platio ſuꝑ oẽm ſenſum. Pꝛimꝰ gradꝰ eſt

incipientiũ. Scðs eſt ꝓficientiũ. Terci
us ẽ deuotoꝝ. Quartꝰ beatoꝝ. Hi autẽ
gradus ua cathenati ſunt: ⁊ vicaria ope

ſibiinuicẽ deſeruiũt.ꝙ pᷣcedẽtes ſine ſub

ſequẽtib: aut paꝝ aut nihil pꝛoſint. Se

quẽtes vero ſine pᷣcedentibo aut raro aut

nüuq; ꝓſũt. Quid enĩ ꝓdeſt: lectiõe cõti/
nua tempꝰ occupare:ſanctoꝝ geſta ⁊ ſcri

pta legendo tranſcurrere.niſi ea maſticã

go ⁊ ruminãdo:ſucũ bibamꝰ ⁊ tranſglu
tiendo vſq; ad coꝛdis intima trãſmitta/

h.

„

mus: vt ex his diligenteroſideremꝰ ſta/
tũ noſtrũ:⁊ ſtudeamꝰ eoꝛum opa agere:

quoꝝ facta cupimꝰ lectitare? Sed quõ
bec cogitabimus:aut quõ cauere poteri

mus:mne falſa aut inania quedã meditan

do limites a ſanct patribo ↄſtitutos trã

—82 7 „

ſeamꝰ:niſi pꝛiꝰ circa hmõi aut ex lectiõe

aut ex auditu fueriꝰ iſtructi? Auditꝰ eĩ

quodãmodo ꝑtinet ad lectionẽ. Unð ſo
lemus dicere. nõ ſolũ libꝛos ipos nos le
giſſe quos nobiſipᷣis vel alijs legimꝰ. ſzʒ

etiã illos quos a magiſtris audiuimus.

Utem qͥq ꝓdeſt homini ſiꝑ meditatiões
que agenda ſunt videat:niſi oꝛõis auxi

„

lio ⁊ dei gratia ad ea obtinẽda ↄualeſcat

Omne inquit datũ optimũ:⁊ omne do/
nũ pfectũ deſurſum eſt deſcendens a pa/
tre luminũ:ſine quo nihil poſſumꝰ face/
re:ſed ipᷣe in nobis facit oꝑa:nõ tñ omni
no ſine nobis. Cooꝑatoꝛes quidẽ deiſu
mus.ſicut dicit aplus. Uult ſiquidẽ de
us vt en oꝛemus:⁊ vt ei aduenieti pꝛeſto
lanti ad oſtiũ aperiamꝰ ſinũ volũtatꝭ no

ſtre:⁊ ei ↄſentiamꝰ. Hunc ↄſenſum exi/

gebat a ſamaritana quãdo dicebat. Uo
ca virũ tuũ. Volo tibi infundere gr̃am.

tu applica liberũ arbitriũ.Oꝛationẽ exi

gebat ab ea:cũ dicebat. Tu ſi ſcires do⸗/

nũ dei: ⁊ quis eſt qͥ dicit tibi: da mihi bi

bere: foꝛſitan petiſſes ab eo aquã viuaʒ.
Hoc audito qſi ex lectiõe mulier inſtru/
cta meditata eſt in coꝛde ſuo bonuʒ ſibi

foꝛe ⁊ vtile habere hanc aquã. Accenſa

ergo habẽdi deſiderio:ↄuertit ſe ad oꝛa/
tionem dicens. Domine da mihi hãca/
quam:vt non ſitiam. neq; veniam vnq;
haurire aquam. Ecce auditus verbi do
mini. et ſequens ſuper eo meditatio inci
tauerunt eam ad oꝛandũ. OQuomõ nãq;

eſſet ſollicita ad poſtulandũ.niſi pꝛiꝰ eaʒ

accendiſſet meditatio: Aut quid enĩ pꝛe

cedens meditatio cõtuliſſet.niſi que ap/

petenda monſtrabat ſequens oꝛatio im
petraſſet?: Ed hoc ergo vt fructuoſa ſit
meditatio opoꝛtet vt ſequatur oꝛatiõis
deuotio:cuius quaſi effectus eſt cõtem/
plationis dulcedo.

¶ Hic oſtenduntur omnes hi gradus

ita eſſe ſimul iuncti vt ſint inſeꝑabiles.

ctionen
etfthi
ſnonu
cnocta
pno ine
lo Den
ans tte
hhoftae⸗
aatflie
onegieſa
lcigusN
forphirqe
Oricnu⸗
lenen
ſehiccod⸗
godinlnaß
ptinetlegen
Aerde
Wnonne
wanN
ſeäer
pulline
Gnnm
piunti
buohe
ppelen
iſine
bowoan
chus,is
deſich
Mbuiten
ſaurns d
getegel
Gacner
intercio
nuoer
diſpoluit
donecvie
bams

o tanp

nict dice
cſper
hol
n S
Muihnen
Gldeige

kdſhant,
nSeei
Miurhn

nedi nelen

Ninwen
Nutalani⸗
mi: ult
i nl
Cwröntde
alisrng
Nloneteni,
Enkgüsenri
üuldte
Mtotmedo⸗

mndeen

lpoguntue
open ionni
veileiſr
Uuriancide
ſräwwüe
me Noluncr
zicdecchee
ü Onin
N,
raNi
acniruen
enniairo,
eſuobonid
ani. em
Numnitſenen
edanbitin
naß wminſi⸗

(Fo.

colligere ꝙ lectio ſine meditatio
ne arida eſt. Oeditatio ſine le/
ctione erronea eſt.Oꝛatio ſine meditatõ

ne eſt tepida. Meditatio ſine oꝛatõe in/

fructuoſa.Oꝛatio cũ deuotõe ↄtempla/
tionis eſt acquiſitiua.Cõtemplationis
adeptio ſine oꝛatione aut rara aut mira/
culoſa. Deus em̃ cuiꝰ potentie nõ eſt nu
merus vł terminus.⁊ cuiꝰ miſericordia
ſuꝑ om̃ia opera eiꝰ.quãdoq; ex lapidib
ſuſcitat filios abꝛae.dum duros ⁊ nolen
tes acquieſcere cogit vt velint.Et ita q̃
ſi ꝓdigus.vt vulgo dici ſolet:bouẽ coꝛ⸗
nu trahit quãdo nõ vocatꝰ ſe infundit.
Oð ⁊ ſi quãdo aliquibo legimus conti/

giſſe.vt Paulo et quibuſdã alijs.nõ ta⸗/

men ideo debem?nos quaſi deũ temptã
do diuina pᷣſumere:ſed facere qð ad nos
tinet legere ſcilicet ⁊ meditariĩ lege dei
Dꝛare vel amare ipᷣm. vt adiuuet infir/
mitatem noſtrã ⁊ videat imperſectũ no/
ſtrum. Oõð ipſe docet nos facere dicens.
Petite ⁊ accipietis:querite ⁊ inuenietiſ:
pulſate ⁊ aperiet᷑ vobis. Nunc enim re/
gnum celoꝛũ vim patitur ⁊ violenti ra/
piunt illud.Ecce ſi gratis diſtinctioni/

bus perfici poſſunt pꝛedictoꝝ graduuʒ
ꝓpꝛietates quomodo ſibi cohereant et

quid ſinguli in nobis efficiant. Peatus

homo cuiꝰ animꝰ a ceteris negocijs va⸗/

cuus.his quattuoꝛ gradibo verſari ſem
er deſiderat. qui venditis vniuerſis q̃

habuit emit agrum illũ in quo latet the
ſaurus deſiderabilis.ſ.quia notate ⁊ vi

dete qꝛ ſuauis eſt dominꝰ:qui in pꝛimo

gradu exercitatus.in ſecũdo circũſpectꝰ

in tercio deuotꝰ.in quarto ſupꝛa ſe leua
tus per has aſcẽſiones quas ĩ coꝛde ſuo
diſpoſuit aſcẽdit de virtute in virtuteʒ:
donec videat᷑ dominꝰ dominoꝝ in ſyon.
Beatus quiĩ hoc ſupᷣmo gradu vel mo

dico tempoꝛe cõceditur manere.ꝙ vere
poteſt dicere.Ecce ſentio gratiã domini

ecce cũ petro ⁊ iohãne contemploꝛ.ecce
cũ iacob plerũq; rachel amplexibo dele/

ctoꝛ. Sed caueat ſibi iſte ne poſt contẽ/

plationem iſtam qua eleuatus fuerat vſ
qᷓ; ad celos inoꝛdinato caſu coꝛruat vſq;

X biſ poſſinnuſ

ad abyſſos:nec poſt facta viſitatione ad

laſciuos mũdi actus ⁊ carnis illecebꝛas
conuertat᷑.Cum vero mentis humane

acies infirma veri luminis illuſtrationẽ
diutius ſuſtinere non poterit.ad aliquẽ
trium graduũ per quos aſcenderat leui

ter ⁊ oꝛdinate deſcẽdat.⁊ alternatim mo
do in vno:modo in altero:iam in alio ᷣm

motũ liberi arbitrij pꝛo ratõneloci ⁊ tẽ᷑/

poꝛis demoꝛet᷑:tanto iam deo vicinioꝛ
quãto a pᷣmo gradu remotioꝛ.Sʒ heu
fragilis ⁊ miſera humana cõditio.Ecce

ductu rationis ⁊ ſcripturaꝝ teſtimonijſ

aperte videmꝰ in his quattuoꝛ gradib
bone vite perfectionẽ contineri.⁊ in his

ſpiritualibo bonis hominiſ exercitiũ de

bere verſari. Sed quis eſt hic ⁊ laudabi

mus eũ: Uelle multis adiacet:ſʒ pꝛofice

re paucis. Et vtinã de iſtj pauc eſſemꝰ.
Quattuoꝛ cauſe retrahut nos ab his

Wnt out quat
tuoꝛ cauſe que retrahunt nos
plerũq; ab iſtis gradibo.ſcilicʒ
meuitabilis neceſſitas.honeſte actõnis
vtilitas.humana infirmitas.mundialiſ
vanitas. Pꝛima excuſabilis:ſecũda tole
rabilis:tercia miſerabilis:quarta culpa
biliſ. Cur culpabiliſ: Illis em quos hu

iuſmodi cauſa a ſancto ꝓpoſito retrabit

melius erat gloꝛiã dei nõ cognoſcere:q;

poſt agnitã retroire. Quã ſibi excuſatio
nem habebit ð peccato:? Nã iuſte poteſt

dicere dominꝰ.Quid debui tibi facere ⁊
nõ feci. Non eras ⁊ creaui te:peccaſti et
dyaboli ſeruum te feceras ⁊ redemi te:in
mundi circũitu cũ impijs currebaſ⁊ ele
gi te:dederã tibi gratiã in cõſpectu meo
⁊ volebã facere apud te manſionẽ:tu ve/
ro deſpexiſti me:⁊ nõ ſolũ ſermões meoſ
ſed meipᷣm pꝛoieciſti retroꝛſum ⁊ ambu/
laſti poſt cõcupiſcẽtigas tuas. Vʒ o deꝰ
bone ſuauis ⁊ mitis.amicus dulcis:cõ/⸗
ſiliarius pꝛudens:adiutoꝛ foꝛtis:q; ina
nis:q; temerarius eſt qui te abijcit:qui
tam humilẽ tam mãſuetũ hoſpitẽ a ſuo
coꝛde repellit.O q; ifelix ⁊ damnoſa cõ

mutatio creatoꝛẽ ſuũ abijcere.⁊ pꝛauas
noxiaſq; cogitatões recipere.illud etia 3

De duodeciʒ abuſionũ gdibus

ſecretũ cubile ſpũſſancti ſecretuz coꝛdis
qð pauloante celeſtib gaudijs intende/⸗
bat:tã ſubito immũdis cogitationib ⁊

peccatis tradere conculcanduʒ. Adhuc
in eodẽ calent ſponſi veſtigia:⁊ iã intro/

mittunt᷑ adultera deſideria. Male cõue
niens:indecoꝝ:aures que modo audie/
runt verba que nõ licet hominiloòqͥ.tam

cito inclinari ad fabulas ⁊ detractiones

audiẽdas.oculos qͥ ſacris lacrimis mo/
do baptiſati erant repẽte cõuerti ad vi/
dendas vanitates:linguã ꝗᷓ modo dulce
epithalamiũ decantauerat: que ignitis
perſuaſionis eloquijs ſuis cũ ſponſo re
cõciliauerat ſpõſam: ⁊ introduxerat eã ĩ

cellã vinariã: iteꝝ cõuerti ad vana eloâa

ad ſcurrilitates:ad ↄcinnandũ doloſ:ad
detractiones. Abſit a nobis dñe. Sed
ſi foꝛte ex humana ĩfirmitate ad talia di
labimur.nõ ideo deſperemꝰ:ſed iterũ re/
curramus ad clementẽ medicũ:qui ſuſci

tat de terra inopem ⁊ erigit de ſtercoꝛe

pauperẽ.⁊ qui nõ vult moꝛtẽ peccatoꝛiſ

iteꝝ curabit ⁊ ſanabit nos. Jam tempꝰ

eſt vt epiſtole finẽ imponamꝰ. Oꝛem er

go deũ vt impedimẽta que nos ab eius

cõtemplatione retrahũt in pᷣſenti nobis
mitiget:in futuro nobis penit auferat.
qui per pᷣdictos gradꝰ de virtute in vir/
tuteʒ nos perducat:donec videamꝰ deũ
deoꝝ in ſyon. Ubi electi non guttatim.

nõ interpolatim percipient diuine ↄtem

plationis dulcedinẽ:ſʒ toꝛrẽte volupta/

tis indeſinẽter repleti habebũt gaudiuʒ

qd nemo tollet ab eis.⁊ pacẽ incõmuta/⸗
bilem:pacẽ in idipſum.

Dini Auguſtini epiſcopi hipponen
ſis ſcale paradiſi ſinis. “

¶ Sancti auguſtini epiſcopi hipponẽ
ſis de duodecim ahbuſionũ gradibus li
bellus. Aut beati Ugonis de ſancto vi
ctoꝛe vt verius. ôòMBW

Babiens ſine operiby.
Sener ſine religine.
Agdoleſcens ſine obedientia.

5

Diues ſine elemoſina.
Femina ſine pudicicia.
Dominus ſine virtute
Chꝛiſtianꝰ contentioſus
Pau per ſuperbus
Rex iniquus
Epiſcopus negligens
Plebs ſine diſciplina
opulus ſinelgazeR
dis duodecim abuſiuis ſuffocat᷑ iuſti/

cia. Pec ſunt duodecim abuſiua huiꝰ ſe

uli. per q̃ᷓ ſeculi rota ſi in ũla fuerint de/
cipit. ⁊ ad tartari tenebꝛas nullo impedi
ente iuſticie ſuffragio ꝑ iuſtũ dei iudiciũ
rotatur. ”
Pꝛimꝰ gradus.
Rimus ab
uſionis graduſ:ſi ſine
bonis operib ſapienſ
2 pdicatoꝛ fuerit:q q;

cõplere negligit.Audi

bis diſcrepare cõſpiciunt. Nunq; em̃ fit
efficax pᷣdicantis autoꝛitas:miſi eam eſſe
ctu operis coꝛdi affixerit audientis.pꝛe

ſertim cũ ⁊ ipſe doctoꝛ ſi in vicioꝝꝛ amo/

rem delapſus fuerit:alteriꝰ doctoꝛis me

dicamentũ ſuis vulneribo adhibere par/

nipendit. Ulnde ⁊ ipe domin in euange

lio de doctrina pariter ⁊ bono opere di /

ſcipulos inſtruere volens qualeʒ in his
cautelã haberent admonebat dicẽs. O⸗

ſi ſal euanuerit in quo ſaliet᷑: Hoceſt:ſi
doctoꝛ errauerit a quo iterum doctoꝛe

emendabit: Et ſi lumen qð in te eſt tene
bꝛe ſunt:ipſe tenebꝛe quante erunt: Si

nanq; oculus a videndi officio deſinerit

poꝛeillud miniſteriũ exiget: Ouappter
doctoꝛes cogitent ne amplioꝛi vindicte
ſubiaceãt:ſi plurimis perditionis occa/
ſionem abundantius pᷣſtent. Hã ⁊ ipᷣe ſa
lomon dum multe ſapientie tranſgreſſi⸗/
onem incurrit:totiꝰ ifraelitice plebis re/
gni diſperſionem ſolo ſuo merito p̃ſtitit.
Puib ergo cõmittuntur multa:maioꝛa

perdunt:ſi ñ recte diſpẽſauerint rectoꝛii

ſermone docet:actibꝰ

toꝛeſ em doctrine dicta facere ↄtemnũt:
cũ pᷣdicatoꝛis opera a pᷣdicationis ver/

quis a manu vel a pede vl a reliquo coꝛ

pluscn
Uusui⸗
genopon
nbuſen.
J
ſ
dmultam
mlCunty
gins meb.
unt Pln
undere ſe
1slccliſto
Gianni
cöparedan
Clltoriſuo
bospſen
lodelerun
nbon
Weren
Gnan
ſedorw
poris
teritn
gures
leoi⸗
oot
ſuuuit
chinnn
umort
ſcheſet
hecom
porise
ſtpiſi
opia
gofunn
utgnn
cenme
ibyen⸗
ltusb.
Pphunth
lnoenme
henlee
ſlle⸗
Norin
Mnaf
munn

iglfigki⸗
nchlunb.
utinicei

muh
o gCbſiſoe
openiphial
wefunigt
Ee Nract?
igr Dud
Ge Nordür
cnrenis
inoniien’
ſinntor
minns
nnabbaro/
nich naunge
dond hard
sniguh
cbatdenl,
ſdich hic
un Me
cunin
nun
lofnp ii
rOrr

1

Giwinohee

EnneentqaHn

7
—— . . .

ſui munera que perceperunt. Cui enim
plus cõmittit᷑: plus ab eo exigit᷑. Et ſer
uus qui voluntatem domini ſui intelli/
gens non facit acrioꝛibo flagellis grauio

ribuſq; vindictis vapulabit.
—— ecund“ gradus.

4

ſionis gradus eſt.ſi ſine reli/

cũ multa mẽbꝛa exterioꝛis hominis ve/
teraſcunt vires animi id eſt iterioꝛis ho

minis mẽbꝛa incrementa roboꝛis nõ ca
piunt. Plus enim omnibo religioni ope
ram dare ſenibus cõuenit:quos pꝛeſen/

tis ſeculi floꝛida etas tranſacta deſeruit.
Sicut nãq; in lignis ipᷣa repꝛoba arboꝛ

cõparet:que poſt floꝛes fructꝰ optimos

cultoꝛi ſuo non exhibet.ſic ⁊ in homini/

bus ipſe repꝛobus eſt quẽ flos iuuentu

tis deſeruit:⁊ tamen in ſui coꝛporis ſene
ctute bonoꝝ operum maturos fructus

pꝛoferre paruipendit. Quid enim ſtoli/
dius poteſt fieri.ſi mens ad perfectionẽ
feſtinare nõ contendat.quãdo totiꝰ coꝛ/
poꝛis habitus ſenectute cõfectus ad in/
teritum pꝛoperat: Dum oculi caligant:

aures graniter audiũt:capilli fluunt:fa/
cies in palloꝛẽ mutatur:dentes lapſi nu
mero minuuntur.cutis areſcit:flatꝰ non

ſuauiter olet:pectꝰ ſuffocatur: tuſſis ca/

chinnat:genua trepidant:talos ⁊ pedes

tumoꝛ inflat.etiaʒ homo interioꝛ qui nõ
ſeneſcit his omnibus aggrauatur. Et
hec omnia ruiturã iam iamq; domũ coꝛ
poꝛis cito pꝛenunciant. Quid ergo ſuꝑ
eſt niſi vyt dum huius vite defectus ap/
pꝛopiat:nihil aliud cogitare q; quomo
do future vite aditus pꝛopere compᷣhen
dat᷑:quiſq; ſenex appetat. Juuenibo em̃

incertus huius vite terminus inſtat.ſe/
nib vero cunctis maturus ex hac vita
exitus bꝛeuiter concoꝛdat.Cauende er

go ſunt homini due particule que ⁊ in il

lius came non veteraſcunt:⁊ totum ho/
minem ſecum ad peccandũ trahunt:coꝛ

videlicet ⁊ lingua.Ouia coꝛ nouas ſem
per cogitationes machinari nõ deſinit.
Lin gua impigre loquitur qdᷣcunq; coꝛ
machinariſen erit.

Caueat ergo ſenilis

Ecunqus abu

gione ſenex eſſe ĩueniat᷑. Cui

uinas patres vocant᷑.
te:admonitione:⁊ etate.De patre nanq;
naturali Jacob ad laban loquit᷑. Niſi ti
moꝛ patris mei iſaac affuiſſʒ:tuliſſes oĩa
que mea ſunt. Gente vero pater dicitur
quando dominꝰ ad moyſen de rubo lo/
quebatur.Ego ſum inquiens deus pa/
trum tuoꝝ:deus Abꝛaam:deus IYJſaac:

Ix.

etas ne iſte tuueneſcentes particule totã
ſui armoniã decipiant:⁊ per res ineptas

reliquam coꝛpoꝛis grauitateʒ illudant.

Unicuiq; nanq; cõſiderandũ eſt qͥd eta
ti eminenti dignũ ſit ⁊ hoc agat:qð nec

vitam:nec etatem:nec miniſterium vile

¶ Tercius gradus.

NErcius abuſi
Ponis gradus eſt ſi adoleſcẽſ
line obedientia dephendit᷑:
quo mundus a recto rationis oꝛdine de

H

pꝛauatur. QOualiter nanq;ʒ in ſenectute il
le miniſtrari ſibi ſperabit qui ĩ adoleſcẽ
tia ſenioꝛibo obedientiã exbibere cõtem/
nit:? Unde et in ꝓuerbijs apud veteres
babet᷑. OQ, dominari nequeat qui pꝛius
alicui ſeruitutem pꝛebere denegat.· Pꝛo

pter qð ⁊ dominus ieſus in tempoꝛibui
ſue carnis:dum adhuc ad legitimã eta/

tem doctoꝛis nõ peruenit:obediẽter mi
niſtrationem ſuis parentibus exhibuit.

Sicut ergo in ſenibus ſobꝛietas ⁊ moꝝ

Perketi⸗ requirit᷑:ita etiã in adoleſcenti
bus obſequiũ ſubiectio ⁊ obedientia ri
te debet᷑. Quapꝛopter ⁊ in mandatis le/
gis pꝛimũ in his que qd homines perti/
nent.patris ⁊ matris honoꝛ imperat᷑:qꝛ
ᷓ;uis carnalis pater nõ ſuꝑuixerit:aut
indignus fuerit:alicui tamẽ patri digno

⁊ viuenti:paternꝰ honoꝛ vſq; ad dignaʒ

etatem a fuijs pꝛebendus eſſe oſtendit᷑.

Duattuoꝛ em̃ modis Per ſcripturas di/
oc eſt:natura:gẽ

deꝰ Jacob. Etate autẽ ⁊ admonitone pa

ter dicitur: cũ moyſes ĩ cantico deutero/

nomio loquit᷑. Interroga patrẽ tuum:⁊
annũciabit tibi:maioꝛes tuos ⁊ dicẽt ti/

bi. Oõ ſi ergo naturaliſ pater ſuꝑſtes nõ
fuerit. aut indignꝰ fuerit:admonenti tñ
ſenioꝛi adoleſcentis obedientia pꝛebẽda
erit Quomodo em̃ hbonoꝛatꝰ ĩ ſenectute

2

=

=Sê

apparebit:qͥ diſcipline laboꝛẽ in adole⸗
ſcentia nõ ſuſtinuerit:Qdcunq; em ho/
mo laboꝛauerit:hoc ⁊ metet.Om̃is nan
q; diſclplina in pᷣſenti nõ videt᷑ eſſe gau/

dij ſʒ meroꝛis:poſtea aũt fructũ pacati /
ſimũ exercitatis per eam reddet iuſticie.

Sicut em̃ fructus in arboꝛe no inuenit

in qua pãpinus aut flos pꝛius nõ appa/

ruerit:ſic ⁊ in ſenectute honoꝛem legiti/
mum aſſequi non poterit:qui in adole/
ſcentia diſcipline alicuiꝰ exercitationib⸗
nõ laboꝛauerit.Diſciplina igitur abſq
obedientia qualiter fieri poteſt:Adole/
ſcens ergo ſine obedientia adoleſcens ſi

ne diſciplina eſt. Ouoniã ⁊ ipſa obedien
pengere non poſſe:ipſa rerũ natura oſtẽ
dit. Quid ergo a ratione longius eſt:q;ᷓ

tia que omniũ diſciplinarũ mater eſt ma
gna exercitatõne indiget:que ſui noꝛmã

ſtudij a chꝛiſto domino ſumpſit. qui obe
re illum qui tue ditioni cum dilectione
omnia pꝛebet: Pꝛopter hoc igitur non

aiens patri vſq; ad moꝛte: moꝛtẽ autem
crucis:ignominiã libenter ſuſtinuit.
Quart“ gradaus.

WBartus abu
4ſionis gradus eſt. diues ſi/
vne elemoſina: qui ſupeꝛflua
vſus ſui que cuſtodienda in poſteruʒ re
condit:indigentibo ⁊ nihil habentibo nõ

Ddiſtribuit. per qð efficit᷑ vt dum in terra

queſita diligenti cura cuſtodit:celeſtis

patrie perhennẽ theſaurum amittat.ad

quẽ theſaurum dominꝰ ieſus adoleſcen
tem diuitem qui illü de perfectione ĩter
rogauerat ita reſpondeni inuitauit. Si
vis perfectus eſſe:vade ⁊ vende omnia q̃
habeſ⁊ da pauperib:⁊ veni ſequere me
2 habebis theſaurum in celo. Ouẽ the⸗
ſaurum nullus vnq; hominũ habere po
teſt:niſi qui pauperibo ſolatia pᷣſtat.aut
qui per ſuimet ipſ voluntatem pauper
eſt. Hon ergo doꝛmiat in theſauris ſuis
qð pauperes doꝛmire non ſinit. Diues
nanq; ⁊ ſi multa cõgregauerit:his frui
ſolus nequaq; poterit:quia vniꝰ homi/
nis natura:multis rebus non ſuccurrit.
ODuid ergo ſtultius eſt: ᷓ pꝛopter vniuſ
pominis victũ ⁊ veſtitũ:totã regni cele/

ſtis perdere iocunditatem: eternos in-

feri cruciatus abſq; conſolationis pꝛe
ſtolatione ſubire: Oð ergo aliquando ꝑ
neceſſitatem amittendum eſt: pꝛo eterna

De duodeciʒ abuſionũ gdibus

remuneratione ſ ponte diſtrib unenduʒ eſt
Omnia em̃ que vident᷑ tempoꝛalia ſunt
que autem non vident᷑ eterna ſunt.Quã

din nanq; tempoꝛales ſumꝰ:tempoꝛali/

bus tempoꝛalia deſeruiunt:⁊ cum hinc
tranſierimus:eternis eterna ſolatia pᷣſta/
bunt. Idcirco diligere non debemuſ ea
que non ſemper habebimus:pꝛeſertim
cum expertem ratõnis auarũ diuitẽ the
ſauri ſui ⁊ agri ⁊ om̃ia que habet oſten/

dunt:quia toto coꝛdis intuitu illas res

amat que nunq; ſe diligunt. Si em̃ au/
rum ⁊ argentum ⁊ agros ⁊ veſtimenta ⁊

cibos ⁊ metalla ⁊ bꝛuta animalia qͥs di/

lexerit.⁊ hec om̃ia vicem ſibi amoꝛis re
diligere qð te amare non valet:⁊ neglige

diligi müdus ſed diligi pꝛoximus a do
mino pcipitur: quia pꝛoximus viceʒ ſui

amoꝛis poteſt rependere:qð mund mi/
nime poſſe nõ dubitatur. ſic enim inimi
cum eſſe diligendum dominuſ pꝛecepit:

vt illa dilectio amicum illũ ex inimico ef

ficiat.Quiſquis ergo diues cupidus qͥ
vult eternas habere diuitias:diſtribuẽ/
do egenis pᷣſtet interim non manſuras.
Si em̃ qð diligit non vendit:nemo eme
re poteſt qdð cupit.luari nãq; ideo in iu

dicio a rectiſſimo iudice nuncupant᷑ ma

ledicti:quia qui pꝛeteribant eos non di/

cebant. Benedictio domini ſuper vos:

benedicimus vobis in nomine domini.

Infelices ergo ſunt auari diuites:qui
pter res tranſitoꝛias in eternã damnatõ

nem dilabutur. Et ecõtrario. Beati ſũt
miſericoꝛdes:quoniã ipſi miſericoꝛdia⸗ʒ
conſequẽtur. Felix eſt miſericoꝛs:dũ in
hac virtute non ſubſtantiã ſed affectum
dominus requirit.

Wintus abu
dcſionis gradus eſt. Femina
dſine pudicicia. Sicut enim

om̃es moꝛes bonos pꝛocurat ⁊ cuſtodit
in viris pꝛudẽtia:ſic ⁊ in feminis cũctos

honeſtos actus nutrit ⁊ fouet ⁊ cuſtodit

golacn
ſodivauar
mitinit
peruthich

notunn
yppugſer
p
ptt

ſoluctbie
ludenb
letmuner

o Pudic

Chommines
nanis gaun
eltiblemf
Dlemtcin
Deccunmae
fumm mein

ſogtt Bone

lſtocſtti
bennahon
Wepucic
Wmiu
weac⸗
ricenr
opera-
eſtalie
mundt
non gt
Vaba
peroff
menten
deceth
noͤihire
gſpicen
Pomp⸗
cegere.
renppa
eʒ c
o on
Belioꝛi

Mne H⸗

lrumnin
tlanpouinfn
umaſune
un umpn⸗
umnganndin
ulolunnöſ⸗
ondebenuſen
nuspeſenin
umn dinitethe
lasres
Gn Schen
Nrcmen
Amninliucs
mſiamni
mümatck
nelonguscti
nglertnegig

—

um dlene

hoc iginr ton
prorinus 994
mus nichzui
gö mund' i
ſcenim inn
winoſpzccg⸗
Diucsclpus
ininupdirdin
hor nanuns
mulmmnwoe
rig Mvll
unapont n
Wmreosnond
ini ſuper os
omiedon
idiuinest
ammidannn
mmi benſt
inieinun
icuned
iiidnfumm

s⸗ P
mo
,Oiatn
ninscicto

iaſ

pudicicia. Pudicicia nãq; caſtitateʒ cu/

ſtodit:auariciã refrenat:lites deuitat:irã

mitigat:libidinẽ occupat:cupiditatẽ tẽ/

perat:laſciuiã caſtigat:ebꝛietateʒ cauet:
verba nõ multiplicat:gule ↄcupiſcẽtias
oppugnat:furtũ om̃ino damnat.Quid
plura. Omia vicia reſtringit:⁊ om̃es vir
tutes:⁊ quicqͥd coꝛã deo ⁊ hominib bo
nis laudabile eſt:nutrit. Impudica vita

nec laudẽ ab hominib in pꝛeſenti ſeculo

nec remunerationem a deo expectat ĩ fu

turo. Pudica vero vita famã bonam in

ter homines poſſidet:⁊ ſpe future beati /⸗
tudinis gaudet. Pꝛeſentibo ſemetipſam

imitabilem facit:poſteris memoꝛiã ama
bulem relinquit. Bonis ſea emper moꝛibꝰ
delectatur ⁊ cõſentit:et aſſiduis ſcriptu

rarum meditationib⁊ eloquijs animũ
figit. Bonoꝛum pꝛecedentium exempla

cuſtodit:⁊ inſ. Peo⸗ ilia perfectis cõtu/
berina hectit.

no. Per exterioꝛem modũ iuxta apoſto/
lum.coꝛam hominib exempla.per inte/

rioꝛem modum coꝛam deo pꝛouidemus

opera bona. Pudicicia nanq; coꝛpoꝛis
eſt: alienas res nõ appetere:⁊ omneʒ i
mundiciã deuitare.Ante hoꝛã congruã

non guſtare velle. Riſum non excitare.

Verba vana ⁊ falſa nõ loqui. Habitum

per om̃ia oꝛdinatũ cõpoſitionẽq; cõue⸗

nientem tam capilloꝛũ q; veſtium ſicut
decet habere.Cũ indignis contuberina
nõ inire. Supercilioſo intuitu nemineʒ
aſpicere. Vagari oculos nõ permittere.
Pompatico ⁊ illecebꝛoſo greſſu non in/
cedere. Nulli ĩferioꝛ ĩ incepto bono ope
re dPparee⸗Nuli contumeliã aut rubo
reʒ incutere. Neminẽ blaſphemare.Bo
nis non inuidere. Senes non irridere.
Helioꝛi nõ controuerſari. Pe ie q̃ ig⸗
noꝛas nõ tractare.Et ea q̃ ſcis nõ om̃ia
ꝓferre. Hec ꝓximis amabilẽ hominem

recddunt:⁊ deo acceptabilẽ faciunt. Pu/

dicicia vo anime eſt:plus ꝓpter dei ocu
los q; hominũ:bona facere.Appetitio/
nes turpiuʒ cogitationũ cõpeſcere.Om
nes melioꝛes eſſe extimare. Nemini in/

uigere.De ſemetipſo nihil cõfidere.Dei

dei amica.

ctit. Duob ergo modis cõſtat
vere pudicicie exercitatio id eſt coꝛpoꝛii
habitu ĩ ſuperficie:⁊ animi affectu inter

””ꝗMẽ ð * Rrð

ſemperſilio res om̃es cmittere. Ante

dei oculos ſemetipᷣm cõſtituere. Hereti

ca pꝛauitate ſenſũ nõ maculare.Catho/

licis per omia cõſentire Deo ſoli adhere
re.aſtitatẽ interne mentis domino ie/

ſu chꝛiſto offerre. Omnia incepta bona

opera moꝛtis tantũ termino finire. Pre

ſentes tribulationes animi foꝛtitudine
paruipendere. In terra pᷣter ꝓximos ni/
hil amare. Cuncti amoꝛis ſui theſaurũ
in celo ↄſtituere:⁊ ꝓ om̃i bono actu mer
cegdem in celeſtibo a deo ſperare. Pudici

miliuʒ.nobilitas ignobiliũ: pulcritudo

Ddebiliũ: pꝛoſperitas laboꝛantiũ:ſolamẽ
mmeſtoꝛum:augmentũ om̃is pulcritudis

decus religionis:defenſio criminũ:mul
tiplicatio meritoꝛum:creatoꝛis omniuzʒ

extus gradus.

xtus abuſio

Nnis gradus eſt. Dominus ſi
ne virtute Quia nihil pficit

nominandi habere poteſtatẽ:ſi dominꝰ
ipſe nõ habeat virtutis rigoꝛẽ Sed hic
yirtutis rigoꝛ nõ tam exterioꝛi ſoꝛtitu/
Agine: que ipᷣa ſecularibo dominis neceſ
ſaria eſt: indiget.qᷓ; animi interioꝛi forti/
tudine bonis moꝛibo exerceri debz. Be
pe em dominãdi foꝛtitudo peranimi ne
gligentiã perdit᷑. Sicut de heli ſacerdo
te factũ fuiſſe cõpꝛobatur. Qui dũ ꝑ ſe/

ueritatẽ iudicij peccantes filios nõ coet

cuit: in eoꝝ vindictã dominꝰ velut con/
ſentienti ferociter nõ pepercit.Tria er/
go neceſſaria his qui dominant᷑ habere

opoꝛtet:terroꝛc.ſ.oꝛdinationẽ ⁊ amoꝛeʒ
Niſi em amet᷑ dominus ⁊ metuat᷑ioꝛdi/
natio illiuſ minime ſtare poterit. Per be

neficia ergo ⁊ affabilitatem ꝓpcuret vt di
ligatur: ⁊ per iuſtas vindictas nõ ꝓpꝛie

iniurie ſed legis dei ſtudeat vt metuatur

Karbteren quoq; dum multi pendẽt in
oꝛipſe deo adherere debet qui illum in
ducatũ conſtituit:qui ad poꝛtandũ mul

toꝛum onera ipᷣm veluti foꝛtioꝛẽ ſolida/
nit. Paxillꝰ em̃ niſi bene fixus firmiter

alicui ſoꝛtioꝛi adhereat: ome qð in eo pẽ
det cito dilabitur:⁊ ipſe ſolutus a rigoꝛe

2

3

ſue ſirmitatis cum oneribus ad terram
dilabitur. Sic ⁊ pꝛinceps niſi ſuo cõdi

toꝛi pertinaciter adheſerit.⁊ ipſe ⁊ om̃is
qui cõſentit vicio cito deperit.Quidam
nanq; per dominandi officiuʒ plus deo
appꝛopinquant:quidã impoſito ſibi di

gnitatis honoꝛe deterioꝛes ſiunt. Ooy

ſes em̃ accepto populi ducatu familiari

us dei locutionibo vtebatur Saul vero

filius cis poſtq; ſceptrũ regni ſuſcepit:

per inobedientie ſuperbiã deũ offendit.

Rex ſalomon poſtq; patris ſui dauid ſe

dem obtinuit: deus illũ vltra om̃es moꝛ

„ „

nationeʒ ſapientie munere ditauit. Ecõ

trario vero hieroboam ſeruus ſalomo/

nis poſtq; regni domus dauid partem

occupauit:ad idoloꝝ culturam decẽ tri/

bus iſrael que erant in parte ſamarie di/

uertit. Per que exempla euidenter oſten

ditur:quoſdam ĩ ſublimioꝛi ſtatu ad ma

ioꝛem perfectionẽ creſcere:quoſdam ve/
ro per ſupercilium dominatõnis ad de/

terioꝛa defluere. Per qð vtrũq; intelligi

tur eos qui ad melioꝛa conſcendũt ꝑ vir

tuteʒ animi ⁊ dei auxiliũ poſſe id facere.
⁊ eos qui ad deterioꝛa diuertunt᷑:ꝑ men

tis imbecillitatẽ pariter ⁊ negligentiam
errare. VUnde dominũ abſq; virtute ſieri

non decet:quã virtutem ſine dei auxilio

nullatenuſ habet. QOui em̃ multa tuetur

ſi nõ habet foꝛtitudinẽ animi non valet

id agere:quoniã magna magnis infeſta

tionibus vel aduerſitatibo ſolent laboꝛa

re. Om̃is igitur qui pꝛeeſt:hoc pꝛimitꝰ

de dei adiutoꝛio om̃ino nõ dubitet. Di

*

nanq; ceperit in actibo ſuis auxiliatoꝛeʒ

habere dominũ dominoꝝ:nullus homi

num contemptũ poteſt habere eius do/

minatũ. Non em̃ eſt poteſtas niſia deo.

Ipſe em̃ eleuat de ſtercoꝛe egenũ:2 ſede
re facit cũ pꝛincipibus populi ſui:⁊ de/

ponit potentes de ſede ⁊ exaltat humi/
les:vt ſubditus fiat om̃is mundus deo
4 erigat᷑ goꝛia del.
BSeptimus grad

Eptimuſ abu

EE e duodeciʒ abuſionũ gdibus

nus contentioſus.Oui cum participati

onem nominis chꝛiſti per fidẽ ⁊ baptiſ/
mum ſuſceperit:cõtra chꝛiſti dicta ⁊ p/

poſitum: mundi caduca delectamẽta di /
ligit. Om̃e enim de quo cõtenditur:aut
pꝛopter pꝛopꝛiã eius rei dilectionem de

qua agitur: aut ꝓpter alterius amoꝛeʒ qᷓ
ſub odioſa ſpecie latet appetitur.QOuem

admodum:verbi gratia:bellum animo/

ſo compugnantiũ conflictu:cum odioſa

reæs ſit:pꝛopter amoꝛem victoꝛie ⁊ liber/

tatis peragitur:⁊ multe alie dilecte ſpeci

es ſub odioſo laboꝛe vel foꝛmidine ſatis

contentioſe expetuntur. Unde patenter

intelligitur nihil contendi poſſe niſi pꝛo

pter düectionem ſperatam ſcilicet ⁊ ſub
ſequentem amabilem remunerationem.
Qui igitur de mundo pꝛeſenti ex quacũ

q; cauſa contendit:perſpicue oſtendit q;

illum diligit. Quomodo ergo mundum
diligi per Johannẽ ſpirituſſancti ſermo
nes interdicunt quibus ait. Nolite dili
gere mundum neq; ea que in mũdo ſunt
Munndi enim amoꝛ ⁊ dei:pariter in vno
coꝛde cohabitare non poſſunt.quemad
modum ijdem oculi celum ꝑariter ⁊ ter/⸗

ram nequaq; conſpiciunt. Sed requirẽ

dum eſt ſi in mundo aliquid ſit qð ama/
ri debeat:⁊ quid ſit ille mundus quẽ di/
ligi diuina eloquia vetant.Terra vero
cum naſcentibus ex ea:⁊ metallum ⁊ ani
mantia:⁊ pulcritudo veſtium ⁊ oblecta
tiones ciboꝛum ⁊ ea que ad hec pertinẽt
non diligi pꝛecipiuntur: ſed pꝛoximus
pꝛopter quem omnia facta ſunt hic ama
i iubetur. Hec enim omia pꝛedicta ve/

lut non manſura:ad celeſtẽ patriam per
gentes comitari nequeunt. Pꝛoximi ve
ro velut manſuri regis coheredeſ:ſemet
ipſos licenter inuicem diligunt. Oð er⸗
go ſemper in mundo non manet:et cum
mungo pariter deficiet. Ipſe mundꝰ nõ
amari pꝛecipitur.pꝛoximus autem qui
eſt pars regni celeſtis in terra ⁊ inter ima

elementa a regni celoꝛum appetitoꝛibuſ
non incongrue amatur: dum in ſumma
illa patria in eternum coheres habebit.
Pꝛopterea vero mundus pꝛeſens nõ di
ligi imperatur. nea dei dilectione alienꝰ

ſeculi dilectoꝛ quiſq; efficiatur Nõ ergo

dchetcon
tarchuiti

idudinon

litudinen
nemone
ſtocou
Ppamm
glenagi⸗a
bianina
ſperaum.
giteqzaud
iis Cccet
ſnorumen
Nonecontt
ſochnitian.
Whrsche
frhUn
guieſtchi
ſupertenn
incelset
guibnsad
ge ate
fochrpor
Wde⸗
enac
od
ſigoid
fushe

ſupert
tibno
ſtolun
lidins
miſeri⸗
fnus?
clioſo/

Ammnsnagi
Appeniun.Oyen
rbalumanino,
anoio
mwnierlcher,
Menielenſi
eGdinmidieſni
Donne
ma pſenſi
Uunglcrt ſob
nmmentone.
adntiergnni
icneoſtencitg
doergonuncumn
iniuſinantme
E ni lteoli
Uveinnücoſunt
Nrpenierin
Plum gven
Aompmiat
cumd Seutmnt
ainrijſtcön
Nenuncholoe
nonlumm
niin
Eudbechenn
rſed wopn⸗

Acnſurthen.

WFupein

Aci nnſt

. wernd
n

debet contendi qð non licet amari. Igi/ celi regnũ illis cõmittit:quibo regni ter

rarum participationẽ inter moꝛtales ab

tur chꝛiſtianus qui nominis chꝛiſti ſimi
litudinem tenet:moꝛuʒ quoq; eius ſimi
litudinem habere debet. Chꝛiſtianꝰ em̃
nemo recte dicitur:niſi qui moꝛibꝰ chꝛi
ſto coequatur.De chꝛiſto vero per pꝛo/

phetam ita ſcribitur. Ecce puer meus

quem elegi:electus meus cõplacuit in il
lo ſibi anima mea.ponam ſpiritũ meum
ſuper eum. Non contendet neq; clama/
bit:neq; audiet aliquis in plateis voceʒ
eius.Ecce chꝛiſtus non contendit:et tu

ſi moꝛum eius ſimilitudineʒ retinere cu
pis.ne contendas ne abuſiuus in eccle-
ſia chꝛiſtianus exiſtas Suis enim ſecta
toꝛibus chꝛiſtus pꝛecepit. Nolite voca

ri rabbi. Unus eſt enim magiſter veſter

qui eſt chꝛiſtus:⁊ patrem nolite vocare
ſuper terram. vnus eſt em pater veſterq
in celis eſt. Omes enim vos fratres eſtiſ/

quibus ad ſupplicandum imperauit di

cere. Pater noſter qui es in celis:ſancti /
ficetur nomen tuum ⁊c̃. Yruſtra em̃ con
tendit patrem ſe habere in terra:qui p /
trem ⁊ patriaʒ pꝛofitetur ſe habere in ce /

lo.Cuiꝰ patrie poſſeſſoꝛ nemo efficit᷑ ni/

ſi qui de terrene patrie contentione ſetcu

rus habetur.

ſu perbiã extollitur: cum ecõtrario diui/
tibus ſeculi non ſuperbe ſapere per apo

ſtolum paulũ imperatur. Quid ergo ſto

lidius poteſt fieri:qᷓ illũ qui per infimã

miſeriam velut in terrã abiectus extre/
mus ⁊ humilis incedere debuerat:ſuper
cilioſo ſuperbie tumoꝛe inflatam mentẽæ
contra deum erigere:per qð viciuʒ lapſi
coꝛruũt qui in ſũmo celi cõditi erant cul
mine.QOuid ergo vult quaſi potens ĩ ter

ra ſuperbire:qui pꝛe om̃ibus hominib⸗

debuerat humilis apparere: Sed neðõö
paupertate ſua triſticiam habeãt:quid a
deo recepturi ſunt pauperes attendant.
ðpe etenim inquit. Beati pauperes ſpi
ritu quoniã ipſoꝝ eſt regnum celoꝝ. Re
cta nanq; diſpẽſatione miſericoꝛs iude-

¶Octauus graaus.

Ctauus abuſi
onis gradus eſt. Pauper ſu
perbus:qui nihil habens in

ſtulit:vt ipſe diues in celi ſede appareat

qui in terra nihil penitus ꝓcurat. Cauf

dum ergo pauperib eſt:ne dũ per egeſta
teʒ ⁊ neceſſitatẽ terrenũ regnũ pꝛetereut
per mentis etiã impꝛudentiã celoꝛum re

gnum amittant. Lum em dei diſpenſati
one paupertatẽ neceſſariã acceperint:in

ipſoꝛum arbitrio pendet vtr pauperes
ſpiritu ſint. Nõ em quibuſcunq; paupe
ribus celi regna pꝛomittũtur:ſʒ his tan
tũmodo in quibo diuitiarũ inopiam ani
moꝛum humilitas comitat᷑. Pauꝑ eniʒ

humilis:paupꝑ ſpiritu appellat᷑:qui cuzʒ

egenus foꝛis cernit᷑ nunq; in ſuꝑbiaʒ ele
uatur. Quoniã ad appetenda celoꝛũ re-/
gna:plus valet mentis humilitas:q; pp/
ſentium diuitiarum tempoꝛalis pauper
tas. Etenim humiles qui bene poſſeſſaſ
diuitias habẽt:poſſunt pauꝑes ſpiritu
appellari.ſuperbos autẽ nihil habenteſ
haud dubiũ eſt beatitudine pauꝑtatis
pꝛiuari.De quibo vtriſq; ſancta ſcriptu
ra ita loquit᷑. Eſt q̃ſi diues nihil habẽs.
⁊ eſt quaſi pauꝑ cũ in multis diuitijs ſit
Ouaſi ꝑauꝑ ergo in multis diuitijs:eſt
diues humilis ſpintu.Et nihil habens
q̃ſi diues:eſt pauꝑ ſuperbus mentis affe
ctu. Nobilis ergo inopia eſt mentis hu
militas:⁊ inepte diuitie ſuntanimoꝛum
enoꝛmitas. Pꝛouidendũ ergo pauꝑibꝰ

eſt: vt ſemetipᷣos quales ſint intelligant:

tis tumoꝛe ſuꝑbire deſinãt.
AſfHonus gradus. D
Onus abuſio
nis gradus eſt. Rex iniquuſ
DODODui cũ eũ iniquoꝝ rectoꝛeʒ
eſſe opoꝛthit:in ſemetipᷣo nominis ſui di
gnitatem non cuſtodit. Nomẽ em̃ regis
intellectualiter hoc retinet:vt ſubiectis
om̃ibus rectoꝛis officiũ ꝓcuret. Sʒ q̃li
teralios coꝛrigere poterit:qͥ ppꝛios mo
res ſi iniqͥ ſint nõ coꝛrigit. Quoniã in iu
ſticia regis exaltat᷑ ſoliũ:⁊ in veritate re/⸗
gis ſolidant᷑ gubernacula populoꝝ.Ju
ſticig vero regis eſt neminẽ iniuſte ꝑ po/
tentiã oppꝛimere:ſine acceptõe dionati

qꝛ reb cõſequi qð cupiũt nõ valẽt:mẽ

inter viꝝ ⁊ ꝓximũ ſuũ iudicare.aduenis
⁊ pupillis ⁊ viduis defenſoꝛeʒ eſſe:furta
cohibere:adulteria punire:iniquos nõ
exaltare:impudicos ⁊ hiſtriones nõ nun /
trire:impios ð terra perdere:parricidas

⁊ peierãtes viuere nõ ſinere:eccleſias de
fendere:pauꝑes elemoſinis alere.iuſtos

ſupꝑ regni negocia cõſtituere:ſenes ⁊ ſapi
entes ⁊ ſobꝛioſ cõſiliarios habere:mago
rum ⁊ arioloꝛũ phitoniſſarũq; ſuꝑſtitio
nibus nõ intendere:iracundiã ſuã differ
re:patriã foꝛtiter ⁊ iuſte cõtra aduerſari
os defendere:ꝑ omia in deo ↄfidere:pꝛso

ſperitatibo nõ eleuare animũ:cuncta ad

uerſa patieter tolerare:fidẽ catholicã in
deũ hre:filios ſuos nõ ſinere impieage/
re.certis hoꝛis oꝛõnibo inſiſtere:ante hbo
ras cõgruas nõ guſtare cibũ. Ue em̃ ter
recuiꝰ rex eſt puer:⁊ cuiꝰ pꝛincipes ma⸗/
ne comedunt.Hec regni pꝛoſperitatem

—

in pᷣſenti faciunt:⁊ rege ad celeſtia regna
melioꝛa perducunt.

pax populoꝝ ſepe rumpit᷑:⁊ offendicula
de regno ſuſcitant᷑.terrarũ quoqʒ fructꝰ

diminnunt᷑:⁊ ſeruitia populoꝝ impedi/

untur.multi et varij doloꝛes pꝛoſperi/
tatem regni inficiũt:charoꝛũ ⁊ liberoꝛũ
moꝛs triſticiã cõfert:hoſtiũ incurſus p/
uincias vndiq; vaſtant:beſtie armento/
rum ⁊ pecoꝛũ greges dilacerãt:tempe/
ſtas aeris ⁊ emiſperia turbata terrarũ fe

cunditatem ⁊ maris miniſteria ꝓhibent

⁊ aliquãdo fulminũ ictus ſegeteſ ⁊ arbo
rum floꝛes ⁊ pãpinos exurit. Suꝑ oĩa

vero regis iniuſticia nõ ſolũ pᷣſentis im/
perij faciẽ obfuſcat.ſed etiã filios ſuos ?⁊
nepotes:ne poſt ſe regni hereditatẽ tene

ant:obſcurat. Pꝛopter piaculũ em̃ ſalo/

monis regnũ domus iſrael dominus de

manib filioꝛũ ſuoꝛũ diſperſit.Et ppter

inſticiam dauid regis:lucernã de ſemine

eiꝰ ſemp in iheruſalẽ reliquit. Ecce quã
