ſuefeciſti iugo tuo ceruicẽ meã.Etnunc

poꝛto illud ⁊ leue eſt mihi:quoniã ſic p/

miſiſti ⁊ feciſti.⁊ vere ſic erat ⁊ neſciebaz
quãdo id ſubire metuebã. Sʒ nũqͥd do

mine qͥ ſolus ſine typo dñaris.qꝛ ſolꝰve

rus dñs es ꝗ non habes dñm: nunqͥd H

me:aut ceſſare in hac tota vita põt:time/

ri ⁊ amari velle ab hoĩbus.nõ ꝓpter ali /
ud:ſed vt inde ſit gaudiũ qð nõ eſt gau /
diũ: Miſera vita ẽ.⁊ feda iactãtia. Hic

ſit vł maxime.nõ amare tenec caſte time

rete. Ideoq; tu ſuꝑbis reſiſtis bumiliby

aũt das grãm:et intonas ſuꝑ ambitões
ſeculi:⁊ cõtremũt fundamẽta montium.
Itaq; nob quoniã ꝓpter q̃daʒ hũane ſo
cietatis officia neceſſarium eſt amari ⁊ ti
meri ab homiĩb:inſtat aduerſarius vere
beatitudinis noſtre.vbiq; ſpargẽs in la

queis euge euge:vt dũ auide colligimuſ

incaute capiamur.⁊ a veritate tua gau/
diũ noſtrũ deponamꝰ. atq; in hoĩm falla
cia ponamꝰ:libeatq; nos amari ⁊ timeri
nõ ꝓpter te ſed ꝓ te.atq; iſto modo ſui ſi/
miles factos ſecũ habeat.nõ ad concoꝛ/
diam charitatis:ſʒ ad ↄſoꝛtiũ ſupplicij:
qui ſtatuit ſedem ſuaʒ ponere in aquilo/
nẽ:vt de ꝑuerſa ⁊ diſtoꝛta via imitãdi te
nebꝛoſi frigidiq; ſeruirẽt. Nos aũt dñe

puſillus grex tuꝰ ecce ſumꝰ:tu nos poſ/

ſide. Pꝛetende alas tuas.⁊ fugiamꝰ ſub
eas.Gloꝛia nr̃a tu eſto:ppter te amemur
⁊ vᷣbum tuũ timeat᷑ a nobis. Qui lauda
ri vult ab hoĩbavituꝑante te:nõ deſende
tur ab hominibꝰ iudicante te:nec eripie

tur dãnante te.Cũ autẽ nõ pctõꝛ lauda/

tur in deſiderijs anĩe ſue:nec qui iniqua
gerit benedicit᷑ſed laudat᷑ homo ꝓpr ali
quod donũ qð dediſti ei:at ille plus gau

det ſibi laudari ſe q; ißm donũ hr̃e vnð

laudatur.etiã iſte te vituperante laudat᷑

Et melioꝛ iam ille qͥ laudauit. qᷓ; iſte qui

laudat eſt. Illi eni placuit in homie do
num dei:huic ampliꝰ placuit donũ ho/
minis qᷓ; dei. Temptamur his temptati

onibo quotidie dñe. ſine ceſſatione tẽpta
mur. Quotidiana foꝛnax noſtra eſt hũa⸗/
na lingua. Imperas nobis ⁊ in hoc ge ⸗

nere continentiã. Da quod iubes.⁊ iube

qð vis.Tu noſti de hac re ad te gemitũ

coꝛdis mei.⁊ flumina oculoꝛũ meoꝛum.

Neq; eni facile colligo q;ᷓ ſim ab iſta pe/
ſte mundatioꝛ:⁊ multum timeo occulta

mea qᷓ noꝛunt oculi tui.mei autẽ nõ Eſt
enim qualiſcũq; in alijs generibo tẽpta/
tionum mihi facultas exploꝛandi me:in
hoc pene nulla eſt. Nam ⁊ a voluptatib⸗
carnis:⁊ a curioſitate ſuꝑuacanea cogno

ſcendi.video quantũ aſſecutus ſim poſſe

refrenare animũ meuʒz.cũ eis reb careo

vel voluntate vl cum abſunt. Cũc enim
me interrogo q; magis minus ve mihi

gindenenad
Zeibwerlebo
octnhetei
ſaß ind
ir töütſenn
inautegten
ckablin
is Rehten⸗
luuctrlr
lo Milinbi
noautinolbi
deruntan
Wdoriue⸗
TGnCeca
Gchid
en D
tuperatiot
Prurdon
ſittaſcis
eninobis
gglllyfeb
tii nai
nci rolui
dlligelepenm
Poorumidele
ludedeece
ſtarichcn
ratautbonn
dibus neie
buo mhiii
ſont leuin
ſunt Oumn
fallcaffci⸗
ſerfelauchn
Uanoneor⸗f
mheenrio⸗
keiſet
idere
llenul
canneig⸗
anbr

ut Aonchob
dabantöntnn
ab)ſoriſ
luz orrnm
nuinil
Miret. oonug
geſum mn hor
ns. zigim⸗
loporraneni
nohs Quitand
metewo deſe
hertoeren
Wdde
ahegergti
Wandathenz
SFüranifi
nmumr

Aundnusitn

uiuhmen,
Paumr ndo,
mmrbistonpend
ne chnngnenin
Waröpraeth
Znodtinder⸗
Narosibhott
hkus ni
vanlui mnun⸗

un invocnn
inaminbt
hlhin
unundin
Gtunpen
nngetpenchi
ſtcunoſnh
Cts hen
bin Cion
Pnuns er

moleſtũ ſit nõ habere. Diuitie vero q̃ ob
hoc expetunt᷑.vt alicui iſtaꝝ triũ cupidi
tatũ vel duab eaꝝ vł omibo ſeruiãt:ſi ꝑ
ſe diſcere nõ poteſt animꝰ vtrũ eas habẽi
ↄtemnat:poſſunt ⁊ dimitti vt ſe pꝛobet.
Laude vero vt careamꝰ atq; in eo expe/
riamur.qͥd poſſumꝰ: Nunqd male viuẽ
dum eſt:et tam ꝑdite atq; immaniter.vt
nemo nos nouerit qͥ nõ deteſtetur?: Que
maioꝛ demẽtia dici aut cogitari poteſt:·
At ſi bone vite bonoꝛũq; operũ comes:
⁊ ſolet ⁊ debet eſſe laudatio:tam comita/
tũ eius q; iaʒ bonã vitã deſeri nõ opoꝛ
tet. Nõ aũt ſentio ſine quo eſſe aut equo
animo aut egre poſſim. niſi cuʒ affuerit.
Duid igit᷑ tibi in hoc genere temptatio
nis dñe cõfiteoꝛ?: Quid niſi delectari me
laudibo:Sed ampliꝰ ipᷣa veritate q; lau
dibo. Nã ſi mihi ꝓponat᷑ vtrũ malim fu/
rens aut in oiĩbo rebo erranſ ab oĩbo.hoĩb⸗
laudarian ↄſtans ⁊ inveritate certiſſimꝰ
ab om̃ib vituꝑari:video qͥd eligã. Ule/
runtamẽ nollem vt vl augeret mihi gau
diũ cuiuſlibet boni mei ſuffragium oꝛis
alieni. Bed auget fateoꝛ nõ ſolũ:ſʒ et vi⸗
tuperatio minuit Et cũ iſta miſeria mea

ꝑturboꝛ.ſubintrat mibi excuſatio.qꝗᷓ qltii

ſit tu ſcis deꝰ.nã me incertuʒ facit Quia
enĩ nobis imꝑaſti non tm̃ ↄtinentiã:id ẽ
a quib rebus amoꝛẽ cohibeamꝰ: veruʒ
etiã iuſticiã:id eſt quo eũ ↄferamꝰ:nec te
cantũ voluiſti a nobis verũ etiã ꝓximuʒ
diligi:ſepe mihi videoꝛ ð̊ ꝓfectu aut ſpe
pꝛoximi delectari cum bene intelligentꝭ
laude delectoꝛ:⁊ rurſus eiꝰ malo contri/
ſtari:cũ eũ audio vituꝑare qð aut igno/
rat aut bonũ eſt. Nã ⁊ ↄtriſtoꝛ aliqñ lau

dibus meis.cũ vel ea laudant᷑ in me in

bus mihi ipe diſpliceo: vł etiã bona mi/
noꝛa ⁊ leuia pluris eſtimant᷑ q; eſtimãda

ſunt. Sed rurſus vnde ſcio. An pꝛopte
rea ſic afficioꝛ qꝛ volo de meipᷣo a mediſ
ſentire laudatoꝛẽ meũ.nõ qꝛ illius vtili/
tate moueoꝛ:ſed qꝛ eadẽ bona que mihii
me placent iocũdioꝛa mihi ſunt cũ et al/
teri placẽt.Quodãmodo enĩ nõ ego lau
doꝛ.cũ de me ſentẽtia mea nõ laudat᷑.qñũ
quidem aut illa laudant᷑ que mihi diſpli
cent.aut illa ampliꝰ que mibi minꝰ pla/
cent. Ergo ne de h incert ſum mei? Ec/

CxxXVII

ce in te veritas video nõ melaudiba me/
is ꝓpter me.ſed ꝓpter ꝓximi vtilitatem
moueri opoꝛtere.Et vtruʒ ita ſit neſcio.
Hinus mihi ĩ hac re not ſuʒ ipᷣe ꝙᷓ tu.
Obſecro te deꝰ meus.⁊ meipᷣm mihi in/
dica: vt ↄfitear oꝛaturis ꝓ me fratribus
meis qð in me ſauciũ cõperero. Iterum

me diligenti interrogez. Di vtilitate ꝓ

ximi moueoꝛ in laudibo meis cur minuſ
moueoꝛ.ſi quiſq; aliꝰ iniuſte vituꝑetur.
q; ſi ego: Cur ea cõtumelia magis moꝛ
deoꝛ q ĩ me q;q in aliũ eadẽ initate coꝛã
me iacitur? An ⁊ hoc ego neſcio?: Etiam
ne id reſtat vt ipᷣe me ſeducã.⁊ verũ non
faciã coꝛã te in coꝛde ⁊ lingua mea: Inſa
niam iſtã dñe longe faca me:ne oleu pec
catoꝛis mihi ſit os meũ.ad impignãdũ
caput meũ.Egenus ⁊ pauꝑ ego ſum:et
melioꝛ ĩ occulto gemitu düſplicẽs mihi.
⁊ ꝗᷓrens miſericoꝛdiã tuã.donec reficiat
defectus meꝰ.⁊ ꝑficiat᷑ vſq; in pacẽ quã
neſcit arrogãtis oculus. Sermo autem
oꝛe ꝓcedens: ⁊ facta q̃ innoteſcũt hoĩbuſ
habent temptationẽ ꝑiculoſiſſimã ab a/
moꝛe laudis.qͥ ad pꝛinatã quandã excel
lentiã ↄtrahit emendicata ſuffragia:tem
ptat ⁊ cũ a me in me arguitur eoipᷣo q̊ ar
guitur. Et ſepe hõ de ipᷣo vane gloꝛie cõ
temptu vaniꝰ gloꝛiat᷑: ideoq; nõ iam de
ipᷣo glie ↄtemptu gloꝛiat᷑.nõ enĩ eaʒ con
temnit cũ gloꝛiat᷑ intꝰ.Et iã intus eſt ali

.

ud in eodẽ genere temptatiõis malum.qᷓ
inaneſcũt qͥ placent ſibi de ſe.q;uis alijs
vł placeant vł diſpliceant.nec placere af
fectent ceteris. Sed ſibi placẽtes multũ
tibi diſplicent.nõ tm̃ de nõ bonis qſi bo
nis:verũ etiã de bonis tuis q̃ſi ſuis:aut
etiã ſicut de tuis ſʒ tanq; ex meritis ſuiſ:
aut etiã ſicut ex tua gra ſed nõ ſua meri/

ta:nõ tamẽ ſocialit᷑ gaudẽtes. ſʒ alijs in/

uidentes ea. In bis oĩbus atq; huiuſce
modi periculis ⁊ laboꝛibo vides tremo/
rem coꝛdis mei:⁊ vulnera mea mag ſub
indea te ſanari.q; mihi nõ infligi ſentio.
Vbi nõ mecũ ambulaſti veritas docenſ
quid caueã ⁊ quid appetã:cũ ad te refer /
reʒ inferioꝛa viſa mea que potui.teq; cõ
ſulerem:? Luſtraui mundũ foꝛis ſenſu
potui:⁊ attendi vitam coꝛꝑis mel deme.·
ſenſuſq; ipos meos. Inde ingreſſus ſu;·

ſparſa mea:neca te quicq;; recedat ex me
Et aliqñ intromittis me in affectũ mul/

tũ inuſitatũ introꝛſus ad neſcio quã dul

cedinẽ:q ſi ꝑficiat᷑i.
qð vita iſta nõ erit. Sed recido in hece/
rumnoſis ponderib ⁊ reſoꝛbeoꝛ ſolitꝭ et
teneoꝛ:⁊ multum fleo:ſed multuʒ teneoꝛ
Tantum ↄſuetudinis ſarcina digna eſt.
MHic eſſe valeo nec volo:illic volo nec va
leo.miſer vtrobiq;. Ideoq; conſideraui

languoꝛes pctõꝝ meoꝝ in cupiditate tri

plici.⁊ dexterã tuã inuocaui ad ſalutem
meã. Ulidi enĩ ſplendoꝛẽ tuũ coꝛde ſau/
cio:⁊ repcuſſus dixi.Ouis illuc poteſt?:
Pꝛoiectꝰ ſum a facie oculoꝝ tuoꝛũ.Tu
es veritas ſuꝑ omnia pᷣſidens.At ego ꝑ
auariciã meã nõ amittere te volui.ſedvo
lui tecũ poſſidere mendaciuz: ſicut nemo
vult ita falſum dicerevt neſciat ipᷣe quid
verũ ſit. Itaq; amiſi te.qꝛ nõ dignarꝭ cũ
mendacio poſſideri. Ouẽ inuenirẽ qͥ me
recõciliaret tibi: An eundũ mihi fuitad
angelos:Qua pꝛece:Quibo ſacrament?⸗
Multi conãtes ad te redire.neq; per ſe/
ipᷣos valẽteſ ſicut audio:tẽptauerũt hec:
⁊ inciderũt in deſideriuʒ curioſaꝝ viſio/
nũ:⁊ digni habiti ſunt illuſionibꝰ.Elati
enĩ te qᷓrebãt doctrine faſtu exerẽtes po/
tius q;ᷓ tundẽtes pectoꝛa:⁊ adduxerũt ſi

( Confeſſonũ Liber x

in moꝛtẽ. Uerax aũt mediatoꝛ.quẽ ſecre
ta tua miſericoꝛdia demõſtraſti humili/
o qua dub bus: 2 miſiſti vt eiꝰ exẽplo etiã ipᷣaʒ diſce
n me. neſcio quid erit

rent humilitateʒ.mediatoꝛ ille dei ⁊ ho/
minũ homo chꝛiſt? ieſus inter moꝛtales
pctõꝛes ⁊ immoꝛtalẽ iuſtũ apꝑuit: moꝛ/

talis cũ hoĩbus.iuſtꝰ cũ deo: vt quoniã

ſtipendiũ iuſticie vita ⁊ pax eſt. ꝑ iuſtici/
am ↄiunctã deo euacuaret moꝛtẽ iuſtiſi/
catoꝛũ impioꝝ.quã cũ illis voluit habe

recõmunẽ. Hic demõſtmat? eſt antiquiſ
ſanctj. vt ita ipi ꝑ fideʒ future paſſionis

eius ſicut nos ꝑ fidẽ pᷣterite ſalui fierent.

Inqntũ eĩ homo intantuʒ mediatoꝛ.in/

quantũ qũt vᷣbum nõ medius qꝛ equał
deo: ⁊ deꝰ apud deũ.⁊ ſimul cum ſpiritu
ſancto vnus deꝰ. Quõ nos amaſti pater

bone q̊ filio tuo vnico nõ peꝑciſti: ſed ꝓ

nobis impijs tradidiſti euum? Ouõ nos
amaſti ꝓ qbus ille qͥ nõ rapina arbitratꝰ

eſt eſſe equalis tibi.factꝰ eſt ſubditꝰ vſq;

ad moꝛtẽ cmucis:vnus ille in moꝛtuis li
ber poteſtatẽ habẽs ponendi aniaʒ ſuã:
⁊ poteſtatẽ habẽs iteꝝ ſumẽdi cam. ꝓ no
bis tibi victoꝛ ⁊ victima:⁊ iðo victoꝛ qꝛ
victima:p nobis tibi ſacerdos ⁊ ſacrifi/
cium:⁊ iõ ſacerdos qꝛ ſacrificiũ:faciens
tibi nos de ſeruis filios:de te naſcendo:
nob ſeruiẽdo. Herito mihi ſpes valida

in receſſus memoꝛie mee. młtiplices am bidp ſimilitudinẽ coꝛdis ſui oſpirantes. latkes hu
plitudines.plenas miris modis copiaꝝ et ſocias ſupꝑbie ſue ptãtes geris huiꝰ a geunaſehe⸗
innumerabiliũ:⁊ cõſideraui ⁊ expaui:et qͥbus ꝑ potẽtias magicas deciꝑent᷑q̃rẽ ſnllr nch⸗
nihil eoꝝ diſcernere potui ſine te: ⁊ nihil tes mediatoꝛẽ ꝑ quẽ purgarent᷑ ⁊ ñ erat. ieragiſir,
eoꝝ eſſe te inueni. nec egoipᷣe inuentoꝛ q Diabolus eni erat traſfigurãs ſe in an/ nſintunnhin⸗
ꝑagraui omia ⁊ diſtinguere ⁊ ꝓ ſuis qq; gelũ lucis.Et multũ illexit ſupbã camẽz un ſeun nn
dignitatibo eſtimare cona t ſum:excipi⸗ B qð cameo coꝛꝑe ipᷣe nõ eſſet. Erant eniʒ W cſetzinumd
ens alia nunciatibo ſenſib ⁊ interrogis illi moꝛtales ⁊ pctõꝛes:tu aũt dñe cui re hiehiionien
alia mecũ cõmixta ſentiens:ipᷣoſq; nũci coõciliari ſuꝑbe qᷓrebãt immoꝛtalis ⁊ ſine Daumituit
os dinoſcens atq; dinumeras: iaq; R me peccato. Mediatoꝛ aũt inter deũ ⁊ ho/ Gauiince
moꝛia elatis opibo alia ꝑtractãs. alia re/ mies opoꝛtebat vt hr̃et aliqͥd ſimile vo. i olicusi
condens. alia eruens. NHec egoipᷣe cũ hec aliqd ſimile hoĩb:ne in vtroq; hoĩbo ſi / snedie
agerẽ id eſt vis mea q id agebaz:nec ipſa milis longe eẽta deo.aut in vtroq; doſi wheytidi
eras tu.qꝛ lux es tu ꝑmanẽſ:quã de omi milis longe eẽt ab hoĩb:atq; ita media/ ſnn nonttb⸗
bus ſulebã an eſſent: qd eſſent qnti pen toꝛ nõ eſſet. Fallax itaq; ille mediatoꝛ nanreiu
denda eeẽnt.Et audiebãa dicentẽ ac iub?ę p ſecreta iudicia tua ſuꝑbia meret᷑ illu/ aTuſ⸗
rem:⁊ ſepe iſtud facio. Hoc me delectat qi:vnũ cũ hoĩby habet id eſt pctm̃:aliud DD
⁊ ab actiõiby neceſſitatis antum relaxari vigeri vult hr̃e cũ deo:vt qꝛ carnis moꝛ 8 Pie
poſſum ad iſtã voluptatẽ refugio. Neq; talitate nõ tegit᷑ p immoꝛtali ſe oſtentet. wen i
in his omiboqᷓ ꝑcurroↄſulens te inneio Segd qe ſtipendiũ peccati moꝛs eſt: poc nria pe
tutũ locũ anie mee niſi in te.qᷓ colligiatur habzʒ cõmũe cũ holb vnde ſimul dĩnek Reanein

Cogerptnncun
losclichmen
innagac

aũ neierc
nnp
e. J diri
ſcoiſna. ni
Putpatervy
ihentisgdee
mugtecontt
hletengingt
iibaſſeſie
(einotde
ckfinertfin
ugnurtfn
nlennles:

millo eſeg ſanabis offes ſiguoꝛes ne.
– os ꝑ eum à ſedetad dexterã tuã · a tein,
nnenni terpellat p nob. Alioqn deſperare ul
n aicia magni ſuͦt idem lguotes meimt /
nllertſacbian tiſunt ⁊ magni:ſed amplioꝛ eſt medicina
noeſc Enn tua. Potuim putare vbum tuũ remo/
wen tirdſen tum eſſe a ↄiunctiõe hoĩs ⁊ deſperare de

Ecce narraui tibi multa q̃ potui ⁊ qqyvo⸗
lui:qm̃ tu pꝛioꝛ voluiſti vt cõſfiterer tibi
dño deo meo: qm bonus es.quonia ĩ ſe
culũ miſericoꝛdia tua.Quãdo aũt ſuffi/
cio lingua calami enunciare omia boꝛta
meta tua: ⁊ omes terroꝛes tuos ⁊ ↄſola /
tiones et gubernatiões.qͥbꝰ me ꝑduxiſti

Numnonliorſn
umgdeide
rlitſnii
A wwpo
ihugiigiiin
gllendim;
ſwunert li
Tich dorcngin

etanee

mortaliſeale
ccati mucche
oVndeſele
nalioe

möcraſtiDane

Moträihnt
Wandiedis
nsinteen
en

Wmrcketk.
murnurſh
tetſd

Knre deſict
mieſauiſfen
zwelictn
wecius
imtlanen
wotmaſn

linpunei
nmi Aii
ritan DO
Gehorigcng⸗
crdot ſoi⸗
ofüſci⸗
gerichen

chih⸗

fectũ meũ excito in te.⁊ eoꝝ q̊ͥ
vt dicamꝰ om̃es:magnꝰ dñs ⁊ laudabił
valde. Jã dixi ⁊ dicã:amoꝛe amoꝛis tui
facio iſtud. Nã ⁊ oꝛamꝰ.⁊ tñ veritas ait.

nobis:niſi caro fieret ⁊ habitaret in noꝰ.
Conterritꝰ peccatꝭ meis et mole miſerie
mee agitauerã in coꝛde.meditatuſq; fue/

rã fugã in ſolitudinem:ſʒ ꝓhibuiſti me⁊

moꝛtuꝰ ẽ: vt qͥ viuũt iã nõ ſibiviuãt.ſʒ ei

qͥ ꝓ ipᷣis moꝛtuꝰ eſt. Ecce dñe iacto in te

curã meã vt viuã.⁊ ↄſiderabo mirabilia

de lege tua.Tu ſcis imperitiã meã ⁊ in⸗/
firmitatẽ meam:voce me⁊ ſana me. Ille

tuus vnic' in q̊ ſunt omnes theſauri ſa /
pientie ⁊ ſcie abſconditi:redemit me ſan

guĩe ſuo.Hõ calinient᷑ mihi ſuꝑbi.qm̃

cogito pꝛeciũ meũ:⁊ manduco ⁊ bibo et

erogo:⁊ pauꝑ cupio ſaturari ex eo int il/
los qui edunt ⁊ ſaturant᷑:⁊ laudabũt do

inũ qui rerunt eum.

¶ Explicit liber decimus.
Incipit vndecimus.

dñe cũ tua ſit eter/
nitas ignoꝛas q̃ ti/
bdi dico? Aut ad tẽ/
pus vides qð fit ĩ
rey narratiões di/
gero: Nõ vtiq; vt p me noueris ea: ſʒ af

MNouit pater vr̃ qͥd vobis opus ſit pᷣus

qᷓ; petatis a deo⸗ Ailean znrn patefaci
o tibi miſerias nr̃as ?⁊

mus in te confitẽdo tibi miſerias ni
miſericoꝛdias tuas ſuper nos:vt libereſ

nos oĩno:qm̃ cepiſti:vt deſinamꝰ eſſe mi

ſeri in nob.a beatificemur in te: qm̃ vo/⸗
caſti nos vt ſimuſ pauꝑes ſpũ ⁊ mites ⁊
lugentes ⁊ eſuriẽtes ac ſitiẽtes iuſticiã:⁊

miſericoꝛdes ⁊ mundicoꝛdes ⁊ pacifici· 4

Bnquid

eoꝝ qͥ hec legũt.

pᷣdicare ?bum tuũ:⁊ ſacramẽtũ tuũ diiſ /
penſare pplo tuo.Et ſi ſufficio hec enũç/
ciare ex oꝛdine caro mihi: valet ſtille tem
poꝝ:⁊ oliʒ inardeſco meditari ĩ lege tua
⁊ in ea tibi ↄfiteri ſcientiã ⁊ imperitia me
am. pꝛimoꝛdia illumiatiõis tue:⁊ reliq/
as tenebꝛaꝝ meaꝝ:q̃uſq; deuoꝛet᷑ a ſoꝛti
tudine infirmitas. Et nolo in aliud de-
fluant hoꝛe qᷓs inuenio liberas a neceſſi/
tatibo reficiẽdi coꝛꝑis ⁊ intẽtiõis animi:
⁊ ſeruitutiſ quã debemꝰ hoĩb: ⁊ quã nõ

debemꝰ ⁊ tñ reddimꝰ. Dñe deꝰ meꝰ intt

de oꝛõni mee.⁊ miſericoꝛdia tua exaudi /
at deſideriũ meũ:quoniã nõ mihi ſoli e/⸗
ſtuat:ſed vſui vult eſſe fraterne charita⸗
ti:⁊ vides in coꝛde meo qꝛ ſic eſt:vt ſacri /
ficem tibi famulatũ cogitatiõis ⁊ lingue
mee: da gd fer i. Vnobe ei 2 pauu
per ſum: tu diues in oẽs inuocãtes te:qͥ
ſecurꝰ curã nri geris. Circũcide ab om/
ni temeritate:ab omiq; mendacio interi/
oꝛa⁊ exterioꝛa labia mea Sint caſte de /
litie mee ſcripturetue. Nec fallar in eis
nec fallam ex eis. Dñe attende? miſerere
due deus meꝰ.lux cecoꝛũ ⁊ virtus infir/
moꝝ.ſtatimq; lux videntiũ ⁊ virtꝰ foꝛti
um:attende anĩiam meã ⁊ audi clamantẽ?
de ꝓfundo. Nã niſi adſint⁊ in pꝛofundo
aures tue.quo ibunꝰ ⁊ camabimꝰ: Tu
us eſt dies ⁊ tua eſt nox.Ad nutuʒ tuum
momẽta tranſuolant. Largire inde ſpa/
ciũ meditatiõiba noſtris in abdita legis
tue.neq; aduerſus pulſantes claudas eãẽ
WMecq; eni fruſtra ſcribi voluiſti tot pagi
narũ opaca ſecreta. Aut non habent ille

ſilue ceruos ſuos recipientes ſe in eas.?

reſumẽtes ⁊ ambulates ⁊ paſcẽtes recũõ᷑/
bentes ⁊ ruminãteſ.O dñe ꝑfice me ⁊ re
uela mihi eas. Ecce vox tua gaudiũ me
um: vox tua ſuperfluentium volupta-
tum.Da quod amo. Amo enim Et hboc
tu dediſti. Nec dona tua deſeraſ:nec her
bam tuã ſpernas ſitienteʒ.Cõſfitear tibi

——

(Confeſſionũ Aiber x

quicqͥd inuenero in libꝛis tuis:⁊ audia⸗ʒ
vocẽé laudis.⁊ te bibam:et ↄſiderẽ mira/
bilia de lege tua abvſq; pncipio in qͥ feci
ſti celum ⁊ terrã.vſq; ad regnũ tecuʒ per
petuum ſancte ciuitatꝭ tue.Dñe miſere/
re mei:⁊ exaudi deſideriũ meũ. Pu to enĩ
qð nõ ſit de terra.nõ de auro et argento
⁊ lapidibus:aut decoꝛis veſtib: aut ho
noꝛibus ⁊ poteſtatib:aut voluptatibus
carnis.neq; de neceſſarijs coꝛpoꝛi ⁊ hu/
ic vite pegrinatiõis noſtre.que om̃ ia no
bis apponunt᷑ qrentibo regnũ ⁊ iuſticiaʒ
tud. Vide dñe deus meꝰ vnge ſit deſide
riũ men. Narrauerunt mihi iniuſti dele
ctatiões ſuas: ſed nõ ſicut lex tua domi/
ne. Ecce vnde eſt deſideriũ meuʒ. Uide
pater.aſpice ⁊ vide ⁊ appꝛoba:⁊ placeat

in cõſpectu miſericoꝛdie tue inuenire me

gratiaʒ ante te: vt aperiant᷑ pulſanti mi/
hi interioꝛa ſermonũ tuomʒ. Obſecro ꝑ
dñm noſtrũ ieſum chꝛiſtũ filium tuũ vi/
rum dextere tue fliũ homis.quẽ confir
maſti tibi mediatoꝛẽ tuum⁊ noſtruʒ.per
quẽ nos queſiſti nõ queretes te:queiiſti
autẽ vt qᷓreremus te: vᷣbũ tuũ ꝑ quod fe
ciſti om̃ia in quiba ⁊ me:vnicum tuũ per
quẽ vocaſti in adoptionẽ populũ credẽ/
tium:in quo ⁊ me:ꝑ eũ te obſecro qui ſe⸗
get ad dexterã tuã. ⁊ te interpellat ꝓ no/
bis.in quo ſunt om̃es theſauri ſapientie
⁊ ſcientie abſconditi. Ipᷣm quero ĩ libꝛiſ
ruig. Poypſeg de illo ſcripſit. Hoc ipſe
git. hoc veritas ait.Audiam ⁊ intelligaʒ
quomõ in pꝛincipio feciſti celũ ⁊ terraʒ.
Dcripſit h Moyſes.ſeripſit ⁊ abijt:trã
ſiuit hinc ad te. ecq; eni nunc anñ me eſt
Mam ſi eſſet tenerẽ eum. ⁊ rogarem eũ:⁊
Pte obſecrarem vt mihi iſta panderet:et
vberem aures coꝛꝑis mei ſonis erumpẽ
tibus ex oꝛe eius.Et ſi hebꝛea voce loqᷓ
retur.fruſtra pulſaret ſenſuʒ meũ:nec in/
de mentẽ meã quicq; tangeret. Di autezʒ
latine.ſcirem qͥd diceret. Sed vnde ſci /
rem an verũ diceret?: Oð ſi ⁊ hoc ſcirem:
num ⁊ ab illo ſcirẽ? Intꝰ vtiq; mihi intꝰ
in domicilio cogitatiõis:nec hebꝛea:nec
greca:nec latina:nec barbara veritas ſi /
ne oꝛis ⁊ lingue oꝛganis.ſine ſtrepitu ſyl

labarũ diceret: verũ dicit:⁊ ego ſtatĩi cer

tus ↄfidenter illi homini tuo dicereʒ:ve

es:bona ſunt enĩ:qui es:

rum dicis. Lüũ ergo illũ interrogarenon
poſſim: te quo plenꝰ vera dixit veritas
rogo te deỹ meus,.rogo parce peccat me
is:⁊ qui illi ſeruo tuo dediſti hec dicere.
da ⁊ mihi hec intelligere. E cce ſunt celũ
⁊ terra:clamãt qð facta ſint. Outantur

eni atq; variant. Quicqͥd aũt factũ non
eſt: ⁊ tamẽ eſt:nõ eſt in eo quicq; qð ante
nõ erat. qð eſt mutari atq; vanari. Ela/
mant etiã ꝙ ſeipᷣa nõ fecerint.iõ ſumus:
qꝛ facta ſumꝰ. Hõ ergo eramꝰ anq; eſſe/
mus vt fieri poſſemꝰ a nobis.Et vox di
centiũ eſt ipᷣa euidentia. Tu & dñe feciſti
ea ꝗͥ pulcer es: pulcra ſunt en: ͥ bonus
. ſunt enim. Nec
itg pulcra ſunt:nec ita bona ſunt:nec ita
ſunt:ſicut tu ↄditoꝛ eoꝛuʒ.quo compata
nec pulcra ſunt:nec bona ſunt: nec ſunt:
SGcimus hec:grãs tibi. Etſcientia nr̃a
ſcientie tue comꝑata: iorantia eſt In pn
cipio ſecit deꝰ celũ ⁊ terrã. QOuõ autẽ ke/
ciſti celũ ⁊ terrã:⁊ q machina tam gran/
dis opatiõis tue: Hõ enĩ ſicut homo ar
tifex foꝛmans coꝛpus de coꝛpe.arbitra/
tu anĩe valẽtis imponere vtcũq; ſpecieʒ
quã cermit in ſemetipᷣa interno odo. Et

vnde h̊ valeret niſi qꝛ tu feciſti ei: Et im
ponit ſpeciẽ iã exiſtẽti ⁊ hñti vt eſſet: ve)

luti tre aut lapidi autligno autauro aut
id genus reu cuilibet. Et vñ iſta eẽnt.ni
ſi tu feciſſes ea? Tu fabꝛo coꝛpus:tu ani

mũ mẽbꝛis imperitantẽ feciſti: tu mate-
riam vñ facit aliqͥd:tu ingeniũ quo ar
capiat ⁊ videat intꝰ qͥd faciat for::tu ſen
ſum coꝛꝑis q̊ interpꝛete traijciat ab ani/
mo ad materiã id qð facit.⁊ renũciet ani
mo qͥd factũ ſit:vt ille intꝰ ↄſulat pᷣſiden

tem ſibi veritatẽ an bñ factũ ſit. Telau/

dant hec omia:creatoꝛẽ omniũ. Sed tu
quõ facis ea: Quo feciſti de ce
ram? Hõ vtiq; in celo neq; in terra feci/

uõ feciſti deꝰ celum ⁊ ter

ſti celũ ⁊ terrã.neq; ĩ aere aut ĩ aquiſ.qm̃

hec ꝑtinẽt ad celũ ⁊ terrã:neq; iĩ vniuer

ſo mũdo feciſti vniuerſum mundũ:quia
nõ erat vbi fieret añq; fieret vt eſſet:nec
manu tenebas aliqd vnde faceres celuʒ

⁊ te rram. Nam vñ tibi hoc qð tu non fe

ceras vñ aliquid faceres: Ouid enim eſt
niſi qꝛ tu es? Ergo dixiſti facta ſunt: at
q; in vᷣbo tuo feciſti ea. Sʒ quõ dixiſti:·

1

Horäelon
bedatbn
l vorucan
4, Gomueni
chdupokpun
ſpeerouir
ſleinigpoer
cmunfioln
apamnerol
Neunp u

noemosms
imipoſtne⸗
liägunhe
tmanſilen
engen⸗
fatotnone⸗a
Uenima
nunntyor
ialoiſticdi
Wlisgicel
doodlee
onane
terteſen
ſitoꝛii d
celi tter
talis vor
ninonoe
Cs liißhi
us tlij
ſenpltemeo⸗
Ediccbtir
obiaſelſtae
Gnntemons
ttonerpenin
noſfalotgi
enaign
ntno toͤgta
neronin
Peartek
mlnr.⸗ſöene
Pücaltrqn
ſikt foe⸗
dngeenedee
Reffat
Uriſin
Utſime

ähſcgs.

(bninif

ſnndb
uann difii
n mathene
uichrnnd
cinbogirte
veenzuoen
bonnſonnſee

ubi Erſnna

mi dauiſ⸗
hina dnd

icN ee

8 N Wbent,
Wdeigf
niinnat
ſigmirtd
—

ou:äe

Erniiaini
Pranpuahenl
mitutttuw
igenücdon
lcnn fal
uiicint
fact alicen
hiͦhei /Tenn
nimmi. En
wCdie
gnum fr,/
runtigli
nimgimner
imrtclakhen
Aaeneseh
gtunn⸗
Ci ginc
henſund

ödinſ⸗

4*, —. .
) — .4 . .
. .
. e

õ

Aunqͥd illo mõ quo facta eſt vox denu/
be dicens:hic eſt fili? meus dilectꝰ: Illa
eni vox acta atq; trãſacta eſt: cepta ⁊ fini
ta. Sonuerũt ſyllabeatq; tranſierũt.ſe/
cũda poſt pꝛimaʒ:tercia poſt ſcõam:atq;

inde ex oꝛdine donec vltima poſt ceteraſ

ſilentiũq; poſt vltimã. Unde claret atq;
eminet qð creature motꝰ expꝛeſſit eã ſer
niens eterne volũtati tue ipᷣe tꝑalis.Et
bec ad tempꝰ facta vᷣba tua nũciauit au/
ris exterioꝛ menti pꝛudẽti:cuiꝰ auris in
terioꝛ poſita eſt ad eternũ vᷣbum t uũzit
illa cõpauit hec vᷣba tꝑaliter ſonãtia cuʒ
eterno in ſilentio verbo tuo.⁊ dixit.Ali/
ud eſt longe:longe aliud eſt. Hec lõge in
fra me ſunt:nec ſunt qꝛ fugiũt ⁊ pᷣtereũt.

VUerbũ gutẽ dñi mei ſupꝛa me manet in
eternũ. Si ergo verb ſonantib ⁊ pꝛete/

reuntibo dixiſti vt fieret celũ ⁊ terra.atq;

ita feciſti celũ ⁊ terrã:erat iã creatura coꝛ
poꝛalis añ celũ ⁊ terrã:cuiꝰ motib tꝑali

bus tꝑaliter vox illa ꝑcurret. Nullũ aũt
coꝛpus ante celũ ⁊ terram. Aut ſi erat.id
certe ſine traſitoꝛia voce feceras: vñ trã/
ſitoꝛiã vocẽ ſaceres.qua diceres vt fierz
celũ ⁊ terra.Quicqͥd eni illud eſſet.vnde

talis vox fieret. niſiabs te factũ eſſet.om
nino nõ eſſet. Ut ð fieret coꝛpꝰ vnde iſta

verba fieret:quo vᷣboa te dictũ eſt. Uo⸗/

cas itaq; nos ad intelligendũ verbũ deũ

Apud te deũ· qð ſempiterne dicitur. ⁊ eo

ſempiterne dicunt᷑ omia. Neq; eni finit
qð dicebat᷑:⁊ dicit᷑ aliud vt poſſint dici
om̃ia:ſed ſit ac ſempiterne omia.Alioqͥn
iam tempus ⁊ mutatio: ⁊ nõ vera eterni
tas nec vera immoꝛtalitaſ. Hoc noui de
us meus ⁊ grãs ago.Noui cõfiteoꝛ tibi
dñe:mecũq; nouit ⁊ bñdicit te.quiſqͥs ĩ/⸗
gratus nõ eſt certe veritati. HNouimꝰ do
mine nouimꝰ.qm̃ inq̃ntũ quicqͥd nõ eſt

qð erat ⁊ eſt qð nõ erat:intantũ moꝛit᷑ et

oꝛitur. Nõ ergo quicq; vᷣbi tui ceditat/
q; ſuccedit:qm̃ vere immoꝛtale atq; eter
nũ eſt. Et iõ verbo tibi coeterno.ſimul ⁊
ſempiterne dicis omia q̃ dicis:⁊ fit quic
qͥd dicis vt fiat. Nec alitq; dicẽdo faciſ:
nec tamẽ ⁊ ſimul ⁊ ſempiterna fiũt om̃ia
q̊ dicẽdo facis. Cur q̃ſo te dñe deus me
us.vtcũq; video:ſed quõ id eloquar ne/

ſcio:niſi qꝛ om̃e qð eſſe incipit ⁊ eſſe deſi

. „

hit:tunc eſſe incipit ⁊ tũc deſinit:quãdo

ne cognoſcit᷑: vbi nec incipit aliqͥd nec de
ſinit: Jm eſt verbũ tuũ.qð ⁊ pᷣncipiuzʒ

eſt:qͥ ⁊ loquit᷑ nobis.Sic in euangelio ꝑ
carnẽ ait:⁊ G̊ inſonuit ſoꝛis aurib hoim

vt crederet᷑.⁊ int qᷓreret᷑:⁊ inuenireturĩ
eterna veritate.vbi om̃s diſcipulos bo

nus ⁊ ſolus mgr̃ docet Ibi audio domi
ne vocẽ tuã dicentẽ mihi.qm̃ illelotur
nobis qͥ docet nos. Qui aut nõ docʒ noſ
ctiã ſi loquit᷑ nõ nob loquit᷑ Quis poꝛro

nos docet:niſi ſtabib veritas? Quia et ꝑ
creaturã mutabilẽ cũ admonemuradve
cũ ſtamꝰ ⁊ audimꝰ euʒ:⁊ gaudio gaudẽꝰ
ꝓpter vocẽ ſpõſi.reddẽtes nos vñ ſumꝰ
Et iõ pꝛincipiũ:qꝛ niſi maneret cũ erra/
remus:nõ eſſet q̊ͥ rediremꝰ.Cũ autẽ redi
mus ab erroꝛe:cognoſcẽdo vtiq; redimꝰ
Ut autẽ cognoſcamꝰ docet nos:qꝛ pꝛi/
cipiũ eſt ⁊ loquit᷑ nobis. In h̊ pꝛincipio
deus feciſti celũ ⁊ terrã.in vᷣbo tuo.in fi/
lio tuo.in vᷣtute tua.ĩ ſapiẽtia tua.ĩ veri
tate tua.miro modo dicẽs.⁊ miro modo
faciens.Quis cõpꝛehẽdet: Quis enarra
bit: Quid eſt illud qð interlucet mihuet
ꝑcutit coꝛ meũ ſine leſione:⁊ inhoꝛreſco
⁊ inardeſco: Inhoꝛreſco inq̃ntũ diſſimi/
lis ei ſum:inardeſco inqntũ ſilis ei ſum.

Sapiẽtia ipᷣa ẽ q interlucet mibi:diſein

dens nubilũ meũ qð me rurſuſ cooperit
deficientẽ ab ea caligine atq; aggere pe⸗/
narũ mearũ:qm̃ ſic infirmatus eſt in ege
ſtate vigoꝛ meꝰ: vt nõ ſufferã bonuz me
um:donec tu dñe qui ꝓpiciꝰ factꝰ es oĩ/
bus iniqtatibo meis etia ſanes oms lan/
guoꝛes meos:qꝛ ⁊ redimes de coꝛrupti/
one vitã meã.⁊ coꝛonabis mein mile
tione ⁊ miſericoꝛdia:⁊ ſatiabis in bonis
deſideriũ meũ:qm̃ renouabit᷑ iuuentus

mea ſicut aqᷣle. Spe eni ſalui facti ſumꝰ:
⁊ ꝓmiſſa tua ꝑ patiẽtiã expectamꝰ. Ziu/
diat te intꝰ ſermocinanteʒ qͥ põt. Ego ſi
denter ex oꝛacło tuo clamabo. Quã ma

gnificata ſunt oꝑa tua dñe:oĩa in ſapien
tia feciſti:⁊ illa pncipiuʒ:⁊ in eo pᷣncipio

feciſti celũ ⁊ terrã. Nõne ecce pleni ſũtve
tuſtatis ſue:qͥ nob dicũt. Quid faciebat
de anteq; faceret celũ ⁊ terrã: Si enim
* 3

era⸗

vaca bat inqunt ⁊ ñ operabat᷑ aliqͥd: cur
noõ ſic ſemꝑ ⁊ deinceps: queęadmoduʒ re
tro ſemꝑ ceſſauit ab oꝑe: Sieniʒ vlius
mot in deo nouꝰ extitit.⁊ voluntas no/

ua vt cõderet creaturã quã nunq; an cõ
diderat:quõ iam vera eternitas vbi oꝛit᷑
volũtas que nõ erat. Neq; eniʒ volũtas

dei creatura eſt. ſʒ ante creaturam: qꝛ nõ

crearet᷑ aliqͥd niſi creatorꝭ volũtas pꝛece

deret. Ad ipᷣam & dei ſubam ptinet volũ
tas eius. Oð ſi exoꝛtũ eſt alid ĩ dei ſub
ſtãtia qð pꝛiꝰ nõ erat:nõ veracit᷑ ðꝛ eter /

na illa ſuba. Si autẽ volũtas dei ſempi
erna erat vt eẽt creatura:cur nõ ſempi/
terna creatura? Qui hec dicũt nõduʒ te
intelligũt.O ſapia dei:lux mentiũ.non/
dũ intelligũt quõ fiant q̃ ꝑ te atq; in te ſi

unt:⁊ conant᷑ eterna ſaꝑe.ſʒ adhuc in pᷣte

ritis ⁊ ſutun reꝝ motibo coꝛ eoꝝ volitat.

⁊ adhuc vanuʒ eſt. Qnis tenebit illud ?
ſiget illud vt paululũ ſtet:⁊ paululum ra

cõparet cũ tꝑiba nunq; ſtantibo:⁊ videat

eſſe incõꝑabilẽ.⁊ videat longũ tꝑus niſi
ex multis pᷣtereũtibo motibaqͥ ſimul ex/
tendi nõ pñt longũ nõ fieri.nõ autẽ pᷣte/
rire quicq; in eterno.ſed totũ eſſe pᷣſens.

nullũ vero tꝑs totũ eſſe pñs.⁊videat om
ne pꝛeteritũ ꝓpelli ex futuro.⁊ om̃e ſutu

rũ ex pᷣterito ↄſequi.⁊ om̃e pᷣteritũ ac ſu/
turum ab eo qð ſemꝑ eſt pũs creari ⁊ ex
currere: Quis tenebit coꝛ hoĩs.vt ſtet ⁊
videat quõ ſtans dictet futura ⁊ pᷣterita

temꝑa:nec futura nec pᷣterita eternitas:

Nunqͥd man? mea valet h: aut manꝰ o/

ris mei ꝑ loqlas agit t grandẽ rem: Ec
ce rñdeo dicẽti.quid faciebat deꝰ anteq;
faceret celũ ⁊ terrã:rñdeo nõ illud qð qͥè/
dam rñdiſſe ꝑhibet᷑ ioculariter eludens
Iſtionis violentiã. Alta inqͥt ſcrutãtib⸗
gehẽnas parabat Aliud eſt videre.aliud
ndee er nõ rñdeo:libentiꝰ enĩ reſpõ/
derẽ neſcio qðᷣ neſcio.qᷓ; illud vñ irridet᷑
qui alta interrogauit.⁊ laudat᷑ qͥ falſa re/
ſpondit. Sed dico te deꝰ noſter oĩs crea
ture creatoꝛẽ:⁊ ſi celi ⁊ terre nomie om̃iſ
creatura intelligit᷑ audacter dico.anteqᷓ;
faceret deus celũ ⁊ terrã nõ faciebat ali/
qd. Si eni faciebat:qͥd niſi creaturã faci
ebat: Et vtinã ſic ſciam quicqͥd vtilit ſci

Aiber XI

piat ſplendoꝛẽ ſemꝑ ſtantis etemitat.et

— —

recupio.quẽadmodũ ſcio q nulla fiebat
creatura anteq; fieret vlla creatura.Aut

ſi cuiuſq; volatilis ſenſus vagat᷑ ꝑ ima/

gines retro tempoꝝ.⁊ te deũ om̃ipotẽtẽ

⁊ omicreantẽ ⁊ omnitenenteʒ.celi ⁊ terre

artificẽ.ab oꝑe tanto anteq; id faceres ꝑ
innumerabilia ſecla ceſſaſſe miratur.eui

vnde poterãt innumerabilia ſecula pᷣteri
req̃ ipᷣe nõ feceras.cũ ſis omniũ ſeculoꝝ
auctoꝛ ⁊ ↄditoꝛ: Aut q̃ temꝑa ſuiſſent.q̃
abs te condita nõ eſſent: Aut quõ pꝛete
riſſent.ſi nunq; fuiſſent: Cuũ ergo ſis ope

ratoꝛ omniũ tempoꝛuʒ.ſi fuit aliqð tem

pus anteq; faceres celũ ⁊ terrã.cur dicit᷑
qꝙ ab ope ceſſabas: Idipᷣm enĩ tempꝰ tu

feceras:nec pᷣterire potuerũt tꝑa anteq;

faceres tꝑa. Si aũt ante celũ ⁊ terrã nul
lum erat tempꝰ.cur q̃ritur qͥd tunc facie
bas: Non eni erat tunc.vbi nõ erat tꝑs.
nec tu temꝑe temꝑa pᷣcedis.alioquin nõ

ofia temꝑa pᷣcederes. Sed pᷣcedis om/

nia temꝑa pᷣterita.celſitudine ſemꝑ pᷣſen
tis eternitat. ⁊ ſuperas omia futura.qꝛ

Tilla futura ſunt ⁊ cũ venerint pᷣterita e/
runt.tu autẽ idem ipᷣe es⁊ anni tui nõ de

ficient. Anni tui nec eunt nec veniũt.iſti

enĩ noſtri ⁊ eunt ⁊ veniũt.vt oẽs veniant
Anni tui oẽs ſił ſtãt:qm̃ ſtãt:nec eũtes a
venientib excludunt᷑.qꝛ nõ trãſeũt. Iſti
autẽ noſtri om̃es erũt:cum oẽs nõ erunt
Anni tui dies vnꝰ.⁊ dies tuus nõ quo/

tidie ſed hodie.qꝛ hodiernꝰ tuus non ce

dit craſtino:neq; enim ſuccedit heſterno.
Hogdiernꝰ tuus eternitas.iõ coeternum

genuiſti cui dixiſti. ego hodie genui te.

Omia temꝑa tu feciſti:⁊ ante om̃ia tem/

poꝛa tu es:nec aliq̃ temꝑenõ erat tempꝰ.
Nullo tꝑe nõ feceras aliqͥd.qꝛ ipᷣm tꝑs
tu feceras:⁊ nulla tꝑa tibi coeterna ſunt:

qꝛ tu ꝑmanes.At illa ſi ꝑmanerẽt non eſ

ſent tꝑa.Quid eſt enĩ tꝑs?: Quis ſ̊ faci/

le bꝛeuiterq; explicauerit? Quis hocad

v̈bũ de illo pferẽdũ vł cogitatiõe cõpꝛe/⸗

penderit: Quid autẽ familiarꝰ ⁊ notiuſ

in loquẽdo cõmemoꝛamus q; tempus?
Et intelligimꝰ vtiq; cũ id lomur.intel
ligimꝰ etiã cũ alio loquente id audimus
OQuid eſt tempꝰ? Si nemo ex me jrat
ſcio:ſi q̃renti explicare velim neſcio.Fi/

Gilet atq; attendat:qꝛ falia mirat᷑. Nam

lenciſen
firtticſeft

eſerps ie⸗

tit umnq⸗
cſtecud ſic
ſepigtant

ſrenp hen
Mecd ſehi⸗

Ren'uid
Gnve

genarinnoe
ſutbtegette
kugee
ci ro⸗
Netütßtrſ
Dupetbyaneft
pwlnen
ewdian
Pwwicdcciſt
Diaenn
tuadendd
ſtancin
ſelogan
ritü ſoii
natvoi⸗
ſultpuunn.
ſentlougi

n l
Puo cerlonge

tnoduzee⸗
Potaſo⸗
ſtititqdeſe
bünmvtp⸗
Dariini
Coiama
ſutep loz

Urhſitegeſſe
emnzgii

nſceſurn
Mamifin
cCniſpctin
engaſai.
nlemnfeſt

wanni ſen
cſiſennme
Pall nint

Altenniüſechln
maamn ulſeni
terauguönen
gaütmondat
Dnaimyn
Ptuenit am
mrectürtnin
jmris mrten
n rhir.
Ntlsdlogid
Gedcedis
cine ndi
eafu
hettmniti
KarNerl
mi rtinn
vnitunm ain
guiniti
Lanas icnnt
Nomus tocdo,
uns Mone.
atäuhctenn
insiochermn

Cododt en

umrcfoſc,
mornini d
vitinin
SamN
nmungt vond
6tOsta,
tCrshnd
Gnenöecnr/

ſard aot

sih iaſie
Guimmiu
,U tNu

. .
. .
— .
4
N ðẽ

agit᷑ meſis:futuri ſunt ceteri. Giſcdᷣus.
iã ⁊ pᷣmꝰ pꝛeterijt.⁊ reliqͥ nõdũ ſunt. Er·
go nec ann? qͥ agit᷑ totꝰ eſt pñ̃s. Et ſi nõ
totus eſt pñs.nõ eſt anꝰ pñs. Duodeci-z
eni meſes anus eſt. Quoꝝ qͥlibʒ vnꝰ mẽ

enter tñ dico ſcireme.qð ſi nihil pꝛete/
riret nõ eſſet pᷣteritũ tꝑs:⁊ ſi nihiladueni
ret nõ eſſet futurũ tꝑs:⁊ ſi nihil eſſet non

eſſet pᷣſens ſee Duo ergo illa tꝑa pᷣteri/⸗
tũ ⁊ futurũ quõ ſu

ſet tempꝰ ſʒ eternitas. Si pñs vt tem

pus ſit iõ fit qꝛ in pᷣteritũ trãſit.quõ et ̊
elſſe dicimꝰ cui cauſa vt ſit illa eſt qꝛ non

erit:vt ſcʒ nõ vere dicamꝰ tempꝰ eſſe niſi

qꝛ tendit in nõ eſſe: Et tũ dicimꝰ longu;
thus ⁊ bꝛeue tempꝰ neq; h̊ niſi de pᷣteri/
to aut futuro dicimꝰ. Pꝛeteritũ tꝑs lon

gũ vᷣbi gra vocamꝰ ante centũ annos.fu

turũ itidẽ longũ poſt centũ annos. Bꝛe

ue aũt pᷣteritũ ſicut puta dicimꝰ añ decẽ

dies:⁊ bꝛeue futurũ poſt decẽ dies. Bʒ
q̃ pacto longuʒ eſt aut bꝛeue qð non eſt
Peeteritũ enĩ iã nõ eſt.⁊ futuꝝ nõdũ eſt.
Mãõ itaq; dicamꝰ longũ eſt. ſʒ dicamꝰ de
p̃terito longũ fuit:⁊ de futuro lõgũ erit.
Die de me? lux mea. nõne ⁊ h̊ veritas

tua deridebit hoĩeʒ: O,; eni longuʒ fuit

pꝛeteritũ tꝑs.cũ iã eẽt pꝛeteritũ lõguʒ fu
it:an cũ adhuc pñs eſſet: Lũc eĩ poterat
eſſe lõgum qñ erat qð eẽt longuʒ. Pꝛete
ritũ vᷣo iã nõ erat.vñ nec longũ eẽ pote/⸗
rat qð oĩno nõ erat. Nõ ̊ᷓ dicamꝰ longũ
fuit pꝛeteritũ tꝑs.neq; eĩ inueniemꝰ ꝗd
fuerit longũ qñ exqͥ pᷣteritũ eſt nõ ẽ. Bʒ
dicamꝰ longũ fuit illud pñs tꝑs.qꝛ cum
pñs eẽt longũ erat. Nõduʒ enĩ pᷣterierat

vt nõduʒ eẽt:⁊ iõ erat qð lõguʒ eẽ poſſet
Poſtea vo q; pᷣterijt ſił ⁊ longuʒ eiſe de⸗

.*

ſtitit qð eſſe deſtitit. Uideamus go ania
hũana vtꝝ ⁊ pñs tꝑs poſſit eſſe longuʒ.
Datũ enĩ tibi ẽ ſentire moꝛas atq; meti/

ri.Quid rñdebis mihi: An centũ ãni p/
ſentes lõguʒ tꝑs eſt. Uide pᷣus vtꝝ poſ
ſint pñtes eſſe cẽtũ anni.Si enĩ pᷣmꝰ eo/
rum annꝰ agit᷑ ipe pñs eſt.nonaginta ve
ro ⁊ nouẽ futuri ſunt:⁊ iõ nõduʒ ſũt Gi
autẽ ſcdõs ãnꝰ agit᷑.iã vnꝰ eſt pᷣteritꝰ.alter
pñs.ceteri futuri.Atq; ita ſi medioꝛum
quẽlibʒ cẽtẽnarij huiꝰnumeri ãnũ pᷣſen⸗
tem poſuerimꝰ:ante illuʒ pꝛeteriti erunt
poſt illuʒ futuri.Quocirca cẽtũ ãni pꝛe/
ſentes eẽ nõ poterũt.lide ſaltẽ vtꝝ qui
agit᷑ vn ipᷣe ſit pũĩs.Et eiꝰ enĩ ſi pꝛimus

quõ ſunt.qñ ⁊ pᷣteritũ iã non
eſt:⁊ futurũ nõdũ ẽ? eſens aũt ſi ſemꝑ
eſſet pñs.nec in pᷣteritũ trãſiret.iã non eſ

CxXL

ſis qͥ agit᷑ ie pñs eſt:ceteri autẽ pꝛeteri /
ti aut futuri.Quãqᷓ; neq; mẽſis qͥ agit᷑ p

ſens eſt:ſʒ vnꝰ dies. Si pmꝰ: futur cete

ris:iſi nouiſſimꝰ:pꝛeteritꝭ ceten:ſi medio
rũ qlibʒ int᷑ pꝛeteritos et futuros. Ecce
pñis tꝑs qð ſolũ inueniebamꝰ lõguʒ ap
pellandũ.vix ad vniꝰ diei ſpaciũ contra
ctũ eſt. Sʒ diſcutiamꝰ etiã ipum:qꝛ nec
vnꝰ dies totꝰ eſt pñs. Nocturnis enim ?

diurnis hoꝛis oĩbo vigintiq̃ttuoꝛ exple/

tur. Quaꝝ pᷣma ceteras futuras habet:
nouiſſima pᷣteritas.aliq̃ vero interiecta//
