mus qlia genethliacoꝝ deliramẽta ſunt

ſed qᷓntũ ad ipᷣa ꝑtinet ſidera. Nam ſicut

is qͥ cõputat lunã cum hodie inſpexerit
quota ſit ⁊ an quoſſibʒ annos quota ſue
rit: ⁊ poſt quoſſibʒ ãnoſ quota futura ſit
põt dicere.ſic ð vnoquoq; ſideꝝ qͥ ea ꝑi⸗
te cõputant rñdere ↄſueuerũt.De q̃ tota

cognitiõe qntũ ad eiꝰ vſum attinet quid
mihi videret᷑ aperui. Rrriñ etiã ceteraꝝ
qͥbus aliqͥd fabꝛicat᷑:vł qdð remaneat pꝰ
opationẽ artificis ab illo effectũ:ſic do/

mus ⁊ ſcamnũ:⁊ vas aliqð atq; alia hu/

iuſcemodi:vł que miniſteriũ quoddã ex
hibent oꝑanti deo:ſicut medicina ⁊ agri
cultura ⁊ gubernatio:vł quaꝝ oĩs effe

ctus eſt actio:ſicut ſaltationũ ⁊ curſuũ ⁊
luctaminũ.haꝝ &̊ cũctaꝝ artiũ de pᷣteritꝭ

experimẽta faciũt etiã futura cõijci. NHãa

nullus eaꝝ artifex mẽbꝛa mouet ĩ oꝑan

do.niſi pᷣteritoꝝ mẽoꝛiã cũ futuroꝝ expe

ctatiõe ↄtexat. Haꝝ aũt cognitio tenuit᷑
in ipa humana vicia curſimq; vſurpan/
da eſt:nõ ad oꝑandũ niſi foꝛte officiũ ali
qð cogat deq̊ nüc agimꝰ:ſed ad indican
duʒ: ne oĩno neſciamꝰ qͥd ſcriptura velit
inſinuare cum de his artib aliq̃s figura

tas locutiões inſerit. Reſtant ea q̃ nõ ad

coꝛꝑis ſenſus:ſʒ ad rõnem animi pꝑtinẽt.
vbi diſciplina regnat diſputatiõis ⁊ nu/
meri. Sʒ diſputatiõis diſciplina ad oĩa
genera queſtionũ:q in lr̃is ſanci ſunt pe
netrãda ⁊ diſſoluẽda plurimũ valet:tm̃
tibi cauẽda eſt libido rixãdi: ⁊ puerił q/
dam oſtentatio decipiẽdi aduerſarium.
Guůt eni multe qᷓ appellãtur ſophiſma/

ta falſe ↄdluſiones rõnũ:⁊ plerũq; ita ve

ras imitantes:vt nõ ſolũ tardos:ſʒ inge
nioſos etiã minꝰ diligent attẽtos decipi

ant. Pꝛopoſuit enĩ q dã dicẽs ei cuʒ quo

loquebat᷑.Oð ego ſum tu non es.At ille

De doc. chꝛiſtiana Aiber II

ↄſenſit. Verũ enĩ erat ex pte. vleoipo
iſte inſidioſus:ille ſimplex erat. Tüc iſte

addidit.Ego aũt hõ ſum. Hoc q̊ʒ cũ ab
illo accepiſſet:ↄcluſit dicẽs. Tu igit᷑ nõ

es hõ. Oð gen? captioſaꝝ concluſionuz
ſcriptura q̃ntũ exiſtimo deteſtat᷑ illo lo/
co:vbi dictuz eſt. Oui ſophiſtice loatur
odibilis eſt.Quãq; etiã ſmo nõ captio/
ſus:ſʒ tñ abũdantiꝰ qᷓ; grauitateʒ decet
vᷣboꝝ oꝛnamẽta ↄſectãs ſophiſticꝰ dicit᷑

unt etia vere ↄnexiões ratiocinatiõis

alſas hũtes ſnias:q̃ ↄſequunt᷑ erroꝛẽ il
lius cũ q̊ agit᷑. Que tũ ad h̊ inferuntura

bono ⁊ docto hoĩe:vt in his erubeſcens

ille cuiꝰ erroꝛẽ ↄſequunt᷑:eũdẽ relinquat

erroꝛẽ.Quia ſi in eo manere voluerit:ne

ceſſe eſt vt etiã illa qͥ danãt tenere cogat᷑.

Hõ eni vera inferebat aplus cũ diceret:
neq; chꝛiſtꝰ reſurrexit:⁊ illa alia inanis
eſt pᷣdicatio nr̃a.inanis eſt⁊ fides noſtra:

⁊ deinceps alia q̃ oĩno falſa ſunt: quia et
chꝛiſtꝰ reſurrexit:⁊ nõ erat inanis pᷣdica /
tio eoꝝ qͥ hoc annũciabãt:nec fides coꝝ
qͥ hoc crediderãt: ſed iſta falſa veriſſime
cõnectebant᷑ illi ſnĩe qua dicebat᷑ nõ eſſe
reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ. Iſtis aũt falſis
repudiatis qm̃ vera erant ſi moꝛtui non
reſurgũt:ↄſequẽs erit reſurrectio moꝛtu
oꝛũ. Lũ ergo ſint vere cõnexiões nõ ſo/
lũ verarũ:ſed etiã falſaꝝ ſniarũ. facile eſt
veritatẽ cõnexionũ etiã in ſcolis illis diſ
cere:q̃ pter eccłiam ſunt. Sentẽtiaꝝ aũt
veritas in ſanct libꝛis eccleſiaſtic inue/⸗
ſtiganda eſt. Jpa tñ veritas ↄnexionum

nõ inſtituta ſʒ aniaduerſa eſt ab homibꝰ

⁊ notata.vt eã poſſint vł diſcere vł doce
re. Nã eſt in rerũ rõne ꝑpetua ⁊ diuinitꝰ
inſtituta. Sicut enĩ qͥ narrat oꝛdinẽ tẽ/
poꝛũ:nõ eum ipᷣe cõponit:⁊ locoꝛũ ſitus
aut naturas anialiũ vel ſerpentiũ vel la⸗/

pidũ qͥ oſtendit:nõ res oſtendit ab hoi/
bus inſtitutas:⁊ ille qͥ demõſtrat ſidera

ecoꝛũq; motus:nõ a ſe vel ab homie aliqᷓᷣ

rem inſtitutã demonſtrat.ſic etiã qui di/
cit cũ falſum eſt qðᷣ cõſeq tur neceſſeẽ vt
falſum ſit qð pᷣcedit.veriſſime dicit:neq;

ipe facitvt ita ſit:ſed tamẽ ita eſſe demon
ſtrat. Ex hac regula illud eſt qd de apo/

ſtolo paulo cõmemoꝛauimus. Pꝛecedit
enĩ nõ eſſe reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ:quod

iunrlii
nnhe.

eccſanoſeg

ruirc
intiF
Percltaun
taen
albreuuc⸗
conotuo

(lſcus a

ſaunor
ſeketin
nthoiet
radve
kian
unorra
fickrli
ſo uteſen
Comoso.
Cüdd
orc
cdn
leam.
ſalo
itach
heri
loce
ANu
yteun
nitent
avid
ligere⸗
as:ſi
heseſſ
Giiu
Dana
ſteceſ
bonus.
finyen
llnoci
htine
gron
Dane
ſlſin
Men
N
cfien

erſt uf,
mherem Ti
dſum Mhi
rdicis Tuigin
noſar oncllſen
mnodeteſtgt ſiee
uiſophitcrlon
ifno nöcan
6 Craltatez de
mis ſopbiſtc'd
Westocinati
odbunt mnoi
eiih inimnnmn,
ertinbooont
nemge murnn
idünittoceage⸗
unplocidieen
metla ons
cht ku uffr.
ala nncviac
Catinanis dcicn
dinne ficeben
a Wavoit
On dcchllit
nemrſinonn
innmone
Ctrüs i
Hiulsllodl
Omtina
Allieſic ine
ins orpopn
actibhonid
Ndlarnlde
pena dunt
um auiii,/
elrmũi⸗
ERAKA,
immni a
ſmndt hhbo⸗

dicebant nõ eſſe reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ:
neceſſario ſequit᷑:neq; chꝛiſt reſi nsrn.
Hoc aũt qð ſequit᷑ falſum eſt.chꝛiſtꝰ e

bat apłs. Poꝛro illã ſniam pᷣcedenteʒ:q

reſurrexit. YFalſum eſt ergo ⁊ qð pcedit.
Pꝛecedit aũt nõ eſſe reſurrectionẽ moꝛ/⸗

tuoꝝ. Eſt ergo reſurrectõ moꝛtuoꝝ Qð
totũ bꝛeuiter ita dicit᷑. Si nõ eſt reſurre

ctio moꝛtuoꝛum.neq; chꝛiſtꝰ reſurrexit:
chꝛiſtus autẽ reſurrexit.eſt ̊ reſurrectio
moꝛtuoꝝ.Hoc g&̊ vt ↄſequẽti ablato au⸗
ferat᷑ etiã neceſſario qð pᷣcedit.nõ inſtitu
erunt hoĩes ſed onñderũt.Et hec regula
ꝑptinet ad veritatẽ cõnexionũ.nõ ad veri
tatẽ ſententiarũ. Sed in h̊ loco de reſur/
rectione cũ ageret᷑:⁊ regta cõnexiõis ve/
ra eſt:⁊ ipᷣa in ↄcluſione ſentẽtia. In fal/
ſis autẽ ſententis conexiõis veritas eſt
iſto modo. Yaciamꝰ aliquem ↄceſſiſſe:ſi
anial eſt cochlea vocẽ habet. Hoc ↄceſ/
ſo cũ pꝛobatũ fuerit vocẽ cochleã nõ ha

bere:quoniã ↄſequẽti ablato illud qð p/
cedit aufertur.cõcludit᷑ nõ eſſe aial coch
leam. Que ſentẽtia falſa eſt:ſed ex ↄceſſo

falſo vera cõcluſionis cõnexio. Ueritas
itaq; ſnie ꝑ ſeipam valet:veritas autẽ cõ
nexionis ex eiꝰ cũ quo agit᷑ opinione vel
cõceſſione ↄſiſtit. Ideo aũt vt ſupꝛa di/

ximus infert᷑vera cõnexione qð falſuʒ ẽ.

vt eum cuiꝰ erroꝛẽ coꝛrigere volumꝰ pe
niteat cõceſſiſſe pᷣcedentia quoꝝ ↄſequẽ/
tia videt eſſe reſpuenda.Jam hinc intel/
ligere facile eſt:ſicut in falſis ſentẽtijs ve
ras:ſic in veris ſententijs falſas ↄcluſio
nes eſſe poſſe. Fac enĩ aliquẽ ꝓpoſuiſſe.
Di iuſt eſt ille bonꝰ eſt.⁊ eſſe conceſſum
Deindeaſſumpſiſſe.nõ ẽ aũt iuſtꝰ. Quo
itẽ ↄceſſo.intuliſſe cõcluſionẽ.Nõ ẽ igit
bonus. Que tam etſi vera ſunt oĩa:non
tñ in vera reglła cõcluſiõis.Nõ enĩ ſicut
ablato cõſequẽti:aufert᷑ neceſſario qð p⸗/
cedit:ita etiã ablato pᷣcedenti auferet᷑ ne
ceſſario qð ſeqͥ tur.qꝛ verũ eſt cũ dicimꝰ.

Si oꝛatoꝛ eſt:hõ eſt. Ex qua ꝓpoſitiõe

ſi aſſumamꝰ:nõ eſt auteʒ oꝛatoꝛ.non erit
ↄſequens cũ intuleris:nõ eſt igit᷑ homo.
Quapꝛopter aliudeſt noſſe reglas cõne
xionũ:aliud ſnĩarum veritateʒ. In uũlis
diſcitur qͥd ſit ↄſequens:qͥd nõ cõſequẽſ

dicebant illi: quoꝝ erroꝛẽ deſtruere vole qͥd repugnans. Conſeques eſt.ð ſi oꝛatoꝛ
eſt. homo eſt. Incõſequẽs: ſi ho eſt. oꝛa/
toꝛ eſt. Repugnãs.ſi hõ eſt.q̃drupes eſt.

HPic ergo de lpa connexione iudicat᷑. In
veritate aũt ſniarũ.ipᷣeꝑ ſe ſentẽtie nõ ea

rũ cõnexio cõſiderãda eſt. Sed ven cer/

tiſq; ſentetijs.cũ incerte vera cõnexione
iunguntur. etiã ipe certe fiant neceſſe eſt.
Quidaã au ſic ſe iactant cũ veritatẽ con/

nexionũ didicerint: qſi ſniap ipa ſit veri

tas.Et rurſus. Quidã plerũq; retinen/
tes verã ſinam: male ſe cõtemnunt:qꝛ le/
ges ↄcluſionis ignoꝛat. Cu melioꝛ ſit qᷣ
nouit eſſe reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ.q;ᷓ ille

qͥ nõ nonit cõſequẽs eſſe: vt ſi reiurrectõ
moꝛtuoꝝ nõ eſt. neq; chꝛiſtus reſurrexit

Itẽ ſcieẽtia diffiniẽdi:diuidedi atq; par/
tiendi q; q; rebo falſis pleruq; adhibeat᷑.
ipᷣa tñ falla nõ eſt:neq; ab homibu ſſinſti
tuta: ſed in reꝝ rõne cõperta. Hõ eni qꝛ
⁊ fabulis ſuis eĩ poete:et opinionibo er⸗
roꝛis ſui vlł falſi philoſophi vl etiaʒ he/

retici:hoc eſt falſi chꝛiſtiani adhibere cõ

ſueuerunt: ppterea falſum e: nech in dit/

finiendo neq; in diuidedo aut partiẽdo
aliqd cõplectenduũ eſie qð ad rem ipᷣaʒ ñ
otinet. aut aliqͥd qð ptinet pᷣtereundum

oc verũ eſt etiam ſi ea ꝗᷓ diffiniunt᷑ uut

diſtribuunt verano ſint. Nã ⁊ ipum fal⸗

ſum diffinit᷑ cũ dicimꝰ: falſum elſe ſigniñ

cationeʒ rei nõ ita ſe hñtis vt ſigniſicat.
ſiue aliq alio modo. Oue diffinitio vera
eſt uis falſum ver elle no polſit. Dol
ſumꝰ etiã diuidere dicentes: duo eſſe ge

poſſunt. Alterũ eoꝝ que non ſunt q;uis
eſſe poſſint. Hlã qui dicit ſeptẽ⁊ tria vn /
gecim eſſe.id dicit qð oĩno eſſe non põt.

Qui vero dicit lalendis vᷣbi gra pluiſſe
tam ⁊ ſi factũ nõ ſit:id tamẽ dicit qð fie/
ri potuit.Diffinitio igit᷑ ⁊ diuiſio falſo/
rum poteſt eſſe veriſſima.q;nis falia ipᷣa
vtiq; vera nõ ſint. Sunt etiã quedã pꝛe
cepta vberioꝛis diſputatiõis que iã elo/
quetia nomiatur.que nihilominus vera
ſunt q;uis eis poſſint etiã falſa ꝑſuaderi
SDed quia ⁊ vera poſſunt.non eſt facul/
tas ipᷣa culpabilis:ſed ea male vtentiuʒ
puerſitas.Nam neq; hocab homib? in/
ſtitutuʒ eſt.vt veritatis expᷣſſio cone ſiet
2

De doc. chꝛiſtiana I

ad temariũ numeꝝ tripla ſint. ad ſenari/
um ſecupla.ad nullũ dupla. qꝛ intelligi/
biles numeri ſemiſſem nõ habẽt. Siue
ergo in ſeipᷣis ↄſiderent᷑. ſiue ad figuraꝝ
aut ſonoꝝ aliaꝝ ve monitionũ leges nu
meri adhibeant.incõmutabiles regulaſ

auditoꝛem. ant vt facile qd intendit inſi

nuet bꝛeuis ⁊ aꝑta narratio: et varietas
eius ſine faſtidio teneat intentos.⁊ cete/⸗
re huiuſmõi obſeruationes.ꝗᷓ ſiue in fal/
ſis ſiue in veris cauſis vere ſunt: tñ inn

tũ vel ſciri del credi aliqͥd faciũt aut ad

expetendũ fugiendũ ve anios mouẽt:et
inuente potiꝰ ꝙ ita ſe habeãt c; vt ita ſe
haberẽet inſtitute. Ded hec ꝑs cũ diſcit᷑
magis vt ꝓferamꝰ ea que intellecta ſunt
; vt intelligam adhibenga eſt. Illa ve
ro ↄcluſionũ ⁊ diffinitionũ ⁊ diſtributi/

onũ plurimũ intellectoꝛẽ adiuuat:tin ab

ſit erroꝛ quo vident᷑ homies ſibi ipᷣaʒ be
ate vite veritatẽ didiciſſe.cũ iſta didice/
rint.q;; plerũq; accidat: vt faciliꝰ hoĩeſ
res eas aſlequant᷑ ꝓpter s aſſequendaſ
iſta diſcunt᷑: q; talin pꝛeceptoꝝ nodoſiſſi
mas ⁊ ſpinoſiſſimas diſciplinas Canq;
ſi quiſpiã darevolens pᷣcepta ambulãdi.
moneat nõ elle leuandu pedẽ poſterioꝛeʒ
niſi cũ poſu erit pꝛioꝛem. deinde minuta
tim quẽadmodu articuloꝝ ⁊ poplitũ car
gines opoꝛteat mouere deſcribat. Uera

eni dicit.nec aliter ambulari põt:ſʒ facili

us homies h̊ faciẽdo ambulant:q; anim

aduertũt cũ faciunt.aut intelligunt cuʒ

audiũt. Qui aũt ambulare nõ pnt.mul/
tominꝰ ea curant q nec experiẽdo pñt at
tendere. Itaq; plerũq; cit ingenioſus
vigdet nõ eſſe ratã ↄcluſionẽ q; pcepta eiꝰ
capit.tardus aũt nõ eã videt: ſed multo
min? qð de illa pcipitur. Magiſch ĩ his
ofmibo ipa ſpectaculaveritatis ſepe dele/
ctant:q; ex eis in diſputãdo aut iudican
do adiuuamur: niſi foꝛte ꝙ exercitatio/
ra reddũt ingenia.ſi etiã malignioꝛa aut
inflatioꝛa nõ reddant:boc eſt: vt aut de/
cipere veriſimili ßmone atq; interrogati
onibo ament:aut aliqͥd magnum:q̃ ſe bo
nis atq; innocentibꝰ anteponãt ſe aſſecu
tos putent qᷣ iſta didicerũt. Jam vᷣo nu
meri diſciplina cuilibet tardiſſimo claꝝ
eſt ꝙ nõ ſit ab homĩb inſtituta.ſed poti
us indagata atq; inuẽta. Nõ enĩ ſicut pᷣ
mã ſyllabã italie quã bꝛeuẽ ꝓpnunciaue/
runt veteres:voluit virgiliꝰ ⁊ longa fa/
cta eſt:ita quiſq; facere poterit cũ volue
rit:vt ter tria aut non ſint nouẽ.aut non
poſſint efficere quadratã figurã:aut non

habent. neq; vllo mõ ab homibo inſtitn⸗/

tgꝗs: ſed ingenioſoꝝ ſagacitate cõpertas.
ONue tñ omia qſqs ita dilexerit. vt iacta
re ſe inter imꝑitos velit:⁊ nõ potiꝰ que/
rere vnde ſint vera qᷓ tmmodo vera eẽ ꝑ/
ſenſerit:æ vnde q dam nõ ſolũ vera:ſʒ etiã
incõmutabilia:q incomutabilia eẽ com/
pꝛehẽderit. ac ſic ab ſpecie coꝛpoꝛũ vxſqʒ
ꝗad humanã mentẽ pueniẽs.cum ⁊ ipam

mutabilẽ inuenerit: ꝙ nunc docta nunc
indocta ſit. ↄſtituta ti inter incomutabi
lem ſupꝛa ſe veritatẽ ⁊ mutabilia infra ſe

cetera ad vniꝰ dei laude atq; dilectionez

doctus videri põt:ſapies aũt nullo mo.

uãobꝛem videt᷑ mihi ſtudioſis ⁊ inge/

nioſis adoleſcentibo ⁊ timẽtib deü bea/

tamq; vitã qrentibo ſalubꝛiter pꝛecipi.vt
nullas doctrinas qꝗᷓ pᷣter eccleſiaʒ chꝛiſti
exercentur: tanq; ad btãm vitã capeſſen
dã ſecure ſequi audeãt:ſed eas ſobꝛie di/
ligenterq; dijudicẽt:⁊ ſi qs inuenerit ab
hoiĩb inſtitutas vanias ꝓpter diuerſam
voluntatẽ inſtituentiũ:et ignotas ꝓpter

ſuſpitiones errantiũ:maxie ſi habeãt etri

am cũ demoõib vnita ſocietatẽ ꝑ quarũ/
dam ſignificationũ q̃ſi quedã pacta atq;

cõmenta:repudiet penitꝰ ⁊ deteſtent᷑:ali

enent etiã ſtudiũ a ſuꝑfluis ⁊ luxurioſis

hoĩm inſtitutis. Illa vero inſtituta ho/

minũ q̃ ad ſocietatẽ cõuiuentiũ valẽt ꝓ
iſa huius vite neceſſitate nõ negligant.
In ceteris aũt doctrinis q̃ apud gentes
inueniunt᷑ pᷣter hiſtoꝛiã reꝝ vl pᷣteriti te/
poꝛis vł pñtis ad ſenſus coꝛꝑis ꝑtinẽti
um. qͥbus etiã vtiliũ artiũ coꝛꝑaliuʒ ex/
perimẽta ⁊ iectare annumerankt. et pter
rationẽ diſputatiõis ⁊ numeri nihil vti
le eſſe arbitroꝛ. In qͥbo omibo tenẽdũ eſt

ne qͥd nimiſ⁊ maxime in his q̃ ad coꝛꝑis

ſenſus ꝑtinentia voluunt᷑ tempibo ⁊ cõti

nentur locis. Sicut aũt quidã de vᷣbis

omibo ⁊ noĩbo hebꝛeis⁊ ſyris ⁊ egyptis
vel ſi qua alia lingua in ſcriptur ſanctis

ſrninſe
rraden
ſoruppterd

cuned fugt

heereb vno⸗
noppeer u
ſoltiarecor
nnfueney
rengvoſcig
nlavaben
1oftmmetnl
prisſoi
ndigeren
eru⸗
fnohonun
Hyturgne
Qox ald
ſutmnian
Auboramaan
ncune
Glepd
W
Poi
ſegpt
nernor
ſolne
murle
Mdee
M
jr ſoa,/
meplaton
ſdabese
buginyſn
iegrpt
agranin
geretſed
ſorarge
de gypte
benan
pprinſeg;
Mercomo
Gde
nlant
lningin
culgn
Ganlimn
nſce
itzſenn
niln

I

—

gimt gſan
intcig
kſuengfnn
Mntonülegednn
nuudllogral
Phonihinin
lnrcipent
Armne wign
nüot gue⸗
maureneep,
ſnßen
nngblain,
le copoiſ
i CGntiö
c decneie

Gedincöntre .

Donabiigiufne

Eus aiunin,

uünnelono.
nininmdäm,
rierpdh
aleſiz
miti cet
ſecgsſohit
ſig immmi
pnn un
lumt M.
rittae
mmigcunn
in Mund
Padachntdl

1st n?

vinſtmatd
ventiün
terongen⸗
S
ini,
albiin
ſcllvzec⸗
citihün
tcſecic
gagant
nici ſbi
ſ! Clpat⸗

——TN —

inueniri poteſt:q in eis ſine interpᷣtatiõe
ſunt poſita fecerũt:vt ea ſepatim interp/
tarent᷑.⁊ qð euſebi ſecit de tempoꝝ hv/⸗
ſtoꝛia ꝓpter diuinoꝝ libꝛoꝛũ q̃ſtiones q̃

vſum eiꝰ flagitant.qð ergo hi fecerũt de

his reb vt nõ ſit neceſſe chꝛiſtiano ĩ mł
tis ꝓpter pauca laboꝛare.ſicvideo poſſe
fieri ſi quẽ eoꝝ qͥ pñt benignã ſane ope/
ram fraterne vtilitati delectet impende/
re.vt quoſcũq; terraꝝ locos.que ve ani⸗/
malia vel herbas atq; arboꝛes ſiue lapi/

des vlł metalla incognita: ſpecieſq; quai

libet qͥs ſcriptura cõmemoꝛat.ea genera
tim digerens ſola expoſita litterꝭ mãdet
Poteſt etiã de numeris fieri.vt eoꝝ tan/

tũmodo numeroꝝ expoſita ratio cõſcri/

batur.quos diuina ſcriptura meminit.
Quoʒꝝ aliqͥd aut om̃ia foꝛte iã facta ſũt:
ſicut młta q̃ a bonis doctiſq; chꝛiſtianiſ
elaboꝛata atq; ↄſcripta non arbitramur
inuenimꝰ:ſed ſiue ꝓpter turbas negligẽ
tiũ.ſiue ꝓpter inuidoꝝ occultationes la
tent. Oð vtrum de rõne diſputãdi fieri
poſſit ignoꝛo.Et videt᷑ mihi fieri nõ poſ
ſe:qꝛ ꝑ totũ textũ ſcripturaꝝ colligata ẽ
neruoꝝ vice.Et ideo mag ad ambigua
ſoluẽda ⁊ explicãda deqbus poſt loque
mur legẽtes adiuuat.q; ad incognita ſi/
gna de qͥbus nunc agimus cognoſcẽda.
Philoſophi aũt qͥ vocant᷑ ſi qua foꝛteve
ra ⁊ fidei noſtre accõmoda dixerũt.maxi
me platonici.nõ ſolũ foꝛmidãda nõ ſunt
ſed ab eis etiã tanq; iniuſtis poſſeſſoꝛi/
bus in vſum noſtrũ vendicãda. Sicut
enĩ egyptij nõ ſolũ idola habebãt ⁊ one/
ra grauia que ppls iſrael deteſtaret᷑ ⁊ fu/
geret:ſed etiã vaſa atq; oꝛnamẽta de au⸗
ro ⁊ argento ⁊ veſtẽ.q̃ ille pplłus exiens
de egypto ſibi potiꝰ tanq; ad vſuʒ meli/
oꝛem clanculo vẽdicanit:nõ auctoꝛitate
ꝓpꝛia:ſed pᷣcepto dei ipᷣis egyptijs neſci
enter cõmodãtibo ea ꝗbus nõ bñ vteban
tur. Sic doctrine omes gentiliũ nõ ſolũ

ſimulata ⁊ ſuꝑſtitioſa figmẽta:graueſq;ʒ

ſarcinas ſuꝑuacanei laboꝛis hñt.q̃ vnuſ
quiſq; noſtruʒ duce chꝛiſto de ſocietate
gentiliũ exiens dʒ abominari atq; deui/
tare:ſed etiã liberales diſciplias vſui ve

ritatis aptioꝛes.⁊ quedã moꝛuʒ pᷣcepta

vtiliſſima ↄtinẽt:deq; ipo vno deo colẽ/⸗

Fo. CLxyI

————————R ðõðõð

⁊ inuenietis requiẽ anĩaba yris. Juguz

do nõnulla vera inueniunt᷑ apud eos:qðᷣ

eoꝝ tanq; aurũ ⁊ argentũ.quod non ipi
inſtituerũt:ſed de qbuſdã q̃ii metallis di
uiue ꝓuidentie qvbiq; infuſa eſt eruerũt
⁊ quo ꝑuerle atq; iniurioſe ad obſequia
demonũ abutunt.cũ ab eoꝝ miſera ſocie

tate ſeſe anio ſeparat.debet ab eis aufer/

rechꝛiſtianꝰ ad vſum iuſtũ pᷣdicandi euã
gelij. Ueſtẽ quoq; illoꝝ.i.hominũ qͥdeʒ

inſtituta:ſed tũ accõmodata hũane ſoci/

etati: qua in hac vita carere non poſſu/
mus:acciꝑe atq; hr̃e licebit in vſum con
uertẽda chꝛiſtianũ. Nã qͥd aliud ſecerũt
multi bonio fideles noſtri: Nõne aſpici
mus qnto auro ⁊ argẽto ⁊ veſte ſuffarci/

natuſ exierit de egypto cypꝛianꝰ doctoꝛ

ſuauiſſimꝰ ⁊ martyr beatiſſimꝰ:qnto la/

ctantiꝰ: Quãto victoꝛinꝰ:? Optatꝰ hyla

rius:vt de viuis taceã:q̃nto innumera/
biles greci?QOð pꝛioꝛ ipᷣe fideliſſimꝰ dei
famulus moyſes fecerat. de q̊ ſcriptũ eſt
q eruditꝰ fuerit om̃i ſapiẽtia egyptioꝛũ.
Quibo om̃ibꝰ viris ſuꝑſtitioſa gentium
ↄſuetudo ⁊ maxime illis tꝑibo cũ chꝛiſti

iugũ decutiẽs chꝛiſtianos ꝑſequebat᷑.di

ſciplinas quas vtiles habebat:nũq; cõ/
modaret:ſi eas in vſum vniꝰ dei colẽdi:

quo vanꝰ idoloꝝ cultus extingueretur:

ↄuerſum iri ſuſpicaret᷑. Sʒ dederut au⸗
rũ ⁊ argentũ ⁊veſtẽ ſuã exeunti pplo dei
de egypto neſciẽtel quẽadmodu illa que
dabant in chꝛiſti obſequiũ redderentur.

Illud eni in exodo factum ſine dubio fi

guratũ eſt. vt hoc pᷣſignaret qð ſine pᷣin/
dicio alteriꝰ aut paris aut melior intel/
ligentie dixerim Bʒ H̊ modo inſtructus
diuinaꝝ ſcripturaꝝ ſtudioſus.cũ ad eas
ſcrutãdas accedere ceperit.illud apoſto
licũ cogitare non ceſſet. Scientia inflat:
charitas edificat. Ita eni ſentit q́;uis de
egypto diues exeat.tñ niſi paſca egerit:
ſaluũ ſe eſſe nõ poſſe.Paſca aũt noſtruʒ
ĩmolatus eſt chꝛiſtꝰ. Nihilq; mag imo/
latio chꝛiſti nos docet q;ᷓ illud qð ipᷣe cla
mat tanq; ad eos q̊s in egypto ſub pha/
raone videt laboꝛaret.Uenite ad meom
nes qͥ laboꝛatꝭ ⁊ onerati eſtis ⁊ ego refici
am vos. Tollite iugũ meũ ſuꝑvos:⁊ diſ
cite a me:qꝛ mitis ſum ⁊ humilis coꝛde:

5

De doc. chꝛiſtiana Aiber In

vni meũ ſuaue eſt:⁊ ſarcina mea leuis eſt.
Quib niſi mitibo ⁊ humilibo coꝛde quoſ
nõ ĩflat ſciẽtia:ſʒ charitas edificat: De
minerint ergo eoꝛũ qͥ paſca illo tempoꝛe
ꝑ vmbꝛã imaginariã celebꝛabãt: cum ſi/
gnari poſtes ſlanguine agni iuberet᷑: iſo⸗
po fuiſſe ſignatoſ. Mec herba mitis⁊ hu
milis eſt:nihil foꝛtiꝰ ⁊ penetrabiliꝰ eius
radicibo: vt in charitate radicati ⁊ funda
ti poſſunꝰ cõpꝛehendere cũ omibo ſanctꝭ
que ſit latitudo ⁊ longitudo ⁊ altitudo ⁊
ꝓfundũ:id eſt crucẽ dñi.cuiꝰ latitudo di
citur in trãſuerſo ligno quo extendũtur
manus.longitudo a terra vſq; ad ipſam
latitudinẽ quo a manibo ⁊ infra totũ coꝛ

ꝓus affigit᷑.altitudo a latitudine ſurſuʒ

vſq; ad ſummum q̊ adheret caput/ ꝓfu
dum vero qð terre infixum abſconditur
ODuo ſigno crucis omiſ actio chꝛiſtiana
deſcribit᷑.bene oꝑari in chꝛiſto:⁊ ei perſe
ueranter inherere:ſperare celeſtia.ſacra⸗
mẽta nõ pꝛophanare. Per hanc actionẽ
purgati valebim? cognoſcere etiã ſupe/
minentẽ ſcientiã charitatis chꝛiſti.qꝛ eq̃
lis eſt patri.ꝑ quẽ facta ſunt omia:vt im
pleamur in oẽm plenitudinẽ dei Eſt eti/
am ĩ iſopo vis purgatoꝛia.ne infiãte ſci
egtia de diuitijs ab egypto ablatis:ſuꝑ/
bie aliqͥd pulmo tumidꝰ anhelet.Elſper/
ges me inqͥ t iſopo ⁊ mũdaboꝛ:⁊ lauabis
me:⁊ ſuꝑ niuẽ dealbaboꝛ. Auditui meo

dabis exultationẽ ⁊ leticiã. Deinde an/

nectit ↄſequẽter vt oñdat purgationeʒ a
ſuꝑbia ſignificari iſopo:⁊ exultabũt oſſa
humiliata. Quãtũ aut minoꝛ eſt auri ar/
genti veſtiſq; copia. quã de egypto ſecũ
ille ppłus abſtulit.in cõꝑatiõe diuitiarũ
gquas poſtea hieroſolyme ↄſecutus eſt.q̃
maxime in ſalomone rege ondunt᷑.tanta
ſit cũcta ſciẽtia que quidẽ eſt vtilis colle
cta de libꝛis gentiũ ſi diuinaꝝ ſcriptura
rnũ ſcientie cõparet᷑. Nã q cqͥd hõ extra di
dicerit. ſi noxiũ eſt ibi dãnat᷑:ſi vtile ẽ ibi
inuenit᷑. Et cũ ibi quiſq; inuenerit oia ꝗ
vtiliter alibi didicerit.multo abũdantiꝰ
ibi inueniet ea q̃ nuſq; oĩno alibi:ſʒ in il/
larũ tantũmodo ſcripturarũ mirabili al
titudine ⁊ mirabili humilitate diſcũtur.
NHac igit᷑ inſtructiõe pꝛeditũ cũ ſigna in
cognita lectoꝛẽ nõ impedierĩt mitẽ ⁊ bu

milem coꝛde ſubiugatũ leniter chꝛiſtoxx

oneratũ ſarcina leni.fundatũ ⁊ radicatũ
⁊ edificatũ in charitate quẽ ſciẽtia infla/
re nõ poſſit:accedat ad ambigua ſignai
ſcripturis ↄſideranda ⁊ diſcutiẽda: de qͥ

bus iam tercio volumine dicere aggredi
ar:qð dñs donare dignabik.

¶E Xplicitliber ſecädus8s.

Incipit tercius.

deũ voluntatẽ eius ĩ ſcri⸗
pturis ſanci diligent᷑ in /

mina pietate manſuetuſ.

pᷣmunitus eriã

ceſſariarũ:ne vim naturã veearũ que ꝓ/

pter ſimilitudinẽ adhibent᷑ ignoꝛet.adiu
uãte etiã codicũ veritate quã ſolers emẽ

dationis diligentia ꝓcurauit.veniat ita

inſtructꝰ ad ambigua ſcripturaꝝ diſcu⸗/
tienda atq; ſoluẽda. Ut aũt ſignis am/
biguis nõ decipiat᷑ qntum ꝑ nos inſtrui
poteſt:fieri aũt põt.vt iſtas vias q̃s oſtẽ
dere volumꝰ tanq; pueriles vł magnitu

dine ingenij vl maion illuminatiõis cla

iitate derideat:ſed tñ vt dicere ceperam
qᷓntum ꝑ nos inſtrui põt ꝗ eo loco animi

eſt vt ꝑ nos inſtrui valeat:ſciat ambigui
tatẽ ſcripture aut in vbis ppꝛijs eſſe:aut

in tranſſatis:q̃ genera ĩ ſcðᷣo libꝛo demꝰᷣ/
ſtrauimꝰ. Sʒ cũ verba ꝓpꝛia faciũt am
biguam ſcripturã.pmo ꝓuidendũ eſt ne
male diſtinxerimꝰ aut ꝓnunciauerimus

Cũ ergo adhibita intentio incertuʒ eſſe

ꝑu iderit quõ diſtinguendũ aut quõ pꝛo

nunciandum ſit.conſulat regulam fidei
quã de ſcripturaꝝ planioꝛib locis et ec/
cleſie auctoꝛitate ꝑcepit.dequa ſatꝭ egi/
mus cũ de rebo in pᷣmo libꝛo loq̃remur.

Oõð ſi ambe vł etiã omnes ſi plures fue/

rint ꝑtes ambiguitatis ⁊ ſm fidẽ ſonue/
rint.textꝰ ipᷣe ſermonis a pᷣcedentibo ⁊ cõ
ſequẽtibo ꝑtibus q̃ ambiguitatẽ illam in
medio poſuerũt:reſtat ↄſulẽdus:vt vide

amꝰ cui nã ſentẽtie de pluriba q̃ ſe oſten /

quirit. Et ne amet certa⸗
Pn. 8 etid ſciẽtia linguarũ:ne in v/
bis locutionibuſq; ignotis hereat.pᷣmu
nitus etiã cognitiöe quarundã rerũ ne/

Auntſeticfe
Putat Zunn

eretildiſin

pumarubun
ent. talus
inpncpoue
coniten. Oe
gickenobis

ſbiunntdi

deinelubiung

golpugdeie

biguins neute
guſöoſermne
ltnglas. Etg
Oomnteerd
doedlguite
Mngisopind
Un proparro

Alobuo lli
Mlerduoßn
(lergrazh

icn Da
Peanas
opttiden
Vclerd
dabertco
Nemcor
ſto⸗hecel
diguitns
UMturho⸗
lnnob
Eeentigout
lcenriivis
(gunet Ete

Rnnntecrdn

torconcupis
Lounchiite
huiß reipoti
ltoeninne
Gecduobyci
Mulſinoeni
Maggeſeni
hſſeigonf
(beffzngti
lnctinſi
fihntinh
kchrſin
higtie

filenter chin

undenit nngig

leqguiſckeaie
danbign ſn
nedinigg
bit,

fſeüdes,
.

Nhmnn
fomn nicpinn
Gngoleetin
1 Knemacen
piane nenſuen
lngumiwrinf
nonsharam
tamui ie⸗
iwaarücbepe
tigho:act
aſes
rrwir dctin
ſoihrur
Drnitſonr
GBmneon
rikwnii
i; liin
Uniruubd
unénonn
4o oonin
linunbigt
Miscſen

Zolnodente

Mra inſtin
Micaniͤcht
mmumamnn
nio iu 4
immmni
unnun an
uhinäna/
M
lefonnn⸗
ſplurs i⸗
nfeſonne⸗

dunt ferat ſuffragiũ.eamq; ſibi contexi

patiat᷑ Jam nunc exempla ↄſidera Illa

heretica diſtinctio. In pncipio erat ver

bum. ⁊ verbum erat apud deum.⁊ deus

erat. vt alius ſenſus ſit.verbũ hoc erat
in pncipio apud deũ.nõ vult verbũ deũ

confiteri. Sed hoc regula fidei refellen/
dũ eſt:que nobis de trinitat equalitate

pſcribitur: vt dicamꝰ: ⁊ deus eratverbũ.
deinde ſubiungamus:hoc erat in puci/

pio apud deũ. Illa vero diſtinctõis am

biguitas.neutra parte reſiſtit fidei: ⁊ iðo
textu ipᷣo ſermonis dijudicanda eſt: vbi

ait apłus.Et quid eligam ignoꝛo.Com

pelloꝛ autẽ ex duobo concupiſcentiã ha/
bens diſſolui ⁊ eſſe cũ chꝛiſto:multo eniʒ
magis optimũ manere in carne neceſſari
um pꝛopter vos. Incertũ enim vtruʒ ex
duobus cõcupiſcentiã habens:an com/
pelloꝛ ex duobo:vt illud adiungatur.cõ/

. ℳ77

cupiſcentiaʒ habens diſſolui et eſle cum
chꝛiſto. Ged quoniã ita ſequitur: mul/
to eni magis optimũ.apparet eum eius
optimi dicere ſe habere ↄcupiſcentiam.
vt cũ ex duobo cõpellatur.alterius tamẽ

habeat concupiſcentiã: alterius neceſſi/

tatem. concupiſcentiã ſcilicet eſſe cũ chꝛi
ſto:neceſſitatẽ manere in carne. Que am
diguitas vno conſequenti verbo dijudi
catur:quod poſitũ eſt eni. Quam parti/
cuilam qͥ abſtulerũt interpᷣtes illa potius
ſententia ducti ſunt.vt nõ ſolũ compelli
ex duobo:ſed etiã duoꝛum habere concu
piſcentiã videretur. Sic ergo diſtinguẽ
dum eſt. Et quid eligã ignoꝛo. Compel
oꝛ autẽ ex duob. Quã diſtinctionẽ ſeqͥ/
tur:concupiſcentiã habens diſſolui et eſ
ſecum chꝛiſto. Et tanq; quereret᷑ quare
huiꝰ rei potiꝰ habeat concupiſcentiam:
multo enĩ magis optimuʒ inqͥt. Cur er/⸗
go ex duob cõpellit᷑. Quia eſt manendi
neceſſitas:quã ita ſubiecit. Danere in
carne neceſſariũ ꝓpter vos.

Queam

os. Ubi autem
neq; pᷣſcripto fidei.neq; ipᷣius ſermonis

textu ambiguitas exrplicari poteſt. nihil
obeſt 'm qualibet earũ que oſtenduntur
ſententiã diſtinguere:veluti eſt illa ad co
rinthios. Has ergo ꝓmiſſiones haben/
es chariſſimi mundemꝰ nos ab om̃i co
inquinatioe camnis ⁊ ſpiritus ꝑficientes

“
,

ſanctificationẽ in timoꝛe dñi capite noz

neminẽ nocuimꝰ. Dubiũ eſt quippe vtꝝ
mundemus nos ab om̃i coinquinatiõe

carnis ⁊ ſpũs ᷣm illã ſententiã:vt ſit ſan

cta ⁊ coꝛꝑe ⁊ ſpiritu.an mundemus nos
ab omi coinquinatiõe carnis: vt aliꝰ ſit
ſenſus:⁊ ſpũs ꝑficientes ſanctiſicationẽ

in timoꝛe dui:capite hos.Tales igit᷑ di/

ſtinctionũ ambiguitates in ptaãtelegent
ſunt. Quecũq; autẽ de ambiguis diſtin

ctionibo diximꝰ:eadẽ obſeruanda ſunt -

in ambiguis pꝛonũciationibꝰ. Nã ⁊ ipᷣe

niſi nimia lectoꝛis vicientur incuria aut
regulis fidei coꝛriguntur.aut pᷣcedentis

vel cõſequẽtis contexione ſermonis:aut
ſi neutrũ hoꝛum adhibetur ad coꝛrectio
nem.nihilominꝰ dubie remanebũt:vt q̊
libet modo pꝛonũciauerit lectoꝛ non ſit

in culpa. Niſi enim fides reuocet q̃ cre/

dimus deum nõ accuſaturum aduerſus

electos ſuos:⁊ chꝛiſtũ ↄdemnaturũ ele/
ctos ſuos:pt illud ſic pꝛenunciari. Quiſ

accuſabit aduerſus electos dei? vt hanc

interrogationẽ quaſi reſpõſio ſubſequa
tur. Deus qͥ iuſtificat. Et iterũ interro/
getur. Ouis eſt à condemnet: Et reſpõ
deatur. Jeſus chꝛiſtꝰ qͥ moꝛtuꝰ eſt. QO Z
credere qꝛ demẽtiſſimũ eſt:ita ꝓnũciabi᷑
vt pᷣcedat ꝑcunctatio:ſequat᷑ interroga-
do. Ine Leictationaic rinter ogati
onẽ B
cunctationẽ multa rñũderi pñt.ad inter/

veteres intereſſe dixerunt.ꝙ ad ꝑ

rogationẽ vero:aut nõ aut etiã. Pꝛoni „

ciabitur ergo ita:vt poſt ꝑcũctationeʒ qᷓ
dicimus:qͥs accuſabit aduerſus electos

dei. illud qð ſequit᷑ ſono interrogãtꝭ enũ
cietur:deꝰ qͥ iuſtificat? vt tacite rñdeat᷑.

non. Et item ꝑcunctemur. Quis eſt qui

ↄdemnet:rurſuſq; interrogemuſ. Jeſus

chꝛiſtꝰ qͥ moꝛtuꝰ eſt:magꝭ aũt ꝗ reſurre/
xit:q eſt ĩ dextera dei:qͥ ⁊ interpellat pꝛo

nob: vt vbiq; tacite rñdeat᷑.nõ.At vᷣo in
illo loco vbi ait.quid ergo dicemꝰ.qꝛ gẽ

tes que nõ ſectabant᷑ iuſticiã:apphende/
rũt iuſticiã.niſi pmo ꝑcũctatõnẽ q̃ dicit᷑
qͥd ergo dicemꝰ.rñſio ſubijciat᷑:qꝛ gẽtes

q̃ nõ ſectabant᷑ iuſticiã appᷣhẽederũt iuſti

ciã.textꝰ' ↄſequẽs nõ coherebit Qualibʒ

ãt voce pnũciet᷑ illð qð nathanael dixit.

a naʒareth pᷣt aliqͥd bõi eẽ.ſiue affirmãc

4
.

De doc. chꝛiſtiana Aiber. Iin

vt illud ſolũ ad interrogationeʒ ꝑtineat
ꝓꝙ ait a naʒareth.ſiue totũ cũ dubitatiõe
interrogantis.nõ video quomõ diſcer/
natur.vterq; autẽ ſenſus fidẽ non impe/⸗
dit.Eſt etiã ambiguitas in ſono dubio
ſyllabarũ.⁊ hec vtiq; ad ꝓnunciationeʒ
ptinens.ã qð ſcriptũ eſt:nõ eſt abſcon
ditũ os meũ a te qð feciſti ĩ abſcondito.
nõ elucet legenti:vtrũ coꝛrepta lr̃a os p/⸗
nunciet an ꝓducta. Si eni coꝛripiat ab
eo ꝙ ſunt oſſa.ſi autẽ ꝓducat ab eo ꝙ ſũt
oꝛa intelligit᷑ numerꝰ ſingularis. Sʒ ta/
lia lingue pcedẽtis inſpectiõe dijudican
tur. Hã in greco nõ ſtoma ſed oſteon po
ſitũ eſt. Unde plerũq; loquendi ↄſuetu/⸗
do vulgaris vtilioꝛ eſt ſignificãdis reb
q; integritas litterata. Mallem quippe
cũ barbariſmo dici.nõ eſt abſcondituʒ a
te oſſum meũ:qᷓ; vt ideo eſſet minꝰ aꝑtũ:
qꝛ magis latinũ eſt. Sed aliqñ dubius
ſyllabe ſonꝰ etiã vicino vᷣbo ad eandẽ ſen
tentiã ꝑtinẽte dijudicat᷑:ſicut eſt illud a⸗/
poſtoli.Que pᷣdico vobᷣ ſicut pᷣdixi.quo
niã qui talia agunt regnũ dei nõ poſiide
bunt. Si tmmodo dixiſſet.que pꝛedico
vyobis: nec ſubiunxiſſet ſicut pᷣdixi:nõ ni
ſi ad codicẽ pᷣcedẽtis lingue recurrendũ
eſſet: vt cognoſceremꝰ vtrũ in eo ꝙ dixit
pᷣdico:pducenda an coꝛripiẽda eſiet me/

dia ſyllaba. Nũc aũt manitfeſtũ eſt ꝓdu//

ndaeſe eni ait:ſicut pᷣdicaui:ſʒ ſi/
cut pᷣdixi. Hõ ſolũ autẽ iſte: ſed etiaʒ ille
ambiguitates q̃ nõ ad diſtinctionẽvł ad
ꝓnunciationẽ ꝑtinẽt.ſilłr ↄſiderãde ſunt
qlis illa ẽ ad theſſalonicẽſes. Pꝛopterea
cõſolati ſumꝰ fratres in vob. Dubiuz eſt
enĩ vtrũ o fratres an hos frẽs. Neutruʒ
aũt hoꝝ eſt ↄtra fidẽ. Sed greca lingua
hos caſus pares nõ habʒ. Et iõ illa iſpe
cta renunciat᷑ vocatiuꝰ id eſt o fres. Qð
ſi voluiſſet interpꝛes dicere ꝓpterea oſo
lationẽ habuimꝰ frẽs in vobis.minꝰ ſer
uituʒ eſſet vᷣbis:ſed minꝰ de ſnia dubita
retur:aut certe ſiadderet᷑.noſtri:nemove
re ambigeret vocatinũ eſſe caſum cũ au/
diret.ppterea ↄſolati ſumꝰ fratres nr̃i in
vobis.Sed etiã h̊ ꝑiculoſiꝰ ꝑmittitur.
Itga factũ eſt in illa ad coꝛinthios cũ ait
apłs. Quotidie moꝛioꝛ ꝑ veſtrã gloꝛiam

fatres quã habeo in chꝛiſto ieſu. Ait ei

ℳ

——
—

quidã interpꝛes. Quotidie moꝛioꝛ ꝑ ve/

ſtrã iuro gloꝛiã.qꝛ in greco vox iurantii
manikfeſta eſt ſine ambiguo ſono. Rariſſi
me igit᷑ ⁊ difficillime inueniri põt ambi
gnitas in/ ꝓpꝛijs vᷣbis:q̃ntũ ad libꝛos di

uinaꝝ ſcripturaꝑ ſpectat.quã nõ aut cir

cũſtantia ipa ſermõis qua cognoſcit᷑ ſcri
ptoꝛis intẽtio.aut interpᷣtũ collatio.aut
pᷣcedẽtis lingue ſoluat inſpectio. Sʒ v⸗
boꝝ tranſlatoꝝ ambiguitates:de q bus
deinceps loquẽdũ eſt:nõ mediocrem cu
ram induſtriãq; deſiderãt. Nã in pꝛinci/

pio cauẽdũ eſt ne figuratã locutionẽ ad

litterã accipias.Et ad h̊ enim ꝑtinet qð
ait apłs. Littera occidit:ſpũs aũt viui/
ficat.Cũ enĩ figurate dictũ ſicaccipitur
tanq; ꝓpꝛie dictũ ſit carnalit᷑ ſapit᷑. Ne/

q vlla moꝛs anieↄgruentiꝰ appellatur.
̃ cũ id etiã qð in ea beſtias antecellit:ᷣ

inialigeni carni ſubijcit᷑ ſeq̃ndo lit/
ſen llud qð ꝓpꝛio vᷣ
ſicut ꝓpꝛia tenet.neq; illud qð ꝓpꝛio vᷣ/
bo ſignificat᷑ refert ad aliã ſignificatõeʒ:

ſed ſi ſabbatũ audierit:vᷣbi gratia.nõ in

telligit niſi vnũ diẽ de ſeptẽ.qui ↄtinuo
volumine repetunt᷑.Et cũ audierit ſacri
ficiũ:nõ excedit cogitatiõe illud qð fieri
de victimis pecoꝝ terreniſq; fructibo ſo/
let. Ea demũ eſt miſerabilis anĩe ſemuitꝰ
ſigna ꝓ reba acciꝑe:⁊ ſupꝛa creaturã coꝛ⸗/
poꝛeã oculũ ment ad hauriendũ etemũ
lumẽ leuare nõ poſſe. Que tamẽ ſeruitꝰ
in iudeo ppło longea ceteraꝝ gẽtiũ mo/
re diſtabat:qñquidẽ reb tꝑalibo ita ſub/
iugati erant:vt vnꝰ eis in omibo cõmen/
daretur deus.Et qq; ſigna rerũ ſpũali/
um pꝛo ipᷣis rebus obſeruaret neſcienteſ
quo referrent᷑:id tamẽ inſitum habebãt
ꝙ tali ſeruitute vni oĩm quẽ nõ videbãt
placerẽt deo. Quã cuſtodiã tãq;ᷓ ſub pe/
dagogo puuloꝝ fuiſſe ſcribit apoſtolus
Et ideo qͥ talibo ſignis ꝑtinaciter inheſe

runt.cõtemnentẽ iſta dñũõm cum iam tem

pus reuelatiõis eoꝛũ veniſſet: ferre non
potuerunt:atq; inde calũnias ꝙ ſabba/
to curaret moliti ſunt pꝛincipes eoꝛum.
populuſq; ſignis illis tanq; rebus aſtri
ctus non credebat deum eſſe vel a deo
veniſſe:qui ea nenta les obſeruaban
tur nollet attendere. Sed qui credide/

ienĩ ſequit᷑ litteraʒ trãſlata ba

crrg gboſt
bictoolenitan.
tlltfuerireot
ſodinNſign
runtleriennhyen

ttcli ttni
lannn ,irll
ruyritizanfan

tiodt bshu

itlienungend
nne nenatete
cginithuͤſane
Wenuqz peecu
(AMtnpoſol
UdeNManerde

chingtcnagnug
lorſenichi ü

gaitciſe
Peiluenienuntil
ddlhchit b

ebwre
WN
Qudehmd
tiaheuunn
gificanivn
gquas ceter⸗
poen guoc
oita dicee
ouaqunar
anpe
lanus fumn
guulntn dulce
laanoethoin
ddicnnzzen

hipdeſtenep

iſicationere
colan. Tane
hiuerſim.no
erſoo e ſe
Nßchik aſen
mkurztenen
Iliiinti

.

dädemai
ngerororign
dbign⸗ ſoho.
enuann imn
Grgnriggl
cnr i oenn
gna gnoltt
nöticollanoan
Ninheno⸗ G
Clrres:dechn
negiogena
ti fingini
ſgntibanalin
Cuinſigiitdii
vedicnüſccchin
tamalthpit
nuqnn' ppaln.
eſtus AMerul
bitliſcl⸗
menztridara or
ludes ppio,
M ſchufenc
Rieralin,
deſchte gin
. Etcäuunt
itnöelug.
maſgfu
intiiniin-

4

=,

Sz =☛nm s

8

pzannrin

Mannmniinnl
Oranili
ann Cund
Gtmipinſh
ginofticone⸗
innniſin
irunitſgaent
ninn bebti

õ

tulici i /
ſbirwolols
gituin ihſ
moum lamtan
cnliezfofenen
lütius gin
giuhezbon
tmß ſtteſ
ne Annn
izchſeun
Sauic

vtiliter inſtitutũ ꝓ ipᷣa re ſequi cui ſi igni/

runt ex quibus facta eſt pꝛima eccleſia

hieroſolymitana.ſatis onderunt quãta

vtilitas fuerit eo mõ ſub pedagogo cu/
ſtodiri.vt ſigna q̃ temꝑaliter impoſita e/
rant ſeruientibo ad vnius dei cultũ:qͥ fe/
cit celũ ⁊ terrã.opinionẽ obſeruantiũ re/
ligarent. Nãq; illi qꝛ ꝓximi ſpũalibꝰ fue
runt in ipᷣis eni temꝑalib ⁊ carnalibo vo
tis atq; lignis q́;uis quõ ſpũaliter eſſent
intelligenda neſcirẽt:qꝛ vnuʒ tamẽ didi/
cerant venerari eternũ deũ.tam capaces
extiterũt ſpũſſancti. vt om̃ia ſua vende/
rent.eoꝛũq; pꝛeciũ indigentib diſtribu
endũ ante apoſtoloꝝ pedes ponerẽt:ſeqd;
totos dedicarẽt deo tanq; tẽplũ nouuʒ:

cuius terrene imagini:hoc eſt templo ve
teri ſeruiebãt. Nõ eni hoc vllas eccleſi/

as gentiü feciſſe ſcriptũ ẽ: qꝛ nõ tam pꝛo
pe inuenti erant qͥ ſimulacra manuſacta

deos habebãt. Et ſi q aliqui eoꝛuʒ illa

tanq; ſigna interpᷣtari conabanł:ad crea/
turã colendã venerandamq; relerebant.
Quid enĩ mihi ꝓdeſt ſimulacrũ:vᷣbi gra

