potentẽ deum benefacere etiam cum ſi/
nit mala fiei. ¶ Cap. XCV
Ec dubitãdũ
eſt deũ facere bene. etiã ſinẽ/
go fieri q̃cũq; fiũt male Nõ
enĩ ̊ niſi iuſto iudicio ſinit.Et pꝛofecto
bonũ eſt ome qð iuſtũ eſt. Quãuis ergo
ea qᷓ mala ſunt:inqntũ mala ſunt:nõ ſint
bona:tñ vt nõ ſolũ bona:ſed etiam ma/
la ſint bonũ eſt. Nã niſi eſſet bonuʒ vt

eſſent ⁊ mala:nullo mõ eſſe ſinerenturab

om̃ipotente bono.Cui ꝓculdubio qᷓ; fa
cile eſt quod vult facere:tam facile eſt qð
nõ vult eſſe nõ ſinere. Hoc niſi credamꝰ
periclitat᷑ ipᷣm nr̃e fideiↄfeſſiõis initiuʒ:
qua nos in deũ pf̃em oĩpotentẽ credere
ↄfitemur. Neq; enĩ veracit᷑ ob aliud vo
catur ompᷣs:niſi qꝛ quicqͥd vult põt.nec
volũtate cuiuſpiã creature voluntat oĩ
potentis impedit᷑ effectus. ¶ Dueſtio
de dicto apki:ꝙ deus vult oms homĩes
ſaluos fieri:⁊ nõ omes ſalui fiunt.

videndũ eſt queadmodũ ſit

Jee de deo dictũ. qꝛ ⁊ B apls ve
riſſime dixit:qui om̃s hoĩes vult ſaluoſ

fieri. Cũ eniĩ nõ om̃es:ſed multo plures
nõ ſiunt ſalui:videt᷑ vtiq; nõ fieri:qdð de/⸗
us vult fierihuana ſcʒ volũtate impedi

ente voluntatẽ dei. Qñ enĩ querit᷑ cauſa

cur nõ om̃s ſalui fiant:rñderi ſolet.qꝛ h̊

ipi nolunt.Oð quidẽ de ꝑuulis dici nõ
põt:quoꝝ nõdũ eſt velle ſeu nolle. NHam

qð infantili motu faciũt:ſi eoꝝ volũtati
iudicaret᷑ eſſe tribuẽdũ:qñ baptiʒãtur:
cũ reſiſtũt q̃ntuʒ pñt:etiam nolẽtes ſal/
uos eos fieri diceremꝰ. Sed aꝑtius do
minꝰ in euãgelio cõpellãs impiã ciuita/
tem.qtiens inqͥt volui colligere filioſ tu
os:ſicut gallina pullos ſuos et noluiſti.
tanq; dei voluũtas ſuꝑata ſit hoĩm volũ
tate:⁊ infirmiſſimis nolendo impediẽti/
bus:nõ potuerit facere potentiſſimꝰ qð
volebat. Et vbi eſt illa oĩpotẽtia q̃ in ce
lo ⁊ in terra omia q̃cunq; voluit fecit:ſi
colligere filios hierłm voluit ⁊ nõ fecit:
En potius ⁊ illa qͥ deʒ filios ſuos ab ipᷣo
colligi noluit:ſed ea quoq; nolẽte filios

eius collegit ipᷣe q̊s voluit:qꝛ in celo ⁊ in

terra nõ quedã voluit ⁊ fecit: q̃daʒ vero
voluit ⁊ nõ ſecit:ſed om̃ia q̃cũq; voluit
fecit. 4 O. omipotẽtia dei malas ho

minũ volũtates ĩ bonũ ↄuertat. Iteʒ cõ

mendatio gr̃e iuxta aplłm qua iacob ab
eſau diſcretus eſt.
ℳ

impie deſipiat:vt dicat deuz
malas hoĩm volũtates:quas

voluerit:qñ voluerit:vbi voluerit:ĩ bo/
nũ nõ poſſe ↄuertere.

oſſe ↄuertere. Bʒ cũ facit: ꝑ mi/
ſericoꝛdiã facit:cũ aũt nõ facit ꝑ iudiciũ

nõ facit.Qm̃ cuiꝰ vult miſeret᷑: etquem

vult indurat.Oð cij diceret apłs: gr̃am
cõmẽdabat.Ad cuiꝰ cõmẽdationẽ de il
lis ĩ rebeccevtero gemĩſ fuerat iã locutꝰ:
ͥbo nõdũ natis nec aliqͥd agentibo boni
ſeu mali:vt ſᷣm electionẽ ꝓpoſitũ deima
neret:nõ ex oꝑibo:ſʒ ex vocãte dictũ ẽ ei.
qꝛ maioꝛ ſeruiet mioꝛi.Pꝛopter qð ad/
hibuit alteꝝ ꝓpheticũ teſtimoniuʒ:vbi

ſcriptũ eſt. Jacob dilexi.eſau autẽ odio

habui. Sentiẽs aũt quẽadmodũ poſſet
H̊ qð dictũ eſt ꝑmouere eos:qͥ penetrare

intelligẽdo nõ pñt hanc altitudinẽ gr̃e.

qd ergo dicemꝰ ait? Nunqd iniqᷣtas eſt
apud deũ: Abſit. Iniquũ eniʒ videt᷑ vt
ſine vllis bonoꝝ maloꝛũue opeꝝ merit:
vnũ deꝰ diligat: odiatq;. alteꝝ. Qua in

Kap. XCVI

is poꝛrxo tã

feſifatunn
uugia
nequaq
fucnig
quekionen
ſtcnugu
irichir⸗
unnni
Nricnidt
geconmmie
Ofleo.
lipuputet⸗
Notliuem
Daigzinter
Ganentis:⸗
ſuchgennin
nullsgeide⸗
Cucun vine
dolriti
ſſencoaii,
iaoduen
Wenüto
N
N

ieſegon

Micünit
lecpnoͤro
ockda/
nmolcnm
oſtenim
lngige
nndontn
ononcer
Phumntone
Dangfign
.

unſen

ſediate
D
Nanni

Lcß .

nquaſtenie
mden ag
epunls dieſi
elanpole en
evp wolin
in baptzi
mnolitv ſ⸗
Sed ptins do
simpiücnita,
Wigerflicſta
iuosa Wot.
mlt hinwil
Oendoinedin⸗
rpotenrſin
loipoten ine
polnit ſeti
roluita nu ſen
lios ſnosabi⸗

oq nolate lioos

niegenctotin
an qenz wo
gcicg vit
adamalgod
Mo. Ij
napn icbt
N.

wri

wen. at d
litntous
bipoluenribo/
Gcüſn
5fit giudei
erch etaven
canahtsh
niunnn
uorriiſoc
Gnenirhi

ſii

n nicc.
nt tit
inn
4n md
genülin

pe iniq tas apud deũ:ↄtinuo ſubiecit at

re ſi futura oꝑa vł bona huiꝰ:vł mala il

lius:q;̃ deꝰ vtiq; pᷣſciebat:vellʒ intelligi:

nequaq; diceret nõ ex oꝑibo: ſed diceret
ex futun opibuſ:eoq; modo iſtã ſolueret
queſtionẽ:imo nullã quã ſolui opꝰ eſſet
faceret queſtionẽ.Nuũc vero cũ rñdiſſet:
abſit.i. abſit vt ſit iniqͥtas apð deũ:mox

vt ꝓbaret nulla h̊ iniqtate dei fieri inqt.

MHMoylſi enĩ dicit. Olſereboꝛ cui miſer/

tus ero:⁊ miſericoꝛdiã pᷣſtabo cui miſeri

coꝛs fuero.Quis enĩ niſi inſipiẽs deum

iniquũ putet: ſiue iudiciũ pẽale ingerat

digno:ſiue miſericoꝛdiaʒ pᷣſtet indigno:
Deniq;ʒ infert ⁊ dicit. Igit᷑ nõ volẽt ne/
q; currentis:ſed miſerentꝭ eſt dei. mbo
itaq; gemini natura filij ire naſcebãtur.
nullis quideʒ oꝑibo ꝓpꝛijs:ſʒ oꝛiginalit
ex adam vinculo damnatiõis obſtricti.

SSzʒ q dixit? miſereboꝛ cui miſert ero:⁊
miſericoꝛidiã pᷣſtabo cui miſericoꝛs fue/

ro.iacob dilexit ꝑ miſericoꝛdiaʒ gratui/
tam.eſau aũt odio habuit ꝑ iudiciũ de/

bituũ. Oð cũ deberet᷑ ambobo in altero al

ter agnouit nõ de ſuis diſtãtib merit ſi
bi eſſe gloꝛiandũ:ꝙ in eadẽ cauſa idẽ ſup
pliciũ nõ incurrit:ſʒ de diuĩe gre largita
te.qꝛ nõ volẽtis neq; currẽtis ſʒ miſerẽ/
tis eſt dei.Altiſſimo quippe ac ſaluber/
rimo ſacramẽto vniuerſa faciens:atq; vt

ita dixerim:vultꝰ ſctãꝝ ſcripturaꝝ bene

intuens id admonere inuenit᷑: vt qͥ gloꝛi
aturin domino gloꝛietur.
Cõmendatio iudicij dei fᷣm aplm in
obduratione pharaonis ↄtra ppłm dei.
Item ꝙ figmentũ fingenti ſe nõ ↄtradi/⸗
Kapitulũ. XCV III.
m aüt miſe
ricoꝛdiã dei cõmẽdaſſʒ ĩ eo qð
dit. igit᷑ nõ volẽtis neq; curren
tis:ſʒ miſerentʒ eſt dei.deinde vt etiã iu⸗
aecte Sindlcid n eap

„

q; ait. Dicit eni ſcriptura pharaoni.Oꝛ
ad h̊ te excitaui:vt onñdam in te potẽtiaʒ
mea:⁊ vt annũciet᷑ nomẽ meũ in vniuer/
ſa terra. Quibo dictꝭ ad vtrũq; ↄcludẽs
id eſt ⁊ ad miſericoꝛdiã ⁊ ad iudiciũ inqͥt
Ergo cuiꝰ vult miſeret᷑ deꝰ:⁊ quez vult

vtens ⁊ malis:tã

obdurat. Miſeret᷑ ſcʒ magna bonitate:
obdurat nulla iniqͥtate.vt nec liberatus
de ſuis merit gloꝛiet᷑:nec dãnat niſi de
ſuis meritis ↄqrat᷑. Sola eni gra redem
ptos diſcernit a ꝑditis:q̃s in vnã ꝑditio
nis ↄcreuerat maſſam ab oꝛigine ducta
cauſa cõmũis. Hoc autẽ q eo mõ audit
vt dicat:qͥd adhuc ↄq̃rit᷑.nã volũtati eiꝰ
qs reſiſtit:tanq; pꝓpterea malus nõ vide
atur eſſe culpãdus:qꝛ deꝰ cuiꝰ vult miſe
retur:⁊ quẽ vult obdurat.abſit vt pude/
at nos p̊ ridere:qð rũdiſſe videmꝰ apo/
ſtolũ. O hõ tu qͥs es qͥ rũdeas deo: Nũ/

qd dicit figmẽtũ ei qᷣ e finxit. qd me feci
ſti ſic: An nõ hʒ ptãteʒ figulus luti ex er

dẽ maſſa facere:aliud qͥdẽ vas ĩ honoꝛẽ.
aliud vᷣo in ↄtumeliũ: Hoc eĩ loco qͥda,
ſtulti putãt apłm in rñſione defeciſie:et
inopia reddẽde rõnis repᷣſſiſſe ↄtradicto

ris audaciã. Sʒ magnũ hʒ pondus qð

dictu eſt. O hõ tu qͥs es: Et in talibe q/
ſtionibo ad ſue capacitatꝭ ↄſiderationem

reuocat hoĩem v̈bo qdeʒ bꝛeui:ſʒ re ipſa

magna ẽ redditio rõis. Si enĩ nõ capit
hec:qͥs eſt qui rũdeat deo?: Si aũt capit

magis nõ inuenit qͥd rũdeat. Uidet ei ſi
capit: vniuerſum genꝰ hüanũ tcam iuſto
iudicio diuĩo in apoſtatica radice dãna/
tũ:vt etiã ſi nullꝰ inde liberaret᷑: nemo re

cte poſſet dei vituꝑare iuſticiaʒ:⁊ q libe/
rant᷑:ſic opoꝛtuiſſe liberari:vt ex plurib

nõ liberatᷣ: atq; in dãnatõe iuſtiſſima de

relictis: oñderet᷑ qͥd meruiſſet vniuerſa
cõſperſio:⁊ q̊ etiã iſtos debitũ iudicium
dei duceret:niſi eiꝰ idebita miſericoꝛdia
ſubueĩret.vt volẽtiũ de ſuis merit głia
ri:om̃e os obſtruat᷑:⁊ qͥ gliat᷑ ĩ dño glłiet
Admiratio opeꝝ dei qua fit vt de ma

lis hominũ volũtatib Ase impleat

voluntatẽ ſuãũ. ¶ Cap.XCIX.
Ec ſũt magna
opa dñi exq ſita ĩ oẽs volunta
tes eiꝰ.⁊ tã ſapient᷑ exqͥ ſita:vt
cũ angelica 1 hũana creatura peccaſſet.
id ẽ nõ qð ille:ſʒ qð voluit ipᷣa feciſſet:ec
ꝑ eãdẽ creature volũtatẽ:q̃ factũ ẽ qð cre
atoꝛ noluit:impleret ipᷣe qð voluit:bene
q; ſũme bonꝰ:ad eoꝛuʒ

dãnationẽ:q̊a iᷣ

T WTiTZIE

Enchyridion

tius ptinebãt à nolebant qð volebat:q;

di venerat diceretur. Quã bone appare
pioz fidelium: qui nole/
. bant aplin pau ũ hieruſalẽ ꝑgere:ne ibi
pateret᷑ mala que ꝓpheta agabus pꝛedi
xerat:⁊ tñ deus hec illuʒ pati volebat ꝓp

eſt. Oui oẽs hoĩes vult ſaluos fierinon
qꝙ nullus hoĩm eſſet quẽ ſaluũ fieri nol/
let. vtutes miraculoꝝ facere noluita/
pud eos: q̊s dicit acturos fuiſſe pñiaʒ ſi
ſeciſſet: ſed vt om̃es hoĩes om̃e genꝰ hu

N
Wy
in

2 ad eoꝝ ſaluteʒ qͥs benigne pᷣdeſtinauit nioſos
ad gram. Quãtũ eni ad ſpos attinet qð illip qs volentes ſactuʒ eſt qd volebat. eres ne
Des noluit fecerũt: qntũ vero ad oĩnaten qꝛ idipum qdem. ſed ipᷣe ꝑ eos bona: illi tes puer⸗
Deunllo mo id efficerevaluerũt. Hoc autẽ mala voluntate fecerut. res ſens,
quippe ipᷣo qd ↄtra volũtatẽ dei fecerft: ¶ Do quãtelibet ſint volutates qᷣ coue/ mnanht
de ipᷣis facta eſt volũtas dei. Pꝛopterea niant aut nõ ↄueniat dei volutati: inui/ gitoin
nanq; magna opa dñi exqͥſita in oms vo cca ſemꝑ ſit dei volũtas. ¶ Capᷣ.CI. Nliunp⸗
luntates eiꝰ.vt miro ⁊ ineffabili mõ non G N Atelibe holn n
fiat pᷣter eiꝰ voluntatẽ:qð etiã ↄtra eius 9 1 t nlgentit
ſit volũtatẽ.qꝛ nõ fieret ſi nõſſineret.nec ſint volũtates vł angeloꝝ vel ſsltuos tu
äy0rtiq; nolens ſinit:ſed volens. Nec ſine/ hominũ vl bonoꝝvł maloꝝ: ehoes
ret bonꝰ fieri male niſi om̃ipotens et de b illud qð deꝰ vl aliud volẽtes q; deuſ: enr ſ⸗
malo facere poſſet ben. oywſipotétis volũtas dei ſemp inuicta ẽ⸗ lshe
¶ De bonis voluntatib hoĩm que ple / gque mala eſſe nunq; bor. Oui etiã cum chtbia
rũq; bone volũtati dei nõ ↄueniũt:⁊ de maba irrogat iuſta eſt:⁊ ꝓfecto q̃ iuſta eſt gnnporet
malis voluntatibo que cõueniũt. mala nõ eſt. De? igit᷑ ompᷣs ſiueꝑ miſeri (chikun
(apitulu. Cc. (coꝛdiä cuu nknics
Aiqñ aũt bona raleauer e e Ant au n
voluntate hõ vult aliqd qð de cumq; vult faeaet.— Auionesh
, 8 nõ vult:etiã ipe bona mlto ¶Dualiter intelligat᷑ de yelle oms ho iinnee
ampliꝰ multoq; certiꝰ volũtate. Nã illi Mines ſaluos fieri. Lap. CII. hanöad
us mala volũtas eſſe nunq; põt.Canqs 1 . hoc C1 I
ſi bonꝰ filiꝰ patrẽ velit viuere: quẽ deus Per Uʒ Gu
bona volũtate vult moꝛi.Et rurſus fſie/ gqudimꝰ:⁊ in ſacr ł̃is legimꝰ. modond
ri põt:vt h̊ velit homo voluntate mala: velit oẽs hoĩes ſaluos ſie⸗ Phariſeis
qð de vult bona. velut ſi malus filiꝰ e xi:qᷓ;uis certũ ſit nobis nõ oẽs homĩes oßeolus
lit moꝛi patrẽ:velit h etiã deꝰ. Nẽpe ille ſaluos fieri:nõ tñ ideo debemꝰ om̃ipotẽ tomni
qð nõ vult deus.iſtevero vult qdð vult ? tiſſime dei voluntati aliqd derogare:ſed Afiholen
deus. Et tñ bone volũtati dei pietas il ita intelligere qð ſcriptũ eſt: ͥ vult om̃s ſſeoluoo
lius potiꝰ ↄſonat:q;uis aliud voleẽt:q hoies ſaluos ſieritanq; diceret᷑ nullum hcgroſſiel
huiꝰ idẽ volentꝭ impietas. Tantũ iĩ hoiem fieri ſaluũ:niſi quẽ ſaluũ fieri ipe in. Etga
eſt ad velle àd neo ↄgruat:etad voluerit. nõ ꝙ nullus ſit hominum niſi diti eder
Iſq; referat voluntatem: vt quẽ ſaluũ fieri velit.ſed ꝙ nullus fiat ni lanedei
aut approbet᷑ autimpꝛobet. Nã de q̃/ ſPiquẽ velit.⁊ iõ ſit rogandus vt velit.qꝛ iſine
dam volũtates ſuas vtiq; bonaſ impler neceſſe eſt fieri ſi voluerit. Pe oꝛãdo qp/ venſcan
pꝑ maloꝛũ hominũ volũtates malas. Si poe deo agebat apls vt h diceret. Sic eĩ 6wlit
cut ꝑ iudeos maliuolos bona volütate intelligimꝰ ⁊ qð in euãgelio ſcriptuz eſt. höͤſeg
patris chꝛiſtus ꝓ nobis occiſus eſt. Oð Dui üluminat oẽm hoĩem.nõ qꝛ nulluſ Dpe
tantũ bonũ factũ eſt: vt aplus petrꝰ qñũ eſt hominũ ͥ nõ illuminet᷑: ſed qꝛ niſiab D
id fieri nolebat: ſathanas ab ipo q occi / ipo nullus illuminat᷑ Aut certe ſic dictũ bes.

annũ cianda fide chꝛiſti:exercens marty manũ intelligamꝰ ꝑ quaſcũq; differenti ſisſee
rem chꝛiſti. Heq; iſtã bonã volũtatẽ ſu/ as diſtributũ:reges.pꝛiuatos. nobiles. H
am impleuit ꝑ chꝛiſtianoꝛũ voluntates ignobiles.ſublimes.humiles.doctos. cnn

bonas: ſed ꝑ iudeoꝝ malas. Et ad eũ po

indoctos.integri coꝛꝑis.debiles.inge/⸗

Nepcriſ

negöAdne.

zckeöwn
e oobonel
.

Ninans 1 oh
idlünt i n

(Cuc

telber

emnedar

donapn
6nbiteoieen

npiucni
Cuaetäoen
Ner iuſtck
Galincnu

lei
.
ladkr

Annu

velleoſns⸗

C

N

nſacnfe.
boics oft
isiͦ oiseſi
wn:? mipo
Gangms
ſckeutos
Dicothmliun
eſalvu feiir
t dowinnnt
3cnulusfrn
Ntsſlic
nit Dectüli,
Scnn,
lolnn
in icil
ſaheni 1
tcnrſdien
inpfnon
ſlui fcie

1

ſrce hlitn
ilſtii,
ies ßt
gſig n ne
uns ſobi
nles do

q; lam videmꝰ impletũ Iſto locu
modo ⁊ dñs eſt vſus in euãgelio:vbi ait
phariſeis. Decimatis mentã ⁊ rutam et
om̃e olus. Neq; enĩ phariſei ⁊ q̃cũq; alie

peccaturũ pᷣdeſtina
loei?.

FEo.

nioſos. tardicoꝛdeſ. fatuoſ.diuites. pau

peres.mediocres.mares.feminas.infan
tes.pueros.adoleſcẽtes.iuuenes.ſenio/
res.ſenes.in linguis oĩbo.ĩ moꝛibo oĩbo.
in artibo oĩbo.in ꝓfeſſionibo oĩbo.in volũ
tatũ ⁊ ↄſcientiaꝝ varietate innumerabi
li ↄſtitutos.⁊ ſi qͥd aliud differentiaꝝ eſt
in hoibo. Quid eſt enĩ eoꝝ vndenõ deuſ

ꝓ vnigenitũ ſuũ dũm noſtrũ ꝑ om̃s gen

tes ſaluos fieri hoĩes velit.⁊ ideo faciat:
qꝛ oĩpotẽs velle inaniter nõ põt qð cũq;
voluerit: Pꝛeceperat enĩ aplłs vt oꝛaret

pꝓ ſingulis hoĩbuſ:⁊ ſpecialit᷑ addiderat
pꝓ regibo ⁊ his qͥ in ſublimitate ſunt.qui
putari poterãt faſtu et ſuꝑbia ſecularia
ifidei chꝛiſtiane hũilitate abhoꝛrere:pꝛo
inge dicens. Hoc enĩ bonũ eſt coꝛaʒ ſal/
uatoꝛe nr̃o deo.i.vt etiã ꝓ talibo oꝛetur.
Statim vt deſperatõnẽ tolleret addidit

Qui om̃es hoiĩes vult ſaluos fieri.et ad
agnitionẽ veritat venire. Hoc ppede
ũ „ li * g *

—

iũ. Qõd vti
cutionis

na ⁊ omniũ ꝑ om̃es terras alienigenarũ
om̃ia olera decimabant. Sicut ergo hic

ofe olus: om̃e olerũ genꝰ. ita ⁊ illic oẽs
ojes:om̃e hominũ genꝰ intelligere poſ

ſumꝰ.Et q̊cũq; alio mõ intelligi poteſt:

dü tñ credere nõ cogamur alid om̃ipo

tentẽ deũ voluiſſe fieri: factũq; non eſſe.

qui ſine vllis ambiguitatibo ſi in celo ꝛ2i
terra:ſicut eũ veritas cantat: oĩa quecuan
q; voluit fecit:pfecto facere noluit qᷣcũ

O, pꝛeſcius deus pꝛimuʒ hominem
uit benefacere de ma
apitulũ. CIII.

am pmũ holem de in ea ſalute
in q̃ conditꝰ erat cuſtodire vo/⸗

luiſſet: eũq; oppoꝛtuno tꝑe poſt genitos
tſfilios ſine interpoſitiõe moꝛtis ad me/

lioꝛa ꝑducere:vbi iã non ſolum ctm̃ nõ
cõmittere:ſed nec volũtatẽ poſſet habe/

re peccãdi:ſi ad ꝑmanẽdum ſine pẽto:ſi /⸗

bat:

bero ideo carebit arbitrio. Q

auit: vt oꝛõnibo humiliuz

MWapꝛopter eti

III

cut factꝰ erat ꝑpetuã voluntatẽ habitu/

rũ eſſe pᷣſciſſe un vero eü male vſurũ

libero arbitrio: zeſt peccaturũ eſſe pᷣſcie

NQualẽ opoꝛtuit pꝛiꝰ hoĩem fieri vel q
lis poſtea futurꝰ ſit. ¶ Capᷣ.CIIII

Ic eniz opoꝛ
tebat pꝛiꝰ hoĩem fieru vt⁊ be
dne velle poſſet ⁊ male:nec gra
tis ſi bene:nec impune ſi male.poſtea ve
o ſic erit:vt male velle non poſſit.nec li

Ote/

ritc ſeruire pẽto. Heq; eni culpãda eſt vo

luntas.aut volũtas nõ eſt:aut libera di
cenda nõ eſt:q̃ beati eſſe ſic volumꝰ.vt eſ

ſe miſeri non ſolũ nolimus.ſed nequac;
pꝛoꝛſus velle poſſumꝰ. Sicut enĩ nunc
etciã aĩa nr̃a nolle infelicitatẽ. ita tũc nol
le iniqͥtatẽ ſemꝑ habitura eſt Sed oꝛdo
p̃termittẽdꝰ nõ fuit.in q̃ deꝰ voluit oſtẽ/

dere:q; bonũ ſit anial rõnale:qð etiã pec
care poſſit:qᷓ;uis ſit meliꝰ qð peccareñ

poſſit.ſicut minoꝛ fuit imoꝛtalitas:ſʒ tũ

fuit in qua poſſet etiã moꝛi.q;uis maioꝛ
eiin in qua nõ poſſit moi.
De immoꝛtalitate quaʒ ꝑdidit homo

*

iu:⁊ quã eſt accepturus ꝑ
WWopbm. Cw. H

lã natura hu
mana ꝑdidit ꝑ liberũ arbitriũ:
anc eſt acceptura ꝑ gratiã:qᷓm
5 peccaſſet: acceptura ꝑ meri/

P liberũ arbitr
gratiam.

fuerat:ſi

tum:q;uis ſine gratia nec tũc vllũ meri/

tũ eſſe potuiſſet. Quia ⁊ ſi peccatũ in ſo/

lo erat libero arbitrio ↄſtitutũ:nõ tñ iu/
ſticie retinende ſufficiebat libeꝝ arbitri/

um:niſi ꝑticipatiõe immutabilł boni di⸗/
uinũ adiutoꝛiũ pᷣberet᷑. Dicut enim mo
ri eſt in homis poteſtate cũ velit:nemo ẽ
enĩ qͥ nõ ſeipᷣm:vt nihil aliud dicam:vel
nõ veſcendo poſſit occidere:ad vitam ve

ro tenendã volũtas non ſatis eſt:ſi adiu

toꝛia ſiue alimentoꝝ:ſiue quoꝛũcũqʒ tu/
taminũ deſint. ſic homo in paradiſo ad
i2

Enchyridion.

ſe occidendũ relinquẽdo iuſticiã idoneꝰ

erat ꝑ voluntatẽ:vt autẽ ab eo teneret᷑qui

ta uiſticie parũ erat velle:niſi ille qͥ eum
fecerat adiuuaret. Sed poſt illa ruinam
maioꝛ eſt miſericoꝛdia dei:qñ ⁊ ipᷣm libe
rum arbitriũ liberandum eſta ſeruitute:
cui dñatur cũ moꝛte peccatũ. Nec oĩno

ꝑ ſeipᷣm ſed ꝑ ſolã dei gratiaʒ:que in file

chꝛiſti poſita eſt liberat᷑.vt volũtas ipſa

ſicut ſcriptũ eſt:a dño pꝛeꝑetur:qua ce⸗/

ad munus eterru.
Oy gratia dei ſit vita eterna ſᷣm apo/
kolũ.ſtipendiũ vero pe᷑ti moꝛs:⁊ ꝙ pᷣmꝰ
hõ ſuã potiꝰ qᷓ; dei faciẽs volũtatem.de

tera dei munera capiant᷑ ꝑ que veniatur

po ſacta ſit volutas dei. ¶ Capᷣ. CVI.

v tam eternã que certa merces ẽ
,Voeꝝ bonoꝛuz gram dei appel
lat apłs. Stipendiũ enĩ inqͥt pẽti moꝛſ:

gratia autẽ dei vita eterna in chꝛiſto ie⸗/
ſu dño noſtro. Stipendiũ ꝓ oꝑe militie

debitũ redditur: nõ donat᷑.ideo dixit.ſti
pendiũ pẽti moꝛs:vt moꝛtẽ pẽto nõ im/

merito illatã ſed debitam demonſtraret.

BGBratia vero niſi gratz ſit gra nõ eſt. In⸗
telligendũ eſt igit᷑ etiã ipᷣa homis bona

merita eſſe dei munera:qͥbus cũ vita et᷑/

na reddit᷑.qͥd niſi gratia ꝓ gra redditur:
Bieelgo factꝰ eſt hõ rectus:vt ⁊ mane /
re in ea rectitudine poſſet:non ſine adiu
toꝛio diuio:⁊ ſuo fieri ꝑuerſus arbitrio:
vtrũlibet hoꝛũ elegiſſet:dei volũtas fie/
ret:aut etiã ab iũllo aut certe de illo. Pꝛo
inde qꝛ ſuam maluit ſacere q;ᷓ dei.de ill
facta eſt volũtas dei:qͥ ex eadẽ maſſa ꝑdi
tionis q̃ de illiꝰ ſtirpe pfluxit:facit aliud
vas in honoꝛẽ:aliud in ↄtumeliã.in ho/
noꝛẽ ꝑ miſericoꝛdiã.in ↄtumeliã ꝑ iudi/
ciũ:vt nemo gloꝛiet᷑ in homĩe:ac ꝑ ̊ nec
in ſe. ¶Per qualem mediatoꝛẽ re/
conciliari o

apitulum. CVII.

m neq; per
ißpm M per
aaltoꝛẽ dei ⁊ hominũ homieʒ
chꝛiſtũ ieſum:niſi eſſet ⁊ deꝰ. Sed cũ fa
ctus eſt adã hõ ſcʒ rectꝰ mediatoꝛe nõ o/

dici põt:

oꝛtebat genꝰ humanũ deo.

pus erat. Cũ vero genꝰ humanũ pecca/

ta longe ſeꝑauerũt a deo: ꝑ mediatoꝛeʒ q;
ſolus ſine pẽto natꝰ eſt:vixit ⁊ occiſus ẽ:
reconciliari nos opoꝛtebat deo: vſq; ad
carnis reſurrectionẽ in vitã eternã: vt et
humana ſuꝑbia ꝑ humilitatẽ dei argue
returac ſanaret᷑:⁊ demonſtraret᷑ homini
q; longe a deo receſſerat:cũ ꝑ incarnatũ

deü reuocaret᷑:⁊ ꝑ hoĩem deũ exempluzʒ
obediẽtie ↄtumaci homini pᷣberetur. et

vnigenito ſuſcipiente foꝛmaʒ ſerui:q̃ ni/
hil ante meruerat:fons gre panderet᷑:et

camis etiã reſurrectio redẽptis pmiſſa ẽ
ipᷣo redẽptoꝛe pᷣmonſtraret᷑:⁊ ꝑ eandẽ na

turã quaʒ ſe decepiſſe letabat᷑ diabolus

yinceret᷑.nec tñ homo gloꝛiaret᷑:ne iterũ
ſuꝑbia naſceret᷑.⁊ ſi qͥd aliud de tãto me

diatoꝛis ſacramẽto a ꝓficientibo videri
tm̃ videri etiaʒ ſi dici non

poteſt.

functoꝛũ ꝗ

e vltimã reſurrectionr.
apitulũ. CVIII.

qð inter homĩs moꝛtẽ ⁊ vlti
mã reſurrectioneʒ interpoſi/
tũ eſt:anĩas abditis receptaculis conti/
net.ſicut vnaqueq; digna ẽ vel requievł
erumna,/ꝓ eo ꝗð ſoꝛtita eſt in camecum

viueret ¶ De ſacrificijs ⁊ elemoſynis

que ꝓ baptiʒatꝭ defunctis offerunt.
Z E ⸗ 4
4* anĩas pietate ſu
VVoꝛũ viuentiũ releuari:cuzʒ ꝓ il/
lis ſacrifixiũ mediatoꝛis offert᷑:vlł elemo
ſyne in eccleſia fiũt. Sed eis hec ꝓſunt:
qui cũ viuerent vt hec ſibi poſtea ꝓdeſſe
poſſent meruerũt.Eſt enĩ quidã viuẽdi
modus:nec tam bonꝰ vt non rerat iſta
poſt moꝛtẽ:net tã malus vt ei non ꝓſint
iſta poſt moꝛtẽ.Eſt vero tal in bono vt
iſta nõ reqrat: ⁊ eſt rurſus talis in malo
yt nec is valeat cũ hec vita tranſierit ad
iunari. Quocirca hic om̃e meritũ cõpa/
ratur:quo poſſit poſt hanc vitã releuani
quiſpia vel grauari. Nemo aũt ſe ſperet
qð hic neglexit:cũ obierit apud deuʒ ꝓ/
mereri. Non igitur iſta que ꝓ defunctis

Qualiter ſe habeant aniede

Empus auteʒ

ſandp
inmenan
9ſolanone
adhpt
Nttolenbi⸗

ofi

E⸗
4

bütaui
boli ye
lamne an
tuollio ⸗
aydexar
ltemna vita
iptäteden

eſind

luginnn
Mospr
Dehi
logeai

oclit
thnine

Mliend
anin

N ngline
rltzoccinz
Grernit
Eedeigr ne
fmnihen
gmpln
nin .
mhenini,
Grlatbet
nhnisznilgi
mmtinganin
lcubgtdihdus
rügrebhrirt
Auddetünn
icichnloiei
ianiiz ſidicinen
habanraniede
Enenont.
II.
wis nornin
gionzinent,
atunlsan
Wimitm
t aan
Stcnufns
ofennt.

naui
deumnan)
gcfbſand
Lent ie
*
ſ. 22
NYN
n mhin

ſtt
gin

d henneon

Fo.

chꝛiſti:vt referat vnuſqᷣſq; ſᷣm ea ueb
coꝛpꝰ geſſit:ſiue bonũ ſiue maluʒ.Quia
etiã hoc meritũ ſibi quiſq; cũ in coꝛpo/
re viueret cõparauit:vt ei poſſent iſta p/

deſſe. HNon enĩ omibus ꝓſunt. Et quare

nõ omiboꝓſunt:niſi ꝓpter differentiã vi
te quã quiſq; geſſit in coꝛꝑe:Cũ ergo ſa

crificia ſiue altaris:ſiue quarũcunq; ele
moſynarũ ꝓ baptizatis defunctis om̃i/

bus offerunt᷑: p valde bonis gratiaꝝacti
ones ſunt:pꝓ nõ valde malis ꝓpiciatões
ſunt:p valde malis etiã ſi nulla ſunt ad/
iumenta moꝛtuoꝝ: qualeſcũq; viuoꝛuʒ
ↄſolationes ſunt.quibo auteʒ ꝓſunt:aut
ad H̊ ꝓſunt vt ſit plena remiſſio:aut certe
vt tolerabilioꝛ fiat ipa dĩnatio.
Duos fines habiture ſint bonoꝝ ma

„

lꝛũq; due ciuitates pꝰ reſurrectionẽ

„

apitulũ. CX.

ſt reſurrecti
onẽ vero facto vniuerſo cõple/
tocq; iudicio: ſuos fines habe/
bhũt ciuitates due.vna chꝛiſti:altera dia
boli.vna bonoꝛũ:altera maloꝛuʒ.vtraq;
tamẽ ⁊ angeloꝛũ ⁊ hominũ.Iſtis volun
tas:illis facultas nõ poterit vlla eſſe pec
candi:vel vlla cõditio moꝛiendi. iſtis in
eterna vita vere feliciterq; viuentibus:
illis infelicit᷑ in eterna nocte ſine moꝛien
di ptãte durantib:quoniã vtriq; ſine fi/
ne.ſed in btĩtudine iſti:alius alio pᷣſtabi
lius:in miſeria vero illi:alius alio tolera
bilius ꝑmanebunt. H
De hbis qͥ humana miſeratiõe cõmoti
nõ credũt eternas eſſe penas impioꝝ.
¶ Capitulũ.CXI.

fN noůnulli ĩmo q; plurimũe/⸗
teryrmnã dãnatorũ penã:⁊ cru
atus ſine intermiſſiõe ꝑpetuos huma/

Ino miſerant᷑ affectu: atq; ita futuruz eſſe
nõ credũt.nõ quidẽ ſcripturis aduerſan

do dininis:ſʒ pꝛo ſuo motu dura queq;
molliendo:⁊ in lenioꝛẽ flectendo ſenten/
tiam: q̃ putant in eis terribiliꝰ eſſe dicta

cõmendandis frequẽtat ecdeſia: illiapo
ſtolice ſunt aduerſa ſententie:qua dictuʒ
eſt. Omes eniʒ aſtabunus ante tribunal

verius. Non eniĩ obliuiſcet᷑ inquiunt

„ „ —

miſereri deꝰ:aut ↄtinebit in ira ſua miſe
rationes ſugs. Hoc quidẽ in pſalmo le-
git᷑ ſancto. Bed de his ſine vllo ſcrupu/

lo intelligit᷑:q vaſa miſericoꝛdie nuncu /

deo milerante de miſeria liberant. Mut
ſi hocad omes exiſtimãt ꝑtinere:nõ iðo

pantur. Quia ⁊ ip̃ᷣi enunban ſuis: ſzʒ

neceſſe eſt vt danationẽ opinent᷑ poſſe fi

niri eoꝛũ de quiba dictũ eſt.⁊ ibunt hi in

ſuppliciũ eternũ:ne iſto modo putet᷑ ha
bitura finẽ qũq; felicitas etiã illoꝛuʒ:de

quibo ecõtrario dictũ eſt. Juſti auteʒ in

vitã eternã. Sed penas dãnatoꝛũ certiſ
tempoꝝ interuallis exiſtiment:ſi hoc ell

placet:aliquatinꝰ mitigari.etiã ſicqui
pe intelligi põt manere in illis ira dei:h

eſt ipa dãnatio. Hec enĩ vocat᷑ ira dei:nõ
diuini animi ꝑturbatio:vt in ira ſua:hẽ
manente ira ſua:nõ tamẽ ↄtineat miſera
tiones ſuas:nõ etemo ſupplicio finẽ dã

do:ſed leuamẽ adhibendo vł interponẽ
do cruciatibo. Quia nec pſalmꝰ ait.ad fi

niendã iram ſuã:vł poſt iram ſuã. ſed in
ira ſua. Que ſi ſola eſſet quãta ibi mima
cogitari poteſt:perire a regno dei: exula

re a ciuitate dei:alienari a vita dei: care/
re tam magna multitudine dulcedinis

dei:quã abſcondit timẽtibo ſe:pꝑfecit au/
tem ſperantibs in ſe:tam grãdis eſt pena
vt ei nulla poſſint toꝛmẽta que nouimuſ
cõparari:ſi illa ſit eterna.iſta autem ſint
ualibet multis ſeculis longag.
en ꝑpetua ſit pena dãnatoꝝ q; uiſ di

uerſa ꝓ qualitate factoꝛũ.ſicut ⁊ iuſtoꝛũ

eterna erit beatitudo.licet meritis int᷑ſe
differt. (¶Capitulũ. CXII

Anebit ergo ſi

Nne fine moꝛs illa ꝑpetua dãna
Htoxꝝ.id eſt alienatio a vita dei:
⁊ omibo erit ipᷣa cõmunis q;libet homi/
nes de varſetate penaꝝ:de doloꝝ releua
tione vl intermiſſiõe:p ſuis hũanis mo/

tibo ſuſpicent᷑.ſicut manebit cõmuniter
omniũ vita ecerna ſanctoꝝ q;libet bono

rũ diſtantia ↄcoꝛditer fulgeant.
Qualiter ex ↄfeſſiõe ſidei naſcat᷑ ſoes

ſideliũ:⁊ ne quis in ſeipo ſpem habeat.

(Eapitulũ. CXIII.

n lac eſt p

I iſta fidei cõ

e ſleſſione que bꝛeuiter ſymbo/
o cõtinet᷑: ⁊ carnaliter cogita
4 aruuloꝝ.ſpiritaliter aũt ↄſide
rata atq; tractata cibo eſt foꝛtiũ:naſcitur
ſpes bona fideliũ:cui charitas ſancta co
mitat᷑. Ded de bis omiboqᷓ fidelit᷑ ſunt
credẽda:ea tm̃ ad ſpem ꝑtinent: q in or̃o
ne dñica cõtinent᷑. Maledict eſt eĩ om/

nis:ſicut diuia teſtant᷑ eloquia: qui ſpe,ʒ
ponit in homie:ac ꝑ hoc ⁊ in ſemetipo q

ſpem ponit. huiꝰ maledictivinculo inne
cctit᷑. Jõ ñ niſi a dño deo petere debemꝰ

re: In ülla itaq; vita eterna vbi nos ſem

quicqʒd ſperamꝰ nos: vl bene oꝑaturoſ:
Lꝓ bonis oꝑibus adepturos.

tineat apud euangeliſtam matthen.

Hoinde apud

euangeliſtã mattheũ ſeptẽ pe
ititiones cõtinere dñica videt᷑
oꝛatio:quarũ in tribo eterna poſcunt᷑:in
reliquis quattuoꝛ temꝑalia:que tñ pꝛo/

pter eterna ↄſequẽda ſũt neceſſaria. Nã

qð dicimꝰ.ſanctificet᷑ nomẽ tuum:adue
niat regnũ tuum: fiat volũtas tua ſicut
in celo ⁊ in terra:qð nõ abſurde quidẽ in
tellexerunt in ſpũ ⁊ coꝛꝑe:omnio retinẽ/
da ſunt ſine fine.⁊ hic inchoata qntũcun
q; ꝓficimꝰ augẽtur ĩ nobis:ꝑfecta vero:

d5ð in alia vita ſperãduʒ eſt: ſemꝑ poſſide
bunt᷑.QOð vero dicimꝰ.panẽ noſtrũ quo

tidianũ da nobis hodie:⁊ dimitte nobiſ
debita noſtra:ſicut ⁊ nos dimittimꝰ de/

bitoꝛibo noſtris:⁊ ne nos inferas in tem

ptationẽ:ſed libera nos a malo.quis nõ
videat ad pᷣſentis vite indigẽtiazʒ ꝑtine/

per ſperamꝰ futuros:⁊ nomiĩs dei ſancti
ficatio:⁊ regnũ eiꝰ ⁊ volũtas eius.in no
ſtro ſpiritu ⁊ coꝛꝑe ꝑfecte atq; immoꝛta
liter pmanebunt. Panis vero quotidia

nus iõ dict? eſt:qꝛ hic eſt neceſſariꝰ.qᷓ;tuſ

anie carniq; tribuẽdus eſt: ſiue ſpiritali/
ter ſiue carnalit᷑:ſiue vtroq; intelligatur
modo. Nic eſt etiã quã poſcimus remiſ
ſio: vbi eſt oĩſ ↄmiſſio peccatoꝝ. Hic tẽ/
ptationes qͥ nos ad peccãduʒ vl alliciũt

7

liſtam a mat

Duomõ dñica ofo ſeptẽ petitiões cõ

vel impellũt. Hic deniq; malũ vnde cu/
pimꝰ liberari.Illic autẽ nihil eſt iſtoꝛ.·
De quĩiq; petitiõibo apud lucã euãges
theo nõ diſcrepãtibus.
(Kapitulu. C(XxNM.

aägeliſta Ve

ro lucas in ofone dñica petiti

quo modo iſta ſeptẽ ſint intelligeẽda:ipa
na bꝛeuitate cõmonuit. fomẽ quippe
dei ſanctificat in ſpũ: dei autẽ regnuz in

carnis reſurrectiõe venturuʒ eſt. Oſten⸗/

dens ergo lucas tertiã petitionẽ duaruʒ
ſuꝑioꝛum eſſe quodãmodo repetitiõeʒ:
magis eã pᷣtermittẽdo fecit intelligi.De
inde tres alias adiũgit:de pane quotidi

ano:de remiſſi iõe peccatoꝝ:de temptati
one vitãda.At vero qð ille in vltimo po

ſuit:ſed libera noſ a malo:iſte nõ po ſuit:
vt intelligeremꝰ adillud ſuperius qð de
temptatiõe dictũ eſt ptinere. Ideo quip
pe ait:ſed libera:nõ ait:⁊ libera:tãq; vnã
petiõem eſſe demõſtrans. Noli h:ſʒ hoc

vt ſciat vnuſquiſq; in eo ſe liberaria ma

lo.qð nõ infertur in temptatiem.
¶ De excellentia charitatis:ſine qua e⸗/
tiam qui recte credit ac ſperat nõ põt ad
beatitudinẽ puenire. aß CxXVI
ritas quã duabo iſtis.i.fide ac
VVM,ſpe maioꝛeʒ dixit apls: qnto in
quocũq; Maioꝛ eſt:tanto melioꝛ ẽ in quo
eſt. Cũ eĩ querit᷑ vtrũ quiſq; ſit hõ bonꝰ:
nõ querit᷑ qͥd credat aut ſperet: ſed quid
amet. Nã qui recte amat.ꝓculdubio re/
cte credit ⁊ ſperat.Quivᷣo nõ amat:ina/
niter credit:etias ſi ſunt vera que credit.

inaniter ſperat:etiã ſi ad verã ſelicitateʒ

doceant᷑ ꝑtinere que ſperat:niſi⁊ hoc cre
dat ac ſperet:qð ſibi petẽti donari poſſit
vt amet. Quãauis eni ſperare ſine amoꝛe
nõ poſſit:fieri tamẽ poteſt vt id ñ amet:

ſine quo ad id qð ſperat nõ poteſt ꝑueni

re. Tanq; ſi ſperet vitaʒ eternã. q; uis nõ
habeat⁊ nõ amet iuſticiã:ſine qua nemo
ad illam ꝑuenit. Ipᷣa eſt autẽ fides chꝛi/

ſti:quã cõmẽdat aplus.queꝑ dilectiões

ones nõ ſeptẽ ſed quiq; cõple/

uitioque

ceaaſe
yllnso:

es

rſurn

ohinofie
Uagiuna
Uerinett
ieſeris
NNe
Gaws
mineonn
atioons⸗
mpem
ferdaliq.
M rh
nicurioe⸗
Cpentdal
eſorno
ſtucheea
Mhenod
fcenmen
goitin
teddkecn
heſpeiho
luquiſz
ſpoſthin
llteſumer
Wguaten
Nain
Neplen
ftann
chan:
en

Whſe
WKd

läzt
lai
clnci gig
vinbns

V.
ediapenit
gicziͤlte
loguutſz
naigicri
fomeuphe
un eguzi
ck Nn⸗,
nnonednann;
o reperitög.
rineligide
panequonci
1de anhlnl
ein Miinopo
lenopoliut:
eusedde
Boedi
Dortich
dibesde⸗
oſelbemnen
Pnnnin.
nar /
rninin
iο.α²

1
ſoch
ſtigi fien
agtsnn
Mwiginn
ſolttoben:
pauclbioß⸗
Pimnſt,
Gi aing
idannihoſt
mmeſtemce
micliſi

populus oꝛdinatꝰ dicitur.

— .

opatur.⁊ qð in dilectiõe nõdum habet:
petit vt accipiat:querit vt inueniat:pul/
ſat vt aꝑiaturei. Fides nanq; impetrat:
qð lex imperat. Nã ſine dei dono:id ẽ ſi/
ne ſpũſancto ꝑ quẽ diffundit᷑ charitas ĩ
coꝛdib noſtris:iubere lex poterit:nõ iu/
uare:⁊ pᷣuaricatoꝛem inſuꝑ facere qui de
ignoꝛãtia ſe excuſare nõ poſſit. Regnat

eni carnal cupiditas:vbi nõ eſt dei cha/

ritas. ¶ Dequattuoꝛ differẽtijs ho/
minis quẽ deꝰ gra ſua de tenebꝛis igno
rantie ad ſe vocare dignat᷑: quibo dei q̊ʒ

CKapitulũ. CxX VII.

Edq cũ in altiſſi

uere vincit᷑:⁊ ſcienſ peccat:peccatoq; ſub

ditus ſeruit.a quo enĩ quis deuictus ẽ:

huic ⁊ ſeruus addictus eſt.id agẽte ſci/
entia mãdati:vt peccatũ operetur in ho
mine om̃em ↄcupiſcẽtiaʒ cumulo pᷣuari
cationis adiecto:atq; ita qð ſcriptuʒ eſt
impleatur. Lex ſubintrauit vt abunda
ret delictũ. Hec ſunt ſecũda homis Si

autez reſpexerit deꝰ vt ad implenda que
mãdat ipᷣe adiuuare credat᷑: ⁊ agi homo

ceperit dei ſpiritu:concupiſcit᷑ aduerſus
carnẽ foꝛtioꝛe roboꝛe charitatᷣ:vt q;uis

ſit ꝛdhuc quod homini repugnet ex bo/ 4 ſt

mine:nõdum tota infirmitate ſanata:ex
fide tamẽ iuſtus viuat.iuſteq; viuat.in/

quãtũ nõ cedit male ↄcupiſcẽtie:vincen

te delectatõe iuſticie. Hec ſũt tercia bo/
ne ſpei homĩs. In quibo ſi pia ꝑſeueran
tia quiſq; ꝓficiat: poſtrema pars reſtat:
q̃ poſt hanc vitã in requie ſpiritꝰ.deinð
in reſurrectiõe etiã carnis implebit᷑. Ha
rũ quattuoꝛ differẽtiarũ pᷣma eſt ante le/
gem:ſecũda ſub lege:tercia ſub gr̃a:q̃rta

in pace plena atq; perfecta Gic eſt ⁊ dei
ppłus oꝛdinatꝰ ꝑ tempoꝝ interualla ſi/
cut ðᷣo placuit.qͥ ĩ mẽſura ⁊ nũero ⁊ pon
dere cũcta diſponit. Nam fuit pᷣmitꝰ an
te legem.ſecũdo ſub lege: que ꝑ moyſen
data eſt. deinde ſub gra qᷓ reuelata ẽ ꝑ pꝛi

mis ignoꝛantie tenebꝛis nulla
reſiſtente rõne viuit᷑ ſm carnXẽꝗ.
hec ſunt pma homis.Deinde cũ ꝑ legez
ognitio fuerit facta peccati:ſi nõduʒ di
uinꝰ adiuuat ſpiritꝰ:ſᷣm legem volẽs vi

tia reg

culo ⁊ in futuro.

mũ mediator aduentũ. Que quidẽ gra
tia nec antea defuit quiba impartiri eam
opoꝛtuit:qᷓ;uis ꝓ temꝑis dũpenſatione
velata ⁊ occulta. Neq; enĩ anciquoꝝ qͥ/
cunq; iuſtoꝛuʒ pᷣter chriſti fidem ſaluteʒ
potuit inuenire.At vero niſi ⁊ illis ↄgni
tus fuiſſet:nõ potuiſſet nobᷣ ꝑ eoꝛũ mini
ſteriũ alias aꝑtius:alias occultiꝰ pphe/
tari. ¶ O in qualibet iſtarũ quattu/
oꝛ velut etatũ gratia regeneratioõis ho/
mineʒ inuenerit:ibi remittunt᷑ ei cuncta
peccata:⁊ ꝙ quibuſdã gratiã tribuat:vt
omnino ſub lege nõ ſerunant.

2quacũq; au
tem quattuoꝛ iſtarũ velut eta/
tum ſingulü quẽq; hoĩem gra/
eratiõis inuenerit:ibi ei remit/
tunt᷑ pᷣterita vniuerſa pẽta:⁊ reatꝰ ille na
ſcendo ↄtract?:renaſcẽdo diſſoluit. Can
qᷓ; multuʒ valet ꝙ ſpũs vbi vult ſpirat:
vt q daʒ ſᷣm illã ſeruitutẽ ſub lege eſſe nõ
ouerint: ſed cũ mãdato incipiant adiu⸗
toꝛiũ habere diuinum. ¶ ANon obeſſe

bis qͥ ꝑ baptiſmũ iam regenerati ſunt:?

mandati necdũ capaces ſunt.⁊ ᷣm carnẽ
viuunt:ſi mox ex hac vita diſcedant.

lEapitulũ. CXINXN.

Nteqʒ poſſit

autẽ hõ capax eſſe mãdati:
ſm carnẽ viuat neceſſe eſt:
ſacramẽto regeneratõis imbut⸗
eſt:nihil ei moꝛs oberit ſi tũc ex hacvita
migrauerit.Quia iõ chꝛiſtꝰ moꝛtuꝰ eſt⁊
reſurrexit:vt ⁊ viuoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ domi
netur. Nec tenebit regnũ moꝛtis eũ:p q̊

loꝛtuus eſt ille liber in moꝛtunuis.
De charitate dei ⁊ pximi:ad quã oĩa
pᷣcepta referunt᷑:⁊ de qualitate eiꝰ in ̊ ſe
¶Kap. CxXK

Mnia igitur
pᷣcepta diuĩa referuntur ad
Rcchharitatez: de q dicit aplus.
Finis aũt pᷣcepti eſt charitas. decoꝛde
puro ⁊ ↄſcia bona:⁊ fide nõ ficta.Om̃is

itaq; pcepti finis eſt charitas.i.ad cha/⸗

4 *

ritatẽ refert᷑ ome pᷣceptũ. Oð vero ita ſit
vł timoꝛe pene vl aliq intentiõe camali:
vt nõ referat᷑ ad illã charitatẽ quã diffũ/

dit ſpũſſctũs in coꝛdib nr̃is:nõdum fit
queadmodũ fieri oꝑtet:q;uis fieri vide

atur. Charitas q ppe iſta dei eſt ⁊ ꝓximi

Etvtiq; in his duob pꝛeceptis tota lex
pendec ⁊ pphe.Adde euãgelium:adde?⸗
aplos. Hõ enĩ aliũde vox iſta eſt. Finis
pᷣcepti eſt charitas:⁊ deus charitas eſt.
Quecũq; g mãdat de:ex qbo vnũ eſt: nõ
mechaber;:⁊ qᷓcũq; ñ iubent᷑:ſed ſpeciali
ↄſilio monent᷑:ex qbo vnũ eſt:bonũ ẽ ho⸗
mini mulierẽ nõ tangere:tũc recte fiunt

cũ referunt᷑ ad diligendũ deũ.⁊ ꝓximuʒ
ꝓpter deũ:⁊ in h ſeculo ⁊ in futuro.nunc
Deũ ꝑ fidẽ:tũc ꝑ ſpeciẽ:⁊ ipᷣm ꝓximũ nũc

ꝑ fidẽ.nõ eni ſcimꝰ moꝛtales coꝛda moꝛ

taliũ:tunc aũt illumiabit dñs abſcõdita
tenebꝛaꝝ:⁊ manifeſtabit cogitatões coꝛ

dis.Et tunc laus erit vnicuiq; a deo.qꝛ
id laudabit᷑ ⁊ diligetura pximo in pꝛoxi
mo:qð ne lateat ab ipᷣo illuminabit᷑ deo
Minnitur aũt cupiditas charitate cre/
ſcente: donec veniat hic ad tantã magni
tuidinẽ qua maioꝛ eſſe nõ poſſit. Daio/
rem autẽ charitatẽ nemo hʒ: qᷓ; vt aiam
ſuã ponat ꝓ amicis ſuis. Ibi aũt qͥs ex-/
plicet qnta charitas erit:vbi cupiditas
quã vel coercendo ſuperet:nulla erit: q;

ſumma ſanitas erit:quãdo ↄtentio moꝛ
tis nulla erit

¶ De fine voluminis vtrũ euz enchyri

dion appellare vł habere debeas. 2 ꝙ de
fide ſpe ⁊ charitate ſit ſcriptus.
NMKapitulũ. CXXI.

ipe videris vtrũ enchyridion
vel app
putarẽ:bona de te credens:in adiutoꝛio
nf̃i redemptoꝛis ↄfidens ac ſperãs:teq;
in eius mẽbꝛis plurimũ diligens:libꝛuʒ

ad te ſicut valui:vtinã tam cõmoduʒ q;

pꝛolixum:de fide ſpe ⁊ charitate cõſcri/
¶ Finis libꝛi enchyridion ſancti Augn

