poꝛis ad vniuerſuʒ ſuũ:aut calciamẽtuʒ
ad pedẽ et ſiłia.Et iſta cõſideratio ſcatu
riuit in anio meo ex intimo coꝛde meo:⁊
ſcripſi libꝛos de pulcro ⁊ apto: puto du
os aut tres. Tu ſcis deus. Nam excidit
mihi. Hõ eni habemꝰ eos:ſed aberraue
runt a nobis neſcio quomõ.Quid eſt au
tẽ qð me mouit dñe deuſ me⸗:vt ad iche
rium romane vꝛbis oꝛatoꝛẽ ſcriberem il
los libꝛos:quẽ nõ nouerã facie.ſed ama

unerã hominem ex doctrine fama que illi

clara erat:⁊ q̃daʒ verba eiꝰ audierã ⁊ pla
cuerant mihi: Sed mag qꝛ placebat a/

lijs:⁊ eũ efferebãt laudibo ſtupenteſ ꝙ ex
homie ſyro docto pꝛius grece facundie.
poſtea in latina etiã doctoꝛ mirabilis ex
titiſſʒ:⁊ eẽt ſciẽtiſſimꝰreꝝad ſtudiũ ſapie

ꝑtinẽtiũ:mihi placebat.Laudat᷑ homo
⁊ amat᷑ abſens.Vtrũ nã ab oꝛe laudãtis
intrat in coꝛ audientis amoꝛ ille? Abſit.
SDed ex amante alio:accendit᷑ aliꝰ Hinc

enĩ amat᷑ qui laudat᷑:dũ nõ fallaci coꝛde
lauda er Bir ri credit᷑:id eſt cũ amãs

hominũ iudicio. Nõ enĩ ex tuo deꝰ me/
us in quo nemo fallit᷑. Sed tñ cur nõ ſi

cut auriga nobil.ſic venatoꝛ ſtudijs po/

pularibo diffamatꝰ: Sed longe aliter et
grauit᷑: ⁊ ita quẽadmodum ⁊ me laudari
vellem. Nõ aũt vellẽ ita laudari ⁊ amari
me vt hyſtriones.q;; eos ⁊ ipᷣe laudarẽ
⁊2 amarẽ:ſed eligens latere qᷓ; ita notꝰ eẽ:
⁊ velle haberi odio q; ſic amari. Vbi di/

4

Sic eni tũc amabaʒz hoĩes ex

ſtribuunt᷑ iſta pondera varioꝝ ⁊ diuerſo

Aiber IIII

—lT

rũ amoꝛũ in ania vna? Onideſt qð amo
in alio:qð rurſus niſi odiſſem: non a me
deteſtarer ⁊ repellerẽ:cũ ſit vterq; no
homo: Nõ eni ſicut equus bonuſamat᷑
ab eo q nollet h̊ eſſe etiã ſi poſſet. Hocet
de hyſtrione dicendũ eſt:qͥ nature nr̃eſo
ci eſt. Ergo ne amo in hoĩe.qdð odi eſſe
cũ ſim homo: Grande pfundũ eſt ipe ho

mo cuiꝰ etiã capillos tu dñe numeratos

habes: nõ minuuntur in te:⁊ tñ capilli
eiꝰ magꝭ numerabiles q; affectus eius:⁊
motus coꝛdis eiꝰ.At ille rhetoꝛ ex eo e⸗

rat genere quẽ ſic amabã vt vellẽ me eſſe

talẽ:⁊ errabã typo ⁊ circũferebar oĩ ven

to:et nimis occulte gubernabar abs te.

Et vnde ſcio:⁊ vñ certꝰ confiteoꝛ tibi:q

illũ in amoꝛe laudantiũ magis amauerã
in reb ipᷣis de qbus laudabat᷑: Quia
ſi nõ laudatũ vituꝑarent:cũ idẽ ipᷣi ⁊ vi/
tuperando atq; ſpernendo ea ipᷣa narra/
ret:nõ accenderer in eũ ⁊ non excitarer.⁊

certe res nõ alie fſoꝛent:nec hõ ipᷣe al.ſʒ

tantũmodo affectus aliꝰ narrantiũ.Ec/

ce vbi iacet anĩa infirma:nõdũ herẽs ſo/

liditati veritatꝭ. Sicut aure linguarum
flauerint a pectoꝛibo opinantiuʒ: ita fer/
tur ⁊ vertitur:toꝛquet᷑ ac retoꝛquet᷑:⁊ ob
nubilatur ei lumẽ:⁊ nõ cernitur veritas
⁊ ecce ẽ ante nos. Et magnũ quiddã mi
hi erat:ſi ſermo meꝰ ⁊ ſtudia mea illi vi/

ro innoteſcerent. Que ſi ꝓbaret flagrarẽę

magis.ſi autẽ impꝛobaret ſauciaret᷑ coꝛ

rvanũ ⁊ inane ſoliditatis tue.Et tñ pul/
crum illud atq; aptũ vñ ad eum ſcripſe-
ram:lidẽter anĩo verſabã:ob os contem

plationis mee:⁊ nullo collaudato remi/
rabar. Ged tante rei cardinẽ in arte tua
nõdũ videbã om̃ipotẽs q facis mirabi/
lia ſolꝰ:⁊ ibat animꝰ meus ꝑ fſoꝛmas coꝛ
poꝛeas:⁊ pulcrũ qð ꝑ ſeipᷣm.aptũ autem

qð ad aliqd accõmodatũ deceret defini , ꝭ½

ebam ⁊ diſtinguebã. ⁊ exẽplis coꝛpoꝛeis
aſtruebam. Et conuerti me ad animi na

turam.⁊ non me ſinebat falſa opinio:ãm

de ſpiritalibus habebam verum cemere
Et irruebat in oculos ipſa vis veri:⁊ a⸗/
uertebam palpitantem mentez ab incoꝛ
poꝛea re ad liniamenta et coloꝛes.et tu/⸗
mentes magnitudines.Etqꝛ nõ poterã
ea videre in anĩo:putabam me non poſſe

Wemnit

cnanein!
ſmuiiinlin
ſokvzrombani
totklstiun
olienbielen
cgemutulti
ilnnminal
ſoninelet,
Peqvoſunt
Hülinonade
ſecumente
Perroribeeln
bcchr. Ho⸗
fumneflam
Ponnerin
Ublengn
itoſnochie
Peartleu
uſcki
Cöogaama
ede
Wühhehen
gackinere⸗
Aäilacr⸗
tis gꝛn
nätuile
medallan
niwolie⸗
Mimu um.
inenmn
ſoctmni⸗
bugto Oet
lograbste⸗
ſupbisreſſt
Naſſereren
thrylitreg

tobiliort eo

gllvſpi⸗
noremelioꝛ.
Ghihanimnt

neg Irc
ecenicin

murinrinahlli
rucht
llodengen
ndidene
Dorarüſachriin
UArghmnhrih
on anntnch
Cumäinugsarut
ibuolancebit,
ummnci ijien
Ncitaneane,

—
SS S

=☛ =

Mrnchö eden

61 murnndi ,
rmenddüdai⸗
Dcmmdinge
Wwooantie,
mithoiIS
Eini ifin
,ui,n
Arlyun, iin.
guumncman
me Etnic⸗
Gingan
tdicden
locclankinten
Micnätin Menn
ggisi rohin
in nusgbenb
Gylin i in
uni ann defli
1raihis ohotn
mninesdmnn
catinuchlion
cuncenn

»„ R
.

—
*

videre animũ meũ. Et cũ in virtute pa/
cem amarẽ: in vitioſitate aũt odiſſem di/
ſcoꝛdiã:in illã vnitatẽ:in iſta quãdã diui

ſioneʒ notabam. Inq; illa vnitate mens
rationalis ⁊ natura veritatis ac ſummi

boni mihi eſſe videbat᷑:in iſta vo diuiſi/
one irrationalł vite neſcio quã ſubaʒ⁊ na
turã ſummi mali:q̃ nõ ſolũ eſſet ſuba:ſed
oiĩno vita eſſet:⁊ tñ abs te nõ eſſet deus

meꝰꝛex quo ſunt om̃ia. Miſer opinabar

⁊ tũ illã monaden appellabaʒ:tanq; ſine

vllo ſexu mentẽ: hanc vero diagen: iram
in facinoꝛibo:libidinẽ in flagicijs: neſcieſ
qͥd loq̃rer. Nõ enim nouerã neq; didice

ram nec vllam ſubſtantiã maluʒ eſſe:nec

ipᷣam mentẽ noſtrã ſummũ atq; incòmu
tabile bonũ.Sicut eniʒ facinoꝛa ſunt:ſi
vitioſus eſt ille animi motꝰ:in quo ẽ im/
petus:⁊ ſe iactat inſolenter ac turbide:⁊
flagicia ſi eſt immoderata illa anime affe
ctio:qua carnales hauriunt᷑ voluptateſ:
ita erroꝛes ⁊ falſe opiniones vitã conta/
minant:ſi rationał mens ipᷣa vitioſa eſt:
qual in me tũc erat neſciente alio lumine

illã illuſtrandã eſſe:vt ſit ꝑticeps verita,.

tis.qꝛ nõ eſt ipᷣa natura veritatis.Quo/
niã tu illuminabis lucernã meã:dñe deꝰ
meꝰ:illumiabis tenebꝛas meas:⁊ de ple

nitudine tua nos om̃es accepimus. Es

enĩ tu lumẽ verũ qð illuminat oẽm ho/

minẽ venientẽ in hunc mundũ: quia ĩ te
nõ eſt tranſmutatio nec momenti obum
bꝛatio. Bed ego conabarad te ⁊ repel/

lebar abs te:vt ſaperem moꝛtẽ:quoniaʒ

ſuꝑbis reſiſtis. Quid auteʒ ſuꝑbius qᷓ;
vt aſſererem mira dementia me id eẽ na/

turaliter qð tu es? Cũ enĩ ego eſſeʒ mu/

tabilis:⁊ eo mihi manifeſtũ eſſet:q; vti⸗

qʒ ideo ſapiens eſſe cupiebã:vt ex dete/⸗

rioꝛe melioꝛ fierem:malebã tamẽ etiaʒ te

opinari mutabilẽ:qᷓ; me non hoc eſſe qd
tu es. Itaq; repellebar:⁊ reſiſtebas ven/
toſe ceruici mee:et imaginabar foꝛmas
coꝛpoꝛeas:⁊ caro carnẽ accuſabam:⁊ ſpi
ritus ambulãs nondũ reuertebar ad te:
et ambulãdo ambulabã in ea q̃ non ſũt:
neq; in te:neqʒ in me:neq; in coꝛꝑe. Ne/
q; mihi creabãtur averitate tua:ſʒ a mea
vanitate fingebant᷑ ex coꝛpe:et dicebam
paruulis fidelibo tuis ciuibꝰ meis:a qui

4*

bus neſciens exulabã:dicebam illis gar
rulus ⁊ ineptus. Cur ergo errat aia quãẽ
fecit deus?: Et mihi nolebã dici.cur er⸗/
go errat deus: Et contẽdebã magis in/
cõmutabilem tuã ſubſtantiã coactam er
rare:qᷓ; meã mutabilẽ ſponte deuiaſſe:et
pene errare cõfitebar. Et eram etatean/
noꝛũ foꝛtaſſe vigintiſex aut ſeptem cuim
illa volumina ſcripſi:voluens apud me
coꝛpoꝛalia figmenta obſtrepentia coꝛdi
meo et auribo:quas intendebam dulcis
veritas in interioꝛem melodiã tuã.cogi/
tans de pulcro et apto: et ſtare cupiens
⁊ audire te:⁊ gaudio gaudere ppter vo/
cem ſponſi:et nõ poteram:qꝛvocib erro
ris mei rapiebar foꝛas:et pondere ſuper
bie mee in ima decidebã. Non enĩ dabaſ
auditui meo gaudiũ ⁊ leticiã:aut exulta
bant oſſa que humiliata nõ erant.Etqͥd
mihi ꝓderat ꝙ annos natꝰ ferme viginti
cũ in manus meas veniſſent ariſtotelica
quedã quas appellant decẽ cathegoꝛi/
as:quarũ nomie cũ eas rhetoꝛ carthagi
nenſis magiſter meus buccis cypo cre/
pantibo cõmemoꝛaret:et alij qͥ docti ha⸗/
bebant᷑:tanq; in neſcio quid magnuʒ et
diuinũ ſuſpenſus inhiabam:legi eas ſo/
lus ⁊ intellexi: Ouas cũ cõtuliſſem cum
eis qͥ ſe dicebant vix eas magiſtr erudi
tiſſimis nõ loquẽtibo tm̃:ſed młta in pul
uere depingentibꝛ intellexiſſe:nihil inde
aliud mihi dicere potuerũt:qᷓ́; ego ſoluſ
apud meipᷣm legens cognouerã. Et ſatꝭ
aperte mihi videbant᷑ loquẽtes de ſub/
ſtantijs ſicuti eſt homo:⁊ q̃ in illis eſent
ſicuti eſt figura homiĩs q̃lis ſit: ⁊ ſtatura
quot pedũ ſit:et cognatio cuiꝰ frater ſit:
aut vbi ſit cõſtitutꝰ:aut qñ natꝰ:aut ſtet
an ſedeat:aut calciatus vel armatus ſit:
aut aliquid faciat:aut patiatur aliquid:
et quecũq; in his nouem generibj.quo/
rũ exempli gratia quedã gratis poſui.vł
in ipo ſubſtãtie genere innumerabilia re
periunt᷑. Quid hoc mihi ꝓderat quãdo
⁊ oberat: cũ etiaʒ te deus me mirabilit
ſimplicẽ atq; incõmutabilẽ illis deceʒ p̃
dicamẽtis putãs qͥcqͥd eſſet oĩno compᷣ/
henſum: ſic intelligere conarer: quaſi et

pulcritudini: vt illa eſſent in te quaſi in

tuũ eſt: ſed nõ inde ſacrificabã tibi Itaq;
mihi nõ ad vſum:ſed ad perniciem ma/
gis valebat:qꝛ tam bonã ꝑtẽ ſube mee ſa/
ö

¶Confeſſionũ

ſubiecto ſicut in coꝛꝑe:cũ tua magnitu /

do ⁊ tua pulcritudo tuipᷣe ſis: coꝛpꝰ aũt
nõ eo ſit magnũ ⁊ pulcrũ q̊ coꝛpꝰ eſt:qꝛ⁊
ſi minꝰ magnũ ⁊ minꝰ pulcrũ eẽt:nihilo
minꝰ coꝛpꝰ eſſet. Falſitas enĩ erat quam
de te cogitabã:nõ veritas:⁊ figmẽta mi
ſerie mee.nõ firmamẽta beatitudiniſ tue
Juſſeras enĩ ⁊ ita fiebat in me vt t᷑ra ſpi
nas ⁊ tribulos pareret mihi:⁊ cũ laboꝛe
ꝑuenirẽ ad panẽ meũ.Et qͥd mihi ꝓde/
rat ꝙ om̃s libꝛos artiũ q̃s liberales vo/

cant:tũc neqͥſſimꝰ malaꝝ cupiditatũ ſer

uus ꝑ meipᷣm legi:⁊ intellexi q̊ſcũq; lege
re potui: Et gaudebã in eis:⁊ neſciebaʒ
vñ eſſet:qͥcqͥd ibi veꝝ ⁊ certũ eſſet.Doꝛ⸗
ſum enĩ habebã ad lumẽ⁊ ad ea q̃ illumi
nant faciẽ:vñ ipᷣa facies mea q̃ illumiata
cernebã:nõ illuminabat᷑. Quicqͥid deaf/

te loqᷓndi ⁊ diſſerẽdi:qcqͥd de dimẽſioni

bus figuraꝝ.⁊ de muſiò. ⁊ de numeris:
ſine magna difficultatenlłlo hoĩm trade
te intellexi. Gcis tu dñe deꝰ meꝰ: qꝛ ⁊ ce
leritas intelligẽdi ⁊ diſcẽdi acumẽ donũ

tegi hr̃e in ptãte:⁊ foꝛtitudinẽ meam nõ
ad te cuſtodiebã:ſed ꝓfectꝰ ſum a teĩ lon
ginquã regionẽ vt eã diſſipareʒ in mere/⸗
tricias cupiditates. Hã qd mihi ꝓderat
bona res nõ vtenti bene? Nõ eni ſentie/
bam illas artes etiã ab ſtudioſis ⁊ inge/
nioſis difficillime intelligi:niſi cũ eis ea
dem eaſdeʒ conabar exponere:⁊ erat ülle
excellentiſſimꝰ in eis qͥ me exponentẽ nõ
tardiꝰ ſeq̃ret᷑. Sʒ qͥd mihi Bꝓderat pu

tanti ꝙ tu dñe deꝰ vᷣitas coꝛpꝰ eſſes luci

dũ ⁊ immẽſuʒz.⁊ ego fruſtũ de illo coꝛpe?
Nimia ꝑuerſitas. Sʒ ſic erã. Nec eru/⸗
beſco deus me ↄfiteri tibi in me miſeri/
coꝛdias tuas ⁊ inuocare te:qͥ nõ erubui

tunc ꝓfiteri hoĩb blaſphemias meas:⁊⸗

latrare aduerſum te.Quid ò mihi tũcp/
derat ingeniũ ꝑ illas doctrinas agile:et
niło adminiculo hũani magiſterij tot no
doſiſſimi libꝛi enodati:cuʒ defoꝛmiter ⁊
ſacrilega turpitudine in doctrina pieta/
tis errarẽ? Aut qͥd tm̃ oberat ꝑuulis tu/
is longe tardiꝰ ingeniũ:cuʒ a te longe nõ

recedertt. vt in nido ecclie tue tuti plu/

——

ALiber v.

—

meſcerent:⁊ alas charitatis alimẽto ſa,
ne fidei nutrirẽt:O dñe deꝰ noſter in ve

lamẽto alaꝝ tuaꝝ ſperemꝰ:⁊ ptege nos ⁊
poꝛta nos.Cu poꝛtabis ⁊ ꝑuulos: ⁊vi⸗/
q; ad canos tu poꝛtab:qm̃ firmitas nr̃a
qñ tu es tũc eſt firmitas:cũ aũt nr̃a eſt:ĩ/

firmitas eſt. Uiuit apud te ſemꝑ bonuʒ

noſtrũ:⁊ qꝛ inde auerſi ſumus: ꝑuerſi ſu
mus.Reuertamur iã dñe vt non euerta/
mur: qnia viuit apud te ſinevllo defectu
bonũ noſtrũ qð tuipᷣe es:⁊ nõ timebimꝰ
ne nõ ſit quo redeamus:qꝛ nos inde mi/
mus:nobis autẽ abſentibo non ruit do⸗
mus noſtra eternitas tua.

—

WExplicit liberrtꝰ. Incipit quintꝰ

Ccipe ſacxi
ficiũ ↄfelſlionũ meaꝝ de
manu lingue mee. quaʒ
ſoꝛmaſti⁊ excitaſti vt cõ
(M—S⁄iiiteat᷑ nomin tuo: et ſa⸗

7

na oĩa oſſa mea ⁊ dicãt.Dñe qs ſimilti/

bi: Neq; enĩ docet te d in ſe agat᷑q tibi
ↄfitetur:quia oculũ tuũ nõ excludit coꝛ

hoĩm.ſed ſoluis eã cũ voles aut miſerãs
aut vindicãs:⁊ nõ eſt qͥ ſe abſcõdat a ca
loꝛe tuo. Ged te laudet aia mea vt amet
te:⁊ ↄfiteat᷑ tibi miſeratiões tuas vt lau
det te. NHon ceſſat nec tacet laudes tuas
vniuerſa creatura tua:nec ſpũs oĩs ꝑ os

ↄuerſuzʒ ad te:nec animalia nec coꝛꝑalia

ꝑ os ↄſiderãtiũ ea.vt exurgat in te a laſſi
tudine anĩa nr̃a. innitens eis q̃ feciſti.et
trãſiens ad te qͥ feciſti hec mirabilit᷑:⁊ ibi
refectio⁊ vera foꝛtitudo.Eant⁊ fugiãta
te inqͥ eti ⁊ iniqui.⁊ tu vides eos ⁊ diſtin
guis vmbꝛas:⁊ ecce pulcra ſunt cum eiſ
omia:⁊ ipᷣi turpes ſũt. Et qͥd nocuerũt
tibi:aut in q̊ imperiũ tuũ dehoneſtaue⸗
runt a celis vſq; in nouiſſima iuſtũ ⁊ in/
tegrũ: Quo enĩ fugerunt cũ ſugerẽt a fa
cie tua:aut vbi tu ñ inueis eos?: Sʒ fu⸗
gerũt vt nõ viderẽt te videntẽ ſe:atq; ex
cecati in te offenderẽt.qꝛ nõ deſen aliqͥd
eoꝝ q̃ feciſti. In te offenderẽt iniuſti ⁊ iu
ſte vexarent᷑.ſubtrahẽtes ſe lenitati tue:
⁊ offendẽtes in rectitudinẽ tuã:⁊ cadẽteſ

niſioumin

clauſum:nec manũ tuaʒ repellit duricia

rcrtenth
imnnn
mmmulnknn
iatnſril
unmmss
Cnitudßet
Nollta din
ſoee Et v
wondnten
ancreinnan
Wurwpe
gangei
ſhanequi
Noniemnag
iplcabanei
Oieanien
hn
Gordrw
nis ed
ponerer
intuebe
hierat.
nappen
berglib⸗
ſophoꝛ
nebame
chenii
lſa riden
potuerit

lhchen

hiimon⸗
lhnitel.
llioomns
leſillian
monze di
tiſtorr
Mhinnene
ſee
ihnnd⸗
nür⸗
le hne

V.

denmg in
dede rn
beenngn
eudistnlie,
ndgiinin
umttaci ii

uitahut lpen

mur iinman,
A Mtinthnten
öeseinedne
Aenkehteni
=
mmi

i Ndtg

ſcpehe

i elmiar
Gulinnemee de
muſttcotai
utnoio
dai Dieesſt
audeinſeag
iMüno gan
mümztgelurn
scicinis uniin
d/eläc
Aulmuua ii
Ninüs mofthin
turludestu
mrnetſnis iobi⸗
mimiianeccob

Vcritil

mmimmscs ſlli
ctbrninnlti
mcn En ii
m nüst /0i
untnilnl
6t.Eide aon
d hartn

in aſperitatẽ tuã. videlicet neſciũt ꝙ vbi

q; ſis.quẽ nullus circũſcribit locus.⁊ ſo
lus es pᷣſens etiaʒ his qͥ longe fiuntate.
Conuertant᷑ ergo ⁊ q̃rant te: qꝛ nõ ſicut
ipᷣi deſeruerũt te creatoꝛẽ ſuũ:ita tu deſe
ruiſti creaturã tuã.Bpᷣi cõuertant᷑ ⁊ que
rant te:⁊ ecce ibi es in coꝛde eoꝛũ:in coꝛ⸗/
de ↄfitentiũ tibi.⁊ pꝛoijcientiũ ſe in te et

ploꝛantiũ in ſinu tuo poſt vias ſuas diſ

ficiles:⁊ tu facilis terges lachꝛymas eo/
rũ:vt magis ploꝛẽt ⁊ gaudeãt in fletibꝰ.
quoniã tu dñne nõ alis homo caro⁊ ſan
guis:ſed tu dñe qͥ feciſti reficis ⁊ cõſola/
ris eos.Et vbi ego erã qñ te qᷓ̃rebam:et
tu eras ante me:ego autẽ ⁊ a me diſceſſe

rã.nec me inueniebã:q̃nto minꝰ te. Pꝛo/⸗
loquar in ↄſpectu dei mei annũ illũ vn/
detrigeſimũ etatis mee. Gã venerat car/

thaginẽ quidã manicheoꝝ epᷣus fauſtꝰ

nomie magnꝰ laqueus diaboli:et multi

implicabant᷑ in eo ꝑ illecebꝛã ſuauis elo
quẽtie:quã ego tam etſi laudabã:diſcer
nebã tamẽ a veritate rerũ quarũ diſcen/

darũ auidus erã:nec quali vaſculo fᷣmo

nis:ſed qͥd mihi ſcientie comedendũ ap/

poneret nominatꝰ apud eos ille fauſtus

intuebar. YFama eni de illo ꝓlocuta mi/
hi erat.ꝙ eſſet honeſtarũ omniũ doctri/

naꝝ peritiſſimꝰ ⁊ appꝛime diſciplinis li

beralib eruditꝰ.Et quoniã młta philo

ſophoꝛũ legerã.memoꝛieq; mãdata reti
nebam.ex eis q̃daʒ cõꝑabam illis mani/

cheoꝛũ longis fabul:⁊ mihi ꝓbabilioꝛa
iſta videbant᷑ que dixerũt illi:qui tantuʒ

lũ.q;;ᷓ eiꝰ dũñũm mĩme inuenerint.Quo/

niã magnꝰ es dñe:⁊ humilia reſpicis:ex

celſa aũt a longe cognoſcis Nec ꝓpinq̃̊s
niſi obtritis coꝛde:nec iuenir a ſuꝑbis:
nec ſi illi curioſa peritia numerẽt ſtellas
⁊ arenaʒ:⁊ dimetiant᷑ ſidereas plagas:et
inueſtigent vias aſtroꝝ. Wente enĩ ſua
querũt iſta:⁊ ingenio qð tu dediſti eis:⁊

multa inuenerũt ⁊ pᷣnunciauerũt añ mi/
tos annos defectꝰ luminariũ ſolis et lu/
ne:quo die.qua hoꝛa.quãta ex ꝑte futu/
ri eſſent:⁊ nõ eos fefellit numerꝰ. Et ita

factũ eſt vt pᷣnũciauerũt. Et ſcripſerunt

1 egulas indagatas: ⁊ legunt᷑ hodie:atq;
ex eis pᷣnunciat᷑ quo anno.et quo menſe

potuerũt valere:vt poſſent eſtimare ſecu

anni ⁊ quo die mẽſis.⁊ qua hoꝛa diei.et
quota ꝑteluminis ſui defectura ſit luna
vel ſol.⁊ ita fiet vt pᷣnunciat᷑. Et miran
hec hoĩes ⁊ ſtupent qͥ neſciunt ea:⁊ exul
tant atq; extollunt᷑ qͥ ſcint:⁊ ꝑ impiã ſu/
perbiã recedẽtes ⁊ deticiẽteſ a lumie tuo
tanto añ ſolis deſectũ futurũ pᷣuidẽt:⁊ ĩ
pᷣſentia ſuũ nõ vident. Nõ enĩ religioſe q̃ᷓ
runt:vnð habeãt ingeniũ quo iſta qᷣrũt.
t inueniẽtes qꝛ tu feciſti eoſinõ ipi dãt
tibi ſe vt ſerues qð feciſti:⁊ q̃les ſeipᷣi fe/
cerant:occidũt ſe tibi:⁊ trucidãt exaltati
ones ſuas ſicut volatilia:⁊ curioſitates

ſuas ſicut piſces maris: qbus pambu/

lant ſecretas ſemitas abyſſi: ⁊ luxurias
ſuas ſicut pecoꝛa cãpi:vt tu deus ignis
edax ↄſumas moꝛtuas curas eoꝝ recre/
ans eos ĩmoꝛtaliter. Sed nõ nouerũtvi
am verbũ tuũ:ꝑ qð feciſti ea q̃ numerãt:
⁊ ipos q numerãt:⁊ ſenſuʒ quo cernũt qᷓ
numerãt:⁊ mẽtẽ de q̃ numerãt:⁊ ſapiẽtie
tue nõ eſt numerꝰ. Jpᷣe aũt vnigenitꝰ fa/
ctus eſt nob ſapia ⁊ iuſticia ⁊ ſanctifica/⸗
tio:⁊ numeratꝰ eſt in᷑nos:⁊ ſoluit tribu
tũ ceſari. Non nouerũt hanc viã qua de
ſcendãt ad illũ a ſe.⁊ ꝑ eũ aſcendãt ad eũ
Non nouerũt hanc viã. Et putãt ſe ex⸗
celſos eſſe cũ ſideriba ⁊ lucidos:⁊ ecce ru
erunt in terrã ⁊ obſcuratuʒ eſt inſipiens
coꝛ eoꝝ.Et multa vᷣa de creatura dicũt:
⁊ verũ creature artiſicem nõ pie qrunt:-
iõ nõ inueniũt:aut ſi inueniũt:cognoſcẽ
tes deũ:nõ ſicut deũ honoꝛãt aut grati/
as agũt.ſed euaneſcũt in cogitatiõibaſu
is:⁊ dicũt ſe eſſe ſapiẽtes ſibi tribuẽdo q̃ᷓ
tua ſunt.ac ꝑ hoc ſtudẽt ꝑuerſiſſima ce/
citate etiã tibi tribuereqᷓ ſua ſuntmen
dacia ſcʒ in te ↄferẽtes qͥ vᷣitas es:⁊ imu
tantes gloꝛiã incoꝛrupti dei in ſilitudi/
nẽ imaginis coꝛruptibil homis ⁊ volu/⸗

crũ ⁊ quadrupedũ ⁊ ſerpentiũ:⁊ conuer

tũt veritatẽ tuã in mẽdaciũ:⁊ colũt ⁊ ſer

niunt creature potiꝰ qᷓ; creatoꝛi. Dulta

tñ ab eis ex ipᷣa creatura vera dicta reti/
nebã:⁊ occurrebat mihi rõ ꝑ numeros ⁊
oꝛdinẽ tempoꝝ:⁊ viſibiles atteſtationeſ
ſiderũ:⁊ ↄferebã cũ dictiſ manichei:qui
de his reb młta ſcripſit copioſiſſime de
lirans.⁊ nõ mihi occurrebat rõ nec ſolſti
cioꝝ ⁊ equinoctioꝛũ:nec defectuũ lumi/
r

—

Confeſſionũ

vium:nec quicqͥd tale in libꝛis ſecularis
ſapiẽtie didiceram. Ibi aũt credere iube
bar.⁊ ad illas rõnes numer ⁊ oculis me
is exploꝛatas nõ occurrebat ⁊ longe di/

uerſuʒ erat. Nlunqd dñe deus veritatiſ:
quiſqs nouit iſta iaʒ placet tibi.Infelix

enĩ homo q ſcit ila omĩa:te auteʒ neſcit.
Beatus aüt qͥ te ſcit.etiam ſi illa neſciat
ui vero ⁊ te ⁊ illa nouit.non ꝓpter illa
beatioꝛ:ſʒ ꝓpter te ſolũ beatꝰ eſt:ſi ↄgno

ſcens te ſicut deũ gloꝛiſicet ⁊ gras agat:

⁊2 nõ euaneſcat in cogitatiõib ſuis. Si/
cut eni melioꝛ eſt qͥ nouit poſſidere arbo
rẽ:⁊ de vſu eiꝰ tibi grãs agit:qᷓ;uis neſci
at vł quot cubitis alta ſit:vł quãta lati/
tudine diffuſa:q; ille qui eã metit᷑ ⁊ oms
ramos eiꝰ numerat:⁊ neq; poſſidet eam

neq; creatoꝛeʒ eius nouit aut didicit:ſic

nidelis hõ cuiꝰ totus mũdus diuitiaruʒ
eſt:⁊ qᷓſi nihil habẽs om̃ia poſſidet inhe

rendo tibi cui ſeruiũt omia:q; uiſ nec ſal
tem ſeptentrionũ giros nouerit: dubita
re ſtultũ eſt qn vtiq; melioꝛ ſit q; menſoꝛ

celi ⁊ numeratoꝛ ſiderũ ⁊ penſoꝛ elemen
toꝛũ:⁊ negligẽs tui qui omĩa in mẽſura
⁊ numero ⁊ pondere diſpoſuiſti Sed tñ
qͥs querebat manicheũ neſcio quẽ etiam
iſta ſcribere:ſine quoꝛũ peritia pietas di
ſci poterat.Dixiſti enĩ homini.ecce pie/

tas eſt ſapiẽtia:quaʒ ille ignoꝛare poſſet
etiã ſi iſta ꝑfecte noſcet Iſta vero qꝛ non

nouerat:impudæẽtiſſime audens docere
pꝛoꝛſus illã noſſe nõ poſſet. Uanitas eſt
eniĩ mũdana iſta etiã nota ꝓfiteri: pietas
autẽ tibi confiteri. Unde ille deuius ad
hec iſta multũ locutus eſt:vt cõuictꝰ ab
eis qui iſta vere didiciſſent:qͥs eſſet eius
ſenſus in ceterꝭ q̃ abditioꝛa ſunt:manife/
ſte cognoſceret᷑. Non enĩ parui exiſtima/
ri ſe voluit:ſed ſpiritũſanctũ conſolato/
rem ⁊ ditatoꝛẽ fideliũ tuoꝛũ auctoꝛitate
plenaria ꝑſonaliter in ſe eſſe ꝑſuadere co/
natus eſt. Ytaq; cum de celo ac ſtellis ⁊
de locis ac lune motibo falſa dixiſſe dep/
henderetur.q;uis ad doctrinã religiõis
iſta non ꝑtineant.tamẽ auſus eius ſacri/
legos fuiſſe ſatis emineret:cũ ea nõ ſolũ
ignoꝛata ſed etiã falſa tam veſana ſuꝑbie

vanitate diceret:vt ea tan; diuine ꝑſo⸗

ne tribuere ſibi niteret᷑. Cum eniʒ audio

—
—

chꝛiſtianũ aliquẽ fratrẽ illum aut ilum
iſta neſcientẽ ⁊ aliud pꝛo alio ſentienten
patiẽter intueoꝛ opinantẽ hominẽ᷑:necil
li obeſſe video cum de te dñe creatoꝛ om

niũ nõ credat indigna:ſi foꝛte ſitus ⁊ ha
bitus creature coꝛꝑalis ignoꝛet. Obeſt
autẽ ſi hoc ad ipᷣaʒ doctrine pietatis foꝛ
mam ptinere arbitretur:⁊ ꝑtinacius af/

firmare audeat qðᷣ ignoꝛat. Sed etiã ta
lis infirmitas in fidei cunabulis a chari
tate matre ſuſtinet᷑:donec aſſurgat nouꝰ

homo in viruʒ ꝑfectum:⁊ circũferri non
poſſit omni vento doctrine. In illo autẽ

qui doctoꝛ qͥ auctoꝛ qui dux ⁊ pꝛinceps

eoꝛũ quibo illa ſuaderet ita fieri auſus ẽ:

vt qui eũ ſeq̃rẽtur:nõ quẽlibet hominez

ſed ſpũmſanctũ tuum ſeſequi arbit:arẽ
tur Quis tantã dementiã ſicubi falſa di
xiſſe cõuinceretur:nõ deteſtandã longe/

qʒ; abijciendã eſſe iudicaret: Sed tamen
nondũ liquido compererã:vtrũ etiã fimn

eius verbaviciſſitudines longioꝝ ⁊ bꝛe

uioꝛũ dierum atq; noctiũ:⁊ ipᷣius noctii

⁊ diei ⁊ deliquia luminuʒ.⁊ ſi quid eiuſ/

modli in alijs libꝛis legerã poſſet exponi

vt ſi foꝛte poſſet:incertũ quidẽ mihi ſie/
ret:vtrũ ita ſe res haberet an non ita:ſed
ad fidem meã illius auctoꝛitatẽ pꝛopter
creditã ſanctitatẽ pꝛoponerẽ. Et per an

nos ferme ipᷣos noueʒ quibo eos animo

vagabũdus audiui.nimis extento deſi/
derio venturũ expectabam iſtum ſauſtũ
Ceteri enĩ eoꝛũ in quos foꝛte incurriſſes⸗

qui taliũ rerũ q̃ſtionibus a me obiectis

deficiebant:illũ mihi pꝛomittebãt: cuiꝰ

aduẽtu collatoq; colloquio facillime mi
hi hec ⁊ ſi qua foꝛte maioꝛa quererẽ eno

datiſſime expedirent᷑. Ergovbi venit:ex

pertus ſum hominẽ gratũ ⁊ iocũdũ ver/

bis. ⁊ eaipᷣa q̃ illi ſolent dicere młto ſua/
uius garrientẽ. Sed qͥd ad meã ſitim p/

cioſoꝝ poculoꝝ decentiſſimꝰ mĩſtratoꝛ?

Dam rebo talibo ſatiate erant aures mee:
nec ideo mihi melioꝛa videbant᷑.qꝛ meli
us dicebant᷑. nec ideovera qꝛ diſerta:nec
ideo ſapiẽs anĩa qꝛ vultꝰ ↄgruus ⁊ deco
rum eloquiũ. Illiautẽ qui eũ mihi pꝛo/
mittebant nõ boni reꝝ exiſtimatoꝛes e/

rant: ⁊ iõ illis videbat᷑ pꝛudens ⁊ ſapiẽs
quia delectabat eos loquẽs Senſi autẽ

idee
ſuſpecum
ung beiſi
docnenbdel
dis ppeen
quonii ed
Cwrckmnſb
ujngte
nacare
ccotnum
ſin hutin
bennnciabne
onockſeap
Niatlunt.
hoitcenani
dunsrruſti⸗

MiikrB

Cnrobone⸗
btgniden
Sbisogruen
s ſaleoca
relt ve
ſotile
Gienüncn
cücdene
ſantlinne
le O⸗
ſibusmm
plgno
ulicmn
ohomine
liniſgin
nocorgele
apauci
apor
Uiinengzch
Pontaton
loinehp
nannun
Meiggenne⸗
lctytreco
Geneecorn
nergmemn
Ulmneme⸗
menbe
Wmigan
hhmnin
liin

;ðð

dnlun giln
toal Gronn

antk onihen

detedegrng

Nnſiſoreſinsin
Core,Pbe
Memne giennoſ
lunt gnnaciuog
S
unsbuls cheri
dN Rdd
Wncniiem
ddrne Nlone
ceidartiet
nin munſte⸗
ögnalbahonm
nlegri ndin
nonniſiabiſald
Vdeteſtnnci o
lann Ouan
hermi micni/ſt
neslorgor de
nünihinsnanl
zrſanis
NNKe
s mmii N
nnmr Cin
iz unnd i
AsM
õ
setrinche 6
naime tdil⸗
dnmninthinl
Aoiaſrlinn
Nracncueci,
t Cwrircnen
S
ikulnuiſimß,
rſin ninmor
antnni
arichni nl
vrancrNin
0r 6
nure,
uindin,
nicni
mmtorcd

GCN

nd ſapes
mbbrſ

Fo.

aliud genꝰ hominũ etiã veritatẽ habere
ſuſpectam:⁊ ei nolle acqeſcere:ſi compto

atq; vberi ſermone ꝓmeret᷑. Me aũt iazʒ

docueras deus me miris ⁊ occuliꝭ mo
dis.⁊ ꝓpterea credo ꝙ tu me docueris:
quoniã veꝝ eſt.nec quiſq; pᷣter te aliꝰ do
ctoꝛ eſt veri:vbicũq; ⁊ vndecũq; clarue/⸗
rit. Jam & abs te didicerã:nec eo debere

videri aliqd veꝝ dici:qꝛ eloquẽter dicit᷑

nec eo falſum:qꝛ incõpoſite ſonãt ſigna
labioꝝ. Rurſus nec ideo veꝝ.qꝛ impoli
te enunciat᷑:nec iõ falſum:qꝛ ſplendidus
ſermo eſt:ſed ꝑinde eſſe ſapiam ⁊ ſtultici
am:ſicut ſunt cibi vtiles ⁊ inutileſ. Ver
bis aũt oꝛnatis ⁊ inoꝛnatꝭ:ſicut vaſis vꝛ
banis ⁊ ruſticanis: vtroſq; cibos poſſe

miniſtrari. Igit᷑ auiditas mea qua ülum

tanto temꝑe expectauerã hoĩem.delecta
bat᷑ quidẽ motu affectuq; diſputantiſ:⁊
v̈bis ↄgruẽtibo atq; ad veſtiẽdas ſenten
tias facile occurrẽtib.Delectabar aũt ⁊
cũ mult vel etiã pᷣ multis laudabã ac ef
ferebã:ſed moleſte habebã ꝙ in cetu au/

dientiũ non ſineret ingerere illi.⁊ partiri

cũ eo curas queſtionuʒ meaꝝ:conferẽdo
familiarit᷑:⁊ accipiẽdo ac reddendo fᷣmo
nẽ.Oð vbi potui:⁊ aures eiꝰ cũ familia
ribus meis eo quoq; temꝑe occupare ce
pi:q̃ nõ dedeceret alternis diſſerere.⁊ p⸗
tuli qᷓdam q̃ me mouebãt:exꝑtꝰ ſum pꝛi
us hominẽ exꝑtem liberaliũ diſciplina/
rũ.niſi grãmatice atq; eius ipᷣius vſitato
modo:⁊ qꝛ legerat aliq̃s tullianaſoꝛatio
nes.⁊ pauciſſimos ſenece libꝛos: ⁊ non/
nulla poetaꝝ ⁊ ſue ſecte:ſiqua volumina
latine atq; cõpoſite cõſcripta erãt.Et qꝛ
aderat quotidiana ſᷣmocinãdi exercita/
tio:inde ſuppetebat eloquium qð fiebat
acceptius:magiſq; ſeductoꝛiũ modera/
mine ingenij:⁊ qqã lepoꝛe naturali. Ita
ne eſt vt recolo dñe deꝰ me arbiter cõſci
entie mee coꝛam te coꝛ meũ ⁊ recoꝛdatio
mea:qͥ me tunc agebas abdito ſecreto ꝓ
uidentie tue:⁊ inhoneſtos erroꝛes meos
iam ↄuertebas añ faciẽ meã:vt viderẽ et
odiſſem. Nã poſtea q; ille mihi imperitꝰ
eaꝝ artiũ quib eũ excellere putauerã ſa
tis apparuit: deſperare cepi poſſe mihi
eum illa q̃ me mouebãt aꝑire atq; diſſol
uere:quoꝝ quidẽ ignarus poſſet verita

tem tenere pietatꝭ.ſʒ ſi manicheus nõ eſ/⸗

ſet. Libꝛi quippe eoꝝ pleni ſunt longiſ/

ſimis fabulis de celo ⁊ ſideribo ⁊ ſole ⁊ ſu
na:q̃ mihi eum qð vtiq; cupiebã collatii

numeroꝝ rõnib quos alibi ego legeraʒ
vtrũ potiꝰ ita eſſent vt manicheis librꝭ
ↄtinebant᷑.an certe vł par etiã inde ratio
redderet᷑.ſubtiliter explicare poſſe iã nõ

arbitrabar. Que tñ vbi ↄſiderãda ⁊ diſ/
cutienda ꝓtuli modeſte:ſane ille nec au/
ſus eſt ſubire ipᷣam ſarcinã. Nouerat eni

ſe iſta nõ noſſe:nec eũ puduit ↄfiteri. Nõ
erat de talibo quales młtos loquaceſ paſ
ſus eram.conãtes ea me docere ⁊ dicẽteſ

nihil. Iſte vero coꝛ habebat: ſi non re/
ctũ ad te:nec tamẽ nimis incautũ ad ſe/

ipᷣm. Non vſq; quaq; imperitus erat im

peritie ſue:⁊ noluit ſe temere diſputãdo

in ea coartari:vñ nec exitus ei vllus nec
facilis eẽt reditus.Etiaʒ hinc mihi am/
plius placuit. Pulcrioꝛ eſt eni temꝑan/
tia ↄfitẽtis animi.q; illa q̃ noſſe cupiebã
⁊ eum in omibo difficilioꝛiba ⁊ ſubtilioꝛi
bus q̃ſtionibo talẽ inueniebaʒ. Refracto

itaq; ſtudio:quo intenderã in manichei

litteras magiſq; deſperãs de ceteris eoꝝ

doctoꝛibo:quãdo in multis q̃ me moue/

bant ita ille noĩatus apparuit:cepi cum
eo ꝓ ſtudio eiꝰ agere vitã quo ipᷣe flagra/
bat in eas lras:quas tũc iam rhetoꝛ car
thaginis adoleſcẽtes docehã ⁊ legere cũ
eo ſiue q̃ ille audita ð ſideraret.ſiue q̃ iſᷣe
tali ingenio aꝑta exiſtimarẽ Ceteꝝ cona
tus omis meꝰ quo ꝓſicere ĩ illa ſecta ſta
tuerã.illo homie cognito pꝛoꝛſus inter/
cidit:nõ vt ab eis oĩno ſeꝑarer:ſed quaſi
meliꝰ quicq; nõ inueniẽs eo quo iam q̊/

quomodo irruerã contẽtus interim eſſe

decreuerã:niſi aliqd foꝛte qdð magis eli/
gẽdum eſſet eluceret. Ita ille fauſtꝰ qui
multis laqueus extitit moꝛtiſ:meũ quo
captus eram relaxare iam ceꝑat nec vo/
lens nec ſciens. Oanus eni tue de me/
us ĩ abdito pꝛouidẽtie tue nõ deſerebãt
aniam meã:⁊ de ſanguine coꝛdis matriſ
mee ꝑ lachꝛymas eius diebac noctibuſ

p me ſacrificabat᷑ tibi:⁊ egiſti mecuʒ mi/

ris ⁊ occultis modis.Tu illud egiſti de
us meus. NHã a dno greſſus homiĩs diri
gẽtur ⁊ viã eiꝰ volet.Alut que ꝓcuratio
r 2

„*

lſalutis pᷣter manũ tuã reficientẽ que feci

ſti?è Egiſti ergo mecũ vt mihi ꝑſuaderet᷑

romã ꝑgere:⁊ potius ibi docere qdð doce

bam carthagine. Ett h mihbi vñ pſuaſuʒ

eeſt nõ pᷣteribo cõfiteri tibi:quoniaʒ et in

hies altiſſimi tui receſſus⁊ pᷣſentiſſima in
nos miſericoꝛdia tua cogitãda ⁊ pᷣdican
ga eſt. Nõ ideo romaʒ ꝑgere volui:ꝙ ma
ioꝛes queſtꝰ:maioꝛq; mihi dignitas ab
amicis qͥ hoc ſuadebãt ꝓmittebat᷑: q;q;

Z iſta ducebãt animũ tunc meuz:ſed illa

erxrat tũc cauſa maxĩia ⁊ pene ſola:q audi/
ebam quietiꝰ ibi ſtudere adoleſcentes:⁊

oꝛdinatioꝛe diſcipline coertione ſedari:

ne in eiꝰ ſcolam q̊ magiſtro nõ vtunt᷑ paſ
ſidm ⁊ ꝓterue irruant:nec eos admitti om
nino niſi ille ꝑmiſerit. Contra apud car
thaginẽ feda eſt ⁊ intemꝑans licẽtia ſco/
laſticoꝛũ. Irrũpunt impudẽter:⁊ pꝛope
furioſa fronte ꝑturbant oꝛdinẽ quẽ qͥſq;
diſcipulis ad ꝓficiẽdũ inſtituerit. Mul
ta iniurioſa faciüt mira hebetudie ⁊ pu

nienda legibo:niſiꝰſuetudo patrona ſit:

hoc miſerioꝛes eos oñdens:quo iã qua⸗
ſi liceat faciũt.qð ꝑ tuã eternã legẽ nũq;
licebit: ⁊ impune ſe facere arbitrant᷑. cuʒ
ipᷣa faciẽdi cecitate puniant᷑:⁊ incõꝑabi/
liter patiant᷑ peioꝛa qᷓ; faciunt.Ergo q̊s
moꝛes cũ ſtuderẽ meos eſſe nolui:eoſ cũ
docerẽ cogebar ꝑpeti alienos:⁊ iõ place
bat ire vbi talia nõ fieri om̃es qui noue/
rant indicabãt. Terũ autẽ tu ſpes mea⁊
poꝛtio mea in terra viuentiũ ad mutan/
dũ terrarũ locũ ꝓ ſalute anime mee ⁊ car
cthagini ſtimulos quibo inde auellererad
mouebas:⁊ rome üũllecebꝛas quib attra/
herer ꝓponebas mihi ꝑ homies qui dili
gebãtvitã moꝛtuã:hinc inſana faciẽtes:
inde vana pollicentes: ⁊ ad coꝛrigẽdos
greſſus meos vtebaris occulte ⁊ illoꝛũ ⁊
mea puerſitꝗ re P ⁊ qui ꝑturbabãt oci
um meuʒ feda rabie ceci erãt:⁊ qͥ inuita/

pant ad aliud:terrã ſapiebãt.Ego aũtqͥ

deteſtabar h verã miſeriã: illic falſaʒ feli
citatem appetebã. Sed q̃re hinc abireʒ
⁊ illuc irem tu ſciebas deꝰ:nec indicabaſ
mihi nec matri:q̃ me ꝓfectum atrociter
planxit: ⁊ vſq; ad mare ſecuta eſt. Sʒ fe/
felli eã violẽter me tenentẽ:vt aut reuo/
caret aut mecũ ꝑgeret:⁊ finxi me amicũ

Monfeſſionũ

—

RAWMW

nolle deſerere donec vẽto facto nauiga/
ret.Et mentitꝰ ſum mr̃i.⁊ illi matri. Et

euaſi. Quia ⁊ h̊ dimiſiſti mihi miſericoꝛ
diter fuans me ab aquis maris plenum
execrãdis ſoꝛdibo:vſq; ad aquã gre tue:
qua me abluto ſiccarent᷑ flumina mater
noꝛũ oculoꝝ:quibꝓ me quotidie tibi ri

gabat terrã ſub vultu ſuo.Et tamẽ recu

ſanti ſine me redire:vix ꝑſuaſi vt in loco
qui ꝓximꝰ noſtre naui erat memoꝛie bea
ti cipꝛiani maneret ea nocte.Sʒ in ea no

cte canculo ego ꝓfectꝰ ſum. Illa aũt mã

ſit oꝛãdo ⁊ flendo.Et qͥda te petebat de

us meꝰ tantis lachꝛymis:niſi vt nauiga
re me nõ ſineres? Sed tu alte ↄſulens et

exaudiẽs cardinẽ deſiderij eius: nõ cura
ſti qd tunc petebat:vtĩ me ſaceres qð ſꝑ
petebat. Fauitvẽtꝰ⁊ impleuitvela nr̃a:
⁊ litus ſubtraxit aſpectibo nr̃iſ. In qauo
mane illa inſaniebat doloꝛe:⁊ qrel ac ge⸗
mitu implebat aures tuaſ ↄtẽnẽtes iſta.

cũ ⁊ me cupiditatiba meis raꝑes ad fini
endas ipᷣas cupiditates:⁊ illius carnale
deſideriũ iuſto doloꝝ flagello vapularet
Amabat enĩ ſecũ pᷣſentiã meã moꝛe ma/
trũ:ſʒ multis multo ampliꝰ:⁊ neſciebat
quid tu illi gaudioꝛũ ſacturꝰ eſſes de ab
ſentia mea. Neſciebat:iõ flebat ⁊ eiula/
bat. atq; illis cruciatibꝰarguebat᷑ ĩ e re/
liquiarũ eue.cũ gemitu querẽs quod cũ
gemitu pepererat.Et tñ poſt accuſatio/
nẽ fallaciarũ ⁊ crudelitat mee:conuerſa
rurſus ad depᷣcandũ teꝓ me. abijt ad ſo
lita:⁊ ego romã.Et ecce excipioꝛ ibi fla/
gello egritudinis coꝛꝑalis:⁊ ibam iã ach
inferos poꝛtans omia mala qᷓ cõmiſeraʒ
in te ⁊ in me⁊ in alios multa ⁊ Suia ſu/⸗
per oꝛiginalis pẽti vinculũ.quo omẽs ĩ
adam moꝛimur. Nõ enĩ quicq; eoꝝ mi/
hi donaueras in chꝛiſto:nec ſoluerat ille
in cruce ſua inimicicias quas tecũ cõtra
xeram peccatꝭ meis.Quõ enĩ eas ſolue/
ret in cruce fantaſmatis qð de illo credi/
derã: Ouã ergo falſa mihividebat᷑ moꝛs
camis eiꝰ: tam vᷣa erat anĩe mee.⁊ q; vera
erat moꝛs carnis eiꝰ:tam falſa vita anie
mee qꝗᷓ id nõ credebat. Et ingraueſcẽtib⸗
febꝛibo iam ibã⁊ ꝑibam. Quo eni irem ſi
hinc tũc abirem.niſi ĩ ignẽ atq; toꝛmẽta

digna factis meis in vitate oꝛdinis tui⸗

unliinſeal
Moofinden
Mymnodedi

oTuane
lihnen
rcUPeen
nl
bxamnindonn
aldin

ciuuſt
n annde

Cgneinetun
feirititale;

ſiccormat
ſcocoguo:
iaham
Gnanſpui
Paaoſ
Irnſtedeni
Ethbieſen
ſptermiſtone
tudenienea
Vndhundi

fiohſetese
henn

tendsa
manend
termiſtie
s tan
inis/
uust
uniram
blouutro⸗
ljſimtau⸗
liolpelen
6Pie Inme
lſacchoes
leſcani
Montrf
Ulrguepone

Pagoretneb⸗
phinnin

llegimne
Vtücign
lunteian⸗
fürcin
lmi⸗
zunin
untg

eoſien ie

Nnriimn;,
michinhininn
diguoſunsglnr
ad nigen
mmrinminn
pnetponicetbi
ulio Sennir
Mal rrinlu⸗
meyncnoteber
Nan Jan
gen n
Cirnhacherxr
cermenürtig
Sulninhint
Nangten

tmine hncnn

Ftinhininin
õ
Nloretqſttedr

8 unſ Niiv r.

Nrs dgges bi
cs:t Wins Orn
1ioccho dadeh
wrä wen dor

dNee

Gühcn ded
ibrr:ötti
nimrtmidt
Giwktulch,
Nalnrunt
tymr m nſ
urgihchhi
mlerdn
umdudchn
osſuntol
inaliq⸗ cpc̃
aignic; l/
ſunilnilll
Elnpntiinn
Möcien ſd
ucödelohi
tminmn ie⸗
nmin
1ctſenin
Cim
ſin, –
Geginell

Eo
. ⁹
,s

FEtbilla neſciebat: ⁊ tñ ꝓ meoꝛabat ab/
ſens.Tu autẽ vbiq; pᷣſens vbi erat exau
diebas eã:⁊ vbi eraʒ miſerebaris mei:vt
rrecuꝑarem ſalutẽ coꝛꝑiſ mei:adhuc inſa
nus coꝛde ſacrilego. Neq; enĩ deſidera/
bam in illo tanto ꝑiculo baptiſmũ tuuʒ:
melioꝛ erã puer qñ illũ de mr̃na pieta-/
te flagitaui:ſic iã recoꝛdatꝰ atq; cõfeſſus
ſum. Sed in dedecꝰ meũ creuerã:⁊ cõſi⸗
lia medicine tue demens irridebã.qͥ non
me ſiniſti taleʒ bis moꝛi.Quo vulnere ſi

feriret᷑ coꝛ matris:nunq; ſanare᷑ HNõ enĩ

ſatis eloquoꝛ qͥd erga me habebat ani /

mi:⁊ q̃ntum maioꝛe ſollicitudie me par/

turiebat ſpũ q; carne pepererat. Nõ ita/

q; video quõ ſanaret᷑:ſi mea tal illa moꝛi

tranſuerberaſſet viſcera dilectiõis eius.
Et vbi eſſent tante pᷣces et tã crebꝛe ſine
intermiſſione? Nuſ niſi ad te.An vero
tu deꝰ miſericoꝛdiaꝝ ſperneres coꝛ ↄtri/

tum ⁊ humiliatuʒ vidue caſte ac ſobꝛie.
frequẽtãtis elemoſynas.obſequẽtis at/⸗
q; ſeruientꝭ ſanctꝭ tuis:nullũ diẽ pᷣtermit

tentis oblationẽ ad altare tuũ. bis ĩ die

mane ⁊ veſꝑe ad eccleſiã tuã ſine vlla in/
termiſſione veniẽtis:nõ ad vanas fabu/

las ⁊ auiles loquacitates:ſʒ vt te audirʒ

in tuis fᷣmonibo:⁊ tu illã in ſuis pᷣcibus:
Huius ne tu lachꝛymas:quib nona te
aurũ ⁊ argẽtum petebat.nec aliqdᷣ muta

bile aut volubile bonũ:ſed ſalutẽ anie fi
lij ſui:tu cuiꝰ munere talis erat cõtemne
res ⁊ repelleres ab auxilio tuo? Nequa/

q; dne. Immo vᷣo aderas ⁊ exaudiebaſ.
⁊ faciebas oꝛdine quo pᷣdeſtinaueras eſ/

