factus ſum et ad nihilũ redactus ſum:⁊
neſciui.quia tu es veritas⁊ ego nõ eram
tecũ. Uulnerauerũt me iniqtates mee ⁊

nõ dolui. qꝛ tu es vita:et ego nõ eram te
cum.Ad nihilũ duxerunt me quia tu es

emihi miſero totieni

geſin
huat

ſtſit

hohickt
ſwom
ſphlet.
ugn
adict
Gen
arior
n
dl
iyti⸗
ſſiw⸗
n⸗
ſ.
fieig
lentay
ri
Gt
n
llen

8

verbũ:et ego nõ eram tecũ p quem facta
ſunt oĩa:ſine q̊ factũ eſt nihil:et iõ ſine te
factꝰ ſum nihil.Quia eſt nihil qð ad ni/
hilũ ducit. Om̃ia ꝑ verbũ facta ſunt q/
inq; facta ſunt. Et qlia facta ſunt: Ui
ai deꝰ cũcta que fecerat:⁊ erãt valde bo

na.Om̃ia q̃cũq; facta ſunt ꝑ vᷣbuʒ facta

ſunt:et qcũq; ꝑ vᷣbũ facta ſunt valde bo

na ſunt.Quare bona ſunt:qꝛ om̃ia ꝑ v᷑/
bũ facta ſunt.Et ſine ipᷣo factũ eſt nihil
qꝛ nihil bonũ ſine ſummo bono eſt. Dʒ
malũ eſt vbi nõ eſt bonũ:qð vtiq; nihil

eſt. qꝛ nihil aliud ẽ malũ qᷓ; pꝛiuatio bo/

ni:ſicut nihil aliud ẽ cecitas qᷓ; pꝛiuatio

luminis. Malũ itaq; nihil ẽ:qꝛ ſine ver

bo factũ eſt:ſine q̃ factuʒ eſt nihil. Illud
aũt malum eſt qð pꝛiuat᷑ illo bono:pꝑ qðᷣ
oĩa facta ſunt q̃cunq; ſunt.At q nõ ſunt
p ipᷣm facta non ſunt:⁊ iõ nihil ſunt. Et

iõ mala ſunt:qᷓ facta nõ ſunt.qꝛ oĩa q̃cũ/

q; facta ſunt:ꝑ vᷣbũ facta ſũt: ⁊ oĩa ꝑ ver
bũ bona facta ſunt.Cũ igit᷑ oĩa ꝑ xbum
facta ſunt:mala ꝑ ipᷣm non ſunt. Reſtat
igit᷑ ꝙ oĩa que facta nõ ſunt bona ñ ſũt.
qꝛ omia q̃cũq; facta ſunt bona ſunt:⁊ iõ
mala ſunt q̃ facta nõ ſunt:et iõ nihil ſũt.
qꝛ ſine vᷣbo factũ eſt nihil. Oalũ igit᷑ ni

hil eſt. qꝛ factũ nõ eſt. Sed q̃liter maluʒ

eſt ſi ſactũ nõ eſt.Quia malum pꝛiuatio
boni eſt: ꝑ qð factũ bonũ eſt. Eſſe & ſine
verbo malũ eſt:qð eſſe nõ eſt.qꝛ ſine ipᷣo
nihil eſt. Bed qͥd eſt ſeꝑari a verbo: Si

ſ queris ſcire:audi qͥd ẽ verbũ. Uerbũ

dei dicit. Ego ſum via veritas et vita.
Seari ergo a vᷣbo eſt eſſe ſine via: ſine
veritate:ſine vita.⁊ iõ ſine ipᷣo nihil.⁊ iõ
malũ.qꝛ ſeꝑatura vᷣbo per qð facta ſunt
oĩa valde bona. Sepꝑari aũt a vᷣbo ꝑ qð
oĩa facta ſunt:nihil aliud eſt q; deficere⁊
a facto trãſire in defectũ.qꝛ ſine ipᷣo ẽ ni
hil. Quotiens qᷣa bono deuias:a vᷣbo te
ſeparas.qꝛ ipᷣm ẽ bonũ:⁊iõ nihil effice/⸗
ris:qꝛ ſine verbo es:ſine q̊ factũ eſt nihil
MNũc igit᷑ dñe illumĩaſti me lux vt vide/
rem te:vidi ⁊ cognoui me.qꝛ totiẽs nihil
factꝰ ſum:quotiẽs a te ſeꝑatꝰ ſum.qꝛ bo
nũ qð tu es oblitꝰ ſum:⁊ iõ malꝰ effectꝰ

ſum. Ue mihi miſero:vt qͥd h̊ nõ ↄgno/
ſcebam: qꝛ te deſerens nihil fiebã: Ged
qͥd hoc qro:ſi nihil eram:quo modo co/

nũ duücem

gnoſcere nolebaʒ: Scimꝰ qꝛ nihil nihi
eſt:⁊ qd nihil eſt nõ eſt:⁊ qð nõ eſt boni
nõ eſt:qꝛ nihil ẽ. Di ergo nihil fui cuʒ ſi
ne te fui:q̃ſi nihil fuu⁊ velut idolũ qð ni
hil eſt:qð qͥ dem aures hʒ ⁊ nõ audit:na
res habʒ ⁊ nõ odoꝛat:oculos hʒ ⁊ nõ vi
det:os hʒ ⁊ nõ loqtur:manꝰ hʒ ⁊ nõ pal
pat:pedes hʒ ⁊ nõ ambulat:⁊ omia linia

hz membꝛox ſine ſenſu eoꝝ.

De caſu anie in peccatj.¶ Tap. VI.

MWm igitur fui
ſine te:nihil fui:et iõ cecꝰ eram
ſurdus ⁊ inſenſibilis.qꝛ nec bo
iſcemebã nec malũ fugiebã:nec do/
loꝛem vulneꝝ ſentiebã:nec tenebꝛas me
as videbam.qꝛ eram ſine te vera luce:q
illuminas oẽm hoĩem venientẽ in hunc
mũdũ. Ue mihi vulnerauerũt me ⁊ non
dolui:traxerũt me ⁊ nõ ſenſi.qꝛ nihil erã
qꝛ ſine vita eram:q̃ eſt verbũ ꝑ qð facta

ſunt om̃ia. Jõ dñie lux mea inimici mei

de me fecerũt q̃cũq; voluerũt:ꝑcuſſerũt:
nudauerũt:polluerũt:coꝛruperunt:vul
nerauerũt ⁊ occiderũt me.qꝛ receſſi a te:

2 factus ſum nihil ſine te. Heu dñe vita

mea q feciſti me.lux mea q̃ direxiſtime.
Defenſoꝛ vite mee miſerere mei ⁊ reſuſci

ta me:dñe deꝰ meꝰ ſpes mea. virtꝰ mea.

foꝛtitudo mea.ↄſolatio mea.iĩ die tribu/
lationis mee:reſpice inimicos meos ⁊ e/
ripe me:fugiant a facie mea qui oderunt
me:et ego viuã in te ꝑ te. Jpᷣi enĩi dñe ↄſi
derauerũt me:⁊ vidẽtes me ſine te deſpe
xerũt me. Diuiſerũt ſibi veſtimẽta virtu
tũ quibo oꝛnaueras me:fecerũt ſibi viaʒ
ꝑ me:ſub pedib ſuis ↄculcauerũt me:fe
cibus peccatoꝛũ polluerũt templũ ſan/
ctum tuũ:poſuerũt me deſolatum ⁊ me/
roꝛe cõfectũ. Ibam poſt eos cecus ⁊ nu
dus ⁊ illaqueatus funibo peccatoꝝ:tra/
hebant me poſt ſe in circuitu de vitio in
vitium et de luto in lutum:⁊ ibam abſqʒ
foꝛtitudine añ faciẽ ſubſequẽtis. Ser/
uus eram et ſeruitutẽ amabã.Cecꝰ eraʒ
⁊ cecitatem deſiderabam. UVinctꝰ eram
et vincula nõ hoꝛrebam. Amaruʒ dulce
et dulce amarũ credebam. Miſer eram
nec cognoſcebam:et hoc qꝛ ſinevꝰbo era:
ſine quo factum eſt nihilꝑ quod otnnia:
2

Goliloquia

conſeruant᷑:ſine quo om̃ia adnihilantur
icut enĩ om̃ia ꝑ ipᷣm facta ſunt ⁊ ſine

ipᷣo factum ẽ nihil.ſic ꝑ ipᷣm omia cõſer/

uant᷑:quecũq; ſunt ſiue in celo ſiue in ter
ra ſiue in mari:et ĩ omnibo abyſſis. flec

pars parti in lapide adheret nec in alij

creatoꝝ niſi qꝛ ꝑverbũ ↄſeruant᷑ ꝑ quod
om̃ia facta ſunt.Adhereã ergo tibi ver
bũ vt ↄſerues me.qꝛ vbia te receſſi perij
in me niſi qꝛ tu qͥ me feceras refeciſti me.
Ego peccaui:tu me viſitaſti. Ego ceci/
di:tu me erexiſti. Ego ignoꝛaui: tu me
docuiſti. go nõ vidi:tu me illumĩaſti.
¶ De multiplicihus beneficijs dei.
EapitulüVII.

Bler ego de
us meus:qntũ teneoꝛ dili/
gere te oñde mihi:qntũ de
veo laudare te:demõſtra mihi:q̃ntũ de/
beo placere tibi innoteſce mihi. Intona
dñne deſuꝑ voce grãdi ⁊ foꝛti in interioꝛẽ
aurẽe coꝛdis mei.doce meet ſalua me:et
collaudabo te:qͥ creaſti me cũ nihil eſſeʒ:
qui illumĩaſti me cũ in tenebꝛis eſſem:qͥ

reſuſcitaſti me cũ moꝛtuꝰ eſſem: qui pa/
uiſti me a iuuẽtute mea om̃ibo bonis tu
is. Hunc inutilẽ vermẽ fetentẽ peccatis
nutris oĩbus optimis donis tuis.Ape
ri mihi o clauis dauid:qͥ aperis ⁊ nemo
claudit illi cui tu aperis.claudis:et ne/
mo aperit illi cui tu claudis: aperi mihi
oſtiũ luminis tui vt ingrediar ⁊ videã ⁊
cognoſcã ⁊ ↄfitear tibiĩ toto coꝛde meo.
qꝛ miſericoꝛdia tua magna eſt ſuꝑ me:⁊
eruiſti aniam meam ex inferno inferioꝛi.
Dñe deus ni q; admirabile ⁊ laudabile
eſt nomẽ tuũ in vniuerſa terra. Etqͥd ẽ
homo ꝙ memoꝛ es eiꝰ: aut filiꝰ homĩs
am viſitas eũ. Dñe ſpes ſctõꝛũ ⁊ turris
foꝛtitudinis eoꝝ: deꝰ vita aie mee ꝑ quã
viuo:ſine qᷓ moꝛioꝛ:lumẽ oculoꝝ meoꝛũ
ꝑ quod video:ſine q̊ oꝛboꝛ: gaudiuʒ coꝛ
dis mei et leticia ſpũs mei. diligã te to/
to coꝛde meo ⁊ toto anio meo:et totꝭ me
xiſti me.Et vnde h̊ mihi o creatoꝛ celi⁊
terre et abyſſi qͥ bonoꝝ meoꝝ nõ indigeſ
AIñ hoc mihi qꝛ dilexiſti me. O ſapien
tia q aperis os mutoꝝ.o verbũ ꝑ qð fa⸗

dqullis ⁊ viſceriba meis.qꝛ tu pꝛioꝛ dile/

cta ſunt om̃ia:aperi os meũ:da mihixs
cẽ laudis vt enarreʒ omia bñficia tua:qᷓ
mihi dne a pꝛincipio ↄtuliſti. Ecce eniʒ
ſum qꝛ tu creaſti me: et q me creares et
in numero creaturaꝝ tuaꝝ numerares:
ab eterno tu pᷣoꝛdinaſti:anteq; quicq; fa
ceres a pncipio:anteq; extẽderes celos:
nec dũ erant abyſſi:adhuc terrã nõ fece/
ras:nec mõtes fundaueras:mec duʒ fon⸗/
tes eruꝑant.nteq;ᷓ hec oĩa q̃ feciſti per
verbũ faceres:me creaturã tuã ſoꝛecer/
tiſſima veritatꝭ tue ꝓuidẽtia pꝛeuidiſti:
et eſſe me creaturã tuã voluiſti.Et h̊ͥ vñ
mihi dñe benigniſſime de altiſſime. pr
miſericoꝛdiſſime:creatoꝛ potentiſſime ⁊
ſemꝑ mitiſſime:q̃ mea merita: q̃ mea gra
tia? vt cõplaceret añ ↄſpectũ tue magni/
fice maieſtat creare me.nõ eram⁊ creaſti
me. Nihil fuerã et de nihilo me aliqͥd fe

ciſti. Quale aũt aliqd:nõ ſtillã aque.nõ

ignẽ.nõ auẽ vel piſcẽ.nõ ſerpentẽ vel ali
qͥd ex bꝛutis aĩalibo.nõ lapidẽvł lignũ.
nõ ex eoꝝ genereque tm̃ hñt eſſe: vel ex
eoꝛũ que tm̃ eſſe pñt ⁊ creſcere. Nõ ex eo
rũ genere qᷓ tm̃ eẽ ⁊ creſcere ⁊ ſentire pñt.
SDSz ſup omia hec voluiſti me eſſe ex his
que tm̃ hũñt eſſe.qꝛ ſum:et ex his que tm
hñt eſſe et creſcere qꝛ ſum et creſco:et ex

his qᷓ ſunt creſcũt ⁊ ſentiũt.quia ſum cre

ſco et ſentio. Et paulominus parem me
creaſti angelis.qꝛ rõnem te cognoſcẽdi
cũ ipᷣis a te cõmuneʒ accepi.Sʒ paulo/
minus vtiq; dixi. Nã illi tuã felicẽ noti/
ciam iã hñt ꝑ ſpeciẽ.ego aũt ꝑ ſpem. Il/
li facie ad faciẽ: ego ꝑ ſpeculũ in enigma

6 Illi plene: ego aũt ex parte.

¶ De dignitate hoĩs futura Ka. VIII

JEd cũ venerit
qð ꝑfectũ eſt euacuabit᷑ qd ex
Pte eſt:qñ iã reuelata facie tuã

faciẽ videbimꝰ. Quid iaʒ ꝓhibebit non

nos eẽ mioꝛes paulominus ab angelis:
quos tu dñe coꝛona ſpei q̃ oꝛnata eſt glo
ria ⁊ honoꝛe coꝛonaueris:q̊s tu nimiſ q̃
ſi amicos tuos honoꝛificauer: imo per
omia pares et equales angelis. Nempe
⁊ boc veritas tua dicit.equales ſunt qan
gelis et filij dei ſũt. Ouid niſi filij dei ſůt
ſi pares fiunt angeliſ. Uere quidẽ erunt

dbire
N
dunz
Gentat
nennms
luichf
9 cos:
nöͤfece⸗
duſon⸗
Koſtiper
ſoece/
eniiſti.
Ethyi
Minepi
nlſinen
mengea
emagni⸗
nataſti
nlqfe
ue no
erclali
lligni.
evdler
Ncd
orep⸗
Geabi⸗
bioqnemn
Maer
lnar
ne
holcicl
ganbo,
Choti/
n
gna

NI

igoer
Nciemu
nrti
ngels:
imi/
mnoper
ſonpe
untan
Heifüt
un

filij dei. qꝛ fllius hoĩs factꝰ eſt filiꝰ dei.

Hoc vtiq; ↄſideranti mihi fiducia eſt di

cere.nõ homo minoꝛ paulominꝰ ẽ ab an
gelis:nõ vtiq; tm̃ eq̃lis angel:ſed ſuꝑioꝛ

angelis.qꝛ homo deꝰ:⁊ deꝰ homo nõ an

gelus. Et dicã ꝓppter hoc hoĩem eſſe cre
aturã digniſſima. qꝛ verbũ qð erat ĩ pᷣn
cipio deꝰ apud deũu:verbũ ꝑ qð deus di

xit.fiat lux ⁊ facta eſt lux.angelica.ſ.na/

tura.vᷣbũ ꝑ qð deus creauit om̃ia in pᷣn

cipio.idem vᷣbũ caro factũ eſt:⁊ habita/

uit in nob:⁊ vidimꝰ głiam eiꝰ.Ecce gła

quã gloꝛioꝛ qñ ſane gloꝛioꝛ.Ecce gau

dium ꝑ qð gaudeo quãdo ſane gaudeo.
Dñe deus meꝰ vita ⁊ tota głia anie mee

Lonfiteoꝛ ergo tibi dñe deꝰ meus:cum

me creaſti rõnis Cavaceꝛangel quodam⸗
modo parẽ creaſti.qꝛ ꝑfici poſſum ꝑ ver
bum tuũ vt veniã ad equalitatẽ angelo

rũ:vt habeã adoptionẽ filioꝝ ꝑ vnigein
tũ vᷣbum tuũ dne:ꝑ filiũ tuũ dilectůtin

quo tibi bñ cõplacuit:ꝑ vnicũ col

⁊ ↄſubſtantialẽ tibi et coeternum ieſum

chꝛiſtũ vnicũ dñm ⁊ redemptoꝛẽ noſtꝝ:
illuminatoꝛẽ ⁊ ↄſolatoꝛẽ noſtrũ:aduoca

tũ noſtrũ apud te:et lumẽ oculoꝛum no/
ſtroꝛũ:qui eſt vita nr̃a ⁊ ſaluatoꝛ noſter
et ſpes vnica noſtra:qͥ nos dilexit mag
; ſe:ꝑ quẽ habemꝰ fiduciã repoſitam:-
firmã apudte ſpem: ⁊ acceſſum veniendi
ad te:quoniã dedit poteſtatẽ filioſ dei fi

eri:his qͥ credũt in nomĩe eiꝰ.Laudẽ tri
buam nomini tuo dñe qᷓ me ad imaginẽ

⁊ ſimilitudinẽ tuã creando tante glłie fe,/
ciſti me foꝛe ſuſceptibilẽ: vt poſſim filiꝰ

dei fieri. Hoc vtiq; nõ pñt arboꝛes:non

poſſunt lapides:non generaliter omĩa q̃

mouent᷑ vl creſcũt in aere vł in mari vel
in terra.qꝛ nõ dedit eis ptãteʒ filios dei
fieri.qꝛ rõnem nõ hñt. Nam ⁊ hec ptãs
in rõne ↄſiſtit ꝑ quã cognoſcimus deuʒ.
Dedit aũt hanc ptãtem hoĩbus q̊s crea
uit rõnabiles ad imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ

ſuã. Et ego vtiq; dñe ꝑ tuã gr̃am hõ ſuʒ

⁊ filius tuus eſſe poſſum ꝑ gr̃am:qð illa

nõ poſſunt. Unð hoc mihi dñe veritas

ſumma:veraq; ſummitas:⁊ pᷣncipiũ om
niũ creaturarũ: Unde hoc mihi dñe vt

poſſum fieri filiꝰ dei qð illa nõ poſſunt?
Tu es qͥ manes in eternũ qͥ om̃ia creaſti

₰△N

XIX

ſimul. Simul creaſti hoĩes ⁊ iumẽta:la
pides ⁊ virentia terre Nõ eniĩ pᷣceſſerunt
merita:nulla eoꝝ anteceſſit gra.qꝛ omfia
tua tm̃ bonitate creaſti:⁊ pares om̃s cre
ature fuere in meritꝭ.qꝛ omniũ nulla fue
re merita.Et vnde ̊ magis tua bõitas
in hac tua creatura quã feciſti rõnalẽ:qG
in oibus alijs qᷓ ſunt ſine rõe apparuit
Quare nõ ego ſicut om̃s ille:aut cur nõ
oms ille ſicut ego:aut ego ſolus ſicut il/
letꝛ Que mea merita: que mea gra:vt me
filiũ dei poſſe fieri ſuſceptibileʒ creares:
qð illis oĩbus denegares: Abſit dñe vt
hoc ſentiam. Tua tm gra:tua tm̃ bõöital
hoc fecit:vt eſſem ꝑticeps dulcedĩs eiꝰ.
Illa igitur gra qua me ð nihilo creaſti.
illã queſo dñe da mihi gr̃am: vt tibi de

boc referam gratii.

iborentia dei. (Ca. IX.
Bumpotes ma

Inus tua ſemꝑ vna ⁊ eadẽ:crea/
uit in celo angelos:⁊ in tra ver

De omnipo

miculos: nõ ſupioꝛ in illis:nõ inferiorĩ
iſtis. Sicut eni nulla alia manꝰ angelũ:

ita nulla poſſet creare vermiculũ:ſiẽ nul
la celum:ita nulla poſſet creare minimũ

ar boꝛis ſoliũ.ſicut nulla coꝛpus:ita nul

la vllum capillũ albuʒ poſſet facere aut

nigrũ. Sed om̃ipotens manus tua:cui

om̃ia pari modo ſunt poſſibilia. Nec eiĩ
poſſibilius ẽ ei creare vermiculuʒ q; an

gelũ:nec impoſſibiliꝰ extendere celuʒ q;

folium:nec leuiꝰ foꝛmare capillũ q; coꝛ/
pus: nec difficiliꝰ fundare terrã ſuꝑ aqa

q́; aquas ſuꝑ terrã.ſed om̃ia quecũq; vo
luit fecit ſicut voluit in celo ⁊ in terra:in
mari ⁊ in om̃ibus abyſſis:⁊ me inter om
nia ſicut voluit potuitet ſciuit. Lorui
quidem manus tua domine:me lapidezʒ
vel auem:vel ſerpentem vel beluam ali/

quã creare.⁊ ſciuit:ſed noluit ppter ſuaʒ

bonitatem. Quare ergo ego non ſum la
pis vel arboꝛ vel aliqua belua: quia ſic
oꝛdinauit bonitas tua.Et vt hocoꝛdi/
A nõ pꝛeceſſerunt merita mea.
De incõpꝛehẽſibili laude dei.
C Lapitulũ. X.

NRqe boc mihi
d 3

*

dſſje:vnde mihi laudes ad laudandũ te:
Sicut feciſti me ſine me:ſicut cõplacuit

ante te:ita laus tibi eſt ſine me:ſicut cõ⸗
placet ante te. Ante te domine laus tua
tuipᷣe es. Laudẽt te oꝑa tua fᷣm multitu
dinẽ magnitudinis tue:laus tua dũe in
comphenſibilis eſt. Coꝛde nõ compᷣhẽ/
ditur.oꝛe nõ meſuratur:aure non ꝑcipi/
tur.qꝛ iſta tranſeunt ⁊ laus tua dñe ma/
net in eternũ. Cogitatio incipit: ⁊ cogi/
tatio finit᷑. vox ſonat ⁊ vox tranſit:auris
audit et auditꝰ deſinit:laus vero tua in
eternũ ſtat.Ouis ergo eſt qui te laudet:

Ouis homo annũciet laudẽ tuã: aus
tua ꝑpetua eſt. tranſitoꝛia nõ eſt. Hicte
laudat qui teipᷣm laudẽ tuã credit. Hic
te laudat qͥ ſeipᷣm noſcit in tua laude nõ
poſſe ꝑtingere:laus ꝑpetua ꝗᷓ nunq; tr,/
ſit. In te eſt laus noſtra:i te laudabitur
ania mea. Non nos laudamꝰ te:ſʒ tu te:

⁊ te:⁊ in te:⁊ nobis etiaʒ eſt laus in te.

Tunc verã habemꝰ laude:qñ a te habe

mus laudẽ.qñ lux appꝛobat lucẽ.quia
tu vera laus tribuis verã laudẽ?. Quoi
ens ab alio q; a te querimus laudẽ:toti⸗
ens tuam amittimus laude: qꝛ illa tran
ſitoꝛia eſt ſed tua eterna. Si tranſitoꝛiã
querimus:eternã amittimus laudẽ.Si

eternam volumus:tranſitoꝛiã non ame
mus. Laus eterna dñe deus me a quo
omnis laus:ſine quo nulla eſt laus.non

val eo laudare te ſine te.habeã te et lau/

dabo te.Quid enĩ ego ſum dñeꝑ me yvt
laudeʒ te:puluis ⁊ cinis ego ſum: canis

moꝛtuus ⁊ fetens ego ſum.vermis ⁊ pu
te dñe deꝰ foꝛtiſſime ſpũs vniuerſe can
nis:qui inhabitas eternitatẽ: Nũquid
tenebꝛe laudabũt lucẽ:aut moꝛs vitaʒ:

tredo ego ſi um. Ruis ego ſum vt laudez
ime ſpus vniuerſe car/

TZu lux ego tenebꝛe. tu vita ego moꝛs.

unqd vanitas veritatẽ laudabit. Tu
es veritas:ego homo ſimił factus vani
tati.Quid ergo dñe laudabo te Nunqͥd
miſeria mea laudabit te:nũqͥd fetoꝛ lau/
dabit odoꝛẽ:nunqͥd moꝛtalitas homis
q̃ hodie eſt ⁊ cras tollit᷑ laudabit te: Nũ

quid laudabit te hõ putredo ⁊ filius bo

minis vermis: Nunqd laudabit te dñe
qͥ in peccat cõceptus eſt ⁊ natus ⁊ nutri
tus: Non eſt eni ſpecioſa laus in oꝛe pec

Auoti

G(EGoliloquia

catoꝛis.Laudet te dñe deꝰ meꝰ incomp
henſibilis potẽtia tua.incircũſcriptibił
ſapiẽtia tua:⁊ ineffabilł bonitas tua.lau
det te ſuꝑeminẽs clemẽtia tua.ſuꝑabun
dans miſericoꝛdia tua.ſempiterna quo/
q́; vᷣtus ⁊ diuinitas tua.Laudet te om̃i

potentiſſima foꝛtitudo tua:ſumma quo

qʒ; benignitas tua ⁊ charitas tua/ꝓpter
uã creaſti nos dñe deꝰ vita gnie mee.

De ſpe erigenda ad deũ. ¶ Cap.XI.

Go aüt crea
tura tua ſub vmbꝛa alaruz
LRetuarũ ſperabo in bonitate
tua qua creaſti me. .diu/

ua creaturã tuã quã creauit benignitas
tua. Nõ pereat in malicia mea qd opera
ta eſt bonitas tua. Nõ pereat in miſeria
mea qð fecit ſumma clemẽetia tua.Queẽ
eni vtilitas ĩ creatiõe tua ſi deſcendazʒ in
coꝛruptionẽ meam: Nunùd enivane de
us ↄſtiuuiſti om̃es ſilios hominũ: Crea
ſti me dñe:rege qð creaſti. Opera manu

um tuarũ ne deſpicias deuſ. Me feciſti

de nihilo.ſi me nõ regis dñe:iterũ reuer

tar ad nihilũ.Sicut enĩ dñenõ eram et

de nihilo feciſti me.ſic ſi me nõ regis acd
huc ad nihilũ redigarĩ me. Adiuua me
Dyüe vita mea ne peream in malicia mea.
Si nõ creaſſes me dñe nõ eſſem.qꝛ crea
ſti me iam ſum. Si nõ regis iã non ſum

MHõ eni mea merita.nõ mea gra tecoege
runt vt creares me:ſed benigniſſima bo
nitas tua ⁊ clementia tua. Ila charitas
tua dñe deus meꝰ que te ad creationẽ co
egit.ipᷣa queſo modo cogat tead regen/
dum.Quid enĩ pꝛodeſt qð cõpulit cha/
ritas tua ad creandũ:ſi peream ĩ miſeria
mea ⁊ non me regat dextera tua. Hec te
cogat dñe deꝰ meꝰ clemẽtia ad ſaluãduʒ
quod creatũ eſt:que te compellit creare
qð creatuʒ non eſt. IJpᷣa te vincat chari/
tas ad ſaluandũ que te vicit ad creandũ
quia nec nunc minoꝛ eſt.quia ipᷣa chari/
tas tuipᷣe es:qui ſemꝑ idem es. Non eſt
abbꝛeniata manꝰ tua vt ſaluare neque/

at:neq; aggrauata eſt auris tua vt non

audiat:ſed pcta mea diuiſerũt interme
⁊ te:inter tenebꝛas ⁊ lucẽ: inter imaginẽ
moꝛtis ⁊ vitã:inter vanitatẽ ⁊ veritatẽ:

amno⸗
dibir
W
Pebrn
aquo,
teofßi
qo
ppter
5A.

G

Aalanz
onitre
Kaiu⸗
nitas
dopen
miſeria
Oeei
mazin
mede
LCea
nannr
ſeoc.
er

dane

regisd
Hiuusne
Uſun
colge
zubo
Uius
neco
cc⸗
ichy⸗
nberi
Hute
ici
gene
hen,
tondi
chan
Ponck
Ncoul
Io
nne
ne
ſace:

— —
. — —

inter lunaticã hanc vitã meã ⁊ ſempiter
nam tuam.
¶ De laqueis cõcupiſcentiarum.
¶ LCapitulũ.XII.

E ſunt vmbꝛe

h quib operioꝛ in hac abyſſo ca
liginoſa carceris huiꝰ:in q̃ pꝛo
ſtratꝰ iaveo donec aſpiret dies ⁊ inclinẽ/
tur vmbꝛe.fiatq; lux in firmamẽto vᷣtu/⸗

tis tue:vox dñi in vᷣtute:vox dñi in ma
gnificentia.dicatq; fiat lux ⁊ effugentur
tenebꝛe⁊ appareat arida:germinetq; ter
ra herbã virentẽ ⁊ facientẽ ſemen ⁊ fru/

ctũ bonũ iuſticie regni tui.Dñe pr ⁊ de/
us vita ꝑ quã om̃ia viuũt:⁊ ſineq̃ om̃ia
moꝛtua cõputant᷑:ne derelinquas me in
cogitatu maligno:⁊ extollẽtiã ocłloꝝ me
oꝛũ ne deder mihi. Aufer a me concupi
ſcentias:⁊ anio irreuerẽti ⁊ infrunito ne

tradas me:ſʒ poſſide coꝛ meũ vt te cogi

tet ſemꝑ.Illumia ocłos meos: vx le vi/

deant: ⁊ nõ extollant᷑ añ te glia ſempiter

na.ſʒ humilit᷑ ſentiãt. Nõ in mirabilibꝰ
ſuꝑ ſe:⁊ q̃ a dexti ſunt videãt:⁊ nõ q̃ a ſi
niſtris abſte:⁊ palpebꝛe tue pᷣcedãt grei
ſus meoſ. Nã ⁊ palpebꝛe tue interrogãt

filios hoĩm Alllide ↄcupiſcẽtiã meã dul
cedine tua quã abſcõdiſti timẽtibus te:
vt ↄcupiſcã te ↄcupiſcẽtijs ſempiterniſ:

ne vanis illectꝰ ⁊ deceptꝰ interioꝛ guſtꝰ
onat amarũ dulce:⁊ dulce amarũ.tene
ꝛas lucẽ:⁊ lucẽ tenebꝛas. vt liberari in
medio tot decipularũ poſſim ab inimi/

co ſuꝑ faciẽ vie huiꝰ poſ itarũ ad capien

das anias pctõꝝ:qb plenꝰ eſt totꝰ mũ/
dus:qð is q vidit ſub ſilẽtio nõ trãſiuit
inqͥ ens.Quicqͥd ẽ in mũdo:aut ẽ ↄcupi

ſcentia carnis:aut ↄcupiſcẽtia oculoꝛüũ:

aut ſupbia vite.Ecce dñe deꝰ meꝰ:mun
dus tot plenꝰ eſt ↄcupiſcẽtiaꝝ laqueiſ⸗
quos parauerũt pedib meis. Et qs er/

1

fugiet hos laquẽos:pfecto a quo tu ab

ſtuleris extollentiã ocłoꝛũ ſuoꝝ: vt non
eum capiat ↄcupiſcentia oculoꝛuʒ: ⁊ a q
tu abſtuleris carnis ↄcupiſcentiã:ne eũ
capiat carnis ↄcupiſcẽtia:⁊ a q̊ͥ tu abſtu

leris animũ irreuerentẽ et infrunituʒ:ne

eñ callide decipiat ſuꝑbia vite. O q;; fe/
lix cui hec tu facies:qppe trãſibit immu

r—EP

XX

nis. HNũc redemptoꝛ te p̃coꝛ ꝑ te:adiu⸗
ua me ne coꝛruã in ↄſpectu aduerſarioꝝ
meoꝛũ:captus laqueis eoꝛũ:quos para
nericpedibe meis vt incuruent animaʒ
meã. Sed erue me virtꝰ ſalutis mee:ne
ſibi riſum exhibeãt de me inimici tui qͥ
oderũt te.Exurge e ne deꝰ meꝰ foꝛtꝭ me
us ⁊ diſſipent᷑ inimici tui ⁊ fugiãt qͥ ode
runt te a facie tua.ſicut fluit cera a facie
ignis:ſic pereant pctõꝛes a facie tua.Et
ego abſcõdar in abſcondito faciei tue:⁊
gaudeã cũ filijs tuis ſatiatꝰ oĩbo bonis
tuis.Et tu dñe deꝰ pr oꝛphanoꝛũ:et tu
mater pupilloꝝ tuoꝝ:audi eiulatũ filio

rũ tuoꝛuʒ:⁊ extende alas tuas: vt fugia

mus ſub eis a facie inimici.Turris foꝛ⸗
titudinis iſrael:qͥ nõ doꝛmitas neq; doꝛ
mies cuſtodiens iſrael.qꝛ nõ doꝛmit ne
q; doꝛmitat hoſtis qͥ impugnat iſrael.
EDe miſerig homiĩs ⁊ benelicijs dei

Aux quã non
videt alia lux:lumẽ qð nõ vi
get aliud lumẽ:lux q̃ obtene
bꝛat oẽm luce:⁊ lumẽ qð excecat om̃e ex
traneũ lumẽ:lux aq̃ oĩs lux:lumẽ a quo
om̃e lumẽ:lumẽ ad qð om̃e lumen eſt te
nebꝛa:ad quod om̃is lux obſcuritaſilux
cui om̃es tenebꝛe lumẽ:cui om̃is obſcu
ritas lux:lux ſupꝛema quaʒ cecitas non
obnubilat:quã caligo non hebetat:quã
tenebꝛe non obſcurant:quã nulla obſtã/
tia claudit:quam nunq; ſeparat aliqua
vmbꝛa:lux que illuminas omnia tota ſi
mul ſemel ⁊ iemꝑ:abſo ebe me in darita/
tis abyſſum:vt videam vndiq; te in te:⁊
me in te:⁊ cũcta ſub te. Ne derelinqs me
ne accreſcãt vmbꝛe ignoꝛãtie mee:⁊ mul
tiplicent᷑ delicta mea. Sine te eĩ oĩa ſũt
mihi tenebꝛe:oĩa mala:qꝛ nihil bonũ ſi⸗
ne te vo ſolo ⁊ ſimo bono. Hoc ↄfiteoꝛ:
hiů ſcio dñe deꝰ meꝰ:qꝛ vbicũq; ſum ſine

te:male ẽ mihi pᷣter te.nõ ſolũ extra me:

ſʒ etiã ĩ me.qꝛ oĩls copia q̃ nõ eſt deꝰ meꝰ
mihiẽ egeſtaſ Satiaboꝛ tũc cũ apparu

erit gla tua.Et tu dñe vita mea btã:fac

vt miſeriã meaʒ ↄfitear tibi:exq̊ ab vni⸗
tate bonitatis tue ſummo ⁊vno bono tẽ
poꝛalium reꝝ multifoꝛmitas lapſuʒ

(Boliloquia

per camales ſenſus diſſipauit:⁊ ab vno
in multa diuiſit:⁊ facta eſt mihi abũdã/
tia laboꝛioſa ⁊ egeſtas copioſa:dũ aliud
aliud ſeqbar:⁊ a nullo implebar: dum
nõ in me inueniebã te incommutabile⁊
ſingulare ⁊ indiuiſum vnũ bonũ:qð ↄſe
cutus nõ egeo:qð cõſecutꝰ nõ doleo:qð
poſſidens ſatiat᷑ totũ deſideriuʒ meum.

Heu miſeria ſuꝑ miſeriã cũ miſera ania

mea a te refugit:cũ quo ſemꝑ abundat ⁊
gaudet.et ſequit᷑ mundũ cũ quo ſemꝑ e/
get et dolet. ODũdus clamat: deficio.tu
dñie clamas:reficio:⁊ miſeria mea pꝛaua
magis ſequit᷑ deficientẽ qᷓ; reficientẽ pla
ne infirmitas mea hec eſt. Medice ſpiri
tuũ ſana illãvt ↄfitear tibi:ſalus aĩe mee
toto corde meo:ſuꝑ om̃ibo beneficijs tu
is:quibo paſcis me a iuuẽtute mea et vi
q; in ſenectaʒ et ſenium Te depcoꝛ ꝑ te/
ipᷣm ne dereliquas me:ſeciſti me cum nõ

eſſem. redemiſti me cũ periſſem. perierãa.

moꝛtuꝰ fueram.ad moꝛtuũ deſcendiſti.
moꝛtalitatẽ ſuſcepiſti.ad ſeruũ rex deſcẽ
diſti:vt ſeruũ redimeres teipᷣm tradidi/
ſti: vt ego viuerez.tu moꝛtem ſuſcepiſti.

moꝛtẽ viciſti.me reſtauraſti cũ te humili
aſti. perieram.abierã in peccatꝭ.venũda

tus eram.veniſti ꝓ me vt redimeres me.
⁊ tantũ me dilexiſti vt ſanguinẽ tuuʒ in
pꝛeciũ dares ꝓ me.dilexiſti me dñe pluſ
qᷓ; te.qꝛ moꝛi voluiſti ꝓ me.Tali pacto

tam charo pᷣcio reduxiſti me ð exilio.re
demiſti me de fuitio.retraxiſti me ð ſup
plicio. vocaſti me nomĩe tuo.ſignaſti me

ſangnine tuo: vt
ſet apud me. et m

—

meo qᷣ ꝓ me nõ

memoꝛiale tuũ ſemꝑ eſ
nqß recederet a coꝛde

chꝛiſto dicerer chꝛiſtianꝰ.En in manib⸗

tuis deſcripſiſti me:vt ſemꝑ ſit memoꝛia

mea apud te.ſi tũ mẽoꝛia tua iugiter fu/
erit apud me. Sic igit᷑ gẽa tua ſemper⁊
miſericoꝛdia pᷣuenerũt me. De multꝭ nã
qʒ; ⁊ magnis piculis ſepe liberaſti me li/

beratoꝛ meꝰ.qũñ erraui ad viaʒ reduxiſti

me.qñ ignoꝛaui docuiſti me.qñ peccaui
coꝛripuiſti me.qũñ fui triſtis ↄſolatus es
me.qñ deſperaui ↄfoꝛtaſti me.qñ cecidi
erexiſti me.qñ ſteti tenuiſti me.qñ iui de
duxiſti me.qñ veni ſuſcepiſti me.qñ doꝛ

O. de ppetua inſpectiõ
er

receſſit a cruce. Vnxiſti
me oleo tuo:quo tu vnctus fuiſti:vt a te

mini cuſtodiſti me.qñ clamaui exaudi/

ſti me.
de' ppetu⸗ ſiderato/
raa intentiões hoim. ¶ Ca.XIIII.

Ec eni et mul
taa alia bñ ficia feciſti mihi do
mine deꝰ me? vita aĩe mee:de
s dulce eſſʒ mihi ſemꝑ loqui.ſem

quib

7

per cogitare. ſemper tibi gras agere:vt

poſſim te ſemꝑ pꝛo omnibuſ bonis tuis
laudare et amare te toto coꝛde meo:et to
ta anima mea:et tota mente mea:et tota
foꝛtitudine mea:ſimul ex omnibo medul
lis et intimis coꝛdis mei:et omniũ com
pagum mearũ:beata dulcedo domiĩe de
us meus omnium qui delectantur in te
Sed imperfectũ meum viderunt oculi
tui.oculi inquã tui młto lucidioꝛes ſũt
ſole:circũſpicientes om̃s vias hominũ

et pꝛofundũ abyſſi:et in omni loco con/

templant᷑ ſemꝑ bonos et malos. Cũ enĩ
cunctis pꝛeſideas ſingula implens:to/

tus ſempervbiq; pꝛeſens:cunctoꝛumq;

curam agens que creaſti:quia nihil odi
ſti eoꝛum que feciſti.ſic greſſus meos ſe
mitaſq; conſideras:et die noctuq; ſuper
cuſtodiam meam vigilas:omnes ſe mi/
tas meas diligenter notans:ſpeculatoꝛ
perpetuus:veluti ſi totius creature tue

celi et terre oblitus tantũ me ſolum con/
ſideres:et nihil ſit tibi cure dealijs. Ne/

q; enim creſcit lux incõmutabilis viſio/
nis tue:ſi tantũ vnum aſpiciat:neq; mi/

nuit᷑ ſi innumera videat ⁊ diuerſa.Quia

ſicut vnũ totum ſimul perfecte conſide/
ras:ſic ſingula quelibet licet diuerſa ꝑ/
fecte ſimul totaq; totus conſpicit viſus
tuus. Sed ſic omnia ſicut vnuz: ⁊ ſicut
vnũ ſic ſingula.totus ſimul ſine diuiſio

ne vel cõmutatione vel diminutione cõ

ſideras. Itaq; totus tu in toto tempoꝛe
ſine temꝑe:totũ me ſimul ſemꝑq; cõſide
ras:ac ſi nihil aliud conſiderare habeas

Sic igit᷑ ſuꝑ cuſtodiã meaʒ ſtas: ſicut ſi

omniũ oblitus ſis ⁊ mihi ſoli intendere
velis. Semꝑ quippe te pꝛeſentem exhi
bes:ſemper te paratũ offers:ſi me para
tũ inuenis.Quocũq; iero tu medñe nõ

deſer:niſi pꝛioꝛ ego te deſerã. Ubicũq;

di/

dend⸗
lhido
neede
nlſem
Neyt
stuis
Wet to
atota
medul
ücom
owiede

wurint
untoali

ww
wioc
1smewt⸗
ms ir
lu⸗
Mlo:
mrewe
umcN
jo e⸗
nlſo/
c;nl/
Du
ide⸗
jucſg
ictris
tlan
ddinſo
tonech
ſenpoꝛe
; oſie
ehibets
grſonri.
mmuet
nnchi⸗
nepana,
eoneni⸗
Cbicis

Kunq; iero inuenia teꝑ quem poſſim eſſe
he pereaz ſine te:cũ ſine te eſſe nõ poſſim.
Fateoꝛ quide:qꝛ quicqͥd facio ⁊ qcunq;
lacio:ante te facio:et quicqͥd eſt qð facio
melius tu vides q; ego qͥ facio.Quicqͥd
eni ſemꝑ operoꝛ tu pariter ſemꝑ pꝛeſenſ
aſſiſtis. vtpote ꝑpetuus inſpectoꝛ oĩum
cogitationũ.intentionũ.delectationũ et
oꝑationũ mearũ Domine añ te eſt ſemꝑ
om̃e deſideriũ meuʒ.ante te tota cogita⸗/
tio mea. Tu dñe vides vnde veniat ſpi/
ritus:vbi ſit ⁊ quo vadat.qꝛ tu es oĩium
ſpirituũ ponderatoꝛ. et vtrum radix ſit
dulcis an amara de qua foꝛis pulcra fo/
lia emittunt᷑. Tu iudex interiꝰ meliꝰ ipᷣe
noſti:et etiã medullas radicũ ſubtiliꝰ ꝑ/

ſcrutaris:et nõ ſolũ intentionẽ ſed radi/
cis eius medullã intimam diſſertiſſima

tue lucis veritate colligis numeras in/

tueris et ↄſignas:vt reddas vnicuiq; ñ
ſolumodo ſᷣm oꝑa vel intentiõem: ſʒ etiã

fm ipᷣam interioꝛẽ abſconditã medullaʒ
radicis: de qua pcedit intẽtio operãtis.
Ad qᷣd tendo cũ operoꝛ:qᷣcqͥd cogito ⁊ ĩ
quocunq; delectoꝛ.tu vides. aures tue
audiũt.oculi tui vidẽt ⁊ ↄſiderãt:ſignaſ
attendis notas ⁊ ſcribis in libꝛo tuo ſi/
ue bonũ fuerit ſiue malũ:vt reddas po/
ſtea ꝓ bono pꝛemia ⁊ p malo ſupplicia.
qñ aperient᷑ libꝛi:et iudicabunt᷑ ᷣm hec
que fuerũt ſcripta in libꝛis tuis. Hocẽ
foꝛte qð iam dixiſti nobꝰ. Conſiderabo

nouiſſima eoꝛũ.Et qð de te dñe dicitur

Uniuerſoꝛũ finẽ ipᷣeↄſiderat: quoniam
tu quidẽ in oĩba que agim finẽ intentio
nis mag q; actũ oꝑatiõis attẽdis. Cun
q; hoc diligẽteroſidero dñe deꝰ me ter
ribilis et foꝛtis:timoꝛe pariterꝛ ingenti
ruboꝛe ↄfundoꝛ: quoniã nob magna eſt
indita neceſſitas iuſte recteq; viuendi:qͥ
cuncta facimꝰ ante oculos iudicis cun/
cta cernentis.
¶ O, homo ꝑ ſe nihil poteſt ſine diuĩa

*Oxiſſime ma
gnipotens de? ſpinituuʒ vni

uerſe carnis:cuiꝰ oculi ſũt ſu/

tatis eoꝝ vſq; in diẽ exitꝰ eoꝝ: vt reddaſ

* .„

vnicuiq; ſm oꝑa ſua bõa vel mala. Oſte
de mihi et ↄfitear tibi pauꝑtatem meaʒ.
quoniã dixi ꝙ diues eſſem ⁊ nulli ege/
rem:et neſciebã ꝗm̃ pauꝑ eram: cecꝰ:nu
qus:miſeret miſerabit. redebã eni me
foꝛe aliqd cũ nihil eſſem.Dixi ſapiens ef
ficiar: ⁊ ſtultꝰ factus ſum. Cogitabã me
elſſe pꝛudentẽ ⁊ deceptus ſum. Et video
nũc qꝛ donũ tuum eſt: ſine q̃ nihil poſſu
mus facere.qꝛ niſi tu dñe cuſtodieris ci

uitatẽ fruſtra vigilat qͥ cuſtodit eã. Sic
docuiſti me vt cognoſcerẽ me. qꝛ dereli⸗
quiſti me ⁊ ꝓbaſti me:non ꝓpter te ꝙ co
gnoſceres me:ſʒ ppter me vt cognoſcerè
me. Nã vt dixi dſñie credebã me aliqͥd ſo
re ex me.exiſtimabam me ſufficere p me:
nec ꝑcipiebaʒ qm̃ tu regebas me:donec
aliquãtulũ te elongaſti a me:et cecidi ſta
tim ĩ me:etvidi ⁊ ↄgnoui quoniam tu re
gebas me:et ꝙ cecidi fuit ex me:⁊ ꝙ ſur/
rexi fuit ex te.Aperuiſti mihi ocłos lux

⁊ excitaſti ⁊ illumiaſti me:⁊ vidi qm̃ tem
ptatio ẽ vita hoĩs ſuꝑ terraʒ:⁊ ꝙ gliari

nõ valeat añ te oĩs caro:nec iuſtifticatur
oĩs viuẽs:qm̃ ſi qd boni ẽ parui vel ma
O dang in Eet nrjm nõ niſi maluʒ eſt.
Uñ igit᷑ gliabit᷑ oĩs caro: Nũqd dema
lo? Hec nõ eſt glia ſʒ miſeria Sʒ nunqͥd
gloꝛiabitur de bono:nũquid de alieno?
Tuum dñe eſt bonũ.tua eſt gloꝛia.Qui
enim de bono tuo gloꝛiam ſibi querit:⁊
nõ tibi querit:hic fur eſt et latro:et ſimi/
lis eſt diabolo:qui voluit furari gloꝛiaʒ⸗
tuam. Qui enim laudari vult de tuo do
no:et nõ querit in illo gloꝛiã tuaʒ ſed ſu/
am:hic licet pꝛopter tuũ donum laudet᷑
ab hominiboꝛa te tamen vituperatur. qꝛ

de dono tuo nõ tuam ſed ſuã gloꝛiã que

ſiuit. Qui auteʒ ab hominibo laudatur
vituperante te:nõ defendetur ab homi/
nibo iudicante te:nec liberabitur cõdem

nante te. At tu dñe foꝛmatoꝛ me ex vte

ro matris mee:nõ me ſinas cadere in illã

expꝛobꝛationeʒ vt expꝛobꝛetur mihbi fu

rari voluiſſe gloꝛiã tuam. Fabi enim ſu
glia culꝰ eſt ome bonũ: nob autẽ ↄfuſio
faciei et miſeria:quoꝝ eſt om̃e malũ:niſi

tu voluer miſereri. Wiſerer qppe dñe⸗

miſereris omnium:et nihil odiſti eoꝛuʒ

que feciſti:⁊ das nob de bonis tuis:⁊ di
tas nos dñe deꝰ inopes optimis donis
tuis. Quoniã diligis pauꝑes et diuites
facis eos diuitijs tuis. Ecce nüc domi/
ne paupes filij tui ſumꝰ: ⁊ puſillus grex

tuus.aperi nobis ianuas tuas.et edent
paupes ⁊ ſaturabunt᷑ ⁊ laudabũt teq re

quirũt te. Scio etiã dñe et ↄfiteoꝛ docẽ

te te:quonia illi ſoli ꝗͥ cognoſcũt ſe pau/

peres:et ↄfitent᷑ tibi pauꝑtatẽ ſuã: dita/

bunt a te.qm qui ſe diuites exiſtimant
cũ ſint paupes a tuis diuitijs inuenien
tur excluſi. Ego igit᷑ ↄfiteoꝛ tibi dñe de
us me pauꝑtatẽ meꝗa: ⁊ ſit tibi tua gtia
tota:quoniã tuũ ẽ om̃e bonũ ꝑ me geſtũ
2 vt docuiſti me.nihil aliud
ſum q; vniuerſa vanitas:⁊ vmbꝛa moꝛ/
tis:⁊ abyſſus q̃dã tenebꝛoſa:⁊ terra ina /

ñe cõfiteo

ſionẽ peccatũ et moꝛtẽ.Si qͥd boni vn/
q; habuia te recepi.qͥcquid boni habeo
tuũ eſt vła te habeo.Di qñ ſteti ꝑ te ſte
ti. ſed qñ cecidi ꝑ me cecidi: ⁊ ſemꝑ inlu
to iacuiſſem niſi tu me erexiſſes.ſemꝑ ce
cus fuiſſem niſi tu me illumiaſſes. QOuã
do cecidi nunq; ſurrexiſſem niſi tu mihi
manũ poꝛrexiſſes. Poſtq; me etiã erexi/
ſti ſemꝑ cecidiſſeʒ niſi tu me ſuſtinuiſſes
Sepius periſſem niſi me gubernaſſes.
Sic ſemꝑ dñe ſic ſemꝑ gr̃a tua ⁊ miſeri
coꝛdia tua pᷣuenit me:liberãs me ab om

nib malis.ſaluans a pᷣteritꝭ.ſuſcitans a

pᷣſentibo: 1 muniens a futurꝭ.pᷣcidẽs etiã

ante me laqueos pctõꝝ: tollens occaſio

nes ⁊ cauſas.qꝛ niſi tu hoc mihi feciſſes
ego omia pẽta mũdi feciſſem. Quoniam

ſcio dñe ꝙ nullũ peccatũ eſt qð vnq; fe⸗/
cerit hõ:qð non poſſit facere alter hõ:ſi
creatoꝛ deſit a q̊ factꝰ eſt hõ. Sʒ ꝙ nõ fa

cerem tu feciſti:q abſtinerẽ tu iuſſiſti:et
tibi crederẽ gratiam tu infudiſti. Tu

nanq; dñe regebas me tibi:ſeruabaſ me
tibi:⁊ mihi vtadulteriũ ⁊ om̃e aliud pec
catũ nõ cõmitterẽ grãm ⁊ lumẽ donaſti.
¶ De diabolo ⁊ multiplicib temptati/
onibus eiuns. CLCaplm. XVI.

Emptatoꝛ de

fuit:et vt deeſſet tu feciſti:lo

¶Goliloqr

in

cus et tanpꝰ defuit ⁊ vt hec deeſſent tu

nõ defuit tꝑs.ſʒ vt nõ ↄſentirẽ tu mete/
nuiſti. Uenit tẽptatoꝛ tenebꝛoſusvt eſt:

et vt eũ deſpicerẽ tu me ↄfoꝛtaſti. Uenit
tẽptatoꝛ armatꝰ et foꝛt:⁊ vt me nõ vin/
ceret:tu eũ refrenaſti et me roboꝛaſti. Ue
nit tẽptatoꝛ tranſfiguratꝰin angelũ luò:

⁊ yt me nõ deciꝑet tu eũ increpaſtuet vt

eũ cognoſcerẽ tu me ilumiaſti. Jpe enĩ
eſt dꝛaco ille magn et ruſus.ſerpẽs an/
tiquus:vocatꝰ diabolꝰ ⁊ ſathanas:hñs
capita ſeptẽ et coꝛnua decem:quẽ creaſti
ad illudendũ huic mari magno ⁊ ſpacio

ſo:in qᷓ reptant anialia quoꝝ non eſt nu/
merus:et aĩalia puſilla ⁊ magna.i.diuer

ſa demonioꝝ genera:qui nihil aliud die
noctuq; oꝑant᷑:niſi qꝛ circũeunt q̃renteſ
quẽ deuoꝛent:niſi tu eripias. Ipᷣe eni eſt
antiquꝰ ille dꝛaco:qͥ oꝛt eſt in paradiſo
voluptatꝭ:qͥ cauda ſua trahit terciã ꝑteʒ

ſtellaꝝ celi:⁊ eas mittit in terraʒ:qͥ vene/

no ſuo coꝛrũpit aquas terre:vt bibẽtes
hoĩes moꝛiant᷑:’et qͥ ſternit ſibi auruʒ qſi

lutũ:et hʒ fiduciã ꝙ influat ioꝛdanis in

os ſuũ:qͥ factꝰ eſt vt nullũ timeat Et qͥs
defendet a moꝛſiba eiꝰ:quis eruet ab oꝛe

eiꝰ:niſi tu dñe qͥ cõfregiſti capita dꝛaco/

nis magni. Pꝛetende dñe ſuꝑ nos alas
tuas vt fugiamꝰ ſub eis a facie dꝛacõis
huiꝰ qui nos ꝑſeqͥtur:⁊ ſcuto tuo libera

nos a coꝛniby eius. Hoc eni eſt otinuuz

ſtudiũ eius.hoc vnicũ deſideriũ ſuũ:vt
anĩas quas creaſti deuoꝛet.Et ideo deꝰ
meus ad te clamamus:libera nos ab ad
uerſario noſtro quotidiano:qͥ ſiue doꝛ/
miamꝰ ſiue vigilemus:ſiue comedamuſ
ſiue bibamꝰ ſiuequodcunq; opus opꝑe/
mur:oĩb modis inſtat die ac nocte frai
dibus et artib:nũc palam:nũc occulte:

ſagittas venenatas ↄtra nos dirigẽs:vt

interficiat anĩas nr̃as.Et tñ dñe peſſi/
ma inſania nr̃a.qꝛ cũ continue videamꝰ
contra nos dꝛaconem oꝛe aperto paratũ
ad deuoꝛanduʒ:nihilomimuſ doꝛmimꝰ
⁊ laſciuimus in pigricijs noſtris tãcq; ſe
curi ante eum:qui nihil aliud deſiderat
q; vt nos perdat. Inimicus vt occidat
ſemper vigilat ſine ſomno:⁊ nos vt cu/
ſtodiamꝰ nos nolumꝰeuigilare a ſomno

er

lnu
egtne
munn

n⸗
R

eos
noltos
Mie
r
iten
qſun

beari
Oumb

Nnoe
Knit
Mrft
mine
(wa
ofe
e
fhr
ſnol
hebri
erice
Cptta

iſec

Gunt
ſeerſt
lodſe
ſern
N
N

rt Ecce tetendit añ pedes nr̃os le ‚mus:qui conſiliũ fecit vt rapet głiaʒz ta
1 finitos:⁊ om̃s vias nras varijs repteuit am.aquoniã inflatꝰ ⁊ elatus crepuit et ce
uned decipulis ad capiendas anias nr̃as.Et cigit in faciẽ ſuã:et deieciſti eũ de monte
gnch qͥs effugiet: Laqueos poſuit ĩ diuitijſ: ſancto tuo:et de medio lapidũ ignitoꝝ:
Uen laqueos poſuit in pauꝑtate:laq̃os tetłé in quoꝛũ medio ambulauit Et nũc vita
