yvaleamꝰ. Pꝛeterea neceſſe eſt vt ꝑ ſingu
los dies vitã nrãm ad iudiciũ vocemuſ:
⁊2 qͥd egimꝰ ꝑ noctẽ ⁊ diẽ examinemus:⁊
Into ad bona faciẽda ſolito alacrioꝛeſ.⁊

anto ad mala vincẽda ſolito conſtantio/

res: ſiue aliquo oꝑe noſtro inſidijſ inimi
ci ſupplantati ſimꝰ.q̃liter demũ ꝑ iudici

gs.

odgpe reuocat ne malũ ſubꝛipiat. Süt ali⸗
qui attẽdentes tm̃ bona q̃ faciũt. Illi ſic

unm trãaſacte deceptiõis futuraʒ illꝰ frau
dem cauere valeamꝰ: q̃tinus nec ſuꝑue/

niens temptatio nos impꝛouiſos adma

lũ opus deijciat:nec indiſeretos in ope/
re bono pñs negligẽtia fallat.Quiſquis

ſcʒ coꝛ ſuũ in hmõi ſtudio exercet:audi/

at qᷣd quidã ſapiens dicat Scito teipᷣm.

ſcito vñ veniſti:aut quo vadis:quõ vi/
uis:quãtũ ꝓficis vel deficis:q; longe es
a deo vel q; pꝛope:nõ interuallis locoꝝ:
ſed ſimilitudine vł diſſimilitudie moꝛũ.

Scito quõ homo es:cuius ↄceptio culł
pa:naſci miſeria:viuere pena:moꝛi neceſ

ſe. Certũ eſtqꝛ moꝛierꝭ: ſed incertũ quõ ł

quãdo vł vbi.quoniã moꝛs vbiq; teex/
pectat:⁊ tu ſi ſapiẽs fueris vbiq; eaʒ ex⸗·
pectabis. Attende ů ſollicite qd agas vlł

qͥd Elt deens al s, faciendũ eſt faci
Si bono opi malũ aliqð nõ admiſce
as. Si bonũ qð agis:q̃nta oꝑtet deuoti

one adimpleas. Si alteriꝰ vt tuũ bonũ
dDiligas. Si tuũ vt alteriꝰ malũ repᷣhen/
das. Di ſic declinas a malo ⁊ facias bo/
nũ. Sunt enĩ qͥdã tm̃ attẽdentes mala q̃

nõ faciũt. Iſtos puſillanimitas a bono
ũt ali/
ſibi a bono oꝑe cõplacẽt ⁊ blandiunt᷑:vt

de pꝛauitatꝭ admixtiõe mime terreãtur.
Sunt alij ſapietes vt faciãt mala.bona

gyt facere neſciũt. Iſti peſſimi oĩm letan
tur cũ male fecerint:⁊ exultãt in reb peſ
ſimis. Sunt alij qᷓrentes deũ ꝑ exterio/

ra deſerentes interioꝛa ſua:quibo deꝰ i
De triplici aſcenſionis gradu.
Edeamus òad nos vt poſſimuſ
rNaſcendere ad nos.Tres ſiquidez⸗
Alſcẽſus ſunt. In pmo aſcẽdimui
b iſtis exterioꝛibo et inferioꝛibo ad nos.

In ſcdðo aſcẽdimus ad coꝛ altũ.quanto

nãq; ampliꝰ ꝓficimꝰ tanto ampliꝰ aſcen
dimꝰ.Qui eni nõ aſcẽdit deſcẽdit: ⁊ qui
nõ ꝓficit deficit. In tercio aſcenſu aſcẽdi
mus ad deũ. Pꝛimꝰ aſcẽſus fit ↄſiderati
one moi ⁊ ↄtẽptu. Cõſiderando nãq; qᷓ;
caduca ⁊ trãſitoꝛia ſint iſta terrena:ↄtẽ/
nimꝰ ea ⁊ redimꝰ ad nos. Scðs aſcẽſus
fit cognitõe ⁊ ↄtẽptu nr̃i Cũ ei ↄgnoſciꝰ

GPotearde⸗
deben boten
hlorſpene
chen dipenlat⸗
fiſeet poter 0
ſusphtſe⸗E
ben glas Rra⸗
nsded edt⸗
gccehim peis
deiſbilvi/
Oui ni/
thmnirumnu

hilironale

weſnäaenulr⸗
esſhlerap⸗
Wdddd
ürdiandd
dbianidapz
Mincuctrun
inſpiratöe:
lis ſi.hind
t Nnig
ijceplo dñs
ſpeculoone
poteruninun:
Bugapori
ſeimnginidei⸗
ſgegengzcif
bie Gzpatß
bacidoſhuti
nglgionĩ⸗
Heanocnne
Metencbꝛggl
ikmrenöa
gneigoit
iros ſter
Temiſe
Urgahine
Gtoreſſe
ſfüpoſuin
Mennfaſe⸗
Dbern dice

isſmm
P: dtinusten
o8 impeouie⸗
rindſnns
nig tlur Oni
kucioerennn,
dicit Geinni
rgno vadis gi
adeſtcisrchlin
internallishre
Adimditnck
vegenins Nnnan

arpen in n

oen Lürnigd
oniäinors wigtenn
gnis bigae
ollcirigags
g ſacinciickii
Ai ligo auni
i, oger devo
Alen vttuü doni
umd malärchben
SAWddiachot
c müdennsn
oidunimitzgtte
Müſunpet Li⸗
ñbom daii
icnienine tmit
frduiu n
Itmn ointnn
anli nthhl
mosdaüh ln/
Naſurquinde

ſonisgac.

zudonthiitl
ioe Nſli
i Ponnninn
Mnnhnit vo⸗
ulnui aunn⸗
immwmml d
iidccoti
conſcenſin
ſcensſtſſin

(Fo. CcxxvVI

; pꝛoni ſimꝰ ad malum: ⁊ q; inualidi ad
bonü:otẽnimꝰ ⁊ aſcẽdimꝰ ſup nos.Ter
cius aſcẽſus fit cognitione ⁊ amoꝛe dei.
Iſte terciꝰ aſcẽſus fit mentꝭ dilatatiõe:

mentꝭ ſubleuatiõe: ⁊ mentis alienatione

Men dilatatio ẽ:cũ ſub vno met aſpe
ctu plura ↄſpicimꝰ:vl de dei ſapia:vł de
eiꝰ potẽtia:vł de cũcta bõitate. Intueri

debemꝰ q; potent᷑ deꝰ cũcta creauit ð ni

hilo: qᷓ; ſapienter gubernat: q; benigne

cũcta diſpenſat Totũ iſtũ mom ſic oꝛn⸗
tũ fecit ꝓpter coꝛꝑa.coꝛꝑa pꝛopt᷑ aias.
aĩas ꝓptx᷑ ſe.Et iõ diligent cuſtodire de/
bemꝰ aĩas nrãs:q̃tinꝰ eas mũdas ⁊ ſan/
ctas deo reddere valeamꝰ a qͥ tãta bona
accepimꝰ ꝓ eis. end ſubleuatio ẽ cuʒ
de viſib ilibꝰ ſubleuamur ad inuiſibilia.
Quãto nãq; ↄſideramꝰ hũanã indigni/
tatẽ:ãmiramur dignationẽ dei:qͥ tã mi⸗/
rabilit᷑ rõnalẽ ſpũm ad ima ginẽ ⁊ ſiłitu/
dinẽ ſuã creauit. Menꝶ alienatio eſt qñ
mens ſuꝑ ſe rapit᷑:de ̊ mẽtis exceſſu hõ
doceri nõ pᷣt:qꝛ nihil ibi hʒ ſui. De mẽtꝭ

aũt dilatatiõe ⁊ ſubleuatõe inſtrui pᷣt.qꝛ

ibi alid hʒ ſui. Inſtruit᷑ aũt aliqñ hũa/⸗
na induſtria.aliqñ diuĩa reuelatione ſeu

inſpiratiõe. Nõnũq; vero in ſpecło coꝛ

dis ſui.i.ĩ rõnali mẽte ſeipᷣm ⁊ deũ inſpi

cit.Ita nãq; ↄditũ eſt coꝛ hoĩs:vt ĩ eo q̃i

in tẽplo dñs inhabitaret:⁊ tanq; in qdã
ſpeculo ſuo reluceret.vt qͥ in ſe videri nõ

poterat:in ſua imagie viſibił appareret.

Magna pꝛoꝛſus dignitas hoĩs ẽ poꝛta
re ima ginẽ dei:⁊ illiꝰ in ſe iugit᷑ vultũ aſ/
ſpicere:atq; eũ ſꝑ ꝑ ↄtẽplationẽ pᷣſentem
hfe. Sʒ poſtq; delectationẽ nrãm in trã

peccãdo ſparſimꝰ:pẽti puluis ſuꝑiectꝰ ẽ

coꝛdi nr̃o:⁊ iõ ab illo interne ↄtẽp latõis
ſpeculo coꝛruẽtes:in has miſeras pñtis
vite tenebꝛas labimur:vbi ðo digne mi

niſtrare nõ valemꝰ.qꝛ ſoꝛde iniqratꝭ ⁊ ca

ligine ignoꝛãtie obuoluti:qͥd agẽdũ ł vi
tandũ nobᷣ ſit:ex magna ꝑte iã nõ videmꝰ
Tergamꝰ ;̊ ſpeculũ nr̃m ab amoꝛe vani
tatis:⁊ ab amoꝛe iniqͥ tatꝭ.i.a puluere⁊ a
ſoꝛde:vt in eo inſpicere valeamꝰ ⁊ nos ⁊
creatoꝛẽ nr̃jm:quẽ peccãdo pꝰ tergũ no/
ſtrũ poſuimꝰ.Auerſi ſideʒ a deo ſumꝰ:
pẽta nr̃a ſeꝑant nos ab eo.Et iõ cũ pꝛo/
pheta dicamꝰ Cõuerte nos de ſalutar

nfr. Si mlieres ſpecłm ſuũ in qͥ facies ſu

as inſpiciũt cũ amiſerint diligent qᷓ rant:

⁊ curioſe tergãt a puluere ⁊ a ſoꝛde.młto

ampliꝰ ſpeculũ interior hoĩs debemꝰ

inuenire ⁊ tergere ⁊ inſpicere:vt ĩ eo totã
turpitudinẽ nrãʒ valeamꝰ depᷣhendere:⁊

ita ꝑ ↄgnitionẽ nrãm ad cognitioneʒ dei
puenire. ¶ O, neceſſariuʒ ſit homĩ ſe

Capitulũ. L. III.
lo nob neceſſaria ſunt vt nos
aoaognoſcamꝰ. vicʒ qles ſimus ad
malũ:⁊ qles ad bonuʒ. Pꝛoni ſumus ad
malũ.⁊ ſi mif̃icoꝛdia dei nõ teneret nos
in om̃e vitiũ poſſemꝰ cadere.nec inð ſur
gere niſi miſicoꝛdia dei ſubſeq̃ret᷑ q̃ nos
ſubleuaret. Hoc bñ ↄgnoſcebat ꝓpha:
cũ dicebat.Oñe mia tua añ ocłos meos
q̃ me cuſtodiat:et mĩa tua ſubſeqᷓtur me
q̃ me erigat. Inualidi ſumꝰ ad bonũ:nec
ſine dei gr̃a bonũ facere:vł in aliq̃̊ bono

noſcere ꝗqlis ſit ad malũvł ad boniũ.

pſeuerare poſſumꝰ. Iſtud etiaʒ aplłs ſcie

bat cũ dicebat. Bfa dei ſuz id qð ſum.et
qꝛ gra eiꝰ in me vacua nõ fuit:gr̃a eiuſ in
me manet Hãc geminã ↄgnitionẽ ſui ha
buit abꝛaam cũ diceret Loq̃r ad dñʒ me
um cũ ſim puluis ⁊ cinis. Reuera puluiſ
eſt hõ. Sicut eĩ puluis ex qcũq; ꝑteven
ti impellit᷑ ⁊ i aliã areã deijcit᷑ ⁊ ibi rema
net. Sic hõ in om̃e vitiũ cadere põt:nec
adijciet vt reſurgat:niſi mĩa dei ei ſubue
niatc. Cinis ec eſt hõ.qꝛ ſicut cinis nec p/
fert germẽ ex ſe:nec ſuſceptũ ſemẽ germi/
nat. Sic hõ nec bonuʒ facere nec in aliq̊ᷓ
bono pꝑſeuerare ſine gr̃a dei pᷣt. Idcirco
maxias gqtes deo referre debemꝰ.qꝛ⁊ mł
ta bona nobᷣ ↄceſſit.⁊ multa mala q feci/
mus nobᷣ ↄdonauit:⁊ a multꝭ mal ſerua/
uit q̃ facere potuimꝰ:ſic alia młta q̃ feci/

mus. Quicq d eĩ mali nõ fecimꝰ: eo miſe

rante nõ fecimꝰ Nã ſi ipᷣe ꝑmiſiſſet ea:vti

qʒq feciſſemꝰ.aut oꝑe aut volũtate. Et iõ

neſcio vtꝝ eũ ampliꝰ diligere debeamus
ꝓ his q̃ nob dimiſit.an ꝓ his a qͥbonos
immunes fᷣuauit.licʒ eni ea nõ fecimus.
nos q̃i feciſſe:⁊ eũ q̃i dimiſiſſe exiſtimare
debemꝰ. qñqͥdem ea vł volũtate vtiq; fe
ciſſemꝰ:ſi ipᷣe ꝑmiſiſſet.OQuiſqͥs in verira
te ſe ita ↄgnolcit hũilis eſt coꝛã deo ⁊ ho
minibo. diligit deũ ꝓpter deuz:et omni*

Hoſes ꝓpter deũ:⁊ ſi ꝑfectã charitatè bbz
nullłm iudicat:niłm accuſat:nlm ↄdẽénat
nõ ſeruat irã:nõ mouet rixas:nõ ſemĩat
dDdiſcoꝛdias:nõ fouet nocẽtes:nõ ꝑſeq tur
iunocẽtes:nõ odit arguẽtes ſe:non facit
furtũ:nõ falſuʒ teſtioniũ:nõ ꝑiuriũ:nlłi
detra hit: nlli nocet:nllm odit ſʒ oẽs dili
gir. Gocripti S. Nemini qͥcqᷓ;ᷓ debeat ni
ſi vt inuicẽ diligat. Sic eĩ deo familiarꝭ
eſt charitas:vt in eo habitare nolit in q̊
ccharitas ñ fuerit. Qui gcharitatè hʒ de
unm hz:qꝛ ðs charitas ẽ Et qͥ vnũ hoĩeʒ
hä;J odio: deũ ꝑdit.⁊ bonũ qð facit QOuãa/
pꝛopt᷑ vnuſqͥſq; ſibi ꝓuideat:ne ꝓpt vni
usg hoiĩs odiũ deũ ꝑdat ⁊ om̃e bonũ.
õ aſcẽdamꝰ ad ↄgnitionẽ ipᷣiꝰ dei
Unc reuerta / C⸗ 1
ur ad ſpeculũ nr̃jm: ⁊ videamꝰ
gquõ ꝑ cognitiõem nr̃i poſſimus
aſcẽdere ad cognitiõem ipᷣiꝰ dei.Duplex
eeeſt natura hoiĩs. vna interioꝛ q̃ ẽ iße hö.
Im̃ mens vniuſcuiuſq; ẽ ipe. Altera exx
terioꝛ.i.coꝛpꝰ.Ex duplici natura cõpa/
ctus ẽ hõ:⁊ iõ vt totꝰ btĩficaret᷑: duo illi
bona dᷣs a pncipio pꝛeꝑauit.vnũ viſibi/
lei:alteꝝ inuiſibile.vnũ coꝛꝑale: alterũ in
cCoꝛpale.vt ĩ vno ſenſus carnis ad iocun
ditatè foueret᷑.in altero ſenſꝰ mẽtꝭ ad feli
citatẽ repleret᷑. Idcirco duplici ſenſu rõ
nal aĩa inſtructa ẽ:vt viſibilia caꝑet per
ſenſuʒ carnis:inuiſibilia ꝑ ſenſuʒ mẽtis.
Itinꝰ ⁊ viſibilia ⁊ inuiſibilia ad ↄgnitio⸗
nẽ ⁊ dilectõnẽ creator illã excitarẽt.Oĩʒ
naãq; hũanaꝝ actionũ ad hũc finẽ curre/
re dz intẽtio:vt vł diuie imagĩs in nobiſ
ſilitudo reſtauret᷑:vł hꝰ vite nccitati ↄſu
lat᷑.Quevo in nobᷣ diuinã ſilitudinẽ re/
parãt duo ſũt.i.ſpeculatio vᷣitat ⁊ exer/
citiũ vᷣtutũ:qꝛ in h̊ hõ ſilis ẽ deo ꝙ ſapi
ens ⁊ iuſtꝰ eſt. Ea ſiqͥdẽ ꝑfectiꝰ auctoꝛeʒ
ſuũ maifeſtãt:q̃ illiꝰ ſiłitudini viciniꝰ ap
pꝛopinquãt. Hoc aũt ẽ mens rõnal q̃ er
cellent᷑ ⁊ ꝓpꝛie ad ſiłitudinẽ illiꝰ facta ẽ.
⁊ tũc citiꝰ creatoꝛẽ ſuũ quẽ nõvidʒ agno
ſcit:cũ ſeipᷣaʒ ad illiꝰ ſiłitudinẽ factã ĩtel
ſigit. In h̊ Spmũ trinitatꝭ veſtigiũ inuẽ
tLũ eſt:cuʒ agnoſcere cepit ipᷣa qð erat ſupᷣ
ſe. Uidit enĩ ꝙ ex ſeipᷣa naſcit᷑ ſapia que
in ipᷣa ẽ:⁊ diligit ipᷣa ſuã ſapiam:⁊ ꝓcedit

tam de ſe:⁊ in ſe manẽtẽ nõ diuidita ſe

abpparẽt tria qᷓdã in vno. Mens ⁊ ſapia
⁊ amoꝛ.Etẽ ſapia de mẽte.De mente et
ſapia ꝓcedit amoꝛ:⁊ ſuꝛgit trinitas ⁊ nõ
recedit vnitas:⁊ ſũt ſil trinitas ⁊ vnitas.
hec ſic in nob veꝝ longe meliꝰ rõ ſuadet
in deo. Deꝰ nãq; cũ ſit oꝛigo oĩs ſapie:et
ſempꝑ ſapiaʒ habuit:⁊ ſꝑ eaʒ dilexit:et qꝛ
ſempꝑ dilexit ſꝑ amoꝛẽ habuit. Sapiam
quã hʒ ipᷣe genuit:⁊ ſꝑ cũ illo fuit:qꝛ ge/
nita ſe a gignẽte nõ diuidit:ſꝑ gignit᷑.qꝛ
elterna ſemꝑ genita ẽ:qꝛ ꝑfecta. Nec tñ gi

gnit᷑ inch oans:nec cũ genita eſt ceſſans.
Qui genuit pr̃ eſt:q genit eſt filiꝰ eſt:et
q̃ ab vtroq; ꝓcedit ſpũſſctũs ẽ. Pr a nul

lo eſt: fili? a ſolo pr̃e eſt: ſpũſſctũs ſilł à pa
treꝛ a filio eſt.⁊ hec tria vnũ ĩ ðᷣo eẽ ſuba/
liter opoꝛtet fateamur. Dʒ qꝛ ille q geni
tus ẽ:nõ p̃t eſſe illea q̃ genitꝰ eſt:neq; qͥ a

gignẽte ⁊ genito ꝓcedit:pᷣt eſſe ille ⁊ qͥ eſt

gignẽs nec genitꝰ. Inexpugnabili roõne
vitatꝭ cognoſcere cogimurĩ deitate ꝑſo/

naꝝ trinitatẽ ⁊ ſube vnitatẽ ⁊ maieſtatis

ceqlitatẽ. Pr & ⁊ filius:⁊ amoꝛ pfr̃is ⁊ filij
vnꝰ ðs ſunt:⁊ vno amoꝛe ſe diligũt quia
vvnũ ſunt:nec aliud ẽ qð qͥſq; amat ĩ alte
ro q́; qð qſq; amat in ſemetipᷣo. Nec ali/
ud eſt qð qſq; ẽ q; qdᷣ alterẽ:⁊ iõ ẽ neceſ/

ſe vt qͥſq; amet ſeipᷣm:⁊ adinuiceʒ quiſq;

gliũ. Hãac charitatẽ ⁊ hãc trinitatẽ deuſ

pfr nobᷣ maifeſtauit:cũ ppt᷑ nimiã chari/
tatẽ ſuã q̃ nos dilexit miſit filiũ ſuũ in ſi

militudineʒ carnis peti vt nos ſaluaret.
Miſlit eẽ ſpũmſctm̃ q̊ nos adoptaretĩ fi
lios. FYiliũ dedit in pᷣciũ redẽptõis.ſpmm̃
ſctm̃ in puilegiũ ne Eedenin fuat he

reditatẽ adoptatis.¶ O/ ſint nomĩa pi

etatj pr ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſctũs. ¶ Ca.L. V.

Ater ⁊ fuliꝰ ⁊ ſpũſſctũs noĩa ſũt
pietatꝭ: noĩa dulcedis:noĩa ſua/
uitat ⁊ amor. Quid eĩ dulcius
ei⁊ tãto pr̃e tã dulciſſimo atq; miteri/

coꝛdiſſimo. Quid ſuauius ieſu chꝛiſto.

Saluatoꝛ nr̃ totꝰ ẽ vnctꝰ:totꝰ ẽ piꝰ: to/⸗
tus eſt dul atq; ſuauis Ouid amabiliꝰ

⁊ qͥd ſuauiꝰ ⁊ qͥd ſanctiꝰ ſpũſctõ. Amoꝛ
pris et filij ipᷣe ẽ:ꝑ quẽ oẽs ſũt ſctã q cũq;

ſũt ſcti.Cõſiderate ̊ qnta ſit illa głia:q;

imeffabil leticia:cũ ad deũ pꝛẽʒ veniemꝰ

Amoꝛ ex ipᷣa ⁊ ſapia ſua:q̃ amat ipaʒ geni·⁊ ille ponet nos ĩ ſuo regno tãq; filios et

cohesienns
foiſti
ille Jeſin
trinita atam
tenthadie,
ligoldint
nocet ort
pllcritucbän
cictnapil
güideneſet
cſimm. Diſi
cſblle dulce⸗

füt Gütiig

ſndutꝛet co
reſcüͤtt nu
integraran
mprrdl
Uitſeooſuaut
ſoogoctectne
Cwollümaorl
Weroddoi
Wrce
pR
ſüt G
adegpe
ſpecioſtiq
eſtiocidi
ipoeſt
tüibieq
ſunt YHui
mealiqnt
ſcit neſa
ltrabit. S
ton:raplot⸗
mihieẽinan
Erhllant⸗
tentop dole
ſatintellap⸗
deſceniioi
mee⸗ vigeo.
Echoꝛos ang
Wrlandiii⸗
Mypeninirb
bueſisd
dacamigi
daonzod
(dſinnis
Denn lbz
muigſillod
Uerlelgte

e

£

mitiſiͤ dilci
nn Pao
demer denane
ſungtmiimm
tilimninonn
onge nel i
ſi Rigociglgi
hnſthdinte⸗
nmidedlt Oi
drſociliige⸗
duchß Mt⸗
naggen Frfg
Arcignuckaſſes.
gartſce
tſpüſinifinn
ficküſciisſin
rmarmüidotkſch
u Gaileie
icenr nne
nirele lerge⸗
Druridenmneſn
Wititmnidi,
auma ſitii
mdeſediichif5
degsſes mit
Jamat intl
mrt anudz

=ẽ

S= =

—
=S=
S

—
=

Ethiennatn

nle i iitt
Ginrwos ſuunt.
unsndchangif,
ciͦ dentsl
ledengfurte
ſintrorup

heredes.ieſus chꝛiſtꝰ tãq; frẽs ⁊ cohere
des.ſpũſſctũs vnũ nos ſpm̃ eẽ faciet cuʒ
illis. Jpe ſiqᷣdẽ eſt indiſſolubile vincłm
trinitatꝭ et amorꝭ.Cũc itroibimꝰ in po/
tentias dũi:⁊ videbimꝰ ciuitctẽ illã deq̃
tã głoſa dicta ſũt. Ulita ſiqͥdẽ illiꝰ ciuita
tis ẽ q eta.pax tranqlla:felicitas ꝑpetua:
pulcritudo ãmirabił:ſpẽs laudabil:io/
cũditasↄcupiſcibil:gła deſiderabil:gau

diũ penne:feſtiuitas ↄtinua:cantica dul

ciſſima. Ibi ſũt q̃ coꝛda oĩm in q̃ndã in/

effabilẽ dulcedinẽ atq; iocũditatẽ couer
tũt.Sũt ibi gaudia etna:q̃ ſuauitatẽ in

fundũt:et coꝛruptõeʒ nõ ĩducũt Semꝑ
reficiũt⁊ nũqᷓ; deficiũt:paſcũt ⁊ ꝑſeuerãt
integra:ad fruẽdũ ſe exhibẽt ⁊ ꝑmanẽt ĩ
coꝛrupta. Dulcedo illiꝰ ciuitatis infun/
dit ſe ad ſuauitatẽ:ſpẽſad iocũditatẽ.vi
ſio ad delectationeʒ. Oĩis pulcritudo ibi
eſt vbi ſũma pulcritudo ẽ.Quãta nanq;
pulcritudo ibi ẽvbi reꝝ oĩm ſpẽs ſine de
fectu vigẽt:ſine trãſitu ꝑmanẽt:ſine coꝛ/
ruptiõe ↄſiſtũt:ſine mutabilitate eterna
ſũt.Si tã pulcꝝ eſt qdð vᷣe pulcꝝ nõ eſt.
qͥd ẽ qð pulcrũ ẽ.O ciuitas ſctã:ciuitas

ſpecioſa:qͥcqͥd in te ẽ totũ pulcꝝ ẽ:ſuaue

eſt:iocũdũ ẽ:vnũ bonũ ẽ: ⁊ om̃e bonũ in
ipᷣo eſt Quicqͥd eĩ noĩare boni poſſuʒ to
tũ ibi ẽ:qꝛ oĩa bona ĩ vno ſũt:⁊ oĩa vnuʒ
ſunt NHuiꝰ tãti boni amoꝛ⁊ deſideriũ cũ
me aliqũ tãgit:vehement᷑ atq; ſuauit᷑ af/
ſicit:⁊ neſcio q̊ quodãmõ a memetipᷣo ab
ſtrahit. Subito eĩ innouoꝛ ⁊ totꝰ ĩmu/

toꝛ:rapioꝛ affectu:trahoꝛ deſiderio:⁊ bñ

mihi eẽ incipit vltra q; dicere ſufficiam.
Exhilarat᷑ ↄſcia:ĩ obliuiõeʒ venit oĩs pᷣ
teritoꝝ doloꝝ mẽoꝛia:exultat aniꝰ:clare
ſcit intellectꝰ: accẽdit᷑ affectꝰ: coꝛ illũiat᷑
deſideria iocũdant᷑ Jãq; alibi neſciovbi

me eẽ video.video nãq;:ſʒ qi adhuc delõ

ge choꝛos angłoꝝ ⁊ archangloꝝ pſallen

tiũ ⁊ laudãtiũ deu. Unũ ẽ ei ibi oim opꝰ

ↄtẽplari mirabilia ðᷣi:eũq; laudare ĩ oꝑi
bus ſuis.Oẽs ↄtẽplant᷑:oẽs letant᷑:oẽs
delectant᷑ in ðo:cuiꝰ aſpectꝰ pius:facies
decoꝛa:eloqͥuʒ dulce:delectabił ad vidẽ

dũu:ſuauis ad hñdũ:dul ad fruendum.

Semp libz illum aſpicere:ſo bre:ſp illo
frui:⁊ ĩ illo delectari.Jpᷣe ꝑ ſe placet:⁊ ꝓ/
pter ſe:ſufficit ad meritũ: ſufficit ad pᷣmi

. —

um. Nec aliqͥd ẽ qð extra illũ q̃rat᷑:qꝛ to
tũ in illo inuenit᷑ qdᷣ deſiderat᷑:⁊ ĩ illo to/
tũ amat᷑. Unũ naãq; bonũ ẽ: ⁊ om̃e bonũ
in illo ẽ. Hoc bonũ ſoli boni hñt ⁊vidẽt.
amant ⁊ laudant laude ꝑpetunan.
, aĩa ſeip̃am nõ põt ſtringere in bo
Um oſidero qlis aie natura ſit
q̃ carnẽ viuificare põt:ſed ſemet
ipam ſtringere ĩ bonis cogitati
onibo ſicut deſiderat nõ pᷣtuenio qᷓndaʒ
intellectualẽ ſpm̃ ꝑ creator potetiã viuẽ
tem ⁊ coꝛpꝰ qð ſuſtinet viuitficãtẽ.ſed tñ
vanitati ſubditũ:mutabilitati ſubiectũ
quẽ ſepe leticia extollit:timoꝛ afficit:ini
q tas moꝛtificat:iuſticia viuificat. Uita
ſiqͥdẽ aĩe deꝰ eſt.moꝛs aĩe pctm̃.Aia nan
qʒ q̃ peccauerit ipᷣa moꝛiet᷑.q̃ aũt iudiciũ
fecerit ⁊ iuſticiã viuet ⁊ nõ moꝛiet᷑ Ita ĩ/
moꝛtal eſt aĩa vt moꝛi poſſit.ita moꝛtal
vt moꝛi nõ poſſit Immoꝛtalitate moꝛta
lis eſt:⁊ moꝛtalitate immoꝛtalis eſt Qua
ꝓpter miſerꝭ moꝛs ẽ ſine moꝛte.finis ſine
fine.defectꝰ ſine defectu.qꝛ ⁊ moꝛs ſꝑ vi
uet:⁊ finis ſp incipiet:et defectꝰ deficere

nis cogitatiõiby.

neſciet. Woꝛs pimet ⁊ nõ extinguet.do

loꝛ cruciabit ⁊ pauoꝛẽ nõ fugabit.flãma
cõburet ſʒ tenebꝛas ñ diſcutiet.Erit eĩ ĩ
igne obſcuritaſ:in obſcuritate pauoꝛ:in
cõbuſtiõe doloꝛ. Ita repbi ignibo ĩferni
traditiĩ ſupplicijs doloꝛẽ ſentiẽt:⁊ ĩ do⸗
lorꝭ anguſtia pauoꝛe ferient᷑:et ſꝑ tolera/
bũt et ſpꝑ timebũt. qꝛ ſine fine ſp cruciati
viuẽt ſine ſpe venie ⁊ mĩe:qð ẽ miia ſu
per miſeriã. Si eĩ pꝰ tot muũlia annoꝝ t
capillos habuerũt oẽs qͥcũq; fuerũt ⁊ e/
rũt penas ſuas finiri ſperarẽt.młto leuiꝰ
eas ſuſtinerẽt. Sʒ qꝛ ſpez nõ hũt necha
bebũt: deſpatiõe deficiẽtet ad toꝛmenta
ñ ſufficiẽt. De his ꝑ vyſaiã ſcriptũ ẽ. Uer
mis eoꝝ nõ moꝛiet᷑:et ignis eoꝝ nõ exti/
guet. qꝛ nec ipi ↄſument᷑ Uermis 2aſciaʒ
coꝛrodet.ignis carnẽ cõburet.qtinꝰ qͥ au
ctoꝛi ſuo coꝛde ⁊ coꝛꝑe deliq̃runt:coꝛde

ſił ⁊ coꝛꝑe puniant᷑.cũ aĩa a btã vita ſepa

rata erit:et coꝛpꝰ eternis ſupplicijs ſub/
iacebit. Ibi erit metꝰ ⁊ meroꝛ:luctꝰ ⁊ ðo

loꝛ. Tunc ve nihil lugere erit niſi flere. qꝛ

penitere tũc nili poterit valere. Vbi erit
toꝛtoꝛ cedens.vermis coꝛrodens:ignis

De ſpiritu et anima

olſumens. Pẽta detegent᷑. rei punienkiet
B totũ ꝑenne. Quiſquis eni ad toꝛmẽta
ibit:iã nõ ampliꝰ exibit.Doloꝛ cõbuſtio
nis eos foꝛis cruciabit.pena cecitat in/
tus obſcurabit. Uidebũut aũt illa teterri
ma moſtra demonioꝝ:et laruales facies
ęeon. Clidebũt eẽ toꝛmẽta inferni:⁊ ĩ toꝛ⸗
męæktis ſeq̃ces ſuos q̊s inoꝛdinato amoꝛe
ↄtra dei pᷣcepta amauerũt. q̃tinꝰ illoꝝ in
teritꝰ eos in augendo dãnatiõis ſue affii
gat.Deũ autẽ nõ videbũt qð eſt oĩm mi
ſeriaꝝ miſeriꝰ. Ouis eĩ dicere põt.quãta
pena erit nõ videre creatoꝛẽ ⁊ plaſmato/
r oĩm reꝝ.redẽptoꝛẽ ⁊ ſaluatoꝛẽ fideliũ.
regẽ celi ⁊ terre ⁊ dñmvniuerſitatiꝑ qᷓm

ſumꝰ viuimꝰ ⁊ ſapimꝰ. Idcirco neceſie ẽ

vt nos vndiq; circũſpiciamꝰ ⁊ vbiq; cu
ſtodiamꝰ:ne aut pꝛaua agamꝰ:aut recta

expletis cogitatiõibo nõ intumeſcamus
NMulti nãq; ex vᷣtutibe in ifernũ ꝑ elatio
nẽ coꝛruerüt. ¶ bona appetamꝰ.
5 apitulũ.LVII.
Dna deſiderabilit᷑ appetamus
mala ſolert caueamꝰ:ne ſub ſpe/
cie bonoꝝ ea faciamꝰ:qm̃ pleꝝq; vitia ſe
eſſe vᷣtutes mẽtiunt. Quiſqͥs ò meminit
illicita ſe cõmiſiſſe:ſtudeat a licitꝭ abſtine
re:et qͥ ꝓhibita cõmiſit ſibimet abſcidat
ↄceſſa. Qui vero adhuc pctm̃ ſuũ plan/
git pꝑpetrare vitia timeat:⁊ rephendat ſe
in mimis:qͥ meminit ſe deliqᷣſſe ĩ maxĩs
ODuanta licet virtute mens polleat.q̃n/
ta licet quitate vigeat.carnales tñ pueri
leęe quoddã exteriꝰ exſtrepũt:⁊ niſi iuue/
nili q̊dã feruoꝛe infrenent᷑:ad fluxa q̃q; ⁊
leuia mentẽ eneruem trahũt:vbi ſi lõga
oↄſuetudie obfuata fuerit:cũ exurgerevo
luerit nõ poterit mole male ↄſuetudiniſ
pꝛeſſa. Quiſqͥs ; ſtatvideat ne cadat.⁊ ſi
ceciderit velocit reſu?gat:coꝛdis cõpũ/
ctione:oꝛis ↄfeſſiõe:⁊ oꝑis ſatiſfactione
Sit hũilioꝛ intra ꝓpꝛiã ↄ ſcĩaʒ:ſit feruẽ

tioꝛ atq; ꝓmptioꝛ ad agẽdum pñiam:ſit

cautioꝛ ad cuſtodiã. Qui eĩ ſolo btitudi

nis ſuꝑne deſiderio tꝑalia iſta cõtẽnit:ꝛet

nihil hꝰ mòi diligit:ſolãq; et᷑nã patriam
appetit:magna mẽtis tranùllitate fouet
In q̃ tanto deũ puriꝰ cernit hõ:cũ ſe ſo/
lo ſolũ inuenit. NHihil eni ðᷣo pñtiꝰ:et ni/

hil eo ſecretiꝰ. A turba terrenonꝝ eſie .

rioꝝ ſeceſſuʒ mẽtis petamꝰ:⁊ inð a ſecre

“ to coꝛdis illicitaꝝ cogitationũ tumultꝰ
expellẽtes intentiõe ſuꝑne patrie in amo

rẽ intime qͥetis anhelemꝰ ⁊ in alta dei cõ
tẽplatiõe nos ſubleuemꝰ. Cõtẽplemur
qͥ ſint ibi angłoꝝ choꝛi:q̃ ipᷣa ſocietas be
atoꝝ ſpirituũ:q; maieſtas viſionis dei:⁊
quõ deꝰ eterne viſiõis ſue dulcedĩe ſan/

ctos ſuos reficiat. Nemo enĩ in hac vita
digne penſare põt qnta ſit illa felicitas:
deũ facie ad facieʒ videre:q̃nta ſuauitas
illud melos angelicũ audire: q̃nta iocun
ditas omniũ ſctõꝝ ſocietatẽ hr̃e. Tantũ
enĩ vnuſqſq; gaudebit de btitudine al/
teriꝰ:qͥntũ de ſuo gaudio ineffa bili:et q̊t
qt ſocios habebit tot gaudia habebit.
ſtogiam Lpꝛaua ut recta In illa glia nihil libentiꝰ intueoꝛ: nihil
q̃ pᷣcepta ſunt nõ ggamꝰ.vt bonis actibb

delectabiliꝰ ad cõtemplandũ inuenio:qᷓ
intimi amon affectũ quo vnuſqͥſq; tan/

tũ amabit alteꝝ qntum ſeipᷣm:⁊ deũ pluſ
; ſe:⁊ om̃es alios ſecũ:et deꝰ plus illos

q;ᷓ illi ſemetipᷣos.et hoc gaudio ꝑpetuo.
NHNihil enĩ ibi extraneũ videbimus:nihil
incõpetẽs amabimꝰ:nihil qð aures no/
ſtras offendat audiemus. Omia nanq;
ſunt ibi cõſona:om̃ia leta:omĩa paciſica.
Vnð Cõſona ſecura ſunt oĩa celica iura
Ibi eſt om̃is felicitas:oĩs ſuauitas:oĩs
io cunditas:⁊ om̃is amenitas:omiĩs pul
critudo ⁊ om̃is dulcedo. Quicqͥd expe/
dit:⁊ qcqͥd delectat ibi eſt.om̃s videlicet
diuitie ⁊ delicie:om̃is reàes ⁊ om̃e ſola/
tium. Ibi eſt iugis trãquillitas: amena

ſerenitas:eterna iocũditas: iocũda et de

coꝛa laudatio:⁊ plena oĩm bonoꝝ cogni
tio. Quid ibi enĩ deeſſe põt vbi deus eſt
cui nihil deeſt. Ouotq̃t ibi ſunt dij ſunt
Nec neceſſe ẽ vt alter dicat alteri cogno⸗/
ſce dñm. Om̃s enĩ cognoſcũt eũ ⁊ vidẽt.
om̃es laudãt ⁊ amant. Cognoſcunt ſine
erroꝛe.vident ſine fine:laudãt ſine fatiga
tione:amant ſine faſtidio.Semꝑ vident
7 ſemꝑ videre deſiderãt:tã deſiderabilis
eſt ad videndũ Semꝑ amãt ⁊ ſemꝑ ama
re deſiderãt:tã dulcis eſt ad amãduʒ.Et
qnto ampliꝰ amãt tanto mag amare vo

lunt:tam delectabił eſt ad fruenduz. In

hac delectatiõe reqͥeſcũt pleni deo:pleni
omi benedictiõe ⁊ ſcciĩficatõe:adherẽtes

ſenpbatma
tesſengeren
vgoolumint
incönutbhli
tabllicte
lichicie⸗
mclogllid
jrtegeantor
cuſangorta
Vicereſina

reigſißech
(ooſno Feck

Urtomnijbon

livfnuic
Whalcgihed
dodert P
Cnothia
ſnohdnte⸗
mnitCun
dirun
guſtu dn
ljte qntii
Ulmjnou
obnnng
hopoteſtien
Ciqnunc da
leditpfead⸗
keggürſichon
Uledolcedine

ſbune⸗
N

—

tbrmnen te
bermaid
ogtarionünn
elupneemenn
den tinenni⸗
Mnqiöſoenne
Uchis viſionu
is ue dulcetſeig
eno ciinbrrg

S = = — =—

cpraſitila ſcae

vernmine
Dchandirännban
ſoaemehiTmi
Acbrrde biimien⸗
clo ihefhblic⸗
rgauis hubehi.
Wn inmery:tihl
ploncüi umnoij
gnornulqſc; tin⸗
nleöme dape
ade pwee
N ndid ppen
vüächimnsn
Rahigo wu
imnns. Ofung
zulazonis de
mintonla
is ilinp
1o. Qucoetpe⸗
cons riceice
rehestoßheſch⸗
igolinns: an
itns:iocidtade
endait
epötrbi das
timin
deminntt
Ctutrue,
Cmmanſtr
Airſal
N,,
ideſcendbli⸗
mittſonnnn
Wa 5

ſempꝑ beatitudini ſunt beati.ↄtemplan/
tes ſemꝑ eternitatem ſunt eterni.Juncti
vero lumini facti ſunt lux.aſpicientes ſꝑ
incõmutabilitatẽ mutati ſũt in incõmu/
tabilitatẽ. Lanto libentiꝰ q̃nto dulcius
illũ aſpiciũt:cuiꝰ aſpectus piꝰ: facies de
coꝛa:eloquiũ dulce.O beata viſio vide/
re regẽ angeloꝝ in decoꝛe ſuo: videre ſan
ctũ ſanctoꝝ ꝑ quẽ om̃s ſunt ſancti. Illũ
vita eterna:⁊ vita baaaa.
¶ De gaudijs ⁊ bonis paradiſi.
— Lapitulũ. L. VIII.
Aiudete ⁊ exultats iuſti:qꝛ vide/⸗
tis qm amaſt. habet qm deſide
raſtis diu:tenetiſquẽ nũq; amit

vigere ſũma felicitas eſt:ſũma iocũditas

tere timetis. Pꝛopterea cantate ⁊ exulta

te ei:qm̃ ipᷣe eſt dñs deusvr głoſus⁊ ſpe

cioſus. Jpe eſt ſalus ⁊ vita:honoꝛ ⁊ glia
pax ⁊ omia bona.Quãta pax ibi eſt vbi

nulli vrm quicq; repugnat vlł ab alio vł
a ſeipo:ſed ipᷣe dñs regit vos ⁊ nihil vo/
bis deerit. Ipe diſpoſuic vob regnuz vt
edatis ⁊ bibatꝭ ſuꝑ mẽſam ſuaʒ in regno
ſuo.GBuſtate ̊ ⁊ videte qm̃ ſuauis eſt do
minꝰ. Suauis eſt ad videndũ:ſuauis ad
ſtan ter dici põt q̃ntaʒ habeat in
guſtu voluptatẽ.q̃ᷓntã in ſapoꝛe iocundi
tatẽ.qntã in odoꝛe ſuauitãtẽ.Tante ſua
uitatis magnitudineʒ vos qͥ exꝑti eſtis:

nob qͥ nunq; tale qͥd guſtauimꝰ intimare

nõ poteſt:tanq; ſiqͥs mellis dulcedineʒ⸗

ei qͥ nunq; dulce guſtauerit vᷣbis indica

re velit. ꝓfecto nec ille ſaporꝭ illiꝰ ſuauita
tẽ quã nũq; oꝛe ꝑcepit:auribo capiet:nec
ille dulcedinẽ quã guſtus voluptate co/
nouit verbis poterit indicare.
Dequada querimonia ad ſanctos.
NESEmihi miſero qͥ nũq; ſentio qð
v ſentitis:nec ibi ſuʒ vbi vos eſtj.
n loco refrigerij lucis⁊ padvos
eſtis: vbi eſſe veſtꝝ nõ habebit moꝛtem.
noſſe vrjm nõ habebit erroꝛẽ.amarevrjm
nõ habebit offenſionẽ. gaudiũ vrjm non
habebit meroꝛẽ. Ego vo in regionevm/

bꝛe moꝛtis neſcio finẽ meuz: neſcio ſi di⸗/
gnus ſim amoꝛe vł odio:neſcio qñ ð¶ coꝛ
poꝛe egrediar.Egrediar ſed neſcio qñ:et

ſoꝛtaſſe dies iſte ſupᷣmus eſt. ꝓpterea tre

¶ De bonis paradiſi.

poſſumus eſtimemꝰ:qualis ſit illa ia⸗

CCXXIX

mens ⁊ pauẽs q̃tidie moꝛtẽ expecto:que

beo:qͥ vbiq; mihi inſidiat᷑.timeo ⁊ paue

ſco vltimã diſcuſſionẽ ⁊ irã diſtricti iudi
cis:ne ꝓ peccat meis mittat me in gehẽ

nam ignis.Et ſicut indicare nõ poteſtii
mihi gaudiũ ⁊ leticiã vr̃am de viſiõe ðᷣ i.

ſic ego ſufficient᷑ nõ poſſum vob expone

iniqͥtates ⁊ pẽta q̃ feci:culpas ⁊ infinitai

negligęetias qᷓs egi ⁊ qtidie indeſinenter

ago coꝛde oꝛe opꝑe ⁊ fere oĩb modis qui/

bus hũana fragilitas deũ offendere põt
VUos igit᷑ qͥ meruiſtꝭ ↄſoꝛtes fieri ſupꝑno
rũ ciuium:⁊ ꝑfrui etne daritatis glła.oꝛa

teꝓ me ad dñũm vt educat me de iſto car

cere in ̊ teneoꝛ captiuꝰ ⁊ ligatꝰ. Mens
eteni ceca ⁊ vaga eſt:q̃litate eaꝝ reruʒ q̊s
reſpicit variat᷑:⁊ iuxta qð aſpicit cogita
tio illiꝰ ſenſuſq; mutat᷑. Cuũq; ſtare in ſe/
metipa nitit᷑:a ſemetipᷣa aliq̊ͥ modo ec ne/
ſciendo deriuat᷑:⁊ ab vnaquaq; re cui in
tendit faſtidio impellente remouet᷑.Duʒ
eni inhiant cogitanda appetit: repente

cogitata faſtidit.Pecetvt qð aliũde pen

get ibiq; poſita nõ reqeſcit. Ad deuʒ qͥp
pe ſolũ ſuſpenſa eſt a qͥ foꝛmata eſt. Sed
qꝛ ome qð infra appetit minꝰ eſt. iure ei
nõ ſufficit quicqͥd deꝰ nõ eſt. Hinc eſt ꝗ;

huc illuc diſpargit᷑:⁊ ꝑ infinita diſtrahi
tur q̃rens requiẽ vbi nõ eſt delectatiõis

vigelicʒ amena q̃rit qͥ pauſet. Sʒ qꝛvnũ
deum quez ſufficient hr̃e poterat dereli

quit:nũc ꝑ multa ducit᷑:vt qꝛ q̃litate re/

rum ſatiari nõ poteſt: ſaltim varietate ſa
tietur. Pꝛopterea neceſſe eſt vt mentẽ no

ſtram ꝑ diuerſa ſparſam colligamꝰ.et in
vno eternitatis deſiderio cõponamus.
In cõtemplatione nanq; creator ̊ ade/

pturi ſumꝰ ſemꝑ:vt vna mẽetis ſtabilita/

te ꝑfruamur.hoc eſt cũ laboꝛe nũc conan

tes imitemur: q poſt in munere gaudẽ

tes accipiemꝰ.

¶ Eap. I. X.
Anos itaq; noſtros trenis ſub/
ducere curis ſtudeamꝰ: ſubduce
NAre erunis:vt in ciuitate dñi vᷣtu/

tũ liceat hoꝛa vna vł dimidia cogitatiõe
⁊ auiditate verſari.Conſideremꝰ ⁊ q̃ntũ

3

Dl

quanta leticia:que ſolennitas:q̃ venera/⸗
tio:quod tripudiũ ciuiũ ſuꝑnoꝛũ:qui aſ
ſidue dñatoꝛi laudẽ ꝑferunt:honoꝛẽ de/⸗
ferunt: deuotioneʒz offerunt:depꝛomunt
canticũ nouũ:canticũ leticie ineſtimabi/
li quodã clamoꝛe.qꝛ ſeruentiſſimo amo/
re:ineffabili cantu.mirabili affectu.cele/
ſti iubilatiõe:ſpiritali modulatiõe. Ipſe
ſiquidẽ eſt eoꝝ verus cib:plena ſatietaſ.
eterna mãſio:ſũma btitudo e tne leticie:
ſalus ererna:indeficiens vᷣtus:⁊ vita im
moꝛtalis. Sepius hec meditoꝛ:illuca/
ſcendere nitoꝛ. Suſpiro:frendo pꝛecib
votis ibi tendo. Atq; modo miro q̃ ſint

ibi quantaq; giro. Oens heret chꝛiſto:

coꝛ delectatur ĩ iſto Illuc verſatur gau/
det ſtupet ⁊ venerat᷑. Jam tanto dulciuſ
gquãto ſepius:auiditate quideʒ młta ſed
ſatietate nulla tam rara eſt hoꝛa ⁊ bꝛeuis

moꝛa.O ſi vnq; in pace in idĩm doꝛmi/

am et requieſcã:vt inhabitẽ in domo do

mini omibo dieb vite mee. Si vnq; vi⸗
dere potero illũ tam deſiderabilẽ in quz
angeli ꝑſpicere deſiderant: vt poſſim di
cere.Ecce quẽ ↄcupiui video:quẽ opta /

ui iam teneo. Quãdo veniã et apparebo

ante faciẽ dñi:ad videndũ eum in boni-

tate electoꝝ ſuoꝝ.ad letandum in leticia
gentis ſue:vt laudet᷑ cuʒ heꝛeditate ſna.
Nuãdo videbo ciuitatẽ illã de q̃ dictum
eſt. Platee tue hierlm ſternent᷑ auro mũ
gao.: in te cantabit᷑ cãticũ leticie:⁊ ꝑ om/
nes vicos tuos ab vniuerſis dicere alle/
luia.O ciuitas ſctã:ciuitas ſpecioſa:de
longinquo te ſaluto:ad te clamo:te reqͥè
ro.Deſidero enĩ videre te:et reqͥeſcere in

te.ſed nõ ſinoꝛ carne retentus.O ciuitas

Deſiderabil:muri tui lapis vnus:cuſtos
tuꝰ ipᷣe deus:ciues tui ſemꝑ leti.ſemꝑ eĩ
gratulant᷑ in viſiõe dei. Non eſt in te coꝛ
ruptela nec defectꝰ:nec ſenectꝰ:nec ira:ſʒ
pax ꝑennis:gloꝛia ſolẽnis:leticia ſempi/
terna:ſolẽnitas ↄtinua. Uere tantũ gau
diũ ⁊ exultatio:flos ⁊ decus iuuẽtutis ⁊
pfecte ſalu. MHõ eſt in te heri nec heſter/
nũ:ſed eſt idem hodiernũ. Heri ſiquideʒ
veſtrũ cras ⁊ pꝛidẽ ſempiternuʒ ⁊ idem.
Tibi ſaluſ:tibi vita:tibi pax eſt infinita:
tibi deus om̃ia. Gloꝛioſa dicta ſunt ð te
ciuitas dei. Sicut enĩ letantiũ omniuʒ

&

habitatio eſt in te. Nullus ĩ te timoꝛ.tri

ſticia nulla:deſideriũ om̃e tranſit in gau

dium.dũ pꝛeſto eſt quicqͥd optat᷑:⁊ quic
qͥd deſiderat᷑ abundat. Omes ciues tui
ſuꝑeffluentẽ menſurã gaudioꝛũ accipiẽt
vt palam omes in cõmune gaudeãt.gau
deant ĩ immẽſuʒ.letabunt᷑ om̃es in vnũ.
cum habitauerint fratres in vnuʒ: cum

occurrerint om̃es in vnũ.deniq; omnes

fient vnũ.ſicut oꝛare dignatꝰ eſt pꝛo fa/⸗

milia ſua.qui ꝓ reuerentia ſua dignꝰ eſt
obtinere. ſicut tu pr̃ in me:⁊ ego ĩ te:⁊ ipi
in nobis vnũ ſint.Letabit᷑ itaq; vniuer/

ſitas illiꝰ ciuitatis.letabit᷑ vnitas.letabi
tur ciuitas:cuiꝰ ꝑticipatio in idipᷣm.LTe

tabitur ſponſa in oſcuł ⁊ amplexibo ſpon

ſi. letabit᷑ ⁊ exultabit gratulabũda ⁊ lau/
dans eum in ſecula ſecloꝝ. Sic ⁊ gaude
bit ſpõſus ſuꝑ ſponſam.⁊ letabit᷑ dñs in
om̃ib oꝑibus ſuis.videns ea q̃ fecit ⁊ qͥ

dem ⁊ valde bona.Letabit᷑ ⁊ pater ⁊ per

vnigenitũ młtos adoptiõis filios obti/
nebit. Letabit᷑ etiã filꝰ vt pmogenit in
multis fratrib:q̊s in cõmunionẽ pater/
ne hereditatis dignanter aſciuerit. Nec
minꝰ in illis ſpũiſancto ꝑ queʒ adoptati
fuerint cõplacebit. Nouis etiã gaudijs
⁊ ineffabilibus votis ab illis quoq; vici
nis poteſtatibo angeloꝝ ſũmo paſtoꝛi et
ſũme bono gratulantibo ſuꝑ inuẽta ⁊ mi

rabiliter repoꝛtata centeſima oue canet᷑.
In his paterna głia.in his volũtas ſpi///

ritus. exultat in his filiꝰ:celum repletur
gaudijs.Oð vero ipᷣi qͥ redempti fuerĩt

a dño: q; deuote cõfitebuntur ⁊ dicent.
Duã bonꝰ quoniã ĩ ſeculũ miſericoꝛdia

eiꝰ. Teticia ſiquidem ſempiterna erit in
eis:⁊ exultationes dei in gutture eoꝝ in

eternũ ⁊ in ſeculũ ſeculi in ppetuas eter/
nitates. Beati om̃es qͥ habitãt ĩ domo

tua dñe:in ſecla ſecłoꝝ laudabũt te.In/
ebꝛiabunt᷑ ab vbertate dom tue: ⁊ toꝛrẽ
te voluptatis tue potabis eos. Quoniã
apud te eſt fons vite:⁊ in lumine tuo vi/

debimus lumen. Cum videbimus te in

te:⁊ nos in te:⁊ te in nobis:viſione cõti⸗
⁊ felicitate pervetua
anĩa in eſſentia ſit ſimplex.
¶ Capitulũ.I.XxN.
arTNima in eſſentia eſt ſimplex:ĩ of

feisſtflit
lio ld
tüäoſtendite
(ldusſenius
(io⸗ Ouiti⸗

Gerus ul
Pobmnoge
nnilan
Votent N
fondihnnid
nerſomnec
bolins incpi⸗

ſguinntmud

Alechii fue

macaliſg; dun

ccſtenipuricar

veroingentige
Potin den
torr lleetgad
ſonelau otenpt

Ackagniss por

Nacodade
Wsdeä
reclindeipfes
mnunebiben
terciüci doet

Frada dein
Ppurgrrinqn
tinlerw⸗

uutfenicnte
tio ſiheſne ri⸗
ſcumnonsann
Cans:anci deſi
tenqvatalatien
cnsyeraſum
menitnoguen⸗

Dictmageen

ſkrrigiſeneri
foſtaufſunpit
litauetcnena

Umnerin perd

*

hnmüboni h

Ithntlagge
ei ſi
nancdcll
lutaperent⸗
ſepnnſibi,

gulugitetinen
one mrſtugn
uncidogete
1r. Diescnsn
gaudigüe
nnnegnliin
dunkoſſcgini
unes invnnzen
1nni. denichang

ndin ct

wnwa ſunde
ninmerepirei

Denbiinggſtu ,

rsbikneglnb,
enonuin
altangerhn
egumbücttin
ton Oietgn
um ?lauhrojoin
napailunt
htonertdet
töis flios oden
Rdwogiin
GNNdneh/
mne cuti
ooc An
peis gi giß

s oſi.

ino nit
mtrüninN
mim alan,
ho limbhi⸗
nöenhifun
danmr Nclt
mninmncin
ingaurwety
Uüingpernch,
iͤbetiin
v udtin N,
rm Mi
1,,gs Ouo
bous .
Ee wo
nühimds e⸗
eriioe
ſtſinpe⸗

„G E
6
1 .

ficijs eſt multiplex. NHabet eniĩ ſeptẽ acti

onis gradꝰ q bus vires ſuas atq; poten

tiã oſtendit. Pꝛimꝰ eſt viuificatio. Se/

cũdus ſenſus.Cerciꝰ ars.Quartꝰ coꝛre
ctio.Quintus trãquillitas ſeu puritas.

Serxtus ↄtemplatio. Septimꝰ quies.

In pmo gradu ſiue actu aĩia pᷣſentia ſua
coꝛpꝰ viuificat:colligit in vnum:atq; in
vno tenet. In ſcdᷣo ꝑ ſenſus ad iſta exte/
rioꝛa diſponẽda ſe extendit. In tercio di

uerfſas artes cõpꝛehendit. In q̃rto ex

bonitas incipit atq; oĩs vᷣa laudatio ſe

inquinatã mũdat atq; ad puritatẽ pʒat venturis ii 1 n⸗
ſu nõ ⁊ ratione gerũtur.Tercius ingenu

Inde cũ iã fueꝛit ab om̃i labe mundata.

maculiſq; diluta:puritateʒ tenet.Aliud

eſt eni puritatẽ efficere:aliud tenere Tũc
vero ingenti quadã ⁊ incredibili fiducia
ꝑgit in deũ.i.in ipᷣam ↄtẽplationẽ verita
tis:⁊ ille eſt gradꝰ ſextꝰ. Jam vo in illavi
ſione ſeu ↄtemplatiõe q̃ eſt ſeptimꝰ gdꝰ
qͥ eſt quies vł potiꝰ quedã maſio manet
anĩa gaudet ⁊ letat᷑ ⁊ delectat᷑. Aliud ẽ eĩ
mẽtis oculũ in id qdð videndũ eſt dirige/
re:aliud ẽ infixũ tenere. Pꝛimũ qduʒ cõ/

munẽ habemꝰ cũ arbuſtꝭ.ſcðᷣʒ cũ beſtijſ.

terciũ cũ doctis ⁊ indoctis. In ̊ tercio

gradu deꝰ aiaʒ innectit.i.ducere incipit.
purgat in q̃rto:ↄfirmat in qnto.introdu

cit in ſexto.paſcit in ſepytimo. In ↄtẽplã
da aũt veritate q̃ ſit voluptas:q̃ ſolenni/

tas ſine fine viſionis dei:q̃ leticia ſine de

fectu amoꝛis.ardoꝛ nõ crucians:ſed dele
ctans:q̃ntũ deſideriũ viſionis cũ ſatieta
te:⁊ quãta ſatietas cũ deſiderio.qui fru
ctus veri ⁊ ſummi boni.que ſerenitas:q̃
amenitas:que iocũditas:quid ego dicã.
dixerũt magne quedã⁊ ſancte anĩe:quaſ
iſta vidiſſe ac videre credimus. NHos ve

ro ſi curſum vite quẽ nobis deus ꝓpo/

ſuit:quẽ tenendũ ſuſcepimꝰ:ↄſtantiſſime
tenuerimꝰ:per dei gratiã ad illudverum
⁊ ſummũ bonũ ꝑueniemus. Implendis

ergo mandatis dei religioſiſſime atq; cõ

ſtantiſſime ac vigilantiſſime opam demꝰ

ꝗqm̃ nõ ẽ alia fuga de tãtis malis ad tãtũ

bonũ. Religio ſiquidẽ vera ẽ:qua ſe ani/
ma recõciliatione deo religat.a quo ſe ve
lut a peccato abꝛuperat ¶ Uis anie nr̃e
ſeptem ſibi vendicat actꝰ. Uiuiſicat ſen
tit varias amplectit᷑ artes. Coꝛrigit ex/

een

tur ada

CCXXX

ceſſus: virtutibs inſtat:in ipſam Dirigit
intuitũ deitate.gaudet in illa. Semini/
bus quoq; pᷣmus ineſt:aĩalia bꝛuta Par
