tũ dũ alie ab illa cauſant᷑.ad qð oſtẽdendũ deꝰ
noſter creatohoi pᷣmũ fecit pᷣceptũ de abſtinen⸗
tia ↄtra gulã:dũ ei imꝑauit ne de ligno ſcientie
boni ⁊ mali cõederet Geñ.ij.In q̊ abſtinẽtiã cõ
mẽdauit dũ noluit eũ cõedere de oĩbꝰ: vt ſic fa⸗
dæẽdo mereret᷑ ⁊ ſctũs fieret refrenãdo ↄcupiſcẽ⸗
tiã guſtꝰ:ꝑ quã quidẽ refrenationẽ hõ dño òſe
crat᷑. Unde Numeri.vj.ca.dicit᷑. Uir ſiue młier
cũ votũ fecerit vt ſanctificet᷑:⁊ ſevoluerit domi⸗
no cõſecrare avino ⁊ ab om̃i eo quod poteſt in⸗
ebꝛiare abſtineat.capꝛopt᷑ in hacſacra qdrage⸗

Alunctificate iein

ſima vos ad hanc ſanctific
nus ꝑ ꝓphetã in verbis ꝓpoſt
ficate ieiuniũ.De qͥ̊ qͥdẽ ſacro ieiunio tres deuo
tas ↄſideratiões faciemꝰ. P

pellabitur violatiõis.

Pꝛima pars huius ſermonis de inſtitutio tia vero ſine ieiut Quis
S uimꝰ decidimꝰ a paradiſo: ieiunemꝰ vt redea⸗

ne keiunij. .n02
ao ad pꝛimã conſideratiõem que dicit

inſtitutòis mouent᷑ tria dubia. Pꝛimũ
an bonũ atq; neceſſariũ fuerit inſtirue
re ieiuniũ.Et reſpõdetur ſᷣm Alexandrũ ð ales

in. iij. pte ſũme in tractatu de ieiunio.⁊ Richar
dũ in.iiij.di.xiiij.⁊.xv.arti.iij.qiij.⁊ Tho.ibidẽ

arti.j. q. liij. ⁊.ij. ij.q.cxlvij.arti.lij. Q. neceſſariũ
⁊ valde cõgruũ fuit inſtituere ſanctũ ieiunium

maxime poſt lapſum pꝛimoꝛũ parentũ.Et hoc
ꝓbari poteſt tribus pꝛincipalib⸗ fundamẽtis.

Pꝛimo ratiõe ſatiſfactiõis ſic. Per trãſgreſſio⸗

nem pꝛimoꝝ parẽtũ totũ humanũ genꝰ reum
factũ eſt:ad Roma.v. vbi dicit. In quo om̃es
peccauerũt:ſed per que quis peccauit ꝑ ea ⁊ pu
niri debet. Sa p. xj. ⁊ ca.fi.de imu.ec.⁊ c.paſto/⸗
ralis. de iure pa.⁊ notat᷑ in.l.ex facto.S. Julianꝰ
ff. devulga. ⁊ pupil.⁊.l.heres.ff.ð his qᷣvt indi.
Cum ergo peccauerit humanũ genus in pᷣmis

parentiby peccato gule ⁊ comeſtiõis:debuit fie/

ri pꝛeceptũ in penã ⁊ ſatiffactionẽ de nõ cõeden
do ſiue de ieiunãdo.Et ideo potentie guſtatiue
que inoꝛdinato amoꝛe cibivetiti totů humanũ
genus vulnerauit: modo ſi ſe refrenet ꝑ abſti⸗
nentiã ⁊ ieiuniũ:⁊ per ↄſequẽs nos incolumes

reddat a peccatis:⁊ vᷣtuoſos faciat per tẽperan

tiam ⁊ auſteritatẽ poſſunt cõuenire illaverba q̃
Ouidius in.ij.de remedio amoꝛis ponit dicẽs

Ad mea ðcepti iuuenes pꝛeceptavenite. Quos

ſuus ex omni parte fefellit amoꝛ.Diſcite ſanari
per quẽ didiciſtꝭ amare.na manꝰ vobvulnꝰ
opemq; ferat. Secũda ratio dici᷑ curationis

per peccatũ em̃ oꝛiginalis culpe remãſit in no/
fa manſiõibus ꝑueneft de egypto ad terrã pꝛo

bis fomes ⁊ indliatio ad malũ ⁊ vitia.Geñ.viij
ca. vbi dicit᷑ omnis cogitatio hoĩs pꝛona eſt
ad malũ omi tꝑe.xij.q.j.ca.Om̃is etas. Cõue⸗

niebat ergo vt per eccłkiam humano generi ꝓui

deret᷑ de aliquo remedio q̊ͥ poſſetab huiuſmõi
coꝛruptiõe cauere.Cum igit᷑vt inquit Hieroñ.
ieiuniũ ſanet peſtes coꝛpoꝛis:nullũ magis cõ⸗
ueniẽs remediũ potuit inuenire ad repꝛimẽdũ

hoc incẽtiuũ qᷓ; abſtinẽtia ⁊ ieiuniũ.vt ſicut hec

indlinatio oꝛtum habuit ex comeſtiõe:ꝑ nõ co⸗
meſtionẽ ⁊ eſuriẽ repꝛimat᷑.qꝛ medicine habẽt
fieri per cõtraria.ij.ethicoꝝ. Tertia ratio dicit᷑
reuocatiõis:qꝛ em homo per peccatũ exul factꝰ

fuerat a paradiſo cõueniebat vt aliquo modo

ꝓuideret᷑ quatenꝰ ad illũ redire poſſet. Sed ꝑ
gulã eiectꝰ fuerat Geñ.iij.ca.ergo ꝑ refrenatiõʒ

gule debuit reuocari. Si em aliquid eſt cauſa

alicuiꝰ oppoſitü eſt cauſa oppoſiti.j.poſterioꝝ

1s dicẽs. Sancti⸗

ꝛima dicet᷑ inſtitu
tiõis. Secũda obligaciõis.Tertia ⁊ vltima ap

Et hanc ratiõem tangit Amb.in ᷣmõe de ieiu⸗/
nio:trãſſumptiue ĩ ca.Sexto die.xxxv.di.dices

Gula a paradiſo regnantẽ expulſit: abſtinẽtia
ad paradiſum reuocauit erratẽ. Ideo nos hoꝛ
tatur Augꝰ.lib.j.cõtra Julianũ dicẽs.Egrota
uimꝰ per peccatũ:ſanemur per penitẽtia.penitẽ
tia vero ſine ieiunio vacua eſt. Quia nõ ieiuna

mus ad eum. VBecille. T

Ecũdo querit᷑ vtrum cõgruũ fuerit in⸗

ſſtituere ieiuniũ quadraginta dieꝝ. Re

ſpondeo ſᷣm Thomã.ij.ij.q.cxlvij.ar.v.
ſic.quod taliterpbat᷑. Sicut em̃ ſubdititenẽ⸗

tur dñis ſuis dare tributa. Matth.xxij.vbi ðꝛ.
Reddite que ſunt ceſaris ceſari:ita etiã deo: id
eſt ſacerdotibo loco dei decimas offerre debent
in ſignũ recognitõis vniuerſalis dominij:vt di

cit Innocentiꝰ tertiꝰ in ca. Lua nobis.extra de

decl. Et ſicut debemꝰ ðᷣcimã aliaꝝ reꝝ ita ⁊ tꝑis
ſᷣm Gꝛego.in ca.Quadrageſima.de conſe.di.v.
Cũ ergo decima pars totiꝰ ãni ſint.xxxvj.dies
vel paulo minꝰ:igit᷑ congruũ fuit vt illis diebꝰ
ieiunaremꝰ. Verũ qꝛ coꝛpus noſtrũ conſtat ex

Itittuoꝛ elemẽtis: ⁊ per inoꝛdinationẽ quattuoꝛ
affectionũ ex illis ꝓcedẽtiũ peccauimꝰ circa de/
calogũ in omibꝰ q̃ttuoꝛ partibo anni:ideo ſuꝑ⸗

addunt᷑ q̃ttuoꝛ dies ⁊ ſic ſunt q̃draginta.Qua

draginta em diebꝰ? q̃draginta noctibus pluit
dev aquas diluuij in penã mũdane coꝛruptiõs

Bene.vij. Et ideo ſi nolumꝰ incurrere diluuiũ
eterne punitiõis debemꝰ his q̃draginta diebꝰ

ieiunare. quia ſicut Moyſes ieiunado qᷓdragi

ta dieb ⁊ qᷓdraginta noctibo meruit legẽ dei re⸗

cſpere Exo.xxiiij.Et ſeraphicꝰ pater noſter Frã

aſcꝰpoſt ieiuniũ q̃draginta dierũ recepit regu⸗
lam quã ei xpus de verbo adverbũ inſpirauit:
Ita nos ſi his q̃draginta diebꝰ ieiunabimꝰ re⸗

cipiemꝰ pꝛofecto gratiã diuinã.Sicut em̃ qua

draginta dies dati ſunt niniuitis ad penitetis
Jone.iij.ita ⁊ nobis.Et ſicut filij iſrł q̃dragin⸗

miſſiõis:ita ⁊ nos his q̃draginta diebo trãſibi⸗
mus de tenebꝛis peccati ſignificatis ꝑ egyptuzʒ
ad ſuperne patrie lucẽ.Sicut etiam q̃draginta
dieb Helias peruenit ad montẽ dei Oꝛeb i foꝛ
titudine cibi quẽ ei angelꝰ dedit.iij. Reguʒ.xix.
ita ⁊ nos comedẽdo cibũ quadrageſimalẽ quẽ
nobis offert ſancta mater eccła perueniemꝰ ad

montẽ eterne głie.Quia ſicut xpᷣs poſt qᷓdragi⸗
ta dies a ſua reſurrectõe aſcendit celos: Act.j.c.

ita nemo poteſt aſcẽdere niſi his qᷓdragita die/⸗
bus ieiunauerit ſi nõ ẽ legitime excuſatꝰ.Quẽ⸗
admodũ etiã xpᷣus poſtq; ieiunauit qᷓdragita

diebo ⁊ q̃draginta noctibo acceſſerũt ãgeli ⁊ mi
niſtrabãt ei:T¶ Hatthᷣ.iiij.ca.ita no bis ieiunan⸗
tribus aderũt celeſtis patnie milites nos contra
inimicos nr̃os pꝛotegẽtes. Et ideo ſᷣm hũc nu
merũ q̃dragenariũ qᷓdrageſimale ieiuniũ ẽ iſti

fmöede iii⸗

Em didict

e nos ho⸗
uldüpenii
Auandſann
nennten
7

Gü fuent in
ginnadien d
g lrdrn
n ſobcinmn
188 domnnnd
nobisamd.
rts
1decnler.
lr ann dies
Ewuils dieb
Kn conſtarer
ini guammo:
mind arade
miideſig,
ngnn Al
vcnbs gluit
mecunmonios
mmem dlunn
mmgnndich⸗
mucdoonngi
urlegedeire
urrnoſter Fi
mincchingn
rhünipinui
iumubiny n
Slrcñ qu⸗
ag hellii
ſn dangn/
oadimipo
nsg eghin
mcmon
del Oicb ſ
wunnmn; 7
wl omoy
gos S
ir qaͤruonn
irugtlienn
bis ſcuunm
bnos n

Foliũ

tutũ.de quo ſic cãtat eccłia.Lex ⁊ ꝓphere pᷣmi⸗
tus hoc pꝛetulerunt.poſtmoduʒ xpᷣs ſacrauit

omniũ rex atq; faccoꝛ tempoꝛum. Multiplici
ter enim xpᷣs conſeruauit iſtum numerũ qua⸗

dragenarium.ſcilicet in ſua conceptione.quia
quadraginta ſeptimanis fuit ĩ vtero virginis.
tem ſua pꝛedicatione:qꝛ quadraginta menſi
us in mundo pꝛedicauit. Item ſua ieiunatio
ne.quia vt ſupꝛa dictuʒ eſt quadraginta dieb⸗
ieiunauit in deſerto qð egitvt ſicut hoc ieiuniũ
q̃drageſimale appꝛobatu fuerat ꝑ legẽ moyſai
cã ⁊ ꝓpheticã in ieiunio moyſi legiſlatoꝛis.⁊ he
lie eximij ꝓphete:ita appꝛobatũ apparet ꝑ legẽ

cuãgelica. Et ideo iſti duo ſoli ſcilicet Moyſes

et Helias apparuerũt in eius tranſfiguratiõe

Matth.xvij. Ipe ãt dñs noluit ieiunare pluſ/

q; illi.ne deus a dyabolo putaret᷑nec minꝰ qᷓ;
ipi ne purus hõ ⁊ uũlis inferioꝛ crederetur.Con

ſecrauit etiã hunc numerũ ſua paſſiõe.qꝛ q̃dra

ginta hoꝛis iacuit in ſepulchꝛo. Itẽ ſua reſurre

ccione.qꝛ q̃draginta diebo poſt reſurrectioneʒ

fuit cum diſcipulis in mundo.

Ertio querit᷑ q̃re bᷣ ieiuniũ iſtitutũ eſt tẽ

t pe veris. Rñdeo ſᷣm Alex.ð ales ĩ.iiij.ꝑ
te ſũme ĩ tractatu de ieiunio ⁊.b.Tho.iĩ
iiij. di. xv. ar.iij.q.j.ꝙ hᷣ factũ fuit ꝓpter tria. Pꝛi
mo pter ↄcupiſcẽtie repꝛeſſiõeʒ.qꝛ ĩ vere maxiĩe
inſurgũt ⁊ iualeſcũt motꝰcarnales ⁊ ↄ cupiſcẽ⸗
tie.⁊ maxie ĩ gñatiua tã ĩ hoĩe qᷓ; i alijs aĩalibo.
⁊ ̊ ꝓpter qlitatẽ eiꝰtꝑis.UVer em ẽ calidũ ⁊ hũi⸗
dũ ſᷣm Auicẽnã.ij.pꝛimi doctrina.ij.c.de natu⸗
ris tꝑum.Calidũ aũt ⁊ humidũ maxime ↄue⸗
nit generatiue.vt inquit Areſto.in lib.de gene⸗

ratione ⁊ coꝛruptione.⁊ ideo ſicut invere pullu

lant ⁊ germinãt arboꝛes ita etiã inſurgũt mo⸗
tus carnales ad quos repꝛimẽdos ĩſtituendũ
fuit ieiuniuʒ. Scða cauſa dicitur ſuſceptionis
ſcilicet diuĩe gratie. Sacramẽta em̃ diuine gra
tie ſcilicet Abſolutiõis ſacramẽtalis ⁊ cõionis
coꝛpoꝛis xpᷣi hoctꝑe nobis ſpiritualr ꝓponũt᷑.

maxime in paſcate.⁊ ideo vt aia nr̃a bene inue⸗
niat᷑ idonea.ſᷣm poſſibilicatẽ ſuã ad tã ſpᷣlimia

ſacramẽta ſuſcipiẽda.recte oꝛdĩatũ fuit ieiuniũ
qð ſᷣm Hieronymũ.ẽ ſcificatio mẽtis ſine qua

nemo videbit deũ Etideo dicit᷑ Eccleſiaſtici.ij.

Qui timẽt deũ pᷣparabũt coꝛda ſua.⁊ ĩ ↄſpectu
illiꝰſccificabũt aias ſuas.ſcillicet ꝑ ieiuniiũ. x
Ercio oꝛdinatũ fuit rõne ↄfoꝛmatiõis
tSiẽ em̃ xpᷣs ꝑ ſuã paſſionẽ ad głiaʒ re
ſurrectiõis ꝑuenit:ſic nos per ieiunia ⁊
alias pnias ꝑueniemꝰad głiaʒ eterne btitudi/
nis:vt inqͥt Iſi.vj.ethimo. daũt xpᷣs paſſus
fuerit in vere patet ꝑ Aug.xvj.de ciuitate dei.c.
lv.vbi iquit:q; moꝛtuꝰeſt xpᷣs.viij.Rł.Apꝛilis.
Ratio aũt quare xpᷣs paſſus eſt in vere:fuit qꝛ
etiã pᷣmi parẽtes p̊ tꝑe peccauerũt vt inqͥt Ale⸗

ranger de ales:in.ij.ꝑte ſumme:⁊ Iſidoꝛꝰ.viij.
li.Ethimo. Illo etenim tẽpoꝛe creati fuerunt ſi

mul cũ cet᷑is creamims ⁊ elemẽtis.Et põtpbari

ue ꝑ ſcripturã Geñ.ſj. ca.vbi
t tterra herbã virẽtẽ ac faaẽtẽ
ſemẽ iuxta genꝰ ſuũ.Que oĩa fiũt ĩ vere. Rabbi
Eliaſer tñ ðt ꝙ creatus ſuit mundus in menſe
Septẽb.quo tꝑe fructꝰſũt maturi.Et ðt Nico

laꝰ dely. ſuꝑ.j.Geñ.c.ꝙ hec ẽ cõmũioꝛ opinio

apð hebꝛeos. LZñ tenendo pᷣmã poſſet dici ꝙ ꝑ
vᷣtutẽ diuinã terra ꝓduxit hac pmavice fructꝰ i
inſtãti ⁊ nõ ꝑ gnatiõeʒ naturalẽ:⁊ iõ potut hec
ꝓduccio ita fieri i vere ſicut in autũno.⁊ ↄgruũ
fuit ꝙ pꝛimꝰ hõ crearet᷑ invere quo tꝑe oia pul
lulãt⁊ germinãt q̃ apta ſunt germiare. Pꝛetea
vt ait Damal.li.ij.oĩ tꝑe ſunt frueꝰ in paradiſo
treſtri.Oꝛ igit᷑ xpᷣs tꝑe veris paſſus ẽ vt oñde⸗
ret ſe pati ꝓpt᷑ pctm̃ pꝛimoꝝ parẽtũ:cõgruũ fuit
vt etisã nos ei cõfoꝛmaremur ĩ abſtinẽtia ⁊ ieiu
nio:vt ſic cũ ipᷣo crucifixi eiꝰreſurrectiõis ⁊ głie
participes efficamur.Et hoc ẽ qd ðt Paulꝰad
Gala.v.Qui em̃ ſunt xpᷣi carnẽ ſuã crucfixerũt
cũ vitijs ⁊ cõcupiſcẽtijs. XX
Varto querit᷑ q̃re(cũ ſolẽnitas q̃drage⸗
q ſimal inchoet᷑ in ſequẽti dñica) hos q̃t
tuoꝛ dies pᷣcedẽtes eccłla addidit.Et rñ⸗
det᷑ ꝙ b̊ fecit vt qᷓdragenariꝰ numerꝰieiunij im
pleat᷑.A pᷣma em̃ dñicavſq; ad paſcha q̃dragi⸗
taduo dies ſũt:ð qͥb dũ ſex dies dñicales ſub⸗
trahunt᷑ ſolũmõ trigintaſex dies ieiunabiles re
manẽt.⁊ iõ addunt᷑ iſti q̃ttuor dies pᷣcedẽtes vt
ſacer numerꝰ qᷓdragita dieꝝ cõpleat᷑ quẽ xpᷣus
ſuo ieiunio ↄſecrauit. Sunt tñ qdã alie roõnes
myſtice q̃re potiꝰ in q̃rta feria qᷓ; i alia feria hᷣ ie
iuniũ inchoet᷑ Et pᷣma eſt qꝛ in qᷣrta feria moꝛs
xpᷣi fuit tractata ⁊ cũ delibatõe firmata. in q̃rta
feria pᷣncipes ſacerdotũ cũ ſenioꝛib ꝓplłi cõgre⸗
gati ſunt in atriũ cayphe pᷣncipis ſaeerdotũ:ad
q̃̊s iudas acceſſit⁊ xpʒ tradere pmiſit ⁊ illi pecu

niã dare polliciti ſũt Luc.xxij.?⁊ Mat.xxvj.Qꝛ

igit᷑ pniaʒ q̃drageſialẽ facimꝰ vt xpᷣo patiẽti cõ⸗
patiamur. Jõ merito in hac q̃rta feria ĩ qua eiꝰ
moꝛs fuit tracata b̊ ieiuniũ inchoat᷑. Scða rõ

eſt.qꝛ in q̃rta feria ſol ⁊ luna ac ceta celi luiaris

creata fuer̃t. In pꝛicipio em̃ creauit deꝰ quãdã
nubeculã luadã qñ dixit.Geñ.j.Fiat lux:⁊ illa
nubecula tres dies ſolis creatiõʒ pᷣcedẽtes illu⸗
minauit q̃dã tenui daritate quẽadmodũ dilu⸗
culo fieri ſolet. Quarta aũt feria ſequẽtivt dictũ
ẽ deꝰ ſolẽ ⁊ cef̃a luiaria fecit.Et iõ dies illa dies
plene claritatꝭ fuit. Lotũ aũt tẽpꝰ nr̃m eſt tene⸗
bꝛoſũ:tẽpꝰ aũt q̃drageſimale ẽ lucidũ:iuxta il⸗
lud Ephe.v.Eratis aliqñ tenebꝛe:nũc aũt luxĩ
dño. Cõueniẽs igit᷑ fuitvt tẽpus tã lucidũ ĩ die
lucida inchoaret᷑.Tertia rõ ẽ:qꝛ q̃rta feria dies
mercurijvulgarit᷑ nũcupat᷑.Eſt aũt mercurius
planeta celeſt qͥ p̃m aſtrologos regnat in vᷣgie
dñat᷑ aque ſemꝑ ẽ cũ ſole ⁊ pᷣeſt facũdie.Diſpo⸗
nit em̃ hoĩes ad facũdiã ⁊ eloquẽtiã acqͥrendã.
Vñ ðꝛ Act.xiiij.ꝙ gentiles appellabãt Paulũ
.

Bermo

. „ „ 7* „ . 1
mercuriũ:qꝛ erat duxvᷣbi. Recte igi᷑ ieiuniũ in
die mercurij inchoat᷑ ad inuẽdũ ꝙ hoĩes i hoc

cꝑe debẽt habere mũdiciã coꝛpoꝝ abũdãtiã la⸗
chꝛymaꝝ pꝑſeuerãtiã bonoꝝ opeꝝ vt.ſ.ſꝑ ſint cũ
ſole.i.xpᷣo. Pꝛedicatoꝛes aũt debẽt hꝛe facũdiã
Hſ̃monũ:⁊ iõ vt iſtð ieiuniũ faciliꝰ ſuſcipiat᷑ ho⸗
die ſctã mater eccłia fideles ad mẽoꝛiã ſue moꝛ

tis ĩducit dũ in capicibocineres ponit dicẽs illð

BGeñ.iij. Memento hõ ꝙ cinis es ⁊ in cinerẽ re
uerceris. Ad qð etiã deꝰ hoꝛta᷑ Hiere.vj.di. Fi
lia ꝓpłi mei induere cilicio ⁊ cõſꝑgere ceinere:lu⸗
cctũ vnigeniti fac tibi planctũ amaꝝ.Ppls em̃
dei ẽ ꝓpłs xpᷣianꝰ.vFilia vᷣo ꝓpłi dei ẽ aia cuiuſli⸗
bet rpᷣiani.Quã q dẽ aiaʒ ipe deꝰ ad tria hoꝛtat
in vᷣbis pᷣdictis. Pꝛimo ad dure pnie aſſũptõʒ
dicẽs. Induere cilicio.Ciliciũ em̃ ẽ idumẽtũ du
rũ ⁊ aſpeꝝ de pilis cameloꝝ cõtextũ. Scdo ad
moꝛtis meditatõʒ di. Cõſpergere anere. Sicut
faciebat Job di.ſui li.ca.xvſ.Oꝑui cinere carnẽ
meã. 2 Ecci. x. ðꝛ. Quid ſuꝑbis terra ⁊ cinis. Et
Miere.xxij.ait Pꝛoph̊a.Terra:terra:terra: au⸗
di vᷣbũ dni. Id ẽ tu hõ qvenis ð terra ⁊ poꝛtas
terra ⁊ vadis ad terrã audi vᷣbũ dũi qð tibi ho
die ðꝛ ꝑ eccłiam.ſ.Memẽto.⁊c̃. Tertio hoꝛtat᷑

ad pctõꝝ doloꝛẽ di.Factibi luctũ amaꝝ Luctꝰ

em̃ vt ðt Aug.eſt triſticia de amiſſiõe charoꝛũ.

Hõ aũt ꝑ pctm̃ amiſit deũ aiam ſuã⁊ oĩa meri

ta:⁊ iõ dʒ ↄuerti ad pniam ⁊ amara lamẽta.Et
hoc ſufficiat ꝓ pᷣma ꝑte nri ßmonis.
Pars ſcðᷣa huiꝰ ſᷣmòis ð obligatõe ieiunij.
Eluda pars ðꝛ obligatiois. ꝓ cuiꝰ expe
Qitiõe vt ſciat᷑ q̃le debeat eſſe ieiuniũ:ad
g95 qſq; nrĩ̃m tenet᷑. Sciẽdũ ẽ ꝙ ſex ſunt
gña hoĩʒ diuerſimode ieiunatiũ q̃ i hoc vᷣſu cõ
tinent᷑. Abſtinet eger:egẽs:cupidꝰ:gnula:ſymia:
vᷣtus. Pꝛimo em̃ eger abſtinetvł qꝛ nõ pot alit
recige ſanitatẽ:vł qꝛ appecitũ nõ hnis cõedereñ
põt.⁊ hec abſtinẽtia nõ ẽ meritoꝛia nec demeri⸗
toꝛia in ſe.qꝛ in his q̃ a natura ſunt ⁊ aliter eſſe
non poſſunt nec laudamur nec vituperamur.
ij.ethic. Scdðo abſtinet egẽs qꝛ nõ hʒ qͥd come
odat ⁊ h̊ ieiuniũ ẽ indifferens.nã nihil meret᷑ nec
demeret᷑ ſᷣm ſe.qꝛ in necitatibꝰ nemo liberalis
exiſtit.l.rẽ legata.ff.de adi.lega. Tertio abſtiet
cupidꝰ ne expẽdat.⁊ tale ieiuniũ ẽ malũ. Unde
Leo papa in q̊ͥdã ſᷣmõe inqᷣt.Nõ ſunt caſta ieiu
nia qᷓ nõ de rõne veniũt cõtinẽtie ſʒ de arte falla
cie.Sũt em̃ aliqͥ auari qͥ necipᷣi cõedere volunt
nec ſuos cõmedere ꝑmittũt ⁊ vidẽtes eos cõede
re dolẽt ac ſi eiꝰ coꝛadã deuoꝛarẽt. Uellẽt aũt q;
moꝛe Mopſi totã hãc q̃drageſimã facerẽt:non
cõedẽtes nec bibẽtes. Quarto abſtinet guloſꝰ
vt poſtea auidiꝰcõedat:⁊ bᷣ etiã ẽ malũ:de quo
ait Aug.ſuꝑ pſal.xliij. Nõ laudat᷑ i illo ieiuniũ
q ad luxurioſã cenã ſeruat vẽtrẽ ſuũ. Inuitant᷑
naq; aliqñ hoĩes ad cenã magnãvł pꝛãdiũ ad
qð volẽtes auidi ⁊ famelici venirevt meliꝰpꝰea

coedãt añ ielunãt: qð nõ eſt ieiuniũ cõtinecieſʒ

ro imoderata tibi imꝑpam

potiꝰ guloſitat. Jõ Hiero.de cõſe. di. v. c. Sint
tibi.ait.Sint tibi qͥtidiana ieiunia ⁊ refectio ſa
turitatẽ fugiẽs. Nihil ꝓdeſt biduo aut triduo
traſmiſſo vacuũ poꝛtare vẽtrẽ ſi parit᷑ obſtrua?t

Quinto abſtinet ſymia.i.yꝓpocrita:vt ab hoibꝰ

laudet᷑ ⁊ ſctũs appareat.Et iõ ðᷣt dñs Mat.vj.

Cum ieiunatis nolite fieri ſicut ypocrite triſtes
Exterminãt em̃ facies ſuas vt appareãt hoibꝰ
ieiunãtes. Amẽ dico vobis receperũt mercedeʒ
ſuã.Suꝑ qͥbus vᷣbis ðᷣt Chꝛyf.CX ſi is qͥ ieiu

nat ꝑvanã gliam peccat:q;to magis ille q non
ieiunat ⁊ ſe ieiunare ſimulat vt ſctũs hoibꝰ vi⸗

deat᷑ ypocrita eſt.q̃ſi dicat a foꝛtioꝛi.Sexto ab

tinet virtus.i.vᷣtuoſus vt deo placeat ⁊ de pctõ
ſatiffaciatx ſic mereat᷑:⁊ hoc ieiuniũ eſt bonum
Verũ multi in hoc decipiunt᷑:qͥ liq ꝓpter bonũ

ſinẽ ieiunẽttñ nõ merent᷑:imo ſepe peccãt qꝛ ni⸗
mis indiſcreta tãq; arta aſſumüt ieiunia vt in

eis deficist vł infirment᷑. cõtra qͥs ſtat illa ſnia
qua ſeibit᷑.ꝙ diſcretio eſt mr oĩm vᷣcutũ.j.q.v.

ca.pñ̃tiũ.⁊ de offi.cuſto.ca.ſ. Virtꝰem̃ indiſcre⸗

ta ꝓvitio reputat᷑:vt in cõipuerbio ðꝛ. Jõ dicit
Hiero.ad Nepotianũ de vita clericoꝝ. ZLantũ
cibi ĩpone ieiunioꝝ q̃ntũ ferre potes. Sint pu
a:caſta:ſimplicia:moderata⁊ nõ ſuꝑſtitioſa ie
iunia.Et ad demerriadẽ vginẽ idẽ inqͥt. Neq; ve
ieiunia ⁊ enoꝛmẽ ci⸗
boꝛũ abſtinẽtiã:qͥbꝰ ſtatim coꝛꝑa delicata frã⸗
gunt᷑:⁊ añ egrotare incipiũt qᷓ; ſccẽ cõuerſatiõis
poſſint iacere füdamẽta.Phoꝝ qͥʒ ſnia eſt mo
deratas eẽ vᷣtutes.hec ille. Et eadẽ ſnia habet᷑ ĩi
ca.nõ mediocrit᷑.de ↄſe.di.v.Et iõ ðt Paulꝰ ad
Roma.xij. Rationabile obſequiũ vrm,. Z
Ciendũ eſt etiã ꝙ mulci qͥ ieiunãt parũ
ſmerẽt᷑:imo nihil quo ad vitã eternã qꝛ
nNnoõ abſtinet a pctis. Jõ Aug.ſuꝑ Johᷣ.⁊
ponit᷑ deoſe. di. v. cieiuniũ.ðt. Jeiuniũ magnũ
⁊ gñale eſt abſtinere ab iniqᷣtatibo ⁊ ab illicitis
voluptatib ſeculi.Et de hocloquit᷑ Pius pa⸗
pa de cõſe.di. v.ca.nihil.dicẽs. Nihil ꝓdeſt hoi
leiunare ⁊ oꝛare ⁊ alia bona religiõis agere:mi⸗

ſi mẽs ab iniqtate:⁊ ab obtrectatoibolingua co

herceat᷑. Gloſa vᷣo ſuꝑ dictũ ca.ðᷣt. ꝓdeſt.ſ.ad vi
tã eternã.Quã qͥ dẽ ſentẽtiã confirmat Amb.in
q̃dã omł.trãſſũptiue ĩ ca.Quid pꝛodeſt.lxxxvj
di.vbi inqᷣt.Quid ꝓdeſt ieiunare viſceribus ⁊

luxurniarivenatiboabſtinere a cibis errare pctis

An putatis illũ ieiunare frẽs qͥ pᷣmo diluculo
non ad eccłiamvigilat:nõ beatoꝝ marcyꝝ ſccã
loca ꝑquirit:ſi ſurgẽs cõuocat ſᷣuulos:diſpõit
retia.canes cõducit:ſaltꝰſiluaſq; ꝑluſtrat.q.di.

nõ. Gꝛe. q̊z in omelia q̃drageſime inqᷣt. Incaſſũ

caro atterit᷑ ſi a pꝛauis voluptatibo animꝰ non
refrenat᷑.hec ille.Nihil em̃ ꝓdeſſet medicina: ſi
gladiꝰ dimitteret᷑ in plaga. Que oiĩa intelligun
tur quo ad vitã eternã ꝓmerẽdã nõ quo ad pᷣ⸗

miũ accidẽtale ⁊ ſatiffactionẽ pᷣcepti eccłie. Ait

em̃ beat Tho.in.iiij.di.xv.arti.iiij.q.j.R leiu

dire
lefecne 4
un md,
obſtn
. Nab hoſb⸗
Mabhoid
disMey,
houmkt,
r hoip⸗
umd
ie
sllegron
cns doidy
S
Aant dep,
nücktonn
Narrgni,
humna Nin
añndl,
e vodiar
or. Luni
. Sin nn
oſinolaie
nct epre
micormea;
dalan fi/
ſnuis
Pſüctmo
ſnibabeki
Paub ad
in. Z
kunnit ari
ſtäccmni e
gſun Pobe
iuniümagi
tabilicns
Pis o,
gl gaͤckhoi
isagrend
tlngnaco
mat Inbin
wacklun
vſcenbus:
sa
monlnnn
umeſi
bsdihil
uſi
uin non
nedicina. ſ
zintcllin
ice
,n

Foliũ

nãs in pctõ moꝛtali licet trãſgrediat᷑ pᷣceptũ dei
qͥvult ꝙ bonũ fiat abſq; moꝛtali pccõ:nõ tamẽ

trãſgredit᷑ ſtatutũ eccłie vel legis poſitiue eo ꝙ
dictũ ſtatutũ nõ attẽdit intẽtionẽ obſeruãtis ſʒ
aaũ. Unde Albertꝰ in tractatu de q̃ttuoꝛ vᷣtuti
bus cardinalibo inqͥᷣt.ꝙ talis ieiunãs in pecca⸗
to moꝛtali:licet nõ faciat vt vult deꝰ:facit tamẽ
qð inſtituit eccłia vel qð iniũxit cõfeſſoꝛ. Item
ibidẽ dicit ꝙ ieiuniũ quoqͥ modo factũ diſpo⸗
ſitionẽ bonã ad caſtitatẽ relinquit magiſq; con
finẽ deo facit ⁊ ad gratiã dei diſponit. Jeiunan
dũ ꝗ̊ᷓ eſt oiĩno:ſed qui vult deo placere ⁊ bonuʒ
eternũ ꝓmereri ieiunet in ſtatn gratie ⁊ ſine pec
cato moꝛtali.Ait em̃ dñs Eſa.lviij. Hoceſt ma
ius ieiuniũ quod elegi:diſſolue colligatões im
pietatis.ſolue faſciculos depꝛimẽtes.Hiero.q̊

in quadã epła inquit.Lũc pᷣdlara eſt apð deuʒ
abſtinẽtia coꝛpoꝛis cũ animus ieiunet avitijs.

Et ideo inquit Bernardꝰ in quoda ſermõe. Je
iunet oculus a curioſis aſpecibo:auris a fabu
lis ⁊ rumoꝛibus:ieiunet lingua a detractiõe et
murmuratiõe:ieiunet manus a malis operib⸗
ieiunetaĩa a vitijs. ,₰
Ed heu qꝛ pauciſſimi ſunt quiieunent
ſ in ſtatu gre:pauci ſunt etiã qui ieiunẽt
vel in gratia vel extra gratiã totã qᷓdra⸗
geſimã. Et ideo ſcitote dilecciſſimi ꝙ qᷣlibet nõ
rationabiłr excuſatꝰnõ ieiunãs totã quadrage
ſimã peccat moꝛtaliter etiã ſi nõ dimitteret niſi
vnũ diem.De excuſatis aũt cras deo dante pꝛe
dicabimꝰ.CXaũt qᷣlibet nõ excuſatꝰpꝛet᷑mittẽs
vel vnũ diem quadrageſime grauiſſime peccet
ſic pꝛobat᷑. Qð eccłia pꝛecipit ſub pena peccati
moꝛtalis tenemur implere.vt notat᷑ĩ ca.nõ de⸗
cet.⁊= in ca.pᷣceptis apłicis.xij.diſt.⁊ in ca.in me
moꝛiã.ca.euiuero:⁊ in ca.nulli fas.⁊ ĩ ca.ſic oẽs
xix.di. vbi dicit᷑. Sic om̃s apłice ſedis ſanctio⸗
nes accipiẽde ſunt tãqᷓ; ipᷣius diuinavoce Pe⸗

tri foꝛmate.facit capłm.quiſqͥ s.xiiij.q.j.vbi di

citur. Quiſqͥs pꝛeceptis nõ obtẽperat reus eſt ⁊
debitoꝛ pene:⁊ pauloinferiꝰ.quod pꝛecipi᷑ im⸗

perat᷑ ⁊ quod imperatur neceſſe eſt fieri. Et hoc
colligit᷑ exverbo xpᷣi Matth.xviij.dicẽtis.Qui

eccłiam nõ audlerit ſit tibi ſicut echnicꝰ ⁊ publi
canꝰ.Sed eccłia dei pᷣcipitvt ieiunes totã qua⸗
drageſimã.vt patʒ extra de obſer.ieiu.pertotũ.
⁊ in ca.nõ liceat.⁊ in ca.nõ opoꝛtet.de ↄſe.diſ.v.
Ergo moꝛtaliter peccat nõ ieiunãs totã q̃drage
ſimã exceptis diebus dñicis. Sed o maxima
abomiatio:o demẽtia admirabilis:o ſtulticia
nephãdiſſima:pᷣcipit dñs tẽpoꝛalis ne cõedas
infra biduũ ⁊ cõfeſtim obedis illi.pꝛecpit dña
noſtra ſccã mater eccłia vt ꝓ ſalute aie tue ieiu⸗
nes ⁊ nõ vis illi obedire.O quot ad infernũ de

mergunt᷑ qꝛ nõ ieiunãt:quot q edũt ꝙ illis ſuſ
ſiciat tres dies ꝑ hebdomadã ieiunareqᷣ ex hoc
ſolo dãnabunt᷑ qꝛ totã quadrageſimã nõ ieiu⸗

nãt.Aliqui etiã ſunc qͥ ieiunat nullũ diem ſic ⁊

XVI

alcerũ non. Sed audite obſecro ⁊ a mẽoꝛiavr̃a
nõ recedat qð inquit Amb.in ſᷣmone de q̃dra⸗
geſima dicẽs.Qui cõſtitutum numerũ vna die
mãducãdo pꝛeterit:nõ vt vniꝰ diei violator ac⸗
cuſat᷑: ſʒ vyt totiꝰ qᷓdrageſime traſgreſſoꝛ arguit
Hecille. Sed eſt ſciẽdũ ꝙ illi qͥ ieiunare nolũt
in futuro fame ⁊ ſiti deficiẽt. Unde eis Eſa.lxv.
inquit dñs.Serui mei comedẽt ⁊ vos eſurieq:
ſerui mei bibẽt ⁊ vos ſitietis, Pꝛo vino aũt ha⸗/
bebũt fel draconũ ⁊venenũ ſerpẽtũ Deutæxxij.
Fel draconũ vinũ coꝝ ⁊ venenũ aſpidũ inſana
bile: vua eoꝝ vua fellis ⁊ botrꝰ amariſſimꝰ pꝓ
pane aũt habebũt calculũ ignitũ. Pꝛouerb.xx.
Implebit᷑ os eius calculo.Talis vo panis nõ
poterit maſticari qꝛ durus lapis eſt:nec in oꝛe
poterit tolerani qꝛ ignitus ẽ:nec ab oꝛe poterit
cijci qꝛ oꝛis impletiuꝰ eſt. Pꝛo pictantia autẽ ⁊
ferculo habebũt ſempiternũ interitũ:iuxta ulð
Pſal.xlviij. Moꝛs ðpaſcet eos Et hec ſufficiãt
ꝓ ſcdðᷣa parte nr̃i ſermois.
Pars tertia huiꝰ ſᷣmonis de violatiõe ieiu⸗
nij.ſ.qualit᷑ frangat᷑. 8
Vo ad teriã partẽ nr̃i ᷣmonis que ðꝛ
q violatiõis eſt ſciẽdũ ſᷣm Alexã.de ales
in.iiij ꝑte ſũme in traccatu de ieiunio:et
beatꝰ Tho.in.iiij.di.xv.ar.iiij.q.j.? Rich̊.nr̃m
in eadẽ di.ar.iij.q.vj.qꝙ ieiuniũ violat᷑ ⁊ frangit᷑
tniplicit᷑. Pꝛimo plurali comeſtiõe. Scðo no⸗
tabili pꝛeuentõe.Tertio carnali refeciõe. Pꝛi⸗
mo igit᷑ quis frãgit ieiuniũ comedẽdo plus q;
ſemel in die. Lamẽ aduertẽdũ ſᷣm Richvbt S.

ꝙ qui diebꝰ ieiunioꝝ ſemel dũtaxat cõedit tan

tum qᷓntũ actu comederet duab vicib: q;uis
litterã ſtatuti obſeruet:nõ tamẽ obedit eiꝰ intẽ⸗
tiõi nec meritũ acquirit.qꝛ. C.de legi.l.non du⸗
biũ.dici᷑.Nõ dubiũ eſt in legẽ cõmittere eũ qui
verba legis ãplexus cõtra legis nitit᷑ volũtatẽ.
Etideo ðt Aug.in ſᷣmone ð q̃drageſima. Sũt
quidã obſᷣuatoꝛes q̃drageſime delicioſi potiꝰ
qᷓ; religioſi qͥ artificioſis ⁊ peregrinis cõdimen⸗
toꝛũ diuerſitatibo gulã irritãt:tantũq; capiunt
mãducãdo quãtũ digerere poſſunt nõ ieiunã⸗
do.hecille.Ex quibo tamẽ nõ cõcludo ꝙ ille pee
cet vel frangat ieiuniũ qui aliqͥd plus cõeditin
pꝛandio tꝑe ieiunij qᷓ; faceret tẽpoꝛe quo nõ ie⸗
iunat poſtea cenaturꝰ:hoc em̃ licet ꝓ ſuſtẽtatõe
nature:ſed intelligit᷑ de his qͥvoꝛaciter cõedunt
⁊ fallaciter tantũ in vna vice q;tum comederẽt
duab vicibo.hoc ẽ em̃ facere fraudẽ legi.l.cõtra
legem.ff. de legi. ⸗
Ed hic querit᷑ vtruʒ liceat in ſero facere
ſ collationẽ.Et rñdeo ſᷣm pᷣdictos docto
res.ꝙ bibere vinũ ⁊ comedere aliq ele⸗
ctuaria ne vinũ noceat non frangit ieiuniũ niſi
ſumant᷑ in fraudẽ. Electuaria em nõ aſſumun

tur ꝑ modũ cibi ſʒ medicine:⁊ ideo licet aliquo
modo nutriãt:non tamẽ hic eſt pᷣncipalis vſus

coꝛũ:eapꝛopter ieiuniũ ecclłie no ſoluũt:niſi qͥs
ne

vteret᷑ eis quaſi alijs cibis in magna quãtirate

ad famẽ extinguendã. Si quis igit᷑ in ſero con
fectiões vel electuana parce ſũpſeri ꝑ modũ me

dicine tẽpoꝛe ieiunij:vł ne vinũ noceat ſitim pa
tiendo nõ frangit ieiuniũ.Et hoc ſᷣm Tho.ij.ij.
q.cxlvij.arti.iiij.⁊ in.iiij.di.xv.? Rich̊.eadẽ diſ.
artc.iiij.q.j.Et exinde aliqui ſumũt argumentũ
ꝙ cetera pꝛeter cõfectões ⁊ elecuaria frangunt
ieiuniũ.Alij aũt dicũt oppoſitũ ⁊ bene.ſ.ꝙ etiã
frucc poſſunt capi ne vinũ noceat. Sed nũqͥd
poſſit accipi modicũ panis in collatõe. Rñdeo
ꝙ nõ.ſi quis habeat alia que poſſit accꝑe per

modũ medicine:ſed ſi nihil aliud haberet ⁊ ne
ceſſitatẽ haberet bibẽdi ꝓpter magnã ſitim ⁊ve⸗/

riſił iter crederet ꝙ vinũ ei noceret niſi aliqͥd co⸗
mederet:credo ꝙ talis nõ habẽs aliud qᷓ; panẽ
vel etis habẽs aliquos fructus: ſed veriſimilit

timens ne ei noceat ꝗpter aliquã infirmitatẽvel

indiſpoſitionẽ coꝛpoꝛis:hoc caſu accipiẽs mo⸗
dicũ panis potiꝰ ad medianã q; ad nutrimen
tum nõ frãgit ieiuniũ:quia licet panis pncipa⸗
liter habeat vſum ad nutriẽdũ tamẽ in hoc ca⸗
ſu attendi?᷑ intẽtio ſuſcipietis:iuxta illudvulga
re ꝓuerbiũ.Quicqͥd agat hoĩies intẽtio iudicat
omes. Neceſſitas em̃ nõ habet legẽ.l.jf.de.cõ⸗
ſulibus.⁊ neceſſitas eſt inculpabilis.vt inquit
Pbus in.v. Mecha.Et ſᷣm oĩia iura neceſſitas
excuſat.l.Aliquãdo.ff.ð offi.pcon.l.ſed ⁊ ſi per
pꝛetoꝛẽc.ꝭS.fina.ff.ex qͥbo cau.maio.l.nõ ſolũ..fi

nali.ff.de excu.tuto. Ideo dicit᷑ in ca.cõſiliũex⸗

tra de obſerua.ieiu.Legi nõ ſubiacet neceſſitas
Et de regu.iu.ca.quod nõ eſt.ſcriptũ eſt.Quod

nõ eſt licitũ ex lege fit lictũ ex neceſſitate. Sed

iterũ querit᷑.nunqͥd bibere vinũ ante ſumptuʒ
cibũ ſoluat ieiuniũ.Et reſpõdetalber.in tracta
tu de virtutibo cardinalibi.diſt.lxiij.ꝙ ſic:quia
potus vini ſumptꝰante abũ eſt cibus ⁊ potus
nature.Et ideo nutrit:nõ aũt frangit poſt pꝛan
diũ quia iuuat digeſtionẽ ⁊ potꝰ eſt ſequela ci⸗

bi ⁊ poſt ebum defert ipᷣm ad mẽbꝛa.Hec ille.

Innoceñ.aũt dicit in ſüma:qꝙ nõ credit ſo iui ie
quniũ ꝗpter potũ vini vel aquevel ante cibũ vel
poſt. et hoc maxime ꝓpter conſuetudinẽ: ⁊ hanc

opinionẽ credo veram qñ eſt bona intẽtio ⁊ nõ

franduleta ſimul cũ necitate ſuſcipiẽtis. Sed
qͥq dicemꝰ de his qͥ ſine necitate faciũt collatio
nẽ de pane:vł etiã habẽtes necicatẽ bibẽdi ⁊ po
tẽtes habere electuaria vel ſilia:tamẽ ex ſenſua⸗
licate cõedũt panẽ.Quid dicẽdũ ð comedẽtibꝰ
electuaria ĩi magna copia:ꝓfecto iſti oẽs frãgũt
ieiuniũ.Et iõ cõcludo ꝙ pauci ſunt qͥ bene ieiu
nãt.⁊idcirco deꝰnõ acceptat eoꝝ ieiunia:qꝛ ꝑiñ
ẽ nõ facere ⁊vicioſe facere.l.q̊tiẽs.ff qͥ ſatil.cog.

Nð ꝓbat᷑ẽt i.l.j.ff.ſi qͥs ĩ ius vo.nõ ie.l.q;uis.S

ſi ↄuenerit.ff. ad veł.l.j.S.pe ff.qð cuiuſcũq; vni
Eltcluũ do frãgit᷑ ieiuniũ notabi (uer. D
ſ li hoꝛe pᷣuẽtõe.puta ſi qͥs cõederet hoꝛa

Smevxel etiã tertie ſine legitima cã:ſed ex

guloſitatevł ſenſualitate pᷣm Tho.in.iiij.di.xv.

⁊ ibi Rich̊.ar.iij.q.viij.hoꝛa git᷑ comedẽdi i vi

gilijs ⁊ q̃ttuoꝛ tẽpoꝛibo ac alijs ieiunijs pꝛeter

qdrageſimã ẽ hoꝛa nona.vt inqͥt abbas Doy

ſes ſᷣm ꝙ refert Johanes caſſianꝰin collatõib⸗
ſanctoꝝ patrũ.Et idẽ dicit Hugo in expoſitiõe
regule ſcti Aug.⁊ ratio huiꝰ eſt: qꝛ tẽpoꝛe none

xpᷣs in cruce dixit ſitio. Jo h̊.xix. Et inclinato ca

pitegmiſit ſpm.O igit᷑ xpᷣiane cõpatiaris dño

tuo ⁊ illã expecta hoꝛã ad comedeẽdũ. Lꝑe aũt

q̃drageſime hoꝛa comedẽdi eſt qñ in eccłijs di⸗
cunt᷑ veſpe.vt in ca.ſolẽt.de cõſe.di.j.vbi ðꝛ.So

lent ples qui ſe ieiunare putant in q̃drageſima

moxvt ſignũ audierint ad hoꝛã nons mãduca
re qͥ nullatenꝰ ieiunare credẽdi ſunt ſi ãäte man⸗

ducauerit q; veſꝑtinũ celebꝛet᷑ officiũ. Que vers
ba ibidẽ exponit Archidia.dicẽs. Nullatenꝰ ie

iunare crededi ſunt.ſ.digne ⁊ cũ merito:qꝛ pec⸗
cant anticipado hoꝛã ſine cauſa.de oſe. di. v.ca.

qͥnq; modis.nõ tamẽ frãgũt ieiuniũ ſᷣj Hugo.

in hoc ca.⁊ Inno.in ſũma in titulo de obpᷣ.ieiu.

In pmo v. Itẽ credimꝰ: licet Hoſtieñ.dicat cõ

tra.eo dẽ titũ.S.ij.v.ſed nec.hec ille.Pꝛo cõcoꝛ⸗
dia aũt eſt dicẽdũ ſᷣm alexã.de ales in.iiij.parte
ſũme in tracta.de ieiunio.q hoꝛa comedẽdi nõ
eſt in pᷣcepto:tamẽ qͥ hoꝛã ipaʒ ſeruare neglige⸗

ret ex contẽptu ſtatuti ſue cõſuetudinis eccdleſie
moꝛtalit᷑ peccaret:nõ quia pᷣceptũ tranſgredit᷑:

ſed qꝛ oꝛdinatũ ab eccłia contenit.nulla eſt em̃

ita leuis negligentia qͥn fiat moꝛtalis ſipcedat

ex cõtẽptu.Lu.x. Qui vos ſpernit me ſpernit ðᷣt
dñns rectoꝛibo eccłie. Si aũt potiꝰ voluerimꝰ te⸗

nere opinionẽ Hoſti.ſ.ꝙ hoꝛa comedẽdi ſit de

pᷣcepto.dicendũ ꝙ illa hoꝛa habet magnã lati⸗

tudinẽ ⁊ ideo nõ dʒ ſtricte cõſiderari ſed ſufficit
groſſa extimatõ.ſ.ꝙ ſit circa hoꝛã illã.Nec mul

tũ no cet vt inqͥt autoꝛ piſanelle ⁊ ſupplemẽti ſi

ex aliq̃ ratiõabili cã aliq̃ntulũ hoꝛa illa pᷣuenia
tur. Idẽ habet᷑ in ſũma ↄfeſſoꝝ li.j.ci.xij.q.xxxij

Cauſe aũt rõnabiles oticipãdi hoꝛã comedẽdi
poſſent aſſignari.Si qͥs colerã haberet rodẽtẽ

ita ꝙ ſine coꝛꝑis detrimẽto notabili non poſſet

expectare hoꝛã ipᷣaz. Uel qꝛ habẽs itinerare nõ
haberet modũ ↄgruẽtẽ cõedẽdi in via rõne pau
ꝑtatis.vel alia ex cauſa.Et ſic de ſiłibus cauſis
eſt dicẽdũ. Si aũt qͥs nõ ex infirmitate vł neceſ

ſitate ſeu alia rationabili cã ſed ex ſenſualitate

ac voꝛacitate pueniat notabiłr hoꝛã cõedẽdi vi
det᷑ moꝛtalr peccare ⁊ eiꝰ ieiuniũ nõ eſt deo ac/⸗

ceptũ ſᷣm Tho. ⁊ Rich.vbi S.qͥ dicũt ꝙ licitũ ẽ

tardare hoꝛã cõedendi cũ hoc ſit potius penali
tas qᷓ; ecõtra:nõ aũt licet anticipare ſine legitia
cauſa ſi nolumꝰ eſſe violatoꝛes ieiunij.O gulo
ſi ſpurciſſimi:o voꝛatoꝛes ignominioſi:o epu⸗

lones rapaciſſimi:ve vos eſtis cathelinarij:ſoę⸗

cij etei nefandiſſimi cacheline:vt inqᷣt Saluſtiꝰ
in cathelinario.nõ expectabãt famẽ aut ſiti ad

cõedẽdũ ⁊ bibẽdũ:ſʒ pᷣueniebãt eã in cõedẽdo ?⁊

blbie
ſune
Coe
ſiane
iiaa
fisd
ror
mal
Fmf
deben
audi
ſalti
tima

.

lciun
cxala
inqͤt.
tinea
gni
hecil
ellae
puine
ſadio
Esr
W
nin
gol
laaub
leA

Vcr.

capqt
faant
lnſp⸗
Doij
Doſt
ſſi ſun
lbe
gialbye
leſtec

ore none
ndnro
i Tü
maalisd
ſwe So
Nrflirennng
n Ceng,
ſullerpee
g Nc
NNKNa.
ohfnn
teiauc
Pevciwi/
RN
lslpadat
eſpantöt
loenm?te,
dediſt de
nagni lan⸗
i ſecmul
npplaninſi
dlla öuena
omelill
enet wdat
nonpoſſer
inenure nö
ronepa
dus auſs
te l nad
ſcnlvoueue
cochinn
lk w
iglatie
108 pangli

Foliũ

bibẽdo.Sicvos qͥ tꝑe ieiunij ſtatim cũ ex lecto
ſurrexeritis cogitatis de epulis añq; ad eccłiaʒ
ꝑgatis vel ad pᷣdicatiõem de repletiõe vẽtris ſo

liciti eſtis:ꝓfecto invob vificat᷑ ilð Apłi Ephe.

iij.ca.Sũt qͥdã quos ſepe dicebã vob nüc aũt⁊

flẽs dico ĩiimicos crucis xpᷣi.Quoꝝ deꝰ vẽter ẽ:

quoꝝ finis interitꝰ:⁊ głia in cõfuſiõe eoꝝ qͥ ter
rena ſapiũt.Si igit᷑ gratũ vult eẽ deo ieiuniũ
vrm poſt pᷣdicatiõeʒ officijs eccłiaſticis inteſſe
debet ⁊ poſt veſꝑpas auditas cõedere:vl ſi eos
audire nõ valetis necitatibo familiaribo ipediti

tima ſit cauſa expeccate. E
Eirtio ⁊ vltimo frãgit᷑ ieiuniũ carnali co
t meſtiõe.Sʒ p maioꝛi declaratiõe ſciẽdũ
ꝙ tꝑe q̃drageſime nõ ſolũ caro intdicũ
ieiunãtiba ſʒ etiã oua⁊ laccicinia inq;tũ ſũt oꝛta
ex aĩalibo carnẽ habẽtibo.vñ Gꝛe.iiij.di.c.ðniq;
inqͥt. Parũ eſtvt bis diebo a carnibo aialiũ abſ
tineamꝰ niſi ab his q̊ʒ que ſemẽtinã trahũt oꝛi⸗
ginẽ carnis ieiunemꝰ:a lacte viq; caſeo ⁊ ouis.
hec ibi. In alijs aũt ieiunijs in cõedẽdis ouis
vel laccicinijs vel nõ:diuerſe ſunt cõſuetudines
ꝓuinciaꝝ ſᷣm quas faciẽtes nõ peccabitꝭ iuxta
id dictũ ſeti Amb.qð dixit mr̃i ſcti Aug.Si fu
eris rome romano viuito moꝛe.Si fuer alibi
viuito ſicut ibi.ca.illa aũt.xij.di.Una em̃ q̃q; ꝓ
uincia abundat in ſenſu ſuo.vtinqͥt Hiero.in
ca.vtinã.lxxvj.di.vbi etiã inqͥt Eſus aũt camiũ
gñ aliter in oi ieiunio eſt phibitꝰ:qꝛ magis ẽ de
lectabilis ⁊ ad hũoꝛẽ luxurie magꝭ cooꝑat᷑.hec

ille. Quo aũt ad alia pᷣdicta vicʒ lacticinia inqͥt

HMiero.ibidẽ.ꝙ diuerſe ſunt ↄſuetudines ꝓuin
ciaꝝ q̃ ſuari debẽt.Facit extra de ſepul.ca.certi
ficari.⁊ ca.cõſiliũ.de obſ.ie.⁊.l.j.circa fi.ff.de vẽ.
inſpi.Cõcoꝛdat his oĩbus Rich.in.iiij.di.xv.⁊
Tho.ij.ij.q.cxlvij.arti.viij.in rñſione ad.iij.ar.

Hoſti.⁊ Inno.in ſũ.in ti.de obſ.ieiu.? Durã.
ĩ ſũ.ſua li.j.ꝑte.j.di.vij.q.j.Cõcludit᷑ ꝗ̊ ex dicc
ꝙ qᷣlibet cõedẽs carnẽ oua vł lacticinia oꝛta ex
aialib carnẽ hñtibo frãgit ieiuniũ q̃drageſima

le.ſic etiã notat᷑ in ca.nõ oꝑtet.de ↄſe.di.iiij. F

Ed dubitari põt cur ieiunij tꝑe nõ pᷣei⸗

ſ pit᷑ abſtinẽtia avino cũ tot mala de illo
dicant᷑.Nã ſapiẽs ꝓuerbᷣ.ij.ca.ait. Luxu
rioſa res ẽvinũ.⁊ idẽ habet᷑ in c.luxurioſa.xxxv.
di. Jõ ðt Apłs ad Ephe.v.ca. Nolite inebꝛiari
vino in quo ẽ luxuria.Uñ Ouidiꝰ ĩ.ij.de reme.
amo.inqͥt. Uina parant animũ veneri ſi płima
ſumas:Atq; ſtupẽt młto coꝛda ſepulta mero.
Eapꝛoprt pᷣcipit Hiero.in epla ad Euſtoch.di.
Hoc moneo h̊ obteſtoꝛ:vt ſponſa xpᷣivinũ fugi
at ꝓ veneno. Rñdeo ſᷣm Alex.de ales.⁊ Rich.
vbi S.ꝙ eccłia magis intdicit ieiunãtibꝰ eſum
carniũ qᷓ; potũ vini triplici rõne.Pꝛimaẽ quia
difficiliꝰ eſt abſtinere a potu vini qᷓ; ab eſu car⸗
niũ. Eapꝛopr ſi eccłia intdixiſſecvini potũ płes
fuiſſent expoſiti ꝑiculo trſgreſſiõis qᷓ; ꝑ eſum

ſaltẽ hoꝛã veſꝑaꝝ vel circa:niſi alið facledi. legi⸗

carniũ:qꝛ defectꝰcarniũ põt aliqualr reſtaura⸗
ri alijs cibis:qð nõ ita eſt in ðfectuvini.Et ideo
vbi maiꝰ eſt ꝑiculũ ibi cautiꝰ fuit agẽdũ.ca.vbi
piculũ.de elec.in.vj. Scða rõ eſt:qꝛ ieiuniũ fre⸗
quẽter triſticiã excicat. inũ vo letificat coꝛ ho⸗
minis:vt Pſalmographꝰ canit.Et iõ cõueniẽ⸗
tiſſime ieiunãtibo vini vſus ꝑmiſſus ẽ. Tertia
rõ eſt:qꝛ abſtinẽtia carniũ magis eſt cõtra ↄcu
piſcẽtia gule ꝑ quã petm̃ introductũ eſt: q; abſ
tinẽtia a vino.Quarta rõ põt addi ꝙ vini per⸗
miſſũ eſt ꝓpter necitatẽ digeſtiõis.multi em ha
bẽt debile ſtomachũ qͥ bus necariꝰ eſtvſus vini
Apter digeſtionẽ ꝑficiẽdã.Sed audite o ebꝛioſi
