ritas eſt. QOuẽ etiã deũ paulus apłs con deꝰ qui camẽ ſolus accepit.⁊ ſpuũmſctĩ „Wacſacans
ſitetur dicẽs. Oembꝛa vr̃a templũ ſunt patris ⁊ filij ſolũ eſſe qͥ in ſpecie columbe Pnrſbͤhan
ſpũſſancti qͥ in vobis eſt:queʒ habetis a ſuꝑ chꝛiſtũ baptizatũ ⁊ aſcendentem ab Tüſdidgdni
deo ⁊ nõ eſtis veſtri.Empti enĩ eſtis pe aqua deſcendit: ⁊ quinqgeſimo die poſt gacdun
cio magno. gloꝛificate ⁊ poꝛtate deuʒ in reſurrectionẽ chꝛiſti fideles in vno loco Veroſpirtt
coꝛpoꝛe veſto. peoſitos in linguarũ ignearũ viſionead/ deoneius
L ueniens repleuit. Illam vocẽ quã ſolus deeeing

cctũ:id eſt ſanctã trinitatẽ vnũ ve ⁊ illam columbam in cui ſpecie ſpirituſ 4
rum deüũ ſine initio ſempiternũ eſſe. Pꝛo ſanctꝰ ſuꝑ chꝛiſtũ deſcẽdit:illaſq; liguas nc lin
pter qð ſcriptũ eſt. In pꝛincipio erat ver ignesas in qrũ viſione fideles apoſtolos n ean
buym: ⁊ verbũ erat apud deũ:⁊ deus erat invno loco ↄſtitutos repleuit:opera eſſe lherl
vyerbũ. Hoc erat in pꝛincipio apud deũ. totius ſancte trinitatis: id eſt vniꝰ dei qͥ De behhün
Hec denuo ſempiternitas intimat᷑. vbi fecit omnia in celo ⁊ in terra viſibilia ⁊ in H
dicit᷑ in pſalmo. Deus aũt rex noſter an / uiſibilia. demn
te ſecula. Et alio loco. Sempiterna q̊ʒ CLapitulũ. VII. eſpintugn
eius virtus ⁊ diuinitas. L Irmiſſime tene et nullaten?ꝰ du/ . annlale
Capitulũu. IIII. IB bites ſolum deum filium: id eſt ſerndch .
Irmiſſime tene et nullatenꝰ du/ vnã ex trinitate ꝑſonã ſolius pa eluuſgi
K ites ſanctã trinitatẽ ſolũ veruz Vkris eſſe filium.ſpiritũ vero ſanctũ ißum ſideſce
deji.ſicut eternũ ita ſolũ natura quoq; vnam ex trinitate ꝑſonam non ſo Nn
liter incõmutabilẽ eſſe. Hoc enĩ ſignifi luus patris:ſed ſimul patris ⁊ filij eẽ ſpi emnlſt
Iat, cũ dicit fuo ſuo moyſi.Ego ſũ qͥ ſuʒ ritum. Oſtendens enim dei filius ſe ſo / Uirsn
Hinc ⁊ pſalmus dicit. In pꝛincipio do lum eſſe de patre genitum.ait. Sic eniʒ ,Ade

mine terrã fundaſti:⁊ oꝑa manuũ tuarũ
ſunt celi. Ipi peribũt tu autẽ ꝑmanes:et
om̃es ſicut veſtimentuʒ veteraſcent. Et
ſicut opertoꝛiũ mutabis eos ⁊ mutabũ

deus dilexit mundum: vt filium ſuum

vnigenitum daret. Et paulo poſt. Qui
autem non credit:iam iudicatus eſt: qa

non credit in nomine vnigeniti filij dei.

V.
meethulltgen
nnnkiſhutſe
niſbiiüntgin
WN
ng iccb iin

ode öilsgit⸗

eromnigqueines
tolediet On
holunr oßziuf⸗

iN
nmenundo⸗
Barfliaßiſnei
Ecſenumticnthte
lolizeſedii
Dülcansinqgort

jieniſo

onuit uchit
ticſtrnigenidns
chit. dſuſci
Nialdeciecdun
emdcmns
nirageinay,
riigenininn
An wgiis
etlli mnu
Cnningu,
n ſnni
irlislons

Cacs kHoſcies

choirdhencſe
ck d⸗
anwüblil

Spiritũ autẽ ſanctũ ⁊ patris et filij eſſe
ſpiritũ aplłus docet qͥ ait. Uos autẽ non

eſtis in carne:ſed in ſpiritu:ſi tamẽ ſpiri/
tus dei habitat in vobis.Et ſequit᷑. Di

qquis autẽ ſpirituʒ chꝛiſti nõ habet:h nõ

eſt eius.

rmiſſime tene et nullatenꝰ du/

ritas.De filio quoq; ꝓcedere ſpũmſan/

cctũ.pꝓphetica atq; apłica doctrina nobiſ

cõmendat.Eſaias eĩ dicit de filio. Per/

cutiet terrã virga oꝛis ſui.⁊ ſpũ labioꝛuzʒ

ſuoꝛũ interſiciet impiũ.De q̊ aplus ait.
NQuez interſiciet dñs ieſus ſpũ oꝛis ſui.

Ouẽ etiam ipe vnicus dei filiꝰ ſpiritum
oꝛis ſui eſſe ſignificans:poſt reſurrectio

—

nẽ ſuã inſuſflans in diſcipulos ait. Alcci/
pPite ſpiritũſanctũ. De oꝛe vero ipᷣius do

mini ieſu ait iohãnes in apocalipſi.quia

gladiꝰ vtraq; parte acutꝰ ꝓcedebat Ipᷣe
vero ſpiritus oꝛis eius:ipᷣe eſt gladius qͥ

de oꝛe eius

ꝛocedit.
Capitulũ. IN.

Vbites trinitatẽ deũ immẽſaz eſſe
⸗ vtutem nõ mole.⁊ omnẽ creatu⸗
am ſpũalẽ atq; coꝛꝑalem vᷣtute eiꝰ etp/

IAJIIentia ↄtineri.Dicit enĩ deR pater. Celũ
1 terrã ego impleo. Dicit᷑ etiã de ſapiẽtia

4.

dei que filiꝰ eſt eiꝰ:qꝛ attingit a fine vſq;

ad finẽ foꝛtiter:⁊ diſponit omia ſuauit᷑.
De ſpiritu quoq; ſctõ legimꝰ: qꝛ ſpiritꝰ
dei repleuit oꝛbem terrarũ. Et dauid ꝓp/
pheta dicit. Quo ibo a ſpiritu tuo:⁊ q̊ͥ a

facie tua fugiã:ſi aſcendero in celuʒ tu il
deſcendero ad infernũ ades.

4

ic es:⁊ ſi

Capitulũ. R.
Irmiſſime tene et nullatenꝰ du/
ſe bites:vnã ex trinitate ꝑſonã:id
eelt dei filiũ:qui ð natura dei pa
is ſolus natꝰ eſt:⁊ vniꝰ eiuſdẽq; natu/
re cũ patre eſt.ipᷣm in plenitudie tempo/
ris ſm ſuſceptionẽ foꝛme ſeruilis volun
tarie in ᷣgine ↄceptum:⁊ de vᷣgine natũ:

verbũ camnẽ factũ:ipᷣm quoq; eſſe q eſſen

bites eundẽ ſpiritũſanctũ qͥ pa/
tris ⁊ filij vnus eſt ſpiritꝰ de pa/
tre⁊ filio ꝓcedere.Dicit enĩ filiuſ. Cũ ve
Merit ſpiritus veritatis q a patre ꝓcedit.
AUbi luũ ſpiritũ eſſe docuit:qꝛ ipe eſt ve

5 rmiſſime tene et nullatenꝰ du/

tialiter natꝰ eſt de patre: ⁊ eſſentialit con

ceptus eſt natuſq; de vᷣgine:ipᷣmq; vnuʒ

eſſe ⁊ vnius nature cũ virgine qui ait de
deo patre.ente ſecula fundauit me.⁊ an

te ofnes colles generauit me. De ã etiaʒ
dixit apłus. Quia cũ venit plenitudo tẽ

poꝛis miſit deus filiũ ſuum factũ ex ma
liere factũ ſub lege. l
apitulũ.XI. HM
BFIrnmiſſime tene et nullatenꝰ du /
+☛ bites chꝛiſtũ filium dei ſicut de
Ddeo patre plenuʒ ꝑfectũq; deuʒ.
ita de virgine matre:verum ꝑfectũq; ho
mianẽ genitũ:id eſt verbũ deũ habentẽ. ſ.
ſine pẽto verã noſtri generis carnẽ ⁊ ani

maã rationalẽ. Oõð ipᷣe dei filiꝰ euidenter

oñdit dicẽs de carne ſua. Palpate et vi/

dete:qꝛ ſpũs carnẽ ⁊ oſſa nõ habet:ſicut
me videt habere.Animã quoq; ſe habe
re his v̈bis oſtendit dicens. Pꝛopterea
me pater diligit:qꝛ ego pono animã me/
am:⁊ iteꝝ ſumo eam. Intellectuʒ quoq;
gnie ſe habere oñdit in eo qð ait Diſcite
a me.qꝛ mitis ſum et humilis coꝛde. Et

de ipo deus ꝑ ꝓphetam dicit. Ecce ĩtel/

liget puer meus:⁊ exaltabũ᷑ et ſublimis

erit valde. Nam ⁊ beatꝰ petrus ſᷣm ſan/
cti dauid ꝓphetiã in chꝛiſto carnẽ ⁊ ani/
mã ↄfitetur.De ipᷣo enĩ beato dauid lo/

quens ait. Pꝛopheta igit᷑ cũ eſſet ⁊ ſcire

qꝛ iureiurãdo iuraſſet illi deꝰ de fructu

lumbi eius ſedere ſuꝑ ſedẽ eius ꝓuides

locutꝰ eſt de reſurrectione chꝛiſti:qꝛ ne

q; derelicta eſt ania eius in inferno:neq;
caro eius v

idit coꝛruptionẽ.
(Kapitulũ. XAII.
Irmiſſime tene et nullatenꝰ du/
ites vnum filium atch ipm eſſe
deum verũ:qui cum patre ⁊ deo

A ſpirituſancto deo fecit om̃ia temꝑa:et

in monte ſynai legem moyſi dedit oꝛdi/
natam per angelos.⁊ ipum deum vᷣbuʒ
carnem factum:qui veniente plenitudi/
ne tempoꝛis:miſſus a patre factus eſt ex

muliere quam fecit: ſolus factus eſt ſub
lege qua D

m dedit.
Lapitulũ. XIII.
Irmiſſime tene et nullatenꝰ du/
bites:dei verbum qð caro factũ
eſt duas naturas incõfuſibiliter

ꝑmanere.Unam verã diuinã:quã habʒ
cũ patre cõmunẽ.ſm quaʒ dicit. Ego ⁊
pater vnũ ſumus:⁊ qͥ me videt: videt et
patrẽ:⁊ ego ĩ patre:⁊ pater in me eſt:fĩᷣm
quã eũ dicit apłus ſplendoꝛẽ gloꝛie ⁊ fi⸗/
guram ſubſtãtie dei · Alterã verã huma
nam:ſᷣm quã ipᷣe deus incarnatus dicit.
pater maio meeff.
Immiſſime tene ⁊ nullatenꝰ du/
bites deum verbũ carnẽ factuʒ.
/7 vnã habere diuinita ſue carniſ
q; perſonã. Deus enĩ verbũ plenã natu/
ram humanã ita ſibiveracit᷑ vnire digna
tus eſt.⁊ ꝑmanente diuinitate ſua ita ver
bum caro factũ eſt:vt q́;uis naturaliter
nõ hoc ſit verbũ qð caro.qꝛ duarũ natu
rarũ veritas manet in chꝛiſto.ſ̃ m vnaz
tamẽ ꝑſonã idem verbũ caro ab ipſo fie/
ret materne cõceptionis initio. Deꝰ enĩ
verbũ non accepit ꝑſonam hominis ſed
naturã:⁊ in eternã perſonã diuinitatꝭ ac
cepit temꝑalem ſubſtantiã carnis. Unꝰ
eſt ergo chꝛiſtus verbũ caro factũ:qui ?
ex patribo ̃m carnẽ.⁊ ſuꝑ om̃ia deus be

nedictus in ſecłla. Unus ieſus: cui et ps

ter dicit. Ex vtero ante luciferũ genui te
Vbi ſignificat᷑ ante om̃e tempꝰ ſine ini/
tio eterna natiuitaſ. Unus ieſus.de quo

⁊ euãgeliſta dicit. Quia vocatuʒ eſt no

men eius ieſus:qð vocatũ eſt ab angelo

KXapitulũ.XV.

Brmiſſime tene ⁊ nullatenꝰ du/ 5

bites non carnẽ chꝛiſti ſine diui
nitate cõceptam in vtero virgi⸗/
nis pꝛiuſq; ſuſciperet᷑ a verbo: ſed ipum
vvrerbum deum ſue carnis acceptiõe con/
cCcceptum.ipſamq; carnem verbi incarna/
tione conceptam.
rmiſſime tene et nullatenꝰ du /

brum carnẽ factũ:ſe pꝛo nobiſ ob
tuliſſe ſacrificiũ ⁊ hoſtiã deo in odoꝛem

re veteris teſtamẽti anĩalia ſacrificaban/
tur:⁊ cui nũc:id eſt temꝑe noui teſtamen

ti:cũ patre ⁊ ſpũſancto.cum quib illi eſt

a vtero concipetur. 4

bites ipᷣm vnigenitũ deum ver⸗

ſuauitatis: cui cũ patre⁊ ſpũſancto a pa
triarchis:pꝓphetis ⁊ ſacerdotibo tempo/ 1 mn
tabile bonum:et ab ipſo creatas eſſe om

vna diuinitas ſacrificiũ panis ⁊ viniĩ ſ

de et charitate.ſancta eccłia catholica ꝑ
vniuerſam oꝛbem terre offerre nõ ceſſat.
In illis enĩ carnalibus victimis ſigniſi
catio fuit carnis chꝛiſti.quã ꝓ peccatis

noſtris ipᷣe ſine peccato fuerat oblaturꝰ:

⁊ ſanguinis quẽ erat effuſurus in remiſ/

ſionẽ peccatoꝛũ noſtroꝛũ. In iſto autem
ſacrificio gratiaꝝactio atq; cõmemoꝛa/

tio eſt carnis chꝛiſti quã ꝓ nobis obtu/

lit: æ ſanguis quẽ pꝛo nobisjidẽ deus ef,.

fudit.De quo beatꝰ paulus dicit in acti
bus apoſtoloꝝ.Attẽdite vobiſ⁊ vniuer

ſo gregi in quo vos ſpũſſanctus poſuit
epiſcopos regere eccleſiaʒ dei:quam ac⸗
quiſiuit ſanguine ſuo. In illis ergo ſacri
ficijs quid nobis eſſet donandũ figura-
te ſignifſicabatur. In hoc autẽ ſacrificio
quid nobis iam donatũ ſit.euidẽter oſtẽ
ditur. In ulis ſacrificijs pꝛenũciabatur
filius dei pꝛo impijs occidẽdus:in h̊ au

tem pꝛo impijs annunciatur occiſus:te

ſtante apoſtolo.quia chꝛiſtus cũ adöauc
infirmi eſſemus ᷣm tempus pꝛo impis
moꝛtuus eſt.⁊ quia cum inimici eſſemuſi
recõciliati ſumus deo per moꝛtem fili,j/

eius. .
apitulũ. XVII.

– bites verbum carnẽ factum:ean
dem humanam carnẽ ſemper ve

us natus eſt.qua crucifixus ⁊ moꝛtuus
eſt:qua reſurrexit ⁊ in celum aſcendit:et
in dextera dei ſedet.qua etiã venturꝰ eſt

iudicare viuos et moꝛtuos: pꝛopter qdð
s anat cye⸗/
niet quẽadmodũ vidiſtis eum euntemi

apoſtoli ab angelis audierunt.

celum. Et beatus iohannes ait.Ecceyxe
niet cum nubibus:⁊ videbit eum omnii

oculus:⁊ qui eum confixerunt: et vide/

but eum om̃es trib terre talem.
¶ apitulũ. X VIII.
Irmiſſime tene et nullatenꝰ du /
bites trinitatem deum:id eſt pa
trrem ⁊ filium ⁊ ſpiritumſanctuʒ
eſſe naturaliter ſummum atq; incommu

nes naturas:bonas quidem:quia a ſum
mo bono facte ſunt:ſed mutabiles qꝛ de

iblobeſun
turammdpig on
naturckbon
nuunminuiete
mila dotinin
Paliainhl⸗

gisnullmd
Ctalumnobon
nuinpaneturi
lludpularniuct
fetqneoꝛdime
ſttuiois.

Mllius t hpi
Uturecſſe⸗

Irmiſſime tene ⁊ nullatenꝰ du/

am habere. qua de virgine verbum de /

ffuunßrte

ngo cbil

ſurnunnti
ctaonan
tihurguned⸗
mangeinatar
nunnunchdee

iusangei

lhnc ſt
nr
onſeien oſ
bgradat
egubdinin
ideoeniggde
ureſſeſen
elah

tiogtgh önne.

ignipnobisc
ponddislidedan,
Wulusdintnen

Aniäirtttinig

o ſpüſtneſit

teſtz nigin

o. Allscgoſ
ſerdoruncüfin
ybocauriſicnin

ns niciben
occididnsinb⸗

Wciavar OCſne

a Kns cinch

Nnenpns ren

iW.

Enettulenxn

Wran Hnn
mranilncn.
rherabonde/
cinstmornts
cdun del
ncinan/4

vemos:tetd
lienm Soe

Gitisan unl
ohnmnmst,A

nihilo facte ſunt:nullamq; eſſe malã no/
turam: quia omnis natura inquantum

natura eſt bona eſt. Sed quia in ea bo/
num ⁊ minui et augeri poteſt. intantum

mala dicit᷑:inqntum bonũ eius minuit᷑.

Maluũ eni nihil aliud eſt niſi boni pꝛiua
tio. Uñ geminũ oſtat eſſe creature ratio
nalis malũ.vnũ quo volũtarie ipᷣa defi/
cit a ſummo bono creatoꝛe ſuo.alteruʒ q̊
inuita punietur ignis eterni ſupplicio.
illud paſſura iuſte: qꝛ hoc admiſit iniu/
ſte.⁊ que oꝛdinẽ in ſe nõ ſeruauit diuine
inſtitutiõ diuine nõ effugiet vl
i.

tionis. ¶. Caplm. XIXNX.

uis eſt m naturalẽ oiuinitatẽ ſuaʒ ſum

oterüt ille qͥ fecit ⁊ ea qᷓ fecit.

nature eſſe

bites oem creaturaz naturaliter
mutabilẽ a deo incõmutabili fa
tam 01 et lane an
geloꝛũ in deteriꝰ mutari.qꝛ ſic acceperũt

eternã beatitudinẽ:qua deo ſtabiliter ꝑ//

fruunt᷑:vt ea carere nõ poſſint. Sed hoc
ipᷣm qð ab illo ſtatu beatitudinis in quo
ſunt mutart ĩ deteriꝰ nullatenꝰ poſſunt.
nõ eſt eis nateiralit᷑ inſitũ.ſed poſtq; crea
ti ſunt gratie diuielargitate collatũ. Di
enĩ angeli natua liter incõmutabiles fie

Lapitulũ. X NI.

ius angeli c

Ceteros vero ſpũs bꝛutoꝝ anialiũ rati
onalẽ intelligentiam nõ accepiſſe. Pꝛo/

pter qð dicit᷑ homĩb. Nolite fieri ſicut

equus ⁊ mulus:qͥbo nõ eſt intellectꝰ. Et

ideo anias hoĩm ⁊ anias pecoꝝvniꝰ na/

ture nõ eſſe:nec anĩias pecoꝝ in homĩes
nec aias hoĩm in pec

Imrmilſime tene ⁊ nullatenꝰ du
bites neq; angłos neq; aliã qui
liobet creaturã eiuſdẽ nature eſſe:

ma trinitas ꝗ eſt vnꝰ naturaliter deꝰ pa/

ter ⁊ filius ⁊ ſpũſſctũs. Neq; eniʒ vnius
fmiſſime tene ⁊ nullatenꝰ du /

m. nec tũ poſſe quẽlibet ſanctoꝛuʒ an

rent:nunq; de eoꝝ. ſoꝛtio diabolus ⁊ e/

Irmiſſime tene er nullatenꝰ? du/
bues in omi creatuiꝗq:quã ſpia
lem atq; coꝛpoꝛeã ſunmuma trini-
las fecit.ſolos ſpũs anglłicos æ= hũanos
iintelligendi facultatẽ diuinitꝰ accepiſſe.

in pecoꝛa poſſe trãſire.

AIrmilſime tene et nullatenꝰ du/
bites pꝛimos homies:id eſt adã
⁊ mulierẽ eius.bonos ⁊ rectos:⁊
eccato creatos cũ libero arbitrio q̊
ꝓpoſſent humili ⁊ bona voluntate ſeruire
atq; obedire:quo arbitrio etia poſſent ſi
vellent ꝓpꝛia volũtate peccare.eoſq; nõ
neceſſitate ſed ꝓpꝛia volũtate peccaſſe:il
loq; peccato ſic ĩ deteriꝰ mutatã huma/
nã naturã: vt nõ ſolũ in ipis pᷣmis homi
nibo ꝑ peccatũ moꝛs obtineret regnuz:ſʒ
etiã in omes homies tranſiret pẽti moꝛ
tiſq; dominii. =

Binet
pol

Kapitulũ. X III.

AIfmilſime tene ⁊2 nullatenꝰ du⸗
biltes omnẽ hoiem q bocubitü
virli⁊ mulieris ocipit᷑ cũ pecca/
ooꝛigiali naſci.impietati ſubditu: moꝛ/

1.
*

tiq; ſubiectũ.⁊ ob hoc natura ire filiũ na
ſci.de qua dicit apłls. Eramꝰ ⁊ nos natu
ra filij ire.ſicut et ceteri. A qua ira nullꝰ
liberabit᷑ niſi ꝑ fidẽ mediatoꝛis dei ⁊ ho
minũ homis ieſu chꝛiſti:qui ſine pẽto cõ
ceptus:ſine pẽto natus:ſine pẽto moꝛtu
us.peccatũ ꝓ nob ſactus eſt:id eſt ſacrifi
cium factꝰ eſt ꝓ peccatꝭ noſtris. Invete-
Vi quippe teſtamẽto pẽta dicebant᷑ ſacri
ficia.que ꝓ pecca offerebant᷑: in b oi ,⸗
us fuit ſignificatio chꝛiſti: qꝛ ipᷣe eſt a2nſl
gnus dei qui tollit pẽta mundi.
NAKapifuln. X XIIII.
Irmiſſime tene et nullatenꝰ du/
Vbites nõ ſolũ homĩes iã ratione
vrtentes: verũ etiã puulos qui ſi
e in vteris matruʒ viuere incipiũt ⁊ ibi
moꝛiunt᷑ſiue cuʒ de matribo nati ſine ſa⸗/
cramẽto ſancti baptiſmat qðᷣ dat᷑ in no/
mine patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti.de hoc ſe
chlo trãſeunt.ignis eterni ſupplicio pu/
niendos:qꝛ ⁊ ſi pꝓpꝛie actõis peccatũ nul
lum habuerũt oꝛiginalis tamen peccati

X

oãnationẽ carnali conceptiõe natiuita
te traxerüt. KCapkm. XNXNVN.
VIrmiſſime tene ⁊ nullatenꝰ du/
fbitel.iõ chꝛiſtũ filiũði ad iudicã
Aaers viuos ⁊ moꝛtuos vẽtuꝝ.vt
oĩes q̊s h̊ dono ſue gfr̃e gratis ꝑ fidẽ iu
ſtificat.eiſdẽq; iuſtificatꝭ ĩ fide ⁊ caritate
ſctẽ mr̃is eccie vſq; ĩ finẽ ꝑſeuerãtiaʒ do/⸗
nat.ĩ ſuo aduẽtu reſuſcitʒ ⁊ glłificæt:ꝛ bunm

tur autẽ eũ qͥ ſunt ex ꝑte illiꝰ.ꝓ eo qꝛ eu,

coꝛ:pibo ſiet qðᷣ ipe apłs ait. Seminatur

„

—

ꝓmiſſionẽ ſuã eles ſanctꝭ angelł faciat.
⁊ ad eũ ſtatũ ꝑducat in q̊ͥ ꝑfecte quãtum
vnicuiq; donat deꝰ boni ſint:⁊ ab ipᷣa ꝑ⸗/

We fide ad petrum

cipere:paruulis vero qͥ nec ppꝛia volun

tate credere:nec pniam ꝓ peccato qð oꝛi
ginalit᷑ trahunt agere pñt: ſacrametuʒ fi

dvũñũi futurã eſſe cõem. retributionẽ vo iu
ſſticie dei eſſe bonis maliſq; diſſimile:ᷣm

Seminat in ignobilitate: ſurget in glia
Geminat in infirmitate: ſurget in virtu

bit. Sic autẽ tunc ðꝛ ſpũale coꝛpꝰcũ nõ

8ðꝛ cu tñ inue

nullum hoĩem acceptuꝝ vitã eternaʒ.qᷓ
noõ hic a mal ſuis fuerit ꝑ pniaʒ fidemq;
uerſus:⁊ ꝑ ſacramẽtum fidei ⁊ peniten

fectione deincepſ mutari nõ poſſint.vbi
diuerſa erit ſctõꝝ glia:ſʒ vna erit oĩm vi
ta eterna.Diabolũ vero ⁊ angłos eius i
ignẽ eternũ a chꝛiſto eẽ mittẽdos vbi nũ
q; carebũt pena:quã eis pꝛeꝑauit diuĩa
iuſticia.Cuʒ ipᷣo etiã diabolo impios ⁊
iniq̊s hoĩes de qͥb ſcriptura dicit.imitã

etas eoꝛuʒ capaxę
Ate IX
Irmiſſime

aplm. XXVIII.

in mal oꝑiba imitati ſunt: ⁊ añ finẽ pñtii
vite ↄgruã pñiam nõ egerunt.reſumpti
coꝛꝑibo ſupplicig eterne cõbuſtiõis arſu
. Eapitulũ. X VI.
Irmiſſime tene ⁊ nullatenꝰ dubi
tes:oĩbus hoĩb ⁊ bonis⁊ malii
reſurrectionẽ carnis in aduentu/

eſipiſcant a diaboli laqueis.
rmiſt

tem. ?

cie dei elle bon cuiuſqᷓ; p̃dicatoꝛis audire:ſed diuĩs mã
ꝙ apls ait.qꝛ oẽs reſurgemus:ſʒ nõ oẽs
cens. Et moꝛtui reſurgent incoꝛrupti ?
nos iĩmutabimur.Et oñdens q̃ erit ibſa

gratia ſua pᷣuenerit.vt qð audit coꝛpoꝛe

tale H̊ induere ĩmoꝛtalitatẽ. In iuſtoꝛuz a voluntte.

„

cere pꝛo bo

in coꝛruptione.ſurget in incoꝛruptione. AIrmillimen laten? du/
1bites deo incõmutabilino ſolũ
Pterita ⁊ pᷣſentia:ſed etiaʒ futura

nia incõmutabiliter eſſe notiſſima.cui

te. Seminat᷑ coꝛpꝰ animale. ſurget coꝛ ppym̃ia incõmntabiliter eſſe notiſſima.cui
dicit. Deus q occultoꝝ es cognitoꝛ: qui

pus ſpuale. Oð ꝓpterea ſpũale dixit: nõ5⸗

qꝛ ipᷣm coꝛpus ſpus erit: iʒ qꝛ viuificĩẽte ſcis omia anteq; ſfiuint.
ſpũ imoꝛtale atq; incoꝛruptibile ymane apitulam. X XKK.

Immilſime tene ⁊ nullaten? du/
bites:trinitatẽ deũ incõmutabi

ſpũs ſit:ſʒ maneat coꝛpꝰ.ſicẽ nunc anĩale bitee nco
üg lez. eꝝ omniũ atq; opeꝝ tam ſu

eniat nõ ania eſſe ſz coꝛpus.
Irmiſſime tener nullatenus du

ante om̃ia ſecula ſcire quib eſſet ꝑ fidem
gratiã largiturus:ſine qua nemo põt ex
initio mundi vſq; in finẽ a reatu peccati

chꝛiſti ſuo ſanguine baptizãtur:

laginis filij ſui.
(KCapkm. XXXIII.
Imiſſime tene ⁊ nullaten? du /
bites om̃s quos vaſa miſericoꝛ
die gratuita bonitate deus fecit.

II817 8& actame mes ſieri
tie:id eſt ꝑ baptiſmũ liberatꝰ:⁊ maioꝛib rH
quidẽ neceſſariũ eſſe ⁊ pniam de mal ſu/
is agere:⁊ fidẽ catholicã f̃ᷣm regulã veri
tatis tenere:⁊ ſacramẽtuʒ baptiſmat ac

dei qð eſt ſanctũ baptiſmna q; diu ratiõis
enõ poteſt: ſufficere

tene ⁊ nullatenꝰ du /
dbites neminẽ hic poſſe hoĩm pe
nitentiã agere:niſi queʒ deus il
luminauerit ⁊ gratuita ſua miſeratiõe cõ
uerterit.Aplłus enĩ dicit. Ne foꝛte deti
lis deus pñiam ad cognoſcendã verita/

niſſime tene ⁊ nullatenꝰ du-
ites:poſſe quidẽ hoĩem quem
nec ignoꝛãtia l̃aꝝ:nec aliq̃ phi/
betimbecillitas vł aduerſitas vᷣba ſan /
ctelegis ⁊ euãgelij:ſiue legere ſiue ex oꝛe

mallſi

datis obedire neminẽ poſſe.niſi quẽ deꝰ

coꝛde etiã ꝑcipiat:⁊ accepta diuinitꝰ bo
na voluntate atq; vᷣtute.mãdata facere⁊
velit ⁊ poſſit.Neq; en q plantat eſt ali /
immutatio adiecit. Opoꝛtet enim coꝛu. quidneq; q nigat: ſed incremetum dat
ptibile h̊ induere incoꝛruptionẽ.⁊ moꝛ;è ddeus.qui etiã oꝑatur in nob ⁊ velle⁊ xfi

Aoꝛuz ; humanox certiſſimũ cognitoꝛẽ.

tam oꝛiginalis q; actual abſolui.Quos
enĩ deus pꝛeſciuit:⁊ pꝛedeſtinauit cõfoꝛ

no in
onüdae
ſegliquecc⸗
adregnu,
tinnutad,
Peecdetian
nockppnn
Caſtnatob i
ſunchigu

(ehnmoke
tibuspſacn
lutaſcern.
celino nul
Chmnllaripen
Wedd
Wro
NMRWN
bapdde
ſdadit
Etcen
hocba⸗
gb henn
ſuiſie
Uroby⸗
latoꝛeni

Krenliqnezdan
unſun nienti
ldict etoerede
Ndahvilnes
InNN

—
£
=
S-

inen lned
egncehämer

nininn en

Nl uanins d
iluelegen hen
Auclre ini⸗
in poſe niſini⸗
ntcandnce
eceen diue
Nrnd müdmmtn
Gei plnr
ledqinoane
gmnrunhnf

eniültfin
lun vunlihegl
ðG

74

iunte oſtitutionẽ mũdi in adoptionẽ fili/
oꝛũ dei pᷣdeſtinatos a deo.neq; ꝑire poſ/
ſe aliquẽ eoꝛum quos deus pdeſtinauit
ad regnũ celoꝛũ:nec quẽq; quos nõ pᷣde

ſtinauit ad vitaʒ: vlla poſſe rõne ſaluari.
Pꝛedeſtinatio enĩ illa gratuite donatio

nis eſt pꝛeꝑatio:qua nos apłus ait pꝛe/

dNEEapitulũ. X XXIII.

Innilſſime tene et nullaten? du/
bites ſacramentuʒ baptiſmatis

ſed etiã apud hereticos qͥ in nomĩe pfis

⁊ filij ⁊ ſpũſſancti baptiʒant eſſe poſſe.ſʒ
extra eccleſiã catholicã pꝛodeſſe non poſ

ſe. Immo ſicut intra eccłiam recte credẽ
tibus ꝑ ſacmamentũ baptiſmi cõferri ſa/
lutẽ: ſic extra eccleſiã baptiʒatis:ſi ad ec·
cleſiã nõ redierint: eodem baptiſmo ac/

cumulari perniciẽ. Tantũ eĩ valet eccle/
ſiaſtice ſocietatis vnitas ad ſalutẽ:vt be

ptiſmo nõ ſaluetur. cui nõ ibi datur. vbi
opoꝛtet vt detur. Ineſſe tamen homini

baptiſmũ etiã extra eccłiam baptiʒato:

ſed ad iudiciuʒ ineſſe ab eccłia ſeparato.
Et qꝛ maniteſtũ eſt vbicũq; datũ fuerit
poc baptiſma ſemel eſſe dandũ: ideo ⁊ ſi

ab hereticis in nomĩe patris⁊ filij ⁊ ſpũſ

ſancti fuerit datũ:venerabiliter agnoſcẽ
dũ:⁊ ob hoc nullatenꝰ iterandum. Sal
uatoꝛ enĩ dicit.Qui ſemel lotus eſt: non
1ingdiget niſi vt pedes lauet.

Irmiſſime tene et nullatenꝰ du/
Xbites: omnẽ extra eccłiaʒ catho
licam baptiʒatũ ꝑticipẽ fieri nõ

Ppoſſ. e vite eterne. ſi ante ſinẽ vite huiꝰ ca
tholice nõ fuerit redditus atq; incoꝛpo
ratus eccłie.Quia ſi habeã inquit apls:

omnẽ ſideʒ: ⁊ nouerim om̃ia ſacramẽta:
charitatẽ aũt nõ habeã:nihil ſum. Naʒ

ꝛin diebo diluuij neminẽ legimus extra

archam potuiſſe ſaluari.
¶Lapitulũ. XXXV.
Ifmiſſime tene et nullatenꝰ du⸗/
bites: nõ ſolũ om̃s paganos: ſʒ
etiã om̃es iudeos.hereticos at/
aticos qͥ extra eccleſiã catholicã

ſciſm

deſtinatos in adoptionẽ filioꝛũ dei ꝑ ie/

rnoõ ſolũ intra eccłliam catholicã:

pſentẽ finiũt vitã, in ignẽ eternũ ituroꝛ:

CXCII

parat, at diabolo angelis eius.
K,apitulũ. X XXVI.
InInmmiſſime tene et nullatenꝰ du/
bites.quęelibet hereticũ ſiue ſeiſ
maticuũ in noiĩe patris ⁊ filij ⁊ ſpi
rituſſancti baptiʒatuʒ.ſi eccłlie catholice
nõ ſuerit aggregatꝰ:q̃ntaſcũq; elemoſy/
nas fecerit:⁊ ſi pꝛo chꝛiſti noĩe etiaʒ ſan/
guinẽ fuderit: nullatenus poſſe ſaluari.
Omi eĩ hoĩ qͥ ecclie catholice ñ tenetvni
tatez. neq; baptiſmꝰ neq; elemoſyna m
libet copioſa.neq; moꝛs ꝓ nomie chꝛiſti
ſuſcepta ꝓficere poterit ad ſaluteʒ:qñ in
eo heretica vł ſciſmatica pꝛauitas pſeue

tad moꝛte.
NNXzapitulũ. X X KVII.
mInmilſime tene et nullaten? du⸗
bites nõ omes q; intra eccliaʒ ca
tholica baptiʒant᷑ accepturoſeſ
ſe vitã etemni: ſed eos qͥ pcepto baptiſma
te recte viuũt:id eſt qͥ abſtinuerũt ſea vi
tijs ⁊ ↄcupiſcentijs camis.Regnũ enim
ceæloꝝ ſicut infideles heretici atq; ſciſinx.
tici nõ habebunt: ſic catholici criminoſi

* .

BIrmiſſime teneet nullaten? du⸗

bites: etiã iuſtos atq; ſctõs ho/
mmMines erceptis his qͥ baptiʒzati
paruuli ſunt ſine pẽto hic nemineʒ viue
re poſſe:ſemꝑq; om̃i homini eſſe neceſſa
riũ:⁊ pcta ſua vſq; in finẽvite pᷣſentis ele
moſynis diluere: ⁊ remiſſionẽ a deo hu⸗
militer ac veraciter poſtularer.
Irmilſime tene et nullaten?ꝰ du⸗
bites omnẽ creaturã dei bonam
ele nihil reijciendũ qð cũ gra/
iarũactiõe ꝑcipitur.et dei ſeruos qͥ car/
nibo aut vino abſtinẽt:nõ tanq; immun⸗
da q a deo facta ſunt reſpuere: ſed a foꝛti
oꝛecibo ⁊ potu ꝓ ſola caſtigatiõe coꝛpis
abſtinere. Nuptias quoq; diuinitꝰ inſti
tutas ⁊ benedictas.⁊ meliꝰ quidẽ ſi quiſ
q; ſine ↄiugio ſit.vt liberiꝰ atq; plenius
cogitet q̃ ſunt dei.quõ placeat deo:tñ il⸗
lis qui ↄtinentiã nõ vouerũt nulluʒ eſſe
peccatũ.ſi vel mulier nubat: vł vir vxo/
rem ducat. Nec ſolas pꝛimas nuptias a
deo inſtitutas:ſed etiã ſcðᷣas et ſercins

.
*. ℳ *
4

eoꝛũ qui ſe ↄtinere nõ pñt infirmitate cõ

ceſſas.Eis vero qͥ ſiue ↄiugati ſiue a cõ/
iugio liberi ↄtinentiã deo vouerunt.ad/

modũ eẽ dãnabile: ſi vel illi ↄiugaleopꝰ
voluerint appetere q̊ ſe nõ acceſſuros. v

illi repetere a qͥ ſe receſſuros: illi libera: il

li communi ꝓfeſſi ſunt voluntate
((((LCapitulu. XI.

bites areã dei eſſe ecckiaʒ catho/
licã.⁊ intra eã vſq; in fineʒ ſeculi

nis malos

„ „ . —

los. nec ꝓ malis bonos deſerẽdos:ſed ꝓ
bonis malos inqntũ exigit fidei ⁊ chari/⸗
tatis ratio tolerãdos.i.ſi vł in eccłia nul
lius ꝑfidie ſemina ſpargũt:vł ſrẽs ad ali
qð malũ opꝰ moꝛtifera imitatiõe nõ du/

ciut. nec poſſe aliquẽ intra eccłiaʒ catbo/

licam recte credentẽ beneq; viuentẽ alie/
no vnq; maculari pcto.ſi cuiq; peccanti
nec ↄſenſionẽ pꝛebeat nec fauoꝛem.vtili
terq; malos a bonis intra eccliam tole/
rari. ſi hoc cũ eis bñ viuẽdo ⁊ bñ monen

do agat᷑:vt ⁊ vidẽtes ⁊ audiẽtes q̃ bona

ſunt:mala ſua reſpuãt:iudicãdos ſea ðo

ꝓ ſuis malis oꝑibaↄtremiſcãt: atq; ita p

ueniente dono gfe de ſuis iniquitatibuſ

ↄfundant᷑:⁊ ad bonã vitam ꝑ dei miſeri/
coꝛdiã ↄuertant᷑ Bonos vero a malis in
tra eccłiam dũtaxat catholicaʒ ↄſtitutis

nnunc debere operuʒz diſſiłitudine ſeꝑari:
yäyt cũ qͥb diuĩa cõicant ſacramẽta:nõ ha
beãt mala oꝑa:qᷣbo illi ſunt criminoſi:cõ
munia. In fine vero ſecłi bonos a malis
etiã coꝛpe ſepãdos:qñ veniet chꝛiſtꝰ ha
bens ventilabꝛũ in manu ſua:⁊ ꝑmũda/

bit areã ſuã:⁊ ↄgregabit triticũ in hoꝛre
um ſuum:paleas autẽ cõburet igni inex

tinguibili:qũ ꝑ iudiciũ iuſtũ ſegregabit
iuſtos ab iniuſtis.bonos a mal:rectos a
puerſis:bonos ↄſtituet a dextris: maloſ
a ſiniſtris:⁊ ex eius oꝛe iuſti eterniq; iu/

dicij ſempiterna atq; ĩcõmutabili ꝓlata

ſnia:iniqui om̃s ibunt in cõbuſtioneʒ e/
ternã:iuſti autẽ in vitã eternã.iniqͥ ſemꝑ
arſuri cũ diabolo.iuſti autẽ regnaturi ſi
he fine cum chꝛiſto.

zare cognoueriſ tanq; peſtẽ fuge:⁊ tanqᷓ;

Irmilſime tene et nullaten? du/

frumẽto mirtae paleas ↄtineri.ð eſt boꝝ-
acramẽtoꝝ cõmuniõe miſce /
ri:⁊ in omi ꝓfeſſiõe ſiue clericoꝝ ſiue mo
nachoꝝ:ſiue laicoꝝ:bonos eſſe ſit et ma

Ec interim ãdraginta capita

hIQla ad regulã vere fidei firmiſſi

me ptinẽtia fideliter crede:foꝛ
titer tene:veracit pa tienterq;
St ſi quẽ ↄtraria his dogmati/

hereticũ abijce. Ita eni iſta qᷓ poſuim ſi
dei catholice ↄgruũt.vt ſi qͥs nõ ſolũ oĩ⸗

bus: ſed etiã ſingul voluerit ↄtraire:ĩ co
ꝓſingulis hoꝝ cõtumaciter repugnat:

⁊ his cõtraria docerenõ dubitat. hereti
cus ⁊ chꝛiſtiane fidei ĩimicꝰ: atq; ex hoc
oĩbus catholiq anathematiʒãdus appa
reat.Quãuis igit᷑ ⁊ anguſtia tꝑis ⁊ feſti
natio poꝛtitoꝛis cõpulerit nos aliq: qᷓp

Diuerlis hereſiba agnoſcẽdis atq; vitan/
dis fuerũt inſerẽda. pᷣterire ſilentio:tñ ſi
oñmia qᷓ in opuſculo cõtinent᷑ recenſere

⁊ notiſſima pꝛoꝛſus habere nõ negligaſ.

ex his poteris cauta diſcretiõe:etiã ð ce
teris ſpũaliter iudicare.Aplus enĩ dicit

qꝛ ſpiritualł iudicat om̃ia:qͥ donec vnuſ/

quiſq; noſty ꝑueniat in eo d certũ reci/
pit fidelit᷑ ꝑſeueret. ſi da
qWuoq illi deus reuelabit.

Ere firmũ fidei eſt fundamẽ/
tum pꝛincipalit᷑ credere patrẽ
⁊ filiũ ⁊ ſpũmſctm̃ vnũ eſſena
turalit᷑ deuz. ita vt de natura
patris vere natũ vnigenitũ filiũ.⁊ ſil de
patre ⁊ filio vere atq; naturalit᷑ ꝓceden/
tem credamꝰ ſpũmſctm̃.ipᷣamq; ſanctaʒ
trinitatẽ eſſe vnũ ſolum veꝝ eternũ atq;
incõmutabilẽ deũ. Credere etiaʒ ↄgruit
ad ſalutẽ vnã ex trinitate pſonã.i.vnige/
nitum deũ ꝓ nr̃a ſalute ſolũ hoĩeʒ factũ.
eundẽq; vnũ eſſe deuz veꝝ ⁊ hoĩem veꝝ.

☛

SIm diuinitatẽ vnã naturã hñtem cũ pfe
2 ſpũ̃ſctõ.ſm humanitatẽ vᷣo alam chꝛi⸗

ſti rõnalẽ eiuſdẽ nature eſſe cuiꝰ ſunt aĩe
oĩm hoĩm:⁊ carnẽ chꝛiſti illiꝰ eſſe natu/⸗
re cuiꝰ eſt vniuerſoꝝ qͥ de pᷣmo hoie oꝛi/
ginẽ ducũt Ergo nec aĩaʒ chꝛiſti nec car
nẽ vniꝰ cũ diuinitate eiuſdẽq; eſſe natu/
re:qꝛ ſm hũanitatẽ vere ipſe creat eſt. ſʒ
cut diuinitati eiꝰ cũ pr̃e ⁊ ſpũſctõ eſt di

uina natura cõis. ſic ale eiꝰ æ coꝛpi natu/⸗

ralis eſt cõmunio cũ aĩabo ⁊ coꝛꝑiba nr̃is
Oui diuinitate ſua carnẽ atq; aniam cre
dentiũ in ſe.⁊ a pẽti dominio:⁊ ab eteme

it ſapit:hoc

mottaſthde
Gopan hn
obliuiſcens

llczfple
ommhidgeben
hub ſcin
Alrigalio
ſedeßannie
itoti iautp

miroinne
lugcncetitmenn

cetn ſalue

nigd oſnes

Merdet.

coqſeco

oſomi

Dhhiaure
reindßo ſe
flichariſin
ſceꝛcharien
Whheregi
Noce
iccan
Gneſos

uer
here
diligere
menuiſſ
nerpoi
ul penin
AMusded
disgopperer
ſevitſeten
henfzina
Mrüſinen
cſbunkdei
EGtpaupea
lmnusgai
heritregn
(sſeni
nopdi
Mhoſgle
ſonczie
yatne

üngnneg,
Ahere ſcafini
ſiccltergnten
enatpanmnnn
n bi dognan
peſefigettni
iſkri poſnini
tſicsnoͤſolic/
luent mnirein
Waler fepugnr
d dbitgtberen
erdor
tbmmzicnenn
ngotun got⸗
Plerwvii
Cngtin
zenn Uononi
vchtinat uate
abarenoeglig⸗
näemnid
saididt
acdonerzrul
eogöceturec-

Arit ſe.

du.
Rdeick funer⸗
inaitade
iniañ nid
N NeNNMR
iiſfli
uunitnun
iſimg ind
NANN
ütigii
clhoien ſc.

i bünmdd⸗S.

eainti
uuni
eun
no oieon/
chꝛiſine
diz Aeſan,
biſton
Ahii,
rconhii⸗
ngninn

moꝛtis ſupplicio gratis eripuit auferen

do pcrmm. Hac eni credulitate munit nõ

obliuiſceris diuinã miſericoꝛdiã die no/
ctuq; ſupplicare. obſecrans beatã ſpem
omniũ credentiũ in ſe qͥ eſt chꝛiſtus dñſ.
vt huiꝰ fidei veritatẽ firmit᷑ teneas.inui
olatãq; cuſtodias: qꝛ ſpũſſctũs fidelibꝰ
ſe depcantibo copioſuʒ ſumminiſtrat ad/
iutoꝛiũ.ſicut ꝓpheta dicit.Pꝛope eſt do

min? oib inuocatibo eũ in veritate. Uo
luntatẽ timentiũ ſe faciet:⁊ pᷣces eoꝝ ex/

gudiet:⁊ ſaluos faciet eos. Cuſtodit do
minꝰ om̃es diligẽtes ſe:⁊ om̃es pctõꝛes
diſperdet. Et iterum ipᷣi deo dicit. Ecce
oſes qͥ ſe elongant a te ꝑibunt. ꝑdidiſti
ommes qͥ foꝛnicant᷑ abs te. Deſe autẽ ait.

Mihi autẽ adherere deo bonũ eſt:pone

re in dñno ſpem meam. Adhere igit᷑ deo
fili chariſſime:⁊ ĩ ipᷣo ſpeʒ tuã toto coꝛde

fide ⁊ charitate ↄſtitue. In militia ſecu/

li exhibe regi terreno ſidele ſeruitiũ:qꝛ H
diligit de. hoc mãdat apłs. In cauſa ve

ro ſidei:qua chꝛiſtus nos redemit in ſan
guine ſuo:om̃is ð coꝛde nr̃o timoꝛ abſce

dat. Illi aias nr̃as debemꝰ.cuiꝰ ſangui-
ne redempti ſumꝰ Illũ debemꝰ pᷣ oĩbus
diligere:quẽ nouimꝰ noſtraꝝ aniaꝝ cle⸗/
mentiſſimũ redemptoꝛẽ.Illiꝰ debemꝰ ti

mere pᷣ oĩbus eternã et verã poteſtatem.
quẽ venturũ ſperamꝰ equiſſimũ iudiceʒ

Illius debem pꝓmiſſa toto affectu coꝛ/
dis appetere: qui põt ⁊ aĩe ⁊ coꝛꝑi dona

re vitã eternã. Illiꝰ debemus timere ira

cundiã:qui põt aiam ⁊ coꝛpꝰ mittere ĩ ge

——

in cuiꝰ iudicio ſine acceptiõe ꝑſo

Hpenl ceptiõe pſe
narũ:ſine ambitu poteſtatũ. eq̃liter iudi
cabunt᷑ dni ⁊ ſeruireges ⁊ milites:diui
tes ⁊ pauꝑes:humiles ⁊ ſublimes. Ubi
ſeruus quiſqͥs hic fidẽ dei in veritate te/
nuerit regno potiet᷑ eterno.dñs aũt infi/
gelis ſempiterno exuret᷑ incendio. Ubi

ſeruoꝝ dñoꝝqʒ fideliũ.nec vita termina

bitur nec leticia finiet᷑. Infideliũ vᷣo ſiue
ſeruoꝝ ſiue dñoꝝ.ſᷣm ſermonis ꝓpheti/

ci veritatẽ.ignis eoꝝ nõ extinguet᷑:⁊ ver

mis eoꝝ nõ moꝛiet᷑. Ibunt enim iniqͥ in

ignẽ eternũ:qͥ paratꝰ eſt diab olo ⁊ angeł
eius. Attendamꝰaũt quos illuc ſaluatoꝛ

ituros eſſe pᷣdixerit. Nempe illos quibo
dicturꝰ eſt. eſt uriuix nõ dediſtis mibi mã

ducare. ſitiui ⁊ nõ dediſtis mihi bibere.
nudus fui ⁊ nõ veſtiſtis me.hoſpes ⁊ nõ

ſuſcepiſtis me.infirmꝰ ⁊ in carcere et nõ

veniſtis ad me.O ſi in ignẽ eternum di

gne mittetur qͥ chꝛiſto in ſuis minimis

elſurienti panẽ nõ dederit.qͥd paſſurꝰ eſt
qui ipᷣm panem q de celo deſcẽdit:ſibi ꝑ

infidelitatis vitiũ adimit: Et ſi in flam/

mis ꝑennibe exuretur.qui chꝛiſto ĩ ſuis
minimis ſitienti calicẽ aque frigide non
tibuit.qͥd ille patiet᷑ qui renat ex aqua
⁊ ſpũſancto:ſanctũ baptiſma in ſe itera-
re ꝑmittit:qð ad ſalutẽ ſemel ⁊ ad ſacra/

mentũ ſancte regeneratiõis accepit: Et
ſi illũ credimꝰ ꝑennibo ſubdendũ eſſe toꝛ
mentis. q chꝛiſtũ in ſuis minimis pegri
nuʒz hoſpitio negligit charitate ſuſciꝑe.
quid paſſuꝝ ſe putauerit qͥ dũm chꝛiſtũ

de domo ſui coꝛdis excludens.⁊ diabo/

lum in ſe ceca pꝛoꝛſus infidelitate recipi
ens. de ſancta eccłia q̃ eſt colũna ⁊ firma/
mentũ veritatꝭ.heretica circũuẽtus falſi
tate diſceſſerit:? Et ſi ille qͥ infirmos atq;
in carcere poſitos famulos chꝛiſti nõ vi
ſitat:igni deputat᷑ ſempiterno.qͥd illis re

tribuendũ dicimꝰ qui dei famulos in qͥ;
bus ſolã ꝑſequũtur ſidei veritatem. aut
ſqualoꝛe carcerũ.aut exilioꝝ depoꝛtatio

ne violenter affligunt: Sed in his om̃i/
bus licet infideles ſeuiant:deꝰ tamen ſu
is auxiliũ ſũminiſtrat.Et dũ inimici fi/
dei aut callida quẽq; ſeductione aut vio

lenta cõpulſione cupiũt depꝛauare.chꝛi
ſtus qui eſt virtꝰ ⁊ ſapiẽtia dei.vt moꝛti/

fere ſuaſionis ꝓmiſſa deſpiciant:⁊ virtu
tem tribuit.vt terroꝛibus humanis ro/
boꝛe diuini timoꝛis obſiſtant. tantuʒ eſt

vt volütas nõ auertat᷑ a deo: ⁊ fidei pꝛe/
mio potiat᷑. Jpᷣa eſt eni cui aut ꝓ infideli

tate infligit eterna pena. aut ſeruate fidei
merces erit ſempiterna leticdia.

¶ Erxrplicit liber ſancti Auguſtini dere
gula vere fidei ad petrum dyaconum.

¶ncipiunt ſermones duo aurelij Eu

guſtini de vita ⁊ moꝛibus clencozü.

Fopter qð

5„ volui rogani heſterno

Dile: vt hodie frequẽtius
Coueniretis: 8 eſt. q di/
cctur ſum. Clobiſcum h
Vviuimꝰ?: ppter vos vi/
nimus:⁊ intentio votũ/

ne fine viuamꝰ. Credo autẽ ante oculos
veſtros eſſe ↄuerſationeʒ nr̃am: vt ⁊ nos
dicere foꝛtaſſis audeamꝰ.qᷓ;uis multum
ad id impares.qð dixit apłus. Imitato
res mei eſtote ſicut ⁊ ego chꝛiſti.Et ideo

nolo vt aliqs de nobᷣ inueniat male viuẽ

di occaſionẽ. Pꝛouidemus enĩ bona ait

idem apls:nõ ſolũ coꝛã deo:ſed etiã coꝛã

hoibus. Pꝛopter nos ↄſciẽtia nr̃a ſuffi/
cit nobis ꝓpter vos ſama noſtra nõ pol

lui:ſed pollere debʒ in vobis. Tenete qd

Ddirxi:atq; diſtinguite. Due res ſunt oſci
entia ⁊ fama. Cõſcientia tib

mo tuo. Qui fidẽ ↄſciẽtie ſue negligit:et

famã ſuã:crudelł eſt. maxime in loco iſto
poſitꝰ de ̊ dicit apłus:ſcribẽs ad diſci / ne n pꝛemt
de. Perueni ad epiſcopatũ:vidi neceſſle
habere epᷣm exhibere humanitatẽ aſſidu
am qbuſq; veniẽtib ſiue tranſeuntibus

pulũ ſuũ. Circa oms teipᷣm bonoꝝ ope
rũ pꝛebeexempluʒ. Ut ergo vos nõ diu
teneã: pᷣſertim:qꝛ ego ſedẽs loquoꝛ: vos
ſtando laboꝛatꝭ. Noſtis enim om̃es aut
pene omes ſic nos viuere ĩ ea domo q di
citur dom epᷣi:vt qntũ poſſumus imite
mur eos ſctõs ð àbus loqͥtur liber actu/
um aplłoꝝ. Nemo dicebat aliqͥd ꝓpꝛiuʒ:
ſed erãt
qui veſtrũ nõ ſunt tã diligentes vite nr̃e
ſcrutatoꝛes:vt h̊ ſic nouerint: quõ volo
vos noſſe. dico qͥd ſit qdð bꝛeuiter dixi.
Ego quẽ deo ꝓpicio videtis epᷣm veſtrũ
inuenis veni ad iſtã ciuitatẽ: multi vrjm
nonunerũt. Querebã vbi ↄſtituereʒ mona
ſteriũ. ⁊ viuerẽ cuʒ fratrib meis. Spem
quippe omnẽ ſecłi reliquerã:⁊ qð eẽ po/

tui eẽ nolui.nec tamen q̃ſiui eſſe qð ſum

Elegi in domo dei abiect? eſſe:magis qᷓ;
habitare in tabernaculis peccatoꝝ. Ab
