eſſet inuẽta vñ ſciret vtrũ ipᷣa eſſet:ſi me

moꝛ eiꝰ nõ eſſet: Oulta memini me ꝑdi

ta q̃ſiſſe atq; inueniſſe. Inð iſtud ſcio:qꝛ

cũ qrerẽ aliqͥd eoꝝ ⁊ diceret᷑ mihi: nũ foꝛ

te hᷣ eſt. nũ foꝛte illud: tamdiu dicebã nõ
eſt: donec id offerret᷑ qd q̃rebã.Cui niſi
memo: eſſem:quicquid eſſet etiaʒ ſi mi/

hiofferretur non inuenirem. quia non
agnoſcerẽ. Et ſemꝑ ita fit. cuʒ aliqd ꝑdi

tũ q̃rimꝰ ⁊ inuenimus. Ueruntñ ſi foꝛte
aliqͥd ab oculł perit.nõ a memoꝛia veluti
coꝛpꝰ quodlibʒ viſibile.tenet᷑ intus ima
go eiꝰ:⁊ q̃rit᷑ donec reddat᷑ aſpectui. QOð

cũ inuentũ fuerit.ex imagine qᷓ int eſt re

„»„

cognoſcit᷑. Nec inueniſſe nos dicimꝰ qð
perierat ſi nõ agnoſcimuſ: nec agnoſcere
poſſumꝰ ſi nõ meminimꝰ Sʒ h̊ perierat
qͥdẽ oculis:mẽoꝛia tenebat᷑ Quid cũ ipᷣa
mẽoꝛia ꝑdit aliqͥd:ſicut fit cuʒ obliuiſci/
mur.⁊ qrimꝰ vt recoꝛdemur:? Ubi tãdeʒ

q̃rimꝰ niſi in ißa mẽoꝛia? Et ibi ſi aliud

ꝓ alio foꝛte offerat᷑ reſpuimus.donec il/
lud occurrat qð q̃rimꝰ.⁊ cuʒ occurrerit:
dicimꝰ.̊ eſt.qð nõ diceremus niſi agno

ſceremꝰ:nec agnoſceremꝰ niſi meminiſſe

mus. Certe & obliti fueramꝰ. En non to

tũ exciderat:ſed ex ꝑte qua tenebat᷑ß ps a /

lia qrebatur: qꝛ ſentiebat ſe memoꝛia nõ
ſimul voluere qð ſimul ſolebat:⁊ q̃ſi de/⸗

truncata ↄſuetudine claudicãſ reddi qd
deerat flagitabat.Tanq; ſi hõ notꝰ ſiue

conſpiciatur oculis ſiue cogitet᷑.⁊ nomẽ
eius obliti re ramꝰ.quicqͥd aliud occur

rerit nõ cõnectitur.qꝛ nõ cnʒ illo cogita
re cõſueuit.ideoq; reſpuitur donec illud

aſſit vbi ſimul aſſuefacta noticia nõ ine/

qualiter acquieſcat.Et vnð adeſt:niſi ex
ipa memoꝛia: Nã ⁊ cũ ab alio cõmoniti

recognoſcimus vndeadeſt.non enĩ qua/
ſi nouũ credimus ſed recoꝛdãtes appꝛo
bamus hoc eſſe qð dictũ eſt. Gi aut pe/

nit aboleatur ex anio: nec admoniti re/

miniſcimur.

niniſcimur. Meq; ei oĩmodo adhuc ob
liti ſumꝰ.qð vł oblitos nos eẽ memimꝰ

Hoc ergo nec amiſſuʒ qᷓrere poterimus

quod oĩno obliti fuerimus.Quomõ et
go te quero dñe? Cũ enĩ te deũ meuʒ qJ⸗
ro.vitã beataʒ qᷓro. Queram te vt viuat
anima mea. Lliuit enĩ coꝛpus meum de
ania mea:⁊ viuit ania mea de te. Quõ er
go q̃ro vitã btãm.qꝛ non eſt mihi.donec

dicã ſat eſt illic vbi oꝑtet vt dicaʒ?⁊ QOQuõ5

eã q̃ro:vtrũ ꝑ recoꝛdationẽ tãq; eã obli/
tus ſim. oblitũq; me eẽ adhuc teneaʒ. an
ꝑ appetitũ diſcẽdi incognitã: ſiue quam
nũq; ſcierim.ſiue quaʒ ſic oblitꝰ fueri vt

me nec oblitũ eẽ memineri: Nõne ipᷣa eſt

btã vita quã oẽs volunt. ⁊ oĩno qͥ nolit
nemo eſt? Ubi nouerũt eã qð ſic volunt
eã: vbi viderũt vt amaret eã: Nimirum
habemꝰ eã neſcio quõ. Et eſt aliꝰ quidã

modus quo quiſq; cũ habʒ eã tũc beatꝰ

eſt. Et ſunt qui ſpe beati ſunt. Inferioꝛe
modo iſti habẽt eã q;ᷓ illi qͥ iam re ipᷣa be
ati ſunt.ſed tñ melioꝛes q; illi qui nec re
nec ſpe beati ſunt.Qui tamẽ etiã ipᷣi niſi
aliquo modo haberæt eã:non ita vellent
beati eſſe. qð eos velle certiſſimũ eſt. Ne
ſcio quõ nouerũt eã.ideoq; hñt eã in ne/

ſcio qua noticia.de qua ſatago vtruʒ in
memoꝛia ſit. Quia ſi ibi eſt iam beati fui

mus aliqñ. Utrũ ſingilatim oẽs.an ĩ il/
lo hoĩe qͥ pꝛimꝰ peccauit in quo ⁊ omes

moꝛtui ſumꝰ.et de quo oẽs cum miſeria

nati ſumꝰ.nõ quero nũc:ſed quero vtrũ
in memoꝛia ſit beata vita. Neq; eni ama
remꝰ eã:niſi noſceremus.Audimus no/

men hoc.⁊ rem iſam om̃es nos appete /

re ſatemur. Mõ eĩ ſono delectamur. NHã

hoc cũ latine audit grecus:nõ delectat:
qꝛ ignoꝛat qd dictũ ſit:nos aũt delecta ,/
mur.ſicut etiaʒ ille ſi grece hoc audierit:

quoniã res ipᷣa nec greca nec latina ẽ:cui

adipiſcende greci latiniqʒ inhiant cetera
rũq; linguarũ homies Nota eſt igit᷑ om
nibus qͥ vna voce ſi interrogari poſſent
vtrũ beati eſſe vellẽt:ſine vlla dubitatio
ne velle rñderẽt. Qð ñ fieret niſi res ipᷣa

cuius hoc nomẽ eſteoꝛum memoꝛia te/
neretàr. Nũquid ita vt meminit cartha

inem qui vidit: Non. lita enim bea/
ta nõ videt᷑ oculis:quia non eſt coꝛpus.
Nũquid ſicut meminimꝰ nũeroſ:Non.
Hos eni q habʒ in noticia: nõ achucd

Aiber X.

rit adipiſei,Clitã vero beatã babem in
noticia:ideoq;ʒ amamꝰ eam. et tũ adhuc

adipiſci eã volumꝰ vt beati ſimꝰ. Nun/

quid ſicut meminimꝰ eloquentiã?: Non.
NDuãauis enĩ et hoc nomĩe audito recoꝛ/
dentur ipᷣam rẽ qͥ etiã nondũ ſunt eloq̃n
tes:multiq; eſſe cupiãt.vnde apparet eã
eſſe in eoꝝ noticia:tamẽ ꝑ coꝛꝑis ſenſus
alios eloquẽtes animaduerterũt.⁊ dele/
ctati ſunt:et hoc eẽ deſiderãt:qua niſi e
interioꝛe noticia non delectarent᷑.neq; h
eſſe vellent niſi delectarentur. Beatam
vero vitaʒ nullo ſenſu coꝛꝑis in alijs ex/
perimur. Nunqͥd ſicut meminimꝰ gau/
diũ: Foꝛtaſſe ita. Nã gaudiũ meũ etiaʒ

triſtis memini.ſicut vitã beatam miſer.

neqʒ vnq; coꝛꝑis ſenſu gaudiũ meuʒz vel

vidi:vel audiui:vł odoꝛatꝰ ſum:vel gu⸗/

ſtaui:vł tetigi:ſed exꝑtus ſum in animo
meo quãdo letatꝰ ſum.⁊ adheſit eius no
ticia memoꝛie mee.vt id reminiſci valeã
aliqñ cũ aſpernatiõe.aliqñ cũ deſiderio
pꝛo earũ rerũ diuerſitate de qͥbus me ga
uiſum eſſe memini.Nã ⁊ de turpiba gau

dio quodã perfuſus ſum:qð nunc recoꝛ

dans deteſtoꝛ atq; execroꝛ: aliqñ de bo/
nis et honeſtis:qð deſiderans recolo:tã
1 ſi foꝛte nõ adſunt:⁊ ideo triſtis gaudiũ
pꝛiſtinũ recolo. Ubi ergo⁊ qñ expertus
ſum vitã meã beatam:vt recoꝛder eam ⁊
amem deſiderez? Nec ego tm̃.aut cum
paucis.ſed beati pꝛoꝛſus om̃es eſſe vo/
lumꝰ.Oð niſi certa noticia noſceremus:
nõ tam certa volũtatevellemus. Sʒ qͥd
eſt hoc? Oõ ſi qratura duobo vtrũ mili/
tare velint:fieri poſſit vt alter eoꝛũ velle
ſe:alter nolle rũdeat. Si autẽ ab eis q̃ra
tur vtruʒz beati eſſe velint. fieri poſſit vt

vterq; ſtatim ſe ſine vlla dubitatione di /

cat optare.nec ob aliud velit ille milita/
re:nec ob aliud iſte nolit: niſi vt btĩ ſint:
Num foꝛte quoniaʒ aliꝰ hinc alius inde
gaudet:ita ſe om̃es beatos eſſevelle cõſo
nant.quẽadmodũ ↄſonarent ſi hoc ĩter/
rogarent᷑ ſe velle gaudere?Atq; ipᷣm gau
dium vitã beatam vocant.Oð ⁊ ſi alius
hinc alius illinc aſſequit᷑: vnũ eſt tamen
quo ꝑuenire omes nitũturvt gaudeant.
DOue quoniã res eſt quã ſe exꝑtum nõ eẽ
nemo poteſt dicere:pꝛopterea reperta in

memoꝛia recognoſcit᷑: quãdo beate vite

nomen auditur. Abſit dñe.abſit a coꝛde
ſerui tui qͥ confitet᷑ tibi: abſit vt quocun
q; gaudio gaudeã:beatũ me putem. Eſt
enĩ gaudiũ qð non datur impijs:ſed eis
q te gratis colũt:quoꝛũ gaudiũ tuipᷣe es
Et ipa eſt beatavita gaudere ad te.de te.

ꝓpter te:ipᷣa eſt ⁊ nõ eſt altera.OQni auteʒ

aliã putant eſſe:aliud ſectant᷑ gaudium:

neq; ipᷣm verũ.Ab aliq tñ imagine gau/
dij volũtas eoꝛũ nõ auertit᷑. Non a cer/
tũ eſt ꝙ om̃es eſſe beati volũt: quoniã qͥ
non de te gaudere volũt que ſolavita be
ata eſt. non vtiq; vitã beataʒ volunt.An
om̃es hoc volũt. Sed quoniã caro con
cupiſcit aduerſus ſpũm:⁊ ſpiritꝰ aduer/

ſus carnem.vt nõ faciãt quod volũt.ca/
dent in id qð valent:eoq; contenti ſunt.

qꝛ illud qð nõ valent:nõ tantũ volũt q̃n
tum ſat eſt vt valeant. Nã quero ab om/
nibus vtrũ malint de veritate qᷓ;ᷓ de falſi
tate gaudere.tam nõ dubitant dicere de
veritate ſe malle.qᷓ; non dubitant dicere
beatos eſſe ſe velle. Beata quippe vita
eſt gaudiuʒ de veritate. Hoc eſt enĩ gau
dium de te qui veritas es: deus illumi/
natio mea.ſalus faciei mee deus meus.
Vanc vitam beatã omnes volũt.hãc vi
tam qᷓ ſola beata eſt om̃es volunt. Gau/
dium de veritate omnes volunt. Mul/

tos expertus ſum qui velint fallere:qui

autem falli:nemineʒ. Ubi ergo nouerũt
hanc vitam beatam.niſi vbi nouerũt eti
am veritatem: Amant enim ⁊ ipᷣaʒ quia

falli nolunt. Et cum amant beatam vitã

qð non eſt aliud q; de veritate gaudium:
vtiq; amant etiam veritateʒ.nec amarẽt

niſi eſſet aliqua noticia eius in memoꝛia

eoꝛum. Cur ergo non de illa gaudent:

Cur non begti ſunt: Ouia ſoꝛtius occu

pantur in alijs que potius eos faciũt mi
ſeros:qᷓ; illud beatos quod tenuiter me/

minerunt.Adhuc enim modicuʒ lumen
eſt in homibus.ambulent ambulent. ne

eos tenebꝛe compꝛehendãt. Cur aũt ve
ritas parit odium:⁊ inimic eis factus ẽ
hõ tuus verũ pꝛedicans:cũ amet᷑ beata
vita ꝗᷓ nõ eſt niſi gaudiũ de veritate:niſi
6 ſic amat᷑ vitas vt q cunq; aliud amãt.

qdð amãt velint eſſe veritatẽ: Et qꝛ fal/

Pptaiſechen

Pmnien

glane Oun
unraniteich

eici es

mnonnlit
biſnizſ
obtlnguid
genleſezüt;

Cmnlireddi

Pntverttu

Ilect venn

dalergoen
Kaz
ritnapndenn
Umennane

Uni rmai

igonomem

glo diaite

henlveri⸗
Nnwtt
lins dad
rawod
tulet dee
meeisde
ſpicesp
emori
Ouulea⸗
ſiununi.
dighanot/
ſalinies
ſconlieni ees
encchanene
inngtresre
Ewicne⸗
heclllchyuen
hipeilati
ſignogznen

(ſchtncgit

Miisiſigct
hindnenin
Miguchri
mung⸗ diio
Dormiheroie
aſntind
Wn henerd
Menie

1„

ii nicnhn
birdiehſtin
debirnan

idenümehnm

S ẽ

4

daarinprg ng

Nori Gugliußee
D
ictirn Innn
umt. nd
Mmnnindgli⸗
emnütgednit
Siibatznni
õ
oſintſhiun
irguos wire

rwg comenn.

r oanci oii
Niovewabo
dermiunrg
bienr dided

on dubaad ean.

Pan dcen
n. Di
Onss:daul
nd nadans

.
1* gütes

üimancid
raintd
nmmNNüN

Neinne.

Ctn N
cuens unmhin

4

umsaiͦtallhi
MM uinerne⸗/
nintodan
bolent phtande.

*

üeſe

CxxXXIIII

Rli nollentnolũt ↄuinci ꝙ falſi ſint Itace

ꝓpt eã rẽ oderũt veritatẽ:quã ꝓveritate
amãt.Amãt eã lucentẽ.oderũt eã redar/

guentẽ.Quia eĩ falli nolũt:et fallere vo/
lunt:amãt eã cũ ſeipᷣam indicat:⁊ oderũt
eã cũ eoſipᷣos indicat. Inõ retribuet eis
vt qͥ ſe ab ea manitſeſtari nolũt:⁊ eos no/

lentes maniteſtet.⁊ eis ipᷣa nõ ſit maniſe/⸗
ſta. Sic ſic etiaʒ ſic animꝰ humanꝰ eẽſic
cecus ⁊ languidꝰ turpis atq; indecẽs la

tere vult: ſe aũt vt lateat aliqͥd non vult.
Cotra illi reddit᷑ vt ipᷣe nõ lateat vᷣitatẽ.
iim aũt veritas lateat. Cũñ etiã ſic dum

miſer eſt.verꝭ mauult gaudere q; falſis.

aeat“ ergo erit:ſi nulla interpellãte mo

leſtia.de ipᷣa ꝑ quã vera ſunt oĩa ſola ve/

riltate gaudebit. Ecce qntũ ſpaciatꝰ ſuʒ
in memoꝛia mea.q̃rens te dñe:⁊ nõ te in
ueni extra eã. Neq; eni aliqd de te inue/
ni qð nõ meminiſſem exq̃ didici te. Naʒ
exquo didici te non ſum oblitꝰ tui. Ubi

enĩ inueni veritatẽ.ibi inueni deũ meuʒz:
ipᷣam veritatẽ quã exq̊ didici nõ ſum ob
litus Itaqʒ exq̊ͥ didici te manes ĩ memo
ria mea:⁊ illic te inuenio cuʒ reminiſcoꝛ
tui et delectoꝛ in te. He ſunt ſctẽ delicie
mee q̃̊s donaſti mihi miſericoꝛdia tua re
ſpiciẽs pauꝑtatẽ meã. Sʒ vbi manes in

memoꝛia mea domie? Ubi illic manes:
ODuale cubile fabꝛicaſti illictibi: Quale
ſanctuariũ edificaſti tibi?: Tu ðdiſti hãc

dignationẽ mẽoꝛie mee vt maneas ĩ ea:

ſed in qᷓ eius ꝑte maneas ſ̊ ↄſidero. Trã
ſcendi enĩ ꝑtes eiꝰ quas hñt ⁊ beſtie cuzʒ

te recoꝛdarer:qꝛ non ibi te inueniebã int
imagines reꝝ coꝛꝑaliũ:⁊ veni ad partes

eðv vbi cõmẽdaui affectiões animi mei.-
nec illic inueni te.Et intraui ad ipᷣiꝰ ani
mi mei ſedẽ que illi eſt ĩ mẽoꝛia mea:qm̃
ſui quoq; meminit animꝰ:nec ibi tu eraſ
qꝛ ſicut nõ es imago coꝛꝑał nec affectio
viuẽtis q̃lis eſt cũ letamur.cõtriſtamur.
cupimꝰ. metuimꝰ. meminimꝰ. obliuiſci/
mur.⁊ quicquid hmõi eſt:ita nec ipᷣe ani

mus es.qꝛ dñs deꝰ animi tu es.Et com

mutant᷑ hec oĩa.tu aũt incõmutabił ma

nes ſuꝑ oĩa:⁊ dignat es habitare in me
moꝛia mea exq̊ te didici. Et qͥd q̃ro q̊ lo
co eius habites.q̃ſi vᷣo loca ibi ſint: Ha
bitas certe ĩ ea qm tui memini exqᷣ te di

re aduerſitat eta coꝛruptiõe leticie.
aguerſitatibo ſecki ſel ⁊ iteꝝ ⁊ tercio:a de
ſigerio ꝓſperita. Et qꝛ ĩa aduerſitas
Ddura eſt: ⁊ ne frangat tolerantiã: nüquid
non temptatio eſt vita bũana ſuꝑ terraz
ſine vllo interſtitio: Et tota ſpes meani

dici:⁊ ĩ ea te inueĩo cũ recoꝛdoꝛ te. Ubi
& te inueni vt diſcerẽ te? Heq; enĩ iã eras
in mẽoꝛia mea:pus q; te diſcerẽ. Ubi er
go inueni te vt diſcereʒ te niſi in te ſupꝛa

me:Et nuſq; locꝰ.⁊ recedimus ⁊ accedi/

mus.⁊ nuſq; locꝰ. Ueritas vbiq; pᷣſides
om̃ibo ↄſulẽtib te.ſimulq; rũdes om̃ib
etiã diuerſa ↄſulẽtib Liquide tu rñdeſ:
ſʒ nõ liqͥde oẽs audiũt.Om̃s vñ volunt
ↄſulũt:ſʒ nõ ſe emp qð volũt audiũt.Op/
timꝰ miniſter tuꝰ eſt qͥ nõ mag intuet᷑ H̊
a te audire qð ipᷣe voluerit:ſʒ potiꝰ ſ̊ vel
le qð a te audierit. Sero te amaui pul/

critudo tã antiqua ⁊ tã noua:ſero teaama

ui.Et ecce int eras⁊ ego foꝛis.⁊ ibi ted
rebã:⁊ in iſta foꝛmoſa q̃ feciſti defoꝛmis
irruebã. Mecũ eras:⁊ tecũ nõ eram. Ea

me tenebãt longe a te:q̃ ſi in te nõ eſſent:

nõ eẽnt. Uocaſti ⁊ clamaſti:⁊ rupiſti ſux

ditatẽ meã.Coꝛuſcaſti ſplenduiſti ⁊ fu/

gaſti cecitatẽ meã. FTFlagraſti ⁊ duxi ſpiri
tũ.⁊ anhelo tibi.Guſtaui ⁊ eſurio ⁊ ſitio
Cetigiſti me.⁊ exarſi in pacẽ tuã.Cũ in
heſero tibi ex omĩ me.nuſq; eritmihi do
loꝛ ⁊ laboꝛ:⁊ viua erit vita mea tota ple/
na te. Nũc aũt qm̃ quẽ tu imples ſuble/

nas eũ:qm̃ tui plenꝰ nõ ſum oneri mihi
ſum. Cõtendũt leticie mee flende cuʒ leoy

tandis meroꝛibo:et ex q̃ ꝑte ſtet victoꝛia

neſcio. Ei mihi dñe miſerere mei. Con)

tendũt meroꝛes mei mali cũ gaudijs bo
nis:⁊ ex q̃ ꝑte ſtet victoꝛia neſcio. Ei mi
hi dñe miſerere mei. Ei mihi. Ecce vul/

nera mea nõ abſcondo. Medicꝰ es:eger

ſum. Miſericoꝛs es:miſer ſuʒ.Nũquid

nõ teptatio ẽ vita humana ſupꝑ terram?:
Nuis velit moleſtias ⁊ difficultates pa

ti? Colerare iubes ea nõ amari. Nẽo qðᷣ
tolerat amat.⁊ ſi tolerare amat QOuãuis

enĩ gaudeat ſe tolerare:mauult tñ nõ eẽ

qð toleret. Pꝛoſpera ĩ aduer deſidero.

aduerſa ĩ ꝓſper timeo.Quis int hec me
diꝰ locꝰ: vbi nõ ſit hũane vite tẽptatio:

Ue ꝓſperitatibo ſeculi ſeł ⁊ ker aclind⸗
e

niſiĩ magna valde miſericoꝛdia tua.Da
gqð iubes:⁊ iube qð vis. Imperas nob

ↄtinentiã.Et cũ ſcirẽ ait q dam qꝛ nemo

põt eſſe ↄtinẽs niſi deꝰ det. ⁊ hocipᷣʒ erat
ſapiẽtie ſcire cuius eſſet hoc donũ . Per
ↄtinẽtiã quippe colligimur redigimur
enĩ te amat qͥ tecũ aliqͥd amat.qð nõ pꝛo
pter te amat.O amoꝛ qͥ ſemꝑ ardes ⁊ nũ
q; extingueris:charitas deꝰ meus accẽ/

de me. Continẽtiã iubes.Da qð iubes.

⁊ iube qð vis Jubes certevt ↄtineã a cõ
cupiſcetia carnis.⁊ cõcupiſcẽtia oculo/
ri. ambiriõe ſeculi. Juſiſti a dcubitu.
de ipo cõiugio meliꝰ⸗

i diſpenſatoꝛ ſacrameti tui fierem. Ss
adhuc viuũt in mẽoꝛia mea: de q̃ multa
locutꝰ ſum.taliũ reꝝ imagineſ.quas ibi

cõſuetudo mea fixit:⁊ occurſant mibi vi
gilanti q deʒ caretes virib:in ſomnis au

tẽ nõ ſolũ vſq; ad delectationẽ.ſʒ etiã vſ⸗
q;ʒ ad conſenſionẽ factũq; ſimillimũ.Et
tantũ valet imaginis illuſio in ania mea

⁊ in carne mea:vt doꝛmieti falſa viſa per
ſuadeãt qð vigilãti vera nõ pũt. Nũqd
tũc ego nõ ſum diñe deꝰ meus?! Et tñ tan
tũ intereſt int meipᷣm ⁊ meipᷣm intra mo

mentũ quo hinc ad ſopoꝛẽ trãſeovł huc
inde retranſeo. Ubi eſt tũc rõ que talib⸗

ſuggeſtionibo reſiſtit vigilans? Et ſi res
ipᷣe ingerant᷑ incõcuſſus maneo. Nũqͥd
clauditur cum oculis?: Nunquid ſopi/
tur cum ſenſibus coꝛꝑis: Et vñ ſepe eti
am in ſomnis reſiſtimꝰ.noſtriq; ꝓpoſiti

memoꝛes atq; ĩ eo caſtiſſime ꝑmanætes.
nullũ talib üllecebꝛis adhibemus aſſen/
ſum: Et tamẽ tantũ intereſt. vt cũ aliter

cccidit. euigilãtes ad ↄſcientie requiẽ re

deamus:ipᷣaq; diſtantia reꝑiamꝰ nos nõ
feciſſe. qd tamẽ in nob quoquo modo fa
ctũ eſſe doleamꝰ. Nunquid nõ potes eſt
manus tua deꝰ omipotẽs ſanare omneſ

langnoꝛes aĩe mee:atq; abũdãtioꝛe gra/

tia tua laſciuos motꝰ etiam mei ſopoꝛis
extinguere: Kugebis dñe mag magiſq;
in me munera tua:vt ania mea ſequatur
me ad te ↄcupiſcẽtie viſco expedita:vtñ
ſit rebellis ſibi:atq; vt in ſomnis etiã nõ
ſolũ nõ ꝑpetret iſtas coꝛruptelarũ turpi

1 de ipo cõiugio meli aliqd q; cõceſſiſti
monuiſti.Et qm̃ dediſti factũ eſt.⁊ ante

tudines ꝑ imagines aniales vſq; ad car
ſhi ntigt qutge. Hiaz vt
nihil tale vel tantulũ libeat qntuluʒ poei

nis fluxũ.ſed ne ↄſentiat quidẽ.

ſit nutu cohiberi etiã in caſto doꝛmietis
affectu. non tm̃ in hac vita.ſed etiã ĩ hac
etate.nõ magnũ eſt om̃ipotenti.qͥ vales
facere ſupꝛa q; petimus ⁊ intelligimus.
Nunc tñ quid adhuc ſim in hoc genere
mali mei dixi bono dño meo:exultãs cũ
tremoꝛe in eo qð donaſti mihi:⁊ lugens

in eo qdð incõſummat ſum:⁊ ſperans ꝑ/
fecturuʒ te in me mif̃icoꝛdias tuas vſ

ad pacẽ plenariã:quã tecũ habebũt inte
rioꝛa ⁊ exterioꝛa mea.cũ abſoꝛpta fuerit
moꝛs in victoꝛia.Eſt alia malicia diei:q̃

vtinã ſufficiat ei.Reſicimꝰ enĩ quotidia

nas ruinas coꝛꝑis edendo ⁊ bibẽdo.pꝛi
us q; eſcas ⁊ ventrẽ deſtruas.cũ occide⸗

ris indigentiã meam ſatietate mirifica.
coꝛruptibile hoc indueris incoꝛruptiõe

ſempiterna. Nunc auteʒ ſuauis eſt mihi

neceſſitas:⁊ aduerſus iſtã ſuauitateʒ pu

gno ne capiar:⁊ quotidianũ belluʒ gero

in ieiunijs ſepiꝰ in ſeruitutẽ redigẽs coꝛ

pus meũ:⁊ doloꝛes mei voluptate pellũ
tur. Nam fames ⁊ ſitis quidaʒ doloꝛes
ſunt. Urunt.⁊ ſicut febꝛis necãt: niſi ali
mentoꝝ medicina ſuccurrat. Que quo/

niã pᷣſto eſt ex ↄſolatiõe munerũ tuoꝛuʒ:

in qͥ bus nr̃e infirmitati terra ⁊ aqua ⁊ ce
lüũ ſeruiũt:calamitates delicie vocantur
Hoc me docuiſti vt quẽadmodũ medi/
camẽta ſic alimẽta ſumpturus accedam

Sed dũ ad quietẽ ſatietat ex indigẽtie

moleſtia trãſeo:in ipᷣo trãſitu inſidiatur

mihi laquene ↄcupiſcentie. Ipᷣe enĩ trã/

ſitus voluptas eſt. ⁊ nõ eſt aliꝰ q̃ tranſeat
qᷓ; quo trãſire cogit neceſſitas.Et cũ ſa⸗/
lus ſit cauſa edendi ⁊ bibendi:adiũgit ſe
tanq; pediſſequa ꝑiculoſa iocunditas:⁊
plerũq; pꝛeire conatur vt eius cauſa ſiat
quod ſalutis cauſa me facere vel dicovł
volo:nec idẽ modꝰ vtriuſq; eſt. Naʒ qð
ſaluti ſat ẽ: delectatiõi paꝝ ẽ.Et ſepe in
certũ fit vtrũ adhuc neceſſaria coꝛꝑiſ cu

ra ſubſidiũ petat:an voluptaria cupidi/

tatis fallacia miniſterium ſuppetat. Ad
hoc incertũ hilareſcit infelix anima:⁊ in
eo pꝛeparat excuſationis patrocinium.
gaudens nõ apparere àd ſatis ſit mode/

nticiglind
untaſehen
ptaiduhn au
gocoderlcn
recocon

itohlitt.

mnei icaunn
ctrinne Aul
itmno lpo⸗
umtouni
hen roongefu
tius niſitad
erons ete
hin?:a teat
acrem?ate
ialzebꝛiobo⸗
andecaret
Dunihftritaen
peraſcgriſüxrn
lent rmnq;aqe
poitni⸗ oſty
Woptatetna
A.Naceo
ſimandaonere
ötnc
dicere Pedn
vecillaerͤn

iil didiciit

gbüdaren⸗
nin poſſune⸗
aßra
s Gimn
tdepolucro t̃
lentus et. ter

pluisfiitani

nſbimen
gairinedin

poſfin

ſeaacpiſe
ue Nudini⸗
leronein
ſapparer⸗e

nnpens fer

Vaſamäca
ulkofinie
mnagtonieſt
imöede
Cncgeron⸗
Cdunon
lteii ſen

.

nidltgſ
fälberinniz,
Wincaſodant
cyitlalcii⸗
oßipniniſ
mmus tintieg
ducſinitien
odnd umlgi
u ſiſrn,

nifintanrt

guitühtcürie⸗

mcisdtfe.

Stibnnimii
Cin gignni
Andor deg

deſtnusih

ſarinnennnia
nensimpaie

Renis ANie

kiſaaricanen
Gridluze

Nw lee⸗

Wade

mm —

MMrnän

Nunmti ne-

nmnsn

4

driüminidinn
ſone Feaitn
öcktirne
unſcn bll

RiminiſdO

Goanalno:?
isl .
ſene eeo
isc hije
nti ktlchen
hrucenhl
rani n
nippen
rminrlt
6 isſiemm

rationivalitudinis:vt obtentn ſalut? ob

umbꝛet negociũ voluptatis. His tem/
ptationibo quotidie conoꝛ reſiſtere:⁊ in/

uoco dexterã tuã ad ſalutẽ meam.⁊ ad te
reero eſtus meos.qꝛ ↄſiliũ mihi de hac

re nondũ ſtat. Audio vocẽ iubentis dei
mei. Nõ grauent᷑ coꝛda vr̃a in crapula ⁊
ebꝛietate.Ebꝛietas longe eſta me:miſe/
reberis ne appꝛopinquet mihi. Crapu/
la autẽ nõnunq; ſurrepit ſᷣuo tuo:miſe/

reben vt longe fiat a me. Nemo eĩ põt eẽ
ↄtinens niſi tu des. Oulta nobᷣ oꝛanti/

us tribuis.et qͥcqͥd boni anteqᷓ; oꝛemꝰ
accipimꝰ:a te accipimꝰ:⁊ vt h̊ poſtea co
gnoſceremꝰ a te accepimꝰ.Ebꝛioſus nũ
q; fui:ſʒ ebꝛioſos a te factos ſobꝛios ego
noui. Ergo a te factũ eſt vt h̊ nõ eſſent qͥ
nunq; fuerũt.a quo factũ eſt vt h̊ͥ nõ ſem
per eſſent qͥ fuerũt.a qͥ etiã factũ eſt vt ſci
rent vtriq; a quo factũ eſt. Kudiui ⁊ aliã
vocẽ tuã. Poſt ↄcupiſcẽtias tuas ñ eas:
⁊ a voluptate tua auertere.Audiui ⁊ illã
ex munere tuo quã multuʒ amaui.Neq;
ſi manducauerimꝰ abundabimꝰ. neq; ſi
nõ manducauerimꝰ deerit nob. Hoc eſt

Ddicere. Hec illa res me copioſum faciet.

nec illa erũnoſum.Audiui⁊ alterã.Ego

enĩ didici in quibus ſum ſufficiẽs eſſe:?-

abũdare noui:⁊ penuriã pati noui.Om
nia poſſum in eo qͥ meↄfoꝛtat. Ecce mi/
les caſtroꝝ celeſtiũ.nõ puluis qð nos ſu
mus. Sʒ memẽto dñe qꝛ puluis ſumꝰ.
⁊ de puluere feciſti hoĩem:⁊ perierat ⁊ i/
uentus eſt. Nec ille in ie potuit.qꝛ idem
puluis fuit:quẽ talia dicentẽ afflatu tue
inſpiratiõis adamaui.Ofm̃ia poſſum in

quit in eodqͥᷣ me ↄfoꝛtat.Confoꝛta me vt
poſſim. Pa qð iubes.⁊ iube qð vis Iſte

ſe accepiſſe ↄfitet᷑.⁊ qð głiat᷑ in dño glo/⸗
riat᷑. Mudiui aliũ rogantem vt accipiat.

Aufer a me inquit ↄcupiſcẽtias vẽtris.

Vñ apparet ſctẽ deꝰ meꝰ te dare.cum fit
qð imperas fieri.Docuiſti me pater bo/
ne.om̃ia mũda mũdis. Sʒ malũ eſſe ho
mini qͥ ꝑ offenſionẽ mãducat:⁊ oẽm crea
turã tuã bonã eſſe:nihilq; abijciẽduʒ qð
cũ grãꝝactiõe ꝑcipit᷑:⁊ quia eſca nos nõ
cõmendat deo:⁊ vt nemo nos iudicet in
cibo aut in potu:⁊ vt qͥ manducat nõ mã
dqucantẽ nõ ſpemnat: ⁊ qͥ nõ mãducat mã

ducantẽ nõ iudicet.Didici hec: grãs ti/

bi:laudes tibi deo meo.mgr̃o meo.pul⸗/

ſatoꝛi auriũ mearum:illuſtratoꝛi coꝛdis
mei. Eripe me ab om̃i temptatiõe. Non
ego immũdiciã obſonij timeo:ſʒ immũ/

diciaʒ cupiditatꝭ. Scio noe ome carnis
gen? qð cibo eſſet vſui mãducare ꝑmiſ/
ſum.heliam cibo carnis refectũ.iohãneʒ

mirabili abſtinẽtia pꝛeditũ.animalib H
eſt locuſtis in eſcã cedẽtibo nõ fuiſſe pol/
lutũ.Et ſcio eſau lenticule ↄcupiſcentia

deceptũ:⁊ dauid ꝓpter aque deſideriũ a
ſeipᷣo repᷣhenſum.⁊ regẽ noſtrũ nõ ð car/

ne ſʒz de pane eſſe temptatũ. Ideoq; ⁊ po
pulus in heremo.nõ qꝛ carnes deſidera

uit.ſed qꝛ eſce deſiderio aduerſus domi
nũ murmurauit:meruit impꝛobari. IJn
bis ergo temptatiõibo poſitꝰ certo quo/
tidie aduerſus ↄcupiſcentiã mãducandi
⁊ bibendi.Non eniʒ eſt qð ſemel pᷣcidere
⁊ vlterius nõ attingere decernã.ſicut de
ↄcubitu potui.taq; freni gutturiſtem
perata relaxatiõe ⁊ ↄſtrictiõe tenẽdi ſũt.
Et quis eſt dñeqͥ nõ rapiat᷑ aliquãtuluʒ
extra metas neceſſitatis? Quiſqͥs eſt ma
gnus eſt:magnificet nomẽ tuũ.Ego aũt
nõ ſum.qꝛ pctõꝛ homo ſum. Sed ⁊ ego
magnifico nomẽ tuũ:⁊ interpellat te pꝛo

peccaꝶ meis qͥ vicit ſeculũ numerãs me

inter infirma mebꝛa coꝛpis ſui: qꝛ ⁊ imꝑ
ſectũ meũ viderũt oculi tui: ⁊ ĩ libꝛo tuo
om̃es ſcribent᷑. De illecebꝛa odoꝝ nõ ſa/

tago nimiſ:cũ abſunt nõ reqro.cum ad/

ſuntnõ reſpuo: paratꝰ etiã eis ſemꝑ care
re. Ita mihi videoꝛ:foꝛſitan falloꝛ. Süũt
eni ⁊ iſte plangẽde tenebꝛe.in qͥbuſmela
tet facultas mea qꝗᷓ in me eſt:vt animꝰ me
us de viribo ſuis ipe ſe interrogãs nõ fa/

—

cile ſibi credendũ exiſtimet:qꝛ ⁊ qʒ ineſt
plerũq; occultũ eſt.niſi experiẽtia mani/

feſtet. Et nemo ſecurꝰ eſſe debz in iſta vi
ta qᷓ tota temptatio nomĩat᷑: vt qͥ fieri po
tuit ex deterioꝛe melioꝛ:ñ fiat etiã ex me⸗
lioꝛe ðᷣterioꝛ. VUna ſpeſ.vna fiducia.vna
firma pꝛomiſſio miſericoꝛdia tua. olis
ptates auriũ tenacius me implicauerãt

⁊ ſubiugauerant:ſed reſoluiſti æ liberaſti

me. Nuũc in ſonis quos animãt eioquia
tua.cũ ſuaui et artiſicioſa voce cantant᷑
fateoꝛ aliquãtulũ acquieſco:nõ quidem

vt hereã.ſed vt furgã cũ volo.Attamen
cũ ipᷣis ſententijs quibo viuũt vt admit/
tant᷑ ad me q̃runt in coꝛde meo nõnulliꝰ
dignitatis locũ:⁊ vix eis pᷣbeo ↄgruen/
tẽ.Aliquando enĩ amplius mihi videoꝛ
hHonoꝛis eis tribuere q; decet. dum ipᷣis
ſanct dictis religioſiꝰ et ardentiꝰ ſentio
moueri anios noſtros in flãma pietatis
cũ ita cantant᷑.q; ſi nõ ita cãtarent᷑:⁊ om
nes affectus ſpũs noſtri ꝓ ſuaui diuerſi

tate habere ꝓpꝛios modos in voce atq

cantu.quoꝛũ neſcio qua occulta familia

ritate excitentur. Sed delectatio carniſ

mee cui mentẽ eneruãdã nõ opoꝛtet da/
ri.ſepe me fallit:dum rationeʒ ſenſus nõ
ita comitat᷑ vt patiẽter ſit poſterioꝛ: ſed
tantũ qꝛ ꝓpter illã meruit admitti.etiaʒ
precurrere ac ducere conatur. Ita in hiſ
pecco nõ ſentiens.ſed poſtea ſentio.Ali
qũ autẽ hãc ipᷣam fallaciã immoderatiꝰ
cauẽs erro nimia ſeueritate.ſed valde in
terdũ.vt melos om̃e cantilenarũ ſuauiũ
quibo dauiticũ pſalteriũ frequẽtatur ab

auribo meis remoueri velim.atq; ipiꝰ ec

cleſie:tutiuſq; mihi videt᷑ qð de alexan/
drino epᷣo athanaſio ſepe mihi dictũ cõ
memini:qui tã modico flexu vocis facie
bat ſonare lectoꝛẽ pſalmi:vt ꝓnuncianti

vicinioꝛ eſſet q; canenti. Ueruntamẽ cũ

reminiſcoꝛ lachꝛymas meas quas fudi
ad cantꝰ eccłie tue.in pmoꝛdijs recuꝑa/
te fidei mee:⁊ nũc ipᷣo cõmoueoꝛ nõ can⸗
tu ſed rebo que cantant᷑ cũ liquida voceꝛ

ↄueniẽtiſſima modulatiõe cantant᷑:ma/

gnã inſtituti huiꝰ vtilitatẽ rurſus agno
ſco. Ita fluctuo inter ꝑiculũ voluptatis

⁊ experimentũ ſalubꝛitatis:magiſq; ad/

ducoꝛ nõ quidẽ irretractabilẽ ſententiã
ꝓferens cantãdi cõſuetudinẽ appꝛobare

in ecclia. vt ꝑ oblectamẽta auriũ infirmi

oꝛ anim in affectũ pietat aſſurgat. Ta/

men cũ mihi accidit vt me ampliꝰ cantꝰ

q; res que canit᷑ moueat:penalit᷑ me pec

care confiteoꝛ:⁊ tũc mallẽ nõ audire can

tantẽ. Ecce vbi ſum.lete mecũ:et pꝛo
me flete.qui aliqd boni vobiſcũ intꝰ agi
tis vnde ſacta ꝓcedunt. Nã qui nõ agitꝭ
nõ vos hec monent. Tu aüt dñe de me
us exaudi.reſpice⁊ vide ⁊ miſerereet ſa⸗

na me:in cuiꝰoculis mihi queſtio factus

Confeſſionñ Aiber x.

ſum: ⁊ ipᷣe eſt languoꝛ meꝰ. Reſtat volu/
ptas oculoꝛũ iſtoꝛũ carnis mee:de q̃ lo/

quar. cõfeſſiones quas audiẽt aures tẽ

pli tui.aures fraterne ac pie:vt cõcluda/
mus temptatiões cõcupiſcentie carmis.
que me adhuc pulſant ingemiſcentem.⁊
habitaculũ meuũ qð de celo eſt ſuꝑindui
cupientẽ. Pulcras foꝛmas ⁊ varias.ni/
tidos ⁊ amenos coloꝛes amãt oculi.Nõ
teneant hec animã meã:teneat eã deꝰ qui
hec fecit. Bona quidẽ valde: ſed ipſe eſt
bonũ meũ.non hec.Et tangũt me vigi/
lantẽ totis diebo:nec requies ab eis dat

mihi.ſicut dat᷑ a vocibo canoꝛis aliquã⸗

do ab om̃ib in ſilentio. Jpᷣa enim regina

coloꝛũ lux iſta ꝑfundens cũcta que cerni
mus.vbiubi ꝑ diẽ fuero młtimodo a la/
pſu blandit᷑ mihi aliud agenti.⁊ eam nõ
aduertenti. Inſinuat autẽ ſe ita vehemẽ

ter. vt ſi repente ſubtrahat᷑ cuʒ deſiderio
reqͥ ratur.⁊ ſi diu abſit ↄtriſtat animum.
O lux quã videbat tobias cum clauſis
iſtis oculis fuliũ docebat vite viã.⁊ eipᷣ/
ibat pede charitatꝭ nuſq; errãs:aut quã
videbat yſaac pꝛegrauatis ⁊ operiʒ ſene/
ctute carneis luminib:cũ filioſ nõ agno

ſcendo benedicere:ſed benedicẽdo agno

ſcere meruit:aut quã videbat iacob cum
⁊ ipᷣe pꝛegrãdi etate captꝰoculis.in filijs
pꝛeſignata futuri populi genera lumino
ſo coꝛde radiauit:⁊ nepotibus ſuis ex io
ſeph diuexas myſtice manꝰ non ſicut pa
ter eoꝛũ foꝛis coꝛrigebat:ſed ſicut ipᷣe in
tus diſcernebat impoſuit. Ipſa eſt lux.
vna eſt. ⁊ alia nõ eſt:⁊ vnũ omes qͥ vidẽt
2 amant eã. At iſta coꝛpalis de qua loq̃
bar.illecebꝛoſa ac ꝑiculoſa dulcedĩe con

dit vitã ſeculi cecis amatoꝛib. Qui aũt

7 de ipᷣa laudare te noꝛunt deus creatoꝛ

omniũ.aſſumũt eã in hymno tuo:nõ aſ/

ſumunt᷑ ab ea in ſomno ſuo.Sic eſſe cu⸗/
pio. Reſiſto ſeductionibo oculoꝛũ ne im/
plicent᷑ pedes mei q bus ingredioꝛ viam

tuã. ? erigo ad te inuiſibiles ocłos:vt tu

euellas de laqueo pedes meos. Tu ſub/

inge euellis eos:nam illaqueant᷑. Tu nõᷣ

ceſſaſeuellere:ego aũt crebꝛo hereo ĩ vbi
q; ſparſis inſidijs:qm̃ nõ doꝛmies neq;
doꝛmitabis qͥ cuſtodis iſrael.Quã innu
merabilia varijs artibus et opificijs in

Fathns lcien
mociſiblend
ſich foniens
otq; wodent
le trinccekn
llecthpeul
cüͦt in lnmua
niitsſpen
no to;i ai
ſitlontolauh
Conignloatrn
Itfotiꝛad U
Celgmnias e
Nehcte. e
icrres ſe
Gdrhanood:
Ginonnhie
Ghrloncdfnn
ginnhreiſhn
lnln Chynit

W ii ſto

Szmaligdie⸗
iatucheas
RNe⸗
gligard
gliquädoch
Acceditalig
cius piculo
carnisqin
um e wlavt
ſlix wigib

alnldicg vi
uanl Oeg

ſendicboonin

Alalrch
ogniodinto⸗
porerilnt

hoeninngen

Aſcni iſteni

tigtignutien
ölirten
Küͤen it
ſendftic
RN
lnmnnt
EN

nilggii

X

E. tin
us mlinen
neugenct
pllmnneen
urihemilmn.
XNalock iii
unpg:ih
amiroali
umertizeei
nk et
rgineri⸗
Anhh eis
chanrhtigli⸗
mo Penzn
bcingnen
imomlanocvet⸗
udagennizant
tauteſein whan
nhutaydeſind
aunlananinun.
bosamadds

tede

orisang
Ws dden⸗
Wffiſis
gindinn

arulsnn
inuniat

Unrtulerb
zum niura
ulcſcutiden
6t. Packln
ücnntsdri
nptisdegui
loladalditd
mimmn. Din
õ
pemmune i
ln iſſe /
Hoalinitein
Gingctienum
Plscdcotn
8nms Lſip
ungſ d
cohenin
roonis n
iin Miin

*
3
—————r

veſtibus.calciamentis.vaſis:⁊ huiuſce

modi fabꝛicatiõib:picturis etiã diuer/⸗
ſiſq; figmẽtis.atq; his vſum neceſſariũ
atq; moderatũ ⁊ piã ſignificationeʒ lon/
ge tranſgredientib.addiderũt hoĩes ad
illecebꝛas oculoꝝ.foꝛas ſequẽtes qð fa⸗
ciũt.intꝰ relinquẽtes a q̊ ſacti ſunt:et ex
terminãtes qð facti ſunt.t ego deꝰ me
us ⁊ decꝰ meũ.etiã hinc tibi dico hym/

nũ.⁊ ſacrifico laudeʒ ſanctificatoꝛi meo:
quoniã pulcra traiecta ꝑ anias in manꝰ

artificioſas:ab i lla pulcritudine veniũt
que ſuꝑ anĩas eſt: cui ſuſpirat anĩa mea
die ac nocte. Sed pulcritudinũ exterio
rũ oꝑatoꝛes ⁊ ſectatoꝛes inde trahũt ap
pꝛobandi modũ:nõ aũt inde trahũtvte/
di modũ.Et ibi eſt.⁊ nõ vident eũ.vt nõ
eant longiꝰ ⁊ foꝛtitudinẽ ſuã ad te cuſto/
diant:nec eã ſpargãt in delicioſas laſſitu
dines. Ego aũt hecloquens atq; diſcer

nens.etiã iſtis pulcris greſſum innecto:

ſz tu euellis dñe:euelliſ tu.qm miſericoꝛ
dia tua añ oculos meos eſt. Hã ego capi
oꝛ miſerabilit᷑: ⁊ tu euellis miſericoꝛdit.

aliqũñ nõ ſentientẽ qꝛ ſuſpenſiꝰ inciderã:
aliquãdo cũ doloꝛeqꝛ iaʒ inbeſerã Huc

accedit alia foꝛma temptatiõis multipli
cius ꝑiculoſa. Pꝛeter enim ↄcupiſcẽtiã
carnis q̃ ineſt in delectatiõe omniũ ſenſu
um ⁊ voluptatũ.cui ſeruiẽtes depereũt
qui longe ſe faciũt a te:ineſt anie ꝑ eoſdẽ
ſenſus coꝛꝑis quedã nõ ſe oblectandi in
carne:ſed exꝑiendi ꝑ carnẽ vana ⁊ curio/
ſa cupiditas.noĩe cognitionis ⁊ ſcientie

palliata. Que quoniã: in appetitu no⸗

ſcendi eſt:oculi aũt ſunt ad cognoſcendũ
in ſenſibo pncipes:cõcupiſcẽtia oculoꝛũ

eloquio diuino appellata eſt. Ad ockos

enĩ ppꝛievidere ꝑtinet. Utimur aũt hoc
verbo etiã in ceteris ſenſibo.cũ eos ad co

gnoſcendũ intendimꝰ. Neq; enĩ dicimꝰ2

audi quid rutilet:aut olfac qᷓ niteat:aut
guſta q; ſplendeat:aut palpa q; fulgeat.
Uigeri enĩ dicunt᷑ hec om̃ia.Dicimꝰau
tẽ nõ ſolum vide qͥd luceat:qð ſoli oculi
ſentire pũt:ſed etiam vide qͥd ſonet.vide
qd oleat.vide qͥd ſapiat.vide qᷓ; durũ ſit
deoq; general experiẽtia ſenſuũ cõcu/⸗

piſcentia ſicut dictuʒ eſt ocloꝝ vocat᷑: q
videndi officiũ in ̊ pꝛimatũ oculi tenẽt:

CXXXVI

etiã ceteri ſenſus ſibi de ſilitudine vſur/

pant.cũ aliqͥd cognitiõis exploꝛant.Ex

hoc aũt euidentiꝰ diſcernit᷑.qͥd volupta
tis qͥd curioſitat agat᷑ ꝑ ſenſus.qð volu
ptas pulcra canoꝛa ſuauia ſapida lenia
ſectat᷑. Curioſitas aũt etiã his cõtraria
temptandi cauſa.nõ ad ſubeundã mole-
ſtiam:ſed experiẽdi noſcendiq; libidinẽ.
Quid enĩ voluptatꝭ habʒ videre in lani
ato cadauere qð exhoꝛreas: et tũ ſicubi

iaceat ↄcurrunt vt ↄtriſtent᷑ vt pallaant.

iment etiã ne in ſomnis h videãt:qua
ſi q ſq; eos vigilãtes videre coegerit:aut
pulcritudinis vlla fama ꝑſuaſerit. Ita⁊
in ceteris ſenſibo.q̃ ꝑſequi longuʒ eſt. Et
ex hoc moꝛbo cupiditat in ſpectacuł ex
hibent᷑ queq; miracula. Hinc ad ꝑſcru/

tanda nature ſecreta q̃ pᷣter nos eſt opera

ta ꝓcedit᷑:q̃ ſcire nihil ꝓdeſt:⁊ nihil aliud
qᷓ; ſcire homĩes cupiũt. Hinc etiaʒ ſi qͥd
eodẽ ꝑuerſe ſciẽtie fine ꝑ artes magicas
q̃ritur. Hinc etiã in ipᷣa religione de tẽ/
ptatur.cũ ſigna⁊ ꝓdigia flagitant᷑:nõ ad

gliquã ſalutẽ:ſʒ ad ſolã exꝑientiã deſide/

rata. In hac tã immęeſa ſilua plena inſi/
diarũ ⁊ ꝑiculoꝝ.ecce tam multa pꝛecide
rim ⁊ a meo coꝛde diſpulerim:ſicuti do/
naſti me facere deꝰ ſalutis mee. Attamẽ
qñũ audeo dicere cũ circũquaq; quotidia
nã vitã noſtrã cam młta huiꝰ gener reꝝ
circũſtrepãt.qũ audeo dicere nulla re ta/
li me intentũ fieri ad ſpectanduʒ ⁊ vana
cura capiendũ: Sane me iã theatra non
rapiũt:nec curo noſce tranſitꝰ ſideꝝ: nec
ania mea vnq; rñũſa queſiuit vmbꝛaruʒ:
om̃ia ſacrilega ſacramenta deteſtoꝛ.A te

dñe deꝰ meꝰ cui humilẽ famulatũ ac ſim

plicẽ debeo:q̃ntis mecũ ſuggeſtionũ ma
chinatiõibo agit inimicꝰ vt ſignuʒ aliqð
petam? Sed obſecro te ꝑ regẽ noſtruʒ ⁊
patriã hierlm ſimplicẽ caſtã:vt quemad
modum a me longe eſt iſta ↄſenſio:ita ſit

ſemp longe atq; longiꝰ. Pꝛo ſalute autẽ

cuiuſq; cũ te rogo.aliꝰ multũ differẽs fi
nis ẽ ĩtẽtiõis mee:⁊ te faciẽtẽ qd vis das
mihi ⁊ dabis libent ſeqͥ. Ueruntñ in q;
mult minutiſſimis ⁊ ↄtemptibilib reb⸗
curioſitas quotidie noſtra temptatur:et
qᷓ; ſepe labamur qͥs enumerat: Quotiẽs
narrãtes inania:pꝛimo q̃ſi toleramuſne

¶onfeſſionũ

offendamꝰ infirmos:deinde paulatim li
bent᷑ aduertimꝰ. Canẽ currentẽ poſt le/

poꝛẽ iã nõ ſpecto cũ in circo fit:at vero ĩ⸗

agro ſi caſu tranſeã auertit me foꝛtaſſis
⁊ ab aliqua magna cogitatiõe atq; ad ſe
cõuertit üla venatio.nõ deuiare cogens
coꝛꝑe iumẽti:ſed coꝛdis inclinatiõe.Et
niſi iã mihi demõſtrata infirmitate mea
cito ãmoneas:aut ex ipᷣa viſione per ali/
quã ↄſiderationẽ in te aſſurgere:aut to/
tũ contẽnere atq; trãſire:vanus hebeſco
NDuid cũ me domi ſedentẽ ſtellio muſcaſ
captans:vel aranea retibo ſuis irruentes
implicãs ſepe intẽtũ facit: Num qꝛ ꝑua
ſunt anialia:iõ nõ res eadẽ gerit᷑: Pergo
inde ad laudandũ te creatoꝛẽ mirificuʒ.
atq; oꝛdinatoꝛẽ rerũ oĩm: ſʒ nõ inð eẽ in
tentus incipio Aliud eſt cito ſurgere.ali
ud eſt nõ cadere.Et talibo vita mea ple/
na eſt:⁊ vna ſpes mea magna valde miſe
ricoꝛdia tua.Cũ enĩ in huiuſmõi rebus
ↄceptaculũ fit coꝛ noſtrũ.⁊ poꝛtat copio
ſe vanitatis cateruas:bhinc ⁊ oꝛõnes no/
ſtre ſepe interrũpunt᷑ atq; turbant᷑:⁊ an/
te ↄſpectũ tuũ dum ad aures tuas voce
coꝛdis intendimꝰ: neſcio vnde irruẽtib
nugatoꝛijs cogitatiõibo res tanta pᷣcidit

Nunqͥd etiã h̊ int᷑ ↄtemnẽda deputabi/
mus:aut aliqͥd nos reducet in ſpem niſi
tota miſericoꝛdia tua:qm̃ cepiſti mutare
nos: Et tu ſcis qnta ex ꝑte mutaueris:q
me pꝛimitꝰ ſanas a libidine vindicandi
me:vt ꝓppiciꝰ fias etiã ceteris om̃ibo iniqᷓ
tatibo meis:⁊ ſanes om̃s languoꝛes me
os:⁊ redimas de coꝛruptiõevitã meaʒ:⁊-
coꝛonas me in miſeratõe ⁊ miſericoꝛdia:
⁊ ſaties in bonis deſideriũ meũ:qꝛ com/
pꝛeſſiſti a timoꝛe tuo ſuꝑbiã meã: ⁊ man
