ricoꝛdia pᷣſtatur nihil ſentientibus: An

foꝛte reuocandũ eſt ad opinionem ꝙ in/
fernum fluuiũ inſepulti nõ poterãt trani
meare: Abſit hoca fide chꝛiſtiana.Alio
quin peſſime actũ eſt cum tanta marty⸗

rum multitudine quoꝝ nõ potuerũt coꝛ

poꝛa ſepeliri.⁊ fallacitereis vᷣitas dixit.

nolite timere eos quicoꝛpus occidũt et
poſtea non habent quid faciãt. ſi eis tan
ta mala facere potuerũt quibo impedire/

tur ad loca exoptata tranſire. Sed quia
hoc ſine vlla dubitatione falſiſſimuʒ eſt:
nec aliquid obeſt fidelibo negata eoꝝ coꝛ

poꝛibus ſepultura.nec aliquid ſi exhibe
atur infidelibus ꝓdeſt. Cur ergo illi qui

ſaulem ⁊ filiũ eius ſepelierunt miſericoꝛ
diaʒ feciſſe dicunt᷑.⁊ ex hoca rege pio be
nedicuntur:niſi quia bene afficiunt᷑ coꝛ/
da miſerantiuzʒ:quãdo ea dolent in moꝛ
tuoꝛũ coꝛꝑibus alienis:que illo affectu
quo nemo vnq;ᷓ camem ſuã odio habet
nolunt fieri poſt moꝛtẽ ſuam coꝛꝑibꝰ ſu
is:⁊ qdð ſibi exhiberivolũt quãdo ſenſu
ri nõ ſunt:alijs nõ ſentientibi curãt exhi
bere dũ ipi ſentiũt. Harrant᷑ vifa q̃daz qᷓ
buic diſputationi non negligenda vide

lnife
Peppont
uociq
GSrwbien
Cbilpuln
cen
ſaivait
Clacat
ſreyigchur
Ccoputand
ſhadicer
kinlom

ſcerinenti
npon
hrundont
Cgehregni
honep
Nlijc quoc
Gfiturüe
ſigignore/
lonninſel
Mcare
tenped
gnilelo
gigm
ſantetes
loreali⸗
ſegn
bholena
ſoluein
cs coroi
ligpent
nn Annte
nolqugle⸗
ncnnn
antboſin

ns

rnligan
Sllingene
rguigen
dentdechh
Saſonneni
keranurne,
cngent enn
Corünenbin
ne bnburi
ndätgin nce
AWid)
wormrin dinen
umnnant
Uwemiguinhl
mmgnnien
omollsſen
*“
Auſtoamioi
Wn ſunguzdl
mhumAi1
inn gilulist
ſhninne müci
Ouutndanni
ſonantdrs
ninonme
Aiöorin
ſcechritum
tanau mi
ninre
hait ſustn
guiinhecn⸗
mine Salgu
onefiliſing

Süpnectnee

riigndich
Crmplliu
Mmmnninu
genfountco/
doorinn
gauufn

ſun p
it gun
d Puith

nſioss eur

rli

— =—

antur inſerere queſtionẽ. VFerunt quip/
he moꝛtui nõnulli vlł in ſomnis vel alio
quocũq; modo apparuiſſeviuentibo.at/
ꝙ; vbi eoꝛũ coꝛꝑa iacerent inhumata ne

ſcientibo. locis monſtrat admonuiſſe vt

ſibi ſepultura q̃ defuerat pᷣberetur. Dec

ſ falſa eſſe reſponderimꝰ cõtra quoꝛũdã
ſcripta fideliũ:⁊ cõtra eoꝝ ſenſus qui ta
lia ſibi accidiſſe ↄfirmant impudent ve/

nire videbimur. Se rñũdendũ eſt: non
emoꝛtuos iſta ſentire:

ideo putanduʒ el
qꝛ hec dicere vel indicare vel petere vi⸗/
dent᷑ in ſomnis. Nã ⸗ vinẽtes apparent
ſepe viuentib⸗ doꝛmientibo dũ ſe ipi ne⸗
ſciant apparere.⁊ ab eis qͥ hecſ. omniaue
rint audiunt dicentibo.ꝙ eos in ſomnis
agentes aliqͥd vł loquetes viderint. Si
ergo me põt aliqͥs in ſomnis videre ſibi

aliqͥd quod factũ eſt indicantẽ:vel etiam
qð futurũ eſt pᷣnunciantẽ:cũ id ego pꝛoꝛ
ſus ignoꝛẽ.⁊ oĩno nõ curẽ nõ ſea olũ qͥd üle
ſomniet:ſed vtrũ doꝛmiente me vigilet:
an vigilante mę doꝛmiat:an vno eodẽq;
tempe vigilemꝰ ambo ſ iue doꝛmiamus:
qñ ille ſomniũ viget et in quo me v idet.

quid miruz ſi neſcientes moꝛtui:nec iſta

ſentiẽtes. tamẽ a y iuẽtib vident᷑ in ſom/
nis:⁊ aliquid dicũt.qð euigilantes verũ

eſſe cognoſcant. Angelicis igit᷑ opatiõi/

bus ſieri crediderim.ſiue ꝑmittatur de/

endis coꝛpibus ſuis videant᷑ in omnis.

cũ id penit? neſciãt quoꝝ illa ſunt coꝛpo

ra.Id auteʒ aliqũ vtiliter fit ſiue ad vi /

uoꝛũ qualecũq; ſolatiũ: ad quos tinẽt
illi moꝛtui quoꝝ apparẽt imagines ſom
niantibo:ſiue vt his agmonitiõib gene
ri humano ſepulture cõmẽdet᷑ hũanitas
me licet defunct nõ opituler:culpãda
tamẽ irreligioſitate negligit᷑. Aliqñ aũt
fallacibo ſomnis hi hoĩes ĩ magnos mit
tunt erroꝛes.quos talia pbeti iuſtuʒ eſt:
velut ſi quiſq; videat in ſomnis qð ene/
as vidiſſe apud inferos poetica falſitate
narrat᷑⁊ vt ei cuiuſpiã nõ ſepulti appa /
reat imago ⁊ loquat᷑ qualia fert᷑ illi locu

tus fuiſſe palinurus:⁊ cum euigilauerit

„

ibi coꝛp⸗ eius inueniat vbi iacere inbu /
matu cũ ſomniaret audiuit: admonitus

⁊ rogat yt ſepeliret inuentũ.⁊ qꝛ id ve/

ue iubeat. vt aliqͥq dicere de ſepeli

rũ eſſe cõperit.credat iðo moꝛtuos ſepe
liri: vt eoꝝ anie ad loca tranſe eant vñ in/
ſepultoꝛu aĩias inferna ph iberi lege ſom
niauit. HNoõne ita credens: plurimũ a tra
mite veritat exoꝛbita t: Sic autẽ infir/
mitas hüana ſeſe habʒ: vt quẽ moꝛtuuʒ
in ſomnis quiſq; viderit:ipᷣius aniam ſe
videre arbitret᷑.cũ aũt ſe omniauerit ſimi
liter viuũ.nõ eius aniam neq; coꝛpꝰ:ſed
homis ſilitudinẽ ſi ibi apparuiſſe nõ du /
bitet:q̃ſi nõ poſſint moꝛtuoꝝ hominũ
eodẽ modo neſcientiũ nõ anie ſed ſi ilitu⸗/
dines apparere doꝛmientibo. Dꝛo certo
cũ mediolani eſſ. emꝰ audiuimꝰ:q cũ de
bitũ repeteret᷑ a quodaʒ defuncti patris
cautione pꝛolata:qð filio neſe ciente a pa
tre iam fuerat pꝑſ. olutũ:ↄtriſtari cepit hö
grauiſſime et mirari ꝙ ei patermoꝛiens
nõ dixerit quid deberet: cũ feciſſet etiam
teſtamentũ.Tunc nimis anxio apparu
it igeʒ pater eiꝰ in ſomnis:⁊ vbi eſſet re/
poſitũ ꝙ illa cautio vacuata fuerit indi⸗
cauit. Ouo inuẽto iuuenis atq; möſtra
to:non ſolũ falſi debiti calumniaʒ ppuł
ſauit:ſed etiã recepit paternum cirogra
ph uʒ q pater nõ receꝑat qñ eſt ꝑſoluta
pecunia. Hic itaq; putat᷑ ania hoĩs cu/
rã geſſiſſe ꝓ filio:⁊ ad eũ veniſſe doꝛmien
tem vt docẽs qð ignoꝛabat magna eum
moleſtia liberaret. Seg eodẽ ipo ferme
tꝑe qͥ iq audiuimꝰ.i.nobᷣ apud mediola/
nũ ↄſtitutis.carthaginis rhetoꝛ eulogi
us: q me in eadę arte diſcipulus fuit: ͤ82
cut mihi ipe poſtea qᷓ; in africam remea-
uimꝰ retulit.cũ rhetoꝛicos ciceronis li/
bꝛos diſcipuł ſuis traderet. recẽſens leo-
ctionẽ quaʒ poſtridie fuerat traditurus:
quenda locũ offendit obſcurũ. Quo non
intellecto:vix potuit doꝛmireſe ollicitus
Quag nocte ſomniãti ego illi qð nõ intel
ligebat expoſui.iĩmo non ego:ſed imago
mea neſciente me.⁊ tam longe trans ma

re aliquid aliud ſiue agente: ſiue ſomni⸗/
ante:⁊ nihil de illius cur oĩno curante.
uomodo fiant iſta neſcio. Sed quo/
modolibet fiant: curnõ eodeʒ modo fie
ri edimus: vt in ſomnis quiſq; vident
moꝛtuũ quomodo ſfit vt videat viuũ?⸗
ambobus vtiq; neſcieẽtibus neq; curã/
tibus quis vel vbi vel quando eoꝛum

De aura agenda pꝛo montuis

imagines ſomniet. Similia ſunt autem
ſomnijs:nmõnulla etiã viſa vigilantiuz: q
turbatos habeẽt ſenſuſ: ſicut frenetici: vł
quocũq; furẽtes modo.Hã⁊ ipᷣi loquũ/

tur ſecũ quaſi vere pꝛeſentibo loquant᷑.et

tam cũ abſentibo q;ᷓ pꝛeſentiba quoꝝ ima
gines cernũt.ſiue viuoꝝ ſiue moꝛtuoꝝ.
Ded quẽadmodũ hi quiviuũt ab eis ſe
videri ⁊ cũ eis ſe loqui neſciũt.necq; eniz
re vera ipᷣi aſſunt:aut ipſiſ ermocinãtur:
ſʒ turbati ſenſib⸗ homies:talia viſa ima/
ginaria patiuntur. eo modo et hi qui ex
bac vita migrarũt:ſic affectis homĩbus
vident᷑ quaſi pᷣſentes cũ ſint abſentes:et
vtrũ aliquis eos imaginalit᷑ videat om/
nino neſciẽtes. Huic rei ſimile eſt etiã il⸗/
lud:cũ homĩes altiꝰ q; ſi doꝛmiant ſub/
trahunt᷑ coꝛꝑis ſenſibo: ⁊ occupant tali/
bus viſis. Et his enĩ apparẽt imagines
vinoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ. Sed cũ fuerint ſ enſi
bus redditi.quoſcunq; moꝛtuos vidiſſe
ſe dixerint. vere cũ eis fuiſſe creduntur.
nec attendũt qͥ hec audiũt ſiłr ab eis ab/
ſentiuũ atq; neſcientiũ quoꝛũdã etiã ima
gines viſas eẽ viuoꝝ. Hõ quidã detur

ma curina nomie municipij tulliẽſis qd

hipponi ꝓximũ eſt: curialis pauꝑ.vix il
lius loci duũuir alicius ⁊ ſimpliciter ru
ſticanus:cũ egrotaret ablatis ſenſibo pe/
ne moꝛtuus iacuit aliq̃t diebus.tenuiſ/
ſimus flatꝰ in narib:qui manu admota
vtcunq; ſentiebat᷑:⁊ exiguũ era t vinẽtis
indiciũ illũ ſepeliri vt exanimem nõ ſine
bar Nullos artus mouebat:nulla ſume
bat alimẽta:nihil oculis: nihil vllo alio
ſenſu coꝛꝑis qualibet impacta moleſtia
ſentiebat. Uidebat tamẽ multa velut in
ſomnis:que tandem aliquãdo poſt dies

7„

plunimos quaſi euigilans viſa narrauit

Ac pꝛimũ mox vt aperuit oculos:eat ali
quis ait ad domũ curine fabꝛi ferrarijyt
videat quid ibi agat᷑. Quo cũ itum eſſet
inuentꝰ eſt moꝛtuꝰ eo momento quo iſte

fuerat ſenſibo reddituſ:⁊ pene a moꝛte re

nixerat.Lunc intẽtis qͥ aderant:illũ ex/
hibere iuſſum eſſe: quado ipᷣe dimiſſus ẽ
indicabat.ſeq; illic vñ redierat dixit au/
diſſe:ꝙ nõ curina curialis:ſed curina fa
ber feirarius ad loca illa moꝛtuoꝝ pꝛece

*

ptus fuiſſet adduci. Gnillis ergo viſis

tanq; ſomnijs fuit inter eos defunctos

quos videbat ꝓ meritoꝝ diuerſitate tra
ctari.Agnouit etiã nõnullos quos no⸗/
uerat viuos. Ipᷣos auteʒ vere moꝛtuos
foꝛſitan credidiſſem: ſi nõ inter illa quaſi
ſomnia ſua vidiſſet etiã quoſdaʒ qui nũc
vſq; adhuc viuũt.clericos videlicet ali/
q̊s regiõis ſue:a q̃rũ ibi pꝛeſ bytero au/
diuit:vt apud hypponẽ baptizaretura

me:qð ⁊ factũ eſſe dicebat. Uiderat ita/

q; in illa viſione pꝛeſ byterũ dericos me
ipᷣm nonduʒ:ſ. q; moꝛtuos:in qua poſtea
vidit ⁊ moꝛtuos. Cur nõ etiã illos ſicut
nos vidiſſe credit᷑.vtroſq; ſcilicet abſen
tes atq; neſciẽtes:ac ꝑ hoc nõ ipᷣos:ſʒ ſi
militudines eoꝛũ:ſicut etiã locoꝛũ. Naʒ
⁊ fundũ vidit vbi erat ille cũ clericis pꝛe
ſbyter ⁊ hypponẽ vbi a me ãſi baptiʒa/
tus eſt In abus locis ꝓfecto nõ erat.qñ
illic ſibi eſſe videbat᷑. Naã quid ibi agere

tur eo tꝑe neſciebat.qð ꝓculdubio ſciret

ſi vere ibi eſſet. Uiſa ſunt igit᷑ iſta qᷓ non
pꝛeſtant᷑ in ipis reb vt ſunt: ſed in q buſ

dam reꝝ imaginib⸗ adumbꝛant᷑.Deniq;

poſt multa ꝗᷓ vidit: etia in paradiſuʒ ſe in
troductuʒ eſſe nar auit:dictũq; ſibi eſſe.
cuz inde mitteret᷑ rediturꝰ ad ſuos.vade

baptiʒzare. ſi vis eſſe in illo oco beatoꝛu
Deinde vt a me baptiʒzaret admonituſ:
iam factũ eſſe rñdit. Cui rurſus illeqᷣ cũ
co loquebat᷑.vade inquit vere baptizare

nã illud in viſione vidiſti. Poſt illa con/
ualuit:prexit hypponẽ:paſca iaʒ appꝛo
pinqbat. dedit nomẽ inter alios cõpeten
tes piter cũ plurimis incognitus nob iſe
nec ülle mihi viſionẽ: nec cuiq; cõſeruoꝝ
indicare curauit. Baptizatus eſt. pactis

dieb ſanct remeauit a d ꝓpꝛia. Biennio

vł ampliꝰ tranſacto.ego cuncta hec co⸗

gnoui. Pꝛimo ꝑ quendã meũ eiuſq; ami
um in cõuiuio meo. duʒ quedã talia lo
queremur. Deinde inſtiti ac feci: vt hec
mihi pᷣſens ipᷣe narraret. atteſtantibo ho
neſtis ciuibus ſuiſ: 1 de mirabili ei egri
tudine:vt iacuerit pene moꝛtuus per di
es plurimos:et de iullo alio curina fabꝛo
ferrario quod cõmemoꝛaui ſupius:⁊ de
his oĩbus qᷓ cũ mihi diceret: etiã et tunc
ab illo audiſſe recolebãt atq; firmabant

Ouãobꝛem ſicut vidit baptiſmũ ſunʒ

uif

Umnnd nn
giniborepit
genteſcant⸗
loe mormose
curpop
Ndipalmg
Ibonotmis⸗
iifuntorſu
ettsnoꝛtalil
urlueterre
lchlckmieri
cnthllocul
Pöleriaciu
vcnlioodie⸗
eteſenmnen
Videnuatcloin
eenmmahn
ſcerengueten
Ciriucz Abi
negnacrſcze⸗
neenier
tWceg
Seigſen
füigkagon
iquerüt
Giergor
guononn
lute paſfen⸗
wortuor
Darinnut:
ipaterni
nlrocogno
hecla

wrignoraue
pplusihede
mornivine
cnciozi,
nnos eiofhil
ſiz eyiſetmn
lſitpoſt
Chumahecz
Ehebenang.

1

Pancgin⸗

Ulergo
tlerie
Camganin
Gatdie

n

r s deſnan
dunſun
Gnlllos gogt
Utezzarnone
iöun ue
mügullganin
übiwe
Dorewegan
hr Man
Cbrtricancen
Nncnna er
Mömnilesſat
lin hſe
no hoeigi
Eniieni
tileciderce
iameiſibapte⸗
peabnigi
Hinu biegn
6xncboſne

Untigt nefe

ionr ſchintt
Amdn de⸗

VNN

nn
iur adire
luli n
mimunmnill

meipᷣm ⁊ hipponẽ ⁊ baſilici ⁊ baptiſtei

um.nõ in rebo ipᷣis:ſed in buſdã ſiłitu/⸗

dinibe reꝝ.ita ⁊ alios quoſe dã viuos eiſ /
dem neſcientibo viuis, Cur nõ & ita et il /

los moꝛtuos eiſdẽ neſcientibo moꝛtuis:

cur nõ iſtas oꝑatões angelicas credimꝰ
ꝑ diſpenſationẽ puidentie dei bñ vtenti

⁊ bonis ⁊ malis:Fm inſcrutabilẽ altitu/
dinẽ iudicioꝝ ſuoꝛũ:ſiue inſtruant᷑ hinc

mentes moꝛtaliũ:ſiue fallant᷑:ſiue conſo
lentur: ſiue terreant᷑: ſicut vnicuiq; vel pᷣ

benda eſt miſericoꝛdia vł irrogãda vin/⸗
dicta.ab illo cui miſericoꝛdiã ⁊ iudiciuzʒ

nõ inaniter cãtat eccłia. Ut volet accipi

at quiſq; qð dicam. Si rebo viuẽtibo in/
tereſſent anie moꝛtuoꝝ: ⁊ ipᷣe nos qñ eaſ

videmuſ alloqrent᷑ in ſomnis: vt de aliis
taceam:meipᷣm pia mater nulla nocte de

ſereret:queterra mariq; ſecuta eſt:vt me
cũviuerʒ. Abſit eĩvt facta ſit vita felicio
re crudełvſq;adeo:vt qñ aliqͥd angit coꝛ

meũ:mec triſtem filiũ pſoletur quem dile
xit vnice:quẽ nunq; voluit meſtũ videre

Sed ꝓſecto qð ſacer pſalmꝰ ꝑſonat.ve/
rũ eſt:quoniã pater meꝰ ⁊ mater mea de/
reliquerũt me: dñs auteʒ aſſumpſit me.
Di ergo dereliq̃runt nos patres noſtri:

quomò nir̃is curis et reb interſunt: Si

autẽ parentes nõ interſunt: qui ſunt alij

moꝛtuoꝝ qͥ nouerunt qͥd agamus qdue
patiamur: Eſaias ꝓpheta dicit. Tu es

enĩ pater nr̃:qꝛ abꝛaam neſciuit nos: ⁊ iſ

rael nõ cognouit nos. Si tanti patriar/

che:qͥd erga ppłm ex his ꝓcreatũ agere
tur ignoꝛauerũt:qbus deo credentibus
pplus ipᷣe de illoꝛũ ſtirve ꝓmiſſus ẽ:qũo
moꝛtui viuoꝝ rebus atq; actib cogno/
ſcendis adiuuãdiſq; miſcent᷑: Quõ dici
mus eis fuiſſe conſultũ.qͥ obierũt ante/
q; venirẽt mala qᷓ illoꝝ obitũ conſecuta
ſunt:ſi ⁊ poſt moꝛtẽ ſentiũt quecũq; ĩ vi
te humane calamitate ↄtingũt: An foꝛ/
te nos errando dicimꝰ:et hos putamus
quietos q̊s inqͥeta vita viuoꝝ ſollicitat:
Duid eſt ergo ꝙ pijſſimo regi ioſie ꝓ ma
gno beneficio pmiſit deꝰ ꝙ eſſet añ mo/

riturꝰ:ne videret mala q̃ ventura illi lo/

co et ppło minabatur.que dei vyba ſunt.
Hec dicit dñs de iſrael. Uerba mea qᷣ
audiſti:⁊ veritus es a facie mea cũ audi/

ſti qᷓ locutꝰ ſum de iſto loco
tur in eo vt deſerat᷑.⁊ in maledicto ſitteet
conſcidiſti veſtimẽta tua:⁊ fleuiſti in con
ſpectu meo:⁊ ego audiui dixit dñs deuun

rtqͥ cõmoꝛan

ſabbaoth. Hon ſic. Ecce ego apponã te

ad patres tuos:⁊ apponer cũ pace:⁊ nõö

videbunt oculi tui om̃ia mala qᷓ ego in /

duuco in locuʒ hunc: ⁊ qͥ cõmoꝛant᷑ in oo.
Cerritꝰ iſte de cõminationibo fleuerat ?-.

ſua veſtimeta cõſciderat:⁊ fit omniũ ma
loꝛũ futuroꝛũ de pꝛoperatura moꝛte ſe-
curus:ꝙ ita requieturꝰ eẽt ĩ pace: vt illa
omia nõ videret. Ibi ergo ſunt ſpũs de
functoꝛũ:vbi nõ vident qᷓcunq; agũtur

aut eueniũt in iſta vita hominũ. Quõ er

go vident tumulos ſuos aut coꝛꝑa ſua.
vtrũ abiecta iaceant an ſepulta. Quõ in

terſunt miſerie viuoꝝ:cũ vel ſua iba ma,/
la patiant᷑:ſi talia merita ↄtraxerunt:vel

in pace requieſcãt ſicut huic ipi ꝓmiſſu-
eſt:vbi mala vlla nec patiendo nec cõpa

tiendo ſuſtineant liberati ab om̃ibꝰ ma/

lis que patiẽdo ⁊ cõpatiendo cũ hic vi/
uerent ſuſtinebant: Dixerit aliquiſ. Di
nulla eſt moꝛtuis cura de viuis:quõ ille

diues:qͥ apud inferos toꝛqbatur roga.

bat abꝛaam patrẽ vt mitteret laʒarũ ad
qnq; frẽs ſuos nõduʒ moꝛtuos:⁊ ageret

cuũ eis ne venirẽt ⁊ ipi in eũdẽ toꝛmẽtoꝛũ
locũ: Sʒ nũqͥd qꝛ hᷣ ille diues dixit:iðs
quid frẽs agerent vł qd paterent᷑ in ilo

tpe ſciuit: Ita illi fuit cura de viuis.q;/
uis qͥd agerẽt oĩno neſciret: quemadmo
dũ eſt nob cura de moꝛtuis: q;uis qda/

gant vtiq; neſciamꝰ. NHã ſi nihil de moꝛ

tuis curaremꝰ:nõ vtiq; ꝓ ill deo ſuppli/
caremꝰ. Deniq; abꝛaam nec laʒaruʒ mi/
ſit: et moyſen ac ꝓphetas hic eos hre re/
ſpondit:quos audire deberẽt: vt ad illa

ſupplicia nõ venirẽt. Ubi rurſus occur

rit quõ qͥd hic ageretur abꝛaaʒ pater ne
ſciebat. vbi ſciebat eſſe moyſen et ꝓphe/

tas:id eſt libꝛos eoꝛũ:quibo homĩes obe

diendo toꝛmẽta inferna euitaret: vbi de/
niq;ʒ nouerat diuitẽ illũ in delicijs:pau/
perẽ vero laʒaꝝ in laboꝛib doloꝛibuſq;

virxiſſe. Nã ⁊ illi ait. Memento fili ·
percepiſti bona in vita tua: laʒarus aut
mala. Sciebat ergo hec que vtiq; apud

viuos nõ apud moꝛtuos geſta fuerant.

UVerũ nõ eñ agerent᷑ in viuis:ſʒ eis moꝛ
tuis potuit laʒaro indicãte cognoſcere.
ne falſuz ſit qð ait ꝓpha. Abꝛaam neſci⸗

uit nos. Pꝛoinde fatẽdũ eſt neſcire qͥdez

moꝛtuos qͥd hicagat᷑:ſʒ dũ hic agit᷑. Po
ſtea vo audire ab eis qͥ hinc ad eos moꝛi
endo ꝑgũt. Nõ qͥdẽ oia:ſʒ q̃ ſinunt᷑ indi
care qͥ ſinunt᷑ etiam iſta meminiſſe:⁊ q̃ il/
los quib hec indicant opoꝛtet audire.
Kr ⁊ ab angel qͥ reb q̃ agunt᷑ hic pᷣſto
unt audire aliqͥd moꝛtui: qð vnũquẽq;
illoꝛum audire debere iudicat cui cũcta

De cura agenda pꝛo moꝛtuis

tis. Uerũ iſta dininitus exhibent? longe
aliter q;ᷓ ſeſe habʒ viſitatꝰ oꝛdo ſingulis
creaturaꝑꝝ generibo attributꝰ. Hon eniʒ

q: in vinũ aqua cuʒ voluit dñs repente

duerſa eſt: ideo nõ debemꝰ qͥd aqua vale

ſubiecta ſunt. Niſi enĩ eẽnt angeli qᷣ pnt
intereſſe ⁊ viuoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ locis.nõ di

xiſſet dñs ieſuſ.Cõtigit aũt moꝛi inopẽ

illũ: ⁊ ferri ab angel in ſinũ abꝛae. Nunc

igit᷑ hic nũc ibi eſſe potuerũt.qui hinc il

luc quẽ deꝰ voluit abſtulerũt. Pñt etiaʒ
ſpũͦs moꝛtuoꝝ aliq̃ que h̊ͥ agunt᷑:q̃ neceſ
ſariũ eſt eos noſſe:⁊ q̃ neceſſariuʒ non eſt

cos nõ noſſe nõ ſolũ pᷣterita vł pñtia:ve

rũ etiã futura ſii dei reuelãte ↄgnoſce/
re:ſicut nõ oẽs hoĩes ſʒ ꝓphe duz h vi⸗
uerent cognoſcebãt nec ipᷣi oĩa: ſʒ q̃ illis
elſe reuelanda dei ꝓuidentia iudicabat.
Mitti q́̊ʒ ad viuos aliq̊s ex moꝛtuis:ſi/
cut ecõtrario paulꝰ ex viuis in ꝑadiſum
raptꝰ eſt.diuia ſcriptura teſtat᷑. Nã ſamu
el ꝓpha defüctꝰ viuo ſauli etiã regi futu

ra pᷣdixit:qᷓ;uis nõnulli non ipᷣm fuiſſe

potuiſſet magidq artiba euocari:ſʒ aliquz

ſpüm tã mal opibogruentẽ illius exiſti

ment ſilitudinẽ figuraſſe:cũ liber eccleſi

dit᷑: ⁊ ppt eloquioꝝ nõnullã ſilitudinem
ſalomonis ꝓnũciat᷑:otinet ĩ laude patrũ

ꝙ ſamuel etiã moꝛtuꝰ ꝓphetauerit. Sʒ
ſi huic libꝛo ex hebꝛeoꝝ qꝛ ĩ eo nõ eſt ca
none zdicit᷑:qͥd de moyſe dicturi ſumuſ:.
qͥ certe ⁊ i deuteronomio moꝛtuꝰ:⁊ ĩ eua

gelio cũ helia qͥ moꝛtuꝰ ñ Eelegit appuiſ

ſe viuẽtibo? NHinc et illa ſoluit q̃ſtio:quõ
martyres ippᷣis bificijs qᷓ dant᷑ oꝛãtibus
indicãt ſe intereſſe reba hũanis:ſi neſciũt

moꝛtui qͥd agunt viui. Nõ enĩ ſolis be-

neficioꝛum affectibus: verumetiaʒ ipᷣis

licem cuius inquilinatũ pie diligis cuzʒ
a barbaris nola oppugnaretur audiui/
mus:nõ inceriꝭ rumoꝛibꝰ ſed teſtibꝰ cer⸗/

ſteria vſq; quaq; diffu

at in elementoꝝ oꝛdine ꝓpꝛio ad iſtiꝰ di

uini opis raritatẽ vł potiꝰ ſingularitatẽ
diſcernere. Nec quoniã laʒarꝰ reſurrexit
ideo moꝛtu om̃is qñ vult ſurgit:aut eo
modo exanimꝰ a viuente: quomõ a vigi
lante doꝛmiẽs excitat᷑: Alij itaq; ſũt hu/

manarũ limites rerũ.alia diuinaꝝ ſigna
vᷣtutum.alia ſunt q̃ naturaliter:alia que

mitabiliter fiũt: q;;uis nature de aſſit
vt ſit.⁊ miraculł natura nõ deſit. Nõ igi
tur ideo putandũ eſt viuoꝝ rebo quoſii/

bet intereſſe poſſe defunctos:quoniã qͥ/
buſdã ſanãdis vel adiuuãdis martyres
aſſunt:ſed idᷣo potiꝰ intelligendũ eſt ꝙ ꝑ
dDiuina potentiã martyres viuoꝝ rebus
interſunt:quoniã defuncti ꝑ naturã pꝛo

pꝛiã viuoꝝ reby intereſſe nõ pñt. Quãq;
iſta qſtio vires intelligentie mee vincit⸗

quẽadmodũ opitulent᷑ martyres his q̊ſ

P eos certũ ẽ adiuuari:vtrũ ipi ꝑ ſeipos

alſſint vno tꝑe tam diuerſis locis: ⁊ tan/
ta inter ſe longitudine diſcretis:ſiue vbi

ſunt eoꝝ mẽoꝛie:ſiue pᷣter ſuas mẽoꝛias

vbicunq; adeſſe ſentiunt᷑:an ipᷣis in loco

ſuis meritis ↄgruo ab om̃i moꝛtaliũ cõ
uerſatione remotis:⁊ tñ generaliteroꝛã/

tibus ꝓ indigẽtia ſupplicantũ.ſicut noſ
7 „. Lura ert oramꝰꝓ moꝛtuis:quibo vtiq; nõ pꝛeſen/
agſticꝰ:quẽ ieſus filiꝰ ſirach ſcripſiſſe tra

tamur:nec vbi ſint: vel qͥd agant ſcimꝰ.

deus om̃ipotẽs qͥ eſt vbiq; pᷣſens:nec cõ

cretus nob.nec remotus a nobis:exau//

diens martyrũ Heenev pordngelien mini
a pꝛebeat homini

bus iſta ſolatia:quibo in huiꝰ vite miſe/

rnig iudicat eſſe pꝛebenda:⁊ ſuoꝛuʒ meri/
tfũ martyrum:vbi vult:quãdo vult:quo

modo vult:maximeq; ꝑ eoꝝ memoꝛias:
quoniã hoc nouit expedire nobis ad edi
ficandã ſidem chꝛiſti: p cuius illi confeſ
ſione ſunt paſſi mirabili atq; ineffabili

xcion rumetiaʒ poteſtate ac bonitate cõmẽdet. Res hec
hominũ aſpectibꝰ ↄfeſſoꝛẽ apparuiſſe fe

altioꝛ eſt qᷓ; vt a me poſſit attĩgi:⁊ abſtru

ſioꝛ q; vt a me valeat perſcrutari.et ideo

qͥd hoꝛũ duoꝝ ſit. an vero foꝛtaſſis vtrũ
q; ſit vt aliqũ iſta fiant ꝑ ipᷣam pᷣſentiaʒ

utttun⸗
piennes he
nonguceot
quiee
gt.Non ul
nnennnoi
upickdg
Coniupoxp
iekneun
lenoreſp
opalo⸗
lininci
paihinee
haecktur yn
Mugton,
tglütdbrer
nictdiugea
ſcincaſun⸗
liichennn
.leumaioet
Dbebarqo
ſocerſc
Ner
Secic
tereddid
Amariti
holler
inqt die
rinaß⸗
gllli
bot. Ous
nine dei
igab il
eis copen
bilis di

c(ti mong

entiſſimner

ſpohaeb⸗
lxerqſtio,

hiſeti ſon
Gnnan
Ulnrging
ſgucge
lanſin
vrpp⸗

ummnödelt Hüig

icieſchi

4

eNinate

uimiſsnm
mntliemͤ
umwnluub teht
winengtunrie
ſſenof
digene weſt
Acimann
mnemüßt⸗
mndugſolet
mirdiinatun
itier i uns
Pvoni nontlic⸗
Nni Cnitedi
ote iſonn
Chrtchniſt⸗
edangn,
awdig Neenh
nn
ASrMOANNN.
wiſunuin
buh/ii
mnurr ſliiin
leginltan
nemon

—ss
. 8

martyrum: aliquando ꝑ angelos ſuſci
pientes perſonam martvyrum: diffinire
non audeo:mallem a ſcientibus iſta per
quirere. Neq; enim nemo eſt qui hec ſci
at.non qui ſcire videatur et neſciat.do

na enim dei ſunt.his alia ⁊ illis alia lar/

gient. ſm apim qui dicit. vnicuiq; dari

maniteſtatiõeʒ ſpũs ad vtilitatẽ.Eilij qͥ‚/
dem inqͥt dat᷑ ꝑ ſpũm ſermo ſapiĩe.alij ſer

mo ſcie ᷣm eundẽ ſpirituʒ.alteri auteʒ fi

des in eodẽ ſpũ.Alteri gra curationũ in
vno ſpũ.alij oꝑatiões vtutũ.alij ꝓphe/
tie.alij diiudicatio ſpũuʒ.alij genera lin
guaꝝ.alij interpᷣtatio ſermonu. Oia aũt

hec oꝑatur vnꝰ atq; idẽ ſpũs:diuidẽs ꝓ½

pꝛia vnicuiq; ꝓut vult. Hoꝝ oĩm ſpiri/
taliũ donoꝝ qᷓ cõmẽoꝛauit apłs:cui da⸗
ta eſt diiudicatio ſpũuʒ.ipᷣe ſcit iſta ſicut
ſcienda ſunt.Talẽ fuiſſe credendũ eſt il/

lũ ioßem monachũ:quẽ de belli ciuilis
euẽtu maioꝛ theodoſiꝰ ↄſuluit imꝑatoꝛ.

Habebat qppe etiã ꝓphetiã. Neq; eniʒ

ſingłos ſingula muneꝝ iſtoꝝ: ſʒ etiã plu

ra vnũ hr̃e poſſe nõ ambigo. Johannes-
&iſte cuidã młieri religioſiſſime impatiẽ
ter eũ videre cupieti:atq; vt q̊ impetrarzʒ
ꝑ maritũ ſuuzʒ vehement inſtãtũ: cum ille
nollet:qm̃ id nũq; ꝑmiſerat femis:vade

inqͥt dic vxoꝛi tue. Nidebit me nocte p/

xima:ſʒ in ſomnis.Et factũ ẽ. Monuit
q; illã qcqͥd fidelẽ ↄiugatã moneri oꝑte

bat. Quecũ euigilaſſet:taiĩẽ ſe vidiſſe ho

minẽ dei viro ſuo q̃lẽ ille euʒ nouerat:et
qͥd ab illo audierat indicauit. Qui h̊ ab

eis cõperit retulit mihi.vir grauis ⁊ no
bilis ⁊ digniſſimꝰ credidi.ſed ſi illũ ſan/
ctũ monachũ ipᷣe vidiſſeʒ.qꝛ ſic fert᷑ pati

entiſſime interrogabat᷑:⁊ ſapiẽtiſſime re

ſpondebat:q̃ſiſſem ab eo quod ad iſtã ꝑ
tinet qſtionẽ. vtrũ ipe ad illã feminã ve/

niſſet in ſomnis.i.ſpũs eiꝰ in effigie coꝛ/
porꝭ ſui.ſicut noſipᷣi in effigie coꝛꝑis nr̃i
ſomniamꝰ:an ipᷣo aliud agente:vł ſi doꝛ

miebat aliud ſomniãte:ſiue ꝑ angeluʒz ſi

ue qcunq; alio mõ in mulier ſomniũ ta

lis facta ſit viſio:atq; id futurũ vt ipᷣeꝓ/

mitteret ꝓphetie ſpũ reuelãte pᷣſciuerit.
SDi en ipe interfuerit ſomniãti:mirabi/⸗
li gra vtiq; id potuit nõ natura: ⁊ ði mu
nere nõ ꝓpꝛia facultate. Di autẽ ipᷣo ali

LXXNXX

cupato eũ młxr vidit in ſomnis: pfecto ta
le aliqͥd factũ eſt q̃le illud ẽ qð in actibuſ
apłoꝝ legimꝰ.vbi dñs ieſus lotur ana
nie de ſaulo:et indicat ei ꝙ ſaulus vidit

agd ſe venientẽ ananiaã:cũ h̊ ananias ipſe

neſciret. Quodlibʒ hoꝝ mihi rñderet il
le hõ deuꝛ de martyribo ab illo pgerem
q̃rere:vtrũ ipᷣi aſſint in ſomnis vł q̃cũqʒ

alio mõ videntibo eos in q̃ figura volue

rint.⁊ maxime qũ ab eis ſe toꝛq̃ri demo⸗/

nes in hoĩbus cõſitent᷑. ⁊ rogant eos vt

gelicas ptãtes:in honoꝛẽ cõmẽdationz

q; ſctõꝝ.ad vtilitatẽ hoĩm:illis in ſũma

quiete poſit: ⁊ ad alia longe melioꝛa vi/
ſa vacantibꝰ ſeoꝛſuʒ a nob.oꝛãtibuſq; ꝓ
nobis. Nã mediolani apud ſctõs ꝓtaſi
um ⁊ geruaſiũ martyres expᷣſio nomie ſi
cut defunctoꝝ q̊s eodẽ mõ cõmẽoꝛabãt
adhuc viuũ demones epᷣm ↄfitebantur

ambꝛoſiũ.atq; vt ſibi ꝑceret obſecrabãt
illo aliud agente.atq; G̊ cum ageret᷑ oino
neſciente.Ain foꝛte aliqñ ꝑ ipᷣam pᷣſentiã
martvrũ fiant iſta:aliqñ ꝑ angeloꝝ:⁊vtꝝ

poſſint vel quibo ſignis poſſint a nobis
duo iſta diſcerni:an ea ſentire ac iudica/
re nõ yaleat:niſiqui habeat illud donũ
E dei ſpiritũ diuidentem ꝓpꝛia ꝓut vult

vnicuiq;. Diſſererʒ mihi vt arbitroꝛ hec
omia ſicut vellẽ ipe iohannes: vt aut eo

docente diſcerẽ: ⁊ ea q̃ audireʒ vera ⁊ cer
ta eſſe cognoſcerẽ:aut ego crederem que
neſcireʒ:illo docente q̃ ſciret. O, ſi mihi
foꝛſitã de ſancta ſcriptura reſpõderet:ac

diceret. altioꝛa te ne q̃ſieris:⁊ foꝛtioꝛa te
ne ſcrutauerꝭ:ſed q pꝛecepit tibi dũs illa

cogita ſemꝑ:id etiã gratant᷑ acciꝑeʒ. Nõ

enĩ paruꝰ eſt fructꝰ:ſi aliq̃ obſcura ⁊ icer

ta q cõpꝛehẽdere nõ valemꝰ:clarũ ſalteʒ
certũq; ſit nobis nõ eſſe q̃renda.⁊ quod
vnuſquiſq; vult diſcere:putãs ꝓdeſſe ſi

ſciat: diſcat nõ obeſſe ſi neſciat. Oue cuʒ
ita ſint.nõ exiſtimemꝰ ad moꝛtuos ꝓq/
bus curã gerimꝰ ꝑuenire.niſi ꝙ ꝓ eis ſi/

ue altar ſiue oronũ:ſiue elemoſynarũ ſa

crificijs ſolẽniter ſupplicamꝰ: q́;uis nõ

ꝓ qbus fiunt oib ꝓſint:ſed his tm̃ qui/

bus dũ viuunt cõparant᷑ vt pſint. Sed

q non diſcernimꝰ qui ſint.opoꝛtet ea ꝓ

regeneratis oĩib facere:vt nullꝰ eoꝝ pᷣter
mittat᷑ ad q̊s hec bñficia poſſint ⁊ debe/
nt ꝑuenire.Meliꝰ enĩ ſuꝑerunt iſta eis
qbus nec obſunt nec ꝓſunt:q; eiſ deerũt
Abus ꝓſunt.Diligentius tamẽ facit hec
quiſq; ꝓ neceſſarijs ſuis ꝙ pꝛo illo fiat ſi

militer a ſuis.Coꝛpoꝛi autem humano

quicquid impenditur.non eſt pꝛeſidium
ſalutis: ſed humanitatis officium fᷣm
affectum:quo nemo vnq; carnem ſuam
odio habet. Uñ oꝑtet vt quã põt ꝓ car/
ne ꝓximi curã gerat:cũ ille receſſerit qͥ re
gebat. Et ſi hec faciũt qͥ carnis reſurre/
ctionẽ nõ credũt:q̃nto magis debẽt face
re qui credũt:vt coꝛꝑi moꝛtuo ſed tñ re/
ſurrecturo ⁊ in eternitate mãſuro impen
ſum eiuſmodi officiũ:ſit etiã quodãmo/
do eiuſdẽ fidei teſtimoniũ? O, vero qͥſ/
q; apud mẽoꝛiaʒ martyrũ ſepelit᷑.̊ tãtũ
mihi videt᷑ pdeſſe defuncto:vt cõmẽdãſ

eum etiã martyꝝ patrocinio. affectus ꝓ

illo ſupplicatiõis augeat᷑. Habes ad ea
q̃ a me putaſti eſſe q̃renda:q̃lẽ potui red
dere rñſionẽ meaʒ:ꝗ ſi vltra q ſat eſt ꝓli/
rxa eſt:da veniã.id ei factũ eſt amoꝛe diu
tius loquẽdi tecũ. Hũc g̊libꝝ quemad/
modũ acceꝑit venerabił dilectio tua:pe
to reſcriptis tuis nouerim.quẽ tibi ꝑla/
toꝛ eiꝰ faciet ſine dubio gratioꝛeʒ.frater
ſcʒ ⁊ cõpꝛeſ byter nr cãdidianꝰ: quẽ ꝑ tu
as litteras cognitũ toto coꝛde ſuſcepi:ĩ/⸗
uituſq; dimiſi. Oultũ enĩ nos in chari
tate chꝛiſti ſua pñtia ↄſolatꝰ eſt:⁊ qð fa/
tendũ eſt eiꝰ inſtãtia tibi parui.Naʒ coꝛ

meũ tanta diſtendunt:vt niſi ipᷣo aſſidue

coõmonẽte nõ ſineret obliuiſci: pfecto in/
terrogationi tue mea rũſio defuiſſet.

¶ xplicit Nuguſtinus de cura p moꝛ
tuis agenaaa.

¶ Beatiſſimi aurelij Augnſtini de ve/
ra⁊ ſalſa pñia ad chꝛiſti deuotã.
Rrkſatio. Capitulũ.I.

appetenda gr̃a penitẽ
tie oĩs auctoꝛitas de/
clarat: om̃is bonoꝛuzʒ
vita conat᷑ oñderelan

De vera ⁊ falſa penitentia

guoꝛes enĩ ſanat.lepꝛoſos curat.moꝛtu

os ſuſcitat.vitia fugat.vᷣtutes exoꝛnat.
mentẽ munit ⁊ roboꝛat.omia ſatiat.oia
reintegrat.om̃ia letificat.ſanitatẽ auget

quã ↄſeruat. Claudis greſſuʒ. aridis co
piã.cecis reſtituit viſuʒ.Temꝑat ſuccei
ſus.ↄſtringit impetꝰ.moderat᷑ exceſſus.
Ignoꝛãs ſe ꝑ hanc recognoſcit.q̃rens ſe
P hanc inuenit. Hec eſt qͥ hoĩes ad ange
loſ ducit:⁊ creaturã reddit creatoꝛi Iſta
ouẽ ꝑditã mõſtrauit qrenti: et decimam
dꝛachima obtulit anxianti. Hec diſſipa

toꝛẽ filiũ ad patrẽ reduxit:⁊ vulneratũ a
latronibo cuſtodi curãdũ reſeruauit. In
hac om̃e bonũ inuenit᷑:ꝑ hãc om̃e bonũ

reſeruat᷑: fugat tenebꝛas:inducit lucẽ:ex

coquit oĩa:ipᷣa ignis ↄſumens.Hec oĩa

ꝓuida virago ſenſiſti:q̃ Z̊ tantũ bonũ di

lexiſti. Tix enĩ diligit᷑ qdð oĩno ignoꝛat᷑

Suꝑ ᷓ bonũ innixa foꝛtꝭ eſſe poterꝭ ad

ofia bona. Itaq; volũtatẽ tuã quã ſuꝑ
hoc bono cognoui libent adiuuo:et ſua
uem laboꝛẽ vt rogaſti:ſuꝑ hac re deſide/
rant ſuſcipio:ſperãs dei ꝗdiutoꝛiũ ĩ tuo
merito. Scio enĩ intentiõem tuã nunqᷓ;

fruſtrãdaʒ:ſed in oĩbo q̃ deſiderat ditan⸗

dam. Hã cũ eſſes diues pauꝑes te p chꝛi
ſto reddidiſti:⁊ in ania diues eris ſancti
còmertij. Unð felix ego ſi qd auxilij ad
veras tuas diuitias adhibere potero.

Tue itaq; trado dilectiõi:qͥ cqͥd de pñia

ſentio. auctoꝛitate patruʒ ⁊ illuſtratione
ſanctiſpũs. Nec mõ hui tꝑis tatuʒ im/
pusgnam erroꝛes:ſʒ etiã de impugnatii

P copiã rationum conamur tibi addere

dulcedinẽ ſuauitat:vt ĩtegritas tue mẽ
tis:qᷓ deo donãte om̃es repulit falſitatei

4

ſuꝑ fugatis ratiocinãdo letetur.
Dugliter fides ẽ pñie fundamẽtũ: et

ꝙ ꝑ laboꝛẽ ⁊ doloꝛem acqͥritur donũ in

apitulũ.II.

Nfides funda
mentũ eſt pñie:pᷣter quã nihil ẽ
qð bonüũ ſit.appetenda eſt pñia
quã ↄſtat in fide eſſe fundatã. Hõ enĩ pᷣt
Arboꝛ bona fructꝰ malos facere. Penitẽ

tia itaq; qᷓ ex fide nõ ꝓcedit vtilis nõ eſt.
OHpoꝛtet aũt credi remediũ pñie a ſalua
toꝛe ↄcedi.Si eni oĩs pñia ſterilis eſſet

ſſanuteg
chlenanun
uneſuag
Pbe Jnn⸗
fin
Nhen
Konmulru
ͤtchbt
1ſtfüäiss
pctoeini
i oct
owor⸗
ino dolen
Brnsc
Wardde
Wre
nezne
letnön
ret Nl
Plorte
byrte
ernimin
ſimuriniꝑ
aaniſuoub
aporent
cteniouen
zoaipu
herticunnee
hege ſhen
ſnegune
leantinſ
uele lir
ipegnn
Enücqe
uugd

2

l

—

sante
romia ſniti
Grſininnin
geſiz muin
Denpriat

dogenttteſn.
rolrenee H

tibeis gang

tgemni ſn

Toradeöman
an eddin
Wrtpuneni
nicitmndn
niphicoſtenni
Minnat luiin
,ſunens DMtt

uibtanii ie

Eqoinoigo.
ſoncle ornal
liui niguiſe
bardiuuoretſn
obatedeile
daönthtin
mdentüfud
wi deonr

dincsaenO

guͦmanbſci
Ahber ſorn,
Hmiidehldeyfun
mztluknntone
hroͦgstämzm,
crüdeinugi
Gummr ddintin
tirgrung in
iche
cestohtltftle

nini

es fo

iefe ili

d ſ
mniſiie

inlei⸗

pctõꝛibo:nequaẽ; ad pñiaʒ reuocarẽtur

chꝛiſti interfectoꝛes:quaʒ pᷣdicauit dñs

mitis ⁊ mãſuetꝰ:⁊ eiꝰ pᷣcurſoꝛ.dixit enĩ.
fructꝰ facite dignos pñie:oñdens pñiaʒ
nõ ſterilẽ: ſed digne fructificare Qui enĩ
maluit miſericoꝛdiã qᷓ; ſacrificiũ:nõ ex/

pectabat moꝛtẽ pctõrꝭſed vt ↄuerſus vi

ueret. Quis aũt ↄuerti põt vt viuat:ni/

ſi q erat in regiõe longinqua: In iniqᷣta
tib ſe meminit ↄceptũ dauid:⁊ in delictꝭ

a matre ſua genitũ:cui dñs teſtimoniuʒ
ꝑhibet. Inueni hoĩem ᷣm coꝛ meũ.Hic
idẽ a dño laudatꝰ pᷣſumens de dño dicit

Pꝛopiciꝰ eris pẽto meo:multũ eſt enim

Mõ qꝛ multũ erat.ſed qꝛ id dauid mul/

tũ reputabat.Sicut qͥ iã inde ſatur erat

faſtidioſus.õ enĩ laboꝛat exoneran
pẽto:cui nõ videt᷑ nimiũ.Quõ ergo mul
tũ videret᷑:ſi adhuc in illo delectaretur:

Quõ rogarʒ ꝑdere:niſi doleret hr̃e: Si

enĩ nõ doleret hre. gauderet commiſiſſe.
Scimus quõ deleuit dũs pctm̃ dauid:
aut qꝛ dolebat peccaſſe:aut qꝛ gemebat:

⁊ ſtratũ ſuũ lachꝛymiſ rigabat:⁊ taq; pa

neʒ cinerẽ mãducabat.Si autẽ gaude/
ret:nõ magnũ:ſʒ paruũ pctm̃ ſuum dice

ret. Fallunt itaq; qͥ obijciẽtes penitẽtiã
aplo: ⁊ eũ irridẽtes dicũt ↄtra eũ. Pecca

bimꝰ vt gra abundet.Dicebat enĩ.Con
nertimini ꝑ pñiam.ſperate devenia:etia
ſi maxiĩa ſit initas.qꝛ vbi abũdauit pec
catũ:ſuꝑabũdabit ibi ⁊ gr̃a. Nullũ pec/
catũ poterit remanere añ pñiam. Pꝛedi
cat enĩ ↄuerti.Sed vñ ſe cõuerteret ali/
qͥs:cui pꝛioꝛ ſtatꝰ placeret: Qui itaq; cõ
uertitur:neceſſario dolet hr̃eqð gaudet
ꝑdere.Penitẽtia itaq; acqͥrit indulgẽtiã
ſine qua nemo ꝑuenit ad veniã. Si eniʒ
ſine ea aĩa ſaluaret᷑: nõ diceret᷑.peccaſti:
quieſce.Cur eniĩ qͥeſceret:niſi qꝛ malum
eſt ſi peccaret: Quõ diligi ⁊ nõ odio hr̃i
põt.qð retentũ dãnat ⁊ fugatuʒ ſaluat?:
Qui gᷓnũc qͥ eſcit dolere oꝑtet ꝙ nõ pꝛiꝰ
qeuit. Sicq; ſaluat᷑ qꝛ dolet:ſicq; libera
tur.qꝛ penitet.Ex doloꝛe enĩ dictũ ẽ pec

caui:qͥd faciaʒ tibi.q̃ſi dicat.adeo doleo

peccaſſeꝙ mihi tã graue eſt q; nõ velim
⁊tra me te nõ vindicare. Quero enĩi ĩ me
qd ſupplicij poſſim excogitare quod ti/

bi poſſit ſufficere. Nil mihi graue ſime

2

ficere ad ſalutẽ.

a pẽto põt liberare.Relinquit᷑ penitere
volentibo veniaz inuenire. ¶ Contra
eos qͥ dicũt nõ valere pñiam:niſivſq; ad
baptiſmũ:poſtea nõ.multiſq; ꝓbat᷑ exe/
plis:etiã lapſis poſt baptiſmũ pnñiam ꝓ
(Kaplm III ,
Wnt autẽ qui
credũt vſq; ad c qun
tentiã ꝓficere.nãq; ſyrus erat
naaman:qͥ ꝑ aquã ꝑdidit lepꝛã:ſʒ poſtea
peccãtibo caſſam ꝑſeuerare.Baudẽet eniʒ
ſingłaritate arrogantes ex h̊ qð nõ hũt.
iactãtes ſe mundos eſſe:vtpote q̃ſi nihil
poſt baptiſmũ cõmiſerint vñ iure dole/
re poſſint. Mi ſiniſtre oĩa intelligẽtes.vi
res ex ſctõꝝ auctate ſumẽtes: ⁊ ſeq̃ntes
prẽʒ mẽdacij:mẽdacit᷑ exponũt.qð ↄcoꝛ
dat veritati. Legãt in apło qð intellige
re nolũt. Impoſſibile ẽ eos qͥ ſeł illũiati
ſunt ⁊ guſtauerũt donũ celeſte ⁊ ꝑticipeiſ
effecti ſunt gra ſpũſſancti ⁊ guſtauerunt
bonũ vᷣbũ dei:vᷣtuteſq; ſeculi futuri.ite/

rũ renouari ꝑ pniam.rurſum crucifigen

tes filiũ dei:⁊ oſtentui hñtes. Sʒ ſi ſuꝑ
bia eos nõ excecaſſet.viderẽt apłm non
ita eẽ deſtructoꝛẽ ſui laborꝭ atq; ſui gau
dij.Quos eniʒ ꝑ eplas coꝛrexit niſi qͥ pꝰ
baptiſmũ ceciderant:⁊ in pẽto ꝑſeuera/
bãt: Bentiles enĩ viſitabat coꝛꝑali pᷣſen
tia:rõnibs ⁊ miracuł eos ↄfutans.Ouõ
ſcriberet inſidelibo ipᷣis eidẽ multiplicit
ↄtradicẽtib:hũc lapidabãt: virgis ce/
dedant:⁊ eis ſcriberet vt ſe coꝛrigerent.

Cur autẽ coꝛrectioneʒ infidelibo indice/

ret:ſi de eoꝝ ſalute deſperaret: Quomõ
ſcriberet:qͥ ſcient᷑ ⁊ neceſſario nibil oĩno
ꝓficeret?: Si nõ poſſent renouari ꝑ peni
tentiã cur pᷣdicaret eam? Pꝛeterea coꝛin
thũ reuocat poſt baptiſmũ peccantem ⁊
foꝛnicationẽ gentiũ ſuꝑantẽ. Quõ reci/
peret penitẽtẽ.ſi ſicↄtra ſuũ pᷣdicaret p/
ceptũ: Sʒ de baptiſmo ł̊ intellexit. Di
xit eni eos renouari ꝑ pñiam impoſſibi/
le eſſevt rurſũ crucifigãt filiũ dei:⁊ oſtẽ/
rui habeãt.i.vt iteꝝ baptiʒent᷑. Qui enĩ
baptiʒat᷑:moꝛtẽ crucis ⁊ ſepulturã chꝛi
ſti reðᷣſentat in immerſiõe ſua. In ſigno
eni crucis quiſq; in aqua ſubmergitur:⁊
ſubmerſus ſepultꝰ onditur. Non eniʒ q
n

lapſi ſunt ꝑ iteratũ baptiſmũ ↄſeᷣ veniã
poterũt. Sicut eniʒ ſel chꝛiſt crucifixꝰ
eſt. ſic baptiſmꝰ iterãdꝰ nõ eſt. VUna eniʒ
moꝛte ſuos oẽs redemit:vt ampliꝰ mo/

rinõ opoꝛteat.Oð vidẽs eccłia: intelle⸗
xit nõ iterandũ baptiſmũ. Per fructus

itaq; pñie.baptizat adhibet᷑ ſpes venie
Hã fuliꝰ qͥ receſſerat a pr̃e in regionẽ lon
ginquã:ſuſcept?eſt a pr̃e ꝑ pñiam.Dixit
enĩ patri ↄfitẽs. Jã nõ ſum dignꝰ voca/
ri fuiꝰ tuꝰ Nõ eĩ iſta a te didici iſta apud
te repperi. Hũc ſuſcepit paterfamilias
