rũ ante ſe pꝛeteritas:poſt ſe futuras. Et
ipᷣa vna hoꝛa fugitiuis ꝑticuł agitcatur.
Quicqͥd eiꝰ auolauit pᷣteritũ eſt: qeqͥd ei
reſtat futurũ. Si qͥd intelligit᷑ tꝑis qdð i
nullas iã vlł in minutiſſimas momẽtoꝛũ

cat᷑. Qõ tñ ita raptim a futuro in pꝛeteri

tum trãſuolat:vt nlła moꝛula extẽdatur
VPʒã ſi extẽdit᷑ diuidit᷑ in pꝛeteritũ ⁊ futu
rũ. Pꝛeſens autẽ nullũ hʒ ſpaciũ. Ubiẽ
ergo tꝑs qð lõguʒ dicamꝰ? An futuruʒ?
Nõ quidẽ dicimꝰ lõguʒ eſt.qꝛ nõduʒ eſt
qð lõ gum ſit.ſʒ dicimꝰ lõguz erit. Quã/
do igit erit: Si enĩ ⁊ tunc cuʒ adhuc fu
turũ erit.nõ erit lõguʒ:qꝛ qͥd ſit longum
nõduʒ erit. Si autẽ tũc erit longũ cũ ex
futuro:qð nõdũ eſt.eſſe iã ceperit.⁊ pñe
ſactuʒ erit vt poſſit eẽ qð longum ſit:iaʒ
ſuꝑioꝛibs vocibo clamat pñs tꝑs longuʒ
ſe eẽ nõ poſſe Et tamẽ dñe ſentimꝰ inter
ualla tempoꝝ:⁊ cõꝑamꝰ ſibimet:⁊ dici/
mus alia lõgioꝛa ⁊ alia bꝛeuioꝛa. Meti
mur etiã qnto ſit bꝛeuiꝰ aut longiꝰ illud
tempꝰ qᷓ; illud:⁊ reſpõdemus duplũ eſſe

hoc vel triplum: illud aure ſimpluʒ:aut
tantum hoc eſſe quãtum illud. Sʒ pꝛe/

tereuntia metimur tꝑa cum ſentiẽdo me
timur. Pꝛeterita vero que iam nõ ſunt.
aut futura que nondum ſunt quis meti/

ri põt:? Niſi foꝛte audebit qͥs dicere meti

ri poſſe quod nõ eſt. Cum ergo pᷣterit tẽ/

pꝓus ſentiri et metiri poteſt: cum autem

pꝛeterierit:quoniam non eſt non poteſt.

Confeſſionũ

uero pater nõ affirmo:deus meꝰ pꝛe/
ſide mihi ⁊ rege me.Quis nã eſt qͥ dicat
mihi nõ eſſe tria temꝑa:ſicut pueri didi/
cimus:pueroſq; docuimꝰ: pꝛeteritũ pꝛe

ſens ⁊ futurũ:ſed ti ſſens. quonis; Ula

duo nõ ſunt:An ⁊ ipᷣa ſunt: ſed ex aliq̊/ p
cedit occulto cũ ex futuro fit pᷣſens:et in
gliqð recedit occultũ cũ ex pñjti fit pꝛete
ritũ? Nam vbi ea viderũt qͥ futura ceci/
nerũt ſi nondũ ſunt? Neq; enĩ põt vide/
ri id qð nõ eſt. Et qͥ narrant pᷣterita non
vtiq; vera narrarẽt ſi anio illa nõ cerne/
rent. Que ſi nulla eẽnt.cerni oĩno nõ poſ
ſent. Sũt ⁊ futura ⁊ pᷣterita. Sine me
dñe amplius q̃rere.ſpes mea nõ ↄturbe
tur intẽtio mea. Si enĩ ſunt futa ⁊pᷣtita.
volo ſcirevbi ſint Oð ſi nõdũvaleo.ſcio
tñ vbicũq; ſunt.nõ ibi ea futura eſſe aut
pᷣterita.ſed pñtia.Nã ſi ⁊ ibi ſutura ſunt
nondũ ibi ſunt. Si ⁊ ibi pᷣterita ſunt.iã
nõ ibi ſunt. Ubicunq; ergo ſunt qcunq;
ſunt.nõ ſunt niſi pñtia:q;q; pᷣterita cum
vera narrant᷑ ex mẽoꝛia ꝓferunt᷑:non res
ipᷣe qᷓ pꝛeterierũt:ſed vᷣba ↄcepta ex ima/
ginibo earũ:que in anĩo velut veſtigia ꝑ
ſenſus pᷣtereũdo fixerũt. Puericia quip
pe mea q̃ iam nõ eſt: in temꝑe pᷣterito eſt
qd iam nõ eſt. Imaginẽ vero eiꝰ cũ eam
recolo ⁊ narro.in pñti temꝑe intueoꝛ:qꝛ
eſt adhuc in mẽoꝛia mea. Vtrũ ſimii ſit
cauſa etiã pᷣdicandoꝝ futurorũ.vt reruʒ
que nõdũ ſunt iã exiſtẽtes pᷣſentant᷑ ima
gines:cõfiteoꝛ deꝰ meus neſcio llud ſa
neſcio:nos plerunq; pᷣmeditari futuras
actiões noſtras.eãq; pᷣmeditationeʒ eſſe
pᷣſentem:actionẽ autẽ quã pᷣmeditamur
nondũ eſſe:qꝛ futura eſt. Quã cũ aggreſ

ſi fuerimꝰ:⁊ qd pᷣmeditabamuragere ce/
perimus tũc erit illa actio:qꝛ tũc non fu
tura ſed pñs erit. Quoquo mõ ſe ita ha/
beat archana pñtia futuroꝛũ:videri niſi

qd eſt nõ poteſt. Oð autẽ iã eſt.nõ futu/⸗
rũ ſed pñs eſt.Cũ ergo videri dicunt᷑ fu

tura.nõ ipᷣa q̊ nondũ ſunt.i.q̃ futura ſũt:
ſed eoꝝ cauſe vel ſigna foꝛſitan vident᷑ q̃ᷓ
iam ſunt. Ideo nõ futura ſed pñtia ſunt
iam vidẽtibo:ex q bus futura pᷣdicant᷑a/
nimo ↄcepta.Que rurſus ↄceptiões iaʒ
ſunt:⁊ eas pñtes apud ſe intuent᷑ qui il/

la pᷣdicunt.Loquat᷑ mihi aliqð exepluʒ

tanta rerũ numeroſitas. Intueo? auro/
ram: oriturũ ſolẽ ꝓnuncio:qð intueoꝛ pᷣ
ſens eſt:qð pꝛonũcio futurũ. Non ſol fu
turus q iam eſt.ſed oꝛtꝰ eius qͥ nõdũ eſt.
CTamen etiã oꝛtũ ipᷣm niſi animo imagi/
narer ſicut modo cũ id loquoꝛ:non eum
poſſem pᷣdicere. Sed nec illa auroꝛa qᷓ̃m

in celo video ſolis oꝛtus eſt.qᷓ;uis eũ pꝛe

cedat:nec illa imaginatõ in animo meo.
que duo pᷣſentia cernunt᷑:vt futurus ille
ante dicatur. YFutura ergo nondũ ſunt.
Et ſi nondũ ſunt:non ſunt. Et ſi nõ ſũt.

videri oino nõ poſſunt:ſed pᷣdici poſſũt

ex pñtibus que iam ſunt ⁊ videntur Tu
itaq; regnatoꝛ creature tue.quis eſt mo/

dus quo doces anias ea que futura ſũt:
Docuiſti enĩ pꝛophetas tuos.Quis nã
ille modus eſt quo doces futura cui fu/
turũ quicq; nõ eſt.vel potius de ſuturis
doces pᷣſentia?: Nam quod nõ eſt.nec do

ceri vtiq; poteſt. Nimis longe eſt modꝰ
iſte ab acie mea. Inualuit ex me.nõ pote

ro ad illũ:potero autẽ ex te.cum dederis
tu dulce lumen occultoꝛũ oculoꝛuʒ meo

rum.Oõ autem nunc liquet ⁊ dlaret nec

futura ſunt nec pꝛeterita Nec pꝛopꝛie di
citur tempoꝛa ſunt tria.pꝛeteritum pꝛe/
ſens ⁊ ſuturuʒ. Ded foꝛtaſſe pꝛopꝛie di
ceretur temꝑa ſunt tria.pꝛeſens de pꝛete
ritis.pꝛeſens de pꝛeſentibus.pꝛeſens de
futuris. Sunt enĩ hec in ania tria que/
dam:⁊ alibi ea non video. Pꝛeſens de p/
teritis memoꝛia.pꝛeſens de pꝛeſentibus

cõtuitus:pꝛeſens de futuris expectatio

Si hec ꝑmittimur dicere.tria tempoꝛa
video.fateoꝛq; tria ſunt. Dicatur etiam
temꝑa ſunt tria.pꝛeteritũ pũs ⁊ futurũ:
ſicut abutitur conſuetudo.Dicatur.Ec
ce nõ curo.nec reſiſto.nec repᷣhendo.dũ
tñ intelligat᷑ qð dicitur.neq; id quod fu
turũ eſt eſſe iã.neq; id quod pꝛeteritũ eſt
Pauca ſunt eni q ꝓpꝛie loquimur:plu/
ra nõ ꝓpꝛie:ſed agnoſcit᷑ quid velimus.

Dixiergo pauloante ꝙ pᷣtereuntia tem/

poꝛa metimur:vt poſſimꝰ dicere duplũ
eſſe hoc temꝑis ad illud ſimplũ.aut tãtũ
hoc q̃ntũ illud:⁊ ſi quid aliud ð ꝑtib tẽ/
poꝝ poſſumꝰ renũciare metiendo. Quo
circa vt dicebam pꝛetereuntia metimur
tempoꝛa. Et ſi quis mihi dicat. vnde

ſeonthen
ſan
1a Aſutura
merinungt
turerol/
Nhine
lcetaugt⸗
Enlagftun
(noctenti⸗
Pluagöſpa⸗
Odaut⸗
uhncio⸗
Mnipla
nedicin
Mndo⸗
Wrünt
Nonenar
iOaudll
ierenwn
nneninor r
icntiln
NeNnens
Cda
tataac⸗
diluceſcn
mine.Q
fuctnol
bicuino
ua when
Momoe
rhoſ,
gnoniiſc⸗

Meſnedohe⸗

coinoiec
Ooſrepnt E
ne. Hereſ
enſiene
0 Erdin
leiglnen n
ih b⸗ h
,leſ Oicin⸗

A.

—

nn Iinmnn
hmncogzinnie
fini gantl
DZB
hnniimmnoine
iidlogrongenen
Anerilannne,
msctinizcin
Wuönmminonen
mkntfuunsi
dnce dndiine
nnmnin. Kifi
n ſlide in
unſrmnT
urme sct
niocefnanſ
hans noo n
doces itunn lt
Ndponus denmn
nquoo cf co
tnelng dnh
KCNN

õ

NNCigant
Puein ſemg

nema en
OſunſeO
ui M Nn

Mnulte
tiwna, MN
nur uodeß/
nepanind
Cruns aandd
dcet ra N
aian Ponnech
Pamffoimn

iemdhOn

(CEo.

ſcis:reſpondeã.ſcio qꝛ metimur.nec me/

tiri que nõ ſunt poſſumꝰ:⁊ nõ ſunt pᷣteri
ta vl futura. Pꝛeſens vero tempus quõ
metimur: quado nõ habʒ ſpaciu: Beti
tur ergo cũ pꝛeterit.cũ autẽ pꝛeterieritñ
meritur. Quid enĩ metiatur nõ erit. Sʒ
vnde ⁊ qua ⁊ q̃ pꝛeterit cũ metitur! Un/
de niſi ex futuro: qua niſi ꝑ pꝛeſens:q̃ ni
ſi in pꝛeteritũ? Ex illo ergo qð nõdũ eſt.
pillud qð ſpacio caret.in illud qð iã non
eſt. Quid autẽ metimur.niſi tempꝰ in ali
quo ſpacio: Heq; eĩ dicimꝰ ſimpla ⁊ du/

pPla ⁊ tripla ⁊ equalia:⁊ ſi qͥd hoc modoi

temꝑe dicimꝰ niſi inter ſpacia tempoꝛũ.
In quo ſpacio metimur tempꝰ pꝛeteri
ens:? Utrũ in futuro vñ pᷣterit: Ged qð
nondũ eſt nõ metit᷑. An in pᷣſenti qua bte
rit: Sed nullũ ſpaciũ nõ metimur.alnĩ
pꝛeterito q̃ pꝛeterit? Sed qð iã nõ ẽnon
metimur. Exarſit animꝰ meꝰ noſſe iſtud
implicatiſſimuʒ enigma. Noli cla udere
dñe de meus bone pater:ꝑ chꝛiſtũ obſe
cro noli claudere deſiderio meo iſta ⁊ vſi
tata ⁊ abdita quo minꝰ in ea penetret.et
diluceſcant allucẽte miſericoꝛdia tua do
mine. Quez pcunctaboꝛ de his? Et cui
fructuoſiꝰ ↄfiteboꝛ imperitiã meã:niſi ti
bicui nõ ſunt moleſta ſtudia mea.flãmã
tia vehemẽter in ſcripturas tuaſ: Da qðᷣ
amo:amo enĩ.⁊ G̊ tu dediſti. Da paterqͥ
vere noſti data bona dare filijs tuis.Da
quoniã ſuſcepi cognoſcere te:⁊ laboꝛ eſt
ante me donec apias. Der chꝛiſtuʒ obſe/
cro in noie eiꝰ ſancti ſanctoꝝ nemo mihi
obſtrepat. Et ego credidi. ppterqð lo⸗/
quoꝛ. Hec eſt ſpes mea:ad hãc viuo vt
ↄtempler delectatiões dñi.Ecce vetereſ
poſuiſti dies meos ⁊ trãſeunt.⁊ quõ ne/
ſcio.Et dicimꝰ tempꝰ ⁊ tempꝰ. temꝑa et
temꝑa.Quãdiu dixit h ille:q; diu fecit
ille:⁊ q; longo tempꝑe illud nõ vidi:⁊ du/
bi tpis habʒ hec ſyllaba ad illã ſimplã
euem. Dicimꝰ hec:⁊ audimꝰ hec:⁊ in/
telligimꝰ. Manikfeſtiſſima ⁊ vſitatiſſima
ſunt: ⁊ eadẽ rurſus nimis latent: et nona
eſt inuẽtio eoꝛũ.Audiui a quodã homĩe
docto.ꝙ ſolis acluneac ſideꝝ motꝰ ipſa
ſint tꝑa ⁊ nõ animi.Cur enĩ nõ potiꝰoĩ/
um coꝛpoꝝ motus ſint temꝑa? An vero
ſi ceſſarent celi lumina.⁊ moueret᷑ rota fi

CXLI

guli:nõ eſſet tempꝰ quo metiremur eos
giros:⁊ dicerem aut equalibo moꝛulis
agi.aut ſi alias tardiuſ:alias veloci? mo
ueretur.glios mag diuturnoſ eſſe:alios
minus. Aut cũ hoc diceremꝰ non ⁊ nos
in tempꝑe loq̃remur.aut eſſent in vbis no

ſtris alie longe ſyllabe.alie bꝛeueſ.niſi qꝛ
ille longioꝛe temꝑe ſonuiſſent iſte bꝛeuio

re: Deus dona hominib videre in par/
uo cõmunes noticias rerũ paruarũ atcq;
magnarũ. Sunt ⁊ ſydera ⁊ luminaria ce
li in ſignis ⁊ in tpibus ⁊ in annis ⁊ ĩ die/
bus. Dunt vero. ſed nec ego dixeni cir/
cuitũ illłꝰ ligneole rote diẽ eſſe. nec tũ iõ
tempꝰ nõ eẽ ille dixerit. Ego ſcire cupio
vim naturaãq; temꝑis quo metimur coꝛ
poꝝ motꝰ.et dicimꝰ illu motuz vᷣbi gra/
cia temꝑe duplo eſſe diuturnioꝛẽ qᷓ; iſtũ
Haã q̃ro qm̃ dies dicit᷑ nõ tm̃ moꝛula ſo
lis ſuꝑ terram ᷣm ꝙ aliud eſt dies aliud

nox: ſed etiã totꝰ eius circuitꝰ ab oꝛiente

vſq; ad oꝛienteʒ.ſᷣm ꝙ dicimus tot dies
traſierũt. Cuũ ſuis enĩ noctiba dicunt᷑ tot
dies.necextra reputant᷑ ſpacia noctium
Quoniã &̊ dies explet᷑ motu ſoł atq; cir
cuitu ab oꝛiente vſq; ad oꝛientẽ:q̃ro vtꝝ

motus iße ſit dies.an moꝛa ipᷣa qnta pa/
git. an vtrüq;. BDi eni pmü dies eſſet. di

es ̊ eẽt ec ſi tãto ſpacio tꝑis ſol curſuz il
lũ ꝑegiſſet.qntũ eſt hoꝛe vniꝰ. Si ſ/ com.
nõ ergo eſſet dies ſi ab oꝛtu ſoł vſq; ĩ oꝛ/
tũ alteꝝ tã bꝛeuis moꝛa eẽt q; ẽ hoꝛevni
us. Dʒ vicies ⁊ quater circuiret ſol vt ex
pleret diẽ. Si vtrũq;:nec ille appellaret
dies ſi hoꝛe ſpacio ſol totũ ſuũ giruz cir
cuiret:nec illa ſi ſole ceſſante tantuʒ tem/
poꝛis pᷣteriret quãto ꝑagere ſol totũ am
bitü de mane in mane aſſolet. Non itaq;ʒ
nunc querã qͥd ſit illud qð vocatur dieſ:
ſed qͥd ſit tempꝰ quo metiẽtes ſolis cir/
cuitũ diceremꝰ eũ dimidio ſpacio tẽporꝭ
pactũ minus q; ſolet:ſi tanto ſpacio tẽ/
poꝛis pactus eſſet quãto ꝑaguntur ho/
re duodecim. Et vtrũq; tempꝰ cõparan
tes diceremꝰ illud ſimplũ h̊ dupluʒ:eẽ ſi
aliqñ illo ſimplo aliqñ iſto duplo ſol ab
oꝛiente vſq; ad oꝛientem circuiret. Me/
mo ů̊ mihi dicat celeſtiũ coꝛpoꝝ motus
eſſe temꝑa.qꝛ ⁊ cuiuſdã voto cum ſol ſte
tiſſet vt victoꝛ ioſue pꝛelium ꝑageret ſol

Tiber X1 .

¶Confeſſionũ

ſtabat ſed tꝑs ibat. Per ſuũ quippeſpa /
ciũ tꝑis qð ei ſufficeret.illa pugna geſta

atq; finita eſt. Cideo igit᷑ tꝑs qndaʒ eſſe

diſtenſionẽ. Sʒz video an videre mibhivi

deoꝛ? Zu demõſtrabis lux veritas. Ju/

bes vt appꝛobẽ ſi qͥs dicat tꝑs eſſe mo/

tũ coꝛpis. Nõ iubes. Nã coꝛpus nulluʒ
niſi in tꝑe moueri audio. Tu dic. Ihm
aũt coꝛꝑis motũ tempꝰ eẽ nõ audio Nõ
tu dicis. Cũ enĩ mouet᷑ coꝛpꝰ tempeme
tioꝛ q;diu moueatur exq̊ moueri incipit

donec deſinat. Et ſi nõ vidi exquo cepit

⁊ ꝑſeuerat moueri vt nõ videam cũ deſi

nit.nõ valeo metiri niſi foꝛte exquo vide

re incipio donec deſ inã. Oõð ſi diuvideo

tantũmodo longum tꝑs eſſe renũcio:nõ

—

autẽ qntũ ſit.qꝛ ⁊ qntũ cũ dicimꝰ collati
one dicimꝰ: velut tantũ h qntũ illud:aut
duplũ h̊ ad illud:⁊ ſi qd aliud iſto modo
Si aũt notare potuerimꝰ locoꝝ ſpacia
vñ ⁊ qᷣveniat coꝛpꝰ qð mouet᷑:vl partes

67

ei ſi tanq; in toꝛno mouet᷑.poſſumꝰ di,/
cere qᷓntũ ſit tꝑis exq̃ ab illo locovſq; ad

ilũ locũ motꝰ coꝛꝑis vł partꝭ eiꝰ effectꝰ
eſt. Cũ itaq; aliud ſit motꝰ coꝛꝑis:aliud
quo metimur q;diu ſit:qͥs nõ ſentiat qd
hoꝝ potiꝰ temp dicẽdũ ſit: Nã ⁊ ſi va/
rie coꝛpus aliqñ mouet᷑: aliqũ ſtat:nõ ſo
lũ motuʒ eiꝰ ſed etiã ſtatũ tꝑe metimur.
⁊ dicimꝰ tantũ ſtetit qntũ motum eſt:aut
duplo vl triplo ſtetit ad id qd motũ eſt:
⁊ ſi qͥd aliud nr̃a dimẽſio ſiue cõpꝛehẽde
rit ſiue exiſtimauerit vt dici ſolet pł mi/

nus. Nõ eſt ergo tempꝰ coꝛꝑis motꝰ Et

cõſiteoꝛ tibi dne ignoꝛareme adhucd
ſit tempꝰ.⁊ rurſus cõfiteoꝛ tibi dñe ſcire

„

me in tꝑe iſta dicere:⁊ diu me iã loqui de

„

tempoꝛe.atq; idipᷣm diu nõ eſſe niſi mo/
rã tꝑis.Quõ igit᷑ hoc ſcio.qũ qͥd ſit tꝑs
neſcio? An foꝛte neſcio quẽadmoduʒ di/
cam qð ſcio? Ei mihi qͥ neſcio ſaltẽ quid
neſcia. Ecce deꝰ meꝰ coꝛã te qꝛ nõ menti
oꝛ.ſicut loq̃r ita eſt coꝛ meuʒ. u illumi
nabis lucernã meã dñe deꝰmeꝰ illumina
tenebꝛas meaſ. Nõne tibi ↄfitet᷑ aia mea
ↄfeſſione veridica metiri me tpa: Ita ne
deus me metioꝛ? Et qͥd metiar neſcio:
Metioꝛ motũ coꝛꝑis in temꝑe:itẽ ipum
tempꝰ nõ metioꝛ? An vero coꝛporꝭj mo/
tũ metirer q;diu ſit et q; diu hincilluc ꝑ/

ueniat. niſi tempꝰ in ̊ mouetur metirer
Ipm ergo tempꝰ vñ metioꝛ? An tempo
re bꝛeuioꝛe metimurlongi: ſicut ſpacio

cubiti ſpaciũ trãſiri: Sic enim videmur

ſyllabe. atq; id duplum dicere. Ita meti
mur ſpacia carminũ ſpacijs verſuum:et
ſpacia verſuũ ſpacijs pedũ.⁊ ſpacia pe/

ſpacio bꝛeuis ſyllabe metiri ſpaciũ lõoge

dũ ſpacijs ſyllabaꝝ:⁊ ſpacia longaꝝ ſpa

cijs bꝛeuiũ.nõ in paginis. Nã eo mõ lo

ca metimur.nõ tpa.Dʒ cũ voces ꝓnũci
ando trãſeũt ⁊ dicimꝰ longũ carmec.naʒ
tot verſibo ptexit᷑.lõgi vᷣſus:na tot pedi/
bus oↄſtãt.lõgi pedes:nã tot ſyllabis ten

dunt᷑lõga ſyllaba: nazʒ dupla eſt ad bꝛe-

uẽ. Sʒ neqʒ ita cõpᷣhendit᷑ certa mẽſura
tpis:qũquidẽ fieri põt vt amplioꝛi ſpa/
cio tꝑis ꝑſonet vᷣſus bꝛeuioꝛ ſi ꝓductiui

ꝓnũciet᷑q; longioꝛ ſi coꝛreptiꝰ. Ita car·

men. ita pes. ita ſyllaba. Inde mihi viſũ

eſt nihil eẽ aliud tps q; diſteſionẽ: ſʒ cui

rei neſcio:⁊ miꝝ ſinõ ip ius animi.Quid
enĩ metioꝛ obſecro deꝰ me ⁊ dico. aut in

definite longiꝰ eſt ̊ tẽpuſ q; illud.aut eẽ

definite duplũ eſt h̊ ad illud:Tẽpꝰ meti

oꝛ:ſcio. Sʒ nõ metioꝛ futuꝝ:qꝛ nõdũ ẽ.

Sʒ nõ metioꝛ pñs:qꝛ nlło ſpacio tedit᷑
Nõ metioꝛ pᷣteritũ:qꝛ iã non eſt. Quid g

metioꝛ: An pᷣtereũtia tꝑa non pꝛeterita?

Sic enĩ dixerã. Inſiſte aie me. attẽde
te foꝛtit. Deꝰ adiutoꝛ nr. ipᷣe fecit nos.et

nõ ip̃i nos. Attẽde vbi albeſcit veritas.
Excce puta vox coꝛpor incipit ſonareet

ſonat ⁊ adhuc ſonat:⁊ ecce deſinit. iãq ſi
lentiũ ẽ: ⁊ vox illa pterita ẽ.⁊ nõ ẽ iãvox.
Futura erat añq; ſonaret:⁊ non poterat
metiri: qꝛ nõdũ erat: ⁊ nũc nõ pᷣt:qꝛ iã nõ
eſt Tũc poterat cũ ſonabat:qꝛ tũc erat
q̃ metiri poſſʒ. Dʒ et tũc nõ ſtabat. ibat

enĩ a teribat. An iõ mag poterat: Pꝛe/

teriens eĩ tendebat᷑ in aliqð ſpaciuʒ tꝑis

q̃ metiri poſſet:qm pñs nulluũ hʒ ſpaciũ.

Si s tũc poterat:ecce puta altera cepit

ſonare:⁊ adhuc ſonat: continuato teno/

re ſine vlla diſtinctione. metiamur eã dũ

ſonat. Cum enim ſonare ceſſauerit: iam

pꝛeterita erit: ⁊ non erit que poſſit meti/
ri. Detiamur plane et dicamus quan/

ta ſit. Sed adhuc ſonat: nec metiri po/

teſt niſi ab ĩitio ſui quo ſonare cepit vſ;

Aſtigde
fünetunura
ſneon
nertinopo
ſegecdici
ſünpealdut
tufuencuüßie
Pporenein
Gilucnaen
Genatnd
ben ſtefat
ſonibechte
luurtin ta
ſteocto ſil
ſtbabis.
aterchn
ittuorlong
Aeſugul.
piozonuncl
liturſentan
ictus et,o⸗
Archertiot
PRra
ſteriac⸗
metiens
tinhabe⸗
chaniſi
quoczle
nitihon/
ſioct
enorbun
rcnbet
t ünoin
fſcogſie
—
Poſumn
Nögiöas
fia neꝛme
Mimneme⸗⸗
frgock,
ſcionüimn⸗
ſſenonegn
leoten⸗

naigäme

A.

—

imonenr en
ametion In
fongeſatſce
Ocqimn videnr
enen ſoggilie
undin Junn
uns eſhune

8 elit n.

ſoralongeptd
a fini
Dämagil
n räamii,
lögfirtima⸗
edigtſto
Engackadde
öbetian nün
npörnmloi⸗
Bbranirſipen
ſconpr⸗ har
a Junihni
tione
öins Wewiſ
chl
nan mi
iüuntt
inmungum
riint unit
S
cta do
mtohtſant,

iucdeniti

72

naimii⸗

n

ad finẽ qͥ deſinit. Jpᷣm quippe interual/
luũ metimur ab aliq̃ initio vſq; ad aliquẽ
ſinẽ.Quapꝛopter vox q̃ nonduʒ finita ẽ
metiri nõ põt.vt dicat᷑ q; lõga vlł bꝛeuis
ſit: nec dici aut eqlis alicui aut ad aliqm
ſimpla ł dupla vł qͥd aliud. Cuʒ aũt fini

la fuerit iã ñ erit. Nuo pacto igit᷑ metiri

poterit: Et metimur tñ tꝑa.nec ea q̃ nõ/
duũ ſunt:nec ea q̃ i nõ ſunt:nec ea q milla
moꝛa extendunt᷑:nec ea q̃ termios nõ ha
bent. Nec futura ergo.nec pᷣterita necp/
ſentia. nec pᷣtereuntia tꝑa metimur: ⁊ me
timur tñ tꝑa. Deus creatoꝛ oĩm: verſus
iſte octo ſyllabarũ bꝛeuibo ⁊ longis alter
nat ſyllabis. Quattuoꝛ itaq; bꝛeues.pꝛi

ma tercia quinta ſeptima ſimple ſunt ad

qttuoꝛ longas ſcdᷣam q̃rtꝗ ſextã octauaʒ

De ſingule ad illas ſinglas dupluʒz hñt

tꝑis:pnuncio ⁊ renücio.⁊ ita eſt qntũ ſen
titur ſenſu manifeſto. Quãtũ ſenſus ma
niteſtus eſt. bꝛeui ſyllaba longazʒ metioꝛ:
eamq; ſentio hr̃e bis tm̃. Sʒ cum altera
poſt alterã ſonat:ſi pꝛioꝛ bꝛeuis.lõga po
ſterioꝛ.quõ tenebo bꝛeuẽ:⁊ quõ eã lõgaʒ
metiens applicabo:vt inueniam qð bis
tm̃ habeat:qñquidẽ longa ſonare nõ in/
cipit niſi bꝛeuis ſonare deſtiterit: ꝓpam
quoq; longã nõ pũteʒ metioꝛ:qũñ niſi fi/
nitã non metioꝛ.Eius aũt ſinitio pᷣteri/
tio eſt. Quid & eſt qd metiar: Ubiẽ quã

metioꝛ bꝛeuis: Ubi eſt longa quã meti/

oꝛ:Ambe ſonuerũt.auolauerunt.pᷣterie

rũt.iã nõ ſunt:⁊ ego metioꝛ. Yidenterq;

rũdeo qũñ exercitato ſenſu fidit᷑.illaʒ ſim/
eſſe illã duplã in ſpacio.ſ.tꝑis. Neq;

poſſum niſi qꝛ pᷣterierũt.et finite ſunt.

Hõ &̊ ipᷣas q̃ iã nõ ſunt.ſed aliqͥd ĩ mẽo/⸗
ria mea metioꝛ:qð infixuʒ manet.In te
anime me tꝑa metioꝛ.noli mihi obſtre/
pere qð eſt. noli tibi obſtrepere turbis af
fectionũ tuaꝝ.In te inquaʒ tꝑa metioꝛ.
affectionẽ quã res pᷣtereũtes in te faciũt:
⁊ Cũ ille pᷣterierint manet. Ipham metioꝛ
p̃ſente:nõ eas q̃ pᷣterierũt vt fieret. Jpaʒ
metioꝛ cũ tꝑa metioꝛ.Ergo aut ipᷣa ſunt
tꝑa.aut ñ tꝑa metioꝛ.Quid cũ metimur
ſilentia:⁊ dicimꝰ illud ſilẽtiũ tãtũ tenuiſ
ſetꝑis qᷓntũ illa vox tenuit: Nõne cogi/
tationẽ tendimꝰ ad menſurã voc q̃ſi ſo/
naret.vt aliqͥd de interuallis ſilentioꝛũ ĩ

in anio mẽoꝛia pᷣteritoꝝ.

CXInn

ſpacio tpis renũciare poſſimꝰ: Nlã et vo
ce atq; oꝛe ceſſante ꝑagimꝰcogitãdo car
mina ⁊ verſus ⁊ quẽq; ſermoneʒ.motio/

nſaʒ oimẽſiones qſlibet. a de ſpacijs t/

poꝝ q̃ntũ illud ad illud ſit renüciamus.

nõ aliter. ac ſi ea ſonãdo diceremus. Bi

voluerit aliͥs edere longiuſculã vocẽ:et
ↄſtituerit pᷣmeditãdo q; lõga futura ſit:
egit vtiq; iſte ſpaciũ tꝑis in ſilentio:me/
moꝛieq; cõmẽdans cepit edere illã vock
q̃ ſonat:donec ad ppoſitũ terminũ ꝑdu-/
cat᷑. Immo ſonuit ⁊ ſonabit. Nã qð eiꝰ
iam ꝑactũ eſt vtiq; ſonuit:qð autẽ reſtat
ſonabit. atq; ita ꝑagit᷑: dũ pᷣſens intẽtio
ſuturũ in pᷣteritũ traijcit. de minutiõe fu
turi creſcente pᷣterito:donec ↄſummatio
ne futuri ſit totũ pᷣteritũ Sʒ quõ minui
tur aut ↄſumit᷑ futurũ qð nõdũ eſt:clut
quõ creſcit pᷣteritũ qð iã nõ eſt.niſi qꝛ in

io q illud agit tria ſunt: NHã et expectat

⁊ attedit ⁊ meminit:vt id qð expectat.ꝑ
id qð attẽdit trãſeat in id qð meminerit.
Quis igit᷑ negat futura nõdũ eẽ: Sʒ tñ
iã eſt in anio expectatio faturoꝝ. Etq
negat pᷣterita iã nõ eſſe: Sʒ tũ adhuc eſt
in ani tqᷣs negat p/
ſens tꝑs carere ſpacio:qꝛ ĩ pũcto pᷣterit:
Sʒ t ꝑdurat attẽtio ꝑ quã pagat abel
ſeqð aderit. Nõ igit᷑ longũ tpus futurũ
qð nõ eſt:ſʒ longũ futurũ: lõga expecta-
tio futuri eſt. Neq; longũ pᷣteritũ tempꝰ
qð nõ eſt:ſʒ longũ pᷣteritũ:longa mẽoꝛia
pᷣteriti eſt. Dictur ſuʒ canticũ qð noui:
añq; incipiã ĩ totũ expectatõ mea tendit
Cũ aũt cepero:q̃ntũ ex illo in pᷣteritũ de
cerpſero tẽdit᷑ ĩ mẽoꝛia mea:atq; diſtẽdit
vita huiꝰ actiõis mee in meoꝛiz ꝓpt q
dixi: ? in expectationẽ ꝓpter qð dicturꝰ
ſum. pſens tñ adeſt attentio mea ꝑ quaʒ
traijciat᷑ qð erat futurũ vt fiat pᷣterituʒ.
qnto mag agit᷑ ⁊ agit᷑:tãto bꝛeuiata
expectatiõe ꝓlongatmẽoꝛia:donec tota
expectatio ↄſummat᷑.cũ tota illa actio fi
nita traſierit ĩ memoꝛiã. Et qð ĩ toto cã

tico. ̊ in ſingulis pticulis eius fit. atqʒ

in ſingul ſyllabis eiꝰ. ̊ᷣ in actiõe longio/
re cuius foꝛte particula eſt illud canticũ.
hoc in tota vita homis cuiꝰ partes ſunt
om̃es actioes hominis:hoc in toto ſecu
lo filioꝝ hominũ cuius ꝑtes ſunt om̃es

¶ Confeſſionũ

Tiber XII.

vite hominũ.Sed quoniã melioꝛ eſt mi
ſericoꝛdia tua ſuꝑ vitas: ecce diſtenſio ẽ
vita mea:⁊ me ſuſcepit dextera tua in do
mino meo mediatoꝛe flio homĩs int te
vnũ ⁊ nos multos in multis ꝑ multa.vt
ꝑ eũ appꝛehendã in quo ⁊ apphẽſus ſü:
⁊ a veteribo dieb colligar ſequẽs vnũ:pᷣ
terita oblitꝰ:nõ in ea ꝗᷓ futura ⁊ tranſitu
ra ſunt:ſed in ea qᷓ ante ſunt.nõ diſtentꝰ:
ſed intꝰ. Non ſᷣm diſtenſionẽ: ſed ſᷣm in/
tentionẽ ſequoꝛ ad palmã ſuꝑne vocati⸗
onis:vbi audiã vocẽ laudis tue.⁊ ↄtem/
pler delectationẽ tuã nec venientẽ nec p/
tereuntẽ. Nuüc vero anni mei ĩ gemitibꝰ:

tego in temꝑa diſſilui quoꝝ oꝛdineʒ
neſcio:⁊ tumultuoſis varietatibo dilani/
ant᷑ cogitatiões mee:in
me mee:donec in te conſluã purgat ⁊ li/
quidus igne amoꝛis tui:⁊ ſtabo atq; ſoli

daboꝛ in te ĩ foꝛma mea veritate tua:nec
patiar qſtiones hominũ q penali moꝛbo
plus ſitiũt q;ᷓ capiũt: ⁊ dicut. Quid ſacie
bat de? antecq; faceret celũ ⁊ terraʒ?: Elut
d ei venit in mentẽ vt aliqd faceret: cn—z
antea nune aliquid fecerit: Da illis oo
mine bene cogitare qͥd dicãt: ⁊ inuenire
qꝛ nõ dicit᷑ nunq; vbi nõ eſt tempꝰ. Qui

—

ergo dicit nunq; feciſſe:qd aliud dicitur

niſi nullo tpe feci

— *

hi vnũ canticũ notiſſimũ: nimiruʒ mira
bilis eſt anim iſte atq; ad hboꝛroꝛẽ ſtuv
dus. Duippe quẽ ita ñ lateat q cd per /
actũ ⁊ quicqᷣd relictũ ſeculoꝝ eſt: quẽad/

modũ me nõ latet cantantè illud cãticũ .

„

ditoꝛ vniueriitatis cõditoꝛ animarnz et

tima viſcera ani/

eciſſe: Uideant itaq; nul
lũ temp; eſſe poſſe ſine creatura tua:=⁊ de
ſinant ipam vanitatẽ loqui. Extendant᷑
etiaʒ in ea que ante ſunt: et intelligant te
ante omia tpa eternũ creatoꝛẽ omniũ tẽé/
poꝛũ: neq; vlla tempa tibi eſſe coeterna.
nec vllã creaturã etiã ſi eſt aliqᷓ ſupꝛa toa
Dñe de? meus s ille ſinus eſt alti ſeere
ti tui:⁊ qᷓ longe inde me pieerũt conſe-
os: vt ↄgaudeã luci tue.Certeſi ẽ ta grã
di ſciẽtia ⁊ pᷣſciẽtia pollẽs animꝰ.cui cũ/
cta pterita ⁊ futura ita nota ſint ſicut mi

quid ⁊ qntũ eius abierit ab exoꝛdio: q d
qntũ reſtet ad finẽ. Ded abſit vt tu cõ/

ℳ—

coꝛpoꝛij.abſit vt ita noueris om̃ia futu/
ra bterta. A onge tu. longe mirabiliꝰ.
longeq; ſecretius. eq; enim ſicut nota
cantatis.notũ ve canticũ audiẽtis expe
ctatiõe vocũ futurarũ et memoꝛia pᷣteri/
tarũ variatur affectꝰ.ſenſuſq; diſtẽditur:
ita tibi alid accidit incõmutabilir eter/⸗
no.hoc ẽ vᷣe eterno creatoꝛi mentiũ. Si
cut ergo noſti in pncipio celũ ⁊ terraʒ ſi/

ne varietate noticie tue:ita feciſti in pnci

pio celũ ⁊ terrã ſine diſtinctione actionii
tue. Oui intelligit ofiteat tibi: ⁊ ͥ nõ in⸗
telligit ↄfiteatur tibi. O q;ᷓ excelſus es:
⁊ humiles coꝛde ſunt domꝰ tua.Tu enĩ

erigis eliſos:⁊ nõ cadũt:quoꝛuʒ foꝛtitu

do tu es. Amen.
¶ Erplicit liber vndecin.

0.

tũ vᷣbis ſancte ſcriptu

Fmõe copioſa eſt ege/⸗

ſtas humane intelligetie:aꝛ plus loquit
inqͥ ſitio q; intẽtio:⁊ longioꝛ ẽ petitio q;ᷓ

impetratio: æ operoſioꝛ ẽ man pulſanæ
q; ſumens. Tenemꝰ ꝓmiſſuz. às coꝛrũ/

petillud? Si de? ꝓ nobis qͥs ↄtra nos?

Petite ⁊ accipietꝭ:qrite ⁊ inuenietis:puł

„

pit:⁊ qᷓrens inueniet:⁊ pulſanti aꝑietur.

Pꝛomiſſa tua ſũt.Et qͥs falli timeat.cũ
pꝛomittit veritas: Cõſitetur altitudini
tue humilitas lingue mee: quoniã tu fe/
ciſti celũ ⁊ terrã:hoc celuʒ qð video.ter-
ramq; quã calco. Unde eſt hecterra m
poꝛto? Tu feciſti. Sed vbi eſt celuʒ celi
dño de quo audiuimus in voce pſalmi⸗
celũ celi domino: terrã auteʒ dedit fijs
hominũ: Ulbi eſt celũ quod ñ cernimꝰ:⸗
cui terra eſt hoc omne qð cernimꝰ? Hoc
enim totũ coꝛpoꝛeuzʒ nõ vbiq; totum itæ
cepit ſpeciem pulcraz in nouiſſimis: cut
fundus eſt terra noſtra.ſed ad üllud celk̃

celi etiam terre noſtre celum terra eſt. Et
hoc vtrũq; magnũ coꝛpus non abſurde

git coꝛ meũ dñe ĩ bac
inopia vite mee pulſa

re tue:⁊ iõ plerũq; in

et̃ vobiſ. Om̃is enĩ q petit acci

tencknil
tormentlen
ipunglu
Etuluſpea
cbacketen
okönl
ſcſeniile
Ticuenod
Priilbeſe
ngſaph
Glnü et⸗
Pln idi
hionims
Wlhime
füereres
gigrcd
ſpiio hof
ltno ſne
eiguoent
oonrckni
N
moce
cioſaſt
perio:
gon
ſiheſp
hacorte
ppatla
Eaii.
ticate⸗
eln
eſtcopo
tein
tanoͤck.
tatioro
homren
ſiennbi
ſtimnunn
ndiis⸗
uqui p
Mnerig
Grbi
hti⸗
mnn⸗
Nee
gkuin
Chun⸗
ina

A.

—

nonenisoſtigen
in
lorgeninn

Lanmnauſn

ſaſtigdificin
Nönunnbüitarn.
urmimenni G.
hiockür tenzſ⸗

Oncirerael

nmithirhi
diPö ai.

unrden i

ann ſin

tins.

la

en i
WNa idedrf,

NraptH.
Atrhuii
epiri NH

Niri n liß
miliz bnn/
bvesdi
tüngienge
scidlen
Tiholiannee,
Ktistlline

E O.
,

terra eſt ad illud neſcio quale celũ qð do
mino eſt nõ fijs hominũ.Et nimiꝝ hꝰ
terra erat inuiſibił ⁊ incõpoſita:⁊ neſcio
q̃ ꝓpfunditas abyſſi ſuꝑ quã nõ erat lux:
qꝛ nulla ſpecies erat illi Unde iuſſiſti vt
ſcriberet᷑ ꝙ tenebꝛe erãt ſuꝑ abyſſum:qͥd

ſi eſſet:niſi ſuꝑeſſet eminẽdo ⁊ illuſtrãdo

Vbi glux nõdũ erat:qͥ erat adeſſe tene/
bꝛas niſi abeſſe lucẽ: Suꝑ itaq; erant te

nebꝛe:qꝛ ſuꝑ lux aberat.ſicut ſonꝰ vbiñ
eſt:ſilentiũ eſt. Et qͥd eſt eſſe ibi ſilentiũ:
niſi ſonũ ibi nõ eſſe? Nõne tu dñe docui
ſti hãc animã q tibi ↄfitet᷑: Nõne tu dñe
docuiſti me: pꝛiꝰ qᷓ; iſta infoꝛmẽ mate/
riã foꝛmares atq; diſtingueres.non erat
aliqͥd:nõ color:õ figura:nõ coꝛpus:nõ
ſpũs.nõ tñ omino nihil erat quedã infoꝛ

mitas ſine vlla ſpecie: QOuid ergo voca

ret᷑:quo etiã ſenſu tardioꝛibo vtcunq; in/
ſinuaret᷑:niſi vſitato aliquo vocabulo?
QOuid autẽ in omibo mũdi partibo repe/
riri poteſt ꝓpinquius infoꝛmitati omni

mode: ꝙ; terra ⁊ abyſſus: Oin⸗ em ſpe⸗/

cioſa ſũt ꝓ ſuo gradu ĩifimo:q; cetera ſu/
perioꝛa perlucida ⁊ luculẽta om̃ia.Cur
ergo nõ accipiã infoꝛmitatẽ materie qᷣm
ſine ſpecie feceras.vnde ſpecioſũ mũdũ

faceres:ita cõmode homib intimarã:vt
appellaret᷑ terra inuiſibilis ⁊ incõpoſita

Et cũ ĩ ea querit cogitatio d ſenſus at
tingat:⁊ dicit ſibi.nõ eſt intelligibil foꝛ/

ma ſicut vita:ſicut iuſticia:qꝛ materies
eſt coꝛpoꝝ:neq; ſenſibilis:quoniã qd vi

deat᷑ ⁊ qàͥd ſentiat᷑ in inuiſibili ⁊ incõpoſi

ta nõ eſt. Dũ ſibi hec dicit humana cogi

tatio:conet᷑ eã vel noſſe ignoꝛãdo:vel ig
noꝛare noſcẽdo Ego vero dñe ſi totũ cõ
fitear tibi oꝛe meo ⁊ calamo meo qͥcqͥd ð
iſta materia docuiſti me:cuiꝰantea nomẽ
audiẽs ⁊ nõ intelligẽs:narrantibo mihi

eis qui nõ intelligerẽt eã cũ ſpeciebꝛ in/

numeris ⁊ varijs cogitabã:⁊ ideo nõ eã

cogitabã.fedas ⁊ hoꝛribiles foꝛmas per
turbatis oꝛdinibo voluebat animꝰ:ſʒ foꝛꝛ
mas tamẽ:⁊ infoꝛme appellabã:nõ ꝙ; ca
reret foꝛma:ſʒ talẽ haberet:⁊ vt ſi ap/

pareret inſolitũ ⁊ incongruũ auerſaret
ſenſus meꝰ:⁊ cõturbaret᷑ infirmitas ho/

minis. Uerũ autẽ illud qð cogitabã:nõ

CX LIII.

pꝛiuatõne om̃is foꝛme:ſʒ cõparatõe ſoꝛ
moſioꝝ erat infſoꝛme:⁊ ſuadebat vera ra
tio vt omis foꝛme qualeſcũq; reliquias
om̃ino detraherẽ:ſi vellẽ pꝛſus infoꝛme

cogitare ⁊ nõ poterã.Citius em̃ nõ eſſe

aby cenſebã qð omi foꝛma pꝛiuaret᷑:quã co/
aliud q; luciſ abſentia? Ubi em̃ lux eſſet

gitabam quiddã infoꝛme:⁊ nihil foꝛma/
tum:nec nihil infoꝛme ꝓpe nihil.Et ceſ/
ſauit mens mea interrogare hinc ſpiritũ
meũ plenũ imaginib foꝛmatoꝝ coꝛpoꝝ:
⁊ eas ꝓ arbitrio mutantẽ atqʒ; variantẽ.
Et intendi in ipᷣa coꝛꝑa:eoꝛũq; mutabi/
litatem altiꝰ inſpexi:qua deſinũt eſſe qðᷣ
fuerãt:⁊ incipiũt eſſe qð nõ erãt.Eundẽ
qʒ tranſitũ de foꝛma in foꝛmã ꝑ infoꝛime
quiddãa fieri ſuſpicatꝰ ſum:non ꝑ om̃ino

nihil. SGed noſſe cupiebã:non ſuſpicari.

Et ſi totũ tibi cõfiteat᷑ vox ⁊ ſtiꝰ meus
quicqͥd de iſta qᷓſtione enodaſti mihi:qͥs
legentiũ capere durabit: Nec ideo tamẽ
ceſſabit coꝛ meũ dare tibi honoꝛẽ ⁊ can/
ticũ laudis:de his q̃ dictare non ſufficit
Dutabilitas em̃ reꝝ mutabiliũ capax
ipᷣa eſt foꝛmarũ omniũ in quas mutant᷑
res mutabiles.Et hec quid eſt: Nunqd
animꝰ: Nunqᷣd coꝛpuſ: Nunqd ſpecies
animi vł coꝛꝑis:? Si dici poſſet nihil ali
quid eſt:⁊ nõ eſt:hoc eã dicerẽ.Et tamẽ

iã vtcunq; erat:vt ſpecies caperet iſtas

viſibiles ⁊ cõpoſitas.Et vnde vtcunq;
erat niſi eſſetabs te ꝗa quo ſunt om̃ia in
quantũcunq; ſunt: Sʒ tanto a te longi

us quãto diſſimiliꝰ. Neq; em̃ locis itaq;

tu domine qͥ nõ es alibi aliud ⁊ alias ali
ter:ſʒ iᷣm ⁊ idipſũ ⁊ idipᷣm.ſanctꝰ ſanctꝰ
ſanctꝰ dominꝰ deꝰ om̃ipotens:in pꝛinci

pio qð eſt de te:in ſapiẽtia tua q̃ nata eſt

de ſubſtãtia tua:feciſti aliqͥd ⁊ de nihilo.

Feciſti em̃ celũ ⁊ terrã:nõ de te.nam eſſ,

eq̃le vnigenito tuo:ac ꝑ hoc ⁊ tibi:⁊ nul/

lo modo iuſtũ eſſet vt eq̃le tibi eſſet q ð

te nõ eſſet. Et aliud pᷣter te nõ erat vnde
faceres ea deꝰ vna trinitas:⁊ trina vni/
tas.Et ideo de nihilo feciſti celũ ⁊ terrã
magnũ quiddã:⁊ paruũ qͥddã:qm̃ om̃i/

potẽs ⁊ bonꝰ es ad faciẽda oĩa bona:ma
gnũ celũ ⁊ paruã terrã.Tu eras:⁊ aliud
nihil i leriſti celũ terrã:q quedã.vnũ
ꝓpe te:alteꝝ ꝓpe nihil. Vnũ q̊ ſuꝑioꝛ tu
eſſes alteꝝ qᷓ inferiꝰ nihil eſſet. Dʒ illud

*

Rõ

celũ celi tibi dñe:terrã aũt quã dediſti fi /

lijs hominũ cernendã atq; tangendã:nõ
erat talis qualẽ nũc cernimꝰ ⁊ tangimꝰ.
Inuiſibił em erat ⁊ incõpoſita:⁊ abyſſuſ
erat ſuꝑ quã nõ erat lux:aut tenebꝛe erãt
ſuꝑ abyſſũ.i.mag q; in abyſſo. Iſta qp/
pe abyſſus aquaꝝ iã viſibiliũ etiã ĩ pfun
dis ſuis habʒ ſpeciei ſue lucẽ vtcũq; ſen

ſibilẽ piſcibo:⁊ repetibo in ſuo fundo ani
mantibo. Illud autẽ totũ ꝓpe nihil erat:

quoniã adhuc omnino infoꝛme erat. Jã
tamẽ erat qð foꝛmari poterat Tu em̃ do
mine feciſti mundũ de materia infoꝛmi:

quãa feciſti de nulla re pene nullã rẽ:vnde

ſaceres magna q̃ miramur filij hominũ.

VUalde em̃ mirabile hoc celũ coꝛpoꝛeũ:

qð firmamentũ inter aquã ⁊ aquã.ſecun

do die poſt ↄditionẽ lucis dixiſti:fiatꝛet
ſic factũ eſt Oð firmamentũ vocaſti celũ

ſʒ celuz terre huiꝰ ⁊ maris q feciſti tercio
die:dãdo ſpeciẽ viſibilẽ intoꝛmi materie

quã feciſti añ oẽm diẽ. Jã em̃ feceras et

celũ ante omnẽ die:ſʒ celũ celi huiꝰ:qꝛ in
pꝛincipio feceras celũ ⁊ terrã.Cerra aũt
ipᷣa quã feceras:infoꝛmis materies erat:
qꝛ iuiſibſis erat ⁊ incõpoſita:⁊ tenebꝛe
ſuꝑ abyſſũ.Deq̃ terra ĩuiſibili ⁊ incõpo

ſita:de qᷓ infoꝛmitate.de q̊ pene nihilo fa

ceres hec oĩa:quibo iſte mutabilis mun/
dus cõſtat ⁊ nõ cõſtat:in q̊ ĩa mutabili/

tas apparet.ĩ q̃ ſentiri ⁊ dinumerari poſ

ſunt tẽpoꝛa:qꝛ reꝝ mutationibo ſiũt tꝑa
dũ variant᷑ ⁊ vertunt᷑ ſpecies:quaꝝ ma/

teries pᷣdicta eſt terra iuiſibilis. Ydeoq

ſpũs doctoꝛ famuli tui cũ te cõmemoꝛat

eciſſe ĩ pncipio celũ ⁊ terrã.tacet ð tẽpo
ribo. ſilet ð diebo. Nimiꝝ em̃ celũ celi qd

in pncipio feciſti creatura eſt aliq intelle
ctualis:quãq; nequaq; tibi trinitati coe
terna:particeps tñ eternitatiſ tue.valde

mutabilitatẽ ſuã pꝛe dulcedie feliciſſime
ↄtemplatõnis tue cohibet:⁊ ſine vllo lla

pſu exqᷓ facta ẽ inheredo tibi excedit om

nẽ volubilẽ viciſſitudinẽ tẽpoꝝ Iſta vo

lfoꝛmitas terre inuiſibilis ⁊ incõpoſite:
nec ipᷣa ĩ diebo numerata ẽ. Ubi em nulla
ſpecies:nullꝰ oꝛdo:nec venit quicqᷓ;:nec

pterit. Et vbi B nõ fit:nõ ſũt vtic; dies:
nec viciſſitudo ſpacioꝝ tꝑaliũ. O vitas
lumẽ coꝛdis mei:nõ tenebꝛe mee loquãt᷑

mihi. Defluxiad iſta ⁊ obſcuratꝰ ſumiſʒ3
hinc etiã hinc adamaui te.Erraui ⁊ fcoꝛ
datꝰ ſũ tui.Audiui vocẽ tuã poſt me vt
redirẽ:⁊ vix audiui ꝓpter tumultꝰ impa
catoꝝ.Et nũc ecce redeo eſtuãs ⁊ anbe/
lãs ad fontẽ tuũ Nemo me ꝓhibeat:hũüc
bibã ⁊ tũc viuã. Nã ñ ego vita mea.Di
male vixi:ex memoꝛs mihi fui:⁊ ĩ te reui
uiſco. Zu me alloquere:tu mihi ſermoci
nare. Credidi libꝛis tuis:⁊ vᷣba eoꝝ ar,
chana valde. Jam dixiſti mihi dñe voce
foꝛti ĩ aurẽ ĩterioꝛẽ:qꝛ tu eternus es ſolꝰ

habẽs ĩmoꝛtalitatẽ:qꝛ ex nllłla ſpecie mo/

tu ve mutarꝭ:ntꝑibo variat᷑ volutaſtua
qꝛ nõ eſt imoꝛtalis volũtas q̃ alia ⁊ alian

eſt. Hoc ĩ ↄſpectu tuo claret mihi:⁊ ma/

gis magiſq; clareſcat oꝛo te:atq; ĩ ea ma
nifeſtatõe ꝑſiſtã ſobꝛiꝰ ſub alis tuis. Itẽ

dixiſtimihi dñe voce foꝛti ĩ aurẽ interio
rẽ:qð oẽs naturas atq; ſubſtãtias qᷓ non
ſũt qð tu es ⁊ tñ ſunt:tu feciſti:⁊ h̊ ſolũ a

te nõ eſt qʒᷣ nõ eſt:motuſq; volũtatiſa te

q̊ es ad id qd minꝰ eſt:qꝛ talis motꝰ deli

ctũ atq; peccatũ eſt.Et qð nulliꝰ pecca/
tũ aut tibi nocet aut pꝑturbat oꝛdinẽ im /
perij tui vł in pᷣmo vł in imo Hoci ↄſpe
ctu tuo claret mihi:⁊ magis magiſq; cla

reſcat oꝛo te:atq; ĩ ea maniteſtatõe ꝑſiſtã
ſobꝛiꝰ ſub alis tuis. Itẽ dixiſti mihi vo/
ce foꝛti ĩ aurẽ interioꝛẽ:q; nec illa creatu/⸗
ra tibi coeterna eſt:cuiꝰ volũtas tu ſoluſ
es:teq; pſenerãtiſſima caſtitate hauriẽs
mutabilitatẽ ſuã nuſq; ⁊ nunq; exierit:⁊

te ſibi ſemꝑ pᷣſente ad quẽ toto affectu ſe

tenet:nõ habẽs futuꝝ qð expectet:nec in

pᷣteritũ traijciẽs qðᷣ meminerit:nulla vi
ce variat᷑:nec in tꝑa vlla diſtendit᷑. O be

ata ſiqᷓ iſta eſt inberẽdo beatitudini tue

beata ſempiterno inhabitatoꝛe te atq; il
luſtratoꝛe ſuo. Nec inuenio qͥd libẽti ap

pellandũ exiſtimẽ celũ celi dño:q; domũ

tuã ↄtemplantẽ delectatõeʒ tuã ſine vllo

defectu egrediẽdi ĩ aliud:mentẽ purã cõ

coꝛdiſſime vnã ſtabilimẽto pacis ſancto

rũ ſpirituũ:ciuiũ ciuitatꝭ tue in celeſtib⸗

ſup iſta celeſtia. Uñ intelligat aĩa cuius

peregrinatio longinqᷓ facta ẽ:ſi iã ſitit ti/

buſi iã facte ſũt ei lacrime ſue panis:duʒ

dicit eiꝑ ſingulos dies: vbi eſt deꝰ tuꝰ: ſi
ſã petit a te ynã ⁊ hãc reqᷣrit:vt ihabitet

iſdofot
nicbnuſin
tuns Dicn

iees⸗
ſogeſunt
ſeginee
ncmuli
ioppee

deͤch

ſtröepſic
ſcaodif
tenan ate
iiquiſas
lſtatiboy

eötd
ſpceihe
ſtechbbe
Noͤptie
uet nul

Moa

merd
ſenuͤn
tpide
gdit⸗
tenp
pio
ltem
M
glii/oi
tyretect
Gtiſon
onne di
diccd
Mityr
bisint
Cpiant
hectfa⸗
Hoſiiten
lbengch
cpoi
ur len
leigmner
unc

nnchee

.

turcbinngin
mmin Ennli⸗
ocs i otne
Pprmmmpin
nc eſtnigen
enomeppiberti
crinna
mbiftirinn
uuegumhiſenor
ann ſhrd,

Nrhrihdied⸗

pwambaſ
Niganlipnn,
Whmmknügen
oroüwwilii
Lmodernbete
Croro engiagn
u ſubglotus
r heniaure inen
g lubſtinwo
n ntrthſoin

zwwüntſne.

inetlis o
Sl
KNendudn
Nuino i
dennigone

. nn
niy ker Mcn,
ninni
Srunictele
ninmifrnmſ⸗
N
Gmmigun
zibanmahin
unumtl
ag lin
idini;dott
iniſin
Nunofi id⸗
ninpuß inc
