electiõibo eccłiaſticis nõ debemꝰ exẽplo apłoꝛũ
ſoꝛtib eligere:qꝛ ipᷣi fecerũt h̊ ex ſpuᷣſctõ:vt ðꝛ ĩ
.c.nõ exẽplo.eadẽ cauſa ⁊.q.⁊ i.c.hi qͥ e.q.Aug.
repꝛo bat diuinã inqͥrẽtes volũtatẽ ꝑ ſoꝛtes. In
eleccionib tñ tꝑalibus:vbi nõ põt aliter bono
modo fieri:tunc iuocare dei volũtatẽ cuʒz reue
rentia ⁊ oione pᷣmiſſa ſoꝛtes ꝓijciẽdo ſine ſuꝑ
ſtitiõe eſt licitu vt inqᷣt. Aug.ad honoꝛatũ. Uti
aüt ſoꝛtibo diuerſoꝛijs eſt licitũ:vt in.c.finali.ð
ſoꝛtilegijs. Facere vero exꝑiẽtiã de ferro ignito

vb aq̃ feruẽti ad cognoſcẽdũ aliqð pctm̃:vt olizʒ

fiebat eſt illicituʒ öᷣm Tho.ij.ij.q.xcv.arti.viij.
in rñſione vltimi argumẽti.Et de hoc eſt textꝰ
in.c.conſuluiſti.ij.q.iij.
Ecimo cõtra hoc pꝛeceptum peccat qui
d facit vel fieri conſentit aliquod malefi⸗
clium Apter quocunq; cauſam Deute.
xviij.⁊.xxvj.q.v.c.nec mirum.Et qui poteſt tol

lere maleficũ meret᷑ deſtruẽdo oꝑa diaboli.vt

inqͥt Scotꝰin.iiij. di. xxxiiij.arti.ij.q... Q

—
W
*

Mgecimo offendit᷑ deꝰcõtra hocp̃ceprũ

v cũ quis facit incãtationẽvel fien pcurat

vel ad inueniendũ funta aut amiſſavel

ad aliquid ſciẽdũ vel ad recuꝑanda ſanitatẽ:et
ſemę eſt moꝛtale pctm̃ ⁊ grauius ſi fiat cũ reb-

ſacris vel ſacr̃alibo:vt cũ aqua bñdicta vel oleo

ſceõ ⁊ hmõi.Quotiẽſcũq; ̊ aliqs querit ſanita
tẽ vel alið ꝑ incãtationẽ quõcũ q; fiat ſꝑ peccat
moꝛtalxr ſi eſt ſciẽs hodeſſe ꝓhibitũ:ſiue incãta⸗

tio fiatvbis ⁊ imꝑationibo ſiue fiat ſignaturis
ac ligatun ſeu alijs remedijs q̃ meqicoꝝ diſci⸗

plina ↄdẽnat.xxvj.q.ij:illð.? Deut.xviij.⁊ ta⸗/
les incãtatoꝛes dicunt᷑ iimici xpᷣi.vt ĩ c.ꝑuenit.

xxvj.q.v.ſi vo ex ſimplicitate ignoꝛanter faciat

credẽs bonas eẽ oꝛões vel vᷣ baveniale videt᷑:ni

ſi ſit ignoꝛãtia craſſa ⁊ ſupina q̃ eqᷣparat᷑ dolo.

l.qð nerua.ff. depo.neutro tñ caſu abſoluẽdꝰ ẽ

niſi velit in futuꝝ abſtinere.Nec iõ qꝛ qñq; ma

lefici ⁊ diuini pᷣdicũt futura ⁊ eueniũt: credẽdũ
eſt eos ĩ his aliqͥd vᷣtuc hfe:ſʒ ꝑmiſſu dei fit:vt
illi qͥ bᷣ audiũt velvidẽtpbent᷑ qli fide ⁊ ðuotõe
ſint erga deũ.xxvj.q.v.c.nec mirũ.⁊ Deut.xiij.c.
Nõ g̊ debemꝰ q̃rere ſanitatẽ ꝑ remedia ꝓhibita
ſʒvbi nõ ſufficiũt remedia naturalia recurramꝰ

ad auxiliũ diuinum. Ait em̃ Dauid pſal.xxxix.

Btüs vir cuiꝰ eſt nomẽ dñi ſpes eiꝰ: ⁊ nõ reſpe

xit in vanitates ⁊ inſanias falſas. Iſti ̊ incata
toꝛes debẽt expelli de ecclijs ⁊ a ſ. Gerlo pteno
rũ.xxvj.q.v.c.epi.Et nõ debẽt abſolui niſi cõbu

rant libꝛos nigromãtie⁊ artis notoꝛie.Oẽs em̃

pis artibo operã dãtes ſunt filij diaboli. R

Uodecimo offendit᷑ ↄtra hoc pᷣceptum
d quãdo qͥs poꝛtat bꝛeuia aut facit eavel
flieri pꝓcurat quãdo ſũt ſuꝑſtitioſa ſicut
cõiter accidit.Et ideo eſt peccatũ ſᷣm Tho.ij.ij.
q.xcvj.art.iiij. Si in eis eſt aliquid ꝑtinens ad
inuocationẽ demonũ:vel ſi aliqͥd falſitatis con
tineãt:vł aliqͥd illicitũ ſub ignotis noibo lateat
in ipᷣis:vel etiã ſi ſint vba diuina ⁊ bona:ſed cũ
eis miſceant᷑ aliq̃ vana:puta aliq caracteres pᷣ⸗
ter ſignũ crucis:aut ſpes habeat᷑ in mõ ſcribẽdi
puta in charta nõ nata:vłĩ vno tꝑe:vł loco ma

gis q; in alio:aut ꝑ vnã ꝑſonõ magis q; aliam

puta ꝙ ſcribant᷑ a ieiuno:vel tꝑe miſſe: vel in ec

deſia:vel ꝑ vᷣginẽ:vł in fine dicat᷑. Quicũq; poꝛ

tauerit ſuꝑ ſe iſtud bꝛeue:nõ peribit in aqua vł
igne. Hec em̃ oĩa ſuꝑſtitioſa ſunt:vt notat Ar⸗
chidia.xxvj.q.v.c.nõ liceat.Qui autẽ talib cre⸗

dunt:ſcribũt: poꝛtãt:ſeu docẽt:grauiter pecct.

xxvj. q.vij.c.nõ obᷣuetis:vbi habet᷑ ꝙ non licet

poꝛtare niſi ſimbolũ ⁊ oꝛõem dnicã ⁊ vᷣba euã
egelij vel ſiłia ⁊ hoc ſine aliqua ſuꝑſtitiõe.Silłi⸗

ter vt dicit Thomas vbi ſupꝛa in reſpõſiõe ter⸗
tij argumẽti licitũ eſt poꝛtare ſuꝑ ſe reliqas ſan
ctoꝛũ ex deuotiõe:aut nomẽ Jeſu:ſeu alias de⸗
uotas oꝛones:dũmodo fiat ſine aliq̃ vana ob⸗
ſeruãtia.tamẽ caute in his eſt ãbulãdũ:qꝛ mul
te fiunt deceptões ſub pꝛetextu deuotõis. am

D
4
.
r
D AX
“
7.

——

giämifce

(Nbupliſu

Denseſluen
robieglaot
fttiganii
Tnm gledi du
napongberf
gbat eſebong
gitfraternoſn

innenitlrun

tana deyder do
tfmnter Ulne
nitquogcubi
dolertibicapn
Doloꝛubloccea
Dolenrrbioau
Dolerabicorpn
Cdesodmar
Kecntü denno
Eceßqnuctt
tylibreulapo.
gleoſinplas
lequetñ coo no
daiſrucn.
oNadn
bolicgoa.
enſuqdäport
ibuſciflis d
Cpꝛan? Qum
uſſeſtunmd
ſobreu forner
r Nubobicoh
Ccigeitätünnod
Wcirdacar⸗
Kammo
d gsare
giſnr
ahmnatkoee
Hougrugrnu
foporfan imn
deqincnecmir
Peſünegcrit
aboicsaäln
ꝛdefonſund⸗
aogemlntr
ſaſünetaligf
ſfigeki inog
Jem ſics
auſarr iten
ſtbpcopprn
Nnonßfcn
usanii.
dctintftn
ſbamns
Dantſüige
nuchtuaſce
Nſenſt din⸗
list ſin

abcreni
du amiſſo
D
ſifirci
Gicayclole⸗
guentſanta
finſopnr
ͤſu nͤng;
negicne lif
nei enn
Noenerſhaat
mnialenitchni
aiſporntdolo⸗

uahſeli :

gigz
Mmüät rdidi
mmlſadaſr
liſoe: doi
irt daurni/
megphibt
aamun
nidoſalorr.
e
8. Mincns
Norno lr
bſolvini cöhn
ove Nisen
dobol. R
bocpaprum

zuefaarespel

Ntinoſi ſaut
n Doz
id Gnms
Gialiranson
ns noibo attn
ꝛbomuſſelch
ſamarmeo
nmoͤſnb
e klooma
gsihalam
glſe damee
Oicicho⸗
deinagbuft
Cytnorr 9,
uinlip h
mun nuli
bch ſon aer
S
gtmmeGi
nhoſietn
lnuqes n
–
iinm
iigii gnn
votols⸗

quidã maleficus dedit vnuʒ bꝛeue cuidã dño:
ſambuco:cõtra omnes febꝛes huius tenoꝛis.
Deus vos ſaluet dñe ſambuce. Panẽ ⁊ ſal ego
vobis adduco febꝛez terdano:febꝛẽ quartanã

⁊ febꝛẽ quottidianã accipiatꝭ vos qꝛ ego nolo.
Item quedã dña Johãna laboꝛos febꝛe quar⸗
tana:poꝛtabat ſuꝑ ſe quoddã bꝛeue in quo pu

tabat eſſe bona verba:cũ legere neſciret.quidã
aũt frater noſter cõfeſſoꝛ eiꝰaperiens hoc bꝛeue

inuenit ſcriptum ſic. Dña iohãna de febꝛe q̃r⸗

nit quoddã bꝛeue huiꝰtenoꝛis.
Dolet tibi caput quod tibi dolere ſo|let.

Doloꝛ tibi accedat et illi qui tibi bene fauet.

Dolent tibi oculi ⁊ dolent tibi dentes.
Dolet tibi coꝛpus ſimul ⁊ venner.
Uadas ad mare ⁊ facias te incantraarr.
Et centũ demones te poſſunt aſpoꝛtare.

Ecce ̊ qnta eſt deceptio in his bꝛeuib.Et ideo

talia bꝛeuia poꝛtãtes grauit᷑ peccãt:niſi fuerint

adeo ſimplices ꝙ ignoꝛãtia debeat eos excuſa⸗/
re:que tñ eos nõ excuſat cũ ſuꝑ hoc fuerinormo
niti ⁊ iſtructi.Et talia bꝛeuia ſuꝑſtitioſa hñntes

nõ debẽt abſolui niſi ea deſtruãt. ſunt em̃ dya⸗

bolica oꝑa.Nã pᷣdicãte me ĩ ciuitate hippoꝛigi
enſi:qdã poꝛtabat vnũ bꝛeue ꝑuiſſimũ ligatũ
qbuſdã filis diuerſi coloꝛis:qð ei ðderat vnus
capꝛariꝰ.Cum autẽ eiꝰↄfeſſoꝛ ipᷣm bꝛeue ape⸗/ ſi

ruiſſet:ſtatim de eo exiuit quoddã aial groſſiꝰ
ipo bꝛeui foꝛtitervociferãs ⁊ euolãs:⁊ credo ꝙ
ect dyabolꝰi eo habitãs. In illo aũt bꝛeui erat

ſcripti tãtũmodo aliqͥ caracteres. Et idẽ ꝑ oia

accidit pᷣdicante me in ciuitate Laudẽſi. S

Ecimotercio offendit᷑ i hoc pᷣcepto:cuʒ

d qʒs credit aliquã creaturã poſſe realiter

traſmutari in aliã ſpeciẽ:puta in gatas
vel hmõi. hoc em̃ eſt hereticũ.xxv.q.v.c.epi.Et
notat Aug.xviij.de ciui.dei.c.xviij. Apparenter

vo põt fieri vᷣtute demonũ:vt ptʒ de Samuele
de q̊ in.c.nec mirũ.xxvſ.q.v.Et idẽ hr̃ ꝑ Tho.ſj.

yte ſũme.q.cxiiij. Itẽ ſi q credat q̃ſda młieres
ſeu hoies ad ludũ cũ diana nocturniiſ tꝑib ire

⁊ deferri ſuꝑ bacculũ vnctũ ſeu ſuꝑ q̃ſdã beſti⸗

as:ac młta traꝝ ſpacia trãſire. Hec em̃ oĩa fal⸗
ſa ſũt:⁊ talia fataſmata a maligno ſpũ mẽtib
ifideliũ irrogant᷑:vt hr̃ plene in.c.epᷣi.xxvj.q.v.
Item ſi qͥs credat pᷣdictas młieres itrare oſtia
dauſa:⁊ ĩterficere puulos:⁊ qñq; a patribo vel
mtr̃ibo eoꝝ vulnerari:hpᷣ em̃ ẽ falſuʒ ⁊ erroneũ:ſ,
demon h̊ facit m Aug.⁊ Hiero.⁊ etiaz Tho.
vbi.S.arti.iiij.Et pᷣdicta ↄfirmant᷑ ꝑ illð qdð ac
cidit in tritoꝛio hippoꝛigieſi:vbi q̃dã iuuenis
ſepiꝰicitata a q̃dã vetula dyabolica vt ad ludu

dlane ſecũ ꝑgeret.Cũ ei ſemel iter alia dicerʒ:q;

nũqᷓ; talia ſolacia viderat:nec habuerat:tãdem
ↄſenſit.ũq; illi vetula diceret:ꝙ talib ſpecta ⸗
ulis ⁊ ↄſolatiõibo ĩtereſſe nõ poterat:niſi fidei

xpᷣiane ⁊ baptiſmo atq; oĩbꝰ ſacramentis ecclie
renũciaret. Illa oia fecit.qbus ꝑactis cũ eſſet in

quodã agro ſtati apꝑuit ei ꝙ eẽt ducta in q̊dã

pulcherrimo atrio ſeriꝗ ſtrato atq; miris odo⸗

nibꝰ pleno. Ibiq; videbant᷑ eẽ iuuenes pulcher

rimi veſtib aureis ⁊ argẽteis iduti choꝛiʒãtes

cũ feminis euntibo ad ipᷣm ludũ:⁊ ſiłiter femie
pulcherrime tripudiãtes cũ vir. IJbiq; videbäafz
audiri ſoni ⁊ cantꝰmelliſlui.Cũ aũt ⁊ ipᷣa iuue
nis tripudiaret vidit quãdꝗ vetulã decrepitã ⁊
tana deꝰ det vob malũ ãnũ ⁊ malã ſeptimana.
Et frater Uincentiꝰſocius ſcti Bernardini iue

curuã defoꝛmiſſimaq; tripudiantẽ:⁊ poſt cho/
reã velle turpia agere cumvno iuuene: ꝓpter qꝰ
ſtupefacta illa iuuẽis cepit clamare dicẽs. O ie

ſu.⁊ ſtatim oiĩs illa illuſio diſꝑuit: ipaq; ĩ codge
agro ⁊ loco ſe repperit vt poſteaafeſſoꝛi ſuo re/
tulit. Adofirmatõʒz q pdictoꝝ faciũt ea q̃ leguẽ

de ſctõ Remigio.ſ.ꝙ cũ ſemel eẽt hoſpitatꝰ in

quodꝗ hoſpitio vidit nocte ꝑari mẽſas q;plłes

cũ ferculis.Quapꝛopt aduocãs patronũ illiꝰ

hoſpitij introgauit en qbus ppararet bariai
illa hoꝛa. Ipe aũtrñdit ꝙ pᷣꝑabat bis ꝗ vadũt

ad ludũ qꝗᷓ debebãt veniretali hoꝛa noctis ⁊ ibi

epulari. Luũ aũtveniſſent in magna miłtitudine
ſeũs Remigiꝰ introgauit pᷣdictũ patronũ ho
ſpitij an illos viros ⁊ młieres cognoſceret. quo

rndẽte ꝙ ſic.ſctũs Remigiꝰ miſit ſtatim ad do

mos eoꝝ ⁊ inuẽti ſunt oẽs in lecco doꝛmiẽtes.
H ßis tamẽ tũc videbat᷑ ꝙ in dicto hoſpitio in⸗

ul eẽnt ⁊ ibi epularent.

noꝛãs deũ ac ſctõs trãſgredit᷑ h mãdatũ: mlto
grauiꝰ offendit ille qͥ ĩpudico oꝛe ipos blaſphe
mat.Et iõ dicit᷑ Eſa.j.Ue genti peccatrici: ꝓplło

graui iniqᷣtate:ſemini nequaʒ: filijs ſceleratis.

Blaſphemauerũt ſcem̃ iſrł ⁊c. Quintodecimo

qs peccat ↄ hoc pᷣceptũ qñ diligit plus coꝛpus

ſuũ filiũ aut filiã vel vxoꝛẽ:aut vxoꝛ maritũ vel
aliã creaturã ſeu numos qᷓ; deum.hoc em̃ ſapit
idolatriã:ſᷣm apł'm ad Col.iij.⁊ ad Ephe.v.
Ait em̃ Hiero.in q̃dã epła.Qð qͥs plus vene⸗
ratur ⁊ amat hoc ſᷣli deꝰ eſt. O q̊t ſunt qͥ alios
hñt deos q; deũ veꝝ. Guloſus em̃ ⁊ luxurioſꝰ
habẽt ventrẽ ꝓ deo.de qͥbus voluptati carnali

dedit apłs ðt ad Phił.iij. Ouoꝝ deꝰ vẽter eſt.
Nõ adoꝛemꝰ res tꝑales ꝓ deo:ſʒ toto coꝛde?æ
oiĩ deuotõe in oĩbus necitatibo nr̃is recurramꝰ
ad deuʒz ⁊ ipᷣe nos exaudiet.qꝛ inqͥt Hiere.xxix.
Inuocabitis ⁊ adoꝛabitis me ⁊ exaudiã vos.
Tũc aũt vaciter deũ adoꝛamꝰ cũ bonis oꝑibꝰ

„

eiꝰ maieſtati puimꝰ.Ait em̃ Aug.viij.de ciui.ði

„

c.xiij. Deũ ꝑ iuſticiã ac caſtitatẽ aliaſq; vᷣtutes
adoꝛamꝰ. Oðõ facere ille nobis cõcedat qͥ in eter

nũ viuit ⁊ regnat. Amẽ.
Eogẽ die poſt pꝛandiũ de ſcdᷣo pᷣcepto decas

logi. Sermo decimuſſeptimꝰ.

Ecimoqrto violat᷑ hoc pᷣceptũ pctõ blalt,
d pphemie. de quo qꝛ in ſeq̃nti ᷣmõe int/
NQdo tractare:ideo ad pñs ꝑtranſeo. Hoc
aũt ſolũ dixiſſe ſufficiat ꝙ ſinõ adoꝛãs nec hoꝛ/

Bermo

Citis que pꝛe/

ſccpta dederim vobis ꝑ dñm ieſuʒ
j.ad The.iiij. Ad obediẽtiã diui⸗
noꝛũ mãdatoꝛñ exhoꝛtat Mop⸗

ſes Deut᷑ xxviij.di.Si audieris vocẽ dni deitui
vt cuſtodias mãdata eius faciet te excelſioꝛem

cunctis gẽtibus.Et.j. Regũ.xv.dicit Samuel
Nũq d vult dñs holocauſta ⁊ nõ potiꝰ vt obe⸗
diat᷑ voci ſue.?⁊ Salomõ ꝓuer.xix.inqᷣt.Qui cu⸗
ſtodit mãdatũ cuſtodit aiaʒ ſuã.?⁊ Deut᷑.xxviij.

ac Leuit᷑.xxvj.inqᷣt deꝰ. Si in pᷣceptis meis a⸗

bulaueritis ⁊ madata mea cuſtodieritis ⁊ fece⸗
ritis ea:dabo vobis pluuias tempoꝛibo ſuis:⁊

vindemia occupabit ſemetẽ:⁊ comedetis panẽ
yeſtr in ſaturitate:⁊abſq; pauoꝛe habitabitis
in terraveſtra:dabo pacẽ in finibo vfis:doꝛmie

tis ⁊ non erit qᷣ exterreat. Auferã malas beſtias
a vobis:⁊ gladiꝰ nõ trãſibit terminosveſtros:

ꝑſequemi inimicos veſtros ⁊ coꝛruẽt coꝛã vobᷣ
ꝑſequẽtur qͥnq; de vr̃is centũ alienos:⁊ centuʒ
ex vobis decẽ milia.cadẽt iimici vr̃i in cõſpectu
veſtro. Reſpiciã vos ⁊ creſcere fadã:⁊ firmabo

pacũ meũ vobiſcũ:⁊ cõedetis vetuſtiſſima ve⸗
terũ ⁊ veta nouis ſuꝑueuiẽtiboꝓijciec. Ambu⸗
labo inter vos ⁊ ero veſter deꝰ:voſq; eritis po⸗

pulꝰmeꝰ.hec ibi.Eapꝛopter ſcriptũ eſt.j. Joh.j.
In hoc ſcimꝰ qin cognouimus deũ ſi mãdata
eius obſeruamꝰ.De qͥ bo tractaturi:qꝛ de pᷣmo
in ᷣmone ſuꝑioꝛi dictũ eſt:modo de ſcdðᷣo loque
mur qoð inqͥt. Non aſſumes nomẽ dei tui inva⸗/
nũ.Exo.xx.⁊ Leuit᷑.xvſ.ſcriptũ eſt. Nõ pollues
nomẽ dei tui.⁊ Ecci.xxiij.dicit᷑. Noĩiatio dei nõ
ſit aſſidua in oꝛe tuo:⁊ noibus ſctõꝝ nõ cõmi⸗
ſcearis:qm̃ nõ eris ĩmunis ab eis. Contra hoc
igit᷑ pꝛeceptũ fit q̃ttuoꝛ modis pꝛincipalibꝰ: de
quibꝰ in pꝛeſenti ſᷣmone diſſeremꝰ.
De vana dei nominatiõe. X

Rumo vt patet ex pᷣdiq qᷓ hoc mãdatũ
p facit qͥ nomẽ dei aut głioſe vᷣginis ⁊ ſã⸗

ctoꝛũ in vanis fabulis aut turpib elo⸗
quijs aſſumit vel in rebus illicitis noiat.Nul⸗
lus em̃ noĩare debet hec ſancta noĩa dei ⁊ ſcõꝝ
niſi cum reuerẽtia ⁊ honoꝛe.Et hoc eſt qð inuit
apłus Petrus ſue canonice.j.ca.iiij.dicẽs. Si

dq̊ͥs loquit᷑ quaſi ſᷣmones dei:vt in oibꝰ hono⸗

rifice᷑ deus ꝑ ieſuʒ xpᷣm. Ideo Exodi.xx.dicit᷑.

Nec em̃ inſontẽ habebit dñs eũ qui aſſumpſe⸗

rit nomẽeiꝰ fruſtra.⁊ Deut.v.ſcriptũ eſt. lon
vſurpabis nomẽ deitui fruſtra:qͥa nõ erit ĩpu
nitus qui ſuꝑ re vana nomẽ eius aſſumpſerit.

De iuramẽto licito ⁊ illicito.

Ecũdo cõtra hoc pᷣceptũ facit qͥs iuran⸗

do ſine cauſa. Pꝛo cuiꝰ expeditiõe que⸗
ritur. nunqͥd ſit lictũ iurare.⁊ pᷣmo vi⸗
det᷑ ꝙ ſic. Pꝛimo dei exẽplo.qͥ ſepius iuenit᷑ iu⸗

raſſe.vnde Geñ.xxij. Per memetipᷣm iuraui di
cit dñs.⁊ Plſal.cix.dicit᷑. Jurauit dñs ⁊ nõ pe⸗
nitebit eũ.trãſſumptiue in ca.et ſi xpᷣus.de iure
iurãdo.⁊ Hiere.xluiij. Ecce ego iuraui in nomi

ne meo magno aglt dus. 7 Amos.itij. Jurauit

dñs deus i ſancto ſuo.⁊ Lu.j. Jus iuradũ qð
iurauit ad Abꝛabã patrẽ nr̃jm daturũ ſe nobis
Scðo videt᷑ licitũ iuramẽtũ exẽplo xpᷣi: qͥ mul⸗
totiẽs in euãgelio iurauit dicẽs.Amẽ dico vob

id eſt in vᷣitate:ſᷣm Nicolaum delyra.Et de bac

iuratiõe habet᷑ Joh.v.vbi inqᷣt. Amẽ amẽ dico
vobis.⁊ Matth̊.xix.ſiłiter iurauit dicẽs. Amẽ
⁊ Luẽc̃.iiij.dixit. In vᷣitate dico vobis:que locu
tio eſt iuratoꝛia ᷣm Inno.in ca.et ſi xpᷣs.deiu.

iu. Tertio idẽ ꝓbat᷑ exeplo angelico. lã vt ba⸗
bet᷑ Apod.x.Angelꝰ bonus iurauit ꝑ viuẽtẽ in

ſecula. Quarto ꝓbat᷑ exeplo antiquoꝝ patꝝ ve⸗
teris ehamend ſa Yoj ue.xiiij. Calep h retulit
Jan ue iuramẽtũ qð ſib
Jurauit Mopſes in die illo dicens. terra quã
calcauerit pes tuꝰerit poſſeſſio tua Et Judicrj⸗

dicit᷑. Jurauerũt filij iſfrael in maſpath.⁊.ij. Re

gũ.xxj.iurauerũt Dauid eiꝰ ſocij dicẽtes. Jã nõ
egredieris no biſcũ in bellũ:ne extinguas lucer
nã iſrael.Et.ij. Paralł.xv.ðꝛ.ꝙ filij irł iuraue⸗
rũt dño voce magna.Quinto ꝓbat᷑ licitũ eẽ iu⸗
ramẽtũ exẽplo apłico. Paulus em̃ iurauit ad
Phil. j.dicẽs.Leſtis eſt mihi deꝰ.que locutio
fuit iuratoꝛia ſpᷣm Aug.xxij.q.j.ca.nõ eſt.Sexto
ꝓbat᷑ idẽ exẽplo iuridico. Nã ſᷣm leges oꝛdina
ta ſunt iuramẽta in multis caſibo.vt refertur in
clem̃. Romani pncipes.de iu.iu.vñ dicit᷑: iu
ranti ſuccurrit᷑.vt in.l.j.S.ſi quis argentũ.ff.de
po.⁊ ca.vnde vi.l.ſi quãdo.Silłiter a iure cano
nico inſtituta ſunt iuramẽta in qbuſdã caſibo
vt notat᷑ in ca.ego berengar.de cõſe. di. ij. ⁊ ex⸗
tra de here.ca.ab abolẽda.⁊ de elec.ca.ſignifica⸗

ſti.Septimo idem ꝓbat᷑ teſtimonio autentico.
omiſſo em̃ de gentilibꝰ qͥ cũ vellẽt aliquã vᷣita⸗

tem inſinuare iurabãt.vnð Eneas iurauit Di⸗
doni vt refert Uirgiliꝰ.vj.Eney.di. Per ſidera
iuro:ꝑ ſuꝑos:et ſi qua fides tellure ſub ima eſt
Septimo dico ꝙ ſacra ſcniptura appꝛobat iu⸗
rationẽ:imovidet᷑ pꝛeciꝑe.vñ Deut.vſ.dicit.per
nomẽ illiꝰ iurabis.ſ.dei.Et.x.eiuſdẽ libꝛi iquit.
Jurabis in noie eius.⁊ pſal.lxij.dicit Dauid.
Laudabũtur oẽs qui iurãt in eo.Lex etiã cano
nica dicit iuramẽtũ nõ eſſe petm̃.xxij.q.j.ca.nõ
eſt.⁊ ca.om̃e.⁊ ca.in nouo teſtõ.⁊ in ca.vt noue⸗
ritis.⁊ ĩ ca.ita ergo.⁊ ca.tu malũ nõ facis.⁊ ca.

iurabũt.⁊? ca.cõſidera.ac ca.ſi pctm̃ eſſet. Sed
cõtra eſt autoꝛitas ſaluatoꝛis Matth.vj. dicẽt⸗

Nolite iurare oĩno.ſit aũt ſᷣmovjr eſt ẽ nõ nõ.qð

aiũt his abũdãtius eſt a malo eſt.Et Jacobi.v.

dicit Apłs.Ante omnia frẽs mei nolite iurare.

Ecci.q̊ʒ.xxiij. dicit᷑. Juratiõi non aſſueſcat os
tuũ:multi em̃ caſus in illa. Uir multũ iurans

implebit᷑ iniqᷣtate:⁊ nõ deſcedet a domo eiꝰ pla

bi fecerat Moyſes diccs

Petüſunptiu

Bi

iuit ſienc

ſnidhaimin
wonöck fennn
Hgen ubacd

adorrin lu

egnctcdend
nngvocunqhe
mius vvs cls

riumempup⸗

pſupponthad

ir f de if
f Inolicbn⸗
ftchtmb'oran
tonis? uſani
ce
4 zunti
dietgoſainten

Oebethobertiy

Qdaimnuduene
Nequocz unume
WNiran .
Omentöcs
üpaneſämel
ltrnrorrii.
gcmtyan
ſenin ſima.
ſolurer illu⸗
ſvomcni ſigo i
umnrclſetallumg
Ninqtmagkſen⸗
nii g i doies

Geſt dilenöis
ſerpendateſſey
Mtoliquideſſe⸗
(aalfollumgula
Vxnorralrom
toecſtiuſtice⸗
Iſſoriooptete,
Alitar iuſtagt
alurameti..

AAiodoelus
gut. d eis. Lde
minenöralnq
iumolts?cai
loq̃füütama.

ſmer? ye ca f.
Malnaut ſ
Ugtenk colepi

nöckobligaro
lechiſde⸗
funümitl

enßminnd
dösrnie
lröts dein
urulingan
Pli. Junlt
s rici
amiſeſodis
hoeiml
Zmidaopos
delfmn Edede⸗
Aneanede⸗
ra dicis, Imi
obtgglelag
aalips de.
Grlioſſ
uroliin
. Woſs diis
ans. gui
C e ,
Apasbeg. Nee
as. ſan65
ngnns er
föcte
datliatüii
1s iuraute
veloano
ocf Gond
n οaοα0
Drreiur
vüdichiu

rerüf de

orsinecno

cpoſci lin
Necölcdiijan

Araa iNnSa

aligui ſ/
1s uruit d/
de Perſoa
mſubinacſt
approbatiu⸗
Nrſdict⸗
ſdilbriigun⸗
diatdan
Araid
i⁵
nanloe;
ni us
iiſe. Sal
b n ir
Cinono
poltriurun⸗
Mucſan
nulciun
vnon

Foliũ

ga crãſſumptiue in ca.et ſi xpᷣs de iureiu. Ideo
Iſidorus lib.ij.ethimol.ca.xxxv.inquit. Uſus
iurãdi periuriũ inducit:ſit in oꝛe tuo eſt.ſit ĩ oꝛe

tuo nõ eſt:veritas em̃ iuramẽto nõ indiget. Re

ſpõdeo ad hãc queſtionẽ ſᷣm Aug.in lib.de mẽ

dacio:⁊ in eplła ad plebicolã:ꝙ in his ĩmedia⸗
te pꝛecedẽtibꝰ autoꝛitatibo nõ phibet᷑ iuramẽtũ

in quocunq; caſu ſed interdici᷑ imoderatꝰ ⁊ ni
mius vſus eius ne ſic ꝑueniat᷑ in periuriũ.⁊ idẽ

inquit Nicolaꝰ de lyra ſuꝑ Matth.vj. Periu⸗
rium em̃ pᷣſupponit iuramentũ:ſicut pꝛiuatio
pᷣſupponit habituʒ.vt no.ff.de edi.edic.l.bouẽ
G. fi.⁊.ff. de iiuſto ruptoq;ʒ te.l.nã ⁊ ſub cõditõe
S.fi. In aliqͥ bus ergo caſibo licitũ eſt iurare qñ
fit cũ tribꝰarcumſtatijs.ſ.conditiõis:modifica
tionis ⁊ cauſatiõis. —
Rimo igit᷑ iuramentũ debet haberetri⸗
p plicẽ cõditionẽ poſitã Hiere.iiij.vbi ðꝛ.
Jurabis in veritate iudicio ⁊ iuſticia.⁊
dicit gloſa interlinearis.has triplices cõditões

debet habere iuramẽtũ.⁊ dicit Hiero.xxij.q.ij.
ca.animaduertedũ.ꝙ ſi he cõditiões defuerint

nequaq; iuramẽtũ erit ſed periuriũ.⁊ idẽ habe

tur de iureiu.ca.et ſi xpᷣus.⁊.xxij.q.j.ca.iurabũt

Que conditões declarant᷑ ſᷣm Älexã.de ales in

iiij.parte ſũme ſuꝑ hoc pꝛecepto.ij.⁊ Tho.ij.ij.
q.lxxxix.art.iij.⁊?⁊ ſanctũ Bona.in.iij.di.xxxix.in

queſtiõibo circa litterã:in pᷣncipio.? Ray.⁊ Ho
ſtien.in ſũma.Pꝛimo requirit᷑ cõditio veritat⸗
ſcʒ ꝙ iuret illud qð cõſciẽtia ſibi dictat eſſe veꝝ
Nam etiã ſi qͥs iuraret qð eſt verũ qð tamẽ pu⸗
taret eſſe falſum ꝑiurus quo ad deũ reputatur
vt inqͥt magr ſentẽtiaꝝ in.iij.diſt.xxxix ⁊ habet
xxij.q.ij.ca.hoĩes.Secũda cõditio dicit᷑ iudicij
id eſt diſcretiõis ⁊ mature cõſideratõis:vt bene
perpendat eſſe verũ quod iurat.et ideo ille qͥ iu
rat aliquid eſſe verũ quod neſcitvtrũ ſitverum
vel falſum:quia ponit ſe ꝑiculo periurãdi pec⸗
cat moꝛtałr pᷣm Scotũ in.iij.di.xxxix.Tertia cõ
ditio eſt iuſticie.⁊ hec accidit in iuramento pꝛo⸗

miſſoꝛio.oꝑtet em̃vt iurãs aliqͥd facere iuretde

re licita⁊ iuſta alit᷑ grauit᷑ peccat.⁊ nõ debet ſer/
uare iuramẽtũ.l.j.⁊ in aut.ſacramẽta puberuʒ.
L.ſi aduerſus ven.⁊ ca.cũ cõtingat.de iureiu.⁊
aut᷑.qð eis.C.de nupti.vt ſi iuraret int᷑ficere ho
minẽ nõ relinqre adulterã⁊ hmõi.xxij.q.iiij.ca.
in malis.⁊ ca.ſi aliqͥd.⁊.ca.vnuſqͥſq;.⁊ extra de
his q̃ fiſt a ma.pꝑ.ca.c.cũ in cũccis:⁊ de his que
vi metꝰ ve.ca.fi.ca.cũ dilectꝰ.⁊ de iureiu.in ca.ſi
vero.⁊ in aut.ſcenicas.nõ ſolum ſi fideiuſſoꝛes
pꝛeſtent.col.v.in pᷣn. Pꝛomiſſio em̃ de returpi
nõ eſt obligatoꝛia etiã de iure ciuili.l.generalit᷑.

⁊.l.veluti.ff. de vbo.ob. Itẽ iuramẽta ↄtra legẽ

facta nõ tenẽt.l.nõ dubiũ.in fi.C.de legi.⁊.l.iu⸗

ris gentiũ.S.⁊ generaliter.ff.de pact.⁊ ideo ſᷣm

Bona.⁊ Rich.in.iij.di.xxxix. Qui aliqͥd turpe

iurat ſe facturũ nõ ſolũ peccat iurando ſed etiã

ſi iuramẽtũ nõ frangat.

Ecũda circũſtãtia pᷣncipalis dicit᷑ modi
ficatiõis. Modꝰ em̃ boneſtꝰeſt in iurã⸗
AQo fᷣugdus. Unñ ſi qͥs iuret ꝑ verba tur⸗
pia ⁊ inhoneſta peccat moꝛtalr: ⁊ eſt blaſfemia
ſi noĩet in iurãdo aliqͥd i xpo vel btã virgine aut
alijs ſctis qð in alijs hoibus cenſet᷑ inboneſtũ
xxij.q.j.ca.ſi qͥs ꝑ capillũ.⁊ ibiArchi.ð quo etiã

habet᷑ in aut.vt nõ lux.ʒ na.circa mediũ. Itẽ ſi

qͥ iuret modo gentiliũ:vt qͥdã faciũt.d.me her

cde:vel ꝑ deos imoꝛtales:ↄtra quos eſt pᷣceptũ
del oFrig:di. ſog noia deoꝝ exteroꝛũ nõ iu⸗

rabis.qð etiã habet᷑ in.c.⁊ ſi xpᷣs.S.licet em̃.de
iureiu. Quotiẽſcũ q; etiã aliqͥs iurat ꝑ celũ aut
terrã vel ſolẽ aut lunã ſeu ꝑ aliã creaturã:ẽ blaſ⸗
phemia ⁊ nõ tenet iuramẽtũ.:.iij.S.fi.⁊.l.nõ erit
in pᷣn.ff. de iureiu.⁊ dat exeẽplũ Bar.in. d. S. fi ð
lurate ꝑ Machometũ.Dicit q̊q; Bal.in.l..ij.in
fi.C.de rebꝰcredi.ꝙ illi qͥ faciũt iuramenta ſiue
ſacramẽta ſcelerata etiã ſiverũ dicãt debẽt puni
ri:qa talia iuramẽta ſunt redacta ad inſtar blaſ
phemie:⁊ hoc maxime in his qͥ ex ↄſuetudine il

la faciũt. Itẽ iuramentũ habet vim blaſphemie

ſ̃m Amb.in lib.ð paradiſo.quãdo qͥs attribuit
deo qð ei nõ cõuenit.vt ſi iuret ad coꝛpꝰ vel per
ſanguinẽ dei intelligẽs ꝑ deũ naturã diuina: et
ſiceã affirmãs coꝛpoꝛea cũ ſpũs ſit deus Johã
nis.iiij.? de hac blaſphemia tractat᷑ iĩ aut.vt nõ
lux.õ natu.circa mediũ.⁊ in ca.ſi qͥs ꝑ capilluʒ.
xxij.q.j.Ad hanc qͥʒ circũſtãtiã reducit᷑ ꝙ iura⸗
mẽtũ nõ dʒ fieri in diebodnicis aut alijs feſtꝭ ni
ſip pacevel alia emergenti necitate.extra de fer̃.
ca.j.Congruũq; eſt vt iuramẽta a ieiunis fiant
xxij.q.v.ca.honeſtũ.⁊ hoc vx ſobꝛij habeãt iudi
ciũ ratiõis magis liberũ:⁊ cũ maioꝛi reuerẽtia
nomẽ dei nominẽt:ſᷣm Bona.in.iij.diſt.xxxix.
Inſuꝑ modus habẽdus eſt in iuramẽtovt ha⸗
beat᷑ reſpectꝰ ꝑſonis eccłiaſticis ⁊ religioſis ma
xime ſacerdotibo ⁊ pᷣlatis:qui licet poſſint ⁊ de⸗
beãt in qbuſdã caſib iurare:quos refert Ray.
in ſũma:tñ nõ debẽt ita cogi ad iurãdũ ſic laici
maxime ĩ iudicialibo.ij.q.v.c.ſi qͥs pᷣſbyter.ſim
plici em̃ eoꝝ vᷣbo credẽdũ ẽſi ſint bõe fame. B
Ertia pᷣncipalis iuramenti circũſtantia
t dicit᷑ cauſatiõis ᷣm Hoſtieñ.⁊ Alexan.
de ales vbi S.triplici de cauſa licitũ ẽ iu
re. Pꝛimo rõne boni inducẽdi ſeptẽplicit᷑. Pꝛi⸗
mo cauſa vitatis ꝑſuadẽde:ſicut iurauit au
lus.ij.ad Chor..xj.di.Teſtis eſt mihi deꝰ quia
nõ mentioꝛ.Scðo cauſa dicti ſui autẽtiʒãdi:ſic
faciũt teſtes ponẽtes cũ iuramẽto dictũ ſuũ:ſᷣʒ
em̃ iura teſtis dʒ eẽ iuratꝰ.extra de elec.ca.ſigni
ficaſti.⁊.xiiij.q.ij..quãq;.⁊.l.iuſiurãdi.⁊.l.ſi qñ
C. de teſti.⁊ in aut᷑.de ſctis epᷣis.S.nulli.Tertio
cauſa amicicie ᷣhende:ſicut Geñ.xxvj.dixit rex
Gerare Iſaac.Sit iuramẽtũ iter nos ⁊ ineamꝰ
fedus. Quarto cauſa pacis refoꝛmãde: vt Ge⸗
ne.xxxj.Ubi Jacob iurauit Laban per timoꝛẽ
patr ſui Iſaac.⁊ de hac cauſa habet᷑ extra de iu
9

„

——

di. ca. nonit.?. xxij.q.j.ca.om̃e.Quinta cauſa eſt
fidelitatis ſᷣuande:vt.ij. Regũ.v.vbi dicit. Ue⸗
nerũt filij iſrł ad regẽ ⁊ ꝑcuſſit cũ eis fedus co⸗

rã dno.⁊ de hac habetr᷑ extra qð me.cõ.ca.j.⁊.xx

q.vj. ca. aliꝰ. Sexta cauſa eſt obedientie⁊ꝛ ſubie/⸗
ctionis recognoſcẽde.ſicut abbates epᷣis:⁊ epᷣi
metropolitanis faciũt.vnð Judicũ.xj.dicit᷑. Ju
ranerut pncipes Galaad ad Jepte dicẽtes. e⸗
qui hoc audiuit ipᷣe mediatoꝛ ⁊ teſtis eſt ꝙ nr̃a
ꝓmiſſa faciemꝰ.⁊ de hac cauſa habet᷑ i dicto ca.
ſignit᷑icaſti.de elec.⁊ in ca.nullus.de iureiu.ꝛin
ca.quãq;. xxiij. diſ. Septima eſt legis obuade

cauſa:de qua Exo.xxiiij.dici᷑ i poſtq;dñs per

Moypſen lege ꝓmulgauit:fulij irrael iurauerũt
ſeeam naturo. K
xEecuũ do licet iurare rõne mali virandi.ſi⸗

ſct qñ fit iuramẽtũ de calunia qð fitin
Sncipio cauſe:ne aliqͥs ex litiganbocalũ

nioſe ſe defendat vel litiget. De quo habet᷑ extra

de iuramẽto ca.ꝑ. totũ.⁊.C.eo.tit᷑. ꝑ totum.⁊.ij.
1

q.jca.in pᷣmis.

t infamie:vñ Deut.xxj.dicit. Sl inueniat᷑
in terra cadauer occiſi hois ⁊ ignoꝛetur
xveus:ſenioꝛes ⁊ maioꝛes natu egredient᷑ ⁊ iura
buüuyüt dicẽtes. Manꝰ nr̃e nõ effuderũt ſanguinẽę
hüc.de hac materia habet᷑ extra de pur.ca. ꝑ to⸗
tum. ⁊2.ij.q.v.ca.pbr. His ergo caſib ⁊ ſilibus

cũ modis pᷣdictis licitũ eſt iurare.In alijs vero

ſᷣm Alex.vbi peccat᷑ cõtra hoc pꝛeceptũ. In q̊
vitio multi ſunt inuoluti qͥ nunq; aliqd dicũt
ſine iuramẽto:imo eis videt᷑ ꝙ no iurãdo nõ re
putarent᷑ eſſe hoĩes viriles ac magnamini.Alij

vero imiſcẽt iuramẽta ſuis dictis quaſi quedã
oꝛnamẽta ſᷣmonis qͥ nõ excuſant᷑ a moꝛtali pec

cato. Lamẽ ſciẽdũ eſt ꝙ ſi aliquis iuret ex ſurre
ptiõe ⁊ incaute per diſcurſum lingue aliqͥd lici⸗
tũ indifferẽs ſeu nulliꝰimpoꝛtãtie:vt de eundo

cras ad villã ⁊ hmõi:veniale eſt.xxv.di.S.crimi

nis.ſi vo iurauit aliqᷣd etiã licitũ ſʒ indiſcrete?
male.i.ſine neceſſitate vel vtilitate:moꝛtale eſt.ſi
deliberate ⁊ ex ꝓpoſito iuret:vt in dicto.S.appa

ret.⁊ ca.tua nos.de iu.iu.el.pᷣmo. Optimeq; cir

ca hoc diſtinguit ſãctꝰ Bona.i.iij.di.xxxix.ar.j.
dicẽs: ꝙ nõ refert qualicũqʒ mõ iuret᷑:ſiue per
deũ ſiue ꝑ ſancta dei euõgellavel per ſacras reli
quias.ſiue iuret᷑ per fidẽ meã vel ꝓmitto coꝛam
deo:quia idẽ impoꝛtãt vel parũ differũt.vt no⸗
tat Inno.in ca.⁊ ſi xpᷣus.de iureiu.⁊ Ray.in ſũ

ma.⁊ Archi.xxij.q.j.ca.nõ eſt.⁊ eadẽ cauſa.q.v.

ca.iuramẽti.?⁊ Duradus in ſũma:in eo.ti.q.lxix

⁊ ſequeñ.Et quotiẽs ex ꝓpoſito ⁊ deliberate iu⸗

rauit totiẽs moꝛtalr peccauit.niſi vno impetu
⁊2 cõtextu vᷣboꝛũ cõtinuatio pluries iurauerit:
quia tũcvidet᷑ ſolũ vnũ peccatũ.ff.ad.l.aqui.l.il
lud.⁊.ff.de pꝛiua.delic.l.ij.cũ ibi nota. Facit ad
hoc quod dicit Johã.an.in regu. delictũ.de re.

iujlib. vj. in mercurialibo.vbi tenet ꝙ percutiẽs

Eñntio licet iurare rõne mali purgãdi:ſcJ

xXxvVII

clericũ pluries vno cõtextu ⁊ impetu nõ incidi-

niſi vna excõ icatiõis ſentẽtiã:hoctamẽ iuramẽ

tum erit tãto grauiꝰ. Et ſiłiter dicendũ de excõ⸗
municatõe quãto pluries iurauit vel ꝑcuſſit li

cet vno cõtextu. De Periurio E

Eiñrtio cõtra hoc pceptũ fit per periuriũ.

t q5ð diffinit magiſter in.iij.di. xxxix.dicẽs
Periuriũ eſt mẽdaciũ iuramẽeto firma⸗

tum. Hugo vero de ſctõ Uict᷑.dicit:ꝙ piuriũ ẽ
falſa vel indiſcreta iuratio ſeu trangreſſio iura⸗
mẽti.⁊ has diffinitiões ſequũtur theologi ma⸗
xime Scotꝰ Rich.⁊? Petrꝰ aureoli in eadẽ diſ.

Et Boffre. ac Hoſtieñ.in ſũma in titu.de iu.iu.

Et Aſtẽ.j.ꝑte ſue ſũme:li.j.ti.xix.q.j.in pncipio.

Quotiẽs ergo qͥs iurat falſum ſciẽter moꝛtalit
leccar etiã ſi faceret ex ioco vel coacte aut etis ex
lapſu lingue:dũmõ aduertẽter. Secꝰ ſi nõ ad/
uertit:vt notat Tho.ij.ij.q.lxxxix.ar.iij.?⁊ Arch.

xxij.q.j.ca.habemꝰ.Et hoc eſt qðᷣ ꝓhibet deꝰ Le

uitici.xix.dicẽs.õ ꝑiurabis in noie meo. Iteʒ

ſi aliquis iurat ſe aliqͥd factuꝝ qð tamẽ nõ intẽ
dit facere:moꝛtalr peccat.xxij.q.ij.c.j.⁊ ẽ textus

Aug. Moꝛtałr etiã peccat puata pſona exiges
ab aliquo iuramẽtũ quẽ ſciebatvel credebat fal
ſum iuraturũ.xxij.q.v.ca.ille qui.⁊ ſunt verba

Augꝰ.in ſᷣmone ſceti Johãnis baptiſte:vbi ait.
Ille qui hoĩem ꝓuocat ad iurãdũ ⁊ ſcit eũ fal/
ſum iuraturũ vincit ho micidã:qꝛ homicida oc
cidit coꝛpꝰ ipᷣe vo aiam imo duas.ſ.eiꝰ quẽ ꝑpiu
rare ꝓuocauit ⁊ ſuã ꝑpꝛiã. Inð narrat᷑ de quo
dam q aliũ puocauerat ad ſic iurandũ ꝙ nocte
fuit adductꝰcoꝛã ternibili iudice in viſione ⁊ ab
eo imtrogatꝰ quare hoiem ꝓuocaſſetad piuroõ
dum:rñdit ꝙ hoc ideo fecit qꝛ negaba ſibi rem
ſuã.cui iudex dixit.Nõne meliꝰ erat ꝙ rem tus

pꝑderes qᷓ; ꝙ aĩam illiꝰfalſa iuratione ꝑimeres.

Ect his dictis ipᷣm ꝓſtratũ iuſſit cedi ⁊ tã grauit
vt in doꝛſo eiꝰ euigilãtis veſtigia plagaꝝ appa
rerẽt.Dictũq; ẽ illi.De ceto caueas ne ſic facias.
Si vo non credebat ipᷣm iuratuꝝ falſum licect
neſciret debere iurare verũ: moꝛtale nõ videt᷑ ſi
habet aliquã cauſam poſtulãdi iuramẽtũ. Sʒz
ſi exigẽs iuramẽtũ ſit publica ꝑſona vt iudex: ?z

ratiõe publice iuſticie iuxta oꝛdinẽ iudiclariuʒ
cogebat᷑ exigere:poteſt ſine pctõ ⁊ tenet᷑ ſʒ Alex.

de ales in. iij. ꝑte ſũme di. xxxij.? Lho.ac. Rich.
2 Bona. ? Aſten. vbi g. Contra hoc qz pceptuzʒ
facit qͥ iurat alicui aliqͥd ſic eſſevel nõ eſſe inten⸗

dens verba aliter qᷓ; ſonẽt.nã ſi hoc doloſe ⁊ in
fraudẽ ac damnũ alicuiꝰfacit:moꝛtalr peccat.
xxij.q.v.ca.q̃cunq; arce.Uerba em intelligũtur
ſᷣm intentionẽ interrogãtis ex cauſa legitima.
ff. de inter. ac. l. de etate. S.qui int᷑rogatꝰ. Si ve/⸗
ro ſimpliciter ⁊ ſine dolo iurauit vel coactꝰ ab

eo cui iuramẽtũ de iure pꝛeſtare nõ tenebat᷑: tũc
nõ facit contra hoc pꝛeceptũ:quia deus accipit
iuramẽtum ſᷣm intentionẽ iurãtis ſine dolo:v

in dicto ca.quacũqʒ arte.⁊ ca.hoc videt᷑.ea.cõ.⁊

Emar Sire

terminolicerel
iuonücninii

D

larortiuramehi

aſaaſian.

Dat in Nlltatet

nathonont dalr

(lolterotenier

Zemuem de⸗

lide r Gloit

Gllstapcd
CPootſon
0 Mhaan
siſid
ſuos ſcuut ge
urooßlibh.
Muraml'n
tognelb?ans
oleganoeuadi.
Publiettonunel.
Cptis grotnanis
nos ne hoc fuc
redirer Hlegzin
lultredireneffn
debere udelte
vtus fuemrron⸗
nnoꝛino cofuſio⸗
tomultorüquin
nnöſernitcifae
ccrdedisan
lood.Oſcdorn
periurätes
occßchge
lbꝛo... Bean⸗
apicidi rn
dein
gturoſch,
Ektipene
Niaiogtn
cici efereba
chuodinis n
Iutbinnlerf
ninicopdonn
epoſnodi

enn nöinnl,⸗
(tame iuen⸗
andi degri,
itpe gaſit
„ g
perhenuni,
Nemnt dics
dcrggini
nangreſio un

rtheplogin,

olincageg.
Ainann denig.
rgginbnepe.
nlaar ort
grarai
Sasſnin,

goͤnnninonte

aghom engs
Ntatcchufil
l Nunevoda

durcee .

riörſctäf
igebomache
us ſ uegin

num deqo

umndi noae

in nſioneab

aſiaad guri

nepudaſdien.

mronegima.

s nelichuclis.

un bliunt

neniͦhiſ
iuramiti. O

ona tiuder?

mmi udicani,
1tnckfBr
TMo Ri
boc q; unh

NANodſeinn

wedoen
unl, ln.
aualgin,
wgr. Se
e Gn; 4
noͦmhehgl i
ideus MM
ſirie
dceα

q.vbi notat glo. ⁊ Archi.⁊ ĩ hoc cõcoꝛdat Alex.

de ales. ? Tho. vbi ſupᷣ. Siliter contra hocpꝛe
ceptũ agit qͥ iurauit aliqͥd ſecretũ tenere:⁊ poſt

„

ea aduertẽter ⁊ ex poſito reuelauit: ſi erat res qᷓ

cũ bona cõſciẽtia poterat ſecreta teneri.Et eodẽ

modo etiã induces ad reuelãdũ ſecretũ ſaẽteræ
doloſe peccat moꝛtałr ſᷣm Rich.ᷣin.iiij.diſt. xxj.

„

ar. v. q. liij. Itẽ ſi quis iurauit ᷣuare aliqua ſta⸗

tuta iuſta loci vel ciuitatis traſgrediendo ſcien

ter moꝛtaliter peccat: niſi eis ſitabrogatũ potra
riã cõſuetudinẽ.di.iiij.S.leges.Si quis etiã ꝓ/⸗

mittit cũ iuramẽto ſe aliqͥd factuꝝ qð ſcit ſe nõ
poſſe agere:moꝛtaliter peccat bſᷣm cheolo.in.iij.
dil. xxxix. Si vero illud poteſt facere ⁊ nõ facit ĩ
termino licet ei ſit incõmodũ trãſgreſſoꝛ eſt hu⸗
ius mãdati:niſi ille cuiꝓ miſit ante terminũ re⸗/

laxaret iuramẽtũ qð facere põt. extra de iureiu.

ca. .? ca. ſicut. Et hocverũ ſi pꝛomiſſum ſolum
tat in vtilitatẽ eiꝰ.ſecus ſi talis ꝓmiſſio cõcer⸗

nat honoꝛẽ dei vel ſcõꝛũ aut vtilitatẽ cõmunez

I o. de imo. in dem̃.ex gra
ui. de vſu. Si aũt qð pmiſit nõ potuit implere

vel alter'tertij: vt no. plene antho. de bu. in cn.
phterea. extra de ſpõ.?

excuſat᷑ a pctõ quouſq; poterit. 5
Quot ſunt qͥ multa iurãdo ꝓmittunt?

o poſtea nibil faciũt.pꝓfecto iſti ſunt peio⸗
res ĩfidelib:qͥ iuramẽta facca per deos
ſuos ſeruãt. Refert em̃ Ualeriꝰ maximꝰ lib.j.⁊

Eutropiꝰ lib.ij.? Aug.v.de ciui.dei.ca.xviij.

Marc attiliꝰ regulus romanꝰcaptꝰ eſt a car⸗
thaginẽſibꝰ eius iimicis:miſſus abillis romã
ꝓ legatiõe quadã que vertebat᷑ in detrimẽtũ rei

publice romane.ſ.de relaxãdis carthaginẽſibꝰ

captis a romanis loco ſui.ipᷣe hoꝛtatꝰ eſt roma
nos ne hoc facerent: ⁊ rogatus a romanis ne
rediret ipſe qꝛ iurauerat eis ꝙ rediret oino vo⸗

luit redire ne frangeret iuramẽtũ qᷓ;uis ſciret ſe
debere crudelit᷑ ab illis occidi:qꝛ ↄtra eos hoꝛ⸗

tatus fuerat romanos. O maxima abuſio xpᷣi⸗
anoꝛũ:o cõfuſio grandis:o maxima abomina
tio multoꝛũ qui iuramẽta facta in noĩe dñi ve⸗
ri nõ ſeruãt cũ faciliter poſſint obſeruare.Quid
dicemꝰ de his anihenuar quolibet minimo
lucro.O ſceleratiſſimi:o iniqͥſſimi: o diabolici
periurãtes expectate grauiſſimã del vltionem.
Hoc em̃ eſt grauiſſimũ pccm̃:vt habex᷑.xj.q.iij.
— ĩ ca. ad aplice.de ſen.⁊ re iu.⁊ glo.
libꝛo.vj. Gande em̃ ſcelus eſt ꝑiuriũ:vt dicit᷑ ĩ
ca.pᷣdicãdũ.xxij.q.j.ideo pꝛecipit᷑.vj.q.j.c.Qui⸗
cñq; ſcẽter ꝑiurauerit qᷓdraginta dies in pane
7 aqua:⁊ ꝑ ſeprẽ ſequẽtes annos peniteat:⁊ nũ
qᷓ ſit ſine penitentia.hec Fabianꝰ papa. De his
maledictis ꝑiurantibo facit deus hoꝛribilẽ vin
dicã. Referebat em̃ beatꝰ pr̃ frat᷑ Jacobꝰð mar
chia oꝛdinis nr̃i ꝙ tẽpoꝛibꝰ ſuis in Ungaria
quedã mulier fugiẽs extra quãdã vrbẽ timoꝛe
inimicoꝝ bona ſua dedit cuidã ciui cõſeruãda.
que poſtmodũ reuerſa dum peteret pecuniam

effudit ⁊ illũ periurũ occidi

ſuã ille negabat. ? c ad iurandiũ ꝑductus ma⸗

num vellet ponere ſuꝑ libꝛũ volẽs falſum iura
re ſtatim moꝛtuꝰ cecidit. Cõſiderate ergo diligẽ
ter quãdo iurare vultis ne falſitatẽ dicauis ⁊ ac

cidat vobis ſicut alteri in epiſcopatu ananie: qᷣ

cum ꝓximo ſuo de quadã differẽtia contẽdens

dixit mẽdacit. Si ita nõ eſt diabolꝰ aſꝑtet filiã
meã quãvxoꝛ mea lactat:ſtatimq; diabołꝰpuel

lam de ſinu matris viſibiliter eripuit aſpoꝛta

uit:cuiꝰ poſtea coꝛpus moꝛtuũ nõ longe vena⸗

toꝛes in nemoꝛe inuenerũt. Et hoc fuit circa an

nos dñi.Mcccdxvj. LTegit᷑ etiã in legẽda ſancii

patritij ꝙ quidã negans debitũ verũ ſuo credi

toꝛi coactꝰeſt per iudicẽ iurare ſuꝑ altare ſancti

Patritij:quod cũ miſer iaceret atq; manũ ſuꝑ
altare poſuiſſet:ad ſe eẽ ampliꝰ retrahere nõ po

tuit ſed moꝛtuꝰ cecidit. In legẽda qͥ̊ʒ beati ſli⸗

colai legit᷑ q quidã xpᷣianus negãs verũ debi⸗

tum cuidã pagano:ad inſtantiã ipius pagani
coactꝰ eſt iurare ſuꝑ altare ſancti Nicolai. Ille
aũt xpᷣianus volẽs eũ decipere repoſuit aurum
cõtritũ vltra ſũmã debiti in quadã arundine ?
