bene optanti. Si bonuz eſt bene optare:
redde mercedẽ.Optat tibi bñ pauꝑ:qͥd
trepidas? Addo aliqͥd. In domo diſci/
pline es.Addo aliud qð dixi.Da bñ op/

tanti:xpᷣs eſt. Jpᷣe a te petit qͥ tibi dedit.

Erubeſce. Ille diues paup eſſe voluit:
yt haberes pauꝑes qb dares. Da aliqᷣd

ſfratri tuo. Da aliqͥd ꝓximo tuo.Da ali/
quid comiti tuo.Tu diues es:ille pau/
per eſt. Clita iſta via eſt:ſimł ambulatis.
Dzʒ foꝛte dicis. Ego diues:ille pauper.

Simul ambulabit an nõ: Quid ẽ qð di
cis:ego diues:ille pauꝑ:niſi ego oneratꝰ
ille leuis: Sarcina tuã cõmemoꝛas:põ/

dus tuũ laudas:⁊ ↄſtrinxiſti qð grauiꝰ ẽ

ↄſtrinxiſti ad te ſarcinã tuã.ideo nõ po/
tes poꝛrigere manuʒ. Onerateligateèd

te iactas:qͥd te laudas: Solue vincula
tua:minue ſarcinã tuã.Da comiti:⁊ illũ

adiuuas: ⁊ te releuas. Inter has voces
tuas laudãtes ſarcinã tuã:adhuc chꝛiſtꝰ
petit ⁊ nõ accipit ⁊ obtẽdis nomẽ pieta/

tis crudeliba vocibo ⁊ di.Et qͥd ſeruo fi
lijs meis: Chꝛiſtũ illi oppono:filios ſu/
os mihi reponit. Iſta vᷣo iuſticia magna

vt habeat vñ luxuriet᷑ filiꝰtuꝰ:egeat dñs
tuꝰ?: Cũ em̃ vni ex minimis meis feciſti

mihi feciſti. Nõ legiſti:nõ aduertiſti:cuʒ

vni ex minimis meis nõ feciſtis:mihinõ

feciſt: Nõ legiſti:nõ timuiſti? Eccequis
eget: ⁊ filios tuos numeras: Poſtremo
numera filios tuos:adde vnũ illũ int᷑ il/

los deũ tuũ. Unũ habes:ſit ille ſecũdus

Duos habes: ſit ille terciꝰ. Tres habes
ſit ille qrtꝰ. Nihil hoꝝ vis? Ecce qũo di

ligis ꝓximũ tuũ:quẽ tibi facis ſociuʒ ad

iſtã ꝑditõeʒ. Quid tibi dicturꝰ ſũ: Dili/
gis ꝓximũ: Quid illi in aures inſuſurra
bis hõ auare:niſi filij aut frater aut pr̃.
bonũ eſt nob: vt cũ h viuimꝰ bñ ſit nob:
Quãtũ habebis tantꝰ eris. YFrãge lunã:

ſac foꝛtunã: OIſta ſuſurrabis ꝓximo tuo:
q̃ nõ didiciſti ĩ domo diſcipline nec audi
ſti. Nolo ſic diligas pximũ tuũ.O ſi poſ

ſem facere:vt niłi iſgeris Coꝛrũpũt em̃

moꝛes bonos colloòᷣa mala. Sʒ ñ poſſũ
Fo pogi. facere vt nemini iungaris:cui

nõ ſolũ nolis dedoceri:ſʒ affectes etiam

mala iſta qᷓ nõ vis dediſcere ĩſuſurres.⁊

docere. Nolo:ĩmo volo:ſʒ nõ poſſum te

diſiũgere ab auribo alioꝝ.lios admo/

neã: ad q; aures ambis qᷓ aures pene/

trare molir::ad q̊ꝝ coꝛda ꝑ aures itrare
diſponis. O qͥ accipis vᷣbũ ſanũ ĩ domo
diſcipline.ſepi aures tuas ſpinis. Sepi
⁊ ſpinis ſepi:vt ille q impoꝛtune intrare
auſus fuerit.nõ ſolũ repellat᷑:ſed etiã cõ/

pungat᷑. Repelle illũ a te. Dic:chꝛiſtianꝰ

es:xpᷣianꝰ ſuũ.Nõ h̊ accepimꝰ ĩ domo di/
ſcipline.õ h̊ didicimꝰ in illa ſcola:quã
grat intrauimꝰ. Nõ h̊ didicimꝰ ſub illo
mgr̃o cuiꝰ cathedra in celo ẽ. Noli mihi

iſta dicere:aut noli ad meaccedere. Hoc

eſt em̃:ſepi aures tuas ſpinis.Cõuertazʒ
me ad illũ.AMuarꝰ es:pecuniã amas. Be
atꝰ eſſe vis:deũ tuũ ama. Pecunia te nõ
facit beatũ.CTu eã facis oꝛnatã:nõ illa te
beatũ. Sʒ qꝛ multũ amas pecuniã:vi/
deo qꝛ ꝑgis q̊ͥ iuſſerit cupiditas. Piger
ꝑge qͥ iubet charitas. Reſpice ⁊ vide q;
multũ interſit int᷑ pecuniã tuã ⁊ deũ tuũ
ulcrioꝛ ẽ iſte ſol q; pecunia tua.⁊ tamẽ

iſte ſol nõ eſt deꝰ tuꝰ. Poꝛro ſi pulcrioꝛ ẽ

lux iſta q; pecunia tua:qtuʒ eſt pulcrioꝛ
qui fecit hãc lucẽ?: En foꝛte compare vis
pecuniã luci? Ecce occidit ſol.Oñde mi
hi pecuniã tuã. Nitet ⁊ nocte:ſubtraho
lucernã. Ecce diues es.oñde mihi diui/
tias tuas. Jã ſi lumĩe pueris:iã ſi nõ ha
beas vñ qð habes videas:vbi ſũt diui/
tie tue?: Et ſic tñ hoꝛrẽda pfunditas aua
ricie nõ patet ocuł ⁊ ſcatet animis. Uidi
mꝰ ⁊ cecos auaros.Dicat᷑ mihi vñ auari
ſũt ceci qͥ nõ vidẽt.Oð habet nõ habet:
⁊ tñ auarꝰ eſt cecꝰ: OQuare:? Quia credit
ſe hre:auarꝰ eſt. Fides eũ facit diuitem.
Erededo diues ẽ:nõ vidẽdo Quãto me
liꝰ cñ fidẽ ↄuertit ad deũ. Non vides qð

poſſides:⁊ deũ tibi ſic pᷣdico. Nondũ vi

des:ama ⁊ videbis.lmas pecuniã o ce/
ce:quã nũqᷓ; videbis. Cecꝰ poſſides:ce/
cus moꝛiturꝰ es:qð poſſides h̊ relicturꝰ
es. Hõ tenebas ⁊ qñ videbas:qꝛ ñ vide
bas qdð habebaſ.De deo quid tibi dicit᷑⸗
Ecce h̊ tibi dicit ipᷣa ſapiẽtia.Ama illaʒ
tãq;ᷓ pecuniã. Indignũ eſt:iniurioſũ eſt:
vt ſapiẽtia pecunie comꝑet᷑:ſʒ amoꝛ amo
ri cõparat᷑. Uideo eĩ ſ̊ vos ſic amare pe
cuniã vt iubente amoꝛe pecunie labonks

ſuſcipiati:ieiunia toleret:mare trãſeati:
vẽtis ⁊ fluctibo vos cõmittatis. Habeo
vñ eligã qð ametiſ:ſʒ nõ habeo qð addã

ad amoꝛẽ q̊ͥ amatꝭ. Sic me amate:plꝰ no
lo me amari dicit dñs. Impꝛobis loqᷣt.
Auaris loq̊z. Pecuniã diligit:tmĩ me di
ligite Certe melioꝛ ſũ incõparabilit. Ho
ioa vobis amplioꝛẽ amoꝛẽ.Quãtũ dili /
gitis pecuniã: tm̃ me amate.Erubeſca/
mus:ſaltim ↄfiteamur:⁊ pectoꝛa tunda/
mꝰ:nõ vt ſuꝑ pẽta nr̃a pauimẽtũ ſolide/
mꝰ. Nã qͥ tũdit pectꝰ⁊ ñ coꝛrigit᷑:ſolidat
pẽta ⁊ nõ tollit.:Cundamꝰ pectꝰ ⁊ ceda
mus:⁊ coꝛrigamur a nobilſ.ne ille poſtaa
nos cedat qͥ mgfr̃ ẽ.Diximꝰ em̃ iã qͥd hic
diſcat᷑:q̃re diſcat᷑. Quare iſti ĩ ſcolã:⁊ vo /
pulaſti ⁊ a parẽtibo ductꝰ:⁊ ſugitãs q̃ſitꝰ
⁊ inuentꝰ attractꝰ es:⁊ adductꝰ extenſuſ
es: Quare vapulaſti:q̃re tãta mala ĩq pu
ericia ꝑtuliſti: Ut diſceres. Quid diſce

res: Litteras. Quare:? Ut haberet᷑ pecu

nia:aut vt compꝑet᷑ honoꝛ:⁊ teneret᷑ ſubli

mitas dignitatꝭ. Uide qꝛ periturꝰ es p/⸗
pter periturã rẽ. Periturã rẽ cũ tanto la

boꝛe didiciſti ĩ tantꝭ penis:⁊ amabat teqͥ

te ad penas trahebat. Ipᷣeq te amabat:

ipᷣe te ad penas trahebat:vt vapulares:

amãdo faciebat vt diſceres. Quid: Lit/

teras. Bonũ ſũt lr̃e? Bone noui dicturꝰ
es mihi. Quare ⁊ vos ep̃ᷣi lr̃as ñ legiſtiſ:

Duare nõ diuĩas ſcripturas ĩ ipᷣa Fatu⸗

ra tractaſtiſ.· Ita vᷣo ſʒ nõ ad h̊ didicimꝰ
lr̃as. Nõ em̃ parẽtes nr̃i qũ nos in ſcolä
mittebãt:̊ nobis dicebãt.Diſcite lr=as:

vt habeatꝭ vñ legere poſſit codices dñi/

cos. Nec ipᷣi chꝛiſtiani ſilijs ſuis h̊ dicũt
Sʒ qd: Diſcite lr̃as.Quare: Ut ſis hõ
Quid em̃: Modo pecuſ ſũ:Oð dico vt
ſis hõ. H eſt vt ſis eminẽs inter homĩes
Vnñ ⁊ illud ꝓuerbiũ.Quãtũ habebis tä
tus er:vt habeas qtũ ceteri:aut quĩtrtuũn
pauci: aut plꝰ q ceteri:aut plꝰ q́; pauci.
abeas inde honoꝛes:habeas inde di/

gnitatẽ.Et vbi erũt iſta oĩa cũ moꝛs ve/

nerit: Oüo ſtimulat. quo met iſte inter—,
pellat: Qũo nomẽ ipᷣm a me cõmemoꝛa /
tũ oĩm coꝛda pꝑcuſſit: Qũo timoꝛẽ veſttzʒ

teſte gemitu declaraſt Audiui:audiui:
gemuiſtis:moꝛtẽ timetis.Si timetꝭ:q̃re

n5 cauet: Doꝛte timetꝭ· Quid timetiſe.

7 male viuere nõ ti

Væẽtura eſt. Timeã an non time:venire
habz. Sero an cito vẽtura eſt: Si time
as:nõ efficies:vt nõ ſit qð times.Illud
potiꝰ time:qð ſi nolis ñ erit. Quid: Pex

care. Peccare time:qꝛ ſi amaueris pctai
aliã moꝛtẽ irrues:qᷣ poſſes ñ venire:ſinõ
amares pẽta. Mõ aũt ꝑuerſus:płamaſ

moꝛtẽ q; vitã: Abſit inqͥs. Quis ẽ hoim

qͥ plꝰ amet moꝛtẽ q; vitã: Yoꝛte ↄuinco
te qꝛ plꝰ amas moꝛtẽ qᷓ; vitã.Ecce vñ te
ↄuinco.Amas tunicã tuã:bonã eaʒ vis.
Amas villã tuã:bonã eã vis.Amas fili
um tuũ:bonũ eũ vis.Amas amicũ tuu:
bonũ eũ vis.Amas domũ tuã:bonã ea
vis.Quid ẽ ꝙ etiã bonã vis hr̃e moꝛtt
DNDuotidie em̃ rogas:vt qm moꝛs ventu
ra eſt:bonã moꝛtẽ tibi det deꝰ:⁊ didᷣ.De
us auertat a me malã moꝛtẽ. PłSamas

moꝛtẽ tuã q; vitã tuã. Moꝛi male times

te nonpt male moꝛi qͥ bñ vixerit.Et ego
rãñdeo. Hec eĩ tibi videt᷑ mala moꝛs:nan
fragio perire: gladio ꝑcuti:a beſtijs lanin
arimoꝛs mala tibi eſſe videt᷑. Hõne has
moꝛtes martires ſubierũt.qꝝ natalicia
celebꝛamꝰ: Oð genꝰ moꝛtꝭ nõ ſubierunt
Et tñ ſi chꝛiſtiani ſumꝰ:ſi in domo diſei
pline nos eſſe meminimꝰ vł cũ hie ſum
vłcũ h̊ audimꝰ:ſi exeũtes hine ũ obliui /
ſcimur:ſi meminimꝰ qͥd h̊ audimꝰ:nõne
martires btĩficamꝰ: Quere moꝛtes max

tui ſũt.Oculos fidei interroga. pᷣcioſa

Iↄſpectu dñi moꝛs ſctõꝝ eiꝰ.· Quicqd èᷣ

eſt qð exhoꝛres ĩ moꝛte:om̃ino ñ exho. /

reas ſi eos imitarꝭ. Id age vt bonã vitã

habeas.⁊ q̃cũq; occaſio fuerit vt exeaſ õö
B coꝛpe. exis ad requiẽ: exis ad btĩtudi /
nẽ:q̃ nõ habet timoꝛẽ nec finẽ. Nã q̃ſi bo
na moꝛs diuit ĩ purpura ⁊ biſſo:ſʒ mala

mes. Coꝛrige male vi
uere:time male mori. Sed noli timere.
Nõ pᷣt male moꝛi:q bñ vixerit:pꝛſus cõ
firmo. Audeo dicere.Credidi:ppter qð
locutꝰ ſũ. Nõ pᷣt male moꝛi:qͥ bñ vixerit
Jã tu did tibi. Nõ młti iuſti naufragio
perierũt: Certe nõ pᷣt male moꝛi:qͥ bñ vi·
xerit. Nõ młtos iuſtos gladiꝰ pemit bo
ſtilis: Certe nõ pᷣt male moꝛi:q bñ vixe//
rit. Nõ młtos iuſtos latrões occiderůũůt:
Hõ młtos iuſtos beſtie laniauerũt? Cer

peroſtieti
deſigerins⸗
prupisanl
nüeinfame?
tis⸗Dahn
ſpicechiſin

ugitnnonine

ſſinübue
marnoridit

itpruolpit

ſcninſnuab
ſccntequẽ cot
ligenmoꝛte.
anis malen
öledines.
diceros ſiti
Plo hoci
fdigiceris
heriteeternae
ſit Oulauiü

MNReDenin

Wadict
göſancki
molärpögr
ndſoeng
Ot gote
quiirnaer.
hobenſen
re Eio rii
ggaugteb
ſot nchnti
lopſtdeo..

ſocſcicb

Güoehls

acchcre

ſnoctqdee
Ppahloonted
ſol ſpſe⸗
mmebꝛn ſugi⸗
kuseſtide
Unus. Etn
ſicteincar

Uocrcäde

dinnninie

rinnck,

Wisin Dif
egmaneng
oſſsinni
Putpuanſusgen
öii Kerrn
i ii Lri
mci ii
honi eiſs ni il
nS. Bnsnani
wsdoninidric,
rgnebre

Rbioerden ic e

inori Nans

1. Corrndci.

Satwiſtner
niruondpind
Cörg

WeCriO

Senueruifl
oUnics 4
Nniau
nimni Ei
eniunugtll
zabchisn
na oin⸗
divir plel
nortt .
mihinderoni
ſnan i,
un ſ⸗ ,
s bi
rsdr,

4
4 BHur M.

S

moꝛ:s ſitiẽtiſ t inter toꝛmẽta guttã aque

deſiderãtis.Quaſi mala moꝛs iacentis
pauꝑis añ ianuã diuit:inter linguas ca

nũ:in fame ⁊ ſiti:inicas de mẽſa deſiderã

tis. Mala moꝛs auerſãda moꝛs. finẽ re/
ſpice:chꝛiſtianꝰ eſ:fidei oculũ intẽde. Kõ
cigit moꝛi inopẽ illũ:⁊ deferri ab angelis

ĩſinũ abꝛae.Quid ꝓderat diuiti ſepulcꝝ
marmoꝛeũ:ſitiẽti apud iferos? Quid ob

erãt pauꝑi pãni cũ ſanie vlceꝝ eius:reqͥe

ſcẽti in ſinu abꝛae: Longe vidit eũ req e

ſcentẽ:quẽ contẽpſerat iacenteʒ. Modo

elige moꝛtẽ. Dic mihi:qͥs bene moꝛtuuſ/⸗
eſt:quis ma le:· Puto qꝛ meliꝰ ille pau per N
q; ille diues.An vis aromatibo ſepeliri-

ad inferos ſitire: Reſpõdes.Abſit a me.
Puto ꝙ hoc dices.Diſces ergo bñ mo/⸗
ri:ſi didiceris bñ viuere. Merces eĩʒ bo
ne vite eterna eſt:. Qui diſcunt chꝛiſtiani
ſũt.Qui audiũt ⁊ nõ diſcũt:qͥd ad ſemi/⸗

nantẽ: Seminãtis manũ ñ terret via:nõ

terrẽt lapides:nõ terrẽt ſpine Jactat ille
qð ſuũ eſt.Qui timuerit ne cadat ĩ terrã
malã:nõ ꝑuenit ad terrã bonã.Et noſ di
cimꝰ:ſpargimꝰ ſemĩa:iactamus ſemina.

Sũt qͥ ↄtemnũt.ſunt qͥ rephendũt:ſunt

qui irridet. Iſtoſ ſi nos timuerimꝰ:nihil
habemꝰ? ſemĩare:⁊ ĩ meſſe habemꝰ eſuri/
re Ergo vẽiat ſemẽ ad terrã bonã Scio
ꝙ qͥ audit ⁊ bñ audit:deſicit ⁊ ꝓficit.De
ficit inidtati:pſicit veritati.Detficit ſecu
lo:ꝓſicit deo. Quis eſt em̃ mgr̃ qͥ docet:

Hõ q̃liſcũq; hõ:ſed apłs. Plane apłs:⁊

tñ nõ apls.An vultis inqt experimentũ

eiꝰ accipere:qͥ in me loquit᷑ chꝛiſtꝰ: Chꝛi
ſtus eſt q docet:cathedrã ĩ celo habet: vt
paulo ante dixi. Scola ipſiꝰ in terra eſt:

⁊ ſcola ipſiꝰ coꝛpꝰ ipſiꝰ eſt. Caput docet
mẽbꝛa ſua:liĩgua loqt⁊ pedibo ſuis.Chꝛi
ſtus eſt qͥ docet.Audiamꝰ:timeamꝰ:faci
amus.Et ne ↄtemnas ipᷣm chꝛiſtũ:qꝛ p/

pter te in carne natꝰ eſt.pãnis moꝛtalitra-

tis circũdatꝰ. Pꝛopter te eſuriuit et ſiti/

uit. Pꝛopr te laſſatꝰ ad puteũ ſedit. Pꝛo

pter te fatigat in naui doꝛmiuit.Pꝛopt᷑
te cõtumelias indignas audiuit. Pꝛopt᷑

tea facie ſua ſputq hominum nõ abegit.
Pꝛopt te alapas iĩ faciẽ ſu accepit. ſꝛo

pter te in ligno pepẽdit. Pꝛopter tegiaʒ

effudit. Pꝛopter te ĩ ſepulcro poſit eſt.

CcCxIII.

Hec ofia foꝛte ↄtemnas ĩ chꝛiſto: Tlis
noſſe qͥʒs ſit: Recole euãgeliũ qð audiſti.
Ego ⁊ pater vnũ ſumꝰ. Nos cõuerſi ad
deü pcepta ei cuſtodiamꝰ: vt eterna pꝛe
mia ab ipᷣo ꝑcipiamus:pᷣſtante eodẽ dño
noſtro ieſu chꝛiſto qͥ cũ Katte⸗ ſpũſãcto
viuit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝝ.tc᷑imen
¶ Explicit liber beati auguſtini epi de
diſciplina chꝛiſtian.

¶ Senno ſcti Au guſtini de charitate.

Juinay ſcri
pturaꝝ multiplicẽ abun/
dantiã:latiſſimãq; doctri
nam. fratres chariſſimi ſi
ʒ᷑ne vllo erroꝛe comphedit
⁊ ſine vllo laboꝛe cuſtodit:cuiꝰ coꝛ plenũ
eſt charitate.dicẽte apłlo. Plenitudo aũt
legis eſt charitaſ.Et alio loco. Yinis au
tein pᷣcepti eſt charitas de ecep nor⸗
ↄſcientia bona:⁊ fide non ficta.Si ergo
nõ vacat om̃es paginas ſcripturarũ re/
uoluere. tene charitateʒ:⁊ in ea inuenies
omnẽ ſcientiã.Quid eſt autẽ pᷣcepti finiſ
niſi pᷣcepti adimpletio: Quid eſt pᷣcepti
adimpletio:niſi legis plenitudo:?: Oð er/
go ibi dixit:plenitudo legis eſt charitas
hoc etiã hic dixit.ſinis pᷣcepti eſt chari/
tas. Nec dubitari vllo modo poteſt ꝙ tẽ
plum dei ſit homo in quo habitat chari
taſ. Reſpice ad munera eccleſie:⁊ vniuer
ſis exceilentius charitatis munꝰ cogno
ſces:que vt oleũ non poteſt pꝛemiĩ imo:
ſed ſemper ſuperebullit.Dilige ⁊ fac qdᷣ
vis.Charitas cauſa eſt ⁊ mater omniuʒ
virtutũ:que ſi deſit:fruſtra habentur ce
rera:ſi autem aſſit habentur om̃ia.Om/
nia fiunt facilia charitate. Mandatum
dei non habet graue. Ouomodo eſ eſt
graue cum ſit dilectionis mandatũ Aut
enim quis nõ diligit:⁊ iam graue eſt:aut
diligit ⁊ graue eſſe non poteſt.Dicit em̃
⁊ iohãnes.Deus charitas eſt. Hec autẽ
dicentes apoſtoli:⁊ nobis pꝛecellentiam
charitatis cõmendantes:nõ vtiq; aliud
niſi qd comederant ructare potuerunt.
Ipſe quidem dominus paſcẽs eos I

Germo de charitate

Hutis:verbo charitatis qð eſt ipᷣe paniſ
viuus qui de celo deſcendit.mandatum

inquit nouum do vobis:vt vos inuiceʒ
diligatis:ſicut dilexi vos.Et iterũ.In
hoc ſcient om̃es quia diſcipuli mei eſtis

ſi vos inuicẽ dilexeritis. Ille ergo à ve/

nit per crucis irriſionẽ carnis perimere
coꝛruptionem: ⁊ vetuſtatẽ vinculi moꝛ/
tis noſtre ſue moꝛtis nouitate diſſoluere

mandato nouo fecit hominem nouum.

Res em̃ vetus erat:vt homo moꝛeretur.

Dõ ne ſemnꝑ valerʒ ĩ hoĩe.res noua facta
eſt: vt deꝰ moꝛeret᷑. Sʒ qꝛ ĩ carne moꝛtu

us eſt:mon in diuinitate:per ſempiternaʒ
vitã diuinitatis:nõ permiſit eſſe ſempi/

ternum interitũ carnis. Itaq; ſicut dicit

apoſtol?. Chꝛiſtꝰ moꝛtuus eſt ꝓppter de/
licta noſtra:⁊ reſurrexit ꝓpter iuſtificati
onem noſtrã.Qui ergo cõtra moꝛtis ve/
tuſtatem:attulit vite nouitatẽ.ipſe con/
tra vetus peccatũ oppoſuit nouũ man/
datum. Quapꝛopter quiſquis vetꝰ pec/
catum vis extinguere:mãdato nouo ex⸗
tingue cupiditatem: ⁊ amplectere chari/
tatem. Sicut em̃ radix omniũ maloꝛuʒ
eſt cupiditas:ita ⁊ radix omniũ bonoꝛũ
eſt charitas. Lotã magnitudinẽ diuino
rum eloquioꝛũ ⁊ latitudinem:ſecura poſ
ſidet charitas:qua deũ pꝛoximũq;ʒ dili⸗/
gimus.Docet em̃ nos celeſtis vnus ma
giſter:⁊ dicit. Diliges dominũ deũ tuuʒ
ex toto coꝛde tuo:⁊ ex tota anima tua:et
ex tota mente tua.⁊ diliges pꝛoximũ tu
um tanq; teipᷣm. In his duobo pꝛeceptiſ
tota lex pendet ⁊ pꝛophete.Si ergo nõ

vacat omes paginas ſanctas perſcruta//

ri:om̃ia volumina ſermonum enoluere:
ofia ſcripturarũ ſecreta penetrare:tene

charitatem:ibi pendẽt om̃ia:ita tenebis

qð ibi didiciſti:tenebis etiã qð nondum
Ddidiciſti. Si em̃ noſti charitatẽ:aliquid

noſti:vnde illud pendet qð foꝛte nõ no

ſti. Etĩ eo qð in ſcripturis intellig:cha
ritas patet.in eo qð non intelligis:chari
tas latet. Ille itaq; tenet ⁊ qð patet:⁊ qðᷣ
latet in diuinis ſermonibus:qui charita

tem tenet in moꝛibꝰ. Charitas eſt vt mi

hi videtur recta voluntas ab omnibus
terrenis ac pꝛeſentib pꝛoꝛſus auerſa:iũ/
cta deo inſeparabiliter ⁊ vnita igne quo/⸗

intonat dominus:ſuperemi

dam ſpirituſſancti a quo eſt ⁊ in quem re

fertur incenſa:inquinamenti om̃is extra

nea: coꝛruptionis neſcia:nullius cõmu/
tabilitatis obnoxia:ſuper omia qne car⸗
naliter diliguntur excelſa:affectionũ om

nium potentiſſima:diuine contemplatõ

nis auida:in omibus ſemper inuicta:ſũ/
ma actionum bonoꝛum:ſalus moꝛum: ſi

nis celeſtium pceptoꝛum:moꝛs criminũ
vita virtutum:virtus pugnantium: pal
ma victoꝛum:arma ſanctarum mentium

cauſa meritoꝛum bonoꝛum:pꝛemiũ per/
ſectoꝛum:ſine qua nullus deo complacu
it:fructuoſa in penitentibus:leta in ꝓfi/

cientibus:gloꝛioſa in perſeuerantib:vi

ctoꝛioſa in martirib us:operoſa in omni
bus ofmino fidelibus: ex qua quicq eſt
boni operis viuit. Ouapꝛopter fratres

ſectamini charitatẽ:dulce ac ſalubꝛe vin
rulum mentium:ſine qua diues pauper

eſt: ⁊ cum qua pauper diues eſt. Hec in
aduerſitatibus tolerat:in pꝛoſperitatib⸗
temperat:in duris paſſionibus foꝛtiſ:in
bonis operibus hilaris. In tentatione

tutiſſima: ĩ hoſpitalitate latiſſima:inter

veros fratres letiſſima:inter falſos patiẽ

tiſſima. In abel ꝑ ſacrificiũ grata:in noę

per dilunium ſecura:in abꝛae peregrina
tione fideliſſima:in moyſe inter iniurias

leniſſima:in dauid tribulationibo mãſue

tiſſima:in tribus pueris blandos ignes

innocenter ſpectat:in machabeis ſeuos
ignes foꝛtiter tolerat:caſta in ſuſanna er /
ga virum:in anna poſt virum:in maria p

ter viruz. Libera in paulo ad arguẽdũ.

humilis in petro ad obediẽdum:huma/

na in chꝛiſtianis ad confitendum:diuĩa

in chꝛiſto ad ignoſcendum Sed ego de
charitate quid maius aut vberius poſ/

ſum dicere: q;ᷓ per os apoſtoli laudes eiꝰ

nentem viaz
demonſtrantis atq; dicẽtis. Si linguis
hominum loquar ⁊ angeloꝛum:charita
tem autem non habeam: factus ſum ve/
lut eramentum ſonans:aut cimbalũ tin/
niens.Et ſi habuero ꝓphetiam ⁊ noue/
rim miſteria omnia:⁊ omnẽ ſcientiam:et

habuero omnem fidẽ:ita vt montes trãſ
feram:charitatem autem non habeam:

nihil mihi pdeſt.Charitas magpanima

charitate.

benionu
agitperpern
neſaturnon
ritacunnone
ſuperiniaut
tioffintole
offig ſuften
ta eſt anim

ſacratnehtop

ſideiffnens
tiun. Ouidt
pionorO
co dllgere.
nonpꝛemit:
qui clicitas
forur Sole
pungitqui⸗
opoꝛobꝛnſa
lſtinterimo/
hocenonteri
ritate retpira⸗

Mredidachd

ras
ſedaormr
peeſentivit
raylyrſu
quia ſperat
Denlon
ritatemren
fuqun uu
iß godicer
luncibusrgor
Pportet en

tnongeanis

Cpplict

euereminn
lo Der ba

unint

gnochtinnn
munenndin
WGEuli
upcroffun
rallzafegdin
Muine onmmnri
8lmnperinnigiͤ
nlnsmanri
NmNNCNSNi
centrg
Hinamumnnann

Nnnin

inulnswanen
intbenapt
Büpcſanmde
Dus:oerNR
uger uitt

dines adn

oninohru
uſtonapiui
Nlrs YN.
Nier uſnein
nrinr io)
iräügnunn
namuheN
—
nbuundrd
sbani
raaſnintin,
ſtviumam
gmnio
ſtntun
uin S

=
= S

—

S==
=,,

Se
=

—

Fo.

eſt:benigna eſt:charitas nõ emulat᷑:no
agit perperam. Non inflatur:non deho/
neſtatur:non querit que ſua ſunt:non ir/
ritatur:non cogitat malum:non gaudet
ſuper iniquitate:cõgaudet autem verita

ti: omia tolerat:omia credit:omia ſperat

om̃ia ſuffert:charitas nunq; cadit.Quã
ta eſt anima iſta litterarũ ꝓphetie virtꝰ:

ſacramentoꝝ ſaluſ:ſcientie ſolidamentũ:
ſidei fructus:diuitie paupeꝝ:vita moꝛiẽ

tium. Quid tam magnanimũ:q; pꝛo im
pijs moꝛi:Quid tam benignũ:q; inimi/
cos diligere: Sola ẽ quã felicitaſ aliena
non pꝛemit:quia nõ emulatur.Sola eſt
quã lelicitas ſua non extollit:quia nõ in
flatur. Sola eſt quã conſciẽtia mala nõ
pungit:quia non agit perperam. Inter
oppꝛobꝛia ſecura eſt:inter odia benefica
eſt: inter iras placida eſt:inter inſidias in
nocens:inter iniquitates gemens:in ve⸗
ritate reſpirans.QOuid illa foꝛtius non
ad retribuendas ſed ad non curandas in
iurias?: QOuid illa fidelius:non vanitati

ſed eternitati. Nam ideo tolerat omnia

pꝛeſenti vita:quia credit omnia de futu/
ra vita:⁊ ſuffert om̃ia que hic irrogãtur:
quia ſperat omnia que ibi pꝛomittũtur.

Merito nũq; cadit Ergo ſectemini cha

ritatem:⁊ eam ſancte cogitantes afferte
fructum iuſticie. Et quicquid vberius
q; ego dicere potui.vos inueneritis ĩ eiꝰ
laudibus:appareat in veſtris moꝛibus.
Opoꝛtet em̃ vt ſenilis ſermo non ſolum

ſit non grauis:ſed etiam bꝛeuis

Explicit ſermo ſancti Auguſtini de

charitate.

iber ſctĩ Auguſtini ð decẽ choꝛdis

Dminus et
deus noſter miſericoꝛs
⁊ miſeratoꝛ longanimis
⁊ multum miſericoꝛs ⁊
verax:qᷓ; largiter pꝛero
gat miſericoꝛdiam in pᷣſenti ſeculo:tam
ſeuere minatur iudicium in ſuturo ſecu/
lo. Uerba que dixi ſcripta ſũt:⁊ diuinis
autoꝛitatibus cõtinent᷑:.quia miſericoꝛs

CcxLII.

⁊ miſeratoꝛ dominus:lõganimis ⁊ mul/⸗

tum miſericoꝛs ⁊ verax. Multum dele/
ctat om̃es peccatoꝛes ⁊ amatoꝛes huiuſ
ſeculi:quia miſericoꝛs ⁊ miſeratoꝛ domi

nus:quia longanimis ⁊ multum miſeri/
coꝛs.Sed ſi amas tam mlłta initia time

2 vltimum qð ait:⁊ verax. Si em̃ ni
hil aliud diceret niſi miſericoꝛs ⁊ miſera
toꝛ dominus:longanimis ⁊ multum mi
ſericoꝛs:quaſi iam cõuerteres te ad ſecu
ritatem ⁊ impunitatem ⁊ ad licentiã pec

catoꝛum:faceres qð velles:vtereꝛis ſe/

culo:vel quantũ tibi permitteret᷑ vł quã
tum tibi libido iuſſiſſet.Et ſi quis te be
ne admonendo obiurgaret atqʒ terreret
vt cohiberes te ab ĩmoderato fluxu eun
do poſt concupiſcentias tuas:⁊ deſeren/
do deum tuum:inter medias voces ob/
iurgantis obſiſteres:impudenti quidem
fronte:veluti audita diuina autoꝛitate ⁊
legeres de libꝛo dominico.Quid me ter
res ð deo noſtro: Ille miſericoꝛs eſt ⁊ mi
ſeratoꝛ:et multum miſericoꝛs. Ne talia

Homines dicerent: vnum verbum addi/

dit in fine:qð ait:⁊ verax:⁊ excuſſit letici
am male pᷣſumentium:⁊ induxit timoꝛeʒ⸗
dolentium. Baudeamus ad miſericoꝛdi
am domini:ſed timeamus iudicium do
mini. Parcit:ſed non tacet.Tacet:ſʒ nõ

ſemper tacebit. Audi dũ non tacet ĩ ver/

bo:ne non tibi vacet audire dum non ta/
cebit in iudicio. Modo em̃ licet tibi cau
ſam tuam cõponere.Ante vltimum iudi
cium dei tui compone cauſam tuã. Non
eſt vnde pꝛeſumas cum ille venerit:nec
falſos teſtes adduces quibꝰ ille fallatur:
nec patronum fraudulentis circũuentio

nibus ⁊ linguoſis artibb adhibebis:nec

ambies aliquo modo vt iudicem poſſis
coꝛrumpere. Ouid ergo ages apud taleʒ⸗
iudicem:quẽ nec fallere nec coꝛrumpere
poteris:⁊ tamen eſt qð agas.Tunc eniʒ
ipſe erit iudex cauſe tue:qui modo eſt te/
ſtis vite tue.Clamauimus ⁊ laudaunimꝰ
cõponamus cauſam noſtram. Oui teſtiſ
eſt operum noſtroꝛum:ipᷣe teſtis eſt vocũ

iſtarum. Non ſint inanes:cõuertant᷑ ad

gemitum. Cempus eſt concoꝛdandi cux
aduerſario tuo cito.Tam lõganimis eſt
deus videndo iniqua ⁊ non punied vt

GWe decem choꝛdis

tamen cito fit futurum iudiciuʒ. Moꝛe

quippe humane vite pꝛolixũ eſt:qd deo

beꝛeeue eſt. Ded ⁊ ipᷣi ſeculo ⁊ humano ge
neri qð longe videtur quid conſolatur:
Hunquid ſitotius generis humani vlti

mus dies longe eſt: vniuſcuiuſq; dies yl

timus longe eſt: Hoc dico.Ex adã mul
ti anni euoluti ſunt:multi anni fluxerũt
7 deinceps fluent.non quidem tam mul
ti:ſed tamen vſq; in finẽ ſeculi tranſibũt
anni:ſicut ⁊ illi tranſierunt. Longuz vi⸗/
detur qð reſtat:q;q; non erit tanrũ q;tuʒ
tranſactum eſt:⁊ tamen ex tranſacto pꝛe
terito tempoꝛe:ſperãdus eſt finis reliqui
tempoꝛis. Yuit tunc quideʒ dies qui di
ceretur hodiernꝰ:ex illo vſq; ad hunc ho
diernum. Nonne quicquid fuit futuruzʒ
pꝛeteritum factum eſt: Lale habetur ac
ſi non fuerit. Sic erit quicquid reſtat ex
tremum. Sed ſit ⁊ hoc longum ſit pꝛo/⸗
lixum quantum putaueris:quantum di
xeris:quantum cogitaueris:quantũ ti/⸗/
bi non foꝛmat ſcriptura:ſed fingit cogi/
tatio:quantũuis diem iudicij pꝛolonga
nunquid vltimum diem tuum id eſt vite
tue quo exterius es de hoc coꝛpoꝛe pꝛo⸗
ducturus es in longum? Sit tibi ſene/

ctus certa ſi poteſt:cui autem poteſtnõö/⸗

ne exquo homo icipit viuere iam poteſt

et moꝛi: Poſſibilitatem moꝛtis initium

vite facit In hac terra ⁊ in genere huma

no ille ſolus moꝛi nõdum poteſt:qui nõ/

dum cepit vinere. Incert/ ergo dies tan
qᷓ; quotidianus ſperandus eſt Si auteʒ
in via. Clia enim vocatur hec via: p quã

omnes tranſeũt ⁊ non recedit iſte aduer

ſariuſ. Quis eſt autem iſte aduerſarius:
Aduerſarius iſte non eſt dyabolus. Nã

nunq; te hoꝛtaretur ſcriptura vt cũ daa

bolo concoꝛdares.Eſt alius ergo aduer
ſarius:quem ſibi homo facit aduerſariũ
MNam ille ſi aduerſarius eſſet:tecũ in via
non eſſet. Ad hoc eſt tecum in via:vt con
coꝛdet tecum. Scit eniʒ quia niſi in via
ſecum concoꝛdaueris:iam tmradet te iudi
ci.index autem miniſtro.miniſter in car/
cerem.Eloquia iſta euangelica ſunt.re/
coꝛdantur nobiſcum:vel qui legerũt:vł

qui audierunt. Ergo quis eſt aduerſari

us: Sermo dei.Sermo dei aduerſariꝰ

tuus eſt. Quare aduerſarius tuus eſt.
ODuia contraria iubet que tu faciſ.Dicit

tibi. Unus eſt deus tuus:vnum deũ co

le. Zu vis dimiſſo vno deo tuo tanq le/
gitimo viro anime:foꝛnicari per multa

demonia.Et qð eſt grauius:non quaſi

aperte deſerens ⁊ repudianſ ſicut apoſta

te faciunt:ſed tanq; manens in domo vi
ri tui admittꝭ adulteros id eſt tanq; chꝛi
ſtianus non dimittis eccleſiam:conſulis
mathematicos:aut aruſpices:aut augu
res:aut maleficos quaſide viri domo ñ
recedens adultera anima:⁊ manens ĩ eiꝰ
coniugio foꝛnicaris.Dicitur tibi. Ne ac

cipias in vanum nomen dei tui. Ne exi/

ſtuneſ creaturam eſſe chꝛiſtum:quia pꝛo
te ſuſcepit creaturam:⁊ tu contemnis eiũ
qui equalis eſt patri:⁊ vnus cum patre.

Dicit᷑ tibi vt ſpiritualiter obſerues ſab/⸗

batum:non quomodo iudei obſeruant

ſabbatum carnali ocio. Uacare enimvo

lunt ad nugas atq; luxurias ſuas. Me/⸗
lius enim faceret iudeus in agro ſuo ali/

quid vtile:qᷓ; in theatro ſeditioſus exiſte

ret. Et melius femine eoꝛum die ſabba/
ti lanam facerent q; tota die in neomenijſ
ſuis impudice ſaltarent. Tibi autem di/
citur vt obſerues ſpiritaliterſabbatum.
in ſpe future quietis quã tibi pꝛomittit
dominus. Quiſquis autem/ꝓpter illam
quietem futuram agit quicquid poteſt:

quãuis laboꝛioſum videatur qð agit:ta
men ſi ad fideʒ pꝛomiſſe quietis id refert
nondum quidem ſabbatum habet in re:
ſed habet i ſpe. Tu autem ad hoc vis re
quieſcere vt laboꝛes:cum ad hoc debenaſ
laboꝛare vt requieſcas.Dicitur tibi Po
noꝛa patrem tuum ⁊ matrem tuam.Cõ

tumeliam irrogas parentibus:quã non
vis pati afilijs tuis.Dicitur tibi Nõ oc
cides. Zu autem occidere vis inimicuʒ

tuum. Et ideo foꝛte nõ facis:quia timeſ
iudicem hominem:non quia cogitas de

um. Ignoꝛas quia ille teſtis eſt cogitati
onum. Illo viuo quẽ vis moꝛũ:te homi/
cidam tenet in coꝛde.Dicitur tibi. Non
mechaberis id eſt nõ ibis ad aliquã aliã
pꝛeter vxoꝛem tuam. Zu autem exigis

hoegb ro⸗
Ti.Et cum
1o woimp⸗
temtuanm-
Etamde
tead deun:
tua Caplred
inullercz it
mno⸗Oical
Uereyhop
ſactis vroꝛe
fume ſegns
capatecclel

ecleſievtſ⸗

veſtigiaam
ſuſ;domun
Camem lani
deberleuie
putirequon⸗
Donevati

NPed

Vsc.
vultſenme
lerſarins
Timneone
buſchumngt
tinet et
guane rtho⸗
amquina
nbus ſuist⸗
iſa dicere
ſen Gicnin
Meſtioch
terenonebo.
gendan
Clencoqdiu
to non di
ggnerſzrje
cteno uen

neliref
Weniavn
innadeſie
nganunn
kintpn
uonigne
caet O.

eſodenn

Wnich
Ormnodiant
unbagneniaN
Sfnri

eſenieni
Wocunſſtant

Smngsin e

nsaddameni
emncgeee e
mmbicu

voqnaſidem mi

mimn:nnatic⸗
ns. Dicnn Kr

m:t u contond
mems anmge

licerobſerne?

o indai dbſen
co Deumtan
Mupuigin,
udensinin

nne urii
Hinintihm,
miin onint
uen ooer n
igncgncotſt
jCeamrgöet
ſeaniasiinee
bammbepant
Utenad beeſo
am ddae
vDand,
inmmnn
werdeſit
. Diini ſi⸗

4

hernuin⸗
eſtocſtie⸗
ionciin⸗
dieimd /
bisad hun
Ziunk

e

ri.Et cum debeas in virtute pꝛecedere

vxoꝛem:quoniã caſtitas virtꝰeſt:tu ſubi
to vno impetu libidinis cadiſ:⁊ vis vxo

rem tuam victricem eſſe:tu victus iacẽs

Et cum tu caput ſis vxoꝛiſ tue:pꝛecedit

te ad deum: cuius caput es.lis domũ
tuã capite deoꝛſum pendere.Caput em̃

mulieris eſt vir. Ubi auteʒ melius viuit

mulier q; vir:capite deoꝛſum pendet do
mus.Si caput eſt vir:melius debet vi/⸗
unere vijs:⁊ pꝛecedere in omnibus bonis
factis vxoꝛem ſuam:vt illa imitetur vi/
rum ⁊ ſequatur caput ſuum. Quomodo
caput eccleſie chꝛiſtus eſt:⁊ hoc iubetur

eccleſie vt ſequatur caput ſuum:⁊ vt per

veſtigia ambulet capitis ſui.ſic vniuſcu
iuſq; domus habet caput virum:⁊ tãq;
carnem feminam Quo caput ducit:illuc
debet ſequi coꝛpus.Quare ergo vult ca

put ire:quo non vult vt coꝛpus ſequat᷑:

OQuare vult ire vir quo ñ vult vt ſequat

vxoꝛ: Hec iubendo ſermo dei aduerſari

us eſt. Nolunt enim homines facere qð
vult ſermo dei.Et quid dicam :quia ad
nerſarius eſt ſermo dei quoniam iubet.
Zimeo ne egoipſe aduerſarius ſim qui/

buſdam:quia hecloquoꝛ.Quid ad meꝑ

tinet? Foꝛtem me ſaciat qui terret vt lo/
quar:vt non timeam querelas hominũ.
Ham qui nolunt caſtitatem ſeruare vxo
ribus ſuis ⁊ abundant:tales nolunt me
iſta dicere. Sed velint nolint dicturus

ſum. Si enim vos non exhoꝛtoꝛ vt cuʒ
aduerſario concoꝛdetis:ego cum illo ĩ li/

te remanebo. Qui vobis iubet vt faciatꝭ
ipſe nobis iubet vt loquamur.Si nõ fa
ciendo qð iubʒ vt faciatis aduerſarij eiꝰ
eſtis.non dicendo qð iubet vt dicamus
aduerſarij ei?ꝰ remanebimus. Nunùd in

ceteris que ſupꝛa dixi multis immoꝛatꝰ

ſum:! Hoc em̃ pᷣſumimus ð charitate ve

ſtra:quia vnum deum colitis.hoc pꝛeſu
mimus de fide catholica queĩ vobis eſt

quia ſilium dei equalẽ patri creditis:nec
in vanum accipitis nomẽ domini dei ve

ſtri:vt putetis creaturam eſſe filium dei:
quoniam omnis creatura vanitati ſubie
cta eſt Sed creditis eum equalem patri
eſſe:ꝛ deum de deo: verbum apud deü: ver

hoc ab vxoꝛe:⁊ non vis reddere hoc vxo

.

7

bum deum per qð facta ſunt om̃ia:lum?

de lumine coeternuʒ illi qui genuit:vnũ

aum illo qui genuit. Et hoc verbum cre
ditis aſſumpſiſſe creaturã de virgine ma

ria:aſſumplſiſſe moꝛtalitatem: ⁊ paſſum
fuiſſe pꝛo nobis:ea legimus ⁊ credimus

väy )t ſaluemur:nec in eo imoꝛatus ſum:vt

quicquid facitis pꝛo ſpe futura faciatis
MHNoui em̃ omniũ chꝛiſtianoꝛum mentes
de futuro ſeculo cogitare.Qui em̃ de fu
turo ſeculo nõ cogitat:nec ꝓpterea chꝛi/
ſtianus eſt: vt id qð in fine deus pꝛomit/
tit accipiat:nondum chꝛiſtianuſ eſt. Ne
q; in oo immoꝛatus ſum:vbi dicit ſermo
dei. Honoꝛa patrem tuum ⁊ matrẽ tuã.
Multi enim honoꝛant parentes:⁊ raro
inuenimus parẽtes conquerentes ð im/
pꝛobitate flioꝛum:quãuis non delint.
Ded tamen q; raro ſit:tam bꝛeuiter mo
uendum fuit. Neq; in eo vbi dictum eſt.
Non occides:iĩmoꝛari volui.Non enim
credo hic turbam eſſe homicidarum.Il

lud vero malum late ſerpens plus occu/

pauit:⁊ in eo vehementius irritatur ad/
uerſarius ille:qui ideo clamat:vt ſit ali/
quando amicꝰ.Querele quotidiane ſũt
quanq; ipſe ſemine nec iam audent con/
queri de viris ſuis. Ita inuadens omia
conſuetudo pꝛo lege obſeruatur:vt iam
⁊ mulieribus foꝛte perſuaſum ſit licere H̊
viris:non licere mulieribuſ. Solent emrſñm
audire adductas eſſe mulieres ad foꝛum
que foꝛte cum ſeruis inuẽte ſunt.Addu

ctum virum ad foꝛum quia inuentus eſt
cum ancilla ſua nunq; audierunt. Cum

ſit par peccatum. In peccato pari inno⸗/
centioꝛem facit videri viruʒ:non diuina

veritas:ſed hũana peruerſitas.Et ſi foꝛ

te hodie acrioꝛẽ quiſq; paſſuſ fuerit vxo
rem ſuam:et liberius murmurantem:cui
iam videbatur quia licebat viro:⁊ audi/
uit in eccleſia:quia non licet viro.Si er/

go paſſus fuerit vxoꝛẽ ſuã liberi iam vt

dixi murmurantem ⁊ dicentem ſibi:non
licet qð facis:ſimul audiuimus:chꝛiſtia
ni ſumus:qð a me exigiſ:redde mihi.Fi
dem tibi debeo:fidem mihi debes.ſfidez,
chꝛiſto ambo debemus. Et ſi me fallis:
eũ non fallis cuiꝰ ſumus:non fallis eũ qͥ
nos emit. Hec atq; huiuſmodi aucens

⸗

.
.
.

ille que non ſolet:dum non vult in ſe fie/

ri ſanus:in me fit inſanus. Jraſcit᷑:male/
dicit:foꝛtaſſis etiam dicit.Quomodo fa
ctuʒ eſt vt huc ille veniret:aut vxoꝛ mea
ipſo die in eccleſiam pꝛocederet: Et hoc
credo ꝙ in cogitatione ſua dicat Nam li
bere erumpere in vocem non audet:nec
ante ſolam vxoꝛem ſuaʒ. Yoꝛtaſſis enizs
ſi ſic eruperit ⁊ hoc dixerit:poteſt illa re/⸗
ſpondere ⁊ dicere.Quare maledicis:cui
paulo ante adclamabas? Certe cõiuges
ſumus:cũ lingua tua diſcoꝛdas mecum
cõcoꝛditer quomõ viuere poteris: Nos
fratres pericula veſtra intuemur non vo
luntates veſtras attendimus. Naʒ me

dicus ſi voluntatem egri attẽdat:nunq;

illum curat.Dõ non eſt faciendum:nõ fi
at:qð pꝛohibet deus non fiat.Qui deo
credit ab ipſo audit qð dicimus.Lerte
melius erat quibuſdã nolentibus coꝛri/
gi vt vel huc non veniremulſi iſta dictu
ri eramus:vel quia iam venimus non ea
diceremꝰ. Nudius terciano die memini
me dixiſſe ſanctitati veſtre quia ſi cytha/
redi eſſemus:aut huiuſmodi aliquid po
pulariter exhibentes pꝛo ſtudijs nugaci
tatis veſtre que iam queſumꝰ vt relinq/
tis:tenuiſſetis nos vt daremꝰ vobis diẽ
⁊ quiſquis ꝓ modulo ſuo cõferret nobis
mercedem. Quare ambularemꝰ delecta/
ti vanis canticis:nulli rei pꝛofuturis ad
tempus dulcibus:in poſterum amaris:?
Talibus etenim turpitudinibus cautio

num animi humani illecti eneruantur ?
decidunt a virtute:deſluẽtes in turpitu/

dinem: ⁊ pꝛopter ipſas turpitudines po
ſtea ſentiunt doloꝛes:⁊ cum magna ama

ritudine digerunt:qð cũ dulcedine tem///

poꝛali biberunt. Melius ergo nos ama

ra vobis cantamus qꝗd tempus:que po-/

ſtea dulceſcant in vobis. Nec mercedem
aliquam exigimus niſi vt faciatis q̃ di/

cimus. Immo non ſaciatis ſi dicimꝰnoſ

Biantem omibus ile dicit gmutinnee
timet:⁊ per quem fit in nomine ipſius:et

in gloꝛia miſericoꝛdie ipſius:vt ⁊ nos ne
minem timeamus: omes audiuimuſ:om
nes faciamus:omnes cum noſtro aduer

ſario concoꝛdemus.Putate me cythare
dum elſſe.quid vobis poſſum ampliꝰ ca

W(We decem choꝛdis

nere? Ecce pſalterium fero:decem choꝛ⸗
das habet.hoc vos paulo ante cantaſtil
anteq; inciperem loqui:choꝛus meꝰ vos
fuiſtis. Nõne vos paulo ante cantaſtis?
Deus canticum nouum cantabo tibuin
pſalterio decem coꝛdarum pſallam tibi.
Ipſas autem decem choꝛdas modo per
cutio. Quare amara eſt vox pſalterij dei
Pſallam tibi in pſalterio decem choꝛda
rum: Non vobis hoc canto qð vos non
faciatis.Decalogus em̃ legis decem pꝛe

cepta habet:que deceʒ pꝛecepta ſunt ſic

diſtributa:vt tria pertineant ad deum:ſe

ptem pertineant ad homineſ.Tria ad de

um que iam dixi. Unus eſt deus noſter
ei nullam ſimilitudinem debemus face/
re:⁊ nõ foꝛnicari poſt deum qui vnuſeſt.

qui deus:⁊ chꝛiſtus filius dei vnum eſt
cum patre.Et ideo non debeta nobis ac

cipi in vanum vt putemus eum lactũ:id
eſt creaturam aliquã:per quem facta ſũt
