eis ͥ diligũt ſeculũ ſegregaui me:ſed eis
qͥ pꝛeſunt pplis nõ me coequaui:nec ĩ cõ

uiuio dñi mei ſuꝑioꝛẽ locũ elegi: ſed inre

rioꝛẽ ⁊ abiectũ. Et Pean it illi dicere mi
hiaſcende ſurſum. Uſq;adeo aũt time/

De vita ⁊ moꝛibus cleri. ſer..

noſtrũ eſtevt apud chꝛiſtũ vobiſeuz ſi

:fama Pxi/

is oĩia cõmunia. Ouia foꝛte ali

—. —

bam epiſcopatũ:vt quonſã eeꝑat eſle iã
glicui momẽti int dei ſeruos fama mea:
inn quo loco ſciebã ñ eſſe epᷣm nõ illo acce
derem. Cauebã aut h̊ et agebam qntum

poterazʒ:vt in loco humili ſaluarer: nonĩ
alto periclitarer. Sʒ vt dixi.dño ſeruuſ

ↄtradicere nõ debzʒ.veni ad iſtã ciuitatẽ

ꝓpter videndũ amicũ:quẽ putabam me

lucraripoſſe deo:vt nobiſcũ eſſet in mo/
naſterio q̃ſi ſecurꝰ:qꝛ locꝰ habebat epᷣm.
Appꝛehẽſus pᷣſ byter factꝰ ſum:⁊ ꝑ hũc
gradũ ad epiſcopatũ ꝑueni. Non attuli
aliqd:nõ veni ad hanc eccłiaʒ niſi cũ hiſ

indumentis:qbus illo tꝑe veſtiebar.Et

qꝛ hic diſponebã eſſe in monaſterio cum
fratribo.ↄgnito inſtituto ⁊ volũtate mea:-
beate mẽoꝛie ſenex valeriꝰ dedit mihi oꝛ
cũ illum:in q eſt nüc monaſterium. Cepi
boni ꝓpoſiti frẽs colligere cõpares me/
os:nihil hũtes:ſicut nihil habebaʒ. Et
imitãtes me:vt quõ ego tenuem pauꝑta
tulã meã vendidi: ⁊ pauꝑibo meis eroga
ui:ſic facerẽt ⁊ illi à mecũ eſſevoluiſſent:
vt de cõmuni viueremꝰ. Cõmune aute,

nob eſſet magnũ ⁊ vberrimũ pꝛemiũ ipᷣe

J Dol nõ feciſſem epᷣs inbumanꝰ dicerer
Si aũt iſta ↄſuetudo in mõaſteriũ miſſa
eſſet indecẽs eſſet. Et volui habere ĩ do /
mo iſta ep̃i mecũ mõaſteriũ clericoꝝ. Ec
ceæ quõ viuimꝰ. Nulli licet ĩ ſocietate no
ſtra habere aliqͥd ꝓpꝛiũ:ſed foꝛte aliqͥ ha

bat᷑. Nou erã eni ⁊ noui oẽs qͥ mecuʒ vi/
uerent. noſſe ꝓpoſitũ nr̃m.noſſe legẽ vite

nfe. Uenit ad nos etiã pꝛeſ byter ianua/
rius:qd videbat᷑ habere honeſte erogan
do q̃ſi ↄſumpſit:⁊ nõ ↄſumpſit.Remãſit
illi quedã pecũia:id eſt argentũ qð dice/

ret eſſe filie ſue. Filia ipiuſ deo ꝓpicio in

moaſterio feminaꝝ eſt bone ſpei. Buber

net illã dñs:vt impleat qð de illa ſpera/
mus.in illiꝰ miſericoꝛdia.nõ in eiꝰ meri
tis. Et qꝛ infra annos erat:⁊ de ſua pecu

—*

nia nihil facere poterat: q;uis ei vider*

bent nulli licet.⁊ ſiqͥ habẽt faciũt qð nõ
licet. Bene aũt ſentio de friba meis:et ſpx-
bñ eredẽs.ab hac inqᷣſitiõe diſſimulaui.
qꝛ ⁊ iſta q̃rere q̃ſi male ſentire mihi vide/

lghenpſe
musetans.
ioualeſnnn
hos —
ſiderentn
hogpenitau
idiu tanc;
ſoflietetama
glitctßſblte
munens:de
giinoreſam
4Odolorl
ſodegrvoꝛee
üſcripſitl

onnoamant

dotgcthiſo

tenorethenca
ſumenin⸗
ſenoſtti/oaiet
Baor nbin
Ghrientiren
oäderher
Ner Kar
ſacgutsd
ſieiſulch⸗
cet qoͤdo
luinohyen
inmonuſen
onuſteno
lliaunl
l ipanon
Nnoacalvenr
Mineraechen
nazdocnen⸗
ſg Dendeit
qualgocno⸗
guunß dicch
ir Arut
lna potuit.
ſt Geaſiy⸗
meinterii
hnena ſo⸗
Wlſtinfe
Cönmnic
hemm,
ſofnlne
itſnio
theins
eſ ſen
oecnin

ſerr.

Wenggfinin

icſechn fen

uhli Ctvurnng

Enrdinidfoln

miad ſtiaiie

Eᷓ
S.

mgneptgban e.

ubiliͦeſerinmn
hebebircin
.
ric im tohi⸗
ni Poneen
mealcnücibi
lomenfen
Unnonufeiocnn
uwtrolümdemer
Aenb decitnibis
nonuſfmninn
lgr cirwne,
nbi bebez. Et
Plamnenpaupn
otwesdo
idodden
. Vrnren
cNairige
bürmmdnin
vihlun nn
binilininll
iul acat
ierlift
bafcincli
definntb
ſrienſiin.
nn

4

„»
*. . . . 4 . V
S
.ꝭãð⁊,

ſulgoꝛem pfeſſiõis:tũ lubꝛicum timeba

mus etatis. Factũ eſt vt iᷣm argentũ q̃
ſi puelle ſeruaret᷑:vt cũ ad legitimos an/

nos veniret: faceret inde qð vᷣgine chꝛi⸗
ſti deceret: qũ optime iã facere poſſʒ. Dü
hoc expectat᷑ cepit ille moꝛti ꝓpinquare

Qui diu tanq; de ſuo:iurãs qꝛ ipᷣi erat

nõ filie: teſtamentũ fecit. Teſtamẽtũ in/
quã fecit pᷣſbyter ſociꝰ noſter nobiſcum
manens:de eccłia viuens.cõmunẽ vitaz
ꝓfitens:teſtamentũ fecit:heredes inſtitu

it. O doloꝛ illiꝰ ſocietatꝭ: o fructus natꝰ
nõ de arboꝛe quã plantauit dñs.Dʒ ec⸗

cleſiã ſcripſit heredẽ. Nolo munera iſta:

nõ amo amaritudinis fructũ.Ego illuʒ

deo querebã.ſocietatẽ ꝓfeſſus erat.hãc

teneret.hanc exhiberet.nihil haberet:te
ſtamentũ nõ faceret:habebat aliqͥd:non
ſe noſtrũ ſociũ q̃ſi dei pauꝑem fingeret.
Magn' mihi inde doloꝛ eſt fratres. Di

co charitati veſtre. ppter hunc doloꝛem
ſtatui hereditatẽ ipam in eccłia nõ ſuſci/

pere. Flioꝝ ipᷣius ſit qꝗð reliqᷣt:ipſi inde
ſaciant d voluerint Uidet᷑ eni mibi qꝛ
ſi eã ſuſcepero ĩ iſto facto:qð mihi diſpli
cet:⁊ qð doleo eius ꝑticeps ero. Hocvo

lui nõ latere charitatẽ veſtrã. Filia ipiui

in monaſterio feminaꝝ eſt. Filiꝰ ipſiꝰ in
monaſterio viroꝝ eſt. Ambos exhereda
uit. illã cum laude.iſtuzʒ cum elogio:idẽ
cũ vituꝑatione. Cõmendauit aũt eccłie

vt nõ accipent ipſas poꝛtiunculas:que

Ptinẽt ad exheredatoſ:niſi cũ ad legitiaʒ

etateʒz puenerint. Hoc eis reſeruet eccle/
ſia.Deinde litẽ dimiſit int᷑ ſilios ſuos:in

qua laboꝛo.Puella dicit.meũ eſt. Noſtꝭ
quia h̊ dicebat ſemꝑ pater meꝰ Puer di
cit.Credat᷑ patri meo:qꝛ moꝛiens menti

ri nõ potuit.Et iſta ↄtentio quale mali
eſt: Sed ſi pueri ipſi ſerui dei ſunt:litem
hanc inter illos cito finimꝰ. Audio illos
yt pater: ⁊ foꝛte meliꝰ qᷓ; pr ißoꝝ Tideo

quid ſit in re:ſicut dñs voluerit cũ pau/

cis fratribo fidelibo honoꝛat deo ꝓpicio
de numero veſtro:id eſt de plebe iſta- Au
dio int᷑ illos cauſaʒ:⁊ ſicut dũs donaue/⸗
rit finio. Tñ rogo vos nemo me rephen
dat:qꝛ eius hereditatẽ nolo ſuſcipiat ecc
cleſia. Pꝛimo:qꝛ factũ illiꝰ deteſtoꝛ. De
indeqꝛ inſtitutũ meũ eſt. Oulti laudãt

bens:

qð dicturus ſum:ſed aliqᷣ : rephendunt
Utriſq; ſatiſfacere valde difficile ẽ. Au⸗

diſtis modo cũ euangeliũ legeret᷑. Can/

tauimꝰ vobis ⁊ nõ ſaltaſtis:planximꝰ et
nõ luxiſtis Uenit iohes baptiſta nõ mã

ducans ⁊ nõ bibens:⁊ dicũt demonium

ha bz. Wnit filiꝰ homĩs mãducans⁊ bi
icut. ecce homo voꝛax:potatoꝛ
vini:⁊ amicꝰ publicanoꝝ.Quid ergo fa
cio int᷑ illos qàͥ parant me repᷣhendere:et

dentes in me ducere.ſi ſuſcepero heredi/
tates eoꝛũ qͥ filios ſuos irati exheredãt:

Iterũ qͥd facturꝰ ſum eis qͥbus canto et
nolũt ſaltare: Qui dicunt:ecce q̃re nemo
donat eccłie hypponẽſi aliqͥd. Ecce qua
re nõ eam faciũt qͥ moꝛiunt᷑ herede:quia
epᷣus auguſtinꝰ de boĩtate ſua donat to

tum:laudando enĩ moꝛdent: labijs mul

cent:⁊ dentẽ figunt:donat totũ:nõ ſuſci
pit. Plane ſuſcipio:pfiteoꝛ me ſuſcipere
oblationes bonas:oblatiões ſctãs. Si
quis autẽ iraſcit᷑ filio ſuo:⁊ moꝛiens ex/⸗
heredat eũ:ſi viueret ũ eũ placaret:ũñ ei fi
lium recõciliare deberẽ?: Quõ ergo cũ fi
lio ſuo volo vt habeat pacẽ:cuiꝰ appeto

pe hoꝛtatus ſum:vnũ filium habet:pu⸗/

tet chꝛiſtũ alternm. Duos filios habet:

putet chꝛiſtũ terciũ.Decẽ habʒ:chꝛiſtuʒ

vndecimũ faciat⁊ ſuſcipio Quia ergo fe
ci h̊ in qbuſdã rebo:iã volũt bonitatẽ me
am:vł cõmendationeʒ fame mee in aliud
vertere:vt in alio mõ me repᷣhendant:qꝛ
oblatiões deuotoꝛũ hominũ nolo ſuſci/
pere. Conſiderẽt q; multas ſuſceperim:
qd opus eſt numerare.Ecce vnam dico.

Flilij iuliani hereditatẽ ſuſcepi. Quare:

Ouia ſine filijs defunctꝰ eſt. Bonifacij
hereditatẽ ſuicipe nolui:nõ miſicoꝛdia:
ſed timoꝛe. Nauiculariã nolui eſſe eccle⸗
ſiam chꝛiſti. Oulci ſunt qͥdem qͥ etiã de
nauibo acquirũt:tũ vna temptatio ſi eẽt:

*

ſi iret nauis ⁊ naufragaret:hoĩes ad toꝛ/

menta daturi eramꝰ: vt de ſubmerſione
nauis ſᷣm ↄſuetudinẽ qrerent᷑ ⁊ toꝛqren

a iudice:qͥ eſſent de fluctibo liberati: ſed

nõ eos daremꝰ. Nullo pacto enĩ ̊ face
re deceret eccłliam. Onus ergo fiſcale ꝑ⸗
ſolueret:ſed vnde ꝑſolueret? Enthecam
nobis habere nõ licet. Nõ eſt eĩ cpilcghi
5

De vita ⁊ moꝛibus cleri.ſer. ..

ſemare aurũ: ⁊ venocarea ſemendicãtis
manũ Quotidie tam multi petũt:tã mul

ti gemũt:tã multi nos inopes interpel/
lant:vt plures triſteſ relinquamꝰ. Quia
qð poſſimꝰ dare omibo nõ habemꝰ. Nõ
habemꝰ ergo enthecazʒ. Pꝛopter naufra
giũ ̊ h̊ vitado feci:ñ donãdo. Nemo ibi
me laudet:ſed nemo ⁊ vituꝑet. Plane qñ
donaui filio qð iratꝰ pater moꝛiẽs abſtu
lit: bene Kci. Laugenkd volũt: parcẽt qͥ

——

laudare nolunt.Quid plurib frẽs mei:

Quicũq; vult exheredato filio heredem

facere eccłiam:q̃rat alterum q ſuſcipiat:
nõ auguſtinũmo deo ꝓpicio neminẽ ĩ/
ueniat. Quã laudabile factũ ſancti ⁊ ve/

nerandi epiſcopi aurelij carthaginenſiſ.
quõ impleuit oĩbus q ſciunt os laudibb
dei Ouidã cũ filios nõ haberet:neq; ſpe

raret.res ſuas om̃es retento ſibi vſuſru/
ciu donauit eccleſie. Nati ſunt illi filij:et
reddidit epᷣſ nec opinati illi qᷓ donauerat
In ptãte habebat epᷣs nõ reddere:ſed iu

fe foꝛi:nõ iure celi. Sane etiã h nouerit

charitas veſtra:dixiſſe me fratribo meis:
qui mecũ manẽet:vt q cunq; habet aliqd.
aut vendat ⁊ eroget:aut donet ⁊ cõmũe

illud faciat Eccleſia habeat ꝑ quã deus
hos paſcit.Et dedi dilationẽ vſq; ad e/
piphaniã ꝓpter eos:iqͥ vł cũ fratribo ſuis

hõ diuiſerũt.⁊ dimiſerunt qð hñt apud

fratres ſuos:vl nondũ de re ſua aliag e/
gerunt:qꝛ expectabat᷑ etas legitia. YFaci

ant inde qð volunt.dũ tñ pauꝑes mecũ

ſimul expectemꝰ miſericoꝛdiam dei. Di
aũt nolũt:qͥ foꝛte nolũt:certe ego ſuʒ qui
ſta tuerã ſicut noſtis nullũ oꝛdinare cleri
cum:niſi qͥ mecũ vellet manere:vt ſi vel/

let diſcedere a ꝓpoſito:recte illi tollerem
clericatũ:qꝛ deſereret ſancte ſocietatis ꝓ
miſſum:ceptũq; ↄſoꝛtiũ.Ecce in conſpe
ctu dei ⁊ veſtro muto ↄſiliũ.QOuivolunt

habere aliqd ꝓpꝛiũ.quibo nõ ſufficit de

us ⁊ eccłia eius:maneant vbi volunt:et
vbi pñt.nõ eis aufero clericatum. Nolo

habere hypocritas. Malũ eſt. Ouis ne
ſciat: Malũ eſt cadere a ppoſito:ſʒ peiuſ

eſt ſimulare ꝓpoſituʒ.Ecc dico audite.
ui ſocietatẽ cõmunis vite iã ſuſceptã:
que laudat᷑ in apłoꝝ actibs deſerit:a vo/
to ſuo cadit:a ꝓfeſſione ſancta cadit:ob/

aufero clericatũ. Quantũ ſit periculum

ante ocłos eius poſui:faciat quod vult.
MNoui enĩ qꝛ ſi aliquẽ hoc facientẽ degra

dare voluero:nõ ei deerũt patroni:nõ eß⸗
deerunt ſuffragatoꝛes:⁊ hic ⁊ apud epi/

ſcopos.qᷣ dicant. Quid mali fecit: on
põt tecũ tolerare iſtã vitã.Extra epiſco/⸗

piuz vult manere. de ꝓpꝛio viuere:iõ nö
debet ꝑdere clericatũ. Ego ſcio qnti ma
li ſit ꝓfiteri ſanctuʒ aliquid: nec implere.

Vouete inquit ⁊ reddite dño deo veſtro
t meli? eſt nõ vouere:qᷓ; vouere et non

reddere. lirgo eſt ſinunq; fuit in mona

ſterio. Et virgo ſacra eſt:nubere illi non

licet. Eſie in monaſterio nõ cõpellit. Si

autẽ cepit eſſe in monaſterio: ⁊ delſeruit:
⁊ tñ virgo eſt:dimidia ruit. Sic ⁊ cleri/

cus duas res ꝓfeſſus eſt:ꝛ ſanctitatem
clericatũ. Interiꝰ ſanctitatẽ:nã clericatũ
ꝓpter ppłm ſuuʒ deꝰ impoſuit ceruicibꝰ
ipᷣius:mag onus eſtq; honoꝛ. Si quis
ſapiẽs eſt intelliget hec? Ergo ꝓfeſſus
ſanctitatẽ:ꝓſeſſus eſt cõmũiter viuendi
ſocietatẽ ꝓſeſſus ẽ qᷓ; bonũ ⁊ qᷓ; iocũduʒ
habitare frẽs in vnuʒ. Si ab h̊ ꝓpoſito

ceciderit.⁊ extra manẽs clericꝰ fuerit:di

midius ⁊ ipᷣe cecidit. Quid adme? Non

eũ iudico. Si ſoꝛis ſeruat ſanctitatẽ.di

midiꝰ cecidit. Si intꝰ habuerit ſimulati

onẽ:totꝰ cecidit. Nolo habeat neceſſita/

tẽ ſimulãdi. Scio quõ hoĩes ament cle⸗

ricatũ.nemini eũ tollo:nolentes mecũ cõ

muniter viuere:habeãt deũ. Qui mecũ
manere vult. ſi paratꝰ eſt paſci a deo ꝑx ec

cdleſiam ipᷣiꝰ:nõ habere aliqͥd ꝓpꝛiuʒ:ſed

aut erogare pauꝑiboꝛaut in comune mit
tere maneat mecũ. Qui h̊ nõ vult:habe⸗

at libertatẽ. Bed videat vtrũ hĩ̃e poſſit
felicitatis eternitatẽ. Sufficiãt hec nũc
interim charitati vr̃e.Oð egero cum fra
tribo meis annũciabovobis. Spero enĩ

bona qom̃es mihi libent᷑ obediant. nec

inuenturus ſum aliq̊ͥs habere aliqͥd:niſi
aliqua neceſſitate religiõiſ:nõ occaſione
cupiditat. Dõð ergo egero poſt epipha/
niã charitati veſtre in dñi volũtate nun/
ciabo.Et quõ litẽ finiero interduos fra
tres filios pᷣſ byteri iqnuarij: nõ vob ta/
cebo. Oulta locutꝰ ſum. Date veniã lo

gnuaſerent

Egoſicotmoc
intinnictezc
menſideopi
vireoo wode
umincenitin
ſuppeunuſpo

n moſe
Riaend

.

Ponitygnine
unobio⸗gauütn
bio Nooautein
Nagdianitedio⸗
TwNkſi
WeheCd
Ordtgve
fiͦviunnd d
noueritis c
bꝛogctaü
videatis v
ſiderandi⸗
lUunrentiſimn
ſohuo in

lnoni yfe

e Ciouſe
Gegici aimp
Aloeanten

Bltiud

Vmtcorvna
dccchatdlihd
comniig Eti⸗
lckinonii eſ

öne Ecge⸗
mniſn⸗
uſgcutned
horfennteng
nnt amgliit
Sethictgpneg
iamgiſett ße
ti Ermepin
PMo viuere
denſiint
Ugnincinpen
ir dio doſn
eri; worerun

ſinnni utinen

Nauborlipon
moröciddli
oſteno: deend
1uir. Grtcn
Arnmnmn
menicgianti
Npoſuitcewicch
bode Dice
Srg Pieſi
Giter u
düti⸗
1 Ditbͤſt
is
Qd/N
mr iunnn
vbumtſinl
rrnauſiu⸗
ipinarclt,
Aonesach
dundi
tcadeon
leͤizi
Nrincnurn
ibenmeti,.
emii oſi
iihann
egeroanti
Semei
obegiapt ee
hetelihei
ooicn
poſtenn
volünemnt/
nterduos
in
dere ſen⸗

ä

*

00

quaci ſenectuti: ſed timide infirmitati.
Ego ſicut modo videꝶq ꝑ etatẽ ſenui.per

infirmitateʒ coꝛꝑis olim ſum ſenex. Ta

men ſi deo placet:qð dixi modo:ipe dat
vires:nõ vos deſero.Oꝛate ꝓ me.vt qn /

tum ineſt anĩa in h̊ coꝛꝑe ⁊ qleſcũq; vireſ

ſuppetũt:in vbo dei ſeruiã vob. Elmen.

¶ Item ſermo ſecundus de vita ⁊ moꝛi

bus clericoꝛum. .
BHaritati ve
ſFItie hodie ð nobiſipᷣis ſer
mo reddẽdus eſt.Oð eni
ait apłus.ſpectaculuʒ fa⸗
cxti ſumꝰ mũdo ⁊ angel et

homĩb:qui nos amant qrũt qð laudent
in nobis:qͥ aũt nos oderut detrahũt no/

bis. Nos autẽ in vtroꝛũqʒ medio ↄſtitu

tiadiuuãte dño deo noſtro:⁊ vitã nr̃am

⁊ famã noſtrã ſic cuſtodire debemus:vt

nõ erubeſcãt detractoꝛibus laudatoꝛes
Quõ aũt viuere velimꝰ.quõ deo ꝓpicio

iã viuamꝰ.qᷓ;uis de ſcriptura ſctã młta

noueritis.tñ ad cõmemoꝛanda ipᷣa deli/
bꝛo actuũ apłoꝝ vobᷣ lectio recitabit᷑vt
videatis vbi deſcripta ſit foꝛma quã de/

ſideramꝰ implere.Duʒ ergo recitat᷑:vos
intentiſſimos eſſe volo:vt poſt eiꝰ recita
tionẽ:qð inſtitui loquar dñno donãte in/
tentioni vr̃e. Cunq; diaconꝰ laʒarꝰ lege
ret. Cũ oꝛaſſet motꝰ eſt locꝰ in qͥ erãt cõ⸗/
gregati.⁊ impleti ſunt om̃es ſpũſancto:
⁊ loqꝗbant᷑ verbũ dei cũ fiducia om̃i volẽ

ti. Multitudinis aũt credentiũ erat aia

vna ⁊ coꝛ vnũ:⁊ nemo eoꝛũ q̃ poſſidebat

dicebat aliqͥd ſuum eſſe:ſʒ erant illis oĩa
cõmũia. Et vᷣtute magna reddebãt apłi

teſtimoniũ reſurrectiõis dñi ieſu chꝛiſti.
graq; magna erat ſuꝑ oẽs illos:neq; enĩ

egens qͥſq; fuit int᷑ ilos.Quotq̃t enĩ poſ
ſeſſoꝛes pᷣdioꝝ vł domoꝝ erant:venden

tes afferebãt pᷣcia illoꝝ:⁊ ponebant ante
pedes apłoꝝ.Diſtribuebant᷑ aũt vnicui

qʒ; ꝓut cuiq; opꝰ erat. Cunq; laʒarꝰ dia/
conus recitaſſet:⁊ epᷣo codicẽ tradidiſſʒ:

auguſtin? eps dixit. Etiã ego legere vo/

„

lo.plus enĩ me delectat hui verbi eſſe le
ctoꝛem:q; verbi mei diſputatoꝛeʒ.Cum
oꝛaſſent motꝰ eſt locꝰ in q̊ erãt cõgrega/

CXCVII

ti. ⁊ impleti ſunt omes ſpũſctõ:⁊ loq̃ban
tur vᷣbum dei cum fiducia omi volenti.
Multitudinis aũt credentiuʒ erat ania
vna ⁊ coꝛ vnũ:⁊ nemo eoꝛũ que poſſide/

bat dicebat aliqd ſuũ eſſe:ſed erãt ůbom

nia cõmunia. Et vᷣtute magna reddebãt

apłi teſtimonium reſurrectiõis dñi ieſu

chꝛiſti.graq; magna erat ſuꝑ om̃s illos:

neq; eĩ egens quiſq; fuit int᷑ illos. Quot
quot enĩ poſſeſſoꝛes pᷣdioꝝ vł domoꝛuʒ
erant:vendẽtes afferebãt pᷣcia illoꝝ:⁊ po
nebãt ante pedes apłoꝝ.Diſtribuebant᷑
autẽ vnicuiq; ꝓut cuiq; opus erat.Cun

qꝙ ; epᷣus legiſſet dixit. Audiſtis qͥd veli/

mus:oꝛate vt poſſimꝰ.Cõtigit aũt que/
dam neceſſitas:vt hec diligentius agere
mus.Quoniã ſicut iã noſtis: ppᷣr in nra
ſocietate ↄſtitutus.quali ſocietati ꝑhi-
bet teſtimoniũ lectio quã modo cũ reci/
taremꝰ audiſtis.moꝛiẽs teſtamẽtũ fecit.
qꝛ habuitvñ faceret Erat qs dicerʒ ſuũ:
cũ in ea ſocietate viueret:vbi nemini lice
bat dicere aliqͥd ſuũ:ſed eẽnt ilł oĩa cõia.
Si qͥs dilectoꝛ ⁊ laudatoꝛ nr̃ apð detra
ctoꝛẽ nr̃jm pᷣdicarʒ iſta ſocietatẽ ⁊ dicerʒ.
cũ epᷣo auguſtio ſic viuũt oẽs cohitato⸗/
res eiꝰ.quõ ſcriptũ ẽ in actib apłoꝝ.ↄti
nuo ille detractoꝛ caput mouẽs dentẽ p/
mouẽs diceret. Ita vo ſic ibi viuit: quö⸗
dig. Quare mẽtirꝭ:q̃re falſa laude hbono
ras ĩdignos? Nonne ibi mõ in eoꝝ ſocie
tate poſitꝰ pbᷣr teſtam̃tũ fecit:⁊ qð habu
it quõ voluit ⁊ diſpoſuit ⁊ reliqͥt: Certe
ola ibi ſũt cõia.certe nẽo dicit aliqͥd ſuũ
Bub his vᷣbis qd ageret laudatoꝛ meꝰ?
Nõne os eiꝰ q̃i plũbo opilaret ille detra
ctoꝛ: Nõne illũ laudaſſe peniterʒ: Nõne
reuerẽtia ꝑfuſus:⁊ illiꝰ mõe ↄfuſus:vł
nob vl teſtatoꝛi illi malediceret: Hec fu 2/
it neceſſitas vt ad iſtã diligentiã venire/
mus. Nũcio ̊ vob vñ gaudead.qꝛ om̃oa
frẽs ⁊ cłicos meos qͥ mecũ hitãt ppᷣros.
diaconos.ſubdiaconos:⁊ patricium ne⸗/
potem meũ tales inueni q̃les deſideraui
Ded ſunt qͥ de ſua q̃licũqʒ pauptate q8
ſtatuerãt nondũ fecerũt. Hi duo ſũt. vo
lens ſubdiaconꝰ:et paulo añ dictus ne/
pos meꝰ ſubdiaconꝰ. Et mir̃is vita im/
pediebat.qꝛ inde viuebat.Expectabat᷑ ĩ
illo etiã legitime etat acceſſus: vt 33 fa⸗

De vita et moꝛibus cle. ſer. I.

ceret firmiſſime faceret. Nõdũ aũt fecit.
qꝛ ipᷣos agellos hʒ cũ ſuo fratre cõmũes

⁊ ſub indiuiſo poſſident Sic aũt eos cu
pit eccłie ↄferre:vt inde alant᷑ ſui qͥ ſũtĩ

ꝓpoſito ſanctitatꝭ.qͥuſq; in hac vita de/
gunt. Scriptũ eſt eni:⁊ q̊ͥ apłus loqͥtur.
Quiſqͥs aũt ſuis:⁊ maxĩe domeſticis nõ

ꝓuidet.ſidẽ denegat: ⁊ ẽ infideli deterioꝛ

ecaũt mãcipia ſunt ei ſilr cũ fratre cõ
munia.nõdũ diuiſa.diſponit ea manu/⸗
mittere.nõ põt anteq; diuidant᷑ Puic
eĩ ad quẽ ꝑtinet:adhuc ignoꝛat.vd ipᷣm

ſane:qꝛ maioꝛ eſt ꝑtinet diuiſio: ⁊ ad fra

trẽ eius electio.Et ipᷣe frater eiꝰ deo ſer/
uit.ſubdiaconꝰ eſt cum ſctõ fratre meo:⁊

coepᷣo ſeuero in eccłlia mileuitana. Hoc

agit. H ſine dilatiõe pagẽdũ eſt: vt illi ſer
uuli diuidant᷑:maũmittant᷑.⁊ ſic de eccle

ſie vtero accipiãt alimentũ.Nepos autẽ
meꝰ exquo ↄuerſus eſt ⁊ mecũ eſſe cepit.
impediebat᷑ ⁊ ipᷣe aliqͥd de agellis ſuis a,
gere inuita vſufructuaria mr̃e ſua.q̃ hoc
anno defuncta eſt. Inter ipᷣm et ſoꝛoꝛes
eius ſunt q̃dam cauſe in chꝛiſti adiuto-/
rio cito vt ⁊ ipᷣe ſaciat qð dei ſeruũ decʒ3z.
qð ipᷣa ꝓfeſſio:⁊ iſta exigit lectio. Diaco
nus fauſtinꝰ:ſicut pene omẽs noſtis:de

militia ſeculi ad monaſteriũ cõuerſus ẽ.

hic baptiʒatꝰ:inde diaconus oꝛdinatus
Sed qꝛ exiguũ eſt qdð videt᷑ poſſidere.ſi
cut iuriſperiti loquunt᷑.iure nõ coꝛꝑe re/
liquerat illud.⁊ ab eiꝰ fratriba tenebatur
Plunq; inde cogitauit exq̊ͥ ↄuerſuſ ẽ.nec
ſe aliq; d queſiuit a fratribo ſuis. nec ab
illo aliqd eſt qſitũ. Dodo qꝛ ventũ ẽ gad
hũc articulũ tꝑis cũ cõſilio meo diuiſit:
ipᷣam rẽ.⁊ dimidiã donauit frib ſuis:et
dDinmidiã eccie pauꝑi in eodẽ loco ↄſtitu-
te.Diacon ſeuerꝰ ſub qᷓ dei diſciplina x
flagello ſit noſtis:lumẽ tñ nõ ꝑdidit mẽé/
tis. Unã domũ hic emerat pꝓptermatrẽ
1 ſoꝛoꝛẽ ſuã:q de ſua patria huc deſide
rabat adducere Emerat aũt nõ ſua pecu
nia quã nõ hẽbat:ſed ex collatiõe religio

ſoꝝ viroꝝ:qͥs mihi qrenti etiãẽ nomians

indicauit. De ipᷣo nõ poſſuʒ dicere d fe
cerit. aut qͥd diſponat:niſi qꝛ totũ et ipſe
in mea poſuit volũtate:vt qcqͥd ipᷣevellẽ
h inge fieret. Dʒ habz qſdã cauſas cum
mr̃e ſua:qrũ cauſaꝝ me iudicẽ poſuit:vt

cũ ille cauſe fuerint termĩate. fiat de ipſa

domo qð ego voluero.Quid auteʒ velle
potero deo regẽte: niſi qð iuſticia iubet.
⁊ pietas poſtulat: Habʒ eẽ in patria ſua
aliq̊s agellos:diſponit eos ſic diſtribue

re: vt etiꝗ illic in ipo loco poſite pauperi
largiant᷑ ecclłie.Diaconꝰ hipponẽſis hõö

paupꝑ eſt.qͥd alicui ↄferat nõ habʒ:tñ de

laboꝛibo ſuis anteq; eẽt clericꝰ emerat ali

qs ſeruulos. Hodie illos in ↄſpectu ve⸗

ſtro manumiſſurꝰ eſt epalibo geſtis. Dia
conus eraclius añ oculos veſtros vᷣſat:
opa eĩꝰ lucẽt coꝛã ocuł nr̃is. De oꝑe eius

expẽſa pecũia mẽoꝛiã ſancti martyn ha/
bemꝰ.
nẽ ex⸗
bat ꝑ manꝰ meas erogari:ſicut mihi pla
neceſſitates ipas meas quas ꝓ pauꝑibꝰ
habeo in hac cauſa plus curarẽ.pecuni/
am accipeʒ. Quare dicit aliqͥs. qꝛ poſſeſ

ſio illa que ab illo empta ⁊ eccłie donata
eſt. adhuc nihil pꝛeſtat eccłie. Dinꝰ eni

habebat ad pꝛeciũ:⁊ qðᷣ mutuatus fue/

rat.hoc de eiuſadhuc fructibo redditur.
n ſum ſenex:q̃ntꝰ mihi de illa poſ/
eſſione poteſt fructꝰ accedere: Nũquid
pꝓpmitto mihi tot annos eſſe victurũ:do⸗/
nec ſuum pꝛeciuʒ illa ꝑſoluat:.Qð ergo
vix diu partibo reddet.ð pꝛoximo habe

rem totũ.ſi ſic acciꝑe voluiſſem. Non fe/

ci:aliud attendi. YVateoꝛ enĩ vobis ⁊ ipi.

ſuſpecta mihi adhuc eiꝰ etas fuit:⁊ vere

bar ne foꝛte vt ſunt hoĩes matri eiꝰ h̊ di /
ſpliceret:⁊ diceret inductum a me fuiſſe
agoleſcentem.vt bona eiꝰ paterna cõſu⸗/

merem:⁊ eũ egentẽ relinquerẽ. Jõ volui

eiꝰ pecuniã in illa poſſeſſione ſeruari:vt
ſit aliqd:qð deꝰ auertat:alitq; volumus
eueniſſet. redderet᷑ villa:ne culparet᷑ epi/
ſcopi fama. Scio eni quãtũ vobis ſitne
ceſſaria ſfama mea. Nam mihi ſufficit cõö

ſcientia mea.Emit etiã ſpaciũ ab ipᷣa po
ſtera eccłlie.notum vobis.⁊ ſua pecunia
edificauit domũ.⁊ hoc noſtis. Añ pau/
cos dies pꝛius q; ſermonẽ de hac re ha/
berem vobiſcũ:eam donauit ecclie.Ex/
pectabat enĩ vt eã ꝑficeret:⁊ ꝑfectam do

naret. Vabꝛicandi aũt domũ neceſſitas

illi nulla erat:niſi quia cogitauit matreʒ

Pe pecinia ſua emit etiã poſſeſſio⸗
ilio meo. Nã ipᷣam pecuniã vole

ceret.Ego ſi pecunie auidus eſſem. aut

—
—

nbut

inteſluſuibn

mopeſtoſuih
Phlbenpi,
poßſeſioehnuͤn
uifueitiund

: vop tineh

nillunockoc

ſnenoenitine

A Runiänul
an reſtit
Iss aupes
li dei expen
lvot. Mulos
tnncdicugie
Mocernecön

Abeio aligat
muopeeponiſh
uans. Ketinr
Wrimalcicen
Paodedec
DosNMen
(rinscdadn
Hatos fuller
Noamnedlin⸗
Ernonepun

itencns
ſyteniopor-

irupua uos

tnen iie ee

ſicnot hoper a

Llatgrüͤfgeen

Pötcigtenn

Culuchitie

fegtopusben
lcennd n

ltſeniſt⸗

unt Neors
lrigtön Ete
lsodbicknn
⸗ Aßteno

uinoei
aiegen
rGre
arhhe
4 triſginft
uicaſiciot

rn

ttemninte find
nn Aidng

niſiqs ultcit⸗

oloco doſitepen
oſtenn⸗
on hippoi
ernno hahei
zehtceicenn
tlogigoſpen

dlipeeta

igal is digie
mäſnaiuntd
lumnitoiihoſchn
üöm annürt
aoganiſirnii
netuicls ſenan
ug
usane pecuti⸗
ttiis. nd
tnn eciedonn
Mcdie. Diye
1iad wutant⸗
wacfuatd.
rin ncbi
nutmn ſi
mwseſenoninn
Ugolur. M
ud manplete
emiſn Nnt-
mai obis ⸗
ns fiird er
tsmanicdb
lunmaneii
muc; annct
in noi Ful
Nſin
meutßins
rlonthl/
üͤti hiſne
nmihiiſfctc
ſaaicbhnh⸗
6.1ſapenn

alas efmi

ZM S

ſuam huc eſſe venturã. Si ante veniſſet
in re filij ſui habitaſſet. Oodo ſivenerit

in oge filij ſui habitabit.Ceſtimoniuʒ ei
phibeo:pauꝑ remanſit:ſed in charitatis
poſſeſſiõe ꝑmanſit.Aliqui ſeruuli ei reli
qui fuerãt:iam quidẽ in mõaſterio viuẽ/
tes:quos tamẽ geſtiſ eccleſiaſtiq manu/
miſſurus eſt hbodie. Nemo ꝶ dicat.diues

eſt.nemo exiſtimet:nemo loq̃tur male:ne
mo ſeipᷣm ⁊ aniam ſuã ſuis dentibo lani/

et. Pecuniã nullã habet ſeruatã. vtinam

qua debet reſtituat.Ceteri id eſt ſubdia

cones paupꝑes ſunt deo pꝛopicio.miſeri
coꝛdiã dei expectant.vnde ipᷣi ſatiãt non

habent. Nullas hñtes facultates.finie/

rũt mundi cupiditates. Uliuũt nobᷣ cuʒ
in ſocietate cmuni nemo eos diſtiguit
ab eis qͥ aliqͥd attulerũt.Charitatis vni
tas pꝛeponẽda eſt terrene cõmodo here⸗
ditatis. Reſtant pᷣſ byteri. Sic eĩ ad os
gradatim aſcẽdere volui.Cito dixerin.
SPaupes dei ſunt Nihil ad domũ ſocie,/
tatis noſtre attulerũt:niſi ipam:qͥ nihil ẽ
carius charitatẽ. Ueruntñũ quoniã ſcio
natos ſuiſſe rumoꝛes de diuitijs ipᷣoꝛũ:
nõ a me aliqͥd cõpellendi:ſed vobis meo
ſermone purgãdi ſunt. Uobis dico qui
foꝛte neſcitis. Nã veſtri plurimi ſciũt pᷣ/
ſbyterũ lepoꝛiũ:qᷓ;uis ſeculi natalib cla
rũ:⁊ apud ſuos honeſtiſſimo loco natũ:
tamen iã deo ſeruientẽ cũctis q̃ habebat

relictis.inopeʒ ſuſcepi.nõ qꝛ nihil habu

it.ſed qꝛ iã fecerat qð lectio iſta ꝑſuadet.
Mic nõ ſecit:’ſed nos ſcimus ⁊ vbi fecit.
¶Unitas chꝛiſti eſt:eccłia vna eſt.⁊ vbicũ
qꝙʒ, fecit opus bonũ ꝑtinet ad nos.ſi con/
gaudeamꝰ. Oꝛtus ẽ vnꝰ vbi noſtis:vbi
monaſteriũ ſuis ↄſtituit:qꝛ ⁊ ipᷣi deo ſer/⸗
uliunt. Ille oꝛtꝰ ad eccłiam nõ ꝑtinet:ſed
nec ad ipᷣm. Et ad quẽ dixerit alis? Ad
illud qð ibi eſt monaſteriũ.
elt vſq; ad h̊ tempꝰ curã ꝓ illis ita gere/
bat:vt ſumpticulos qͥb ſuſtẽtant᷑ apud
ſe haberet.⁊ eis ipᷣe vt videbat᷑ impende
ret. Szʒ ne ppter h̊ daret᷑ locꝰ homĩba ſu

Sʒ qð veruʒ

ſpitiones ſuas rodentibo ⁊ ventrẽ nõ im

plentibo. ̊ placuit ⁊ mihi ⁊ ipᷣi:vt ſic ſe il

li trãſigãt: qſi iſte iã de ſeculo exierit.ũ
quid enĩ cũ obierit.ipᷣe illis diſpenſatu/

rus ẽ aliqͥd: Meliꝰ eſt vt videat illos be lis.non nobis credẽtibus pꝛepoſitꝭ ſuiſ.

ß
Sð
.

. . 2 ₰
2* 7 7
. . J. ..ẽ 4 — .
.

ne verſantes regẽte deo in diſciplia chꝛi

ſti ſicviuẽtes.vt de illis tiimõ gaudeat:
nõ eoꝝ neceſſitatibo occupet᷑ Ergo ⁊ ipe
nullã pecuniã habʒ quã luaʒ dicere pol/
ſit. Tenodochiuũ ediſicandũ qð mõ vide/
tis edificatũ.ego illi iniunxi:ego iuſſi.il/
le ob temꝑauit mihi libẽtiſſime: ⁊ ſic vi/
detis oꝑatus ẽ:quõ meo iuſſu etiã haſili
cam ad octo martyres fabꝛicauit:de his
queꝑ vos de donat.Cepit eni de pecu/⸗
nia qͥ data erat eccłie ppter xenodochiũ
⁊ cũ cepiſſʒ edificare:vt ſunt religioſi de
ſiderantes oꝑa ſua in celo ſcribi:adiune/

runt ꝓut quiſq; voluit:⁊ fabꝛicauit.opꝰ

ante oculos habemꝰ:om̃is hõ qͥd factũ
ſit videt:de pecũia qꝛ nõ habet mihi ere
dant.dentẽ cõpeſcant:ne frangãt.Eme/
rat de ipᷣa pecunia xenodochij:qndã do/
mũ in carraria:quã ſibi exiſtimabat pꝛo
pter lapides ꝓfuturã.ſed lapides ei do

mus fabꝛice neceſſarij nõ fuerũt:quoniã

aliunge puiſi ſunt. Dom? ergo ipa ſic re
manſit.penſionẽ pꝛeſtat:ſed eccłie.nõ pᷣ/

ſbytero. Nemo ampliꝰ dicat in domup̃ᷣ

ſbyteri.ad domũ pᷣſ byteri.añ domũ pꝛe
ſbyteri.Ecce vbi eſt domus pꝛel byteri.
UVbi eſt domꝰ mea.ibi eſt dom? pᷣſ byte/

ri. Alibi nõ habʒ domũ.ſed vbicũq; ha

bet deũ. Quid ampliꝰ querit: niſi qꝛ me
illud memini etia ꝓmiſille.vtad vos per

ferrem quid egiſſem inter duos: fratrem

ſcʒ ⁊ ſoꝛoꝛẽ:filios ianuarij pꝛeſ byteruqꝛ
oꝛta inter illos fuerat cõtrouerſia pecu/⸗
niaria. Sed tamẽ ſicut inter fratres:ſal

ua deo pꝛopicio charitate:pmiſeraʒ ego

audire inter illos:⁊ quicqͥd eſſet iudican
do finire.paraueram me iudicẽ:ſed ante/
qᷓ; iudicarem:ipᷣi vnde iudicaturus fue⸗
ram finierũt. Non inueni vnde iudica/
rem:ſed vnde letarer. Acquieuerũt oĩno
ↄcoꝛditer voluntati mee:⁊ conſilio meo.
vt pares eſſent in pecunia quaʒ reliquit
pater eoꝛum:eccleſia renunciante. Poſt
ſermonem meũ locuturi ſunt homines.
Sed ⁊ quodlibet hoĩes loquant᷑.quali/⸗

cũq; aura flante. pducet᷑ inde aliquid ad
aures meaſ.Et ſi fuerit talevt ſit nos ite

rũ neceſſe purgare:reſpõdebo maledic.
rñdebo detractoꝛibusirũdebo incredu/

reſpondebo vt potero qð dũs dederit.
Interim modo nõ eſt neceſſe: quia nihil
gaudeant.qͥ nos oderũt tacite dolebunt
Cams ſi linguas exacuerint: audiẽt deo
ꝓpicio vobiſcũ rñſionẽ meã:nõ litẽ meã
Hon eni homiĩes noĩaturꝰ ſum.⁊ dictu⸗
rus ſuʒ.ille hoc dixit.ille ſic detraxit:cũ
foꝛtaſſe etiã ad me falſa: qꝛ ⁊ hoc pt fieri
ꝑferant᷑. Ueruntamẽ quecũq; ꝑlata fue/
rint:ſi opoꝛtere videbit᷑:loquar inde cha

ritati veſtre.ante ocłos veſtros volo ſit

male faciendi querũt ſibi exempla male/
niuentiũ:⁊ multos infamãat:vt ſocios in

ueniſſe videant᷑. Ideo qð noſtrũ eſt feci/
mus plus qͥd faciamꝰ nõ habemꝰ:añ ve
ſtros oculos ſumꝰ:nullius aliqͥd deſide
ramus:niſi bona oꝑa veſtra.Et vos ex/
hoꝛtoꝛ fratres mei.ſi aliqͥd vultis cleric
dare.ſciatis qꝛ nõ debetis q̃ſi vitia eoꝛũ
fouere ↄtra me.Omib offerte qð vultis
offerre ð volũtate veſtra.qð cõmũe erit.
diſtribuet᷑ vnicuiq;:ſicut cuiq; opꝰ erit.
Baʒzophilaciũ attendite:⁊ om̃es habebi
mus. Ualde me delectat ſi ipᷣm fuerit p/
ſepe noſtrũ:vt nos ſimꝰ iumẽta dei.vos
ager dei. Nemo det birrhũ lineã tunicaʒ
niſi in cmune.De cõmuni accepi ⁊ mi/
hijpᷣi:cũ ſciam cõmune me velle habere:
quicqͥd habeo. Nolo talia offerat ſancti

vtar. Offerat᷑ mihi:vᷣbi gra.birrhũ pꝛe/
cioſum.foꝛte decet epiſcopuzʒ:qᷓ;uis non
deceat auguſtinũ.i. hominẽ pauꝑem:de
paupꝑibus natũ. Modo dicturi ſunt ho
mines qꝛ inueni pᷣcioſam veſtẽ: quã non
poſſem hf̃e.vł in domo patris mei:vł in
illa ſeculari ꝓfeſſiõe mea. Nõ decet.CTa/
lem debeo hre:qualẽ poſſum.ſi nõ habu
erit:fratri meo dare. Qualẽ põt hr̃epꝛe/
ſbyter:quales põt habere decent᷑ diaco/
nus ⁊ ſubdiaconꝰ:talẽ volo acciꝑe:quia
in cõmune accipio.Si qͥs melioꝛẽ dede
rit.vendo:qð ⁊ facere ſoleo:vt qñ nõ po
teſt veſtis eſſe cõmunis: pꝛeciũ veſtꝭ poſ
ſit eſſe cõmune. Uendo ⁊ erogo pauꝑib
Si h eum delectat: vt ego habeã. talem
det de qua nõ erubeſcã. Yateoꝛ enĩ vob
de pꝛecioſa veſte erubeſco:quia nõ decet

De vita et moꝛibus cle. ſer. I.

hanc pfeſſionẽ. nõ decet hanc ãmonitio/
nẽ.nõ decet hec mẽbꝛa.nõ decet hos ca.
nos.Etiã illud dico:ſi foꝛte in noſtra do
mo:in noſtra ſocietate eger eſt aliqͥs.vel
poſt egritudinẽ vt neceſſe ſit eũ ante ho/

ram pꝛandij reficere.nõ ꝓhibeo religio/
ſos vl religioſas mittere eis qð eis vide

tur vt mittant. Pꝛandiũ tñ ⁊ cenã extra
nemo habebit. Ecce dico.auditis.audi
unt. Qui habere voluerit ppꝛiũ:⁊ dep/
pꝛio viuere:⁊ ↄtra iſta pᷣcepta noſtra face
re.paratũ eſt vt dicã.nõ mecuʒ manebit:
ſed clericꝰ nõ erit. Dixeram eni ⁊ ſcio me
dixiſſe: vt ſi nollent ſuſciꝑe ſocialẽ vitaʒ

mecũ:nõ illis tollerẽ clericatuʒ.ſeoꝛſum
manerent:ſeoꝛſum viuerẽt.quõ noſcent

deo viuerẽt. Et tñ ante ocłos poſui.q̃n/
tũ mali ſit a ppoſito cadere.
habere vł claudos:qᷓ; plangere moꝛtuoſ

Qui enĩ hypocrita eſt:moꝛtuꝰ eſt. Quõ
8 qcunq; voluiſſet extra manere ⁊ de ſuo
viuere:nõ ei tollerẽ clericatuʒ.ita modo
qꝛ placuit illis deo ꝓpicio ſocial hec vi⸗/

ta.quiſqͥs cũ hypocriſi vixerit: qͥſqͥs iuẽ

tus fuerit habẽs ꝓpꝛiũ:nõ illi ꝑmitrovt
inde faciat teſtamentũ:ſed delebo euʒ de
tabula clericoꝛũ. Interpellet contra me
mille concilia:nauiget cõtra me quo vo/
luerit.ſit certe ꝰbi potuerit.adiuuabit
me dñs:vt vbi ego epiſcopꝰ ſum:ille cle

d habeo. Nole offerat ſancti ricus eſſe nõ poſſit.Audiſtis.Audierũt
tas veſtra:quibo ego ſolus q̃ſi decentiuns S

5 ſpero in deũ nr̃jm: ⁊ mif̃icoꝛdiã eiꝰ

qꝛ ſicut diſpoſitionẽ meã iſtã hilaritac/
ceperũt:ſic eã pure fideliterq; ſeruebunt
Dixi aliqd ſuũ nõ hr̃e pbᷣros cohabita/

7„

toꝛes meos:inter qs eſt ⁊ pᷣſ byter barna

bas:ſed ⁊ de illo audiui quedaʒ fuiſſe ia/
ctata. ante oĩa qꝛ emit villam a dilecto ⁊

honoꝛabili filio meo eleuſino.̊ ſalſum ẽ
NMonaſterio donauit ille:non vendidit.

Ego ſum teſtꝭ.Quid amplius queratis

ignoꝛo:Ego ſum teſtis.donauit ille:nõ

vẽdidit Sʒ dũ ñ credit᷑ donare potuiſſe

creditꝰ ẽ vẽdidiſſe. Otũs hõ qͥ tã bonuʒ
opꝰ fec: vt ñ crederet᷑. Cñ ł mõ credite:⁊

detractoꝛes audire libent᷑ deſinite.Nã di

xi.Ego ſuʒ teſtis.Dictũ eſt de illo anno
ppoſiture ſue ꝑ induſtriã debita fecerit:
vt dũ volo ego reddi debita:darẽ illi po/
ſcenti fundu victoꝛianẽſem:tanq; dixiſſʒ

alui eniz

phintnkie
en inofndi

ct debitn il
uurrin üpone⸗

hoͤdebebakcin

nlogfere nebt
luctonetpius un

ognenſlics

(t fntiun

Aaßliite
(Cxeihnoductiot
fmesſcd d

Cimpntarete
itac
neaunfuror⸗
foſtitscub
radwon
ſrob wlng
ſoreßbenumnern⸗

tſtiEriös

Mohlaharpo

echeſasdade

ſerfach adde

aumaplbeteng

ſteriüoſtirutd

Pllifllio meoe

Vubedoatel

lnin oloco⸗

une rnonie

nzuitinre

jpolioent de⸗

pegohoroꝛ

Apeſtſgesga⸗

0yhtuvt ito de

unellcs iue
ſiiiteilluent
nrfenola

Mlitlaceräͤtibr

uſſſo detacr
ic en

Nurppbdie⸗

ſern.

—

—

darberint
edea nderthen
coſi Drreinpoen
recgereſt iin
neeſeſtt ienn
ven phibeont
utgeeis gen,
ndiüfſt ni
dic audith
uppriürin
hienunottt
Ngonecnzut
Dimmnaſtpn.
nrſuſcgeſnirſ
luinam denin
nnuget, atöͤneſe
nreocloooſich
vaagar Malian
Srn
tnona Du
mmangerdeſu,
teicanu; innen
NNcd lben
hrirri e
Mrüroien
ni:cd st
Ducpcem

,=☛ = =

S
ſ==

E
—

☛ = =

üggtinnen

bigonei An
Cochicglni
jnmn:nüni
Nenei intt
ſcclinzeie
bfrphnohtl
zckruſbirin
ngtiie
tin,/Mn,
niainli

Aliũ:iã iſte illuc nõ accedit.

ampliꝰ: Nemo laceret ſeruos dei.qꝛ non

6 .
*
.

mihi: vt reddã debita mea da mihi in de
cem ãnos fundũ victoꝛianẽſeʒ.Et G̊ fal
ſum eſt. Sʒ fuit vñ rumoꝛ naſceret᷑. Fe⸗

cit debita reddenda.a nobᷣ reddita ſunt

partim vñ potuerũt. Remãſit aliqd qod
nõ debebat etiã monaſterio illi.quod ꝑ
ipm de inſtituit. Cũ remanſiſſet:cepi/
maus qrere:vñ debitũ redderemꝰ.Eld cõ

ductionẽ ipᷣius fundi nulluſ acceſſit:niſi

q̃draginta ſolidos offerẽs penſion?. D
vidimꝰ fundũ ampliꝰ poſſe dare. Et vt

celeriꝰ debitũ redderet᷑.cõmiſi ſidei eius
vt de ipa ↄductione lucra non reqrerent

fratres:ſed qcqͥd daret fundꝰ de ipᷣis fru

ctibo:imputarẽt ad debitũ. YFide agitur.
SKarge, eſt pſ byter vt aliũ cõſtituã: qͥ de
fructibo fratribo reddat. Ex numero ve/

ſtro ſit aliqs cui hoc cõmittã.ex numero

ipoꝝ qͥ ad nos talia ꝑtulerũt. Sũt enim

in vob hoĩes religioſi:qui eũ rumoꝛe fſal
ſo rephenſum eẽ doluerũt: et tñ credide
runt ſactũ.Ex ipᷣis ergo aliqͥs veniat ad
pnos.: ſuſcipiat poſſeſſionẽ.omes fructus
peecijs ſuis fidelit᷑ vendat: vt reddi poſ/
ſit faciliꝰ qdð debet᷑:et hodie recedit inde

cura pᷣſbyteri.Locus etiã ipᷣe vbimona

ſteriũ ↄſtitutũ eſt:a memoꝛato honoꝛa /
ili filio meo eleuſino ipᷣi pᷣſ bytero bar/
nabe donat eſt. Anteq; oꝛdinaret᷑ pſby

ter: in ipo loco monaſteriũ inſtituit. Sʒ
tamẽ qꝛ nomie ipᷣius donatꝰ erat locus:

mutauit inſtrumẽta. vt nomĩe monaſte/
rij poſſideat᷑ de fundo victoꝛianẽſi.Ego
rogo.ego hoꝛtoꝛ.ego peto:vt ſi qͥs religi
oſus eſt:fide agat:⁊ exhibeat eccłie iſtam

oꝑam:vt cito debitũ reddat᷑. Quod ſi ne
mo de laicis fuerit inuẽtꝰ:ego pꝛepono
uid vultis

expedit lacerãtib. Seruis dei dẽ mer

ces falſis detractiõibo creſcit: ſed creſcit
ectiã pena detrahentibo. Nã nõ ſine cau/
ſa dictũ eſt. Gaudete ⁊ exultate qũ detra
hunt de vob:dicẽtes falſa:qꝛ merces ve

ſtra magna eſt in ceł. Nolumus cũ detri

mẽto vro magnã habere mercedeʒ. Hi
nus ibi habeamꝰ: ⁊ tamen vobiſcum ibi

regnemus. Amen.

¶ Expliciüt duo ſermones aurelij Au/

R 8 ”ð 8 * 4
SUs 47
*
.
— „– H . . .

Buſtini de vita moꝛib clericoꝛũ.

¶ Erxlibꝛo retractationũ beati auguſti
li in libꝛü de vera religione eiuſdem.

E Vera re
AUulligione libꝛũ ſcripſi.in
q; multiplicit᷑ ⁊ copio/
ſiſſime diſputat᷑: vnuʒ
vexꝝ deũ.i.trinitatẽ pa
