damninzenn die fit ꝓ nõ facto ð bet haberi.vt dicit in.l.qcqd ¶Et ideo in cõmutatiõe voti tria debẽt cõſidera⸗
smuliEn ff. de regu. iu. ⁊ in. l. lij. ff. de diuoꝛ. Difficilimuʒ ri. vt in.c. magne.excra de voto.ſalicet.qð licer:
wisfagl 4 eſt em̃ iuſtũ doloꝛẽ teperare.vt diot᷑ in.l.ſi adul qð decet ⁊ qð expedit ſcilicet vt ſit meliꝰ. Sicut
Siainm teriũ cũ inceſtu.S.imꝑatoꝛes.ff.ad le.iu.ð adul. em obligatus ad ſoluenduʒ ſolidum ſatiffacit
fnenan ce quod verũ eſt ſi iracũdia totalit᷑ impedit vſi um cum donac libꝛã que maioꝛis valoꝛis:ſic eria
bloii i ratiõis. Si ꝗͥs vero aliqdð votũ emittat cũ aliqi ille qui eſt obligatus deo ad aliquod obſequzʒ
* Nadſch, deliberatioe licet nõ plena tutius eſt ꝙ obuer tpale puta beregrinationis vel ieiunij:aur alte
nnni ufe aut diſpenſationẽ qᷓrat. Quinto ᷣm Bona.? rius opis pietatis ſi comucet᷑ ei in meliꝰno ſrã⸗
momlimmi ceteros doct.vbi S. ad votũ requiri᷑ ꝓmiſſio.ſ. git votũ.Unde accidit caſus:q quidã vouitvi
ugaumn vel vocalis: de qua Pſal.ait. Redda tibi vora ſitare ſepulchꝝ dominicũ 7 poſtea mutãs pꝛo
Augi deaui⸗ mea que diſtinxerũt labia mea. Aut mẽtalis:q poſitũ factus eſt monachus de quo interroga
aneti iſn obligat quo ad deũ q ſolus ituet᷑ coꝛ.j. Re.xvj. tus papa an ſit reus voti fracci.reſpõdit ſic.Re
n dknu ⁊. xiiij.q.v.ca.ſi quid.Quapꝛopt᷑ Rich.? Tho⸗ us fracti voti nullatenꝰhabet᷑quiteẽpoꝛale ob⸗
, N. mas vbi S.ꝙ ꝓpoſitũ ſolũ ad faciẽdũ aliqð bo ſequiuʒ in ꝑpetuã noſcitur religionis obſeruã
hethiſcn. num noõ facit votũ ſed ꝓpoſitũ ꝓmiſſiõe firmaA tiam comutare.c.ſcripture.extra devoto. In di
Nuweioe Lu.Et ideo has oẽs cõditiões tangẽs Rap.iĩ ſua ſpenſatione autem nõ ſufficit ꝙ ſit eque bonũ:
nipni gaodi ſüma diffinit votũ di: Uotũ eſt aliecuiꝰ boni cũ alixervterq; peccat ſq; diſpẽſans ⁊ ille qui diſpẽ
uplarwrumſe deliberatõè deo faca pmiſſio. Bexta ↄditio ſat᷑ ſi b ſciat. ᷣm Hoſti.Quo aũt ad diii penſan
onr dentin voti ẽ ꝙ fiat ð his q ſuperogatõis⁊ nõ necitat tem ſeu cõmutantẽ ſciendũ eſt.ſᷣm Ric.vbi ſu⸗
otck aii i ſunt. vt põt colligi a mgf̃o ſen.in.iiij.diſ.xxxviij. pꝛa.arri.viij.q.j.? Aſte.vbi ſi upꝛa. arti. x. q.. ;
Nor ret voti c.ij.? Rich.ea.di.ar.lij ⁊ Aſte.vbi S.q.ij.? Cho. q;uis in votis poſſit fieri cõ mutatio.vt habe
Nlgrrdenen ij.ij. q.lxxxviij.ar.ij.q.j.⁊ i.iiij.ſcripto.di.xxxviij. extra ð voto.c. magne.⁊ ð iureiu.c.ꝑuenit.el.ij.
umnte Etioco ar.ij.q.j.Et ideo dicit mgf̃ ſen.vbi 8. ꝙ votoꝛuzʒ Nõ tñ fieri debet auctoꝛitate vouẽtis:qꝛ nemo
ij g ii grido Aliud eſt cõmune qð oẽs in baptiſmo faduũt cũ iudex ĩ cauſa ꝓpꝛia. C. neqͥs iĩ ſua cauſa.i.j.Et iõ
Niumamant ſpondeẽt ꝑ ſevel ꝑ aliũ renũcare diabolo ⁊ pom ſi querat᷑ quis poſſit vota diſpẽſare ſeu cõmu⸗
Rugno Nnr pis eius.vt habet᷑ de cõſe. di. iiij. ca. öᷣma igit᷑.et tare.rñdet Tho. vbi. S. ar. xij. Ric.vbi ſupꝛa
itf Neaale ca. pmũ interroget᷑.⁊ tale votũ quia fit de neca/ arti ix.q·ij. ꝙ ſũmus põtifex qᷣ gerir plenarie vi
habcharanini rijs ad ſalutẽ nõ habet pꝛiã rationẽ voti. Sin⸗ cem vxpᷣi in tota ecclia ipᷣe habet plenitudinẽ di⸗
in ſici daibe gulare ant votũ eſt cũ aliqᷣs ſpõte pmittitſe ſa⸗ ſpenſandi in oĩb diſpẽſabilib votis. Epis ve⸗
m. curũ aliqð bonũ ad qð nõ tenebat᷑ ante votũ. ro cõmittit᷑ diſpenſatio in votis que cõiter fiüt
ve, Gi vero et de hoc voto dicit᷑ ꝑ Aug.xvij.q.j.ca. ſunt que ⁊ idigẽt frequẽti diſpenſatione vt habeãt de fag
tdiotgo dã. Sunt quedã que niſivouerimꝰ nõ debemꝰ alli hoies ad qͥs recurrãt.ſicut ſunt vota cõmu
oarens iu cſͤ̃; poſtq; ea deo ꝓmiſimꝰ necario reddere oſtrin niũ ꝑegrinationũ.ar.ad hoc.extra de voto. c.j.
deregh Cli gimur. hec ibi. Si qͥs tñ aliqd voueret ad qð te Et ideo vota terre ſancte ⁊ cucis ⁊ religiõis re⸗
net᷑ etiã ſine voto tato grauiꝰ peccat ↄtrafacẽcs ſeruãtur ſũmo pontifici.extra de voto.c.ex mul
gamuler q;to duplicvinculo eſt innodatꝰ.Arg.in.S.pe. ta.cum capłis ſequentibus. Etideʒ bᷣm Hoſti.
ni4 ſſis in aut᷑.de ↄſan.⁊vte.fra.⁊ in.S.ſi vᷣo.inſti.de ad xxiiij.q.j.c.quotiẽs.Et in his nõ debet papa di
dara⸗ op.⁊ in.l.fi.C.de edic.diui.adri.tol. Septima ſpenſare niſi pꝛopter aliquã maximã eccłie vti⸗
bena voti cõditio ẽ diſcretio. Diſcretio em eſt mr oim licatem vel neceſſitatem. vt in dicto. c. ex multa.
entione⸗ 4 vᷣcutũ.vt in ca.j.de offõ.cu.⁊.j.q.v.ca.pñtiũ.De Et idem habetur per Tho.in.iiij.diſt.xxxviij.?⁊
Gdedglnt bec ̊ votũ fieri diſcrere pꝛudeter ⁊ moderate:qꝛ Richar. in eadem di.arti.ix.q.j.et Innocen. et
ai ltan⸗ ſicut phibita eſt indiſcreta pnia. vt dicit Aplus Hoſtiẽ.⁊ cõmuniter om̃es canoniſtas in.c.cũ
gl ad Ro.xij.ita ⁊ votũ indiſcretũ.Et ideo inquit ad monaſterium.extra de ſta.mo. In alijs vᷣo
obl Tbo.ij.ij.q.lxxxviij.ꝙ vota illoꝝ qͥ vouerũtnõ votis que ſibi papa nõ reſeruat ex cõſuetudine
uhio ſchi cõedere de capite vel de pedibo aĩalis: vel nõ la/ vel decreto poſſunt ep̃i diſpenſare nõ autem in
e holhian uare manꝰ ⁊ hmõi ſunt potiꝰderidẽda qᷓ; fquan ferioꝛes pꝛelati:niſi ſpecialiter eis fuerit ↄceſſuxʒ
ſde reglln. da. gutiꝰ tamẽ puto ꝙ qͥ rałrvouit ſe ad caucelã Erceptis pᷣlatis religioſoꝛũ qui diſpenſare pol
diar ud Abſolui faciat.Ex pᷣdictis ̊ colligitis q;ta ivuno ſunt in votis baopſueleet infra patebit.
taine Iq; ðᷣbet eſſe maturitas qtaq; pꝛudẽtia ĩ vouẽ In cõmutatiõe vᷣo debet coſiderari pſone qua

Sermo

llitas ⁊ cõmutatõis cauſa rationabilis.exxra de
voto. c.j. Et ſi eſt peregrinatio debent cõſidera⸗
ri erpenſe que fierẽt in ea:et in alios pios vſus
cõuerti. vt i dicto.c.j.⁊.c.ſcripture.extra devoto.
In voto vero abſtinẽtie ⁊ ſimilibo co nſideran/⸗
qa eſt aſperitas ſeruationis voti:⁊ alioꝛuʒ que
in voto cõpꝛehenſa fuerũt. Item affluentia vo
uentis. vt in dicto.c.j. Similiter dicendum vi⸗
det᷑ de diſpenſatione iuramẽtoꝝ. Nam ad quẽ
ptinet votum cõmutare ſiue dil penſare ad eun
dem etiã ꝑtinet iuramẽta diſpenſare ſeu comn⸗
tare.ſᷣm Inno.in.c.ð bitoꝛes.extra ð iu iu. P
Nantũ ad ſcdᷣam particulã hurꝰ cõſide
rationis ſcendũ ſᷣm theologos in.iiij.
dui. xxxviij. ꝙ tria excuſant a voti imple/
tione. Pꝛimo ipoſſibilitas. Nã ſi qͥ fecit votũ
de impoſſibili non tenet᷑:qꝛ ad ipoſſibilenemo
tenet᷑. vt in.l.impoſſibiliũ.ff.de reg.iur. Sed vo
uendo peccauit grauiter.ſᷣm Ric.in pᷣdicta dl.
arti. v. q.j. Si vero fecit votum de poſſibili qð
poſtea factũ eſt impoſſibile nõ tenet᷑ ßuare:niſi
inquãtũ põt. Si aũt oĩno ſit impotens in toto
liberatur donec poterit.ꝙ ſi ſua culpa impoſſi
bilitatẽ ĩcurrit grauiſſime peccauit.m Ricar.
vbi. S. Et tenet᷑ facere qð in ſe eſt vt poſſit:⁊ hr̃e
pꝛomptaʒ voluntatẽ faciendi quando poterit.
ſᷣm Lbo.ij.ij.q.lxxxviij.arti.iij. Pꝛeterea notã⸗
dũ eſt ᷣm Ric.in.iiij.di.xxxviij.artci.v.q.j.in rñ
ſione ſecundi argumẽti ꝙ ſi qꝗs vouit monaſte
riũ aliqð vel religionẽ ĩtrare debet dare oꝑam
Intũ põt vt ibi recipiat᷑:⁊ ſi habuit intentioneʒ
obligandi ſe ad religionẽ in generali ſi ibi non
põt recipi tenet᷑ aliã intrare:etiã ſi habuerit ꝑti⸗
cularem affectiõem ad vnã. Si vero ſolũ intẽ/
debat itrare vna religionẽ vł locũ nõ tenet᷑ aliã
intrare:ſi ibi recipit nõ põt.Si vᷣo nõ appareat
de eius ĩtentione.licet optaret intrare aliquã in
ticulari in hoc dubio tenet᷑ itrare aliqua aliaʒ
religiõeʒ ſi in ea recipi nõ valet:ſᷣm cõmunẽ opi
niõeʒ docto.in.xxxviij.di.q̃rti. Reʒ ſᷣm Hugo.
xxij.q.vltima.c.nõ ſolũ.ſi quis fecitvotum de
carnibus nõ comedẽdis vlł de nõ bibẽdo vino

2⁊ huiuſmodi ⁊ poſtea infirmet᷑ ⁊ a medicis di⸗/

cat᷑ ꝙ in maximũ diſcrimẽ ſibi enit tale votum
obſeruare:põt cõtrauenire maxime ex auctoꝛi⸗
tate ſuperioꝛis.c.cõſiliũ.S.fi.de obſer.ieiu.voto
em̃ videt᷑ inſerta conditio tacita ſq ſi neceſſitas

nõ obuiet:qꝛ qð nõ eſt licitũ ex lege ⁊c̃.c.quod

nõ eſt.de re.regu.iur.Et alibi dicitur.ꝙ ea que
de nouo emergunt:nouo indigent auxilio.l.
de etate. S.ex cauſa.ff.de iter.acti. 2
L Ecũdo ab ĩpletiõe voti excuſat ſuꝑioꝛi⸗
ſ tas:ſᷣm em̃ Bona.in.iiij.di.xxxviij.ar.

ſeruus.l.quod attinet.ſf.de regu.iur.in argu⸗
mentũ.vbi dicitur. Quod attinet ad ea que ſũt
turis ciuilis:ſeruus ꝓ millo reputat᷑. Et ideo

tſ.q.iij. Cum votum ꝓcedat a libera vo
luũ̃tate ſoluʒ ille qui liber neſt hoe vouere nõ autẽ

ille qui in aliquo ſubeſt alteri in oo nõ poteſtvo

uere. vnde norãdũ eſt ſᷣm Rich.vbi ſupꝛa.art.
iiij. q.j. ? Tho.ij.ij.q.lxxxviij.art.viij.⁊ Aſtẽ.vbi

ſupꝛa arti.vj.q.j.CX ſunt q̃ds ꝑſone quoꝛũ vo
ta nõ ſunt obligatoꝛia niſi radificẽtur ab illis a
quibꝰ poſſunt irritari.Et ideo nõ debẽt ſeruari

illis contradicẽtibus. Pꝛimi ſunt epiſcopi qui

ſine licẽtia pape nõ poſſunt vouere ita ꝙ diſſol
uatur vinculũ quod eſt inter eos ⁊ eccłiam. ex⸗/
tra de renũci.ca.niſi cũ pꝛidẽ.Epiſcopi em̃ ſunt
ſponſi eccłie.vt in ca.inter coꝛꝑalia.extra de trãſ
la.epᷣi vel electi. Item nõ poſſunt emittere vota
que eſſent in pꝛeiudiciũ ſue cure.vt ĩ ca.magne.

extra devoto. Secũdi qui nõ poſſunt vouere
ſunt derici beneficiati:qͥ vouere nequeũt ꝑegri⸗

nationẽ aut aliud ꝓpter quod habest relinque⸗

re eccłiam ſuã ſine licẽtia pꝛelati ſui.vt de conſe⸗
cra.di.v.ca.non opoꝛtet.⁊ extra de voto.ca.ma⸗

gne. ⁊ extra de renuũci.ca.admonet.Uotũ tamen

religionis facere poſſunt ſine licẽtia epᷣi.xix.q.ij
ca.due ſunt.Et ſimiliter ð accipiẽdo crucem.vt
extra de voto.ca.fi.Alia vero vota que non ver
gunt in pꝛeiudiciũ eccleſie ſue.vt puta abſtinẽ⸗
tie ⁊ oꝛatiõis dicẽde ⁊ hmõi poſſunt facere ſine
licẽtia epiſcopi:⁊ ſiłiter epᷣi ſine licentia pape.ax
gu. viij.q.j.ca.clemẽs.⁊ extra ð teſtibi.ca.relatũ

el. ij. 2⁊ extra de voto. ca.magne.S.ſ. Tertio non

poteſt vouere religioſus ꝓfeſſus ea que ſunt in
pꝛeiudiciũ obedietie pꝛelati ſui.vnð dicit Inno
ceñ.⁊ gloſa ac cõiter doctoꝛes.in ca.monachis.
xx.q.itij.ꝙ in alijs que nõ pꝛeiudicãt pᷣlato ſuo
aut religiõi poteſt vouere ⁊ tenet᷑ ſeruare: niſi cõ
trariet᷑ ſibi a pꝛelato ſuo.Et hoc etiã aſſerit Bo
naueñ.⁊ Tho.vbi ſupꝛa. In his vero ex quibo
eſſet aliquale periculuirca integrã obſeruatio
nem ſue regule ⁊ pꝛofeſſiõis: vel redderet᷑ one⸗
roſus pꝛelato ſuo vel alicui ex fratribꝰ: vel ali⸗
cui illoꝛũ ſcandalũ generaret ex dicto voto: tale

votum nõ tenet. ⁊ita intelligit᷑ ca.monachis.xx.

q.iiij.vbi dicitur. Monacho noõ licet vouere ſi⸗
ne conſenſu abbatis ſui:ſi autẽ vouerit frangẽ⸗
dum erit. Hec ibi.Tante em̃ altitudinis eſt re⸗

ligionis votum vt omia alia vota in eo traſmu
tari poſſint.extra de voto.ca.ſcripture.Et ideo

eccdleſia conſiderãs hanc altitudinẽ religionis⁊
hbumanã fragilitatẽ noluit religioſos poſſe ſu⸗
peraddere alia vota ſine ↄſenſu ſuperioꝛis:aut
ſi facta fuerint voluit ꝙ poſſent a pꝛelatis irri⸗
tari ꝓpter periculũ tranſgreſſiõis vitandũ.facit
ab hoc.xxxiij.q.v.ca.noluit. Quarto pueri ate
annos pubertatis.ſcilicet maſculłꝰ ãte decmũ⸗
quartũ annũ:⁊ puella ãte duodecimũ comple⸗

tũ nõ poteſt vouere:quia vt plurimũ patiutur

defectũ ratiõis ⁊ ſunt in poteſtate parẽtũ vel tu
toꝛũ.Et ideo ſi vouẽt poteſt a parẽtibo vel tuto⸗
ribus irritari eoꝛũ votũ.Et ſᷣm Guil.ſi patervł
tutoꝛ pᷣmo cõtradixit ⁊ poſtea aſſentit:nõ reui⸗
xit votũ.Itẽ ſi impubes intrat religionẽ: pater

–
3

hobekinl
teſtal fl⸗Crgen
beres:ſecctamn

futoniotlben.
ttenorermad

Uinoſe
copfun
Pereginanont
2cſileuus /ho

noffttudlau d

Nötvoereltde⸗

Pnni Zadoce

Dunhdrn
Pitt Crhiana.
ſtirotenopot
aleen perini
aljo yerv guet
ſononi domm mn
Conu. Cridcode
lciraviriluüre⸗

MMblicke
delchvni
Adich viropöt

frangen Gan
des Opouen

Aligunli kln
i ſuinarbit

fuch,irgu⸗
Neköiudiciüvre
ſupꝛadigicſt⸗
dedino; Sae
(credemoſzn
haberfm T
Plerevomume
nullomerbo
Eay
t Utas
tlxra

Ncz Tin

ſochadſolutt

hhlamrin
hnſtr

ekinlinoc⸗

diſupen
1n.ſte ſ
ne quoꝛij

Aurabilisg

dedeſenan
Lenlchigi
weng gdl
81 langr
lopieninnr
a am deni
Lanimerpon
Nlaamagne.
oſſunt wuge
neguiiten,
eitmigut
Ndewa,
oa
Doünnn
mnachikigt
docucen
1quenon e
pucuobſtini/
fae ſine
mra ader
in a. Wan

.Lmononn

glaqeſnrin
no diat nno

monachis.,

cit öloro ſu⸗
mare nll c
i alſant Bo
woerebin
giobſaman⸗

lrddet og

menbe:dal,
aw vorv ale
nonachis r.
ler voent
Mentfunhi/
ndinisckre,
inconiſimu
cure. G u
nercligionts
oſos
upcnonslt
ins i/
nuumti ſur
umn rſiirr
Hirdeamnſi/
mücompl/
nü patiutut
arcu vatu
nipvltuto
l.ſipaven
ritno r
ioni

vel tnto: põt eum reuocare infra annum. xx. q.
ij.c.puella.? extra de regu.c.ij. Poſt annos ve

ro pubertatis:quo ad ea que pertinẽt ad perſo
nam eoꝝ pñtvouere ⁊ tenent᷑ ſᷣuare etiã iuitis

parẽtib. puta de ingreſſu religiõis de abſtinẽ⸗
tia: de ↄtrabẽdo matrimonio ⁊ hmõi.Sed q̃n
tum ad illa que ꝑtinẽt ad diſpoſitionem dome

ſticam nõ poſſunt ſine conſenſu patris vouere

puta de dada elemoſyna.l.ſi qͥ rem.S.voto.ff.
dDdeee pollicita. Niſi bẽant peculiũ caſtreſe vel q̃ſi.
De ipſo em̃ pñ̃t vouere ⁊ tenent᷑ fuare etiã iui⸗
tis parẽtibo qꝛ in ipᷣo babẽt plenũ dominiũ vt
habet?᷑ in.l.j.S.fi.⁊.l.ij.ff.ad mace.⁊.C.de inoffi.

teſta.l.fi.Et generaliter non ſolum pueri impu

beres: ſed etiam omnes alij nõ habentes vſum
rationis ⁊ liberi arbitrij nõ poſſunt vouere.c.ſi
2

cut tenoꝛ.extra de regu.

Vinto ſerui nõ poſſunt vouere ↄtra vo

ꝗq luntatẽ dnoꝝ aliquid quod impediat
eceon ſᷣuitiuʒ.vt de ingreſſu religionis vI
peregrinationis et hmõi.luiij.di.c.ex antiquis

2.Cſi ſeruus. poſſunt auteʒ vouere illa ex quibo
noõ fit pᷣiudiciũ dñis. Sexto vir ſeu mulier nõ

põt vouere ſine cõſenſu alteriꝰↄiugis ſᷣuare ca⸗

ſtitatẽ. In hoc em̃ eſt equalis młier viro ſuo.ſ.
QLoꝛin.vij.⁊.xxiij.q.j.c.ſi qͥs vxoꝛc̃.⁊.q.v.c.pꝛece

pit ⁊.c.xpᷣiana.tñ ſi aliquis cõiugũ vouerit ca⸗

ſtitatẽ nõ põt petere debitũ licet teneat᷑ reddere
alteri peteti.c.qͥdã.⁊.c.placet.de cõuer.cõiu. In

alijs vero que ꝑtinẽt ad regimẽ familie ⁊ diſpẽ

ſationẽ domꝰ mulier eſt ſubiecta viro ſuo et nõ
ecõtra.Et ideo deillis mulier nõ pᷣt vouere ſine

licẽtiaviri ſui.xxxiij.q.v.c.manifeſtũ.⁊.c.noluit

⁊. c.mulierẽ. Ideo nõ põt vouere facere elemoſy-
nã de rebꝰ viri. In alijs vero ex quibo nõ fit pᷣiun

diciũ viro põt vouere:tñ ſi maritus nolit tenet᷑

frangere.Scriptũ eſt emi Numeri.xxx.vbi inqdt

deꝰ. Si voueritvxoꝛ ⁊ iuramẽto ſe ↄſtrixerit vt
ꝓ ieiuniũ vł ceteraꝝ rerũ abſtinẽtiã affligat ani
mã ſuã in arbitrio viri ſui erit vt faciat ſiue nõ
faciat. Uir quoq; nõ põt facere votũ ꝑ qð gene
ret᷑ piudiciũ vxoꝛi quo ad ðbitũ reddẽdũ.qꝛvt
ſupꝛa dictũ eſt q̊ ad hoc ſũt pares.c.gaudemꝰ

de diuoꝛ. Sciendũ eſt aũt ꝙ ſi vxoꝛ vouerit fa⸗

cere elemoſynã de re ꝓpꝛia in quavir nipil iuris

habet.ſᷣm Theo.in.iiij.di.xxxviij.debet adim
plere votum etiam nõ cõſentiente viro cum ei
nullum ex hoc pᷣiudiciũ ſubſequatur. S
Erciũ qð excuſat a voto ðꝛ condiciona

t litas. ſm em̃ Aſte.nr̃m.j.ꝑte ſũme li.j.
ti . xx.ar.ij.q.ij.?⁊ mgtm in.iiij.di.xxxviij.
c.ij. Ricar.ea.di.arti.iij. ? Zho.ij.ij.q.lxxxviij.
ar. ij. q.j.⁊ in.iiij.di.xxxviij.arti.ij.q. Aliud e

votũ abſolutũ:aliud ↄditionatũ. Uotũ abſo⸗
lutũ eſt cũ qͥs vouet ſe factuꝝ aliqͥd abſolute ?
ſimpliciter ſine ↄditiõe aliq̃ vł determinatõe:⁊
tũctenet᷑ ſtatiʒ adimplere cũ poterit. qꝛ ſcriptũ
eſt in.l.in oibo.ff. de reg. iu. In oib obligationi

bus in quibo dies nõ ponũ pᷣſenti die debetur.·

vnde qͥ vouit religionẽ intrare ſtatim tenet᷑ cuʒ
poteſt nec ſufficit intrare in fine vite ſue: quia ꝑ

votũ intradi religionẽ reſiduũ vite ſue deo dica

uit:vt dicunt pᷣdicci theologi vbi ſupᷣ. Siliter ꝗᷣ
vouit cũ aliqua muliere ↄtrahere matrimoniſ

nõ ſufficit ſemel ↄtrahere ante moꝛtẽ: ꝗqꝛ ad hoc
fit matrimoniũ vt ſimul viuãt.vnde Beñ.ij.di⸗

cit᷑. Reliquet homo patrẽ ⁊ matreʒ ⁊ adberehit

vxoꝛiſue.Unde dicit᷑ in.l.j.ff.de ritu nup.q ma
trimoniũ eſt conſoꝛtiũ omis vite. Si quis auũt
vouit ⁊ diẽ appoſuit:tenet᷑ die determiato ⁊ nõ

ante.l. cedere diem.ff. de verbo.obliga. Notum

autẽ conditionatũ eſt cum quis ꝓmitcit aliqd
ſub cõditiõe:puta ſi ab infirmitate liberet᷑ ⁊ hu

iuſmodi.? tali conditiõe nõ exiſtẽre nõ tenetur.
xxij.q.viij.ca.nõ ſolũ.Et hoc intelligit᷑ ſiue ſit cõ

ditio expꝛeſſa.vt extra de cõdi.appo.ca.verum.
7 ca.ð illis.ſiue ſit tacita que ex ſui natura ineſt

voto:vt ſi potero ⁊ huiuſmodi ſᷣm Boſfre. Si

tamẽ aliqͥs voueat ex duab cauſis ⁊ ſub diuer
ſis conditiõibꝰ reſpiciendũ eſt ad eius intẽcio⸗

nem:ſi intẽdebat ſe obligare qualibecillaꝝ con

ditionũ exiſtẽte:pᷣm Ray.? Rodo.in ſũma.Itẽ
notandũ ſᷣm Rich.in.iiij.di.xxxviij.axci.v.q.je

⁊ Aſteñ.vbi ſupꝛa arti.vij.q.vj.ꝙ ſi aliquis bos

rens aliquod magnũ ſcelus qð eſt tẽptatꝰ com

mittere voueat ꝙ ſi cõmittet intrabit aliquã re-
ligionẽ quã tamẽ hoꝛret intrare:ſi cõmittat tale
delictũ tenet᷑ intrare dictã religionẽ.quia votũ
ſub cõditiõe factũ de re bona ⁊ ꝓpter bonũ finẽ

ẽ obligatoꝛiũ extãte cõditiõe ſiue illa cõditio ſit

bõa ſiue mala.Itẽ ſi aliqs voueat dare aliqus

rem in ꝑticulari:puta talẽ equũ vel talẽ libꝛüũ:et

poſtea ſine ſua culpa moꝛiat᷑ equus vł furetur

liber:talis eſt excuſatꝰ nectenet᷑ ad aliqd:ſᷣm cõ
muniter doct.qͥ ꝓmiſſoꝛ alicuiꝰ rei determina

te liberat᷑ ab obligatione interitu dicte rei.ff.de
v bo. obli.l.ſi ex legati cauſa.Et hoc verum niſi
fuiſſet in moꝛa.ſff.ſi cert.pe.l.qð te.⁊.ff.depo.l.q;

ſi in aſia. S.fi.Et hoc ſufciat pꝛo ſecunda parte

nr̃i monis.

De votoꝛũ obligatise.

Ertia pars noſtri ᷣmonis ðꝛ obligatio

t nis.Multi em̃ ſcelerati dũ ſunt in infir

mitatibo ⁊ anguſtijs młta deo pmittũt
ſi liberent᷑ poſtea acceptis gratijs nolũt adim

plere:ſᷣuãtes illð Ouidij in.j.de arte amã. Pꝛo

mittas facito qͥd em̃ ꝓmittere ledit: Pollicitis
diues qlibet eſſe poteſt. Et ĩ lib.epłaꝝ epła.vij.
vbi inqt. Perdere vba leue eſt. Cõtra q̊ͥs inqᷣt
Rich.in.iiij.di.xxxviij.arti.v.q.j.? Tho.ij.ij.q.
lxxxviij.ar.viij.ꝙ tales moꝛtalr peccat ⁊ guiſſi⸗
mã dei offenſã cõmittũt:qð ſic ꝓbat᷑. Graue eſt

fidẽ fallere erga hoies: vt ait glo.in.l.ff. de cõſti.
pecu. ergo multo foꝛtiꝰ peceat qͥ deo frangit fi⸗

dem. Sed qᷣ nõ ſeruat votũ ꝓmiſſum eſt hmõi.

q̊⁊c. Zenet᷑ ergo qͥlibet facere qð vouit:vñ.glo

. ..

uere eſt cõſilij:reddere neceſſitatis:⁊ bene. Naʒ

nihil tã congruũ eſt fidei humane q; ea qͥ ſemel
placuerũt cuſtodire.ff.ðᷣ pact.l.j.⁊.C.de tranſa

cci.l.nõ minoꝛẽ.Alibi etiaʒ ðꝛ.Quod ſemel ap⸗

pꝛobatũ eſt:ampliꝰrepꝛobari nõ debet.C.ð in⸗
offi.teſta.l.parẽtibo.⁊.ff.eo.l.penul. Quod em

ſemel placuit ampliꝰ diſplicere nõ ð bet.c.qð ſe/
mel:de reg.iu.li.vj.? Inſtitu.de excu.tuto.S.ſi
cut ⁊.ff.de ſerui.ruſti.pᷣdi.l.ꝑ fũdũ ⁊.C.de teſti.

l.ſi quis te. Quod em̃ ab initio eſt volũtatis:ex

poſtfacto eſt neceſſitatis.ff. cõmo.l.in cõmoda⸗
to.Et iõ ſcriptũ ẽ xx.q.j.c.puelle.vbi Leo papa
inq Eig enbigen põt crimẽ eſſe magnũ vbi⁊
Apoſitũ deſerit᷑ ⁊ ↄſecratio violat᷑. Na ſi huana
facta nõ poſſunt impune calcari:qͥd de eis dicẽ
dũ qui coꝛrumpũt federa diuini ſacramẽti.hec
ſlle. Quantũ vero qͥs teneat᷑ ad votũ adimplẽ⸗
dum ponit idẽ LTeo papa.xx.q.iij.c.j.⁊ ð h etiã
habet᷑.xxvij.q.j.c.viduas ⁊.c.nuptiaꝝ.⁊ extra ð
vo.c.licet vbi vꝛ.licet vniuerſis libeꝝ ſit arbitri
um in vouẽdo vſq; adeo neceſſaria eſt poſt vo⸗
tum obſeruatio:vt ſine ꝓpꝛie ſalutis diſpẽdio
alicuinõ liceat reſilire. Ad obſᷣuatiõem etiã vo
ti nos ĩuitãt exẽpla gẽtiliũ:maxie ð quodã qui
vocabat᷑ Marcelłꝰ:de quo ſcribit Ualeriꝰli.j.

qui fecerat votũ deo virtutũ:ꝙ ſi obtineret vi⸗

ctoꝛiã ð hoſtibo illi faceret templũ.poſtea obtẽ
ta victoꝛia duo tẽpla edificauit:q;uis nõ tene⸗
ret᷑:niſi ad vnũ.Quid ergo facere debẽt xpᷣiani.
Et ideo ðꝛ Leui.viij.ſi votũ quiſpiã obtulerit
hoſtia eadẽ die edet᷑:⁊.xxvij.eiuſdẽ libꝛiðꝛ.Ani
mal qð põt imolari ſi qͥs vouerit ſanctũ erit:⁊
mutari nõ poterit.ſ.niſi in melioꝛi bono.? Ju⸗
dicũ.xj.dixit Jepte. Aperui os meũ ad dñʒ ſcʒ
vouẽdo:⁊ aliud facere non potero.⁊ Job.xxij.
Rogabis dñz ⁊ exaudiette:⁊ vota tua reddes
⁊2 Pꝛouer,vij.c. gaudet Salomon di. Reddi⸗
di vota mea.⁊? Pꝛouer.xx. Ruina eſt hoĩ deuo
tare ⁊ poſt vota reddere nolle.⁊ Ecckiaſtes.v.

Si qq vouiſti deo ne moreris reddere diſplic,ʒ

em̃ ei ifidelis ⁊ ſtulca ꝓmiſſio:multoq; eſt me⸗
lius nõ vouere q; poſt votum ꝓmiſſa reddere
nollc.et Malac.j.ðꝛ. Maledictus doloſus qͥ
habet in grege ſuo maſculũ:⁊ votũ faciẽs ĩmo
lat deo debile. Et iõ dicit Moyſes Deut᷑.xxiij.
CLum votuʒ voueris dñno ðᷣo tuo nõ tardabis
reddere:qꝛ reqret illð dñs deꝰtuꝰ.⁊ ſi moꝛtuũ
fuerit reputabit᷑ tibi in pœm̃. Ea ꝓpter dicebat
Dauid. Pg.xxj.Uota mea dño reddã in cõſpe
cctu timentiũ euz.? PS.lxj.reddã vota mea de
die in diẽ. Ps.q̊ʒ.xlix.ethoꝛtat᷑ di. Redde altiſ⸗
ſimo vota tud:vt ſic faciẽs habeas eiꝰgr̃am in
pnti ⁊ gliam in futuro. Amen.

Feraa tercia poſt ſcam dñicam in quadra⸗
geſima de ſacroꝛũ feſtoꝛũ cõmendatio ne:obli⸗
garloe:? excuſatiõe. Sermo decimuſnonꝰ. ¶

ſa ſup ſlud pſalmi. lv. vouete ⁊ reddite:ait.lo

XIX

veſter qui eſt ĩ celis Datth.xxiij
Eloquẽtiſſimi Ciceronis eſt ſentẽ
tia in tuſcu.queſtionibo libꝛo.j.di.

Nemo hoĩm eſt tam imanis cuius mentẽ non

imbuerit diuinitat opinio.Etidẽ libꝛo.j.de le⸗
gibꝰ inquit. Nulla gens eſt tam ĩmanſueta:tã
fera que nõ etiã ſi ignoꝛet qualẽ habere deũ de⸗
beat:nõ tamẽ habedũ ſciat De quo deo inquit
Anſel.in libꝛo ꝓſolog. Deus eſt pulchꝛitudo
que nõ videt᷑:odoꝛ qͥ olfatu non percipit᷑: ſapoꝛ
q nõ cognoſcit᷑:bonitas que nõ ſentit᷑. Et Gꝛe⸗
goꝛiꝰ in moꝛalł.dicit.Deus eſtviuificatrixvtus
cauſa cauſaꝝ vita viuęntiũ ratio rationabiliuʒ
creaturaꝝ.Et Albumaſar in maioꝛib itrodu⸗
ctioniboinqͥt.Deus eſt mouẽs oia imobilis in⸗
coꝛruptibilis alciſſimꝰ:cuiꝰ nomẽ eſt bñdictuʒ
⁊ exaltatũ exalcatõe maxima.Areſt.q̊ʒ.xij. Me
ctha.de eo loquẽs ait.Deus eſt no biliſſimũ oĩʒ
entiũ ⁊ nihil eo nobiliꝰ.Et in eodẽ loco etiã ait.
Dicimꝰ autẽ deũ eſſe ſempiternũ bonũ ⁊ opti⸗
mũ:cuius duratio in infinitũ eſt: in quo eſt ſũ⸗
mus intellecꝰ ⁊ ſũmũ ĩtelligibile ſũmaq; volũ
tas ſũme voluptuoſa vita ⁊ gaudioſa. Caſſio⸗
doꝛus q̊q; ſuꝑ pſalmũ illũ Magn⸗ dñs ⁊ lau
dabilis nimis.inqͥt.Deus eſt virtus inexplica⸗
bilis pietas incõpꝛehẽſibilis ſapiẽtia ineffabi⸗
lis:cuius vera diffinitio eſt finẽ in ſuis laudib⸗
nõ habere. Boeciꝰ quoq; in libꝛo de trinit᷑.ait.
Deus eſt eſſe pulcherrimũ foꝛtiſſimũq; vᷣe vnũ
in quo nullus numerus nihilq; eſt in eo aliud
pᷣterq; id qð eſt.De hocetiã deo nr̃o loquit᷑ Sa
piens Ecci.j.c.dicẽs.UVnus eſt alciſſimꝰcreatoꝛ
oĩpotẽs rex metuẽdus nimis.Ex quibo om̃ib
contẽplari poſſumus infinitã dei clementiã: qͥ
cum ſit tam excellẽs ⁊ tam excelſus.de quo Da⸗
uid.pſal.lxxxij.inqͥt. Tu ſolꝰ altiſſimꝰ in oi ter⸗
ra.nõ dedignat᷑ nos viliſſimos ⁊ infimos ĩ ſu⸗
os filios acceptare. Uñ bene dicũt vᷣba ppoſita
Unus eſt em̃ ⁊c̃. Hic aũt deus noſter a nobis
maxime colit᷑ per ſacroꝝ feſtoꝝ venerationẽ:de
qͥ bus tractaturi tres vtiles cõſideratiões facie⸗

mus. Pꝛima dicet᷑ cõmendatiõis. Scða obli⸗

gatiõis.Tertia excuſatiõis. ”U
Pars pma de cõmẽdatõe ſacroꝝ feſtoꝝ. xX
. Uo ad ppᷣmã partẽ q̃ ðꝛ cõmẽdatiois.q;
q excellẽs ſit hoc pᷣceptũ de feſtoꝝ venera⸗
Hliõe patet ex vᷣbis dei. Exo. xx. c. vbi inqͥt
Memẽto vt diẽ ſabbati ſctifices. Nulli em̃ al⸗

teri pᷣcepto decalogi addidit hoc vbũ memẽto
niſi huic:⁊ ratio aſſignat᷑ ab Alex.de ales in.iij.

ꝑte ſũme in tract.huiꝰpᷣcepti.⁊ a ſctõ Bona.btõ
Tho. ⁊ Rich.in.iij.ſen.di.xxxvij.⁊ a Petro lõ⸗
bardo in ea.di.qͥ inqͥt.Quia hocpᷣceptũ quods

mõ faciebat ad alioꝛũ mandatoꝛũ integrã iple

tionẽ:quia dũ homo vacat ſibi ⁊ deo meliꝰ co⸗
gnoſoit quid agendũ ſit:aꝓpterea pꝛemittit᷑ huic

Nus eſt pater

gondondhe
lunt
cantfili
rrcOuizb
Oußeepenigt

VvVYxv Pen

diat bet

igaliguet

rinodeil
Ulafimnd
Aſo⸗
f cfien
bag
Neales pbl⸗
1Do iſe⸗
Pꝛindeiple
Soneadlium.
Vmbra? figen
ſcholchꝛo ul
ommlopereqg
lernibidiaf⸗
elarqna⸗
Gtarnongser
Paͤkien
iſginbde
dchncolen
ſarppberan
Ipt Qarme
deſabbaon
ſoravorbu
ſſgelobbam̃/⸗
laa oo noſc
pporii nded
Mopatmngesd
linanm
Paſcaccchran
Cas löl?diaf
feſgatoenpl
Conis er iamn
bummananann
Kaund
umin
tles
chioſſiusde
ebnahgalis⸗
9.Nhabet,
Papain ſerm
ſenai ſolige
uapzopter
cla oaſi
= P
lucl ſohän
iihinlane

deſchroſit
Erdooun

ta
ronts eſtſeng;
d lin
1 heyrihon
ildeſdele,
Imaninann
o debſgani
ilanh
leſcnn
n ee
WKE5 ãj
otmonably⸗
rlbinn
uinbloin
nickhitiag
chn We
nobilſtnid
looaian
doni:apn/
ngockſi/
ſümaczwi
hola. io
e i in
molderhln
Piena ineftbi
inſvishodhh
ode mitat.
mug fem
ckincoglic⸗
i boguic⸗
kiſſimaem
goionh
adenani
s. Nelo e
n?inoim
nimos iſ⸗
fbaoſi
ſe anobis
ſannonade
öcb le⸗
Saool/

pfeor. 1
idanieg
ſtn n
ao rblmnt
ſuulleñah/
fimmin
vusnh.
Bona boo
iquw

mandato ſpecialiter memẽro:quia in eiꝰ recoꝛ⸗

datione cetera ad memoꝛiã reuocantur:⁊ ban
candẽ rõnẽ aſſignat Nicolaꝰ de lyra ſuper Exo.

xx.c.Qui ̊ bñ fᷣuat bᷣ pᷣceptũ obſuabit etiã reli

qua pᷣcepta:que debet in feſto ad mẽoꝛiã redu

cere.vñ Petruſioan.i.iij.ſentẽ.diſtinct.xxxvij.
dicit. ꝙ ꝗlibet tenet᷑ deũ recognoſcere in dnica
die in aliqua hoꝛa:licet nõ in q̃libet.⁊ hr̃e tenet᷑

Itritiõez de ſuis pcœtis moꝛtalibo:⁊ hr̃e ꝓpoſitũ
illa ↄfitendi: ⁊ diuina pᷣcepta obpuandi. x

Ed foꝛte aliqͥs dicat.Cũ deꝰpceꝑit ſan⸗

ſcliticari ſabbatuʒ quare eccłia murauit

hᷣ pᷣceptũ i diẽ dñicaʒ. Rñdeo ᷣm allex.

de ales vbi. S. ? Bona. 7 Ric. i. iij. ſen. di. xxxvij.

⁊ Tho. ij.ij.q.cxiij.ꝙ boc factũ eſt triplici rõne.
Pꝛia ðꝛ cõpletiõis.vt em̃ inqͥt Aug.lib.iiij.ſuꝑ
Bene.ad lrf̃am.Sabbatũ fuit pᷣceptũ iudeis in
vmbꝛa ⁊ figura future requietionis chꝛiſti in
ſepulchꝛo.quia ſicut deꝰ req euit ſeptimo die ab
omni opere qð patrarat Geñ.ij.c.l.bᷣm MNico.ð
lyra ibidẽ ceſſauit a creatione nouaꝝ ſpecierũ:
qꝛ licet qͥtidie deus creec aias de nouo:non tñ
creat nouas reruʒ ſpeces. Sicut ergo ſeptimꝰ
dies fuit ille in quo deꝰ reqͥ euit a noua creatiõe
ita ſeptimꝰ dies fuit ũlle in quo xpᷣs reqeſcere de
bebat cõpleta mũdi redemptiõe.ſ.in ſepulchꝛo
ſicur ꝓpbetatuʒ fuerat Ps.xv.vbi ðꝛ in ꝑſo na
xpᷣi.Caro mea reqᷣeſcet in ſpe.Quia igit᷑ pᷣceptũ

de ſabbato erat quedã figura:ideo adueniente

figurato debuit ceſſare ⁊ in diẽ dñicã trãſmuta
ri.qꝛ ſabbatũ ſignificabat quietẽ aiaꝝ futurã:
dñica vero nõ ſolũ ſi nen quie⸗ alan ſʒ etiã
coꝛpoꝛũ.vnde de cõſe.di.iij.c.ſabbato Innocẽ.
papa tangẽs hãc rõnẽ dicit. Diẽ dñicã ob vene
rabilẽ reſurrectiõem dñi nr̃i ieſu xpᷣi nõ ſolũ in
paſca celebꝛamꝰ:verũ etiã ꝑ ſinglas hebdoma
das ipᷣiꝰdiei frequẽtamꝰimaginẽ. In xpᷣo nãq;
reſidet exemplar ⁊ cauſalitas generalis reſurre
ccionis:et iam in ipſo ſicut in capite requieſcit
humana natura. 66
Ecunda rõ:q̃re trãſmutatũ fuit ſabba⸗
tum in dñicã dicit᷑ exduſiõis. Nã apud

ggtiles dies dñicus pᷣmus eſt:cũ in pn⸗
cipio illius diei incipiat dnari pᷣmus planeta
⁊ pᷣncipalis.ſ.ſol ꝓpter qð vocabant euʒ diẽ ſo⸗

lis:vt habet᷑.C. de fer.l.ij.Et ideovt inquit Leo

papa in ſermone.xxxiij.Exhibebãt gẽtiles reue
renciã ſoli ꝑ capitis ĩcdlinatiõeʒ ⁊ adoꝛationem.
Quapꝛopter vt iſte erroꝛ exduderet᷑:ſcã mater

eccłia ſpũſãcto inſpirata oꝛdinauit vt hic dies
ſanctificaret᷑ ĩ honoꝛẽ xpᷣi:]qui ẽ ſol iuſticie ⁊ lux
mũdi Johãnis.viij.c. Itẽ vt xpᷣiani relinq̃rent
ritꝰiudeoꝝ ⁊ cerimonias illoꝝ:licet em̃ pᷣceptũ

de ſabbato ſit moꝛale:quo ad hoc vt homo va⸗
cet deo:iuxta illud pſalmi.xlv. Uacate ⁊ videte
qm̃ ego ſum deus.tñ quo ad determinatiõem
ccpis eſt figurale:vt ſupᷣ dictuʒ eſt. Et ideo dies

rimonialia ⁊ figuralia:put inqͥt Nicolaus de
lyra ſuꝑ Erodi.xx.c.Ex qͥbus cocludit: male
faciũt quidã xpᷣiani:qui die ſabbati poſt nonã
ceſſant a laboꝛe ſuo ſeu opere.quibus ſepe dia
bolus apparet in ſpecie gloꝛioſe vᷣginis aut ali
cuius ſancci:pꝛecipiens ne poſt nonã laboꝛent
in die ſabbati ⁊ hoc agit vt faciat eos iudaiʒare

Qulibus dicit apoſtolus ad Eol.ij. Nemovos

ſeducat in cibo vel in potu vel in pare diei feſti

dut neomenie aut ſabbatoꝛũ que ſunt vmbꝛa
futuroꝛuũ. Hecille. Contra iſtos clamat Kugu

ſtinꝰ de cõſecra.diſt.iij.ca.peruenit.dicẽs. Per⸗
uenit ad me quoſda peruerſi ſpiritus homies
pꝛaua intervos aliqua ⁊ ſancte fidei aduerſa ſe
minare:ita vt in die ſabbati aliquid operari p⸗
bibeant:quos quid aliud niſi pᷣdicatoꝛes anti
chꝛiſti dixerim qui veniens diem ſabbati atq;
dominicũ ab omi faciat opere cuſtodiri: quia
enim moꝛi ſe ⁊ reſurgere ſimuiat:haberivult in
venerationę dominicũ diem.Et quia populuʒ
iudaiʒare compellet:vt in exterioꝛẽ legis ritum
reuocet ⁊ ſibi iudeoꝛũ perfidiã ſubdat:coli vo-
let ſabbatũ. Hec ille. Ideo dicit Hoſtieñ.in ca.
licet.extra de ferj. O in ſabbato magis qᷓ; in a⸗
lio die operari debemꝰ ne iudaiʒarevideamur.
Ertia ratio quare mutatũ fuit
t ſab batũ in dominicã diem dicitur mul
tiplicatpis ſcilicet pꝛiuilegioꝛũ. Hec em̃
dies dominica duodecim eſt pꝛiuilegijs man
me decoꝛata.vt dicũt theologi in.iij.diſt.xxxvij.
Pꝛimũ eſt:quia fuit pꝛima omniũ dierũ. Se⸗

cundũ:quia erit vltimus dies pꝛeſentis vite¶ in

fine ſeculi.Tertiũ:quia illã dieʒ nulla pꝛeceſſit
nox. Quartũ:quia pſᷣm quoſdã nulla nox ſubſe
quet᷑ ei.Quintũ quia in ea creauit deus celum
⁊ terrã. Sextum: quia in ea om̃es angeli ſunc
creati ⁊ boni quidẽ ſunt gloꝛificati:malivᷣo pec
cantes ad inferos detruſi. Septimuʒ: quia m
Oꝛoſium pꝛecepta data ſunt eadẽ die domini⸗
ca filijs iſrael.Octauũ:quia in ea chꝛiſtꝰ incar⸗
natus eſt. Nam vt teſtat᷑ magiſter hiſtoꝛiarum
ea die qua dixit:fiat lux:viſitauit nos oꝛiens ex
alto:⁊ hꝛiſtus incarnatꝰ eſt.Et ideo in huius
figurã datum fuit mãna in dominica die: ſicut
ait Oꝛigenes ſuper Exo.Nonuʒ pꝛiuilegiũ eſt:
quia in die dñica chꝛiſtꝰ deſtructis inferni cau
ſtrig ſanctoꝛũ animas de limbo eripies trium
phaliter a moꝛtuis reſurrexit. Decimũ: quia in
eadẽ die ſpirit paraclytus xpᷣi apoſtolis ⁊ diſci
pulis datus eſt. Undecimum:quia in hac die
erit generalis moꝛtuoꝝ reſurrectio in qua xps
reddet vnicuiq; ſᷣm opera ſua.Duodecimũ:qꝛ
in ea erit initiũ noſtre beatitudis cõplete ĩ aia

⁊icoꝛꝑe.Et poteſt addi decimũtertiũ pᷣuilegiũ

In hoc em̃ ſacro die reuelata fuit apocalypſis
btõ Johãni apło. vñ ipᷣe dicit Apoò.j.Ego Jo
bãnes fui in ſpũ in dñica die.Ex qbo pᷣinlegijs
apparet excellẽtia huiꝰ diei duice. Et ideo Aug.

—

Fmone. vij. de reſurrectõe dñi inqᷣt. Quõ mania
virgo mater dñi iter oẽs młieres pᷣncipatũ te⸗

net:ita iter ceteros dies hec oim dieꝝ maioꝛ eſt

Hec eit illa dies in gus ſynagoga finit᷑ ⁊ ecclłia
naſcit᷑: vniuerſa eĩ illiꝰpo
puli feſtiuitas iudeoꝝ:in diei iſtius ſolẽnitatẽ
mutata eſt. Leo qͥʒ papa in.c.ꝙ die dñica. lxxxv.

abbati gra:⁊ antiq̃ illiꝰpo

di. inqt. Dñica dies tatis diuinaꝝ diſpenſatlo⸗
nũ miſterijs eſt ↄſecata:vt qͥcqͥd a dno eſt inſi
gniter inſtitutũ:in huiꝰdiei dignitate ſit geſtũ.

Eti hac die mũdus ſũpſit exoꝛdiũ. In bac etiã

reſurrectionẽ moꝛs ĩterijt:⁊ vita accepit Ha⸗

pium. hec ille.

Elg hic queri q̃re eccłia addidit alia fe⸗
ſ ſta. Et rñdet᷑ ᷣm Alexan. de ales ? Bo.
vbi.S.qꝙ h̊ fecit:pmo rõne gratificatõis

vt ĩ talibꝛ diebb ad memoꝛiã reuocemꝰ bñficia

nobis a deo ĩ illis data:vł iteruẽtione ſcoꝝ nob
impetrata.Et detalibo gr̃as referamꝰ. Jõ Ua⸗
lerius libꝛo.j.ti.de religiõe dicit: antiqͥ roma

ni ſtatuerũt celebꝛari ſolenes feſtiuitates:⁊ ce/
rimonias maxie ad gras agẽdas dijs de bñfi
cijs acceptis:⁊ aliquid ab eis impetrãdũ.Et ex

his põt colligi rõ ſcðᷣa itroduciõis hoꝝ feſtoꝝ

que ðꝛ impetratõis.Sicut em̃ pᷣncipes terreni
in die natalis ſui vł in q̊ imꝑiũ adepti ſunt libẽ

tius dona ſeruis ſuis largiunt᷑:ita dñs Jeſus

in ſolẽnitatibo feſtoꝝ ſuoꝝ maioꝛa nobis elar

dona. Similr ⁊ reliqͥ ſcĩ oẽs ĩ talibꝛ dieb
eruentiꝰoꝛãt ꝓ nobis:eoꝝ feſta celebꝛãtibo.Et
ꝓpter boc ðꝛ Job.v.Ad aliquẽ ſctõꝝ cõuertere.

Igeo Dauid in ſpũ hocvidẽs dicebat pſalmo.
cxx. Leuaui ocłos meos in mõtes:vnde veniet

auxiliũ mihi. In mõtes.i.in ſcõs:⁊ Apo.xj.de
ſctis ðᷣꝛ. Hi habẽt ptãtẽ ſuꝑ aq̃s gr̃aꝝ.iſ.ꝓ nobᷣ

impetrãdas:maxie aũt bravirgo Maria ꝓ no
bis impetrat ĩfinitas dei gr̃as. Jpa em̃ eſt gene
ralis diſpẽſatrix oim grarũ. Sicut em̃ oĩa que

fluunt a capite in coꝛpꝰneceſſe eſt deſcendere ꝑ
collũ:ita moꝛaliter cũ caput noſtrũ ſit (hꝛiſtꝰ:
vt ðꝛ ad Colł.j.c.Collũvero noſtrũ eſt btã vᷣgo
lõ nulla gra ad nos deſcẽdit niſi ꝑ mediũ ipſiꝰ
vᷣginis bñdicte. Jõ de ipᷣa ðꝛ Cañ.vij.Collum
tuũ ſicutturris eburnea.Eius igit᷑ feſtiuitates
ſũma deuotiõe celebꝛemꝰ:q̃s etia ãgeli ĩ celo ſũ
mis ſolẽnitatibo colũt. Uñ legit᷑:ꝙ antiquit cũ
xpᷣiani adhuc nõ celebꝛarẽt natiuitatẽ eiuſdem
gloſe vᷣginis:qͥ daʒ ſcũs vir in nocte in oꝛone
cõtẽplando celeſtia audiuit in celo magna an⸗/
geloꝝ cãtica ⁊ feſtiuitates:⁊ videbat᷑ ſibi ꝙ to⸗

ta celeſtꝭ curia ſpẽalib exultaret ſolẽnijs. Qua
Aprer iſte vir ſcuũs:pter maxiaʒ ↄſolatiõeʒ quã
hab nit illa nocte mẽoꝛie cõmẽdauit noccẽ̃ illa⸗

in qua talẽ habuit viſionẽ. Et alio ſeqᷓnti anno
in eadẽ nocte ſiłes cantꝰ audiuit ⁊ ſicꝑ multos
ãnos idẽ accidit.Ea ꝓpter recogicãs h̊ eẽ maxi⸗

mũ aliqð myſteriũ cũ mulra deuotiõe rogauit

deum. vt ſihi notificare dignarer quidnaʒ boc

eſſet:⁊ ſubito illi refſpõſum fuit ꝙ tota curia fa⸗
ciebat feſtũ:quia ĩ tali die nata fuerat beata vir⸗

go Maria. ⁊ ſubiunxitvox illa:ꝙ etiã chꝛiſtia⸗

ni debent hunc diem deuotiſſime celebꝛare. Et
ideo ſancta mater ecdeſia ſtatuit:vt tale feſtum
⁊ alia beatevirginis ſolẽnia honoꝛe debito cele
bꝛẽtur.Tertia ratio introductiõis alioꝛũ dicit
excluſiõis.Quidã em̃ heretici dicebãt animas

ſanctoꝛũ ante diẽ iudicij non aſcendere in celũ.

Ad oſtendẽdum ergo ꝙ tales mẽtiũtur ſtatuit
eccleſia ſanccoꝝ feſtiuitates celebꝛari pꝛedicãs

illos ĩ celeſti regno gaudere cum xpᷣo.⁊ ideo de
cantat. Gaudẽt in celis anime ſanccoꝝ.Et Gꝛe

goꝛiꝰ in.iiij. dialogoꝝ ait. Juſtoꝛũ anime mox
vt huiꝰ carnis clauſtra exeunt in celeſtibo ſedi⸗

bus recipiunt᷑. Et idẽ habet᷑ de peni.di.vij.ca.qͥ
egerit.⁊ ca.cuʒ marthe.de celebꝛa.mil.⁊ extra de

bap.ca.debitſ.Quarta ratio huiꝰ introductio⸗
nis dicit᷑ recoꝛdatiõis ⁊ imitatiõis:vt ait Aug.
in libꝛo contra fauſtũ.Et ideo dict᷑ Jacobi.v.
