bile: vt fluẽdo deſerat amatoꝛẽ ſuũ:qꝛ et
ille B amãdo deſeruit deũ. Pꝛecepta em
eiꝰ neglexit dicẽtis. Hoc mãduca:⁊ hoc
noli. Crahit᷑ gad penas:qꝛ diligẽdo ĩfe/
rioꝛa:in egeſtate voluptatũ ſuqaꝝ:⁊ in do

loꝛibo apud inferos oꝛdinat᷑. Quid eſt eĩ

doloꝛ dicit᷑ coꝛpis:niſi coꝛruptio repẽ
tina ſalutꝭ eiꝰ rei quã male vtẽdo aĩa coꝛ
ruptioni fecit obnoxiã: Quid eſt aũt do
loꝛ q dicit᷑ animi:niſi carere mutabilib⸗
reb:quibo fruebat᷑:aut fmi ſe poſſe ſpera
bat: Ex R̊ eſt totũ qð dicit᷑ malũ.i.pctim̃
⁊ pena pẽti.Si aũt dum in h̊ ſtadio vite
hũ̃ane aĩa degit:vincat eas q̃s aduerſuʒ

„ „ *

ſe nutriuit cupiditates: fruẽdo moꝛtali/

bus:⁊ ad eas vincendas gĩa dei ſe adiu/
uari credat:mẽte illi ſeruiẽs ⁊ bona volũ

tate:ſine vlla dubitatione reparabit᷑:⁊a

mult mutabilib ad vnũ incõmutabile

rnertkneien
oſpümtonc.
Pite niu
cc di M oin⸗
ſmonnoinſuun
riniſui o⸗
ſenütſplaliter
Uintdeüdllgi
poſonler pe
Ngniorntpol
ypeinopcto
Cnp'reſtitnat
Nehabebinſß
ntnonopleſ
ſengamplĩ
ſeißam rige
lpentate fl
p; giömfli
ho Donocrüs

ſcrnſtüͤ
Cithitarn
dirt⸗L
mücherüt.
mortaligco
tizin vobis
pemn peccari
Notworrl
koñfoſenna
Iyictoig Rer

(Woberitg

Wancchckn⸗

Mwolätte.

ütuncſemer
nnrblsG.
6ſedlligiren
Nunt nalek⸗
neſtbaſn
Pdeidigene
gamnirpſan
drrlpſſceef
ſatiapri
ſöſinehen
W
miſcſ
Mmineſten
ern ltedit
Fdeſen

ecpisln
ick nitien
der iniſeri
Dieenmi⸗
l
cdtbilhe
Niynyvennen
Wünucſnnug,
lckgeingnini
Berdeonoenal
Drncrkenkingod
atuge coß
dek Odtitn
Eeinhii wi ſg
Gngerataanc
: Gnmünori
Lriapit Oöbe⸗
nug morumtöt⸗
min ckönini⸗
mnaihenegy.
minlſioe gon

admürat N

annidedicni
mifucn ds
K nötpyert
ckrobhehant
Aninckodn
igbmmn n
Snluupt
Gmmiun
Inuor ſniſcr
dei Prrchnen

Menidnertr.

1o. dliclaſt
Prmüſuetn
dont ihi
enlicrmmno
ndeniidh
ci ucid
ſant utepl
ufiiuſeſe

nunn

.õãt˙b .
2 —

reuertet᷑:refoꝛmata ꝑ ſapiẽtiã nõ foꝛma/
tã:ſʒ ꝑ quã foꝛmãt᷑ vniuerſa:fruetq; deo
p ſpumſanctũ:qð ẽ donũ dei. Ita fit hõ
ſpuᷣalis oĩa iudicãs.vt ipᷣe a nemine iudi
cet᷑.diligẽſ dũm deũ ſuũ ĩ toto coꝛde ſuo
ĩ tota aĩa ſua:in tota mẽte ſua:⁊ diligẽs
ꝓximũ ſuũ nõ carnaliter:ſʒ tanq; ſeipᷣm:
ſe aũt ſpũaliter diligit:qͥ ex toto qð in eo
viuit deũ diligit. In his em̃ duobo pce/

ptis tota lex pẽdet ⁊ ꝓphe.Inde iã erit
ↄſequẽs:vt poſt moꝛtẽ tꝑaleʒ quã debe⸗/
mꝰ pꝛimo pcto tꝑe ſuo atq; oꝛdine ſuo.&̊

coꝛpꝰ reſtituat᷑ pꝛiſtine ſtabilitati:quã ñ
ꝑ ſe habebit:ſʒ ꝑ aĩlaʒ ſtabilitã ĩ deo:que

rurſus nõ ꝑ ſe ſtabilit᷑:ſʒ ꝑ deũ q̊ fruitur.

ideoqʒ ampliꝰ qᷓ; coꝛpꝰ vigebit.Coꝛpuſ

em̃ ꝑ ipᷣam vigebit:⁊ ipᷣa ꝑ incõmutabi/
lẽ veritatẽ:qͥ filiꝰ dei vnicꝰ eſt:atq; ita et
coꝛpꝰ ꝑ ipᷣm filiũ dei vigebat:qꝛ om̃ia ꝑ

ipᷣm. Dono etiã eiꝰ qð ale dat᷑.i.ſãcto ſpi

ritui.nõ ſolũ aĩa cui dat᷑ ſalua ⁊ pacata ⁊

ſancta ſit:ſʒ ipᷣm etiã coꝛpus viuificabit᷑:
eritq; ĩ natura ſua mũdiſſimũ. Ipſe eniʒ

dixit. Mũdate q̃ intꝰ ſi n q̃ ſoꝛis ſunt

mũda erũt.Dicit ⁊ apłs. Uiuificabit et
moꝛtalia coꝛpa veſtra ꝓpter ſpũm manẽ

teʒ in vobis.Ablato peccato auferet᷑ et

pena peccati:⁊ vbi eſt malũ:vbi ẽ moꝛs
ↄtẽtio tua?vbi eſt moꝛs aculeꝰ tuꝰ: Vin
cit em̃ eſſentia nihilũ:⁊ ſic abſoꝛbet᷑ moꝛſ
ĩ victoꝛia. Nec aliqͥd ſanctificatꝭ malꝰan
gel? oberit:qͥ dyabolꝰ dicit᷑.qꝛ ⁊ ipᷣe inq̃n
tũ angel? eſt:nõ eſt malꝰ:ſʒ inq; tũ ꝑuerſꝰ
ꝓpꝛia volũtate.Fatẽdũ eſt em̃ ⁊ angeloſ

natura eſſe mutabiles:ſi ſolꝰ deꝰ eſt incõ

mutabilis. Sʒ ea voluntate qᷓ mag deũ
q;ᷓ ſe diligũt:firmi ⁊ ſtabiles manẽt illo
⁊ fruunt᷑ maieſtate ipſius:ei vni libẽtiſſi

me ſubditi. Ille aũt angelꝰ magis ſeipᷣm

q; deũ diligendo:ſubditꝰ ei eſſe noluit:⁊

intumuit p ſuꝑbiã:⁊ a ſũma eſſentia de-/

fecit ⁊ lapſus eſt.Et ob h̊ minꝰ eſt q; fuit
qꝛ eo qd minꝰ erat frui voluit:cũ magis

voluit ſua potẽtia frui q; dei. Ouãq;ᷓ em̃

——

nõ ſũme tñ ampliꝰ erat:qñ eo qdð ſũme ẽ

fruebat᷑:qm de ſolꝰ ſime ẽ.Ouicqͥd aũt

minꝰ eſt q; erat:nõ inq; tũ eſt:ſʒ inq; tum
minꝰ eſt: malũ eſt. Eo em̃ ꝙ minus eſt q;
erat: tedit ad moꝛtẽ. Quid aũt miꝝ ſi fit
ex defectu inopia:⁊ ex ĩopia inuidẽtia q̃

CCII.

dyabolꝰ vtiq; dyabolꝰ ẽ. Defectꝰ aũt iſte
qͥ peccatũ vocat᷑:ſi tanq; febꝛiſ inuitũ oc
cuparet:recte iniuſta pena videret᷑:q̃ pec
cantẽ ↄſequit᷑:⁊ q̃ͥ dãnatõ nũcupat᷑. Nũc
vo vſq; adeo peccatũ volutariũ malũ eſt
vt nullo mõ ſit peccatũ ſi ũ ſit volũtariũ
Et h̊ àdẽ ita manifeſtũ eſt:vt nulla hinc
doctoꝝ paucitas:nulla indoctoꝝ turba
diſſentiat. Qua re aut negãdũ eſt pecca/
tũ cõmitti:aut fatẽdũ eſt volũtate cõmit
ti. Nõ aũt recte negat peccaſſe aiam:qͥ ⁊
penitẽdo eã coꝛrigi fatet᷑:⁊ veniã penitẽ/
ti dari:⁊ ꝑſeuerãtẽ ĩ peccatꝭ:iuſta lege dei
dãnari. Poſtremo ſi nõ volũtate malefa
cimꝰ:nemo obiurgãd ẽ om̃ino:aut mo/
nendꝰ.Quibo ſublat chꝛiſtiana lex ⁊ di/
ſciplina oĩs religionis auferat᷑ neceſſe ẽ.
NVolũtate peccat᷑:⁊ qm peccari nõ du/
biũ eſt:nec h̊ q dẽ dubitãdũ video:habe/
re aĩas libeꝝ volũtatꝭ arbitriũ Tales eĩ
fuos ſuos melioꝛes eſſe deꝰ iudicauit ſi
ei ſeruirẽt liberaliter. Oð niło modo fie⸗
ri poſſet:ſi nõ volũtate:ſrp neceſſitate ſer/
nirẽt. ¶iberaliter igit᷑ deo angeli fuiüt:
neq; q̊ deo:ſʒ ipᷣis pdeſt.Deꝰ em bono al
teriꝰ nõ ĩdiget:qm a ſeipo eſt.Oð aũtab
eo genitũ eſt idipᷣm eſt.qꝛ nõ eſt factũ ſeq
genitũ. Illa vᷣo q̃ ſacta ſũt:eiꝰ bono indi
gent:ſummo.ſ.bono id eſt ſũma eſſentia
Minꝰ aũt ſũt q; erãt:cũ ꝑ aĩe peccatum
min ad illũ mouent᷑:nec tñ penitꝰ ſepa/
rant᷑.nã oĩno nulla eſſent.Oð aũtaffecti
bus ↄtingit aĩe.̊ loc coꝛꝑi.Nã illa mo
uet᷑ volũtate:coꝛpꝰ aũt ſpacio.Dð autẽ

homini a puerſo ãgelo ꝑſuaſũ dicit᷑:etiã

ad h̊ vtiq; volũtate ↄſenſit. Nã ſi neceſſi
tate id feciſſet:nullo pẽti crimine teneret᷑
Dð vᷣo coꝛpꝰ hoĩs cũ ante peccatũ eſſet
ĩ ſuo genere optimũ:poſt peccatũ factuʒ
eſt imbecilloſũ: ⁊ moꝛti deſtinatũ:quãqᷓ
iuſta vindicta peccati ſit:plꝰ tñ clemẽtie
dei q; ſeueritatꝭ ondit Ita em̃ nobis ſua
det᷑a coꝛꝑis voluptatibo ad eternã eſſen/
tiã veritat::amoꝛẽ noſtꝝ opoꝛtere ↄuer/
ti. ⁊ eſt iuſticie pulcritudo cũ benignitatꝭ
gra ↄcoꝛdãs:vt qm bonoꝝ interioꝝ dul
cedine decepti ſumꝰ:amaritudine pena/
rũ erudiamur. Nã ita etiã nr̃a ſupplicia
diuiĩa ꝓuidentia moderata eſt.vt ⁊ ĩ hoc

coꝛꝑe tã coꝛruptibili ad iuſticiam tẽdere

B 4

GEe vera religione

liceret: ⁊ depoſita om̃i ſupbia:vni deo ve

ro collũ ſubdere:nihil de ſeipᷣo fidere:illi

vni ſe regendũ tuendũq; cõmittere. IJta

ipſo duce hõ bone voluntatis moleſtiaſ
huiꝰ vite in vſuʒ foꝛtitudinis vertit.In
copia vero voluptatũ:pſperiſq; ſucceſſi
bus tempoꝛaliũ:temperatiã ſuã ꝓbat et
roboꝛat:acuit in tentatõiba pꝛudentiam
vt nõ ſolũ in eas nõ inducat᷑:ſʒ fiat etiam
vigilãtioꝛ:⁊ in amoꝛẽ veritatis q̃ ſola nõ
fallit ardẽtioꝛ.Sʒ cũ om̃ibo modis me/
deat᷑ animis deꝰ ꝓ tempoꝝ oppoꝛtunita
tibo:qᷓ mira ſapientia eiꝰ oꝛdinant᷑.de b⸗
aut nõ eſt tractãdũ:aut inter pios perfe/
ctoſq; tractandũ eſt:nullo modo benefi/

centi/ cöſuluit genert humano: ; cñ ißa
ſapiẽtia dei.i.vnicꝰ filiꝰ ↄſubſtãtialiſ pa

tri ⁊ coeternꝰ:totũ hominẽ ſuſcipere di/⸗
gnat? eſt. ⁊ verbũ caro factũ eſt:⁊ habita
uit in nobis. Ita em̃ demõſtrauit carna/
libo ⁊ nõ valentibo intueri mẽte veritatẽ:
coꝛpoꝛeiſq; ſenſibo deditis:q; excelſũ lo/
cũ inter creaturas habeat humana natu
ra: nõ ſolũ viſibiliter:nã id poterat ⁊ in
aliquo ethereo coꝛpoꝛe ad noſtroꝝ aſpe/
ctuũ tolerantiã temperato:ſʒ etiã hoĩb ĩ
vero hoĩe apparuit. Ipſa em̃ natura ſu/
ſcipienda erat:q̃ liberãda.Et ne qͥs foꝛ/
te ſexꝰ a ſuo creatoꝛe ſe cõtemptũ putarʒ
virũ ſuſcepit natꝰ ex femina. Nihil egit
vi:ſed om̃ia ſuadẽdo ⁊ monẽdo. UVeteri
quippe ſeruitute trãſacta tempꝰ liberta/
tis illuxerat:⁊ oppoꝛtune iã homini ſua
debat᷑ atq; ſalubꝛiter:qᷓ; libero eſſet crea/⸗

tus arbitrio. Miraculis cõciliauit ſidezʒ

deo:qͥ in eo erat:paſſione hominẽ quẽ ge
rebat. Itaq; loquẽs ad turbas vt deus:
nunciatã ſibi matrẽ negauit ⁊ tamen vt
euãgeliũ loquit᷑ puer parentibo ſubditꝰ
erat. Doctrina em de apperebat:etatib⸗
hõ. Itẽ aquã in vinũ ↄuerſurꝰ vt deꝰ di
cit. recede a me mulier: mihi ⁊ tibi qͥd ẽ᷑:
nondũ venit hoꝛa mea. Cüũ aũt veniſſet
hoꝛa:q̃ vt homo moꝛeret᷑:ð cruce cogni
tã matrẽ cõmendauit diſcipulo quẽ pᷣ ce
teris diligebat. Satelliteſ voluptatũ di

uitias:ꝑnicioſe populi appetebãt:pauꝑ

eſſe voluit:honoꝛibo ⁊ imperijſ inhiabãt
rex fieri nolu rnales filios magnũ
bonũ putabãt:tale cõiugiũ pꝛolẽq; ↄtẽ/

pſit. Cõtumelias ſi uꝑbiſſime hoꝛrebãt:

om̃e genꝰ cõtumeliaꝝ ſuſtinuit. Iniuri/
as intolerabiles eſſe arbitrant᷑. Oue ma
ioꝛ iniuria q; iuſtũ innocentẽq; damnari
Doloꝛes coꝛꝑis execrabant᷑:fla gellatus
atq; cruciat eſt. Hoꝛi metuebãt:moꝛte
multatꝰ eſt. Ignominioſiſſimũ moꝛt ge

nus crucẽ putabãt.crucifixꝰeſt.Om̃ia qᷓ

habere cupiẽtes nõ recte viuebamꝰ:ca/

rendo vilia fecit Omia qᷓ vitare cupiẽteſ

a ſtudio deuiabam veritatꝭ: perpetiedo
deiecit. Nõ em̃ vllũ peccatũ cõmittipᷣt:

niſi dũ appetunt᷑ ea qᷓ ille ↄtẽpſit:aut fu/

giunt᷑ qᷓ ille ſuſtinuit. Tota itaq; vita ei⸗
lterris ꝑ hominẽ quẽ ſuſciꝑe dignat eſt
diſciplina moꝝ fuit.Reſurrectio vᷣo eiuſ

a moꝛtuis:nihil hoĩs perire nature:cuʒ

om̃ia ſalua ſunt deo ſaᷣ indicauit.⁊ quẽ
admodũ cũcta ſeruiant creatoꝛi ſuo:ſiue
ad vindictã peccatoꝝ:ſiue ad hoiĩs libe/
rationẽ:q;q; facile coꝛpꝰ anime fuiat:cũ
ipᷣa ſubijcit᷑ deo. Ouibo ꝑfectis nõ ſoluʒ
nulla ſubſtãtia malũ eſt:qð fieri nũq; pᷣt:

ſʒ etiã nullo malo afficit᷑:qdð fieri ꝑ pecca

tũ ⁊ vindictã potuit. Et hec eſt diſcipli⸗/
na naturalis chꝛiſtianis min intelligeti
bus plena fide digna:intelligentib autẽ

om̃i erroꝛe purgata. Jã vero ipſiꝰ totiuſ

doctrine modꝰ:partim apertiſſimis rati
onibe:partim ſimilitudinibo:in dictis:in
factis:in ſacramẽetis:ad omnẽ aĩe inſtru/
ctionẽ exercitationẽq; accõmodatu ſed
aliud q rönalis diſcipline regulã imple

nit: Hã ⁊ miſterioꝝ expoſitio:ad ea diri

git:qᷓ apertiſſime dicta ſunt. Et ſi ea tm̃
eſſent qᷓ facillime intelligunt᷑.nec ſtudio/
ſe quereret᷑:nec ſuaniter lueniret᷑ veritas
Heq; ſi eſſent ĩ ſcripturis ſacramẽta:⁊ in
ſacramẽtis nõ eſſent ſignacula veritatis
ſatis cũ cognitõe actio cõueniret. Nunc
vero qm pietas timoꝛe inchoat:charita
te pficit᷑: populꝰ timoꝛe cõſtrict tẽpoꝛe
ſeruitutis in veteri lege:multis ſacramẽ

tis onerabat᷑. Moc eĩ talibo vtile erat ad
deſiderãdã gratiã dei:q̃ per ꝓphetas vẽ

tura canebat. Oue vbi venit: ab ipſa dei
ſapiẽtia homine aſſumpto a quo in liber
tatẽ vocati ſumꝰ:pauca ſacramẽta ſalu/⸗

berrima cõſtituta ſunt:q̃ ſocietatẽ chꝛiſti

ani populi:hᷣ eſt ſub vno deo libere mul

“

lobehunßckt
tenmliatuinia
notrtunrinte
runt Juna
crrenribontin
rminet
ſegnoalii
luooterabviu
tchnkpoteſdie
Pronnliusil
lifuitut d
4onoslflio
n Giaute ß
wilgemmino⸗
1eopuntns
Nerepoteſi
mnedicalupn
rbralin glenea
unpnmmai
Gesweticin
Wodie
GWertdoann
coindine⸗
ſncömutade
tleſbenit
gligiuber
ſncpineob.
ſcnriieng
uurrennct
ooredcſein
unemnunbi
ſit une noſt
leorgfan
ſimeckſna
lonnitsgtn
Afatrſinad
agſer Drc
Geſbonicke
ſſe Nuceſet
Uctenin
utſimirini
Nwcf. ſi
Nübwiͤcg
iicinn
cſpotetege

upbiſinehence

unſutinit in
e ndinmnköen
Moccntigz dennn
nnbmniſhgllm

Morlmenncbintae

mnoſſinünang
Gnairick Of
Unmerinebamn
minurapii
rm gepenich
wmidnini.
niͦ leyiheutfi,

zi Toritgèe

gniſuſeedendc⸗

Keümeniſin
eperiretanegg

oſitindicnigt
unteatonik
zKcik goini
ſimomini

Timc
õ
muüntui,Mg
vammiiieiſf/
münolnt
irnghinde
Minedd
1 ſunt Etſa
Dicninrfin
criucniti mnt⸗
ursnnniun
ſonmumn
dchmtt f
hothtn

.ẽêẽſ ₰

titudinis cõtinerẽt. Oulta vᷣo q̃ popu/
lo hebꝛeo:h̊ eſt ſub eodẽ vno deo cõpedi
te młtitudini erãt impoſita:ab actõne re
mota ſunt:in fide atq; interpᷣtatõe mãſe/
runt. Ita nec nũc ſeruiliter alligãt:ſʒ ex/
ercent liberaliter animũ.Quiſqs autẽ iõ
negat vtrũq; teſtamentũ ab vno deo eſſe
poſſe:qꝛ nõ eiſdẽ ſacramẽtis tenet᷑ popu
lus noſter qͥbo iudei tenebant᷑:vel adhuc
tenent᷑:poteſt dicere nõ poſſe fieri:vt vnꝰ
paterfamilias iuſtiſſimꝰ:aliud imꝑet eis
quib ſᷣuitutẽ durioꝛẽ vtilẽ iudicat.alið
eis quos ĩ filioꝝ gradũ adoptare digna
tur. Si autẽ pᷣcepta vite mouẽt:qꝙ in ve
teri lege minoꝛa ſũt:in euãgelio maioꝛa:
⁊ ideo putat᷑ nõ ad vnũ deũ vtraq; perti
nere:poteſt qͥ H̊ͥ pntat perturbari.ſi vnuſ
medicꝰ:alia ꝑ miniſtros ſuos imbecillio
rib:alia ꝑ ſemetipᷣm valentioꝛibo pᷣcipi/
at ad reparandã vel obtinẽdã ſalutẽ. Ut
em̃ ars medicine:cum eadẽ maneat:neqʒ
vllo pacto ipᷣa mutet᷑:mutat tñ pᷣcepta lã
guentib:qꝛ mutabilis eſt noſtra valitu/
do.ita diuina ꝓuidẽtia:cũ ſit ipᷣa om̃ino
incõmutabilis.mutabili tñ creature va⸗/
rie ſᷣuenit:⁊ ꝓ diuerſitate moꝛboꝝ:aliſ
alia iubet aut vetat:vt a vicio vñ moꝛs
incipit:⁊ ab ipᷣa moꝛte ad naturã ſuam ⁊

eſſentiã ea que deficiũt id eſt ad nihilũ tẽ

qunt reducat ⁊ firmet. Sed dicis mihi.
Quare deficiunt: Quia mutabilia ſunt.

Nuare mutabilia ſunt? OQuia nõ ſumme

ſũt.Quare nõ ſũme ſunt:Quia ĩferioꝛa
ſunt eo a q̃ facta ſunt Quis ea fecit:Oui
fũme eſt. OQuis hic eſt: Deꝰ incõmutabi
lis trinitas:quoniã ⁊ ꝑ ſummã ſapiẽtiazʒ
ea fecit:⁊ ſũma benignitate ↄſeruat Cur
ea fecit? Ut eſſent. Ihm em̃ quantulũcũ
q; eſſe bonũ eſt:qꝛ ſummũ bonũ eſt ſũme
eſſe. Unde fecit?: Ex nihilo:quoniã qͥ c/
quid eſt quãtulacũqʒ ſpecie ſit:neceſſe eſt
Ita ⁊ ſi minimũ bonũ:tamẽ bonũ erit:⁊
ex deo erit. Nã quoniã ſũma ſpecies ſũ/
mũ bonũ eſt. minima ſpecieſminimũ bo
nũ ẽ.Om̃e autẽ bonũ:aut deꝰ:aut ex deo
eſt. Ergo ex deo eſt etiã minima ſpecies.
SDane qõð de ſpecie:hoc etiã de foꝛma di
ci poteſt. NHeq; em fruſtra tam ſpecioſiſſi
mum:q; etiã ſoꝛmoſiſſimũ in laude poni
tur, Id ergo eſt vnde fecit deꝰ om̃ia:qð

CCIII.

nullam ſpeciẽ habet:nullãq; foꝛmaʒ:qð
nihil eſt aliud q; nihil. Nã illud qdð ĩ cõ/
paratione perfectoꝛũ infoꝛme dicitur:ſi

habet aliquid ſoꝛme:quãuis exiguũ:q;/
uis inchoatũ nondũ eſt nihil.ac per hoc

id quoq; inquantũ eſt nõ eſt niſi ex deo.
Quapꝛopter etiã ſi de aliqua ĩfoꝛmi ma
teria factus eſt mundus:hec ipᷣa ſacta eſt
om̃ino de nihilo.Nã ⁊ qð nondũ ſoꝛma
tum eſt:tamẽ aliq̃ modo vt foꝛmari poſ/
ſit inchoatũ eſt:dei beneficio foꝛmabile
eſt. Bonũ eſt em̃ eſſe foꝛmatũ. Nõ nullũ
ergo bonuz eſt ⁊ capacitas ſoꝛme:⁊ ideo
bonoꝝ omniũ auctoꝛ qui pᷣſtitit foꝛmaʒ:
ipſe fecit etiã poſſe ſoꝛmari.Ita omeqð
ẽ inq;tũ ẽ:⁊ ome qð nõdũ ẽ inq; tũ eſſe pᷣt
ex deo habʒ. Oð alio mõ ſic ðꝛ.Om̃e ſoꝛ
matum inq; tũ foꝛmatũ eſt:⁊ ome qð nõ/
dũ foꝛmatũ ẽ:inq; tum foꝛmari pᷣt:ex deo
habet. Nulla autẽ res obtinet integrita/
tem nature ſue:niſi ĩ ſuo genere ſalua ſit.
Ab eo autẽ eſt om̃is ſalus:a quo eſt om̃e
bonũ:⁊ ome bonũ ex deo:ſalus igit᷑ om/
nis ex deo. Hinc iã cui oculi mentis pa
tent:nzc pernicioſo ſtudio vane victoꝛie
caligant atq; turbantur:facile intelligit
omnia que viciant᷑ ⁊ moꝛiunt᷑:bona eſſe:
quãq; ipᷣm viciũ ⁊ ipſa moꝛs malum ſit.
Miſi em ſalute aliqua pꝛiuarent᷑:non eis
noceret viciũ vel moꝛs:ſed ſi nõ noceret
viciũ nullo modo eſſet ed i ergo ſa
luti aduerſat᷑ viciũ:⁊ nullo dubitante ſa
lus bonũ eſt. bona omia ſunt quibus ad
uerſat᷑ viciũ. Quibo autem aduerſat᷑ vici
um ipſa viciant᷑. Bona ſunt ergo que vi
ciantur:ſed ideo viciant᷑:quia non ſũma
bona ſunt. Oue igit bona ſũt:ex deo ſũt
Quia nõ ſumma bona ſunt:nõ ſunt deꝰ
Bon ergo qð viciari nõ poteſt:deꝰ eſt.
Cetera oĩa bona ex ipſo ſunt:q̃ ꝑ ſeipſa
poſſunt viciari:qꝛ per ſeipᷣa nihil ſunt:ꝑ
ipᷣm autẽ partim nõ viciant᷑:partim vici
ata ſanant᷑.Eſt aũt viciũ pᷣmũ aĩe rõalis
volũtas ea faciẽdi q̃ vetat ſũma ⁊ intima
vᷣitaſ. Ita hõ ð ꝑadiſo ĩ ̊ ſeculũ expulſꝰ
E.i.ab et᷑nis ad tꝑalia.a copioſiſ ad egena
a firmitate ad ĩfirma. Nõ ergo a bono ſbᷣ
ſtãtiali ad malũ ſubſtãtiale:qꝛ nulla ſub/
ſtantia malũ ẽ:ſʒ a bono eterno ad bonũ
tꝑale:a bono ſpuali ad bonum carnzles

bono intelligibili:ad bonũ ſenſibile:a bo
no ſũmo ad bonũ infimũ.Eſt igit᷑ qdðdã
bonũ:qð ſi diligit ala rõnalis peccat:qꝛ
infra illã oꝛdinatũ eſt.Quare ipᷣm pecca/
tũ malũ eſt.nõ ea ſubſtãtia q̃ peccãdo di/
ligit᷑. Nõ g̊ arboꝛ illa malũ eſt:q̃ ĩ medio
paradiſi plãtata eſſe ſcribit᷑:ſʒ diuini pᷣce
pti trãſgreſſio. QOue cũ ↄſequẽtẽ haberʒ
iuſtã dãnationẽ:ↄtigit ex illa arboꝛe q̃ cõ
tra vetitũ tacta eſt.d inoſcẽtia boni ⁊ ma
li:qꝛ cũ ſuo peccato aĩa fuerit ĩplicata:lu
endo penas diſcit:quid interſit inter pᷣce
ptũ qð cuſtodire noluit:⁊ peccatũ qð fe/
cit:atq; H̊ modo malũ qð cauẽdo nõ di/
dicit:diſcit ſentiẽdo:⁊ bonũ qð nõ obtẽ/
perãdo minꝰ diligebat:ardẽtius diligit
cõparãdo Uiciũ ̊ aĩe eſt qð fecit:⁊ diffi
cultas ex vicio pena eſt quã patit᷑:⁊ h̊ eſt
totũ malũ. acere aũt ⁊ pati nõ ẽ ſubſtã
tia.Qua ppter ſubſtãtia nõ ẽ malũ.Sic
em̃ nec aq malũ eſt:nec aial qð viuit ĩ ae/
re. Naã iſte ſubſtãtie ſũt: Sʒ malũ eſt vo/
luntaria pᷣcipitatio in aquaã:⁊ ſuffocatio
quã merſus patit᷑. Dtil“ ferreuſalia pꝑte
q ſcribamꝰ:alia q̃ deleamꝰ a fabꝛo factuſ
eſt: ⁊ ĩ ſuo genere pulcer:⁊ ad vſũ noſtruʒ
acõmodatꝰ.Ac ſi quiſpiã ea ꝑte ſcribere

q̃ delet᷑:⁊ ea velit delere q̃ ſcribit᷑:nllo mo

do ſtilũ malũ fecerit:cñ ipᷣm factũ iure vi
tuperet᷑. Oð ſi coꝛrigat vbi erit malum:
Si qs repẽte meridianũ ſolẽ intueat᷑ re
pcuſſi oculi turbabunt᷑. Nũ ideo aut ſol

malũ erit:aut oculi. Nullo modo.Sũt

em̃ ſubſtãtie:ſʒ malũ eſt inoꝛdinatꝰ aſpe/

ctus:⁊ ipᷣa q̃ ↄſequit᷑ ꝑturbatio.Oð ma/

Iũ nõ erit cũ oculi fuerint recreati:⁊ lucẽ
ſuã ↄgruẽter aſpexerit Neq; cũ eadẽ lux
ꝗᷓ ad oculos ꝑtinet: p luce ſapientie q̃ ad
mentẽ ptinet colit᷑:ipᷣa fit malũ:ſʒ ſupꝑſti/
tio malũ eſt q̃ creature potius qᷓ; creatoꝛi
ſeruit᷑. Oð malũ om̃ino nullũ erit:cũ aĩia
recognito creatoꝛe:ipᷣi vni ſe ſubiecerit.
⁊ cetera ꝑ euʒ ſubiecta ſibi eſſe pſenſerit.

Ita oĩs coꝛpoꝛea creatura ſi tãtũmodo

poſſideat᷑ ab aia q̃ diligit deũ:bonũ ẽ in/⸗
fimũ:⁊ in genere ſuo pulcꝝ:qm foꝛma ⁊
ſpecie ↄtinet᷑. SDi aũt diligat᷑ ab aĩa q̃ ne
gligit deũ:nec ſic quidẽ malũ fit ipᷣa:ſed
qm̃ peccatũ malũ eſt q̊ ita diligit᷑:fit pe/
nalis dilectoꝛi ſuo:⁊ eũ iplicat erũnis:et

paſcit fallacib voluptatib:qꝛ neq; ꝑma
nent:neq; ſatiãt:ſʒ toꝛquẽt doloꝛib.Oꝛ

cũ oꝛdinẽ ſuũ pagit pulcra mutabilitas

tempoꝝ:deſerit amantẽ ſpecies ↄcupita
⁊ ꝑ cruciatũ ſentiẽtis diſcedit a ſenſib:⁊
erroꝛibo agitat:vt hanc eſſe pꝛimã ſpeciẽ
putet q̃ oim iufima eſt.natura.ſ.coꝛpꝑea:
quã ꝑ lubꝛicos ſenſus caro male dilecta

nũciauerat:vt cũ aliqͥd cogitat:intellige

re ſe credat:vmbꝛis illuſus fantaſmatũ.
Si qñ aũt nõ tenẽs integrã diuine ꝓui
dẽtie diſciplinã:ſʒ tenere ſe arbitrãs:car

ni reſiſtere conat᷑:vſq; ad viſibilium reꝝ

imagines ꝑuenit:⁊ lucis huiꝰ quã certiſ
terminis circũſcriptã videt:immẽſa ſpa
cia cogitatõe fſoꝛmat inaniter:⁊ hãc ſpe/
ciẽ ſibi future habitatõis pollicet᷑:neſci/
ens oculoꝝ ↄcupiſcẽtiã ſe trahere:⁊ cuʒ
h mũdo ire velle extra mundũ:quẽ ppte
rea ipᷣm eſſe nõ putat.qꝛ eiꝰ clarioꝛẽ par/
tẽ ꝑ infinitũ falſa cogitatõe diſtẽdit.Oð
nõ ſolum de hac luce:ſʒ etiã de aq̃.poſtre

mo de vino:de melle:de auro:de argẽto:

de ipis deniq; pulpis:vł ſanguine:vłoſ
fibo quoꝛũlibet aĩaliũ:⁊ ceteris huiuſce/
modi rebo facillime fieri poteſt. Nil em̃ ẽ
coꝛpoꝛis:qð nõ vl vnũ viſũ poſſit innu
merabiliter cogitari vel in paruo ſpacio
viſũ poſſit eadẽ imaginãdi facultate per
infinita diffundi. SGʒ facillimũ ẽ execra
ri carnẽ:difficillimũ aũt nõ carnaliter ſa
pere. Hac ꝑuerſitate aĩe q̃ ↄtingit pẽto

atq; ſupplicio:ſit oĩis natura coꝛpoꝛea il

lud qð ꝑ ſalomonẽ dicit᷑. Uanitas vani
tatũ ⁊ omia vanitaſ. Oue abundãtia ho
mini in omi laboꝛe eiꝰ:q ie laboꝛat ſub

ſole:? Neq; em̃ fruſtra eſt additũ vanita/

tũ:qꝛ ſi vanitates detrahas:q̃ tanq; pꝛi⸗/

ma ſectant᷑ extrema:nõ erit coꝛpus vani
tas:ſed in ſuo genere:quãuis extremam

pulcritudinẽ ſine vllo erroꝛe mõſtrabit.
Tempoꝛaliũ em̃ ſpecieꝝ multifoꝛmitas
ab vnitate dei hominẽ lapſũ ꝑ carnales
ſenſus diuerberauit:⁊ mutabili varieta/

te multiplicauit eius affectũ. Ita facta ẽ

abundantia laboꝛioſa.⁊ ſi dici poteſt co
pioſa egeſtas.dũ aliud ⁊ aliud ſequit᷑:et

nihil cũ eo permanet. Sic a tꝑe frumẽti

vini ⁊ olei ſui multiplicateſt. vt nõ inue
niat idipᷣm id eſt naturã incõmutabilẽ et

—

No Mor. be
onprone⸗ coꝛx.
ſctero coꝛp⸗

Mnin depꝛuni

innuitncogit
ſetelioniſertre

fiernem
Mborocninſz

ſumali
iaindineco
mäſit
Ullreſt:öuis

ſliorima triſie

ent adfinext
liſnantiboln
lsnetri ißte
ſeotſiars n
Miobnorinelt⸗

onmordig

dcrchote

6pendi
Poleng en

Aihis ondite

bilierzwiß
puerſimag'
ſcitreno⸗
nedenenir .
lmnc remwar

uipluoenniini/
Achonetepori
Umnſuorzbſun⸗

foreſchnnianmi
ſlihenenoxel

uemini n

ſacſinntority 9
Pnoeſtqruin
ſeſilgenitot
lmmteoꝛdine
iikporeſt, Lor
nbheere⸗ len
kuiins .
Kagrniſn

ioeqne⸗ dolorhpg
ianmnmni
ante ſelegn
bkitſin

0

kureſeninifti

S ☛ =

—

=

ickunn ,e

cronedien
tagrrintg
luigfnnſtnn
Emgidilige
nae keminiogr
Guiblunfer
ilnashugicntſ
Mindenimninſn
rinanitenthieſe
mös policeneil
mni ſemberra;
1 nungiuepor
gre cnoreher⸗/
innediticit
Gecri deri pon
deerd degrie
iNRſngniret
ücanfui
tſieni porck ii
lmni ni oln
miminomwohts
rinid dunn
Aulinäiae
ramim
rieioningihcts
umcohed
t Vmingn
Ouetbmmoünube
niͤiöelornii

nct Wati min

anineiinl
ni t
enuliſoenins
ihhigonie
nutablivan,

een IJuſent

ſdiäut
1n aiudſeeii

icntpefiu

hon

5
5

ſingularẽ:quã ſecutꝰ nõ erret: ⁊ aſſecutꝰ
nõ doleat. Habebit em̃ etiã ↄſequentẽ re
demptionẽ coꝛꝑis ſui:qð iã nõ coꝛrũpet᷑

Nic vero coꝛpꝰ qð coꝛrũpit᷑ aggrauat

animã:⁊ depꝛimit terrena habitatio ſen⸗

ſum multa cogitantẽ:qꝛ rapit᷑ in oꝛdinẽ

ſucceſſioniſ extrema coꝛpoꝝ pulcritudo

Hã ideo extrema eſt:qꝛ ſimul nõ poteſt
habere omia:ſʒ dũ alia cedũt atq; ſucc
dũt:tempoꝛaliũ foꝛmaꝝ numeros ĩ vnã

pulcritudinẽ HH hq̊ totũ nõ ppterea
ic ⁊ verſus ĩ ſuo genere
pꝓulcer eſt:qᷓ;uis due ſyllabe ſimł dici nul
lo modo poſſint. Nec em̃ ſecũda enũciat
niſi pꝛima trãſierit:atq; ita ꝑ oꝛdinẽ per

malũ qꝛ trãſit

uenit᷑ ad finẽ:vt cũ ſola vltima ſonat:nõ
ſecũ ſonantibo ſuperioꝛibo:foꝛmã tñ ⁊ de
cus metri cũ pᷣteritis ↄtexta ꝑficiat Hec
ideo tñ ars ipᷣa q̃ verſus fabꝛicat᷑ ſic tem/
poꝛi obnoxia eſt:vt pulcritudo eiꝰ ꝑ mẽ/
ſuras moꝛaꝝ digerat᷑:ſʒ ſimul habet oĩa
quibo efficit verſũ:nõ ſimł habẽtẽ om̃ia:
ſʒ poſterioꝛib pꝛioꝛa tollẽtẽ:ppterea tñ
pulcꝝ:qꝛ extrema veſtigia ũl pulcritu
dinis oñdit:quã ↄſtãter atq; incõmuta/⸗

hiliter ars ipᷣa cuſtodit Itaq; vt nõnulli
puerſi mag amãt verſũ qᷓ; artẽ ipᷣaʒ q̃ cõö
ficit᷑ verſus:qꝛ plꝰ ſe auribo q; intelligen
tie dederũt. Ita multi tꝑalia diligũt:cõ/

ditricẽ vero ac moderatricẽ tẽpoꝝ diui/
nã puidentiã nõ requirũt:atq; in ipᷣa di/
lectione tẽpoꝛaliũ nolũt trãſire qð amãt
⁊ tam ſunt abſurdi:qᷓ; ſi quiſq; in recita/
tione pᷣclari carminis vnã aliquã ſillabã

ſolã perpetuo vellet audire:ſʒ tales andi

toꝛes carminũ nõ inueniunt᷑:talibo autẽ

reꝝ eſtimatoꝛibo plena ſũt om̃ia:ppterea
qꝛ nemo eſt qui nõ facile nõ modo totu,
verſũ:ſed etiã totũ carmen poſſit audire
totũ autẽ oꝛdinẽ ſeculoꝝ ſentirenullꝰho

minũ poteſt. Huc accedit ꝙ carminis ñ
ſumꝰ partes:ſeculoꝝ vero partes dãna/

tione facti ſumꝰ. Illud ergo canit᷑ ſub iu
dicio noſtro:iſta peragunt᷑ de laboꝛe no/
ſtro. Nulli autẽ victo ludi agoniſtici pla

cent:ſed tamèẽ cũ eiꝰ dedecoꝛe decoꝛi ſũt.

hec em̃ quedã mutatõ veritatis eſt:nec

ob aliuda taliba phibemur ſpectaculis:

„

niſi ne vmbꝛis reꝝ decepti:ab ipſis reb

—

quaꝝ ille vmbꝛe ſunt aberremꝰ. Ita vni

uerſitatis huiꝰ ↄditio atq; adminiſtratõ
ſolis impijs animis dãnatiſq; nõ placet
ſed etiã cũ miſeria eoꝝ multis vel in ter/

in victricibo: vel in celo ſine periculo ſpe
ctantibo placet. Nihil em̃ iuſtũ diſplicet

iuſto. Quocirca cũ om̃is anima ratõalis

aut peccatis ſuis miſera ſit:aut recte fa-

ctis beata. omis aũt irrational aut cedat
potẽtioꝛi:aut pareat melioꝛi:aut cõpare

tur eq̃li:aut certantẽ exerceat:aut dãna/

to noceat:⁊ om̃e coꝛpꝰ ſue anime ſeruiat

quantũ ꝓ e meritis ⁊ p reꝝ oꝛdine ſinit

nullũ malũ eſt nature vniuerſe:ſʒ ſua cui
qʒ culpa fit malũ. Poꝛro cũ anima ꝑ dei

gratia regenerata:⁊ in integrũ reſtituta:
⁊illi ſubdita vni a quo eſt creata.inſtau/
rato etiã coꝛpoꝛe in pꝛiſtinã firmitatem:

nõ cũ mũdo poſſideri:ſ̊ mundũ poſſide
re ceperit:nullũ ei malũ erit:qꝛ iſta infi/

ma pulcritudo tẽpoꝛaliũ viciſſi itudinũ:
q̃ cũ ipᷣa peragebat᷑:ſub ipſa ꝑaget᷑:⁊ erit

vt ſcriptũ eſt:celũ nouũ ⁊ terra noua:nõ
ĩ ꝑte laboꝛãtibo animis:ſʒ ĩ vniuerſitate
regnãtibo.Oia em̃ veſtra inqͥt apłs:vos
autẽ chꝛiſti: chꝛiſtꝰ aũt dei:⁊ caput muli
eris vir: caput viri chꝛiſtꝰ:caput ãt chꝛi

ſti deꝰ. Quoniã igit᷑ vitiũ aĩe:nõ natura

eiꝰ:ſʒ ↄtra naturã eiꝰ eſt:nihilq; aliud eſt

ᷓ; peccatũ ⁊ pena peccati.inde intelligit
nullã natura.vel ſi meliꝰ ita dicit᷑:nullaʒ

ſubſtantiã ſiue eſſentiã malũ eſſe. Neq; ðᷣ
peccatꝭ peniſq; aĩe efficit᷑:vt vniuerſitas
vlla defoꝛmitate turpet᷑. Quia ratõnalis
ſubſtãtia q̃ ab om̃i peccato mũda eſt deo
ſubiecta:ſubiectis ſibi ceteris dominat᷑.
Ea vero q̃ peccauit:ibi oꝛdinata eſt:vbi
eſſe tales decet:vt deo ↄditoꝛe atq; recto
re vniuerſitatꝭ:decoꝛa ſint oĩa:⁊ eſt pul/

critudo vniuerſe creature ꝑ hec tria ĩcul

pabilis:damnatõe peccatoꝝ:exercitatõ

ne iuſtoꝝ: pfectõne beatoꝝ.Quãobꝛẽ ip

ſa quoq; aie medicina:q̃ diuina puiden/

tia: ⁊ ineffabili beneficẽtia gerit᷑: gradati

diſtincteq; pulcerrima eſt Diſtribuit᷑ em̃
I autoꝛitatẽ atq; ĩ rõneʒ. Autoꝛitas fidẽ
flagitat:⁊ rõni pᷣparat hoĩeʒ. Rõ ad ĩtel/
lectũ cognitionẽq; ꝑducit.Quãq; neq;
autoꝛitatẽ rõ penit deſerat:cũ cõſiderat
cui ſit credẽdũ:⁊ certe ſũma eſt ipᷣiꝰ iã co

gnite atq; ꝑſpicue veritatis autoꝛitas.

De vera religione

Sʒ qꝛ ĩ tẽpoꝛalia deuenimꝰ:⁊ eoꝝ amo
re ab eternis impedimur:quedaʒ tꝑalis
medicina:q̃ nõ ſciẽtes ſed credẽtes ad ſa
lutem vocat.nõ nature ⁊ excellẽtie:ſʒ ipᷣi
us tẽpoꝛis oꝛdine pꝛioꝛ eſt Nã in quẽcũ
qᷓ; locũ quiſq; ceciderit:ibi debet incũbe

re:vt reſurgat.Ergo ipſis carnalibꝰ foꝛ/

mis quib detinemur vtendũ eſt ad eas

cognoſcẽdaſ q̃s caro nõ nũciat.Eas em̃
carnales voco q̃ per carnẽ ſentiri queũt.
id eſt ꝑ oculos:ꝑ aures:ceteroſq; coꝛpis

ſenſus. His ergo carnalib vl coꝛꝑalib⸗

foꝛmis inherere amoꝛe pueros neceſſe ẽ
adoleſcentes vero ꝓpe neceſſe eſt.huic iã

pꝛocedẽte etate nõ eſt neceſſe. Quoniam
igit᷑ diuina ꝓuidẽtia nõ ſolũ ſingulis ho

minibo quaſi pꝛiuatim:ſʒ vniuerſo gene

ri humano tanq; publice cõſulit.qͥd cuʒ

ſingulis agat᷑:deꝰ ſcit agit:atq; ipſi cũ

quibo agit᷑ ſciũt.Quid aũt agat᷑ cũ gene

re humano:pꝑ hiſtoꝛiã cõmendari voluit

⁊ per ꝓphetiã.Lempoꝛaliũ autẽ reꝝ fi/
des:ſiue pᷣteriraꝝ:ſiue futurarũ:magis
credẽdo q́; intelligẽdo valet. Sʒ noſtrũ
eſt cõſiderare:quibo vel homĩbo vl libꝛis
credendũ ſit:ad colendũ recte deũ:q̃ vna
ſalus eſt. Huiꝰ rei pꝛima diſceptatio eſt
vtꝝ his potiꝰ credamꝰ qui ad młtos de
os:an his qui ad vnũ deũ colenduʒ nos
vocant. Quis dubitet eos potiſſimũ ſe/
quẽdos:qͥ ad vnũ vocãt:pᷣſertim cuʒ illi
multoꝝ cultoꝛes:de q̊ vno dño cuncto
rum:⁊ rectoꝛe cõſentiãt.Et certe ab vno
numer“ incipit. Pꝛius ergo iſti ſequẽdi
ſunt:qui vnũ den ſummũ ſolũ veꝝ deũ:
⁊ ſolũ colendũ eſſe dicũt. Gi apud hos
veritas nõ eluxerit tũ demũ migrãdũ ẽ.
Bicut em̃ in ipᷣa reꝝ natura maioꝛ ẽ au/
toꝛitas vniꝰ ad vnũ omia redigẽtis:nec
ĩ genere humano młtitudinis vlla potẽ
tia eſt niſi ↄſentiẽtis.i.vnũ ſentiẽtis:ita
in religione qͥ ad vnũ vocãt eoꝝ maior ⁊

fide dignioꝛ eſſe debet autoꝛitas.Altera

nſideratio eſt diſſenſionis eiꝰ q̃ de vnius
dei cultu inter hoĩes oꝛta eſt Sʒ accepi
mus maioꝛes noſtros eo gradu q̊ a tem/
poꝛalib ad eterna ↄſcendit᷑ viſibilia mi/

racula(nõ em̃ aliter poterũt ecutos eſ/

ſeip q̊s id actũ eſt:vt neceſſaria nõ eſſent
poſterꝭ.Cũ em̃ eccłia catholica ꝑ totum

oꝛbẽ diffuſa atq; fũdata ſit:nec miracula

illa ĩ nra tꝑa durare ꝑmiſſa ſũt:ne animꝰ
ſemꝑ viſibilia qᷓreret:⁊ eoꝝ ↄſuetudie fri

geſceret genꝰ humanũ:q̃ꝝ nouitate fla-/

grauit:nec iã nobis dubiũ eſſe debet:hiſ

eſſe credẽdũ:qͥ cũ ea pᷣdicẽt q̃ pauci aſſe/

quunt᷑:ſe tũ ſeqndos pplłis ꝑſuadere po

tuerũt.Hũc em agit᷑ quib credenduʒ ſit

anteq; quiſq; ſit idoneꝰ ineũde ratõni de
diuinis ⁊ ð inuiſibilib reb. Nã ipᷣi rõni
purgatioꝛis aie:q̃ ad ꝑſpicuã veritatẽ ꝑ/
uenit:niło mõ autoꝛitas hũana pᷣponit᷑:
ſʒ ad hãc nullũ ſuꝑbia hũana perducit.
Que ſiñ eſſet:nõ eſſent heretici neq; ſciſ⸗/
matici:nec came circũciſi:nec creature ſi

mulacroꝝq; cultoꝛes Mi aũt ſi nõ eſſent

ante ꝑfectionẽ ppłi:q ꝓmittit᷑:multo pi/
griꝰ veritas q̃reret᷑. Diſpẽſatio ̊ tꝑalis
⁊ medicina diuĩe ꝓuidentie:erga illos qͥ
peccato moꝛtalitatẽ meruerũt:ſic tradit
Pꝛimo vniꝰ hoĩs cuiuſlibet naſcẽtis na
tura ⁊ eruditio cogitat᷑. Pꝛima huiꝰetaſ

infantia in nutrimẽtis coꝛpoꝛalibo agit᷑

penitꝰ obliuiſcẽda creſcẽti.Eã puericia

ſequit᷑ vnde incipimꝰ aliqd meminiſſe.
Huic ſuccedit adoleſcẽtia:cui iã ppaga

tionẽ ꝓlis natura ꝑmittit:⁊ patrem ſacit

Poꝛro adoleſcẽtiã iuuentꝰ excipit:iã ex

ercẽda muneribo publicis:⁊ domãda ſb
legib:in q̃ vehemẽtioꝛ ꝓhibitio peccato
rũ:⁊ pena peccantiũ ſeruiliter coercens:
carnalibo animis atrocioꝛes impet libi
dinis gignit:⁊ om̃ia cõmiſſa cõgeminat

Nõ em̃ ſimplex peccatũ eſt nõ ſoluʒ ma/
lum:ſed etiã vetitũ admittere Poſt labo
res autẽ iuuentutis:ſenioꝛi pax nõnulla
cõcedit᷑. Inde vſq; ad moꝛtem deterioꝛ

etas:ac decoloꝛ:⁊ moꝛbis ſubiectioꝛ de/

biliſq;ʒ perducit. Hec eſt vita homĩs vi/

uentis ex coꝛpoꝛe:⁊ cupiditatibo reꝝ tẽ/
poꝛaliũ colligati. Hic dicit᷑ vetꝰ homo ⁊
exterioꝛ ⁊ terrenꝰ:etiã ſi obtineat eã quã
vulgꝰ vocat felicitatẽ:in bene conſtituta
terrena ciuitate:ſiue ſub regib:ſiue ſub
pꝛincipibo:ſiue ſub legibus:ſiue ſub his
oĩb. Aliter em̃ bene ↄſtitui populus nõ
pᷣt:etiã qͥ terrena ſectat᷑. Habet quippe⁊
ipe modũ quendã pulcritudis ſue. Hũc

agüt homĩlez quẽ veterem ⁊ exterioꝛem ⁊
terrenum deſcripſimꝰ:ſiue in ſuo genere

—

moderuͤſe
Giercedenkenn
Vitrorn nicn 1
iſtivitinaaſen
nuſcunkinnmn
bore itina⸗
Mttneietici
Vſſibileorteton
Itenicktton'be
Pobeorlpleppo⸗
Glyoſtinctas d
oeſrimn ixbe
unitereplis.
unanazadd
Wwikutis hummn
niͦincömutat
innitik. Lerai

tirürutons

lemngg urrinc
Clicianinane
Whodorssobnnn
Nadſcci
feölden Dn
ninsordinan
vippfeetüran
ſccutöſtyꝛm
clibyſuſtine
Pacnrianget
olrabung
ſinenp if.
oſſinoe nut⸗
gtorioblinon⸗
figi eni⸗
linlitsine dei⸗
Kennctanulis
hancoppem
Rhlomnengeſc
Cctemn Peni
lkce Giaren
tirin ſieytr
Ccnenipoſſtri be
oliͤp⸗
etänmng
cadviſb
Oheyzineen

repmiln ſiene U
ſenr n ian
mannn pfonien
sdudiicſedir
nckti
⸗ Moginen,
S uhtunent
un itennin,
lmh Kiiifii
uhaifmin,
nräinf
nodag hümngetnci,.
cſrhenanmſch
rrüchinctmmee
es Mditſt
Nlrominidnung
1.. Diheſanoige⸗
puidentieerg
cninſibetnuſen
Znt Primant
Ers (orpoin
eſcen Cim
ind nice ni
dolcſcenranig
minetunn
ni mwand angüͦ
mlot: Mii
ipmnitwin
iir MNMW£,
muirwinht l
cnilacögentat
GrückroOuznn
Gninarboſn
io rhö,
nmonen dan
disſubicnind⸗
ank
Nrckrin bn
unnenhnn
nimigi
intunſuſ,
bngty⸗ b
busſit 6
niien
ine inn
Pſucinſ .

E
=S

1

= -

moderatũ:ſiue etiã ſeruilis iuſticie mo/⸗
dũ excedentẽ:nõnulli agũt totũ ab ipſiꝰ

vite oꝛtu vſq; ad occaſum. Nõnulli aũt

iſtã vitã neceſſario ab illo incipiũt:ſed re
naſcunt᷑ interiꝰ:⁊ ceteras elłꝰ ꝑtes ſuo ro⸗

boꝛe ſpũali ⁊ incremẽtis ſapiẽtie coꝛrum

punt ⁊ necãt:⁊ ĩ celeſtes leges donec poſt
viſibilẽ moꝛtẽ totũ inſtauret᷑ aſtringunt.

Iſte dicit᷑ nouꝰ homo ⁊ interioꝛ ⁊ celeſt
habẽs ⁊ ipſe ppoꝛtione nõ annis ſed ꝓfe

ctib diſtinctas quaſdã ſpũales etates ſu

as. Pꝛimã ĩ vberibo vtilis hiſtoꝛie:que

nutrit exẽplis. Secundã iã obliuiſcẽteʒ⸗

humana ⁊ ad diuina tendetẽ.in q̃ nõ au/

toꝛitatis humane ſinu cõtinet᷑:ſʒ ad ſum

mã ⁊ incõmutabilẽ legẽ paſſibo rationis

innitit᷑. Terciã iã ſidẽtioꝛẽ:⁊ carnalẽ ap⸗
petitũ rationis roboꝛe maritantẽ:gaudẽ⸗
temq; intrinſecꝰ in quadã dulcedine ↄiu
gali cũ anima menti copulat᷑:⁊ velamen

to pudoꝛis obnubit᷑:vt iam recte viuere

nõ cogat᷑ ſed etiã ſi omes ↄcedãt:pecca/
re nõ libeat.Quartã iã idipᷣm multo fir/

mius oꝛdinatiuſq; facientẽ ⁊ emicantẽ ĩ

viꝝ ꝑfectũ:atq; aptã ⁊ idoneã oĩbo etiã ꝑ
ſecutõibo:⁊ mũdi huiꝰ tẽpeſtatibo ac flu/
ctib ſuſtinẽdis atq; frãgẽdis.Ouintam
pacatã atq; ex om̃i ꝑte trãquillã:viuẽtẽ ĩ
opib ⁊ abundãtia incõmutabilis regni:
ſũme atq; ineffabilis ſapiẽtie. Sextam
omimode mutatõis ĩ eternã vitã:⁊ vſq;
ad totã obliuionẽ vite tẽpoꝛalis trãſeun
tẽ ĩ ꝑfectã ſoꝛmã:q; facta eſt ad imaginẽ ⁊
ſimilitudinẽ dei. Geptima em̃ iã quies
eterna eſt:⁊ nullis etatibo diſtinguẽda be

atitudo ppetua. Ut em̃ finis veteris ho

minis moꝛs eſt:ſic finis noui homĩs vi/

ta eterna. Ille nãq; homo peccati eſt: iſte
iuſticie. Sicut autẽ iſti ambo nullo du/
bitãte ita ſũt:vt vnũ eoꝝ.i.veterem atq;

terrenũ poſſit ĩ hac tota vita vnꝰ hõ age
re.nonũ vᷣo ⁊ celeſtẽ nemo ĩ hac vita poſ
ſit niſi cũ vetere.nã ⁊ ab ipᷣo ĩcipiat neceſ

ſe ẽ:⁊ vſqʒ ad viſibilẽ moꝛtẽ cũ illo:q; uiſ
eo deficiete. ſe pficiẽte ꝑduret.ſic ꝓpoꝛti
one vniuerſuz genꝰ humanũ:cuiꝰ tanq;
vniꝰ hoĩs vita eſt ab adã vſq; ad finẽ hu

ius ſeculi:ita ſb diuĩe ꝓuidẽtie legiba ad
miniſtrat᷑:vt ĩ duo genera diſtributũ ap

pareat.Quoꝝ in yno eſt turba impioꝛu

&

terreni hoĩs ima ginẽ ab initio ſeculi vſ/

q; ad finẽ gerentiũ:in altero ſeries popu
li:vni deo dediti:ſʒ ab adã vſq; ad iohan

nẽ baptiſtã terreni hoĩs vitã gerẽtis ſᷣui
li qdã iuſticia. Cuiꝰ hiſtoꝛia vet? teſtamẽ

—

tũ vocat᷑:quaſi terrenũ pollicẽs regnũ:qᷓ

tota nihil eſt aliud:qᷓ; imago noui popu

li ⁊ noui teſtamẽti pollicẽtis regnũ celo/

rũ.Cuiꝰ populi vita interim tẽpoꝛalis
incipit a dñi aduẽtu in hüuilitate: vſ. q; ad
diẽ iudicij qũ ĩ claritate vẽturꝰ eſt. Poſt

qð iudiciũ vetere hoĩe extincto:erit illa

mutatio qᷓ angelicã vitã pollicet᷑. Om̃es
em̃ reſurgemꝰ:ſʒ nõ om̃es imutabimur.

Reſurget ergo piꝰpopulꝰvt veterꝭ hoĩs

ſui reliquias trãſfoꝛmet in nouũ.Reſur/

get aũt ipiꝰ populus qͥ ab initio vſq; ad
finẽ veterẽ hoĩeʒ geſſerit:vt ĩ ſecundam
moꝛtẽ pcipitet᷑.Etatũ aũt articulos qui
diligẽter legũt inueniũt:nec ʒiʒania nec
paleas perhoꝛreſcũt. Impiꝰ naãq; pio vi
