tum iuſticia regis ſeculo valet intuenti/

bus perſpicue patet.Eſt em̃ pax popu/

loꝛum:tutamen patrie:immuuitas ple/
bis:munimentũ gentis:cura languoꝛũ:
gaudiũ hominũ:temperies aeris:ſereni
tas maris:terreq; fecunditas:ſolatium

oꝛa perducunt. Qui vero regnü ßm
hanc legẽ nõ diſpenſat:multas nimiruz
aduerſitateſ imperij tolerat. Idcirco em

pauperũ:hereditas filioꝛũ:⁊ ſibimetipᷣi
ſpes future beatitudinis Attamen ſciat

rex ſicut in thꝛono hominũ pꝛimꝰ con

ODe duodeciʒ abuſionũ gdibus

ſtitutus eſt: ſic ⁊ in penis ſi iuiticiã nõ fe

cerit pꝛimatũ habitur eſt. Om̃es niq;
quoſcunq; peccatoreſ ſub ſe in pᷣſenti ha

buit:ſupꝛa ſe modo implacabiliin illa ſun

cura pena habebit
¶ Decimus gradus.

negligens: qui grad ſuibo
noꝛem requirit inter homines:ſed mini/

ſterij ſui dignitatẽ coꝛã deo:p quo lega-

tione fungit᷑:nõ cuſtodit. Pꝛimo nanq;

ab epiſcopo quid ſui nominis dignitas

Ecimmſ abuſi

onis gradus eſt. Epil⸗ copꝰ

tenet inquirat᷑:quoniã cũ epiſcopus gre

cum nomẽ ſit ſpeculatoꝛ interpᷣtat᷑. OQua

re vero ſpeculatoꝛ ponit᷑:⁊ quida ſpecu⸗
latoꝛe requirit᷑:dominꝰ ipſe denudat:cũ

ſub Ezechielis pphete ꝑſona epiſcopo

officij ſni rationẽ denunciat.ita inquiẽZz
Speculateꝛẽ dedi te domui iſrael.Au/

diens ergo ex oꝛe meo ſermonẽ:nuncia/
bis eis ex me. Si autẽ videris gladium
venientẽ:⁊ tu nõ annüciaueris:vt reuer
tatur impius a via ſua:ipᷣe quidẽ imp 1*
in iniquitate ſua moꝛiet᷑. Sangninẽ eiꝰ
de manu tua requirã. Si autẽ tu armũ/

ciaueris:⁊ ille nõ fuerit reuerſus:ipᷣequi

dem in iniquitate ſua moꝛiet:ſed tu alaʒ

tuã liberaſti Decet ergo em omniũ qui

bus in ſpeculã poſitꝰeſt peccata diligen
ter attendere.⁊ poſtq; attenderit ſermo/

ne:ſi potuerit ⁊ actu coꝛrigere:⁊ ſinõ po

tuerit: iuxta euãgeli regulã ſceleꝝ opera
rios declinare. Si em̃ inquit ineuange
lio dominus:peccauerit in te frater tuꝰ:
coꝛripe illũ inter te? ipſum ſoluʒ. Site
audierit lucratus eris fratrẽ tuum. Si

te non audierit:adhibe tecũ adhuc vni/
vel duos:vt in oꝛe duoꝛũ vel triũ teſtiunz

ſtet om̃e verbũ Si illos nõ audierit dic

ecdleſie. Si ecdeſiã non audierit.ſit tibi
ſicut ethnicus ⁊ publicanꝰ.Tali oꝛdine
expellendus eſt quicũq; doctoꝛi vel epi
ſcopo adherere noluerit.Et qui tali oꝛ/
dine expulſus fuerit:ab aliquo alio do/⸗
ctoꝛe vl epiſcopo nõ dehet recipi.De ſa⸗/

ſcp

loteſote

ſchuciarn
fogn
biiügttiu
ſtonongen
ntchetl
cllrtunpr,
fun w
lept
Alepirene
loſepiens:
ebebens ſn
tnenum b⸗
Pelndpꝛof
temante
hoe woꝛes
büingiono
Npodriog
docetinſen
Govegligen
ferifaier
ſturdicens
Whmei
Wsſe
Moy
mngſne
intend
ſcllcet
nienten
ſerneb
figelis.
cudiil

neernn
ien
mimiab
pial
ſytepleh
Ciplinan
Dliplin
rorein⸗
obſen.
hoſeol
nn per

nin ſbint;
sAmmnnſ
Eſ an
s ſiinſti⸗
adſenzine
Duchliu

Tachs.

te

us ck le
—j
Gmirgleni⸗
nyguly
Kronmng

modignins

iohnsg
marönnt. On
1gnicaßen,
Nſedonucrai
n nipo
iangris
miiind. Dor
Nonc
iGcis dinn
cancioftia
But ai,
nnigiimni
reunui;
monmucu
unntln
möctſend

ein

liltache

repudiatam non accipiat vxoꝛem. Oui

ergo excõmunicatã illam a catholico ſi /

bi iũgit iura ſacerdotij ſancti:in qð chꝛi
ſtianoꝛũ genus electum eſt:excedit Hac
ratione epiſcopum ad eos quibo in ſpe⸗
culatione poſitus eſt eſſe opoꝛtet.Cete/

rum vero qualis in ſemetipᷣo eſſe debeat
paulus apoſtolꝰ exponit.vt ad gradum
epiſcopi veniens:ſit ſobꝛius:pꝛudẽs:ca

ſtus:ſapiens:modeſtus:hoſpitalis:fili/

os habens ſubditos cũ om̃i caſtitate:te

ſtimonium habens bonũ ab his qui fo/⸗
ris ſunt:pꝛoferens doctrine fidelem ſer/
monem:ante epiſcopatũ non plures ha
bens vxoꝛes q; vnam. Nõ percuſſoꝛ:nõ

bilinguis:non ebꝛioſus:non neophicuſ:

vt per hec ipſe oſtendat in opere qð alioſ
docet in ſermone doctrine. Caueant er/
go negligentes epiſcopi.quia in tempo
re vindicte dominꝰ per pꝛophetã cõque

ritur dicens. Paſtoꝛes mei demoliti ſũůt

populũ meũ ⁊ non paſcebant gregẽ meũ
paſtoꝛes ſed paſcebant ſemetipſos. Sʒ

pot us pꝛocurẽt hi quos cõſtituit domi

nus ſuper familiã ſuam dare illis cibum
in tempoꝛe ſuo menſuram tritici:puram
ſcilicet ⁊ pꝛobatã doctrinã:quatenus ve
niente domino mereantur audire Euge
ſerue bone ⁊ fideliſ:qꝛ ſupꝛa pauca fuiſti

fidelis:ſupꝛa multa te conſtituã:intra in
audiũ d

iniiaiic.
Indecimꝰ gradus-

iſionis gradus eſt. Plebs ſi/

ne exercitationibo nõ ſeruit:cõmuni ſe ꝑ
ditionis laqueo conſtringit. Ira em̃ do⸗/
mini abſ; diſe ciine rigoꝛe non euadit᷑.
Atq; idcirco p
nate plebi pꝛedicatur. Appꝛehendite di
ſciplinam:ne quãdo iraſcatur dominus

Diſciplina vero eſt moꝛuʒ oꝛdinata coꝛ
rectio:⁊ maioꝛum pꝛecedentium regula

rum obſeruatio.De qua diſciplina pau
lus apoſtolus ita loquitur dicẽs. In di
ſciplina perſeuerate:tanq; filijs vobis ſe
offert deus. Oð ſi extra diſciplinã eſtis

cuius participes facti eſtis: omnes ergo

Raecimus ab

ne diſciplina:que dũ diſcipli/

almiſte vocibo indiſcipli

.. l ð .
. ““
D
4½ .
„

cerdote nanq; in lege ſcribit᷑ Cliduã aut

teeri ſine diſciplina ſunt: celeſtis regni he
reditatem non capiunt. filij autem pater

ne diſcipline coꝛrectiones ferunt:⁊ here
ditatem quandoqʒ recipere poſſe nõ de/
ſperãt.De qua etiam diſciplina Eſaias
quidem indiſciplinate plebi pꝛedicat di
cens. Quieſcite agere ꝑuerſe:diſcite be

nefacere. Et ad eadem pſalmiſta conſo/

na voce pſallit dicens.Declina a malo
fac bonum. Infelix ergo eſt qui abijcit

diſciplinam. Audet enim extra milites

aliquid:qui dominum crucifigentes nõ
eius ſcideꝛunt tunicam:qui ecdeſie chꝛi
ſti ſcindit diſciplinã. Sicut enim tuni /
ca totum coꝛpus pꝛeter caput tegit᷑:ita
diſciplina omnis eccleſia pꝛeter chꝛiſti

qnui eccleſie caput eſt ⁊ ſub diſciplina nõ

eſt pꝛotegitur ⁊ oꝛnatur. Ipſa enun tu/
nica contexta deſuper fuerat per totum:
quia eadẽ diſciplina eccleſie a domino ð
celo tribuitur ⁊ integratur.De qua do/
minus cum ad patreʒ aſcendiſſet poſtqs

reſurrexit a moꝛtuis ad apoſtolos ſuos

loquitur dicens. Uos autem ſedete hic
in ciuitate quoaduſq; induamini virtu /
te ex alto. Lunica ergo coꝛpoꝛis chꝛiſti:
diſciplina eccleſie eſt. Qui auteʒ extra di
ſciplinam eſt:alienus eſt a coꝛpoꝛe chꝛi/
ſti. Non ſcindamus igitur illam:ſed ſoꝛ/
tiamur de illa id eſt non ſoluamus quic/
qᷓ; de mandatis domini:ſed vnuſquiſq;ʒ
in quo vocatus eſt in eo ꝑmaneat apud
dominjun.
Bnodecimus gradd

Bogdecimus

abuſionis gradus eſt. Po/
Rpulus ſine lege:qui duʒ dei
dicta et legum ſcita contẽnit:per diuer/
ſas erroꝛuz vias pꝛeuaricationis laque/
um incurrit.De quibus vijs ſub perſo/
na pꝛeuaricatoꝛis populi humanuʒ ge/
nus pꝛopheta ita deplangit. Nos autẽ
ſicut oues errauimuſ:vnuſquiſq; in viã
ſuam declinauit.De quibus vijs etiam
eadem ſapientia loquitur per ſalomones
Multe vie videntur hominibus recte:
et nouiſſima earum deducunt ad moꝛtẽ.
Que vtiq; multe perditionis vie ne

inceduntur:cum vna regalis via:lex dei

videlicet que neq; ad dexteram neq; ad
ſiniſtram declinat:per negligentiam de/
ſeritur. De qua via dominus ieſus chꝛi
ſtus qui eſt finis legis ad iuſticiaʒ omni

credenti denũciat.Ego ſum via veritas

⁊ vita. Nemo venit ad patrẽ niſi per me
Ad quã viam omnes cõmuniter inuitat
dicens. Uenite ad me om̃es qui laboꝛa
tis ⁊ onerati eſtꝭ ⁊ ego reficiã vos.Quia
non eſt perſonarum acceptio apud deuʒ
vbi non eſt iudeus ⁊ grecus.maſculus ⁊
femina:ſeruus ⁊ liber:barbarus ⁊ ſcitha
ſed omia in om̃ibus chꝛiſtuſ. Om̃es em̃
vnum ſunt in chꝛiſto ieſu. Dũ ergo chꝛi

ſtus finis eſt legis:qui ſine lege ſunt:ſine

chꝛiſto fiunt. Igitur populus ſine lege:
populus ſine chꝛiſto eſt.Abuſiuũ ergo ĩ

tempoꝛibo euangelij populũ ſine lege fie

rũquãdo apoſtolis in cunctas gentes li
centia pᷣdicationis data eſt:quãdo toni/
truum euangelij per cunctas ſeculi par/
tes intonuit:quãdo gentes que non ſe/
ctabantur iniuſticiã appꝛehenderunt iu
ſticiam.quando qui longe fuerant facti
ſunt ꝓpe in ſanguine chꝛiſti:qui aliquan
do non populus:nunc aũt populus dei
in chꝛiſto:quãdo eſt tempus acceptabi/
le:et dies ſalutis ⁊ tempoꝛa refrigerij in
ↄſpectu altiſſimi:quãdo vnaqueq; gens

habet teſtem reſurrectionis:quãdo ipſe
teſtatur dominus.Ecce ego vobiſcũ ſũ

hem ſeculi. Non fiamus itaq; ſine chꝛi/

ſto in hoc tempoꝛe tranſitoꝛio:ne ſineno

bis chꝛiſtus eſſe incipiat in ſuturo.

rinis duodecim graduũ abuſionuz 3
an ôM

¶ Ex libꝛo retractationũ beati Augun,

ſtini in libꝛum de beata via.

bꝛos de achademicis
ſeg inter illoſ: vt ſcribe

None quippe oꝛtus eſt

—
. 5 . .
4 . 7 7 1 5
. „
..⸗õ
ren „
4 — E hh hfhvfhfhäl

Vta lib er in

rem contigit. Ex occa

—

natalis mei:⁊ tridui diſputatione cõple

tus.ſicut ſatis ipᷣe indicat. In quo libꝛo

conſtitit inter nos qui ſimul queꝛebamꝰ

non eſſe beatam vitam:niſi perfectaʒ co

gnitionẽ dei Diſplicet tamen illicq; mal
lio theodoꝛo:ad quem libꝛum ipſuʒ ſcri

pſi.quãuis docto ⁊ chꝛiſtiano viro plu

tribuiq́; deberem. Et ꝙ foꝛtunam etiaʒ

illic ſepe nominaui:⁊ ꝙ tempoꝛe vitebu

ius in ſolo animo ſapientis dixi habita

re vitam beatam:quomodolibet ſe ha/

beat coꝛpus eius:cum perfectam co gni
tionem dei.hoc eſt:qua homini maioꝛ eſ
ſe non poſſit:in futura vita ſperet apoſto

lus: que ſola beata vita dicenda eſt. vbi
⁊ coꝛpus incoꝛruptibile atq; immoꝛta/

le ſpiritui ſuo ſine vlla moleſtia:vel relu

ctatione ſubdetur. Sane iſtum libꝛum

in noſtro codice interruptum repperi.=
non parum minus habere:⁊ ſic a fratri/
bus quibuſdam deſcriptus eſt:nec ad/

huc apud aliquem integrum inueneraʒ:
ex quo emendarem:quado hec retracta⸗
ui. Hic liber ſicincipit. Si ad philoſo⸗

¶ Beati Auguſtini epiſcopi:de beata

Rohemium.

beate vite regionem ſolum/

minoꝛis numeri homines:ad eum per/

uenturos fuiſſe:quãuis nunc quoq; vt
videmus:rari admodum pauciq; perne
niant. Cuzʒ enim in hunc mundum:ſiue
deus ſiue natura:ſiueneceſſitas ſiue vo/
luuntas noſtra:ſiue coniuncta hoꝛum ali
qua:ſiue ſimul omnia:res enim multum

Ibꝛum de

beata vita non poſtli /

obſcuna eſt:ſed tamen a te iam illuſtran/
da ſuſcepta.veluti in quoddã pꝛocello/
ſum ſalum:nos quaſi temere paſſimq; ꝓ
iecerit.quotuſ quiſq; cognoſceret quo ſi
bi nitendum eſſet:quaue redeundum:ni

ſi aliquando ⁊ inuitos contraq; obniten

tes aliqua tempeſtas:que ſtultis videt

Had pbiloſo

ppie poꝛtum:de quo iam in

G6 peoceditur. vir humaniſ-
ſime atq; magne theodoꝛe:ratione inſti/
futus: curſus ⁊ voluntas ipſa perduce/
Nret.neſcio vtrum temere dixerim:multo

Prerfnind

errantete
numquos

faqnnſt

geor vue
euen
lo inpen
ſinettt
ſornwec⸗
tnonit
irignum
Ammn ven
nniun⸗qui
hiclegen
oelua pa
ſtensoblt
tlinisbtete
Popemnpt
mmringel
Coudentes⸗
ſrenitio h
Enn ho
Gagein
cede
Gkung
Gudgr
Dius
longine
Uibusn
mninen
gecieſo
Gopan
habent
D
inipco⸗
geilloe
un ſil
genns
in ipſo
nuli
Plaint
lo ſuc
chfſu inn
haunoon
Uuhregpe
nncnön
hrionis
ſtineſe
gen

hnin,
W
mmnſeien
ingglia
n en hye
Agtumgz
genmni
Mandzltut
uonoldthr
unganmnogi
Muhmmn un
unnſen n
manheizbi
Merzinmor
Andekieraird
weikunbemn
Mphum mopei
getſcafann
Prvscbnero,
Vunüncnen.
oherremnen
Biadodotn

Ggücprdeben

mun

etbo

nruinn
rrminn
unrrd
wrentort
vhbetn
. Direrunmn
negad aumg

W SS

(Fo.

aduerſa in optatiſſimã terrã neſcientes:
erranteſq; compingeret: Igitur homi/
num quos philoſophia poteſt accipere:
tria quaſi nauigantium genera mihi vi
deoꝛ videre. Unum eſt eoꝛum:quoſ vbi
etas compos rationis aſſumpſerit:par/
uo impetu pulſuq; remoꝛum de ꝓximo
fugiunt:ſeſeq; recondũt in illa tranquil
litate vnde ceteris ciuibuſ quibs poſſut:
quo admoniti conentur ad ſe:lucidiſſi/
mum ſignum ſui alicuius operis erigũt
Alterum vero eſt eoꝛum ſuperioꝛiq; cõ/⸗
trarium.qui fallaciſſima facie maris de/
cepti:elegerunt in medium ꝓgredi:lon⸗
geqʒ a ſua patria peregrinari audent:et
ſepe eius obliuiſcuntur. Hos ſi neſcio q
⁊ nimis latẽte modo a puppi ventꝰ:quẽ

pꝛoſperum putant fuerit pſecutus:pene

trant in altiſſima miſeriarum elati atq;
gaudentes eis vſq;quaq;ʒ fallaciſſima
ſerenitas voluptatum: honoꝛũq; blan/
ditur. His ꝓſecto quid aliud optanduzʒ
eſt: q; quedam in illis rebus a quibus ia
ctati excipiantur in pꝛoſpera:⁊ ſi paruʒ⸗
eſt: ſeuiens omnino tempeſtas:contrarie
q; flans ventuſ:qui eos ad certa ⁊ ſolida
gaudia vł flentes gementeſq; perducat:
Huius generis tamen pleriq; nondum
longius euagati:quibuſdam nõ ita gra/
uibus moleſtijs reducũtur. Hi ſunt ho
mines:quos cum vel lacrimabiles tra/
gedie foꝛtunarũ ſuarũ:vel inaniũ nego/

cioꝝ anxie difficłtates:quaſi nihil alund

habentes qð agant.in libꝛos doctoꝛum
ſapientiſſimoꝛũq; hominum traxerint:
in ipſo qdammodo poꝛtu euigilant.vn
de üllos nulla maris illiuſ pꝛomiſſa nimi

um falſo ridentis excludant.Eſt autem

genus inter hec tercium eoꝛum:qui vel
in ipſo adoleſcentie limine:vel iam diu

multũq; iactatitamẽ quedam ſigna re/

ſpiciunt:⁊ ſue dulciſſime patrie q;uis in
ipſis fluctibus recoꝛdantur:⁊ aut recto
curſu in nullo falſi ⁊ nihil moꝛati eam re
petunt:aut plerũq; vel inter nubila de/
uiantes:vel mergentia contuentes ſide/
ra:vel nõnullis illecebꝛis capti:bone na
unigationis tempoꝛa differentes:errant
diutius:ſepe etiaʒ periclitantur.Quos
item ſepe nonnulla influxis foꝛtunis ca⸗

OW

LXIIII.

lamitas:quaſi conatibus eoꝛum aduer/⸗
ſa tempeſtas in optatiſſimã vitam quie/

tamq; compellit. His autem omnibus
qui quocunq; modo ad beate vite regio
nem feruntur:vnus immaniſſimꝰ mons
ante ipſum poꝛtum conſtitutus.qui eti
am magnas ingredientibus gignit an./
guſtias:vehementiſſime foꝛmidandus:
cautiſſimeq; vitandꝰeſt. Nam ita fulget
ita mentiente illa luce veſtitur:vt non ſo

lum peruenientibus nondũq; ingreſſis

incolendum ſeofferat:⁊ eoꝛum volunta/
tibus pꝛo ipſa beata terra ſatiſſacturum
polliceatur. Sed plerunq; de ipᷣo poꝛtu
ad ſeſe homineſ inuitat:eoſq; nonnunq;

detinet ipſa altitudine delectatos:vnde

ceteros deſpicere libeat. Hi tamen ad/
monent ſepe venientes:ne aut occultis
ſubter ſcopulis decipiant᷑:aut ad ſe aſcẽ
dere facile putent:⁊ quã ſine periculo in
grediantur:pꝛopter illius terre vicinita
tem beniuolentiſſime docent. Ita cum
eis inuident vaniſſimam gloꝛiam:locuzʒz
ſecuritatis oſtendunt. Nam quẽ montẽ
alium vult intelligi ratio pꝛopinquanti

bus ad philoſophiam ingreſſiſue metuẽ
dum: niſi ſuperbum ſtudium inaniſſime
gloꝛie:qð ita nihil intus plenum atq; ſo

lidum habʒ:vt infla tos ſibi ſuperambu
lantes ſuccrepãte fragili ſolo demergat
ac ſoꝛbeat:eiſq; ĩ tenebꝛas reuolutis:eri

piat luculentiſſimam domum: quam pe

ne iam viderant:? Que cum ita ſint:acci⸗-

pe mitheodoꝛe. Nãq; ad id qdᷣ deſidere

te vnum intueoꝛ:teq; aptiſſimum admi
roꝛ ſemper:accipe inquã.⁊ qð illoꝝ triũ
genus hominum me tibi dederit:et quo
loco mihi eſſe videar.et abs te cuiummo/
di auxilium certus expecteʒ.Ego ab vſ
qʒ vndenigeſimo anno etatis mee poſt/

qᷓ; in ſchola rhetoꝛum libꝛum illum cice

ronis.qui hoꝛtenſius vocatur accepi:tã
to amoꝛe phioſophie ſuccenſus ſum:vt
ſtatim ad eam me tranſferre meditarer.
Ded neq; mihi nebule defuerunt:quib⸗
confunderetur curſus meus:⁊ diu fate/
oꝛ:quibus in erroꝛem ducebar labentia
in oceanum aſtra ſuſpexi. Nam ⁊ ſuper/
ſtitio quedam puerilis me ab ipſa inqui
ſitione terrebat.Et vbi factus erectioꝛ:

ſuidocentibus potius q; iubentibus eſ/
ſe credendum:incidi in homines:quib⸗

lux iſta que oculiſ cemitur interſumma

2 diuina colenda videretur. Non aſſen/
tiebar:ſed putabam eos magnũ aliquid
tegere illis inuolutris:qð eſſent aliquan
do aperturi. At vbi diſcuſſos eos euaſi:
maxime traiecto iſto mari.diu guberna
cula mea repugnantia omnibo ventis in
medijs fluctibuſ achademici tenuerunt
Deinde veni in has terras:hic ſeptẽtri/
onem. cui me crederem didici. Animad/
uerti enim ⁊ ſepe in ſacerdotis noſtri:et

aliquando in ſermonibus tuis:cum de

deo cogitaretur nihil omnino coꝛpoꝛis
eſſe cogitãdum:neq; cum de anima. Nã
id eſt vnum in rebus pꝛoximuʒ deo. Dʒ
ne in philoſophie gremium celeriter ad
uolarem:fateoꝛ:vxoꝛis honoꝛiſq; illece/
bꝛa detinebar:vt cum hec eſſem conſecu

tus:tum demum me:qð paucis feliciſſi

mis licuit:totis velis om̃ibuſq; remis ĩ
illum ſinuʒz raperem:ibiq; conquieſcerẽ
Lectis autem platonis pauciſſimis li/
bꝛis: cuius te eſſe ſtudioſiſſimum accepi
collataq; cum eis quantũ potuit:etiam
illoꝛum autoꝛitate:qui diuina miſteria
tradiderunt:ſic exarſivt om̃es illas vel
lem anchoꝛas rumpere:miſi me nonnul/

loꝛum hominum exiſtimatio cõmouerʒ
Quid ergo reſtabat aliud:niſi vtimmo⸗
ranti mihi ſuperfluis:tempeſtas que pu

tabatur aduerſa ſuccurreret? Itaq; tan/
tus me arripuit pectoꝛis doloꝛ:vt illiuſ
pꝛofſeſſionis onus ſuſtinere non valens:
qua mihi velificabaʒ:foꝛtaſſe ad ſirenas
abiüijcerem omnia:⁊ optate tranquillita
ti vel quaſſatam nauem feſſamq; perdu
cerem. Ergo vides.in qua philoſophia
quaſi in poꝛtu mingen Ded etiam ipe
late patet:eiuſq; magnitudo:quãuis iã
minus periculoſum:non tamen penituſ
excludit erroꝛem. Nam cui parti terre:
que pꝛofecto vna beata eſt:me admoue/
am:eamq; contingam pꝛoꝛſus ignoꝛo.
Onid enim ſolidũ tenui dum adhuc de
anima queſtio nutat et fluctuat.Quare
obſecxro te per virtutem tuaʒ:per huma/
nitatem:per animarum inter ſe vinculũ

VDe beata Vita

illam caliginem diſpuli:mihiq; perſua/

nelbi
ſem paratu

nihil ing

atcq; cõmertium: vt dexteram poꝛrigas.

Hoc autem eſt vt me ames:⁊ a me viciſ

ſim te amari credas: carũq; haberi. Oð

ſi impetrauero:ad ipſam beatam vitam

cui te iam herere pꝛeſumo:paruo cona/
tu facillime accedam. Quid autem agaʒ
quoue modo ad iſtum poꝛtum neceſſari
os meos congregem: vt cognoſcas ⁊ ex
eo animum meum Heq; enim alia ſigna
inuenio quibus me oſtendã:vel quo ple
nius intelligas pelagus diſputationuz

mearum.Oð mihi videtur religioſius
euaſiſſe:atq; tuo titulo digniuſ ad te ſcri
bendum putaui:⁊ ipſo tuo nomine dedi

candum. Aptiſſime ſane. Nam de beata
vita queſiuimus inter noſ:nihilq; aliud
viddeo:qð magis dei donum vocandum
ſit. Eloquentia tua territꝰ non ſũ. QOuic
quid em̃ amo:qᷓ;ᷓuis non aſſequar:time/

re non poſſum:foꝛtune vero ſublimitatẽ

multo minus:apud te em̃ vere q;uis ſit

magna:ſecunda eſt.nã quib Dominatur

eoſdẽ ipſos ſecũdos facit. Sed iã quid
gfferã:queſo attennde.

t narratio:que ad diſputatio/

Dibus nouem
bꝛiſ: mihi natalis dies erat: poſt
tam tenue pꝛandium:vt ab eo
ihil ingenioꝛum impediretur: omnes qͥ
ſimul:non modo illo die:ſed quotidie cõ
uiuabamur in balneas ad conſedendum
vocaui.Nam his tempoꝛibꝰ aptius lo/

cus ſecretus occurrerat. Erant aũt(nõ
ef̃ vereoꝛ eos ſingulari benignitati tue
notos interim nominibus facere )in pꝛi
mis noſtra mater.cuiꝰ meriti credo eſſe

omne qð viuo:nauigius frater meꝰ:tri/

getius ⁊ licentius ciues.⁊ diſcipuli mei

nec lartidianũ ⁊ ruſticũ conſobꝛinos me
os quãuis nullum vel grammaticũ paſ/

ſi ſint: deeſſe volui. ipſumq; eoꝛum ſenſũ
cõmunem:ad rem quã moliebar:neceſſa

rium putaui.Erat etiam nobiſcum eta
te minimus omniũ:ſed cuius ingenium
ſi amoꝛe non falloꝛ:magnum quiddam
pollicetur adeodatus filius meus.Qui
bus attentis ſic cepi.

Incipit diſputatio de beata vita.

ferehodt⸗

ingvugnin
Pochuncnan

(nunctre

Grlignide
üünoleti
lbituretiſch

oinqui
Obigevi

ihocinqu

kiurecope

vnmheeſ
Duoiſtainen

iniſodi

conplen
Wer Inin

Wunns⸗
WErd

chene
poſſedo
centins
ſennone
Nercotß
parrery⸗
Ntinerer⸗⸗
Enn parte
ſeretobi
tichanköte
Moeczat
lnägnar⸗
Monans
mmenenm
defiiſ
immnzn⸗
ſbeneti
deſcere
ſtr
lo Eten
Mdenin
hulfnocn

Eummne
megtiſeſii
üchehenc
n banmhin
mognonn
Gaumeg
penmnertſen
tgorer
aninelal
Mnigioge
Ahnien
uen gtie⸗
diginſlrin
onennre
lme npden
Wlahiglir
donum onn
mit'wnſi⸗
Nalnnuniin
nſhliniani
nrräns ſt
nihdonninatur
1Salüanid

KAddiondte

Goeg

sdizen
muumnt he
iemnrongro
aqwondech
Gconſctadum
Nianuolo,
Enmüth
dangin
Nnsſicge ni
en .
sfin in
,Nlini
lamti
ingmmien
unmblann

ommnes coſe

2ðèðð l
— W

bis videtur ex anima ⁊ coꝛ/
poꝛe nos eſſe cõpoſitoſ.Cũ
irent:nauigius ſe ignoꝛa/
re reſpõdit.Cui ego:nihil ne omino ſciſ

inqua:an inter aliqua:que ignoꝛas etiiã

hoc numerandũ eſt: Hon puto me inqͥt

omnia neſcire. Potes ne inquã nobis di
cere aliquid eoꝝ q̃ noſti. Poſſum inquit
Niſi moleſtũ eſt inquã ꝓfer aliqͥd.Et cũ
Dubitaret:ſcis ne inquã ſaltim te viuere
Scio inquit Scis ergo te habere vitã
Sigquidẽ viuere nemo niſi vita poteſt.
Et hoc inquit ſcio.

habere. Aſſentiebat᷑. Ergo iã ſcis te cõ/
ſtare ex coꝛpoꝛe ⁊ vita. Scio interim:ſʒ

vtruʒ hec ſola ſint:incertus ſum. Ergo

duo iſta inquã eſſe nõ dubitas coꝛpui ⁊
animã:ſed incertus es vtrũ ſit aliud qð

ad complendũ ac perficiendũ hominem
mSValet. Ita inquit. Hoc quale ſit:alias ſi
poſſumus:queremꝰ inquã. Nunc illud

iam ex omibus quero:cum fateamur cũ
ctuneq; ſine coꝛpoꝛe:neq; ſine anima eſſe
poſſe hominẽ:cibos ppter quid hoꝛum

appetamus: Pꝛopter coꝛpus inquit li/

centius.Ceteri autẽ cũctabant᷑:varioq;
ſermone inter ſe agebant qũo poſſet pꝛo

ptcer coꝛpꝰ cibus neceſſariꝰ videri:cũ ap
petere᷑ ꝓpter vitã:⁊ vita nõ niſi ad aĩaʒ
ꝑptineret?: Tũ ego videt᷑ inquã vobis ad
eam partẽ cibum pertinere:quã cibo cre
ſcere robuſtioꝛẽq; fieri videmus: Aſſen
tiebant᷑ pᷣter trigetiũ.Ait em̃. Cur ergo
pꝛo edacitate mea nõ creui. Modũ inq;

ſuũ a natura ↄſtitutũ habẽt om̃ia coꝛꝑa

vltra quã menſurã ꝓgredi nequeant:ta/⸗

men ea mẽſura minoꝛa eſſent ſi eis alimẽ

ta defuiſſent. Oð ⁊ in pecoꝛibuſ ſacilius

animaduertimꝰ.Et nemo dubitat cibiſ
ſubtractis omniũ animantiũ coꝛꝑa ma/
creſcere. Macreſcere inqͥt licentiꝰ nõ de
creſcere. Satis eſt mihbi inquã:ad id qd
volo. Et em̃ q̃ſtio eſt. Utꝝ ad coꝛpus ci

bus pertineat:pertinet aũt:cũ eo ſubdu

cto ad maciẽ deducit᷑ Om̃es ita eſſe cen

habet alimenta ꝓpꝛia.An eiꝰ eſca ſciẽtia

vobis videt᷑. Plane int mater:nulla ne

is etiã coꝛpus te

”M õ —-õü õ .
. E *
.

alia credo ali aiam ꝙ; intellectu ren atch
ſciẽtia.De q̃ ſentẽtia cũ trigetiꝰ dubium

ſee oſtẽderet. hodie inquit illa tuipᷣe nõne

docuiſti: vñ aut vbi aia paſcat᷑. Hã poſt
aliquantã pꝛãdij partẽ te dixiſti non ad/
Uertiſſe:quo vaſculo vteremur:ꝙ alia ne
ſcio q̃ cogitaſſes:nꝰ? tñ ab ipſa ciboꝝ par
te abſtinueras manꝰ atq; moꝛſꝰ:vbi igit᷑
erat animꝰ tuꝰ:quo tempoꝛe illud te ve/
ſcente:nõ attendebat. Inde mihi crede:
⁊ talib epulis animꝰ paſcit᷑.i.theoꝛijs ⁊
cogitationibo ſuis:ſi ſuꝑ eas aliqͥd perci
pere poſſit.De qua re cũ dubitanter ſtre
perent. nõne inquã conceditis hominuzʒ
doctiſſimoꝝ animos multo eſſe ;ᷓ impe
ritoꝛuʒ quaſi in ſuo genere plenioꝛes ꝗat
q; maioꝛes: Manikfeſtũ eſſe dixerũt. Re
cte igitur dicimus eoꝛuzʒ animos:q nul/

ls diſciplinis eruditi ſunt. nibilq; bona

rum artium hauſerunt:ieiunos:⁊ quaſi
famelicos eſſe. Plenos inquit trigetius
⁊ illoꝛum animos eſſe arbitroꝛ:ſʒ vicijs

atq; nequicia. Iſta ipſa eſt inquã crede
mihi quedaʒz ſterilitas ⁊ quaſi fames ani

moꝛum. Nã quẽadmodum coꝛpus de/

tracto cibo plerũq; moꝛbis atq; ſcabie

repletur:que in eo vicia indicant fameʒ.
ita ⁊ illoꝛũ animi pleni ſunt moꝛbis qui
bus ſua ieiunia conſitentur.Et enim ip
ſam nequiciam matrem omniũ vicioꝛuzʒ

erx eo ꝙ nec quicq; ſit id eſt ex eo ꝙ nihil
ſit: veteres dictam eſſe voluerunt. Cui
vicio que contraria virtus eſt:frugali/
tas nominatur Ut igitur heca fruge id

eſt a fructu:pꝛopter quandam animoꝛũ

fecunditatem:ita illa ab ſterilitate. ̊ eſt:

a nihilo nequicia nominata eſt:nihil eſt
em̃ omne qð fluit:qð ſoluit᷑:qð liqueſcit
2⁊ q̃ſi ſemp perit. Ideo tales hoĩes etiaʒ
pꝓditos dicimus.Eſt aũt aliqͥd ſi manet:
ſi ↄſtat:ſi ſemꝑ tale eſt:vt eſt virtus cuiuſ
magna pars eſt atq; pulcerrima:q̃ tem/
perantia ⁊ frugalitas dicit᷑. Sed ſi hoc
obſcurũ eſt:qᷓ; vt id iam vos videre poſ
ſitis.certe illud cõceditis:qꝛ ſi animi im

peritoꝛuʒ etiam ipſi pleni ſunt:vt coꝛpo

rum ita animoꝝ duo alimẽtoꝛum gene/⸗
ra inueniuntur. vnum ſalubꝛe atq; vtile
alterum moꝛbidum atq; peſtiferũ. Que
cum ita ſint.arbitroꝛ die natali meo:qm

=Wððð

duo media eſſe in homine cõuenit:inter
nos id eſt coꝛpus atq; animã.nõ me pꝛã
dium paulo latius coꝛpoꝛibo noſtris ſo/
lum:ſed ⁊ animis etiã exhibere debere.
e autẽ hoc ſit pꝛandiũ:ſi eſuritis ꝓfe/
ram. Nam ſi vos inuitos ⁊ faſtidientes
alere conaboꝛ.fruſtra operã conſumam:
magiſq; vota facienda ſunt:vt tales epu
las potius q; illas coꝛpoꝛis deſideretis
Dð eueniet ſi ſani animi veſtri fuerint.
Egri enun ſicut in moꝛbis ipᷣius coꝛpo
ris videmus:cibos ſuos recuſant et re/
ſpuunt. Omes ſe vultu ipſo ⁊ cõſentien/
te voce quicquid pᷣparaſſem:iam ſume/
reac voꝛare velle dixerũt.Atq; ego rur
ſus exoꝛdiens beatos eſſe nos volumuſ
inquã. Ulix hoc effuderam: occurrerunt
vna voce conſentientes. Uidet᷑ ne vobiſ
inquã beatus eſſe qui qð vult non habzʒ
Negauerunt.Quid omis qui qð vult
habet beatus eſt Tũ mater ſi bona inqͥt
velit ⁊ habeat beatus eſt. Si autem ma
la velit:q;uis habeat miſer eſt. Cui ego
arridens atq; geſtiens:ipſam inquã pꝛ/
ſus mater arcẽ philoſophie tenuiſti Nã
tibi ꝓculdubio verba defuerunt: vt non
ſicut tullius te modo panderes:cuiꝰ de
hac ſentẽtia verba iſta ſunt Nam inhoꝛ
tenſio:quẽ de laude acdefenſione philo
ſophie libꝛum fecit.Ecceautẽ ait. Non
philoſophi quidem:ſed pꝛompti tamen

ad diſputandũ:om̃es aiunt eſſe beatos

qui viuant vt ipſi velint. Yalſuz id qui/

dem. Uelle em̃ qð non deceat idem ipᷣm

miſerrimũ. Nec tam miſerum eſt nõ adi
piſci qð velis:qᷓ; adipiſci velle qð non
opoꝛteat. Plus em̃ mali pꝛauitas volũ/
tatis affert: q; foꝛtuna cuiq; boni.Inqͥ/
bus verbis illa ſic exclamabat:vt obliti

penitus ſexus eius:magnum aliquẽ vi

rum conſidere nobiſcum crederemꝰ:me

interim quantũ poteram intelligenteex

quo illa ⁊ q;ᷓ diuino fonte manarent.Et
licanius Ee dicendũ inquit tibi eſt:
vt beatus ſit quiſq; quid velle debeat:⁊
quarum rerum eum opoꝛteat habere de
ſideriũ. Inuita me inquã natali tuo quã
do dignaberis.quicquid appoſueris li
benter ſumam. Oua conditione hodie
apud me vt epineris peto:nec flagites

beata vita

qð foꝛtaſſe non eſt paratum. Ouem cuz
modeſteac verecunde cõmonitionis ſue

peniteret.ergo illud inquã conuenit in/

ter nos:neq; quẽq; beatuʒ eſſe poſſe qui
Oð vult non habet beatum non eſſe de
derunt. Quid illud inquã conceditis:
omnẽ qui beatus non eſt miſerum eſſe:
Non dubitauerũt.Om̃is igitur inquã
qui qð vult non habet miſer eſt. Placu
it omibus.Quid ergo ſibi homo cõpa/
rare debet vt beatꝰ ſit inquã? Noꝛte em̃
etiã hoc iſti noſtro cõuiuio ſubminiſtra
bitur:ne licentij auiditas negligatur:nã
id opinoꝛ ei comparandũ eſt:qð cũ vult

habet. Manifeſtũ eſſe dixerunt. Id er/

go inquã ſempermanens:nec ex foꝛtuna

pendulum:nec vllis ſubiectũ caſibus eſ

ſe debet Nam quicquid moꝛtale ⁊ cadu
cum eſt non poteſta nobis quãdo volu/
mus:⁊ qᷓ;diu volumus haberi.Aſſenti/⸗
ebantur om̃es. Sed trigetius:ſũt inqͥt
multi foꝛtunati:qui eaſipᷣas res fragiles
caſibuſq; ſubiectas:tamẽ iocundas pꝛo
hac vita cumulate largeq; poſſideãt nec
quicq; illis eoꝛum que volũt deſit.Cui
ego.Qui timet inquã:videtur ne tibi be
atus eſſe:Hõ videtur inquit.Ergo qð
amat quiſq;.ſi amittere poteſt:poteſtne
non timere. Non poteſt inquit: Amitti
autẽ poſſunt illa foꝛtuita.non igitur hꝰ*
q̊ amat ⁊ poſſidet:poteſt vllo modo bea
tus eſſe. Nihil rĩpugnauit. Hoc loco an
tem mater.etiam ſi ſecurus ſit inquit ea
ſe om̃ia non eſſe amiſſurum:tamen tali/
bus ſatiari non poterit. Ergo et eo mi/
ſer quo ſemper eſt indigens. Cui ego.
Quid inquã his om̃ibus abundans re
bus atq; circũfluens:ſi cupiendi modũ
ſibi ſtatuat:eiſq; cõtentus:decẽter iocũ

decq; pfruat᷑:nonne tibi videtur beatus.

on ergo inquit illis rebus:ſed animi
ui moderatõe beatꝰ eſt. Optime inquã:

nec huic interrogatõni aliud:nec abs te

aliud debuit reſpõderi.Ergo nullo mo
do dubitamꝰ ſi qͥs beatus eſſe ſtatuit:id
eũ ſibi comparare debere qð ſemperma
net:nec vlla ſeuiente foꝛtuna eripi poteſt

Hoc inqͥt trigetius iam dudũ conſenſi/

mus. Deus inquã nobis etemꝰ ⁊ ſemꝑ

manæs videt: Hoc quidẽ int licentius

Gcerunc
fetcetericd
nuerunt e
beztnset
ecepiſenet
Auenmninn
numnbhwber
elmmus
ZTiieruoe
ude nut ſ⸗
in coceſit.
hntinis bab
gundi no ha
hoenarime
br eaun
ferkludtlein
Pocruſiciy
tani quenann
ti⸗Ouimihi
ohemnagisqᷣ
nigetio conia
oamäpaot
SNdae
Adowdn
nülimese⸗
hociequ
ſnis tann
Modum
(imn ma
iinm
ſumneme
guetioane
. Ilud n⸗
göſubitofn
en uggeſt
loctaſalen
ico ncle
Ouognato
Gluntnma
fehoperne
Ci putris
mncſaſce
um. On
Ahrofes
lenpeln
ſihmmmin
dcſenö
n

mng
ricnnne
daneſeni
dammm,
imumti
nnchninnce
digrini
Wenutſn
e Pidenii,
Pemntken
dchninoinnin
ütemgiami

=S S==

mmick ainnt

dn

cLaumm Ae,

Weſorun
pieeniaibhns
nd nornletadt
obisnido rol
o haben anni/
nicenustät int
Msts ftages
miioonndas,
Gerg oliceitn
erWuͤrdoit l
türiüemniethe
mrügti S
uum vuk orfr
mut m: Ain
niahiginrb
trlonocoben
ut. DGN
aums ſtingule
ſurumenmme!
SeeN
ndigesich⸗
bastulie
Eiianti
mmmsein
hinemt,
sſchnsl
Dnng

Gro.

ita certum eſt vt interrogatione non ege
ret:ceteriq; om̃es pia deuotione conci/
nuerunt. Deum igitur inquã qui habet
beatus eſt. Oð cũ gaudẽtes libẽtiſfime
accepiſſent:nihil ergo inquã nobis iam
querenduʒ arbitroꝛ eſſe:niſiquis homi

num habeat deũ. beatus em̃ pꝛofecto is

erit.De quo quero quid vobis videat᷑.
Hic licentius.Deũ habet qͥ bene viuit.
Trigetius.Deũ habet inquit qui facit
que de vult fieri. In cuiꝰ ſententiã laſti
dianꝰ cõceſſit. Puer autẽ ille minimus
omniũ:is habet deũ ait.qui ſpiritũ im/
mundũ nõ habet. Mater vero omia:ſʒ
hoc maxime appꝛobauit. Nauigiꝰ tace
bat. QOuẽ cum interrogaſſem quid ſenti
ret:illud vltimũ ſibi placere reſpondit:
Nec ruſticũ viſuʒ eſt negligendũ percõ
tari.que nam eſſet de re tanta eius ſentẽ
tia.Qui mihi videbat᷑ ꝙ non deliberati
one magis qᷓ; pudoꝛe impeditus ſileret:
trigetio conſenſit. Tum ego.teneo inq;
omniũ placita de re magna ſane:⁊ vltra
q; nec queri quidẽ opoꝛtet:nec inueni/
ri poteſt:ſi modo eam vti cepimus ſere/
niſſime ac ſinceriſſime ĩueſtigemus.Oð̊
hodie quia longũ eſt:⁊ habent in epuliſ
ſuis ⁊ animi quandam luxurieʒ:ſi vltra

modum in eas ⁊ voraciter irruant. Ita
enim male qdᷣammodo digerũt vnde va

litudini mentium nõ minus q; ab illa ip
ſa fame metuendũ eſt. Oelius nos hec
queſtio cras eſurientes ſi videtur accipi
et. Illud modo libenter liguriatis nolo
qð ſubito mihi miniſtratoꝛi veſtro ĩ mẽ
tem ſuggeſtum eſt:inferendũ:⁊ eſt ni fal/
loꝛ:q̃lia ſolent vltima apponi:quaſi ſco/
laſtico melle confectum atq; conditum.
Quo audito ſeſe om̃eſ quaſi in allatũ fer
culum tetenderunt:coegeruntq; vt dice
re pꝛoperarẽ quid id nam eſſet.Quid in

quã putatis:niſi cum achademicis to/⸗
tum qð ſuſceperamus confectum eſſe ne
gocium. Quo accepto nomine:tres illi

quibus res nota erat:ſeſe erexerunt ala/
crius:⁊ velut poꝛrectis:vt fit:manibo in

ſerentem miniſtrũ adiuuerunt quib po
tuerunt verbis nihil ſe iocundiꝰ auditu
ros eſſe mõſtrantes.Tum ego ita rẽ pꝛio

poſui.Si manifeſtum eſt inq; beatũ nõ

LXVI.

eſſe: qui q vult nõ habet: qd pauloante

ratio demonſtrauit.nemo autem querit

qð inuenire non vult:⁊ querũt iũlli ſemꝑ

veritatem. Uolunt ergo inuenire:volũt
igitur habere inuentionẽ veritatis ⁊ nõ
inueniunt.ſequit᷑ eos non habere qð vo
lunt.et ex eo ſequit᷑ etiã beatos non eſſe.
At nemo ſapiens niſi beatus Dapiens
igitur achademicus non eſt. Hic repen
te üli:quaſi totum rapientes exclamaue
runt. Sed licentius attentius ⁊ cautiui
aduertens timuit aſſenſionẽ:atq; ſubie/
cit. Rapui quidẽ vobiſcũ.ſiquidẽ excla
maui illa cõduſione cõmotus.ſed nihil
hinc admittam in viſcera:⁊ partẽ meam
ſeruabo alipio. Nam aut ſimul eam me/
cum lambet:aut me admonebit:cur nõ
opoꝛteat attingere. Dulcia inq magis
metuere nauigius deberet ſplene vicio/
ſo. Hic ille arridens.plane inquit meta
lia ſanabunt. Nam neſcio quomodo cõ
toꝛtum hoc ⁊ aculeatum:qð poſuiſti vt
ait ille de melle ſinetio. Acriter dulce eſt
nihilq; inflat viſcera.Quare totum etiã
palato aliquantũ remoꝛſo:tamẽ vt poſ/
ſü libentiſſime in medullas traijcio. NHõ
em̃ video quomodo redargui poſſit iſta
cõcluſio.Pꝛoꝛſus nullo modo poteſt in
quit trigetius.Quare gaudeo iam diu
cum illis me inimicicias ſuſcepiſſe. Haʒ
neſcio qua impellente natura.vel vt ve/
rius dicam deo:etiã neſciens quomodo
refellendi eſſent:̃tamẽ eis nimis aduerſa
bar. Hinc licẽtius.Ego inquit illos nõ
dum deſero. Ergo ait trigetius.Diſſen
tis a nobis:nũquidnam ille inquit:vos
ab alipio diſſentitis? Cui ego.non dubi
to inq; quin ſi adeſſet alipius:huic rati/
uncule cederet. Nõ em̃ tam abſurde ſen
tire poterat.vt aut beatus illi videret᷑:
qui tantũ bonuʒ animi qð ardentiſſime
vellet habere non haberet:aut iülos nol
le inuenire veritatẽ.aut eum qui beatus
nõ ſit eſſe ſapientẽ. Hã his tribo q̃ſi mel/
le farre atq; nucleis illud qdð metuis gu/
ſtare ↄfectum eſt: Ille inquit ne huic täa
parue pueroꝝ illecebꝛe cederet achade/
micoꝝ tanta vbertate deſerta:q̃ inundã/

te h neſcio quid bꝛeue aut obꝛuetur:aut

pꝛotrahetur. Quaſi vero inq; longum

„
*5 .

gliquid nos queramꝰ:pᷣſertim aduerſus
alipiũ Nã nõ mediocriter parua iſta eſſe
foꝛtia ⁊ vtilia ſatis ſibijpſe de ſuo coꝛꝑe
argumentaret᷑. Tu aũt qui elegiſti de ab
ſentis autoꝛitate pendere:quid hoꝝ non
ꝓbas:vtꝝ beatũ nõ eſſe qui qð vult nõ
habet:an illos negas velle habere inuẽ/
tam veritate:quã vehemẽter inquirunt
an videt᷑tibi quiſq; ſapiẽs non beatus:
MPꝛoꝛſus beatus eſt inquit:qui qð vult
nõ habet:quaſi ſtomachanter arridens.
ð cũ iuberẽ vt ſcriberet᷑:nõ dixi inqͥt
exclamãs.Oð itẽ cũ annuerẽ ſcribi:dixi
inquit. Atq; ego ſemel pᷣceperã:vt nullũ
verbũ pᷣter litteras funderet. Ita adole/
ſcentem inter verecundiã atq; ↄſtantiaʒ
exagitatũ tenebã. Sʒ cũ his verbis euzʒ
iocantes:quaſi ad veſcendã particulam
ſuã ꝓuocaremꝰ:aĩaduerti ceteros rei to
tius ignaros:⁊ ſcire cupientes qͥd inter
