agerꝭ:⁊ ſerenioꝛis cultꝰ:qꝛ luce abſente in

umbꝛat᷑:⁊ purioꝛ illo ẽ fulgoꝛ ignis etiã

huiꝰ:quẽ tñ qm̃ ꝓ volũtate accendimꝰ ⁊
extinguimꝰ:colere vtiq; ũ debemꝰ. Non

ſit nobis religio cultꝰ coꝛpoꝝ ethereoꝝ
ilib⸗ atq; celeſtiũ:q̃ q;uis oĩbo ceteris coꝛꝑibꝰ
tm.i.tpalibo credit.ſʒ hr̃e pᷣt:q hoꝝ oim

recte pᷣponant᷑:melioꝛ tñ ipᷣis ẽ q̃cũq; vi

ta.qua ꝓpter ſi aĩata ſũt:melioꝛ eſt q̃uis

aĩa ꝑ ſeipᷣaʒ q; coꝛpꝰ qdᷣlibet aĩatuʒ:⁊ tũ
giaʒ vicioſã nemo colẽdã eẽ cẽſuerit.Nõ
ſit nob religio cultꝰ illiꝰ vite q̃ dicunt᷑ ar/
boꝛes viuere:qm̃ nullꝰ ſẽſus ĩ ea eſt:⁊ ex
eo genere ẽ iſta:q̃ nr̃i etiã coꝛpis numero

ſitas agit᷑:q̃ etiã capilli ⁊ oſſa viuũt:q̃ ſi/

ne ſeſu pᷣcidunt᷑.hac aũt melioꝛ ẽ vita ſen

tiẽs: ⁊ tñ vitã beſtiaꝝ colere nõ debemꝰ.
Hõ ſit nob religio vł ipᷣa ꝑfecta ⁊ ſapiẽs

aĩa rõnalis:ſiue ĩ miſterio vniuerſitatꝭ:ſi
ue ĩ miſterio partiũ ſtabilita:ſiue q̃ in ſũ/

miſ hoĩby expectat cõmutatõeʒ reſoꝛma
tionẽq; poꝛtõis ſue.Om̃ oĩs vita rõnal

ſi pfecta ẽ: incõmutabili vitati ſecũ ĩtrin
ſec' ſine ſtrepitu loqnti obtꝑat:nõ obtẽ/
perãs aũt vicioſa fit Nõ ůᷣp ſe excellit:ſʒ

p illã cui libẽter obtꝑat Oð gcolit ſũmꝰ

angelꝰ id colẽdũ eſt etiã ab hoĩe vltimo.
qꝛ ipᷣa hoĩs natura id ñ colẽdo facta ẽ vl

tima. NHõ em̃ aliũde ſapiẽs angelꝰ aliun

de hõ:aliũde ille verax:aliũde hõ.ſed ab

vng incõmutabili ſapiẽtia ⁊ vᷣitate. Nã
idipᷣm actũ ẽ tꝑali diſpẽſatõe ad ſalutem

noſtrã vt naturã humanã ipa dei virtꝰ
dei ſapiẽtia incõmutabibł ⁊ ↄſubſtãtialiſ

patri ⁊ coeternꝰ ſuſciꝑe dignaret:ꝑ quã
nos docerʒ id eſſe homini colẽdũ:qðð ab
ofi creatura ĩtellectuali ⁊ rõnali colẽdũ
debemꝰ. Nõ ſit nobis religio cultꝰhoim

eſt. Hoc etiã ipſos optimos angelos et

erxcellentiſſima dei miniſteria velle creda
mus:vt vnũ cũ ipſis colamꝰ deum:cuiꝰ
ↄtẽplatione beati ſũt. Neq; em̃ ⁊ nos vi
dendo angelũ beati ſumus:ſed videndo

vitatẽ:q̃ etiã ipᷣos diligimꝰ ãgelos:⁊ his
ↄgratulamur:nec ĩuidemꝰ w ea paratio/
res:vłl nullis moleſtijs interpediẽtiba ꝑ/
fruunt᷑:ſʒ magis eos diligimꝰ:qm̃ ⁊ nos
tale aliqͥd ſperare a cõmuni dño iuſſi ſu/⸗
mꝰ. Quare honoꝛamꝰ eos charitate:nõ
ſuitute:nec eis tẽpla ↄſtruimꝰ. Nolũt eĩ
ſeſic honoꝛari a nobis:qꝛ noſipᷣos cũ bo
ni ſumꝰ:tẽpla ſũmi dei eſſe nouerũt. Re/

cte itaq; ſcribit᷑ hoĩeʒ ab angelo ꝓhibitũ

ne ſe adoꝛaret.ſʒ vnũ deũ ſub q̊ ei eſſet et
ille ↄſeruꝰ.Qui aũt nos ĩuitãt vt ſibi ſer

uiamꝰ:⁊ tãq; deos colamꝰ:ſiles ſunt ſuꝑ

bis hoĩbo:quibo ſi liceat ſilłr coli volũt:ſʒ
iſtos hoĩes ppeti minꝰ:illos vero colere
mag ꝑiculoſũ eſt.Oĩs em̃ hoĩm dũatuſ
ĩ hoĩes:aut dñantiũ:aut ſeruientiũ moꝛ
te finit᷑. Seruitꝰ aũt ſub angeloꝝ malo/
rũ ſuꝑbia:ppter ipᷣm tꝑs qð eſt poſt moꝛ
tẽ magmetuẽda eſt Illud etiã cuiuis co
gnoſcere facile eſt: ſub homiĩe dñante li
beras cogitatõnes habere ↄceſſũ eſt. Il
los aũt dños ĩ mẽtib ipis ſoꝛmidemus
qꝛ vnꝰ eſt oculꝰ intuẽde ac ꝑcipiẽde veri
tatꝭ. Quare ſi oĩbo poteſtatiba q̃ dant᷑ ho
minibo ad regendã rẽpublicã:p nr̃o vin
culo ſubditi ſumꝰ:reddẽtes ceſari qð ce/
ſaris eſt:⁊ deo qð dei eſt:nõ eſt metuendũ
ne h̊ poſt moꝛtẽ noſtraʒ aliqͥs exigat.Et
aliud eſt ſeruitꝰ aĩe:aliud ſeruitꝰ coꝛꝑis.
Juſti aũt hoĩeſ:⁊ ĩ vno deo habẽtes oĩa
gaudia ſua qñ ꝑ eoꝝ ſacta deꝰ benedicit᷑
ↄgratulant᷑ laudantibo.Cũ vᷣo ipᷣi tanq;
ipᷣi laudant᷑:coꝛrigũt errãtes q̊s poſſunt
q̃s aũt nõ poſſũt nõ eis ogratulant᷑:⁊ ab
eo vicio coꝛrigi volũt.Quib ſi ſiles vel
etiã mũdioꝛes atq; ſanctioꝛes ſunt boni
angeli:⁊ oĩa ſãcta dei miſteria:qͥd metui
mꝰ ne aliquẽ illoꝝ offendamꝰ ſi nõ ſuꝑſti
tioſi fuerimꝰ:cũ ipᷣis adiunãtib:ad vnũ
deũ tendẽtes:⁊ ei vni religãtes aĩas no/
ſtras.vñ religio dicta credit᷑:om̃i ſupſti/
tione careamuſ.Ecce vnũ deũ colo:vnũ
oĩm pꝛincipiũ ⁊ vnã ſapiẽtiã q̃ ſapiẽs eſt
quecũq; aĩa ſapiẽs eſt:⁊ ipᷣm munꝰ:q̃ be⸗/
ata ſunt quecũq; beata ſũt.Quiſqͥs an/
geloꝝ diligit hũc deũ:certꝰ ſũ ꝗ; etiã me
diligit. Quiſqᷣs in illo manet ⁊ pᷣt huma
nas pces ſentire ĩ illo me exaudit.Quiſ⸗
quis ipᷣm habet bonũ ſuũ:in ipſo mead/

S òUMä s”õs ==

De vera religione

iuuat:nec mihi ei participationẽ poteſt

inuidere.Dicant ergo mihi adoꝛatoꝛes:

aut adulatoꝛes partiũ mũdi:qͥd nõ opti
mũ ſibi cõciliet:qui h̊ vnũ colit qð omis
optimꝰ diligit:⁊ cuiꝰ cognitõe gaudet:⁊
ad qð pꝛincipiũ recurrẽdo fit optimus.
Ouiſqs vero angelꝰ exceſſus ſuos dili/
git: ⁊ veritati eſſe ſubditꝰ nõ vult.⁊ pᷣua/
to ſuo letari cupiẽs:a cõmuni omniũ bo
no ⁊ vera beatitudine lapſus ẽ.cui om̃es
mali ſubiugãdi ⁊ pᷣmendi.nullꝰaũt bonꝰ
niſi exercẽdꝰ in ptãteʒ dat᷑nullo dubitã
te nõ eſt colẽdꝰ.cuiꝰ leticia ẽ nr̃a miſeria:
⁊ cuiꝰdamnũ ẽ noſtra reuerſio Religet ᷣ
vos religio vni om̃ipotẽtideo.qꝛ int᷑mẽ
tẽ nr̃azʒ qᷓ illũ ĩtelligimꝰ patrẽ:⁊ veritatẽ.
id ẽ lucẽ interioꝛẽ ꝑ quã illũ ĩtelligimꝰntł
la interpoſita creatura ẽ.Quare ipᷣam q̊

q; veritatẽ nlla ex ꝑte diſſimilẽ ĩ ipo ⁊ cũ

ipo veneremur:q̃ foꝛma eſt oĩm q̃ ab vno
facta ſunt ⁊ ad vnũ nitunt᷑. Uñ apparet
ſpũalibo animis ꝑ hãc foꝛmã eẽ facta oĩa

q̃ ſola ĩplet qðᷣ appetunt oĩa.Oue tñ oia

neq; fierẽt a pr̃e ꝑ filiũ:neq; ſuiſ finiba ſal
na eſſent:niſi deꝰ ſũme bonꝰ eſſet.Qui⁊
nulli nature qꝗᷓ ab ipo bona eſſe poſſet ĩui
dit:⁊ ĩ bono ipᷣo alia q;tũ vellẽt:alia q;tũ
poſſent vt manerẽt dedit.Quare ipʒ do
nũ dei cuʒ pfe ⁊ filio eque incõmutabile
colere ⁊ tenere nos ↄuenit:vniꝰſubſtãtie
trinitatẽ.vnũ deũ a q̊ͥ ſumꝰ:pꝑ quẽ ſumꝰ:ĩ
q̊ ſumꝰ:a q̊ diſceſſimꝰ:cui diſſimileſ facti

ſumꝰ:a q̃ͥ perire nõ ꝑmiſſi ſumꝰ.pꝛincipi

um ad qð recurrimꝰ:foꝛmã quã ſeqͥmur:
⁊ graʒ q recõciliamur:vnũ q̊ auctoꝛe cõ/

diti ſumꝰ:⁊ ſimilitudinẽ eiꝰ ꝑ quã ad vni

tatẽ refoꝛmamur:⁊ pacẽ q̃ vnitati adhe/
remꝰ.deũ qͥ dixit fiat ⁊ verbũ ꝑ qð factũ
ẽ om̃e qð ſubſtãtialiter ⁊ naturalit᷑ factũ
E: donũ benignitatꝭ eiꝰ:q̊ placuit ⁊ recõ
ciliatũ eſt auctoꝛi ſuo: vt nõ interiret:qͥc/
qͥ ab eo ꝑ verbũ factũ eſt:vnũ deũ q̊ cre/
atoꝛe viuimꝰ:p quẽ reſoꝛmati ſapienter
viuimꝰ:quẽ diligẽtes ⁊ quo fruẽtes bea
te viuimus:vnũ deũ ex quo om̃ia:ꝑ quẽ
omnia:in quo om̃ia:ipſi gloꝛia in ſecula
ſeculoꝛum Amen.

¶ Explicitliber Auguſtini
de vera religione.

in,
nolciinen
6 hoͤſbinne

ſrotiſublin
fes pegrinane
ſnuslenho
Aeettmaugh⸗
Gtäingene
dWe
NC
Mnim ſevic
diuingpu
deſitralgi⸗
bieacciſe⸗
ſedcaz nen
nedebev⸗e
ſt mmein

ſpmmihtin
tergomihinge
Partümüͤci⸗
duib üctitg,
cul’cognitören
ſaumecoftcnn
clerceſſug ii
ubdip öi
Negeacönnohigni⸗
muünelipſginiĩ
Arbenehci tieh
Ni Malii

S
☛—

8

=S
—

S=

.

—
☛

=

E

—

——e
ES 1

8

etictiinnine

noſnanueiägg
lonniporendagiti
n vonitgeni
tiggni iläilign
mm Ouneßr

tor iſinieiin

emuckoinigb
inimnt. Ui or
hicſormäeſnan
Pount din Ouit
ö Neczſuiiul
füne bor
wihobauchin
Auöri
õ
Moagriuinitl
I nnn iliſt
iuſin gliſn
n midlſinitſn
gniſiun nno

näcrüſtron

nunpnü nohren
manec bctinzn

7

ðͤð

¶ Incipit liber de ſpiritu et aĩa.qui fᷣm

quoſdã inſcribit᷑ auguſtino.ſᷣm vero ali/

os nõ ſibi inſcribit᷑:⁊ hoc ſᷣm doctioꝛes.

¶ncipit pꝛologus.

ctũ eſt mihi: vt cogno/
ſcam meipm: ſuſtinere
nõ poſſum vt me habe
IYaz incognituü. Magna
nãq; eſt negligẽtia ne/
ire qͥd illud ſit q̊ͥ celeſtia tã pfunde cogi

ſtro tã ſublimia ſcire deſideramꝰ. Nõ eſt
res ꝑegrina nec longe q̃rẽda a nobis:ani

mus q̃̊ iſta ſapimꝰ. Ded ſemꝑ nobiſcuz

adeſt:tractat:loqͥtur:⁊ intꝰ neſcit᷑. Datũ
eſt illi tã ingentium rexꝝ ſecreta ſcire:⁊ ſe/

,.

licet ipo anio animũu cernere:id eſt vt ipᷣe

animꝰ ſe videat. Yieri aũt nõ põt quada

diuina ꝓuidẽtia vt inueniendi facultas

deſit religioſis animis ſeipos ⁊ deũ ſuũũn
pie ac caſte ac diligẽter qᷓrentibo Idcirco

reddaʒ me mihi imo deo meo:cui maxie
ſit patria eius.
uid eſt animꝰ.
Nimus eſt ſubſtãtia quedã rati
onis ꝑticeps regendo coꝛꝑi accõ
modata. Animꝰ ſapiẽtia illuſtra

) us ⁊ ſuu pncipiũ reſpicit ⁊ ſeip̃m ↄgno/
ſcit.⁊ q; ſit idecoꝝvt extra ſe q̃rat qð ĩ ſe

ipᷣo poſſit inuenire:intelligit. Coꝛpoꝛe/
is vero paſſioniboↄſopit et ꝑ ſenſibiles
foꝛmas extra ſeipᷣm adductꝰ: oblitus eſt
quid ſit:et qͥd fuit. Et quia nihil aliud

ſe fuiſſe meminit.nihil pꝛeter qð videt᷑t ee
elſſe credit Solo ſenſu circa coꝛꝑa:⁊ ima

ginatiõe circa coꝛpoꝝ ſiłitudines ⁊ loco
rũ verſat᷑.⁊ in eis ſiue vigilãdo ſiue doꝛ⸗

miendo diſtrahitur. Cũ vero ab hac di

ſtractiõe ꝑ purã intelligentiã aſcendens
in vnũ ſe colligit rational dicit᷑. Ratio ſi

quidẽ eſt animi aſpectꝰ quo ꝑ ſeipᷣm veꝝ
intuet᷑ Ratiocinatio eſt rõnis inquiſitio
Quare ũlla opus eſt ad videnduʒ.iſta ad

lr̃a manet.⁊ ꝑ litterã viðꝛ.Animꝰ coꝛpoe

tamꝰ.q̃ naturalia tã ſubtili indagatione
inueſtigamꝰ:⁊ de ipᷣo quoq; creatoꝛeno

me debeo:⁊ videbo quid ſit animus:⁊ q̃ᷓ

Capitulũ pꝛimũ.

CCxII

uualiter gnimus eſt inuiſibilis.

Nunmus inuiſibił eſt Neq; enin

T in eo ſe videt ꝙ inuiſibileʒ ſe eſſe videt.
Uidet᷑ tñ in coꝛꝑe ꝑ coꝛpus: ſiẽ ſenſus ĩ

ris dñatoꝛ rectoꝛ ⁊ habitatoꝛvidet ſeiʒ

ſemetipᷣm. Nõ querit auxiliũ coꝛꝑaliun
oculoꝝ:imo vero ab oib coꝛpoꝛeis ſenni
bus tanqᷓ; impediẽtibo ⁊ ꝑſtrepentib ab

ſtrahit ſead ſe vt videat ſe in ſe vt nouitt
ſeapud ſe.Et cum vult deuz cognoſcere
eleuat ſe ſuꝑ ſe mẽtis acie. Non enĩ alid
tale eſt deꝰ qualis eſt animꝰ.nõ tñ videri
niſi anio põt.nec ita videri vt animꝰpo
teſt. Incõmutabilis ſiquidẽ eſt veritas
ſine defectu ſube. Hõ tal eſt animꝰ Wed

ipᷣm cognoſcere nõ poſſe. Paucis ſiqde

Diffuſis cogitatiõibo atqʒ conſilijs huc

⁊ ꝑcurrit aſpectu:abdita ſcrutatur. Et
vno momento ſenſus ſuos ꝑ totiꝰ oꝛbis
fines ⁊ mũdi ſecreta circũfert.Deſcendit
ad inferna:aſcẽdit inde.verſat᷑ in celo.ad
heret chꝛiſto: iungit᷑ deo. Jpe ſiquideʒ
eſt eꝰ patria ⁊ habitatio:ad cuiꝰ ſiłitudi

ſiderat q̃lis a deo factꝰ eſt:id eſt ſileʒ deo
redeat ad ſe.⁊ ſtet in ſe:et ſic intra ſemet /
ipᷣm ⁊ apud ſemetipᷣm querat ⁊videatvun
de cõſtet homo:et ex qua ſua ꝑte factꝰ ſit
Be hormto epoſitioe ((Kap. III
duab ſubſtantüjs conſtat ho/
mo:anima ⁊ carne.Anĩa cũ rati /b

men ſenſus nõ mouet caro abſq; anie ſo

ſine crne.———
Depoccntijs anime- . (Za. IIII.

bilis ⁊ iraſcibilis. Per rationali

quid co gt oſcenduz: infra ſe ſt upꝛa ſeꝛin
ſeꝛ iuxta ſe.Cognoſcit ſiquideʒ deũ ſi S

4

coꝛpꝰ videt.inuiſibilia ꝑ ſe.

atq; illuc vagat᷑ Cõſiderãdo ſpectat oia
Uigdet abſentia.tranſmarina viſu ambit

nẽ facts eſt. Quilqs ergo ſe tals reddi de

one.carne cuʒ ſenſibo ſuis.qs ta

cietate. Anima vero rationale ſuuʒ tene

St ſiquidẽ rationalis ↄcupiſcii

tateʒ abilis eſt illuminari ad ali,⸗

ſer ſe in ſe: ⁊ angel iuxta ſe: et cqd celi

ambitu ↄtinetur infra ſe. Per ↄcupiſci/⸗

pilitatẽ ⁊ iraſcibilitatẽ abilis eſt affici ad

aliquid appetendũ vł fugiendũ:amãdũ
vel odiendũ.⁊ ideo de rõnalitate oĩs ſen
ſus oꝛitur anĩe.⁊ de alijs om̃is affectus
Effectꝰ vero q̃dripartitꝰ eſſe cognoſcit᷑.
dũ de eo qd amamꝰ iam gaudemus:vel
gaudendũ ſperamꝰ.⁊ de eo qð odimꝰ iã

dolemꝰ vl dolenduz metuimꝰ: ob h de
ↄcupiſcibilitate gaudiũ ⁊ ſpes.⁊ de ira/⸗

ſcibilitate doloꝛ ⁊ met?ꝰ oꝛiunt᷑. Qui qui
dẽ quattuoꝛ affectꝰ anie oĩm ſunt vitio/
rũ ⁊ virtutũ q̃ſi quedã pncipia ⁊ cõmu/⸗

nis materia.Affectꝰ ſiquidẽ omni operi

tuo nomẽ imponit Et qm̃vᷣtus eſt habi
tus mentz bene cõpoſite: cõponẽdi et in
ſtituendi atq; oꝛdinãdi ſunt dicti affectꝰ
ad id qð debẽt.⁊ quõ debẽt vt in vᷣtutes

ꝓficere poſſit.alioqͥn ĩ vitia facile ðcidẽt

Cuũ igit᷑ pꝛudẽt᷑:modeſte:foꝛtit ⁊ iuſtea⸗
moꝛ ⁊ odiũ inſtituuntur: in vᷣtutes exur

gent.pꝛudentiã.ſ.⁊ temꝑantiã:foꝛtitudi

nẽ atq; iuſticiã:q̃ quaſi oꝛigines ⁊ cardi
nes ſunt oũm virtutu. Et hec oĩa ci affe
ctuoſe ⁊ vᷣtuoſe in ania ↄſtituũtur:ꝑ odi

um mũdi ⁊ ſui ꝓſiciſcit᷑ in amoꝛẽ dei ⁊ ꝓ
ximi:ꝑ ↄtemptũ temꝑaliũ ⁊ inferioꝝ:cre

ſcit in deſideriũ eternoꝝ ⁊ ſuꝑnoꝝ Sen

ſus vero vn eſt in anĩa ⁊ qd ipᷣa.Et cuʒ
coꝛpꝰ nõ ſit:coꝛpoꝛeus dicit᷑.qꝛ coꝛpus

tranſcendit vł qꝛ a coꝛꝑis exercet᷑ inſtru/

mẽtis.vñ ob numerũ inſtrumẽtoꝝ qͥnq;

ꝑtibe dicit᷑:cũ intꝰ nõ ſit niſi vnꝰ. Uerũ/⸗
tamen ꝓpter varia exterioꝛa variat᷑ ⁊ va
rie nũcupatur.Dicit᷑ nãq; ſenſus.imagi

natio.ratio.intellectus.intelligentia Et
hec oĩa in anĩa nõ aliud ſunt q; ipᷣa.Alie

⁊ alie/ ꝓpꝛietates int᷑ ſe ꝓpter varia exer/
citia.ſed vna eſſentia rõnalis et vna aĩa.
ꝓpꝛietates qͥdẽ diuerſe:ſed eſſentia vna:
ſm exercitiũ multa ſunt.ᷣm eſſentiaʒ ve
ro vnũ ſunt in anĩa ⁊ qð ipᷣa.Et ſic mun
dus iſte viſibił qnq; partita qdam diſtin
ctione ẽ oꝛdinatꝰ.terra ſcʒ ⁊ aq̃ gere ethe
re cũ firmamento.ipᷣo q̊ʒ ſupᷣmo celo qð
empireũ vocant. Sic anĩe in mundo ſui
coꝛꝑis pegrinati qͥnq; ꝓgreſſus ſunt ad
ſapientiã:ſenſus ſcʒ imaginatio:rõ:intel
lectus ⁊ intelligẽtia.Quinq; eni ꝓgreſſi/

De ſpiritu et anima

5 o 66

oniby rõnalitas exercet᷑ ad ſapiẽtiã:⁊ qt/

tuoꝛ affectibo ad charitatẽ:q̃tinꝰ nouem
iſtis ꝓgreſſionibo in ſemetipᷣa ꝓficies aĩa

ſenſu ⁊ affectu:q̃ſi interiꝰ qͥ buſdã pedib⸗
q̃ ſpũ viuit ſpũ ambulet vſq; ad cheru/
bin ⁊ ſeraphin.i.vſq; ad plenitudinẽ ſci
entie ⁊ regnũ charitaꝭ.habeatq; anĩa ꝑ
exercitiũ virtutes quaꝝ facultates habʒ
Pnaturam. Cgouem Pcneſſto⸗
nibus anime. Saptin.d
LTbhos ꝓgreſſus noĩbus ⁊ oꝛdi/
nib angeloꝝ cõpare pꝛudẽti le/
ccoꝛi relinquo. Yacile ſiquidem
erit ei ſiſciat aptare ſenſum qͥ pꝛimꝰ anie
nunciꝰ eſt angel qui nuncij vocant᷑ima

ginationẽ archangel.odiũ mũdi vᷣtuti/

bus. odiũ ſui poteſtatibo. rationẽ pꝛinci
patibo.amoꝛẽ ꝓximi dñatõibo.intellectũ

thꝛonis. intelligentiã cherubin. amoꝛ e,z
dei ſeraphin. Zimoꝛ nanq; ð ſupplicj

⁊ doloꝛ de peccaꝭ faciũt ↄtemptũ mũdi
⁊ ſui:vt cũ virtutibo faciat miracula:⁊ cũ
poteſtatibo expellat demonia. Spes de
ꝓmiſſis ⁊ gaudiũ de pᷣmijs faciũt amoꝛẽ
orximi 1 dell.
¶ Anima facta eſt ad imaginẽ dei.
õ

Hima ad ſiłitudinẽ totiꝰ ſapien
tie facta.oĩm reꝝ in ſe gerit ſilitu
nẽ. VUnde a philoſopho diffi/

dẽ in ſe vires q bus omnia appᷣhendit ſi/
ue inueſtigat:⁊ om̃ibꝰ ſilis exiſtit:cuzʒ ſit
vna. Dimilis eſt terre ꝑ ſenſuʒ. aque per
imaginationẽ.aeri ꝑ rõnem.firmamẽto
p intellectũ.celoꝝ celo ꝑ intelligentiam.
Silis eſt lapidibo ꝑ eſſentiã.arboꝛibꝰ ꝑ
vitã.qnĩalibus ꝑ ſenſum ⁊ imaginatio/
neʒ. hoĩbus ꝑ rationẽ.angeł ꝑ ĩtellectũ.
deo ꝑ intelligentiã. Et ſicut ðeꝰ eſt oĩbꝰ
capabilis ⁊ ꝑticipabil.ſic anĩa oĩm ẽ ca/
pax.Capabilis ⁊ ꝑticipabil omibus eſt
deꝰ: qꝛ naturali ſuo munere ⁊ vſu.ex mu
nere ꝑticipat᷑ ab oĩbꝰ ad eſſentiã qͥ ſunt.⁊
̃m illã ad idoneã ſpeciẽ q̃ ab alijs diffe/
rũt.⁊ ſᷣm vtrũq; ad ↄgruũ vſum q̊ ꝓfici/
unt. Tria hec om̃i exiſtẽti inſunt q̃i q̃dã
veſtigia ſũme eſſentie imaginis ⁊ mune/
ris.i.trinitatꝭ pr̃is ⁊ filij ⁊ ſpũſſctĩ. Eter

nitas qppe eſt in pre.ſpecies ĩ imagine.

nita eſt omniũ reꝝ ſilitudo. Habet ſiqui

cohmunere

dinnimeken

gſ bioe
c(coepfist

Ktocis rſusg
fegtterudirck
Achriſüͤquan

ulenegnude

iundpine
posdeſcgerun
flüſnüqredn
ſnaiboſer
lundecitin

cinpꝛinuee

woranmnſeruatt
moegodede
ſoꝛcteius ni
Auicjo agaun
dudierllünn
nidale⸗
Nniaccige
Narde
muaon

urah⸗
ſboßfinn
Irtlisafert
toſſia Uen⸗
fomincogn⸗
Enmorncog
Uedlocisne
anſghic;
Gingore
ien Daatae

ickidſgfi
untmitinnnn
nſanenßt giäizi

mtendibnſtigt⸗

—
S

Gad Plmnmdti⸗
talhabangti
kaulennit
chuem pgd

Vdusoibus
Gene wcep-
Wno. Nleimn
neſnnmnrtn⸗
mmcmertirn
Knnt muncneni
ni arötbo intclei
nichembinanans

emung 5polS

cüt umti nüci
itminglanai
dendnig Oyer

usacänme

iadinaginid
ilimdiv
inmilgnie
iintvn
imi liitu
mmuſharti/
scitrahit
rnlatizanteſe
nönen imined
dop iüntigntin.
Aenü wond
gunt ingfutn
i nosg inlan
Eilarto h
mid
M
ntſicl
icſniſn,
iib ionin
ni ſini,t
ſeciinſunrlie
inagnnenn

,

¶ Duid ſit anima.

ad chꝛiſtũ quã ipᷣe ſil ſine macula ⁊ ruga

tradet regnũ deo ⁊ patri. Sic a pr̃eꝑ fi /
lium ⁊ ſpũm vł potiꝰ in ſpiritu diuĩa ad
nos deſcẽderunt Pater ſiquidẽ tradidit
filiũ ſuũ q̊ redimeret ſeruos.miſit ſpũm
ſanctũ quo ſeruos adoptaret in filios:fi
lium dedit in pᷣcium redẽptiõis.ſpmmſan
ctũ in pꝛiuilegiũ adoptiõis. Se deniq;

totum ſeruat in hereditatẽ adoptatꝭ. Ne

mo ergo de dei pietate diffidat:qmm ma-/
ioꝛ eſt eius miſericoꝛdia qᷓ; nr̃a miſeria. -
quiſqͥs ad eum toto coꝛde clamauerit erx
audiet illũ:qm miſericoꝛs eſt.Tardiꝰ ſi/

quidẽ ei videt᷑ pctõꝛi veniã dare:quã ipi

pctõꝛi acciꝑe Sic enĩ feſtinat abſoluere

reum a toꝛmẽto ↄſcientie ſue:q̃ſi plus eũ

*

compaſſio ſui.

cruciet compaſſio miſeruq; iſßm miſeruzʒ

¶Anime capacitas. Kab.NII

Apar eſt omniũ anĩa qꝛ ꝑ ratio/

Hpiſcibilitatẽ ad dilectionem vni
uerſitatꝶ capax inuenit᷑. Sunt eni in aĩa
⁊ ſunt id qdð anĩa.naturał ſenſus cogno

ſcens om̃ia: diiudicãs inter omia:na/
turalis affectꝰ q̃ͥ ſuo oꝛdine ⁊ gradu dili

gat om̃ia Ueruntñ facultates ⁊ quaſi ĩ/
ſtrumẽta cognoſcẽdi et diligendi habet
ex natura.cognitioneʒ tñ veritatꝭ ⁊ oꝛdi
nẽ dilectõis nequaq; habʒ niſi ex gratia
Facta ſiquidẽ a deo mens rõnalis ſicut
eiꝰ imaginẽ ſuſcepit.ita ↄgnitiõeʒ ⁊ amo
rem. UVaſa ſiquideʒ q̃ creatrix ſapĩa foꝛ/
mat vt ſint.adiutrix gratia replet ne va/⸗
anr i ſtrenuũ operariũ inuenerit.
Nima eſt ſubſtãtia rõnalis intel
lectualis a deo facta ſpũalis.nõ
ex dei natura:ſed potiꝰ creatura

jJex nihild facta:in bonũ malũq; ↄuertibi

lis.Et ideo aliq̃tinꝰ eſt moꝛtalis inq̃ntũ
in deteri mutari:⁊ a voluntate dei cui
ꝑticipatione bona fit alienari põt.Et a/
liquatinꝰ immoꝛtalł.qm̃ ſenſuʒ q̊ ei poſt

—

nalitatẽ ad cognitionẽ:⁊ ꝑ cõcu

CCXIIII

vſus inmunere.nobis autẽ omnis vſus
diuinitatꝭ eſt ex munere.Quodãmõ nan
qG6qq̃ſi ꝓpioꝛ videt᷑ nobis eẽ ſpirituſſctũſ.
vävrtpote pr̃is ⁊ filij munꝰ.Ex ipᷣo nimirũ
eſt om̃is vſus gr̃e cũ patre ⁊ filio. Jpᷣe eĩ
regit ⁊ erudit.cõſolatur ⁊ ꝑducit eccłiaʒx

hanc vitã vl bene vl male fit amittereñ

põt.nõ ꝙꝓ actis ante carnẽ geſtis meru
erit vt in carne includeret᷑:vt quidã volu
erunt. Sʒ nec iõ põt eſſe in hoĩe ſine ſoꝛ⸗
de pẽti:niſi a chꝛiſto fuerit liberata. Dei
eni nutu ad coꝛpꝰ ania venit:vt ſi ſm eiꝰ
pᷣceptũ agere vellet.mercedẽ acciꝑet vite
eterne atq; ſocietatẽ angeloꝝ.Si aũt cõ
tẽneret penas iuſtiſſimas ⁊ amariſſimaſ

lueret. ſiue doloꝛis cõtinui ſiue ignis e/
terni. rsl

¶De 1 loꝛi ſenſu et exterioꝛi.

Eapitulum. IKXKI.
ffMHlima ex eo dicta eſt ꝙ aniet coꝛ
Rpus ad viuẽdũ: hoc eſt viuificet
Spiritus eſt ipa anima ꝓ ſpiri/
tuali natura.vel ꝓ eo quod ſpiret in coꝛ
poꝛe appellatꝰ eſt ſpũs. Ania ⁊ ſpũs idẽ

ſunt in hoĩe:q;uis aliud notet ſpũs ⁊ ali
ud anĩa. Spũᷣs nanq; ad ſubam dicit᷑:et
ania ad viuificationẽ. Eadeʒ eſt eſſentia

ſed ꝓpꝛietas diuerſa. Nã vnꝰ ⁊ idẽ ſpũs

agd ſeipᷣm dicit᷑ ſpũs:⁊ ad coꝛpꝰ gia. Spi
ritꝰ eſt inntũ eſt rõne pᷣdita ſuba ronal.

anĩa inqntũ eſt vita coꝛꝑis:deqᷓ dictũ eſt
Qui ꝑdiderit aiam ſuã ſaluã faciet eã.i.
qͥſqͥs ꝓpter deũ vitã hanc q̃ nüc coꝛporꝭ

viluiſicatione ex ania tꝑalit᷑ moꝛtalis cõ
ſtat libent deſpexerit.in futuro eãdẽ coꝛ/
poꝛis nõ ſolũ anie vitã eternã ⁊ imoꝛta/

lẽ recipiet. Humana qͥdẽ ania qꝛ ĩ coꝛpe

habet eſſe ⁊ extra coꝛpꝰ.piter ania ⁊ ſpiri

tus vocari põt.nõ due anĩe ſenſualł ⁊ ra/
tionalis.altera qua hõ viuat: et altera q̃
vt qdã putãt ſapiat. Sʒ vna atq; eadezʒ
ania in ſemetipᷣa viuit⁊ pꝑ intellectũ.⁊ coꝛ

poꝛi vitã pᷣbet ꝑ ſenſum. Hũanuʒ nanqʒ
coꝛpus nec viuere nec naſci põt ſine ani/

ma rõnali.vegetatur tñ ⁊ mouetur ⁊ cre

ſcit ⁊ hũanã foꝛmã in vtero recipit.pꝛiuſ

qᷓ; alam rõnalẽ recipiat. Sicut etiaʒ vir

gulta ⁊ herbas ſine anĩa moueri ⁊ incre/

mẽtũ hr̃e videmꝰ.Duplex ẽ qͥdẽ vita aĩe
glia qᷓ viuit in carne:⁊ alia qᷓ viuit in deo
Duo ſiqͥdẽ in hoĩe ſenſus ſũt.vnꝰ interi
oꝛ:⁊ aliꝰ exterioꝛ.⁊ vterq; bonũ ſuũ hʒ ĩ
q̊ reficit᷑. Genſus interioꝛ reficit᷑ in cõtẽ
platiõe diuinitatꝭ. ſenſus exterioꝛ in otẽ
platiõe hũanitatꝭ. Pꝛopterea deꝰ hõ fa/
ct? eſt vt totũ hoĩeʒ in ſe beatifica te to
2

ta ↄuerſio hoĩs eẽt ad ipᷣʒ:⁊ tota dilectio
hominis eẽt in ipᷣo.cũ a ſenſu carnis vide
ret᷑ ꝑ carnẽ.⁊ a ſenſu mẽt videret᷑ ꝑ diui/
nitatꝭ ↄtẽplatiõeʒ. Hoc aũt erat totũ bo
nũ hoĩs:vt ſiue ingrederet᷑ ſiue egredere
tur.paſcua in factoꝛe ſuo ĩueĩret: paſcua
foꝛis in came ſaluatorꝭ.paſcua intꝰ in di
uinitate creaton. Hoc bonũ magnũ ſe⸗
cutũ eſt maluʒ:qm ꝑdito bono qð intus

erat.egreſſa ẽ ania ad bona aliena q̃ foꝛiſ

erãt.⁊ pactũ fecit cũ delectatiõib ſeculi.
reqͥ eſcẽs ſuꝑ illas:nõ attẽdẽs abſentiam

boni ſui interior:eo ꝙ ↄſolationes ſuas

cerneret in bõis alienis. Nã cuʒ exterioꝛ
ſenſus carnal bono ſuo vtit᷑interioꝛ ſen
ſus mẽtꝭ q̃i obdoꝛmit. Nõ enĩ cognoſcit
bona interior ſenſus.qͥ iocũditate bono
rũ exterioꝝ capit᷑. Nã qͥ in carne viuit in
carne ſentit:⁊ doloꝛes carnis ſugit inqn/

tũ põt.vulnera aũt aĩe pꝛoꝛſus ignoꝛat.

nec medicinã q̃rit in eis.Cũ aũt moꝛtuꝰ
fuerit ſenſus aĩe q̃ viuit ĩ carne:tũc viui/
ficari incipiet ſenſus ille qͥ ſentiet ſemet/
ipᷣm.⁊ tunc ſciet doloꝛes ſuos.⁊ incipiet
ſentire vulnera ſua tãto grauiꝰ qᷓnto ꝓpi

dis dicat᷑ ſpiritus. Laplm. X.

nãq; ſpũs deꝰ. ⁊ ger iſte.⁊ flatꝰ ae
ris qͥ a coꝛde receptꝰ ⁊ inð ꝑ totũ

. io ↄtinet. Iſte tñ ſpũs iure aĩa dici ñ
põt.qꝛ aerꝭ varietate diſſoluit᷑. Dicit᷑ ſpi
ritꝰ ala ſiue hoĩs ſiue pecor.Dicit᷑ ſpũs
mens rõnal.vbiẽ q̃dã ſcintilla tãq; ocu/⸗
lus anie ad quẽ ꝑtinet imaginatio et co/
gnitio dei Oculꝰ aĩe ẽ mens ab oĩ coꝛpo
ris labe pura.mẽt aſpectꝰ eſt rõ. intelle/
ctꝰ viſio.Tria hec oĩ aĩe neceſſaria ſunt.
vt ſanos ocłos hẽat.vt aſpiciat.vt vide
at. Sanos ocłos hʒ.cũ a moꝛtaliũ cupi
ditatibo eſt purgata atq; remota.aſpicit
cũ in dei lumĩeↄtẽplatiõis oculos figit.
videt cũ in illa ↄtẽplatiõe ↄſpicit quãta
ſunt gaudia.q̃nta leticia.qᷓnta ſecuritas:
ſerenitas:⁊ q̃nta iocũditas. Sanitas fa
cit illã ſecurã.aſpectꝰ rectã:viſio beataʒ.
Cũ eni fuerit ab oĩ fece liberata maculis
q; diluta.tũc ſe deniq; in ſeipᷣa liberaliſſi

De ſpiritu et anima

us. Mag ei obeſt malũ qð ẽ magis vici
nũ: ⁊ magis ꝓdeſt bonũ. Nuot mo

Piritus ð mult modis. Dici

oꝛpꝰ emiſſus moꝛtaliũ vitã flatu neceſ/

me tenet: ⁊ nihil ſibi metuit. aut niła ſua
culpa qͥ cq; angit᷑.⁊ tũc ingẽti q̃dã ⁊ incre
dibili fiducia ꝑgit in deũ.i.in ipᷣam cõtẽ
plationẽ veritatꝭ.aſpectũ ſidẽ rectũ ſeqͥ
tur ipſa viſio dei q̃ eſt finis aſpectꝰ. Sic
anĩia pꝛiꝰ ſanat᷑.ſanata introducit᷑.intro/
ducta reſicit᷑. Spũs etiã ẽ q̃dã vis anie.

mẽte inferioꝛ.vbi coꝛꝑaliũ re

minis ⁊ nobᷣ foꝛinſecus nota eſt:⁊ in me/⸗
moꝛia nr̃a hʒ imaginẽ ſuã.incoꝛꝑalẽ qui

dẽ ſʒ coꝛꝑi ſiem. Mũdi q̊ͥʒ iſtiꝰ mirabił

pulcritudo:⁊ nob foꝛis pᷣſto eſt.⁊ in me/⸗
noꝛia nr̃a hʒ imaginẽ ſuã.incoꝛꝑalem qͥ
dẽæ:ſʒ coꝛꝑi ſibłem.ad quã recurrimꝰ cum
clauſis ocuł eã cogitamꝰ. Qõð enĩ ad coꝛ
por ſenſuʒ aliqð coꝛpꝰ in loco eſt.h̊ ẽ ad
animi aciem ſilłitudo coꝛꝑis in mẽoꝛia:⁊

qgõ eſt intẽtio volũtatꝭ ad coꝛpꝰ viſuʒ:vi

ſionẽq; copulandã.h̊ eſt eadẽ intẽtio vo/⸗
luntatis ad copulandã imagineʒ coꝛꝑis

q̃ eſt in mẽoꝛia ⁊ viſiõe cogitantꝭ. Ille ſpi

rit ðꝛ factꝰ ad imaginẽ ⁊ ſiłitudinẽ dei.
in qͥ ẽ cognitio vitatꝭ ⁊ amoꝛ vᷣtutꝭ.Ima
go ſiqͥdẽ eſt in ↄgnitiõe:⁊ ſiłitudo in dile

ctõe Imago qꝛ rõnał.⁊ ſiłitudo qꝛ ſpũua

lis. Heret ſiquidem veritati nila inter/
poſita ſuba rõnale nrjm. q̃ ratiocinamur
intelligimꝰ ⁊ ſapimꝰ ſoũm dicimꝰ. Hũc
aũt ſpũm apłs mentẽ vocat cũ dicit. Re
nouamini ſpũ ment vfe.i.mente.Nihil

eni aliudẽ ſpũs mentꝭ qᷓ; mens. ſicut coꝛ

pua carnis nihil aliud ẽ q; caro.
te eminet intelligentia.

1 m
AIN birun N M
ns aũt ðꝛ a mene. Mene autẽ
grece latine ðꝛ luna. Et ſic luna

reſcid ⁊ deficit ⁊ varia viciſſitudine cõ/

mutat᷑.in id tñ qð fuit qdaʒ ꝑfecta noui/

tate ſe reſtituit.ſic mens nũc caput ſum/
mis viſerit.nũc decidit ĩ infimis.nũc ſe/
ſe inferens ſibi veris falſa redarguit.mo
do ad coꝛpꝑalia regenda deflectit᷑.mõ eter
nis rõib inſpiciẽdis vł ↄſulendis adhe
reſcit. Ratio ſiquidẽ eſt mentꝭ aſpectuſq̊
bonũ ⁊ malũ diſcernit.vᷣtutes eligit.deũ
q; diligit. Oens vniuerſoꝝ capax ⁊ om
niũ reꝝ ſilitudine inſignita:oĩa eſſe dicit

bi coꝛtaliũ E, ſilitudieſ
expmunt᷑. Nec ipᷣe ſpũs coꝛpꝰ eſt:ſʒ coꝛ.
poꝛi ſiłis.Que eĩ ſpũ vident᷑ nõ ſunt coꝛ
poꝛalia ſʒ coꝛꝑib ſiłia. Yacies ſiqͥdẽ ho

unntguns
nnr Jaito
Alentla cop
untomasl
lſuepſani
giptaligenaa⸗
füſtttucines
Coſrabſen
ininnend ve⸗
elunerocin
nus mentedi
gnan deit
ſavertueſe
actemin
geris iecſt
leligentüinn
pſpienüidl
noꝛbonila⸗
dr Mirori
Pientin r⸗⸗
Wſeroria
edcom
Grnnoe
Grgant
lapigihede
las ilt
rer copo⸗
nspyi⸗
inrce
nmuollb
lumtmne
lanitea n⸗
dbememne
goratio vocan
ſetiucninn
Gzwmnnöͤes
lbusoent.
intioneyer
Mouerureng
Ngienor⸗
NPchrene⸗
Aloſedn
lagn
medann,
Rholinnee
mundirſg
ſfchnne
kiſunin
Nick

nemit autztie
W
dei lin öenei
eniſͤtenni,
inis ee
Ainrocuckin,
mnäe iſin,
aliü lif
s (Np hen
Aiaaktünn
la Naigſt⸗
s holtchent
eſviinagig,
ii hzi
ioßfock tunn
niſiinenn
äamar.
m'. Oöaigder
Ninlowck heͤl
isinnäin:
AA or iyi
ſteade neddtd⸗
Aiwane
ACNnd s
uroint

7

nöetſtimcen

4

ulauchri
n wiiii
in minuin
hirnin 1
Sworaid ,
zsN
töd
Kelee
nat Derui
bn in
ri riiſnuri,
iin nſ
Gstihlſnn/
Hininsucſe
rcrrgui n⸗
Neſoni nol
ilendistli

teriã:⁊ ea vis q̃

naturali quadã potẽtia ⁊ naturali digni

tate. Idcirco inuiſibiles lecaulſae bin
telligentiã cõpᷣhendit.⁊ viſibiles actuali
um foꝛmas ꝑ ſenſuuʒ paſſiones colligit.

t ſiue ꝑ ſenſus ad ſenſibilia exeat:ſiue
P intelligentiã ad inuiſibilia aſcendat.re

rũ ſilłitudines ad ſeipam trahit.pñntia co

gnoſcit.abſentia intelligit.ignota inqrit

⁊ in inuentꝭ verſat᷑. Rõnale ⁊ intellectua

lelumẽ q̊ rõcinamur intelligimꝰ ⁊ ſapi/

mus mentẽ dicimꝰ.q̃ ita facta eſt ad ima

ginem dei: vt nlla interpoſita natura ab
ipᷣa veritate foꝛmet᷑. Mens eni ex eo di /
cta eſt ꝙ emineat in ania. Pꝛeſtãtioꝛ ſiqͥ/

dẽ vis aĩe eſt.a q̃ ꝓcedit intelligẽtia.ꝑ in
telligentiã vtcũq; ipᷣazʒ veritatẽ ĩtelligit.
ꝑ ſapientiã diligit. Sapiẽtia nãq; eſt a⸗
moꝛ boni ſeu ſapoꝛ boni.a ſapoꝛe ſiq deʒ
ðꝛ. Metis viſio eſt intelligẽtia. guſt? ſa⸗
pientia. Iſta ↄtẽplat᷑illa delectat᷑. Cum
ab inferioꝛibaad ſuꝑioꝛa volumꝰ aſcẽde
re:pꝛiꝰ occurrit nob ſenſus.deinde ima/

ginatio. poſtea ratio: intellectus ⁊ intelli

gentia.⁊ in ſummo ẽ ſapia. Sũma nãq;

ſapia ipe de eſt. Dapiẽtia hoĩs eſt pie-

tas.i.cultꝰ dei. Senſus ea vis anie eſt q̃
reꝝ coꝛpoꝛearum coꝛporeas recipit foꝛ/
mas pñtes. Imaginatio eſt ea vis anĩe
q̃ reꝝ coꝛporearũ coꝛporeas recipit foꝛ/

mas: ſed abſenteſ. Senſus nãq; foꝛmas

in materia ꝑcipit.imaginatio extra ma/
q̃ exterius foꝛmata ſenſus
dicit᷑:eadẽ traducta vſq; ad intimũ ima/
Kate vocatur. Imaginatio nanq; de
ſenſu oꝛitur:⁊ ſᷣm eiꝰ diuerſitates ipius
q̊ʒ variatiões. Dulta videt anĩa carna
libus ocul. Oulta etiã fantaſtica ima/
ginatione ↄcipit.⁊ vbiq; q̃ſi diffunditur
mouetur erigit᷑ ⁊ fluctuare videtur:nõ a
ſe egrediens:ſed in ſemetipſa tãq; in ma
gno ꝑcurrens ſpacio ꝑnagatur.nõ exit
ad illa:ſed tractatibo ſuis ſibi illa repᷣſen/
tat. Habet ſiqͥdẽ in ſe qſi quandã latitu/
dinẽ longitudinẽ ⁊ altitudinẽ.Nã ꝑcha
ritatẽ deũ⁊ om̃s fideles ſibi cõplectitur.
ꝑ meditationẽ rerũ vniuerſa q̃ a pncipio
mundi vſq; ad finẽ deꝰ ꝓpter ſalutẽ no/
ſtrã opatus eſt meditatur:ꝑ cõtemplati
onẽ qᷓ ſurſum ſunt.celeſtia cõtemplatur.
BRõ eſt ea vis anie que reꝝ coꝛporearum

CCNyV

naturas: ſoꝛmas: differẽtias: ppꝛia:acci⸗
dentia pcipit.om̃ia incoꝛpoꝛea:ſʒ nõ ex/
tra coꝛꝑa:niſi rõne ſubſiſtẽtia Abſtrahit

enĩ a coꝛꝑiba q̃ fundãtur in coꝛꝑib:non

actiõe ſed ↄſideratiõe. Natura nãq; ipiꝰ
coꝛꝑis ſᷣm ꝙ omecoꝛpus coꝛpꝰ eſt.nullũ
vtiq; coꝛpus eſt. Intellectꝰ ea vis anie
eſt q̃ inuiſibilia ꝑcipit.ſicut angelos:de

mones:anias ⁊ omnẽ ſpũm creatuʒ. In

telligẽtia ea vis anĩe eſt q immediate ſup
ponitur deo. Cernit ſiquidẽ ipᷣm ſfũmuʒ
verũ ⁊ vere incõmutabilẽ. Sic ania ſen
ſu ꝑcipit coꝛꝑa:imaginatiõe coꝛpoꝝ ſili

tudines:rõne coꝛpoꝝ naturaſ.intellectu

ſpiritũ creatuʒ:intelligẽtia ſpũm increa/
tum.Et quicqd ſenſus ꝑcipit: imagina
tio repũtat:cogitatio foꝛmat:ingenium
inueſtigat:ratio iudicat: memoꝛia fuat:

intellectꝰ ſeꝑat:intelligentia cõpꝛehẽdit:

⁊ ad meditationẽ ſiue ↄtemplationẽ ad/
ducit. Ingeniũ ea vis eſt anie: ſiue inten
tio qua ania ſe extendit ⁊ exercet ad inco
gnitoꝝ cognitionẽ. Ingeniũ ſiquidẽ ex/
quirit incognita:ratio diſcernit inuẽta:
mẽoꝛia recondit iudicata ⁊ offert adhuc
iudicãda.Sic fit aſcẽſus ab inferioꝛibꝰ
ad ſuperioꝛa:⁊ ima a ſumnmis dependęæt.
Intellectꝰ nãq; quedã imago ⁊ ſilitudo
intelligẽtie eſt:ratio intellectꝰ:rõnis fan/
taſticus ſpũs:cui etiã ſupꝛemũ coꝛpoꝛiſ
coꝛpus.i.ignis quadã ſilłitudine iungit᷑
⁊ igni ger:⁊ aeri aqua:⁊ aquetera. Sen
ſus infoꝛmat imaginationẽ: imaginatio
rationẽ:⁊ facit ſcientiã ſiue pꝛudentiam.
rurſum rationi occurrẽs diuina pꝛuden
tia infoꝛmat eã ⁊ facit intelligentiaʒ ſiue
ſapientiã.Eſt itaq; in rõne quiddam ad
ſuperna ⁊ celeſtia intendẽs.⁊ id dicit᷑ ſa/
pientia:⁊ eſt quiddã ad trãſitoꝛia? cadu
ca reſpiciẽs:⁊ id vocatur pꝛudẽtia. Hec
duo ex rõne ſunt.⁊ in rõne cõſiſtunt. Et
diuidit ſe rõ in duo.iſ.in ſurſuʒ ⁊ deoꝛſũ.
ſurſum in ſapiam.deoꝛſuʒ in pꝛudẽtiaʒ:
q̃ſi in virũ ⁊ młierẽ:vt vir ſit ſuꝑioꝛ ⁊ re/
gat.młr ĩferioꝛ ⁊ regat᷑. Uñ dictũ ẽ. e
lioꝛ ẽ iniqtasviri quã młr bñfaciẽſ Me
lioꝛ ſiquidẽ eſt qͥ ꝑ celeſte deſideriũ accẽ/
ſus:carnẽ neceſſaria etiã ei ſubtrahendo
affligit.q;ᷓ qͥ ꝑ carnalẽ affectuʒ reſolutꝰ ꝑ.

oĩa q̃ cõmoda ſunt ei ſatiſfacere ↄtendit.

J 5

Benſus ⁊ eiꝰ opus. ¶(Eaphkm. XII.

carnis:qᷓ;nis ex natura faculta/⸗
Ilttẽ vidẽdi habeat.nũq; tñ per ſe
Plequitur viſionẽ.nec auris auditũ niſi

ginatio inuat᷑ exteriꝰ:qꝛ ex ſenſibilibo cõ

cipitur. Ratio iuuat᷑ interiꝰ: qꝛ ſpũs rõ/⸗
nalis ex dono creator abilis ad cogno/

ſcendũ veꝝ ⁊ diligendũ bonũ: niſi interi

oꝛis lu radio fuerit ꝑfuſus:⁊ caloꝛe ſuc

cenſus.nunq; ↄſeqͥ tur ſapie cognitioneʒ

vł charitatꝭ affectũ. Intellectꝰ ⁊ intelli/

gentia iuuant᷑ ſuꝑiꝰ:qꝛ deꝰ ignis ⁊ luxẽ᷑.

Lurx gͤ ſplendoꝛẽ emittẽs ex ſe queʒ reti

net in ſe:illumĩat intelligẽtiã ad cogniti

onẽ veritatꝭ. Ignis vero caloꝛẽ ð ſe emit
tens:ſed nõ amittẽs inflãmat affectuʒ ad

amoꝛẽ virtutꝭ Et ſicut ſolẽ nõ videt ocu

lus niſi in lumine ſolis.ſicveꝝ ac diuinũ
lumẽ nõ poterit intelligẽtia videre niſi ĩ
ipᷣiꝰ lumie.Dñe inquit ꝓpha.in lumine

tuo videbimꝰ lumẽ Cũ enĩ moꝛtale hoc

induerit ĩmoꝛtalitatezʒ.⁊ coꝛruptibile h

induerit incoꝛruptibilitatẽ: tũc mẽte pa
riter ⁊ coꝛꝑe ſpũales effecti ßm moduluʒ

nim ꝑ ment ülũinatiõem oĩa ſciemus:⁊
per coꝛꝑis incoꝛruptib ił leuitatẽ vbicd
eſſe poterimꝰ. Uolabimꝰ? mente ꝑ ↄtem

platiõeʒ.volabimꝰ coꝛꝑe per incoꝛrupt
onẽ. Diſcernemꝰ mente.diſcernemꝰ coꝛ⸗
pore. cum ſenſus nr̃i coꝛpoꝛei vertent᷑ in
rõem:rõ in intellectũ:intellectꝰ in intelli

gentiã:intelligẽtia ĩ deñ mutabit᷑. Sen

ſu viſibilia percipiunt᷑.in imaginatione
ↄtinent᷑ viſibiliũ imagines ⁊ ſilitudies.

ad rõem ꝑtinẽt viſibiliũ rõnes ⁊ diffini /

tiones: ⁊ inuiſibiliũ inueſtigatões.ad in
tellectũ ⁊ intelligẽtiã ſpectãt ſpũaliuʒ et
diuinoꝝ cõpꝛehẽſiões ⁊ ↄtemplationes

Senſus vero ⁊ imaginatio ad rõem nõ

aſcendũt:ſʒ infra remanẽtes eaʒ aliq̃tinꝰ
deducere pñt:⁊ q̃i a longe q̃dã oñdere ad
q̃ nõ pñt ꝑuenire. Simili qdã ꝓpoꝛtiõe
intellectũ ⁊ intelligentiaʒ rõ iuuare põt:
ſed ad ſtatum eoꝝ nõ valet aſcẽdere:qm̃
metas ſuas⁊ fines ſuos ꝓpꝛios habʒ q̊s
trãſcendere nõ põt.Senſuʒ ⁊ imaginati
onẽ cũ ceter aĩalibo cõia habemus.li⸗/
dent ſiqͥdẽ viſibilia ⁊ viſoꝝ recoꝛdãtur.

De ſpiritr
Enſus iuuat exteriꝰ.qꝛ oculus

eærx beneficio exterior lucis ⁊ ſoni. Ima⸗

et anima

In qbuſdã etiã ſenſibo nos ſuperãt.qim̃

luſtũ fuit vt bꝛutis anĩalibo qͥb nil dan/

duũ erat in intellectu:aliqd ampliꝰ daret

in ſenſu. Et ecõtrario tãto maioꝛ neceſſi
tas inducit᷑ homini exercẽde rõnis:quã
to maioꝛẽ defectũ patit᷑ ſenſualitatᷣ. Rõ
aũt inde incipit vñ aliqͥd occurrit qð no
bis cũ aĩalibo nõ ſit cõmune. Quedã er/⸗
go ſunt infra rõem:q̃dã iuxta rõem:q̃da
ſupꝛa röem. Infra rõem ſunt q̃ ſenſu ꝑci
pimus.ſicut dura ⁊ mollia:calida ⁊ frigi

da: cãdida ⁊ nigra. Juxta rõem ſũt ⁊ per
uia ròni:q̃ rõne ꝑcipimꝰ.ſicut cõmoda ⁊

incõmoda:vera ⁊ falſa:iuſta ⁊ iiuſta. Rõ

ſiqͥdẽ eſt qͥdã animi motꝰ viſuʒ mẽt acu
ens:veraq; a falſis diſtinguens. Supꝛa

rõem ſunt q̃ nec ſenſus docet nec rõ ꝑſua
det:ſed aut diuĩa reuelatiõe cõpꝛehẽdũ/
tur.aut diuinaꝝ ſcripturaꝝ auctoꝛitate
credunt᷑:ſicut deũ in vna ſuba trinũ:⁊ in
tribo ꝑſonis ſubſtãtialiter vnus. De ſiqᷓ
dem eſt rerũ vniuerſitas.ita ꝙ nulla ſin /
gularũ:⁊ iõ motibo rõnis non ſubiacet.

uia ratio nõ eſt niſi de re aliquag.

Sapitulu. XIII.
ima eſt ſpũs intellectualiſ rõ/⸗

getat:ſpũs dũ ↄtemplat᷑: ſenſus dũ ſen/
tit:animꝰ dũ ſapit:dũ intelligit mẽs:dũ
diſcernit rõ:dũ recoꝛdat᷑ mẽoꝛia:dũ vult
volũtas. Iſta tñ nõ differũt ĩ ſuba:quẽ/
admodũ in noĩbo.qm̃ oĩa iſta vna aĩa eſt

ꝓpꝛietates qͥdẽ diuerſe: fed eſſentia vna

In ſpũ tñ ⁊ ania põt eſſe differẽtia: quia

oĩs aniĩa ẽ ſpũs:ſʒ nõ oĩs ſpũs eſt anima

Anĩe duplices ſunt actiões. Alio nanq;
ↄſilio erigit᷑ ad deũ.alio inclinat᷑ ad car/
nẽ. Inclinat᷑ aũt ſic.Cũ ſit ſubtilis ⁊ in/
uiſibil:videri nõ põt:ſʒ ꝑ potẽtias ſuas

ſe extendit ⁊ oñdit. Per ↄcupiſcibilita/

tẽ nãq; appetit.ꝑ iraſcibilitatẽ otẽnit.ꝑ
rõnalitatẽ int᷑ vtrũq; diſcernit.Tota eſ/
ſentia aĩe in his potẽtijs ſuis exiſtit:nec

ꝑ partes diuidit᷑ cũ ſimplex ſit ⁊ indiui⸗

qua. Et ſi aliqũ ꝑtes hre ðꝛ:rõne potiuſ
ſimilitudinis q; veritate com poſitiõis

iffinitio anime ⁊ explanatio eus.

Analis:ſemꝑ viuẽs:ſemꝑ ĩ motu:
jboné?sI maleq; volũtaꝶ capax:ſᷣim benigni
tatẽ creator: atq; ſᷣm ſui oꝑis officiũ va
rijs nũcu pat᷑ noĩb.Dicit᷑ nãq; aia dũve

gtcligenci⸗
nechiuanec
mnn heclliud
chpiſcbilt
gſubkünu
ſa oꝛnir woe
lhn
gan ſuntei
nuncznieſub.
Rllride
bliateriral
niatertotab
neynitas⸗i⸗
mimaquedi
liatipgoſni⸗
eiusideſunta
tiötnonck
ſot. Nonia
mnrinſau hont
deennielunt ton
Ebhſcblins
Gäarmo
Cata Poe
edput

cic
n
bet. Socia

oauekine

lud amate
nopot Don
Foꝛmidgti
Timerdeſe
cere Oala
lodeleagt
cyturogorih
Etlicthisn
ltamne nero⸗
hucainn
ſucinidiiani⸗
tlcheſaſis
ſuunikri
Canimieni
Kotepeni
ſanere

P hos ſperieez
nialb rnn
iäd angh
tätomaior geng
tercege önogt
kſeninling
