uit ⁊ peccatoꝛ iuſto:vt eoꝝ cõparatione

alacriꝰ donec ꝑficiat᷑ aſſurgat.Quiſquiſ

aũt ppli terreni tꝑibs vſq; ad illuminati
onẽ iterioꝛis hoĩs meruit ꝑpuenire:genꝰ

humanũ pꝛo tꝑe adiuuit:exhibẽs ei qðᷣ

etas illa poſcebat:⁊ ꝑ ꝓphetiã intimans
id qð exhibere oppoꝛtunũ nõ erat:q̃les
patriarche ac ꝓphete inueniunt᷑ ab his
q nõ pueriliter inſiliũt:ſʒ pie diligẽteraʒ
pertractãt diuinaꝝ ⁊ humanaꝝ rerũ:tã
bonũ ⁊ tam grande ſecretũ.Qõð etiã tem
poꝛiba noui populi a magnis ⁊ ſpiritua/
libo viris eccleſie catholice alũnis video
cautiſſime pꝛouideri:ne qͥd populariter

agant qð nondũ eſſe tẽporis:vt cũ popu

lo agat᷑ itelligũt:alimẽta lactea large aui
dis infirmioꝛib pluribo atq;ʒ inſtãter in/
fundũt.validioꝛibo aũt cibiſ cũ ſapiẽtib⸗
paucis veſcunt᷑ Sapientiã em̃ loquunt
inter ꝑfectos:carnalibo vero ⁊ aĩalibo q;/
uis nouis hoĩbiadhuc tamẽ paruulis:
nõnulla obtegũt:ſʒ nulla mentiunt᷑. Nõ
em̃ honoꝛibo ſuis vanis ↄſulũt:⁊ inani/
bus laudibo:ſed vtilitati eoꝝ cũ quibus
ſocietatẽ vite huiꝰ inire meruerũt. Hec
em̃ lex eſt diuine pꝛouidentie:vt nemo a
ſuperioꝛibo adiuuet᷑ ad cognoſcendã ⁊ ꝑ
cipiendam gratiam dei:qui non ad ean⸗
dem puro affectu inferioꝛes adiuuerit.

R D

De vera reli

Ita de peccato noſtro:qð in homĩe pec/
catoꝛe:ipſa natura noſtra cõmiſit ⁊ genꝰ
humanũ.factũ eſt magnũ decꝰ oꝛnamen
tumq; terraꝝ:⁊ tam decẽter diuine ꝓui/
dentie ꝓcuratõne adminiſtrat᷑:vt ars in/

effabilis medicine ipam vicioꝝ feditatẽ

in neſcio quã ſui generis pulcritudinem
vertat.Et quoniã de autoꝛitatis benefi
centia quantũ in pᷣſentia ſatis viſum eſt:

locuti ſumꝰ:videamꝰ quatenꝰ ratio poſ/

ſit ꝓgredi a viſibilib ad inuiſibilia:et a

tempoꝛalibo ad eterna conſcendẽs. Non

em̃ fruſtra ⁊ inaniter intueri opoꝛtet pul
critudinẽ celi:oꝛdinẽ ſiderũ:candoꝛẽ lu/⸗
cis:dieꝝ ⁊ noctiũ viciſſitudies:lune mẽ
ſtrua curricula:anni quadrifariã tempe

rationẽ:q̃dripartit elemẽtis cõgruenteʒ
tantã vim ſeminũ:ſpecies numeroſq; gi

gnentiũ:⁊ om̃ia ĩ ſuo genere mod enl⸗
um naturãq; ſeruãtia.In quoꝝ ↄſidera
tione nõ vana ⁊ peritura curioſitas exer

cenda eſt.ſed gradꝰ ad ĩmoꝛtalia et ſemp

ꝑmanẽtia faciẽdus. Pꝛoximũ em̃ eſt at/

tendere que iſta ſit natura vitalis:qᷓ cun
cta iſta ſentit:q̃ pꝛofſecto quoniã vitã dat

coꝛpoꝛi:pᷣſtãtioꝛ eo ſit neceſſe eſt. Nõ enĩ
qualucũq; moles:quãq; iſta viſibili luce

pfulgeat:ſi vita careat magni eſtimãda
eſt Quelibet nãq; viua ſubſtãtia:cuilibʒ
nõ viue ſubſtãtie:nature lege pᷣponitur.
Sed qꝛ irrationalia quoqʒ animãtia vi
uere atq; ſentire nemo ambigit.illud in
animo humano p̃ſtantiſſimũ eſt:nõ quo
ſentit ſenſibilia:ſʒ quo iudicat de ſenſibi

libo. Nã ⁊ vident acutiꝰ ⁊ ceteris coꝛꝑis
ſenſibo acrius coꝛpa attingũt plereq; be/

ſtie q; homĩes:ſed iudicare de coꝛpoꝛibꝰ

nõ ſentientis tantũ vite:ſʒ etiã ratiocinã

tis eſt:qua ille carẽt:nos excellimꝰ Jam
vero illud videre facillimũ eſt:pᷣſtantio/
rem eſſe iudicanteʒ:q; illa res eſt de qᷓ iu

dicatur. Non ſolũ autem rationalis vi/

ta de ſenſibilibe:ſed de ipſis quoq; ſenſi

bus iudicat.Cur in aqua remũ fractuʒ

opoꝛteat apparere:cũ rectꝰſit:⁊ cur ita p
oculos ſentire neceſſe ſit. Nam ipſe aſpe
ctus oculoꝛum renũciare id poteſt:iudi/
care autẽ nullo modo. Quare manifeſtũ

eſt. vt ſenſualẽ vitã coꝛpoꝛi.ita rationalẽ
vtriq; pᷣſtare.Itaqʒ ſi ratõnalis vita per

idera

tioꝛ. Dʒ qꝛ claru eſt ei eſſe mutabilẽ qñ

nunc perita nüc imperita inuenit᷑:tanto
aũt meliꝰ iudicat quãto eſt peritioꝛ:⁊ tã

to eſt peritioꝛ:quãto alicuiꝰ artis vel di

ſcipline vł ſapiẽtie particeps eſt.ipſiꝰ ar

tis natura querẽda eſt. Heq; nüc artẽ in

telligi volo que notat᷑ experiedo:ſed que

ratiocinãdo indagat᷑. Ouid em̃ pᷣclaruʒ

nouit.ꝗ nouit ea impẽſa:que calce ⁊ are

ris comꝑatõe reſpuat᷑. Ita reperit᷑ nibil
eſſe aliud artẽ vulgarẽ:niſi reꝝ expertaꝝ

5*

na cõficitur:tenacius lapides coherere
qᷓ; lutoꝛaut qui tam elegãter edificat.vt

que plura ſunt: paria paribo reſpõdeant:
que aũt ſingula ſunt mediũ locũ teneãt:⸗

Quãq; iſte ſenſus iã ſit rationi veritati/
q; vicinioꝛ.

ſus ipᷣe videt᷑ expetere.vt aut impares ñ
ſint:aut inter maximã ⁊ minimam ita ſit
media:vt tanto pᷣcedat minoꝛem quãto
a maioꝛe pᷣcedit᷑. Ita em̃ pꝛimo quaſi na

tura ipſa cõſuliturquid pꝛobet Ubipo

tiſſimũ notandũ eſt:quẽadmodũ qð ſo/
lum inſpectũ minꝰ diſplicuerit:in melio

placitarũq;ʒ memoꝛiã:vſu quodã coꝛꝑis

atq; operatõnis adiuncto:quo ſi careas
iudicare de operib poſſis.qð multo eſt

excellentiꝰ quãuis operari artificioſa nõ

poſſis.

omia.ipſa vero conueniẽtia equalitateʒ
vnitatẽq; appetat vel ſimilitudine pari/

um partiũ vel gradatione diſpariũ.quiſ
eſt qui ſummã equalitatẽ vel ſimilitudi/
nẽ in coꝛpoꝛib inueniat:audeatq; dicere
cũ diligẽter cõſiderauerit.qðlibet coꝛpꝰ
vere ac ſimpliciter vnũ eſſe:cũ omia vel
de ſpecie in ſpeciẽ.vel de loco in locũ trã
ſeundo mutent᷑.⁊ partibo ↄſtent ſua loca
obtinentib: per que in ſpacia diuerſa di
uiduntur: Poꝛro ipſa vera equalitas ac

Sed certe querendũ eſt:cur
nos offendat.ſi duab feneſtris nõ ſuꝑ in
uicem:ſed iuxta inuicem locatis vna ea/
rum maioꝛ minoꝛue ſit:cum equales eſſe
potuerint.ſi vero ſuꝑ inuicẽ fuerint:am
beq; de medio quãuis impares:non ita
offendat illa inequalitas.⁊ cur nõ multũ
curemꝰ quãto ſit vna eaꝝ aut maioꝛ aut
minoꝛ quia due ſunt In tribus aũt ſen/

is. Dz cũ in omib artib cõuenien⸗/
tia placeat:qua vna ſalua ⁊ pulcra ſunt

ſeniltmcoath
Hon ochlig n
ſzmereintlan
Gicopolt
uitunt ihel
iſacernc
n ho Aoland
cnibltierpnlan
ſueantycaboꝛn
Gryteo'1cor⸗
1enitns menrd t
glidecorpenpt
Coiudicak nech
blietpe⸗ Hoen
Cgiroundun
ſläut n⸗
ſmeifotundid
gimnontanpe
ſpdlentejleoine
autfneioe
edes Gyine
wohneddens
nheit lidae
eilirnteiudien
ſpocigſigumn
legepanlinnt
gicnnt ig ler
ti Cmihjn

nnor ner ni

vritean⸗,
lenöfncjiucte⸗
naunntwriiin
faütnir n⸗
Cemnccennnnrin
Eigont,uen
lel ſonicerfne
toceidbir
Ncnneennaicſ⸗
ſoſnnncirhhen
taſttc irnn
itelggepigre⸗
fhneiſtennig

üchnnnie
ctei ſenmdie
mpenin hnuenön
gniwc bannoen
img

Ack kapnicmni
tamioſte
geiurn
rgrealeerg
Es chis heen
uncgimuifan t
nr nutüba mei
Bennonirertni
equangtücken
Gfencknonöſn
cenlocnns mer
ncunagunvd
Pinuice ſuenintan
is inpmesnon in
itnsarNöu
mer autmnian
m atidusit⸗
oe Ntaurinnn
Panr nioem n
Peiounognit
nrud wenn
Enimmnicd
iinmrunio
Sunmwknil
reniitencherin.
ieſucnoci
unoocboktanes
hoſiscd nu 4
Nperninifochti
nſaut un in
uaimiltii,
inimciron
vdiſon
tiraſmiindi
Grandenhde
Gt öltberecn

=

4

S=

ſimilitudo:atq; ipᷣa vera ⁊ pꝛima vnitas
non oculis carneis neqʒ vllo tali ſenſu.
ſʒ mẽte intellecta ↄſpicit᷑. Uñ em̃ q̃liſcũi

q; ĩ coꝛpoꝛib appeteret᷑ eq̃litas:aut vñ
ↄuinceret᷑ lõge plurimũ differrea ꝑfecta
niſi ea q̃ ꝑfecta eſt mẽte videret᷑:ſi tñ q̃ fa

cta nõ eſt ꝑfecta dicẽda eſt:Et cũ oĩa qᷓ

ſenſibiliter pulcra ſũt: ſiue natura edita:
ſiue artib elaboꝛata:lo ⁊ tꝑibo ſint pul

cra: vt coꝛpꝰ ⁊ coꝛꝑis motus.illa eq̃litas
⁊ vnitas menti tantũmodo cognita:bm

quã de corꝑea pulcritudie ſenſu internũ
cio iudicat᷑:nec loco tumida eſt:nec inſta
bilis tꝑe. Nõ em̃ recte dici pᷣt:ſm eã iudi
cari rotundũ cantũ:⁊ nõ ſᷣm eã rotundũ
vaſculũ:aut ſm eã rotundũ vaſculũ:⁊ ñ
ſm eã rotundũ denariũ. Siblr in tꝑib at
q́; ĩ motibo coꝛpoꝝ:ridicule dicit᷑t̃m eaʒ
iudicari eq̃les ãnos:⁊ nõ ſᷣm eã eq̃les mẽ

ſes:aut ſm eã eq̃les mẽſes:⁊ nõ ſm eã eqd
les dies. Sʒ ſine ꝑ hec ſpacia:ſiue ꝑ ho

ras:ſiue ꝑ bꝛeuioꝛa momẽta:cõueniẽter

moueat᷑ aliqq:eadeʒ vna ⁊ incõmutabili

eq̃litate iudicat᷑. Oð ſi minoꝛa ⁊ maioꝛa

ſpacia figuraꝝ atqʒ motionũ ſᷣm eandeʒ
legẽ parilitatꝭ vł ſilitudis vł ↄgruẽtie iu
dicant᷑.ipᷣa lex maioꝛ eſt his oĩbo:ſʒ potẽ
tia. Ceterũ ſpacio:aut loci:aut tꝑis:ꝛnco
maioꝛ nec minoꝛ:qꝛ ſi maioꝛ eſſet nõ fin

totã iudicaremꝰ minoꝛa.ſi autẽ minoꝛ eſ

ſet:nõ ſm eã iudicaremꝰmaioꝛa.Nũc ve
ro cum fſᷣm totã q̃drature legẽ iudicet᷑:t et
foꝝ qdratũ:⁊ lapis q̃qratus:⁊ tabella:2
gẽma q̃drata:rurſus ſᷣm totã eq̃litatꝭ le
gẽ iudicent᷑ ↄuenire ſibi motꝰ pedũ cur

rentꝭ foꝛmice:⁊ ſᷣm eã gradiẽtis elephan

tis.qͥs eã dubitet locoꝝ interuallis ac tẽ
poꝝ:nec maioꝛẽ eſſe:nec minoꝛẽ:cũ potẽ

tia ſupet oĩa: Nec aũt lex oĩm artiũ cum

ſit omino incõmutabiliſ:mes vᷣo hũana
cui talẽ legẽ videreↄceſſũ eſt:mutabilita
tẽ pati poſſit erroꝛis:ſatꝭ apparet ſup mẽæ

tẽ noſtrã eſſe legẽ:q̃ veritas dicit᷑. Nec iã

„

₰

ritas q̃ lex omniũ artiũ recte dicit᷑:⁊ ars
omipotẽtis artific. Jtaq; cũ ſe aĩa ſen/

ciat:nec coꝛpoꝝ ſpeciẽ motũq; iudicare

illud ambigendũ eſt incõmutabilẽ natu
rã q̃ ſupᷣ rõnalẽ aĩazʒ ſit deũ eſſe:⁊ ibi eſſe
pꝛima vitã:⁊ pꝛimã eſſentiã:vbi eſt pᷣma
ſapiẽtia. Nã hec eſt illa incõmutabil ve

m ſe ipaz:ſiml opoꝛtet agnoſcat pᷣſiare
ſuã naturã ei nature de qᷓ iudicat:pſtare
auũt ſibi eã naturã ſᷣm quã iudicat:⁊ de

iudicare niło modo pᷣt. Poſſũ em̃ dicere

Ire ſilia ſibi ex vtraq; ꝑte rüdere mebꝛa

cuiuſq; coꝛꝑpis debeãt:qꝛ ſũma eq̃litate

Delectoꝛ:quã nõ oculis coꝛꝑis ſʒ mentis

Ptueoꝛ.Quapꝛopter tãto melioꝛa eſſe iu

dico ꝗᷓ oculis cerno:quantoꝓp ſui natuna
vicinioꝛa ſũt his qᷓ animo ĩtelligo.Qua

re autẽ illa ita ſint:nullus pᷣt dicere. Nec

ita debere eſſe quiſq; ſobꝛie dixerit: que

ſi poſſint eſſe nõ ita. Quare aũt nob pla/

ceãt:⁊ cur ea quãdo meliꝰ ſapimꝰ:veh e

mentiſſime diligam:ne id quidẽ quiſq;
ſi ita rite intelligit dicere audebit. Ut eĩ
nos ⁊ om̃es anime rationales ſᷣm verira
tem de inferioꝛib recte iudicamuſ:ſic de
nobis quãdo eidẽ coheremꝰ:ſola ipᷣa ve
ritas iudicat.De ipᷣa vero nec pater:non
em̃ minoꝛ eſt q; ipſe:⁊ ideo q̃ pater iudi /

cat per ip̃am iudicat. Ofmia em̃ qᷓ appe/

tunt vnitatẽ hanc habẽt regulã vel foꝛ
mã vel exemplũ vel ñ quo alio verbo di/
ci ſe ſinit:quoniã ſolã eiꝰ ſimilitudinẽ a q̃

elſſe accepit impleuit:ſi tñ accepit nõ in/

cõgrue dicit᷑ ꝓ ea ſignificatõe qua filuus
appellat᷑quia nõ de ſeipſo eſt:ſʒ ð pꝛimo
ſummoq; pꝛincipio qui pater dicit᷑.ex q̃

ofis paternitas i celo ⁊ 1 terra nominat᷑

Pater ergo nõ iudicat quenq;:ſʒ om̃e i
diciũ dedit filio:⁊ ſpũalis homo iudicat

omia: ip̃e autẽ a nemine iudicat᷑.i.a nllo
Hojie:ſed a ſola ipſa lege ſ̃ᷣm quã iudicat

omia:quoniã ⁊ illud veriſſime dictũ eſt.
Opoꝛtet nos om̃es exhiberi ante tribu /
nalchꝛiſti Dinta ergo iudicat:qꝛ ſuper
om̃ia eſt qñ cũ deo eſt. Cũ illo aũt eſt: qñn
puriſſime ĩtelligit:⁊ tota charitate qdð in
telligit diligit. Ita etiã qᷓ;tuʒ pᷣt:lex ipſa
etiã ipᷣe fit ſm quã indicat oĩa:⁊ ð q̃ iui
care nullꝰ pᷣt. Sicut ĩ iſtꝭ tꝑalibo legibꝛ.
quãq; de his hoĩes iudicẽt cũ eas inſti /
tuũt:tñũ cũ fuerint inſtitute atq; firmate:
nõ licebit iudici de ipᷣis iudicare:ſed fᷣm
ipᷣas.Cõditoꝛ tñ legũ tꝑalium ſi vir bo
nus eſt ⁊ ſapiẽs:illã ipᷣaʒ ↄſulit eternã:d
qua nulli anime iudicare datũ eſt.vt fᷣm
eius incõmutabiles regulaſ:quid ſit pꝛo
tempoꝛe iubendũ vetãdumq; diſcernat.

.

—

De vera religione

Eternã igit᷑ legẽ mũdis animis fas ẽ co⸗
gnoſcere:iudicare aũt nõ fas ᷑. Hoc aut

intereſt qð ad cognoſcẽdũ ſatis eſt vt vi
deam'ita eſſe aliqd vel nõ ita.Ad iudicã
dũ vero addimꝰ aliqᷣd qͥ ſignificemꝰ poſ

—— 9

ſee eſſe ⁊ aliter. velut cũ dicimꝰ.ita eſſe de

bet:aut ita eſſe debuit:aut ita eſſe debe/
bit. vt ĩ ſuis oꝑib artifices faciãt. Ged
multis finis eſt hũana delectatio:nec vo
lunt tendere ad ſuperioꝛa vt iudicẽt:cur
iſta viſibilia placeãt Itaq; ſi querã ab ar
tifice vno arcu ↄſtructo:cur alteꝝ parem
otra ĩ alterã partẽ moliat᷑.rñdebit credo
vt paria paribo edificij mẽbꝛa reſpõdeãt
Poꝛro ſi pergaʒz q̃rere igißencur eligat:
dicʒz decere: ̊ eẽ pulcrũ:h̊ delectare cer
nentes. Nihil audebit ampliꝰ. Inclina/⸗

tus em̃ recũubit oculis:⁊ vnde pendeatũ

intelligit.At ego viꝝ intrinſecꝰ oculatũ
2⁊ inuiſibiliter videntẽ:nõ deſinã cõmo/
nere:cur iſta placeãt:vt iudex eſſe aude/
at ipᷣiꝰ delectatõis hũane. Ita em̃ ſuꝑfer
tur illinec ab ea tenet᷑:dũ nõ ᷣm ipam ſʒ
ſpᷣa; iudicat. Et pꝛiꝰ querã vtꝝ ideo pul
cxa lint:qꝛ delectant:an ideo delectẽt:qꝛ
pulcra ſut. Hic mihi ſine dubitatõe re/
ſpondebit᷑ꝛideo delectare qꝛ pulcra ſunt.
Nueraʒ ̊ deinceps qre ſint pulcra.Et ſi
titubabit: ſubijciã vtꝝ ideo:qꝛ ſiles ſibi
partes ſũt.⁊ aliqᷓ copulatõe ad vnã cõue
nientiã redigunt᷑.Oð cũ ita eſſe cõpere/⸗
rit:inteꝛrogabo.vtꝝ hãc ip̃am vnitatem
quã ↄuincunt᷑ appetere ſũme impleãt an
lõge infra iaceãt:⁊ eã qdᷣãmodo mẽtiant
Oð ſi ita eſt nã qͥs nõ admonitꝰvideat:
necq; vllã ſpeciẽ:neq; vllũ omino eſſe coꝛ
pus: qd nõ habeat vnitatꝭ qlecũq; veſti/
giũ:neq; q; tiuis pulcerrimũ coꝛpꝰ cuz
interuallis locoꝝ neceſſario alið alibi ha
beat:poſſe aſſeqͥ eã quã ſequit᷑ vnitateʒ)
Ire ſi h̊ ita eſt flagitabo vt rũdeat.vbi vi
deat ipᷣe vnitatẽ hanc:aut vnde videat.
quã ſi nõ videret vnde cognoſceret ⁊ d
imitaret᷑ coꝛpoꝝ ſpecies ⁊ qd implere nõ
poſſet. Nũc vero cũ dicit coꝛpoꝛibo.vos

quidẽ niſi aliq̃ vnitas ↄtineret:nihil eſſe

tis.⁊ rurſus ſi vos eſſetis ipᷣa vnitaſ:coꝛ
poꝛa nõ eſſetis.recte illi dicit᷑. Uñ noſti
illã vnitateʒ:Fᷣin quã iudicas coꝛꝑa:quã
niſi videres iudicare nõ poſſes ꝙ eã non

impleãt. Si aũt his coꝛpoꝛeis oculiſ eãẽ
videres:nõ vere diceres:quãq; eiꝰ veſti-

gio teneant᷑.longe tũ ab eo diſtare. Naʒ
iſtis oculis coꝛpoꝛeis nõ niſi coꝛꝑalia vi
des. Mẽte igit᷑ eã videmꝰ. Sʒ vbi vide
mus? Sih̊ loco eſſet vbicoꝛpꝰ noſtʒꝝ eſt
nõ eã videret qͥ h̊ modo in oꝛiẽte de coꝛ/
poꝛibo iudicat. Nõ &̊ iſta continet᷑ loco:⁊
tñ adeſt vbicũq; iudicãti:nuſq; eſt ꝑ ſpa
cia locoꝝ:⁊ ꝑ potẽtiã nuſq; nõ eſt.O. ſi

ęxã coꝛꝑa mentiunt᷑.nõ eſt credendũ men/

tientibo:ne incidamꝰ ĩ vanitates vanita
tũ:ſʒ querendũ potiꝰ cũ ideo mentiãtur

qꝛ eã vident᷑ onñdere oculis cameis:cũ il
la mẽéte pura videat᷑.vtꝝ in tantũ menti

ant᷑ inq; tũ ei ſilia ſunt:an inq; tũ eã nõ aſ

ſequunt᷑. Hã ſi aſſeq̃rent᷑: qð imitantur
implerẽt. Si aut implerẽt om̃ino eſſent
ſimilia. Si omino eſſent ſilia:nihil ĩter
illã naturã ⁊ iſtã intereſſet.O. ſi ita eſſet

nõ eaʒz mentirent᷑. Id em̃ eſſent qð illa eſt

Aec tñ mentiunt᷑ diligentiꝰ ↄſiderãtib.

2

Ouia ille mentit:q vult videri idqð nõ
eſt. Qui aũt nõ voles aliud putat᷑ qᷓ eſt:
noõ mentit᷑:ſʒ fallit tamẽ Nã ita diſcernit
mentiẽs a fallete:q; ineſt omi mentienti
volũtas fallẽdi:etiã ſi nõ ei credat᷑.falleſ
aut eſſe nõ pᷣtqͥ nõ fallit. Ergo coꝛpoꝛea
ſpecies:qꝛ nullã voluntatẽ habet nõ mẽ
tit᷑.ſi vero etiã nõ puteteſſe qð
fallit. Sʒ ne ipᷣi quidẽ oculi fallũt.nõ eĩ
renũciare poſſunt aio niſi affectõeʒ ſuã.
D ſi nõ ſolũ ipᷣi ſʒ oẽs coꝛpis ſenſus ita

leqð nõ eſt nec

nunciãt vt afficiunt᷑ qͥd ab eis ampliexi
gere debeam? ignoꝛo. Tolle itac; vani/

tates:⁊ nulla erit vanitas. Si qͥs remũ
frãgi ĩ aq̃ opinat᷑:⁊ cũ ide auferẽ᷑ integra⸗
ri.nõ malũ habet internunciũ:ſʒ malꝰeſt
iudex. Na ille ꝓ ſua natura nõ potuit ali
ter in aq̃ ſentire:nec aliter debuit.Si eĩ
aliud eſt aer:aliud aq̃:iuſtũ eſtvt aliter in
gere aliter in aq̃ ſentiat᷑ Quare oculꝰ re/
cte videt. Ad h̊ em̃ factꝰ eſt:vt tm̃ videat
ſʒ animꝰ ꝑuerſe iudicat:cũ ad ↄtẽplãdaxʒ
ſummã pulcritudinẽ mẽs nõ oculꝰ ſactꝰ
eſt. Ille aũt vult mentẽ ↄuertere ad coꝛ/

re camalia:⁊ videre ſpũalia qð fieri non

pᷣt.Quare iſta puerſitas coꝛrigẽda eſn 2
ſu⸗

niſi fecerit qð ſurſũẽ deoꝛſũ:⁊ qð deoꝛ

inſineu⸗
ſeinien in
hanund Jd,
ttunune .
nur Oondl
hobisph nniſ,
ſiuſetfhb,
na ſpg ſlit
ſalernititeoti
illomſipo
lhzer od
ſpenp ß
hicſer Porro
lſebtoeöſin⸗
ſehenicicesda⸗
unagnöerin
Nelbencsr
lcunzre
ſinendiend
gergo rize
get Dareqrt
qbopilooina
pſyemmonio
gcipuncitia
umndhofrß
ſlenndurgi⸗
iymwne
h heune N
agtisfingoni,
Weosficbin
Swhckſltsti
ſo Püſleane
ulyugt ſi .
llonſino Bi
llis ſtegnec
ſiſtmnſiniſel
Ghecmnernnf
nneintf,

Goiſncels

Erlohrci
heegichieel
Ghongſtie
teſiti liſn

cherenl
Cercgeqniczec
mn beodinf
eonöniſcahle,
fiden Oſh
erpbicp it
wdo inoriͤtedin

elhconnnctlen

dcinmſcheh
Wöock
öckandarizn
um'imnimstng

Nn iidenin

voayliscnrsdil
rmintmnita
Frensgd inanm
Plerit ontwoſn
nr Aunnblirr
iſe. Oyiinche⸗
tnmi füindin
Fünkofinone
ni nötied
l CN
uncnikihmno
mickb icler
roaliſlürt
Gniiaftendczſli⸗
Scnnsllng

Bipesnllei.

0Talrini,
ins i anli
ciiemſmiiing
nmmri/n
Aummnin N
irrmti i
Gchrie⸗ 1
Oe l

eſt ſurſũ.regno celoꝝ aptꝰ nõ erit.Nõ
ſũma q̃ram i infimis:nec ipᷣis ĩfimis in
hereamꝰ. Judicemꝰea:ne cũ ipᷣis iudice
mur.i.tm̃ eis tribuamꝰ q;tũ ſpecies me⸗
ret᷑ extrema:ne cũ ĩ nouiſſimis pᷣma qri/
mus:ꝗ pꝛimis inter nouiſſima numere/
mur.Oõ nihil ipᷣis nouiſſimis obeſt:ſed

nobis plurimũ. NHec ideo dinĩe puiden
tie adminiſtratio minꝰ decoꝛa ſit:qꝛ ⁊ in/
iuſti iuſte:⁊ fedi pulcre echnant —
pterea nos fallit reꝝ viſibiliũ pulcritu/⸗

t ſiꝓ

do:qꝛ vnitate ↄtinet᷑ ⁊ nõ implet vnitatẽ
intelligamꝰ ſi poſſumꝰnõ ex eo qð ẽ nos
falli:ſʒ ex eo qð nõ eſt.Om̃e qͥppe coꝛpꝰ
veꝝ coꝛpꝰ eſt:ſʒ falſa vnitas. NHõ em̃ ſũ/⸗
me vnũ eſt:aut in tantũ id imitat᷑ vt im/
pleat:⁊ tñ nec coꝛpꝰ ipᷣm eſſet:niſi vtcũq;
vnũ eſſet. Poꝛro vtcũq; vnũ eſſe ñ poſſʒ
niſi ab eo qd ſũme vnũ eſt id haberet.O
aie peruicaces date mihi qᷣ videat ſine vl
la imaginatõe viſoꝝ carnaliũ.Date mi/
hi ꝗ videat oĩs vniꝰ pꝛincipiũ ũ eſſe niſi
vnũ ſolũ a q̊ ſit om̃e vnũ:ſiue illud ĩpleat
ſiue nõ ĩpleat.Oui videat date:nõ q liti/
get:nõ qͥ videri velit ſe videre qð nõ vi/
det Date qͥ reſiſtat ſenſibo carnis ⁊ plagꝭ
qͥb ꝑ illos in aĩia vapulauit.Qui reſiſtat
ↄſuetudini hoĩm:reſiſtat laudibo hoĩm:
q̃ cõpungat᷑ i cubili ſuo:qͥ reſculpat ſuuʒ
ſpũm:qͥ nõ foꝛis diligat vanitates:⁊ que
rat mendacia:qͥ iam ſibi nouerit dicere.
i vna roma ẽ:quã circa tiberim neſcio
s romulꝰdicit᷑ↄdidiſſe:falſa eſt iſta quã

cogitãs fingo:nõ em̃ eſt ipᷣa:nec ibi ſum

modo. Nã qd ibiagat᷑ modo vtiq; ſcirẽ.
SDi vn' eſt ſol:falſus ẽ iſte quẽ cogitans
fingo. Nã ille curricula ſua certis loc et
tpib ꝑagit. Iſtũ vero ego vbi volo ⁊ qñ
volo ↄſtituo. Bi vnꝰ eſt ille amicꝰ meꝰ:
falſus ẽ iſte quẽ cogitãs fingo.ſNam ille
vbi ſit neſcio:iſte ibi fingitur vbi volo.
Egoipe certe vnuſ ſũ:⁊ h̊ loco eſſe ſentio
coꝛpꝰ meũ:⁊ tñ ſigmẽto cogitatõis per/
go älibet: ⁊ loqͥꝛ cũ q̃libet.falſa ſunt hec:
nec quiſq; intelligit falſa. Nõ &̊ intelligo
cũ iſta ↄtemploꝛ ⁊ iſtis credo:qꝛ veꝝ eſſe
opoꝛtet ꝙ ĩtellectu ↄtẽploꝛ. Nunqͥd foꝛ/
te ſũt iſta q̃ ſantaſmata dici ſolent: VUñ g̊
impleta ẽ aĩa mea illuſionib⸗? VUbi ẽ veꝝ
qð mẽteↄſpicit᷑: Ita cogitãti iã dici pᷣt.

CCVII.

Alla lux vᷣa eſt q̃ hecnõ eſſe va cognoſcę.
er hãc illud vnũ vides:qͥ iudicãs vnũ
eſſe ꝗcqd aliud vides.nec tñ h̊ eſſe qð il/
lud ẽ:qͥcqͥd mutabile vides.Oð ſi h in⸗

tueri palpitat mẽtis aſpectꝰ:qͥeſcite:no/

lite certare:niſi cũ ↄſuetudine coꝛpoꝛum
Yůaʒ vincite:⁊ victa erũt oĩa.Unũ cer/
te qᷓramꝰ:q̃ ſimpliciꝰ nihil ẽ. Ergo ĩ ſim/
plicitate coꝛdis qᷓramꝰ illũ.Agite ociuʒ
inqᷣt:⁊ agnoſcetꝭ qꝛ ego ſũ dñs.⁊ etiã.va
cate ⁊ videte qm̃ ego ſũ deꝰ.nõ ociũ deſi
die:ſʒ ociũ cogitatõis:vt a locis ⁊ tꝑib

vacetis. Hec em fantaſmata tumoꝛis ⁊

volubilitatꝭ:oſtantẽ vnitatẽ videre nõ ſi
nunt.LCoca offerũt qð amemꝰ:tꝑa ſurri
piũt qð amamꝰ:⁊ relinquũt ĩ aia turbas
fantaſmatũ qͥb in aliud atq; aliud cupi/
ditas incitet᷑. Ita fit inquietꝰ ⁊ erũnoſuſ
animꝰ fruſtra tenere a bo tenet exoptãs
VUocat᷑ &̊ ad ociũ.i.vt iſta non diligat:q̃
diligi ſine laboꝛe nõ poſſũt. Sic em̃ eis
dñabit. ſic nõ tenebit᷑:ſed tenebit. Jugũ
em̃ meñ inaͤt leue eſt. huic iugo qͥ ſubie⸗
ctus eſt:ſubiecta habet cetera. Non &̊ la
boꝛabit:nõ em̃ reſiſtit qd ſubiectũ ẽ Sʒ
miſeri amici huiꝰ mũdi:cuiꝰ dñi erũt ſi
ſilij dei eſſe noluerint:qm̃ dedit eis pote
ſtatẽ filios dei fieri? Amici òͤ huiꝰmundi
tã timẽt ab eiꝰ amplexib ſeꝑari:vt nihil
eis ſit laboꝛioſius q; nõ laboꝛare.Sed
cui ſaltẽ illud maniteſtũ ẽ falſitatẽ eſſe:q̃
id putat᷑ eſſe qdðᷣ nõ ẽ.intelligit eã eſſe ve/
ritatẽ q̃ oñdit id qð ẽ.At ſi coꝛpa intãtũ
fallũt inq; tũ nõ implẽt illud vnũ qð cõ/
uincunt᷑ imitari:a qͥ pncipio vnũ ẽ qͥcqͥd
eſt.ad cuiꝰ ſimilitudinẽ qͥcqͥd nitit᷑ natu/

raliterappꝛobamꝰ:qꝛ naturalit᷑ ĩpꝛoba/

mꝰ qͥcqͥd ab vnitate diſcedit:atq; ĩ eiꝰdiſ
ſimilitudinẽ tedit:dat᷑ ĩtelligi eſſe aliqͥd
qð illiꝰvniꝰ ſoliꝰ:a q̊ pncipio vnũ eſt qͥc⸗/
qͥd aliq̃ modo vnũ ẽ:ita ſile ſit vt Bᷓ̊ oĩno

ĩpleat ac ſit idipᷣm.⁊ q̊ eſt veritas:⁊ vᷣbũ

I pᷣncipio:⁊ vᷣbũ deꝰ apud deũ.Si eĩ fal
ſitas ex his ẽ q̃ imitant᷑ vnũ:nõ inqtũ id
imitant᷑:ſʒ inq;tũ adimplere ñ poſſũt:il/
la ẽ vᷣitas q̃ adimplere potuit.⁊ id eẽ qdᷣ
E illud. pa q̃ illud oñdit ſicut ẽ. VUñ ⁊
verbũ ei:⁊ lux eiꝰ rectiſſime dicit᷑. Cete
ra illiꝰ vniꝰ ſiłia dici poſſũt inq; tũ ſũt:in
tantũ eĩ ⁊ vᷣa ſũt.hec aũt ipᷣa eiꝰ ſititugo.

⁊Tfꝑideo veritas. Ut em̃ veritate ſũt vera:

qᷓ vpa ſüt:ita ſilitudie ſimilia ſũt quecũcq;
ſilia ſ̃ le es veritas foꝛma veroꝝ ẽ:ita
ſ

ſilitudo fſoꝛma ſimiliũ ẽ.Quappter qm̃

va intantũ vᷣa ſũt:inq; tũ ſũt.intantũ aũt

ſũt inq; tũ pꝛincipalis vniꝰ ſimilia ſũt:Äea

foꝛma oim q̃ ſũt:q̃ eſt ſũma ſiłitudo bᷣn
cipij.⁊ veritas ẽ:qꝛ ſine vlla diſſimilitu/
dine ẽ. Uñ falſitas oꝛit᷑:nõ rebo ipᷣis fal/⸗
lentibxq̃ nihil aliud oſtẽdunt ſentieẽti q;
ſpeciẽ ſuã:quã ꝓ ſue pulcritudĩs accepe
rut gdu:neq; ipis ſenſibo fallẽtibo:q/ ꝓ na
tura ſui coꝛpis affecti nõ aliud q; ſuas af
fectões pᷣſidẽti aĩo nunciãt:ſʒ pẽta aĩas

fallũt cũ veꝝ q̃runt relicta ⁊ neglecta vita

te Hã qm oꝑa mag q artificẽ atq; ipam
arteʒ duexert. ̊ erroꝛe puniũt᷑:vt ĩ opib⸗

artificẽ artẽq; ↄquiraãt:⁊ cũ inuenire ne/
querint(deꝰ em̃ nõ coꝛꝑalibo ſenſibo ſub

iacet:ſʒ ipi mẽti ſuꝑeminet ipſa oꝑa exi/
ſtimet eſſe ⁊ artẽ ⁊ artificẽ. Hinc oꝛit᷑ oĩs
impietaſ:nõ modo peccãtiũ:ſʒ etiã dãna

toꝝ ꝓ pẽtis ſuis. Nõ em̃ tm̃ ſcrutari cre/

aturã õ pᷣceptũ dei:ſʒ ea frui potiꝰ qᷓ; ipſa

lege ⁊ veritate volũt:qð pꝛimi hoĩs pc
catũ depᷣhendit᷑:male vtẽtis libero arbi
trio:ſʒ H̊ quoq; ĩ ißa damnatõe addqunt.
vt nõ modo diligãt:ſʒ etiã ſeruiãt creatu
re potiꝰ qᷓ; creatoꝛi:⁊ eã colãt ꝑ ꝑtes eiꝰ:.
a ſumis vſq; ad ima veniẽtes. Ded aliich
ſeĩ H̊ tenẽt:vt ꝓ ſũmo deo animã colãt:?-
pꝛimã intellectualẽ creaturã:quã ꝑ veri ä

tatẽ pr fabꝛicauit:ad ipᷣaʒ veritatẽ ſempꝑ
intuendã ⁊ ſe ꝑ ipᷣaʒ:qꝛ omimodo ei ſimil
lima ẽ.Deinde veniũt ad vitã genitalẽ:p

aĩalia:⁊ inde ad ipᷣa coꝛꝑa colẽda dilabũ
tur:⁊ in his hᷣmo eligũt pulcrioꝛa:in qͥb
celeſtia maxie excellũt. Ergo in pᷣmis ſo
lis coꝛpꝰ occurrit:⁊ ĩ eo nõnulli remanẽt
aliqͥ ⁊ lune ſplẽdoꝛẽ religione dignũ pu/
tant. Eſt em̃ nobis vt phibet᷑ ppinqoꝛ:
vñ vicinioꝛẽ ſpeciẽ habere ſentit᷑.Alij eẽ

ceteroꝝ ſideꝝ coꝛꝑa adiũgunt:⁊ totũ ceo

lũ cũ ſtellis ſuis.Alij celo ethereo copu/
lant aerẽ:⁊ iſtis duobo ſuꝑioꝛibo elemen/
tis coꝛpoꝛeis ſubijciũt aĩas ſuas Gʒ in
ter hos illi ſibi vidẽt religioſiſſimi:qͥ vni
uerſã ſimł creaturã.i.mũdũ totũ cũ oĩb⸗

Ijĩ eo ſũt:⁊ vitã q̃ ſpirat᷑ ⁊ aiat᷑:quã qͥdazʒ

coꝛpoꝛeã:qdã ĩcoꝛpoꝛeã eſſe crediderũt.

trant᷑:cuiꝰ ꝑtes ſint ceteri.frlõ eĩ yniuer
ſe creature auctoꝛẽ ↄ ditoꝛẽq; nouerunt.

Inde ĩ ſimulacra pᷣcipitant᷑: ab opibuſ
dei vſq; ĩ oꝑa ſua ðᷣmergunt᷑ q̃ tũ adhuc

vliſibilia ſũt. Eſt em̃ aliꝰ deterioꝛ ⁊ inferi

oꝛ cultꝰ ſimulacroꝝ:q̃ fantaſmata ſua co

llũt:⁊ q cqd aĩo errate cũ ſuꝑbia vl tumo
recogitãdo imaginati fuerint religionii
noie obſeruãt:donec fiat ĩ aĩa:nihil om̃i/

no colẽdũ eſſe:⁊ errare hoĩes q ſuꝑſtitõe
ſe inuoluũt:⁊ miſera ſe implicãt fᷣuitute:
ſz fruſtra h ſentiũt:nõ em̃ efficiũt vt non
ſeruiãt:remanẽt quippe ipᷣa vicia qb vt
illa colẽda opinarent᷑ attracti ſũt. Derui
unt em̃ cupiditati triplici vł voluptatiſ⸗

vyt excellẽtie:vł ſpectaculi. Nego eẽ quẽ/
6 iſtoꝝ qᷓ nihil coledũ exiſtimãt:q n aut

carnalibo gaudijs ſubditꝰ ſit:aut poten/

tiã vanã foueat:aut aliqᷓ ſpectaculo dele

ctatꝰ inſaniat. Ita neſciẽtes diligũt txa/

lia: vt inde beatitudinẽ expectẽt. His ãt
reb quib quiſq; beatꝰ vult effici:fuiat
neceſſe ẽ:velit nolit. Nã quocũq; duxe/
rint ſequit᷑: qͥſqͥs ea viſus fuerit auferre
poſſe metuit᷑. Poſſüt ãt auferre iſta ⁊ ſcin

tilla ignis ⁊ aliq pua beſtiola. Poſtremo
vt omittaʒ innumerabiles aduerſitates:

tyꝑs ipᷣm auferat neceſſe ẽ oĩa traſeuntia.

taq; cũ oĩa tꝑalia mũdus iſte ↄcludat:

dib mũdi ꝑtib ſeruiũt:q ppterea putãt
nihil coledũ eſſe ne ſeruiãt. Uerũtñũ quã
Ec. Heinge vemut 1 le:HÿSihac reꝝ extremitate miſeri iaceat. vt
quã creaturã:viſibilia ⁊ tꝑalia gignẽtiaa
deꝰ eternꝰ⁊ incõmutabil oꝑat᷑. Hinc ad

vicia ſua ſibi dñari patiãt᷑ vellibidĩe vel

ſupbia vel curioſitate dãnati:vel duob⸗
hoꝝ:vł oĩbo q; diu ſũtĩ h ſtadio vite hu/⸗

mane:licet eis ↄgredi ⁊ vincere:ſi pꝛice
dant qð ĩtelligere nõdũ valẽt:⁊ nõ dili/

gaãt mũdũ:qm̃ om̃e qð ĩ mũdo :ſiẽ diui /

nitꝰ dictũ ẽ ↄcupiſcẽtia carnis ẽ:⁊ ↄ cupi

ſcẽtia oculoꝝ:⁊ ãbitio ſeculi Hoc modo

tria illa ſunt notata. Nã ↄcupiſcẽtia car

nis voluptat ĩfime amatoꝛes ſignificat:

ↄcupiſcetia oculoꝝ curioſoſ:ãbitio ſecłi
ſupbos.Triplex etiã tẽptatio ĩ hoĩe qm

vitas ipᷣa ſuſcepit:cauenda mõſtrata eſt.
Dic inᷣt tẽptatoꝛ lapidibo iſtꝭ vt panes
fiãt. At ille vn2 ſolꝰ mgr Hõ ĩ ſolo pane

ſitenachaiede⸗

nurhohhlof
tioouiteſſeo
Nonrnecfamt
tinisthlist
ſis oluptute
imöſrarnſir
doſiptrin
Düm Nlaun ll
Inclenihn⸗
iemnonuſnt
ſto teoll pe
ſinndgerpien
6ſefücityin
oſcecu den
lütgecplorne!

Irniß deünli

deipzſatninti
m oeonnh⸗
ſeneutdewen
ocenio inrö
Kaalkääd
Nopcgiern
Dücgrckr
lihuimäpcon⸗
ſoſuis icis⸗
tencit Wiſ
eornieropn
Alſnnnoternt
ſmaermmi

ſoeſepola

finie rianie,
geftitnei⸗Ouer⸗
gernhi ui
ifnfenaonn

rürwonont

urj puubiein
Vneyeocir

fſiipteiiſite

lgkfhſis gic

ſnſtu

nicien ünn

.di8 eW
Geſeigie⸗

Dahörde

ſtipß lbpſt

Amlſin

ſinktikei
oecieſegegt
ndeumgiͤcſen
nn ann ün
ENcinigan
Papenötebandr
ngemtifi
mancetiin
öntunſu
ei ipafnn
mfunmr elgient
migiiunhloni⸗
mmhoizt uſtipe
mnKeingtflmne
ienöcfrün
impliat ur

2 =

ücriſtinn

nbit'ſitau
taliſhecnen
din erpeei,
denn t ahti
lt fii goif
8 riigiiſan
ſütiruiend
rfi n
mhisuimlan
eſeiutiunn
rinsletr
zürienun
cnin Ceinan
nunnin uin
innitnihiit
ninmnnn,
ſtibſunſnn
dit un ,,
,,iv,

/
E

viuit hõ:ſʒ ĩ omi vbo dei. Ita em̃ domi

tã docuit eſſe oꝑtere cupiditatẽ volupta

tis:vt nec fami cedẽdũ ſit Sʒ foꝛte dña/⸗
tionis tꝑalis faſtu decipi poterat:qͥ car/
nis voluptate ñ potuit.oĩa ò regna mũ/
di mõſtrata ſũt ei:⁊ dictũ ẽ.Oiĩa tibi da/
bo:ſi ꝓſtratꝰ adorauerꝭ me.Cui rũſum ẽ
Dñm deũ tuũ adoꝛabis:⁊ illi ſoli ſᷣuies
Ita calcata ẽ ſuꝑbia. Sbiecta eſt aũt ex
trema curioſitatꝭ illecebꝛa Nõ em̃ vt ſeð
faſtigio tẽpli pᷣcipitaret vꝛgebat:niſi cã
tm̃ aliqͥd exꝑiendi. Sʒ neq; h̊ victꝰ eſt:⁊
iõ ſic rũdit:vt ĩtelligeremꝰnõ opꝰ eſſe ad
cognoſcẽdũ deũ:tẽtationibo viſibilit᷑ di⸗/
uina exploꝛare moliẽtibo. Nõ tẽtabis in

àt dñʒ deũ tuũ. Quãobꝛẽ qͥſs intꝰ vᷣbo
dei paſcit᷑ ñ qrit ĩ iſta heremo voluptatẽ:

q vni deo tm̃ ſubiectꝰ ẽ nõ q̃rit ĩ mõte.i.
I terrena elatõe iactantiã Quiſqs eterno
ſpectaculo incõmutabił veritatꝭ adhere
ſcit.nõ ꝑ faſtigiũ huiꝰcoꝛꝑis.i.ꝑ hoſ ocu
los pᷣcipitat᷑:vt tꝑalia ⁊ ĩferioꝛa cogſcat.
ODuid igit᷑ reſtat vñ ñ poſſit aĩa recoꝛda/⸗
ri pꝛimã pulcritudinẽ quã reliqᷣt:qũ ð ip

ſis ſuis vicijs pᷣt. Ita em̃ ſapiẽtia dei ꝑ/
tendit vſq; ĩ finẽ foꝛtit᷑. Ita ꝑ hãc ſũmꝰ
ille artifex oꝑa ſua ĩ vnũ finẽ decoꝛis oꝛ⸗
dinata ↄtexuit. Ita ülla bonitas a ſũmo

vſq; ad extremũ nllłi pulcritudini q̃ ab ip

ſo ſolo eſſe poſſet ĩuidet.vt nemo ab ipſa

vitate deijciat:qͥ nõ excipiat᷑ ab aliq̃ effi/

gie vitatiſ. Ouere ĩ coꝛꝑis voluptate qͥd
teneat:nihil alið ĩiuenies qᷓ; ↄuenientiã.

NHNã ſi reſiſtẽtia pariũt doloꝛẽ:cõueniẽtia

pariũt voluptatẽ. Recognoſce gů q ſit ſũ

maↄueniẽtia. Noli ſoꝛas ire:ĩ teipᷣm r̃di
Iĩterioꝛe hoĩe habitat vᷣitas:⁊ ſi tuã na/

turã mutabilẽ iuener trãſcẽde ⁊ teipᷣm.

DSʒ memẽto cũ te trãſcẽder:ratiocinan

tẽ aĩaʒ te trãſcẽdere.Illuc ̊ tẽde:vñ ipd,ʒ
lumẽ rõnis accẽdit᷑. Quo em̃ ꝑuenit o=s
bonꝰ rõcinatoꝛ:niſi ad vᷣitatẽ? Cũ ad ſe/
ipᷣaʒ vᷣitas ñ vtiq; ratiocinãdo ꝑueniat:

iʒz qð rõcinãtes appetũt ipſa fit.vide ibi

2ↄueniẽtiã ꝗᷓ ſupioꝛ eſſe ñ poſſit:⁊ ipᷣe ↄue

ni cũ ea.Nõſitere teñ eſſe qð ipᷣaẽ. Siqͥ

Aẽ ſeipᷣa ñ q̃rit:tu aũt ad ipᷣaʒ qrẽdo veni
ſti:nõ locoꝝ ſpacio:ſʒ mẽt affectu.vt ipᷣe

ĩterioꝛ hõ cũ ſuo ĩhabitatoꝛe nõ ĩſima ⁊

carnali:ſʒ ſũma ⁊ ſpũali voluptate ↄueni

locoꝝ numeꝝ coaptat᷑:vt ſuas reganes

CCVIII.

at. Aut ſi ñ cernis qᷓ dico:⁊ an va ſint du

bitas:cerne ſaltẽ vtꝝ te ð his dubitare ñn

dubites: ⁊ ſi certũ ẽ te eſſe dubitantẽ:q̃re

vñ ſit certũ. Nõ illic tibi omino ſol huiꝰ
mũdi lumẽ occurret:ſʒ lumẽ veꝝ qð illu
minat oẽm hoĩeʒ veniẽtẽ in hũc mundũ

P his oculis videri nõ pᷣt:nec illis qb⸗

ntaſmata cogitant᷑:ꝑ eoſdẽ oculos aĩe

impacta:ſʒ ill qb ipᷣis fäãtaſmatibo dicit.
MAõ eſtꝭ vos qð ego q̃ro:neq; illud eſtis:

vñ ego vos oꝛdio:⁊ qð mihi int᷑ vos fe/

dũ occurrerit impbo:qð pulcꝝ appbo.
Cuũ pulcriꝰ ſit illð vñ ĩpꝛobo ⁊ appꝛobo
q̃re ̊ ißᷣm mag appbo.⁊ nõ ſolũ vob:ſʒ

ilłł oĩbo coꝛꝑib:vñ vos hauſi antepono.
Deinge regulã ipam quã vides:ocipe h̊
mõ. Ois qͥ ſe dubitãrẽ ĩtelligit:veꝝ itel/
ligit:⁊ ð hac re quã ĩtelligit certꝰ eſt.De
dvo igit᷑ certꝰ eſt. Ois igit᷑ qͥ vtꝝ ſit vᷣitas

dubitat ĩ ſeipo hʒ veꝝ vñ nõ dubitet:n

vllũ veꝝ niſi vᷣitate veꝝ ẽ Nõ itaqʒ oꝑtʒ
eũ ð vᷣitate dubitare:qͥ potuit vndecũq;

dubitare. Ubi vident᷑ hec:ibi ẽ lumẽ ſi/
ne ſpacio locoꝝ ⁊ tẽpoꝝ:⁊ ſine vllo ſpaci
on taliũ fſantaſmate.Nũquid iſta ex aliq̃ᷓ
pte coꝛrũpi pñt:etiã ſi oĩs rõcinatoꝛ in/

tereat:aut potiꝰ apud carnales ĩferos ve
teraſcat:?: HNõ em̃ rõcinatio talia facit:ſed

iluenit. Ergo añq; iueniant᷑ ĩ ſe manẽt:et

cũ ĩueniũt᷑:nos inouãt.Ita renaſcit᷑ inte

rioꝛ hõ:⁊ exterioꝛ coꝛrũpit᷑ de die in diẽ.

Sʒ ĩterioꝛ exterioꝛẽ r̃ſpicit:⁊ ĩ ſua cõpa

ratõe ſedũ videt. in ppꝛio tñ genere pul/

crũ ⁊ coꝛpoꝝ ↄueniẽtia letãtẽ:⁊ coꝛrũpẽ

tẽ qð ĩ bonũ ſuũ ↄuertit:alimẽta.ſ.carnii
tñ coꝛrupta.i.amittẽtia foꝛmã ſuã:ĩ mẽ
bꝛoꝝ iſtoꝝ fabꝛicã migrãt:⁊ coꝛrupta re

ficiũt. In aliã foꝛmã ꝑ ↄueniẽtiã trãſeun

tia:⁊ ꝑ vitalẽ motũ dijudicãt᷑ qdãmodo

vt ex eis ĩ ſtructurã huiꝰviſibił pulcri q̃
apta ſũt aſſumant᷑:nõ apta vo ꝑ ↄgruos

meatꝰ eijciãt᷑. Quoꝝ aliud fetulẽtiſſimũ
regddit᷑ terre:ad alias foꝛmas aſſumẽdaſ:

aliud ꝑ totũ coꝛpꝰexalat:alið totiꝰaĩaliſ

latẽtes numeros accipit ⁊ ĩchoat᷑ in ꝓlẽ:
⁊ ſiue ↄuenientia duoꝝ coꝛpoꝝ:ſiue tali

aliq̊ fjtaſmate cõmotũ:ꝑ genitales vias

ab ſp̃o vertice defluit ĩ ĩfima voluptate.

Jã vero ĩ mfeꝑ certos numeros tẽpoꝝĩ

2

6

WDe vera religione

queq; mebꝛa occupent: ⁊ ſi modũ parali

tad fuau erit:luce coloꝛis adiũcta naſcit

coꝛpꝰ qð foꝛmoſũ vocat᷑:⁊ a ſuis dilecto

ribo amat᷑ acerrime:nõ tñ in eo plłꝰ placet

ſoꝛma q mouet᷑:qᷓ; vita qᷓ mouet. HNã illðᷣ
glal ſi nos amet allicit violentiꝰ:ſi oderit

qũt ſuccẽſemꝰ ⁊ ferre nõ poſſumuſ:etiã ſi

foꝛmã ipᷣaʒz pᷣbeat fruẽti. Hoc totũ eſt vo

luptaꝶ regnũ:⁊ ima pulcritudo:ſubiacʒ
em̃ coꝛruptõi.Oð ſi ñ eſſʒ:ſũma putaret᷑
Dʒ adeſt diuia ꝓuidęetia q̃ hãc oñdat et
nõ malã: pꝓpt᷑ tã mãifeſta veſtigia pᷣmoꝛũ
numeroꝝ:i qb ſapietie dei nõ ẽ numerꝰ

⁊ extremã tñ eſſe:miſcẽs ei doloꝛeſ ⁊ moꝛ
vos ⁊ diſtoꝛtões mẽbꝛoꝝ:⁊ tenebꝛas co

loꝛis:⁊ aioꝝ ſimultates ac diſſenſiones:
vt ex his ãmoneamur incõmutabile ali⸗
qͥd eſſe q̃rendũ:⁊ Gᷓ facit ꝑ ifima miſteria

eoꝝ qbo id agere voluptat e:qs extermi

natoꝛes ⁊ ãgelos iracũdie diuĩe ſcriptu/

re nominãt.qᷓ;uis ipᷣi neſciãt qd ð ſeagat᷑

boni. Nis ſiles ſũt hoĩes qͥ gaudẽt miſe
rijs alienis:⁊ riſus ſibi ⁊ ludicra ſpecta/
cula exhibẽt vl exhiberi volũt euerſioni
bꝰ et erroꝛibo alioꝝ:atq; ita ĩ his oĩbo bo
ni ãqmonent᷑ ⁊ exercent᷑ ⁊ vincũt:⁊ trium/
phãt:⁊ regnãt. Mali vᷣo decipiũt᷑:cruci
ant᷑:vincunt᷑:dãnant᷑ ⁊ fuiũt.nõ vni oĩm
ſũmo dño:ſʒ vltimis fᷣuis ilł videlicʒ an
gelis:qᷓ doloꝛibo ⁊ miſerijs dãnatoꝝ pa/
ſcunt᷑:⁊ ꝓ iſta maliuolẽtia bonoꝝ libera/
tione toꝛquẽt᷑. Ita oꝛdinant᷑ oes officijs
⁊ finibo ſuis ĩ pulcritudinẽ vniuerſitatiſ:
vt qð hoꝛremꝰ ĩ ꝑte:ſi cũ toto ↄſideremꝰ
plurimũ placeat.Ouia nec ĩ edificio iu/
dicãdovnũ tin angulũ ↄſiderare debemꝰ
nec ĩ hoĩe pulcro ſolos capillos:nec ĩ bñ
ꝓnunciãte ſolũ digitoꝝ motũ:nec ĩ lune
curſu aliqs tridui tm̃ ſiguras. Iſta em̃ qᷓ
ꝓpterea ſũt ifima:qꝛ ꝑtib impꝑfectiſ tota
pfecta ſũt:ſiue ĩ ſtatu:ſiue ĩ motu pulcra

ſentiant᷑:tota ↄſiderãda ſũt:ſi recte volu/

mæ iudicare. Ueꝝ em noſtꝝ indiciũ:ſiue
ðᷣ toto:ſiue ð pꝑte iudicet:pulcꝝ ẽ:vniuer
ſo òppe mundo ſupꝑfert᷑:nec alicui pti eiꝰ
inq; tũ veꝝ iudicamꝰ adheremuſ. Erroꝛ
aũt nr ꝑti adherẽs eiꝰ:ipᷣe ꝑ ſe fedꝰ ẽ.Sʒ
ſiẽ niger coloꝛ ĩ pictura cũ toto ſit pulceꝛ
ſic totũ iſtũ agonẽ decẽter edit incõmuta
bilis diuĩa ꝓuidẽtia:alið victis:alið cer

tantibo:aliud victoꝛibo:alið ſpectatoꝛib
alið qͥet ⁊ ſolũ deũ otẽplãtibo tribueſ: ci
his oĩb ñ ſit malũ niſi pctm̃ ⁊ pena pec

cati.h̊ᷣ ẽ defectꝰ volũtariꝰ a ſũma eſſetia:
⁊ laboꝛ ĩ vltima ñ volũtariꝰ Oð alio mõ

ſic dici pᷣt:libᷣtas a iuſticia ⁊ fuitꝰ ſpᷣ peto

Coꝛrũpit᷑ aut hõ exterioꝛ:aut ꝓfectu ĩte
rioꝛis:aut defectu ſuo. Sʒ ꝓfectu ĩterio
ris ita coꝛrũpit᷑:vt totꝰ ĩ meliꝰ refoꝛmet᷑:

reſtituat᷑ in integꝝ ĩ nouiſſima tuba.vt

ñ iã coꝛrũpat᷑ neq; coꝛrũpat Defectu aũt

ſuo ĩ pulcritudies coꝛruptibilioꝛes.i.pe

naꝝ oꝛdinẽ pᷣcipitat᷑. Nec miremur qꝙ ad

huc pulcritudies nomino. Nihil eizʒ ẽ oꝛ

dinatũ qð nõ ſit pulcꝝ:⁊ ſicait apłs.oĩs

oꝛdo a deo ẽ. Neceſſe ẽ aũt fatamur me
lioꝛẽ eſſe hoĩeʒ ploꝛãtẽ:qᷓ; letantẽ vermi

culũ.⁊ tñ vermiculi laudẽ ſine vllo men
dacio copioſe poſſũ dicere.ↄſiderãs nito

r? coloꝛis figurã teretem ⁊ rectitudineʒ
coꝛꝑis:poꝛa cũ medijs:media cũ poſteri
oꝛibo ↄgruẽtia:⁊ vnitatᷣ appetẽtiã ꝓ ſue
nature hũilitate fᷣuãtia.nihil ex vng ꝑte
ſoꝛmatũ:qð ñ ex altera parili dimẽſione

rũdeat.Quid iã ð aĩa ipa dicã:vegetãte

modulũ coꝛpis ſui:qũo eũ numeroſe mo
ueat:qũo appetat ↄueniẽtia:quo vincat

aut caueat obſiſtẽtia:q;tũ pᷣt:⁊ ad vnũ ſe
ſũ ĩcolumitat reſerẽs oĩa:vnitatẽ illã cõ
ditricẽ naturaꝝ oĩʒ:młto euidẽtiꝰ qᷓ; coꝛ

p' ĩſinuet.loqͥꝛ ð vermiculo aĩante q̃licũ

