ad chꝛiſtianã fidẽ:que catholica dicit᷑:p
oꝛbẽ terraꝝ ſparſam:⁊ cõtra om̃es impi

os ⁊ peccatoꝛes negligẽtes aũt ſuos do

mino gubernãte ſecurã. Quoniã ergo di

cebamus apoſtolũ paulũ dixiſſe.habere
nos colluctationẽ aduerſus rectoꝛes ha

ruͦ tenebꝛaꝝ:⁊ ſpũalia nequicie in celeſti
bꝰ:⁊ ꝓbauimꝰ etiã iſtũ aerẽ terre ꝓximũ

celũ vocari:opoꝛtet credere aduerſũ dia/

bolũ ⁊ angelos eiꝰ nos dimicare:qͥ gan⸗
dent perturbatõibo noſtris. Nã ipᷣe apls
alio loco diabolũ pꝛincipẽ poteſtat aer⸗

huiꝰ appellat.Quãuis ille locꝰ: vbi ait:

ſpiritalia nequicie ĩ celeſtibo poſſit ⁊ alit
intelligi:vt nõ ipſos pᷣuaricatoꝛes ange/
los in celeſtibo diceret eſſe:ſʒ nos potius
de quibo alio loco dicit. ↄuerſatio noſtra
celis eſt:vt nos ĩ celeſtibo ↄſtituti id eſt

. .
—ä

cCcLI.

in ſpũalibo pceptis dei ambulãtes. dimi

cemꝰ aduerſus ſpũalia nedqcie:qᷓ nos in/
de conant᷑ abſtrabere. Magis g illud qᷓ
rendũ eſt:qũo aduerſus eos qͥs nõ vide/
mus pugnare poſſimꝰ ⁊ vincere:ne pu/
tent ſtulti aduerſus aerẽ debere nos cer/

tare. Docet itaq; apłls ipſe dicẽs. Nõ ſic

pugno qſi aerẽ cedẽs:ſʒ caſtigo coꝛpꝰ me

um ⁊ iĩ ſeruitutẽ redigo:ne foꝛte alijs pᷣdi

cans ipᷣe repꝛob iueniar. Itẽ dicit. Imi
tatoꝛes mei eſtote:ſic ⁊ ego chꝛiſti.Qua
re intelligendũ eſt etiã ipᷣm apłm ĩ ſemet/
ipſo triũphaſſe de ptãtibo huiꝰ mũi ſiẽ

74

de dño dixerat cuiꝰ ſe imitatoꝛẽ ꝓfitetur

elſſe. Imitemur ergo ⁊ nos illũ ſicut hoꝛ

tat᷑:⁊ caſtigemꝰ coꝛpꝰ noſtꝝ ⁊ in ſeruitu⸗
tem redigamꝰ:ſi mundũ volumꝰvincere
qꝛ per illicitas delectatõnes ſuas ⁊ pom
pas:⁊ pernicioſã curioſitatẽ nobiſ domi
nari poteſt:hic mundꝰ.id eſt ea q̃ in hoc
mũdo pernicioſa delectatõne colligant
amatoꝛes reꝝ tempoꝛaliũ:⁊ diabolo at/⸗
qʒ angelis eiꝰ ſeruire cogũt.Quibo oĩbꝰ

ſi renunciamꝰ redigimꝰ in ſeruitutẽ coꝛ/

pus noſtꝝ. Sʒ ne quis foꝛte hocipᷣm q̃
rat:quomodo fiat vt coꝛpꝰnoſtꝝ ſeruitu
ti ſubijciamꝰ:facile intelligi ⁊ fieri poteſt
ſi pꝛiꝰ noſipſos ſubijciamꝰ deo bona vo
luntate ⁊ charitate ſincera. Nã om̃is cre
atura velit nolit vni deo ⁊ dño ſuo ſubie
cta eſt.Oʒ hoc admonemur:vt tota vo/
luntate ſeruiamꝰ dño deo noſtro:quoni

am iuſtꝰ liberaliter ſeruit:iniuſtus autẽ

cõpeditꝰ ſeruit.Om̃es tñ diuine ꝓuidẽ/
tie ſeruiũt:ſʒ alij obediũt tanq; filij:⁊ fa⸗

ciũt cũ ea qð bonũ eſt.alij vᷣo ligant᷑ tãq;

fui:⁊ fit ð illis qdð iuſtũ eſt. Ita deꝰ oĩpo
tens:dñs vniuerſe creature:qͥ fecit oĩa ſi
cut ſcriptũ ẽ bona valde.ſic ea oꝛdinauit
vt ⁊ ð bonis ⁊ ð mał bñ faciat Oð em̃ iu
ſte fit:bñ fit Juſteaũt ſũt beati boni:⁊ iu
ſte mali penas patiunt᷑. Ergo ⁊ ð bonis
⁊ ð malis bñ facit deꝰ:qm iuſte oĩa ſacit
Boni aũt ſũt qͥ tota volũtate deo fuiũt.
Mali aũt ncẽcitate uiũt.Nemo eĩ legeſ

omipotentis enadit. Sed aliud eſt face-

re qð lex iubet:aliud pati quod lex iubet
DOuapꝛopter boni m leges faciũt.mali
ſim leges patiuntur. Nec enim nos mo/
u eat ꝙ in hac vita fm carnẽ quã poꝛtãt

iuſti:młta grauia ⁊ aſpera tolerãt. Nihil
em̃ mali patiunt᷑:qꝛ iã poſſũt dicere qð il
le vir ſpualis exultat ⁊ pᷣdicat apoſtolus

paulꝰ dicẽs.Gloꝛiamur ĩ tribulationib⸗
ſciẽtes quoniã tribulatõ patientiã oꝑat᷑

patiẽtia ꝓbationẽ:ꝓbatio vero ſpẽ:ſpes
aũt nõ ↄfundit:qꝛ charitas dei diffuſa ẽ

in coꝛdibo noſtris ꝑ ſpũmſanctũ qͥ datus

eſt nobis. Di ergo in hac vita vbi tanta
toꝛmẽta ſunt:poſſunt boni ⁊ iuſti viri cůũ
talia patiunt᷑:nõ ſolũ equo animo tolera

re:ſʒ etiã in dei charitate gloꝛiari:qͥd co/
gitandũ eſt de illa vita qᷓ nobis ꝓmittit᷑:
vbi nullã de coꝛꝑe moleſtiã ſẽtiemꝰ:quo

niã non ad hoc reſurget coꝛpꝰ iuſtoꝝ:ad

qð reſurget coꝛpꝰ impioꝝ.ſic ſcriptũ eſt.
Om̃es reſurgemꝰ:ſed nõ om̃es ĩmutabi
mur.Et ne quiſq; putet:nõ iuſtis ĩmuta
tionẽ iſtã ꝓmitti:ſʒ potiꝰ iniuſtꝭ:⁊ eã eſti/
met eſſe penalẽ.ſequit᷑ ⁊ dicit.Et moꝛtui
reſurgẽt incoꝛrupti:⁊ nos ĩimutabimur.

Quicũq; ergo mali ſunt.ſic oꝛdinati ſũt

qꝛ ⁊ vnuſqͥſq; ſibi:⁊ om̃es inuicẽ ſibi no
cent. Hoc em̃ appetũt qð pernicioſe dili
gitur:⁊ qð eis facile auferri pᷣt:⁊ hoc ſibi
auferunt inuicẽ:quãdo ſe ꝑſequunt᷑.Et
ideo cruciant᷑ quibo au ferunt᷑ tẽpoꝛalia
quia diligũt ea.Illi aũt qui auſerũt gau

dent. Sed talis leticia cecitas eſt ⁊ ſuma

miſeria. Ipſa em̃ magis implicat animã
⁊ ad maioꝛa toꝛmẽta ꝑducit. Nam gau/

get ⁊ piſcis:quãdo hamũ nõ videns eſca

deuoꝛat. Sʒ cũ piſcatoꝛ eũ adducere ce

perit:viſcera eiꝰ toꝛquent᷑ pꝛimo.deinde

ab om̃i leticia ſua ꝑ ipſam eſcã de qua le
tatus eſt:ad conſumptionẽ trahit᷑. Hic
ſunt om̃es qui de bonis tẽpoꝛalibo bea/
tos ſe eſſe putant:hamũ em acceperunt:
⁊ cũ illo ſibi vagant᷑. Ceniet tempus vt
ſentiant quãta toꝛmẽta cũ auiditate de/
uoꝛauerint.Etideo bonis nihil nocent
qꝛ hoc eis auferũt qð nõ diligunt. Naʒ
qð diligũt ⁊ vnde beati ſunt.auferre illiſ

nemo poteſt. Cruciatꝰ aũt coꝛꝑis malaſ

animas miſerabiliter affligit:bonas aũt
foꝛtiter purgat.Sic fit vt ⁊ malꝰ homo
⁊ malꝰ angelꝰ diuine puidentie militent:
ſed neſciunt quid boni ð illis operet᷑ deꝰ
Nõ itaq; ꝓ meritis officij:ſed ꝓ meritis

malicie ſtipendiant᷑. Dʒ ⁊ heanime que

habent voluntatẽ nocendi⁊ rationẽ co/
gitandi:ſub diuinis legibo oꝛdinate ſũt:
ne aliquid iniuſtũ quiſq; patiat᷑. Ita et
omia animalia ⁊ coꝛpoꝛalia ĩ genere ſuo

⁊ oꝛdine ſuo diuine ꝓuidentie legibo ſub

„

dita adminiſtrant᷑.

veſtri? Hoc em̃ dixit: volẽs oſtendere qᷣc
quid viliſſimũ homines putãt:om̃ipotẽ
tia domini gubernari.Sic em ⁊ volati⸗

lia celi ab eo paſci:⁊ lilia agri ab eo veſti /

ri.veritas loquit᷑:q capillos etiã noſtros
numeratos eſſe dicit. Ded quoniã mun
das animas ratõnales per ſeipᷣm deꝰ cu/

rat:ſiue in optimis ⁊ magnis angelis:ſi/

ue in hominiby tota ſibi voluntate ſerui/
entibo:cetera vero per ipᷣos gubernat:ve

niſſime dici potuit etiã illud ab apoſtolo
MNon em̃ de bobus cura eſt deo. In ſcri⸗/
pturis em̃ ſanctis deus homines docet

quomodo cũ homĩbo agãt:⁊ ipᷣi deo ſer/

uiant: quomodo autẽ agãt cũ pecoꝛibuſ

ſuis:ipſi ſciũt.id eſt quomodo ſalutẽ pe/
coꝛũ ſuoꝛũ gubernent vſu ⁊ peritia ⁊ ra⸗
tione naturali.Que quidẽ om̃ia de ma/

gnis ſui creatoꝛis opibo acceperũt.Oui

ergo poteſt intelligere quomodo vniuer

ſe creature cõditoꝛ deꝰ gubernet eã ꝑ ani
mas ſanctas q̃ miniſteria eius ſunt in ce

lis ⁊ in terris:quia ⁊ ipᷣe ſancteanime ab
ipſo facte ſunt:⁊ in eiꝰ creatura pꝛimatũ
tenẽt:qͥ ergo poteſt intelligere intelligat:
⁊ intret in gaudiũ domini ſui. Bi auteʒ

hoc nõ poſſumꝰ:qᷓ;diu ſumꝰ in coꝛpoꝛe
⁊ peregrinamur a domino:guſtemꝰ ſal/
tem qᷓ; ſuauis eſt dominꝰ:quia dedit no-
bis pignꝰ ſpiritũ:in quo ſentiamus eiꝰ

dulcedinem:⁊ deſideremus ipſum vite

fontem:vbi ſobꝛia ebꝛietate inundemur
⁊ irrigemur:ſicut lignuʒ qð plantatũ eſt
ſecus decurſus aquarum:⁊ dat fructum
in tempoꝛe ſuo:et folia eius non decidẽt

Dicit em̃ ſpirituſſanctꝰ. Filij autem ho

minum in tegmine alarũ tuarum ſpera/
bunt:inebꝛiabuntur ab vbertate domuſ
tue:⁊ toꝛrente voluptatis tue potabis
eos:qm̃ apud te eſt fons vite.Tal ebꝛie/
tas ñ euertit mẽtẽ:ſʒ tñ rapit ſurſũ:⁊ ob⸗
liuionẽ pᷣſtat oĩm terrenoꝝ:ſʒ ſi poſſumꝰ

Igeo dñs dicit. Ko⸗
ne duo paſſeres aſſe veneũt:⁊ vnus eoꝛũ
nõ cadit ſuꝑ terrã ſine voluntate patris

Corogfteen

deſiderat .

deſgenttel
teadhucp
ſeculiamo:
heiiydulce⸗
gutoꝛitatil
gisdefli
gidfmncar
Piön ſuchn
1ſeißohn
ltatis miſe
ebopeßn
des holezi
rü volütat
optimſi⸗
luntutetui
ſtinoönmn
dſerütfige⸗
ncbicſ⸗
Wrwen
WMci
hoſträde
necſoa⸗
in derer
cöͤmut
no in co
riecpi
hummllit
bonitat⸗
kü. Han/
dignat?
Thabita
mutata
tabiliby
c(ömmutz
ſulnid⸗
Pientiad⸗
homnine⸗
toßin
oßin
chekrut
Pareretde
Humgs⸗
ln
Runcan
redignn
bubrlit;
peta

„

itnien

eghaci ⸗
oaluindei,
gennelehi
w dſo dt bi⸗
melntmeni
wontareons
Nsoſteogt

Ghntivoffii
Orant wlnn⸗
Daamänen
birolmrta

—
—
=

—
—
—

. . e 4
pos deee.

udebper
tyſut ut
mnmnciin
Haus ur ic
Gurminei
Nun prinatd
corincligan
ſni Himmg
mein copo
ogſten i
aundeanto⸗
ſatuml
ns un n
”
Pne
Nnrfuchum
nondecſte
lüantonb,
narumhhn
ertuerdon
meob
S
Sipolun

toto affectu iam dicere:quemadmodum
deliderat ceruus ad fontes aquaruʒ:ita

deſiderat anima mea ad te deꝰ.Oð ſi foꝛ
te adhuc ꝓpter egritudines aie quas de
ſeculi amoꝛe ↄcepit:nec guſtare ſumꝰido

nei qᷓ; dulcis eſt dñs.vel credamꝰ diuine

autoꝛitati:quã voluit eſſe ĩ ſcriptur ſan
ctis de filio ſuo:qͥ facteſt ei ex ſemie da/
uid ᷣm carnẽ:ſicut aplłs loquit᷑.Oia em̃
Pipᷣm facta ſũt.ſic in euãgelio ſcriptũ eſt
⁊ ſine ipᷣo factũ eſt nihil.Oui nr̃e imbecil
litatis miſertꝰ eſt.Quã imbecillitatẽ nõ
eiꝰ oꝑe:ſʒ noſtra volũtate meruimꝰ. Nã
deꝰ hoĩeʒ inexterminabilẽ fecit:⁊ ei libe/
rũ volũtatis arbitriũ dedit. Hõ em̃ eſſet
optimꝰ:ſi dei pᷣceptis neceſſitate:nõ vo/
luntate fᷣuiret. Facile eſt omino qᷓ;tũ exi
ſtimo qdð intelligere nolũt qͥ catholicam
ðſerũt fidẽ:⁊ chꝛiſtiani vocari volũt Nã

ſi nobiſcũ fatent᷑ naturã noſtrã nõ ſanari
niſi recte ſaciẽdo:fateant᷑ eã nõ infirmari

niſi peccãdo. Et ideo nõ eſt credẽdũ aĩaʒ
noſtrã hoc eſſe qð de eſt. Quia ſi h eſſet
nec ſua voluntate:nec aliqua neceſſitate

in deteriꝰ mutaret᷑:.quoniã omimodo in
cõmutabilis intelligit᷑ deꝰ: ſed ab eiſ qui
nõ in cõtentione ⁊ emulatõne:⁊ vane glo

rie cupiditate amãt loqui qð neſciũt:ſed
humilitate chꝛiſtiana ſentiũt de dño:⁊ ĩ
bonitate ⁊ ĩ ſimplicitate coꝛdis querunt
eũ. Hanc ergo ibecillitatẽ noſtrã ſuſciꝑe

dignat? eſt filiꝰ dei.⁊ verbũ caro factũ ẽ:
⁊ habitauit in nobis:nõ qꝛ eternitas illa
mutata eſt: ſed qꝛ mutabilẽ creaturãà mu
tabilibb hominũ oculis oſtendit:quã in/
cõmutabili maieſtate ſuſcepit. Sũt aũt
ſtulti qͥ dicũt.Quare nõ poterat aliter ſa
pientia dei hoĩes liberare:niſi ſuſciperzʒ

hominẽ:⁊ naſceret᷑ ex ſemina:⁊ a peccato
ribo omia illa pateret᷑t Ouibo dicimꝰ:po
terat om̃ino:ſed ſi aliter faceret:ſimiliter
veſtre ſtulticie diſpliceret. Si em̃ nõ ap/
pareret oculis peccatoꝝ lumen eiꝰ eter/

num:qð vtiq; per interioꝛes oculos vi/

getur: innatis mentibo videre nõ poſſẽt
Nunc autẽ quia viſibiliter nos cõmone

re dignatus eſt: vt ad inuiſibilia pᷣpara/
ret:diſplicet auaris:qꝛ nõ aureũ coꝛpus
habuit. diſplicet impudicis:qꝛ ex femi/
na natus eſt. Oultũ em oderunt impu/

CCäIII.

dici ꝙ cõcipiunt ⁊ pariunt femie.Diſpli

cet ſuꝑbis ꝙ; cõtumelias patietiſſime ꝑ/

tulit. Diſplicet delicatis:quia cruciatuſ

eſt. Diſplicet timidis quia moꝛtuus eſt.

Et vt nõ vicia ſua videant᷑ defſendere:nõ

in homie dicũt ſibi hoc diſplicere: ſʒ in fi
lio dei. Non em̃ intelligunt qd ſit eterni
tas dei que hominẽ aſſumpſit:⁊ quid ip

ſa humana creatura:que mutationibo ſu

is in pꝛiſtinã firmitatẽ reuocabat᷑:vt di⸗
ſceremꝰ docente ipſo domino:infirmita/
tes quas peccãdo collegimꝰ:recte faciẽ/
do poſſe ſanari.Oſtẽdebat᷑ em̃ nobis ad
quã fragilitatẽ homo ſua culpa peruene

rit:⁊ ex qua fragilitate diuino auxilio li/

beraret᷑. Itaq; filius dei hominẽ aſſum/

pſit:⁊ in illo humana perpeſſus eſt. Hec
medicina hominũ tanta eſt:quãta nõ po

teſt cogitari. Nã que ſuperbia ſanari po

teſt: ſi humilitate filij dei nõ ſanat᷑ Oue

auaricia ſanari poteſt:ſi paupertate filij
dei non ſanat᷑: Que impietas ſanari po/

teſt:que charitate fülij dei nõ ſanat᷑ Po/

ſtremo que timiditas ſanari poteſt:ſi re/⸗
ſurrectione coꝛpoꝛis non ſanat᷑: Erigat

ſpem ſuã genus humanũ ⁊ recognoſcat

naturã ſuã:⁊ videat quantũ locũ habeat
in operibo dei Nolite voſipos cõtemne/
re viri:filiꝰ dei viꝝ ſuſcepit. Nolite vos

ipſas contẽnere femine.filiꝰdei natus ex

fſemina eſt. Nolite tamẽ amare carnalia:
quia in filio dei nec maſculuſ nec femina
ſumꝰ. Nolite amare tẽpoꝛalia:qꝛ ſi bene
amarent᷑:amaret ea homo quẽ ſuſcepit fi
lius dei. Nolite timere ↄtumelias:⁊ cru

ces ⁊ moꝛtẽ:quia ſi nocerẽt homini:non

ea pateret᷑ homo quẽ ſuſcepit filius dei.

Hoec om̃is hoꝛtatio que iã vbiq; pᷣdica/

tur:vbiq; venerat᷑tque omnẽ obedientẽ
animã ſanat:nõ eſſet in rebb humanis:ſi
nõ eſſent facta illa om̃ia que ſtultiſſimis
diſplicent. Quid dignat᷑ imitari vicioſa

iactantia vt ad virtutẽ percipiendã poſ/

ſit adduci.ſi erubeſcit imitari eũ:de quo
dictum eſt anteq; naſceret᷑: filius altiſ/
ſimi vocaret᷑:⁊ per omes iã gentes qð ne

gare nemo poteſt filiꝰ altiſſimi vocatur:
Si multũ de nobis ſentimꝰ:dignemur

imitari eũ qͥ fulius altiſſimi vocatur. Si

parũ de nobis ſentimꝰ audeamꝰ imitari

piſcatoꝛes ⁊ publicanos qͥ eũ imitati ſt üt
O medicinã om̃ib ↄſulentẽ:om̃ia tumẽ

tia cõpꝛimentẽ:omia tabeſcẽtia reſicien/

te: omia ſupflua reſecantẽ: omia neceſſa/
ria cuſtodientẽ:omia ꝑdita repoꝛtanteʒ:
omnia depꝛauata coꝛrigentẽ. Quis iã ſe
extollet ↄtra filiũ dei? Quis de ſe deſpe/
ret:p quo tã humilis eſſe voluit filiꝰ dei
ODuis beatã vitã eſſe arbitret᷑ in his que
ↄtemnenda eſſe docuit filꝰ dei: QOuibuſ
aduerſitatibo cedat:qui naturã hoĩs a tã
tis ꝑſecutõibo cuſtoditã credit ĩ filio dei:

Duis ſibi eſſe cauſũ regnũ celoꝝ putet:

qͥ cognoſcit publicanos ⁊ meretriceſ imi
tatoꝛeſ eẽ filij dei:vOua ꝑuerſitate ñ care

at qͥ flacta ⁊ dicta intuet᷑ ⁊ diligit ⁊ ſectat:
illiꝰ hoĩs:in q̊ ſe nobis ad exemplũ vite

pᷣbuit filiꝰ dei. Itaq; iã ⁊ maſculi ⁊ femi/
ne:⁊ oĩs etas:⁊ oĩs hui ſeculi dignitas:
ad ſpem vite erne cõmota eſt. Alij negle/
ctis tempoꝛalib bonis:cõuolant ad di/
uina. Alij credũt eoꝝ virtutibo qͥ hec faci
unt:⁊ laudant qð imitari nõ audẽt.Pau
ci antẽ adhuc murmurãt:⁊ inani liuoꝛe
toꝛquent᷑:aut qͥ ſua querũt ĩ eccłia q;uis
videant᷑ catholici:aut ex ipo chꝛiſti noĩ

gloꝛiã querentes heretici:aut peccatum

impietatis ſue defendere cupiẽtes iudei

aut curioſitatẽ vane licẽtie ꝑdere timen/

tes pagani. Gʒ eccdleſia catholica ꝑ totũ
oꝛbẽ longe lateq; diffuſa impetꝰ eoꝝ pꝛi
oꝛibo tempoꝛib frangẽſimagis magiſq;
roboꝛata ẽ:nõ reſiſtẽdo ſʒ ꝑferẽdo. Nũ
vero inſidioſas eoꝝ queſtiones:fide irri/
det:diligẽtia diſcutit:intelligẽtia diſſol/⸗
uit:criminatoꝛes palleaꝝ ſuaꝝ nõ curat:
quia tempꝰ meſſis:⁊ tempꝰ areaꝝ:⁊ tem
pꝰ hoꝛreoꝝ:caute diligẽterq; diſtinguit
Criminatoꝛes autẽ frumenti ſui:aut er/
rantes coꝛrigit:aut inuidẽtes inter ſpi/
nas ⁊ zʒizania coputar. Bubüciom er/

go animã deo:ſi volumꝰ ſeruituti ſubij/

cere coꝛpus noſtꝝ:⁊ de diabolo triũpſ

re. Yides eſt pꝛima ꝗᷓ ſubiugat aĩaʒ deo:
deinde pᷣcepta viuẽdi:qb cuſtodit ſpes
noſtra firmat᷑:⁊ nutrit᷑ charitas:⁊ lucere

icipit qð antea tantũmodo credebat᷑ Cũ

em̃ cognitio ⁊ actio beatũ hoĩeʒ faciant:

ſiẽ in cognitõe cauendus eſt erroꝛ:ſic in

actione cauẽda eſt nequicia.Errat auteʒ

quiſq; putat veritatẽ ſe poſſe cognoſce/
re:cũ adhuc nequiter viuat. Nequicia ẽ
autẽ mundũ iſtuʒ diligere:⁊ ea q naſcunt
⁊ tranſeũt ꝓ magno habere:⁊ ea cõcupi/
ſcere:⁊ ꝓ his laboꝛare vt acquirant᷑: le/
tari cũ abundauerint:⁊ timere ne pereãt
⁊ cõtriſtari cũ pereũt.Calis vita non pᷣt
purã illã ⁊ ſincerã ⁊ incõmutabilẽ videre
veritatẽ:⁊ inherere illi:⁊ in eternũ nõ mo
ueri. Itaq; pꝛiuſq; mens noſtra purget᷑
debemꝰ? credere qð intelligere nondũ va
lemꝰ:qm̃ veriſſime dictũ eſt ꝑ pphetam.
iſi credideritis nõ intelligetis. Fides
in eccłia bꝛeuiſſime tradit᷑:in qua cõmen
dant᷑ eterna:q̃ intelligi a carnaliba nõdũ
poſſũt:⁊ tꝑalia pᷣterita ⁊ futura q ꝓ ſalu/
te hoĩm geſſit:⁊ geſtura eſt eternitas di/
uine ꝓuidentie. JMUv
Regdamꝰ ergo in patrẽ ⁊ filium ⁊
ſpũmſanctũ. Hec eterna ſunt et
incõmutabilia id eſt vnus deus
vniꝰ ſubſtãtie trinitas eterna:deꝰęx quo
oĩa:ꝑ quẽ om̃ia:in quo oĩa. I.
Ec eos audiamꝰ qͥ dicũt patrex

nec eſſe cũ eo ſpũmſanctũ:ſʒ ipᷣm
patrẽ atiqũ appellari filiũ:aliqũ ſpũmſã
ctũ.Neſciũt em̃ pꝛincipiũ ex q̊ ſunt oĩa:
⁊ imaginẽ eiꝰ ꝑ quã foꝛmant᷑ oia:⁊ ſancti
tatẽ eiꝰ:in q̃ oꝛdinant᷑ oia. IJI.
Ec eos audiamꝰ: q indignant᷑ et
ſtonochant᷑:qꝛ nõ tres deos co

mma eadẽq; ſubſtãtia:⁊ fantaſmatibo ſuis
illudunt᷑:qꝛ ſolent videre coꝛꝑaliter:vel
animalia tria:vel quecũq; coꝛꝑa tria:lo/⸗
cis ſuis eſſe ſepata.ſic putãt intelligẽdã
ſubſtantiã dei:⁊ multũ errãt qm̃ ſuperbi

ſunt: ⁊ nõ boſmunt diſene aui nolũt cre

dere.

n Rrũ deũ ⁊ ſempiternũ eſſe dicũt.fi

factũ de nihilo:⁊ fuiſſe tꝑs qñ nõ erat:ſʒ

tñ hmũ locũ tenere ĩ om̃i creatura:⁊ ſpi/

ritũſanctũ minoꝛis maieſtatꝭ eſſe qᷓ; filiũ

⁊ ipᷣm factũ eſſe poſt filiũ:⁊ hoꝝ trium di

uerſas eſſe ſubſtãtias tãq; auꝝ ⁊ argẽtũ
7 dameen teſ ciũt em̃ qͥd loqnt᷑:⁊ ð his

reb q̊s ꝑ ocłos carneos videre ↄſueuert

E
4

tantũmodo eſſe nec habere filiũ.

lendos dicimꝰ. Heſciũt em̃ ꝙ ſit

Eceos audiamꝰ:qͥ patrẽ ſolũ ve

liũ aũt nõ ð ipᷣo genitũ:ſʒ ab ipo

vnasin

triſſeit.
ſpiceege
ſedeternae

temn:qua e

ſibicopulu
mmnie coſ⸗
lſt. Poͤhea
aterrenns
Lad itnste
quẽſblotu
Gianisercit
Cnmisafel
mnoꝛeſagin
vonitah
Ethauie
dicißt
tecrecm
lutegenen

NR
ſciplire⸗
ditate
erunte⸗
7deiſa
cta ſüt
Thabit⸗

gereree
re Sie⸗
liooting
Ginniſi
Rhüng
lohen
llaſcn.
(naspe
ſerino
nekyen
liſahe

nmnereſepgi⸗
Uls vinntit
munbilefie
Anctemütün,
nsnotrapure
Nrcligas Hins
Mdiäindginen

Sch aonno),

lpamet flir⸗
eceternaſe
deſtvnden
Niͦgliihini
iadirai,

taint i
R

jinigunte
nes deos
Ceüteñigſt
Ginaripus
õ
it inntligiti
irqniiyen

miſi
tiſz obiß⸗
ncſeßfli
wrnumne
r en
ni oͤhn⸗
rguac

en
8
4

vanas imagines ad diſputationes ſuas
trãſferũt.Quia reuera magnũ eſt mente
ↄſpicere generationẽ:q̃ nõ fit ex aliq̊ tꝑe:
ſed eterna eſt:⁊ ipᷣaʒ charitatẽ ⁊ ſanctita/⸗
tem:qua generatoꝛ ⁊ generat ineffabilit
ſibi copulant᷑. Magnũ ⁊ difficile eſt hec

mente cõſpicere:etiã ſi pacata ⁊ trãquil/

la ſit. Nõ poteſt ̊ fieri:vt illi hec videãt:

qͥ terrenas generatões nimis intuentur

⁊ ad iſtas tenebꝛas addũt adhuc fumuʒ
quẽ ſibi ↄtentionib ⁊ certaminibo quoti
dianis excitare nõ ceſſant:habẽtes aias
carnis affectibo defluẽteſ:tanq; ligna hu
moꝛe ſaginata.in quibo ignis fumũ ſolũ

vomit:⁊ habere flãamas lucidas non pt.

Et h̊ quidẽ ð om̃ib hereticis rectiſſime
dici pᷣt Credẽtes incõmutabilẽ trinita
tẽ:credamꝰ etiã ĩ diſpenſatõeʒ tꝑaleʒ /ꝓ ſa
lute gener hũani eſſe natũ deũ. ¶ IIII.

Ec eos audiamꝰ: q filiũ dei ieſũ
4 chꝛiſtũ nihil eſſe aliud q; hoĩem

dicũt:ſʒ ita iuſtũ:vt dignꝰ ſit ap
pellart fliꝰ dei.Et hos em̃ catholica di/
ſciplina miſit foꝛas:qm̃ vane gloꝛie cupi
ditate decepti:ↄtentioſe diſputare volu
erunt:anteqß intelligerẽt qͥd ſit dei virtꝰ
⁊ dei ſapiẽtia:⁊ ĩ pᷣncipio verbũ:ꝑ qð fa/⸗
cta ſũt om̃ia:⁊ qũo verbũ caro Lactuʒz eſt:
⁊ habitauit in nobis. *

neq; natũ eſſe de femina:ſʒ falſaʒ
camẽ ⁊ imaginẽ ſimulatã coꝛꝑis huma/
ni oſtendiſſe videntibo. Neſciũt em̃ quo/
modo ſubſtãtia dei ãminiſtrans vniuer/
ſam creaturã:inq nari om̃ino non poſſit.
⁊ tamẽ pᷣdicant iſtũ viſibilẽ ſolem:radioſ

ſuos ꝑ om̃es feces ⁊ ſoꝛdes coꝛpoꝝ ſpar

gere:⁊ eos mũdos ⁊ ſinceros vbiq; fua
re.Si ̊ viſibilia mũda:viſibilibo imun/

dis ↄtingi poſſunt ⁊ nõ inqͥnari:q;to ma

gis inuiſibilis ⁊ incõmutabilis veritas
Pſpũm aĩaʒ:⁊ ꝑ alaʒ coꝛp ſuſcipiẽs:to/⸗
to hoĩe aſſũpto ab oĩbo eũ infirmitatibo:

niła ſua ↄtaminatõe liberauit?: Itaq; ma

gnas patiunt᷑ anguſtias.Et cũ timẽt qʒ

fieri nõ pᷣtine humana carne veritas inqᷓ
net᷑:veritatẽ dicũt eſſe mentitã.Et cũ il/
le pᷣceperit dicẽs.ſit ĩ oꝛe veſtro eſt eſt:nõ

nõ.⁊ aplłs clamet nõ erat in illo eſt ⁊ non:

tiantur. „(NITITI.
Ec eos audiam? ò trinitatẽ qui

Ec eos audiamꝰ:qͥ no verũ ho/
minẽ ſuſcepiſſe dicunt filiũ dei:

CocCLIII.

ſed eſt in illo erat. iſti totũ coꝛpꝰ eiꝰ falſaʒ

carnẽ fuiſſe ↄtendũt:vt nõ ſibi videãtur
imitari chꝛiſtũ:ſi nõ ſi nrei mẽ/

9⁹

dẽ in vna eterna ſubſtãtia ↄfiten
Ltur:ſʒ hoĩeʒ ipᷣm qͥ tꝑali diſpẽſa/
tione fuſceptꝰ eſt:audẽt dicere nõ habu⸗
iſſe hoĩs mentẽ:ſed ſolã animã ⁊ coꝛpꝰ:̊
eſt dicere:nõ fuit hõ:ſʒ mẽbꝛa coꝛꝑis ha
bebat humana..Animã eim ⁊ coꝛpus ha
bent ⁊ beſtie:ſʒ rationẽ nõ habẽt:q men/
tis eſt ppꝛia. Sʒ ſi execrãdi ſũt illi ꝗ euʒ

negãt humanũ coꝛpꝰ habuiſſe:qð eſt in/

fimũ in hoĩe.miroꝛ ꝙ iſti nõ erubeſcunt:
q̃ hoc eũ negãt habuiſſe qð eſt optimũ ĩ
hoĩe. Multũ em lugenda eſt mens hu/
mana ſi vincit᷑ a coꝛꝑe ſuo. Siquideʒ in
illo hoĩe nõ refoꝛmata eſt:in quo ipCʒ coꝛ
pus humanũ iã dignitatẽ fſoꝛme celeſtis
accepit. Sʒz abſit vt h̊ credamꝰ:qð ↄfin
xit temeraria cecitas:⁊ ſuperba loquaci
tas. .
Ec eos audiamꝰ:qͥ ſic dicũt ab il
Nlia eterna ſapiẽtia ſuſceptũ eẽ ho/⸗
minẽ: q de virgine natꝰ eſt:qũo ⁊
alij hoĩes ab ea ſapiẽtes fiunt:qui ꝑſecte
ſapientes ſunt. NHeſciũt em̃ ꝓpꝛiũ illius
hominis ſacramentũ:⁊ putant hoc ſolũ
eũ plłꝰ habuiſſe inter ceteros beatiſſimoſ
qð de virgine natꝰ eſt. Oð ipᷣm ſi bñ cõ/⸗

ſigderent: foꝛtaſſis credãt.ideo illũ hoc pᷣ

ter ceteros meruiſſe:qð aliqd ꝓpꝛiũ pᷣter
ceteros habet etiã ipa ſuſceptio. Aliud ẽ
eniʒ ſapientẽ tantũ fieri per ſapientiã dei

⁊ aliud eſt ipam perſonã ſuſtinere ſapien
tie dei Quãuis em̃ eadẽ natura ſit coꝛpo

ris eccłie:multum tamẽ diſtare inter ca/
put ⁊ mẽbꝛa cetera:quis non intelligat:
Di em̃ eccłie caput eſt hõ ille cuiꝰ ſuſce⸗/
ptione verbũ caro factũ eſt:⁊ habitauit
nobis:mẽbꝛa cetera ſunt oẽs ſancti:qͥb
pficit᷑ ⁊ cõplet᷑ eccłia. Oũo ergo aĩa totũ
coꝛpus noſtrũ animat ⁊ viuificat:ſed in
capite ⁊ vidẽdo ſentit:⁊ audiendo ⁊ odo
rando ⁊ guſtando et tangendo.in ceteris
autem membꝛis tangẽdo tantum:⁊ ideo
capiti cuncta ſubiecta ſunt ad operan/
dum. Illud autem ſupꝛa collocatum eſt
ad conſulendum:quia ipſius animeque

ↄſulit coꝛꝑi qdᷣãmodo ꝑſonã ſuſtinet ca/
put:ibi em omes ſenſus apparent.Sic
vniuerſo populo ſanctoꝝ:tanq;ᷓ vni coꝛ/
poꝛi caput eſt mediatoꝛ dei ⁊ hominum
hõ chꝛiſt? ieſus. Et ꝓpterea ſapietia dei
⁊ verbũ in pꝛincipio ꝑ qð facta ſũt omia
nõ ſic aſſũpſit illũ hoĩez vt ceteros ſctõs
ſʒ młto excellentiꝰ:młtoq; ſublimiꝰ:qm
ipᷣm ſolũ aſſumi opoꝛtuit:in q̊ ſapientia

dei patris hoĩbo appareret:ſicut eã viſi/

biliter decebat oſtẽdi. Quappter aliter

ſunt ſapientes ceteri hoĩes:quicũq; ſunt

vel eſſe potuerũt vel poterũt:⁊ aliter ille
vnꝰ mediatoꝛ dei ⁊ hoĩm hõ chꝛiſt ieſꝰ.
q̃ ſapiẽtie ipᷣiꝰ:p quã ſapiẽtes fiũt quicũ
q; hoĩes:nõ ſolũ beneficiũ habet:ſʒ etiã
ꝑſonã gerit.De ceter em ſapiẽtibo ⁊ ſpi/
ritalibo animis:recte dici poteſt ꝙ habe/

ant in ſe verbũ dei ꝑ qð facta ſunt omia.

ſed ĩ nullo eoꝝ recte dici pᷣt ꝙ verbũ ca/
ro factũ eſt ⁊ habitauit ĩ nobis:qð in ſo/

lo domino noſtro ieſu chꝛiſto rectiſſime

dicitur. .
Ec eos audiamꝰ:qͥ ſolũ coꝛpus
humanũ ſuſceptũ eẽ dicũt a ver
bo dei.⁊ ſic audiũt qð dictũ eſt.
verbũ caro factũ ẽ:vt negẽt illũ hoĩem
vł animã vł aliòd hoĩs habuiſſe:niſi car

nẽ ſolã.Errãt em multũ nec intelligunt

ideo carnẽ ſolã nominatã eſſe in eo qð di
ctum eſt. verbũ caro factũ eſt:qꝛ hominũ

oculis ꝓpter q̊s facta eſt illa ſuſceptio.ca

ro ſola potuit apparere. Hã ſi abſurduʒ
eſt:⁊ valde indignũ:vt humanũ ſpirituʒ
hõ ille nõ habuerit:ſicut ſuperiꝰ tracta/
uimꝰ:quãto mag abſurdũ ⁊ indignũ eſt
ät nec ſpiritũ nec animã habuerit:⁊ ̊ ſo⸗/
lũ habuerit:qð etiã in pecoꝛibo viliꝰ eſt:

⁊ extremiꝰ id eſt coꝛpꝰ:Anoſtra ergo fi⸗

de etiã iſta impietas excludat᷑:totũq; ho
minẽ atq; ꝑfectũ a verbo dei ſuſceptũ eſ
ſe cedamꝰ. X

dñm noſtrũ habuiſſe dicũt:qua
le apparuit in colũba:quã vidit
lohãnes baptiſta deſcendentẽ de celo:et
manentẽ ſuꝑ eũ:in ſigno ſpũſſancti. Ita

em̃ ꝑſuadere conant᷑ filiũ dei natũ nõ eſſe

de femina. Quia ſi carnalib oculis eum
opoꝛtebat oſtẽdi:potuit inquiũt ſic aſſu

We agone chꝛiſtiano

feminã nobis moꝛs acciderꝗ

naid eſt feminea ? maſculina v
lus cruciaret᷑:qm de ambaꝝ ſubuerſiõe

Dñm ieſũ chꝛiſtũ di

hoies falleret ſpũſſanctꝰ. S

Ec eos audiamꝰ:qͥ tale coꝛpus

—

mDere coꝛpꝰ: qũo ſnnaner ins em̃ ⁊ co/
lumba illa de ouo nata eſt alunt:⁊ tũ hu

manis oculis potuit apparere.Ouibus

pꝛimũ illud reſpõdendũ eſt ꝙ ibilegimꝰ

in ſpecie colũbe apparuiſſe iohãni ſpum
ſanctũ: vbi legim etiã chꝛiſtũ natũ eſſe ð
ſemina:⁊ nõ oꝑtet in ꝑte credere euãgelio

⁊ in ꝑte nõ credere. Vnñ em̃ credis ĩ colũl.

be ſpecie demõſtratũ eſſe ſpũmſanctũ:ni
ſi qꝛ in euãgelio legiſti: Ergo ⁊ ego inde

credo chꝛiſtũ natũ de virgine eſſe:quia ĩ
euãgelio legi.OQuare aũt ſpũſſanctꝰ nõ ẽ
nat de colũba:quẽadmodũ chꝛiſtꝰ defſe
mina. illa cauſa eſt:qꝛ nõ colũbas libera-
re venerat ſpũſſanctꝰ:ſʒ hoĩb ſignifica/
fe innocentiã ⁊ amoꝛẽ ſpiritalẽ:qð in co

lumbe ſpecie viſibiliter figuratũ ẽ. Dñs

aüũt ieſus chꝛiſt? qͥ venerat ad hoĩes libe
randos:in quib ⁊ mareſ ⁊ femine ꝑtinẽt
Aad ſalutẽ:nec mares faſtidiuit qꝛ marem
ſuſcepit.nec feminas:qꝛ de femia nateſt

Huc accedit magnũ ſacramentũ:vt qm̃

4 10b s ae es vita no/
bis ꝑ leminã naſceret᷑:vt de vſ aq; natu/
ict? diabo

letabat᷑:cui paꝝ fuerat ad penaʒ ſi ambe
nature ĩ nobis liberarent᷑miſi etiã ꝑ am/

bas liberaremur. Neq; G̊ ita dicimuſ:vt

m ieſu chꝛiſtũ dicã ſolũ veꝝ coꝛpꝰ ha
buiſſe:ſpũmſanctũ aũt fallaciter apparu
iſſe oculiſ hoĩm:ſʒ ambo illa coꝛꝑa vera
coꝛꝑa credimꝰ.Sicut em̃ nõ oꝑtebat vt
holes falleret filiꝰ dei.ſic non decebat vt
ret ſpi 3z omipoten
ti deo qͥ vniuerſã creaturã ð nihilo fabꝛi
cauit:nõ erat difficile veꝝ coꝛpꝰcolũbe ſi

ne aliaꝝ colũbaꝝ miniſterio figurare:ſiẽ

ei nõ fuit difficile veꝝ coꝛpꝰ in vtero ma
rie ſine virili ſemine fabꝛicare.cũ creatu/
ra coꝛpoꝛea ⁊ ĩ viſcerib femie ad foꝛmã/
dũ hoieʒ:⁊ in ipᷣo mũdo ad ſoꝛmandã co
lumbã imꝑio dñi volũtatiq; ſeruirʒ Sʒ
ſtulti hoĩes ⁊ miſeri:qð aut ipᷣi facere nõ
poſſunt:aut ĩ vita ſua nũq; viderũt etiaʒ
ab omipotẽti deo fieri potuiſſe non cre/
Ec eos audiamuſ:qͥ ꝓpterea vo
lũt cogere:vt inter creaturas fili
um dei numeremꝰ:qꝛ paſſus eſt.

du
inutabl
luhoͤßtn
ꝛdeiſubl
turieſſen
turi:ali,
genit;den

hüg

oſhlnoni
laplienge
Gnutet,
bcömut⸗
ſeimel
pfisigeſt
dianegi⸗
Etmarti

ooppter

Moꝛtera
DPoliteti
ütnihilo
Wavr
Nwde
ſicſlin
quẽpo⸗
tatione

ſſſernd
ſapvli
Meruo⸗
Biai
ſplelit
hosmo⸗
gpparn
negen?
naturih
hoiin

enpon
ſpligon
nead
nismon
Poeeie

hütien
kantfi
Mna ch⸗
ethigr
feiohinſii
zſümic
erellie

ünſnii
Aoren

hohſgin
ntglica

t adhoien

ſominegt
luitqemmn
efemiam

Wmenr:Iin

ei

dertena ⸗

ban bueſi⸗
iubiänu
mag
ir N
cN
Gogtchnſt
decchen
oßfiponn
nchilobtn
cycllite
lal
igr
edicenh
ieadſend
Gemand
emin
ifacaln⸗
ldenten⸗
ſenonon
umnfl

Ms

Picarem̃· Si paſſus eſt mutabiliſ eſt:
i mutabil eſt: creatura eſt:qꝛ dei ſubſtan
tia nõ pᷣt mutari Cũ qͥb etiã nos dicimꝰ

⁊ dei ſubſtãtiã cõmutari nõ poſſe:⁊ crea/
turã eſſe mutabilẽ. Gʒ aliud eſt eſſe crea

turã:⁊ aliud ſuſciꝑe creaturã Filiꝰ ̊ vni
genitꝰ dei:qͥ eſt virtꝰ ⁊ ſapiẽtia dei.⁊ ver

om̃ino:ſuſcepit humanã creaturaʒ:quã
lapſã erigere:atq; ĩueteratã renouare di
gnatꝰ eſt. Nec ĩ ea ꝑ paſſionẽ ipᷣe in dete
riꝰ cõmutatꝰ eſt:ſʒ eã potiꝰ ꝑ reſurrectio
nẽ ĩ meliꝰ cõmutauit. Nec ꝓpterea vᷣbũ
pfis id eſt vnicũ dei gliſis
oĩa:negãdũ eſt natũ ⁊ paſſi
Et martires em̃ paſſos dicimꝰ ⁊ moꝛti
os ꝓpter regna celoꝝ:nec tñ ĩ ea paſſione
⁊ moꝛte:aĩe eoꝝ occiſe ſũt.Dicit em̃ dñs
Nolite timere eos qͥ coꝛpꝰ occidunt:aĩe

aũt nihil poſſũt facere.Sic̃ ò̊ martyꝛes

paſſos ⁊ moꝛtuos dicimus in coꝛꝑibo q̃
poꝛtabãt:ſine aiaꝝ interfectõe vł moꝛte-
ſic filiũ dei paſſũ ⁊ moꝛtuũ dicimꝰ ĩ hoĩe
quẽ poꝛtabat:ſine diuinitatꝭ aliq cõmu/
tatione vel moꝛte. I.
Ec eos audiamus qͥ negãt tale
coꝛpꝰ dñi reſurrexiſſe:q̃le poſitũ
eſt i monumẽto. Bi em taleñ fu
iſſet: nõ ipᷣe dixiſſet poſt reſurrectõeʒ di/
ſcipulis. Palpate ⁊ videte qm̃ ſpũs oſſa
⁊ neruos nõ habet:ſiẽ me vide habere.
Sacrilegũ eſt em credere dñm noſtꝝ cũ
ipſe ſit vᷣitas:in aliqͥ fuiſſe mentitũ. Nec
nos moueat ꝙ clauſis hoſtijs ſubito eũ
apparuiſſe diſcipuł ſcriptũ ẽ:vt ppterea
negemꝰ illud fuiſſe coꝛpꝰ humanũ:qꝛ õ
naturã huiꝰ coꝛꝑis videmꝰ eſſe ꝑ clauſa
hoſtia intrare Oia em̃ poſſibilia ſũt deo
Nã ⁊ ambulare ſuꝑ aq̃̊s:ↄtra naturã hu

ius coꝛpis eſſe manifeſtũ eſt.Et tñ nõ ſo

lũ ipᷣe dñs añ paſſionẽ ambulauit:ſʒ etiã
petꝝ ambulare fecit. Ita ⁊ poſt reſurre
ctionẽ ſuã ðᷣ coꝛpe ſuo fec qð voluit. Gi
em̃ potuit añ paſſionẽ clarificare illð ſiẽ
ſplẽdorẽ ſoł:q̃re nõ potuit ⁊ poſt paſſio/
nẽ:ad quantã vellet ſubtilitatẽ in tempo
ris momento redigere:vt ꝑ clauſa hoſtia
poſſet intrare: &Es XII.

J Ec eos audiamus:qͥ negãt ipᷣm

oꝛpꝰ ſecũ leuaſſe ĩ celũ dñm no/

bũ ꝑ qð facta ſũt om̃ia:qꝛ ĩmutari nõ pᷣt

quẽ facta ſũůt
u eſſe p nobis

ſtrũ: ⁊ cõmemoꝛãt ĩ euagelio qð ſcriptuʒ
eſt. nemo aſcẽdit ĩ celũ:niſi qͥ ð celo deſcẽ
dit.⁊ dicũt:qꝛ coꝛpꝰ nõ deſcẽdit de celo:

nõ potuiſſe aſcẽdere ĩ celũ. Nõ em̃ intelli

gunt qm̃ coꝛpꝰnõ aſcẽdit ĩ celũ.Dñs em̃

aſcẽdit:coꝛpꝰ aũt nõ aſcẽdit:ſʒ leuatũ eſt

ĩ celũ.illo leuãte ò aſcẽdit. Si em̃ quiſq;

deſcẽderat. vᷣbi gra.de mõte nudꝰ:cũ aũt
deſcẽderit veſtiat ſe:⁊ veſtitꝰiteꝝ aſcẽdat

recte vtiq; dicimꝰ. nemo aſcẽdit niſi qͥ de
ſcẽdit:nec veſtẽ ↄſideramꝰ quã ſecũ leua

nit:ſʒ ihᷣm qui veſtitꝰ eſt:ſolum dicimus

Hunqͥd deꝰ pater habet lat? de/
ſiniſtꝝ ſicuti coꝛꝑa: Nec nos H̊

ð deo pf̃e ſentimꝰ. Nulla em̃ foꝛma coꝛ⸗/

poꝛis de diffinit᷑ atq; ↄcludit᷑. Sed de/
xtera patris eſt beatitudo ppetua:q̃ ſan/
ctis dat᷑:ſic ſiniſtra eiꝰrectiſſime dicit᷑mi

ſeria ꝑpetua que impijſ dat᷑:vt nõ in ipᷣo

deo:ſʒ ĩ creatur q̊ modo q̃ diximꝰ intelli
gat᷑ dextera ⁊ ſiniſtra:qꝛ ⁊ coꝛpꝰ chꝛiſti

qð eſt ecckia:in ipᷣa dextera.ᷣ eſt ĩ ipa be/
atitudine futuꝝ eſt:ſicapłs dicit:qꝛ ⁊ ſi/

mul nos ſuſcitauit:⁊ ſimul nos ſedere fe
cit ĩ celeſtib. Quãuis em̃ coꝛpꝰ nr̃m nõ/

diũ ibi ſit: tñ ſpes noſtra iã ibi ẽ. Pꝛopte/

rea ⁊ ipᷣe dñs poſt reſurrectõeʒ ſuã iuſſit

diſcipul q̊s piſcãtes luenit:vt ĩ dexteräa
partẽ mitterẽet retia.Oð cũ feciſſent cepe

rũt piſces:qͥ oẽs magni erãt:⁊ oẽs iuſtoſ
ſignificabãt quibo dextera pmittit᷑ Hoc
ſignificabat qð etiã ĩ iudicio dixit ſe ag/
nos ad dexterã:hedos aũt ad ſiniſtrã eſ/
ſe poſiturum. XIIII.

dicij futurũ:⁊ cõmemoꝛãt qð in
eceugelio ſcriptũ eſt:eũ qui credit
ĩ chꝛiſtũ ñ iudicari:qͥ aũt nõ credit ĩ illuʒ
iã iudicatũ eſſe.Dicũt em̃. Si ⁊ ille qͥ cre
dit nõ veniet in iudiciũ.⁊ ille qͥ nõ credit
iã iudicatꝰ eſt:vbi ſũt q̊s iudicaturꝰ eſt ĩ
die iudicij:Hõ intelligũt ſic loqͥ ſcriptu

ras:vt pᷣteritũ tꝑs ꝓ futuro tꝑe inſinuẽt

ſicẽ ſupᷣ diximꝰ:qð apłs dixit ð nobis qð

ſimul nos ſedere fecit ĩ celeſtibo:nõdũ fa /

ctũ eſt:ſʒ qꝛ certiſſimũ ẽ futuꝝ:ita dictũ

eſt qſi iã factũ ſit.ſiẽ ⁊ ipᷣe dñs diſi. cipnls

Ec eos audiam q negt ad de/
xterã pr̃is ſedere filiũ.dicũt em̃.

Ec eos audiamꝰ qͥ negãt diẽ iu/

4

ð

*

—

De agone chꝛiſtiano

dixit. om̃ia q̃ audiuia pr̃e meo nota feci
vobis. Et paulo poſt dicit. Oulta ha⸗
beo vobis dicere:ſʒ nõ poteſtis illa poꝛ/
tare modo. Qũo & dixerat:oĩa qᷓ audiui
a pre meo nota feci vobis:niſi qꝛ illð qʒ

p ſpũmſanctũ certiſſime facturꝰ erat:qſi

—

iã feciſſet locutꝰ eſt: Sic cuʒ audimꝰ:qͥ

credit in chꝛiſtũ nõ veniet ĩ indiciũ:intel
ligamꝰ qꝛ nõ veniet ad damnatõeʒ. Dici

tur ei iudiciũ ꝓ damnatõe.ſic dicit apls
Dui nõ mãducat:manducantẽ nõ iudi/

cet. id eſt nõ de illo male exiſtimet. Et do
minꝰ dicit. Nolite iudicare:ne iudicet᷑ ᷣ

vobis. Nõ em̃ tollit nobis intelligentiã

iudicãdi cũ ⁊ ꝓpheta dicit. Si vere iuſti

ciã diligitiſ:recte iudicate filij hoĩm.Et
ipſe dicat dũs. Nolite iudicare pſonalit
ſʒ iuſtum iudiciũ iudicate. Sʒ illo loco
vbi vetat iudicare:illud ãmonet:ne dam

nemꝰ aliquẽ:cuiꝰ vł cogitatio nobis nõ

eſt apta:vl neſcimꝰ q̃lis poſtea ſit futurꝰ.

Sic ů̊ cũ dixit:ad iudiciũ nõ veniet.hoc

dixit:qꝛ nõ veniet ad damnatõneʒ. Qui
aũt nõ credit iã indicatꝰ eſt.̊ᷣ dixit:qꝛ iã
damnatꝰ eſt: pᷣſciẽtia dei:qͥ nouit d ĩmi/

neat nõ credentib. XV.

5

anctũ: quẽ ĩ euãgelio dñs ꝓmi/
ſlit diſcipulis.aut in paulo aplo
veniſſe.

nicheo:ſiẽ manichei dicũt. Tam em̃ ceci

ſũt iſti vt ſcripturas manifeſtas nõ intel

ligãt:aut tã negligẽtes ſalut ſue:vt om̃i

no nõ legãt. Ouis em̃ cũ legerit nõ intel

ligit vł ĩ euãgelio qð poſt dñi reſurrecti/

onẽ ſcriptũ eſt dicẽte dño. ego mittam ꝓ

miſſũ patr mei ĩ vos:vos aũt ſedete hic

Iciuitate:quouſq; induamini virtute ab

alto:? Et ĩ actibo apłoꝝ:poſtea qᷓ; dñs ab

ſceſſit a diſcipuloꝝ oculis ĩ celũ.decẽ die

bus pꝑactis:die pentecoſtes:nõ attẽdunt
aptiſſime veniſſe ſpũmſanctũ:⁊ cũ eſſent
illi ĩ ciuitate ſic eos ante monuerat:ĩple/

uiſſe illos.ita vt loqrent᷑ varijs linguis.
Nã diuerſe natões qᷓ tũc aderãt:vnuſqͥſ

qʒ audiẽtiũ ſuã linguã intelligebãt. Sʒ

iſti holes decipiũt eos qͥ negligẽtes ſũtĩ
catholica fide:⁊ ipam fidẽ ſuã q̃ ĩ ſcriptu
ris mãiſeſta eſt nolũt diſcere:⁊ qð ẽ gᷣuiꝰ

ris ſiue ĩ no

Ec eos audiam qͥ dicũt ſpũm/⸗

niſſe. aut ĩ montano ⁊ pꝛiſ cilla: ſiẽ cata
friges dicũt:aut ĩ neſcio q̊ manite vłma

ł.eeeee—eõ

⁊ multũ dolendũ:cũ in catholica fide ne/
gligẽter verſ⸗ enk. heretic gillgerer aures

gccõmodant

XEc eos audiamꝰ:qͥ ſãctã eccłiaʒ
q̃ vna catholica eſt:negãt ꝑ oꝛbẽ
eſſe diffuſã:ſʒ ĩ ſola africa.̊ eſt in
arte vonati pollere arbitrant᷑ Ita ſurdi

ſũt aduerſꝰ ꝓphaʒ dicentẽ. filiꝰ meꝰes tui
ego hodie genui te:poſtula a me:⁊ dabo
tibi gentes hereditatẽ tuã:⁊ poſſeſſionẽ
tuã terminos terre:⁊ alia młta ſiueĩ vete

7

teſtamenti libꝛis:q̃ ſcripta
ſũt:vt aptiſſime declarẽt eccłiaʒ chꝛiſtip
oꝛbẽ terre eẽ diffuſã. Oð cũ eis obijcimꝰ
dicunt iã iſta oĩa fuiſſe cõpleta:anq; eſſet
pars donati: ſʒ poſtea totã eccłiaz piſſe:

ſola donati pte reliqͥas eiꝰ remãſilſſeↄtẽ

dũt.O linguã ſuꝑbã ⁊ nefariã.nec vᷣe ſic
viuerẽt vt vl inter ſe pacẽ poſtea cuſtodi

rẽt. Nũc aũt nõ attẽdũt iã in iᷣo donato
cõpletũ eſſe qd dictũ ẽ. Inq̃ mẽſura mẽ
ſi fuerit ĩ ea remetiet᷑ vob. Siẽ em̃ chꝛi/
ſtũ diuid ere conatꝰeſt:ſic ipᷣe a ſuis qtidi

ana ↄciſione diuidit᷑.Ad h̊ etiã ptinet il
lud qʒð dñs dicit.Qui em̃ gladio ꝑcuſſe
rit: gladio moꝛiet᷑. Gladiꝰ em illo loco ſi⸗

qdẽ ĩ malo poſitꝰ eſt: diſcoꝛdioſã linguã

ſignificat:qᷓ tũc ille ĩfelix eccłiaʒ pcuſſit.

ſʒ nõ occidit.Nõ aũt dixit dñs:qͥ occide
rit gladio:gladio moꝛiet᷑:ſz à gladio vſ⸗
fuerit int gladio moꝛiet᷑. Ergo ille ꝑcuſ
ſit ecclłiaz lingua litigioſa:q̃ nũc ipᷣe cõci

9

dit᷑:vt omino diſpereat atq; moꝛiat᷑. Et
tñ illud tũc apłs petrꝰ nõ ſupbia ſua:ſed

q;uis carnali tñ qmoꝛe dñi ſecerat. Ita/
