tioꝛũq; diuturno nõ tñ eterno igne pu/
niri. Sed qͥ hoc credunt:⁊ tamè catho/
lici ſunt:humana quadaʒ beniuolentia

mihi falli vident᷑. Naʒ ſcriptura diuina

aliud conſulta reſpondet. Libꝛũ aũt de

hac queſtione ſcripſi: cuiꝰ titulus eſt de

fide ⁊ oꝑibus. Ubi m ſcripturas ſctãs

iuntum: deo adiuuante:potui demõſtra/
ui eam fidẽ ſaluos facere.quã ſatis eui/
denter expꝛeſſit paulus apłus dicẽs In

„

chꝛiſto enim ieſu neqʒ circũciſio quicq;
valet neq; pꝛepuciuʒ:ſed fides que dr.

lectionem opatur. Si aũt male ⁊ nõ be
ne oꝑatur: pculdubio ſᷣm aplm iacobuʒ

moꝛtua eſt in ſemetipᷣa.Qui rurſus ait.

BDi ſidem dicat ſeqᷣſq; hre:opa autẽ nõ

habeat.nunqͥd poterit fides ſaluare eũ:

Poꝛro aũt ſi homo ſceleratꝰ ꝓpter fideʒ
ſolã ꝑ ignẽ ſaluabit᷑:⁊ ſic eſt accipienduz

qð ait beatꝰ paulus apłs. Jpᷣe autẽ ſal/
uus erit.ſic tñ qſi ꝑ ignẽ:poterit ã ſalua/
re ſine opibo fides:⁊ falſum erit qð dixit
eiꝰ coapls iacobo.falſum erit ⁊ illud qð
idẽ ipe paulus dixit. Nolite inàt errare

neq; foꝛnicatoꝛes.neq; idolis ſeruiẽtes.

neq; adulteri.neq; molles.neq; maſculo

rũ ↄcubitoꝛes.neq; fures.neq; auari.ne
q; maledici.neq; ebꝛioſi.neq; rapaceſ:re

* . .

gnũ dei poſſidebũt.Si enĩ etiã in iſtiſ ꝑ

ſeuerãtes criminibo:tñ ꝓpter fidẽ chꝛiſti

Quig ſentiendũ ſit de his qͥ ſuꝑ ſun/
amẽetũ edificãt: ⁊ qͥ ſint hi qͥ ꝑ ignem ſal
uant᷑:vł qlis ſit iſte ignhis.
(Eapitulu. I. XNVII.

6 erũt:quõ in regno dei nõ erunt:

(olica manifeſtiſſima ⁊ aptiſſi
NIna teſtimõia falſa eſſe nõ pñt:
illud qð

ſtns.nõ aurũ.nõ argentũ nõ lapides p/

menti merito nõ ꝑibũt.ſic intelligendnʒ
eſt vt his manifeſtis nõ inueniat᷑ eſſe cõ/
trariũ. Ligna quippe ⁊ fenũ ⁊ ſtipula ñ
abſurde accipi poſſunt rerũ ſecularium
qByuis licite ↄceſſarum tales cupiditateſ:
vt amitti ſine dolore non poſſint animi.
Cũ aũt iſte doloꝛ vꝛit:ſi chꝛiſtꝰ in coꝛde
fundamẽti locũ habʒ.i.vt ei nihil ante/
ponatur:⁊ malit hõ qui tali doloꝛe vꝛit᷑
reb quas ita diligit mag carere qᷓ; chꝛi
ſto:ꝑ ignẽ fit ſaluus. Ni aũt res huiuſ/
modi temꝑales ac ſeculares tpe tẽptati/
onis maluerit tenere q; chꝛiſtũ:eũ ĩ fun/
damento nõ habuit. quia hec pꝛioꝛelo⸗/

co habuit.cum in edificio pꝛius non ſit

aliquid ſundamẽto. Ignis eniʒ de quo
locutꝰ eſt eo loco aplus paulus talis de
bet intelligi: vt ambo ꝑ euʒ tranſeant:id

Egqꝛ hec apo

id qð obſcure dictũ eſt de his qͥ ſuꝑ/
edificant ſupꝛa fundamẽtuʒ: qð eſt chꝛi

cioſos:ſed ligna:fenũ:ſtipulã.de his eni
dictũ eſt qꝑ ignẽ ſalui erunt.qm̃ funda/

eſt 1 ͥ edificat ſupꝛa ̊ fundamẽtij aurtũ
argentũ lapides pᷣcioſos:et qͥ edificat li/
gna fenũ ſtipulã.Cũ enĩ hoc dixiſſet:ad

iunxit. Umuſcuiuſq; opus q̃le ſit:igniſ
pꝓbabit. Di cuiꝰ opus ꝑmanſerit:qp ſu

peredificauit mercedẽ accipiet Si cui
opus aũt exuſtũ fuerit:dãna patiet᷑:ipſe
aut ſaluus erit.ſic tamẽ qſi ꝑ ignẽ. Non
ergo vniꝰ eoꝝ:ſed vtriuſq; opꝰ ignis ꝓ/
babit. Eſt qdeʒ ignis tẽptatio tribula/
tionis:de quo aꝑte alio loco ſcriptuʒ eſt
laſa figuli ꝓbat foꝛnax:⁊ hoĩes iuſtos
temptatio tribulatiõis. Iſte ignis ĩ hac
interim vita facit qð apłus dixit. Siac
cidat duobo fidelibo:vni ſcʒ cogitãti que
dei ſunt:quõ placeat deo.hoc eſt edif᷑icã

ti ſuꝑ chꝛiſtũ fundamẽtũ:aurũ argentũ
lapides pᷣcioſos.alteri autẽ cogitãti ea qᷓ

mundi ſunt:quõ placeat vxoꝛi: id eſt edi
ficanti ſuꝑ idẽ fundamẽtũ ligna fenũ ſti
pulam. Illiꝰ enĩ opus nõ exurit᷑:qꝛ non
ea dilexit:quoꝝ amiſſiõe crucietur.Ex/
uritur aũt opus huiꝰ:quoniã ſine dolo
re nõ pereũt que cũ amoꝛe poſſeſia ſunt.
Ded quoniã alterutra ↄditione ꝓpoſi/
ta eis potiꝰ carere malit q; chꝛiſto:nec ti
moꝛe amittẽdi talia deſerit chꝛiſtuʒ.q;/
uis doleat dü amittit:ſaluus eſt quide:
ſic tamẽ quaſi ꝑ ignẽ.Quia vꝛit eũ rerũ
doloꝛ quas dilexerat amiſſaꝝ:ſʒ nõ ſub/
uertit neq; ↄſumit ſundamẽti ſtabilita/
te atq; incoꝛmuptione munitũ.

¶ Poſſe etiã fieri poſt hanc vitã icnem

purgatoꝛiũ ꝑ quẽ ſaluant᷑:qui hic taliter
viret ben AV egerüt.
(¶¶Xapitulũ.L-XVIII.

5 5
AMle aliquid eti
am poſt hanc vitã fieri incre/
qibile nõ eſt:⁊ vtrũ ita ſit que
ri põt.Et aut inueniri aut latere nõnul/⸗
los fideles ꝑ ignẽ quendã purgatoꝛiuʒ:
qnto magis minuſue bona pereuntia di
lexerunt:tanto tardius citiuſq; ſaluari.
nõ tamẽ tales de qbꝰ dictũ eſt:ꝙ regnuz
dei non poſſidebũt:niſi cõuenient peni/
tentibo eadẽ crimina remittãtur. Cõue/
nienter autẽ dixi:vt ſteriles in elemoſy/
nis nõ ſint:quibo tantũ tribuit ſcriptu/
ra diuina:vt eaꝝ tantũmodo ſrucium ſe

9

1carut
aſibis
nisne
n
heyu
golett

1

⸗

ideins
Cenofft
ccippe
ſne
Neau
lemien
idedit
mcodel
nno
Nedonin

ilcf

niini
geciſegl⸗
Xdiriſas
ileiig
Mhlentoöſ
et Gia
1ponekipſe
igne. Ton
ignisp/
d ⸗
Niohrck
icsiutos
leigisibee
vari Siae
en
uri argenti
cogitina
er ocl
igu nüti
unkgenon
cant. K
fü ſnedo
Nclalon

(Fo.

imputaturũ pꝛenunciet dominꝰ dextr·
2 earũ tantũmodo ſterilitatem ſiniſtris:
qñ his dicturꝰ eſt. Uenite benedicti pa
tris mei ꝑcipite regnũ dei. Iſtis autem.
Ite in ignẽ eternu. ¶ Cauenduʒ eſſe
ne putemus infanda crimĩa elemoſynis

poſſe redimi:niſi ab eis abſtinendo.

eſt nequiſch exiſtimet infan
da illa crimia: q̃lia qͥ agũt re

gnũ dei nõ poſſidebũt:q̃tidie ꝑpetrãäda:

elemoſynis qtidie redimẽda. In meli⸗/

us quippe eſt vita mutanda:⁊ ꝑ elemo/

ſynas de peccatꝭ pᷣteritis eſt ꝓpiciandus
deꝰ:nõ ad G̊ emẽdus quodãmodo:vt ea
ſemꝑ liceat impune cõmittere. Nemini
enĩ dedit laxamẽtũ peccãdi:q;uis miſe/
rando deleat iã facta peccata:ſi nõ ſatiſ/
factio ↄgrua negligat᷑.

ta:ſed etiã pᷣterita crimina deleantur.
(CLapitulũ. I. XNX —

Sine cauẽdu;

tioogruan Dy ꝑ oꝛati /
onẽ dominicã non tm̃ quotidiana pecca

XxLVI

tium:fugienti latibuluz:egro vł incluſss

viſitationẽ:captiuo redẽptioneʒ: debili

ſubuectionẽ:ceco deductionẽ:triſti ↄſo/
lationẽ: nõ ſano medelãa: erranti viã: deli
beranti ↄſiliũ:⁊ qð cuiq; neceſſarium ef᷑

indigenti: veꝝetiã ⁊ dat veniã pecczatit
elemoſynã dat.⁊ qͥ emẽdat verbere ĩ quẽ
poteſtas dat᷑ vl coercet aliq̃ diſciplina:⁊

tñ pctm̃ eiꝰ quo ab illo leſus ẽ aut offen
ſus:dimittit ex coꝛde vlł oꝛat vt ei dimit

tatur:nõ ſolũ i eo qdð dimittit atq; oꝛat:

verũetiã in eo qð coꝛripit:⁊ aliq̃ emenda
toꝛia pena plectit elemoſynã dat:qꝛ miſe
ricoꝛdiã pᷣſtat. Oulta eni bona pꝛeſtant᷑
inuitis:qũ eoꝝ oſulit᷑ vtilitati nõ volũ/

tati.qꝛ ipi ſibi iueniunt᷑ eſſe inimiciami

ci vero illoꝝ potius illi q̊s inimicos pJu
tant.⁊ reddũt errãdo mala ꝓ bonis:cuʒ
reddere mala chꝛiſtianꝰ nõ debeat nec p
malis. Multa itaq; ſunt genera elemoę/)

ſynaꝝ:q cũ facimꝰ adiuuamur vyt dimit /

tant᷑ nobis nr̃a peccata. ¶ Dualis

ſit elemoſyna ꝑfectoꝝ. ¶ Ea. LXXII.

dea nihil eſt

nmay: qua ex coꝛde dimittimꝰR
qð in nos qͥſq; peccauit. Mi/

pone pot
Schilonen

E quotidianis

nrchhinzi
pc l
AE
utbtöſb/
iſtohee⸗
critiien
ibiciec
icut.
MW.

wde
i tei
muns Me
Ineönd
CNtoni.
denmn
chon.

rftux/
8 ſcue

MNõ ſolũ a

£△

⁊ q̃tidiana pẽta.Delet ⁊ illa a qb vita fi
deliũ ſcelerate etiã geſta: ſed penitẽdo in

meliꝰ mutata diſcedit:ſi quęadmodũ ve

rariter dicit᷑:dimitte nob debita nr̃a:qm̃
nõ deſunt q̃ dimittant᷑: ita veracit᷑ dicat
ſicut ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibo noſtrꝭ.
id eſt fiat qð dicit᷑.qꝛ ⁊ ipᷣa elemoſyna eſt

veniã petenti homini ignoſcene.
¶ De me as demal Vnarũ generibus

¶ Capitulũ.I.XXI.

om̃ia qᷓ vtili miſericoꝛdia fi⸗
unt valet qð dũs ait. Date

potũ:nudo veſtimẽtuʒ:ꝑegrinãti hoſpi

autẽ bꝛeuib leuibuſq; pecca
Vtis:ſine ͥb hec vita nõ duci /
tidiana oro fideliũ ſatiſſacit. Eoꝝ
eſt eni dicere. Pater nr qͥ es in celis.Qui
iã patri tali regenerati ſunt ex aqua⁊ ſpꝛi
rituſancto. Delet oĩno hec or̃o minima

C per hoc ad

ſt qͥ dat eſurienti cibũ:ſitienti

us eĩ magnũ eſt erga eũ eſſe beniuolũ⸗

ſiue etiã beneficuʒ qͥ tibi nibil mali fece⸗
rit. Illud młto grandiꝰ ⁊ magnificẽtiſſi

me bonitat eſt.vt tuũ q̊ʒ inimicum dili

gas:⁊ ei qͥ tibi malũvult:⁊ ſi põt facit:tũ

bonũ ſemꝑ velis:faciaſq; cũ poſſis:audi

ens dicentẽ ieſuʒ. Diligite inimicos ve/

ſtros:bñfacite eis qͥ vos oderũt:⁊ oꝛate
p eis qͥ vos ꝑſequunt᷑. Sʒ qm̃ pfectoꝛũ
ſunt iſta filioꝝ dei qᷓ qdem ſe debʒ om̃is
fidet extẽdere:⁊ hũanũ animũ ad hũcaf

fectũ oꝛãdo deũ ſecũq; agendo luctaidq
q; ꝑducere.tamẽ qꝛ H̊ͥ twa magnũ bonrnum

audiri cũ in orone ðꝛ.dimitte nob debi /
ta nr̃a:ſicut ⁊ nos dumittimꝰ debitoꝛib

nf̃is peuldubio vba ſponſiõis hui? im
plentſi hõ q nõdũ ita pfecit: vt iam dili
gat inimicũ:tñ qñ rogat᷑ ab homiĩech pec

cauit ĩ eü:vt ei dimittat: dimittit ex coꝛ/
de.qꝛ etiaʒ ſibi rogãti vult vtiq; dimitti

bitoꝛiby nr̃is.i.ſic dimitte nov debitn no

ſtra rogatiby nob: ſicut ⁊ nos dimittimꝰ
rogantibo debitoꝛibo nris. ¶ Non eſſe

deputandũ inimicuz:qͥ pẽto ſuo mouet

vt roget:et nullatenꝰ a deo pẽta dimitti
cis:qui petentibo nõ dimittunt ex coꝛde

Capitulũ.I. X XIII.

eũ in quẽ peccauit hoĩem ro/
ggait:ſi pẽto ſuo mouet᷑ vt ro/⸗
get:nõ eſt adhuc deputãdus inimicus:
vt eum diligere ſit difficile:ſicut difficile
erat qñ inimicicias exercebat. Quiſquiſ
aũt rogãti ⁊ pẽti ſui penitẽti nõ ex coꝛde
dimittit.nullo mõ exiſtimet a dño ſua

pẽta dimitti:qm̃ mentiri veritas nõ põot

OQuẽ vero euãgelij lateat auditoꝛeʒ ſiue
lectoꝛẽ:qͥs dixerit.ego ſuʒ veritas?: Qui

cũ docuiſſet oꝛõem hanc:in ea poſitã ſen

tentiã vehemẽter cõmẽdauit dicẽs. Si

enĩ dimiſeꝛit hoĩbus pẽta coꝝ:dimittet
vob pater vr celeſtis delicta vr̃a. Si au

tẽ nõ dimiſeritis hoĩbo:nec pr̃ vr dimit/
tet vobᷣ pẽta veſtra. Ad tã magnuʒ toni/⸗

truũ q nõ exꝑgiſcit᷑:nõ doꝛmit ſʒ mno:

us eſt. ⁊ tñ potẽs eſt ille etiãõ moꝛtuos ſu
ſcitare. ¶ De his q ſcelerate viuunt ⁊
teſtimonia dei abutunt᷑:qui ait.Date ele
moſynã ⁊ ecce omia mũda ſunt vobis.
Aapitulũ.I. XXIIII.

Ane qui ſcele

talẽ vitã moꝛeſq; coꝛrigere:
⁊ int᷑ ipᷣa facinoꝛa ⁊ flagicia ſua elemoſy/
nas freqntare nõ ceſſant: fruſtra ſibi iðo
blandiunt᷑ qm̃ dñs ait Date elemoſynã:
⁊ ecce oĩa mũda ſunt vob. Hoc eĩ qᷓ; late
pateat nõ intelligũt. Sʒ vt intelligãt at
tendãt àb dixerit. Nempe in euangelio
ſcriptũ eſt. Cũ loq̃ret᷑:rogauit illũ qͥdaʒ
phariſeꝰ vt pꝛãderet apud ſe:⁊ ingreſſuſ
recubuit. Phariſeꝰ aut cepit intra ſe re/
putãs dicere.Quare nõ baptiʒatꝰ ẽ an/

te pꝛãdiũ: Et ait dñs ad illu. Aunc vos

phariſei qð defoꝛis eſt calic ⁊ catini mũ
datis:qð autẽ intꝰ eſt vrjm:plenũ ẽ rapi/

na ⁊ iniqtate.Stulti:nõne qͥ fecit id q

foꝛis eſt:etiã id qð intꝰ eſt fecit: Uerũtũ
qðᷣ ſugeſt date elemoſynazʒ: ⁊ ecceomnia

dñs increpãdo admon

ratiſſime viuũt.nec curant

(Enchyridion

mũda ſunt vobᷣ. Ita nec h̊ intellecturi ſi
mus:vt phariſeis nõ hñtibo fidem chꝛi
ſti:etiã ſi nõ in eũ crediderint:nec renati
fuerint ex aqua ⁊ ſpũſancto munda ſint
om̃ia tm ſi elemoſynas dederit.ſicut iſti
eas dandas putãt:cũ ſint immũdi om̃s
q̊s nõ mũdat fides chꝛiſti.de q̃ ſcriptuʒ
eſt.mundans fide coꝛda eoꝝ.⁊ dicat apo
ſtolus. Immũdis aũt et infidelibo nih il

eſt mũdũ:ſed polluta ſunt eoꝝ ⁊ mens et
oſciẽtia.Quõ ergo phariſeis oĩia mũda

eſſent:ſi elemoſynas darẽt:⁊ fideles non

eſſent: Aut quõ fideles eſſent: ſi in chꝛi-

ſtũ credere:atq; in eiꝰ renaſci gra noluii
ſent: Et tñ veꝝ eſt qð audierãt. Date ele
moſvnã:⁊ ecce oĩia mũda ſunt vobis.
¶ O⸗a ſeipſo debeat incipꝑe: qͥ vult ele/
moſynã oꝛdinate facere:ſicut phariſeos
et(Ca. L. XXV

Wi aüut vult
gqg elemoſynaz oꝛdinate dare: a
☚ ſeipᷣo debz inciꝑe: ⁊ eam ſibi

. — —
pꝛimũ dare. Eſt enĩ elemoſyna opus mi

lericoꝛdie: veriſſimeq; dictũ eſt. Diſere
reanĩe tue placens deo. Pꝛopter h̊ rena

ſcimur: vt deo placeamꝰ.cui merito diſ/
plicet:qð naſcendo ↄtraximꝰ. Hec ẽ pꝛi
ma elemoſyna quã nobis dedimꝰ. quo/
niã noſipᷣos miſeros ꝑ miſerãtis deimi/

ſericoꝛdiã requiſiuimꝰ:iuſtũ iudiciũ eiꝰ
ↄfitẽt:s:quo miſeri effecti ſumꝰ:de quo
dicit apłus.iudiciũ quidẽ ex vno in con
demnationẽe:⁊ magne charitati eiꝰ grãs
agentes.de qua idẽ ipᷣe dicit gratie pᷣdi/
catoꝛ. Cõmendat autẽ ſuã dilectionẽ de

us in nobis:quoniã cũ adhuc peccato/

res eſſemꝰ:chꝛiſtꝰ pꝓ nob moꝛtuus eſt:vt
⁊ nos veraciter de noſtra miferia iudicã
tes:⁊ dei charitatẽ quã donauit ipᷣe dili
gentes:pie recteq; viuamꝰ. Qõð iudiciũ
⁊ charitatẽ dei cũ phariſei pꝛeterirent:

decimabãt tamẽ pᷣter elemoſynas q̃s fa/

ciebãt etiã quecũq; minutiſſima ſructu
um ſuoꝛũ.et ideo nõ dabant elemoſynaʒ

a ſeipᷣis incipientes:ſecũq; pꝛius miſeri

coꝛdiam facientes:ſicut iſti eas dandas

putant. Pꝛopter quẽ dilectionis oꝛdin?

dictum eſt. Diliges pꝛoximũ tuuz ſicut

teipᷣum. Cuũ ergo increpaſſʒ eos ꝙ foꝛin

imumn
gamden
mituod⸗
mmen i
ccoftin
oſondnua
n
venli ig
Mias⸗C
(Noul vo
glſobiso
lMamat
obus eni⸗
Aenere
nithtenti
unſnn
umenaine
geſenrcn
Nfnninen
Ghiegen.
gafosſen
Cnchee
e⸗
reidch
honin
lenenon
0
M on

ntalt

ftärri
bfünh
nant
Omuncgſir
eirſaii
nmmücdioffs
Nſain
1dicatapo
dcinihil
pimanc
8s Gianüd
ficeleson
ſarſinch⸗
ligiwolus
ai dꝛece
rrobis.
Evulthe
kphariſeos
CuLNWN

pu

natedares
etemſbi
wmaoposni
uch. Oir
dohrhnn
Ginmmiol⸗
in Hriyi
uln u,

icgis
genehl⸗
lenoede
Nc ee
unnschit
inuiugii
aniiyrdli
OSiudh
Peitchn
ſusdoſ
ſine fuenn
anoſ,
nin⸗ nin
gunlli⸗
Ntolin
nſcut
tein

—

(FJFo.

dam elemoſynã:quã ſibi homo debʒ pꝛi

mitus dare:⁊ interioꝛa mũdare.verũta/

men inquit qð ſuꝑeſt date elemoſynaʒ:⁊
ecce om̃ia mũda ſunt vobis. Deinde vt

oſtenderet qͥd admonuiſſet:⁊ quid ipᷣi fa

cere nõ curarent.ne illũ putaret elemoſy
nas eoꝛuʒ ignoꝛare.ſed ve vobis inquit

phariſeis. Canq; diceret. Ego quidem
cõmonni vos ad elemoſynã dandaʒ per
quã vobis om̃ia mũda ſint:ſed ve vobiſ

qui decimatis mentã ⁊ rutam⁊ omneo/
lus.has enĩ noui elemoſynaſ veſtras:ne
de illis me vos nũc admonuiſſe arbitre

mini:⁊ pᷣteritis iudiciũ ⁊ charitateʒ dei:

qua elemoſyna poſſetis ab omni inqui/
namento interioꝛi mũdari:etvobis mũ/
da eſſent? coꝛpoꝛa quelauat.hoc eſt enĩ
om̃ia:⁊ interioꝛa ſcilicʒ ⁊ exterioꝛa:ſicut
alibi legitur. Oundate q̃ intus ſunt:et
que foꝛis ſunt mũda erunt. Sʒ ne iſtas
elemoſynas:que fiũt de fructibuſ terre:
reſpuiſſe videret᷑.hec inquit opoꝛtuit fa
cere:id eſt iudiciũ ⁊ charitatem dei:⁊ illa
nõ omittere:id eſt elemoſynas fructuum

terrenoum. M
J . multũ ſe ſeducunt:qui ꝑ largiſſi/

mas elemoſynas indulgentiã ſibi cõpa/

rare exiſtimant ⁊ a peccatis nõ ceſſant.

lant:qui ꝑ elemoſynas quaſii/
bet largiſſimas fructuum ſuo/
rum vedcuiuſ⸗ cũq; pecunie: impunitatẽ

ſe emere exiſtimant in facinoꝛũ immani/

tate ac flagicioꝛuʒ nequicia ꝑmanendo.

Non ſolũ enĩ hec faciũt:ſed ita diligũt:
vt in eis ſemꝑ optent tantũ ſi poſſint im
pune verſari. Qui autẽ diligit iniqtateʒ
odit animã ſuã.⁊ qui odit animã ſuã nõ
eſt miſericoꝛs:ſed crudelis.Diligẽdo eã
quippe ſm ſeculũ odit eam ſᷣm deũ. Si
ergo vellet ei dare elemoſynã:ꝑ quã mũ/
da illi eſſent om̃ia odiſſet eam ſᷣm ſeculũ

1 diligeret eam ᷣm deũ. Nemo autẽ dat

elemoſynã quãlibet:niſi vnde det ab illo
accipiat qui nõ eget:⁊ iðo dictũ eſt. Di
ſericoꝛdia eius pᷣueniet me.

On ergo ſe fal

XrVIII

ſecus ſelauabantaintus autez rupina er ¶O, leuia vel grauia peta diuino ſint
iniquitate pleni eſſent:admonens quan

penſanda iudicio:p ꝗbus tñ oꝛare freq̃n
rer debemꝰ?. Lap. L-XXVII

Be ſint autẽ
Neuia ? que grauia peccata:
nõ humano:ſed diuino ſunt
penſanda iudicio. Uidemꝰ enĩ quedam
ab ipis quoq; apoſtoł ignoſcendo fuiſ/
ſe conceſſa.quale illud eſt qð venerabiliſ
paulus cõiugibus ait. Nolite fraudare
inuicem niſi exↄſenſu ad tempꝰ:vt vace
tis oꝛõni:⁊ iterũ ad idipum reuertimini
ne vos temptet ſathanas ꝓpter inconti
nentiã veſtrã.Quod putari poſſet nõ eſ/

ſe peccatũ.miſceri ſcʒ ↄiugi nõ filiorũ ꝓ

creandoꝛũ cauſa:quod bonũ eſt nuptia/
le:ſed carnalis etiã voluptatis: vt foꝛni
cationis ſiue adulterij ſiue cuiuſq; alte/
r immũdicie moꝛtiferũ malũ.qð tur/
pe eſt etiã dicere:quo poteſt temptãte ſa
thana libido ꝑtrahere:incõtinentiũ de/
uitet infirmitas.poſſet ergo vt dixi:hoc
putari nõ eſſe peccatum:niſi addidiſſet.
Hoc autẽ dico ſᷣm veniam:nõ ſᷣm impe
riũ.Quis autẽ iam eſſe peccatuʒ neget:
cũ dari veniã faciẽtibo apoſtolica aucto
ritas fateatur. Lale quiddã eſtvbi dicit
Audet quiſq; veſtrũ aduerſus alterũ ne
gociũ habens iudicari apud iniquos:et
nõ apud ſanctos: Et paulopoſt. sSGcu
laria igit᷑ iudicia ſi habueritis inq t: eos
q̃ ↄtemptibiles ſunt in eccłia:hos collo
cate ad iudicandũ.Ad reuerẽtiã vobᷣ di
co. Dic nõ eſt int᷑ vos qͥſqᷓ; ſapiẽs qͥ poſ
ſit int frẽm ſuũ iudicare:ſʒ fratcuʒ fratre
iudicio ↄtẽdit:⁊ H̊ apud ĩſideles.Nã ⁊ H
poſſet putari iudiciũ hr̃eaduerſus alte/
rũ nõ eſſe pctm̃:ſʒ tm̃mõ id extra eccłia,ʒ
velle iudicari:niſi ſecutꝰ adiũgeret. Ja,ʒ
qͥdẽ oĩno delictũ ẽ int᷑ vos.qꝛ iudicia ha
bet vobiſcũ. Et ne qͥſq; ita ̊ excuſaret
vt diceret iuſtũ ſe hr̃e negociũ:ſʒ iniqta⸗/
tẽ ſe pati quã vellet a ſe iudicũ ſententia
remoueri:cõtinuo talibo cogitationibuſ

vel excuſatõibus occurrit atq; ait. Qua

renõ magꝭ iniquitatẽ patimini? Quare
nõ potius fraudamini? Ult ad illud rede
atur qð dũs ait.Si qͥs voluerit tunicã
tuam tollere:⁊ iudicio tecum gtenuere⸗

Enckhyridion

dimitte illi ⁊ palliũ. Et alioloco Qui ab

ſtulerit inqt tua:noli repetere. Pꝛohibu
it itaq; ſuos de ſecularibo reb cum alis
hoĩb br̃e iudiciuzʒ.Ex q̃ doctrina dicit

* „ R

apks eſſe delictũ.Tñ cũ ſinit in eccłia ta

lia iudicia finiri int frẽs: fratribo iudicã/
tib:extra eccłiaʒ vero terribiliter vetat:

maniteſtũ eſt etia hic qͥd f̃m veniã ↄceda

tur infirmis. Pꝛopt᷑ hec atq; hmõi pẽta

—

⁊ alia licet his mioꝛa at vbᷣbon 2 cogi
on lo iacobo pfitente
ac dicente.in multꝭ enĩ offendimꝰ om̃eſ.

tationũ offenſiõibo ap

opoꝛtet vt q̃tidie crebꝛoq; oꝛemus dñm
atq; dicamꝰ. Dimittenobis debita nr̃a:

nec ĩ eo qð ſequit᷑ mẽtiamur:ſicut ⁊ nos
equi

dimittimꝰ debitoꝛibonrfis. gui
buſdã peccatꝭ q̃ leuiſſima putarent᷑ niſi
grauioꝛa in ſe

adiungens. Mox qppe ait. Si offers
munꝰ tuũ ad altare:⁊ ibi recoꝛdatꝰ fue/
ris:qꝛ frater tuꝰ habʒ aliqͥd aduerſuʒ te
⁊ cetera.Aut qͥs eſtimaret q; magnũ pec

catũ ſit dies obſeruare ⁊ mẽſes et ãꝗnos ?
tpa.ſicut obſeruãt qͥ certis dieb ſiue mẽæ
ſibus ſiue annis volũt vł nolũt aliqͥd in
choare.eo ꝙ ſᷣm vanas doctrinas hoim
fauſta vł infauſta exiſtimet tꝑa:niſi hu/
ſus mali magnitudinẽ ex timoꝛe apoſto
li penſaremꝰ.qͥ talibo ait. Cimeo ne foꝛte

ſine cauſa laboꝛauerim in vobb.

Op etiã magna pẽta cũ in vſuʒ venerit:

aut ꝑua aut nulla eſſe credan.

b gna ⁊ hoꝛreda:cuʒ in ↄſuetudi/

pctõꝛ in deſiderijs aĩe ſue:⁊ qͥ iniqua ge

tur ſanctis demonſtra

gam ꝗq̃ᷓ leuiſſima putarent᷑: niii
nione grauioꝛa. Ouis enĩ dicentẽ fratri
ſuo fatue reũ gehẽne putaret:niſi vitas
diceret.Cui tñ vulneri ſubiecit cõtinuo
medicinã:pᷣceptũ fraterne recõciliatiõöis
tate qbu

Duab⸗

WcC gCCcediben
ta q;uis ma
Inẽ venerint:aut parua aut nulla
eſſe credunt᷑ vſq;adeo vt nõ ſolũ non oc
cultãda:verũetiã iã pᷣdicãda ac diffama/
da videant᷑ qñ:ſicut ſcriptum eſt:laudat᷑

rit bñdicitur. Talis in dinis libꝛis in

tas⁊ clamoꝛ vocat᷑. Gicut hẽs apð eſai

am /ꝓphaʒz de vinea mala.Expectaui in
quit vt faceret iudiciũ:fecit aũt iniqtatẽ
⁊ nõ iuſticiã ſed clamoꝛẽ. Vñ eſt ⁊ illud
in geneſi.Clamoꝛ ſodomoꝝ ⁊ gomoꝛre-
oꝛũ multiplicatꝰ eſt. Quia nõ ſolũ ia,z a
pud eos nõ puniebant illa flagicia:verũ
etiã publice velut lege freqntabant᷑ Sic

njr̃is tꝑibo ita multa mala:⁊ ſinõ talia:in

aꝑtam ⁊ ↄſuetudinẽ iã venerũt:vt ꝓ hii
nõ ſolũ excõicare aliquẽ laicũ nõ audea
mꝰ:ſed nec clericũ degradare. UVñ cũ ex

ponerẽ añ aliquot annos epłam ad gala

thas:in eoipᷣo loco vbi ait aplus.timeo
ne foꝛte ſine cauſa laboꝛauerim in vob:
exclamare cõpulſus ſum Ue peccatt ho
minũ qꝗᷓ ſola inuſitata exhoꝛreſcimꝰ.vſiꝰ

tata vero ꝓ bus abluẽdis filij dei ſanꝰ-
guis effuſus eſt. q;uis tam magna ſint:

vt oĩno claudi ↄtra ſeſe faciãt regnũ ði:
ſepe vidẽdo om̃ia tolerare:ſepe tolerädo
nõnulla etiã facere cogimur.Atq; vtinꝰ?

o dñe nõ oĩa q̃ nõ poterimꝰ ꝓhibere faci
amꝰ. Sed videro vtrũ me uimmoderat?

loꝛ incaute aliqͥd cõpulerit dicere.
e duabo cauſis ignoꝛãtia ⁊ infirmi
Oc nũc dicaʒ
qð quidẽ ⁊ in alijs opuſcu⸗
loxꝝ meoꝝ locis ſepe iã dixi.
auſis peccamꝰ. Aut nõdum
videndo qͥd facere debeamꝰ:aut nõ faci

engdo qðò debere fieri iã videmꝰ. Quoꝛuʒ

duoꝝ illud ignoꝛãtie malũ eſt:ᷣ infirmi
tatis.Cõtra q̃ qͥdeʒ pugnare nos ↄueiĩt:

ſʒ ꝓfecto vincimur:niſi diuinitꝰ adiuue

mur.vt nõ ſolũ videamꝰ qͥd faciẽduʒ ſit:
ſed etiã accedẽte ſanitate delectatio iu/
ſticie vincat ĩ nob eaꝝ reꝝ delectatiões:
q̃s vł hr̃e cupiẽdo:vł amittere metuen/
do:ſciẽtes vidẽteſq; peccamꝰ.iã nõ ſolũ

pctòꝛes:qð eramꝰ eccũ ꝑ ignoꝛãtiã pec

cabamꝰ:veꝝ etiã leg pᷣuaricatoꝛes ci ich
nõ facimꝰqð faciẽdũ iã eẽ nouimꝰ:vł fa
cimꝰ qð nõ faciẽdũ eẽ iã ſcimꝰ.OQuappt
ñi ſolũ ſi peccauimꝰ vt ignoſcat.ꝓptqad
dicimꝰ. dimitte nob debita nr̃a:ſic ⁊¶ nos
dimittimꝰ debitoꝛibo noſtri. venetiaʒ ne

elimni

gackdiſpun
lugcita
Hotärzen
ofune
Alno ded
oiteniE
ſtauigou
mrane
rich

funenug
ninodecke
neniſibül,
uſtehen⸗
mogoe
.
(lionecan

4

mͤſe
Dchihl

nislci
intl
thhini
Dichtti
rgonond
ho oliigze
ſgeirrei

nndant Oic

almdtlirin
rionht
iciſonnse
unr Uicig
lnntgi
plns. ine⸗
ummmn inwe⸗
Uepereagbe
orreſcind ſ
is fliſdeiſin
n nucnsſne
it egnüdt
ſpetolctido
r. Bicz vni
Wodereſr
ne mmocen
unn
Witut ime

lis onla⸗
ſepe üdi⸗
Autroun
Pauunoha
Cuon;
brirmn
uemos)nr
Duinie Adu
itvit /1
S
ncenent,
mhiͤn ſol⸗

Prinibe

luammmgeii⸗
. prinn

.

Pnepen

S*&

—

in ucg
ger golli

peccemus vt regat: ppter qð dicimuſine

nos inferas in temptationeʒ. ille rogan/
dus eſt.cui dicit᷑ in pſalmo. Dũs illumi
natio mea et ſalus mea. UVt illuminatio
detrahat ignoꝛantiã:ſalꝰ infirmitatt
d milentoz dlia dei neceſſaria eſt vt
latur pudoꝛ vt penitẽtia agatur.

Am ⁊ ipſa pe

nitentia qñ digna caulſa eſt
FFmm moꝛt?? eccłie vt agat᷑:ple
rũq; infirmitate nõ agit᷑:qꝛ ⁊ pudoꝛ ⁊ ti/
moꝛ eſt diſplicendi:dũ plus delectat ho
minũ eſtimatio:qᷓ; iuſticia q̃ ſe quiſq; hu
miliat penitendo. Unde nõ ſolu cũ agit᷑
penitẽtia:verũetiã vt agatur:dei miſeri
coꝛdia neceſſaria eſt Alioquin nõ diceret
aplus de q buſdã:ne foꝛte det illis deus
penitẽtiã. Et vt petrus amare fleret:pꝛe
iſit euãgeliſta ⁊ ait. Reſpexit eũ dũs
¶D, in ſpiritũſanctũ irremediabiliter
eccent:qͥ in eccłia catholica remitti ſi/⸗
ipẽta vſq; in finem vite nõ credũt.
Capitulũ. L. XXXII

Bi vero i ec

cleſia remitti peccata nõ cre

–

mẽtis diẽ claudit extremuz.reus eſt illo
irremiſſibili pẽto in ſpiritũſanctũ:ĩ quo
chꝛiſtꝰ pẽta dimittit.De qua q̃ſtiõe diſ/
ficili in Quocdi ge ter h̊ ſolu cõſcripto li/
bello enu eatiſi
taui. De vltima ⁊ generali reſurre/
ctionecarnis. ¶Capłm. I. XXXIII.

IAm vero de

reſurrectõe carnis nõ ſicut
gquidã reuixere iterũq; ſũt
moꝛtui:ſed ĩ eternã vitã:ſicut chꝛiſti ipi/

us caro reſurrexit: quẽadmoduʒ poſſim

4

bꝛeuiter diſputare:⁊ oĩbus q̃ſtionibuſqdᷓ

de hac re moueri aſſolent ſatiſfacere:non
inuenio.Reſurrecturã tñ carnẽ oĩm q cũ
qʒ nati ſunt hoĩm atq; naſcent᷑:⁊ moꝛtui
ſunt atq; moꝛient᷑.nullo modo dubitare

debet chꝛiſtianus.

gens:cõtemnit tantã diuini
muner largitateʒ:⁊ in hac obſtinatione

me quãtũ potui diſpu/

Dueſtio de aboꝛtiuis fetibus an ſint

reſurrecturi. ¶( Cap. L. XXXIIII.

tio:q iam qͥ deʒ nati ſunt i vte

ris matrũ:ſed nõdũ ita vt iam poſſint re

naſci. Si eniʒ reſurrecturos eos dixeri/
mus de his ꝗ iã foꝛmati ſũt:tolerari po

teſt vtrũq; qð dicit᷑. Infoꝛmes vᷣo aboꝛ

tus qͥs nõ pꝛocliuiꝰ perire arbitret᷑:ſicut
ſemia q̃ ↄcepta nõ fuerit: Sed qͥs nega
re audeat:⁊ ſi affirmare nõ audeat:id a/

cturã reſurrectionẽ:vt qͥcqd foꝛme defu

it impleat᷑:atq; ita nõ deſit ꝑfectio qᷓ̃ ac/

ceſſura erat tꝑe:quẽadmodũu nõ erũt vi/

tia q̃ acceſſerũt tꝑe:vt neq; in eo qð aptũ
⁊2gruũ dies allaturi fuerãt natura frau
detur:neq; in eo qð aduerſuʒ atq; ↄtrari
um dies attulerãt natura turpet᷑:ſj inte/
gretur qð nõdũ erat itegrũ:ſicut inſtau
rabitur qð fuerat vitiatũ. Pin puta
tio q̃ſtionis qũ incipiat hõ in vtero ma/
tris viuere qͥ ad carnis reſurrectionẽ ꝑti

here creditur. ¶ Cap. L. XXXV.

uloſiſſime àdẽ int doctiſſimoſ
ꝗri ac diſpurerihot:govnn ab

hoiĩe inueniri poſſit ignoꝛo: q incipiat

bõ in vtero viuere. Utrũ ſit qdã vita oc
culta q̃ nondũ motibo vinẽetis appareat.
Nã negare vixiſſe puerperia: q̃ ppterea

mẽbꝛatim execant᷑ ⁊ eijciunt᷑ ex vter p/

gnantiũ:ne mr̃es q̊ʒ ſi moꝛtua ibi relin/
uãtur occidãt:impudẽtia nimia videt᷑
Er quo aũt incipit hõ viuere:ex illovti
q; iã moꝛi põt. Moꝛtuꝰ vero vbicũq; il
li moꝛs potuit eueĩre:quõ ad reſurrecti
onẽ nõ ꝑtineat moꝛtuoꝝ reꝑire non poſ
ſum. Se monſtris qᷓ naſcũtur et ci
to moꝛiuntur cũ cõmemoꝛatiõe cuiuſdã
bimẽbꝛis. apᷣ. L. XXXVI

Eqʒ eni ⁊ mon
ſtra q̃ naſcunt᷑ ⁊ vinũt quãlibʒ
cito moꝛiãt᷑:aut rſurrectura ne
abũt᷑:aut ita viciata r̃ſurrectura credẽ
da ſt᷑ ac ñ potiꝰcoꝛrecta emẽdataq; nat̃a

Nae pꝛimo oc

currit de aboꝛtiuis fetibo que/

Lper boc ſcru

AA

(Enchyridion

Abſit enim vt illum bimẽbꝛem qͥ nuper
natus eſt in oꝛiente:de quo ⁊ fratres fide
liſſimi qͥ eum viderũt retulerũt:⁊ ſancte
memoꝛie hieronymꝰ pꝛeſ byter ſcriptuʒ
reliquit.Abſit inquã vt vnü hominem
duplicẽ:ac nõ potius duos:qð futuruʒ

fuerat:ſi gemini naſcerent᷑:reſurrecturoſ

exiſtimemus. Ita cetera q̃ᷓ ſinguli quiq;
partꝰ vel amplius vel minꝰ aliquid ba/
bendo:vel quadam nimia defoꝛmitate
monſtra dicunt᷑:ad hũane nature figurã
reſurrectione reuocabunt᷑.ita vt ſingule
anie ſingula ſua coꝛpoꝛa obtineãt:nul/
lis coherentib etiã quecũq; coherentia
nata fuerant:ſed ſeoꝛſum ſibi ſinguł ſua
membꝛa geſtantib:quibo hũani coꝛpo/⸗
rig cõpletur integritas.
., caro hominis moꝛtui:in q buſſi/
bet elementis alijſq;ʒ coꝛꝑibo tranſmute
tur anime quã An reſurrectione re/
nocetur. ¶ Capłm. L XXXVII

On autẽ perit

deo terrena materies: de qua

quẽlibet puluerẽ cinereʒ ve ſoluat᷑:in q̃ſ
libet alitus auraſq; diffugiat:in quãcũ/

qʒ alioꝛũ corpoꝛũ ſubſtantiã vel in ibſa
elementa vertatur:in quoꝛũcunq; anĩia/

liuʒ etiã hominũ cibũ cedat carnẽq; mu
tetur.illi anie hũane puncto tꝑis redit:
que illaʒ pꝛimitus vt hõ fieret creſceret
viueret animaut. SZ
UQ Non eſſe ↄſequẽs ad eaſdem coꝛpor
ptes:terrenas materies vnde lapſe ſunt
in reſurrectiõe reuocari: cũ exemplo ſta
tue ſolubil me

rena materies que diſcedẽte
agnnia fit cadauer:nõ ita reſur
rectione repabitur:vt ea q̃ dilabunt᷑:etĩ

alias atq; alias aliaꝝ rerum ſpecies foꝛ
maſq; vertunt᷑.qᷓ;uis ad coꝛpus redeant
vnde lapſa ſunt:ad eaſdeʒ qͥʒ coꝛpis par
tes vbi fuerant redire neceſſeſit.Alioqͥn
ſi capillis capit redit qð tam crebꝛa ton
ſura detraxit:ſi vnguib qð totiens dem
pſit exectio:immoderata ⁊ indecẽs cogi
tantibo ⁊ iõ reſurrectionẽ camis non cre

moꝛtaliuʒ creatur caro: ſed in
qꝛ fuer

talli a. I. XRKXVIII

dentibo occurrit infoꝛmitas. SGed quẽ/

admodũ ſi ſtatua cuiuſlibet ſolubitłt me,

talli aut igne liqueſceret:aut ↄtereret᷑ in
puluerẽ:aut ↄfunderet᷑ in maſſam: ⁊ eaʒ
vellet artifex rurſus ex illiꝰ materie q̃n/
titate repare:nihil intereſſet ad eiꝰ inte/
gritatẽ qᷓ ꝑticula materie cui mẽbꝛo ſta/
tue redderet᷑:dũ tamẽ totũ ex quo cõſti/
tuta fuerat reſtituta reſumeret.ita deus

mindabilit atq; ineffabiliter artifex: de to

to quo caro noſtra ↄſtiterat:eã mirabili
⁊ ineffabili celeritate reſtituet. Hec ali/
quid attinebit ad eiꝰ reintegrationẽ.vtꝝ
capilli ad capillos redeant:⁊ vngues ad

vngues:an quicqͥd eoꝛũ perierat mute
in carnẽ: ⁊ in ꝑtes alias coꝛꝑis reuocet᷑.
cntaltteattiſicis Puidetid ne quid inde/
cCehs fiat.

Utrũ equales an diuerſe ſuture ſint
tature vel figure reſurgentiũ coꝛpoꝝ
e PWabitul. I. N N N

1
tura reuiuiſcentiũ ſinguloꝝ
erat diuerſa viuentiũ. aut macri cũ
eadẽ macie:aut pingues cũ eadẽ pingue
dine reuiuiſcant. Sed ſi h̊ eſt in conſilio
creatoꝛis: vt in effigie ſua cuiuſq; ppꝛie

tas et diſcernibilis ſimilitudo ſeruet᷑:in

ceteris autẽ coꝛpoꝛis boniſ equalia cun
cta reddant᷑.ita modificabit᷑ illa in vno/
quoq; materies:vt nec aliqͥd ex ea pere/

gt:⁊ quod alicui defuerit ille ſuppleat:qͥ

etiam de nihilo potuit quod voluit ope
rari. Si autẽ in coꝛpoꝛib reſurgentiuʒ
rationabilis inequalitaſ erit:ſicut eſt vo
cum quibo cantꝰ impletur:hoc fiet cuiq;
de materia coꝛpoꝛis ſui:quod ⁊ homi/
nem reddat equalẽ angelicis cetibus:et
nihil incõueniens eoꝛũ ingerat ſenſibuſ
Indecoꝛũ quippe aliquid ibi nõ erit.ſʒ
quicqͥd futurũ eſt hoc decebit.qꝛ nec fu
turũ eſt ſi nõ decebit.
aalternirgm coꝛpoꝛa ſanctoꝝ
Capitulũ.X C.

Eſurgẽt igitur

ſctõꝝ coꝛpa ſine vllo vitio: ſi⸗
ne vlla deformitate. ſicut ſine

Ec illud ẽ con

ſequẽs: vt iõ diuerſa ſit ſta-

VasCO
bus tan
las ert
ſuncch
ſpi G
gocſaup
lopn
iweinta
unn
acrpyege
arasd
inipoſſea
Ntt fen
gonnoſe
ngisboc
göpengu
Ne Oummi
ſicamar.
gionecop'
Glͦntmol
drgronn
Renda
umnodn
Aücene
hobisſe

goſii
e
nogns,

7

W
Mopnüme
Gurceeni
laäde
Urlane
ſuopczp⸗

tirdeo

dolibon
Rrenoode
Mlentudo⸗
Wdinaroo,
hnginco⸗
Mrocor
nckeni⸗
Unecve
ledalo
naſuftn

K.RWe
bet D
ut tadii
muſlmig
lb mutre

Laui mibottn
nr wiſi
mger igdens
tamigden
lemaä mindli
ſina eni
panmu
rmgees
man mutrl
Lpis reuocci
nequidinde

aſe futneſt
mmücrpor
NXNRN

(e

dinetſa ſtſ

tüſin⸗
giü aummd
scieniuge
Sckincoſtn
nag i⸗
co luin
gualacun
Ntilain⸗
det apen⸗
heſoppend
Kod otce
o rvrn;
ſenrſanch
mnbotfirai
nost
snbige,
Centnibui
binocith
chthleenn

npen ſin
C
ſeen.

ioſ

ditã carneʒ: vt nihil nobis repugnet ex

6 noſipᷣos patiamur inimicos.

☚

. „
₰ ð
.
——— s

vlla coꝛruptiõe:onere: difficultate. In qj
bus tanta ſacilitas reſurgẽdi qnta felici

tas erit. Pꝛopter quod ⁊ ſpiritalia dicta
ſunt: cũ pꝛoculdubio coꝛꝑa ſint futura ñ

ſpũs. Sʒ ſicut nũc coꝛpꝰ aniale dicitur

qð tñ coꝛpꝰ nõ ania eſt.ita tunc ſpiritale

coꝛp erit:coꝛpus tñ nõ ſpũs erit. Pꝛo⸗

inde q̃ntũ attinet ad coꝛruptionẽ:qᷓ nũc
aggrauat aiam: ⁊ ad vitia qbus caro ad
uerſus ſi püm ↄcupiſcit:tũc nõ erit caro

ſed coꝛpꝰ.qꝛ ⁊ celeſtia coꝛꝑa ꝓꝑhibentur.

Pꝛopt qð dictũ ẽ.Caro ⁊ ſãguis regnũ
ei nõ poſſidebũt.Et tanqᷓ; exponẽſqͥd

dixerit. Neq; coꝛruptio inqͥ tincoꝛrupti
onem poſſidebit.Oð pꝛius dixit caro ?⁊

ſanguis.hoc poſtea dixit coꝛruptio.Et

qð pꝛiꝰ regnũ dei:h poſtea incoꝛruptio

nẽ.Quantũ aũt attinet ad ſubam:etiam
tũc caro erit. Pꝛopter qð ⁊ poſt reſurre/

ctionẽ coꝛpꝰ chꝛiſti caro appellatuʒ eſt.
SDʒ iõ ait apłs. SGeminat᷑ coꝛpꝰ anĩiale.

reſurget coꝛpus ſpiritale. Om tãta erit
tũc ↄcoꝛdia carnis ⁊ ſpũs:viuificãte ſpi
ritu ſine ſuſtẽtaculi alicuiꝰindigẽtia ſub

nobis:ſed ſicut foꝛis neminẽ:ita neci

Dualiter etiã illi reſurgant qͥ a maſſa

ditionis nõ ſunt diſcreti.¶¶ Ca. XCI.

ab illa ꝑditõiſ maſſa q̃ facta

tur ꝑ vnũ mediatoꝛẽ dei ⁊ hoĩum.reſur

gent qͥdẽ etiã ipᷣi vnuſqͥſq; cũ ſua carne:

ſeg vt cũ diabolo ⁊ angelis eiꝰ pumant᷑.

Vtrũ ſane ipᷣi cũ vitijs ⁊ defoꝛmitatib
ſuoꝝ coꝛpoꝝ reſurgant:q cunq; ĩ eis vi/
tioſa ⁊ defſoꝛmia mẽbꝛa geſtarũt:in ren/
do laboꝛare àd opus eſt. Neq; enim fati
gare nos debz incerta eoꝝ habitudo vel
pulcritudo:quoꝛũ erit certa ⁊ ſempiter,/

na dãnatio. Nec moueat qũo in eis erit
coꝛpus incoꝛruptibile ſi dolere poterit:
gut quõ coꝛruptibile:ſi moꝛi nõ poterit
Non eſt enĩ vera vita:niſi vbi felicit᷑ vi/
uitur.nec vera incoꝛruptio:niſi vbi ſalꝰ

nullo doloꝛe coꝛrũpit᷑. Ubi autẽ infelir
moꝛi nõ ſinitur:vt ita dicãa:moꝛs ipᷣa nõö

moꝛitur.⁊ vbi doloꝛ ꝑpetuus nõ interi/

paruuloꝛũ un pena erit.

da qua penale
mittitur homini accidiſſet:ſi nemo pec/
caſſet. Mitiſſima ſane oĩm pena erit eo/
rũ:qͥ pᷣter peccatũ qð oꝛiginale traxerũt:
nullũ inſuꝑ addiderũt.Et in ceter que
agddiderunt: tanto qͥſq; tolerabilioꝛẽ ibi
habebit danationẽ: qᷓnto hic minoꝛẽ ha
buit iniqͥtatem. S

WBicũqʒ veꝛo

eſt ꝑ hoĩem pᷣmũ:nõ liberã/

9 4

latebũt cũ aꝗ iudiciũ ꝑuenerimꝰ.

1.

mit: ſed affligit: ipa coꝛruptio non finii:·

Hec in ſanct ſcriptun ſecũda moꝛs di/

Atur Al! O, nec ma nec ſecuda moꝛe
homini accidiſſet: ſi nemo peccaſſet. Et
ꝓꝙq;uis impij diuerſo modo erucient᷑:tũ

Eapitulu. X CII.

Ec pꝛima tñ
oꝛs qua ſuũ coꝛpꝰ anĩia
elinquere cogit᷑:nec ſecũ/
coꝛpꝰ ania relinq̃re nõ ꝑp/

t iniqͥtatem. Hremanẽtibo im
pys in eterna danatione:tunc ſcient ſan

cti quid boni eis ↄtulerit gratia.

apitulũ.XCIII.

Emanẽtibug

itaq; angeł ⁊ hoĩbo repꝛobᷣ
in eterna pena: tunc ſctĩ ſci

nt pleniꝰ

Ent pleni quid boni eis ↄtulerit gratia.
Tuc reb ipᷣis euidetibo apparebit: qð i

pſalmo ſcriptũ eſt. Miſericoꝛdiã ⁊ iudi/

cium cantabo tibi dñe.Quia niſi ꝑ inde

bitam miſericoꝛdiã nemo liberat᷑:et niſi

iiudicis nemo damnafk.

omia que nũc nos latent:tũc non
H ¶ Eapitulũ. X CIIII.

Mnc nõ late

bus puulis vnus eſſet aſſu

mendus ꝑ dei miſericoꝛdiã: aliꝰ ꝑ iudici
um relinquedus.in qͥ is qͥ aſſumeret᷑ ag ⸗/
noſcerʒ: qd ſibi ꝑ iudiciũ deberet:niſi mi
ſericoꝛdia ſubueniret. cur ille potius qᷓ

iſte ſuerit aſſũptꝰ: cũ cĩ vna eẽt ambob.
curapud q̃ſdãa nõ facte ſint vᷣtuteſ:q̃ ſi fa

cte ſuiſſent: egiſſent illi poĩes pñiaz:⁊ fg
ce ſint apud eos qͥ nõ fuerant credituri

pertiſſime nãq; dñs dicit. Ve tibi co
roʒaim:⁊ ve tibi betſaida.qꝛ ſi in tyro et

bit qð nũc latet.cũ de duo

r — ..
. h. . .
xo = ſ —R—

EEnchyridion

ſydone facte fuiſſent vᷣtutes qᷓ facte ſunt
in vob:olim in cilicio ⁊ cinere pnñiaʒ egiſ
ſent. Nec vtiq; de iniuſte noluit ſaluos
fieri:cũ poſſent ſalui eſſe ſi vellet.Lũc in
clariſſima ſapiẽtie luce videbit᷑:qð nunc
pioꝛuʒ fides habʒ: anteq́; manitfeſta co/
gnitione videat᷑.q; certa ⁊ immutabilis
⁊ efficaciſſima ſit volũtas dei:qᷓ; multa
poſſit ⁊ nõ velit:nihil autẽ velit qð non
poſſit.q;q; ſit veꝝ qð in pſalmo canitur
De aüt nĩ in celo ſurſum:in celo ⁊ ĩ ter/
ra omia q̃cunq; voluit fecit.Oð vtiq; ñ
eſt veꝝ:ſi aliqua voluit ⁊ nõ fecit.Et qð
eſt indigniꝰ:iõ non fecit.qm̃ ne fieret qð

volebat ompᷣs:volũtas hoĩs impediuit

Hon ergo fit aliqd niſi omp̃ᷣs fieri velit:
vb ſinendo vt fiat vł ipᷣe faciẽedo.
¶ D, recta confeſſione credamus omni
