poterat redargui carnalis affectus:fun/
do tibi deꝰ noſter ꝓ illa famula tua lon /
ge aliud lachꝛymaruʒ genus:qð manat
de concuſſo ſpiritu ↄſideratiõe ꝑiculoꝛũ
omis anie que in adã moꝛit᷑. Quaq; illa
in chꝛiſto viuificata etiã nondũ carne re
ſoluta ſic vixerit vt laudet᷑ nomẽ tuuʒ in
ſide moꝛibuſq; ei.non tamẽ audeo dice
re exquo eã ꝑ baptiſmũ regeneraſti nul-
lum verbũ exiſſe ab oꝛe eius cõtra pꝛece

ptum tuũ.Et dictũ eſt a vᷣitate filio tuo⸗

Diquis dixerit fratri ſuo fatue:reus e
rit gehẽne ignis.Et ve etiã laudabili vi

te hominũ.ſi remota miſicoꝛdia diſcuti

as eꝗ. Quia vero nõ exquiris delicta ve
hemẽter:fiducialiter ſperamus aliquem
apud te locũ inuenire indulgẽtie. DHuiſ/
quis aũt tibi enumeratvera merita ſua.
quid tibi enumerat niſi munera tua: O
ſi cognoſcant ſe om̃s homĩes:⁊ qui glo
riatur in domio gloꝛiet᷑. Ego itaq; laus
mea ⁊ vita mea deus coꝛdis mei.ſepoſi/
tis pauliſper bonis eiꝰ actibus:ꝓ qbus

Confeſſonũ

4 —
. ——— .4
— ,vsrõð

tibi gaudens gr̃as ago:nũc pꝛo peccatii
matris mee depᷣcoꝛ te:exaudi me ꝑ medi
cinã vulnerũ noſtroꝝ que pependit in li
gno:⁊ ſedens ad dexterã tuã te interpel/

lat ꝓ nobᷣ. cio miſericoꝛdit᷑ oꝑatam:⁊

ex coꝛde dimiſiſſe debita debitoꝛibo ſu/⸗
is:dimitte illi ⁊ tu debita ſua.ſi qua etiã
ptraxit ꝑ tot annos poſt aquã ſalutꝭ. Di
mitte dñne:dimitte obſecro.ne intres cuʒ
ea in iudiciũ. Suꝑexaltet miſericoꝛdia
iudiciũ:quoniã eloquia tua vera ſunt:et
ꝓmiſiſti miſericoꝛdiã miſericoꝛdibo.Qð
vt eſſent tu dediſti eis.qͥ miſereberis cui

miſertus eris:⁊ miſericoꝛdiã pᷣſtabis cni
miſericoꝛs fueris. Et credo iã feceriſ qd

te rogo.ſed volũtaria oꝛis mei appꝛoba

dñe. Nãq; illa imminẽte die reſolutiõis

.N

ſue:nõ cogitauit ſuũ coꝛpus ſumptuoſe
ↄtegi:aut condiri aromatib:aut monu/
mẽtũ electũ ↄcupiuit:aut curauit ſepul/
crũ patriũ. Nõ iſta mãdauit nobis:ſed
tantũmodo memoꝛiã ſui ad altare tuuʒ
fieri deſiderauit:cui nulliꝰ diei pᷣtermiſ/
ſione ſeruierat vñ ſciret diſpenſari victi/
mã ſctãm:qua deletũ eſt cyrographũ qð
erat ↄtrariũ nobis:qua triũphatꝰ eſt ho
ſtis:cõputans delicta nr̃a ⁊ q̃rens quid
obijciat:⁊ nibil inueniẽs in illo in q̊ vin/
cimus. Quis ei refundet innocentẽ ſan/
guinẽ: Quis ei reſtituet pꝛeciũ quo nos
emit:vt nos auferat ei.Ad cuiꝰ pᷣcij no/
ſtri ſacrẽ̃m.ligauit ancilla tua anĩiam ſuã
vinculo fidei. Nemo a ꝓtectiõe tua dirũ
pat eã. Hõ ſe interponat nec vi nec inſi/

dijs leo ⁊ dꝛaco. Neq; enĩ rũdebit illa ni

hil ſe debere ne cõuincat᷑ et obtineat᷑ ab
accuſatoꝛecallido:ſʒ rñũdebit dimiſſa de
bita ſua ab eo cui nemo reddet qð ꝓ nob
nõ debens reddidit.Sic ergo in pace cũ
viro ante quẽ nulli ⁊ poſt quem nulli nu
pta eſt: cui ſeruiuit fructũ tibi afferẽs cũ
tolerantia.vt eũ quoq; lucraret᷑ tibi.Et
inſpira dñe deꝰ meus:inſpira fuis tuis

fratribo meis filijs tuis:dñis meis:qui/

bus ⁊ coꝛde ⁊ voce ⁊ lr̃is ſeruio:vt quot
quot hec legerint meminerint ad altare
tuũ monice famule tue cũ patricio quon
dã eius ↄiuge:ꝑ quoꝝ carnẽ introduxi/
ſti me in hanc vitã:quẽadmoduʒ neſcio.
Meminerint cũ affectu pio parentũ me

Aiber X

oꝛũ in hacluce tranſitoꝛia:⁊ fratrũ meo⸗
rũ ſub te patre in matre catholica:⁊ ciui

um meoꝛũ in eternã hieruſalẽ:cui ſuſpi/
rat ꝑegrinatio populi tui ab exitu vſq;
ad reditũ:vt quod a me illa popoſcit ex/
tremũ:vberi ei pꝛeſtet᷑ in multoꝝ oꝛõni

bus tã ꝑ ↄfeſſiones q; ꝑ oꝛõnes meas.

(Erolicif libernonus.

gnoſcaz te ſicut ⁊ a te
cognitꝰ ſum. Uirtus
anĩe mee.intra in eam

nsz3 poſſideaſſine ma
cula ⁊ ruga. Hec eſt mea ſpes:iõ loquoꝛ
⁊ in ea ſpe gaudeo:quãdo ſanũ gaudeo.
Cetera vero vite huiꝰ tãto minꝰ flenda
qnto magis fletur:⁊ tanto magis flenda

qnto minꝰ fletur in eis. Ecce enĩveritatẽ

dilexiſti:quoniã qͥ facit eã venitad lucẽ.
Uolo eã facere in coꝛde meo coꝛam te in
ↄfeſſione:in ſtilo aũt meo coꝛã multis te
ſtibo. Et tibi qͥdem dñe cuiꝰ ocuł nuda ẽ
abyſſus humane ↄſciẽtie.qͥd occultuʒ eſi
ſet in me etiã ſi nollẽ cõfiteri tibi. Te enĩ
mihi abſconderẽ.nõ me tibi. Nũc auteʒ
gemit? meus teſt eſt diſplicere me mi
hi.tu refulges ⁊ places:⁊ amaris ⁊ deſi⸗
deraris:vt erubeſcã de me ⁊ abijciaʒ me
atq; eligam te:⁊ nec tibinec mibi placeã
niſi de te. Tibi ergo dñe manifeſtus ſuʒ
qcunq; ſim.⁊ q̊ fuctu tibi confitear dixi
Neq; enĩ id ago vbis carnis ⁊ vocibus:
ſed vᷣbis anie ⁊ damoꝛecogitatiõis:quẽ
nouit auris tua.Cum eni malus ſuʒ:ni
hil eſt aliud cõfiteri tibi qᷓ; diſplicere mi/
hi. Cũ vero pius.nihil eſt aliud cõfiteri

tibi qᷓ; hoc nõ tribuere mihi:quoniaʒ tu

dñe benedicis iuſtũ:ſed pꝛiꝰ eum inſtiſi/
cas impiũ.Confeſſio itaq; mea deꝰ me/
us in cõſpectu tuo tibi tacite fit:⁊ nõ ta/
cite. Tacet eniz ſtrepitu: clamat affectu.
Neq; eniʒz dico recti aliquid homĩbo qoᷣ
non a me tu pꝛius audieris:aut etiaʒ tu

gliquid tale audieſ a me qð non mibi tu

*

⁊ coapta tibi vt habe

benotnioe
Chssnopor
Culctenat
Ouis!
nchniſliße
ſoſhin gech
Winerpn
ſeinftenr
Monkrenn⸗
rdinnhig
peri. Vein
lvo fucni
Wmesptent
Wwareols
Nüranots
taraw
deſperdis
glerinan
inegfe⸗
aͤſibipi
Erdllan
lonigiin
ullaucl.
iig fuan
Nfeturoſcl⸗
ſonigrchin
ſoetiödordi
ghucese⸗
lumfructi
aohuc ſin.
themulci
rnonen
licgaudler
Gemneil vbie

ſinegn
Niugn

ſinfeni
main
Ehenliaifi
Pulmtpenif
unell gain

Z

3 rönebſnens

rnn.

e

lecognitnas,

ettinnlinrei

lnteitt a

neng imie
ncaptatibi ba
Prpoſſden ſnen
knaaſomiihla
ubdäomind one
es. SCC
Kordenun
Nod
atütmegi⸗
eNii d
uinfimahi Lui
irndi Mau,
utinnie
jdene! Decär
dineeniil
Pwienmifur
othicfted
dsanstnch
morupinigl
lunainy ij
udiato⸗
antn,
ciunan,

*

sWTW.—

minib vt audiãt ↄfeſſiones meas.q̃ſi ipᷣi
ſanaturi ſint om̃es lãguoꝛes meos: Cu
rioſum genꝰ ad ↄgnoſcendã vitã alienã:
deſidioſum ad coꝛrigendã ſuam. Quida
me qrunt audire qᷣ ſim:qͥ nolũt a te audi

re qͥ ſint: Et vnde ſciũt cũ a meipᷣo ð me/

ipo audiũt:an verũ dicã:qũquidẽ nemo
ſcit hominũ qͥd agat᷑ in homie:niſi ſpũs

bhomis q in ipo eſt. Si aũt a te audiunt

de ſeipᷣis:nõ poterũt dicere mentit᷑ dñs.

Duid eſt enĩ a te audire de ſe:niſi cogno

ſcere ſe: Quis poꝛro cognoſcit ⁊ dicit fal
ſum eſt: niſi ipe mentiat: Sed qꝛ chari/
tas omia credit. inter eos vtiq; as cõne
xos ſibimet vnũ facit:ego quoq; dñe eẽ

ſic tibi ↄfiteoꝛ vt audiãt homies qb de

monſtrare nõ poſſum an va cõfitear:ſed

credũt mihi:quoꝛũ mihi aures charitas

aperit. Uerũtamẽ tu medice meꝰ intime
quo fructu iſta faciã eliqua mihi.Nã cõ
feſſiones pᷣteritoꝝ maloꝝ meoꝛũ quere/
miſiſti ⁊ texiſtivt beares me in te:mutãs
animã meã fide ⁊ ſacramẽto tuo.cũ legũ

tur ⁊ audiunt᷑ excitant coꝛ ne doꝛmiat in

Deſperatiõe.⁊ dicat:nõ poſſum: ſed eui/

gilet in amoꝛe miſericoꝛdie tue ⁊ dulce/

dine gr̃e tue:q̃ potens eſt omis infirmuſ
q̃ ſibi ꝑ ipᷣam fit ↄſcius infirmitatis ſue.
Et delectat bonos audire pᷣterita mala
eoꝛũ qͥ iam carent eis.nec iõ delectat qͥa
mala ſunt:ſed qꝛ fueꝛũt et nõ ſunt. Quo
itaq; fructu dñe deus meꝰ cui quotidie
ↄfitetur ↄſciẽtia mea:ſpe miicoꝛdie tue
ſecurioꝛ qᷓ; innocẽtia ſua.Quo fructu q̃

ſo etiã homibo coꝛã te ↄfiteoꝛ ꝑ has lr̃as

adhuc qͥs ego ſim:nõ qͥs fuerim? Nã il/
lum fructũ vidi ⁊ cõmemoꝛaui Sed qͥs
adhuc ſim.ecce in ipᷣo tꝑe ↄfeſſionũ mea
rũ.⁊ multi h̊ noſſe cupiunt qui me noue
rũt ⁊ nõ me nouerunt:qͥ ex me vel de me
aliqͥd audierũt:ſed auris eoꝝ non eſt ad
coꝛ meũ:vbi ego ſum q cunq; ſum. To/

lunt ergo audire ↄfitentẽ me qͥd ipᷣe intꝰ

ſim:qui nec oculũ:nec aurem:nec mentẽ
pñt intendere:credituri tamẽ volũt:nũ/⸗

quid cognituri: Dicit eni eis charitas qᷓ

boni ſunt.nõ mentiri me de mepↄfitentẽ:
⁊ ipa in eis credit mihi. Sʒ quo fructu
id volũt: An ↄgratulari mihi cupiũt cũ

Gs n ee⸗ —

pꝛius dixeris Quid mibi ergo eſt cũ ho

audierint qntũ ad te accedã mũere tuo:?
oꝛare ꝓ me cũ audierint qntum retarder
pondere meo: Indicabo talibus. Hõ eĩ
paruus eſt fructꝰ dñe deꝰ meꝰ:vt a mul/
tis tibi gre agant᷑ ð nobis: ⁊ a multis ro
geris ꝓ nobis.Amet in me fraternꝰ ani/
mus qð amandũ doces:⁊ doleat ĩ meqð
dolendũ doces. Animus ille h̊ faciat fra

ternus nõ extraneꝰ:nõ filioꝝ alienoꝛuʒ:

quoꝝ os locutũ eſt vanitateʒ:et dextera
eoꝝ dextera iniqtatis:ſed fraternus ille
qͥ cum appꝛobat me gaudet de me. Cuʒ
autẽ impꝛobat meↄtriſtat᷑ ꝓ me. quia ſi/
ue appꝛobet ſiue ĩpꝛobet:diligit me In
dicabo me talibo:reſpirẽt in bonis meis:
ſuſpirent in mal meis. Bona mea inſti/
tuta tua ſunt ⁊ dona tua:mala mea deli/
cta mea ſunt ⁊ iudicia tua.Reſpirent ĩ il
lis.ſuſpirent in his.Et hymnuſ ⁊ fletus

aſcendãt in ↄſpectũ tuũ de fraternis coꝛ

dib thuribulis tuis. u autẽ dñe dele
ctatus odoꝛe ſancti templi tui. miſerere

mei fᷣm magnã miſericoꝛdiã tuã. ꝓpt᷑ no
men tuuʒ: ⁊ nequaq; deſerens cepta tua

ↄſumma imꝑ fecta mea. NHic eſt fructus
ↄfeſſionũ mearũ:nõ qualis fuerim:ſʒ /
lis ſim:vt h̊ ↄfitear:nõ tm̃ coꝛã te ſecreta

exultatione cũ tremoꝛe.⁊ ſecreto meroꝛe

cũ ſpe:ſed etiã in aurib credentiũ filioꝝ
hominũ:ſocioꝝ gaudij mei:⁊ cõſoꝛtium
moꝛtalitatis mee:ciuiũ meoꝝ ⁊ mecũ ꝑe
grinoꝝ pꝛecedentiũ ⁊ ↄſequentium:⁊ co
mitũ vie mee. Hi ſunt ſerui tui fres mei

quos filios tuos eſſe voluiſti dños me⸗/

os:qͥbus iuſſiſti vt fuiam:ſi volo tecum
de te viuere. Et h̊ mihi verbũ tuũ parũ

erat ſi loquẽdo pꝛeciꝑet:niſi ⁊ faciẽdo pᷣ
iret. Et ego id ago factis ⁊ dictiſ: id ago

ſub alis tuis nis cũ ingẽti ꝑiculo:niſi qꝛ
ſub alis tuis tibi ſubdita eſt ania mea:et
infirmitas mea tibi nota eſt. Paruulus
ſum:ſed viuit ſemꝑ pater meus:⁊ idone/
us eſt mihi tutoꝛ meꝰ. Idem ip̃e eſt eniʒ
qͥ genuit me ⁊ tuetur me:⁊ tuipᷣe es om/
nia bona mea:tu omipotẽs qui mecũ eſ:
⁊ pꝛiuſq; tecũ ſim. Indicabo ergo talib⸗
qualibo iubes vt fuiam:nõ qͥs fuerim:ſʒ

qͥs iam ſim:⁊ q adhuc ſim:ſed neq; me/
ißpm dijudico. Sic itaq; audiar. Cu enĩ

dñe dijudicas me. Quia et ſi nemo ſcit
v7 2

ð,

hominũ q̃ ſunt homĩs:niſi ſpũs homĩs
qͥ in ipᷣo eſt:tñ eſt aliqd homis quod nec
ipᷣe ſcit ſpũs homis qͥ in ipo eſt. Tu aũt
dne ſcis eius om̃ia qͥ feciſti eũ. E govero
qᷓ;uis pᷣ tuo ↄſpectu me deſpiciam.⁊ eſti
mem me terrã ⁊ cinerẽ.tñ aliqd de te ſcio
qð de me neſcio.Et certe nüc videmuſꝑ
ſpeculũ in enigmate.nondũ facie ad faci
em. Et ideo q́;diu ꝑegrinoꝛ abs te mihi
ſum pᷣſentior q;ᷓ tibi:⁊ tñ te noui nlło mo
do poſſe violari.Ego vero qbus tẽpta/
tionib reſiſtere valeã:qbuſue nõ valeaʒ
neſcio.Et ſpes es:qꝛ fidelis es:qui nos
nõ ſinis temptari ſupꝛa qᷓ; poſſumuſ fer
re:ſed facis cũ temptatiõe etiã exituʒ vt
poſſumꝰ ſuſtinere. Conſitear ergo quid
de me ſciam:ↄfitear⁊ qͥd de me neſciam:
uoniã ⁊ qð de me ſcio te mihi lucente
ſcio:⁊ qdᷣ de me neſcio tamdiu neſcio do

hec fiant tenebꝛe mee ſicut meridies ĩ vul

m tuo:nõ dubia ſed certa ↄſcientia. Do
mine amo te. Percuſſiſti coꝛ meũ verbo
tno:⁊ amaui te. Sed ⁊ celũ ⁊ terra ⁊ om
nNia q̃ᷓ in eis ſunt:ecce vndiq; mihi dicũt:
vt te amem:nec ceſſant dicere om̃ibus vt
ſint inexcuſabiles.Altiꝰ autẽ tu miſere/
beris cui miſert? eris:⁊ miſericoꝛdiaʒ pᷣ/
ſtabis cui miſericoꝛs fueris. Alioqͥn ce/
lum ⁊ terra ſurdis loquunt᷑ laudes tuas
NOuid autẽ amo cũ te amo: MNon ſpecieʒ
cdꝛꝑis.nec decus temꝑis:nec candoꝛem
lucis:ecce iſtis amicũ oculis:nõ dulces
melodias ſuauiũ cantilenarũ omnimo/
darũ:non floꝛũ ⁊ vnguentoꝝ ⁊ aromatũ
ſuaue olentia:nõ manna ⁊ mella:nõ mẽ/
bra acceptabilia carnis amplexibo.non
hec amo cũ amo deũ meum:⁊ tamẽ amo
quandã luce:⁊ quandã vocẽ:⁊ quendaʒ
odoꝛẽ:⁊ quendã cibũ:⁊ quendaʒ ample/
xum.cũ amo deum meũ.lucẽ. vocẽ.odo
rem.cibũ.amplexũ interioꝛis hoĩs mei:

vvbi fulget anĩe mee qð nõ capit locus:?

vbi ſonat qðᷣ non rapit tempꝰ:⁊ vbi olet
qð nõ ſpargit flatꝰ:⁊ vbi ſapit qð nõ mi/
nuit edacitas:⁊ vbi heret qð nõ diuellit

ſatietas. Hoc eſt qð amo.cũ deum meũ

amo. Et qd eſt hoc: Interrogaui terrã:
⁊ dixit nõ ſum:⁊ quecũq; in eadem ſunt:

idẽ ↄfeſſa ſunt. Interrogani mare ⁊ aby-
ſose⁊ eptilia aniaꝝ viuaꝝ:⁊ reſpõderüt

5
s

NHon ſumꝰ deus tuꝰ:quere ſuꝑ nos.ſʒꝝ
terrogaui auras flabiles:et inqͥ t vniuer/
ſus aer cuʒ incolis ſuis. Yallitur anaxi/
menes:nõ ſum deus tuus.hnterrogaui
celũ.ſolẽ.lunã.ſtellas:neq; nos ſumꝰ de/
us queʒ quen inquiũt.Et dixi oĩb his
qui circũſtãt ſoꝛes carnis mee. dicite mi
hi de deo meoꝛqð vos nõ eſtis. dicite mi
hi de illo aliquid. Et exclamauerũt vo/
ce magna.ipe fec noſ. Interrogatio mea:
intentio mea:⁊ reſponſio eoꝝ ſpecies eo

rũ.Et direxi mead me:⁊ dixi mihi. Tu

quis es: Et rñũdi.homo.Et ecce coꝛpus
⁊ ania in me mihi pꝛeſto ſunt.vnũ exteri/⸗

us ⁊ alterũ interꝰ.Quid hoꝝ eſt vnð q/
rere debui deü meũ quẽ iã queſiueram ꝑ
coꝛpus a terra vſq; ad celũ quouſq; po/

tui mittere nuncios radios oculoꝝ meo

rũ: Sed meli qð interiꝰ.Ei quippere/⸗
nunciabãt om̃es nuncij coꝛꝑales pᷣſiden

ti ⁊ iudicanti de mſionibus celix terre:⁊
omniũ que in eis ſunt dicentiũ:nõ ſumꝰ
deus: ⁊ ipᷣe fecit nos. Homo interioꝛ co/

gpnouit hec ꝑ exterioꝛis miniſteriuʒ.ego

interioꝛ cognoui hec: ego ego animus ꝑ

ſenſus coꝛꝑis mei.Interrogaui mði mo

lem de deo meo:⁊ reſpondit mihi. on

ego ſum.ſed ipᷣe me fecit Nõne omibqͥè
bus integer ſenſus eſt apparet hecſpeci

es? Curnõ om̃ib eadẽ loquit᷑: Anima/
lia puſilla ⁊ magna vident eã:ſed interro
gare nequeũt.Hõ enĩ pꝛepoſita eſt in eis
nunciatibo ſenſibo iudex ratio. Homĩes
autẽ pñt interrogare.vt inuiſibilia dei ꝑ
ea q̃ facta ſunt intellecta ↄſpician᷑ Sed
amoꝛe ſubdunt᷑ eis.⁊ ſubditi iudicareñ
poſſunt. Nec rũdent iſta interrogantib⸗

niſi iudicãtibo.nec vocẽ ſuã mutãt.i.ſpe

ciem ſuã:ſi alius t̃ videat:alius aũt vi
dẽs interroget:vt aliter illi appareat.a/
liter huic:ſʒ eodẽ modovtriq; apparẽs.
illi muta eſt.huic loàtur:ĩmo vero om̃i/
bus loqᷣtur:ſed illi intelligũt qͥ eiꝰ voceʒ
acceptam foꝛis intus cũveritate ↄſerũt.

Ueritas enĩ dicit mihi Hõ eſt deꝰ tuus

celũ ⁊ terra neq; om̃e coꝛpus.Hoc dicit
eoꝛũ natura. Uide. En moles minoꝛ eſt
in ꝑte q; ĩ toto. Jam tu melioꝛ es.tibi di
co anima.quoniã tu vegetas moleʒ coꝛ/⸗/
poꝛis tui:pᷣbens eivitã qð nullũ coꝛpui

S 4
EEL „

ebrcngic
V 6
amo:s
ertpuman
nibonn
tuincine⸗
riopoid,

„

ittnckint
urgichel
ſcurufcco.
ſnigtäͤmi
Cloytan
liganey
gruſingul
ſiffchs
Madoanin
memſüche
OShctci
ehortittuan
aiyitt
Waprctorit
Woneedi
WMöric
twade
do ans
queſenn
wendatt
buittſe
polon,
Cni uny,
lorliqd
Pauaulisen,
muht tdiin
Untinmecin
ſonnngita
onntös
gvog wbn
Cbcho Ali
ſneſanpon
ſannrien
Inſteiiciw.
ftontizn
lindiſtincte
olng dt
agclon
Vinmii
cgkiuc
atazd
galnid
len

Wwide ic
NerdidT
end nn
Knibin nimn
ushgfni

i itnn

utiganſg⸗
wrwios oaleun
umn Kignighe
mjarptl iien
lonbocttem
r dianmnüfiſun
Donoineridnn
misinen⸗
dedin
rrndein
neftit frnt
üsckh
achuuid: Ar
vunaiM
meluchis
uirs Dni
rhiblin der
ngcant
Kdi udrr.,
nrihanen
welinuiti
variipd
inuignnn
ummi MN
grino o ſ
Cicitac wo⸗
cörcim,Ct
bͦfetr u⸗
eges den
110 ninmd
nmiots hil
igtenai, u

. 4.* 4 .

pꝛeſtat coꝛꝑi. Deus aũt tuus:etiam tibi

vita eſt. Quid ergo amo cũ deum meuz

amo? Quis eſt ille ſuꝑ caput anie mee?

Per ipam anĩam meã aſcendã ad illum.
Cranſibo vim meã qua bereo coꝛꝑi:⁊vi

taliter cõpagẽ eius repleo.nõ ea vi repe
rio deũ meũ. Nã reꝑiret equus ⁊ mulus

qͥbus nõ eſt intellectꝰ:⁊ eſt eadẽ vis q̃ vi

uunt etiã eoꝛũ coꝛꝑa.Eſt alia vis nõ ſo/

lũ qua viuifico.ſed etiã qua ſenſiſico car
nẽ meã quã mihi fabꝛicauit dñs.iubenſ
oculo vt nõ audiat:⁊ auri vt nõ videat:

ſed illi ꝑ quẽ videã:huic ꝑ quã audiam:

⁊ ꝓpꝛia ſingulatim ceteris ſenſib ſedib⸗
ſuis ⁊ officijs ſuis qᷓ diuerſa ꝑ eos ago:
vnus ego animꝰ.Tranſibo ⁊ iſtam vim
meam. MHã ⁊ hanchabʒ equus ⁊ mulus
DSentiũt eniĩ etiã ipᷣi ꝑ coꝛpus. Eran ibo
ergo ⁊ iſta nature mee gradib aſlcendenſ
ad eũ qui fecit me:⁊ venio in campos et
lata pꝛetoꝛia mẽoꝛie mee.vbi ſũt theſau
ri innumerabiliũ imaginum de huiuſce
modi reb ſenſiba inuectarũ. Ibi recõdi
tum eſt quicqͥd etiã cogitamꝰ:vel augen
do vel minuẽdovł vtcunq; variando ea
que ſenſus attigerit.Et ſi quid aliud cõ

mendatũ ⁊ repoſitũ eſt:qdð nondũ abſoꝛ

buit ⁊ ſepeliuit obliuio. Ibi quãdo ſuʒ:
poſco vt ꝓferaturquicqͥd volo.Et que/
dam ſtatim ꝓdeũt:quedã reqrunt᷑ diuti
us ⁊ tãq; de abſtruſioꝛibo quibuſdã rece
ptaculis eruunt᷑.quedã cateruatim ſep/
ruunt.⁊ dũ aliud petitur ⁊ qritur:ꝓſili/

unt in mediuʒ q̃ſi dicentia. Ne foꝛte nos
ſumus: Et abigo ea manu coꝛdis a facie

recoꝛdatiõis mee: donec enubiletur illð

quod volo.atq; in ↄſpectum pꝛodeat ex

abditis.Alia faciliter atq; imꝑturbata
ſerie ſicut poſcunt᷑ ſuggerunt᷑.et cedunt
pᷣcedentia ↄſequẽtib:⁊ cedendo condun

tur.iterũ cũ voluero ꝓceſſura.Oð totuz

fit cum aliqͥd narro memoꝛiter Ibi ſunt
omia diſtincte generatimq; ſeruata.que
ſuo queq; aditu ingeſta ſunt.ſicut luxat
q; omes coloꝛes foꝛmeq; coꝛpoꝝ ꝑ ocu⸗
los:ꝑ aures aũt om̃ia genera ſonoꝝ.om

neſq; odoꝛes ꝑ aditũ nariuʒ: om̃es ſapo
res ꝑ oꝛis aditũ:ad ſenſum aũt totiꝰ coꝛ
poꝛis quid durũ.quid molle.qͥd caliduz
frigiduue:leue aut aſperuʒ.graue ſeu le⸗

ue. ſiue extrinſec? ſiue intrinſecus coꝛpo
ri. Hec omia recipit recolenda cũ opus

eſt ⁊ retractãda grandis memoꝛie receſ/
ſus.⁊ neſcio qͥ ſecreti atq; ineffabiles ſi⸗

nus eius:queoia ſuis queq; foꝛibus in

trant ad eã.⁊ reponunt᷑ in ea. NHec ipᷣa tñ

intrant: ſed rex ſenſaꝝ imagines illic pxe
ſto ſunt cogitatiõi reminiſcẽti eas. Que

quõ fabꝛicate ſint qͥ dicit.cũ appareat
qbus ſenſibo rapte ſint interiuſq; recõdi

te: Nã ⁊ ĩ tenebꝛis atq; in ſilẽtio duʒ ha
bito.in meoꝛia mea ꝓfero ſivolo coloꝛes
⁊ diſcerno intalbũ ⁊ nigrũ:⁊ int᷑q̊s alioſ

volo. flec incumũt ſoni atq; pturbãt qðᷣ
ꝑoculos hauſtũ ↄſidero:cũ⁊ ipᷣi ibi ſint.
⁊ quaſi ſeoꝛſum repoſiti lateant. Nam ⁊

ſipos poſco ſi placet.atq; adſũt ilico.Et

quieſcente lingua ac ſilente gutture can/
to qᷓntũ volo:imagineſq; ille coloꝝ.q̃ ni
hilominꝰ ibi ſunt:nõ ſe interponunt ne/

q; interrũpunt:cũ theſaurꝰ aliꝰ retracta

tur qͥ influxit ab auribo. Ita cetera q̃ per

ſenſus ceteros ingeſta atq; ↄgeſta ſũt re/

coꝛdoꝛ ꝓut libet:⁊ aurã lilioꝛuʒ diſcerno
a violis:nihil olfaciẽs.⁊ mel defruto le/
ue aſpero nihil tum guſtãdo neq; cõtra/
ctando:ſed reminiſcẽdo antepono. Intꝰ
hecago ĩ aula ingẽti memoꝛie mee.bi
eni mihi celuʒ ⁊ terra ⁊ mare pꝛeſto ſunt
cũ omibo q̃ ĩ eis ſentire potui: pꝛeter illa
que oblitꝰ ſum. IJbi mihi et ipᷣe occurro

meq;ʒ recolo:qͥd qñ ⁊ vbi egerim:qͥʒ mo/

do cñ agerem affect' fuerim. Ibi ſũt om
nia ꝗ ſiue exꝑtaa me ſiue credita memi/
ni.Ex eadẽ copia etiã filitudines reꝝ vł
exꝑtarũ vł ex eis qs exꝑtus ſum credita
rũ alias atq; alias ⁊ ipᷣe cõtexo pᷣteritis:

atq; ex his etiã futuras actiões:⁊ euẽta
⁊ ſpes:⁊ hec omia rurſus qi pñtia medi/
toꝛ. Faciã hoc aut illud:dico apud meĩ
ipᷣo ingenti ſinu animi mei pleno tot ⁊ ti

tarũ reꝝ imaginibo:⁊ hoc aut illud ſeque
tur.O ſi eſſet h aut illud. Auertat deꝰ

aut illud.DPico apud meiſta.Et cũ dico
pꝛeſto ſũt imagines oĩm que dico ex eo/
deʒ theſauro memoꝛie:nec oĩno aliquid
eoꝝ dicerẽ ſi defuiſſent. Magna iſta vis
eſt memoꝛie.magna nimis deꝰ mens.pe
netrale amplũ ⁊ infinituʒ. Quis ad fun/
dũ eiꝰ ꝑuenit: Et vis eſt hec animi mei.

V 2

(Confeſſonũ Aiber x

—
”ü

atq; ad meã naturã ꝑtinet:nec egoipᷣe c⸗

pio totũ qð ſum. Ergo animꝰ ad hñdũ

piat. Nunquid extra ipᷣum ac nõ in ipᷣo:
Nuõ nõ capit. Multa mihi ſuꝑ h̊ ob

oꝛitur admiratio:ſtupoꝛ appᷣhendit me

Et eunt homĩes admirani alta montiũ:

ingentes fluctꝰ maris.⁊ latiſſimos la/

pſus fluminũ:⁊ oceani ambituʒ:⁊ giros
ſiderũ.⁊ relinquũt ſeipos nec mirantur.
O, cũ dicerẽ hec om̃ia nõ eavidebã ocu
lis.nec tñ dicerẽ niſi montes ⁊ fluctus et
flumina ⁊ ſidera qᷓ vidi ⁊ oceanũ quẽ cre
didi:intꝰ in memoꝛia mea viderẽ ſpacijs
tũ ingentibo q̃ſi foꝛis videreʒ? Nec ea tñ
vidẽdo abſoꝛbui qñ vidi oculis:nec ipᷣa
ſunt apud me:ſed imagines eoꝝ.Et no/
ui qͥd ex quo ſenſu coꝛpoꝛis impᷣſſum ſit
mihi:ſed nõ ea ſola geſtat immẽſa iſta ca

pacitas mẽoꝛie mee Minc ſunt ⁊ illa oĩia

de doctrinis liberalibo pᷣcepta nonduzʒ
exciderũt.qſi remota interioꝛe loco non
loco:nec eoꝝ imagines ſʒ res ipᷣas gero.
Mazʒ qͥd ſit litteratura:qͥd peritia diſpu/
tandi:q̃t genera q̃ſtionũ:q cqͥd hoꝛũ icio
ſic eſt in mẽoꝛia mea:vt nõ retẽta imagi/

ne rẽ foꝛis reliq̃rim:aut ſonuerit ⁊ pᷣterie

rit. ſicut vox impꝛeſſa ꝑ aures veſtigio q̃
recoleret᷑:q̃i ſonaret:cũ iã nõ ſonaret.aut
ſicut odoꝛ dũ trãſit et euaneſcit in vẽtos

olfatũ afficit:vñ traijcit in mẽoꝛiã ima/

ginẽ ſui:quã reminiſcẽdo repetamꝰ:aut
ſicut cibo qͥ certe ĩ ventre iam nõ ſapit:et
tñ in mẽoꝛia qſi ſapit:aut ſicut aliqͥd qðᷣ
coꝛꝑe tangẽdo ſentit᷑.qð etiã ſeꝑatũ a no

bis imaginat᷑ mẽoꝛia. Iſte qppe res nõ
intromittunt᷑ ad eã:ſʒ eaꝝ ſole imagines
mira celeritate capiunt᷑:⁊ miris tãq; cel/
lis reponunt᷑:⁊ mirabilit᷑ recoꝛdãdo ꝓfe/
runt᷑. At vero cũ audio tria genera eẽ q̃/
ſtionũ: an ſit:qͥd ſit:qle ſit:ſonoꝝ quidẽ qͥ
bus hec vᷣba ↄfecta ſunt ima gies teneo:
⁊ eos ꝑ aures cũ ſtrepitu trãſiſſe ac iã nõ
eſſe ſcio. Res vero ipᷣas q̃ illis ſignifican

tur ſonis neq; vllo ſenſu coꝛpoꝛiſ attigi:

neq; vſpiã vidi pᷣter animũ meũ:⁊ in me
moꝛia recõdidi nõ imagines earum:ſed
ipᷣas. Oue vnde ad me intrauerint:dicãt
ſi pñt. Nã ꝑcurro ianuas omnis camis
mee:nec inueio q̃ eaꝝ ingreſt eſint. Qu ip

pe oculi dicũt. Di coloꝛate ſunt.nos eaf
0 animꝰ ad hũdũ nunciauimꝰ.Aures dicũt.Si ſonuerũt
ſeipᷣm anguſtꝰ eſt:vt vbi ſit qͥd ſui nõ can /

a nobis indicate ſunt. Nares dicũt. Si

oluerũt ꝑ nos tranſierunt.Dicit etiã ſen

ſus guſtãdi.Si ſapoꝛ nõ eſt:nihil me in
terroges.Cactus dicit. Si coꝛpulentũ
nõ eſt:nõ ↄtractaui.Si nõ ↄtractauinõ
indicaui. Uñ ⁊ qua hec intrauerũtĩ me
moꝛiã meã: Neſcio qũo.Nã cũ ea didici
nõ credidi alieno coꝛdi:ſed in meo reco/

gnoui ⁊ vera eſſeappꝛobaui:⁊ cõmenda

ui ei tanq; reponẽs vñ ꝓferrẽ cũ vellem.
Ibi ergo erãt:⁊ anteq;ᷓ ea didiciſſem:ſed
in mẽoꝛia nõ erãt. Ubi ergo aut q̃re cum
dicerent᷑ agnoui.⁊ dixi ita eſt ⁊ verũ eſt:
niſi qꝛ iã erant in mẽoꝛia:ſed taʒ remota

⁊ tetruſa:q̃ſi in cauis abditioꝛibe: vt niſi
admonẽte aliqͥ eruerent᷑ ea foꝛtaſſe cogi

tare nõ poſſem? Quocirca inuenimus ni
hil eſſe aliud diſcere iſta quoꝝ non ꝑ ſen/
ſus haurimꝰ imagines:ſed ſine imagini

bus ſicuti ſunt ꝑ ſeipᷣa intꝰ cemimꝰ:niſi
ea que paſſim atq; indiſpoſite memoꝛia
coõtinebat cogitãdo quaſi colligere atq;
gnimaduertẽdo curare:vt tanq; ad ma/
nmũ poſita in ipᷣa memoꝛia:vbi ſpanſa pꝛi

us ⁊ neglecta latitabãt.iã familiariintẽ/
tioni facile occurrãt. Et qᷓ; multa hmõi

geſtat memoꝛia mea:que iã inuẽta ſunt:

ſicut dixi qᷓi ad manuʒ poſita:que ⁊ di/
diciſſe ⁊ noſſe dicimur. Que ſi modeſtis
tempoꝛuʒ interuallis recolere deſineroꝛ

ita rurſus demergunt᷑:⁊ q̃ in remotioꝛa

penetralia dilabunt᷑.vt denuo velut no/⸗
ua excogitãda ſint in idẽ nrce ech eniʒ
eſt alia regio eoꝝ ⁊ cogẽda rurſus vt ſci/
ri poſſint.i.velut ex quadã diſpſione col
ligenda vñ dictũ eſt cogitare. Naʒ cogo
1 cogito.ſic eſt vt ago ⁊ actito:facio ⁊ fa⸗
ctito. Neruntamẽ ſibi animꝰ h̊ verbũ ꝓp
pꝛie vendicanit: vt nõ qð alibi: ſed qð ĩ
anio colligit᷑.i.cogit᷑: cogitari ꝓpꝛie iaʒ⸗
dicat᷑. Item ↄtinet memoꝛia numeroꝛuʒ
dimẽſionũq; rõnes ⁊ leges ĩnũerabiles:
quarũ nullã coꝛꝑis ſenſus imp̃ᷣſſit: quia
nec ipᷣe coloꝛate ſunt.aut ſonãt.aut olẽt.
aut guſtate:aut ↄtractate ſũt.Audiui ſo
nos verboꝝ qbus ſignificant᷑. cũ de his
diſſeritur. ied illi alij ſunt. Nazʒ illi aliter

grece:aliter latine ſonant: iſte vo res nec

Clahrtre

ſandin

ſiineſunfi
noͤſunimonn
nitnmsal
nevl⸗ tun
mnotMollip⸗
oblechli
lAirusn
ſeilonerid
Necneg coo o
lanne Pecocck
lnvco end
Plneriä qa
Cerukauaiut
ekaſunctn
kfllomadiſa
1heeſlnccin
Muacznicne
lierauteſneni
alecogita
Gralaman
Rodreene
merſoörad
memicicierr
roniniſäin
vinmen
gaohzani
ho illoma
punteuil
leluby niyn
ſenmuullan
teititewhe
nulſeraolo i
tangſineang
Qchnnon
ſeninlenam
höctdecnpe
apho Nng
logulonen
ſocianundſ
chnunandn
Mäoblinie
uchpſun
ſänmini
hainii
inph

—

iceniitee
enini
nr ansdiig
nienmn datni
Porhoͤcktihle

r Oicnplli

Siörnni
Abcimnnci,in⸗
Anin ficiadiſc
iſdlinntoe,
enpehtin ne
nafiidie
unnadicln
i Dignmim

tiackich

nnirgſo zfnn
us Pdinaintil
mmia ſonſe
Nwaaiuenizwon
eihwornol
negten r ngi
in arin
lo woron

igee

eRw
Nndiaſbiß
witöſmit
mi Hzndß
un laen
n (ulimn
Curmnn MN
NtännmNN

grece nec latine ſunt:nec aliud eloquioꝝ
Fnus Wlal lineas fabꝛoꝝ vel etiã tenu
iſſimas:ſicut filiũ aranee:ſed ille alie ſũt:
nõ ſunt imagines earũ quas mihi nücia
uit carnis oculus. Nouit eas quiſqs ſi⸗/
ne vlla cogitatiõe qualiſcũq; coꝛdis:in/
tus agnouit eas. Senſi etiam numeros
oĩbus coꝛꝑis ſenſibo q̊s numeramꝰ:ſ il
li alij ſunt qbus numeramꝰ:nec imagies
iſtoꝛũ ſunt:⁊ iõ valde ſũt. Rideat me iſta
dicentẽ q eos nõvidet:⁊ ego doleã riden
tem me. Hec omia mẽoꝛia teneo:⁊ quo/
quo modo ea didicerim memoꝛia teneo.
Multa etiã q̃ aduerſus hec falſiſſime di
ſputant᷑ audiui et memoꝛia teneo:q̃ tam
etſi falſa ſunt:tamẽ ea meminiſſe me non

eſt falſum:⁊ diſcreuiſſe me inter illa vera

⁊ hec falſa q̃ cõtradicunt᷑:⁊ hoc memini.
Hliterq; nũc video diſcernere me iſta.a/
liter autẽ memini ſepe me diſcreuiſſe:cuʒ
ea ſepe cogitareʒ. Ergo ⁊ intellexiſſe me
ſepius iſta memini.⁊ qð nunc diſcerno ⁊
intelligo recondo in memoꝛia. vt poſtea
me nũc intellexiſſe meminerim. Ergo et
meminiſſe me memi:ſicut poſtea qð hec
reminiſci nũc potui ſi recoꝛdaboꝛ.vtiq;
ꝑ vim memoꝛie recoꝛdaboꝛ.Affectõnes
quoq; animi mei eadẽ memoꝛia cõtinet:
nõ illo modo quo eas habʒ ipᷣe animꝰcũ

patit᷑ eas:ſed alio multũ diuerſo:ſicut ſe

ſe habʒ vis memoꝛie. Nã ⁊ letatũ me fu
iſſe reminiſcoꝛ nõ letus:⁊ triſticiã meã pᷣ

teritã recoꝛdoꝛ nõ triſtis.Et me aliqũ ti

muiſſe recolo ſine timoꝛe.⁊ pꝛiſtine cupi
ditatis ſine cupiditate ſuʒ memoꝛ aliqñ
Et ecõtrario triſticiã meã tranſactã letꝰ
reminiſcoꝛ.⁊ triſtis leticiã.OQð mirãduzʒ
nõ eſt de coꝛꝑe.Aliud enĩ animus.aliud
coꝛpus. Itaq; ſi pꝛeteritũ doloꝛẽ coꝛpo

ris gaudẽs memini:nõ ita mirũ eſt. Hic

vero cũ animꝰ ſit etiã iſa memoꝛia.Naʒ

⁊ cũ mandamꝰ aliqͥd vt memoꝛiter habe
atur:dicimꝰ.vide vt illud in anĩo habe/

as:⁊ cũ obliuiſcimur dicimꝰ:non fuit in

anĩo:⁊ elapſum eſt anĩo:ipſam memoꝛia,ʒ

vocãtes animũ.Cũ ergo ita ſit:quid eſt
hoc ꝙ cũ triſticiã meã pꝛeteritã letꝰ me/
mini.animꝰ habet leticiã ⁊ mẽoꝛia triſti
ciam:letuſq; eſt animꝰ ex eo ꝙ ineſt ei leti

cia: memoꝛia vᷣo ex eo ꝙ ineſt ei triſticia

”
.̃JJ

triſtis nõ eſt? Num foꝛte nõ ꝑtinetada/
nimũ: Quis h̊ dixerit:i Nimirũ ergo me
moꝛia qſi venter eſt animi:leticia vo at/
q; triſticia qſi cibus dul amarꝰ. Cuz
memoꝛie cõmendant᷑: q̃ſi traiecta in ven
trem recondi illic poſſunt.ſaꝑe non pñt.
Ridiculũ eſt hec illis ſimilia putare:nec
tamẽ ſunt omimodo diſſimilia. Sed ec
ce demẽoꝛia pꝛofero cũ dico quattuoꝛ eſ
ſe ꝑturbationes animi: cupiditatẽ:letici
am:metũ:triſticiã.Et quicqͥd de his di
ſputare potero.diuidẽdo ſingula ꝑ ſpe/
cies ſui cuiuſq; generis: ⁊ diffiniẽdo.ibi
inuenio qͥd dicam atq; inde ꝓfero.nec ta
menvlla earuʒ ꝑturbatiõe ꝑturboꝛ:cum
eas reminiſcẽdo cõmemoꝛo:⁊ anteq; re/
colerent᷑ a me ⁊ retractarent᷑:ibi erant. p/
pterea inde ꝑ recoꝛdationeʒ potuere de/
pꝛomi. oꝛte ergo ſicut de ventre cibus
ruminãdo:ſic iſta de memoꝛia recoꝛdan/
do ꝓferunt᷑. Cur igitur in oꝛe cogitatio
nis nõ ſentitur a diſputante:h̊ eſt a remi
niſcẽte leticie dulcedo vł amaritudo me
ſticie: An in h̊ diſſimile eſt qd nõ vndiq;
ſimile eſt: Quis enĩ talia volens loquere
tur ſi quotiẽs triſticiã metũue noĩamus:
totiens mererevł timere cogeremur: Et
tamẽ nõ ea loq̃remur niſi in memoꝛia no
ſtra nõ tantũ ſanos nominũ ſᷣm imagieſ
impꝛeſſas ſenſibo coꝛꝑis:ſed etiã reꝝ ipᷣa

rum notiones inueniremꝰ.quas nlla ia/

nua carnis accepimꝰ: ſed eas ipᷣe animꝰ
ꝑ experientiã paſſionũ ſuarũ ſentienſme
moꝛie cõmendauit:aut ipᷣa ſibi hec etiaz
nõ cõmẽdata retinuit. Sed vtrũ ꝑ ima/
gines an non qͥs facile dixerit: Nomino
quippe lapidẽ.nomino ſolẽ.cum res ipᷣe
nõ adſunt ſenſibo meis.in memoꝛia ſane
mea pꝛeſto ſunt imagines earũ. Nomio
doloꝛẽ coꝛꝑis.nec mihi adeſt dum nihil
dolet. Niſi tamẽ adeſſet imago eiꝰ in me
moꝛia mea.neſcirẽ qͥd dicerem:nec eũ in
diſputãdo a voluptate diſcernerem.ſNo
mino ſaluteʒ coꝛꝑis:cum ſaluo ſum coꝛ
poꝛe.adeſt mihi qͥ dem res ipᷣa: verunta/

men niſi ⁊ imago eius ineſſet ĩ memoꝛia

mea.nullo modo recoꝛdarer qͥd huiꝰ no
minis ſignificaret ſonus.nec egrotantes
agnoſcerent ſalute nomĩata quid eſſet di
ctũ.niſi eadẽ imago vi memoꝛie teneret᷑.
“K V +☛n

.

ꝗ illo ſignificat᷑ ſono agnoſcere. Oemo/

——————————

inis ia res abeſſeta coꝛpe · Nomionu

meros q bus numeramꝰ: en adſunt ĩ me
moꝛia mea nõ imagines eoꝝ ſed ipi. Ho
mino imaginem ſolis:⁊ hec adeſt in me⸗
moꝛia mea:heq; enĩ imaginez imaginis
eius:ſed ipam recolo:ipᷣa mihi reminiſcẽ
ti pꝛeſto eſt. Nomino memoꝛiã: ⁊ agno/⸗
ſco qdð nomĩo.Et vbi agnoſco niſi ĩ ipa
memoꝛia:? Num ⁊ ipa ꝑ imaginẽ ſuam ſi
bi adeſt:ac nõ ꝑ ſeibßam.Quid cũ obliui /
onẽ nomio.atq; itidẽ agnoſco qð nomi
no.vnde agnoſcerẽ niſi meminiſſeʒ? Nõ

eundẽ ſonù nomĩs dico:ſed rẽ quã ſigni

ficat. Quã ſi oblitus eſſem. qd ille vale/

ret ſonus agnoſcere vtiq; nõ valerẽ. Er/
go cũ memoꝛiã memini.ꝑ ſeipam ſibip/⸗

ſto eſt ia memoꝛia. Cũ vero memini ob
linioneʒ ⁊ memoꝛia pꝛeſto eſt ⁊ obliuio.

Memoꝛia qua meminerim:obliuio m
meminerim. Sed qͥd eſt obliuio.niſi pꝛi

uatio memoꝛie? Quõ ergo adeſt vt eã me

minerim.quaãdo cũ adeſt meminiſſe non

poſſum.At ſi qdð meminimꝰ memoꝛia re

tinemꝰ:obliuionẽ aũt niſi meminiſſemꝰ

nequaq; poſſemꝰ audito iſto nomĩe rem
ria retinet᷑ oblinio.Adeſt &ne obliuiſca/

intelligit nõ ꝑſ⸗ eipam ineſſe memoꝛie cũ
eã meminimꝰ:ſed ꝑ imaginẽ ſuaʒ.qꝛ ſi ꝑ

mur. que ntneſenane⸗ ex H

ſelpam pꝛeſto eſſet obliuio:nõ vt memi/

niſſemꝰ: ſed vt obliuiſceremur efficeret:
Et h̊ qͥs tandẽ indagabit: QOuis cõpᷣhẽ/
det quõ ſit? Ego certe dñe laboꝛo hic et
laboꝛo ĩ meipᷣo:factꝰ ſum mihi terra diſ/
ficultatis ⁊ ſudoꝛis nimij. Neq; enĩ nũc
ſcrutamur plagas celi.aut ſideruʒ inter/
ualla dimetimur.vbł terre libꝛamẽta que
rimus Ego ſum qͥ memini.ego animus
Non tam mirũ ſia me longe eſt: quicqd
ego nõ ſum. Quid autẽ ꝓpinquiꝰ meipᷣo
mihi: Et ecce memoꝛie mee vis nõ com
pꝛehendit᷑ a me.cũ ipᷣm me non dicã pᷣter
illa. Quid enĩ dicturꝰ ſum:qñ mihi cer/
tũ eſt meminiſſe me obliuionẽ:An dictu
rus ſum nõ eſſe in mẽoꝛia mea qð memi

ni: En dicturꝰ ſum ad h̊ ineſſe obliuionẽ
in memoꝛia mea: vt nõ obliuiſcar: Utrũ
qʒ abſurdiſſimũ eſt. Quid illud terciuʒ?:

Quo pacto dicã imagineʒ obliuiõis te/
neri mẽoꝛia mea nõ ipam obliuionẽ cuʒ

Confeſſionũ

Aiber &

äs

eam memini:QOuo pacto ⁊ hoc dicã.qna

q dem cuʒ impꝛimit᷑ rei cuiuſq; imago in

memoꝛia:pꝛiꝰ neceſſe eſt vt adſit res ipſa
vñ illa imago poſſit impꝛimi. Dic enix
carthaginis meminiſic omniũ locoꝝ q̊

bus interfui:ſic facies hoĩm q̊s vidi ⁊ ce
teroꝝ ſenſuũ nũciata:ſic ipᷣiꝰ coꝛꝑis ſalu
tẽ ſiue doloꝛẽ. Cum pᷣſto eſſent iſta. cepit
ab eis imagines mẽoꝛia qs intuerer pꝛe

ſentes.⁊ retractarẽ anĩo cum illa ⁊ abſen
tia reminiſcerer. Si ̊ ꝑ imaginẽ ſuaʒ nõ
ꝑ ſeipᷣam in mẽoꝛia tenet᷑ obliuio.ipa vti
qʒ aderat vt eꝰ imago caꝑetur. Cũ autẽ
adeſſet quõ imaginẽ ſuã in mẽoꝛia ↄſcri
bebat. qñ id etiã qð iam notatũ inueĩt p
ſentia ſua delet obliuio? Et tñ quocũq;

modo lic; ſit modꝰ iſte incoõphenſibil et.
inexplicabi. ec ipam obliuionẽ meminiſ
ſe me certꝰ ſum.qua id qð meminerimuſ

obꝛuitur. Magna iſta vis eſt memoꝛie.
Meſcio qͥd hoꝛrendũ deus meꝰ.ꝓſunda

2 infinita multiplicitas.⁊ ̊ animꝰ eſt.et

ſ egoipᷣe ſum. Quid ergo ſum deꝰ meꝰ

Que natura ſum? Uaria multimoda vi

ta ⁊ immẽſa vehementer. Ecce in memo

rie mee cãpis ⁊ antris ⁊ cauernis nũera
bilibo atq; innũerabiliter plenis innue/
rabiliũ reꝝ generib.. ſiue ꝑ imagines ſi⸗/
cut oĩm coꝛpoꝝ.ſiue ꝑ pñtiam ſicut arti

um. ſiue ꝑ neſcio qᷓs notiones vł notatio

nes ſicut affectionũ animi.qᷓs ⁊ cum ani
mus nõ patit᷑ mẽoꝛia tenet:cũ in anio ſit
quicqͥd eſt in mẽoꝛia.Per hec oĩa diſcur
ro ⁊ volito hac atq; illac: penetro etia qan
tum poſſum:et finis nuſq;: tanta vis eſt
memoꝛie:tanta vite vis eſt in hoĩe vinẽ/
temoꝛtalit. Quid igit agam. tu vᷣa mea
vita deus meꝰ: rũſibo ⁊ hãc vim mes

que mẽoꝛia vocat: trãſibo eã vt puena3

ad te dulce lumẽ. Ouid dicis mihi: Ec/
ce ego aſcendẽs ꝑ animũ meũ ad te qͥ de
ſuꝑ mihi manes:trãſibo ⁊ iſtã vim meaz
q̃ mẽoꝛia vocat᷑:volẽs te attingere vñ at
tingi potes.⁊ inherere tibi vnõ inhereri

tibi põt. Habẽt enĩ mẽoꝛiamꝰ pecoꝛa ⁊

aues. Alioqͥn nõ cubilia nidoſ ve repete
rent. nõ alia multa qbo aſſueſcũt. neq; ent
aſſueſcerevalerẽt vllł rebo niſi ꝑ mẽoꝛia

Zrãſibo &a mẽoꝛiã vt attĩgã eũ ſepa/
uit me a qdrupedibo: ⁊ volatilibo celi ſapi

entioꝛẽ me ſecẽ Trãſiboꝛ mẽoꝛiã.Et vbi

ineiihndin⸗
teinnein D
nioinnenortt
teſinent in
lekduchnit
inine ſn
eſerininil
nate haſrl
niſleng nn
ienicteon
icnitotell
Eonecidoffer
grelemrq⸗
Aneturno
coreẽ. Eſ.
finmrüncn
litahrokhe
Copdatckid⸗
gocbetirtde
Ci inuennife
ogolat e⸗
Ngnſinog
0Mondrän⸗
Rdals
meoradd
muroe
paliofoꝛt
lud occur/
ſcan Mer
s, Con e
liſchnun4
nllponge
tumengſue
deoinfnrd
Cllpcinnro

S
—

(oobltii

nerthocine

hheuridr
Gucbiſinela

alleranie
Amenorlger
nnſcinus
Mügecimn⸗
dancdoeſe
ſeitann
ſllinnyf

= — =

Madtheehiig
frücinſs inget

ſechnnſtth

tmpeimni Gen
n omnüilen
whoinignilin
ſeßͦngti
toeſoriinapt
madginaeerr
nmammlarzin
Banmgmnenn
mmonann Dnt
Pnefnin nünint
igbum ornini
oluo: Etnignid
öphanſole
anchüinionenonn
mocö nenimin
roch
lidens ne f
ctns. tManin'
Gaoun
—
md. Ki
ws C
w Md hap

oeg

ö nmmn

immiitn H

uemai h
cutrtwtüͤdſen
zio dciüc
SicLN 4

wisc hder
4
Tiborhi funa
OuGuft

rünm,

1

NrN,.,
Ggronili

„

te ĩueniã vᷣa bõa ⁊ ſecura ſuauitas?:⁊vbi

te inueniã! Si pᷣter mẽoꝛiã meã te inue/

nio:immemoꝛ tui ſum. Et quõ iã iuenia

te:ſi mẽoꝛ nõ ſum tui:? Perdiderat eĩ mu
lier dꝛachmã ⁊ qſiuit eã cũ lucerna:⁊ ni/
ſi mẽoꝛ eiꝰ eſſet nõ inueniſſet eã. Eu ei
