mee:nõ ꝙ eas amem:ſʒ vt amem te deus
meꝰ.Amoꝛ:e amoꝛis tui facio iſtud:reco
lens vias meas neqͥ ſſimas in amaritudi
ne recogitatõis mee:vt tu dulceſcas mi
hi dulcedo nõ fallax: dulcedo felix ⁊ ſecu
r:⁊ colligẽs me a ſiſperſione ĩ q̃ fruſta⸗
tim diſciſſus ſũ:dũ ab vno te auerſus in
mlta euanui. Erxarſi em̃ aliqñ ſatiari in

rẽ vigilãtioꝛ:⁊ abſci
loꝝ felicioꝛ expectarẽ amplexꝰ tuoſ. Dʒ

inferis ĩ adoleſcẽtia:⁊ ſilueſcere auſus ſũ

varijs ⁊ vmbꝛoſis amoꝛib:⁊ contabuit
ſpecies mea:⁊ cõputrui coꝛã oculis tuis
placẽs mihi:⁊ placere cupiẽs oculis ho
minũ.Et qͥd erat qð me delectabat:niſi
amare ⁊ amari? Sʒ nõ tenebat᷑ modꝰ ab
animo vſq; ad animũ:quaten eſt lumi/
noſus limes amicicie:ſʒ exalabant᷑ nebu
le delimoſa ↄcupiſcentia carnis ⁊ ſcate/

bꝛa pubtat:⁊ obnubilabãt atq; offuſca

bãt coꝛ meũ:vt nõ diſcerneret᷑ ſerenitas
düectõis a caligine libidis. Utrũq; in/

cõſuſo eſtuabat:⁊ rapiebat imbecillẽ eta

tẽ ꝑ abꝛupta cupiditatuʒ:atq; merſabat
gurgite flagitioꝝ. Innaluerat ſuper me
ira tua ⁊ neſciebã.Obſurduerã ſtridoꝛe
cathene moꝛtalitatmee:pena ſuꝑbie aĩe
mee:⁊ ibã lõgiꝰ a te:⁊ ſinebas.⁊ iactabar
⁊ effüdebar ⁊ difſluebã ⁊ ebulliebã ꝑ foꝛ
nicatões meas ⁊ tacebas.O tardũ gan⸗
dium meũ.Tacebas tũc ⁊ ego ibã poꝛro

lõge a te ĩ plurima ⁊ plura ſterilia ſemĩa

doloꝝ ſuꝑba deiectõe ⁊ inqeta laſſitudi
ne. Quis mihi moderaret᷑ erumnã meaʒ

⁊ nouiſſimaꝝ reꝝ fugaces pulcritudies

ĩ vſũ verteret:earũq; ſuauitatibꝰ metas
pᷣſigeret:vt vſq; ad ↄiugale litus exeſtua
rent fluctꝰ etatis mee:ſi tranqllitas ĩ eis
nõ poterat eſſe fine pcreandoꝝ liberoꝛũ
ↄtenta.ſicut pᷣſcribit lex tua dñe:qui foꝛ
mas etiã ꝓpaginẽ moꝛtalitat nr̃e potẽs
ĩponere leuẽ manũ ad temperamẽtũ ſpi⸗/
naꝝ a paradiſo tuo ſecluſaꝝ? Nõ em̃ lõ/

ge eſt a nobis oĩpotentia tua:etiã cũ lon

ge ſumꝰ a te. Aut certe ſonitũ nubiũ tua
rũ vigilantiꝰ aduerterẽ. Tribulatione,
aũt carnis habebũt hmõi.Ego aũt vo/
bis parco.Et bonũ eſt homini muliereʒ
nõ tãgere.Et qͥ ſine vxoꝛe eſt cogitat ea
q̃ ſunt dei qũo placeat deo. Qui aũt ma
trimonio iunctꝰ ẽ:cogitat ea q̃ ſũt mũdi
quo placeat korl. Has 8D voces exaudi
us ꝓpter regnũ ce/

efferbui miſer ſeqᷓns impetũ fluxꝰ mei re
licto te: ⁊ exceſſi oĩa legitima tua:neua
ſi flagella tua. QOuis em̃ h̊ moꝛtaliũ: Nã

tu ſemp aderas miſciter ſeuiens ⁊ ama
riſſimis aſpgens offenſionibo oẽs illici/
tas iocũditates meas:vt ita qrerem ſine

„*

offenſione iocũdari Et vbi ̊ poſſem nõ
inuenirẽ quicq;:pᷣter te dñe:pᷣter te q fin
gis doloꝛẽ in pᷣcepto:⁊ ꝑcutis vt ſanes:
⁊ occidis nos ne moꝛiamur abs te.Ubi
erã ⁊ qᷓ; longe exulabã a delitijs domus
tue. anno illo ſextodecimo etatis carnis
mee.cũ accepit in me ſceptꝝ ⁊ totas ma/
nus ei dedi veſania libidinis licẽtioſe ꝑ
decꝰ humanũ:illicite aũt ꝑ leges tuaſ⸗
Nõ fuit cura meoꝝ ruentẽ excipere me
matrimonio:ſʒ cura fuit tm̃ vt diſcerem
ſermonẽ facere q́; optimũ ⁊ ꝑſuadere di/
ctione. Et ãno quidẽ illo intermiſſa erãt
ſtudia mea:dũ mihi reducto a madauriſ
in q̃ vicina vꝛbe iã ceperã litteratureat/
q; oꝛatoꝛie percipiẽde gr̃a ꝑegrinari.lõ/
ginquioꝛis apud carthaginẽ ꝑegrinati
onis ſumptꝰpparabant᷑.animoſitate ma
gis q; opib patris municipis thagaſtẽ
ſis ad modũ tenuis. Cnui narro hec:? Ne
qʒ em tibi deꝰ meꝰ:ſʒ apud te narro hec
generi meo generi hũano.qᷓ;tulacũq; ex
particula incidere pᷣt in iſtas meas litte/

ras.Et vt qͥd h? Ut videlicet ego ⁊ quiſ

qͥs hec legit:cogitemꝰ de q; pfundo cla/
mandũ ſu ad te.Et qͥd ꝓpius auribo tu/⸗

is ſi coꝛ ↄfitẽs ⁊ vita ex fide eſt: Ouis ei

nõ extollebat laudib tũc hominẽ patrẽ
meũ:qð vltra vires rei familiaris ſue im
penderet filio quicqͥid etiã lõge ꝑegrinã/
ti ſtudioꝝ cauſa op eſſet: Oultoꝝ em̃
ciuiũ longe opulentioꝝ:nullũ tale nego
ciũ ꝓ liberis erat. Cũ interea nõ ſatage/

ret idẽ pater qlis creſcereʒ tibi aut q; ca/

ſtus eſſem. duũmodo eſſem diſertꝰ vel de

ſertꝰ potiꝰ a cultura tua deuſ.qͥ es vnus

verꝰ ⁊ bonꝰ dñs agri tui coꝛdis mei. SGʒ
vbi ſexto illo ⁊ decimo anno interpoſito
ocio ex neceſſitate domeſtica feriatus ab
om̃i ſchola cũ parentibo eſſe cepi:exceſſe

runt caput meũ vepꝛes libidinũ:⁊ nulla

erat eradicans manꝰ. Ouiniĩmo vbi me

ille pater ĩ balneis vidit pubeſcentẽ:⁊ in

quieta indutuʒ adoleſcẽtia:q̃ſi iã ex h̊ in
nepotes geſtiret:gaudẽs matri ĩdicauit:
gaudẽs vinolẽtia.in q̃ te iſte mundꝰ obli
tus eſt creatoꝛẽ ſuuʒ: ⁊ creaturã tuã ꝓ te
amauit diuino inuiſibili.puerſe atq; in/
clinate in ima volũtatis ſue. Sʒ matris
in pectoꝛe iã inchoaueras templũ tuũ.⁊

exoꝛdiũ ſancte habitatõnis tue. Nã ille

ꝗdhbuc chatecuminus:⁊ hec recẽs erat.
Itaq; illa exiliuit pia trepidatõe ac tre/
moꝛe:⁊ qᷓ;uis mihi nondũ fideli:timuit
tñ vias diſtoꝛtas:in quibo ambulãt qui
ponũt ad te tergũ:⁊ nõ faciẽ.Ei mihiet
augeo dicere tacuiſſe te deꝰ meꝰ cũ irem
abs te longiꝰ. Ita ne tu tacebas tũc mi/
hi: Et cuiꝰ erat niſi ſua vᷣba illa ꝑ matrẽ
meã fidelẽ tuã q̃ cantaſti in aures meas.
Nec inde quicq; deſcẽdit in coꝛ meũ vt
facerẽ illud. Tolebat enim illa ⁊ ſecreto
memini vt monuerit cũ ſollicitudine in/
genti ne foꝛnicarer:maximeq; ne adulte/
rarẽ cuiuſqᷓ; vxoꝛẽ.QOui mihi monitus
muliebꝛes videbant᷑:quibo obtempera/

re erudeſcerẽ.Illi aũt tui erãt ⁊ neſciebã

⁊ te tacere putabã atq; illã loqͥ ꝑ quã mi/

hi tu nõ tacebas.⁊ in illa ↄtemnebaris a

me filio eiꝰ:filio ancille tue fuo tuo. Gʒ
neſciebã:⁊ pᷣceps ibã tanta cecitate:vt in
ter coetaneos meos puderet me minoꝛiſ
ðdecorꝭ:qᷓ; audiebã eos iactãtes flagicia
ſua:⁊ tanto gloꝛiãtes magis q;to magis
turpes eſſent:⁊ libebat malũ facere ñ ſo
lum libidine facti:veꝝ etiã laudiſ.Quid
dignũ eſt vituperatõne:niſi viciũ: Ego
ne vituperarer vicioſioꝛ fiebaʒ:⁊ vbi nõ
ſuberat ̊ admiſſo equarer ꝑditis.ſinge/
bã me feciſſe qð nõ fecerã:ne viderer ab/
iectioꝛ q̊ erã innocẽtioꝛ:⁊ ne vilioꝛ habe
rer qͥ erã caſtioꝛ.Ecce cũ quib comitib⸗
iter agebã plateaꝝ babilonie:⁊ voluta/
bar in ſceno eiꝰ tanq; ĩi cinamomis ⁊ vn
gentis pᷣcioſis:⁊ in vmbilico eiꝰ quo te/
naciꝰ hererẽ. Calcabat me inimicꝰ inui/
ſibilis ⁊ ſeducebat me:qꝛ ego ſeductilis
erã. Nõ em ⁊ illa q̃ i ð medio babiloniſ

fugerat:ſʒ ibat in ceteris eiꝰ tardioꝛ ma/
ter carnis mee:ſicut monuit me pudici/

ciã.ita curauit qð de me a viro ſuo audi
erat. Jãq; peſtilẽtioſum ⁊ ĩ poſteꝝ peri/
culoſũ ſentiebat coercere termino ↄiuga
lis affect? ſi reſecari ad viuũ nõ poterat.
nõ curauit h.qꝛ metuſ erat ne impediret
ſpes mea compede vxoꝛia. Nõ ſpes illa
quã in te futuri ſeculi habebat mater:ſʒ

ſpes litteraꝝ q́s vt noſſeʒ nimis volebat
Wite qꝛ de te ꝓppe nihil co/

parẽs vterq; le qꝛ de te ppen L
gitabat:de me aũt inania:illa aũt qꝛ non

ſaſurnincs
nnds Knn
Upperviſch
Utptrus in⸗
ta vecſo
Re
G
nri
greispe
ingetiat
apoccl
dütſie
ler Eat
gomien
licam
Gun nalue
Niimlici
Ulgiteamna
gödeſcich
turpisani⸗
exterminin
chogppere
untn
mnoogn
nſickkin
ſnocoꝛpop
henticiin
Goſierijy
Uehezaip
turfenen

„*

ſülerin
ſeyin
lizei⸗
naihi⸗

nne⸗

l.

önisme. ſ
otherligg
mncgonröenen
onci ſceliinn
uidenbllig
ötge Einhie
eede ne i ien
ennabtieni⸗
uſhilonani
Münmanas.
Wütinennär.

Duamnitſn

nmurnnoszrncr
nigainobenpen
irtmigitrnecn
gllihoipevin
Niloonnrhens
lemeſone Gz
ntnccie Kin
udaamenidw!
wouciäesfage
MAsihton
acülbll
Mürtiini)
clunr no d
i nimi,
irrlerlirf
taiuhyoonh
blonri winh/
Gictanonns d
riicncennt⸗
uunebink u

zäüdͦſrco imi
canvt Muinn/
–

.

deml,

wrſre

.ùek —

ſolũ nullo detrimẽto:ſʒ etiã nõnullo ad/
iumẽto ad te adipiſcẽdũ ꝓſutura exiſti/

mabat vſitata illa ſtudia doctrie. YJta eĩ
conijcio recolẽs vt poſſum moꝛes par᷑⸗

tũ meoꝝ. Relaxabant᷑ etiã mihi ad ludẽ/
dũ habene vltra tꝑamẽtũ ſeueritaʒ ĩ diſ

ſolutionẽ affectionũ variaꝝ: ⁊ in omnibi

erat caligo intercludẽs mihi deꝰ me ſe/⸗

neritatẽ veritatis tue:⁊ ꝓdiebat tanq; ex

adipe iniqͥtas mea. Furtum certe punit

lex tua dñe.⁊ lex ſcripta in coꝛdibo hoim
quã ne ipa qͥdeʒ delet iniq tas. Quis eni

fur eqͥ anio furẽ patit᷑: Hec copioſus ad/
actũ inopia.Et ego furtũ facere volui⁊
feci nulla cõpulſus egeſtate:niſi penuria
⁊ faſtidio iuſticie ⁊ ſagina iniq tat. Nam
id furatꝰ ſuʒ qð mihi abũdabat ⁊ multo
meliꝰ. Nec ea re volebã frui quam furto
appetebã:ſed ipᷣo ſurto ⁊ pẽto. Arboꝛ e⸗
rat pirus in vicinia vinee noſtre pomis
onuſta nec foꝛma nec ſapoꝛe illecebꝛo/
ſis.Ad hanc excutiendam atq; aſpoꝛtã
daʒ neqᷣſſimi adoleſcẽtuli ꝑreximꝰ nocte
intẽpeſta:q̃uſq; ludũ de peſtilẽtie moꝛe ĩ
areis ꝓdu xeramꝰ:⁊ abſtulimꝰ inð onera

ingẽtia:nõ ad nr̃as epulas:ſʒ vł ꝓijcien/

da poꝛcis.etiã ſi aliqͥd inde comedimuſ:

dũ tñ fieret a nob ꝙ eo liberet q non lice/

ret.Ecce coꝛ meũ deꝰ meꝰ.ecce coꝛ meũ
qð miſeratꝰ es in imo abyſſi. Dicat tibi

nüc ecce coꝛ meuʒ qᷣd ibi qrebat vt eſſem

gratꝭ malus.⁊ malicie mee cauſa niła eẽt

niſi malicia. Teda erat⁊ amaui eã.ema

ui ꝑire.amaui defectũ meũ.non illudad
qð deficiebã:ſʒ defectũ meũ ipᷣm amaui
turpis anie ⁊ diſſiliẽs a firmamẽto tuo ĩ
exterminiuʒ.nõ de decoꝛe aliqͥᷣd ſʒ dede/
cus appetẽſ.Etenĩ ſpecies ẽ pulcris coꝛ
poꝛib ⁊ auro ⁊ argẽto ⁊ oĩba ⁊ in ↄtactu
carnis ↄgruẽtia valet plimum:ceteriſq;
ſenſiby eſt ſua cuiq; accõmodata modifi
catio coꝛpoꝝ?habʒ etiã honoꝛ tꝑalis et
imperitãdi atq; ſuꝑandi potẽtia ſuũ de/
cus:vñ etiã vindicte auiditas oꝛit᷑.⁊ tñ ĩ
cũcta hec adipiſcẽda nõ eſt egredienduʒ
abs te dñe.neq; deuiandũ a lege tua.Et
vita q̃ hic viuimꝰ hʒ illecebꝛã ſuã ppter
quẽdã modũ decor ſui ⁊ ↄuenientiã cũ
his omĩb infimis pulcris.Amicicia q̊ʒ
hoĩm caro nodo dulcj eſt ꝓpter vnitatẽ

de mult animis. Pꝛohter vniuerſa hec
atq; hmõi pctm̃ admittit᷑. duʒ imodera
ta in iſta inclinatiõe cũ extrema bõa ſint
melioꝛa ⁊ ſumma deſerunt᷑ tu dñe deus
ntr᷑.⁊ veritas tua.⁊ lex tua. Habent eni ⁊
hec ima delectatiões: ſʒ nõ ſicut deꝰ me
us:qͥ fecit oĩa:qꝛ in ipᷣo delectat᷑ iuſtuſ.?
ipe eſt delicie rectoꝝ coꝛde.Cuʒ itaq; de
facinoꝛe qrit᷑ q̊ cã factũ ſit:credi nõ iolet
niſi cũ appetitꝰ adipiſcẽdi alicuiꝰ illoꝛũ
bonoꝝ ꝗᷓ infima diximꝰ eſſe potuiſſe ap
paruerit:aut metꝰ amittẽdi. Pulcra ſũt
enĩ ⁊ decoꝛa.qᷓ;q; pᷣ bonis ſuꝑioꝛibo ⁊ be
atificis abiecta ⁊ iacẽtia. Homicidiũ fe/
cit. Cur fecit?: Adamauit eiꝰↄiugẽ autpᷣ
diũ:aut voluit depᷣdari vnð viueret:aut
timuit ab illo tale aliqͥd amittere:aut le/
ſus vlciſci ſe exarſit. Num homicidium
ſine cauſa faceret ipᷣo homicidio delecta
tus? Quis crediderit: Hã ⁊ de q̊ dictuʒ
eſt vecoꝛdi ⁊ nimis crudeli hoĩe ꝙ gtui/
to potiꝰ malus atq; crudeł erat. Pꝛedi/
cta eſt tñ cã ne ꝑ ociuʒ inquit toꝛpeſceret
manꝰ aut animꝰ. Quare id quoq;: Cur
ita: Ut ſcʒ illa exercitatiõe ſcelerũ capta
vꝛbe honores imperia diuitias aſſeq̃ret
⁊ careret metu legũ.⁊ difficultate rey p/
pter inopiã rei familiaris.⁊ ↄſcientiã ſce

lerũ. Nec ipᷣe igit᷑ catilina amauit facino

ra ſua:ſed vtiq; aliud:cuius cã illa facie
bat. Quid ego miſer in te amaui o furrũ
meũ.o facinꝰ illud meũ nocturnuʒ ſexti/
decimi anni etat mee? Hõ enĩ pulcrum
eras cũ ſurtũ eſſes. Aut vero aliqͥd es vt
loquarad te? Pulcra erant poma illa q̃
furati ſumus:quoniã creatura tua erant
pulcerrime omniũ creatoꝛ.omniũ deus
bone. deꝰ ſummũ bonũ ⁊ bonũ veꝝ meũ
Pulcra erant illa poma.ſed nõ ipᷣa cõcu

piuit anĩa mea miſerabilis. Erat enĩ mi

hi melioꝝ copia:illa autẽ decerpſi tm̃ vt
furarer. Nam decerpta ꝓieci: epulatꝰ in
de ſolã iniqtatẽ qua letabar fruens. Nã
ſi qͥd illoꝝ pomoꝝ intrauit in os meũ.
condimentuʒ ibi facinꝰ erat.Et nũc dñe
deus me? q̃ro quid me in furto delecta/

uerit:⁊ ecce ſpecies nulla eſt.õ dico ſi/

cut in eqtate atq; pꝛudẽtia:ſʒ neq; ſicut
in mente hoĩs atq; memoꝛia et ſenſibus
⁊ vegetantevita.neq; ſicut ſpecioſa ſunt

Aiber II

(Confeſſionũ

ſidera ⁊ decoꝛa locis ſuis.et terra ⁊ ma⸗/
re plena fetibo qui ſuccedũt naſcẽdo dece
dentibo nõ ſaltẽ vt eſt quedam defectiua

ſpecies ⁊ vmbꝛatica vitijs fallentibus.

Hã ⁊ ſuꝑbia celſitudinẽ imitat᷑ cũ tu ſis
vnus ſuꝑ om̃ia deꝰ excelſus. Et ambi/
tio qͥd niſi honoꝛes querit ⁊ gloꝛiã:cum
tu ſis pᷣ cunctis honoꝛãdus vnꝰ ⁊ gloꝛi
oſus in eternũ Et ſeuicia poteſtatũ time
ri vult.Quis autẽ timẽdus niſi vnꝰ de/
us: Euiꝰ poteſtati eripi aut ſubtrahi qͥd
poteſt:qñ ⁊ vbi:aut quovl a quo poteſt:
Et blandicie laſciuientiũ amarivolunt:
ſed neq; blandiꝰ eſt aliqͥd tua charitate:
nec amat᷑ quicq; ſalubꝛiꝰ qᷓ; illa pᷣ cũctis
foꝛmoſa ⁊ lumioſa veritas tua.Et curi/
oſitas affectare videt᷑ ſtudiũ ſcientie:cuʒ

tu omia ſummenouer. Ignoꝛãtia quo/
q; ipᷣa atq; ſtulticia ſimplicitatis ⁊ inno

centie nomiĩe tegit᷑.qꝛ te ſimpliciꝰ quicqᷓ;
nõ reꝑitur. Quid auteʒ te innocentius:
quãdoquidẽ oꝑa ſua malis inimica ſũt:
Et ignauia quaſi quieteʒ appetit. Oue
vero quies certa pᷣter dominu: Luxuria
ſatietatẽ atq; abundãtiã ſe cupitvocari:

tu autẽ es plenitudo ⁊ indeſiclens copia
incoꝛruptibił ſuauitatis.Effuſio libera

litatis obtendit vmbꝛã:ſed bonoꝛũ om/
niũ largitoꝛ affluentiſſimꝰ tu es.Auari/

cia młta poſſidere vult.⁊ tu poſſideſ om

nia. Inuidia de excellẽtia litigat:quid te
excellentiꝰ? Ira vindictã querit:te iuſti/
us quis vindicat: Timoꝛ inſolita et re/
pentina exhoꝛreſcit:rebo que amãtur ad
uerſantia:dum pꝛecauet ſecuritati.Tibi
enĩ quid inſolitũ quid repentinum? Aut
quis a te ſeꝑat qð diligis? Aut vbi niſi
apud te firma ſecuritas? Criſticia rebnſ
amiſſis contabeſcit:quib ſe oblectabat
cupiditas:qꝛ ita ſibi nollet ſicut tibi au/
ferri nihil poteſt. Ita foꝛnicatur ania cũ
auertitur abs te:⁊ querit extra te ea que

ℳ

pura ⁊ liquida nõ inuenit niſi cum redit

ad te. Peruerſe te imitãtur om̃es qͥ lon/

ge ſea te faciũt:et extollũt ſe aduerſuʒ te
Ded etiã ſic te imitãdo indicãt creatoꝛẽ
te eſſe omis nature:et ideo nõ eſſe quo a
teoĩmõ recedat᷑. Quid ergo ĩ illo furto
ego dilexi: et in quo dñm meũ vel vitio
le atq; ꝑuerſe imitatꝰ ſum: An libuit fa/

cere ↄtra legẽ: ſaltem fallacia: qꝛ potentz

tu nõ poterã: vt mancam libertatẽ capti
uus imitarer faciẽdo impune:qð nõ lice

ret tenebꝛoſa om̃ipotentie ſimilitudine.
Ecce eſt ille ſeruus ſugiẽs dñm ſuuʒ:et
cõſecutus vmbꝛã.O putredo. O mon/
ſtrũ vite ⁊ moꝛtis ꝓfunditas. Potuit ne
libere qð nõ licebat non ob aliud niſi qꝛ
nõ licebat: Quid retribuã dño quod re
colit hec mẽoꝛia mea:⁊ ania mea nõ me/

tuit inde: Diligã te dñe:⁊ grãs agam et

cõfitear nomini tuo:quoniã tãta dimiſi
ſti mihi mala ⁊ nefaria oꝑa mea. Gratie
tue deputo ⁊ miſericoꝛdie tue.ꝙ pecca/
ta mea tãq; glaciẽ ſoluiſti:gratie tue de/
puto ⁊ q̃cunq; nõ feci mala. Quid enim
nõ facere potui:qui etiã gratuitũ facinꝰ
amaui: Et omnia mihi dimilſa eſſe fa⸗/
teoꝛ ⁊ que mea ſpõte feci mala.⁊ q̃ te du/
ce nõ feci.Quis eſt hominũ:qͥ ſuã cogi/
tans infirmitatẽ:audet viribo ſuis tribu
ere caſtitatẽ atq; innocentiã ſuã:vt minꝰ
amet te:q̃ſi minꝰ ei neceſſaria fuerit mile
ricoꝛdia tna:qua donas peccata conuer
ſis ad te: Qui enĩvocatꝰ a te ſecutꝰ eſtvo
cem tuã:⁊ vitauit ea queme de meipᷣo re
coꝛdãtem ⁊ fatentẽ legit:nõ me derideat
ab eo medico egrũ ſanari:a quo ſibi pᷣſti
tum eſt vt nõ egrotaret:vel potiꝰ vt mi⸗
nus egrotaret.Et ideo te tantundẽ ĩmo
vero ampliꝰ diligat:qꝛ ꝑ queʒ me videt
tantis peccatoꝛũ meoꝛũ lãguoꝛibo exui:
ꝑ eum ſe videt tantis pctõꝛum languoꝛi
bus nõ implicari.Quẽ fructũ habui mi
ſer aliquãdo in his que nũc recolens e/
rubeſco:maxime in illo furto:in quo ipᷣʒ
furtum amaui nihil aliud:cũ ⁊ ipᷣm eſſet
nihil: Et eoipᷣo ego miſerioꝛ. Et tamen
ſolus id nõ feciſſem:ſic recoꝛdoꝛ animuʒ

tunc meũ:ſolus om̃imodo id nõ feciſſe

Ergo ibiamaui etiã conſoꝛtiũ eoꝝ cum
quibo id feci. Nõ ergo nihil aliud q; fur/
tũ amaui: imo vᷣo nihil aliud.qꝛ et illud
nihil eſt. Ouid eſt reuera: Quis eſt qͥ do
ceat me:niſi qui illuminat coꝛ meũ ⁊ diſ
cemit vmbꝛas eius? Quid eſt qð mihi
venit in mentẽ querere ⁊ diſcutere ⁊ cõ/
ſiderare: Quia ſi tunc amareʒ poma illa
que furatꝰ ſum:et eis frui cuperem.poſ

ſem etiã ſolus ſi ſatis eſſet cõmittere illa

N biethab
Grigbs

niuhn
fiaaenlan
Ndlonk
mipirocne

cittron

Ouimi.
emg
uiti
Ccuquis
nn
pisfierit
enun
Cuͤſcic⸗
ccansric
üſhest

fnodets

Nicslie
lit danio
No ſceron
dalsne
Wraͤſace
W
Weia
ccend
ctiome
cohoc
lituo/
eri⸗
Otitom,
goſint.
ooei via
chria pul
dus tinſa
teyalgen
inteindr

Winga
lans ſun

agnani indii
ſmuogma n⸗

nentrn

ſolnigneined

tuni Ouden

Uanigennitüften
nbi diniſicſet
etaimalg tiſron
thommug iiagi⸗
erhstibe
wngiſtui
uednufacran’
NtNNAc
õ
eneurmtdenßt
Ninni ent
gilana goſtii
õ
vvt munnio
gannſentt
wiigothen
itunangian
Oifrcädehein
8aarnit elett
lfmetar,
PAainbaädnc,
numm

1

.

iniquitatẽ:qua ꝑuenirem ad voluptatẽ
meã:nec confricatione conſcioꝛũ animo
rũ accenderem pꝛuritũ cupiditatis mee
Sed quoniaʒ in illis pomis voluptas

mihi nõ erat.ea erat in ipᷣo facinoꝛe quã⸗
faciebat conſoꝛtium ſimul peccantium.

Quid erat ille affectꝰ animi:? Certe enim

plane turpis erat nimis:et ve mihi erat

qui habebã iud.ed tamen quid erat:
elicta quis intelligit: Riſus erat: qua
ſi titillato coꝛde:ꝙ fallebamꝰ eos:qͥ hec
a nobis fieri nõ putabãt:⁊ vehement᷑ no

lebant. Cur ergo eo me delectabat:quo

id nõ faciebã ſolus: An qꝛ etiã nemo fa/

cile ſolus ridet: NHemo quidẽ facile:ſʒ tũñ
etiã ſolos ⁊ ſingulos homĩes: cuʒ alius
nemo pᷣſens eſt.vincit riſus aliquãdo:ſi

aliqd nimie ridiculũ vel ſenſibꝛ occurre-

rit vel anio.At ego illud ſolus nõ ſacerẽ:
nõ facerem oĩno ſolus Ecce eſt coꝛam te
deus meꝰ viua recoꝛdatio anĩe mee:ſo/
lus nõ facerem furtũ illud:in quo me nõ
libebat id qð furabar.ſed qꝛ furabar qð
me ſolũ ſacere pꝛoꝛſus nõ liberet nec fa/
cerem. O nimis inimica amicicia. ſedu/
ctio mentis inueſtigabilis.ex ludo ⁊ io/
co nocendi auiditas:⁊ alieni dãni appe/
titus.nulla lucri mei.nulla vlciſcendi li/
bidine.ſed cũ dicit᷑. eamꝰ.faciamus.⁊ pu
det nõ eſſe impudentem. Ouis exaperit
iſtã toꝛtuoſiſſimã ⁊ implicatiſſimaʒ no/
doſitatẽ. Feda eſt.nolo in eaz intendere:
nolo eã videre.Te volo iuſticia ⁊ inno/
centia.pulcra ⁊ decoꝛa honeſtis lumini/
bus ⁊ inſatiabili ſatietate.Quieſẽ apud
te valde ⁊ vita imꝑturbabilis Qui ĩtrat
in te:intrat in gaudiũ dñi ſui:⁊ nõ time/
bit:et habebit ſe optime in optimo.De/
fluxi abs te ego:⁊ erraui deꝰ meꝰ nimis.

deuius a ſtabilitate tua in adoleſcẽtia:et

factus ſum mihi regio egeſtatis.
Eerniat liber ſecũdus.

5

Incipit tercius.

VEn cartagi

nem:⁊ circũſtrepebat me

vndiq; ſartago flagicio/

ſoꝛũ amoꝛũ. Nõdũ ama/
bam amareamabã: ⁊ ſe

eretioꝛe indigentia oderã me minus in/
digentẽ. Querebã quid amarez amans
amare.⁊ oderã ſecuritatẽ ⁊ viã ſine mu/
ſcipulis.Quoniã fames mihi erat intuſ
ab interioꝛi cibo teipᷣo deus meꝰ.⁊ ea fa/
menõ eſuriebã:ſed erã ſine deſiderio ali
mentoꝛũ incoꝛruptibiliũ.nõ quia plenꝰ
eis eram.ſed quo inanioꝛ eo faſtidioſioꝛ:
⁊ ideo nõ bene valebat ania mea:⁊ vlce/
roſa pꝛoijciebat ſe ſoꝛas miſerabilit᷑ ſcal/
pi auida ↄtactu ſenſibiliũ.Sed ſi nõ ha
berent animã nõ vtiq; amarent᷑. Amare
et amari dulce mihi erat:magis ſi etiam
amãtis coꝛꝑe fruerer. Tlenã igit᷑ amici/

cie coinquinabaʒ ſoꝛdibo cõcupiſcentie:

candoꝛẽq; eiꝰ obnubilabã de tartaro li/
bidinis:⁊ tñ fedus atq; inhoneſtꝰ elegãſ
⁊ vꝛbanus eſſe geſtiebã abundanti vani
tate. Rui etiã in amoꝛẽ quo cupiebaʒ ca
pi.Deus meus miſericoꝛdia mea quãto
felle mihi ſuauitatẽ illã ⁊ q; bonꝰ aſper
ſiſti.qꝛ et amatꝰ ſum ⁊ ꝑueni occulte ad
vinculũ fruendi:⁊ colligabar letus erũ/
noſis nexibs vt cederer virgis ferreis ar
dentibo zeli ⁊ ſuſpitionũ ⁊ timoꝛũ ⁊ iraꝝ
atq; rixarũ. Rapiebãt me ſpectacula the
atrica plena imaginiba miſeriaꝝ mearuʒ
⁊ fomitibo ignis mei.Quid eſt qd homo
ibi vult dolere cũ ſpectat luctuoſa ⁊ tra/
gica:que tñ pati ipᷣe nollet: Et tamẽ pa
ti vult ex eis doloꝛem ſpectatoꝛ:⁊ doloꝛ
ipᷣe eſt voluptas eius.Quid eſt niſi miſe
rabilis inſania? Nã eo magis eis mouet᷑
quiſq;:quo minus a talibo ſanus eſtaffe
ctibo:qᷓ;; cũ ipᷣe patit᷑ miſeria:cum alijs
cõpatit᷑ miſericoꝛdia dici ſolet. Sʒ qua
lis tãdeʒ miſericoꝛdia in reb fictis ⁊ ice/
nicis: Nõ enĩ ad ſubuenienduʒ ꝓuocat᷑
auditoꝛ:ſed tm̃ ad dolenduʒ inuitat᷑. Et
actoꝛi earũ imaginũ amplius fauet:cuʒ
amplius dolet.Et ſi calamitates ille ho
minũ vel antique vel falſe ſic agant᷑.vt qͥ
ſpectat nõ doleat:abſcedit inde faſtidiẽs
⁊ repᷣhendens.Si aũt doleat:manet in/

tentus ⁊ gandẽs. Lachꝛyme ergo amã/

tur⁊ doloꝛes. Certe om̃is homo gaude

re vult. An cũ miſerũ neminẽ eſſe libeat:

libet tamẽeſſe miſericoꝛdem. Oð qꝛ nõ
ſine doloꝛe eſt:hac vna cauſa amãtur do
loꝛes.Et h de illa vena amicicie eſt. Sʒ
a2

quo vadit:quo fluit: Vt qͥd decurrit in
toꝛrentẽ picis bullientis eſtus immanis
terrarũ libidinũ:in quo ipᷣa mutat᷑ ⁊ ver
titur ꝑ nutum ꝓpꝛiũ de celeſti ſerenitate
detoꝛta atq; deiecta. Repudiet᷑ ergo mi/
ſericoꝛdia: Hequaq;. Ergo ament᷑ dolo

res aliquãdo. Sed caue immũdiciã ani

ma mea ſub tutoꝛe deo meo:deo patruz
noſtroꝝ.et laudabili ⁊ ſuꝑexaltato ĩ om
nia ſecula:caue immundiciã. Neq; enim
nũc nõ miſereoꝛ:ſed tũc in theatris con/
gaudebã amãtibus:cuʒ ſeſe fruebantur
P flagicia:qᷓ;uis hec imaginarie gereren

tur in ludo ſpectaculi Eũ autẽ ſeſe amit

tebant:q̃ſi miſericoꝛs cõtriſtabar:⁊ vtrũ
qʒ delectabat tamẽ. Nũc vero magiſmi
ſereoꝛ gaudentẽ in flagicio:q; velut du/
ra ꝑpeſſum detrimẽto ꝑnitioſe volupta
tis et amiſſione miſere felicitat Hec cer

te verioꝛ miſericoꝛdia:ſed nõ in ea dele/

ctatur coꝛ. lã et ſi appꝛobat᷑ officio cha
ritatis qͥ dolet miſerũ:mallet tamẽ vticq;

nõ eſſe qð doleret qͥ germanitus miſeri/
coꝛs eſt. Si enĩ eſt maliuola beniuolen/
tia qð fieri nõ poteſt:põt ⁊ ille qͥ veracit᷑
ſinceriterq; miſeret᷑ cupere eſſe miſeros
vt miſereat᷑. Nonnullus itaq; doloꝛ ap/

pꝛobãdus:nullꝰ amãdus eſt. Hoc enim

tu dñe deꝰ qui anĩas amas:longe alteq;

puriꝰ q; nos ⁊ incoꝛruptibiliꝰ miſereris

ꝙ nullo doloꝛe ſauciarꝭ.Et ad hec quis
idoneꝰ: At ego tũc miſer dolere amabã.

et querebã vt eſſet qð dolerẽ.qñ mihi in

erumna aliena⁊ falſa ⁊ ſaltatoꝛia ea ma/
gis placebat actio hyſtrionis:meq; alli/
ciebat vehementiꝰ:qua mihi lachꝛyme
excutiebant᷑.Ouid autẽ mirũ: cũ infelix
pecus aberrãs a grege tuo:⁊ impatiens
cuſtodie tue turpi ſcabie fedarer?: Et in/
de erant doloꝛũ amoꝛes nõ quib altius
penetrarer:nõ enĩ amaba talia perpeti q̃
lia ſpectarẽ: ſed qbus auditis et fic tan
qᷓ; in ſuꝑficie raderer:quos tamẽ q̃ſi vn/
gues ſcalpentiũ feruidꝰ tumoꝛ ⁊ tabes ⁊
ſanies hoꝛrida ↄſequebatur. Talis vita
mea:nunqͥd vita erat deꝰ meus: Et cir/
cuũuolabat ſuꝑ me fidelis a longe miſeri

coꝛdia tua. In quantas iniqͥtates diſta/

buu:et ſacrilegã curioſitatẽ ſecutus ſuʒ:
vt deſerentẽ te deduceret me ad ima infi

da et circũuentoꝛia obſequia demonio/
rũ:quibo immolabã facta mea mala:⁊ in
omibus flagellabas me. Auſus ſuʒ etiã
in celebꝛitate ſolennitatũ tuaꝝ intra pa/

rietes eccłie tue ↄcupiſcere ⁊ agere nego

ciũ ꝓcurãdi fructꝰ moꝛtis. Uñ me vᷣbe/
raſti grauib penis:ſed nihil ad culpam
meã.O tu pᷣgrãdis miſericoꝛdia mea de
us meꝰ:refugiũ meuʒ a terribilibꝛ nocẽ᷑/
tibus in quibo vagatꝰ ſum pᷣfidenti col/
lo ad longe recedendũ a te:amãſ vias me

⸗ „ — H 44

as et nõ tuas:amans fu gitiuã libertatẽ.

Habebẽãt et illa ſtudia que honeſta voca
bant᷑ ductũ ſuũ intuentẽ foꝛa litigioſa:
vt excellerẽ in eis:eo laudabilioꝛ q̊ frau
dulentioꝛ.Tanta eſt cecitas hominũ de

cecitate etiã gloꝛiantiũ. Et maioꝛ iã erã

in ſcola rhetoꝛis:et gaudebã ſupbe:⁊ tu
mebã typo q;q; longe ſedatioꝛ: domine

tu ſcis:⁊ remotꝰ oĩno ab euerſioniboq̃s
faciebãt euerſoꝛes. Hoc enĩ nomen ſce/⸗
uum ⁊ diabolicũ velut inſigne vꝛbani⸗
tatis eſt. Inter quos viuebã pudoꝛe im
pudenti.qꝛ talis nõ eram ⁊ cũ eis eram.
Et amicicijs eoꝛũ delectabar aliquãdo.
a quoꝛũ ſemꝑ factis abhoꝛrebaʒ:hoc eſt
ab euerſionibo quib ꝓterue inſectabant᷑
ignotoꝛũ verecũdiã:quã ꝓturbarẽt gra

tis illudendo atq; inde paſcẽdo maliuo

las leticias ſuas. Nihil eſt illo actu ſimi

lius actibo demonioꝛũ.Quid itaq; veri/

us q;ᷓ euerſoꝛes vocantur:? Euerſi plane
pꝛiꝰ ipi atq; ꝑuerſi deridentibo eos et ſe⸗/
ducẽtibo fallacibo occulte ſpiritibo:in eo/

ipᷣo quo alios irridere amaãt fallere. In

ter hos ego imbecilla tũc etate diſcebaz
libꝛos eloquẽtie:in q̃ eminere cupiebam

fine dãnabili ⁊ ventoſo ꝑ gaudia vanita

tis humane:⁊ vſitato iã diſcendi oꝛdine

puenerã in libꝛum quendã cuiuſdã cice/⸗

ronis:cuius linguã fere om̃s mirantur:
pectꝰ nõ ita. Sed liber ille ipius exhoꝛ/

tationẽ cõtinet ad philoſophiã: ⁊ voc/

tur hoꝛtenſiꝰ. Ille vero liber mutauit af

fectũ meum: ⁊ ad teipᷣm dñe muta uit pꝛe
ces meas ⁊vota ac deſideria mea fecit a/

lia. Uiluit mihi repente om̃is vana ſpeſ

2⁊ immoꝛtalitatẽ ſapiẽtie ↄcupiſcebaʒ e/

ſtu coꝛdis incredibili:⁊ ſurgere iam cepe

ram vt ad teredirẽ. NHõ eni ad acuendaʒ

6 igs nie
ſa
ſnuideiune
Colonlen
duütehnil
ſutcnrt
Gcienant
bangtthet⸗
Nonußno⸗
—
eGnrq
oeorbone
cerroꝛe
hpꝛatp
Woenon
enlagon
whränht
gitntnen
Citoyehan
Mofnch
ontudod
tanoela
Naän
boridſ
necK
Geſeen⸗
aſeane
titer er
aneb
lunfi
onlit
iahocn
ſoaghucul
Mebibergt
hehocnoni
Noltürwe⸗
Sneſti
mohanets
Eepideom
Origuens
Celſantn
lorturn
keenicigt
nucologn⸗
ſaherie
And
Kinge⸗
Mat⸗
Ateo

II

dbſeanin dennn
acinennti
me Puſnoſu
Manͤnupinm
glcerer an
norns. Uinet
nihil Nange
milerconcenen
catenbhihn;
Gu un ünh
däiweiene
ngſgtimnnt.
du neiatnoen
umarinlagot.
dctautsbeniti.
Mmä. Demiüͤct
1Cuvediſundbetn

e chng: donir

vab amnſonlhi
cai onanſe⸗
ur inicne bend
wiuchihnäctein
Gmd GAs
enidnr titi
perreinſn
gigni Mtnis
ieplinhnuin
Atclvuni
i Cua
umbin r
enhse

Gheſgtrndnincn

nrmin ilcr⸗
Müccnn dieth
zemnarahen
mooawdun

mlaillill/
Groñs –—–
geßinchen,
doegpünne

Jolbonmmui⸗
ndienunnht
Niunaiclt

ng anßſt

cienſe

linguã:qð videbar emere maternis mer
cedibo:cũ agerem annũ etatis vndeuige

ſimũ:iã defſuncto patre ante biẽniũ. Nõ

ergo ad acuendã linguã referebã illuʒ li/
bꝛũ:neq; mihi locutionẽ ſed qð loq̃bat

ꝑſi aſent. Quomo ardebã deꝰ meꝰ:quõ?

ardebã euolare a terrenis ad te:⁊ neſcie/
bam qͥd ageres mecũ.Apud te eſt eni ſa/
pientia.lmoꝛ aũt ſapiẽtie nomẽ grecuʒ
habet phiam:quo meaccendebãt ille lit
tere. Sunt qͥ ſeducãt ꝑ phiam magno ⁊
blando ⁊ honeſto nomie coloꝛãtes et fu/
cantes erroꝛes ſuos.Et ꝓpe om̃s qͥ ex il

lis ⁊ ſupꝛa tꝑibo tales erãt notant᷑ in eo li

bꝛo ⁊ demonſtrant᷑:⁊ manifeſtat᷑ ibi ſalu
tifera illa admonitio ſpũs tui ꝑ ſeruũ tu
um bonũ ⁊ piũ. Uidete ne qͥs vos deci/
piat ꝑ phiam ⁊ inanẽ ſeductionẽ ſᷣm tra
ditionẽ hoĩm:ſᷣm elemẽta huiꝰ mundi.
⁊ nõ ſᷣm chꝛiſtũ.qꝛ in ipᷣo inhabitat oĩs
plenitudo diuinitat coꝛꝑaliter. Et ego
illo temꝑe ſcis tu lumẽ coꝛdis mei.quo/
niã nõdũ mihi hec apoſtolica nota erãt.
hoc tñ ſolo delectabar in illa exhoꝛtatio
ne ꝙ nõ illã aut illã ſectam ſed ipᷣam q̃cũ
&q; eſſet ſapientiã vt diligerẽ ⁊ querereʒ ⁊
aſſequerer ⁊ tenerẽ atq; amplexarer foꝛ/
titer excitabar ſermone illo ⁊ accendebar
⁊ ardebã:⁊ hoc ſolũ me in tanta flagran
tia refrãgebat:q; nomẽ chꝛiſti ñ erat ibi.
quoniã hoc nomẽ ſᷣm miſericoꝛdiã tuaʒx
dñe:hoc nomẽ ſaluatoꝛis mei ſilij tui in
ipᷣo adhuc lacte matris tenerũ coꝛ meuʒ
pie biberat ⁊ alte retinebat.⁊ quicqᷣd ſi/

ne hoc nomiĩe fuiſſet q;uis litteratũ ⁊ ex

politũ ⁊ veridicũ nõ me totuʒ rapiebat.
Itaqʒ inſtitui animũ intenderei ſcriptu
ras ſanctas:vt viderẽ q̃les eſſent.Et ec/
ce video rem nõ cõꝑtam ſuꝑbis neq; nu
datã pueris:ſed inceſſu humilẽ:ſucceſſu
excelſiam ⁊ velatã myſterijs:⁊ nõ erã ego
talis vt intrare in eã poſſem aut inclina/
re ceruicẽ ad eiꝰ greſſus. Nõ enim ſicut
modo loquoꝛ ita ſenſi.cũ attendi ad illã
ſcripturã:ſed viſa mihi eſt indigna quã
tulliane dignitati cõparem. Tumoꝛ enĩ
meꝰ refugiebat modũ eiuſ:⁊ acies mea ñ
penetrabat interioꝛa eiꝰ. Uerũtamẽ illa
erat que creſceret cũ ꝑuulis:ſed ego de/
dignabar eſſe guulus:⁊ turgidus faſtu

mihi grãdis videbar. Incidi itaq; i bo/
mines ſuꝑbe delirãtes ⁊ camales nimis
⁊ loqces:in quoꝛuʒ oꝛe laquei diaboli:»
viſcũ confectũ cõmixtione ſyllabarũ no
minis tuũ:ſed et dñi noſtri ieſu chꝛiſti et
paracliti ↄſolatoꝛis nr̃i ſpũſſancti. Hec
enĩ omia nõ recedebãt de oꝛe eoꝝ:ſed ſo/
notenus ⁊ ſtrepitu lingue ceterũ coꝛ in/
ane veri.Et dicebãt veritas ⁊ veritas.⁊
multi eã dicebãt mihi:⁊ nuſq; erat ĩ eis.
ſʒ falſa loq̃bãtur nõ de te tm̃ qui vere ve
ritas es:ſʒ etiãa de iſtis elemẽtis hꝰ mun
di creaturis tuis:de qbus etiã vera dicẽ
tes phᷣos tranſgredi debui pᷣ amoꝛe tuo:
mi pr ſumme bone pulcritudo pulcroꝛũ
omniũ.O veritas veritas.qᷓ; intime eti
am tũc medulle animi mei ſuſpirabãt ti
bi:cũ te illi ſonarẽt mihi frequẽter ⁊ mul
tiplicit᷑ voceſola ⁊ libꝛis multis ⁊ ingẽ/
tibo:⁊ illa erãt fercula in quibo mihi eſu/
rienti te.inferebant᷑ ꝓ te ſol⁊ luna pulcra
oꝑa tua:ſʒ tamẽ oꝑa tua nõ tu:nec ipᷣa p/

ma. Pꝛioꝛa eĩ ſpũalia oꝑa tua:qᷓ; iſta coꝛ

poꝛea:q;uis lucida ⁊ celeſtia.At ego nec
pꝛioꝛa illa:ſʒ teipᷣam te veritas. in q̃ non
eſt cõmutatio:nec momẽti obumbꝛatio:
eſuriebam ⁊ ſitiebam:æ apponebant᷑ad
huc mihi in illis ferculł fantaſmata ſplẽ/
dida.quibo iã meliꝰ erat amare iſtũ ſoleʒ
ſaltẽ iſtis oculis verũ:qᷓ; illa falſa animo
decepto ꝑ oculoſ Et tñ qꝛ te potabã mã
ducabam.nõ auide quidẽ.qꝛ nec ſapie/
bas in oꝛe meo ſicuti es:neq; enĩ tu eras
illa figmẽta inania:nec nutriebar ex eis:
ſed exhauriebarmagis.Cib enĩ in ſom

nis ſimillimꝰ eſt cibis vigilantiũ.quo ta

mẽ doꝛmiẽtes nõ alunt᷑:doꝛmiũt enĩi.At
illa nec ſimilia erãt vllo mõ tibi ſicut nũc
mihilocutꝰ es:qꝛ illa erãt coꝛꝑalia fan/
taſmata falſa coꝛꝑa.quibo certioꝛa ſunt
vera coꝛꝑa iſta q̃ videmꝰ viſu carneo ſi⸗/
ue celeſtia ſiue terreſtria.cum pecudiba ⁊
volatilibo. Uidemꝰ hec.et certioꝛa ſunt
q́; cum imaginamur ea.Et rurſus certi
tiꝰ imagiamur ea:qᷓ; ex eis ſuſpicamur

gliꝗ grandioꝛa ⁊ infinita:q̃ omnino nul-

la ſunt:q̃liba ego tũc paſcebar inanibus
⁊ nõ paſcebar.At tu amoꝛ meꝰ in quẽ de
ficio vt ſoꝛtis ſim:nec iſta coꝛꝑa es q̃ vi/
demus q;q; in celo:nec ea es q non vide/
a 3

HK

MConfeſſionñnñ Aiber II

mus ibi:qꝛ tu iſta ↄdidiſti: nec in ſũmis
tuis cõditionibo abes.Quãto ergo lon /

ge es a fantaſmatibo illis meis fantaſma

tibo coꝛpoꝝ q̃ oĩno nõ ſunt:quib certio/
res ſunt fantaſie coꝛpoꝝ eoꝝ q̃ ſunt:⁊ eii

certioꝛa coꝛꝑa:q̃ tamẽ nõ es. ſʒ nec ania

es q̃ vita eſt coꝛpoꝝ.Jõ melioꝛ vita coꝛn

poꝛuʒ.certioꝛq; q; coꝛꝑa.Sʒ tu vita es
anĩarũ:vita vitarũ vinẽs teipᷣa.⁊ nõ mu
taris vita anie mee. Vbi ergo mihi tüc
eras:⁊ qᷓ; longe? Et longe peregrinabar

abs te excluſus.⁊ a ſiliqs poꝛcoꝝ q̊s de

ſiliquis paſcebã? Quãto enim melioꝛes

grãmaticoꝝ ⁊ poetaꝝ fabelle q;ᷓ illa deci
pula. Nã verſus ⁊ carmen et medea vo/

lans vtilioꝛes certe q; qnq; elementa va
rie fucata ꝓ 1 ter qnq; antra tenebꝛarũ:q̃
oĩno nulla ſunt ⁊ occidũt credentẽ. Naʒ
verſum ⁊ carmẽ etiam ad vera pulmẽta
traãſfero. Uolantẽ aũt medeã ⁊ ſi canta/

bam nõ aſſerebã:et ſi cantari audiebaz:

nõ credebã:illa aũt credidi.Ue vebus
gradibo deductus ſum in ꝓfunda inferi:
quippe laboꝛãs ⁊ eſtuãs inopia veri:cũ

te deꝰ meꝰ. Libi enĩ ↄfiteoꝛ qͥ me miſera

tus es:⁊ nõdũ ↄfitentẽ:cũ te nõ ſᷣm men

tis intellectũ:quo me pᷣſtarevoluiſti be/

luis:ſed ſᷣm ſenſum carnis q̃rerẽ. Tu au
tẽ eras interioꝛ intimo meo:⁊ ſuꝑioꝛ ſũ/
mo meo:offendi in illã mulierẽ audacem
inopem pꝛudẽtie:enigma ſalomonis.ſe/
dentẽ ſuꝑ ſellã in foꝛibo ⁊ dicentẽ: panes
occultos libentedite:⁊ aquã dulcẽ furti

uã bibite.OQue me ſeduxit.qꝛ inueĩt fo/

ris habitantẽ in ocło carnis mee:⁊ talia

ruminantẽ apud me:qlia ꝑ illũ voꝛaſſem

NMNeſciebã enĩ aliud vere qð eſt:⁊ qſi acu
tule mouebar vt ſuffragarer ſtultis dece
ptoꝛibo: cũ a me q̃rerẽt: vñ malũ.⁊ vtruʒ

foꝛma coꝛpoꝛea de finiret᷑.⁊ haberet ca
pillos ⁊ vngues.et vtrũ iuſti exiſtimãdi

eſſent qͥ haberẽt multas vxoꝛes ſimul.⁊
occiderent hoĩes:et ſacrificarẽt de anĩa/
lib. Ouib reb ignarus ꝑturbabar: ⁊ re
cedens a veritate:ire in eẽ mihi videbar
qꝛ nõ nouerã malũ nõ eſſe niſi pꝛiuatio/
nẽ boni vſq; ad qð oĩno nõ eſt. Oð vnð
viderẽ:cuius videre vſq; ad coꝛpꝰ erat
oculis:et anĩo vſq; ad fantaſma. Et non
nou erã deu eſſe ſpũm:cui nõ mẽbꝛa eẽnt

p longũ ⁊ latũ.nec cui moles eſſet.qꝛmo

les in ꝑte minoꝛ eſt qᷓ; in toto ſuo.⁊ ſi in /

finita ſit: minoꝛ eſt in aliq̃ ꝑte certo ſpa/
cio definita q; ꝑ infinitum.et nõ eſt tota

vbiq; ſicut ſpiritꝰ ſicut deꝰ.Et qͥd in no
bis eſſet fm ꝙ eſſemꝰ ſimiles deo.⁊ recte
in ſcripturis diceremur ad imaginẽ dei.
pꝛoꝛſus ignoꝛabã:et nõ nouerã iuſticiaz,z

verã interioꝛẽ nõ ex ↄſuetudine iudican

tem:ſed ex lege rectiſſima dei om̃ipoten/

tis.qua foꝛmarent᷑ moꝛes regionũ ⁊ die
rũ pꝛo regionibo et dieb:cũ ipᷣa vbiq; ac

ſempꝑ eſſet non alibi alia: nec alias aliter

fm quã iuſti eſſent abꝛaam ⁊ vſaac et ia⸗

cob et moyſes ⁊ dauid:⁊ illi oms lauda//

ti oꝛe dei: ſed eos ab imperitis iudicari

iniquos iudicãtibo ex humano die:⁊vni
uerſos moꝛes humani generis ex parte

moꝛis ſui metientibo.tanq; ſi qs neſcius
in armamẽtis quid cuiq; mẽbꝛo accom/
modatũ ſit:ocrea velit caput contegi.et
galea calciari:et murmuret qð non apte
cõueniat:aut in vno die indicto a ꝓmeri
dianis hoꝛis iuſticio quiſq; ſtomachet᷑:
nõ ſibi concedi quid venale ꝓponere.qꝛ
mane ↄceſſum eſt.aut in vna domo vide

at aliquis tractari manibo a quoq; ſeruo

qð facere nõ ſinat᷑ qui pocula miniſtrat.
aut aliqd poſt pꝛeſepia fieri qð ante men

ſam ꝓhibeatur:a indignet᷑.cum ſit vnuz

habitaculũ ⁊ vna familia.nõ vbiq; atq;
om̃ibus idẽ tribui.Sic ſunt iſti qͥ indi/

gnantur cũ audierint illo ſeculo licuiſſe

iuſtis aliqͥd: quod iſto nõ licet iuſtis:⁊ qꝛ
illis aliud pᷣcepit deus:iſtis aliud ꝓ tꝑa
libus cauſis.cũ eidẽ iuſticie vtriq; ſerui

erint:cum in vno homie ⁊ in vno die:ꝛ i

vnis edibus videant aliud alij membꝛo

congruere:⁊ aliud iam dudum licuiſſe:⁊

poſt hoꝛam nõ licere:quiddaʒ in illo an/
gulo permitti aut iuberi:qð in iſto iuſte

vetetur ⁊ vindicet᷑. Nũquid iuſticia voꝝ

ria eſt ⁊ mutabilis: Dʒ tpa quiba pᷣſidet

