nõ pariter eunt.temꝑa enĩ ſunt. Homi/⸗

nes autẽ quoꝛũ vita ſuꝑ terrã bꝛeuis eſt.

quia ſenſu non valẽt cauſas cõtexere ſe -
culoꝛũ pꝛioꝛuʒ aliarũq; gentiũ:quas ex

perti nõ ſunt cuʒ his quas experti ſunt.
in vno autem coꝛpoꝛe vł die vel domo

facile poſſunt videre quid cuimembꝛo:

gobos
neygin⸗
unt. Vueg
tebatytken
ootloni
öͤnhiick
ba Chul
Galtmiun
uolbaune
nnoheb
ſel⸗Etnon
ſerdonitſu
Gng ſubtn
Ctepulla
forpiby/
ſebuteac⸗
denchgye
ilbaumt
igvog
Nncunt/f
aſtückoi
Wmimger
üweſ⸗
rangord
Porderc
Pueſis
Winisr
ſcc kecit
Tole
nobis⸗
illeaua⸗
luitur..
ſagicia:
Vrpactü
ſuetudie
Legrinit
gae
hoglia
lberiube
llielte ſi
uinöͤen
latincini

inclgcſan

Sntdtoſio
hlägecen

Mumnetröcktn
udee Etgonn
inlisutt
uingiin.
Acncirilan
ſmntüofͦponn,
un ngan de⸗
Rrährcr
AUadelinstin
riram und⸗
Mubtlenini,
bnnmitei
vahnmnddieni
Rardſin
taigz nihpeun
Aawramga
monr götonadie
Reinstonpnc,
gni fonnch
N Nd
nina de
õ
icnigalnut⸗
Nin NeN
utan,m
niu höblz

Sim tiqnc,

rio ſ⸗ lſe
Ntülcginſse
õ
eiuktcernig
rirainntonel
Iaudannin
anduemn lale

(Fo.

quibus momẽtis:quibo ꝑtibus ꝑſoniſ/

ue ↄgruat. In illis offendunt᷑:hic ſerui/⸗

unt. Vec ego tunc neſciebã ⁊ nõ aduer/

tebam:⁊ feriebãt vndiq; iſta oculos me/
os ⁊ nõ videbã.Et cantabaʒ carmina:⁊
nõ mihi licebat ponere pedẽ quẽlibʒ vbi
libet. ſed in alio atq; alio metro aliter at/⸗
q; aliter:⁊ in vno aliquo verſu: nõ omni
bus locis eundẽ pedẽ.Et ars ipᷣa qua ca
nebam nõ habebat aliud alibi:ſed om̃ia
ſimul.Et nõ intuebar iuſticiã cui ſerui/
rent boni ⁊ ſancti homĩes:longe excellẽ
tiꝰ atq; ſublimiꝰ hr̃e ſimul omia que pᷣ/
cepit:⁊ nulla ex ꝑte variari: ⁊ tamen va/
rijs temꝑiba nõ om̃ia ſimul:ſed ꝓpꝛia di
ſtribuentẽ ac pꝛecipientẽ.Et repꝛehẽde
bam cecus pios pres:nõ ſolũ ſicut deuſ
iuberet atq; inſpiraret vtẽtes pᷣſentibuſ:.
verũ quoq; ſicut deꝰ reuelaret futura p/
nunciãtes. Nũquid aliquãdo aut alicui
iniuſtũ eſt diligere deũ ex toto coꝛde.ex
tota anima:ex tota mẽte:⁊ diligere ꝓxi/⸗
mũ tanq; ſeipᷣm. Itaq; flagicia q̃ ſunt cõ
tra naturã vbiq; ac ſemꝑ deteſtanda atq;
punienda ſunt:q̃lia ſodomitarũ fuerant.
Due ſi om̃es gentes facerent:eodem cri
minis reatu diuĩa lege tenerent᷑: que nõ
ſic fecit homĩes vt ſe illo vterent᷑ modo.
Violatur quippe ipᷣa ſocietas q̃ cũ deo
nobis eſſe debʒ:cum eadẽ natura:cuius
ille auctoꝛ eſt.libidinis peruerſitate pol
luitur.Que autẽ ↄtra moꝛes hoĩm ſunt
flagicia:p moꝛũ diuerſitate vitãda ſunt:
vt pactũ inter ſe ciuitatis aut gẽtis con
ſuetudĩe vł lege firmatũ.nulla ciuis aut
ꝑegrini libidine violet᷑. Curpis eĩ om̃is
pars ẽ vniuerſo ſuo ñ cõgruens.Cũ aũt
deus aliqͥd ↄtra moꝛẽ aut pactũ quoꝛũ/
libet iubet:⁊ ſi nunq; ibi factũ eſt:facien
dũ eſt:⁊ ſi omiſſum:inſtaurãduʒ.⁊ ſi inſti
tutũ nõ erat:inſtituẽduʒ eſt. Si enĩ regi
licet in ciuitate cui regnat iubere aliqͥd:
quod neq; ante illuʒ quiſqᷓ;:nec ipᷣe vnq;
iuſſerat:⁊ nõ cõtra ſocietatẽ ciuitatis eiꝰ
obtemꝑatur:ĩmo ↄtra ſocietatẽ non ob/
temꝑatur. Generale quippe pactũ eſt ſo
cietatis hũane obedire regib ſuis.quã/
to mag deo regnatoꝛi vniuerſe creature
ſue ad ea q̃ iuſſerit ſine dubitatiõe ſerui/
endũ eſt: Sicut enĩ in ptãtibus ſocieta

tis humane m aioꝛ ptãs minoꝛi ad obe/
diẽdum pᷣponit᷑:ita deꝰ omibo. Itẽ in fa
cinoꝛibo vbi libido eſt nocedi ſiue ꝑ ↄtu/
melia ſiue ꝑ iniuriã:⁊ vtrũq; vł vlciſcen
di cauſa:ſicut inimico inimicꝰ: vł adipi/
ſcendi alicuiꝰ extra cõmodi:ſicut latrovi
atoꝛi:vł euitãdi mali: ſicut ei qͥ timetur:
vl inuidẽdo:ſicut felicioꝛi miſerioꝛ:aut ĩ
aliquo ꝓſperatꝰ ei quẽ ſibi equari timet:

aut equalẽ dolet:vl ſola voluptate alieni

mali:ſicut ſpectatoꝛes gladiatoꝝ aut ir/
riſoꝛes aut üluſoꝛes quoꝛũlibʒ. Hec ſũt
capita iniqͥtatis:q̃ pullulãt pꝛincipandi
⁊ ſpectãdi ⁊ ſentiẽdi libidĩe:aut vna aut
duabo earũ aut ſimul omĩbo.Et viuitur
male aduerſus tria ⁊ ſeptẽ:pſalteriuʒ de
cem choꝛdarũ decalogũ tuũ.deꝰ altiſſi/
me ⁊ dulciſſime.Sed q̃ flagicia in teqͥ ñ
coꝛrumꝑis: Aut q̃ aduerſus te facinoꝛa
cui noceri nõ poteſt: Sed h̊ vindicaſqð
in ſe homĩes ꝑpetrant:qꝛ etiaʒ cum in te
peccãt impie faciũt in anias ſuas: ⁊ men
titur iniqͥtas ſibi:ſiue coꝛrumpẽdo ac ꝑ/
uertendo naturã ſuã quã tu feciſti ⁊ oꝛdi
naſti:vł immoderate vtendo cõceſſis re/
bus:vlł in nõ conceſſa flagrãdo in eũ vſũ
qui eſt cõtra naturã.aut rei tenẽtur anio
⁊ vbis ſeuiẽtes aduerſus te⁊ aduerſus
ſtimulũ calcitrantes.aut cũ diruptis li/
mitibo humane ſocietatꝭ letãtur audaceſ
pꝛiuatis cõciliationibo aut direptionib⸗
ꝓut quiq; delectauerit aut offenderit:et
ea fiunt cũ tu dereliquerꝭ fons viteꝛqͥ es
vnus ⁊ verus creatoꝛ ⁊ rectoꝛ vniuerii/
tatis.⁊ pꝛiuata ſuꝑbia diligitur in par/
te vnũ falſum. Itaq; pietate humili redi
tur in te ⁊ purgas nos a cõſuetudie ma⸗/

la:⁊ ꝓpicius es peccat confitẽtiuʒ:⁊ ex/

audis gemitꝰ cõpeditoꝝ:⁊ ſoluis a vin/⸗
culis q̃ nobis fecimꝰ:ſi iã non erigamuſ

aguerſus te coꝛnua falſe libertat auari/

cia plus habẽdi:⁊ damno totũ amittẽdi
amplius amãdo ꝓpꝛiũ noſtrũ qᷓ; te om/
niũ bonũ.Sed inter flagicia ⁊ facinoꝛa
⁊ tam multas iniqtates ſunt pẽta ꝓfici/
entiũ:que a bñ iudicãtib et vituꝑant᷑ ex
regula pfectõis ⁊ laudant᷑ ſpe frug ſicut
herba ſegetis.Et ſunt quedã ſimilia vł
fla gicio vł facinoꝛi:⁊ nõ ſunt peccata.qꝛ
nec te offendũt dũm ⁊ deũ noumm:nec
4

Confeſſionũ

ſociale ↄſoꝛtiũ cũ ↄciliantur aliq̃ in vſuʒ
vite cõgrue tempoꝛi:⁊ incertũ eſt an libi
dine habẽdi aut puniunt᷑ coꝛrigendi ſtu
dio poteſtate oꝛdinata:⁊ incertũ eſt an li
bidine nocendi. Multa itaq; facta q̃ ho
mibus impꝛobanda vident᷑ teſtimonio
tuo appꝛobata ſunt:⁊ multa laudata ab

homibus te teſte danantur: cũ ſepe ſe ali

ter habet ſpecies facti:et aliter facientis
animꝰ:atq; articulus occulti temporis.

Cũ vero aliqͥd tu repente inuſitatũ ⁊ im

pꝛouiſum imperas:etiã ſi hoc aliqñ ve/
tu iſti:q;uis cauſaʒ imperij tui ꝓ tempo

re occultes:⁊ q;uis cõtra pactum ſit ali/

quoꝛũ hominũ ſocietatis:qͥs dubitet eẽ

faciẽdũ quãdo ea iuſta eſt ſocietaſ homi

nũ que ſeruit tibi. Ded beati qui te im/
peraſſe ſciũt. Viunt enĩ om̃ia a ſeruienti

bus tibi:vł ad exhibenduʒ qð ad pᷣſens

opus eſt.vł ad futura pᷣnuncianda. Hec
ego neſciens:irridebã illos ſanctos ſer/
uos ⁊ ꝓphetas tuos. Et quid agebã cũ
irridebã eos:niſi vt irriderer abs te ſen/
ſim atq; paulatim. ꝑductus ad eas nu/
gas:vt crederẽ ficum ploꝛare cũ decerpi

tur ⁊ matrẽ eius arboꝛẽ lachꝛymis lacte
is? Quã tamẽ ficũ ſi comediſſiet aliquis

ſanctus alieno ſane nõ ſuo ſcelere decer/

ptam.miſceret viſceribo ⁊ anelaret de illa

angelos:ĩmo vero particulas dei gemen
do in orone atq; ructando:q̃ ꝑticule ſum
mi ⁊ veri dei ligate fuiſſent ĩ illo pomo:
niſi electi ſancti dente ac ventre ſolueren
tur. Et credidi miſer magis eſſe miſeri/
coꝛdiã pꝛeſtandã fructibo terre q́; homi/
nib ꝓpter quos naſcerent᷑. Si quis enĩ

eſuriens peteret qͥ manicheus nõ eſſet.ᷓ

ſi capitali ſupplicio dãnanda buccellavi
deret᷑ ſi ei daretur.Et miſiſti manũ tuaʒ
ex alto:et de hac ꝓfunda caligine eruiſti
animã meã.cuʒ /ꝓ me ploꝛaret ad te mea

mater fidelis tua ampliꝰ qᷓ; flent matres

coꝛpoꝛea funera.Ulidebat enĩ illa moꝛtẽ
meã ex fide ⁊ ſpiritu queʒ habebat ex te:
⁊ exaudiſti eam dñ e. Exzuan egm nec
deſpexiſti lachꝛymas eiꝰ.cũ pꝛofluentes
rigarent terrã ſub oculis eiꝰ.in om̃i loco
oꝛationis eiꝰ.⁊ exaudiſti eã. Nam vnde
iſllud ſomniũ quo eã conſolatus es vt vi
uere me ſecũ crederet.⁊ habere mecũ ean

———..⅞u4Q

Aiber II

dem menſaʒ in domo.qð nolle cepat ad/

uerſans ⁊ deteſtans blaſphemias errorꝭ
mei: Uidit enĩ ſe ſtantẽ in quadã regula

lignea.⁊ aduenientẽ ad ſe iuuenẽ ſplendi
dum hilarẽ atq; arridenteʒ ſibi.cum illa
eſſet merens ⁊ meroꝛe confecta.Qui cuzʒ
cauſas ab ea queſiſſet meſticie ſue.quoti
dianarũq; lachꝛymaruʒ docendi vt aſſo
let nõ diſcendi gratia:atq; illa rñũdiſſet ꝑ
ditionẽ meã ſe plangere:iuſſiſſe illũ ꝙ ſe /

cura eſſet atq; admonuiſſe vt attenderet

⁊ videret vbi eſſet illa ibi eſſe ⁊ me. Oð il

la vbi attenditvidit me iuxta ſe in eade⸗

regula ſtantẽ Unde hoc.niſi qꝛ erantau
res tue ad coꝛ e:O tu bone om̃ipotẽs:

qui ſic curas vnũquẽq; noſtrũ tãq; ſolũ
cures:⁊ ſic om̃es tanq; ſinglos. Unð il

lud etiã ꝙ cũ mihi narraſſet ipᷣm viſum.

⁊ ego ad id trahere conarer:vt illa ſe po/

tius nõ deſperaret futurã eſſe qðᷣ era:cõ
tinuo ſine aliqua heſitatiõe non inquit.

nõ enĩ mihi dictũ eſt vbi ille ibi ⁊ tu.ſed
vbi tu ibi ⁊ ille Confiteoꝛ tibi dñe recoꝛ
dationẽ meã quãtũ recolo.ꝙ ſepe nõ ta/
cui:ampliꝰ me iſto ꝑ matrẽ vigilantẽ re/
ſponſo tuo:q; tam vicina interpᷣtationis
falſitate turbata non eſt:⁊ tam cito vidit

qð videndũ fuit.qð ego certe anteq; di /

xiſſet nõ viderã.etiã tum fuiſſe cõmotuʒ
q́; io ſomnio:quo femine pie gaudium
tanto poſt futurũ ad ↄſolationẽ tunc pᷣ/
ſentis ſollicitudinis:tanto ante pᷣdictuʒ
eſt. Nam nouẽ ferme anni ſecuti ſunt:q/
bus ego in illo limo ꝓfundi ac tenebꝛis
falſitatis:cũ ſepe ſurgere conarer:⁊ guiꝰ
alliderer volutatꝰ ſum:cuʒ tm illa vidua
caſta pia et ſobꝛia qles amas:iam q dem
ſpe alacrioꝛ:ſed fletu ⁊ gemitu non ſegni
oꝛ.nõ deſineret hoꝛis omibo oꝛationũ ſu
arũ de me plangeread te:et intrabant in
conſpectũ tuũ pꝛeces eiꝰ.⁊ tũ me dimit/
tebas adhuc volui ⁊ inuolui in illa cali/
gine. Et dediſti alterum reſponſuʒ inte/

rim qð recolo. Nã ⁊ multa pᷣtereo ꝓpter

qð ꝓpero ad ea q̃ me magis vꝛgent cõfi
teri tibi:⁊ multa nõ memini. Dediſti er/
go alterũ ꝑ ſacerdotẽ tuũ quendã epᷣum
nutritũ in eccleſia ⁊ exercitatũ in librꝭ tu
is. Quẽ cuz illa femĩa rogaſſet vt digna

retur mecum colloqui ⁊ refellere erroꝛes

edendeoe
afccbaten
os iuonſirn
Cuminipoſt
hucaſeiſirn
tgtehontoll⸗
lisiunnllos
utuue
luncbbetuntu
loncpene
liens Bin
gnmglüaſen
Ctuicheis:
icüſcript
hrtiſenul
nanzcſe
ſugledc
licguicer
hcorwen
riiſenen
iorrageine
hhorekytk
pankl
uaſdan
cdoſond

ſAanein⸗
Pdoaninse

cuute hloon

r
HW

bilpenfino
llrites
Goplauſts⸗
mchonni
Wrintenpn

göpolecntn
uſpbenisn
Nein quadir⸗
dſeinuneſhini
ine; ſbiamni
onſeen Oiqg
neſtcteequon
ig doanginraſ⸗
nn lunſciſero
nrillſſeliigſe⸗
ulenmmder
emiumſendr
Eboenigemn
Denboronpat
Niß noſritäcſl
Gngos Dol
miſet önniur.
purenrriaſe

—

1

=

municſe öniced

röewningutt.
wbilebinaſe
eortierd
d ſcheror
wwicdn

Gwe)
AN.àaENEh

mam iinn,
bnnenn⸗
mumurhlnd
midfonrd⸗
iniin. tgeh⸗
rcmon
mchölurin
nmsini
ignin mlh
gunchumnni
eriniiM
effinedint,/
moli nuaal⸗
nrcponnnc⸗
nnfnn ſc
nugslinnl ſ
mmmndlſtin
m dicyun
olbon
tgendih⸗

intun

meos: dedoceret me mala ac docerz bo

na:faciebat enĩ hoc ſi quos foꝛte idone/
os ĩueniſſet:noluit ille pꝛudẽter ſane qᷣn
tum ſenſi poſtea. Reſpondit enim mead

huc eſſe indocilẽ:eo ꝙ inflatꝰ eſſem noui
tate hereſis illiꝰ:⁊ nõnullis queſtiuncu/⸗
lis iam multos imperitos exagitaſſeʒ ſi
cut illa indicauerat ei Sed ſine inquit il

lum ibi:⁊ tantũ roga pꝛo eo dominũ:ipᷣe

legendo reperiet qͥs ille ſit erroꝛ ⁊ quata
impieta s. Simul etiã narrauit ſequo⸗-/
q; paruulũ a ſeducta matre ſua datũ fuiſ
ſe manicheis:⁊ oẽs pene ñ legiſſe tantũ:
verũetiã ſcriptitaſſe libꝛos eoꝛum.ſibicq
apparuiſſe nullo cõtra diſputante ⁊ con
uincente q; eſſet illa ſecta fugienda:itaq;ʒ
fugiſſe.Que cũ ille dixiſſet:atq; illa nol/
let acquieſcere:ſed inſtaret magis depꝛe

cando ⁊ vbertim flendo vt me videret et

mecũ diſſereret:ille iam ſubſtomachans

tedio:vade inquit a me:ita viuas.fieri eĩi

non poteſt vt filius iſtarũ lachꝛymarum
pereat.Oð illa ita ſe accepiſſe inter collo
quia ſua mecũ ſepe recoꝛdabatur:ac ſiðö
celo ſonuiſſet. l

¶ Explicit liber tercius.
Incipit quartus.

pus annoꝛũ nouem ab
vndeuigeſimo anno eta
tis meevſq; ad duodetri
geſimuʒz ſeducebamur ⁊
ffſfſfſfſfſeducebamus: falſi atq;
fallentes in varijs cupiditatibo:⁊ palazʒ
doctrinas quas liberales vocãt:occul
te autẽ falſo nomĩe religionis:hic ſuꝑbi:
ibi ſuperſtitioſi:vbiq; vani ac populariſ
glie ſectãtes inanitatem vſq; ad theatri
cos plauſus ⁊ ↄtentioſa certamia ⁊ ago
nem coꝛonarũ fenearũ ⁊ ſpectaculoꝝ nu

gas:⁊ intemꝑantiã libidinũ. Illac autẽ

purgari nos ab iſtis ſoꝛdib expetentes
cũ eis qͥ appellaretur electi ⁊ ſancti.affe/⸗
rebamꝰ eſcas de qbus nob in officina a/
qualiculi ſui fabꝛicarẽt angelos et deos
ꝑ quos liberaremur:et ſectabar iſta atq;
ſaciebã cũ amicis meis ꝑ me ac mecũ de

Er idẽ tem

CV.

ceptis.Irrideant me arrogtes et nõdũ
ſalubꝛiter ꝓſtrati ⁊ eliſi a te deꝰ meꝰ.ego
tamẽ confitear tibi dedecoꝛa mea in lau
de tua. Sine me obſecro:et da mihi cir/

cuire pᷣſenti memoꝛia pᷣteritos circuitus

erroꝛis mei:⁊ immolare tibi hoſtiã iubi/

lationis. Quid eni ſum ego mihi ſine te:

niſi dux in pꝛeceps: alutqd ſum cũ mi/
hi bñ eſt:niſi ſugens lac tuuʒ:aut fruens

—

te cibo qͥ nõ coꝛrumpit᷑: Et qs hõ eſt qli
bet homo cum ſit homo?! Bed irrideãt

nos foꝛtes ⁊ potẽtes. Nos aũt infirmiæ

inopes ↄfiteamur tibi. Docebam ĩ illis

annis artẽ rhetoꝛicã:⁊ victoꝛioſaʒ loq̃ci
tatem victus cupiditatevendebã. Ma/

lebam tñ dñe tu ſcis bonos hr̃e diſcipu
los ſicut appellant᷑ boni:⁊ eos ſine dolo

docebam dolos:nõ in q bus ↄtra caput
innocentis agerẽt:ſed aliquãdo pꝛo ca/
pite nocentis. Et tu deus vidiſti delon
ginquo lapſan teʒ in lubꝛico:et in multo
fumo ſcintillantem fidem meam quaʒ ex
hibebam in illo magiſterio diligentibuſ
vanitatẽ:⁊ q̃rentibꝛ mendaciũ ſociꝰ eoꝝ.
In illis annis vnam habebam nõ eo /
legitimũ vocatur coniugio cognitã:ſed
quã indagauerat vagꝰ ardoꝛ inops pꝛu
dentie. Sed vnã tamẽ ei quoq; ſeruans
thoꝛi fide:in q̃ ſane experiret exeplo meo

q̃ͥd diſtaret int᷑ cõiugalis placiti moduz

qð federatũ eſſʒ generãdi gra:⁊ pactũ li
bidinoſi amoꝛis: vbi pꝛoles etiã contra
votum naſcit᷑.qᷓ;uis iam nata cogat ſe di
ligi Recolo etia cũ mihi theatrici carmi

nis certamẽ inire placuiſſet. mãdaſſe mi

hi neſcio quẽ auruſpicem qͥd ei dare vel
lem mercedis vt vincerem.me autẽ feda
illa ſacramẽta deteſtatum? abominatuʒ
rñdiſſe:nec ſi coꝛona illa eſſet immoꝛtali
ter aurea:muſcam ꝓ victoꝛia mea neca/
ri ſinerem. Necaturꝰ enim erat ille in ſa/
crificijs ſuis aniantia:⁊ ilb honoꝛib iui
taturꝰ mihi ſuffragatura demonia vide

batur. Sʒ ̊ quoq; malũ nõ ex tua cha

ritate repudiaui deꝰ coꝛdis mei.Nõ enĩ
amare te nouerã:qͥ niſi fulgoꝛes coꝛpoꝛe
os cogitare nõ noueraʒ. Talibo enim fi⸗/
gmẽtis ſuſpirãs anĩa:nõne foꝛnicat᷑ abs
te:⁊ fidit ĩ falſis:⁊ paſcit vẽtoſiSʒ vide
licet ſacriſicariꝓ me nolleʒ demonibus.

q 37

¶Confeſſionũ

quibo me illa ſuꝑſtitione ipᷣe ſacrificabã.
Quic eſt eĩ aliud ventos paſcere:q; ipoſ
paſcere:hoc eſt errãdo eis eſſe voluptati
atq; deriſui. Ideoq; illos planetarios:
quos mathematicos vocãt plane conſu
lere nõ deſiſtebã:q; quaſi eis nulluʒ eſſet
ſacrificiũ:⁊ nulle pᷣces ad aliquẽ ſpixituʒ
ob diuinationẽ dirigeret᷑.qð tamẽ chꝛi/
ſtiana ⁊ vera pietas conſeqnter repellit ⁊
danat. Bonũu ẽ eĩ ↄfueri tibi dñe:⁊ dice
re miſerere mei.cura animã meã.quoniã
peccaui tibi:neq; ad licẽtiaʒ peccadi ab/
uti indulgẽtia tua:ſʒ meminiſſe dñicevo
cis. Ecce ſanꝰ factꝰ es:iam noli peccare:
ne ꝗd tibi deteriꝰ cõtingat.Quã totã il/

li ſalubꝛitatẽ interficere conant᷑ cũ dicũt

De celo tibi eſt ineuitabil cauſa peccan/
di:⁊ venus h̊ fecit aut ſaturnꝰ aut mars
ſcʒ vt hõ ſine culpa ſit caro ⁊ ſanguis:⁊
ſuꝑba putredo:culpadus ſit autẽ celi ac
ſyderũ creatoꝛ ⁊ oꝛdinatoꝛ. Et quis eſt

hic niſi deꝰ noſter:ſuauitas et oꝛigo in /

ſticie:qui reddis vnicuiq; ᷣm oꝑa eius:
⁊ coꝛ contritũ ⁊ humiliatuʒ nõ ſpernis?
Erat eo temꝑe vir ſagax medicine artis
peritiſſimꝰ atq; in ea nobiliſſimꝰ.quiꝓ
conſule manu ſua coꝛonã illã agoniſticã
impoſuerat nõ ſano capiti meo: ſʒ nõ vt
medicus. Naʒ illius moꝛbi tu ſanatoꝛ qͥ
reſiſtis ſuꝑbis:humilibautẽ das grãm
MNunqͥd tamẽ etiã ꝑ illũ ſenẽ defuiſti mi
huaut deſtitiſti mederi anĩe mee?ẽ Quia
eni factꝰ ei eram familiarioꝛ: ⁊ eiꝰ ſermo
nibe:erant enĩ ſine verboꝛũ cultu viuaci
tate ſentẽtiaꝝ iocũdi ⁊ graues:aſſiduus
⁊ fixus inherebã. Ubi cognouit ex col/

loquio meo libꝛis genethlyacoꝝ eſſe me

dedituz:benigne ac paterne me monuit:
vt eos abijcerẽ.neq; curã ⁊ opam rebus
vtilibo neceſſariã illi vanitati fruſtra im/
penderẽ:dicens ita ſe illam didiciſſe: vt
victus eiꝰ ꝓfeſſioneʒ pᷣmis annis etatis
ſue deferre voluiſſet qua vitã degeret:et
ſi hyppocrateʒ intellexiſſet:⁊ illas vtiq;
lr̃as potuiſſet intelligere:⁊ tñ nõ ob aliã
cauſaʒ ſe poſtea illis relictis medicinam
aſſecutũ:niſi ꝙ eas falſiſſimas cõperiſſʒ:

⁊ nollet vir grauis decipiẽdis hoĩbꝰ vi /

ctũ q̃rere.At tu inquit quo te in hoĩbuſ
ſuſtentas rhetoꝛica tenes.hanc autẽ fal /

Aiber IIII

laciã libero ſtudio nõ neceſſitate rei fami
liaris ſectaris:quo mag mihi te oꝑtet ð
illa credere:qui eã tam ꝑfecte diſcere ela

boꝛauiq; ex ea ſola viuere volui.A quo
ego cuz quelſiſſem que cã ergo faceret vt
multa inde vᷣa ꝓnunciarent᷑.rũdit ille vt
potuit.vim ſoꝛtis h̊ facere in rerũ natu/

ra vſq; quaq; diffuſaʒ.Si ei de paginis
poete cuiuſpiã longe aliud canetis atq;
intendẽtis cũ foꝛte qͥs ↄſulit mirabiliter

ↄſonus negocio ſepe verſus exiret: mirã

dũ nõ eſſe dicebat:ſi ex ania hüana ſupe
rioꝛe aliquo inſtinctu neſciẽte qͥd in ſe ſie

ret.nõ arte:ſed ſoꝛte ſonaret aliqͥd qdð in/
terrogãtis reb factiſq; concineret. Eth̊
quidẽ ab illo vł ꝑ ilum ꝓcuraſti mihix
qͥd ipᷣe poſtea ꝑ meipᷣm qrerem in memo⸗/
ria mea delimaſti.Cuũc auteʒ nec ipᷣe nec
chariſſimꝰ meus nebꝛidiꝰ adoletcces val
de bonꝰ ⁊ valde cautꝰ irridens totum il
lud diuinatiõis genꝰ ꝑſuadere mihi po⸗
tuerũt vt hecabijcerẽ:quoniã me ampli
us ipoꝝ auctoꝝ mouebat auctoꝛitas:et

nullũ certũ quale qᷓrebã documẽtuʒ ad/
huc inueneraʒ:qͥ mihi ſine ambiguitate
appareret q̃ ab eis ↄſultis vera dicerent

ſoꝛte nõ arte inſpectoꝝ ſiderũ dici. Inil
lis annis quo pmo temꝑe in municipio

quo natꝰ ſum docere ceperã: cõpaueraʒ

amicũ ſocietate ſtudioꝝ nimis charũ:co
euũ mihi ⁊ confloꝛẽtẽ floꝛe adoleſcentie.
Mecuũ puer creuerat:⁊ pariter in ſcolaʒ
ieramꝰ:pariterq; luſeramꝰ Se

erat ſic amicꝰ.q;;q; ne tunc quidẽ ſicutiẽ

vera amicicia:quia nõ eſt vera. niſi cũ eã

tu agglutinas inter inherẽtes tibi cha⸗
ritate diffuſa in coꝛdib noſti ꝑ ſpũſctm̃
qui datꝰ eſt nob Dſʒ tñ dulc erat nimis
cocta feruoꝛe pariliũ ſtudioꝛũ. Nã ⁊a fſi
de vera quã ſi germanitꝰ ⁊ penitus a⸗
leſcens tenebat. deflexerã eum lin ſupꝑſti/
cioſas fabellas et ꝑnicioſas:ppter quas
plangebat me mr mea:cuʒ iã errabat in
anio ille hõ:⁊ nõ poterat aĩa mea ſine il/
lo.Et ecce tu imminẽs doꝛſo fugitiuoꝝ
tuoꝝ:deꝰ vltionũ ⁊ fons miſericoꝛdiaꝝ
ſimul q cõuertis nos ad te miris modis
ecce abſtuliſti hoĩem de hac vita: cũ vix
expleuiſſet annũ in amicicia mea:ſuauis
mihi ſuꝑ om̃es ſuauitates illiꝰ vite mee

dnondn

ean ci
ſonnenmnun
lreißinar
ogtnence
horien Lon
Goektltu'fe
ighaguiponn
Ktafnnod
mcmnunt
euncs1
ſugiaccepa
ſhkiüſe⸗
Ghnthort
ichnmnlen
Hianseſed
Ccooutſnp
oftesnot'n
Gcosccone“
Ceclene
denchere
petikſc
tenebꝛat
mozser
um?pa
quicgui⸗
Iuciam
purbiten
Locerio
hlüdicar
Nineferge
linns⸗
ugretric
vannibil
lehini ſon
ſermnorer,
mmierig/,

Galofe
ſontamicn

edieiiil
naß
lpcst
untdie
indnn
Wcliteni
naiggit

—

nugeſull ie
kcicpſiemn
Nranar iitlin
u küminmn

innn

A ing

Egüütmithlir
Wsciaini

mi hümf
eliirgnte
unntlcthhin
SConanan. d
n Mnkimhir
Nwenihmen
emretekihtl
VIndes nNl
giuuniizv⸗
Sgnonineemgi
r matcns
di Nanmen
Rüne wdict
äisver
prin
nui du;
Arnmnoin
—
Arnn i;
inni
elilifci
cornid
erthit⸗
bproſfnepim⸗
Hade
itini iin
rASA0/
agli
S
un cnhin
mimaſnrl
Gcogtiu
debe d
iinns inn
aslien⸗

Ouis laudes tuas enumerat:vnus inſe
vno:qͥs exꝑtus eſt: Quid tũc feciſti deuſ

meꝰ:⁊ q; inueſtigabił abyſſus iudicioꝛũ

tuoꝝ: Cũ eni laboꝛaret ille febꝛibo:iacu⸗
it diu ſine ſenſu in ſudoꝛeletali Et cũ de
ſperaret᷑ baptiʒatꝰ eſt neſciẽs.me nõ cu /
rante:⁊ pᷣſumẽte id retinere potiꝰ aniam

eiꝰ qð a me acceꝑat:nõ qð in neſciẽtꝭ coꝛ

poꝛe fiebat.Longe aũt alit᷑ erat.nã recre

atus eſt ⁊ ſaluꝰ factꝰ. Statimq; vt pᷣmũ

cũ eo loqui potui:potui autẽ mox vt ile
potuit:qm̃ nõ diſcedebã.⁊ nimis pende
bamꝰ ex inuicẽ. Temptaui apud iũllũ ir/
ridere:tanq; ⁊ illo irriſuro mecũ baptiſ/

mũ quẽ acceꝑat mẽte atq; ſenſu abſentii

ſimꝰ:ſʒ tñ iã ſe accepiſſe didicerat. At il/

le ita me exhoꝛruit vt inimicũ: admonu
itq; mirabili ⁊ repẽtina libertate: vt ſi a⸗/
micus eſſe velle:talia ſibi dicere deſinerẽ
Ego aũt ſtupefactꝰ atq; turbat diſtuli
omes motꝰ meos vt cõualeſceret priuſ:

eſſetq; idoneꝰ viribo valitudinis:cũ quo
agere poſſem qð vellẽ. Sʒ ille abꝛeptus
demẽtie mee: vt apud te ſeruaret᷑ ↄoſolati

oni mee.poſt paucos dies me abſente re

petit᷑ febꝛib ⁊ defungit᷑. Quo doloꝛe cõ
tenebꝛatũ eſt coꝛ meũ:⁊ qcqͥd aſpicieba,z

moꝛs erat. Et erat mihi patria ſupplici

um:⁊ paterna domus mira infelicitas:⁊
quicquid cũ illo cõmunicauerã ſine illo
ĩ cruciatum immanem vertebatur. Ex/

petebãt eũ vndiq; oculi mei ⁊ nõ dabat᷑:

⁊ oderã om̃ia qꝛ nõ haberẽt eũ. Nec mi
hi iã dicere poterãt:ecce veniet:ſicut cuʒ

viueret qñ abſens erat.Et factꝰ eraʒ ipᷣe

mihi mas q̃ſtio:⁊ interrogabã aĩaʒ meã.

quare triſtꝭ eſſet:⁊ q̃re ↄturbaret me val/

de:⁊ nihil nouerat rñdere mihi. Et ſi di
cebam.ſpera in deo:iuſte non obtꝑabat:

qꝛ verioꝛ erat ⁊ melioꝛ hõ quẽ cariſſimũ
amiſerã:qᷓ; fantaſma in qð ſperare iube⸗

bat᷑. Bolus fletꝰ erat dulcis mihi.⁊ ſuc

ceſſerat amico in delicijs animi mei. Et

nũc dñe iã illa trãſierũt:⁊ tꝑe lenituʒz eſt

vulnꝰ meuz. Poſſum ne audire abs teqͥ
veritas es.⁊ admouere aurẽ coꝛdis mei
oꝛi tuo:vt dicas mihi cur fletus dulc ſit

miſeris: An tu q;uis vbiq;ʒ aſſis:lõge ab

ieciſti a te miſeriã noſtra: Et tu in te ma/
nes: nos aũt in exꝑimẽtis voluimur Et

tñ niſi ad aures tuas ploꝛaremꝰ:mihil re
ſidui de ſpe nr̃a fieret. Unð igit᷑ ſuauis
fructꝰ de amaritudine vite carpit᷑ geme
re ⁊ flere ⁊ ſuſpirare:⁊ cõq̃ri? en hoc ibi
dulce eſt: ſperamus exaudire te?: Recte

iſtud in pᷣciba:qꝛ deſideriũ ꝑueniendi hba

bent HNunqͥd in doloꝛe amiſſe rei ⁊ luctu
quo tũc operiebar:? Heq; enĩ ſperabã re
uiuiſcere illũ:aut pſ̊ petebã lachꝛymis:ſ,ʒ-
tantũ dolebã 2 Heba ois er eni eram: et
amiſerã gaudiũ meũ.An ⁊ fletꝰ res ama
ra eſt pᷣ faſtidio rerũ quibo pꝛius frueba/
mur:⁊ dum tũc ab eis abhoꝛremꝰ dele/
ctat?: Quid autẽ iſta loquoꝛ. Non enin
tempꝰ querẽdi nũc eſt:ſed cõfitendi tibi.
Miſer enĩ eram:⁊ miſer eſt omis animꝰ
vinctus amicicia reꝝ moꝛtaliũ: ⁊ dilani
atur cũ eas amittit:⁊ tunc ſentit miſeriãẽã
qua miſer eſt ⁊ anteq; amittat eas. Sic
eni ego eram ũlo temꝑe:⁊ flebã amariſſi
me.⁊ requieſcebã in amaritudie. Ita mi
ſer eram:⁊ habebã charioꝛem illo amico

meo vitã ipᷣam miſerã. Nam q;uis eam

mutare vellẽ:nollẽ tamẽ amittere magii
q; illũ. Et neſcio an vellem vel ꝓ ülo ſi/
cut de hoꝛeſte ⁊ pilade tradit᷑ ſi nõ fingi⸗/
tur:qͥ vellent ꝓ inuiceʒ vel ſimul moꝛiqᷓ

moꝛte peius eis erat nõ ſimł viuere. HH

in me neſcio qͥs affectus nimis huic cõ/
trariꝰ oꝛtꝰ erat:⁊ tediũ viuẽdi erat in me
grauiſſimũ: ⁊ moꝛiẽdi metꝰ. Credo quo
magis illũ amabã:eo mag moꝛtẽ:q̃ mi/
hi eum abſtulerat tanq; atrociſſimã ini/
micam oderã ⁊ timebã:⁊ eã repente con/
ſumpturã om̃es homies putabã.qꝛ ilũſ/
potuit.Sic erã oĩno memini. Ecce coꝛ
meũ deus meꝰ:ecce intus vide.qꝛ memi
ni ſpes mea qui me mũdas a taliuʒ affe/

ctionũ immũdicia. dirigens oculos me
os ad te: ⁊ euellẽs de laqueo pedes meoſ

HMirabar enĩ ceteros moꝛtales viuere:

qꝛ ille quẽ quaſi nõ moꝛiturũ dilexeraʒ:

moꝛtuus erat:et me magis quia illi al/
ter eraz viuere illo moꝛtuo mirabar Be
ne quidaʒ dixit de amico ſuo: dimidiuʒ
anime mee. Nã ego ſenſi animã meam et
aniaʒ üũlius vnã fuiſſe aniam in duobus

coꝛꝑibus:⁊ iõ mihi hoꝛroꝛi erat vita:qꝛ

nolebam dimidius viuere:et ideo foꝛte

moꝛi metuebã: ne tot ille moꝛeretł:quẽę

Confeſſionũ

multũ amauerã.O dementiã neſcientezʒ
diligere homies humaniter:o ſtultũ ho
minẽ immoderate hũana patiẽteʒ:quod
ego tunc erã. Itaq; eſtuabã:ſuſpirabaʒ:

flebaʒ:turbabar:nec requies erat nec cõ

ſilium. Poꝛtabã enĩ cõſciſſaʒ ⁊ cruentazʒ
animã meã:impatientema me poꝛtari:?
vbi eã ponerẽ nõ inueniebaz.nõ in ame/⸗/
nis nemoꝛibo.nõ ludis atq; cantibo:necĩ

ſuaue olentibo locis:nec in cõuiuijs ap/⸗
paratis:neq; ĩ voluptate cubilis ⁊ lecti:
nõ deniq; in libꝛis atq; carminib acqui

eſcebam.Hoꝛrebãt omia:⁊ ipᷣa lux:⁊ q e

quid nõ erat qð ille erat impꝛobũ ⁊ odio
ſum erat:pᷣter gemitũ ⁊ lachꝛymas. Ha
in eis ſolis aliquãtula requies Ubi aũt

inde auferebat᷑ aia mea:onerabat me grã
dis ſarcina miſerie.que a te dñe leuanda
erat ⁊ curãda. Sciebã:ſed nec volebam
nec valebã eo magis:qꝛ nõ mihi eras ali
quid ſolidũ ⁊ firmũ cũ de te cogitabaʒ.
HNon eni tu eras:ſed vanũ fantaſma ⁊ er
roꝛ meus erat deꝰ meus.Si conabar eã
ibi ponere vt requieſceret:ꝑ inane labe/
batur:⁊ iterũ ruebat ſuꝑ me.⁊ ego mihi

remãſeram infelix locus:vbi nec eſſe poſ

ſem:nec inde recedere. Quo enĩ coꝛ meũ
fugeret a coꝛde meo? Quo a meipᷣo ſuge
rem:quo nõ me ſequerer: Et tamen fugi
de patria. Oinus enĩ eum querebãt o⸗
culi mei vbi videre non ſolebant:atq; a
tagaſtenſi oppido veni carthaginẽ. Nõ
vacant temꝑa:nec ocioſe voluunt᷑ ꝑ ſen/
ſus noſtros:faciunt in anio mira opera.
Ecce veniebant ⁊ pᷣteribant de die in di

em:⁊ veniendo ⁊ pᷣtereũdo inferebãt mi/

hi ſpecies alias ⁊ alias memoꝛias:⁊ pau

latim reſartiebant me pꝛiſtinis generib⸗

delectationũ:quibo cedebat doloꝛ meꝰ il
le:ſed ſuccedebãt nõ quidẽ doloꝛes alij.
cauſe tamẽ alioꝛũ doloꝛũ. Naʒ vnde me
facillime ⁊ in intima doloꝛ ille penetraue

rat:niſi quia fuderaʒ in arenã animã me

am: diligendo moꝛiturũ ac ſi nõ moꝛitu
rum: Maxime quippe me repabantat/
q; recreabant alioꝛũ amicoꝛũ ſolatia.cũ
quiba amabã quod ꝓ teamabã:⁊ G̊ erat
ingens fabula ⁊ longũ mendaciũ: cuius

adulterina confricatione coꝛrũpebatur

mens noſtra pꝛuriens in anribo. Sedil

Aiber III

la mihi ſabula nõ moꝛiebat᷑.ſi quis ami

coꝛũ meoꝛũ moꝛeret᷑. Alia erãt que in eii

ampliꝰ capiebãt animũ:colloqui ⁊ coꝛri

dere: ⁊ viciſſim beniuole obſequi.ſimul
legere libꝛos dulciloquos:ſimul nugari

⁊ ſimul honeſtari:diſſentire interdũ ſine
odio tanq; ipᷣe homo ſecũ:atq; ipᷣa rariſ/
ſima diſſenſiõe cõdire ↄſenſiões płimaſ:
docere aliqͥd inuicẽ:aut diſcere aliqͥd ab

inuicẽ.deſiderare abſentes cũ modeſtia:

ſuſcipe veniẽtes cũ leticia. His atq; hu
iuſmodi ſignis a coꝛde amãtium ⁊ reda
mantiũ ꝓcedentiboꝑ os:ꝑ linguã:ꝑ ocu
los:⁊ mule mot gratiſſimos q̃ſi fomiti/
bus cõflare anios:⁊ ex pluriba vnũ face

re.hoc eſt qdð diligit᷑ ĩ amicis:⁊ ſicdiligi

tur vt rea ſit ſibi humana ↄſciẽtia ſi nou
amauerit redamantẽ:aut ſi amantẽ non
redamauerit. nihil q̃rens ex eius coꝛpo
re pᷣter indicia beniuolẽtie. NHinc ille lu⸗/
ctus ſi qͥs moꝛiat᷑ ⁊ tenebꝛe doloꝛũ:⁊ver
ſa dulcedine in amaritudinẽ coꝛ madidũ

⁊ex amiſſa vita moꝛientiũ moꝛs viuen/
tiũ. Beatꝰ qui amat te ⁊ amicuʒ in te:⁊

inimicũ ꝓpter te. Solus enĩ nullũ earũ
amittit cui om̃es in illo chari ſunt qͥ non

amittit᷑. Et qͥs eſt iſte niſi deꝰ noſter.deꝰ

qui fecit celũ ⁊ terrã ⁊ implet ea:quia im
plendo ea fecit ea?: Te nemo amittit niſi
qͥ dimittit.Et qui dimittit quo it aut q̃̊

fugit:niſi a te placido ad te iratum: Nazʒz

vbinõ inuenit legeʒ tuã in pena ſua:Et

lex tua veritas.et veritas tu. Deus vir/

tutũ cõuerte nos:⁊ oſtende faciẽ tuã ⁊ ſal
ui erimus. Nã quoquo verſuʒ ſe verte/

rit ania homĩs:ad doloꝛes figit᷑:alibipᷣ⸗

terq; in te. Tam etſi figit᷑ in pulcris ex/
tra te ⁊ extra ſe.que tamẽ nulia eſſent niſi
eſſent abs te:que oꝛiunt᷑ ⁊ occidunt:⁊ o⸗/
riendo q̃ſi eſſe incipiũt:⁊ creſcunt ⁊ ꝑfici
antur: ⁊ pfecta ſeneſcunt ⁊ intereũt.etenĩ
omnia ſeneſcũt ⁊ om̃ia intereunt. Ergo
cũ oꝛiũtur ⁊ tendũt eſſe:’quo magis cre/
ſcunt celeriter vt ſint:eo magis feſtinant
vt non ſint. Sic eſt modus eoꝛuʒ. Can
tum dediſti eis:quia partes ſunt rerum
que nõ ſunt om̃ es ſimul:ſed decedendo
ac ſuccedendo agunt om̃es vniuerſum

cuius partes ſunt.Ecce ſic ꝑagitur ⁊ ſer

mo noſter ꝑ ſigna ſonãtia.Non eniʒ erit

zinn

Frrorortvon
locclogmii
ventvrhesue⸗
ſoctrtigenon
giantſetinca
wracäpte
rarisn
liccknodus⸗
llocfuc e
Cennenttrar
wcufnede
Pobalcantis
6. olenn
Corihuureen
ue Multn.
auortbickt⸗
ſis irodee
r wlad
Tochesſa⸗
Uerſias.
verbaͦ des
coͤmedag
ſaltefatig
onicqe
llckerre
buntoſte
ſomabunt.
Unragtenn
dit ſeaſtabi
herſtunte p
Uaſamſectis
turcnela.
tecktignon
erdleanttet

wvenniet⸗

lehot eitp
Muntmniuſti
Cicſgeritit
haplaceret,
chlgſenln
ſineſelin
lggitetto
nünihrti⸗
mazt

U.

naciſili
Auciui
anallona

moeobſegli,i
Gtcoſnlnne

E
= =

4

=eü
S

☛⸗—

—
S☛ſ

llenmnrümif
ſcnpſin
rrſalſͤgin
urdilne ſipt
lei hanmgd
Gamüinnd
nm uzt
nlinwseſniß
Gre Ahniͤe
Kinmee:ſci
un,Kün
Mautſimanitn
inmserasang
oine Miriein
1mcbr uen
uni nons inen
Eet miozinte
nsei lic
Woewiſun
Krridetu
Tuvann

Unmimn e

uemun ,
Stiinhrſin
Nnon Das
plillii
unfeſinze⸗
Worfi
ͤigtnen
umnil in
cinttuni hin
iemtun Ma
milmitdni
ainmun AM
ceans n
rconas
molnmh
onne yrtenn

totus ſermo ſi vnũ verbum nõ decedat
cũ ſonuerit ꝑtes ſuas:vt ſuccedat aliud.

Laudet te ex illis anĩa mea deuſ creatoꝛ

omniũ:ſed nõ infigat᷑ in eis glutino amo

ris ꝑ ſenſus coꝛꝑis.Eunt eni quo ibant
vt non ſint:⁊ ↄſcindũt eã deſiderijs peſti
lentioſis:quoniã ipᷣa eſſevult ⁊ requieſce
re amat in eis que amat. In illis autem

nõ eſt vbi:qꝛ non ſtãt. GEugiunt:et quis

ea ſequit᷑ ſenſu carnis:aut quis ea cõpꝛe
hendit vel cũ pꝛeſto ſunt: Lardꝰ eſt eni-
ſenſus carnis:quoniã ſenſus carnis eſt.
Sufficit ad aliud
ad quod factꝰ eſt:ad illud auteʒ nõ ſuffi/

⁊ ipᷣe eſt modus eius.

cit vt teneat tranſcurrẽtia ab initio debi
to vſq; ad finẽ debitũ. In verbo enĩ tuo
ꝑ quod creant᷑:ibi audiunt hinc ⁊ hucvſ

q;. Holi eſſe vana anima mea:⁊ obſurde

ſcere in aurecoꝛdis tumultu vanitatis
tue.Audi ⁊ tu. Uerbũ ipᷣm clamat vt re
deas:⁊ ibi eſt locus quietis imꝑturbabi
lis.vbi nõ deſeritur amoꝛ ſi ipᷣe nõ deſe⸗/
rat.Ecce illa diſcedunt vt alia ſuccedãt:
⁊ omibus ſuis ꝑtibus cõſtet infima vni
uerſitas. Nunquid ego aliqᷓ diſcedo.ait
verbũ dei? Ibi fige manſionẽ tuam.ibi
cõmẽda quicqͥd inde habes anima mea.
ſaltẽ fatigata fallacijs. Ueritati cõmen/
da quicqͥd tibi eſt a veritate:⁊ non ꝑdes

aliqͥd:et refloꝛeſcent putrida tua.⁊ ſana //

bunt᷑ om̃es languoꝛes tui.⁊ fluxa tua re
foꝛmabunt᷑:⁊ renouabũtur:⁊ conſtringẽ
tur ad te: ⁊ nõ te deponent quo deſcen/

dũt.ſed ſtabũt tecũ ⁊ ꝑmanebunt ad ſem

per ſtantẽ ac ꝑmanentẽ deũ. Ut quid ꝑ/

uerſam ſeq̃ris carnẽ tuam? Ypᷣa te ſequa
tur cõuerſa.Quicqͥd ꝑ illã ſentis in par/

te eſt: ⁊ ignoꝛas totuʒ cuiꝰ heꝑtes ſunt:
et delectat te tamẽ. Sed ſiad totũ cõpꝛe

hendendũ eſſet idoneꝰ ſenſus carniſtue:

ac nõ ⁊ ipᷣe in parte vniuerſi accepiſſet
pena tua iuſtũ moduʒ:velles vt trãſiret

quicqͥd exiſtit in pᷣſentia: vt magis tibi
omia placerẽt. NHam ⁊ qð loquimur per
eundeʒ ſenſum carnis audis:et non vis
vtiq; ſtare ſyllabas:ſed trãſuolare: vt a/

lie veniãt.et totũ audias. Ita ſemꝑ om/
nia quibo vnũ aliqͥd cõſtat:et nõ ſũt om/

nia ſimul ea qbus cõſtat. Plus delectãt
omia q; ſingula:ſi poſſint ſentiri omnia.

Bed longe his melioꝛ q fecit omnia:et

iße eſt deꝰ noſter: ⁊ nõ diſcedit.qꝛ nõ ſuc
ceditur ei. Si placent coꝛꝑa:deuũ ex illis
lauda:et in artificẽ eoꝛuʒ retoꝛque amo⸗/
rem:ne in his q̃ tibi placent tu diſplice.
as. Di placent anie.in deo ament᷑.qꝛ et
ipᷣe mutabiles ſunt:et in illo fixe ſtabili /
untur:alioqͥn irent ⁊ perirent. In illo er/
go ament᷑:⁊ rape ad eum tecuʒ quas po/

tes.⁊ dic eis. Hũc amemꝰ:hũc amemꝰ:

ipᷣe fecit hec:et nõ eſt longe. Non eniʒ fe.
cit atq; abijt:ſed ex illo in illo ſunt Ecce
vbi eſt.vbi ſapit veritas. Intimus coꝛ/
di eſt:ſed coꝛ errauit ab eo.Redite pᷣuari
catoꝛes ad coꝛ:⁊ inherete illi qͥ fecit vos

State cũ eo.⁊ ſtabitis. Reqͥeſcite in eo.

et quieti eritis.Quo itiſ in aſpera:Quo
itis. Bonũ qð amatis ab illo eſt.Sʒ qn
tum eſt ad ũlũ:bonum eſt et ſuaue. Sed

amarũ erit iuſte.qꝛ iniuſte amat᷑:deſerto
illo:quicqͥd ab illo eſt. Quo vob adhuc
⁊ adhuc ambulare vias difficiles ⁊ labo
rioſas? Non eſt requies vbi q̃ritis eam.
Querite qð querit:ſed ibi nõ eſt vbi q̃ri

tis. Deatã vitã queritꝭ in regione moꝛt⸗
Võ eſt ülic. Quomõ enĩ beata vita:vbi

nec vita: Et deſcẽdit huc ipᷣa vita noſtra
⁊ tulit moꝛtẽ noſtrã:et occidit eã de abũ
dantia vite ſue:et tonuit clamãs vt rede

amus hinc ad eũ in illud ſecretũ vnð p/

ceſſit ad nos:in ipᷣm pꝛimuʒ virginalem
vterũ.vbi ei nupſit humana creatura ca
ro moꝛtalis nec ſemꝑ moꝛtalis:⁊ inde ve
lut ſponſus ꝓcedens de thalamo ſuo:ex
ultauit vt gigas ad currendã viaʒ. Non
eni tardauit:ſed cucurrit clamãs dict fa
ctis moꝛte vita deſcenſu aſcenſu.cdamãs
vt redeamꝰ ad eũ:et diſceſſit ab ocuł:vt
redeamus ad coꝛ ⁊ inueniamus eũ.Ab/
ſceſſit enĩ ⁊ ecce hic eſt. Noluit nobiſcuʒ
diu eſſe.et nõ reliqͥt nos.Illuc enĩ abſcei
ſit:vnð nunq; receſſit:qꝛ mũdus ꝑ eũ fa
ctus eſt:et in h̊ mũdo erat:⁊ venit in hũc
mundũ pctõꝛes ſaluos facere:cui ↄfitet᷑
anima mea vt ſanet eã quia peccauit illi.
Filij hominum vſq;quo graues coꝛde:
Nunquid et poſt deſcenſum vite nõ vul

tis aſcendere et viuere: Sed quo aſcen
ditis qñ in alto eſtis.et poſuiſtis in celũ
os veſtrum: Deſcendite vt aſcendatis.⁊

ðs õ
* . . 72

aſcẽdatꝭ ad deũ. Cecidiſtꝭ enĩ aſcẽdendo
contra eũ.Dic eis iſta vt ploꝛent in con⸗/

ualle ploꝛatiõis:et ſic eos rape tecum ad

deum. qꝛ de ſpiritu eiuſ hec dicis eis:ſic

dicis ardens igne charitatis. Hec tunc
non nouerã:⁊ amabã pulcra inferioꝛa:⁊

ibam in ꝓfundũ ⁊ dicebaʒ amicis meis.

Num amamꝰ aliqͥd niſi pulcrũ:Quid ẽ

ergo pulcrum?⁊ quid eſt ergo pulcritu/
do Quid eſt qð nos allicit ⁊ cõciliat re⸗/

bus quas amamꝰ: Miſi eniʒ eſſet in eis
decus ⁊ ſpecies:nullo mõ nos ad ſe mo/
uerent.Et anĩiaduertebã ⁊ videbã ĩ ipᷣis
coꝛꝑibus aliud eſſe qᷓ̃ſi totũ: ⁊ ideo pul/
crum.aliud aũt qð ideo deceret: quoniã
apte accõmodaret᷑ alicui:ſicut pars coꝛ
