tiummnünud Trinitas enĩ nos ſibi recõciliauit.ꝑ hoc
ſckcübümnen ꝙſoluʒ verbum carnẽ ipᷣa trinitas fecit.
* In quo ſic veritas incõmutabił manet
nuſin hlll bumane diuineq; nature:vt ſicut da ſem
Lne li umd per eſt eiꝰ diuinitas quã de patre incom
enmnti luui mutabilẽ habet:ita vera ſemꝑ atq; incõ/
lnetnnme mutabilis ſit eiꝰ humanitas.quam ſibi
Kuinnge vnitã ſumma diuinitas gerit. Hec pau/
chefigaſe ca de fide ſancte trinitat.q̃ ſolus ⁊ veruſ
mindeNone eſt naturalit᷑ deus q̃ntũ bꝛeuitas temꝑis
nn ⁊ ſermonis ꝑmiſit inſerui. Nũc de crea/
wrnä ſaidir “ tura quid abſqʒ dubitatione credere de/
– beas intimabo. ;ð
Ne'sdlaunun ẽ
ur umdi ¶ Duid decreatura credere opoꝛteat.
nuck m ,
71 sdili . . 92 Ił-—
Rincipaliter
fo unitanm itaq; tene omnẽ naturaʒ qᷓ
itacamsctſd non eſt trinitas de ab ipſa
rsdoens ſancta trinitate: q̃ ſolus de
banmtienoſſt nus etern verus eſt:crea/
er cuntgen tam er nihilo. Ac ſic vniuerſa in celis et
elert pprorhe in terra viſibilia ⁊ inuiſibilia: ſiue thꝛo/
irontſhefehtn nos:ſiue dñationes:ſiue pꝛincipatꝰ:ſiue
in ſnidsn poteſtates:opus atq; creaturaz eſſe ſan/
Cltitine cte trinitatis.q eſt vnꝰ deus reꝝ omniũ
ngh creatoꝛ ⁊ dñs.eternꝰ. omipotẽs bonꝰ?.
in lri/ habẽs naturalit᷑ vt ſemꝑ ſit ⁊ mutari ali

ſni nun a ñ nõ poſſit. Et hic deus qui ſine initio
ſ n ntli ſemp eſt: qꝛ ſumme eſt: dedit rebaa ſe crea
Fegifn, tis vt ſint:nõ tamẽ ſine initio:qꝛ nlła cre

fönone atura eiuſdeʒ nature eſt.cuiꝰ eſt trinitas
ene vnus verꝰ ⁊ bonus de:a quo creata ſũt
nobhe hote⸗ om̃ia.Et qꝛ ſumme bonꝰ eſt:dedit om̃i⸗
S giin bus naturis q̃s fecit vt bone ſint.non tñ

1benor
D

. *
———

tantũ bone quantũ creatoꝛ omniũ bono

rũ.Quinõ ſolũ ſumme bonꝰ:ſʒ etiã ſum
mũ atq; incõmutabile bonuʒ eſt:qꝛ eter/
nũ bonũ eſt:nullũ habẽs defectuzʒ:qꝛ nõ
eſt ex nihilo factũ.nullũ habẽs pꝛofectũ
qꝛ nullũ habet initiũ. Ideo quippe na/
ture a deo facte ꝓficere poſſunt.qꝛ eſſe ce
perunt.iõ deficere:qꝛ ex nihilo facte ſũt.
Ad defectuʒ eas cõditio ducit oꝛiginis:
ad pꝛofectũ vero ꝓuehit oꝑatio creaton
In eo igit᷑ pꝛimũ trinitatꝭ que deꝰ verui
eſt:eternitas ſine initio naturał agnoſci/
tur.qꝛ quedã ita fecit:vt cũ eſſe quidẽ ce⸗
perint:tamẽ nõ eſſe aliqñ nõ poſſint.iĩ eo
vero eiꝰ om̃ipotẽtia intelligit᷑: qꝛ omneʒ
creaturã viſibilẽ atq; inuiſibilẽ.i.coꝛpo
ralẽ atq; ſpũalem de nihilo ſfecit: in qbus

ipa rerũ diuerſitas.multo magis cõmen
dat bonitatẽ atq; om̃ipotentiã creaton.

Niſi enĩ om̃ipotens eſſet nõ vna eadeq;ʒ
facilitate ſumma atq; ima feciſſʒ Et niſi
ſumme bonꝰ eſſet:nõ ſe gubernãdis reb

quoq; infimis pᷣſtitiſſet. Igit᷑ tam inma

gnis q; in paruis qbuſq; rebo conditis.
magna eſt bonitas atq; om̃ipotetia con
ditoꝛis.Om̃ia enĩ ſapiẽteꝛ fecit ſũma ve
raq; ſapiẽtia: cui naturałr hoc eſt eẽ ðᷣq
ſapientẽ eſſe:hoc facere qð ſapiẽter face/
re. Simplicitas itaq; multiplig ſapien
tie dei magnitudinẽ celſitudis ſue:nõ ſo
lum in magnitudine ſublimiũ creatura/
rũ:verũ etiã in infimarũ paruitate cõmẽ
dat:dũ bona om̃ia que creauit:nõ ſoluʒ
multo inferiuſ diſſimiliuſq; ſuo creatoꝛe
ſunt:vtpote nõ pꝛolata de ſeipᷣo:ſʒ facta
pꝛoꝛſus ex nihilo:verũ etiaʒ inter ſe non
equaliter ſunt.ſed vnaqueq; res ita per/

manet. ſicut a deo cũ nõ eẽt accepit:alia

quidẽ ſic:alia autẽ ſic. Neq; enĩ ſic datũ
eſt coꝛꝑibus vt ſint:ſicut ſpirituſ accepe
runt:cũ ipᷣa quoq; coꝛꝑa nõ eq̃liter ſint.
7 in ipᷣis celeſtibo atq; terreſtribb inuenia
tur nõnulla diuerſitas:cũ tam celeſtia qᷓ;
terreſtria nõ ſolũ impari diſtent q̃ntitate
molis:verũ etiã diſſimili ſplendeãt clari
tate.Alia nanq; eſt ſicut dicit apłus cla/
ritas celeſtiũ coꝛpoꝝ.alia terreſtriuʒ. Jn
ipᷣis quoq; celeſtib alia claritas ſoliſ.a/
lia claritas lune.alia claritas ſtellarum.
Stella enim differt a ſtella in aar⸗ te.
3

.
. „ V

oꝛpoꝛaliũ igit᷑ naturarũ diuerſitas o/
ſtendit vnãquãq; earũ nõ hoc eſſe quod
ex ſe ſemꝑ habere potuerit.ſed qð ex diſ
poſitione atq; oꝑe omipotentiſſimi at/
ꝙᷓ; incõmutabilis ⁊ ſapietiſſimi creatorꝭ
accepit.Oð ſivniꝰeiuſdẽq; nature eẽt q
libet creatura coꝛꝑalis:cuius eſt ſancta
trinitas:que vnꝰ eſt deus: nec localiter ĩ
loco eſſet:nec temꝑis mutationẽ aliquã/
do ſentiret:nec de loco ad locũ tranſiret:
nec circũſcriberet᷑ quantitate molis ſue.
Que om̃ia oſtendũt huiuſmõi naturaꝝ
illũ eẽ opificẽ: cui nulłꝰ latꝰ aut anguſtꝰ
eſt locus:qꝛ nõ minus in anguſtis q; ĩ la
tis totus eſt. Nec mutat᷑ temꝑe qui ſolꝰ
poteſt volumina tempoꝝ nõ temꝑali vo
lubilitate ſed eterna ſtabilitate mirabili

ter oꝛdinare. Neq; eniʒz in temꝑe cogitat

quẽadmodũ tempoꝝ ſeries rerũ deceſſi
one aut ſucceſſiõe trãſcurrat:nec aliqua
molis quantitate terminat᷑.qꝛ nullo fine
cõcludit᷑. Neq; ꝑ mundi ꝑtes partib ſu
is maioꝛibo eſt ipſe diffuſus:vt maioꝛes

mũdi ꝑtes ſuis maioꝛibo impleat:et mi/
noꝛes minoꝛibo implendo.nuſqᷓ; tamẽ to

tus ſe infundat. Jpe eni eſt deus qui ait.
Celũ ⁊ terrã ego impleo.mia igit que
fecit:id eſt ſpũs ⁊ coꝛꝑa:ſumma ⁊ ima:ce

leſtia atq; terreſtria:viuẽtia ⁊ quibo viuẽ

di facultatẽ nõ dedit.ineffabilit᷑ vbiq; to

tus dũs deus ⁊ implet ⁊ ↄtinet. Nec in

his qᷓ diuidunt᷑ ipᷣe diuidit᷑. nec in his q̃
mutant᷑ vlla mutatiõevariat᷑. Niſi enim
naturalit᷑ incõmutabilis ipᷣe eſſet: nunq;

in reb mutabiliba oꝛdo quideʒ cõſilij ac

diſpoſitiõis eiꝰ incõmutabił ꝑmaneret.

De igit᷑ rerũ coꝛpoꝛearũ atq; incoꝛpo/

rearũ creatoꝛ immẽſus: eo pꝛimũ ſe nul/

lum eſſe coꝛpꝰ oſtẽdit:qꝛ quibuſdã coꝛ/⸗

poꝛibo vitã nõ dedit:cuʒ coꝛpoꝛa omnia

ipᷣe creauerit. Ipᷣe aũt naturalit᷑ vita eſt:

qꝛ ſi vita nõ eſſet:nõ viuẽtia coꝛpoꝛa nõ
feciſſet. Neq; eni facit rem nõ viuentẽ ni
ſi res viuens.Nõ igit᷑ vniꝰ nature ſũt cũ
deo coꝛꝑa que viuere oĩno nõ pñt Ac ſic

neqʒ illa coꝛpa vniꝰ nature cuʒ deo ſunt:

qͥbus ſingulis ſingulos bꝛutos atqʒ ir/

rationales ſpiritꝰ:quibo eadẽ on viui

ficarent᷑ ac ſenſificarent᷑ inſeruit. Sʒ nec
ipi bꝛuti ſpiritꝰ vnius nature cũ deo ſũt:

De fide ad petrum

zlicʒz viniſicãdis ſenſificidiſqp gnoſcatᷣ

inſeruiſſe coꝛꝑibo.ipᷣis tñ ſpiritibo nulluʒ
intelligendi largitꝰ eſt lumen:quo ſuum

poſſent aut cognoſcere aut diligere crea

toꝛẽ. Jpos quoq; ſpiritꝰ:quos rõnales
atq; intellectuales eſſe nõ dubiũ eſt:quii
audet blaſphemo ſpũ ⁊ ceco coꝛde eiuſ/
dem naturecuiꝰ eſt deꝰ: vel putare vl di
cere:cũ deus vtiq; naturalit᷑ incõmuta/
bilis oĩno ſit ⁊ immẽſus.Qui cũ in ſe di

uerſitatẽ vllã habere nõ poſſit:in eiſdem
tñ ſpiritibo quos rõnales atq; intellectu
ales fecit:diuerſitatẽ ſue oꝑatiõis oſten/
dit. In buſdã eni:id eſt qui terrenis ac

moꝛtalib ſunt inſerti coꝛꝑibus:⁊ ſi nul/

lus eſt eis localis motꝰ: qꝛ ꝑ locoꝛũ coꝛ⸗/

poꝛaliũ ꝑtes cũ ipᷣi in coꝛpibus ſint:non

particulatim ſunt:ſed ſicut in totꝶ coꝛpo
ribo toti:ſic in eoꝛundẽ coꝛpoꝝ partibus
toti ſunt.tñ cogitationũvarietas diuer/
ſitatẽ in eis cuiuſdã temꝑalis motionis
ac mutatiõis oñdit:dũ modo aliqͥd neſci
unt:modo ſciũt.modo volũt.modo no/
lunt.modo ſapiũt.modo deſipiunt.mo/
do iniqui ex iuſtiſ.modo iuſti ſunt ex ini
quis.modo pietatꝭ illuſtrant᷑ lumĩe.mo/
do depꝛauant᷑ tenebꝛoſo impieta erro/

re. Ilos quoq; quos terrenoꝝ coꝛpoꝛũ

grauat nulla lutulenta materies.i.ange/

licos ſpiritꝰ:quis nõ videat nõ vniꝰ na/

ture eſſe cũ deo:ſed factos ex nihilo:qrũ

naturalis mutabilitas in eo ↄgnoſcit᷑:qꝛ
eiuſdẽ nature pars eſt in deterꝰ ꝑmuta/
ta Deinde ꝙ hi qͥ depꝛauati nõ ſunt:licʒ
illius dono:a quo cũ nõ eſſent facti ſunt
inde feſſa ⁊ inq̃ntũ creature angelice gra

tis datũ eſt:pfecta dilectione: vtemplati
one atq; exultatiõe multitudinẽ dulcedi

nis dñi inceſſabiliter ſumãt.nec ab eong
turali ↄditione deficiãt:⁊ ſi inherentibꝰ
deo nihil ineſt de varietate temꝑis:quia

collato ſibi eterne incoꝛruptiõis atq; in

cõmutabilitatꝭ munere nih il in ſe ſenti/

ant mutatiõis.ineſt tamẽ ſingul natura
lis terminꝰ:quo a ſe inuicẽ diſcernũtur.

qꝛ nullus eoꝝ in alio eſt. Et cũ vni eoꝛũ
opus quodlibʒ iniungit᷑aliꝰ quoq; alte

rni operi implẽdo:diuine poteſtat depu/
tatur arbitrio Hec om̃ia oñdũt etiã ſan

ctos angelos oꝑa eſſe ſancte trinitatis:

npiſenul
Prißis in
ope cogt
aanollane
Wpuobiert
latacnze
opoltbie
lnroniſn
ſelagai
nisſeneni
Gwon
ſend
Rdod
deda
minüͦ
gengie
hoibe
bitril
ſcalic
rilac⸗
yoluntnt
hfepoſer
Nderevlue
ſetopae
initagen
hocids⸗
hißoge
busmeni
niopori
bliterora
Cgeröna
ſtdinis:
Wedii
Genms
rchni
ditno
toeſkfe
bene
alnen

licäitgyer
dothſpintyn
tenm lignn

=

N

8

—
E

8

—
—

E

eſer Abiücke

Mta olgeal

Ntl unean

mmnltincönnn
iis ſuiciiſen
tmi ltigaſcen
Mang ihretcen
Miungnösoſten
tiackgumnet
micpgbrotſind
egegloicen
Ncorpibusſinrton
uſarinncop
Eceper wntne
nürunensdinen,
npnus morionis
inodoindec
5Vöt Wo
dNd dhiunt
dot ſunt
Uakunttuni⸗
rolinpient⸗
otmn
Sninniͦn
noalitil
um li⸗
omm nunz
mnitiſfunſi
chorhneiſun
re nahit
Knine Aniin
Alatwned
ſununmmebinn
ini mani
Gumilu
nmpro c n
ntiinſeſcnc/
ſthulnmun
:dlcanuͤn,
Etc min
b gro
dt
Koßcitciiin
Gueniniun

Eo.

f —

cuiꝰ ꝑ ſingulas res quas vtiq; ſicut vo⸗
luit fecit:apꝑet mirabił ⁊ ſapiẽtia in di/

ſpoſitione:⁊ virtus in oꝑe. Quoſdã igit

ſpũs ſic deꝰ creauit: vt ſemꝑ eſſent:q̃ſdã

vero vt eſſe ſpũs qñq; deſinerent. IJllos

itaq; deſituros q̃ſdã ex aqua: q̃ſdã qꝛ ſic
voluit ompᷣs ꝓduxit ex terra Guꝑioꝛes
vero ſpũs nullũ cũ coꝛpoꝛeis elemẽtꝭ ha
bere fecit naturale ↄſoꝛtium.q̊s eternos

creauit: ⁊ eis facultatẽ atq; intelligentiã
cogitãde:cognoſcẽde diligẽdeq; diuini/
tatis inſeruit. Quos tñ ita creauit: vt ec
pꝛe ſeipᷣis illũ diligerẽt.cuiꝰ ſe tales crea
tos oꝑe cognouiſſent.cũ eoꝝ vt tales fie
rent nulla merita pᷣceſſiſſent. Ut aũt hec
dilectio hr̃et iuſtã ⁊ ↄgruã laudẽ.volun

tatis quoq; eis tribuit libertatẽ:vt eſſet

eis poſſibileſiue ad eũ qͥ ſupꝛa eos eſt:in

tentionẽ ſancte dilectõis erigere:ſiue ad

ſe vlł ad ea qᷓ infra eos ſunt:pꝛaue cupidi

tatis ſemetipᷣos pondere declinare. Nõ
eſt igit᷑ natura q̃ in eternũ poſſit ſiue mi/
ſere ſiue bñ viuẽdo ſubſiſtere: niſi q̃ põt
de deo ipᷣius dei munere cogitare. Hec
autẽ natura intellectualł in anĩab eſt ho
minũ ⁊ ſpiritibo angeloꝝ. De qppe dili
gendi ac ↄgnoſcẽedi ſe non niſi angelis et
hoĩbus indidit facultatẽ. Quibo ꝓpt᷑ ar

bitrij libertatẽ:q̃ maxime debuit intelle/

ctuali creature:creatorꝭ benignitate ↄfer

ri:ita cognoſcẽdi ⁊ diligẽdi ſe facul tateʒ

voluntatẽq; donauit.vt eaʒ vnuſqſq; et
hr̃e poſſet ⁊ ꝑdere.Si qͥs tñ ſponte eam
ꝑderet:ſuo eã deinceps arbitrio reſume
re nõ valeret:vt illiꝰ eẽt ſctẽ cogitationiſ
initia gratuite dono bonitat denuo re/

uocãdis qbus vellet infundere:cuiꝰ fuit

in ipo creatiõis exoꝛdio nullis pᷣcedenti
bus meritꝭ:ſpũs ⁊ coꝛꝑa loc atq; affectio
nibo ꝓut ipᷣe ſapiẽs voluit ↄgrue ⁊ mira

bilit er oꝛdinare. Angłi gatq; hoĩes pꝛo

eo qꝛ rõnales ſunt facti.eternitatʒ ac bea
titudinis donũ in ſea nature ſpũalis cre
atoꝛe diuĩtꝰ acceper᷑̃t.ita.ſ.vt ſi dilectiõi
creatoꝛis ſui iugit᷑ inheſiſſent.ſil etni be
atiq; mãſiſſent. Si vo ꝓpꝛie libertatꝭ ar
bitrio ↄtra ſũmi creator imꝑiũ:ſuam ni

terent᷑ facere volũtatẽ: ptinꝰ a ↄtumacibꝰ
beatitudo diſcederet:⁊ ad ſuppliciuʒ eis
relinqret᷑ eternitas miſera:erroꝛibo dein /

CLXXXVIII

ceps doloꝛibuſqʒ; cruciãda.Et de angel
qdẽ h̊ diſpoſuit⁊ ipleuit:vt ſi qs eoꝝ bo
nitatẽ volũtatꝭ ꝑderʒ:nũq; eã diuio mũe
re reꝑaret Pars itaqʒ angłoꝝ q̃ a ſuo ce
atoꝛe deo q̊ ſolo bono beata fuit:volũta

ria pꝛoꝛſus auerſiõe diſceſſit. eqtatis ſu

perne iudicio:initiũ ſue danatiõis ĩ ipſa
auerſione volũtatꝭ inuenit. vt non aliud

ei eſſet inciꝑe iã puniri:q; illiuſ beatifici

boni dilectiõe deſtitui:quã deꝰ in eterno

ſic totã pᷣcepit remanere ſupplicio:vt eti

am ignẽ ei eternũ pꝛ eꝑaret:in qͥ om̃s illi
pᷣuaricatoꝛes angeli nec mala poſſint vn

q; volũtate carere nec pena:ſʒ ꝑmanente

in eis iniuſte auerſiõis malo:pmaneat eẽ

iuſte retributiõis eterna dãnatio. Hoꝛũ

maloꝝ pnceps diabolus pᷣmos homies
qꝛ ad pcti pᷣncipiũ inuidus duxit:nõ eis

tm:ſed ⁊ vniuerſe ꝓpagini eoꝝ cuʒ vitio
pẽti meritũ moꝛtis inſeruit.Deꝰ aũt mi/

ſericoꝛs ⁊ iuſtꝰ ſicut diabolo atq; angeł
eius ꝓpꝛia volũtate cadẽtibs ceteros an
gelos in ſue dilectiõis eternitate firma⸗
uit.ſic etiã hũani generꝭ maſſaʒ nõ totaz
in ſempiternũ ꝑire ꝑmiſit: ſed q̊s volutt
eius gratuita bonitas repulſis tenebꝛis
in qbus oĩs hũana natiuitas pẽti oꝛigi/
nalis ↄdẽnatiõeverſat᷑:reducẽdos pꝛede

ſtinauit ad lucẽ.in eo pᷣcipue demõſtris
ꝓꝙꝓiſtos oꝛiginalis pẽti vincul in debita

gr̃a liberatoꝛis abſolueret.cũ alios ⁊ q;

maxime ꝑuulos:qͥbus nulla pñt vel bo/
na vl mala ineſſe ꝓpꝛia merita volũtatꝭ

inſolubili nexu eterna dãnatio retineret.

Bone q̊ʒ volũtatis ⁊ cogitatõis initiun,
nõ homini ex ſeipᷣo naſci.ſʒ diuinitus t

pꝛeꝑari ⁊ tribui. In eo de euidẽter oſtẽ
dit.qꝛ neq; diabolus neq; aliqͥs angelo/
rũ eiꝰ exquo ruine illiꝰ merito:in hãc in
ferioꝛẽ ſunt detruſi caliginẽ:bonã potu/

it aut poterit reſumere volũtatẽ. Quia ſi
poſſibile eẽt vt humana natura poſtq; a

deo auerſa bonitatẽ ꝑdidit volũtatis ex

ſeipa rurſus eã hr̃e potuiſſet:młto poſſi

biliꝰ h̊ natura hr̃et angelica:q̃ quãto mi /
nus grauat᷑ terreni coꝛꝑis pondere:tan-/
to mag hac eſſet pᷣdicta facultate GSʒ o/
ſtendit deꝰ vñ bona volũtas hoĩbo dek:
quã ſic amiſerũt anglłi cũ hr̃ent:vt amiſ-
ſam deinceps hr̃e non poſſent. Om̃ igl .
4†

digna eſt eadem volũtas bona ꝑ dei gra

tiam eterne beatitudinis pꝛemio:⁊ iniq;/
tas angelica atq; humana non debet eſſe
impunita.pꝛopter ſcõðᷣʒ catholice fidei re
gulam venturũ eſſe filium dei ad puniẽ/
dos om̃es peccatoꝛes angelos:⁊ ad iudi
candos homines viuos ⁊ moꝛtuos fide
liter expectamus.Ceſtatur eni beatꝰ pe
trus:qꝛ deus angelis peccantiba non pe
percit:ſed carceribo caliginiſ inferi detru
dens tradidit in iudicio puniẽdos reſer/
uari.De homib quoq; viuis ac moꝛtu
is iudicandis hec ait beatꝰ paulus.Te/
ſtificoꝛ coꝛã deo ⁊ chꝛiſto ieſu: qui iudi/
caturus eſt viuos ⁊ moꝛtuos ⁊ aduentũ
ipᷣius ⁊ regnũ eius. In cuiꝰ aduentu ab
illo pꝛimi hominis coꝛꝑe qð deꝰ de ter⸗/
ra plaſmauit vſq; ad omniũ hominũ coꝛ
poꝛa que animata quandoq; viuere ce/
pPerunt ab illo reſuſcitabũtur:a quo ope
rante creata ſunt. GDingula vero coꝛpo/
ra illis ſingulis ſuis aniabus in reſurre
ctione reddent᷑.quas in maternis vt vi/
uere inciperent ventribo habere ceperũt:
vt ſcʒ anĩe in illo examine iuſti iudiciſ.in
eiſdem ſingulis coꝛpibus ſuiſ accipiant
retributionẽ ſiue regni ſiue ſupplicij.in
quibo ſiue bonaʒ ſiue malam qualitatem
vite pᷣſentis habuerint. Qualitas auteʒ
male vite ab infidelitate incipit:q̃ ab oꝛi
ginalis peccati reatu initium ſumit. In
quo quiſquis viuere ita incipit:vt ante

finiat vitam: qᷓ; ab eius obligatione ſol/
uatur:ſi vnius diei vel vnius hoꝛe ſpa-

cio anĩa illavixit in coꝛpoꝛe:neceſſe ẽ eaʒ

ne ſuſtinere ſupplicia: vbi diabolus cuz

angelis ſuis in eternũ arſurus eſt:qui et
pꝛimus peccauit: ⁊ peccatũ pᷣmis homi
nibus pſuaſit. Ubi cum eo etiã foꝛnica/
rij.idolis ſeruiẽtes.adulteri.molles ma
ſculoꝛũ cõcubitoꝛes.fures.auari.ebꝛio/
ſi. maledici. rapaces:⁊ omes qui oꝑa car
nis agunt. de àbus beatꝰ dicit apkus. qꝛ
regnũ dei nõ ↄſequẽtur:ſi ante huius vi
te terminũ a vijs ſuis malis cõuerſi non
fuerint:eternis ignibo exurent᷑. Om̃is eĩ

homo qͥ in hoc ſeculo vſq; ad finẽ in ini /

one ꝑmanſerit: ſicut hic eũ noxia crimi/

De fide ad petrim

nuʒ delectatio tenuit:ſic eũ ſine fine ſem
piterna cruciatio retinebit.Erit eni etiã
iniquoꝛũ reſurrectio:ſed ſine immutatio
ne quã ſolis fideliba ⁊ ex fide iuſte viuen
tibus daturꝰ? eſt deus. Moc eſt eni quod
ait apłus paulus. Of̃es quidẽ reſurge
mus:ſed nõ om̃es immutabimur.Oſtẽ/⸗
dens aũt iuſtos diuino munere cõmutã
dos ait: ⁊ nos immutabimur. Habebũt
ergo iniqui cũ iuſtis reſurrectioneʒ car/
nis cõmunẽ:immutatiõis tũ gratiã non
habebũut:que dabit᷑ iuſtis Quoniã a coꝛ
poꝛib impioꝛũ non auferet᷑ coꝛruptio et
ignobilitas⁊ infirmitas in qbus ſeminã
tur. Oue ob hoc moꝛte nõ extinguẽtur:
vt illud iuge toꝛmentũ coꝛpoꝛi atq; anĩe
ſit moꝛtis eterne ſuppliciũ. Juſte vo ani
me quas hic redẽptoꝛ de gratis ex fide
iuſtificauit:⁊ iuſtiſicatis beneviuẽdi vſ/
cq; in finẽ ꝑſeuerantiã tribuit: in ipᷣis coꝛ
poꝛibo in bus hic iuſtificatiõis gratiaʒ
diuinitꝰ acceperũt:et in qbus iuſtificate
ꝑ fidem:in charitate dei pꝛoximiq; vixe
runt:regni celeſtis eterna beatitudie po
tientur.gloꝛificatis etiã coꝛꝑibo ſuis q̃ ſi
ne dubio carnis natura quã de creauit
veraciter ꝑmanente:nõ ſic vt hic anialia
ſed ſpũalia tunc habebũt. Sanctoꝝ enĩ

ſeminat᷑ coꝛpus aniale.ſurget ſpirituale

Pn his ꝑ illam immutationeʒ que ſolis
dabit iuſtis implebit᷑:qð opoꝛtere dicit
apoſtolus:vt coꝛruptibile hoc induat in
coꝛruptionẽ:⁊ moꝛtale hoc induat ĩmoꝛ
talitatem. In quib ſexus maſculinꝰ vel
femininus ſicut eadeʒ coꝛꝑa creata ſunt:
remanebit.Quoꝛũ gloꝛia erit ꝓ factoꝛũ

bonoꝛũ diuerſitate diuerſa. Omia tamẽæ

coꝛpoꝛa ſiue maſculoꝛũ ſiue feminarũ qᷓ
cunq; in regno illo erunt:gloꝛioſa erunt.
Ille autẽ iudex nouit quantaʒ vnicuiq;
ſit daturus gloꝛiã:qui in hac vita ꝑ mi/
ſericoꝛdiã gratis iuſtificando pᷣuenit.q̃s

illic ꝑ iuſticiã gloꝛificare diſponit. Tem

pus vero acqͥrendi vitã eternã:in iſta tm̃
vita deus homibo dedit: vbi voluit eſſe

etiã penitentiã fructuoſaʒ. Ideo aũt hic
penitẽtia fructuoſa eſt: qꝛ poteſt hic ho/
mo depoſita malicia beneviuere:⁊ muta

ta voluntate merita ſimul operaq; mu/

tare.⁊ in timoꝛe dei ea gerere qua place/

nden
bitavicepel
mnigluisſ
nitucihns
lpntans Ans
pubiunrt iu
ligi nlocſa⸗
coritaligerit:
itniolueſun
Poltbontati
clnchriſtore
luntatis re
auntin ſupp
cus ange
olababebux
unphcee
neugaenig
ſſcumnuiri
Gerenori⸗
Whidarin
ohceon
Gewdis
hondege
annolus
tis pꝛet
ſoͤſoüe
ſubenite
nioopend⸗
ovih
glin hobis
goggio dice
henneris
1depeetet
Pmunn pun
lucnen
ſtarholeae

ieſcei ſein
4 . ⸗
rhebit Entef⸗
doſctſininnn

drerfieilſer

1
8

S.

=

Prcknic
Vncöqnicenin
mmmungbimurg
Uno monerecin
unbinur. Datti
Ertſunecnionee
Endsfignttin
Nündsugnii
nmind an
misindbunis
Monthöaniend
nncinctti
gici Mrſen
n Negnog
tanobenennidit
imbuir i,iiben

Uſiſcnnds gatg

tüncbosiuſkinn
da popinichfin
na denmat
Gä binſuf
mröͤſcttul

Nbehi Cinnni.

tinn ehyn
mwuniti lrll⸗
Niunlt
Phuetorinuri
lebocunguntio
msnialit
monnſ
Zuacipfuc
ducſiPfum,
rüſne inn
mungtibſi
n he riuhſir
anto fonis
diponic
iumiinlnn
erdi volnle
/ YMwii i

”ù 1

(Fo. (LxxXIX

ant deo. Oð qͥ in hac vita fecerit. habe

bit quidẽ penitentiã in futuro ſeculo de
malis ſuis.ſed indulgentiam in ↄſpectu
dei nõ inueniet:qꝛ ⁊ ſi erit ibi ſtunulꝰ pe

nitudinis.nulla tñ ibi erit coꝛrectio vo-

luntatis.A talibo enĩ iniqͥtas ſua ita cul
pabitur:vt nullatenus poſſit ab eis vel
Diligi vl deſiderari iuſticia. Tolũtas eĩ
coꝛũ talis erit:vt habeat in ſe ſemꝑ mali
gnitatis ſue ſuppliciũ: nunq; tñ ꝑcipere
poſſit bonitatis affectũ. Quia ſicut uliq
cum chꝛiſto regnabũt: nullas in ſe male
voluntatis reliquias habebũt. ita illiꝗ
erunt in ſupplicio ignis eterni cũ diabo
lo ⁊ eius angelis deputati:ſicut nullã vl

terius habebũt requiẽ:ſic nullatenꝰ bo/⸗

nam habere poterũt voluntatẽ. Et ſicut

coheredibo chꝛiſti dabitur ꝑfectio gra/

tie ad eternã gloꝛiã:ſic conſoꝛtibo diabo
li cumulabit ipᷣa malignitas penã:quan

do exterioꝛibo deputati tenebꝛiſ:nullo il

luſtrabũtur interioꝛe lumine veritatis.
Mꝛoinde omi homini in hac vita poteſt
eſſe vtilis penitẽtia.quã quocũq; temꝑe
Homo egerit quãlibet iniquus:quãlibʒ

annoſus:ſi toto coꝛde renuciauerit pec/

catis pꝛeteritis.⁊ pꝛo eis in ↄſpectu dei.
nõ ſolũ coꝛꝑis:ſʒ etiã coꝛdis lachꝛymas

nis operibo diluere curauerit:omniũ pec

catoꝝ indulgentiaʒ mox habebit. Hoc
cnim nobis dominꝰ ꝓphetico pꝛomutit
eloquio dicens. Si conuerſus fueris et

ingemueris ſaluus eris.Et alio loco di/

citur. Fili peccaſti:ne adijcias iterũ:ſed
⁊ de pꝛeteritis depꝛecare:vt tibi dimit/⸗
tantur. Nunq; peccanti eſſet indicta pꝛo

J Peceatis depꝛecatio:ſi deprecanti nõ eſ/

et remiſſio cõcedenda. Ded etiã penitẽ/
cia peccatoꝛi tũc pꝛodeſt:ſi eam in eccle/

ſia catholica gerat. Cui deus in perſona

beati petri ligandi ſoluẽdiq; tribuit po/
teſtatem dicens. Que alligaueris ſuper
terrã erunt ligata ⁊ in celis:⁊ que ſoluerꝭ

ſuꝑ terrã erũt ſoluta ⁊ in celis. In q̃cũq;
igit᷑ homo etate verã peccatoꝝ ſuoꝝ pe⸗/
Nitentiã egerit:⁊ vitã ſuam deo illuminã
te coꝛrexerit:nõ pꝛiuabitur indulgentie

munere:qꝛ deꝰ ſicut ꝑ ꝓphetã dicit:non

yult moꝛtẽ moꝛiẽtis:ſed vt reuertatura

fuderit: ⁊ maloꝛum operuʒ maculas bo/

via ſua mala ⁊ viuat ania eiꝰ. Verunta/
men nullus hoĩm debet ſub ſpe mileri⸗
coꝛdie dei in ſuis diutius remanere pec/
catis. cũ ec in ipᷣo coꝛꝑe nemo velit ſub
ſpe future ſalut diutiꝰ egrotare. Tales
enĩ qͥ ab iniquitatibo ſuis recedere negli
gut:⁊ ſibi de deo indulgentiã repꝛomit/
tũt.nõnunq; ita pueniunt᷑ repentino dei
furoꝛe:vt nec ↄuerſionis tempꝰ:nec bñfi
ciũ remiſſionis inueniãt. Ideo vnũquẽ/
qʒ noſtrũ ſancta ſcriptura benigne pᷣmo
net dicens. Ne tardaueris cõuerti ad de
um:⁊ ne differas de die in diẽ. ſubito enñ
veniet ira eius:⁊ in tꝑe vindicte diſpdet
te.Dicit etiã beatus dauid. Hodie ſivo
cem eiꝰ audieritꝭ:nolite obdurare coꝛda
veſtra.Cui heatus quoq; paulus cõcoꝛ
dat his verbis. Uidete fratres: ne foꝛte
ſit in aliquo veſtrũ coꝛ malũ incredulita
tis diſcedendi a deoviuo:ſed adhoꝛtami
ni voſmetipſos ꝑ ſingulos dies:donec
hodie cognominat᷑:vt nõ obduretur.qꝛ
ex vobis fallacia peccati. Obdurat igi
tur viuit:ſiue qui non cõuertitur deſpe/
rans de indulgẽtia ſuoꝝ peccatoꝛũ.ſiue
qͥ ſic miſericoꝛdiã dei ſperat: vt vſq; in fi
nem vite pᷣſentis in ſuoꝝ criminũ ꝑuerſi
tate ꝑmaneat. Pꝛoinde diligẽtes miſeri
coꝛdiã dei:metuẽteſq; iuſticiã:nec dere/
miſſione peccatoꝛũ deſperemus: nec re/
maneamus in peccat:ſciẽtes qꝛ illa om/
niũ hoĩm debita ſit exactura equitas iu
ſtiſſimi iudiq.que non dimiſerit miſeri⸗/
coꝛdia clementiſſimi redẽptoꝛis. Sicut

enĩ miſericoꝛdia ſuſcipit abſoluitq; con

uerſos.ita iuſticia repellit punietq; ob/
duratos. NHi ſunt qͥ peccantes in ſpũm/
ſanctũ:neq; in h̊ ſeculo neq; in futuro re/
miſſionẽ accipiẽt pctõꝝ. Ideo aũt om̃iſ
ania intellectual ſpũs eſt: vt q̃rat agno/
ſcat atq; diſcernat: ⁊ tempꝰ opeꝝ ſuoꝛũ
ꝓ b receptura eſt in iudicio qᷓ oꝛdĩauit
diuina iuſticia:⁊ eiuſdeʒ retributiõis tẽ
pus quo nõ etiã licebit aut oꝑa mutare:
aut remiſſionẽ peccatoꝝ ſuoꝛum de diui
na miſericoꝛdia vtiliter poſtulare. Cete/
ri vero ſpũs omniũ anialiũ quibus non
eſt intellectuſ:qꝛ quidã eoꝝ de terra:qui

dam de aquis oꝛiginẽ ducunt. deaquis

enĩ ſunt reptilia⁊ volatilia.de terra Erro

—

S
1

De fide ad petrum

quedam que reptant:quedam vero que
gradiuntur exoꝛta ſunt.tamdiu ſpiritus
ſunt.qᷓ;diu in coꝛpoꝛibus viuũt.Anima
quippe que rationis capax diuinit fa/
cta nõ eſt.cum carne ſua ⁊ incipit ⁊ deſi/
nit viuere:quia quando coꝛpoꝛi vitã nõ
tribuit:⁊ ipᷣa nõ viuit.Atq; ita miro mo
do cũ om̃i carni ania ſit cauſaviuẽdi:ſpi
ritus tamen irrationał tamdiu viuit:q;
diu in carne manere potuerit:⁊ dũ a car/
ne ſua ſeꝑat᷑ extinguitur. Ita fit vt cum
ipe vita carnis ſue ſit:viuere ipᷣe nequeat
qñ vitã carni ſubmiſtrare deſtiterit. Et
ſi nõ ſit caro cui vitã dare valeat:ipſe qʒ
eã pꝛotinꝰ nõ habebit. Jõ nec eternitas
irrationalibe ſpiritibo data eſt: nec aliq
eis iudiciũ pꝛeꝑatur:in q̊ eis vł beatitu/
do ꝓ bonis:vł dãnatio ꝓ maliſ reddatur
oꝑibus. Jõ aũt in eis nulla opeꝝ diſcre

tio reqretur: qꝛ nullã intelligedi faculta/
tẽ diuinitꝰ acceperũt. Pꝛopterea eoꝛzũ

coꝛꝑa reſurrectura non ſunt: qꝛ nec ipᷣis
aĩab eoꝝ aut equitas aut iniqtas fuit.
ꝓ qua eis eterna vł beatitudo ſit tribuẽ
da vł pena. Illa igit᷑ anĩalia pᷣſentis ſecu
li curſum atq; oꝛnatũ ſᷣm creator incõpᷣ
henſibilẽ pagũt volũtatẽ:q̃ de ſuis factꝭ
nullã rõnem redditura ſunt: qꝛ rationa/
lia nõ ſunt. Nunqͥd enĩ de bobus cura ẽ

deo? Hoĩes vero qꝛ rõnales facti ſunt:-
de ſeꝛ de oĩb rebus qs in vſuʒ vite pſen
tis acceperũt:rationẽ reddituri ſunt ðo:

⁊p ſuoꝝ actuũ qlitate recipiẽt aut penã

aut gliam. Om̃es enĩ nos maniteſtari o/
poꝛtet ante tribunal chꝛiſti: vt recipiat

vnuſquiſq; ꝓpꝛia coꝛꝑis ꝓut geſſit:ſiue

bonũ ſiue malũ.Tũc ſcʒ cũ ſᷣm ipᷣius no
ſtri creatoꝛis ac redẽptoꝛis eloquiũ oẽs
qi in monumẽtis ſunt audiẽt vocẽ eius⁊
ꝓcedent q̊ bona fecerũt in reſurrectionẽ
vite:qͥ vero mala egerũt in reſurrectõem
iudicij.vt ſcʒ qͥ mala egerũt eant in cõbu
ſtionẽ eternã cũ diabolo pncipe oĩm ma
loꝛũ ſemꝑ arſuri:qͥ vero bõa fecerũt eant
in vitã eternã regnaturi ſine fine cũ chꝛi/
ſto rege omniũ ſeculoꝝ. Illi aũt cũ chꝛi⸗
ſto regnabũt q̊s deus gratuita bõitate

ſua pᷣdeſtinauit ad regnũ. Quia enĩ taleſ
pᷣdeſtinãdo pꝛeꝑauit:vt regno digni e /
ſent.pꝛeꝑauit vtiq; fᷣm ꝓpoſitũ vocãdoſi

vt obediãt.pꝛeꝑauit iuſtificãdos:vt ac/
cepta gra recte credãt:⁊ bene viuãt:ppa
rauit etiã gloꝛifſicãdos:vt chꝛiſti cohere

des effecti regnũ celoꝝ ſine fine poſſide/

gant. Ad qð regnũ diuerſis temꝑib ꝑ ſa/
cramenta que ad fidem incarnatiõis ſue
chꝛiſtus inſtituit:illi puenerunt quoſ de
us gratis nullo bone volũtatis vel boni
operis merito pᷣcedente ſaluauit: quẽad

modũ ex illo temꝑe q̊ ſaluatoꝛ noſter di/
xit.ſi quis nõ renatꝰ fuerit ex aqua ⁊ ſpi

rituſancto nõ põt introire in regnuʒ dei

abſq; ſacramẽto baptiſmatis:pᷣter eos qͥ
in eccia catholica ſine baptiſmate ꝓ chꝛi

teſt quiſq; acciꝑe:nec vitã eternã.

ſto ſanguinẽ fundũt:nec regnũ Ans

mentũ accipit: ſed ſalutem que virtꝰ eſt
ſacramenti nõ habebit:ſi extra catholicã
eccleſiam ipum ſacramentum habuerit.

Ergo ideo debet ad eccleſiam redire:nõ
vt ſacramentũ baptiſmatis iterũ accipi -
at:quod nemo debet in quolibet homĩe

baptiʒato repetere:ſedvt in catholicaſo
cietate vitam eternã accipiat. Adquam
obtinendã nunq; põt eſſe idoneus.q cuʒ
ſacramẽto baptiſmatis ab eccłia catho /
lica remanſerit alienus. Qui ſi elemoſy/
nas largas faciat:⁊ ꝓ nomie chꝛiſti etiaʒ

ſanguinẽ fundat.ꝓ eo ꝙ in hac vita non
tenuit eccłie catholice vnitatẽ nõ habe/
bit eternã ſalutẽ. Ubi enĩ cuiq; pꝛodeſſe

põt baptiſmus. .ibi pꝛodeſſe ⁊ elemoſyna

põöt. Baptiſmꝰ autẽ extra eccłiam qdes
eſſe põt:ſed nõ niſi in eccłia pꝛodeſſe põt

In ecckia igit᷑ tãtũmõ catholica põt vni
cuiq; pꝛodeſſe ⁊ ꝑceptio baptiſmat ⁊ o/

pera miſericoꝛdie:⁊ noĩſ chꝛiſti gloꝛioſa
oſeſſio:ſi tñ in ecclia catholica bñ viuat.

Siẽeĩ ſine eccie catholice ſocietate: nec

baptiſm alicui pᷣt ꝓdeſſe.nec oꝑa mifi/

coꝛdie.niſi foꝛte vt mitiꝰ toꝛqat᷑nõ tñ vt
inter filios reputetur: ſic intra eccłiam ca
tholicã ꝑ ſolũ baptiſmũ vita eterna non
acqͥritur: ſi poſt baptiſmũ male viuatur.
WMã ⁊ illi qui bene viuũt debẽt oꝑibomi

ſericoꝛdie indeſinenter inſiſtere: ſcientes

„

ſe licet leuia nõnulla tamẽ quotidie con/

uia
ſi in hereſi quacũq; vł ſciſmate:quiſq; in
nomine patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti baptii
mi ſacramentũ acceperit: integrũ ſacra-

ndbeeherett
Kiinbartin
mnatenobisde
mittünusdeb
naqnidointth
ſeqoinrhon
goſoniulyal
ſalibvocorbon
inpliatunof
mnoeralgtecont
lelnichiſtie
galntuto a
eeruire con
aruit vino⸗
e Mitudop
autchangenb⸗
Pciere fabe⸗

(ratumdeibo

guog cigncin
ſalkeniernen
äagosint
Weir
Powwedle⸗
uuracharn
carniee
immücas
ſtitutalect
habet no
ſinannla⸗
ro melo
nmeineten
hoct aer⸗
ctungniſenn
Rone vir⸗
niſenocta
umootige
fitſerichor
lun deillis
ſuguenini⸗
tartrmn
Uenlpeet
mnikn
dubrſinit
untneigt

lſfiücicrgne⸗
rdgenilite
ſtchiſtich
Eliefte il
taſomngh
m Mamatöets
Lucheruntqut
1

=

polütgniopahe
keſaluguiti
ſluuornoſr,
ntg igletß
mmoren
Prüinatgitg
bedthiſtit
rNicd
iii
lalmueguſc
ſt ſpüſunenbepri
it:inegian
vum geri
tiermadoldi
nmnundidort.
Nccam hiri
imuisiwin
ancnoen
nitgin
örſeinnul
Cusppantnan
s Auſan
wniednifaig
gubrenton
fniut⸗ ſine
cicich
le nſ
nn ccandt⸗
galun i

hec üũlloꝛum ſunt:qui nullã vouerũt
tinentiã deo. Ceterũ quiſquis ſeipᷣm ca/

☚1
§ „ —
R 7 .
5* —
— 2 —
4 .

trahere peccata:p quibo etiaʒ ſancti ⁊ iu/

ſti in hac vita ſemꝑ ðo dicere debẽt. Di/

mitte nobis debita noſtra:ſicut ⁊ nos di
mittimus debitoꝛibo noſtr. Que pecca/
ta quãto in rebo licitis et a deo conceſſis
ſrequẽter homibo ſubꝛepunt.⁊ q̃nto ma
gis foꝛtioꝛibo cibis coꝛpus implet᷑:⁊ car
nalibus coꝛ homĩs actibuſ affectibuſq;

implicat᷑tanto frequentioꝛ culpa in hbac

moꝛtalitate contrahit᷑. Pꝛopterea humi
les ſerui chꝛiſti qͥ cupiũt dño ſuo ſine im
pedimẽto:⁊ abſq; animi noxia occupati
one ſeruire:cõiugia oĩno nõ appetũt ⁊ a
carnib ⁊ vino abſtinent:inqntum coꝛpo
ris valitudo ꝑmittit.nõ qꝛ peccatum eſt

aut cõiugem habere.aut vinũ carnes ve

ꝑcipere.Nã beatꝰ apłus dicit: qꝛ omniſ

creatuna dei bona eſt: ⁊ nihil reijcienduʒ

quod cũ gratiarũactiõe ꝑcipitur.ſancti/
ſicat᷑ enĩ per verbũ dei:⁊ oꝛationẽ. Con/
iugiũ quoq; in pꝛimis homib deꝰ inſti/
tuit:⁊ benedixit. Pꝛopter qð apłus ait.
Honoꝛabile cõnubiu in omibi: et thoꝛꝰ
immaculatuſ. Igit᷑ ſerui dei in eo quia a
carnib ⁊ a vino abſtinent.non tanq; res
immũdas refugiũt:ſed mũdioꝛis vite in
ſtituta ſectantur. Et in eo ꝙ cõiugia nõ
habẽt:nõ nuptiarũ bonũ crimẽ eſſe exi/
ſtimant:ſed cõtinentiã iugem bonis nu
ptijs melioꝛẽ eſſe non dubitant. Iſto q;
maxime temꝑe:qũ dicit᷑ de cõtinentia:qͥ
poteſt capere capiat.De nuptijs vero di
citur:qui ſe nõ ↄtinet nubat. In vna enĩ
ratione virtꝰ exoꝛitur:in altera infirmi/

tas remedio ſubleuat᷑ Unde qꝛ egritudi

ni ſemꝑ eſt conſulenduʒ. pꝛopterea ſi cui
ꝛimo ↄtigerit pꝛiuari cõiugio:ſi volue
rit ſecũdas vel tercias inire nuptias.nul
lum de illis peccatũ habebit: ſi eas caſte

feruauerit:id eſt ſi vnus et vna legitime

dũtaxat coniuncti fidem ſeruẽt.vt nec il
le mulieri pꝛeter vxoꝛẽ.nec illa viro pꝛe/
ter maritũ vllatenus miſceatur. In tali
bus ⁊ ſi fuerit aliquis ↄiugalis exceſſuſ
qui tamẽ legitimũ nõ violat thoꝛuʒ.ha/
bebit nõnulluʒ ſed veniale peccatũ. Sʒ

ſtrauerit ppter regnũ celoꝛuʒ: ⁊ in coꝛde
ſuo continentiã deo vouerit: nõ ſolum ſi

“

moꝛtifero foꝛnicatiõis crimine maculet᷑
verũ etiã ſi aut vir vxoꝛem accipere:aut
mulier nubere voluerit ſᷣm apoſtoli ſen/
tentiã damnationẽ habebit:quia pꝛimã
fidem irritã fecit. Sicut ergo m apoſto
li ſententiã:dignũ eſt vt vxoꝛivir debitũ
reddat:ſimiliter vxoꝛ viro:quia ſi qͥs ac/
ceperit vxoꝛẽ non peccat.⁊ ſi nupſerit ꝰ
go non peccat:ita ſᷣm eiuſdẽ apoſtoli di/
ctum q ſtatuit in coꝛde ſuo firmꝰ nõ ha/
bens neceſſitatẽ:poteſtatẽ autẽ habens
ſue voluntatꝭ: ⁊ vouerit cõtinentiã deo:
debet eaim vſqʒ in finẽ tota mẽtis ſollici⸗/
tudine cuſtodire.ne dãnationeʒ babeat:
ſi pꝛimã ſidem irritã fecerit. Bimiliter?
coniu gati viri et coniugate mulieres ſi
ex conſenſu perennẽ vouerint continenti
am.nouerint ſe ſui voti obnoxios deti/
neri:nec iam ſibi debere cõmixtionẽ car
nis:quã pꝛimitus licitã habuerunt:ſed
deo ſe debere continentiã quã vouerunt
Cunc enĩ vnuſquiſq; regnum celoꝛũ q
ſanctis pꝛomittitur poſſidebit: ſi obliui
ſcens que retro ſunt.⁊ in anterioꝛa extẽ/
dens ſeipᷣm.ſᷣm ꝙ in pſalmis dicit᷑. voue
te ⁊ reddite dño deo veſtro.qð ſcit eſſe li

citum ⁊ ad pꝛofectũ melioꝛis vite ꝑtine/

re cognoſcit:⁊ libẽter voueat:⁊ celeriter
reddat:⁊ in hoc quia votũ reddit melio/
re ſemꝑ conatu ꝓficiat.Omni enĩ vouen
ti deo ⁊ reddenti quod vouit.ipᷣe quoq;
deus reddet celeſtis regni pꝛemia que p/
¶ Capitulum pꝛime regule fidei recte.

Irmiſſime
R itaq; tene et nullatenus
dubites: patrem ⁊ filiuʒ
atenignrrauamn
DL ſe naturaliter deũ.in cu

·Bfüülls nomie baptizati ſu
us.Cum eni aliud nomẽ ſit patenali/

ud filius:aliud ſpũſſanctꝰ: hoc eſt vtiq;

nũ nature nomẽ hoꝛũ triuʒ quod dicit
deuſ. Qui dicit in deuteronomio. Nide
te quoniꝗ ego ſum deus: ⁊ nõ eſt aliꝰ pie
ter me.Et de quo dicit. Audi iſrael:dñs
deus tuus de vnus eſt. Et dominũ de⸗
um tuũ adoꝛabis.⁊ illi ſoli ſeruies.

De fide ad petrum

—

Eapitulũ.III.

Ebites: patrẽ ⁊ filiuʒ ⁊ ſpiritũſan/

rmiſſime tene et nullatenꝰ du/

locutus eſt pater deus:⁊ illã cameʒ qua
ſolus homo factus eſt vnigenitus deuſ.

Capitulũ ſecunde regule. tu autẽ idem iß=e₰es. Gitiüenteſ
Irmiſſime tene et nullatenꝰ du / ⸗ Capitulũ.WV. fpiritͤaptusd
bites patrẽ ⁊ filiuʒ ⁊ ſpiritũſan/ Irmilſſime tene et nullatenꝰ du (cttis inaunneſe
ctuʒ:id eſt ſanctã trinitatem: eſſe brites ſctãm trinitatẽ ſolũ eſſe ve iug dei blbitlt
ſſolũ naturaliter verũ deũ. Quia cũ tres Aum deũ rerü omniũ viſibiliũ atq; inui⸗/ uis auliſpini
deos nobis colere ñ liceat:niſi vnũ ſolũ¶ſibilium creatoꝛẽ.De quo in pſalmo di/ tcs,
veꝝ deũ:tñ ſiẽ pr̃ verꝰ ðs ðꝛ teſtãte aplo citur. Beatus cuiꝰ deus iacob adiutoꝛ .— Lot
q̃ ait. Cõuerſi eſtis ad deũ a ſimulacris: eius:ſpes eius in dño deo ipᷣius qui fe⸗ fnili
ſeruire deo viuo ⁊ vero:⁊ expectare filiiũ cit celum ⁊ terrã:mare ⁊ om̃ia que in eis liseut
eius de celis quẽ ſuſcitauit a moꝛtuis ie ſunt.De quo etiã apoſtolꝰ dicit. Quoni ſceorfld
ſum:ita quoq; filiũ verũ deuʒ iohannes am ex ipᷣo ⁊ ꝑ ipᷣm ⁊ in ipᷣo ſunt om̃ia:ipᷣi (Aulſlopcedere
cõmendat aplus dicens. Scimus qꝛ fi gloꝛia in ſelllaa. Wthitus ve
lius dei venit:⁊ dedit nobis intellectum apitulũ. VII. AAilud ſpiriti
vt cognoſcamꝰ verũ deũ:⁊ ſimus invero Inmiſſime tene et nullatenꝰ du / ſes De flioq
filio eiꝰ ieſu chꝛiſto. Hic eſt verꝰ deus ⁊ hbites patris et filij et ſpũſſancti cighheragar
vita eterna.Qui vtiq; quoniã verus de vnam quidẽ eſſe naturã:tres ve/ öncan.S
us eſt:etiã veritas eſt:ſicut ipe nos edo / Fro eſſe ꝑſonas.patrẽq; ſoluʒ eſſe dixit. tiektnirug
cet dicẽs. Ego ſum via ⁊ veritas ⁊ vita. Hic eſt filius meus dilectus in quo mi,/ ſwri inteniet
De ſpiritu quoq; ſancto iohãnes apluſ hi bñ cõpla cui.⁊ filiuz ſolũ etiã ſup quẽ gzinnfcie
ait. Quia ſpuũͦs eſt veritas. Et vtiq; non vox illa ſoliꝰ patris ſonuit: quãdo ĩ ioꝛ/ lcginie
põt naturaliter deꝰ verus nõ eſſe.qꝛ ve / gdane fᷣm camẽ baptizatꝰ eſt vnigenitus ſenickeſgi
