ctos angłos ↄtineri:a qͥbo nob tãta miſe

ricoꝛdie officia impẽdunt᷑: qnta multꝭ di

Etqᷓnto in hac vita fruimur vł ꝑ ſpecu /

lum vl in enigmate.tanto nr̃am ꝑegrina
tionẽ ⁊ tolerabiliꝰ ſuſtinemꝰ:et ardentiꝰ

pta etiã dilectio ꝑtineat angeloꝝ:non ir
rationab ilit᷑ qri põt.Nã ꝙ nullũ homi/

nũ exceperit qͥ pᷣcepit vt ꝓximuʒ diliga /

mus.⁊ ipᷣe in euangelio dominꝰ oñdit ⁊
paulus apłs. Nanq; ille cui duo pᷣcepta
ꝓtulerat:atq; ĩ eis pendere totaʒ legẽ:p

ninarũ ſcripturaꝝ loq aniaduertere faci
le eſt. Ex ̊ ⁊ ipᷣe deꝰ ⁊ dñs nr̃ ꝓximum ſe

nim dici voluit. Nam ⁊ ſeipᷣm ſignificat

finire cupimꝰ. Sʒ vtꝝ ad illa duo pꝛece

dñs ieſus chꝛiſt' opitulatum eẽ ſemiui/
uo iacẽti in via afflicto ⁊ relicto a latrõi/

bus. Et ꝓpha in oꝛõne ait. Sicut ꝓxi-
muʒz ſicut frẽm nr̃m: ita cõplacebã. hHed
qm excellẽtioꝛ ac ſupᷣ naturã nr̃am eſt di

uina ſuba:pᷣceptuʒ qͥ diligamꝰ deũ q ꝓxi
mi dilectiõe diſtinctu eſt. Ille enĩ nob p⸗
bet mificoꝛdiã ꝓpter ſuã bonimategens

autẽ nob inuicẽ ꝓpter illiꝰ.i.ille nob mi/⸗

ſeret᷑ vt ſe ꝑfruamur:nos vᷣo inuiceʒ no-

ſtri miſeremur vt illo ꝑfruamur. Quap/
pter adhuc ãbiguũ ec viðꝛ.cũ dicimꝰ ea
re nos pfrui quã diligimꝰ ꝓpter ſeibam

⁊ ea re nob fruendum eſſe tm q̃ efficimur

beati.ceter vᷣo vtendũ.Diligit eĩ nos de
us:⁊ multũ nob dilectioneʒ eiꝰerga nos
diluina ſcriptura cõmendat. Quõ g dili/
git: vt nobᷣ vtatur aut fruat᷑: Sʒ ſi fruit᷑
eget bono nr̃o:quod nemo ſanꝰ dixerit.
DOſe enĩ bonũ nr̃m:vl iße vl ab ipſo eſt
Lui aũt obſcuꝝ vł dubium eſt: nõ egere
lucẽ reꝝ harũ nitoꝛe ãs ipᷣa illuſtrauerit:
Dicit etiã aꝑtiſſime ꝓpha.Dixi dño de
us meꝰ es tu:qm̃ bonoꝝ meoꝛũ nõ eges
Hon g̊ fruit᷑ nob:ſed vtit᷑. Nã ſi neq; frui
tur neq; vtit᷑:nõ inueio quẽadmodũ dili
gat.Sed neqʒ ſic vtit᷑ vtnos. Nam noſ
res quibo vtimur ad id referimus:vt dei
bonitate ꝑfruamur Deꝰ vero ad ſuã bo/⸗
nitatem vſuʒ nrm refert. Quia enĩ bonꝰ
eſt. ſumꝰ:⁊ inqntũ ſumꝰ:boni ſumꝰ. Poꝛ
ro aũt qꝛ iuſtꝰ eſt.nõ impune ſumꝰ mali:
Inãqntũ enĩ mali ſumꝰ:intantũ minꝰ eti
am ſumꝰ. Ille eni ſũme ac pᷣmitꝰ eſt. qui

oĩno incõmutabil eſt.⁊ qͥ pleniſſime di/

cere potuit.ego ſum qͥ ſum:⁊ dices eis qͥ
eſt miſit me ad vos.At cetera q̃ ſunt:⁊ ni
ſi ab illo eſſe nõ pñt:⁊ intantũ bona ſunt
inq̃ntũ acceperunt vt ſint. Ille igit᷑ vſus

qui ðꝛ dei q̊ nobis vtitur:nmõ ad eiꝰ:ſʒ ad

nrãm vtilitatem refert᷑:ad eiꝰ aũt tm̃mo/
dao bonitatẽ. Cupꝰ aũt nos miſeremur.⁊
cui ↄſulimꝰ:ad eiꝰ q dẽ vtilitatem id faci
mus.: eãq; intuemur:ſed neſcio quõ etiã
nfa ſit ↄſeq̃ᷓns:cũ eã miſericoꝛdiã qm im
pendimꝰ egenti ſine mercede nõ relinqt
deus. Hec aũt merces ſũma eſtvt eo per
fruamur: ⁊ oẽs qͥ eo fruimur: nobᷣ etiã in

uicem in ipᷣo ꝑfruamur. Naʒ ſi in nob id

facimus remanemꝰ in via:⁊ ſpem btĩtu/
dinis nr̃e in hoĩe vł in angelo collocamꝰ

OD 7 hõ ſuꝑbus ⁊ angelꝰ ſuꝑbus arro/

gant ſibi. atq; in ſe alioꝝ ſpem gaudẽt cõ

ſtitui. Sanctꝰ aũt hõ ⁊ ſctũs angelꝰ eti

am feſſos nos atq; in ſe reqͥeſcere ⁊ rema
nere cupiẽtes reficiũt potiꝰ:aut eo ſum/
ptu quẽ ꝓpter nos:aut illo etiã quẽ ppt
ſe acceperũt:acceperunt tñ.atq; ita refe⸗

De doc. chꝛiſtiana Aiber

ctos in illũ ire cõpellunt ̊ fruentes pari

ter beati ſimꝰ. Nã ⁊ apłs clamat. Nun/
quid paulus ꝓ vob crucifixuſ eſt:aut in
noie pauli baptiʒati eſtis? Et neq; qͥ plã
tat eſt aliqͥd.neq; qͥ rigat:ſʒ qui incremẽ/
tum dat de?. Et angelus hoiem ſeado/
rantẽ monet.vt potiꝰ illuʒ adoꝛet:ſub q̃

ei dño etiã ipe ↄſeruus ẽ. Cũ aũt homi/
ne in deo fruer. deo potiꝰ q; hoĩe frueri⸗

Illo enĩ fruen qᷓ efficieris beatꝰ:⁊ ad euz

te ꝑueniſſe letaber:in q̃ͥ ſpeʒ ponis vt ve

nias. Inde ad philemonem paulus. Ita
frater inòt ego te fruar in dño. Oð ſi nõ

addidiſſet in dño:⁊ te fruar tantũ dixiſſʒ

in eo conſtituiſſet ſpem beatitudiniſ ſue⸗
q;q; ⁊ viciſſitudine dicit᷑ frui cũ delecta/
tione vti.Cũ enĩ adeſt qð diligit᷑:etiã de
lectationẽ ſecũ neceſſe eſt gerat. Per qm

ſi trãſieris:eãq; ad illud vbi ꝑmanendũ

eſt retuleris:vteris ea:⁊ abuſiue nõ pꝛo/
pꝛie diceris frui. Si vero inheſeris atq;
ꝑmanſeris:finẽ in ea ponens leticie tue⸗

tunc ve ⁊ ꝓpꝛie frui dicẽdus eſt. Oð nõ

facienduz eſt: niſi in illa trinitate.i. ſũmo
⁊ incõmutabili bono. Ulide quemadmo
dũ cũ ipᷣa veritas ⁊ ꝰbum ꝑ qð facta ſũt

ofmia: caro factũ eſſet vt habitaret in no/

bis:tñ ait apłs. Et ſi noueramꝰ chꝛiſtũ

ſm carnẽ:ſed iã nõ nouimꝰ. Ille quippe
q̊ nõ ſolũ ꝑuenientib poſſeſſionẽ:ſʒ etiẽ

viã pᷣbere ſe voluit veniẽtib ad ſe pᷣnci/
pium viarum voluit camem aſſumere:
vñ eſt etiã illud.Dñs creauit me in pᷣnci
pio viaꝝ ſuarũ:vt inde incipent qͥ vellẽt
venire. Aplus igit᷑ q;uis adhuc ambu/
laret in via.⁊ ad palmã ſupꝑne vocatiõis
ſeq̃retur vocantẽ dñm:tũ ea q̃ retro ſunt
obliuiſcens: in ea q ante ſunt extentuſ⸗

iã pncipium viarum tranſierat. B eſt:eo

nõ indigebat:a quo tñ aggrediendũ ⁊ ex
oꝛdiendũ iter eſt oĩbus qͥ adveritateʒ ꝑ/
uenire: ⁊ in vita eterna permanere deſide
rant. Sic enĩ ait: Ego ſum via ⁊ vᷣitas⁊
vita. hoc eſt ꝑ me venit:ad me ꝑuenit᷑:in
me ꝑpmanet᷑.Cũ enĩ ad ipᷣm ꝑuenit᷑.etiaz
ad ipᷣm patrẽ ꝑueni lle
eſt equalis agnoſcit᷑ vinciente ⁊ taq; ag

glutinante nos ſpũſctõ: quo in ſũmo at/

q; incõmutabili bono ꝑmanere poſſimꝰ
Exq̊ intelligit ꝙ nulla res in via. tenere

glekruipe

f.qꝛ ꝑ equalẽ ille cui

godebent:
nin ſed
rtzttiſte
ſutenr⸗
fermirerſc
fer vtada
buslibertu
niguefin
nüſhtißi
maherſit
dliupſen
Nlecoreie

ſcan

as facl⸗

teni
itßdſn
lanntöeſ
nnniy rehr
mnentoran
önsfe
WD
Diasd
ſcdüd
iſig⸗
intelt
Perit
hect
ſohli⸗
hom
ſab fili
llmnen
igebſcl
gturſati
alikeo⸗
batime
man
Vllleat
lgiel
locpinen
ſtcuim

Mentiee

Winignn

iö

ulee
ſanß
ſrS
ln⸗
Pkichir
Mept

mnifuanen
Mschmn ſ⸗
anafelſchn
DCrnogti
Gitſzgniinhen
ns hoienlel
Aluz gonit
186. Cüzütbenz
orbͦq hoifin
a bentane,
niſpezpenunn
mmohanpeulg 7,
undin lyſy
efuurii,
Wunminiſne

Mrfucidden

cödiigberäd
leckgent dein
luu bignmaci
Abaſurtinv/
wübecsa
nens lercet
ians d.
1wineiſi
Wleanens
wung in
anbrbiant

.

iurmin

win N

37

niun;
nm Mnar
guit neittla
nageri
8iRNNRD,

ſagrenehe6

adtenn

nrſant Nnme

. Scs
min.
Nincite

M

mmmcrdl

ſorenang

nos debeat:qñ nec ipᷣe dñs inntuʒ via
noſtra eſſe dignatꝰ eſt.tenere nos volue-,/

rit:ſʒ trãſire.ne rebo tꝑalibo qᷓ;uis ab illo
ꝓ ſalute nr̃a ſuſcept ⁊ geſtis hereamꝰ in
firmiter.ſed ꝑ eas potiꝰ curramꝰ alacri/
ter.vt ad eũipᷣm qͥ noſtrã naturaʒ a tꝑali

bus liberauit ⁊ collocauit ad dextrã pa

tris ꝓpuehi atq; ꝑuenire mereamur. Om
niũ igit᷑ qᷓ pᷣdicta ſunt:exq de rebꝰ tracta/
mus: hec ſũma ẽ:vt intelligat᷑ legꝭ ⁊ oĩm

diuinaꝝ ſcripturaꝝ plenitudo ⁊ finis eẽ
dilectio rei q̃ fruendũ ẽ:⁊ rei q̃ nobiſcum

ea re frui põt:qꝛvt ſe qͥſq; diligat pᷣcepto
nõ eſt opꝰ. Hoc & vt noſceremꝰ atq; poſ/
ſemus facta ẽ tota ꝓ ſalute nr̃a ꝑ diuinãa
Pꝓuidentiã diſpenſatio tꝑalis:qᷓ debemꝰ
vti:nõ q̃ſi mãſoꝛia q̃dã dilectiõe atq; de/

lectatiõe: ſed tranſitoꝛia potiꝰ tanq; vie.
tanq; vehiculoꝝ vlł alioꝝ qrülibʒ inſtru

mentoꝝ:aut ſi d ↄgruenti dici põt:vt
ea q bus ferimur: ppter illudad qð feri/

mur diligamuſ. Quiſqs igit᷑ ſcripturas

Dinĩas vl qrũlibet eaꝝ ꝑtem intellexiſſe
ſibi videt᷑:ita vt eo intellectu nõ edificet

iſtã geminã charitatẽ dei ⁊ ꝓximi nõduʒ
intellexit. Quiſqͥs vo talẽ inde ſniam di/
xerit:vt huic edificãde charitati ſit vtil:

nec tñ h̊ dixerit:qð ille quẽ legit eo loco
ſenſiſſe pbabit᷑.nõ ꝑnitioſe fallit᷑: nec oĩ/
no mentit᷑. Ineſt qpge in mentiẽte volũ/

tas falſa dicẽdi.Et iõ multos inuenimꝰ

qui mentirivelint:qͥ aũt falli neminẽ Cũ
igit᷑ ̊ ſciens hõ faciat.illud neſciẽs pati

atur:ſatis in vna eadẽq; re appet illuʒ qͥ

fallit᷑ eo qͥ mentit᷑ eſſe melioꝛẽ:qũquidem
pati meliꝰ eſt iniqͥ tatẽ q; facere. Oĩs aũt
qͥ mentit᷑ iniqtatẽ facit:⁊ ſi cuiq; videtur
vtile aliqñ eẽ mẽdaciũ:.põt videri vtile,zʒ

aliqñ eſſe iniqtatẽ. Nemo enĩ metiens ĩ
eo ꝙ mentit᷑ fuat ſidẽ. Naʒ vtiq; h̊ vult
vt cui mẽtitur fidẽ ſibi habeat:quã tũ ei

mentiẽdo nõ fuat.Om̃is aũt fidei viola
toꝛ iniquus eſt. Aut igit᷑ iniqtas ẽ vtilis
aliqñ qð fieri nõ põt.aut mẽdaciũ ſemꝓ
inutile eſt. Dʒ qͥ ſqͥs in ſcripturis aliud
ſentit q; ille qͥ ſcripſit:illis nõ mentiẽtibb
fallit᷑. Sed tũ vt dicere ceꝑam ſi ea ſnria

fallitur:q edificat charitatẽ: qᷓ finis pce/

pti eſt:ita fallit. ac ſi qſ; erroꝛe deſerens
via:eo tñ ꝑ agrũ pergat:q etiã via illa ꝑ/⸗

ducit. Coꝛrigẽdus ẽ tũ:⁊ q;ᷓ ſit vtiliꝰvia
nõ deſerere demõſtradũ eſt.ne ↄſuetudie
deuiãdi etiã in trãaſuerſum aut ꝑuerſũ ire

cogat᷑. Aſſerẽdo eniĩ temere ꝙ ille nõ ſen/
ſit quẽ legit:plerũq; incurrit in alia q̃ illi

ſnie cõterere nequeat:qᷓ ſi vera ⁊ certa eſ/
ſe ↄſentit:illud nõ poſſit veꝝ eſſe qð ſen/

ſerat. YFitq; in eo neſcio quõ vt amando
ſniam ſuã ſcripture incipiat offenſioꝛ eẽ
magis q; ſibi. Qð malũ ſi ſerpere ſinerit
euertet᷑ ex eo. Per fidẽ eni ambulamꝰ nõ
ꝑ ſpeciẽ.Titubabit aũt fides:ſi diuina/

rũ ſcripturarũ vacillat auctoꝛitas. Poꝛ
ro fide titubãte.charitas etiã ipᷣa lãgue

ſcit. Nã ſi a fide qſq; ceciderit:a cha rita/
te etiã neceſſe eſt cadat.Nõ enĩ põt dili/

gere qð eſſe nõ credit.Poꝛro ſi ⁊ credit ⁊
diligit.bñ agẽdo ⁊ pceptis bonoꝝ moꝝ.
obtemꝑando efficit vt etiam ſperet ſe ad
id qð diligit eſſe vẽturũ. Itaq; tria hec
ſunt qbus ⁊ ſcia om̃is ⁊ ꝓphetia militat
fides:ſpes:charitas.Sed fſidei ſuccedit
ſpes quã videbimꝰ. Et ſpei ſuccedit bea

titudo ipᷣa:ad quã puẽturi ſumꝰ. Chari

tas autẽ iſtis decedẽtibo augebit᷑ potiꝰ.

Si en crededo diligimꝰ qð nõdũ vide/
mus:qnto magꝭ cũ videre cepimꝰ: Et ſi

ſperãdo diligimꝰ qͥ nõdũ ꝑuenimꝰ:qua/

to magis dũ puenerimus: Inter tpalia

q́pppe atq; eterna h̊ intereſt: ꝙ tpale aliqͥd
plus diligit᷑ anq; habeat᷑. vileſcit aũt cũ

aduenerit.Nõ eni ſatiat aiam:cui vera ⁊
certa ſedes eſt eternitas.Eternũ aute ar/

dentiꝰ diligit᷑ adeptũ q; deſideratũ. ul

li enĩ deſiderãti ↄcedit᷑ plus de illo exiſti

mare q; ſe habʒ: vt ei vileſcat cũ minꝰ in
uUenerit:ſed quãtũ qͥ ſq; veniẽs exiſtima/

re potuerit:plus ꝑpueniẽs inuẽturus eſt.

Homo itaq; fide:ſpe ⁊ charitate ſubni/

xus:eaq; incuſſe retinẽs nõ indiget ſcri,-
pturis: niſi ad alios inſtruendos. Itaq;

multi ꝑ hec tria in ſolitudine ſine codici/
bus viuũt. UVñ in illis arbitroꝛ iã cõple
tum eſſe qð dictũ eſt: ſiue pphetie euacu
abüũtur: ſiue lingue ceſſabũt: ſiue ſciẽtia

deſtruet᷑.Quibo tñ q̃ſi machinis tanta fi
dei ⁊ ſpei ⁊ charitat in eis ſurrexit ĩſtru⸗

Cctio: vt ꝑfectũ aliqd tenẽtes.ea q̃ ſunt ex
pte nõ querãt.pfectũ ſane quãtũ ĩ hacvi
la põt. ã in cõꝑatiõe future vite nulliꝰ

3

De doc. chꝛiſtiana Aiber

tuſti ⁊ ſancti eſt vita iſta ꝑfecta. IJdeo ma

nent inqt fides:ſpes: charitas:tria hec:

maioꝛ gqũt hoꝝ eſt charitas.qꝛ ⁊ cuʒ qſq;

ad eterna ꝑuenerit.duob iſtis ð cedẽtib⸗

charitas auctioꝛ et certioꝛ permanebit.

Quapꝛopt cũ qͥſq; cognouerit finẽ pᷣce/

pti eſſe charitatẽ de coꝛde puro ⁊ ↄſcien

tia bona ⁊ fide nõ ficta.oẽm intellectũ di

uinaꝝ ſcripturaꝝ ad iſta tria relaturꝰ.ad

tractationẽ illoꝝ libꝛoꝝ ſecuruſ accedat

Cũ enĩ diceret charitas:addidit de coꝛ/⸗

de puro:vt nihil aliud q;ᷓ id qð diligẽdũ

eſt diligat᷑. Cõſciẽtia vero bona ſubiun/
xit ꝓpter ſpem Ille eni ſe ad id qð credit
1 diligit ꝑuenturũ eſſe deſperat:cui ma/
le ↄſcientie ſcrupulus ineſt. Tercio ⁊ fi/
de inquit nõ ficta. Si enĩ fides nr̃a men

dacio caruerit:tũc ⁊ nõ diligimꝰ qð non

eſt diligendũ: ⁊ recte viuẽdo id ſperamꝰ:
vt nullo modo ſpes nr̃a fallat᷑. Pꝛopte/
rea ⁊ de reb ↄtinẽtibo fidẽ q̃ntũ ꝓ temꝑe

ſatis eſſe arbitratꝰ ſum dicere volui:qꝛ ĩ
aliüs voluminibꝰ ſiue ꝑ alios ſiueꝑ nos
multa iã dicta ſunt Modus itad; ſit iſte

libꝛi huiuſ.Cetera de ſignis qntũ dede/
nint dominus diſſeremus.

Erplclklibe pꝛimus.
Incipit liber ſecundus.

reb cũ ſcriberẽ pᷣmiſi
coõmonẽs:ne qͥs in eis
itttenderet: niſi quod
ſunt: nõ etiam ſi qd ali
ud pᷣter ſe ſignificant:

viciſſim de ſignis diſlerẽs: h dico. ne qs
in eis attẽdat ꝙ ſunt:ſʒ potiꝰ ꝙ ſigna ſũt

id eſt ſignificãt. Signũ eſt eni res pꝛe

ter ſpeciẽ quã ingerit ſenſibs aliud aliqͥd

ex ſe faciens in cogitationẽ venire:ſic ve

ſtigio viſo trãſiſſe anial cuiꝰ veſtigiuz eſt
cogitamꝰ:⁊ fumo viſo ignẽ ſubeſſe ↄgno
ſcimꝰ.⁊ voce animant audita affectiõeʒ
animi eiꝰ anĩaduertimus:et tuba ſonãte
milites vł ꝓgredi vel regredi: ⁊ ſi qͥd ali/

ud pugna poſtulat opoꝛtere nouerunt.
Signoꝝ igit᷑ alia ſũt naturalia:alia da/
ta.aturalia ſunt qᷓ ſine voluntate atq;

vllo appetitu ſignificãdi:pᷣter ſe aliquid

aliud ex ſe cognoſci faciũt:ſicuti ẽ fumꝰ
ſignificãs ignẽ.nõ eniz volẽs ſigniſicare
id facit:ſed reꝝ exꝑtaꝝ aĩaduerſiõe ⁊ no/
tatione cognoſcit᷑ ignẽ ſubeſſe:etiaʒ ſi fu/
mus ſolꝰ apꝑeat. Sʒ ⁊ veſtigiũ trãſeũtꝭ

animãtis ad h̊ genꝰ ꝑtinet. Et vultꝰ ira

ti ſeu triſtis affectionẽ animi ſigniſicat.
etiã nila eiꝰ volũtate:qͥ aut iratꝰ aut tri/

ſtis eſt:aut ſi qs alius motꝰ animi vultu
indice ꝓdit᷑ etiã id nob nõ agentibo vt p/

dat᷑. Pʒ de h toto genere nüc diſſerere ñ
eſt ꝓpoſitũ.Quoniã tñ incidit in parti/
tionẽ nr̃am pᷣteriri oĩno non potuit.atq;
id hactenꝰ notatũ eẽ ſuffecerit. Data ve
ro ſigna ſunt:q̃ ſibi queq; viuẽtia inuicẽ
dant ad demõſtrãdos q̃ntũ pñt motus
animi ſui vł ſenſa aut intellecta quelibet
NHNec vlla cã eſt nobis ſignificãdi.i.ſigni
dandi:niſi ad depꝛomẽdũ ⁊ traijciendũ
in alteriꝰ animũ id qð anio gerit is qͥ ſi/
gnũ dat. Hoꝝ igit᷑ ſignoꝛũ genꝰ qntum
ad hoĩes attinet ↄſiderare atq; tractare
ſtatuimus: qꝛ ⁊ ſigna diuinitꝰ data q in
ſcripturis ſanctꝭ ↄtinent᷑ ꝑ hoĩes nob in
dicata ſunt qͥ ea cõſcripſerũt. Habẽt eti

am beſtie quedã int᷑ ſe ſigna quibꝛ ꝓdũt

appetitũ animi ſui. Nã ⁊ gallus gallina
tius reꝑto cibo dat ſignũ vocis galline
vt accurrat.⁊ columbo gemitu colũbam
vocat:⁊ ab ea viciſſim vocat᷑:⁊ młta hu/
iuſmõi anĩaduerti ſolent. Que vtrum ſi/
cut vultꝰ aut dolẽtis clamoꝛ ſine ſignifi
candi volũtate ſeqᷓnt᷑ motũ animi.an ve/
ro ad ſignificandum dent alia q̃ſtio eſt.⁊
ad rẽ que nũc agit᷑ nõ ꝑtinet. Quã ꝑtem
ab h oꝑe tanq; nõ neceſſariã remouemꝰ.
Signoꝝ igit᷑ qbus int᷑ ſe hoĩes ſua ſen/

ſa cõmunicãt.q̃dã ꝑtinẽt ad oculoꝝ ſen/

ſum:pleraq; ad auriũ: panciſſima ad ce/
teros ſenſus. Nã cũ innuimꝰ nõ damus
ſignũ:niſi oculł eiꝰ quẽvolumꝰ ꝑ h̊ ſignũ
voluntat nr̃e ꝑticipem facere.Et dam
motꝰ manuũ pleraq; ſignificant.Et łv⸗
ſtriones oim mẽbꝛoꝝ motibo dant ſigna
q̃dã ſcientibo:⁊ cũ ocuł eoꝝ qſi fabulant᷑
Et vexilla dꝛaconeſq; militares ꝑ ocu/
los inſinuãt volũtatẽ ducũ.Et ſunt hec
oĩa q̃ſi qdã vᷣba viſibilia. Ad aures aũ̃t
q̃ ꝑtinẽt vt dixi plura ſũt.in vᷣbis maxiĩe

zaubet
ſtüſ
Gaouſ
ſunr Ueni⸗
nuerütpnop⸗
cpint ſe
feſngndnn
giinigoden
ſlßgttron
lriigitof
Ctönibiſi
lirudoſig
ſsboles er
Aalgnaoia
debenu
orͤpon
ſhrinviſc⸗
ſſkimunſun
poceboal
uqaziu
Wcömuni
Walc
MWre
Wwrd
üa
merüt
diuine
latun
oppor
miuum
gelitey
ſute i
cogten
rpe
deufmag
hn
ſuntit
leneele
cnmaur⸗
Pbeniürt
ſwicaug
ſandii
cador
Wnn
PNan
N
chgn
Nh
gaine
lnerg

Siteſenig
rürſian iin
blisſgie

gaindnenſöenn

Eſubeſeniſß
1deſtigänii⸗
Aunet. Etnli
amimi ſini
diautinginn
Enot'ninn
Wörögencn,
engrnüeniri
minadrtz⸗
Efmdnr.
fininnc
Gintigin nann
Eimlengnt
icid i
Wir midaugi
miogent idi
wei ge änran

Nenchnen
diini N e

S

ei Muin
eigugdhn.

gi bglir
gnim aidn
wndtnlub
Armm/
nor ilif
fiannidn e
luifioch
nn. äen
rünwncun
ebeisſuſt/

iithuin
lens Lodh
Etüirbe⸗
uroii
tvismin

Nã ⁊ tuba ⁊ tibia ⁊ cythara dãt plerũ
nõ ſolũ ſuauẽ ſʒ etiã ſignificantẽ ſonum.

HGed oiĩa ſigna vᷣbis cõꝑata pauciſſima

ſunt. Uerba eni pꝛoꝛſus int hoĩes obti -/
nuerũt pncipatũ ſigniſicãdi qcũq; anio

ↄcipiunt᷑.ſi ea ꝓdere qͥſq; velit Nã ⁊ odo

re vnguẽti dñs q̊ ꝑfuſi ſunt pedes eiꝰ ſi/

gnũ aliqð dedit:⁊ ſacr̃o coꝛꝑis ⁊ ſãguĩs

ſui pᷣguſtato ſignificauit qð voluit:⁊ cũ
młxr tãgeẽdo fimbꝛiã veſtmti eiꝰ:ſalua fc6a
eſt:nõ nihil ſignificat. Sʒ innumerabil
młtitudo ſignoꝝ:qͥbus ſuas cogitatio/

nes hoĩes exerũt in vᷣbis ↄſtituta ẽ. Nã
illa ſigna oĩa q̊ꝝ genera bꝛeuit᷑ attigi. po
tui verb enunciare:vba vero illis ſignis
niło mõ poſſum. Sʒ qꝛ verberato aere
ſtatim traſeũt.nec diutiꝰ manẽt q; ſonãt
inſtituta ſunt ꝑ lr̃as ſigna verboꝛũ. Ita
voces ocuł oñdunt᷑.nõ ꝑ ſeipᷣas:ſed ꝑ ſi/
gna q̃daʒ ſua. Iſta igit᷑ ſigna non potue/
rũt cõmunia eſſe oĩbo gentibo pcto q̃daʒx
diſſenſionis hũane:cũ ad ſe quiſq; pnci
patũ rapit.Cuiꝰ ſuꝑbie ſignũ eſt:erecta
illa turris in eelũ.vbi hoĩes impij nõ ſo⸗/
lũ anĩos:ſed etiã voces diſſonas hr̃e me

ruerũt.Ex q̊ factũ eſt:vt etiaʒ ſcriptura

diuina q̃ tantis moꝛbis humanaꝝ volũ
tatum ſubuenit᷑.ab vna lingua ꝓfecta:q̃
oppoꝛtune potuit ꝑ oꝛbem terrarũ diſſe
minari.ꝑ varias interpᷣtum linguas lon
ge lateq; diffuſa innoteſceret gentib ad

ſalutẽ.qua legẽtes nihil aliud appetunt

qᷓ; cogitationẽ voluntatẽq; illoꝝ a qbus
ↄſcripta eſt inuenire:⁊ ꝑ illas volũtatem
dei:fᷣm quã tales homĩes locutos eẽ cre
dimus. Sed multis ⁊ multiplicibo ob/
ſcuritatiba ⁊ ambiguitatiba decipiunt᷑.qͥ
temere legũt aliud ꝓ alio ſentiẽtes:qͥbuſ
dam autẽ locis qͥd vel falſo ſuſpicent᷑ nõ
inueniũt:ita obſcure quedã dicta denſiſ
ſimã caliginẽ obducũt. Oð totum pui/
ſum diuinitꝰ eſſe nõ dubito:ad edoman

daʒ laboꝛe ſuꝑbiã:⁊ intellectũ a faſtidio

renouandũ.cui facile inueſtigata plerũ/

ꝙ; vileſcunt. Quid eniʒ eſt:queſo: ꝙ ſi àaſ
̃; dicat ſanctos eſſe homĩes atq; perfe/

ctos:quoꝝ vita ⁊ moꝛibo chꝛiſti eccleſia
de ꝗbuſſibet ſuꝑſtitionibs pꝛecidit eos:
qui ad ſe veniũt:⁊ imitatiõe bonoꝝ ſibi/
met quodãmodo incoꝛpoꝛat.qͥ bõi fide/

ies ⁊ vere dei ſerui deponẽtes onera ſecu

li ad ſanctũ baptiſmi lauacrũ venerũt.at
qʒ inde aſcendetes ↄceptiõe ſanctiſpiritꝰ
fructũ dant gemine charitatꝭ.i.dei ⁊ ꝓxi

mi.quid eſt & ſi hec quiſq; dicat. minꝰ

delectat audiẽtem q; ſi ad eundẽ ſenlum

locũ illũ exponat de canticis canticoꝛũ.

vbi dictũ eſt eccłie:cũ tanq; pulcra q̃daz
femina laudaret᷑.dẽtes tui.ſicut grex ton
ſarũ aſcendẽs de lauacro.q̃ om̃es gemi/
nos creant:⁊ nõ eſt ſterilis in eis? Num
aliud homo diſcit.qᷓ; cum illud planiſſi/

mis vᷣbis: ſine ſilitudinis hmõi admini/
culo audiret: Et tñ neſcio quõ ſuauiꝰ in

tueoꝛ ſanctos cũ eos q̃i dentes eccłie vi
deo pᷣcidere ab erroꝛibo homines.atq; in
eius coꝛꝑe emollita duricia q̃i demerſos
manſoſq; trãſferre.Oues etiã iocundiſſi

me agnoſco detonſas.oneribꝰ ſecularibꝰ

tanq;ᷓ velleribo poſitis.⁊ aſcẽdentes de la
uacro.i.de baptiſmate creare om̃s gemi
nos.i.duo pᷣcepta dilectiõis: ⁊ nullã eſſe
ab iſto ſancto fructu ſterilẽ video. Sʒ q̃

re ſuauiꝰ videaʒ.q; ſi nulla de diuinis li

bꝛis talis ſiłitudo ꝓmeret᷑:cũ res eandem
ſit eademq; cognitio difficile eſt dicere.⁊
alia q̃ſtio eſt. Nunc tũ nemo ambigit.et

ſiłitudines libentiꝰ queq; cognoſci:et

cũ aliq̃ difficultate queſita multo gratiꝰ
inueniri.Qui enĩ pꝛoꝛſus nõ inueniunt
qð q̃rũt:fame laboꝛãt.Qui autẽ nõ que
rũt:qꝛ ĩ pꝛomptu hũt.ſfaſtidio ſepe mar/
ceſcũt. In vtroq; aũt languoꝛ cauẽdus
eſt. Ma gnitice igit᷑ ⁊ ſalubꝛit᷑ ſpũſſctũs
ita ſcripturas ſctãs modificauit.vt locꝭ
aptioꝛibo fami occurreret: obſcurioꝛibꝰ
aüt faſtigia detergeret. Nihil enĩ fere de
illis obſcuritatibo eruit᷑: qð non planiſſi

me dictũ alibi reꝑiatur. Ante oĩa igit᷑o/
pus eſt dei timoꝛe ↄuerti ad cognoſcen/
dã eius voluntatẽ:qͥd nobis appetẽduʒ
fugiendũq; pᷣcipiat.Cimoꝛ aũt iſte cogi
tationem de nr̃a moꝛtalitate:⁊ de futura
moꝛte neceſſe eſt incutiat:⁊ q̃i clauat car
nibus om̃es ſuꝑbie motꝰ ligno cruc at/
figat. Deinde opus eſt miteſcere pietate.
neq; ↄtradicere diuine ſcripture:ſiue in/

tellecte:ſi aliqua vicia nr̃a ꝑcutit: ſiue ſi
intellecte q̃i nos melius ſaꝑe meliuſq; pᷣ
ciꝑe poſſemꝰ.ſed cogitare potiꝰ: craae

id eſſe melius ⁊verius qð ibi ſcriptũ eſt:

ctiã ſi lateat:q; id qð ꝑ noſmetipᷣos ſape/

repoſſumꝰ. Poſt iſtos duos gradꝰ timo

ris atq; pietatꝭ:ad tercium venit᷑ ſcientie
gradũ:de quo nũc agere ſtatui.Nã in eo

ſe exercet omis diuinarũ ſcripturarũ ſtu
dioſus:nihil aliud in eo inueniẽs q; dili

gendũuũ eſſe deũ ppter deũ.⁊ ꝓximũ pꝛo/
pter deũ:⁊ illũ quidẽ ex toto coꝛde:ex to
ta ania:ex tota mente diligere ꝓximũ ve
ro tanq; ſeipᷣm.id eſt vt tota dilectio ꝓxi
mi:ſicut etiã noſtri referat᷑ in deum. De
qͥbus duobꝰ pceptis cũ de reba ageremꝰ

in libꝛo ſuꝑioꝛe tractauimꝰ. Neceſſe eſt

ergo vt pmo ſe quiſq; in ſcripturis inue
niat amoꝛe huiꝰ ſeculi:hoc eſt tꝑaliuʒ re
rum umplicatũ.longe ſeiunctũ eſſe a tan/
to amoꝛe dei ⁊ tanto amoꝛe ꝓximi:q̃ntũ
ſcriptura ipᷣa pᷣſcribit. Cum vero ille ti/
moꝛ quo cogitat de iudicio dei:⁊ illa pie
tas qua nõ põt niſi credere et cedere au/

ctoꝛitati ſanctoꝝ libꝛoꝝ.cogit euʒ ſeißm

lugere. Nã iſta ſciẽtia bone ſpei hominẽ
ſe ñ iactantẽ:ſed lamentanteʒ facit. Quo
affectu impetrat ſedulis pꝛecibo ↄſolati/
onẽ diuini adiutoꝛij:ne deſperatiõe fran
gantur: ⁊ eſſe incipit in quarto gradu: ̊

eſt foꝛtitudinis quo eſurit᷑ et ſititur iuſti

cia. Hoc enĩ affectu ab om̃i moꝛtifera io

cunditate rerũ tranſeuntiũ ſeſe extrahit:

2 inde ſe auertens ↄuertit ad dilectioneʒ

eternoꝛũ ĩ incõmutabilẽ.ſcʒ vnitatẽ ean

demq; trinitatẽ. Quã vbi aſpexerit quã
tũ põt:in longinqua radiantẽ:ſuiq; alpe

ctus infirmitate ſuſtinere ſe illã lucẽ non

poſſe ꝑſenſerit:in quinto gradu.hoc ẽ in

ↄſilio miſericoꝛdie purgat aniam tumul

tuantem quodãmodo atq; obſtrepenteʒ
ſibi de appetitu inferioꝛũ ↄceptis ſoꝛdi/
bus. Hinc vero ſe in dilectione pꝛoximi
gnauiter exercet.in eaqʒ ꝑficitur:⁊ ſpe iã
plenus atq; interger viribo cuz puenerit

vſq; ad inimici dilectionẽ.aſcẽdit in ſex/

tum gradũ:vbi iã ipᷣum oculũ purgat:q̊̃
videri deus poteſt:qᷓntum poteſt ab his
qui huic ſeculo moꝛiunt᷑ qntum poſſunt
Hã intantũ vidẽt inntũ moꝛiunt᷑ hnic
ſeculo. Inquãtũ aũt huic vinũt.nõ vi/
dent.Et iõ qᷓ;uis iã certioꝛ ⁊ nõ ſolũ to/
lerabilioꝛ:ſʒ etiã iocũdioꝛ ſpecies lucꝭ il/

De doc. cheiſtiana Niber II

lius incipiat apparere.ĩ enigmatetñ ad/
huc ⁊ ꝑ ſpeculũ videri dicit᷑:qꝛ mag ꝑ fi
dem q; ꝑ ſpem ambulat᷑:cum in hac vita

ꝑegriamur.qᷓ;uis ↄuerſationẽ habeamꝰ
in cel. In H aũt gradu ita purgat oculũ
coꝛdis:vt veritati ne ipᷣm qͥdẽ pᷣferat aut
ↄferat ꝓximũ.ergo nec ſeipᷣm qꝛ nec illũ
quẽ diligit ſicut ſeipᷣm.Erit ergo iſte ſan
ctus tam ſimplici coꝛde atq; mũdato:vt
neq; hoĩbus placẽdi ſtudio detoꝛqueat
a vero:nec reſpectu deuitandoꝝ quoꝛũ/
libet incõmodoꝝ ſuoꝝ que aduerſantur
huic vite.Talis filiꝰ aſcendit ad ſapien
tiã q̃ vltima ⁊ ſeptima ẽ qua pacatꝰ tran

quilluſq; ꝑfruitur Initium enĩ ſapie ti/

moꝛ dñi.Ab illo enĩ vſq; ad ipᷣam ꝑ hos

gradus tendit᷑ ⁊ puenit᷑. Bʒ nos ad ter/

ciũ gradũ illũ ↄſiderationeʒ referamꝰ: de
quo diſſerere qdð dñs ſuggeſſerit atqʒ tra

ctare inſtituimꝰ.Erit igit᷑ diuinaꝝ ſcri -

pturarũ ſolertiſſimꝰ indagatoꝝ:qui pꝛi/
mo totaſlegerit notaſq; habuerit:⁊ ſinõ
dum intellectu iã tñ lectiõe dũtaxat eas

que appellant᷑ canonice Hã ceteras ſecu

rius leget fide veritatis inſtructꝰ.ne pꝛe
occupent imbecillẽ animuʒ: ⁊ ꝑiculoſis
mendacijs:atq; fantaſmatibo eludentes
pᷣiudicent aliqͥd ↄtra ſanã intelligentiaʒ.

n canonicis aũt ſcripturis eccłiarũ ca

tholicarũ qᷓ;plurimũ auctoꝛitatẽ ſequa/
tur.inter quas ſane ille ſunt q̃ aplicas ſe
des habere:⁊ epiſtolas acciꝑe meruerũt.
Tenebit igit᷑ hunc modũ in ſcriptur ca
nonicis:vt eas que ab om̃ibo accipiũtur

eccleſijs catholicis pꝛeponat eis ãůs que

dam nõ accipiunt. In eis vero qᷓ nõ acci
piunt᷑ ab om̃ib:pꝛeponat eas quas plu
res granioꝛeſq; accipiũt.eis qs paucio/

res minoꝛiſq; auctoꝛitatis ecclie tenent

i autẽ alias inuenerit a pluribo: alias
a grauioꝛibo haberi:q;q; hoc inueĩre nõ
poſſit:equalis tñ auctoꝛitatis eas habẽ
das puto. Lotꝰ aũt canon ſcripturaruʒ
in quo iſtã ↄſiderationẽverſandam dici/
mus his libꝛis cõtinet᷑. Ouinqʒ moyſe/

os id eſt geneſi:exodo: leuitico: numeri:

deuteronoĩo:et vno libꝛo ieſu naue:vno
iudicum:vno libello qui appellat ruth.
q magis ad regnoꝝ pꝛicipia videt᷑ ꝑtine

re. Deinde quattuoꝛ regnoꝝ ⁊ duobe pa

nlhonenolin

rencilgetis ſi⸗
ſorucſidune⸗

ſi du
eneczu
cunttdaucti

itht nuchl⸗/

loc ulo
llibitolüri
ponmontenni
Cbrodeidvn
foniotres:pu
Uateſaſtes.
gieniannaln
Undeguagiſ
otKanic
Ntallinee

cucloritnere

lioouncri
lbeiquippeie
mppbern
denscſkna
ur Awe
Rd
96. Pon⸗
geus n
cenorp
Eſtigs.
Hoqa
ſeſamin
guituo.
ſumarai
ceinepi
Acorinthio
Dhcſogad
cenſesdunen
theun dub
hebrpo e
Mlugerr
homrg,
hhoofi,
mnenunler,
Wdhareh

märilee
nlüninr
mepne
biint
tiuſchteck

Lichningtetſt
ndiäbgnnggi
Ckamineen
hgſnoneheden⸗

uin ougragi

Mnicizintnn
rſayn genrli
Ertarolſeen
Leng nücgtort
nin damanef
tmtar guori,
Kertüginmn
cikubpien
Negaßen
nidnnaniicn
iöenpdee
Gwwoaenn
onez ebumd
rſntngn
r dinim i⸗
gronllpi,
habuertaſir
ie danraten
rhäcacnoſ
Nnanicinees
nniinlin;
mnsanti
nlatitnu⸗
nitllepf
nayema
jinnrähüͤd
tcsis
serön
cs ni
11csie
ua len
untn lit⸗

e inucſenG

rlohmman
onoumda/
inc;noſe

ico⸗numer.

ſcſunanoro
Pnclͤnun
pi⸗ ctpnne

ſapientia: ⁊ ali

ralipomenon:nõ ↄſequẽtibo: ſʒ q̃i a late

re adiunctis ſimulq; ꝑgentibo. Hec ẽ hi
ſtoꝛia ꝗᷓ ſib imet ãnexa tꝑa ↄtĩet.atq; oꝛdi
nẽ rerũ.HBunt alie tanq; ex diuerſo oꝛdi

ne.q̃ᷓ neq; huic oꝛdini:neq; inter ſe cõne/

ctunt᷑:ſicut eſt iob ⁊ thobias⁊ heſter ⁊ iu

dith ⁊ machabeoꝛuʒ libꝛi duo: ⁊ heſdre
duo.qͥ magis ſubſequi vident᷑ oꝛdinatã

illã hiſtoꝛiã:vſq; ad regnoꝛũ vel parali/
pomenon terminatã. Deinde ꝓphete in
qbus dauid vnus liber pſalmoꝝ:⁊ ſalo/
monis tres:puerbioꝝ:cantica canticoꝝ

⁊ eccleſiaſtes. Nam illi duo libꝛi vnus

7.

tur de quadã ſilitudine ſalomonis eẽ di
cunt᷑. Ham ieſus filiꝰ ſyrac eos ſcripſiſe
ↄſtantiſſime ꝑhibet᷑. Qui tñ quoniam in
auctoꝛitatẽ recipi meruerũt.inter ꝓphe/
ticos nu merãdi ſunt. Reliqui ſunt eoꝛuʒ
libꝛi qui ꝓpꝛie ꝓphete appellati ſũt.duo
decim ꝓphetarũ libꝛi ſinguli.qͥ ↄnexi ſi
bimet qm nũq; ſeiũcti ſunt ꝓ vno habẽ/
tur. Quoꝝ ꝓphetaꝝ noĩa ſunt hec.Oſee
Joel.Amos.Abdias. Jonas. Miche⸗/
as. Naum. Abacuch. Sophonias. ¶g
geus.Zacharias. Malachias. Deinde
q̃ttuoꝛ ꝓphete ſunt maioꝝ voluminum
Eſaias. Hieremias.Daniel. Eʒechiel.
His q̃dra gintaquattuoꝛ libꝛis veteris
teſtameti terminat᷑ auctoꝛitas. Noui au
tẽ quattuoꝛ libꝛis euãgelij ſm mattheũ.
ſim marcũ.ſᷣm lucã.ſᷣm iohannẽ.quattu
oꝛdecim epiſtoł pauli apli.ad romanoſ.
ad coꝛinthios duab.ad galathas.ad e/

pheſios.ad philippenſes.ad theſſaloni/

cenſes duabo.ad coloſſenſes.ad thimo/
theum duabo. ad titũ.ad philemonẽ. ad
hebꝛeos. Petri duab. tribus iohãnis.
vna iude:⁊ vna iacobi.actibo apłoꝛuʒ li/
bꝛo vno:⁊ apocalipſis iohis libꝛo vno.
In his om̃iba libꝛis timẽtes deũ ⁊ pie/
tate manſueti q̃runt voluntatẽ dei.Cu/⸗
ius oꝑis vl labor pma obſeruatio eſtvt
diximꝰ:noſſe iſtos libꝛos.⁊ ſi nõdum ad
intellectũ legẽdo:tñ vł mãdare memoꝛie
vel oĩno incognitos nõ hr̃e. Deinde illa
ꝗ in eis apte poſita ſunt vł pᷣcepta viuẽ/

di vł regule credendi. ſolertius diligen-

tiuſq; inueſtiganda ſunt.Oue qnto qſq;
plura inueit tanto eſt intelligẽtia capaci

qui eccleſiaſticꝰ inſcribi

oꝛ. In his enĩ ã aꝑte in ſcriptura poſita

ſunt inueniunt᷑ illa oĩa qᷓ ↄtinẽt fidẽ mo/
reſq; viuẽdi:ſpem.ſ.atq; charitatẽ.deqͥ/

bus libꝛo ſuꝑioꝛe tractauimꝰ. Cũ vᷣo fa
cta q̃dã familiaritate cũ ipᷣa lingua diui/
narũ ſcripturaꝝ.in ea q̃ obſcura ſũt ape/
rienda ⁊ diſcutiẽda ꝑgẽdũ ẽ:vt ad obicu

rioꝛes locutiões illuſtrãdas:de manife/
ſtioꝛibo ſumant᷑ exẽpla:⁊ q̃dã certaꝝ ſen

tentiaꝝ teſtimonia dubitationẽ de incer
tis auferãt. In q̃ re mẽoꝛia valet płimũ.
Que ſi defuerit:nõ põt his pᷣceptis dari
Duabo aut cauſis non intelligunt᷑ qͥ ſcri

pta ſunt:ſi aut ignotis aut ambiguis ſi/
gnis obtegunt᷑. Sũüt aũt ſigna vl ꝓpꝛia

vł tranſlata Pꝛopꝛia dicunt᷑:cũ his rebꝰ
ſignificãdis adhibent᷑ ppter q̃s ſunt in/
ſtituta:ſicut cũ dicimꝰ bouẽ intelligimꝰ
pecus:qð om̃es nobiſcum latine lingue
homies hoc nomine vo. anſſara
ſunt.cũ ⁊ ipᷣe res quas ꝓpꝛijs vᷣbis ſigni

ficamꝰ ad aliud aliqͥd ſignificandũ vſur

pantur:ſicut cũ dicimꝰ bouẽ:⁊ per has

duas ſyllabas intelligimꝰ pecus qð iſto

nomine appellari ſolet:ſed ꝑ illud pecus
rurſus intelligimꝰ euangeliſtam quẽ ſi/
gnauit ſcriptura interpᷣtante aplo dicẽs
Bouem triturantẽ nõ infrenabis. Con
tra ignota ſigna ppꝛia.magnum remedi

um eſt linguarũ cognitio. Etlatine qui⸗

dem lingue homĩes quos nũc inſtituen
dos ſuſcepimꝰ ⁊ duab alijs ad ſcriptu/
rarũ diuinarũ cognitionẽ habent opus.
hebꝛea ſcilicet ⁊ greca:vt ad exemplaria
pᷣcedentia recurratur.ſi quaʒ dubitatio⸗
nem attulerit latinoꝛũ interpꝛetum infi/
nita varietas:qᷓ;q; ⁊ hebꝛea verba nõ in
terpꝛetata ſepe inueniamus in libꝛis:ſi -
cut amen:alleluia:⁊ racha et oſanna:et ſi
qua ſũt alia.Quoꝝ partim ꝓpter ſancti
oꝛem auctoꝛitatẽ q;uis interpꝛetari po/
tuiſſent ſeruata eſt antiquitas: ſicut amẽ
⁊ alleluia:partim vero in aliam lingnaʒ
tranſferri non potuiſſe dicuntur:ſicut a /
lia duo que poſuimus. Sunt enim que
dam verba certarum linguarum:que in
vſum alteriꝰ lingue ꝑ interpᷣtationẽ trã/
ſire nõ pñt. Et hoc maxime interiectio/
nibo accidit:q vᷣba potius motuʒ animi
ſigniſicant: qᷓ; ſententie concepte m
AW

22

particulã. Nã ⁊ hec duo talia eſſe ꝑpibẽę
tur. Dicũt enĩ racha indignãtis eſſe vo/
cem:oſanna letãtis. Sʒ nõ ꝓpt᷑ hec pau

ca q̃ notare atq; interrogare facillimũ ẽ:

ſed ꝓpt᷑ diuerſitates vt dictũ ẽ intertũ
illaꝝ liguaꝝ ẽ ↄgnitio neceſſaria. Qui ei
ſcripturas ex hebꝛea lingua in grecã ver
terũt linguã numerari pñt.latini autẽ in
terpᷣtes nullo mõ. Ut eĩ cuiq; pᷣmiſ fidei

tꝑibo in manus venit codex grecus:⁊ ali
quãtulũ facultat ſibimet vtriuſq; ligue
hr̃e videbat᷑:auſus eſt interpᷣtari. OQueqͥ

dem res plus adiuuit intelligetiã q; im/
pedit:ſi modo legẽtes nõ ſint negligẽtes

lã nõnullas obſcurioꝛes ſentẽtias plu

rium codicũ ſepe maiĩfeſtauit inſpectio.
ſicut illud eſaie pꝓphete.Unus interpꝛeſ

ait. ⁊ carnẽ tuã ne deſpexeris.alius ⁊ do
meſticos ſeminis tui ne deſpexeris.vter

q; ſibi inuicem atteſtatus eſt. Nanq; al/

ter ex altero exponit᷑:qꝛ ⁊ caro poſſet ac/

cipi ꝓpꝛie vt coꝛpus ſuũ quiſq; ne deſpi

ceret ſe putaret ammonitũ.⁊ domeſticiſe
minis tranſiate chꝛiſtiani poſſent intelli
gi ex eodẽ vᷣbi ſemine nobiſcuʒ ſpũaliter
nati. Nunc aũt collato interpꝛetũ ſenſu.
ꝓbabilioꝛ occurrit ſnĩa ꝓpꝛie de conſan/
guineis nõ deſpiciẽdis eſſe pᷣceptũ.quo
niã domeſticoſ ſeminis cũ ad carnẽ retu

leris conſanguinei potiſſimũ occurrunt

Vnde eſſe arbitroꝛ illud apłi qð ait. Si

quomõ ad emulationẽ adducere potero

carnẽ meã vt ſaluos faciã aliquos ex il/
lis.id eſt vt emulando eos qͥ crediderant
⁊ ipᷣi crederent.Carnẽ enĩ ſuã dixit iude
os ꝓpter ↄſanguinitatẽ Item illud eiuſ
dem eſaie ꝓphete.niſi credideritis nõ in
telligetis.alius interpᷣtatus eſt.niſi credi
deritis nõ ꝑmanebitis. Quis hoꝝ vera
ſecutꝰ ſit.niſi exemplaria linguepᷣceden/
tis legant᷑ incertum eſt. Sʒ tñ ex vtroq;
magnũ aliqͥd inſinuat᷑ ſcienter legentib
Difficile eſt eĩ ita diuerſos a ſe interpᷣtes
fieri:vt nõ ſe aliqua vicinitate cõtingant
ga qm̃ intellectꝰ in ſpecie ſempiterna
eſt:fides vero in reꝝ tꝑaliũ qbuſdã cuna

bulis qſi lacte alit ꝑuulos:nũc autẽ ꝑ fi ,-

dem ambulabamꝰ:nõ ꝑ ſpeciẽ.niſi autezʒ
p fidẽ ambulauerimꝰ ad ſpecieʒ ꝑuenire
nõ poſſumꝰ:que non tranſit:ſed ꝑmanet

ꝑ intellectũ purgatũ nobis coherẽtibove

ritati. Pꝛopterea ille ait.niſi crediderit

nõ ꝑmanebitis:ille vero.niſi crediderit
nõ intelligetis.Et ex ambiguo linguepᷣ
cedentis plerũq; interpꝛes fallit᷑ cui non

bene nota ſnia eſt.⁊ eã ſignificationẽ traſ
fert q̃ a ſenſu ſcriptoꝛis penitꝰ aliena eſt.
ſicut quidã codices hñt.Acuti pedeſeo
rũ ad effundendũ ſanguines.Oxis enim
apud grecos ⁊ acutũ ⁊ velocẽ ſignificat.
Ille ergo vidit ſniam qͥ trãſtulit veloces

pedes eoꝝ ad effundẽdũ ſanguinẽ. Ille
autẽ aliꝰ ancipiti ſigno in aliã partẽ ra/

ptus errauit.Et talia quidẽ nõ obſcura

ſʒ falſa ſunt:quoꝝ alia ↄditio eſt. Nõ enĩ

intelligẽdos:ſʒ emẽdãdos tales codices
potiꝰ pꝛecipiẽdũ eſt. Hinc eſt eĩ eẽ illud
gqm̃ moſchos grece vitulus ðꝛ.moſchen

mata qdã nõ intellexerũt eſſe plãtatões.
⁊ vitulamina interpᷣtati ſunt. Qui erroꝛ

tã multos codices poccupauit.vt vix in

ueniat᷑ alit᷑ ſcriptũ.Et tñ ſnĩa manifeſtiſ
ſima ẽ.qꝛ clareſcit ↄſeqntib vᷣbis. Nãq;
adulterine plãtatiões nõ dabũt radices

altas:ↄuenientiꝰ ðꝛ q; vitulamina:q̃ pe/

dibo ꝑ terrã gradiunt᷑:⁊ nõ herẽt radicib⸗
Hãc tranſſatõeʒ in eo loco etiã cetera cõ
texta cuſtodiũt.Sʒ qm̃ ⁊ q̃ ſit ipᷣa ſentẽ/
tia:quã płes interpᷣtes ꝓ ſua qͥ ſq; facul/
tate atq; iudicio conant᷑ eloqui.nõ appa

ret:niſi ĩ ea lingua inſpiciat᷑ quã interp/
tant᷑.⁊ plerũq; a ſenſu auctoꝛis deuiꝰ ab

errat interpꝛes.ſi nõ ſit doctiſſimꝰ.Igit᷑
aut illaꝝ linguaꝝ ex bo ĩ latinã ſcriptu/
ram ꝑuenit petenda cognitio eſt: aut ha
bende interpᷣtationes eoꝝ qͥ ſe verbis ni
mis obſtrixerunt:nõ qꝛ ſufficiũt:ſed vt

ex eis libertas vel erroꝛ dirigat᷑ alioꝛuʒ:

qui nõ magis vᷣba q; ſnias interpᷣtando
ſequi maluerũt. Nã nõ ſolũ vᷣba ſingula
ſʒ etiã locutiões ſepe tranſferunt᷑:q̃ oĩno
in latine lingue vſum:ſi qͥs ↄſuetudinem
veterũ qͥ latine locuti ſunt tenere volue/

rit trãſire non pñt. Que aliqñ nihil adi/

mũt intellecta ſʒ offendũt tñ eos qͥ plus
delectãt᷑ reb:cũ ec in eaꝝ ſignis ſua q̃dã
fuat᷑ integritas. Nã ſoloeciſmꝰ qͥ dicit᷑.

nihil aliud eſt q; cum vᷣba nõ ea lege ſibi

coaptant᷑:qua coaptauerũt qui pꝛioꝛes
nobis nõ ſine auctoꝛitate aliqua locuti

ſnt. tieni

tadrepböpt

ſovoenicun

oolocutiſunte
pocerepguct

adick
duprtigon
ſcriſorepo⸗
tobantöonnl
ſcutgloqueen
nrGzte
finginkirmi⸗
gooddoctioꝛ
Ccaactiſien
dſfceckci
Nigernici⸗
obefinclenr
linäjikiini
gietqſunran
inite..
lingnänd⸗
ddecm
ſckificano
bit audin
Nnko
inpedite
Nen olae
muhi:d
llüedeiſ
lict deiſor
loutioneßin
Klltiideiſn
müedeiſort
leroninnine
Ufciourne
Eiuligne
Eilttinſing
dirräſbo
henrtſ⸗
örllaſpis
Kocüͤſtſa

ni
inn
hoicde

nobi⸗ coheithe
eank niſi galie
dcro liecign
Fumbigno i

