bus eiꝰ odoꝛatꝰ fuit afflictꝰ.⁊ verificatũ fuit il⸗

lud Eſa.iij. Et erit ꝓ ſuaui odoꝛe fetoꝛ. Serto
contia pem auriuʒ quib ſuggeſtionẽ diaboli

„

ſerper audierũt fuitvᷣdis deriſoꝛijs blaſppe⸗
mat :luxta illud Lu. xxiij. Stabat plus erpe⸗ p
ccans ⁊ deridebãt eũ pᷣncipes cũ eis ⁊c. vñ dice

re poterat illð Job.xxx.Nuc ðᷣridẽt me iunioꝛes

tꝑe quoꝝ patres nõ dignabar ponere cũ canib

gregis mei. Septimo ) pœm coꝛdis q̊ nimis

auide pomũ cõqupierũt fuit in latere lanceatus

Joð.xix.Et venificatũ fuit illud qð in ꝑſona eiꝰ

pᷣdictũ fuerat Job.xvj.Circũdederũt me laceis
ſuis:quoꝝ vnꝰ cõcidit me vulnere ſuper vulnꝰ

irruẽs in me ſicut gigas. De hac aũt ſatiffactiõe
inqt Aug.in li.de ſymbo.tract᷑iij. His gradib⸗
ꝑierat humana natura a xpᷣo reparata ẽ.

minã vita.per Euã interitꝰ:pꝑp Marliã ſalꝰ. Illa

coꝛrupta ſecuta eſt ſeductoꝛẽ:hec ĩtegra peperit

ſaluatoꝛẽ ⁊c. Scða rõ q̃re xpᷣus in cruce paſ/

ſus eſt manyriũ ſuũ ðꝛ purgatiõis ſiue muda⸗/
ciõis.de qua Chꝛyß. in ſer. de paſſiõe: ⁊ ſt uꝑ illö

Joh.lij. Opoꝛtet exaltari filiũ hoĩs:ait.Exalta⸗

ri audiẽs ſuſpẽſum intelligas ĩ altũ vt ſ ctifica⸗

rer gerẽ q ſœĩſicauerat terra obulando ſuper eã:
iuxta illð Col.j. Pacificãs per ſanguinẽ crucis
eiꝰ ſiue q̃ in celis ſunt ſiue q̃ in ternis.⁊ Aug.in

ſer. de paſſiõe ðt. Jõ nõ ſub tecto ſʒ ſub celo cru⸗

cifixus eſt vt aerẽ mũdaret. Aer em̃ mundat᷑ cũ

—

in altitudine crucis ouis imolabat᷑. Terra etiã

purgabat᷑:qꝛ ſtillabat ſãguis de latere dñi ſuꝑ
cã. bec ille. Qꝛ ̊ xpᷣus terrã ſctificauerat in ea na
ſcendo ⁊ cõuerſando⁊ꝛ aquã in ea ſe baptiʒari fa
ciẽdo ⁊ ſuꝑ mare gradiedo. Ignẽ vo ſcificaturꝰ

erat ſom̃ſem in ſpecie ignis ſuis fidelibo tranſ⸗

mictẽdo. Ideo ad ſcificationẽ ⁊ purgatiõʒ oiʒ
elemẽtoꝝ cõueniebat vt aerẽ purgaret ⁊ ſccifica
ret in eo moꝛiẽdo. Tertia rõ ðꝛ cõicatõis.Iã
qꝛ aer eſt magis cõmune elemẽtum qᷓ; alia.põt
em̃ hõ habere ꝓpꝛiã terrã aq uãq; ꝓpꝛiã ⁊ ignẽ ꝓ

pꝛiũ:ſʒ nõ ꝓpꝛiũ aerẽ.ideo xpᷣus voluit ĩ aere cru

afigi: vt onderet ꝙ ſicut aer eſt cõis oĩbus ita?
paſſio ſua fuit cõis oĩbus.ſ.illis qͥ ſunt in celo
eos repãdo:illis qͥ ſunti mũdo eos ſaluãdo:exi
ſtentibo vo ĩ purgatoꝛio ⁊ limbo eos liberãdo.
Etiõ ĩ cruce poterat dicere. Accepi cõmunẽ aerẽ

Sap.vij. Oẽm ſolictudinẽ faciẽs de cõi vfaſ⸗ a
lute. Quarta rõ dr̃ mediatõis. Sicut eĩi aer ẽ

mediꝰ ĩter celũ ⁊ terrã:ſic xpᷣs fuit mediatoꝛ int

deũ ⁊ hoiem:ad Gabł.iiij. Mediatoꝛ nõ vniꝰeſt

nature ſʒ duplicis.ſ.diuine ⁊ hũane. Et iõ ſicut

ger ex ꝑte ſuꝑioꝛi hʒ puritatẽ ꝑ quã ↄuenit cũ ce
lo:⁊ ex ꝑte inferioꝛi habz quãdã groſſitiẽ ꝑ quã
Zuenit cũ terra.ſicetiã xpᷣus cũ deo ↄuenit rõne
diuine nature:cũ hoie vo ratiõe hũanitatis aſ⸗

ſumpre,⁊ iõ aſcẽdit in aere ſuꝑ crucẽ vt oñgeret

.* .

ſe eſſe vep mediatoꝛẽ q ad pfectã rẽcõcliationez
faciẽdã inter deũ ⁊ hoiem poſſet mittere manuz

ſuã in ambob Job. ix. S

dere poſſet. Si em̃ xpᷣs ſp mãſiſſet in celo fuiſſet
in loco nimis alto nec hõ ad ipᷣm ſe erigere po
tulſſet:ꝙ ſi ĩ terra ſtetiſſet fuiſſer in loco nimis
deßſſo. Et iõ voluit pati in loco medio.i.in aere
vct hõ ad ipᷣm poſſet ad celũ aſ. cẽdere.Et ꝓpt hoc
dicebat iudeis Joh̊.viij.Cũ exaltaueritis filiuz

——

boiĩs.ſ.in aere ipᷣm crucifigẽdo:cũc cognoſcetis
qꝛ ego ſum.ſ.qͥvos ad celũ ꝑducoꝛ traho. Unö

eriã dicebat Joh. xij. Si eraltatus fuero a terra
oia trah ad meip̃m. Traxit nã q; celeſtia patrẽ

recõciliado. Itẽ treſtria gentilẽ ꝓpłm ad fidè de

ducẽdo. Et iſernalia ſctõs pꝛẽs q erat in linbo

extrahẽdo. Etiõ voluit in cruce exalrari vt ꝑ ca⸗

put ſurſũ nos deo recõciliaret: pedes deoꝛſũ
infernũ ↄculcaret: iuxta ill Eſa.liiij. Qui ðᷣt p⸗
fudo deſolarevt ꝑ manũ dexterã ad aqlonẽ extẽ
ſam gẽtes in frigoꝛe ifidelitatꝭ poſitas attrahe⸗

ret.ꝑ manũ ſiniſtrã ad auſtrũ expãſam iudeos

in quibo aliqñ calo: fidei viguerat cecitatis ſue

menito repꝛobaret. Diait q̊ʒ Bꝛe.naʒãʒzenꝰ:qꝙ fi⸗

gura crucis a medio cõtactu in q̃ttuoꝛ extrema
ptita ſignificat vtutẽ ⁊ p uidẽtiã eiꝰ qͥ in ea ppẽc
dit diffuſaʒ in toto oꝛbe terraꝝ.Et Chꝛyß. ait.
xpᷣs in cruce expaãſis manib moꝛit᷑ vt alf̃a ma⸗
nu veterẽ ꝓpłlm:altera vo eos qui ſunt ex gẽtib⸗
trahat:vł vt onñderet ſe iuxta qctuoꝛ ꝑtescrucis
feciſſe hoim redeptionẽ: ãgeloꝝ reſtauratiõsem

——

diabolice potẽtie ſubiugatio nẽ:⁊ a limbo patꝝ
liberationẽ.Lact.vᷣo in.iiij.diui.inſti.inqᷣt. Illa
etiꝗ pᷣcipua fuit cauſa cur deꝰ crucẽ maluerit: ?
illũ in cruce exaltari fuit nece: vt oibus gentib⸗
paſſio eiꝰ inoteſceret.Nã qm̃ bis qͥ in patibulo
ſuſpedit᷑ cõſpicuꝰeſt oĩbus ⁊ ceteris altioꝛ:crux .
potiꝰ electa ẽ q ſignificaret illũ tã cõſpicuũ tãqg
ſublimẽè futuꝝ:vt ad eũ cognoſcẽdũ parit᷑ ⁊ co⸗

—

lẽdũ cũcte nati

„

nulla gens tã i

ad occaſum magnũ ꝓplm ex oĩbus liguis ⁊ tri
bubꝰ cõgregãdũu:⁊ ſub alas ſuas eſſe vẽtuꝛ:ſi⸗
gnũq; illð maximũ atq; ſublime frontib ſuis
ſuſceptuꝝ.cuiꝰ rei figurã iudei etiã nũc exbibẽt
cũ limina ſua de cruoꝛe agni notãt.hec ille. Cru
cifixꝰ aũt nr perſex modos pcõꝛes ad ſe trabit
Pꝛio ꝑ capid idinatiõʒ:ſiẽ amicꝰnutu capit a⸗/
micũ vocat vt det ſibi oſculũ.qð qͥdẽ oſ culũval
de ðᷣſiderabat hũanũ genꝰ di. Can.v. Quis det
te frem meũ ſugẽtẽ vbera mfis mee vt iuenia te
for⁊ ðoſculer te.tcenet ̊xpᷣs ĩ cruce caput iclina

Ulinta ratio ðꝛ attracnõis. Qꝛ em̃ hõ in
ꝗterra iacebat ⁊ ſurſum aſcẽdere nõ pote
rat:lõ xpᷣus ad terras venit vt aſcenſum
oim ppararet:⁊ hũanũ genꝰ ad celũ ꝑ ipᷣʒ aſcẽ

6es ex oĩ oꝛbe cõcurrerẽt.DeniqRʒ
nhũana eſt:nulla regio tẽ remo
ta:cul aut paſſio eiꝰ:aut ſublimitas maieſtatis
ignota ſit.Extẽdit &̊ i paſſiõe manꝰ ſuas oꝛbẽqʒ
dimẽſus ẽ:vt iã nũc oñderet ab oꝛtu ſolis vſq;?

Bermo

tũ triplici ex eauſa. Pꝛimo ratõe recõciliatiõio:
ſolet em̃ qͥ aliũ ſibi vult recõciliare caput iclina⸗
re ⁊ oſculum ſibi dare.⁊ ideo ipᷣe caput indlinat

vt oſculũ nobis poꝛrigat ⁊ recõciliationẽ faciat
Quod oſculũ deſiderabat ſponſa Cañn.j.dicẽs
Oſculet᷑ me oſculo oꝛis ſui. Scðo ratõe eleua⸗
tiõis. ſolet em̃ qͥ aliũ vult e gere ſeipᷣm iclinare
⁊ illũ ad alta eleuare.Et iõ xps caput ſuũ incli⸗
nauit ⁊ de celo ſcalã fecit acnos ad patriã eleua
uit. Joh. xv. Nemo venit ad patre niſi ꝑ me ⁊c̃.
Tertio ratiõe exauditõis.ſolet em̃ hõ libent au
rem ĩclinare ei quẽ vult benigne exaudire.xpᷣs
Keapur inclinãs aurẽ dextrã nobis poꝛrigit:et
ſiniſtrã a nobis auertit. Auris aũt dextra eſt eiꝰ
mibicoꝛdia quã modo nobis libẽter ipendit: ſi
niſtra vo eſt eiꝰiuſticia qua modo a nob libent᷑
auertit. Dicere q̊ʒ poſſumꝰ ꝙ xpᷣs ĩ cruce caput
inclinatũ ad dexterã tenuit:ſiue vt ꝑ hoc ſignifi
caret ꝙ patiebat᷑ ꝓpter pctm̃ qð fecerãt pᷣmi pa⸗
rẽtes cũ dexta:ſiuevt ꝑ hoc innueret ꝙ nõvocat
hoĩem ad leuã.i.ad vitã tẽpoꝛalẽ:ſʒ ad dextrã.i.
ad celeſtẽ vitã:ſiuevt ꝑ hoc oſtẽderet ꝙ in his q
facimꝰ nõ ſiniſtrã ſʒ rectã intẽtionẽ habere debe
mus.iuxta illð Mat.v. Neſciat ſiniſtra tua qͥd
faciat dextera tua. Scðo trahit ad ſe per bꝛa
chioꝛũ extẽſionẽ:ſicut mr̃ trahit ad ſe pueꝝ bꝛa
chia aperiẽdo quoꝝ aꝑtiõeveniẽdi fiducia ei pᷣ⸗
bet. Deꝰ aũt habet duo bꝛachia.ſ.gram ⁊ glaʒ:
q̃ ãbo olim clauſa tenebat: qͥ nulli pene dabat
gram ſuã ⁊ neminẽ recipiebat ad ſuã głiaʒ.Cã
dem aꝑuit bꝛachiũ ſiniſtrũ ſue gre redpiens in

gr̃a ſua płm iirł.ſed tñ dexceꝝ bꝛachiũ dauſuz

tenebat:qꝛ nullũ ad ſuã głaʒ admittebat.Mo

do aũt ambo bꝛachia habʒ aꝑta ⁊ extẽſa:qꝛ oẽs

ad ſuã gram paratꝰeſt reciꝑe ⁊ ad głiam intro⸗
ducere.Et iõ qlibet fidelis põt dicere illð Cañ.ij

Leua eiꝰ ſub capite meo:⁊ dexta illꝰ ãplexabit᷑

me. Et qᷣlibet btũs dicere põt deo cum Ps. Te
nuiſti manũ meã⁊ ĩ volũtate tua deduxiſti me:

q;tũ ad pꝛimũ bꝛachiũ gr̃e:⁊ cũ glia ſuſcepiſti

q;tũ ad ſcõm. Tertio trahit ꝑ manuũ ꝑfoꝛa
tionẽ:ſicut liberalis trahit egenũ ad veniẽdum
ad ſe. pᷣs em̃ in cruce habuit manꝰ aꝑtas cõfi

xas ⁊ ꝑpfoꝛatas.aptas ad inuẽdũ ꝙ dat oibus
faciliter ⁊ liberalit᷑ gram ſuã.Uñ illi iquit PS.

Aperis tu manũ tuã ⁊ imples oẽ aĩal bñdictõe

Et ad Heb.xij.ait apłs.TLaqᷓ; filijs offert ſe deꝰ

Et Sap̃.vſ. ðꝛ. Pꝛeoccupat qͥ ſescupiſcũt. Ha

buit etiã manꝰcòofixas ad innuẽdũ ꝙ dat ĩimu⸗

tabilit᷑ ⁊ pſeuerãter. Ecci.ij. Reſpicite filij natio
nes hoĩm ⁊ ſcitote qꝛ nullꝰſperauit in dño ⁊ cõ

fuſus eſt ⁊ ꝑmanſit i mãdatis eiꝰ⁊ derelicꝰ eſt
pauci aũt ſunt qͥ habeãt iſtã imutabilicatẽꝛ ꝑſe
uerãtiã ſeruiẽdi ⁊ bñfaciẽdi. Nã de multis dici
põt illud Ps.Cõfitebit᷑ tibi cũ bñfeceris illi. Et
Ecci.vj.ðꝛ.Eſt amicꝰ ſociꝰmẽſe qͥ nõ ꝑmanebit
in die necitatis. Ipevo dñs xpᷣs nõ ſolũ bonis
q ei ſeruiũt:ſed etiã malis qͥ eũ offendũt tribuit

ſua bñficia:iuxta illud Mattb. v.l⸗ olẽ ſuũ oꝛiri
facit ſuꝑ bonos ⁊ malos.habuit etia manꝰꝑfo

ratas:qꝛ oĩbo dat largiter ⁊ abũdanter. Sicut
em̃ vas ꝑfoꝛatũ largit᷑ effũdit.ſic xpᷣs largit tri⸗
buit.j.ad Thi.vj.Qui pᷣſtat nob abunde.⁊ Ja
cobi.j.Qui dat oibo affluẽter ⁊ nõ ipꝛoꝑat. Tlõ
ſolũ aũt ẽ liberalis:ſʒ q̊dãmõ ꝓdigꝰ:qꝛ hʒ ma⸗

nus ꝑfoꝛatas. Sic ðꝛ ð aliquo ꝓdigo qͥ nibi
ſibi ſcit retinere. Iſte hʒ manꝰꝑfoꝛatas vas em

ꝑfoꝛatũ nihil retinere põt. Nonne ꝓdigꝰeſſet q
ꝓ potu patrimoniũ ſuũ daret.xpᷣs autẽ ꝓ potu
a frigide dat pꝛimoniũ celeſtꝭ glie Mattrh. x.
Quicuq; dederit potũ vni ex minimis iſt cali⸗
cẽ aq̃ frigide:amẽ dico vob ñ ꝑdet mercedẽ ſuã
Licet ergo xpᷣs ſꝑ ĩ vita ſua fuerit liberaliſſimꝰ
qꝛ młta ⁊ inumera bñficia hũano genen exhi/⸗
buit:tñ in fine vite ſue qdãmõ fuit ꝓdigꝰ:qꝛ ni
hil ſibi retinuit ſʒ oĩa alijs donauit. Nã Pecro

ðᷣdit eccłiã. Jobãni mr̃e ſuã chariſſimã.pꝛi de

dit aiam ſuã pᷣaoſiſſima:latroni dedit ꝑadiſuʒ

Micodemo ⁊ ioſeph dedit coꝛpus ꝓpꝛiũ:nobis

oĩbo dedit ſuã carnẽ ſacratiſſimã ⁊ ſanguinẽ pᷣG⸗
cioſiſſimũ in cibũ ⁊ potũ.crucifixoꝛibo veſtimẽ
ta:⁊ lãceatoꝛi reſtituit viſuz. Quarto trahit ꝑ
lateris aꝑtionẽ:vt ſuũ amoꝛẽ oſtẽdat. Amoꝛ eĩ
aliqñ ondit᷑ ex ſᷣmõe:qꝛ qñ coꝛ abũdatĩ amoꝛe

os etiã abũdatĩ ſᷣmone Mat.xij.Ex abũdãtia
coꝛdis os loqᷣtur. Aliqñ aũt amoꝛ manifeſtat᷑

in oꝑe:qꝛ ſᷣm Greg.ĩ omelia penchecoſtẽ. Pꝛo

batio dilecõiſ:exhibitio ẽ oꝑis. Iſtevo amoꝛẽ
maioꝛ pᷣoꝛe:⁊ iõ.j. Joh.iij.ðꝛ. Nõ diligamꝰver
bo neq; ligua.ſ.tãtũmõ:ſʒ oꝑe ⁊ vᷣitate. Aliqñ
aũt amoꝛ radicat᷑ ĩ coꝛde:de quo ðꝛ Deut᷑.vj.?
Mat.xxij.Diliges dñm deũ tuũ ex toto coꝛde
tuo:⁊ iſte amoꝛ coꝛdiał ẽ ꝑfecciſſimꝰ ſine qͥ alij
amoꝛes nihil valẽt.Pꝛimũ amoꝛẽ xpᷣs nob oñ
derat in ſua ſalubꝛi eruditiõe ⁊ doctrina.ſcðm

etiã oñderat ĩ młtiplici bñficoꝝ largitõe:ſʒ ter

ciũ.ſ.coꝛdialẽ amoꝛẽ nob oñdit ĩ later aꝑtõe:ꝑ

quã manifeſtauit qᷓ;tuʒ nos dilexit:q̃łr ⁊ ꝓpter

qd. Quãtũ qꝛ pluſq; coꝛ ſuũ:iuxta qð ꝓ nobis
voluit vxulnerari.Sic em̃ loqtur mat filio.Fili
tu es coꝛ meũ. Plus te diligo coꝛde meo.Qua
liter aũt:qꝛ ex itimo amoꝛe coꝛdis vt.ſ.coꝛ eꝰvi
deamꝰ:⁊ ꝙ ex amoꝛe coꝛdiali nos diligat certi
ſimꝰ.Sic em̃ loqͥtur amicꝰcũ amico:vtinã vi⸗
deres coꝛ meũ.Et iõ Berñ.inqͥt.Clauꝰpenecrãſ
dauꝰreſãs factꝰẽ mihi:qͥd niſi vt videaʒꝑ foꝛa
mẽ.⁊c̃.ꝓpter qͥd vt ad iſtar colũ be ab ĩſidijs de⸗
monũ i ipᷣo foꝛamie abſcõdamur.Can.v. Ue⸗
ĩ colũba mea ĩ foꝛamib petre. Quito trabit ꝑ
pedũ affixionẽ ſicẽ amicꝰpoſitꝰin carcere trabit
amicũ ad ſe viſitãdũ:xpᷣs nãq; ꝓpter nos ſe in⸗

carcerari fec:qñ ꝓ nr̃a ſalute ĩ cruce affigi volu

it. Debemꝰꝗ ad eiꝰpedes currere:qꝛ ſic ðꝛ Deu.
xxxiij. Qui appꝛopinq̃t pedibo eiꝰaccipiet ð do
ctrina illius.Ad pedes igit᷑ currãt pcõꝛes ⁊ tri

bulaci. Nõvnꝰpes elꝰeſt vnctꝰ oleo.iielꝰmivᷣicoꝛ

VV
“
4

dia v⸗
ſuum
lam
Gou
tritos
iſtee
nuin
gemde
onige
am reu
motole
cöfiros
nigeſt
cccõ
liüven
Gedit
Proc
Fimen
Galon
bonap⸗
ait .
d aſi
corplse
altdeb
ſͤcnte
de wer
qpoſet
abinta
ciclie
Parirü⸗
nlurſ
ſurt
Aiund
ſuegee
ſicerten
monte
Patres
admu
cade
detſey
emor⸗
bong
quodr
bvido
kaliter
malid
mald
gabi
lns

hitſt

chaa⸗

en

umeg
quech
patet
Pliera
ſeannn

1

müde
rpadlu;
nobis
nguniß/
nveſtime
omabig
Bmor
xi amoꝛe
abüdana
unifeſtat
Ni Peo
gamoꝛi
a
. Buqi
dnte
wrcd
ſneioi
1soboß
n
ſͤehzte
agtoen
rmer
nobis⸗

2ẽ

Foliũ

dia viſceroſa. Deute. xxxiij. Tingat in oleo pedẽ

ſuum. Peccatoꝛ ad iſtũ pedẽ accedat ⁊ mede⸗/

lam ac ſanationẽ inueniet. Ipſe em̃ ait Eſa.lxj.
Spũs dñi ſuꝑ me eo ꝙ vnxit me vt mederer cõ
tritos coꝛde. Secũdus pes eſt vnctus ſanguie
Ziſte eſt paſſio eius głioſa:de quo pede ait ps.
Intingat᷑ pes tuus in ſanguie ⁊c.⁊ ad iſtuʒ pe⸗
dem debẽt accedere tribulati ⁊ inueniẽt ↄſolati⸗

onẽ:qꝛ vt ait Gꝛego.Si paſſio dñi ad memoꝛi⸗

am reuocet᷑:nihil eſt adeo duꝝ qð nõ equo ani
mo toleret᷑. Amplexari igi᷑ debemꝰ pedes dñi
cõfixos in cruce:vt nobiſcũ ꝑmaneat. Signum
nãq; eſſet ꝑfecti amoꝛis ſi amicꝰcũ amico ſe fa⸗

ceret cõpedirivt ſecũ maneret.Chꝛiſtꝰ aũt in h̊ ex

iliũ veniẽs ad nos voluit in pedib ↄfigi tanq;
cõpeditꝰ.:vt oñderet ꝙ nobiſcum manet libẽter.
ꝛuerbio.viij.Delitie mee eſſe cũ filijs hoĩm.

tẽ manet vtciliter. vñ de ipᷣa ſapiẽtia diuia diẽ

Salomon ſapiẽtie.vij. Uenerunt aũt mihi oia
bona pariter cũ illa.¶ Danet qͥʒ ꝑſeuerãter. Vñ

ait Matthei vltio. Ecce ego vobiſcũ ſum vſq;

ad ↄſũmationẽ ſecłi. Sexto ad ſe trahit per ſui
coꝛꝑis extẽſionẽ.poſtqᷓ; em̃ p nob taliter ſe exten
dit debemꝰ⁊ nos ad ipᷣm extẽdi ⁊ ab ipſo trahi.
Nã excẽdit ſe ꝓ nob de celo vſq; ad vginis vteꝝ
de vtero in pᷣſepiũ:de pᷣſepio in mũdi exiliũ. In
quo ſemꝑ ſe extẽdit in noſtrũ obſequiũ Pꝛimo
ab infantiavſq; ad pueritiã.qꝛ in infantia in cir
cũciſiõe ſanguinẽ ſuũ fudit. In pueritia vo ſub

parẽtũ o bediẽtia ſe extẽdit. Luce.ij. Scõo a pue

ritiavſq; ad iuuẽtutẽ qꝛ in ſua iuuẽtute nos in⸗

ſtruxit.miracula fecit:⁊ bñficia multa impẽdit.

A iuuẽtute etiã ſua ſe extẽdit vſq; ad finem vite
ſue:qꝛ crucẽ aſcẽdit ⁊ ꝑ paſſionẽ nos redemit:et
ſic extendit ſe de mundo vſq; ad patibulũ:poſt
moꝛtẽ vᷣo ſe extẽdit vſq; ad ſimbũ:⁊ inde ſãctos

patres eduxit.De limbo aũt iteꝝ ſe excẽdit vſq

ad mundũ:qñ głioſe reſurrexit. Poſtmodũ vſ
q; ad celũ:qn mirabiliter aſcẽdit. Tandẽ exten⸗
det ſe vſq; ad iudiciũ:qñ veniet iudicare viuos

⁊ moꝛtuos.Extendamꝰergo nos ad ipᷣm ꝑoꝑa

bona vt ipᷣe ad nos ſe extendat ꝑ ſua bñficia.de
quo dicit᷑ ps.liiij. Excendit manũ ſuam in retri
buẽdo. Notandũ eſt aũt ꝙ q̃ttuoꝛ ſũt q̃ natu⸗
raliter attrahunt.ſcʒ ſimile ſicut videmꝰ in ani⸗
malibo ⁊ m axie ĩ hominibo Eccki.xiij.Om̃e ani
mal diligit ſimile ſibi:? omnis hõ ſimili ſibi ſo⸗
ciabit᷑:de auibꝛ quoq; dicit᷑. Eccłi.xvij. Volati⸗
lia ad ſibi ſimilia ↄueniunt. Item vacuũ attra⸗

hit: ſicut patet in vẽtoſa que q; cito ſtupa ꝑ ignẽ
cuacuat᷑:ſi aere nõ implet᷑ ſanguinẽ ad ſe trahit

Item calidũ:ſicut patet in caloꝛe radioꝝ ſolari
um:cuius virtute attrahunt᷑ vapoꝛes. Inſuꝑ
quedã ꝓpꝛietates naturales rerũ attrahũt:ſicut
patet in calamita attrahente acũ ex virtute pꝛo/⸗/

pꝛietatis cuiuſdã naturał.Chꝛiſtꝰ ergo nos ad

ſe attrahit. Pꝛimo ꝑ ſimilitudinẽ nr̃e hũanitatꝭ

ad Phil.ij. In ſimilitudinẽ hominũ factus⁊c̃.

CCxx

⁊ ad Hebꝛeos.ij.Debuit per omnia fratribus
aſſimilari ⁊c. Nos igitur qui ad ſimilitudineʒ

eius creati ſumuſ.Geñ.j.debemus ab ipᷣo tra⸗

hi:⁊ ad illum ire per imitationẽ. iuxta illud ad
Ephe.v. Imitatoꝛes ði eſtote ſic filij chariſſimi
Scðo nos ad ſetrabit ꝑ vacuuʒ paupertatis.
Fuit em̃ vacuus in natiuitate:in vita ⁊ in moꝛ
ce. In natiuitate fuit vacuus ab oibus reb ne⸗
ceſſarijſ. Nõ em̃ habuit lectũ vbi reqᷣeſceret:ſʒ in

p̃ſepio fuit redinatꝰ.:nõ pãnos qͥbus inuolue⸗

ret᷑ ſicut merebat᷑:ſed viles tantũ pãniculos.nõ
Fſᷣuientes qᷣ aſtaret:ſʒ bouẽ ⁊ aſinũ ⁊c. Scðo

fuit vacuus in vita qꝛ nõ habuit domu ad ho -

bitandũ Matthei.viij. ulpes foueas habẽt
⁊ volucres celi nidos.Filius aũt hoĩs nõ habʒ
vbi caput ſuũ reclinet:nõ ctiaʒ habuit diuitias
ad poſſidenduʒ.ij.ad Coꝛin.viij. Pꝛopternos

egenꝰfactꝰeſt cũ eſſet diues. Nõ cibos ad come

dendũ qꝛ ſepe eſurijt.iuxca ilð Mat.xxj. Ma
ne reuertẽs ad ciuitatẽ eſuriuit. Tercio fuitva
cuus in moꝛte.eiꝰem̃ coꝛpus fuit vacuũ ⁊ eua⸗/
cuatũ ſanguie:ita ꝙ remaãſit i cruce aridũ ſicut

lignũ.Uñn mhe dñs inqt ꝑ pſalmiſta. Aruit tan⸗
qᷓ; teſta virtꝰmea:⁊ aia eiꝰfuit vacua omni cõ⸗

olatione:⁊ plena triſtitia ⁊ doloꝛe Mat.xxvj.
vbi ait.Triſtis eſt aia meavſq; ad moꝛtẽ.Eius
qͥ̊ʒ familia fuit euacuata fide:qꝛ oẽs aplłi fideʒ
ꝑdiderũt.Eius etiaʒ paſſio fuit vacua vtilitate
⁊ valoꝛe:quia illa die tm̃ vnũ latronẽ eſt lucra⸗
tus:vñ dicere poterat illud Eſa.xlix. In vacuũ
laboꝛaui:⁊ vane foꝛtitudinẽ meam cõſumpſi.
Tercio trabit nos ꝑ caliduʒ charitatis:de q̃
Joh.xv.ipᷣe ait.Maioꝛeʒ hac dilectionẽ nemo
habet ⁊c̃. Ipᷣe em̃ dñs xpᷣs in paſſione ſua fuit
totus calidus igne amoꝛis:qð ꝑ q̃ttuoꝛ ſigna
oſtendi põt:que ſunt ſigna in aliquo vehemen
tis caloꝛis. Pꝛimũ c:qꝛ valde ſudauit.Quã⸗
do em̃ quis ſudat in fade ⁊ in toto coꝛꝑe:ſignũ
eſt intenſi caloꝛis.Chꝛiſtus autem ſudoꝛẽ tan⸗
tum emiſit ꝙ in terram deffuebat Luce.xxij. Ex
quo patuit ꝙ tantum habebat caloꝛẽ in coꝛpo
re:ꝙ humoꝛẽ flegmaticum in ſanguinem con⸗
uertebat:⁊ in tanta abundantia ꝙ ex poꝛis to⸗

tius coꝛpoꝛis in modũ ſudoꝛis ſanguinei exi -
bat. Scõm ſignũ ẽ:ꝙ veſtes ferre nõ potuit

ſed nudus in crucẽ aſcendit:ac ſi ipſo facro di⸗
ceret.Lato igne ardeo ꝙ veſtes ferre nõ valeo.
Et hoc figuratuʒ fuit ſcði Regũ.vj.vbi dicit᷑ q
Dauid nudus ludebat ante archam domini.
Archa em̃ domini figurabat crucem chꝛiſti in
qua pꝛofunda dei myſteria continent᷑.vbi xpᷣs
nudus luſit:quia nudus ⁊ gaudẽs crucẽ aſcen
dit. Tercium ſignum eſt:quia ſitiuit ⁊ potũ

petijt:dicens.ſitio H.xix.quod indiciuʒ fuit

magni caloꝛis.vnde Bernardus ait. Sitio et
nõ doleo inquit Chꝛiſtus:o dñe quid ſitis.Fi⸗

dem veſtraʒ:ſalutẽ veſtram:et gaudiuʒ veſtrũ

pł aĩaꝝ vr̃aꝝqᷓ; coꝛꝑis mei mertne guciar

Bermo

⁊ iõ ſi nõ mei:ſaltẽveſtri mi?emini. Quartuʒ
ſignũ eſt:quia totus in crucc rubicundus fuit.
Homo enim qui ſtat ad ignem cfficitur rubi⸗/
cũdus in facie:Ypᷣs aũt ad ignẽ chantad nõ ſo⸗
lũ ſteterat ſed ipo totꝰinflãmatꝰerat:⁊ ipᷣm ſecũ
ſemꝑ habebat:ð q̊ Luc.xij.dixit. Ignẽ veni mit
tere i terrã. Et adeo iſto igne ardebat ꝙ; ꝓpt no⸗
ſtrũ amoꝛẽ de celeſti habitatõe deſcẽdit:⁊ ſeipᷣm
moꝛtẽ dedit:iuxta illð Hiere.xj. Reliqͥ domũ
meã ⁊ dimiſi hereditatẽ meã.Dedi dilectã aiam
meã in manibo inimicoꝝ meoꝝ. Quia aũt totꝰ
ardebat in coꝛde:iõ caloꝛẽ ſuũ ðmõſtrauit facie
rubicũda:⁊ totiꝰcoꝛꝑis ruboꝛe.Fuit em̃ totus

cruentatꝰin cruce.iuxta illð Eſa.lxiij.Quare ru

bꝛũ eſt indumẽtũ tuũ:⁊ veſtimẽta cua ſic calcã⸗
tiũ in toꝛculari.⁊ Can.v.ait eiꝰſpõſa.Dilectꝰme
us cãdidꝰeſt.ſ.ꝑ puritatẽ: ⁊ rubicũdꝰ ꝑ charita
cis feruoꝛẽ ⁊ caloꝛẽ.⁊ iõ iſto caloꝛe oẽs ad ſetra/⸗
here dʒ. Quarto nos ad ſe trahit ꝑ ꝓpꝛietatẽ na
turalẽ pietatis:qꝛ ei pꝛiũ eſt miſereri ſemꝑ⁊ ꝑce

—

re.Sic em̃ adamas naturalr attrahit ferrũ: ſic

⁊ tpᷣi pietas ad ſe trabit om̃e coꝛ duꝝ.iuxta illõ

Job. xxj. Poſt ſe oẽm hoiĩeʒ trahit. Qð exponi
ðʒ ſiẽ etiã exponit᷑ ilð.Oĩa trahã ad meipᷣm.i.
ðᷣ oĩ genere:vt ſit diſtributio nõꝓ ſinguł geneꝝ
ſed ꝓ generibo ſingłloꝝ.O oẽs ꝗ̊ hoiĩes.i.de oib⸗

hoim ↄditiõib ad ſe trabit:vel oia ad ſe trabit.
id eſt cũcta natura hũanã integntia.m Augu.·

ſc; coꝛpꝰ⁊ aiam. Rogo g̊ te bone Jeſu cruſixe
vt coꝛpꝰ⁊ aiaʒ meã ad te trahas:dicẽs illð Can.
j. Trahe me poſt te. S
Exta rõ q̃re xpᷣs voluit pati martyrium

8 crud: 2 ſuꝑ oia exaltari eã ðꝛ ſaluatiõis:

de q̃ ipᷣe ſaluatoꝛ ait Johã.iij.Sic moy

ſes exaltauit ſerpẽtẽ ĩ deſto:ita exaltari oꝑtet fi/⸗
liũ hois:vt oĩs qͥ credit i eũ hẽat vitã etnã:⁊ iðo

Bern. pᷣdicta ↄfirmãs i ſᷣ mõe ð paſſiõe dñi in⸗
qt. Quis nõ rapiat᷑ ad ſpem ſalu ⁊ ipetrãde fi⸗
duciã:dũ eiꝰ ĩ cruce ↄſiderat coꝛꝑis diſpoſitõeʒ
videlʒ caput indlinatũ ad oſculãdũ:bꝛachia ex⸗
tẽſa ad amplexãdũ:manꝰapꝑtas ad largiẽdũ:la
tus aꝑtũ ad diligẽdũ:pedes clauis affixos ad
nobiſcũ cõmanẽdũ:totiuſq; coꝛꝑiſ extẽſionẽ ad
ſe totũ nobᷣ ipẽdẽdũ.hec ille.Pꝛedictã aũt ſilłitu
dinẽ ſerpẽt poſuit ſaluatoꝛ:vt oñderʒ ꝙ ſic aſpi
ciẽtes illũ ſerpẽtẽ eneũ ĩ altũ exaltatũ:qͥ ſerpens
niłm hẽbat venenũ:ſʒ figura erat ſerpent.ſ.pctĩ

ſanabãt᷑ a veneno:⁊ a moꝛte libabat᷑:ſic ili qui
aſpiciũt ꝑ fidẽ ⁊ deuotionẽ ad ipᷣm dñm ĩ cruce

exaltatũ nõ ꝓ pctis ſuis q̃ nũqᷓ; habuit ſʒ ꝓ alie
nis.iuxta illð ad Ro.viij.Miſit deꝰfiliũ ſuũ in
ſiłitudinẽ carnis pcti ⁊c̃.ſaluãt᷑ a veneno pcti et
a moꝛte et᷑na:vt inqͥt Aug.i li.ð baptiſmo ꝑuu
loꝝ. Septio decuit xpᷣ moꝛi ĩ cruce rõe oſtẽ/⸗
ſiõis:vt.ſ.oñderet nlm genꝰmoꝛꝭ:ꝭ a ſuis fideli
bꝰ eẽ timẽdũ:cũ ipᷣe cruò patibulũ ſuſtinuerit:
q̃ moꝛte niła ẽ doloꝛoſioꝛ:vituꝑioſioꝛ:hoꝛribi⸗

lioꝛ:⁊ execrabilioꝛ.vñ Aug.in.li.lxxxiij.qõnũ.et

S O

XXXIX

in li.ð ſymbolo tractatu.j.inqᷣt.De cruce xpᷣi qͥd
loq̃r:qͥd dicã.Extremũ genꝰelegit moꝛt: ne ali⸗
qð genꝰmoꝛt eiꝰ martyreſ foꝛmidarẽt Octauo
rõne ꝑfectiõis:qꝛ h̊ genꝰ moꝛt vniuerſaꝝ vᷣtutũ
in xpᷣo ꝑfectionẽ demõſtrat.vn Aug. in li.ð gr̃a
veter ⁊ noui teſta.dic̃ ꝙtale genus moꝛ elegit
xpᷣs vt ex lõgitudie:latitudie:ſublimitate:⁊ pꝛo
funditate crud oñderet ſe eſſe magiſtrũ illiꝰ do⸗
ctrine quã tradit diſcipłs eiꝰ Paulꝰad Eph.iij.
dicẽs. In charitate radicati ⁊ fundati vt poſſit
cõpꝛehẽedere q̃ ſit lõgitudo:latitudo:ſublimitaſ

⁊2 ꝓfundũ ⁊c̃.Dilit qͥʒ ibidẽ Aug. ꝙ ꝑ latitudi⸗
nẽ crucis q̃ ex ligno trãſuerſo ↄſurgit in qͥ exten

dunt᷑ bꝛachia:ſignificant᷑ oꝑa bona in charita⸗
te dilatata.p lõgitudinẽvo cruò ĩ q̃ coꝛpꝰ ſtetit

ſignificat᷑ ꝑſeuerãtia in bono.ꝑ altitudinẽ autẽ

in qua erat caput crucifixi ſignificat᷑ ſpes ſuper
noꝝ bonoꝝ.ꝑ ꝓfunditatẽ vo crucis ſignificat᷑

humilitas:quibo virtutibo aĩa fidelis eleuat᷑ in

celũ. Nono rõne figuratõis.Crux em̃ i veteri

teſtamẽto multiplicit᷑ eſt figurata.ſ.in ligno vi⸗
te in medio padiſi. Geñ.j. Quia in ligno crucis
pepẽdit xpᷣs.qͥ eſt vita eterna Joha.xiiij.Figura

ta quoq; eſt in baculo Jacob qͥ trãſiuit ioꝛda/
neʒ. Gen.xxxiij.di. In baculo meo trãſiui ioꝛda

nem iſtũ: qꝛ ꝑ virtutẽ crucis ⁊ memoꝛiã paſſio⸗

nis xpᷣi tranſimus omnẽ amaritudinẽ huiꝰ mũ
di:⁊ ideo etiã figurata fuit in ligno qð aquas

Marath amaras fecit dulcoꝛari:qð lignũ oſtẽ

dit deus Moypſi:vt habet᷑ Exo.xv.Figurata q̊ʒ
fuit in virga aurea que Heſter.i.humanã natu
ram introduxit ad Aſſuerũ regẽ. id eſt deũ:ſine
cuius extenſione ad eius aſpectum nõ poterat

introire. Heſter.iiij. Item in virga Moyſi:cuiꝰ

virtute Pharao cũ exercitn ſuo fuit demerſus

in mari rubꝛo Exo.xiiij.Et in virga Dauid:cuʒ

qua perrexit contra Goliam ⁊ eũ occidit.j. Re⸗
gum. xvij. Per virtutem enim crucis deuictus

eſt lucifer cum exercitu ſuo.id eſt cum ſua pote

ſtate ⁊ ſocietate in inferno demerſus. Et iõ po
teſt alia ratio aſſignari que erit decima in oꝛdi⸗
ne et dicitur triũphationis.ſcilicet ꝙ Chꝛiſtus

crucem elegit vt cũ illa et in illa de diabolo triu/⸗
pharet et eum ſupplantaret.vnde ſᷣm Augu.de

cepit eũ tanq; murem.Ait enim. Uenit redem⸗
ptoꝛ et victus eſt deceptoꝛ.et quid fecit redem⸗
ptoꝛ captiuatoꝛi noſtro.tetendit muſcipulam
id eſt crucem ſuam et poſuit in ea eſcã id eſt ſan
guinem ſuum. Ille autem effudit ſanguinẽ nõ

debitoꝛis ſed redemptoꝛis:pꝛopter quod receſ⸗
ſit a debitoꝛibus. Bꝛego. antem inquit ꝙ dece⸗/

pit eum tanq; piſcem:quia carnem poſuit exteri

us: interius autem occulcauit ferreum bamuz
id eſt diuinitatẽ.Diabolus autem voluit cape⸗

re eſcam carnis:⁊ captus eſt hamo diuinitatis

vnde Job.xxxix.dicit᷑. An appꝛehendere poteris

Leuiatã hamo:⁊ fune ligabis linguam eius.

ſm vero Remigiũ decepit eũ tanq; auẽ. Un exx

use

gub⸗

,

49

,

- mmmmmmmmmnm

D 8
“ S
S=
„
„*

Foliũ

ponens illud. Job.xl. Nũquid illudes ei quaſi

aui.dicit. Iluſus eſt diabolus in moꝛte xpi q̃ſi
auis.Nam xpᷣs ſue carnis moꝛtalitate abſcon⸗
dit diuinitatẽ vt laqueũ quo velut auẽ impꝛoui
dam eum pꝛudenti irretiuit muſcipula.hec ille
Hec ergo fuit vna ex cauſis quare xpᷣus in aere
voluit moꝛi in cruce vt aereas poteſtates id eſt
demões qui in caliginoſo aere dicunt᷑ dñari et

diſcurrere tanq; aues caperet ⁊ debellaret:⁊ iðõo

Chꝛiſtus pauloante paſſionẽ ſus ait Johõ.xij.
Nũcpꝛicipes huius mũdi eijciet᷑ foꝛas.ſ.medi⸗
ante cruce que eſt baculus dei.Eſaie.xxx.A vo⸗

ce dñi pauebit Aſſur virga percuſſus. Aſſur.i.

diaboluſ. Ipᷣa etiã crux dici᷑ virga Moyſi que
ſerpentes deuoꝛauit.Exo.vij. Quia virtꝰ crucis
demones ꝓſtrauit.vñ Chꝛy5.ait. Ubicunq; de⸗
mones ſignũ crucis viderint territi fugiunt:ti⸗
mentes baculũ quo plagã acceperũt.Et iðo ca⸗
nit eccleſia. Per ſignuʒ crucis de inimicis nr̃is
libera nos deꝰ noſter.⁊ ps.ait. Fac mecũ ſignũ
in bonũ vt videãt qui oderũt me ⁊ ↄfundantur
Eſt etiã crux gladius ⁊ enſis dei vulnerans de/⸗
mones.vñ Oꝛigenes ait.Tanta eſt virtus cru/⸗
cis ꝙ ſi in mẽte fideliter habeatur nulla libido
nulla peccati macula poterit pᷣualere:ſed conti⸗
nuo ad memoꝛiã eius totius pcti ⁊ moꝛtis fu⸗
git exercitus:nullus demonuʒ /ꝓpe ſtare poterit
vidẽs gladiũ in quo deiectus eſt.Et Chꝛyß.diẽ.
Diabolus timet crucẽ quaſi enſem:in quo leta⸗
le vulnus accepit.Crux etiã eſt vexillũ imꝑato⸗
ris celeſtis.vñ canit eccłia. Uexilla regis ꝓdeũt
fulget crucis myſteriũ ⁊c̃.Et iõ ſicut ad viſionẽ
vexilli regis ſolẽt aduerſarij eius fugere: ſic de⸗
mones ad viſionẽ iſtius vexilli fugerũt ⁊ ſccõs
patres qui erãt in limbo dimiſerũt.vñ Eſa.xiij.
dicit᷑. Suꝑ montẽ caliginoſũ.i.ſuꝑ diabolũ le⸗
uate ſignũ.ſ.crucis:⁊ ingredient᷑ poꝛtas.ſ.ciui⸗
tatis ſuꝑne.duces.i.ſancti patres ſe ⁊ alios di⸗
ſcrete ducẽtes.Et iðo Eſa.łj.dicit᷑ xpᷣo.Nũquid
nõ tu ꝑcuſſiſti ſuꝑbum ⁊ vulneraſti dꝛaconẽ:et
poſuiſti ꝓfundũ maris viã vt tranſirẽt liberati
ſq; ſcci patres ex limbo educti:⁊ ad Colo. ij.di⸗
cit᷑ de xpᷣo.Expoliãs pꝛincipatꝰ ⁊ poteſtates tra
duxit illos ↄfidẽter palã triũphãs in ſemetipᷣo.
Undecima ratio dicit᷑ ↄgregatiõis. Sic̃ em̃
omnes milites ↄgregant᷑ ſub vexillo imꝑatoꝝ
ſui:ſic xpᷣs a ppꝛehedit crucis bꝛauiũ vt ſub ipſo
congregati pugnarent viriliter ſui milites ↄtra
hoſtes dei. vñ Eſa.xj.dicit᷑. Leuabit dñs ſignuʒ
in nationes ⁊ cõgregabit diſperſos iuda ⁊c.vt
ergo victoꝛioſi ſumꝰin pᷣlio cõtra demones faci⸗
mus nobis in fronte ſignũ crucis: de quo inqͥt
Augu.ſuꝑ ps.lxxiij. Jã in frontibo regũ pᷣcioſi⸗
us eſt ſignũ crucis qᷓ; gẽma diadematj. Duo/⸗
decima ratio dicit᷑ nauigatiõis. De qua inquit

Chꝛyſ. Nauigat eccłia iſtructa fidei gubnacu⸗

lo felici curſu ꝑ huius ſeculi mare habens deũ

gubernatoꝛẽ:angelos remiges:poꝛtus choꝛos

CGXVI

ommũ ſanctoꝝ erecta in medio ipſa ſalutari ar

boꝛe crucis: in qua euãgelice fidei vela ſuſpen⸗
dens ſpirituſancto flante ad poꝛtũ paradiſi de⸗
ducit᷑:hec ille.Et ideo de cruce dicere poſſumus
illlud Sapie.xiiij.Exiguo ligno credũt homies

animas ſuas:⁊ tranſeuntes mare ꝑ ratẽ libera //

ti ſunt. HZ T
Erciadecima ratio dicit᷑ iluminatiõis:
t de qua Chꝛyß.exponẽs illð Luc.xj. Ne⸗
mo accendit lucernã ⁊ ponit eã ſub mo/
dio:ſed ſuꝑ candelabꝝ vt luceat omnibo qui in
domo ſüt.ait.lucerna eſt diuina ſapiẽtia incar/
nata:candelabꝝ eſt lignũ crucis:lucerna igit᷑ in
candelabꝛo exiſtẽs:xps eſt pendens in cruce:et
eccłiam illuminãs. Quartadecima rõ dicitur
ſeſſionis.ODe qua ait Teo papa.O admirabilis
potẽtia crucis:o ineffabilis głia paſſiõis xpᷣi in
qua⁊ tribunal dñi⁊ iudiciũ mũdi ⁊ ptãs eſt cru
cifixi. In ſolio igit᷑ ⁊ ſede crucis xpᷣs iudicia ſua

exercuit:⁊ ius ſuũ omnib dedit:vñ Ambꝛo.in

quit.Auctoꝛ humani generis in cruce exiſtens
pietatis officia diuidebat:ꝑſecutionẽ apłis: pa
cem diſcipulis:coꝛpus iudeis.patri ſpiritum:⁊
virgini Marie paranimphũ.Latroni paradi⸗
ſum:peccatoꝛibo infernũ.crucẽ penitẽtie penitẽ⸗
tibus xpᷣianis delegauit:hec ille.Sicut em̃ q̃n⸗
do quis de moꝛte dubitat teſtamẽtũ ↄdit ⁊ fili⸗
is ꝓpinquis ⁊ amicis legata dimittit. Sic xpᷣs

nolẽs inteſtatus decedere:ſedẽſq; in thꝛono cru

cis teſtamentũ ↄdidit:in quo pᷣdicta legata cõ⸗
fecit.⁊ verificatũ fuit ilud qð in eius ꝑſona pꝛe
dixerat ps.di. Diſpoſui teſtamẽtũ electis meis.
Quintadecima rõ dicit᷑ doctrinatiõis: vt ſq;

crux eſſet cathedra magiſtralis.vñ Aug.ait. Li

gnũ in quo fixa fuerũt mẽbꝛa moꝛiẽtis:etiã ca⸗
thedra fuit xpᷣi docẽtis.Docuit em̃ in titulo cru
cis tria genera hominũ.ſ.pctõꝛes vt ſperẽt ⁊ fir
miter ↄfidãt ꝑ crucẽ ſaluari:⁊ ideo dici᷑ Jeſus
id eſt ſaluatoꝛ. Itẽ bonos vt ꝑ crucẽ ſperẽt vir⸗
tutibo adoꝛnari:⁊ ideo dicit᷑ naʒarenꝰ.i.floꝛidꝰ.
Itẽ btõs vt ꝑ crucẽ ſciãt ſe in celeſtib coꝛonari:
⁊ ideo dicit᷑ rex iudeoꝝ.Poſſumꝰautẽ dicere ꝙ;
xpᷣs in cruce docuit ꝑfectionẽ vite ſapiẽtie ⁊ ſcien
tie. Pꝛimo vite ꝑfectionem:ꝑ duodecim gradꝰ
ſcale ꝑfectiõis qua ad celũ aſcẽdit᷑. Pꝛimꝰ gra⸗
dus eſt mũdi abdicatio quã oñdit dũ nudus i
cruce pepẽdit.quaſi diceret illð Matth.xix.Si
vis ꝑfectus eſſe vade ⁊ vende oĩa q habes ⁊ da
pauꝑibo ⁊ ſequere me:qꝛ em̃ impoſſibile eſt ali/
quid eſſe ſimul ſub duob actib ↄtrarijs:oꝓpo
ſita nãq; nõ poſſunt ſimul ⁊ ſemel ineſſe eidem
ſubiecto.iiij. Metha. Ideo nemo põt ꝑfecte ſer
uire ſimul deo ⁊ mũdo. Matth.vj. Scðs gra⸗
dus eſt abnegatio ſui quẽ oſtẽdit:qꝛ exinaniuit
ſemetipᷣm ⁊c̃ad Philł.ij.Itẽ dixit pꝛi Matth̊.
xxvj.Fiat nõ ſicut ego volo:ſed ſicuttu.q̃ſi nos
inſtrueret dicẽs. Quia ↄfoꝛmitas voluntatum
eſt pꝛincipiũ ilectiõis ⁊ amicitie ſᷣm Alium
2

S

Er

Germo

in lib. de amicitia. ideo vbi remanet voluntatis
ꝓpꝛietas dilectio eſſe nõ poteſt.qui ̊ cupit eſſe ꝑ.
fectus dei amicus ⁊ ab eo diligi abneget ſemet⸗
ipᷣm. Matthᷣ.xvj.? Luc.xiij. Lercius gradꝰ eſt
carnis maceratio:quẽ docuit in totiꝰ coꝛꝑis ſui
maceratõe⁊ clauoꝝ affixiõe.quaſi diceret.Quia
ↄtraria nõ ↄiungunt᷑ ↄtrarijs:caro aũt ↄtraria
tur ſpiritui ad GBal.v. Deus vᷣo ſpũs eſt. Johã.
iiij.ideo cũ carnalis nõ poſſit ꝑfece deo ↄiungi
nã qui in carne ſunt deo placere nõ poſſunt.ad
Roma.viij. Moꝛtificate &ᷣ coꝛꝑa vꝛa.ad Colo.
iij.Quartꝰgradus eſt penitẽtia quẽ oſtendit in
ſumptiõe myrrbe:aceti ⁊ fellis.q̃ſi diceret.Quia
pctõꝛ nõ recõciliat᷑ deo ſine penitẽcia:⁊ ↄſequen⸗
ter remanet imꝑfectus.ideo pniam agite Dat
thei.iij.? Marci.j.Facite ꝗ̊ dignos fructus pe
nitẽtie. Luce.iij.qꝛ niſi penitentiã egeritis om̃es
ſimul peribitis. Luc.xiij.Quintꝰgradus eſt pa
tientia:quẽ oſtendit qꝛ cũ malediceret᷑ nõ male⸗

dicebat:vt dicit᷑j.Pe.ij.quaſi diceret. Quia pa

tiẽtia opus ꝑfectũ habet. Jaco bi.j. Jõ ſi vultis
eſſe ꝑfecui:patiẽtia vobis eſt neceſſaria.ad Heb.
x. In patientia em veſtra poſſidebitis animas
veſtras. Luc.xxj.Et ideo dico vnicuiq; meoꝝ fi
deliũ illud Eccłi.ij. In humilitate tua patientiã
habe. Sextus gradus eſt oꝑatio virtuoſa:quẽ
oſtendit cũ ſ̃ᷣm ps.operatus eſt ſalutẽ in medio
terre:quaſi diceret.quia multã maliciaʒ docuit
ocloſitas.Eccłi.xxxiij.ideo nemo debet ocio va

care.xxvj. q.vij.c.nõ licet.ſed ſemꝑ aliquid boni

operis agere de ↄſe.di.v.c.nunq;.⁊ ideo ſi vulcꝭ
eſſe ꝑfecti operamini opus qð nõ perit. Johan.
vj. Septimꝰgradus eſt humiliatio.⁊ itũ docu
it quãdo ſe humiliauit vſq; ad toleranciã moꝛ⸗
tis.vt ait Apłs ad Phil.ij.quaſi diceret.qꝛ deꝰ

diſperdit ſuꝑbos. Luce. j.⁊ cũ humilibo eſt ſer/

mocinatio elus. Pꝛouer.iij.⁊ eis dat gratiã ſu⸗

am. Jacobi.iiij.ideo humiliamini ſub potenti
manu dei:vt exaltet vos in dieviſitatiõis.Octa

uus gradus eſt obediẽtia:quẽ oſtendit quãdo
patri factus eſt obediens vſq; ad moꝛtẽ crucis:
vt ait Apłs ad Phil.ij.quaſi diceret:qꝛ obediẽ
tia eſt gratioꝛ deo qᷓ; viccime.j. Reg.xv. ⁊.c.ſciẽ⸗

dũ.viij.q.j.ideo o anima fidelis hoꝛtoꝛ vt obe/

dias deo illiq; adhereas. Ipſe em̃ eſt vita tua.
Deute. xxx. Nonus gradus eſt oꝛnatus virtutũ
quẽ oſtendit dũ oim virtutũ loꝛica armatus at
q; in equo ſancte crucis roboꝛatꝰ diabolũ om⸗
niũ vicioꝝ inuentoꝛẽ ꝓſtrauit.Et ideo.pS.xxiij

dicit᷑.de eo. Oñs foꝛtis ⁊ potẽs:dñs potes in p/
lio: ⁊ iteꝝ.dñs virtutũ ipſe eſt rex gioꝛie.Dum &
manũ confixã haberet in cruce tanqᷓ; ſonipedis

regens habenã in pꝛeliũ: dici poterat illi id qð
dicit᷑.j. Paral.xxix. In manu tua virtus ⁊ po/⸗
tentia. Ipe em in cruce eleuatus ꝑ talẽ oꝛnatuzʒ
virtuoſum nobis dicebat. Induimini virtute
ex alto.Luc.xxuij.Decimꝰgradꝰ eſt oꝛatio: quẽ

oſtendit cũ vt ait nnłs ad MHebꝛe,v. oꝛauit cuzʒ

lachꝛymis ⁊ exauditus eſt ꝓ ſua reuerentia: q̃ſi

diceret. Si vis eſſe ꝑfeceus eſto in oꝛatione ꝑſi⸗
ſtens cũ lachꝛymis.ſ.deuotiõis: ſicut de Tho⸗

bia legit᷑ ſui li.ciij.Qui em ↄſeruat legẽ mulei⸗
plicat oꝛationẽ.Eccłi.xxxv. Undecimꝰ gradꝰ eſt

cõtemplatio celeſtiũ.quẽ oſtẽdit in alta ſubleua

tione coꝛꝑis ſui in ligno crucis.q̃ſi diceret.con⸗
templare in ſpecula.Eſa.xxj.⁊ ſuſpice celũ ⁊ in⸗
tuere ⁊ ↄtẽplare ethera ꝙ altioꝛ te ſit. Job.xxxv.

⁊ ſicↄtẽplando altitudinẽ ⁊ iocunditatẽ ſuꝑno⸗

rum bonoꝝ:deſpicies ðleccationẽ oim terreno

rũ:⁊ dicere poteris illud Hiere.iiij. Aſpexi ter⸗

ram:⁊ ecce vacua erat.ſ.omni vera ↄſolatione.

Duodecimꝰgradꝰeſt recomendatio: quẽ oſten⸗

dit cũ ait patri.Luce.xxiij. Pater in manꝰ tuas
cõmendo ſpiritũ meũ.q̃ſi diceret cuilibet fideli

ſuo. Jacta ſuꝑ dñm curo tuã ⁊c.ps.liiij.⁊ dic ei
Ego aũt in te ſperaui dñne: dixi:deꝰ meꝰ es tu:in
manibo tuis ſoꝛtes mee.pS.xxx. Qui em̃ ſperãt

in dno mutabũt foꝛtitudinẽ:aſſumẽt pẽnas vt

aquile.ſ.ad volandũ ꝑ viã pfectiõis:volabũt et

nõ deficient.id eſt vſq; in finẽ ꝑſeuerabũt.Eſa.
xl. Scðᷣo in eachedra cru qᷓ pendẽs xpᷣs qui eſt

ſapientia patris apð quẽ ſuut oẽs theſauri ſa⸗
pientie ⁊ ſcdẽne dei abſconditi.ad Colo.ij.legit
plures lectiões ad veſtrã ſapientiã ꝑducẽtes: et

inter alias iſte doctoꝛ ſũmus ⁊ magiſter excellẽ
tiſſimus ꝓponit ⁊ ꝓbat ſea ces peinapales ↄdu⸗
ſiones. Pꝛima eſt ꝙ deꝰeſt ſuꝑ oia diligẽdꝰ qa
ipᷣe pꝛioꝛ dilexit nos.j. Johan.iiij.⁊ tradidit ſe/
metipᷣm ꝓ nob.ad Ephe.vj. Scða ẽ ꝙ ꝓ ipo ſi

opus fuerit moꝛtẽ ſubire debemus:ratio.quia

ipſe ꝓ no bis paſſus eſt: ꝑ hoc relinquẽs exem⸗
plũ vt ſequamur veſtigia eiꝰ.j. Pe.ij. Lercia eſt
ꝙ inimicis noſtris bonũ ꝓ malo reddere debe/

mus ſicut ipᷣe fecit: dum ꝓ ſuis crucifixoꝛib ex
oꝛauit.Luc̃.xxiij.ratio.qꝛ ſic faciẽs hoſti ſuo in⸗

