omnia:quia ipſe vnus deus pater ⁊ filiꝰ

⁊ ſpirituſſanctus. In ſpirituſancto hoc
eſt in dono dei:requies nobis ſempiter /
na pꝛomittitur. Inde modo pignus ac/
cepimus. Sic em̃ dicit apoſtolus.QOui
dedit nobis pignus ſpiritũ. Si pignus

accipimus vt incipiamus in domino ⁊ ĩ
deo noſtro eſſe tranquilli:vt ſimus ĩ deo
noſtro mites:ſimus in deo patientes:eri

mus etiam in illo vnde pignus accipi-

mus ineternum quieti:qð erit ſabbatuʒ
ſabbatoꝛum:pꝛopter ipſam requiem per
tinentem ad donum ſpirituſſancti.Cer/
cium itaq; pꝛeceptum de ſabbato qð di
ximus.qð camaliter iudei celebꝛant:noſ
ſpiritaliter agnoſcamus. Nam quia ſpi/
rituſſanctuſ ſeptifoꝛmis dicitur:pꝛopte
rea ſeptimũ diem ſanctificauit deus qñ
fecit om̃ia opera ſua:ſicut in geneſi ſcri/
ptũ legimꝰ. Nõ ibi habes nolataʒ ſãcti/
ficationẽ niſi illo die vbi dicitur.deus re
quieuit ab oĩb oꝑib ſuis. Non em̃ fati

gatus erat dens vt diceretur: requieuit
deus ab operibus ſuis:ſed in illo verbo
tibi laboꝛanti requiem pꝛomiſit. Ut qeꝛ

fecit om̃ia bona valde:⁊ ſic dicitur.reqe
uit deus.intelligas etiã te poſt bona ope

ra requieturũ ⁊ ſine fine requieturũ. Nã
omia ſuperioꝛa que dicta ſunt id eſt dies

ſuperane ht
ſſteies on b⸗
ſanctiſcauitfel
eſt nane vrina
Atfactizet e
dictummn Gthhon
ſnetne Olelna
guai mmele,
lunn vivenus.
ſcimuoihanm
ne c
ſickplleni de

chorcisad deun

diccreturnobis.
tuumer toto co⸗
tuarertota men
ſto nibil diceren

ſelnchoꝛdum.

niuus d diliges
tehmaconterun
WndadsWrde
Woedoddu
dern acdd
pꝛeceptaidc
mipertinetd
ceptumtese
trinitas ad
eſtad dilectia
deguomogo
loſe numerue
choꝛcamumin
Donoꝛapate
paretes en

o8, hecvitt

eroꝛdium O
tibus nondef
Cere poterit:
mapatren tn
Peunum man
uogngognan⸗
ſhunmno 4
onem⸗
rhlute⸗
montedingt
dunbusten
deren peen
dean chon

Adenmnen

ckrplinn
modecenchen
Aamdqöeng
chleg deenzn
bnſ
Nenmem
Cbomind utz
Mnsdzntn
inemdehansin
Ntdeunqrimis
hondebere
lemus eumtri
er queniri
8 dens prwi
n ſpinimhn
ics nobisſennin

denocopin

dicit poſs
ſpinni oho⸗
mdoinNiN
milerrſinwide
NNN8/
us C
ontlibhin;
nmtegnienpe
riuſamia,
delcbbaocdd
gicdhumnnt
un quuſ
icnneot
unn danogt
mungo
onninßſich

ſuperioꝛes habent eſheramn ſeorinms
iſte dies non habet veſperam:vbi deus
ſanctificauit requiem. Dicitur vbi factũ
eſt mane vt inciperet ipſe dies. Nõ dictũ
eſt:factuʒ eſt veſpere vt finiretur dies:ſʒ

Dictum eſt: factum eſt mane vt fieret dieſ
ſine fine Sic incipit ergo requies noſtra

quaſi mane:ſed non ſinitur:quia ineter/⸗
num viuemus.Ad hanc ſpem quicquid
facimus:ſi facimus:ſabbatum obſerua/⸗

m. Ipſa tercia choꝛda huius decalogi

id eſt pſalterij decachoꝛdi In tribus em̃
choꝛdis ad deum pertinẽt pꝛecepta. Si
diceretur nobis. Diliges dominũ deum
tuum ex toto coꝛde tuo:⁊ ex tota anima
tua:⁊ ex tota mente tua.⁊ de pꝛoximo no
ſtro nihil diceretur:nõ eſſet decachoꝛdũ:

ſed trichoꝛdum. Quia veꝛo addidit do/
minus.⁊ diliges pꝛoximum tuum tanq;

teipᷣm:⁊ contexuit dicens.in his duobuſ
mandatis tota lex pendet ⁊ pꝛophete:to
ta lex in duobus pꝛeceptis eſt.dilectõne
dei:⁊ dilectione pꝛoximi.Ad duo itaq;

pꝛecepta id eſt ad dilectionem dei ⁊ ꝓxi/
mi pertinet decalogus.d pꝛimum pꝛe

ceptum tres choꝛde pertinent:quia deuſ
trinitas.ad alterum vero pꝛeceptum id
eſt ad dilectionem pꝛoximi ſeptem choꝛ
de:quomodo viuatur inter homies. Nã
ipſe numerus ſeptenarius tanq; ſeptem
choꝛdarum incipit ab honoꝛe parentuzʒ
Honoꝛa patrem tuum ⁊ matrem tuam.
Ad parẽtes enim ſuos homo aperit ocu

los.⁊ hec vita ab eoꝛum amicicia ſumit
exoꝛdium.Quiſquis autem ſuis paren /

tibus non deſert honoꝛem:quibus par/

cere poterit: Et dicit apoſtolus Hono/

ra patrem tuum ⁊ matrem tuam.hoc eſt
pꝛimum mandatũ. Quomodo pꝛimum
quando quartum mandatum eſt:niſi qꝛ
in ſeptenario numero eſt pꝛimum:Ad di
lectionem pꝛoximi pꝛimum eſt in ſecun/
da tabula. Nam ideo due tabule legꝭ da
te ſunt.Deus enim famulo ſuo moyſi in
monte duas tabulas dedit. In quibus
duabus tabulis lapideis cõſcripta erãt
decem pꝛecepta legis:qð eſt pſalterium
decem choꝛdarum.Tria in vna tabula
ad deum pertinentia.ſeptem in altera ta
bula ad pꝛoximum. In altera ergo tabu

3*

la pꝛimum eſt. Honoꝛa patrem tuum et

matrem tuam. Secundum:non mecha

beris. Tercium: non occides. Quartum

non furaberis.Quintum:non falſum te/
ſtimonium dices. Sextum:nõ concupi/
ſces vxoꝛem pꝛoximi tui. Septimũ:nõ

concupiſces rem pꝛoximi tui. Hec iun/

gamus illis tribuſ ad dilectionẽ dei per

tinentibus ſi in pſalterio decem choꝛda/
rum volumus cantare canticum nouuʒ.
XAlttendat em̃ charitas veſtra vt dicã vel
gð de? ſuggeſſerit.Accepit legem popu/
ius iudeoꝛum. Iſta in decalogo non ob /
ſeruauit. Et quicunq; obtemperabant:
timoꝛe obtemperabant pene non amoꝛe

iuſticie:poꝛtabant pſalteriũ:non canta/

bant. Cantanti em̃ voluptas timẽti onꝰ

eſt. JIdeo vetus homo:aut non facit:aut
timoꝛe facit:non amoꝛe ſanctitatis:non
Ddelectatione caſtitatis:temperantie cha

ritatis:ſed timoꝛe. etus em̃ homo eſt:

⁊ vetus homo vetus canticũ cantare po

teſt:non nouum. Ut autẽ cantet canticũ
nouum:ſit nouus homo. Quomodo au
tem poſſit eſſe nouus homo:audi nõ me

ſed apoſtolũ dicentẽ. Exuite vos veterẽ

hominem:⁊ induite nouum.Et ne quis

utaret:cum dixit.exuite vos veterem
ominem ⁊ induite nouum:aliquid de/
ponendum eſſe ⁊ aliquid accipiendum.
cum de mutãdo pꝛeciperet homine:ſub/

iecit ⁊ ait. Quapꝛopter deponentes mẽ

dacium loquimini veritateʒ. Hoc eſt qðᷣ

git. Exuite veterem hominem ⁊ induite

nouum.hoc dixit:mutate moꝛes.Secu

lum diligebatis:deũ diligite. Nugato/

ria iniquitatis:tempoꝛales voluptates
diligebatiſ:pꝛoximũ diligite. Si dilecti
one facitis:nouum canticũ cantatis Si
timoꝛe facitiſ:facitis tamẽ:poꝛtatis qui
dem pſalterium:ſed nondũ cantatiſ. Si
autẽ nec faciatis:pijcitis ipᷣm pſalteriũ.
Helius eſt tamen poꝛtare q; pꝛoijcere.
Sed rurſus melius eſt cum voluptate
cantare:q;ᷓ cũ onere poꝛtare. Nec ꝑuenit
ad canticũ nouũ niſi iã cũ voluptate can
tans. NHã qͥ poꝛtat cũ timoꝛe:adhucĩ ve/
tuſtate eſt. Et qͥd eſt fratres qð dico attẽ
dite. Hõ ↄcoꝛdanit cũ gduerſario ſuo:qͥ
cũ timoꝛe adhuc facit Timet eĩ ne vẽiat

a—

deus ⁊ damnet illum. Nam nondũ dele
ctat caſtitas:nondum illum delectat iu/
ſticia:ſed iudicium dei foꝛmidans a factꝭ
temperat. Nondum concupiſcentiã ip/
ſam damnat que ſeuit in eo. Nondum il/

lum delectat qð bonum eſt:nondum ibi
habet ſuauitatem vt cantet canticũ no/

uum:ſed de vetuſtate penas timet. Non
dum concoꝛdauit cum aduerſario.Ca/
les em̃ homines plerũq; ſupplantantur
tali cogitatione:vt dicant ſibi.Si fieri
poſſet:non nobis minaret᷑ deus. Non ta

lia per ꝓphetas ſuos diceret que homi

nes deterrent: ſed veniret ⁊ daret om̃ib⸗
indulgentiaʒ:ignoſceret om̃ibus:poſtea
veniret neminẽ mitteret in gehẽnam. Jã
quia iniquus eſt:iniquũ vult eſſe deum.
Uult te deus facere ſimilẽ ſui ⁊ tu cona/
ris deum facere ſimileʒ tui. Placeat tibi
ergo deus qualis eſt:nõ qualem illũ eſſe
vis. Peruerſus em̃ es:⁊ talẽ vis eſſe deũ
qualis es:non qualis eſt. Si autẽ place
at tibi qualis eſt:coꝛrigeris:⁊ diriges in
eam regulã coꝛ tuum:a qua nunc alienꝰ
diſtoꝛtus es. Placeat tibi deus qualis ẽ
Non te ipſe amat qualis es:ſed odit te q̃
lis es. Ideo tui miſeret᷑:quia odit te qua
lis es:vt faciat te qualis nõdũ es:fſaciat
te dixi qualis nondũ es. Nam illud tibi
non ꝓmittit quia faciet te qualis es.Nã
eris qualis eſt:ſed ad quendã modũ idẽ
imitatoꝛ dei velut imago:ſed nõ qualis
imago eſt filius.Nã etiã imagines ĩ ho/
minibus diuerſe ſunt.filiꝰ hominis ha/
bet imaginẽ patriſ ſui.⁊ hoc eſt qð pater
eius:quia homo eſt ſicut pater eius. In
ſpeculo autẽ imago tua nõ hoc eſt qð tu
Alirer eſt em imago tua in filio.aliter in
ſpeculo. In filio eſt imago tua fᷣm equa/
litatem ſubſtantie.in ſpeculo aũt qᷓ; lõge
eſt a ſubſtantia: ⁊ tamẽ eſt quedã imago
tua:q;uis nõ talis qualis in filio tuo ᷣm

ſubſtantiã. Sic in creatura nõ h̊ eſt ima

go dei qð eſt in filio:qui hoc eſt qð pater
ig eſt verbũ dei per qð facta ſunt omnia.
Recipe ergo ſimilitudinẽ dei quã ꝑ ma⸗
la facta amiſiſti. Sicut em̃ imago in nũ/

mo imperatoꝛis aliter eſt:⁊ aliter in filio.

Wã imago ⁊ imago eſt:ſed aliter impᷣſſa

eſt in nümo: aliter in filio: aliter in ſolido

De decem choꝛdis

aureo imago imꝑatoꝛis. Sic ⁊ tu nũmꝰ

dei es ex hoc melioꝛ:quia cũ intellectu ⁊
cum quadaʒ vita nũmus dei es: vt ſcias

etiã cuiꝰ imaginẽ geras:⁊ ad cuiꝰ imagi/

nem factus ſis. HNã nümus neſcit ſe ha/
bere imaginẽ imꝑatoꝛis.Ergo vt dicere
ceperã:odit te deus qualis es.ſed amat
te talem qualẽ te eſſe vult:⁊ ideo ille te vt
muteris hoꝛtatur. Concoꝛda cuʒ illo:et
incipe pꝛimo bene velle:⁊ odiſſe te quał
es.hoc ſit tibi initiũ concoꝛdie cũ ſermo
ne dei:vt incipias pꝛimo tu odiſſe tequa

lis es. Cum ceperis ⁊ tu odiſſe te talem
qualis es:ſicut te talem odit deus.ĩcipis

iam ipᷣm diligere deum qualis eſt.E grũ

gttendite. Eger egrotantẽ ſe odit qualiſ

eſt. Vnde incipit concoꝛdare cũ medico.
quia ⁊ medicus odit eum qualis eſt. Nã
ideo vult ſanum eſſe:quia odit eũ febꝛiẽ
tem:⁊ eſt medicꝰ febꝛis perſecutoꝛ:vt ſit
hominis liberatoꝛ. Sic auaricia:ſic libi
do:ſic odiũ:cõcupiſcentia:luxuria:ſic nu

gacitas ſpectaculoꝛuʒz febꝛes ſunt anime
tue:debes illas odiſſe cũ medico tuo:ita
concoꝛdas cũ medico:niteris cum medi
co:⁊ libenter audis qð iubet medicus:li
benter facis qð iubet medicus:⁊ pꝛoſici
ente iam ſanitate incipiunt etiã iam dele

ctare pᷣcepta. Quã oneroſus eſt cibꝰ egn
quãdo reficiunt᷑:⁊ peioꝛem hoꝛam repu
tant egri refectionis ſue q; ſue acceſſio/
niſ:⁊ tũ cogũt ſe ↄcoꝛdantes cum medi/
co:⁊ quãu is inuiti ⁊ obiuctanteſ vincũt
ſe vt aliquid aco niant.Quata auidita/
te ſani maioꝛa percepturi ſüt:vnde egri
minoꝛa vix accipiunt. Sed vnde hoc fa
ctum eſt: Quia oderant febꝛem ſuam:et

cum medico cõcoꝛdauerunt:⁊ ſimul per

ſeq uebantur febꝛem medicus ⁊ egrotus
LCuũ ergo ⁊ nos talia dicimꝰ:nõ odimꝰni
ſi febꝛes veſtras.ĩmo ĩ nobis ipᷣis ſermo
dei febꝛes noſtras odit:cũ quo ↄcoꝛdare
debetis.ſHã nos quid ſumꝰ niſi liberan
di vobiſcum:ſanãdi vobiſcũ: Modo nõ
me intuamini ſʒ ſermonẽ dei. Nolite ira
ſci medicamẽto veſtro:non inueni enim
aliud qua tranſirem. Ueni ad quintam
choꝛdam homo.Qui tango pſalterium
decem choꝛdarum.nunquid pꝛetermiſ/

ſurꝰ erã quintã: Immo aſſidue ꝑcuſſurꝰ

Plutßni
Punmnuinil
ſamperantin
chan poſtrte
ts vr mechen
Politeire vos
ne Cauſa robt
dicins. Kung
adanallumne
tuathbi Aunq
ad ſemü meue
ACqni do⸗
viralieſn
hocila Det
uekͤ
jana quedol
letppter am
ſgeo rultvena
cirſenenbin
nonfaarrt an
Gütdeo dn
Wencde
daeahd
Ula deo echi
coꝛdibybon
Vbinonand
tolio et. Lo⸗
1filligz ſuamn
Deuniurs
ſeitdoleteu
co ſel iyete⸗
ſueſchno
ſadine medei
lefncitn
Chutſanmen
uinanſene
legtannn
Oſtintenſn
ſunumsbicns
Peccntilygn
dantmanper
ictentoſ
Plgrubg
tedienn
coinſtick
ſlendus.
onrch
ag ſol

c

unnin
nungigin
nticrg
umnbnictitn
RWSU
Pelsczſin
hlnrilen
unegealen
Enletoclſe

SNmnotſern

Gnltketetſen
etmndindion
Cdgretinan
ſcontirbmmure
den Cbrwinne
Giſecineivnt
icaman

dere

nuiano poi
vuntenämd
oſus ctabigg
ioꝛan bauntne
neqh irni/
Pantesannl-
biuctaneench
.Orin aidin
uuni ſiemoe
Sw moehocti
ſchen ſuamen

Cunaſine OH

nehicns teNs
ivts u hn⸗
inondnt
in'nſſlidem
pſi Voton
edei Polnen
poninun en
Neniagquinn
nolllne
Mitnunnn
irgaii

In ülla em̃ video iacere pene totũ genus

humanũ:in illa video pluſ laboꝛare.Ip
ſam percutiendo quid dico: Nolite me/
chari poſt vxoꝛes veſtras:quia non vul

tis vt mechent᷑ poſt vos vxoꝛes veſtre.

MNolite ire vos:qͥ eas ſeqͥ nõ vultis. Si⸗/

ne cauſa vos excuſari conamini.quãdo
dicitis. Nunquid eo ad vxoꝛẽ alienam?
ad ancillam meaʒ eo. Uis vt dicat vxoꝛ
tua tibi. Nunquid eo ad virum alienuzz

ad ſeruũ meũ eo.Dicis nõ ẽ vxoꝛ aliena
ad quã vado. Nundqd vis dicat᷑ tibi:non
eſt vir alienꝰad quẽ vado Abſit vt dicat
hoc illa. Melius em̃ dolet te q; imitet᷑ te

Illa em̃ caſta ⁊ ſancta femina ⁊ vere chꝛi
iana que dolet foꝛnicantẽ virũ:⁊ nõ do
let ꝓpter carnẽ ſed ꝓpter charitatẽ. NHõö

ideo vult vt nõ facias:quia ⁊ ipſa non fa
cit:ſed qꝛ tibi non expedit. Nã ſi ꝓpterea

non facit vt tu nõ facias:ſi feceris faciet.
Di aũt deo illud debeat:ſi chꝛiſto illud
debeat qð tu exigis:⁊ ideo reddet qꝛ iu/
bet iſte.⁊ ſi foꝛnicat᷑ vir caſtitateʒ femina
illa deo exhibet. Chꝛiſtꝰ em̃ loquitur in
coꝛdibo bonarũ feminarũ:loquitur intꝰ
vbi non audit vir:quia nec dignus eſt:ſi
talis eſt. Loquit᷑ ergo ille interiꝰ ⁊ dicit.
⁊ filiaʒ ſuam cõſolat᷑ huiuſmodi verbis.
De iniurijs viri tui toꝛquerꝭ:qð tibi em

fecit dole:ſed ipᷣm noli imitari vt male fa

cias ſed ipᷣe te imitet᷑ in bono. Nam in eo

7 male facit noli eũ putare caput tuum:
ſe

d time me deũ tuum. Nam ſi ⁊ in eo
male facit caput eſt:⁊ ſecuturũ eſt coꝛpnſ
caput ſuum:eunt ambo per pꝛecepſ. Ut

gautẽ non ſequat᷑ malũ caput ſuum teneat

ſe ad caput eccleſie chꝛiſtũ.huic debens
caſtitatem ſuam. huic deferens honoꝛez
ſuum:abſens ſit vir:pꝛeſens ſit vir:non

peccat illa:quia nunq; eſt abſens cui de/

bet vt non peccet. Hec ergo fratres mei
facite:vt poſſitis concoꝛdare cum aduer
ſario. Nec amara ſunt q̃ dico:aut ſi ama
ra ſunt curãt. Potio iſta ſi amara eſtac/
cipiatur:qꝛ in periculo ſunt viſcera ama
ra bibatur. Meliuſ eſt modica amaritu
do in faucibus:qᷓ; eternum toꝛmentũ in
viſceribus. Mutate ergo vos:quicũc,
non ſaciebatis hoc bonuʒ caſtitatis. J
facite. Nolite dicere:non poteſt non fieri

CCXLVI.

Fedũ eſt fratres mei:turpe eſt: vt vir di/

cat non poſſe fieri qð facit femina. Sce/⸗
lus eſt vt vir dicat non poſſum.Oð po/
teſt ſemina vir non poteſt? Quid em̃.illa
carnem non poꝛtat:pꝛioꝛ a ſerpente dece
pta eſt. Caſte vxoꝛes veſtre oſtendũt vo
bis fieri poſſe qdᷣ non vultis facere:⁊ di/⸗
citis fieri nõ poſſe. Sed foꝛte dices ideo
illam facilius facere poſſe:quia multa il/⸗
li cuſtodia eſt legis pᷣceptum:diligentia

maritalis:terroꝛ etiã legũ publicarũ:eſt

„ —

etiã verecundie ⁊ pudoꝛis illius magnũ
munimentũ. Mlte cuſtodie ſaciũt femi/
nam caſtã:viꝛũ caſtũ faciat ipſa virilitas
Nam ideo mulieri maioꝛ cuſtodia:quia

maioꝛ infirmitas. Illa erubeſcit viro:tu
non erubeſcis chꝛiſto. Tu liberioꝛ quia

foꝛtioꝛ:quia facile vinciſ:ideo tibi cõmiſ
ſus es. Super illam ⁊ diligentia viriꝛet
terroꝛ legum:⁊ cõſuetudo moꝛum:⁊ ve/
recundia maioꝛ::⁊ deus ſuper te tantum

deus. Inuenis enim facile pares viroo

quibus non timeas erubeſcere:quia faci
unt id multi.Et tanta eſt peruerſitas ge
neris humani:vt aliquãdo metuendum
ſit ne caſtus erubeſcat inter impudicos.
Igeo non ceſſo tangere iſtam quintam
choꝛdam pꝛopter ipſam peruerſam con
ſuetudinem ⁊ labem totius vt dixi gene
ris humani.Si qͥs inter vos faciat ho-/
micidium qð auertat deus:pellere eum
vultis de patria:⁊ cõtinuo ſi fieri poteſft
excludere.Si quis faciat furtum:odi

ſtis illum:nec videre vultis. Si quis di

cat falſum teſtimoniũ:abominamini nec
vobis homo videt᷑. Si quis ↄcupiſcat
alienas res:raptoꝛ ⁊ iniuſtus deputatur
Si quis volutatur cum ancillis ſuis:
gqmatur:blande accipitur:conuertuntur
vulnera in ioca.Si quis aũt exiſtat quin
dicat ſecaſtum:non facere adulteriũ:no-
tum autem ſit ꝙ; non faciat:erubeſcit ac/

cedere ad illos non ſui ſimiles:ne inſul-

tent:ne irrideant:ne dicant non eſſe virũ
Ad hoc delapſa eſt humana peruerſitaſ

vyt vir habeatur a libidine victus:et vir

non habeatur victoꝛ libidinis. Trium/
phãtes exultãt ⁊ñ ſũt viri:iacẽt ꝓſtrati ⁊
viri ſũt Si ſpectareſ:ille tibi videret᷑ ſor
tioꝛ qͥ iaceret ſõ beſtia q; qͥ ꝑimerʒ beſtia-

2ð

2 zqꝛ diſſimulatis a pugna interioꝛe ·

delectãt vos pugne exterioꝛes:ideo non
vultis ꝑtinere ad canticũ nouũ:vbi dici
tur. Qui docet manꝰ meas ad pᷣliũ:⁊ di/
gitos meos ad bellũ.Eſt em̃ bellũ qð ſe
cũ agit hõ dimicãs contra ↄcupiſcẽtias
malas:frenãs auariciã:elidẽs ſuꝑbiam:
ſuffocans ambitionẽ:trucidãs libidinẽ.
NHas pugnas facis in occulto:⁊ nõ vin/⸗
ceris ĩ aꝑto.Ad hoc docent᷑ manꝰ veſtre
ad pᷣlium:⁊ digiti veſtri ad Reii eſt
BGB in ſpectaculis veſtrꝭ. In illis ſpectacu
lis nõ idẽ eſt venatoꝛ qð cythariſta.alið
agit venatoꝛ:aliud cythariſta In ſpecta
culo dei vnũ eſt. Tange eaſdẽ decẽ choꝛ/
das ⁊ feras occides:vtrũq; ſimul facis.
Tangis pꝛimã choꝛdã q̃ colit᷑ vnꝰ deus
cecidit beſtia ſuꝑſtitõis.Cang ſecũdã q̃
ñ accipiſ nomẽ dñi dei tui ĩ vanũ:cecidit
beſtia erroꝛis nephãdaꝝ hereſũ q̃ id pu/
tauerũt Cangis terciã choꝛdã vbi ꝓ ſpe
future quiet fac qͥcqͥd facis:interficitur

crudelioꝛ ceterꝭ beſtijs amoꝛ ſeculi huiꝰ
Pꝛopter em̃ amoꝛẽ ſeculi huiꝰ laboꝛant

hoĩes in omibo negocijs.Tu aũt in oĩb⸗
boniſ oꝑibo tuis laboꝛa.nõ ꝓpter amoꝛẽ

ſeculi huiꝰ:ſed ꝓpter requiẽ ſempiternã
quã ꝓmittit deꝰ. Ulide quomodo vtuq;
ſimul facis:⁊ choꝛdas tangis ⁊ beſtias
occidis.id eſt ⁊ cythariſta es ⁊ venatoꝛ.
Nõ vos delectãt talia ſpectacula vbi ñ
ꝓmeremur oculos editoꝛis:ſʒ oculos re
demptoꝛis. Honoꝛa patrẽ tuũ ⁊ matreʒ
tuã:tangis quartã choꝛdã vt honoꝛẽ pa
rentib deferas:cecidit beſtia impietatis
PNõ mechaberis:tangis quintã choꝛdã

cecidit beſtia libidinis. Hõ occides:tan

gis ſextã choꝛdã:cecidit beſtia crudelita

tis. Nõ furtũ facies:tangꝭ ſeptimã choꝛ
dã:cecidit beſtia rapacitatis.õ falſũ te

ſtimoniũ dices:tangis octauã choꝛdam
cecidit beſtia falſitatj. Nõ ↄcupiſces vx
oꝛẽ pximi tui:tangis nonã choꝛdã:ceci⸗
dit beſtia adulterine cogitatõnis.Aliud

em̃ eſt nõ facere aliqͥd tale pᷣter vxoꝛẽ:ali
ud nõ appetere alienã vxoꝛẽ. Ideo duo

p̃cepta ſunt.nõ mechaberis:⁊ nõ ↄcupi
ſces vxoꝛẽ ꝓximi tui. Nõ cõcupiſces r
ꝓximi tui:ciangis decimã choꝛdã:cecidit

beſtia cupiditatꝭ. Ita cadentibs omibuſ

e decem choꝛdis

beſtijs ſecurꝰ ⁊ innocẽs ĩ dei dilectone et
humana ſocietate veꝛſaris:tangẽs choꝛ
das decẽ q̊t beſtias occidis. Hã młta ca

pita ſũt ſub iſtꝭ capitib. In ſingul choꝛ

dis nõ ſingulas beſtias.ſʒ greges inter/

ficis beſtiaꝝ. Gic ergo canticũ nouũ cũ

amoꝛe nõ cũ timoꝛe cantabis. HNoli dice
re tibi qn foꝛte aliqͥd luxuriãter vis age/

re. Uxoꝛẽ nõ habeo.facere poſſũ qð vo/
lo.nõ em̃ poſt vxoꝛẽ meã pecco.Jã noſti
pᷣciũ tuũ:iã noſti q̊ͥ accedis:quid mandu
ces:qͥd bibas:ĩmo quẽ mãduces:quẽ bi
bas. Abſtine te a foꝛnicatõibo. Ne foꝛte
mihi dicas:ad ſoꝛnicẽ vado:ad meretri/

cem ꝑgo:ad ꝓſtitutã eo.nec illud pᷣceptũ

violo qð dictũ eſt.nõ mechaberis:quia
vxoꝛẽ nõdũ habeo:nec poſt illã aliqͥd fa/

⸗Ber illud pᷣceptũ violo qð dictũ eſt.
Nõ ↄcupiſces vxoꝛẽ ꝓximi tui.Qui ad

publicã vado:in qð pᷣceptũ incurꝛo: Nõ
inuenimꝰ choꝛdã quã tangamꝰ.nõ inue
nimꝰ choꝛdã quo neruo ligemꝰ fugitiuũ

iſtũ? Nõ fu giet: habet vñ liget᷑:ſed amet
te. Nõ em̃ ligamentũ ſʒ oꝛnamentũ ĩ ip/

ſis decẽ choꝛdis inuenimꝰ.Decẽ em̃ pᷣee
pta ad duo illa referunt᷑:ſicuti audiuimꝰ
vt diligamꝰ deũ ⁊ ꝓximuʒ:⁊ duo illa ad

vnũ illud. Unũ eſt autẽ qð tibi fieri non
vis alij ne fecerꝭ.ibi cõtinent᷑ decẽ:ibi cõ

tinen? duo Sed dicis. urtum ſi ficiam
id facio quod pati nolo. Si occidam id
facio qð ab altero pati nolo. Si parenti
bus meis honoꝛẽ non deferã qñ volo vt
deferat᷑ mihi a filijſ:id facio qð pati nolo
Si ſim mechꝰ ⁊ aliqͥq tale molia::id fa /
cio qð pati nolo. Nã ſi qͥ interroget᷑ dicit
nolo vt vxoꝛ mea aliqd tale faciat. Si
cõcupiſco vxoꝛẽ ꝓximi mei:nolo quiſq;
2cupiſcat meã: id facio qð pati nolo Cũ

vᷣo ad meretricẽ eo:cui facio qð pati no/

loꝛqð grauiꝰ eſt ipi deo. Intelligat ſan/
ctitas veſtra.etenim qð fieri tibi nõ vis

alij ne fecer::ad duo pᷣcepta ꝑtinet. Quo

modo ꝑtinet ad duo pcepta.ſi bomini iñj
feceris qðᷣ pati nõ vis ab hoĩe:td pxi⸗·
mi pᷣceptũ ꝑtinet:ad dilectõnẽ ꝓximi:ad

ſeptẽ coꝛdas. Si aũt qð nõ vis pati ab

hoiĩe:ipᷣi deo vis facere:qͥd eſt ̊ nõ facdcis
alteri qd pati nõ vis: Charioꝛ fact eſt ti
bi bõ q; deꝰ: Ergo qũo facio ĩqͥs ipi do

Cormnhi

codeotgece
iniunüqui
buläpictien

dommotua m.

fam tuuner

gens igul
citcötunclii

tucoꝛripioin
entus Abidi
oꝛemnacceſit
nihil tciſtug
gioplibidine
imnagine viol
tibi vtlleſite
bernat ad vn
eñ inciger ſe
ſmclgeoonia
aabiſitwole
nschiulichͤe
Nuwscou
orddde
ſcins aeten
tati vobis:
nitccoꝛrüpen

nat: Hony

fumpis dor
go patinoͤr
nickleſen
becat hoin
fugitioꝛuzegt
dednocerino
Goffencis
intelli ſis
Geipſhdon
Nles ytſer
ummelioꝛid
ſkurterſe
Gulrtci
ſguo ſede
ſeuns tu
dofgesden
naefi
Unent dei
tate egoip⸗
cm nong⸗
Uumeſtote
hebapl
iln igere

ideizi⸗
alnenh
Aclis fintte
gſngl)
Waannänmie
mnndig lide
Grmniter i,
nagepoſüiczed
Wheco Ninoſ
useninnn
Micebaihi
edulnoend
dcorintici
nerhedeist
necpoſtiliſit
jrologöden
prini mi ſa
cpcäinanm
noligen ſgi
nligeeunm

—,

4

SSS
☛ =

— —
— —

immmi ,,

in OMrafſe
tintno danl
uticöthiſeinmn
1s. umn iun
o Gimind
inolobrnl
Hciogt und
tale nolriſf
ginmnogthil
tle tun
meinobe
nnt
ran/
ahito is
nn Oun
enübonminn
hoie⸗ o
öneprinmn
girte Ft

cuipiin

oꝛrumpis teipᷣm. Et vnde iniuriã fa/
cio deo:qꝛ coꝛrũpo meip[ʒ: Uñ tibi facit
iniuriã qui voluerit foꝛte lapidare tuã ta
bulã pictã:in qua tabula imago tua eſt ĩ
domo tua inaniter poſita ad vanũ hono
rem tuũ:nec ſentiens nec loquẽs nec vi /

dens. Si quis illã lapidet nõne in te fa/

cit cõtumeliã: Cũ vᷣo imaginẽ dei qð es

tu coꝛrũpis in te ꝑ foꝛnicatões ⁊ ꝑ difflu

entias libidinis:attedis qꝛ ad nulliꝰ vx
oꝛem acceſſiſti:attẽdis qꝛ poſt vxoꝛẽ tuã

nihil feciſti:qꝛ vxoꝛẽ nõ habes:⁊ nõ attẽ
dis ꝑ libidines illicitas foꝛnicatõis cuiꝰ
imaginẽ violaſti. Poſtremo deꝰqͥ ſcit qd
tibi vtile ſit:qͥ vere nõ ſic ſuos ſeruos gu
bernat ad vtilitatẽ illoꝝ:nõ ad ſuã.Nõ
em̃ indiget ſeruis q̃ſi ad adiutoꝛiũ:ſʒ tu
indiges dñi auxilio. Ipᷣe ergo dñs qͥ ſcit
qd tibi ſit vtile:vxoꝛẽ ↄceſſit nihil ampli
us:h̊ iuſſit:hᷣ pᷣcepit:ne per illicitas volu

ptates coꝛruat templũ eiꝰ qð eſſe cepiſti

Nunqͥd h̊ ego dico? Apłm audite.Ne/
ſcitis qꝛ templũ dei eſtiſ:⁊ ſpũs dei habi
tat ĩ vobis: Si qs templũ dei coꝛrupe/
rit: coꝛrũpet illũ deus. Uidetis qũo mi/
nat᷑: HNon vis coꝛrũpi domũ tuã:q̃re coꝛ
rumpis domũ dei? Certe nõ facis alicui
qð pati nõ vis:Hõ eſt &ua euadat᷑.Te

net ille qͥ ſe teneri nõ putabat.Om̃ia em̃
peccata hoĩm:aut ad coꝛruptelã ꝑtinent
flagitioꝛuʒ:aut ad facinoꝛa nocendi.Oꝛ
deo noceri nõ pᷣt in facinoꝛibo:in flagitijſ

eũ offendis:in coꝛruptelis illũ offendis:
in te illi facis iniuria. Facis em̃ iniuriaʒ
gfe ipſiꝰ:domo ipſiꝰ. Seruũ ſi haberes
velles vt ſeruiret tibi ſeruꝰ tuus.Serui
tu melioꝛi dño deo. Beruũ tuũ nõ tu fe
ciſti:⁊ te ⁊ ſeruũ tuũ ille fecit Ulis vt tibi

ſeruiat cũ quo factꝰes:⁊ nõ vis ſeruire ei

a quo factꝰ es.Ergo cũ vis vt ſeruiat ti
bi ſeruus tuꝰ hõ ⁊ tu nõ vis ſeruire dño
deo.facis deo qdð tu pati non vis.Ergo

illud vnũ pᷣceptũ ↄtinet duo.illa duo cõ

tinent decẽ:illa decẽ ↄtinẽt om̃ia.Can/
tate ergo in pſalterio decẽ choꝛdaꝝ canti
cum nouũ. Ut aũt cantetis canticũ no/
uum:eſtote holes noui Diligite iuſticiã

habet pulcritudinẽ ſuã. Ideo nõ vultis

illaz videre:qꝛ aliud amatis. Nã ſi aliud

nõ amaretis:eã vtiq; videretis Quare il

⸗ l
4 — LʒʒS

CcxLVI.

lanm videtiſ qñ illã exigit: illã exigis qre
laudas fidẽ qñ illaʒ exigis de ſeruo tuo?
Nuã pulcra res eſt fides:ſʒ tũc pulcra ẽ

qñ ð ſeruo exigit᷑:tũc videt᷑ qñ ab altero

expetit᷑:qũ de te exigit᷑ nõ videt᷑. Auꝝ vi

des:fidẽ non vides: Sicut lucet auꝝ ad

oculos coꝛꝑis :ſic lucet fides ad oculos
coꝛdiſ.Aperis ad illã oculos coꝛdis:qñ
vis vt exhibeat illã tibi ſeruꝰ tuꝰ. Si ti⸗/
bi illã echibuerit laudas ſeruũ tuũ:⁊ pᷣdi
cas eũ ⁊ dicis. Pꝛeclaꝝ ſeruũ habeo:ma
gonum ſeruũ habeo:ſidelẽ ſeruuʒ habeo.

Dð laudas in fuo nõ exhibes dño:⁊ eo

ſceleratiꝰ:qꝛ vis vt melioꝛẽ tu habeaſ ſer

uum q; te deꝰ Jubet de ſeruo tuo vt bo

nus ſit erga te:quo iubet vxoꝛi tue:vt
ſi tu mechaberis nõ mechet᷑. Sic iubet

ſeruo tuo vt ⁊ ſi tu nõ ſeruis deo:ſuiat ti

bi. Sʒ H̊ totũ vide: vt ad monitionẽ tuã
valeat:nõ ad pemiciẽ tuã Etenĩ ſeruꝰ il/
leꝙ tibi ſeruit indigno digne id eſt ꝙ in/

digno tibi bñ ſeruit:⁊ fideliter ſeruit:et
pure te diligit: deo debet: nõ tibi. Nuſtu

ſt ꝛ tu attẽdas: qꝛ ſub dũo es ad que et

ille attẽdit vt ſeruiat tibi. Imple qð di

ctum eſt. qð tibi ſieri nõ vis:alij ne fecer

Sʒ ipm alij cũ diciſ: vtrũq; attẽde ⁊ ꝓxi

mũ ⁊ deũ.Canta in pſalterio decẽ choꝛ/
darũ:canta canticũ nouũ.ↄcoꝛda cũ ſer/

mone dei:cũ eſt tecũ in via.Cõcoꝛda cuʒ
aduerſario tuo cito:ne cũ diſcoꝛdia veni

as ante iudicẽ. Si facis qd audis ↄcon/
daſti cũ eo.ſiaũt nõ facis rixaris cum eo

⁊ nõdũ cõpoſuiſti quouſq; faciaſ Ilt au
tẽ ↄcoꝛdetis abſtiete vos a deteſtabilib⸗
coꝛruptel: ⁊ a deteſtabilibo inqͥ ſitõnibo:a

machematiq: ab aruſpicibi:a ſoꝛtilegis:
ab auguribo:a ſacrilegijs: abſtinete vos
q;tũ poteſtꝭ a nugatoꝛijſ ſpectacul Si q̃
delectatões ſeculi ſubꝛepũt in aĩa:exerce
te vos ĩ miſcdia:exercete vos ĩ elemoſi/

nis: in ieiunijs:in oꝛõibo. His em̃ purgã

tur quotidiana peccata:que nõ poſſunt
niſi ſubꝛipere in animã ꝓpter fragilitatẽ
humanã. Noli illa cõtemnere qꝛ minoꝛa
ſunt:ſed time qꝛ plura ſunt.Attẽdite fra
tres mei minuta ſũt:nõ ſunt magna.Nõ
eſt beſtia quaſi leo:vt vno moꝛſu guttur
frangat:ſed beſtie plerũq; minute multe
necant.Bi ꝓijciat᷑ quiſq; ĩ toci pulicſo

e decem choꝛdis

plenũ:nunqͥd nõ moꝛit᷑ ibi: Nõ ſunt qui
dem maioꝛes:ſed infirma eſt natura hu/

mana:q etiã minutiſſimis beſtijs interi/
mi poteſt. Sic ⁊ modica peccata attẽdi/

tis qꝛ modica ſunt: cauete qꝛ plura ſunt.
Nuã minutiſſima ſunt grana arene.SDi

arene ampliꝰ in naui mittat᷑:mergit illaʒ
vt pereat.Quã minute ſũt gutte plunie
HNõne flumina implẽt ⁊ domos deiſciũt

Ergo iſta nolite cõtemnere. Sʒ dicturi

eſtis. Et qͥs pᷣt ſine iſtis: Ne hoc dicereſ
q̃ habere nemo pᷣt.deꝰ mificoꝛs videns
noſtrã fragilitatẽ poſuit cõtra remedia.
Oue ſũt remedia:elemoſinaꝝ:ieiunioꝛũ
⁊ oꝛationũ.ipᷣa ſunt tria. Ut aũt veꝝ di/
cas in oꝛõne ꝑfecte implẽde ſũt elemoſi/⸗
ne. Oue ſüt ꝑfecte elemoſine? Ut exqᷣ ti/⸗
bi abundat des ei qͥ nõ habet:⁊ q̊ te ledit

aliquis ignoſcas illi. Sʒ ne putetis fra/

tres qꝛ faciẽda ſunt quotidie adulteria:
⁊ elemoſinis quotidianis mundãda ſũt.

Ad illa ſcelera maioꝛa nõ ſufficiũt quoti
diane elemoſine vt ea mundẽt. Aliud eſt

vbi mutes vitã:aliud eſt vbi tolereſ vitã

Illa mutãda eſt. Si mechꝰ eras:noli eeſ.·

ſe mechꝰ. Si foꝛnicatoꝛ eras:noli foꝛni/

cari. Si homicida:noli homicida eſſe.

Si ibas ad mathematicuʒ: ⁊ ad ceteras

peſtes ſacrilegas:iã deſine.Arbitrar h?*

niſi fieri deſinãt quotidianis elemoſinis
poſſe mũdari? Illa dico quotidiana pec
cata:q̃ aut ꝑ linguã facile cõmittunt᷑:vt
eſt verbũ duꝝ:aut cũ labit᷑ aliqs in riſuʒ
immoderatũ:aut ĩ hmõi nugas qtidia/

nas. In ipᷣis ↄceſſis peccata ſunt.Cũ ip

ſa vxoꝛe ſi excedit᷑ cumbendi modꝰ pꝛo
creandis liberis debitꝰ:iã peccatũ ẽ.Ad
h̊ eĩ ducit᷑ vxoꝛ:id etiã tabule ĩdicãt vbi
ſcribit᷑ liberoꝝ pcreandoꝝ cauſa.Oñ tu
vyti vxoꝛe ampliꝰ q; neceſſitas ꝓcreando
rũ liberoꝝ cogit volueris:iã peccatũ eſt.
Et ipᷣa talig peccata quotidiane elemoſi
ne mũdãt. In ipᷣis alimẽtis q̃ vtiq; ↄceſ/
ſa ſunt. ſi foꝛte excedis modũ ⁊ ampliꝰac
cipis qᷓ; neceſſe eſt peccas.Quotidiana

ſunt iſta q̃ dico:ſed tamẽ peccata ſunt et

nõ leuia quia plura.Quia vero quotidi
ꝗqna ⁊ plurima:timẽda eſt ruina multitu

dinis:⁊ ſi nõ magnitudinis.Talia pẽta

dimittimꝰ fratres quotidianis elemoſp/

nis poſſe mundari Sʒ facite elemoſinaſ
2 nolite ceſſare.Attẽdite vitã veſtrã quo

tidianã ipſis peccatis ſcaturientẽ minu/
tis ipᷣis dico.Et cũ facis elemoſinã non
ſupꝑbe facias:nec ſic oꝛes quẽadmodũ il/
le phariſeꝰ. Sʒ tamẽ qͥd ibi dixit.Jeiu /
no bis in ſabbato:decimas do oĩm que/
cunq; poſſideo:⁊ nõdũ fuſus erat ſãguiſ

dñi.Tantũ /ꝓ nobis pꝛeciũ accepimus æ?
ſaltim nec tantũ erogamꝰ q;tũ phariſeꝰ.

Et habes alio loco aperte dicentẽ dñm
MNiſi abundauerit iuſticia veſtra plus q;

ſcribaꝝ ⁊ phariſeoꝝ:nõ intrabitis in re/
gnum celoꝝ.Ergo illi dant decimas:tu

ſi centeſima dederis aliqͥd magnũ te feciſ
ſe gloriaris. Attedis em quid ali nõ fa/
ciat:nõ quid te iubeat facere deꝰ. Meti/

ris te de comꝑatõe peioꝛis:nõ de iuſſio/
ne melioꝛis Hõ quia ille nihil facit:ideo

tu magnũ aliqͥd facis:ſʒ qꝛ gaudet᷑ ad q

dam minima opa veſtra:qꝛ tanta eſt ſteri
litas veſtra vt ad modica gaudeat᷑. Qua
ſi ſecuri vobis blãdimini de minimis ele
moſinaꝝ graniſ: ⁊ aceruos obliuiſcimini
peccatoꝝ. Pꝛotuliſti foꝛte neſcio d par
uum:qð aliꝰ aut nõ habuit:aut nõ/ꝓtu/⸗

lit cũ haberet. Noli attẽdere poſt te s ñ
faciat:ſed qͥd te iubeat deꝰ facere. Poſtre

mo quare iſtis affectõibo ſecularibo non
vobis ſufficiũt quos pᷣceſſiſtis:ſed vultẽ

eſſe diuiteſ: eqles ditioꝛibs vobis? Nõ at
tenditis quãtos pauperioꝛes trãſcendi/
tis? Vincere vultis ditioꝛes. Sʒ in ele/

moſynis habet᷑ modꝰ. Hic dicit:iã quo

uſq; facio?⁊ illic nõ dicit᷑:.quãtiſ diuitib⸗

ditioꝛ ſũ? Nõ attendunt᷑ egeſtates innu/

merabiliũ mendicoꝝ. Nõ reſt piciunt᷑ po

tim ille phariſeꝰ qͥ oĩm qᷓ poſſidebat deci

mas dabat. Noli parcere theſaur cadu
cis:theſauris vanis. Noli ſub imagine
pietat augere pecuniã. Filijs meis fuo
Magna excuſatio:filijs meis ſeruo. Ui
deamꝰ. Seruat tibi pater tuꝰ: ſeruas tu
filijs tuis.filij tui filijs ſuis:⁊ ſic ꝑ om̃es

⁊ nullꝰ facturꝰ eſt pᷣcepta dei · Quare nõ

ſterioꝛes młtitudines paupeꝝ. Sʒ pau
citas pᷣcedentiũ diuitũ ante oculos poni
tur. Eur in ope bono nõ attendit᷑ ille ʒa/
cheus:qͥ dimidiũ reꝝ ſuaꝝ dedit pauꝑi/
bus?: Sʒ optare cogimur vt attẽdat᷑ ſal

llipoti'in
hilotuite
ſactipſep⸗
meliscönnin
; entonin,
minesnnli
luntnomne
ſippeſſto⸗
ppteranna
geſcpleruü
Ouure noſ⸗
ſnis. Coͤting
pterflios
leſni Ou
linatabani
deqd lliſen
pcaſitoade

lothck

adiömenpe⸗
weneeisic
Wrsdde
Ados
retllener
O ſides n
Ouici:
ſennbas.
parteflijn
gioemo⸗
hocſtemoꝛn
lſt:piit filt
ceſt ſßcce
afliüwü
lis pareſai
lum Poc
tem. Theſn
Siogt
tnsihcclon
giſtmiſins
pbißtoiren

epoſfli
ioniscin
W
ſigonet
cheſbe
chgücff
riſunt hoi
gönlite

ht voni

Nesinemii

e bideet n

mgs doing,
fſisenig,
Reriügcogpenn
m Ziügyni
Penedicnedin
ticn ehnelng
wöimbidi
Aiddmgüri
nquidn töͤ
erde⸗ Den
nng,oe iiſio
Menibuande
ge Cudetgi/
rgtumnckte
agndei u

nidenitin

nosohlininn
boboiratnig
midoe otrt
A han den
nölnorhn
iuſtri
ininthe in
pensfini/
is Glt
Hirdarüͤe
ignin nuin
kegtkntonnt
girehhicok
nuper G
eonl,
6mmlilin
“
tmmidnt
ſicchere
eheſnne
Uiſud ina
Flüontin
nes
n
N, j⸗
is co.,
Ouan/

— —
„SM —

—.—
=

illi potiꝰ impẽdis om̃ia qui te fecit ex ni

hilo? Qui te fecit:ipᷣe te paſcit.Ex his q̃
fecit ipſe:paſcit ⁊ fios tuos. Neq; enim
meliꝰ cõmittis filio tuo patrimoniũ tuũ
q́; creatoꝛi tuo.Et mentiunt᷑ quidẽ ho/
mines:mala eſt auaricia. Palliare ſe vo/
lunt nomine pietatis ⁊ dealbare:vt qua
ſi ꝓpter filios videant᷑ ſeruare hoĩes:qð
ꝓpter auariciã ſeruant. Nã vt noueritis
qꝛ ſic plerũq; cõtingit.Dicit᷑ de quodã.
Huaſe nõ lacit elemoſynã:qꝛ fuat filijs
uis. Cõtingit vt amittat vnũ. Gi pꝛo/
pter filios ſeruabat:mittat poſt illũ par/
tẽ ſuã.Quare illã tenet in ſaculo:⁊ illũ re
lint ab animo.Redde illi qð ſuũ eſt.red
de qð illi ſeruabas. Moꝛtuꝰ eſt inùt:ſed
pceſſit ad deũ:pars ipᷣiꝰ debet᷑ pauꝑib.
Illi debet᷑ ad queʒ ꝑꝛexit.chꝛiſto debet᷑:
ad ipᷣm em̃ ꝑꝛexit:⁊ ille dixit.Qui vni ex
minimis iſtꝭ fecit:mihi fecit.Et qͥ vni ex
minimis iſtis nõ fecit:mihi nõ ſecit. Sʒ
qͥd dicis: SGeruo fratrib ipſiꝰ.Si viue
ret ille:ñ erat cũ ſuis fratribb diuiſurus:
O ſides moꝛtua:moꝛtuꝰ eſt em̃ filꝰ tuꝰ.
Quicqd dicas moꝛtuo debes qð viuo
ſeruabas. Moꝛtuꝰ eſt filiuſ meus:ſed tñ
partẽ ſfilij mei ſeruo fratribo ipſiꝰ Si cre
dis qꝛ moꝛtuꝰ eſt:ſi ꝓ illo chꝛiſtꝰ moꝛtuꝰ
nõ eſt:wmoꝛtuꝰ eſt ipᷣe.Si autẽ in te fides
eſt: viuit filiꝰ tuꝰ. Uiuit pꝛoꝛſus non de
ceſſit ſed pᷣceſſit.Qua fronte venturꝰ es
ad filiũ tuũ qͥ pᷣceſſit:cui pᷣcedenti nõ mit
tis partẽ ſuã in celũ:vn nõ pᷣt mitti in ce
lum: Poteſt ꝓꝛſus.Audi ipᷣm dñm dicẽ
tem. Theſauriſate vobis theſauros ĩ ce
lo. Di ergo ille theſaurꝰmeliꝰ eſt cuſtodi
tus in celo:nunqd tunc mittendꝰ eſt filio
qñ ſi miſſus fuerit nõ ꝑibit:Cenebit᷑ hic
vbißp̃t ꝑire:nõ mittit᷑ illuc vbi chꝛiſtꝰ eſt
cuſtos.Certe ea q̃ hic tenes ⁊ nõ vis mit
tere poſt filiũ tuũ:quibo cõmendas acto
ribo tuis cõmendas illiꝰpartẽ qͥ pᷣceſſit:⁊
chꝛiſto nõ cõmendas ad quẽ pᷣceſſit:An
idoneꝰ eſt tibi ꝓcuratoꝛ tuꝰ:minꝰ idoneꝰ
chꝛiſtꝰ? Tlidetis fratres qꝛ mendaciũ eſt
qð dicũt hoĩes. Filijs meis ſeruo Mẽ/
daciũ eſt fratres mei:mendaciũ eſt.Aua/
ri ſunt hoĩes.vel ſi certe cogant᷑ cõfiteri
qð nolũt:cũ erubeſcũt tacere qð ſũt:fun/
dant vomãt in cõfeſſione qð poꝛtãt.Pe/⸗

cCCXLVIII.

ctus pᷣmitur crapula iniqͥtatis:euomat
eã cõfeſſio:ſed nõ canino moꝛe redeat᷑ ad
vomitũ.Eſtote chꝛiſtiani. Ualde paruzʒ

eſt vocari chꝛiſtianꝰ. Quãta donatis ve

natoꝛib:quãta turpibo ꝑſonis:donatis

eis qui vos occidũt. Per ipᷣas em̃ exhi/

bitiones voluptatũ interficiũt aias ve/
ſtras: ⁊ inſanitis qs plus donet.Si inſa
niretis qͥs plus ſeruet nõ eſſetis ferendi:

quis plus ſeruet inſanire auaricie eſt:qͥd

plus donet inſanire ꝓfuſionis eſt. Nec

auaꝝ te de? nec ꝓfuſum vult:collocare te
vult q̃ habes:nõ /ꝓijcere.Certatis quis

vincat in peius:nõ datis operã quis ſit

melioꝛ:atq; vtinã nõ daretiſ:qͥs ſit peioꝛ

Et dicitis chꝛiſtiani ſumꝰ ad fauoꝛẽ po/
puli ꝓijcitis res veſtras.Ecce nõ iubet
chꝛiſtꝰ. Rogat chꝛiſtꝰ:eget chꝛiſtꝰ. Eſu/
riui dicit chꝛiſtꝰ:⁊ nõ dediſtis mihi man

ducare.egere voluit ꝓpter te.vt haberes

vbi ſeminares que dedit vt meteres vi/
tam eternã. Nolite pigri eſſe:⁊ male ſecu
ri:moꝛes emẽdate:peccata redimite:⁊ cũ
hec feceritiſ:deo gratias agite a q̊ accepi

ſtis bñ viuere.Et ſic ei gras agite vt nõ

inſultetis his qͥ nõdũ bñ viuũt.Bʒ eos
ipᷣos moꝛib veſtris hoꝛtemini. Hec faci
endo habetis ꝑfectã q;tũ ĩ hac vita pᷣt in
ſticia.Cõuerſantes ĩ bonis oꝑib:in oꝛa
tionibo:in ieiunijs:⁊ ĩ elemoſynis ꝓpter
minuta peccata:⁊ abſtinẽdo vos ab illis
