eſt ſᷣm hoĩeʒ natiuitas chꝛiſti:qͥd alið qᷓ;
ipᷣa gra demõſtrat᷑. Cũ em̃ vᷣgo qſiuiſſet
ab angelo qũo fieret qð ei nũciabat:qũ
qdẽ illa viꝝ nõ cognouiſſet.rñdit ãgelꝰ
Spũſſanctꝰ ſuꝑueniet ĩ te:⁊ virtꝰ altiſ/

ſimi obũbꝛabit tibi. Ideoq; ⁊ qdᷣ naſcet᷑

ex te ſanctũ:vocabit᷑ filiꝰ dei.Et ioſeph
cũ vellet eã dimittere ſuſpicãs adulterã:
quã ſciebat nõ de ſe grauidã:tale rũſum

ab agelo accepit. Noli timere accipe ma
rniã ↄiugẽ tuã:qð em̃ ĩ ea natũ eſt:de ſpũ
ſancto eſt. id eſt qð tu eſſe ð alio viro ſu/
ſpicaris de ſpirituſancto eſt.

D., quis nõ ſit ↄſeqᷓns patrẽ homĩs

chꝛiſti dici ſpũmſanctũ:modꝰ tñ ipᷣe q̊ͥ ð

illo ⁊ maria vᷣgine natꝰ eſt ſit inexplicabi
—C2 Lapitulũu XXXVII. —
Bnquid tñ iõ
dicturi ſumꝰ patrẽ hoĩs chꝛi
ſti eſſe ſpũmſanctũ.vt deꝰ pr
rit: ſpuſſanctꝰ hoĩez: ex qua
ia chꝛiſtꝰvnꝰ? eſſzʒ: ⁊ dei pris

vtraq; ſbᷣſte

filiꝰ ᷣm vᷣbũ:⁊ ſpũſſãcti filiꝰ ᷣm hoĩeʒ:
Iſi eũ ſpũſſanctꝰ tãq; pr eꝰ ð mr̃e vᷣgine

genuiſſet: Quis ̊ dicere audebit: Nec
opꝰ eſt oñdere diſputãdo:qᷓ;ta alia ſeqnt᷑
abſurda:cũ hipᷣm iam ita ſit abſurdũ:vt
nlłe fideleſ aures id valeãt ſuſtiere. Pꝛo
inle ſiẽ ↄfitemur:dñs nĩ ieſus chꝛiſtꝰ qͥ
ð deo deꝰ:hõ aũt natꝰ ẽ ð ſpũſãcto ⁊ ma
ria vᷣgine vtraqʒ ſpᷣſtãtia diuia.ſ.atq; hui
mana filiꝰẽ vnicꝰ dei pr̃is oĩpotent:de
q̊ pcedit ſpũſſãctꝰ.Quio ̊ dicimꝰchꝛiſtũ
natũ ð ſpũſãcto:ſi ñ eũ genuit ſpũſſctũs
In qꝛ fecit eñũ?:qm̃ dñs nr̃ ieſus chꝛiſtuſ
inq; tũ deꝰ ẽ.oĩa ꝑ ipᷣm facta ſũt:inq;tuʒ
aũt hõ ẽ:⁊ ipᷣe factꝰ ẽ:ſic apłs dic. YFactꝰ
ei ex ſemĩe dauid ſᷣm carnẽ. Sʒ cũ illaʒ
creaturã quã vᷣgo ↄcepit ⁊ peꝑit:qᷓ;uis
ad ſolã ꝑſonã filij ꝑtinẽtẽ tota trinitas fe
cerit:neq; eĩ ſeꝑabilia ſũt oꝑa trinita tis:

cur ĩ ea faciẽda ſolꝰ ſpũſſanctꝰ noĩatꝰeſi?

An ⁊ qñ vnꝰtriũ ĩ aliqͥ oꝑe noĩat᷑vniuer
ſa opari trinitas itelligi: Ita vo ẽ:⁊ exẽ
plis doceri pᷣt.Sʒ nõ ẽ ĩ ̊ diutiꝰ ĩmoꝛã
qũ.Illud em̃ mouet qũo dictũ ſit:natuſ
ð ſpũſancto:cũ filiꝰ nullo mõ ſit ſpũſſcti
Neq; em̃ qꝛ mundũ iſtũ fecit deus:dici

eñ fas eſt dei filiuʒ:aut eũ natũ de deo:ſʒ

factũ vl creatũ vel ↄditũ vtł inſtitutũ ab
illo. vel ſi qͥd hmõi:recte poſſumꝰ dicere
Huoiüc ergo cũ ↄſiteamur natũ de ſpũſan
cto ⁊ maria virgine:quo nõ ſit filiꝰ ſpũſ/
ſancti:⁊ ſit filiꝰ virginis marie:cũ ⁊ de il

lo ⁊ illa ſit natꝰexplicare difficile ẽ. Pꝛo

culdubio quippe nõ ſic de illo vt de pr̃e
ſic aũt de illa vt de matrenat eſt.

¶ Exp empla quibs oſtendit᷑ nõ ſemꝑ di / ⸗Aire chꝛiſtꝰ nec oꝛiginale:nec ꝓpꝛiũ

ci filiũ:quicqͥd de re aliq naſcit᷑ Et aliqᷣd
ici filin rei de qua nõ naſcic.
(¶apitulũi XXXVIII.

On igit᷑ ocedẽ

otinuo eiuſdẽ rei fuiũ nuncu
pandũ. Vt em̃ omittã alia:aliter ð hoĩe
naſci filiũ:aliter capillũ:pediculũ:lũbꝛi/
cũ:quoꝝ nihil eſt filiꝰ. Ut ergo homit
tam:qm tate rei defoꝛmiter compantur
certe qͥ naſcunt᷑ ex aq̃ ⁊ ſpũſancto:non aq̃ᷓ
filioſ eos rite dixerit quiſpiã:ſp plane di

cunkt filij dei patris ⁊ matris eccłie Sie

E 6 12
naon ſpũſſancti. Na ⁊ illud qð de capillo
7 de ceteris diximꝰ:ad Gq̊ tin valet:vt ad/
moneamur:ñ ome qð ðᷣ aliqᷓ naſcit᷑ etiã fi
liũ eiꝰ de q̊ naſcit᷑ poſſe dici. GSicut non
om̃es qͥ dicunt᷑ alicuiꝰ filij:ↄſequens eſt
vt de illo etiã nati eſſe dicant᷑ſicut ſunt
à adoptant᷑.Dicunt᷑ etiã filij gehene:nõ
ex illa nati:ſʒ in illã pparati:ſicut filij re/
gni pᷣparantur in reenun.
¶ Mogus ſignificans chꝛiſtum ieſum
de ſpũſancto natũ:inſinuat gratiã q̃ eiuſ
humanitas nullis pᷣcedẽtibomeritis ĩ ip
ſancepſiane ne⸗ copulata eft.
(KEzapituli XXXIX.

BGm itaq; de
aliquo naſcat᷑ aliqͥd:etiã non
eo modo vt ſit filiuſ:nec rur
ſus ois qͥ dxit᷑ filiꝰ:de illo ſit natꝰ:cuiuſ
dicit᷑ filiꝰ: pfecto mod iſte q̃ natꝰ eſt chꝛi
ſtus de ſpuſancto:nõ ſicut filiꝰ:⁊ de ma/
ria virgine ſicut fil inſinuat nobis gra
tiam dei:qua hõ nullis pᷣcedentib meri

5* 9„ —
1
E 2 . 4 —
— —

t ide ipe eſſer ſ

dũ eſt quicd de aliq̃ renaſcit᷑

ſtihp nobis peccat
de cui recõciliãdi ſumꝰ

noſra:

et ĩ tantã pſone vnitatẽ
lid dei fili' hoĩs: ꝛ filiꝰ

4
*.

4 — — „

S —

mittere Oue gra ppterea ꝑ

iz poſſet ad/
mittere Que gra ꝓpterea ꝑ ſpũmſanctũ
fuerat ſignificãda:qꝛ ipſe ꝓpꝛie ſic ẽ deꝰ
vt dicat᷑ etiã dei donũ. Uñ ſufficiẽter lo
quip longũ eſt:ſi tamẽ id fieri poteſt val
lixe diſputationis eett.

habẽs peccatũ factꝰ ſit ꝓ nobᷣ ipᷣe pctm̃.
¶Lapitulũ Klr le
luprate camali ↄcupiſcẽtie
ſeminatꝰ ſiue ↄcept:⁊ ideo

nullũ petm dꝛiginaliter rrahẽs: dei quo
q gr̃a v̈bo pr̃is vnigenito non gja filio:

ſʒ natura ĩ vnitate ꝓꝑſone mõ mirabili et

ineffabili adiunctꝰatq; ↄcretꝰ:⁊ iõ nullũ
pcctm ⁊ ipᷣe cõmittẽs:tñ ꝓpter ſulitudinẽ
carnis pẽti in qua venerat.dictꝰ eſt ⁊ ipᷣe
peccatũ ſacrificandꝰ ad diluẽda peccata

In veteri quippe lege pẽta vocabant᷑ ſa

crificia p pctis.O., vere iſte fact? eſt: cu

ius erãt vmbꝛe illa. Hinc apłs cũ dixiſ/

ſet. obſecramꝰ ꝓ chꝛiſto recõciliari deo:
ↄtinuo ſubiũxit atq; ait.Eũ qͥ nõ noue/
rat peccatuʒ: p nobis pctm̃ fecit:vt nos
ſim iuſticia dei in ipſo. Nõ ait vt ĩ qui/
buſdã mendoſis codicibo legit᷑tis à non

nouerat peccatũ:ꝓ nobis peccatũ fecit:
tanq; ꝓ nobis chꝛiſtꝰ ipᷣe peccauerit:ſed

ait. Eũ qͥ nõ nouerat peccatũ id eſt chꝛi

catũ fecit. YFact eſt ergo

2
p peccati:ꝑ qðᷣ recõciliari valere
mus. Jpᷣe ergo pctm:vt nos iuſticia:nꝰ

—

.

cati:in qus ſixuſeſt demonſtrauit.
vt quoniã peccatũ ei non inerat:ita qðã

mogo peccato moꝛeret᷑: dum moꝛit᷑ car/
ni: in qua erat ſimilitudo peccati:vt cuʒ

ſim vetuſtatẽ peccati nunq; ipſe vixiſſet⸗
noſtrã ex moꝛte veteri q̃ in peccato moꝛ/

tui fueram reuiuiſcentẽ vitã nouã.ſua

reſurrectõne ſignaret.

nobis cõſtitutũ:ſimilitudine camis pec

6non
niſi
ſch ſiß
wn
One

P 7

Setnoin

buptiot

lcogite
glecicg n
gönſcico
(e
nnode
Ra
Nepe

V
ctto,

wacömie
opege⸗
lonunner
Deic
ltznl
legk⸗
ſopente
populer⸗
ſunepoſi
mniſtons
none
Nfumner
ienoin
ſczi⸗
an

lyapiſe⸗
extht ien
mhesdeiqio
vnonginſlo⸗
nomitabllie
mirönulli
Nerſlimdine
dich ctrie
idapecca
mwocbmnkl
eſacka
Nrplsciden
helin N
Ciinpmue
mnms
Purnign⸗
Kinin
elcati r
renbitſcl
übckchi
figa

.
S
—.s —
5*

D. moꝛs ⁊ reſurrectio chꝛiſti ſacẽm

baptiſmi ſignificet. Cap. XLI.

Plſuʒ eſt qꝗð in
nobis celebꝛat᷑ magnũ baptii
matis ſacramẽtũ:vt quicũq;

ad iſtã ꝑtinẽt graʒ moꝛiant᷑ pẽto:ſiẽ ipſe

pẽto moꝛtuꝰ dicit᷑:qꝛ moꝛtuꝰ eſt carni:hᷣ
eſt pẽti ſibitudini.⁊ viuãt ð lauacro rena
ſcẽdo.ſic ipᷣe ð ſepulcro reſurgẽdo:quãli
bet coꝛꝑis etatẽ gerit.
OD, generaliter om̃i eętati neceſſariuʒ
it chꝛiſti baptiſmũ. ¶ Capᷣ. XI.II.

Paruulo ei re

cens nato vſq; ad decrepituʒ

quecũq; male viuẽdo addiderũt ad illð
qð naſcẽdo traxerunt.

¶ Oũo plerũq; maioꝛes ſingulari mo
ri pẽto dicunt᷑ in baptiſmo:cũ habeãtp
pꝛia pła pẽta:ecõtrario ꝑuuli ĩ remiſſio

atoꝝ dicant᷑ baptiſari.

(KCapitul XLL-III.

* — *

pꝛia cõmiſerũt vł cogitatõe vł locutõne
vel oꝑe:qꝛ etiã ꝑ ſingularẽ numeꝝ plura
lis numerꝰ ſigniſicari ſolet. Siẽ ait ille.
Vterũq; armato milite cõplent:qᷓ;uis h̊
mult militibo fecerint.Et ĩnr̃is litteris
legit᷑. Oꝛa ̊ ad dñm vt auferat a nobis

ſeꝛpentẽ. Nõ ait ſerpẽtes s patiebatur

populꝰ vt h diceret:⁊ innumerabilia ta/

lia. Cũ vᷣo ⁊ illud oꝛiginale vnũ plurali

numero ſignificat᷑:qn dicimus in pctõox.·
remiſſionẽ baptiſari puulos:nec dicimꝰ

in remiſſionẽ peccati:illa eſt ecõtrario lo

cutio:qua ꝑ pluralẽ locutionẽ ſignificz

tur numer ſingulan. Bicut de herode
moꝛtuo in euangelio dictũ eſt. ODoꝛtui
ſũt em̃ qͥ querebãt aĩaʒ pueri. Hõ dictũ

eſtmoꝛtu eſt. Et ĩ Exodo. Fecerũt in/

ſenẽ:ſic nullꝰ pꝓhibẽdꝰ eſt a ba
Ptiſmo:ita nullꝰ eſt qͥ nõ pẽto moꝛiat᷑ in
baptiſmo.Sʒ paruuli tm̃ oꝛiginali:ma
ioꝛes aũt etiã his oĩbo moꝛiunt᷑ peccati/

dia ſuccurrat.

Egigeo etiã ip

ſi peccato moꝛi plerũq; dicut:·

cñ ꝓculdubio nõ vni:ſʒ multꝭ –
peccatꝭ om̃ibuſq; moꝛiant᷑.quecũq; iã/ ꝓ

q̃t ſibi deos aureos:cũ vnũ vitulũ fece.

rint tm̃:de q̊ dixerũt. Hi ſũt dij tui iſri·

qͥ eduxerũt te ð terra egipti.Et h ponẽ/
tes pluralẽ ꝓ ſingulari.
Mo in ulo vno peccato qð ꝑ vnum
dominẽ intrauit in mundũ: inueniãtur
plura peccata C Cap. XLIII.
Wãuis ⁊ ĩ illo
peccato vno qð ꝑ vnũ hoĩeʒ
intrauit ĩ mundũ:⁊ ĩ oẽs ho/
ptrãſijt: ppter qꝗð etiã paruuli ba
ptiſant᷑ poſſint itelligi pla pcta:ſi vnum
ipᷣm ĩ ſua q̃ſi mẽbꝛa diuidat᷑ ſingula. NHã
T ſuꝑbia eſt illic:qꝛ hõ ĩ ſua potiꝰ eſſe:qᷓ
ĩ dei ptãte dilexit.Et ſacrilegiũ:qꝛ deo
nõ credidit.Et homicidiũ:qꝛ ſemetipᷣm
pcipitauit ĩ moꝛtẽ.Et foꝛnicatio ſpirita
lis:qꝛ integritas mẽtis hũane ſerpẽtinag
ſuaſione coꝛrupta eſt. Et furtũ:qꝛ cibu/
ꝓhibitꝰ vſurpatꝰ eſt.Et auaritia:qꝛ plꝰ

qᷓ; illi ſufficere debuit appetiuit:et ſid

aliud ĩ ̊ vno admiſſo diuligẽti ↄſideratõ
ne inueniri potet.
* Oꝛ nõ inaniter dicat᷑ pctis paretũ ſi/
os obligari niſi gra diuinaq; miſericoꝛꝛ
(apÿ. XI. V.
Arentũ quoqʒ

peccatꝭ ꝑuulos obligarinõ ſo

lũ pꝛimoꝝ hoĩm:ſʒ etiꝗ ſuoꝝ
qppe diuĩa ſnia:reddã pẽta patꝝ ĩ filios

tenet eos vtiq; añq;ᷓ ꝑ regeneratõneʒ ad
teſtamentũ nouũ incipiant ꝑtinere.O ö
teſtamẽtũ ꝓphetabat᷑ cũ diceret᷑ ꝑ Eʒze/

chhielẽ ñ accepturos filios pẽta patꝝ ſu/

oꝛũ:nec vlteriꝰ futurã in iſrł parabolã il
lã. Patres mãducauerũt vuã acerbã:et
dentes filioꝝ obſtupuerũt. Jõ em̃ qᷣſqʒ
renaſcit᷑:vt ſoluat᷑ ĩ eo qͥcqͥd pẽti eſt cũ q̃
naſcit᷑. Nã peccata que male agendo po
ſtea cõmittunt᷑:poſſunt ⁊ penitẽdo ſana
ri:ſicut etiã poſt baptiſmũ fieri videmꝰ.
Acꝑh̊ nõ ob aliud eſt inſtituta regene/
ratio:niſi quia vicioſa eſt generatõ:vſq;

adeo vt etiam de legitimo matrimonio

ꝓcreat dicat. In iniqͥtatib ↄceptꝰ ſum
ĩ pctis mater mea meĩ vtero aluit. fe

qʒ; h dixit. In iniqͥtate vł pẽto.cũ ⁊ B re

cte dici poſſet:ſʒ iniqͥtates ⁊ pẽta dicere

maluit. Oꝛ ⁊ ĩ illo vno:qð ĩ oẽs hoĩes ꝑ

trãſijt:atq; tã magnũ eſt:vt ĩ eo mutar
⁊ ↄuerteret᷑ ĩ neceſſitatẽ moꝛtꝭ hũana na

tura:reperiunt᷑ ſiẽ ſupᷣ diſſerui:pła pẽta

⁊ alia parẽtũ:q ⁊ ſi nõ ita pñt mutare na
turã reatu tñ obligãt ſilios:niſi gratuita
fa ⁊ mif̃icoꝛdia diuina ſubueniat.

HNõ eſſe temere diffiniendũ vtrũ pẽta
arẽtũ ab adã vſq; ad patrẽ vniuſcuiuſ

q;:an in terciã ⁊ quartã generatõneʒ:an

de peccatis

alioꝝ parentũ:quib ab ipᷣo adã
vſq; ad patrẽ ſuũ: pgeneratoꝛib
ſuis qſq; ſuccedit:nõ ĩ merito diſceptari
pᷣt:vtꝝ oĩm malis actib ⁊ multiplicatiſ

delictis oꝛiginalibo qͥ naſcit᷑ implicet᷑: vt

tãto peiꝰ qᷓ;to poſteriꝰ qͥſq; naſcat᷑:an ꝓ/
pterea deꝰ in terciã ⁊ quartã generatõeʒ
ðᷣ pctis parentü eoꝝ poſterꝭ cõminet᷑.qꝛ
irã ſuã q;tũ ad ꝓgeneratoꝝ ſuoꝝ culpaſ

nõ extẽdit vlteriꝰ moderatõe miſeratõiſ
ſue.ne illi quibo regeneratõis gr̃a nõ cõ/⸗

fert᷑:nimia ſarcina ĩ ipᷣa ſua eterna dãna/
tione pᷣmerent?:ſi cogerẽt ab initio gene
ris humani oĩm pᷣcedentiũ parẽtũ ſuoꝝ

oꝛiginaliter pctã ↄtrahere:⁊ penas ꝓ eiſ

debitas pẽdere.an aliud aliqͥd ĩ re tãta ð
ſcriptur ſanc diligentiꝰ ꝑſcrutatꝭ atqʒ;
tractatis:valeat vel non valeat reꝑirũ:te
mere nõ audeo affirmre.
S Nullũ ab oꝛiginali peccato poſſe ſal
ari niſi ꝑ mediatoꝛeʒ dei ⁊ hoim ieſum
CLCapitulũ XIL. VII.

lud tñ vnum
peccatũ:qð tã magnũ in loco ⁊
— abitu tante felicitat cõmiſſuzʒ
eſt:vt ĩ vno hoĩe oꝛiginaliter:atq;ʒ vt ita
dixerim:radicabiliter totũ genꝰ hũanũ
daãnaret᷑:nõ ſoluit᷑ ac diluit᷑:niſi per vnũ
mediatoꝛẽ dei ⁊ hoĩm hominẽ chꝛiſtũ ie
ſum:qͥ ſolꝰ potuit ita naſci:vt ei opꝰ non
eſſet renaſci.
¶ Neminẽ renaſci ĩ baptiſmate Johis
qð chꝛiſtꝰ hũilitat cã EEorn diſpẽſa/
tionẽ ſuſcipere voluit XI. VIII

chꝛiſtũ.

—o

Enchyridion

alio aliq̃ modo ĩputent᷑ ¶ Capᷣ.XI.vVI

On ei renaſce

en bant᷑ qͥ baptiſmate YJohis ba/

tiſabant᷑:a qͥ ⁊ ipe baptiſatus
curſoꝛio illiꝰ miſterio:qͥ dice/

eſt:ſz qdã

bat ꝑate viã dño:huic vni ĩ q̃ ſolo ſnaſci

poterãt parabant᷑. Huiꝰ em̃ baptiſma ẽ

nõ ĩ aq̃ tm:ſic fuit iohis.veꝝ etiã in ſpũ

ſancto:vt ð illo ſpũſctõ regeneret᷑ qſqs m
chꝛiſtũ credit:ð q̊ͥ chꝛiſtꝰ generatꝰ rege
neratõe nõ eguit. Uiñ vox illa pris q̃ ſu
ꝑ baptiſatũ facta ẽ:ego hodie genurte:
nõ vnũ illũ tpꝑis diẽ q̊ͥ baptiſatꝰ ẽ:ſʒ imu
tabilis eternitat:vt illũ hoĩeʒ ad vnige
niti ꝑſonã ꝑtinere mõſtraret. Ubi em di
es nec heſterni fine ĩchoat᷑:nec initio cra

ſtini terminat᷑:ſemꝑ hodiernꝰẽ. In aq; 8

voluit baptiſari a iohe:nõ vt eiꝰiniqͥtas

vlla dilueret᷑:ſʒ vt magna cõmẽedaret᷑ hu

militas. Ita quippe nihilĩ eo baptimma
qð ablueret:ſiẽ moꝛs nihil qð puniret:ĩ
uenit.vt dyabolꝰ vitate iuſticie:nõ violẽ
tia ptãtis oppᷣſſus ⁊ victuſ:qm̃ ipᷣm ſine

vllo pẽti merito iniqſſime occiderat.per

ipᷣm iuſtiſſime amitteret q̊s pẽti merito
detinebat Utrũq;ʒ igit᷑ ab illo.i.⁊ baptiſ
ma ⁊ moꝛs certe diſpẽſatõis cã:nõ miſe/
rãda nccitate:ſʒ miſerãte potiꝰ volũtate
ſuſceptũ eſt:vt vnꝰ pctm̃ tolleret mũdi -
ſiẽ vnꝰ pctm̃ miſit in muudũ:p̊ eſti vni/
uerſum genꝰ humanũ.
O, chꝛiſti gra nõ ſolũ oꝛiginale pctĩũ̃
ʒcũcta ſiml abſtulit q̃ addita inuenit
apitulu XI. IX.

.Yſi q uexnurhipee
9 catũ miſit ĩ mũ
u:iſte vo vnꝰ nõ ſolũ vnũ illð
NGtz cũcta ſimł abſtulit qᷓ addita
iuenit. Uñ dicit apłs.Nõ ſic ꝑ vnũ pec
cantẽ:ita ẽ ⁊ donũ. Nã iudiciũ quidẽ ex
vno ĩ ↄ-demnatõeʒ:gr̃a aũt ex mult deli
ctis ĩ iuſtificatõeʒ.Oꝛ vtiq; illð vnũ:qð
oꝛiginaliter trahit᷑ etiã ſi ſolũ ſit:obno/
xios damnatõi facit.gr̃a vᷣo ex mult de
lictis iuſtiſicat hoĩeʒ:qͥ pᷣter illud vnum
ð cõmuniter cũ oĩb oꝛiginaliter traxit
ſua quoq; ppꝛia młta cõmiſit.

¶ Vmnẽ ex adã natũ in damnatõe deti

neri:⁊ omnẽ in chꝛiſto renatũ a damnati
one liberari. ¶ Ca¶p̃. 1.

*

int
ficmmone
nati,ul
iuiſichuin
ulen
(phc
Mlluant

ſteheicfie
peſcine
(Onnitane
liutcſeich
Duticlin
etau
nanebet
ngteßf
bundgui
ſunnp⸗/
ſpaoitt⸗
ient
iilo:
lsſepe
abapdik
tihbepr
Wrwmordr
bzptiani
mrichei
bng
ug
ſoreipſi
ptobanr
Urctopn
inſcedo
Mrzſ
llob
nuiſar⸗

M⸗

hisdſu
egennite⸗
lad dßimn
Nhaapnige
1Tbiend
Lriniton
e uiii
teidinictns
nidarethu
obapnilna
Dpunireti
leno viole
Riömſine
aderatper
pchmenno
lo.nabaptl
glini
on politar
Nnr nicr
Gaim

nnlehen
imnant
KX.
Pwüpec
wisi
Nümii
lrijdnn
ſeb mpel
ignien
nulgocli
mugs
Iſtobno/
nnulgde
umum
amarit

nmuedet

—

SA

EEEEEE

Erüutñ qo pan

lopoſt dicit:ſiẽ ꝑ vniꝰ delictũ

ita ⁊ ꝑ vniꝰ iuſticiã in oẽs hoĩes ad iuſti

ficationẽ vite:ſat idicat ex adĩ neminz

natũ niſi damnatõe detineri:⁊ neminem

niſi ĩ chꝛiſto renatũ a damnatõe liberari

¶ Oualit miſteriũ baptiſmi ĩ cruce chꝛi
ſti apls cõmẽdauerit:in q̊ maioꝛes ⁊ par
uuli ſalunnt. ¶ Taß. LI. I.

Eqᷓ per vnmʒ
hoijieʒ pena:⁊ ꝑ vnũ hoĩeʒ gr̃a
WCũ locut“ fuiſſet q́;tũ illi epłe
ſue loco ſufficere indicauit:deinde ſacri
baptiſmi in crucechꝛiſti grãde miſteriũ
cõmẽdauit eo modo vt ĩtelligamꝰ nihil
aliud eſſe ĩ chꝛiſto baptiſmũ:niſi moꝛtis
chꝛiſti ſilitudinẽ:nihil aũt aliud moꝛteʒ
chꝛiſti crucifixi:niſi remiſſionis pẽti ſili
tudinẽ:vt quẽadmodũ ĩ illo ᷣa moꝛs fa
cta eſt.ſicĩ nob vᷣa remiſſio pctõꝝ:⁊ quẽ
admodũ ĩ illo va reſurrectio:ita ĩ nobis
va iuſtificatõ.Ait em̃.qd ̊ dicemꝰ? Per

manebimꝰ in pẽto:vt gr̃a abũdet: Dixe
rat em̃ ſugꝰ. Ubiabũdauit pctm ſuꝑa/

bundauit gr̃a.Ct iõ q̃ſtionẽ ſibijpᷣippo
ſuit.vtꝝ ꝓpter abũdantiã greↄſeqndazʒ

ĩ pẽto ſit pmaneẽdũ.Sʒ rñdit Abſit.At
qʒ ſõiecit. Si moꝛtui ſumꝰ pẽto:qũo vi
uemꝰ ĩ illo: Deinde vt oñderet nos moꝛ

tuos eſſe pẽto:an ignoꝛatꝭ inqᷣt:qm̃ qui/
cũq; baptiſati ſumꝰ ĩ chꝛiſto ieſu:in moꝛ
te ipᷣꝰ baptizati ſumꝰ? Si & hinc oſtẽdi
mur moꝛtui eſſe pẽto:qꝛ in moꝛte chꝛiſti

baptiſati ſumꝰ:pfecto ⁊ ꝑuuli q baptizã

tur ĩchꝛiſto:pẽto moꝛiunt᷑:qꝛ ĩ moꝛte ip

ſiꝰ baptizant᷑. Nullo em̃ excepto dictũ ẽ

Quicũq; baptiʒzati ſumꝰ ĩ chꝛiſto ieſu:ĩ

moꝛte ipſiꝰ baptiʒati ſumꝰ. Et iõ dictũ
eſt: vt pbaret᷑ moꝛtuos nos eẽ pẽto. Cui

aũt pẽto ꝑuuli renaſcendo moꝛiunt᷑:niſi

qð naſcẽdo traxerũt?:Ac ꝑ h̊ etiã ad ipoſ
ptinet qdðᷣ ſequit᷑ dicẽs. Cõſepulti em̃ ſu

mus illi ꝑ baptiſmũ in moꝛtẽ:vt quẽad/

modũ ſurrexit chꝛiſtꝰ a moꝛtuis ꝑ głlia,z

Wrn ⁊ nos ĩ nouitate vite ãbulemuſ
Si ef cõplãtati facti ſumus ſiłitudini

oẽs hoĩes ad ↄdemnatõeʒ:

XLIII.

moꝛtꝭ eiꝰ:ſimł ⁊ reſurrectõis erimꝰ. ſci
entes:qꝛ vetꝰ hõ nr̃:ſimł cruciſixꝰ eſt vt
euacuet᷑ coꝛpꝰ pẽti.vt vltra non ſfuiamꝰ

pto. Qui eĩ moꝛtuꝰ ẽ: iuſtificatꝰ ẽ a pec
cato. Si aũt moꝛtui ſumꝰcũ chꝛiſto:cre

dimꝰ qꝛ ſimł etiã viuemꝰ cũ illo.ſciẽtes
qꝛ chꝛiſtꝰ reſurgẽs a moꝛtuis iã ñ moꝛit

2 moꝛs illi vltra nõ dnabit᷑. Oð em̃ moꝛ

tuꝰ ẽ pẽto:mortuꝰ ẽ ſemel:qð aũt viuit:
viuit deo. Ita ⁊ vos exiſtimate voſmet/
ipſos moꝛtuos qͥdẽ eſſe pẽto:viuere aũt
deo ĩ chꝛiſto ieſu. Hinc em̃ ꝓbare ceꝑat
n eſſe nob ꝑmanedũ ĩ pcto:vt gra abũda
ret:⁊ dixerat.Si moꝛtui ſumꝰpẽto:qũo
viuemꝰ in eo? Atq; vt oñderet moꝛtuos
nos eſſe pẽto ſbiecit.An igratis qm qᷣcũ
qʒ baptiſati ſumꝰ ĩ chꝛiſto ieſu:in moꝛte
ipᷣiꝰ baptiſati ſumꝰ? Sic itaq; totũ locũ
iſtũ clauſit vt cepit. Moꝛtẽ q ppechꝛiſti
ſic ĩſinuauit:vt etiã ipᷣm moꝛtuũ diceret
eſſe pẽto. Cui pẽto:niſi carnis:ĩ q̃ eratũ
pctm:ſʒ ſilitudo pẽti.⁊ iõ noĩe appellat
pẽti. Baptiſatꝭ itaqʒ; ĩ moꝛte chꝛiſti:in q̃ᷓ

nõ ſolũ maioꝛeſ verũetiã ꝑuuli baptizãt᷑

ait. Sic ⁊ vos.id ẽ quẽadmodũ chꝛiſtꝰ.
Sic ⁊ vos exiſtimate vos moꝛtuos eſſe
cto:viuẽtes aũt deo ĩ chꝛiſto ieſu.
Dud ſignificẽt ea q̃ in cruce chꝛiſti ſe/
pultura reſurrectõe ⁊ aſcẽſione geſta ſũt

NVBicqd igit᷑ ge

q l eſt i cruce chꝛiſtiĩ ſepultu
fa:in reſurrectõe tercio die:in

aſcẽſiõe ĩ celũ:⁊ ĩ ſede ad dexterã pfiſ:ita

geſtũ ẽ:vt his reb ñ miſtice tm̃ dictis:ſʒ
etiã geſt:ↄfiguraret᷑ vita chꝛiſtiana q̃ B
gerit᷑. Nã ꝓpt᷑ eiꝰ crucẽ dictũ ẽ.Oui gũt
ieſu chꝛiſti ſũt:carnẽ ſuã cruciſixerũt cũ
vicijs ⁊ ↄcupiſcẽtijſ. Pꝛopter ſepulturã
Cõſepulti em ſumꝰ cũ chꝛiſto ꝑ baptiſ/

mũ ĩ moꝛtẽ. Pꝛopter reſurrectõneʒ. Ut

quẽadmodũ chꝛiſtꝰreſurrexit a moꝛtuiſ
ꝑ gloꝛiã patris:ita ⁊ nos ĩ nouitate vite
ambulemꝰ. Pꝛopter aſcẽſionẽ in celũ:ſe
dẽq; ad dexterã patriſ. Si aũt reſurrexi
ſtis cũ chꝛiſto:q̃ ſurſũ ſũt q̃rite:vbi chꝛi
ſtus eſt ad dexterã dei ſedẽs.Que ſurſũ
ſüt ſapite:nõ q̃ ſuꝑ terrã. Moꝛtui eĩ eſt:
⁊ vita vr̃a abſcõdita eſt cũ chꝛiſto ĩ deo.

M

ſiccredere nos ⁊ ĩ ſpũmſanctũ:vt illa tri

ad viuos ⁊ moꝛtuos iudicandoſ de celo

ventur credit᷑ ¶ Capitulũ I. III.
de chꝛiſto ↄfitemur futurũ
qm decelo venturus eſt: vi
iudicaturꝰ 2 moꝛtuos:nõ ꝑtinet ad
vitã noſtrã q̃ hic gerit᷑. Quia nec in reb⸗
eſtis eiꝰ eſt:ſʒ in fine ſeculi gerẽdis.Ad
pertinet qð apłs ſecutꝰ adiũxit.Cum

chꝛiſtꝰ apparuerit vita veſtra:tũc⁊ vos

arebitis cũ illo in gloꝛia.

Duob⸗ ſ̃ ere a vinos et

moꝛtuos iudicabit.¶ Cap. LLIIII.

modis accipi pᷣt ꝙ viuos ⁊
moꝛtuos iudicabit. SDiue
vt viuos intelligamꝰ quos hic nõdum

moꝛtuos:ſʒ adhuc in iſta carne viuenteſ
inuenturꝰ eſt ei? aduentꝰ. Moꝛtuos au
teʒ qͥ de coꝛꝑe pꝛiuſq; veniat exire vł exi
turi ſunt. Giue viuos iuſtos:moꝛtuos

autẽ iniuſtoſ:qm̃ iuſti quoq; iudicabũt:
iniuſti aũt iudicabunt᷑..liqñ em̃ iudici

um dei ponit᷑ in malo. Uñ illud eſt. Qui

aũt male egerũt:in reſurrectionẽ iudicij
Aliqñ in bono ſᷣm “ dictũ eſt. Deꝰ inno
mine tno ſaluũ me fac:⁊ ĩ vᷣtute tua iudi

ca me. Per iudiciũ quippe dei fit ipᷣa bo

noꝝ maloꝛũq; diſcretõ:vt liberãdi a ma
lo:nõ perdẽdi cũ malis:boni ad dexterã
ſegregẽt᷑. Pꝛopter qð ille clamabat. Ju
dica me deus.Et qͥd dixerat velut expo
nens:⁊ diſcerne inqͥt cauſam meã de gen

te non ſancta.

☛

¶ O, noĩato ſpirituſancto tota trinitas
cõplet᷑ cui oꝛdinatiſſime ſancta ecceſia

ſubiũcta ſit tanq; deo templũ ſuũ.

ſu chꝛiſto filio dei vnico do⸗
mino noſtro: qð ad bꝛeuita/

ꝑtinet dixerimꝰ:adiũgemꝰ

nitas cõpleat᷑ꝗᷓ de? eſt.Deinde ſãcta cõ

memoꝛat᷑ eccleſia. lñ dat᷑ intelligi ratõ

Encbyridion

s peninercad hanc vit echꝛiſtui

nalẽ creaturã ad iheruſalẽ liberã ptinen

tem:poſt cõmemoꝛationẽ creatoꝛis.i.ſũ

me illiꝰtrinitatis fuiſſe ſubdendaʒ. Om̃
quicqͥd de hoĩe chꝛiſto dictũ eſt:ad vni
tatẽ ꝑſone vnigeniti ꝑtinet. Rectꝰ itaq;
ↄfeſſionis oꝛdo poſcebat:vt trinitatiſb/
iungeret᷑ eccdleſia:tanq; habitatoꝛi domꝰ

ſua:⁊ deo templũ ſuũ:⁊ cõditoꝛi ciuitas

ſua. Que tota hic accipiẽda eſt:nõ ſoluʒ
ex ꝑte q̃ peregrinat᷑ in terris a ſolis oꝛtu
vſq; ad occaſuʒ laudãs nomẽ dñi:⁊ poſt
captiuitatẽ vetuſtatis cantãs canticum
nouũ.verũetiã ex illa q in celis ſemꝑ exq̊
ↄdita eſt coheſit deo:nec vllũ ſui caſus
malũ exꝑta eſt. Hec in ſanctis angeł be/

ata ꝑſiſtit:⁊ ſue parti peregrinanti ſicut

opoꝛtet opitulat᷑:qꝛ vtraq; vna erit ↄſoꝛ

tio eternitatis:⁊ nũc vna eſt vinculo cha

ritatiſ:qᷓ tota inſtituta eſt ad colẽdũ vnũ
deũ. Unñ nec tota nec vlla pars eiꝰ vult
ſe coliꝓ deo:nec cuiq; eſſe deuſ ꝑtinenti
ad templũ dei:qð edificat᷑ ex dijs:qs fa/
cit nõ factꝰ deꝰ.Ac ꝑ h ſpũſſanctꝰ:ſi cre/

atura nõ creatoꝛ eſſʒ: pfecto creatura ra
tionalis eſſet. Ipe em̃ eſſet ſũma creatu

ra:⁊ ideo ĩ regula fidei nõ poneret᷑ añ ec

cleſiã:qꝛ ⁊ ipſe ad eccleſiã ꝑtineret in illa

eiꝰ parte qᷓ in celis eſt. Nec haberet tem/

plũ:ſʒ etiã ipᷣe templũ eſſet. Cemplũ aũt

abet de q̃ dicit apłs. NHeſcitiſ:qꝛ coꝛꝑa

veſtra templũ ſuüt ſpũſſancti:qͥ in vobis

eſt:quẽ habet a deo?: De quib alio loco

dicit. Neſcitis qꝛ coꝛꝑa veſtra membꝛa

chꝛiſti ſũt: Qũo ergo de nõ eſt qͥ tẽpluz

habet:aut minoꝛ chꝛiſto eſt cu mẽbꝛa
templũ habet: Heq; em̃ aliud templum

eiꝰ:⁊ alið tẽplũ dei eſt:cũ idẽ dicat apłs.
Neſcit᷑ qꝛ templũ dei eſtis.Oð vt pba
ret:adiecit.Et ſpũs dei habitat ĩ vobis
Per ergo habitat in tẽplo ſuo.nõ ſolum
ſpũſſanctꝰ:ſʒ etiã pater ⁊ filius:qͥ etiã de

coꝛꝑe ſuo:ꝑ qð fact eſt caput eccleſie:q̃

in hoĩbo eſt. vt ſit ipe in oĩbypꝛimatũ te/
nens:ait. Soluite templũ h̊ ⁊ in triduo
fuſcitabo illud. Tempſuʒ ergo dei: eſt
totiꝰ ſũme trinitatiſ:ſancta eſt eccleſia.ſ.
niuerſa in celo ⁊ in terra. .
13. in eccleſia pꝛimitiuoꝝ:que in ce/
lis eſt:nullus ſit malus.
apitulũ 1. VI.

pon

(inda

Ein

geatinie
lein⸗
ſilceno
loſufan⸗
Nai Güͤtt̃
ſchangein
ludarec
mmfum
Nc

buleiͤ⸗
ten noe
ſce ihe
rieesdie

Gnecl
angeſock
ſidern
Reroc
(O
oan

leiheinig
Renmgic
Ahſi

dii kann.

her Rrin

.

urr Tnnitaric⸗

binnn e
itwichitxd
üucknoſoo

wrſclsoen

wrideet
Cntischmnin

incdsſana
Ner li biagſts

iraseld.
Norginantſor

mörmcitnin
kvinole

AKadcoletüi

upngey l
Nedeu onnan

kerdis:ot⸗

ſanaſie⸗
o entunan

ſaſümaguan

nöngtkfit
fügrnerril

Gerbubeeok

ſeLnpuinit
Mantcav
idüwbis
griiolde⸗
chawenden
noͤckatiplg
ckabnibe
indtnpbnn
eder
ſis Oon
zubtrimbs
hin tilin
ſiwticnid⸗
Ntltſen
npinain
ſihimn
egoNn
nc

nõ ſolũ cerner iã rãgerentur:
rurſus nõ ſolida coꝛpulẽtia: ſed ſpiritali
2 potentia q̃ſdã viſiões nõ ocuł coꝛpoꝛeiſ

„ 1
S 4
. . .
. “ .
.
. l
.

hi angelus: ͥloqbat᷑ in me. Non enĩ ait.

.,

Egd de illa que

in celis eſt:affirmare qͥd poſſu
mus: niſi ꝙ nullus ĩ ea malus
eſt? nec qſq; deinceps de illa cecidit aut
caſurꝰ eſt:exq̃ deꝰ angel peccãtibꝰ nõ pe

percit: ſicut ſcribit apłs petrꝰ: ſʒ carceri
bus caliginis inferi retrudẽs tradiditi
iudicio puniẽdos reſeruari. ¶ Quid

ſentiendũ ſit de differẽtijs angeloꝝ bo/
noꝝ:⁊ vtrũ ad eandẽ ſocietatcẽ ꝑtineant
ſol T luna ⁊ cetera ſi idera as, I.-VII

ℳ

a ſocietas:q̃ ibi ſint differẽtie

pꝓſonarũ: vt eũ oẽs tanq; generali nomie
angeli nücupent᷑:ſicut in epła ad hebꝛe/

os legimꝰ.cui enĩ anglłoꝝ deus dixit ali

qñ:ſede a dextris meis. Hoc ꝗppe mo/

do ſignificauit oẽs vniuerſalit angelos

dici. Büt tñ illic archangeli: ⁊ vtrũ idez

archangeli noĩent᷑ vᷣtutes:⁊ ita dictũ ſit
laudate eũ oẽs angeli ei:laudate eũ om

nes vᷣtutes eiꝰ:ac ſi diceret᷑:laudate eum

om̃s angeli eiꝰ:laudate eũ om̃s archan/
geli:⁊ qͥd int᷑ ſe diſtent qttuoꝛ illa voca/
bula:qͥbo vniuerſaʒ ipᷣam celeſtẽ ſocieta/
tem videt᷑ apłs eſſe cõplexꝰ dicẽdo.ſiue
ſedes.ſiue dñatiões:ſiue pᷣncipatꝰ:ſiue
ptãtes:dicant qͥ poſſunt.ſi tũ pñt ꝓbare
qð dicũt. ego me iſta ignoꝛare confiteoꝛ
Sʒ nec illud qͥdẽ certũ habeo:vtruʒ ad
eandẽ ſocietatẽ ꝑtineãt ſol ⁊ luna ⁊ cun/
cta ſidera: qᷓ;uis nõnullis lucida coꝛꝑa
eſſe:nõ cũ ſenſu vł intelligentia videant᷑.

Cemq; ange
ii q̊s explicet cũ q̃lib coꝛpo
ribuſapparuerint hoĩb: vt
ent᷑: veꝝ etiã tãgerentur:⁊

ſed ſpiritalib vl mentibo ingerãt: vel di

—

ſantalidnd ad aue oinſrusetsint
in anio hoĩs:etiã ibidẽ ipᷣi ↄſtituti:ſicut
ſcriptũ eſt in ꝓphetaꝝ libꝛo Et dixit mi

1

Womõ aut ſe

abeat beatiſſima ula ⁊ ſuper

¶ DOueſtio difficillima ytrũ vel qualia
coꝛꝑa angeli habeant.

qͥ loqᷓbatur ad me:ſʒ in me. Uel appare/

ant ⁊ ĩ ſomnis:⁊ colloq̃nt᷑ moꝛe ſomnio

rü. Habemqppe ĩ euãgelio Ecceange
lus dñi apparuit illi in ſomnis dicens.

PHis eni modis velut indicant ſe angeli
ↄtrectabilia coꝛꝑa nõ hr̃e.faciũtq; diffi
cillimã queſtioneʒ: quõ pr̃es eis pedes

lauerũt:quõ iacob cũ angelo tam ſolida
ↄtrectatiõe luctatus ſit.Cũ iſta qrutur:
⁊ ea ſicut põt qͥ ſq; cõiectat:nõ inutiliter
exercent᷑ ingenia:ſi adhibeat᷑ diſceptatõ
moderata:et abſit erroꝛ opinantiũ ſe ſci/
re qð neſciũt.Quid eniʒ opus eſt vt hec
atq; hmõi affirment᷑ vł negent᷑ vel diffl/

niantur cũ diſcrimine:qñ ſine crimiĩe ne
ſciunturꝛ
tiam dignoſce
tranſfigurat in angelũ lucis.

O maximeꝑ dei gra⸗/
dũ ſit: cum ſe ſathanas

Agis opuſeſt
diiudicare atq; dignoſcere:
uʒ ſe ſathanas tranffigurat
G&: ne fallẽdo ad aliq̃ ꝑnici
Nã qñ ſenſus corꝑis fallit:
mentẽ vero nõ mouet a vera rectaq; ſen/
tentia:qua quiſq; vitã fidelẽ gerit:nullũ
eſt in religione ꝑiculum. Telcũ ſe bonũ

fingens ea facit ſiue dicit: que bonis an

gelis ↄgruunt:etiã ſi credat bonus:non
eſt erroꝛ chꝛiſtiane fidei periculoſus aut
moꝛbidus. Cũ vero ꝑ hec aliena ad ſua

incipit ducere:tũc euʒ dignoſcere nec ire

poſt eum:magna ⁊ neceſſaria vigilantia
eſt. Ged quomõ vnuſquiſq; hominum
idoneus eſt om̃es moꝛtiferos eiꝰ dolos
euadere:niſi regat atq; tueat᷑ deus? Et
ipᷣa huiꝰ rei difficultas ad ̊ eſt vtilis:ne
ſit ſpes ſibi quiſq; aut hõ alter alteri: ſʒ
deus ſuis om̃ibo. Id enĩ nobis potiꝰ ex
ire pꝛoꝛſus pioꝝ ambigit nemo.
¶ Ouãdo habebimꝰ plenam noticiam
celeſtis eccleſie:vł qualiter moꝛs chꝛiſti
etiam pꝛo angelis fieri dicatur.

Ncergo que i
Qaunctis angelis bfutibs

(Enchyridion

dei eſt eccleſia:tũc nobis ſicuti eſt inno/
teſcet:cũ ei cõiuncti fuerimꝰ in finẽ:ad ſi
mul habendã beatitudinẽ ſempiternaʒ.
Vſta vero q ab illa pegrinat᷑ in terris eo
nobis notioꝛ eſt:i in illa ſumꝰ: ⁊ qꝛ ho/⸗
minũ eſt qdð et nos ſumꝰ. Hec ſanguine

mediatoꝛis nullũ habentꝭ peccatum: ab
omi eſt redẽpta pẽto:eiuſq; vox eſt. Si

deus ꝓ nobis:qͥs contra nos: Qui filio
ſuo ꝓpꝛio nõ pepercit:ſed ꝓ nobis om̃i/
bus tradiditülũ. Non eni ꝓ angel moꝛ/
tuus eſt chꝛiſtꝰ. Sed iõ etiã ꝓ angel fit

quicqd hoĩm ꝑ eius moꝛtẽ redimit᷑ ⁊ li -
beratura malis:quoniã cũ eis quodam

modo redit in gram poſt inimicicias q̃s
inter hoĩes ⁊ ſctõs angeloſ pẽta fecerũt:
⁊ ex ipᷣa hoĩm redemptiõe ruine illiꝰ an/

X

ſancti angeli doctia deo nouerin
humeruz ex hominibo aſcenſurus eſt
aad beatitudins. (¶Caplm. I. XI
Cvtiq; noue

rũt ſancti angeli docti ðᷣ deo:

tione beati ſunt:qnti numeri ſupplemen
tũ de genere hüano integritas illiꝰ ciui/
tatis expectet. Pꝛopter qð ait apłs: in/
ſtaurari oĩa in chꝛiſto q̃ in cel ſunt⁊ q̃ in

terris. In ipſo quippe inſta urant᷑ q in

celis ſunt: cũ id q inde in angel lapſum
eſt: ex hoĩbo reddit᷑. Inſtaurant᷑ aut qui

in terꝭ ſunt:cũ ipᷣi hoĩes qͥ pᷣdeſtinati ſũt

ad eternã vitã a coꝛruptionis vetuſtate
renouant᷑.Alc ſic ꝑ illud ſingulare ſacri/
ficiũ in q̊ mediatoꝛ eſt imolatꝰ: qð vnuʒ
multe in lege victime figurabant:pacifi

cant᷑ celeſtia cũ terreſtribo:⁊ terreſtria cũ

celeſtibo. Quoniã ſicut ideʒ apłus dicit.
In ipᷣo cõplacuit oẽm plenitudinẽ diui
nitatis inhabitare:⁊ ꝑ eũ recõciliari oĩa
in ipᷣm: pacificans ꝑ ſanguinẽ crud eius

, ſiuę q̃ in celis ſunt ſiue q̃ in terris.

omnnẽ intellectũ: qualẽ pacẽ habebimꝰ
cum angelis. (Caßp. L. XII

Slx iſta pꝛecel
lit:ſicut ſcriptuʒ eſt:oeẽm in/
tellectuz:neq; ſciri a nobᷣ niſi

—

gelice detrimenta reparantk.

cuiꝰ veritat eterna ↄtempla/

tis ꝑfectꝭ eſt neceſſaria.

kfa
C

¶ Duõ accipiat᷑ pax deiqᷓ dicit᷑ſcellere

cum ad eã venerimꝰ poteſt. Quõ enĩ pa
cificant᷑ celeſtia niſi in nob:id eſt ↄcoꝛdã
do nobiſcũ: Hã ibi ſemꝑ eſt pax:⁊ int᷑ſe
vniuerſis intellectualibo creatur: ⁊ cum
ſuo creatoꝛe. Que pax pcellit vt dictum
eſt: oẽm intellectũ:ſed vtiq; noſtruʒ:non

man:ex ꝑte ſcimꝰ ⁊ videmꝰ: nunc ꝑ ſpe
culũ in enigmate. Cuʒ vero eq̃les angeł
dei fuerimꝰ:tunc quẽadmodũ ⁊ ipᷣi vide
bumus facie ad faciẽ:tantãq; pacẽ habe

bimus erga eos: qntã et ipᷣi erga nos.qꝛ
tantũ eos dilecturi ſumꝰ qᷓntuʒ ab eiſdi
ligimur Itaq; pax eoꝝ nota nobis erit.
NA⁊ ⁊ noſtra talis ac tanta erit:nec pꝛecelꝰ-
let tunc intellectũ noſtruʒ. Dei vero pax

que illic eſt erga eoſ:⁊ noſtrũ ⁊ illoꝝ intel

lectũ ſine dubitatiõe pcellet. De ipo qͥp/
pe beata eſt rõnalis creatura qᷓcunq; be-

ata eſt:nõ ipᷣe de illa. Uñ fᷣm hoc meliuſ

accipit᷑ qð ſcriptum eſt:pax dei q̃ pcellit
oẽm intellectũ.vt in eo qð dixit omneim:

nec ipᷣe intellect/ ſanctoꝝ angeloꝛuzʒ eſſe
poſſit exemptꝰ:ſed dei ſoliꝰ. Neq; eni et
6 intellectũ pax eiꝰ excellit.

uõ etiä nunc nobiſcũ angeli cõcoꝛ/

ant:⁊ ꝙ remiſſio peccatoꝝ ętiã baptiʒa

Oncoꝛ

tem angeli nobiſcũ etiã nũc
cum remittunt᷑ noſtra pecca
Igeo poſt cõmemoꝛationẽ ſancte ec/
ie in oꝛdine cõfeſſiõis ponit᷑ remiſſio

peccatoꝛuʒ. Per hanc ceni ſtat eccłia:q̃ in
terris eſt. ꝑ hanc nõ perit qð perierat:et

inuentũ eſt. Excepto quippe baptiſma/

tis munere:quod cõtra oꝛiginale pecca
tum donatũ eſt:vt qð generatiõe attra/

ctum eſt regeneratõe detrahatur:⁊ tamẽ

actiua quoq; peccata qcunq; coꝛde:oꝛe:
opere cõmiſſa inuenerit tollit Hacergo

excepta magna indulgẽtia:vnde incipit
hominis renouatio:in qua ſoluit᷑ om̃is
reatus ⁊ ingeneratꝰ ⁊ additus. ipᷣa etiaʒ

vita cetera iam ratiõe vtentis etatis ãn/
talibet pꝛepolleat fecunditate iuſticie ſi/

ne remiſſione peccatoꝛũ nõ agitur. Ouo
niã filij deiq;diu moꝛtaliter viuũt:eum

eoꝛũ qui ſemꝑ vident faciem pfis. HNHos
autẽ qntuſcũq; ſit in nob intellectus hu

a. LXIIIE

moeten
dictuy
ſuntden
iflide
ſuomur

porelit

lushin
uan,N
in as
n dcoc
zlana
ſoneviuit
ainine pee
ſondrxt⸗
ave
en
detäd
ſedoet

— G
dadededi
penena⸗
Inacii
commiſſun
amcoren
ſyummpi
buuntan
ſodolorg
nhopinai
lignluſg
Nit genid
NWrſidun
Unmpei
lnqmnnen
Alfpeni
Piniin
mmimner
hfemi
motinen
ſnzi
neo⸗

ckparnire
Negtuntan
Uytdicnn
nofzn
npfi. Ros
lleanshe
uunpſoe
ncäcsngck
danßßivide
g Mbabe
bohnos
Grnz deidi⸗
ohtobegit.

nenecpre.
Deivgoper.

ütlovinri
1 deioq,
niang be/
nbhocmelinf
deiqcelit
irintonnem
wgdruzeſe
. Pechais
teclit.
iangelchee⸗
bopt
1M

„

NMH

ſi mini
ohnn paca
ſſnctec
Nitwniſio
acingin
vehaptiinn
le llca
Nöe un/
ur: Me

dete :

hrto
tenchit

dei deſp

Fo.

⸗ẽ

moꝛte pfligũt. Et q;uis de illis ſit bacit
dictuz:quotq̊t ſpiritu dei agunt᷑:hi filij

ſunt dei.ſic tamẽe ſpũ dei excitãtur:⁊ tan

q; filij dei ꝓficiunt ad deũ:vt etiã ſpiritu

ſuo maxime aggrauãte coꝛruptibili coꝛ

poꝛe tanq; filij hominũ in àbuſdã moti
bus hũanis deficiant ad ſeipᷣos: et ideo
peccent. Intereſt quidẽ q̃ntum ſatis di⸗/
u Hac enĩ qꝛ peccatum eſt om̃e cri
men.ideo crimẽ eſt etiaʒ om̃e peccatum.
Itaq; ſanctoꝝ hominũ vitã q;diu ĩ hac
moꝛte vinitur inueniri poſſe dicimꝰ ſine
crimine.peccatũ autẽ ſi dixerimꝰ qꝛ non

habemꝰ:vt ait ſanctꝰ aplłus:noſipᷣos ſe/

qucimꝰ: ⁊ veritas in nobis nõ eſt.

O)p intra eccleſiã catholicã q;libʒ cri-

minoſis nõ deneget᷑ penitẽtie locus:⁊ q̃

liter debeat agi ipa penitentin.
biade .Xin. .—
Eg neqʒ de ip

ſis criminibo q́;libet magnis
remittẽdis in ſancta eccleſia:
erãda eſt miſericoꝛdia: agentib⸗
penitentiã fᷣm modũ ſui cuiuſq; peccati
In actiõe autẽ penitẽtie vbi tale crimẽ
cõmiſſum eſt:vt is qͥ cõmiſit a chꝛiſti eti
am coꝛꝑe ſeparet᷑:nõ tam ↄſiderãda ẽ mẽ
ſura temꝑis q;ᷓ doloꝛis. Eoꝛ enĩ ↄtrituzʒ
⁊ humiliatũ deꝰ nõ ſpernit. Uerũ qꝛ ple
rũq; doloꝛ alteriꝰ coꝛdis occultꝰ eſt alte
ri:neq; in alioꝝ noticiã ꝑ verba vel que/⸗
cũq; alia ſigna ꝓcedit:cũ ſit coꝛã illo cui

dicit. gemitꝰ meus a tenõ eſt abſcõditꝰ.
recteoſtituunt᷑ ab his qͥ eccleſijs pꝛeſũt
tempꝑa penitẽtie:vt fiat etiã ſatis eccleſie

in qua remittunt᷑ ipᷣa peccata. Extra eã
quippe nõ remittunt᷑ Ipſa nanq; ꝓpꝛie
ſpiritũſanctũ pignus accepit:ſine q̊ non

remittunt᷑ vlla peccata:ita vt quibus di

mittunturↄſequant᷑ vitã eternnn.
O remiſſio peccatoꝝ ad futurũ iudi
cium ꝑtineat:cũ in hac vita etiã paruu/

li baptiʒati diuerſo modo crucient᷑: quo

rundã vero pene in poſterũ reſeruent᷑.
Capitulũ.I.XV

gis eniʒ pꝛo

miſſio peccatoꝝ. In hac au

Pmittunt.

. Beduntur au

ter futurũ iudicium fit re

xLVI

tem vita vſq;adeo valet: qd ſcriptuʒ eſt⸗

graue iugũ ſuꝑ filios adama die exitus

de ventre mr̃is eoꝛũ:vſqʒ in diẽ ſepultu/

rei mr̃eʒ omniũ: vt etiã ꝑuulos videamꝰ
poſt lauacrũ regeneratiòis diuerſoꝛum
maloꝝ afflictiõe cruciari:vt intelligamꝰ

totũ qð ſalutaribo agit᷑ ſacramẽtis: ma/
gis ad ſpem futuroꝝ bonoꝝ q́; ad rten
tionẽ vel adeptionẽ pꝛeſentium ꝑtiner

Multa etiaʒ mala hic vident᷑ ignoſci et
nullis ſupplicijs vindicari:ſed eoꝛuʒ pe

ne reſeruant᷑ in poſterũ. Heq; enim fru/

ſtra ille ppꝛie dicit᷑ dies iudicij qũ veétu
rus eſt iudex viuoꝝ atq; moꝛtuoꝝ. Si

cut econtrario vindicãtur hic aliq: et mrũ

ſi remittant᷑ pfecto in futuro ſeculo non
nocebũt. Pꝛopterea de quibuſdaʒ tem /
poꝛalibo penis:que in hac vita peccanti
bus irrogant᷑ eis.quoꝛuʒ peccata delent
ne reſeruent᷑ in finẽ:ait apłlus. Si enim
noſmetipᷣos iudicaremꝰ:a dño nõ iudi/
caremur. Cũ iudicamur autẽ a domino
coꝛripimur:ne cũ hoc mũdo dãnemur.
¶ De his qui intra eccleſiã catholicam
eleratiſſime viuunt:⁊ nullo modo peni
tentiã agunt:ac ſibi ſaluationẽ ꝑ ignem
¶ Lapitulũ.I. XVI

tem a buſdaʒ etiã hi qui no
men chꝛiſti nõ relinquunt:⁊
eius lauacro in ecclia baptiʒantur: nec
ab ea vllo ſciſmate vel hereſi pᷣciduntur:.
in qntiſſibet ſceleribo viuant:que nec di/
luant penitẽdo:nec elemoſyniſ redimãt:
ſed in eis vſq; ad huiꝰ vite vltimũ diem
ptinaciſſime perſeuerentſalui futuri per
igne:licet ꝓ magnitudine facinoꝛũ flagi/
