tia neptunni nõ ipᷣm bñdo deũ: ſed eo ſi/
gnificari vniuerſum marevl etiã omnes

aquas ceteras q̃ ſontibo pꝛoruũt.ſicuta

poeta quodã illoꝝ deſcribit᷑:ſi bene reco
o ita dicẽte. Cu neptunne pater. cui tẽ/
poꝛa cana crepanti.Tincta ſalo reſonãt:

magn' cui perpete mento. Pꝛofluit oc/
ceanus.⁊ flumia crinib errant. Hec ſili /

qua intra dulce tectoꝛum ſonãtes capil/
los:nõ eſt hoĩm ſed poꝛcoꝛũ cibj. Nouit
qͥd dicam qͥ euangeliũ nouit.Quid âmi
hi ꝓdeſt ꝙ neptunni ſimulacrũ ad illã ſi/
gnificationẽ refert᷑.niſi foꝛte vt neutrum
colam? Tam enim ſtatua q̃libet:q; mare

vniuerſum:nõ eſt deꝰ. YFateoꝛ tñ alciꝰ di

merſos eſſe qͥ oꝑa hoĩm deos putãt q; ꝗͥ

—

opa dei. Sʒ nob vn diligẽdus colba⸗
des ſcipit᷑ à fecit hec omia quoꝝ illi ſi/

mulacra venerant᷑.vł tanq;; deos vł tan
; ſigna ⁊ imagines deoꝝ. Sis ſignum
ficande inſtitutũ eſt carnal eſt ſeruit. q̃n
to magis inutiliũ reruzʒ ſigna inſtituta

reb accipe? Que ſi retuleris ad eaipᷣa q
his ſignificant᷑.eiſq; colẽdis animũ ob/⸗
ligaueris:nihilominus ſeruili camaliq;
onere atq; velamine nõ carebis.Quãob

J?

rèẽ chꝛiſtiana lib ertaſeos q̊s inuenit ſub
ſignis vtilib tanq; ꝓpe inuẽtos.interb/
tatis ſignis bus ſubditi erãt. eleuatos
dqd eas res quaꝝ illa ſigna ſüt liberauit.
Ec his ſacte ſunt eccłie ſanctoꝝ iſraeli
tarũ. Quos aũt inuenit ſub ſignis inuti
libus.nõ ſolũ ſeruilẽ oꝑationẽ ſub talibb
ſignis.ſed etiã ipᷣa ſigna fruſtrauit. remo
ultq; omia. vt a coꝛruptiõe multitudis
ſimulatoꝝ deoꝝ.quã ſepe ac ꝓpꝛie ſcri/
ptura fornicationẽ vocat.ad vniꝰ dei cul
tum gentes ↄuerterent᷑.nec ſub ipis iim

ſignis vtilibo ſeruiture: ſed exercitature

poti? animũ in eoꝝ intelligentia ſpuali.
Vub ſigno eni ſeruit qͥ oꝑatur autvene
ratur aliquã rẽ ſignificantẽ neſciẽs quid

ſignificet. Qui vero aut oꝑatur aut ve/
nerat᷑ vtile ſignũ diuinitꝰ inſtitutũ cuiꝰ
vim ſignificationẽq; intelligit:nõ h̊ ve/
neratur qð videt᷑ ⁊ trãſit: ſed iliud potiꝰ

gquo talia cũcta referẽda ſunt. Calis aüt

homo ſpũalis ⁊ liber eſt etiã temꝑe ſerui
tutis:quo carnalibo animis nõdũ opoꝛ⸗
tet ſigna illa reuelari:quoꝝ iugo edomã
di ſunt.Cales aũt ſpuales erãt patriar/
che ⁊ ꝓphete.omeſq; in ppło iſrael ꝑ q̊s

nobis ſpũſſanctꝰ ipᷣa ſcripturaꝝ ⁊ auxi -
lia ⁊ ſolacia miniſtrauit. Hoc vero tem/

poꝛe poſteaq; reſurrectiõe dñi noſtri ma

nifeſtiſſimũ indiciũ nr̃e libertatis illuxit

ne eoꝛũ quidẽ ſignoꝝ q̃ iam intelligimuſ

oꝑatione graui onerati ſumꝰ:ſed quedsa

pauca ꝓ multis eadẽq; factu facillima ⁊

intellectu anguſtiſſima:⁊ obſeruatiõe ca

ſtiſſima.ipᷣe dñs ⁊ apłica tradidit diſci/

plina.ſicuti eſt baptiſmi ſacramẽtũ:⁊ ceꝝx

lebꝛatio coꝛꝑis ⁊ ſanguis domini. Oue

vnuſquiſq; cũ ꝑcipit q̊ referat᷑ inbutus

agnoſcit.vt ea nõ carnali ſeruitute:ſʒ ſpi

rituali potius libertate veneret᷑. Ut aũt
litterã ſequi et ſigna pꝛo reb que his ſi/

gnificantur acciꝑe ſeruilis infirmitat ẽ.
ita inutiliter ſigna interpꝛetari male va/
gantis erroꝛis eſt. Qui autẽ non intelli/
git qͥd ſignificet ſignũ.⁊ tamẽ eſſe ſignuʒ
intelligit.nec ipᷣe pꝛemit᷑ fuitute. Meliꝰ

eſt aüt vł pꝛemi incognitj ſz vtilibus ſ /
gnis.q; inutiliter ea interᷣtando a iugo

ſeruitutis ſeductam ceruiceʒ laqueis er/

roꝛis inſerere. Huic autẽ obſeruatiõiq

Ge doc. chꝛiſtiana

cauemus figuratã locutionæ:id eſt trani
latã quaſi ꝓpꝛiã ſequi:adiũgenda ẽ etiaʒ
illa ne ꝓpꝛiam quaſi figuratã velinꝰ ac/
cipere Demonſtrãdus eſt igit᷑ pꝛimꝰ mo
dus inueniede locutiõis ꝓpꝛia ne an fi/
gurata ſit. Et iſte oĩno modus eſt vt àc/
quid in ſermone diuino.neq; ad moꝛum
honeſtatẽ neq; ad fidei veritatẽ ppꝛie re

ferri põt figuratũ eſſe cognoſcas. ODoꝝ·

honeſtas ad diligendũ deũ ⁊ pꝛoximuʒ.
fidei veritas ad cognoſcendũ deũ ⁊ pꝛo/
ximũ ꝑtinet. Spes autẽ ſua cuiq; eſt in
oↄſcientia ꝓpꝛia:quẽadmoduʒ ſe ſentit in
dilectionẽ dei ⁊ pꝛoximi cognitionẽq; ꝓ
ficere.De quibus om̃ibo pꝛimo libꝛo di
ctũ eſt. Sed qm̃ pꝛocliuũ eſt humanum
genꝰ nõ ex momẽtis ipᷣius libidinis:ſed
potiꝰ ſueↄſuetudinis eſtimare peccata.
fit plerũq; vt quiſq; hoĩm ea tm̃ culpan/
da arbitret᷑ que ſue regiõis ⁊ temꝑis ho
mines vituꝑareatq; dãnare ↄſueuerũt.
⁊ ea tm̃ ꝓbanda atq; laudãda:que cõſue
tudo eoꝝ cuʒ q bus viuit admittit.eoq;
ↄtingit:vt ſi quid ſcriptura vł pꝛecepe/
rit qdð abhoꝛret a ↄſuetudine audientiũ:
vl qð nõ ab hoꝛret culpauerit:ſi animuʒ
eoꝛũ iam vᷣbivinxit auctoꝛitas.figuratã
locutionẽ putent. Nõ aũt pᷣcipit ſcriptu
ra niſi charitatẽ.nec culpat niſi cupidita
teʒz: ⁊ eo modo infoꝛmat moꝛes hominũ
Item ſi animũ pᷣoccupauit alicuiꝰ erro/
ris opinio.quicqͥd aliter aſſeruerit ſcri/
ptura figuratũ hoĩes arbitrant᷑. Nõ aũt
aſſerit niſi catholicã fidem reb pᷣterit et
futuris ⁊ pñtibo.pꝛeteritoꝝ narratio fu/
turoꝛũ pꝛenũciatio ⁊ pᷣſentiũ demonſtra

tio. Sed hec omia ad eandẽ charitatem

nutriendã atq; roboꝛandã ⁊ cupiditatẽ
vincendã atq; extinguendã valent.Cha
ritatẽ voco motũ animi ad fruendũ deo

ꝓpter ipᷣm:⁊ ſe atq; ꝓximo ꝓpterdeum.,.

Cupiditatẽ aũt motũ animi ad fruendũ
ſe ⁊ ꝓximo ⁊ q̃libet coꝛꝑe nõ ꝓpter deuz.
Dõð aüt agit indomita cupiditas ad coꝛ
rumpendũ animũ ⁊ coꝛpus ſuũ flagitiũ

vocatur.Oõð aũt agit vt alteri noceat. fa

niũ pctõꝛũ:ſed flagitia pꝛioꝛa ſunt.Oue
cuũ exinaniuerint animũ: ⁊ ad qndaʒ ege/
ſtatẽ ꝑduxerint in ſacinoꝛa pꝛoſilit᷑ bui

cinus dicit᷑. Et hec ſunt duo genera om

remoneant᷑ impedimẽta flagitioꝛum aut
nnrzarintui Meem dsagi chari
tas q́ ſibi poſſit vtilita
agit vt pꝛoſit ꝓximo beneficẽtia nomia/

8 vocat᷑.Oð autẽ

tur. Et hie pᷣ cedit vtilitas:qꝛ nemo põt
ex eo qð nõ habet ꝓdeſſe alteri.Quanto
aũt magꝭ regnũ cupiditat deſtruit᷑.tan/
to charitatis auget᷑. Quicqͥd ergo aſpeꝝ
⁊ q̃ſi ſeuũ factu dictuq; in ſanct ſcriptu
ris legit᷑ ex pſona dei vł ſanctoꝝ eius.ad
cupiditatꝭ regnũ deſtruendũ valet. Oð
ſi ꝑſpicue ſonat.nõ eſt ad aliud referẽdũ
quaſi ſigurate dictuʒ ſit:ſicut eſt illud a/
poſtoli.Cheſauriʒas tibi irã in die ire ⁊
reuelationis iuſti iudicij dei.qui reddet
vnicuiq; ſᷣm oꝑa ſua:his quideʒ qui fm
ſuſtinentiã boni oꝑis gloꝛiã ⁊ honoꝛeʒ ⁊

incoꝛruptionẽ querẽtib vitã eternã. his
autẽ qui ex ↄtentione ſunt ⁊ diffidũt ve

ritati:credũt autẽ iniqtati:ita ⁊ indigna
tio:tribulatio ⁊ anguſtia.in oẽm animaʒ
Beaobants malũ iudei pᷣmũ ⁊ greci
SGed hoc ad eos cũ qbus euertit᷑ ipᷣa cu
piditas·q eã vincere noluerũt.Cum aũt
in homie cui dñabant᷑ regna cupiditatii

ſubuertunt᷑ illa eſt apꝑta locutio. Qui au

tẽ ieſu chꝛiſti ſunt.carnẽ ſuã crucifixerũt
cũ vitijs ⁊ ↄcupiſcẽtijs. Niſi qꝛ ⁊ hic q̃
dam vᷣba trãſſata tracrant᷑.ſicuti ẽ ira dei
⁊ crucifixerũt. Sʒ nõ tam mlta ſunt vel
ita poſita vt obtegant ſenſum ⁊ allegoꝛi
am vl enigma faciãt.quã ppꝛie figuratã
locutionẽ voco. Oð aũt hieremie dicit.
Ecceↄſtitui te hodie ſupᷣ gẽtes ⁊ reã.vt
euellas ⁊ deſtruas ⁊ diſperdas⁊ diſſipeſ.
nõ dubiũ qͥn figurata locutio tota ſit ad
eũ finẽ referẽda quẽ diximꝰ. Oue aũt q̃ſi
flagitioſa imperitis vident᷑:ſiue tm̃ dicta
ſiue etiã facta ſunt.vł ex dei ꝑſona vel ex
hominũ quoꝛũ ſanctitas nob cõmendat᷑
tota figurata ſũt.quoꝝ ad charitatis pa
ſtum enucleanda ſecreta ſunt.Quiſquis
autẽ reb pᷣtereuntiby reſtrictiꝰ vtitur q;ᷓ
ſe hũt moꝛes eoꝛuʒz cum q bus viuit aut
intemperãs aut ſuperſtitioſus eſt. Ouiſ
quis vero eis ſic vtit᷑ vtmetas ↄſuetudi
nis bonoꝝ inter q̊s verſatur excedat:aut

aliquid ſignificat.aut flagitioſus eſt In

hominibus enim talibus nõ vſus reruʒ
ſed libido vtentis in culpa eſt.fleq; vllo

gohoctßſe
es ta ngtent
ſoorrtlipnno

Untglipli

Gorcnibonus⸗
bonenircginl
chnikilaueii
ocoreptnlt
Nongesfaoi
cioſoumane
Dgupeckti
Geeppbee vati
ſns Kecſin
ilarorüi rlaſ
Pahonn inbal
aAglo
Cehtardlgu
ſeſagitunbe
Itſcecliguort
Cuntopcolin
ciensuteſe
(Gookrwaar
wümeorR
recannerd
iummemor
res nobſar
Munture
reduonoe
urſauer
Gurai oh
hain⸗ K
ſefegnuina
Puffcinge
Pluriumfntr
Pobllssoſu
ntosbabere
lonenieo
femncia pori

Ulberooy

Anori
Pelbiatnote⸗
nuhungen
nballu
leumtni
ttüfihnne
puernlictr
ſiuneſun
Lonczitie

öͤcktgiiiffi
; ſeſeanilun

ghlitiſcdine

neydan uinl,
disnigezin
l
nitbümnit
cheſun fidirt
Micuntwhcnn
Ulin thoenunn
iiudei önutg
iabasenenißt
nendnet enin
dantegnnin
Tupnbenoin
taniticnehnin
läns Nigthih
in,Ranii
itnmaleriurn
rſnintlegel
gnippreigonti,
Hithigeniede
ſidgetcl
Dlpecordi
nloante wutl
iun, Oruͤ
NdnAmN

—

pon ree

oobeinehoet
alchninoh
ſnt Oniſbt
chiad tun
nsoosritn
ſroſue; in
eneno)in
rinraal
noſnot
noſoͦ rſo

ſact 4

5

modo quiſq; ſobꝛius crediderit dñi pe/
des ita vnguento pᷣcioſo a muliere ꝑfu/

ſos:vt luxurioſoꝝ ⁊ nequã hominuʒ ſo/

lent:quoꝝ talia cõuiuia deteſtamur.O/

doꝛ eni bonus fama bona eſt.Quã qſs
bone vite oꝑibo habuerit dum veſtigia

chꝛiſti ſequit᷑:q̃ſi pedes eius pᷣcioſiſſimo

odoꝛe ꝑfundit. Ita quod in alijs ꝑſonis

plerunq; flagitiũ eſt.in diuinavel ꝓphe/
tica ꝑſona magne cuiuſdã rei ſignum eſt.
Alia quippe eſt in ꝑditis moꝛibo.alia in
oſee ꝓphete vaticinatiõe cõiunctio me/

retricis. Nec ſi flagitioſe in cõuiuijs te/

mulentoꝛũ ⁊ laſciuoꝛũ nudant᷑ coꝛpoꝛa:
pꝛopterea in balneis nudũ eſſe flagitiuʒ
eſt. Quid igit᷑ locis temꝑibo ⁊ ꝑſonis cõ/

ueniat. diligẽter attendendũ eſt:ne teme/

re ſlagitia rehendamꝰ. Fieri enĩ poteſt
vt ſine aliquo vicio cupiditatis vł voꝛa
citatis pᷣcioſiſſimo cibo ſapiens vtatur.
inſipiens autẽ fediſſima gule Rãma in vi

liſſimuʒ ardeſcat:⁊ ſanius quiſq; malue/

rit moꝛe dñi piſce veſci.q; lenticula mo/
re eſau nepotis abꝛaam.aut oꝛdeo moꝛe
iumentoꝝ. Nõ enĩ pꝛopterea ↄtinentio/
res noſ ſunt plereq; beſtie.qꝛvilioꝛibus
aluntur eſcis Hã in om̃ibo huiuſcemodi
rebus nõ ex earũ reruʒ natura quib vti/
mur:ſed ex cauſa vtendi ⁊ modo appetẽ
di.vel pꝛobandũ eſt vł impꝛobandũ qð
facimꝰ. Regno terreno veteres iuſti cele
ſte regnũ imaginabant᷑ ⁊ pꝛenunciabant

Fuſficienge pꝛolis cauſa erat vxoꝛum
P

urium ſimul vniviro habendaꝝ incul
pabilis ↄſuetudo.et ideo vnã feminã ma
ritos habere płimos honeſtum nõ erat.
Non enĩ eo mulier eſt fecundioꝛ: ſed me
retricia potiꝰ turpitudo eſt vel queſtuʒ
vel liberos vulgo q̃rere. In huiuſcemo/

di moꝛiba quicqͥd illoꝝ tempoꝛuʒ ſancti

nõ libidinoſe faciebãt:q;uis ea facerent
que h̊ temꝑe niſi ꝑ libidinẽ fieri non poſ
ſunt nõ culpat ſcriptura. Et quicqͥd ibi
tale narrat᷑:nõ ſolũ hiſtoꝛice ac ꝓpꝛie ſed
etiã figurate ac ꝓphetice acceptũ inter/
pꝛetandũ eſt:vſq; in finẽ illũ charitatis.

ſiue dei ſiue ꝓximi:ſiue vtriuſq;. Sicut
enĩ talares ac manicatas tunicas habe/

reapud romanos veteres flagitiu: at.

nunc aũt honeſto loco natis cũ tu ci

—

CQF –R] Iyxx

ſunt nõ eas habere fla gitiũ eſt. ſicaniad,
uertendũ eſt in cetero quoq; vſu reꝝ ablb

eſſe opoꝛtere libidinẽ.que nõ ſolum ipſa

eoꝛũ inter quos viuit ↄſuetudine nequin
ter abutit᷑:ſʒ etiã ſepe fines eius egreſla:

feditatem ſuã que inter clauſtra moꝛũ ſio
lenniũ latitabat flagitioſiſſima eruptio⸗

ne manitfeſtat. Quicqͥd autẽ congruit cõ

ſuetudini eoꝛũ cũ quibo vita iſta degen/
da vel neceſſitate imponit᷑ vel officio ſu⸗/
ſcipitur a bonis ⁊ magnis hoibꝰ ad vti⸗/
litatem ⁊ beneficentiã referendũ eſt:vł p
pꝛie ſicut ⁊ nos debemꝰ.vel etiam figu
rate ſicut pphetis licet. In que legenda
cũ incurrut indocti alteriꝰ ↄſuetudinis:
niſi auctoꝛitate repꝛimantur flagitia pu

tant:nec poſſunt animaduertere totã cõ/

uerſationẽ ſuã:vel in cõiugijs:vł in cõui
uijs:vł in veſtitu:ceteroq; hũano victu
atq; cultu alijs gentibo ⁊ alis tempoꝛi
bus flagitioſuʒ videri.Qua varietate in
numerabiliũ ↄſuetudinũ cõmoti.quidã

doꝛmitãtes: vt ita dicaʒ q neq; alto ſom

no ſtulcicie ſopiebant᷑:nec in ſapiẽtie lu/⸗
cẽ poterãt euigilare:putauerũt nullaʒ eẽ

iuſticiã ꝑ ſeipam:ſed vnicuiq;ʒ genti con

ſuetudinẽ ſuã iuſtã videri.que cũ ſit di/
uerſa om̃ib gentib. debeat autẽ incom /
mutabilis manere iuſticia:fieri manife/
ſtum nullã vſq; eſſe iuſticiã: nõ intellexe
runt ne multa cõmemoꝛẽ.qð tibi fieri nõ
vis:alij ne feceris.nullo modo poſſevlla
eoꝛũ gentili diuerſitate variari. Que ſen
tentia cũ refertur ad dilectionẽ del:omia
flagitia moꝛiunt᷑.cum ad pꝛoximi om̃ia
facinoꝛa. Nemo enĩ vult coꝛrumpi ha/
bitaculũ ſuum.non ergo debet coꝛrũpe
re habitaculum dei.ſeipᷣm ſcilicet.Et ne
mo vult ſibia quoõ; noceri:nec ipſe igi⸗
cuiq; nocuerit.Sic euerſa tyrannide cu
piditatis.charitas regnat iuſtiſſimis le
gib dilectionis dei ꝓꝑter deum.ſui ⁊ p/
ximi pꝛopter deum. Berusbirnr ergo ĩ
locutionibus figuratis regla huiuſmo
di:vt tam diu verſetur diligenti conſide
ratione quod legitur: donec ad regnum
charitatis interpꝛetando perducat᷑. Si
autẽ hoc iam ꝓpꝛie ſonat.nulla putetur
figurata locutõ. Si pᷣceptiua locutio ẽ.
aut flagitiũ aut facinꝰvetãſ:aut vtilitatẽ

ð 2è 4

—

aut beneficentiã iubens.nõ eſt figurata.
Bi aüt flagitiũ aut ſacinꝰ. videt᷑ iubere:
gut vtilitatẽ aut beneficentiã velare.figu
rata eſt. NHiſi mãducaueritis inqͥt cameʒ
filij homis ⁊ ſanguinẽ biberitꝭ nõ habe/
bitis vitã in vobis. facinꝰ vłl flagitiũ vi
getur iubere. Figura eſt ergo.pcipiens
paſſioni dñice eſſe cõmunicãdũ:⁊ ſuaui/
ter atq; vtilit᷑ recondenduʒ in mẽoꝛia qð
ꝓ nobis caro eiꝰ crucifixa ⁊vulnerata ſit
Alit ſcriptura. Si eſurierit inimicꝰ tuꝰ.

—

ciba illũ.Si ſitit potũ da illi. Hic nlło
dubitante beneficentiã pᷣcipit. Sʒ ꝙ ſe⸗
quit᷑.hoc enĩ faciens carbones ignis cõ
geres ſuꝑ caput eiꝰ. maliuolentie facinꝰ
putas iuberi. NHe igitur dubitaueris fi/
gurate dictũ:⁊ cũ poſſit duplicit᷑interp/
tari:vno modo ad nocendũ.altero ad pᷣ/
ſtandũ.ad beneſicentiã te potiꝰ charitas
reuocet:vt intelligas carbones ignis eẽ
vꝛentes pñiie gemitꝰ.qͥbus ſuꝑbia ſanat᷑
eius.qꝗ dolet ſe inimicũ fuiſſe hoĩs a quo
eiꝰ miſerie ſubuenit᷑. Iteʒ cũ ait dñs:qui
amat aniam ſuã ꝑdet eã.nõ vtilitatẽ ve/
tare putãdus eſt.q̃ debʒ qͥſq; ↄfuare ani
mã ſuã:ſed figurate dictuʒ ꝑdat aĩam:id
eſt perimat atq; amittat vſum eiꝰ quem
nũc habz puerſum ſcʒ atq; pᷣpoſteꝝ q̃ in/
clinat᷑ tꝑalibo vt eterna ñ q̃rat. Scriptũ
eſt: da miſericoꝛdiã:⁊ ne ſuſcipias pctõ/
rem. Poſterioꝛ ꝑs ſnie huiꝰ videt᷑ vetare
beneficentiã Hit enĩ.ne ſuſcipias pctõꝛẽ
Intelligas enĩ figurate poſitũ ꝓ pecca/
to pctõꝛem:vt pctm̃ eius non ſuſcipias.
epe aũt accidit vt qſqͥs in melioꝛi gra
du ſpũalis vitevł eſt vl eſſe ſe putat figu
rate dicta eſſe arbitretur. que inferioꝛi/
bus gradibo pꝛecipiunt᷑. Ut vᷣbi gratia.
Di celibẽ amplexus eſt vitã ⁊ ſe caſtra/
uit ppt᷑ regnũ celoꝝ.quicqͥd ð vxoꝛe di/
ligenda ⁊ regẽda ſancti libꝛi pꝛecipiunt:
nõ ꝓpꝛie ſed tranſſate accipi opoꝛtere cõ
tendat.Et quiſquis ſtatuit ſeruare innu

ptam virginẽ ſuã.tanq; figuratã locutio

nẽ conetur interpᷣtari:qua dictũ eſt.Tra
de filiã ⁊ grande opus pꝑfeceris. Erit igi
tur etiã h̊ in obſeruationibo intelligẽdaꝝ
ſcripturarũ.vt ſciamꝰ alia om̃ibo cõmu/
niter pꝛecipi.alia ſingulis qbuſq; gene/
ribo ꝑſonarũ.vt nõ ſolũ ad vniuerſuʒ ſta

De doc chꝛiſtiana Aiber. Iij

tum valitudinis: ſed etiã ad ſuã cuiuſq;
membꝛi ꝓpꝛiã infirmitatẽ medicina ꝑti/
neat. In ſuo quippe genere curãduʒ eſt:
qʒð ad meliꝰ gen nõ põt erigi.Otẽ cauẽ/
dũ eſt ne foꝛte qð in ſcripturꝭ veterib p
illoꝝ tempoꝝ ↄditione etiã ſi nõ figura/
te ſed ꝓpꝛie intelligat᷑.nõ eſt flagitiuʒ ne

q; facinꝰ:ad iſta etiã tꝑa qͥs putet ĩ vſum
vite poſſe trãſferri: niſi dñante cupidi
tate ⁊ ipᷣaꝝ quoq; ſcripturaꝝ qͥbus euer
tenda eſt ſatelliciũ q̃rente non faciet.nec

intelliget miſer ad hanc vtilitateʒ illa ſic
elſſe poſita vt ſpei bene homĩes ſalubꝛit᷑

videant.⁊ ↄſuetudinẽ quã aſpernant᷑ poſ

ſe hr̃evſum bonũ:⁊ eã quã amplexantur

eſſe poſſe dãnabilẽ:ſi ⁊ ibi charitas vten
tiũ:⁊ hic cupiditas attendat᷑. Nã ſi mul
tis vxoꝛibo caſte vti quiſqᷓ; ꝓ tꝑe potuit:
poteſt aliꝰ vna libidinoſe. Hagis enim
pꝛobo multaꝝ fecunditate vtentẽ ꝓpter
aliud:qᷓ; vniꝰ carne fruente ꝓpter ipᷣam.
Ibi enĩ q̃ritur vtilitas tempoꝝ oppoꝛ/
tunitatibo ↄgrua.hic ſatiat᷑ cupiditas tẽ
poꝛalibo voluptatibo implicata. Inferi/
oꝛiſq; gradus ad deũ ſunt qbus ſᷣm veni
am ↄcedit apłs camalẽ cũ ſingulis cõiu
gibus ↄſuetudinẽ ꝓpter intemꝑantiam
coꝝ.quã illi qͥ plures ſinguli cũ haberẽt
Sicut ſapiens in cibo ⁊ potu nõ niſi ſa/
lutẽ coꝛꝑis:ſic in cõcubitu nõ niſi ꝓcrea
tionem filioꝛũ intuebantur.Itaq; ſi eos
in hac vita inueniſſet domini aduentus
cũ iam non immittendi ſed colligẽdi la/

pides eſſet tempꝰ.ſtatim ſeipos caſtrarẽt

pꝛopter regnũ celoꝛum. Non enim eſt in
carendo difficultas.niſi cum eſt in habẽ
do cupiditas. Nouerant quippe illi ho
mines etiam in ipᷣis cõiugibus lnxuriã
eſſe abutendi intemperantiã quod tobie
teſtatur oꝛatio:quãdo eſt copulatꝰ vxo/⸗
ri. Ait enim. Benedictus es domine de/
us patrum noſtroꝛũ.⁊ benedictũ nomẽ
tuum in omnia ſecula ſeculoꝛũ. Benediä/
cant te celi ⁊ omnis creatura tua.Tu fe/
ciſti adam ⁊ dediſti illi adiutoꝛium euã.
Et nunc domine tu ſcis quoniã non lu/
xurie cauſa accipio ſoꝛoꝛem meam: ſed
ipᷣa veritate vt miſerearis noſtri domine
Sed qui effrenata libidine vel ꝑ multa
ſtupꝛa diffluentes euagantur:vel in ipſa

em zugens

centonepenn
maniorezte
gaoßoliee
tioncuuman
Vtupennuern
nfinchiſeui
ioitpggnn
pcolbidins
ertllomo
bennt Geich
ſlcena lan
lbetos:ri
iumeſcit
linegtie
vohranden
leofüigt
ſpente⸗
lehatrong
ciäſrace
tarcd
N
ſehicsw
hoſros
tos fuiſt
naui⸗
gege
tüml
, tipon⸗
pebnni/
l tipoꝛi
libantei⸗
bionr geiu
plomoco
oriodiog
ſugogtann
Ghoſcerin
Craſtde
moniflop⸗
llenuirß.
annulzb⸗
tfineſi
füiaſr
amt
fopentn⸗
imlcan
Philen
mmſien
ust8

e gitnnnt o
eicignimgicnm
itbichinsn
–—
ngugteet
Dee
An mun
ener ppter nn
8 temo oe
ſatiat oupidits
diwüica
fantbuuſnn
mci ſei
ppterirmnen
wigtahdt
Cvt waninin
hin inir
umn ſtig i
Opninizcuantus
iſa ollcecihn
nleicscſtrt

neſoncime.

ſicum übe
mtcripelit
cöingbuslhruin
mnign,nn
ceml /

manmirde,
tuininonn⸗
aini Doel-
unma Tuß
biupiun
koniiton
venman
Ploſtidonn
ſierdpr,
Iunnriii

=☛äͤ

4

vna ↄiuge nõ ſolũ excedũt ad liberoꝝ p/⸗

creationẽ pertinentẽ modũ:ſʒ etiã inhu/
manioꝛes intẽperantie ſoꝛdes inuerecũ/
da omino licẽtia ſeruilis cuiuſdã lib erta
tis accumulant:nõ credũt fieri potuiſſe:
vt tẽperanter młtis femĩs antiq vterent᷑
viri:nihil ſeruãtes ĩ vſu illo niſi ↄgruuʒ
tẽpoꝛi ꝓpagande ꝓlis officiũ:⁊ qð ipᷣi la
queis libidinis obſtricti vł in vna nõ fa/
ciunt:niło modo ĩ multis fieri poſſe ar/
bitrant᷑. Sʒ iſti poſſũt dicere ne honoꝛa
ri qͥ dẽ atq; laudari opoꝛtere viroſ bonoſ
⁊ ſanctos:qꝛ ipᷣi cũ honoꝛant᷑ atq; laudã
tur ĩitumeſcũt ſuꝑbia:tãto auidioꝛes in/
aniſſime głie:qᷓ;to eos frequẽtiꝰ atq; lati
us lingua blandioꝛ ventilauerit.qua ita
leues fiũt:vt eos rumoꝛis aura:ſiue q̃ ꝓ
ſpera:ſiue q̃ aduerſa exiſtimat᷑:in q̃libʒ in
uehat voꝛagines flagitioꝝ:aut ĩ facino/
rũ etiã ſaxa collidat. Uideãt ů̊ q;ᷓ ſibi ar/

duũ ſit atq; difficile:nec laudis eſca illici

necↄtumeliaꝝ aculeis penetrari:⁊ nõ ex
ſe alios mentiant᷑. Credant potiꝰ apłos
noſtros:nec cũ ſuſciperent᷑ ab hoĩb ĩfla⸗/
tos fuiſſe:nec cũ deſpicerent᷑ eliſos. Neu
tra quippe tẽtatio deſuit illis viris. Hã
⁊ credentiũ celebꝛabant᷑ pᷣconio:⁊ ꝑſeq̃n/
tiũ maledictis inramabant᷑. Sicut gů̊ iſti

pꝓ tẽpoꝛe vtebant᷑ his om̃iba ⁊ nõ coꝛrũ/

pebant᷑:ſic veteres illi vſum feminaꝝ ad

ſui tẽpoꝛis cõuenientiã referẽtes nõ pa/

tiebant᷑ eãẽ dominationẽ libidinis:cui ſer
uiunt qui iſta nõ credũt.Et ideo iſti ſeſe

nullo modo cohiberẽt ab inexpiabili fili
oꝛũ odio a quibs vel vxoꝛes vł ↄcubinaſ

ſuas attaminataſ aut attractatas eſſe co
gnoſcerẽt:ſi eis foꝛte tale aliqd accidiſſet
Rex aũt dauid cũ hoc ab impio atq; im

mani filio paſſus eſſet:nõ ſolũ ferocientẽ

tolerauit:ſʒ etiã planxit extinctũ. Nõ eĩ
camali ʒelo irretitꝰ tenebat᷑:quẽ nlło mo
do iniurie ſue:ſʒ peccata filij cõmouebãt
Nã ideo ſi vinceret᷑ eũ occidi ꝓhibuerat
vt edomito ſeruaret᷑ penitẽdi locꝰ.Et qꝛ
nõ potuit.nõ oꝛbitatẽ doluit in eiꝰ inte/
ritu:ſed qꝛ nouerat in quas penas tã im/
pij adultera ⁊ parricidalis anima rapere
tur Nãq; alio pꝛiꝰ filio qui innocẽs erat
ꝓ quo egrotante affligebat᷑ moꝛiẽte leta/
tus eſt. Ex hoc maxime apparet qᷓ mode

õ

CLXXI.

ratione ac temperãtia illi viri ſemĩs vte
bant᷑: cũ in vnã illicite irruiſſet rex idẽ
eſtu quodã etatis ⁊ tempoꝛaliũ reꝝ pſpe
ritatibo arreptꝰ.cuiꝰ etiã maritũ occidẽ/
dũ pᷣceperat:accuſatꝰ eſt ꝑ ꝓphetã.Qui
cũ ad eũ veniſſet cõuincendũ de peccato
ꝓpoſuit ei ſimilitudinẽ ð pauꝑe qui ha
bebat ouem vnã:cuiꝰ vicinꝰ cũ haberet

multas ad aduentũ hoſpitis ſui vnicaʒ

potiꝰ vicini pauperis ouiculã exhibuit
epulandã. In quẽ cõmotꝰ dauid occidi
eũ iuſſit:⁊ qdruplicari ouẽ pauperi:vt ſe
neſciẽs ↄdẽnaret qͥ peccauerat ſciẽſ.Oð
cũ ei manifeſtatũ eſſet:⁊ diuinitꝰ denũci
ata vidicta diluit penitẽdo peccatũ. Sʒ
tamẽ in hac ſimilitudine ſtupꝝ tantũmo

do deſignatũ ẽ de oue vicini pauꝑis.De

marito aũt mulieris interempto h̊ eſt ð

ipᷣo pauꝑe qͥ vnã ouẽ habebat occiſo:nõ

eſt ꝑ ſimilitudinẽ interrogatꝰ dauid:vt ĩ
ſolo adulterio diſceret ſententiã damna/
tionis ſue.Ex q̃ intelligit᷑ quãta tẽperã/
tia młtas mulieres habuerit:qñũ de vna

in qᷓ exceſſit modũ a ſeipᷣo puniri coactuſ

eſt. Sʒ in iſto viro ĩimoderate huiꝰ libi/
dinis nõ ꝑmanſio ſʒ trãſitꝰ fuit. Pꝛopte
rea ergo ab arguẽte etiã ꝓpheta ille illici
tus appetit hoſpes vocatꝰ eſt.Hon em̃
dixit eũ r̃ti ſuo ſʒ hoſpiti ſuo:vicini pau
peris ouẽ ad epulãdũ exhibuiſſe.At vo
in eiꝰ filiũ ſalomonẽ nõ q̃ſi hoſpes tranſi
tũ habuit:ſʒ regnuʒ iſta libido poſſedit.
De quo ſcriptura nõ tacuit:culpãs eum
fuiſſe amatoꝛẽ mulieꝝ.Cuiꝰ tñ initia de
ſiderio ſapiẽtie flagrauerãt Quã cũ amo
re ſpũali adeptꝰ eſſet:amoꝛe carnali ami
ſit. Ergo quãq; omia vł pene om̃ia q̃ in
veteris teſtamẽti libꝛis geſta ↄtinent᷑:nõ
ſolũ ꝓpꝛie:ſʒ etiã figurateaccipiẽda ſint:
tñ etiã illa qᷓ ppꝛie lectoꝛ acceꝑit:ſi lauda
ti ſũt illi qui ea fecerũt:ſʒ tamẽ ea abhoꝛ
rent a cõſuetudine bonoꝝ qͥ poſt aduen/
tũ domini diuina pᷣcepta cuſtodiũt:fſigu
rã ad intelligentiã referat.ſactũ vᷣo ipᷣm
ad moꝛes nõ trãſferat. Multa em̃ ſunt
q̃ illo tẽpoꝛe officioſe facta ſunt:q̃ modo
niſi libidinoſe fieri nõ poſſũt.Si q̃ vero
peccata magnoꝝ viroꝝ legerit:tã ⁊ ſi ali
quã in eis figurã reꝝ futuraꝝ aĩaduerte
re atq; indagare potuerit:rei tamẽ gelte

We doctria chꝛiſtiana Ai. II.

in quã partẽ accipi debeãt: ſicut calix in
manu dñi vini meri plenꝰ mixto. Incer
tũ eſt em̃ vtꝝ irã dei ſignificet nõ vſq; ad

ꝓpꝛietatẽ ad hũc vſum aſſumat vt ſe neqᷓ

qᷓ; recte ſuis faci iactare audeat:⁊ pᷣ ſua

iuſticia ceteros tanq; pctõꝛes cõtemnat:
cũ videat tantoꝝ viroꝝ ⁊ caueẽdas tẽpe/

ſtates ⁊ flenda naufragia.Ad h̊ em̃ etiaʒ

peccata illoꝝ hoĩm ſcripta ſũt:vt apłica
illa ſentẽtia vbiq; tremẽda ſit q̃ ait.Qua

ꝓpter qͥ videt᷑ ſtare videat ne cadat. Nul
la em fere pagina eſt ſctõꝝ libꝛoꝝ in q̃ nõ
ſonet ꝙ de; ſupbis reſiſtit:humilibo aũt
dat grazʒ. Maxie itaq; iueſtigãdũ ẽ vtrũ
ꝓpꝛia ſit an figurata locutio quã ĩtellige

re conamur. laʒ cõperto ꝙ; figurata ſit

adhibitis regulis reꝝ q̃s ĩ pᷣmo libꝛo di

geſſimꝰ:facile eſt eã verſare oibo modis:

—

donec pueniam ad ſentẽtiã veritatis:pᷣ
ſertim cũ vſus acceſſerit pietat exercita
tione roboꝛatꝰ. Inuenimꝰ autẽ vtꝝ ꝓpa

ſit an figurata locutio illa intuẽtes qᷓ ſu/
pꝛadicta ſũt.Qð cũ apparuerit verba qͥ
bus ↄtinet᷑ aut a ſimilibo rebo ducta ĩue/
nient᷑:aut ab aliq̃ vicinitate attingentibꝰ
Sʒ qm̃ multmodis res ſiles rebo appa
rent:nõ putemꝰ eſſe pᷣſcriptũ:vt qð ĩ aliq̊
loco res aliq̃ ꝑ ſiłlitudinẽ ſignificauerit:

B eã ſemꝑ ſignificare credamꝰ.Nã ⁊ ĩ vi
tuperatõe fermẽtũ poſuit dñs cũ dicerz:
cauete a fermẽto phariſeoꝝ:⁊ ĩ laude c
ile eſt regnũ celoꝝ młieri que
abſcõdit fermẽtum ĩ triba mẽſuris farine
donec fermẽtaret᷑ totũ. Huiꝰ igit᷑ varie/

diceret.

tatꝭ obſeruatio duas habz foꝛmas. Sic
em̃ aliud atq; aliud res queq;ʒ ſignificãt:
vt aut ↄtraria aut tantũmodo diuerſa ſi
gniticẽt. Cõtraria.ſ.cũ aliaſi bono aliaſ
ĩ malo res eadẽ ꝑ ſimilitudines ponit᷑:ſi

cuth̊ eſt qdᷣ de fermẽto ſupᷣ diximꝰ.Ta/

le eſt etiã ꝙ leo ſignificat chꝛiſtũ vbi di⸗/
cit᷑. Ulicit leo de tribu iuda. Significat
⁊ dyabolũ vbi ſcriptũ eſt.Aduerſariꝰ ve
ſter dyabol' tãq; leo rugiẽs circũit q̃rẽs
quẽ deuoꝛet Ita ſerpẽs ĩ bono eſt:aſtuti
vt ſerpẽtes. In malo aũt ſerpẽs euã de/
duxit aſtutia ſua. In bono panis.Ego

ſũ panis viuꝰ qꝗ de celo deſcẽdi. In malo

daniſ. Panes occktos libẽter edite. Sic
⁊ alia plurima.Et hec quidẽ q̃ cõmemo
raui minime dubiã ſignificatõeʒ gerunt
qꝛ exẽpli gr̃a cõmemoꝛani nõ niſimanife
ſtifſima debuerũt. Büt aũt q incertũ ſit

nouiſſimã penã id eſt vſq; ad fecẽ:an po

tius ſcripturaꝝ graʒ a iudeis ad gentes

trãſeuntẽ:qꝛ iclinauit ex ̊ in h̊ͥ remanẽti

bus apud iundeos obſeruatõnibo q̃ᷓs car/

naliter ſapiũt:qꝛ fex eiꝰ nõ eſt exinanita.
Cũ vᷣo res eadẽ᷑ nõ ĩ ↄtraria:ſʒ tm̃ in di/
uerſa ſignificatõe ponit᷑:illð eſt ĩ exeplo

ꝙ aq̃ ⁊ populũ ſignificat:ſic in apocalipſi

legimꝰ: ſpũmſanctũ:ſicut ⁊ illud:flumi
na aq̃ viue fluẽt de vẽtre eiꝰ:⁊ ſi d aliud
atq; aliud ꝓ lo in qb ponit᷑ aq̃ ſignifi/

care intelligit᷑. Sic ⁊ alie res nõ ſingule·

ſʒ vnaqueq; eaꝝ nõ ſolũ duo aliq̃ diuer/
ſa:ſʒ etiã nõnunq; młta ſignificat ꝓ loco
ſentẽtie ſicut poſita reꝑit᷑. Ubi aũtaper
tius ponunt᷑:ibi diſcendũ eſt qũo in lodʒ
intelligant᷑ obſcuris. Neq; em̃ meliꝰpõt
intelligi ꝙ deo dictũ eſt. appᷣhende arma

⁊ ſcutũ:⁊ exurge in adiutoꝛiũ mihuq; ex

illo loco vbi legit᷑. Dũe vt ſcuto bone vo
luntatis tue coꝛonaſti nos Nec tñ ita vt
iã vbicũq; ſcutũ ꝓ aliq̊ munimẽto legen

mus poſitũ nõ accipiamꝰniſi bonã volũ

tatẽ dei.Dictũ eſt em̃.Et ſcutũ fidei in

q̊ poſſitis inqt om̃es ſagittaſ maligni ig
nitas extinguere. NHec rurſum ideo debe

mus ĩ armis huiuſcemodi ſpũalibo ſcu/
to tantũmodo fidẽ tribuere:cũ alio loco
etiã loꝛica dicta ſit fidei. Induti inqᷣt lo/
ricã fidei ⁊ charitatis. Quãdo aũt ex eii/
dẽ ſcripture vᷣbis nõ vnũ aliqͥd:ſed duo
vl plura ſentiunt᷑ etiã ſi latet qͥd ſenſerit
ille qͥ ſcripſerit:nihil ꝑiculi eſt:ſi qdᷣlibet
eoꝝ ↄgruere veritatiũ:ex alijs locis ſãcta
rũ ſcripturaꝝ doceri pᷣt.id tñ eo conante
qͥ diuina ſcrutat᷑ eloquia:vt ad volũtatẽ
ꝑueniat᷑ autoꝛis:ꝑ quẽ ſcripturã illã ſan
ctus opatꝰ eſt ſpũs:ſiue hoc aſſequat᷑:ſi/
ue aliã ſententiã de illis verbis qᷓ fidei re
cte nõ refragat᷑ exculpat teſtimoniũ ha/
bens a quocũq; alio loco diuinoꝝ eloò/
oꝛum. Ille quippe autoꝛ in eiſdẽ verbis

que intelligere volumꝰ ipam ſententiaz

foꝛſitan vidit.⁊ certe dei ſpũs qͥ ꝑ eũ hec
opatus eſt etiã ip̃aʒ occurſurã lĩectoꝛi vł
auditoꝛi ſine dubitatione pᷣuidit:ĩmo vt
occurreret qꝛ ⁊ ipſa eſt veritate ſubnixa

ns voen voln

rrengeſtuhln

zs glanonn
pnrtnn li
cutyineni nt
finonis höon
ntnconemame
cut? vobe ucli
ſnſt Gbecc
oſotptutzs
bulatihs de⸗
alanturvotn
Clͤhabeat⸗
decihtora,
bbinschichi
ffun motisc
Greconoiero
ſſoftllernt
üteriti
Gsr
Wdudn
füchſca⸗
NGinunnt
decennea
mur Exm.
qyrio ſuper
cnncolbꝛo⸗
itordiſſer
omecc
itſignny
lq voceqj loq⸗
noponfͤſol
cäcüünoini
Gorhenignn
ploſfeol
enagleopfen
licos angien

nltiſit

duinopen
dotpllcini⸗
Mbonom
fenctiſon
toſcimne
tngnizf⸗
lunmnigk
Catheinie

Chmhenin

1.

beitſnt alee
la nino e
Dſcerrörſgn
gac ennn
luceigadgonn
rbinbnmni
arönltpsn
Nöckerinnnitn
mirſßtinde
tlbckicrißi
Mnapocalpl

Bannludfum

echaſdilod

Pponitſin

Uenoſoͤſngle
tü duo dlidinn
ſcnifantr
Nt Dbiaun
Hictgioinl
eñ nel hot
Mhöbendeamme
ndrrche
Nſonodoen
s Reefin
ium niibi
.Etiiin
genmg
Ernrinitrd
G
unin
Quitoiidd
nüialiget
lurr id
lkti
lis loa⸗ R
Niicw
i nini
zpnmiliſn
celſchntſi
wdfieite

5

—;TA

ꝓpuidit. Nã qͥd in diuinis eloquijs largi

us ⁊ vberiꝰ potuit diuinitus ꝓuideri:qᷓ

vt eadẽ vᷣba pluribo intelligant᷑ modis:
q̊s alia nõ minꝰ diuina ↄteſtantia faciẽt

appꝛobari? Ubi autẽ talis ſenſus eruit᷑
cuiꝰ incertũ certis ſanctaꝝ ſcripturaꝝ te

ſtimonijs nõ poſſit aꝑiri reſtat vt reddi/
ta ratione manifeſtꝰ appareat:etiã ſi ille
cuiꝰ verba intelligere querimꝰ cũ ſoꝛteñnr
ſenſit. Sʒz hec cõſuetudo periculoſa eſt.
Per ſcripturas em̃ diuinas młto tutiuſ

ambulat᷑:q verbis trãſlatis occupatas

cũ ſcrutari volumuſ:vt aut h̊ inde exeat

qð nõ habeat ↄtrouerſiã.aut ſi habetex
eadẽ ſcriptura vbicũq; inuẽtis atq; ad/

hibitis eiꝰ teſtibo terminet᷑. Bciãt auteʒ

lr̃ati modis oĩb locutõis qs grãmatici
greco noĩe tropos vocãt:autoꝛeſ noſtroſ

vſos fuiſſe:⁊ młtiplicatiꝰ atq; copioſius

qᷓ; poſſũt exiſtimare vł credere q neſciũt

eos ⁊ ĩ alijs iſta didicerũt.Ouos tñ tro/

pos qͥ nouerũt agnoſcũt ĩ lr̃is ſanct:eo/

rũq; ſciẽtia ad eas ĩtelligẽdas aliquãtuʒ

adiuuant᷑. Sʒ h̊ eos ignaris tradere nõ
decet:ne artẽ grãmaticam docere videa/
mur.Extra ſane vt diſcantur admoneo:

qᷓ;uis ſuperiꝰ id ii admonuerim.i.in ſe-
cundo libꝛo.vbi ð linguaꝝ neceſſaria co

gnitõe diſſerui.Nã lr̃ea bo ipᷣa grãmati
ca nomẽ accepit.grãmata em greci lr̃as
vocãt:ſigna vtiq; ſonoꝝ ſũt ad articula
tã vocẽ q̃ lomur ꝑtinentiũ.Iſtoꝝ autẽ
tropoꝝ nõ ſolũ exẽpla ſicut olm:ſi qrun
dã etiã noĩa ĩ diuĩs libꝛis legunt᷑:ſic alle

goꝛia enigma parabola.Quãuis hi tro-/

pi om̃es ꝗͥ liberali dicunt᷑ arte cognoſci

etiã ĩ eoꝝ repiant᷑ loqlis qͥ nlłos gräma /
ticos audierũt:⁊ eo q̊ vtit᷑ vulgꝰ ſermõe

ↄtenti ſũt.Quis em̃ nõ dicit ſic floꝛeas?

Dui tropꝰ metaphoꝛa vocat᷑. Quis nõ

dicit piſcinã etiã q̃ nõ habet piſces:et tñ

a piſcibo nomẽ accepit:qͥ tropꝰ cathacre
ſis dicit᷑. ongũ eſt iſto modo ceteros ꝑꝓ
ſeqͥ. Nã vſq; ad illos pꝑuenit vulgi locu⸗/
tio.Qui ꝓpterea mirabilioꝛes ſũt:qꝛ cõ
tra quã dicit᷑ ſignificãt:ſicuti eſt qᷓ appel
lat᷑ ironia vł antifraſis. Sʒ ironiaꝓpnun

ciatõe indicat qͥd velit intelligi:vt cũ di

cimꝰ homini mala faciẽti: res bonas fa
Antifraſis vero vtↄtraria ſignificet nõ

CLXXII.

voce pꝓnunciantꝭ efficit:ſzʒ aut vba habz
ſua quoꝝ oꝛigo ↄtraria eſt: ſicut appellæa

tur lucꝰ ꝙ minime luceat:aut ↄſueuit ali

qd dici ita q;uis dicat᷑ etiã nõ ecõtrario.
veluti cũ querimꝰ acciꝑe qð ibi nõ eſt?:·

rñdet᷑ nobis abũdat:aut adiũctis verbiſ

facimꝰ vt ecõtrario intelligat᷑ àd loqui /
mur. veluti ſi dicamꝰ: caue illũ:qꝛ bonuſ
hõ eſt. Et qͥs talia non dicit indoctꝰ?: ncae

omino ſciẽs qui ſint vł àd vocent᷑ hi tro

pi: Quoꝝ cognitio ꝓpterea ſcripturaru
ambiguitatibe diſſoluẽdis eſt neceſſaria
qꝛ cũ ſenſus ad ꝓpꝛietatẽ verboꝝ ſi acci
piat᷑ abſurdꝰ eſt.querẽdũ eſt vtiq; ne foꝛ
te illo vel illo tropo dictũ ſit:qð nõ intel
ligimꝰ: ⁊ ſic pleraq; inuẽta ſũt q latebãt.

Zhiconiꝰ quidã ꝗ ↄtra donatiſtas inue
ctiſſime ſcripſit:cũ fuerit donatiſta il/
lic fuerit abſurdiſſimi coꝛdiſ:vbi eos nõ

orfſi erx parte relinqre voluit:fecit libꝛuzʒ

quẽ regulaꝝ vocauit:qꝛ in eo quaſdã ſe/
ptem regulas execut eſt:quib q̃ſi daui
bus diuinaꝝ ſcripturaꝝ aperirent᷑ occul
ta.Quaꝝ pꝛimã ponit de dño ⁊ eiꝰ coꝛ⸗
poꝛe.Secundã de dñi coꝛꝑe bipartito.
Terciã de ꝓmiſſis ⁊ lege.Quartã ð ſpe/
cie ⁊ genere.QOuintã de tẽpoꝛibo. Sextã
de recapitulatõe.Septimã de dyabolo
⁊ eiꝰcoꝛpe Que quidẽ ↄſiderata ſicut ab
illo aperiunt᷑ nõ parũ adiuuant ad pene

tranda q̃ tecta ſũt diuinoꝝ eloquioꝛum.

MNec tũ omia q̃ ita ſcripta ſunt vt nõ faci
le intelligant᷑:poſſũt his regulis inueni /
ri. Sʒ alijs modis plurimis s H̊ nume
ro ſeptenario vſq; adeo nõ eſt iſte cõple/
xus:vt idẽ ipᷣe młta exponat obſcura:in
quibs haꝝ regulaꝝ adhibet nullam:qmm
nec opꝰ eſt. Neq; em aliqd illic tale verſſa
tur aut querit᷑:ſicut in apocalipſi iohan/
nis querit:quẽadmodũ intelligẽdi ſunt

angeli eccleſiaꝝ ſeptẽ quibs ſcribere iube
tur:⁊ ratiocinat᷑ młtipliciter:⁊ ad q̊ pue

nit vt ipᷣos angelos intelligamꝰeccłlias.
In qua copioſiſſima diſputatõne nihi
iſtaꝝ eſt regulaꝝ:⁊ vtiq; res illic obſcu
riſſima querit᷑:qͥd exẽpli gr̃a ſatis dictũ
ſit. Nã colligere om̃ia nimis longũ ⁊ ni/
mis operoſũ eſt.que ita obſcura ſunt in
ſcripturis canonicis:vt nihil iſtaꝝ ſeptẽ
ibi requirendũ ſit.Iſte aũt cũ has Vue D
treie C z2⸗

vegulas cõmendaret:tantũ eis tribuit

ſi om̃ia ꝗᷓ in lege id eſt ĩ diuinis libꝛis ob
ſcure poſita inueniremꝰ. his bñ cognitiſ
atq; adhibitꝭ ĩtelligere valeamꝰ. Ita p
pe exoꝛſus eſt eundẽ libꝝ cũ diceret. Ne
ceſſariũ duxi ante omia ꝗᷓ mihi vident᷑ li
bellũ regulax ſe criberen ſecretoꝝ leg ve
luti claues ⁊ luminaria fabꝛicare. Sunt
em̃ quedã regule myſtice q̃ vniuerſe leg⸗
receſſus obtinẽt:⁊ veritatis theſauros

aliquib inuiſibiles faciũt.Quaꝝ ſi ratö

regulaꝝ ſine inuidia vt cõmunicamꝰ ac/
cepta fuerit: clauſa queq; patefiẽt: et ob/⸗

ſcura dilucidabũt᷑:vt quiſq; ꝓphetie im

mẽſam ſiluã pambulãs:his regulis qð

ammodo ãſi lucis tramitib deductꝰ ab
erroꝛe defendat᷑. Hic ſi dixiſſet Hũt em̃

quedã regule myſtice q̃ nõnullos leg re
ceſſus obtinẽt:aut certe q̃ legis magnos
receſſus obtinẽt: nõ aũt ꝙ ait vniuerſele
gis receſſus.neq; dixiſſet: clauſa queq;
pateliẽt:ſʒ cdlauſa multa patefiẽt. veꝝ di
xiſſet:nec tam elaboꝛato atq; vtili operi
ſuo plus q; res ipᷣa poſtulat dando ĩ ſpẽ
falſã lectoꝛẽ eiꝰ cognitoꝛẽq; miſiſſet.Qð

ideo dicẽdũ putaui: vt liber ipe ⁊ legat᷑ a
ſtudioſiſ:qꝛ plurimũ adiuuat ad ſcriptai

iĩtelligẽdas: nõ de illo ſperet᷑ tantũ q;tũ
nõ habet. Caute ſane legend eſt:’nõ ſolũ

— „

ꝓpter quedã in quibs vt homo errauit.ſʒ
maxime ꝓpter illa qᷓ ſicut donatiſta here

ticꝰ loquit᷑.Quid aüut doceãt vel admo/
neant iſte ſeptẽ regule bꝛeuiter oſtendaʒ

¶ Pꝛima de dño ⁊ ei coꝛpe eſt:in q ſcien
tes aliqñ capit ⁊ coꝛꝑis.i.chꝛiſti ⁊ eccle

ſie vnã pſonã nobis intimari:neq; eĩ fru
ſtra dictũ eſt fidelibo:ergo abꝛae ſemẽ eſtꝭ
cũ ſit ſemẽ vnuzʒ abꝛae qð eſt chꝛiſtꝰ:non

heſitemꝰ qñ a capite ad coꝛpꝰ: vła coꝛpe

tranſit᷑ ad caput: ⁊ tñ non recedit᷑ ab vna
eadẽq; pſona. Una em̃ ꝑſona loquit᷑ di/

cens. Sicut ſpõſo impoſuit mihi mitrã
⁊ ſicut ſpõſam oꝛnauit me oꝛnamento:⁊

tamẽ qͥd hoꝝ duoꝝ capiti:d coꝛpi.i.qd
geiſte = ↄueniat:vtiq; intelligẽ
ũ eſt. ¶

Secũda eſt de dñi coꝛpe bipar
tito:qð quidem nõ ita debuit appellare.
Põ em̃ reuera coꝛp dñi eſt qð cũ illo nõ
