naueñ.ibidẽ ꝑte.ij.arti.j.q.j.q in lege nature ne
ceſſaria erat cõfeſſio nõ vocalis ſiue ſacramẽta⸗

lis:quonis in cõfeſſiõe vocali ⁊ ſacramẽtali tan

; in oꝛdiato iudicio opoꝛtet aliũ eſſe reũ ⁊ aliũ
iudicẽ:⁊ opoꝛtet ꝙ reus ſit penitens quivelit in
ſpõtaneo iudicio ſpõte pctã ſua cõfiteri. Sed iu

dex pꝛincipalis eẽ nõ poteſt niſi ꝗ valeat abſol/

re. Unde ſuꝑ illud Pſal.lv.Deus vitã meã an
nunciaui tibi.ait gloſa.Uitã deo annũciat qui
pcca deo confitet᷑:nõ deũ docẽs ſed ſeipſuʒ pec/⸗
catoꝛẽ agnoſcẽs ⁊ dinans.

uere ⁊ ligare.Et ideo iudicium confeſſiõis ſoli
deo cõpetit:qui pncipaliter ſolus poteſt pctã re
laxare. Quia igi tꝑe leg nature creatoꝛ noſte:
erat tm deus ⁊ nõ adhuc homoꝰ⁊ nõ ðᷣderat ali
cui autoꝛitatẽ abſoluẽdi in foꝛo ſacramẽtali:iõ
noõ erat neceſſaria cõfeſſio vocalis ⁊ ſacramẽta/
lis ſed tmmodo mentalis ⁊ occulta que fiebat

ſoli deo cũ contritiõe coꝛdis ⁊ diſplicẽtia. nð

Aug.in.viij.cõfeſſionũ dicit. Cũ malus ſum ni

hil aliud eſt me cõfiteri deo qᷓ; me mibi diſplice

—

Icittamẽ dñs Bona. vbi g
d iurex lege naturali in caſu quis tenebat

dQAl cõfeſſionẽ vocalẽ quãdo deus illam
exigebat:ſicut exegit ab Adã Geñ.iij.di. A dam

vbi es.vbi gloſa inqͥt. Uerba ſũt vocãtis ad pe

nitẽtiã ⁊ ad cõfeſſionẽ inducẽtis.Et ad Chaim
dDirit Beñ.iiij. Ubi eſt abel fratertuus.De qui⸗/

bus dicit 3 pe.di.j.S. deniq;.vt ꝑſpicue apꝑeat

c etiaz de

neminẽ ſine cõfeſſiõe a pctõ mũdari.Ab ipᷣiꝰhu
mani generis pᷣncipio ſumamꝰ exoꝛdiũ. pecca⸗
to p me tranſgreſſiòis pᷣmi parentes coꝛrupti a
dno ſunt reqſiti de culpa:vt pcetm̃ quod traſgre
diendo cõmiſerãt cõfitẽdo delerẽt. Serpẽs aũt
de culpa requiſitꝰ nõ eſt:quia per cõfeſſionẽ nõ

reuocabat᷑ ad venio.Chaim qͥʒ cũ pꝛime pᷣuari⸗
catiõi fratricidiũ addidiſſet ſiłitera dño de cul⸗

pa requiſitꝰ eſt:ſed quia ſuꝑbus capiti ſuo pec
catũ ſuũ cõfiteri noluit indignꝰ venia iudiea⸗
tus eſt:vnõ in deſpatiõis ꝓfundũ merſus eſt.
dum ait. Mea iniqͥtas maioꝛ eſt qᷓ; vt veniam
merear:vaguſq; ⁊ pfugus exijt a facie dei ſigni

ficãs eos qui pctm̃ ſuũ cõfiteri diſſimulãt diui
ne mipᷣatiois indignos habeir. S
Eñcũdo obligati ad cõfeſſionẽ fuerũt ho
ſ mines lege moyſaica. Unð ait Durãdꝰ
noſter in ſũma:qꝙ tẽpoꝛe legis ſcripte ip

ſe deus magis innotuerat hoi ⁊ iã pontiſicẽ cõ⸗
ſtituerat in terra:⁊ ideo hoĩ mãdauerat cõfiteri
vocaliter ꝑ ſacerdotẽ:generaliter tamẽ ⁊ diſtin?
cte ꝑ determinationẽ ſacrificioꝛũ. Uñ diat᷑ LTe⸗
uitici.xvj.qꝙ poſtq; ſacerdos ⁊ põtifex mũdaue
rit ſanctuariũ ⁊ tabernaculũ ⁊ altare tũcofferat
bircũ viuentẽ ⁊ poſita vtraq; manu ſuꝑ caput

„

eius cõfiteat᷑ oẽs iniqᷣtates ⁊ vniuerſa delicta fi

lioꝛũ iſrael.Et Leuit᷑.xxvj.dici᷑. Pꝛopter pecca
ta ſua affligãtur donecofiteant᷑ iniqtates ſuas
⁊ maloꝝ ſuoꝝ recoꝛdent᷑ qbus pᷣuaricati ſunt
in me:tũc oꝛabunt ꝓ iniqtatibo ſuis ⁊ recoꝛda⸗
boꝛ federis mei qð pepigi cũ patribo eoꝛũ.Nu⸗

meri q̊q;.v.ſcriptũ eſt. Uir ſiue młier cũ fecerit

bitur pem ſu.
Ertio dico ꝙ ↄfeſſio eſt de lege Phetica
t vnõ dicit Dauid Pſal. xxvij. Ex volũta
te mea cõfiteboꝛ illi.? Plſal.xxxj.Dixi cõ

ex oibus pctis que ſolet hoibus accidere cõfite

fiteboꝛ aduerſũ me iniuſticiã meã dño.⁊ ꝓuer.

xxviij.dicit Salomon.Qui abſconderit ſcelera
ſua nõ diriget᷑:qui autẽ cõfeſſus fuit ⁊ relique⸗
rit ea mĩicoꝛdiã conſequet᷑.Et Ecẽci.iiij.ðt Sa
piens Pꝛeſbytero hũilia aiam tuã.Et.xvij.ite⸗

rum inqͥt. Ante moꝛtẽ cõfitere pctã tua.⁊ ibidẽ.

VUiuẽs ⁊ ſanus cõfiteberis ⁊ laudabis dñmi:et
głlificaberis in miſᷣ̃atõibo illiꝰ. Et.ij. Neemie.ix.

dicit᷑. Filij iſrael cõfitebant᷑ pctã ſua ⁊ iniqtates

ſuas quater in die ⁊ quater i nocte ⁊ adoꝛabãt
dñm deũ ſuũ. Itẽ Joſue.vij.dixit Joſue.Achax

fili mi da gliam dno deo tuo iſrl ⁊ cõfitere.⁊c.
Rñndit ille. Uere ego peccaui dño deo iſrl. ſ. qʒ

Paralippo.xvj.habet᷑. Cõfeſſio pctõꝝꝑ⁊ magni

ficẽtia bonoꝛũ coꝛã illo.Et Job.x.ca.ſui li.inqͥᷣt

Zoquar in amaritudie aie mee: dimittã aduer
ſum me eloquiũ meũ:dicã deo noli me cõdẽna
re.Et.xxx.ca.eiuſdẽ libꝛi iterũ dicit.Si abſcõdi

quaſi homo petm̃ meũ ⁊ abſcõdi iniqtatẽ meã

quis mihi tribuat adiutoꝛẽ. Et Eſa.xliij.ſcptuʒ
eſt. Narra ſi qͥd habes vt iuſtificerꝭ.⁊.lij.eiuſdẽ

ſheni⸗ oeſ
nhtutanitl
incclarau⸗
ſcnir ee i
bcondtucſt
niittir hletnd
miͦnfop oriu⸗
Taderlarte
Nltote orotod
Conod
I norch
Bona.l
Gcofeſiouen
nenigogie
mficckthloi⸗
ainsiius iege
notmege mias
gurechüllucos
Pugo deſanan
pummnliat prerd
Prarczcöftem
ſickiſtiuta
onarn
cöfeſſo ſrbom
ierpegatore?

ſpoſttappone

.ſeno potuit t
r lalemec
lbrlircflöcke
Nüſuäpongin
datus enodes
Camenti cöfeſt
ur eſtſoameti
ſiinfigurngn
las diſcemen
1 phand. Lca
diis Manthl
eurdigna ſan
arbitno ſacerae
ſchioramiap:
mdaucrit dic
Bonabl
(oexponereme
ſagaminlis
natnocoaa.
clinquisin
t Hugo dele
tyvrcuraretſe
Cocurandt c
mgegrotili
fntſtmech
Kockltembt
ſgimaht
utüͤgyſſe
1sgeng 3

mn. ISbiohn
rdli, Pertnt
(eruptia
oanaſe
1Sais it
rüfeſſioneno
almevan⸗
radno Rall/
pinſto e
Nnia ucle,
Gi meſsck.
kövnmnuam
aftardaiſgni
diſlumolärdiu

9
ſoni fngitho
ar duric?
gs ſanrig
üponaficic,
uennt cöfun
umer diſtin⸗
Oidiar A
uli müdane
mrttücoffennt
nn ſugcaput
iueriadaicſ
Proprerpers
ſnictores has
juunann ſune
Uus eruoꝛda⸗
nicori. fuß
nliercüfuert
ANdare cfit
1
Nler phena
mi. Ervoli
Cmi din
i o? un,
ondontioden
nert tiqc
liijdt
nie
uaalwi.
labis donn
i amil
iu rnijans
ae: Covbit
ſoſue N
ioönmet,
de q;
iztmugn
a lina
mai ner
Slabſc̃li
niatareme
li ſci⸗
li, ℳ

Foliuũ

libꝛi.Soluevincka colli tui captiua filia ſion.ſ.
in ↄfeſſione.⁊.lviij. Si abſtuleris de medio tui
cathenã.ſ.ꝑ ↄfeſſiõeʒ oꝛiet᷑ in tenebꝛis luxtua:⁊
tenebꝛe tue erũt ſicut meridies.? Treno.ij.c.Ef
funde ſicut aquã coꝛ tuũ in ↄſpeu dei.ſ.ꝑ ↄfeſ

ſionẽ. 2 Oſe ee. xiij. Colligata eſt iniqͥtas ephꝛaiʒ

— „

abſconditũ eſt pctm̃ eiꝰ: doloꝛes ꝑturientis ve
niẽt ei.⁊ Oſee.xiiij.ðꝛ. Reddemꝰ vincula labio
rũ nr̃oꝝ.q̃rti quoq; Reg.v.c.cuilibet pctõꝛi ðꝛ
Vade ⁊ lauare ſepties in ioꝛdane:⁊ recipiet ſa⸗
nitatẽ caro tua atq; mũdaberis. U
Uarto dico:ꝙ cõͤfeſſio eſt de lege euãge
q lica atq; diuina. Uñ ẽ ſciendũ:bᷣm ſem

72

Bona.in.iiij.di.xvij.arti.j.q.ij.?⁊ Alexã.

de ales in.iiij.ꝑte ſũme in tractatu de ↄfeſſione
w cõfeſſio ↄueniẽter eſt iſtitutai lege euãgelica:
Aꝓpter legis gre ꝑfectionẽ q̃ ad ſiłitudinẽ legiſla

toꝝ idedt xpᷣi ondit humilitatẽ exercendã a ſub⸗
ditis ipius legis.iuxta illud Matth.xj. Diſci⸗
tea me:qꝛ mitis ſum:⁊ hũilis coꝛde.⁊ Haioꝛ
aũt eſt hũilitas ↄfiteri homini q; ſoli deo. Uñ

Hugo de ſancto victoꝛe ait. Plus facit qͥ ᷣuo

bumiliat᷑ ꝓpter dñm:qᷓ; qͥ ipᷣ dño bumiliatur:
ꝓpterea cõſitemini alterutꝝ peccata vĩa. hecille.
tẽ eſt iſtituta ꝓpter diuinã recõciliationẽ que

ſieri debebat humano arbitrio mediãte. Et iõ

cõfeſſio ſit pbomini:vt homo ſit iudex:⁊ arbiter
iter peccatoꝛẽ ⁊ deũ.Arbiter aũt talis debet eſſe

q poſſit apponere manũ in vtrũq;.Talis vero

elle nõ potuit quouſq; deꝰhomo faaveſſet. vñ
Rob qꝛ talẽ mediatoꝛẽ nõ videbat dicebat ſui
lbꝛi. ix.c. Nõ eſt qͥ vtrũq; valeat arguere:⁊ ma⸗

nũ ſuã ponere in ambod. Igit homo deificatꝰ

datus eſt nobis mediatoꝛ:ct arbiter xpᷣs:qͥ ſa⸗

cramentũ cõfeſſiõis inſtituit.Cõfeſſio em̃ pꝛo/⸗

ut eſt ſacramẽtũ nõ fuit in lege ſcripta veteri ni⸗
ſi in figura:qñ ſq; ſacerdotib data eſt auctoꝛi
tas dilcernendi inter lepꝛã ⁊ lepꝛã ac inter ſctm̃
⁊ ꝓphanũ. Licet aũt xpᷣs pꝛeceperit peccatoꝛib⸗
dicẽs Matth.iiij. Penitentiã agite:in qͥ intelli
gitur digna ſatiſſactio pꝛo peccato q̃ debʒ fieni
arbitrio ſacerdotis. Ad qð reqᷣrit᷑ neceſſario cõ
feſſio:tamẽ expꝛeſſe nõ reperit᷑ in euãgelio ꝙ eis

mãdauerit dicẽs cõfitemini.qð fecit:pᷣm ſanctũ
HBona.vbi.S.q.iij.qꝛ vt qͥdã dicũt ſufficit medi
co exponere medicinã egroto Quia igit᷑ cõfeſſio
ſacramẽtalis que ẽ aie medicina ð bet eẽ volũta
ria ⁊ nõ coacta. Jõ dñs ſolũ etiã ĩſinuauit ipᷣaʒ
relinquẽs in volũtate egrotãtis. Et bᷣ eſt qð di

cit Hugo de ſctõ vic.ĩ li.de ſacra. Medicis di⸗
xit vt curarẽt ſed infirmis nõ dixit:vt ad medi⸗
cos curandi cã ↄuenirẽt.Et hoc qꝛ certũ eſſe vo
luit ꝙ egroti libẽter ſalutẽ q̃rerẽt:⁊ ſe curãdos
offerrẽt ſi medicos inuenirẽt.hec ille. Itẽ qꝛ cõ⸗
feſſio eſt iterabilis:⁊ totiens quotiẽs qͥs ↄfitet
legitime acapit indulgentiã peccatoꝛũ iõ nõ in

ſtituit eã expᷣſſe ne ex eꝰ verbis daret᷑ peccatoꝛi⸗

bus materia recidiuãdi.expꝛeſſe aũt pᷣcepit de

baptiſmo. Johãnis.iij.quia nõ eſt iterabilis:et
tm ſemel percipi poteſt. Poſſumus qͥq; dicere
, Chꝛiſtus deus ⁊ homo pꝛecepit ꝙ hoies cõ⸗
iteren Pꝛimo implicite:vt dicũt om̃s cheolo
gi in.iiij. dil. xvij. maxime Richᷣ.noſter ibidẽ ar.
ij.q.j.Et hoc fuit quãdo pᷣcepit lepꝛoſo munda
to dicẽs Matth̊.viij. Uade oſtẽde te ſacerdoti
bus. Et idẽ habet᷑ Luce.xvij. Secũdo hocidẽ
fecit expucite quãdo diſcipulis dedit poteſtateʒ
iudicãdi in foꝛo conſciẽtie. Nam ꝓmiſit Petro
ſe daturũ huiuſmodi poteſtatẽ Matthᷣ.xvj. di
cẽs.LTibi dabo claues regni celoꝛñ.Et quodcũ
q; ligaueris ſuper terrã erit ligatuʒ ⁊ in celis:et
quodcũq; ſoluenis ſuꝑ terra erit ſolutũ ⁊ in ce⸗
lis.Quã poteſtatẽ poſtea dedit illi expꝛeſſe poſt
reſurrectio nẽ ſuã dicẽs. Paſce oues meas Jo⸗
hãnis.xxj.Similit᷑ etiã dedit oĩbus alijs apłis
dicẽs Johãnis.xx. Accipite ſpmſanctũ quoꝛuʒ
remiſeritis pctã remittũtur eis:⁊ quoꝝ retinue
ritis retẽta ſunt. Si ergo dedit hanc poteſtateʒ
Petro apoſtolis⁊ diſcipulis.ergo dedit ⁊ omi
bus ſuis ſucceſſoꝛibo:pᷣm Scotũ ⁊ Richᷣ.i.liij.
di. xvij. Cum ergo papa ſit ſucceſſoꝛ Petri:epi⸗
ſcopi vᷣo ſint ſucceſſoꝛes apoſtoloꝝ:ceterivᷣo ſa
cerdotes ſucceſſoꝛes ſint diſcipuloꝛuʒ:ſicut di⸗
cũt pꝛefati doctoꝛes vbi ſupꝛa.Et habet᷑.xxj.di.
ca.in nouo.⁊.lxviij.di:ca.quoꝛũ vices.⁊ extra ð
ſacra vn.ca:vnico.S.per frontis.Et Hoſti.ideʒ
dicit titu.de tẽpoꝛiba oꝛdinationũ.S.⁊ qualiter
Ergo oiĩbus ſacerdotib qui ſunt ⁊ qui erũt de

dit xpᷣus poteſtatẽ abſoluẽdi:ſed ſpecialiter cõ⸗

ceſſa eſt Petro:vt declararet᷑ a ſũmo pontiki⸗
ce ceti inferioꝛes hãc autoꝛitatẽ recipiũt. Hinc

eſt ꝙ q;uis huiuſmodi autoꝛitas oĩbus ſacer⸗

dotibus collata ſit:tamẽ nõ omnes ipᷣam erer⸗

cere poſſunt:quia bonis reſpeccib ab æcclia eſt

reſtricta. His pᷣſuppoſitis cõdiludo ꝙ; quilibet
xpᷣianus ex pᷣcepto diuino ⁊ euãgelico obligat᷑

ad cõfeſſionẽ.Et pꝛobat᷑ per fundamẽtũ quod

habet᷑ in iure. Na cui cõcedit᷑ iuriſdiccio ⁊ pote⸗
ſtas:etiã cõceſſa intelligit᷑ om̃is res ſine qua ip

ſa iuriſdictio bene ⁊ ↄgrue adimpleri nõ poteſt
vt habet᷑ in ca. pᷣterea.extra de offi. dele ⁊. l. ij. ff.
de iuriſ.om.iudi.Facit ad hoc ca.venerabilẽ.ex

tra de elec. Itẽ cui concedit᷑ pꝛincipale cõce it ⁊
acceſſoꝛiſi.vt pꝛobat᷑ per.l.ad rem nobilẽ.⁊.l.ad
legatũ.ff. de pꝛocur.⁊.ff.ſi vſuſfruc.pe.l.j.S.j.⁊

ff. de ſerui. ruſti. pꝛe.la.iij.S.qui habʒ. ff. ð acqᷣ.

here.l.illlud. Patet hec regula. Naʒ ſi pꝛinceps
dat iuriſdictionẽ alicui ſentẽtiandi malefacto⸗
rem: ex cõſequẽti intelligit᷑ dediſſe ei autoꝛitatẽ
7 poteſtatẽ inueſtigãdi ⁊ cognoſcẽdi de malefi⸗
cijs eoꝛũ.Quo pꝛeſuppoſito cõcdludo ꝙ cũ xpᷣs
dederit iuriſdictionẽ ⁊ poteſtatẽ ac autoꝛitatem
plenariã apoſtolis ⁊ eoꝛũ ſucceſſoꝛibo iudican⸗
di in foꝛo conſciẽtie peccata hominũ. Et cum fe
cerit eos iudices conſciẽtiarũ vt poſſint abſol/⸗
uere ⁊ ligare Manh xviij.diſt. Arnen dico vo⸗

. 4

bis quecũq; ligaueritis ⁊c. Ergo tenent᷑ ipſi ſa,⸗/
cerdotes ſi debet iudicare pꝛius cognoſcere di /
ligẽter omia crimina ⁊ neceſſarias circũſtãtias
ꝓctõꝝ. Judicãtem em̃ opoꝛtet cũcta rimari.cq.
iudicantẽ.xxx.q.v. Sed clarũ eſt ꝙ peccata cöo⸗/
Amuniter ſcire nõ poſſunt niſi pctõꝛes eis cõſcẽc
tias ſuas aperiat ⁊ reuelẽt.quia ecclłia nõ iudi/
cat de occultis:ſᷣm Scotũ in.iiij.diſ.xv.ar.jſ.q.

iiij.vt etiã habet᷑ in ca.ſicut.in fine.⁊ ca.tua nos
extra de ſimo.⁊extra de ſen. cxcõ.ca.a nob.el.ij.⁊

xxxij.diſ.ca.erubeſcãt.⁊.xxxij.q.v.ca.chꝛiſtiana.
S neceſſe ẽ ꝙ petõꝛes reuẽlet ſacerdoti pecca

conſequẽs xpᷣus inſtituens ſacerdotes iudices

animan:ex conſequẽti pᷣcepit peccatoꝛibo vt eis
cxrimina ſua reuelarẽt. Cõfirmãtur hec exemplo

Laʒari quẽ reſuſcicatũ tradidit diſcipulis ſol⸗

nendũ Joh.xj. Unð Aug.in libꝛo de peñ.? poę⸗
niltui de penitetia.di.j.ca.quẽ penitet.inqᷣt. a⸗

ʒarũ de monumẽto iam ſuſcitatũ obtulit dñs

Diſcipulis ſoluẽdũ:per hoc oſtendẽs poteſtatẽ

obſoluedi cõceſſam ſacerdotibꝰ. Quinto di⸗

co pꝛeceptũ de cõfeſſiõe eſſe etiã de lege apoſto⸗

lica:quod habet᷑ Jacobi.v.vbi dict᷑. Confitemi
alterutrũ pctã veſtra. Que verba exponẽs Ri⸗
char.in.iuiij.diſt.xvij.dicit:q apłus innuit con⸗

feſſionẽ faciendã ſacerdoti:quia pauloante bec
verba pꝛemiſit. Infirmat᷑ quis ex vobis indu⸗

cõcluditvt ſaluemi.Siliter.ij.

cat pᷣſbyteros eccłe.Et ibidẽ Rich.ait.ꝙ apłus

intellexit cõfeſſionẽ eſſe neceſſariã ad ſalutẽ:qᷣa
yt ſal⸗ Siliter. ij. Petri. ij. dicitur
Satagite imaculati ⁊ inuiolati inueniri in pa

ce:ſcʒ per ofeſſionẽ.vt inquit gloſa. Et.ſ. Johᷣ.j.

dicit᷑. Si cõfiteamur pctã noſtra fidelis ⁊ iuſtꝰ
eſt deus vt remittat nobis pctã noſtra ⁊ mun⸗
det nos a peccato noſtro.Dicit aũt Scotus in
liiij.di.xvij.ꝙ; apłi hoc pꝛeceptuʒ nũ qᷓ; pᷣdicaſſẽt
ſiue feciſſent:niſi illð expꝛeſſe in mãdatis a do⸗
mino Jeſu xpᷣo habuiſſent.Dicit aũt Hugo de

ſancto Tlictoꝛe in libꝛo de ſacramẽtis. Ipᷣi me⸗

dici quia negligeres in ſua curatiõe egrotos in⸗
uenerũt eos ad ſalutẽ querẽdã ⁊ admonitione
ſua excitauerũt ⁊ pᷣcepto attraxerüt. X
FFErrrto ⁊ vltimo dico ꝙꝙ cõſfeſſio eſt de pꝛe
ſcepto legis canonice.Unde de pe.diſt.j.
in ca.vide.dicit᷑. Quiſqͥs es qͥ cõſciꝰtibi

es alicuiꝰ erroꝛis:quãto tẽpoꝛe erraſſe te noſti:
tanto tẽpoꝛe humilia teipſum ad deũ ⁊ ſatiſfa⸗

cias ei in cõfeſſiõe penitẽtie.⁊ in ca.eccłia.ea.di.

dicit᷑. Ecdeſia xpᷣi eſt nõ habẽs maculã neq; ru⸗

gam aut aliquid iſtiuſmodi.Qui ergo pctõꝛuʒ
aliqua ſoꝛde maculatꝰ eſt nõ poteſt de eccleſia
xpᷣi appellan nec xpᷣo ſubiectus dici.poſſibileẽ

autẽ vt quomõ ecdlia que pꝛius ruga habuit?
maculã atq; immũdiciã poſtea reſtituta eſt. ira
peccatoꝛ recurrat ad medicũ:id eſt ad confeſſo/

rem:quia nõ habẽt opus ſani medico ſed ma⸗
le babẽtes vt curet vulnera ipᷣius ⁊ ſit de ecclia

ua in iudicio ſacramẽtali ſq; cõfeſſiõis.Et ꝑ

XXXII

que eſt coꝛpus xpᷣi.Et in ca.Secũda.eadẽ diſt.
dicit᷑. Secuda poſt naufragiũ tabula eſt culpã
ſimpliciter cõfiteri.Facit ad hoc ca.deus diffini
tionẽc᷑.⁊ ca.ſi peccatũ.⁊.ca.quẽ penitet.⁊ ca.quo⸗

modo.ea.di.vnde.S.alij.econtra dicit Amb.qꝙ;

nemo poteſt iuſtificari a pccõ niſi ülud cõfiteat᷑

Ambꝛo.etiã in quodã ſᷣmõe q̃drageſime.⁊ po⸗

nitur de peni. di. ſ. S. ecce als. ca. iquit ſcriptura.
Diclit. Dic tu pꝛius iniqͥtates tuas vt iuſtificerj.
Quibꝰ verbis oſtendit᷑ ꝙ nunqᷓ; meret᷑ iuſtifi⸗
cani qͥ in vita ſua noluit cõfiteri. Facit ad hoc.c.
ſi cui.eadé die.

A ſciẽdũ eſt ꝙ ex his pꝛeceptis tenetur

ę quilibet pctõ: cõfiteri oia pcrã ſua moꝛ⸗

talia.Unde ſi ſciẽter vel vnũ pctĩ moꝛ

tale dimitteret aut circũſtantiã neceſſariã moꝛ⸗
taliter peccaret cõtra pꝛeceptũ ⁊ cõfeſſio eſſet in⸗
utilis.⁊ pꝛobat᷑ hoc fundamẽto Philoſophi in
vij.phiſicoꝝ dicẽtis.Lot modis ſe habet vnuʒ

oppoſitoꝝ ad reliquũ quot reliquum ad illo.

Patet regula. Nã ſi quis recedeẽs ab vno loco

ad aliũ fecerit mille paſſus ſᷣm vltimũ potentie

ſue:certũ eſt ꝙ ſivult retrocedere ad pꝛimũ locũ
ꝗ quo motus fuerat neceſſe eſt ꝙ retrocedendo

faciat etiã mille paſſus ſᷣm vltimũ potẽtie ſue:

ꝙ ſi deficeret in vno ſolo paſſu clarũ eſt ꝙ non

attingeret ad pꝛioꝛẽ locũ a quo receſſerat. Cuʒ

igiturvt inquit Augꝰ.in quodã ſermone.quot

pctã quiſq; facit per conſeuſum tot paſſibo a pa

radiſo ſe elongat ⁊ recedit:nece eſt ꝙ volẽs redi

re ad paradiſum retrocedat ꝑ cõfeſſionẽ om̃ia
peccata ſua ãnullãdo:aliter ſivnum ſolũ dimit

tat qð ſibi nõ diſpliceat nõ poterit ad patriã ce
leſtẽ pertingere. Ideo dicit Beda in quodã ſer

mone.Quid pꝛodeſt ꝙ tota ciuitas cuſtodiat᷑:
⁊ vnũ foꝛamẽ per quod hoſtes intrẽt relinqua

tur. Aliã ſimilitudinẽ poſſumꝰadducere.Nam

ponamꝰ ꝙ homo habeat mille apoſtemata in
coꝛpoꝛe ⁊ om̃ia faceret per medicinã curari pꝛe

ter vnũ:adhuc ꝗpter illð ſolũ in intimis ⁊ ſecre⸗

tis partib coꝛpoꝛꝭ occultatũ moꝛeret᷑. Si vero
educeret᷑ ſanies illiꝰcum alijs ſanaret᷑. Sic inꝓ
poſito eſt de pctõꝛe habente multa apoſtemata

peccati moꝛtalis qui nõ ſanat᷑ niſi omia per cõ⸗
feſſionẽ detegat cõfeſſoꝛi. Unde notãdũ eſt ſᷣm

beatũ Thomẽã in.iiij.diſt.xv.ar.iij.q.iij.⁊ in.iij.
parte.q.lxxxvj.ar.iij.⁊ ſanctũ Bona.in.iiij.diſt.

xv.ar.j.q.ij.? Rich̊.ibidẽ ar.j.q.vj.⁊ Alexan.de

ales in.iiij.parte ſũme in tracatu de peñ.in ge⸗

nerali:ꝙ ad hoc vt penitentia ſit vera neceſſe eſt
ꝙ ſit integra de oĩbus pctis niło remanẽte.ã
dei perfecta ſunt opera Deut᷑xxxij. Sed ꝑfecũ
eſt cui nihil deeſt. iij. phiſicoꝝ.Cũ ergo remiſſio
pctõꝛum ſit opus miſ̃icoꝛdie diuine ad ꝑfectio
nem eius requirit᷑ ꝙ oia ſimul remittat. Unde
Aug.in libꝛo de pe.ait.Quedã impietas infide
litatis eſt ab illo qui iuſtus eſt dimidiã ſpera⸗
re veniã. Facit ad boc de peni.di.iij.ca.ſuntplu

(wur Dis tot
vbigoinquit
ſupeſtouogen
cgbeihiofin

poteſt valere⸗

miher. Foat
goſaarunnen
ppanenilito
fodere tlh

lumppanede
lpdin. Erqun
facendo ſolü
niſe

woꝛ debetſoti

pais ſuis r
fimini Golog
flijſum. Ke
flen deregu.
oimreus. I
alt Qeatpe
cofeſſione vt d
feuclanernu
itſelauoare:
niacarerad
r Etſopndic
Inno tentifn

Depe. 21e 1.

Vtmuſqzſems
nis gucpentea
no figeliterco
cumſbipeni
Plen Som
cturbaberean
ſeptemannis.
ſuoplercetxe
Foanckulculis
nles lcnent 4
Moꝛrolis Vn
xpijpane⸗
qulchqg gee
eſlltetll
n ii diſt .
golngz ſunte
Primüeſten
his Gecn
ußbus pecc
koonfeſſio y
nolnfttil.
eCumri

Mechfne

tila enid,
deus djffii

Gmark uft,
1 atudboc⸗

Nerts tchen
apaiſuamor,
Anüpen me
imrrſſni no⸗,
1leſtoeſein,
Poloſopbiin
isſehebann;
ignumadi.
tis ab o loo
glumpommne
Radoꝛimũ loci
Pnmoctdendo
mü poritie ſue
nchrüch non
.o nucſſant. A
tiſcnnone got
nwwrpuſſhape
ctg wwlesdi
Gſioni omia
numlolüdimit
mtad müce
aingbotiſc
nins tocil
ginmiz linque
addveer ſon
wolenauli
mni mee
irinis tſeqt/
ent Giren⸗
naret Ginp
luchotanatn
ſiomiaper
onidüͤ
nuniitt
mde
enei
bmmui ſi
ni Gdgan
Gntudgfean⸗
mimn. n
ing iui
joſungn

Foliuũ

res.⁊ ca.penitẽtiam.⁊de peni.di.v.ca.vltio.vbi
dicit᷑. Falſam penitẽtiã eſſe cõſtat cũ ſpꝛetisplu⸗
ribus de vno ſolo penitẽtia agit᷑:aut cũ ſic agit
de vno vt tamẽ nõ diſcedat᷑ ab alio.Et idẽ habe
tur in.iiij.ſen.di.xv.ca.penul.⁊ in.S.his autoꝛi⸗

tatibo.de peñ.di.iij.Et confirmant᷑ iſta per ea q̃
habent᷑ in ca.maioꝛes.extra ð baptiſmo. vbi di
citur.Dñs totũů hoĩem ſaluuʒ fecit in ſabbato.
vbi glo.inquit. Nihil reputat᷑ actũ dũ aliquid
ſuꝑeſt ad agenduũ.vij.q.j.ca.nihil.⁊.xxxviij.diſ.
ca.que ipᷣis.facit ad hoc ꝙ ſentẽtia ex parte non
poteſt valere:⁊ ex parte ſic.l.in hoc iudicio.ff.fa⸗
mi.her.Facit ⁊ ad hoc de cõuer.cõiu.ca.placet.i

gloſa.argu.etiã ad hoc.quia nõ valet aliqͥd fieri

ꝓ parte niſi totũ fiat.l.in cauſe.ff.de ꝓcu.⁊.l.iij.
ff.p dere.⁊.l.cũ hi.S.ſi pꝛetoꝛ.ff.de trãſac.⁊ de cõ⸗

ſe. di. ij. ca.comperimꝰ. Nec liberat᷑ pignus ſi ſo

lumpꝓ parte debiti ſatiſffiat.C. de diſtrac.pigno.
l.q;diu.Et qui aliqͥd debet facere non liberatur
faciendo ſolũ pꝛo parte.ff.de verbo.obliga.l.in
executiõe.S.pꝓ parte.Ex quib cõcludit᷑ ꝙ pecca

toꝛ debet ſatiffacere deo ꝑ confeſſionẽ de oibus

pctĩs ſuis.vt em̃ ait Hiero.de pe.di.j.ca.cõuer⸗
timini. Solo pctõ retento in confeſſiõe diaboli
filij ſumꝰ. Et ad pᷣdicta facit qð dicit᷑ in ca.de⸗
fleat. de re Jian ſe qꝙ in vno deficiẽs factus eſt
oĩm reus.Ideo Aug.de peñ.diſ.v.ca.cõſideret.
ait. Caueat penitẽs ne verecũdia ductꝰ diuidat
cõfeſſionẽ:vt diuerſa diuerſis velit ſacerdotib
reuelare:⁊vnũ dicat vni ⁊ aliud alteri.quia hoc
eſt ſe laudare ⁊ ypocriſim oſtendere ⁊ ſemꝑ ve⸗
nia carere:ad quã fruſtra ꝑ ꝑtes ſe ſperat pꝑueni
re.Et ſupꝛa dicta om̃ia cõfirmãtur ꝑ pꝛeceptuʒ
Inno.tertij:factũ in concilio generali.qð habet᷑

de pe. 2 re.ca.oĩs vtriuſq; ſexus.dicẽs. Omnis
vtriuſq; ſexus fidelis cum ad annos diſcretio⸗

nis ꝑuenerit om̃ia ſua ſolus pœã ſemel in an⸗
no fideliter cõfiteatur pꝛopꝛio ſacerdoti ⁊ iniũ⸗
ctam ſibi penitẽtiam ſtudeat pꝛo viribus adim
plere.Scð m autẽ gloſam ⁊ doctoꝛes quis di⸗
citur hbabere annos diſcretionis cõmuniter in
ſeptem annis:⁊ quãdo eſt doli capax ⁊ malicia
ſupplet etatẽ.extra de delictis pueroꝝ.ca.puer

grandiuſculis.quod eſt pᷣmũ capłm.Et ſic oẽs
tales tenent᷑ ad confeſſionem ſub pena peccati
moꝛtalis. Unde dicit ſeraphicꝰ Bonauẽ.in.iiij.

di. xvij. parte.ij.in queſtiõibo circa litterã.q.j.q;
quicũq; crederet ꝙ confeſſio nõ eſt de neceſſita
te ſalutis talis eſſet bereticus.Unð dicit Rich.
in.iiij.diſt.xx.arti.j.q.j.in coꝛpoꝛe queſtiõis.q
quinq; ſunt eſſentialiter neceſſania ad ſalutem.
Pꝛimũ eſt efficax doloꝛ de om̃ibus pꝛeteritis
culpis. Secũdũ eſt firmũ ꝓpoſitum cauẽdi ad
om̃ibus peccatis moꝛtalibo in futurũ. Tertiũ
eſt confeſſio vera ⁊ integra quãdo adeſt facul⸗

tas confitẽdi.Quartũ eſt ſatiſfaccio iuſta ꝓ poſ

ſe. Quintũ quod cetera grata deo facit eſt ꝙ ad

hac oig moueamur pnapałr amoꝛe ⁊ ðᷣi noꝓpt

CLXXX

timoꝛẽ ſeruilem. 22=2gf
Vod autẽ dimittẽtes ↄfiteri aliqd peem

q ſint in ſtatu damnatõis audite duo ter

,

ribilia exempla. Pꝛimũ legit᷑ in cronie

fratrũ minoꝛũ vbi habet᷑:ꝙ cum quidã confei,⸗
ſoꝛ noſtri oꝛdinis tranſiret cũ ſocio ꝑ quoddaʒ

caſtellũ:contigit ꝙ quedã mulier diues ⁊ vana
pꝛedicto confeſſoꝛi confiteret᷑. Cum aũt ſocius
iuuenis eolumbine ſimplicicatis in quodã an
gulo oꝛaret:vidit ab illa dñna ſe cõfitẽte tot bu⸗
fones ab eius oꝛe egredi quot peccata cõfiteba
tur.videbat inſuper quẽdã bufonẽ alijs maio⸗
rem ⁊ hoꝛribilioꝛẽ ꝓcedere ſepiſſime vſq; ad os

deinde retrocedere ſemꝑ.Landẽvidit ꝙ domi½

na illa abſolutiõe recepta a cõfeſſoꝛe reſuſcepit
in oꝛe ſuo om̃es bufones ꝑ eccłiam ſaltantes:
quos pꝛius emiſerat. Poſt igit᷑ receſſuʒ illius
dñe ille iuuenis ſimplex confeſſoꝛi dixit. Pater
mi ſic ⁊ ſic vidi.Qui confeſſoꝛ rei ſeriem intelli⸗
gens:videlʒ ꝙ quot bufones illa emiſerat: tot
culpas moꝛtales cõfeſſa fuerat:⁊ ꝙ maioꝛ bu⸗

fo in oꝛe retẽtus ſignificabat aliqð graue peem

quod illa pꝛe verecũdia cõfeſſa nõ fuerat. Sta⸗
tim iuit ad domũ pᷣdide dñe vt videret ſi blan⸗
dis verbis ab ea poſſet illud pccm̃ extrahere:ſʒ
inueniẽs eam moꝛtuã ⁊ a diabolo ſuffocatam:

ſtatim iuit ad eccłiam oꝛauitq; dominũ vt illiꝰ

mulieris ſibi confeſſe finẽ ei oſtendere dignare⸗
tur. Quid plura.Ecce dña illa ſibi apparuicval
de hoꝛribilis:que cũ eſſet cathenis igneis circũ
ligata vlulato magno clamauit dicens. O me
miſerã:o me infelicẽ:o me deniq; et᷑naliter a di⸗
uina iuſticia repꝛobatã. Ecce mi ſpiritualis pa⸗
ter ⁊ confeſſoꝛ:q omibꝰ peccatis meis tibi con
feſſis vnũ tm̃ pꝛe verecũdia reſeruaui: ꝓpter qð
nec illud nec aliquod alioꝛuʒ a deo eſt mihi rez

miſſum:⁊ ꝓpter hoc ad eternũ ignẽ a diuina iugas

ſticia merito condẽnata ſũ. Aliud q̊ʒ exempluʒ

ſimũe legit᷑ ſed vlcra pꝛedicta dicit᷑: ꝙ ipſa mu⸗

lier apparuit ſuo cõfeſſoꝛi ſuꝑ vnũ draconẽ ſe⸗
dens qui vndiq; flãmã effũdebat. HabebatqqG
pꝛedicta mulier ꝓ capillis lacertas terribiles
eius cerebꝛũ ꝑfoꝛantes:⁊ in auribus ſuis igne⸗
as fulguris ſagittas:⁊ ĩ oculis ſingłis raſpos

ignẽ emittẽtes ⁊ eam terribiliter cructãces:circa

collũ autẽ habebat duos ſerpẽtes qui eiꝰverba
⁊ pectus ac ipᷣm collũ dilacerabãt.Ad manus
vᷣo habebat duos canes rabidos eas rodẽtes.
XLũq; interrogata fuiſſet a cõfeſſoꝛe quare talia
pateret᷑ rñdit. Iſte draco qui vndiq; flamã ef/
fundit ⁊ me inflamat ⁊ poꝛtat eſt diabolus qui
me ne integre cõfiterer induxit. Lacertas aũt tã
terribiles in capite patioꝛ ꝓ oꝛnamẽętis capitis

⁊ vanitatibo factis.Sagittas vᷣo igneas ĩ aur

bus ꝓ auditione detractionũ ⁊ verboꝝ inho⸗

neſtoꝝ. Raſpos aũt ad oculos patioꝛ hoꝛribb

liter me affligẽtes ꝓ vanis ⁊ luxurioſis aſpect⸗/
bus:Serpẽtes vvo ad collũ ⁊ ad vberaeh laſci⸗

Bermo

uis ãplexibo ⁊ oſtẽſione pectoꝛis ac mãmillaꝝ.
CLanes aũt rabidos ad manusꝓ tactibo impu⸗/
dtcis.Et qꝛ panẽ quẽ dare debebã pauꝑibꝰ de/
di canibus.A quibo oibus penis libera eſſem:
ſi integraliter còfeſſa fuiſſem. Quo exẽplo patet
ꝙ deus non remittit peccata niſi ſimul fuerint

omia cõfeſſa.Aliud deniq; legit᷑ exemplũ ꝙ vir

quidã ⁊ vxoꝛ nõ valẽtes filiũ habere votũ fece⸗
runt głioſe vᷣgini ꝙ ſi fuliũ vel filiã eis impetra⸗
rxect:ad eius ſeruitiũ illũ alicui religioni mãcipa
rent. Quid plura.Concipit᷑ filiꝰ ⁊ ſanus partu⸗
ritur:qͥ cum adultꝰeſſet ꝑ parentes certioꝛ factꝰ
eſt qualiter eũ deuouerãt vᷣgini głioſe:qͥ ſtatim
cexkfectus eſt monachꝰ:mater aũt erat in elemoſy
nis faciẽdis pᷣcipua.Eo cꝑe ex voto q̊dã maritꝰ
cepit ꝑegrinari. Interivo mr filiũ ſpuriũ pepe/⸗
rit quẽ ſtatim pꝛe verecũdia occidit.Confitebat
pluries: ⁊ ſepiꝰ in ãno euchariſtiã ſumebat:nec
tamen vnq; auſa eſt xpᷣi vicario in cõfeſſiõe ad/
ulteriũ ꝑpetratũ ꝓdere.Tandẽ graui infirmita
te pꝛeſſa a conſcietia foꝛtiter ſtimulata:q adul
teriũ reuelaret decreuit potius moꝛi ſine pcti re
uelatiõe qᷓ; talẽ ruboꝛẽ in confeſſiõe ſuſcipere: et

ſic moꝛtua eſt. Quod ſentiẽs filiꝰ: cepit miſſas
beati Gꝛegoꝛij ꝓ matre celebꝛare:quo celebꝛan

te apparuit coꝛa eo quodda valde terribie ſup
gltari:quo viſo ille in vtute ſanguinis xpᷣi cõiu⸗

rauit illud vt ſibi diceret quid eſſet. Tũc mater

illius monachi eiulado clamauit.O fili mi ego
ſum infeliciſſima mater tua.Cui ille. Mẽtiris.
Cum em mater mea młtas faceret elemoſynas

⁊ ſepiſſime confiteret᷑R ac multotiẽs cõicaret ne⸗

Iqᷓ; poſſibile eſt ꝙ ſit daõnata. Tunc mater duo
vbera a duob ſerpẽtib crudeliter cruciata illi
oſtendẽs ait.Scito fili ꝙ hec ſunt vbera infeli⸗/

cia quetu ſuxiſti:verũtamen eternis cruciatibꝰ

Deputata ſum:quia adulteriũ quoddã cõmiſ⸗
ſum ex quo filiũ ſpuriũ peperi ⁊ occidi nũqᷓ; ſa⸗/

cerdoti reuelare pᷣſumpſi. Quibꝰ dictis relico
ibi maximo fetoꝛe ſtatim diſparuit.O igit᷑ feti⸗

di pctõꝛes emũdate ab oibus vitijs cõſciẽtiam

veſtrãa:aliter nec dei gratiã nec beate vᷣginis ſpe

rate beniuolẽtiã. Nam legit᷑ ꝙ quidã maxima
peccata cõmittebat ⁊ tamẽ qͥtidie ſalutabat be/
atã virginẽ ſperãs ex hac deuotiõe ſe ſalusdum

Quada aũt nocte apparuit ei beata vᷣgo ⁊ ante

ipᷣam ibat quedã pulcherrima iuuenis cũ quo
aà vaſe pleno cibis delicatis ⁊ pᷣcioſis cooper⸗

tis quodã lintheamine valde fetido ⁊ immun⸗

do. Tũc beata virgo hoꝛtabat᷑ eũ vt comederet
de illis cibis ita delicatis. Ille vo ſtupefactꝰ di

xit.O dña quõ poſſum cõedere cũ illa linteami

na ſint adeo fetida ⁊ immũda. Zũc beata vgo
Dixit. Sictue ſalutatiões ⁊ deuotiões mihi nõ

placent cũ ſint inuolute totvitijs ⁊ fetidiſſimis
pctis ⁊ abominatiõibꝰ: placerẽt aũt ſi cõſciẽtia

tua eſſet mũda ab oĩbus inquinamẽtis pctõꝝ.
Quiby dictis diſparuit: ⁊ ille pctõꝛ cõſcieẽtia ſuã

„„

tiõe beate vᷣginis feru iir.
Pars ſecuda ⁊ vltima de diſpenſatione con⸗
feſſionis. er 7

ab om̃i crimine ꝑ lent ionẽ mũdauit ⁊ in deuo
eruẽtius ꝑſeuerautt.

ne teneaofiteri.⁊ rñdet brũs Tho.in

iiij. di. xvij. ar.j.q.j.ij.iij.⁊.v.in coꝛpꝑibꝰ
queſtionũ ⁊ ſolutiõibꝛ argumẽtoꝝ.ꝙ papa nõ⸗
poteſt cũ aliquo diſpẽſare qͥn teneat᷑ cõfiteri oia
pctã ſua moꝛtalia ſacerdoti xpᷣiano.Et idẽ didt
Rich.noſter in eadẽ di.arti.ij.q.vij.⁊ etiã habe
in ſũma cõfeſſoꝝ lib.iij.ti.xxxiiij.q.xxxiiij.Et di⸗
cit Rich.vbi S.ꝙ circa cõfeſſionẽ poſſumꝰ duo

cõſiderare.videlz circũſtantiã ⁊ eſſentiã.Quãtũ

ad circũſtantiã tẽpoꝛis detminati ab eccłia qa

hoc eſt de iure poſitiuo:ideo papa põt diſpẽſa⸗

re ⁊ plongare tepus cõfeſſiõis ex cauſa rationa
bili.quia in his que ſunt mere de iure poſitiuo
⁊2 nõ diuino poteſt papa diſpẽſare.lxxxij.diſ.ca.

pᷣſoyter. Quatũ vo ad eſſentiã cõfeſſiõis qᷣa eſt
de iure diuino ⁊ de eusgelij pᷣcepto:vt ſupꝛa ꝓ⸗

batũ eſt. Cõtra qð papa diſpẽſare nõ põt.vt in⸗
quit Urbanꝰ papa in ca.ſunt quidã.xxv.q.j.iõ
papa nullatenꝰ põt diſpẽſare ne aliq s teneatur
cõfiteri.Aut em̃ talis cũ quo diſpẽſat᷑ nõ habet
facultatẽ confitẽdi ſed impoſſibilitatẽ:⁊ tũc nõ
indiget diſpẽſatiõe.Si aũt ſeruare poteſt: ⁊ tũc
tenet᷑ ſeruare:nec diſpẽſatio pape ipᷣm adiuua⸗
re põt.qꝛ vt inqͥt Berñ.in.iij.de cõſideratiõe.ca.
xiiij.contra rationẽ nõ eſt fiẽda diſpẽſatio. Nã
papa poſitꝰ eſt diſpẽſatoꝛ in edificationẽ nõ in
deſtructio nẽ.Et ideo ↄcludũt oẽs theologi vbi

ſupᷣ.diſ.xvij.q̃rti. papa cũ tota potẽtia ſua nõ

poſſet diſpẽſare cũ aliquo vt nũ q; teneret᷑ ↄfite⸗
ri:nec ſacramẽtũ cõfeſſiõis ãnullare:qð eſt iure
diuino.qꝛ ſicut vna ſpẽs nõ põt fieri altera ᷑ᷣm
naturã:ſᷣm Ph̊m.ij.poſterioꝝ.vtputa hõ in pe⸗
tram mutari. Ita nec ius diuinũ põt mutari in
ius poſitiuũ.Sed ſalua reuerẽtia Rich.⁊ oim

theolo.dico ꝙ in hoc pᷣcepto aliqͥs diſpenſauit.
Nã pleroſq; vidiſtetiſſe ꝑ tres ãnos ſineofeſſiõe
alios ꝑ qͥnq; alios ꝑ decẽ alios ꝑ viginti aut ꝑ
triginta ãnos:qͥ nunqᷓ; ↄfeſſi ſunt aut bene.qͥſ⸗

nã diſpẽſauit cũ illis.Nõ angelꝰ nõ papa nõ le-

gatꝰ a latere non epᷣus nõ ſacerdos nec quiſqᷓ;

alius clericꝰ nõ etia ipᷣe deꝰ. Sed qͥs fuit iſte di

pẽſatoꝛ:rñdeãt ipᷣi.Dic mihi o ĩfelix xpᷣiane qͥ tãẽ

to tempoꝛe ſine confeſſione ſtetiſti:quis diſpen

ſauit tecũ. Quare nõ es cõfeſſus.⁊ ſtatim dicet.

Ego nõ fui cõfeſſus ꝓpter luxuriã.qꝛ teneo con
cubinã quã nolo dimittere. Alius dicet. Nõ ſuz
ↄfeſſus ꝓpter auariciã.qꝛ nolo reſtituerevſuras
⁊ male acq ſita.A liꝰrñdebit.Sine ↄfeſſiõe ſteteri
Apter diſcoꝛdiã ⁊ rancoꝛẽ.qꝛ nolo ꝑcere inimico
meo ſʒ vindictã facere oino delibero.Cũ iſtis G
diſpẽſauit diabolus:ſicut diſpẽſauit cũ quadãa
iuuene:de qua legi ꝙꝙỹ cũ cõmiſiſſet inceſtů cuz

Ro decdlaratiõe ſecunde partis queri
p nunq d papa poſſit diſpeſare cu alid

(cmrecmnalin
mas dolo⸗

uuiſennu

Intlunffu

Gutglgan

Gſandapelaue
guia gerr ac
Uraucarnc
fteniroluirb
igtolenird
bolyoauana
c(oꝛdle⸗ Oiniqt
denablliſſim⸗
ſalutixeſtrico
niatnulac
lrantſeg
Nuentod nͤl

diicaqan⸗
Oecuſanonefft
no nadinuf

☚
Ge
riꝛ diabolicaſe
toretabttfalli
lſeneceſſanä ce
dũ ambꝛo/ſ
ſa Penus dol
funrqpigemn
ntſcog feuenn
nemeb nolede.
lii paneſümer
poꝛequo Pen
Peeeptü decon
maglſterſenin
llavaba wolun
Intio yrdckete
ſflaetöettng
ſlun wif
elunt magnee
ſc TindS
cotracöfeſſion⸗
chenmedicis
Neſtconfiter
n. Bugonis
ſdelacheni
nſimami
Nelinpublia
nge föin
ſtananczpn
noſepurann
ltndei ſi
icdigninn
ninene

ue in do⸗
.
Uarionecon

ns ghen?
ci llch
dais Di
dpin corpi
papan
töfitmnoi
1.Eticedict
aihbk
ernli Edi,
poſſonbduo
Nenni Oniti
nabackac
apor nic
auſa mrona
iure voſtnuo
Llemn. diſa.
ſtchos qa ct
veyr ſupa g
nopot rig

di n ,1

laͤstenearur
dnt nöbab
ieni. ꝛtuc no
npoteſt dt
ömadinu,
Hidcnd.
mnoni n in
teolog wi
tiria ſuan
unerttfie
egöck iure
in Amn fn
nun bölpe

Ntmuunin

ch toin
dipenſant.
eyſeſie
ſginnane⸗
urbehkiſͤ
dapan
s nec gula
sfiitedi
tthanri
guis diſpen
lunn din
and
daa ſin
uenriuns

ſiefei

Cltisg
cigr⸗

fratre carnali nunq; ipᷣm pem̃ cõfeſſ. a fuit dece
peꝛa a diabolo qꝗᷣ cũ ula dupẽſauerat.Cum ergo

fuiſſet moꝛtua line cõfeſſiõe ipᷣiꝰ pci:poſt moꝛ⸗
tem apꝑuit fratri ſuo de ſtatu illiꝰſcire deſiderã
ti. Eratq; ligata catena ferrea ab illo demone 4
cũ ea diſpẽſauerat ⁊ clamauit dicẽs. Heu mihi

quia ꝗpter pctm̃ tecũ cõmiſſum ſum ſic crudeli
ter cruciata ⁊ eternalr dãnata:qꝛ nunqᷓ; illð cõ⸗

fiteri volui.⁊ his dictꝭ diſparuit. Cũ luxurioſis

igit᷑ diſpenſat diabolus luxurie:cũ auaris dia⸗
bolus auaricie: cũ iracũdis diabolꝰ odij ⁊ diſ⸗
coꝛdie.O iniqua conditio xpianoꝝ:o ꝑtinacia

donabiliſſima: ovenenata ſynagoga ĩferni:cur d
ſalutẽveſtrã contẽnitis.Confitemi ergo ⁊ agite

pniam. quia cõfeſſio inſtituta eſt in remediũ ſa
utis nfr̃e:ſine qua nuliꝰ adultus valẽs cõfiteri

Euenit ad vitã ſempiternã.Ad quã. ?c.

Dñica quarta in q̃drageſima de confeſſiõis

excuſatione:frequentatiõe:⁊ reuelatione: Ser⸗

mo triceſimuſtertiꝰ.

. ice ancillaet

u eiꝰ Geñ. xxj tranſſumptiue ad
Gak.iiij.⁊in epła occurrẽtis dñice
Mulctos ſenſualitas renuẽs ↄ fite

ri ⁊ diabolica ſuggeſtio a confeſſiõis ſacramen
to retrahit falſis argumẽtatiõibꝰoſtendẽs non
eſſe neceſſaria confeſſionẽ ad ſalutẽ: maxime ꝑ
dictũ Ambꝛo.ſuꝑ Lucã.quod habet᷑ de pe.diſ.

ſ.ca. Petrus doluit. vbi dicit. Petrus doluit et
ſeuit quia errauit vt homo.õ iuenio qͥd dixe

rnit:ſcio ꝙ fleuerit.lachꝛymas ei lego: ſatiſfactio
nem eiꝰ nõ lego. Ad hocrñdet Alexã.de ales in
iiij.parte ſũme in tractatu de cõfeſſiõe.ꝙ eo tem

poꝛe quo Petrꝰ fleuit adhuc nõ erat publicatũ

pꝛeceptũ de confeſſiõe faciẽda ſacerdoti.vt inqᷣt
magiſter ſen. in iiij. di. xvij. Nõ tamẽ Ambꝛo. ꝑ
illa verba voluit oſtẽdere ꝙ tãta poſſit eſſe con⸗

tritio vt deleat culpã ⁊ penã ſine confeſſiõe ⁊ ſa⸗

tiſfactiõe:ita ꝙ homo nõ teneat᷑ ad cõfeſſionem

ſz potiꝰ voluit ſignificare ꝙ; lachꝛyme cũofeſſio
ne ſunt magne efficacie. Et ſic expoit Hugo de
ſaõ Uicco. Scðo arguit diabolica ſuggeſtio

cõtra cõfeſſionẽ ꝑ dictũ Chꝛyß.de pe. diſ. ſ. ca. la⸗
chꝛyme dicẽs.Lachꝛyme lauant delictũ:qð pu⸗

doꝛ eſt confiteri. Rñdet Alex.de ales vbi F. ßm
ſen. Hugonis de ſccõ Uicto.ꝙ hoc intelligẽdũ

eſt de lachꝛymis ſecretis q̃ fiunt in confeſſiõe ſe
creta facta vni ſacerdoti de pctõ qð eſt pudoꝛ cõ
fiteri in publico. Uñ Gꝛatianꝰ de pe.di.j.c.non
ita ait.lõ ita itelligẽdũ eſt vt ſine cõfeſſiõe oꝛis
pctã dicant᷑ dimitti:ſed ſine publica cõfeſſiõe.ſe
creta nanq; pctã ſecreta cõfeſſiõe ⁊ occulta ſatiſ/

factiõe purgant᷑.hec ille. Tertio arguit ſenſua

litas dicẽs. Nõ eſt nece cõfiteri ſacerdoti niſi ad

tarãdũ pniam pcci.Deut.xxv. Sʒ hoc ſibi ſuffi
Aẽter pot caxare hõ ſi ſit diſcretꝰ lʒ nõ ſacerdos.

ergo nõ tenet ad ↄfeſſionẽ. Reſpõdet Ric.ĩaiij.
di. xvij.ar.ij.q.j.ꝙ ille qui eſt nimis familiaris
vni ꝑti nõ dʒ eſſe iudex in ula cã.extra de offi. et
pote.in dele.c. inſinuate:qꝛ ſic dic gloſa ibidem
