Familiaritatis affectio venitatẽ ipedire ſolet:vt
inqᷣt textꝰ in.c.accuſatoꝛes.el.iij..q.v.vbijð hoc

plene per doctoꝛes. Homo aũt eſt nimis fami

liaris carni ſue:⁊ eam nimis diligit:et iõ nõ eſt
rationabile:ꝙ ſit iudex in illa cauſa in qua agẽ
dũ eſt de punitione ⁊ maceratiõe coꝛpoꝛis ſui.
Quapꝛopter neceſſariũ eſt ipᷣm ſtare iudicio al
terius.ſ.ſacerdotis. Nemo enim debet eſſe iu⸗
ex ĩ cauſa ꝓpꝛia neq; arbit.ff. ð iuriſdi.om.iu⸗
dic.l.qui iuriſdictioni.⁊.ff.de iudi.l.iulius.⁊.ff.
de arbi.l.penultima.⁊. C. ne quis ĩ ſua cauſa.l.
vnica. ⁊ nemo debet eſſe iudex ⁊ pars:vt nota᷑
in.S.itẽ obijcit᷑.xxiij.q.iiij.⁊ ꝑ Voſtiẽ. ?2 Inno.
in. dilecus. de pe. ⁊ ꝑ Archi. in. c. inter qrelas.
xxiij.q.iiij.vel poteſt dici: confeſſio nõ ſ olum
oꝛdinatur ad taxationẽ penitẽtie ſed imo pꝛin⸗
cipalius ad ſuſceptionẽ gratie diuine:⁊ aliquã
relaxationem pene virtute clauium.vnde quia

nullus habet claues in foꝛo conſcientie niſi ſa⸗

cerdos:ideo neceſſariuʒ eſt confiteri ſacerdoti.
Quarto arguit dyabolica ꝑſi ualſio per dicum
Aug.in.c.magna.de pe.di.j.vbi exponẽs illud
pſalmiſte.Dixi confiteboꝛ ⁊c.ait. Uoluntas ſch
cõfitẽdi remuneratur:nõ opus.ergo ⁊c̃. Rñdet
Alexan. de ales vbi. S. ꝙꝙ licet coꝛdis cõtritione
peceata dimittant᷑ quantuʒ ad culpam:tamen
confeſſio neceſſaria eſt:quia deus non remittit
peccata iĩ cõtritione niſi contritus habeat inten
cionem confitendi iũlla.vnde dicit apłs ad Ro.
x. Coꝛde credit᷑ ad iuſticiaʒ oꝛe aũt confeſſio fit
ad ſalutem. Facitad hoc de peni.di.j.c.nõ põt.
vbi inquit Chꝛyſ.confeſſionẽ eſſe neceſſariam
humane ſaluti.vnde Greg.viij.moꝛał.inquit.
Qui ꝓmereri vult qð expedit debet malũ cõfi⸗
teri quod fecit.?. Ambꝛo.in.c.non poteſt.de pe.
dl. j. ait. Non poteſt quiſq; iuſtificari a peccato
niſi fuerit peccatũ ante cõfeſſum.⁊ Aug.in.li.l.
anneliar⸗ omelia.xij.dicit. Quomõ nobis pecca
toꝝ vulnera nunqᷓ; deeſſe poſſunt:ſic ⁊ ↄfeſſio
nis medicamina deeſſe nõ debent. Nõ em̃ ideo
vult deus vt cõfiteamur pctã noſtra:qꝛ ea iße
ſcire nõ poſſit ſed qꝛ hᷣ dyabolꝰdeſiderat vt ĩue
niat qð nobis ante tribunal eterni iudiq obij⸗
cat. Ideo vult vt magis defendere q; accuſare
pcã nr̃a velimus. Ecõtraria aũt deꝰ noſter:qi
pius ⁊ miſericoꝛs eſt vult vt ea confiteamur in
hoc ſeculo:ne pꝛo ũllis cõfũdamur poſtmodũ
in futuro.hec ille. Ideo bene dicunt verba pꝓpo
ſita. Eijce ancill:ideſt ſenſualitatẽ renuentẽ cõ⸗
fiteri vel dyabolicam ſuggeſtionẽ cõfeſſionẽ de
teſtantem:⁊ filiũ eius:ideſt peccatũ.ſ.illud cõfi
tendo. Suꝑ qᷣboverbis tres de cõfeſſione cõſi⸗
deratiões faciemus. Pꝛima dicet᷑. excuſatiõis.
Scõa frequentacionis.Tercia renalarlanid⸗

Bermo

Pars pꝛima in qua decdlaratur qui ſint excu
ſati a confeſſione ⁊ quando. .
Ro declaratõe pᷣme ꝑtis Sciẽdũ eſt
p Fm oẽs theologos in.iiij.ſen.di.xvij.
ꝙ oẽs hoĩes mũdi tenẽt᷑ ad cõfeſſiõeʒ
ſi nõ ſunt legitime excuſati:⁊ ptʒ ꝑ pᷣ⸗
ceptũ poſitũ in pᷣallegato.c.oĩs vtriuſq; ſexus.
ð peni.⁊ remi.vbi terminꝰponit᷑ vniuerſalis.ſ.

ois. Qui aſt totũ dicit nihil exctudit:vt notat᷑

in.c.ſolite.ð maio.et obe.Et iĩ.l.a ꝓcuratoꝛe.C.
man.cuʒ ſimilibo. Uñ nõ itelligit᷑ ſicut qͥdã be⸗
ſtialis d octoꝛ exponebat dicẽs. Nota pᷣmo in
verbo.oĩs vtriuiq; ſexus.ꝙ ſolũ hermofrodiꝰ
tenet᷑ ad cõfeſſionẽ. Pꝛeterea ibi ponitvtriuſq;
ſexus:vt ĩcludat mares ⁊ feminas q;uis ſi po⸗
ſuiſſet tmmodo maſculinũ ſexum tñ iduſiſſet

etiã femininũ.sã maſculinũ genꝰ cõcipit femi

ninũ.xvij.q.iiij.c.ſi qͥs ſuadente.⁊ de elec.c.gña

li.li. vj.⁊ de ↄſe.di.j.c.oẽs fideles.⁊.ff.de lega.ij.

l.ſi ita. ⁊.ff. de vᷣbo.ſig.ł.j.ad oñdendũ ergo ꝙ;
oẽs tenent᷑ tam maſculi qᷓ; femine ad ↄfeſſionẽ

volui ponere termios ꝑticulariſſimos. Ideo

dicit Ric.noſtervbi.õ.ar.ij.q.iiij.ꝙ etiaʒ papa
tenet᷑ ad cõfeſſionẽ faciendaʒ ſacerdoti xpᷣ iano.
Si em̃ eſſet cõfeſſio ſolũ de iure poſitiuo nõ te/
neret᷑ de neceſſitate:qꝛ par in parẽ nõ habet im⸗/
perium.c.innotuit.de elec.⁊.c.infcrioꝛ.xxj.di.ł.
ille a quo.S. tempeſtiuũ.ff. ad trebel.?.l. nam ⁊

magiſtratus.ff. de arbi.⁊ ideo nõ potuiſſet ob

ligari ꝑ ſuos pᷣdeceſſoꝛes. Si ergo ſolũmodo
papa feciſſet pᷣceptũ de cõfeſſiõe ipe nõ eſſet ob/
ligatꝰad eam de neceſſitate. Quia pꝛinceps eſt
ſolutus legibo.l.pnceps.ff.ð legib ſed bene de
congruitate deberet illã ſeruare:vt dicit in.l.di
a vox. C. de legibus. ⁊.l.ex imꝑfecto.C. de te⸗
ta. verum qꝛ confeſſio eſt de pᷣcepto diuino vt
ſupꝛa viſum eſt:ideo papa tenet᷑ ad eaʒ de neceſ
ſitate. Quantũ vero ad determinatiõeʒ tempo/⸗
ris oꝛdinataz a condilio generali tenetur de cõ⸗
gruitate:quia vt dicitur.xxv.q.j.in.c.cõfidimꝰ.
⁊.c.iuſticie. Juſticie ac rationis oꝛdo ſuadet:vt
quia ſucceſſoꝛibus deſiderat mandata ſua ſer
uari pꝛedeceſſoꝛis ſui pꝛocul dudio voluntatẽ
⁊2 ſtatuta cuſtodiit. dOD
Imiliter dicit Richar.vbi.S.qꝙ ſi cõfeſ⸗

ſio eſſet ſolummodo per pꝛeceptũ eccle
tia de aliquo veniali.ſicut fuit beata vᷣgo Ma
ria:an talis teneat᷑ ad ↄfeſſionẽ. Reſpõdẽt thee

ſie nõ tenerẽt᷑ ad eaʒ infideles.quia ad
ecdeſiam nõ pertinet iudicare de his qui nũqᷓ;
ſuſceperunt ſacramentum baptiſmi:vt inquit
apoſto.j.Coꝛin.v.⁊ habetur.xlv.diſt.c.qui ſin⸗
cera.et.c.de iudeis.xj.q.iij.c.inter verba.vnde
dicit Richar.in.iiij.di.xvij.arti.ij.q.jĩ. vicario

chꝛiſti non fuit conceſſa directe poteſtas ſuper

illo qui ſacramentum bapriſmi non ſuſcepit:

verũ quia de pꝛecepto diuino eſt confeſſio etiaʒ
infideles tenentur ad confeſſionẽ faciendam ſa
cerdoti chꝛiſtiano cui eſt cõceſſa poteſtas a chꝛi

ſo deo ⁊ bomine.

XXXII

Erüũ cum diuinũ pꝛeceptũ ſit rationabi
v liſſimũ non obligat ad aliquid irratioz⸗
nabile aut impoſſibile.quia ad ipoſſi⸗

bile nemo tenet᷑.ff.de regu.iu.l.impoſſibilium.

Ideo ad obſeruationẽ huius pꝛecepti non te⸗
nentur illi qui habẽt de nõ confitẽdo aliquã de

infra ſcriptis rationabilẽ excuſatiõʒ:quapꝛopt᷑

ſolent ſex generationes aſſignari excepte ab hu⸗
iuſmodi pᷣcepto. Pꝛimi ſunt illi qui nõ habent
aliqð peccatũ. Na ceſſante cauſa ceſſat effectus.

ca. cum ceſſante.extra de appella.cum ſilibus.
Sed ꝓ maioꝛi declaratiõe querit. Nunqͥd ha⸗
bens ſolũ peccata venialia teneatur confſteri:ſi

nullum babet moꝛtale. Reſpõdet Richin.iiij.

diſt. xvij.ar.ij.q.iiij.in ſolutiõe pᷣmi argu.qꝙ ho
mo non tenet᷑ penitere de venialibꝰ eo ꝙ ſimul
poſſunt cum gratia dei ſtare. nam nõ pꝛiuant
hoiem gratia dei:⁊ poſſunt poſt hanc vitam re

mitti.⁊ ideo de ſe non indigent de neceſſitate of

ficio dauiũ:tamẽ ꝑ accidẽs tenetur homo de ü⸗

lis penitere ⁊ cõfiteri ꝓpter obſeruationẽ ſtatuti

ecdleſiaſtici:etiã ſi nullũ habeat moꝛtale.Aliqui
tamẽ dicunt ꝙ talis non tenet᷑ ad dicendũ ſocer
doti aliquod peccatũ veniale in ſpeciali:ſed tĩ
in generali confitẽdo ſe peccatoꝛẽ multoꝛuʒ ve⸗
nialiũ. Hec Richar.cum quo cõcoꝛdat beatus
Tho.in eadẽ di.arti.j.q.iij.in ſolutione.iij.arg.
⁊ Petrꝰ de tarã.ibidẽ ar.iiij.q.j.⁊ Alex.de ales.
i.iiij.pte ſume ĩ tract᷑.de ↄfeſſiõe.Sctũs vᷣo SJ⁰eh

na. in. iiij. di. xvij. ꝑte.iij. art.ij. q.j.ðᷣt. Cũ q̃rit᷑ an

venialia debeãt coͤfiteri: Reſpõdeo ꝙ ↄgruüũ eſt
maxime viris ꝑfectis confiteri peccata venialia
regulariter tamẽ nõ eſt neceſſariũ niſi in duobo

caſibus:videlʒ ꝓpter dubiũ ⁊ ꝓpter ſtatutũ.ꝓpt᷑

dubiũ quãdo quis ꝓbabiliter dubitat vtrũ ſit
veniale vel moꝛtale:tenet᷑ em̃ hoc caſu confiteri
aliter periculo ſe expo nit ⁊ agit cõtra conſciẽtiã

⁊⅛ conſequẽs edificat ad gehennã. ca.litteras.

5S.poꝛro.de reſtitu.ſpo.cum ſilłibus.Et ideo de⸗

bet confiteri illud ⁊ relinq̃re iudicio ſacerdotis

vtrũ ſit venialevel moꝛtale.Nã in dubijs ſemꝑ
tutioꝛ via eſt eligẽda.ca.matcheꝰ.extra de ſimo.

Pꝛopf ſtatutũ vo tenet᷑ qͥlibet xpᷣianus ſemel

in ãno confiteri etiã ſi nõ habet niſivenialia.hec

ille.Si aũt vlterius querat᷑:ſi aliquis eſſet tãte

puritatis ⁊ ꝑfectiõis ꝙ nõ remoꝛderet eũ cõſciẽ

logi in.iiij.di.xvij.ꝙ hoc viſimilit᷑ nõ poteſt cõ⸗

tingere:quia nõ eſt inuẽta nec inueniet᷑ niſi vna

virgo Maria. Et ſcriptũ eſt.j. Johj. Si dixeri

mus quia pctm̃ nõ habemꝰ ipᷣi nos ſeducimꝰ:

⁊ vᷣitas in nobis nõ eſt.Dicit aũt vbi S Alex.de
ales:q ſi talis inueniret᷑ nõ teneret᷑ cõfiteri niſi
ratiõe inſtitutiõis eccłie:non dicẽdo tamen ali⸗
quid cõtra conſciẽtiam ſed dicẽdo in generali ſe

eſſe peccatoꝛẽ:nec mendacium dicet.iuxta illud
Pꝛouerb. xx. Quis poteſt dicere mundum eſt

motafenh
ohtbetſeccrt
(ecarooꝛigtl
iidirvi an i.
menti diat:c le
ſealiquod pem
ſeſſus et Bliqu
gotempoꝛcomt
li poſt bom
ſpccalir ſtarun
ſeniunt de lege

lerwero: vbidi

Aatiocnglte
ſßmiehabetur e⸗
ipos tuls nohal
iinötenaursd⸗
ſupraſalicetprct

Pie noſterinſuo

hreſacergotexte
2 eins conſaen
aſcum aſacnei⸗
lledlligenbing

Nericorccognole
Po weii Deliee
mücamedomin
onius rcedat
re diartenim 6

lagvegeſſimus

behegeſta nmeun
hhacſedeöhen
guabal Erfian
guiruriudiciüd
rbomoporn

deſtniabingerin

dlerpenſeth
menal inC de
ſacengobquidia
nor no cimilt.
ften miſtraret⸗

meeeſſerſineal

ſſſtoneniicom
Nctbentns Th
Kuundte

EN

ind
llind
lflpnnepen
nſ,lucenhebe
kelemneſenſun
Koer
uin
ſoo Wnn
ſſcgultece
bard
nikſgn Nan

t tutennbi

uid imano;
n ad ſpoſſi
oſſibilium.

eptivon te⸗

align de
Bequagzopt
reepteadhu,

Uln babene.

arckkuns.
cumſlbus.
flumjdba⸗

t chlnii
agug bo
oÜnn

nn peinoe

Nncme
neeeſſtnrof.
rhomodelti
noneſtanun
nrale Aovi
mdĩſoeer
Gali Kdtin
nulcouzW
ndarbearns
noneii arg
Zlar deals,
is fo
Aqnton
Wucſt
a venialia
ſindoob
ſtaruci. Y
birn miͤſt
aiuconften
m conſcini
. aligens,
iceo de/
oſacrdorss
dubis ſone
modefino.
nus ſonel
venialagher

mnscſrir

ganrti iſi
mig M
ſpogirſte
öonfth

lex vero:
la ratio exi

meinimw

J O iu

coꝛ menm purus ſum a peccato. Unde poteſt

quis ſe cõfiteri pcrõꝛeʒ nõ ex culpa actuali quã
nsoõ habet ſed ex reatu culpe que pꝛeceſſit ſalte,ʒ
ex peccato oꝛiginali Richardꝰ quoq; noſter in
liij.di.xvij.ar.ij.q.iiij.in ſolutione vltimi argu/
menti dicit: ꝙ tali ſufficeret dicere ſe nõ cõmiſiſ
ſe aliquod pœm̃ quod ſciat poſtq; legitime cõ⸗
feſſus eſt. Aliqui autẽ dicunt ꝙ cum carere lon

nõ poſſit homini conuenire niſi ex pꝛiuilegio

ſe tempoꝛe omni peccato taʒ veniali qᷓ; moꝛta⸗

ſpeciali: ⁊ ſtatuta nõ ſe extendant niſi ad ea que

„

veniunt de lege cõmuni.xix.q.ij.c.due ſunt. SF.
vbi dicit᷑ i qui lege pᷣuata ducit᷑ nul⸗

X.

ſupꝛa ſcilicet pꝛeſentando ſe confeſſoꝛi.vñ dicit

Ric. noſter in ſuo quodlibet.ꝙ debet ſe repᷣſen
tare ſacerdoti:vt ouem ſuam paſtoꝛ agnoſcat:
⁊ vt eius conſcientiã ſciat ⁊ ſacramẽta eccłiaſti
ca ſecura ↄſdientia miniſtrare ei valeat:⁊ etiã vt
ippſe diligentiꝰ inſtruat᷑ ab eo ⁊ daues eccłie ve/
nerãdo recognoſcat.hec ille.Uerũ cũ ſcriptũ ſit
Ps.xviij.Delicca qͥs itelligit. ab occultis meis
mũda me domine. emo debet eſſe adeo teme
rarius:vt credat ſe nullum peccatum cõmitte⸗/ d
re.Oicit enim Greg.iij.moꝛał.Non ſolum ma

la que geſſimus ſed etiaʒ ſi qua ſunt in nobis

bene geſta timeamus: quia ſepe ĩ eius iudicio
culpa eſſe depᷣhendit᷑ quod virtus ante iudiciũ
pꝓutabat᷑.Et vñ expectat᷑ pia merces oꝑis inde

ſequitur iudiciũ eterne vltionis. Ipſa enim no
ſtra bona operatio culpa nũqᷓ; caret niſi hanc

deſtrictiꝰ iudex in ſubtili lance examinis miſeri
coꝛditer penſet.bec ille. Jõ dicit auctoꝛ ſupple⸗
menti in.c.ij.de ↄfeſſione ꝙ valde fatuus eſſet

ſacerdos qui dicenti ſubdito maxime munda
no:ꝙ nõ cõmiſit aliquod peccatũ ⁊ nõ aliter cõ
fitenti miſtraret euchariſtiaʒ. Si tñ qͥs in veri

tate eſſet ſine aliquo crimine nõ teneret᷑ ad con
feſſionẽ niſi oo modo quo ſupdictũ eſt: vt etiaʒ

dicit beatus Tho.in.iiij.di.xvij.ar.j.q.iij. F
Ecundi qui ſunt excuſati ſunt amẽtes:
q nõ pñt mereri nec demereri ſʒ ſũt ĩ ſta
tu in qͥ in amentiã deuenerunt et in eo
intelligũtur ꝑſeuerare:extra de bap.c.maioꝛes
ad fi.vñ nec penitentiã nec cõfeſſionẽ facere pñt
redeant ſenſum.
Errxrcio excuſant᷑ ab hoc pꝛecepto muti:⁊

niſi lucida habeãt interualla:ſeu ad pꝛopꝛium

t loqui nõ valentes.qui ſᷣm Ric.i.iiij.di.
rxvyijarti.ij.q.j.nõ obligant᷑ cõfiteri niſi

ſigno vel nutu vl eo modo quo poſſunt. xxvj.

q.vj.c.qui recedunt. Illis aũt quiloqͥ poſſunt
⁊ habent ſacerdotẽ pꝛeſentẽ nõ ſufficit ↄfeſſio ꝑ
ſcriptũ facca:quia q;uis ꝑ ſcripturã poſſit ma/

nifeſtari delictũ.tamẽ quia voces ſunt note ea⸗

git vt a lege publica conſtringat᷑. Et
ſimile habetur extra de regula.c.licet. Jdeo ſᷣm
iſtos talis nõ habens remoꝛſum alicuiꝰpecca
nõ tenerur ad confeſſioneʒ niſi eo modo quo

.⸗ „
1 2 NXN .
. „
. . .

rũ que ſunt in aimo paſſionũ.j. Periher.Et pᷣn
cipaliter data eſt lingua ad ſignificãdũ ſecreta
coꝛdis. In ſacramẽto cõfeſſiõis requirit᷑ deter⸗
minatꝰ modus.ſ.actus loquẽdi quãdo haberi
poteſt. Unde Magiſter in.iiij.di.xv.ca.iiij.di⸗
cit.Docuit dñs coꝛꝑali pñtia pctã ↄfitẽda nõ ꝑ

ſcripturã manifeſtàda nec etia ꝑ nunci. H
Uanco excuſant᷑ idioma neſcientes:qui
q ectiã ſᷣm Rich.vbi s.nõ tenent᷑ cõfiteri ni
ſi per ſignũ vt muti: qᷓ;uis aliqͥ dicãt ꝙ;

tenent᷑ cõfiteri ꝑ interpꝛetẽ. Nã cũ hoc nullo iu⸗
re diuino aut poſitiuo ſit cõſtitutũ:nõ vid etix

tutũ plus artare cõfitentẽ qᷓ; artet ꝑ ipa iura.qꝛ
vt dict Pꝛouerb.penul.Qui nimis emũgit eli

cit ſanguinẽ.trãſſi umptiue.iiij.di.ca.deniq;. Et
ideo no tenent᷑ cõfiteri niſi ꝑ ſignũ:vt dictũ eſt.
LTams ſi iſti vellẽt cõfiteri ꝑ ſcripturãvel ꝑ aliũ.
et ſiłiter muti poſſunt hoc facere ⁊ merebunt᷑.

Unõð dicit Inno.in ca.ois.de pe.⁊ re.ſuꝑverbo

ſolus. Surdus vel mutꝰ vel eger qͥ ſine ꝑiculo
loqui nõ põt:vel qͥ eſt alteriꝰ lingue qᷓ; cõfeſſoꝛ:

põt cõfiteri ꝑ ſcripturã vel ꝑ alui.
Ulinto excuſant᷑ illi qͥ nõ ſunt doli capa

q ces:vt ſunt cõiter pueri infra ſeptẽ ãnos
vt notat glo.in.d.ca.oĩs.⁊ etiã in ca.j.de

delictis pueroꝝ. Cõiter ergo pueri ⁊ puelle quã

o hñt ſeptẽ ãnos:qꝛ ſunt doli capaces ⁊ diſcre

tiõis obligant᷑ ad cõfeſſionẽ.vt etiã notat᷑ in di⸗
rectoꝛio iuris li.j.ti.xv.S.lxv.Si aũt infra illos
ãnos haberẽt diſcretionẽ nõ excuſarent᷑ ab p̊ pᷣ⸗
cepto cũ poſſent moꝛtalit᷑ peccare ⁊ dãnari.Exẽ
plũ habemꝰ in libꝛo dialogoꝝ bti Gꝛegoꝛij de

puero qͥnq; annoꝝ blaſphemãte deum:quẽ de

mones expoꝛtauerũt.Debẽt ergo parẽtes indu

cere pueros ad cõfeſſionẽ qñ ſunt doli capaces

Et dicit Scot in. ij.di. xvij. ꝙ qñ puer facitiſta

tria vel vnũ eoꝝ:ẽ obligatꝰad cõfeſſionẽ an ſep
tẽniũ. Pꝛimo quãdo rñdet ad ꝓpoſitũ cũ ratiõe
Secũdo quãdo intrãs eccłiam diſcooperit ca⸗
put ⁊ facit ſigna diſcretiõis ⁊ deuotõis. Tertio
quãdo verecundat᷑ de malo alijs vidẽtibo.In⸗
fantia nanq; regularit᷑ iudicio caret.j.q.iiij.ca.

placuit.⁊ ca.ſequẽti.Nã infans ⁊ furioſus equi

parant᷑:quia iudiciũ animi nõ habẽt.ff.ad legẽ
aqui.l.ſed ⁊ ſi.S.igit᷑.⁊.S.ſed eſt furioſus.⁊.xv.
q.j.ca.illud. Unde etiã ſi homicidiũ cõmitteret
talis infans vel furioſus non imputaret᷑ ei.vt
in clem̃.vnica.de homicidio.Et idẽ in doꝛmien
te.l.fi.ff.ad.l.coꝛ.de ſicca.Oẽs igit᷑ doli capaces
contẽnentes ſemel in anno cõfiteri moꝛtalr pec
cant tanqᷓ; trãſgreſſoꝛes ⁊ violatoꝛes canonuʒ.
vlij. di. ca.ſi qͥ ſunt.vbi dicit Gꝛego. Pccm̃ pa⸗
aalralte incurrit quiſqᷣs dum ſe fidelẽ aſſerit:
edi apłice obedire cõtẽnit.facit.viij.q.j.ea.ſcien
dum.⁊ in ca.nulli fas.xix.di.idẽ Gꝛego.inquit
Nulli fas ſit apłice ſedis violare pꝛecepta.ſit er
go ruine ſue doloꝛepſtratus quiſquis apłicis
voluerit cõtraire decretis.Talis em̃ iam dam⸗

Berno

natus a ſancta ⁊ apłica eccłia ſua inobedientia

atq; pꝛeſumptiõe a quocũq; eſſe nõ dubitatur
hec ille.Oe tali dicit ſaluatoꝛ Matth̊.xviij. Si

eccłiam nõ audierit ſit tibi ſicut ethnicꝰ ⁊ publi

ceanus.Et ideo ſic moꝛiẽs ſine cõfeſſiõe dʒ cũ be
ſtijs ſepeliri ⁊ nõ in ſacro.UVnð refert Ceſarius
ꝙ; quidã nunq; confitebat᷑ imo dicebat.Stul⸗

tiſſimus oĩm mihi videt᷑ qui qð facit in ſecreto

alteri reuelat. Sed bec ſtulticia in caput ſuũ re

dũdauit.Nã infirmatꝰ ad moꝛtẽ moꝛtuꝰ eſt ſi⸗

ne confeſſiõe.Cũ autẽ in ſacro ſepultꝰeſſet tanti

auditi ſũt iĩ loco illo ſtrepitꝰ⁊ terroꝛes vt ſolutꝰ

videret᷑ ſathanas. Itẽ venerũt tẽpeſtates hoꝛri
biles om̃ia denaſtates.Cũq; hoies ad eccłiam
pergerẽt viderũt illũ miſeꝝ poꝛrigentẽ bꝛachiũ
extra ſepulchꝛuʒ:q̃ſi diceret.Extrahite me hinc:
quia nò ſum dignꝰſtare in loco ſacro.Illi autẽ
ſtrepuꝰ ⁊ terroꝛes nunq; ceſſauerũt donec illð

maledicũ coꝛpus canibꝰ dederüuüt. R

Eerjrto ⁊ vltimo excuſant᷑ a cõfeſſiõe illi qͥ
ſnõ habẽet ſacerdotẽ cui cõfiteant᷑:quẽ ta⸗
mmaen debẽtt tenent᷑ inquirere.vt dicit᷑ in
iiij.ſen.di.xvij.ca.nõ pꝛius.Et illud Aug.in li⸗
bꝛo de pe.qð ponit᷑.depe.di.vj.in ca.qvult con

fiteri. ſ.ſi deeſt ſacerdos: ꝓximo vel ſocio fienda

eſt cõfeſſio. Intelligẽdũ eſt pᷣm Rich̊.vbi ſupꝛa

de cõgruitate nõ de neceſſitate. Ualde em̃ eſtvti

lis talis cõfeſſio etiã ſi nõ ſit ſacramẽtalis. Uñn
recitat Ceſariꝰ ꝙ tẽpoꝛe quo ibant xpᷣiani vlcra
mare ad paſſagiũ accidit ꝙ multis peregrinis
cum illis ſimul trãſfretãtibus adeo tempeſtas
ꝑmaxima oꝛta eſt in mari vt om̃s de vita deſpe

rarẽt. Lũc vnus maximꝰ pctõꝛ inter alios ſur/⸗

rexit ⁊ coꝛã oĩbus dixit.Audite me ꝓ amoꝛe dei
⁊ oẽs nolite perire.Credo em̃ certiſſime ꝙ ꝓpter
metẽpeſtas ſit exoꝛta:quia maximꝰ pctõꝛ ſum.
ſed rogo vos oẽs vt audiatis cõfeſſionẽ meam

tunc ille cũctis tacẽtibꝰtãta pctã dixit ⁊ tam di⸗

uerſa ⁊ hoꝛribilia vt aures hũane hoꝛrerẽt au⸗
dire.Audi mirabilłẽ dei clementiã cõfeſſione fa⸗

cta ⁊ ab oibus audita ſtatim facta eſt trãquilli

tas magna in mani ita vt oẽs mirarẽtur ⁊ ꝑue⸗
nerũtad poꝛtũ cũ ſalute. Deus aũt ð memoꝛia
ſinguloꝛũ taliter illa pctã deleuit ac ſi nunq; ali
quid ſciuiſſent nec audiſſent. Et ex hoc miracu

lo oꝛta eſt cõſuetudo int᷑ marinarios:vt in ꝑicu

lo moꝛtis ſi nõ habẽt ſacerdotẽ vnus alteri con
fiteat᷑. Recitat q̊ʒ idẽ Ceſanꝰ ꝙ quidã ſacerdos
occulte tenebat vxoꝛẽ cuiuſdã militis ſue parro

chie ꝓ cõcubina:quod cũ dictũ fuiſſet militi nõ

ſtatiʒ credidit nec ſine ſuſpitiõe fuit:nullũ tamẽ
de hoc ſignũ ſacerdoti vel vxoꝛi oſtẽdit. Uolẽs
aũt caute inqͥrere vitatẽ rogauit ſacerdotem vt
iret ſecũ ad quoddã ſecretũ colloquiũ: qui cuʒ
iuiſſet cum eo durxit illũ ad aliã villã in qua de

moniac quidã oĩa pcetã nõ ve cõfeſſa ĩpꝛopera
bat hoibus. Zimẽs aũt ſacerdos ne miles ꝓpt᷑

hoc adduxiſſ et eũ vta demone de facto ſuo inqͥ

reret ſtabulũ quoddã occulte intrauit ⁊ pediby
ſerui militis ꝓuolutus ipᷣm humiliter rogauit
vt cõfeſſionẽ ſuã audiret.Facta autẽ cõfeſſiõe ex

coꝛde ⁊ penitentia petita dixit ſeruus ſacerdoti.
AQuicqͥd alteri ꝓ cõſiłi peccato iniũgeritis ſit ve

ſtra penitẽtia.Quo facto ſecurioꝛ cuʒ milite ad

demõiacũ perrexit.A quo cũ miles qreret ſi de⸗/
mon aliqͥd de ſacerdote ſciret:reſpõdit demon.

Nihil mali de eo ſcio.Et cũ hoc dixiſſʒ ſubiũxit

lingua latina dicens. In ſtabulo iuſtiticatꝰ eſt
OQð verbũ ſolus ſacerdos intelligẽs ⁊ vᷣtutẽ cõ

feſſiõis ac beneficiũ dei in ſe recognoſcẽs:nõ in
gratꝰ ſcłm deſeruit ⁊ in oꝛdinẽ ciſtertieñ.itrauit
Sed hic querit᷑: nuũqͥd ille qͥ nõ habet ſacerdo⸗
tem teneat᷑ ſcrib ere pctã ſua ⁊ mittere ſacerdoti.
Rñdect Rich.in.iiij.di.xv.ar.ij.q.iij.in coꝛpoꝛe
queſtiõis.ꝙ nõ:quia hoc nõ inuenit᷑ inſtitutũ.
Itẽ quia imineret periculũ ne eſſet defectus in
examinatiõe pctõꝝ:quã facere debet ſacerdos:
vt poſſit ſalubꝛia cõferre remedia. Itẽ qꝛ facilit
poſſʒ fieri reuelatio alicuiꝰcriminis.Littere em̃

faciliter perdi poſſunt aut per nücium malicio

ſe aperiri:aut per ignoꝛãtiã nũcij tradi illis qͥb
nõ mittunt᷑ qͥ eas aperirẽt. Itẽ quia aliqͥs mali
cioſus ſacerdos poſſet cõtra penitẽtẽ arguere ꝑ
ſcripturã fuã ⁊ eũ vituꝑare.In abſentia ergo ſa
cerdotis nõ tenet᷑ quis cõfiteri laico nec etiã ſa⸗
cerdoti ꝑ ſcripturã aut nunciũ tentiõe neceſſita
tis.ſed ſi faceret eſſet ſuꝑerogatiõis. Hoc em̃ ca
ſu ſufficit contritio cũ ꝓpoſito confitẽdi habita
oppoꝛtunitate ſacerdotis.
Pars ſecũda huius ſermonis de frequenta
tiõe cõfeſſiõis.ſ.vtrũ quis teneat᷑ plus qᷓ; ſemel
in anno cõſfiteri.
RURo declaratiõe ſecunde partis querit
p vtrũ pctõꝛ in peccato moꝛtali exiſtens
teneat᷑ habita oppoꝛtunitate cõfeſſo⸗
ris ſuũ peœm̃ cõfiteri ſub pena icurrẽ⸗
di aliud nouũ pctm̃ moꝛtale.Etvtrũ hõ teneat
plus qᷓ; ſemel in ãno cõfiteri. Ad quã queſtionẽ
rñdet Archi.ca.ille rex.de pe.di.iij.? Inno.ĩ ca.
ois.de pe.⁊ re.di.ꝙ illi qͥ ſtatim nõ ↄfitent᷑ poſt
petm̃ moꝛtale cõmiſſuʒ habita oppoꝛtunitate
cõfitendi nouũ pctm̃ incurrũt. Et poteſt ſic ar⸗
gui pꝛo eoꝛũ opinione. Magis tenet᷑ homo ꝓ⸗
nidere ſaluti aie qᷓ; coꝛꝑis:quia aĩa eſt pᷣcioſioꝛ
coꝛꝑe.ca.ſolite.de maio.⁊ obedi.Et moꝛs vniꝰ
aĩe pᷣponderat moꝛti innumerabiliũ coꝛpoꝛuʒ.
ca.ſi habes.xxiiij.q.iij. Sed ſi hõ habeat infir⸗
mitatẽ coꝛꝑis moꝛtalẽ tenet᷑ q;citiꝰpuidere:alr
reputabit᷑ homicida ſuijpᷣiꝰ:qꝛ qui potuit ho⸗
minẽ a moꝛte liberare ⁊ nõ liberauit eũ occidit.
ca.ſicut dignũ.S.illi etiã.de homi.Uñ vt habet᷑
ĩ ca.ꝓuidẽdũ.lxxxiij.di.Simachꝰpa.ait. Nõ eſt
grãdis differẽtia an moꝛtẽ inferas vłl admittas
Moꝛtẽ em̃ languẽtiboꝓbat᷑ infligere qͥ hãc cuʒ
põt ñ exdudit.Ergo młto magis hᷣ ẽ dicẽdũ de
ifirmitate moꝛtali aĩe. Nec ſᷣm pᷣdicos doc/ali

glialt dech

glonnitno al
mannu in e
t cexcolcamm

waneblin crcl

iit deithovlo
Bono.in iii dl.

tporilalanöͤtet
aonno nboclun
ireligioſis qte
mnoitale dech
Wdi cj cotaco
Uo deplnn
p dogoꝛi gdl
b ln.i, le ſin

Pondeturanat
Ufiſbice artj,

ii noͤmo ſuo
crquo qs cömmllt

6okenodolenen
ſanporeſvo⸗noa

ſugcino diſpi
(ditchdicis
nnsidl pe⸗

tenctpoſtlapſuz

bermemorlino
Gnusfacertenn
c(engo, Quiciig

Motenekowoꝛrmun
ſinctb Thoſ⸗
Netompons derern
uctodignad

ſon crcölidari

cac inl inoib
ſtarinpoſtlape,

Vepablrnoppor

Ulrpeccginillo
Neccarin bociſt⸗
niaſtcſejtetnn
lalafnorraliaco
Amöed ci⸗
uo ldüngn⸗
Macuü noobi
Pecckiaderen
tiabticötrari
tiglthedeb
medicited 8
gerallga
Zittñ
d biüs
n egkn
cbchig
nd. ſio ron
mannoſanre
arunckſne

4

Pypalge

terebr
ertoganit
ͤfeſſiöete

ſacergon.

mis ſit ve
3mütead
rmnaſide
nr denon,
Gfubiönt
Uſtifar'eſt
8 fme
oſeignöͤin
mei iranie
daſacrdo
reſacerot.
in opoꝛe
ininnn⸗
deftamsin
rſacntos:
tegefaalit
Vmren
Molo
Nllisqtn
ismall
gucg
macrgoſs
net niſ/
e euſſirr
Noceñ ca
babis

agnenes
sſend

mnoquen
Alinſtnns
re iſtſo/
moicumi/
jhötentat
gvchone
moia
nmt hoſt
nrunitoe
tetſico
fhonog
Pßahſo⸗
nors n
D
barinn
ratr
ue ho⸗
oecldlt,
rhabck
ſͤct
Gmittas
bot i
icidid
do

oliGd/

quẽ excuſat decretalis.oĩs vtriuſq; ſexꝰ.de pe.
⁊ re.qꝛ eccłia itendit tpᷣs artare ꝓpter hoĩum ne

gligentiã ⁊ nõ ampliare.Siẽc etia ꝓhibet ne qͥs

vlera annũ in excòicatiõe ꝑmaneat. extra de be/
reti.c.excõicamꝰel.j.S.qͥ aut.Lñ nõ pᷣbet lniam

ppmanẽdi in excõicatione vſq; ad illã hoꝛã.Alij
ant qͥdã theologi dixerũt illð qð rectat ſanctꝰ
Bona. in. iiij. di.xvij.ꝑte.ij.ar.ij.q.ij. ꝙ ſcłares
⁊ puri laici nõ tenentfiteri regularit᷑ niſi ſemel
in anno nõ occurrẽte alia neceſſitate. Secꝰ autẽ
in religioſis qͥ tenent᷑ ſtatim cõfiteri poſt lapſũ
in moꝛtale.De clericis aũt ſcłarib videt᷑ idẽ di⸗
cendũ:cũ tota eoꝝ vita ſit tpᷣs pnie:⁊ cultui di⸗
uino deputata. Sʒ dimittendo argumeta pdi
cctoꝝ doctoꝛũ adhereo opinioni Alexandri de

ales in.iiij.ꝑte ſũme in tractatu de ↄfeſſione.⁊

— 47„

Percr de taran.ac Scoti i.iiij.di.xvij.? Ricar.

nſti ibidẽ ar ij.q.vj.⁊ bti Tho.ea.di.ar.ij.q.iiij.

2 etiã in pᷣmo ſuo qͥdlibet.q.xj.qͥ dicũt:ꝙ ſtatiʒ

exquo qͥs cõmiſit pccm̃ moꝛtale:⁊ de illo recoꝛ
dat᷑:⁊ nõ dolet nec habet ꝓpoſitũ de illo ↄfitẽdi
tempoꝛe ſuo:nouã culpã icurrit:qꝛ exquo cul-
pa ſua ei nõ diſplicet pliacere videt᷑. Et in hoc cõ
coꝛdãt cũ pᷣdictis doctoꝛibi.ſ.ꝙ quo ad ꝓpoſi⸗
tum ↄfitendi tꝑe ab ecclia determinato qlibet
tenet᷑ poſt lapſuʒ in moꝛtale pctm̃:qñ de eo ha

bet memoꝛiã nõ aũt tenet᷑ ſtatim ↄfiteri licet ſe⸗

curius faceret ⁊ melius ſi ↄfiteret᷑:⁊ ꝓbat᷑ ſic ar
guendo. Quicũq; obmittit illud ad qð ex pce⸗
pto tenet᷑ oꝓoꝛtunitate habita moꝛtalr peccat.
vñ inqᷣt.b. Tho.ij.ij.q.lxxxvij.ar.j. Illud qð ſi
ne tempoꝛis determinatõe debetur niſi ftatim
ſoluat᷑ obligat ad peccatuʒ:vt ꝓbat᷑ ꝑ.c.eos de

„

ſen. excõ. li.vſ.⁊ in.c.cũ dilecti de dolo ⁊ ↄtuma

cia. et in.l.in oĩbus.ff.de reg.iur.Si igit᷑ pctõꝛ

ſtatim poſt lapſuʒ in moꝛtale tenet᷑ ad cõfeſſio⸗
nẽ habita oppoꝛtũitate ↄfitẽdi ⁊ nõ ↄfitet᷑:moꝛ

talr peccat in illo iſtati ĩ quo recoꝛdat᷑:⁊ q̃ rõne
peccat in hoc iſtanti eadẽ rõne peccabit in ſeq̃n
ri:⁊ ſic ſeq̃ret᷑ młta imo q̃ſi inumerabilia pec
cata moꝛtalia cõmitteret in die ꝓ vna ↄfeſſiõis

dDilatiõe:qð eſt icõueniẽs ⁊ valde dãnabile. Ex

quo ↄcludũt:ꝙ cum pᷣceptũ de ↄfeſſiõe ſit affir

matiuũ nõ obligat niſi ꝓ loco ⁊ tempoꝛe ſaliq;ʒ
ab ecclia determiato. ſ. ſemel ia no. Ad argumẽ
tũ aũti cõtrariũ rñdet᷑:ꝙ ꝑ ↄtritiõeʒ cũ ꝓpoſito

2fitẽdi tꝑe debito:hõ ſtatiʒ ſanat aiam ſuã deo

medicãte ð qͥ ðꝛ. PS.cxlvj. Qui ſanat cõtritos

coꝛde:⁊ alligat contritiones eoꝛum. W

Icũt tñ Paar doc.maxie Ric. Alexã.?
o. vbi. S. ꝙ licʒ cõiter qͥs nõ te/
neat᷑ niſi ſemel in ãno ↄfiteri:tñ in qnq;
caſibo obligat᷑ qͥs ad cõfeſſionẽ vltra pᷣdictũ te/
pus. Pꝛio rõne ſtatuti qñ qͥs vigoꝛe alicuiꝰſta
tuti ſeu oꝛdinatiõis tenet᷑ ↄfiteri ꝗ buſdã vicibd
in anno ſicut ſunt cõiter religioſi.ad talia enim
ſtatuta obſeruanda obligant᷑ ſub pena moꝛta,/
ls vel venialis peccati ſicut eos regula vel ſta⸗

d birüs Z

te cõfeſſoꝛis.vt dicit
xvij.⁊ Johãanes de neapoli idem.q.vj.⁊ idem
dicit Laudul.nea.in pꝛedicta di. quando vult
ſacramẽta miniſtrare vel aliquẽ actũ ſolennem

CLXXXIII

tutũ obligare intendit.Et idẽ diat᷑ de voto:vt ſi
quis vouiſſet ter vel quater in ãno cõfiteri. In⸗
quit em̃ deus Pſal.lv. Uouete ⁊ reddite dõmi
no deo veſtro ⁊c. Secũdus caſus eſt ratioe
ſacramẽti.ſ.quãdo quis vult celebꝛare ſiue eu⸗
chariſtiã aſſumere: tenet᷑ eĩ ↄfiteri ſi cõmiſit pec
catũ moꝛtale ⁊ habet oppoꝛtunitatẽ confeſſo⸗:
niſi foꝛte de ꝓpinquo expectat aliũ cui deuotiꝰ
⁊ ſecurius còfiteat᷑:ſicem expectãs cõmunicare
non pꝛohibetur:ſi eſt vere penitẽs.vt inquit Ri
chardusvbi ſupꝛa. Item ſuſcepturꝰſacrum oꝛ

dinẽ ante debet confiteri habita oppoꝛtunita⸗
Petrus de tara.in.iiij.dil.

in eccłia exercere.vt cãtare euãgeliũ ⁊ huiuſmo
di.Et btũs Thomas i pᷣmo quodlibero. Zer
tius caſus eſt ratiõe periculi: quãdo ſq; imine⸗
ret veriſimile periculũ moꝛtis.vt eſt tẽpoꝛe gra⸗
uis infirmitatis peſtis guerraꝝ famis nauiga
tiõis itineratiõis ad loca ꝑiculoſa ⁊ in mulieri⸗

bus tẽpoꝛe ꝓpinquo partui ⁊ hmõi:quia Ecẽci.

xviij.ſcriptũ eſt.Ante iudiciũ ſcʒ moꝛtis interro
ga teipᷣm:ſq; per cõfeſſionẽ. Quartꝰcaſus eſt

ratiõe dubij.ſ. quãdo ꝓbabiliter videt vel dubi

tat ãplius illo qno copio ſacerdotis habere nõ

poſſe.vtputa ſi quis in aliquo pctõ deliquit de

quo abſolutio ad papã ꝑtinet:⁊ nunc habet co
piã penitẽtiarij pape ⁊ non putat ãplius poſſe
habere in hoc ãno:tenet᷑ ſtatim cõfiteri.Quiavt
inqᷣt poeta. Lꝑe qui rebꝰ vtitur ille ſapit.⁊ iteꝝ.
Tpe cũcta ſuo quiſq; peritꝰ agit.Ait q̊ʒ Boe⸗
cius. Signat tẽpoꝛa ꝓpꝛia ſingulis aptans offi

cijs deus. Quintꝰ caſus eſt ratiõe ſtimuli.ſ.

quãdo cõſciẽtia ſtimulat ilico pctm̃ eſſe cõfiten
dqũ:⁊ nõ poteſt deponi talis cõſcientia:talis emſm
tenet᷑ ad cõfitendũ.qꝛ om̃e qð fit cõtra cõſciẽtiã
edificat ad gehennã.vt ĩ ca.ꝑ tuas.el.ij.extra de

ſimo. Et hec oĩa etiã habent᷑ in ſũma cõfel.li.iij.

titu.xxxiiij.q.lxix. In alijs autẽ caſib ſufficit ꝓ
homo ſit cõtritꝰ de pctõ ſuo ⁊ ꝓponat cõfiteri cẽ/
poꝛe ſtatuto.ꝙ ſi interim ĩopinate moꝛeret᷑ iret

ad locũ ſalutis. Tamẽ meliꝰ faciet ſtatim confi

tendo:maxime ſi ſit cericꝰaut religioſus: vt di⸗
cunt pᷣdicti doccoꝛes:⁊ etiã Nicolaꝰ de auſmo.
in quadriga.lib.ij.ti.vij.S.ij.ODebemꝰ em̃ vicare

omnẽ cauſam incidedi in moꝛtale pctm̃.extra ðᷣ

ſimo.ca.mattheꝰ.⁊ de homicidio.ca.penul.UVñ

Ecci.iij.dicitur. Qui amat periculũ peribit in il

lo.dicit autẽ Gꝛegoꝛiꝰin moral. Peccatum qð
per penitentiam nõ diluitur:mox ſuo pondere
in aliud trahit. Ideo Aug.in ꝓſpero ðt. Reme⸗/⸗
dia ↄuerſiõis ad dñm nullis ſũt cũctatõibꝰ dif
ferẽda:qͥ em penitẽti indulgẽtiã pmiſit diſſi‚=an
ti diẽ craſtinũ nõ ſpopõdit. Jõ ðꝛ Ecci.v. Netar
des ↄuerti ad dñʒ ⁊ ne differas de die ĩ diẽ. Exẽ

plũ habemꝰ de Dauid:ð q̃ͥ Amb.ait ĩ apologia

SBermo

Dauid:⁊ hr.de pe.di.iij.c.ille rex. Ille rex tantꝰ
⁊ potẽs nec exiguo qͥ dẽ momẽto manere penes

ſe delicti paſſus eſt aſciam: ſz Pᷣmatura 9feſſtöõe
atq; imẽeſo doloꝛe reddidit pctm̃ ſuũ dño. IJdẽ

q̊ʒ Amb.in li. de pe.⁊ bẽ. de pe.di.j.in.c.adam.
inqᷣt. Adaʒ poſt culpã ſtatim de ꝑpadiſo deiecit

des nec diſtulit:ſed ſtatim ſeꝑauit a delitijs:vt·

ageret pniam.hec ille.O pctõꝛ cõſidera:ꝙ ſi ha
beres vulnꝰmoꝛtale vł ifirmitatẽ grauẽ ſtatim
q̃reres medicinã. Jõ cum aia tua ſit ꝑ moꝛtale
pctm̃ letalr vulnerata debes ſtatim ad ↄfeſſio⸗
nis medicamẽtũ recurrere.Ait em̃ Iſido.lib.ij.
de ſũmo bono.ito coꝛrigit᷑ culpa que oto co⸗
gnoſcit᷑.tardiꝰ aũt ſanat᷑ vulnꝰ qð ia putreſcẽri
bus mebꝛis poſt longũ tpᷣs curatiõibo adhibe
tur. hec ille. Ideo cõſulo oibi xpᷣicolis:vt ſalteʒ
tribo vel q̃ttuoꝛ vicibo in anno fidelr ↄfiteant᷑.
Et hoc ſufficiat ꝓ ſcðᷣa parte noſtri ſᷣmonis.
Pars tcia de reuelatiõe pctõꝝ iĩ ↄfeſſiõe. N
Ercio dico:ꝙ tria gna pctõꝝ ſunt in cõ
tr feſſiõe reuelada.ſ. Pꝛimo pcti mani⸗
feſtuʒ ⁊ publicũ. Scðo pecm̃ occultũ ⁊
ſecretũ. Tercio pctin ꝓpꝛiũ ⁊ nõ alienũ.vt hr̃ in
ſũma cõfeſ.li.iij.ti.xxxiiij.q.lxviij. Pꝛimo igit
ſciendũ eſt.ᷣm Alexan.de ales vbi.S.⁊ petrũ ðᷣ
tarꝗ.in.iiij.diſt.xvij.⁊ ſecem̃ Bona.ibidẽ ꝑte.ij.
Ar.ij.q.ij. ? Ric.ea.di.ar.iij.q.iiij.?⁊ bim Tho.
ibidẽ ar.ij.q.j.q' manifeſtũ pctm̃ eſt ↄfitenduʒ.
Pꝛimo ex ꝑte cõfeſſoꝛis cõfeſſionẽ audiẽtis:vt
cognoſcat pctm̃ nõ vt hõ:ſʒ vt vicariꝰ dei.ſ.ꝑ te⸗
ſtimoniũ ↄſcie accuſantis q; eſt teſtis diuinꝰ:⁊
hoc fit ꝑ ↄfeſſionẽ.Nõ em̃ ſufficit aliqd eſſe no
tũ iudici:niſi ſit ei notu ʒ in foꝛma iudicij:qꝛ vt
ðꝛ in.c.iudicet.iij.q.vij. Judex dʒ iudicare ſᷣm
allegata:⁊ ꝓbata:vt etiã hꝛ in.l.illicitas.S.veri
tas.ff.de offi.pᷣſi.Etiõ opoꝛtet ↄfiteri pccm q̃n⸗
tũcunq; publicũ fuerit. Scðo ex ꝑte cõfitentis
vt iuſtificet᷑. Quãtũcũq; em aliqͥs ab aliq̊ accu
ſet᷑ nõ ꝓpter h̊ iuſtꝰiudicat᷑:ſʒ magis iniuſtus.
Sed qñ hõ ex cõtritiõe accuſat ſeipᷣʒ:tũc exercet
opus iuſticie:iuxta illðꝰ Pꝛouer.xviij. Juſtus
in pᷣncipio accuſatoꝛ eſt ſui.vt &̊ qͥſq; iuſtificet᷑:
⁊ dignꝰ recõciliatiõe eccłie cõpꝛobet᷑ qᷓntũcũq;
pctm̃ ſuũ ſit publicũ neceſſaria tñ eſt in confeſ⸗
ſione ꝓpꝛia accuſatio. Scðo pᷣncipałr dico:ſᷣm
Alexã. Bona.⁊ Ric.vbi.S.ꝙ pcetm̃ occultũ eſt
ↄfitẽdũ Pꝛimo ex ꝑte ↄfeſſoꝛis. Nã ſatiſfactio

imponẽda eſt ꝓ pctõ ſᷣm arbitriũ ↄfeſſoꝛis.Et

iõ neceſſe eſt ꝙ pctm̃ occultuʒ illi reuelet᷑:vt co
gnoſcat eiꝰq̃ntitatẽ ⁊ qualitatẽ:vt poſſit ſᷣuare
illud qð ðꝛ Deut᷑.xxv. Pꝛo menſura delicti erit
⁊2 plagaꝝ modꝰ.vt etiã habet᷑ in.l.ne qͥd ex nau
fragijs.ff.de incen.rui.⁊ nau. Scðo ex ꝑte cõfi⸗
tentꝭ:vt qͥ nõ erubuiti ſecreto peccare:nũc coꝛã
cõfeſſoꝛe reuelet pctm̃ ſuũ cũ ruboꝛe. Hõ enim

.

carnalis plus erubeſcit ocłos hoĩs q; dei. Itẽ

vt confeſſoꝛ ſciat ei ꝓuidere de remedijs cõtra

pam̃.Ideo inquit Boecius in.j.de conſoł. Si

XXXIII

operã medicãtis expectas opoꝛtet vt vulnꝰ de⸗

tegas.vnð dicit᷑ Oſee.xiij. Pctm̃ eius abſcõdi⸗
tum doloꝛes ꝑturiẽtis venient ei. Quapꝛopter
Oꝛatiꝰin ep łla ad Quintũ dicit.Stultoꝝ incu
rata pudoꝛ malꝰ vlcera celat. O
EAd hic querit᷑: nunqͥd radices pctõꝛum
ſ ſſint confitẽde ⁊ etiã temptationes.Et re/
ſpongdet Alexã. de ales vbi ſupꝛa:qꝙ non
ſunt cõfitẽde niſi q̃tenꝰ ſunt voluntarie aliquo
modo.vt quãdo ꝓcedũt ex ignoꝛaãtia affectata
⁊ craſſa tales radices pctõꝝ:vł qñ ex ĩfirmitate
que cõplacet:vt ex ea habeat᷑ licẽtia quedã peccã
di:vel ex aliqua culpa noſtra pcedũt dicte radi⸗
ces ſeu temptatiões.⁊ hoc poteſt eſſe tripliciter.
Pꝛimo quãdo qͥs voluntarie ſe temptatiõibꝰ
exponit:vt facũt quidã qui vadũt ad ſpeccacu
la vt videãt mulieres de quibꝰ poſtea temptan
tur. Cõtra quos inquit Job.xxxj.ca.ſui lib. Pe
pigi fedus cũ oculis meis:vt nec quidẽ cogita⸗
rem de vgine. Scdðo quãdo temptatiõibus
nõ reſiſtimꝰ ſᷣm noſtrã poſſibilitatẽ. Tertio
quãdo ſine om̃i tẽptatiõe qͥs exponit ſe pctõ:ſi
hmõòi expoſitio aliquo modo tẽptatio dicenda
eſt. Uñ de pe.di.v.ca.cõſideret.ĩquit Aug.Sũt
qui nõ ſolũ vincunt᷑ ſed vltro pcto ſe offerũt nec
expectant tẽptationẽ ſed pᷣueniũtvolũtatẽ.Ter⸗
tio pꝛincipałr dico ſᷣm pᷣdictos doctoꝛes maxi⸗
me ſanctũ Bona.⁊ Rich̊.in.iiij.di.xxj.ꝙ debe⸗
mus cõfiteri pctm pꝛopꝛiũ nõ alienũ.Et qͥlibet
in cõfeſſiõe debet famã alteriꝰcuſtodire quãtuzʒ
poteſt ſed ſuã conſciẽtiã purgare debet. Et ideo
ſi circũſtantia que ducit in cognitionẽ ꝑſone ſit
de neceſſitate cõfeſſiõis:vt quia trahit in aliam

ſpeciẽ pcti moꝛtalis.puta ſi quis peccaret cũ ſo

roꝛe vel cũ matre vel hmõi:tũc debet cõfiteri ſꝑ

tamẽ ſi poteſt occultando ꝑſonã meliꝰ qᷓ; poſſit

puta ſi habeat q̃ttuoꝛ ſoꝛoꝛes non noĩando in
particulari. Et idẽ dicit Alexã.de ales vbi S.Si
autẽ nõ ſit de neceſſitate confeſſiõis talis circũ⸗
ſtantia debet dimittere eã:ne potm̃ alteriꝰ pꝛo⸗
dat vel petita licẽtia cõfiteat᷑ alteri aut ſuꝑioꝛi qͥ
perſonã ignoꝛet. Cõcoꝛdat Petrus de taran.in
liij.ſen.diſt.xxj.Si tamẽ quis expꝛimat ꝑſonã
bona intentiõe nõ vt diffamet ſed vt penitẽtia⸗
rius oꝛet ꝓ eo vel eius ſalutipuideat nõ peccat
ſed meret᷑ xxij.q.v.ca.pᷣ videt᷑. Dicit tamẽ Rich.
vbi ſupꝛa.ꝙ debet ei dicere extra confeſſionem
ſed ego non condẽnarẽ eum qui in confeſſione
diceret vt apud cõfeſſoꝛẽ eſſet ſecretius. Et pꝛe⸗

dictis concoꝛdat gloſa Ray.vt habetur in ſum/

ma cõfeſſoꝛum libꝛo.iij.titulo.vxxiiij.q.lxxxvij.

Dicit etiã Petrꝰde taran.vbi ſupꝛa.ꝙ etiã quã

do arcũſtantia eſt neceſſaria:⁊ nõ poteſt expꝛi⸗
mi ſine periculo alteriꝰ obmittẽda eſt ⁊ ſufficit
pctm̃ dicere ſine hmõi arcũſtantia.vt etiã habe
tur in ſũma ↄfeſſoꝝ eodẽ libꝛo ⁊ tit.q.lxvij. Sʒ
cõtra hoc faciũt multi qui in cõfeſſiõe cũ debet
