SG

—
☛f

wpeesſlitan.

iſignifeanoniz;
1spenit glint
t Nugelt
Cine; Oric⸗
rcloceſigni
nirüſelitvcee
iiſngii,
Coin Min ,
laguiciti ian
a utpt ſhei
idosticsnlic
ircall
Nniusdsnoſc
nire ginie
iiur Auon,
pauit Nirn
fiſtia waniſch

nrcd ſdis.an

W dbüt
SFrlann⸗
cloeociſmnd
gtiſtini

iuhtaa

niayui ö
Mutguinni,
nansgdendb
atſn⸗ ho
Nllueräſcian
Titockanbh
d ſeenet

N ufcünſtt

vdiigt Mon⸗
in niin
ſlitnin
nlimnito
rmmarrole
ieſinihlac
ttn eos
igni ſutl
eaft l
bunbalct⸗

igri Pin

teliguir

ſunt. Ultrũ enĩ int hoĩes an int hoib di

cat᷑ad reꝝ nõ ꝑtinet cognitoꝛẽ. Itẽ bar

bariſmꝰ qͥd aliud ẽ niſi vᷣbũ nõ eiſdẽ lr̃is
vł ſono enũciatuʒ.qͥ ab eis qͥ latine ante
nos locuti ſunt enũciari ſolet: Utrũ enĩ
ignoſcere ꝓducta tercia ſyllaba vł coꝛre/
pta dicat᷑.nõ multũ curat.qͥ peccatꝭ ſuis
deus vt ignoſcat petit:q̃libʒ modo illud
verbũ ſonare potuerit Quid ẽ g̊ integri/
tas locutiõis:niſi latine ↄſuetudinis cõ
ſeruatio loquẽtiũ veterũ auctoꝛitate fir/
mata:? Sʒ tñ eo magꝭ inde offendũt᷑ ho/
mies q̊ infirmioꝛes ſunt.⁊ eo ſũt infirmi
oꝛes q̊ doctioꝛes videri volũt.nõ reꝝ ſci
entia qͥ edificamur:ſʒ ſignoꝝ:q; nõ inflari

Difficile eſt: cũ ⁊ ipᷣa reꝝ ſcia ſepe ceruicẽ

erigat.niſi dñico repmat᷑ iugo Quid eni
obeſt intellectoꝛi:ꝙ ita ſcriptũ eſt.q̃ ẽ ter
ra in q̃ iſti inſidẽt ſuꝑ eã:ſi bona ẽ aut ne/
quã:⁊ q̃ ſunt ciuitates in qb ipᷣi inhabi/
tant in ipᷣis? Quã locutionẽ mag aliene

lingue eẽ arbitroꝛ q; ſenſuʒ aliquẽ altio/

rẽ. Illud etiã qð iꝗ auferre nõ poſſumui
ð oꝛe cantãtiũ ppłoꝝ.ſuꝑ ipᷣʒʒ aũt floꝛiet

ſctificatio mea:nihil pꝛofecto ſnĩe detra

hit.auditoꝛ tũ peritioꝛ mallet h̊ coꝛrigi:
vt nõ floꝛiet:ſʒ floꝛebit diceret᷑. Nec qcq;
impedit coꝛrectionẽ niſi ↄſuetudo cãtan
tciũ. Iſta &ð facile ↄtemni pñt: ſi qͥs ea ca/
uere noluerit.q̃ ſano intellectui nihil de/
trahũt.At vero illud qð ait apłs: quod
ſtultũ ẽ dei ſapietiꝰ eſt hoĩb: ⁊ qð infir/
mũ eſt dei foꝛtiꝰ eſt hoĩby.ſi qͥs ĩ eo grecã
locutionẽ ſᷣuare voluiſſet:vt diceret.qð
ſtultũ ẽ dei ſapiẽtiꝰ eſt hoĩum: ⁊ qð infir
mũ ẽ dei foꝛtiꝰ ẽ hoĩm.iret qdẽ vigilãtis
lector intẽtio in ſnĩie veritatẽ:ſʒ tñ aliqͥs
tardioꝛ aut nõ intelligeret:aut etiã ꝑuer
ſe intelligeret. Nõ enĩ tm̃ vicioſa locutio
oĩ latina lingua tal:verũ ⁊ in ãbiguitatẽ

cadit:vt q̃i hoĩm ſtultũvł hoĩim infirmu

ſapientiꝰ vł foꝛtiꝰvideat᷑ eẽ q; dei.Quã/
; ⁊ illud ſapiẽtiꝰ ẽ hoĩbo nõ caret ambi/
guo etiã ſi ſoloeciſmo caret. Utꝝ eĩ his
hoĩby ab eo qð eſt huic hoi.an ab hiſ ho
minibo ab eo qð ẽ ab ̊ hoĩe dictũ ſit non
appet.niſi illumiatiõe ſnĩie. Meliꝰ itaq;
ꝛ ita. Sapiẽtiꝰ e q́; hoĩes.⁊ foꝛtiꝰ ẽ qᷓ;

hoĩeſ.De abiguis aũt ſignis pꝰloqmur.
nũc de incognit agimus.qͥꝝ due foꝛme

CXII

ſunt:q̃ntũ ad vᷣba ꝑtinet. Nãq; aut igno
tũ verbũ facit herere lectoꝛe:aut ignota
locutio. Que ſi ex alienis linguis veniũt
aut qrẽda ſũt ab eaꝝ liguaꝝ hoibꝰ:aut
lingue eedẽ:ſi ⁊ ociu eſt ⁊ ĩigeniũ ediſcede
aut płiuʒ ĩterpᷣtũ ↄſulẽda collatõ ẽ. Gi
aüt ipᷣiꝰ lingue nr̃e aliq̃ vᷣba locutiõeſq;
ignoꝛamꝰ:legẽdi cõſuetudine audiẽdiq;
innoteſcũt. Hulla ſane ſunt mag mädan
da mẽoꝛie q; illoꝝ ꝓᷣboꝛũ locutionumqʒ
genera q̃ ignoꝛamꝰ:vt cũ vel peritioꝛ oc
currerit de q̊ queri poſſint:vel tal lectio
que vł pꝛecedẽtibo vł ↄſequẽtibo vł vtriſ
q; oſtendat quã vim habeat qͥd ve ſigni
ficet qdð ignoꝛamus:facile adiuuãte me/
moꝛia poſſimꝰ aniaduertere vel diſcere.
q;q; tanta ẽvis ↄſuetudis etiã ad diſcen
dũ vt qͥ in ſcripturꝭ ſanc quodãmõ nu/
triti educatiq; ſunt:mag alias locutio/
nes mirent᷑:eaſq; minꝰ latinas putẽt q;
illas q̃s in ſcripturꝭ didicerũt: neq; ĩ lati
ne lingue auctoꝛib reꝑiunt᷑.Plurimũ h̊
quoq; iuuat interpᷣtatũ numeroſitaſ col
latis codicibo inſpecta atq; diſcuſſa.tĩ
abſit falſitas. Nã codicibo emẽdãdis pꝛi
us debʒ inuigilare ſolertia eoꝝ:qui ſcri/
pturas diuinas noſſe deſiderat:vt emen
datis nõ emendati cedãt.exvno dũtaxat
interpᷣtatiõis genere veniẽtes. In ipſis
autẽ interpᷣtationibo:italia ceteris pᷣfera
tur. lã ẽ verboꝛũ tenacioꝛ cũ ꝑſpicuita
te ſententie.Et latinis q buſſibet emedã
dis greci adhibeant᷑:in b.lxx. interpᷣtũ
qð ad vet teſtamentũ attinet:excellit au
ctoꝛitas:qui iã ꝑ om̃s ecclłias tanta pᷣſen
tia ſpũſſancti interpᷣtati eſſe dicuntur:vt
os vnũ tot hominũ fuerit. Qui ſicut fer
tur:multiq; nõ indigni fide pᷣdicant:ſin/
gulis cellis etiã ſinguli ſeparati cũ inter
pꝛetati eẽnt.nihil in glicuiꝰ eoꝛum codi
ce inuentũ eſt:qð nõ ijſſdem verbis eodẽ
q; verboꝛum oꝛdine inueniret᷑ in ceteris
Quis huic auctoꝛitati cõferre aliqͥd:ne
dum pᷣferre audeat? Si aũt ↄtulerũt vt
vna oĩum cõi tractatu iudicioq; vox fie
ret:nec ſic qdẽ quẽq; vnũ hoiĩeʒ qlibʒ pe
ritia ad emẽdandũ tot ſenioꝝ doctoꝛũq;
ↄſenſã aſpirare oꝑtʒ aut decʒ.Quãobꝛẽ
eẽ ſi aliqd alit᷑ in hebꝛeis exẽplarib iue/
nit᷑ q;ᷓ iſti poſuerint:cedenduũ eẽ arbitroꝛ

De doc chꝛiſtiana Aiber I

diuine diſpẽſatiõi q̃ ꝑ eos facta eſt:vt li/

bꝛi q̊s gens iudea ceterꝭ ppłis vł religio

ne vl inuidia ꝓdere nolebat.credituriſꝑ

dñm gentib miſtra reg ptholomei po/

teſtate tãto an ꝓderent. Itaq; fieri pᷣt.vt
ſic illi interpᷣtati ſint:quẽadmodũ ↄgrue
re gentibo ille qͥ eos regebat:⁊ qͥ os vnuʒ

oĩbus fecerat ſpũſſctũs indicauit. Sed

tñ vt ſuꝑiꝰ dixi hoꝝ q́ interpᷣtuʒ qͥ vbis

tenaciꝰinheſerũt collatio nõ eſt inutib ad

explanandã ſepe ſniaʒ. Latini ů vt dice/

re ceperã codices veter teſtamẽti ſi neceſ

ſe fuerit grecoꝛuʒ auctoꝛitate emendãdi
ſunt:⁊ eoꝝ potiſſimũ:qͥ cuʒ ſeptuaginta
eſſent oꝛe vno interpᷣtati eſſe ꝑhibent᷑. Li

bꝛos aũt noui teſtamẽti. ſi qͥd in latinis
varietatibo titubat grecis cedere opoꝛte
renõ dubiũ eſt.⁊ maximeqͥ apud eccleſi
as doctioꝛes ⁊ diligẽtioꝛes reꝑiunt᷑. Pn

trãſiatis vero ſignis ſi q̃ foꝛte ignota co/

gunt herere lectoꝛẽ: pꝑtim lingugrũ noti /
cia:ptim reꝝ inueſtigãda ſunt.Aliqd eni
ad ſilitudinẽ valet.⁊ ꝓculdubio ſecretuʒ

aliqð inſinuat ſiloa piſcina vbi lauare fa

ciẽ iuſſus eſt cui ocłos dñs luto de ſpu/
to facto inunxerat. Qð tñ nomẽ lingue

incognite:niſi euãgeliſta interpᷣtatꝰ eſſʒ.

tã magn' intellect? lateret. Sic etiã m/

ta q̃ ab auctoꝛibo eoꝛũdẽ libꝛoꝝ interpᷣta
ta nõ ſunt noĩa hebꝛea nõ ẽ dubitãdum
hfenõ puã
da enigmat

ri ꝑiti nõ ſane ꝑuũ bñficiũ poſterꝭ ↄtule

rũt:ꝗq ſepata de ſcriptu eadẽ vᷣba oĩa in
terpᷣtati ſũt:⁊ qͥd ſit adã.qͥd eua.qͥd abꝛa

gam. qͥq moyſes: ſiue etiaʒ locoꝝ noĩa.qͥd
ſit hirm: vl ſyon vl hierico: vł ſyna:vel
libanꝰ:vł ioꝛdanis:vł q̃cũq; alia ĩ illa lin

gua ſunt incognita nob noia. Ouibaꝑg

tis ⁊ interpᷣtatꝭ multe in ſcriptun figura
te locutiões manifeſtant᷑. Reꝝ aũt igno/

rantia facit obſcuras figuratas locutio
nes: cũ ignoꝛamꝰ vł aniantiũ vł lapidu
vl herbaꝝ naturas aliaꝝ ve reꝑ.q̃ plerũ

qʒ in ſcriptur ſilitudinis alicuiꝰ gra po

nunt᷑.ã ⁊ de ſerpente qð notũ eſt totuzʒ
coꝛhꝰ eũ ꝓ capite obijcere feriẽtib qntũ
illuſtrat ſenſum illũ q dñs iubet aſturos

vim atq; adiutoꝛiũ ad ſolu'éͤé
nigmata ſcripturaruzʒ: ſi qs poſſit ea
interpᷣtari.Oð nonulli eiuſdẽ lingue vi⸗/

qð eſt chꝛiſtꝰ coꝛpꝰ potiꝰ ꝑſeqntibe offe/
ramꝰ.ne fides chꝛiſtiana tanq; caput ne

cetur in nob.ſi ꝑcẽteſ coꝛꝑi negemꝰ deũ:
vel illud qð ꝑ cauerne anguſtias coar/
tatꝰ depoſita veteri tunica vires nouas
acciꝑe ðr:q̃ntũ ↄcinit ad imitãdã ipᷣiꝰ ſer
pentꝭ aſtutiã.exuendũq; ipᷣm veterẽ ho/
minẽ:ſicut ap łs dicit:vt induamur no/

no: exuendi ꝑ anguſtigs dicẽte dño.in
trate ꝑ anguſtã poꝛtã: Ut & noticia na/

ture ſerpent illuſtrat młtas ſilłitudines
I̊s de h̊ aniante ſcriptura dare cõſueuit:

ſic ragti nõnulloꝝ aĩaliũ q̃ nõ minus

ꝑ ſilitudines cõmẽeoꝛat impedit płimũ

lectoꝛẽ. Sic lapidũ ſic herbaꝝ vł q̃cũq;
tenent᷑ radicib. Nã carbunculi noticia

ꝙ lucet in tenebrꝭ.multa illuminat etiaʒ
obſcura libꝛoꝝ vbicũq; ppter ſilitudinẽ
ponit᷑:⁊ ignoꝛãtia berilli vł adamantis

cdaudit plerũq; intelligentie foꝛes.Nec
gliã ob cãm facile ẽ intelligere pacẽ ꝑpe/
tuã ſignificari olee ramuſculo quẽ rediẽi

ad archã colũba ꝑtulit niſi qꝛ nouimꝰ et

olei lenẽ ptactum nõ facile alieno humo
re coꝛrumpi:⁊ arboꝛẽ ipᷣaʒ frondere ꝑen/
niter Multi auũt ppter israntiã iſopi dũ

neſciũt quã vim hẽat:vel ad purgãdum
pulmonẽ.vł vt ðꝛ ad ſaxa radicibo pene/
trãda cũ ſit herba bꝛeuis atq; hũilis oĩ/

no inueire nõ pñt q̃re dictũ ſit. Aſpergei

me iſopo ⁊ mudaboꝛ. Numeroꝝ ecimpe

ritia mlłta facit nõ ĩtelligi.trãſlate acmy
ſtice poſita in ſcriptun. Ingeniuz qppe

vt ita dixerim ingenuũ nõ põt nõ moue

re q; d ſibivelit ⁊ moyſes⁊ helyas ⁊ ipᷣe
diñs quadraginta dieb ieiunauerũt:cu/
ius actiõis figuratꝰqͥdã nodus niſi huiꝰ
numeri cognitiõe ⁊ ↄoſideratiõe nõ ſolui
tur.habʒ enĩ denariũ qter tãq; cognitio
nẽ oĩum reꝝ intextã toib.Quaternario
dôhppe nũero ⁊ diurna et annua curricula

ꝑpagunt᷑.Diurna matutinis meridianis

veſptinis nocturniſq; hoꝛaꝝ ſpacijs.an

nua vernis eſtiuis autũnalibꝰ hyemali⸗

buſq; mẽſib.¶tꝑm aũt delectatiõe dũ
in tpibo viuimꝰ ꝓpt eternitatẽ in q̃ viue/

re volumꝰ abſtinẽdũ ⁊ ieiunãdũ ẽ:q;uis

tꝑm curſibo ipᷣa nobᷣ inſinuetur doctrina

ↄtẽnẽdoꝝ tempoꝝ ⁊ appetẽdoꝝ et᷑noꝛũ

nos eſſe ſic ſerpẽtes:vt.ſꝙ capite noſro Poꝛro aut denariꝰ numer creator atq;

ueneſcgifc
crigeſ ſehtcn⸗

ſlindicnppte,

aſunaffienu

unedle
ſttuo: malſen
lnin er
ſnuutſnrdue
popotannden
cusiounarenno
ſoucti norſe
ſthethißed
ſüihfoerlegen

iWeidiſc

ſonscarvit,

Mmmudeſt
nebocrtin

Pprerpereecl

Mtprailege

ſonepfiotfll
Ninsiha hine
Canegräͤr
ütgpernd
ctioe W
Irammna
däſtiras
mMunk,
Gauſafer
cbtegitn
Nirdep
inuit⸗
ecechoꝛ
ſgedoctooqq
legeadtun
Anfoſinöh⸗

Piädus öen

leg deqiti⸗

gntnegt,

Prſvinoe
lenumeßegl
tolnenigel
inigd
ndſſcicon
fnckogt
ſflliderͤ⸗
ihihn
Plartn
blinin
N
igenin

bern

erd chtde
liuntnian
wauningemt
ntunicrvire D
nt uinttiiif
Wug nrani⸗

Ali diccedi

unlnsſttinde

mundmcſn
Nn ailliini
eat inpak aini

lre ii

zantbuhanlitii
lnn Aumine
ic pptniint
baninaune
mmfu ſr
lar h
mulalocniſti
tniigenouirt
bcletlimwunn
Py fmuctehe
rientäichi
Ndadpangin
mint
nis ngtildin
rnuii

Annvaite.

Ppomizihe
göhöt hon
ſcobelpik
Hieiununene

Perilnenen

S=

Uürocnsntie

=

enmiriiti
iCGNN
,Quranno
Immumniuli
inis timns
unhhubnn
nnihhten,
Naitmnin
miminii

Aunitiuici

ereature ſignificat ſciaʒ. Nã trinitas cre
atoꝛis eſt.ſeptenariꝰ aũt numerꝰ creatu/

ri indicat ꝓpter vitã ⁊ coꝛpꝰ. Nã in illa
tria ſunt:vñ etiã toto coꝛde:tota aia:to- ud tres eſ ter
na ſimulacra muſarũ qꝗᷓ in tẽplo apolli-

ta mete diligẽdus ẽ deꝰ. In coꝛꝑe auteʒ

q̃ttuoꝛ maĩſeſtiſſima apꝑent qb ↄſtat e/

lemẽta. In h̊ ò denario dũ tꝑalr nob in/
ſinuat᷑.i..q̃ter ducit᷑ caſte ⁊ ↄtinent᷑a tem
poꝝ delectatiõe viuere.hᷣ̊ eſt qdragita di

ebus ieiunare monemur.hoc lex cuiꝰ ꝑ/

ſona eſt ĩ moyſe.̊ pphetia cuiꝰ ꝑſonã ge

rit helyas.̊ ipᷣe dñs monet.qͥ tãq; teſtio

niũ hñs ex lege ꝓph̊is medi int illos ĩ
monte trib diſcipuł vidẽtibo atqʒ ſtupẽ
tibus dawit Peinde ita q̃rit᷑.quõ qnq/
genarius de q̃dragenario nũero exiſtat:

nõ mediocrit᷑ in nr̃a religiõe ſacrat eſt
pPpter penthecoſten:⁊ quõ ter ductꝰ ꝓpt

tria tꝑa añ legeʒ ſub lege ſub gra. vl ꝓpt᷑
nomẽ pfr̃is ⁊ filij ⁊ ſpũſſctĩ adiuncta emi
nẽtius ipᷣa trinitate ad purgatiſſime ec/
cleſie myſteriũ referat᷑.ꝑueniatq; ad cẽtũ
quinq̃ginta piſces.q̊s retia poſt reſurre/
ctionẽ dñi in dexterã ꝑtẽ miſſa ceperunt

ta mult alijs atq; alijs nũeroꝝ foꝛmii

ꝗdã ſiłitudinũ in libꝛis ſanctꝭ ſecreta p/
munt᷑:qᷓ ppter nũeroꝝ imꝑitiã legentib

clauſa ſunt. Hõ pauca etiaʒ claudit atq;
obtegit nõnullaꝝ reꝝ muſicaꝝ igrantia
Nã ⁊ de pſalterij⁊ cythare differẽtia qui
dã nõ incõcine aliq̃s reꝝ figuras aꝑuit:

⁊ decẽ choꝛdaꝝ pſalteriũ nõ inoppoꝛtũe
int᷑ doctos q̃rit᷑:vtrũ hẽat aliquã muſice
legẽ:q̃ ad tantũ neruoꝝ numeruʒ cogat.

an vo ſi nõ hʒ eoipᷣo mag ſacrate ſit acci
piẽdus ipᷣe numerꝰ: vł ꝓpter decaloguʒ
leg. de q̊ itẽ numero ſi querat᷑.nõ niſi ad
creatoꝛẽ creaturarũq; referẽdus ẽ. vł p/
pter ſuꝑius expoſitũ ipᷣm denariũ.Etil
le numerꝰ ediſicatiõis tẽpli cõmemoꝛa/
tus in euãgelio q̃dragĩta.ſ.⁊ ſex annoꝛũ

neſcio qͥd muſicũ ſonat:⁊ relatꝰ ad fabꝛi
cam dñici coꝛꝑis ppter quã tẽpli mẽtio
facta eſt:cogit nõnullos hereticos ↄfite

ri fuiũ dei nõ falſo ſed vꝰo ⁊ hũano coꝛꝑ e

indutũ. Et numeꝝ qppe ⁊ muſicã pleriſ

q; locis in ſanctꝭ ſeripturꝭ poſita honoꝛa

biliter inuenimꝰ. Nõ eni audiẽdi ſunt er
roꝛes gentiliũ ſuꝑſtitionũ:qͥ nouẽ muſaſ

iouis ⁊ mẽoꝛie filias eſſe finxerũt. Refel⸗

O.
eeen
9 2
.

lit eos varro òͥ neſcio vtrũ apud eos qͥſ⸗

qj)₰ taliũ reꝝ doctioꝛ vł curioſioꝛ eſſe poſ

ſit. Dierr enĩ ciuitatẽ neſcio quã.nõ ei re

colo nomẽ.locaſſe apud tres artificeſ ter

nis dono poneret:vt qͥſquiſ artificũ pul
crioꝛa fſoꝛmaſſet.ab illo potiſſimũ electa
emeret. Itaqʒ cõtigiſſe vt oꝑa ſua q̊ʒ illi
artifices eque pulcra explicarẽt: ⁊ placu
iſſe ciuitati oẽs nouẽ atq; omẽs emptas

eſſe:vt in apollinis tẽplo dedicarentur.

uibs poſtea dicit heſiodũ poetã impo
ſuiſſe vocabula. Nõ gů̊ iupiter noueʒ mu
ſas genuit:ſʒ tres fabꝛi ternas crearunt.
Tres aũt nõ ꝓpterea illa ciuitas locaue

rat:qꝛ ĩ ſomnis eas viderat:aut tot ſe cu

iuſq; illoꝝ oculis demõſtrauerãt:ſʒ qꝛ fa
cile erat aniaduertere oẽm ſonũ:qͥ mate/

ries cantilenaꝝ eſt trifoꝛmẽ eſſe natura.

ut enĩ edit᷑ voce:ſicut eſt eoꝝ qͥ faucib
ine oꝛgano canũt.aut flatu ſicut tubaꝝʒ
⁊ tibiarũ:aut pulſu ſic in cytharis ⁊ tym
panis ⁊ Bul ibet alijs qᷓ ꝑcutiẽdo cano
ra ſunt. Sed ſiue ita ſe habeat qð varro
retulit ſiue nõ ita.nos tñ nõ pꝓpter ſuꝑſti
tionẽ ꝓphanã debemꝰ muſicaʒ fugere:ſi

quid inde vtile ad intelligendas ſanctaſ

ſcripturas raꝑe potuerimꝰ.nec ad illoꝛũ

theatricas nugas conuerti:ſi aliquid de

cxtharis ⁊ oꝛganis qð ad ſpũalia capiẽ/
da valeat diſputemꝰ. eq; enim ⁊ litte/

ras diſcere nõ debuimꝰ:qꝛ eaꝝ reꝑtoꝛeʒ

dicunt eſſe mercuriũ:aut qꝛ iuſticie vᷣtu⸗
tiq; templa dedicarunt:⁊ q̃ coꝛde geſtan/
da ſunt in lapidib adoꝛare maluerunt:
ꝓpterea nobis iuſticia virtuſq; fugiẽda
Rnmno vero quiſquis bonꝰ veruſq;
chꝛiſtianꝰ eſt dñi ſui eſſe intelligat vbicã
q; inuenerit veritates:quã ↄferens ⁊ ag/

noſcẽſ:etiã in lr̃is ſacrꝭ ſuꝑſtitioſa figmẽ

ta repudiet:doleatq; hoĩes atq; caueat
qͥ ↄgnoſcentes deũ:nõ vt deũ gloꝛifica/
uerunt:aut grãs egerũt:ſʒ euanuerũt in
cogitatiõib ſuis:⁊ obſcuratũ eſt coꝛ in/
ſipiẽs eoꝝ.Dicẽtes eĩ ſe eẽ ſapietes ſtul/
ti facti ſũt:⁊ ĩmutauerũt głiaʒ ĩcoꝛrupti
bilis dei in ſilitudinẽ imaginis coꝛrupti
bilis hoĩs ⁊ volucrũ ⁊ quadrupedum ⁊
ſerpentiuʒ. Ged vt totum iſtum locum
nam eſt maxime neceſſariuſ:diligentius

Oe doc. chꝛiſtiana Aiber. I

explicemꝰ.duo ſunt genera doctrinaruz
q̃ in gẽtilibꝰetiã moꝛibo exercent᷑:vnũ ea
rũ reꝝ q̃s inſtituerũt hoĩes.alteꝝ eaꝝ qͥs

aniaduerterũt iã ꝑactas aut diuinitꝰ in

ſtitutas. Illud qð ẽ ſm inſtitutiões ho/
minũ:ꝑtim ſuꝑſtitioſuzʒ ẽ.ptim ſuꝑſtitio

ſum no eſt. Gupſtitioſuz qcqd iſtiturũ
eſt ab hoĩb ad faciẽda ⁊ colenda idola

ptinẽs:vł ad colẽdã ſic deũ creaturã ꝑtẽ

ve vllã creature:vł ad ↄſultatiões et pa/
cta qᷓdã ſignifſicationũ cũ demõibo placi
ta atq; federata:q̃lia ſunt molimina ma /
gicarũ artiũ.q̃ q dẽ cõmẽoꝛare potiuſq;
docere aſſolent poete.Ex q̊ genere ſunt:
ſʒ q̃i licẽtioꝛe vanitate aruſpicũ ⁊ augu/

rũ libꝛi Ad h genꝰ ꝑtinẽt oes etiã ligatu

re atq; remedia:q̃ medicoꝛũ q̊ʒ diſciplia
ↄdẽnat:ſiue in pᷣcantatiõibo ſiue in qbuſ
dã notis q̃s characteres vocãt:ſiue in q
buſdã reby ſuſpendẽdis atq; ligãdis ved
etiã ſaltãdis quodãmõ nõ ad tẽperatio⸗
nẽ coꝛpoꝝ:ſʒ ad q̃ſdã ſigniſicatiões:aut
occultas aut eẽ maĩfeſtas:q̃ mitioꝛe no⸗

mie phiſicã vocãt:vt nõ q̃i ſuꝑſtitioſeĩ/
plicare:ſʒ natura ꝓdeſſe videant᷑:ſiẽ ſunt

inaures in ſũmo auriũ ſingulaꝝ aut de/
ſtructionũ oſſibo.anſule in digiꝭ: aut cůö

tibi ðꝛ ſingultiẽtivt dextera mãu ſiniſtꝝ
pollicẽ teneas. His adiũgunt᷑ milia in/

aniſſimaꝝ obſeruationuʒ:ſi mẽbꝝ aliq

ſalierit:ſi iunctim ãbulantibo amicis:ca
nis aut lapis aut puer mediꝰ interuene/

rit:atq; illud qð lapidẽ calcãt:tanq; dire

ptoꝛẽ amicicie minꝰ moleſtũ ẽ: qᷓ; cũ ĩno

centẽ pueꝝ colapho pꝑcutiũt:ſi ꝑiter am

bulantibo intercurrerit. Sʒ bellum ẽ qð
aliqũ pueri vindicant᷑ a canib. Nã ple/

rũq; tã ſuꝑſtitioſi ſunt qͥdã:vt etiã cane,ʒ
qͥ mediꝰ interuenerit ferire audeãt nõ im
pune. Nãq;ʒ; a vano remedio cito ille in/

terdũ ꝑcuſſoꝛẽ ſuũ adveꝝ medicũ mittit
Hinc ſunt ec illa Cimẽ calcare cũ añ do
mũ ſuã trãſit.redire ad lectũ ſi qͥs duʒ ſe
calciat ſternutauerit.redire domũ ſi ꝓce

dens offederit:cũ veſtꝭ a ſoꝛicibꝰ roditur
plꝰ timere ſuſpitionẽ futuri mali q́; pis

dãnũ dolere UVñ illud elegant᷑ dictũ ẽ ca

tonis:qͥ cũ eẽt ↄſultꝰ a q̃dã:qͥ ſibi a ſoꝛici

bus eroſas caligas diceret.reſpõdit illð

mõſtrũ nõ eẽ:ſʒ vᷣe mõſtꝝ hñdũ fuiſſe:ſi

nat dicẽs.

ſoꝛices acaligis oderent. Hen; illiab
E

genere ꝑnitioſe ſuꝑſtitõis ſegregãdi ſũt:

genethliaci ꝓpr nataliũ dieꝝ ↄſideratt
ones.nũc aũt vulgo mathematici voci,
tur. Nã ⁊ ipᷣi q;uis verã ſtellaꝝ poſitõeʒz·

cũ qͥſqͥs naſcit᷑ oſectent᷑:⁊ aliqñ etiã ꝑue/

ſtigent:tñ q inde conant᷑ vł actiões nrĩ‚eas
vl actionũ euẽtus pᷣdicere:nimis errãt⁊

„ .

vvẽdũt imꝑitꝭ hoĩb miſerabilẽ fuituteʒZ.
MHã qſqᷣs liber cum ad hmõi mathemati
cũ ingreſſus fuerit:dat pecuniã vt fuus
inde exeat:aut mart aut vener: vl potiꝰ

oĩm ſyderũ.qba illi qͥ pmi errauerũt:erro
rẽq; poſterꝭ ꝓpinarũt:vł beſtiaꝝ ppt᷑ſili

tudinẽ:vł hoim ad ipᷣos hoĩes honoꝛan
dos ĩpoſuerũt vocabula.õ eĩ mirädu
eſt cũ ecẽ ppioꝛibo recẽtioꝛibuſq; tꝑibꝰ ſy-
dus qð appellamꝰ lucifeꝝ honoꝛi ⁊ noei
ceſar romani dicare conati ſunt. Et foꝛ
taſſe factũ eẽt atq; iſſet ĩ vetuſtates:niſi a
via eiꝰ venꝰ poccupaſſet h̊ noĩs pᷣdiũ.ne
q; iurevllo ad heredes traijceret qð nun
ᷓᷓ viua poſſederat aut poſſidẽdũ petiue
rat.Hã vbivacabat locꝰ.neq; alicꝰ poꝛi
moꝛtuoꝝ honoꝛe tenebat᷑.factũ ẽ ꝙ in re
bus talib fieri ſolet. Pꝛo qntili eni ⁊ ſex
tili mẽſibo.iuliũ atq; auguſtũ vocamꝰ.de
hHonoꝛibꝰ hoĩm iulij ceſarꝭ ⁊ auguſti ceſa
ris nũcupatos:vt facile qͥ voluerit intel-
ligat etiã illa ſydera pꝛius ſine his noĩb
celo vagata eẽ WPorruis aũt illis qᷓʒ ho
noꝛare mẽoꝛiã vł coacti ſunt hoĩes regia
ptãte.vl placuit hũana vanitate:nomĩa
eoꝝ ĩponẽtes ſyderibo:eoſipᷣos ſibi moꝛ
tuos in celũ leuare videbant᷑. Sʒ quoli
bet vocent᷑ ab hoĩbꝰ:ſunt tñ ſydera q̃ de
us inſtituit ⁊ oꝛdiauitvt voluit:⁊ ẽ certꝰ
motus illoꝝ q̊ͥ tꝑa diſtinguũtur atq; va

riant᷑. Ouẽ motũ notare cũ qͥ ſqͥs naſcit᷑.

quõ ſe habeat facileẽ.ꝑ eoꝝ inuẽtas cõ/
ſcriptaſq; reglas qð ſctã ſcriptura ↄ dẽe2-
Si enĩ tãtũ potuerũt ſcire vt
poſſent eſtimare ſeckm:quõ eiꝰ dñũm non
faciliꝰ inuenerũt: Sʒ ex ea notatiõe vel
le naſcẽtiũ moꝛes actꝰ euẽta pᷣdicerema
gnꝰ erroꝛ ⁊ mañ demẽtia ẽ.Et apud eos

qdẽ qͥ talia dediſcẽdo didicerũt:ſinevlla
dubitatiõe refellit᷑ hec ſuꝑſtitio.Cõſtel/

latiões eĩ q̃s vocãt notatio ẽ ſydeꝝ.quõ

ſe habebãt cuz ille naſceretur de quo iſti

potctngenn
er Nteo inren

lunpoſtdeßß

Wpero mnotgr,
geninpgeie
fiteyeſ uns
Ano ubeitſen

io talſin'

ſonciutucob
olartincob
Mlllrricedet
enr Hopcert
Dhelenotarin
Fnoeſſern
Uo uoruznn
ſuccchtsſcihe
Gcnnüomngn
Nocitiönn
Cltiſtmutos
Wutmulri
Gäch⸗
te⸗hci
tanmeia
Venirini
ccrepfiten
Woninuen
ſinedeie
eipꝛogeſt
rys inſimn
ſuſtl
opihiones
ſunptionein
undenoni

fnt Hinee

ciodiginoa
clunt lugen
lunmmiſunt
chellyßanie

omiiin

Nleumdii
hügton

ban⸗

Knng l
Niss ge
Urrlüſdie i
omatbemntan
waiſtelap ef
tmirtgligfigiin
tunkykacnugt⸗
dicnoninisgi
mienbileftige
ubröinuthe
Ndupeamiüäne
mn mzaneii
Habnienmnim
monkhrk ceſi
Vipzaishen
Cl ödmiil
unancricnb
lvaſer honni
Yadtuniiun
lrinaulanzi
lſaß wisdiͦ
Gmmticeragen
doſiäü
Nod Nec
chittnnizt

—
= —
—

SS„

=

—
S=

. Peochrie

Gatc,tagti
nugminniin
niulrhro
nbtütllisien
niſuntdoian

muvonitꝛe.
weoſihosn
ichunt Gdd
ſnttiſnn

introlirtitt

hiitimnae

ri ylii
Nupſithce⸗
iſnngnd

crsc dinmnan
Et holſie
ainßcicenn
zue Etigni⸗

miſeri a miſerioꝛibo ↄſulunt᷑. Feri auteʒ⸗
pot vt aliqͥ gemini tam ſeqᷣciter fundant᷑
ex vtero vt interuallũ tꝑis inter eos nul
lum poſſit depᷣhendi:⁊ ↄſtellationuʒ nu/
meris annotari. Uñ neceſſe eſt nõnulloſ

geminos eaſdẽ habereoſtellatões:cũ pa

ria reꝝ:vł quas agũtvł q̃s patiũtur euẽ
ta nõ habeãt:ſed plerũq; ita diſparia vt
alius feliciſſimꝰ aliꝰ infeliciſſimꝰ viuat:
ſicut eſau ⁊ iacob geminos accepimꝰ na
tos:ita vt iacob qͥ poſterioꝛ naſcebat᷑ ma

nu plantã pᷣcedẽtis fratris tenẽs inueni/
retur. Hoꝝ certe dies atq; hoꝛa naſcẽti
um alit᷑ notari nõ poſſet:niſivt amboꝛuzʒ

ↄſtellatio eſſet vna.Quãtũ autẽ interſit
inter amboꝛuʒ moꝛes facta laboꝛes atq;
ſucceſſus.ſcriptura teſt eſt:iã oꝛe omniũ
gentiũ ꝑuagata. Neq; enĩ ad rem ꝑtinet
qð dicũt iᷣm momentũ minimũ atq; an
guſtiſſimũ tꝑis qð geminoꝝ partũ diſ/
terininat multũ valere in reꝝ natura at/
q; celeſtiũ coꝛpoꝝ rapidiſſima velocita/

te.Et ſi enĩ concedã vt plurimuʒ valeat:.

tamẽ in ↄſtellationibo a mathematico in
uneniri nõ põt:qbus inſpectis ſe fata di/

cere ꝓfitetur.O. ergo in cõſtellationibꝰ

non inuenit q̃s neceſſe eſt vnas inſpiciat
ſiue de iacob ſiue de eiꝰ fratre cõſulat᷑.qͥd
ei pꝛodeſt ſi diſcat in celo qð temere ſecu
rus infamat.⁊ nõ diſcat in tabula:quaʒ

fruſtra ſollicitꝰ intuet᷑. Quareiſte quoqʒ

opiniones qbuſqã reꝝ ſignis hũana p/
ſumptione inſtitut ad eadẽ illa q̃ſi qdaʒ
cum demonibo pacta ⁊ cõuenta referẽde

ſunt. Hinc enĩ fit vt occulto quodã iudi
cio diuino cupidi malaꝝ rerũ hoiĩes tra/⸗

dant᷑ illudendi ⁊ decipiendi ꝓ meritꝭ vo/

luntatũ ſuarũ.illudẽtibo eos atq; decipi
entibo pᷣuaricatoꝛibo angelis: qbus iſta
pars mũdi infima ſᷣm pulcerrimũ oꝛdi/
nẽ rerum diuĩe ꝓuidẽtie lege ſubiecta eſt
QDuiby illuſionibo ⁊ deceptionib euenit

vt iſtis ſuꝑſtitioſis ⁊ ꝑnitioſis diuinati/

onũ generib multa pᷣterita ⁊ futura dicã

tur: nec aliter accidãt qᷓ; dicunt᷑.multaq;
obſeruãtibs ſᷣm obſeruatões ſuas eueni
ant:qbus implicati curioſioꝛes fiãt:⁊ ſe
ſe magis magiſq; inſerãt multiplicibo la
queis ꝑnitioſiſſimi erroꝛis. Hoc genus
foꝛnicatiõis anime ſalubꝛiter diuiĩa ſcri/

cIxII

ptura nõ tacuit:nec ab ea ſic deterruit a2

nimas:vt pꝓpterea talia negaret eẽ ſectan
da:qꝛ falſa dicunt᷑ a pfeſſoꝛibo eoꝝ:ſʒ eti/
am ſi dixerint vobᷣ inqͥt:⁊ ita euenerit ne
credatis eis. Hõ enĩ qꝛ imago ſlamuelis
moꝛtui ſauli regivera ꝓnũciauit:pꝛopte

rea talia ſacrilegia qbus imago illa pᷣſen
tata eſt minꝰ execrãda ſunt:aut qꝛ ĩ acti/

bus aploꝝ ventriloqua femia veꝝ teſti⸗/
moniũ ꝑhibuit aptis dñi.iõ paulus pe/
percit illi ſpũiac nõ potiꝰ feminã illiꝰ de
monij coꝛreptiõe atq; excluſiöemunda/
uit. Om̃es igit᷑ artes hmõi vel nugato/
rie vł noxie ſuꝑſtitiõis ex quadã peſtife
ra ſocietate hoĩm ⁊ demonũ:q̃ſi pacta in
fidelis ⁊ doloſe amicicie cõſtituta penitꝰ
ſunt repudiãda ⁊ fugiẽda chꝛiſtiano:nõ

ꝙ idolũ ſit aliqͥd vt ait apłs.ſed qꝛ q̃ in

molaht: demonijs immolãt ⁊ nõ deo.no
lo vos ſocios fieri demonioꝝ Q, aũt de

idolis ⁊ de ĩmolatiõibo qᷓ honoꝛi eoꝝ ex

hibent dixit apłs.h̊ de oibo imaginarijs
ſignis ſentiẽdũ eſt:q vel ad cultũ idoloꝝꝛ

vkl ad creaturã eiuſq; ꝑtes tanq; deũ co/

lendas trahũt:vł ad remedioꝝ aliarũq;
obſeruationũ curã ꝑtinẽt.quenõ ſũt di/
uinit ad dilectionẽ dei ⁊ pꝛoximi tanq;
publice ↄſtituta:ſʒ ꝑ pꝛiuatas appetitio
nes reꝝ coꝛꝑaliũ:coꝛda diſſipãt miſeroꝝ

In oiĩbo ůᷣ iſtis doctrinis ſocietas demoꝝ
nũ foꝛmidãda eſt atq; cauẽda.qui nihil

cum pꝛincipe ſuo diabolo:niſi reditũ no
ſtrum claudere atq; obſerare conantur.
Dicut autẽ de ſtellis quas ↄdidit et oꝛ/
dinauit deꝰ:hũane ⁊ deceptoꝛie cõiectu
re ab hoĩbꝰ inſtitute ſunt:ſic eẽ de qͥbuſ⸗
dã naſcẽtibo:vlł quõ diuine puidẽtie ad/
miniſtratiõe exiſtẽtibo rebb:multi multa
hũanis ſuſpitionibo:quaſi regularit᷑ con
iectata litteris mandauerũt.ſi foꝛte inſo
lite acciderint tãq; ſi mula pariat:aut ful
mine aliquid percutiat᷑. Queom̃ia tãtũ
valent qntũ pᷣſumptiõe anĩoꝝ qſi cmu
ni quadã lingua cũ ömonibus federata
ſunt. Que tñ plẽa ſunt om̃ia peſtifere caʒ
rioſitatꝭ:cruciantꝭ ſollicitudinis:moꝛti/
fere ſuitus. Nõ enĩ qꝛ valebãt aniaduer
ſa ſũt:ſʒ aiaduertẽdo atq; ſignãdo factũ
eſt vt valerent. Et iõ diuerſis diuerſa p/
ueniũt ſm cogitatiões et pꝛeſumptiões

ðð

õ .
.ẽ —

ſuas. Illi enĩ ſpũs qͥ deciꝑe volũt. talia
ꝓcurãt cuiq; alib eũ irretitũ ꝑ ſuſpitio/
nes ⁊ ↄſenſiões eius vidẽt. Sicut eĩ vᷣ⸗
bi gra vna figura lr̃e q̃ᷓ decurtatim nota

tur:aliud apud grecos aliud apud latioſ

valet:nõ natura:ſʒ placito ⁊ ↄſenſione ſi⸗
gnificãdi:⁊ iõ qͥ vtranq; linguã nouit:ſi
homini greco velit aliqd ſignificare ſcri/
bendo.nõ in ea ſignificatiõe ponit hanc

lr̃am in q̊ eã ponit cũ homini ſcribit lati

no.Et beta vno eodẽq; ſono:apud gre/
cos lr̃e apud latinos oleris nomẽ eſt.Et
cũ dico lege in his duab ſyllabis:aliud
grecus aliud latinꝰ intelligit. Sicut er/
go om̃s he ſignificationes ꝓ ſuecuiuſq;

ſocietatꝭ ↄſenſione anios mouet:⁊ quia

diuerſa ↄſenſio eſt diuerſe mouẽt:nec iõ
conſenſerunt in eas homĩes:qꝛ iamvale
bant ad ſignificationẽ:ſed iõ valẽt:qꝛ cõ
ſenſerũt in eas. Sic etiã illa ſigna qbo ꝑ
nitioſa demonũ ſocietas cõpatur.ꝓ cu/
iuſq; obſeruatiõe valent.Oð manifeſtiſ
ſime oſtẽdit ritus augurũ:qͥ⁊ anteq; ob

ſeruẽt ⁊ poſt eaqᷓ; obſeruata ſijᷓ tenuerit:

id agunt ne videãt volatꝰ.aut audiãtvo
ces auiũ:qꝛ nulla iſta ſigna ſunt niſi con
ſenſus obieruãtis accedat Quib ampu
tatis atq; eradicatis ab anio chriſtiano.
deinceps vidẽde ſunt inſtitutiões hoĩm
nõ ſuꝑſtitioſe.i.nõ cũ demonibo: ſed cuʒ
ipis hoĩby inſtitute. Haqʒ oĩa qꝗᷓ iõ valẽt
inter holes.qꝛ placuit int᷑ eos vt valeãt:

inſtituta hoim ſunt: quoꝝ ꝑtim ſuꝑflua

luxurioſaq; inſtituta ſunt:ptim cõmoda

⁊ neceſſaria.Illa eni ſigna qͥ ſaltãdo faci

unt hiſtriones:ſi natura non inſtituto ⁊
ↄſenſione hoĩm valeret nõ pᷣmis tꝑibuſ
ſaltante pantominio pᷣco ꝓnũciaret po/
pulo carthaginis:qͥd ſaltatoꝛ vellet ĩtel
ligi. Oð adhuc multi meminerũt ſenes:
quoꝝ relatu hec ſolemꝰ audire. Dõ ideo
credendũ eſt.qꝛ nũc quoq; ſiqͥs theatrũ
taliũ nugarũ imperitꝰ intrauerit.niſi ei
dicat᷑ ab altero qᷣd illi motꝰ ſignificẽt fru
ſtra totꝰ? intẽtus eſt Appetũt tñ oẽs q̊n/
dam ſiłitudinẽ in ſignificãdo.vt ipſa ſi/
gna qntum pñt reba q̃ ſignificant᷑ ſimilia
ſi int. Bed qꝛ multꝭ modis ſile aliqͥd ali/
cui põt eſſe.nõ ↄſtant talia ſigna int ho/

mines niſi ↄſenſus accedat.In picturis

tarij appellant̃.

õs 2————

ſtiana Aiber. Ii

vero ⁊ ſtatuis ceriſq; hmõi ſimulatꝭ opi/

bus maxime peritoꝝ artificum nemo er

rat cuʒz ſilia viderit:vt agnoſcat qͥbi ſint
rebo ſilia.Et h totũ genus inter ſuꝑflua
hoĩm inſtituta numerãdũ eſt:niſi cũ in/
tereſſet qͥd eoꝝ q̃ de cauſa.⁊vbi ⁊ qñ ⁊ cu

ius auctoꝛitate fiat. Milia deniq; ficta/

rũ fabulaꝝ ⁊ falſaꝝ quaꝝ mendacijs ho
mines ðelectant᷑ humana inſtituta ſunt.
Et nulla magꝭ hoĩm ꝓpꝛia q̃ a ſeipᷣis ha
bent eſtimãda ſunt qᷓ; falſa atq; mẽda/
cia. Cõmoda vero ⁊ neceſſaria hominuʒ
cũ hominibe inſtituta ſunt qcunq; in ha
bitu vl cultu coꝛꝑis ad ſexus vel hono/

res diſcernẽdos differẽtia placuit vt in/

numerabilia genera ſignificationuʒ ſine
quibo humana ſocietas:aut nõ oĩno aut

minus cõmode gerit᷑:queq; in ponderi/

bus atq; mẽſuris ⁊ nũmoꝝ impꝛeſſioni

bus vl eſtimationibo ſua cuiq; ciuitati ⁊
populo ſunt ꝓpꝛia.⁊ cetera huiuſmodi.
Due niſi hominũ inſtituta eẽnt.nõ ꝑ di
uerſos pplos varia eſſent.nec in ipᷣis po

pulis ſinguł ꝓ arbitrio ſuoꝝ pꝛincipum

mutarent᷑. Sed hec tota ꝑs humanoꝛũ

inſtitutoꝛũ ꝗᷓ ad vſum vite neceſſariũ p/
ficiunt:nequaq; eſt ſugienda chꝛiſtiano:

ĩmo etiã q̃ntũ ſatis ẽ intuẽda memoꝛia/

q; retinẽda.Adumbꝛata enĩ quedã ⁊ na
turalibo vtcũq; ſimilia hominuz inſtitu/
ta ſunt.quoꝝ ea q̃ ad ſocietatẽ vt dictuʒ
eſt demonũ ptinent.penitꝰ repudianda
ſunt ⁊ deteſtãda.Ea vero q̃ homies cuʒz
luxurioſa atq; ſuꝑflua:⁊ maxime littera
rũ figure.ſine qͥb legere nõ poſſumꝰ:lin
guarũq; varietas qntũ ſatis eſt.de qᷓ ſu/
perius diſputauimꝰ. Ex eo genere ſunt
etiã note.quas oigleefn phele iã no/
Utilia ſũt iſta. nec diſcũ
tur illicite.nec ſuꝑſtitioſe implicant.nec
luxũ generãt ſi tantũ occupent vt rebus

homibo habẽt aſſumẽda:inqntuʒ nõ ſũt

maioꝛibaad quas adipiſcedas fuire de/
bent nõ ſint impedimẽto. Jam vero illa

quenõ inſtituẽdo.ſed aut trãſacta tẽpo/

riba aut diuinitus inſtituta inueſtigado
homies ꝓdiderũt vbicunq; diſcant noõ
ſunt hominũ inſtituta exiſtimãda. Quo

rũ alia ſunt ad ſenſus coꝛꝑis: alia vo ad

rationẽ animi ꝑtinẽtia.Sed illa qᷓ ſenſu

ccllge,
lemafiroi

cnſllſo
nobis4 ighoꝛ
ctoror quo

Grennre.f
ſoietatee⸗

oselificacn
ocdimagi

neniiquus
ſetettenan
Poſtendrem
termulöota
Ginegliun
debiltoꝛng
Wcnscort
Wrcſ
WsW
GRerre
ſecreud
feſernt
wose
nieD
greoe
ſoluta
oleon
loſniel
gonecog
gieſſegue
nentädii
Pornenm
fogenniä
phae
pbinnei
hfaitpppl
nliſtenti
cbreane
nignah
mtere
ſonie
Mtnen
ſtite
6li
buſfei
Plumnd

nnpüqaſaß⸗
wcöflancni
ornackunnbonn
un urimngzin
Ng ſengtano⸗

fninugmitrti

ſgiitnamt
ensnſoi
nigncgner
mmünor innſt
ihlwnizilan
tcnnm buiginos
Mimm eentſ
mioſuokfi
Cwahshun
amrinmni
kfiginni
tst imiuncne-
inmmai gun
niu oninzin
Aunr mnnũ
ani, hdinet
moiͤborieg⸗
uramabinen
Acrſoheſß
inüſnslinir
Etn on

nimmwi,
anige
riln ola
inglontd

cpornttbu⸗
gilt hten
in n r
ur riſnenti⸗
funtn nnuckti

2—

coꝛpoꝛis attingunt᷑.vł narrata credimꝰ.
vyel demonſtrata ſentimꝰ:vł exꝑta cõijci
mus.Quicqͥd igit᷑ de oꝛdine tempoꝛum
trãſactoꝛũ indicat ea q̃ appellant᷑ hyſto/
ria plurimũ nos adiuuat ad ſctõs libꝛoſ
intelligendos:etiã ſi pᷣter eccłliam pueri/
li eruditiõe diſcat᷑. Naʒ ⁊ ꝑ olympiadas
2 conſulũ nomĩa multa ſepe q̃runtura
nobis.⁊ ignoꝛãtia conſulatꝰ quo natus
eſt dñs:vł quo paſſus eſt nõnullos coe/

git errare.vt putarẽt quadragitaſex an/

noꝛũ etate paſſum eſſe dñũm:qꝛ ꝑ totan/
nos edificatũ eſſe templũ dictũ eſt a iude
is:qð imaginẽ dñici coꝛꝑiſ habebat. Et
annoꝛũ quidẽ fere triginta baptiʒatũ eſ/
ſeretinemꝰ auctoꝛitate euãgelica. Sed

—

poſtea q̊t annos in hac vita egerit.qᷓ;q;
textu ipᷣo actionũ eiꝰ animaduerti poſſit
tñ ne aliunde caligo dubitationis oꝛiat᷑.
de hiſtoꝛia gentiũ collata cũ euãgelio li/
quidius certiuſq; colligit᷑. Tũc enĩ vide

bitur nõ fruſtra dictũ eſſe ꝙ q̃dragĩtaſex
annis templũ edificatũ ſit: vt cuʒ referri

iſte numerꝰ ad etatẽ dñi nõ potuerit.ad
ſecretioꝛẽ inſtructionẽ humani coꝛpoꝛiſ

referat᷑ quo indui ppter nos nõ dedigna

tus ẽ vnicꝰ dei filiꝰ ꝑ quẽ facta ſunt om/
nia. De vtilitate autẽ hiſtoꝛie vt omittaʒ
grecos quantã noſter Ambꝛoſiꝰ q̃ſtionẽ

ſoluit calũniantibo platonis lectoꝛibus
⁊ dilectoꝛibo:qͥ dicere auſi ſunt.om̃s dñi
noſtri ieſu chꝛiſti ſnias quas mirari ⁊ /

dicare cogunt᷑ de platonis libꝛis eũ di/

diciſſe:quoniã longe ante humanumad

uentũ dñi platonẽ fuiſſe negari nõ põt.
Nonne memoꝛatꝰ epᷣus ↄſiderata hiſto
ria gentiũ.cũ platonẽ repꝑiſſet hieremie
ꝓphete tꝑibus ꝓfectũ fuiſſe in egyptuʒ.
vbi tunc ille ppheta erat ꝓbabilius eſſe
oñdit:ꝙ plato potiꝰ noſtris lr̃is ꝑ hiere
miã fuerit imbutꝰ:vt illa poſſet docere ł
ſcribere que iure laudant᷑? Ante litteras
enĩ gentis hebꝛeoꝝ in qua vniꝰ dei cultꝰ
emicuit:ex qua ſᷣm carnẽ venit dñs no/⸗
ſter.ne ipᷣe quidẽ pitagoꝛas fuit:a cuius
poſteris platonẽ theologiã didiciſſe iſti
aſſerũt. Ita ↄſideratis tꝑibo ſit młto cre

dibilius iſtos potius delr̃is noſtris ha/

buiſſe qᷓcunq; bona ⁊ vera dixerũt:qᷓ; de

platonis dñm nr̃m ieſum chꝛiſtũ qð de /

mentiſſimũ eſt credere. Narratiõe autes
hiſtoꝛica cũ pᷣterita etiãẽ hominũ inſtitu/
ta narrant᷑:nõ inter hũana inſtituta ipſa
hiſtoꝛia numerãda eſt:qꝛ iã que tranſie/
runt: nec infecta fieri pñt:in oꝛdie tẽpoꝝ
hyñda ſunt.quoꝝ eſt ↄditoꝛ ⁊ adminiſtra
toꝛ deꝰ. Aliud eſt eni facta narrare:aliud
docere faciẽda. Hiſtoꝛia facta narrat fi/
deliter atq; vtiliter. libꝛi aũt aruſpicuʒ ⁊

queq; ſimiles lr̃e faciẽda vł obſeruanda

intendũt docere monitoꝛis audacia non
iudicis fide. Eſt etiã narratio demõſtra

tioni ſilis:qua nõ pᷣterita ſed pñtia indi/
cant᷑ ignaris. In q̊ͥ genere ſunt q̃cunq; ð
locoꝛũ ſitu:naturiſq; anĩaliũ:lignoꝛum:

lapidũ:herbarũ:alioꝛũ ve coꝛꝑa ſcripta
ſunt. De quo genere ſuꝑiꝰ egimꝰ.eandẽ/
q; ↄgnitionẽ valere ad enigmata ſcriptu
rarũ ſoluẽda docuimꝰ:nõ vt ꝓ aͤbulllaz
ſignis adhibeant᷑: tanq; ad remedia vel

ad machinamẽta ſuꝑſtitiõis alicuiꝰ Nã
⁊ illud genus iã diſtinctũ ab hoc licito ⁊
libero ſeꝑauimꝰ.Aliud eſt enĩ dicere:tri
tam iſtã herbã ſi biberis venternõ dole /
bit. ⁊ aliud eſt dicere:iſtã herbaʒ collo ſi
ſuſpenderis venter nõ dolebit. Ibi enim
ꝓbat᷑ ↄtemꝑatio ſalubꝛis: hic ſignifica/
tio ſuꝑſtitioſa dãĩnatur. Quãq; vbi pꝛe/

cantatões ⁊ inuocatões ⁊ caracteres nõ

ſunt.plerũq; dubiũ eſt vtrũ res q̃ alligat
aut quõ adiungit᷑ ſanãdo coꝛpoꝛi vi na/
ture valeat qð libere adhibendũ eſt:an ſi
gnificatiua quadaʒ obligatiõe ꝑueniat.
Oð tanto pꝛudentiꝰ opoꝛtʒ cauere chꝛi
ſtianũ.quãto efficaciꝰ ꝓdeſſe videbitur.
Sed vbi latet:qua cauſa qͥdvaleat:quo
anio qͥſq; vtat᷑ intereſt dũtaxat in ſanan
dis vł tꝑandis coꝛꝑibo.ſiue in medicina
ſiue in agricultura. Sydeꝝ autẽ cogno
ſcẽdoꝝ ñ narratio: ſed demõſtratio ẽ:q̃ſ
rũ ꝑpauca ſcriptura cõmemoꝛat. Sicut
aũt płimis notꝰ eſt lune curſus:qͥ etiã ad
paſſionẽ dñi anniuerſarie celebꝛandã ſo/
lẽniter adhibet᷑:ſic pauciſſimis ceteroꝛũ
quoq; ſyderũ:vł oꝛtus vł occaſus:vła/
lia qlibet momẽta ſine vllo erroꝛe ſũt no
tidina Ruen ſeipam cognitio q;q; ſu/
perſtitioſe nõ alliget᷑: nõ multũ tñ ac pꝛo
pe nihil adiuuat tractationẽ diuinarum
ſcripturaꝝ:et infructuoſa intẽtiõe pius

impedit. Et qꝛ familiaris eſt ꝑnitioſiſſi/

mo erroꝛi fatua fata cantantiũ:cõmodi/
us honeſtiuſq; ↄtẽnit᷑. Habet autẽ pᷣter
demonſtrationẽ pñtiũ etiã pᷣteritoꝝ nar
rationi ſile aliqd: qð a pñti poſitiõe mo/

tuq; ſyderũ⁊ in pᷣterita eoꝝ veſtigia regu

lariter licʒ recurrere. Habʒ etiã futuroꝝ

regłares ↄiecturas nõ ſuſpitioſas ⁊ ab/
ominoſas: ſed ratas ⁊ certas.nõvt ex eiſ/
aliqͥd trahere in nr̃a fata ⁊ euẽtus tẽpte⸗/

