lius dei.Et vere ſanctũ ⁊ ſanctũ ſancto/
rum.vñ ⁊ illa ſancta ſanctoꝝ dicunt᷑ q̃ il/
la ſeruabãt:quib iũlle figurabat᷑:q veraci
ter ſolꝰſanctꝰ ſanctoꝝ dicit᷑ Hic em̃ eſt ðᷣ
bꝛiel danieli loquit᷑
inter cetera q̃ fatura oſtẽdit dicẽſ.Et im

pleat᷑ viſio ⁊ ꝓphetia:⁊ vngat᷑ ſanctꝰ ſan

ctoꝝ. Hic em ſanctꝰ coꝛruptionẽ nõ vi/
dit:qͥ tercia die cũ triũpho ð infer redi/
ens reſurrexit. Caro eiꝰ q̃ de maria ſum/
pta eſt:⁊ ſi moꝛtua eſt ex infirmitate.reui

xit ex dei virtute. SDʒ ſo ille:q qñ voluit
moꝛi:qñ voluit reſurgere potuit. Exci/
pit᷑ ᷣ ab illa generali ſentẽtia de virgine

ſumpta natura.Oõð ſi nõ marie cõgruit:

coõgruit tamẽ filio quẽ genuit ieſu.voca

bulũ ieſu gloꝛioſuʒ:om̃i oꝛnatu cultuqʒ
digniſſimũ:nomẽ qð eſt ſuꝑ ome nomẽ.
ñ decuit ab hominibo appellari:neq; ab
eis efferri in mundũ:ſʒ ab excellentioꝛi q̃
dam maioꝛiq; natura. Poſt hec queade

dicta ſunt de quibo excipit᷑ marie fili?ꝰ cõ
tuenda ſunt que etiã eue dicta ſunt: ſi cũ
ctis feminis ſint generalia:⁊ ſi in aliquo

ercipiat᷑ maria. Scriptũ q ppe eſt. Ou
lieri quoq; dixit deꝰ. Multiplicabo erũ
nas tuas:⁊ ceptus tuos:in doloꝛe pari
es filios:⁊ ſub viri poteſtate eris:⁊ ipſe
dominabit᷑ tui Erumnã maria ſuſtinuit

cniꝰ animã gladius paſſionis chꝛiſti ꝑ/

tranſiuit. Ded cõceptus nõ multiplica
nit:n ſub viri id eſt mariti poteſtate de
guit: que integerrimis viſceribus de ſpi

rituſancto chꝛiſtum ſuſcepit:et virgini
tatis integritate manente virgo permã/
ſit. Quem quia ſine peccati colluniane

Ge aſſuptõe v̈gis marie

et ſine virilis admixtionis detrimento
ſuſcepit:ſine doloꝛe genuit:⁊ ſine ĩtegri/
tatis violatione Pudoꝛe virginitatis in
tegra permãſit. Hoc em̃ potuit efficere
de matre:quia ſic deꝰ elegit naſci de ho/
mine. Maria ergo ⁊ ſi cõmunicat erum

nis eue:nõ cõmunicat parturiẽdo cũ do

loꝛe. Pꝛomeruit em̃ hoc ſingularis ſan/
ctitas eiꝰ ⁊ ſingularis gratia:qua ſuſce/

ptione dei ſingulariter exiſtimãda eſt di

gna Nõ immerito ergo excipit᷑ a quibui
dam generalib vera eſtimatõne quã tan
ta ſeruat
gatiua. Quantũ em̃ chꝛiſti poteſtas poſ
ſit mũdi oſtẽdit vniuerſitas:quantũ gra
tia:marie mõſtrat integritas.Que ſicut
diuerſa eſt a natura:ita diueꝛſa eſt ab vſu
Quid ergo ſi in tanta diuerſitate eã dici
mus humane ſoꝛtis moꝛteʒ ſubijſſe:nec
tamẽ eius vinculis retineri.per quã deꝰ
voluit naſci:⁊ carnis ſubſtãtie cõmuni/
care. Nunquid impiũ erit: Scimꝰ eniʒ
ieſum omia poſſe:qui deſeipᷣo ait.Data
eſt mihi om̃is poteſtas in celo ⁊ in terra.

Si ergo voluit integrũ marie virginita
tis ſeruare pudoꝛẽ:cur nõ velit incoꝛru /

ptam a putredinis ſeruare fetoꝛe:Dicat
qui cognouit ſenſũ domini: ⁊ qui cõſilia

rius eius fuit. Nunquid nõ pertinet ad

benignitatẽ domini matris ſeruare bho/
noꝛẽ:qui legẽ nõ ſoluere venerat:ſed ad/
implere.Lex em̃ ſicut honoꝛẽ matris pᷣ

cipit:ita inhonoꝛationẽ dãnat.Qui emſñm

in vita pᷣ ceteris illã gratia ſui cõceptus
honoꝛauit.pium eſt credere ſingulari ſal
uatione eã in moꝛte⁊ ſpeciali gratia ho
noꝛaſſe. Potuit em̃ eã a putredine⁊ pul
uere alienã facere:qui ex ea naſcẽs potu
it virginẽ relinquere.Putredo nanq; et
vermis humane eſt oppꝛobꝛiũ cõditio/
nis:a quo oppꝛobꝛio cũ ieſus ſit alienuſ
natura marie excipit᷑:quã ieſus de ea ſu/
ſcepiſſe pꝛobat᷑. Caro em̃ ieſu caro ẽ ma
rie.⁊ multo ſpecialius q; ioſeph inde ce/
teroꝛũq; fratꝝ eius quib dicebat. Fra/

ter em̃ ⁊ caro noſtra eſt.Caro em̃ chꝛiſti

quãuis gloꝛia reſurrectõnis fuerit ma/⸗
niſicata: ⁊ potẽter ſuꝑ om̃es celos aſcẽ/
ſione gloꝛificata:eadẽ tamẽ carnis man
ſit ⁊ manet natura:que ſuſcepta eſt ð ma

ratia:⁊ attollit dignitatis pᷣꝛo

ria. Ipſe em̃ eſt qui cõceptus genitꝰ at⸗
q; a moꝛtuis ſuſcitatꝰeſt ꝑ gloꝛiã patris
ſicut ꝓfecto ipſe teſtat᷑ poſt reſurrectõeʒ
quando apoſtolis dicit. Uidete manus
meas ⁊ pedes meos:quia egoipſe ſum.
Quid em eſt:egoipſe ſum:niſi quia alter

nõ ſum q; qui tũc erã quãdo paſſus ſum

Et hoc ſiquidẽ cognoſcere poteſtiſ:qui
ĩ manibo ⁊ pedib meis clauoꝝ ſigna cla

re videtis. Ipſe ergo ideq; celos aſcẽdit

⁊ carneʒ quã de matre ſuſcepit ſuꝑ aſtra
trãſuexit:honoꝛãs omnẽ humanã natu
ram:⁊ młto magis maternã. Si igit᷑ na
tura matris eſt filiꝰ:cõueniẽs eſt vt ſit ⁊

filij mater. nõ quantũ ꝑtinetad equã ad/

miniſtrationẽ:ſʒ quantũ ꝑtinet ad eandẽ
recipꝛocã ſubſtantiã:vt homo de homĩe

caro de carne:mater a filio:ſiliꝰ a matre:

nõ ad vnitatẽ ꝑſone:ſʒ ad vnitatẽ coꝛpa
lis nature ⁊ ſubſtãtie.Si em̃ vnitatẽ po
teſt facere gratia ſine ꝓpꝛietate ſpecialũ
nature.quãto mag vbi gratie vnitas et
coꝛpꝑis ẽ ſpecialis natiuitas: Unitas nã
q; gratie eſt vt diſcipuloꝝ ĩ chꝛiſto:deqͥ
bus ipe dixit. Pater ſancte ſerua eos in
noĩe tuo quos dediſti mihi vt ſint vnuʒ
ſicut ⁊ nos.Et iteꝝ de om̃ibo iuſtis. Nõ
ꝓ his autẽ rogo tantũ:ſed ⁊ ꝓ his qͥ cre/

dituri ſunt ꝑ verbuʒ coꝝ in me:vtommes

vnũ ſint:ſicut ⁊ tu pater ĩ me:⁊ ego in te:
hoc eſt:vt ipſi ſint ꝑ gratiã qð nos ſumꝰ
ꝓꝑ diuinitatẽ. Mec quippe gratie vnitas
q̃ cunctis in chꝛiſtuʒ credentibo ſeruat᷑:ſi
marie etiã minꝰ ſapientiũ eſtimatõne nõ
tollit᷑.quãto magis cũ gratie vnitate ip/
ſa ſpecialitas nature vnũ efficit matrẽ et
filiũ:a filiũ ⁊ matrẽ Uidendũ eſt etiã qͥd
de his quos ſecũ ꝑ gratiã vnũ eſſe volu
it:cõſequẽter adiũxit.Ait em̃. Pater q̃s

dediſti mihi volo vt vbi ſũ ego ⁊ illi ſint

mecũ:vt videãt daritatẽ quã dediſti mi

hi. O magnã ⁊ ĩeſtimabilẽ bonitatẽ dei⸗
qui habere ſecuʒ ſuos in gloꝛia vult:vt

ſua claritate fruantur:qui hic ſua ſide iũ
cti:vnum cuʒz eo eſſe digni iudicant᷑. Si

igitur eos ſecum habere vult:⁊ hoc po/
teſt qui om̃ia poteſt:quid eſtimandũ eſt
de matre:vbi digna ſit haberi niſi in pꝛe

ſentia filij? DQuantũ igit᷑ contueoꝛ:q;tuʒ
intelligo:quantũ credo.marie aĩa clani/

gteitucte

(üſenon

daieſtum⸗

chriſani
Nrhgenn
lhp ur
ne
ocogenun
iahe
Konr
dignin
Gntheſan
in Tant
Nthlinen
loſeni.
Pusdehc⸗
Munnurrt
gdenntſcs
bianoho
nittt
ehonmns
fupride
Nöusſe
cn
hamd
poſtm
rin⸗
Ablern
erc
mutioone,
mumms,.
torerinn
ligalbit
mihimint
birmninin
heralsſen
opentionn
1Mo
OMrüini⸗
ſniognit

ſucogel
Mneg Nte
utraße
indie⸗
fenn

Reefin

msgeni
gaän,
Ereſunei
Ndcennn
egoipſeſin.
niſtqniaalte

opalusſun

eporeſtigni
uaſigtach
ccs Rcdit

Müſegn

miSigen
nmnigctkftſtt
ganeruteni
wnodeheni
ioſlamun.
Imiarwn,
ñ miipo
neſpecali
ne vninst
. Vnisni
nchſtone
weſennen!
ibintſure
ltphiogar
nemuit
er eoite
unſin⸗
gntievns
ntbſeui
dhimanonen
atierrianß⸗
icfcunm
müickgui
imicenut
umd
iwprllſi
nidalltim
honiode⸗
Goudlleſ
ſieiuſell
ulanis
leettocpo⸗
Oinmd

dã

tate fruit᷑ chꝛiſti⸗ gloꝛioſis cõſ⸗ pectibuſ

cũ ſemꝑ videre ſitieẽs: ⁊ ſemꝑ cõſpiciens:
dũ ĩeſtimabiliter paſcit᷑ excellẽtioꝛi qua

ſyrrialich pᷣꝛogatiua a filio honoꝛat᷑.
ſidẽs in chꝛiſto coꝛpꝰ ſuũ qð genuit:
clarificatũ in dextera patris:⁊ ſi nõ ſuuʒ
per qð genuit:tamẽ ſuũ qð genuit.Et q̃
renõ ſuũ per qð genuit: Si nõ obuiaue
rit nec dũ ꝑſpecta autoꝛitas:vere credo
7 qð genuit:qꝛ tanta ſanctificatio di/

gnioꝛ celo eſt q; terra:thꝛonũ dei:thala/⸗

mũ domini:domũ atq; tabnaculũ chꝛi/
ſti dignũ eſt ibi eſſe vbi ipſe eſt. Tam pᷣci

oſum ctheſaurũ digniꝰ eſt celo ſeruari q;

terra. Cantã integritatẽ merito incoꝛru
ptibilitas:nõ putredinis aliqua reſolu/

tio ſequit᷑. Iſtud ergo ſacratiſſinũ coꝛ⸗

pus de q̊ chꝛiſtꝰ carnẽ aſſumpſit: ⁊ diui⸗
nam naturã humane vniuit:nõ amittẽs
qð erat:ſed aſſumens qð nõ erat.vt ver/

bũ caro.hoc eſt:deꝰ homo ſieret:eſcã ver

mib traditũ:quia ſentire nõ valeo:dice/⸗
re pertimeſco ĩ cõmuni ſoꝛte putredinis
futurũ de vermib puluerẽ.Deqᷣ ſi nihil
altius ſentirẽ:qᷓ; de ꝓpꝛio:nihil dicerem
niſi quẽadmodũ de ꝓpꝛio.Oõð abſq; vl

la ambiguitate ſoluendũ eſt in moꝛtem:

poſt moꝛtẽ eſt futurũ putredo:poſt pu/

tredinẽ vermis:poſt vermẽ vt dignũ eſt

abiectiſſimꝰ puluis.Qõð de maria nõ vi
detur cõſentibile nec eſtimabile:quia eſti
mationẽ ꝓcul pellit incõparabiliſ gratie
munus.Oð me dicere multarũ cõſidera
tio reꝝ inuitat:quaꝝ ⁊ quedã illa eſt quã

ſuis alibi miniſtris ipᷣa veritas ait. Qui
mihi miniſtrat me ſequat᷑:⁊ vbi ego ſum
ibi ⁊ miniſter meꝰ erit. Si em̃ hec eſt ge
neralis ſentẽtia omniũ per ſidẽ ⁊ bonam

operationẽ chꝛiſto miniſtrantiũ:quãto
magis qdᷣãmodo ⁊ ſpecialiter eſt marie.

Mariã nãq; oꝑis exhibitõne ꝛ⁊ ſidei ri/⸗
gidiſſima veritate miniſtrã chꝛiſti fuiſſe
omis qui ſane ſapit intelligit. Abſq; du
bio em̃ oꝑe miniſtratrix extitit:que hũc
in vtero geſſit:partu perfuſũ aluit et fo/
uit:atq; vt euangeliũ ait:in pᷣſepio recli/
nanit:⁊ a facie herodis in egiptũ fugiẽs

abſcondit:⁊ omnẽ infantiã ei ꝓ matris
affectu ita pꝛoſecuta eſt:vt vſq; ad crucẽ

in qua filin iam virũ perfectũ vidit pen

– *

LIXXI.

dentẽ ab eiꝰ indubitãter nõ receſſerit cõ/

ſectatu nõ ſolũ greſſibo pedũ tanq; p re/
uerentia dei verũ etiã imitatõis affectu.

Maria ergo miniſtratrix chꝛiſti ſpiritu

aliũ opeꝝ qualitatibo ſicut deuotiſſima
extitit:ita abſq; dubio religionis fide id

eſt vere credulita charitate ſecutrix fu/

it. Nõ em̃ potuit niſi diuinitatis ei eſſe
credula:que ſe nouerat hunc nõ virili ſe

mine ſ̃ᷣm oꝛdinẽ nature:ſʒ diuino ſpira/

mine nunciate archangelo cõcepiſſe: vi/
dens ſemꝑ famulãtiũ angeloꝝ adeſſe fre
quentiã vt cõcipiendo ⁊ nato:quãdo vi

delicet facta eſt cũ angelo multitudo ce/

leſtis exercitꝰ clamantiũ ⁊ dicẽtiũ. Glo/
ria in altiſſimis deo:⁊ in terra pax homi

nib bone volũtatis:⁊ in egiptũ ſugitu/
ro:atq; inde iterũ r̃dituro:quibo liquide

cognoſcere potuit:qꝛ talia obſequia nõ

niſi deũ decuerãt. Vnñ ⁊ ſtelle annũciatõ

2 magoꝝ de longinguis partib inſpera

ta adductio:qᷓ; maximũ illi extitit indici

um veritatꝭ. Similiter ſimeoniſ atq; an

ne ꝓphetali dignitate inſolituſ ceteris ⁊

huic ſpecialis occurſus.Que om̃ia ꝓle⸗
cto maria cõſeruãs his cunctis altiꝰ ad
fidẽ roboꝛata:pio coꝛde cõferebat intan

tũ vt om̃ino nõ nutabũda:ſʒ certa ð filij
poteſtate:tanq; de dei vera virtute:defi
ciente in nuptijs vino dixerit.vinũ non
habẽt:ſciẽſ plane hoc illũ potuiſſe:q; eũ

morx cõtigit diuino miraculo cõpleuiſſe.

Ecce igit᷑ maria ſide ⁊ opere chꝛiſti ad/
miſtratrix:⁊ deuota vſq; ad eiꝰ moꝛtẽ ſe
cutrix:nõ plus greſſu q; imitatõnis affe

ctu:vt credendũ eſt:ſi ibi non fuerit:vbi

chꝛiſtus miniſtros ſuos vult eſſe:vbi er
go erit. ⁊ ſi ibi erit:nunqͥd equali gra:⁊ ſi
equali gratia:vbi equa dei cẽſura q̃ vni/

cuiq; reddit ſᷣm ſua merita. Si ergo me

rito marie viuẽti pᷣ om̃iba donata eſt gr̃a
moꝛtue erit minuẽda:abſit.Quia ſi oĩm.
ſccõꝝ moꝛs eſt pcioſa:marie ſane eſt pᷣci/
oſiſſima:quã tanta comitata eſt gratia:
vt mater dei dicat᷑ ⁊ ſit. Conſiderat igi/
tur his vniuerſis vera ratione ↄfitendũ

cenſeo mariã in chꝛiſto ⁊ apud chꝛiſtũ eſ
ſe. in chꝛiſto:qꝛ in ip̃o viuimꝰ mouemur

⁊ ſumꝰ:apud chꝛiſtũ glłioſe ad eternitatꝭ
gaudia aſſumptam:benignitate chꝛiſti

èê

digne videt᷑ letari mariã leticia inenarra

honoꝛati ſuſceptaʒ ceteris:quã hic gr̃a
honoꝛanit pᷣ ceteris:atq; ad cõmunẽ hu

militatẽnõ eſſe adductã poſt moꝛtẽ:pu,/
tredinis videlicʒ ⁊ vermis ⁊ pulueris:q
ſuũ ⁊ oĩm genuit ſaluatoꝛẽ In cuiꝰ ſipo

teſtate eſt ſanctoꝝ ð capite capillũ ñ ꝑire

eſt ⁊ illa aĩa ⁊ coꝛꝑe integrã poſſe ſerurre
De cui ptãte ſi nullꝰ dubitet eccłiaſtico

rũ qͥn poſſit matrẽ ſine coꝛruptõe in ꝑpe

tuũ fuare:cur dubitãdũ eſt: voluiſſe qʒ
attinet ad rãte benignitat gram. Si ele

git diuina volũtas ſola gr̃a inter crepi/
tantes vehemẽtiũ igniũ flãmas nõ ſolũ
pueroꝝ coꝛꝑa ſeruare illeſa:veꝝ ⁊ ipᷣa ve
ſtimẽta fuare inuſta:cur abnuat matre
ꝓpꝛia qð elegit ĩ veſte aliena. Jonã fua/

rei vẽtre ceti p̃ᷣter naturalẽ vſũ voluit in
coꝛruptuz ſola mĩicoꝛdia.mariã incoꝛ/

ruptã pᷣter naturã nõ ſeruabit gr̃a. Ser
uatꝰ eſt daniel ab intꝑatiſſima fame leo/
nũ:nõ fuãda eſt maria tantꝭ dotata meri
tis dignitatũ: Hec ↄtracta q̃ diximꝰ:qꝛ
naturã nõ ſeruaſſe cognoſcimꝰ:in marie
integritate plł? potuiſſe gr
nõ dubitamꝰ. Diuinitat em̃ ſunt opa qᷓ
dicimꝰ:⁊ ideo poſſibilia qꝛ ſũtab om̃i
tẽtia.Chꝛiſtꝰ aũt dei virtꝰ eſt ⁊ dei ſapiẽ
tia.cuiꝰ oĩa q̃ patrꝭ ſũt:ſua ſunt:vt velle.
velleaũt oĩa q ſũt iuſta ⁊ digna.Sicp̊

bili aĩa ⁊ coꝛpe:in ꝓpꝛio filio:cũ ꝓpꝛio ſi
lio.p ꝓpꝛiũ filiũ.nec vllã ſeqͥ debere coꝛ⸗/
ruptõnis erumnã quã nila ſecuta eſt tm̃

filiũ pariẽdo integritatcoꝛruptio:vt ſit

ſemꝑ incoꝛrupta quã tãta pſudit gra:ſit
integraliter viuẽs:q̃ oĩm integrã pfectã
q; genuit vitã:ſit cũ illo quẽ in ſuo geſſit
vtero:ſit apud illuʒ illa q̃ genuit fouit et
aluit illuʒ:maria dei genitrix dei nutrix
dei miſtratrix ⁊ dei ſecutrix:de q̃ vt iam
dixi:qꝛ aliter ſentire nõ audeo:aliter di/
cere nõ pᷣſumo. VFuſcipiat igit᷑ hũc ſen/
ſũ fraterna charitas quẽ ſpũſſanctꝰinſpi
rauit.Oſtẽſa ſũt ex pte q̃ taliter hoꝛtata
ſüt me dicere. Si oͤs autẽ refragare his
elegerit:cũ dicere ñ velit hͥ nõ poſſe chꝛi
ſtũ:pferat q̃re nõ ↄueniat velle acꝑ ̊ nõ
eſſe. Et cũ ſe veraciter cõſiliũ dei de his
noſce maniteſtauerit:incipiã credere:de
quibo aliterno poſſuʒ ſentire. Wiraboꝛ

e diuinatione demonũ

aʒ q; naturaz

illũ altitudinẽ cõſilij diuini inueſtigaſſe:
quã me cũ aplo digna reuerẽtia videoꝛ

debere admirari dicẽte.O altitudo diui

tiarũ ſapiẽtie ⁊ ſciẽtie dei q; incõpꝛehẽſi
bilia ſunt iudicia eiꝰ ⁊ inueſtigabiules vie

eyiꝰ. Et qꝛ fm eundẽ aplim ex pte cogno/

ſcimꝰ:⁊ ex ꝑte ꝓphetamꝰ.dixi ð his:⁊ ſi

nõ q; tũ eſt:tñc uẽadmodũ me dicere de/

buiſſe credidi.Si &̊ va ſũt q ſcripſi:tibi

gfaſ ago chꝛiſte:qꝛ ð ſctã vᷣgine mr̃e tua

niſ s pi dignu⸗ iuſtũ eſt ſentireñ po
tui. Di ů̊ dixi vt debui appba chꝛiſte tu

⁊ tui.Si aũt ñ vt debui ignoſceobſecro

tu ⁊ tui.Qui cũ deo pf̃e ⁊ ſpũſancto vi⸗/

uis ⁊ regnas p oĩa ſecula ſeculoꝝ.imẽ.

¶ Dini auguſtini hipponẽſis epi de di/
uinatõe demonũ cõtra paganos Liber

Wadã die
in diebo ſancc octaua
rũ:cũ mane apud me
Hageſſent multi fratres
laici chꝛiſtiani⸗: in lo
ſolito ediſſomuf:
ꝛt? eſt ſermo ðᷣ rligione chꝛiſtiana ad/
uerſ/ pᷣſumptionẽ ⁊ tanq; miri zmagnã
ſciẽtiã paganoꝝ:quẽ recoꝛdatũ atqʒ cõ/
pletũ lris mandandũ putaui:nõ expᷣſſis
pſonis ↄtradicẽtiũ:q;uis chꝛiſtiani eſſet
⁊ mag ↄrradicẽdo q̃rere viderent᷑.quid
paganis rũderi opoꝛteret.Cũg dediui el
natione demonũ qreret᷑:⁊ affirmaret᷑ pᷣdi
xiſſe neſcio quẽ euerſionẽ tẽpli ſerapiſ:iqᷓ
I alexãdria facta eſt:rñdi nõ eſſe miradũu:
ſi iſtã euerſionẽ tẽpli:ſimulacriſ ſuis ĩmi
nere demões ⁊ ſcire ⁊ pᷣdicere potuerũt:
ſiẽ alia młta qᷓ;tũ eis noſce ⁊ pᷣnũciareꝝ/
mittit᷑. Et cũ mihi referret᷑nõ ̊ ſunt ma
le diuinatões hmõi nec deo diſplicẽt:ali
oqͥn oĩpotẽs ⁊ iuſtꝰ iſta fieri ũ ꝑmitteret
ſi mala ⁊ iiuſta eſſẽt.Rñdi:nõ iõ hꝰ vide ·
ri iuſta debere:q ea ſineret fieri oĩpotẽtił

ſimꝰ ⁊ iuſtiſſimꝰ deꝰ. Nã ⁊ alia młta mãi

feſtiſſime ĩiuſta fieri.ſicẽ homicidia:adul
teria:furta:rapiaſ:⁊ cetera hmõi:q̃ q;uis
iuſto deo eo e iniuſta ſint ſine dubitati/
one diſpliceãt.idẽ tñ omipotens ea fieri

certiud
inpunel,
unrqdi
(cjekſo
teno tl
Nnaſee,
rdiſe⸗
ifenn
ſe YVre
mnicienn
Keykannt.
ſiplaauit
porare.1
gidiſplic
terllage
nint
ülenidde

—

chng:

Srln
lrti,
Glaneyr

olkterir⸗/

gfieiſint
foloben
tcyeuennn
nere ofnip
colikden

oſporio,

Reſlppit
geg ume⸗
loptſtihi
Phlcetye
licrey⸗
ſilcitdi
ſeion
(loſid
hln

1

r pte cogy⸗
driöhis:e⸗
medicgrde⸗
tgſonpſenbi
Wmemieta
6 nnende
odachſen
ignoſcroden⸗
1ſpäſgnoor
Alanler. Ari⸗

niſieided
gaos be

7

Gidie

ſauner octunn
une owaͤme
NN
rhinnuh
ibciiſs
trikimicſet
Cüsdilin
fimmt

ſocſennigr.

Nn isin
rpenen
tfnianng
fühnitart

ſei

Fni
uu nlann,⸗
miniinnc
ng

.

(CCo.

certa iudicij ſui ratõne pmittit:nõ vtiq;
unpune:ſʒ ad eoꝝ damnatõeʒz a quibo fi/

unt q diſplicẽt iuſto.Et cũ ecõtrario di/

ceret᷑ nõ quidẽ eſſe dubitandũ q; omipo
tens ⁊ iuſtꝰ ſit deꝰ:ſʒ hec humana pẽta q̃ᷓ
ↄtra ſocietatẽ hominũ fieret:nõ eũ cura
rare dü ſierẽt./ ꝓpterea ea poſſe fieri:que
vtiq; fieri nõ poſſent:ſi om̃ipotẽs nõ fu/

iſſet. Illa vero q ad ipᷣm religionis cultũ
pertineãt:nullo modo ab eodẽ credendũ

eſſe ↄtemni: acꝑ hoc fieri nõ potuiſſe ni/
ſi ei placuiſſent:⁊ ideo ea mala putare nõ

opoꝛtere.Ad hoc quoq; reſpõdi.Nunc

colit᷑ ſierẽt Hic ego:ſi ppterea inquã ma

gei diſplicẽt:cũ tẽpla ⁊ ſimulacra euer/

tunt᷑: ⁊ illa gentiũ ſacrificia ſi ſacta fuerit

puniunt᷑. Sicut em̃ dicit᷑nõ ea fieri po
tuiſſe niſi deo placuiſſẽt: ⁊ ideo bona pu
tanda:qm̃ iuſto placet:ita dici poteſt:nõ
ea ꝓhiberi eueꝛti puniri potuiſſe niſi ðo
diſplicerent.ac ꝑ hoc ſi tunc ideo recte fi
ebant:qꝛ iuſto deo placere hinc oſtende/
bant᷑ qꝙ ab illo fieri ſinebant᷑:ꝛideo nũc ini
que fiũt:qꝛ deo diſplicere hinc oſtẽdunt᷑

p ea vel iubet vl permittit euerti. Con/

tra hoc dictũ eſt. Iniuſta quidẽ eſſe nũc

iſta:nõ tamẽ mala. Et ideo iniuſta:qꝛ cõ
tra leges quibe ꝓhibent᷑ fiũt:ideo aũt nõ
mala: qnia ſi mala eſſent:nũqᷓ; deo vtiqʒ;
placuiſſent. poꝛro ſi nũqᷓ; placuiſſent:nũ
qᷓ; ⁊ facta eſſent:illo nõ ſinẽte qͥ om̃ia po
teſt: ⁊ q ralia nõ ↄtemneret:quãdo tã ma
gna ſunt: et cõtra ipᷣaʒ religionẽ qua deꝰ

la nõ ſunt:qꝛ deo placere hinc ꝓbant᷑:qꝛ

ea fieri ſinit om̃ipotẽs:qũo erit bonũ q;

fieri ꝓhibent᷑ ⁊ euertunt᷑. Si aũt bonũ ñ
eſt ꝙ euertunt᷑ qᷓ deo placẽt.̊ fieri nõ ſi/
neret omipotẽs:qꝛ ⁊ H ↄtra religionẽ fit
q̃ colit᷑ deuſ:ſi ea q̃ deo placẽt ab homib⸗
euertunt᷑. Di aut h̊ cũ male ſiat ꝑmittit
om̃ipotẽs:nõ iõ putãda ſũt illa bona q;

ea fieri ꝑmiſit omipotẽès. Dictũ cõtra eſt

„

Bego, urq inquã T nũc talia clculo fi

ↄcedẽdum eſſe nc iſta recte nõ fieri:imo
ideo ꝓꝛſus iã nõ fieri ꝙ om̃ipotẽti nunc
diſplicẽt: verũtũ placuiſſe cũ fierẽt. Noſ
em neſcire vñ tũc placuerint.nũcaũt vñ
diſpliceãt:dũ tñ certũ ſit:nec tũc fieri po
tuiſſe niſi placuiſſent om̃ipotẽti:nec nũc
ceſſaſſe:niſi diſplicuiſſeut om̃ipotẽti Ad

unt:qᷓ vl ppetuo deliteſcũt: vł dephenſa
puniunt.ſinihil hoꝝ fieri ſinit oipotẽs:
niſi qð ei iuſto placet.cũ iuſto qð iniuſtũ

eſt placere ñ poſſit: Cõtra h̊ dictũ eſt:nõ

ommino talia nõ fieri. Sacra em illa int
nõ fiũt q̃ põtificalibo ↄſcripta ſunt libꝛiſ
Ea qppe tũc recte fiebãt:ea tüc deo pla-
cere demõſtrabant᷑.eoipᷣo ꝙ ab oĩpotẽte
ac iuſto fieri ſinebant᷑. Si qd aũt nücp/
hibitoꝝ ſacrificioꝝ fit occulte atq; illici/

te:nõ eſt illi potificali ſacriſicioꝝ gre cõ/
parãdũ:ſʒ ĩ eo deputãdũ qð etiã noctur
no fit tꝑe:cũ hec oĩa illicita ipᷣis põtifica

libo libꝛis certũ ſit ꝓhiberi atq; dãnari.

Hic rũdi. Curg̊ vł talia ꝑmittit deꝰ fie

ri:ſi nihil hoꝝ malefactoꝝ ↄtẽnit q̃ õ re/⸗/

ligionẽ fiũt:cũ pᷣſertiʒ h eũ curare hinc
etiã cogant᷑ ↄcedere qͥ põtificales libꝛos
magni eſtimãt:ꝙ ea q̃ his libꝛis ꝓhibent᷑
vtiq; ꝓhiberi diuinitꝰ aſſerũt. Oũo ů di
uinit? ꝓhibent᷑:niſi qꝛ diſplicẽt deo? que
vtiq; phibẽdo nõ ſolũ ſibi diſt plicere: ve
rum etiã curare ſe oſtẽdit:neq; om̃ino cõ
temnere. Inde colligit᷑ ꝙ de alid ⁊ im

pꝛobet iuſtꝰ:⁊ tamẽ pmittit omipotens

Hec cũ dicta eſſent:cõceſſum eſt nõ ideo
putandũ aliqͥd iuſte ac bene fieri:qꝛ hoc
om̃ipotens q;uis ei diſpliceat:fieri tñ ſi
nit:fatendũq; eſſe etiã illa mala:q̃ contra
religionẽ qua colit᷑ deus fiũt:⁊ diſplice/
re deo iuſto:⁊ ratione iudicij eiꝰ ab om̃i/
potente permitti. Oed aliud iã eſſe tra/
ctandum vnde ſint diuinatõnes vel de/
monũ:vl quilibet illi ſint q̊s deos paga

ni vocãt. Uidendũ em eſſe ne foꝛte nõ qͥ/
dem ꝓpterea hec bona putãda ſint:qꝛ ea

ſieri ꝑmittit omipotens:ſed ideo qꝛ tam
magna ſunt:vt nõ niſi dei potẽtie tribu
enda eſſe videant᷑. Ad hec me poſtea re/
Ponſur eſſe ꝓmiſi:quoniã tũc hoꝛa pꝛo
eundi ad populũ iam nos vꝛgebat:nec
diſtuli cũ ſpaciũ datũ eſt ſcribẽdo et illa
retexere ⁊ iſta ſubterere.Demonũ ea eſt
natura vt gerei coꝛꝑis ſeſu terrenoꝝ coꝛ
poꝝ ſenſũ facile pᷣcedant. celeritate etiaʒ

ꝓpter eiuſdẽ aerei coꝛpis ſuperioꝛẽ mo/

bilitatẽ: nõ ſolũ curſus quoꝛũlibet hoĩ⸗
vel ferarũ:veꝝ etiã volatꝰ anium incom

parabiliter vincãt. Ouib duabo rebus

quantũ ad aereũ coꝛpus attinet pꝛeditᷣ

hoc eſt acrimonia ſenſus ⁊ celeritate mo
tus multa ante cognita pᷣnunciãt vel nũ
ciant:q̃ homĩes ꝓ ſenſus terreni tardita
te mirent᷑.lcceſſit etiã demonibo ꝑ tam
longũ tempꝰ quo eoꝛũ vita ꝓtendit᷑ reꝝ
lõge maioꝛ experiẽtia:qᷓ; poteſt hoĩbp/⸗
pter bꝛeuitatẽ vite puenire. Per has effi
cacias: quas gerei coꝛꝑis natura ſortita

eſt.nõ ſolũ młta futura pᷣdicũt demones

vey etiã multa mira faciũt. Hue qm̃ ho
mines dicere ac facere nõ poſſũt:eos di/
gnos quidã quibo ſeruiãt: ⁊ quib diui/
nos honoꝛes deferãt arbitrant᷑:inſtigã/
te maxime vicio curioſitat ꝓpter amoꝛẽ

felicitatis falſe atq; terrene ⁊ excellentie

tpalis.Qui autẽ ſe ab his cupiditatibuſ
mundãt: nec eis ſe ſallẽdos capiendoſq;
permittũt:ſʒ inquirũt ⁊ amant aliqd ꝗð
eodẽ modo ſemꝑ eſt:cuiꝰ participatõne
beati ſint. pꝛimo cõſiderãt nõ ideo ſibi P
ponẽdos eſſe demones: ꝙ acrioꝛe ſenſu
coꝛpoꝛis pᷣualẽt:aeris.ſ.hoc eſt ſubtilio
ris elementi:qꝛ nec ipᷣis terrenis coꝛpo/
ribo beſtias ſibi pponẽdas putant:q̃ acri
us multa pᷣſentiũt:velut ſagacẽ canẽ:qꝛ
latentẽ ferã olfactu acerrimo ſic inuenit:
vt ad eã capiendã ducatũ quendã homi
ni pᷣbeat.nõ vtiq; pꝛudẽtioꝛe intellectu
animi:ſʒ acutioꝛe coꝛꝑiſ ſeẽſu: vl vulturẽ
: piecto cadauere ex impuiſa longind/
tate aduolat:n? aquilã:qꝛ ſublimiter vo
lans de tãto interuallo ſub fluctibo natã
tem piſcẽ dicik puidere:⁊ grauiter adòs il
liſa exertis pedib atq; vnguiby rapere.

7 —

Hec alia młta animãtiũ genera:que ĩter

herbas ſaluti ſue noxias paſcendo circũ

errant:nec aliqd eoꝝ q̊ ledant᷑ attingũt.
cuũ eaſ hõ vix experiẽdo cauere didicerit
2⁊ multa innorxia ꝙ ſint ĩexꝑta foꝛmidet.
Vñ ↄicere facile eſt q;to poſſit ĩ aereis
coꝛpoꝛib ſenſus acrioꝛ e Ier ideo tñ
demones q; eo pᷣditi ſunt bonis hoĩbo p/
ponẽdos:pꝛudẽes quiſq; cẽſuerit Hoc⁊
de coꝛpoꝝ celeritate dixerã.Et hac eniʒ
pᷣſtantia nõ ſolũ a volucrib hoĩes:verũ
etiã a multiſ qdꝛupedibo ita ſuperant᷑:vt
in eoꝝ comꝑatõne plũbei deputãdi ſint.
Mec tñ ideo ſibi hec animantiũ genera
exiſtimãt pᷣponẽda:quibo capiẽdis ⁊ mã
ſuefaciẽdis:atq; ĩ ſue volũtatis vſum cõ

ea plerũq; pᷣnũciare:qᷓ ipi facturi ſun
cipiũt em̃ ſepe ptãteʒ ⁊ moꝛbos ĩmittere

De diuinatione demonũ

onis imperitãt.Illã vero terciã demo⸗ʒ

nũ potentiã:ꝙ diuturna reꝝ experientia
quẽadmodũ pᷣnoſcãt atq; pnunciet mul
ta didicerũt:ita ↄtemnũt qͥ hec vigilan/
ter curãt a veriſſime luc veritate diſcer/
nere:vt nec malos ſenes plura exꝑtos:⁊
ob h̊ qſi doctioꝛeſ:ideo ꝓbi adoleſcenteſ
ſibi antecellere exiſtiment:nec medicos:
nec nautas:nec agricolas:q̊s pꝛaue vo⸗

luntatis iniqᷣs moꝛib viderit:ideo ſibi
putẽt eſſe pᷣferẽdos q illi ð valitudinibo:

illi de tempeſtatib:illi de arbuſtoꝝ fru/
gũq; generibo młta ita pᷣnunciãt:vt haꝝ
reꝝ inexꝑto diuinare videant᷑. Qõ vᷣo ñ
ſolũ demones quedã futura pᷣdicũt.veꝝ
etiã q̃dã mira faciunt:p ipᷣa vtiq; ſui coꝛ

poꝛis excelletia: cur nõ ↄtemnat᷑ a pꝛudYę
tibo:cũ pleriq; iniqͥ ac ꝑditi hoĩes ita erx

erceãt coꝛꝑa ſua:tantaq; diuerſis artib⸗

gagere poſſint: vt ea qͥ bec neſciũt:nec ali

quãdo viderũt:etiã narrata vix credãt:
q; multa funãbuli ceteriq; theatrici arti
fices:qᷓ; młta opificeſ:maximeq; mecha
nici mirãda fecerũt.num ideo melioꝛes
ſunt bonis ⁊ ſancta pietate pᷣditis hoĩb⸗
Oue ideo cõmemoꝛaui vt q hec ſine pui

cacia:⁊ ſine vana reſiſtendi animoſitate

ↄſiderat:ſimł cogitet:ſi de ſubiacẽte craſ
ſioꝛe materia vł ſui quiſq; coꝛꝑis vl ter/
re⁊ aq̃ lapiduʒ atq; lignoꝝ:mæętalloꝛũq;
varioꝝ tãta quidã hoĩes poſſũt:vt eos
illi hecnõ poſſũt plerũq; ſtupẽdo ĩ ſui
comꝑatõe diuinoſ vocẽt· cũ quidã illoꝝ
ſint artibo potẽtioꝛes:quidã iſtoꝝ moꝛi/

bus melioꝛes: q; to maioꝛa ⁊ mimbilio/
r pꝓ ſubtiliſſimi coꝛꝑis ᷓ eſt gerei facul/

tate ⁊ facilitate demones poſſint.cuʒ tñ

—

ſint volũtatiſ pᷣuitate:maximeq; ſupbie

faſtu ⁊ euidẽti malicie ſpũs immũdi atq;
puerſi. Quãtũ aũt valeat aer elementũ:
̊ eoꝝ coꝛꝑa pᷣualẽt ad młta viſibilia ini
ſibiliter moliẽda:mouẽda:mutãda:atq;
verſanda:longũ ẽ nũc demõſtrare:⁊ pu/
to ꝙ vł mediocriter ↄſideranti facile oc/
curratu
qm̃ de diuinatõe demonũ qſtio eſt. illos

⁊ ipᷣm aerẽ viciãdo moꝛbidũ reddere:et

ue cũ ita ſint:pꝛimũ ſciẽdũ eſt:

et
unit
certiſuma
nodool⸗
nahe
höinſenne
crk
Emmignn
Autm
Poſblani⸗
peiondo
alini
gtgoun
„Iröͤu
dipolti
giſcogten
erhenn
ärge
cos⸗
Ueii
tusin
chsag
(ſeinc
eodii⸗
Mont.

Dnoes

Eſnan

(ob angee

dei

lllon

ſütangen

leinagn

mohevan
ſengd⸗
ſboläbo
aboni,
mgpitere
elqe

Nicepigße

Werch de

maahenn
enungarn
entatedice,
n Ahnnt
wnnetcs:
Sfuledo/
Drietinſhi
Uiöuümdnd⸗

ide mduſofu

inmgiendn
uen Pn
ummödcie

a vtic e

Nonmipenc!

nin boics e

divmtoumh

ürne d
uu ric acdan

Gtein
omntchet
midkons
nezleic
ninqbeen
tcnd mroen
wibilitdl
igapen
Mürrr a⸗
fuhithli

un hinblig
Hmetan

Sumiin
t dennii
larüblaiu
öredh
rmißcee⸗

„

eq; eĩ qꝛ pᷣuidet med
eiꝰ artꝭ ignarꝰ:iõ iã diuinus hñdus eſt.
QNuid aũt miꝝ:ſi quẽadmodũ ille in coꝛ
por hũani vl ꝑturbatavł modificata tẽ
Rperie ſeu bonas ſeu malas futuras pᷣui/

ge ſit altitu⸗

ſobie⸗

giſonnie

HK
.ẽ⁊ã

gujerſis atq;ᷓ amatoꝛibo terrenoꝝ cõmo/
doꝝ malefacta ſuadere:de quoꝝ moꝛibb

„ „—„

certi ſunt ꝙ ſint eis talia ſuadẽtibooſen/⸗
ſuri. Suadẽt autẽ miris ⁊ inuiſibilibui
modis ꝑ illã ſubtilitatẽ ſuoꝝ coꝛpoꝛum
coꝛꝑa hoĩm nõ ſentietiũ penetrado. ſeſe
q cogitatiõiba eoꝝ ꝑ qdã imaginaria vi

ſa miſcẽdo:ſiue vigilãtiuʒ ſiue doꝛmien

cCuralib ſignis futura pᷣnoſcũt: q̃ ſigna ĩ

hoĩm ſenſus venire no pũt anñ pᷣdicunt.
et medicꝰ qð nõ pᷣuidet

det valitudies: ſic demõ in aerꝭ affectiõe
atq; oꝛdinatiõe ſibi nota:nob ignota:fu
tiras pᷣuidet tẽpeſtates Aliqñ ⁊ hoĩiuum

RDdiſpoſitiões nõ ſolũ voce pꝛolatas:veꝝ

*

etiã cogitatõe ↄceptas cũ ſigna qᷓdaʒ ex
aĩo expᷣmunt᷑ in coꝛꝑe.tota facilitate ꝑ/

diſcũt:atq; hinc etiã młta futura pᷣnüci/

ant:alijs vicʒ mira:qͥ iſta diſpoſita ñ no
uerũt.Sic eĩ apꝑet ↄcitatioꝛ animi mo
tus ĩ vultu.vt ab hoĩba q̊ʒ aliqͥd foꝛinſe

cus agnoſcat᷑ qð intrinſec agit᷑:ita ñ dʒ
elſe incredibile:ſi etiã lenioꝛes cogitatio

nes dãt aliq ſigna ꝑ coꝛpꝰ:q obtuſo ſen/
ſu hoĩm ↄgnoſci ñ pñt:acuto aũt demo/

nũ pñt. Hac atq; hmoi facultate multa

nüciat:cũ tũ ab eis lon

—

demoões futura

has opat᷑. Naʒ ſi

ctos angłos ſuos ⁊ ꝓ

qͥd deilla dei diſpoſitõe pᷣnũciãt:audiũt

vt pᷣnũciẽt:⁊ cũ ea pᷣdicũt q̃ inde audiũt

nõ fallunt neq; fallunt᷑. Cleraciſſima eni
ſüt angłica ⁊ pphetica oꝛacula. Bic au

tẽ indignant᷑ accipit᷑.ꝙ aliq̃ etiã talia de/

mones audiãt ⁊ pᷣdicãt:q̃i aliqͥd ĩidignũ

ſit:vt qð idðᷣo dicit᷑ hoĩb vt innoteſcat:H̊

ipᷣis homiby etiã vite bone pceptavidea
mus piter a iuſtis ꝑpuerſiſq; cãtari. Nec

Moticiã famãq; veritat.cũ de illa etiã hi
Acqʒd nouerũt dicũt:qͥ ei puerſis moꝛibꝰ

tradicũt. In ceterꝭ aut pᷣdictiõibo ſuis
demões plexq;ʒ ⁊ fallut ⁊ fallunt. Yallũ
tur qdẽ.qꝛ cũ ſuas diſpoſitiões ꝓnunci

dillponãt qlibet hoĩes buſſibʒ ptãtib⸗
ſubditi.qð nõ ꝓhibituros ſuos pꝛepo/
ſitos arbitrant᷑:idq; facturos ſe eẽ ꝓmit
tant. At illi penes q̊s maioꝛ ptãs e:exa/

ie quã de? ꝑ ſan /

IXXIII

eoꝝ ↄſilia cuncta ꝑturbet:velut ſi aliqͥd

ant:ex impꝛouiſo deſup aliqd iubet qð

lio ſuꝑioꝛi ↄſilio:pᷣ totũ diſpoſitũ atq; pᷣ

paratũ repente ꝓhibeãt. Yallunt᷑ etiã cũ
caulſiſ naturalibo aliq̃: ſic medici aut nau
te aut agricole:ſʒ longe acutiꝰ longeq; pᷣ
ſtantius ꝓ aerei coꝛꝑis ſenſu ſolertioꝛe⁊
exercitatioꝛe pᷣnoſcũt:qꝛ et hec ab angeł
deo ſummo pie ſeruiẽtibo ex alia diſpoſi
tiõe ignota demõibo ex impꝛouiſo ac re-
pente mutant᷑:tanq; ſi egro aliqͥd extrin/

ſecꝰ accedat q̊ͥ moꝛiat᷑:quẽ medicꝰ veris

ſalut pᷣcedetibo ſignis victurũ eſſe pmi/

ſerat.Aut ſi aeris qlitate pᷣuiſa diu flatu

rũ illũ ventũ nautarũ aliqᷣ pᷣdixiſſent:cui
dyñs chꝛiſt cũ diſcipul nauigãs: vt qui
eſceret imꝑauit: ⁊ facta ẽ trãquillitaſma
gna Uel ſi agricola illo ãno fructificatu
rã vitẽ aliquã polliceat᷑.natura vtiq; ter
re ⁊ numero ſeminũ callens:q̃ tũ ãno eaʒ
vl impꝛouiſa celi intẽperies arefaciat.?
aliq iuſſio potẽtior eradicet. Ita multa

etia ad pᷣſclam pᷣdictionẽq; demonuʒ ꝑ/

futura pᷣuident᷑.eadẽ maioꝛib ⁊ occulti

oꝛibo cauſis ipedita mutant᷑)allũt aũt

etiã ſtudio falledi: ⁊ inuida voluntate:q̃
hoĩm erroꝛe letant. Sed neapud culto

res ſuos pondꝰ auctoꝛita tᷣ amittant:id

agunt: vt interptib ſt nis ſicnoarmnor
coiectoꝛibo culpa tribuat᷑: qñ v

APRWLOAter decepti
fuerint vł mẽt ti. Nõnunq; vero ipᷣi ma

ligni ſpũs:⁊ illuſoꝛes hoĩm:atq; inuiſo
res ſalutꝭ eoꝝ ſolent pᷣdicere ðᷣfectuʒ cul
ture ſue ⁊ idoloꝝ ruinã. q̃tinꝰ pꝛeſcij vi/
deant qð in ſingul regnis aut loq vẽtu/
vt qð ido dicit hoĩbo vt innoteſcat: H rũ ſit:⁊ q aduerſi ſue factioni cõtingere
nõ ſolũ bõi veꝝ etiã mali ñ taceãt:cuʒ in ſtoꝛi⸗

poſſit.qdð etiã illi qͥ gentiliũ hiſtoꝛias le

gunt nõ ignoꝛant.Ouid mirũ:ſi iã im
minente tẽploꝝ ⁊ ſimulacroꝝ euerſione
quã ꝓphe dei ſummi tãto añ pᷣdixerant.
ſerapis demon alicui cultoꝝ ſuoꝛũ h̊ de
pꝓimopꝓdidit:vt ſuã qſi diuinitatẽ rece/
gens vl fugiẽs cõmẽdaret. Yugant᷑ enĩ
iſti vl etiam iuſſis ſuꝑioꝛib colligati ab

ſtrahunt᷑ ⁊ alienantur a locis ſuis:vt de
m

1—

De diuinatõe den

rebus in bus colebantur fiat volũtas

dei:qui h̊ tanto ante ꝑ oẽs gẽtes futurũ
eſſe pᷣdixit:⁊vt ꝑ ſuos fideles fieret impe

rauit. Cur autẽ h̊ nõ ſineret᷑ demon pᷣdi/

cere:cũ ſibi iaʒ pnoſceret imminere:cum
hec pᷣdictio ⁊ ꝓphetis atteſtaret᷑:a qbus
funt iſta ↄſcripta? pꝛudẽtibo daret itel/

ligi q;ᷓ vigilant eſſet demonũ cauẽda fal
lacia:cultuſq; fugiẽduſ:qui cũ ante tam

ꝑ longũ tꝑs in templis ſuis hec futura
tacuiſſent:q̃ ꝑ ꝓphetas pᷣdicta ignoꝛare
nõ poſſent:poſtea q; appꝛopinqre cepe/
rũt voluerũt ea qſi pdicere:ne ignari vi/

ctiq; putarent᷑. Cũ igit tam longe añ pᷣ/
dictũ eſſet atq; ↄſcriptũ:vt alia interim

taceam: illud qð ſophonias ꝓpha dicit.
pꝛeualebit dñs aduerſus eos:⁊ extermi

nabit oeẽs deos gentiũ terre:⁊ adoꝛabũt
eũ vnuſqͥſq; de loco ſuo:oẽs inſule genti

um. Aut nõ credebant iſta ſibi futura:qͥ

in tẽplis gentiũ colebant᷑:⁊ hoc iõ ꝑ ſuoſ
vates ac phanaticos frequentare nolue
rũt. Sicut eoꝝ poeta iunonẽ inducit:ñ
omi mõ credentẽ qͥ de tumi moꝛte iupit᷑
dixerat. Juno aũt ab iſtis ptãs aerea pᷣ/
dicat᷑:qᷓ apud virgiliũ ſic lotur. Nunc
manet inſontẽ grauis exitus.aut ego ve
ri. vana feroꝛ:qð ⁊ vt potiꝰ foꝛmidie fal
ſa. Ludar.⁊ in meliꝰ tua à potes oꝛſa re
flectas.Aut & iſta ſibi qᷓ ꝑ pphas pꝛedi/
cta nouerãt poſſe accidere demões:h̊ eſt
ptãtes aeree:dubitabãt:⁊ ꝓpterea pꝛedi
ctionẽ eoꝝ celebꝛare noluerũt.⁊ hinc in/⸗

telligendũ eſt qles ſunt. Aut cũ ea ventu
ra certiſſime ſcirẽt:iõ ꝑ ſua templa tacue
runt: ne iã tũc inciꝑent ab hoĩbo intelli /½
gentib deſeri atq; ↄtẽni.qð de tẽploꝛuzʒ

atq; ſimulacroꝝ ſuoꝛum futura euerſiõe
eis a ꝓphetis atteſtaret᷑:qͥ eos coli pꝛohi
bebãt. Nũcvero poſtea q; tꝑs aduenit qᷓ
cõplerent᷑ vaticinia ꝓphetaꝝ dei vniꝰ:qͥ

iſtos deos falſos dicit:⁊ necolant᷑ vehe/

mẽtiſſime pᷣcipit.cur nõ h etiã ipᷣi cõꝑtũ
pdicere ſinerent᷑:vt inde clarius apperet
eos hec antea vł mime credidiſſe: vel ſu/
is cultoꝛibo enũciare timuiſſe. in fine au
tẽ tanq; nihil hñtes ampliꝰ qð agerent:
etiã ibi voluiſſe ſuã oſtentare diuinitatẽ
vbi iã ꝓdunt᷑ diu ſimulaſſe diuinatiõeʒ.
Dõ aũt dicũt reliqͥ eoꝝ cultoꝛes etiã ſu/

M

oꝛũ buſdã libꝛis hec pᷣcognita ↄtineri⸗
q;q; ex rebo implet ↄfecta putanda ſint
q̃ in eoꝝ tẽplis tam longo antea tꝑepo-
pulis eoꝝ ſi vera eẽnt innoteſcere dehu⸗
erũt ſicut nra.nõ ſolũ in eccłijs nr̃is:ve//
rũetiã qð ad õuiꝰ teſtimoniũ ↄtra om̃es
inimicos valet:in iudeoꝝ ſynagog; anti
quiſſima ⁊ notiſſima recitant᷑.tñ nec iſtaz
ipᷣa q̃ ab eis vix raro ⁊ clanculo ꝓferũtur
mouere noſ debẽt ſi cuiq; demonũ extoꝛ
tum eſt id ꝓdere cultoꝛibo ſuis qð didice
rat ex eloquijs ꝓphaꝝ:vł ex oꝛacuł an/
geloꝝ.Qð cur nõ fieret:cuʒ ⁊ iſta non ſi?
oppugnatio:ſʒ atteſtatio veritacꝭ. Illud
eni qð ſolũ ab ipᷣis fanaticis flagitãäduz
eſt:nec vnq; antea ꝓtulerũt:nec vnq; pe
ſtea:niſi foꝛte ↄfictuũ ꝓferre conabi 4
qd deos ſuos ꝑ vates ſuos ↄtra deũ iſ/
rael auſos fuiſſe ꝓdere aut dicere. Deq̊ᷓ

deo doctiſſimi eoꝝ auctoꝛes:qͥ oĩa illa le

gere ac noſce potuerũt magis ꝗſierũt qſ

des eſſet: q́ᷓ deũ negare potuerũt Poꝛro

autẽ de iſte quẽ nullꝰ eoꝝ negare auſus
eſt veꝝ deũ.qꝛ ⁊ ſi negaret:nõ ſolũ ſubia
ceret debit penis:verũetiã certꝭ cõuin /
ceretur effectib. Iſte deỹ quẽ nemo: vt
dixiilloꝝ auſus eſt negare veꝝ deũ. illoſ
falſos eſſe deos ⁊ oĩno deſerẽdos.eoꝝq;
templa ⁊ ſimulacra ⁊ ſacra euertẽda pꝑ ſu
os vates: ̊ eſt ꝓphas aꝑta denũciatiõe
5pdixit:aꝑta ptãte pᷣcepit: apꝑta vᷣitate cõ
pleuit. Uñ às vſq;adeo deſipiat:qͥ ñ po
tius eũ colendũ eligat:quẽ coli non ꝓhi/
bent qs ⁊ colebat.Quẽ ꝓculdubio cum

colere cepit: illos vtiq; nõ eſt culturꝰ:qᷓs

phibet coli quẽ colit.O, aũt ipᷣm eſſent
culture gẽtes extermĩatis dijs falſis:q̊s
antea colebãt:a ꝓphet eiꝰ eſſe pᷣdictum
pauloante cõmẽoꝛaui:⁊ nũc repeto. Pꝛe
ualebit inqͥt dñs aduerſus eos:⁊ exmi/
nabit oẽs deos gẽtiũ t᷑re.⁊ adoꝛabũt eũ
vnuſqͥſq; de loco ſuo:oẽs inſule gẽtium
Heq; enĩ ſole inſule:ſʒ ita oẽs gentes:vt
etiã oẽs inſule gentiũ:qñ qͥdẽ alibi nõ in
ſulas nomĩat:ſed vniuerſuʒ oꝛbẽ terraꝝ
dicens. Cõmemoꝛabunt᷑ ⁊ cõuertent᷑ ad
dñm vniuerſi ſines terre:⁊ adoꝛabunt in
ↄſpectu eiꝰ vniuerſe patrie gentiũ: quo/
niã dñi eſt regnũ:⁊ ipe dñabit᷑ gentium.
Hec autẽ ꝑ chꝛiſtũ fuiſſe complenda:etx

Dohn
no
Qen
ppphnt
nneporpe
(itnu
len
tiuea
Nanant⸗
n
Chibui
lonnseo
fümen
tocidit
Uehn

chiiden

looput

Urus:
Wse
ace⸗
W
lese
rege
aͤn

lame

oſſe

dniat
ſuicn⸗
Mlnerſt
phetie
vigen⸗
tde
musna

oge
mputnetig

heutis irt
noniümoſis
ſinggen
Cnnteipeiſt
nalopſrinn
Sdndcgo
Wuscdi
Ra annten
ona lranſi
konnn H
s gtic

hi:rnnie

uen
osynn deiſ

rnus dior dej
nengai lhl
ngoacſinirc
mumir dond
ordegaeons
raroſwiſn
ſcäcen en
e ginm
vrre de⸗
o Mie
manithi
MANI
Ein furd
ni Cllteng
gellobivt

õs

pſalmo vñ ̊ cõmemoꝛaui ſatis apparet

