malũ:qꝛ hõ eſt.nec ideo bonũ:qꝛ iniquꝰ
eſt. ſʒ bonũ qꝛ hõ:malũ qꝛ iniquꝰ.Quiſ/

q̃s igit᷑ dicit malũ hoĩeʒ eſſe:aut qð bo⸗/

nũ eſt iniquũ eſſe:ipᷣe incidit ĩ ppheticaʒ
illã ſententiã. Ue his qͥ dicũt ꝙ bonũ eſt
malũ:⁊ ꝙ; malũ eſt bonũ.Opꝰem̃ dei cul
pat qð eſt hõ:⁊ viciũ hoĩs laudat qð eſt
iniqtas.Om̃is nãq; natura etiã ſi vicio
ſa eſt inquantũ natura eſt:bona eſt.inq̃n
tũ vicioſa eſt:mala eſt.

¶ D. in bonis ac malis ſibimet ↄtrarijſ
dyaleticoꝝ regula deficiat:⁊ qͥd ſit coꝛ⸗/
ruptio:⁊ ꝙ ex bonis mala oꝛta ſint.
H (Eapiruli XIII.

Wapꝛopter i

bis ↄtrarijs q̃ mala ⁊ bona

ſit bonũ:ſʒ bonum om̃i malo
ntegrũ bonũ eſt. Cui vᷣo ineſt ma

/.

vocant᷑:illa dyaleticoꝝ regula deficit:j

dicunt:nulli rei duo ſimł ineſſe ↄtraria.
Nullꝰem̃ aer ſimul ⁊ tenebꝛoſus eſt ⁊ lu

cidꝰ. Nullꝰ cibo aut potꝰ ſimł dul eſt ⁊

amarꝰ. Nullũ coꝛpꝰ ſimul vbi albũ ibi⁊
nigrũ. Nullũ ſimł vbi deſoꝛme:ibi ⁊ foꝛ
moſũ.Et h̊ in mult ac pene in oĩib ↄtra

rijs reperit᷑:vt ĩ vna re ſimlł eſſe ñ poſſint

Cũ aũt bona ⁊ mala nullꝰ ambigat eſſe
ↄtraria:nõ ſolũ ſimł eſſe poſſũt:ſʒ etiam
mala om̃ino ſine boniſ ⁊ niſi ĩ bonis eſſe
nõ poſſũt:qᷓ;uis bona ſine malis eſſe poſ
ſint. Poteſt em̃ hõ vł angelꝰ nõ eſſe iniu
ſtus:iniuſtꝰ aũt nõ pᷣt eſſe niſi hõ vel an
gelꝰ.Et bonũ ꝙ hõ:bonũ ꝙ angelꝰ:ma
lũ ꝙ iniuſtꝰ.Et hec duo ↄtraria ita ſimł
ſũt:vt ſi bonũ nõ eſſet:in q̊ malũ eſſet:pꝛ
ſus nec malũ eſſe potuiſſet.Quia nõ mõ
vbi ↄſiſteret:ſʒ vnde oꝛiret᷑ coꝛruptõ nõ
haberet:niſi eſſet qð coꝛrũperet᷑:qð niſi
bonuz eſſet:nec coꝛrũperet᷑:qm̃ nihil eſt
alið coꝛruptio q; boni exterminatõ.Ex
boniſigit᷑ mala oꝛta ſũt ⁊ niſi ĩ alibo bo
nis nõ ſunt:nec erat alias vnde oꝛiret᷑ vl
la mali natura. Vã ſi eſſet:inq; tũ natura
eſſet:pfecto bona eſſet.⁊ aut incoꝛrupti
bilis natura magnũ eſſet bonũ:aut etiã
natura coꝛruptibilis nlło modo eſſet ni
ſi aliqd bonũ:qð bonũ coꝛrũpendo:poſ
ſet ei nocere coꝛruptio. H
Quũo nõ ſit ↄtrariũ dñice ſentẽtie:qua
dicit᷑.nõ pᷣt arboꝛ bona fructꝰ malos fa/
cere:cũ dicuut᷑ mala ex bonis eſſeoꝛta.
Eapitulũ XIIII.

Ed cũ mala ex

bonis oꝛta eſſe dicimꝰ:nõ pu/

☚ tet᷑ c dñice ſentẽtie refragari:
q̃ dicit. Nõ pᷣt arboꝛ bona fructꝰ malos

facere. Nõ pᷣt em̃ ſiẽ̃ veritaſ dicit:colligi
vua ð ſpinis:qꝛ nõ pᷣt vua naſci ð ſpinis
e bona terra vites naſci noſſe vi/
demꝰ ⁊ ſpinas.Et eodẽ mõ tanq; arboꝛ
mala fructꝰ bonos.i.oꝑa bona nõ pᷣt fa/
cere volũtas mala. Sʒ ex lis na
—gegyſri ſ 3 V—“

Oõð ⁊ ipᷣe dñs eoqẽ loco:vbi de arboꝛe⁊
fructib loquebat᷑:aꝑtiſſime oſtẽdit.Ait
g 2

“

9/ ,
Worno KAnr 0 ℳ

r Jo , Kes-A OB Mrre *
. * * B

I D
.

fuit ꝓꝛſus vnde pꝛimitꝰ oꝛiret᷑ voluntaſ WWrnr e Sr
mala:niſi ex angeli ⁊ hoĩs natura bona.

Enchyridion

em̃. Aut facite arboꝛẽ bonã ⁊ fructũ eiꝰ

bonũ:aut facite arboꝛẽ malã⁊ fructũ ei

malũ.Sat admonẽs ex arboꝛe qͥ dẽ bo

na malos:aut ex mala bonos naſci fru/

ctus nõ poſſe:ex ipᷣa tñ terra cui loqba

vtrãq; arboꝛẽ oꝛiri poſſe.

ahs ptinere ad beatitudinẽ ↄſequẽda
ſcire cauſas in mũdo coꝛꝑaliũ motionu.

apitulũ

XVY

qñ nobis maronis ille verſus
piacet. VYelix qͥ potuit reꝝ co/

ygnoſcere cauſas:nõ nobis videat᷑ ad feli

citatẽ ↄſequẽdã ꝑtinere:ſi ſciamꝰ cauſas

magnaꝝ ĩ mũdo coꝛpꝑaliũ motionũ:q̃ ab

ditiſſimis nature ſinibs occulunt᷑.vñ tre
moꝛ terr:q̃ vi maria alta tumeſcãt:obi/
cib ruptis:rurſuſq; ĩ ſeipᷣa reſideãt:⁊ ce
tera hmõi. Sʒ bonaꝝ ⁊ malaꝝ reꝝ cãs
noſſe debemuſ.Et id hactenꝰ q̃tenꝰ eas

homini ĩ hac vita erroꝛibo erũniſq; ple-/

niſſima ad eoſdẽ erroꝛes ⁊ erũnas euadẽ
das noſſe ↄcedit᷑.Ad illã àppe felicitatẽ
tendẽdũ eſt:vbi nulla qtiamur erũna:ne
lo erroꝛe fallamur. Nã ſi cauſe coꝛꝑaliũ
motionũ noſcẽde nobᷣ eſſent:nlłas magꝭ

noſſe q; nr̃e valitudis deberemꝰ.Cũ ve

ro eis ignoꝛatꝭ medicos q̃rimꝰ:qͥs nõ vi
deat:qð de ſecretis celi ⁊ terre nos latet
quãta ſit patiẽtia neſciendůũ.

¶SDiſputatio qliter erroꝛ gripolſit.

apitulũ

Wãuis em̃ er
roꝛ q; ta poſſumꝰcura cauẽdꝰ
M ſit:nõ ſolũ ĩ maioꝛibo veꝝ etiã
ĩ minoꝛibꝰ tan nin i reꝝ ignoꝛãtia poſ
ſit errari:nõ ẽ tñ ↄſeq̃ns:vt ↄtinuo erret
qͥſqͥſ aliqͥd neſcit:ſʒ qſqͥſ ſe exiſtimat ſcire

qð neſcit: p vo àppe appbat falſũ:qð eſt

erroꝛis ꝓpꝛiũ.Uerũtñ ĩ q̃re qͥſq; erret:
intereſt plurimũ Nã ĩ vna eadẽq; re⁊ ne

ſciẽti ſciẽs: ⁊ errãti nõ errãs recta ronepᷣ
ponit᷑. In diuerſis aũt rebo.i.cũ iſte ſciat

alia:ille alia:⁊ iſte vtilioꝛa:ille minꝰ vti/

lia.vł etiã noxia:qͥs nõ ĩ eis q̃ ille ſcit:ei pᷣ

ferat neſciẽtẽ?· Sunt em̃ q̃dã q̃ neſcire qᷓ;

it aliqũ:ſʒ ĩ via pedũ nõ ĩ via moꝝ. Naz

nobiſipᷣis accidit vt in dã biuio fallere
mur:⁊ nõ iremꝰꝑ eũ locũ:vbi oꝑiens trã
ſitũ noſtꝝ donatiſtaꝝ manꝰ armata ſub
ſederat:atq; ita factũ ẽ:vt eo ̊ tẽdebamꝰ
p deniũ circũitũ veniremꝰ:cognitiſq; ĩſi
dijs illoꝝ noſ gtularemur erraſſe:atq; in
de gras ageremꝰ deo. Quiſ &̊ viatoꝛẽ ſic

errãtẽ: ſicnõ errãti latrõi pᷣponere dubi⸗/
tauerit: Et ſoꝛtaſſe iõ apud illũ ſummũ

poetã loquẽs qͥdã miſer amatoꝛ:vt vidi

inqͥt: vt perij:vt me maluſ abſtulit erroꝛ:

qm̃ ẽ erroꝛ bonꝰ qͥ ñ ſolũ mihi obſit verũ
etiã ꝓſit aliquid. Sʒ diligẽtiꝰ ↄoſiderata
vᷣitate:cũ nihil ſit alið errare:qᷓ; veꝝ pu/⸗
tare qð falſũ ẽ:falſũq; qð veꝝ ẽ: vł certũ

hfe p ĩcerto:incertũue p certo:ſiue falſũ
ſiue ſit veꝝ:idq; tã ſit ĩ aĩo defoꝛme atc;

indecẽs:qᷓ; pulcꝝ ac decoꝛũ eſſe ſentimꝰ

vłĩ loq̃ndo vł ĩ aſſentiẽdo:eſt eſt:nõ no.

Pꝛofecto ⁊ ob h̊ ipᷣm ẽ vita iſta miſera q̃ᷓ

viuimꝰ:q ei nõnũq; vt nõ amittat᷑:erroꝛ

ẽ neceſſariꝰ.Abſit vt tal ſit illa vita:vbi

E ale nĩ̃e ipa vᷣitas vita: vbi nemo fallit:
fallit᷑ nemo i⸗ aũt hoĩes fallũt atq; fal

lunt᷑:miſioꝛeſq; ſũt cũ mẽtiẽdo fallũt:qᷓ
cũ mẽtiẽtib credẽdo fallunt᷑. Uſq; adeo
tñ rõnabił natura r̃fugit falſitatẽ:⁊ qtũ
pᷣt deuitat erroꝛẽ: vt falli nolint etiã ͥcũ/
q; amãt fallere Nõ em̃ ſibi qͥ mẽtit᷑ videt

errare:ſʒ aliũ ĩ erroꝛẽ mittere credẽtẽ ſibi

⁊ ĩ ea qdẽ re ñ errat:quã mẽdacio ↄtegit

tat ſibi ſuũ nõ obeſſe mẽdaciũ:cũ magis
Fech patiẽti obſit om̃e peccatũ.
do

mentiri. apituli XVII.

Erum difficilli

di ncẽitas nos vꝛgeret abſe oluimꝰ. Utx.

.*

Möõnulli eĩ eo vſq; ꝓgrediunt᷑:vt ⁊ peie/

rare ⁊ ð reba ad dei cultũ ꝑtinẽtib:ac de

ißpa dei natura falſũ aliqͥd dicere:nõnũq;

bonũ piũq; vbe eſſe ↄtẽdãt. Mihi ãt vi
petm̃ eſſe dẽ

det᷑ petm̃ ei om̃e mẽdaciũ:ſʒ mltũ
ltereſſe 4 aĩo ⁊ qᷣb ð reb quiſq; mentier
Höe De . 0 gduano-1

ſi nouit ipe qd veꝝ ſit:ſʒ in h̊ fallit: ꝙ pbu

Gierdddofecbol iuſtiſit aliui⸗

ma ⁊ latebꝛoſiſſima h̊ gignit ã
Mtio:ð q̃ i grãdẽlibꝝ cũ rñden

ad officiũ hoĩs iuſti ꝑtineat aliqñ mẽtiri

₰

ſocets
mitcit:
depenn
auosf
itülf
Gnit⸗
cabtil
ruſs
Urlei⸗
ſoſtod⸗
harno
ſcco di
ogoren
lnenemea
ſodegpib
dahome
Cwa
genienes
Nugübe
ſeung
ſicguſii

Kwl

mmi
R
ſlic
ad ho
ſtinh
tiriq
Nel.
teluavi
dumenci⸗
Mödur
glibett

(nppbi

ickmin

ſücbe

uri

unan
dis
bichenii
Paranſcd
cſtütchm
Cgnitiſic
mlſeangin
lsrinwrſc
hongedubi⸗
llüſumni
mmextyidti
bürlitenor.
hiobſitpei
ſcen
ri erpo/
aeKan
ndſmefi

odeſen n.

hücſeſcnin⸗
cſt cknönd.
nitoniſenq
mimicno⸗
ilavienvbi
ineno lit
länarhfl
iedo lurg
t. Don
thllitmithn
nclirmidni
iirin
nmmtiiſi
michho
nbeultah
uainugs
alenh
rii
font

malo:in qui
limur. Nã magno malo fallit᷑ homo:cuzʒ
hoc nõ credit qð ad vitã ducit eternam:
vel h̊ credit qð ad moꝛtẽ ducit eternam.
NOParuo aũt malo fallit᷑:qͥ falſũ ꝓ vero ap

à nocẽdi volũtate mentit. Haud vᷣo tm̃
nocet:qͥ viatoꝛẽ mẽtiendo ĩ diuerſũ iter

mittit:q;tũ is qͥ viã vite mẽdacio fallẽte

depꝛauat. Nemo ſane mentiẽs iudican/
dus eſt:qͥ dicit fſalſum qð putat veꝝ:qm

q;tũ ĩ ipᷣo eſt:nõ fallit ipe ſʒ fallit᷑ Nõ ita
q; mẽdacij:ſʒ aliqũ temeritat arguendꝰ

eſt:qͥ falſa incautiꝰcredita ꝓ veris habet

Potiuſq; ecõtrario q;tũ in ipᷣo eſt:mẽti
tur ille:qͥ dicit veꝝ:qð putat falſũ.Quã

tuũ em ad aĩm eiꝰ attinet:qꝛ non qð ſentit
h dicit:nõ veꝝ dicit q;uis veꝝ inueniat

eſſe qdᷣ dicit.nec vllo mõ liber eſt a mẽda

cio:qͥ oꝛe neſciẽs veꝝ loquit᷑:ſciẽſ aũt vo

luntate mẽtit᷑. Nõ ↄſideratꝭ itaq; reba ip
ſis de quibo aliqͥd dicit᷑:ſʒ ſola intentõne

dicẽtis:melioꝛ ẽ qͥ neſciẽs falſũ dicit:qm̃
id veꝝ putat:q; ͥ mentiẽdi animũ ſciẽs
gerit:neſciẽs veꝝ eſſe qð dicit Ille nãq;
galiud ñ habʒ ĩ aĩo aliud ĩ verbo:huic vᷣo

qlecunq; ꝑ ſeipᷣm ſit qð ab eo dicit᷑:aliud
tñ clauſũ ĩ pectoꝛe aliud ĩ ligua ꝓmptũ

eſt:qð malũ eſt ppꝛiũ mẽtientis. In ipᷣa⸗

rum aũt q dicunt᷑oſideratõe reꝝ:tm̃ iter
eſt qᷓ in re quiſq; fallat᷑ ſiue mentiat᷑:vt cũ

falli q; mẽtiri minꝰ ſit malũ:q;tũ ꝑtinet
ad hoiĩs voluntatẽ.tñ longe tolerabiliꝰ

ſit in his q̃ a religione ſunt ſeiuncta men

ciri:q; in his ſine quoꝝ fide vel noticia

de coli nõ pᷣt:falli vt ĩ pluriboa pquirẽ/
te lucidius inueſtigabit᷑. Oð vt illuſtret᷑
exemplis:intueamur q̃le ſit.ſi quiſpiam

dü mentit᷑:viuere nũciat aliquẽ moꝛtuũ
⁊ aliꝰ dum fallit᷑:credat iteꝝ chꝛiſtũ Boſt
on

quãlibet longa tempoꝛa moꝛituꝝ.

ne illo modo mẽtiri: q; iſto modo ſalli in
compꝑabiliter pᷣſtat:młtoq; minoꝛis ma

li eſt in illuʒ erroꝛẽ aliquẽ inducere:q; in
iſtũ ab aliquo induc.

¶ Duiby ĩ reb ſallamur ¶ Cap.XVIII

NPeaquibuſdam
ergo rebus magno:in quibuſ
aʒ paruo:in quibuſdã nullo
buſdã etiã nõnullo bono fal

pꝛobãdo:incidit in aliqs moleſtias tem

xXXIX.

po:ales: quibo tñ adhibita fideli patien
tia ↄuertit eas in vſũ bonũ:veluti ſi quiſ
qᷓ; bonũ hoĩeʒ putando qͥ mal eſt:aliqᷣd

ab eo patiat᷑ mali.Qui vero malũ hoĩeʒ
ita bonũ credit vt nihil ab eo patiat᷑ ma
li:nullo modo fallit᷑:nec in eũ cadit illap

phetica deteſtatio. Ue his qͥ dicunt qð

malũ eſt bonũ.De ipſis em̃ reb quibus
hoĩes mali ſunt:nõ de hoĩb dictũ intel
ligendũ eſt. VUñ qͥ adulteriũ dicit bonũ:
recte arguit᷑ illa voce ꝓphetica.Qui vo

iß̃m hoĩeʒ dicit bonũ:quẽ putat caſtũ et

neſcit adulteꝝ:nõ in doctrina reꝝ bona
rum ⁊ malaꝝ:ſʒ in occultis humanoꝛuʒ
falli᷑ moꝝ:vocans holeʒ bonũ:in q̊ pu/

tat eſſe qð eſſe nouit bonũ:⁊ dicẽs malũ

adulteꝝ ⁊ bonũ caſtũ.ſed hunc bonũ di
cens neſciẽdo adulteꝝ eſſe:illũ malũ ne/
ſciendo caſtum. Poꝛro ſi ꝑ erroꝛẽ euadit

quiſq; perniciẽ:ſicut ſuꝑius dixi nobis

in itinere cõtigiſſe:etiã alid boni homi
ni erroꝛe ↄfert᷑. Sʒ cũ dico in qnibuſdã
rebo nullo malo aliquẽ vel nõnullo etiaʒ

bono falli: nõ ipᷣm erroꝛẽ dico nullũ ma/
luim vel nõ nullũ bonũ:ſʒ malũ qͥ nõ ve/

nit᷑ vel bonũ quo venit᷑ errando id eſt ex

ipſo erroꝛe qͥd nõ eueniat vł qd ꝓueniat

Naã ipſe ꝑ ſeipᷣm erroꝛ aut magnuʒ in re
magna:aut paruũ in re parua:tñ ſemper

eſt malũ. Quis em̃ niſi erras malũ neget

appꝛobare falſa ꝓ veris:aut impꝛobare

vera ꝓ falſis:aut habere incerta ꝓ certiſ

vel certa ꝓ incertis: Sed aliud eſt bonũ
hoiĩeʒ putareę à malꝰ eſt:qð eſt erroꝛis:et
aliud eſt ex h̊ malo aliud malũ nõ pati:

ſi nihil noceat hõ malꝰqui eſt putatꝰ bo

nus. Itẽq; aliud eſt ipſam viã putareq̃
non eſt ipſa:⁊ aliud eſt ex ̊ erroꝛis malo

aliquid boni ↄſequi.velut eſt ab inſidijſ
maloꝝ hominũ liberari.

An peccata dicenda ſint cuʒ quis de
malo hoie bene ſentit:vel veriſimilibus

fallii. ¶ Tapitulil XIX.

ſcio ſane vtꝑ
etiã eiuſmodi erroꝛ ſit:cum ho
Emo ðᷣ malo homine bene ſentit:
qualis ſit neſciens:aut ꝓ eis q̃ ꝑ ſenſus

coꝛpoꝛis capimꝰ occurrũt ſimilia:q̃ ſpi/

ritu tani; coꝛꝑe:aut coꝛꝑe tanq; ſpiritu

ſentiunkt quale putabat elſe apls etrꝰ

qñ exiſtimabat ſe viſũ videre:repente d
clauſtris ⁊ vinculis ꝑ angelũ liberatus:
aut in ipᷣis reba coꝛpoꝛeis leue putat᷑ eſſe

qð aſpeꝝ eſt:aut dulce qdð amaꝝ eſt:aut

bene olere qð putridũ eſt:aut tonare eG
reda trãſit:aut illũ eſſe hoĩeʒ cũ aliꝰ ſit:
ñ duo ſibi ſimillimi ſuntgs geminis

ſepe ↄtingit. vnde ait ille. Gꝛatuſq; parẽ

tibo erroꝛ:⁊ cetera talia:etiã peccata dicẽ
da ſint. Hec q̃ſtio nodoſiſſima:q̃ hoĩes

acutiſſimos achademicos toꝛſit:nũc mi

hi enodãda ſuſcepta eſt vtꝝ aliqd debe-
at ſapiẽs appꝛobare ne incidat ĩ erroꝛez
ſiꝓ veris appꝛobauerit falſa:cũ om̃ia ſi/
cut affirmãt:vel occulta ſint vel incerta

Vnge tria ↄfeci volumina in initio con

uerſionis mee:ne impedimẽto nobis eſ/
ſent:que tanq; in oſtio ↄtradicebant.Et

vtiq; fuerat remouẽda inueniẽde deſpe

ratio veritatis:q̃ illoꝝ videt᷑ argumẽta/

tionibo roboꝛari.Apud illos ergo erroꝛ
om̃is putat᷑ eſſe peccatũ:qð vitari ñ poſ

ſedtendũt:niſi omis ſuſpendat᷑ aſſenſio.

Erare quippe dicũt eũ quiſqͥs aſſentit᷑
incertis:nihilq; certũ eſſe in hominũ vi/
ſu ꝓpter idiſcretã ſimilitudinẽ falſi.etiã
ſi qð videt᷑ ſoꝛte ſit veꝝ.acutiſſimis q dẽ

ſed impudęẽtiſſimis cõflictatõib diſpu/

tant.Apud nos aũt iuſtus ex fide viuit.
Ac ſi tollat᷑ aſſenſio ⁊ fides tollit᷑:qꝛ ſine
aſſenſione nihil credit᷑ Et ſunt vᷣa q;uis

nõ videant᷑:q̃ niſi credant᷑ ad vitã beatãa:

que nõ niſi eterna eſt:nõ poteſt ꝑueniri.

CLuũ iſtis vero vtꝝ loͥ debeamꝰ ignoꝛo:

q̊j nõ victuros ĩ eternũ:ſʒ in pᷣſentia ſe vi
uere neſciũt.ĩmo neſcire ſe dicunt qð ne
ſcire nõ poſſũt. Neq; em̃ quiſq; ſinit᷑ ne/
ſcire ſe viuere:qñ quidẽ ſi nõ viuit nõ pᷣt
aliqͥd vel neſcire:qm̃ nõ ſolũ ſcire veruʒ
etiã neſcire nõ niſi viuẽtis eſt. Sʒ vide/
licet nõ aſſentiẽdo ꝙ viuãt:caueꝛe ſibi vi
dent᷑ erroꝛẽ:cũ etiã errãdo ↄuincant᷑ vi/
nere:qm̃ nõ poteſt qͥ nõ viuit errare. Si

certu eſtꝛita vera vcerta ſunt multaꝛqui
bus nõ aſſentiri abſit vt ſapiẽtia potius
q́;ᷓ demẽtia nominãda ſſii.
¶ Ouib⸗ in reby errãtes nõ peccemus:
qᷓuis ad huiꝰ vite mifias erroꝛ ꝑtineat

12 quibuſdam

aũt reb nihil intereſt ad capeſ

an nõ:vel vtꝝ vera ſiue ſint ſiue putetur
an falſa. In his errare.i.aliud ꝓ alio pu

tare:nõ arbitrãdũ eſt eſſe peccatũaut ſi
E minimũ eſſe atq; leuiſſimũ.Poſtremo
qualecũq; illud ⁊ q;tumcũq; ſit ad ülam
viã nõ ꝑtinet:qua imꝰ ad deũ.QOue via
figdes eſt chꝛiſti:q̃ ꝑ dilectionẽ oꝑat᷑. Ne/

q; em̃ ab hac via deuiabat ĩ geminis fi⸗

lijs gratꝰ ille parentib erroꝛ: aut ab hac
via deuiabat apls petrꝰ:qñ ſe exiſtimãs
viſuʒ videre aliud ꝓ alio ſic putabat.vt
aA coꝛpoꝝ imaginib in quiboſe eſſe arbi /

crabat᷑:vera in quib erat coꝛꝑa nõ dino
ſceret:niſi cũ ab illo angelꝰ ꝑ quẽ fuerat
liberatꝰ abſceſſit. aut ab hac via deuia/

bat Jacob patriarcha:qñ viuentẽ filiũ

aꝗ beſtia credebat occiſũ. In his atq; hu

iuſmodi falſitatibo ſalua fide in deuů no
bis eſt fallimur. ⁊ via nõ relicta q̃ ad illũ
nos ducit erramꝰ. Qui erroꝛeſ etiã ſi pec
cata nõ ſunt:tñ in malis huiꝰ vite depu/
tandi ſunt.que ita ſubiecta eſt vanitati:
v8t appꝛobent᷑ hic falſa ꝓ veris:reſpuant᷑
vera /ꝓ falſis.teneant᷑ incerta pꝛo certis.
QDuãuis em̃ hec ab ea fide abſint:ꝑ quã

ad verã certãq; atq; eternã beatitudinẽ

tendimꝰ:ab ea tñ miſeria nõ abſunt:in q̊ᷓ

adhuc ſumꝰ. Nullo modo quippe falle

remur in aliq̃ vł animi vł coꝛpis ſenſu:ſi

iã vᷣa illa atq; ꝑfecta felicitate frueremur

¶ Důo ſit peccatũ om̃e mendaciũ:vł q̃
liter etiã illilicet venialiter peccẽt:qͥ non

niſi ꝓ ſalute hominũ mentiun᷑.
¶ Capitulil XXI.
Oꝛro aũt om̃e
mendaciũ ideo dicendũ eſt eſſe
peccatũ:qꝛ hõ nõ ſoluʒ qñ ſcit

ped veꝝ ſit: ſz etia ſi qñ errat ⁊ fallit ſi
cut hõ:h̊ debet loqͥ qð animo gerit:ſiue

illud veꝝ ſit ſiue putet᷑ ⁊ nõ ſit. Oĩs aũt
q̃ mentit᷑ ↄtra id qð animo ſentit loquit᷑
volũtate fallẽdi.Et vtiq; verba ꝓpterea

ſunt ĩſtituta:nõ ꝑ q ſe inuicẽ hoĩes fallãt

ſendũ dei regnũ: vtꝝ credãtur

. S 7 . M
.

ðòð

Ghöͤn
ſuas
noͤ
iceo
pecen
nunen
Mua
oi:
tiwönea
Nentno
Gicop
pureat
ledo⸗
lecbit⸗
bopacete
oKodt
lckolre
föben
ſige tön
fur ee

dpder
hor⸗
on

oohre
cin
cetm.
dicte
mnpli
ſihnpel
Hicoher

ſe⸗
eſi

N
ſän
ackunag,
ENli
Rſueontin
eiw
ni bato
digfuͤlon
4 icerie
nwigi e
Miusſo
memmhba
ilakkinis
Krhu
ntkcherti

CorganOdnen

pqyi fuenn
cru deuin
piuont Mliü
booatqz hui
eäindeuno
ichdadn
nagäſipe
vueden
cnchkmnine:
morrhunt
oMR.
inpoui
uninik
blineinqi
nipgefile
is uſt
fngemur
cdaci
hcciriron
gunt.

ℳ
fame,
gtücktſe
ſolgcefſt
nogen
eDA
Ggorogn
ctpytcſen
msbii

ſz pꝗ in alteri⸗ quiſ; noticiã cogitatõeſ
ſuas ꝑferat. Uerbis igit᷑ vti ad fallaciã:

nõ ad qð inſtituta ſunt:peccatũ eſt. Nec

ideo vllũ mendaciũ putandũ eſt non eſſe —
aliqñ alicui ꝓdeſſe
oſſumꝰ em̃ ⁊ furando aliqn

peccatũ:qꝛ poſſum

mentiẽdo. Pol 7 fura B
alicui ꝓdeſſe:ſi pauꝑ cui palã dat᷑ ſentit

cõmodũ:⁊ diues cui dam tollit᷑ nõ ſenK

tit incõmodũ. Nec ideo tale furtuʒ qͥſqᷓ;

dixerit nõ eſſe peccatũ. Poſſumꝰ ⁊ adu!
terãdo ꝓdeſſe:ſi aliq̃ niſi aq h̊ ei ↄſentiat
appareat amando moꝛitura:⁊ ſi vixerit

penitẽdo purgãda:nec ideo peccatũ ta/⸗

le negabit᷑ adulteriũ.Si aũt merito no/
bis placet caſtitas:qͥd q̃ſo offendit veri/

tas:vt ꝓppter alienã vtilitatẽ illa nõ vio/
let᷑dulterando:⁊ violet᷑ iſta mentiẽdo:
õ ideo mendaciũ poterit aliqñ lauda/
riqꝛ nõnunq; ꝓ ſalute quoꝛũdã menti/
mur. Peccatũ g eſt:ſʒ veniale:qð beniuo
lentia excuſat:⁊ iõ fallacia dãnat.Pluri
mũ qͥ ppe ad bonũ ꝓfeciſſe hoĩes qͥ ñ ni/

ſi ꝓ ſalute hoĩs mẽtiunt᷑:nõ ẽ negãdũ:ſʒ
in eoꝝ tali ꝓfectu merito laudat᷑ vel etiã
tpaliter remunerat᷑ beniuolẽtia nõ falla/
cia:q̃ vt agnoſcat᷑ ſatis eſt:nõ vt etiã pᷣdi
cet᷑.maxĩe ĩ heredib teſtamẽti noui:qbꝰ

dicit᷑. Bit ĩ oꝛe vro eſt eſt:nõ nõ. QOð em̃

ampliꝰ ẽ a malo ẽ.Pꝛopter qð maluʒ:qꝛ

ſubꝛiꝑpe ĩ hac moꝛtalitate ñ deſinit.etiaʒx
ipᷣi coheredes chꝛiſti dicũt.Dimitte no
bis debita noſtrr.
e ſint cauſe bonaꝝ reꝝ ⁊ q̃ malaꝝ.

¶Tapitulü „ XXII
Is ita
huiꝰ bꝛenitatis neceſſitate

tractatis:qm̃ cauſe cogno/⸗
bonaꝝ ⁊ malaꝝ:q;tũ vie ſa

ſcẽge ſũt

tis eſt q̃ nos ꝑducat ad regnũ: vbi erit vi

ta ſine moꝛte:ſine erroꝛe veritas:ſine ꝑ/
turbatõe felicitas:neq̃q; dubitare debe
mꝰ reꝝ q̃ ad nos pꝑtinẽt bonaꝝ cauſã nõ
eſſe:niſi bonitatẽ dei:malaꝝ vᷣo ab ĩmu/

tabili bono deficiẽtẽ boni mutabil volũ

tatẽ:pꝛiꝰ angeli:hoĩs poſtea.

Dos ſit creature rationabiliſ pꝛimum
malum vel q̃ mala hoc ſecuta ſunt.
LCapitulũ XXIII.

q; pꝛo

Oc pꝛimuz eſt
creature rõnabilis malũ.i.pꝛi
ma pꝛiuatio boni:deinde etiaʒ
n⸗ ſubintranit ignoꝛãtia reruʒ
agendaꝝ ⁊ ↄcupiſcẽtia noxiaꝝ:quiba co
mites ſubinferunt᷑ erroꝛ ⁊ doloꝛ:qᷓ duo
mala qñ ĩminentia ſentiunt᷑:ea fugitant⸗
animi motꝰ vocat᷑ metꝰ. ſoꝛro animus
cũ adipiſcit᷑ cupita:qᷓ;ᷓnis ꝑnicioſa ⁊ in
ania:qm id erroꝛe nõ ſentit:vei delectati
one moꝛbida vincit᷑:vana etiã leticia vẽ

tilat᷑. Ex bis moꝛboꝝ nõ vbertat ſʒ in⸗

digentie tanq; fontib:oĩs miſeria natu
re rationalis emanat.
Oo in ſuis malis rõnalis natura bea/
titudinis appetitũ non amiſerit:⁊ ꝙ hõ
habeat ꝑęnã ꝓpꝛiã coꝛpoꝛis moꝛtẽ.
Kaßplrhlü XXIIII.

We tñ natura
in malis ſuis nõ potuit amit/
tere beatitudis appetitũ. Ue/

rũ bec cõmunia mala ſũt ⁊ hoĩm ⁊ ange
loꝝ:p ſua malicia dñi iuſticia dãnatoꝝ.

Sʒ hõ habet ⁊ penã ꝓpꝛiã:qua etiã coꝛ
poꝛis moꝛte punitꝰeſt. Moꝛtis quippe
ſuppliciũ dũs ei cõminatꝰ fuerat ſi pec/
caret:ſic eũ munerãs libero arbitrio:vt
tñ regeret imperio:terreret exitio.atq; ĩ
paradiſi felicitate tãq; in vmbꝛa vite vñ
iuſticia cuſtodita in meliora ↄſcenderet

eanit. äl
Dy peccatũ adꝗ oꝛiginaliter in poſte/

ros trãſierit. Lapituli XXV.

catũ exul effectꝰ:ſtirpẽ quo
q; ſuã:quã peccãdo ĩ ſe taq;
erat:pena moꝛt⁊ dãnatio

nis obſtrinxit:vt quicqͥd ꝓlis ex illo ⁊ ſi

mul dãnata ꝑ quã peccauerat cõiuge:ꝑ

carnalẽ ↄcupiſcẽtiã:in qᷓ inobediẽtie pe/

na ſimilis retributa eſt naſceret᷑:traheret
oꝛiginale peccatuʒ:q̃ traheret᷑ ꝑ erroꝛes
doloꝛeſq; diuerſos ad illud extremũ cuzʒ
deſertoꝛib angeł viciatoꝛib⁊ poſſeſſo/⸗
ribo ⁊ ↄſoꝛtib ſuis ſine fine ſupplicinm.
ic ꝑ vnũ hoĩeʒ petm̃ inannt imudĩ⸗
†

Enchyridion
⁊ ꝑ peccatũ moꝛs:⁊ ita in om̃es hoĩes ꝑ ctis:reſiduꝰ numerꝰ angeloꝝ ĩ eterna lci", Cnid⸗
trãſiuit: q̊ oẽs peccauerũt. Oundũ qp deo btĩtudine ⁊ ſctĩtate ꝑmãſit. Neq; ei ferta
pe appellauit eo loco apłs vniuerſũ ge/ ex vno ãgelo lapſo atq; dãnato ceterip/ tin
nus humannnnn. pagati ſut:vt eoſ ſic hoĩes oꝛiginale ma rogrbi
¶ Oualiter humani generꝭ maſſa ex ina lũ obno xie ſucceſſionis vincuł obligarʒ ſun G
dei iacebat ĩ malis:luẽs cũ deſertoꝛibus atq; vniuerſos traheret ad debitas pe/ coſea
angelis iuſtiſſimas penas manẽte in eis nas:ſʒ eo qͥ dyabolꝰ factꝰ ẽ:cũ ſocijs im / line
bonitate qeatoꝛis.¶ Cap. XXVI. prietat elato: ⁊ ipᷣa cũ eis elatõe pſtrata: alhm⸗
C rpg c ſe ceteri pia obediẽtia dño coheſerũt:acci/ nuiſick⸗
₰ ergo rées C prientes etiã qdð illi nõ habuerũt:certam n
i habebat. Jacebat ĩ malis:vel ſcientiã qua eſſent ð ſua ſempiterna ⁊ nũ plie
Meriã voluebat᷑:⁊ de malis ĩ ma / ᷓᷓ caſura ſtabilitate ſeuri. ſt ſen
la pᷣcipitabat᷑ totiꝰ hũani generis maſſa O, numerꝰ bonoꝝ angeloꝝ ꝗͥ dimi/ iiene
dãnata ⁊ adiũcta parti eoꝝ qui peccuue nutꝰ eſt poſt ruinã maloꝝ ex hoĩb ſup/ ſidiiy
rãt angeloꝝ:luebat impie deſertõis di / pleat᷑:⁊ æ h numer deo ſitnotus. ecigu
gniſſimas penas.Ad irã qppe dei perti . Kapimli „ XXVII. Uuhhe
net iuſtã a ind cupiſcẽ 19 cuit itaq; vniuerſi/ benbce
n is 4 IIE tatiſ creatoꝛiat nllbeng
un .nõ ſane cre /A. q; moderatoꝛi deo: vt qm̃ ñ to tpuuſen
atoꝛis deſiſtẽte bonitate ⁊ malis angeliſ ta multitudo angeloꝝ deũ de/ ſulben⸗
ſubminiſtrare vitã viuacẽq; potentiã.q̃ ſeredo perierat:ea qᷓ pierat ĩꝑpetua pdi- niniaodu
ſubminiſtratio ſi auferat᷑ interibũt:⁊ ho tcione remaneret:q̃ aũt cũ deo illa deſerẽ/ ilaro
minũ q;uis ð ꝓpagine viciata dãnatad; tepſtiterat ð ſua certiſſime cognita ſemꝑ ſcſeide
naſcẽtiũ foꝛmare ſemia ⁊ aĩare ⁊ oꝛdiare futa felicitate ſecura gauderet.Allia xo chare
mẽbꝛa:p tempoꝝ etates:ꝑ locoꝝ ſpacdcia creatura rõnalis qᷓ in hoĩibo erat qm̃ pec/ ogee
vegetare ſenſus: alimẽta donare. Oeli? cctis atq; ſupplicijs ⁊ oꝛiginalib⁊ pꝛo/ ihi
em indicanit malis bũ facere: q; mala pꝛijs tota pierat: ex ei ꝑte repata:qð an qguC
nulla elle e. Et ſiquidẽ ĩ melius gelice ſocietati ruina illa dyabolica mi/ Fpe
hoĩm refoꝛmatõeʒ nullã ꝓꝛſus eſſe volu nuerat ſuppleret᷑. Hoc em̃ ꝓmiſſũ eſt re/ (Ede
iſſet:ſiẽ impioꝝ nila eſt ãẽgeloꝝ:nõne me/ sſurgęẽtib ſanct: erũt eq̃les angelis dei nt
rito fieret vt natura q̃ deũ deſeruit:q̃ Itacqq;ʒ ſupema illa ihrim mĩrnr̃a ciuitas
ceptũ ſui creator qd cuſtodire facillume deinlla ciuiũ ſuoꝝ numeroſitate frauda
poſſet:ſua male vtẽs ptãte calcauit att bit᷑ſʒ vberioꝛe etiã copia foꝛſan regna/
trãſgreſſa eſt:q ſui ĩ ſe creatoꝛis imaginę bit.Veq; em̃ numeꝝ aut ſctõꝝ hoĩʒ aut
ab eĩꝰ lumĩie cõtumacit᷑ auerſa violauit. immũdoꝝ demonũ nouimꝰ:in q̊ꝝ locuʒ
q̃ ſalubꝛẽ ſuitutẽ ab eiꝰ legib male libe· ſuccedłẽtes filij ſãcte matrꝭ eccłie q ſteritł
ro abꝛupit arbitrio:vniuerſa ĩeternũ de apparebat ĩ terris ĩ ea pace de q̃ illi ceci/
ſereret᷑ ab eo: ⁊ p ſuo merito penã pende derãt:ſine vlio tpis termino ꝑmanebũt.
ret ſempiternam: Plane ita faceret ſi mim Szʒ illoꝝ ciuiũ numerꝰ:ſiue q eſt:ſiue d
iuſtꝰ nõ etiã mificoꝛs eſſet:ſuãq; indebi futur ẽ: in ↄtẽplatõe ẽ eiꝰ artificis:qͥ vo
tã miſericoꝛdiã multo euidẽtiꝰ ĩ indſigno cat ea q̃ñ ſũt tãq; ea q ſũt:atq; ĩ mẽſura ⁊
rũ poti liberatõne mõſtraret. nun o pondere cuncta diſponit.
O, quibuſdã angelis cadẽtibo ꝑ ſup/ D nõ ꝓpꝛijs merit nec plibeꝝ arbi
iä reſidui certiſſimã ppetue brĩtudinis triũ:ſʒ ꝑ fili dei liberari poſſit genꝰ hu
ſtabilitatẽ acceperũt.¶ Capᷣ.XXVII. (¶ manũ. apitulil XXIXN.
NPgelis igit ali ꝓ Eruʒz hec pars
quiba impia ſuꝑbia deſerenti v generis hũani cui liberationẽ
bus deũ: ⁊ in huiꝰ aeris imãa Veꝰ regnũq; ꝓmiſit eternũ:nũ/
aliginẽ ð ſuꝑna celeſti habitatõne deie qᷣd meritꝭ opeꝝ ſuoꝝ reparari pᷣt: Ablit.

nd Quid em̃ boni opari p̃t ꝑditꝰ niſi q;tu, ſiẽ apls młtipliciterpᷣdicat ⁊ oĩs diuina
mmden fnerit a pꝑditõe liberatus: unq libero ſcriptura teſtat. ¶ Cap. XXXII.
diginln volũtatis arbitrio: Et h abſit. Nã libeon C „. n ſ
u i roarbitnio maie vres ho ꝛ ſe ndidi ri“ Cem ne qin0;
Cdebins ſum. Dicut em ꝗ ſeoccidit:vtiq; viuen/ i at2 ſinõ de opib: de ipſo gloꝛiet
Küſazi, goſ occidit: ſʒ ſe occidẽdo nõ viuit:ꝛncc libero arbitrio voluntatis: tan/
hin m voleig. rſuſcitare cũ occiderit:ita¶ q; ab ipᷣo incipiat meritum:cui tanq; de
dbeginng, cu pecrdet arbitrio: victoꝛe p-to bitũ reddatur pꝛemiũ bene operãdi:ipᷣa
Mrinenn Meim ſteh gcti. rbigriũ. Eꝗem qͥ de libertas audiat eundẽ gratie conem di
— nictu uic ſern addict? eſt. Petti centem. Deus eſt em qui operat᷑ in nobii
. renktien iſta ſñia. Que cũ vᷣa ſit: qlſis ⁊ velle⁊ o arip bona volũtate.Et alio
enzdii qlo pt lerui addicti eſſe liber tas:niſi /qn loco. Igi nõ volentis neq; currẽtis:ſed
– 6 peccare delectat: Ciberaliter em̃ fuit ¶miſerẽtis eſt dei. Dum ꝓculdubio ſi ho⸗
Eugi ſint dñi oluũtatẽ libẽter facit. Ac per H mo eius etatis eſt: vt ratione iã vtat᷑: nö
GVII ad peccãdũ liber eſt:qͥ pẽti ſeruꝰ eſt. ñ poſſit credere:ſperare:diligere niſi velit
er ad iuſte faciẽdũ liber ñ erit:niſi a pẽto li nec ꝑuenire ad palmã ſuꝑne vocationis
5 miuenſ, beratꝰ eſſe iuſticie cepit ſeruꝰ. Jpa eſt ve niſi voluntate cucurrerit.quomodo er/
oengin ra libertas ꝓpter recti facti leticiã:ſimul go nõ volentis neq; currẽtis:ſʒ miſeren/
yt qſin ⁊ pia ſeruit/ ꝓpter pᷣcepti obediẽtiã. Sʒ tis dei:niſi qꝛ ⁊ ipſa volũtas:ſiẽ ſcriptũ
Lor Mor iſta libertas ad benefaciedũ: vñ erit ho/ eſt:a deo pparat᷑ Alioquin ſi pꝛopterea
openupci⸗ mini addicto ⁊ vendito:niſi redimat ille dictũ eſt:nõ volẽtis neq; currẽtis:ſʒ mi⸗/
ladeſete, cui illa vox eſt. Gi vos filiꝰ liberauerit ſerentis eſt dei: qꝛ ex vtroq; fit id eſt ⁊ vo
gninſeno tũc vᷣe liberi erit?: Oð anteq; fieri ĩ hole luntate hoĩs ⁊ miſericoꝛdia dei.vt ſic di
ner Naſe icipiat:qũo quiſq; ð libero arbitrio ĩ bo ctũ accipiamꝰ:nõ volentis neq; curretis
onaſher na orlabit obe nõdũu liber ẽ ad opan ſeg milerentis eſt dei:tanq; diceret: non
mglipte⸗ ñ bñ:niſi ſe vana ſuꝑbia ĩſlat extollat: ſufficit ſola volũtas hoĩs:ſi nõ ſit etiam
RKHZ quã cohibet apłs dicẽs. Gra ſalui facti miſericoꝛdia dei.nã exg lcit .
Nbolani 1 berſghe ricondia dei: ſi nõ ſit etiã volũtaſ hoĩs.
Aniſick, N etiã ſidẽ a qua bona oꝑa incipiĩt acꝑ hoc:ſi recte dictũ eſt:nõ voletis ho/⸗
nllo gratia tribuat. ¶ Capitulũ XX R. minis: ſz miſerẽtis eſt dei:qꝛ id volũtas
nonits GC ne ipſ 9 3 ſibi hois ſola nõ implet:cur nõ ecõtrario re/
Grefndn S I . cce dicik: n miſeretis eſt deuſz volentis
integiw ſaltẽ ſidẽ ſic arrogaret: vt nõ eſt hoĩs:qꝛ id miſericoꝛdia dei ſola non
irhößn IHèduintelligerent diuinit/ eſſe do implet. Poꝛro ſi nullꝰ chꝛiſtian? dicere
tihan nata: ſ iſdẽapls alio loco ſe dicit vt fi· augebit:nõ miſerẽtis eſt deiſʒ volentis
tüͤfe atm miſericoꝛdiã ↄſecutũ:h̊ quoqᷓeſt hoĩs:ne aplo aptiſſime ↄtradicat.re/
eilicti adiũ xit atq; ait. Et h̊ nõ ex nobis:ſʒ dei ſtat vt ꝓpterea recte dictü intelligat᷑ non
vnnti⸗ donũ eſt. nõ ex oꝑibo:ne foꝛte qs extolla volẽtis neq; currẽtis:ſʒ miſerẽtis eſt dei
3 Ciuei fkfur. Et ne putarent᷑ fidelib bona defutu yt totũ deo deẽ a hoĩs volũtatẽ bonã et
miing ra oba rurſus adiecit. Jpi em ſum ſig· ppamt adinuandã:⁊ adiuuat pᷣparatam
giniſn ment creati ichꝛiſto ieſn ĩ opib bonis Pꝛecedit em̃ bona voluntas hois mlta
Ppi Inarauit de : yt ĩ illis ãabulem Tunc dei dona: ſz ñ oĩa. Oue aüt ñ pcedit ipᷣa:
ſbat gefficimur de liberi: cũ deꝰ nos fingit. i. leig eſt ipa. Hi ã vtrũq; legit᷑ in ſanctis
1 foꝛmat ⁊ creat:nõ vt hoĩes:qð iã fecit:ſʒ eloqͥis:⁊ miſcðia eiꝰ pᷣueniet me ⁊ miſeri

.

—. ha . „ — „ — — „ „ „P .
ſreoytn yt boni hoſes ſimꝰ:qð nũc gr̃a ſua facit coꝛdia eius ſubſequet᷑ me. Nolentẽ pᷣue
vt ſimꝰin chꝛiſto ieſu noua creatura:Cfmn nit vt velit:volentẽ ſubſequit᷑ ne fruſtra

MM qo dictu eſt. Coꝛ mundũ crea in me de velit.Cur em̃ admonemur oꝛare pꝛo ini
rone Meq; em coꝛ eiꝰ qtũ ꝑtinet ad natunzæ nmicis nĩis vtiq; nolẽtibo pie viuere:niſi
an i, oꝛdis humani:nõ iã creauerat deꝰ. vt deꝰ ĩ ill oꝑet᷑ ⁊ velle.Cur itẽq; admo
ame

de opat in nobis ⁊ velle ⁊ ꝑficere

nemur petere vt accipiamꝰ:niſivt ab nle

2

ſiat qðᷣ volumꝰ:a q factũ eſt vt velimus
Oꝛamꝰ ̊ ꝓ inimicis nr̃is vt miſicoꝛdia

deipᷣueniat eos ſiẽ pᷣuenit ⁊ nos:oꝛamuſ

D, iuſta damnatõe ſbᷣ ira dei tenebat

enꝰ humanũ:donec r mediatoꝛ qͥ

6 p nob: vt miſcdia eiꝰ ſubſeq̃tur nos.
ap. XXXII

nos ab hac ira libaret

ſta damnatõe genꝰ humanũ:et
orjſms erãt ire fili:ð q̃ ira ſcriptũ
eſt. Om̃ om̃es dies nr̃i defecerũt:⁊ ĩ ira
tua defecimꝰ.Anni nr̃i ſicut aranea me/
ditabunt᷑.De q̃ ira dicit etiazʒ Job. Hõ
em̃ natꝰ ex młiere:bꝛeuis vite ⁊ plenꝰ ire
De q̃ ira dicit etiã dñs ieſuſ.Qui credit

Tilio habet vitã eternã:qͥ aũt nõ credit ĩ
filiũ nõ habet vitã eternã:ſed ira deima
net ſuꝑ eũ. Nõ ait veniet:ſed manet ſuꝑ

eũ.Cũ hac qppe oĩs hõ naſcit᷑. Pꝛopter
gqð dicit apłs. YFuimꝰ em̃ ⁊ nos natura
filij ire ſicut ⁊ ceteri In hac ira cũ eſſent

hoies ꝑ oꝛiginale pctm:⁊ tanto grauiꝰ ⁊

recõciliamur deo: ⁊ accipimꝰ ſpũmſan/

ꝑnicioſiꝰ:qᷓ;to maioꝛa vł plura inſuꝑad

diderũt: neceſſariꝰ erat mediatoꝛ h̊ eſt re
cõciliatoꝛ:qͥ hãc irã ſacrificij ſingulariſ.
(cuiꝰ erãt vmbꝛe omia ſacriſicia legis
ꝓphetaꝝ )oblatõne placaret. Uñ dicit
apłs. Di em̃ cũ inimici eſſemꝰ:recõcilia
ti ſumꝰ deo ꝑ moꝛtẽ filij eiꝰ:młto magis

recõciliati nũc ĩ ſanguĩe eiꝰ ſalui erimuſ
ab ira p ipᷣm. Cũ qũt de iraſci dicit:nõ
eiꝰ ſignificat᷑ ꝑturbatio q̃lis eſt ĩ aĩo ira/

ſcẽtis hoĩs:ſʒ ex humanis motib trãſla

to vocabulo:vindicta eiꝰ:q̃ nõ niſi iuſta

eſt:ire nomẽ accepit.O, ꝑ mediatoꝛeʒ

crũ:vt ex inimicis efficiamur filij.quot
q̃t em̃ ſpiritu dei agunt᷑:hi filij ſunt dei:

bec eſt gra dei ꝑ ieſũ chꝛiſtũ dũm noſty.

¶ De idmirabili ſacramẽto mediatoꝛis.
. ree.. XII..

.

re longũ eſt vt qta dignũ eſt tã
ta dicant᷑:q;uis ab hoie dici di/
gne nõ poſſint.Quis em̃ ̊ ſolũ ↄgruen
tibo explicet vᷣbis:ꝙ verbũ caro factũ ẽ.
⁊ babitauit ĩ nobis:vt crederemꝰ in dei

. —

pfis om̃ipotẽtis vnicũ fili natũ ð ſpĩ/
ſancto ⁊ maria vᷣgine? Na qppe verbuʒ

Enebat itaq; in

caro factũ eſt a diuĩtate carne ſuſcepta:ñ

ĩ carnẽ diuĩtate mutata.Carnẽ poꝛro h

hoĩeʒz debemꝰ acciꝑe:a ꝑte totũ ſignifi⸗/
cante locutõe.ſic dictũ eſt.Om̃ ex oꝑib⸗
leg ñ iuſtificabit᷑ oĩs caro.i.oĩs hõ. Nã
nihil nature hũane ĩ illa ſuſceptõe fas ẽ

dic ere defuiſſe:ſʒ nature ab omi peccati

nexu om̃imodo libere:non q̃lis ð vtroq;

ſexu naſcit᷑ ꝑ ↄcupiſcentiã carnis cũ ob/

ligatõe delicti: cuiꝰreatꝰ ꝑ regeneratõezʒ
diluit: ſʒ q̃lem ð vᷣgine naſci opoꝛtebat:
quẽ ſfides mr̃is nõ libido pcepat.O, ſi

vbꝑ naſcentẽ coꝛrũperet᷑ eiꝰ integritas:

nõ iã üũle de vᷣgine naſceret᷑:eüq; falſo:qd

abſit: ð vᷣgine maria natũ:tota ↄfitet᷑ ec/
cleſia:q̃ imitãs eiꝰ matrẽ qtidie parit mẽ

bꝛa eiꝰ ⁊ vᷣgo ẽ.Lege ſi placet ð vᷣginita
te ſctẽ marie meas lr̃as ad illuſtrẽ virũ:
quẽ cũ honoꝛe ac dilectõe noĩio voluſia/
nũ. ASe duab natun in vna filij
dei ꝑſona ↄſiſtẽtibe¶ Capᷣ.XXXIIII.

ieſus dei filiꝰ eſt:⁊ deꝰ ⁊ hõ eſt.
Deoe ante omia ſecula:hõ ĩ nr̃o
ſeculo. De? qꝛ dei verbũ: deꝰ em̃ erat ver
bũ:hõ aũt qꝛ ĩ vnitate ꝑſone acceſſit ver
bo aĩa rõnalis ⁊ caro.Quo circa inq;tũ
de eſt:ipᷣe ⁊ pr vnũ ſũt.inq;tũ aũt hõ ẽ:
pater maioꝛ eſt illo. Cui em eſſet vnicus

dei filiꝰ nõ gra ſʒ natura: vt eſſet plenus

etiã gra fact? eſt æ2 homis: ;
vtrũq; ex vtroq; vnꝰ chꝛiſtꝰ:qꝛ cũ in foꝛ

ma dei eſſet: non rapinã arbitrat eſt: qd
natura erat.i.eſſe ſe eqlem deo.Exinani
1 zg: naä ami .

——

E
Vl minuẽs foꝛmã dei.Acꝑ H̊ ⁊ minoꝛ eſt
actꝰ: ⁊ mãſit eq̃lis vtrũq; vnus:ſicut di
tũ eſt. Gʒ aliud ꝓpter verbuʒ.aliud ꝓ/

pter hoĩeʒ Pꝛopter em̃ verbũ eq̃lis pri

ꝓpter homineʒ minoꝛ. Unus dei filius
idẽq; hoĩs filiꝰ:vnꝰ hoiĩis filiꝰ:idẽq; dei
filius:nõ duo filij dei deus ⁊ hõ:ſʒ vnuſ
dei ſilius.deus ſine initio:homo a certo
initio:dñs noſter ieſus chriſtꝰ·
E, euidẽs indiciũ ſit abundant gre
ei ꝙ in hoĩe chꝛiſto hũana natura ĩ vni
tatẽ ꝑſone aſſumi ꝓmeruit Ca.XXXV

Roide chꝛiſtus

bomis fili. ideq; ipſe

Phore⸗
.

ifu
rike
ſicgan
ci
ledei⸗

cr eſe
ſe
gNyt⸗
dabhei
Wpen⸗
mnelm
nnoſce
ſnht
lonmech
ogen
hücpa
lopoſt
hergi
gpuo⸗
nMaere
cnigeli
abwl⸗

Ui
N

W

ni

— —–☛ ·. N--NNTNTN&ʒ&ʒ—-——NEũ—

=Se

4

Uäwii
appenmn

Weſulni
Eimedont

llenroeſig
bonienn
Ndisdwnd
Acamnisci,
Nregenerniis
Woponbar:
gr
kceingin
keügfalec
kwonnfcken

cdiepgntne.

leno ſginin
Hllucrinmi:
io wolula/
minvm flͤ

Hühr

ſtrde thock
ſmlrpölnin
e.
rutſem
vn iĩt
Ztinitho:
chertns
Padlinſe⸗
ninkae

o:nnd

ablzli/

3 itis de
otihll
obannicnn
i

i⸗

. rer Degf tie eexq̊ hõ eſſe c
cepit eſſe q; fili Ler vnic?: ⁊/ Ppᷣt᷑ deũ
PiS ſuſcepto:caro factũ eſt: vti

hoies ꝑ eandẽ gratiã ſe iuſtificari a pe

diter ⁊ euidẽter dei gratia cõ/

ana i

——

reret᷑ iſte hõ:vt vna fieret ꝑſona cũ deo?ꝛ

Nuũqᷣd antea fuit hõ:⁊ h ei ſingulare be/⸗
netficiũ pᷣſtitũ eſt:vt ſin gulariter pmere/
it: nõ aliud

Ic om̃ino grã

nendat᷑. Quid em̃ natura bu/
mana ĩ hoiĩe chꝛiſto meruit:vt in vnitate
ꝑſone vnici filij dei ſingularit᷑ eſſet aſfůÜOñnnü/
pta: OQue bona volũtas:cuiꝰ boniꝓpo/
ſiti ſtudiũ:q̃ᷓ bona oꝑa pᷣceſſere:quibꝛ me

q; de: vt quẽadmodũ eſt vna pſona qͥli/

bet hõ:aĩa.ſ.rõnalis ⁊ caro:ita ſit chꝛiſtꝰ

ritis ſine dubitatõe gratuita:niſi qꝛ ma

gna h⁊ ſola dei gra fideliter ⁊ ſobꝛie cõſi
derantibo euidẽter oñdit᷑:xt intelligant

catis: P quã factũ eſt:vt hõ chꝛiſt/ nullũ

habere poſſet peccatũ: S ic ⁊ e? matr-
angel ſalutauit:qñ ei futuꝝ annũciauit

hũc partũ.Aue inqòͥt gra plena.Et pau/⸗
lopoſt. Inueniſti ait gr̃aʒ apud deu.Et

hec quidẽ gr̃a plena:⁊ inueniſſe gratiam

apud deũ dicit᷑:vt dñi ſui.ĩmo oĩm dñi

loꝛia ei: gloꝛiã qſi vnigeniti a pfe:ple/
nũ gratie ⁊ veritatis.Oo ait:ver

AT A= Te⸗ .

nis flliius.
ſpirituſancto natus dictt. V
(¶Mabitnlü XNXNXVI.

IDem nanqʒ ie

d eſt vnic dñs nr̃:nat eſt de
ũſancto ⁊ maria vᷣgine. Et vtiq; ſpũſ/
ſanctꝰ dei donũ eſt:qð qͥdẽ ⁊ ipᷣm eſt eqle
donanti. Et iõ de eſt etiã ſpuſſctũs:pr̃e

P gratia demonſtrat etiaz in h ꝙ de

ſus chꝛiſt? ſili? dei vnigenituf

yna perſona verbũ ⁊ hõ. Uñ nature bu
mane tanta gloꝛia nullis pᷣcedentibo me

mater eſſet. De ipſo aũt chꝛiſto iohãnes
euãgeliſta cũ diceret.⁊ verbũ caro factũ
eſt: ⁊ habitauit in nobis.⁊ vidimuſ in

fiioq; nõ mino?. Ex h qo d ſpũſancto

