ſopbis ?mag
d Gofalſa
ſtoknncſt
is ſend o
Nöindicii

Vtb aſtitar

vocatusad
pmonlſitr ve
diifcubutt⸗
flafulcxin
boltafirog
Neicgobliui
n ms co⸗
ſllari B
incls ktite
Nnclanii

Aunfie

Gamnonen

rquiſq; in
alſh riie,
npheſfin

lleri. doone

on.duo⸗ gen
a gueierckin
cttollerelenen,
i Nan
uunclugne
3 us dickde
Oceſa ger
Bardannaiſti
1 laoaglih
ißallgawa,
n ſnornchki
hilgöniin def,
dckinanide ſ
Nauni0,
ncrdn
rinſfn
aädgerne
Enba Posdi
giſunſebiats
; afnmni yr
kper Ari qu
Wluminelni,
un deinld
oawii; Ber.
e Flinaaſde
mdeniod Da
inniliog.
niur nipcede
imlraricniper
ſchein dic coſl.
zinii dolumine
nalunio ain
Cie Ndictgo.
non dehritgaute
ilinepolchꝛe de
Cdeludeſed in
licuce cpeer del/
deuditbancma/

ddiduseſt
Nirmi deos
dubine ſbich
deatftoilu
untrcomhi⸗
mſut niſi
2 Cutuns
uaiti /i
zmiſoüt/
Ceyn
bir oeefn

b⸗

gormuſchd
u pohre⸗

nent in infideli

Foliũ

Sabbato poſt pmã dñicã in qᷓdrageſima ð fi

dei cõmẽdatõe:ſignatõeꝛ deuiarõe.Ser.xv.

Icé filius me

hy ds dilect' in quo mihi bene cõpla
cui.Matth.xvij. Dicit Paulłꝰ ad

Ro. xiiij.Oẽ qð nõ eſt ex fide pem
eſt.Qð exponẽs Ang.ibidẽ ðᷣt.Ois infideliũ vi

ta pctm̃ eſt. Ubi em̃ deeſt agnitio vitatis eter⸗

ne falſa virtus eſt etiã in optimis moꝛibo. Que

verba Aug.exponẽs ſccũs Bonauẽ.in.ij.ſentẽ.

di.xlj.in queſtiõibo circa lr̃am ait.ꝙ ideo Aug.

dicit ꝙ ois vita infideliũ eſt pctm:qꝛ per nullã

actionẽ quã agũt luiberant᷑ a culpa q;diu ꝑma⸗

„

Jõ dicit Gꝛe.nonꝰ extra de ſũ.tri.⁊ fi.ca.j. Una

eſt oim fideliũ vniuerſalis eccłia excra quã nul
lus oĩno ſaluat᷑.⁊.xxiiij.q.j.ca.qͥcunq;.ðꝛ Qui⸗

cũq; ab vnitate fidei:⁊ ſocietate Petri ⁊ Pauli

ſe ſeparauerit:tales nec avinculis pctõꝝ abſol⸗/
ui:nec ianuã regni celeſtis ingredi poterũt. Et

eadẽ cã.⁊.q.ca.vbi ſana.ðꝛ.UVbi ſana fides non

eſt nõ põt eſſe iuſticia.?⁊ Aug.ſuꝑ eplam Pauli
ad Gala.inqᷣt. Nullũ implet mandatũ nullũqʒ
opus bonũ facit qͥ fidẽ nõ habet. Itẽ Gꝛego.in
moꝛal.inqᷣt. Et ponit᷑.xxiiij.q.j.ca.quia ex ſola.
Niſi quis fidei ſoliditatẽ tenuerit diuinã pꝛeſẽ⸗
tis nũqᷓ; agſcet.Et iterũ ait Gꝛe.vbi S. Sic ra⸗

mi ſine vᷣtute radicis oẽs areſcũt:ita qlibet ope

ra licet bonavideant᷑ nulla ſunt:ſi a fidei ſolidi

tate diſiũgant᷑. Unõð falſa fuit vᷣtus abſtinẽtie ĩ
Euripide phᷣo:quivt phᷣie intẽderet abſtinuita

carnibo ⁊ ab oibus coctis:vt dicit᷑ in lib.de mo
ribus phᷣoꝛũ.Sed vera fuit virtus abſtinentie
in Daniele ⁊ ſocijs eiꝰ renuẽtibo cõedere ð cibis
regis nabuchodonoſoꝛ:⁊ potius crudis legu⸗

minibo ſe paſcẽtibus Dañ.j.Unð oibus philo
ſophis ⁊ magis ſapiẽtioꝛes facti ſunt: vt ibidẽ
ðꝛ. Scðo falſa fuit virtꝰ caſtitatis in Tullio qͥ
ſoꝛoꝛẽ hyrcij pᷣncipis renũciauit vxoꝛẽ accipere
dicẽs ſe nõ poſſevxoꝛi ⁊ ph̊ᷣie parit᷑ operã dare:
vt ðꝛ in dic. libꝛo devita? moꝛibo phoꝝ.Sʒvᷣa

virtꝰ caſtitatꝭ fuit in Johane euãgeliſta qͥ vgo
vocatus a dño ex nuptijs Joh̊.ij.virgo in euũ
ꝓmanſit ⁊ verã ph̊ᷣiam obtinuit dũ ſupꝛa pecꝰ
dñi rcubuit ⁊ ſecreta celeſtia penetrauit. Lertio
falſa fuitvirtꝰ contẽplatõis Taleſmileſij qͥ ocu
los ita fixos habebat ad ſidera:ꝙ vbi poneret

pedes obliuiſcebat᷑:vt in eodẽ libꝛo habet᷑. Sʒ

vera vᷣtus contẽplatiõis fuit in Dauid: qui ait
pſal.cxxij. Ad te leuaui oculos meos qͥ babitaſ
in celis.Et iteꝝ Pſal.xxiiij. Oculi mei ſemꝑ ad
dum quoniã ipᷣe euellet ð laqueo pedes meos.
Quarto falſa fuicvirtꝰpatiẽtie in Socrate:qui
damoꝛẽ Xantipis vxoꝛis ſue inuriaſq; ⁊ ipꝛo⸗

tate:⁊ ideo eſt ſenſus. Ois vita
infideliũ eſt pccm.i.nõ ſine pctõ ⁊ abſq; vllo me
rito etiã ſi ea que agũt ſint bona ð ſe.j.q.ſ.ca.nõ
ſanat. xxviij.q.j.in pꝛin.de reſtit᷑ſpo.ca.litteras

peria atq; ↄuitia ⁊ ↄtumelias ſuſciniut:?ꝛ aque

ſuꝑ capuc effuſionẽ ꝓpter exercitiũ parietie tole⸗
rauit:vt dicit Ageliꝰ uᷣ.ij.? Laertiꝰ. Sed vera
virtꝰpatiẽtie fuit in Job:qͥ poſt oia mala ⁊ ad/
uerſa tolerata patietiꝰcetis ſuſtinuit verbavxo
nis dicẽtis. Benedic deo ⁊ moꝛere: cui reſpõdit

Job dices. Quaſi vna de ſtultis mulieribo lo⸗

cuta es. In oibus his non peccauit Job labijs

ſuis:Job.ij.ca.Quito falſa fuit vᷣtus pauptat/

in Pictagoꝛa ⁊ diſcipulis erꝰ:qͥ iuſſu mgri ſui

viuebãt in cõi ⁊ non habebãt ꝓpꝛium ⁊ inuicẽ ſe
amabãt. Sed vavirtus paupꝑtatis fuit in xpo
ꝗ alt. ulpes foueã hñt ⁊ volucres celi nidos:

filius aũt hoĩs nõ habet vbi caput ſuũ reclinet

Mat. viij. Et in diſcipulis eiꝰ qͥ dixerunt. Ecæo
nos reliqͥmꝰ oia ⁊ ſecuti ſumꝰ te:Mat.xix.SGee
xto falſa fuit virtus ſapiẽtie ĩ Platone:qͥ ꝑ mũ
dũ pegrinabat᷑ amoꝛe phᷣie:ꝓ q̃ capi ⁊ venũda⸗
nia piratis paſſus cẽ.vt ðt Hie.iĩ epła.ad Pau
linũ. Sʒ va virtꝰ ſapiẽtie fuit i Paulo:qͥ amo⸗

re xpᷣi Jeſu ꝑ oẽs eccłias circũibat cũ maximis

piculis etiã latronũ.ij.ad Cor. xij. Septio fal⸗
ſa fuit virtꝰ pietatᷣ qua Pictacꝰ intfectoꝛẽ ꝓpꝛij
filij abſoluit a moꝛte dices:qꝙ indulgẽtia eſt po
tioꝛ ſiue foꝛtioꝛ vindicta vt t Laertiꝰ. Sed va

virtꝰ pietatis fuit in Joſeph qͥ ꝓpꝛios frẽs ſui
ipᷣiꝰ vẽditoꝛes nõ ſolũ abſoluit ⁊ ditauit:ſʒ etiã
cũ fletu ↄſolatꝰ ẽ dicẽs.nolite timere ꝓ ſalute eĩ
vfra miſit me dñs ãte vos Geñ.xlv.Occauo fal
ſa fuitvirtus ↄſtãtie ſiue iuſticie in Loꝛquato

q amoꝛe reipublice ꝓpꝛiũ filiũ victoꝛẽ int᷑fecit eo
ꝙ ſatius iudicauit patrẽ foꝛti fulio q; patriÄs mi
licari diſciplina carere:vt ðᷣt Ualeriꝰ.lib.ij. Si⸗
milit᷑ falſa fuit virtꝰ ↄſtãtie ⁊ iuſtice in Bꝛuto
q cõperiẽs duos ſuos filios in cõſpiratõe ꝛrra

libertatẽ reipublice in cõſpectu ſuo ad palũ li/
gatos virgis mãdauit cedi ⁊ poſtmodũ decol⸗
lari:cuiꝰſupplicij filioꝝ ipᷣe pater erat ſpeccatoꝛ

nulliꝰ doloꝛis indiciũ ſiue ſignũ oſtẽdẽs: vt ot
Ualeriꝰ libꝛo.v.?⁊ Titus liuiꝰ.ij.de oꝛigine vrꝰ
bis. ? Uirgiliꝰ. vj.eney. ⁊ Aug.v.de ciuitate dei.
ca.xviij.Sed va virtus cõſtatie fuit in Abꝛaha

qñ ad mãdatũ dei filiũ ſuũ dilectiſſimũ Iſaac
ꝓpꝛijs manibꝰ occiderevoluit ⁊ ipᷣe Iſaac eius

filius ſilłiter conſtatiſſimꝰ fuit quado tali moꝛ⸗/

ti ſe expoſuit:Gene.ij. Mater quoq; ſeptẽ filio

rum machabeoꝛũ cõſtãtiſſima fuit:que hoꝛta⸗

batur eos ad moꝛiẽdũ pꝛo obſeruatione legis

ij. Machabeoꝝ.vij.Nono falſa fuit virtus re⸗

ligionis Oꝛatij qui ꝓpter bonũ reipublice ſoꝛo

rem ſuã occidit que moꝛtuo viro ſuo ſimico ro
manoꝛũ fleuit:vt dicit Titus liuiꝰ libꝛo.j. Gz

veravirtus religionis fuit in Jepte qui ex voto
ꝓter habitã victoꝛiã de inimicis populi deip⸗

pꝛiam fſiliã in holocauſtũ deo obtulitt Judice,uad

xj.nõ ꝙ eam coꝛpoꝛalit᷑ occiderit vt dicunt qui
dam doctoꝛes:ſed quia eiꝰ virginitatẽ deo con
ſecrauit:⁊ ipᷣam filia ſuã ꝑpetuis dei obſequijs

Bermo

deputauit:vt tenẽt doctoꝛes hebꝛei ⁊ Nicolaus
de lyra ſuper pᷣdicta ca. Sola igi illa eſt vgvir
tus que cacholica fide decoꝛat᷑. Et ideo Rich.
poeta in li.de nuptijs.ca.xxxvij.inqᷣt. Uirtutes
alias fruſtra conatis habere: ſi virtus fidei de/
fecit ipᷣa tibi. Ideo Marci vlti. ca. ſaluatoꝛ ait.
Qui nõ crediderit cõdemnabit᷑.Ecõtra vero de

fide dicit᷑: ꝙ eſt vita hois.vnde Abacuc.ij.dicit᷑
Juſtus ex fide viuit.Et idẽ habe᷑ d Hebꝛe.x.

x.xxiiij.q.j.ca.vbi ſana.de ſacra vnctiõe.ca.vni⸗

co.S.quia vero. Itẽex fide charitas ꝓcedit.j.ad

Coxv.xiij. ad Galat.v. ad Thimo.j.? Jacobi. j.
Ideo dicit dñs. Qui credit in me habet vitam

cternã. Jo h.vj.trãſſumptiue de peni.di.ij.ca.ca

ritas.vFides etiã ẽ illa q̃ nos filios dei cõſtituit:
iuxta illud. Joh̊.j.Dedit poteſtatẽ filios dei fie

ri his qui credũt in noie eius. Et ideo cuilibet
fideli dixit deꝰ verba pᷣpoſita Hic eſt filius ⁊c.

Supꝑ quibꝰverbis tres tm̃modo cõſideratões
faciemꝰ. Pꝛima dicit᷑ cõmẽdatiõis. Secunda
ſignationis.Tertia ⁊ vltima appellabitur de⸗/

Dars pꝛima huius ſermõis de cõmẽdatiõe
fidei catholice. Q

X tribus pᷣcipue fides catholica cõmen

e datur. Pꝛimũ dici᷑ nobilitatiõis. Se⸗
Cdũ ſuꝑatiõis. Tertiũ ⁊ vltimũ appel
lat᷑ exceſſiõis. In tribꝰaũt nobilitat fides hoĩeʒ

Pꝛimo in cognitione.Sciẽtia em̃ fidei excedit
in dignitate omnẽ aliã ſciẽtiã.Unð ſuꝑ illaver⸗

ba ꝓuerb.vlti. ßulte filie cõgregauerũt diui⸗
tias tuvero ſuꝑgreſſa es vniuerſas.Dicit gloſa
Oẽs ſciẽtie ſũt quaſi diuitie quedã: ſciẽtia vero
fidei oẽs diuitias ſciẽtiarũ ſuꝑgredit᷑. Jõ dicit

Rich.in ꝓhemio pᷣmi ſeñ.q.v.in coꝛꝑè q̃ſtiõis
ꝙ fides eſt nobilioꝛ oibus ſciẽtijs pꝛacticis.Et
hec vitas ꝓbari poteſt ex fundamẽeto AÄreſto.?
Cõmẽtato.in.j.de aia.⁊.viij.thopi.vbi dict᷑

illa ſciẽtia vel diſciplina eſt melioꝛ queverſatur
circa nobiliꝰ ſubiectũ.Sed ſi querant᷑ ſubiecta

oĩm ſciẽtiarũ nullũ inueniet᷑ nobiliꝰ ſubiecto fi

dei. Subiectũ em̃ grãmatice ẽ oꝛatio cõgrua et
pfecta. Subiectum rhetoꝛice eſt oꝛatio oꝛnata.
Dubiectũ logice ẽ ſillogiſmꝰ ſiue argumẽtatio

5ſm alios. Subiectũ libꝛi phiſicoꝝ ẽ coꝛpꝰmo⸗

bile. Subiectũ libꝛi de celo ⁊ mũdo eſt coꝛpus
mo bile ad locũ.Subiectũ libꝛi de generatione
⁊ coꝛruptõe eſt coꝛpus mobile ad foꝛmã.Sub
iectũ libꝛi metheoꝛoꝛũ eſt coꝛpꝰ mixtũ ⁊ imper⸗
fectũ:veluti ros pꝛuina:grando ⁊ hmõi. Sub

iectũ libꝛi mineraliũ eſt coꝛpꝰ minerale.i.coꝛpꝰ

mixtũ ⁊ ꝑfecũ ſed inanimatũ:vt plumbũ auꝝ
⁊ hmõi.Subiectũ libꝛi de aia ẽ eoꝛpꝰ aimatũ
vel anima. Subiectũ libꝛi de vegetalibo ⁊ plan
tis eſt coꝛpus vegetabile. Subiectũ geometrie
eſt hinea vel quãtitas cõtinua. Subiectũ ꝑſpe⸗
cciue eſt linea viſualis. Subiectũ ariſmetrice ẽ

numerꝰſiue quãtitas numeralis. Subiectum

xXV

aſtrologie eſt coꝛpus celeſte. Subiectũ totius
mecthapbiſice eſt ens inquãtũ ens. Lu vo o fi⸗

des ſacta:o fides cacholica:o fides oꝛthodoxa:
dic queſo qð eſt ſubiectũ tuũ:⁊ a quo ꝓgrederꝭ

⁊ in aias rationales deſcẽdis.Et certe pꝛo te da

mans rñdeo.Deus eternus:deus głioſus:deꝰ
oipotẽs eſt ſubiectũ tuũ.⁊ cõſequẽter es nobi⸗
lioꝛ oibus ſciẽtijs.Et hoc eſt qð dicit Aug.j.de

trini.ca.ij.Fides eſt virtꝰ quedã ab vna ſubſtã

tia dei ſimplicit pcedẽs. Et ideo dicit idẽ Aug.
in libꝛo de fide ad petrũ.Nihil eſt certiꝰboĩ ſua
fide.Et cõſeqᷓnter dicũt doctoꝛes ꝙ ſclẽtia fidei
eſt excelſioꝛ oĩbus alijs ſciẽtijs ⁊ certioꝛ.Et hoc

⁊ Tho.ij.ij.q.iiij.arti.viij.⁊ Alexã.de ales in pe
ma nte ſũ me.q.j.ar.ij. ⁊ in.iij. pte ĩ tracta.de fide
q.an fides ſit certioꝛ ſcẽtia.Et hoc põtpbari ſic

Quod cognoſcit᷑ lumine pᷣme vitatis increate
certiꝰ cognoſcit᷑ q; illud qð cogſci᷑ luie vitatis
create. Sed qð cognoſcit᷑ fide noſct᷑ lumineve
ritatis pᷣme. Nã fides infundit᷑ a deo:vt babet᷑
Saß.iij.ergo ſciẽtia et cognitio fidei eſt certioꝛ
oĩibus alijs cognitiõibo. Sciẽtie em naturales

cauſant᷑ in no bis ꝑ magis nota ſᷣm naturã:vt

inquit Phᷣus.vij. Mecha.iij.de aĩa.j.Phiſic.

7 in libꝛo de ſenſu ⁊ ſenſato. Scientia aũt fidei
cauſat᷑ a deo vt ſupᷣ. Cũ ergo nobilioꝛ cauſa no

bilioꝛẽ pꝛoducat effectũ: vt habet᷑.j.de aia.⁊ in

libꝛo de cauſis. ergo ⁊c.Et hoceſt qð inqͥt Cõ⸗
mẽtatoꝛ ſuꝑ.xj.Metha. Sciẽtia noſtra cauſa/

ta ẽ a rebus:ſʒ ſcictia dei cauſat res:pꝛetea cer⸗

tius eſt qð ſcitur teſtimonio ſpũſſãcti qᷓ; quod

7.

ſcit᷑ teſtimonio creature:ſʒ quod ſcit᷑ per fidem

ſcitur teſtimonio ſpũſſacti:ad Roma.viij. IPe
ſpũſſcũs teſtimoniũ reddit ſpũi nr̃o.⁊c.ac.j.ad

Thel.ij.ðᷣt apłs Paulꝰ.Cũ accepiſta nob vbũ
accepiſtis illð nõvt vᷣbũ hoim ſʒ ſicut vᷣbũ dei.
Ergo lʒ ea q̃ͥ ſcimꝰ ꝑ fidẽ nõ ſaamꝰ ꝑ demõſtra

tiõeʒ naturalẽ:tñ cognitõe ſuꝑnaturali certiꝰſci

mus q; alia:quia a certioꝛi doctoꝛe. Cognitio

em̃ noſtra de fide quã habemꝰ vel ꝑ inſpiratõz

vel ꝑ leccionẽ ſacre ſcripture ſine dubio ꝓcedit a
deo. cũ ſcriptũ ſit de his qͥ fecerũt ſacrã ſcriptu⸗
ram.ij. Petri.j.Spũſancto inſpirati locuti ſũt
ſancti dei hoĩes.O ſciẽtia fidei q̃ᷓntũ es nobilis
cũ magiſtꝝ habeas deũ.O ſancta fides quãtũ
ſciẽtificũ facis fidelẽ:cum ſis excellẽtioꝛ om̃ibꝰ
ſcientijs.Et ideo quilibet verꝰ fidelis licʒ igno⸗

rans ⁊ idiota quo ad mũdanas ſciẽtias:a deo

reputat᷑ doctioꝛ oĩbus doctoꝛib ⁊ aſtrologis
nõ habẽtibo verã fidẽ. Non em̃ attẽdit deꝰ no⸗
bilicatẽ ſanguinis ſed virtutũ.vñ Ouidius in

libꝛo devetula inqt. Nobilitas hois mẽs ⁊ dei

tatis imago.Nobilitas hoĩs virtutũ dara pꝛo
pago.Qua ex re inqͥᷣt ſcũs Bonouẽ.in.iij.diſt.
xxiij.ar.j.q.iiij.Melius eſt vł modicũ quid de
deo ſcire qᷓ; oim celeſtiũ ſimul ⁊ terreſtriũ noti⸗
ciam habere.Ideo metrice dicit᷑.Qui chꝛiſtum

1

.
s

wmneſctino

ounda
–
lerceit
nlideabis
llamniorſc
latmagior ere
veniripörhheel
ideofirmardi
müco qnobil
hletꝛarr ſudt
Ims viruns
Oplau
l:? venitintn.
loeſedllo
goneilli neca
nüäomneau
gonntanihln
llius:luffn.
Sgui unrg
gefaes nobil
ſces erceliniſi
doblor
Wwsſdis:
nohaberesde
ſitiencclavi
nis ſiei ſ;a
Auſimi wrol
ſin pter iw
poca ij nqch
hotblcroni
Sufi⸗
d wfo
ſsde
nllusme⸗
fſuppoſttoc
nlince⸗
nitacidiante
nlludo gen⸗
imonu.rallaſut
leadeſona
Worpann vor
cciſimafaehe
lij.cbi dict

M1). Joh
dcler de
ug fac ſim

Orpaniden
ndignitare⸗
leideleſſed
ohrhult
cäbabek,.
ſelaidini
usMifige
ſtigeflir
San

P

ubiegi N
ns. Tu e
es oethoce
Kanor
us gkolns d
uartg nobi,
dderug de
tüad ſobki
odict Cidng⸗
lckanheſſng
cs ſaitufil
Srnc Eoe
unan ſgiß

aidian

Aeleman defige
kbochirpbenie
ens inarge
akie dinds
kpoſcklunnde
ln den hobet
vfei cemr
an mwns
umnnanriN
Riuſ.Pol.
Samna fici
dlior auſano⸗
Mbck, de aintin
cct goinib ſo/

aolmcauſ

nprrtacen,
iſian q; quod
iſct erſcen
oma ni Je
inid aſad
rpſſanobii
nßͤſian fbüde.
uns„denöſ

uumdind

ore Qgnino
uginſiruo;
dubio gecolta
rſagi iitu/
prmlonn ſit
innits nodli
Cn ſcdesini
tcclinor ond
daslio⸗
1s Cinnsn de⸗
rutwogis
nit n n
Fi Oudnsin
hois is:d
mmnicnſe
vouenn in

Foliũ

bene ſcit ſatis eſt ſi pł ma neſcc. R

Ecunda nobilitatio fidei dicit᷑ meritati⸗
8 onis.Quãtũ em̃ ſit meritũ illiꝰ qͥ ſinceri
ter credit:⁊ habet verã fidẽ:ponitc Augꝰ.
in li.de verbis dñi di.Nulla maioꝛ vurtus fide

nulla maioꝛ ſciẽtia:nulli maioꝛes theſauri:nul
la maioꝛ excellẽtia ⁊ dignitas in pᷣſenti vita in/
ueniri põt:hec ille:? Bernardꝰ in ſentẽtijs ſuis
idẽ ↄfirmat dicẽs.Nulla maioꝛ nobilitas eſt in
mũdo q; nobilitas fidei xpᷣiane:que aiaʒ ſic no/⸗

bilẽ facit ⁊ ſublimat:vt etiã digna ſit ſedere a de
xtris virtutis dei.? Salomon Saßp̃.vij.inquit
Optaui ⁊ datꝰeſt mihi ſenſus.ſ.ſidei.⁊ inuoca⸗
ui:⁊ venit in me ſpũs ſapiẽtie:⁊ pᷣpoſui illam re
gnis ⁊ ſedib:⁊ diuitias nihil eſſe dixi in cõpara
tione illiꝰ:nec cõparaui illi lapidẽ pꝛecioſuʒ: q̊/
niã omne auꝝ in cõparatiõe illius arena eſt exi/
gua:⁊ tanq; lutũ extimabit᷑ argentũ in ↄſpectu

iUlius:⁊ infra. Infinitꝰeſt eni cheſaurꝰ hoibus:
qui vſi ſunt ꝑticipes facti ſũt amicicie dei. O

igit᷑ fides nobiliſſima:O fides digniſſima: Q
fides excellẽtiſſima quãtũ nos dignificas.Cer⸗
te eſt nobilioꝛ quo ad deũ ⁊ celeſtẽ curiã pauꝑ⸗
culus fidelis:qᷓ; oẽs reges ⁊ imperatoꝛeſ mũdi
nõ habẽtes verã fidẽ.Coſidera o xpᷣiane fidelis
ſi tã excelſa virtus eſt fides:quãtũ meriti acqui
ris ſi eã vſq; ad moꝛteʒ ſinceriter tenes. certe di⸗
gniſſimã coꝛonã tuo in capite ponet deus i alia
vita ꝓpter vᷣtutẽ fidei. Ideo ipſe ſaluatoꝛ noſter
Apoca.ij.inqͥt Eſto fidelis vſq; admoꝛteʒ ⁊ da⸗
bo tibi coꝛonã vite. S

Ertia fidei nobilitatio dicit᷑ filiatõis.Ccu

t ius fundam̃tũ ponit auctoꝛ in li.ðᷣ cau
ſis.dicẽs.Quãto aliqͥd eſt ꝓpinquiꝰ ⁊ ſi

milius p me cauſe:tãto eſt meliꝰ ⁊ nobiliꝰ.Quo

pᷣſuppoſito certũ eſt:ꝙ quaſi nulla eſt maioꝛ ſi⸗
militudo ⁊ ↄ iũctio cũ aliq̃ re:qᷓ; filiatio ad pat

nitatẽ:dicente Pho.viij.Ethico. Magna eſt ſi

militudo generãtis ad genitũ. vnð in l.fl. C. de
impu.⁊ ali.ſub.dicit᷑ ꝙ pater ⁊ filiꝰ cenſent᷑ eſſe

q́ſſi eadẽ ꝑſona.⁊ inſti.de iuti.ſtipu.S.ei qͥ dicit᷑

vox patrꝭ:vox filij.Sʒ manitfeſtũ eſt ꝙ fides ſã
ctiſſima fac hoĩem filiũ dei:vt habet᷑ ad Bala.

iij.c.vbi dici. Oẽs em̃ filij dei eſtis ꝑ fidem ieſu
xpi.⁊.j. Johã.v.ðꝛ.Oĩs qͥ credit qm̃ xpᷣs eſt fili

us del:ex deo nat? eſt. Ergo nihil pene nos deo
mag fac ſimiles qᷓ; fides:⁊ ↄſeqnt᷑ nobilioꝛes.

O ppiani deuoti:audite qua vobis fides confe

rat dignitatẽ.Ait em̃ Aug.ſuꝑ Johã.j.c. Qui
ſerui dei eſſe digni nõ ſumꝰ: in filios ꝑ fidẽ nos
adoptauit.Nõ ſolũ aũt filij dei ſunt fideles: vt
etiã habet᷑.j. Johã.iij.⁊ ad Ro.viij.ad Gal. iiij.
ſed etiã dij nuncupant᷑.Ideo vob oĩbo habenti
bus verã fidem dicit Dauid in põ.Ego dixi dij
eſtis:⁊ filij excelſi omnes. X

Ecundũ ex quo cõmẽdat᷑ fides dict̃ ſu/

s peratiõis. Pꝛo cuiꝰ dedaratiõe ſciẽduʒ
wv vera eſt ülla ſnia Job. vij.c. vbi dicitur

XCVI

Wllitia eſt vita hoĩs ſuꝑ trã.? Niero.ad Eu⸗
ſtochiũ. Stadiũ ⁊ pugnaẽ hec viia moꝛtaub-
Uñ Aug.i quodã ſᷣmone inqt. Pꝛemonitos

vos eſſe volo:neminẽ ſuꝑ terra ſine tẽtatiõe va/

ria victurũ ⁊ cui foꝛte tollit᷑ aliqua:aliã vſq; ad
moꝛtẽ ſecurꝰexpectet.hec ille. Pꝛopter qð Ecci.
ij.ðꝛ.Fili accedẽs ad ſᷣuitutẽ ðᷣi ſta iĩ iuſtitia ⁊ ti
moꝛe:⁊ pᷣpara aiam tuã ad tẽptatiõeʒ.ſ.mũdi:

carnis:⁊ dyaboli.Si ̊ q̃ras qð ẽ ſcutũ:⁊ q ar

matura ſit potes ad defendẽdũ nos ab his im
pugnatiõib.Clamans rñdeo.Fides:fides:fi⸗

des. CXN em̃ fides vicat ĩpugnatiões ⁊ tẽptatio

nes mũdi ptʒ pᷣme Joh̊.v.vbi ðꝛ. Oẽ qð natuʒ
eſt ex deo.ſ.ꝑ fidẽ:vincit mũdũ:⁊ hec ẽ victoꝛia
que vincit mũdũ fides nr̃a.De victoꝛia demo⸗
nũ habet᷑ ad Ephe.vj.vbi inqͥt Apłs. In oib
ſumẽtes ſcutũ fidei:in q̊ poſſitis oĩa tela inimi

ci ignea extinguere:vbi glo.ait.Nulla eſt tã va⸗

lida hoſt tẽptatio q̃ nõ fidei foꝛtitudie velocit
ſuccũbat.Et pᷣme Petri quinto poſt enarratã
dyaboli rabiẽ ðꝛ. Cui reſiſtite foꝛtes in fide.De
victoꝛia aũt carnis hẽtur Eſa.xj.vbi ðꝛ. Erit fi⸗
des cinctoꝛiũ renũ eiꝰ.vbi glo.inqͥᷣt.Ois lum⸗
boꝝ ↄcupiſcẽtia deuincit᷑ duʒ ſcutũ fidei in aia
iugit᷑ poſſidet᷑.Alia qͥʒ glo.ſuꝑ illud Hiere.v.
Circũite vias Hieruſalẽ ⁊c̃.inqͥt.Fidelis deus
nullũ habẽtẽ fidẽ ĩ tẽptatiõe ðſerit.Anſelmꝰin⸗
ſuꝑ in li.de ſiłitudinibo ait. Hoc pᷣuilegio xpia
na fides gaudet ꝙ qͥrũcũq; inimicoꝝ tẽtatiõeʒ
ꝓſternit ⁊ deuincit. Habeat igi vnuſqᷣſq; ĩi mo
leſtijs tẽptationũ fideʒ xpᷣi:⁊ leuiter vincet oẽm
ptãtes inimici.hec ille.O fides foꝛtiſſima tu es
illa lancea validiſſima:q̃ oẽs tẽptatiões ⁊ pᷣlia
inimicoꝝ noſtroꝝ ↄcutis ⁊ ipugnas. Et ideo
Bernardꝰin q̊ͥdã ſᷣmone ait. Mũdꝰ:caro:de⸗
monia:diuerſa mouẽt pᷣlia:q̊s tũc oẽs faciliter
deuincimus:ſi ſcutum fidei in manibo coꝛdis
noſtri tenemus. ◻
Ercium qð cõmẽdat fidẽ ðꝛ exceſſiõis.
t HDẽs em̃ nature naturate potẽtias exce
dit virtꝰfidei. Pervirtutẽ em̃ nature nõ
põt qͥs ãbulare ſuꝑ aqs:qð tñ facere põt ꝑ vir⸗
tutẽ fidei. Uñ Petrꝰhabens fidẽ ãbulauit ſuꝑ
aq̃s maris.Cũ aũt ĩciꝑet aliquãtulũ titubare ĩ
fide cepit mergi:⁊ iõ ei dixit dũõs Matth.xiiij.
Modice fidei quare dubitaſti. GBeat? qͥʒ Joh.
de capiſtrano oꝛdinis nr̃i:cũ neceſſe hr̃et tranſi
re padũ ꝓ qᷣbuſdã reb ↄcernẽtibo honoꝛẽ dei:
⁊ poꝛtinarij eũ nollẽt nauigio trãſfretare:foꝛte
qꝛ volebãt ab eo pecuniã hr̃e quã pauꝑcułꝰnõ
habebat:poſuit ⁊ excẽdit mãtellũ ſuũ ſuꝑ aq̃s
ipᷣius padi:qui ẽ fluuiꝰpfũdiſſimꝰ:qꝛ alia flu

mina Italie q; plurma in eũ deriuant᷑:⁊ iõ ap⸗

pellat᷑ rex fluminũ:⁊ alio noĩe appellat᷑ eridanꝰ
iuxta illud Uirgilij. Fluuioꝝ rex eridanꝰ. Extẽ
ſo aũt mantello iterrogauit ſociũ ſi habebat fi
dẽ ꝙ deꝰpoſſzʒ eos facere trãſire fluuiũ illũ ſuꝑ
illo mãtello. Quo rñdẽte ꝙ ſic. Ipe itrauit flu⸗
0

rrãſfretẽt oco lulpecto
habeat ipam bulletã. Deo aũt ꝑmittcẽte ille frat

ð
ès

Bermo

uiũ ponẽs ſe ſuꝑ ipo mãtello ſimul cũ ſocio:et
tanq; eſſet ſub vna optima naui tranſiuit ipᷣm
fluuiũ:hocetiã anno ſq. A99ʒ.de mẽſe apꝛilis.
Vnꝰfrater noſter vltramontanꝰlaicꝰ exiſtens
Rome.⁊ nõ habẽs ſociũ cũ quo poſſet reuerti
ad ꝑtes ſuas:faciebat ſe aſſociari de loco ad lo
cũ a fratribo oꝛdinis nr̃i.Cũ aũt eẽt vlcra padũ
in loco noſtro apð viqueriã guardianꝰilliꝰlo⸗
caeũ aſſociauit duobo fribi:qui hẽbanc trãſire
vltra ipᷣm flumẽ vt irẽt papiã:ipᷣi vero frẽs ha⸗
bebãat bulletã trãſeundi:qꝛ ꝓpter ſuſpitionẽ pe

ſtis poꝛtinarij hñt pᷣceptum ſub pena furcene

—

t aliquẽvenientẽ de loco ſuſpectoꝛ q nõ

vltramontanꝰqui neſciebat ꝙ opoꝛterʒ hre di⸗

cxã bulletã ꝑrexit cũ ipᷣis fribo ſine illa:vñ poꝛti

narij cũ recepiſſent in poꝛtu illos duos ſocios
eiꝰ:q hẽbant bulletã iterrogauerũt eij vbi hr̃et
bulletã ſuã. Ipᷣe aũt fr̃ qꝛ erat laicneſciebat bñ
loqͥ latine:nec etiã vulgarit᷑ in lingua nr̃a.Sʒ
hũiliter ſignis ⁊ verbis quibo poterat rogabat

amoꝛe virginis vt eũ trãſire ꝑmitterẽt. Illi vo

ↄſentire noluerũt:vñ ipᷣm ſolũ in ripa dimiſe⸗
runt.Tũccogitãs iſte pauꝑculꝰꝙ oino opoꝛ⸗
tebat eum traſire:ſi volebat ire ad ꝑtes ſuas:ex
traxit tunicã quã habebat ſub habitu.Et quia
habebat perã in qua deferebat duos panes cũ

vno vaſculo vini vt poſſet ꝑ viã pꝛandere:liga

uit dictã perã ad collũ deinde miſit tunicã ſuꝑ
aquã padi:⁊ poſtmodũ ſalijt ſuꝑ ipſaʒ tunicã.
Sed deo ſic diſponẽte fundũ petijt ipᷣiꝰflumi⸗
nis:ðinde ſuꝑ aq̃s venit:⁊ mediꝰſuꝑ aq̃s ſtãs

ac mediꝰſub aqua:ꝑgebat ab alia ꝑte flumis:

⁊ qꝛ illa pera quã habebat ad colluʒ ipediebat
ipᷣm diſſoluit eã:⁊ poſuit ſuꝑ humeros:⁊ ꝑge⸗

bat recto tramite verſus poꝛtũ nihil deſcẽdẽdo

quãuis velociſſime ⁊ cũ maximo impetu cur⸗
reret pᷣdictꝰfluuiꝰqͥ eſt ibivalde latus.Uidens
aũt tunicã ſuã deoꝛſuʒ ferri ab impetu aq̃ꝝ cu

currit poſt eã ⁊ ip̃am appᷣhendit ⁊ ſecum detu/⸗

lit:⁊ redijt ꝑgẽs ↄtra aq̃s ad iter qðᷣ ceꝑat bñs

manꝰiunctas ad deũ cum coꝛde eleuatas:⁊ ſic

tranſijt ipʒʒ fluuiũ citius qᷓ; poꝛtinarij cũ naui:
q;uis ante ip[ʒ icepiſſent traſfretare:⁊ ipᷣe moꝛã
traxiſſet in extrahẽdo tunicã ⁊ ſe aptando. Iteʒ

in eũdo poſt tunicã ſuã.Quod miraculũ młti

viderũt qᷣ erãt in naui.Et ipᷣe fratera papia ve⸗
nit ad iſtũ locũ ſancti Angeli apud Mediola⸗

nũ:aſſociatꝰa duobo fribeꝓuincie Janue:⁊ ab

iſto loco fuit aſſociatꝰ ab alijs duõb fratrib
verſus ꝑtes ſuaſ. Multa alia ſtupenda:ſuper
tociꝰnature facultatẽ facta ſunt ꝑ virtutẽ fidei
de quibo ſolum aliqua referã cauſa bꝛeuitatis.
peto gate o natura: an cũ oipotẽtia:tua:⁊ om
nib influentijs celeſtibo poſſis cecoviſum reſti
tuere. Et certe clamat Areſt.de quo inqͥt Cõmẽ
tatoꝛ ſuꝑ tercio de aia.Credit᷑ ꝙ iſte homo fuit
regula in natura:quẽ natura iuenit ad demon

ſtrandũ vltimã perfectionẽ in ſcientia totiꝰ na⸗
ture:hec ille.Dicit ergo ipſe Areſto.co gnitoꝛ vir
tutis nature in poſtpᷣdicamentis. Apꝛiuatiõe

ad habitũ:impoſſibilis eſt regreſſus ꝑ naturaʒ

Sed o fides ſanctiſſima:nũquid tu potes cec

lumen pᷣſtare.Certe ſic:⁊ dimiſſis alijs quaſi in
numerabilibb exemplis:ponã illud quod habe

tur in legenda ſancti Dionyſij philoſophi athe

nienſis ariopagite:ſciliq cum Paulus ache

nis diſputaret cũ Dioniſio tũc ĩ illa ciuitate do
ccoꝛe ⁊ magiſtro excellentioꝛe:⁊ eũ conaret᷑ ad fi
dem Chꝛiſti cõuertere. Semel diſputantib il⸗
lis accidit ꝙ quidã cecus a natiuitate quẽ Dio
nyſius cognoſcebat inde tranſitũ fecit tũc Dio⸗
nyſius dixit Paulo.Si mediate fide tua huic
ceco lumẽ confeſtim reſtituis:ad fidẽ tuam me
cõuertam.Cui Paulꝰ ſubridẽs ait.O Dionyſi
hoc facere minimũ eſt fidei chꝛiſtiane. Sed ta⸗
mẽ quia hoc petiſti:volo tibi fidei noſtre virtu/
tem demonſtrare. Uerũ qꝛ ſi ego verba aliqua
dicerẽ ad reſtituẽdũ lumẽ huic ceco: foꝛte alicui
ſuꝑſtitutioni imputares.Dictu hec verba.O ce

ce:pcipio tibi in virtute fidei (hꝛiſti vt viſuʒ re⸗

cipias.Que verba ſtatim vt Diony.dixit:ille ce
cus illuminatꝰeſt.Et ipſe ſanctus Diony.ad fi⸗
dem Chꝛiſti cõuerſus doctoꝛ chꝛiſtianoꝛuʒ eſt
effectus. x
Eñcũdo peto a te o natura potentiſſima:
9 an poſſis facere ceſſare ſolẽ ⁊ lunã a ſuo
motu:ita ꝙ generata nõ coꝛrumpant᷑ et
deſtruant᷑.Et darũ eſt ꝙ nõ.Nã inquit Phᷣus
ſecũdo de generatiõe.Motꝰſolis eſt cauſa gene
ratiõis ⁊ coꝛruptiõis oĩm rerũ.Et i.viij.phiſico
rũ. Motꝰeſt vita quedã omnibo natura ſubſi⸗/
ſtentibo:quo remoto niła natura ſubſiſtit.Ex pᷣ
dicis ergo patet ꝙ natura nõ põt facere ceſſare

motuʒ celi quin oia generata deſtruant᷑ ⁊ pere⸗

ant. Sed o fides potẽtiſſima:nũquid tu hoc ef
ficere potes:⁊ clarũ eſt ꝙ ſic.Naʒ Joſue.x.legit᷑:
ꝙ in virtute fidei Joſue pᷣcepit ſoli et lune vt ſe
firmarẽt ⁊ nõ currerẽt vel mouerent᷑ donec ipſe
victoꝛiam de hoſtib obtineret dicens. Sol cõ⸗
tra Gabaon ne mouearis:⁊ luna cõtra Haulõ.
ſtetitq; ſol in medio celi ⁊ nõ eſt motus ꝑ ſpaci
um vnius diei:⁊ ſimiliter luna.Et tamẽ ceſſan⸗
te motu pꝛedicto virtute fidei:non ceſſauit gene
ratio rerum:nec aliquã res create paſſe ſũt mo⸗
leſtiam. v
Ercio peto a teo natura potẽtiſſima:an
t facere poſſis ꝙ ignis in coꝛpoꝛibo infe/
rioꝛib ſibi iunctis nõ immittat caloꝛeʒ.
et carũ eſt ꝙ non:dicente philoſo.j. Mecha.ꝙ
vnũquodq; naturaliũ entiũ ſemꝑ vtit᷑ natura
ſibi ꝓpꝛia.⁊.vij. Phiſicoꝝ idẽ ait. Agens natu⸗
rale agit neceſſario:vt ignis ſemꝑ calefacit. Et

iiij. Ethi.dicit.Qualis quiſq; eſt:talia operatur

Ex quibo patet ꝙ natura facere nõ poteſt quin
ignis calefaciat illa que in eo ponunt᷑. Sed o fi

f.

anr ſcbucho

dinfornactart

deotgnefoꝛna

gecinatilit

nomanenes d
Tono

4 faccte)

ꝛadal
danüeſt n.
Pbiſi ſatun

ſanng tenditd
cclo? müdo.?

deloco ad loch
Ges vottiſun
Gorn tc ſi⸗
babueritista
renns hulem
poſſibllcentnt

s gederroian
Mapdanture

Waöwon⸗
Ulans deünb
cundiinde
Moꝛaucrit
hoi reriuel
dudera Qig
fltatimari
feoranitcum
Cdoad
Peruptawe
Etbocmrn
icemteſtat
deus ofl
fimtnohab
inſioceou
(ſſentquap
tſunrinterar
mencoschen
renededuti.
nis volense
Ppos chriſtia
nrineuang
Oens mon
lis. fluic e
ſenmarer
busdicns
lnncola.O
Küvcacem
cuſuuboc
dantvoſe
eammusrn
ferſinedu
nescheſte
cheiſtann

cntia otb
d cognide
6. Apriuani
lusnatum;
umporse
salsguſin
ludqnoieh⸗
bloſophi Uche
n Paulus Ahe
illaaneuedo
chonarckagſi
dipunmin l
urutquidi
anſearthe dio,
ſi nuhe
4ſici munne
a doonfi
ſtiane Seltn,
taoſreyim/
va alig⸗
wefonalau
dA reda O
nru
n Dar
s domadfi
cheianoruzcſt
1
npornoſima:
lrlunia ſuo
wmmnpanta
nguit phs
c awaagene
ii l
Dnmn ſid
nſubiiſti.r)
tfnare aſane

Emunt :e;

uidu boc
perlg:
lcr lunert ſe
mt donecloſe

ſens Gol/

cim Hali.
motus ea
Sumiiſin/
dnſaulne
rpnſeſ̃ no/

morl
laloꝛg.
Mha

nit natuns

ans nan/
efius
guopam
holckun

des ſanctiſſima:nũquid tu hocefficere vales:?
certũ eſt ꝙ ſic. Tegit᷑ em̃ Dañn.iij.ꝙ cũ Ananias
BBjʒzarias ⁊ Miſael nollẽt adoꝛare ſtatuã quã fe
cerat Nabuchodonoſoꝛ:ipſe rex fecit eos pꝛoij⸗

ci in foꝛnacẽ ardentiſſimã:qui fidẽ habentes in
deo:ignẽ foꝛnacis ingreſſi nõ ſenſerũt caloꝛem:

nec in aliqͥ leſi ſunt:ſed in foꝛnace tanq; in roſa⸗
rio manẽtes deũ laudabãt. Z

Uand peto ateo natura. Nunqdvales
q facere vt mõtes ꝑ ſe:a ſeipſis moueant᷑
⁊ ad alia loca cõtra naturã trãſferant᷑.et

darũ eſt ꝙ nõ. Nã nihil agit otra naturã ſuã.j.
Rd i. Natura aũt mõtiuʒ; eſt grauis:⁊ grauia
e

emꝑ tendũt deoꝛſum vt inqᷣt Areſto. in. iiij. de
celo ⁊ mũdo.⁊ ideo nõ poſſunt eleuari ⁊ traſire
de loco ad locũ ꝑ potentiã naturaleʒ. Sed o fi⸗

des potẽtiſſima:nũ quid cu hoc facere potes:et
darũ eſt ꝙ ſic. Nã Matchei.xvij.dixit dñs. Si

habueritis tantã fidẽ ſicut granũ ſinapis:⁊ di⸗
xeritis huic monti:trãſi hinc.cranſibit:⁊ nihil i⸗

poſſibile erit vobis:? Mar.ix.etiã dixit.Si po
tes credere oĩa poſſibilia ſunt credenti.Que ver
pa ꝓbantur exemplo Alexãdri magni: qͥ cũ ve/⸗
niſſet ad montes caſpios:⁊ petiſſent filij capti/⸗
uitatis decẽ tribuũ:licentiã ⁊ adiutoꝛiũ ab eo ex

eundi inde:cognita cauſa induſiõis eoꝝ.ſ.ꝙ qꝛ

adoꝛauerãt vitulos aureos quos fecerat Jero

boã rex iſrael ⁊ receſſerant a deo deꝰ eos ibi in⸗

duſerat. Alexander reſpondit ꝙ artius eos in/

duderet.Cũq; eos includere vellet:videns ditf⸗
ficultatẽ maximã ⁊ bumanã potentiã nõ ſuffice
re:oꝛauit cũ magna fide deũ iſrael:vt opus illð

compleret.⁊ ecce ſtatim acceſſerunt ad ſe inuicẽ

pꝛerupta montiũ:⁊ factus eſt locus imeabilis.
Et hoc miraculũ habetur in geſtis Alexãdri:et

idem teſtat᷑ Joſephus dicens. Quid facturꝰ eſt
deus pꝓ fidelibs ſuis:ſi tantũ fecit p infideli cha

ritatẽ nõ habente.Aliud exemplũ habet᷑.ſ.ꝙ dũ
infideles quaſdã vꝛbes chꝛiſtianoꝝ ſibi ſubie/⸗

aſſent quaꝝ vna dici Baldac:⁊ alia thauriſiũ

⁊ ſunt inter armeniã ⁊ perſidã ſite:pꝑmittebãt ta
men eos chꝛiſtiano moꝛe viuere dũ modo ſolue
rent tributũ.Quadã aũt die rectoꝛ illius regio⸗
nis:volens extingueꝛe xpᷣianos:vocauit epiſco
pos chꝛiſtianoꝛum dicens. Chꝛiſtus veſter di/⸗
xit in euangelio Matth̊.xj.ꝙ ſi habueritis fidẽ
dicetis monti ꝙ ꝓijciat ſe in mare:⁊ obediet vo
bis.Nüc ergo aut hunc montẽ faciatis ꝓijcere
ſe in mare:aut omnes vos interfici facaz. Qui⸗
bus dictis cum epiſcopi ⁊ alij xpᷣiani ſtarẽt me/
lancolici.Quidã chꝛiſtianus ſimplex ⁊ idiota:
ſed veracem habens fidẽ interrogauit ep̃os:an

chꝛiſtus hoc dixerit in euãgelio.Quib reſpon/

dentibo ꝙ ſic:ille inquit.Ex quo chꝛiſtꝰ hᷣ dixit:
eamus ⁊ pꝛecipiamꝰ mõti ꝙ pꝛoijciat ſe in ma⸗
re:⁊ ſine dubio obediet nobis.Eũtes ergo om/
nes chꝛiſtiani cũ epiſcopis ille bonꝰ ac ſimplex
chꝛiſtianus plenus fide cũ martello montẽ per

XCVII

cuſſit dicẽs. O mons pꝛecipio tibi in noie dñi
noſtri Jeſu xpᷣi ⁊ ĩ vᷣtute fidei xpᷣiane:vt ꝓijcias
te in mare:ſtatimq; cũcis fidelibo ac infidelibꝰ

aſpiciẽtibo:ille mõs in mare ſe ꝓiecit.Ex quo ꝓꝑ
digio ipſe rectoꝛ pᷣdicte regiõis noie califfus:qᷣ
eęgrat potifex ſũmꝰilliꝰgentis:ad fidẽ xpᷣianã cuʒ

popło ſuo cõuerſus eſt:⁊ baptiʒatꝰ Et hoc mi⸗
raculũ retulit Marcus Micolai polo venetus

de viſu: qui tũcerat in parcibo illis.O igit᷑ potẽ

tia igẽtiſſima fidei noſtre.O vᷣtus incõꝑabilis
O excellẽttia iexplicabilis:pfecto omnẽ nature
create potẽtiam pꝛecellis. 22
Uinto peto a te o natura nũqͥd cũ om̃i
q potẽtia tua poſſis demões ab obſeſſis
coꝛꝑibo effugare.Et certũ eſt ꝙ nõ. Naz

dicit Job.xlj.de dyabolo. Nõ eſt poteſtas ſuꝑ

terra:que cõparet᷑ ei:qui factꝰ eſt vt nullũ time⸗
ret.Sed tu o ſanctiſſima fides:nũqͥd hoc effice

re vales.Et claruʒ eſt ꝙ ſic:ſicut teſtat᷑ dñs nr

Marci vltimo.Et omiſſis alijs exẽplis capia
mus illud:qð ponit Greg.in.j.li.dialogoꝛũ.ſ.

ꝙ matrona quedã nobilis habebat nurũ:que

ifra bꝛeue tẽpus:quo filiũ ei acceperat:cũ eadẽ
ſocru ad dedicationẽ oꝛatoꝛij ſancti Sebaſtia
ni fuerat iuitata. Nocte vero eadem voluptate

carnis deuicta:ſe a viro ſuo abſtinere nõ potu

it.Mane aũt facto:licet ↄſcientia ſibi diccaret:

ne ad dedicatiõeʒ cum illa imũditia iret:tñ ve⸗

recũdia mota:⁊ magis erubeſcẽs hoies qᷓ; deũ
ꝑrexit ad dictã dedicatiõeʒ.Mox aũt vt oꝛato⸗
riũ itrauit arrepta a dyabolo:⁊ miłtũ vexata ſu
um crimẽ publice omnib reſerebat. Tuncpa
rẽtes eius indeuoti eaʒ duxerũt ad maleficos:
qui incãtatiõibo ſuis illũ demonẽ cum expelle⸗

re vellent:diuina virtute vna legio demonũ in

illã itrauit:⁊ ex tunc cepittot diuerſas emittere
voces:quot eam demones poſſidebãt. Tunc
parẽtes penitẽtia ducci:eam cum maxima fide
ad foꝛtunatũ epᷣm ꝑduxerũt.Qui cum ingenti

fide deum oꝛãs:⁊ nihil in fide heſitans:illos a

muliere demones effugauit:⁊ liberã parentib⸗

reddidit Omagna fidei potentia:que vno ſen

6666., demones effugauit.
EErrto peto a te o natura:an poſſis moꝛ⸗
ſ tuos ſuſcitare:cũ omnipotẽtia tua.Et
certũ eſt ꝙ nõ:dicẽte Areſto.in li.ð ſecre
tis ſecretoꝝ ad Alexandrũ. Nequaq; ꝑ naturã
eſt reditus vite poſt coꝛꝑis coꝛruptionẽ. Sed
tu o fides ſanctiſſima:nunquid potes moꝛtu⸗
os ad vitam reuocare.Et claruʒ eſt ꝙ ſic: nam
Matth.x.dicit᷑. Moꝛtui reſurgunt:ſollicet in
virtutute fidei xpᷣiane.Et omiſſis multis exem
plis referamus illud quod legi in collatiõib⸗
Johãnis caſſiani ſcilicet ꝙ dum quidã Phi⸗
loſophi dicerent ſcientiam ſuam eſſe certioꝛẽ qᷓ;
fideʒ chꝛiſtianã. Abbas pafnutiꝰ:vł ſᷣm alios
Abbas Macharius dixit.O Philoſophi ꝓ⸗
bate qð dicitis ꝑ reſuſcitationẽ alicuiꝰmoꝛtui:
0 2

BGermo

ego ſimiliter pꝛobabo fidem meaʒ. Reſpon⸗
derunt Philoſophi dicẽtes. Non poſſumus.
ait enim pꝛinceps noſter Areſto.iiij. Metha⸗
phiſice hoc eſſe impoſſibile ꝑ naturã.Lũcpᷣdi⸗
ctus Abbas congregato populo iuit ad cimi/

teriũ vbi iacebãt coꝛpoꝛa moꝛtuoꝝ ⁊ in pꝛeſen/

tia totius populi faciens extrabi coꝛpus vniꝰ

moꝛtui damauit dicẽs.O anima huiꝰmoꝛtui
pᷣapio tibi in virtute fidei xpᷣiane:vt venias in
hoc coꝛpoꝛe:⁊ a moꝛte ad vitaʒ reſuſcites illud
Minrabile dictu:ſtatim pᷣcepto facto ille reſur/⸗

rexit:qͥ diu moꝛtuus extiterat. Quo miraculo
ſupꝛa oẽm nature virtutẽ facto.philoſophi ad
fidem cõuerſi ſunt.Ex quibb omnibo ptʒ excel⸗
lentia fidei catholle.
Uantũ em̃ placeat deo patz ꝑ illud qð
q inquit Dauid PS. xxxij. Omnia opera
eius in fide.⁊ loquit᷑ de deo. Oia etiam
magna opera meritoꝛia ſunt in virtute fidei fa
cta:vt inquict Paulus ad Hebꝛe.xj. Fide enim
Abel offerebat pᷣmitias deo Beñ.iiij.Et ex hoc

illi placuit.Fide Noe ꝑ archam ſaluatur. Genñn.

vj. ⁊. vij. Fide abꝛahã egredit᷑ deterra ſua.Geñ.
xij. Fide Loth de ſodomis liberat᷑ Geñ.xix.Fi
de Iſaac imolari erat ↄtentꝰ Gen.xxij.Fide Jo
ſeph vxoꝛi dñi ſui nõ conſenſit Geñ.xxxix.Fide
Moyſes flumina egypti in ſanguinem vertit
Exodi.vij.Fide ipᷣe cuʒ populo iſrael mare trã⸗
ſijt ſiccis pedib Exodi.xiiij.Fide aquas Ma
rach amaras dulces fecit Exodi.xv. Fide aquã
de H Exodi.xvij.Fide Joꝛdanis ſic⸗
cat᷑ Joſue.iij.?⁊ hierico cadit Joſuẽ.vj.Fide Joſ
ue feeit ſtare ſolem ⁊ lunam imobilẽ ꝑ diẽ natu
ralẽ Joſue.x.Fide Gedeon cũ.cccc.viris.centũ
vigintimilia madianitarũ ſuꝑauit Judic.vij.
Fide ſterilis peperit Samſoneʒ Judic.xiij.Fi
de Samſon mille viros ſtrauit.?⁊ aquã de ma
xilla habuit. Judicũ.xv. Fide Anna cõcepit.j.
Reg.j.⁊ NHelias fide fecit deſcendere ignẽ de ce
lo.iiij. Reg.j.? Heliſeus fide ſuſcitauit filiũ ſu
namictis.iiij. Reg.iiij.Fide ſol decem gradib
retrocedit.iiij. Reg.xx.ad oꝛonẽ Eſaie factã:ad
petitionẽ Ezechie regis Juda.Fide Thobias
illuminat᷑ Thobie.xj.Fide Daniel cuʒ tribus
ſocijs ſtetit in foꝛnace ignis illeſus Dañ.iij.Fi
de Daniel de lacu leonu liberat᷑ Dañ.vj.Fides
omia impetrat. Ideo Centuriõi dixit dominꝰ

Matchei.viij. Uade et ſicut credidiſti fiat tibi

⁊ Matth.ix.dixit młieri ſanguiflue Fᷣides tua
te ſaluã fecit.et lepꝛoſo curato ideʒ dixit Luce.
xvij. Et eadẽ verba dixit ceco illuminato Luce.
