⁊ ſtola ⁊ anulo induit euʒ. Stola induit

eũ:qꝛ in eo integritatẽ charitat reſtaura

uit:atq; anulũ in mãu poſuit: qꝛ ex fide
cuũ fecit oꝑari:ꝑ ſpũſſancti dona eũ ſub/
arrauit:⁊ etiã calciamẽta pedũ reddidit
qꝛ eccłiam eiꝰ pᷣdicatiõe ditauit. In cu/
ius cõuiuio occiſus ẽ vitulꝰ ſaginatus.
qꝛz in q̊ habitat oĩs plenitudo diuĩtatis
coꝛꝑalit᷑ illi factꝰ eſt cibo:ꝑ h̊ oñdẽs etiaʒ
ſacr̃a dniici coꝛꝑis.ꝑ pniam ⁊ ↄfeſſioneʒ
reddi pctõꝛibo baptiʒat. Si enĩ alit eẽt:
petrꝰ poſt dñi aſcẽſionẽ caput eccłie non
ꝑſuaſiſſet ſymoni in emptiõe ſpũſſancti
ſpem hñti:vt pñiaʒ ſumeret inde:cni pe
cuniã dicauerat in maledictionem. Ille
q̃;ʒ qui incidit in latrones:ab bierlm de/
ſcendebat.nõ in egyptũ ad tenebꝛas.nõ
agd idumeos ſanguineos⁊ puluere aſper
ſos:ſʒ ad hiericho.qͥ incidit in latrones

nõ habitauerat cũ eis. Sed licet incide
rit q pᷣus latro nõ erat.nõ eſt relictꝰ a ſa/

maritano.ſed adiutꝰ et cura refectꝰ.Oð
nõ fuiſſet ſi ſolũ nõ baptizat ſpeʒ venie
reliquiſſet.Amicꝰ vocat eſt laʒarꝰ.⁊ po
ſtea reſuſcitatꝰ eſt fetidꝰ ⁊ quatriduanuſ
a moꝛtuis:oñdens qntũcũq; peccet hõ:
etiã poſtq; fuerit amicꝰ dei: viuere pote

rit eius ſpũſ Sed valido dei clamoꝛe et
multoꝝ fletu foꝛas a pẽto vocabit᷑. bus

tollet᷑ lapis deſuꝑ ab ipᷣo.qꝛ coꝛdis duri
cia ꝓijciet᷑ ex anio:quã tollẽt interceſſo/
res⁊ pdicatoꝛes laboꝛe ſuo. Filiã abꝛae
quã alligauerat ſathanas:ſoluit dñs re/
clamantib iudeis.hec erat filia: ⁊ ligata
⁊ ſoluta in ſabbat.

eonge eos q; dicũt nõ valere pñiam
apſis pꝰ baptiſmũ:⁊ q̃lit᷑ intelligẽedum
ſit pctm̃ ĩ ſpm ⁊ ad moꝛtẽ.¶ Ca.IIII

nõ acceperũt.
Im acceperf̃t ꝑ baptiſmuʒ:qͥ eꝰ dona nõ
retinẽt:⁊ diaboli venena eligũt. Iſtos ĩ/
telligũt nec hic nec in futuro miſericoꝛdi

De vera ⁊ falſa penitentia

reclamãt nõ elſe rem iſſionem
bctõꝝ baptizat ꝑ pñiam: di/
entes:pctm̃ in pꝛẽm ⁊ filiũ remitti:ĩ ſpi

ritũſctm oĩno nõ ignoſci:putãtes pẽta ĩ

pr̃em ⁊ filiũ eſſe infideliũ.⁊ hĩe remiſſio
nẽ ꝑ babem. gſ peccãt abſq; ſpũ qᷣm
lli aũt ĩ ſpmſctin peccãt

am ↄſeqͥ poſſe. Sʒ iſte intellectꝰ magis
eſt error qᷓ; fidei ſctẽ. Si eĩ ꝑ ſolũ baptiſ
mũ qð iterãdũ nõ eſt:fit pctõꝝ remiſſio:
cur adqeret dñs:neq; ĩ futuro: Conſtat
aũt q̃dã in futuro remitti vbi nõ eſt oꝑa
tio baptiſmi In futuro aũt nẽo baptizʒa
bit᷑ ⁊ a pcto liberabit᷑. Sicq; falſa eſt in/
terpᷣtatio:q̃ remiſſionẽ ↄcedit ſolibaptii
mo.Nõ itaq; ſoli infideles peccãt in pa
trẽ ⁊ filiũ:ſed qͥ cũq; pẽta cõmittũt. Sʒ
ſoli peccãt in ſpũmſctm̃ qͥ impenitentes
exiſtũt vſq; ad moꝛtẽ. Spũs eni ſanctꝰ

charitas eſt deitat. amoꝛ eſt genitoris ⁊

genite veritat:qͥ ſuam grãm nob tribuit

ſuijpᷣius arrã Qui igit᷑ peccat:⁊ grãʒ ſuã
recuꝑare nõ amat:⁊ nũq; curat ab eo dili
gi qͥ totus ẽ amoꝛ ⁊ charitas:nec ad euz
tendit vñ ſumpſit arrã:in ſpũmſanctuz

peccat:⁊ nunq; pꝰ moꝛtẽ ſicut nec vinẽs
ↄſequet᷑ veniã. Sicq; nlłlus peccat ĩ ſpi/
ritũſanctũ.qͥ fugit ad ipᷣm.Si qͥs lectio
nis ſeriẽ ⁊ vbi h̊ legit᷑:⁊ ᷣbi cauſam cogi
tau erit:⁊ ſi alit᷑ intelligat ſiniſtre interp/
tantibo nõ ↄcoꝛdat.Dicebant enĩ indei.
In beelzebub eijcit demonia: opꝰ ſpũſ/
ſancti attribuentes diabolice poteſtati.
Dixit ergo. Sunt pẽta que quoquo mo
do ſunt ferẽda:ſunt blaſphemie ↄſecutu

re miſericoꝛdiã. Sed blaſphemarei ſpi

ritumſanctuʒ vt incepiſtꝭ ducet vos ad
moꝛtẽ. Unde poſtea dixit. Nõ pᷣt arboꝛ
mala fructus bonos facere. Quaſi dicat
Cõuenit vite veſtre de ſpũ talia dicere.
Arboꝛ bona nõ põt fructꝰ malos facere
Conſiliũ eſt. Cõuertimini in arboꝛẽ bo
nã tranſite:nec iam poteritis de ſpũſctõ
talia ſentire. O bijciũt aliud dictũ iohã
nis. Eſt aũt peccatũ nõ ad moꝛtẽ ꝓ quo

ꝛeiql
ctounoui
ligur bn
gamoman
pintmii
ultainut

fſuliuttho⸗

en
urot
ncdofieſo
niſuſcep
ngiigtis
uuanegnic
ſegneitrs
nianetayn⸗
nealpuut

Agmebuſd

ſutpbep,
ſbislechi
ohace
ſ
Mugd
ptilmas
uimamni
nſeſt

n

cſe miſn

☛—Rẽ

flüfmimnit

Napmtins aſ
tbirtmnid
chabſeſhüin

iſeſſanarit
dce doan
dicit wi
nfumninns
kenin ng⸗
Si,aibepl
Eipfenio⸗
iüamo: Conh
inirbinöcton
aüthiobapnu
Os bluckip
xantbltpni
As ereitind
ncömirit B

dircenindan

Sisciſnn
mackgcimn
müßannron
min hinon
aui iudhris

laenti,

ſbicnamdog
Aſtihrind
Nbnnttiͤe
dentiedh i
duadot nuſn
ginauſnginn
fhuſtn,t

1
1,

ſale
=

ſnctſen
nitſiine
tan iine
rdeh gee
iuu nirll
nusn ut
wmlͤſſl
Aniti

„

it

ſütga

dbaptiſmũ va

ſo rmr. 3

oꝛet quis.Eſt aliud ad moꝛtẽ p quo nö
oꝛet quis.Quaſiꝓ peccatꝭ añ baptiſmũ
eſt oꝛandũ:p alijs nõ. Yallunt᷑ qͥ ſic inteb

ligunt.Contrariꝰ nõ eſt ſibijpi q pniam
admonet eccłie pergami. Sʒ ſunt q̃daʒ

pẽta venialia qᷓ̃ oꝛõne dñica quotidie ſol

uunt᷑.cũ dicit᷑ Et dimitte nob debita no

baptiʒatis. Jã eniʒ audierat:tibi dabo
claues regni celoꝝ.Qui licʒ poſtea dñm
negauerit:⁊ a ſe amicos chꝛiſti excõmu
nicauerit:ꝑ pñiam ⁊ amaros fletꝰ veniã

recuꝑauit.Egrũ ſe dñs dicit reſpiciens

za mẽbꝛa ſibi vnita. Qui chꝛiſti mẽbꝛa
ᷣb

nitentiã deſtruit.

Contra eos qͥ dicũt ſemel tm̃ ⁊ ñ am/
plius deũ pẽta dimittere lapſis poſt ba/
ptiſmũ.Ded ecõtra totiens apparet di łx
uina miſeratio quotiens fit a penitente
conſeſſio. 2 H

Dbuc inſtant

¶Kapkm. VYV.

ſua munera foueret. Sempꝑ deſtruit pec

cata q̃ inueĩt:ne ſoluat᷑ qdð creauit:ne co2
rumpat᷑ qd amauit.Sumũt occaſionez
hvpocrite iſti ex facq dñi. Ouẽ enĩ cecũ
bis illumĩauit:quẽ lepꝛoſuʒ bis mũda/
uit:quẽ moꝛtuũ bis ſuſcitauit: Non la

ʒarũ quẽ dilexit:nõ filiũ vidue queʒ mi/
ſertł matri reddidit.Mõ filiũ diſſipato/

ka baptiſini ſacfa deo vniti ſunt. In
us ſe egrũ cũ cõmemoꝛat:nõ ab holi /

Pfidi qͥ ſapiũt plus q; opoꝛte
atr.nõ ſobꝛij:ſed excedẽtes mẽ
t enĩ.⁊ ſi ſemel peccãtibo pꝰ
leat pñia:nõ tamẽ ſepe pec/
cantib ꝓderit iterata.alioquin pnia ad
pctm̃ eſſet incitatio.dicũt enĩ Quis non
ſemꝑ peccaret ſi redire ſemꝑ poſſet: Di-/
cunt eni dñm incitatoꝛẽ mali ſi ſemꝑ pe/
nitentibo ſubuenit: ⁊ etiã ei placere pẽta
qbus ſemꝑ pᷣſto eſt gra. Errant aũt imo
2ſtat ei pẽta multũ diſplicere.q ſemꝑ p⸗⸗
ſto eſt ea deſtruere. Si enĩ ea amaret:nõ
ita ſemꝑ deſtrueret:ſed oſeruaret:atq; vt

LxXXXII

rẽ legit bis ſuſcepiſſe: nõ filiaʒ abꝛae bis

a demonio liberaſſe. In nulla ꝑſona ite-

rauit factuʒ:docẽs vt aiũt nõ ſepe a dũõo
fieri remediũ.Dixit młieri. Uade ⁊ am/

plius noli peccare:ne deteriuſ aliqͥd tibi

ↄtingat: pmittens penã.nõ ampliꝰ veni

am. Qui aũt multos cecos ⁊ diuerſo tꝑe
ſtra:ſicut ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibus
nr̃is.Et hec vt idẽ ait nõ ſunt ad moꝛtẽ
Alia vero q̃ ſunt ad moꝛtẽ nõ ſic ſed per
fructꝰ pñie ſoluunt᷑. Qui petrum lachꝛꝰ
mantẽ ſuſcepit.remiſſionem nõ negauit

illuminauit: ⁊ młtos debiles ↄfoꝛtauit:
oñndit in diuerſis illis eidẽ ſepe pẽta di/

mitti: vt quẽ pus ſanauit lepꝛoſum. alio
tꝑe illuminauit cecũ. Ideo enĩ tot ſalua

uit febꝛicitãtes.ſepelãguidos.ſepe clau

dos cecos ⁊ aridos.ne deſperet ſepe pec
cans.õ nõ ſcribit᷑ aliqͥs niſi ſemel ſana

tus:vt timeat quiſq; iungi pẽto. Uide
mus adhuc q̃tidie in eccłia ſepe febꝛici/
tantes:ſepe languidos:ſepe paſſiõibꝰ ca
ptos:ſepe liberari:vt appareat totiens
opus miſerant:q̃tiens ↄfeſſio fit penitẽ
tis. Quõ enĩ coꝛpus qð viliꝰ eſt ⁊ ab imßo

diſſimiliꝰ ſepe ſanaret:⁊ anĩiam dignio/

rem ⁊ redemptam nõ totiens liberaret:
edicũ ſe vocat:⁊ nõ ſanis: ſʒ male ha
bentibe oppoꝛtunũ. Sed q̃lis hic medi
cus:qͥ malũ iteratũ neſciret curare: De
dicoꝝ enim eſt centies infirmũ viſitare:
centies curare Qui ceteris minoꝛ eſſet ſi
alijs poſſibilia ignoꝛaret. emoꝛ ẽ ſui
q ꝓmiſit. Nolo moꝛtẽ pctõꝛis: ſed vt cõ
uertat᷑ ⁊ viuat. Quẽ eni pctõꝛem excu/
dit: Et ꝙ om̃ib pmiſit indulgẽtiã:alijs
ꝓmiſſionibi declarat.Qui meↄfeſſus fu
erit coꝛã hoĩbus.id eſt om̃is qᷓntũcunq;
⁊ qtienſcũq; pctõꝛ cuiuſcũq; oꝛdinis:eti
am ſi fnerit ſacerdos:ↄſiteboꝛ ⁊ ego euʒ
coꝛã pre meo.ſNam qui inuocauerit no
men dñi.i.ſm q; nomĩat᷑ dñs:id eſt qͥ vo
cauerit eũ ad ſe ſeruiẽdo:nõ ↄtradicẽdo:
vt foꝛſitan ſepe fecit:om̃is.i.qͥ cũq; ſit i/
le pctõꝛ.ſaluus erit. Omnẽ enim aniam
iſte ꝓmiſſoꝛ ſaturauit bonis:etiã ſeden /
tes in tenebꝛis ⁊ vmbꝛa moꝛtꝭ:nullã exci
piens aĩam. Hũc magiſtrũ intellexerat
diſcipulus ille qͥ coꝛinthios ꝑ eplłlas ſu
as voluit coꝛrigere: ⁊ vt ipſe teſtat᷑ ter in
lIr̃is ſuis eos coꝛrexit.Opoꝛtebat eniʒ vt
quotiens videret cadere:totiens iuuaret
eos ſurgere. Memoꝛ eni erat illius qͥ di
xerat.quoꝝ remiſeritis peccata remittũ
tur eis.Scimꝰ aũt ⁊ pmos pf̃es.⁊ in oi᷑
nz

tempe etiã eccłiam dei ſuꝑ vſq; in ſeptu

ggieſſepties:qð eſt ſemꝑ:pẽta dimittere.
NQuã ptãtem iſti ab eccłia dei conant᷑ au
ferre. Opoꝛtet eĩ ſic eccleſiã credere que
coõfitet᷑ ſe ſepe peccare. Wegar enĩ verita
tem in ſe eſſeqͥ ſe abſq; pẽto audet iacta/
re. In mult enĩ offendimꝰ oẽs:nec ĩfanſ
vniꝰ diei abſq; pẽto ſuꝑ terrã eſſe poteſt.
NDuapꝛopter eliminãdus eſt ab eccleſia
iſte erroꝛ qͥ vnq; penitẽtibo negat indul/
gentiã. Nõ eni inqͥrit qͥd apłs ſenſerit.qͥ
dixit. Nihil mihi ↄſciꝰ ſum:ſʒ nõ in hoc
iuſtificatꝰ ſum. Bentiens enĩ ⁊ iuſtꝭ pec
cata ſolere ↄtingere:nõ ſeↄfirmabat abſ
q pẽtoꝛqͥ ſe nouit indiſſolubili vinculo
charitatis chriſto ↄiunctũ. MNiſi eni ſci/
ret iuſtos ſepe veire ad veniã: quõ dubi
taret ſe peccare.qͥ ſe ſciebat ſpũm dei ha
bere:⁊ intentiõe mundiſſima ei ſeruire:
Cur enĩ dñs petri pedes lauiſſet:⁊ eccle

ſiã h̊ ideʒ docuiſſet:niſi qꝛ qtidiana ẽ of/

fenſio: opoꝛtet vt q̃tidiana ſit remiſſio:
Cur docuiſſet ipᷣe dñs oꝛãtes dicere.di ⸗
mitte nobᷣ debita noſtra. niſi ipᷣe miſeri/
coꝛs ꝑſeuera ret:qͥ nos ab hac petitione
nõ vult deficere? Nullus itaq; tantũ vn
poſſet peccare ꝙ penitens velit deſpe
rare.Quid eniĩ aliud eſt deſperare q; deũ
ſibi cõꝑare: Nã qui de deo nõ pᷣſumitve
niã:nõ aniaduertit plus pẽto ſuo ðᷣi poſ
ſe clementiã. BSi eniz ſentiret deũ magis
bonũ q; ſe malũ.quicqͥd in ſe iuſticie nõ
inueniret a deo mag bono expectaret:et
quidẽ diffidit:qꝛ ſummi boni bonitateʒ
maioꝛẽ ſua neqͥ cia nõ ſentit. Ille eniʒ ſo
lus diffidat qͥ tantũ peccare põt: q̃ntum
deꝰ bonus eſt. Cũ ſit aũt nullus qͥ ̊ poſ
ſit:qͥ timet de ſe malo:pᷣſumat de melio/
re. Diabolus enĩ ⁊ om̃is neqͥ cia minoꝛ ẽ
q; dei miſericoꝛdia. Jpe enĩ ſi poſſet ſpe/
rare ⁊ culpã in ſe ſentire: qð nõ inuenit ĩ
ſe pᷣſumeret in dei bonitate. Adhucqui
diffidit ⁊ ſuã nequiciã dei pietati cõꝑat:
finẽ imponit diuine vᷣtuti:dans finẽ in/
finito.⁊ ꝑfectionẽ diuinitatis auferens
deo:cui nihil deeſt qð etiaʒ cogitari non
põt. Non itaq; etiã ſi ſacerdos peccaue/
rit deſperare debzʒ:licet ſcriptuʒ ſit.quis
oꝛabit ꝓ eo? Cota nanq; eccłia:atq; aliꝰ
ſacerdoſ:⁊ om̃is ſctõꝝ oꝛdo oꝛabit p co:

De vera ⁊ falſa penitentia

——— —

⁊ ipᷣe chꝛiſtꝰ:qͥ ꝓ nobis offert ſe deo. Sʒ
hoc ↄſiderandũ eſt ſacerdoti ne facile ca
dat.cui in h grauioꝛ notat᷑ pena. Dicat
apuqd ſe:ſi plebs ieiuna vᷣbi dei peccaue
rit:opoꝛtebit me ferre ꝑtem ponder.nõ
audebo illi impoꝛtabilia imponere⁊ nõ
digito ea mouere. Bed ego ſi peccauero
q́ᷓd faciã: Hõ ſic facile euadã:me opoꝛte/
bit flere miſeriã. Nõ en eſt ſic ſtatutum
deme ſicut de ſubiecta plebe. Sic ſacer
dos ⁊ timeat peccare:ſed magis timeat
deſperare. Kaiong eos qͥ audacter
peccant nimis pᷣſumẽtes de dei miſeri/
coꝛdia.

aplm. VI.

nt alii inimi

ci deſperatiõis qͥ adeo pᷣſumũt:
1 de deo ↄfidunt:q qndam ſibi

licentiã acqrunt peccandi:⁊ ſine pñia ex
pectant veniã.qꝛ credunt qm̃ chꝛiſtiani
ſunt nõ poſſe dãnari adulãteſ ſibi eo qðᷣ
ſcriptũ eſt. om̃is q cunq; inuocauerit no
men dñi ſaluus erit. Putant enim ſe no
men dñii inuocare qm̃ pñt chꝛiſtũ crede/
re ⁊ ſacr̃a eccłie ſumere:nõ verentes mulł
tos eſſe vocatos:ſʒ paucos electos.Pu

tant enĩ chꝛiſtianos paucos eſſe in mul/

titudine gentiũ ⁊ iudeoꝝ.Quare ⁊ ſi om
nes ſaluant᷑ credetes:paucoꝛũ tñ eſt ele/
ctio in tanta młtitudine. Sed ſi qͥs ani/
aduertere voluerit deceptos hos eſſe ec

cleſia iudicabit:licet ↄfidant in chꝛiſti re
demptiõe.Dicunt enim qd ꝓdeſſet chꝛi

ſtũ veniſſe ſi mali tantũ ſicut ⁊ añ aduen
tũ ſuũ adhuc perirẽt.Ante eniʒ q;ᷓ fieret

deꝰ homo. mali tm̃ dãnabantur: ſi ad/
huc idẽ eſſʒ:eũ veniſſe d ꝓdeſſet?ẽ: Mulł
tũ inquã.Nã om̃is bonꝰ añ aduentum
dñi ſaluus factꝰ eſt ꝑuenturũ. Nemo eĩ
infemũ egredi poſſet:niſia chꝛiſto ꝑueni
ente in eum extrahi meruiſſet. Neqʒ eniʒ
facultas bene oꝑandi ⁊ diabolo cõtradi
cendi tanta homĩbus ineſſet:niſi chꝛiſtꝰ
tanta pati ⁊ reſurgere decreuiſſet. Hi ne
qʒ; apoſtoloꝝ neq; dñi verba attendunt:
qui foꝛnicatoꝛibo ⁊ criminoſis homini/
bus tam multipliciter:⁊ totiens penas
ittunt.
Adhuxcontra eos pꝛeſumentes.

ſſkinepe

norsct
Cöecra
in oge⸗
ininiaun.
linginb
peniendi⸗
Mtonee

nieno

crateei
prizi
lisde/in
lnit.
uncura
ntſintap
Ptitapm

miſſtond.

Phrääꝛof
nitchergt

dumtnot
diplicene

nus per
hyprint
penituen
Canttateto
dfful⸗
ioſtn

ihien
Naninlib
nhein
gipſi
n

f
ehfäie

I

ofer edet
mdotine ſele
oukgen da
tbideipeenn
en oncein
ulmponerends
goipennen
maimroponte⸗
ichleſutnun
ce Baſe
mcs unen
mds tndne
nias Anlin

lnN
Müiten
idard öini
negncunſti
nder ſine fucr
unrqfi iltinni
lin ſbicde
innocmen
mmcinſen
Nrchrdüct
NrNd MNIN
Nncds dani
nnscſeini
or Ountie
gincifick 6
Salis
Cnms hſſir
ntbchitfe
nis olacht
jicnt iune
Anr izhfac⸗

lil d..

iimi
cripeueni
iiuchtifoenn
niſe enei
,didoolrd

ð

Dhuc additur

iniquitas pꝛioꝛi cõſimilis: licʒ
Etraria.Deſperãtes enĩ dei iu⸗

dicant miſericoꝛdiã.hi cõdemnãt iuſti/
ciam. iniuſtũ deũ blaſphemantes q̊ red/
dere mala malis ignoꝛat:⁊ pẽta eoꝝ exal

lat. SDed miroꝛ cur ñ credãt aplo dicẽti.
ſpes nõ ↄfundit:qͥ negant penã quã ideʒ

criminoſis ꝓmittit. Si enĩ vbi minatur

verax nõ eſt.cur cõſidũt qð ſperantibus
verũ dicat. Sed qͥ ver eſt in ꝓmittẽdo.
verꝰ eſt etiã in minãdo Sed nõ eſt ſpera

re tandẽ bonũ ꝓ malis expectare:ĩmo te

merarius eſt:qͥ peccatũ nõ abhoꝛret Sʒ
cũ peccat ad penitentiã recurrat: ↄfidat
in dño:quẽ timeat iuſtũ ⁊ immũdiciarũ
inimicum. ¶ Oue ſint peccata venia
lia:⁊ ꝙ in his aſſidue peccantibo aſſidue
penitendũ ⁊ cõfitendu eſt: ⁊ de doloꝛe ꝓ
dilatione penitentie. ¶ CTap̃. VIII.

WBm itaqʒ pe
nitentia efficax eſt:⁊ fructife
ra:neminẽ relinquẽs ſine ve

etate eiꝰ diſſeramꝰ aliqua. Penitẽtia enĩ

baptiʒãdis nõ eſt neceſſaria:ſed baptiʒa

tis de maioꝛibo ⁊ minoꝛib Pecent peni/
tendũ eſt. Per fidẽ eniʒ eccłie ſola remit
tuntur pẽta q̃ ↄtraxit homo in oꝛigine.
vt ſicut a pr̃e peccante dãnationem acce
pit:ita ꝑ matris eccłie fidẽ ↄſequatur re
miſſionẽ. Sed qͥ ꝑ ſe peccauit.ꝑ doloꝛeʒ

pꝓpꝛiũ ⁊ ꝑ fidem eccłie indulgentiã acqͥſi

uit. hec ꝑ baptiſi mũ reddũt hominẽ mũ/
dum ⁊ nouum vt nihil remaneat qð deo
diſpliceat. Sine pñia nulli ꝓfuit baptiſ

mus qͥ peccauit ſpontaneꝰ. Siqͥs autẽ

baptizaret᷑ inuitus:⁊ in falſitate ↄfeſſus

cũ penituerit ſaluꝰ erit. adiuuante fide ⁊

charitate totiꝰ matris eccłie ꝑ totum oꝛ

bem diffuſe. Ob h̊ ſunt cathecumini ab
ecckłia ↄſtituti:vt dũ baptiſmũ expectãt
vnde iure peniteãt doceant᷑. Hec reſtitu
it hoĩem in libertatẽ arbitrij pꝛimi parẽ

tis:adhuc in abũdantia vᷣtutũ cõſtituti
ſt enĩ pñia:aſſidue peccantibo: aſſidue

neceſſaria. In mult; eni offendimꝰ omrms
que qͥtidie remittunt᷑ ſiſemꝑ deploꝛãt᷑

8O reſuſcitãs. de modo ⁊ vari

Iſta ꝑ ſacramẽta eccłie ⁊ oꝛones ſemper
ſugant᷑.vt iure audiant:tota pulcra es:⁊

macula nõ eſt in te. Nõ qͥn fiat dico:ſed

manere nõ põt.Tanta eſt vᷣtus petitõis

tue ⁊ vnitatis eccłie:vt qͥcquid extraneũ

acciderit durare nõ poſſit.Licet enĩ ſpe
cioſi ſint pedes euãgeliʒantiũ pacẽ euã/
geliʒantiũ bona:lauatis tñ in remiſſiõis
ſigura excutiẽdus eſt puluis qͥ cõtrahit᷑
in via. Hec pẽta ⁊ ſi ſint parua ꝑ dei mi/

ſericoꝛdiã:fiunt magna in pctõꝛibus ne

gligentia. Nullũ enĩ pctm̃ adeo paruuʒ
qð nõ creſcat neglectũ. Nõ enĩ ↄſideran
dũ eſt qð fecerit.ſʒ quẽ offenderit:qᷓ; bo
nus eſt:qᷓ; benignꝰ:qᷓ; piꝰ:qᷓ; ppiciꝰ:qͥ il/
lum ſua dulcedie ⁊ pietate creauit ex ni/
hilo:qͥ eũ abſq; merito ꝑduxit ad baptii
mũ:⁊ educauit ⁊ nutriuit vt fuiũ:ad cu/
ius cõmodũ creauit celũ ⁊ terrã:⁊ oĩa q̃
in eis ſunt ex nihilo:cui ſeruiũt oĩa tãqᷓ;

——

filio: cui miſit angelũ in auxiliũ:pꝛopter

quẽ foꝛtẽ ⁊ callidũ debellauit hoſtẽ eius
antiquu:ppter quẽ tam multiplicit᷑ pa/
ti ſuſtinuit: vt eü mereret᷑ hre filiũ: cuʒ qᷓ
dignaret᷑ hre cõſoꝛtiũ.Qui deꝰ maieſta/
te ſua regit ⁊ gubernat oĩa ꝓptereuʒ po
teſtate ſua Calẽ patrẽ offendere:ↄtra eiꝰ
voluntatẽ aliqͥd cõmittere:aniaduertẽti
bus ac ſe nõ ignoꝛãtibus qᷓ; eſt crudele:
Unde q ſe cognoſcũt ſicut ſemꝑ peccãt:
ita ſemꝑ ploꝛãt:vt totã vitã ſuaʒ que eſt
temptatio ſuꝑ terrã ploꝛẽt tota vita ſua
Iſta at ſunt:cũ aliqͥd citra vł vltra mo
dũ agit᷑. Jpa enĩ bona q ꝑ ſe bona ſunt:
aliquid cõtrahũt cũ excedunt. Quicqͥd
deeſt a ꝑfectione:quicqͥd deſicit ab hoĩe:
quicqͥd ⁊ noſtrũ eſt ploꝛãdo dolendũ eſt
Quicqͥd alio modo agit᷑:nõ recta ⁊ mun
diſſima intentõe.quicqͥd alio modo oꝑa

mur: ⁊ nõ t puriſſimo dei amoꝛe:nõ eſt

liberũ a fragilitatis oꝑatiõe. Quicunq;
ram miſerũ eſſe vt homiĩs eſt dilexerit:⁊
q̃ eius fragilitatẽ ñ abhoꝛruerit: ſ⸗ 3 oĩno

ſibi reſeruauerit: ⁊ ſuũ eſſe nunq; niſi p/

pter acquirẽdũ verũ eſſeqð deꝰ eſt tole/
rauerit:addit operi diuĩo pꝛoculdubio

dolendũ Etq ſe cognoſcit qd eſt: diligat

hoc ſolũ qð ſpectat ad illuʒ qͥ eſt. Siq
enim ſapient᷑ cogitat qͥd turpiſſime fra/

gilitati ab ipᷣa ↄditiõe inhereat q; fedus

n 3

—

WDe vera ⁊ falſa penitentia

turpis ſit in carne:q; mutabił in men
te:hoc ſolũ in ſe diliget qꝛ tale eũ ad deũ
ucet. Quicqͥd enĩ boni facimꝰ ſi id me/
lius facere poſſumꝰ:a nobis eſt ꝙ in cul/⸗
mine boni nõ ſumꝰ. Si qd boni noueri
mus:⁊ minꝰ aliq̊ modo oꝑamur:nõ om
nino a nr̃a oꝑatione eſt alienũ. Iſta con/

tinua ⁊ aſſidua:⁊ quaſi quodãmõ neceſ/

ſaria:aſſidua lauent᷑ cõfeſſiõe:aſſidua re

ſtaurent᷑ cõpunctiõe. Surgamꝰ puriſſi

miad puriſſimã ꝑfectionẽ:ne iſtis q̃ par

ua ſunt multiplicatis:quaſi quadaʒ ſca/
bie patiamur coꝛrumpi ⁊ collidi:ne pin/
guedine charitatis imminuta ſinamur
macie affligi.⁊ toꝛtura immũde cõſcien/

tie macerari. Semꝑ tendamꝰ in meliuſ:
ſemꝑ in puritatẽ baptiſmi tendentes:et

eam ſumoꝑecõſeruàtes: vt cũ de hac vi

ta exibimꝰ:ad eũ qui mũdiſſimꝰ eſt mun
di ꝑueniamꝰ:et ſine moꝛa ab eo ſuſcipia

mur. Doleamꝰ eſſe exules a patria:dole
amꝰ viuere in coꝛruptibili materia. Hic
doloꝛ magis ex deſiderio q; ex vindicta
fit. Unde differt a pñia. Penitẽtia enĩ ẽ
quedã dolentis vindicta: puniens in ſe
qð dolet cõmiſiſſe.Qui aũt dolet qð re⸗
xinet᷑ ĩ moꝛtali coꝛꝑe:deſiderat qð amat:
ploꝛat qð tardat.Om̃is pñia eſt de ma⸗/
le vſa libertate. Iſte vero doloꝛ mag de
neceſſitate eſt. Nullũ enĩ peccatũ eſt ne⸗/
ceſſariũ. Ipᷣm aũt pctm̃ oꝛiginis ob hoc
eſt malũ.qꝛ ſuit in adam ſpontaneũ.Illi
us enĩ voluptas male vſe libertatꝭ puni
tur in nob:nõ qꝛ neceſſarium: ſed qꝛ fu⸗/
it ſpontaneũ. Nihil enĩ a nob q̃ritur qð

cõmiſiſſemꝰ:nihil a nobis exigit᷑ nũc qð

ſeiſſemus. Relmquit in filijs opꝰ pater

ne voluptatis. Reqrit diabolus filios ĩ
ſeruitutẽ quoꝝ patris emit libertatem.
Iſte doloꝛ ſanctꝰ eſt nõ ex ↄſcientia pec/
catrice:ſed ex oꝑante charitate:nõ puni/

ens malũ:ſed augmẽtans bonũ:non im/

patient᷑ habitꝰ:ſed ex deſiderio ſuſceptꝰ
In hoc deſiderio erat andreas:qͥ in cru/

ce poſitꝰ a dño reqͥ rebat. Tempuſeſt:vt

cõmendes terre coꝛpus meuʒ. Uolebat
enĩ eũ plebs de cruce deponere Ipe aũt

cepit dñm rogare. Neę me ꝑmittaſ domi

ne deſcendere viuũ. Ded tꝑus eſt vt cõ/
mendes terre coꝛpꝰ meũ:tamdiu eni iaʒ

portaui: tamdiu ſuꝑ cõmẽdatuz vigila/⸗
ui ⁊ laboꝛaui:ꝙ vellem iã ab ipᷣa obediẽ
tia liberari:⁊ iſto grauiſſimo indumento

expoliari. Recoꝛdoꝛ q̃ntũ in poꝛtãdo o/⸗

neroſum:in fouẽdo infirmũ:in coercẽdo
lentũ:in domãdo ſuꝑbũ laboꝛaui Scis
dñe quotiẽs a puritate ↄtemplatõis me
retra hereↄtendebat:q̃tiẽs a dulciſſimo
getis tue ſomno me excitare obtẽdebat.
qntum ⁊ qtiens doloꝛeʒ ingerebat.Qui

igit᷑ tamdiu pr̃᷑ benigniſſim e pugnãti re
ſtiti:⁊ tua ope ſuꝑaui ⁊ vici:a te pio ⁊ iu
ſto remuneratoꝛe poſco:ne mihivltra cõ
mendes:ſed depoſitũ reddo. Cõmenda

alij quẽ illud vltra nõ impediat:⁊ reſur/
recturũ ſeruet ⁊ reddat:vt ⁊ ipᷣm ſuilabo
ris mercedẽ recipiat:terre cõmẽda:vt vi
gilare me ampliꝰnõ opoꝛteat:⁊ liberead
te fontẽ indeficientꝭ gaudij tendere anxi

antem me iam nõ retrahat:nec impediat
Mic dolebat iã nõ eſſe cũ dño:nec peni/

tebit cõmendatuʒ reſurrexiſſe dño. Vic

itaq; nõ om̃is doloꝛ eſt pnñia.

„

De differẽtia vere ⁊ falſe pnie:⁊ ꝙ de oi

us peccat penitendum eſt.

apituli. 1X.

om̃is qͥ dicit mihi dñe dñe intrabit i re/
nũ celoꝝ. Quare agenda eſt pnia:vt de

8

om̃is nõ eſt bona:dicamꝰ aliqua q̃ ſepa⸗/

rant verã a falſa:ſterilẽ a fructuoſa Sũt

enim quos peccaſſe penitet ꝓpter pᷣſen/
tia ſupplicia.Diſplicent enĩ latroni pec/

cata quãdo agit᷑ de pena Deſit vindicta
reuertit᷑ ad crimina Iſta eſt penitẽtia nõ

ex fide pcedens:nec eſt charitate muni/

ta:ſʒ ſterilis ⁊ ſine miſericoꝛdia. Hec nõ

pur gat conſcientiazʒ:nec lauat crimina.
In hac nulla ẽ ſpes venie:nulla expecta
tio indulgentie. Huic cõcoꝛdant qui cõ
fitentur inuiti.nõ amoꝛe boni:ſed vt ſu
giant damnũ vel incõmodũ ſeculi. Der
uiunt mundo queʒ amant:querũt ſuam

gloꝛiã quã anhelant:recipiunt mercedeʒ

quã expectant. Di quis tali penitentia
ſecur extiterit: ⁊ adverã penitentiam de

NW 2 ,„ S
Wnt etiã pec
cata alia q̃ oĩno eripiut vitã.
niſi ſuccurrat pñia. Nõ eniʒ

leantur crimina. SBed quoniã penitẽtia

ſtroſi
naltetbi
ſponpnen)
letaullin
, uugu
unoonnin
Pgipdken
dinnſiml
lodord
ſualnmi5
Catecnart
Genopfe
aalme
Nlaginda
Pogn⸗
buogkiben
ſictüpaen
Nippenias
guonicien
Nunj alo
nuut Totiea
ogicn
Rehcdr⸗
odnd
toinatian
cumofn
feſeruat
moꝛeder
Nmo i.
daictou
lnpierzoi⸗
iuſichct⸗
liiſoeetſine
ſenterigen
loncöfiten
Penitensge
tionẽ cotq
chꝛymisn
ho metio
delrre
du delet 93
Uudoloꝛe⸗
cnltagzen
anbole

Nfuen .
G

nznic
id ihnohet
mMoihdumnene
unporticoe⸗
muncoenticn
lbornui
mgaone
G1dulciſino
Neohtücchat.
ocn
Unehnginn
an kporir
nenhina
d Linme
npetirtei
mrönkuilgo⸗
necöride
etentlbornd
1di mderir
rinpnr
iofoler han⸗
aledid ic
eieN

R

taint
tain
ſivhinni
mmin n
airumtuite
Gckpiiede
Gonüpcnl
Vücniſc
fmndl
nin mohen
aihnond⸗

GDaſttinic

Eamnin
mnur Mul,
dii. M.
clanen Gimins.

jenmlaahecn

Dar.

iſta nõ conſcẽderit deceptus ? miſer eter

naliter ꝑibit. Ucilis ergo erit pñia ſi ſit
ſpontanea.dñm querẽs quẽ amiſiſſe do
leat.ad illũ anxians pꝛeter quẽ nõ eſt vi

ta. Sunt plures quos penitet peccaſſe:

ſed nõ omnino:reſeruantes ſibi quedaʒ
in quibo delectent᷑:nõ animaduertentes

diñm ſimul ſurdũ ⁊ mutuʒ a demonio li

beraſſe.ꝑ hoc docet nos nunq; niſi ð om
nibus ſanari. Si enim vellet ex ꝑte pec/⸗
cata reſeruari:habẽti ſepteʒ demõia:ma

nente vno ꝓficere potuerat ſex expulſis:

expulit autẽ ſeptem:vt om̃ia crimina ſi/
mul eücienda doceret. Legionem auteʒ

ab alio eijciens neminẽ reliquit ex omni
bus qui liberatũ poſſideret.oſtendẽs q;

ſi etiã peccata ſint mille opoꝛtere de om
nibo penitere.Laudatꝰ eſt eni dominus

quoniã eiecto demonio locut eſt mutꝰ.
Hunq; aliquẽ ſanauit quẽ oĩno nõ libe

rauit.Cotũ enĩ homineʒ ſanauit in ſab/
bato.qꝛ ⁊ coꝛpus ab infirmitate:⁊ aiam
ab om̃i contagione:indicans penitenteʒ
opoꝛtere ſimul dolere de om̃i crimiĩe oꝛ⸗
to in anĩa ⁊ coꝛꝑe.Scio enĩ dũm inimi/
cum om̃i criminoſo. Quõ ergo qͥ crimẽ
reſeruat de alio recipiet veniã? Sinea /
moꝛe dei ↄſequeret᷑ indulgẽtiã.ſine quo

nemo vnq; inuenit gratiã. Hoſtis enim
dei eſt dũ offendit ꝑſeuerant᷑. Quedã enĩi
impietas infidelitatꝭ eſt ab illo qͥ iuſtꝰ et
iuſticia eſt dimidiã ſperare veniaʒ. YPam
enĩ foꝛet ſine penitẽtia inuenire gratiam

Penitẽtia enĩ vera ad baptiſmi purita/
tem cõfitentẽ conat᷑ adducere. Recte enĩ

penitens quicqͥd ſoꝛdidũ poſt purifica/
tionẽ cõtraxit:opoꝛtet vt abluat ſaltẽ la

chꝛvymis mẽtis. Sed ſatis durus eſt cu
ius mẽtis doloꝛẽ oculi carniſ nequeunt

declarare. Sed ſciat culpabilit᷑ ſe durũ:
qui deſlet damna temꝑis vel moꝛtẽ ami

ci: ⁊ doloꝛẽ peccati lachꝛymis nõ oñdit.
on itaq; eſt vt quis excuſet ſe non ha/

¶ De fructu erubeſcentie ⁊ vtilitate cõ/

eſſionis: et quibus ⁊ qualiter confiten/
(LCapitulum. X.

8 —, —

6 *
.
. * .
. ”

LXXXIIII

ere fontem lachꝛymarum: qui vnq; la/
chꝛymis oſtendit doloꝛem temꝑalium.

Wem ergo pe
Mnitet oĩno peniteat:⁊ doloꝛe la/
chꝛymis oñndat:repᷣſentet vitaz
uã deo ꝑ ſacerdotẽ:pᷣueniat iudiciuʒ dei

p ↄfeſſionẽ.pᷣcepit eĩ dñs mũdaʒ vt oſtẽ
deret oꝛa ſacerdotib:vocẽs coꝛꝑali pᷣſen
tia cõfitẽda pẽta:nõ ꝑ nunciũ:nõ ꝑ ſcri/

ptũ manifeſtãda.Dixit ei oꝛa mõſtrate:

⁊ omes:nõ vnꝰp om̃ibo. Nõ aliũ ſtatua

tis nunciũ qͥ ꝓ vob offerat munꝰ? a moy⸗/
ſe ſtatutũ. Sedqͥ ꝑ vos peccaſtis ꝑ vos
erubeſcatꝭ. Erubeſcẽtia enĩ ipa ꝑtẽ hʒ re

miſſiõis.Ex miſericoꝛdia enim h̊ pcepit

dñs:vt neminẽ peniteret ĩ occulto Pn

eni qð ꝑ ſeipᷣm dicit ſacerdoti.⁊ erubeſc?
tiã vincit. timoꝛe offenſi:fit venia crimi/

nis:fit enĩ ꝑ ↄfeſſionẽ veniale:qð crimi/
nale erat in oꝑatiõe.Et ſi nõ ſtati purga
tur:fit tũ veniale qdð cõmiſerat moꝛtale.
Wultũ enĩ ſatiſfactiõis obtulit.qͥ eru/
beſcẽtie dñans:nihil eoꝝ q̃ cõmiſit nun/
cio dei denegauit. Deꝰ enĩ miſericoꝛs et
iuſtꝰ eſt:ſicutↄſeruat miſericoꝛdiã in iu/
ſticia.ita ⁊ iuſticiã in miicoꝛdia.Opus
enĩ eſt miſicoꝛdie peccãti pẽta dimitte/
re. Sʒ oꝑtʒ vt iuſt? mifeat᷑ iuſte. Opoꝛ
tet enĩ vt nõ ſolũ qͥd:ſʒ in q̊ doleat ↄſide
ret:ſi dignꝰ eſt nõ dico iuſticia ſed miſeri
coꝛdia. Juſticia eĩ ſola dãnat. Sʒ dignꝰ
miſe Cedeli eſt qᷣ ſpũali laboꝛe petit gra
tiã.Laboꝛat eĩ mẽs patiẽdo erubeſcen/
tiã.Et qm verecũdia magna eſt pena.qͥ
erubeſcit ꝓ chꝛiſto:fit dignꝰ mibicoꝛdia
Vñ ptʒ ꝙ qnto płibs ↄfitebit᷑ in ſpe ve/
nie turpitudinẽ crimĩs:tãto faciliꝰↄſeq̃ͥ
tur mificoꝛdiã remiſſiõis. Ipᷣi enĩ ſacer
dotes plus iã pñt ꝓficere:plus ↄfitenti/
bus pcere:quibo eĩ remittũt remittit do
minꝰ.Laʒarũ enĩ quẽ de monumẽto iaʒ
ſuſcitauit ob tulit dñſ diſcipuł ſoluẽdũ.
p h̊ oñdens ptãtem ſoluedi ↄceſſaʒ ſacer
dotibi.Dixit eni.qðcũq; ſolueritis ſuꝑ
terrã ſoluet᷑ ⁊ in celis.hoc eſt.ego deus⁊
om̃es oꝛdies celeſtis militie ⁊ oẽs ſetĩ in
mea głia laudãt vobiſcũ:⁊ ↄfirmãt q̃s li
gat ⁊ ſoluitꝭ.Mõ dixit.q̊s putad ligare
⁊ ſoluere:ſʒ in q̊s exercetis opus iuſticie
⁊ miſericoꝛdie.Alia autem opera veſtra
in peccatoꝛes non cognoſco.Quare qui

.

De vera ⁊ falſa penitentia

cõfiteri vult pẽta:vt inueniat grãʒ.q̃rat
ſacerdotẽ ſcientẽ ligare ⁊ ſoluere: ne cum
negligens circa ſe extiterit.negligat᷑ ab
illo qͥ eum miſericoꝛditer monet ⁊ petit:

ne ambo in foueã cadant quã ſtultꝰ eui/

tare noluit.Canta itaq; vis ↄfeſſiõis ẽ:
vt ſi deeſt ſacerdos confiteatur ꝓximo.
Sepe enĩ cõtingit ꝙ penitẽs nõ põt cõ/
ſiteri coꝛã ſacerdote:quẽ deſideranti nec
locꝰ nec tꝑs offert. Et ſi ille cui cõfitebit
poteſtatẽ ſoluendi nõ habet:fit tũ dignꝰ
venia ex deſiderio ſacerdotꝭ:qui ei conſi
tetur turpitudinẽ criminis. Mũdati eĩ
ſunt lepꝛoſi.dũ irent oñdere oꝛa ſacerdo
tiba:anteq; ad eos ꝑuenirẽt. Unde patʒ
dñm ad coꝛ reſpicere:dũ ex neceſſitate ꝓ
hibent᷑ ad ſacerdotes ꝑuenire. Bepech
dem eos q̃runt ſani ⁊ leti:ſed dũ q̃rũt an
teq; ꝑpueniãt moꝛiunt᷑. Sed dei miſeri/
coꝛdia eſt vbiq;:qͥ ⁊ iuſtis nouit ꝑcere:et

ſi nõ tam cito ſicut ſi ſoluerent᷑ a ſacerdo
te.Qui igit᷑ oĩno cõfitet᷑:ſacerdoti melio

„

põt confiteatur.

&De pꝛiuata ⁊ publica confeſſione ⁊ ſa
tiſfactione. ¶ Kaplm. XI.

C ſi peccatũ oc
tcultũ eſt ſufficiat referre in noti
QNiã ſacerdotis:vt grata ſit obla
tio muneris. Nã in reſuſcitatiõe filie pᷣn
cipis pauci ĩterfuerũt qͥviderẽt. Nondũ
ei erat ſepulta. nõdũ extra poꝛtã ciuita/
tis delata.nõdũ extra domũ in noticiaʒ
Ddepoꝛtata. Intus reſuſcitauit quã intuſ
inueit. relict ſolis petroꝛ iohe et iacobo
⁊ patre ⁊ ĩe puelle. In qb figuralit᷑cõ
tinent᷑ ſacerdotes ecclłie Quos aũt extra
inuenit anĩaduertẽdũ eſt quõ ſuſcitauit:
Flebat aũt turba poſt filiũ vidue:fleuit
marctha ⁊ maria ſupplicans ꝓ fratre:fle/
bat etiã turba q̃ mariã fuerat ſecuta.la/
chꝛymis marie admonita. In quo doce
mur publice peccantibi.nõ ꝓpꝛiũ: ſed ec
leſie ſufficere meritũ: Sic itaq; moꝛtuꝰ
iaceat: ſicq; ſe moꝛtuũ oſtendat. publice
moꝛtẽ ſuã pᷣdicando.publice fructꝰ pe/
nitẽtie oñdendo:vt turba ploꝛet admiſ⸗/
ſum. ⁊ defſeat quẽ dolet moꝛtuuʒ. Iſtis
lachꝛymis mouebit᷑ dñſ.qͥ reddet matri
ynicũ filiũ. Gi minus ꝑſeuerauerit ſi ſe

ſuffragia ecclie.

moꝛtuũ ꝑ fructus pñie nõ dedlarauerit.
tanto plus oꝑtet addere. Uñ lachꝛymiſ
excitet᷑ nõ ſolũ marthe:ſed etiam marie.
Tantũ ſe affligat.tãtũ ſe dolere:⁊ ſe moꝛ
tuũ ſentire oñdat.vt audiẽtes⁊ ↄtemplã
tes ploꝛando oꝛent veniã.Quoꝛũ fletuʒ
imitet᷑ eccłia. Qui eniʒ multos offendit
peccãdo:placare młtos opꝑtet ſatiſfacien

do:vt eccłia pᷣus offenſa ꝑ culpã.in ↄuer

ſione flectat᷑ in miſericoꝛdiã:oꝛanſ p iſßo

quẽ defunctũ dolebat.vnde deus flectet
ad veniã qui adhibuit miſericoꝛdiaʒ.
D. extra vnitatẽ eccłie nemo põt di/
gne penitere:⁊ q̃ntum penitenti pꝛoſunt
boꝛet itaq;
penitens in eccłia eſſe:⁊ ad
ecclie vnitatẽ tendere.Ni/
— ſi enĩ vnitas ecclłie ſuccur/
rat:niſi qð dedſt pctõꝛi ſua opitulatione
cõpleat.de manibus inimici nõ eripiet᷑
ania moꝛtui.Credendũ eſt eniʒ:⁊ pietas

fidei expoſtulat credere: om̃s elemoſy

ne totiꝰ eccłie ⁊ oꝛõnes ⁊ opera iuſticie ⁊

mificoꝛdie ſuccurrãt recognoſcẽti moi

tem ſuã ad ↄuerſionẽ ſuã:hominũ nemo

digne penitere põt quẽ nõ ſuſtineat vni/

tas eccłie.Odeoq; nõ petat ſacerdotes ꝑ

aliquã culpaʒ ab vnitate eccłie diuiſos.
Judas eni penitens iuit ad phariſeos.

reliquit apłos:nihil inuenit auxilij:ſed
augmentũ deene Gie. Pira r enim.
Quid ad nos.tu videris.Si peccaſti ti

bi ſit. nõ tibi ſuccurrimꝰ:nõ peccata tua

charitatiue ſuſcipimꝰ:nõ cõpoꝛtandaꝓ
mittimus:nõ qualiter deponas onꝰ do /
cemus.Quid enim nobis⁊ miſericoꝛdie
qui nec oꝑa ſequimur iuſticie: Iſſet ad
fratres:iſſet ad illos qui oꝛauerant ꝓ ſo/
cru petri febꝛicitante:qui cananeaʒ im/
pꝛobam miſericoꝛdi miſericoꝛditer ob/

tulerant. interrogaſſet petrũ p ſe lachꝛy/
mas effundentẽ.nõ fugiſſet mariã 1 mar
thaʒ:q̃ vitã laʒaro impetrauerãt.nõ tur

bam ploꝛantẽ:q̃ vnicũ filiũ acqͥſierat vi/
due. Juit ad diuiſos: et diuiſus perijt.
Hanc vnitatẽ om̃is boni ſentit oꝑatri/
cem q dixit Uinea fuit pacifico ĩ ea q hʒ
ppłos. Hiſi enĩ in eccłia vniuerſali po/

wordeſen⸗

Prldelenth
Pinans
porie
cbſczzurl⸗
cickazan
inaabſenn
Iapleniicn
mumlae
cpentee

unyeqeßt

fiflütloꝛor

bannü
mper
guce⸗

ſonpcorioi
tdolrech

Kand
mnc
ſis ai
dolcein⸗
1pdin
deyeni⸗
degfn
diritnen
inteoꝛia

o: tinn

doleater:
Pfia ſiot
tis dole
Perdoluil
pela ſego

..

aucitn
nmnüſnit
lwagntt,

7

S

mknͤd
u nurmgt

durniinc
Eulem n⸗
monongſnn
PnXII

halſtng

ginecacſent
nimniſmeae ſi
nngage iunn,
ilucpinlaoe
nnimiadi cihi
ickeiAnie
Gegons dn
neslohorioti
ninnogoltind
cviritirnn
renhtze
nataledilſcs
tn ohne.
umnt unrliſt
s dionchn⸗
s Oheani
rim nd dorn
nad horn/
lua oonocN
1hornicinl
r uin/ M
niummiſ/
Dni anmuzin/
nienmitnod
ni ben
ſgſanninnn
mnpenn iin
cflüirtſin/
onien N
8boli n N.,
initad icgon
cgucti
cl

—

doloꝛe gaudeat.

X fide penite

beat:
ſempꝑ coꝛã dñno ante quẽ peccauit erube/
ſcat: doloꝛẽ cũ vita finiat. Nã ⁊ ſi apklus
etiã pẽta ꝑ baptiſmũ remiſſa ↄtinue plo
rat:nob etiã ſuꝑ fundamentũ apłoꝝ po/
ſitis qͥd pᷣter ploꝛare reſtat: Quid niſi ſᷣ
dolere in vita:?vbi enĩ doloꝛ finit᷑.deficit

pulos ſe ↄtinẽtes ↄgnoſcerʒ:ſe vineã nõ
pſumeret.Scit ei ⁊ exꝑimẽto ↄgnoſcit:
vtpote qͥ ꝓ omniũ ſalute laboꝛauerat:ſe
abſq; auxilio eccłie ſtare nõ poſſe. NHon
eni eſt paꝝ cui om̃e bonũ ſuccurrit: ſiue
in celo ſiue in terra ↄſtitutũ. Hoc amit /
tens ꝑ excõicationẽ niſi recuꝑet ꝑ ſancte
matris vnitatẽ vł pietatẽ:quõ vnq; po/
terit penitere:quõ deũ beniuolũ poterit
inuenire.qͥ e ſanctiſſimã ſponſaʒꝭ ⁊ ma/
trẽ: filiã ⁊ ſoꝛoꝛẽ nõ dubitauit offendere:
⁊eius auxiliũ omnino cõtemnere.

O. ſemꝑ ex fide penitens doleat:⁊ de

at:credat hãc elſe medicinã:
oss fruct? ſue pñie ꝑuos ha
nunq; credat ſufficere:ſemꝑ doleat

⁊ pñia.Si autẽ pñia finit᷑.qd relinquit

de venia? Lam diu enĩ gaudeat ⁊ ſperet
de gẽa:qᷓ; diu ſuſtentat᷑ a pnia. Dixit eni
diũs. Uade ⁊ ampliꝰiã noli peccare.Nõ
Dixit ne pecces:ſed nec volũtas peccãädi
in te oꝛiat᷑. OQð quõ ſeruabitur:niſi do

loꝛ ↄtinue in pñia cuſtodiat᷑: Hinc ſemꝑ

doleat: ⁊ de doloꝛe gaudeat:⁊ de doloꝛiſ
pñia ſiↄtigerit ſemꝑ doleat.Et nõ ſit ſa

tis ꝙ doleat. ſed ex fide doleat:⁊ nõ ſem/

per doluiſſe doleat. ¶ OQ, nõ ſolum

peta:ſed om̃s circũſtantias pctõꝝ pecca
toꝛ deflere ni debet.
c litatẽ criminis: in loco: in tpe:ĩ
ſeuerãtia:in varietate ꝑſone:⁊

qjuali h̊ fecerit temptatiõe:⁊ in ipᷣiꝰ vitij
multiplici executiõe. Opoꝛtet enĩ peni/
tere foꝛnicantẽ:ſᷣm excellentiã ſui ſtatus
aut officij:⁊ ̃m modũ meretriq:⁊ ſfʒ mo

duũ oꝑis ſui:⁊ q̃lit᷑ turpitudinẽ ſuã ꝑegit
Di in loco ſacro:aut cui debuit excellen
tiã fidei:vt ſunt domꝰ dñoꝝ:⁊ alioꝝ mł/
toꝛũ. Si in tꝑe oꝛõni ↄſtituto:aut in ſe/

liter peccẽt.⸗

La. XIIII

IXxX

ſtiuitate ſctõꝝ ⁊ in tꝑe ieiunij Cõſideret
untũ ꝑſeuerauerit: ⁊ defleat ꝙ ꝑſeuerant

peccauerit:⁊ q̃nta victꝰ fuerit impugna

tiõe.SGũt eniĩ q nõ ſolũ nõ vincunt᷑:ſʒ vll
tro ſe pcto offerũt.nec expectãt tempta/
tionẽ:ſed pᷣueniũt voluptatẽ.⁊ ꝑtractãt
ſecũ qᷓ; muluplu actiõe vitij delectabi/
Om̃is iſta varietas ↄfitẽda
eſt ⁊ deflenda:vt cũ cognouerit ꝙ pctm̃
eſt multũ.cito inueĩat deũ ꝓpiciũ. In co
gnoſcẽdo augmẽtũ pẽtiinueniat ſe cuiꝰ

fuerit etatis:cuiꝰ ſapie ⁊ oꝛdinis:⁊ ſtatũ
oẽm alteriꝰ nõ peccan. Immoꝛet᷑ in ſin

gulis iſtis:⁊ ſentiat modũ criminis.pur

gans lachꝛymis oẽm qlitatẽ vitij.defle⸗
at virtutẽ:q̃ interim caruit.Dolendũ eſt
enĩ ⁊ doloꝛe purgãdũ:nõ ſolum qꝛ pecca

uit:ſʒ etiã ꝙ ſe vᷣtute buauit. Nã licʒ ſpe

—

ret ſe ↄſecuturũ veniã:dolere tñ pᷣt.qꝛ nõ

ꝓmeruit vñ remunerari ↄfidat.anxiet eet
doleat ꝙꝙ mõ effugiens de pᷣteritꝭ penam
miſer.nõ inde expectet głiam: cuiꝰ om̃e
tpꝓs:qm̃ bꝛeuiſſimũ ẽ debuit decertauiſ/
