bitc.l.ſi illi expediat ſanitas.⁊ ſi in pctis fuerit re/⸗

„. . .

mittent ei. Quinto cõmẽda?᷑ autoꝛitate ethica.ſ.
phᷣoꝝ moꝛaliũ. Plato em in.j.chimei inqᷣt.ꝙ in

oibo rebo agẽdis diuinã opẽ inuocare debemus
Deinde ſubdit di. Sit g̊ntr̃is pᷣcib cõpꝛebeſum
marxie qͥdẽ vt ea dicant᷑ a nobᷣ q̃ placeãt deo. Bo

etius q̊ʒ in.iij.ð ↄſołl.inqͥt. In deo pᷣces vr̃as po

nite:q ſi recte ſunt inefficaces eſſe nõ pñt.Et Di⸗
dimꝰ ad ulex.inqᷣt.Deꝰꝓpiciat᷑ oꝛantibo. Sextco

cõmẽdat᷑ autoꝛitate poetica. Un Juuenał inqͥt.
Oꝛãdũ eſt vt ſit mẽs ſana ĩ coꝛgꝑe ſlano.⁊ Oui.i.)
de arte amãdi ðt.Flectit᷑ iratꝰvoce ro gãte deus.
Idẽ q̊ʒ in li.de põto inqͥt.Cõfugit interduʒ tẽpli
violatoꝛ ad arã: Hic petere offenſi numis iſtat

opẽ.Septio cõmẽdat᷑ autoꝛitate autẽtica.ſ.do⸗

ctoꝝ. Pꝛimo em̃ Berñ.ſuꝑ cañ.ðt. Unicũ nob

refugiũ ac remediũ eſt oꝛõ ⁊ freqns gemitꝰ.⁊ idẽ

Berñ.i qͥdã ſermõe inqͥt. Noli vilipẽdere oꝛatio⸗

nẽ tuã:qm ille quẽ oꝛas ñ vilipẽdit es.ſed anteqᷓ;
egrediat᷑ de oꝛe tuo ipe eã ſcribi facit in libꝛoſuo
Glo. etiã ſuꝑ illð PS. Intret poſtulatio mea in

cõſpectu tuo dñe:inqͥt Uirtꝰmag pure oꝛõnis h
expmit᷑:q̃ q̃ſi qdã ꝑſona ad deum intrat ⁊ ꝑgitj
caro nedt guenire. Chꝛyß etia in qdã omel. dic.
Cõſidera qᷓnta eſt tibi ↄceſſa felicitas:q̃nta głia
attributa:oꝛõnib fabulari cũ deo:cũ xpᷣo miſce
re colloqa.Augꝰ.q̃ͥʒ in q̊dã ſermone ait. Gꝛode
miraculũ vt hò t᷑ra ⁊ cinis in ſua puriſſima oꝛa
tione cũ deo fabulet᷑.Et in tractatu ð oꝛõne ideʒ
ðᷣt. Quid em̃ eſt oꝛõne pᷣclariꝰ.qͥd vite nr̃e vciliꝰ.

qͥd aie dulciꝰ.qͥd ĩ nr̃a religiõe ſublimiꝰ.Oꝛõ eſt

q̃ celũ penetrat:nubes traſit:dei aures attingit.
Oꝛatio eſt qua vniuerſa deſideria noſtra in con

ſpectum maieſtatis eius effundimꝰ.Et in libꝛo

de eccleſiaſtidᷓ dogmatibo ait.Nullum credimꝰ
niſi oꝛantem ſalutem ꝓmereri.Et in quodaʒ ſer
mone etiam dicit.Oꝛatio eſt anime ſancte pᷣſidi
um:angelo bono ſolaciũ:diabolo ſupplicium:
gratum deo obſequiũ.O oꝛatio ſancta colũna
ſanctarũ virtutum:deitatis ſcala:angeloꝛũ co⸗
gnata:fundamentum fidei.beatus qui te amac
ſed beatioꝛ qui te frequentat. (hꝛyſoſt.quoq; in
ſermone qui ponit᷑ in dñica quarta in quadra⸗

geſima ait. Quis em̃ iuſtoꝛum non oꝛando pu

gnauit.quis non hoſtem oꝛando deuicit.quan

to em̃ purioꝛ frequẽtioꝛq; fuerit celebꝛata oꝛatio

tanto celerioꝛ erit de inimico vindicta. Hiero.

etiã in epłla ad Euſtochiũ inquit.Nec cibus an⸗

te ſumat᷑ niſi oꝛatione pᷣmiſſa.nec recedat᷑ ↄ mẽ⸗
ſa niſi referant gratie creatoꝛi.Egrediẽtes hoſpi

tium armet oꝛatio.regredientibo de platea oꝛa⸗
tio occurrat anteq; ſeſſio.nec pꝛius coꝛpuſculũ

qᷓ; anima paſcat᷑. ad oẽm actũ inceſſi umm ma⸗

nus pingant cru—ceom.
Ecũdo pᷣncipaliter cõmendat᷑ oꝛatio exẽ
s plaritate. Pꝛimo gentiliũ.Nã dicit Ua⸗
leriꝰ li.ij.ca.j.q; antiquitus ſi aliqñ int᷑⸗
ceſſiſſet aliquid iurgij inter virum et vxoꝛeʒ:am⸗
bo ibant ad templuʒ dee viriplace.id eſt vener⸗

ſenoiu
ſieetl
oꝛatioe
tionede
igelir⸗/
ſolennel
givlttil
hocabo
aſlimit
ctiplor
retevtit
ijden
dimmiſe
enocti
teſolus
ſan⸗
clii ai
dech:
reoino⸗
Pigte
ktinoik
ſartom
ſeppelln
bräm tg
ſsrelick:
Cadür
tlis ſuis
gützk
Etuuc⸗
llenute
culique
ſcutdeo⸗
fadicesfe
ſnardoꝛ
usal
Ulſubyn
libetfol
Stupe⸗
lis locl
moꝛte
lenerüt⸗
putredtn
kadices
wreſubt
tlamde
Deor

iqſq;
Geaqe
etbifie
Rgors
ſpſisvel
telng
do.
tes glid

tanehi
neilctgi
GredOen
d (Mehe
Lannnim
acitde. B
oksfig
enod Ni Et di⸗
wund Senn
1 Munlgi
Klande Dili
ero iedans,
Drlmenitz thl
kmi nunigifn
abtincal do
1 Unii
mogen rit
patnnu
gittiiun
kialei,
goſwanonnd
wpponotöisb
nitiomel. di⸗
tns jnn gis
dotürjomic
mone . Na
aprKmon
MCand orneics
AAnrmnmi
vont/ͤk
Maeg⸗
manokruincon.
din inlibro
Nolamordim;
Binqpodut
mintanor ſſ
ohlcun.
ip bmns wlinn

alranpelni

sgl temmai
(xrot voin
unuin godt/
1nontondo
dodauct aen
tcdchancen
nndan h
4 ſecchos
nrnulibi
Eguintußl
ubnlinen,
gis Apuiali

itannhti
liſüdieth
ius aliani
V mag
luriichen

Folium .—

ſic noĩate.qꝛ viros vt ipſi putabãt placabat vro

ribo:et ibi faciebant ſolẽnia ſacrificia et pᷣcipuas
oꝛatiões.Et poſt hec colloq̃bant᷑ mutuo. et cõtẽ
tione depoſita:cõcoꝛdes redibãt. Narrat etiam
idẽ li.v.ca.x.q ZFenophon magnꝰ pbhᷣus faciens
ſolenne ſacrit̃iciũ ⁊ oꝛationẽ ſᷣm ritꝰ antiq̊s: au⸗
diuit filiũ ſuũ maioꝛẽ moꝛtuũ eſſe i bello:nec ob

hoc ab oꝛatiõe ceſſauit ac ſacrificio.qð qͥdẽ pau

ciſſimi facerẽt xpᷣiani. Scõo cõmẽdatur oꝛatio
exẽplo xpᷣi qͥ ſepꝰ oꝛauit vt nos ad oꝛatiõeʒ ania
ret:vt inqͥt ſcteũs Bonauẽ.in.iij.diſt.xvij.ar.ij.q.

ij.De cuiꝰ oꝛatiõe ſcptũ eſt Matthᷣ.xiij.vbi ðꝛ. q;

dimiſſa turba aſcẽdit in montẽ ſolꝰ oꝛare:⁊ erat
ꝑnoctãs in oꝛõne dei.Et Lu.vj.ðꝛ.ꝙ exijt in mõ
tẽ ſolus oꝛare.Et.ix.ca.eiuſdẽ euãgelij ſcptuʒ eſt.
Facta eſt dũ oꝛaret ſpecies vultꝰeius alta. Oẽs

De qbo Act.j.ðꝛ.Hij oẽs erãt vnanimit᷑ ꝑſeuerã
tes in oꝛõne cũ mulieribꝛ ⁊ Maria matre Jeſu

O igit᷑ chꝛiſtiani imitari ſtudete bñdiccã vᷣgineʒ
et in oĩbo neceſſitatibo vr̃is recurrite ad auxiliuzʒ

ſctẽ oꝛatõis:ipſamq; mitiſſimã celoꝝ reginã in⸗
terpellate. Tegit᷑ em̃ ꝙ qͥdã mirabilit᷑ reuerebat᷑
btãm vᷣginẽ incantũ ꝙ amoꝛe eiꝰoibo bonis ſu⸗
is relicq:ꝑ mundũ ꝑgebat et eccleſias ac loca ſa
cra btẽ vᷣginis viſitabat:ac ſꝑ in oib hoꝛis ⁊ fa⸗
ctis ſuis deuote dicebat Aue maria ⁊c̃. Accidit
aũt q̊dã die vt ipſe ꝑ q̃ndã locuʒ ſilueſtrẽ trãſiret
Et ecce qͥdã latrones credẽtes eũ pecuniã hf̃e oc
ciderũt eũ.et ꝓpe ſtratã ſepelierũt eũ:figentes ba
culũ quẽ manu poꝛtabat in terra ſuꝑ foueã. Sʒ
ſicut deo placuit baculus in os eiꝰintrauit ⁊ ibi
radices fecit ac ramos emiſit ⁊ frondes:⁊ creuit
in arboꝛẽ magnã. Poſt hec cũ qͥdã magnꝰ cleri⸗
cus cũ alijs młd inde trãſiret:ab itinere fatiga⸗
ti ſub vmbꝛa illiꝰarboꝛis qͥeſcẽtes: viderũt in q̊/
libet folio eiuſdẽ arboꝛis aꝑte ſedtũ Aue maria
Stupefacti vo de tãto miraculo:q̃rẽteſq; a vici
nis loci illiꝰ cognouerunt de vita illiꝰꝑegrini et
moꝛte.Fodiẽtes aũt ſub radicibo illiꝰarboꝛis in
uenerũt coꝛpꝰ qð lõgo tꝑe ibi fuerat poſitũ ſine
putredine ⁊ leſiõe totũ integrũ.inuenerũt etiam
radices illiꝰ arboꝛis eſſe in oꝛe eius. Hoc em̃ ho
noꝛe ſublimauit virgo btã illũ qͥ ob ſui reueren⸗
tiam deuote dicebat oĩ die Aue maria.
De oꝛationis fructificatione.

Ars ſecũda huiꝰſermonis ðꝛ fructifica,/

p tionis.Quia em̃ eſt int floꝛẽtinos q̃daʒ
vulgaris ſnia di.Ad faciendũ aliqd ma

gni qᷣſqʒ delectat᷑:pꝛiꝰ vẽdendo fructꝰ qᷓ; expectet

Sed qñ videt fructꝰ deficere:de puo ois abhoꝛ⸗
ret bñficio. Ideo volẽs de vtilitatibo q̃s hõ acqͥ⸗
rit ex oꝛõne ꝑtractare:qꝛ ſi ad plenuʒ pᷣdicare de
ipſis vellẽ:verificaret᷑ in me illud mãcuaui poe⸗
te in.j.Eney.diñ diẽ clauſo cõponet veſper olym
po. Ideo bꝛeuit᷑ pᷣmo tangã generalit᷑ oꝛõnis ex⸗
cellentiã ⁊ vtilitatẽ.deinde ꝑticulariter eiꝰ vtilita

tes aliq̃s declarabo.Dico igi pmo ſᷣm albertũ

in tractatu de oꝛõne dñica.ꝙ oꝛatio eſt res vᷣtu⸗

oſa:ꝑfecta:⁊ ſalutifera. VUirtuoſa em̃ eſt adeo ꝙ

habet maioꝛẽ vᷣtutẽ qᷓ; angeli.Nã angeli ſᷣm phi

loſophos ⁊ theologos in.ij.ſen.mouent celũ.ſed

oĩo monet creatoꝛẽ ipſiꝰceli non motu locali ſed

vᷣtuali.nã inclinat ⁊ mouet eũ ad nobis ſubue⸗

niendũ et miſerendũ: iuxta illud Luce.vij.2. xv.

Miſcðia motꝰ eſt ⁊c̃. Itẽ oꝛõnis vᷣtus ĩpedit ce
loꝝ motũ.ſicut patuit ĩ oꝛõne Joſue ꝑ quã mo⸗

tus celi ſoł ⁊ lune ceſſauit ꝑ diẽ Joſue.x. Supae
Sʒʒ oꝛõ vᷣcutẽ ſtellaꝝ.nã ſᷣm pbᷣos vᷣtute ſtellarũ

generant᷑ pluuie:vẽti:⁊ alie aerꝭ impꝛeſſiões.ſeld
vtute oꝛõnis ipediri põt pluuia ne fiat:ſicẽ patu

it in helia qͥ oꝛõne ſua ipediuit pluuiã ne deſcen
geret ſuꝑ trã ꝑ tres annos et ſex meſes.iij. Reg.
xvij.⁊ rurſuʒ eã deſcẽdere fecit:vt hr̃ in ca.ſeq̃nti.
etiã ſctĩ maxie apłi ⁊ głioſa vᷣgo oꝛatiõi inſtabat

Itẽ maioꝛẽ hʒ vᷣtutẽ qᷓ; natura.nã coꝛpꝰ hoĩs v
alteriꝰ aĩialis ſᷣm naturã nõ põt ſine cibo młtis

tpibo ſuſtẽcari:eoꝙ caloꝛ naturalł ↄſumit hũidũ
radicale:et ideo opoꝛtet ꝙ reſtauret᷑ ꝑ hũidũ nu⸗
trimẽti. Uñn ðᷣ in li.de aĩa.ꝙ coꝛpꝰ anialis chbo

et potu alit᷑. Oẽ em̃ viuens qᷓ;diu viuit indiget
alimẽto ↄuenlenti nature ſue.j.de genera. Sed
vᷣtute oꝛõnis pñt coꝛꝑa ſine alimẽto ſuſtẽtari.ſiẽ
patuit in Mople qͥ ex colloqo diuio qᷓdraginta
dieb ⁊ q̃draginta noctibo ieiunauit et ſtetit ſine

alio cibo Exo.xxiiij. Itẽ maioꝛẽ virtutẽ habet qᷓ;

aia.Naʒ aia qᷓ;diu eſt cũ coꝛꝑe nuſq; põt eſſe niſi
vbi coꝛpꝰeſt.ſed vᷣtute oꝛõnis eleuat᷑ in altũ: ad
qð nõ põt coꝛpꝰelenari.ſicut patuit in DMagda
lena q̃ ſepties in die eleuabat᷑ in altũ ⁊ audiebat
cantꝰangelicos. Iẽ in Paulo qͥ rapeꝰ fuit vſq;

ad terciũ celũ.ij.ad Coꝝ.xij. Jem maioꝛẽ habet

vtutẽ qᷓ; cete creature.nã nulla creat᷑a põt vᷣ᷑tute
ꝓpꝛia trãſfoꝛmari in creatoꝛẽ.ſed vᷣtute oꝛatiöis
põt hmõi trãſfoꝛmatio fieri.nã in miſſa ſuba pa

nis ⁊ vini in ſubam coꝛꝑis ⁊ ſanguis xpᷣi cõuer⸗

tit᷑ vᷣtute oꝛatõis ⁊ ↄſectatiõis:vt ꝓbãt theologi
in.iiij.diſt.xij. Scðo dico ꝙ oꝛatio eſt res ꝑfecta
qa ꝑ ipᷣam intelleciꝰ tranqͥllat᷑ ⁊ ꝑficit᷑. Si eĩ coꝛ
poꝛalis oculus delectat᷑ videndo lucẽ coꝛpeam
Ecẽi.xj.multo mag oculus ſpũalis.ſ.intellectꝰ
tranqᷣllat᷑ ⁊ recreat᷑ů ꝑ oꝛationẽ ⁊ cõtẽplationẽ:ꝑ⸗
ſcrutado ſpũalia q̃ oculis coꝛꝑeis videri ñ pñt.
ſᷣm em̃ Augu.in ſermone de oꝛatione et ieiunio
Oꝛatio eſt reꝝ inuiſibiliũ inqͥ ſitio. Itẽ ꝑ oꝛatõeʒ

affectꝰ delectat. Uñ NHugo in li.de vᷣtute oꝛãdi
inqᷣt ꝙ oꝛatio eſt cõuerſio in deum ꝑ pium ⁊ hu

milẽ affectum:fide ⁊ ſpe ac charitate ſubnixa.et
Berñ.in q̃dam epla ait.Oꝛatio eſt hois deo ad
herentis affectio ⁊ familiaris qᷓ̃dam ac pia allo
cutio:⁊ ſtatio iluminate ment ad fruendũ deo
qᷓ;diu licet.Oꝛatiõe q̊ʒ animꝰiocũdat᷑ ⁊ reficitur
Unde Amb.inquit.Oꝛatio eſt cib mentis:pꝛe⸗
claraq; alimonia ſuauitat q̃ mẽbꝛa ñ onerat ſʒ
i oꝛnam̃ta ↄuertit.De q̃ iocũditate inqͥt deꝰ Eſa.
lvj. Letificabo eos ĩ domo oꝛõniſ mee:holocau
ſta eoꝝ ⁊ viccime placebũt mihi ſuꝑ alcari meo

Bermo

ꝗq: domus mea domus oꝛatõis vocabit᷑ cuncc/

pplis. Hec ibi.Tercio dico ꝙ oꝛatio eſt res fru⸗
ctifera.i.inũer vtilitatibo plena.⁊ q;płlimoꝝ fru

ctuũ ꝓductiua.de qͥbo ſolũ ſepteʒ fructificatiões

in mediũ adducã.Quaꝝ pma ðꝛ ſatiſffactiõis.ſ.

ꝓ pctis.De q̃ Augꝰ.in li.de oꝛõne dñica inquit.

Neceſſaria eſt nobis q̊tidiana oꝛatio: vt qui q̊ti
die delinqmꝰ:aſſidua oꝛõnis ſatiſfacciõe purge
mur. Et.xxj. de ci.ðᷣi.c.xxvij.idẽ inqͥt.Oꝛõneʒ q̊ti⸗
dianã dñs ipſe docuit q̃ dñica noiat᷑.Delet qͥti⸗
diana petã cũ q̊tidie ðꝛ Dimitte nob debita nr̃a
c.de qtidianis. de peni.diſt.iij. Et ideo dicit Ri⸗

char.in.iiij.diſt.xv.ar.iiij.q.vlci. inter oẽs oꝛõ⸗
nes vocales dignioꝛ ⁊ vtilioꝛ eſt oꝛo dñica. Pꝛi⸗
mo qꝛ Jeſus xps eã fecit ⁊ docuit diſcipulos di /
cens. Cũ oꝛatꝭ:dicite Pr nr̃ ⁊c̃. Lu.xj.? Math.
vj. Scðdðo qꝛ eſt maxie ſubſtãtie ⁊ cõpꝛehẽſiõis.iõ

Augꝰ.in epła ad Pꝛobã ait. Quanq; alia dica

mus oꝛãdo: nihil tñ aliud dicimꝰ qᷓ; qdð ĩ oꝛsðne

dñica poſitũ eſt:ſi recte ⁊ ↄgruent᷑ oꝛamꝰ.Et ꝓp/
pterea IJlſið.in li.j.de ſũmo bo.ca.xxij.inqᷣt.Fidei
ſymbolũ ⁊ oꝛatio dñica ꝓ tota lege ꝑuulis ecele
ſie ad celoꝝ regna ſufficit capeſcenda. Et iõ oẽs
taʒ viri qᷓ; mulieres vſum rõnis habẽtes tenent
eã ſcire.vt hr de ↄſe.diſt.iiij.c. os añ oĩa.ec qͥ ne
gligit eã diſcere nõ põt dici bonus xpᷣianꝰ.vt ait
Aug'. in q̊dã ſermo.De q̃ oꝛõne dñica tria conſi

derabimꝰ. Pꝛimo eiꝰexcellentiã. Scðo eiꝰbeni⸗

uolentiã. Tercio eiꝰↄtinentiã.Quo ad pᷣmũ di⸗

co ꝙ hec oꝛatio excedit oẽs alias oꝛõnes młcipli

citer. Pꝛimo in dignitate.qꝛ ab ipſo dño qͥ oꝛat
cõpoſita eſt ?⁊ nob tradita.Ex qͥ manifeſte appa⸗
ret ꝙ nec ſapientiꝰ:nec feruẽtiꝰ: nec vtilius vł ſa
lubꝛius potuit ab alio hec oꝛõnis foꝛma cõpo⸗
ni.Et nota ꝙ xpᷣs fecit iſtã oꝛatiõeʒ ꝓpꝛio oꝛe ꝓpt᷑
tria. Pꝛimo vt ei adhibeat᷑ maioꝛ reuerẽtia.Uñ
Tae Fain Maria ab oibo fidelibo reuerẽtia dñi
ce oꝛatiõi exhibẽda eſt:qꝛ ab ipſo ſũmo doctoꝛe
facta eſt. Pꝛeterea ſi tãta reuerẽtia dignũ eſt xpᷣi
veſtimentũ qð eicoꝛpꝰ exterius tetigit qð moꝛ⸗
tale erat:q̃ᷓnto mag hec ſacra oꝛõ que de xpᷣi coꝛ
de exiuit ⁊ viuit:dicẽte apło ad Heb.iiij. Uiuꝰeſt
ſermo dei et efficax. Scðo hoc egit vt adbibeat᷑

maioꝛ diligẽtia in dicẽdo illã ⁊ ruminãdo ac ſa⸗
poꝛãdo:cũ ſint vᷣba mire altitudis ⁊ vᷣtutj ac al
tiſſimi filij dei cõtineant ſenſus.Uñ Cipanus ĩ

li.de oꝛõne dñica ait.Amica ⁊ familiaris eſt iſta
oꝛatio:dñm de ſuo rogare ⁊c̃.et Chꝛyſoſto.ſuꝑ
Macth.dicit.O qᷓ; fidelis eſt ⁊ btã hec oꝛatio:cu
ius oꝛdinẽ novᷣ doctoꝛ vite ac magiſter celeſtꝭ in
ſtituit. Tercio hoc fecit vt adhibeat᷑ ei maioꝛ cõ⸗
fidentia. Quia em̃ deꝰnos exaudire nõ debet ni⸗
ſi in hijs q̃ ad ſuũ ſpectant honoꝛẽ ⁊ noſtrã vtili⸗
tatẽ:qð nos neſcimꝰniſi ab eo inſtruamur.Jðo

dulciſſimꝰ Jeſus ne vagaremur incerti:oĩm pe
tendoꝝ nobis in hac oꝛõne foꝛmã dedit:vt ipa,

deuote dicẽs:cõfident᷑ ſperet poſtulata impetra
re.iuxta illud Jaco.j. Poſtulet in fide nihil heſi⸗

. 4
.

tans. Uñ Cipanꝰ vbi S. ait. Qui fecit nos viue⸗/

re:docuit ⁊ oꝛare: vt dũ oꝛatiõe quã filiꝰ docuit

apud patrẽ loqmur:faciliꝰ audiamur:et agno/⸗

ſcat pater filij ſui vᷣba cũ pᷣcẽ facimꝰ.⁊ cũ ipᷣm ha

beamꝰaduocatũ apð patrẽ ꝓ pctis nr̃is: qn pec
catoꝛes ꝓ delictis noſtris petimꝰ:aduocati no⸗

ſtri vba ꝓmamꝰ Hec ille.Qui &̊ non oꝛat pᷣ mõ
quẽ docuit xpᷣs:nõ exaudit᷑. Uñ Chꝛyb.vbi S.ðt

Qui nõ ſic oꝛat vt docuit xpᷣs:nõ eſt xpᷣi diſcidu;
lus:nec pr̃ libent᷑ exaudit oꝛationẽ quã filiꝰ non

dictauit.cognoſcit em̃ pr̃ ſenſuʒ filij et nõ recipit
vᷣba q̃ hũana cogitatio cogitauit.ſed q̃ ſapia xpᷣi

expoſuit.Scðo excellit hec oꝛatio alias in bꝛeui

tate.Fecit em̃ illã dñſ bꝛeuẽ:iuxta vaticiniũ Eſa.
x.vbi ðꝛ. Uerbũ abbꝛeuiatũ faciet dñs ſuꝑ ter⸗

rã.Et ſᷣm aliã trãſlationẽ ðꝛ.Abbꝛeuiationẽ do⸗
minꝰdeꝰexercituũ faciet in medio om̃is terre.et

xxviij.ca.ait idẽ ꝓpha.Abbꝛeuiationeʒ audiui a
dño deo exercituũ ſuꝑ vniuerſam terrã ⁊c̃.Et iõ
ſaluatoꝛ monuit nos vitare vᷣboſitatẽ ⁊ ꝓlixita
tẽ oꝛõnis di.Matth̊.vj.Oꝛãtes nolite młtũ loqͥ

ſicut ethnici faciũt.putãt em̃ ꝙ in mlciloqo ſuo
exaudiant᷑:nolite ̊ aſſimilari eis. Ad bꝛeuitatẽ

aũt reduxit xpᷣs oꝛõnem iſtã triplici rõne. Pꝛio
ꝓ facilioꝛi recoꝛdatiõe.⁊ hoc q̊ ad memoꝛiã vt.ſ.

in diſciplina celeſti diſcentiũ memoꝛia nõ labo⸗
ret:ſed cito qᷓ ſunt neceſſaria addiſcat:atq; ĩexcu
ſabilł ſit ð illiꝰigꝛãtia ois hõ.vñ Aug.ait. Pauc/

vᷣbis miciplices reſ cõpꝛehẽdit:vt ſic cito ſimpli
citas fiði ſufficiẽtiã ſue ſalutꝭ addiſceret:⁊ pꝛudẽ
tiam ingenioſoꝝ ꝓfunditate myſterioꝝ ſuꝑaret
Scõðo ꝓ clarioꝛi cognitiõe.⁊ bᷣ q̊ ad intelligentiã

Faciliꝰem̃ intelligunt᷑ ⁊ capiunt᷑ ingenio bꝛeuia

qᷓ; philaterie lõge.Et iõ dñs cum doceret qͥd ſit
glia ſempiterna:totũ illud ſacramentũ bꝛeuiter

cõplexus eſt dicens Joh.xvij. Vec eſt vita eter⸗

na vt cognoſcant te verũ deũ ⁊ quẽ miſiſti Jeſuʒ

chꝛiſtum.et loquit᷑ patri ſuo celeſti. Tercio hoc

fecit ꝓ feruentioꝛi deuotione.⁊ hoc q̊ ad volũta⸗
tem. pinguedo em̃ deuotionis eſt q̃ deo acceptũ
reddit ſacrificiũ nr̃e oꝛõnis.Uñ PS.ait deo. In
noie tuo leuabo manꝰmeas:ſicut adipe ⁊ pigue
dine repleat᷑ aia mea. Plerũq; em̃ ꝑ oꝛõnis ꝓli
xitatẽ deuotio obtũdi ſolet.Et ideo in collatõib⸗

patrũ ðꝛ.Freqnter ſed bꝛeuiter eſt oꝛãdũ:ne im⸗
moꝛantib nobis inſerere aliquid noſtro coꝛdi

inſidiatoꝛ poſſit inimicꝰ.Et Augꝰ.ait. Abſit ab
oꝛatiõe multa locutio:ſed nõ deſit młca ðᷣuotio
et feruens ꝑſeueret intẽtio. Lercio hec ſacra oꝛa
tio excellit alias in vtilitate ſeu fecũditate.quia

acqnid eſt rõnabiliter petibile a deo ⁊ nobis ne⸗
ce

ariũ in ipᷣa cõpꝛehẽdit᷑.qð qͥdem ſic patere po
teſt ſᷣm ꝙ declarat Hugo cardinalis ſuꝑ Mat
theũ ?⁊ Lu. Omne em̃ petibile aut ẽ p bonis adi
piſcẽdis:aut ꝓ malis amouendis:aut ad cõfir⸗
mationẽ vtriuſq;. Pꝛimo em̃ qð peti poteſt pꝛo
bonis adipiſcendis ꝓ ſe aut pꝛo alijs:aut eſt bo
num celeſte aut ſuꝑnaturale ſiue ſpirituale:aut

eſtbonn
bonuge⸗
foꝛton
niatrie
tastle
Etinbije
molss
pceitibl
naeb
nos Ji
nis d
zacame
petikam

din vi

tioneap
tur remo

toneſer⸗

ad cöfirm
ydesv
des den
lificekn⸗
nobis/
penltam
Vugone⸗
mendinet
Kwedor

eniatt
inchoan

etpol
luo intij
poꝛoliem
b witce
gtidiandi:

cdiriges
dusow
Meded

iniiiſe
oꝛationi
Erouto⸗
llotoꝛls,
kareplent
em vali
latefaal
nusfaſtie
feetnie
inchfat,
tur obo
bonisty

„

fntib:
fciop:

Perräſi

Dehuise
Podö
snhil
eatn

busgen

diet
Geeſſl

Aemmarg .
erRN
in di
en chihd du⸗
monegnifibn
izelge itn
mdn ſuͤſſhin
enbect
fardinihn
netoofen
ſanmitichi
Ne oſringn
rpgolerlü

vgünliup io

mias Woruimti
inhia ine di
Aunmmä.
Dnmand W
nddien
ii uzet e
hurſcail
r 100ce:un
entmos g
bcagirellgeni
untingenodren
Sum doceru i
ſaamcnrübienin
vi Dack inen
ir iniiſt
wct. Lin hl
:twe qc wlin
sckaj deo eah
biat do
ig n nins,
Sin nuluin
inn
Gnid noſro
–☛
dnlnaͤnd
S

eſt bonũ cpale.id eſt:aut eſt bonũ gloꝛie: aut eſt

bonũ gre: aut bonũ nature ad qð reducit᷑ bonũ
foꝛtune. Pꝛimo em̃ pecimꝰbonũ glłie:ibi. Adue

niat regnũ tuum. Scdðo bonũ gr̃e.Fiat volun/⸗
tas tua ⁊c̃. Tercio bonũ nature:ibi. Panẽ nr̃m
Et in hijs trib petit᷑ oẽ bonũ.Scðo qð peti põt
ꝓ malis amouendis:aut tenet rationẽ pᷣteriti et
petit᷑ ibi. Dimitte nobᷣ.aut futuri ⁊ petit᷑ ibi Et ne
nos inducas.aut pᷣſentꝭ.et petit᷑ibi. Sed libera
nos. Iẽ qͥddam eſt malũ culpe ſiue trãſgreſſio⸗
nis.q̊ͥddã vᷣo eſt malũ pugne ſiue tẽptationis.et
qͥddam eſt malũ pene ſiue tribulatiõis. Pꝛimũ
petit᷑ amoueri in dimiſſiõe debitoꝛũ.Secundũ

vo in victoꝛia tẽptationũ. Terciũ aũt in libera⸗

tione a pᷣſſura aduerſarioꝝ.Et in hijs trib peti
tur remotio ois mali. Et ſic habemꝰ in hac oꝛa⸗
tione ſex petitiones. Septima aũt petitio ꝑtinet
ad cõfirmationẽ ſiue cõpletionẽ aliaꝝ petitio nũ

qꝝ tres vt viſum eſt ſunt de bono adipiſcẽdo.et
tres de malo amouẽdo:et h̊ petit᷑ dũ dicit᷑. San
ctificetKe nomẽ tuuʒ. Lũc em̃ ſccificat᷑ nomẽ dei in
nobis:qñ ⁊ bonũ neceſſariũ obtinet ⁊ oẽ maluʒ

penitꝰamouet᷑.Uel poſſumꝰdicere ſᷣm eundem

Hugonẽ vbi S.ꝙ iſtaꝝ ſeptẽ petitionũ tres pꝛi⸗

me ꝑtinẽt ad ſtatũ vite celeſtꝭ pᷣncipałr.ibi em̃ cõ

ſũmabunt?᷑ plenarie.ſcʒ Sctificet᷑ nomẽ tuũ. ad

ueniat regnũ tuũ.et Fiat volũtas tua.ſed tñ hic

inchoan᷑.Alie vo tres vlctime ꝑtinẽt ad ſtatum

vite tꝑalis.ſcʒ Dimitte nobis ⁊c̃. Et ne nos idu

cas in tẽptationẽ. Sed libera nos a malo.De tẽ
poꝛali em̃ vita fit tranſitus ad celeſtem ſi viatoꝛ
bf vtit᷑ cꝑali. Media aũt petitio ſcʒ; Panẽ nrm
Itidianũ:⁊ eſt cõis ⁊ q̃ſi ↄfiniũ vtrũq; ↄfoꝛtans
et dirigẽs trãſeuntẽ de vita cꝑali ad celeſtẽ.Ex qͥ
bus oibo patet excellentia iſtiꝰ oꝛõnis ſacratiſſi⸗

me. de q̃ alex.de Ales loq̃ns ⁊ cõfirmãs pᷣdicta
in.iiij. ꝑte ſũme.q.xxxvij.mẽbꝛo.iiij.ſic ait. Huiꝰ

oꝛationis efficacia ⁊ vtilitas oſtẽdit᷑ q̃drupłr.ſcʒ

Er autoꝛitate dicẽc. Fuit em̃ plata oꝛe ipſiꝰ ſal⸗
uatoꝛis.Os em̃ dñi locutũ eſt cuiꝰ ſermo pote⸗

ſtate plenꝰ eſt. Iẽ ex bꝛeuitate ſermonis.młtipli

cẽ em̃ vtilitatẽ bꝛeuitas eiꝰ parit.qꝛ ob illiꝰbꝛeui
tatẽ faciliꝰ ſcit᷑:meliꝰ retinet᷑:freq̃ntius iterat᷑: mi
nus faſtidit:oꝛantẽ cito exaudiri innuit:plus af
fectu qᷓ; oꝛe oꝛandũ eſſe ſignificat:? ignoꝛantem
incuſat. Itẽ ex ſufficiẽtia petitionũ.qꝛ in illa oꝛa

tur ꝓ bonis adipiſcẽdis ⁊ malis amouendis:ꝓ

bonis tꝑalib et et᷑nis ↄſeqᷓndis:ꝓ malis pᷣteritꝭ
pᷣſentibo:⁊ futurꝭ euitãdis. Icẽ ex facũditate my⸗
ſterioꝝ:qm̃ vniuerſa ↄtinet ſacramẽta.Dañ.xij.
Pertrãſibũt płimi ⁊ multiplerx erit ſcia.Hec ille
De huiꝰetiã oꝛõnis excellẽtia ait Aug in epłla ad
Pꝛobã.Si ꝑ oĩa pᷣcationũ ſanccaꝝ vᷣba diſcur
ras nihil inuenies qͥ̊d in iſta oꝛatiõe dñica ñ ↄti
neat᷑.Qui em̃ dicit.ſ.ij. Eſdre.vl.Clarificare ĩ oĩ⸗

brus gentibo ſicut clarificatꝰ es in nob:qͥd aliud

dicit qᷓ; ſanctificet᷑ nomẽ tuũ.Qui dic.ſ.pᷣſ.cxviij.

Heeſſus meos dirige m eloqum tuũ:qd aliud

11 111 —dm N .,eßf

dicit qᷓ; fiat volũcas tua.Qui dic.ſ.pᷣſ.lxxix. Oſttẽ
de faciẽ tuã ⁊ ſalui erimꝰ:qͥd aliud dicit q; adue
niat regnũ tuũ.Qui dicit.ſ. Pꝛouer.xxx. Uictui

meo tribue neceſſaria:qͥd alið dicit qᷓ; panẽ nr̃m

qͥtidianuʒ da nobis hodie. Qui dicit. ſ.pᷣſ. cxxxj.
Moemẽto dñe dauid ⁊ ois mãſuetudis eius.ec
Si reddidi retribuentibo mihi mala ⁊c.ſ.pᷣſ.vij.
q; aliud dicit qᷓ; dimitte nob debita nr̃a.Qui ðt

Aufer a me ↄcupiſcẽtias vẽtrꝭ.ſ.Ecci.xxvij.quid

aliud dicit qᷓ; et ne nos inducas in temptatiõeʒ.
Qui dicit Eripe me de inimic meis ⁊c.ſ.pᷣ.lviij
dq́d aliõ dicit qᷓ; libera nos a malo. Hec ille. Alb
tus aũt magnꝰ ĩ expoſitõe oꝛõnis dñice ait.Oni
ca oꝛatio ſuꝑ oẽs alias oꝛõnes excellentioꝛ eſt ect

maioꝛ.qꝛ ipſa eſt oꝛo recta:oꝛdiata:⁊ itegra. Re

cta.qꝛ fit in ea petitio ei qͥ ſolꝰpõt btitudinẽ dare
Uñ ðꝛ Pf nr q es in celis.In qͥ innuit᷑ ꝙ habet
dãdi ptatem: beniuolẽtiã:et ſciaʒ. In bᷣ̊ em̃ ꝙ ðꝛ
pf:innuit᷑ ꝙ habeat potẽtiã ⁊ beniuolẽtiã.pr ermm

hereditatẽ habet filijs elargiri.ꝓpt᷑ qð dixit dñs
Lu.xij.Nolite timere puſillus grex qꝛ cõplacuit
pfi vro dare vobᷣ regnũ.Itẽ in h̊ ꝙ ðꝛ:qͥ es in ceł
dat᷑ intelligi ſcientia. idemꝰ em ꝙ lux celi oĩa
infima irradiat:et ſi cognitioneʒ haberet oia co⸗
gnoſceret.Uñ ðꝛ Ecci.xlij. Sol illũinans ꝑ oĩa
reſpicit.Cũ igit᷑ deꝰſit lux vera Joh.j.oia pſpicit

et intelligit:iuxta illud ad Hebᷣ.iiij.Oia nuda ?

aꝑta ſũt oculis dei.et Johᷣ.xvj.dixerũt apli xpᷣo.

Nuũc ſcimꝰ qꝛ ſcis omnia et nõ eſt opus vt qͥs te

interroget. Sic ̊ patet ꝙ oꝛatio dnica eſt recta.
Item eſt oꝛdinata.nã in ea pus ſpũalia ⁊ poſtea
tꝑalia poſtulant᷑.Et hoc eſt rõnabile. Nã homo

ex duabo partiba ↄſtituit᷑-ſ.ania et carne.ia vo
eſt nobilioꝛ et pᷣſtantioꝛ carne.petunt᷑ aũt ſpũa,/

lia ꝓpter aiam ⁊ tꝑalia ꝓpter carnem.⁊ in hoc ſer

uat᷑ doctrina ſaluatoꝛis dicent Matt.vj. Pꝛi⸗

mũ q̃rite regnũ dei:et hec oia adijcient᷑ vob. Iteʒ
eſt oꝛatio integra.quia ex ſeptẽ petitionibo cõſtat
Nã pᷣmo petit ania ſctã magnitficẽtiã creatoꝛis.
Vñ ðꝛ:ſctificet᷑ nomẽ tuũ.Scðo petit głliam vi⸗
te celeſtꝭ.⁊? hoc cũ dicit in ſcðᷣa petitiõe. ZRdueniat
regnũ tuum. Tercio petit cõfoꝛmitatẽ ꝓpꝛie vo⸗
luntatꝭ cũ diuina.cũ dicit. Fiat volũtas tua. Et
iſte tres petitiões ꝑtinent ad aiam. Secũdario

vo ſubiungunt᷑ q̃ctuoꝛ petitões tꝑales.Nã pꝛi⸗

mo petit neceſſaria vite:in hoc ꝙ dicit. Panem
nr̃m q̊tidianũ ⁊c̃. Nã panis necefſariꝰ ẽ qꝛ lõga

eſt via adeũdi domũ celeſtẽ:iuxta illð.iij. Re.xix

Surge ⁊ comede.lõga em̃ tibi reſtat via.Scðo

petit pctõꝝ indulgẽtiã:in h̊ ꝙ dicit. Dimitte no⸗

bis ⁊c̃. Hõ em̃ ad pñtiaʒ dei quẽ offedit ſecure ñ

accedit.et iõ de pctis pꝛiꝰidulgẽtiõ petit. Tercio

petit ĩ tẽptatõe ↄſtantiã:in h̊ ꝙ ðt.Et ne nos idu

cas ĩ tẽptatõeʒ.Eũti ei ad deũ młte iſidie pᷣpant᷑

iuxta illud PS. Juxta iter ſcãdalũ poſuerũt mi

hi.Quarto petit ab oĩ malo liberatiõeʒ:ibi. Sʒ
liba nos a malo. lta em̃ mala i vita iſta nos

circũdãt.iuxta illð ps. Repleta eſt mal aia mea

—

id eſt vita mea. Et ſic patet ꝙ dñica oꝛatio eſt ex
ſeptẽ petitiõibo integra.qͥ qͥdem nũerꝰeſt vniuer

ſalis. Sicut patet in oĩbo ↄſiderãdo. Nã ſeptem

diebo mundus voluit᷑ et ex ſeptẽ celis gubernat᷑.

ex ſeptẽ q̃ planet creatura inferioꝛ generat᷑.et ex
ſeptẽ rebo hõ cõponit᷑..ex q̃ttuoꝛ elemẽt et crib
potentijs.ex ſeptẽ etiã vtutibo hõ ꝑficit᷑.ſ.tribus

theologic ⁊ q̃ttuoꝛ cardinalibo.et ex ſeptẽ donis

ſpũſſen ania ſctificat᷑. et ex ſeptẽ ſacramẽtꝭ hõ ad
ꝑfectũ ſtatũ reducit᷑.⁊ ex ſeptẽ bcitudinib hõ be⸗
atificat᷑. Hec ille. Scðo pᷣncipalit᷑ vidẽda eſt do
minice oꝛõnis beniuolẽtia.de q̃ Augꝰ.in li.ð ſer

mone dñi in mõte ait.Cũ in oĩ depᷣcatione beni

uolentia cõcilianda ſit etꝰ quem pᷣcamur.deinde

dũ qͥd depᷣcemur ꝑ laudẽ illꝰad quẽ oꝛatio diri
git᷑ ſolet beniuolentia cõciliari:hoc in oꝛõnis pn

cipio poſuit dñs in qͥ̊ nipil aliud nos dicere iuſ/
ſit niſi Pater noſter qͥ es in celis. Multa qᷣdem

dicta ſunt in laudeʒ dei:nunq; tñ iuenit᷑ pᷣceptũ.

populo iſrael vt diceret pr noſter.ſed eſt eis inſi⸗

nuatus vt dñs tanqᷓ; ſeruis. Sed de pplo chꝛi⸗
ſtiano apłs dicit. In q̊ͥ camamꝰabba pater:qð

nõ eſt meritoꝝ nr̃oꝝ ſed gr̃e ⁊c. Iſta ᷓ oꝛatio fa⸗

cit nobis deum gratũ:beniuolũ ⁊ attentũ.Sed
notandũ eſt ꝙ ſᷣm Tulliũ in rhetoꝛica noua:ca
ptamus beniuolentiã ab auditoꝛe noſtro:oſtẽ/⸗
dentes aut q̃nta in illũ:vel amicos eius nos fe⸗
cerimus:aut q̃nta ille in nos geſſit. Pꝛima aũt
via nõ poſſumꝰcaptare dei beniuolentiã.qꝛ ve⸗
ra eſt ſnia Ps.dicendꝭ.Dixi dño deus meus es
tu:qm̃ bonoꝝ meoꝝ nõ eges. Item omnia q̃ᷓ fa

cimus tenemur facere ex cõditõe ſeruitutis.Uñ
ait dñs Luce.xvij. Quis eſt veſtrũ habẽs ſeruuʒ

arantẽ aut boues paſcentẽ:qui regreſſo de agro

Dicat illi ſtatim. Lrãſi ⁊ recũbe.et nõ dicat ei:pa
ra qð cenem ⁊ pᷣcingere ⁊ miſtra mihi donec mã
ducẽ⁊ bibã.Nunqͥd gram habet ſeruo illi qꝛ fe⸗
cit q̃ ei imperauit.nõ puto. Sic ⁊ vos cum fece/

ritis oĩa que pᷣcepta ſunt vobis dicite: ſerui inu

tiles ſumus:qð debuimꝰfacere fecimꝰ. Poſtqᷓ;

ergo de bonis oꝑationibo noſtris nulla puenit
vtilitas deo:ſed ſolũ nobis.et cõſequẽter nõ va

lemꝰ de hoc diuinã captare beniuolentiã:opoꝛ⸗
tet vt captemus eam narrando bñficia que ipᷣe
cõtulit nobis.et hoc facimꝰcuʒ dicimus Pater
noſter ⁊c. Qð exponẽs Chꝛyſ.ſuꝑ Mat.ait. Ui

de q̃liter ſuſcitauit auditoꝛẽ vt oĩs remẽ oꝛaret
bñficij in ꝓpemijs. Qui em̃ patrẽ dixit:et pctõx
dimiſſionẽ et pene deſtructionẽ ⁊ iuſticiã ⁊ ſctifi⸗

cationem ⁊ redemptionẽ ⁊ adoptionẽ et heredi⸗

tatẽ ⁊ fraternitatẽ que eſt ad vnigenitum ⁊ ſpũſ⸗
ſanctilargitionẽ:ꝑ vnam hanc cõfeſſus eſt nun/
cupationeʒ. Hec ille. Hugo aũt cardinalis ſux
Math.inqᷣt.Anteq; dñs veniat ad petitiones:
moꝛe boni oꝛatoꝛis pᷣmittit q̃ſi bꝛeue phemiuz.
In q̊ captat᷑ beniuolẽtia Pꝛio a ꝑſona rogata.

cũ ðꝛ:pater. Scðo a pſona ro gãtis. cum ðꝛ:uf̃.
Tercio a ꝑſona aſſeſſoꝛiscũ ðꝛ:qͥ es in ceł· Po⸗

nit aũt dñs in pᷣncipio oꝛatõis ſue:pater.nõ do
minus.qꝛ amari appetit:nõ timeri.Uñ Hiere.
iij. ait. Ergo ſaltez õmodo voca me pr meus ⁊c̃.
Quapꝛopt᷑ Berñ.inqͥt. Oꝛatio q̃ pr̃is dulceſcit
noie oim peticionũ meaꝝ ipetràdaꝝ fiduciKõ mi
hi pᷣſtat.qꝛ Eſaie.xlix.ait dñs. Nunqͥd obliuiſci
põt mater infantuli ſui vt nõ miſereat᷑ filio vteri

ſui ⁊c̃. Item vt vocãs eũ patrẽ ſe mõſtret filiũ eiꝰ

ꝑ imitationẽ:nõ degenerãs a tali patreqͥ affectu
et beniuolẽtia pr eſt. Uñ Eſa.lj.ðꝛ.Attendite aad
petrã vnde exciſi eſtis.ſ.ꝑ creationem:⁊ ad cauer
nã loci de qua pciſi eſtis.ſ.ꝑ recreationẽ:⁊ attẽdii
te ad Abꝛahã patrẽ veſtrũ.i.ad chꝛiſtũ:⁊ ad SZa·

ram q peꝑit vos.i.ad eccłiam. Item vt ſic excitet
ad oꝛandũ ⁊ honoꝛandũ ſe.qꝛ vt ðꝛ Ecci.iij.glo

ria homis ex honoꝛe patris ſui.Icem vt oſtidat
ſic oꝛantes iã nõ ſeruos ſed filios eſſe qͥ nõ mobi

lia cum Iſmaele:ſed imobilia cũ Iſaac ꝑcipere
petunt. Uñ Jobᷣ.xv. ipſe dñs ait. Jam non dicã
vos ſeruos ⁊c̃.ſequit᷑. Uos aũt dixi amicos:qͥa

oĩia que audiui a pr̃e meo nota feci vobis. PHec
Hugo.ad q̃ põt addi illð qð ait apłs ad Gak.
iiij. IJDaq; iam nõ eſt ſeruus ſed filius:qꝙ ſi filius
⁊ heres ꝑ deum. Sed heu qꝛ multi ſunt qui nec
dicunt deo pater:nec dñe.quia nec amant eũ vt·
patrem:nec timent vt dñm.Et ideo ipſe conqri
tur Malach.j. dicens. Filius honoꝛat patrẽ ſu
umi:et ſeruus dñm ſuum timebit.ſi ergo prfK ego
ſum:vbi eſt honoꝛ meus.et ſi dũs ego ſum: vbi·
eſt timoꝛ meus. Sciendũ eſt aũt m Alexan. de

Ales vbi S.ꝙ deus ðꝛ pater multipliciter. Pꝛi⸗

mo eterna generatione.de qua Eſa.liij.dicit. Ge·
nerationẽ eius qͥs enarrabit.et hoc modo habet
vnicũ filiũ.ſ.chꝛiſtũ. Unde gloſa ſuꝑ illa verba
pater noſter ⁊c̃.ait. Nemo dicat meꝰqð ſoli chꝛiꝰ

ſto cõpetit:qui filius eſt ꝑ naturã. Alijs aũt con

cedit᷑ cõmunis gratia adoptionis. Item eſt poart
pᷣdeſtinatione:ad Ephᷣ.j. Gꝛatia vobis et paxa

deo patreqͥ pdeſtinauit nos in adoptionem fili
oꝛũ dei ⁊c̃. IJTtem creatione Malacbᷣ.ij. Nunqͥd

non pater oĩm noſtruʒ deus vnus creauit nos.
Icẽ imaginis participatiõe Deut.xxxij. Ipſe enß
eſt pr̃ tuꝰ qͥ poſſedit ⁊ fecit ⁊ creauit te:fecit inquã

ad imaginẽ ⁊ ſiłitudinẽ ſuã. Geñ.j,. Faciamꝰ ho

minẽ ad imaginẽ ⁊ ſiłitudinẽ noſtra. Sctũs au
tẽ Bonauen. in declaratione oꝛõnis dñice erpo
nit pꝛedictã autoꝛitatẽ Deute.Fecit.ſ.in coꝛpoꝛe.
creauit in ania.et poſſedit in vtroq;. Item eſt
redemptione.Eſa.lxiij. Lu aũt pater noſter ?⁊ e
demptoꝛ noſter:a ſeculo nomẽ tuũ. Itẽ ſacramẽ
tali regeneratione:ad Thi.iij.ꝑ lauacrum rege
nerationis ſpũſſancti ⁊c.Et.j ei. Zenedick⸗ :
deus ⁊ pater domini noſtri Jeſu chꝛiſti qui rege
nerauit nos in ſpem ⁊c̃. Item fidei inſtructione
Jaco.j.Uolũtarie.id eſt ſine meritis noſtris ge
nuit nos verbo veritat.id eſt fidei.Et Johᷣ.j.De
dit eis poteſtatem filios dei fieri hijs ꝗᷓ credunt
in nomine eius. Itẽ gre adoptiõe:ad Rom̃.viij

Zecpit
Quleti⸗
q⸗ mos
lenit
nodn
alj nod
nis ethij
ſea nchite
appoße
lcon
cu dicm
püeſſent
diceo. I
Fnfiq;
ſe iol
Zliseſt
hoͤpf yn/
iſuu. 3
rrij Frat
Mäascſr
honoꝛen
us on.
un iun
(ciaruzde
nonis erp
Worwie
ſicros
Toͤcm
loꝛpec
ſulck õ
lelnimmlae

lnonierp

ſhauaren
Amoleam
guelitnte /
Niamnpgfn
ſomg' no
ics
ioozono⸗
lotoonamn⸗
müäorarep
dut ErK
leſinsco
bonakdr
teſtasr
cömidat.
Wus ſerr
celülenan
ſenofact
ſaderßt
careqö.
Cootolle.
giepfliä
aligäſoe⸗
eſtparerg
genuit
dickpan
Warbe

ni
ehfmen,.
WW
lunzt flul
laniflonen

emöt

e .

tfliie⸗

umiefm

ntred

Kogenrndenng
Arendoniranit
Achritünni
nInrſenin
PNRLäii

loseſe

zui noi

ue
a. nmndii

aue din

du in wbis. De

gar aplg

nuriſuntgoinee

AAN

MeäN

sdenddei

npnin

ldis gſun f

Kaut in Aaron de

Tubplacter Pe⸗

u Culijai .

Ebocmodobabe
ſa ug upas

unglciae

mi. Dostircn

gons encdi
zuan robisatpals
in Wotoen in
ucsi ſunis
wus M nos,
t ni ecñ
uuittefttings

eñj Fonn do

ori Saisin
orogis dnilt a

Feat ſincoge,
mo Imah,
zuͦtuurmnil :e
pimi e

a agun tege
7 udvN
=
Tonkiquiken⸗
mtsnobtri

b

biec

Bon

Folium

Accepiſt ſpũm adoptiõis filioꝝ dei ⁊c. Hec ille.

Qui etiã ibidẽ ðᷣt ꝙ pᷣmo mõ ſumit᷑ p ꝑſonalit᷑.

qꝛ modus generãdi filiũ et᷑naliter ſoli patri cõ⸗

uenit. Quinto vᷣo mõ etiã ſumit᷑ ꝑſonaliter pᷣm

ꝙ modus redẽptiõis fuit ꝑ moꝛtẽ filij.Oẽs aũt

alij modi paternita cõueniũt tribo ꝑſonis diui
nis.et hijs modis ſũptꝰ pf̃ toti trinitati cõuenit.
ſed nihilominꝰ ꝑſone q̃ eſt p cõuenit ꝑ qndam
appꝛopationẽ rõne pᷣme autoꝛitat.Et ideo licet
pᷣdicto reſpectu hec oꝛatio dicat᷑ ſeri ad patrem
cũ dicimꝰ Pr ni ⁊c̃.tñ etiã fit ad totã trinitatem
vñ eſſentialit᷑ tenet᷑. Subdit q̊ʒ pᷣdictus doctoꝛ.

dicẽs. Multiplex eſt rõ q̃re mag cõgruit dicere

pr̃ nr̃:qᷓ; meꝰ. Una eſt pac cõſeruatio.Geñ.xiiijj.
Ne q̃ſo ſit iurgiũ inter me ⁊ te:fratres em̃ ſumꝰ.
Alia eſt ſugbie dehoꝛtatio Malach.ij. Nunqͥd
nõ pr̃ vnꝰoim noſtꝝ.q̃re ̊ deſpicit vnuſqᷣſq; fra

trẽ ſuũ.Alia eſt mutui auxilij ſubuẽtio Pꝛouer.

xvij.Frater qͥ adiuuat᷑ a fratre q̃ſi ciuitas firma
Alia eſt mutui honoꝛis exhibitio.ad Roma.xij.
honoꝛe inuicẽ pᷣueniẽtes.glo.Aliter nõ eſſʒ frat᷑⸗
nus amoꝛ niſi mutuis ſe pꝛeueniant obſequijs

Item ſunc alie rõnes.ſ.oꝛationũ cõicatio:inimi

ciciaruʒ deſtructio: elationis cõpꝛeſſio: emula⸗

tionis expulſio:amoꝛis induccio:et ineq̃litatis

exterminatio.q̃ ponunt᷑a Chꝛyſoſtomo dicente

ſic. Erudit aũt cõem ꝓ fratribo facere oꝛationem
Nõ cm̃ dicit:pater meꝰ qͥ es in celis.ſed pr̃ nr̃: p

coꝛꝑe cõi depᷣcatiões referẽs:et nuſqᷓ; intẽdẽs qð

ſui eſt ipſiꝰ:ſed vbiq; qð eſt ꝓximi.adhuc etiam
et inimiciciã deſtruit ⁊ elationẽ cõpꝛimit:et emu

lationẽ expellit: ? mreʒ bonoꝝvniuerſoꝝ amoꝛẽ

4

inducit:⁊ ineq̃litatẽ hũanaꝝ cauſaꝝ exterminat

et mulca mõſtrat regi ad pauperẽ honoꝛis coe⸗
qualitatẽ.Cipanꝰ vo in li.ð oꝛõne dñica ait.Nõ

dicimꝰ:pr̃ meus.ſed:pater nr̃.qꝛ pacis et vnita⸗

tis mgr̃ noluit ſigillatim ⁊ particulatim pᷣceʒ fi
eri vt qͥs ꝓ ſe pᷣcet᷑:publica em̃ eſt nobis ⁊ cõmu⸗
nis oꝛatio.⁊ qñ oꝛamꝰ:nõ ꝓ vno tm̃ ſed ꝓpplło
toto oꝛamꝰ.qꝛ cotꝰpopulus vnũ ſumus.ſicem̃̃
vnũ oꝛare ꝓ oib voluit:quõ in vno oẽs ipᷣe poꝛ

tauit. Et Chꝛyb.ſuꝑ Mat.dicit. Pꝛo ſe oꝛare ne
ceſſitas cogit: p altero aũt charitas fraternitat
hoꝛtat᷑.Dulcioꝛ aũt eſt an deũ oꝛatio nõ quã ne

ceſſitas trãſmittit fed quaʒ charitas frat᷑nitatis

cõmẽdat.Augꝰ.aũt in li.de vᷣbis dñi inqᷣt. Pꝛi⸗/
mus ſermo qnte gre. Faciẽ tuã nõ audebas ad
celũ leuare:et ſubico accepiſti gram xpᷣi.ex malo
ſeruo factꝰes filiꝰ.ideo pᷣſume nõ de tua oꝑatõe
ſed de xpᷣi gra.õ g̊ hic arrogtia eſt ſed fides:p
dicare qð acceꝑis nõ eſt ſuꝑbia ſed deuotio. Er/
go attolle ocłos ad patrẽ qͥ te ꝑ lauacrũ genuit:

qͥ te ꝑ filiũ redemit: patrẽ dicas q̃ſi filiꝰ.ſed noli
aliqͥd ſpecialicer vẽdicare.Soliꝰchꝛiſti ſpecialis

eſt pater.nodis eſt pr᷑ oib in cõmuni.qͥa illũ ſo⸗
lũ genuit:nos aũt creauit.Et ideo m Match̊.

dicit᷑ pater nr̃. Hec ille. Hugo vᷣo cardialis ſuꝑ

Mach.ait. Inducit᷑ aũt vnuſquiſq; oꝛãs vt nõ

LX

ſolũ ſibi ſed oib oꝛet:vt charitas ⁊ vnitas ecche

delſignet:in q̃ nihil ꝓpꝛiũ eſſe debet:ſed oĩia cmu

nia:vt in pᷣmitiua eccłia.ſicut legit᷑ Act᷑.iiij.vbi

dicit᷑. Multitudis credentiũ erat coꝛ vnũ:et aia

vna.nec qſqᷓ; eoꝝ q poſſidebat aliqᷣd ſuũ eſſe di⸗
cebat.ſed erãt illis oĩa cõia.Dicit &ᷣnr:nõ meus:
vt oſtendat ꝙ nõ vniꝰ ſed młcoꝝ pf eſt. pᷣus em̃
erat pater vniꝰ.ſ.xpᷣi ꝑ naturã. ſed ex tꝑe factꝰ eſt
pr̃ multoꝝ ꝑ graʒ. Itẽ ꝑ hoc nos inuitat ad hu⸗
militateʒ vt nemo applaudat ſibi de nobilitate

gener.vñ dixit Mat.xxiij.Oẽs vos fratres eſtꝭ

et vnꝰeſt pr̃ vr qͥ eſt in celis. Iẽ ꝑ hoc nos iuitat

ad oꝛãdũ ꝓ inuiceʒ.vt ex amoꝛe fraternitatꝭ vnꝰ
oꝛet ꝓ alio q̃ſi ꝓ ſeipſo oꝛet. Jac̃.vl.Oꝛate ꝓ inui
cẽ vt ſaluemi. Itẽ ꝑ hoc innuit ꝙ oꝛõ q̃nto eſt cõ

munioꝛ tãto eſt deo acceptioꝛ.Et ideo Mat.v.
pcepit eã excẽdi vſq; ad inimicos di.Oꝛate ꝓ pſe

qncibo ⁊ calũniãtibo voſ. Iẽ p hoc inuit ꝙ debẽꝰ
ſeruire inuicẽ. iuxta illud.j.ad Thi.vj. Qui fide⸗

les bñt dños nõ cõdẽnẽt eos:ſed mag ſeruiãt il

lis qꝛ fratres ſunt. Iẽ ꝑ h̊ innuit dñs ſe eſſe freʒ
noſtrũ.alioqͥn nõ vere dixiſſet:pfr̃ nr̃. Et in h̊ ſub
leuauit ac ↄfoꝛtauit ſpem noſtrã qͥ tãte ſumꝰno

