁊ pulcritudinẽ dia tollit robur ⁊ de/ et angeli eiꝰci lus ranq; leo rugies uit q/
t nn robur 6. ligno.et ſiłr accidia tollit robur ⁊ de ſariꝰ veſter diabolus tanq; leon la volãs.Ii
7 vigoꝛẽ ligno.et ſilr accid ala. Ut ei ait Ber̃. ſariꝰveſte t. et Apoc. xx. dicit aqla volãs.
ngruum l27 iis ? iducit oĩa mala. ta rẽs quẽ deuoꝛet.et Ap naturã deſcẽ /
1 uotiõis ⁊ 1 O1* idia eſt recepta 8 f.l. Rlaboli. eſt angelꝰꝑ na 4
in dequo coꝛ deuoll e:ocioſitas ⁊ accidia mo dqi angelũ.i.diabolũ: q eſt ar frẽclauẽ abyſſi
loſus clot in qdam len tionũ ⁊ ſoꝛdiũ. doO Doerar Im dẽtẽ ð celo.i.ꝑ ſuꝑ Scseie⸗. nu ſua.i. di⸗
izus: lũ oĩm tẽptat ciẽ fugito qᷓ vite ignauia dætẽ ð celo 2 catenã magnã in manu ſua.
nt alidus: D ho di Segniciẽ fugi 4 * . pꝰ? id eſt inferni 2 gädas aias ne eniteãt:cuʒ
4 ralis Catho di. Se t: cõoſumit inertia coꝛp a ligamẽta ad ligãdas aias ne peniteãt:cus
sinpuun fert᷑ Nã cũ animꝰlanguet:cõ *.ij. ad uerſa ligamẽt⸗ fundũ inferni.
ſiio⸗ ert. Nã cũ a idioſos etiã öt Paul“. ij. ad u lt eas demergere in ꝓ ,
me. ſiig⸗ 5 loſos ⁊ accidioſos etiã ðᷣt Pa qð ᷓ catena vulceas: 2 Eſaias ꝓpheta i ver
tann Thr? g dens geruoto⸗Hatrdedan aes =
. / Her.iij. l. ſi ex H.kl. 7 „* woſit di. PndU „ Oi ere⸗
len k.ff. de noxa. l. ſi ex duoby ädu bis 4p. bᷣ ſermone
etiã notat.ff.de noxe erit gaccidioſus m habet nodos. de qͥb in bilitatt
nnnn infec. 1. Buis. Ilõ poterit ? eijciet de cõ ſeptẽ habe ðꝛ infidelitad. Scòᷣs hoꝛribilitat
Eagbunt ore Van agelogn⸗ tẽ repꝛobabit ⁊ eijci mus. Pꝛimꝰ ð infidelitacj. ſditatj. QOuint⸗
. e Dao brön fa⸗ Tanten ng, mile 6 de belo Terciꝰ chitne Waciegantg dan Sennihe, .
. . . ecs. r. vKe S . nz H
n, capite Bue etereniSznnee⸗ ſpalia vir⸗ im uppellat daſpersbiluens⸗ 2%
aſep ioꝛi pena dig i. ſ olunta et v nfidelitate.
ſpece nlen ni⸗ nallora pdic p accidiã: imo volu li⸗ Deinfiqelicate a ⁊ terribilis eſt i ,⸗·
ne lon tutũ młlto m dit ſe hoſtiby internalibo: qᷓ 1 Rima gcatena magn ta boiimm.
lun⸗ rie a ſe abijcit ꝛ tra edes ꝓijciẽt euʒ in tenebꝛas P fidelitas. Mirari em̃ ſoleo tan
rcn⸗ gates man e eri g veioſogang elex ciul ⸗
nec extioꝛes Mat.xxij.

E

Bermo

diuerſitatẽ tam diuerſimode oꝑantiũ. Nam q⸗
dam bene:qͥdam melius:qͥdam vo optime ope
rant᷑. Quid male:qͥdam peius:qͥdam vo peſſi
me. Sed finaliter inuenio ꝙ iſta diuerſitas nõ
cauſat᷑ niſi ex defectu fidei et eius diuerſitate.qᷓ;/
uis em oẽs dicant ſe credere:nõ tñ omnes illa qᷓ
credũt cõſiderãt et inueſtigãt ac pꝛacticãt.excuiꝰ
cõſiderationis defectu oꝛit᷑ pctõꝝ occaſio ⁊ peni
tensie obliuio ac bonoꝝ opeꝝ defectio. Pꝛo hu⸗

ius aũt veritat declaratõe eſt ſciendũ ꝙ legit᷑ de

q̊dam imꝑatoꝛe ſapientiſſimo ꝙ cũ qdã vice re
licc; tumulcibo:in villã cauſa recreatiõis ſeceſſii⸗
ſet:dũ eſſet in pꝛandio ductꝰfuit qͥdam miſer añ
illũ qͥ furatus fuerat magnã frumẽti quãtitatẽ
cuidã pio viro qͥ illud erogabat in pauꝑes. Unñ
homies terre illius ſtãtes ꝓ ſpoliato tanq; pꝛo
cõmuni paupeꝝ patre inſtabant vt oia reſtiche
rent᷑ ei.Et fur ſcelerꝭ ſui penam ſubiret. Impera
coꝛ aũt ſuſpirãs ⁊ admiratꝰcum paulũ ſiuluiſſet
dixit ſenatui ſuo qͥ aderat:ſicut adeſſe debet cui⸗
libet hono imꝑatoꝛi.l.humanũ.C.de legi. Attẽ/
dite o ſapientes quãta inter vm ſpeciei ⁊ imagi
nis hoim ſit diuerſitas. Ille a ud dllribut.
Mic vo nõ ſolum hoc nõ facit fed aliena rapit.
Alle miſericoꝛs eſt:iſte crudelis.Uidetꝭ quoſdaʒ
a ꝓpꝛijs vtxoꝛibo abſtinere:alios vo ⁊ alienas ra
pere.qͥ ſdam totaliter voluptatibo imerſos: ali⸗
os aũt cunctis delicijs ſpꝛetis ſuas volugtates
penitꝰrefrenare.Cum ꝗg iuſſiſſet vt de illo caſu fi
eret qð iuſticia reqͥrebat. Cõgregatis oibus ſa/
pientib ſuis iuſſit vt diligẽtiſſime inqͥrerent vñ
tanta hoim varietas pcedebat. Nouerat em̃ ꝙ
vt ait Phᷣus.j.Mecha. Illi ſapientioꝛes ſunt qͥ
factoꝝ cauſas ſciunt. Aduocauitq; quendã do⸗
ctiſſimũ cheologũ noie Lucidũ cui impoſuit vt
audic omnib: quid eſſet tenendũ detminaret.
Hec aũt diſputatio coꝛã imꝑatoꝛe fuit curioſa
ſubtilis ⁊ vtilis.in q̃ tria facca fuerunt.ſcʒ ſingu
laris opinatio.particularꝭ ↄfutatio.⁊ cõmunis
determinatio. Circa pᷣmũ ad iuſſum imꝑato⸗
ris ſurrexit pꝛimo qͥdam ſacre ſcripture doctoꝛ
noie Salomon:qͥ ait. Sepenũſero conſideraui
tante diuerſitatꝭ cauſam:et in hac ſemꝑ opinio⸗/
ne fui ꝙ ſᷣm apłm.j. ad Thim.vj.radirx et cauſa
oim maloꝝ ſit cupiditas. Quod etiã habet᷑ in c.

Ragdir.de pe.di.ij. Et cõſeq̃nt᷑ ꝙ abſentia eiꝰ ſit

cauſa oiĩm bonoꝝ.Dicit᷑ aũt radix oim maloꝛũ
qꝛ ſicut a radice trahit᷑ nuctrimẽtũ ⁊ fomentũ:ita
ab ipſa cupiditate oĩa pctã cõſurgũt ⁊ nutriunt᷑
ſiue auaricie:ſiue lururie:ſiue ſuꝑbie:⁊ generali
ter oĩm alioꝝ.Quã niſi qͥſq; a ſe trũcauerit: nun
q́; deo placere poterit.vt dicit Gꝛeg.in c.bonoꝝ.
xlvij.diſt. Scdðo ſurrexit qͥdã canoniſta dicens
Mihi placuit ſꝑ determinatio cõcilij Loletani
ſcʒ ꝙ ignoꝛãtia eſt mr̃ cũctoꝝ erroꝝ.ca.j.xxxviij.
di. In q̃ ſnia ↄfirmauit me pbᷣus dicẽs.iij. Eth.
ꝙ oĩs ignoꝛãs eſt malus. Tercio ſurrexit qͥdã
legiſta qͥ dixic.Cõuerſatio videt᷑ mibi cã bonoꝝ

et maloꝝ.Ait em̃ ꝓphᷣa pᷣs.xvij.Si cũ bono bo⸗

nus eris:ſi cũ malo ꝑuerterꝭ.et Pꝛouer.xiij.ait
Salomõðõ.Qui cũ ſapientib gradit᷑ ſapiẽs erit.

Vñ ðꝛ in auten.de mona.S.cogitandũ.colł.j.ꝙ

iuuenes boni erũt ⁊ ꝗques ſi cũ ſenioꝛibo conuer⸗

ſent᷑. vbi glo. ait ꝙ moꝛes foꝛmant᷑ ex conuictu.
Quod etiã notat᷑ in.l.ediles.la.ij.S.qͥd ergo.ff.ðᷣ
edil.edic.Et h̊ etiaʒ ꝓbat᷑ ꝑ c.Sepe.xxviij.q.j.⁊ c.

Nõ eſt culpãdus.xxxij.q.j.Ubiapparet ꝙ ex cõ⸗

uerſatiõe ⁊ boni fiũt mali:et mali fiũt boni. In
iure etiã nr̃o ipſa ſocietas ⁊ ↄuerſatio magnãa p
ſumptionẽ inducit.l.qm̃ liberi.C. de teſti.⁊.ij.q.
vij.c.ꝑuenit.⁊.xviij.q.ij.c.diffinimꝰ.et.xviij.diſt.
c.clericꝰ.Et iõ ↄſulit᷑ oibo vt caueãt malas cõuer
ſatiões.xxiiij.q.iij.c.reſecãde.Cõuerſatio em̃ cuʒ
malis fecit ſalomonẽ idolatrã.xxxij.q.iiij.c. Sa
lomõ. Quarto locutꝰeſt qͥdã phus naturał di

cens. Lalis vnuſqͥſq; efficit᷑ qᷓlis eſt mgꝗr̃ ſuꝰ.A

pncipio em̃ pñt pueri tenelli flecti ſicut vᷣgule.
Dicit᷑ em̃ cõiter Qð noua teſta capit inueterata
ſapit.Et Oꝛaciꝰ in epiſtoł ait.Quo ſemel eſt im
buta recẽs uabit odoꝛẽ Teſta diu.et Pꝛouer.
xxij. Adoleſcẽs iuxta viã ſuã etiã cũ ſenuerit ñ re⸗

cedet ab ea:inqᷣt Salomõ. Si igit᷑ pueri aſſeeu

ti fuerint bonũ doctoꝛẽ:illũ imitabunt᷑.ðſiẽ diſci

puli platonis platonici facti ſunt tenẽtes eiꝰ ſe⸗

ccam.et diſcipuli epicuri epicurei. et ſic de alijs.
Coꝛneliꝰ etiã Cẽturio qᷓ;diu infidelis fuit:infide
les fuerũt ⁊ ſui. Poſtq; autẽ credidit ⁊ domꝰeiꝰ
legit᷑ credidiſſe Act᷑.x.Et de hoc ſũt alia exẽpla qᷓ;

plurima. Quinto vnꝰmedicꝰinqͥt. Mihi vide

tur ꝙ diuerſa cõplexio ſit cã huiꝰ diuerſitatꝭ.In

coꝛꝑe em̃ hũano ſũt q̃ttuoꝛ hũoꝛes.ſ.ſanguineꝰ

colericꝰ:flegmaticus:⁊ melancolicꝰ.et ſꝑ vnꝰ pᷣ⸗
domiat᷑ a q̊ͥ fit dñatio. Sed ania cõiuncta coꝛꝑi
imitat᷑ paſſões coꝛꝑis:vt ðꝛ in libꝛo ſex pncipi⸗
oꝛũ.Et inde eſt ꝙ ſanguinei ſunt benigni:coleri
ci iracũdi:melãcolici inuidi:et flegmatici pigri.
Et ſic ex diuerſitate hũoꝝ ſequit᷑ nõ ſolũ diuerſi
tas in effigie:ſed etiaʒ in moꝛibo.Uñ metrice ðꝛ
de ſanguineo. Largꝰamãs hilar ridẽs rubeiq;

coloꝛis.Cantãs carnoſus ſa audax atq; beni⸗

gnus.De colerico autcẽ canit᷑. Uerſutꝰfallax ira/
ſcẽs ꝓdigꝰaudax Aſtutꝰgracilis ſiccus croceiq;
coloꝛis.De flegmatico aũt ðꝛ. Hic ſomnolẽtꝰpi

ger in ſputamnie multꝰ.Eſt huic ſenſus hebes:

pinguis facies:coloꝛ albo.De melãcolico autem
ſcpᷣtũ eſt. Inuidus ⁊ triſt cupidꝰdextreq; tenacꝭ
Nõ exꝑs fraudis:timidus:luteiq; coloꝛis.Poſ
ſumꝰ etiã ad cõfirmationẽ huiꝰopiniõis addu/

cere illð q̊d dicũt iuriſte.ſ.q diuerſitatẽ coꝛpoꝛũ

ſequ it᷑ diuerſitas aioꝛũ.c.Qui diuerſitatem. de
conceſſi.pᷣben. AQAQ
FErto locutꝰ eſt qͥdã aſtrologus dicens.
ſ Scõm opinioneʒ meam bec diuerſitas
cauſat᷑ ex diuerſa aſtroꝝ influentia q̃ in⸗
fluit in ĩferioꝛa coꝛuꝑa ⁊ diſponit ea ad diuerſas
qlitates vt hr̃.j.mechauroꝝ.Quedã em̃ ſtelle ca

bote
(t/

niaſ
herle
ſobd⸗
ſubd
ſas re
opera
ſii⸗.
vene
Dui
leſu
moe
eſtoi
phit
imice
krodi
aan
lis,
ſb 4
ſyrene
Gebar
Aas.
w
U
aun
lige
oci

nioeft

ſttati⸗
woller
Diabo
reper
takdi
bem:
trool
zii
Coſieen
gol te,
bateri
iiſcht
ſepbo⸗
nafon

tuna

incſ.
ni,
dictd
gdetia
Qop⸗
des ?
Notoy
alße
ventan

kasad

Kben
geqd

donede
hertiii
Mizerl,
colkg
Nlonuer
donuic.
atoffö
qgac.
nggif
rdon.
0 agni;
unckrie
ame.
Nalsd
vaig
ic
rd
tncäid
lianſdr.
Enuaan
alckin
Peober.
mentäre
veriallem
mi. Kdd
minstbſe⸗
aicdealis.
uitinie
trdomn
naiplai;
Whivide
erſcatJn
languine
alavw
uncra col
o ſerznapg
anignicon
nand ar.
ſoli iuerſi
imemco
lis wbeiq;
tucg denl⸗
Hiallarirs/
cus goceig
ſomnolir
mius bebes:
coloulem
umngnal
nlais Pvl
uis 0/
eicoꝛpoꝛu
ſtacem. de

olium

loꝛẽ cauſant:⁊ quedã frigus q̃dã humectatiões
gquedã vero deſiccationẽ: ⁊ ſic ð ſingulis. Uñn di
cit Ptholomeꝰegiptciꝰin cẽtiloquio:ꝙ ex influẽ

tia ſtellaꝝ ⁊ cõſtellationibo diuerſis:cauſant᷑ di
uerſi effectꝰ in his iferioꝛibb. Quia igit᷑ homies
ſub diuerſis cõſtellatiõib ↄcipiunt᷑:⁊ naſcũtur
ſub diuerſis ſignis ⁊ planetꝭ:⁊ cõſequẽter diuer
ſas recipiũt inftuẽtias:iõ ſᷣm eas diuerſimode
operant᷑ ⁊ ad diuerſas actiões ⁊ paſſiões affici⸗

unt᷑.Nã qui ſub mercurio naſcunt᷑:amõt ſcien⸗

tiã. Qui vero ſub marte: miliciã.Qui auteʒ ſub

venere:luxuriã. Et qͥ ſub Aquario:piſcatiõem.

OQui vo ſub luna:ſunt leues ⁊ incõſtõtes. Uñ ec
cleſiaſti.vij.dici᷑ Stultꝰſic luna mutat᷑. Septi
mo quidã philoſophꝰ moꝛalis dixit:voluptas
eſt oĩm maloꝝ cauſa:quia ſᷣm omniũ phiüloſo⸗
phãtiũ ſentẽtia:omnibo vᷣtutibo eſt nouerca ⁊ in
imica: ⁊ q̃rücunq; etiã iuſtoꝝ animos ad vicia

trahit:ſi ab ea ſtudioſe nõ cõtineãt. UIñ Hiero.
ad matrẽ ⁊ filiã in gallijs cõmoꝛũtes ſcribit di
cẽs. Inter illecebꝛas voluptatũ etiã ferreas mẽ⸗

tes libido domat. Narrãat getiliũ fabule: catibo
ſyrenaꝝ nautas in ſaxa pᷣcipites:atq; ad oꝛphei

cythara arboꝛes beſtiaſqʒ ad ſiliquũ dura mo⸗

litas. Et Tulliꝰin li.de Senect.ait Impedit vo

luptas ↄſiliũ ratõi inimica eſt met ⁊ vt ita dicã

pſtringit oculos nec habec vilũ cũ vᷣtute cõmer⸗

cium. Uñ Plato eſcã maloꝝ appellat volupta

tẽ:qꝙ ea videlicet hoĩes capiant᷑ vt piſces Octa

uo capellanꝰ imꝑatoꝛis dixit. In hac ſemꝑ opi

niöe fui: ꝙ diabolica cẽptatio cauſat hõc diuer⸗
ſitatẽ.nã Beda dicit ꝙ diabolꝰ animaz ĩ affectũ

mali trabit.? Iſidoꝛus ĩ.iij.de ſõmo bono inqᷣt
Diabolꝰ coꝛda hominũ occu lcis cupiditatibꝰ
replet.Et apoc̃.xij. dicit᷑. Serpens antiquꝰqͥ vo

cat᷑ diabolus ⁊ ſathanas qͥ ſeducit vniuerſuʒ oꝛ

bem ⁊c̃. Nono qͥdã oꝛatoꝛ ait.Oꝛatoꝛes noſtri
tradiderũt foꝛtuna totũ oꝛbẽ regi: ⁊ ſepe hoiem
g intẽtũ ſuũ ad diuerſa mutari:qð etiam iuriſte

cõfitent᷑. Uñ ðꝛ in.l.ſi is cui.S.qꝙ ſi ſeruꝰ.ff.ð ac⸗

qui.re.do. Foꝛtuna aliud dedit q; cut opam da
bat.et ĩ auten. de nup.S.Quia vo hactenꝰ. collł.

iiij. ſcbtũ eſt. Yoꝛtune ſuꝑueniẽtes ↄꝛios euentꝰ
ſepiꝰoꝑant᷑ ⁊c.Dicit q̃; ph̊ᷣus in pᷣnci.libꝛi de bo

na foꝛtuna.Sine ext᷑ioꝛibo bonis q̊ꝝ dña ẽ foꝛ⸗

tuna:nõ oↄtingit eſſe feliceʒ. Decimo qdã poeta
inqᷣt. Opinio diuerſa eſt cauſa diuerſaꝝ oꝑatio

nũ. Uñ vulgarit᷑ ðꝛ Mũdus regit᷑ opinionibo.
Dicit q̊ʒ Therentiꝰ nr̃. Quot capita tot ſentẽtie.
qð etiã habet᷑ in c. Sicut in ſacrꝭ.de cõſe. diſt. iiij.
Quapꝛopt᷑ Perſiꝰnr̃᷑ canit. Mule hoim ſpeci⸗
cies ⁊ reꝝ diſcoloꝛ vſus. Uelile ſuũ cuiq; eſt:nec
voto viuit vno. Undecimo qᷣdã hiſtoꝛiogphꝰ
ait. Reoꝛ ꝙ opinio mea nõ videbit᷑ vob longe a

veritate deuiare. Arbitroꝛ em̃ ꝙ pᷣdicta diuerſi⸗
tas a diuerſis cõſuetudimbe ꝓcedat. Nã phᷣus.j

Pheto. ca. xx.inqͥt. Silis ẽ ↄſuetudo nate.⁊ ibi

dẽ.qð ↄſuetũ eſt ðᷣlectabile eſt, Et eiuſdẽ li.ca.xxj.

S

rentes tales ſin

ait. Oẽs cõſueta ſeruãt. Et Jſið. li. i·ſollloqoꝛũ.
ca.lxj. dicit. Uſus difficile vincit᷑. Cõſuetudinis

vincła vix ſoluunt᷑.uſſiduitas moꝛes facit. Ju⸗

gis vſus i naturã ſe vertit.Oia vſui cedũt.oiaq;

vſui parent.Et pᷣdicta ꝓbant᷑ exemplo illiꝰ phi

qj volens inducere ppłum ad faciendã ↄſuetudi
neum in vtutibo ⁊ non in vicijs:accepit duos ca

nes gemellos et vnũ aſſuefecit in coqna ad cra⸗

pulandũ ⁊ euacuandũ lebetes lãbendo et come
dendo. Alcerũ vo tenuit ligatũ catena et nuaq;
diſſoluebat niſi qñ eũ q̊tidie ad venandũ duce/

bat ⁊ poſt lepoꝛes emittebat. Tranſacto aũt an

no cõuocauit ppłum: habẽs illos duos canes
fune ligatos:⁊ in manu tenẽs funẽ. Ab vna aũt
ꝓte habebat lebetẽ plenũ pane cocto ſiue alio ci⸗

bo. ab altera aũt ꝑte lepoꝛẽ. Dimiſſis igit᷑ pᷣdiccꝭ
canibo:ſtatim ille qͥ aſſuetꝰ erat in coqna cucur⸗
rit ad lebetẽ.alter vo poſt lepoꝛẽ̃.Ecce g̊ ↄſue⸗
tudo ad bonũ⁊ malũ inducit ad qð faccta eſt in/

qt ille pᷣus.Dicit q̊ʒ Mattheꝰ poeta ĩ ſua poe/⸗

tria. Cõſuetudo ſapit naturã teſta ſapoꝛis Quẽ
noua cõcepit ĩmemoꝛ eſſe neqᷣt. Duodecimo dq
d mercatoꝛ inqͥr. Ego puto ꝙ hec diuerſicas a
diuerſitate ꝓgenitoꝝ ꝓueniat.⁊ ꝙ q̃les ſunt pa⸗
filij.in ipſa em̃ generatiõe filij a
parẽtibo ſimilicudinẽ accipiunt ⁊ cõiter imitant᷑
eoꝝ maliciã ⁊ vᷣtutem.Et ego qͥ multa vidi poſ⸗
ſem ad hoc płima exẽpla demõſtrare. Uñ canit
Pamphilus poeta ſui libꝛi ca.xix. Sepe ſolet fi
lius ſiłis eſſe pr̃i.qð notat᷑ etiaʒ i.l.qſquis.C.ad
legẽ iuli.ma.⁊ in anten.de refe.S.j.colla.ij.⁊ in c.
traſmilſiſſe extra qͥᷣ fi.ſint legi.⁊ in c. Michael. de
fulijs pᷣſbi. His reſpõſionibo auditis: cũ oẽs

tacuiſſent imꝑatoꝛ admiratꝰ pariterq; delecta/

tus de tã diuerſis ſentẽtijs:cupiebat ſůmoꝑe de
termiationẽ audire.iuſſitq; vt mgr̃ Lucidꝰcheo

logie doctoꝛ excellẽtiſſimꝰdiceret ſecure ſniaʒ ſu
am.et abſq; alicuiꝰindignatione ꝓferret qͥd ſᷣm

theologicã veritatẽ ſit tenendũ. Et hoc de pᷣmo.
Lirca ſecunduʒ q̊̃d ð ꝑticular cõfutatio dixit
theologus. Pꝛofunde:ſublimiter et elegãter lo
cuti ſunt iſti ſa pientes pr̃es:ita vt mihi durũ ec
verendũ ſit eoꝝ ſententias infirmare. Ueruntñ
qꝛ obedientia excuſat vbi temeritas accuſat.et
parcendũ eſt ei q obtemꝑauit ſuo ſuꝑioꝛi.l.libe⸗
roꝝ.S.fi.ff.de hijs qͥ noinfa.Et hic agit᷑ de veri⸗
tate quã maxime colit imꝑatoꝛ vr ipſe ait.C. ð ĩ
dic.liber.tol.l.vnica.⁊ q ſꝑ debet habere locuʒz.l.
fi. ff. de ꝓba.et cui ñ pᷣiudicat res iudicata.xxxv.
q.j.c.graue.⁊ de ſen.re.iudi.c.latoꝛ.et notat᷑ ꝑ ar
chi.in c.cũ plures.circa fi.de offi.dele.li.vj. Jo
ꝓ defenſione ⁊ clarioꝛi lucidatione ipſiꝰ veritatꝭ
cõfutabo pᷣus ſnias oim pᷣdiccoꝝ. Pꝛimo g̊nõ
videt᷑ tenẽda ſnia doctoꝛis ſacre ſebture Salo⸗

monis dicẽtis hanc diuerſitatem oꝑationũ pce

dere ex cupiditate.qꝛ qͥdam ſunt qͥ nõ cupidita⸗
te aliqᷓ peccant.ſed ꝓdigalitate.aut malignitate
vt exꝑientia docet. Secunda quoq; opinio ca
e 2

X

noniſte dicentis ꝙ bec diuerſitas pcedit er igno

rantia:ſimiliter nõ videt᷑ vera qꝛ nõ eſt oĩno ge⸗

neralis ſicut nec pᷣcedens.qͥdam em̃ non ex igno
rantia peccãt ſed ex cerca ſciẽtia ⁊ malicia.c.SGci

endũ.de peni.diſt.j.et peccatũ iſtoꝝ eſt grauius
qᷓ; ſi ex ignoꝛãtia eſſʒ cõmiſſum:dicẽte dño Lu⸗
ce.xij. Seruus ſciens voluntatcẽ dñi ſui et nõ fa/
ciens plagis vapulabit multis. Tercia etiaʒ
ſentẽtia legiſte dicentꝭ ꝙ cõuerſatio eſt cauſa iſti⸗

u varietat:nõ eſt generaliter vera.qꝛ licet vnũ

pomũ marcidũ ſepe ſit cauſa ꝙ mille bona po⸗
ma efficiant᷑ marcida:tñ mille poma marcida

nunq; efficiunt vt vnũ pomuʒ marcidũ fiat bo⸗

num. Iteʒ licet ſocietas multos imutet:ceñ qñq;
boni cum malis ↄuerſant᷑ ⁊ nullus eoꝝ a ſtatu

ſuo ꝑmutat᷑.neq; em̃ er chꝛiſti aut diſcipłoꝝ eiꝰ

cõuerſatione indas imutatꝰ fuit.nec Nicolaus
ex cõſoꝛtio alioꝝ ſex diaconoꝝ. nec lucifer cũ ſeq̃

cibus er ſocietate bonoꝝ ſpirituũ deo adheren⸗

tiũ. In oi etiã collegio ⁊ religione boni qnq; cuʒ
aliqbo malis ſũt ꝑmirxti.c.Quãatũlibet.xlvtj.dil.
et tñ in ſua ſanctitate ꝑſeuerant.xxxij q.j.c.fi.vbi

dicit᷑ bonus nõ polluit᷑ ſi malo ſociet. Inde

Loch nõ fuit effectus malus ex ↄſoꝛtio ſodomi

tarũ vt patet Geñ.xix. Nec Abꝛaam exſocietate

chaldeoꝝ.nec Daniel ex cõtubernio babylonio⸗
rũ.nec Gamaliel ex familiaritate ꝑfidoꝝ phari
ſeoꝝ. In hac etiaʒ vita mali ſunt ꝑmixti bonis.

xxiij.q.iiij.c. Hec aũt vita.et tñ nõ oẽs ſunt ma⸗

li. Nõ etiã videtur appꝛobãda ſentẽtia phᷣi na/
turalis in oꝛdine quarta dicẽt.ꝙ magiſtri vni/

uſcuiuſq; ſunt cauſa ꝙ ſit bonꝰ aut malus.ã

mici habuerũt bonos magiſtros ⁊ mali fuerũt
et ecõuerſo. Neq; em̃ Senece pᷣceptoꝛis ſui mo/
res Nero imitatꝰ eſt.nec Alexãder magnꝰ Are⸗
ſtotelis. et ſic de aliſs. Non videt᷑ etiã eſſe vera
qnta ſnia medici.qꝛ licʒ cõplexio naturalis mul
tũ inclinet:tñ vt ait phᷣus.j. Politic̃.ania dñat
coꝛꝑi ſicut dñs ſeruo.Uñ Geñ.iiij.dictũ fuit ca⸗
yn quem ſignificat᷑ peccatoꝛ) ſub te erit appeti

tus tuꝰ:⁊ tu dñaberis illiꝰ Homo em̃ cũ libero

arbitrio adiuuãte gr̃a dei q̃ ſꝑ eſt parata ſubue⸗

nire volẽtibo bñ viuere:poteſt vincere inclinatio

nẽ cõplexionis naturał ſᷣm theologos in.ij.ſeñ.
⁊ Giraldũ Odonis ſuꝑ.iij.Eth.Et ideo ait apo
ſtolus ad Rom̃.viij.ſlõ ſumꝰdebitoꝛes carnis
vt ſᷣm carnẽ viuamꝰ. Dicit q̊ʒ Plato in phedro
ne ꝙ in hoie ſunt duo.ſ.ania ⁊ coꝛpus.Illa im/
moꝛtalis.hoc moꝛtale. Illa imꝑare debet. bᷣ ſer⸗

uire. IAla dñari. hoc ſubeſſe. Pꝛererea ßᷣm phos

ipſa cõplexio naturalis arte poteſt mutari.vt ſi

dqs naturalłr ⁊ a pᷣncipijs generatiõis eſt lapſus

ad vnã cõplexionẽ:poteſt actualiter labi ad aliã
ex regimine vite.qꝛ ſi flegmaticꝰ gubernet᷑ cibis

calidis ⁊ tẽperate hũidis:fiet actualiter calidus

et humidus:licet a pncipio natiuitat fuiſſet fri
gidus.et ſic iſte eſſet naturaliter flegmaticus et
actualicer ſanguineꝰ. Sanguinea em̃ cõplexio

W

eſt naturaliter calida et humida: ⁊ öꝛ aerea.cole
rica eſt calida ⁊ ſicca:⁊ ðꝛ ignea.flegmacica ẽ fri⸗
gida et hũida:et ðꝛ aquea. Melancolica aũt eſt

frigida ⁊ ſicca:⁊ ðꝛ terrea: vt poteſt colligi ex di⸗
ctis Auicẽne pᷣma pᷣmi doctrina.iij.⁊.iiij. Nã ta⸗
les ſunt qlitates pᷣdictoꝝ q̃ttuoꝛ elemtoꝝ vt ait
pbᷣs in.j. Mecheor̃. Pꝛedicta aũt ↄfirmat᷑ exgi⸗
entia. Uidemus em̃ aliqñ ſanguineos caſtos ⁊
colericos manſuetos et ſic de alijs qͥ vincũt ſu⸗
as naturales paſſiões et inclinationes atq; cõ/
plexiones. Uñ de Areſtotile legit᷑ ꝙ cuʒ cuidam
pbo poꝛtata fuiſſet eius imago depicta:ille ne⸗
ſciens cuius eſſet dixit. Iſte hõ eſt luxurioſus et
pauci ingenij.qð cũ relatuʒ fuiſſet ipſi Areſtotili
reſpõdit. Ueꝝ dixit ille pᷣus.qꝛ ſᷣm naturalẽ cõ

plexionẽ debebã eſſe talis.ſed ↄtinuũ ſtudiũ me

fecit ingenioſum. abſtinentia vo caſtũ.Et ſimi⸗
le exeplũ legit᷑ de Socrate:cuiꝰdiſeipłi poꝛtaue⸗

runt imaginẽ eiꝰ ad Zephirũ phᷣum:q ex phiſo

nomia iudicauit eũ vicijs deditũ qͥ tñ ex vᷣtutis
amoꝛe vicia ſuꝑabat:⁊bõis moꝛib int᷑ oẽs mũ
di phos relucebat. Serta q̊ʒ ſnia aſtrologi ñ
videt᷑ vera.ſ.ꝙ aſtroꝝ cõſtellatio moꝛes efficiat
Naã Pctholomeꝰinqᷣt in cẽtiloqo. Sapiẽs dña/⸗

bit᷑ aſtris.Et aia ſapientis adiuuat opus ſtella⸗

rũ.Et ſᷣm ſctm̃ Bonauẽ.in.ij.diſt.xl.hereticũ eſt
tenere ꝙ aſtra moꝛes hoim cauſent neceſſario.
qꝛ laus ⁊ culpa boni vel mali oꝑis eſſet ſtelle et
nõ oꝑantꝭ. In ipſo q̊ʒ pũcto cõſtellatiõis diuer⸗
ſi naſcunt᷑ in moꝛibo ⁊ ↄditionibb:qð arguit opi
nionẽ iſtã eſſefalſam. Solẽ igit᷑ ⁊ lunã et omnia
aſtra celi creauit deꝰ in miniſterio cũc gẽtibo q̃ᷓ
ſub celo ſunt.vt hr̃ Deute.iiij. Et ſic ñ creauit ad
nocumẽtũ ſed ad adiutoꝛiuʒ. Unde Gꝛego.ſuꝑ
Matcheũ inqͥt ꝙ vitã hoĩm ſolus qͥ creauit cõ⸗
ditoꝛ admiſtrat. Nõ em̃ hõ ꝓpter ſtellas ſed ſtel⸗
le ꝓpter hoĩem facte ſunt.Licet g̊ effectꝰ natura⸗
les ſubſint cõſtellatõi:nõ tñ actꝰvolũtarij qͥ ſub
ſunt libero arbitrio.Uñ legit᷑ ꝙ cũ qͥdã aſtrono

mus cuidã ex illiꝰnatiuitat cõſtellatiõe magnã

dignitatẽ polliceret᷑ Ille q̃ſiuit an ſi deꝰnollet di
gnitatẽ illã aſſecu:urꝰeſſet.Cui reſpõdit ꝙ non.
Rurſus eciã An ſi deꝰ vellet eam ſibi dare:aſtra
et ↄſtellatio ſue natiuitatj ipedire poſſent ne eax
aſſeq̃ret q rũdit ꝙ nõ.LTũc ille. Cũ vtrũq; ſit in

dei arbitrio:cotũ ei cõmitto.O qᷓ; inłcos decipi⸗

unt iſti aſtronomi falſis deceptõibo.tceſte ei ZLut

lio oẽs chaldei et mathematici cetiqʒ aruſpices
pᷣdixerũt pompeio craſſo ⁊ ceſari ꝙ pclaro finei
patria de hac vita migrarent.qͥ tñ oẽs ferro ceſi

ſunt ⁊ crudeli moꝛte mactati. Duoq; pᷣmi ipᷣoꝝ

lõgiſſime a patria occiſi:inbumati feraꝝ moꝛſi⸗
bus expoſiti fuerũt. Non etiã videt᷑ vera ſeptia
opinio Phi moꝛalis ꝙ voluptas ſie cauſa oim
maloꝝ.Mlci em̃ ſine voluptate peccãt vt blaſ⸗
phemantes ex deſꝑatiõe.et illi ꝗͥ ꝑiurãt vel xᷣm
negãt ne occidan?t. Occtaua qͥ opinio capella⸗

ni nõ videt᷑ tenẽda:dũ diabolicã tẽptationẽ hac

diuerſi

leſtet.n
wnt
tem
Seu
v ñ⸗
latemn.
linetven
itache
nitſed
camus
etniſi
nidad
ſtateg
male;
atñin
minäv-
tſoes
sine
roge⸗
aliera
ljoꝛtn
ſuetud
Gtfeci
Rene
aon
ſion
dik
botbo
ltſocr
nusbal
dauc
muset:
affricar
donatß
neqz
equoa
lbeohe
dum.
mninono
rüſcſae
gueeſtv
cetera
üade⸗
Qair
feregu
hoͤtali
ſarſg
tüa ſen
ſato di⸗
ſanſuve
amaren
Ptarren
eag
erpinin

etfeliai⸗

Kann
Smatiff
clcnairg
olligig
lgier d
eiſir
oe eat
MWnkan,
nmaſd
Scmitſu
lones 1
Fazatden
iar ler
tlunneſise
rihlitl
nnnio
ai kin
g s
cintoid ni
gi
notes ciat
Spiis dii
kohos ſela⸗
taboencäc
ſmn uureſr.
Hoaſer leleu
nis dlnc/
Parhi
mnicomni
ic ged̃
täüamutad
keGeegolan
cmnt dif
elas dbe
cec narunn
wlötarj ub
igdi Mono
laaoe ma
olerdi
hodegnon.
didartaſtrs
voſſarnetn
äirüczſtin
mnkoos dehi
v.rſri
iig mles
uvſt
, i
“
eng norſ
Erenſepls
ſteauſs oinn
cit vebia
Urit val n
nno cnel
Nttion

Folium

diuerſitatem cauſare aſſeruit. quia licet oẽs mo
leſtet.nõ tñ om̃es coꝛruere facit. Ut em̃ ait Hie

rony. debilis eſt hoſtis qͥ nõ vincit niſi volentem
Item multi ex libidine ⁊ nõ ex tẽptatõe peccant

de qᷣbus inqͥt Augꝰ. in c. Cõſideret.de peni.diſt.
v.qꝙ nõ expectant tẽptationẽ ſed pᷣueniunt volu
ptatem. Oꝛatoꝛis quoq; nona ſententia nõ cõ
tinet veritatẽ.Nã licet a paganis foꝛtuna ſit cre
dita eſſe dea regens mundũ. Uñ Juuenalis ca

nit:ſed nos. Te facimus foꝛtuna deã celoq; lo⸗

camus.tñ hoc eſt falſiſſimũ.quia foꝛtuna nihil
eſt niſi cauſa ꝑ accidẽs.ij. Phiſi. Non etiã eſt te
nẽda decima ſententia poete de opinionũ diuer

ſitate ꝙ. ſ. cauſet diuerſitatẽ opationũ bonarũ et
malaꝝ ⁊ varietatẽ moꝝ.Nã vos oẽs boni eſtis

et tñ in opinione diſcoꝛdat.Licet ̊ varie ſint ho

minũ volũtates.l.qᷣa poterat.ff.ad Trebeł.non

tñ oẽs ſic variãtes in opinionibo ſunt diſcoꝛdã/
tes in oꝑationibo. Opinio etiã vndecima hiſto
riographi nõ eſt tenẽda.quia licet cõſe uetudo ſit
altera natura.l.j.ff. ad mace. cum ſuis cõcoꝛdã⸗

tijs: tñ multi ſine ↄſuetudine peccãt.et alij con⸗

ſuetudinẽ malã vincunt ⁊ in bonaʒ cõmutãt ſi⸗
cut fecit Magdalena.et mlti alij pctõꝛes ad pe
nitentiã cõuerſi. Sentẽtia q̊ʒ duodecima mer⸗

catoꝛis ꝙ filiꝰ aſſimilat᷑ patri:licet confirmetur

in iure vt in. S. verum.vj.q.j.et in c. Si gens.lvj
diſt. Uñ in euangelio ðꝛ Matth̊.vij. Bona ar⸗
boꝛ bonos fructus facit ꝛc̃. tñ nos cognouimꝰ
ex ſacra ſcbtura ꝙ Eʒzechias rex iuda qui fuit bo

nus habuit patrẽ peſſimũ:et filiũ etiã peſſimuʒ.

Dauid q̃ʒ genuit Salomoneʒ qui fuit doctiſſi⸗

mus et Abſalonẽ qui fuit indoctꝰ. Scipio q̊q;

affricanꝰhabuit filium miſerrimũ. Pater ergo
donat filio coꝛpulentã ſubſtantiã.ſed nõ animã
neq; moꝛes. Vec ille. Cuiꝰ vᷣba audierũt cuncti
equo anio et delectabiliter: rogauerũtq; ipſum
theologũ vt ſuã diceret ſniam. Et hoc q̊ͥ ad ſecũ⸗
dum. Quo ad terciũ qð dicit᷑ cõmunis deter⸗

minatio:dixit ipſe theologꝰ ſᷣm reginã ſcientia⸗
rũ ſcʒ ſacrã theologiã. Fides foꝛmata charitate

que eſt virtus theologica ⁊ baſis acfundamen/
tũ ceterarũ vᷣtutũ eſt cauſa oim bonaꝝ oꝑatio/
nũ.⁊ defectꝰ ipſius cauſa oĩm malaꝝ actionuʒ.

MNaũt hoc ſit verũ ꝓbat᷑ ꝑ illam tritã ⁊ vulga⸗

rẽregulã Areſto.iij.de aĩa di.ꝙ ala noſtra non
põt aliqͥd amare nec appetere niſi illud pᷣcogno
ſcat ſcʒ vel ꝑ viã cõmunẽ ⁊ naturalẽ q̃ habet oꝛ⸗

tũ a ſenſib:vt idẽ Phᷣus inqt in li.de ſenſu ⁊ ſen

ſato di. Nihil eſt in intellectu quin bᷣus fuerit in
ſenſu:vel ꝑ viaʒ ſi uꝑnaturalẽ. Si gᷓnõ poſſumꝰ
amare niſi qdð cognoſcimꝰ: nec aliqd boni pꝛo

pter rẽ incognicã oꝑabimur. Et ideo ſi volumꝰ

bene agere et vᷣtutibo inſudare:neceſſe eſt bonuʒ
et pᷣmiũ quod ꝓpter hoc conſeqmur cognoſcere
NQuia vt inqͥt Areſt.ij. Phiſi.cognitio finis mo⸗
uet agentẽ ad oꝑandũ.Sed ipᷣm bonũ ſuꝑnuʒ

et felicitatẽ nõ poſſumus naturaliter cognoſce⸗

xXXXIII

re. quia eſt qd impceptibie a ſenſibo coꝛnalibo i
hac vita. neceſſe eſt vt ſuꝑnaturaliter cognoſca

mus.et hoc eſt ꝑ fidem q̃ eſt qdam viriꝰ que fa⸗
cit nos cognoſcere inuiſibilia:vt inqͥt Augꝰ.ſuꝑ
Johannẽ ſermone.xxiiij. Quãta ergo erit fides
tanta erit cognitio ſuperne felicitatꝭ.et qᷓnta erit
cognitio tãta erit affectio.⁊ qᷓnta erit affectio tã⸗
ta erit virtutis oꝑatio.g̊ de pᷣmo ad vltimuʒ qð
argumentũ eſt bonũ vt inqͥt Areſto.j.hoꝝ.q̃nta

erit fides tanta erit ogatio bona. Rurſus per

eandẽ rõnem penã eternã ⁊ malũ inferni infini⸗
tum naturalit᷑ cognoſcere nõ poſſumꝰ.g̊ opoꝛtz
ſuꝑnaturalit᷑ ꝑ fidẽ illud cognoſcere.Si ̊ volu
mus pctã deuitare q̃ ducunt ad moꝛtẽ:neceſſe ẽ
penã eternẽ que pctis debet᷑ pᷣcognoſcere. Quia
vt inqͥt Oꝛaciꝰin epła ad Quintũ.Oderũt pecca
