volutatẽ nõ pfer. Wulta Niclel ala ⁊ ea⸗
iſionũ:ſiue in vigiläã⸗

multo ampliꝰ admiroꝛ ⁊ vehemẽtiꝰ ſtu /

nerſa accidũt ſomnia.Etiã ſᷣm moꝛum
hbumoꝝ varietates variantur ⁊ ſomnia.
Allia naq; vident ſanguinei:alia colerici.
alia flegmatici. Illi vidẽt rubea ⁊ varia.

iſti nigra et alba. Yantaſma eſt qñ qͥ vix
doꝛmire cepit ⁊ adhuc ſevigilare eſtimat
aſpicere videt᷑ irruetes in ſe vł paſſim va
gantes foꝛmas diſcrepãtes ⁊ varias.le/
tas vł turbuletas. In iſto genere ẽ ephi
altes quã publica ꝑſuaſio qeſcentes opi
natur inuadere:⁊ pondere ſuo pꝛeſſos ac
ſentiẽtes grauare.Qð nõ eſt aliud qᷓ; q/

dam fumoſitas a ſtomaco vel a coꝛde ad
cerebꝛũ aſcẽdens.⁊ ibi vim anĩalẽ cõpꝛi
mens.

ns. ¶ De fantaſticis viſionibus ⁊
de illuſio ib⸗ demonũ (¶ Ca. XXVI

Vouerti pñ⸗t in lupos et iumenta.
⁊ queq; neceſſaria poꝛtare.poſtq; ꝑacta

opa iterũ ad ſe redire:nec fieri in eis men
tem beſtialẽ:ſed rõnalẽ hũanãq; ſeruari.
Hoctc ſic intelligendũ eſt: qm̃ demões na
turas nõ creant:ſed aliqͥd tale facere pñt
vyt videant᷑ eſſe qðᷣ nõ ſunt. Nulla eni ar

te vel ptãte animꝰ:ſed nec coꝛpꝰ quideʒ:
aliqua rõne in mẽbꝛa vł in liniameta be/

Icit humana opinio ꝙ q̃daʒ ar /
te mulieꝝ ⁊ ptãte demonũ hoĩeſ

feno

Kmuntmiust⸗
nitettbonis.
critaaſiuſed
ſpünnnpirt
ſican hpiocn
1ſpuͦs erunns
Inuo,Anininn
acnuturniurti
ſolamnnias.
no menenlcul
igruinsquic⸗
lifgeetinid
lutlcens atc
lerbitx cogu.
ſitbißeplen⸗

iſulnletuode

Pnncparöenatn
Gipotantanlamn
ubitnorefſict
ptione arq; nalic
naihcer Bol
N

1

ſpũale foꝛmẽt:ſed ipᷣe ſpũs in ſeipᷣo cele ſtialia veracit᷑ ↄuerti põt.Sed fantaſti/ Juntuea⸗
ititate mirabili: vtpote ſpũalis: intelle⸗· cũ homis qð etiã cogitãdo ſiue ſomniã/⸗ l s mirani
ctualis ⁊ rönallis do ꝑ reꝝ innumerabiliuz genera variat᷑: coybio Nacſi⸗
Quinc ſunt genera ſomnioꝛum. ⁊ cũ coꝛpꝰ nõ ſit:coꝛpoꝛum ſiles ſoꝛmas umm toe
–(CLapitulũ. XXV. mir celeritate capit. Sopitis aũt ⁊ op genmioꝛerpien⸗
‚MAYYniũ qᷓ ſibi videre vident᷑ doꝛ/ peeſſis hoĩs ſenſibo coꝛpoꝛeis.ad alioꝛũ leppterbrenitata
o miẽtes qnq; ſunt genera: videli ſenſum figura coꝛpoꝛea ꝑduci põt.ita tñ uunzcicirrgne
cet.Oꝛaculũ:viſio: ſomnium: in qꝙ coꝛpꝰ ipᷣm hoiĩs alicubi iaceat:viuens mines licüttr,
ſomniũ ⁊ fantaſma. Oꝛaculũ eſt cum in quidèẽ ſed młto grauius atq; expᷣſſius q; lenspoſtihn
ſomnis parẽs vl aliqᷓ ſancta grauiſq; ꝑ/ ſomno ſuis ſenſib obſeratꝭ. fantaſticuʒ onibefintlfr
ſona ſeu ſacerdos vł etiã deꝰ euenturuz aut illud veluti foꝛmatũ in alicuiꝰ aialis poftentpocnn
aliqd aꝑte vł nõ euenturũ:facienduʒ vel imaginẽ:alienis ſenſib appareat.taliſq; Ninoridenglh
deuitandũ denũciat. Uiſio eſt cuʒ id a hoõ ſibi videat᷑:qualis ſibi videri poſſet ĩ linlnennl
vigdet qð eodẽ mõ quo appamerat eue ſomnis: ⁊ poꝛtare onera. Que onera ſive teritziuſinn
niet. Somniũ eſt figuris tectũ:⁊ ſine in / tra ſunt coꝛpa:poꝛtant᷑a demonibo: vt il/ Gſchng
terpᷣtatiõe intelligi nõ põt. Inſomnium ludatur hoĩbo.partim vera oneꝝ coꝛꝑa. lidiinnen
eſt qñ id qð fatigauerat vigilantẽ inge / partim falſa iumentoꝝ cernentibo. emnitgl
rit ſe doꝛmieti:ſicut eſt cibi cura vł po/ 1 angeli boni vel mali interdũ hũa itiionig
tus vl aliq ſtudia vel artes vł infirmiia nũ ſpum aſſumũt. aß. XXVII. eith n
tes. Scdm nanq; ſtudia q̃ qͥſq; exercuit ¶ Umanũ ſpiritum aliqñ bonus Pütimei
ſomniat:⁊ ſolitaꝝ artiũ ſimulacra in pꝛe h aliquando malus aſſumit ſpiri/ 1n dinns
ſentia mẽtis impᷣſſa apparent in ſomnis. tus: nec facile diſcerni poteſta tis ſmuan
Zuxta etiã inſirmitatũ diuerſitates di ,/ gqu ſpiritu aſſumat᷑:niſi quia bonus ine cit Kaige,

bucheiglurttn
ewinſeyloaſin

epiteo vnnig.

Pſto gnenig⸗
nigſocſſent
Mareſuo peſſchn
üͤck lz/
ſorn ttcten
Aibirn lidin
nnticbfſnde
wi (
umopintogider
ꝛptite danonihe
nlupoocr iunn
ortate hoſti o
venerſienimcsn
A hüanäczſenn
läch oſndenst
Atuekeet
Znöſunt fun
ſcdneccopeig
en ir Oibinn
ſopticyſien
linnn, MN
prun iie un
chotsaliüi
napkanſt n
labiiub ti⸗
nusnpßfiun
ebſen iin
muiinici

ſmenn 6
i inſti

e .ononſir⸗
,ononiytb

C

ſtruit: malus fallit. Yallit aũt ſepe in ma
niteſtis bonis. vt cũ ſibi in eiſ creditũ ſu

erit:ad ſua ſe ducat Sic plerũq; hũanũ

ſpũm rapit:vt quadã occulta mixtura qᷓ

ſi idem ſpũs eſſe videat᷑.⁊ ſpũs patiẽtis.
⁊ ſpũs vexantis:vt in demoniacis vide/
mus.Animã tñ homis:id eſt mentẽ nul
la creatura iuxta ſubam implere põt:ni/
ſi ſola trinitas. Implere aũt dicit᷑ ſacha/
nas mentẽ alicuiꝰ ⁊ pꝛicipale coꝛdis:nõ
ingrediens quidẽ in eũ ⁊ in ſenſum eius:
ſed fraude et iniqͥtate:atq; omni malicia
illũ alliciens atq; ſeducẽs: affectu mali/
cie trahit ꝑ cogitatiões ⁊ incentiuavitio
rũ:qbo ipᷣe plenꝰ eſt:vtpote fallax nequã:

2 fraudulẽtus deceptoꝛ anĩaꝝ. Non enĩ

participatõe nature ſeu ſubſtãtie:vt qui
dã putant aniam implet diabolꝰ: aut eiꝰ

habitatoꝛ efficit᷑: ſed ꝑ fraudulentã dece

ptionẽ atq; maliciã:in eo habitare dicit
quẽ implet.Soliꝰ eniĩ trinitat eſt intra⸗

dQ&Kapitulü. XXVIIII.
ones ⁊ acrimonia ſenſus:et
celeritate motꝰ aerei coꝛꝑis:ter/
renoꝝ coꝛpoꝝ ſenſum facile pᷣce/
dunt.⁊ quedã cogitata pᷣnunciant q̃ ho⸗
mines mirant᷑ ꝓpter tarditatem terreni
coꝛꝑis.Acceſſit aũt demonib ꝑ tam lon
gũ tempꝰ:quo eoꝝ vita ꝓtendit᷑reꝝ lon
ge maioꝛ exꝑientia:qᷓ; hoĩbus põt eueni
re ꝓpter bꝛeuitatẽ vite. Idcirco qdaʒ fu
tura pᷣdicũt ⁊ quedã mira faciũt:qbo ho/
mines alliciũt ⁊ ſeducũt. Undeq̃dã mu
lieres poſt ſathan ↄuerſe: demonũ illuſi
onibo ⁊ fantaſmatib ſeducte:credũt ſe et

Zaneuc ſenſum pᷣcedunt.
m

pꝛofitent᷑ nocturnis hoꝛis cũ diana pa/

ganoꝛũ dea:vł cũ herodiade et minerua
⁊ innumera mulierũ multitudine equita
re:earũq; iuſſionibo obtemꝑare. Jpᷣe nã/

q; ſathanas:qͥ tranffigurat ſe in angeluxz
lucis:cũ mentẽ cuiuſq; muliercule cepe/⸗
rit.⁊ hanc ſibi ꝑ infidelitatẽ ſubiugaue/

rit: ilico trãſfoꝛmat ſe in diuerſaꝝ ꝑſona/
rũ ſpecies ⁊ ſilitudines: ⁊ mentẽ quaʒ ca
ptiuã tenet:in ſomnis deludens:mõ leta

⁊ mõ triſtia:mõ cognitas modo incogni
tas pſonas oñdenſ:ꝑ deuia queq; dedu
cit. Et cũ ſolus h patit᷑ ſpũs infidelł:nec

rę ⁊ ĩplere naturã ſiue ſubaʒ quã creauit.
P

in anĩo ſed in coꝛꝑe euenire opinat᷑. Id/
circo nimis ſtult/ ⁊ hebes eſt qͥ hec omia
q̃ in ſpiritu fiũt etiã in coꝛꝑe accidere ar/
bitratur. Lũ eʒzechiel ⁊ alij ꝓphete:iohã
nes etiã euãgeliſta⁊ apli in ſpũ:nõ in coꝛ
poꝛe viſiones viderunt.
¶ Quomõ moꝛtui cognoſcũt que fiunt
in hoc mundo. as ei⸗
IVUm homines moꝛtui ſiue viui:
„ hoĩibus doꝛmietib vel vigilan
vt ſunt

tibus apparẽt:nõ in ipis rebus
dident᷑:ſed in buſdã ſilitudini/
bus rerũ. Iſtud aũt angelicis oꝑatiõib⸗
fieri credimꝰ:ꝑ diſpenſationẽ ꝓuidentie
dei:bene vtentis bonis vł malis ſᷣm in/
ſcrutabilẽ altitudineʒ iudicioꝝ ſuoꝝ:ſi/
ue hinc inſtruant᷑ mentes moꝛtaliũ: ſiue
fallant᷑:ſiue ↄſolent᷑:ſiue terreantur.ſicut
vnicuiq; vel pᷣbenda eſt miſericoꝛdia:vel
irroganda iuſticia:ab eo cui miſericoꝛdi
am ⁊ iudiciũ nõ inaniter decantat eccłia
Ibi ſiqͥdẽ ſunt ſpũs defunctoꝝ:vbi ſvi

dẽt neq; audiũt:q̃ agũt᷑ aut eueniũt ĩ iſta

vita hoĩb Ita tñ ẽ eis cura ð viuiſ:q;q;

qd agant oĩno neſciãt:quẽadmodũ cura

eſt nobis de moꝛtuiſ:q;nis qͥd agant vti
q; neſciamꝰ. Neſciũt àdem moꝛtui qͥd h̊
agatur. Sed dũ hic agit᷑: poſtea audire
pñʒt ab eis q hĩc moꝛiẽdo ad eos ꝑgunt:

nõ qͥdẽ oĩno:ſʒ qᷓntuʒ ſinit᷑ eis indicare et

eos oꝑtet audire.Scire etiã pñt ab an/
gel q hic nobᷣ pᷣſto ſunt:⁊ aias nr̃as ad il
los deferũt. Spũ etiã dei reuelãte ↄgno
ſcere pñt q̃ h agũtur q̃ neceſſariuʒ eſt eos

noſcere.Quidã etiã ex moꝛtuis adviuoſ

rapi pñt:nõ ꝑ ꝓpꝛiã naturã:ſʒ ꝑ diuinaz
potẽtiã:vtꝝ tñ iſta fiãt ꝑ eoꝝ pñtiã:aut
angłos ſuſcipiẽtes eoꝝ ꝑſonã:affirma
re nõ audeo.Deꝰ enĩ opᷣs qͥ eſt vbiq; pꝛe
ſens:ꝑ angłica miĩſteria vſq;quaq; diffu
ſa. põt pᷣbere iſta hoĩby ſolatia qb ĩ huiꝰ
vilę miſeria iudicat eſſe benda.
EBeper tüs anime ⁊ eiꝰ virtutib.
Mapituli.W XX. l
Otẽtie aĩe atq; vᷣtutes:longa ex
ercitatiõe ⁊ ſucceſſu tempoꝝ cre
ſcüt. Jpᷣa vero nec creſcit nec de
cyeſcit:ſed aut imparilitate mẽbꝛoꝝ:aut
humoꝛũ craſſitudine ⁊ eoꝛũ coꝛruptiõe

pꝛepedita:vires ſuas exercere nõ poteſt

Anima carne exuta viuit:videt:audit et
om̃es ſenſus atq; ingenia viuacit᷑ tenet.
vtpote pura ſubtilis cita⁊ ꝑpetua.Et ſi
cut deꝰ v biq; in ſemetipᷣo eſt. ſic aĩia vbi
q; quodãmodo in ſemetipa eſt:at ꝑ hoG
ibi erit ania poſt coꝛpꝰ:vbi erat agẽs in
coꝛpꝑe.Ibi deꝰ eſt modo:vbi erat pꝛiꝰ q;
mũdus fieret:vbi etiã foꝛet ſi müũdus de
ſineret eſſe Sicut ſepe dictũ eſt:incoꝛpo
rea eſt ania.põt tñ habere ſiłitudinẽ coꝛ
poꝛis nõ coꝛꝑalẽ ſed coꝛꝑi ſileʒ:⁊ coꝛpo/⸗
raliũ oino mẽbꝛoꝝ. cũ de coꝛꝑe egredit᷑
Dic eni aut ad ſpualia ꝓ meritis fertur:
aut ad loca pẽalia ſiłia coꝛꝑibꝰ: q̃lia ſepe
demonſtrata ſunt his qͥ rapti ſunt a coꝛ/
poꝛis ſenſibo:⁊ moꝛtuis ſiles iacuerunt:
cũ ⁊ ipᷣi in ſeipᷣis gererẽt quandã ſiłitudi
nem coꝛꝑis ſui:ꝑ quã poſſent ad illa fer/
ri.⁊ talia ſiłibo ſenſibo experiri.Aniĩe ſiqͥ/
dem q̃ in coꝛpibus viuẽtes ꝑ dilectioneʒ

viſibiliũ reꝝ coꝛpalibo imaginibo affici’

tur.a coꝛꝑibo exeuntes in eiſdẽ imagini /
bus toꝛmẽta patiunt᷑. Pꝛopterea enĩ coꝛ
poꝛalibo paſſiõibꝰ ibi teneri pñt:qꝛ a co
ruptione coꝛꝑaliũ affectionũ hic mũda/
te non fuerũt:quã coꝛpulentiã de carnis
dilectiõe traxerũt.Quedã autẽ anie ĩ eiſ
dem locis in bus culpã cõmiſerũt pu /
niunt᷑. Quedaʒ vero abditis receptacu
vſq; ad vltimã reſurrectionẽ ↄtinent᷑.ſi⸗
cut digna ẽ vnaqueq; requie vł miſeria.
Quomodo ania cognoſcit ſe per ſe.
-— Easinnet ete M
Ulta de ania dixi.ſed nõdũ dixi
IAñ facta eſt: vł qũ de coꝛpe egre/
Aaitur. Oõð pꝛimuʒ poſui poſtea
dica. qꝛ vltimũ nõ poſſum dicere.qꝛ ne/
ſcio finẽ meũ:hoc plane ſcio ꝙ moꝛtales
ſumꝰ. ⁊ velimꝰ nolimus om̃s moꝛiemur
Hihil eni moꝛte certiꝰ:⁊ nihil incertius
hoꝛa moꝛtis. Nam neſcimꝰ qñ aut qũo
aut vbi moꝛiemur: qm̃ moꝛs vbiq; nos
expectat. Idcirco ſemꝑ debemꝰ eſſe pa/
rati:vt cũ coꝛpus reuertet᷑ ad terrã de q̃
ſumptũ eſt:ſpũs redeat ad deũ qͥ dedit il
lum.Id ſiquidẽ nos maxime mouere de
bet:ꝙ a veterib ſapietiby ita hõ diffini/
tus eſt:hõ eſt anial rõnale moꝛtale. Hoc
genere poſito:qð anĩal dictũ eſt:gadditas
duas differẽtias videmꝰ qbus admonẽ

“ä DBW . 2

dus erat hõ ⁊ quo ſibi eſſet redeuudũ et ngeſin
vnge fugiendũ SGicut enĩ ꝓgreſſus anie uecleeii
vſcq; ad moꝛtalia lapſus eſt.ſic regreſfſus glunge re
eiꝰ in rationẽ eſſe deberet:q̃ impugnanti tanſenan ſon
bus vitijs reſiſterevaleat:vt ſᷣm naturaz palee
ſuã viuat.⁊ oꝛdinari appetat ſub illo vi„, Eſh a
delicet a q̊ regi debet:⁊ ſupꝛa ea q regere wiſſenen⸗
debet. Uno verbo:qð rõnale dicit᷑ ſepat ſiiſßlun .
a beſtijs. alio qðᷣ moꝛtale ſepatura diu- utiflent
nis llud niſi retinuerit beſtia enit. bin hſilli
niſi ſe auerterit ad diuina nõ ꝑueniet Id debihbumit
circo vt homo ſibi incognitꝰ cognoſct 6,Oicnin
ſe magna opus habʒ ↄſuetudine recedẽè/ norkcogit.
dia ſenſibo:vt animũ ad ſe colligat:⁊ĩ ſe nckno Nale
ipo retineat. His ſiquidẽ ſenſib impe/ ſeſeanetſan
dit᷑ anĩa ne cernere ſemetipᷣaz valeat ⁊ ce Dbeſerütb
atoꝛem ſuũ:queʒ ſola ⁊ ſimplex ſine iſtis eniciibſn
ochlis intueri doert. oorginm
¶ De dignitate anie ¶Ea. XXXII gſenoinntt
Nima nanq; rõnalis int eas re eiatatpnl
q̃ ſunt a deo ↄdite.ſuꝑat omĩa: Wszleguent
AMigeo deo ꝓxima eſt qñ eſt u. gtdſen
ciq; inqntũ charitate coheſerit: intantuy edolia;
ab illo lumine intelligibili ꝑfuſa quolůͤ2, (chhin
modo ⁊ ülluſtrata.nõ ꝑ coꝛpoꝛeos oclłlos AIuvic
ſed ꝑ ipᷣius ſui pᷣncipale.i.p intelligentiã 6at
deiü cernit: in quo eſt ꝑfectiſſima pulcri· Aludititn
tudo ⁊ beatiſſima viſio:qua viſiõe fit be Ppggrarino
ata. Remoueat ergo a conſideratiõe ſua Ppoptar
noticias qᷓ ꝑ coꝛꝑis ſenſus extrinſecꝰ ca/ i deſott
piuntur. Queq; nãq; coꝛꝑalia: eoꝝq; ſi/ ſoluta gco
militudines. ſenſus qz ⁊ imaginatiões ĩ limafeccta⸗
memoꝛia inſixe:cũ recoꝛdãdo reminiſciũ coꝛpe exye
turad exterioꝛẽ hoĩem ꝑtinẽt. q;q;ᷓ iſlttis Stuent⸗
q̃n nuncijs aĩa exterioꝛa pcipiat. Denſ/ uuſnöifenl
ergo cui nihil ſeipᷣa pᷣſentiꝰ eſt: quadã in nihilcoꝛpo
terioꝛi nõ ſimulata.ſed vera pñtia: vide/ dpaſſiöeimnn
at ſe in ſe. Nihil eĩ tam nouit mens:q; id (nlfcjrõ
qð ſibi p̃ſto eſt. Nec mag menti quic,d lunazni
pꝛeſto eſt q; ipᷣa ſibi. Naʒ cognoſcit ſe vi hintgg in
uere:ſe meminiſſe:ſe ĩtelligere: ſe velle. co cereno ſin
gitare. ſcire. iudicare Hec om̃ia nouit in nn noͤf
ſe:nec imaginatur q̃ſi extra ſe illa aliquo olencogg
ſenſu coꝛpoꝛis tetigerit ſicut coꝛpoꝛalia fiunnn⸗
queq; tangunt᷑ Ex quoꝝ cogitatiõibus nürmen
nil ſibi affingat.vt tale aliqͥd ſe eẽ putet. Rod 4
Quicqͥd ei de ſe remanet:hoc ſolũ ipᷣa eſt inmnine⸗
MNihil enĩ tam in mente eſt q; ißa mens. mni ic
nec quicq; ſic mentẽ ↄgnoſcit quẽadmo hof
dũ mens.Cum eni querit mens quid ſit ninen

Dutqnipgeſig
blisc ſonni
cbernzinln
mapperatübie,
1 ſupraae

g Pnledaig
mntleianmnt
canuehetun i
udinmti unin
ſbiingi gi
nclt
Mmi adeclgri
iniichn

——
—
=. =☛

neſamenöntlena

bu: inpeerſri
he
ne CXN

. önalis tens

voGite ipatoriͦ⸗

dtimackteſ trn.

ecdödirinem
Aüdlipfltgen

1corpotn

neignei piniri
ock günnſinkn
u riiogun iitin
wtoniinmnitt
laigmml0
igapliapg/
gistmnuginnotst

roticoleninſd.

imgemnt oſt
gionpcpiat De
jöſennckguii
ürenhink i
timnovitnevoi
ec nug nan gun
di ſychllt
itln lee

rofiunouu
MrofiOd
ame lladlian

ntſcnt hel
ror ogihnit

6
leiiſeein n

mnnhoeſtiii

mens:pfecto nouit ꝙ ſeipᷣam q̃rit: et no/⸗
uit ꝙ ipa ſit mens ꝗ ſeipᷣam q̃rit. Neq; eĩ
aliunde ſe q̃rit qᷓ; ſeiſa.Cum ergo q̃ren/

tem ſe nouit:ſe vtiq; nouit. Et omne qð

nouit:tota nouit.Atq; ita totã ſe nouit.
Et ſi ꝑte inuẽta non ſe totã q̃rat.tñ qꝛ ſe
totã qrit:tota ſibi pᷣſto eſt. Nihil enĩ ſibi
ſeipa pᷣſentius eſſe põt.O, aũt q̃rit de ſe
qͥd antea fuerit:vł qͥd futura ſit:vł qual

modo ſit:q̃rit.i.qᷓ; ſibis vel qᷓ; diſſimilis

deo:qᷓ; humilis ⁊ deuota:q; pura: qᷓ; ſan
cta. Sed qꝛ in iſtis eſt coꝛꝑalibo: q̃ cũ a⸗/

moꝛecogitat. ⁊ cũ quibo amoꝛe aſſuefa/
cta eſt:nõ valet ſine unmaginibo eoꝝ vide/

re ſemetipam. Nã tanto glutinio amorꝭ
ei coheſerũt hec q̃ foꝛis ſunt coꝛꝑalia:vt
etiã cũ abſunt iſta:pꝛeſto ſunt imagines

eoꝝ cogitanti. Quapꝛopt᷑ ſecernere aas

a ſe nõ põt:vt ſe ſolaʒ inſpiciat ⁊ videat.
Redeat ergo ad ſe:⁊ ſtet ĩ ſe:nec ſicut ab/

ſenteʒ ſe querat:ſedvelut pñtem ſe curet
cernere ⁊ diſcernere.⁊ intentionẽ volũta /

tis q̃ per alia vagabat᷑:ſtatuat in ſeipᷣa:et

ſe cogitet vt ſeipam ↄgnoſcat et diigat.

Ita videbit ꝙ nunq; ſe nõ amauerit nũ/
; neſcierit.ſed alia ſecũ amãdo cũ eis ſe
ↄfudit.ita vt ſine magno laboꝛe ab eis ſe
parari nõ poſſit:qbus cũ amoꝛe inheſit.

Pꝛopterea fantaſijs coꝛꝑaliũ imaginati
onũ defoꝛmat᷑.eiſdẽq; alte impᷣſſis etiazʒ

ſoluta a coꝛꝑe nõ exuit᷑.Si enĩ a coꝛꝑali
um affectionũ coꝛruptiõe hic nõ mũdat᷑:
coꝛꝑe exuta coꝛꝑaliby tenet᷑ paſſionibus
DStudeat gᷣin hac vita ſe mũdare ab hu

iuſmõi fetulẽtia:q̃tinus cũ hinc exierit:
nihil coꝛpoꝛeũ ſecũ trahat:⁊ a coꝛpoꝛali
paſſiõe immunis pſiſtat. Uiuificatiõe ⁊
ſenſificatiõe deſcẽdit ania ad coꝛpꝰ. Pꝛe
ſentia nãq; ſua illud viuificat.colligit in
vnũ:atq; in vno tenet:defluere atq; ↄta/
beſcere nõ ſinit: ↄgruentiã modũq; eius
oſeruat.nõ tm̃ in pulcritudiĩe:ſed etiã in

creſcendo atq; gignẽdo. Intẽdit etiã aĩa

ſe intactaʒ:⁊ eo calida ⁊ frigida:aſpera ?

leuia:dura ⁊ mollia:grauia ⁊ leuia ſentit

atq; diſcernit. Deinde innũerabiles dit/
ferentias ſapoꝝ: odoꝝ:ſonoꝛuʒ atq; fot

marũ:guſtado:olfaciẽdo: audiẽdo:vidẽ
doq; dijudicat.atq; in his oĩbo ea q̃ ᷣm

naturaʒ coꝛꝑis ſui ſunt appetit:fugitq;

GFo. CcxXI

ↄtraria.Remouet ſe ab his ſenſibo certo
interuallo tempoꝝ:⁊ eoꝛũ motꝰ q̃ſi ꝑ qſ/
dam ferias regans:reꝝ imagines quaſꝑ

eos hauſit ſecũ cateruatim ⁊ multiplicit
verſat.Cũ ergo vult intelligere vl diui/

na vl deü vel leipam ſuaſq; ↄſiderare vir
tutes:abſtrahit ſe ab oĩb coꝛꝑis ſenſib:
ꝗbus nõ adiuuat᷑ niſi ad coꝛpoꝛeas foꝛ/

mas coloꝛeſq; ſentiedos ⁊ ſpũ ac ratione

ſeↄſpicit:meditatiõe atq; ↄtemplatione

ad deũ aſcedit:deus vᷣo reuelatione at
diuina inſpiratiõe ad eã deſcẽdit. De/
ditatio ſiq dẽ eſt oceulte veritatꝭ ſtudio/

ſa inueſtigatio. Contemplatio eſt ꝑſpi⸗
cue veritatꝭ iocũda admiratio. Iſta nan
qʒ diuina illuminat reuelatio vt veritatẽ
cognoſcat.illã vero diuina inſpiratio in
flãmat vt eã diligat.Coꝛpus autẽ ſenſu

2 imaginatiõe ad ſpiritũ acendit.

ecoꝛꝑis materia.( La.XXXIII
Umanũ ſiquidẽ coꝛpus ex q̃ttu
oꝛ elemẽtis cõpoſitũ eſt:ſʒ ĩ car/
he ⁊ oſſib terra maxie apꝑet ꝓ/
pterterrenã ſoliditatẽ:aqua in humoꝛi/
bus:aer ↄtinet᷑ in pulmone.idcirco ſemꝑ

in motu eſt:qꝛ ventilabꝛuʒ coꝛdis eſt:ne

nimio caloꝛe ↄſumat᷑ coꝛ ⁊ diſſoluat᷑.ſe/
des ignis eſt in coꝛde:⁊ iõ inferiꝰ eſt latũ

⁊ ſuperiꝰ acutũ.quã foꝛmã ignis retinet

Nuedã vis ignea aere tẽꝑataa coꝛde ad

cerebꝛũ aſcendit:tanq; in celũ coꝛꝑis no

ſtri.ibiq; purificata ⁊ colata ꝑ ocłos au/
res nares ceteraq; inſtrumẽta ſenſuũ fo/

ris ꝓgredit᷑:⁊ cõtactu exterioꝝ foꝛmata
q;nq; ſenſus coꝛꝑis facit viſum videlicʒ

auditũ:guſtũ:odoꝛatũ ⁊ tactũ.qͥ tangen
di ſenſus ab anterioꝛi ꝑte cerebꝛiad po/
ſterioꝛẽ trãſiens:⁊ inde ꝑ ceruicem ⁊ me/
dullã ſpine deſcendẽs per totuʒ coꝛpus
diffundit᷑. Poꝛro ipᷣa vis ignea q̃ exteriꝰ
foꝛmata ſenſus dicit᷑.eadẽ foꝛmata ꝑ ipᷣa
ſenſuũ inſtrumẽta ꝑ q̃ egredit᷑ in qbus

foꝛmat᷑ natura oꝑante introꝛſum ad cel
lã fantaſticã vſq; retrahit᷑ ⁊ reducit᷑:atq;

imaginatio efficit᷑ Poſtea eadẽ imagina
tio ab anterioꝛi ꝑte capitis ad mediũ trã
ſiens:ipᷣam anie rönalis ſubam ↄtingit.
⁊ excitat diſcretionẽ.intantũ iã purifica

ta ⁊ ſubtilis effecta:vt ipᷣi ſpiritui imme
diate cõiungat᷑:veraciter tamen narut

„

.,

coꝛpoꝛis retinẽs ⁊ ppꝛietatẽ. Que qdeʒ
imaginatio in bꝛutꝭ aĩalibo fantaſticã cel
lam nõ trãſcendit. In rõnalibo aũt puri/

oꝛ fit:⁊ vſq; ad rõnalẽ ⁊ incoꝛpoꝛeã anie

ſubam ↄtingẽdã defert᷑ ⁊ ꝓgreditur.Eſt
itaq; imaginatio ſiłlitudo coꝛꝑis: ꝑ ſen/
ſus quidẽ coꝛpoꝛeos:ex coꝛpoꝝ cõtactu
ↄcepta extrinſecꝰ:atq; ꝑ eoſdẽ ſenſus in/
troꝛſus ad ꝑtẽ purioꝛẽ coꝛpoꝛei ſpũs re
ducta:eiq; impᷣſſa in ſũmo icʒ coꝛꝑal ſpi
ritꝰ: ⁊ in imo rõnalis:coꝛꝑalẽ infoꝛmans
2 rõnalẽ cõtingens. Spũm coꝛpoꝛeum
voco gerem vl poti ignẽ:qͥ pꝛe ſui ſubti
litate videri nõ põt.⁊ coꝛꝑa interiꝰ vege
tando viuificat. Quedã aũt vegetat tin
⁊ nõ ſenſiſicat.ſic arboꝛes herbas ⁊ vni/
uerſa in terra germinãtia. Quedã ſenſifi
cat ⁊ vegetat.ſicut oĩa bꝛuta anĩalia. In
gquibo qᷓdã tm̃ ſenſum hñt ⁊ imaginatio/
nẽ nõ hnñt.Quedã ſenſuʒ ⁊ imaginatiõeʒ
hñt. Cüu itaq; mag ſit ſenſificari q;ᷓ vege
tari tantũ.cõſtat ꝓfecto hanc vim ſubti/
lioꝛẽ eſſe.⁊ vbi magis ſubtilis eſt magis
ſpũs eſt. Oag ſiquidẽ incoꝛpoꝛee natu
reappꝛopinquat cũ imaginationeʒ foꝛ⸗
mat:q; cũ ſenſuʒ pᷣſtat. Nihil eĩ in coꝛꝑe
altiꝰ ł ſpũali nat᷑eviciniꝰ eſſepᷣt qᷓ; id vbi
pꝰ ſenſũ vis imaginãdi cõcipit᷑.qð qdẽ
ĩtãtũ ſublime ẽ: vt qcqͥd ſup illð ẽ aliud
nõ ſit q; ratio.¶ O, totꝰ homo interioꝛ
ania nominatur. Lap. XXXIIII
IHima noĩat᷑ totus hõ interioꝛ:q̃
a vinuificat᷑ regit᷑ ⁊ ↄtinet᷑.lutea il/

IAas maſia humectata ſuccis ne are
ſacta diſſoluat᷑. Dũ g̊ viuificat coꝛpꝰ gia
eſt. dũ vult animꝰ eſt. dũ ſcit mens ẽ. duz

recolit mẽoꝛia eſt.dũ iudicat rõ eſt.dum

ſpirat vlł ↄtemplat᷑ ſpũs eſt.dũ ſentit ſen

ſus eſt. aʒ inde ſenſus anĩa ðꝛ:p his qᷓ

ſentit:vñ ſnĩa nomẽ accepit. Habʒ etiã
coꝛpꝰ qnq; ſenſus:qͥ ex eo dicti ſunt:qꝛ ꝑ

eos ania totuʒ coꝛpꝰ ſubtiliſſime agitat

vigoꝛe ſentiẽdi. Ita aũt hec oĩa adiũcta

ſunt anĩe vt vna res ſr: efficientijs tũ
0

cauſaꝝ diuerſa noĩa aĩa ſoꝛtita eſt. In eſ
ſentia nãq; eſt ſimplex.in officijs multi/
plex. Memoꝛia etiã mẽs eſt.vñ ⁊ imme/
moꝛes amẽtes dicunt᷑. Oĩm reꝝ theſau/
rus ⁊ cuſtos ẽ mẽoꝛia.nec enarrari pᷣt.tã
grandis eſt eiꝰ ꝑplexitas:⁊ animꝰ ipᷣa eſt

De ſpiritu et anima

Hec aliud ſignifico q;ᷓ aiam cũ mentẽ di
co.ſed ꝓpter aliud aniam et ꝓpter aliud

mentẽ. Hã totũ qð viuit hoĩs aia ẽ. Cũ

aut aĩa in ſe agit ſe.⁊ ex ſe.ꝑ ſe:ſola mens
dici ſolet. Senſus vᷣo ad ſua miniſteria

cõplenda ↄſuetiꝰ ania ðꝛ. Spũm idẽ eẽ
q aiam euãgeliſta ꝓnuũciat dicẽs. Pote/

ſtatẽ habeo ponẽdi aiam meã:⁊ rurſum
ptãtem habeo ſumẽdi eã.De hac q̊ʒ ipa

dñi ania paſſiõis tꝑe mẽoꝛatꝰ euãgeliſta

2 9* 8 7 ——

ita ꝓtulit dicẽs.Et inclinato capite emi

ſit ſpũm. Quid ẽ eniʒ emittere ſpũm:niſi
qð aiam ponere. Sʒz ala dicta eſt p eo q;

viuit. Spũs aũt vł ꝓ ſpiritali natura.x
ꝓ eo ꝙ ſpirat in coꝛꝑe.Itẽ animũ idẽ di/

cimꝰ eſſe qdᷣ aiam:ſʒ aĩa vite: animꝰ ẽ cõ

ſilij. Uñ aiunt phᷣi:⁊ ſine aniovitã mane

re:⁊ ſine mẽte aiam durare:ſicut in amen

tibo. Ad mentẽ enĩ ꝑtinere videt᷑ vt ſciat:
ad animũvt velit Pueri etiã in genitric
vtero ſine ſcia ⁊ volũtate viuũt. ens

aũt vocata ẽ ꝙ emineat in anĩia vłme/

minerit.Quapꝛopt nõ aĩa ſʒ qð excellit
in ania mens vocat᷑ tanq; caput vl ocu/
lus. Vñ ipᷣe hõ ſ̃ᷣm mentẽ imago deiðꝛ.

Mens nãqʒ ex eo dicta eſt ꝙ emineat in

anĩa.pᷣſtãtioꝛ ſiqͥdẽ vis anĩe eſt a q̃ ꝓcedit
intelligẽtia. Rõ eſt ſiq dẽ animi motꝰ vi/
ſum mẽtis acuens:veraq; a falſis diſtin
guens. Redeat & mens ad ſe rõnal ⁊ col
ligat ſe in ſe:vt ſine imaginibo coꝛpoꝛeis
ſeip̃am ⁊ om̃ipotẽtis dei inuiſibilẽ natu
rã ↄſiderare valeat:terrenoꝝ fantaſmatũ
imagineſ:⁊ qͥcqͥid terrenũ cogitationi eiꝰ
occurrerit reſpuat:⁊ talẽ ſe intꝰ querat et
videat qlis eſt ſine iſt.ↄſideret ſe talẽ qliſ
ſub deo ſuꝑ coꝛpꝰ creata eſt. Deinde ſupᷣ
ſemetipᷣam ſurgat:⁊ ſeipam deſerat:atq;

qdãmõ in obliuionẽ ſibi veniat:⁊ ſe ↄtẽ
platiõi ſui creaton hũilit᷑ ⁊ deuote ſubij/
ciat.Cũ eĩ ceꝑit mens ꝑ purã intelligẽti
am ſemetipᷣaʒ excedere:⁊ illã incoꝛpoꝛee
luc claritatẽ tota intueri:⁊ ex his q ĩtrin

ſecus videt quẽdã intime ſuauitatꝭ ſapo

rẽ trahere:⁊ ex eo intelligẽtiã ſuã cõdire:
⁊ in ſapiam vertere.intãtũ in mẽtis ex

ceſſu pax illa q̃ exuperat oẽm ſenſuʒ inue

nitur atq; obtinet᷑:vt fiat ſilentiũ in celo

q̃i hoꝛa dimidia.ita vt ↄtemplãt animꝰ

nila altercãtiũ cogitatõnũ tumultuatõe

eubemmn

Wüet

umaccuſer
conistot
afkeaüntti
Necco dulau
ſuonugu

o l arin

viozieppriol
fiotgütgles

lütnetre

ciditateintr
deideficar⸗

agtgne
.Etüön

mirabili?en

ſſtatq; indiun

ſinoleriletl
onediuticlt. n
ſataetebſo
Waceozu
hchüinn
igt
mdiseid
lainfeno⸗
; diniloe
het ſpüoa
lit Abinin
nenr Abe
gachenrd
dulſormin

lenrürſenimnt

ſhüͤetſubtie
inegteſablin
iſfanak,
Inir ans
ſblmmtaaſi⸗
tefinis hi⸗
loſnngoffil
clinetibi
ſäfaturan
mmaifinſai
icr ine⸗
urbktaſp
Crcſipie
llgrie
Aticoeen
ni Pwane

döimaänn⸗
amang oinii
eViuirbeistii
terlepſeſcng
foadſun nnie

na5: Spiie

Pmuciat diciz i

Aaammeinen

emeeat'in

Dincinnmagtn
aninenhüngi

Siudinch
tyo Hinnumet

aniii
unie mmii
ttucaniovciun

bummeſcurinanen

mnere nerean

rerinit. Oens
atinaria Nawe⸗

driaß ddered

innch kdotton
nmoiimngodis
odiccktganie

icemmininan.
SA vNn

ms l iilil
pntnl
5Mumiibliͦnun
n⸗ nuſtann
iücogtndnl
mikend cnene,
larſennid

unck Deineiß
ſiön DCNNEAhn

zſbirenase! ſ
li Muuiti⸗
rtinnohane
neiuninn
criſn Gar
ztͤinb mierb⸗

itſlmmünh
. mpli n
Gninmuuni

(Fo.

um accuſet.ſʒ intra trãquillitatẽ ↄtẽpla/
tionis totꝰcolligit᷑:intromittit᷑ in q̃ndaʒ

affectũ młtũ inuſitatũ introꝛſus ad qua

neſcio dulcedinẽ:q̃ ſi ſemꝑ ſic ſentiret p/
fecto magna felicitas eſſ. et. Nil ſenſuali/
tas.nil agit imaginatio:ſʒ omĩs inferioꝛ

vis aĩe ꝓpꝛio interiʒ viduat᷑ officio. Pu

rioꝛ aũt aĩe ꝑs in illud intime qͥ etꝭ ſecre/

tũ:⁊ ſũme trãquillitatꝭ archanũ.felici io

cũditate introducit᷑. Uiuꝰ qͥdẽ eſt ſermo

dei ⁊ efficax ⁊ penetrabilioꝛ oĩ gladio an
cipiti:ꝑtingẽs vſq; ad diuiſionẽ aĩe ⁊ ſpi
ritꝰ. Et iõ nihil in creatur hac diuiſiõe
mirabiliꝰcernit᷑:vbi id qð eſſentialrvnũ
eſt atq; indiuiduũ.in ſeipᷣm ſcindit᷑:⁊ qd
ſimplex ĩ ſe ⁊ ſine ꝑtib ↄſtat q̃i qdã ꝑtiti
one diuidit᷑. Neq; eĩ in hoĩe vno alia eſ/

ſentia eſt eiꝰ ſpũs.alia ẽ eiꝰ ania:ſʒ ꝓꝛſus
vna eadẽq; nature ſimpliò ſuba.Nõ enĩ

in h̊ gemino vocabulo gemiĩa ſuba intel/

ligit᷑. Sʒ cũ ad diſtinctionẽ ponit᷑ gemi

na vis eiuſdẽ eẽntie.vna ſupꝑioꝛ ꝑ ſpm.a/

lia inferioꝛ ꝑ aĩam deſignat᷑. In hac ita⸗
q; diuiſiõe aĩa ⁊ qð anĩale ẽ in imo rema
net.ſpũs aũt ⁊ qð ſpũale eſt ad ſũma euo
lat.Ab infimis diuidit᷑ vt ad ſũma ſubli
metur.Ab aĩa ſcindit᷑ vt dño vniat᷑:qm̃
q̃ adheret deo vnꝰ ſpũs eſt cũ illo. Yelix

diuiſio ⁊ mirabił ſeꝑatio:vbi qð coꝛpu⸗
lentũ ⁊ fetulentũ eſt: deoꝛſuʒ remanet.qð
ſpũale ⁊ ſubtile ẽ vſq; ad ſpeculatiõeʒ di
uine glłie ſublimat᷑: ⁊ in eandẽ imagineʒ

trãſfoꝛmat᷑. Pars inferioꝛ cõponit᷑ ad ſũ
mã pacẽ ⁊ tranqllitatẽ. Pars aũt ſuꝑioꝛ

ſublimat᷑ ad ſũmã głaʒ ⁊ iocũditatẽ. Li

cet enĩ mẽs hũana nõ ſit eiꝰnate cuiꝰẽ de

us.imago tñ illiꝰ nature q̃ natura nulla
melioꝛ eſt ibi qᷓrẽda ⁊ inueniẽda eſt in no

bis.q̃ natura nr̃a nihil hʒ meliꝰ:ſed pᷣus

mens ipᷣa in ſeipᷣa oſiderãda eſt: ⁊ in ea re
periẽda eſt imago ei mhen⸗ igit᷑ qñ co
gitatiõe ſe cõſpicit intelli
ſcit.qñ ↄtẽplatiõe ad deũ aſcẽditvt eũ in

git ſe ⁊ recogno

telligat ⁊ diligat:imago dei dicẽda eſt.co
gitãdo eterna vir eſt.ſiẽ dicit apłs. Vir
nõ dʒz velare caput ſuũ:cuʒ ſit imago dei
⁊ glia.i.qnto mag ſe extenderit in id qð
eternũ eſt.tãto mag inde foꝛmat᷑ ad ima

himõe ſicut
ſancte trinitat ⁊ oꝑe diuie maieſtatis ſit

qꝙʒ; totꝰ eſt oĩa viuiſicãs
nans: ſicut apłs ait. Oð in eo viuimus:

turbetur. nil olno inneniẽs qð vel ꝑ deſi

be uenie gi nẽ dei: lõ nõ eſt cohibenda vt indeſe
deriũ petat vł ꝑ faſtidiũ arguat: vł ꝑ odi

ↄtineat ac temꝑet. Onñ vero ea agit vl co
gitat q̃ ſunt tgalia młr appellat᷑:⁊ tũc nõ
eſt dicenda imago dei.⁊ ꝓpterea dʒ vela
re caput ſuũ ne nimiuʒ ſit eiꝰ pgreſſio ad
inferioꝛa.ne cũ licita agit illicita cõcupi
ſcat. ¶ De dignitate hüane ↄditiõis.
N(Kapitulũ. XXXNVNy.
Enta dignitas hũane ↄditiõis
eſſe cognoſcit᷑:vt nõ ſolũ iubentꝭ
ſicut alia ſex dieꝝ oꝑa.ſed cõſilio

creatꝰ hõ:vt ex pme cõditõis honoꝛe in

telligeret qntu deberet ſuo ↄditoꝛi:dum
tantũ in ↄditõe mox dignitatꝭ puilegiũ
pſtitit ei cõditoꝛ.⁊ tãto ampliꝰ cõditoꝛẽ

diligeret:q̃nto mirabiliꝰ ab eo ſe cõditũ
intelligeret. Nec ob h̊ ſolũ qͥdẽ q; ad ↄſi/

liũ ſcte trinitat ſic excellenta ↄditoꝛe cõ
itꝰ eſt:ſʒ etiã ꝙ ad imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ

ſuã creatoꝛ oĩm eũ creauit:qð nulli alte/

ri ex creaturis donauit.q̃ imago diligen
tius in interiorꝭ hoĩs nobilitate ẽ ↄſide
randa, aloddeq; ſicuti vs vnus ſpybi

—

a viuiſicãs: mouẽs ⁊ guber

„

mouemur ſcimꝰ.ſic ala in ſuo coꝛꝑevbi

q; tota viget.viuificãs illud:mouens et

gubernãs. Hõ eĩ in maioꝛibo coꝛꝑis ſui
mẽbꝛis maioꝛ eſt:nec in minoꝛibamino::
ſʒ in mĩmis tota eſt ⁊ in maxis tota Sic
infuſa eſt coꝛꝑi:vt nõ ꝑ mẽbꝛoꝝ ptes ꝑti
bus ſit diuiſa. NHã in qlibet loco ꝑs coꝛ/
por ꝑcutit᷑:tota dolʒ. Miro aũt moõvna

eadẽq; viuificatiõe m̃bꝛis pᷣſidẽs:cũ ipa

P naturã nõ ſit diuerſa:p coꝛpus tñ agit

„

diuerſa. Jpᷣa qppe eſt q ꝑ ocłos vidʒ.au

„

dit ꝑ aures:ꝑ nares odoꝛat:ꝑ os guſtat:

ꝑ mẽbꝛa oĩa tãgit:⁊ tãgẽdo leue ab aſi pe

ro diſcemit. ⁊ c ñ ſit diuerſa: p ſenſuſ tñ
opat diuerſa Ex q̃ re intelligit᷑ ꝙ ita eſt
aniĩa ſᷣm ſuũ modũ ĩ coꝛꝑe:ſiẽ de ẽ in ſuo

mũdo.Interiꝰ ſiqͥdẽ ⁊ exteriꝰ:ſuꝑiꝰ ⁊ in
feriꝰ eſt:regẽdo ſuꝑioꝛ:poꝛtando inferi/
oꝛ:replendo interioꝛ:circundãdo exteri/
oꝛ. Sic ẽ intꝰ vt extra ſit.ſiccircũdat vt
penetrʒ:ſic pᷣſidʒ vt poꝛtet:ſic ꝑtat vt pᷣſi
deat.⁊ ſic ðs nec creſcẽtib creaturis cre
ſcit:nec decreſcẽtib decreſcit.ſicaĩa nec
minu mẽbꝛis minuit᷑:nec adauctꝭ auce
2

tur. Hec ẽ imago ſiue ſilitudo oĩpotẽtꝭ

dei quã aĩa hʒ in ſe. Quãdã ec hʒ imagi/

nẽ ſctẽ trinitatꝭ. Pꝛĩio ĩ eo ꝙ ſicut deꝰ Evi

uit ⁊ ſapit.ita aĩa ſᷣm ſt uũ modũ eſt viuit
⁊ ſapit.Eſt qʒ ⁊ alia trinitas in ea: qꝛ ad
imaginẽ ꝑfecte qdẽ ⁊ ſũme trinitat: q̃ eſt
in pre ⁊ fuio ⁊ ſpũſctõ ↄdita eſt. Et licet
vnis ſit aĩa nature.tres tñ ĩ ſe vires hʒ.i.
Itellectũ volũtatẽ⁊ mẽoꝛiã.qð idẽ:licʒ a/⸗
lijs vᷣbis:in euãgelio deſignet᷑:cũ ðꝛ. Di

liges dñz deü tuũ ex toto coꝛde tuo:⁊ ex

tota aĩa tua:⁊ ex tota mẽte tua.i.ex toto
intellectu tuo:⁊ ex tota volũtate tua ⁊ ex
tota mẽoꝛia tua. Nã ſic ex pf̃e generat᷑ fi
liꝰ:⁊ ex pf̃e filioq; pcedit ſpũſſctũſ.ita ex
intellectu generat᷑ volũtas:⁊ ex his ãbo/
bus ꝓcedit mẽoꝛia.ſic facile a q̃tibʒ ſapi/⸗
ente pᷣt intelligi. Nec eĩ aĩa ꝑfecta pᷣt eẽ ſi
ne his trib: nec hoꝝ triũ aliqð ſine alijs

duob⸗ nrege ↄſtat:q̃ntũ ad ſuã ꝑtinʒ ha

bitudinẽ. Et ſicut de pr vs filiꝰ ðs ſpũſ
ſctũs:nõ tñ tres dij ſʒ vnꝰ ðs ⁊ tres ꝑſo/⸗

ne.ita aĩa intellectꝰ:aĩa volũtas:aia me/
moꝛia.nõ tñ tres aĩe in vno coꝛpe: ſʒ aia

vna ⁊ tres vires.Atq; in his trib dĩnaʒ

imaginẽ gerit mirabiłr in ſua natura nf

hõ interioꝛ:⁊ ex his qi excellẽtioꝛibo aĩe

virib iubemur diligereditoꝛẽ. vt inqn
tũ intelligit᷑ diligat᷑:⁊ inantũ diligit᷑ ſo ĩ⸗

mẽoꝛia hẽat᷑ Hec ſolũ ſufficit de eo intel

lectꝰ:niſi fiatĩ amoꝛe eiꝰ volũtaſ. mmo
nec hec duo ſufficiũt:niſi mẽoꝛia addat᷑.
ſp in mẽte intelligẽt ⁊ diligẽt; maneat
des. vt ſiẽnilm pᷣt eſſe momẽtũ q̊ hõ non

fruat᷑ dei bonitate ⁊ mia.ita niim ſit mo

mmBaentü q̃ pñte nõ hẽat eũ ĩ mẽoꝛia. Et iõ

iuſte viðꝛ mihi dictũ interioꝛẽ hoĩem eẽ
imaginẽ dei. Nũc vo deſ⸗ ilitudie aliq̃ di
camꝰ. Nã ſicut creatoꝛ q hoĩeʒ ad imagi

nẽ ſuã creauit:eſt charitas:bonꝰ et iuſtꝰ:

patiẽs ⁊ mitꝭ:mũdꝰ ⁊ mificoꝛs:et cetera

ſctãꝝ vᷣtutuz inſignia qᷓ de eo legunt᷑.ita
hõ creat) eſt vt charitatẽ hr̃et:vt bonus
eſſet ⁊ iuſtꝰ:patiens atq; mit:ms ⁊ mi/

ſericoꝛs. Quas vᷣtutes qnto s ple in ſe/
ipᷣo hʒ:tãto ꝓpioꝛ eſt ðᷣo:⁊ maioꝛẽ ſui crxe

atori gerit ſiłitudinẽ. Si vᷣo qð abſit ali
às ꝑ deuia vitioꝝ⁊ diuerticła maloꝝ ab
hac nobiliſſima ſui ↄditorꝭ ſiłitudine de
gener oberrat:tũc fiet deeo qð ſcriptũ ẽ.

De ſpiritu et anima

Hõ cũ ĩ honoꝛe eẽt nõ itellexit 1c. Oniſ
maioꝛ honoꝛ potuit eẽ hoĩ q; ꝙ ad ſilitu

dinẽ ſui ↄditorꝭ ↄderet᷑:⁊ eiſdẽ veſtimẽtiſ
vᷣtutũ oꝛnaret᷑ qᷣo ⁊ cõditoꝛ.de q̊ legitur
Dus reguit decoꝛẽ indu tꝰ ẽ.i.oĩm virtu
tũ ſplẽdoꝛe ⁊ totiꝰ bõitatꝭ decoꝛe oꝛnatꝰ

eſt. Ul að mar hoĩ pᷣt eſſe dedecꝰ aut in
felicioꝛ miſeria q; vt hac ſiłitudinis gtia
ſui ↄditor amiſſa:ad infoꝛiẽ ⁊ irrõnabi

lẽ bꝛutoꝝ iumẽtoꝝ ſiłitudinẽ dilabatur
Quapꝛopr qͥ ſq; diligẽtiꝰ attẽdat pꝛime

cõditiõis ſue excellentiã:⁊ venerãdã ſctẽ

trinitatꝭ in ſeipo imaginẽ agnoſcat.ho/

noꝛẽq; diuĩe ſilłitudis ad qᷣm creatꝰ no
bilitate moꝝ:exercitatõe vᷣtutũ:⁊ digni

tate meritoꝝ hf̃e cõcedat.vt qñ appebit

q̃lis ſit:tũc ſilis ei apꝑeat qͥ mirabilłr eũ

ad ſilłitudinẽ ſuã in pᷣmo hoĩe condidit.

uirabiliuſq; ĩſcᷣo.i.in ſeipo refoꝛmauit
e cõuenientia int᷑ deũ ⁊ animg.

Capitulum.XXXVI. .

q ſeipᷣa viuẽs:ꝙ nõ tm̃ viuẽs ſʒ etiã viui

ficans:ſicut ⁊ ille hec oĩa ẽ. Diſpar qm̃ il
le creatoꝛ eſt:⁊ iſta creatura. Niſi enĩ iſta

ab illo creata nõ eſſet: ⁊ niſi ab illo viui/

ficata:nõ viueret. Uiuit aĩla naturgli vi
an⸗ t. Sʒz tal vita
moꝛs potiꝰ eſt q; vita. Om̃ moꝛs pctõꝝ?·

ta eẽ ſi ſpũali vita nõ viuat.

peſſima. Aia dẽ qᷓ m carnẽ viuit. viueſ
moꝛtua ẽ.⁊ iõ bonũ erat illi nõ viuere q;
ſic viuere. Uita aĩe viuẽs qdẽ: ſʒ nõ ali/

undeq;ᷓ ſeip̃a.⁊ ob hᷣ ñ tã viuẽs q; vita ẽ
Inge ðẽ ꝙ infuſa coꝛꝑi viuificat illud.vt

ſit coꝛpꝰ de vite pñtia nõ vita ſʒ viuens.
Ereata eſt aĩa a ðᷣo:vita avita:ſimplexa

ſimplici: ĩmoꝛtal ab ĩmoꝛtali:vt nõ ſit lõ

ge a creatoꝛe ſuo cuia ppꝛopiarevidetur
ſimplicitate eẽntie ⁊ ꝑpetuitate vite. Li
cet eĩ ſpũałr nõ viuat:iĩmoꝛtalr tñ ncceẽ

vt viuat. Creata eſt aia maga magno:e

cta a recto.eo mas q̃ͥ capax eternoꝝ:eo re
cta q̊ appetẽſſupꝑnoꝝ.eo btã qͥ deo vnita
Aia nãq; quaʒ ði pietas reſpicit:hũili/

tas ſubijcit: pñia requcit:iuſticia ðducit
obediẽtia ↄducit. ꝑſeuerantia perducit:

Agna ↄueniẽtia eſt int deũ ⁊ ani
mã. Deꝰ nãqʒ vita eſt. ſpũͦs eſt. ſa
pientia eſt amoꝛ. Uita etiã ala ẽ.ſpũs
eſt in q̊ ſpũ ſapia eſt ⁊ amoꝛ. Uita ðs eſt.
vita ⁊ aĩa eſt. ſilis ⁊ diſpar. Silis ꝙvita

deuotoint
norli 1
reclden
fecnbyimo⸗
Aſtamorero
in krinn
iipkdeſtin
Ainataſinio
hldakrbit
ſcnobalis
fſndens eto
hziuregibee
Nanekach
lilcensi
peramoret
ſic'etho
nnſpi/fef
me vocbin
ſin? Ticen
torfadleco
richaſtinn
Wawnhn
Gcopn
piet ſce
(nſunfen
Naognin
dicco. Mer
deñ rge
mniſcyſioe
ulirqnpt
Aiucuiu
Craͤſginefe
Kafftis Cüd
öptiwa
Rcacame
mnifulgrad
Ne Poſ
lhererg⸗
ſgeviet 4
wrſineero⸗
Ulſieſrig

arden

(Co. CI .

iclgite

kboichgſin deuotio introducit: puritas iũgit. chari vmttatẽ moꝝ.ſpõſa chꝛiſti ꝑ dilectõez. tẽ
nncſcincfni nas vnit. Habz ala in ſe amoꝛeʒ qͥ ſo põt plũ ſpſſcti ꝑ ſctificatiõeʒ. ciuitas regis
ditor deiſeen ſtare cũ deo.aut redire ſi mota cũ ſuis af erni ꝑ pacẽ ⁊ 2coꝛdiã ciuiu. Et qꝛ nlla ẽ
dnretainn Eectibo imo defectiboab eo fuerit. Dolꝰ ciuitas abſq; pplło: diſpoſuit t ea adito⸗
n dantan N zmoꝛ ex olb aie affecribo arch ſenſi. ni pplim triplic qd i ſapiẽtes ad ↄſulẽ
tellededee in ́pᷣt aia: ⁊ ſi nõ ex eq̊ͥ ſuo rũdere aucto, qu: milites ad pusndũ:artiſices ad mini
deſlinciug nnl de llimutua rũdere viceʒ:ꝛ ſimin · ſtradu.· Eiues bo ciuitat ſut natales ⁊ i/
nſonmetininn anat qin mioꝛ eꝛtñ ſi ex tora ſe diligat i geniti aie v goꝛes:rac; indigene: qg di/
Wimdinedlteodn hil deeſt vbi totũ ẽ. Renũcis Zcũctꝭ at/ ſtincci ſũt gc:qꝛ alij ſuꝑioꝛes: alij inferi
genb nüinn ſectioõibo alijs: tota incũbat ſoli amoꝛi:el oꝛes: alij medij. Supioꝛes qde ſe ntelle
md fundens ſe totã in amoꝛẽ illiꝰ cui rũdere ctuales ſenſus. medij rõnales: infimi aĩa
mürmtiiſt bzʒ in redibedo amoꝛe. Amat ſiqde deui les. Quox deñtia hec ẽ. ARial ſiue ſenſua
sne vt amet᷑:⁊ cũ amat nõ aliud vult q; ama lis appetit ſenſibilia ſiueviſibilia.Rõna
is inanin ri ſciens ipos amoꝛe btõs q ſe amauerit lis diſcernit? diſcretõis o co aſenaken.
eſni ag Per amoꝛẽ venit ad hoĩes:venit ĩ hoieſ: Intellectual ptrahit ad diuina. Intelle
ün nhfid lſelt“ eſt ho: delicie illi? eſſecũ filijs ho / ctuales igit ſeniꝰ ſt taqᷓ ai eoſiliarij dicẽ
ari nnnli mini. re vo delicie erũt cũ ad eu venie tes ei.Deum time ⁊ mandata eiꝰ obſua.
