nos ſolos tã iocũde ageret᷑.ſine riſu nos
intueri. Qui mihi pꝛoꝛſus ſimiles viſi
ſunt:qð plerũq; ſolet his qui cũ epulan

tur inter auidiſſimos rapaciſſimoſq; cõ

uiuas a rapiẽdo vel grauitate ſeſe abſti/
nent vel pudoꝛe terrent᷑. Et qꝛ ego inui/
tauerã:⁊ magni cuiuſdã hoĩs ꝑſonã at/
q; vt totũ explicẽ:veri hoĩs etiã in illis
epulis inuitatoꝛẽ alias pſonã gerebam.

Suſtinere nõ potui.Cõmouitq; me il/
la ineq̃litas mẽſe noſtre:⁊ diſcrepantia.

Arriſi matri.tqʒ illa liberrime qð mi
nus habebant:q̃ſi de ſuo cellario ꝓpinã

dũ imperans.iã dic nobis inqͥt qͥ ſint iſti

achademici:⁊ qͥd ſibi velint. Cui bꝛeuit᷑
cũ expoſinſſem apteq; ita vt nemo illoꝝ
ignarus abſcederet.iſti hoĩes inqͥt cadu
carij ſunt:quo noie vulgo apud nos vo
cant᷑ s comitialis moꝛbo ſubuertit.Et
ſimul ſurrexit vt abiret:atq; hic om̃es le
ti interpoſito fine diſceſſimꝰ.
Incipit ſecfide diei diſputatio.

q;ſediſſemuſ. tarde inq; veniſtis ad cõ
uiuiũ:qð vobis non cruditate accidiſſe
arbitroꝛ:ſʒ paucitatis ferculoꝝ ſecurita
te:qð nõ tã mature aggrediendũ viſum

Oſtridie autẽ
cũ ite poſt pꝛandiſi,ſs alijn⸗
to q; pꝛidie ſerius.ijdẽ ibidẽ

eſt:qdᷣ cito vos peſuros putaſtis. Non
multũ em̃ reliquiaꝝ credendũ erat remã
ſiſſe: vbi die ipᷣo atq; ſolenitate tã exigu/
um repertũ erat. Yoꝛtaſſe recte. , qᷣd
vobis pᷣparatũ ſit:ego quoq; vobiſcuʒ
neſcio. Aliꝰ eſt em̃ 3 ili Fet cõmu/
nes tũ maxime tales epulas pᷣbere non
ceſſat. Gʒ nos ab cdendorpt inbecni⸗

tate:vel ſaturitate:vel negocio plerüq;

ceſſamꝰ.quẽ manentẽ ĩ hoibs beatos eoſ
facere:inter nos heri niſi falloꝛ pie vↄſtan

terq; ↄuenerat. Haã cũ ratio demõſtraſſʒ
eũ beatũ eſſe:q deü haberet. nec huicaſ
q; veſtꝝ ſentẽtie reſtitiſſet.queſitũ eſt

nã vobis videret᷑ deũ habere Dequa re
ſi bene memini:tres ſentẽtie dicte ſunt.
Nã partim placuit deũ habere illũ qͥ ea
laceret qᷓ deꝰ vellet. Quidã aũt dixerant
ꝙ is deũ haberet:qui bene viueret. Reli
quis vero in eis deꝰ eſſe viſus eſt:in qͥb

quiappellat᷑ mmũd ſpus nõ eſt. Sed

foꝛtaſſe om̃es diuerſis verbis vnũ idẽq;
ſenſiſtis. Nã ſi duo pꝛima ↄſideremuſ:⁊
om̃is qͥ bene viuit ea facit q̃ vult deus:⁊
om̃is qͥ ea facit q̃ vult deꝰbene vinit.nec
quicq; eſt aliud bñ viuere:q; ea facere q̃
deo placeãt:niſi qͥd vobiſ aliud videtur
Aſſentiebant᷑. Cerciũ vero illud paulo
diligentiꝰ ↄſiderandũ eſt:ppterea ꝙ ritu
caſtiſſimoꝝ ſacroꝝq; ſpirituũ:ſpũs im/
mundꝰ qᷓ; tuʒ intelligo:duobamodis ap
pellari ſolet:vlł ille qͥ extrinſecꝰ animã in
unadit:ſenſuſq; ↄturbat:⁊ quendã hoĩb
infert furoꝛẽ:cui excludẽdo qͥ pᷣſunt ma/
nũ imponere vł exoꝛcizare dicunt᷑: h eſt.

pdiuina eü adiurando expellere. Aliter

aũt dicit᷑ ſpũs immũdus.oĩs om̃ino aĩa

immũda.qð nihil eſt aliud q; vicijs ⁊ er

roꝛibo inquinata. Itaq; abs tequero:tu
puer:qͥ foꝛtaſſe aliquãto ſerenioꝛeac pur
gatioꝛi ſpiritu iſtã ſententiã ꝓtuliſti. ti
bi videat᷑ immũdũ ſpũm nõ habere.⸗l/⸗
lene q demonẽ nõ habet:quo veſani ho
mines ſieri ſolẽt:an ille qͥ animã ſuã iã a
mihi videt᷑ inq t immundũ ſpũm nõ ha/
bere:qͥ caſte viuit. Sʒ caſtũ inquã quez
vocas:eũ ne qͥ nihil peccat:an eũ tantuzʒ
qͥ ab illicito ↄcubitu temꝑat:Qũo inqᷣt
caſtus pᷣt eſſe qͥ ab illicito tantũ ↄcubitu

vicijs om̃ibuſq; peccatis müdauit: ꝓ8S

ſhesſſe
üſknih
niömſon
dictnerärch
ergo inri
bene nut
bigſugnick
Vnckhlnat
lerrobis⸗
lsicri:
ſtunpoſun
iefinet
nci teſpo
daſgneren
biätonigt
eſt Gigt
tgd
gütohdet
Gönuldeh
haberotinue
Daclece
N
afuches
(Citaten
renatch
mnoint
iſienit..
ititnona
lit Mg
Dhhiin⸗
ſelqben.
leſipveät
demofhis
horoben
Bimi
aübetüe
lan inot
feoequig
benmüeſe
konerule
lino .
lnonon
Cthonin
zſidi
Mideä
tiles
fafi

nniigreſn
auumit
S

inltegfict h

rnedieſn
ihbarlige
ſeninchih
bibitin
nchofitin
n Nſdeerwce
edenefinnn
nuntihantun
Gcbiainde
cürm dſen
tzprufn
Gnmuu MN
nutyntoo
mmncs nininn
ttqucti ſoin
ecoeßfumere
e Deunifte
ehchor
Ns isofi
1 ic;en
benum

*

inbnun

gkgrtiin
lcim⸗ ,
nmcilin
iui
Ganzannn
ughioni

abſtinẽs ſeſe:ceteris peccatis nõ deſinit
inqnari. Ille eſt vere caſt?: q deü attedit:
⁊ ad ipᷣm ſolũ ſe tenet. Que vᷣba pueri ſic
dicta erãt:cũ cõſcribi mihi placuiſſet:is
ergo inquã neceſſe eſt vt bene viuat: etqᷣ

bene viuit neceſſario talis eſt:niſi àd ti //

bi aliud videt᷑. Cõſenſit cũ ceteriſ. Ergo
vna eſt hic inquã dicta ſentetia. Sed il/
lud a vobis paululũ q̃ro:velit ne deꝰ:vt
hõ deũ qrat: Dederũt.Itẽ quero. Nun
dnam poſſumꝰ dicere.illũ qͥ deũ querit
male viuere: Nullo modo dixerũt Etiã
Hi terciũ reſpõdete. Spirit? immũdꝰ pᷣt
ne deũ querere: Negabãt:aliquantũ du
bitãte nauigio.qᷣ poſtea ceteroꝝ vocib⸗
ceſſit. Si igit᷑ inquã qͥ deũ querit id fa/⸗
cit qð deꝰ vult ⁊ bene viuit:⁊ ſpũm imũ
dũ nõ habet:qͥ aũt deũ q̃rit nõdũ habet
deu. Nõ igit᷑ quiſqs aut bene viuit:aut
qð vult deꝰfacit:aut ſpũm immundũ nõ
babet:ↄtinuo deũ habere dicendus eſt.
Hic cũ ſe ceteri ↄceſſiõibo ſuis deceptoſ

riderẽt. poſtulauit mater:cum diu ſtupi

da fuiſſet: vt ei hocipᷣm qð ↄduſioniſ ne
ceſſitate intoꝛte dixerã explicãdo relaxa
rem atq; ſoluerẽ.Qð cũ factũ eſſet:ſʒ ne/⸗
mo inqͥt poteſt ꝑuenire ad deũ:niſi deuʒ
q̃ſierit. Optime inquã.Camen q adhuc
qrit nonduũ ad deũ ꝑuenit etiã ſi bene vi/
uit · Nõ igit᷑ quiſqͥs bene viuit deũ habz
Mihi inqͥt videt᷑ deũ nemo nõ habere:
ſz eũ qͥ bene viuit:habet ꝓpiciũ:qͥ male:
infeſtü. Male igit inquã heſterno die cõ
ceſſimꝰ eũ beatũ eſſeqͥ deũ habet. Bi/

dem om̃is homo deũ habet:nec tñ om̃is

homo beatꝰ eſt. Adde ergo inqt ꝓpiciũ.

Saltim inquã hoc inter nos cõſtat ſatiſ

eũ beatũ eſſe q habet pꝛopiciũ deũ. Uel
lem inq t nauigiꝰ cõſentire. Ded illũ ye/
reoꝛ qui adhuc q̃rit pᷣſertim ne ↄcludas
beatũ eſſe achademicũ:qui externo ſer/
mone vulgari quidẽ ⁊ male latino:ſʒ ap⸗/
tiſſimo ſane vt mihi videt᷑ yerbo:cadu/

carius nominat eſt. Nõ em̃ poſſum di/
cere homini deũ querenti aduerſum deũ
eſſe: q ſi dici nefas eſt. pꝛopiciꝰ erit et q
ppiciũ deũ habet beatus eſt Beatus er
go erit ille querit. Om̃is autẽ querenſ

nondũ habet qð vult. Erit igit᷑ beatus

bomo:qui qð vult nõ habet:qð heri no

D .
4 2*

.

bis omibo videbat᷑ abſurdũ:vnde crede
bamus achademicoꝝ tenebꝛas eſſe di/
cuſſas.Quare iã de nobis licentiꝰ tri/
phabit:mihiq; illa dulcia que cõtra va/
litudinẽ meã temere accepi:has ð me pe

nas exigere:quaſi pꝛudes medicꝰ admo
nebit. Hic cum etiã mater arriſillet.ego
inquit trigetiꝰ.nõ cõcedo cõtinuo deũ
aduerſari cui nõ ſit ꝓpicius:ſʒ eſſe alid
mediũ puto.Cni ego.iſtũ tamẽ hominẽ
inquã mediũ.cui nec de ꝓpicius eſt nec

infeſtꝰ:deũ quomodo habere concedis.

Hic cũ ille cũctaret aliud eſt inquit ma
ter deũ br̃e:aliud nõ eſſe ſine deo.Ouid

ergo inquã meli⸗ eſt: vtrũ habere deum

an nõ eſſe ſine deo: Quantũ inquit poſ/
ſum intelligere:iſta eſt ſentẽtia mea Oui
bene viuit habet deũ:ſʒ ꝓpicium:qͥ ma/
le:habet deũ: ſʒ aduerſuũ. Qui aũt adhuc
querit nondũq; inuenit:necq; ꝓpiciũ:ne/
q; aduerſum:ſed nõ eſt ſi ine deo. Hec ne
inquã veſtra etiã ſentetia eſt?: Hanc eſſe
dixerunt. Dicite mihi queſo inquã. Nõ
vobis videt᷑ eſſe homini deꝰ ꝓpiciꝰ:cui

fauet:? Eſſe cõfeſſi ſunt. Nõ ergo inquã
fauet deꝰ querẽti ſeſe homini: Reſponde
runt fauet. Habet igit᷑ inquã q deũ q̃rit
deũ ꝓpiciũ:⁊ om̃is qui habet deũ pꝛopi
ciũ:beatus eſt. Beatus eſt ergo ⁊ ille qᷣ
querit.Qui autẽ querit nõdũ habet qð
vult. Erit igit᷑ beatꝰ qui qð vult nõ ha/
bet. Pꝛoꝛſus inquit mater.nõ mihi vide
tur beatꝰ eſſe:qui qdð vult nõ habet.Er/⸗
go inquã nõ om̃is q habet deũ ppiciuz
beatus eſt. Si hoc cogit ratio inùt non
poſſum negare. Iſta igit inquã diſtribu
tio erit:vt om̃is qui iã deũ inuenit:⁊ p/
piciũ deũ habeat:⁊ beatꝰ ſit.om̃is auteʒ⸗
qui deũ querit pꝛopiciũ deũ habeat:ſed
nondũ ſit beatuſ. Jã vero quiſqͥs vicijs
atq; peccatis a deo ſe alienat.non modo
beat nõ ſit:ſed ne deo quidẽ viuat pꝛo/
picio.Oð cũ placuiſſet om̃ibus:bñ ha/⸗
bet inquã:ſed adhuc illud vereoꝛ.ne voſ
moueat:qð iam ſuperi⸗ cõceſſeramꝰ.mi
ſerũ eſſe quiſquis beatꝰ nõ ſit.cui conſe/
quens erit eſſe miſeꝝ hominẽ:qui ꝓpici

unm tenet deũ:quẽ adhuc deũ querentex

nondũ diximus eſſe beatũ. An vero qðᷣ

ait Tulliꝰ. multoꝝ ĩ terris pᷣdioꝝ dños

dinites appellamꝰ:omniũ virtutũ poſ/
ſeſſoꝛes pauꝑes nominabimꝰ: Sʒ illud
videte vtꝝ quomodo veꝝ eſt:q oĩs egẽſ
miſer ſit:ita ſit veꝝ:q; om̃is miſer egeat.
Ita em̃ erit verũ nihil aliud eſſe miſeriã
q; egeſtatẽ:qð me nũc cũ diceret᷑ lauda/

te ſenſiſtis. Hoc autẽ hodielongũ eſt:vt

queramuſ:quare peto:ne faſtidio vobis

ſit ad iſtã meſam cras etiã cõuenire. Odö
cũ om̃es ſe libentiſſime habere dixiſſent

eunngggs.
¶ Incipit diſputatio tercie diei.

. 5 Ercius aut di

eEEes diſputationis noſtre ma/

gebant in balneas diſſipauit:tempuſq;
ꝓmeridianũ candidiſſimũ reddidit. Pla
cuit ergo in pꝛatuli ꝓpinqua deſcẽdere:
atcq; omibus nobis vbi cõmodũ viſum
eſt cõſidentibo.reliquꝰ ita ſermo p eractꝰ

eſt. Om̃ia pene inquã que interroganti

mihi cõcedi a vobis volui habeo ac te/
neo:quare hodierno die quo poſſimꝰ tã
gem hoc noſtrũ cõuiuiũ aliquo interual

lo dieꝝ diſtinguere:aut nihil:aut nõ mł

tum erit vt opinoꝛ:qð mihi vos reſpon
dere neceſſe ſit.Dictũ em̃ erat a matreni
Hil aliud eſſe miſeriã q; egeſtatẽ:cõuenit
qʒ inter nos om̃es qͥ egeant miſeros eſſe
Ded vtrũ om̃es etiã miſeri egeãt:nõnul
l õſtio eſt:quã heſterno die nõ potuimꝰ
explicare Hoc autẽ ita ſe habere:ſi ratio
demõſtrauerit:perfectiſſime inuentũ eſt
ſit beatꝰ:erit em̃ ille qui nõ eget.Om̃iſ
em̃ nõ miſer beat eſt. Beat? eſt ergo qui
egeſtate caret:ſi quã dicimꝰ egeſtatẽ:eã/
dem miſeriã eſſe cõſtiterit. Quid em̃ ait.

Trigetiꝰ nõ poteſt ex eo iã cõſici:omneʒ
nõ egentẽ beatũ eſſe:quo manifeſtuʒ eſt:
omnẽ qͥ egeat eſſe miſerũ: Nam ↄceſſiſſe
nos memini nihil eſſe mediũ inter miſe/
ruʒ ⁊ beatũ.Aliquid ne inquã inter moꝛ
tuum ⁊ viuũ tibi mediũ videt᷑ eſſe:- Non
ne om̃is homo aut viuꝰ aut moꝛtuꝰ eſt:
Fateoꝛ inquit:neq;ʒ hic eſſe aliͥd mediũ
Sʒ quoꝛſũ iſtud? Quia inquã etiã iſtud
te fateri credo:omnẽ qui ante annum ſe⸗
pultꝰ ẽ: eſſe moꝛtuũ. Nõ negabat.Quid
om̃is qui ante annũ ſepultus nõ eſt:vi/

tutinas nubes:que nos co/

nuit: Nõ ait ſequit᷑. Ergo inquã nõ ſequi
tur vt ſi omis qui eget milſer eſt. omis qͥ
nõ eget ſit beatus. Quãuis inter miſerũ

⁊ beatũ vt inter viuũ ⁊ moꝛtuũ medium
nihil inueniri queat.Oð cũ aliqui eoꝛuʒ
paulo tardiꝰ intellexiſſent. me id quibuſ

potui verbis ad eoꝛũ ſenſum accõmoda

tis aperiete atq; vᷣſante. ergo inquã mi/
ſerum eſſe omneʒz qͥ egeat dubitat nemo:

neceſſaria. Nõ em̃ eis eget ipᷣe animꝰ in
quo poſita eſt vita beata. Ipſe em̃ perſe
ctus eſt:nullꝰ aũt perfectꝰ aliquo eget:⁊
qð videt᷑ coꝛꝑi neceſſariũ ſumert:ſi affue/
rit:ſi nõ affuerit:nõ eũ iſtaꝝ reꝝ franget

inopia.Omis nãq; ſapiẽs foꝛtis eſt:nul

lus aũt foꝛtis aliqd metuit. Nõ igit᷑ me

tuit ſapiẽs:aut moꝛtẽ coꝛꝑis:aut dolo/

res:quib pellendis vel vitadis vl diffe
rendis ſũt neceſſaria illa.quoꝛũ ei poteſt
cõtingere inopia. Sed tamẽ nõ delinit

eis bene vti ſi ipſa nõ deſunt. Ueriſſima

eſt em̃ ũla ſentẽtia. Nã tu qð vitare poſ/
ſis ſtultũ admittereẽ᷑. Uitabit ergo moꝛ
tem ac doloꝛẽ quantũ poteſt ⁊ quãtũ de/
cet:ne ſi minime vitanerit:nõ ex eo miſer
ſit:qꝛ hec accidũt:ſed qꝛ vitare cũ poſſet
noluit:qð maniteſtũ ſtulticie ſignum eſt.
Erit ergo iſta nõ vitãs:nõ egrũ rerũ per
peſſione:ſed ſtulticia miſer Si autẽ non
valuerit vitare:cũ id ſedulo ac decenter
egerit:non eũ iſta irreuerẽtia miſerũ faci
ent.Etenim ⁊ illa eiuſdẽ comici ſentẽtia
nõ minus vera eſt:quoniã nõ poteſt id ſi
eri qð vis:id velis qð poſſis.Quomo/
do erit miſer:cui nihi accidit pᷣter volũ/
tatem. Quia qð ſibi videt nõ poſſe ꝓue/
nire:nõ poteſt velle. Habet em rerũ cer/
tiſſimarum voluntatẽ id eſt vt quicquid
agit nõ agat:niſi ex virtu quodã pᷣſcri/
pto ⁊ diuina lege ſapiẽtie:que niło ab eo
pacto eripi poſſunt. Jã nũc videte:vtrũ
etiã om̃is qui miſer eſt egeat. Nam huic
ſentẽtie cõcedende difficultatẽ illa res fa
cit.qð multi in magna foꝛtuitarũ rerum
copia cõſtituti ſunt:quib ita facilia ſunt
omia: vt ad eoꝛũ nutũ pꝛeſto ſit:quieqd
cupiditas poſcit.Difficilis quidem iſta

vita eſt. Ded fingamus aliquem talem
gqualem tullius fuiſſe dicit Oꝛatã. Quiſ

bofminedek

ſiſſvnu⸗cni

ſiitnazt

G vimun
nislimn
ſccbicm

liupet
crvricpl

gune iuce
Oaͤſotnſe
licg habe
Goum?
laclno de
enevot
ſogatkronrl
Ginborien

ymninon
oleronp⸗

etintellge
ſenrcſeſebe
Worswe
Gd
ürmteiw
Vigedan
metufre
ſerebat
gatym.
lugtam.
ig ? ſ.
t Ege
mnoꝛeam
ite miſe
an ip
cni ſent
acubit
Pleyeſtel
ſtmiſeni
Hirike⸗
glyr dian
umernen
nn Ergo
ſlgerarge
ſaini
ſlane

„„ K
Qunis nrnn
Uutmortuäne,

W

1Oöcii

N

rfenmri
Nüſalm ui
Knreii
Ne n
egerren
ae in
mes Kürnmn
udan Nir
emen
õ
rd wüloli
fugn
weildngne
mmtünrtrgind
ricweriͤagti
irenmagt
SENN
WaiCi
NN
umitmmiienfid
econicdſolen
mmünihelctt
wls r
Nlnrndrötnti⸗
itenhl
ae
ehhe unn
mic allant
mTANNCRii5N.
,N,
emnenlothes
türſilnen,
Gcer nnni
annilunn,
mſomian nne
rtnlanit
isclniit
ſfals

an tolen
huh

ECEo.

eñ facile dicat oꝛataʒ egeſtate laboꝛaſſe:
hoyminsẽ ditiſſimũ:ameniſſimuʒ: delicio⸗/
ſiſſimũ:cui neq; ad voluptatẽ quicq; de
f⸗ãHuit:neq; ad gratiã:neq; ad bonã integrã
q; valitudinẽ: Hã ⁊ pꝛedijs queſtuoſiſſi
mis ⁊ amicis iocũdiſſimis:quantũ libu

it abũdauit:⁊ illis om̃ibus aptiſſime ad
ſalutẽ coꝛpoꝛis vſus eſt:eiuſq; vt bꝛeui/⸗

ter totũ explicẽ ome inſtitutũ voluntatẽ
q; omnẽ ſucceſſio pꝛoſpera cõſecuta eſt.
BSDeg foꝛtaſſe inquiet aliqͥs veſtrũ. Pluſ

illũ q; habebat habere voluiſſe. Hoc
ignoꝛamꝰ. Sʒ qð ſatis eſt q̃ſtioni facia/⸗

mus eũ nõ deſideraſſe ampliꝰ q́; tenebat

Uiget᷑ ne vobis eguiſſe.Etiã ſi cõcedã
inquit licentiꝰ nihil eũ plus deſideraſſe.
qð in homie nõ ſapiẽte neſcio quomodo

accipiã. metuebat tamẽ. erat em vt dicit᷑
ingenij nõ mali:ne illa om̃ia ſibi vel vno
aduerſo impetu raperẽt᷑. Nõ em̃ magnũ

erat intelligere talia cũcta quãtacũq; eſ⸗

ſent eſſe ſub caſibo cõſtituta. Tũ ego ar/

ridens:vides inquã licenti foꝛtunatiſſi/
mũ iſtũ hominẽ a beata vita ingenij bo/
nitate impeditũ.Ouo eĩ erat acutioꝛ:eo
videbat illa omia ſe poſſe amittereiquo

metu frangebat᷑:illudq; vulgare ſatis aſ

ſerebat in fidẽ:hominẽ malo ſuo eſſe coꝛ
gatum.Hic cũ ⁊ illi ⁊ ceteꝛi arriſiſſent:il
lud tamẽ inquã diligentiꝰ attendamus:
quia ⁊ ſi timuit iſte nõ eguit:vnde q̃ſtio
eſt. Egere eſt em in nõ habendo:nõ in ti

moꝛeamittendi que habeas. Erat autẽ

iſte miſer:quia metuebat:q;uis nõ ege/
ret. Nõ igit᷑ om̃is qui muſer eſt eget.Oð
cum appꝛobauiſſet cũ ceteris.etiax ipſa
cuiꝰ ſentẽtiã defendebã aliquantũ tamẽ
addubitãs.neſcio inquit tamẽ ⁊ nõdum
plene ĩtelligo quomodo ab egeſtate poſ
ſit miſeria:aut egeſtas a miſeria ſeparari
BHã ⁊ iſte qui diues ⁊ locuples erat:⁊ ni
hil vt dicitis ampliꝰ deſiderabat:tamẽ
quia metuebat ne amitteret egebat ſapi
entia. Ergo ne huncegentẽ diceremus:
ſi egeret argento ⁊ pecunia:cũ egeret ſa⸗

pientia:nõ dicemꝰ: Ubicũ om̃es mira /

do exclamaſſent:meipſo etiã nõ medio/

criter alacri atq; leto:qð ab ea potiſſimũ

dictũ eſſet: q ꝓ magno de philoſ. opho/
rum libꝛis:atq; vltimũ ꝓferre parauerã

LXVIII.

videtis ne inquã aliud eſſe:multas vari

aſq; doctrinas:aliud animũ attetiſſimũ
in deun: Hã vnde iſta q̃ miramur:niſi in/

de pcedunt: Hic licentiꝰ letus exclamãſ

pꝛoꝛſus inquit.nihil veriꝰ.nihil diuiniꝰ
dici potuit. Haʒ ⁊ maioꝛ ⁊ miſerabilioꝛ

egeſtas nulla eſt q; egere ſapiẽtia:⁊ qͥ ſa⸗/
pientia nõ eget:nulla re omine egere po

teſt. Eſt ergo animi egeſtas inquã nihil

aliud q; ſtulticia. Hec eſt em̃ cõtraria ſa
pientie:⁊ ita cõtraria vt moꝛs vite:vt be

ata vita miſere.hoc ẽ ſine aliquo medio.

Nam vt omis nõ beatꝰ homo miſer eſt:
om̃iſq; homo nõ moꝛtuꝰ vinit:ſic omnẽ
nõ ſtultũ manikſeſtũ eſt eſſe ſapienteʒ. Ex
quo ⁊ illud iã licet dicere:nõ ex eo tantũ
ſergiũ oꝛatã fuiſſe miſeruʒ:q; timebat ne
foꝛtune illa munera amitteret:ſʒ qꝛ ſtul/
tus erat.Quo fit vt miſerioꝛ eſſet:ſi tam
pendulis mutãtibuſq; his:q̃ bona puta
bat:nihi om̃ino metuiſſet. Eſſet em̃ nõ
foꝛtitudinis excubijs:ſed metis ſopoꝛe

ſecurioꝛ:⁊ altioꝛe ſtulticia demerſus mi

ſer. At ſi omis qui caret ſapiẽtia magnã
patit᷑ egeſtatẽ:omiſq; cõpos ſapientie ni
hilo eget.ſequit᷑ vt ſtulticia ſit egeſtas.
Vt autẽ om̃is ſtultus miſer:ita omnis
miſer ſtultus eſt. Ergo vt om̃is egeſtas
miſeria:ita omis miſeria egeſtas eſſe cõ/

nincitur. Quã concluſionẽ trigetius cũ

ſe parũ ĩtellexiſſe diceret. quid inquã in/
ter nos ratione cõuenit: Euʒ egere inqͥt

qui ⁊ ſapientiꝗ nõ habet:Quid eſt ergo

inquã egere.Vapſentiã inquit nõ habe
re.Quid eſt inquã ſapientiã nõ habere?:
Hic cũ taceret.nõne hoc eſt inquã habe
re ſtulticiã: Hoc inqͥt. Nihil ẽ ergo alið
inquã habere egeſtatẽ q; habere ſtultici
am. Ex quo iam neceſſe eſt egeſtatẽ alio
verbo nomiari quãdo ſtulticia nomina/
tur. Quãq; neſcio quomodo dicamus.
habet egeſtatẽ aut habet ſtulticiã. Cale
eſt em̃ ac ſi locũ aliquẽ qui lumine careat
dicamus habere tenebꝛas: qꝗð nihil eſt
aliud q; lumen nõ habere. Nõ em̃ tene/
bꝛe quaſi veniũt aut recedunt:ſed carere
lumie hocipᷣm eſt iã tenebꝛoſũ eſſe:vt ca
rere veſte:hoc eſt eſſe nudũ. Non em̃ ve/
ſte accedente veluti aliqua res mobilis:
nuditas ſugit.Sic ergo dicimꝰ aliquez
2

habere egeſtatẽ:quaſi dicamus habere
nuditatẽ.Egeſtas em̃ verbũ eſt nõ habẽ
di. Quãobꝛem vt qð volo explicẽ ſicut
poſſum.ita dicit᷑:habʒ egeſtatẽ.quaſi di

catur.habet nõ habere. Itaq ſi ſtultici⸗/
am ipᷣam verã ⁊ certã egeſtatẽ eſſe mon/
ſtratũ eſt.vide iã queſtionẽ:quã ſuſcepe
ramꝰ vtrũ ſoluta ſit. Dubitabat᷑ em̃ int᷑
nos.vtꝝ cũ appellaremꝰ miſeriam nihil
aliud qᷓ; egeſtatẽ nominaremꝰ.Dedimuſ
autẽ rationẽ:recteſtulticiã vocari egeſta
tem. Sicut ergo ⁊ om̃is ſtultus miſer et
om̃is miſer ſtultꝰ eſt.ita neceſſe eſt nõ ſo/
lum omnẽ qui egeat miſerũ:ſed etiã oẽm
qui miſer ſit egentẽ eſſe fateamur At ſi ex
eo ꝙ ⁊ om̃is ſtultꝰmiſer eſt:⁊ om̃is miſeꝛ
ſtultus eſt:cõficit᷑ ſtulticiã eſſe miſeriazʒ.
cur nõ ex eo qð ⁊ quiſqòs eget miſer:⁊ qͥſ/
quis miſer eſt egeat:nihil aliud miſeriaʒ
q; egeſtatẽ eſſe ↄficimꝰ:Oð cũ om̃es ita
eſſe faterent᷑:illud iã inquã ſequit᷑:vt vi⸗
deamꝰ quis nõ egeat. Is em̃ erit ſapiẽs
⁊ beatꝰ.Egeſtas autẽ eſt ſtulticia.egeſta
tiſq; nomẽ. Hoc autẽ verbũ ſterilitatem
quandã ⁊ inopiã ſolet ſignificare.Atten
dite queſo altiꝰ:quãta cura pꝛiſcoꝝ ho/
minũ:ſiue omia ſiue qð maniteſtũ eſt q̃/
dam verba creata ſunt . reꝝ maxime
quaꝝ erat noticia ꝑneceſſaria. Jã enĩ cõ
ceditis omnẽ ſtultũ egere:⁊ omnẽ qͥ ege/
at ſtultu eſſe. Credo vos etiã concedere
animũ ſtultũ eſſe vicioſũ:om̃iaq; animi
vicia vno ſtulticie nomine includi.Pꝛi/
mo autẽ die huiꝰ diſputatõ is noſtre ne/
quiciã dixeramus eſſe ab eo dictã:q; nec
quicq ſit: cui cõtrariã frugalitatẽ:a fru⸗
ge fuiſſe nominatã. Ergo in his duob
cõtrarijs.hoc eſt frugalitate atq; nequi
cia:illa duo vident᷑ eminere:eſſe ⁊ nõ eſſe
Egeſtati autẽ de qua fit queſtio:qͥd pu/
tamus eſſe cõtrariũ: Hic cũ aliquantuʒ
cunctarent᷑.ſi dicã inquit trigetiꝰ diuiti
as: video his paupꝑtatẽ eſſe ↄtrariã.Eſt
quidẽ inquã vicinũ. Nã pauꝑtas ⁊ ege
ſtas:vnũ atq; idem accipi ſolent. Tamẽ
aliud verbum inueniendũ eſt:ne melioꝛi
parti deſit vnũ vocabulũ:vt cũ illa pars
pauꝑtatis ⁊ egeſtatis nomine abũdet:ex
Hac parte ſolũ opponat᷑ diuitiaꝝ nomẽ.
HMihil em̃ abſurdiꝰ:qᷓ; vt hic ſit egeſtas

De beata pita

vocabuli:vbi eſt cõtraria pars egeſtati.
Plenitudo inqt licentiꝰ ſi dici poteſt vi/
det᷑ mihi recte opponi egeſtati. Poſtea
inquã de verbo queram foꝛtaſſe dilige

tius. Nõ em̃ hoc curandũ eſt in inquiſi/
tione veritatis. Quãuis em̃ ſaluſtiꝰ ele/
ctiſſumus penſatoꝛ verboꝝ egeſtati op/

poſuerit opulentiã:tamẽ accipio iſtã ple

nitudinẽ. Nõ em̃ nec grãmaticoꝛum hic
foꝛmidine liberabimur:aut metuenduʒ

eſt ne ab eis caſtigemur: ꝙ incurioſe vti/
mur verbis.qui res ſuas nobis ad vten

dũ dederunt. Ubi cũ arriſiſſent.ergo qꝛ

mentes veſtras inquã:cũ intenti eſtis in

deũ:velut quedã oꝛacula:nõ cõtemnere
ſtatui.videamꝰquid ſibi velit hocnomẽ

Haã nullũ accõmodaciꝰ eſſe arbitroꝛ ve⸗/

ritati. Plenitudo igit᷑ ⁊ egeſtas cõtraria

ſunt:at etiaʒ hic ſimiliter:vt in nequicia
2 frugalitate apparet illa duo eſſe ⁊ non
eſſe. Et ſi egeſtas eſt ipſa ſtulticia:pleni/
tudo erit ſapiẽtia. Merito etiã virtutũ

omniũ matrẽ multi fru galitatẽ eſſe dixe
runt. Quibo cõſentiẽs Tulli etiã in po/

pulari oꝛatione ait. Ut volet quiſq; ac/

cipiat.Ego tamẽ frugalitatẽ id eſtmo/

deſtiã ⁊ temperãtiã:virtutẽ eſſe maximã

iudico. Pꝛoꝛſus doctiſſime ac deceẽtiſſi/

me. Cõſiderauit em frugẽ id eſt illud qð
eſſe dicimꝰ:cui eſt nõ eſſe cõtrariũ. Sed

ꝓpter vulgarẽ loquẽdi ↄſuetudinẽ:qua

frugalitas quaſi parſimonia dici ſolet.
duobooſequentibo quid ſenſerit illuſtra

uit. ſubijciẽdo modeſtiã ⁊ temperantiaʒ.

Ethec duo verba diligentiattendam⸗
Mogeſtia vtiq; dicta eſt a modo:⁊a tẽ/⸗
perie temperãtia. Ubi autẽ mod eſt at/

q; temperies:nec plus eſt quicq;:nec mi
nus. Ipla eſt igit᷑ plenitudo:quã egeſta/

ti cõtrariã poſueramꝰ:multũ meliꝰ quã

ſi abundantiã ponerem?. In abundan/
tia em̃ intelligit᷑ afflnẽtia:⁊ quaſi rei ni/

ℳ—

mium exuperãtis effuſio. Qð cũ euenit
vltra q; ſatis eſt. etiã ibi deſt iderat mod⸗
1 res que nimia eſt modo eget.Ergo nꝰ

ab ipᷣa redũdãtia egeſtas aliena ẽ.Amo
do autẽ ⁊ plus ⁊ min aliena ſunt. Ipſaʒ
em opulentiã ſi diſcutias:inuenies eam

nihil aliud tenere q; modũ. Hã non niſi
ab ope dicta eſt opulẽtia⸗quomodo aut

Ghinliteb
ſcgeiphin⸗
wiunctel
egitni
Etoñſyi

Mrd tln

Hignnt
nmna
iniunlvoi⸗

(oneritod

Rclertilerx.
llein eroꝛd
aecſiint
nicniqz ege
noraginoͤe⸗
Gobenüchen
hocckckeln
ſit hpieraii
tin potnite

(alind ;n

ſennin'libr
Nhiufen
mwap
WGcnce
wwe
tentigse
dibulet
gliſgn
lti miſ⸗a
chtemol
liverbo
ſimalacr
usader
Vllacöm
moderat
igl miſe
dum ſui
ſt Pyee
deiſipiet
nitnee dii
deiſopient
deihaben

nnlbyo

fllingre

ihinti

unck
nntſtft
ſageclte⸗
ſniſi

=

S=

P

.

3

4
N.

WNN
cnnöſde
enm ſonſei
Immücfnig
Minigeñ lnte⸗
Rnnging
utmihiſß
Nnagmmamnh
Dinnr. matn
emmginno,
es ſunsſchsbr
biciniſad
mniciinmncs
Gcöenne
eſbifathochen
ucſenbinmenn
rtegeſtscönmt

—
=Eẽ

=

=

uenytinfagtt

Orin aninkani
ugkütats Gedin
rwdacnir
furmmicenm
Docnidne Muin

= =

ninmnudi ſ
ni ten lihn
Fiumgann
ianchmain
lnodlit
Dimimntdr
dIas tochnen
Nuockgich
nia, n
gimi di
mi atlnii,
itetcnſſoln/
indtͤan
ti Minio,
ehe⸗ on
e ſnihn
tnin
alin r

h

Eo.

opitulat᷑ qð nimiũ eſt: cũ incõmodiuſ ſit
ſepe q; paꝝ: Quicqͥᷣd igit᷑ vel parũ vł ni/
mium eſt:quia modo eget:iobnoxium eſt

egeſtati. MHodꝰ ergo animi ſapientia eſt

Et em̃ ſapiẽtia ↄtraria ſtulticie nõ nega
tur.⁊ ſtulticia egeſtas:egeſtati autẽ ↄtra
ria plenitudo. Sapiẽtia igit᷑ plenitudo
In plenitudine autẽ modꝰ. Modꝰ igit

animi in ſapietia eſt. Uñ illud pᷣcdlarũ eſt
⁊ nõ lmerito diffamat᷑ hoc pꝛimũ in vi/

ta eſſe vtile: vt ne quid nimiſ.Dixeramꝰ
autẽ in exoꝛdio hodieme diſputatõnis
noſtre: ſi inueniremus nihil aliud eſſe

miſeriã qᷓ; egeſtatẽ:eũ beatũ eſſe fatere/

mur:qui nõ egeret.Eſt aũt inuentũ.Er
go beatũ eſſe nihil eſt aliud:q; nõ egere.
hoc eſt eſſe ſapientẽ Gi autẽ querit:qͥd

ſit ſapiẽtia iã ⁊ ipᷣa ratio quantũ in pᷣſen

tia potuit:⁊ voluit atq; eruit. Nihil eſt

eĩ aliud q́; modꝰ animi.hoc eſt:quo ſe/

ſe animꝰ libꝛat:vt neq; excurrat in nimi

uʒ neq; infra q; plenũ eſt coartet᷑. Excur

rit autẽ in luxurias:dominatões:ſuꝑbi

as:ceteraq; id genus:quibo ĩimoderato /-

rũ miſeroꝛũq; animi ſibi leticias atq; po
tentias cõparari putãt.Coartat᷑ aũt ſoꝛ
dibuſ:timoꝛibo:meroꝛe:cupiditate:atq;
alijs quecũq; ſunt quibb homĩes mifos
etiã miſeri cõfitent᷑. Cũ vero ſapientiam
cõtemplatur inuentã:cũq; vt huiꝰ pue/
ri verbo vtar:ad ipᷣam ſe tenet:nec ſe ad
ſimulacroꝝ fallaciã quoꝝ pondꝰ ample
xus a deo ſuo cadere atq; demergi ſolet:
vlla cõmotꝰ inanitate cõuertit:nihil im
moderatõis:⁊ ideo nihil egeſtatis nihil
igit᷑ miſerie pertimeſcit. Habʒ ergo mo
dum ſuũ id eſt ſapientiã:quiſqͥs beatus
eſt Oue eſt autẽ dicẽda ſapiẽtia:niſi que
dei ſapiẽtia eſt. Accepimꝰautẽ etiã auto
ritate diuina:dei filiũ nihil eſſe aliud:qᷓ;
dei ſapientiã.⁊ eſt dei filius ꝓfecto deus
Deũ habet igit᷑ quiſquis beatus eſt:qð
omnibo nobis iã ante placuit:cũ hoc cõ
uiuiũ ingreſſi ſumꝰ.SGed qͥd putatis eſ
ſe ſapientiã niſi veritatẽ?: Etiã hoc em̃ di
ctum eſt. Ego ſum veritas. Ueritas au
tem vt ſit:fit per aliquẽ ſummũ modũ:a
quo ꝓcedit:⁊ in quẽ ſe ꝑfecta conuertit.

Ipſi autẽ ſumo modo nullꝰ aliꝰmodus

imponit᷑ Si em̃ ſummꝰ modꝰ ꝑ ſũmuʒ

modũ modus eſt:ꝑ ſeipᷣm modꝰ eſt. GOʒ
etiã ſummꝰ modꝰ neceſſe eſt vt verꝰ mo/
dus ſit. Ut igit᷑ veritas modo gignitur:

ita moduſ veritate cognoſcit᷑. Neq; igit

veritas ſine modo:neq; modꝰ ſine verita

te vnq; fuit. Quis eſt dei filiꝰ: dictũ ẽ:ve

ritas.Quis eſt qͥ nõ habet patrẽ: Quis
alius q́; ſummꝰmodꝰ:Quiſquis igit᷑ ad

ſummũ modũ ꝑ veritatẽ venerit:beatuſ

eſt. Hoc eſt animũ deũ habere id eſt deo

perfrui. Cetera em quauis a deo habeã
tur nõ habẽt deũ.Admonitio autẽ que/

dam que nobiſcũ agit: vt deum recoꝛde/⸗
mur:vt eũ queramꝰ:vt eũ pulſo om̃i fa⸗

ſtidio ſitiamꝰ:de ipſo ad nos fonte veri/
tatis emanat. Hoc interioꝛibo luminib

noſtr iubar: ſol ille ſecretꝰ infundit. Hu

ius eſt veꝝ om̃e qð loquimur:etiã qua/

do adhuc vel min ſanis vel repẽte aper

tis oculis audacter cõuerti:⁊ totũ intue

ri trepidamꝰ:nihilq; aliud etiã Bᷓ̊ appa/

ret eſſe q;ᷓ deũ:nulla degeneratone impe/
diente perfectũ. Naã ibi totũ atq; ome ꝑ/

fectũ eſt:ſimulq; eſt om̃ipotetiſſimꝰ deꝰ.

SDed tamẽ q;diu querimꝰ:nõdũ ipᷣo fon
te:atq; vt illo verbo vtar:plenitudine ſa
turati:nondũ ad noſtꝝ modũ nos perue
niſſe fateamur.⁊ ideo quãuis iã deo ad/
iuuante:nõdũ tamẽ ſapietes ac beati ſu

mus. Illa eſt igit᷑ plena ſatietas animo/

rum.hoc eſt:beata vita pie ꝑfecteq; co/

gnoſcere a quo inducaris in veritatẽ:

veritate ꝑfruaris.ꝑ quid cõnectaris ſũ/
mo modo. Que tria vnũ deũ intelligẽti⸗/
bus vnãq; ſubſtantiã excluſis vanitati/

bus varie ſuꝑſtitionis oſtẽdũt. His ma

ter recognitis verbis:q̃ ſue memoꝛie pe/
nitus inherebãt:⁊ quaſi euigilãs in fidẽ
ſuã:verbũ illud ſacerdotis noſtri.foue pᷣ
cantes trinitaſ:leta effudit:atq; ſubiecit
Mec eſt nullo ambigẽte beata vita:que
vita pꝑfecta eſt. ad quã nos feſtinãter poſ/
ſe perduci:ſolida fide:alacri ſpe:flagran
te charitate pᷣſumendũ eſt. Ergo inquã:
quoniã modꝰ ipſe nos admonet:⁊ cõui/
nium aliquo inteꝛuallo dieꝝ diſtinguere
quãtas ꝓ viriba poſſũ gratias ago ſum/
mo ⁊ vero deo patri domino:liberatoꝛi
animaꝝ.Deinde vo bis qui concoꝛditer
luitati.młtiſ etiã me cumhulaſtzmina iis

—

Oe aſſumptoe virginis marie

Hã tantũ in noſtrũ ſermonẽ cõtuliſt:: vt

me negare nõ poſſim:ab inuitatis meis

eſſe ſatiatũ. Hic om̃ibꝰ gaudẽtibo ⁊ lau/

dantib deũ:qᷓ; vellẽ:inquit trigetiꝰ:hoc

modo nos quotidie paſceres. Hodus

inquã ille vbiq; ſeruand eſt:vbiq; amã/

dus:ſi vobis coꝛdi eſt ad deũ reditꝰ no
ſter. His dictis facto diſputatõnis fine

. .D

gta vita.

gata ð virginis ⁊ ma
tris domini reſolutio
ne tempoꝛali ⁊ aſſum
prptione ꝑhenni:qͥd in/
‚ Leelligã reſpõſurus:te
deꝰ om̃ipotens pater voto ſupplici exo/
ro:vt qui mãdas nubib ⁊ pluũt imbꝛeſ
qui tangis mõtes ⁊ ſumigãt:qui aperis

terrã ⁊ germinat:quid dicã iubeas:quid

pꝛoferã pᷣbeas:ad quid ſermonẽ dirigaʒ
aperias. Venerabule em̃ mihi eſt domĩe
⁊ p̃coꝛdijs meis reuerendiſſimũ:de ma/
tre ſilij tui loqui:⁊ de ſanctiſſimo coꝛpo
re eius linguã ſermonibo occupare.Que
ſola meruit deũ ⁊ hominẽ paritura ſuſci
pere:ſacta thꝛonꝰ dei:⁊ aula reg eterni:
Sm qð nos docuiſti ꝑ ſãctos tuos patri
archas pphetas ⁊ apoſtolos:figuris et
ſermonibo quibo credimꝰ ⁊ certi ſumꝰ:qꝛ
nunq; fefelliſti: qui nec fallere nec falli no
uiſti. oſtẽdẽs filiũ tuũ coeternũ tibi ⁊ cõ

ſubſtãtialẽ incarnandũ:⁊ incarnatũ per

virginis vterũ:de qua carnẽ aſſumpſit
qqui coꝛpoꝛalia cũcta tecũ creauit auctoꝛ
adminiſtratoꝛ ⁊ deꝰ:qab homine factꝰ eſt

homo:ab ea naturã ſumẽs nõ oꝛiginez.

ſanctificãte ſpũſancto tuo ĩ ea vteꝝ hu/
manũ ⁊ purificãteatq; mundãtead ↄce/
ptionẽ filij tui:cuiꝰ dignitatis ⁊ gfe effe/⸗
ctuʒz nec coꝛ cõcipere nec lingua valet ex

¶¶ Explicit liber beati Auguſtini debe

epiſcopi de aſſumptione beate virginis
marie in coꝛꝑe ⁊ ala Liber incipit. So
Dicat vt eſt. Sonet ergo pcioſiſſimũ ſui
pcioſitate:ſanctiſſimũ certa ſãctitate:in/

Dinterro

ginis: illi ſoli notiſſimũ eſt: qui de
tura naturã ſuſcepit quã condidit. Per
quẽ te qᷓſo domine:qꝛ ꝑ illũ bona cũcta

¶ Hini Aurclij auguſtini bipponenſie

—

pꝛimere. Non em̃ talis cõceptus taliſq;
partꝰ:niſi deũ decuerat:qui venerat redi
mere quos voluit creare:creare pꝛofecto
poteſtate:redimere hũilitate:humilita/
tis naturã ſumẽs ſanctã de ſanctificato
coꝛpe:⁊ ĩmaculatã de ĩmaculato. Inetſ/
fabilẽ em̃ ſanctificatõnis gratiã quã cõ
cipiendus pᷣbuit:cõceptus ⁊ natꝰ nõ ab
ſtulit. Oue nanti in coꝛꝑe valuerit vir
i notiſſimũ eſt:qui de eiꝰ na

tribuis:que vt tribuas eligiſ:vt me inof

fenſe de tanta ſanctitate loqui tribnas.

Et ſi nõ totũ vt eſt:qð impoſſibile om̃i

lingue humane eſt. tamẽ ipᷣm ex ꝑte qð ẽ

eſtimabiliſſimuz nudiſſima vᷣitate. QOue

qꝛ humanã rationẽ excedũt.ſpũs tuus
aſſit:qui ſuo ſacro ſpiramine inducat in
omnẽ dicendoꝛũ veritatẽ:vt quia de eiꝰ

coꝛꝑe ⁊ anima loquendũ eſt:qð ipᷣepᷣter

naturalẽ vſũ ſanctificauit ⁊ gratiã cõtu/

lit:nõ aliena nos dicere patiat᷑:ſed ꝓpꝛia
ad laudẽ ⁊ gloꝛiã tuã deꝰ omipotens pa
ter:⁊ ad honoꝛẽ eiuſdẽ filij tui ꝑ virginẽ

nati: ⁊ eiuſdeʒ ſpũſſancti dei ⁊ dñi noſtri

(ũ quo eſt tibi regnũ ⁊ imperiũ in oĩa ſe
cula ſeculoꝝ Amen.

Wia pꝛofũdiſ

ſime ⁊ ſua dignitate altiſſime
ſum reſpõſurus q̃ſtioni.lecto

.

rem meũ obſecro:vt p me depꝛecet᷑:et ſi

qua a me pleniter cognouerit donis dei

gratus exiſtat. Din autẽ min noſtre cõ
patiat᷑ humilitati Quia ſi minꝰ valeamꝰ

vera tamẽ ꝓculdubio volumꝰ. De ſan/

ctiſſimo igit᷑ coꝛpe ꝑpetue virginis ma/

„

rie:eiuſq; ſacre anime aſſumptõe:qð de⸗
donauerit loqui ſuſcipiẽtes.hoc pꝛimũ

dicimus: ꝙ in diuinis ſcripturis poſtq;
dominꝰ in cruce matrẽ diſcipulo cõmen
dauit: vt caſtitas caſtis tueret᷑ obſequijſ
nihil de ea reperit᷑ pᷣter id qð lucas cõme
monat in actibo apłoꝝ:cõmemoꝛãs eiuſ
dem nominatim dicẽs. Hi om̃es erãt ꝑ
ſeuerantes vnanimiter ĩ oꝛatione cu mu

Uldehate

ſeriwem

Hocdiri

(utm

Autoriteci
Adhzn
ſn mn

inini⸗
mmiun
Allcten

hir di

k
ſtüpane
elt⸗Et
uqvib⸗
liricat
Uobluolin
figcirfen⸗
ſtnituc
Montornr
oniluinne
Muonacdeſt
cnamn
Wcae
Grd
dicticſot
leqtund
fon
Napn
rrme
nonn.
nſen
ſinoroon
nr Nihüe,
1odeierecl
ſſenten
teiclicitgze
entiboeos

Ufuaunüſe

cho demg
hhoredicn
ſhlcinen

cönenint

unltldſin

pnentili
innniee
ſuckt

AmS

ne

—

nstiis
lvchannd
e Noeno
terbumnlin
ſancnſien
nlato. I⸗
nii guic
marnoͤgb
NAuentvir
Ade
mät de
lüdomin

igknnei

banahn.
önapecde
Cioſdſnäbi
Aſiaiein
1ine ODue
it hüs us
e nducatin
tanindech
badihehe
Crräcin
wakospen
cmonmt
linignign
Nuitdiiw

mnul

pulbe⸗
füct
urürſine
iſton tn
tdehuefit
ono
niyſoft⸗
nirian
de ſ
wicnon,

lleribo ⁊ maria matre ieſu ⁊ fratrib eius
Heoc diximꝰ:qꝛ tanto q̃ magna exiſtunt
cauti tractanda ſunt:quãto ſpecialibuſ
gautoꝛitatũ teſtimonijs nõ poſſunt ad li/

quiduʒ roboꝛari. Sed quedã ſcriptura

ſancta veris indagationũ ſtudijs querẽ/
da reliquit:q̃ nõ ſunt ſuꝑflua eſtimanda
dũ vera indagatõe fuerint patefacta Fe
cumnda eſt em̃ veritatis autoꝛitas:⁊ dum
Ddiligeter diſcutit᷑ ð ſe gignere qð ipᷣa eſt
cognoſcit᷑. Sepe em̃ diſcuſſa verã cõue

nientiã pariet quã maniteſtis ſermonib⸗
abſcõdit.Et ſepe apertis ſermonib inſi

nmnaat in quib nihil pᷣter id qð ſonat que/
rendũ inuitat Ut eſt illud qð abꝛaam ge

nuit iſaac:iſaac genuit iacob:iacob genu

it iudã ⁊ fratres eiuſ:⁊ cetera talia in qbꝰ

ſola tenẽda eſt littera. Quedã autẽ ſic cõ/

mengdat: vt pariter litterã ⁊ miſticũ intel

lectũ inſinuet:vt in trãſitu maris rubꝛi:
manna celeſti:⁊ tabernaculo dei:atq; ar
cha teſtamẽti: vbi futuroꝝ figura baptiſ

mibcilicet chꝛiſti ⁊ eccleſie oſtẽſa eſt pꝛo/⸗

gatiua.Quedã tantũ miſtice:vt cũ deuʒ

dicit inſufflaſſe in faciẽ ade ſpiraculũ vi

te:qͥ tamẽ os ad ſpirandũ non habet:nec

manꝰ ad operandũ.licet dicat pꝓpheta.

Manꝰ tue domine fecerũt me:⁊ plaſma
nerunt me. Sunt ⁊ quedã que q;uis cõ
memorari ex toto omiſſa ſint:vera tamẽ
ratõne credunt᷑:atq; ipᷣa cõuenientia rei:
qdᷣãmodo quẽadmodũ dux ⁊ pᷣuia credi

tur. HNihil em̃ de melchiſedech ſacerdo
tis dei excelſi iuſticia loquit᷑:cũ ipᷣa pᷣceſ

ſiſſe tante laudis merita cognoſcat᷑. Ni⸗/
hil de helye et enoch poſtq; rapti ſũt vi/

te felicitate cõmendat: cũctis liquide ſci

entib eos beate viuere:quos dũs hinc

in futurũ ſeruãdos voluit rapere. Ouid

ergo de marie moꝛte:quid de eiꝰ aſſum/

ptione dicendũ eſt: vnde dinĩa ſcriptura
nihil cõmemoꝛat:niſi querendũ ratione
qð cõueniat veritati:fiatq; ipſa veritas
autoꝛitas:ſine qua neceſſeẽ nec valet au
toꝛitas. Memoꝛes em̃ ↄditionis huma

ne:moꝛtẽ illã ſubiſſe tempoꝛalẽ dicere ñ

metuimus:quã idẽ certe eiꝰ filꝰ:qͥ deus

⁊ homo eſt lege ſoꝛtiſ humane ſuſtinuit:
et hoc qꝛ homo de eiꝰ ſuſcept⸗ 1 pꝓpfuſus
eſt vtero. Ded ſi dicimꝰcã moꝛtis teneri

q̊ idẽ archangelꝰ ga

vinculis:⁊ reſolutã in cõmunẽ putredi/
nem vermẽ ac cinerẽ:deliberandũ eſt ſi hᷣ
conueniat tante ſanctitati:tante aule dei

progatiue. Scim em dictũ pꝛimo parẽ
ti:qꝛ puluis es ⁊ ĩ puluerẽ ibis.Oõð ſi de
motte dicit᷑ generalis eſt ſentẽtia:ſi de re

ſolutione in puluerẽ:hãc qdðãmodo chꝛi
ſti caro euaſit:de carne marie ſũpta q̃ coꝛ
ruptionẽ nõ ſuſtinuit. De hoceĩ ſcnptũ
eſt ꝑ ꝓphetã dicentẽ. Om̃ nõ derelinq̃s
animã meã in inferno.nec dabis ſanctuʒ
tuũ videre coꝛruptõeʒ De qͥ autẽ ſancto
dictũ ſit archangelus ꝓdidit qͥ ad mariã
ait.Et qð naſcet᷑ ex te ſanctũ vocabit᷑ fi/
