erit in eteꝛnũ. Sʒ dicẽdũ fuit de dñi coꝛ
poꝛe vero atq; ꝑmixto:aut vero atq; ſi/

De doctria chꝛiſtiana Ai. II.

mulato: vel d aliud:q: no ſolũ inetemũ

veꝝ etiã nũc hipocrite nõ cũ illo eſſe dicẽ

di ſunt quis ĩ eiꝰeſſe videant ecckia. Vñ

poterat regula iſta ſic a pellari: vt dice/

*„

ret᷑ de permixta eccłia. OQue regula lecto

rẽ vigilantẽ requirit:qñ ſcriptura cuũ ach

lios iã loquat᷑:tãq; ad eoſipᷣos ad quos
loquebat᷑ videt᷑ loꝗͥ: vel de ipis cũ ð alis

iã loquat᷑ tanq; vnũ ſit vtroꝛũq; coꝛpus

ꝓpter tꝑalem cõmixtionẽ ⁊ cõ munione,z
ſacramentoꝝ Ad h̊ ꝑtinet in cantico can
ticoꝝ. Eul ca ſũ ⁊ ſpecioſa vt tabernacua//
la cedar: vt pelles ſalomonis. Nõ en alt

fuſca fui vt tabernacula cedar: ⁊ ſi pecio

ſũ vt pelles ſalomonis: ſed vtrũq; ſe eſſe
dixit. ꝓpter tempoꝛalẽ vnitatẽ intra vna

retia piſciũ bonoꝝ ⁊ maloꝝ.Tabernacu

la em̃ cedar ad iſmaelẽ pertinẽt:qͥ nõ erat

heres cũ ſilio libere. Itaq; cum de bona
parte dicat de: ducã cecos in via qua n

nou erũt ⁊ ſemitas q̃s nõ nouerũt calca/
bunt: ⁊ faciã illis tenebꝛas ĩ lucẽ ⁊ pꝛaua

indirectum. hec verba faciã:⁊ nõ derelin
quã eos:mox de alia parteꝗ male permi

xta eſt dicit. cõuerſi ſũt retroꝛſũ:quauis

alij ſignificent his verbis. Sʒ qin nunc
in vno ſunt tanq; de ip̃is loquit᷑ ð quib

loquebat᷑:non tñ ſemꝑ in vno erũt. Ipſe

eſt quippe ille ſeru⸗ꝰ cõmemoꝛatꝰ in euan

partẽ eiꝰ cũ hipocritis ponet. ¶ Terci 4

regula eſt de ꝓmiſſis ⁊ lege:qꝗᷓ alio modo
dici pᷣt de ſpiritu littera:ſicut nos eam
appellauimus cũ de hac re libꝝ ſcribere

mus. Poteſt etiã ſic dici de gratia ⁊ mãa/⸗

dato. Hec autẽ mihimag viget magna
q̃ſtio q; regula:q̃ ſoluendis qᷓſtionibo ad

hibẽda eſt. Hec aũt eſt quã nõ intelligen
tes pelagiani vel ↄdiderũt ſuã hereſiz vl

auxerũt. Laboꝛauit ĩ ea thiconi diſſerẽ
do bñ: ſz nõ plene. Diſputãs em̃ ð fide⁊
oꝑib⸗ opa nobis dixit dari a deo merito
fidei: ipaz vero fidẽ ſic eſſe a nobis vtno
bis nõ ſit a deo. Nec attẽdit aplim dicẽtẽ
Pax fratribo ⁊ charitas cũ fide a deo pa
tre ⁊ dño noſtro ieſu chꝛiſto. Sʒ nõ erat

expertus hãc hereſim:q noſtro tempoꝛe

exoꝛta multũ nos vt gratiã dei q p dñm
noſty ieſum chꝛiſtũ eſt aduerſus eã deſe/

derem exercuit. fm id qð ait apoſtolꝰ.

opottber⸗
antittois⸗
tineſftic
ptunoſnan
tuznniuis
inz /ido
auhant
cict Vobis
liince
nini Uns
lifcliter
Gdonati
boioſtens
tcqz alibi
mweothioo
Nereſcchei
cienpaneg
guinunap⸗
nins guwel
heclle woent
Kordcas
Noderd
Krhece⸗
tanm.
qcit
tevlreg
cloguns
nulgle ve
ſo ſieb
lioitn
hntoen
ctiideluge
cunchaliag
tesnöͤtſit
triſencdn
ſocupher
geneicn⸗

(ai pulgiy

leintelign

ln uocqg

ſienißde

onkereen

Ctrci
lti

Uniinote
pckenn

loninfe

(otige

gchaeſen

II.

—

nöͤſcliinetni
alloeſedic
deankectig U
ppellarivtdic⸗
Dne ngulglen

iſcnopturn caad

ſosgaͤg
deißis cöi
morüq coron⸗
Mtcömunior
innincantcon
iuvnbenn⸗

ons k
amdntſican

gumigſecſe
fritateda

Aor. Tabenga

gan rbonn
onrüäoäi
noncin
siwcrt
adärdn
nennlimus
hainfc
Gaaroli⸗
nveſit.
nont lan
diuicean⸗
n n
ei no nwn
ſiantnoseſc⸗
ibr

—.——ꝗỹM

opoꝛtet hereſeſ eſſe vt pbati manifeſti ſfi
ant in nobis.multo vigilãtioꝛes diligẽ/

tioꝛeſq; reddidit:vt aduerteremꝰ in ſcri/
pturis ſanctis ꝙ iſtũ thiconiũ minꝰ attẽ
tuʒ minuſq; ſine hoſte ſollicitũ fugit etiã
ipᷣaʒ.ſ.fidẽ donũ illiꝰ eſſe q̊ menſurã vni/
cuiq; partit᷑. Ex q̃ ſentẽtia quibuſdã di/

ccũ eſt. Uobis donatũ eſt ꝓ chriſto ñ ſo⸗
lũ vt in eũ credatis:veꝝ etiã vt ꝓ eo pati
amini. Uñ qs dubitet vtrũq; eſſe dei do

nũ.qͥ fideliter atq; intelligẽter audit vtꝝ

q; donatũ: Olura ſũt ⁊ alia teſtimonia qͥ
bus id oſtendit᷑ ̃m q̊ nũc nõ agimꝰ:alibi
gũt atq; alibi ſepiſſime egimꝰ iſtal. Quar
ta vero thiconij regula eſt de ſpecie ⁊ ge⸗/

nere:ſic em̃ eã vocat.volẽs intelligi ſpe/

ciem partẽ:genꝰ aũt totũ:cuiꝰ ea pars ẽ

quã nuncupat ſpeciẽ:ſicut vnaqueq; ci/

nitas pars eſt vtiq; vniuerſitat gentiũ:
hãc ille vocat ſpeciẽ:genꝰ aũt oẽs genteſ

Neq; hic ea diſcernẽdi ſubtilitas adhi/

benda eſt q̃ a dialecticis tradit᷑:qͥ int᷑ par
tẽ ⁊ ſpeciẽ quid interſit acutiſſime diſpu
tant.Eadẽ vero ratio eſt:ſi nõ ð vnaqua
q; ciuitate:ſʒ de vnaquaq; ꝓuincia vl gẽ
te vl regno talealiqͥd in diuinis reperiat

eloquijs. Nõ ſolũ em̃:verbi gra:de ihe/⸗

ruſalẽ vel de aliq̃ gentiũ ciuitate:ſiue ty/

ro:ſiue babilonia:ſiue alia q̃libet:dicit

aliqͥd ĩ ſcriptur ſanct: qð modũ eiꝰ exce
dat:⁊ ↄueniat potiꝰ omib gentib:verũ
etiã de iudea de egipto de aſſyria:⁊ qua/⸗
cunq; alia gente in qᷓ ſunt plurimeciuita
tes:nõ tñ totꝰ oꝛbis ſʒ pars ei:dicit᷑ qd
trãſeat eiꝰ modũ ⁊ cõgruat potiꝰ vniuer
ſo cuiꝰ hec pars eſt:vł ſicut iſte appellat
generi cuiꝰ hec ſpecies eſt. Uñ ⁊ in noti/
ciã vulgi verba iſta venerũt:vt etiã idio
te intelligant qd ſpecialiter qd generalit᷑
in quocũq; pᷣcepto ünꝑiali ſit conſtitutũ
Fit etiã h̊ de hoĩbo:ſicutea qᷓ de ſalomõe
dicunt᷑ excedũt eiꝰ modũ:⁊ potiꝰ ad chꝛi
ſtũ vel eccleſiã cniꝰ ille pars eſt relata cla
reſcũt. Nec ſpecieſ ſemꝑ excedit᷑:ſepe em̃
talia dicunt᷑ ꝗᷓ vel ei quoq; vel ei foꝛtaſſe
tantũmodo aptiſſime ↄgruãt. Sʒ cuʒ a

ſpecie tranſit᷑ ad genꝰ q̃ſi adhuc ð ſpecie
loquẽte ſcriptura:ibi vigilare debet le/

cctoꝛis intentio ne querat in ſpecie ꝗð in
generepᷣt mel⁊ certius inueniri.Facile

intelli

dabo in vos: ⁊ faciaʒ vt i

quippe eſt illud qð ait ꝓpheta eʒechiet.
Domꝰ' iſrael habitauit ĩ terra:⁊⸗ polluert

illã in via ſua ⁊ ĩ idolis ſuis:⁊ peccat ſu

is: m immũdiciã mẽſtruate:facta eſt via
eoꝝ ante faciẽ meã:⁊ effudi irã meã ſuper
eos ⁊ diſperſi illos inter nationes:⁊ ven
tilaui eos ĩ regiones ſᷣm vias eoꝝ et ſᷣm
pẽta eoꝝ iudicaui eos. Yacile eſt inq; H
igere de illa domo iſrael. de qᷓ dicit
apłs. Clidete iſrael ſm carneʒ:qꝛ hec oĩa
carnalis populꝰ iſrael ⁊ fecit ⁊ paſſus eſt

Allia etiã qᷓ ſequunt᷑ eidẽ intelligunt᷑ po/
pulo ↄuenire. Sʒ cñ ceperit dicere:⁊ ſa/
ctificabo nomẽ meũ ſanctũ.illud magnũ

qð pollutũ eſt inter nationes qð pollui/

ſtis i medio eaꝝ:⁊ ſciẽt gẽtes qꝛ ego dñs
iã intentꝰ debet eſſe qͥ legit:queadmodũ
ſpecies excedat᷑ ⁊ adiungat᷑ genꝰ. Seqͥt
em ⁊ dicit.Et dũ ſanctificaboꝛ ĩ vobis
gInte oculos eoꝝ:⁊ accipiã vos de genti⸗/

bus: ⁊ ↄgregabo vos ex oĩbo terris:et in

ducã vos in terrã veſtrã:⁊ aſpergã vos

qqua mũda:⁊ mũdabimini ab ommibo ſi⸗/

mulacris veſtriſ:⁊ mũdabo vos:⁊ dabo
vobis coꝛ nouũ:⁊ ſpiritũ nouũ dabo in
vos: ⁊ auſerã coꝛ lapideũ de carne veſtra
⁊ dabo vobis coꝛ carneũ:⁊ ſpiritũ meuʒ

vos: ⁊ faciaʒ vt in iuſticijs meis
ambuletis: ⁊ iudicia mea cuſtodiatꝭ ⁊ fa/
ciatis ⁊ habitabitis in terra quã dedi pa

tribo veſtri:⁊ eritis mihi ĩ populũ:⁊ ego
ero vobis in deñ:⁊ mũdabo vos ex oib
immũdicijs veſtris. Hoc de nouo teſta

mento eſſe ꝓphetatũ ad qð ꝑtinet nõ ſo/

lum üla vna gens in reliquijs ſuis:de qͥ/
bus alibi ſcriptũ eſt.ſi fuerit numer? fili
oꝛũ iſrael: ſicut arena maris reliquie ſal/
ne fient. ven etiã cetere gentes qᷓ ꝓmiſſe
ſunt patribo eoꝝ qui etia noſtri ſunt:non
ambigit quiſquis intuet᷑ ⁊ lauacꝝ rege/
nerationis hic eſſe pmiſſum:qð nunc vi

demꝰ omib gentib redditũ Aeilud qð

ait apoſtolꝰ: cũ noni teſtamẽeti gratiã cõ/
mendaret:vt in cõparatõne veteris emi
neret. epiſtola noſtra vos eſtis ſcripta nõ
atramẽto:ſʒ ſpiritu dei viui:nõ ĩ tabulis

lapideis: ſed in tabulis coꝛdis carnalib-
hinc eſſe rſpicit ⁊ perſpicit dictũ vbi iſte

Ppheta dicit: dabo vobis coꝛ nouuʒ:⁊
ſpiritũ nouũ dabo in vos.⁊ auferam coꝛ

3

carneu. Coꝛ quippe carneũ. Uñ ait apo
ſtolꝰ:tabulis coꝛdis carnalibo:a coꝛdela
pideo voluit vitã ſentientẽ diſcernuet ꝑ
viltã ſentientẽ ſignificauit intelligentem
Pic fit iſrael ſpalis nõ vniꝰ gentis:ſed
omniũ q̃ ꝓmiſſe ſunt patrib eoꝝ in ſemi
ne q eſt chꝛiſtꝰ. Hic ergo iſrael ſpũalis
ab uülo iſrael carnali:qui eſt vniꝰ gentꝭ:no
uitate gratie nõ nobilitate patrie:⁊ men
te nõ gente diſtinguit᷑. Gʒ altitudo pꝛo/
phetica dũ de illo vel ad illũ loquit᷑ latẽ
ter tranſit ad hũc.⁊ cũ iam de iſto velad
iſtũ loquit᷑:adhuc de illo vel ad illuʒ loqͥ
videt᷑.nõ intellectũ ſcripturaꝝ nobis q̃ſi
hoſtiliter inuidẽs:ſʒ exercẽs medicinali
ter coꝛ noſtꝝ. Uñ ⁊ illud qð ait:⁊ indu/⸗
cam vos in terrã veſtrã:⁊ paulo poſt tan
q; idipᷣm repetẽs:⁊ habitabitis in terra
veſtra quã dedi patrib veſtris.nõ carna
liter ſicut carnalis iſrael:ſed ſpũaliter ſic
ſpũalis debemꝰ acciꝑe.Eccleſia quippe
ſine macula ⁊ ruga ex omibo gentibo cõ/⸗
gregata:atq; in eternũ regnatura cũ chꝛi
ſto ipᷣa eſt beatoꝝ terra viuentiũ:ipᷣa eſt
intelligẽda patribo data:quãdo eis certa
ĩmutabili dei volũtate ꝓmiſſa eſt:quo
niã ipſa ꝓmiſſionis vł pᷣdeſtinatõnis fir
mitate iã data eſt que danda ſuo tempo/
rea patrib credita eſt.ſicut ð ipſa gratia
q̃ ſanctis dat᷑.ſcribẽs ad thimoteũ apts
ait. Nõ ſ̃ᷣm opa noſtra:ſed fᷣm ſuũ ꝓpoſi
tum ⁊ gratiã qᷓ data eſt nobis in chꝛiſto
ieſu añ ſecula eterna:manifeſtata aũt nũc
ꝓ aduentũ ſaluatoꝛis noſtri.Datã dixit
gratiã:quãdo nec erãt adhuc quibꝰ da/
ret᷑:quoniã in diſpoſitõe ac pᷣdeſtinatõe
Dei iã factũ erat qdᷣ ſuo tempoꝛe futuruzʒ

lapideũ de care veſtra: æ dabo vob coꝛꝛ

erat quo eſſe dicit manifeſtatã. Quãuis

hec poſſint intelligi ⁊ de terra futuri ſe/
culi quãdo erit celũ nouũ ⁊ terra noua ĩi
gqua iniuſti habitare nõ poterũt Et ideo
recte dicit᷑ pijs ꝙ ipſa ſit terra eoꝝ:q̃ vl/
la ex parte nõ erit impioꝝ:qꝛ ⁊ ipſa ſimi/
liter data eſt quando danda firmata eſt.
ODuintã thiconi regulã ponit quã de
tempoꝛibo appellat:qua regula plerũq;
inueniri vel cõijci poſſit latens ĩ ſcriptu
ris ſanctis quãtitas tempoꝝ.Duob an
tem modis vigere dicit hanc regulã:aut

tropo ſynecdoche:aut legitimis numerꝭ
Tropus ſynecdoche:aut a ꝑte totũ:aut
a toto partẽ facit intelligi:ſicut vnꝰ euan
geliſta poſt dies octo factũ dicit:qð aliꝰ
poſt dies ſex:quãdo in monte diſcipulis

tantũ trib pᷣſentibo facies domini vt ſol

totos:ſed ſolos medios cõputaſſe. Hoc

reſpleduit ⁊ veſtimẽta eiꝰ ſicut nix. Utꝝ
q; em̃ veꝝ eſſe non poſſet qð de numero
dieꝝ dictũ eſt:niſi ille qui Piri poſt dies
octo intelligat᷑ partẽ nouiſſi
id chꝛiſtꝰ pᷣdixit futuꝝ:⁊ partẽ pꝛimam
diei quo id oſtẽdit impletũ:p totis die/
bus duobo atq; integris poſuiſſe.is vᷣo
qui dixit poſt dies ſex integros omes et

mogdo locutionis vł quo ſignificat᷑ a par
te totũ etiã illa de reſurrectõne chꝛiſti ſol
uit᷑ qᷓſtio. Pars em̃ nouiſſima diei quo
die paſſus eſt niſi ꝓ toto die accipiat᷑ id ẽ
agiuncta etiã nocte pᷣterita:⁊ nox in cuiꝰ
parte vltima reſurrexit niſi totꝰ dies ac/
cipiat᷑adiuncto.ſ.die illuceſcẽte domico
nõ poſſunt eſſe tres dies ⁊ tres noctes qͥᷣ
bus ſe in coꝛde terre pᷣdixit futuꝝ. Legi

timos autẽ numeros dicit quos eminen

tius diuina ſcriptura cõmendat:ſicut ſe
ptennariũ vel denariũ vel duodenarium
⁊ quicũq; alij ſint quos legendo ſtudioſi
libenter agnoſcunt. Plerüũq; em̃ numeri
huiuſmodi ꝓ vniuerſo tempoꝛe ponunt᷑
ſicut ſepties in die laudeʒ dixi tibi:nihil
eſt aliud q; ſemꝑ laus eiꝰ ĩ oꝛe meo.Tan
tundem valent ⁊ cũ multiplicant᷑ ſiue xꝑ
denariũ ſicut ſeptuaginta ⁊ ſeptingenti
vnge poſſunt ⁊ ſeptua ginta anni hiere/
mie ꝓ vniuerſo tempoꝛe ſpũaliter accipi
quo eſt apud alienos eccleſia:ſiue ꝑ ſeip
ſos ſicut decẽ per decẽ centũ ſunt:⁊ duo
decim per duodecim centũ quadraginta
quattuoꝛ quo numero ſignificat᷑ vniuer
ſitas ſanctoꝝ in apocalipſi. Unde appa
ret nõ ſolas tempoꝝ queſtiones iſtis nu
meris eſſe ſoluẽdas:ſed latius patere ſi/
gnificatõnes eoꝝ ⁊ in multa pꝛoſerpere.
NHeq; em numerus iſte in iĩ ad
tempoꝛa pertinet:ſʒ ad hoĩes. Bextã
regulã thiconiꝰ recapitulationẽ vocat ĩ
obſcuritate ſcripturaꝝ ſatis vigilanteꝛ
inuentã. Dic em dicunt quedã quaſi ſe/
quantur in oꝛdine tempoꝛis:vel rerum

mã diei ex q̊ᷓ

6öäingtonen
enniſſtei
Ponlerpee
cutingene 16
bonineueſer
ſucdetenuon⸗
citt nieet
otenchfuctu,
nelii breuun
ikgplanan
Cbibominec
redent dic
lolparagiſun
kachuc⸗
WN
Zit Etignur
üſitebo
nmeldeni
nincpuſtun
onpeinetaal
Nitamiraun
Ntrreverdd
Nrdode
Ge
ad
Hedend⸗
tüfactaſ
poteſtni
ltelicnt
ernii.
noꝛarnt
bitllich
ſus integi
Bnument
biſtliſent
asinfegeo
nnectitde
1gherat
diſperle ſin
Muuli. kt
or maof
heſtrere
Nlctan
heſtüte,
Cchtüas
aholind
bigfine
Glgs gs

tlegtimofne
dumetetotſel
Aigrſcntrppgn
ſidietttn
mnnonredſgl
ip donlnitf
1cbſurnir
ſetgödenunm
niditt poſtois
wulſnidicer;
megmi pinan
npcignts die⸗
Gr lleis ſo
r eg ech
os cöpunle ⸗
knoſignifntayn
vniſinn g gin

wortputte

minthorincus
nilitor dies
lnccenedoi
Wes hos
sdictgbon
cöneeit
nii udreunn
Moslennipnin
isenun
rram
GſrmaTi
ligtonkſued
unetſchengen
gutn un don
Gt hülin
Satcinſnehil
tamintd
mmiguno

ſcnar u.

. Duepp
* ſtoru
grusplutſt
ulapoer

ngeſ

—

.
hoies.
mltone
ſrs viln

cõtinuatione narrent᷑:cũ ad pꝛiora quepᷣ
termiſſa fuerãt latẽter narratio reuocet᷑
Dõð niſi ex hac regula intelligat᷑ errat᷑:ſi/
cut in geneſi.Et plantauit inqᷣt dñs deꝰ
paradiſũ in eden ad oꝛientẽ:⁊ poſuit ibi
hominẽ quẽ foꝛmauit:⁊ ꝓduxit de ad/
huc de terra om̃e lignũ ſpecioſũ ⁊ bonũ

in eſcã:ita videt᷑ dictũ tanq; id factuʒ ſit

poſtea q; factũ poſuit deꝰ hominẽ in pa

radiſũ:cũ bꝛeuiter vtroq; cõmemoꝛato
id eſt ꝙ plantauit deꝰ paradiſum ⁊ poſu

it ibi hominẽ quẽ foꝛmauit recapitulan
do redeat ⁊ dicat qð pᷣtermiſerat.quomo
do.ſ.paradiſuſ fuerit plantatꝰ:qꝛ produ
xit deꝰ adhuc de terra om̃e lignũ ſpecio/
ſum ⁊ bonũ in eſcã.Deniq; ſecutꝰ adiun
xit.Et lignũ vite in medio paradiſi:⁊ li/
gnũ ſciẽtie boni ⁊ mali.Deinde flumẽ qͥ
paradiſus irrigaret᷑ diuiſũ in quattuoꝛ
pꝛincipia flunioꝝ q̃ttuoꝛ explicat᷑:qð to
tum ptinet ad inſtitutionẽ paradiſi.QOðᷣ
vbi terminauit rpetiuit illud qð iã dixe/

rati⁊ reuera hoc ſequebat᷑ atq; ait.Et ſũ

pſit dominꝰ deꝰ hominẽ quẽ fecit:⁊ po/
ſuit eũ in paradiſo ⁊ cetera. Poſt iſta em̃

facta ibi eſt poſitꝰ homo:ſicut nũc ordo
ipᷣe demonſtrat:nõ poſt hominẽ ibi poſi

tũ facta ſunt iſta.ſicut pꝛiꝰ dictũ putari
poteſt:niſi recapitulatio illic vigilanter

intelligat᷑ qua reditũ eſt ad ea que fuerat
pᷣtermiſſa. Itẽq; in eodẽ libꝛo cũ cõme/
moꝛarent᷑ generatõnes filioꝝ noe dictũ
eſt:hi filij cham ĩ tribub ſuis ſᷣm liguas
ſuas in regionib ſuis ⁊ in gentib ſuis.

Enumeratis quoq; filijs ſem dictũ eſt:
hi filij ſem in tribub ſuis ſᷣm linguas ſu

as in regionibo ſuis ⁊ in gentib ſuiſ. Et

annectit᷑ de omibo. He tribo filioꝛuʒ noe:
ſim generatões ⁊ ſᷣm gentes eoꝝ.Ab hiſ

diſperſe ſunt inſule gentiũ ſuꝑ terrã poſt
diluuiũ. Et erat om̃is terra labiũ vnum

⁊ vox vna om̃ibus.Hoc itaq; qð adiun
ctum eſt:⁊ erat omis terra labiũ vnum ⁊

ſperſi iã fuerãt ſuper terrã.etiã ſm ĩſulaſ
gentiũ vna fuerit omibo lingua cõmuniſ

qð ꝓculdubio repugnat ſuperioꝛibo ver
bis: vbi dictũ eſt in tribub⸗ ſuis em lin /
guas ſuas.ſFleq; em̃ dicerent᷑ habuiſſe

demq; po

manikteſtiſſime ſoꝛis ſunt:ſed in eis 4

(Go. CrxxXIIII.

iã linguas ſuas ſingule trib que gentes
ſingulaſ fecerãt:quãdo erat omibus vna
cõmunis:ac per hoc recapitulando ad/

iunctũ eſt:⁊ erat om̃is terra labiũ vnum

⁊ vox vna omibus latẽter narratione re
deunte:vt diceret᷑ quomodo factũ ſit:vt

ex vna omniũ lingua fuerint diuiſi per
multas.Et cõtinuo de illa turris edifi/
catione narrat᷑ vbi hec eis iudicio diui/
no ingeſta eſt pena ſupbie:poſt qðᷣ factũ
diſperſi ſũt ſuper terrã fm linguas ſuas

Fit iſta recapitulatio etiã obſcuriꝰ ſicut
in euãgelio dicit dũs Die quo exijt loth
a ſodomis pluit de celo igneʒ ⁊ perdidit
om̃es:ſᷣm hec erit dies filij hominis q̃n/

do reuelabit᷑. Ylla hora qui erit in tecto
2 vaſa eiꝰ in agro nõ deſcẽdat tollere illa
Et quiĩ agro ſimiliter nõ fuertat᷑ retro:
meminerit vxoꝛis loth. Nunqͥd cuʒ do/

minus fu erit reuelatꝰ tũc ſunt iſta ſeruã//
da ne quiſq; retro reſpiciat.i.vitã pᷣteri

tam cui renũciauit inqrat:⁊ nõ potiꝰiſto
tempoꝛe:vt cũ dominꝰ fuerit reuelat re
tributionẽ ꝓ eis que quiſq; ſeruauit vel
cõtempſit inueniat.Camẽ quia dictum

eſt illa hoꝛa tunc putant᷑ iſta ſeruanda cũ
fuerit dominꝰreuelatꝰ:niſi ad intelligen
dam recapitulationẽ ſenſus legentis in/

uigilet:adiuuãte alia ſcriptura que ipſo

rum apoſtoloꝝ adhuc tẽpoꝛe clamauit.
Eni nouiſſima hoꝛa eſt. CTempꝰ ergo ip

um quo euangeliũ pᷣdicat᷑:quouſq; do/

minus reuelet᷑:hoꝛa eſt ĩ qua opoꝛtʒ iſlta
ſeruari:qꝛ ⁊ ipᷣa reuelatio domini ad ean

bitur eptima thiconij regula eſt ea
rema de dyabolo ⁊ eiꝰ coꝛꝑe.
Eſt em̃ ⁊ ipe caput impioꝝ qui eiꝰ ſund-
qdðãmodo coꝛpꝰ:ituri cũ illo in ſupplici
um eterni ignis:ſicut chꝛiſtꝰ caput eſt ec
cleſie que eſt coꝛpus eiꝰ futurũ cũ illo in
regno ⁊ gloꝛia ſempiterna. Bicut ergo ĩ

dem hoꝛã pertinet q̃ die iudicij termina
4 ſt

ar0 numæ pꝛima regula quã vocat de domino ⁊ eiꝰ
vox vna omibo id eſt lingua vna:ita di /
ctũ videt᷑ tanq; eo iam tempoꝛe quo di/

coꝛpoꝛe vigilandũ eſt:vt intelligat᷑ cum
de vna eadẽq; perſona ſcriptura loqui:.
quid cõueniat capiti:quid coꝛporũita ?
in iſta nouiſſima aliquãdo in dyabolum

dicit᷑:qðᷣ nõ in ipſo ſʒ potiꝰ in e? coꝛpoꝛe

poſſit agnoſci.qð habet nõ ſolũ in eis qͥ

.

cũ ad ipᷣm pertineãt tamẽ ad tempꝰmiſcẽ

tur eccleſie donec vnuſquiſq; de hac vi/

ta exeat:vel a frumẽto palea ventilabꝛo
vhltimo ſeparet᷑. Oð em̃ ſcriptũ eſt apud
eſaiã:quomodo cecidit ðᷣ celo lucifer ma
ne oꝛiens ⁊ cetera:q̃ ſub figura regis ba
bilonie de eadẽ ꝑſona vel ad eandẽ per/ſo
nã dicta ſunt in ipſa cõtexione ſermonis
de dyabolo vtiq; intelligunt᷑:⁊ tamen q;
ibi dictũ eſt cõtritus eſt in terra qui mit /
Lit ad omes gentes:nõ totũ ipᷣi capiti cõ

gruit. HNã ⁊ ſi mittit ad om̃es gẽtes dya

bolus angelos ſuos:tamẽ in terra coꝛpꝰ
eiꝰ nõ ipᷣe conterit᷑:niſi qꝛ ipᷣe eſt in coꝛpꝑe
ſuo qð cõtritum ſit vt puluis quẽ pij cit
vent a facie terre¶ He aũt om̃es regu/

le excepta vna que vocat᷑ de pꝛomiſſis ⁊
lege:aliud ex alio faciunt intelligi.qð eſt
pꝛopꝛiũ tropice locutõnis:que latiꝰ pa/

tet q; vt poſſit vt mihi videt᷑ ab aliq̃ vni
uerſa comp̃ hẽdi. Hã vbicũq; velut alið
dicit᷑ vt aliud intelligat᷑:⁊ ſi nomẽ ipſiuſ
tropi in loquẽdi arte nõ inuenit᷑ tropica
locutio eſt. Oue cũ fit vbi fieri ſolet ſine
laboꝛe ſequit᷑ intellectꝰ:cũ vero vbi non
ſolet laboꝛat᷑ vt intelligat᷑ ab alis magis
ab alijs minꝰ:ſicut magiſ minuſve dona
dei ſunt i ingenijs hominũ vł adiutoꝛia
tribuunt᷑. Pꝛoinde ſicutĩ verbis ꝓpꝛijs
de quib ſuperiꝰ diſputauimꝰ vbi res vt
dicunkt᷑ intelligẽde ſunt:ſic in trãſlatis q̃
faciunt tropicas locutõnes vbi aliud ex
glio intelligendum eſt:de quibo hucuſq;

q; tũ viſũ eſt ſatis egimꝰ:nõ ſolũ admonẽ

di ſunt ſtudioſi venerabiliũ litteraꝝ:vt
in ſcripturis ſanctis genera locutionum

ſciãt:⁊ quomodo apud eas aliqͥd dici ſo

leat vigilanter aduertãt memoꝛiterq; re
cineant:veꝝ etiã qð eſt pᷣcipuũ ⁊ maxime

neceſſariũ:oꝛẽt vt intelligat In eis quip
pe litteris quaꝝ ſtudioſi ſunt qui legunt
dominꝰ dat ſapientiã:⁊ a facie eiꝰ ſciẽtia
⁊ intellectꝰ:a quo ⁊ ipᷣm ſtudiũ ſi pietate
pꝛeditum eſt acceperunt. Sed hec ſatis

etiã de ſignis quantũ ad vᷣba pertinent

dicta ſint. Reſtat vt de ꝓferẽdis eis que
ſentimꝰ ſequẽti volumine que dominus
donauerit diſſeram.

FErplicit liber terceius

De doctria chꝛiſtiana Ai. Im.

= neipit liber quartus.

=ðð

Oc opus no

ſis bono viro etiã hoc vacat diſcere:non

autẽ a me vel in hoc opere:vel in aliquo
glio requirendũ. Nã cũ per artẽ rhetoꝛi
cam ⁊ vera ſuadeant᷑ ⁊ falſa:quis audeat
dicere aduerſus mẽdaciũ in defenſoꝛibꝰ
ſuis inermẽ debere cõſiſtere veritatẽ:vt

videlicet illi qui res falſas perſuadere co

nant᷑ nouerint auditoꝛẽ vel beniuolũ vel
intentũ vel docilem pꝛohemio facere:iſti
gũt nõ nouerint: Illi falſa bꝛeuiter aper

te veriſimiliter: ⁊ iſti vera ſic narrent:vt
audire tedeat:intelligere nõ pateat:cre/

dere poſtremo nõ libeat: Illi fallacib ar

gumentis veritatẽ oppugnẽt:aſſerãt fal

ſitatẽ:iſti nec vera defendere nec falſa va

leant refutare. Illi animos audientium

in erroꝛem mouentes impellenteſq; dicẽ
do terreant cõtriſtent exhilarent exhoꝛ/

tentur ardenter.iſti pꝛo veritate lenti fri
gidiq; doꝛmitent.Quis ita deſipiat vt

hoc dicat. Cum ergo ſit in medio poſita

facultas eloquij que ad perſuadẽda ſeu
pꝛaua ſeu recta valet plurimũ:cur nõ bo
noꝛum ſtudio comparat᷑:vt militet veri/

ſtrum qð inſcribi᷑ de do
ctrina chꝛiſtiana in duo qᷓ
dam fueram pꝛima diſtri/
itus. Hã poſt phemiũ quo
reſpondi eis qui hoc opus fuerãt repꝛe/
henſuri:due ſunt res inquã ĩ quibo niti
oyfis tractatio ſcripturaꝝ.modꝰ inueni
engi q̃ intelligenda ſunt:æ modꝰ ꝓferẽdi
ꝗqᷓ intellecta ſunt.De inueniendo pꝛiꝰ:de
Pꝓferendo poſtea diſſeremꝰ. Quia ergo ð
inueniendo multa iã diximus:⁊ tria de
hac vna volumina abſoluimꝰ:dño adiu
uante de ꝓferendo pauca dicemꝰ: vt ſi fi⸗
eri potuerit vno libꝛo cuncta claudamꝰ:
totũq; hoc opus quattuoꝛ voluminibꝰ
terminet᷑. Pꝛimo itaq; expectationẽ legẽ
tium qui me foꝛte putant rhetoꝛica da⸗/
turum eſſe pᷣcepta:que in ſcholis ſecula/
ribo ⁊ didici ⁊ docui iſta pᷣlocutione cohi
beo atq; vt a me nõ expectent᷑ admoneo:
nõ vt nihil habeãt vtilitatis:ſed ſiquid
habent ſeoꝛſum diſcendũ eſt:ſi cui foꝛtaſ

Aciſcitmnlind
csnlis

ſo turpant:

reobſeruatione

acocttin den
Gdodoperer
ſnachhendo⸗
glantanominm
nolcpoſtone
conpenrconus
ioglibocccle
nunepꝛinch
Ngeqy hacg
holltoſnin.
ſachgopuse
ſcſerder
4operlcine
Diſcndls ün
Hutüentesn
Gtagrleſcenn
WNüce
Munacnd
N!
GatecRen
tomaterr
oqnet⸗
tesil
deſunren
ehanr.
gins
Wrhmnt
luoſitenie
Wlnrint
crotgtioeſin
pocrenoeni
fceinglun
vgenünelll
Mmtunnecſim⸗
ulhonmer

irgin

mticopoſe
fnihadicn
Noneſton:
WN
nllerz
RN
danke
cinen,

Cposnn

Diſtum indu
am prinadih
voſppeniün
Pns ieritſin,
uduäiqoibeni
mw nocinne
umna noc pſri
nugiagonr
idnimugtande
olnin!dionin

nadicenetia
Dauncacaucg:

worrolumiub
anmmnimele⸗
Vrtbewric
nſcholis ſece⸗
Plocadionecon

cCtentacbeter

mdsſed ſ
üchſai
ArA
orralplic⸗
dormni t
Algignnt
ain atuh
merontirt
Gpeſinleet
beningibrd
cnioſucgeſt
Uubwunrenr
mſemmant
neno unc
Giln
niſni
entiin
irun
lenre dic⸗
glarent hhr
Cinnelont
in deſpit
nnelooſt
vefinnich e
nigtſin
tnlite

tati:’ſi eã maliad obtinẽdas puerſas vo/
naſq; cauſas in vſus iniquitatis ⁊ erro/
ris vſurpant: Sed quecũq; ſunt de hac
re obſeruationes atq; pꝛecepta:quibus
cũ accedit in verbis plurimis oꝛnamẽti/½
q; verboꝝ exercitationis lingue ſolertiſ/
ſima cõſuetudo fit illa qᷓ facũdia vel elo/

quentia nominat᷑ extra iſtas litteras no/

ſtras ſepoſito ad hoc ↄgruo tẽpoꝛis ſpa

cio apta ⁊ conueniẽti etate diſcẽda ſunt

eis qui hoc celeriter poſſunt. Nã ipſos
romane pꝛincipes eloquẽtie non piguit

dicere: hãc artẽ niſi quis cito poſſit nũ
q; poſſit om̃ino perdiſcere. Oð vtꝝ ven
ſit quid opus eſt querere? Nõ enim etiã
ſi poſſint hec a tardioꝛibo tandẽ aliquan

do perdiſci: nos ea tanti pendimꝰ vt eis

diſcendis iã maturas vł etiã graues ho

minũ etates velimus impendi. Sac eſt
vt aduleſcentuloꝛũ iſta ſit cura:nec ipſo
rum omniũ quos vtilitati ecclłiaſtice cu
pumus erudiri:ſed eoꝝ quos nondũ ma/
gis vꝛgens ⁊ huic rei ſine dubio pᷣponẽ/
da neceſſitas occupauit.Quoniã ſi acu/

tum ⁊ feruẽs aſſit ingeniũ:faciliꝰ adherʒ

eloquẽtia legentibo ⁊ audientib eloquẽ/
tes:q́; eloquẽtie pᷣcepta ſectantib. Nec

deſunt eccleſiaſtice littere etiã pᷣter cano/
nẽ in arce autoꝛitatis ſalubꝛiter colloca/
tum:quas legẽdo homo capax:⁊ ſi ñ id

agat ſ̊ tantũmodo rebaq̃ ibi dicunt᷑ intẽ

tus ſit:etiã eloquio quo dicunt᷑ dũ ĩ his

ver ſatur imbuit᷑ accedẽte vel maxime ex
ercitatione ſine ſcribendi ſiue dictandi:

poſtremo etiã dicendi que ᷣm pietat ac

ſidei regulam ſentit. Bi auteʒ tale deſit
ingeniũ:nec illa rhetoꝛica pꝛecepta capi

untur:nec ſi magno laboꝛe inculcata q̃n/

tulacunq; ex parte capiant᷑ aliquid pꝛo/

ſunt.quãdoquidẽ etiã ipſi qui ea didice/
runt ⁊ copioſe oꝛnateq; dicũt.non om̃es
vt fm ipſa dicant poſſunt ea cogitare cũ
dicunt:ſi non de his diſputant.ĩmo ve/
ro yvix vllos eſſe exiſtimo qui vtrunq;
poſſint:et dicere bene.et ad hoc facien/⸗
dum pꝛecepta illa dicendi cogitare duz
dicunt. Cauendum eſt enim ne fugiant
ex ainmo que dicenda ſunt:dum atten/

*„

ditur vt arte dicantur Et tamẽ in ſermo

nibus atq; dictõnibus eloquentium im

cIxxVvyv.

pleta reperiuntur pꝛecepta eloquẽtie:de

quibus illi vt eloquerentur vel cum elo

querentur non cogitauerunt:ſiue illa di
diciſſent ſiue ne attigiſſent quidem. Im/
plent quippe illa quia eloquentes ſunt:
non adhibent vt ſint eloquentes. Oua/
pꝛopter cum ex infantibus loquẽtes nõ
fiant niſi locutiones diſcendo loquenti/
um:cur eloquentes fieri non poſſunt nul
la eloquendi arte tradita:ſed elocutõnes
eloquentiũ legendo ⁊ audiendo:⁊ q́;tum

alſſequi concedit᷑ imitando: Quid qð ita
fieri ipſis quoq; experimur exẽplis: Nã

ſine pꝛeceptis rhetoꝛicis nouimus plu/⸗
res eloquentioꝛes plurimis qui illa di/

dicerunt:ſine lectis vero ⁊ auditis elo/

quentium diſputationibus vel dictioni
bus neminem. Nam neq; ipſa arte gram

matica qua diſcitur locutionũ itegritas

indigerent pueri:ſi eis inter homines qͥ

integre loquerent᷑ creſcere daretur ⁊ viue
re. Neſcientes quippe vlla nomina vici/
oꝛum quicquid vicioſum cuiuſq́; oꝛe lo

quentis audirent ſana ſua ↄſuetudine re

pꝛehenderent ⁊ cauerent.ſicut ruſticos

vꝛbani repꝛehendũt etiã qui litteras ne/
ſciunt.Debet igitur diuinarum ſcriptu
rarum tractatoꝛ ⁊ doctoꝛ:defenſoꝛ recte
fidei ac debellatoꝛ erroꝛis:⁊ bona doce/

ræe:⁊ mala dedocere:atq; in hoc opere ſer

monis conciliare auerſos:remiſſos eri/
gere neſcientibo quid agat᷑ quid expecta
re debeãt intimare. Ubi autẽ beniuolos
intentos:dociles:aut inuenerit:aut ipſe
fecerit:cetera peragẽda ſunt ſicut poſtu
lat cauſa. Bi docendi ſunt qui audiunt
narratione faciendũ eſt.ſi tamẽ indigeat
vt res de qua agitur innoteſcat. Ut au/
tem que dubia ſunt certa fiant:documẽ/
tis adhibitis ratiocinandũ eſt. Si vero
qui audiunt monendi ſunt potius q; do
cendi vt in eo qð iam ſciunt agendo non
toꝛpeant:et rebus aſſenſum quas veras
eſſe fatentur accõmodent:maioꝛibus di
cendi viribus opus eſt. Ybi obſecratio/
nes ⁊ increpationes:concitationes ⁊ co
ercitationes:⁊ quecũq; alia valent ad cõ
monendos animos neceſſaria.Et hecqͥ
dem cuncta qᷓ dixi om̃es fere hoĩes ĩ his
que loquẽdo agunt facere non quietedͤt

De doctrina chꝛiſtiana Tiber ImII.

SDʒ cũ alij faciãt obtuſe defoꝛmiter frigi
de:alij acute oꝛnate vehemẽeter: illũad h̊

opꝰ vnde agimꝰ iã opoꝛtet accedere:q pt
diſputare ⁊ dicere ſapieter etiã ſi non pᷣt

eloquẽter vt ꝓſit audientibo⁊ ſi minꝰ q;

ꝓdeſſet ſi ⁊ eloquẽter poſſet dicere. Qui

vero afſiuit inſipiẽti eloquẽtia:tanto ma
ſalubꝛitate qͥd meliꝰ? Quãto enim magg
illic appetit᷑ ſuauitas:tãto faciliꝰ ſalubꝛi

gis cauend eſt quãto magis ab eo ĩ his
̊ audire inutile eſt delectat᷑ auditoꝛ:⁊ eũ

*

quẽ diſerte dicere audit etiaʒ vere dicere

exiſtimat. Hec aũt ſentẽtia nec illos refu
git qui artẽ rhetoꝛicã docendã putarũt.

Falſi ſunt em̃ ſapientiã ſine eloquentia

paꝝ pdeſſe ciuitatib eloquentiã vero ſi
ne ſapietia nimiũ obeſſe plerunq;: pdeſſe
nune;. Di ergo illi qui pcepta eloquen/

tie tradiderũt: in eiſdẽ libꝛis in quib id

*

egerunt veritate inſtigante coacti ſüt cõ

fiteri verã hoc eſt ſupernã que a patre lu
minũ deſceẽdi neie
magis nos nõ aliud ſentire debemꝰ:qui
hui ſapiẽtie filij ⁊ miniſtri ſumꝰ. Dapi
enter aũt dicit hõ tanto magis vel minꝰ
quãto in ſcripturis ſanct magis minuſ
ve pfecit. Nõ dico in eis multũ legendũ

memoꝛieq; mandandũ:ſʒ bñ intelligen/

dũ: diligeẽter eaꝝ ſenſib indagandum.
SGũt em̃ qui eas legũt⁊ negligũt: legũt

vt teneãt:negligũt ne intelligant. QOuib⸗

longe ſine dubio pᷣferedi ſunt ͥ verba ea

rum min tenẽt: ⁊ coꝛ eaꝝ ſui coꝛdis ocu
lis vident. Sed vtriſq; ille melioꝛ:qui ⁊

cũ volet eas dicit:⁊ ſicut opoꝛtet intelli/⸗

git. Huic ergo qui ſapiẽter debet dicere
etiã qðᷣ ñ poteſt eloquẽter: verba ſcriptu
rarũ tenere maxime neceſſariũ eſt. Ouãè/

to em ſe pauperioꝛẽ cernit in ſuis:tanto

eũ opoꝛtet in iſtis eſſe ditioꝛẽ:vt qð dixe

rit ſuis verbis ꝓbet ex illis.Et q ꝓpꝛijs
verbis minoꝛ erat: magnoꝝ teſtimonio
Zãmodo creſcat. Pꝛobãdo em̃ delectat
nõ ſolũ ſapiẽter: veꝝ etiã eloquẽter vult
dicere.quoniã ꝓfecto plus ꝓderit:ſi vtꝝ
qʒ potuerit:ad legẽdos vel audiẽdos et
exercitatione imitãdo eloquentes mitto
eũ libentiuſ q; magiſtris artis rhetoꝛice
vacare pꝛecipiã.ſi tñ hi q legunt᷑ ⁊ audi/
unt᷑ nõ ſolũ eloquẽter ſʒ etiã ſapiẽter di/⸗

xiſſe vel dicere veraci pᷣdicatione laudãt

t ſapientiã neiciẽtes:quãto

min? poteſt delectare dicẽdo. Poꝛro q

Oui em̃ eloquẽter dicũt ſuauiter:qͥ ſapi

enter ſalubꝛiter audiunt᷑. Pꝛopter qð ñ
ait ſcriptura:multirudo eloquentiũ:ſed

młtitudo ſapietiũ ſanitas eſt oꝛbis tera
rũ. Sicut auũt ſepe ſumẽda ſunt ⁊ amara
ſalu bꝛia:ita ſemꝑ vitãda eſt dulcedo per

nicioſa. Sʒ ſalubꝛi ſuauitate vel ſuaui

tas pꝛodeſt. Sunt ergo eccleſiaſtici viri

q̃ diuia eloqͥa nõ ſolũ ſapiẽter ſʒ eloquen

ter etiã tractauerũt Quibo legẽdis magꝭ
non ſufficit tps qᷓ deeſſe ipi ſtudentibo⁊
vacantibo poſſũt. NHic aliqͥs ſoꝛſitã q̃rit

vtꝝ autoꝛes noſtri:quoꝝ ſeripta diuini

tus inſpirata canonẽ nobis ſaluberrima
autoꝛitate fecerũt:ſapiẽtes tantũmodo

an eloquẽtes etiã nuncupandi ſint. Oue

qͥdẽ q̃ſtio apud meipᷣm ⁊ apnd eos q me

cũ qð dico ſentiũt:facillime ſoluit᷑. NHam

vbi eos ĩtelligo:nõ ſolũ nihil eſſe eis ſa/
pientiꝰ:venꝝ etiã nihil eſſe eeloquẽtiꝰmihi
videri pᷣt.Et audeo dicere ⁊ oẽs qͥ recte
intelligũt qð illi loquunt᷑ ſimł intellige/
re non eos aliter lo debuiſſe. Sicut eſt
em̃ q̃dã eloq̃ntia q̃ magꝭ etatẽ inuenilem
decet:eſt q̃ ſenilẽ:nec iã dicẽda eſt eloquẽ

tia ſi ꝑſone nõ ↄgruat eloq̃ntis:ita eſt q/

dã q̃ viros ſũma autoꝛitate digniſſimos

planeq; diuios decet. Hac illi locuti ſũt

nec ipᷣos decet alia:nec alios ipᷣa:ipᷣis em̃
ↄgruit:alios aũt q;to videt᷑ hũilioꝛ:tan/
to altiꝰ nõ vẽtoſitate ſʒ ſoliditate trãſcẽ/

dit. Ubi vo nõ eos ĩtelligo:minꝰ quidẽ

mihi apparet eoꝝ eloqntia:ſʒ eĩ nõ dubi
to eſſe talẽ q̃lis ẽ vbi ĩtelligo. Ipᷣa quoq;
obſcuritas diuinoꝝ ſalubꝛiũq; dictoꝛũ
tali eloquẽtie miſcẽda fuerat:in q ꝓficere
noſter intellectus:nõ ſolũ inuentõe:veꝝ
etiã exercitatione deberet. Poſſem qui/
dem ſi vacaret om̃es virtutes ⁊ oꝛnamẽ
ta eloquẽtie:de quibo inflant᷑ iſti qui lin/
guam ſuã noſtroꝛum autoꝛuʒ lingue: nõ
magnitudine ſed tumoꝛe pꝛeponũt. oſtẽ

dere in iſtoꝛũ litteris ſacris:quos nobis
erudiendis et ab hoc ſeculo pꝛauo in be
atum ſeculum tranſferendis pꝛouiden /
tia diuina pꝛouidit. Sed non ipſa me
plus q; dici poteſt in illa eloquentia dele

crant:que ſunt his viꝛis cum oꝛatoꝛibꝰ

cadniwerltup.
ccſontberaltt
tneceis deee
fecinprobaris
bot gvoxalte
gunn poſc i

uipſcreloce

esdianert
oreadhidi
eſcbiecta vid
foſtai eſtp
cligas 1t

ctovociti
ata
Idian
oßibercietes
luturpunete
foſponnſpes
Edeidiftuc
Dtäſancin
Gsd
QAonodd
cliſchni
queckin
eſtappe
fenoluen
lalier
Hohepon.
binone /
Cturt glin
uuncigton
ſtrimbege
avocznt.
qgueperio
ſpengunk⸗
uont. i
brum ua
hutinizo
nrbnute
tnibeiſe
Pndken

ge Rend

(üßzef

Dieiſßi
uhön

en

irſimnimin

mi ohenci
do cogumnit
inngetotbiomn

nichſünttann

anckdulagen
auitateyelſun
Duitdeninn
tiͤtohcliſce
ecceſiſtiini
bpiitrßctonen
Mhlrenenng
ſeißffninche
ics iticfi
op ſcnpeadinini
Obisläudennnn
ients mmtinot⸗
Mnpeniiſinr
ntNAwNe
Uneobik- Fum

inbüele esſa.

docebetni
e Rsefn
Wſminele
dchalſe Link
gemtiimn
rüditintt
Nchinninti
nintoigiſing
Vxillunſi.
o önſjen
Gethüllonm
ſlcinnetiſci
lgonin gnic
raſztifönn
lics Fgn
Andrignn⸗
ſnonentn
zſobiuntenn

gentiliũ poetiſve cõmunia. Illud magii/
agdmiroꝛ ⁊ ſtupeo ꝙ noſtra eloquẽtia ita
vlſi ſunt per alterã quandã eloquẽtiã ſuu E
vt nec eis deeſſet nec emineret i eis:quia
nec impꝛobari ab illis:nec oſtẽtari opoꝛ
tebat.quoꝝ alteꝝ fieret ſi vitaret᷑:alterũ
putari poſſet ſi facile agnoſceret᷑. Et in
gquib foꝛte locis agnoſcit᷑ a doctis tales
res dicunt᷑:vt verba quibo dicunt᷑ nona
dicente adhibita:ſed ipᷣis rebb velut ſpõ
te ſubiecta videant᷑:quaſi ſapientiã ð do
mo ſua id eſt pectoꝛe ſapiẽtis pꝛocedere
intelligas ⁊ tanq; inſeparabilẽ famulaʒ
etiã nõ vocatã ſequi eloquẽtiã Quis em̃
nõ videat qͥd voluerit dicere:⁊ qᷓ; ſapien

ter dixerit apłs. Gloꝛiamur in tribulati

onibo:ſciẽtes ꝙ tribulatio patientiã ope
ratur:patiẽtia autẽ ꝓbationẽ:pbatio ve
ro ſpem:ſpes autẽ nõ cõfundit:qꝛ chari/
tas dei diffuſa eſt in coꝛdibo noſtris:per
ſpiritũſanctũ qui dat eſt nobis. Hic ſi
quis:vt ita dixerim:imperite peritꝰ artꝭ
eloquentie pᷣcepta apoſtolũ ſecutũ fuiſſe
ↄtendat:nõne a chꝛiſtia nis doctis indo
ctiſq; ridebit᷑: Et tñ agnoſcit᷑ hic figura
que climax grece latine vero a quibuſdã
eſt appellata gradatio:quoniã ſcalã dice
re noluerũt:cũ verba vel ſenſus cõnecte/

rent᷑ alterũ ex altero:ſi icut hic er tribula/
tione patientiã:ex patiẽtia ꝓbationẽ:ex

pꝓbatione ſpem cõnexam videmꝰ.Agno
ſcitur⁊ aliud decꝰ: quoniã poſt aliqua p

nunciationis voce finita ſingula que no
ſtri mẽbꝛa ⁊ ceſa: greci autẽ cola ⁊ coma/
ta vocant.ſequit᷑ ambitꝰ ſiue circũitus:

quẽ periodon illi appellãt:cuiꝰmẽbꝛa ſu

ſpendunt᷑ voce dicentis donec vltima fi/
niant᷑. Hã eoꝝ que pᷣcedunt circũitũ mẽ/

bꝛum illud eſt pꝛimũ:quoniã tribulatio
patientiã operat᷑.ſecundũ:patietia aũt ꝓ

bationẽ.terciũ:pbatio vero ſpem. Dein
de ſubiungit᷑ ipᷣe circũitus:qui tribo per

agit᷑ mẽbꝛiſ:quoꝝ pꝛimũ eſt.ſpes aũt nõ

ↄfundit.ſecundũ:qꝛ charitas dei diffu⸗

ſa eſt in coꝛdibo noſtris.terciũ ꝑ ſpũmſã/⸗
cctũ ͥ dat? eſt nobis.et hec atq; huiuſce
modi ĩ elocutõis arte tradunt᷑. Sicut er

go aplm pcepta eloquẽtie ſecutũ fuiſſe ñ

Dicimꝰ:ita qꝙ eiꝰ ſapiẽtiã ſecuta ſit eloq̃n
tia nõ negamꝰ.Gcribẽs ad coꝛinthios

cLX.

tqm̃ ſeipᷣm pᷣdicare cõpellit᷑:hanc ſibi

velut inſipiẽtiã tribuẽs q; ſapieter dicit
B6;q; eloquẽéter. Gʒz comes ſapiẽtie:dux
eloũntie illã ſequẽs:iſtã pᷣcedẽs ſequentẽ
nõ reſpuẽs:iteꝝ dico inqt ne ꝗs me putʒ
inſipietẽ eſſe.alioquin velut ĩſipientẽ ſu/
