doccumtez
emune. Onnui
Aiurta töeni
dcnſuntäſnün
mdlactlcnfti
urneniünr
in ſareinen
inſuriuh N
nor? niitz nitzon
ngnens On
sdocernecröpſ
nöe cipechiti/
mnr aucwyitnt
mo ſuba mnuin
õ
Binqwwlaſi⸗
is non fwdinn
Neetiqa.
1apunnos
õ
Finisſnei
fanninm
ſicgs foin
Nis uninr
nis diſt,
nncligt niod
1 nicra dru
Fautiſubrgre/

„

giiſarmdlt

SS

Fo.

intelligendũ eſt. Simplex ſuba eſt ania:
nec aliud nec minꝰ eſt ratio ĩ ſuba qᷓ; ani/
ma.nec aliud nec minꝰ iraſcibilitas vel
ↄcupiſcibilitas q́; anima:ſed vna eadeʒ
q; ſubſtãtia ſᷣm diuerſas potẽtias diuer
ſa ſoꝛtitur vocabula. Has potẽtias ha⸗/

bet anteq; coꝛꝑi miſceat᷑. Naturales ſiqͥ/
dem ſunt ei:nec aliud ſunt q; ia. CTota
nanq; anie ſuba in his tribo plena ⁊ ꝑfe⸗
cta ↄſiſtit:id eſt in rõnalitate.cõcupiſci/
bilitate ⁊ iraſcibilitate.q̃ſi quadã ſua tri
nitate:⁊ tota hec trinitas eſt quedaʒ ani/⸗
me vnitas:⁊ ipᷣa anĩa.Deus eſt oĩa ſua:⁊
anima quedã ſua. Habet ſiqͥdẽ natura/
lia ⁊ ipa om̃ia eſt. Potentie nãq; et vires

eius idẽ ſunt qð ipᷣa. Habet accidẽtalia
⁊ ipᷣa non eſt. Sue vires eſt.ſue virtutes

nõ eſt. Nõ enĩ eſt ſua pꝛudẽtia:ſua tẽpe/
rantia:ſua foꝛtitudo:ſua iuſticia. Poten

tie anie ſunt rõnalitas: ↄcupiſcibilitas:

⁊T iraſcibilitas. Uires ſunt:ſenſus:ima/

ginatio:ratio:mẽoꝛia: intellectus:intelli

gentia. Potentie aũt pñt dici vires:⁊ vi
res dici pñt potentie. ðͦ
De amicicia anime ⁊ coꝛpoꝛis.
apitulũ.XIIII. HZ
Tlibuſdã effectibꝛ ⁊ quadã ami

amiciciã nẽo carnẽ ſuã odio ha/

p̃ᷣgrauet᷑:ineffabili tñ ↄditione diligit il/⸗
lud.amat carcerẽ ſuum:⁊ ideo libera eſſe
nõ põt.Doloꝛibo eius vehement afficit᷑.

Foꝛmidat interitũ que moꝛi nõ poteſt.

Timet defectũ queꝑ naturã nõ põt defi
cere.Oculoꝝ paſcitur ſpeculatiõe.ſono

ris delectat᷑ auditibo:ſuauiſſimis iocun/

datur odoꝛibo:larga epulatiõe reficitur.
Et licet his rebo nullatenꝰ ipᷣa vtat᷑.gra/⸗
ui tamẽ meroꝛe affligit᷑:ſi ſubtrahantur.

Huic etiã nõnũq; ſubrepũt vitia cõtra/
ria rõni.dũ anĩa dilecto coꝛꝑi indulgen/⸗/
tius remittẽdo.locũ noſcit᷑ pᷣbere pecca⸗/
to. Per ſenſus q̊ʒ ꝓgredit᷑ ania ad coꝛpꝰ

mouendũ ⁊ viuificandũ. Nouẽ q̊ʒ ſunt
ſoꝛamina in hũano coꝛꝑe:qbo ſʒ natura

lem ↄtẽꝑantiã influit ⁊ effluit om̃eq̊ idẽ
coꝛpus vegetat᷑ ⁊ regit᷑. Sunt etiã vtri⸗
uſq; quedã ſilia:coꝛꝑis.ſ.ſupꝛemũ:⁊ ſpi
ntus infimũ.in quibi ſine naturaꝝ cõfu

cicia anĩa coꝛꝑi ↄiungit᷑.ſᷣm qm

bet. Sociata nãq; illi licet eiꝰ ſocietate

ccxvI

ſione:ꝑſonali tñ vnione facile ↄiũgi pol⸗
ſunt. SGimilia enĩ ſibibus gaudẽt Itaq;
anima q̃ vere ſpũs eſt:⁊ caro q̃ vere coꝛ⸗
pus eſt:in ſuis extremitatiba facile ⁊ cõ/
uenienter vniunt᷑.i.in fantaſtico anie qd
coꝛpus nõ eſt.ſed ſimile coꝛꝑi:⁊ ſenſuali
tate carmis que fere ſpũs eſt:qꝛ ſine ania
fieri nõ põt. Sicut enim ſupᷣmũ anime:

idd eſt intelligẽtia ſiue mens imagineʒ ſi/

ue ſimilitudineʒ gerit ſui ſuꝑioꝛis.id eſt
dei. vnde et eiꝰ ſuſceptiua eſſe potuit ad
vnionẽ perſonalẽ etiã quãdo ipᷣe voluit
abſq; vlla diminutiõe nature ſue.ſic ſup
mũ carnis:id eſt ſenſualitas:anie gerenſ
ſimilitudinẽ ad ꝑſonalẽ vnionẽ eius eſ/
ſentiã ſuſcipere põt.Nec iſtud mirũ eſt.
cũ etiã in ſenſu ⁊ memoꝛia pecudis q̃daʒ
eſt imitatio rõnalitatis:⁊ in appetitu vo
luntatis:⁊ in his q̃ refugit repꝛobatiõis
Spiritꝰ nanq; coꝛpoꝛeus qͥ vtiq; vereẽ
coꝛpus:⁊ ſenſu naturali intmulta diſcer
nit ⁊ vi ↄcupiſcibilitatis eligit:⁊ natura
iraſcibilitatis repꝛobat. Habet ſiqͥ dem
coꝛpoꝛea vita quoſdã gradus incremen
toꝝ quibꝰ ad imagineʒ ſũme vite pficit.
Pꝛimꝰ enim grad coꝛpoꝛee vite eſt ſen/
ſiſicatio. Scðs ꝑ ſenſuʒ ingrediẽs ima/
ginatio. Terciꝰ ꝑ imaginationẽ ↄcepto
rũ memoꝛia.Quartꝰ ſm ſenſuũ paſſiõeſ
quedã ſine diſcretiõe intelligentie puidẽ
tia:in qua q dem q̃ſi rõis imago eſt:⁊ nul
la ratio eſt. In his omibo coꝛpoꝛea vita
ſpũalem vitã imitat᷑.pꝛimo in eo ꝙ ſen/
tit. ſecũdo in eo ꝙ ſenſum cõcipit.tercio
in eo ꝙ cepta retinet.quarto in eo ꝙ ſi/
ue in imaginatis ſiue in ſenſibꝛ ſ̃ᷣm quã/
dam rõnis ſilitudinẽ ſiue ad appetẽduʒ
ſiue ad fugiendũ ſe in ſe flectit. Cõueniẽ/
tiſſima aũt media ſunt ⁊ carnis ⁊ anime
ſenſualitas camis q̃ maxime ignis eſt:et
ſantaſticꝰ ſpũs qͥ igneꝰ vigoꝛ dicit᷑. VUn/
de ⁊ quidã loquẽs de animabo ait. Igne
us eſt illis vigoꝛ ⁊ celeſtis oꝛigo. Hira
ſocietas carnis ⁊ aĩe.ſpũs vite ⁊ limi ter
re. Sic enim ſcriptũ eſt. Fecit deꝰ hoĩeʒ
de limo terre ⁊ inſpirauit in faciẽ eiꝰ ſpi/
raculũ vite:dans eiſenſum ⁊ intellectuʒ:

vt ꝑ ſenſum lutũ ſibi ſociatũ viuificaret:

1 intellectũ regeret.⁊ vt ꝑ intellectũ in
tus ingrederet᷑ ⁊ ↄtemplaret᷑ dei ſangi⸗

p ſenſum foꝛas egrederet᷑ 1 templaret᷑
opꝑa ſapiẽtie:intellectu intus illuſtrauit:
ſenſu foꝛis decoꝛauit.vt invtroq;ʒ refecti
onẽ inueniret.intꝰ ad felicitatẽ: fſoꝛis ad
iocunditatem. Sed qꝛ bona exterioꝛa
diu ſtare nõ pñt.iuſſus eſt hõ ab exterio
ribo ad interioꝛa redire:et ab interioꝛibꝰ
ad ſuꝑioꝛa aſcẽdere.Tante ſiq dẽ digni/
tatis eſt hũana ↄditio vt nullũ bonuʒ pᷣ/
ter ſummũ bonũ ei ſufficere poſſit. Ple/
nũ fuit miraculo ꝙ tam diuerſa ⁊ tã diui

ſa ab inuicẽ ad inuicẽ potuerũt cõiungi

MNec minꝰ mirabile fuit ꝙ luno nr̃o deuſ
ſeipᷣm ↄiunxit.vt ſibijnuicẽ vnirent᷑ deꝰ
⁊ limus.tanta ſublimitas ⁊ tantavilitas
HNihil eniʒ eſt deo ſublimiꝰ:⁊ nihil limo

vilius. Mirabil fuit ↄiunctio pᷣma.mi/⸗

rabilis fuit ſecũda.nec minus mirabilis
erit tecia.cũ hõ angelus ⁊ deꝰ vnus erit
ſpũs.Eodẽ nãq; bono bonꝰ eſt hõ:q̊ bo
nus eſt angelꝰ. eodẽq; bono vterq; btũs
Si tñ ambo idipᷣm eadẽ volũtate eodẽ/
q; ſpũ cupiũt.Si enĩ tã diſparẽ natura
carnis ⁊ anie:ad vnã federationẽ atq; a/
miciciã deꝰ ↄiũgere potuit:nequaq; erit
ei impoſſibile rõnalẽ ſpũm qͥ vſq; ad cõ/
ſoꝛtiũ terreni coꝛꝑis humiliatꝰ eſt.cũ eo
dẽ coꝛꝑe gloꝛificato.vt ſit ei glie qð fuit
ei ſarcine ad ↄſoꝛtiũ beatoꝝ ſpirituũ qͥ in
ſua puritate ꝑſtiterunt.exaltare: atq; ad
ſue glie ꝑticipationẽ ſublimare.vd h̊ ſi/

quidẽ illũ ſola charitate:nulla neceſſita⸗/

te creanit altiſſimꝰ:vt ſue beatitudĩs ꝑti

cipem faceret.Si tantũ gaudiũ ⁊ tan /
ta leticia eſt in vita iſta tꝑali.q̃ cõſtat ex

ticia ⁊ qᷣntũ gaudiuʒ erit in vita eterna q̃

ↄſtat ex pᷣſentia diuinitatꝭ in ſpũ rõnali.

Subyiciat᷑ ergo coꝛpꝰ anio: animꝰ deo:

⁊ vnus ſpũs erit cũ eo.ita tñ ſi in humi/
litate ꝑmãſea erit: ⁊ gam ſui creator ꝑ quj
exaltãdus ⁊ gloꝛificãdus eſt agnouerit.

Ex carne ⁊ ania ↄſtat hõ:⁊ vtrũq; bonũ
ſuũ habet in ̊ gaudet ⁊ exultat. Bonuʒ

anie eſt deꝰ:cũ affluentia dulcedinis ſue
Bonũ carnis eſt mũdus cũ abundantia

iocunditatꝭ ſue. Sʒ mundꝰ iſte eſt exteri
oꝛ:deꝰ aũt interioꝛ. Nihil eſt eo interiuſ.

nihil eo pᷣſentiꝰ Interioꝛ eſt omi re.qꝛ in
ipo ſunt om̃ia.Exterioꝛ eſt oĩ re: qꝛ ieẽ

ſuꝑ omia. Ab h̊ ergo mũdo ad deum re/

uertentes. ⁊ q̃ſi ab imo ſurſum aſcenden

tes ꝑ noſmetipᷣos trãſire debemꝰ. Aſcen

dere enĩ ad deũ:hoc eſt intrare ſeipᷣum:et

nõ ſolũ ad ſe intrare:ſʒ ineffabili quodaʒ

modo in intimis ſeipᷣm trãſire.Qui eniʒ
interiꝰ intrans ⁊ intrinſecꝰ penetrãs ſe/
ipᷣm trãſcendit:ille veracit ad deũ aſcen/
dit.Ab huiꝰ Sgᷣmũdi diſtractionibuſ coꝛ
noſtruʒ colligamꝰ:⁊ ad interioꝛa gaudia
reuocemꝰ.Et ſi coꝛ noſtrum ſemꝑ tenere
nõ poſſumꝰ:ſaltẽ ab illicitꝭ ⁊ vanis cogi
tationibe reſtringamꝰ:vt aliqñ in diuine
ↄtemplatiõis lumine figere valeamus.
Hec eſt enĩ reqͥes coꝛdis nr̃i.cũ in deia/

moꝛe ꝑ deſideriũ figit᷑. Hec eſt vita coꝛ/

dis nr̃i:cũ deũ ſuum ↄtemplat᷑:⁊ ipᷣa ſua
cõtemplatiõe ſuauit᷑ reticit᷑. Et dulceẽ il
li ſemꝑ ad ↄſiderandũ.qð ad amanduʒ ⁊
laudandũ ſemꝑ eſt ſuaue. Nihil eĩ ad be
atã vitã pꝛeſtãtiꝰ videt᷑.quã velut clauſii
carnalib ſenſibo:extra carnẽ mũdũq;:af
fectũ quẽpiã intra ſemetipᷣm ↄuerti.alie
nũq; effectũ a moꝛtaliuzʒ cupiditatibo ſi/

bi ſoli ⁊ deo logui.
De comꝑatione anĩe ad ea de by coꝛ

Pus con
4 m aniĩa ſit incoꝛpoꝛea:ꝑ ſubti

lioꝛẽ naturã coꝛꝑis ſui.i.ꝑ igneʒ
⁊ aerẽ:q̃ in iſto qͥʒ mũdo bcellen/
tia ſunt coꝛꝑa:⁊ iõ mag ſubtilioꝛa coꝛ/

pus adminiſtrat. Iſta ſiqͥdẽ pꝛioꝛa exci/
piunt intꝰ anĩe viuificãtꝭ:eo ꝙ incoꝛpo/

ree nature ſũt ꝓpinoꝛa:qᷓ; humoꝛ ⁊ ter/
ra:vt ad eoꝝ ꝓximũ miniſteriũ tota mo/
les adminiſtret᷑. Nullus ſine his duob
vl in coꝛꝑe ſenſus eſt:vł ab anĩa ſponta/
neꝰ coꝛꝑis motꝰ. Ignis et aer que leuia
ſunt:mouẽt aquã ⁊ terrã qᷓ grauia ſunt.
Quapꝛopr etiã coꝛꝑa poſt anĩe abſceſſũ
moueri nõ videmꝰ.qꝛ ignis ⁊ aer:q duo
ꝑ anĩe pꝛeſentiã tenent᷑ in coꝛꝑe terreno⁊
humido vt omniñ q̃ttuoꝛ fiat temꝑatio:
poſt eiuſdẽ anĩe abſceſſum ad ſuꝑna eua
dũt ac ſeſe expediũt.Coꝛꝑis aũt cõpoſi/⸗
tio ſic fit. Coꝛpus ↄſtat ex officialib mẽ
bꝛis. officialia exↄſimilibs.conſimilia ex
humoꝛib.humoꝛes ex cibis.cibi ex ele/⸗

mẽtis.⁊ nihil hoꝝ eſtania:ſʒ in iſtꝭ tan

fhoſrinnläͤn
Miigoſennzen

inorgniog
ſalitthuic t
mi viuenti-0
fuerintogruun
coditania⸗
ſafpenntinultn
hmocſi
piintellariinn⸗
nmntiibi
gftatwdeleern
Coupus ait a
Hicötenperath
losſnuſicä inſt
ret ucofractu
Aria veo teen
Aementopptb
cercentteiſecl
buo coꝛp pten
Ptemnp? locli
Perieſeänömel
n Drüninre
Wwo nouck
fuonddadac
lendogönoc
qeeperlociſp⸗
coꝛpenonege
hectpe vtali
foꝛma vralig

o

(Nrgug .
(Lu
Verani

b Pocibbi

nſchnarintie
gpotſeninpß
ccde'neyinſe
holblhernint
ſaiglboßzin
W

Mnſicckron⸗

neringitnd
naneſmg
Planigntäiſ.
hermmnentde
ſoderultnn
aſoin

nücdiüdat
oſurſun n
lirededen
nnzre ſöne
5 iheff hbllgo⸗
niſte Dug
inſec penening
citad deier
diſractiondbue
adintnongn

—

EE

Nütrum ſngmr

Alictftnmusn
deeyt algiimduie
eſger mems.
Cis nñicindir
1Decckrince,
Amplaßt önle
nſicit. Etduleil
göadamencu;:
ne. Pibieiadbe
tquärenutcauſ⸗

mi Nidi
wohmn dneni⸗

U apicintht

miezde dee2

õ
nps i
bͦnünflln
Gbtlian /

degionerc

86 Cqincdo/
möbumdetlc⸗
riniſtoni tolnd
—
erlabenine
nisctin gellj
miihn
gwt .
gnugronn,
ſttomars⸗
inal ſnnng
nuiii⸗
ncoffalt

=
=

in oꝛganis agit ania: ꝛ⁊ boc coꝛpoꝛicõ

ſulit ⁊ huic vite in qua factꝰ eſt hõ in ani
mã viuentẽ.Que cũ temꝑata ⁊ oꝛdinata
fuerint ↄgruunt viuificationi:⁊ nũqᷓ; re

cedit ania.Si vero diſtemꝑata ⁊ confu/

ſa fuerint inuita recedit ania: ſecum tra/
hens omia:ſenſum:imaginationẽ:ratio/

nẽ: intellectũ:intelligentiã: cõcupiſcibili

tatem ⁊ iraſcibilitatẽ:⁊ ex his ſᷣm merita
afficit᷑ ad delectationeʒ ſiue ad doloꝛem.
Coꝛpus aũt qð pꝛiꝰ integrũ tanq; oꝛga
nũ cõtemperatũ ⁊ diſpoſitum erat vt me

los muſicũ in ſe ↄtineret ⁊ tactũ reſona/
ret.nũc ↄfractum⁊ inutile e regiõe iacet.

Anĩa vero recurrẽtibo ad regiones ſuas

elementoꝝ ꝑtibꝰ:nõ hñs vbi vires ſuns

exerceat:reqeſcit ab his tantũ motibo qͥ/

bus coꝛpꝰ ꝑ tempꝰ ⁊ locũ mouebat:ipia

ꝑ tempꝰ illocaliter mota:qm̃ ⁊ ſi oꝛganũ
perijt: ſed nõ melos:nec qð oꝛganuʒ mo/
uebat.Aniĩa inter deũ ⁊ coꝛpus poſita ꝑ
tempꝰ mouet᷑:vł reminiſcẽdo qð oblita
fuerat:vel diſcendo qð ignoꝛabat:vł vo
lendo qð nolebat.ꝑ locũ vero nõ mouet᷑:
qꝛ per loci ſpacia nõ diſtendit᷑. Deꝰ autẽ
coꝛꝑe non eget vt ſit:nec loco vt alicubi:
nec tꝑe vt aliqñ:nec cauſa vt aliũde: nec
foꝛma vt aliquid:nec aliqͥ genere ſubie/
in quo ſubſiſtat vel cui aſſiſteat.

Per quig anima vnitur deo.
HW apitulũ.X VI.
et ania quãdã ꝓpꝛiã naturã:
omibo his mundane molis ele/
entꝭ excellentioꝛẽ: qua veracit

.
2–

nõ poſſit in aliq̃ fantaſia coꝛꝑaliũ imagi

nũ qs ꝑ ſenſuʒ carnis percipimꝰ cogita/⸗
ri: ſed mẽte intelligi vitaq; ſentiri. Intel
ligi põt.ſentiri nõ põt. Nõ eni eſt coꝛpꝰ
nec de nec vita ſine ſenſu. qual eſt in ar/
boꝛibꝰ:nec vita ſine rõnali mẽte q̃lis eſt
in anĩalib.ſʒ vita ⁊ vita ꝑpetua. Nec qͥ/
dem minoꝛ q; angloꝝ eſt futura: ſi ex p⸗/
cepto ſui creatorꝭ vixerit. Pꝛeceptũ gqũt
eius eſt vt in dilectõe ei? maneamꝰ. Oa
nete inquit in dilectione mea. Per dile/
ctionẽ nanq; ſibi rõnalem creaturaʒ co/⸗
pulauit:vt eũ ſemꝑ baberet ⁊ in ipo ſem
per maneret.de eo ⁊ in eo delectans gau
dens ⁊ exultans. Per dilectionẽ creato/

ri ſuoꝛ ſibijnuicẽ rõnalis creatura copu

lata eſt: ſolũ nanq; dilectiõis vinculũ eſt

qð ligat vtroſq; in idipᷣm. Per amoꝛem
dei om̃es ei adheremꝰ.per amoꝛẽ pꝛoxi
mi om̃es ad inuicẽ vnũ ſumꝰ:vt bonum
omniũ fiat ſinguloꝝ:⁊ quod quiſqʒ in ſe
nõ habet in altero poſſideat. Charitas ẽ
via dei ad homĩes:⁊ via hominũ ad deũ
Per charitatẽ enĩ venit deꝰ ad homĩes.
venit ĩ homĩes.factꝰ eſt homo. Per cha
ritatẽ homies diligũt deũ.eligunt deuz.
ad deũ currunt:ad deũ ꝑueniũt. Sic fa
miliaris eſt deo charitas:vt ipᷣe manſio/
nẽ habere nolit vbi charitas non fuerit.
Di ergo charitatẽ habes deum habes.
Quia deus charitas efft.
Perſuaſio ad diligendum deum ꝑ be
Neficia conditionis ⁊ redemptionis.

T Capitulũ. XVII.
MVer ego quantu peberem dili/
gere deum meu:qui me fecit cuʒ
HEnon eram: redemit cũ perieram.
Non eram:de nihilo me fecit.nõ lapidẽ:
non arboꝛem:nõ auem:nõ aliquod dea/

nimalibꝰ:ſed hominẽ me voluit eſſe. de/

dit mihiviuere:ſentire:diſcernere. Peri/
eram:ad moꝛtalitatem deſcendit.moꝛta
litatem ſuſcepit:paſſionẽ ſuſtinuit:moꝛ/
tem vicit:et ſic me reſtaurauit. Perieraʒx
⁊ abieram:quoniã in peccatis meis eraʒ
venundatꝰ.venit ille poſt me vt redime/
ret me.⁊ tantum dilexit me vt ſanguinii
ſui pꝛeciuʒ appenderet pꝛo me.taliq; pa
cto reduxit me de exilio:⁊ redemit de ſer
uitio. Nomine etiam ſuo vocauit me vt
memoꝛiale ſuum ſemper eſſet apud me.
Vnxit me oleo leticie.quo ipſe erat vn/
ctus:vt ab vncto eſſem vnctus:⁊ a chꝛi⸗/
ſto dicerer chꝛiſtianus. Sic gratia eius
et miſericoꝛdia ſemper pꝛeuenerunt me.
De multis nanq; periculis ſepe libera/
uit me liberatoꝛ meus.quando errabaʒ
reduxit me.quando ignoꝛabam docuit
me.quãdo peccabam coꝛripuit me.quã
do triſtabar conſolatus eſt me. quando
deſperabam confoꝛtauit me.quando ce
cidi erexit me.quando ſteti tenuit me.qũñ
iui duxit me.quando veni ſuſcepit me.
Hec ⁊ multa alia fecit mihi deus meus.
de quib dulce eſt mihi ſemꝑ loqͥ. ſemwer
cogitare.ſemꝑ gratiaſ aattavtpomdb; V

De ſpiritu ⁊ anima

bñficijs eiꝰ poſſim ſempꝑ eũ laudare eta⸗/
mare.Cũ eĩ cũctꝭ ſu pᷣſidẽſ.ſinglłos ĩple7
vbiq; pñs:vniuerſoꝝ curã agens:⁊ tam

ſingulł q; om̃ibus ꝓuidẽs.ita totum ad
cuſtodiã meã occupatuʒ video:vt ſi ego

ſuꝑ cuſtodiã meã ſtabo:q̃ſi oim oblitus
ſit:⁊ mihi ſoli intẽdere velit. Semꝑ ſep
ſentẽ exhibet.ſemꝑ ſe paratũ offert:ſi me
paratum inuenerit. Quocunq; meverte

ro non me deſerit niſi ego pꝛioꝛ eum de/
ſeram. Ubicũq; fuero non recedit:quo/
niam vbiq; ẽ:vt quocũq; iero inueniam
eũ cũ q̊ poſſim eſſe.Quicqͥd fecero ꝑiter
aſſiſtit:vtpote ppetuꝰ inſpectoꝛ oĩm co⸗
gitationũ intẽtionũ⁊ actionũ meaꝝ.Cũ

hec diligentↄſidero:timoꝛe ꝑiter ⁊ ingẽ

ti ruboꝛe ↄfundoꝛ:qꝛ illũ vbiq; mihi pꝛe

ſentẽ ⁊ oĩa occulta mea videntẽ intueoꝛ.
Multa eĩ ſunt ĩ me de qbo coꝛã ocuł eiꝰ

erubeſco:⁊ ꝓ quibo ei valde diſplicere ti

meo. Hec ꝓ his oĩb, q illi rependã ba/

beo niſi tin vt diligã eũ. Nõ eĩ meliꝰ nec
decentiꝰ q; ꝑ dilectionẽ rependi põt:qð
ꝑ dilectionẽ datũ eſt. Hec pᷣter rẽ dixiſſe
videoꝛ:ſed foꝛte nõ pᷣter vtilitatẽ mihi:⁊
his qͥ mecũ ſentiũt q̃ ego ſenti.
De cõꝑatiõe aĩe ad carnẽ:⁊ quõ ſit in
apkm. XVIII.

oꝛe vel in loco.

nere cũ

inde ſegregare ſe poſſit: nec reti/

„

enĩ ania vita ſua facit carnẽ viuere.et de

fonte nature ſue irrigat animãdo. ſic ca/
ro ꝑ coꝛruptelã materie ſue aĩam:ſi cupi
ditatibo illicit illigauerit occidit Et cuʒ
altera natura alteriꝰ trãſit:trãſit vnaque

qʒ in victricis naturã.i.vt carnẽ ſpũaleʒ

anĩa vᷣtutibo ſuis pᷣſtet.aut anĩazʒ carnalẽ
caro victrix eius efficiat:anĩa tñ nihil de
moꝛte hr̃e põt:niſi ꝑ vitia ei ꝓpinatũ fu

erit. Nec caro aliqͥd devita retinere p̃t:ni

ſi ab anĩa fuerit irrigata. Nec in alterius
naturã altera tranſire põt:niſi aut vitijs

infecta:aut virtutibo deterſa fuerit. Roõ/

ne inſignita eſt aĩa:qua artibo docet᷑ egre
gijs:⁊ diſciplinis inſtruit᷑ eximijs:vt di

nina ſapiat: ⁊ hũana ꝑtractet:atq; ſic ce/

Nima pñtia ſua coꝛpꝰviuificat.
⁊ ſic colligata ẽ ei:vt nec cũ velit

creatorꝭ iuſſionẽ audierit. In
vita ſiqdẽ anĩe conſiſtit vita coꝛꝑis.⁊ de
moꝛte coꝛꝑis deſcẽdit moꝛs anĩie Sicut

tera aĩalia decent excellat. vtpote ſubſt

tia rõnalis. In hoc enĩ ꝓpꝛie eſt aĩa ſuba
rõnalis.i.ſpũs rõnalis. Immoꝛtalis eſt
anĩa:ne a creator ſui ſiłitudine diſcrepa
re videat᷑. Nõ enim poterat eſſe imago ⁊
ſilitudo dei:ſi moꝛtis termino clauderet
Scðm quẽdã modũ vite quẽ nullo mõ
põt amittere:immoꝛtalł eſt. Scðm vero
qᷓndã mutabilitatẽ qua põt vł melioꝛ vł

deterioꝛ fieri:moꝛtal eſt.Et ſicut moꝛta
lis eſt cũ beate viuere ꝑdit:licet miſerevi

uere amittere nõ poſſit.ſic reſpectu incoꝛ

poꝛei dei coꝛpoꝛea eſt. Nihil enĩ inuiſibi

le ⁊ incoꝛpoꝛeũ natura credendũ eſt pᷣter

ſolũ deũ:id eſt pꝛẽm ⁊ filiũ ⁊ ſi pumſctm̃.
Qui ex eo incoꝛpoꝛeus ⁊ inuiſibilis di/
citur:qꝛ infinitus⁊ incircũſcriptꝰ eſt ſim

plex ⁊ ſibi om̃ibus modis ſufficiens ſe/

ipo ⁊ idipᷣm.Et cũ vbiq; ſit:in ſemetibo
inuiſibilis⁊ incoꝛpoꝛeus eſſe dinoſcitur

Omnis vero rõnalis creatura coꝛpoꝛea
eſt.angeli ⁊ om̃es virtutes coꝛpoꝛee ſũt.
licet nõ carne ſubſiſtant.Et ex eo intelle
ctuales naturas coꝛpoꝛeas eſſe dicimꝰ:
quia loco circũſcribũtur.ſicut ⁊ ania hu

mana:que carne clauditur:q̃ idcirco eſſe
in loco ⁊ localis dici poteſt In locoquia

hic alicubi pᷣſens eſt. localis.quia quod

alicubi pᷣſens eſt totũ:alibi nõ eſt Nõ ha
bet tamẽ coꝛpoꝛalẽ dimenſionẽ:nec coꝛ/
poꝛalẽ circũſcriptionẽ:quoniã coꝛꝑalis

quãtitatis expers eſt. Sed qꝛ ꝑ pᷣſentiã
⁊ oꝑationẽ in loco concluditur:localis ⁊

ipa dicit᷑veruntamẽ nõ ſicut coꝛpuſ:cui
ſm locũ:pꝛincipiũ mediũ ⁊ finis aſſigna
tur.Circũſcriptũ eſt quod cũ alicubi eſt

totũ.nõ poteſt eſſe ſimul alibi.quod ð ſo
lis coꝛpoꝛeis naturis cernit᷑. Incircum/

ſcriptũ vero eſt quod ſimul eſt vbiq; to/

tum.qð de ſolo deo intelligit᷑. Circum/

ſcriptum auteʒ ſimul ⁊ incircũſcriptum

eſt quod cum alicubi ſit totum.poteſt ſi/

mul alibi eſſe totum.non tamẽ vbiq;.qdð

de creatis ſpiritibus cognoſcitur.Si eĩ
anima non eſſet tota in ſingulis mẽbꝛis
ſui coꝛꝑis.nõ ſentiret tota in ſinguł mẽ/
bꝛis ſui coꝛꝑis.Reſpectuvero nature in
coꝛpoꝛee qᷓ ſũme incõmutabił vbiq; eſt.
coꝛpoꝛea eſt ania.quoniã tale alid nõ ẽ

ipa:nec tñ ꝑ loci ſpaciũ ita ſiſtit᷑ vł moue

tur tmniote
aAbieuione
porteß intote
culus otbiste
mninoriloec
cubiihniſi
lontiniingl⸗
pbicgcttot int
luraſunſcnin
ſuotani; nquo
föincngectin.
nalopcipve dr

Pollüicop
Uutſäktangereto
lchſaismot
KDadaza
Raodatde
odoraratorn
guipelat
Tongtügitt
pꝛobat vlin
gioa ſünonm
tick nſisr.
tciton, nemu
ota pulttotaen
iuntot eſtcogit⸗
ſtdlecto
Lercedligere
ayiruts
( ermnt
Aufn
iis tino
unpdepmniſiog
Catiaſune
wgilſtnutrn
derinig lit
inpmnan⸗
Kaſii
ſnlihci

—

lat otſi
en pprectii
Alis innont
niſilimdinede
potenrcſtnn
nsterminoce
üviteqnsle

—
W —
S

4

= =

unkct.Schn
egnapötykneie
ulck.Etſannn
erepairlinnin
oſitſierthenir
ick. iblaiinſt
1mmrdcicſitn

st inniſbled⸗
iirrüſenpeſckin
nois iuffaanbl
big ſinin merin
s eſedinoſcin
Catur Rpdee
mues Nponeeſi
m. Ecr woin
oens aſedin
bütur ſantt nie
uudinriidn
icigock bonn
locnisnue
ilbiſicf M
inanianinto,
Nioni cals
Gigbiri
ccintloeli

ſöſontenplta

Naiitftis iſin
guodci ati
mul bicrolnb

Scnit atn
Aürulckttis/
Iemniceptunn
ſvmmbolctſ,
me n
lI.).
,Pagianſe

pfet: nec; no loco et.
Hullũ eniĩ coꝛpꝰ aut ſil tangi totuʒ põt.
aut ſilł tangere totũ põt.Anĩa vero in ꝗͥ/

tur.vt maioꝛe ſui ꝑte maioꝛẽ locũ occu/

pet.⁊ bꝛeuioꝛe bꝛeuioꝛem:minoꝛq; ſit in
parte q; in toto. Per om̃s ſiquidẽ parti/
culas coꝛꝑis tota ſil adeſt. nec minoꝛ in

minoꝛibo:nec in maioꝛibo maioꝛ. Sʒ ali

cu bi intẽſius alicubi remiſſiꝰ:⁊ in oꝛbuſ
tota ⁊ in ſingulł tota eſt. Sicut enĩ deus
vbiq; eſt totꝰ in toto mũdo ⁊ in omĩ crea
tura ſua.ſic aĩa vbiq; tota in toto coꝛꝑe
ſuo:tanq; in quodã mũdo ſuo.intenſius
tñ in coꝛde et in cerebꝛo: quẽadmodum
deus pᷣcipue dicitur eſſe in celo.
Domg
NKXapitulum. XIXNX.

ci viſibił eſſet:coꝛpoꝛea eẽt. Et

tota ſil in vno loco eſſe poſſet.

buſcũq; ſuis motibovł actibo tota ſił ad/
eſt. Tota vidʒ.⁊ totaviſoꝝ meminit.To
ta audit:et tota ſonoꝝ reminiſcit᷑. Tota
odoꝛat:⁊ tota odoꝛes recolit.Tota ꝑ lin
guã ⁊ palatuʒ ſapoꝛes ſentit ⁊ diſcernit.

Zota tãgit ⁊ dura ⁊ mollia.Lota ſibap
pꝛobat vł impꝛobat. Calida vero vlł fri
gida ſũmo tm̃ digito tota decernit.To⸗

ta eſt viſus.tota ẽ auditꝰ.tota meminit.

⁊ cũ tota meminit:tota eſt mẽoꝛia.Cum

tota vult:tota eſt volũtas.Cũ tota cogi

tat:tota eſt cogitatio. Cũ tota diligit:to
ta eſt dilectio. Põt nãq; ex ꝑte cogitare:

⁊ ex ꝑte diligere.

e paſſiones: 2
q̃ttuoꝛ virtutes eiꝰ. = D
S Abet anĩa affectiões qbo exercet᷑

ad vᷣtutes. Doloꝛ nãq; de pecca
tis.timoꝛ de ſupplicijs.deſideri

um

dentia nãq; ſcit qͥd debeat facere.tꝑanti

am hʒ ↄtra ꝓſpera.foꝛtitudineʒ ð aduer/

ſa.iuſticiã q ſcit qͥd cuiq; debeat reddere
Pꝛudẽtia eſt ſcire qͥd poſſit. Yoꝛtitudo
facere qð poſſit. Temꝑantia nõ pᷣſumere
qð nõ poſſit. Juſticia non velle plus qᷓ;
poſſit. Pꝛudẽtia ẽ in eligẽdis.Temꝑan/
tia in vtendis. Yoꝛtitudo in tolerandis

Juſticia in diſtribuedis. Pꝛudentie eſt

nia ſit in quolibet mẽbꝛo.
uiſibił et incoꝛpoꝛea eſt aĩa.ſi

coꝛpoꝛea eſſet ꝑtibil eẽt.⁊ ꝑteſ

um de pmiſſis.gaudiũ de pꝛemijs.q̃daʒ
exercitia ſunt vᷣtutũ. Habet eĩ virtutes
qbus inſtruit᷑ ⁊ armat᷑ ↄtra vitia. A pꝛu

cCcvVII

nihil penitendũ appetere:⁊ nihil pᷣter iu
ſtum velle facere.Cemꝑantie eſt nibũ p/
ter turpia timere:⁊ quicqͥd agimꝰ vel co
gitam? ad rõnis noꝛmã dirigere. YFoꝛti/
tudinis eſt terrenas cupiditates nõ ſolũ
repꝛimere:ſed penitꝰ obliuiſci. Juſticie
eſt oẽm animi cogitationẽ ad ſolũ deum
erigere.eũq; tanq; nihil aliud ſit ſola mæ
tis acie intueri. Habet aũt ania ſacramæz
tales vᷣtutes quibo iniciatur:id eſt ſidem
ſpem:ſacramẽtũ:baptiſmũ: inunctionẽ:
ↄfirmationẽ:et cetera quibo deo ↄſecrat᷑.
Habet etiã vᷣtutes quibo ꝓficit ⁊ quibꝰ
deo ↄiungit᷑vt humilitas:puritas:cha
ritas. Humilitas eã deo ſubijcit. Puri/
tas iungit. Charitas vnit Habʒ quoq;
anĩia vires quib coꝛꝑi cõmiſcet᷑.quaruʒ
pma eſt natural:ſcdᷣa vitalis: tercia ania
lis.Et ſicut deꝰ trinus ⁊ vnꝰ:verus ⁊ ꝑ/
fectus:om̃ia tenet:oĩa implet:om̃ia ſuſti
net:oĩa ſuꝑexcedit:om̃ia circũplectitur.
ſic anĩa his tribo viribo ꝑ totũ coꝛpꝰ diſ/
funditur:nõ locali diſtẽſione:ſʒ vitali in
tenſione. Natural nanqʒ virtꝰ oꝑatur in
epate ſanguinẽ ⁊ alios hũoꝛes: q̊s ꝑ ve/
nas ad om̃ia coꝛꝑis mẽbꝛa tranſmittit.
vt inde augeant᷑ et nutriant᷑. Uis iſta q/
drifaria eſt. Diuidit᷑ nãq; in appetitiuã.
retentiuã.expulſiuã:⁊ diſtributiuã.Ap/⸗
petitiua que ſunt neceſſaria coꝛꝑi appe/

tit. retentiua ſumpta retinet:donec ex il/

lis digeſtio vtilis fiat. Expulſiua noci
ua ⁊ ſuperflua expellit. Diſtributiua bo
nos bonoꝝ ciboꝛũ humoꝛes om̃iba mẽ/
bꝛis diſtribuit:put cuiq; expedit.

(Laplm. XXI
IJIs vital eſt in doꝛde:q̃ ad tẽpe/
vV rãdũ feruoꝛẽ coꝛdis aerẽ hauri/
endo atq; reddẽdo:vitã ⁊ ſalutẽ

guinẽ per venas.q

¶ De vᷣtute coꝛdis impellit ſan

toti coꝛꝑi tribuit Aere nãq; puro ſangui

nẽ purificatũ ꝑ totũ coꝛpꝰ ĩpellit per ve
nas pulſatiles:q̃ arterie vocant᷑. Ex q̃rũ
motu tẽperãtiã atq; diſtẽperãtiã coꝛdis
fiſici ↄgnoſcũt. Iſtas vires hñt oĩa ania
lia:⁊ iõ coꝛꝑis magꝭ vident᷑ eẽ qᷓ; anĩe.cũ
ania ſit vita coꝛpoꝛis.

¶ De virtute cerebꝛi et partibo eius.

(¶ Kapitulũ. XXII
Js anialis eſt in cerebꝛo:ꝛ inde

te vocat᷑ mẽoꝛial:qꝛ ibi recommẽ

vigere facit quinq; ſenſus coꝛpoꝛis. Ju
bet enim voces edere: membꝛa mouere.
Tres nanq; ſunt ventriculi cerebꝛi.
Vnus anterioꝛ a quo omnes ſenſus.al/

ter poſterioꝛ a qͥ omis motus. tercius in
ter vtrũq; mediꝰ.i.rõnalis. Fo⸗ Bis ſen/

ſus ſic fiunt Oð eſt in coꝛꝑe ſubtiliſſimũ

⁊ ob hoc anĩe ſimiliꝰ ⁊ viciniꝰ qᷓ; cetera:

id eſt lux.pꝛimũ ꝑ oculos ipᷣos diffundi

lia intuẽda.deinde mixtura q̃dã pᷣmo cũ
gere puro.ſcdo cũ aere caligioſo atq; ne/

buloſo.tercio cũ coꝛpulentioꝛe humoꝛe:

qrto cũ terrena craſſitudine:nq; ſenſus
cũ ipᷣo ſenſu oculoꝝ ꝑficit:vbi ipᷣa ſola ex

cellit. Iſti ſenſus qꝛ in ſola facie pꝛeloca
ti ſũt:iõ ſcriptũ arbitroꝛ: qm̃ dñs in faci
em inſufflauit homini ſpiraculũ vite:et
factꝰ eſt in aiam viuentẽ. Anterioꝛ àppe
pars poſterioꝛi merito pᷣponit᷑: quia iſta
Ducit ⁊ illa ſeq tur.ab iſta ſenſus ⁊ ab illa
motꝰ.ſicut ↄſiliũ pᷣcedit actionẽ. Iſtevi/⸗
res tã aĩe q; coꝛꝑis dici pñt.qꝛ ab aia in
coꝛꝑe fiũt:nec ſine vtroq; fieri pñt. JIun
pꝛima pꝑte cerebꝛi vis aĩalis vocatur fan
taſticalis.i.imaginaria:qꝛ in ea coꝛꝑaliũ
reꝝ ſilitudines ⁊ imagines ↄtinent᷑tvñ ?
fantaſticũ ðꝛ. In media ꝑte cerebꝛi vo/
cat᷑ rõnalis:qꝛ ibi examiat ⁊ iudicat ea qᷓ
p imaginatiõeʒ repᷣſentant᷑. In vltima ꝑ

——

moꝛie rõne iudicata.

luedã veronon. (I.
M+Liud eſtitaq; in nopᷣ q̃ coꝛpoꝛa
ſentimꝰ:qð qͥnq; coꝛꝑis ſenſibꝰ

poꝛibo ſiłia cernimꝰ:vbi ⁊ noſipᷣos nõ a/
liter qᷓ ſiłes coꝛꝑibo intuemur. Aliud q̃
nec coꝛꝑa nec coꝛpoꝝ ſiłitudines aſpici
mus.ſʒ alias res q̃ nõ hñt imagines ſui
ſiles.ſicut eſt deꝰ:⁊ ipᷣa mens rõnalis:vł
intelligẽtia:vł rõ.ſicut etiã vᷣtutes: pꝛu/
dẽtia:iuſticia:caſtitas:charitas: pietas:
⁊ q̃cũq; alie ſũt:q̃s intelligẽdo vł cogitã/
do enumeramꝰ:diſcernimꝰ ⁊ diffinimus
Pon anĩa nõ eſt coꝛpꝰ:qꝛ nõ oĩs ſiłitu
o coꝛꝑis coꝛpꝰ eſt.Doꝛmitti enĩ tibi in
ſomnis velut coꝛpꝰ apꝑebit. neq; id coꝛ
pus tuũ ſʒ aĩa tua:nec veꝝ coꝛpꝰ ſʒ ſili/

De ſpiritu anima

dat me

Duomõ quedã intalligimꝰ p ſomniũ
aö NXIII

facimꝰ. Aliud qͥ nõ coꝛꝑa ſed coꝛ

—MN

tudo coꝛꝑis tui. Jacebit enĩ coꝛpꝰtuuʒ?:
ambulabit ipᷣa.Tacebit lingua coꝛporꝰ⸗
tui:loq̃tur ipᷣa.Clauſi erũt ocłi tui:vide
bit ipa:⁊ ita in ea tota ⁊ integra cernet᷑ ſi -
militudo carnis tue. In hac ſilitudie qi
ꝑioca ↄgnita ł incognita diſcurrit:⁊ ſen
tit leta vł triſtia.Ania eẽ moꝛtui ſiẽ doꝛ
mient in ipᷣa ſiłlitudine coꝛꝑis ſuiſentit

ſeu bona ſeu mala.nõ ſunt tñ coꝛꝑalia ſʒ

coꝛpꝑibo ſiłia.qͥbo anie coꝛpibo exute afficcd
unt᷑ ſeu bñ ſeu male.cũ ⁊ ipᷣe ſuis coꝛꝑibb
ſiles ſibimet appareãt. Sũt tñ ⁊ verale

ticia ⁊ vᷣa moleſtia facta de ſuba ſpũali in
ſubſtãtia ſpũali.Certũ nempe eſt qndaʒ
ſpũalẽ naturã eſſe in nob:vbi coꝛpꝑaliũ re
rũ ſilitudies aut ſoꝛmant᷑ aut foꝛmate in

gerunt᷑:ſiue cũ pᷣſentia aliq̃ ſenſu coꝛporꝭ

tangimꝰ⁊ ↄtinuo eoꝝ ſilitudo in ſpiritu
foꝛmatur:⁊ in memoꝛia reconditur.ſiue

cũ abſentia iã nota vłq̃ nõ nouimꝰ cogi-

tamꝰ:vt inde foꝛmet᷑ qͥ dã ſpũal intellectꝰ

Innumerabilia ecꝓ arbitrio⁊ opinatio
ne fingimꝰ:q̃ vł nõ ſunt vł eſſe neſciunt᷑.

Innumerabiles ʒ ⁊ varie ſoꝛme 8 in
anĩo nr̃o vᷣſant᷑:vł cũ aliqͥd facimꝰ vel fa/

cturi ſumꝰ:aliqᷓ etiaʒ ſpũ rapiẽte tollitur
anima in huiuſmõi vidẽda ſeu bona ſeu

mala. Nimia quoq; intentiõe cogitatio

nis vel aliq̃ᷓ vi moꝛbi:vt freneticis per fe

bꝛem accidere ſolet.ſeu cõmixtione alte⸗
rius cuiuſdaʒ ſpũs ſeu boni ſeu mali.ita
coꝛꝑaliũ reꝝ imagines in ſpũ expꝛimũ/
tur tanq; coꝛꝑa ipius coꝛpis ſenſibo pꝛe

ſe entent: vt ab ſentia videãt᷑ ageſſe etãq; p
ſentia:⁊ q̃ ñ ſũt tãq;ᷓ pᷣ ocuł aſſint.A doꝛ/

miẽtibo ec młta vidẽt᷑ vł nihil vł aliqͥd ſi

ghificãtia. Uñ ſepe imagĩes reꝝ coꝛꝑali

um tãta ilł expᷣſſiõe repñtãt᷑ ĩ ſomnijſ:q̃n

ta ipᷣa coꝛpa pñtãt᷑ vigilãtib:vt int᷑ viſio

nẽ doꝛmiẽtiũ⁊ verã cõmixtiõeʒ vigilãtiũ
nõ diſcernat᷑:ſʒ ↄtinuo eis caro moueat᷑.
⁊23 ꝓpoſitũ ſuũ vłõ licitos moꝛes ↄcũ/
berevideãt᷑:⁊ qð naturalr collectũ ẽ ꝑ ge

nitales vias emittat᷑. Hũc motũ caſti vi

gilãtes cohibẽt ⁊ refrenãt. Doꝛmientes
aũt iõ nõ pñt:qꝛ in ptãte nõ hñt imagis
coꝛꝑalł expꝛeſſionẽ:qua caro naturaliter
mouet᷑.⁊ ſeqͥ tur qð coitũ ſeqͥ ſolʒ.⁊ qð ſi
ne peccato a vigilãtibus fieri nõ poteſt.
SGic in ſpũ ⁊ coꝛꝑaliũ reꝝ imagines ap

ò —

porntnle
teratbinnüden
notupprio
Pusnoſiihr
ſeutirerpkade⸗
dirgere el
tuchhevautiot

ml coiendo⸗

utobieenginen
6ggagignoſpirt

nuutpulial
mpi
Uinae

creatur dei ner
Mhzgoniyn
ſ. Gienierſen.
Nuuq ninolhaue
ſa Gigüterden
derchdgine
Gügnie itäd
ſiſpüniswdn
Cretüchteren⸗
velignei Au
cotinerur n
nullo ſpagof⸗

ltellgenguſi

re uavabof
moieinulibite⸗
boenanetder
lut⸗Percopns⸗
teriacueineis
fs Spiniuc
ur Oulchiei
liguigetegteii
4 Mocclltar⸗
pox erpꝛeſt

lln ſpuͦpigen⸗

ſecpa ner o⸗
ſiͤtſcurcfi
Puntngaffig n
nügeenzſtoni

chit lcnpn
Aebit inangcan
ngc,
uſicitoci nie

ttihegneni,

e Irbeſtni
Wut dian
uoniſen
mae chog ſiin
AWirm l
nthmin
Aan eſwannh
wüciine
dihintin
Ccnimmetiini
keüwörhinlin
ſomantufenni
Gmnaliäſaincer
cor ilitncoißn
vtijnönonint
craciſpüakiner

pearditriotonan

dſant N ſeſten
zrymeſumn
cäidhen
aißzſpüſgpitl
nöi dit u
ag inamiaen
tiryfmni
ucininitrit
interu
winhü eehind,
8 ſaiphu
ideät ncſetiß
oanl anin

nbl aitel

ethitiiſnſin

junininhl l
msi7le
ins natcd
nirolecn ie
Hicnotiſi
ir oenn
rtoſftnͤ
uncnoſniii
1 .
ins upr

parent.⁊ multa ꝓ arbitrio fingunt᷑ velpᷣ
ter arbitriũ demonſtrant᷑. Jha nãq; ania
q̃ motu ꝓpꝛio ſemꝑ in motu eſt:qꝛ ꝑ coꝛ/
pus nõ ſinit᷑:vel non plene ſinit᷑ coꝛꝑalia
ſentire:vł ad coꝛꝑalia vim ſue intentõis
dirigere.coꝛꝑe ſopito.ſpũ coꝛꝑaliũ ſiłi/
tudines aut ipᷣa agit ſicut ⁊ imagĩes coꝛ
poꝛũ cogitando ex ſeipᷣa verſare aſſolet.
aut obiectas intuetur:cum in eas viden
ae aliquo ſpiritu aſſumitur.

emultiplici viſu anime.
— apitulum. XXIIII.
NMNlima eſt ſuba ſpũalis:ſimplex:
indiſſolubił: incoꝛpoꝛea:paſſibi
N Ais atq; mutabil: carẽs pondere
ſigura ⁊ coloꝛe. Non eſt credenda ꝑs ſed
creatura dei.nec etiã de ſuba dei vl deq/
libʒ elemẽtoꝝ materia:ſʒ ex nihilo ẽ crea

ta. Di enĩ ex ſemetipᷣo eã deꝰ feciſſet.ne/

quaq; vitioſa aut mutabił aut miſera eſ
ſet. Si aũt ex elemẽtis facta fuiſſet.eſſet
coꝛpoꝛea:cũ ſit incoꝛpoꝛea:ignotaʒ hñs
oꝛiginẽ.initiũ habʒ.finẽ nõ habʒ. Et cũ
ſit ſpũalis nature nihil habʒ mixtũ con/

cretũq; terrenũ:nibil humidũ vł aereuz

vel igneũ. Nullũ habet coloꝛẽ: nullo lo/
co ↄtinetur.nullis mẽebꝛis circũſcribit᷑.
nullo ſpacio finit᷑.ſed ita eſt cogitanda ⁊
intelligenda:ſicut ſapiẽtia:iuſticia ⁊ eete

re vᷣtutes ab om̃ipotente create. Natu/

ra aĩe inuiſibił eſt:ideo inuiſibilit᷑ in coꝛ/
poꝛe manet:⁊ de coꝛꝑe inuiſibilit᷑egredi
tur. Per coꝛpus coꝛꝑa videt:ſicut celũ ⁊
terrã:⁊ que in eis ↄſpicua ſunt ocuł no/
ſtris. Spiritu coꝛpoꝝ ſiłitudines intue
tur. Quicòqͥid enĩ coꝛpus nõ eſt ⁊ tamẽ a⸗/
liquid ẽ.recte iã ſpũs dicit᷑. Jdcirco qua
dã vi occulta ⁊ ſpũali rapit᷑ ania.vt vice
coꝛpoꝝ expꝛeſſas coꝛꝑaliũ rerũ ſilłitudi/
nes in ſpũvideat. Sed intellectu ea que
nec coꝛꝑa nec coꝛpoꝝ foꝛmas habent cõ
ſpicit.ſicut eſt iuſticia ⁊ ſapiẽtia:et velut
ipᷣa mens om̃is anie affectio bona. Iſta
tria genera viſionũ manifeſta ſunt. Pꝛi/
mũ coꝛꝑale.quo ꝑ coꝛpor ſenſus coꝛpo
ralia ſentiunt. Scdᷣm ſpũale:quo coꝛpo
rum ſiłitudines ſpũ nõ mente cernuntur
Terciuʒ intellectuale:quo ille res q̃ nec
coꝛpoꝛa nec coꝛpoꝝ foꝛmas hñt ↄſpici/
untur. Intellectuali viſione nunq; falli

CCxIX

tur anĩa.aut eniĩ intelligit ⁊ veꝝ eſt.aut ſi
veꝝ nõ eſt:nõ intelligit. In viſione autẽ
coꝛpoꝛali ſepe fallit᷑ anĩa:cuʒ in ipᷣis coꝛ2
poꝛibo ſieri putat quod ſit in coꝛpis ſen/
ſibus.ſicut nauigantib videt᷑ terra mo
ueri:queſtat:⁊ intuentib celũ ſydera ſta
re que mouent᷑.⁊ diuaricatis radijs ocu
loꝝ res vna duas foꝛmas habere videt᷑.
⁊ vnꝰ homo duo capita.⁊ inaqua remuſ
infractus.⁊ multa huiuſmõi. In viſiõe
etiã ſpiritali anĩa fallit᷑ ⁊ illudit᷑: quoniã
ea qꝗᷓ videt aliqua vera:aliq̃ falſa:aliq̃ per
turbata:aliqua tranquilla ſunt. Jha au
tẽ vera aliqua futuris oĩno ſilłlia vł aper/
te dicta.aliqua obſcuris ſignificatiõibꝰ
vel q̃ſi figuratꝭ locutiõibo pᷣnunciata. n
extaſi vero qñ ab om̃ibo coꝛꝑis ſenſibus
glienatur ⁊ auertit᷑ ania:ampliꝰ qᷓ; ĩ ſom/
no ſolet.ſed minꝰ qᷓ; in moꝛte:nõ fallitur
Ded ipᷣa mente diuinitꝰ adiuta: vel ali/
quo ipᷣa viſa exponẽte.ſicut ĩ apocalipſi
iobanni exponebat᷑:magna reuelatio eſt
Cũ eni bono ſpiritu aſſumit᷑anima falli
nõ põt.qꝛ ſancti angeli miris modis vi/
ſa ſua facili quadã ac pꝛepotenti vnitiõe
vel cõmixtione noſtra eſſe faciũt:⁊ viſio
nẽ ſuã quodã ineffabili modo in ſpũ no/
ſtro infoꝛmant. IJpᷣi ſiquidẽ his coꝛꝑali/
bus iudicãdis ⁊ miniſtrãdis pᷣſunt:⁊ eo
ruʒ ſignificatiuas ſiłitudines in ſpiritu
ita diſcernunt:⁊ tanta potẽtia quodamo
do tractãt:vt eas etiã poſſint hominum
ſpiritibo reuelãdo miſcere. Inde eſt ꝙ an
gelus dñi apparuit in ſomnis ioſeph di
cens. Noli timere acciꝑe mariã ↄiugem
tuã.Et iteꝝ.Tolle pueꝝ ⁊ matrẽ eius:⁊
fuge in egyptũ.Deus etiã ꝑ ꝓphetaʒ di
cit.Effundã de ſpũ meo ſuꝑ oem carnẽ.
⁊ iuuenes viſiões videbũt:⁊ ſenes ſom/
nia ſomniabũt. Sũt ⁊ alia viſa vſitata⁊
humana:q vel ex ipᷣo ſpũ nr̃o multiplici
ter exiſtũt:vł ex coꝛpe ſpũi qdðãmõ ſug/
gerunt᷑.ſicut fuerimꝰ affecti a carne łani
mo. Nõ eni ſolũ vigilantes hoĩes curas
ſuas cogitãdo vᷣſant ĩ ſiłitudinib coꝛpo

rũ:veꝝ etiã doꝛmietes hoc ſepe ſomniãt

quo indigent. Nã ⁊ negocia ſua gerũtex

animi cupiditate.⁊ epulis⁊ pocuł inhi/
anter inſtãt.ſi foꝛte eſurientes ſitienteſq;

doꝛmierint. Uigilãtibo etiã occulto qdã

De ſpiritu ⁊ anima

inſtinctu ingeſtas eſſe cogitatiões qᷓs di

dẽ natura eſt oĩim
tibo:ſiue in doꝛmiẽtibo:ſiue in egrotãti/
bus:qm̃ nõ ex alio genere ſr q̃ vident᷑:q;
ex natura ſpũs:de q vel in qͥ fiũt ſilitudi
nes coꝛpoꝝ. Uiſa ſiquidẽ freneticoꝛũ ſi/
milia ſunt viſis ſomniantiũ: obturatas
nãq; vias ſentiẽdi hñt vt videãt qð ſom
niãtes vidẽt. Uiſa ſomniantiũ ſiłia ſunt
cogitatiõibo vigilantiuʒ. Doꝛmiẽtibo qͥ/
dẽ in cerebꝛo cõſopit᷑ via ſentiẽdi:que in

tẽtionẽ ad ocłos ducit. Jõq; ipa intẽtio
in aliud verſa cernit.viſa ſomnioꝝ tand;

ſpecies coꝛꝑales adſint:vt ſibi doꝛmien
tes vigilare videant᷑.⁊ non ſiłiq coꝛꝑibꝰ.
ſeg ipᷣa coꝛpa intueri ſe putẽt. Ego autẽ

peo:q̃nta celeritate ⁊ facilitate in ſe ania
fabꝛicet imagines coꝛpoꝝ:q̃ ꝑ coꝛꝑis o⸗/
culos viderit:qᷓ; freneticoꝝ vł ſomnian
tiũ vł etiã in extaſi viſiões. Quecũq; tñ
illa natura viſoꝛũ eſt. ꝓculdubio coꝛpus
nõ eſt. Hõ enĩ coꝛꝑa viſa illas imagines
in ſpũ faciunt:nec eam vim hñt vt aliud

uinarẽt nouimꝰ. Sicut cayphas ponti
fex ꝓphetauit:cuz eiꝰ intẽtio ꝓphetandi
