Cuũ enĩ paulo ſuꝑiꝰ futurã paſſionẽ ſuã

pꝓphᷣam ipᷣe loqret᷑ dicẽſ.foderũt manꝰ

meas⁊ pedes meos dinumerauerũt oĩa
oſſa mea:ipᷣi vero ↄſiderauerũt ⁊ ↄſpexe
rüũt me:⁊ diuiſerũt ſibi veſtimẽta mea:et
ſuꝑ veſtẽ meã miſerũt ſoꝛtem.paulopoſt

infert᷑ illud qð poſui:coömemoꝛabũtur⁊

oↄuertent᷑ ad dũm vniuerſi ſines terre:et

cetera.Quãqᷓ; ⁊ illud teſtimoniũ qð pꝛiꝰ
adhibui vbi dictũ eſt:pᷣualebit dñs ad/
uerſus eos:⁊ extermĩabit oẽs deos gen/
tiũ terre.in eo qð poſitũ eſt:pᷣualebit:ſa/
tis oñdit᷑ ̊ etiã pᷣnunciatũ ꝙ pagani pꝛi

us oppugnaturi eẽnt eccłiam: nomenq;
cchꝛiſtianũ q̃ntũ valerent ꝑſecuturi:vt ſi
ſieri poſſet omino de terra deleret᷑. Etqꝛ
eos patiẽtia martyrũ ⁊ magnitudine mi
nculoꝝ ⁊ ↄſequẽte fide ppłoꝝ erat ſua
turus:õ ſic dictũ eſt: pꝛeualebit dñs ad
nerſus os sen Glceret eduerſugeni

ſi oppugnãdo illi reſiſterẽt. Uñ ⁊ ĩ pſal/
mo ita ꝓphetatũ eſt:vt qͥd fremuerũt gẽ

tes ⁊ ppłi meditati ſunt inania:aſtiterũt
reges terre ⁊ pncipes ↄuenerũt in nnum

aduerſus dñm ⁊ aduerſus chꝛiſtũ eius.
Et paulopoſt dicit.Dũs dixitad mefi/
lius meꝰ es tu.ego hodie genui te:poſtu
la a me⁊? dabo tibi gẽtes hereditatẽ tuã.

⁊ poſſeſſionẽ tuã termios terre.Ecce vñ
dictũ eſt in alio pſalmo qð ſuꝑiꝰ interpo

ſui:cõmemoꝛabunt᷑ ⁊ cõuertent᷑ ad dũm

vniuerſi fines terre. His atq; hmõi pꝛo
pheticis documẽtis pᷣdictum oñdit᷑.q
videmꝰ impleri.ꝑ chꝛiſtũ futuruʒ fuiſſe.
vt de iſrael quẽ vnũ veꝝ deũ intelligi/
mus nõ in vna ipᷣa gente q̃ appellata ẽ iſ
rael:ſʒ in omĩbus gentibo coleret᷑.⁊ om̃s
falſos deos gentiũ ⁊ a tẽplis eoꝝ ⁊ a coꝛ
dib cultoꝝ ſuoꝝ demoliret᷑. Eant nunc
iſti ⁊ adhuc ↄtra chꝛiſtianã religionem ⁊
ptra veꝝ dei cultũ vanitates pᷣſtinas de
fenſitare audeãt.vt cuʒ ſtrepitu pereant.
NHã ⁊ hoc deillis pᷣdictuʒ eſt in pſalmis
dicente ppha. Sediſti ſuꝑ thꝛonũ qͥ iu/
dicas eqͥ tatẽ:increpaſti gẽtes⁊ perijt im

*

pÿ:nomẽ eoꝝ deleſti in eternũ: in ſecłm

ſeculi. Inimici defecerũt framea in finẽ.

⁊ ciuitates deſtruxiſti:perijt mẽoꝛia eoæ

alijs plurib, teſtimonijs. ⁊ in eodem iõßo cũ ſtrepitu ⁊ dũs in etemũ ꝑmanet. Ne/

ceſſe eſt vt impleant᷑oĩa hec. Neq; qð

adhuc audẽt ipᷣi pauci qͥ remãſertvani
loquas ſuas oſtẽtare doctrinas.⁊ chꝛiſti

anos tãq; imꝑitiſſimos irridere:moueri

debem'. duz i eis impleri ea q̃ pdicta ſũt
Scea Psa dope velut iperitia ⁊ ſtul
ticia chꝛiſtianoꝝ:q̃ hũilibo ⁊ ſanctꝭ eiuſ/
q diligẽter ſtudioſis apꝑet excelſa:⁊ ſo/
la vera ſapiẽtia.ipᷣa inquã velut ſtulticia
chꝛiſtianoꝝ eos ad iſta paucitateʒ rede/
git.qm̃ ſicut dicit apłs:ſtultã fecit deus
ſapientiã huiꝰ mũdi.Deinde ſubiungit
rẽ mirabilẽ.ſi qͥs intelligat.⁊ ita ſeqͥtur.

Nã qm in dei ſapia nõ cognouit mũdui

ſapiam deũ.placuit deo ꝑ ſtulticiã pᷣdi
catiõis ſaluos facere credẽtes.OQm̃ q dẽ
iudei ſigna petũt.⁊ greci ſapiam q̃runt.

Nos autẽ pᷣdicamꝰ chꝛiſtũ crucifixũ:iu

deis qͥdeʒ ſcandalũ:gentib autẽ ſtultici/

am.ipᷣis vero vocat iudeis ⁊ grec chꝛi

ſtũ dei vᷣtuteʒ ⁊ dei ſapiam. Om qð ſtul
tũ eſt dei ſapiẽtiꝰ eſt hoĩbꝰ:⁊ qð infirmũ
eſt dei foꝛti eſt hoĩbi. Irrideãt santum
pñt:tãq;ᷓ imperitiã ⁊ ſtulticiã nr̃am:⁊ ia/

ctent doctrinã ⁊ ſapiam ſuaʒ. Illud ſcio
ꝙ iſti irriſoꝛes nr̃i paucioꝛes ſunt h̊ ãno

ᷓᷓ ſuerint poꝛe ãno.Exq̃ eni fremuerũt
gentes ⁊ ppli meditati ſunt inania.ad/
uerſus dñm ⁊ aduerſus chꝛiſtũ eius.qñ
ab eis fundebat᷑ ſanguis ſctöꝛuʒ ⁊ vaſta

bat᷑ eclis vſq; ad h̊ tꝑs:⁊ deinceps q̃ti/
die minuunt᷑. Nos aut aduerſus eoꝝ op

pꝛobꝛia ⁊ ſuꝑbas irriſiones foꝛtiſſimos

reddũt oꝛacula dei nri qᷓ de hac q̃ re vi/

demꝰ ⁊ gaudemꝰ impleri. Sic eniʒ nos

alloqtur ꝑ ppham.vludite meqͥ ſcis iu/

diciũ:ppłs meꝰ in quoꝝ coꝛde lex mea:

oppꝛobꝛia hoĩm nolite metuere:⁊ detra
ctione eoꝝ ne ſuꝑemini:neꝙ vos ſpnũt

magni duxeritꝭ. Sicut enĩ veſtimẽtum

ita ꝑ tempus abſument᷑:⁊ ſicut lana a ti
nea comedent᷑:iuſticia aũt mea ĩ eternuzʒ
manet. Legãt tñ hec nr̃a ſi dignant᷑.cuʒ
ad nos ↄtradictiões eoꝝ ꝑuenerit.q̃ntũ

dñs adiuuat rñdebimꝰ H
Explicit de diuinatione demonũ.

Dini Auguſtini Hipponẽſis epᷣi de
honeſtate mulierũ liber incipit.

m 2

cundũ fugere:ſi caſtitatis palmã deſide

fratres ꝙ tꝑibo noſtris

diximꝰ? freqnter iracũ/

fu gere. iuſticiã cuſtodire.cupiditatẽ ↄtẽ

nere:ps magna eſt martvrij. Cõteẽnenda

°

to pliꝰ accipit:tãto ampli reqrit. Jra,/

cũdia vo eſt mitigãda:q̃ pꝛiꝰ nociturꝭ no

cet q; nocẽdis.O, aũt libidinẽ fugiẽdaʒ

eſſe diximꝰ apło doctoꝛe euidẽter didici

mus: qꝛ cũ oibus vitijs reſiſtendũ eſſepᷣ
dixerat: ↄtra libidinẽ non dixit reſiſtite:
ſed ait.fugite ſoꝛnicationex:ac ſi diceret.

reliqͥs vitijs deo adiuuãte debemꝰ in p/
ſenti reſiſtere:libidinẽ vero fugiendo ſu
perare. Dic ⁊ in ſcriptun alibi legimus
Holi attẽdere in faciẽ vᷣginis ne ſcãdali/
zet te vultꝰ eius. Nazʒ ⁊ beat ioſeph: vt

impudicã dñam poſſet euadere:palliuʒ
quo appᷣhenſus erat reliqᷣt ⁊ fugit. Con
tra libidinis impetũ appꝛehende fugaz

ſi vis obtinere victoꝛiã. Nec ſit tibi vere

ras obtinere. Ulidete fratres quõ ab oĩ/

prus chꝛiſtianis: pᷣcipue tũ a monachis

ſeu cleriò indigna ⁊ inhoneſta familiari
tas fugiẽda eſt:qꝛ ſine vlla dubitatiõe qͥ
familiaritatẽ mulieꝝ nõ vult fugere:cito
dabit᷑ in ruinã. Dʒ foꝛte negligens qͥſq;
⁊ minꝰ de anie ſue ſalute ſollicitꝰ rũdet⁊
dicit. Ecce ego ⁊ familiaritatem habeo

mulieꝝ extraneaꝝ.⁊ tamẽ arma caſtitat

cuſtodio. Infelix eſt ⁊ nimiũ ꝑiculoſa pᷣ/
ſumptio. Multi enĩ ſe putãt vincere cũ
victi ſunt. Sed adhuc addet aliqͥs ⁊ di

cet. Ego inter extraneas mulieres habi

to:⁊ ↄtinentiã ſeruo:⁊ volo hr̃e qð vin/
cam. Quid eſt volo hr̃e qð vincaʒ:niſi H̊
volo hr̃e ꝙ peream: Sʒ ego inat libidi/
nis impetũ tanq; aduerſariũ meũ retine
re volo. Vide ergo ne ↄtra te incipiat ca

ptiuitas ipᷣa pualere:⁊ vnð putabas ob
tinere triũphuʒ inde eternũ incurras op

pꝛobꝛiũ. Inter om̃ia enĩ chꝛiſtianoꝝ cer

tamina ſola dura ſunt pᷣlia caſtitat: vbi

.*

martyvꝝ certamia eẽ nõ
polſſint Habet eni paz
martyvres ſuos.naʒ ſic

gijã mitigare.libidine,zʒ

(De boneſtate mulierũ

*

uem nanq; caſtitas ſoꝛtita eſt inimicuʒs

cui q̊tidie reſiſtitur: ⁊ ſemꝑ timet᷑.⁊ iõ ſi/
cut dictũ eſt: nemo ſe falſa ſecuritate dei
piat. vt de ſuis virib ꝑiculoſe pᷣſumat:ſſ-

audiat apłm clamantẽ:fugite ſoꝛnicatio

nẽ. Dauid eiĩ ille ſanctiſſimꝰ in mille pa-,
ſionibo pꝛeſſus vidit mulierẽ nudã etad
amauit eã:⁊ ſtatim homicidiuʒ ſimul fey-
cit ⁊ adulteriũ.Et qͥ cũ mulierib habi
tantes putant ſe caſtitatꝭ obtinere trtium

phum:ignoꝛãt ſe apud deũ duplicit re/
os exiſtere:dũ ſeipᷣos in periculũ mittũt

2 alijs exemplũ ꝑuerſe familiaritat oſtẽ
dunt. Quãti enĩ ꝑ illoꝛũ inhoneſtã faini
liaritatẽ caſtitatis decoꝛẽ ꝑdiderũt. Vl/⸗
loꝛũ anĩe que pereũt ab illis in die iudi /
cij reqͥrende ſunt:qui illis exemplũ ꝑdi/
tionis oñdunt Et ideo fratres ↄtra moꝛ
tifera blandimẽta:⁊ ↄtra adiutoꝛes dia,,/

boli:qͥ familiaritatẽ ſuſpectã habere nõ

metuũt:ec erubeſcũt:ne nos ſuo exen /

plo decipiãt:dei adiutoꝛiuʒ imploꝛemꝰ:

vt de laqueo venantium nos liberare di
gnetur. ſcientes ꝙ in his om̃ibi qᷓ ſupa
diximꝰ bonis ⁊ caſtis qtidiana non dee⸗
ſint martvyria. Om̃ibus chꝛiſtianis mar
tyxyria deeſſe nõ pñt. Sicut caſtitas: veri
tas ⁊ iuſticia chꝛiſtꝰ eſt:ſic ⁊ ille qͥ eis inſni
diatur ꝑſecutoꝛ chꝛiſti eſt. Ille vo qͥ ca2
ſtitatem: veritatẽ ⁊ iuſticiã in fratrib⸗ ſu
is defenſare:in alijs ⁊ in ſeipo cuſtodire
voluerit:martvr erit.Et iõ qui hec tota
vᷣtute animi diligit.⁊ vt alij diligãt vbi)/
ſimul ⁊ exemplis oñdit:⁊ vbicunc; veri
tas vel iuſticia vel caſtitas laboꝛat: qqn /·BN.0/
tum pᷣualet ſe etiã vltro ingerit:⁊ fm vi /
res ſuas defenſare ↄtendit:nõ vnam ſeld
plures coꝛonas dño remunerãte ꝑcipiet
Et vt hec obtinere mereamur:cũ deiad
iutoꝛio:nõ ſolũ extraneaꝝ mulieruz: ſed

etiã ancillarũ noſtraꝝ ⁊ quoꝛũcũq; vici

noꝛũ aut filie aut ancille vnuſqᷣſq; nott-·

collocutionẽ vitare pcuret. Quia quãto

vilioꝛ eſt illaꝝ ↄditio:tanto ruina facili /

oꝛ.De tali re admonet ſalomon om̃s di/

cens. Nunqͥd alligabit aliqͥs ignẽ ĩ ſiuu

ſuo:⁊ veſtimẽta eius non cõburent᷑:aut

quis ambulabit ſuꝑ pꝛunas:et plãte eiꝰ

nõ cõburent᷑: Et illud. Pꝛeciũ meretric

quotidiana pugna ⁊ rara victoꝛia. Gra⸗

u
urwaili

Eeckun

ipmnepen

lcſu
tery
Ppken
Nnueh.
e dtne⸗
N ſi

ſunt ſtete
ni Gadd
tancön

ſicruza0
guieigea
Hanlert
Coride
niatepin
ansdoet
nimnetnecl
ſu lubit
etdlatu
Len
s
ſenchs
pa
nerlan
Vleri

fſcnn

peius.
oma
denun
ſtenara
fanas.
gdüsi
muliere
mackit
dictie
ſedenii
holtris
lao ꝛoc
kuenirn
firdan
nmaonf
ylumo
ſgninn
ſtoptaa
fäinm
Amimm
G
larn

—

Nuinck giöl.

untntede

ezinarg

Urſornicano
1
nenngictad
Guzſinelſe⸗
miai d⸗
dandat
onaliniit
mtunwoſe
iinenfiſni
ls ndeindi
ampie⸗
ENNINEe
umwdi/
ni bgend
woſuocren
inganen:
ndeddoed
80in ſn
pdura t
raie
Crlici
Ni
Bnt
Go ndſe
gideriat
Gicunch
ins vornech
ii mnit
umitalir
mnutcinil
mulanzſ

.
. . 4 . 7 —— . —
„
– 4 8

ee

vix eſt dimidij panis.O qᷓnta iniqͥtas.o

inta ꝑuerſitas:vt anla quã chꝛiſtus ſuo

ſacro ſanguine rrdenitururtotts ſes

ter vniꝰ momẽti d ectationẽ libidi/

mnis diabolo peſſimo inimico ſuo vendit

ac tradit. Uere nimiũ miſerãda⁊ plangẽ

da ↄditio eſt. vbi cito pᷣterit qð delectat:
2 pmanet ſine fine qð cruciat. Sub mo
mento eni libidinis impet tranſit: ⁊ per

manet ſine termĩo anie infelicis oppꝛo/
bꝛiũ. Sed dicit aliqs: iuuenis hõ ſium:
faciam qð me delectat modo:⁊ poſtea pe
nitentiaz agam. Quõ ſi dicat:ꝑcutio me
crudeli gladio: ⁊ poſtea vadã ad medicũ
Heu miler hõ:neſcis ꝙ vniꝰ hoꝛe pun/
cto vulnꝰ accipit᷑:ſedvix longo tꝑe ad ſa
nitatẽ pꝛiſtinã reuocat᷑: Qui enim foꝛni/
cans dicit penitentiã ſe acturũ: q̃re non
timet ne eũ ſubitanea febꝛicula: vel aliqᷓ
caſu ſubita moꝛs ſuꝑueniẽs rapiat ⁊ pe
reat dilatio:et ſuccedat eterna dãnatio:
Fr quia de infelici libidine vnde locuti
um credendũ eſt qd dicit ꝓpheta. Cõ/
fractus eſt malleus vniuerie terre:q;uis
poſt aduentũ dñi noſtri ieſu chꝛiſti px ni

nerſa monaſteria monachoꝝ ⁊ ꝑ clericoſ

vel etiã laicos caſtitatẽ ſeruãtes:q̃ſi con/⸗

fractus malleus ille videat᷑:tñ qð multo

peius eſt:adhuc młto plures ſunt qͥ ab

illo malleo quotidie cõfringunt᷑:q; illi q

de ruina colliſionis illiꝰ liberant᷑. Unde
iterũ atq; iterũ rogo.vt diligentiꝰ ↄſide
remus. ⁊ q̃ᷓntũ poſſumꝰ timeamus illud
að dðſñis in euangelio dicit. Qui viderit

mulierẽ ad ↄcupiſcendũ eam: iã mecha /

tus eſt in coꝛde ſuo. Pꝛo qua re:ſicut iaʒ
Dictũ eſt:nõ ſolũ ab extraneis mulieribo:
ſed etiã a vicinis ⁊ domeſticis: ancillis
noſtris refrenãda eſt et ſecreta familiari/
tas ⁊ oculoꝝ incauta fra gilitas. Ne illð

eueniat nob qð dñs ꝑ pꝛophetã terribi /

liter clamat dicen Edor intrauit ad a/
nimas nr̃as ꝑ feneſtras nr̃as. Per que ſ.
ꝑ viſum oculoꝝ ⁊ auditũ rim. P
linguã tuã amico tuo aut fambo tuo iuſ/

ſeris. vt ad te meretrix adducat᷑:aut tu/⸗
ipᷣe cũ meretrice locutꝰ fueris: ꝑ os tuu,

ad aniam tuã gladiꝰ eterne moꝛtis ingre
ditur. Si autẽ malũ vel ſoꝛdidũ ↄſiliuʒ
libenter audierꝭ.ſi detrabentẽ aut luxu/

IXXV

rioſe loquentẽ:aut cantica turpia pferen

tem nõ reſpuis.ꝑ auriuʒ tuaꝝ feneſtras
moꝛs intrauit ad aniam tuã.Et qꝛ dñs

dixit. Qui viderit mulierẽ ⁊c. Uolũtas

pꝛona faciendi reputat᷑p oꝑe facti.Ac ſi
aliqs mulierẽ libidinoſo oculo ↄſiderat:
ꝑ feneſtras coꝛꝑis ſui in ſecretũ mẽtꝭ ve⸗
nenum moꝛt inſtillat. Talis eni cogita/
tioi⁊ ſi aliqñ impedit᷑ caſu vt nõ imple/
at voluntatẽ ſuã.nihilominꝰ tamẽ actio
nis crimie ↄdemnat᷑ a dno:ac ſi illa caſta
eſt cũ qua libidinis malũ voluit exerce/

re:⁊ ille iam adulter tenet᷑ in coꝛde.Ideo

audiamꝰ ſcripturã dicentẽ illud. Omni
cuſtodia ſerua coꝛ tuũ.Et illud.Auerte
ockos meos ne videãt vanitatẽ ⁊c. Quõ
ſi aliquis carbones appꝛehenderit.ſi ci/
to eos piecerit:nihil ei nocebũt. Si ve⸗
ro diutius tenere voluerit ſine vulnere
abire nõ poterit Ita üle qui ad concupi
ſcendũ oculoꝝ defixerit intuitũ:⁊ libidi
nis malũ in coꝛde ſuſcipiens: morari in
coꝛde ſuo libere ꝑmiſerit: excuterea ſe ſi
ne anie plaga nõ poterit. Ideo iugit cla

memus cüu ppheta Oculi mei ſemperad

dñm:quoniã ipᷣe euellet de laqueo pedel
meos. pꝛeſtante dño noſtro ieſu chꝛiſto
mediatoꝛe dei ⁊ hominũ:cui miſericoꝛ
dia plena eſt terra. imen.

¶ Explicit liber de honeſtate mulierũ.

¶ Er libꝛo retractationũ beati Augu/

Eun in libꝛum de cura ꝓ moꝛtuis agen/
g. 4äsä

Ibꝛum de cura ꝓ moꝛtuiſ ge
frengda ſcripſi:cũ interrogatuſi
Ilitteris fuiſſem. vtrum pꝛoſit
cuiq;ᷓ poſt moꝛtẽ ꝙ coꝛpꝰeius
apud ſaneri alicuius memoꝛiã ſepelitur
Hic liber ſic incipit. Diu ſanctitati tue
coepiſcope mirande paulie.

Diui aurelij Auguſtini Pypponen /
ſis epiſcopi de cura õ moꝛtu/⸗
is ad Paulinum epiſcopum nolenſem li
ber incipit. m 3

tati tue coepiſcopeve

ptoꝛũ debitoꝛ fui. ex
quo mihi ſcripſiſti ꝑ
homies filie nr̃e reli/
gioſiſſime floꝛe: qᷓrẽs

a me vtrũ pꝛoſit cuiq; poſt moꝛtẽ ꝙ coꝛ/

pꝓus eiꝰ apud ſancti alicuiꝰ memoꝛiã ſe/⸗

pelitur. Hoc enĩ abs te vidua memoꝛa/

ta petiuerat ꝓ defuncto in eis ꝑtibo filio
ſuo: ⁊ reſcripſeras ↄſolans eã.idq; etiam
nücians de cadauere fidel iuuenis cyne

gij:qð maternoꝛ pio affectu deſidera uit
eſſe completũ: vt ſcʒ in beatiſſimi felicis

ↄfeſſoꝛis baſilica poneret᷑. OQua occaſio
ne factũ eſt vt ꝑ eoſdẽ ꝑlatoꝛes litteraruz
tuaꝝ etiã mihi ſcribereſ:ingerẽs huiuſ⸗
cemodi queſtionẽ:atq; vt rũderem quid
inde mihi videret᷑ expoſ. cens:nec tacens

—

ipe qͥq ſentias. NHã dicis videri tibi non

eſſe inanes motꝰ animoꝝ religioſoꝝ atq;
ſideliũ ꝓ ſuis ita curantiũ.Aidiũgis etiã

eccleſia ſupplicare ↄſueuit.vt hinc ⁊ illð
conijci poſſit:homini ꝓdeſſe poſt moꝛtẽ
ſi fide ſuoꝝ humando eiꝰ coꝛpi talis p/

uideat᷑ locus in quo appareat opitula/

tio etiã iſto modo queſita ſanctoꝝ. Sed
cũ hec ita ſint:quõ huic opinioni contra
rium nõ ſit.qð dicit aplus.omnes enim
aſtabimus ante tribunal chꝛiſti.vt ferat
vnuſquiſq; fm ea que ꝑ coꝛpus geſſit ſi
ue bonũ ſiue malũ:nõ te ſatis ſignificas
videre. Hec quideʒ apoſtolica ſententia
ante moꝛtẽ admonet fieri:qð poſſit pdeſ
ſe poſt moꝛtẽ:nõ tunc quãdo recipiendũ
eſt quod quiſq; geſſerit ante moꝛtẽ. Ve/
rũ hec ita ſoluit᷑ queſtio:quoniã quodaʒ
vite genere acqritur: dũ in hoc coꝛꝑe vi⸗/
uitur.vt aliqͥd adiuuent iſta defunctos:
acꝑ hoc ſm eg queꝑ coꝛpꝰ geſſerunt eis
gque poſt coꝛpꝰ religioſe ꝓ illis facta fue/
rint adiuuant᷑. Sunt ei quos nihil om/
nino adiuuant iſta.ſiue p eis fiant:quo/
rũ tam mala ſunt merita:vt neq; talibuſ
digni ſint adiuuari: ſiue ꝓ eis quoꝝ taʒ
bong vt talibo nõ indigeant adiumẽtis.
Benere ergo vite qð geſſit quiſq; ꝑ coꝛ/

M — — —

pus efficitur vt pꝛoſint vel nõ pꝛoſint ᷓ
cunq; ꝓ illo pie fiunt:cuʒ reliquerit coꝛ/

nerãde pauline reſcri

vacare nõ poſſe: vniuerſa p defunctis

pus. Nam meritũ ꝑ quod iſta pꝛoſint ſi

querit᷑ poſt hanc vitã. Ita fit vt neq; in/
gniter ecclłia vel ſuoꝛũ cura ꝓ defunctis

vnuſquiſq; ſm ea que ꝑ coꝛpus geſſit ſi
ue bonũ ſiue malũ:reddente dño vnicui

tur poſſit ei ꝓdeſſe poſt coꝛpus.in ea vi/

rat inquiſitioni tue ſufficere mea bꝛeuis
iſta rũſio:ſed quia alia mouent quibo re⸗

ſpondendũ exiſtimo.parũ per attẽde In

machab eoꝝ libꝛis legim oblatũ moꝛ
tuis ſacrificiũ. Ged ⁊ ſi nuſq; in ſcriptu

ta acquiſitũ eſt quã geſſit in coꝛꝑe Pote

nis veteribo oĩno legeret᷑:non parua hac
ↄſuetudine claret auctoꝛitas: vbi in pꝛe
cibus ſacerdotis que dño deo ad ei⸗ al⸗
tare fundunt᷑:locũ ſuũ habet etiã cõmen
datio moꝛtuoꝝ. Sed vtrũ aliquid pꝛo
ſit anie moꝛtui locus coꝛꝑis ſui.operio/
ſius inqrendũ eſt. At pꝛimũ vtrũ inter/
ſit aliqd ad inferendam vel augendã mi/
ſeriam poſt hanc vitã ſpiritib⸗ hominũ:
ſi eoꝛũ coꝛpoꝛa ſepulta nõ fuerint:nõ ſᷣm
opinionẽ vtcunq; vulgatam:ſed potius
ſim religionis noſtre ſacras litteras ẽ vi /
dendum. Heq; eni credenduz eſt ſicuta/
pud maronemlegit᷑ inſepultos nauigan
do atq; tranſe undo inferno amne ꝓhi⸗/
beri. quia ſcilicet neq; ripas dat hoꝛren
das ⁊ rauca fluenta trãſpoꝛtare pꝛiuſq;
ſedibus oſſa quieuerint. QOuis coꝛ chꝛi/
ſtianũ inclinet his poeticis fabuloſiſqʒ
ſigmentis:cum dũñs ieſus:vt inter inimi
coꝛũ manus qͥ eoꝛũ coꝛpoꝛa in poteſtate
haberent ſecuri occumberẽt chꝛiſtiani⸗
nec capillũ capitis eoꝛũ aſſerat peritux.
exhoꝛtans ne timeant eos qͥ cuʒ coꝛpus

occiderint ampliꝰ nõ hñt qͥd faciãt. Iñ

in pꝛimo libꝛo de ciuitate dei ſatis qntũ
exiſtimo:ſum locutus.vt eoꝛũ denteʒ re
tunderem:qui barbaricam vaſtitatem: .V
pꝛecipue quꝗ nuper roma ppeſſa ẽ chꝛi/
ſtianis tempibus imputãdo.etiã id ob/
iciunt ꝙ ſuis illic nõ ſubuenerit chꝛiſtꝰ
Ouibo cum mſum fuerit anias fideliuʒ

P ſidei ſue meritꝭ ab illo fuiſſe ſuſceptaa

nullũ comparatuʒ eſt in hac vita:fruſtra

aldnrt
tunninc
tlipacn
ſtagran
eßitl/
arjden
thnmumn
ſicpulse
Colnt re
Aucuntco⸗
ilee ſig
iltnimic
iſent.
conts
nadhaet
Ccalmett
coeplscen
ſtergocd
ſannoha
kezenn
tco venit
ſacrec
Rece
Pede
ſtünor
quiſq;
plerö
guoga
Polſue
poltil
ſtis ter
gquäin
ſepelire
uceli
llicitat⸗
enibeci
vidennt⸗
ſmngoye
lio ſineni
glünun
linorn
Glcurn
Aſeecunn
ſinpur
ſntar
lapſes
Riſlno 0
ſnnt

ſe

tls

nan i
feineig
ſahe
CNlnſhle
huſt .
npdefit⸗
Cnnatfen
a, e
imtedi maß
Meginenci
ns hhar
Krnceſe
Mmenugen

Anwgrgel.
amien

S

—
nuznſenn
etonmnahr
deinge whiinpr⸗
owa ,
hnaicinen
idigniäo
sſui in
müw ir
NWNocei
Derben
Möfnwiſn
num: , en
Nglinpiſi
izchlatn
urs ungen
mommhe
datdeunm
Mumt pinſ
Ouscnchn
nas ſhluſß⸗
srſtinanm
wnngett
nbeirdhim
iſnmn
eczafe
tedai⸗
remidoiit
an tminn
ni liti/
ue,
“SS
ifn,

inſultant de cadauerib inſepultis. o/

tum itaq; iſtũ de ſepultura locũ verbis
taliba explicaui.At enim in tanta inquã

ſtrage cadauerũ nec ſepeliri potuerunt.
neq; iſtud pia fides nimiũ refoꝛmidat te
nens pᷣdictum:neq; abſumentes beſtias

reſurrecturis coꝛꝑibus obfuturaſ.quo

rũ capillus capitis nõ ꝑibit. Nullo mo

do diceret veritas. Nolite timere eos qͥ
occidunt coꝛpuſ:animã autẽ nõ poſſunt
occidere.ſi quicq; obeſſet vite future.qͥc
quid inimici de coꝛꝑibus occiſoꝝ facere

voluiſſent. Si foꝛte quiſpiã ſic abſurdꝰ
eſt.vt contẽdat eos qui coꝛpꝰ occidunt:

non debere timeri ante moꝛtẽ:ne coꝛpus

occidant:⁊ timeri debere poſt moꝛtez ne
coꝛpus occiſum ſepeliri nõ ſinant.falſũ
eſt ergo qð ait:qui coꝛpus occidũt ⁊ po/

ſtea nõ habent qͥd faciant:ſi habẽt tanta

Que de cadaueribo faciãt. Abſit vt falſuʒ
it qʒ veritas dixit. Dictũ eſt eĩ aliquid
eos facere cũ occidunt:quia in coꝛꝑe ſen
ſus eſt occidendo.poſtea vero nihil habe

re qð faciãt.quia nullus ſenſus eſt ĩ coꝛ⸗
Poꝛe occiſo. Oulta itaq; coꝛpoꝛa chꝛi⸗
ſtianoꝛum terra nõ texit:ſed nullum eoꝝ
quiſq; a celo ⁊ terra ſeꝑauit:quã totã im
plet pᷣſentia ſui qui nouitvnde reſuſcitet

quod creauit. Dicit᷑quidem in pſalmo.

Poſuerũt moꝛtalia ſeruoꝝ tuoꝛũ eſcam
volatilibo celi:carnes ſanctoꝝ tuoꝛuʒ be

ſtijs terre:effuderũt ſanguinẽ eoꝛũ tanqẽ

aquã in circuitu hieruſalẽ.⁊ nõ erat qui

ſepeliret. Sed magis ad exaggerandaʒ

crudelitatẽ eoꝝ qui iſta fecerũt.nõ ad in

felicitatẽ eoꝝ qͥ iſta ꝑpeſſi ſunt. Quãuis

enĩ hec in cõſpectu homini dura et dira

videant᷑:ſed pᷣcioſa in ↄſpectu dñi moꝛs
ſanctoꝝ eius. Pꝛoinde iſta omia.i.cura

tio funeris:ↄditio ſepulture:pompa ex/

equiarũ magis viuoꝝ ſolatia ſunt qᷓ; ſub

ſidia moꝛtuoꝝ.Si aliqͥd pꝛodeſt impio

ſepultura pᷣcioſa oberit pio viliſaut nul
la. Pꝛeclaras exequias in ↄſpectu homi
nu purpurato illi diuiti turba exhibuit

famuloꝝ:ſed multo clarioꝛes in ↄſpectu

dñi vlceroſo illi pauꝑi miniſteriũ pᷣbuit
angeloꝝ.qͥ eum nõ extulerũt in marmo/

reum tumulũ:ſed in abꝛae ſinum ſuſtule
rũt.Rident hec illi ↄtra quos defenden/⸗

dam ſuſcepimꝰ ciuitatẽ dei. Uerũtamẽ

ſepulture curã etiã eoꝝ philoſ. ophi ↄtẽ/
pſerũt:et ſepe vniuerſi exercitus dum ꝓ
terrena patria moꝛerent᷑:vbi poſtea iace
rent: vl quibo beſtijs eſca fierent nõ cura

uerũt Cicuit poetis de hac re plauſibili

ter dicere. Celo tegit᷑:qui nõ habʒ vꝛnã.

Quãto min debent de coꝛꝑibo inſepul/

tis inſĩ ultare chꝛiſtianis:q bus ⁊ ipᷣiꝰ car
nis membꝛoꝝq; omniũ refoꝛmatio non
ſolũ ex terra.verũ etiã ex alioꝝ elemento

rũ ſecretiſſimo ſinu quo dilapſa cadaue/
ra receſſerũt.in temꝑis puncto reddẽda
⁊ reintegrãda ꝓmittit᷑. Nec iõ tamẽ con

temnẽda ⁊ abijcienda ſunt coꝛꝑa defun/

ctoꝝ maximeq; iuſtoꝝ ac ſideliuʒ.quibꝰ
tanq; oꝛganis ⁊ vaſis ad om̃ia bõa oꝑa
ſanctꝰ ſpus vſus eſt. Si eni paterna ve/
ſtis ⁊ anulus acſi qͥd hmõi tanto carius
eſt poſteris quãto erga parẽtes maioꝛ af

fectus.nullo mõ ipᷣa ſpernenda ſunt coꝛ

poꝛa.que vtiq; multo familiariꝰ atq; cõ

lunctius qᷓ; quelibʒ indumẽta geſtamuſ
Hec enĩ nõ ad oꝛnamentũ vel adiutoꝛiũ
qð adhibet᷑ extrinſecꝰ:ſed ad ipaʒ natu/
ram bomis ꝑtinẽt. VUnde ⁊ antiquoꝛuzʒ

iuſtoꝛum ſunera officioſa pietate curata
ſunt.⁊ exequie celebꝛate.⁊ ſepultura p/

uiſa:ipiq; cũ viuerẽt de ſepeliẽdis vł etiã
tranſferẽdis ſuis coꝛꝑibus filijs mãda/
uerunt:⁊ tobias ſepeliẽdo moꝛtuos deũ
ꝓmerniſſe teſte angelo cõmendat᷑. Jpeq;
quoq; dñs die tercio reſurrecturꝰ religi/
oſe mulier bonũ opus pᷣdicat.pᷣdicandũ
q́; cõmendat:q vnguentuʒ Hcioſum ſuꝑ
mẽbꝛa eius effuderit.atq; h̊ ad eũ ſepeli
endũ fecerit:⁊ laudabiliter cõmemoꝛant᷑
in euãgelio:qͥ coꝛpꝰ eiꝰ de cruce acceptũ
diligenter atq; honoꝛifice tegendũ ſepe/
liendũq; curarũt. Uleꝝ iſte auctoꝛitates
nõ hocadmonẽt ꝙ inſit vllus cadaueri/
bus ſenſus:ſed ad dei puidentiã cui pla
cent etiã talia pietatis officia coꝛꝑa quo
q; moꝛtuoꝝ pꝑtinere ſignificant.ꝓpter fi
dem reſurrectiõis aſtruendã. vbi et illud
ſalubꝛiter diſcutit: qnta poſſit eſſe remu
neratio p elemoſynis quas viuẽtibus ⁊
ſentientib erxhibemus. ſi neq; hocapud
de perit qð exanimis hominũ mẽbꝛis
officij diligentieq; ꝑſoluit. GSunt ienn
m

156

⁊ alia que ſancti patriarche ðᷣ coꝛꝑibus

ſuis vel condiendis vel tranſferendis ꝓ

phetico ſpiritu dicta intelligi voluerũt.
NHNon autẽ hic locus vt ea ꝑtractemus.
cũ ſufficiant iſta que diximuſ.ſed ea que

ſuſtentandis viuetibus ſunt neceſſaria.

ſicut victus⁊ amictus.que q;uis cũ gra

ui affl ictione deſint.nõ frangũt in bonis
ꝑferendi tolerandiq; vᷣtutẽ: nec eradicãt
ex animo pietatẽ: ſed excitatam faciũt fe
cundioꝛeʒ.q̃nto magis cũ deſunt ea que
curandis funeribo condiendiſq; coꝛpoꝛi
bus defunctoꝛũ adhiberi ſolent.nõ effi⸗/

ciunt miſeros in occultis pioꝛũ ſedibus

i quietos.Eit ꝑ hoc qñ iſta cadaueribꝰ
cchꝛiſtianoꝛũ in illa magnevꝛbis vł etiaʒ
alioꝛũ oppidoꝛũ vaſtatiõe deſuerũt:nec
viuoꝛũ culpa eſt qui nõ potuerũt iſta p/

bere.nec moꝛtuoꝛũ pena qui non potue

rũt iſta ſentire. Hec ẽ mea de ſepulꝛure

cauſa atq; ratiõe ſentẽtia. Quã pꝛopte/
rea ex alio libꝛo meo in iſtuʒ tranſtuli.qꝛ
facilius hoca me recenſeri potuit q; id
ipſum alio modo eloquendũ fnit.Oõ ſi
verũ eſt ꝓfecto etiaʒ pꝛouiſus ſepeliẽdis
coꝛꝑibus apud memoꝛiã ſanctoꝝ locus
bone affectiõis humane eſt erga funera
ſuoꝛum: quoniã ſi nõnulla religio eſt vt
ſepeliantur.nõ poteſt nulla eſſe qñ vbi ſe
peliantur attendit᷑. Sed cũ talia vinoꝝ

ſolatia reqrunt᷑.quib eoꝝ pius in ſuos

animꝰ appareat:nõ video que ſunt adiu

menta moꝛtuoꝝ.niſi ad hoc vt duʒ reco

lunt vbi ſint poſita eoꝛũ quos diligunt
coꝛꝑa.eiſdeʒ ſanct illos tanq; patronis
ſuſceptos apud dñm adiuuãdos oꝛan/
do còmendent:qð quideʒ facere poſſent
etiã ſi talibs loq eos humare nõ poſſent.
Ged nõ ob aliud vł mẽoꝛie vł monumẽ
ta dicũtur ea que inſignita fiũt ſepulcra
moꝛtuoꝛũ:niſi quia eos qͥ viuentiũ ocu
lis moꝛte ſubtracti ſunt:ne obliuiõe eti/
am coꝛdibo ſubtrahant᷑:in memoꝛiam re

uocant ⁊ admonẽdo faciũt cogitari.Nã

⁊ memoꝛie nomẽ id apꝑtiſſime oſtendit.et
monumentũ eo ꝙ moneat ⁊ mentẽ. id eſt
admoneat nuncupat᷑. Pꝛopter qð et gre
ci mnemen vocant:qð nos memoꝛiã ſeu
monumentũ appellamꝰ.quoniã lingua

eoꝛũ memoꝛia ipa:qua meminimꝰ mne/

De cura agencha pꝛo motuis

me dicit. Cum itqq; recolit animꝰ vbiſe
pultum ſit chariſſimi coꝛpus:⁊ occurrit

ocus nomĩe martyris venerabilis,.eidẽ

martyri animã dilectã cõmendat recoꝛ/
dantis ⁊ pcantis affectuſ.Oui cũ defun
ctis a fidelibo chariſſimis exhibetur. euzʒ

pꝛodeſſe nõ dubiũ eſt his qui cũ in coꝛ⸗/
poꝛe viuerẽt.talia ſibi poſt hanc vitam
pꝛodeſſe mernerũt. Uerũ ⁊ ſi aliqua ne/

ceſſitas vel humari coꝛꝑa.vel in talibus

locis humari nulla data ſacultate ꝑmit

tat:nõ ſunt pᷣtermittende ſupplicatiões
ꝓ ſpiritib: moꝛtuoꝛũ: quas faciendas ꝓ
omibus in chꝛiſtiana ſocietate defunct

etiã tacitis nomĩbus quoꝝq; ſub gene/

rali cõmemoꝛatõe ſuſcepit eccłia:vt qui
bus ad iſta deſunt parentes aut filij aut

quicũq; cognati vel amici:ab vna eis ex

hibeat᷑ pia matre cõmuni. Biautez de⸗/

eſſent iſte ſupplicatiões que fiũt recta fi
deac pietate ꝓ moꝛtuis:puto ꝙ nihil p/
deſſet ſpiritib eoꝛũ quãlibet in lo ſan/
ctis exanima coꝛpa ponerent᷑. Cuʒ ergo
fidelis mater fideł fij defuncti coꝛpꝰ de
ſiderauit in baſilicã martvyris poni: ſiq/
dem credidit eiꝰ animã meritis martvrꝭ
adiuuari.hoc qð ita credidit ſupplica/

tio quedã fuit. bec ꝓfuit ſi qd pꝛofuit.

⁊ qdð ad idẽ ſepulcrũ recurrit animo:et fi

deliũ pᷣcibus magis magiſq; cõmendat

adiuuat defuncti ſpiritũ.nõ moꝛtui coꝛ
poꝛis locus:ſed ex loci memoꝛia viuus
matris affectꝰ. Simul eniz ⁊ quis ⁊ cui
cõmendãdus ſit.nõ vtiq; infructuoſe re
ligioſam mentẽ pᷣcantis attingit. Haʒ ⁊
oꝛantes de mẽbꝛis ſui coꝛpoꝛis faciunt
quod ſupplicantib ↄgruit:cũ genua fi/
gunt. cũ extendũt manus.vel etiã ꝓſter/
nunt᷑ ſolo:⁊ ſi qd aliud viſibiliter faciũt:
q;uis eoꝛũ inuiſibilis voluntas ⁊ coꝛdis

intentio deo nota ſit: nec ille indigeat hiſ

indicijs:vt humanus ei pandat᷑ animꝰ:
ſed his magis ſeipᷣum excitat homo ad
oꝛandũ gemendũq; humiliꝰ atq; feruẽ/
tius. Et neſcio quõ cũ hi motus coꝛꝑis
fieri niſi motu animi pᷣcedẽte nõ poſſint.
eiſdẽq; rurſus exteriꝰviſibiliter factis il
le interioꝛ inuiſibilis q eos ſecit auget᷑.
acꝑ hoc coꝛdis affectꝰ qui vt fierent iſta
pceſſit:qꝛ facta ſunt creſcit. Nerũtamen

ſonoi⸗
Nthade
iceonoo
los dainn
Giturken
ſitrbipon
fiucN
cupid
vetnuns⸗
nnouat⸗
ſhöpoliey
nneus
ſoglcatiot
aneceſt
audefun
ſenlicki
ſtſolung
Gitfinen
laameer
Prebebaeri
1teattun
hiriwut
Gid
womn
Cociad
euſedin
finusn
cxpoſi
tuoꝛi
bus
uuio o
ſoncunq
obaluae
mnſtunn
ſencock
Vtamemn
turamn..
corporib
q hocen⸗
nteoꝛij

ſeniſinere

nlocot
hoqui co
ulignia
Eenortn
ſthnilieg
en

Genie

E.

=

„

s

—

Atminne
Pusetoenf,
cherablig⸗
Oincndatrer
Ouiciti
srbibennag
8 guici inco⸗
t hancrinn
iiſdignane,
Raihwdes

naneen

nueſuhglanie
gais inle,

ſrnr ei d

rgihact

radrrei.

mesauflgn
niagbrmes
i Bimtzdr
gleſit tn f
Hpunihl/
Abatinlocſin⸗
gai op
Nönmcice
spon,
rineiis
urligntr.
ANo
giiz cnit
i noru
nmnou ins
S
nfuenon ſe
enngl iht
Rãũ ſcn
Girää Cuf

ſi eo modo quiſq; teneatvel etiã ligetur:
vt hec de ſuis mẽbꝛis facere neqat:non

ideo nõ oꝛat interioꝛ homo:⁊ ante ocu/
los dei in ſecretiſſimo cubili vbi cõpun/

gitur ſternit᷑. Ita etiã cũ plurimũ inter/
ſit vbi ponat coꝛpus moꝛtui ſui qͥ ꝓ ſpi/
ritu eiꝰ deo ſupplicat:qꝛ ⁊ pᷣcedens affe/
ctus locũ eligit ſanctũ:⁊ illic coꝛꝑe poſi/
to.recoꝛdatꝰ locus ſanctus eũ qui pceſſe
rat renouat ⁊ auget affectũ. Camen etiã
ſi nõ poſſit vbi religioſus amicus elegit

humare quẽ diligit. nullo modo debet a

ſupplicationib neceſſarijs in eiꝰ cõmen/
datione ceſſare. Ubicũq; eĩ iaceat vł nõ
iaceat defuncti caro:ſpiritui reqes acqͥ/

renda eſt.Qui cũ inde exiret ſecũ abſtu/
lit ſenſum: quo intereſſe poſſit quõ quiſ

q; ſit ſiue in bonis ſiue in malis. Nec ab
ea carne expectat adiuuari vitã ſuaʒ cui

pꝛebebat ipe vitã.quã detraxit excedẽs

⁊ redditurus eſt rediens.quoniã non ca

ro ſpiritui:ſed ſpiritꝰ carni etiã ipᷣius re

ſurrectionis meritũ cõparat: vtrũ ad pe
nam an ad gloꝛiã reuiuiſcat. Leegin⸗ in
eccleſiaſtica hyſtoꝛia quaʒ grece ſcripſit
euſebius:et in latinã linguam vertit ru/
finus:martvyrũ coꝛꝑa in gallia canibus

expoſita.canũq; reliquias atq; oſſa moꝛ

tuoꝛũ vſq; ad extremam cõſumptionem
ignibus concremata:eos deniq; cineres

fluuio rodano ne quid ad memoꝛiã qua
lemcunq; relinqueret᷑ inſperſos. Qð nõ

ob aliud credendũ eſt diuinitus fuiſſe ꝑ.
miſſum:niſi vt diſcerent chꝛiſtiani in cõ

fitendo chꝛiſtuʒz dum contemnunt hanc

vitam:multo magis contemnere ſepul/

turam. Hoc enĩ quod ingenti ſeuicia de
coꝛpoꝛibo martyrũ factum eſt:ſi eis quic

qᷓ; noceret quo minus beate requieſce/

rent eoꝛũ victoꝛioſiſſimi ſpiritꝰ.nõ vtiq;

fieri ſineretur. Re ipᷣa ergo declaratũ eſt:

non ideo dixiſſe dominuz. nolite timere

eos qui coꝛpus occidunt.ei poſtea non
habent quid faciant:ꝙ nõ eſſet ꝑmiſſu/⸗
rus aliquid eos facere de ſuoꝛũ coꝛpoꝛi

bus moꝛtuoꝛũ.ſed quoniã quicqͥd face/

re ꝑmiſſi eſſent:nihil quo minueret᷑ chꝛi

ſtiana defunctoꝛuʒ felicitas fieret:nihil

Iinde ad ſenſum poſt moꝛtẽ viuentiuʒ p/

coꝛpoꝛum:quo minus integra reſurge/
rent ꝑtineret. Et tamen ex illo humani

coꝛdis affectu:quo nemo vnq; carneʒ ſu
am odio habet:ſi cognoſcãt aliquid ho
mines poſt moꝛtẽ ſuaʒ ſuis coꝛꝑibꝰ de/⸗
functis deeſſe:qð in ſua cuiuſq; gentevl

patria poſcit ſolẽnitas ſepulture: contri

ſtantur vt homines.⁊ quod ad eos poſt
moꝛtẽ non ꝑtinet.ante moꝛteʒ ſuis coꝛ/

poꝛibo timẽt.ita vt inueniatur in regno
rum libꝛis deuʒ ꝑ pꝛophetaʒ minari al
teri ꝓphete:qͥ eius tranſgreſſus eſt ver/
bũ ꝙ nõ ferretur cadauer eiꝰ in ſepulerũ

patruʒ eius. Que ſcriptura ſic ſe habet.

NHec dicit dñs.Quia inobediens fuiſti
oꝛi domini:⁊ nõ cuſtodiſti mandatũ qð

pꝛecepit tibi dominꝰ deus tuus: ⁊ reuer

ſus es ⁊ comediſti panem:⁊ bibiſti aquã
in loco:in quo pꝛecepit tibine comede/
res panem neq; biberes aquam:nõ infe
retur cadauer tuũ in ſepulcrũ patrũ tuo
rũ. Quanti hec pena pendẽda ſit ſᷣm euã
gelium cogitemus:vbi poſt coꝛpus oc/
ciſum nihil metuendum eſſe didicimuſ:
ne membꝛa exanima patiãtur: nec pena
dicenda eſt. Si autem humanum erga

ſuam carnem conſideremus affectũ.po/⸗

tuit inde terreri vel contriſtari viuus.

quod ſenſurus non erat moꝛtuus:⁊ hec

erat pena:quoniã dolebat animus id de
ſuo coꝛpoꝛe futurum: qᷓ;uis cum fieret
non doleret. Actenus enim voluit do /
minus ſeruum ſuũ plectere:qui non ſua
contumacia ſpꝛeuerat pꝛeceptum eius
implere:ſed aliena decipiente fallacia o/

bedire ſe credidit:quando non obediuit.

Neq; eniʒ putandum eſt ita fuiſſe inter/
emptum moꝛſu beſtie:vt ad ſuppliciuʒ⸗
tartareuʒ eius deinde anima raperetur.
quandoquidem ipſum eius coꝛpus idẽ
leo qui occiderat cuſtodiuit.iumẽto eti/
am quo vehebatur illeſo:⁊ ſimul cum il
la immanitfera intrepida pꝛeſentia ad ſui
domini funus aſtante. Quo mirabili
ſigno appareret hominem dei coerci/
tum potius tempoꝛaliter vſq; ad moꝛè/

tem. q; punitum eſſe poſt moꝛtem. Deqᷓ

re apoſtolus cuʒ ꝓpter quaſdam offen/
ſas commemoꝛaſſet infirmitates moꝛ/

teſq; multoꝛum.ſi enim noſipᷣos ut
enb inet, m 3

e cura agenda pꝛo moꝛtuis

indicaremus.a domĩo nõ iudicaremur.·
Cum iudicamur autem a domino coꝛri
pimur:ne cum mũdo damnemur.Eum

ſane ipſe qui deceperat in monumento
pꝛopꝛio honoꝛifice ſepeliuit:ſeq; pati
enduʒ iuxta oſſa eiꝰ curauit.ita ſperans

parci poſſe quoq; oſſibo ſuis.cũ veniret
tempꝰ quãdo fm illiꝰ homĩs dei ꝓphe/⸗
tiam.ioſias rex iuda in illa terra multo/
rũ eruit oſſa moꝛtuoꝝ:eiſdẽq; oſſibus ſa

crilega altaria q ſculptilibs ↄſtituta fue/
rant funeſtauit. Pepercit quippe illimo
numento vbi iacebat pꝛopheta.qui an/

te annos ampliꝰ q; trecentos iſta pᷣdixe/

rat.⁊ ꝓpter ipᷣm neq; illiꝰ qui eũ ſeduxe
rat ſepultura violata eſt. Affectu nanq;
illo q̃ nemo vnq; carnẽ ſuam odio habʒ
pꝓuiderat cadaueri ſuo.qͥ occiderat men
dacio aniam ſuã.Ex hoc igit᷑ ꝙ camnẽ ſu
am quiſq; naturaliter diligit.⁊ illi pena
fuit addiſcere.nõ euʒ futurũ in ſepulcro
patrũ ſuoꝛum:⁊ huic cura pꝛoſpicere vt
parceret᷑ oſſib ſuis ſi iuxta eũ iaceret:cu
ius ſepulcrũ nemo violaret. Hunc affe/
ctum martyres chꝛiſti ꝓ veritate certan
tes vicerunt.qꝛ contempſerũt quod nõ
fuerant ꝑacta moꝛte ſenſuri.qui non po
tuerũt eis quos viuẽtes ſentiebant cru/
ciatibus vinci. Poterat vtiq; deus qui
leonẽ pꝛophete coꝛpus qð ipᷣe occiderat

vlterius nõ permiſit attingere.⁊ fecit de

ꝑemptoꝛe cuſtodeʒ.poterat inquã a ſuo

rum interfectis coꝛpoꝛibo canes quibuſ

fuerant pꝛoiecta ꝓphibere. poterat ⁊ ipaʒ

hominũ innũerabilibo modis terrere ſe.

uitiam:ne cadauera incendere: ne cine/
res diſpergereauderent. Sed h̊ quoq;
experimentũ multipliciũ temptationuzʒ
deeſſe nõ debuit,.ne foꝛtitudo ↄfeſſionis
que immanitati ꝑſecutionis 4 coꝛpoꝛis
ſalute nõ cegeret. ꝓ ſepulcri ·

conſumptionẽ coꝛpoꝛũ foꝛmidaret. De/
buerunt ergo ⁊ iſta ꝑmitti.vt etiam poſt
hec tãti honoꝛis exempla martyres in
chꝛiſti ↄfeſſione feruẽtes.hꝰ qͥʒ teſtes fi
erent veritatis.in qua didicerãt eos a qͥ‚
habere quod facerẽt:quoniã qͥcqͥd moꝛ/
tuis coꝛꝑibus ſacerent: vtiq; nihil face/

₰

„

. r E onoꝛe tre⸗
pidaret.poſtremo ne fides reſurrectiõis

rent: quando in carne omni vita carente
nee aliquid ſentire poſſʒ qui inde migra

uit: nec aliquid inde perdere qui creauit
Ded inter hec que fiebant de coꝛpoꝛib.
occiſoꝛum cũ martyres ea non metuẽteſ

magna foꝛtitudine paterentur. tamen a/

pud fratres luctus ingens erat qnulla
dabatur poteſtas ſanctoꝝ ſuneribus iu
ſta perſoluere:nec occulte ſubtrahere ali

7.

quid.ſicut eadeʒ teſtatur hiſtoꝛia. crude
lium cuſtodum vigilie ꝑmittebant. Ita

cum illos qui occiſi fuerant:in dilacera
tione membꝛoꝛũ ſuoꝛum:in conflagrati

one oſſium: in diſperſione cinerum:miſe
ria nulla ↄtingeret:iſtos tamẽ qui nihil

eoꝛum ſepelire poterant: magna miſeria
cruciabat.quia nullo modo illis ſentien

tibus ipi quodammodo ſentiebãt.⁊ vbi
iam illoꝛum nulla erat paſſio:erat iſtoꝛũ
miſera compaſſio. Scom iſtam quaʒ di
xi miſeram cõpaſſionem laudantur illi ⁊

a rege dauid benedicũtur.qui ſaulis et

ionathe oſſibus aridis ſepulture miſeri
coꝛdiam pꝛeſtiterunt. Oue tandem miſe
