urnr elc

in domo tua p oẽs dies vite ſue. Et qᷓ vi

ta eiꝰ niſi tu: Et qͥ dies tni niſi etemitas
tua: Sicut ãni tui qͥ nõ deficiũt:qꝛ ideʒ

ipᷣe es. Hinc & intelligat aia mea qͥ pᷣt qᷓ
lõge ſuꝑ oia tꝑa ſis etemnꝰ:qñ tua domꝰ
q̃ ꝑegrinata nõ eſt:q;uiſ nõ ſit tibi coeter
na:tñ indeſineter ⁊ indeſiciẽter tibi cohe
rendo nuilã patit᷑ viciſſitudinẽ tempoꝛũ
Hocĩ ↄſpectu tuo claret mih l:⁊ magis
magiſq; clareſcat oꝛo te.atq; ĩ hac mani/
feſtatõe pſiſtã ſobꝛiꝰ ſub alis tuis.Ecce
neſcio qͥd ĩfoꝛme ĩ iſt mutatõnibo reꝝ ex
tremaꝝ atq; infimaꝝ. Et qͥ dicet mihi:
niſi quiſqͥs ꝑ inania coꝛdis ſui cũ ſuis fã

taſmatibo vagat᷑ ⁊ voluit᷑: Quis niſi tał

dicet mihi:ꝙ diminuta atq; ↄſũpta om̃i
ſpecie ſi ſola remaneat ĩfoꝛmitaſꝑ quã ð
ſpecie ĩ ſpeciẽ res mutabat᷑ ⁊ vᷣtebat:poſ
ſit exhibere vices tempoꝝ? Omino eniʒ
nõ pᷣt:qꝛ ſine varietate motionũ nõ ſunt
tꝑa:et nulla varietas vbi nulla ſpecies.
Ouibo oſiderat qtũ donas de⸗ meꝰ:q̃n

tu me ad pulſandũ excitas:q; tumcq;ʒ pul

ſanti aperis:duo reperio qᷓ feciſti carẽtia
tꝑibo:cũ tibi neutꝝ coeternũ ſit. num
qð ita foꝛmatũ eſt:vt ſine vllo deſectu cõ
templatõis:ſine vllo interuallo mutatio
nis:q;uis mutabile.tñ nõ mutatum tua
eternitate atq; incõmutabilitate ꝑfruat᷑.
Alteꝝ ꝙ ita ĩfoꝛme erat:vt ex q̃ foꝛma:in
quã foꝛmã vł motionis vł ſtationis mu
taret᷑.qᷓ tẽpoꝛi ſubderet᷑ nõ haberet. Sʒ
B vt ĩſoꝛme eſſet nõ reliqᷣſti:qm feciſti añ
omnẽ diẽ in pᷣncipio celũ ⁊ terrã h? duo
q̃ dicebã Terra aũt ĩuiſibilis erat ⁊ incõ

poſita:⁊ tenebꝛe ſuꝑ abyſſũ.Quib ver /

bis inſinuat᷑ ifoꝛmuias:vt gradatim ex/

cipiant᷑:qͥ omimodã ſpeciei pꝛiuationezʒ:

nec tñ ad nihil peruentõeʒ:cogitare non

poſſut: vñ fieret alten celu ? terra viſibi

ecioſa. ⁊ qcqͥd de

inceps ĩ oſtitutõe huiꝰ mũdi nõ ſine die

bus ſactũ cõmemoꝛat᷑:qꝛ talia ſunt vt in
eis agant᷑ viciſſitudies tempoꝝ ꝓpter oꝛ

dinatas cõmutatõnes motionũ atq; foꝛ
maꝝ. Hoc ĩterim ſentio deꝰ meꝰ:cuʒ au

deo loquentẽ ſcripturã tuã.in pncipio fe
cit de celũ ⁊ terrã.terra autẽ erat inuiſi /

bilis ⁊ incõpoſita:⁊ tenebꝛe erãt ſupꝑ abiſ
ſu:neq; cõmemoꝛantẽ ꝙ hodie fecer hec

„

CxILIII.

Sic interim ſentio ppter illud celũ celi:

celũ intellectuale:vbi eſt intellectꝰ noſſe

ſimł nõ ex ꝑte:nõ ĩ enigmare:nõ ꝑ ſj pecu
lũ:ſʒ ex toto ĩ manifeſtatõe facie ad faciẽ:
nõ modo h modo illud:ſʒ qð dictũ ẽ noſ
ſe ſimul ſine vlla viciſſi itudie tẽpoꝝ:⁊ p/
pter inuiſibilẽ atq; incõpoſitã terrã ſine
Vlla viciſſitudie tempoꝝ:q̃ ſolet hr̃e mo

do h̊ ⁊ modo illud:qꝛ vbi nulla ſpecies:

nuſq; eſt h̊ aut illud Pꝛopter duo hpꝛi
mitꝰ foꝛmatũ ⁊ penitꝰ ifoꝛme:illud celũ:
ſz celũ celi:h vᷣo terrã.ſʒ terrã inuiſibileʒ
⁊ incõpoſita:ppter duo hec interim ſen/⸗
tio ſine cõmemoꝛatõne dieꝝ dicere ſcri/
ptura tuã.in pᷣncipio fecit deꝰ celũ ⁊ ter/
rã. Statim ppe ſubiecit.quã terrã di/
xerit. Et qð ſecundo die cõmemoꝛat᷑ fa/
ctũ firmamentũ ⁊ voca tũ celũ:inſinuat
de q̊ celo pꝛiꝰ ſine dieba ſᷣmo locutus ſit.
Hina ꝓfunditas eloquioꝝ tuoꝝ:quoꝝ
ecce ante nos ſuꝑficies blandiẽs puulis
Sʒ mira pfunditas deꝰ meꝰ:mira ꝓfun
ditas. Hoꝛroꝛ ẽ intẽdere ĩ eã:hoꝛroꝛ ho
noꝛis ⁊ tremoꝛ amoꝛis.Odi hoſtes eius
vehementer. O ſi occidas eos de gladio
bis aci to:⁊ nõ ſint hoſtes eiꝰ. Sic eniim

mo eos occii ſibi: vt viuãt tibi. Ecce
aut alij nõ rephenſores ſʒ laudatoꝛes li/

bꝛi geneſeos:nõ inquiũt h̊ voluit in his
Vbis intelligi ſpũs dei:qͥ ꝑ moyſen famu
lũ eiꝰ iſta cõſcripſit:nõ ̊ oluit intelligi
qð tu dicis:ſʒ aliud qð nos dicimꝰ Oui
bus ego te arbitro deꝰ oĩm noſtroꝝ ita
rũdeo. Num dicetꝭ falſa eſſe:q̃ mihi veri
tas voce ſoꝛti ĩ aurẽ interioꝛẽ dicit d ve /
ra eternitate creatoꝛis:qð neq̃q; eiꝰ ſub/⸗
ſtantia ꝑ tpa variet᷑:nec eiꝰvolũtas extra
eiꝰ ſubſtãtiã ſit: Uñ nõ eũ modo velle
modo velle illud:ſʒ ſemel ſiml ⁊ ſemper

velle oĩa ꝗᷓ vult:nõ iteꝝ ⁊ iteꝝ:neq; nunc
iſta nũc illa:nec velle poſtea qd nolebat.

aut nolle qð volebat pꝛiꝰ:qꝛ tal volũtaſ
mutabilis ẽ: ⁊ om̃e mutabile eternũ nõ ẽ=
De aut noſter etemꝰ ẽ. Itẽ qð mihi di/
cit᷑ in aurẽ interioꝛẽ:expectatio reꝝ vẽétu
raꝝ fit ↄtuitꝰcũ venerint:idẽq;ʒ ↄtuitꝰfit
memoꝛia cũ pᷣterierint:oĩs poꝛro intẽtio
q̃ ita variat᷑ mutabilis ẽ:⁊ om̃e mutabile
eternũ nõ eſt. Deꝰ aũt noſter eternus eſt.
Hec colligo atq; ↄiungo:⁊ inuenio deũ
2

onfeſſonũ Tiber XII
* sl õ —.2 *

meũ deũ eternũ:nõ aliqᷓͥ noua voluntate

ↄdidiſſe creaturã:nec ſciẽtiã eiꝰ trãſitoꝛi
um aliòd pati. Quid & dicet ↄtradicto/
res: An falſa ſũt iſta: Hõ inquiũt.Quid
illud: Nunqͥd falſũ eſt omnẽ naturã foꝛ/

matã materiãue foꝛmabilẽ ñ eſſe niſi ab

illo qͥ ſũme bonꝰ eſt.qꝛ ſũme eſt: Neq; B
negamꝰ inquiũt.Quid igit᷑: An illud ne
gatis ſublimẽ quãdã eſſe creaturã tã ca⸗/
ſto amoꝛe coherẽtẽ deo vo ⁊ ve eterno:

vt qᷓ;uis ei coeterna nõ ſit:in nullã tñ tẽé⸗

poꝝ varietatẽ ⁊ viciſſitudinẽ ab illo ſe re

ſoluat ⁊ defluat:ſʒ ĩ eiꝰ ſoliꝰ veraciſſima
oↄtemplatõe reqͥeſcat: Om̃ tu de diligẽè/
ti te q́;tũ pᷣcipis oñdis ei te:⁊ ſufficis ei:
⁊ ideo non declinat a te nec ad ſe. Hec eſt

dom“ dei nõ terrena:neq; vlla celeſti mo
le coꝛpoꝛea: ſʒ ſi pũalis ⁊ ꝑticeps eternita
tis tue:qꝛ ſine labe in eternũ. Statuiſti
em̃ eã ĩ ſeculũ ⁊ ĩ ſeculũ ſeculi:pᷣceptũ po
ſuiſti ⁊ non pᷣterib it. Nec tñ tibi deo coe
terna:qm̃ nõ ſine initio:facta eſt em̃. Nã

⁊ ſi nõ inuenimꝰtps ante illã:pꝛioꝛ quio
pe omniũ creata eſt ſapientia:nec vtiq;
ila ſapiẽtia tibi deꝰ noſter patri ſuo pla/

ne coeterna ⁊ eqlis:⁊ p quã creata ſũt oĩa
⁊ĩ q̊ pncipio feciſti celũ ⁊ terrã:ſʒ ꝓfecto

ſapiẽtia q̃ creata eſt intellectualis natu/

ra.ſ.qᷓ̃ ↄtemplatõe luminis lumẽ eſt. Di/⸗

—

cit᷑ em̃ ⁊ i

⁊ nos dicti ſum iuſticia tua.Ait em qui
dã ſeruꝰ tuꝰ:vt nos ſimꝰ iuſticia dei ĩ ip

ſo. Ergo qꝛ pꝛioꝛ oĩm creata eſt quedã ſa
pientia qᷓ creata ẽ mẽs rõnalis ⁊ intelle/
ctualis caſte ciuitatis tue matris noſtre
a ſurſũ eſt ⁊ libera ẽ ⁊ eterna ĩ celis.Qui/⸗

4

bus celis niſi qͥ te laudãt celi celoꝝ?ẽ Oꝛ
E eſt ⁊ celũ celi dño.Et ſinõ inuenimus
tempꝰ añ illã qꝛ ⁊ creaturã tpis añcedit:
q̃ pꝛioꝛ oĩm creata eſt. ante illã tñ eſt iößi
creatoꝛis eternitas: a ̊ͥ facta ſũpſit exoꝛ·
diũ:q;uis nõ tꝑis:qꝛ nõdũ erat tꝑs:ipiꝰ
tñ ↄditõis ſue. Uñ ita eſt abs te deo nrĩo

vt aliud ſit plane ꝙ; tu⁊ nõ idipᷣm. Om̃
jſi nõ ſolũ ante illã:ſʒ nec ĩ illa inuenimꝰ

tps: qꝛ eſt idonea faciẽ tuã ſemꝑ videre:

Z

pſa q;uis creata ſapiẽtia. Sed
q;tũ intereſt inter lumẽ qð illumĩat ⁊ qd
illuminat᷑:tantũ inter ſapiẽtiaʒ qᷓ creat et
iſtã qᷓ creata eſt: ſicut inter iuſticiã iuſtifi/
cantẽ ⁊ iuſticiã qᷓ iuſtificatõe facta ẽ. NHſẽA

nec vſpiã deflectit ab ea:qͥ fit vt nlłla mu

tatõe variet. Ineſt ei tũ ipa mutabilitas
vñ tenebꝛelceret ⁊ frigeſceret:niſi amoꝛe

graãdi tibi coherẽs tãq; ſemꝑ meridieſ lu

ceret 2 ferueret ex te.O domꝰ luminoſa

⁊ ſpecioſa dilexi decoꝛẽ tuũ:⁊ locũ habi

tationis głie dñi mei ſabꝛicatoꝛis ⁊ poſ/

ſeſſoꝛis tui. Tibi ſuſpiret peregrinatio
mea: ⁊ dico ei q; fecit te:vt poſſideat ⁊ me

in te:qꝛ fecit ⁊ me.Erraui ſic ouis ꝑdita:

ſz ĩ humeris paſtoꝛis mei:ſtructoꝛis tui
ſpero me repoꝛtari tibi. Quid dicitiſ mi
hi q̊s alloqbar ↄtradictoꝛes:q tũ ⁊ moy
ſen piũ famulũ dei libꝛos eius oꝛacula
ſãcti ſpũs credit: Eſt ne iſta dom dei ñ

qdẽ deo coeterna:ſʒ tũ ſm modũ ſuũ eteꝛ

na celis:vbi vices tẽpoꝝ fruſtra qritis
qꝛ nõ inueniet Supꝑgredit em oem di⸗
ſtẽſionẽ: ⁊ ome ſpaciũ etatꝭ volubile:cui

ſemp inherere deo bonũ ?: Eſt inquiũt.
Ouid igit᷑ ex his q̃ damauit coꝛ meũ ad
deũ meũ vt audiret interiꝰ voceʒ laudis
ei.qͥd tandẽ falſũ eſſe ↄtendit? n quia

erat ĩfoꝛmis materies:vbi ꝓpter nullaz

foꝛmã nullłꝰ? oꝛdo erat: Vbi aũt nullꝰ oꝛ
do erat:nlła eſſe viciſſitudo tẽpoꝝ pote/
rat:⁊ tñ G̊ pene nihil. Inq;tũ nõ omino
nihil erat ab illo vtiq; erat a q̊ eſt quicqͥd
eſt qð vtcũq; aliòd eſt Hoc quoq; aiunt
nõ negamus. Cũ his em̃ volo coꝛã te ali

ldd colloqͥ deꝰ meꝰ.qͥ hec oia ꝗqᷓ intꝰ i men

te mea nõ tacet vᷣitas tua ba eſſe ↄcedũt.
Hã qͥ hec negãt latrẽt quatu volũt ⁊ ob
ſtrepãt: ſibi pꝑſuadere conaboꝛ vt qeſcãt:

2 viã pbeant ad ſe vbo tno.Oõ ſinolue

rint ⁊ repulerint me:obſecro te de? meut

ne tu ſileas me.Tu loõ̃re in coꝛde meo

veraciter. Sol em̃ ſic loqris:⁊ dimittã
eos foꝛis ſufflantes ĩ puluerẽ:ꝛ excitãteſ
terrã ĩ oculos ſuos:⁊ intrẽ ĩ cubile meũ:
cantẽ tibi amatoꝛia:gemẽs inenarrabi
les gemitꝰ ĩ peregrinatõe mea: fcoꝛdãſ

ihrim extẽto ĩ eã ſurſum coꝛde:ihrtm pa
triã meã:ihrim matrẽ mea:teq; ſuꝑp eã re

gnatoꝛẽ: illuſtratoꝛẽ: patre:tutoꝛẽ:mari/
tũ:caſtas ⁊ foꝛtes delicias ſolidũ gau/

diũ. 1 olĩa bona ineffabilia ſiml om̃ia: qꝛ

vnũ ſummũ ⁊ verũ bonum:⁊ nõ auertar
donecĩ eius pacẽ matris chariſſime vbi

ſüt pꝛimitie ſpũs mei: vñ mihi iſta certa

—

.

ſunealit⸗
deſminen
lacnide nn
gitzanmni
Dichthonanit
ſolagali,
noſcneniiln
ehotlic i
Nohoerubite
Nlicocen⸗
ſchenoeat
Gluciteſp
eacirterrin
tdualeil
Ielganteſig
fenenaren.
nnusnenehe
cocndet
Clirteneton
lueritlter
wKdoterdi
Rcdckar⸗
Phnoctes
rrde
locgnede
biligcör⸗
ſhniſbil
ſumpß⸗
mnoln
Sory i
Ninntme
Ouioloi⸗
ftnarüpe
oſntonanun⸗
buantti
ſolryatn
7lleclien
lng nenri⸗
niinprirei
ſepocebbnls
tln 8
olin

ſentſoreren

reſtheig⸗

.

iftettlmn
niamutbilte
erreenilimne
lengmeicn
Ddonplunm
L tüͦtloci hh
ricnmre
inet pereginnc⸗
t poſſcrenr
iſcasgtir
dl Oucunini
imormfätno,
lbewatnal
triien dei
fndiſüer.
efniis
Nruftemoind/
wbbleai
Ekimi.
mitarneiad

Ppocez adis

Nöneoan
Rparnl;
Würme
Pmnſcgi
Urng,l
. Moeni
ii
iceni:.
ii uüͤttch
dandc
Didre
enndenul
Eenontenn
linurninin
iauhtl.

ſunt:colligas totũ qð ſũ:a diſperſione ⁊
defoꝛmitate hac:⁊ ↄfoꝛmes atq; ↄfirmes
eternũ deꝰ meꝰ mif̃icoꝛdia mea.Cũ hiſ
aũt qͥ cuncta üila q̃ vera ſunt falſa eſſe nõ
dicũt:honoꝛãtes ⁊ ĩ culmine ſeqnde au/
toꝛitatꝭ nobiſcũ ↄſtituẽtes illã ꝑ ſanctuʒ
moyſen editã ſanctã ſcripturã tuaʒ:et tñ
nobis aliqd ↄtradicũt.ita loqͥꝛ. Tu eſto
dey noſter arbiter int ↄfeſſiones meas et
ↄtradictões eoꝝ.Dicũt em̃.Quãuis dvᷣa
ſint hec:nõ ea tñ duo moyſes intuebat:
cũ reuelãte ſpũ diceret:in pꝛincipio fecit
de celũ ⁊ terrã. Nõ celi noĩe ſpiritalẽ vł

intellectualẽ illã creaturã:ſemꝑ faciẽ dei

ↄtemplantẽ ſignificauit:nec terre nomie
infoꝛmẽ materiã.Quid igit᷑:qð nos dici

mus inqͥunt:h̊ ille vir ſenſit:h xbis iſtis

elocutꝰ eſt. Quid illud eſt: Nomie aiunt
celi ⁊ terre:totũ iſtũ viſibilẽ mundũ pꝛiꝰ
vniuerſaliter ⁊ bꝛeuiter ſignificare volu
it:vt poſtea digereret dieꝝ enumeratõe
q̃ſi articulatiʒ vniuerſa q̃ ſanctoſpiritui
placuit ſic enũciare.Tales ppe hoĩes
erãt rudis ille atq; carnalis populus cui
loquebat᷑ vt eis oꝑa dei nõ niſi ſola viſi/

bilia cõmendanda indicaret.Cerraʒ vo
inuiſibilẽ ⁊ incõpoſitã tenebꝛoſãq; abyſ

ſum:vñ ↄſequẽter oſtẽdit᷑ ꝑ illos dies fa

cta atq; diſpoſita eſſe cũcta iſta viſibilia

q̃ nota ſũt oib.nõ incõgruẽter infoꝛmeʒ
iſtã materiẽ intelligẽdã eſſe conſentiunt.
Quid ſi dicat aliꝰ eandẽ infoꝛmitatẽ cõ/⸗
fuſionẽq; materie celi ⁊ terre noĩe pꝛius

inſinuatã:q ex ea mundꝰiſte viſibilis cſi

om̃ibo naturis qᷓ in eo maniteſtiſſime ap
parent:qͥ celi ⁊ terre nomie ſepe appellari

ſolet:oↄditꝰ atq; ꝑfeciꝰ eſt: Quid ſi dicat

⁊ aliꝰ celũ ⁊ terrã quidẽ inuiſibilẽ viſibi/

lemq; naturã nõ indecenter appellatã:ac

Ph̊ vniuerſã creaturã quã fecit in ſapien
tia.i.in pꝛincipio deꝰ huiuſcemodi duo
bus vocabulis eſſe cõpꝛehenſaʒ.verũtñ
qꝛ nõ de ipᷣa ſubſtãtia dei:ſʒ ex nihilo cũ
cta facta ſunt:qꝛ nõ ſunt idipᷣm qð deuſ.

⁊ ineſt quedã mutabilitas oĩb ſiue ma/

neant ſicut eterna domꝰ dei: ſiue mutent
ſicut aĩa hoĩs ⁊ coꝛpꝰ:cõmunẽ oĩm rerũ

inuiſibiliũ viſibiliũq; materiẽ adhuc in
foꝛmẽ:ſed certe foꝛmabilẽ vnde fieret ce/
lum ⁊ tena.i,inuiſibilis atq; viſibilis iã

vtraq; foꝛmata creatura his noĩb enun
ciata quibo appellaret᷑ terra inniſibilis ⁊
incõpoſita ⁊ tenebꝛe ſuꝑ abyſſum ea di/
ſtinctione vt terra inuiſibilis ⁊ incõpoſi
ta intelligat᷑ materies coꝛꝑalis ante qua
litatẽ foꝛme:tenebꝛe autẽ ſuꝑ abyſſũ ſpi
ritualis materies ante cohibitionẽ quaſi
fluẽtis ĩmoderatõis ⁊ ante illuminatõeʒ
ſapiẽtie: Eſt adhuc qð dicat ſi quis aliꝰ
velit:nõ.ſ.iam ꝑſectas atq; foꝛmatas in
uiſibiles viſibileſq; naturas celi ⁊ terre
nomine ſigniticari:cũ legit᷑.in pꝛincipio
fecit deꝰ celũ ⁊ terrã:ſʒ ipam adhuc infoꝛ
mem inchoationẽ reꝝ foꝛmabilẽ creabi/
lemqʒ materiã his nominibo appellataʒ:
q in ea iã eſſent iſta ↄfuſa:nõdu qlitati/
bus foꝛmiſq; diſtincta:que nũc iã dige/
ſta ſuis oꝛdinibꝰ vocant᷑ celũ ⁊ terra:illa
ſpũalis:hec coꝛꝑalis creatura.Quibus

omibo auditis ⁊ cõſideratis nolo verbii
ↄtendere.Ad nihil em vtile eſt niſi ad ſbõ

uerſionẽ audientiũ.id edificationẽ aũt
bona eſt lex ſi quis ea legitime vtat᷑:qꝛ fi

nis eiꝰ eſt charitas de coꝛde puro ⁊ co⸗
ſciẽtia bona ⁊ fide nõ ficta.Et nouit ma
giſter noſter in quibo duob pᷣceptis totã

legẽ/ ꝓphetaſq; ſuſpẽderit.Oue mihi ar

denter cõfitenti deꝰ meꝰ lumẽ oculoꝛuʒ
meoꝝ in occulto:qͥd mihi obeſt cũ diuer
ſa in his v̈bis intelligi poſſint q̃ tñ vera
ſint: Quid inquã mihi obeſt:ſi aliud ego
ſenſero q; ſenſit aliꝰ eũ ſenſiſſe qͥ ſcripſit:

Omes quidẽ quilegimꝰ nitimur hoc in
dagare atq; cõpꝛebendere qð voluit ille
quẽ legimꝰ. At cũ eũ veridicũ credimuſ

nihil qð falſũ eſſe vel nonimꝰ vl putamꝰ
audemꝰ eũ exiſtimare dixiſſe. Dum ergo
quiſqͥs conat᷑ id ſentire ĩ ſcripturꝭ ſanccᷣ

qð ĩ eis ſenſit ille qͥ ſcripſit:quid mali eſt
ſi hoc ſentiat qð tu lux omniũ veridica/
rũ mentiũ oſtẽdis veꝝ eſſe:etiã ſi hocnõ
ſenſit ille quẽ legit:cũ ⁊ ille veꝝ nec tamẽ

hoc ſenſerit. Tleꝝ eſt em dñe feciſſe tece

lũ ⁊ terrã.⁊ veꝝ eſt eſſe pꝛincipiũ ſapien/
tiã tuã ĩ qᷓ feciſti oĩa. Itẽ veꝝ eſt mũdꝰ
iſte viſibił habʒ magnas ꝑtes ſuas celũ

⁊ terrã bꝛeui cõplexione factaꝝ oim ↄdi
tarũq; naturaꝝ.Et veꝝ eſt qð om̃emu/

tabile inſinuat noticie nr̃e quandã infoꝛ

mitatẽ q̃ foꝛma capit vł q̃ mutat᷑ ⁊ vertit

* 5

.. ,.

Confeſſionũ Aiber xI.

VUVen eſt nulla tꝑa perpeti qð ita coheret

foꝛme incõmutabili:vt qᷓ;uis ſit mutab
le non mutet᷑. Ueꝝ eſt infoꝛmitatẽ q̃ ppe
nihil eſt: vices tempoꝝ habere nõ poſſe

Ten eſt ꝙ vnge fit aliqͥd pᷣt quodã gene
re locutionis habere iã nomẽ eiꝰ rei q̃ in

de fit:vnde potuit vocari celũ ⁊ terra q̃li
bet intoꝛmitas vñ factũ eſt celuʒ ⁊ terra.

Ten eſt oim foꝛmatop nihil eſſe lfoꝛmi
viciniꝰ qᷓ; terrã ⁊ abyſſũ. Uerũ eſt ꝙ non

ſolũ creatũ atq; ſoꝛmatũ:ſʒ etiã qͥcqͥq cxe
abile atq; foꝛmabile eſt tu feciſti ex q̊ ſũt
oĩla. Veꝝ eſt ome qð ex ĩfoꝛmi foꝛmatur

pꝛis eſſe ſfoꝛme: deinde foꝛmatũ.Ex his
oĩb verꝭ de quibo nõ dubitãt:q̃ᷓꝝ interio

ri oculo talia videre donaſti:⁊ q moyſen

famulũ tuũ in ſpiritu veritatis locutũ eſ

ſe ĩmobiliter credũt:ex his oib aliud
ſibi tollit qͥ dicit.in pꝛincipio fecit deꝰ ce
lũ ⁊ terrã.i.in verbo ſuo ſibi coeterno fe/⸗
cit deꝰ intelligibüẽ atq; ſenſibilẽ vl ſpi/

ritalẽ coꝛpoꝛaleẽq; creaturã.Aliud qͥ diẽ

in pꝛincipio fecit deꝰ celũ ⁊ terrã id eſt in
v̈bo ſuo ſibi coeterno fecit deꝰ vniuerſã
iſtã molẽ coꝛpoꝛei mũdi huiꝰ cũ om̃ibuſ

uas cõtinet manifeſtis notiſq; naturis

lliud qͥ dicit: in pꝛincipio fecit deꝰ celũ
⁊ terrã id eſt ĩ verbo ſuo ſibi coeterno fe/

cit deꝰ infoꝛmẽ materiã creature ſpũalis
⁊ coꝛꝑalis.Aliud qͥ dicit:in pꝛincipio ſe

cit deꝰ celũ ⁊ terrã id eſt in verbo ſuo ſibi

coeterno fecit deꝰ infoꝛmẽ materiã crea/
ture coꝛꝑalis:vbiↄfuſũ adhuc erat celũ
⁊ terra q̃ nũc iã diſtincta atq; foꝛmata in

iſtiꝰ mũdi mole ſentimꝰ.Aliud qui dicit
in pncipio fecit deꝰ celũ ⁊ terrã id eſt ĩ ip
ſo exoꝛdio faciẽdi atq; opandi fecit deuſ
ĩfoꝛmẽ materiã ↄſuſe habentẽ celũ ⁊ ter/⸗
rã.vnde foꝛmata nũc eminẽt ⁊ apparent
cũ om̃ibo q̃ in eis ſunt.Itẽ qð attinet ad
intellectũ verboꝝ ſequentiũ ex illis oĩb⸗

verꝭ.Aliud ſibi tollit qͥ dicit. Cerra aũt

erat inuiſibił ⁊ incõpoſita:⁊ tenebꝛe erãt
ſuꝑ abyſſuʒ.i.incoꝛpoꝛale illud qð fecit
deꝰ:adhuc materies erat coꝛpoꝛeaꝝ reꝝ
infoꝛmis ſine oꝛdine ſine luce.Aliud qui
dicit. Terra aũt erat luiſibilis ⁊ incõpo
ſita:⁊ tenebꝛe erãt ſuꝑ abvſſũ.i.hoc totũ
qð celũ ⁊ terra appellatũ eſt:adhuc ĩfoꝛ/⸗

mis ⁊ tenebꝛoſa materies erat.vñ fieret

celũ coꝛpoꝛeũ ⁊ terra coꝛpoꝛea:cũ oĩbiqᷓ
ĩ eis ſũt coꝛpoꝛeis ſenſibo nota.Aliud qͥ
dicit. Terra aũt erat inuiſibiliſ incõpo

ſita: ⁊ tenebꝛe erãt ſuꝑ abiſſũ.i.̊ totũ qð

celũ ⁊ terra appellatũ eſt:adhuc ĩfoꝛmis
⁊ tenebꝛoſa materies erat.vñ fieret celuʒ

intelligibile.qð alibi dicit᷑ celũ celi:⁊ ter
ra.ſ.oĩs natura coꝛpoꝛea:ſub q̊ noĩe ĩitel

ligat᷑ etiã h̊ celũ coꝛpoꝛeũ.i.vñ fieret oĩs
iuiſibilis viſibiliſq; creatura.Aliud qui
dicit. Terra aũt erat ĩuiſibilis ⁊ incõpo
ſita:⁊ tenebꝛe erãt ſuꝑ abvſſũ:nõ illã in/
foꝛmitatẽ nomie celi ⁊ terre ſcriptura ap
pellanit:ſʒ iã erat inqt ipᷣa ĩfoꝛmitas quã

terrã inuiſibilẽ ⁊ incõpoſitã tenebꝛoſãq;ʒ

abyſſũ noĩauit:de qͥ celũ ⁊ terrã deũ feciſ
ſe pᷣdixerat:ſpiritalẽ.ſ.coꝛꝑalẽq; creatu⸗/
rã.Aliud òͥ dicit. Cerra aũt erat ĩulſibi/
lis ⁊ incõpoſita:⁊ tenebꝛe erãt ſuꝑ abiſſũ
id eſt ĩfoꝛmitas quedaʒ iã materies erat:
vnge celũ ⁊ terrã deũ feciſſe ſcriptura pᷣ/
dixit:totã.ſ.coꝛpoꝛeã mũdi molẽ ĩ duas
maximas ꝑtes ſuperioꝛẽ atq; inferioꝛeʒ
diſtributã cũ oĩba ꝗ in eis ſũt vſitat no/
tiſq; creaturis. Cũ em̃ duabo iſtis extre/
mis ſentẽtũs reſiſtere quiſq; ita tẽtaue/
rit:ſi nõ vultis hãc infoꝛmitatẽ materie
celi ⁊ terre noĩe appellatã videri.erat er/
go aliqͥd qdð nõ fecerat deꝰ vnde celum ⁊
terrã faceret:neq; em̃ ſcriptura narrauit
q; iſtam materiẽ deꝰ fecerit:niſi vt intelli

gamus eã celi ⁊ terre aut ſoliꝰ terre voca
bulo ſignificatã:cũ diceret᷑. In bᷣncipio

fecit de celũ ⁊ terrã:⁊ id qð ſequit᷑ terra

aüt erat iuiſibilis ⁊ incõpoſita:q;uis in/

foꝛmẽ materiã ſic placuerit appellare:nõ
tñ intelligamꝰ niſi eã quã fecit de in eo
qð ſcriptũ eſt. fecit celũ ⁊ terrã.Reſpõde
bũt aſſertoꝛeſ duaꝝ iſtaꝝ ſentẽtiaꝝ quaſ
extremas poſuimꝰ:aut illiꝰ aut illiꝰ:cuʒ
hec audierint:⁊ dicẽt. Infoꝛmẽ qdẽ iſtã
materiã nõ negamꝰa deo factã:a quo ſũt

om̃ia bona valde:qꝛ ſicut dicimꝰ ampli

us bonũ eſſe qð creatũ atq; foꝛmatũ eſt:
ita fatemur minꝰ bonũ eſſe qð factum eſt

creabile atq; foꝛmabile.ſed tamẽ bonuʒ.

Nõ aũt cõmemoꝛaſſe ſcripturã q hanc

intoꝛmitatẽ fecerit deꝰ ſicut alia młta nõ
cõmemoꝛauit:ſicut cherubin ⁊ ſeraphin
tᷓ apoſtolꝰ diſtincte ait ſedes: dñatões:

ciennuunwi

oſap ten

euelbonitn
itvocatuce

(ſeiſorhoen.
ſepndcora
ſclccceperut
Nhtiu et
haſehßsf⸗
ſagfmmamẽ
tibopertdlet
ſctptüctate⸗
a geneſstuen
ſelſanecſinn
Gec nee ige
(Gerd
ſlidocc
nin Fdrec⸗
o infom
pturabece
nebꝛoſi
inteligan
leoo ii/
Aſtonil.
Mooal⸗
Mlnno eeg
oduo nien
fitipollecigti
Kianratn
uſiihbe
eſt Nliter en
qa rey ſtalt

egl done
core gligitoꝛ

ſeneediſcegi⸗
rnbini⸗
ſlgeqeni
N
nnäteite⸗
liranin
ſiibinine
tnipnlint

ngdtenci d
niipparn i
kimniſbliſtire⸗
Piblſhißni
üickachuciſtn
nr fatret,
ldiakccliclir
maſtbiſtoieitl
eilpf fontois

Cnnn Nindeed

Niiisre

niſäröli

rmeſmg
nüriöniſnngt
Nöpſuinnen
jcitmizit
cnglizen
muaitarrinli
chregitirii
Mümenvan.
nidinciidn⸗
Ne chihfrin,
es nt
RNe
gt uioin
nſomiin
lti e
r'Md
mzun
neni mint.
inyenenna
tt ponche
eoſagntten
NMtrrs
S
iani ſen N he
Brmi hi

pꝛincipat?: ptãtes: ꝗᷓ ũ om̃ia deuz feciſſe
manikfeſtu eſt. Aut ſi in eo qð dictũ eſt: e/

cit ecelũ ⁊ terrã cõpᷣhẽſa ſũt oĩa:qͥq ð aqͥs
dicimꝰ? ſupꝑ qs ferebat᷑ ſpũs dei: Si enixz

terra noĩata ſimł itelligunt᷑:qũo iã terre

noie materies iĩfoꝛmis accipit᷑:qñ tã ſpe/
cioſaſaqs videmꝰ: Aut ſi ita accipit᷑:cur

ex eadẽ ĩfoꝛmitate ſcriptũ ẽ:factũ firma/

meẽtũ ⁊ vocatũ celũ:neq; ſcriptũ ẽ factas
elſe aq̃s: Hõ em adhuc ĩfoꝛmes ſũt ⁊ ĩiui

ſe:qs ita ð coꝛa ſpecie fluere cernimꝰ Aut
ſi tũc acceperũt iſtã ſpeciẽ cũ dixit deꝰcõ
greget᷑ aq̃ qᷓ eſt ſub firmamento:vt ↄgre
gatio ſit ipᷣa foꝛmatio:qͥd rũdebit᷑ ð aqͥs
q̃ ſuꝑ firmamẽtũ ſũt: Quia neq; ĩfoꝛmeſ
tã honoꝛabilẽ ſedẽ acciꝑe meruiſſẽt:nec
ſcriptũ eſt qᷓ voce foꝛmate ſint. Vñ ſi ali
qͥd geneſis tacuit deũ feciſſe qð tñ deuʒ
feciſſe:nec ſana fides nec certꝰ ambigit
tellectꝰ.nec ideo vlla ſobꝛia doctrina di
cere audebit iſtas aq̃s coeternas deo:qꝛ
Iĩ libꝛo geneſeos cõmemoꝛatas qdẽ audi
uimꝰ:vbi aũt facte ſint nõ ĩuenimꝰ.Cur
nõ infoꝛmẽ quoq; illã materiẽ quã ſcri/

ptura hec terrã ĩuiſibilẽ ⁊ incõpoſitã te/

nebꝛoſãq; abyſſũ appellat:docẽte vitate
intelligamꝰ ex deo factam eſſe de nihilo:
ideoq; illi nõ eſſe coeternã:q;uis vbi fa/
cta ſit omiſerit enunciare iſta narratio?:

Dis ego audit atq; ꝑſpecᷣp captu ĩfir

mitatis mee:quã tibi ↄfiteoꝛ ſcienti deo
meo:duo video diſſenſionũ genera obo/
riri poſſe:cũ aliqd a nücijs veracibo ꝑ ſi/
gna enũciat᷑:vnũ ſi de veritate reꝝ:alte/

mũ ſi ð ipꝰ qͥ annũciat volũtate diſſenſio
eſt. Aliter em qᷓrimꝰ ð creature ↄditione
q̊d veꝝ ſit.alitaũt qͥd ĩ his vᷣbis moyſes

egregiꝰ domeſticꝰ fidei tue ĩtelligere le/
ctoꝛẽ auditoꝛẽq; voluerit In illo pꝛimo
genere diſcedãt a meoẽs qͥ ea q̃ falſa ſũt
ſe ſcire arbitrãt᷑. In H̊ itẽ altero diſcedãt
a me oẽs qͥ ea q̃ falſa ſũt movſen dixiſſe ar
bitrant᷑. Coniũgar aũt illis dñeĩ te:⁊ de
lecter cũ eis ĩ te:qͥ vitate tua paſcunt᷑ ĩ la
titudine charitatiſ:⁊ accedamꝰ ſimul ad
vVba libꝛi tui:⁊ queramꝰ ĩ eis volũtatem
tuã ꝑ volũtatẽ famuli tui:cui calamo di
ſpenſaſti ea. Gʒ qͥs noſtꝝ ſic inueniet eã
inter tã młta vᷣbaq in illis vᷣbis aliterat
; aliter intellect occurrũt querẽtibo:vt

CGXLVI.

tã fidẽter dicat h̊ ſenſiſſe moyſen:atq; R ĩ

illa narratione voluiſſe ĩtelligi: q; fideteꝛ
dicit h veꝝ eẽ: ſiue ille h ſenſerit: ſiue alið
Ecce em̃ deꝰ meꝰ ego ſeruꝰ tuꝰ qͥ voui ti

bi ſacriſficiũ ↄſeſſionis ĩ his lr̃is:⁊ oꝛo vt

ex miicoꝛdia tua reddaʒ tibi vota mea.
Ecce ego q; ſideter dico ĩ tuo vᷣbo incõ/⸗
mutabili oĩa te feciſſe ĩuiſibilia ⁊ viſibi/

lia. Nunqͥd rã fidẽter dico nõ aliud q; B

attediſſe moyſen cũ ſcriberet.in pncipio

fecit deꝰ celũ ⁊ terrã: Quia nõ ſici verita

te tua video h̊ certũ:ita in ei ꝰmẽete video
iq eũ cogitaſſe cũ hec ſcriberet. Dotuit
em cogitare ĩ ipo faciẽdi exoꝛdio cũ dice
ret.in pᷣncipio.potuit ⁊ celũ ⁊ terrã h̊ lo/

co nullã ia foꝛmatã ꝑfectãq; naturã ſiue
ſpiritalẽ ſiue coꝛpalẽ:ſʒ vtrãq; inchoatã
⁊ adhuc infoꝛmẽ velle ĩtelligi. Ulideo qp

pe ve potuiſſe dici qcqd hoꝝ diceret᷑:ſʒ
qd hoꝝ ĩ his vᷣbiſ ille cogitauerit: nõ ita
video:qᷓ;uis ſiue aliqͥd hoꝝ:ſiue aliquid

aliud qð a me cõmemoꝛatũ nõ eſt:tantꝰ

vir ille mẽte aſpexerit. cũ hec vᷣba pmerʒ

veꝝ eũ vidiſſe apteq; id enũciaſſe nõ du

bitẽ Nemo mihi iã moleſtꝰſit dicẽdo mi
hi. nõ h̊ ſenſit moyſes qð tu dicis:ſʒ hoc
ſenſit qðᷣ ego dico. Si em̃ mihi diceret

vñ ſcis h̊ ſenſiſſe moyſen:qð de his vᷣbis

eiꝰ eloqris:eq̃ animo ferre deberem:⁊ re

ſponderẽ foꝛtaſſe q̃ ſuperiꝰ rñdi:vl aliq̃n
to vberiꝰ ſi eſſem durioꝛ Cũ vᷣo dicit:nõ
B ille ſenſit qð tu dicis. ſʒ qð ego dico:ne
q; tñ negat qð vterq; noſtꝝ dicit:vtꝝq;
ven eſſe. O vita paupeꝝ de me: in cuiꝰ

ſinu nõ eſt ↄtradictio.plue mihi mitiga/
tiones ĩ coꝛ:vt patiẽter tales ferã:qͥ ñ mi
hi h dicũt:qꝛ diuini ſũt ⁊ ĩ coꝛde famuli
tui viderũt qð dicũt:ſʒ qꝛ ſuꝑbi ſũt:nec

nouerũt moyſi ſentẽtiã:ſʒ amãt ſuã:non

qꝛ va eſt: ſz qꝛ ſua eſt. Alioqͥn ⁊ aliã veraʒ
pariter amarẽt:ſic ⁊ ego amo qð dicunt

qñ veꝝ dicũt:nõ qꝛ ipoꝝ eſt:ſʒ qꝛ veꝝ eſt
⁊ ideo iã nec ipᷣoꝝ eſt qꝛ veꝝ eſt. Si autẽ
ideo amãt illud qꝛ veꝝ eſt iã ⁊ ipoꝝ eſt ⁊
meũ eſt:qm̃ in cõmunẽ omniũ eſt verita
tis amatoꝝ. Illud aũt qð ↄtendũt nõ h̊
ſenſiſſe moyſen qð ego dicoꝛſʒ qð ipi di⸗/
cunt:nolo:nõ amo:qꝛ ⁊ ſi ita eſt:tñ iſta te
meritas nõ ſciẽtie ſʒ audacie eſt:n? viſuſ
ſed typꝰ eã peꝑit. Ideoq; dũe rremende
D*

EEEEE

(Confeſſionũ Aiber XII.

ſut iudicia tua: qm̃ veritas tua nec mea ?

nec illiꝰ aut illiꝰ:ſʒ oĩm noſtꝝ q̊s ad eius
cõmunionẽ publice vocas.terribilitad/
monẽes nos:vt eã nolimꝰ habere pꝛiuatã
ne puemur e⸗ qſqs id qðᷣ tu oĩb ad
fruedũ pponis ſibi ꝓpꝛie vendicat ⁊ ſuũ

vult eſſe qð oĩm eſt:a cõmuni ꝓpellit᷑ ad

ſua:̊ eſt a veritate ad mẽdaciũ.Qui enĩ

loquit᷑ mendaciũ:ð ſuo loquit᷑.Attende

iudex optime deꝰ: ipa vᷣitas attẽde qͥd di
cã ↄtradictoꝛi huic:attẽde:coꝛã te ei di
co: ⁊ coꝛã fratribo meis:qͥ legitime vtunt

lege vſq; ad finẽ charitatiſ:attẽde ⁊ vide
qͥd ei dicã ſi placet tibi Hac em̃ vocẽ hu

* —

ic refero fraternã ⁊ pacificam. Si ambo

videmꝰ venꝝ eſſe qð diq:⁊ ambo videmꝰ
veꝝ elle qð dico:vbi q̃ſo id videmꝰ: Nec

ego vtiq; in te:nec tu ĩ me:ſʒ ambo in iſa
qᷓ ſupꝛa mẽtes noſtras eſt incõmutabili

veritate.Cũ de ipſa dñi dei noſtri luce

nõ ↄtendamꝰ:cur de ꝓximi cogitatõe cõ

tendimꝰ? Quã ſic videre nõ poſſumꝰ vt

videt᷑ incõmutabilis vᷣitaſ:qñ ſi iſfe moy-
ſes apparuiſſet nobis atq; dixiſſet.̊ co

itaui: nec ſic eã viderem' ſʒ crederemꝰ.
õ itaq; ſupꝛa q; ſcriptũ eſt:vnꝰ Palte/

ro inflet᷑ aduerſus alteꝝ. Diligamꝰ dĩim
deuz noſtʒꝝ ex toto coꝛde:⁊ ex tota aĩa:et
ex tota mẽte noſtra:⁊ ꝓximũ noſtꝝ ſicnt
noſmetipᷣos. Pꝛopter q̃ duo pᷣcepta cha
ritatis ſenſiſſe moyſen àcqͥd in illis libꝛiſ
ſenſit:niſi crediderimꝰ:mendacẽ faciemꝰ
deũ:cũ de aĩo cõſerui aliter q; ile docuuit
opinamur. Jã vide q; ſtultũ ſit in tanta
copia veriſſimaꝝ ſentẽtiaꝝ q̃ de illis ver
bis erui poſſũt temere affirmare quã eaa
rũ moyſes potiſſimũ ſenſerit:⁊ ꝑnicioſiſ
ↄtentõibo ipaʒ offendere charitatẽ ppter
quã dixit oĩa:cuiꝰ dicta conamur expo/

nere. Et tñ ego deꝰ me celſitudo humi/

litatis mee:⁊ requies laboꝛis mei:qͥ au-/
dis ↄfeſſiones meas:⁊ dimittis peccata
mea:qm̃ tu mihi pcipiſ vt diligã pxima
meũ ſicut meipm:nõ poſſũ minꝰ credere

de moyſe ſideliſſimo famulo tuo q; mihi
optarẽ ac deſiderarẽ abs te dari munerꝭ

ſitpe illo natus eſſem q̊ ille:eoq; loco me
cõſtituiſſes:vt ꝑ ſeruitutẽ coꝛdis aclin /

gue mee lfe ille diſpẽſarent᷑: q̃ tanto poſt
eſſent om̃ib gentibe ꝓfuture:⁊ ꝑ vniuer

ſum oꝛbẽ tanto autoꝛitatiſ culmine oim

falſaꝝ ſupbarũq; doctrinaꝝ verba ſupa
ture. Vellẽ qppe ſi tũc ego eſſem moyſeſ
ex eadẽ nãq; maſſa om̃es venimꝰ:⁊ quid
eſt hõ niſi qꝛ memoꝛ es eiꝰ: vellem ego ſi
tunc ego eſſem qð ule:⁊ mihi abſ te gene

ſeos liber ſcribẽdus adiungeret᷑:talẽ mi

hi eloquẽdi facultatẽ dari:⁊ eũ texendi

ſermonis modũ:vt necq; illi qͥ nõdũ q̃unt

intelligere quẽadmodũ creat deꝰ:tancq;
excedẽtia vires ſuas dicta recuſaret:⁊ il
li qͥ hoc iã poſſunt in qualibet verã ſentẽ
tiã cogitãdo veniſſent.eã nõ pᷣtermiſſam
in paucis verbis tui famuli reperirent:⁊
ſi aliꝰ aliã vidiſſet ĩ luce veritatꝭ:neęc ipſa
in eiſdẽ verbis intelligẽda deeſiʒ. Dicut
em̃ fons ĩ paruo loco vberioꝛ eſt. pluri/

buſq; riuis ĩ amplioꝛa ſpacia fluxũ mini

ſtrat: q;ᷓ qtibet eoꝝ riuoꝝ q ꝑ mlta locoꝝ
ab eodẽ fonte deducit᷑:ita narratio diſpẽ

ſatoꝛis tui ſermocinatur pluribo ꝓfutu/

ra parno ſermonis modulo ſcatet fluẽta

liqͥde veritat. vnde ſibi quiſq; veꝝ qð ð
his rebop̃t:hic illud: ille lud;p lõgioꝛeſ
loquelaꝝ anfractꝰtrahat.lij em ci hec

—w-

verba legũt vł audiũt:cogitãt deum qſi

hominẽ:aut q̃ſi aliquã molẽ unmẽſa pᷣdi
tam ptãte.nouo quodã ⁊ repẽtino placi

to extra ſeipᷣaʒ tanq; locis diſtãtibo lecil⸗/
ſe celũ ⁊ terrã.duo magna coꝛꝑa ſupꝛa et
t cũ audiũt

infra:quiba oĩa ↄtinerent᷑. Et cũ audiũt
dixit deꝰ:fiat illud:⁊ facrũ eſt illud:cogi

tant verba cepta ⁊ finita: ſonatia tpibus
atq; trãſeũtia:poſt qꝝ trãſitũ ſtatim exi /½

ſtere qð iuſſũ eſt vt exiſteret.⁊ ſi d foꝛte
aliud H̊ mõ ex familiaritate curnis opina

tur In quib adhuc paruulis alalibo dũ

iſto humillimo genere verboꝝ tanq; ma
terno ſinu eoꝝ geſtat᷑ iſirmitas.ſalubꝛir
ediſicat᷑ fides:qua certũ habeãt ⁊ teneãt
deũ feciſſe om̃es naturas qs eoꝝ ſenſus
mirabili varietate circũſpicit. Quarũ ſi
quiſpiã qſi vilitatẽ dictoꝝ aſpernat: ⁊ ex
tra nutritoꝛias cunas ſuꝑba imbecillita
te ſe extẽderit:heu cadet miſere.Et dñe

des miſerere ne implumẽ pullũ ↄculcent

qͥ trãſeũt viã: ⁊ mitte angelũ tuũ qͥ eũ re/

ponat in nido vt viuat donec volet. Klij

vero quibo hec verba nõ iã nidus ſʒ opa
ca frutecta ſunt: videt ĩ eis latẽtes fructꝰ

X

1 titlenn
npitevs⸗
vlonoiüttun
ſoonecicn .
fgrineccng
turotun In
lonoto in
Conn wlitate
ſcanetiſo⸗
ſcrliencine in
Utnetuäre⸗
Gnno quatun
ſcr feret
ecrca te:
ſonagtepo⸗
sfncar zut
Gentilvceve
lont Etal
ſlpꝛinapo
napiing
Wnoocirn
c
igdoo
PNozwe⸗
inſapiet
ipfumd⸗
derreſic
ſoꝛmara
umgti. B
Mnia
Oulairi⸗
feaghuc i
ſctalirtn
ſcuntſg a
ls ſenbli
ſenſlonol⸗
tinenboſi
Uirono
SGerturs.
ſcinſnd⸗
nienie
Pchenini
äiſdi
nlhhmncn
ſunrii
Moeige
ne⸗
Nnhe
Cudaln

M.

twindl alnir
doenim e

itücegdeſinnn
nones reninetn

NGeerdlng

Aernihiſr⸗
Miungrtni
dafinin
ap licfiiin
nodi urn

uusdicn llinn
rugilhewii

iinnuieant
lrind necihe
Nordei ctr

mrionl,hen
Weimmnodie

AWehlnct

ininolini

SPwzalinptd

acningylne
mi ili uli
trſnütilins
zriükmnmnd
nirnrdio

4ℳ

N
Geünt
ibeüntnment
nis mhin
ipe⸗unn

nnigiid

. o.

⁊ volitãt letantes:⁊ garriũt ſerutãtes:et

carpũt eos.Ulidẽt em cũ h? verba legũt

vel audiũt tua deꝰ eterna:⁊ ſtabili pꝑman

ſione cũcta pᷣterita ⁊ futura tẽpoꝛa ſupe/
rari:nec tñ quicq; eſſe tpalis creature qd
tu nõ fecer. Cuiꝰ volũtas qꝛ id eſt qð tu
nullo modo mutata.vł q̃ antea nõ fuiſſʒ
exoꝛta volũtate feciſti omia.nõ ð te ſimi

litudinẽ tuã foꝛmã omniũ:ſʒ ð nihilo diſ

ſimilitudinẽ infoꝛmẽ q̃ foꝛmaret᷑ ꝑ ſimili
tudinẽ tuã recurrẽs ĩ te vnũ ꝓ captu oꝛ⸗
dinato quãtũ cuiq; reꝝ in ſuo genere da

tũ eſt:⁊ fierẽt om̃ia bona valde:ſiue ma⸗

neant circa te:ſiue gradatiʒ remotiori di

ſtantia ꝑ tẽpoꝛa ⁊ loca pulcras narratio-

nes faciãt aut patiant᷑. Uidẽt hec ⁊ gau

dent ĩ luce veritatis tue quantulũ h̊ va/

lent.Et aliꝰ eoꝝ intẽdit in id qð dictũ ẽ.
in pꝛincipio fect deꝰ:⁊ reſpicit ſapiẽtiaʒ
pꝛincipiũ:q; ⁊ loquit᷑ ißa nobis.Alliꝰ iti
dem intẽdit in eadẽ verba:⁊ pꝛincipiũ in
telligit exoꝛdiũ reꝝ ↄditaꝝ:⁊ ſic accipit:
in pꝛincipio fecit:ac ſi diceret᷑.pmo fecit.
Vtq; in eis qͥ intelligũt in pꝛincipio qð
in ſapiẽtia feciſti celũ ⁊ terrã:alius eoꝛuzʒ
ipſum celũ ⁊ terrã creabilẽ materiẽ celi ⁊
terre ſic eſſe credit cognominatã.alius iã
foꝛmatas diſtinctaſq; naturas:aliꝰ vnaʒ
foꝛmatã eandẽq; ſpiritale celi noĩe.aliaʒ
infoꝛmẽ coꝛꝑalis materie terre nomine.

OQui aũt intelligũt in nominibo celi ⁊ ter

re adhuc infoꝛmẽ materiẽ de qua foꝛma

ret᷑ celũ ⁊ terra.nec ipſi vno modo id ĩtel

ligunt:ſʒ aliꝰ vnde ↄſũmaret᷑ intelligibi

lis ſenſibiliſq; creatura:aliꝰ tantũ vnde

ſenſibo moles iſta coꝛpoꝛea ſinu grãdi cõ

tinens ꝑſpicuas ꝓmptaſq; naturas. NH
illi vno modo qui iã diſpoſitas digeſtai

q; creaturas celum ⁊ terrã vocari ̊ loco

credũt:ſʒ aliꝰ inuiſibilẽ atq; viſibilẽ.aliꝰ
ſolã viſibilẽ in qua luminoſũ celũ ſuſpi/

cimꝰ:⁊ terrã caliginoſaʒ ⁊ queq; ĩ eis ſũt

t ille qui nõ aliter accipit.in pꝛincipio
ecit: q;ᷓ ſi diceret᷑. pꝛimo fecit.nõ habet q

modo veraciter intelligat celũ ⁊ terrã:ni
ſi materiã celi ⁊ terre intelligat videlicet

vniuerſe id eſt ĩtelligibilis coꝛꝑaliſq; cre

ature. Si em iã foꝛmatã velit vniuerſã:
recte ab eo queri poterit.ſi hoc pꝛimo fe
cit deuſ:quid fecerit deinceps:⁊ poſt vni

GXLVII.

nerſitatem non inueniet:ac per hoc audi
et inuitus:quomodo iũllud pꝛimo:fi po/
ſtea nihil: Cũ vero dicit pꝛimo infoꝛmẽ:
deinde foꝛmatã:nõ eſt abſurdum ſi mo/
do eſt idoneus diſcernere quid pꝛecedat
eternitate:quid tẽpoꝛe:quid electiõe:qͥd
oꝛigine. E ternitate ſicut deꝰ omia.tem/

poꝛe ſicut flos fructũ.electione ſicut fru/

ctus floꝛc. oꝛigine ſicut ſonus cantüͦ. In
his quattuoꝛ pꝛimũ ⁊ vltimũ que cõme

moꝛaui difficillime intelligunt᷑.duo me/

dia facillime. Hanq; rara viſio eſt et ni/
mis ardiua cõſpicere domine eternitatrʒ
tuã incõmu tabiliter mutabilia facientẽe:·
to cernat animo. vt ſine laboꝛe magno di
noſcere valeat quo:modo ſit pꝛiox ſonus
q; cantꝰ ideo qꝛ cant eſt foꝛmat, ſon:x
autẽ qð nõ eſt nõ poteſt. Dic pꝛioꝛ ma
teries q; id qð ex ea fit. Hõ ideo hioꝛiq?ꝛ
ipa efficit:cũ potiꝰ fiat: nec pꝛioꝛ iteruat
mus infoꝛmes ſine cantu:⁊ eos poſterio
re tꝑe in foꝛmã cantici coaptam aut fin
gimus: ſicut ligna quib archa:vel argẽ/
tũ qͥ vaſculũ fabꝛicat. Tales quippe ma
terie tẽpoꝛe etiã pᷣcedũt foꝛmas reꝝ:que
fiũt ex eis.At in eantu nõ ita eſt. Cu em
cantat᷑:audit᷑ ſonꝰ eius. Nõ pꝛiꝰ infoꝛmi
ter ſonat: ⁊ deinde foꝛmat᷑ in cintuʒ. O ð
em̃ pꝛimo vtrũq; ſonuerit pᷣterit:nec ex
eo quicq; reperies qð reſumptũ arte cõ/
ponas:⁊ ideo cantus in ſono ſuo vertit᷑
qui ſonꝰ eius materies eiꝰ eſt. Idẽ quip
pe foꝛmat᷑ vt cantꝰ ſit:⁊ ideo ſicut diceba
pꝛioꝛ materies ſonãdi q́; foꝛma cantãdi.
nõ per faciendi potentiã pꝛioꝛ. Neq; eni

ſonus eſt cantandi artifex:ſʒ cantãti ani/

me ſubiacet ex coꝛpoꝛe de quo cantũ fa/

ciat. Nec tempoꝛe pꝛioꝛ:ſimul em cũ cã/

tu edit᷑. Nec pꝛioꝛ electõne:nõ em̃ potioꝛ
ſonus q;ᷓ cantus:quãdo quidẽ cantuſ eſt
nõ tantũ ſonus:verũ etiã ſonꝰ ſpecioſus
Sed pꝛioꝛ eſt oꝛigine:qꝛ nõ cantꝰfſoꝛma

tur vt ſonus ſit:ſed ſonꝰ foꝛmat᷑ vt cantꝰ

ſit. Hoc exemplo qui poteſt intelligat
materiam reꝛum pꝛimo factam ⁊ appel-
latam celum ⁊ terrazʒ:quia inde facta ſũt

celuzʒ ⁊ terra:nec tempoꝛe pꝛimo factam:

r1 5

Confeſſionrſrũ

qꝛ foꝛme reꝝ exerũt tẽpoꝛa.illa autẽ erat
infoꝛmis:iãq; in tempoꝛib ſiml animad

teſt:niſi velut tepoꝛe pꝛioꝛ ſit cũ pendat᷑
extremioꝛ:qꝛ ꝓfecto melioꝛa ſunt foꝛma
ta q; infoꝛmia:⁊ pᷣcedunt᷑ eternitate crea/
toꝛis vt eſſet de nihilo vnde aliqͥd fieret.
In hac diuerſitate ſententiaꝝ veraꝝ:cõ
coꝛdiã pariat ipᷣa veritas:⁊ deꝰnoſter mi
ſereat᷑ noſtri: vt legitime lege vtamur:p/
cepti fine pura charitate.Ec ꝑ G̊ ſi qs q/

rit ex me:quid hoꝝ moyſes ille tuꝰ famu

lus ſenſerit:nõ ſunt hi ſermones cõfeſſi/
onũ meaꝝ:ſi tibi nõ ↄfiteoꝛ neſcio:⁊ ſcio
tamẽ illas veras eſſe ſententias exceptis
carnalib de quibo quantũ exiſtimaui lo
cut ſum. Ouos tamẽ bone ſpei ꝑuulos
hec verba libꝛi tui nõ territãt alta humi
liter ⁊ pauca copioſe.ſed om̃es quos in
eis verbis vera cernere ac dicere fareoꝛ.
diligam? nos inuiceé: pariteſq; diligamꝰ
te deñ noſtꝝ fontẽ veritatis:ſi nõ vana:
