ſine hoĩs miſterio reuelatũ eſt:ſʒ potius

ſuggeſtione diuĩa miſſꝰ eſt ad eũ.ſeditq;
cũ eo philippꝰ qͥ nouerat eſaiã ꝓphetaʒ:
eiq; hũanis vᷣbis ⁊ lingua qð iĩ ſcriptura

lla tectũ erat apuit. Hone cümoyſe deꝰ
loꝗbat᷑ Et tñ ↄſiliũ regedi atq; admini/
ſtrãdi tã magni ppti a ſocero ſuo alieni/

gena. ſ.hoĩe:⁊ maxime puiduſ ⁊ minime
ſuꝑb accepit. Nouerat em̃ ille vir exꝗ/
cũq; aĩa veꝝ ↄſiliũ ꝓceſſiſſet:nõ ei:ſʒ illi

à eſt veritas incõmutabili deo tribuédu
eſſe. Poſtremo qͥſqͥs ſe nullis beenrig n

ſtructũ diuino munere quecũq; ĩ ſcriptu

ris ſanct obſcura ſüt intelligere gloꝛiat
bñ qͥdẽ credit:⁊ veꝝ eſt nõ eſſe illã ſuã ſa
cultatẽ q̃ſi ex ſeipᷣo exiſtentẽ:ſʒ diuĩo mu

nere tradita. Ita em dei gloꝛiã qrit non
ſuã:ſʒ cũ legit ⁊ nllło ſibi hoĩm exponẽte

ĩtelligit:cur ipſe alijs affectat exponere:
ac nõ potiꝰ eoſ remittit deo:vt ipi quoc;
nõ ꝑ hoĩeʒ:ſʒ illo intꝰ docẽte intelligãt·
Sʒ videlicʒ timet ne audiat a dño. Der
ue nequã dares pecuniã meã nũmularijſ

Siẽ ů̊ᷣ hi ea q ĩtelligũt pꝓdũt ceten vłlo/
quẽdo vł ſcribẽdo:ita ego quoq; ſi nõ ſo

lũ ea q̃ ĩtelligãt:ſʒ etiã ĩtelligẽdo ea q ob
ſeruẽt pdidero:culpari ab eis ꝓfecto nõ

debeo:quãq; nemo debeat aliqd ſic hr̃e:
q̃ſi ſuũ ꝓpꝛiũ:niſi foꝛte mẽdaciũ. Nã om
ne veꝝ ab illo ẽ qͥ ait. Ego ſum veritas.
Quid em̃ habemꝰ qð nõ accepimꝰ?:O/
ſi accepimꝰ qͥd gloꝛiamur:q̃ſi nõ acceꝑi/
mꝰ: Qui legit audientibo lr̃as:vtiq; q̊s
agnoſcit enũciat.Qui aũt ipᷣas lr̃as tra/

dit: ̊ agit vt alij quoq; legere nouerint

vtq; tñ h̊ ĩiſinuat qdð accepit. Sic ec qͥ ea

q̃ĩ ſcriptunĩtelligit expõit audiẽtiby ta⸗

.,ãði
. —
—
—

liesdo
cio⸗Qlabt)
miscttne
ſtlegeclant
lecoeniiuit
zuugir gutd
nncommmur
Nics ooeurt
cunllinsten
mnpcuiſcie
hlſciveſtign
ſiſte lo en
untatep
gcna
nlhu f
ce iandon
phemioddel
Moekeſerii
Gegivolun⸗

ſit deima
NAſenm⸗. P
ſiſtnigid
füiteneni
ſuncenief
ihußopis
hhee küß
edrrede
gnmn
Pödeſatdi
WN
leſftihden

1

—

nieniſn
eſengd
göchrosſde,
ntotüge
daommn
eißn cmibi
Untmnaſhingiei
Cornäſimlcn,⸗
hwiesphaice
tſcaneliͤdtti
ienh

angeüsc

Aur in hnin
chnickkdoens

pckasciſelig

uchüipphe

Sienon

Pne dinprl
gitinng unind
onoſu di
puidot ammn
cerig;
lewron⸗
maiideytien
ſemulloigu
Nrgvecigiont

Piniiceer h.
fnicdedad

kmuiͦsdilvn
Cräcnin
ſvin aponite
ſanahonce
deoſtchico
dwẽr l
dun io

!
QN

q́; lias q̊s agnoſcit pnũciat lectoꝛis offi

7 — — „ „ —

cio.Qui aũt pcipit qũo intelligẽdũ ſit:ſi
milis eſt tradẽti las:̊ᷣ eſt pcipienti qũo
ſit legẽdũ:vt quo ille qͥ legere nouit alio

lectoꝛe nõ indiget:cũ codicẽ inuenerit a

q̃ audiat qͥq ibi ſcriptũ ſit:ſi ic iſte qͥ pꝛece
pta qͥ conamur tradere accepit:cũ ĩ libꝛiſ
aliqd obſcuritatꝭ iuenerit:qſdã regulas

veluti lr̃as tenẽs intellectoꝛẽ aliũ nõ reqͥ
rat:p quẽ ſibi qð opertũ eſt detegat᷑:ſʒ jq
buſdã veſtigijs indagaꝶ ad occultũ ſen

ſü ſine vllo erroꝛe ipᷣe ꝑpueniat aut certe ĩ
obſcuritatẽ pᷣue ſentẽtie nõ ĩicidat.Qua/
ꝓpter quãq; ⁊ in ipᷣo oꝑe ſatis apparere
poſſit:huic officioſo laboꝛi noſtro nõ re/
cte aliquẽ ↄtradicere.tñ ſi huiuſcemodi
ꝓhemio qͥ buſlibet obſiſtentibo ↄuenient᷑
videt᷑ eſſe rũſuʒ.huiꝰ vie quã ĩ ̊ libꝛo in

Erplicit plogus.

de doctrina chꝛiſtiana.

ſcripturaꝝ. Modg? iue/
nmniẽdi q̃ intelligẽda ſũt:⁊
mod'“ pferedi qᷓ ĩtellecta
ſũt. De inueniẽdo pꝛiꝰ: pferẽdo poſtea
diſſeramꝰ. Magnũ onꝰ ⁊ arduuʒ:⁊ ſi ad

ſuſtinẽdũ difficile:vereoꝛ ne ad ſuſcipien
qũ temerariũ. Ita ſane ſi ð nobis ipᷣis pᷣ
ſumeremꝰ. Nũc vᷣo cũ ĩ illo ſit ſpes pagẽ
di huiꝰ opis:a q̊ͥ nobis ĩ cogitatõe młta
ðᷣ hac re iã tradita tenemꝰ:nõ eſt metuen
dũ ne dare deſinat cetera:cũ ea q̃ data ſũt

—

ceperimꝰ impẽdere.Oĩs em̃ res qᷓ dãdo

nõ deficit dũ habet᷑ ⁊ nõ dat᷑:ꝛnõdũ habe

tur qũo habẽda eſt. Ille em̃ ait:qͥ habet
dabit᷑ ei. Dabit ů habetiby.i. cũ benigni
tate vtẽtibo eo qð acceperũt:adimplebit
atq; cumulabit qð dedit IJlli quiq; ⁊ illi
ſeptẽ erãt panes:anteq; incipent dari eſu
rientibo. Oð vbi fieri cepit:cophinos et
ſpoꝛtas ſatiatꝭ tot hoĩm milib impleue/

rũt. Sicut & ille panis dũ fraãgeret᷑ accre
ulciſic ea qᷓad hoc opꝰ aggrediendũ iam

gredi volumꝰ.tale nob occurrit exoꝛdiũ
ncipit liber pꝛimꝰ⸗ beati Auguſtini

quibo nitit᷑ oĩs tractatio

CLV.

dñs pᷣbuit cũ diſpẽſari cepint:eoipᷣo ſug
gerẽte multiplicabunt᷑:vt ĩ ipᷣo h̊ noſtro
miniſterio nõ ſolũ nullã patiamur inopi
am:ſʒ de mirabili etiã abundãtia gaude
amꝰ. Ois doctrina vl reꝝ eſt vel ſignoꝝ
ſʒ res ꝑ ſigna diſcunt᷑. Pꝛopꝛie aũt nunc
res appellaui:q nõ ad ſignificãdũ alidd
adhibent᷑:ſicuti ẽ lignũ:lapis:pecꝰ atq;
hmõi cetera:ſʒ ñ illud lignu qð in aquaſ
amaras moyſen miſiſſe legimꝰ vt amari/
tudine carerẽt:neq; ille lapiſ quẽ iacob ſi
bi ad caput poſuerat:neq; ilð pecꝰ q ꝓ
filio imolauit abꝛaã. He nãq; ita res ſũut

vt aliaꝝ etiã ſigna ſint reꝝ. Sũt aũt alia

ſigna qꝝ omis vſus in ſignificãdo eſt:ſi
cuti ſunt verba. Nemo em vtit᷑ vbis niſi
aliqͥd ſignificandi gr̃a.Ex q̊ intelligit ꝙ
appellẽ ſigna:res eas videlicʒ q̃ ad ſigni
ficandũ aliàd adhibent᷑. Quãobꝛẽ om̃e
ſignũ etiã res aliq eſt. Oð em̃ nlła res eſt
oĩno nihil eſt. Nõ aũt oĩs res etiã ſignũ

ẽ.Et iõ ĩ hac diuiſiõe reꝝ atqʒ ſignoꝛuʒ.

cũ ð reb loqmur:ita loq̃mur:vt etiã ſi ea
rũ aliq̃ adhiberi ad ſignificandũ poſſũt
nõ impediãt partitionẽ q̃ pꝛiꝰde reb po
ſtea ð ſignis diſſerimꝰ:memoꝛiterq; tene
amꝰ.id nũc ĩ rebo ↄſiderãdũ eſſe ꝙ ſũt nõ
ꝙ aliud etiã pᷣter ſeipᷣas ſignificant. Res

ergo alie ſũt qͥb fruẽdũ eſt:alie qͥb vten

dqũ:alie q̃ fruunt᷑ ⁊ vtunt᷑. Ille quiba fruẽ
dũ eſt:beatos nos faciũt. Iſtis qͥbo vten
dũ eſt:tendẽtes ad beatitudinẽ adiuua/
mur:⁊ q̃ſi adminiculamur:vt ad illas q̃ᷓ
nos beatos faciũt ꝑuenire atq; his inhe
rere poſſimꝰ. Nos vero qͥ fruimur ⁊ vti/
mur inter vtraſq; ↄſtituti:ſi eis bo vten
dqũ eſt frui voluerimꝰ impedit᷑ curſus nr
⁊ aliqñ etiã deflectit᷑:vt ab his rebb quib⸗

fruẽdũ ẽ obtinẽdiſ vł retardemur vl etiã

reuocemur:ĩferioꝝ amoꝛe pᷣpediti. FYrui
em̃ eſt amoꝛe alicui rei inherere ppter ſe
ipaʒ. VUti aũt qð in vſũ venerit ad id qð
amas obtinẽdũ referre:ſi tũ amandũ eſt.
NHã vſus illicitꝰ abuſus potiꝰ vł abuſio
nominanda eſt. Quomodo ergo ſi eſſe-
mus peregrini:qͥ beate viuere niſi in pa/
tria nõ poſſemꝰ:eaq; peregrinatõe vtiq;
miſeri:⁊ miſeriã finire cupiẽtes in patriã

redire vellemꝰ:opꝰ eſſet vel terreſtribus

vel marinis vehicolis:quibus vtenduʒ

½

De doctrina chꝛiſtianag Uiber 1.

eſſet vt ad patriã qᷓ̊ fruendũ erat puenire
valeremꝰ:ꝙ ſi amenitates itineris:⁊ ipᷣa
geſtatio vehiculoꝝ nos delectaret. ↄuer
ſi ad fruendũ his quibovti debuimꝰ:nol
lemꝰcito via finire ⁊ ꝑuerſa ſuauitate im
plicati alienaremura patria.cuiꝰ ſuaui/

tas faceret beatos. Sic in hu ĩmoꝛta

litatis vita peregrinãtes a dno ſe redire
in patriã volumꝰ: vbi beati eſſe poſſum⸗

vtendũ eſt h̊ mũdo nõ fruendũ: vt inuiſi
bilia dei per ea qᷓ facta ſunt intellecta cõ/

ſpiciant᷑: hoc eſt vt de coꝛpoꝛibo tẽpoꝛali
buſq; reb eterna ⁊ ſpiritualia capiamuſ
Res igit᷑ quib fruendũ eſt pater ⁊ filius
ſpũſſanctus eſt: eadẽq; trinitas:vna q
dã ſũma res cõmuniſq; omibus fruenti
bus ea:ſi tamẽ res ⁊ nõ omniũ reꝝ cauſa
ſit. ſi tamẽ ⁊ cauſa. Non em facile nomen
qð tante excellẽtie cõueniat poteſt inue/
niri: niſi ꝙ melius ita dicit. Trinitas h“
vnꝰ' deus ex quo omia:per quẽ omia:in
quo omia. Ita pater ⁊ ſiliꝰ ⁊ ſpirituſſan
ctus:⁊ ſingulus quiſq; hoꝝ deꝰ:⁊ ſimul
ofnes vn deus: ſingulꝰ quiſq; hoꝛum
plena ſubſtãtia: ſ. imul om̃s vna ſubſta/
tia. Pater nec filiꝰ eſt nec ſpirituſſanctꝰ:
filiꝰ nec pater eſt nec ſpuũſſanctus eſt.ſpi/
rituſſanctꝰ nec pater eſt nec fil:ſʒ pater
tantũ pater: ⁊ filiꝰ tantũ filius:⁊ ſpũſſan
ctus tantũ ſpũſſanctus.Eadẽ trib eter
nitas:eadẽ incõmutabilitas:eadẽ maie/
ſtas:eades poteſtas. In patre vnitas:in
filio equalitas:in ſpirituſancto vnitatis
equalitatiſq; ↄcoꝛdia.Et trig hec vnum
omia ꝓpter patrẽ.equalia omia pꝛopteꝛ
filiũ:connexa omia ꝓpter ſpiritũſanctũ.
Diximus ne aliquid ⁊ ſonuimꝰ gliquid
dignũ deo? Ymmo vero me nihil aliud
qᷓ; dicere voluiſſe ſentio. Si autem dixi
nõ eſt hoc qð dicere volui:hoc vnde ſcio
niſi deꝰ ineffabilis eſt. qð aũt a me dictũ
eſt:ſi ineffab ilis eſſet dictũ nõ eſſet. Ac ꝑ

hoc nec ineffabilis quideʒ dicendus eſt
deus: qꝛ ⁊ hoc cũ dicit᷑ aliqͥd dicit᷑. Et ſic

neſcio que pugna verboꝝ:quoniã ſi illð
eſt ineffabile qð dici nõ poteſt:nõ eſt in/
effabile qð vel ineffabile dici põt. OQue
pugna verboꝝ ſilentio cauenda potiuſ:
q;; voce pacanda eſt Et tamẽ deꝰ:cũ de il
lo nihil digne dici poſſit:admiſit huma

ne vocis obſequiũ:⁊ verbiſ noſtris ĩ lau

gde ſua gaudere nos voluit. Nã inde eſt
gð dicit᷑ deꝰ. Non em̃ reuera in ſtrepitu

iſtaꝝ duarũ ſillabaꝝ ipſe cognoſcitur:ſʒ

tamẽ omes latine ligue ſocios:cũ aures

eoꝛũ ſonus iſte tetigerit:mouet ad cogi/

tand excellentiſſimã quandã ĩmoꝛtales

qʒ naturã.Ha cũ ille vnꝰ cogitat᷑ deoꝛuʒ

de: ab his etiã qͥ alios ⁊ ſuſpicant᷑ ⁊ vor

cant ⁊ colũt deos ſiue ĩ celo ſiue in terra:
ita cogitat᷑ vt aliqd quo nihil melius ſit

gatq; ſubtiliꝰ:illa cogitatio conet᷑ attinge

re.Gane quoniã diuerſis bonis mouen
tur.partim eis qᷓ ad coꝛꝑis ſenſũ:partim
eis q̃ ad animi intelligentiã ꝑtinent.Illi

q dediti ſunt coꝛpis ſenſibo:aut ipᷣm celũ

aut qð ĩ celo fulgẽtiſſimũ videt:aut ipᷣm

mũdũ deũ deoꝝ eſſe arbitrant᷑.At ſi ex/

tra mundũ ire ↄtendũt.aliqͥd lucidũ ima
ginant᷑:idq; vł infinitũ vł ea foꝛma q̃ op
tima videt᷑ inani ſuſpitõne cõſtituũt:aut
humani corꝑis figurã cogitãt:ſic eã ce/

teris anteponũt.Oð ſi vnũ deũ deoꝝ eſ⸗
ſe nõ putãt:⁊ potiꝰ młtos aut ĩnumera/

biles eq̃lis oꝛdinis deos:etiã eos tñ ꝓut

cuiq; aliqd coꝛꝑis videt᷑ excellere ita fi

guratos aĩo tenẽt. Ali aũt qͥ ꝑ intelligẽ/

tiã pergũt videre qð deꝰ eſt:oibo eũ natu

ris viſibilibo ⁊ coꝛꝑalibo:itelligibilibo ve
ro ⁊ ſpuũalibo om̃ibo mutabilibopᷣferunt.
Oſmes tamẽ ꝓ excellentia dei certatiʒ di
micant. Nec quiſq; inueniri poteſt qͥ nõ

hoc deũ credat eſſe quo meli aliqd non
eſt. Ytaq; H om̃es deũ ↄſentiũt eſſe:qð ce

teris rebo omibo anteponũt.Et qm oẽs
q de deo cogitãt:viuũ aliqͥd cogitãt:illi
ſoli poſſunt nõ abſurda ⁊ indigna exiſti
mare ð deo:qͥ vitã ipᷣaʒ cogitãt:⁊ quecũ
qʒ illis ſoꝛma occurrerit coꝛꝑis:eã vita
viuere vl nõ viuere ſtatuũt:⁊ viuentẽ nõ
viuẽti anteponũt:eãq; ipas viuentẽ coꝛ/
poꝛis foꝛmã q;talibet luceꝑfulgeat:q̃n/
talibet magnitudĩe pᷣmineat:quãtalibet
pulcritudine oꝛnet᷑aliud ipᷣax eſſe:aliud
vitã q̃ vegetat᷑ intelligũt:eãq; illi moliqᷓ
ab illa vegetat᷑ et animat᷑ dignitate incõ
parabili pᷣferunt Deinde ipᷣaʒ vitã ꝑgũt

iſpicere: ⁊ ſi eã ſine ſenſu vegetãtẽ inuene
rint.q̃lis eſt arboꝝ:pᷣponũt ei ſentientez
Ilis eſt pecoꝝ:⁊ huic rurſus intelligẽtẽ:

—— EEE

E—

Zisboin
coguntßpone
looeiplanl
initi Gipt
gtiüantechnd
Uerenipon
Goeetſernil
lonosopee
Ute og
i ug
ie
inr ecvſp
reſavie
Noftiin
bemdsi
(oncövt
lntenog!
Nlunai conn
ſtoet Ethe
ecigip
ece
Ouiang
vmdune
nit ſon
Weut
oſan
goͤcſen
ppterci⸗
utzli⸗
cor tolln
ſiltesſln
hicnellil
Duſugn
1inanig
Mohenurt
hm iß
lariitfiſt
fliͤtinobi
liogfſe
UAmmete
cſenenge
hnmmgdin
deſge,
ſorn ib
quoczped⸗
1pupoi

e!

rolnir giinte⸗

ne animng

neſocſogcin
Numoner bch,

Wnliinorig

ogintdenn
Weſuſdicniren
Nickaſueinmm
gnonihümelnvſt
moconttmni
ugiobenunmnn
cogsligunin
emügim)
nlhantiöncli
Mnüridinmrüin
nbimun!
aliolhatiin
aſumn do,
Gecöſtirnaüran
ritſid̃t
wüdeäder
msmt inm
Nehgetüthiſt
iickaalain
aigpinli
Kuiain
nillcye
bipönt.
danntid
mnncdi,
ned did
ſenürchege⸗
nit. Eqſe
iaidt i
Cgii n
mmndet
iatitn
egilgench⸗

utlinſd

iigtſili
ollinii
fnmnnnenne
inſn
ene ue
ni iſanen

enO

q̃lis eſt hoĩm. Quã cũ adhuc mutabileʒ
viderint:etiã huic aliquã incõmutabilẽ
cogunt᷑ pᷣponere:illã.ſ.vitã q̃ nõ aliquan
do deſipit:aliquãdo ſapit.ſʒ eſt poti ipa
ſapiẽtia. Sapiẽs em̃ mẽs.i.adepta ſapi

entiã:anteq; adipiſceret᷑ nõ erat ſapiens.

At vero ipſa ſapietia nec fuit vnq; inſipi
ens nec eſſe vnq; pᷣt.Quã ſi nõ viderent:
nullo modo plena fiducia vitã incõmuta
biliter ſaopientẽ cõmutabili vite antepo

nerẽt. Jpaz unoch regula veritaris qua
ſe melioꝛẽ incõmutabilẽ vi

lllã clamãt eſſe melie nutabilẽ
dent. Nec vſpiã niſi ſupꝛa ſuã naturã vi
dent:qũ quidẽ ſe vident mutabiles.Ne/

mno eſ eſt ta impꝛudæeter inſulſus qui di
cat:vnde ſcis incõmutabiliter ſapiẽtẽ vi

tam cõmutabili eſſe pᷣferendã: Idipᷣm eĩ

qð interrogat vnde ſciã: om̃iboad ↄtem/
plandũ cõmuniter atq; incõmutabiliter

pᷣſto eſt. Et h qͥ nõ videt:ita eſt qſi cecꝰ in
ſole:cui nihil ꝓdeſt ipᷣis lociſ oculoꝝ eiꝰ

tã clare ac pᷣſentis lucis fulgoꝛ infuſus.

OQui auteʒ videtac refugit:cõſuetudine
vmbꝛaꝝ carnaliũ inualidã aciẽ mẽtis ge

rit. Pꝛauoꝝ igit᷑ moꝝ:q̃ſi cõtrarijs flati
bus ab ipᷣa patria repercutiunt᷑ homies
poſteriora atq; inferioꝛa ſectãteſ:qᷓ; illud

qð eſſe meliꝰ atq; pᷣſtantiꝰ ↄfitent᷑.Qua/
ꝓpter cũ illa veritate ꝑfruẽdũ ſit q̃ incõ/
mutabiliter viuit:⁊ ĩ ea trinitas deꝰ au/
ctoꝛ ⁊ ↄditoꝛ vniuerſitatis rebꝰ quas cõ

didit cõſulat:purgandꝰ eſt animꝰ:vt per
ſpicere illã lucẽ valeat ⁊ inherere pfecte.

Duã purgationẽ qſi ambulationẽ q;dã

⁊ q̃ſi nauigationẽ ad patriã eſſe arbitre/

mur. Nõ em̃ ad eũ qͥ vbiq; pᷣſens eſt:locꝭ

moue nur:ſʒ bono ſtudio boniſq; moꝛi/
bus.Qõð nõ poſſemꝰ niſi ipᷣa ſapiẽtia tã/

te etiã nr̃e ĩſirmitati ↄgruere dignaret᷑:⁊-

viuẽdi nobis pᷣberet exemplũ:nõ alit᷑ qᷓ;

I hoĩe:qm̃ ⁊ nos hoĩes ſumꝰ. Sʒ qꝛ noſ

cũ ad illã venimꝰ ſapiẽter facimꝰ:ipᷣa cuʒ

ad nos venit ab hoĩb ſuꝑbis q̃i ſtulte fe
ciſſe putata eſt.Et qm̃ nos cũ ad illã ve/
nimus cõualeſcimꝰ:ipᷣa ci ad nos venit
q̃ſi infirma exiſtimata eſt. Sʒ qð ſtultũ ẽ
dei ſapietiꝰ eſt hoĩbo:⁊ qð infirmũ eſt dei
foꝛti eſt hoĩbo.Cũ g ipᷣa ſit patria:viã ſe
quoq; nobis fecit ad patriã. Et cũ ſano

puro interioꝛi oculo vbiq ſit pᷣſens:co

rũ qui oculũ illũ infirmũ immũdũq; ha
bent.oculis etiã carneis apparere digna
ta eſt Quia em̃ in ſapiẽtia dei nõ poterat
mundꝰ ꝑ ſapientiã cognoſcere deũ:pla/

cuit deo ꝑ ſtulticiã pᷣdicatõnis ſaluos fa
cere credẽtes. Nõ igit᷑ ꝑ locoꝝ ſpacia ve
niendo:ſʒ in carne moꝛtali moꝛtalib ap/

parendo veniſſe ad nos dicit᷑ Illuc eniz

venit vbi erat:qꝛ ĩ hoc mũdo erat:⁊ mũ/
dus ꝑ eũ factꝰ eſt. Sʒ qm̃ cupiditate ſru
endi ꝓ ipſo creatoꝛe creatura:hoĩes cõſi
gurati huic mũdo:⁊ mũdi noĩe ↄgruen/⸗
tiſſime vocati:nõ aũt cognouerũt.Pꝛo⸗
pterea dixit euãgeliſta.Et mundꝰ eũ nõ
cognonit Itaq; in ſapietia dei:nõ pote/
rat mundꝰ ꝑ ſapietiã cognoſcere deum.
Lur ergo venit cũ hic eſſet:niſi qꝛ placu
it deo ꝑ ſtulticiã pᷣdicationis ſaluos fa/
cere credẽtes: Quomodo veit:niſi ꝙ ver
bũ caro factũ eſt ⁊ habitauit ĩ nobiſ:Si

cuti cũ lomur vt id qð in aio gerimꝰ in
audiẽtes animũ ꝑ aures carneas ſũlabat᷑

fit ſonus verbũ qð coꝛde geſtamus:⁊ lo
cutio vocat᷑:nec tñ in eundẽ ſonũ cogita
tio noſtra ↄuertit᷑:ſʒ apud ſe manẽs inte/
gra:foꝛmaʒ vocis qua ſe inſinuet auribꝰ
ſine aliqua labe ſine mutatione aſſumit:
ita verbũ dei nõ cõmutatũ caro tñ factũ
eſt vt habitaret ĩ nobis. Sicut aũt cura
tio via eſt ad ſanitatẽ:ſic iſta curatio pec/
catoꝛes ſanãdos reficiẽdoſq; ſuſcepit:et
quẽadmodũ medici cũ alligãt vulnera.
nõ incõpoſite:ſʒ apte id faciũt:vt vincu/
li vtilitatẽ quedã pulcritudo etiã ↄſeq/
tur:ſic medicina ſapiẽtie ꝑ hoĩs ſuſcepti

onẽ nf̃is eſt accõmodata vulneribo deqͥ
buſdã ↄtrarijs curãs:⁊ de quibuſdã ſili

bus:ſicut etiã ille qͥ medet᷑ vulneri coꝛpo
ris adhibet quedã contraria:ſicut frigi/

dum calido vel humidũ ſicco:vł qͥd aliõ
hmõi.Adhibet etiã quedaʒ ſimilia ſicut
lintheolũ:vel rotundo vulneri rotundũ
vel oblongũ oblongo:ligaturãq; ipſam
nõ eãdẽ mẽbꝛis oĩbo:ſʒ ſimilẽ ſimilibo co
aptat.ſic ſapiẽtia dei hoĩez curãs ſeipᷣazx

exhibuit ad ſanandũ:ipſa medicus:ipa
medicina. Quia ̊ ꝑ ſuꝑbiam hõ lapſus
eſt:humilitates adhibuit ad ſanandum.
erpẽtis ſapiẽtia ðcepti ſumꝰ:dei ſtul/

cicia liberamur. Quẽadmodũ illa ſapia

—

vocabat᷑ erat aũt ſtulticia ↄptemnẽtibus
deũ:ſic iſta q̃ vocat᷑ ſtulticia ſapiẽtia eſt
vincẽtibo dyabolũ. Nos immoꝛtalitate

vſi ſumus male vt moꝛeremur:chꝛiſtus

moꝛtalitate bñ vſus Evt viueremꝰ. Coꝛ
rupto aio femine ingreſſus ẽ moꝛbo:inte
gro coꝛpe femine ꝓceſſit ſalꝰ.Ad eadẽ cõ

traria ꝑtinet:q; etiã exẽplo virtutũ eius

vicia noſtra curant᷑. Jã vᷣo ſimilia q̃ſi li⸗/
gamẽta mẽbꝛis ⁊ vulneribo noſtrꝭ adhi/
bita üla ſunt:q; ꝑ feminã deceptos:ꝑ fe/
minã natꝰ:homo hoies:moꝛtalis moꝛ/⸗

tales: moꝛte moꝛtuos liberauit. Dulta

quoq; alia diligentiꝰ cõſiderãtibo q̊s in/
ſtituti oꝑis peragẽdi neceſſitas nõ rapit
vla ↄtrarijs vł a ſimilibo medicine chꝛi

ſtiane apparet inſtructio. Jã vᷣo credita

dñii a moꝛtuis reſurrectio:⁊ in celũ aſcẽ/⸗
ſio:magna ſpe fulcit fidẽ noſtrã. Hultũ
em̃ oſtẽdit q; volũtarie ꝓ nobis aĩaʒ po/
ſuit q ſic eã habuit ĩ ptate fſumere.Ouã
ta & fiducia ſe ſpes credentiũ pſolat᷑ cõſi
derãs quantꝰ quãta/ꝓ nondũ credentib-

paſſus ſit: Cũ em iudex viuoꝝ atq; moꝛ

tuoꝝ expectat᷑ a celo:magnũ timoꝛẽ incu
tit negligentibo vt ſe ad indulgentiã cõ/
uertant:eũq; magis bñ agẽdo deſiderẽt

q; male agẽdo foꝛmidẽt.Quibo aũt ver/

bis dici:aut qua cogitatõe capi pᷣt pᷣmiũ
qð ille in fine datur eſt. qũ ad ↄſolatõeʒ
huiꝰ itineris tm̃ dedit de ſpirituſancto:
q̃ in aduerſis vite huiꝰ fiduciã charitatẽ
q; tantã eiꝰ quẽ nõdũ videmꝰ habeamꝰ
⁊ dona vnicuiq; ꝓpꝛia ad inſtructionẽ ec
cleſie ſue:vt id qð oſtẽdit eſſe faciẽdũ nõ

ſolũ ſine murmure:ſʒ etiã cũ delectatõne

faciamꝰ: Eſt em̃ eccleſia coꝛpꝰ eiuſ:ſicut
apoſtolica doctrina cõmendat:q etiã cõ
iunx eiꝰ dicit᷑. Coꝛpꝰ ergo ſuũ mult mẽ
bꝛis diuerſa officia geretibo:nodo vnita
tis ⁊ charitatʒ tanq; ſanitatis aſtringit.
Exercet aũt h̊ͥ tpe ⁊ purgat medicinalib⸗
quibuſdã moleſtijs: vt erutã de G̊ ſeculo
eternũ ſibi copulet ↄiugẽ ecdleſiã nõ ha
bentẽ maculã neq; rugꝗã aut aliqͥd hmõi
Poꝛro qm̃ in via ſumꝰ:nec via iſta loco/
rũ eſt ſʒ affectuũ:quã intercludebãt q̃i ſe
pta qdã ſi pinoſa:pᷣteritoꝝ malicie pctõꝝ.

Nuid liberaliꝰ ⁊ miſericoꝛdiꝰ ſacere po/

tuit qͥ ſeipᷣm nobis rediremꝰ ſubſterne

re voluit:niſi vt oĩa donaret pẽta ↄuerf:
grauiter fixa interdicta reditꝰ noſtri p
nobis crucifixꝰ euelleret: Has igit᷑ cla/
ues dedit ecclłie ſue:vt q̃ ſolueret ĩ terra
ſoluta eſſent ĩ celo:q̃ ligaret ĩ terra ligata
eſſent ⁊ ĩ celo.ſ.vt quiſquis ĩ eccłia eiꝰdi

mitti ſibi peccata nõ crederz:nõ ei dimit

terent: quiſquis aũt crederet ſeq; ab his
coꝛrect auerteret ĩ eiuſdẽ eccłie gremio
ↄſtitutꝰ:eadẽ fide atq; coꝛrectõe ſanaret
Ouliſqͥs em̃ non credit dimitti ſibi poſſe
peccata:fit deterioꝛ deſperãdo:q̃ſi nihil
illi meliꝰq; malũ eſſe remaneat:vbi ð fru
ctu ſue ↄuerſionis inſidꝰ eſt. Jã vᷣo ſicut
animi quedã moꝛs eſt.vite pꝛioꝛis moꝝ
q; reiectio:q̃ fit penitẽdo:ſic etiã coꝛꝑis
moꝛs eſt animatõis pᷣſtine reſolutio.Et
qũo animꝰ poſt penitẽtiã q̃ pꝛioꝛes mo/
res ꝑditos interemit:refoꝛmat᷑ in meliꝰ.

ſic etiã coꝛpꝰ poſt iſtã moꝛtẽ quã vincu/

lo peccati om̃es debemꝰ:credẽdũ ⁊ ſpe/

randũ eſt reſurrectõis tꝑeĩ meliꝰ cõmu/
tari:vt nõ caro ⁊ ſanguis regnũ dei

ol/
ſideat:qð fieri nõ pᷣt.ſʒ coꝛruptibile . in/
duat incoꝛruptionẽ:⁊ moꝛtale ̊ induat
ĩmoꝛtalitatẽ:nullãqʒ faciẽs moleſtiã:qꝛ
nullã patiet᷑ indigentiã a beata pfectaqs
aĩa cũ ſũma quiete vegetet᷑. Cuiꝰ autem
animꝰ nõ moꝛit᷑ huic ſeculo:neq; incipit

ↄfigurari veritatuĩ grauioꝛẽ moꝛtẽ moꝛ
te coꝛpꝑis trahit᷑:neq; ad cõmutationẽ ce

leſtis habitatõiſ:ſʒ ad luẽda ſupplicia re
uiuiſcet. Hoc itaq; fides habet:atq; ita

rem ſe habere credendũ eſt:neq; animuʒ

neq; coꝛpꝰ humanũ om̃ino interitũ pa/

ci:ſʒ impioſ reſurgere ad penas ineſtima

biles:pios aũt ad vitã eternam. In his
igit᷑ oĩbo reb ille tm̃ ſũt quibo fruẽdũ eſt.

s eternales atq; incõmutabiles cõme/
moꝛauimꝰ Ceteris aũt vtendũ eſt:vt ad
illã ꝑpfruitionẽ puenire poſſimꝰ Nos ita
q; qͥͥ fruimur ⁊ vtimur alijs reb res aliq̃ᷓ
ſumus. Magna em̃ quedã res eſt. hõ fa/
cxuſ eſt ad imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ dei:nõ
inq; tũ moꝛtali coꝛpe includit᷑:ſʒ inq;tuzʒ
beſtias rõnalis aĩie honoꝛe pᷣcellit. Itaq;
magna q̃ſtio eſt vtrũ frui ſe debeãt hoſeſ
an vti:an vtrũq;. Pꝛeceptũ eſt em̃ nobiſ
vt diligam? inniLeſac
boõ ab hoie diligẽd ſit:an ꝓpter aliud.

rit᷑ vtꝝ ppter ſe

.

ipeg,
inurco⸗l

3

nc. Oden

init iub

ilescos
ſifſnti
ſocſchfuid
ſimdzppte
ofuancii
aotrtaſe
tirtotda
redllig

(hnouerſn

ertik.
olefruit⸗
nyhingt
inleſaaſe
ptertehn
Valei
ſucelettal⸗
Gs Nee
Naakac.
e
denN
gͤbe
toch
nfep⸗
(d
idn
nut
Oulchs
debzage
Mirtotr
Ngant
llinste
mulüat.
Ngtoone
glctdil
ſocier
licthoöy
dodeion
füipto
liriit
dann Ki
ftnun
Appr
dec⸗
Duci
nerilid

. 1 4 ) 4
guch in

elen Ppig

laytiſolanin

4 lgaretitmnig

Zuiſquisiegdien
oeuerztiii
Morderer ſgu⸗
tieinſceertlehn
Kuchchenthſtinit
Crutdininißi
ne deſriniih
cſemnernift
ief ſon
ckfiegmoen
Wiüteſtnn
mitnioinet
unmiymmjne
nontnivnon
“
Steimdr
Psngiͤde,
Gcoruptbu⸗
mnisbungon
elmlamn ir
uiminurner
Cöutatnd
iktiuphicen
oheberag
Gücknechennn
Gcmhineiin
npenwif
ii amm s
ſinuſin
mnunla e,
rpoſn ſon⸗
ſlurm
imc dih

nceud tdins

i eĩ ꝓpter ſe fruimur eo:ſi ꝓpter aliud
timur eo. Uidet᷑ aũt mihi ꝑ aliud dili/
gendꝰ.QOð enĩ ꝓpter ſe diligendũ eſt ĩ eo
ↄſtituit᷑ vita beata.Cuiꝰ etiã ſi nõdũ res
tũ ſpes eiꝰ nos ̊ tꝑe ↄſolat᷑. Maledictꝰ
aũt q ſpem ſuã ponit in hoĩe. Sʒ nec ſe⸗
ipᷣo qͥſq; frui dʒ ſi liqdo aduertas:qꝛ nec
ſeipᷣm dz ꝓpter ſeipᷣʒʒ diligere: ſʒ ꝓpt illð
quo fruendũ ẽ.Tũc qppe eſt optimꝰ hõ
cũ tota vita ſua ꝑagit᷑ in incõmutabilem
vitã:⁊ toto affectu inheret illi. Si aũt ſe
ꝓpter ſe diligit:nõ ſe refert ad deũ:ſed ad
ieipᷣm ↄpuerſus non ad incõmutabile ali/⸗
qð ↄuertit᷑. Et ꝓpterea iã cũ defectu ali/
quo ſe fruit᷑.qꝛ melioꝛ eſt cũ totus heret
atq; ↄſtringit᷑ incõmutabili bono:q; cũ
inde vł ad ſeipᷣm relaxat᷑. Si ̊ᷣ teipᷣm nõ
ꝓpter teipᷣm debes diligere: ſʒ ppter illð
vbi dilectiõis tue rectiſſimꝰ finis ẽ:non
ſuccẽſeat aliꝰ hõ ſi etiã ipᷣm ꝓpter deũ di
ligis. Hec enĩ regla dilectiõis diuinit⸗
ↄſtituta eſt. Diliges inqt ꝓximũ tuuʒ ſic
teipᷣm.deũ vᷣo ex toto coꝛde.⁊ ex tota aĩa
⁊ ex tota mẽte:vt oẽs cogitatiões tuas⁊
oẽm vitã ⁊ oẽm intellectũ in illũ ↄferas:
a q̊ habes eaipᷣa ꝗᷓ ↄfers.Cũ autẽ ait:to/
to coꝛde:tota ania:tota mẽte:nullã vite
nr̃e ꝑtem reliqͥt q̃ vacare debeat:⁊ q̃ſi lo/
cũ dare vt alia re velit frui:ſed qͥcqͥd ali/
ud diligendũ venerit in animũ. illuc ra/
piat᷑.quo totiꝰ dilectiõis imp et⸗ currit.
Nuilſqs recte ꝓximũ diligit.̊ cum eo

debz agere vt etiam ipᷣe toto coꝛde:tota

anĩa:tota mẽte diligat deũ. Sic eni euʒ
diligens tanq; ſeipᷣm totã dilectionẽ ſui
⁊ illius refert ad illã dilectiõem dei:que
nullũ a ſe riuulũ duci extra patit᷑ cuiꝰ di
riuatione minuat᷑. Nõ autẽ oĩa qb vten
dũ eſt diligẽda ſunt.ſʒ ea ſola q̃ aut nobi
ſcũ ſocietate quadã referunt᷑ in deũ.ſicu/
ti eſt hõ vł angelꝰ. aut ad nos relata bñfi
cio dei ꝑ nos indigent ſicuti eſt coꝛpus.

Nã vtiq; martyres nõ dilexerũt ſcelꝰ ꝑ/

ſequẽtiũ ſe:quo tñ vſi ſunt ad ꝓmerẽdũ
deum. Cũ qttuoꝛ ſint diligẽda: vnum
qð ſupꝛa nos eſt.alteꝝ qð nos ſumꝰ:ter⸗
ciũ qð iuxta nos eſt:qrtũ qð infra nos ẽ.
De ſcdðo ⁊ q̃rto nulla pᷣcepta dãda erant.
Duãtũlibet enĩ hõ excidat a vᷣitate:ma/
net illi dilectio ſui et dilectio coꝛꝑis ſui.

*

Fugax enĩ animꝰ ab incõmutabili lumi

ne oium regnatoꝛe.id agit vt ipe ſibi re/
gnet ⁊ coꝛꝑi ſuo.Et iõ nõ põt.niſi⁊ ſe et
coꝛpꝰ ſuum diligere. Magnuz autẽ ali⸗

qd adeptum ſe putat:ſi etiã ſocijs.i.alijſ
hoĩbus dñari potuerit. Ineſt eni vitio/
ſo anio id mag appetere:⁊ ſibi tanq; de/
bitũü vendicare qð vni ꝓpꝛie debet᷑ deo.

Talis autẽ ſui dilectio meliꝰ odiũ voca

tur. Iniquũ eſt eni qꝛ vult ſibi ſeruire:et
qð infra ſe eſt:cũ ipᷣe ſeruire ſuꝑioꝛi nolit

Rectiſſimeq; dictũ eſt. Qui autem amat
initatẽ odit aiam ſuã:⁊ iõ fit infirmus
animꝰ. ⁊ de moꝛtali coꝛꝑe cruciat᷑. Neceſ

7N 2727

ſe eſt eni vt illud diligat: ⁊ e coꝛruptiõe
pꝛegrauet᷑. Ymmoꝛtalitas eni ⁊ incoꝛru

ptio coꝛꝑis ð ſanitate animi exiſtit. Sa

nitas autẽ animi eſt firmiſlime inherere
potioꝛi:h̊ eſt incõmutabili deo. Cuʒ ve
ro etia eis ꝗͥ ſibi naturalit᷑ pares ſunt:hᷣ
eſt hoĩib dñari affectat.intolerabilł oino
ſupbia eſt. NHemo g&& ſe odit. Et hinc qͥdẽ
cum aliqᷓ ſecta nõnulla q̃ſtio fuit. Sʒ ne

q; coꝛpꝰ ſuũ qͥſqᷓ; odit. Ueruʒ eſt enĩ qð

ait apls. Nemo vnq; camẽ ſuã odio ha
buit. Et qð nõnulli dicũt malle ſe oĩno

eſſe ſine coꝛpe.oĩno fallunt᷑. Nõ eĩ coꝛpꝰ

ſuũ: ſʒ coꝛruptiões eiꝰ⁊ pondus oderũt

rlõ itaq; nullũ coꝛpꝰ:ſʒ incoꝛruptũ ⁊ in
tegerrimũ coꝛpꝰ volunt hr̃e Sʒ putant

nullũ coꝛpꝰeſſe ſi tale fuerit.qꝛ tale aliqͥd

giam eſſe putãt.O, autẽ ↄtinẽtia qdam
⁊ laboꝛibo quaſſi ꝑſeqͥ vident᷑ coꝛpa ſua.
q hoc recte faciũt:nõ id agũt vt nõ habe
ant coꝛpꝰ:ſed vt habeãt ſubiugatũ ⁊ pa
ratũ ad oꝑa neceſſaria. Libidies eĩ ma/
le vtentes coꝛpe.i.ↄſuetudines ⁊ inclina
tiones anie ad fruẽdum inferioꝛibo:ꝑ ipᷣi
us coꝛꝑis laboꝛioſaʒ qᷓndã militiã extin
guere affectãt Nã nõ ſe interimũt:ſed cu
rã ſue valitudinis gerũt. Qui aute ꝑuer
ſe id agũt:q̃ſi naturalr inimico ſuo coꝛꝑi
bellũ ingerũt. In q̊ fallit eos qð legunt.
Caro cõcupiſcit aduerſus ſpũm:⁊ ſpũs

qduerſus carnẽ. Hec enim ſibiüinuicẽ ad

uerſant᷑. Dictũ eſt enĩ h pꝓpt᷑ indomitam

carnalẽ ↄſuetudinẽ: aduerſus quã ſpũs

ↄcupiſcit.nõ vt interimat coꝛpꝰ:ſʒ vt cõ
cupiſcẽtiã eiꝰ.i.oſuetudinẽ male domi/
tã faciat ſpũi ſbiugatã.qð natural orde

deſiderat.Quia eĩ h erit poſt reſurrecti/⸗
onẽ:vt coꝛpꝰ oĩmodo cũ quiete ſumma
ſpiritui ſubditũ immoꝛtalit᷑ vigeat.hoc
etiã in hac vita meditandu eſt:vt ↄſuetu
do carnis mutet᷑ in meliꝰ:nec inoꝛdinatꝭ
motibus reſiſtat ſpiritui. Oð donec fiat
caro ↄcupiſcit aduerſus ſpũm: ⁊ ſpiritꝰ
aguerſus camẽ.nõ ꝑ odiũ reſiſtẽte ſpiri/
tu.ſʒ ꝑ pncipatũ.qꝛ mag qð diligitvult
ſubditum eſſe melioꝛi:nec ꝑ odiũ reſiſten
te carne:ſʒ ꝑ ↄſuetudinis vinculuʒ: qð a
parentũ etiã ꝓgenie inueteratuʒ nature
lege inoleuit. Id & agit ſpũs in doman/

da carne:vt ſoluat male ↄſuetudinis qᷣſi

pacta ꝑuerſa:⁊ fiat pax ↄſuetudinis bo/
ne. Camẽ nec iſti qͥ falla opione depꝛaua
ti:coꝛꝑa ſua deteſtant᷑:parati eſſentvnuʒz
oculũ vł ſine ſenſu doloꝛis amittere.etiã
ſi in altero tantꝰ cernẽdi ſenſus remane/
ret qntus erat in duob:niſi aliq̃ res que
pꝛeponenda eſſet vꝛgeret. Iſtis atq; hu/⸗

iuſmõi documẽtis ſatis oñdit᷑ eis qͥ ſine

ꝓtinacia verũ req runt.q; certa ſit ſenten
tia apłi vbi ait. NHemo eni vnq; carnẽ ſu
am odio habuit.Addidit etiã:ſʒ nutrit⁊
fouet eã:ſicut chꝛiſtꝰ eccłiaʒ. Modus
diligẽdi pᷣcipiendus eſt homini.i.quõ ſe
diligat vt pꝛoſit ſibi. Quin auteʒ ſi dili/
gat ⁊ pꝛodeſſe ſibi velit dubitare demen

tis cẽ. Pꝛecipiẽdũ etiã quõ coꝛpꝰ ſuũ di /

ligat:vt ei oꝛdinate pꝛudẽterq; conſulat
Hã qꝙ diligat etiã coꝛpꝰ ſuuʒ.idq; ſaluũ
habere atq; integruʒz velit.eque manite/⸗
ſtum eſt. Aliqd itaq; ampliꝰ diligere ali/
qͥs põt:qᷓ; ſalutẽ atq; integritatẽ coꝛpo/⸗
fis ſui.Na multi ⁊ doloꝛes⁊ amiſſiones
nõnulloꝝ membꝛoꝝ volũtarias ſuſcepiſ
ſe inueniũt:ſed vt alia qᷓ amplius dilige
bant ſaltẽ ↄſeq̃rent᷑. Nõ ergo ꝓpterea qͥſ
q́; dicẽdus eſt nõ diligere ſalutẽ atq; in/
columitateʒ coꝛꝑis ſui.quia plus aliqͥd
diligit. NHã ⁊ auarus q́;uis pecuniã dili
gat:tamẽ emit ſibi panẽ Oõð cũ facit:dat
pecuniã quã multũ amat:⁊ augere deſi/
derat. Sed qꝛ pluris eſtimat ſalutẽ coꝛ
poꝛis ſui:que illo pane fulcit᷑. ſuꝑuaca/
neum eſt dintiꝰ de re maniteſtiſſima diſ/
putare.Qð tñ plerüq; nos facere cogit
erroꝛ impioꝝ. Ergo quoniã pᷣcepto non
eſt opus vt ſe qͥſq; ⁊ coꝛpꝰ ſuũ diligat.id

¶De doc. chꝛiſtiana T

eſt:quoniã id qd ſumꝰ:⁊ id qʒ infra nos
eſt:ad nos tñ ꝑtinet:incõcuſſa nature le⸗

ge diligimꝰ. qᷓ in beſtias etiaʒ ꝓmulgata

eſt. nã ⁊ beſtie ſe atq; coꝛꝑa ſua diliguut.

reſtabat vt ⁊ de illo qð ſupꝛa nos eſt:⁊ ð
illo qð iuxta nos eſt pᷣcepta ſumeremus.
Diliges inqt dñm deũ tuũ ex toto coꝛde
tuo:⁊ ex tota ania tua:⁊ ex tota mẽte tua
⁊ diliges ꝓximũ tuum tanq; teipᷣm. In
his duobo pceptis vniuerſa lex pendet⁊
ꝓphete. Finis itaq; pcepti eſt dilectio:⁊
ea gemina.i.dei ⁊ ꝓximi.Dð ſi te totum
intelligis.i.anĩam ⁊ coꝛpꝰ tuum:⁊ ꝓxi/
mũ totũ.i.aniam ⁊ coꝛpꝰ eius.homo enĩ

ex anĩa ↄſtat ⁊ coꝛꝑe.nullũ reꝝ diligẽda/
rum gen in his duob pceptis pᷣtermiſ/

ſum eſt. Cũ enĩ pᷣcurrat dilectio dei:eiuſ
qʒ dilectiõis modus pᷣſcriptꝰ appareat:
ita vt cetera in illũ ↄfluant.de dilectione

tua nihil dictũ videt᷑. Sed cũ dictuʒ eſt
diliges ꝓximũ tuũ tanq; teipᷣm.ſimul ?
tui abs te dilectio nõ pᷣtermiſſa eſt. Ille
autẽ iuſte ⁊ ſancte viuit.qui rerũ integer

eſtimatoꝛ eſt. Jpe eſt autẽ qui oꝛdinataʒ
dilectionẽ habz:ne aut diligat qð nõ eſt
diligẽdũ:aut nõ diligat quod eſt diligẽ
dum:aut ampliꝰ diligat quod minꝰ eſt
diligendũ:aut eque diligat qðvł minus
vbamplius diligendũ eſt. aut minus vel

ampli? qð eq̃ diligedũ eſt. Omis pecca

toꝛ inqntũ pctõꝛ eſt:nõ eſt diligendus:⁊
om̃is homo inq̃ntũ hõ eſt diligẽdus eſt

puppter deũ. De vero ꝓpter ſeipum. Etſi

7

deus om̃i hoĩe ãpliꝰ diligendus eſt:am
plius qͥſq; debʒ eũ diligere q; ſeipᷣʒ. Itẽ
ampliꝰ alius hõ diligẽdus eſt qᷓ; coꝛpus
noſtꝝ:qꝛ ꝓpter deũ oĩa iſta diligẽda ſũt:
⁊ põt nobiſcũ aliꝰ hõ deo ꝑfrui:qð nõ pᷣt
coꝛpꝰ.qꝛ coꝛpꝰ ꝑ aiam viuit q̃ ꝑfrnimur
deo. Oẽs autẽ homiĩes eqꝗᷓ diligẽdi ſunt.

Sʒ cũ oĩbeꝓdeſſe nõ poſſis:his potiſſi
mũ ↄſulẽduʒ ẽ:qͥ ꝓ locoꝝ vł tẽpoꝝ vlqq/

rũlibʒ reꝝ oppoꝛtũitatibo cõſtricti tibi
qſi q̃dã ſoꝛte iungunt᷑. Sicut enĩ ſi tibi

abũdaret aliqͥd qð dari opteret ei ͥ non

hret:nec duobo dani potuiſſet: ſi tibi oc/
currerẽt duo:q̊ꝝ neuter aliũvł indigen/
tia vel erga te aliq̃ neceſſitudine ſuꝑaret.
nihil iuſtius faceres q;ᷓ vt ſoꝛte eligeres:

cui dãdũ eẽt qdð darivtriq; ñ poſſʒ. Gic

Uhar
böconepn
achecepel
fmipirden
föiaiunan

Humurpnmn

ncteneu
citnmn⸗
ſobgfentat
ſtrigdligi
Gptcluuar⸗
unilüfi
nnonecie
lucßmagn
fuitoᷣ

opnicreos

Gorerne⸗
toggtab⸗
uret tanto,
ſigiiory
Wtil
Weodi
roc
gö
uit
omes
duigi
ſitcog
yllibi
miz⸗
uofa
nus, i⸗
Cinaus
noetito
loggezde
orm: o
ſeckyrdi
glonon⸗
ſßibenniſn
Etintin
lunykine

rtoea

flirani
Meüdl
onbi
here
neſb
Pallige
Piulen

Al

.
riäc infn⸗
ncöuſtananne,
R
cngrſundiign
3lopennoseſe
Meeptſumannn

ntmüertorocet

mrcrnnürn

„ „

icenn,
lup'eigimug
Nligni it
Nohdaprditon⸗
unrdirnd dac

Biſgid en

Ncunr edlenn

Snajnine

niͦeein innlt
ſemniach N
gni doninter

0

e gidrde

ddigngti
n gnosck
dgr rant
cdigrcenn
Vickurninet
ict Osnd

Gaulcends :

ck l cicleck

rihun i.

lonichen
r iiß N
dusctih ons
nindltrſi
doſfrichiif
nwiriofn
venel
ole
Gpliei
önthi
Iniin, 1
Eliſtbi
S

7

1

ſnaneſent

ſete

GCFo.

.ùMB arn,

in hoĩbꝰ qͥb oĩbꝰ cõſulere neq̃as ꝓ ſoꝛte
hñdum ẽ ꝓut qͥſq; tibi colligatꝰ tꝑaliter
adherere potuerit Oiĩim aũt qͥ nobiſcum
frui pñt deo:partim eos diligamꝰ quos

ipᷣi adiuuamꝰ:partim eos a bus adiu/
uamur:partim q̊ꝝ ⁊ indigemꝰ adiutoꝛio
⁊ indigẽtie ſubuenimꝰ:partim qbus nec
ipᷣi cõferimꝰ aliqͥd cõmodi:nec ab eis vt
nobᷣ ↄferat᷑ attẽdimꝰ. Velle tũ debemus
vt oẽs diligãt nobiſcuʒ deũ:⁊ totũ qð v
eos adiuuamꝰ vł adiuuamur ab eis:ad

vnum illũ finẽ referendũ eſt. Di eĩ in the
atris neqcie qͥ aliquẽ diligit hiſtrioneʒ:⁊

tanq; magno vłl etiã ſummo bonoeiꝰ ar
te ꝑfruit᷑:oẽs diligit qͥ euʒ diligũt ſecuz;

nõ ꝓpter eos:ſʒ ꝓpt᷑ eum quẽ ꝑiter dili/

gunt:⁊ q̃nto ẽ in eiꝰ amoꝛe feruẽtioꝛ:tan

*

CLVII

phetaſq; dixerat.cuz interrogaret eũ di /

cens.⁊ qͥs eſt meꝰ ꝓximꝰ:hoĩem quedaʒ
pꝓpoſuit deſcendẽtẽ ab hirlm in hierico
incidiſſe in latrones:⁊ ab eis guit᷑ vunne
ratum ſauciũ ⁊ ſemiuiuũ eẽ relictũ. Ccui
pꝓrimuz eſſe nõ docuit:niſi qͥ erga illũ re

creandum atq; curãduʒ miſericoꝛs exti /

to agit àbꝰ põt modis:vt a płib diliga,/

tur:⁊ tanto płibo cupit eũ oñdere:⁊ quez

frigidioꝛẽ videt excitat in euʒ q̃ntuʒ põt

laudib⸗ Hõ ↄtrauenientẽ inue

nerit:odit in illo vehemẽter odiũ dilecti

titita vt h qui introgauerat.introgatuui
ißpe fateret᷑. Cui dñs ait. Tlade et tu ſac
ſikr. vt vicʒ eum eẽ ꝓximuʒ intelligam?.
cui vlł exhibẽduʒ eſt officiuʒ mificoꝛdie
ſi indiget:vł exhibẽduʒ eẽt ſi indigeret.
Ex q̊ eſt iã ↄſequẽs vt etiã ille a q̊ nobis
SB viciſſim exhibẽduʒ eſt ꝓximꝰ ſit noſte

Norimi enĩ nomẽ ad aliqͥd eſt:nec q ſqG

elſſe ꝓximꝰ niſi ꝓximo põt. Nulluʒ aut-
exceptum eẽ cui mif̃icoꝛdie deneget᷑ offi
cium:qͥs nõ videat qñ vſq; ad inimicos
etiã poꝛrectuʒ ẽ dño dicẽte. Dlligite ing

micos vros:bñfacite his qͥ oderuntvos

ſui:et qͥbs modis valet inſtat vt auferat.

qð nos in ſocietate dilectionis dei agere
ↄuenit:q̊ pfrui beate viuere eſt.⁊a q̊ hñt

omes qͥ eum diligũt ⁊ qdð ſunt ⁊ qð eum

diligũt:de q̊ nihil metuimꝰ ne cuiq; poſi

ſit cognitꝰ diſplicere:⁊ qͥ ſevult diligi:nõ

vt ſibi aliquid:ſʒ vt eis qͥ diligũt eternũ

pᷣmiuʒ ↄferat᷑.̊ eſt ipᷣe quẽ diligũt: Hinc

ximum tuuzʒ tãq; teipm. Dilectio ꝓximi
maluʒ nõ opat᷑. Quiſqᷣs & arbitrat᷑ nõ

etiã efficit᷑ vt inimicos etiã nr̃os diliga-

mus.Nõ enĩ eos timemꝰ:qꝛ nobᷣ qð dili

gimꝰ auferre nõ pñt.ſʒ miſeramur poti//

us qꝛ tãto mag nos oderunt qnto ab il/

lo queʒ diligimꝰ ſeꝑati ſunt.Ad quem ſi

ↄuerſi fuerint:⁊ illum tãq; beatificuʒ bo

num:⁊ nos tãq; ſocios tanti boni nece /

ſe eſt vt diligãt· Oꝛitur autẽ h̊ loco ð an
gelis nõnulla q̃ſtio. Illo enĩ fruẽtes etiã
ipᷣi beati ſunt.q̊ ⁊ nos frui deſideramus.

Ita q́ʒ apłs paulus docet cuʒ dicit. NHꝭ13
nõ adulterabis:nõ homicidiũ facies:nõ
furaberꝭ:nõ ↄcupiſceſ.⁊ ſi qð ẽ aliud ma

datum:inß̊ mõe recapitulat diliges P/

oĩ hoĩe apłʒ pᷣcepiſſe:coget᷑ fateri qd ab

ſurdiſſimumꝛ ſceleratiſſimuz ẽ viſum fu
iſſe apło nõ er pctmm.ſi qs aut nõ chꝛiſti
ani aut inimici adulterauerit vxoꝛẽ:aut

eum occiderit:aut eiꝰ rẽↄcupierit Oð ſi

demsẽtis eſt dicere: maĩtfeſtũ eſt oẽʒ hoĩe,zZzx
pꝓximuʒ eẽ deputãdũ:qꝛ erga neminẽ o
perãduʒz eſt malũ. Jã vo ſi vł cui pᷣbẽddũn
eſt:vł a qͥ nob pᷣbendũ eſt officiuʒ miſeri/

coꝛdie:recte pximꝰ ðꝛ: manitfeſtuʒ eſt h̊ pᷣ
cepto q̊ iubemur diligere ꝓximũ eẽ ſan/
