cõtulit:hoc audiat qð opoꝛtet eũ audi/

re occultis meritis animaꝝ ex abyſſo iu

ſti iudicij tui:cui nõ dicat hõ quid eſt h
aut qd eſt h:nõ dicat:nõ dicat. hõ eſt em.
Jã itaq; me adiutoꝛ meuſ illis vinculis

ſolueras: ⁊ querebã vnde malũ: ⁊ nõ erat

exitꝰ. Bʒ me nõ ſinebas vllis fluctibo co
gitatõnis auferri ab ea fide qua credebã

⁊eſſe te ⁊ eſſe incõmutabilẽ ſubſtãtiã tuãẽ
g 4

Confeſſonũ Aiber vu.

Teſſe de hoĩbo curã ⁊ iudiciũ tuũ.⁊ ĩ chꝛi
ſto filio tuo dño noſtro atq; ĩ ſcripturis
ſanctis q̊s eccleſie tue catholice cõmẽda
ret autoꝛitas:viã te poſuiſſe ſalutis hu/
mane ad eã Fira/ poſt hanc moꝛtẽ futu/⸗
ra eſt. His itaq; ſaluis atq; incõcuſſe ro
boꝛatis ĩ animo meo:querebã eſtuãs vn
de ſit malũ.Que illa toꝛmẽta parturien/
tis coꝛdis mei:qͥ gemitꝰ deꝰ meꝰ: Et ibi
erant aures tue neſciẽte me. Et cũ in ſilẽ
tio foꝛtiter quererẽ magne voces erãt ad
miſericoꝛdiã tuã:tacite ↄtritõnes animi
mei. Tu ſciebas qͥd patiebar:⁊ nullꝰ ho
minũ. Quantũ em erat qð inde digere/
bat᷑ ꝑ linguã meã in aureſ familiariſſimo
rũ meoꝝ. Nunqͥd totꝰ tumultꝰ ale mee:
cui nec tpa nec os meũ ſufficiebat ſona/
bat eis?: Totũ tamẽ ibat in auditũ tuuʒ
qdð rugiebã gemitu coꝛdis mei:⁊ ante te
erat deſideriũ meũ:⁊ lumẽ oculoꝝ meo/
rum nõ erat mecũ. Intꝰ em̃ erat:ego aũt
foꝛis. Nec in loco illud.At ego intende/
bã in ea q locis cõtinent᷑:⁊ nõ ibi inueni/
ebã locũ ad requieſcẽdũ. Nec recipiebãt
me iſta vt dicerẽ:ſat eſt ⁊ bene eſt:nec di⸗/
mittebant redire vbi mihi ſatis eſſet be/
ne. Superioꝛ em̃ erã iſtis:te vero inferi/
oꝛ.Et tu gaudiũ verũ mihi ſubdito tibi
⁊ tu mihi ſubieceras q̃ infra me creaſti.
Et hoc erat rectũ temperamentũ ⁊ me/
dia regio ſalutis mee:vt manerẽ ad ima/
ginẽ tuã:⁊ tibi ſeruiẽs dominarer coꝛꝑi
3 cũ ſuperbe cõtra te ſurgerẽ ⁊ curre⸗/
rem aduerſus dñm in ceruice craſſa ſcu/
ti mei.etiã iſta infima ſupꝛa me facta ſũt
⁊ pᷣmebant:⁊ nuſq; erat laxamentũ ⁊ re/
ſpiramentum. Ipſa occurrebant vndiq;
aceruatim ⁊ ↄglobatim cernenti:cogitã
ti autẽ imagines coꝛpoꝝ ipſe opponebã
tur redeunti.quaſi diceret᷑. Ouo is indi
gne ⁊ ſoꝛdide: Et hec ð vulnere meo cre
uerant:qꝛ humiliaſti tanqᷓ; vulneratũ ſu
perbũ:⁊ tumoꝛe meo ſeparabat abs te:⁊
nimis ĩflata facies claudebat oculos me

os.Tu vero dñje in eternũ manes:⁊ non
ineternũ iraſceris nobis:quoniã miſera
tus es terrã ⁊ einerẽ. Et placuit in ↄſpe-

ctu tuo refoꝛmare ðᷣfoꝛmia mea:⁊ ſtimu

lis internis agitabas me vt impaties eſ
ſem donec mihi per interioꝛẽ aſpectũ cer

tus eſſes. Et reſidebat tumo: meꝰ ex oc/⸗
culta manu medicine tue:acieſq; cõtur/⸗
bata ⁊ cõtenebꝛata mẽtis mee acri colli/
rio ſalubꝛiũ doloꝝ meoꝝ de die in diẽ ſa

nabatur. Et pꝛimo volẽs oſtẽdere mihi

q; reſiſtas ſuꝑbis:humilib autẽ des gra
tiã:⁊ quãta miſicoꝛdia tua demonſtrata
ſit hominib via humilitat: qð verbum

tuũ caro factũ eſt:⁊ habitauit iter homi

nes: pcuraſti mihi ꝑ quendã hoĩeʒ ima/
niſſimo typo turgidũ quoſdã platonico
rũ libꝛos ex greca lingua in latinã verſoſ
⁊ ibilegi nõ quidẽ his verbis:ſi hoc idẽ
omino:multis ⁊ multiplicibo ſuaderi ra

tionibo: ꝙ in pꝛincipio erat verbũ ⁊ ver/

bũ erat apud deũ:⁊ deꝰ erat verbuʒ:hoc
erat in pꝛincipio apud deũ:om̃ia ꝑ ipᷣm
facta ſunt:⁊ ſine ipo factũ eſt nihil:qð fa
ctum eſt ĩ eo vita eſt. Et vita erat lux ho
minũ:⁊ lux ĩ tenebꝛis lucet:⁊ tenebꝛe eaʒ

nõ compᷣhenderũt.Et qꝛ hoĩs aĩa q;uiſ

teſtimoniũ perhibeat de lumine:non eſt
tamẽ ipſa lumẽ:ſed verbũ dei.De eſt lu
men veꝝ qð illuminat omnẽ hominẽ ve
nientẽ in hunc mundũ.Et qꝛ in H̊ mũdo
erat:⁊ mundꝰ per ipᷣm fact eſt:⁊ mundꝰ

eũ nõ cognouit.Quia vero in ſua ꝓpꝛia

venit ⁊ ſui eũ nõ receperũt.quotq̃t autez

eũ rceperũt dedit eis poteſtatẽ filios dei

fieri credẽtibo in noĩe eiꝰ:nõ ibi legi. Itẽ

ibi legi:qꝛ deus verbũ nõ ex carmnenõ ex
ſanguine nõ ex volũtate viri neq; ex vo /

luntate carnis:ſʒ ex deo natꝰ eſt. Vʒ qe

verbũ caro factũ eſt ⁊ habitauit nobis:
nõ ibi legi. Indagaui quippe in ũllis lit
teris varie dictuzʒ:⁊ multis modis: ſit
filiꝰ in foꝛma patris:nõ rapina arbitra
eſſe equalis deo:qꝛ naturaliter idipm eſt
Sʒ qꝛ ſemetipᷣm exinaniuit foꝛmã ſerui
accipiẽs ĩ ſimilitudinẽ hoĩm factꝰ: ha/⸗
bitu inuent vt hõ:humiliauit ſe factus
obediẽs vſq; ad moꝛtẽ:moꝛtẽ aũt cruc:
ꝓpter qð deus eũ exaltauit a moꝛtuis:⁊
Donauit ei nomẽ qð eſt ſuꝑ om̃e nomen:

vt in noĩe ieſu om̃e genu flectat᷑ celeſtiuʒ

terreſtriũ ⁊ infernoꝝ:⁊ om̃is lingua cõſi
teat᷑:qꝛ dũs ieſus in gloꝛia eſt dei patris

nõ habeẽt illi libꝛi. Oð em̃ ante omia tpa
et ſupꝛa oĩa tpꝑa incõmutabiliter manet

vnigenit filius tuꝰ coetern tibi:⁊ qꝛ ð

Renindiec'n
ſintagepyrn

ntiercnovitrt
ui fnanp
ſomuo Micvu
ſinngolie
Kenbenbpien
ſorerennetaed
lecerresqu
boenlerdirigit
Cetietos viae
onnekirlabo⸗
Meennotra.
awwme ſubla
diccidlare⸗
Sullischdrd⸗
aſror ſoogn
Gouſcirtaurg
cogitnuo by/
lopdicees
Lrcweccbit
ſnconges
oraihinche
bllisonins
1ſerpentä
Cuupereic
caput guach
pulus hein
Mpturn
Meiſtugi
unibabir⸗
Tfiutcorbi
ſorlervocat
A chhdtede
Manpcdiber
lnni hen

VI.

ttumormbr

muecieſtön e

eng Meegancol⸗

r dediei ee

Nsotäterenh
niemnideog
Aumdengfn
mu:aören
Mitunitirie
Cigrotigunn
Nübenimni/
nlahſunin
daurotitve
Senrrabnzher
Nr n Pün
mäcknhuczt
Errinarrt,
uemtnntre,
Nunnenock
ti de docki
D
iiN
Phinültet
igihheiie
ͤrpiumn
mmanmn
=
ſhinig
miinufime
mai ün/
mnd
„ foſn 4
ien ac
vgui

4

.

S
Pruckdenn .
üͤ ninnt
van inn
mmtan

plenitudine eiꝰ accipiũt anime vt beate

ſint:⁊ qꝛ participatõe manẽtis in ſe ſapi
entie renouat᷑ vt ſapiẽtes ſint:eſt ibi.⸗
autẽ ſᷣm tempꝰ pꝛo impijs moꝛtuꝰ eſt:et
filio tuo vnico nõ peperciſti:ſed ꝓ nobis
om̃ibo tradidiſti eũ:nõ eſt ibi.Abſcondi
ſti em heca ſapientib:⁊ reuelaſti ea ꝑuu
lis:vt venirẽt ad eũ laboꝛãtes et onerati
⁊ reficeret eos:quoniã mitis eſt ⁊ humi/

lis coꝛde:⁊ dirigit mites in iudicio:⁊ do

cet mãſuetos vias ſuas:vidẽs humilita

tem noſtrã ⁊ laboꝛẽ noſtꝝ ⁊ dimittẽs oĩa

peccata noſtra.Qui autẽ cothurno tan/
q́; doctrine ſublimioꝛis elati nõ audiũt
dicentẽ.Diſcite a me quia mitis ſũ ⁊ hu
milis coꝛde⁊ inuenietis requiẽ animab

veſtris:⁊ ſi cognoſcũt deũ nõ ſicut deuzʒz
gloꝛificãt aut gratias agũt:ſʒ enaneſcũt
in cogitatõnibo ſuis:⁊ obſcurat᷑ inſipiẽs
coꝛ eoꝝ:dicẽtes ſe eſſe ſapiẽtes ſtulei fiüſt
ECt ideo legebã ibi etiã immutatã gloꝛiã

incorſuptonis tue in idola ⁊ varia ſimu
lacra in ſi
bilis hominis ⁊ volucrũ ⁊ quadꝛupedũ
⁊ ſerpentũ.videlicet egiptiũ cibum quo
eſau perdidit pꝛimogenita ſua:quoniaʒ

caput quadrupedis ꝓ te honoꝛauit po/

pulus pꝛimogenitus cõuerſus coꝛde in
egiptũ:⁊ curuãs imaginẽ tuã animã ſuã
ante imaginẽ vituli manducãtis fenũ:in

ueni hec ibi.⁊ non manducaui. Placuit

enim tibi domine auferre oppꝛobꝛiũ di/
minutõis ab iacob vt maioꝛ ſeruiret mi
noꝛuet vocaſti gentes in hereditatẽ tuã.

Et ego ad te venerã ex gentibo:⁊ intẽdi

in auꝝ qð ab egipto voluiſti vt auferret
populus tuꝰ:quoniã tuũ erat vbicunq;
erat.Et dixiſti athenienſibo per apoſto/

lum tuũ ꝙ in te viunimus ⁊ mouemur et

ſumus.ſicut ⁊ quidã ſm eos dixerunt.
Et vtiq; inde erant illi libꝛi. Et nõ attẽ/
di in idola egiptioꝛuzʒ:quibo ð auro tuo

miniſtrabant.qui tranſmutauerunt ve/

ritatem dei in mendaciũ:⁊ coluerũt ⁊ ſer
nierunt creature potiꝰ qᷓ; creatoꝛi.Et in
de admonitꝰ redire ad memetipſum:in/
traui ĩ intima mea duce te:⁊ potui:quo/

niam factꝰ es adiutoꝛ meꝰ. Intraui ⁊ vi

di qualicũq; oculo anime mee:ſupꝛa eũ/⸗
dem oculũ anime mee:ſupꝛa mentẽ meã

militudinẽ imaginis coꝛrupti

CxIN.

lucẽ domini incomutabilẽ:nõ hanc vul/
garem ⁊ cõſpicuã omi carni:nec quaſi ex
eodẽ genere.Hꝛandioꝛ erat: tanq; ſi iſta
multo multoq; clariꝰ clareſceret:totũq;

occuparet magnitudie. Nõ hoc illa erat

ſʒ aliud:aliud valde ab iſtis om̃ib. Nec
ita erat ſupꝛa mentẽ meã ſicut oleuʒ ſuꝑ
aquã:nec ſicut celũ ſuper terrã:ſed ſupe
rioꝛ:quia ipſa fecit me:⁊ ego inferioꝛ qꝛ
factꝰ ſum ab ea.Qui nouit veritateʒ no/
uit eam:⁊ qui nouit eã:nouit etemitatẽ.
Charitas nouit eã.O eterna veritas:et
vera charitas:⁊ chara eternitas.Tu es
de? meꝰ:tibi ſuſpiro die ac nocte.Et cũ
te pꝛimũ cognoui:tu aſſũpſiſti me vt vi/
derem eſſe qð viderẽ:⁊ nõdũ me eſſe qui
viderẽ.Et reuerberaſti infirmitatẽ aſpe
ctus mei.radiãs in me vehemẽter:⁊ cõ/
tremui amoꝛe ⁊ hoꝛroꝛe:⁊ inueni melon
ge eſſe a te ĩ regione diſſimilitudinis:tã/

q; audirẽ vocẽ tuã de excelſo.Cib ſum
grandiũ:creſce ⁊ mãducabis me. Nec tu

meĩ te mutabis ſicut cibũ carnis tue:ſʒ
tu mutaberis ĩ me.Et cognoui quoniã
ꝓ iniqtate erudiſti hoĩem:⁊ tabeſcere fe/
ciſti ſicut araneã animã meã:⁊ dixi.Nũ/
quid nihil eſt veritas:quoniã neq; ꝑ fini
ta neq; ꝑ ĩſinita locoꝝ ſpacia diffuſa eſt:
Et dlamaſti de longinq̊. Immo vo ego
ſũ qͥ ſũ. Et audiui ſiẽ audit᷑ in coꝛde:⁊ nõ
erat pꝛſus vñ dubitarẽ Faciliuſq; dubi
tarẽ viuere me:q; nõ eſſe veritatẽ q̃ ꝑ ea

q̃ facta ſũt ĩtellecta ↄſpicit᷑. Et inſpexi ce

tera infra te.Et vidi nec om̃ino eſſe.nec
om̃ino nõ eſſe.Eſſe qͥdẽ qm̃ abs te ſunt.
nõ eſſe aũt qm̃ id qdð es nõ ſũt.Id em̃ vᷣe
ẽqð incõmutabilit᷑ manet. Mihi aũt in
herere deo bonũ ẽ:qꝛ ſi nõ manebo ĩ illo
nec ĩ me potero. Illeaũt ĩ ſe manẽs inno
uat oĩa.Et dñs meꝰ es:qm̃ bonoꝝ meo

rũ nõ eges. Et mãifeſtatũ ẽ mihi:qm̃ bo
na ſũt q̃ coꝛrumpunt᷑:q̃ neq; ſi ſüma bo/

na eſſent:neq; niſi bona eſſent:coꝛrumpi
poſſent.Quia ſi ſũma bona eſſent:incoꝛ
ruptibilia eſſent.ſi aũt niła bona eſſent:
q̃d ĩ eis coꝛrũperet᷑ nõ eſſet. Nocet eĩ coꝛ

ruptio:⁊ niſi bonũ minueret nõ noceret-

Aut igit᷑ nihil nocʒ coꝛruptio qð fieri ñ
Pt:aut qð certiſſimũ Eoĩa q coꝛrũp ut pᷣ⸗
uant᷑ bono, Gi ãt oĩ bono puab nkoind
8

DDH

Confeſſionũ.

—TTð

nõ erũt. Si em̃ erũt ⁊ coꝛrũpi iã nõ pote
runt:melioꝛa erunt:qꝛ incoꝛruptibiliter
permanebũt.Et qͥd mõſtruoſi:qᷓ; ea di
cere om̃i bono amiſſo facta melioꝛa? Er
go ſi omi bono pꝛiuabunt᷑:om̃ino nulla
erũt.Ergo q;diu ſunt:bona ſunt.Ergo
quecũq; ſunt:bona ſunt. Malũq; illud
qð querebã vnde eſſet nõ eſt ſubſtantia:
qꝛ ſi ſubſtãtia eſſet bonũ eſſet.Aut em̃ eſ
ſet incoꝛruptibilis ſubſtãtia magnũ vti
qʒ; bonũ:aut ſubſtãtia coꝛruptibilis eſſʒ
que niſi bona eſſet coꝛrũpi ñ poſſet. Ita
q; vidi ⁊ manifeſtatũ eſt mihi:quia omia
bona tu feciſti:⁊ pꝛoꝛſus nulle ſubſtãtie
ſunt quas tu nõ feciſti.Et quoniã nõ eq̃
lia om̃ia feciſti:ideo ſunt omia:quia ſin/
gula bona ſunt:⁊ ſimul om̃ia valde bo/
na:quoniã feciſti deꝰ noſter omia bona
valde. Et tibi om̃ino nõ eſt malũ:nõ ſo/
lum tibi ſʒ ⁊ vniuerſe creature tue.qꝛ ex
tra te nõ eſt aliqͥd qð irrũpat ⁊ coꝛrũpat
oꝛdinẽ quẽ impoſuiſti ei. In partib aũt
eiꝰ quedã quibuſdã qꝛ nõ ↄueniũt mala

putant᷑.Et eadẽ ipſa cõueniunt alijs:et

bona ſunt. ⁊ in ſemetipᷣis bona ſunt.Et
om̃ia hec q ſibimet inuicẽ nõ cõueniunt
ↄueniũt inferioꝛi parti reꝝ:quã terrã di
cimꝰ habentẽ celũ ſuũ nubiloſuʒ atq; vẽ
toſum cõgruũ ſibi. Et abſit iã vt dicerẽ
nõ eſſe iſta:qꝛ ⁊ ſi ſola iſta cernerẽ:deſide
rarẽ quidẽ melioꝛa:ſʒ iã etiã de ſolis iſtiſ
landare te deberẽ:quoniã laudanduʒ te
oſtendũt de terra dꝛacones ⁊ om̃es abiſ
ſi. Ignis grãdo nix glacies ſpũs tẽpeſta
tis que faciũt verbũ tuũ. Moõtes ⁊ oẽs

colles:ligna fructifera ⁊ om̃es cedri. Be

ſtie ⁊ om̃ia pecoꝛa.reptilia ⁊ volatilia pẽ
nata. Reges terre ⁊ om̃es populi:pꝛinci
pes ⁊ om̃es iudiceſ terre. Juuenes ⁊ vir
gines.ſenioꝛes cũ iunioꝛibo laudent no/
men tuũ.Cũ vero etiã de celis te laudẽt
laudẽt te deꝰ noſter in excelſis om̃es an/
geli tui:oẽs virtutes tue:ſol ⁊ luna oẽs
ſtelle ⁊ lumẽ:celi celoꝛũ ⁊ aque q̃ ſuꝑ ce/

los ſunt laudent nomẽ tuũ / Nõ iã deſige
rabã melioꝛa:qꝛ omia cogitabã:⁊ melio

ra quidẽ ſuperioꝛa q; inferioꝛa:ſʒ melio/
ra omia q; ſola ſuperioꝛa iudicio ſano re
pendebã. Mõ eſt ſanitas eis quibus di/

ſplicet aliquid creature tue:ſicut mihiñ

Liber vI.

erat cũñ diſplicerẽt multa qᷓ feciſti. Et qꝛ
nõ audebat anima mea vt ei diſpliceret
deus meꝰ. nolebat eſſe tuũ quicqͥ d ei di/
ſplicebat. Et inde ierat in opinionẽ dua
rum ſubſtãtiaꝝ:⁊ nõ requieſcebat:⁊ alie
na loq bat᷑ inde rediẽs fecerat ſibi deũ
per infinita ſpacia locoꝝ omniũ:⁊ eũ pu
tauerat eſſe te:⁊ eũ collocauerat in coꝛde
ſuo:⁊ facta erat rurſus templũ idoli ſui
abominandũ tibi.Sed poſtea q; foui/
ſti caput neſciẽtis:⁊ clauſiſti oculos me/
os ne viderẽet vanitatẽ:ceſſaui ð me pau
lulum:⁊ cõſopita eſt inſania mea.Et eui
gilaui in te:⁊ vidi te infinitũ aliter:et vi/
ſus iſte nõ a carne trahebat᷑.Et reſpexi

glia: ⁊ vidi tibi debere quia ſũt.⁊ in te cũ

cta finita:ſed aliter.nõ quaſi in loco:ſed

quia tu es omitenens manu veritate:et

omia vera ſunt inq; tum ſunt:nec quicqᷓ
eſt falſitas:niſi cũ putat᷑ eſſe qð nõ eſt Et
vidi qꝛ nõ ſolũ locis ſua queq; ſuis ↄue
niunt:ſʒ etiã tꝑibo.Et qꝛ tu ſolꝰ eternus
es:nõ poſt innumerabilia ſpacia tẽpoꝝ

cepiſti operari:qꝛ omia ſpacia tempoꝛũ:
1343 pbterierũt qᷓ pᷣteribunt:nec abirent:
nec venirẽt niſi te oꝑante ⁊ manente.Et

ſenſi ⁊ expertꝰ ſum nõ eſſe miꝝ qð pala/

to nõ ſano pena eſt panis qͥ; ſano ſuauis
eſt:⁊ oculis egris odioſa lux:q̃ pur ama
bilis eſt. Et iuſticia tua diſplicet iniquiſ
ne dũ vipera ⁊ vermiculꝰ qᷓ bona creaſti

apta iferioꝛibo creature tue partibequi⸗/
bus ⁊ ipᷣi iniqui apti ſunt quãto diſſimi

lioꝛes ſunt tibi:apti aũt ſuperioꝛibo qto
ſinmnilioꝛes fiũt tibi. Et q̃ſiui qd eſſet ini/

uitas ⁊ nõ inueni ſubſtantiã:ſʒ a ſũma
ubſtantia te deo detoꝛte in infima volũ
tatis puerſitatẽ: pijcientis intima ſua et
tumeſcẽt foꝛas.Et mirabar ꝙ iã te ama
bã nõ ꝓ te fantaſma.Et ñ ſtabã frui deo
meo:ſʒ rapiebar ad te decoꝛe tuo:moxq;
diripiebar abs te pondere meo:⁊ ruebã

Tiſta cũ gemitu.Et pondus h̊ ↄſuetudo
Sʒ mecũ erat memoꝛia tui:ne

q; vllo modo dubitabã eſſe cui cohererẽ

ſz nõdũ eſſe me qͥ cohererẽ:quoniã coꝛpꝰ

qð coꝛrumpit᷑ aggrauat animã:⁊ depꝛi/
mit terrena inhabitatio ſenſum mita co
gitantẽ. Erãq; certiſſimus qꝙ inuiſibilia

tua a ↄſtitutõe mũdi ꝑ ea que facta ſunt

Gteleancil
virte dhn
gopꝛobzrepo
niguenn
ſrinmrede
nißlucſen
cisrneiie
Ueeiicnu
ſiniſhon ne
guguanim
Pcug'annin
mncikenſus
anutqnouſc
nlſeonarace
cincicana
pois eſeq
bilegennſend
Citcogitnice
lcömdiann
Gnenretqhtu
dbtaroecl
WRGewur
Cnmnadee
lomosdh
pueniret
Aſpectul⸗
facaſunt
jeno vylui
to /olinio,.
ononir/
mnanar nomm,
Mntiiobons
itene imnen
fllinmedein
ütckſnni
Merer dci.
Melante
alaf f
ngniüin
fugſneſirchf
bieß nie
tunonh
ſellmnii
ſbeigdoni
icanennin
ealene
heſinee n
noifinun

mamlnff⸗
ng martant
oͤncſe ügricte
eimr inſpiigi
rnöſehigcchr
izſunſit
Kualganen zan
ummumhüäklit
eif
nmiaiilin ſn
piackniniba

oirininälieeae.

memahebgthl
oberequünſtei
Ur no quuſinlel
uumnensmuupi
tinözunſunurgii
Cöonihtöctt
ninſen
GneRaſhaäns
a a
ddwdur
wanpg,nn
nmtilrin
umnilerith
miad benden
iiun amade
õ
t iſticten,

mmciſibſtmnißt⸗

Fo.
ððõ

intellecta cõòſpiciunt᷑:ſempiterna quoq;
virtꝰ ⁊ diuinitas tua.Querẽs em̃ vnde
appꝛobarẽ pulcritudinẽ coꝛpoꝝ ſiue ce/
leſtiũ ſiue terreſtriũ:⁊ quid mihi pᷣſto eſ/
ſet integre de mutabilib iudicanti ⁊ di/
centi:hᷣ ita eſſe debet:illud nõ ita. Hoc g
querẽs vnde iudicarẽ cũ ita iudicarẽ:in⸗
uenerã incõmutabilẽ ⁊ verã veritatꝭ eter
nitatẽ ſupꝛa mentẽ meã cõmutabilẽ.At
q; ita gradatim a coꝛpoꝛibo ad ſentientẽ
ꝑcoꝛpꝰ animã:atq; inde ad eiꝰ interioꝛẽ
vim cui ſenſus coꝛpoꝛis exterioꝛa annũ
ciaret:⁊ quouſq; poſſunt beſtie.atq; inde
rurſus ad raciocinantẽ potentiã:ad quã
refert᷑ indicandũ qð ſumit᷑ a ſenſibo coꝛ/
poꝛis.Que ſe quoq; ĩ me cõperiẽs muta
bilẽ:erexit ſe ad intelligentiã ſuã:⁊ abdu
xit cogitationẽ a cõſuetudine:ſubtrahẽſ
ſe cõtradicentib turbis fantaſmatuʒ: vt
inueniret q̃ͥ lumine aſpergeret᷑:cũ ſine vl/
la dubitatõe clamaret:incõmutabile pᷣfe
rendũ eſſe mutabili:vnde noſſet ipᷣm in/
cõmutabile:qð niſi aliq̃ modo noſſet:nł
lo modo illud mutabilicerta pponeret:⁊
ꝑueniret ad id qð eſt in ictu trepidantis
aſpectuſ.Cũ vero inuiſibilia tua ꝑ ea qᷓ
facta ſunt intellecta ↄſpexi:ſed aciẽ fige/⸗
re nõ valui:⁊ repcuſſa infirmitate reddi

tus ſolitis.nõ mecũ ferebã niſi amanteʒ

memoꝛiã:⁊ q̃ſi olſacta deſiderantẽ q̃ co/

medere nondũ poſſem:⁊ querebã viã cõ

parãdi roboꝛis qð eſſet idoneũ ad fruen

dũ te:nec inueniebã donec amplecterer
mediatoꝛẽ dei ⁊ hominũ hoĩem chꝛiſtũ

ieſũ:qͥ eſt ſuꝑ om̃ia deꝰ bñdictꝰ in ſecula:
vocãtẽ ⁊ dicẽtẽ.Ego ſũ via veritas ⁊ vi
ta.Et cibũ cui capiẽdo inualidꝰ erã mi/
ſcẽtẽ carni:qm̃ verbũ caro factũ eſt:vt in
fantie nr̃e lacteſceret ſapiẽtia tua.ꝑ quã
creaſti om̃ia. Nõ em̃ tenebã dñm meũ ie
ſum chꝛiſtũ humilis humilẽ:nec cuiꝰrei
magiſtra eſſet eiꝰ ĩfirmitas nouerã. Uer
bũ em̃ tuũ eterna veritas ſupioꝛibo crea
ture tue partiba ſuꝑeminẽs:ſubditos eri
git ad ſeipᷣam.in ĩferioꝛib aũt edificauit
ſibi humilẽ domũ de limo noſtro: ꝑ quã
ſubdẽdos depꝛimeret a ſeipᷣis:⁊ ad ſe tra
ijceret:ſanans tumoꝛẽ ⁊ nutriẽs amoꝛẽ:
ne ſiducia ſui ꝓgrederent᷑ longiꝰ:ſʒ poti
us inſimmarent᷑vidẽtes ante pedes ſuoſ

infirmã diuinitatẽ ex participatõe tuni/
ce pellicee noſtre:⁊ laſſi ꝓſternerent᷑ ĩ ei.
illa aut ſurgẽs leuaret eos. Ego vo alið
putabã:tantũq; ſentiebã de dño chꝛiſto

S

meo:q; tũ de excellẽtis ſapiẽtie viro:cui

nullꝰ poſſet equariũ:pᷣſertim qꝛ mirabilit᷑
natꝰ ex virgine ad exemplũ contẽnendo
rum tempoꝛaliũ ꝓ adipiſcẽda ĩmoꝛtali/
tate:diuina ꝓ nobis cura tantã autoꝛita
tem magiſterij meruiſſe videbat᷑. Quid
aũt ſacramẽti haberet:verbũ caro factũ:
ne ſuſpicari quidẽ poterã. Tantũ cogno
uerã ex his q̃ de illo ſcripta traderentur
qꝛ mãducauit ⁊ bibit:doꝛmiuit:ambu/
lauit:exhilaratꝰ eſt:cõtriſtatꝰ eſt:ſermo/
cina tꝰ eſt:non heſiſſe camẽ illã ybo tuo:
niſi cũ aia ⁊ mente humana. Nouit hoc
om̃is qui nouit incõmutabilitatẽ verbi
tuuquã ego iã nouerã quantũ poteram:
nec om̃ino quicq;ᷓ inde dubitabã. Ften
nunc mouere mẽbꝛa coꝛpoꝛis ꝑ volunta
tem:nunc nõ mouere:nũc aliquo affectu
affici:nunc nõ affici:nũc ꝓferre per ſigna
ſapiẽtes ſentẽtias:nũc eſſe in ſilẽtio:pꝛo
pꝛia ſunt mutabilitat aĩe ⁊ mẽtis.Que
ſi falſa de illo ſcripta eſſent:etiã oĩa peri/
clitarent᷑ mendacio:neq; in illis lris vlla
fidei ſalꝰ generi humano remaneret.Oꝛ
itaq; vera ſcripta ſũt:totũ hominẽ ĩ chꝛi
ſto agnoſceba:nõ coꝛpꝰ tantũ hoĩs:aut
cũ coꝛpꝑe ſine mẽte animã:ſʒ ipᷣm hominẽ
nõ perſona veritatis:ſʒ magna quadam
nature humane excellẽtia et perfectioꝛe
participatione ſapientie pᷣferri ceteris ar
bitrabar. Alipiꝰ autẽ deũ carne indutuʒ
ita putabat credi a catholicis:vt pꝛeter
deum ⁊ carnẽ nõ eſſet in chꝛiſto aia:men
rẽq; homiĩs nõ exiſtimabat in eo pᷣdicari
Et qm̃ bene pſuaſuʒ tenebat:ea q̃ de illo
memoꝛie mãdata ſunt ſine vitali ⁊ rõna/
li creatura nõ fieri:ad ipᷣam chꝛiſtianã fi
dem pigriꝰ mouebat᷑. Gʒ poſtea hereti
coꝝ appollinariſtaꝝ hunc erroꝛẽ eſſe co/
gnoſcẽs:catholice fidei colletatꝰ ⁊ con/
temperatꝰ eſt. Ego aũt aliquãto poſteri
us didiciſſe me fateoꝛ:in eo qð verbũ ca
ro factũ eſt.qũo catholica vᷣitas a fotini
falſitate dirimat᷑. YImpꝛobatio qͥppe he/
reticoꝝ facit eminere quid eccłia tua ſen
tiat/⁊ qd habeat ſana doctria.Opoꝛtuit

Confeſſionũ.

em̃ ⁊ hereſes eſſe:vt ꝓbati manifteſti fie/
rent inter intirmos. Ged tũc lectis pla/
tonicoꝝ illis libꝛis:poſtea q; inde admo
nitꝰ q̃rerẽ incoꝛpoꝛeã veritatẽ:ĩuiſibilia

tua ꝑ ea que facta ſunt intellecta ↄſpexi:

⁊ repulſus ſenſi qð per tenebꝛas aĩe mee
ↄtemplari nõ ſinerer certꝰ eſſe.te ⁊ infini
tũ eſſe:nec tũ ꝑ locos finitos infinitoſue
diffundi. ⁊ vere te eſſe qͥ ſemꝑ idẽ ipᷣe eſſeſ

erx nlłla parte nulloq; motu aliter aut ali

ter: cetera vero ex te eſſe omia.h̊ ſolo fir/⸗

miſſimo documẽto qꝛ ſũt.Certꝰ quidẽ i
iſtis erã:nimis tñ infirmꝰ ad fruendũ te

Barriebã plane q̃ſi peritꝰ.⁊ niſi in chꝛi/

ſto ſaluatoꝛe noſtro viã tuã quererẽ:non

perit?: ſʒ ꝑiturꝰ eſſem. Jã em ceperã vel/
le videri ſapiẽs:plenꝰ pena mea:⁊ nõ fle/
bam:inſuꝑ inflabar ſciẽtia. Ubi em̃ erat

illa edificans charitas a fundamẽto hu/

militatis:qð eſt chꝛiſtꝰieſus: Aut qñ illi
libꝛi me docerẽt eã:in q̊s me ꝓpterea pꝛi
uſq; ſcripturas tuas ↄſiderarẽ credo vo
luiſti incurrere:vt impꝛimeret᷑ memoꝛie
mee qũo ex eis affectus eſſem. Et cũ po
ſtea in libꝛis tuis mãſuefactꝰ eſſem:⁊ cu
rantibo digitis tuis ↄtractarent᷑ vulnera

mea:diſcernerẽ atq; diſtinguerẽ quid in

tereſſet inter pᷣſumptionẽ ⁊ cõſeſſionẽ:in
ter videnteſ qͥ eundũ ſit:nec vidẽtes qua
⁊ viã ducentẽ ad beatiſicã patriã nõ tan
tũ cernendã ſʒ ⁊ inbabitandã: Nã ſi pꝛi/

mo ſanctis tuis litteris infoꝛmatꝰ eſſem

⁊ in eaꝝ familiaritate obdulcuiſſes mi⸗
hi:⁊ poſtea ĩ illa volumina ĩcidiſſem:ſoꝛ

taſſe aut abripuiſſent me a ſolidamento

pieetis ut ſi in affectu quẽ ſalubꝛẽ in/

hiberã pſtitiſſem: putarẽ etiã ex ilł libꝛis

eũ poſſe ↄcipi:ſi eos ſolos quiſq; didiciſ
ſet. YItaq; auidiſſime arripui venerabilẽ
ſtilũ ſpũs tui:⁊ pᷣ ceteris aplm paulũ:et

perierũt ille q̃ſtiones ĩ quib mihi aliqũ
viſus eſt aduerſari ſibi.⁊ nõ ↄgruere te -/

ſtimonijs legis ⁊ pphetaꝝ textꝰ fmonii

ei.Et apparuit mihi vna facies eloqui
oꝛũ caſtoꝝ:⁊ exultare cũ tremoꝛe didici
7 cepi:⁊ inueni quicqͥd illac veꝝ legerã.

ac cũ cõmendatõe gr̃e tue didici:vt qͥ
videt nõ ſic gloꝛiet᷑ q̃ſi nõ acceperit:non
ſolũ id qð videt:ſʒ etiã vt videat.Quid
em̃ habet qð nõ accepit: Et vt teq es ſꝑ

Aiber vII.

idẽ nõ ſolũ admoneat᷑ vt videat:ſʒ etiam
ſanet᷑ vt teneat. Et qͥ de longinquo vide
re nõ poteſt viã:tamẽ ambulet qua veni
at ⁊ videat ⁊ teneat.Quia ⁊ ſi ↄdelectet
homo legi dei fm interioꝛẽ homin? qͥd
faciet ð alia lege ĩ mẽbꝛis ſuis rena gnã
te legi mẽtis ſue.⁊ ſe captiuũ ducẽt lLle/
ge peccati q̃ eſt ĩ mẽbꝛis eiꝰ:Quomiã iu/
ſtus es dñe:nos autẽ peccauimꝰ:inique
fecimꝰ:impie geſſimuſ:⁊ grauata eſt ſuꝑ
nos manꝰ tua:⁊ iuſte traditi ſumꝰ antiq̊

peccatoꝛi pᷣpoſito moꝛtis:qꝛ ꝑſuaſit vo
luntati noſtre ſimilitudinẽ volũtatiſ ſue

qua ĩ veritate tua nõ ſtetit.Quid faciat
miſer homo: Quis eũ liberabit ð coꝛꝑe
moꝛtis huiꝰ:niſi gratia tua ꝑ ieſum chꝛi
ſtũ dominũ noſtꝝ:quẽ genuiſti coeternũ
⁊ creaſti in pꝛincipio viarũ tuaꝝ:in quo

pꝛinceps huiꝰ mũdi non inuenit quicq;
moꝛte dignũ:⁊ occidit eũ ⁊ euacuatũ eſt
cyꝛographũ qð erat contrarium nobis:
Hoc ille littere nõ habent: nõ habent il

le pagine vultũ pietatis huiꝰ.lacrimas
confeſſionis.ſacrificium tuum ſpiritum

contribulatũ:coꝛ contritum ⁊ humilia/

tum:populi ſalutẽ:ſponſam:ciuitatẽ:ar
ram ſpirituſſancti: poculuz pꝛecij noſtri
Nemo ibi cantat:nõne deo ſubdita erit
anima mea:ab ipſo em̃ ſalutare meum.
Et em̃ ipſe eſt deꝰ meꝰ ⁊ ſalutaris meuſ.
ſuſceptoꝛ meus nõ moueboꝛ amplius.
Nemo ibi audit vocantẽ:venite ad me

qui laboꝛatis. Dedignant ab eo diſcere:
quoniã mitis eſt ⁊ humiliſ coꝛde.Abſcõ
diſti em̃ hec a ſapientibꝰ ⁊ pꝛudentibo et
reuelaſti ea paruulis. Et aliud eſt de ſil/

7— „

ueſtri cacumine videre patriã pac?:⁊ iter

ad eã nõ ĩuenire:⁊ fruſtra conari ꝑ inuia

circũobſidentibo ⁊ inſidiantib fugitiuis
deſertoꝛibo cũ pꝛincipe ſuo leone ⁊ dꝛaco
ne:⁊ aliud tenere viã illuc ducentem cu/
ra celeſtis imperatoꝛis munitam:vbinõ
latrocinant᷑ qui celeſtẽ militiam deſerue

runt. Tlitant enim eam ſicut ſuppliciuʒ

Hec mihi inuiſcerabantur miris modii

cum minimum apoſtoloꝛum tuoꝛum le/
gerem:et conſideraueram opera tua ⁊ es
paueram. 2ðMB

Explicit liber ſeptimus.

er iedsſl
Gnenaifcen
Pindmupicte
luonettechnn
vcoriterra

Waerit

ciczcrejualt
ttemagcen eis
ſoſpanlü i
delncormptb
ſcoſſis ſubſti⸗
(Chcrdeteht
Donozeon⸗
wödeRen
cebat vacd
sadhucg
meiviſe
GKe gd ſin
kebatſenn
Zudierie⸗
Netbiyi
lognerte
tuemultas
bebaker ver
letvolebi⸗
ſerapeno⸗
alnbnlangi
eclleſit i⸗
gote iſlict.
limnhtentnn
Ptinnborrſe
ſelmeiti
ncnmeilan⸗
unn d
hengate

enkgthiſenße,

taͤdelnginn
Cume mnblleren⸗
er Duint ſadtr
nünmine hon⸗
ſapnuidicet
Midigendn⸗
miernitßi
Wümulngunt
inſenndtiin
tononng güi
Osääithrtter,
mügmuaadicianc
Nnigenſic

porimi maree

Niiiwrinanr
drdiauauni
Baronmmumnodt
Nbrbenenödede⸗
Nenns dai Mon
fücumtuonſ
AGrwidene
ſNone
õl
ninnutn inpli.
Pentircira
1Darnidcnde
ceicepemdM
. i Gonln

7 U .
1188ͦð
zinarben

N Incipit octauus.

Eus meus
recoꝛder ĩ gratiaꝝ acti
one tibi:⁊ cõfitear mi/

mea delectatõne tua:⁊
dicãt. Dñe qͥs ſiłis tibi:Dirupiſti vĩcu/⸗
la mea:ſacrificem tibi ſacrificiuʒ laudis.
Nuo dirupiſti ea narrabo:⁊ dicẽt omes

Qdadoꝛẽt te cũ audiũt hec. Bñdictꝰ dñs

in celo ⁊ ĩ terra:magnũ ⁊ mirabile nomẽ
eiꝰ. Inheſerãt pᷣcoꝛdijs meis vᷣba tua:⁊
vndiq; circũuallabarabſte De vita tua
eterna certꝰ erã:q;uis eã in enigmate ⁊ q̃
ſiꝑ ſpeculũ viderã.Dubitatio tñ om̃is
de incoꝛruptibili ſubſtãtia ꝙ ab illa eſ⸗/
ſet om̃is ſubſtãtia.ablata mihi erat:nec
certioꝛ dete ſʒ ſtabilioꝛ ĩ te eſſe cupiebã.
De mea vero tꝑali vita nutabãt om̃ia:⁊
mũdandũ erat coꝛ a fermẽto veteri ⁊ pla

cebat via ipᷣe ſaluatoꝛ:⁊ ire ꝑ eiꝰ anguſti
as adhuc pigebat.Et ĩmiſiſti in menteʒ
meã:viſũq; eſt bonũ in ↄſpectu meo per

gere ad ſimplicianũ qͥ mihi bonꝰ appa/
rebat ſeruꝰ tuus:⁊ lucebat in eo gra tua
Audierã etiã ꝙ a iuuẽtute ſua deuotiſſi/
me tibi viueret. Jã vero tunc ſenuerat:⁊

lõga etate in tã bono ſtudio ſectande vie

tue:multa expertꝰ:młta edoctꝰ mihi vi/
debat᷑:⁊ vere ſic erat. Unde mihi vt pfer
ret volebã ↄferẽti ſecũ eſtus meos:qͥs eſ
ſet aptꝰ modꝰ ſic affecto:vt ego eram ad
ambulandũ ĩ via tua. VUidebã em̃ plenã

eccleſiã: ⁊ aliꝰ ſic ibat:aliꝰ aũt ſic. Dihi

autẽ diſplicebat qð agebã ĩ ſeculo:⁊ one
ri mihi erat valde:nõ iã inflãmantibo cu
piditatibo:vt ſolebãt ſpe honoꝛiſ ⁊ pecu
nie:ad tolerãdã illã fuitutẽ tam grauẽ.
Hã em̃ me illa nõ delectabãt pᷣ dulcedine
tua:⁊ decoꝛe domꝰ tue quã dilexi. Sed
adhuc tenaciter colligabar ex femĩa:nec
me pꝛohibebat apoſtolus coniugari:qᷓ
uis exhoꝛtaretur ad melius:maxime vo
lens omnes homines ſic eſſe vt ipſe erat.
ed ego infirmioꝛ eligebam mollioꝛem
locum. Et ꝓpter hoc vnuʒ voluebar in
ceteris languidus ⁊ tabeſcẽs curis mar

ſericoꝛdias tuas ſuper
me. Perfüdantur oſſa

—

cidis:qð ⁊ in alijs rebus quas nolebam

pati congruere cogebar vite coniugali:
cui deditus conſtringebar. Nudierã ex
oꝛe veritatis eſſe ſpadones qui ſeipſos
abſciderunt ꝓpter regnum celoꝛum:ſed
qͥ pᷣt inqͥt cape capiat. Tani ſũt certe oẽs
hoĩes qba ñ eſt dei ſciẽtia:nec ð his q̃ vi/
dent᷑ bona potuerũt inuenire eũ qͥ eſt. At
ego iã ñ era ĩ illa vanitate.Cranſcẽderã
eã:⁊ ↄteſtãte vniuerſa creatura tua inue
nerã te creatoꝛẽ noſtꝝ:⁊ verbũ tuũ apud
te deũ.tecũq; cũ ſpũſãcto vnũ deũ ꝑ qð
creaſti oĩa.Et ẽ aliud genꝰ impioꝝ:qͥ co
gnoſcẽtes deũ ñ ſicẽ deũ głificauerũt aut
gr̃as egerũt: In h̊ q̊q; iciderã:⁊ dextera
tua deꝰ ſuſcepit me:⁊ inde ablatũ poſui
ſti vbi ↄualeſcerẽ:qꝛ dixiſti homini:ecce
pietas eſt ſapiẽtia:⁊ noli velle videri ſapi
ens:qm̃ dicẽtes ſe eſſe ſapiẽtes:ſtulti fa/
cti ſũt. Et ĩuenerã iã bonã margaritã:et
venditꝭ oĩbo q̃ haberẽ emẽda erat:⁊ dubi
tabã. Perrexi &̊ ad ſimplicianũ patrẽ in
accipiẽda gra tũc epi ambꝛoſij:⁊ quẽ vᷣe

väyt patrẽ diligebat. Narraui ei circũitus

erroꝛis mei. Ubi aũt cõmemoꝛaui legiſ/
ſe me ſdã libꝛos platonicoꝝ q̊s victoꝛi
nꝰ quondã rhetoꝛ vꝛbis rome:quẽ chꝛi
ſtianũ defunctũ eſſe audierã ĩ latinã lin/
guã trãſtuliſſet.ꝗtulatꝰ ẽ mihi ꝙ nõ ĩ ali
oꝛũ phoꝝ ſcripta ĩcidiſſem plena fallaci
aꝝ ⁊ deceptionũ ſᷣm elemẽta huiꝰ mũdi:
in iſtꝭ aũt oĩbo modis inſinuari deũ ⁊ eiꝰ
verbũ.Deinde vt me exhoꝛtaret᷑ ad hu/
militatẽ chꝛiſti ſapiẽtibo abſcõditã ⁊ re/
uelatã ꝑuulis.victoꝛinũ ipᷣm recoꝛdatꝰ
eſt:quẽ rome cũ eſſet familiariſſime noue
rat:deq; illo mihi narrauit qð nõ ſilebo
abet em magnã laudẽ gfe tue ↄfitẽdã
tibi:quẽadmodũ ille doctiſſimꝰ ſenex et
oĩm liberaliũ doctrinaꝝ peritiſſimꝰ.qui
q; philoſophoꝝ tã multa legerat:⁊ diju
dicauerat ⁊ dilucidauerat:doctoꝛ tot no
biliũ ſenatoꝝ:qͥ etiã ob ĩſigne pᷣclari ma

giſterij:qð ciues huiꝰ mundi eximiũ pu

tant:ſtatuã romano foꝛo meruerat ⁊ ac/
ceperat:vſq; ad illã etatẽ veneratoꝛ ido/
loꝝ ſacroꝛũq; ſacrilegoꝝ ꝑticeps:quib
tũc tota fere romana nobiulitas ĩflata ſpi
rabat ppłi vſiam ⁊ oĩgenũ deũ mõſtra ⁊

anubem latratoꝛc:q aliqñ ↄtra neptunũ

ð

hvh

Konfeſſionũ.

⁊ venerẽ:cõtraq; mineruã tela tenuerãt:
⁊a ſe victis iã roma ſupplicabat:q iſte ſe
nex victoꝛinꝰ tot annos oꝛe terricrepo ð
fenſitauerat:nõ erubuerit eſſe puer chꝛi
ſti tui:⁊ infans fontis tui.ſubiecto collo
ad humilitatis iugũ:⁊ edomita frõtead
crucis oppꝛobꝛiũ.O dñe dñe qͥ inclina/
ſti celos et deſcẽdiſti:tetigiſti montes et
fumigauerũt:quibo modis te inſinuaſti
illi pectoꝛi?: Legebat ſicut ait ſimplicia/⸗
nuſ:ſanctã ſcripturã:om̃eſq; chꝛiſtianaſ
litteras inueſtigabat ſtudioſiſſime ⁊ per
ſcrutabat᷑:⁊ dicebat ſimpliciano nõ palã
ſʒ ſecretiꝰ ⁊ familiariꝰ. Noueris me iã eſ
ſe chꝛiſtianũ: Et reſpõdebat ille Nõ cre
dam.nec deputabo te inter chꝛiſtianos
niſi in eccleſia chꝛiſti te videro. Ille aũt
irridebat eũ dicẽs Ergo parietes faciũt
chꝛiſtianos? Et h̊ ſepe dicebat iã ſe eſſe
chꝛiſtianũ:⁊ ſimplicianꝰ illud ſepe reſpõ
debat:⁊ ſepe ab illo parietũ irriſio repe/⸗
tebat᷑. Amicos em̃ ſuos verebat᷑ offende
re ſuꝑbos demonicolas:quoꝝ ex culmi
ne babilonice dignitatis qᷣſi ex cedris li
bani quas nondũ cõtriuerat dñs grauit᷑
ruituras in ſe inimicicias arbitrabatur.
Sʒ poſtea q; legendo ⁊ inhiando auxit
firmitatẽ:timuitq; negari a chꝛiſto coꝛã
angelis ſanctis ſi eũ timeret coꝛã hoĩb⸗
ↄfiteri:reuſqʒ ſibi magni criminis appa
ruit erubeſcẽdo de ſacramẽtis humilita
tis verbi tui:⁊ nõ erubeſcẽdo de ſacrꝭ ſa⸗
crilegijs ſuꝑboꝝ demonioꝝ qᷓ initatoꝛ
ſupꝑbo acceꝑat:idepuduit vanitati et eru/
buit veritati:ſubitoq; ⁊ inopinatus ait
ſimpliciano: vt ipᷣe narrabat. Eamꝰ ĩ ec/
cleſiã:chꝛiſtianꝰ volo fieri. At ille non ſe
capiẽs leticia ꝑꝛexit cũ eo. Vbi autẽ im
butꝰ eſt pmis inſtructionũ ſacramentis
nõ multo poſt etiã nomẽ dedit:vt ꝑ ba/
ptiſmũ regeneraret᷑. mirãte roma gaudẽ
te eccłia. Guꝑpbi videbãt ⁊ iraſcebant᷑:
dentibo ſuis ſtridebãt ⁊ tabeſcebãt BGer
no aũt tuo dñs deꝰ erat ſpes eiꝰ:⁊ nõ re
ſpiciebat ĩ vanitates ⁊ inſanias menda/
ces. Deniq; vt ventũ eſt ad hoꝛã ꝓfiten/
de fidei:q̃ verbis certis ↄceptis retẽtiſq;
memoꝛiter ð loco eminẽtioꝛe in ↄſpectu
populi fidelis rome reddi ſolet ab eis q;
acceſſuri ſunt ad gratiã tuã:oblatuʒ eſſe

dicebat victoꝛino a pᷣſbiteris vt ſecretiꝰ

redderet:ſicut nõnullis qͥ verecũdia tre/

pidaturi videbant᷑ offerri mos erat:illuʒ

aũt maluiſſe ſalutẽ ſuã in ↄſpectu ſancte

multitudinis pfiteri. lo em erat ſalus
quã docebat ĩ rhetoꝛica:⁊ tñ eã publice
pfeſſus erat.Quãto minꝰergo vereri de

buit manſuetũ gregẽ tuũ ꝓnunciãs ver
buũ tuũ:q nõ verebat᷑ in verbis ſuis tur-
bas inſanoꝝ? Itaq; vbi aſcẽdit vt redde
ret:omes ſibimet inuicẽ quiſq; vt eũ no
uerat inſtrepuerũt nomẽ ei ſtrepitu gra
tulationis. Quis aũt ibi nõ eũ nouerat:
Et ſonuit pᷣſſo ſonitu:ꝑ oꝛa cunctoꝝ col

letantiũ:victoꝛinꝰ:victoꝛinꝰ.Cito ſonu
erũt exultatõe qꝛ videbãt eũ:⁊ cito ſilue

runt intentõne vt audirẽt eũ. Pꝛonunci

auit ille fidẽ veracẽ pᷣclara fiducia:⁊ vo/

lebant eũ om̃es rapere intro in coꝛ ſuuʒ:

⁊ rapiebant amãdo ⁊ gaudẽdo.He rapi
entiũ manꝰ erant. Deꝰ bone quid agit᷑ in

homie vt plus gaudeat de ſalute deſpe/

rate aĩe ⁊ de maioꝛe periculo liberate:q;
ſi ſpes ei ſemꝑ affuiſſet:aut periculũ mi
nus fuiſſet: Etenĩ tu quoq; miſericoꝛs
pater plus gaudes ð vno penitẽte:q; de
nonagintanouẽ iuſtis quiba nõ eſt opus
penitẽtia.Et nos cũ magna iocũditate
audimꝰ cũ audimꝰ:qᷓ; exultãtis paſtoꝛii
humeris repoꝛtet᷑ouis que errauerat:⁊
dꝛachma reterat᷑i theſauros tuos colle/

tantibo vicinis mulieri qᷓ inuenit. Et la/

crimas excutit gaudiũ ſolẽnitatiſ domꝰ

tue: cũ legit᷑ ĩ domo tua de minoꝛe filio:

qm moꝛtuꝰ erat ⁊ reuixit:perierat ⁊ inuẽ
tus eſt. Haudes quippe ĩ nobis ⁊ ĩ ange
lis tuis ſancta charitate ſanctis. ã tu
ſempꝑ idẽ:qͥ ea qᷓ nõ ſemꝑ nec eodẽ modo
ſunt: eodẽ modo ſemꝑ noſti omia. Ouid
gagit᷑ in aia:cũ ampliꝰ delectat᷑ inuentii
qut redditis rebo qs diligit:q; ſi eas ſem
p habuiſſet: Cõteſtant᷑ em ⁊ cetera:⁊ ple
na ſũt oĩa teſtimonijs clamantibo.ita eſt.

Triüũphat victor impatoꝛ:⁊ nõ viciſſet

niſi pugnauiſſet.Et q;to mai periculũ
fuit ĩ pᷣlio:tãto maiꝰ eſt gaudiũ in trium
pho. Yactat tẽpeſtas nauigãtes:minat᷑
qʒ naufragiũ:oẽs futura moꝛte palleſcũt
Zranquillat᷑ celũ ⁊ mare:⁊ exultant ni/
mis: qm timuerũt nimis. X“gerẽ carꝛet

ihten

Vnae Mi

cuiutegrorn
pitimiu
legincüicen
tigbolune.
munerteadt

untate trrn

ro Mio⸗
bſbenimut
Cnicitſtel
liulalc
gedaevt
ſobitiratin
nttrimne
latſiſpinn
nwnaerec
Cſatienck.
Neſtuennc
ulcitpenet
o muolin
uachoc:
fwemels⸗
CAWerage
Pars Rore
Nidde
1tantüde
Wimaten
lop aban
upꝛlno⸗
boſort.
lalllpylacr.
Mla: Ein
Lißpfindus
Corrir ru

(Lctatteuoe
dlccceiän
nexpfunci

Tihnomaeie
tur eapiete
apuytatey
ſmnipnoni
larenigni

nunogaude
lͦgeſen

Ilmo d
ſitgant
Hſtlennt
lſti,
Lalghig

VII

diſſöteiente
Mkofen doen
mn. nan ii
hncrif iolle
momin omn
Trmünmnci
ururehisſuotn⸗
eigädantrede
reweis Linſe
raudirirei Peoſel
öcln ſcnen
vereinmoie
Debonegnid ag
den derede⸗
enCdder

„
4e

õ * n
inodurer
mhnnofuorle
* — .
gimitumi Ad⸗
Gaiüſcinitmi dan
andeninanfli
in „ 3
oirupenaan⸗
arippeihos in
4 4
une ſm. ,
i no Mud
3 M N MUl.
zoligtehhitih n

vena eiꝰ malũ renũciat:om̃es qͥ eũ ſaluũ
cupiũt:egrotant ſimul aĩio. Fit ei recte:⁊

nõdũ ambulat pꝛiſtinis viribo:⁊ fit iã ta
le gaudiũ qle nõ fuit cũ antea ſaluꝰ ⁊ foꝛ/
tis ãbularet.Eaſq; ipᷣas voluptates hu

mane vite.etiã nõ inopinatis ⁊ pᷣter vo⸗

luntatẽ irruẽtibo:ſʒ inſtitutis ⁊ volunta
rijs moleſtijs holes acqrunt. Edendi⁊
bibendgi voluptas nulla eſt:niſi pꝛecedat
eſuriedi ⁊ ſitiedi moleſtia Et ebꝛioſi que

dã ſalſiuſcula comedũt q̊ͥ fiat moleſtꝰ ar/

doꝛ:quẽ dũ extinguit potatio fit delecta
tio Et iſtitutũ ẽ vt iã pacte ſpõſe nõ tra⸗
dant᷑ ſtatim:ne vilẽ habeat maritꝰ datã.
quã nõ ſuſpirauerit ſpõſus dilatã. Hoc

in turpi ⁊ execrada leticia.hoc in ea q̃ cõ
ceſſa ⁊ licita eſt.hoc ĩ ipᷣa ſinceriſſima ho
