8 ſhiande
we Sinn⸗
zrdasſueniſa
Namüdägnen⸗
nulwant
ulig

17 Unweu
Pa ſnud
vos nngtut
iadimhl
güniſin
nin Achzſi
icingn diie ido
un in t
glan ivbisrnen
rad wäin ogi⸗
g ineincl He
achetnöe lide
m we wolütani⸗
n er
imwlünsdeinft
Ningr Vriins d
,iuptodelaig 6
befurwionns
ar ſu aifr
Arbig; munu
nstplulnal
enclofn do
j5furnidl din
oiusuſinam
a Antt
ug fonnli/
lürusna N
nodica
itian ftugoc,
dalernde
ummiſcrln
gecnsi e⸗
aldedonoh
usneſchili⸗

Folium

libo qui ſunt adhuc in terra terrenũ tm̃ hominẽ
poꝛtãtes oꝛare intelligant᷑ fideles qͥ celeſti homie
induti non imerito celi noie intelligunt᷑. Uñ ſen
ſus eſt. Fiat volũtas tua in infidelib ſicut i fide
libo:vt nõ folũ fidelibo augeat᷑ fides ⁊ ꝑſeueret in
eis:ſed etiã infideles eã recipiãt.Tercio exponit
ſicut in celo ⁊c̃.i.ſicẽ in mẽte:ita ⁊ in carne.vt ſicut
in mẽte eſt ſermo leg dei:ad Roma.vij.ita ſit et
in carne vt nõ ↄcupiſcat aduerſus ſpũm. Uel ſiẽ
in xpᷣo:ita ⁊ in eccleſia:ita vt eccleſia ſequat᷑ viã et
doctrinã xpᷣi ⁊ eꝰ faciat volũtatẽ.De q̃ idẽ Aug.
inqͥt. Nolũtas xpᷣi eſt hũilitas in cõuerſiõe:ſtabi
litas in fide:modeſtia in vᷣbis:iuſticia in factis:
miſericoꝛdia in oꝑibo: diſciplina in moꝛib: pax
cũ fratribb:amare deũ toto coꝛde qꝛ pr ñ eſt: ci⸗
mere qꝛ deus eſt:chꝛiſto nihil pponere ꝗꝛ nec ipᷣe
q̃cqᷓ; nob pᷣpoſuit qñ ſeꝓ nob ad moꝛtẽ expoſuit
Dicit aũt Augꝰ.in li.de vᷣbis dñi in monte.Fiat
volũtas tua.i.ſicut facta eſt in ipſo ieſu xpᷣo tãqᷓ;
in viro qͥ patris volũtatẽ impleuit:ita fiat in ter
ra.i.in eccłia tanqᷓ; in femia q̃ illi deſponſata eſt.
Celũ em̃ ⁊ terra conuenient᷑ intelligit᷑ q̃ſi vir ⁊ fe
mina:qm̃ terra celo fecũdante fructifera ẽ. Hec

ille. Qui eciã ait. In illo bcitudis regno vita btã
ꝑficiet᷑ in ſccis ſicut nũc ĩ celeſtiba angelis.et ideo

poſt illã petitionẽ Adueniat regnũ tuum:ſequit
Fiat volũtas tua ⁊c.id eſt ſicut in angelis qͥ ſũt
in celo volũtas tua fit vt te ꝑfruant᷑ nullo erroꝛe
obnubilante eoꝝ ſapiam: ⁊ nulla miſeria impe
diente eoꝝ btitudinẽ: ita fiat in ſcctis tuis qͥ ſunt
in terra:⁊ de tra q;tum ad coꝛpꝰattinet facti ſũt
Vel fiat volũtas tua ſicut in iuſt ita et in pctõꝛi
bus:vt pctõꝛes ad te ↄuertant᷑ ⁊ ſaciãt volũtatẽ
tuã. Chꝛyß. vᷣo ſuꝑ Math.dicit. Uide ↄſeqntiã
optimã.Quia em̃ ↄcupiſcere docuit celeſtia per
hoc qð dictũ eſt Adueniat regnũ tuũ. anteqᷓ; ad
celũ ꝑueniat᷑ iam terrã iuſſit fieri celũ ꝑ hoc qð
dicit. Fiat volũtas tua ſicut in celo ⁊ ĩ terra.Cy⸗
pꝛianus aũt ait. Nõ petimus vt deus faciat qð

vult.ſed vt nos facere poſſimꝰ qð deus vult:qðᷣ

vt fiat in nobis opus eſt dei voluntate.i.oꝑa eiꝰ
⁊ ꝓtectõe.qꝛ nemo ſuis viribo foꝛtj eſt:ſed dei mi
ſericoꝛdia tutꝰ.et Chꝛyſ.addit ĩ omeł. Uirtꝰ em̃
nõ eſt nr̃i ſtudij ſolũ ſed ſuꝑioꝛis gre.et Augẽ.in
li.de bo no ꝑſeuerantie ait.Ex hoc aũt euidenter

oſtẽdit᷑ contra pelagianos initiũ fidei eſſe donũ
dei qñ ꝓ infidelibo vt hr̃e fidẽ incipiant ſctã oꝛat
eccleſia:cũ etiaʒ in ſctis iã ſitfacta dei voluntas.
cur vt fiat adhuc petũt niſi vt ꝑſeuerẽt in eo qð

eſſe ceperũt.Chꝛyb.etiã ſuꝑ Math.dicit. Coõiter

accipi debet qð ait.ſicut in celo ⁊ in terra.i.ſctifi⸗
cet᷑ nomẽ tuũ ſicut in celo ⁊ in terra.Adueniat re

gnũ tuũ ſicut in celo ⁊ ĩ terra.et fiat volũtas tua
ſicut in celo ⁊ in tra.Et vide qᷓ; caute locutus eſt

MNõ dirxit Pater ſctifica nomè tuũ in nobis.Ad
ueniat nomẽtuũ ſuꝑ nos.Fac volũtatẽtuã ĩ no
bis. Nec iteꝝ dixit. Sctificemꝰ nomen tuũ. Su
ſcipiamꝰ regnũ tuũ.Faciamꝰ volũtatẽ tus:ne ſᷣ

LXIII

aut dei tm̃ aut hoĩs tm̃ eſſe videat᷑. Sed medie

dixit ⁊ imꝑſonalit᷑.Nã ſicut hõ non poteſt facere
bonũ niſi habuerit adiutoꝛiũ dei.ſic nec deꝰ bo⸗
nũ oꝑat᷑ in hoie niſi hõ voluerit.Et ideo ðᷣt Fiat
volũtas tua.q.d.Pꝛeſta nobis dñe ↄuerſatiõeʒ
celeſtẽ:q̃tinus q̃cũq; tu vis nos etiã velimus.et
Bꝛeg.ait. Qm̃ vitã hũanã poſt reſurrectiõem ſi⸗
milẽ dicit eſſe vẽturã vite angelice:cõſeqᷓns eſt vi
tã mũdanã ad vitã que poſtmodũ ſperat᷑ diſpo
ni:vt in carne viuẽtes carnalit᷑ nõ viuamꝰ. Per
hoc aũt verus medicꝰ aie ſoluit moꝛbi naturaʒ
vt q̊ͥs occupauit infirmitas ꝑ h̊ ꝙ a voluntate
diuina receſſerãt:a moꝛbo denuo liberet copula
tio ad volũtatẽ maieſtatꝭ diuie. Quarta petitio
eſt. Panẽ noſtrũ ſuꝑſubſtantialẽ pᷣm Match.⁊

fm Lucã q̊tidianũ da nobis hodie. Hiero.aũt

exponit ſuꝑſubſtãtialẽ.i.pᷣcipuũ ac peculiarẽ ſi⸗
ue egregiũ.Chbꝛyb.vo exponit ſuꝑſubſtatialẽ.i.q̃
tidianũ.qꝛ.ſ.ſuꝑ terrã nos q̊ͥtidie ð illo ſumẽtes
ſuſtentat. Si aũt referat᷑ nd panẽ ſacramẽtaleʒ:
ideo ðꝛ ſuꝑſubſtãtialis qꝛ aiam ⁊ coꝛpꝰſuꝑ oẽm
aliũ cibuʒ ſuſtentat ſᷣm alexan.vbi S. Uel ſic ðꝛ
ſim Hiero.qꝛ ſuꝑ oẽs ſubas eſt et vniuerſas ſu⸗
perat creaturas. Uñ notãduʒ eſt ſm alexan.de
Ales vbi S. ꝙ q̃ttuoꝛ ſunt panes nobᷣ neceſſarij
in via.⁊ vnꝰ in pr̃ia. In cuiꝰſignũ dñs pauit po
pulũ ſeq̃ntẽ ſe qnq; panibo Math.xiiij. Pꝛimꝰ
panis eſt matialis ſiue coꝛꝑalis qͥ eſt ad coꝛpis
ſuſtentatõeʒ.de q̊ Geñ.iij.ðꝛ. In ſudoꝛe vultus
tui ⁊c̃.et Mat.iiij. Nõ ĩ ſolo pane viuit hõ.Alꝰ
eſt ſpualis.ſ.panis iuſticie qͥ eſt neceſſariꝰad coꝛ
roboꝛationẽ.de quo LTu.xj.ðꝛ. Accõmoda mihi
tres panes. Iſti em̃ tres panes fſignitficãt triplex
robur.ſ.ad oꝑandũ bonuʒ.ad reſiſtẽdũ malo.?
ad ꝑſeuerandũ in vᷣtutibꝰ. Terciꝰ panis eſt do⸗
ctrinalis qͥ eſt neceſſariꝰ ad eruditionẽ:vt hr̃ i c.
inter cetera.de offi.oꝛ.et hoc vt ſciat qͥd eligẽduʒ
ſit ⁊ qd declinãdum.e q̃ͥ pane ðꝛ Ecci.xv.Ciba
uit illũ dñs pane vite ⁊ itellectꝰ.et iſte panis ſᷣm
glo. eſt vᷣbũ del. Quartꝰeſt ſacramẽtalis qͥ eſt ne
ceſſariꝰad expiationẽ.de qͥ ðꝛ pᷣſ.xxvij. Panẽ an
geloꝝ mãducauit hõ.et Sap.xvj. Panẽ de celo
pſtitiſti eis oè delectamentũ in ſe habenteʒ ⁊ oĩs
ſapoꝛis ſuauitatẽ. Quintꝰ panis eſt eternalis qᷣ
eſt neceſſarius ad fruitionẽ.de q̊ ipſe ait Joh.vj.
Ego ſum panis viuꝰ q de celo deſcẽdi.ſi qs mã /
ducauerit ex h̊ pane viuet in eternũ.et Luc.xiiij
ðꝛ. Btũs qͥ maducat panẽ in regno dei.Ticet ãt
pᷣdic panibo indigeamꝰ ⁊ eos petamꝰ:tñ nõ di
cimꝰ panes in plurali.ſed panẽ in ſingulari gt᷑
vnitatẽ oꝛdinis ſiue relatioõis.qꝛ panis materia
lis:ſpũalis:doctrinalis.⁊ ſacramẽtalis oꝛdinã⸗
tur ad et᷑nalẽ.et hic petunt᷑ ⁊ dant᷑:vt ille qͥ eſt et
nalis habeat᷑. Hec Alex. O&Q& K
AIcet aũt in petitiõe panis compᷣhẽdant᷑
oia vite neceſſaria ſᷣm Aug.et Chꝛyb.ſu
per Matth.vt etiaʒ exponit Nicolaꝰ de

Lvyra vbi S.Tñ cũ magno myſterio poſita ſunt

pᷣdicta vᷣba vt ſex vicia eunitemꝰ. Pꝛimũ eſt ſu⸗
pfluitatis.et ideo dixit:panem:vt nõ ſuꝑflua pe
tamus.vñ Chꝛy. ſuꝑ Mat.aic. Pꝛo pane luſ⸗
ſit oꝛatiõeʒ facere:nõ ꝓ pecunijs neq; laſciuia. ſʒ
ſolũ ꝓ pane q̊tidiano. Poſtulãda ̊ ſunt diuini
tus neceſſaria vite:nõ ciboꝝ diuerſitates ⁊ vina
odoꝛifera ⁊ ceta q̃ delectãt guttur:onerãt aũt vẽ
trẽ ⁊ mentẽ ꝑturbãt.ſed panis qͥ põt ſubam coꝛ⸗
poꝛis ſuſtẽtare ⁊c.Et glo.ſuꝑ Matcth.dicic Hij
vident᷑ argui qui ſpꝛeto victu ⁊ veſtitu cõmuni:
lautioꝛa ſibi pᷣ hijs cũ qͥb viuunt alimenta que
runt. Secundũ viciũ eſt rapacitatis.et ideo di
xit:noſtrũ.nõ alienũ:qð qͥdẽ eſt oẽ illicite acqᷣſitũ
Panis ̊ noſter ſiue de iuſta hereditate ꝑceptꝰ
vel alio iuſto titulo:aut de licico laboꝛe acqͥᷣſitꝰ.
Vnñ Chꝛyb.ſuꝑ Matth.ait.Dicit aũt noſtrũ.qꝛ
qui de iuſticia acqͥſitũ panẽ mãducat ſuũ paneʒ
mãducat.qͥ aũt cũ pcto:alienũ. Poſſumꝰ q̊ʒ di⸗
cere ꝙ dixit noſt ? ꝓpter alias qnq; cauſas. Pꝛi
mo ꝓpter noſtrã humilicatẽ. ¶Iñ Alexã.de Ales
vbi S.inqᷣt. Dicit᷑ noſtrũ vt nr̃a oñdat᷑ indigẽtia:
ꝓpt᷑ quã indigemus hmõi panis refectiõe: vt ſic
indigẽtiã noſtram recoꝛdãdo hũiliemur. Scdðo
Ppter cõicabilitatẽ. Uñ allex.vbi S.addit. Itẽ no
ſtrũ ðꝛ vt oſtendat᷑ ꝙ ꝓxio indigẽte nõ debet ab
aliq̊ vt ꝓpꝛiũ haberi.ſed ⁊ materialis ⁊ ſpũalis ⁊
Doctrinalis ac ſacramẽtalis panis ſibi cõicari.

Chꝛyſ.etiã vbi S.inqͥt.Dicit᷑ noſtrũ.qꝛ oĩa q̃ nob

deus dat: ꝑ nos alijs dat:vt de eo qdð accipimꝰ
ptẽ im potẽtibo faciamꝰ. Qui g̊ de laboꝛibo ſuis
indigẽtibo nõ pꝛeſtat:nõ tii panẽ ſunʒ mãducat
ſed alienũ Hec ille.Lercio ðꝛ nr̃jm ꝓpt᷑ vtilitatẽ.
Vñ Ylex.vbi S.ait.Dicit᷑ noſtrũ.qꝛ nos ſumus
cauſa ꝓpter quam panis matialis:ſpũalis:do
ctrinalis:⁊ ſacramẽtalis eſt inſtitutꝰ.vt.ſ.ſit no⸗
ſtre indigẽtie reparatiuꝰ.noſter ̊ eſt nõ ꝓpꝛietate
ſed vcilitate ⁊ cauſalitate Hec ille.Quarto ꝓpter
dignitatẽ et hoc qq;tum ad panẽ ſacramẽtalẽ.nã
ſoii homi data eſt dignitas cõficiendi iſtũ panẽ
et nõ angelis:ſᷣm theologos in.iiij.dði xiij.Quin
to ðꝛ noſtrũ ꝓpt᷑ comeſtionẽ.nã angeli nõ come⸗
dũt de pane naturali:nec de pane ſacramencali
coꝛꝑis xpᷣi.Licet em̃ vᷣbũ dei ſit panis angeloꝝ:
tñ panis hoiĩis eſt verbũ caro factũ.ſᷣm em̃ deita
tẽ inuiſibilẽ deꝰreficit angelos.Uñn Raphael di
xit Thobie.xij.Ego cibo inuiſibili qͥ ab hoibo vi
deri non põt vtoꝛ.ſᷣm aũt deitatem in ꝑſona filij
incarnata reficit nos. Terciũ viciũ ẽ anxietatꝭ

ſiue nimie ſollicitudinis pcurãdi terrena ꝑ lon⸗

ga tꝑa poſſidenda:cõtra illud qð aplłis ipſe do⸗

minus inqᷣt Mat.vj. di. Nolite cogitare de cra⸗

ſtino.et ideo dixit qͥtidianũ.UVñn Chꝛyb.inqͥt Po
ſtulare iuſſit panẽ illũ qͥ nobis hodie ſufficit: vt
de craſtino nõ cogitemus:⁊ nõ cõteramus noſ⸗
ipſos ſollicitudine ſuꝑuenien diei. Hec ille in
omelt. qͥ tñ limitando pᷣdicta ait ſuꝑ Matcheũ.
Et ſic ſᷣma facie vident᷑ hec verba ſonare vt qui
boc dicunt nõ habeãt cibũ in craſtinũ pᷣꝑatum:

quod ſi ita eſt:oꝛatio iſta aut pauc poteſt cõue⸗
nire ſicut apłis qͥ docendi gr̃a oĩ tꝑe vagabant᷑.

aut foꝛſitan nulli.Doctrinã aũt chꝛiſti ita debe⸗

mus aptare vt oẽs in ea ꝓficiãt. Uñ Cypanꝰ in
quit.Diurnũ cibum diſcipulus xpᷣi debet petere
ne in longũ deſideriũ petitõis excendat.qꝛ cõtra
riũ ſibi fit ?⁊ repugnãs vt qrat in ſeculo diu ma⸗
nere qͥ petit regnũ celoꝝ velociter aduenire. Uel

addit q̃tidianũ:vt tantũ qs manducet q̃ntũ rõ
naturalis exigit:nõ qᷓntũ laſciuia carnis impel⸗

lit. Si em̃ in vno cõuiuio tãtũ expẽdis qᷓntũ ſuf⸗
ficere tibi põt ꝓ cẽtũ diebo:iã nõ qͥtidianũ cibum

mãducas:ſed multoꝝ dieꝝ.Hec ille. Hũc gpa

nẽ q̊tidianũ petimꝰ vt coꝛpꝰ noſtrũ in dei ſerui/

tio ſuſtẽtemꝰ.nõ vt ipᷣm ſuꝑfluitatibo replẽdo q
ſpũm recalcitrare faciamꝰ. Uñ ðꝛ in c.charitas.

G. Icẽ coꝛpꝰ.de pe.diſt.ij. et ſunt vᷣba Pꝛoſperiĩ

libꝛo de vita ↄtẽplatiua.Coꝛpꝰnr̃m qꝛ pars no
ſtri eſt ad boc nob diligendũ eſt:q̃cinꝰ ſpiritui oꝛ

dinate ſubiectũ:ad eternã ſalutẽ accepta moꝛta/
litate ⁊ incoꝛruptibilitate gꝑueniat. Ubi glo.ſuꝑ

verbũ ſubiectũ ait. Debemꝰ adhibere iumento

noſtro ſaccũ:pale:⁊ flagellũ. Saccũ.i.oꝑa pe⸗
nitẽtie ⁊ alia bona oꝑa. Paleã.i.neceſſaria ad vi

te ſuſtentationẽ. Flagellũ vo ad caſtigationeʒ ſi
exceſſerit. Si aũt intelligamꝰ de pane ſacramen

tali:ex h̊ qð dicit qtidianũ oſtendit vtilitatẽ quã
recipimꝰ ex qtidiana cõione:ſicut fiebat in pᷣmi⸗
tiua eccłia.vt habet᷑ in c.ꝑacta.ð ↄſe.di.ij. Et ita

exponit᷑ in collatiõibo pacrũ vbi ðꝛ.Ex boc oſten

dit eum qͥtidie eſſe ſumendũ:qꝛ nõ eſt dies q̃ nõ
opus ſit nob huiꝰ panis ꝑceptiõe:coꝛ interioꝛis
homis ↄfirmãte.Augꝰ.vᷣo ſuꝑ Lucã exponit di
cens. Uel q̊tidianũ panẽ accipiamꝰſpũaleʒ:pᷣce⸗
pta.ſ.diuina:q̃ quotidie opoꝛtet meditari ⁊ oꝑa
ri. Quartũ viciũ eſt arrogãtia. Sũt em̃ pleriq;
qͥ diuitias q̃s poſſident ſuo vel ſuoꝛuʒ laboꝛi ac
ſollicitudini ⁊ induſtrie tribuẽtes gloꝛiant᷑:⁊ ob
liuiſcunt᷑ ſe illas ſuſcepiſſe a deo.et ideo ſubdit᷑.
Da.ſ.tu cuiꝰſunt vniuerſa.deq̃ inquit PS.Qui

dateſcã omni carni.Lhꝛyſoſtomꝰ aũt ſug Mat

theũ exponit di.Dicimus:da nobis:vt qð man
ducamꝰde manu deiaccipiamus:qð eſt tm̃ ſan
ctoꝝ.nam illi deus dat panẽ qͥ cũ iuſticia pᷣꝑat.

diabolus aũt ei qͥ pᷣparat cũ pctõ. Quitũ viciũ

eſt tenacitatis. Sũt em multi diuites qᷣ faciũt ſi
bi vngulas curuas ad retinẽduʒ ſibi oia ⁊ nihil
pauꝑibo erogandũ.et ad modũ milui efficiunt

qui ſemꝑ clamat:mihi mihi mihi.et ideo ðꝛ.Da

nobis:nõ mihi.Cõtra q̊s inqt Ambꝛoſius inc.

ſicut bij.xlvij.diſt.Eſuriẽtiũ panis eſt quẽ tu de⸗

tines ⁊c.Et ibidẽ.Pluſqᷓ; ſufficit ad ſumptꝰ vio
lenter obtẽtũ eſt. Sextũ viciũ eſt lõgeuitas ſi⸗
une imoꝛtalitas.Sũt em̃ qͥdam qui ſicut nunqᷓ;
moꝛi vellẽt:ſic etiam putãt ſe qͥdãmõ in ꝑpetuuʒ
vel ſaltẽ diutiſſime victuros:ſicut Matbuſalẽ.
et ideo toto affectu terrenis imerſi:pꝛeſens ſecu/⸗
lũ quaſi quendã ſibi cõſtituũt paradiſum. ꝓpter

ſunt ſece

ventun
herütieer

ilocopa

paneſach
lo ryhe
geyciſt
porist⸗

Quldhte

ſrati⸗

Mrut in
habes pt

cilnce
catimei

ls. lbi.n.

pis peca
dierimu
Wys ve
Ouispo
peloonR

ltcoltl
ſͤeſthon

pecck Qn
Ninc.
zeoden
nulläoi
ſrohtie
Ltjo
toyn de 1
debltoꝛes⸗
hcagkdeẽ

Hellle Et

Dcbtiinig
Pliondinl.
Uncbipet
deorinarn
gbünenren
Pellauit
murqpe
Umorxär
lensopln
dMsd
Hocad
latorepl
prer bu
pooim.
ctinnob
mselte
acöe.
bädepe
Padneri
ſimtins
gedei
Fracin
bitgenn
thr än

icerugede,
tchſtiie dehi
S dcberpenne
encqeci⸗
dlan ln
undunii
söniͤſ
wchämchnn
Deill Nicin
noſründeſnn
urndiͤ
ndrnccns
☚☛
icinemmg
umnn highiy
chir MN
inaaddi
Aakguanſ
5 ade
riarſtri zn
bick toolen
iuickditsqno
n eäcponitd
Han ſpüaleyr
õ
A vorzlodole
hars goruntrch
m a e indal⸗
eigut P Aul
Vn nieſo Mr
nobisrtqoman
nsrgöcktnſan
acäukicn ,
C. Dutün
dinirse uii
uz ſbicu:mln
ümmiu an
. ntiatnd
ce mnlis n
in⸗ aimden
u inge 1h
inne
if ogulas
n iſcnt uc
nanthal,
cvt?.
mling⸗

Folium

quod dicit᷑:hodie.quaſi dicat᷑.petite que vobis

ſunt neceſſaria ad pᷣſens tps.qꝛ neſcitis qͥd ſuꝑ⸗
uentura pariat dies. Augꝰ. vo in li.de dono ꝑſe

uerãtie.et Cypᷣanus vbi S.⁊ ᷓlexander de Aäles

in loco pᷣallegato:exponunt hoc verbũ hodie de
pane ſacramentali dicẽtes. Alia eſt ratio moꝛa⸗
lis vt ꝑ hoc intelligat᷑ ꝙ panis iſte die gr̃e:nõ no

cte pcti ſit accipiendus.nã indigne accipiens coꝛ

poꝛis ⁊ ſanguinis dñi reus efficiat᷑.j.ad Coꝝ.xj
Quinta petitio eſt.Dimitte nobis debita no⸗
ſtra ⁊c̃. In qͥbo vᷣbis tangunt᷑ tria. Pꝛimo diuie
virtut imenſitas.ibi.dimitte.ſ.tu deus qͥ ſolus
habes ptãteʒ in terra dimittẽdi pctã Matth̊.ix.

cui inqᷣt ꝓgha pᷣl.xxxj.Tu remiſiſti impietatẽ pec
cati mei.Scðo tangi pꝛauitatꝭ hũane cõmuni

tas.ibi.nobis.q oẽs ſumus pctõꝛes.ad Ro.iij.
Oñẽs peccauerũt ⁊ egẽt gratia ði. Et.j. Jobᷣ.j. Si

dixerimus qꝛ pctm̃ nõ habemꝰ ipſi nos ſeduci⸗

mus ⁊ veritas in nobis non eſt.et Pꝛouerbᷣ.xx.
Qulis põt dicere mundũ eſt coꝛ meũ:purꝰ ſum

a peccato.q.d.nullus pᷣter xpᷣm ⁊ matrẽ eius:vt

excipit Augꝰ.in li.de natura ⁊ gra.et Ecces.vij.
Aõ eſt hõ iuſtus ſuꝑ terrã qͥ faciat bonuʒ ⁊ non
peccet. Quapꝛopt Augꝰ.in li.de bono ꝑſeueran
tie inqᷣt. Hoc telo pelagiani cõfodiunt᷑ heretici
q̃ audent dicere hominẽ iuſtũ in hac vita babere
nullũ oĩno pctm̃. Tertio tangit᷑ ſeruitutꝭ angu⸗
ſte anxietas.ibi.debita nr̃a.i.pctã.ſᷣm glo.Unde
Lu.xj. ðꝛ.Dimitte nobis pctã noſtra. et ita Ale⸗
xan.de Ales vbi g di. Debita dicunt᷑ pctã q̃ nos

debitoꝛes pene cõſtituũt. Ut em̃ dicit Inno.nõ

hic agit᷑ de debitᷓ pecuniaꝝ ſed de debit offenſa
rũ.Lu.xiij. Putat qꝛ ⁊ ipſi debitoꝛes fuerũt ⁊c̃.
Mec ille.Et Augꝰ.in li.de vᷣbis dñi ait.Quid eſt
debitũ niſi pctm̃. Hãc aũt pecitiõeʒ exponẽs Cy
pꝛianꝰ in li.de oꝛatiõe dñica inqt. Poſt ſubſidi⸗

um cibi petit᷑ et venia delicti:vt qͥ a deo paſcit᷑ in
deo viuat.nec tm̃ pñti vite ſed eterne cõſolat᷑: ad
quã venire põt ſi pctã donent᷑ q̃ debita dñs ap⸗
pellauit.Quare neceſſario ⁊ ſalubꝛiter admone
mur q pctõꝛes ſumꝰ dũ ꝓ pctis rogare compel⸗
limur.vñ ne qᷣs ſibi q̃ſi inocẽs placeat ⁊ ſe extol⸗
lendo plus pereat:inſtruit᷑ ſe peccare q̊tidie duʒ
ꝓ pctis q̃tidie iubet᷑ oꝛare.Et Litꝰ expoſitoꝛ ait.
Hoc additũ eſt neceſſario ꝓ eo ꝙ nullꝰ ſine pec/
cato reꝑit᷑tne impediamur a ſacra participatõe
ꝓpter humana pctã. Cũ em̃ teneamur exhibere
xpᷣo oĩmodꝗã ſctitatẽ qui ſpmſctim̃ habitare fa/
cit in nobis:redarguẽdi ſumus ſi non obſerue⸗

mus ei templũ munduʒ. Sequit᷑ aũt in pᷣdicta

petitiõe. Sicut ⁊ nos dimittimus ⁊c.qð etiã ha
bet᷑ de peni.di.j.c.tres ſunt. Unde eſt notanduʒ
qꝙ aduerbiũ ſicut 'ᷣm doctoꝛes poteſt hic accipi

ſimilitudinarie vt Matth.xxij.Erunt ſicut an⸗

geli dei in celo. Qui em̃ indulſerit alijs:locũ vel
gradũ tenebit angeloꝝ:et qui nõ indulſerit tene/⸗
bit gradũ demonũ ⁊ erit ſociꝰeoꝝ.Scðo accipi

tur qntitatiue.ſi cut ad Roma.vj.vbi ðꝛ. Sicut

LXIDI

exhibuiſtꝭ mẽbꝛa veſtra ⁊c̃. Sicut g̊ exhibuiſtis
vos ad faciendã vindictã vniuerſaliter.ardent᷑
velociter.ꝑſeuerãter.⁊ frequent:ita debetis vos
exhibere ad parcendũ oibus:remittẽdo omnes
iniurias amoꝛe dei:et cum ardenti feruoꝛe cha⸗
ritatis ac cito.et ꝑſeuerare in dilectione pꝛoximi
et nõ ſolũ ſemel remittere ſed ſeptuagieſſepties
ſicut boꝛtat᷑ dũñũs Matthᷣ.xviij. Et poſuit finitũ
numeꝝ ꝓ infinito ᷣm Nicolaũ de Lyra.i.totiẽs
quotiẽs offenſus fuer remitte ſi vis pctã tua a
deo tibi remitti qàͥ ait Matth̊.vj.⁊ Lu.vj.Dimit
te et dimittet᷑ tibi.Trãſſumptiue de peni.di.iiij.
c.dicit dñs.Dicit aũt Cirillꝰ in declaratiõe oꝛa⸗
tionis dñice.Uult em̃ vt ita loq̃r patiẽtie quam
homies colunt imitatoꝛẽ fieri deũ:vt qualẽ ipſi
exhibuerunt cõſeruis bonitatem:talẽ pari lance
reciꝑe petant a deo qͥ iuſta recõpenſat. Hoc igit
aduertẽtes grates agẽde ſunt debitoꝛibo nf̃is.fi
unt em̃ nobis ſi ſapimus cauſa idulgẽtie maxie
et pauca exhibentes plurima reꝑiemus. am
et nos multa debemꝰ et magna debita deo qrũ
ſi minimã ꝑtẽ a nobis vellet exigere iã perijſſemꝰ
Et Cipanus inqᷣt. Qui ꝓ pctis nos oꝛare docu
it paternã miſcdᷣiam pꝛomiſit.ſed plane addidit
legẽ.certa cõditõe nos ↄſtringẽs:vt ſic nobis de
bitũ dimitti poſtulemus:ſᷣm ꝙ ⁊ ipſi debitoꝛi⸗

bus nr̃is dimittimus. Et Gꝛego.x. Moꝛa.ad⸗

dit.vt ꝓfecto bonum qð a deo cõpuncti petimꝰ
hoc pᷣmũ ꝓximo cõuerſi faciamꝰ. Hec ille. No⸗

tandũ eſt etiã pᷣm alex.de Ales vbi S. 2 beatum
Tho.in.iiij.ſcripto ſen.di.xvij.in expoſitione lr̃e
ꝙ ille qͥ in ꝑſona eccłie dicit Dimitte nobᷣ ꝛc̃.non

peccat hoc dicẽdo.ſed tñ ei nõ remittunt᷑ pctã ni
ſi ⁊ ipſe remittat debitoꝛibo ſuis.qꝛ ait ipſe dñs
Mattb.vj. Si dim iſerit hoibo pctã eoꝝ:et pat
veſter celeſtꝭ dimittet vobis pctã veſtra.Si aũt
nõ dimiſeritis:nec pr̃ veſter celeſtis dimittet vo⸗
bis.Tali aũt retinẽti iniurias ⁊ vindicare ſe vo⸗
lenti dicet dñs in iudicio. Serue nequõ:oẽ debi
tũ dimiſi tibi qm̃ rogaſti me:nõne ergo opoꝛtu
it et te miſereri cõſerui tui ſicut ⁊ ego miſertꝰſum
tui Mat.xviij.et de pe.diſt.iiij.c.dicit dñs.et de
ↄſe.di.ij.c.panẽ de altari. Pꝛopterea inqͥt Aug.
de vᷣbis dñi. Si non dimiſeris nõ poter dicere
dimitte nobis debita noſtra ſicut ⁊ nos dimitti
mus debitoꝛibo noſtris.ſ.in ꝑſona ꝓpꝛia. qꝛ ſic
faciendo potius peccas qᷓ; merearl. Unñ Chꝛyf.

ſuꝑ Mattheũ ait.Cum qua ergo ſpe oꝛat qͥ ini

miciciã ſeruat aduerſus alteꝝ a qͥ foꝛſitan leſus
eſt. Sicut em̃ ipſe oꝛans mẽtit᷑dicit em remitto
⁊ non remittit.ſic et a deo petit indulgentiam ⁊

non illi indulget᷑.hec ille.Dicit tamẽ Auguſtinꝰ

in libꝛo enchiridiõ. Cum in oꝛatione dicitur:di
mitte nobis debita noſtra ſicut et nos dimitti⸗
mus debitoꝛib noſtris. ꝓculdubio verba ſpon
ſionis huius implent᷑:et ſi homo nõdũ ita perfi
cit vt diligat inimicum:tamen quãdo rogat᷑ ab
hoie qui peccauit in euʒ vt ei dimitcat: dimiccit

ex coꝛde qᷣ etiã ſibi roganti vult dimitti Hec ille
Et gloſa ſuꝑ illð:debitoꝛib⸗ noſtrꝭ:exponit.ſ.pe⸗
tentibo. Ex qb vᷣbis qᷣdaʒ voluerũt dermiare ꝙ
ſolũ veniã petẽtib eſt remittẽdũ. Sed Alexãder
de Ales vbi s dicit: ꝙ om̃iby eſt generalit᷑ venia
dãda:iuxta ill Marci.xj.Dimittite ſi qᷣd habe⸗
tis aduerſus aliquẽ. ſ.qͥ vos leſit. Licet aũt etiaʒ
nõ petẽtibo ſit venia dãda:tñ ma xie eſt petentib·
impendẽda.vñ Augꝰ. de ſermone dñi expones
pᷣdicta vba Dimitte nob ⁊c.inqt.Cũc conuinci
mur 7ͤ iſtã regulã feciſſe:ſi eis non dimitcamus
qͥ veniã petũt:qm̃ et nobis veniã petẽtibo a beni
niſſimo patre dimitti volumꝰ. Dicit aũt Alexã
der de Ales et Nicolaus de Lyra vbi S. ꝙ licet
iniuriã paſſus teneat᷑ ꝑcere iniuriãti: remitcẽdo
ei odiũ ⁊ deſidderiũ vindicte.nõ tñ tenet᷑ ei remit

tere dãnũ qð ab illo ſuſtinuit: nec detrimẽtũ qðd

paſſus eſt ex iniuria illata.ĩmo põt illud petere
luridice: vt etiã dicit glo.in c. Si qͥs ↄtriſtatꝰ.xc.
di.p c.ſi illic.xxiij.q.iiij. Rancoꝛẽ tñ coꝛdis etiaʒ
iniuriãte nõ ſatiffaciẽte tenet᷑ dimittere.de pe.di.
v.c. vlti. Immo nunq; debet admittere.qꝛ nõ li⸗
cet aliquẽ odio br̃e.xxiij.q.iiij.c.cũ in lege.Eſt aũt
pfectõis nõ ſolũ remittere rancoꝛẽ ſed etiã dãnũ

iuxta exboꝛtationeʒs dñi dicẽc Mat.v.Qui vult

tecũ ↄtẽdere ⁊ tunicã tuã tollere:dimitte ei ⁊ pal⸗
liũ.Et ibidẽ ac Lu.vj.Si qͥs ꝑcuſſerit te in vnã
marillã pᷣbe ei ⁊ alter. O
Ervrta petitio eſt.Et ne nos inducas in tẽ
s ptationẽ. Ubi notandũ ꝙ nõ ðꝛ Mitte
nnobls tẽptatiões vel ꝑmitte nos tẽpta⸗
ri: eoꝙ ſumꝰ impfecti.⁊ tẽptationes ſunt ꝑiculo
ſe ex q̃ttuoꝛ ꝑtib. Pꝛimo ex ꝑte hoſt qͥᷣ nõ inten
dit niſi malũ cũ tẽptat. Scðdo ex ꝑte mẽt qᷓ cum

nõ ſꝑ ſit diuĩe gre auxilio roboꝛata in bello tem
ptationis cadit. Uñ glo.ſuꝑ Mat.iiij.ait. Si⸗
ne ſpũſctõ qͥ ad pugnaʒ vadit cito cadit. Tercio

ex pte tꝑis.nã difficile eſt in tota vita militare vi
rilit᷑ ⁊ nũq; deficere.de q̃ pugna ðꝛ Job.vij. Mi
litia (als tẽptatio)eſt vita hoĩs ſuꝑ terrã.Quar/
to ex ꝑte finis.qꝛ tẽptatio ðᷣmonis:carnis:et mũ
di eſt ad eneruandũ ⁊ deijciendũ ac damnandũ
Cũ g̊ ſit ita ꝑiculoſa nõ debemꝰ eã expetere. qꝛ qͥ
amat ꝑiculũ pꝑibit in illo Ecci.iij. Nõ etiã ðꝛ.nõ
ꝑ mittas fieri nob tẽptatões.qꝛ hoc eſſet ablatio
multoꝝ bonoꝝ.vñ Augꝰ.ait. Periculoſa tẽpta
tio eſt nulla tẽptatõe pulſari.? ideo eſt:qꝛ inde ꝓ
ueniunt multa mala. Pꝛimũ eſt üllatio coꝛdis.
Secundũ incõſideratio ſui. Terciũ incõpaſſio

tẽptatoꝝ. Quartũ ↄtẽptꝰ⁊ deſpectio alioꝝ.Qui

tũ eſt ignoꝛãtia agẽdoꝝ:iuxta illud Ecẽi.xxxiiij.
Qui non eſt tẽptatꝰqͥd ſcit.Et ꝓpterea deꝰnoluit
ab aplo Paulo tẽptatiõem auferre:licet eã au⸗
ferri poſtularet: vt ipᷣe inqt.ij.ad Co ꝝ.xij.et Tho
bie.xij.ait angelus Rapbael ipᷣi Thobie.Quia
acceptꝰeras deo neceſſe fuit vt tẽptatio ꝓbaret te
Et ideo licet ↄſiderãdo fragilitatẽ noſtrã nõ de/
beamꝰ tẽptatiões pᷣſiptuoſe expetere:tñ qñ deꝰ

eas nob fieri ꝑmittit:eas debemus patient᷑ ſuſj/

ferre.qꝛ Btũs vir qͥ ſuffert tẽptationẽ: qm̃ cũ ꝑ⸗
batꝰfuerit accipiet coꝛonã vite ⁊c̃. Jaco.j.Et ꝓpt
hoc ðꝛ ibidẽ. Oẽ gaudiũ exiſtimate fratres cũ in
varias tcẽptatiões incideritis ⁊c̃.Dicit᷑ aũt Et ne

nos inducas in tẽptationẽ.ſ.in q̃ ſuccũbamus.

ſed da nobᷣ vᷣtutẽ reſiſtendi et vincendi tu fidelis
deus qᷣ nõ pater hoiem tẽptari ſupꝛa id qð po⸗
teſt:ſed fac cũ cẽptatione ꝓuẽtũ vt poſſit ſuſtine
re.j.ad Coꝝ.x. Hoc aũt dicẽdo ↄcoꝛdamꝰ cum
ꝓpbᷣa q ait pᷣl.xvij. In te eripiar a tẽptatione ⁊ in

deo meo tranſgrediar murũ.i.omne foꝛte pᷣliuz
ſuꝑando cõfringam. Pꝛedicta aũt expoſitio cõ

firmat᷑ ꝑ glo. Matth.vj.q ait. In tẽptationẽ in/
ducit᷑qͥ teptatiõe frãgit᷑.et Rugꝰ.i li.de vᷣbis dñi
exponit Et ne nos inducas in tẽptatiõeʒ:quõ.ſ.

ferre nõ poſſumꝰ:ſed quã ferre poſſit hũana cõ⸗
ditio. itus q̊ ait. A diabolo nõ tẽptari eſt ipol

ſibile.ſed ne a deo relinqᷓmur in tẽptatione depᷣ⸗

camur. Qõ aũt ex ꝑmiſſiõe diuina ↄtingit:illud
deus qñq; facere ðꝛ in ſcptura.⁊ ſᷣm hᷣ niſiꝓbibe

at tẽptationis inualeſcẽtiã que ſupᷣ nos eſt:tunc
nos in tẽptationes inducit. Maximus aũt ðt.
Mandat deꝰ vt petamꝰ Ne nos inducas in tẽ⸗
ptationẽ.i.nõ ꝑmittas voluptuoſaꝝ ⁊ ſpõtane⸗

arũ tẽptationũ exꝑientiam pati.et Baſilius in⸗

quit. Non docet nos in oꝛãdo petere afflictiões
coꝛꝑales. Uniuerſalit᷑ aũt pᷣcepit oꝛare nõ ſubi⸗
re ceptationẽ.ſed poſtqᷓ; aliquis ſubijt:expedit a
dño petere vtutẽ ꝑferẽdi:vt cõſume?᷑ in nob illð
Qui ſuſtinet vſq; in finẽ ſaluꝰerit.et Chꝛyſo.ſuꝑ
Matthᷣ.ait. Hic docet neq; renuere agones:ne⸗
qʒ inſilire. Ia em̃ ⁊ victoꝛia clarioꝛ nobis erit et
deuictio diaboli deriſibik. Atcractos em̃ opoꝛtʒ

virilit᷑ ſtare:non vocatos aũt ſilere ⁊ tpus expe

ctare agonis:vt et non vanam głiam et virilita
tem oſtendamus. Hec ille. Licet autẽ dicat᷑ Ge
neſis.xxij. Lemptauit deus Abꝛahõ. Et Sap̃.
iij.Quoniã deus tẽptauit eos.tamen exponi de
bet ſᷣm pᷣdicta.quod etiam cõfirmat Auguſtinꝰ

de verbis dñi:dicens. Nos non in temptatiõez

per ſemetipᷣm inducit deus.ſed induei patitur.
Unde Jacobi.j.dicit. Nemo cũ tẽptat᷑ dicat ꝙ a

deo temptat᷑. Deus em̃ intẽptatoꝛ maloꝝ eſt: et

ipſe neminẽ temptat.ſed vnuſquiſq; tẽptat᷑ a cõ⸗
cupiſcentia ſua abſtrac:ꝰ ⁊ illeccꝰ. Idem q̊ʒ Zu⸗

guſtinꝰ vbi ſupꝛa dicit. Aliud eſt induci in ten/
ptationẽ et aliud temptari. Nam ſine tẽptatiõe

ꝓbatus eſſe nemo poteſt:ſiue ſibijpſi:ſiue alijs.
Nõ igit᷑ hic oꝛat᷑ vt non tẽptemur:ſed vt nõ infe/
ramur in tẽptationẽ:tanq; ſi qſpiam cui neceſſe

eſt igne examinari nõ oꝛet vt igne nõ continga?

ſed vt non exurat᷑. Inducimur enim ſi tales inci

derint temptatõnẽes quas ferre non poſſumus

Cum ergo ſic petimus hoc rogamus: ne deſer⸗/
ti eius adiutoꝛio: alicui tẽptatiõi vel ↄſentiamꝰ
decepti:vel cedamꝰafflicti. Idem etiaʒ Augꝰ.in

libꝛo de bono ꝑſeuerantie ait.Cum ſancti petũt

nemoſul

Adoꝛantqh

wnagde
tiptationa
aitr
ptotio larn
tuoet mib
cotick ven
in prutere
ſopare vir
amorꝛedel
pheta dict
Gaebate
Dkotionec
ſupplen
gentescſe
cs ſeten
gitia vlrtu
cüeſt aliu
6Fume
Aptariond
6

cbimmico⸗

dddno
nos d
lumhicdt
nonueen
noo inpae
Mpraa
Imhperrarao
Gusopatur

Mrainerpe

lbwariam
lis wenia
Wa.N T
malomie
bikaſeui
nüda. Ni⸗

demang.

Rudae
lelligkde
lberas ad
ckBmen⸗
ſupa de
ſus pecit
Siem̃ ei
Ppopeſtr
winlono
Lſeellor
wusyyve
flamus.
mus vfi
üce
ſertenol
luriit.

nusanintt L
nzei
dektitn
lucidamns,
ncendiuſtei
nrngio
uRpobeſuche
S H
natihennrei
Aomneſurzin
iihunnign
ilideſtii
mooſſebümi⸗
onötienncki
mefnöni r
wüpchen
Wnmns nitde
tws naasinni
Ne
Dasd
ioen miaiis
öaprorurn di
guis ibrrepeltt
tciſumt uno l

me n.ſg
mooragonesne

curor nodis erite
mavstmohon
et tipuseh
un gameryin
Ur midien
1 Zhrubi t,
vs amenapon⸗
emu luti
on u lenplanio
Nindus gonw/.
citipestdicta
NunmlEd
aigzihtnt16
la Penhen
ckibtanrn
ſuom ir inne
Neſnihlrlit⸗
emor N
iiſnmn e⸗
rer jonungu
maniuulol
mmn oſunn⸗
,amns⸗edel,
ärel Nnm
ncidg
.Cunlenete

Folium

ne nos inducas vel inferas in tẽptationẽ: qͥd ali
ud oꝛantqᷓ; vt ĩ ſanctitate ꝑſeuerẽt.Dicit aũt Ale

xander de Alles vbi S. ꝙ licet ab igfect ⁊ ifirmis

tẽptatio nõ ſit appetẽda ſed patiẽtia ⁊ victoꝛia ſi
accidat. Itẽ nec a ſanctis ſit vnqᷓ; appetẽda tem/

ptatio carnis.qꝛ vt ait glo.ij.ad Coꝝ.xij.ibi Da

tus eſt mihi ſtimulus:teẽptatio q̃ fit a carne pec⸗

catũ eſt veniale:et ſi ei nõ ↄſentiat᷑. Lñ viri ꝑfecti
in vᷣtute ⁊ exꝑti de ꝑicuł teptationũ ⁊ qͥ ſciũt eas
ſuꝑare virilit᷑ qꝛ ſunt bñ firmati in cõfidentia et
amoꝛe dei:qñq; appetũt cẽptari.ſicut faciebat ꝓ
pheta dicẽs pᷣſ.xxv. Pꝛoba me dñe et tẽpta me.
Scliebat em̃ ꝙ vt dicit glo.ſuꝑ Match̊.vj.tem⸗
ptatio neceſſaria eſt ad coꝛonã.et ꝙ vt inqᷣt glo.

ſuꝑ pᷣdicta vᷣba pſalmiſte:niſi tẽptaremur negli
gentes eſſemꝰ. Et ideo Gꝛeg. in moꝛa. inqᷣt. Sã⸗

ctus ſe temptari deſiderat poſt vᷣtutes:ne ex cõfi

dẽtia virtutũ in pctm̃ cadat Hec ille. Sed vt di⸗

ctũ eſt aliud eſt tẽptari ⁊ alið in tẽptationẽ indu

ci. Illum em̃ vt ait Augꝰ. in li.de vᷣbis dñi:deꝰ i
tcẽptationẽ inducit quẽ ſuo auxilio deſeruerit.

Eptima ⁊ vltia petitio eſt Secd Dd

8s libera nos a malo.quam exponit Aug.

vbi S. di.Unuſquiſq; petit vta malo:hᷣ ẽ

ab inmmico ⁊ pctõ liberet᷑. Sed qͥ deo ſe cõmittit

diabolũ nõ tumet. Si em̃ deꝰ ꝓ nobis qͥs cõtra

nos.ad Roma. viij. et Chꝛyf.in omelł.ait. Ma/
lum hic diabolũ vocat ꝓpter excellentiã malicie

non que ex natura eſt ſed q̃ ex electione:etqͥᷣa ad
nos impacabile bellũ habet.et Cypanus dicit.

Hic ꝓteccionẽ dei aduerſus malũ petimꝰ:qua
impetrata contra omnia que diabolus ⁊ mun
dus oꝑatur ſecuri ſumꝰ.Sctũs aũt Bonauen
tura in expoſitiõe oꝛõnis dñice ait: hic petimꝰ

liberari a malo culpe.i.cuiuſlibet peccati moꝛta
lis ⁊ venialis:vt de nobis dici poſſit illð ad Ro
ma.vj. Liberati a pctõ:ſerui aũt facti deo. Itẽ a

malo miſerie:ad Roma.viij. Creatura libera⸗
bit᷑ a ſeruitute coꝛruptiõis in libertatẽ głie filio⸗
rũ dei.Itẽ a malo pene:maxime ĩferni.Oſee.xiij
De manu.ſ.eterne moꝛt liberabo eos: de moꝛte
redimã eos. Nos aũt dicamus ꝙ generalit᷑ in⸗

telligit᷑ de oĩ malo.Et ideo dicamꝰdeo Tu es qͥ
liberas ab omni malo Sapᷣ.yvj. In fine aũt di

cit᷑ amen.i.ᷣm Hieronymũ ⁊ Bonauẽturã vbi
ſupꝛa Uere ⁊ fideliter fiãt nobis gratie poſtula⸗
te. Augꝰ.aũt vbi S..inqͥt. Uidet᷑ etiam iſte nume
rus petitionũ ſeptenario beatitudinũ cõgruere
Si em̃ timoꝛ dei eſt q̊ bti fiunt pauꝑes ſpũ:qm̃

ipſoꝝ eſt regnũ celoꝝ:petamus vt ſctificet᷑ in ho

minib nomẽ dei timoꝛe caſto ꝑmanente in ſecu

la ſeculoꝝ. Si pietas eſt q̃ bci ſunt mites:peta/
mus vt veniat regnũ eius:vt miteſcamꝰ nec re⸗

ſiſtamus. Si ſcientia eſt qᷓ bti ſunt qͥ lugent:oꝛe
mus vt fiat volũtas eius ſicut in celo ⁊ in terra.

ꝛ cũ coꝛpꝰ tanqᷓ; terra ſpiritui tanqᷓ; celo conſen
erit nõ lugebimꝰ. Si foꝛtitudo eſt q̃ beati ſũt qͥ

cſuriũt:o:emꝰ vt panis nr q̃tidianꝰdet᷑ nob bo⸗

die q̊ͥ ad pleniſſimã facultatẽ venire poſſumus
Si conſiliũ eſt qͥ bti ſunt miſericoꝛdes:qm̃ ipſo
rũ miſerebit᷑ deꝰ:dimittamus debita vt nob no
ſtra debita dimittant᷑ Si intellectꝰ eſt q̃ bti ſunt
mũdo coꝛde:oꝛemus nõ induci in tẽptatiõeʒ:ne
habeamꝰ duplex coꝛ tꝑalia ⁊ terrena ſectãdo:de
quib tẽptatiões fiunt in nobis. Si ſapiẽtia eſt
q̃ bci ſũt pacifici qm̃ filij dei vocabunt᷑oꝛemꝰ vt
liberemur a malo. Ipſa enim liberatio liberos
nos faciet filios ðᷣi. Hec ille.Multas aũt alias
expoſitiones ⁊ q̃ſtiones circa hãc oꝛõnem dimit
to cã bꝛeuitatꝭ:q̃s ponit alex.de Ales in.iij.par⸗
te ſum me in tractatu de officio miſſe:mẽbꝛo.iiij.
Pꝛo cõcluſione vᷣo dico ᷣm ſanctũ Bonauen.
vbi S.ꝙ in hac oꝛatione petunt᷑ ſeptẽ dona ſpiri
tuſſancti.de quibo habet᷑ Eſa.xj.ad exterminan⸗
da in nobis ſeptẽ vicia capitalia. Dicimꝰ gᷓ ſctifi
cet᷑ nomẽ tuũ:q̃ſi dicemꝰ.Da nobis ſpiritũ ſapi
entie.i.iocũditatẽ internaʒ vt guſtemꝰqᷓ; ſuauis

es.et hoc generet in nobis pacẽ:et hoc ↄtra luxu

riam.qꝛ nõ eſt pax oſſibo meis a facie pctõꝝ me⸗

oꝛũ.Adueniat regnũ tuũ.i.da nobᷣ ſpũm intelle
ctus:q̊ mũdati coꝛde intelligamꝰ te in pᷣſenti re⸗

gnare ꝑ fideʒ:vt in futuro videamus te regnare
ꝑ ſpeciem.et hoc eſt ↄtra gulã:de qua ðꝛ Uinũ ?z
ebꝛietas aufert coꝛ.Fiat voluntas tua.i.da nobᷣ
ſpũm ↄſilij vt faciamus volũtatẽ tuã maxie mi
ſericoꝛdie que ꝑimit auariciã:q̃tinꝰmiſcðiaʒ cõ⸗
ſeᷓmur:ſᷣm illud Bti miſericoꝛdes qm̃ ipſi mi⸗
fericoꝛdiã cõſequent᷑. Sicut em̃ auaricia cõſiſtit

in acqrẽdo ⁊ retinẽdo:ita miſcðia in dando et di
mittẽdo. Quid aũt ꝓdeſt ſepiꝰ dicere Fiat volũ⸗

tas tua ⁊ nolle iuuare.Uult deꝰ apð te eſſe pau
peres vt ꝑ eos ſaluer ⁊ coꝛꝑe ⁊ aia. Cũ em̃ defu

erũt vaſa ſtetit oleũ. Panẽ nr̃jm ſuꝑſubſtãtialeʒ

da nob hodie.i.da nobis ſpm̃ foꝛtitudis qͥ mul
tiplici pane roboꝛat aiam:ne deficiamꝰ in pᷣſen⸗
ti eſuriendo iuſticiã:ꝑ quã expellẽtes accidiã ple
na iuſticia ſaturabimur in futuro:pſᷣm illð Bti

qjeſuriũt ⁊ ſitiũt iuſticiã qm̃ ipſi ſaturabunt᷑. Et

dimitte nobis debita noſtra.i.da nopᷣ donũ ſcie
et vᷣtutẽ luctꝰ:qm̃ tã nr̃a qᷓ; aliena pctã cognoſcẽ
tes defleamus vt nobᷣ debita nr̃a dimittas ⁊ ita
cõſolationẽ habeamꝰ aduerſus inuidiã:q̃ facit
hoiem de alieno bono tabeſcere.Et ne nos idu⸗
cas in tẽptationẽ.i.da nobis ſpm̃ pietat ⁊ man/
ſuetudiẽ ſpũs:vt ꝑ ſpũm pietatj vincamꝰ tẽpta⸗
tionẽ exercẽdo nos ad pietatẽ et ꝑ mãſuetudineʒ
vincamꝰ irã nõ reddẽdo malũ ꝓ malo:vt ita be

ati poſſidea mꝰterrã viuentiũ quã ꝑ ſom̃ pietatjꝭ

et mãſuetudinẽ obtineamꝰ.qꝛ bti mites ⁊c̃.Sʒ
libera nos a malo.i.da nob ſpm̃ timoꝛis q̊ vica
mus mala ⁊ ꝑ vᷣtutẽ pauꝑtatis ſpũs bona adi⸗
piſcant᷑:q̃tinꝰexcluſ vicijs ⁊ↄtẽpꝭ terrenis habe
amꝰet᷑na.ſ.btitudinẽ regni celoꝝ qð lucifer ami
ſit ꝑ ſuꝑbiã Hec ille.Et ſic ↄcoꝛdat cũ Aug.inpᷣ
cedẽti autoꝛitate. Uulgarit᷑ aũt hec ẽ dñnica oĩo

O pater ſancte qui mundum creaſti

Et ſtas in celo tus gloꝛio/ſo
AMNomen tuum ſit ſanctificatum
Regnũ tuum iocundum ⁊ iocoſum
Cũ viuere bene nos nanciſeimur
Eum tuo iunamine O deus gratiole
Uoluntas tua ſemꝑ ſit ſeruata
Ita a nobis terre incolis
Ut fit ab incolis ciuitatis beate.
De pane noſtro quotidiano
Etiam tibi ſemꝑ ꝓuidere placet
Sine illo viuere parum valer.
Debita noſtra nobis dimutas oꝛo
IVt a nobis ꝓprer tuum amoꝛem
Snimicoꝛum iniurie ignolcannt.
BSupꝛa foꝛtitudinẽ noſtrã ne facias nos teptari
Et ſis auxilio ne ↄſentiamus.
De omni malo velis liberare nos
Et facias vitam eternam conſequi Amen.
Uel dicas pater noſter m moꝛẽ no ſty.

EFErcuda vtilitas oꝛõnis ðᷣꝛ ſuꝑatiua.ſ.de⸗

8 monũ ⁊ tẽptationũ.vñ Iſið.in.iij.de ſũ⸗
mo bono c.vij. ait. Hoc eſt remediuʒ ei⸗
q vicioꝝ tẽptatõibo eſtuac vt qᷣtiẽs q̃libet tangit᷑
vicio:totiẽs deo ſe ſubdat ad oꝛõneʒ recurrendo
qꝛ frequẽs oꝛõ vicioꝝ impugnationẽ extinguit.
MHiero.q̊ʒ ad Saluiniã de viduitate ſeruoda in
Aqt. Spꝑ in manibo tuis diuia ſit lectio ⁊ tã crebꝛe
oꝛatiões vt oẽs cogitationũ ſagitte qͥb adoleſcẽ

tia pcuti ſolet huiuſcemodi clipeo repellãt. Oꝛo

em̃ valde ↄtrariat᷑ demonibo. Uñ in legeẽda ſeci
Barcholomei legit᷑ ꝙ qͥdã demõ exiſtẽs in coꝛꝑe

hoiĩs clamabat. Barcholomee aple incẽdũt me

oꝛõnes tue. Et ĩ figur ꝙ oꝛones demones ſu
perent᷑ hr̃ Exo. xvij. ꝙ donec Moyſes tenebat i
oꝛõne manꝰexcẽſas:ppłs iſrael debellabat ⁊ vin
cebat Amalech q interpᷣtat᷑ im Hiero. gẽs bꝛu⸗
ta. et ſignificat demones de qᷣbo Uirgilius in. vj
Eneyð.inqͥt.TZerribiles viſu foꝛme. Sitr. j. Re
gu. vij. Oꝛate Samuelefilij iſrael debellauerũt

Philiſteos ꝑ q̊s ſignificabant᷑ ᷣmones.ſᷣm em̃

Hieronymũ philiſteꝰ idẽ eſt ꝙ cades ſeu ruina.
2 cõuenit demonijs de celo cadẽtibo. Ideo Tho
bie. vj. Raphael angelus monuit Thobiã iuni
oꝛẽ vt oꝛaret ne demones in eũ haberent ptãteʒ.
Uñ ait Iſido.li.ij.ſoliloqoꝝ ca.vj. Immũdus
ſpũs oꝛõnis inſtantia vinci᷑:demonia oꝛõne de
yciunt᷑ ac ſupan?. EE

EFErcila vtilitas ðꝛ placatiõis. Nihil ei ſic
