ſicut dignũ eſt ꝙ elementa purgent᷑ eoꝙ infecta
fuerũt ꝑ hois culpas:ita dignũ eſt ꝙ ipſe mun⸗
dus innouet᷑ ꝓpter hoĩis głificationẽ. Scðo ꝓpt
hois cõfoꝛmationẽ:vt totꝰmũdus ꝓut poſſibi⸗
le eſt glificato homi ↄfoꝛmet᷑. Tercio ꝓpter hois
delectationẽ.qꝛ em̃ mũdus faciꝰeſt vt hõ in pꝛe/
ſenti ꝑ ſpeculũ creature cogᷓſcat creatoꝛeʒ quẽ in

ſua natura videre nõ põt. Ideo in futuro opoꝛ⸗
tet ſpeculũ melioꝛari vt in pulcritudie creatura⸗

rũ amplius reſultet ſpecies ⁊ pulcritudo creato
ris et verificet᷑ ꝑfecte illud qð inqᷣt PS. Delecta⸗
ſti me in creatura tua. Hoc aũt nõ erit ad neceſ/
ſitatẽ ſed ad iocunditatẽ.vt vicʒ delectatiõi viſio
nis intellectualis addat᷑ delectatio viſionis ſen
ſus in aſpectu mũdi. Quarto hoc fiet ꝓpter crea
turaꝝ remũerationẽ que homi ſeruierũt. Nam
ſᷣm ſcem̃ Bonauẽ.in.iiij.diſt.xlviij.ar.ij.q.j. Ali⸗
qd eſt triplicit᷑ remũerabile. Pꝛio qꝛ aptũ natũ
eſt mereri:ſicut libeꝝ arbitriuʒ. Scðo qꝛ eſt ipſi
merenti cõiunctũ:vt coꝛpus hũanũ. Tercio qᷣa
ad ipᷣm eſt oꝛdinatũ ſicut ad obſequiũ.Et ſᷣm hᷣ
pᷣmiat᷑ hõ in ſeipſo aliqñ in coꝛꝑe et aliqñ in eis
q̃ ſunt ſibi vtilia.vñ dicendo coꝛꝑa celeſtia ⁊ ele⸗
menta pᷣmiari:nõ eſt aliud qᷓ; hoiem pᷣmiari in
illis.qꝛ.ſ.totũ mũdũ amoꝛe hoĩs faciet deꝰpul⸗
crioꝛẽ.Et ideo ꝓpter ipᷣm pᷣmiabunt᷑ coꝛꝑa ſuꝑ
celeſtia ſᷣm eã ꝓpꝛietatè ſm quã ſũt ↄſona coꝛꝑi⸗/
bus gloꝛioſis.Dicit aũt Rich.in pᷣdicta di ar.ij
q.vij.ꝙ ſ̃m qͥſdam tanta erit bonitas creata pꝰ
vniuerſi innouationẽ:ꝙ nulla creatura ſiue ea/
dem nũero ſiue diuerſa plus poſſet de bonitate
caꝑe.Et qᷓ;uis int᷑ ipᷣm vniuerſum innouatũ et
deũ erunt infiniti gradus:nõ erũt tñ poſſibiles

partcicipari a creatura.

y
Jaũt qrat᷑ q̃lis erit iſta innouatio. Re⸗
8 ſpondet᷑ ſm cheologos ꝙ; Pꝛimo terra
erit ſicut criſtallus ⁊ erit planiſſima:⁊ il
lum inata erit tm̃modo in ſua ſuperficie.qꝛ ſi in

ſuo ꝓfundo illũinaret᷑:impij lumẽ illð viderent

q̃ viſione ſunt indigni.De ipſa aũt terra tũc dici
poterit illud Apoc̃.xxj.Lumẽ eius ſimile lapidi
pcioſo ſicut criſtallus. S
Ecundo aer erit clarioꝛ ſepties qᷓ; nũc ſit
s nec hẽbit impᷣſſiones q̃s patit᷑ mõ.qꝛ nõ
erũt nubeſ neq; vẽti neq; pluuie nec ros
nec gndo neq; tonitrua neq; fulgura. Et tũc ve

rificat᷑ illud Ps.xvij. Pꝛe fulgoꝛe in conſpectu

Bermo

eunubes traſierũt: gndo ⁊ carbones ignis.

Gnis vᷣo ⁊ aq̃ fient purioꝛa:⁊ manebũt
i eciã nõ ſolũ ſ̃m ſubam. ſed etiã ſᷣm q̃lita
tes ſuas qᷓs nũc habẽt q;tum ad habitꝰ
et nõ q;dtum ad vſum.qꝛ cũ in hijs duob elemẽ
tis mag' vigeãt q̃litates actiue.ſ. frigiditas ĩ aq̃ᷓ
et caliditas in igne:mag ſunt generatiõis ⁊ coꝛ
ruptionis pᷣncipiũ.⁊ tales effect⸗ illoꝝ nõ erunt
ampliꝰ. Et ideo ꝓpter hoc dicunt᷑ interire. Ulrõ
dicunt᷑ ̃ᷣm aliq̊s interire.qꝛ vt ait Baſiliꝰſut il⸗
lud PS. Uox dñi intercidẽtis flama ignis. de⸗
ſeꝑabit ab igne illud ꝗð eſt calidũ vſtiuum:? ab
aq̃ᷓ illud qð eſt frigidũ ⁊ glaciale.⁊ faciet in infer
nũ deſcendere. Nã de oib elemen ignobile ten
det deoꝛſum:ſicut groſſum terreũ ⁊ opacũ acte
nebꝛoſum: ad crucianduʒ dãnatos. iuxta illud
Saß.v. Pugnabit ꝓ eo oꝛbis terraꝝ ↄtra iſen⸗
ſatos. Perſpicuũ aũt in aqᷓ ⁊ lur in igne mane⸗

bit ⁊ aſcẽdet ſurſum ad letificãdũ btos. Dicit q̊ʒ

Rich. vbi g. q. v. ꝙ cõueniẽs eſt ꝙ cũ innouabit
hõ:lux etiam in coꝛꝑibo celeſtib⸗ augeat. et ex oſe
q̃nti ꝙ elementa abundantiꝰ illuminent᷑ qᷓ; mõ
qꝛ ab ipſis coꝛꝑibo celeſtibo recipiẽt maioꝛis lu⸗
minis in fluentiã. nec eſt incõueniẽs ſi opinemur
ꝙ vltra illã claritatẽ quã ab ipſis celeſtib⸗ coꝛꝑi
bus recipiẽt etiã alia eis claricas impᷣ met᷑. Siẽ
em̃ aie eleccoꝝ ꝑ lumẽ glie aliq̊ mõ angelis con
foꝛmabunt᷑:manẽte tñ differẽtia in eſſentia ⁊ ꝓ⸗
pꝛietatib naturalibo.ſic coꝛꝑa inferioꝛa ꝑ ſuam
illuſtrationẽ aliq̃lit᷑ cõfoꝛmabunt᷑ coꝛpoꝛibo ce⸗
leſtibus: ſalua tamen differentia in eſſentia ⁊ ꝓ
pꝛietatibus naturaltbſus.
. X pᷣdictꝭ aũt patet ꝙ terminabunt᷑ tranſ
ę mutatiões elemẽtoꝝ ⁊ generatiões aĩa⸗
liũ ⁊ plãta ꝝ.Et ꝓpter iſta dicunt᷑ interire
elemẽta:nõ q;tum ad ſubam ſed qᷓ;tũ ad actiõeʒ
et paſſionẽ. Sed ʒ pᷣdicta argui poſſet ꝙ ania⸗
lia ⁊ vegetabilia nõ deberẽt deſtrui:qꝛ ſũt ad oꝛ⸗
namentũ elementoꝝ. ergo qñ elemẽta melioꝛa⸗
bunt᷑:etiã anialia ⁊ vegetabilia debẽt melioꝛari
nec ab eis auferri debet oꝛnat eoꝝ. Pꝛeterea ſic
elemẽta ſeruiunt homi ita vegetabilia ⁊ anialia
bꝛuta.ergo ſicut in mũdi innouatione nobilita
bunt᷑ elemẽta:videt᷑ ꝙ etiã debeãt nobilitari ipſa

anialia bꝛuta ⁊ vegetabilia. Pꝛeterea vegetabi

lia ⁊ bꝛuta nobilioꝛa ſunt elemẽc.qꝛ elemẽta oꝛ
dinant᷑ ad mixtũ:mixtũ aũt ad vegetatiuũ ⁊ ſen

ſitiuũ.q̊ mixta mag vident᷑ eſſe de ꝑfectione vni
uerſi qᷓ; elemẽta.⁊ ex ↄſeq̃nti ꝙ magis debeãt re/

manere.aAd hec aũt rñdet Rich̊.vbi S.q.vj.di/

cens ꝙ creaturaꝝ q̃ͥdã ſunt incoꝛruptibiles pᷣm

ſe totas:vt angeli ⁊ coꝛꝑa celeſtia. Quedaʒ ſunt
coꝛruptibiles ſm ſe totas vt vegetabilia ⁊ bꝛu⸗
ta. Quedã vo ſunt incoꝛruptibues ſᷣm ꝑtẽ ma⸗
gis pᷣncipalẽ.ſed ᷣm ꝑtẽ minꝰpncipalẽ ſunt coꝛ⸗
ruptibiles:vt hoĩes qͥ ſũt coꝛruptibiles ſᷣm coꝛ⸗
pus.ſed incoꝛruptibiles ſᷣm aniam. Quedã vᷣo
unt coꝛruptibiles in ꝑtibo:⁊ incoꝛruptibiles in

toto:nõ ꝙ eoꝝ natura ex ꝑte ſua tota ſit incoꝛru

ptibilis.ſed qꝛ ꝓpter oꝛdinem vniuerſi nõ adeſt
coꝛrũpens:et talia ſunt elemẽta. Statui aũt in⸗
coꝛruptibili nõ ↄueniunt ea q̃ ̃m ſe tota coꝛru⸗
ptibilia ſunt ⁊ ßm oꝛdinẽ mũdi coꝛruptibił. Et
ideo talia nõ remanebũt:cuiuſmodi ſunt mine
ralia:vegetabilia ⁊ bꝛuta.Oẽs aũt alie creature
remanebũt.Et q̃ ſunt in ꝑte coꝛruptibiles effici⸗
ent᷑ incoꝛruptibiles ſᷣm ſe cotas. Ed pꝛimũ ̊ di
cas ꝙ anialia nõ ſuntad oꝛamentũ elementoꝝ
niſi ſᷣm coꝛruptibilẽ mundi ſtatũ. Uñ in gꝑceno
bilioꝛi aerꝭ nõ eſt aliqͥs oꝛnatꝰ aialiũ.nec eciã in
igne.qꝛ nõ tam ſunt ꝓpter oꝛnatũ qᷓ; ꝓpter coꝛru
ptibilis hoĩs ſtatũ ⁊ neceſſitatẽ.Ad ſecundũ au

tẽ dicas ꝙ q;uis anialia ⁊ plante ſeruiant homi

ſicut elemẽta:nõ tñ hñt tantã aptitudinẽ ad ſta⸗
tũ ĩcoꝛruptibilłẽ ſicut ipᷣa.qꝛ incoꝛruptibilia ſũt
ſ̃m ſe tota.Ad terciũ vᷣo dicas ꝙ q;uis vegetabi
lia et bꝛuta nobilioꝛa ſint ſimpłr qᷓ; elemẽta:nõ
tñ q̊ ad durationẽ ⁊ ꝑpetuationeʒ. Uegetabilia
em̃ ⁊ anialia intra ſe hñt cãm coꝛruptionis ſue:
nec celo qͥeſcente poſſent ꝑpetuari in eſſe:nec ea⸗
dẽ in ſpecie niſi ꝑ miraculũ.Non eſt aũt cõgrua
rõ ꝙ ded ea ꝑ miracula ꝑpetuaret in ellſe.
Icet quoq; innouatio planetaꝝ ſᷣm pᷣdi/
f ccos doctoꝛes.Quia autẽ oꝛbes celeſtes
et ſydera nullã hñt ipuritatẽ ſicut elemẽ
ta:ideo nõ purgabunt᷑ſed innouabunt᷑. Ec hoc
duplicit.ſ.q;dtum ad motꝰceſſationẽ ⁊ ſplẽdoꝛis

augmẽtationẽ. Pꝛimo em̃ q̊ ad motꝰ ceſſatiõeʒ

innouabunt᷑ coꝛpa celeſtia.qꝛ tũc oĩa erũt in di⸗
ſpoſitiõe ꝑfecta. Melioꝛ aũt eſt diſpoſitio qetis
q; motꝰ. oĩa qᷣeſcent. Dicunt aũt aliqͥ ꝙ ſol re⸗

manebit in oꝛiente ⁊ luna in occidente vbi crea⸗
ta ſunt:iuxta illud Abacuc.iij. Sol ⁊ luna ſtete⸗

runt in habitaculo ſuo.Uñ Iſido.ſuꝑ illð Eſa.
lx.Nõ occidet vltra ſol tuꝰ.vt etiã recitat mꝗr̃ in
iiij.diſt. xlviij.ca.vltio:ait. Poſt iudiciũ ſol labo
ris ſui mercedẽ recipiet:et nõ veniet ad occaſum

nec ſol nec luna.ſed in oꝛdie qͥ creata ſuntſtabüt
Hec ille.Et ↄfirinant᷑ pᷣdicta per ea quehaben

Apoc̃.x.vbi ðꝛ ꝙ angelus iurauit ꝑ viuẽtẽ in ſe/
cula ſeculoꝝ qͥ creauit celũ ⁊ terrã ⁊ꝛ mare⁊ oĩa q̃
in eis ſunt:q tpᷣs ampliꝰ non erit.Ex qͥ textu ſic

arguit. Impoſſibile eſt eſſe motũ ſine tꝑe:qꝛ cps

eſt mẽſura motꝰ.iiij. Phiſi.Si g̊ tpᷣs ampliꝰnõ
erit:igit᷑ motꝰceſſabit.Si aũt pꝛedicta arguat᷑
ſic. Sol ꝑ ſui motũ ſucceſſiue illuminat diuer⸗
ſas ꝑtes terre.q̊ſi motus eius ceſſaret:aliq̃ ꝑtes
terre remanerẽt ꝑpetuo obſcurate:qð eſt incõue

niens. Rñdet᷑ ꝙ nulle ꝑtes terre in ſuꝑficie ſuas

remanebũt obſcure.tũ qꝛ vt pᷣdiximꝰ terra ipſa
de ſe erit illũinata ⁊ clara.tum qꝛ augebit᷑ lux lu
ne ⁊ ſtellaꝝ:q̃ ſufficienter illũinabũt illã ꝑtẽ terre
q̃ a ſole nõ illuſtrabit. Nec eſt incõueniẽs ꝙ vna
ꝑs terre mag illuſtret᷑ qᷓ; alia.ſ.illa q̃ᷓ fuit ab bo

minibo habitata:q̃ a ſole pᷣncipaliter illuſtrabit

Unñ notãdũ ad pᷣdictoꝝ declaratiõeʒ ſm Ricb.

.
.

niijdini⸗

bit mot c

fatelntelig
volitoglit

ammoꝛeelns
anplacchit

oꝛa clleſtia
notuscoꝛ

ſplacoꝛge

ſan cote

tuptioneql
ſplenüer

lgennecel.
gliquefine
blto qeſcat
thrplaneie

gugtnenti,
ſolls:ctlur

Po aüt br
nudus mn
gebitVne
uſtiſcut.
augerleren
ſoꝛemonau
gemückali

Oedon in

Wücati⸗
ſtamond

cxmaloy.

moetuos:
0

(Al⸗

(cnd

boisdbaben

naſoafelc
dadwira
achumpr
floſus:qun

Judepnu
lbus ſis
ob deoib

gitpauto⸗
nriol deo
Tötotam
Girbomär⸗

mihiot
lalt. Pfe
din
lſebiſube
gllcöſtiu
Gunctiai
ſinllcär⸗
Ninou

eſtquoähe

dnabuntg
diclume

totaſtinten
nnerſinz tck
Natulgütnn
unſttotncond
lcanpthl
moclnr nine
atalegure
rugchieefic
1.üumnidi
Weſrücenanon
i Uinnn
a aain
üchren
r Bsſeantien
urſaninhon
rndiriu/
nnnbiu ſi
Sgiush
nong. Digonln
ntpconis e
uniceara;
honckaitcögns
mainch. C.
Munar. mö
aWindetiches
Huntriſntimi
novabun:. Ctbe

Maaonie liloas

jumr aſatog
Pticoinmnitindi,
ckdihoſtiogetis
Naitalqjgal e/
occdene biang
Sol onaſtr
Paoon
Gimüftatuengn
Nokiuainiblhn
zmmeradolnb
jor⸗ Ont ſtabit
rin gue ybn
rurg rwini nſ
mritmarttoa
nat Ergenuſt
noi inetgemiſi
Siz tsonhlin
redicnn
Btiluniun c
Bs ntnij at

2

W inius
M ifteeſus
rian'n i⸗
nenlhllun
ubrlli im
röocnis
aluä t
coꝛluc lun
nnigf) L

in. iiij. di. xlviij. ar. ij. in mũdi innouatiõe ceſſie a
bit motꝰcoꝛpoꝝ celeſtiũ nõ ꝑ naturã ſed ꝑ volũ
tatẽ intelligentiarũ ipſa mouentiũ ⁊ obedientiũ

8

volũtati creatoꝛis in deſinendo mouere.ſicut ex

amoꝛe eius mõ ſibi obediũt in mouẽdo.Tunc
em̃ placebit creatoꝛi vt ampliꝰ intelligentie coꝛ⸗

poꝛa celeſtia nõ moueant qꝛ tunc habebit?᷑ finis

motus coꝛpon ipſoꝝ. Nã intelligentie mouent
ipſa coꝛꝑa vt ꝑ motũ eoꝝ fiat innouatio ifluen⸗

tiaꝝ ⁊ cõtẽꝑantia q̃ reqᷣrit᷑ ad generationẽ et coꝛ⸗

rupctionẽ quſq; ipleat᷑ nuerus electoꝝ.Cum aũt

ipie nũerꝰ tꝑe iudicij fuerit cõpletꝰ:pdicte intel⸗
ligentie ceſſabũt mouere ipᷣa coꝛꝑa.qꝛ oẽ qd ꝓpt
aliquẽfinem moue?᷑:rõnabile eſt vt illo fine ha/
bito qᷣeſcat ab ipſo motu. Scðo aũt innouabũ

tur planete et coꝛꝑa celeſtia q;tum ad ſplẽdoꝛis
augmentũ. UWñ Eſa. xxx. ðꝛ. Erit lux lune ſiẽ lux
ſolis:et lux ſolis ſeptẽpliciter ſicut lux ſeptẽ dieꝝ
Rõ aũt huiꝰ augmentatiõis erit.qꝛ homo qͥ eſt

mũdus minoꝛ vt diximꝰ amplioꝛi lumie ful⸗
gebit. Unde ſaluatoꝛ ait Matth. xiij. Yulgebũt

inſti ſicut ſol.Ergo etiã lux maioꝛis mũdi debet

augeri:vt nõ ſit diffoꝛmitas inter minoꝛẽ ⁊ ma⸗
ioꝛẽ mundũ.Que lux⁊ foꝛmoſitas totiꝰ machi/
ne mũdialis in eternũ ꝑmanebit ad ↄſolation?᷑

electoꝝ.ſicut ⁊ iferni obſcuritas et turpitudo ac
mileria et᷑naliter durabit ad maloꝝ afflictioneʒ

ita mandante ⁊ decernẽte ſuꝑno iudice bonoꝛũ

ct maloꝝ:cũ de celo veniens iudicabit viuos et
moꝛtuos ⁊ leculum ꝑ ignem. D

VUaliter aũt veniet iſte iudex habet᷑ Apo

g, cal.xiiij.vbi inqͥt Jobᷣ. Uidi ⁊ ecce nubeʒ

candidã:⁊ ſuꝑ nubem ſedentẽ ſilem filio

poĩs:babentẽ in capite ſuo coꝛonã aureã ⁊ ima
nu ſua falcẽ acutã. Actuũ qͥʒ.j.ca.ðꝛ.Uiri ga lilei
qͥd admiramini aſpicientes in celum:hic Jeſus

qͥ aſſumptꝰeſt a vobis in celum ſic veniet. ſ. glo⸗
rioſus:quẽadmodũ vidiſt eũ euntẽ in celũ. Itẽ

Juge. vnico ca. ðꝛ. Ecce veniet dñs in ſanctꝭ mi⸗

ſibus ſuis facere iudiciũ ↄtra oẽs:et arguere im

pios de oĩb oꝑiby impietatis eoꝝ. Sclendũ eſt
aũt ꝙ autoꝛitas iudicãdi ⁊ iudiciaria ptãs p i⸗

net ipſi deo hm Rich.? Bonauẽ. in. iiij.di. xl vlij
Tñ tota trinitas hanc autoꝛitatẽ iudicandi de

dit homĩ xpᷣo.vt inqᷣt dñs Bonauen. vbi S.ar.j.
q.j.Et hboc eſt qð inqͥt ſaluatoꝛ Mat.vlti. Data

eſt mibi oĩs ptãs in celo ⁊ in fra.Et Johᷣ.v. etiaʒ

dicit. Pr oẽ iudiciũ dedit filio.? Actuũ.iij. ſcptũ
eſt. Dñm fecit deꝰ huncieſum poteſtate etiã cete
ra ſibi ſub ijciẽdo. Et. x. ca. eiuſdẽ libꝛi ðꝛ. Jp ſe eſt
qui cõſtitutꝰeſt a deo iudex viuoꝛũ ⁊ moꝛtuoꝝ.
Sancti aũt apłi ⁊ oẽs alij viri ꝑfecti iudicabũt
ſimul cũ xpᷣo:nõ vt pᷣncipales ſed vt aſſeſſoꝛes.
vt inquit Rich. in. itij. diſt. xlvij. ar.j.q. vij. Et bᷣ

eſt quod habet᷑ Saßp̃.iij. Judicabunt natiões et

dñabunt᷑ populis. Et Job. xxxvj. dicit᷑ ð xpᷣo. Ju
dicium paupꝑiby tribuit. et Matth. xix. dicit ſal⸗
uatoꝛ. Eum ſederit filꝰ homis in ſede maieſtatꝭ

N

ſue:ſedebitis ⁊ vos ſuꝑ ſedes duodecim iudican
tes duodecim trib iſrael. Suꝑ qͥb vᷣbis ðᷣt An
gultinꝰ.xx.de ciuitate dei.ca.v.⁊ Alexan.de ales
in.iiij.ꝑte ſũme in traccatu de iudicio vniuerſa⸗

ꝑfecti deſignant᷑. Et ideo ait Paulꝰ.ij.ad Coꝝ.

vj. An neſcit qͥa angelos.ſ.malos iudicabiꝰ ⁊c.

Alij aũt qͥ nõ fuerũt ita ꝑfecti:ſed tñ ſaluati ſunt
iudicabunt repꝛobos ſentẽtie appꝛobatõe.quia
appꝛobabũt ſniam iudicis:iuxta illud apoca.
xix.Audiui vocẽ tubaꝝ mulcaꝝ in celo dicentiũ
Alleluia laus ⁊ głia ⁊ virtus deo noſtro: qͥa ve⸗
ra ⁊ iuſta iudicia eiꝰ.Et hoc mõ iudicabunt oẽs
electi. Dicent᷑ etiam minus mali iudicare mag

malos rõne minoꝛis ſcelerꝗ ꝑpetrati:vt inqᷣt Ri
char. vbi S. Et ſic intelligit᷑ illud Lu. xj. Utiri ni⸗
niuite ſurgent in iudicio cum generatione hac ⁊

cõdemnabũt eam.
Jaũt q̃rat᷑ Nunqͥd oẽs reſurgẽtes vide⸗
s büc rpᷣm eqli modo. Rñdeo ſᷣm Rich.
in.iiij.diſt. xlviij.ar.j.q.ij. Bonauẽ.ibidẽ

ac Alex. vbi S. ꝙ nullus de repꝛobis videbit di⸗/
uinitatẽ xp̃ᷣi ꝑ viſionẽ aꝑtã:qꝛ ſic eſſent bti: vt in⸗

q̃ Hugo in li.de ſacr̃is.⁊ Mgj in.iiij.di.xlviij

et Augꝰ. in..ð trini.c.penul.Oculi em̃ eoꝝ erũt

impꝛopoꝛtionati ad videndã diuinã claritatez

et erunc penitus inhabiles ad habendã aliquẽã

delectatiõeʒz. Eſſent aũt bti ſi xvᷣm videre poſſent
in foꝛma glioſa ⁊ eſſentia diuina:iuxta illud Jo
hãnis.xvij. Hec eſt vita eterna vc cognoſcant te

verũ deum ⁊ quem miſiſti ieſum chꝛiſtũ.Dana⸗

ti tñ cognoſcent ꝑ ſigna certiſſima ⁊ ꝑ cffectꝰ ma
nifeſtos ꝙ chꝛiſtus eſt deus et oipotens.et vide⸗
bunt hũanitatẽ eiꝰglioſaʒ.de q̃ tñ viſioe nõ reci⸗

pient niſi doloꝛẽ maximũ ⁊ penã.qꝛ oculus ifir/
mus offedit᷑ vidẽdo lumẽ maximũ. Iteʒ qꝛ erut

in odio xpᷣi idurati. Inimicꝰ aũt triſtat᷑ videndo
gliam illiꝰquẽ odit ⁊ cui inuidet. Ideo videbũt

eũ cũ ↄfuſione ⁊ anxietate:⁊ appebit eis taʒ terri⸗
bilis q; potiꝰvellẽt ꝙ ifernꝰ eos abſoꝛberet q; il⸗

lius vultũ intueri ⁊ ſniam expectare.De viſione
aũt diuinitat br̃ Eſa.xxvj.vbi ðꝛ. Impiꝰnon vi
debit głiam dñi.De viſiõe vo hũanitatis glioſe
inqt idẽ ꝓppᷣa ibidẽ loq̃ns ip̃i dño ieſu de repꝛo⸗
bis. Uideant ⁊ ↄfũdant᷑:⁊ ignis hoſtes tuos de⸗

noꝛet. Et h̊ eſt qd ſcriptũ eſt Apoc̃.j.ca. Ecce ve/⸗
niet in nubiby celi ?⁊ videbit eum oĩs oculus:⁊ qͥ

eum pupugerũt. Econtra aũt apparebit electis

vultu placabili ⁊ iocũdiſſimo:q beati videbunt
oculo mẽtali diuinitatem eiꝰ in foꝛma ꝓpꝛia: et
etiam gliam aie ipſiꝰ. et oculo coꝛpali głiaʒ ⁊ lu

minoſitatẽcoꝛꝑis eius cũ maxio gaudio et leti⸗

cia. Et hoc eſt qð ſcriptũ ẽ Eſa.xxxiij. Regẽ in de

—

coꝛe ſuo videbũt. UIñ Ber. in qdam ſermõe ait.
Plenũ ꝓꝛſus oĩ ſuauicat dulcedine: videre ho
minẽ hoĩs ↄditoꝛẽ. Ecce em̃ dulce lumen ⁊ dele⸗
ctabile oculis videre ſolem iuſticie röm dum.

li.ꝙ ꝑ duodecim trib⸗ iſrael intelligit vniuerſi /
tas iudicandoꝝ.et ꝑ duodecim aplos oẽs viri

Bermo

Co ad ſecundũ ꝑtinẽs ad inu YF
diciũ.ſ.rei pᷣſentacionẽ Sciendũ ꝙ veri
ficabi᷑ ilud apłi.j.ad Theſ.iiij.dicentj.
Joſe dñs in iuſſu ⁊ in tuba dei ⁊ in voce archan
geli deſcendet de celo. Sicut etiã delcedit in da⸗
tione legꝭ vt br Exo.xix.Et Mat. xxiiij.ðꝛ. Mit
tet angelos ſuos cũ cuba ⁊ voce magna:⁊ cõgre
gabũt electos eiꝰ a q̃ttuoꝛ ventis:a ſummis ce⸗
loꝝ vſq; ad termios eoꝝ.Uñ ſciendũ eſt m Ri
char.in.iiij.diſt.xliij.art.v.q.iij.q moꝛtuil reſur⸗
ent in illis loc in qͥb cꝑe reſurrectionis erit ꝑs
pncipalioꝛ coꝛꝑis:iuxta.l.cũ in diuerſa.ff. de re/
li.?⁊ ſumpti.fu. Siue ibi a pᷣncipio luerint ſepul
ta eoꝝ coꝛꝑa:ſiue alibi tranſlata.Si aũt illo tpe
coõtinget ꝑtes coꝛꝑis eq pncipales eſſe in diuerſ
locis:vt qꝛ medietas capitis ⁊ medietas coꝛdis

eęæt oim alioꝝ mẽbꝛoꝝ medietas ſit i vno loco: et

alia medietas in alio:reſurgent in illo loco qui

erit minꝰdiſtãs a loco moꝛt vel iudicij. Si aut

vtreq; ꝑtes in qᷣb erit medietas erũt eq̃ diſtãtes
a loco moꝛt ⁊ iudicij:tũc reſurgẽt in illo loco in
quo ſtatuet deꝰ. Regularit aũt reſurgent moꝛ⸗
tui in loc in qᷣb eoꝝ coꝛꝑa iacebũt ſepulta.ſicut
dicit glo.ſuꝑ.xxvij.ca. Macth.et ꝓbat᷑ꝑ illõ q̃d
inqͥt dñs Eʒech.xxxvij.d.Ecce ego agiam tumu

los veſtros et educã vos de ſepulchꝛis vris ꝛc.

Dicit aũt Richᷣ.nr̃.in pᷣdicta di.ar.iij.q.iij.ꝙ cau
ſa efficies reſurrectiõis coꝛpoꝝ nõ erit vor tube:
ſed ſolũ cauſa inſtrum̃talis. Dicit g̊ Richᷣ.vbi 5
ꝙꝙ chꝛiſt? in deſcẽſu ſuo iubebit pulueres ſeu par
tes q̃ſcũq; coꝛpoꝝ moꝛtuoꝝ recolligi ꝑ miſteri
um angeloꝝ.⁊ ex illis pulueribo recollect pᷣcipi⸗

et coꝛꝑpa refoꝛmari:⁊ refoꝛmat aias vniri. Et öS
fiet ꝑ vᷣtutẽ diuinã.Uoluit aũt deus reſurrectio

nẽ moꝛtuoꝝ fieri in die iudicij:⁊ nõ añ ſtati poſt
moꝛtt.qð oꝛdinauit mul de cauſis ſᷣm beatũ
Bonauen. in.iiij.diſt. xliij. ar...q.iij. Maxie pt
noſtre fidei mericationẽ. Multuʒ em̃ meremur
credẽdo nos reſurrecturos: qͥ ſicut aialia cetera
moꝛimur. Hoc aũt meritũ nõ haberemꝰſi vide
remus moꝛtuoꝝ coꝛꝑa reſurgere.qꝛ vt ait Gꝛe⸗
go.in omel.paſcali.fides non habet meritũ vbi
hũana rõ pᷣbet expimentũ. Sciendũ eſt gꝙ an⸗
geli cuſtodes puinciaꝝ in puincijs q̃s cuſtodie
runt clamabũt foꝛtiter ⁊ ſenſibiliter ſono articu

lato cum tuba hoꝛribili vocãtes oẽs homies vt

cõpareãt coꝛã iudice:dicentes. Surgite moꝛtui

venite ad iudiciũ. Que oĩa cõſiderãs Chꝛyb.ſup

Mat.inqͥe. Magna eſt vorx illa cui oĩa obediũt
elementa:ꝗqᷓ petras ſcindit:inferos aꝑit:vincula
moꝛt diſrũpit:⁊ de pfundis abyſſi anias coꝛꝑi
bus liberatas aſſignabit. De hac autem reſurre
ctione moꝛtuoꝝ ⁊ iudicio bonoꝝ ⁊ maloꝝ ꝓphe
tatũ fuit Dañ.xij.vbi ðꝛ.Qui doꝛmiunt in terre
puluere euigilabũt:alij in vitã eternã: alij vo in
obpꝛobꝛiũ ſempiternũ. De hac etiã cõgregatiõe
oim iudicandoꝝ loquit᷑ ſaluatoꝛ Math. xxv. et
in eusgelio hodierno di. Cũ venerit filius hois

X

in ſede maieſtatis ſue.⁊ oẽs angeli eius cum eo:
tũc ſedebit ſuꝑ ſedẽ maieſtat ſue ⁊ congregabun
tur añ eũ oẽs gentes. Bene aũt dicit:ſedebit. qa
iudex debet ſedere in ſententiãdo.aliter nõ vale⸗
ret ſnia.arg.in.l.ij.S.in bonoꝝ.ff.qͥs oꝛdo in bo.

poſ.ſer.et facit.C.de offi.ciui.iudi.l.j.? in auten.

de iudi.S.ſedebũt.⁊.C. de ſen.experi.reci.l.finali
Sed oↄtra pᷣdicta de ↄgregatiõe oĩm gẽtiũ videt᷑

illud Johᷣ̊.iij. Qui credit in eo nõ iudicat᷑. Et ſic

videt᷑ ꝙ nullus bonꝰ debeat ad iudieiũ vocari.
Et ibidẽ ðꝛ.Qui ñ credit iã iudicatꝰeſt.̊ nullus

infidelis ad iudiciũ vẽturꝰ eſt. Itẽ puuli qͥ nihil
boni aut mali oꝑati ſunt:exq̊ nibhil meruerunt

nec demeruerũt:nõ debẽt ad iudiciũ vocari.Ad

hoc reſpõdendũ ſᷣm ſcimm Bonauen.in/iiij.diſt.

xlvij.ar.j.q.iij.et Rich.ibideʒ.q.vj.qꝙ in iudicio
ↄſiderãda ſunt duo.ſ.Diſceptatio ſiue diſcuſſio
ꝓð meritis ⁊ demerit. Itẽ retributio ꝓ bonis ⁊ ꝓ
malis oꝑationibi. Quantũ ad retributionẽ oẽs
iudicabunt᷑ etiã angeli tam boni qᷓ; mali. Boni
em̃ angeli q;uis habeant ſuã btitudinẽ eſſentia⸗

lẽ:tñ ꝓ miſterio qð nobis exhibuerunt recipient

aliqð accidentale pᷣmiũ. Similiter mali angeli
ꝓ malis ſuis recipiẽt ſi qͥd pene deeſt eis.flõ em̃

ſunt totaliter cruciati ſicut debent.ſed in iudicio

plenaric recipiẽt ſupplementũ oim penaꝝ.Si⸗

milit᷑ etiã repꝛobi hoies recipiẽt augmẽtũ pena⸗

rũ in reſũptione coꝛpoꝝ.et electi pᷣmiũ ⁊ gaudi⸗

um. Et hec eſt rõ q̃re oẽs debeant in iudicio cõ⸗

parere:tam hoies qᷓ; angeli:ſiue boni ſiue mali.

Et ſm hoc põt intelligi illð.j.Coꝝ.vj. Neſcit q̃⸗

niã angelos iudicabimꝰ.Quãtũ aũt ad diſcuſſi
onẽ nõ oẽs dijudicabunt᷑.qꝛ ſᷣm Gꝛeg.xxvj.mo⸗
rał.? Alexan.de ales.in.iij.ꝑte ſũme.in declara
tione ſimboli apłici.et Mgr̃m in.iiij.diſt.xlvij.

ar.iij. Alij iudicabunt᷑ ⁊ ꝑibunt.vt illi qͥ aliq̃ bo/

na habuerũt ꝑmirxta ſuis malis:ſed mala fina⸗
liter ppõderauerũt. Unicuiq; em̃ ipſoꝝ dici po⸗
terit ülud Dañ.v.Appẽſus eſt in ſtatera ⁊ inuẽ⸗
tus eſt minꝰbñs. Põdus nãq; ⁊ ſtatera iudicia

dei ſunt Pꝛouer. xvj.Alij nõ iudicabunt᷑: peri⸗

bunt.vt illi quoꝛũ mala fuerunt imꝑmirxta bo⸗

mnis: ſicut illi qui füdamẽto fidei caruerunt. Alij
vo iudicabunt᷑ ⁊ ſaluabunt᷑.vt hij qᷣruʒ merita
bona fuerũt ꝑmixta malis: ſed bona pᷣualuerũt

et pᷣponderauerũt.Alij nõ iudicabunt᷑ et ſalua⸗
bunt᷑.vt hij quoꝝ merita fuer̃t ita ꝑfecta ꝙ nul⸗
lis malis aut pauciſſimis fuerũt ꝑmixta.ſed ꝑ
pniam purgata.vt ſunt viri ꝑfecti ⁊ etiam ꝑuu⸗
li ab oꝛiginali pctõ purgati:qͥ deceſſerũt añ libe
ri arbitrij vſũ.ſimilr ⁊ angeliſcti. Hecibi.Qñ qᷓ
ðꝛ ꝙ ꝗͥ credit nõ iudicat᷑:intelligit᷑ de ꝑfectꝭ q̊ ad

diſcuſſionẽ: qͥ nulla habent mala diſcutiẽda.nõ
aut q̃ ad retributionẽ. Et qñ dicit᷑:qui nõ credit

iã iudicatꝰ eſt:intelligiĩ de infidelib⸗ qͥ ad diſcuſi
ſionẽ. Uñ Alexã.de Ales ſuꝑ illa vᷣba pſalmep/
mi.nNõ reſurgẽt impij in iudicio:inqᷣt.ſ.ad h̊ vc
iudicent᷑ iudicio diſcuſſionis.qꝛ tam boꝛrenda

hiſu
etinl
Neq;
tſireſun
tur. Ett
liie
Grn,
tuntese
nibocp
Nrinta
mänot
phur
ſiff den
glium
gloſa:
golliud
nonicit

2,.192
beb glien
o
Wisa
Waede
Kdiu
inthꝛ⸗
poſſit
ſno
altxxr
wonsol
cuntbl.
remotd,
terraſes
piemor
Pfectlen
point
Mant
coꝛlotn
nlrepeni
goädilen
alttiaccb
dnond
ſniaing
ahhie

cta den

magca
montee
ſoseſti⸗
Koſa⸗
leoſapt
4 1
iuder
canti⸗
cchhbe

J80rcoinbo,
ilgain auern.
Pentecll inul
oimgei ricet
noiuclat Eſ
ncien⸗
asckenls
Jimnlinbi
ndlnmmmn
di eni
aglniuden

n iedſſe

tohonisr
rhutanioes
nönl
en rir
Mtes ſocn
chaninutco
aaan Si⸗
Hengndnden
n zmürgnd
Neunr odoi
e wn ſvenal.
Cr ni ſan q
iiaitaddiſuſ
1 Gegan mo
fſümeindecars
nmnüi di pvi.
NNraliqaliöbo⸗
Uisſeämalfinn,
gem̃ ſpſor dico⸗
Kinkacmazino
gtſtutm iodla
Mcabont tperi/
nt inominabo
4Daruenn. i
tbi z werls
Abonaßaluan
lcabunkerlalnn
tit gfegs gul
güͤr gminn 0 .
itaun uo,
utin lbe
dirbig
lalrgen o
Golintida
zas diul
1 tba glalnn ,/
um bon 4

Folium

petã ſua erũt ꝙ diſcuſſiõe nõ indigent: tñ reſur⸗
gẽt in iudicio punitiõis. Et ſequit᷑ in pᷣdicto pᷣſ.
Neq; pctõꝛes ĩ cõſilio iuſtoꝝ.ſ.ſnie appꝛobatõe.

tñ reſurgent ⁊ apparebũt coꝛã iudice vt punian

tur.Et rationẽ aſſignat Rich.in.iiij.di/xlvij.ar.
3.q.iiij.quare oẽs in iudicio ꝑſonalr apparebũt

ſcʒ vt ↄſcie ſinguloꝝ in pᷣſentia iudic ſinguł pa⸗
teant:ad diuie iuſticie manifeſtationẽ. Et vt vi/

ui hoc pᷣſcientes debere fieri:diligentiꝰſe pᷣparẽt
vt in tanta cõgregatiõe ⁊ coꝛã tato iudice: extre⸗
mo nõ recipiãt ↄfuſionẽ. Nõ em̃ erit ibi defenſio
ꝑ ꝓcuratoꝛẽ᷑:que nõ admittit᷑ in cauſa crimina⸗
li.ff.de publi.iudi.l.penul.S.ad crimẽ.⁊.ff.an ꝑ
alium cau.appel.l.j.S.j.⁊.C.de accuſatõibo.l.re
os.⁊.v.q.iij.c.in crimialib.De qͥ diſtingue vt ꝑ
gloſã ⁊ doctoꝛes in.l.ſeruũ qᷓʒ.S.publice.ff.ð ꝓ⸗
cu.Oẽs &̊ in iudicio ꝑſonalit᷑ apparebunt:vt ſin
guli iudicẽ q̊ͥ ad hũanã naturãa videãt ad cõſola

tionẽ electoꝝ:⁊ repꝛoboꝝ afflictionẽ amplioꝛeʒ.

Uo ad terciũ.ſ.de loco iudicij in

q q̃ cõgregãdi ſunt oẽs hoĩes:habemꝰſcri

pturã Joel.iij.vbi inqᷣt deus.Adducam
oẽs gẽtes in vallẽ Joſaphat ⁊ diſceptabo cũ eis.
Pꝛo q̊ꝝ declaratione ſciendũ ſᷣm ulex.de ales
vbi S.⁊ Rich.in.iiij.diſt.xlviij.ar.j.q.vij.qꝙ chꝛi⸗
ſtus non deſcẽdet in vallẽ ioſaphat.ſed ſuꝑ mõ⸗
tẽ oliueti de q̊ in celũ aſcendit:et reſidebit in aere
in thꝛono fulgentiſſimo in loco alto vt ab oib⸗
poſſit videri:paꝝ citra locũ in quo apli deſierũt
ipᷣm coꝛꝑaliter videre qñ aſcẽdebat icelũ.hoies
aũt ↄgregabunt᷑ in valle Joſaphat:cui pᷣeminet
mons oliueti.et q̊t in illa valle poterũt capi:tot

erunt ibi.Alij circa vallẽ:qͥdã ꝓpinquiꝰ:qͥdã vo

remotiꝰ:electꝭ tñ ad dextrã iudiq exiſtẽtibs nõ in

terra ſed in aere:iuxta illud.j.ad Thelſ.iiij. Ra⸗
piemur cũ illis in nubibo obuiã xpᷣo in aera.ſed

pꝑfecti eminẽtius ⁊ magꝭ ꝓpe iudicẽ erũt.repꝛobi
vo in terra ſtabũt a ſiniſtris iudicis vt hr expᷣſſe
Matth.xxv.et in euãgelio hodierno.Et hijs cõ/⸗
coꝛdat mgr in.iiij.diſt.xlviij.c.penul.dicẽs.HBo/⸗

ni reperient᷑ obuiã xpᷣo in aera:repꝛobis in terra

quã dilexerũt remanẽtibo:in q̃ vt qͥdaʒ pᷣdicatoꝛ

ait:iacebũt ſicut vᷣmes fetidi et valde laſſi.ſed a
demonib cõſtringent᷑ ſtare erecti ad audiẽdam

ſniam ꝑpetue dãnatiõis ſue.et erunt turpiſſimi

atq; nigerrimi ⁊ valde hoꝛribiles ad videnduʒ:
et a demonibo incatenati.Et dicunt doctoꝛes q;
mag cõgruũ eſt ꝙ xpᷣs iudicado ſtet in aere ſu-
montẽ oliueti qᷓ; ſuꝑ locũ in q̊ paſſus eſt.qꝛ paſ

ſus eſt in foꝛma infirma.ſed iudicabit in foꝛma
glioſa:ſic̃ et aſcendit. Dicit᷑ aũt ꝙ iudicabit i val

le ioſaphat.qꝛ ioſaphat interpᷣtat᷑ locꝰ iudic.i,)

DO ſdicta põt addi rõ:q̃re iuder? H
a iudicãdi debeant cõuenire ſil in loco iu⸗
dicij. In bono em̃ iudicio pars a parte?
iudex a partibꝰ põt facere introgationes.c.iudi⸗
cantẽ.xxx.q.v.⁊ excra de dolo ⁊ cõtu.c.put.⁊ ð cõ
ceſ.pᷣben,/c.poſt eleccionẽ.et.ff.de interro.acti.l.ſi

N

tione pandunt᷑:’extra de in ĩtegrũ reſti.c cũ ex li/

teris.⁊.c.q̃liter et qñ.el.ij.de accu.2. C.ſi per vun
vel alio mõ.l.ij. Que oia fient in iuſto ⁊ pfectiſſi
mo vniuerſali iudicio.
Uaeo aũt ad qrtuʒ.ſ.de accuſatoꝛib: Sci
q enqdũ eſt ꝙ licʒ deꝰoĩa ſciat: vt h ad He
bꝛe.iiij. et. c. deus oĩpotẽs.ij.q.j.imo ſcit

oĩa antoqᷓ; fiat.xxvj.q.v.c.fi.ĩ fine.Et ipe ſcit coe)/

da? volutates hoim.c.nouit.de iudi.⁊.c.j.extra
ne ſede va. Et ipſe ſcrutat᷑ coꝛdium ſecreta.c.tua
nos.de ſimo. Et eſt teſtis oĩm q agunt᷑ in b mũ⸗
do.S. penul.in auten.qui. mo. na. æf. legit. ?.cet ſi
chꝛiſtꝰ. de iureiurã. Ibi teſtis eſt mihi deꝰ. et ideo
nõ eſt opꝰ qͥ ad ipᷣm habere aliquẽ accuſatoꝛem
aut teſtẽad faciẽdũ iudiciũ. ñ qꝛ ſnia citra oi
dinẽ iudicioꝝ a pᷣſide lata autoꝛitatẽ rei iudica⸗

7

te nõ obtinet.ij. q. vj.J. IJem ſnia. Dñs nr̃ ſeſus

xps ne qͥs eũ iniuſtũ appellare qat:ſᷣm legũ oꝛ⸗
dinationẽ faciet iudiciũ ſuum.qꝛ q́;uis crimia
ſint nota iudici:cñ nõ debent ab eo ↄdẽnari:niſi
ſint ei nota ĩ foꝛma iudiciali. Juder em̃ debet iu
dicare ſm allegata ? pbata. Et hec oia ppantur
ff. de off. pᷣſi.l.illicitas.S.veritas.⁊.C. ð ludi.l.iu
dices. ? excra de teſti.c.cũ cauſam. ꝛ.ij.qj.c.in p⸗
mis.S.ſʒ ſciẽdũ.⁊.S.his oĩs autoꝛitatibi.⁊ mle⸗

c.ſeq̃ntibo. ?.ij.q.vij.c. pleriq;. ⁊. iij.q.vij.c. iudicee·

et. xj. q.iij. c. eo* q.? c. ſůmoꝑe.?. xv.q.v.c.pᷣſ biter
⁊.xxiij.q.iiij.c.cũ in lege.S.hijs ita rndet᷑.⁊.xxx.q.
v.c.incerta.vbi ðꝛ.Quauis em̃ vera ſint: non tñ
credenda ſunt.nec ↄdẽnanda:niſi q̃ maniteſt iu
dicijs ꝓbant᷑:niſi q manifeſto iudicio ↄuincunt᷑
niſi q̃ iudiciario oꝛdie publicant᷑.et in.c.nulluʒ.
ea.q.⁊ cauſa ðꝛ.Nullũ añ verã iuſtãq; ꝓbatiõeʒ

iudicare aut danare debem?ꝰ. Et in c.iudicanteʒ H

ibidẽ ðꝛ. Judicantẽ op oꝛtet cũcta rimari:⁊ oꝛdi⸗
nẽ reꝝ plena inqᷣſitiõe diſcutere. Facit ad pᷣdicta
c.occidit.xxiij.q.viij.Faciet igit᷑ deꝰvenire accuſa

toꝛes malos qᷣ erũt q̃ttuoꝛ pncipales. Pꝛimꝰ

erit ↄſcia ꝓpꝛia cuiuſq;.iuxta illð Dañ.vij.Mi⸗
lia miliũ miſtrabãt ei:?⁊ decies cẽtena milia aſſi⸗
ſtebant ei. Seditq; iudiciũ ⁊ libꝛi aꝑti ſunt.id ẽ
cõſciẽtie.Et Hiere.ij.ðꝛ. Arguet te malicia tua. ?-
Saßp.iiij.raducent illos ex aduerſo iniqtates
ipſoꝝ.et ad Ro.ij.inqt Paulus. Teſtimoniuz
illis reddẽte ↄſcia eoꝝ.Tũc em in ↄſcia cuiuſqBʒ

patebũt oſa ſcelera.⁊ ꝗ de pctis pniam non fete
runt:in ↄſpectu totiꝰmundi ↄfundent᷑.qꝛ vt ait

Berñ.pctm̃ ꝓpꝛiũ cuiq; dicet in iudicio.Tu me
feciſti:opus tuũ ſum:ego ſꝑ tecũ ero.
Ecũdus accuſatoꝛ erit ſcptura ſacra:p⸗9
8 phete ⁊ pᷣdicatoꝛes. Job.v. Eſt qͥ vos a
cuſat Mopſes ⁊ lex moyſi.Terciꝰerit ce⸗

lum cũ oĩb creatur Job.xx. Reuelabũt celi ini

qtatẽ eiꝰ:⁊ terra ↄſurget aduerſuʒ eũ.vñ Hugo

de ſctõ vic. inqt Cõtra pctõꝛem in iudicio celum
dicet. Ego lucẽ ſibi miſtraui ad ſolaciũ.Aer dics

Ego oẽ genꝰauiũ ſibi dedi ad obſeauiuz, Zqua H

Bermo

dicet. Ego diuerſa genera piſciũ ſibi dedi ad eſũ
Terra dicet. Ego panẽ ⁊ vinũ ſibi dedi ad nutri
mẽtũ.Nec ille.Qui iten ait. Ignis dicet. In me
cõburat᷑.Aq̃ dicet. In me demergat᷑.Aer dicet.
In me vẽtilet᷑. Lerra dicet.A me abſoꝛbeat᷑. In
fernꝰdicet. A me deglutiat᷑. Hec ille. LE
Uartꝰ erit demõ:de q̊ Apoc̃.xij.ðꝛ.Dia⸗

q bolus accuſatoꝛ eſt fratruʒ: qͥ accuſabit
eos añ conſpectũ dñi dei nr̃i. Sed qͥnqʒ

erunt öncipales demones in iudicio. Pꝛimus
erit lucifer:q poſt ſe trahet oẽs reges:imꝑatoꝛes
pncipes ⁊ barones:comites:ac milites pꝛauos:
et oẽs reliq̊s ſuꝑbos vinctos catena ignea.Ap⸗
parebit aũt ipſe demon in coꝛꝑe terribili aſſum⸗
pto:nigerrimo ⁊ hoꝛribiliſſimo:et accuſabit di⸗
ctos ſuꝑbos ante iudicẽ dicẽs. Lu me ꝓpt᷑ ſuꝑ⸗
biã de celo eieciſti eqͥſſime iudex:ecce iſti oẽs peſ⸗
ſimi leges ⁊ pᷣcepta tua cõtẽpſerũt:pupillos ⁊ vi

duas occiderũt ac oppᷣſſerũt vt ſuꝑbie ſue vaca

rent ⁊ ſatiſfacerent. Cu autẽ dixiſti in euangelio
Lu.cxiiijiet.xviij.? Mat.xxiij.Qui ſe hũiliat exai
tabit᷑.⁊ qͥ ſe exalcat hũiliabit᷑ergo hũilia eos ĩ ꝓ⸗
fundũ inferni. Itẽ iſti pncipes hñt in legib ſuis
vt patet in ꝓhemio Inſtitu.vbi ðꝛ. Imꝑatoꝛiaʒ
maieſtatẽ nõ ſolũ armis decoꝛatã:ſed etiã legib
opoꝛtet eſſe armato:vt vtrũq; tpᷣs ⁊ belloꝝ ⁊ pa
cis recte poſſit gubernari.Et pᷣnceps romanus
victoꝛ exiſtat:nõ ſolũ in hoſtilibo pᷣlijs:ſed etiã ꝑ
legitimos tramites calũniãtiũ iniqᷣtates expel⸗

lat.⁊ fiat tã religioſiſſimis vir qᷓ; vicc hoſtibus

triũphatoꝛ. Hec ibi.Sed iſti nihil hoꝛũ fecerũt
qͥnimo ſubditos multipłr vexauerũt ⁊ crudelit᷑
tractauerũt:ergo vidica eos. Lũc iudex voluẽs
ſe ad ſctõs ꝓpᷣas ⁊ apłos dicet. Dicatis qͥd de⸗
cretũ ſit a ſctõſpũ meo de iſtis. Tunc ſurget Eʒe
chiel ꝓpha dicẽs. Ego ꝓphetaui de talibus libꝛi
mei.xxij.ca.di.Ecce pᷣncipes iſrael ſinguli in bꝛa
cchio ſuo fuerunt in te ad effũdendũ ſanguineʒ:
atrẽ ⁊ matrẽ ↄtumelijs affecerũt:aduenam ca
ũniati ſunt:pupillũ ⁊ viduã ↄtriſtauerunt:ſan
ctuaria mea ſpꝛeuerunt:et ſabbata mea pollue

runt:viri detractoꝛes fuerũt in te:⁊ ſcelus oꝑati
ſũt in medio tui. Pꝛopterea ecce ↄgregabo vos

in medio hierłm cõgregatiõe argẽti:eris:⁊ ferri:
et ſtagni:et plũbi in medio foꝛnac:et ſuccẽdam
in ea ignẽ ad ↄflandũ. In igne furoꝛis mei con
flabimini in medio eiꝰvt cõflat᷑ argentũ in me⸗
dio foꝛnac . Jacobo q̊ʒ aplłus ſurget dicẽs. Ego
ſcpᷣſi.iiij.ca.mee epłe canonice:ꝙ deꝰſuꝑbis reſi⸗
ſtit:hũilibo aũt dat gram.Quibo dictis terribili

vultcu dicet xpᷣs ludifero ac ſatellitib eiꝰ. Seꝑa⸗
te eos ad ꝑtem ſiniſtrã.et ſic fit. T
EFEcundo veniet aliꝰ demõ qui vocat᷑ mã
8 mon: ducens ante ſe malos aduocatos
nootarios:pcuratoꝛes:iudices:⁊ poteſta
tes:ac officiales: vinctos catena ignea et dicet.
Eqſſime iudex:cõtra iſtos eſt non ſolum lextua

euangelica: ſed etia ler eoꝝ imꝑialis ⁊ꝛ bumana

.— 6

.

„

Nam in auten.de mõ.pᷣn.S.Talẽ.colł.iij.ſcptuʒ

eſt. Talẽ vo pᷣbebis temetcipᷣm oĩb tam publice
qꝙᷓ0 - pᷣuatim vt terribilis qͥdeʒ ſis delinqᷓntibo ⁊ in
deuotis:mãſuetiſſimꝰaũt ⁊ mitis oibo placatis

et deuotis: ac paternaʒ eis exhibens ꝓuidentiã.

cuit in oib reb p̃cipuã eſſe eqᷣtatis iuſticieq; ſtri
cti iurꝭ rõnem.Sed iſti totũ oppoſitum fecerũt.

vindica ꝗ̊ eos. Cõtra q̊ͥs etiam ſurget Eſaias ꝓ

pheta di. Uerificatũ eſt illud qð ſcripſi pᷣmo li⸗
bꝛi mei ca.ſ.Quõ facta es meretrix ciuitas fideł:
plena iudicij:iuſticia habitauit in ea:nunc autẽ
homicide habitãt in ea.argẽtũ tuũ vᷣſum eſt in

ſcoꝛiã.vinũ tuũ mixtũ eſt aqua.pncipes tui infi⸗/

deles:ſocij furũ:oẽs diligũt munera:ſequunt᷑ re

tributiões:pupillo nõ iudicãt:⁊ cauſa vidue nõ

ingredit᷑ ad eos. ꝓpter hoc ait dñs exercituum.
VHVeu cõſolaboꝛ ſuꝑ hoſtibo meis et vindicaboꝛ

de inimicis meis. Hec ibi.Et iterũ.x.ca.mei libᷣ.
dixi. Ue qͥ condũt leges iniq̃s:et ſcribentes iniu
ſticias ſcripſerũt:vt oppmerẽt in iudicio paupe
res ⁊ vim facerent cauſe hũiliũ ppłi mei: vt eẽnt

vidue pᷣda eoꝝ et pupillos diriꝑent:qͥd facietis
in die viſitationis ⁊ calamitat de lõge venientj.

ad cuiꝰↄfugietꝭ auxilium:derelinq̃tis głiam ve

ſtram vt incuruemini ſub vinculo:⁊ cũ interfe⸗
ctis cadatis. Adducet etiã iſte demon medicos:

auaros:⁊ cupidos.et allegabit eos.l.in autẽ.
de tabelli.S. Nos aũt.coł.v.dicentẽ. Melius eſt
pauca caute agere qᷓ; multc intereſſe periculoſe.
Cuius ↄtrariũ iſti fecerũt ꝓpter auariciaʒ ſuam
et fuerũt cã moꝛc ꝓpter micoꝝ imꝑitiaʒ. Cõtra

dq̃s ſurget Salomo di.illud Sap̃.xij. Om̃ odi⸗
bilia oꝑa faciebãt ꝑ medicamia: finis ↄdẽnatio

nis eoꝝ veniet ſuꝑ üũlos. Adducet q̊ʒ iſte demon
cum ſatellitibus ſuis oẽs malos mercatoꝛes et

vſurarios ac ↄtractꝰmalos facientes:fures ⁊ la
crones cum raptoꝛibo.? allegabit.l. Naʒ hoc na

tura.ff.de ↄdi.indebi.dicens. Nam hoc natura
equũ eſt:neminẽ cũ alteriꝰ detrimento fieri locu
pletem. Cõtra q̊s ſurget Johãnes euõgeliſta di
cens illð Apoc̃.xviij.ca.egociatoꝛes tre flebũt
et lugebũt ſuꝑ illaʒ:qm̃ merces eoꝝ nemo emet
ampliꝰ.qui diuites facti ſunt clamabunt ꝓpter

timoꝛẽ toꝛmentoꝝ flẽtes ⁊ dicẽtes.Ue ve ve qm̃
vna hoꝛa deſtitute ſunt tante diuitie. Iteʒ addu

cet iſte demon ſutoꝛes pelliparios cerdones te⸗
ſtoꝛes aromatarios molẽdinarios:vẽdẽtes ole

um carnes caſeuʒ ⁊ ſiłia.et allegabit õ̊ eos.l.bo⸗

nam. C. de acti.⁊ obli.vbi ðꝛ.Honã qͥdẽ in ↄtra⸗
ctibo fidẽ ↄſiderari equũ eſt.Cuiꝰoppoſitũ iſti fe
cerunt.Contra q̊s ſurget Eſaias dicẽs illð eiuſ.
xxxiij.ca.Ue qͥ pᷣdaris nõne ⁊ ipſe pᷣdaberꝭ.⁊ qui
ſpernis nõne ⁊ ipᷣe ſꝑnerꝭ.cũ ↄſũmaueris depᷣda
tionẽ depᷣdaber.et cum fatigatꝰdeſieris ↄtẽnere

cõtẽner. Itẽ adducet barbitonſoꝛes ⁊ oẽs labo

ratoꝛes tã ruſticos qᷓ; vrbanos ⁊ vendentes in
feſtis:ac alia ꝓhibita faciẽtes ꝓpter cupiditateʒ.

ten
ſllad
i⸗
lti.
ſchni⸗
ſcis
cveſt
gentd
nesv
ſoꝛes
O
tuicit
Loͤtr⸗
fuat
tlone
geant
cos ir
ducet
Kuce
bitde
v
miuac
funer
demmot

beiſin
guorl

aroar

1

dri
Goſe
ſtiin
Pplſce⸗
polue
lemp
deleno
caſticat
ſentare
ludye
röese
turie
eting

ſcar.

iſqin
etſocein
amop
ſwüdi⸗
caſutl

lnyv

Weſt
dems
les ſe
llluc

vaticr
