trrẽé ⁊ filiũ ⁊ ſpumſctm:
religiõe vera colendũ:⁊ qᷓnta mificoꝛdia
eiꝰ ꝑ tꝑalẽ diſpẽſationeʒ ↄceſſa ſit hoĩbꝰ
chꝛiſtiana religio.q vᷣa religio ẽ ⁊ ad eun
dẽ cultũ dei quẽadmodũ ſit hõ q̃dã ſua
vita coaptãduſ. Maxie tũ ↄtra duaſna
turas manich eor liber hicloatur. In H
libꝛo q̃dã loco. Sit inq; tibi manifeſtuʒ

atq; ꝑceptũ nullũ erroꝛẽ in religiõe eẽ po

tuiſſe:ſi aĩa p deo ſuo nõ coleret aiaʒ aut
coꝛpꝰ aut fantaſmata ſua. Hic aĩam pꝛo

vniuerſa creatura incoꝛꝑali poſui:nõ lo/

quẽs moꝛe ſcripturaꝝ.ꝗ̃ aĩaʒ qñ nõ trãſ

lato vᷣbo vtunt neſcio vtꝝ velint ĩitelligi
niſi eã q̃ͥ viuũt aĩalia moꝛtalia.in Abu
aulo

hoĩes ſunt:q;diu moꝛtales ſunt. Pe
poſt aũt eũdẽ ſenſuʒ meliꝰ ſum bꝛeuiꝰq;
cõplexus. Ubi dixi. Nõ creature poti
us q; creatoꝛi fuiamꝰ.nec euaneſcamꝰ i
cogitatiõibonr̃is.⁊ ꝑfecta religio ẽ. Cre
aturã q ppe vno noĩe vtrãq;.i.ſpũalẽ coꝛꝛ
poꝛalẽq; ſignificaui. Reſtat qð ibi dixi.

aut fantaſmata ſua ppr qð hic dixi: nec

euaneſcãꝰ in cogitatiõibo nr̃is. Itẽ ꝙ di

xi:eca ẽ nr̃is tꝑibꝰ chꝛiſtiana religio.qua

*

cognoſcere ac ſequi ſecuriſſima ⁊ certiſſi
ma ſalꝰ eſt:ᷣm h̊ nomẽ dictũ ẽ: ñ ſᷣm ipa,ʒ
rẽ cuiꝰ h nomẽ ẽ. Nã res ipᷣa q̃ nũcchꝛi/
ſtiana religio nũcupat᷑:erat ⁊ apð ãtiäs.
nec defuit ab initio generis hũani.qᷓuſqʒ
ipe chꝛiſt veiret ĩ came: vñ vᷣa religio ꝗᷓ
lã erat cepit appellari chꝛiſtiana.Cũ eni
eum poſt reſurrectionẽ aſcenſionẽq; ĩ ce/
luʒ cepiſſent apłi pꝛedicare:⁊ plurimi cre
derent pꝛimum apud antiochiam:ſicut
ſcriptum eſt appellati ſunt diſcipłi chꝛi/
ſtiãi. Pꝛoptea dixit.hec ẽ nr̃is tꝑibo chꝛi
ſtiana religio.ñ qꝛ boꝛib cꝑibo ñ fuit:ſʒ
qꝛ poſterioꝛibo hoc nomen accepit.lio

e vera religione

loco intendeigit᷑ inq; ĩ hecq̃ ſequunt᷑ di⸗/
ligent᷑ ⁊ pie qᷓntũ potes.tales ei adiuuat
deꝰ. Oð nõ ita intelligẽdũ eſt: q̃ſi tm̃mõ
tales adiuuet.cũ adiuuet etiã nõ taleſ vt
ſint tales.i.vt diligent᷑ ⁊ pie q̃rãt. Tales
aũt adiuuat vt inueniãt. Itẽq; alibi.De
inde inquã iã erit ↄſeq̃ns:vt poſt moꝛtẽ
coꝛꝑalẽ quaʒ debemꝰ pmo pẽto:tꝑe ſuo
atq; oꝛdine ſuo h̊ coꝛpꝰ reſtituat᷑ pꝛiſtine
ſtabilitati. Qð ſic accipiẽdũ eſt:qꝛ eẽ pꝛi
ſtina ſtabilitas coꝛꝑis quã peccãdo ami/
ſimꝰ hẽbat tantã felicitatẽ vt in defectuʒ
nõ vergeret ſenectut. Huic g pᷣſtine ſta⸗/
bilitati reſtituet᷑ ͥ coꝛpꝰ in reſurrectiõeʒ
moꝛtuoꝝ. Sʒ hẽbit ampliꝰvt nec alimẽ
tis coꝛꝑalibo ſuſtẽtet᷑:ſʒ ad ſufficiẽtiã vi/
uificet᷑ ſolo ſpũ:cũ reſurrexerit ĩ ſpũm vi
uificantẽ.Qua cã etiã ſpũale erit. Jllud
auũt qð pᷣmũ fuit:q;uis nõ moꝛituꝝ:niſi
hõ peccaſſet:tũ anĩale factũ eſt.̊ ẽ in ani
mã viuentẽ.Et alibi. Uſq;adeo inquazʒ
pctm̃ volũtariũ malũ eſt:vt nullo mõ ſit
pctm̃:ſi nõ ſit volũtariũ.Põt videri fal/
ſa hec diffinitio:ſed ſi diligent᷑ diſcutiat᷑
inueniet᷑ eẽ veriſſima. Pctm̃ qpppe illud
cogitandũ eſt:qð timmõ petm̃ eſt:nõ qð
eſt etiã pena pẽti:ſicut ſuꝑiꝰoñdi:cũ q̃dã
cõmemoꝛarẽ ex libꝛo tercio delibero ar/
bitrio.Quãuis ⁊ illa:q̃ nõ ĩmerito nõ vo
luntaria pẽta dicunt᷑:.qꝛvła neſciẽtibꝛvł
a coactis ꝑpetrant᷑.nõ oĩno pñt ſine vo/
luntate cõmitti:qm̃ ⁊ illeqͥ peccat igno/
rans:volũtate vtiq; facit qð cũ faciendũ
nõ ſit:putat et faciendũ.Et ille qͥ ↄcupi/
ſcente aduerſus ſpũʒ came:nõ ea q̃ vult
facit: ↄcupiſcit dẽ noleſ: ⁊ in eo nõ facit
qð vult.SDʒ ſi vincit᷑ ↄcupiſcẽtie ↄſentit
volens:⁊ in eo nõ facit niſi qð vult liber
ſcʒ iuſticie:fuuſq; pẽti.⁊ illud qð ĩ ꝑuu/
lis ðꝛ oꝛiginale pẽtm cũ adhuc nõ vtant᷑
arbitrio volũtatꝭ:nõ abſurde vocat᷑ etiã
volũtariũ.qꝛ ex pᷣmi hoĩs malavolũtate
tractũ:ſactũ eſt quodãmõ hereditariũ.
SDi ita falſum eſt qð dixi. Uſq;adeo
pẽtm voluntariũ malũ eſt:vt niło mõ ſit
pẽtm.ſi nõ ſit volũtariũ.Jõ gr̃a dei non
ſolũ reat oĩum pᷣteritoꝝ ſoluit᷑ in oĩbo qͥ
baptiʒzant᷑ in chꝛiſto qð fit ſpũ regenera/

tionis.verũ etiã in grãdib volũtas ipa

ſanaturet pꝛeꝑatura dño:qð fit ſpiritu

—

fidei ⁊ charitatis. Alio loco in eo qd di⸗
xi de dño ieſu chꝛiſto:nihil egit vi: ſʒ ola
ſuadendo vel monẽdo:nõ mihi occune/

rat:qð vendentes ⁊ emẽtes flagello eiecit

de templo. Sed qͥd hoc aut quantũ eſt.
Ouãuis ⁊ demones nolentes ab homi⸗
nibo:nõ ſermone ſuaſionis:ſedvi poteſta

tis eiecerit. Itẽ loco alio. Pꝛius inquaʒ
iſti ſequẽdi ſunt qͥ vnũ ⁊ ſummũ et ſoluzʒ
⁊ veru deum colenduʒ eſſe dicũt:ſi apud

hos veritas nõ eluxerit tunc demuʒ mi
gꝛandũ eſt. Quod ita poteſt videri dictũ
quaſi de huiꝰ religionis veritate dubi⸗
taueri Dixi autẽ ſic ei cõgruebatad què
ſcribebam. Sicenĩ dixi. Si apud bos
veritas nõ eluxerit:nihil dubitãs quod
apud eos eluceſceret.quẽadmodumait
apoſtolus:ſi chꝛiſtus nõ reſurrexit:non
vtiq; dubitans q; reſurrexit. Iteʒ quod

dixi. Nec miracula ülla in noſtia tempo/
ra duraſſe ꝑmiſſa ſunt:ne ania ſemꝑ viſi
bilia quereret:⁊ eoꝛũ conſuetudine frige

ſceret genus humanũ:quoꝛum nouitate
flagrauit. Uerũ eſt quidẽ Non eni nune
vſq;: cũ manus imponit᷑ baptiʒ atj.ſicac
cipiũt ſpũmſanctuʒ vt loquant᷑linguis

oim gentinz. atq; nunc vſq; ag vmbꝛam

tranſeuntiũ pᷣdicatoꝛũ chꝛiſti ſanant᷑ in⸗

firmi: ⁊ ſi qua talia tũc facta ſũt q̃ poſtea

ceſſaſſe manifeſtũ eſt. Sed nõ ſic accipi/

enduʒ eſt qð dixi.vt nũc in chꝛiſti nomie

fieri nlla miracla credant᷑ ã egoipᷣe qñ

iſtũ libꝛũ ſcripſi ad mediolanenſiũ coꝛpa
martyrũ:in eadẽ ciuitate cecũ illumina/
tum fuiſſeiã noueram: ⁊ alia nõnulla qᷓ⸗

lia tam multa etiã iſtis temꝑibo fiunt:vt

nec om̃ia ↄgnoſcere:nec ea que cognoſci
mus enumerare poſſimus. Et alio loco
illud quod dixi. Sicut ait apoſtolꝰ:om
nis oꝛdo a deo eſt:nõ eiſdez vᷣbis h̊ dixit
apls:q;uis eadẽ videat᷑ eſſe ſnia. Ait q p
pe ille. Que aũt ſũt a ðᷣo oꝛdiata ſũt. Et

alibi. Pꝛoꝛſus inq; neo nos fallat Quic
qd recte vituꝑat᷑ in melioꝛis cõꝑatiõe re

ſpuitur. Hoc de ſubſtãtijs atq; naturis
dictü eſt. inde eniĩ diſputabat᷑: nõ de bo/
nis actiõibo atq; pctis. Itẽq; alibi. Sʒ

ne ſic qͥdẽ inq; ab hoĩe hõ diligendꝰ ẽ: vt

diligũt᷑ camales frẽs vl filij:”vel ↄiuges.

vł qcunq; ↄgnati:aut affines.aut ciues

4

ßlbe

Ptifndiet
tglesneeſſine

1mnoꝛieſo,n

ptotinnle⸗

toeto elge

chogeiit il

todencſon⸗
Dactrtarehun

Imnliheſdst

ötaeſefuerit
ſdeycnbitum
gicllen dide

üfnide nöm

lo ragno n

unhnddch

undinstctie

tiſitcopbun

crnt ,uni
nonitiy⸗jl
ſar ctiilteco
le Nirare
oladnd
iwircicer
dichncrdi
I bisver
ungeſitdie
Müinnet
polile⸗
lleltoppal⸗
bicolinie
ltini vdenen

Dber ſe

bohencbegte.

oen

Kuapackticat
natn
leichgu
caidin Cgth
tennablontistt
cnen guncnoen
rono ünnit
mnmnt I
Gibiukntn
nrnennig ſeng
züconſueudine
mmü.guoramror:

Kanide Poncin

myonik dꝛptzett⸗
cuuzt logunie
Gnunerſcsntn
Mweichriatit
Nu tie ie
ics Gilendn
lmmiin talt ni⸗
umt Milieci

ſrtilnentea

õ
m dia onlu,
ſistonpiofinen
nca rectge
oſinus Ltlo
Slntii mi n
öclsttufat
Coid nu Nucp
icheunuſtt

tinalllatit

nimnocöarbe
itis atc num

Hutibekidi N

igiit ,
ſeno dllnttn
flund⸗

turaꝝ omniũ: a?

Miã ꝛ iſta dilect tyalis eſt. Hõ em vllaſ

tales neceſſitudies haberemꝰ:q̃ naſcẽdo
2 moꝛiẽdo ↄtingũt:ſi natura nra in pᷣce/

ptis ⁊ imagine dei manens in iſtã coꝛru/⸗
ptionẽ nõ religarer Hüc ſenſũ ꝓpꝛſus im
pꝓbo:quẽ ia ⁊ ſuperi

qu ipꝛobaui in bmo li
bꝛo ð geneſi ↄtra manicheos.Ad h̊ eniʒ

ducit vt credant᷑ illi ↄiuges pᷣmi nõ gene

raturi poſteros hoĩes niſi peccaſſent:tã/⸗
q; neceſſe fuerit vt moꝛituri gignerẽtur.
ſi deocubitu maris ⁊ femine gignerent᷑.
MNõdũ em̃ viderã fieri potuiſſe vt ũ mo/⸗
rituri de nõ moꝛituris naſcerent᷑.ſi pcto
illo magno nõ mutaret᷑ ĩ deteriꝰ huma/
na natura.ac ꝑ ̊ ſi in parẽtib ⁊ ĩ filijs fe
cunditas felicitaſq; mãſiſſet:vſq; ad cer/
tũ ſanctoꝝ numeꝝ quẽ pᷣdeſtinauit deus
naſcerent᷑ homiĩes nõ parẽtibo ſucceſſuri
moꝛiẽtibo:ſʒ cũ viuentib regnaturi.Eſ/
ſent g̊ etiã iſte cognatões ⁊ affinitates:ſi
nullꝰ delinqret:nulluſq; moꝛeret᷑. Item

alio loco.d vnũ deũ tendẽtes inquã:et

ei vni religantes aĩas noſtras.vñ religio
dicta credit᷑.om̃i ſuꝑſtitione careamus.
In his verbis meis ratio q̃ reddita eſt:
vnge ſit dicta religio plus mihi placuit

Ajã nõ me fugit aliã noĩs huiꝰ oꝛigineʒ⸗

expoſuiſſe latini ſermonis autoꝛes: in

de ſit appellata religio ꝙ rlegat᷑.Oð ver

bũ cõpoſitũ eſt a legẽdo.i.eligẽdo:vt ita

latinũ videat᷑ religio ſicut eligo.

¶ Hic liber ſic incipit. Cum om̃is vite
bone ac beate.

¶ MIncipit liber Auguſtini de vera reli/

—

gione ad romini nü.

vite bone ac beate via ĩ
yera religione ſit cõſti⸗
Rtuta qua vn de colit:
tꝛ⁊ purgatiſſima pietate
cognoſcit᷑:pꝛincipiũ na
gvnmuerſitas ⁊ ichoat᷑ et
perficit᷑ ⁊ ↄtinet᷑. Hinc euidentius erroꝛ

dephendit᷑ eoꝝ populoꝝ:qͥ multos deoſ

colere q; vnũ veꝝ deũ ⁊ dñũm omniũ ma

luerũt.O, eoꝝ ſapiẽtes quos philoſo/⸗
phos vocãt ſcolas habebãt diilentiẽteſ

CxCIX.

⁊ templa cõmunia:nõ em̃ vl populos vł
ſacerdotes latebat:de ipſoꝝ deoꝝ natu/
ra q; diuerſa ſentirẽt:cũ ſuã quiſq; opini
onẽ publice ꝓfiteri non ſoꝛmidaret:atq;ʒ
omib ſi poſſet perſuadere moliret᷑.om̃eſ

tamẽ cũ ſectatoꝛibo ſuis diuerſa ⁊ aduer

ſa ſentientib ad ſacra cõia nullo ꝓhibẽ/

te veniebãt. Hõ nuncagitqͥs eoꝝ veri⸗
ſenſerit. ſʒ certe illud ſatis quantũ mihi

videt᷑ apparet.aliud eos in religione ſu/⸗
ſcepiſſe cũ populo.⁊ aliud eodem ipᷣo po
pulo audiete defendiſſe pꝛiuatim. Bo/

crateſ aũt audatioꝛ ceterꝭ fuiſſe perhibet᷑

iurãdo ꝑ canẽ quelibet ⁊ lapidẽ quęlibet

⁊qcqͥd iuraturo eſſet i pꝛomptu:⁊ qſi ad

manũ occurriſſet. Credo intelligebat qꝗ/
liacũq; oꝑa nature:q̃ͥ adminiſtrãte diuia

puidẽtia gignerent᷑:młto q; hoĩm ⁊ quo

rũlibet opificũ eſſe melioꝛa:⁊ iõ diuinis
honoꝛibo dignioꝛa q; ea q̃ in tẽplis cole/

bant. Hõ ꝙ verelapis ⁊ canis eſſent co/

lenda ſapiẽtibo:ſʒ vt modo intelligerẽt
qͥ poſſent:tãta ſuꝑſtitõe demerſos eẽ ho
mines:vt emergẽtibo h eſſet tã turpiſde
monſtrãdꝰ gradꝰ:ad quẽ venire ſi pude/
ret:viderẽt q;dto mag pudendũ eſſet ĩ tur
pioꝛe ↄſiſtere. Himl ⁊ illos qͥ mũdũ iſtũ
viſibilẽ:ſummũ deũ eſſe opinabant᷑:ad/
monebat turpitudis ſue:docẽs eſſe ↄſe/⸗
quẽs:vt qͥlibet lapis tãq; ſũmi dei parti

cula iure coleret᷑. Oð ſi execrarent᷑:muta

rent ſentẽtiã:⁊ vnũ deũ colerẽt:quẽ ſolũ
ſupꝛa mẽetes nr̃as eſſe:⁊ a q̊ omnẽ animã
⁊ totũ iſtũ mundũ fabꝛicatũ eſſe ↄſtaret.
Noſtea ſuauiꝰ ad legẽdũ:q; potentiꝰ ad
pſuadendũ ſcripſit plato. Hõ em̃ ſic iſti
id eſt ſocrates ⁊ plato nati erãt vt popu/
loꝝ ipᷣoꝝ opinionẽ ad veꝝ cultũ veri dei
a ſimulacroꝝ ſuꝑſtitõe atq; ab huiꝰ mũ/
di vanitate ↄuerterẽt. Itaq; ⁊ ipᷣe ſocra/⸗
tes cũ ppło ſimulacra venerabat᷑:⁊ poſt

eyiꝰ damnatõeʒz moꝛtẽq; nemo auſus eſt

iurare ꝑ canẽ:nec appellare queẽcunq; ia
pidem iouẽ:ſʒ hec tantũmodo memoꝛie
lr̃is mãdare.Oõð vtꝝ timoꝛe ſeueritatis
an aliqᷓ cognitõe tempoꝝ fecerint:iudica

re nõ eſt meũ. Illud tñ fidẽtiſſime dixeri
pace hoꝝ oĩm qͥ eoꝝ libꝛos peruicaciter

diligũt. chꝛiſtianis tꝑibo q nã religio po
tiſſimũ tenẽda ſit:⁊ que ad veritatem

De vera religione

beatitudinẽ via eſt.nõ eſſe dubitãdũ Si

em plato ipᷣe viueret:⁊ me interrogãtẽ ñ
aſpernaret᷑: vł potiꝰ ſi qs eiꝰ diſcipulꝰeo
ipᷣo tꝑe q̊ viuebat:cũ ſibi ab illo ꝑſuade/

ret᷑:nõ coꝛpoꝛeis oculł:ſʒ pura mẽte veri
tatẽ videri.cui quecũq; aĩa inheſiſſet ei
beatã fieri atq; ꝑfectã:ad quã ꝑcipiẽdaʒ
nihil magꝭ ipedire:qᷓ; vitã libidinib de-
ditã:⁊ falſas imagines reꝝ ſenſibiliuʒ:
nobᷣ ab h̊ ſenſibili mundo ꝑ coꝛpꝰ impᷣſſe

varias opiniones erroeeſq; generarent.
q;obꝛẽ ſanãdũ eſſe animũ ad intuẽdã in/
cõmutabilẽ reꝝ foꝛmã:⁊ eodẽ modo ſem
ſe habentẽ:atq;ʒ vndiq; ſui ſimilẽ pul/
critudinẽ:nec diſtentã loꝛis:nec tꝑe vari
atã.ſʒ vnũ atq; idẽ om̃i ex ꝑte ſeruanteʒ:

quã nõ crederẽt eſſe hoĩes:cũ ipᷣa vere ſũ

meq; ſit.cetera naſci:occidere:fluere:labi
⁊ tñ inq; tũ ſũt ab illo eterno deo ꝑ eiꝰ ve

ritatẽ fabꝛicata ↄſtare.in qbo aĩe tm̃ ratõ
nali ⁊ intellectuali datũ eſt:vt eiꝰ eterni/

tatis ↄtẽplatõe ꝑfruat᷑:atq; afficiat᷑:oꝛne
turq; ex ea:eternãq; vitã poſſit mereri:ſʒ
du naſcẽtiũ atq; trãſeuntiũ reꝝ amore ac
doloꝛe ſauciat᷑:⁊ dedita ↄſuetudini huiꝰ
vite atq; ſenſibo coꝛꝑis:inanibo euaneſcit

imaginibo:irridet eos qͥ dicunt eſſe alid
qð neq; iſtꝭ videat᷑ oculis:nec vllo fantaſ
mate cogitet᷑:ſʒ mente ſola ⁊ intelligẽtia

cerni queat.cũ hec &̊ a mgr̃o ſibi ꝑſuade

rent᷑:ſi ex eo q̃reret ille diſcipulꝰ:vtruʒ ſi

quiſq; exiſteret vir magnꝰ atq; diuinꝰ:qͥ
talia populis ꝑſuaderet credẽda ſaltẽ:ſi
Pcipere nõ valerẽt:aut ſi qͥ poſſent perci/
pere:nõ pꝛauis opinionibo młtitudinis
ĩplicati:vulgaribo obꝛuerẽt᷑ erroꝛib:eũ
diuinis honoꝛib dignũ iudicaret.rñde

ret credo ille nõ poſſe h̊ ab hoĩe fieri:niſi
quẽ foꝛte ipᷣa dei virtꝰatq; ſapiẽtia ab ip
ſa reꝝ natura exceptũ:nec hoĩm magiſte
rio ſʒ intima illuminatõe ab incunabilis

illuſtratũ:tãta honeſtaret gra:tãta firmi
tate roboꝛaret:tãta deniq; maieſtate ſub
ueheret:vt oĩa ↄtemnẽdo:q̃ pꝛaui hoĩes
cupiũt:⁊ oĩa ꝑpetiẽdo q̃ hoꝛreſcũt:⁊ oĩa

faciẽdo ꝗᷓ mirant᷑:genꝰ humanũ ad tã ſa/
lubꝛẽ fidẽ ſummo amoꝛe atq; autoꝛitate
cõuerteret. De honoꝛib vᷣo eiꝰ fruſtra ſe

nſuli cũ facile poſſit exiſtimari:quãti ho
noꝛes debeant ſapiẽtie dei:qᷓ geſtante ⁊

gub ernãte ille p vera ſalute genen/ hũa /
ni: magnũ aliòd ppꝛiũ:⁊ qð ſupꝛa hoĩies

eſſet mereret᷑. Que ſi facta ſũt ſi l̃is mu/
nimẽtiſq; celebꝛant᷑.ſi ab vna regiõe ter/

raꝝ in q̃ ſola vnꝰ colebat᷑ deus:⁊ vbi talẽ
naſci opoꝛtebat:ꝑ totũ oꝛbẽ terraꝝ miſſi

electi viri virtutibatq; ſermonibo diui/

ni amoꝛis incẽdia ↄcitarũt:ſi cõfirmata
ſaluberrima diſciplina illuminatas tras

poſter reliq̃runt:⁊ ne de pᷣteritꝭ loq̃r q̃ pᷣt
quiſq; nõ credere:ſi hodie ꝑ gẽtes popu

loſq; pᷣdicat᷑.in pncipio erat verbũ:⁊ ver
buũ erat apud deũ:⁊ deꝰ erat verbuz:hoc

erat ĩ pncipio apud deũ:oĩa ꝑ ipᷣm facta
ſũt:⁊ ſine ipᷣo factũ ẽ nihil.ſi ad h̊ ꝑcipiẽ/

dũ diligẽdũ ꝑfruẽdũ:vt aĩa ſanet᷑:⁊ tãte

luci hauriẽde mẽtis acies ↄualeſcat:di⸗/
citauarꝭ.nolite vobis ↄdere theſauros ĩ
terra:vbi tinea et erugo exterminant:et
vbi fures effodiũt ⁊ furant᷑.ſʒ theſauriʒa

te vobis theſauros ĩ celo:vbi neq; tinan

neq; rubigo exterminat:nec; fures effo/
diũt neq; furant᷑:vbi em̃ eſt theſaurꝰ tuꝰ
ibi eſt ⁊ coꝛ tuũ.dicit᷑ luxurioſis:qͥ ſemi/
nat ĩ carne:ð carne metet coꝛruptionem.

q ſemiatĩ ſpiritu ð ſpũ metet vitã eternãz

dicit᷑ ſuꝑbis:qͥ ſe exaltat hũiliabit᷑:⁊ qͥ ſe
humiliat exaltabit᷑ dicit᷑ iracũdis:acce/
piſti alapã:para alterã maxillã.dicit᷑di/⸗

ſcoꝛdioſis:diligite inimicos vros.dici

ſuꝑſtitioſis:regnũ dei intra vos eſt. dicit᷑
curioſis:nolite q̃rere q̃ vident᷑:ſʒ q̃ nõ vi

dent᷑.q̃ em̃ vident᷑ tꝑalia ſũt:q̃ aũt nõ vi/

dent᷑ eterna ſũt.poſtremo dicit᷑ oĩbo:noli
te diligere mundũ:neq; ea q̃ ĩ mũdo ſunt
qm̃ q̃ in mũdo ſũt:ↄcupiſcẽtia carnis ?:
⁊ↄcupiſcẽtia oculoꝝ:⁊ ambitio ſeculi:ſi
hec ꝑ totũ oꝛbẽ iã populis legunt᷑:⁊ cuʒ
veneratõe libẽtiſſime audiunt᷑:ſi poſt tm̃
ſanguinẽ:tantos ignes:tot cruces mar/
tirum:tanto fertiliꝰ ⁊ vberiꝰ vſq; ad bar
baras nationes eccleſie pullularũt:ſi tot
iuuenũ ⁊ virginũ milia cõtemnentiũ nu
ptias:caſteq; viuentiũ.iã nemo miratur
qð cũ feciſſet plato vſq; adeo peruerſam
tempoꝝ ſuoꝝ timuit opinionẽ:vt phibe
atur ſacrificaſſe nature naturã execratꝰ:
vt tanq; peccatũ illud aboleret᷑:ſi hec ſic
accipiũt᷑:vt quomodo antea talia diſpu

tare:ſic nunc cõtra diſputare mõſtruoſũ

eſnipollcit
tomghmtes ge
achiſtianatt.

Clrineccleti⸗

r itunautpee
Norſitun imn
banügtdee
huiznücieroff
ſömototi vltid
gloſckinſale
docplenktſide
Gſla vicos
o intantia
ſoisanerſioo
ſont uotiu
nügeb vpe
coꝛchſeheber
timuo upoli
cucibydiunnuc
o ute a diſp
Gceencen
Nedmacsd
ſeſtbleſär
Virturepore
G ſubingen
fationerefu
gnüeſtoiſn
tenciſhtmi
Pue populi
ſiuſilirgon
nnletinnut in
Uihne no poſſen
üct necaunof
inpegankuor
rlhferhancor
manſckiſcure
nilofit tnin
Chipr inneni
Mpdeletntge
untfuentiäge
lfſſiglgtintel
Kponanuge.
ſerd ſiſen
hooſſude
Prhuchchnnn
hanenißſli⸗
porliſent di
tefrelciſi
nabm

tnſiltegeneii
dunrgöſunhe
iſcnſir ſiſihn,
ſiabymngirg
chardangtſbi
NMüobetennti
ſemonihi
nninſcöſnn
Wilumintnott
öͤmi loqyif⸗
iepgiresponn
Ghocmcbürryer
1Nndehe⸗
Ldeiigönk
inbiſiasbcni
nt aaſnetann
acies ugleſern
artheſnun
go erenmmun
ummnthzthelaurh
ccorrbinechti

1
5

=

narnech fureheht

chch theſne
ſpänaenen
llorbülirbde
outinidint
ninus mizdij
iim utfdilt
fritnthini
aſrtütno
modicktolpnl
gacinüchſn
mpileenn anor
nnimſe⸗
nlslonnttc,
muimnitn
gurcMas il⸗
emn izb
Enlunirſi
Cöemnentü
ünenonmitnn
ded honeſnl
Vrtione N
rewomn,
dtbaetſ
nn .
1

= —
S=ͤr

—- =

—

— =

ſit:ſi tali pollicitatõi atq; ſpõſioni ꝑ oẽs

terraꝝ partes quas homiĩes incolunt ſa
cra chꝛiſtiana tradunt᷑:ſi hec quotidie le
gunt᷑ in eccleſijs:⁊ a ſacerdotibd exponũ
tur.ſi tundũt pectoꝛa qui conant᷑ hec im
plere:ſi tam innumerabiles aggrediunt᷑
hanc viã:vt deſertis diuitijs ⁊ honoꝛib⸗

huiꝰ mũdi ex om̃i hoĩm genere vni deo
ſũmo totã vitã dicare volentiuʒ:deſerte

quondã inſule ac multaꝝ terraꝝ ſolitu/⸗
do cõpleat᷑:ſi deniq; ꝑ vꝛbes atq; opida
caſtella vicos ⁊ agros etiã villaſq; pꝛiua
tas intantũ aꝑte ſuadet᷑ ⁊ appetit᷑ a ter/
renis auerſio:⁊ in vnũ deũ verũq; ↄuer/

ſio:vt quotidie ꝑ vniuerſũ oꝛbẽ huma/

nũ genꝰ vna pene voce reſpõdeat.ſurſuʒ

coꝛda ſe habere ad dũm:qͥd adhuc oſci/

tamus crapulã heſternã:⁊ ĩ moꝛtuis pe/⸗
cudib diuina eloqͥa ꝑſcrutamu:: Si q̃n

do autẽ ad diſputationẽ venit᷑:platoni/

co noĩe oꝛa crepantia:qᷓ; pectus vᷣo deo

plenũ:magis habere geſtimꝰ. Qui ergo

ſenſibilẽ iſtũ mundũ ↄtemnere:⁊ animaʒ

virtute purgandã ſũmo deo ſubücere at
q; ſubiugare.vanũ aut malũ putãt:alia
ratione refellẽdi ſunt:ſi tamẽ cum his di
gnũ eſt diſputare.Oui aũt bonũ ⁊ appe
tendũ fatent᷑:cognoſcãt deũ ⁊ credãt doeoo
pꝑ quẽ populis iã omibo hec credẽda per
ſuaſa ſũt:qð vtiq; ab ipᷣis fieret ſi tantuʒ
valerẽt:aut ſi nõ fieret.crimẽ inuidentie
vitare nõ poſſent.Ergo cedãt ei aq̊ fa/

ctũ eſt.nec curioſitate aut inani iactãtia
impediant᷑ quo minꝰ agnoſcãt d inter⸗
ſit inter paucoꝝ tumidas cõiecturas.et

manifeſtã ſalutẽ correptionẽq; populo⸗
rũ.illi em̃ ſi reuiuiſcerẽt quoꝝ iſti noĩbꝰ

gloꝛiant᷑.⁊ inuenirẽt refertas eccłias.tẽ/

plaqʒ deſerta:⁊ a cupiditate bonoꝝ tꝑa/
lium ⁊ fluentiũ ad ſpem vite eterne ⁊ bo/

na ſpũalia ⁊ intelligibilia vocari ⁊ curre

re humanũ genꝰ:dicerẽt foꝛtaſſe( ſi taleſ
eſſent qles fuiſſe memoꝛant᷑) hec ſunt qᷓ
nos ꝑſuadere populis nõ auſi ſumꝰ.⁊ eo

rũ potũicõſuetudini ceſſi imꝰ: q; illos ĩ no
ſtrã fidẽ voluntatẽq; traduximꝰ.itaq; ſi
hanc vitã illi viri nobiſcũ rurſum agere

potuiſſent.viderẽt pfecto cuiꝰ autoꝛita⸗/

te faciliꝰ cõſuleret᷑ hoĩb.⁊ pauc mutatꝭ⸗

verbis atq; ſentẽtijs chꝛiſtiani fierẽt:ſiẽ

pleriq; recẽtioꝝ noſtroꝛũq; tempoꝝ pla/⸗
tonici fecerũt.aut ſi hoc nõ faterent᷑ nec
facerẽt:in ſuꝑbia ⁊ inuidia remanentes:
neſcio vtꝝ poſſent ad ea ipᷣa q appetenda
⁊ deſiderãda eſſe dixerat:cũ iſtis ſoꝛdib⸗
viſcogqʒ reuolare. Hã tercio vicio curioſi
tatis ĩ percũctandis demonib:quo iſti
maxime cũ quib nũc agit᷑ pagani a chꝛi
ſtiana ſalute reuocant᷑.qꝛ nimis puerile
eſt. neſcio vtꝝ tales illi pꝛepedirent᷑ viri.
Sʒ quoq̊ modo ſe habeat philoſopho/
rũ iactantia.illud cuiuis intelligere faci/
le eſt religionẽ ab eis nõ eſſe querendã:qͥ
eadẽ ſacra ſuſcipiebãt cuʒ populis.⁊ de
ſuoꝝ deoꝝ natura ac ſũmo bono:diner/
ſas ↄtrariaſq; ſentẽtias in ſcolis ſuis ea
dẽ teſte młtitudine ꝑſonabãt.O/, ſi hoc
vnũ tantũ viciũ chꝛiſtiana diſciplina ſa/
natũ videremꝰ.ineffabili laude pᷣdicãdã
eſſe neminẽ negare opteret. Hereſes na/
q; t innumerabiles a regula chꝛiſtiani/
tatis auerſe teſtes ſũt:nõ admitti ad cõ/
municãda ſacramẽta eos qͥ de patre deo
⁊ ſapiẽtia eiꝰ:⁊ munere diuino:aliter ſen
tiunt.⁊ hoĩb perſuadere conant᷑:qᷓ; veri
tas poſtulat. Gic em̃ credit᷑ ⁊ docet᷑:qð
eſt humane ſalut caput.nõ aliã eſſe phi/
loſophiã.i.ſapietie ſtudiũ.⁊ aliã religio/⸗
nẽ.cũ hi quoꝝ doctrinã nõ appꝛobamꝰ:
nec ſacramẽta nobiſcũ cõmunicãt.QOð ĩ
illis minꝰ mirandũ eſt.qui eoꝝ quoq; ſa
cramentoꝝ ritu diſpares eſſe voluerũt:ſi
cut neſcio qͥ ſerpẽtini qͥ appellant᷑ mani/
chei:ſicut alij nõnulli.Gʒ in illis mag⸗

giaduertendũ hoc magiſq; pᷣdicandũ:qͥ

paria ſacramẽta celebꝛãtes.tũ qꝛ ſenten/
tia diſpares ſũt:⁊ erroꝛes ſuos animoſi
us defendere q; cantiꝰ coꝛrigere malue/
rũt:excluſi a catholica cõmunione ⁊ par
ticipatõe:quãuis pariũ ſacramentoꝝ p/
pꝛia vocabula:ppꝛioſq; cõuentꝰ:nõ ĩ ſer
mone tantũ:ſed etiã in ſuꝑſtitione meru/
erunt.vt photinianuarriani:multiqʒ pᷣ/
terea. Nã de his qͥ ſciſmata fecerũt.alia
queſtio eſt. Poſſet em̃ eos area dñica vſ
qʒ ad tempꝰvltime ventilatõis velut pa
leaſ ſuſtinere:niſi vẽto ſuꝑbie nimia leui
tate ceſſiſſent:⁊ ſeſea nobis vltro ſeparaſ
ſent. Judei vᷣo q́;uis vni om̃ipotẽti deo
ſupplicẽt.ſola tñ tꝑalia ⁊ vilivilia honn
2

de illo expectãtes.rudimẽta noui popu
li ab humilitate ſurgẽtia ĩ ipſis ſuis ſcri
pturis nimia ſecuritate noluerũt aduer/
tere:atq; ita ĩ veteri holĩle remãſerũt Oue
cũ ita ſint:neq; in cõfuſione paganoꝛuʒ:
neq; ĩ purgamẽtis hereticoꝝ:neq; in lã⸗/
guoꝛe ſciſmaticoꝝ:neq; ĩ cecitate iudeo/⸗
rum querẽda eſt religio:ſed apud eos ſo
los qͥ chꝛiſtiani catholici vel oꝛthodoxi
nominant᷑.i.integritatis cuſtodes et re/
cta ſectãtes. Hec em̃ eccłia catholica ꝑ
totũ oꝛbẽ valide lateq; diffuſa:omibo er/⸗
rantibo vtit᷑ ad ꝓfectꝰ ſuos ⁊ ad eoꝝ coꝛ⸗
rectionẽ cũ euigilare voluerint. Utit᷑ em̃
gentib ad materiã oꝑatõis ſue:hereticiſ
ad ꝓbationẽ doctrine ſue:ſciſmaticis ad

documentũ ſtabilitatiſ ſue:iudeis ad cõ

parationẽ pulcritudis ſue.Alios ergo ĩ
uitat:alios excludit:alios relinqt:alios
antecedit:omibo tamẽ gratie dei partici/
pande dat poteſtate:ſiue illi ſoꝛmãdi ſint
adhuc:ſiue refoꝛmãdi:ſiue recolligẽdi:ſi
ue admittẽdi. Carnales autẽ ſuos.i.vi/

uentes aut ſentiẽtes carnaliter tanq; pa
leas tolerat:quib in area frumẽta tutio

ra ſunt:donec talibo tegminibo exuãtur.
Sʒ quia ĩ hac area pꝛo volũtate quiſq;

vel palea vel frumentũ eſt:tãdiu ſuſtinet
peccatuʒ aut erroꝛ cuiuſlibet:donec aut

accuſatoꝛẽ inueniat:aut pꝛauã opinionẽ

pertinaci animoſitate defendat.Excluſi
autẽ:aut penitẽdo redeũt:aut in nequi/
ciã male liberi defluũt ad admonitionez
noſtre diligẽtie:aut ſciſma faciũt ad exer

citationẽ noſtre patiẽtie:aut hereſim ali/

quã gignũt ad examẽ ſiue occupationez
noſtre intelligeẽtie. Hi ſunt exit chꝛiſtia
noꝝ carnaliũ:qͥ ñ poterũt coꝛrigi aut ſu/
ſtineri. Sepe etiã ſinit diuia puidentia:
per nõnullas nimiũ turbulẽtas carnaliũn
hominũ ſeditiones expelli de cõgregatöõ

ne chꝛiſtiana etiã bonos viros:quã ↄtu

meliã vel iniuriã ſuã cũ patiẽtiſſime pꝛso
eccleſie pace tulerint:neq; vllas nouita /

tes vel ſciſmatis vel hereſis moliti fue/⸗
rint:docebũt homĩes q; vero affectu et
quãta ſinceritate charitatis deo ſeruien/
dũ ſit.Caliũ ergo viroꝝ ꝓpoſitũ eſt:aut
ſedatis remeare turbinib:aut ſi id nõ ſi/
nant᷑:vl eadẽ tẽpeſtate perſeuerãte:vlł ne

e vera religione

ſuo reditu talis aut ſeuioꝛ oꝛiat᷑tenẽt vo

luntatẽ cõſulendi etiã eis ipſis:quoꝛum
motibo perturbationibuſq; ceſſerũt: ſine
vlla conuenticuloꝝ ſegregatõne vſq; ad
moꝛtẽ defendẽtes ⁊ teſtimonio iuuanteſ
eam fidẽ quã in eccłia catholica pᷣdicari
ſciũt.hos coꝛonat ĩ occłto pater:ĩ occul
to vidẽs. Raꝝ hoc videt᷑ genꝰ:ſʒ tñ exẽ/
pla nõ deſunt:mo plura ſũt q; credi põt
Ita om̃ibo generibo hominũ ⁊ exẽploꝛũ

ad aĩaꝝ curatõeʒ ⁊ ad inſtitutionẽ ſpũa/

lis populi vtit᷑ diuina puidẽtia.Quãob
rẽ cuʒ ante paucos annos ꝓmiſerim tibi
ſcribere chariſſime mihi rominiane.qd
de vera religione ſentirẽ: tempꝰ nũc eſſe
arbitratꝰ ſũ.poſtq; tuas acerrimas ĩter/
rogatões ſine vllo certo fine fluctuare:eca
charitate q̃ tihi obſtrictꝰ ſum: diutiꝰ ſu/⸗
ſtinere nõ poſſũ. Repudiatis igit᷑ oibus
qͥ neq; ĩ ſacris philoſophant᷑:nec ĩ philo
ſophia ↄſecrant᷑:⁊ his qᷣ vel pꝛaua opini
one:vłaliqᷓ ſimulatõe ſupbiẽtes:a regla
⁊2 cõmunione eccłie catholice deuiarũt⁊
his qͥ ſanctaꝝ ſcripturaꝝ lumẽ:⁊ ſpũaliſ
ppłi graʒ: qd nouũ teſtamẽtũ vocat᷑ ha⸗/
bere noluerũt:q̊s quãta potui bꝛeuitate
perſtrinxi:tenẽda eſt nobis chꝛiſtiana re
ligio:⁊ eiꝰ eccłie cõmunicatio q̃ catholi/
ca eſt ⁊ catholica noĩat᷑:nõ ſolũ a ſuis:ve
rũ etiã ab om̃ibo inimicis. Velint eĩʒ no
lintue ipi quoq; heretici ⁊ ſciſmatũ alum
ni qñ nõ cũ ſuis ſʒ cũ extraneis loquunt᷑
catholicã nihil aliud q; catholicã vocãt
Nõ em̃ poſſũt intelligi:niſi h̊ eã noĩe di/
ſcernãt: quo ab vniuerſo oꝛbe nuncupat᷑
Hui religionis ſectãde caput eſt hiſto/
ria ⁊ ꝓphetia diſpẽſatõis tꝑalis diuine
ꝓuidẽtie:p ſalute gener hũani:in eternã
vitã refoꝛmãdi atq; reparãdi.Oue cum
credita fuerit mentẽ purgabit vite modꝰ
de diuinis pᷣceptꝭ ↄciliat:⁊ idoneã ſaci/
et ſpũalib ꝑcipiendis:qᷓ nec pᷣterita ſunt
nec futura:ſʒ eodẽ modo ſemꝑ manẽtia:
nulli mutabilitati obnoxia.i.vni ipᷣi deo
patri ⁊ filio ⁊ ſpũiſancto.Oua trinitate
qᷓ; tũ in hac vita datũ eſt cognita:oĩs in⸗
tellectualis ⁊ aialis ⁊ coꝛpalis creatura:
ab eadẽ trinitate creatrice eſſe inq; tũ eſt.
2 oꝛdinatiſſime adminiſtrari ſine vlla du
bitatõne ꝑſpicit᷑nõ vt aliã partẽ totius

genre ſcile

nort gli in

quigputuni

Hiſimm 0
cſennun umn
no nhaintſi
i ier ſhene
ltencreine non
ſtio pparbit
ecſſuris Tinn
dſo ocicth
zpino gedim
Ntipartimſici
Gecrriſſimap
fipoleatqzltn⸗
Ggllosdecno
gentesimert
git moefiil
cptiort vigin
pnobisrn feun
odees
eddd
Goacade
Tmmutdhe
höͤrüincie
amn qvä gen
Gqyonij
to hentſee
ler wo. rtin/

tebeneſao.

ſitqenii ſien
net. ioiit
docico
Pecupglsan
Gthlcvsere
ſnblesinccte
ömmitin
Pentne oſtrete
fenuluinchl
Meermultie⸗
ſparetcos I
Keiiherena
nceſrtcn
ſoahtici
Chhkichcſire
N
IC) dohisen
ncnoſts 1

—

eugcriſttgſi⸗
Uacigigſiggtn
ubuſczceſeine⸗
legreggtöerg,
eſtinonio intn
aatholigzöct,
Ncktopatenien
detgeng tit⸗
un ſitihoriß⸗
doninüt eriht
Minſtuntone ti
n pridetin ⸗
Amnos oninncht
endbi wninni
mmieim, icc
usacmmsi
moneftnaume
mna umdindt
cuns ikoibn
Pbaninerighn⸗

SS

rcdpenngodin
ſapbietegatege

ddücedenini
momtaſſin
Wrmmem wain
nin omikn
Krobschenun
õ
ii iiten
nuus utait⸗
ruimtinun
mnas hunt
arholci
miäbeid⸗
ſoobenononn
Ge apntckpſen
tpnis dole
N hünnin
uNoG

„

creature feciſſe intelligat᷑ pater: ⁊ aliã fili
us:⁊ aliã ſpũſſanctꝰ:ſʒ ⁊ ſimul oĩa ⁊ vnã

quãq; naturã patrẽ feciſſe ꝑ filiũ ĩ dono

ſpũſſancti.Omis em̃ res vł ſubſtãtia vł

eſſentia vl natura:vł ſi q̊ alio verbo meli
us enũciat᷑:ſimł hec tria habet:vt ⁊ vnũ

aliqͥᷣd ſit:⁊ ſpecie ꝓpꝛia diſcernat᷑ a ceterꝭ.

reꝝ oꝛdinẽ non excedat.Quo cognito

ſatis apparebit:quantũ hõ aſſeqòͥ pᷣt:quã

neceſſarijs ⁊ inuictis ⁊ iuſtis legibo deo

⁊ dño ſuo cũcta ſubiecta ſint:exqͥ illa oĩa

q̃ pꝛimo credimꝰ nipil niſi autoꝛitatẽ ſe/
cuti partim ſic intelligunt᷑:vt videamus

eſſe certiſſima.partim ſic vt videamꝰ fie/
ri poſſe:atq; ita fieri opoꝛtuiſſe:doleamꝰ
q; illos hec nõ credẽtes:qͥ nos antea cre/

dentes irridere q; nobiſcũ credere malu

erũt. Hõ em̃ iã illa hoĩs ſacroſancta ſu/⸗
ſceptio:⁊ virginis partꝰ:⁊ moꝛs filij dei
ꝓ nobis:⁊ reſurrectio a moꝛtuis:⁊ ĩ celũ
aſcẽſio:⁊ ↄſeſſus ad dexterã patriſ:⁊ pec
fok abolitio:⁊ iudicij dies:⁊ coꝛpoꝛũ
reſuſcitatio:cognita eternitate trinitatꝭ:
⁊ mutabilitate creature.credunt᷑ tantũ:⁊
nõ etiã iudicant᷑ ad ſummi dei mificoꝛdi
am quã generi hũano exhibet pertinere
Sʒ quoniã veriſſime dictũ eſt:optet mł
tas hereſes eſſe:vt ꝓbati maniteſti fiãt in
ter vos.vtamur etiã iſto diuine puiden/
tie beneficio. Ex his em̃ hoĩbo heretici

fiũt:qͥ etiã ſi eſſent ĩ eccłia:nihilominꝰ er

rarẽt.Cũ aũt foꝛis ſũt plurimũ ꝓſũt:nõ
veꝝ docẽdo qð neſciũt:ſʒ ad veꝝ querẽ/
dũ carnales:⁊ ad veꝝ aperiendũ ſpũaleſ
catholicos excitãdo. Sunt em̃ innume
rabiles in eccleſia ſancta deo ꝓbati viri:
ſed manitfeſti nõ fiũt inter nos:q;diu im/
peritie noſtre tenebꝛis delectati:doꝛmi/

fremaluimꝰ q; lucẽ veritatꝭ intueri. Oua

ꝓpter multi vt diẽ dei videãt ⁊ gaudeãt
p hereticos ð ſomno excitant᷑. Utamur
igit᷑ etiã hereticis nõ vt eoꝝ appꝛobemꝰ
erroꝛes:ſʒ vt catholicã diſciplinã aduer
ſus eoꝝ inſidias aſſerẽtes vigilãtioꝛes ⁊
cautioꝛes ſimꝰ:etiã ſi eos ad ſalutẽ reuo
care nõ poſſumꝰ.Credo autẽ affutuꝝ de
um:yt iſta ſcriptura pᷣcedẽte pietate legẽ
tibo bonis:nõ aduerſus vnã aliquã:ſed

aduerſus omes pꝛauas ⁊ falſas opinio/

nes poſſit valere.Cõtra eos tñ potiſſi⸗

*

cõtrahere:vel diſtẽdere:vel oꝛdinare:vel

cCccI.

mũ eſt inſtituta:qͥ duas naturas vł ſub/

ſtantias ſinguł pꝛincipijs aduerſuſ inui
cẽ rebelles eſſe arbitrant᷑ Offenſi em̃ qui
buſdã reb:⁊ rurſus quibuſdã delectati:
nõ eaꝝ quib offendunt᷑:ſʒ eaꝝ quibo de/

lectant᷑ volũt eſſe auctoꝛẽ deu.Et cũ cõ/

ſuetudinẽ ſuã vincere nequeũt:iã carna/

libo laqueis irretiti:duas alas eſſe ĩ vno
coꝛpe exiſtimãt: vnã ð deo q̃ naturaliter
B ſit qð ipᷣe.alterã ð gente tenebꝛaꝝ quã

de nec genuerit n fecerit nec ꝓtuleritn
abiecerit:ſʒ q̃ ſuã vitã:ſuã terrã:ſuos fetꝰ

⁊ alalia:ſuũ poſtremo habuerit regnũ:in
genitũq; pꝛincipiũ.ſʒ quodã tꝑe aduerſꝰ

deũ rebellaſſe Deũ aũt qͥ aliud qð facerz

nõ haberet:⁊ quo aliter poſſet hoſti reſi

ſtere nõ inueniret:neceſſitate oppᷣſſũ mi/
ſiſſe huc aiaꝭ bonã:⁊ quandã ꝑticulã ſue
ſubſtãtie:cuiꝰ cõmixtione atq; miſeria:
hoſtẽ temperatũ eſſe ſomniãt:⁊ munduʒ

fabꝛicatũ. Neq; nũc opiniones eoꝝ refel

limꝰ qð partim iã fecimꝰ:partiʒ q;tũ deꝰ
ſiuerit faciemꝰ. Sʒ in h̊ oꝑe quo aduer/
ſus eos fides catholica tuta ſit:⁊ qũo ñ
pꝑturbẽt animũ ea qͥbo cõmoti hoĩes ĩ eo
rũ cedũt ſententiã:rõnibo q̃s dñs dona/

re dignat᷑ q;tũ poſſumꝰ demõſtramꝰ.Ol

lud ſaneĩ pꝛimis tenere te volo:qͥ bñ no/
ſti animũ meũ:nõ hec fugiẽde arrogãtie

gfa qſi ſolẽniter dicere quicqͥd in his lit

teris erroꝛis ĩueniri poterit h̊ ſolũ mihi
eſſe tribuendũ:qͥcqͥd aũt veꝝ ⁊ ↄgruẽter

expoſitũ: vni oim bonoꝝ munex largi⸗
toꝛi deo. Quãobꝛẽ ſit tibi manifeſtũ atq;

pceptũ:nullũ erroꝛẽ ĩ religione eſſe potu
iſſe:ſi aia pꝛo deo ſuo nõ coleret aĩaʒ:aut

duo ↄiũcta:aut certe ſimł oĩa:ſʒ ĩ hac vi/

ta ſocietati gener hũani ſine dolo tpalit
ↄgruẽs eterna meditaret᷑:vnũ deũ colẽs
q̃ niſi ꝑmaneret incõmutabilis:nllłla mu

tabilis natura remaneret. Mutari autẽ
aiaz poſſe.nõ q dẽ localiter:ſʒ tñ tpaliter

ſuis affectõibo ſq; cognoſcit.Coꝛpꝰ ãt
⁊ tpibo ⁊ lo eſſe mutabile cuiuis aduer/

tere facile eſt. Fãtaſmata poꝛro nihil ſũt

aliud q; de ſpecie coꝛꝑis coꝛpoꝛeo ſenſu
attracta figmẽta:q̃ memoꝛie mãdare vt
accepta ſũt:vł partiri:vł młtiplicare:vł

B 3

N.N

WDe vera religione

pꝓturbare vł q̊libet modo ſigurare cogi/
tando facillimũ ẽ.ſ̊ cũ veꝝ q̃rit᷑:cauere ⁊
vitare difficile. Nõ ̊ creature potius q;
creatoꝛi fuiamꝰ:nec euaneſcamꝰ ĩ cogita
tioniba nr̃is:⁊ pfecta religio ẽ.Eterno eĩ
creatoꝛi adherẽtes: ⁊ nos eternitate affi/
ciamur neceſſe ẽ. Sʒ qꝛ h ala pẽtis ſuis
obꝛuta ⁊ iplicata ꝑ ſeipaʒ videre ac tene
re nõ poſſet:nllo in reb hũanis ad diuĩa
capeſcenda interpoſito gdu ꝑ quẽ ad dei
ſimilitudinẽ a terrena vita hõ niteret᷑:in

eeffabili miſicoꝛdia dei tpali diſpẽſatöne
Pcreaturã mutabile:ſʒ tñ eternis legib.·

ſeruiẽtẽ:ad cõmemoꝛationẽ pᷣme ſue ꝑfe
cteq; nature partim ſingulis hoĩbo: par/
tim vo ipᷣi hoĩm generi ſubuenit᷑.Ea eſt

nr̃is tpibo chꝛiſtiana religio:quã cogno/

ſcere ac ſeqͥ ſecuriſſima ⁊ certiſſima ſalꝰ ẽ
Defendi autẽ aduerſus loqᷣces:⁊ aperiri
Irentibo młtis modis pᷣt:omipotẽte ipo
deo pꝑ ſeipᷣm demõſtrãte q̃ vᷣa ſũt:⁊ ad hꝰ
intuẽda ⁊ ꝑcipiẽda:bonas voluntates ꝑ
bonos angelos ⁊ q̃ſlibet hoĩes adiuuan
te.Eo mõ aũt qͥſq; vtit᷑:quẽ videt ↄgru
ere his cũ qb agit Ego itaq; diu multũ

q; ↄſiderãs:q̃ͥles oblatrãtes:⁊ q̃les ren

tes exꝑtus ſũ:vel q̃lis ipᷣe cũ latrarẽ ſiue

cũ quererẽ fuerim.h̊ mõ mihi vtẽdũ pu/

taui.Que vᷣa eſſe ꝑſpexer tene:⁊ eccleſie

catholice tribue:q̃ falſa reſpue:⁊ mihi q

hõ ſuz ignoſce:q̃ dubia crede:donec aut

reſpuẽda eſſe:aut vᷣa eſſe:qaut ſemꝑ credẽ
da eſſe: vel ratio doceat:vł p̃cipiat auto/

ritas. Intẽde igit᷑ in hec q̃ ſequunt᷑ dili/

gẽter: ⁊ pie q;tũ potes. Tales em̃ adiu⸗/

uat deꝰ. Nulla vita eſt q̃ nõ ſit ex deo:qꝛ

de vtiq; ſũma vita eſt: ⁊ ipe ſons vite:n
aliqᷓ vita inq; tũ vita eſt malũ eſt:ſʒ inqn /
tũ vergit ad moꝛtẽ. Mors aũt vite non

eſt niſi necia:que ab eo ꝙ nec qcq; ſit di
cta eſt.Et ideo neòſſimi hoĩes nihil ho/

mines appellant᷑. Uita ̊ volũtario defe

ctu deficiẽs ab eo qͥ eã fecit:⁊ cuiꝰ eſſẽtia

ffrruebat᷑: volẽs ↄtra dei legẽ frui coꝛpo

rib b eã de pᷣfecit:vergit ad nihilũ:et
hecẽ neòqͥcia:nõ qꝛ coꝛpꝰ iã nihil eſt.nã ⁊
ipm habet aliquã cõcoꝛdiã partiũ ſuarũ
ſine q̃ oĩno eſſe ñ poſſʒ. Ergo ab eo factũ
eſt ⁊ coꝛpꝰ:qͥ oĩs ↄ coꝛdie caput ẽ. Habʒ
coꝛpꝰ quãdã pacẽ ſue foꝛme:ſine q ꝓꝛſus

inſtituerit coꝛpꝰ:ille qrat᷑:.ꝗ eſt oĩm ſpe⸗
oſiſſimꝰ. Ois em ſpecies ab illo ẽ. QOuis
eſt aũt hic niſi deꝰ vnꝰ: vna veritas:vna

nihil eſſet. Ergo ille ẽ coꝛpis ðditoꝛ:a q̊
pax oĩs eſt:⁊ qͥ foꝛma eſt infabꝛicata atq;
oĩm foꝛmoſiſſima:habet ꝗliquã ſpeciẽ ſi
ne q̃ coꝛpꝰ non eſt coꝛpꝰ.Si &̊ querit᷑ qͥs
eſt oĩm ſpeci

ſalꝰ oĩm:⁊ pꝛima atq; ſũma eſſentia:ex q
eſt om̃e q cd eſt inqtũ eſt:qꝛ inquãtũ eſt
qͥcqͥd eſt bonũ eſt.Et iõ ex deo nõ ẽ moꝛi

Aõ em̃ deꝰ moꝛtẽ fecit:nec letat᷑ in ꝑditõ
ne viuoꝝ:qm̃ ſũma eſſentia eſſe fac om̃e
gqð eſt. Uñ ⁊ eſſentia dicit᷑ Hoꝛs aũt nõ
eelſſe cogit àcàd moꝛit᷑ inq; tũ moꝛit᷑. Haxʒ
ſi ea q̃ moꝛiunt᷑: penitꝰ moꝛerent᷑:ad nibi

lũ ſine dubio puenirẽt. Sʒ tantũ moꝛiũ
tur q;tũ min eſſentie ꝑticipãt.Oð bꝛe/
uiꝰ ita dici pᷣt.Tãto mag moꝛiunt᷑ q;to

minꝰ ſunt. Coꝛpꝰ aũt minꝰ eſt q; vita q̃/

libet:qm̃ q; tulũcũq; manet ĩ ſpecie:ꝑ vi
tã manet:ſiue q̃ vnũqðq; anĩal:ſiue qua

vniuerſa mũdi natura admĩſtrat᷑ Coꝛpꝰ

g̊ magis ſubiacet moꝛti:⁊ ideo viciniꝰeſt
nihilo. Qua ꝓpter vita q̃ fructu coꝛꝑis
delectata negligit deũ inclinat᷑ ad nihilũ
⁊ iſta eſt necia. Hoc aũt pacto vita car/

nalis ⁊ terrena efficit᷑:⁊ ob h etiaʒ caro ?

terra nominat᷑:⁊ qdiu ita eſt regnũ deiñ
poſſidebit:⁊ eripiet᷑ ei q amat Id enim
amat qð ⁊ minꝰ eſt qᷓ; vita:qꝛ coꝛpꝰeſt.et
ꝓpter ipᷣm peccatũ qð amat᷑ fit coꝛrupti
