ieſus chriſt? ab eis qͥ ſua querũt nõ q̃ ie/
ſu chꝛiſti. Bʒ qm̃ boni fideles nõ quẽli⸗/
bet hominũ ſʒ ipᷣm dñm obediẽter audi
unt.qui ait:que dicũt facite:que autẽ fa⸗
ciunt facere nolite:dicunt em̃ ⁊ nõ faciũt
ideo audiunt᷑ vtiliter etiã qui inutiliter
agüt. Sua em̃ querere ſtudẽt:ſʒ ſua do/
cere nõ audent.de loco ſcilicet ſuperioꝛe
ſedis eccleſiaſtice:quã ſana doctrina cõ/
ſtituit. Pꝛopter qð ipſe domin pꝛiuſq;
de talib:qð cõmemoꝛaui diceret:pᷣmiſit
cathedra moyſi ſederũt. Illa ergo cathe
dra nõ eoꝝ ſed movſi cogebat eos bona
dicere etiã nõ bona faciẽtes.Agebant er
go ſua in vita ſua:docere aũt ſua cathe/
dra illos nõ permittebat aliena. Dultil
itaq; pſunt dicẽdo que nõ ſaciunt.ſʒ lon
ge plurib pꝛodeſſent faciẽdo que dicũt.
Zbundanken qui male vite ſue deſen
ionem ex ipᷣis ſuis pᷣpoſitis ⁊ doctoꝛibo
querũt.reſpondẽtes coꝛde ſuo:aut etiaʒ

De doctrina chꝛiſtiana TAiber

ſi ad hoc erumpũt oꝛe ſuo atq; dicentes
Dõð ipſe mihi pcipis:cur ipſe non facis:
Ita fit vt eũ obediẽter nõ audiãt q ſe ip
ſe nõ audit:⁊ verbũ dei qð eis pᷣdicat᷑:ſi/⸗
mul cũ ipſo pᷣdicatoꝛe cõtemnãt.Deniq;
apoſtolꝰ ſcribẽſ ad thimoteũ cũ dixiſſet.
nemo adoleſcẽtiã tuã cõtemnat.ſubiecit
vnde nõ cõtemneret᷑:atq; ait. Sʒ foꝛma
eſto fideliũ in ſermone:in cõuerſatõe:in

Ddilectõne:in fide:in caſtitate.Talis do/⸗

ctoꝛ vt obediẽter audiat᷑ nõ impudẽter
nõ ſolũ ſũmiſſe ac tẽperate.veꝝ etiã grã/

giter dicit: qꝛ nõ cõtemptibiliter viuit.

Sic naq; elegit bonã vitã:vt etiã bonã
nõ negligat famã:ſʒ ꝓuideat bona coꝛaʒ
deo ⁊ hoĩb quantũ poteſt illũ timendo:
his cõſulendo. In ipᷣo etiã ſermone ma/
lit reb placere q; verbiſ:nec exiſtimet di
ci meliꝰ niſi qð dicit᷑ veriꝰ. Nec doctoꝛ
verbis ſeruiat:ſʒ verba doctoꝛi. Hoc eſt

em̃ qð apls ait.nõ ĩ ſapiẽtia vᷣbi ne eua/

cuet᷑ crux chꝛiſti.Ad h̊ valet etiaʒ qð ait
ad thimoteũ. Noli vᷣbis ↄtendere.ad ni
hil em̃ vtile eſt:niſi ad ſubuerſionẽ audiẽ
tiũ Neq; em̃ hoc ideo dictũ eſt:vt aduer
ſarijs oppugnãtibo veritatẽ nihil nos/ꝓ

veritate dicamꝰ.Et vbi erit qð cũ oñde

ret qlis eſſe epᷣs debeat:ait ĩter cetera.vt
potens ſit in doctrina ſana:⁊ cõtradicen

tes poſſit redarguere. Uerbis em̃ cõten
dere eſt nõ curare qũo erroꝛ veritate vin

cat᷑:ſʒ quo tua dictio dictõi pᷣferat᷑ alteri
ug: aer qͥ nõ verbis ↄtẽdit:ſiue ſũmiſ
ſe:ſiue tpate:ſiue granditer dicat.id agit
vᷣbis vt veritas patefiat:vitas placeat:

veritas moueat: qm nec ipſa q pcepti fi/

nis ⁊ plenitudo leg eſt charitaſ vllo mo

do recta eſſe pᷣt:ſi ea q̃ diligunt᷑ nõ vᷣa ſed

falſa ſunt. Sicut aũt cuiꝰ pulcrũ coꝛpꝰ
⁊ defoꝛmis eſt animꝰ mag dolendũ ẽ:qᷓ;
ſi defoꝛme hr̃et coꝛpꝰ:ita qui eloquenter
q̃ falſa ſunt dicũt magis miſerãdi ſũt q;
ſi talia defoꝛmiter dicerẽt. QOuid eſt ergo
nõ ſolũ eloqnter veꝝ etiã ſapiẽter dicere

niſi vᷣba ĩ ſũmiſſo genere ſufficiẽtia:in tẽ
perato ſplẽdẽtia:ĩ grãdi vehemẽtia:verꝭ

tñ rebo qs qaudiri opꝑteat adhibere. Sed
q̃ vtrũq; nõ pᷣt dicat ſapiẽterqð nõ dicit

eloquenter potiꝰ:q; dicat eloquenter qð
dicit inſipieter. Si aut ne hoc quidẽ pᷣt⸗

ita ↄuerſet᷑:vt nõ ſolũ pᷣmiũ ſibi cõparet
ſed etiã pᷣbeat alijſ exemplũ:⁊ ſit ei quaſi
copia dicẽdi foꝛma viuẽdi.Sũt ſane qͥ
dã qͥ bñ ꝓnüciare poſſut:qͥd aũt pnũciẽt

excogitare nõ poſſũt.Oð ſi ab alijs ſu/

mãt eloqnter ſapiẽterq; ↄſcriptũ:memo
rieq; cõmẽdẽt atq; ad ppłm ꝓferãt:ſi eã
pſonã gerũt nõ impꝛobe faciũt.Sic em̃
(qð ꝓfecto vtile eſt młti pᷣdicatoꝛes ve
ritatꝭ fiũt:in?młtimgtri:ſi vniꝰ veri mgr̃i
idipᷣm dicãt om̃es ⁊ nõ ſint in eis ſciſma
ta.Hec deterrẽdi ſunt iſti voce iheremie
pꝓphete ꝑ quẽ de arguit eos q̊ furãt᷑ ver
ba eiꝰ vnuſqͥſq; a ꝓximo ſuo.Oui em̃ fu
rant᷑:alienũ quferũt.verbũ aũt dei nõ eſt
alienũ ab eis q obtẽperãt ei:potiuſq; ille
dicit aliena qͥ cuʒ dicat bene viuit male.
Quecũq; ei bona dicit eius excogitari
vident᷑ ĩigenio:ſʒ ab eiꝰ moꝛibo aliena ſũt.
Eos itaq; dicit deꝰ furari vᷣba ſua:qͥ bo
ni volũt videri loqndo q̃ dei ſũt:cũ mali

ſint faciedo q̃ ſua ſũt. Nec ſane ipᷣi dicũt
bona qᷓ dicũt ſi diligent attẽdas.Qũo eĩ
dicũt vᷣbis qð negãt factꝭ.Mõ eĩzʒ fruſtra

ð talibo ait apłls Cõſitent᷑ ſe noſſe deũ:ſa
c aũt negãt. Hõ q̊dã &̊ ipᷣi dicũt:⁊ rur

ſus alio mõ nõ ipᷣi dicũt:qm̃ vtrũq; veꝝ

Eqð ait vitas.De talibo em̃ loquẽs:q̃ di
cunt inqͥt facite:q̃ aũt faciũt facere nolite
hH ẽ qð ex oꝛe illoꝝ auditꝭ:facite:qð ĩ oꝑe
videt facere nolite.dicũt em̃ inàͥt ⁊ ñ fa/

ciũt.Ergoq;uis nõ faciãt tñ dicũt. Sʒ

alio loco tales arguens. Hipocrite int
qũo poteſtꝭ bona loqͥ cũ ſiꝭᷣ mali.Ac ꝑ h̊

⁊ ea q̃ dicũt qñ bõa dicũt ñ ipᷣi dicũt:vo/

lũtate.ſ.atq; oꝑe negãdo qð dicunt. UVñ
ↄtingit vt hõ diſert' malus ſermonẽ q̊
vᷣitas pᷣdicet᷑ dicẽdũ ab alio ñ difto ſʒ bo

no ipe cõponat.Oð cũ fit:ipᷣe a ſeio tra
dit alienũ:ille ab alio accipit ſuũ.Cũ ve

ro boni ſideles bonis ſidelib hãc operã
cõmendãt vtriq; ſua dicunt:qꝛ ⁊ deꝰ ip/

ſoꝝ eſt cuiꝰ ſũt illa ꝗqᷓ dicũt:⁊ ea ſua faeiũt

q̃ nõ ipᷣi cõponere potuerunt:qui ſᷣm illa
cõpoſite viuũt.Siue autẽ apud popu/
lum vel apud quoſſlibet iã iãq; dicturuſ:
ſiue qð apud populuʒ dicendum vel ab
eis qui voluerint aut potuerint legẽduʒ
eſt dictatinus oꝛet vt deus ſermoneʒ bo
num det in os ei. Siem̃ regina oꝛauit

IIII.

heterpſtegen
gpudfee tin
nedarerihton

mnun elſhlitt
erbot doctnn

oun lit dob⸗
Necpit orent
esdet gör ose
Perigtottft be
ispfeitſumat
olegiagag
Dlbiigvtö
nn ſüt nos
chlclder hic
Geftirae
Noc Wts
Gerq bebeen
nirosnop
tur Egomde⸗
lnoꝛlibꝛis noq
ſuprſelaſss
Miodſar
doredwd⸗
tatedicon

(Vanii
doenime
muolbꝛo

(Diuan

Gbeloene

Weo fhill.

oytnul
ſmnhgeßliu
eſanſiner
ſcho

Cnhped
haſtleg
boſorein

Alutiiti.
bdainnn

bber
W

iiniiſbi⸗
Bitt
tiͤn
ſcbint
nnprüin
pinpſeiti

S=

S= —
Se
=

=

ddelait Gti
Nliödtehtonee

Kimbpging
möſminesſci
mtſkiwdeihen
nguitepifritr
Nnmnoſollieifn
rntititden
henädedaig
Mantbaeriint

ditcubagaen

n poribini⸗
mm zbrln
bijdei ſitinl
Per ſnetßini
Nkanidas D
taod Pößfi
fitenkſenmninn
äsiötnin
Nürgiinie
Atran ,onidi
oisharl
nidaieie
itchiuttiſe
cürfidit G
Dihooieini
iſenai Len
itßhhidichen
grant
Imaluoſemn.
tioſ ninßſn
ker in
mwiriliſe
iurli in

Graſufii
mmranifnl

inen

heſter ꝓ ſue gentis tꝑali ſalute locutura

apud e in os eiꝰ deꝰ cõgruũ ſermo

nẽ daret:qᷓ́;to magis oꝛare debet vt tale

munꝰ accipiat qͥ ꝓ eterna hoĩm ſalute in

verbo ⁊ doctrina laboꝛat: Illi vo qui ea

dicturi ſũt q̃ ab alijs acceperũt:⁊ anteq;ᷓ

accipiãt oꝛent ꝓ eis a quibo accipiũt:vt
eis det᷑ qð ꝑ eos acciꝑe volunt:⁊ cũ acce
erche oꝛẽt vt bene ⁊ ipᷣi ꝓferant:⁊ illi ad

Is ꝓferũt ſumãt:⁊ de ꝓſpero exitu dictö
nis eidẽ gr̃as agãt:a qͥ ſe id accepiſſe non

dubitãt: vt qͥ gloꝛiat᷑ in illo gloꝛiet᷑ ĩ cui
manu ſũt ⁊ nos ⁊ fmones nr̃i. Longioꝛ

euaſit liber hic qᷓ; volebã q;q; putauerã.

Szʒ legeti vel audiẽti cui gratꝰ eſt longꝰ

nõ eſt. Cui autẽ longꝰ eſt ꝑ partes eũ le/
gat:qͥ habere vult cognitũ.Quẽ vᷣo eiuſ
fide inſtrui:vt vnã quãlibet hereſim de/
ſignares ↄtra quã ſpẽaliter noſtre diſpu
tatõis vigilaret intẽtio. Sʒ cũ indefini/

cognitõis nõ piget de lõgitudine nõ q̃ra
tur. Ego tñ deo nr̃o gras ago ꝙ his q̃t

tuoꝛ libꝛis nõ ꝗlis ego eſſem cui młta de
ſunt:ſed q̃lis eſſe debeat qͥ in doctrina ſa

na.i.chꝛiſtiana nõ ſolũ ſibi:ſʒ alijs etiã la
boꝛare ſtudet:quãtulacũq; potui facul/

tate diſſerui. Amen.

¶ Aurelij auguſtini egregij doctoꝛis 68 . et ĩ 1:
lumina ð ;ᷓ qð a nobis expetis facere va

doctrina chꝛiſtiana liber qrtus qͥ eſt vlti
mus libꝛoꝝ iſtoꝝ feliciter expletꝰ.

¶ Dini anrelij auguſtini Hipponenſis

cpi de ſide ad petꝝ diaconẽ liber incipit.

Piſtolã fili
petre tue charitatis ac

cepi. In qua te ſignifi/
caſti velle ih eroſolimã

tenere:vt nullꝰtibi poſſit ſenſus heretice

ſurripere falſitatiſ. Baudeo quidẽ ꝙ pꝛo

fide vera ſine vllo ꝑfidie vicio cuſtodien
da ſollicitudinẽ geris:ſine qua nulla po

teſt ꝓdeſſe:ĩmo nec eſſe puerſio.Apoſtoli
ca quippe dicit autoꝛitas:ꝛ ſine fide im
poſſibile eſt placere deo. Fides nãq; eſt
bonoꝝ oĩm fundamẽtũ. Yideſ eſt hũane
ſalut initiũ. Sine hac ſide nemo ad fili/
oꝛũ dei numen pᷣt ꝑtinere. Quia ſine ip̃a

pꝓgere:⁊ poſtulaſti te lit /
), teris noſtr inſtrui:quã
debeas in illis partibo vere fidei regulaʒ

Jo. CLXXXIIII.

nec in ſeculo quiſq;ᷓ iuſtificatõis gẽam

ↄſequit᷑:nec ĩ futuro vitã poſſidebit eter
nã. Et ſi qͥs hic nõ ambulauerit ꝑ fideʒ:

noõ pueniet ad ſpeciẽ. Sine fide omis la/

boꝛ hoĩs vacuꝰ eſt.Tale quippe eſt:vt
ſine vera ſide q ſq; velit deo ꝑ ↄtemptum
ſeculi placere:q̃le ſi quiſq; tendẽs ad pa/

triã:in q̃ ſe ſcit beate eſſe victurũ:relinq̃t

itinerꝭ rectitudinẽ ⁊ impꝛouidꝰ ſectet᷑ er/

roꝛẽ:q̊ nõ ad beatã ciuitatẽ ꝑueniat:ſʒ in

p̃cipitiũ cadat:vbi nõ gaudiũ puenienti
datr: ſʒ cadẽti interitꝰ inferat᷑. Uerũtñ vt
de fide ſufficiẽs ſermo ꝓmat᷑:nec tẽpoꝛiſ

ſuffragat᷑ ſpaciũ:qꝛ celeriter noſtꝝ cupis
habere rũſum. Et tã magnũ eſt huiꝰ di⸗/
ſputatõis opꝰ:vt a magniſ vix poſſit im

pleri. Neq; em̃ popoſciſti ſic te debere ð

te diffinitõeʒ fidei petis:eãq; cupis etiã

ſub bꝛeuitate cõcludi.vides ꝓculdubio

qᷓ; ſit nobis impoſſibile:vt rẽ tantã ĩ bꝛe

niplenec ꝛehendamꝰ. Cui ſufficienteſ
eſſe

ſenõ poſſumꝰ:etiã ſi tantũ ſpaciũ tẽpo
ris ⁊ tale nobis eſſet ingeniũ:vt młta vo

leremꝰ. Sʒ qꝛ deꝰ ꝓpe eſt oĩb inuocãti/

bus cecũ in veritate:qͥ verbum ↄſũmans ⁊

bꝛeuiãs fecit ſuꝑ terrã:ſpero qꝛ ſicut tibi

dedit huiꝰ fidei ſanctã ſollicitudineʒ.ſic
ętiã mihi vt tuo taʒ bono tãq; laudabili
ſeruiã deſiderio: ſufficientẽ tribuet facul
tatẽ:vt ⁊ ſi nõ potuero cũcta dicere:ex q

bus oĩs erroꝛ hereticꝰ poſſit agnoſci:et

agnitꝰ vel ↄuinci valeat vel vitari:tñ in

noĩe atq; adiutorio ſãcte trinitatiſ:q̃ vnꝰ
ſolus verus ⁊ bonꝰ eſt deus:ea dicam in
quibo ſaltẽ magna ex parte ratõem fidei
catholice cõſtet ſine aliqua erroꝛis cali/
gine cõtineꝛi.Quibus retentis poterꝭ et
illa depꝛehẽdere atq; fugere:q̃ ⁊ ſi in hoc
opere vident᷑ ſpeciali diſputatõe cõuin/
ci:tamen ex his que hic generaliter atq;
abſolute ponẽtur.appareant illa que in/
fideles hoĩes auribovolũt ſuſurrare fide
liũ:nõ regula diuine veritatꝭ tradita:ſed
nequicia humani erroꝛis inuenta.

.
—

Explicit pꝛologus.

lij ⁊ ſp

De trinitate ꝑſonaꝝ ⁊ vnitate eſſetie.

Bocũq;ʒ igi
tur loco fueris ↄſtitutus

qꝛ ſm regulã noſtri ſalua
toꝛis imperio ꝓmulgatã

ſſſancti noĩe baptizatũ:pꝛincipa/
liteꝛ atq; indubitanter toto coꝛde retine
patrẽ deũ:filiũ deũ:⁊ ſpũmſanctũ deum
id eſt ſanctã atq; ineffabilẽ trinitatẽ vnũ
eſſe naturaliter deuzʒ.de q̊ in deuterono/
mio dicit᷑. Audi iſrael.dñs deꝰ tuꝰ deus

vnꝰ eſt:⁊ dñm deũ tuũ adoꝛabis ⁊ illi ſo

li ſeruies. Uerũtamen qꝛ iſtũ vnũ deũ:qͥ

ſolꝰeſt verꝰ naturaliter deꝰ:nõ patrẽ ſolũ

neq; filiũ ſolũ:neq; ſolũ ſpũmſanctũ:ſed

ſimul patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpũmſanctũ diximꝰ
eſſe.cauẽdũ eſt ne ſicut patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpi/
ritũſanctũ vnũ deũ eſſe q;tũ ad naturalæ
attinet vnitatẽ veraciter dicimꝰ.ſic eũ qͥ
pater eſt: eundẽ vel filiũ vł ſpũmſanctũ:
aut eũ qͥ filiꝰ eſt ſiue patrẽ ſiue ſpũmſan/
ctũ:aut eũ qͥ ſpũſſanctꝰ ꝓpꝛie in ↄfeſſiõe
hui trinitat dicit᷑:vel patrẽ vel fuliũ ꝑ/

ſonaliter dicere ſiue credere qð omnino

nefas eſt audeamꝰ. Fides em̃ quã ſancti
patriarche atq; ꝓphete ante incarnatio/

nẽ filij dei diuinitꝰ acceperũt.quã etiam

ſancti apłi ab ipᷣo dño ĩ carne poſito au/
dierũt:⁊ ſpũſſancti ma giſterio inſtructi:

nõ ſolũ ſermone pᷣdicauerũt:veꝝ etiã ad

inſtructionẽ ſaluberrimã poſteroꝝ ſcri/
ptis ſuis inditã reliquerũt:vnũ deũ pᷣdi
cat trinitatẽ.i.patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpũumſanctũ

SEʒ trinitas vera nõ eſſet:ſi vna eadẽq;
ſona diceret᷑ pater ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſanctus
iem̃ ſicut eſt patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti

vna ſubſtãtia.ſic eſſet vna perſona:nihil

om̃ino eſſet in q̊ veraciter trinitas dicere

tur. Rurſus quideʒ trinitas vera eſt: ſec
vnꝰ deꝰ trinitas ipᷣa nõ eſſet.ſi quẽadmo

dũ pater ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſonctꝰ ꝑſonaꝝ ſunt
ab inuicẽ ꝓpꝛietate diſtincti:ſic fuiſſent
naturaꝝ quoq; diuerſitate diſcreti. Bʒ

qꝛ in illo vno vero deo trinitate nõ ſoluʒ

p vnꝰ de eſt: ſʒ etiã ꝙ trinitas eſt natura
liter veꝝ eſt: ppterea ipᷣe verꝰ deꝰ in ꝑſo/

nis trinitas eſt:⁊ ĩ vna natura vnus eſt.

noſti te ĩ vno patris ⁊ fi⸗

(De fide ad petrũ

er hãc vnitatẽ naturalẽ totꝰpater in ſi

lio ⁊ ſpũſancto eſt:totꝰ filiꝰ in patre ⁊ ſii

rituſancto eſt.totꝰ qq; ſpũſſanctꝰ ĩ patre
⁊ filio eſt. Nullꝰ hoꝝ extra quẽlibet ipo
rũ eſt:qꝛ nemo aliũ aut pᷣcedit eternitate

aut excedit magnitudĩe:aut ſuꝑat ptäte

qꝛ nec filio nec ſpirituſancto q;tũ ad na⸗
ture diuine vnitateʒ ꝑtinet:aut anterioꝛ
aut maioꝛ pater eſt:nec filij eternitaſ atq;

immẽſitas:velut anterioꝛ aut maioꝛ ſpi
rituſſancti immenſitatẽ eternitatẽq; aut

pᷣcedere aut excedere naturaliter pᷣt. Si

cut & nec filiꝰ poſterioꝛ aut minoꝛ eſt pr̃e
ita nec ſpũſſanctꝰ poſterioꝛ aut minoꝛ eſt
filio.Eternũ qppe ⁊ ſine initio eſt.ꝙ filiꝰ
de patris natura natꝰ extitit ⁊ eternũ.ac

ſine initio eſt ꝙ ſpuſſanct? de natura pa⸗/
tris filijq; ꝓcedit. Ob h tres vnũ recte
credimꝰ ⁊ dicimꝰ deũ:qꝛ vna ꝓꝛſus eter

nitas:vna immẽſitas:vna naturaliter ẽ?
triũ ꝑſonaꝝ diuinitas.Ceneamꝰ igit᷑ pa
trẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpũmſanctũ vnũ eſſe naturali
ter deũ:neq; tñ ipᷣm patrẽ eſie qͥ filius eſt
neq;ʒ filiũ ipᷣm eſſe qͥ pr eſt:nec ſpũmſãctũ

ipᷣm eſſe qͥ pater aut filiꝰ eſt. Una em̃ eſt
patr ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti eſſentia:quã gre/

ci vſian vocãt: in qᷓ nõ ẽ aliud paten aliꝰ
filiꝰ:ꝗliud ſpũſſanctꝰ:qᷓ;uiſ ꝑſonaliter ſit

aliꝰ pr:aliꝰ filiꝰ:aliꝰ ſpuſſanctꝰ. Qð nob

maxie in ipſo ſanctaꝝ ſcriptumꝝ initio
demõſtrat᷑:vbi deꝰdicit. Faciamꝰ hoĩeʒ

ad imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ noſtrã.Cũ em̃ ĩ
ſingulari numero dicit imaginẽ:oſtẽdit
vna naturã eſſe:ad cuiꝰ imaginẽ hõ fierʒ
Cũ vo dicit pluraliter noſtrã:oſtẽdit eũ

dẽ deũ ad cuiꝰimaginẽ hõ fiebat:nõ vnã

eſſe oga: Bi em̃ ĩ illa vna natura pr̃is
⁊ filij ⁊ ſpũſſancti vna eſſʒ ꝑſona:nõ dice
ret᷑ ad imaginẽ noſtrã:ſʒ ad imaginẽ meã
Nec dixiſſet faciamꝰ ſʒ faciã. Di vᷣo ĩ il/

lis tribo ꝑſonis tres eſſent intelligẽde vł

credẽde ſubſtãtie:nõ diceretad imaginẽ
noſtrã:ſʒ ad imagines nr̃as. Una eĩ ima
go triũ naturaꝝ ineq̃liũ eſſeñ poſſet VPʒ
dũ ad vnã imaginẽ vniꝰ dei hõ factꝰ di⸗/

cit᷑.vna ſãcte trinitatꝭ eſſentialiter diuini

taſ intimat᷑ Deinde ⁊ paulo poſt/ꝓ eo qʒ

ſuperiꝰ dixerat.faciamꝰ hoĩeʒ ad imagi
nẽ ⁊ ſilitudinẽ noſtrã: ſic hoĩez factũ ſcri
ptura narrauit vt diceret.Et fecit deus

Ineodin⸗
unhinn
ls eu⸗
datſenppi⸗
gisſcnisd
ſasineog
trinitatamin
deiſtbnonnt
rhicri l
anobfepern
ucusinnor⸗
ſcnulter der
flias d
ſternat'nn
WGor depfe
ſnpona⸗
1teicedeſe⸗
Alndekgen
pauuariyge
ſictnal
ſcſcris T.
wseſiet
Mad

ſden
koint

oeſenn
Eternat⸗
Mneflo
ideppf
ſaßchen
l iati
ſender
hisſſlin
flindie
unt

uen n
flondnn
13 Hüͤſancy
vamquäht⸗
Aur Peeulteten
dientſapt
nſund i
Sunetautann
efliſaemint
mnrgut main
mnßaenitati,
rmnnlini
nnr utnutſi
Dokrirzunnnd
etſnreimnnockgi
Nernintnueni⸗
Hane deunng

4

1
— ☛ —

☛ ☛. . =

☛

—

——
Se

Pbémomüte

i molhsen

BPanaturaliter.

„Canemmdigt
füri Genunn
Nawi Aeflie
Ni cbner hinii
aicſentihn
zwöiliti⸗
Z
Piſhur⸗C
CvnrͦM
1 Munn ig

1

timngtocſicit

imagnihoſe⸗
n nofridills

thoſchnn

avraraw
CRoeti
6nuengend
ſtciil
(ſer intliitſ
len ,in
nit, lnan
ſeivoſet

mtialiterdun
agt
hvis da inn
cholezſci/
Etſeann

pꝓcedere q́; genuiſſe vł natũ eſſe: manife/

—

ſic etiã Im carnẽ ſolũ fili
a fides ⁊ credit ⁊ pᷣdicat.

S
õ

hominẽ.ad imaginẽ dei fecit eũ. Hãc tri

nitatẽ ꝑſonarũ atq; vnitatẽ nature ꝓphe
ta eſaias reuelatã eẽ ſibi nõ tacuit:cuʒ ſe
dicit ſeraphin vidiſſe clamãtia. ſanctus Q

ſctũs ſctũs dñs deꝰ ſabaoth. Ulbi pꝛoꝛ/

ſus in eo qð dicit᷑ tercio ſanctꝰ ꝑſonaruz

trinitatem:in eovero qð dicit᷑ ſemel dñs
de ſabaoth:diuĩe nature cognoſcimus
vnitatẽ. In illa igit᷑ ſancta trinitate q̃ iõ
a nobis repetit᷑ totiens:vt nr̃o coꝛdi te/

natius infigat᷑.vnꝰ eſt deꝰ pr:qͥ ſolus eſ/

ſentialiter de ſeipo vnũ fulium genuit:et
vnꝰ filius qͥ de vno patre ſolus ẽ eſſenti

aliter natꝰ:⁊ vnꝰ ſpũſſctũs qͥ ſolus eſſen

tialiter de pr̃e filioq; ꝓcedit. Hoc aũt to
tũ vna ꝑſona nõ poſſet:id eſt ⁊ gignere ſe

⁊ naſci de ſe:⁊ pꝛocedere de ſe.Ouia igit

aliud eſt genuiſſe:qᷓ; natũ eſſe.aliudq; eſt

ſtũ eſt:qm aliꝰ eſt pater.aliꝰ filiꝰ.aliꝰ ſpi/

rituſſctuũs. Crinitas itaq; ad ꝑſonas pa

tris et ſilij et ſpũſſancti refert᷑. vnitas ad
natuuam.

ém illã diuinitate: qua
vnũ ſunt pater ⁊ filius
2? ſpũſſctũs:neq; patræ
natũ credimꝰ: neq; ſpi

la trinitate ꝓpꝛiũ eet ſoliꝰ pr̃is:qꝛ nõ eſt
natꝰ ipᷣe:ſʒ vnũ filiũ genuit:neq; ꝓpꝛiuʒ
ſoliꝰ filij:qꝛ nõ genuit ipe:ſʒ ſolus de pa
tris eſſentia nat eſt:neq; ꝓpꝛiũ ſpũſſcti:
qꝛ nec natꝰ eſt ipᷣe nec genuit: ſʒ ſolus de
patre filioq; ꝓcedit ſi fm diuinã qͥdẽ na/
turã deꝰ pr de nullo naſceret᷑ deo:ſm car
nẽ tñ iße naſceret᷑ ex vᷣgine. Di enĩ pater

naſceret de virgie vna pſona eẽt pr ⁊ fili/
us.ipᷣa aũt vna ꝑſona ꝓ eo qꝛ nõ de deo:

ſʒ tm̃ de vᷣgine naſceret:nõ dei filiꝰ:ſʒ tm̃
hoĩs filius veracit᷑ diceret᷑. Ipᷣe autẽ dei
filius dicit: quia ſic dilexit deus mun/

dum: vt fitium ſuum vnigenitum da⸗/

o

Heaſſumptiõe humanenature a ſolo
ſolũ filiũ natũ catholi/⸗

deus: km

7

ret. Et iteꝝ. Hõ enĩ miſit deꝰ filiũ ſuũ in
mundũ:vt iudicet mundũ:ſʒ vt ſaluetur

mũdus ꝑ ipᷣm. Nec btũs dixiſſet ioßes.
ui diligit genitoꝛẽ:diligit ⁊ eũ qͥ natꝰẽ
ex eo. Nec ipe filiꝰ dixiſſet. Pr meꝰ vſq;ʒ
mõ oꝑat᷑ ⁊ ego operoꝛ.pe eni qͥ filiꝰ ðꝛ
ſi idẽ eſſet ⁊ pr.nõ veracit᷑ dei filiꝰ dicere
tur:qꝛ nõ de deo:ſʒ de ſola virgie naſce/
retur. Ad extremuʒ nec ipᷣe pr̃ de celo te-

ſtaret᷑:⁊ ſuũ coꝛꝑali voce filiũ demõſtrai

ſet dicẽs. Hic eſt filiꝰme dilectus ĩ quo

mihi bñ cõplacui. Apls qz nõ dixiſſet ö

deo pr̃e.qͥ ꝓpꝛio filio ſuo nõ peꝑcit ſed
nob oĩbo tradidit illũ. Sʒ Im olaiſtaer
diuitus ad nram doctrinã dicta ſũt:⁊ qꝛ
diuia dicta ſunt:vtiqʒ vera ſunt. Ueꝝ ẽ
qð fides catholica pᷣdicat:⁊ ᷣm dinitatẽ
de pfe natũ eſſe ſolũ filiũ eternũ cuʒ pfe:

imoꝛtale: impaſſibilẽ atq; incõmutabilẽ

deũ: ⁊ ſm carnẽ nõ pꝛẽm:ſʒ vnigenitum
eiz flii::ſalua eternitate ina tpalir natü⸗
ſalua impaſſibilitate ſua paſiuʒ: ſalua i⸗

moꝛtalitate ſua moꝛtuuʒ:ſalua incomu

tabilitate ſua q̃ deus verꝰ ⁊ vita eterna ẽ

veracit ſuſcitatũ. Qui totũ hʒ cõmũe cũ

it ⁊ nihil hʒ cõe cũ pre eoꝝ qͥ in ſuã ꝑſo⸗
nã cpalit atq; humilit ille eterm' atc; ex⸗/
celſus accepit. Rurſus ſi nõ illeqͥ ppꝛiꝰ
atq; vnigeit dei pfis filiꝰ e:ſʒ ſpuſſctůõ⸗

preqꝙ eternus naturalit ſine initio habu

naſceret ex vᷣgine.nõ ipᷣm q̊ factus eſte-
mliere. ſactus ſub lege:natũ de ſpũſctdõ
ex maria vingie in ſymbolo acceptü ? coꝛ
de ad iuſticiã crederet: ⁊ oꝛe ad ſalutẽ ſan

cta ecclia ſiteret. Sʒ et ſi ipe ſpũſictũs

q parriæ ſilij ſpuͦſeſt: oꝛmã ſerui accipet⸗

in colũbe ſpecie celitꝰ adueiret. Pater F
deus de nllo genit? deo ſel de ſua natu/

ra ſine initio genuit fuiũ deũ ſibi eq̃tem:
T⁊ eadẽ q̃ ipſe naturałr eternꝰ eſt diuĩtate
oeternu. Sz idẽ ds filius cũ ſit eternꝰ
verus:⁊ cũ pf̃e ſᷣm diuĩtatẽ natuꝛalrvnꝰ
deus: m ꝙ dieit. ego ⁊ pater vnũ ſumꝰ.
ide p nob eſt hõ ſactus ver plenꝰ:iĩ eo
verus: qꝛ verã hʒ de ille hũanã naturã:
in eo vero plenꝰ:qꝛ ⁊ carnẽ humanam ſu
ſcepit ⁊ aiam rõnalẽ. Idẽ tñ vnigenitus

des natus eſt ſel ex pre:ſel ex matre.Ma/

tus eſt eni de patre deꝰ vᷣbũ.natus eſt

—

matreverbũ caro factũ. Unus eſt atq;
idẽ deus dei filiꝰ nat ante ſecła:⁊ natus
in ſeculo:⁊ vtraq; natiuitas vniꝰ eſt filij
dei.diuina ſᷣm quã creditur in foꝛma dei

coeternꝰ patri deo ſᷣm quaã ſemetipᷣm ex/

inaniens ⁊ foꝛmã ſerui accipiẽs.nõ ſolũ
in ↄceptu materni vteri ſemetipᷣm dum
hõò fieret eadẽ ſeruilis foꝛme ſuſceptioneę
foꝛmauit:veꝝ etiã de eodem matr vtero
igdẽ deꝰ hõ factus exiuit: ⁊ in cruce idem
dej) h fact, pependit: t in ſepulcro ideʒ
deꝰ homo fact? iacuit:⁊ ab inferis idẽ de
us hõ ſact tercio die reſurrexit: ſed in ſe
pulcro m ſolã catnẽ idẽ deus iacuit:⁊ j.
infernũ ſᷣm ſolã aniam delceẽdit. Qua de
inferis ad carnẽ die tercia reuertente:idẽ
deus m carnẽ qͥ in ſepulcro iacuit. de ſe
pulcro reſurrexit:⁊ qdrageſimo pꝰ reſur
rect onẽ die ideʒ deꝰ homo factꝰ: in celũ
aſcen dens in dextera dei ſedit. inde in ſi
ne ſecłi ad indicãados viuos ⁊ moꝛtuoſq;
venturus. Clerbũ ergo caro factũ vnus

eſt filiꝰ dei dũs ieſus chꝛiſtus.mediatoꝛ

dei ⁊ hoim. Idcirco aut mediatoꝛ: quia

idem de atq; hõ verus habes cũ patre
vnã diuinitatꝭ natura:⁊ humanitat vnꝗ

cũ matre ſubſtantiã:habes ex nobis vſ/

qʒ ad moꝛtẽ iniqᷣtatꝭ noſtre penã. habeni
incõmutabilẽ de deo patre iuſticiã.pꝛo/

pter iniàtatẽ noſtrã tempalicer moꝛtuꝰ.

ꝓpter iuſticiã ſuã ⁊ ipe viuus ſemꝑ ⁊ im
moꝛtalitatẽ moꝛtalibo largiturꝰ. Quiꝑ/

fectam quidẽ hũanitatẽ ſuã in ipᷣa diui/

nitatis ſue ꝑfectiõe ſeruauit.veritatẽ ve
ro moꝛtalitat noſtre ꝑ ſuſceptionẽ moꝛ⸗/

tis.veritate atq; incõmutabilitate ſueĩ/
moꝛtalitat? abſoꝛbuit. Moc eſt qð teſtafß
beat petrꝰ:qꝛ chꝛiſtꝰ deglutiuit moꝛtẽ:
vt vite eterne heredes efficeremur. PBea
tus quoq; paul docet: qꝛ chꝛiſtꝰ moꝛtẽ
deglutierit.illumĩauerit autẽ vitaʒ ⁊ in/

coꝛruptionẽ.Chꝛiſtꝰ ergo moꝛtẽ guſta⸗

nit:qꝛ verus hõ eſt.idemq; moꝛtẽ deglu

tiuit:qꝛ verus deꝰ eſt. Idẽ quippe ſic di

cit aplus:moꝛtuꝰ eſt ex infirmitate: ſʒ vy

uit ex virtute dei. vnus atq; idẽ q em p/
phetiã beati dauid ⁊ hõ factꝰ eſt in ſyon

⁊ ipᷣe ſundauit eã altiſſimꝰ. Itaq; nec di/
uinitas chꝛiſti aliena eſt a natura patriſ:·
Fm id.qꝛ in pꝛincipio erat verbũ:⁊ vᷣbuʒ

De fide ad perum

erat apud deũ: ⁊ deꝰ erat verbũ. Hoce‚/

rat in pncipio apud deũ.Omia ꝑ ipᷣm ſa
cta ſũt:⁊ ſine ipᷣo factũ eſt nibil. Nec hu

manitas ei? aliena eſt a natura matrꝭ fm

id qð verbũ caro factũ eſt:⁊ habitauit in
nobis. Illa enĩ natura q̃ ſemꝑ genita ma
net ex patre.noſtrã naturaʒ ſine pẽto ſu/
ſcepit vt naſceret᷑ ex virgine. feq; enim

natura eterna atq; diuia temꝑaliter con

cipi ⁊ temꝑaliter naſci ex natura huma/
na vllatenus poſſet:niſi ſᷣm ſuſc eptionez

veritatis humane.verã temꝑaliter coce
ptionẽ atq; natiuitatẽ ineffabilis in ſe di

uinitas accepiſſet. Sic eſt deus eternuſ
ac verꝰ:veracit ſm tempꝰ et cõceptus ⁊
natus ex vᷣgine. Dum eni venit plenitu/
do temꝑis miſit deus filiũ ſuũ factuʒ ex

erant redimeret:vt adoptionẽ filioꝝ reci

peremꝰ.illo ſcʒ ðo naturaliter facto filio

homis qui vnus eſt naturalit᷑ filius dei
patris vnigenitus. Hoc vtiq; iohanes
euãgeliſta ↄfirmans poſtq; dixit:⁊ ᷣbuʒ

caro factũ eſt:et habitauit in nob:ſubſe/
quẽter ait.⁊ vidimꝰ gloꝛiã eius gloꝛiã q̃
ſi vnigeniti a patre:plenũ gratie ⁊ verita
tis. Dic ille omniũ ſpirituum:omniũq;
coꝛpoꝛũ:id eſt omniũ naturarũ creatoꝛ⁊
dominꝰ.creauit virginẽ creandus ex vir
gine: ⁊ cui ipᷣe ſactoꝛ eſt matrẽ ſibi fecit.
quãdo de eius carneↄcipiedus atq; pa/
niendus:verã materiã carn

tatem foꝛme ſeruilis deus hõ miſericoꝛ/
diter fieret:et m foꝛmã dei naturali veri
tate idẽ deus homo ꝑmanens non care/

ret. Sic igit chꝛiſtũ dei filium:id ẽ vnaʒ
diuinitatẽ eius de natura patris natam

elſie nõ dubites. Et ſic eum verũ hoiem

cuius eſt omniũ hominũ caro:id eſt quã
ipe deus homini pꝛimo de terra plaſma

uit: ⁊ ceteris homibo plaſmat. quos per
ꝓpagationẽ ex homibe creat.·

77

caro chꝛiſti ⁊ omniũ hominũ vniꝰ eiuſ/

demq; nature ſit:hec tamẽ quã deꝰ ver/

bum ex maria virgine ſibivnite dignatꝰ
eſt ſine peccato ſuſcepta ſine pcto nataẽ:

. . .

carnis deus imẽ/
ſus ac ſempitemus accepit. vt ? ſm veri

ed licet

Ccpereenqn
Uluim
ninogieci
boerpli⸗
ſnglansan
orepoon
lanannſc

Maneſci⸗

Püennode⸗
Nenobuma
Niolanipar
chparen⸗
Wiercm
Mene
NNRC
Ctoeſec
loonotin
lo. fleche⸗
ſines ci e
iscah⸗
era
eN
anocz
tis oup
ratinne
catüt
no oliB
deiiſeo
chnut⸗
olaut⸗
lernen
ſoueno⸗
ſtnineine
migent
honisani
oatqh an
Ktdens ve
jtalterde⸗
neice hon
ſooncubit
Mugnaci
unarde
ſefnrin
ügrie⸗
lbidtr⸗
hisyrern
Poenen
lien

nrrcbi
i Dfif,
Krücknidi. ſn
Amnmmm⸗
üchehedinnt
unäſengann

inumrginedine

Enipir ere
auti mgien
Wertunmn gln,
mnifniilggtan
itmgglicrce
ninhioi
Outhummn
nmpndenn
Mnaimigennn
vsfliüſtüftan
Gentwsd ſibt
hprmefln
mmiin hinin
Mumniet füodel
ſiß dirin ſon
Mit innobiti
zwütins guif
Nonügenen,
ſpinmune
—
Finioumgnc!
rpitem
Erre
Nedodleic,
onunokinn
ccun ti i
atft i,
1 4 uunte
iani i
nc
wriſtſate
Gin. dnosſe
en S
nti nn
nignie e
ietntu

vtpote ſᷣm quã deus eternus ⁊ iuſtꝰ mi/⸗
ſericoꝛditer ⁊ cõceptus ⁊ natus eſt:⁊ do/

minus glie crucifixus eſt Quibus autẽ
verbis explicabit᷑ carnis illiꝰ excellentia
ſingularis.cuiꝰ diuina eſt ex ipᷣa ſui con/

ceptione ꝑſona:cuiꝰ oꝛigo natiuitatis in
ſolita:qua ſic verbũ caro factũ eſt:vtvna
ꝑſona eſſet cũ carne ſua vnigenitꝰ ac ſem
piternus deꝰ.ipᷣa ſue carnis conceptiõe

conceptꝰ. Iſtã vero ceteroꝝ hominũ car

nem:ꝑ humanũ certũ eſt naſci ↄcubitũ:

viro ſeminante:femina vero concipiente
atq; pariente.Et qꝛ dum ſibi inuicẽ vir
mulierq; miſcent᷑ vt filios generent:ſine
libidine nõ eſt parentuʒ concubitꝰ:ob H̊

ex eoꝛũ carne naſcẽtiũ:nõ poteſt ſine pec

cato eſſe conceptꝰ.vbi peccatũ in paruu

los nõ tranſmittit pꝛopagatio:ſed libi/

do. Nec fecũditas hũane nature fac ho

mines cũ peccato naſci:ſed feditas libi/

dinis quã homĩes habent ex illꝰ pꝛimi

iuſtiſſima condẽnatiõe peccati. Odeo be

atus dauid q;uis de legitimo naſceretur
iuſtoq; cõiugio.in quo ſcʒ nec infidelita

tis culpa:nec foꝛnicatiõis macula pote/

rat inueniri:pꝛopter oꝛiginale tamẽ pec
catũ quo naturalit obſtricti ſunt fuij ire:
nõ ſolũ impioꝛum filij:ſed om̃es etiã qui

de iuſtoꝛũ ſanctificata carne naſcunt᷑.ex/

clamat ⁊ dicit.Ecce enĩ in iniquitatibui

conceptꝰ ſum:⁊ in peccatꝭ ↄcepit me ma
ter mea. Sanctꝰ etiã iob dicit:munduʒ

a ſoꝛde nõ eſſe hominẽ:nec ſi vnius diei
ſit vita eius ſuꝑ terram. Dei ergo filius
vnigenitꝰ.qui eſt in ſinu patrꝭ: vt carnez
homĩs animãq; mũdaret ſuſceptiõe car
nis atq; anĩe rõnalis incarnat eſt:⁊ qui
eſt deus verus homo verꝰ factus eſt:nõöõ

vt alter de eſſet alter homo. ſed idem de
us idẽ homo.Qui vt illud peccatuʒ qdð

in concubitu moꝛtalis camis generatio
hbumana cõtraxit auferret:ↄceptus ẽno
uo moꝛe deus incamnat in matre virgi /

ne:ſine coitu viri:ſine libidine ↄcipiẽtis

virginis:vt ꝑ deum hominẽ queʒ abſ;
libidine ↄceptum inuiolatꝰ edidit virgi
nis vterus:ablueret᷑ peccatũ:qð naſcen⸗/
tes trahunt om̃es homines:quibĩ coꝛ
poꝛe moꝛtis huiꝰ:talis eſt naſcendi con /
ditio:vt matres eoꝛuʒ fecunditatis opuſ

implere nõ poſſint:niſi pꝛius virginita,⸗
tem caris amiſerint. Solus igit᷑ abſtu
lit peccatuʒ ↄceptionis atq; natiuitatis
humane deus vnigenitus. qui dũ cõci/
peretur:veritatẽ carnis accepit ex virgi
ne:⁊ cũ naſceretur:integritatẽ virginita/
tis ſeruauit in matre. Iſta cauſa eſt qᷓ de
us factus eſt fuiꝰ virginis ⁊ maria virgo
facta eſt mater vnigeniti dei.vt queʒ pa/
ter genuit ex eternitate:ipᷣm virgo conce
ptum ꝓferret in temꝑe. Illa vtiq; eſt vir
go quã deus q de ea fuerat naſciturus:
ita ſingulari gratia pᷣuenit atq; repleuit:
vt ipᷣm haberet ventris ſui fructũ:quem
ex initio habuit vniuerſitas dominũ:et
ipᷣm ſibi videret naſcendi ſolẽnitate ſub/

ditum:quẽ in vnitate paterne ſubſtäatie

non ſolũ humana:ſed etiã angelica cre.,
tura ↄgnoſcit ⁊ adoꝛat altiſſimũ. Sic er

go peccatũ ⁊ pena pẽti que ꝑ:ſcelus coꝛ

rupte mulieris intrauit in mundũ:ꝑ in/

uiolate virginis partũ aufertura mũdo.

mulierem que de ſolo viro facta eſt:cõti-

git vt moꝛtis vinculo teneremur obſtri ,-
cti.hoc in redemptiõe humani generis
diuina bonitas egit:vt ꝑ virum qͥ de ſo
la muliere natus eſt vita homibo redde-
retur. Illic humanã naturã nequiſſima
deceptione ſibi diabolus in pẽti ſimili,-
tudine ſociauit.hic deus humanã natu
ram in vnitate ꝑſone ſuſcepit. vbi femi/
na decepta eſt vt fieret filia diaboli:h xRk/

go gratia repleta eſt. vt fieret mater ſum

Ibi angelus deiectus ꝑ ſupbiã ſeducte

mulieris animũ obtinuit:hic deꝰ humi⸗

lians ſeꝑ miſericoꝛdiã incoꝛrupte virgi

nis vterũ ex ea naſciturus impleuit.Dei
enim filius ieſus chꝛiſtꝰ qui ĩ foꝛma dei
erat.quia niſi ex natura patris natus ei
ſet:eſſe nõ poſſet.ipᷣe fm apoſtolicam do
ctrinã ſemetipᷣm exinaniuit: foꝛmã ſerui
accipiens. Yoꝛmã igit᷑ ſerui:id eſt natu/
ram ſerui in ſuã accepit ille deus pſonãõ.
atq; ita hominũ factoꝛ in ſimilitudinem
hoĩm factus ⁊ habitu inuẽtuſ vt homo.
ipᷣe humiliauit ſemetipᷣm: factꝰ obedis
atri vſq; ad moꝛtẽ:moꝛtẽ auteʒ crucis.
ntente igit hanc apłi ſniam cogienet

tudinẽ hominũ factꝰ:⁊ habitu inuẽtus
vävt homo.⁊ qꝛ humiliauit ſemetipᷣm fa/

ctus obediẽs patri vſq; ad moꝛtẽ:moꝛtẽ

autẽ crucis. Omia hec de illo deo vnige

re cui eſt etiã dñs pater In foꝛma dicũ
patre ⁊ ſpũſanctovnus eſt ſolꝰ foꝛmatoꝛ

omniũ deꝰ:ſim foꝛmã ſerui ſolus ipᷣe ſua

⁊ patris et ſpũſſancti oꝑatione foꝛmatꝰ.

De fide ad petrum
“M ”èòM onetatkerl
ea ↄgnoſces quõ dñm ieſum chꝛiſtũ eů· gmitteret:qð de ea nobis daret:vtiq; nõ glirininett
dem deũ atq; hominẽ credas. Nec tñ in haberet. Eodẽ autẽ nõ habẽte nos pꝛo/ poinobit
eo veritatẽ vtriuſq; nature in vna ꝑſona culdubio nihil poſſemꝰ acciꝑe:de pleni/ iictbuir
auit ↄfundas aut diuidas. Cũ ergo pꝛi / tudine autẽ eius nos om̃ſ accepimꝰ.Ex iinstoſte
mo audis de dno ieſu chꝛiſto: qꝛ in foꝛ eo aũt ꝙ nobis de plenitudie ſua dedit. tbtſici
ma dei erat.opoꝛtet te agnoſcere firmiſſi oñ dit etiã cũ ſe exinaniuit plenitudinẽ ũ Sentosbt
meq; tenere in illo foꝛme noie naturalem amilſiſſe quã habuit.qꝛ ſi plenitudinẽ ſu ſcüͤchote
plenitudinẽ debere itelligi. In foꝛma igi am amitteret dare de illa nullaten? pol/ cinnauin
tur dei oñs ieſus chꝛiſtus erat:qꝛ in na ſet. YYoꝛmã ergo ſerui accepit. Neq; eniʒ ſccdzlagi
tura dei patris ſemꝑ erat:de quo natꝰ e agliud fuit illa ſummi dei exinanitio.niſi Nfnfomäta
rat. Uni ergo nature cũ patre eſt: equa,/ fſoꝛme fᷣuilis.i.hũane nature ſuſceptio. ghectcün
literq; cũ eo ſempiternꝰ atq; immenſus. Utraq; igit᷑ eſt in chꝛiſto foꝛma:qꝛ vtra de⸗gecöclie
eqliter immoꝛtal ⁊ incõmuta bilis.eq̃ti / q; ⁊ vera ⁊ plena eſt in chꝛiſto ſuba. dðo fnanneſeh
ter inuiſibilis et inenarrabilis.eq̃tit bo/ ſanctꝰ? euãgeliſta plenũ eũ gratie ⁊ verita Tiitaseni
nus ⁊ iuſtus.eqliter miſeratoꝛ et miſeri · tãtis pᷣdicat:qꝛ in diuina natura in qua de hreda
coꝛs.patiẽs ⁊ multũ miſericoꝛs ⁊ verax. us veritas eſt plenꝰ eſt.⁊ in huana natu/ anolcre
eęæqliter foꝛtis ⁊ ſuauis:equalit᷑ ſapiẽs at ra in q homo verꝰ gratia factꝰ eſt plenuſ Pupunedi
qʒ omipotens. Pꝛoinde hec omia q̃ di eſt. In illa plenitudie de⸗ eſt: i foꝛma di: gerckedi
ximus de filio dei firmiſſ ima fide retine: equalis deo. In iſta plenitudie ſeruus ĩ putabuebt
q hec vtiq; omia in vnitate nature his foꝛma ſerui:qꝛ in ſilitudine hoĩm factus utibilss it
cũ patre ſine dubio equal eſt patri. Po habitu eſt inuẽt? vt hõ. Exinaniens gſe Wüdaran
pter qð ⁊ aplus ↄtinuo adiũgẽs ait H metipᷣm foꝛmã ſerui accepit vt fieret ſer/ daein
rapina arbitrat eſt eẽ ſe equalẽ deo. lõ uus:ſed foꝛme dei plenitudinẽ non ami/ Ancperd
eni rapine fuit illa filij cũ patre diuĩtatiſ ſit. in qua ſempꝑ eſt eternꝰ atq; incõmuta 1ſernon
eqlitas ſed nature.etiã illa que ↄſequen bilis dñs. fact ſᷣm foꝛmã ſerui hõ verꝰ turaq
ter ſubiũgit apłus dicens.qꝛ ſemetißm eiuſdẽ nature cuiꝰ eſt ancilla mater:⁊ ma bens in
exinaniuit foꝛmã ſerui accipiens.in ſiłi / nens in foꝛma dei deꝰ verus eiuſdẽ natu

ꝗqꝛ creatoꝛ eſt: cõmũe hñs naturalit cum
patre ⁊ ſpũſancto.qꝛ aũt creatus eſt foꝛ⸗/
mã ſerui fm quã creat eſt ſolus habens
pſonaliter in ſeipo:cuiꝰ ⁊ natiuitateʒ fu/

nito dei filio. de illo xbo deo de quo di/
cit euãgeliſta. In pncipio erat verbuʒ.⁊
verbũ erat apud deũ.⁊ ðs eratverbũ.de
illa dei vᷣtute deiq; ſapiẽtia: deqᷓ deo di/

citur. Omia in ſapiẽtia feciſti. de illo pᷣn
cipio cũ quo vnũ eſt pater ipᷣe pncipiuʒ:
2 in quo ſibi coeterno fecit celũ ⁊ terraʒ:
id eſt oẽm ſpũalem coꝛpalẽq; naturã:de
deo vnigenito:q eſt in ſinu patris vt di/
xũiom̃ia hec ꝑſonaliter accipe: ſalua tñ e/

turã ſᷣm carnẽ.⁊ moꝛtẽ ⁊ reſurrectioneʒ:

atq; in celo aſcenſionẽ:lex ⁊ ꝓphete pᷣnũ
ciare nunq; deſtiterũt:put ipe pᷣcipiebat
vᷣbis ⁊ factis. Nã ⁊ in ſacrificijs carna
liũ victimarũ que ipᷣa ſibi ſctã trinitas q̃
vnus eſt de? noui ⁊ veten teſtamẽti a pa

ternitate:immẽſitate: immoꝛtalitate:in/⸗ tribo noſtris pᷣcipiebat offerri. illiꝰ ſacri/ ſaror d,
cõmutabilitate:inuiſibilitate deitat eiꝰ ficij ſignificabat᷑ gratiſſimũ munꝰ:qð ꝓ dhümn
Oue ita naturaliter atq; eliter cõmũia nobis ſeipᷣm ſolus dei fili? fm carnẽ eet ſüſt
cũ deo patre habz dei filiꝰ: vt licʒ ꝓp nob miſericoꝛditer oblaturꝰ Jpᷣe eni Em apo ennchne
luerit hõ veraciter factꝰ:pmanſerit tñ e/ ſtolicã doctrinã obtulit ſemetipᷣm ꝓ nobᷣ sſen
qualis vero ðᷣo patri:de quo natꝰ eſt ve oblationẽ ⁊ hoſtiã deo in odoꝛẽ ſuauita Anumgein
rus 7 veritas ðs. Demet ipᷣm igit᷑ exina tis. Jpᷣe verus ðs ⁊ pontifex:qͥ ꝓ nobis over
niuit:ſed de plenitudie eiꝰ nos omes ac/ nõ in ſanguine tauroꝝ ⁊ hyrcoꝝ: ſʒ ĩ ſan ofnigE
cepimꝰ. Quã plenitudineʒ ſi exinanitus . buoſgn

*

guine ſuo ſemel introiuit in ſancta. QOO

O.

—— .

õ

. .s „

bis mretptg tunc pontitferx ille ſignificabat:qͥ cuʒ ſan/⸗
nöbabeonn guine in ſancta ſanctoꝛũ ꝑ annos ſingu/
en acbgedeng, los introibat Iſte igit eſt q in ſe vno to/
Soßfſacehinit tũ exhibuit.qd eſſe neceſſariũ ad redem/
Cmincieſundi, ptionis noſtre ſciebat effectũ.ideʒ ſcʒ ſa⸗
niuitplenindiij cerdos ⁊ ſacrificiũ:idẽ deus templum.
ſiglenincii⸗ Sacerdos ꝑ quẽ ſumꝰ recõciliati.ſacri/
ellu nulanapi ficiũ quo recõciliati.templũ in quo recõ
iacttpit Hege ciliati:deꝰ cui recõciliati. Solus tamen
ide Künninon, ſacerdos ſacriſiciũ ⁊ templũ:⁊ hec om̃ia
nmnſlſen dey m foꝛmã ſerui. Nõ autẽ ſolus deuſ.
Diinfunnen qꝛ hoceſt cũ patre ⁊ ſpũſancto ſᷣm ſoꝛmã
tirchipliin dei. Recõciliati igit᷑ ſumus ꝑ ſolũ filium
lmii nnni ſim carne:ſed nõ ſoli filio m diuinitatẽ.
