ſtini ad laurentuim.

De niplici habitaculo

.

Ed ſit aliquan

Aꝗqgo huiꝰ voluminis finis: qd

el appellare debeas vl habere. Ego tfũñ
eũ ſpernẽda tua in chꝛiſto ieſu ſtudia nõ

14 Piui Augnſtini Hipponenſis epi/
ſcopi de triplici habitaculo libellus feli
citer incipit. “

g

Nonmnipotentis dei
magnu facta habita
cula.pmuʒz. imum

ſummũ regnũ dei
— yll regnü celoyꝝ di⸗
citur.imum vocat᷑ infernꝰ.mediũ mun/
dus pᷣſens:vł oꝛbis terrarũ appellatur.

Quoꝝ extrema oĩa ſibijnuicẽ ſunt ↄtra
ria:⁊ nulla ſibi ſocietate ↄiũcta.Que en

ſocietas põt eſſeluq ad tenebꝛas: ⁊ chꝛi
ſti ad belial: Mediũ aũt nõnullam hʒ ſi
militudinẽ ad extrema. Unde lucẽ ⁊ te/
nebꝛas hʒ.frigus ⁊ caloꝛẽ.doloꝛẽ ⁊ ſani/
tatẽleticiã ⁊ meroꝛẽ.odiũ ⁊ amoꝛeʒ.bo/
nos ⁊ malos.iuſtos ⁊ iniuſtos.domĩos
⁊ ſeruos.regnũ ⁊ ſubiectionẽ.famẽ ⁊ ſa⸗/
tietatẽ.moꝛtẽ ⁊ vitã:⁊ innumera hmõi.

Nuoꝛũ omniũ pars vna imaginẽ habet

regni dei:ꝑs altera inferni. Commixtio

nanq; ſimul bonoꝝ ⁊ maloꝝ in h mũdo

eſt. In regno aũt dei nulli mali ſunt:ſed
om̃es boni.At in inferno nulli boni ſed
om̃es mali.Et vterq; loc ex medio ſup
pletur. Hominũ eni huiꝰ mũdi alij ele/
uantur ad celũ.alij trahunt᷑ ad infernũ.
Similes quippe ſilłibo iungunt᷑.i.boni
bonis:et mali malis. Juſti hoĩes iuſtis
angelis.⁊ trãſgreſſoꝛes hoĩes trãſgreſſo
ribo angel. Serui dei deo. ſerui diaboli

diabolo. Benedicti vocant᷑ ad regnũ ſi /

bi paratũ ab oꝛigine mundi. Maledicti
expellunt᷑ in ignẽ eternũ:qͥ paratꝰ eſt dia
bolo ⁊ angel eiꝰ. Bona aũt regni celeſtiſ
dicere:vl cogitare:vł intelligere:vt ſunt
nullus põt carne veſtitꝰ. Oulto enĩ ma
ioꝛa ⁊ melioꝛa ſunt:qᷓ; cogitant᷑ ⁊ intelli/
gunt᷑:dũ ſcriptũ eſt. Oð oculꝰ non vidit
nec aun audiuit:nec in coꝛ hoĩs aſcẽdit
q̃ pꝛeꝑauit deꝰ diligẽtibi ſe. Regnũ nãq;
dei oĩ fama maiꝰ ⁊ oĩ laude meliꝰ.oĩ ſci/
entia innumerabilius:oĩ głia q̃ putat᷑ ex
cellentiꝰ. Mala aũt inferni dicere vel co

gitare vt ſunt:nemo pᷣt. Peioꝛa quippe·

Zia ſumt

⁊ mediũ: quoꝛum

ſunt ade
planüͤctl
rigſel
derlenge
hotiliefib
Niätbean

Mdend

Algamng
lltonis
omititie
Eimali.
oscaliſt
ſireſtoe⸗
obtemniſt
goupnap⸗
ſorfloſan
Peronai
CNtongtſſo
1ſpoßui
Neideſen
ſonihiliuu
daihllian
Cta.
Wad

dſ

ureg
kitasſſin
lumtna
lediabe
ſ
dignas
Piincip
no figg
Aringn
Alcent
langztl
ſciun.
ljaſcitur.

ultini

Deguy⸗
nungener
ſenſamis.
ſentimori
ſeuer

Pponeſst
golbannſe

aſun
Mhotento
unlanin
ufntimn
ungonm
ummgi de
rgiand
mtümn
mni pplem
nnmciſur,m
Nüin Onrat
Nebrns: 1ch
ſönullambzli
ndelucette⸗
dolortt n⸗
1anz/
los. domios
merapwi.
magridede
n. Conninng
or n hnun
linl innis
uliboii
nutlp
nicidich⸗
Gntidonn
hoiesiuſts
isniſge⸗
ſeni in
negu,
rncN
Senidi
cent
NAloenin
ttidh⸗
omtii
bos t
ſegͤnig
ol ſ/
i⸗ ſunt
nin ſco⸗
quie

—

ſunt valde q; cogitant᷑ Regnuʒ itaq; dei
plenũ eſt lucis ⁊ pac ⁊ charitat& ⁊ ſapiẽ
tie ⁊ glie ⁊ honeſtatꝭ ⁊ dulcedinis⁊ melo
die ⁊ leticie ⁊ btitudinis ꝑennis:⁊ om̃is
boni ineffabiliſ:qð nec dici nec cogitari
põt.At lacus inferni plenꝰ eſt tenebꝛaꝝ:
diſcoꝛdie:odij:ſtulticie:miſerie:turpitu/
dinis: amaritudinis: offenſiõis: dolori:
aduſtionis:ſitis:famis:ignis inextigui/
bilis:triſtitie:vindicte ꝑennis:⁊ omis i/
effabil mali:qð nec dici nec cogitari pᷣt.
Ciues celi ſunt iuſti hoĩes:⁊ angłi.quo
rũ rex eſt deꝰ om̃ipotens.At contra.Ci

ues inferni ſunt impij hoĩies ⁊ demoneſ.:
quoꝝ pnceps eſt diabolus. Satiat iu/
ſtos viſio ſanctoꝝ hoĩm ⁊ angeloꝝ:⁊ ſu
per omia ipᷣiꝰ dei.Cruciat impios ⁊ pec
catoꝛes viſio hoĩm dãnatoꝝ ⁊ demonũ:
⁊ ſuꝑ omia ipᷣiꝰ diaboli. Nihil in regno
dei deſiderat᷑ qdᷣ nõ inueniat᷑ at in infer/
no nihil inuenit᷑ qð deſiderat᷑. In regno
dei nihil inuenitur niſi qð placet ⁊ dele/

cLtcat ⁊ ſatiat.At contra in lacu miſerie ꝑ/

ennis nihilvidet᷑:nihilq; ſentitur niſi qʒ
Diſplicet:niſi qdð offendit:niſi qð cruciat
In regno eterno erit vita ſine moꝛte.ve
ritas ſine erroꝛe.felicitas ſine ꝑturbatio
ne.Om̃e bonũ ĩ regno dei abudat ⁊ nul/

lum malũ.Om̃e malũ abundat in carce
re diaboli:et nullũ bonũ. Nullus indi/

gnus ĩ regno ſuſcipit᷑ dei. Nullus vero

dignus nullus iuſtꝰ ad internuʒ trahit᷑.

Pꝛincipalia duo ſunt toꝛmenta in infer
no.frigus intolerabile:et caloꝛ ignis in/

extinguibilis. Unde in euãgelio legitur

Illic erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dentiũ. FTletus
nanq; ⁊ liquefactio oculoꝝ ex caloꝛe na⸗
ſcitur. Stridoꝛ vero dentiuʒ ex frigoꝛe
naſcitur. Hinc etiã beatꝰ iob:deaqͥs in⸗
quit niuiũ tranſibunt ad caloꝛẽ nimiuʒ
Dequibo duob innumera pendẽt pena

rum genera.videlicet ſitis intolerabiliſ.

pena ſamis.pena fetoꝛis.pena hoꝛrorꝭ.
pena tinoꝛis.pena anguſtie.pena tene/

bꝛarũ.ſeueritas toꝛtoꝛũ.pñtia demonũ.

ferocitas beſtiarũ.crudelitas miniſtran
tium.dilaceratio immoꝛtaliũvermium.

vermis oſcientie.ignite lachꝛvme.ſuſpi

ria.miſerie.doloꝛ ſine remedio.vincła ſi
ne ſolutione,moꝛs eterna.pena ſine fine.

abſentia chꝛiſti q̊ ad viſionem eiꝰ: q̃ ſola
oĩa ſupradicta ſuꝑat:⁊ om̃ibo peniſ into
lerabilioꝛ. Ue igi illis qͥ perenne ſubire
hec omia mala eciã ſine fine merent᷑ pꝛo
delectabilivniꝰ hoꝛe ſomnio Tãta eteni
⁊ talis eſt om̃̃is huiꝰmũdi gloꝛia ad eter
nam comꝑata gloꝛiaʒ. Melius erat eis
qð dictuʒ eſt de infelice iuda:nõ naſci:q;
malis ſuis meritis plagas inferni ſuſti/
nere.Quid ſtultius:quid inſaniuſ eſt:q;
vmbꝛa ⁊ imagine:⁊ ſimilitudie vere glo
rie:⁊ vere delectatiõis:vere pulcritudi/
nis:veri decoꝛis:veri honoꝛis:moꝛe in⸗
fantium decipi ⁊ ſuꝑari:⁊ ip̃am gloꝛiam
nõ querere:nõ deſiderare: Quis imagi/
nem auri in aqua:ipᷣo auro neglecto eli/
geret:⁊ nõ ſtatim a cũctis fatuus ⁊ inſa
nus crederetur? Quis oꝛbem ſolis ĩ ſpe
culo redditũ:vł in qualibet materia foꝛ
matu:plus diligeret ß ihm ſolem:ernõ
ab omibus derideret᷑: Sic irridendus.
ſic eſtimãdus eſt.quiſqs mũdi huius ca
ducam fragilitatẽ ⁊ inutilem carnis vo/
luptatem diligit.querit.ↄtendit: eterna
gloꝛia ↄtempta:⁊ neglectis regni celeſtꝭ
ineffabilibus gaudijs. Hoc cõmertium
inſipientiũ valde eſt ⁊ miſeroꝛũ:⁊ coꝛ nõ
habentiũ ſanum:etiã ſi plage inferni nõ
ſequerẽtur:q̃ nec dici nec cogitari poſſũt
Duplex vero plaga eſt:ab eterno regno
dei ſeꝑari:⁊ ſemꝑ in inferno cum diabo/
lo damnari:pꝛeſentiã amittere angeloꝝ.
et terribilem ſemꝑ pati demonuʒ pᷣſenti/
am. Quantum caueri:vitari:metui debe
ret:nullo modo dici poteſt. Quis cuʒ ſa
no ſenſu pꝛo vnius diei delicijs:centum
annoꝛum penaʒ eligeret.Et miſeri illi qͥ
ſine vlla ſapiẽtia voluptatem carnis ſe/

quẽtes nõ vitant vitia:nõ effugiũt into

lerabiles penas:nõ centum annoꝛuʒ:nõ
milies mille:ſed omniũ ſine fine ſeculo/-
rum:pꝛo ſexaginta vel ſeptuaginta ino
rũ delicijs vel qualibet coꝛruptibili de-
lectatiõe.Quãtũ autẽ eſt inter vnũ diem
⁊ centũ ãnos:nõ tantũ vtiq;:ſed plus in
ter quadragita vł ſexaginta vel centum
annos:⁊ eternitatem: ſiue in bono ſiueĩ
malo futuram. Unus enim dies aliqua
Poꝛtio eſt in centum ãnoꝛũ ſpacio:q;uis
modica valde.At vero centũ annoꝝ e⸗

ciũ nulla poꝛtio eſt in illa etemitate. Si
enĩ vᷣbi gra centeſima ꝑs vel milleſima
ꝑs eet eternitat:pᷣdictũ eiꝰ ſpaciũ vł cen
tuplũ eiꝰ ſpaciũ:vel milluplũ: eternitas
eſſe deſineret.Oð rõ nõ ſinit eternitatiſ:
q̃ ſi vllo modo vllo tꝑe finiret᷑:eternitas
oĩno nõ eſſet. Voꝛtiter ergo carnali reſi/
ſtenduʒ eſt voluptati.foꝛtiter ↄtra falla⸗
ces huiꝰ mũdi blandicias pugnãdũ eſt.
cõtraq; multimodas ſathane ſuggeſtio/
nes cnnal Omi ſtudio lata ſecłi via
vitan
coꝛdis deſiderio via anguſta q̃ᷓ ducit ad
vitã adeunda eſt ⁊ appetenda. Uia hec
anguſta eſt via abſtinetie ⁊ caſtitatꝭ:hu/
militatis ⁊ oĩs religiõis.quã viã añ noſ
chꝛiſtꝰ attriuit:qua via ad ſuũ regnũ mi
grauit. Cuius veſtigia ⁊ nos ſeqmur:do
nec poſt en eadẽ via ad vꝛbẽ regiã ꝑueni
amꝰ:in q̃ ipᷣe regnat.De q̃ vꝛbe qᷣcqͥd ho
mo dixerit q̃ſi ſtilla de mari eſt. vel qua/
ſi ſcintilla de foco. In qua videlicʒ vꝛbe
ſulgebunt iuſti ſicut ſol:vt dñs ait. Ubi
ſumma pax erit.ſumma qͥes. nullus la/

boꝛ.nullus doloꝛ.nulla pauꝑtas nec ſe ⸗/

bi deſideriũ.nullũ ſitis incendiũ. Sʒ ci
bus ⁊ potꝰ oĩm erit viſio chꝛiſti ⁊ ſancte

trinitatꝭ:⁊ ↄtemplatio puro coꝛdis ocu/

lo ipᷣiuſ diuinitatꝭ.⁊ aſſidua lectio:vt ita

dicã:libꝛi vite.i.eterne veritatis et ſũme

ſapiẽtie:⁊ vᷣbi dei:q̃ eſt chꝛiſti ieſu viſio.
vbi quicqͥd nos nüc latet maĩfeſtũ erit:

vbi rõ manikeſta eſt. cur hic electus eſt:?⁊

iſte repꝛobatꝰ.cur hic in regnũ aſſũptuſ:
ille in ſeruitutẽ redactꝰ:Eur aliꝰ ĩ vte⸗

ro moꝛit᷑:alius ĩ infantia:aliꝰ in iuuẽtu/⸗

te:alius in ſenectute: Cur alius paup et
glius diues: Cur filiꝰ adultere baptiʒa⸗/
tur:⁊ aliqñ filiꝰ legitime ↄiugis añ ba/
ptiſmũ moꝛit᷑. Cur q bene incipit viue/
re aliqñ male finit:⁊ qͥ male incipit: ſepe
bene finit Hec oĩa ⁊ hmõi multa ĩ libꝛo

vite plana ⁊ aꝑta oĩbus erũt. In eadem

vꝛbe pᷣmium ſinguloꝝ oĩm:⁊ ſinguloꝛũ
Pcharitatẽ omniũ erit. Ibi oĩm bonum
omib patebit. Ibi oẽs inuicẽ ſuas cogi
tatiões cognoſcẽt. Ibi nullus ſuꝑioꝛ ſu
perb enit:nullus inferioꝛ inuidꝰ. QOuõ
eni qui om̃es ſicut ſeipᷣum diliget alicui

a eſt qᷓ ducit ad moꝛteʒ.at vero oĩ

at: Ybi nullus eẽ meliꝰ vyl ſuꝑius ↄcupi

ſcet q erit:qꝛ aliter eſſe q; qð meruit:nõ
eſſet decoꝛũ:nec aliter eſie deſiderabit qᷓ;
ð erit.qꝛ ita eſſe vt erit:pulcrũ erit:non
ibiipᷣi ſolũ:ſed etiã vniuerſo coꝛꝑi eccłie
celeſtis. Quõ enĩ membꝝ in coꝛꝑe:ſi ſu⸗/
periꝰ vlł inferiꝰ ponat᷑ aliter qᷓ; natura cõ
ſtituit monſtruoſuʒ efficit coꝛpꝰ ⁊ turpe

Sic nimirũ ſi aliqͥs in regno dei ſuꝑiuſ

oꝛdinet᷑ q; poſtulat ars ⁊ volũtas omni/
potentꝭ artificis:turpitudineʒ efficiet:et
nõ ſolũ ſibimet:ſed etiã om̃i ↄgregatõi:
in qᷓ qui erit minimꝰ maioꝛeʒ ſine dubio
habebit gloꝛiã:qᷓ; totũ hñs mði regnũ:
etiã ſi etemũ eſſet. Uile enĩ eſt valde ele/
mentis frui in cõꝑpatiõe fruendi ⁊ cõgau
dendi ipᷣi deo:⁊ viſibilibo delectari:⁊ coꝛ
poꝛalibo.Tanta ẽ enim pulcritudo iuſti

cie.tanta iocũditas lucis eterne.̊ eſt in/

cõmutabił veritatꝭ ⁊ ſapie.vt etiã ſi non

liceretampliꝰ manere in ea q vnius diei
moꝛa ꝓpter h̊ ſolũ innumerabiles anni
huiꝰ vite.pleni delicijs in circũfluentia

tpaliũ bonoꝝ recte meritoq; ↄtemneren
tur. Nõ enĩ falſo aut ꝑuo affectu dictũ ẽ
Quoniã melioꝛ eſt dies vna ĩ atrijs tuis
ſuꝑ milia. Nihil cõꝑandum dilectiõi et
gaudio qð naſcit᷑ ex inuiſibiliba ⁊ incoꝛ/
poꝛeis:⁊ ex ſocietate angeloꝝ ⁊ iuſtoꝛuʒ
omniũ:⁊ ex certa ſcia ⁊ cognitiõe ipiꝰ di
uine nature:⁊ ex dei ipᷣius facie ad facieʒ
viſione:cuiꝰpulcritudinẽ mirant᷑ angłi:
cuiꝰ imꝑio ſuſcitant᷑ moꝛtui:cuiꝰ ſapien
tie nõ eſt numerꝰ:cuiꝰ regnũ finez neſcit:

cuiꝰ głia neqͥt variari:cuiꝰ lux tam ſoleʒ

obſcurat vt eiꝰ cõꝑatõe nullã hẽat lucẽ:
cuiꝰ dulcedo tam mel ſuꝑat:vt ei cõꝑa/
tum velut abſinthiũ ſit amariſſimũ Cu
ius faciẽ ſi oẽs carcere inſerni incluſi vi/
derent:nullã penã:nullũ doloꝛẽ:nullãq;
triſticiã ſentirẽt. Cuiꝰ pñtia ſi in iferno

cũ ſctis habitatoꝛibo apꝑeret.ↄtinuo in

femꝰ ĩ amenũ ↄuerteret᷑ padiſuʒ. Cuiꝰ ſi
ne nutu n foliũ ð arboꝛe cadit.Cuiꝰ o/
culus flammiuomi pꝛofunduʒ penetrat

inferni.Euius auris tacitam coꝛdis vo
cem audit:id eſt cogitationem. Cuius

oculus non minus audit q; cuius au⸗
ris non minus videt q; audit: quia non

(nſin

antgbecn
deſcan
ſcnnu
lecun, C
uoalro
iduutyi
ſri ok
ngelizbn
lechebo⸗
odie alio⸗
oniendi
ißtenia?
nſafentis
ſchitth
Uic
ah
ictiingnin
ſenopent
uſatdeia
ſbngcdicge
e Geis
Ger
Nrra⸗
ſtieytrol
luſttr
ſcnrade
oelierp
Ngenre
iegove
ocoac'
boſoe
nqenoin
Penämord
Kautinfe
uividene
Lushhus

likſenog,

nonſenbiea
mlugzbi

—

—

3 ſbiiiih
Künmng
s nn
ledeſahi;
nhgienenn
taſmgiant
fin opeſſ
ic
dtenprne
Ndodaſſpun
1Wünsori
tmdicchan
mon Hegni
nuigſidrb⸗
ibüonöinegi
lenick deie
Efuenditcigt

bdclalantde

pulanncoiu
vangefin
ienaniſinon

ac;mins did

mendics ni
n Crakban
wüdcs Nennen
Worſemndin
ortuimmon
mum dlanii
miltti,
lp tliinni
gttüei /d
sſucradhnccg
nintngi

emniondſagien

güͤfnancen
abimtumſe
ennlipeniu⸗
luneſtacſn
rummiine
rithnimn
inlinin
beiirinn
ne en
sli
vſnc 4

MManM,
mnn (iß

n d
rns
Anun

(JFfo.

coꝛpus ſunt:ſed ſumma ſapiẽtia ⁊ certa
cognitio.Cuiꝰ delicie ſine faſtidio ſati/⸗

ant:que cũ a beatꝭ inueniunt᷑:ſemꝑ tamęg
deſiderant᷑:⁊ eſuriem ⁊ ſitim ſine pena e

ſiciunt.id eſt ardenti ſemꝑ deſiderio de/

lectant.Cuiꝰ ſecreta mirabilia videnti/⸗

bus ea ſemꝑ noua ſunt ⁊ mira:⁊ nõ plus
cũ incipiũt videri pariũt ſtupoꝛẽ cernen
cibo:q; poſt mille ãnos ⁊ milies mille Et
cũ angeli ab initio mũdi ea ſoliti ſint vi/
dere.inde hodie nõ minꝰ mirant᷑ ea q; in
bᷣmo die.alioqn dudũ coꝛã angelis aſſi/
duo videndi vſu vileſcerent. Cuiꝰ ↄgni
tioni pᷣterita ⁊ futura:nõ pᷣterita ⁊ futu⸗
ra:ſed pᷣſentia ſunt. Unde nõ diem iudi/
cij videbit:⁊ pᷣmũ diẽ ſeculi nõ vidit:ſed
vtrũq; videt.Cuiꝰ pᷣſcientia neminẽ co/⸗/
ad peccanduũ:vt multi erranteſ dicũt
Si eni inquiut pᷣſciuit adam peccaturũ
eſſe:nõ peccare nõ potuit. Ex quo erro⸗
re naſcit᷑ deũ cauſaʒ eſſe peccatiquod ne
phas eſt dicere:⁊ illi tamẽ ſuis vᷣbis alli
gant᷑. Di en qð pᷣſcientia dei habʒ neceſ
ſe eſt fieri:ideo volũtate ppꝛia hõ pecca/
nit:⁊ nõ alia neceſſitate.qꝛ in pᷣſciẽtia dei
fuit vt volũtate ⁊ libero arbitrio:et non
neceſſitate cogente peccaret. Siergop̃
ſcientia dei nõ põt vitari:nõ potuit ho/
mo aliter peccare niſi volũtate:nlła alia
vi cogente:qꝛ ita de/ pᷣſciuit peccaturuʒ
i ergo volũtarie:nõ coact eſt. Gi.n.
nõ coactꝰ eſt ad peccãdũ: potuit ſine du
bio nõ peccare ſi vellet:ideoq; penã me/

ruit:qꝛ nõ inuitꝰ peccauit: alioqn a deo

pꝓpenã moꝛtꝭ nõ ſuſciꝑet. Cuiꝰ locutio eſt
occulta inſpiratio:qua mẽtibo ſuã volũ/
tatem ⁊ ſuã veritatẽ inuiſibiliter oñdit:
quã videndo angeli ꝑ oĩa deo obediunt.
Cuiꝰ laus eſt qua electos laudabit.ma
nifeſtatio qua ſuoꝝ electoꝝ bona oĩbus
monſtrabit.aſſidua autẽ laus qua electi

eum laudabũt eſt admiratio eiꝰ ꝑennis.
Nuimiro modo nõ tpꝑe pceſſit mũduʒ ⁊
tempꝰ. Nulliꝰ eniʒ hoꝛe ſpacio fuit ante

mũdũ:⁊ tñ ſemꝑ erat ſine initio. Nõ enĩ
erat tempꝰ an tempꝰ.Cempꝰ aũt cũ mũ
docreatuʒ eſt. Di igit᷑ tempꝰ ab initio
mũdi cepit currere:ante mũdũ factuʒ nõ
erat. Ideoq; nullo tpe:vt pᷣdiximꝰ:pceſ⸗
ſit deus tꝑa ⁊ mũdi eis coeuũĩmo pau

lo eis pꝛioꝛẽ:eiꝰ enĩ motu ceperũt curre/

re Quicqͥd mouet᷑ ſuũ motu pᷣcedit In/
effabili eternitate pᷣceſſit deꝰ mũdũ:non

tꝑe:cuiꝰ cꝑs ante mundũ nõ erat. Cuiꝰ

lux tenebꝛas depellit ignoꝛãtie.cuiꝰ ali⸗

qua nticula:hecom̃ia ͥ dixim? vᷣa ⁊ cer
ta eſſe cognoſcimꝰ. Eadẽ luce meliꝰ eſſe

verũ qᷓ; falſuʒ videmꝰ:⁊ tñ peius eſſe ve
rũ malũ:vł verũ pctm̃:q; falſuʒ malũ vł
falſum pctm̃.nõ qꝛ veꝝ eſt: ſed qꝛ maluʒ
vł pctm.ſed iõ malũ vł pctm̃ eſt.qꝛverũ
malũ vl pctm̃ eſt. Aliter enĩ nõ poſſet eſ
ſe malũ vel pctm̃.falſum eni malũ nõ eſt
malũ.vt falſum argetũ eſt. Poteſt aliqͥs
dicerea veritate malũ vł pctm exoꝛtum
eſſe:vł factũ:⁊ quodãmodo opꝰ eſſe veri
tatis malũ:qð oĩno falſuʒ eſt.Om̃e eniʒ
veꝝ inqntũ veꝝ:bonũ eſt:⁊ averitate igi
tur eſt eſſe veꝝ:vt ſit malũ vł pctm̃:non
ipᷣm malũ vel petm.aliud nãq; eſt ißum
malũ:aliud veꝛũ eſſe illud. Quãuis igit᷑
ipᷣm malũ bonũ nõ eſt:bonũ eſt tñ veruʒ
eſſe vt ſit ilud. Niſi eni bonũ eſſet eẽ ma

luz: mullo mõ ſineret deꝰ illud fieri Oul

ta quippe bõa demat om̃ipotens facit:
vt de adulterio hoĩum bonos foꝛmat et

facit hoĩes. Si vero quadã lucis ꝑticu

la quaſi ꝑ anguſtas rimas infuſa: hec et
alia que nouimꝰ vera eſſe cognoſcimus:
quali ⁊ quãta luce ſapiẽtie ⁊ ſciẽtie illic
illuſtrabimur.vbi ipᷣm ſolem veritat fa/
cie ad faciẽ videbimus.id eſt certa et ve/
ra ſapiẽtia cognoſcemꝰ. Cuius pᷣſentia
ſimiles ei facit pᷣſentes.Qui enĩ vere ſa⸗
pientie.vere pulcritudini.vere eternita/

ci adherebit.ſapiẽs vtiq; ⁊ pulcer ⁊ eter
nus erit. Sic enĩ abſentia eiꝰ diſſimiles
omnino ei facit. Cuiꝰ eternitas ſine ini/
tio ⁊ ſine fine eſt Si enĩ eſſet tempus qñn
non eſſet:quis euʒ faceret?: Ipſeeſt ſolus
deus. T ante ipᷣm alius deus non erat:nõ
eſt nec erit. Non ſeipᷣum creauit:cum ni/
hil ſeipᷣum creat Qua enĩ potentia qͥ om
nino nõ eſſet ſeipum faceret: Reſtat igi/
tur ꝙ oĩno non eſt factus deꝰ. Cuʒ ergo
nullo modo deus factꝰ eſt: ſine initio an
te omnia erat. Quicquid enim factuʒ eſt

habet initium:⁊ quicqͥd initiũ habet ſi⸗/

ne dubio factũ ẽ: nõ ab alio:niſia deo nõ
ſfacto:ſed omia faciente. Cuiꝰ ſcientia ſi

ne vlla varietate cognitionis:⁊ ſine vllo
viſu huc ⁊ illuc vniuerſalẽ varietatẽ om
niũ creaturarũ:angeloꝛũ:hominũ:ſtella
rũ:arenaruʒ:capilloꝛũ:verboꝝ:cogitati
onũ:momentoꝝ omniũ ſimul ⁊ ſemel cõ

pꝛehendit ⁊ ĩtelligit. ons igit᷑ ⁊ oꝛigo

om̃is ſcientie deꝰ eſt.quẽ quãto plus qͥs

bibet tanto plus ſitiet: Incõparabiliter
ergo totiꝰ mũdi regnũ:vt ſupꝛa diximꝰ:
⁊ ſi eternũ eſſet:pᷣcellit ſocietas angeloꝛũ

2⁊ ſanctoꝝ:⁊ pᷣſenti ipᷣius dei adeſſe viſio

ni. In cuiꝰ viſione trina ſcientia naſcit᷑.
id eſt homo qͥ cernit:⁊ deꝰ qui cernitur:
⁊ ceteri om̃es om̃ia videbũt ⁊ intelligẽt

Sicut enĩ ꝑ ſpeculũ vitreũ trina nob vi

ſio adminiſtrat᷑.qꝛ noſipᷣos: ⁊ ipᷣm ſpecu

lum:a quicqͥd pᷣſens adeſt videmꝰ. Sic

ꝑ ſpeculũ diuine claritatis ⁊ ipᷣm deũ vt
eſt videbimꝰ qntũ poſſibile eſt creature:
⁊ noſipᷣos:⁊ ceteros vera ⁊ certa ſcientia
cognoſcemꝰ. Tunc abdita creaturarũ ⁊
ipᷣius infemi videndo deũ videbimus.
Tüc iuſtis manifeſtũ erit quõ deꝰ eſt in
uiſibilis incõꝑabilis ſine initio: ⁊ ſine ſi
ne ante om̃ia.Quicqͥd intereſt int᷑ naſci:
qð ad filiũ ꝑtinet:⁊ ꝓcedere qð ad ſpiri/
tüſea encrlkexceprocyrn. ex vno natuſ ſit
alter ex duob ꝓceſſit.Et quõ pater non
pceſſit filiũ temꝑe ſed oꝛigine.nec ſpũm
ſanctũ: Et quõ omia dei vnũ ſunt ĩ deo:
excepto qð ad relationẽ ꝑtinet. Nam ſa/
pientia ⁊ veritas dei:⁊ eternitas non di

uerſa ſunt int᷑ ſe:ſed vnũ ſunt ſicut ⁊ om
nia. Sapiẽtia enĩ dei nõ magꝭ ſapientia

q; veritas eſt.⁊ nõ mag veritas eſt q; ſa
pientia:qᷓ; eternitas:q; cetera dei omnia

Unũ eni ſunt in deo:⁊ nõ ſolũ hec in᷑ſe
eadẽ ſunt in deo:ſed nõ aliud ſunt q; iſße

deus. Et quõ mũ dus erat in deo:ante/
q; in ſeipᷣo eſſet nõ mũdus ſed deꝰ.Et q̃/

modo vbiq; totꝰ ſine loco. magnus ſine

qntitate.bonꝰ ſine qualitate.Et quomõ
omia penetrat mũda ⁊ immũda ſine ſui
pollutione.SGi enĩ lux iſta viſibilis om
nia loca illuſtrat ⁊ ſterquilinia etiã pene

nto magis de q eſt inuiſibilis ⁊ incõ/
mutabilis lux:omia penetrat regit ſuſti
net circundat illuſtrat ſine vlla mutatio

ne vel pollutione:nõ ſolũ celeſtia ⁊ terre

quattuo 4
ti ſe ſubito obtulerũt.ſcilicet lectio.me/
ditatio. oꝛatio ⁊ ↄtemplatio. NHec eſt ſca
la clauſtraliũ qua de terra in celũ ſuble/
uantur:gradib diſtincta paucis:imenſe
tamẽ ⁊ incredibib magnitudis.Cuiꝰ ex
aca iniir qui trema pars terre innixa eſt: ſuꝑioꝛ vero
tat ſine ſui fetoꝛe:⁊ ſine ſui pollutione: nubes penetrat: ⁊ ſecreta celoꝛũ rimatur
DNi gradus ſicut nominibus ⁊ numero
ſunt diuerſi:ita oꝛdine ⁊ numero ſunt di
ſtincti. Quoꝝ ppꝛietates ⁊ officia dem
ſingula qͥd circa nos efficiant:quõ inter

ſtria: ſed infernalia? Tũc erit electis dei

trina viſio.id eſt coꝛpalis qua coꝛꝑa cer

nentur quoꝛundã ſplendẽtia vt ſol:quo
rundã vt luna:alioꝝ vt ſtelle Et ſpualis

qua ſimilitudies coꝛpoꝝ in ſpũ nõ falla

ci fantaſia inſpiciẽt:qua viſiõe etiam bo

die fruunt᷑ ſpũs iuſtoꝛũ poſt coꝛpoꝛum

clauſtra.Et viſio intellectualis:qua pu
ro mentis oculo in ſpũ deũ videbũt:⁊ ſu
as anias ⁊ vᷣtutes intimas:⁊ ſpũs ange
licos.Tunc duplices deo acturi ſũt gra

tias videlicʒ ꝓ ſua liberatione a ꝑpetua

damnatiõe:⁊ pꝛo bonoꝝ ineffa bili retri

butione. CTunc cõmunis omniũ reus et
hoſtis diabolus in ↄſpectu omnium ele
ctoꝛũ dei damnabit᷑. Cniꝰ damnatio in

tolerabilis pena delectabile ſpectaculuʒ
pᷣbebit electis. Tũc ardentiſſimo amoꝛe

liberatoꝛẽ ſuũ ⁊ omniũ bonoꝝ datoꝛem
amabũt:⁊ ſine fine ſine faſtidio clamoꝛe
coꝛdis laudabũt deũ om̃ipotenteʒ beni⸗
gnuʒz ⁊ miſericoꝛdẽ. Cui eſt honoꝛ ⁊ glo

ria nũc ⁊ ꝑ omia ſecula ſeculoꝝ Amen.

ſis de triplici habitaculo liber explicit.

EKiuſdem Diui Auguſtini epi Hip/
ponenſis Scale paradiſi liber incipit

Wm die
quadã coꝛꝑali ma
nuuz laboꝛe occu/
patus de ſpiritua/
lis hoĩs exercitio
cogitare cepiſſem.

puales gradus animo cogitã

Unrofvp

Cnieißedi⸗
fpluen
Gepdc
Tadd
ſlſoläͤch
mMaſticnt⸗

r Conti

ite ia
itpe
Contiplmne
Gnnone O
Mldemnule
deth
nihldeä
ſuaneet
Adatin
Gania dil
Potet nia
neumerte
nenirepo
deſcenbe
Edeidian
mupfnitti
fiunioco
nuehlien
nlaerf
ſtrnöh
7200⸗

i (en
Eagtſi,
dle Erſzil
inſpä wi
lideninh,
baſaapuun
bnh
aiſchidtſn
netſisnngt
Nsamſign
enespen
irſhb m
bomnüfenset
monniume
dbdammanoin
bleſpecnal
mrimommoe
donop dann
ſahoochmor
ſpumnt; n;
c donorn
wula Ann.

copihidon⸗
Mlbagin.

almici
iü

ſe inuicẽ differant ⁊ pᷣemineãt:ſi qͥs dili/
gent inſpiciat.quicqͥd laboꝛis aut ſtudij
ẽderit in eis:bꝛeue reputabit ⁊ faci/
le:pᷣ vtilitatiſ ⁊ dulcedinis magnitudine
Eſt aũt lectio ſedula ſcripturaꝝ cuʒ ani
mi intentiõe inſpectio. Meditatio ẽ ſtu
dioſa metis actio:occulte veritatꝭ noti/
ciã ductu ꝓpꝛie rõnis inueſtigans.Oꝛa

tio eſt deuota coꝛdis intentio in deum:p

malis amouẽdis ⁊ bonis adipiſcendis.
Coõtemplatio eſt mẽtis in deuʒ ſuſpenſe
quedaʒ eleuatio eterne dulcedis gaudia
deguſtans.
Deſcriptio Fſic q̃ttuoꝛ graduũ.
¶Blignatis er
go quattuoꝛ graduũ deſcri/

ptionibo. reſtat vt eaꝝ officia
Lectio inquirit: meditatio in

videam

uenit: of̃o poſtulat:cotẽplatio deguſtat.
Vngde ipᷣe dñs dicit.Querite ⁊ inuenie/⸗

tis:pulſate ⁊ aperiet᷑ vob. Querite legen
do: ⁊ inuenietꝭ meditãdo Pulſate oꝛãdo
⁊ aperiet᷑ vobis ↄtemplãdo.Lectio qua
ſi ſolidũ cibum oꝛi apponit. Meditatio
maſticat ⁊ frangit. Oꝛatio ſapoꝛẽ acqui
rit. Contẽplatio eſt ipᷣa dulcedo q̃ iocũ/

N

ie alteriꝰ: it: inte netrat:
ſingula rimat᷑:attente ↄſiderat ꝙ non di

ſedula meditatio non remanet
xtra:nõ habet aliqͥd in ſuꝑfi/
: pedẽ figit: interioꝛa penetrat:
xit.beati mũdo coꝛꝑe:iſʒ mente:qꝛ nõ ſuf
ficit manꝰ hr̃e innoxias a malo oꝑe:niſi
⁊ pꝛauis cogitatiõibo mũdemur in men
te.Oõð auctoꝛitate ꝓphete ↄfirmat᷑ dicẽ
tis.Quis aſcẽdet in montẽ dñi:aut quii
ſtabit in loco ſancto eꝰ: Innocẽs mani/
bus ⁊ mũdo coꝛde. Itẽ ↄſiderat hãc coꝛ
dis mũdiciã quã optabat idẽ ꝓpheta 4
oꝛans inqͥt vt ſupꝛa. Cogita q; ſollicitꝰ

erat in hac cuſtodia beat iob qͥ dicebat

dat ⁊ reficit Lectio in coꝛtice:meditatio

in adipe.Oꝛatio in deſiderij poſtulatiõe
Contẽplatio in adepte dulcedinis dele/
ctatione.Oð vt expꝛeſſius videri poſſit
vnũ de muli ſupponã exemplum. In le
ctione audio. Beati mũdo coꝛde:quoni
am ipᷣi deũ videbũt.Ecce bꝛeue verbuʒ
ſed ſuaue et multiplex ſenſu. Redeo ſuꝑ
ad paſtũ anĩe:qſi vue miniſtralis ꝙ poſt/
q; anĩa diligenter inſpexit dicit intra ſe:
poteſt aliquid boni eſſe? Redeo ad coꝛ
meum et temptabo ſi foꝛte intelligere et
inuenire potero mũdiciã hanc: pᷣcioſa eĩ
⁊ deſiderabilis eſt res iſta cuiꝰ poſſeſſo/

res dei dicunt᷑. Cui viſio dei q̃ eſtvita e

terna ꝓmittit᷑:.que tot ſacre ſcripture te/
ſtimonijs collaudat᷑. Hoc ergo ſibi ple/

nius explicari deſiderãs incipit hãäcvuã

maſticare ⁊ frangere:eamq; in toꝛculari
ponit:dũ excitat rõem ad inqͥ renduʒ an
ſit:et quõ haberi poſſit hec adeo pᷣcioſa
deſi ap mudiccaas.
fficiũ meditationis.

Pepigi fedus cũ oculis meis ne cogita⸗/
rem quicq; de vᷣgine.Ecce q̃ntuʒ arcta/
bat ſe vir ſanctꝰ.qͥ claudebat oculos ſu/
os ne videret vanitatẽ:ne foꝛte incautui
reſpiceret:quod poſtea intꝰ deſideraret.
Poſtqᷓ; ⁊ hmõi de coꝛdis mũdicia ꝑtra

ctauit:incipit tractare de eiꝰ pᷣmio Ddue

gloꝛioſum:⁊ delectabile eſſe videre faciẽ
deſideratã dñi:ſpecioſaʒ foꝛma pꝛe filiſjs
Poina. iam abiectũ ⁊ vilẽ:non ba
bentẽ ſpeciẽ qua veſtiuit eũ mater ſua:ſ,-
ſtola immoꝛtalitatꝭ indutũ ⁊ coꝛonatuʒ
diademate qͥ coronauit eũ pater ſuus in
die reſurrectiõis ⁊ gloꝛie:die quam fecit
dñs. Cogitat ꝗꝙ in üla viſiõe erit ſatietaf
illa de qua dicit ꝓpheta. Satiabimur
cũ apparuerit głia tua. Uideſne ntum

„

liquoꝛis emanauit ex mima vua: q̃ntus

ignis ex hac ſcintilla oꝛtꝰ eſt: q̃ntuʒ hec
modica maſſa.beati mũdo coꝛde qm̃ ipi
deũ videbũt:in eadem meditatiõe exten
ſa eſt. Ded quantũ adhuc poſſet exten/
di ſi accederet aliqͥs talia exꝑtus. Sen/
tio enim ꝙ puteus altus eſt:ſed ego ad
hec rudis vas in quo pauca haurirẽ vix
inueni. His anima facibuſ inflammata:
his mactata deſiderijs:fracto alabaſtro
ſuauis vnguenti pꝛeſentire incipit: non
de guſtu ſed quaſi narium odoꝛatu. Ex
hoc colligit q; ſuaue eſt huiꝰ meditatio/
nis ſentire experientiã cuius meditatio/
nem nouit adeo eſſe locfidnz. Wea quid
ſaciet:habendi deſiderio exeſtuat: ſʒ nõ
inuenit apud ſe quomodo habere poſſit.

gquã diſtri

Geala

aquanto plus inqͥrit plus ſitit.duʒ ap/

ponit meditationẽ:apponit ⁊ doloꝛẽ.qꝛ

nõ ſentit dulcedinẽ quã in coꝛdis midi

cia meditatio eſſe monſtrat ſʒ nõ pꝛeſtat

Hõ eniĩ eſt legent atq; meditantis hanc

ſentire dulcedinẽ:niſi data fuerit deſuꝑ.
egere enĩ ⁊ meditari tam bonis qᷓ; ma

lis cõmune eſt. Et ipᷣi philoſophi genti
um in q̊ ſumma veri boni ↄſiſteret inue/

nerũt:ductu rõnis. Sed qꝛ cũ deum co

gnouiſſent nõ ſicut deũ gloꝛiſicauerunt:

ſed de ſuis virib pᷣſumẽtes dicebãt.lin
guã noſtrã magnificabimꝰ. labia noſtra

a nobᷣ ſunt:nõ meruerũt ꝑciꝑe qð porue cctũ

rũt videre.Euanuerũt in cogitationib⸗
ſuis.⁊ eoꝝ ſapiẽtia deuoꝛata eſt quã eis

ↄtulerat humanũ ſtudiũ diſcipline:ꝛnon
ſpũs ſapiẽtie:q ſolus dat verã ſapientiã

ſapidã Icʒ ſciaʒ:q̃ cũ alicui ĩeſt: ineſtima

bilis ſapoꝛ iocundat ⁊ reficit. Et de illa

Ddictũ eſt. Sapientia non intrat in mali/

nolam animã. Hoc aũt a ſolo deo eſt. et

ſicut officiũ baptiszandi dñs ↄceſſit mul

tis: poteſtatẽ vero ⁊ auctoꝛitatẽ ĩ baptiſ

mo remittendi pẽta ſibi ſoli retinuit Un

de iohãnes antonomatice ⁊ diſcretiue ð

eo dixit. Hic eſt ꝗ baptiʒat in ſpũſancto

Et de eo poſſumꝰ dicere. Vic eſt qᷣ ſapi/

entie ſapoꝛẽ dat:ſapidã anĩe fac̃ ſcientiã
Sermo ſiqͥdẽ dat᷑ multꝭ.ſapiẽtia pauq:
quã diſtripuit dñs cui vult ⁊ qũo vult.
fficiũ oꝛationis.

Igens oũt ani
ma qad deſideratã cogitatõis
periẽtie dulcedineʒ ꝑ ſe non

poſſit attingere:⁊ nto magꝭ ad coꝛ altũ
cccedit:tanto magꝭ exaltet᷑ deꝰ: humili/

at ſe ⁊ fugit ad oꝛõnem dicẽs. Dñe qͥ nõ

videris niſi a mũdis coꝛdiba: inueſtiga/
niſlegendo:meditãdo q̃ſiui quõ hr̃i poſ/
ſit vera coꝛdis mũdicia. vt ea mediante

vł ex media parte poſſem te cognoſcere.
Ouerebã vultũ tuũ dñe. vultũ tuũ dñe
querebã.Diu meditatꝰ ſuʒ in coꝛde meo

in meditatiõe mea exardeſcet ignis et
deſideriũ ampliꝰ cognoſcẽdi te:dũ panẽ
ſacre ſcripture mihi frãgis: ⁊ in fractiõe

panis:in q̊ magis cognitꝰ es. Et q̃ntuʒ

plus te cognoſco plus te cognoſcere de⸗

radiſi

ſidero: nõ iã in coꝛticelittere ſed in ſenſu

experientie. Nec h̊ peto dñe ꝓptermeri

ta mea ſed ꝓ tua miſericoꝛdia. Fateoꝛ ei
qꝛ indigna ⁊ peccatrix ſum:ſed catellie/
dunt de micis q̃ cadũt de mẽſa dñoꝝ ſu
oꝛũ.Da mihi dñe arram heredita futu
re ſaltẽ guttã celeſtis pluuie:qua refrige
rem ſitim meã:qꝛ amoꝛe ardeo.
¶ Officium contemplationis.

JIs buiuſmo

di ignitꝭ eloquijs ſuũ inflãmat
deſideriũ ſicut oñdit ſuum affe
cctũ. His incantatiõibo aduocat ſpõſum
Dñs aũt cuius oculi ſuꝑ iuſtos ⁊ aures
eiꝰ nõ ſolũ ad pᷣces:ſed ipas pᷣces eoꝝ nõ
expectat donec ſermonẽ finierint:ſed me
diũ oꝛõnis curſum interrũpens feſtinuſ
ingerit ſe:⁊ anĩe deſiderãti feſtinꝰ occur/
rit celeſtꝭ roꝛe dulcedinis circũfuſus:vn
guentis optimis delibutꝰ: aĩam fatiga/
taʒ recreat:eſurientẽ reficit: aridã impin
guat. facit eã terrenoꝝ obliuiſci. Imme
moꝛ ſui mirabilit᷑ foꝛtificando viuiſicãſ:
2æ inebꝛiando ſobꝛiã reddens Et ſicut in
qbuſdã carnalibs officijs adeo vincitur
camalis ↄcupiſcẽtia ꝙ oẽm vſum rõnis
amittit: ⁊ fit hõ quaſi totꝰ carnalis. Ita
merito in hac ſuꝑna ↄtemplatiõe ita ↄſu
munt ⁊ abſoꝛbent᷑ camales mot ab ani
ma: vt in nullo caro ſpiritui ↄtradicat.et
homo quaſi totus ſpũalis.

Dñe quõ ap
pares qñ hec facies:et q8
Rſignũ aduentꝰ tui: Nũqd
huiꝰ ↄſolationis ⁊ leticie teſtes ⁊ nuncij

ua eſt antipbꝛaſis iſta:⁊ ſignificatio inu
ſitata. Que eĩ ↄuentio ↄſolatiõis ad ſu/
ſpiria:leticie ad lachꝛymas: ſi tñ iſte di/
cende ſunt lachꝛyme:⁊ nõ potiꝰ roꝛis in
terior ſuꝑinfuſi ſuꝑfluẽs abũdãtia ⁊ in
terioꝛis ablutionis indiciũ: ⁊ exterioꝛis
purgamẽtũ. Ut ſicut ĩ baptiſmo puero
rũ ꝑ exterioꝛẽ ablutionẽ ſignificatur ⁊ fi
gurat᷑ interioꝛ aĩe ablutio:ita h̊ exterio/
rẽ ablutõeʒ ĩterioꝛ pᷣcedit purgatio O fe
lices lachꝛyme:perãs macule interio:

a ſpuſſancti ad aiam venient.

ſunt ſuſpiria et lachꝛyme. Di ita eſt:no /

coun
tellgüt

(rrhato.
knid

rmrſäite
die n
nada mn
Elunſgt nii⸗
nN idig
mmepuinn
.
huuine
Mufüinling
moid,ſunaſt

Padoetön

Cpikostgune
ocgeſi
efnicrurtane
rüpons ſctnnl
gin etn oaun,
niiee
Waiumſtig,

P äin

Wvila In
Sewwoviudi
ndons biun
Kcis kCnui
poin in inn
amis1
sna donl
iulzandcnd
Hüzls.
4 fumyeni

Intum ad vnionẽ. eddit᷑ ca
ſa quare ſpũſſancti feruoꝛ animã aliqn/

4
“

tur. Beati q; ſic luget qꝛ ridebitis. in la

chꝛvymis agnoſce o aĩa ſponſuʒ tuũ am/

plectere deſideratũ.Nuc toꝛrete tevolu
prtatis inebꝛia:ſuge ab vbere ↄſolatiõis
eiꝰ lac ⁊ mel. Hec ſũt mũda munuſcula
12 ſolacia qᷓ dedit tibi ſpõſus tuꝰ: gemitꝰ
ſczʒ ⁊ lachꝛyme. Adducit tibi potuʒ his
lachꝛymis ĩ mẽſura. He lachꝛyme ſũt ti
biſ panes die ac nocte:panes vtiq; cõfir/
mantes coꝛ hoĩs:
fauuz. Qdñe ſi

⁊ dulcioꝛes ſuꝑ mel et

α

qͥd hupꝰ ſecreta colloquia ꝓferimꝰ ĩ pub
licũ: Cur in carnales affect' vbis cõmu

nib conamur expmere: Inexꝑti talia ũ

intelligũt in libꝛo experiẽties ipᷣa do/

cet vnctio. Aliter aũt littera exterioꝛ nõ
ꝓgeſt quicq; legenti. Modicuʒ ſapida ẽ
lectio exterioꝛis lr̃e:niſi gloſam ⁊ interi/
oꝛẽ ſenſum ſumat ex coꝛde. o re

manet anĩa ſpũſſcti feruoꝛe diſcedente.

AMnia diu pꝛo
traximꝰ ſermonẽ. Bonũ eĩ
erat nos hic eſſe cũ petro et

iohanne cõtemplari głiam ſponſi:⁊ diu

manere cũ illo. Sʒ vellem hic fieri non

duo nõ tria tabernacula: ſed vnũ in quo

eſſemꝰ ſimul:⁊ ſib delectaremur. Sed vt
dicit ſponſus dimitte me. Jam eni aſcẽ/
dit auroꝛa:iam lumẽ gr̃e ⁊ viſitationem
quã deſiderabas accepiſti. Data ò bñdi
ctione.moꝛtificato neruo femoꝛis:⁊ mu

tato noĩe de iacob in iſrael: pauliſper ſe/

cedit ſpõſus diu deſideratꝰ:cito elapſuſ

Bubtrahit ſe tam a pꝛedicta viſiõeq; a
dulcedine ↄtemplatiõis.manet tñ pᷣſenſ

ãqntuʒ ad gubernationæ: qntũ ad gloꝛiã:
Hic reddit᷑ cau/

Ed ne timeas
o ſponſa.ne deſperes. ne exi/

ſtimes te contemni ſi pauliſ/
per tibi ſubtrahit ſponſus faciem ſuam

a deo deſera

eeüũ ipᷣe tñ
tro:nunq; potes eũ latere. Habet etiam
circa te nuncios ſuos ſpũs q̃ſi ſagaciſſi/
mos exploꝛatoꝛes:vt vident quõ abſen
te ſponſo ↄuerſeris:et accuſent te coꝛam
ſpo ſi aliqua ſigna laſciuie ⁊ ſcurrilitatii
in te dephengerint:zelotypꝰ eſt ſponſus

LVII

Omnia iſta cooꝑant᷑ tibi in bonum:⁊ de
acceſſu ⁊ receſſu lucrũ acquiris:tibi ve/
nit:tibi ⁊ recedit. Uenit ad ↄſolationeʒ:
recedit ad cautelam:ne magnitudo cõſo

lationis extollat te:ne ſi ſemꝑ apud te ſit
ſponſus incipias contemnere ſodales.et

hanc continuã viſitationẽ non iam gra/
tie attribuas ſed nature. Hanc autẽ gra

tiam cui vult ⁊ quãdo vult ſponſus at/
tribuit.non iure hereditario poſſidetur.

Uulgare pꝛouerbiũ eſt:ꝙ nimia famili/

aritas parit cõtemptũ. Recedit ergo ne
foꝛte nimis aſſiduus ↄtemnat᷑ et abſens
magis ðeſideret᷑:deſideratꝰ auidiꝰ que/

ratur:diu queſit tandẽ grati inueniat᷑
Pꝛeterea q eſt pᷣſens vita: que reſpectu

future gloꝛie:que reuelabit᷑ in nobis:eni

ginatica eſt: qᷓ nũc ex ꝑteↄgnoſcimꝰ. Hã
hic ciuitatẽ manentẽ nõ habemꝰ:ſed in/
quirimꝰ futurã.Ne ergo exilium depu/
temus ꝓ patria:arraʒ pꝛo pꝛecij ſumma:
venit ſponſus ⁊ recedit viciſſim:nũc cõ
ſolationẽ afferens:nunc vniuerſum ſta/
tum noſtrũ in infirmitate commutans.

pauliſper nos ꝑmittit guſtare quaʒ ſua/

uis eſt: ⁊ anteq; plene ſentiamꝰ ſe ſubtra
hit: ⁊ ita quaſi alis expanſis ſupꝛa nos

volitans ꝓuocat nos ad volanduʒ. qua
ſi dicat.Ecce parũ guſtatis: ſum dulò:

ſed ſi vultis plene ſaturari hac dulcedi/
ne. currite poſt me in odoꝛẽ vnguentoꝝ
meoꝝ hũtes ſurſum coꝛda:vbi ego ſum

in dextra dei patris:vbi videbitꝭ me nõ

ſpeculũ in enigmate:ſed facie ad facie:
⁊ vbi plene gaudebit coꝛ veſtrũ.⁊ gaudi

um veſtrũ nemo tollet a vobis.

¶ Lung de diligentia anime ne omnino
tur.

Ed caue tibi o
ſponſa quõ auertat ſe ſpoſus
Nõ longe ahijt. et ſi nõ vides
videt te.plenꝰ oculis ante ⁊ re/

iſte: ſi foꝛte aliuʒz amatoꝛem acceperis:ſi

2
2

Gcala paradiſi

alijs placereſtudueris. ſtatim diſcedet a

te:⁊ alijs adherebit adoleſcentulis:deli

catus eſt ſpõſus iſte.nobilis ⁊ diues eſt:
ſpecioſus foꝛma pᷣ filjs hominũ.⁊ ideo

nõ niſi ſpecioſaʒ dignat᷑ habere ſponſaʒ

Si viderit in te maculã ſiue rugam.ſta/

tim auertet oculos. Hullã enĩ immũdi/

ciam põt ſuſtinere. Eſto ergo caſta. eſto

verecunda ⁊ humilis: vt ſic a ſpõſo tuo

merearis frequenter viſitari. Timeo ne
diutius detinuerit nos ſermo iſte.ſʒ ad

hec compulit me materia ſterilis ꝑiter ⁊
dulcis:quã ego nõ ꝓtrahebã ſpontane/

us:ſed neſcio qua eius dulcedine trahe/
inuitus.

Officia ⁊ effectus ſinguloꝛũ graduũ

(bper repetitionem.

Cergo que dif

fuſius dicta ſunt ſimul iũcta vł
enita meliꝰ videant᷑.pꝛedictoꝝ
ſummã recapitulãdo colligamꝰ: ſicut in
pᷣdictis exemplis pᷣnotatum videri põt:

quõ pᷣdicti gradꝰ cohereãt ⁊ ſicut tꝑali/

ter ⁊ cauſaliter ſe pcedant.Lectio em q̃ſi
fundamentũ:pᷣma occurrit: ⁊ data mate
ria mittit nos ad meditationẽ. Medita

tio vero quid appetendũ ſit diligentius
inqrit: ⁊ qſi effodiens theſaurũ inueit et

oñdit.Sed cũ ꝑ ſe obtinere non valeat

mittit nos ad oꝛationẽ.Oꝛatio ſe totꝭ vi

ribo erigit vbi repperit theſaurũ deſide
rabilem:ↄtemplatiõis ſuauitatẽ.hec ad

ueniens pᷣdictoꝝ triũ laboꝛẽ remunerat

du celeſtis roꝛe dulcedinis animã ſitien
tem inebꝛiat. Rectio ergo eſt fᷣm exteri/

us exercitiũ. Meditatio ſᷣm interius in

tellectũ.Oꝛatio ſᷣm deſideriũ. Contem/

