ſcipite me:vt ⁊ ego modicuʒ qͥ glorier.
ODõð loq́: nõ ſ̃ᷣm deũ loqͥꝛ:ſed q̃ſi in ſtulti
cia ĩ hac ſubſtãtia gloꝛie.Quoniã qͥ dem
mhtti gloꝛiant᷑ ſᷣm carnẽ ⁊ ego gloꝛiaboꝛ.

LCibẽter em ſuffertis inſipiẽtes:cũ ſitis

iðpi ſapiẽteſ. Toleratis em ſi às vos ĩ ſer
uitutẽ redigit. Si qs deuoꝛat.ſi qͥs acci
pit: ſi s extollit. Si qs in faciẽ vos ce/
dit.ſm ignobilitatẽ dico:quaſi nos infir
mati ſimꝰ. In q̃ qs audet in inſipiẽtia di
co:aqudeo ⁊ ego. Hebꝛei ſũt:⁊ ego. Iſrae
lite ſunt?⁊ ego. Gemẽ abꝛae ſunt:⁊ ego.
Niniſtri chꝛiſti ſũt: vt inſipiẽs dico ſu⸗
per ego. In laboꝛibo plurimũ:ĩ carcerib⸗
abũdanti:ĩ plag ſup modũ.in moꝛtib
ſepi. iudeis quinqͥes q̃draginta vna
minꝰ accepi. Ter virgis ceſus ſũ:ſemel
lapidatꝰ ſum:ter naufragiũ feci:nocte ⁊
die in ꝓfundo mar fui. In itineribo ſepe
piculis fluminũ:ꝑiculis latronũ:piculiſ
ex genere:piculis ex gentibo:piculis ĩ ci/
uitate:piculis ĩ defto:ꝑiculis in mari:ꝑi
culis ĩ falſis fratrib. In laboꝛe ⁊ erũna:ĩ
vigilijs ſepiꝰ:ĩ fame ⁊ ſiti:ĩ ieiunijs ſepiꝰ
i frigoꝛe ⁊ nuditate.Pꝛeter illa qᷓ extrinſe
cus ſüũt icurſus ĩ me qtidiani:ſollicitudo
oim eccleſiaꝝ Quis infirmat᷑ ⁊ ego nõ in
firmoꝛ:?

Ouis ſcãdalizat᷑ ⁊ ego nõ vroꝛ?

. = głiari optet ĩ his q̃ ĩfirmitatis mee
ſũt gloꝛiaboꝛ.Quãta ſapiẽtia iſta ſint di
cta vigilãtes vidẽt. Quãta vᷣo eloq̃ntie
flumia cucurrerint ⁊ qui ſtertit aduertit.
Poꝛro autẽ q nouit agnoſcit ꝙ ea ceſa q̃
comata greci vocãt:⁊ mẽbꝛa ⁊ circũitus
ð quib paulo ante diſſerui:cũ decẽtiſſi/
ma varietate interponerent᷑.totã iſtã ſpe
ciẽ dictõnis:⁊ q̃ſi eiꝰ vultũ q̊ etiã indocti
delectant᷑ mouent᷑q; fecerũt. Nã vnde ce
pimꝰ hunc locũ inſerere:circũitꝰ ſũt:pꝛi
mus minimꝰ h̊ eſt bimẽbꝛis:minus eniʒ
ᷓ; dno mẽbꝛa circũitꝰ habere nõ poſſũt:
plura vᷣo poſſũt.Ergo ille pꝛimꝰ ẽ Iteꝝ

„ S .
4
— 4. 4

De doctrina chꝛiſtiana Aiber Imu.

dico:ne quis meexiſtimet inſipientẽ eſſe
Dequit᷑ aliꝰ trimebꝛis.Alioquin velut
inſipiẽtẽ ſuſcipite me vt ⁊ ego modicuʒ
qͥd gloꝛier. Terci qͥ ſequit᷑ mẽbꝛa habʒ
quattuoꝛ. Dð loòͥꝛ nõ loq̊ꝛ ſm deũ:ſed
lĩ ſtulticia ĩ hac ſubſtãtia glie. Ouart
duo habet. Qm̃ quidẽ młti gloꝛiant᷑ ᷣm
carnẽ ⁊ ego głiaboꝛ Et quintꝰ habʒ duo
Libẽter em̃ ſuſtinet iſipiẽtes:cũ ſitꝭ ipᷣi

ſapiẽtes.Et ſextꝰ bimẽbris ẽ.Toleratiſ

em ſi qͥs vos ĩ fuitutẽ redigit. Sequũt᷑
tria cea. Dide denoran qͥs accipit:ſi
q̃s extollit᷑. Deinde tria mẽbꝛa.Si qͥs ĩ

faciẽ vos cedit:ſᷣm ignobilitatẽ dico:q̃ſi

nos ĩfirmati ſimꝰ.Addit᷑ trimẽbꝛis cir/
cũitus. In q̊ aũt qͥs audet:ĩ inſipiẽtia di
co:audeo ⁊ ego. Hinc⁊ ſingul qbuſq; ce
ſis interrogãdo poſit.ſingula itidẽ ceſa
rmñſione reddunt᷑:tria tribꝛ. Hebꝛei ſunt?
Et ego.IJſrgelite ſunt:Et ego.Semen
abꝛae ſunt: Et ego. Quarto aũt ceſo ſili
interrogatõe poſito:nõ alteriꝰ ceſi:ſʒ mẽ
bꝛi oppoſitõe rñdet Miniſtri chꝛiſti ſũt

Vlt minꝰ ſapiẽs dico:ſuꝑ ego. Jã ceſa q̃t

tuoꝛ ſequẽtia remota decẽtiſſime inter/
rogatoe fundũt᷑. In laboꝛib plurimũ.ĩ
carceribo abũdanti:in plagꝭ ſupꝛa mo/

dũ: in moꝛtibo freq nerer⸗ Oeinde ſequit

bꝛeuis circũitꝰ:qm ſuſpẽſa ꝓnunciatõne
diſtinguẽdũ eſt.Al iudeis quinqes:vt HG̊
ſit vnũ mẽbꝝ cui ↄnectit᷑ alteꝝ:q̃dragin
ta vna min accepi. Inde redit᷑ ad ceſa:⁊
ponunt᷑ tria. Ter vᷣgis ceſus ſũ. Semel
iapidatꝰ ſũ.Ter naufragiũ feci. Sequit᷑
mẽbꝝ. Nocte ac die ĩ ꝓpfundo maris fui.
Deingde q̃ttuoꝛdeciz ceſa decẽtiſſimo im
petu ꝓfluũt. In itinerib ſepe:periculis
fuminũ:periculis latronũ:ꝑiculis ex ge
nere: piculis ex gentib:pericuł in ciuita
te:periculł in deſerto:pericuł in marũ:pe
riculis ĩ falſis fratribo:ĩ laboꝛe ⁊ erũna:ĩ
vigilijs ſepiꝰ:in ſame? ſiti: ieiunijs ſe/
pł: in frigoꝛe ⁊ nuditate. Poſt hec inter
ponit trimẽbꝛẽ circũitũ.Preter illa q̃ ex
trinſecꝰ ſunt:incurſus mei q̃tidiani:ſol/
licitudo oĩm eccleſiaꝝ. Et hinc duo mẽ
bꝛa percontatõe ſubiũgit OQuis ĩſirmat
⁊ ego non infirmoꝛ:Ouis ſcandaliʒat᷑ ⁊
ego nõ vꝛoꝛ: Poſtremo tot iſte q̃ſi anbe
lanſlocꝰ:trimebꝛi circũitu terminat᷑.Si

— õäl

———

gloꝛiari optet in his ifirmitat mee ſͦt

gliabo:. Da do poſt hüc impetũ ĩterpo
ſita narratiũcula qdãmodo reqᷣeſcit:⁊ re
qeſcere facit auditoꝛẽ:qͥd decoꝛis:qͥd de/
lectatõis habeat ſat dici nõ pᷣt. Sequit᷑
em̃ dices. De⁊ pf dñi noſtri ieſu chꝛiſti
ſcit:q eſt bñdictꝰ ĩ ſecula: ñ metioꝛ ie
deinde qũo piclitatꝰ fuerit:⁊ qũo euaſe/
rit:bꝛeuiſſime narrat. Longũ ẽ ceteraꝑ

ſeqͥ: vel ĩ alijs ſctãꝝ ſcripturaꝝ locis iſta

moſtrare. Oð ſi ⁊ i figuras locutõnis qᷓ
illa arte tradunt᷑:in his ſaltẽ q̃ de apli elo
quio cõmemoꝛaui oñdere voluiſſem.nõ
ne faciliꝰgraues hoĩes me nimiũ q;ᷓ qſq;
ſtudioſoꝝ ſibi ſufficientẽ putarent: Hec
oia ꝗñ a magiſtris docent᷑ p magno ha/
bent᷑:magno emunt᷑:magna iactatõe vẽ/
dunt᷑. Quã iactationẽ ego redolere ⁊ iaʒ
vereoꝛ: dũ iſta ſic diſſero. Dʒ male doct
hoĩb rñdendum fuit:quinoſtros auto/
res ↄtemnẽdos putãt:nõ qꝛ nõ habẽt:ſʒ
qꝛ nõ oſtentãt:q; nimiſſiſti diligũt eloq̃n
tiã. Sʒ foꝛte quis putat tanq; eloquẽtẽ
noſtꝝ elegiſſe me pauluʒ. Videt᷑ em vbi

git: ⁊ ſi imperitꝰ ſermone ſʒ nõ ſciẽtia:q̃ſi

ↄcedendo obtrectatoꝛibo ſit locutus:nõ
tanq; id veꝝ agnoſcere ↄfitẽdũ. Si aũt

dicxiſſet imperitꝰ quidẽ ſermone ſed non

ſcietia:nullo modo aliud poſſet intelligi
Scientiã plane nõ cunctat eſt pfiteri ſi
ne q̃ eſſe doctoꝛ gentiũ nõ valeret. Certe
ſi qd eiꝰ pferimꝰ ad exemplũ eloquentie
ex illis epiſtolis vtiq; pferimꝰ:qͥs etiã ip
ſi obtrectatoꝛes eiꝰ:qͥ ſermonẽ pᷣſent᷑ cõ

temptibilẽ putari volebãt graues ⁊ foꝛ/

tes eſſe ↄfeſſi ſunt. Dicẽdũ ergo mihi ali
qͥd eſſe video ⁊ de eloquẽtia ꝓphetaruz:

vbiꝑ tropologiã multa obtegunt᷑. Oue
quãto magis trãſlatis verbis videntur

operiri:tãto mag cũ fuerint aperta dul/
ceſcunt. Ged hoc loco tale aliquid com

memoꝛare debeo. vt que dicta ſunt non

cogar exponere: ſed cõmendẽ tantũ quo
modo dicta ſint. Et ex illius ꝓphete li/

bꝛo potiſſimũ hoc faciã:qͥ ſe paſtoꝛẽ velł
armẽtariũ fuiſſe dicit:atq; inde diuinitꝰ
ablatũ atq; miſſũ:vt dei populo ꝓpheta
ret. Nõ autem ſᷣm ſeptuaginta interpꝛe
tes qͥ etiã ipᷣi dinĩo ſpiritu interpᷣtati ob
hoc aliter vident᷑ nonnulla dixiſſe:vt ad

ruattntig

etlatoisine
tmnöalntropi

ſdlſanerh

ſoleobicnn

ſoineftileni

gerinpio he

caicoo tegeni

aoiſepphetgee
bodennenicke
nofehmanieo⸗
Poingeedietes
Tiſteinchan
cnaddnagni
woruichein
tortemo
ſeparautictiid
loininn
neoalnuute
achiisngnu⸗
Vonend
WBonde
Iacnpcd
mo waer
ſupercott⸗
ppbetasr.
cutionis
ötemnnut
Nmultuit⸗
ſamö⸗ i
mltocogui
fennpelmna ti.
buort enigia
ſeyobiogot
iti lane
lapopllovin
ſeiden
dulcuegn
goyli cſgeb

hidolgcole

Nrſicererite
Mülrigerb
unnbo⸗
lernhhecho⸗
dianftgn
cdlnntann
ri Dinher⸗
Miſieiee

dinoch fehcen
Eidaceget

ipffiicſc

akinaet
1 ngi ean
inrwploas⸗
amaldontdti⸗
dsiden
nicſcoeſpllini,
inniff
umhr
Smionagoh
unugriantͤet⸗
Nnio ogorti
n Gmleng
guwſrsaw⸗
hoöhanng
litidligütc

Unttanc; doee.

1.Uockentb
neſhoſcini
i
miciionett
oAintoſtin
Hnaut chini
nmünond
eronplaun
gglent zai⸗
jöſemiſai⸗
vocbirgnenn
danchen
ginu ſprom
uten
Gmii
npmo)
Nleuiqnigconn
edicnſunt
andenntugho
lusppper
ſeſtoen
c inedinli
inniohln
Rũ ſenf
lsilſens

ſpiritualẽ fenſũ ꝑſcrutandũ mag admo/
neret᷑ lectoꝛis intẽtio.vnde etiã obſcurio
ra nõnulla:tropica magis tropica ſũt eo

mnũ:ſed ſicut ex hebꝛeo in latinũ eloqui’n
p̃ſbitero hieronimo vtriuſq; lingue peri

to interpᷣtante trãſlata ſũt.Cũ igit᷑ argu
eret impios:ſuꝑbos:luxurioſoſ:⁊ frater
ne ideo negligẽtiſſimos charitat:ruſti/

cus iſte ppheta exclamauit dicẽſ Ue vo

bis qͥ opulenti eſtis in ſyon:⁊ ↄfiditis in

monte ſamarie:optimates capita popui

loꝛũ ingrediẽtes pompatice domũ iſraet

Trãſite in calamne ⁊ videte:⁊ ite indein

emath magnã:⁊ deſcẽdite ĩ geth paleſti⸗
noꝝ:⁊ ad optima queq; regna hoꝝ:ſi la⸗
tioꝛ termin eoꝝ termino veſtro eſt. Qui
ſeparati eſtis ĩ diẽ malũ:⁊ appꝛopinq̃tis

ſolio iniqtat. Oui doꝛmitis ĩ leci ebur/
neis: ⁊ laſciuitis in ſtratis veſtrꝭ Qui co
meditis agnũ de grege:⁊ vitulos de me

dio armẽti.Qui canitis ad vocẽ pſalte/

rij. Bicut dauid putauer̃t ſe habere va

ſa cantici:bibẽtes ĩ phialis vinũ:⁊ opti/
mo vnguẽto delibuti:⁊ nihil patiebant᷑

ſuper cõtritione ioſeph Nunqd nã iſti

ꝓphetas noſtros tanq; ineruditos ⁊ elo
cutionis ignaros veluti docti diſertiq;
ↄtemnũt:ſi aliquid eis tale vł in tales di

cendũ fuiſſet:aliter ſe voluiſſent dicereq
tamẽ eoꝝ inſanire noluiſſent.Quid em̃ ẽ

qð iſto eioquio aures ſobꝛie plus deſide
rent:pꝛima ipᷣa inuectio:q̃ſi ſopitis ſenſi
bus vt euigilarẽt:quo fremitu illiſa eſt?-
Ve vobis q̊ opulenti eſtis in ſyon ⁊ cõſi
ditis in monte ſamarie optimates capi
ta populoꝝ ingrediẽtes põpatice domũ
iſrael. Deinde vt beneficijs dei:qͥ eis am

pla ſpacia regni dedit oſtẽdat ingratos:

quoniã cõfidebant in mõte ſamarie:vbi
vtiq; idola colebant᷑.trãſite inàt in calã/⸗
ne ⁊ videte:⁊ ite inde in emath magnaʒ ⁊
Deſcẽdite ĩ geth paleſtinoꝝ:⁊ ad optima
queq; regna hoꝝ:ſi latioꝛ terminꝰ eoꝛuʒ
termino veſtro eſt. Gimul etiã cum iſta
dicunt᷑ locoꝝ nominibo tanq; luminibuſ
oꝛnat᷑ eloquiuʒ:que ſũt in ſyon.ſamaria:
calamne:emath magna:⁊ geth paleſtino
rũ.Deinde verba q his adiungunt᷑ locis

Decẽtiſſime variant᷑.opulẽti eſtis ↄfidit:.

trãſite:ite:deſcẽdite.Conſeqnter denun

CLXXVII.

ciatur futura ſub iniquo rege captiuital

cum dicitur. Qui ſeparati eſtis in diem
malũ:⁊ appꝛopinq̃tis ſolio iniquitatis.
Zũc ſubijciunt᷑ merita luxurie Oui doꝛ
mit in lectis eburneis:⁊ laſciuit in ſtra/
tis veſtris. Qui comeditis agnũ de gre⸗
ge:⁊ vitulos de medio armenti. Iſta ſex
mẽbꝛa tres bimẽbꝛes circũitꝰ ediderüt.
Võ em̃ ait. Qui ſeparati eſtis in diẽ ma
lũ:qui appꝛopinq̃tis ſolio iniq tatis:qui

doꝛmitis ĩ lectis eburneis:qui laſciuiti

in ſtratis veſtris:qui comeditis agnũ de
grege:qui vitulos de medio armẽti Oð
ſi ita diceret᷑ eſſet quidẽ ⁊ hoc pulcruʒ vt
ab vno ꝓnomine repetito om̃ia ſex mem
bꝛa decurrerẽt: ⁊ ꝓnunciãtis voce ſingu
la finirent. Sʒ pulcriꝰ factũ eſt vt eidem

pPnomini eſſent bina ſubnexa qᷓ tres ſen/

tentias explicarẽt:vnã ad captiuitat p/
nunciationẽ:qͥ ſeparati eſtis in diẽ malũ
⁊ appꝛopinq̃tis ſolio iniqᷣtatis:alterã ad
libidinẽ᷑.qui doꝛmitis in lectis eburneiſ
⁊ laſciuitis in ſtratis veſtriſ:ad voꝛacita
tẽ vero terciã pertinentẽ:qͥ comedit ag/⸗
num de grege:⁊ vitulos de medio armẽ
ti:vt ĩ poteſtate ſit ꝓnunciãtis:vtrũ ſin /
gula finiat ⁊ mẽbꝛa ſint ſex.an pꝛimuʒ et
terciũ ⁊ quintũ voce ſuſpẽdat:⁊ ſecũduʒ
pꝛimo:quartũ tercio:ſextũ quinto cõne/⸗
ctendo:tres bimẽbꝛes circũitus decẽtiſ/
ſime faciat:vnũ q̊ calamitas imminẽs:al
teꝝ quo lectꝰ impurus.terciũ quo pꝛodi

ga mẽſa monſtret᷑. Deinde luxurioſaʒ re

moꝛdet auriũ voluptatẽ. Ubi cũ dixiſſ,—k
qui canitis ad vocẽ pſalterij:qm̃ poteſt
exerceri ſapiẽter a ſapiẽtib muſica mira
bili decoꝛe dicẽdi:inuectõnis impetu re
laxato ⁊ nõ ad illos ſʒ de illis iã loquens
vt nos muſicã ſapiẽtis a muſica luxuriã
tis diſtinguere cõmoneret:nõ ait.qui ca
nitis ad vocẽ pſalterij:⁊ ſicut dauid pu/

tatis vos habere vaſa cantici:ſʒ cũ illud

ad illos dixiſſet qdðᷣ luxurioſi audire de/
berẽt:qͥ canitis ad vocẽ pſalterij imperi/
tiã quoq; illoꝝ alijs indicauit:adiũgẽs
ſicut dauid putauerũt ſe habere vaſa cã/
tici:bibẽtes ĩ phialis vinũ:⁊ optimo vn
guento delibuti. Tria hec meliꝰ ꝓnunci
antur ſi duobo pꝛioꝛiba membꝛis ſuſpen
ſis circũitus tercio finiatur. Jam vero

qð his om̃ibo adiungit᷑:⁊ nibil patiebã/

tur ſuper cõtritione ioſeph:ſiue cõtinua

tum dicat᷑ vt vnũ ſit membꝝ:ſiue decen /

tius ſuſpendat᷑:⁊ nihil patiebant᷑:⁊ poſt

hanc diſtinctionẽ inferat᷑:ſuper cõtritio

ne ioſeph:atq; ſit bimẽbꝛis circũitꝰ:mi/
ro decoꝛe non dictum eſt:nihil patieban
tur ſuper contritione fratris:ſed poſitus

eſt pꝛo fratre ioſeph:vt quicũq; frater pꝓ

pitius ſignificaret᷑ eius nomine: cuiꝰ ex
fratribo fama pclara eſt: vel in malis que

pendit:vel in bonis que repẽdit Yͤſte cer
te tropus vbi ioſeph quẽcunq; fratrẽ fa

cit intelligi neſcio vtꝝ illa quã didicimꝰ

2 docuim arte tradat᷑. Quã ſit tamẽ pul
cer:⁊ quẽadmodũ afficiat legẽtes atq; in

telligẽtes nõ opus eſt cuiq; dici ſi ie nõ
ſentit. Et plura quidẽ que pertineant ad

pᷣcepta eloquẽtie in hoc loco quẽ pꝛo ex
emplo poſuimꝰ poſſunt reperiri:ſed bo/

num auditoꝛẽ nõ tã ſi diligẽter inſtruit:

q; ſi ardenter ꝓnunciet᷑ accẽdit Heq; em̃
hec humana induſtria cõpoſita:ſʒ diunia
mente ſũt fuſa ⁊ ſapiẽter ⁊ eloquẽter non
intẽta in eloquẽtiã ſʒ a ſapiẽtia non rece

dẽte eloquẽtia. Si em̃ ſicut quidã diſer

tiſſimi atq; acutiſſimi viri videre ac dice
re potuerunt ea qᷓ velut oꝛatoꝛia arte di/

ſcunt᷑ nõ obſeruarent᷑ ⁊ notarent᷑:⁊ ĩ hãc
doctrinã redigerent᷑:niſi pꝛiꝰ ĩ oꝛatoꝝ in

uenirent᷑ ingenijs: qd miꝝ ſi ⁊ ĩ iſtis iue
niunt᷑qͥs ille miſit qͥ facit ingeniũ.Qua
ꝓpter ⁊ eloq̃ntes qdẽ nõ ſolũ ſapicẽtes ca

7

nonicos autoꝛeſ doctoꝛeſq; fatemmurta
li dloqnenia ſos qlis ꝑſonis eiiſmodi
33 nos ⁊ ſi de l̃is eoꝝ q̃ᷓ ſie
difficultate intelligunt᷑ nõnulla ſumim2
elocutõis exẽpla:nequaq;ᷓ tñũ putare de/⸗

ↄgruebat.

„

bemꝰ imitandos eos nobis eſſe in his qᷓ

ad exercẽdaſ ⁊ eliminãdas qdᷣamodo mẽ

tes legentiũ:⁊ ad rumpẽda faſtidia atq;
acuẽda ſtudia diſcere volentiũ ad ʒelan

dos quoq; ſiue vt ad pietatẽ ↄuertãt᷑:ſi/

ue vt a miſterijs ſecludant᷑ aios impioꝝ
vtili ac ſalubꝛi obſcuritate dixerũt Dic
Oppe illi locuti ſũt vt poſterioꝛes q eos

recte intelligerẽt ⁊ exponerẽt: alterã graz
diſparẽ àdẽ. verũtñ ſubſequẽtẽ ĩ dei ec/
dieſia reperirẽt. Hõ g expoſitoꝛeſ eo ira

loqᷣ debẽt tãc; ſeipᷣi exponẽdos ſili auto

De doctrina chꝛiſtiana

ritate pponãt:ſed in oĩbo ſermonib⸗ ſnuis
pꝛimit ac maxie vt intelligant᷑ elaboꝛret
ea q;tũ poſſũt ꝑſpicuitate dicẽdi:vt aut
multũ tardꝰ ſit qͥ nõ ĩtelligit:aut ĩ rex dda
explicare atq; oñdere volumꝰ difficulia
te ac ſubtilitate nõ ĩ nra locutõe ſit cauſa
q̃ minꝰ tardiuſve qð dicimꝰ poſſit inte
ligi. Süut em q̃dã qᷓ ſua vi nõ intelligunt᷑
aut vix ĩtelligunt᷑: q; tolibet ⁊ q;ꝛtumlibz
GqBuis planiſſime dicẽtis verſent᷑ eloqo:
ꝗ in ppli audiẽtiã: vł raro ſi aliqͥd vꝛget:
vb nũq́; omino mitteda ſũt. In libꝛis ͤt
q̃ ita ſcribunt᷑ vt ipᷣi ſibi qd ãmodo lecto
rẽ teneãt cũ itelligunt᷑ moleſti ñ ſint vol?
tibo legere:cũ aũt ñ itelligunt᷑ moleſti nõ
ſint nolẽtibo legere. Et ĩ aliqꝝ collocuti /
onibo nõ ẽ h̊ officiũ deſerẽdũ:vt vᷣa q;uiſ
Ddifficillima ad intelligẽdũ q̃ ipᷣi iã ꝑcepi/
mus cũ q; tocũq; laboꝛe diſputatõis ad
alioꝝ ĩtelligẽtiã ꝑducamꝰ:ſi tenet audi/

toꝛẽ vł collocutoꝛẽ diſcẽdi cupiditas:nꝰ
mẽtis capacitas deticit q̃ q modo inti/

mata poſſit acciꝑe. nõ curate illo qᷣ doczʒ
qᷓ;ta eloquẽtia doceat:ſʒ qᷓ;ta euidentia.

Cuiꝰ euidẽtie diligẽs appetitꝰ aliqñ ne/

gligit vᷣba cultioꝛa:nec curat àd bene ſo
net:ſʒ àd bñ indicet atq; itimet qð oñde
re intẽdit. Uñ ait q dã cũ ð tali generelo
cutõis ageret:eſſe ĩ ea quãdã diligẽtẽ ne
gligentia. Hec tñ ſic detrahit oꝛnatũ vt
ſoꝛdes ñ ↄtrabat.Ouãuis ĩ boniſ docto

ribo tãta docẽdi cura ſit vl eſſe debeat vt

bi qð niſiobſcup ſitambiguũ latinn
eſſe ñ p̃t. Uulgi auũt moꝛe ſic ðꝛ:vt ambi
guitas obſcuritaſq; vitet᷑:nõ ſic dicat᷑ vxt

a doci ſʒ potiꝰvt ab ĩdoct dici ſolet Pi

*

gregabo ↄuẽticula eoꝝ deſ aguiniboqm
ſenſerũt ad rẽ ꝑtinere vt eo loco plaliter

nüciaret᷑ ̊ nomẽ qd ĩ latina ligua tantũ
modo ſingularit᷑ dicit᷑:cur pietat docto
rẽ pigeat imperit loqntẽ oſſũ potiꝰ q; of
dicere ne iſta ſyllaba nõ ab eo ꝙ ſunt oſſa
ſʒ ab eo ꝙ ſũt oꝛa ĩtelligat᷑:vbi vafre gqu /
res ð coꝛreptõe vocaliũ vł ꝓductõe ñ in
dicãt. Ouid em̃ pdeſt locutõnis integri
tas:quã nõ ſequit᷑ ĩtellectꝰ audiẽtis.cuʒ
loqndi om̃ino nilła ſit cauſa:ſi qdð loq tur
nõ ĩtelligũt: ppter q̊s vt intelligant loꝗ/
mur: Qui ergo docet:vitabit oĩa vᷣ̈ba qᷓ

iber III.

em̃ ñ piguit dicere interpᷣtes nros:nõ cõ

hhh

godocitktl

gantßtdicge.
tſiegſi

lt.ttetii

es ißldoeht
gnigenoinn
Nic molech
nugoipooole⸗
lgenorinttune
taicinreno
iert audia
Uenicibivtr
ſenous eſtn
Pbencetiſu
aſignotuſ
tudocoſnic

.ꝰ Necſiovldcer

noch anier
hartgöpent
Auch
Niwiwent
ſcncn
dgchodhe
Creis di⸗
ſolueae
bat. i
wbinoi⸗
ſirißeü̃
Henenuhiꝑ
miſts
mn itno/
leſeit oc̃iꝑ
honnſienen
Uitoblinion
ſbfmiglde
oblockci
delaidni⸗
ſtgditere
tnimiftn
a ſcli
nonibil ti⸗
nimei,
nnche

ibſenonia

mnclignkache

niene S

iclicnuntinz

nohndiſinn

mloatöeſtant
l
unöinrtlig
ubarömmni⸗

lmitienger

ſbigänule

Enolekiäfnae
Aiguntnoleffi.
tianiän dlo

ſredirxtſtin
Cdq iöiien
Me diuntie
ncn entnd-

tiatfäürotina.⸗

Nöarnlte,
Carhönaltan

Gigetͤ li⸗

Enconriin⸗
ug iningti
Aiäsglinntn
nitiglici
vuonumi t

usibontſodson
ekckedeben

nbigönrnm,
weſehectmnt
ichrocdicn,

octdicſta

tg ningtin

Miqns.
ito
niit duf

onörisichn

—

nõ docẽt. Et ſi p eis alia integra q ĩtelli/

gant᷑ pᷣt dicere:id magꝭ eliget.Si aũt nõ
pt:ſiueqꝛ nõ ſũt:ſiue qꝛ pᷣſentia ñ occur/
runt.vtet᷑ etiã vᷣbis minꝰ integris:dũ tñ
res ipᷣa doceat᷑ atq; diſcat᷑ integre.Et G̊
quidẽ nõ ſolũ in collocutõibo ſiue fiãt cũ
aliqͥ̊ vno:ſiue cũ pluribo.veꝝ etiã multo
magis ĩ populis qñ ſermo ꝓmit᷑ vt intel

ligamur inſtandũ eſt:qꝛ ⁊ ĩ collocutõib⸗

eſt cuiq; interrogãdi ptãs. Ulbi aũt oẽs
tacẽt:vt audiat᷑ vnꝰ:⁊ ĩ eũ intẽta oꝛa con
uertũt:ibi vt reqͥꝛat qͥſq;ʒ qð nõ intelligit
nec moꝛis eſt nec decoꝛiſ:ac ꝑ ̊ debʒ ma
xime tacẽti ſubuenire cura dicẽtis.So/⸗
let aũt motu ſuo ſignificare auida multi
tudo cognoſcẽdi vtꝝ ĩtellexerit.Qð do
nec ſignificet:verſandũ eſt qð agit᷑ multi
moda varietate dicẽdi Oð ĩ ptãte nõ ha
bent q pᷣparata ⁊ ad verbũ memoꝛit᷑ retẽ
ta nnnciat. Wor aũt vt intellectũ eſſe

oſtiterit:aut ſmo finiẽdus:aut ĩ alia trã

ſeundũ eſt. Sic em̃ gratꝰeſt qͥ cognoſcen
da enubilat.ſic oneroſuſ ẽ qͥ cognita ĩcul
cat eis dũtaxat q̊ꝝ tota expectatio indiſ
ſoluẽda eoꝝ q̃ padunt᷑ difficultate pende
bat. Nã delectãdi gra etiã nota dicunt᷑:
vbinõ ipᷣa ſʒ modꝰ qͥ dicunt᷑ attẽdit᷑.Oð
ſi ⁊ ipᷣe iã notꝰ eſt:atq; auditoꝛibo placet:
pene nihil itereſt vtꝝ iſ qͥ dicit dictoꝛ an
lectoꝛ ſit. Solent em̃ ⁊ ea q̃ cõmode ſcri/
pta ſũt:nõ ſolũ ab his qb pꝛimitꝰ inno/
teſcũt iocũde legi.veꝝ etiã ab his qb iã
nota ſũt:neq; adhuc illa ð memoꝛia dele

uit obliuio:nõ ſine iocũditate relegi:vel

ab vtriſq; libẽter audiri Que aũt qͥſq; iã

oblit' eſt cũ cõmonet᷑ docet. Sʒ de mõ

delectãdi nũc nõ ago:ð modo aũt q̊ docẽ

di ſũt qͥ diſcere deſiderãt loq̊ꝛ. JIs aũt eſt

optimꝰ q̊ fit vt qui audiat veꝝ audiat:⁊
qð audit ĩtelligat.Ad quẽ finẽ cũ ventũ
fuerit:nihil tũc ampliꝰ erit ð ipᷣa re tãqᷓ;
diuti docẽda laboꝛãdũ:ſʒ foꝛte ð cõmẽ
danda vt ĩ coꝛde figat᷑. Oð ſi faciẽdũ vi/
debit᷑:ita modeſte faciẽdũ eſt:vt nõ ꝑue/⸗
niat᷑ ad tediũ. Pꝛoꝛſus hec eſt ĩ docendo
eloquẽtia:q̃ fit dicẽdo ñ vt libeat qð hoꝛ

rebat:aut vt fiat qd pigebat:ſʒ vtappa/

reat qð latebat.Oð tñ ſi fiat inſuauit:ad
paucos qͥdẽ ſtudioſiſſimos ſuꝰ peruenit
ſmctꝰ:qͥ ea q̃ diſcẽda ſũt:qᷓ;uis abiecte in

,„7

CLXXVIII.

culteq; dicant᷑ſcire deſiderãt. Oð cũ ade
pti fuerint:ipᷣa delectabilit᷑ vitate paſcũt᷑
Bonoꝛũq; ingenioꝝ iſignis ẽ indoles:ĩ
vᷣbis veꝝ amare nõ vᷣba Quid em̃ ꝓdeſt

clauis aurea:ſi aꝑire qð volumꝰ nonp̃t.

Aut qͥd obeſt lignea:ſi h̊ pᷣt qñ nihil qri/
mꝰ niſi patere qð clauſũ eſt. SDʒ qm̃ iter
ſe habẽt nõnullã ſilitudinẽ veſcẽteſ atq;
dicẽtes:ppter faſtidia plurimoꝝ etiã ipa
ſine qbo viui nõ pᷣt alimẽta cõdienda ſũt.
Dixit ů qdã eloquẽs:⁊ veꝝ dixit:ita di/
cere debere eloquẽtẽ:vt doceat:vt dele/⸗
ctet:vt flectat. Deinde addidit:docere ne

ceſſitat ẽ: delectare ſuauitatꝭ: flectere vi/

ctoꝛie. Moꝝ triũ qð bᷣmo loco poſitũ eſt
h eſt docẽdi neceſſitas ĩ reb eſt cõſtituta
q̃s dicimꝰ:reliq̃ duo ĩ modo q̊ dicimꝰ do
cendo.Qui &̊ dicit cũ docere vult:q;diu
nõ intelligit᷑ nõdũ ſe exiſtimet dixiſſe qð
vult ei quẽ vult docere.Oꝛ⁊ ſi dixit qðᷣ
ipe nõ ĩtelligit:nõdũ ille dixiſſe putãduſ
eſt:a q̊ intellectꝰ nõ eſt. Di vo intellectuſ
eſt quocũq; modo dixerit dixit.O ſi eti
am delectare vult eũ cui dicit aut flecte/
re:nõ quocũq; modo dixerit faciet:ſʒ in
tereſt qũo dicat vt faciat. Sicut eſt autẽ
vt teneat᷑ ad audiendũ delectãdꝰauditoꝛ
ita flectẽdꝰ vt moueat᷑ ad agendũ.Et ſi᷑
delectat᷑ ſi ſuauiter loqris:ita flectitur ſi
amet qð pollicer::timeat qð minarꝭ:ode
rit qd arguis:qð cõmendas amplectat᷑:
qð dolẽdũ exaggeras doleat:cũ quid le
tandũ pᷣdicas gaudeat.miſereat᷑ eoꝝ q̊s
ante miſerãdos oculos dicẽdo cõſtituiſ.
fugiat eos q̊s cauẽdos terrẽdo ꝓponis.

⁊ quicqͥd aliud grãdi eloquẽtia fieri po/

teſt ad cõmonẽdos animos auditoꝝ nõ
quid agẽdũ ſit vt ſciãt:ſʒ vt agãt qð agẽ
dũ eſſe iã ſciũt. Si autẽ adhuc neſciunt:
pꝛius vtiq; docẽdi ſũt qᷓ; monẽdi Et foꝛ
taſſe rebo ipſis cognitis ita mouebuntur
vt eos nõ opꝰ ſit maioꝛibo eloquẽtie viri
bus iã moneri.Oð tamẽ cũ opus eſt:fa/
ciendũ eſt. Tunc autẽ opꝰ eſt:quãdo cuʒ
ſcierint quid agendum ſit non agunt:ac
per hoc dicere neceſſitatis eſt. Poſſunt
enim agere ⁊ non agere qð ſciunt.Ouis
autem dixerit eos agere debere quod ne
ſciunt: Et ideo flectere neceſſitatis non
eſt:quia ſemper opus non eſt:ſi tautum

De doctrina chꝛiſtiana Aiber II.

docẽti vel etiã delectãti ↄſentit auditoꝛ.
Igeo autẽ victoꝛie eſt flectere:qꝛ fieri pᷣt
vt ⁊ doceat᷑ ⁊ delectet᷑ ⁊ ñ aſſetiat᷑. Quid
aũt illa duo ꝓderũt:ſi deſit hoc terciuʒ?
Se neq; delectare neceſſitatis eſt:quan
doquidẽ cũ dicendo vera monſtrant᷑.qð
ad officiũ docẽdi ꝑtinet:nõ eloquio agit
neq; hoc attendit᷑:vt vł ipᷣa vł ipᷣm dele/
ctet eloquiũ:ſʒ ꝑ ſeipᷣa qmi vera ſunt ma/
nifeſtata delectat. Uñ plerũq; etiã falſa
patefacta atq; ↄuicta delectãt Neq; em
delectãt qꝛ falſa ſũt:ſʒ qꝛ falſa eſſe veꝝ eſt
Delectat ⁊ dictio q̃ ̊ veꝝ eſſe mõſtratũ
eſt. Pꝛopter eos autẽ quib faſtidientib⸗
nõ placet veritas:ſi alio quocũq; modo
ſʒ ſi eo modo dicat᷑ vt placeat ⁊ ſermo di
centis dat eſt ĩ eloquẽtia nõ paruꝰ etiã
delectatõi locꝰ. Que tñ addita nõ ſuffi/
cit duris q̊s necĩtellexiſſe n? docẽtis elo
quio delectatos eſſe ꝓfuerit.Quid enim
hec duo ↄferũt homini:qͥ ⁊ ↄfitet᷑ veꝝ:et
collaudat eloquiũ:nec inclinat aſſenſum
ꝓpter quẽ ſolũ cũ aliqᷣd ſi baderſeh qᷓ di/
cunt᷑ inuigilat dicẽtis intẽtio. Si em̃ ta
lia docent᷑ qᷓ credere vł noſſe ſufficiat:ni/
hil eſt aliud eis ↄſentire niſi ↄfiteri vera
eſſe. Cum vero id docet᷑ qdð agendũ eſt:⁊
ideo docet᷑ vt agat᷑.fruſtra ꝑſuadet᷑ verũ
eſſe qd dicit᷑.fruſtra placet modus ipſe q̊
diſcitur:ſi nõ ita diſcit᷑ vt agat᷑ Opoꝛtet
igit᷑ eloquentẽ eccleſiaſticũ qñ ſuadet ali
qͥd qð agendũ eſt:nõ ſolũ docere vt ĩſtru
at: ⁊ delectare vt teneat: veꝝ etiã flectere
vt vincat. Ille quippe iã remanet ad cõ
ſenſionẽ flectendꝰ eloquẽtie grãditate:in
gq̊ id nõ egit vſq; ad ↄfeſſionẽ eiꝰ demon
ſtrata veritas:adiũcta etiã ſuauitate di/
ctionis.Cui ſuanitati tm̃ oꝑe impẽſum
eſt ab hoĩbo vt nõ ſolũ faciẽda:veꝝ etiaʒ
fugiẽda ac deteſtãda tot mala ⁊ tanta at/
q; turpia:q̃ malis ⁊ turpib diſertiſſime
pſuaſa ſũt:nõ vt ↄſentiat᷑ eis:ſʒ ſola dele/
ctationis gra lectitent᷑. Auertat aũt deꝰ
ab eccleſia ſua qð de ſynagoga iudeoꝛuʒ
hieremias ꝓpheta cõmemoꝛat dicens.
Pauoꝛ ⁊ hoꝛrẽda facta ſunt ſuꝑ terrã:p
phete ꝓphetabãt iniq̃: ⁊ ſacerdoteſ plau
ſũ dederũt manibo ſuis:⁊ plebs mea di/
lexit ſic. Et qͥd facietis ĩ futuꝝ:O eloq̃n
tia tãto terribilioꝛ q; to purioꝛ:⁊ qᷓ;to ſo/⸗

lidioꝛ tanto vehemẽtioꝛ.O vere ſecuris
cõcidens petras. Huic em̃ rei ſimile eſſe
verbũ ſuũ qð ꝑ ſanctos ꝓphetas fecit:⁊
ꝑ huc ipᷣm ꝓphetam de ipe dixit. Abſit
itaq; abſit a nob vt ſacerdotes plaudant

manibo iniqᷓ dicẽtib:⁊ plebs dei diligat

ſic. Abſit a nobis inquã tanta dementia
HNã qd faciemꝰ in futuꝝ? Et certe minui
intelligant᷑:minꝰ placeãt:minꝰ moueant
q̃ dicunt᷑:vera tñ dicant᷑ ⁊ iuſta:non iniq̃

libẽter audiant᷑. Oð vtiq; non ſieret niſi

☛

ſuauiter dicerent᷑. In populo aũt graui
ð q̊ dictũ eſt deo.in populo graui lauda
bo te:nec illa ſuauitas delectabilis eſt:q̃
nõ quidẽ iniqᷓ dicunt᷑:ſed exigua ⁊ fragi
lia bona ſpumeo verboꝝ ambitu oꝛnant

quali nec magna atq; ſtabilia decenter ?

grauiter oꝛnarent᷑.Et tale aliqͥd in epi/

ſtola beatiſſimi cypꝛiani.Oð ideo puto
vbaccidiſſe vł cõſulto factũ eſſe:vt ſciret̃

a poſteris quã linguã doctrine chꝛiſtia/
ne ſanitas ab iſta redundãtia reuocaue/
rit:⁊ ad eloquentiã grauioꝛẽ modeſtioꝛẽ
q; reſtrinxerit:q̃ vel in eiꝰↄſequẽtibolr̃is
ſecure amat᷑:religioſ. eappericgh difficilli
me unpler⸗ F it ergo quodã loco. Peta/
mus hãc ſedẽ.dant ſeceſſũ vicina ſecreta

vbi duz erratici palmitũ lapſus penduli

nexibo ꝑ harũdines baiulas repũt viteã
poꝛticũ frondea tecta fecerũt.Hõ dicun
tur iſta niſi mirabiliter afduẽtiſſima fecũ
ditate facũdie ſʒ ꝓfuſione nimia grauita
ti diſplicẽt. Qui vero h̊ amãt ꝓfecto eos
q nõ ita dicũt ſʒ caſtigatiꝰ eloquunt᷑:non
poſſe ita eloqui exiſtimãt:nõ iudicio iſta
vitare.Quapꝛopter iſte vir ſanctꝰ ⁊ poſ

ſe ſe oſtendit ſic dicere.qꝛ dixit alicubi:⁊

nolle qm̃ poſtmodũ nuſq; agit Itaq; no
ſter iſte eloquens cũ ⁊ iuſta ⁊ ſancta ⁊ bo
na dicit:neq; enim alia debet dicere:agit
qᷓ; tũ pᷣt cũ iſta dicit vt ĩtelligẽter vt libẽ/

ter vt obediẽter audiat᷑:⁊ ̊ ſe poſſe ſi po

tuerit ⁊ inq; tuʒ potuerit pietate magis
oꝛationũ q; oꝛatoꝝ facultate nõ dubitet
vt oꝛãdo ꝓ ſe ⁊ ꝓ illis q̊s eſt allocuturus

ſit oꝛatoꝛ anteqᷓ; dictoꝛ. Ipſa hoꝛa iã vt
dicat accedẽs pꝛiuſq; exerat ꝓferentẽ lin

guã ad deũ:leuet animã ſitientẽ:vt eru/
ctet qð biberit:vel qð impleuerit fundat

Cü em̃ de vnaquaq; re que fᷣm ſidemet

daleinkt
cantenolain
Pſciüras ton
nobisdichen
niſiqcncton
opontalit.
bis niſihaa
notniftobos
jſrit no
litnelivd
Pner Sd hon
Pryboneme
ſt ſolltecog
Wten vobi
ochdoseſs
veſnidſoovit
ntuſſancee
chſſto yrns
chriti⸗Onic
Whiecuq
NWcRſahe
N
RiWad
petarsd
1ttono
modüßc
eplagan
ecckidon
pumat
ee ye⸗
n vtpane:
mman hober
Pöneibiet
leoperun
te yerbii ve
llo ſea
vormunenf⸗
Ginimitzte.
ſuennteel
Culmare
cüdiat,

guinnndanen
rKranenit
in nin noten
Mrükrnonin
Anmwntcrerni
minitg
npolagen uca
Ansdlnhis d
meſcgenignnc,
wbopandimon
ig ſtabllader
Et alealiſd
uni. Qoides
oſiaicſſantt
idooninecht
dundära reun
Gawiore nodtt
Ainch ſnitß
ſeyengii
gonociid
rininden
Aniilpienii
Milp i
nleni: i
ritfuniſin i
vrninuguinn
mirpiecdes
Pncognien
mirtöicot⸗
ſeri ſncyen
nls, n
utt nnte
terdinngi
ilſin ite
eßſepoſeſih⸗
thiane nle
luetdinii
3 ocunn

ahunt,

delectation tractãda ſunt młta ſint q̃ di
cant᷑ ⁊ multi modi quib dicant᷑ ab his qͥ
H̊ ſciũt:qͥs nouit qͥd ad pᷣſens tempꝰ:vel

nobis dicere:vel ꝑ nos expediat audiri:
niſi q coꝛda oĩm videt: Et ùs facit vt qð
opoꝛtet ⁊ quẽadmodũ opoꝛtʒ dicatbano
bis niſi in cuiꝰmanu ſũt ⁊ nos ⁊ ſmones

noſtri Ac ꝑ hoc diſcat quidẽ om̃ia q̃ do

cenda ſũt qͥ ⁊ noſſe vult ⁊ docere:ſaculta
tẽq; dicẽdi vt decet virũ eccleſiaſticũ cõ

paret. Ad hoꝛã vero ipſiꝰ dictõis illud

potiꝰ bone mẽti cogitet ↄuenire qdð dũs

ait. Nolite cogitare qũo aut qͥd loq̃mini
dabit em vobis in illa hoꝛa qd loq̃mini:
nõ em̃ vos eſtis qͥ lomini:ſʒ ſpũs patriſ
veſtri qͥ loquit᷑ in vobis. izloquikſpt
rituſſanctꝰ ĩ eis à ꝑſequentibo tradunt᷑ ꝓ
chꝛiſto.cur nõ ⁊ in his qͥ tradũt diſcẽtib⸗
chꝛiſtũ?: Quiſqͥs autẽ dicit nõ eſſe hoĩb⸗
pꝛecipiẽdũ qͥd vel quẽadmodũ doceãt ſi
doctoꝛes ſanctꝰ efficit ſpũs.poteſt dice/
re nec oꝛandũ nobis eſſe:qꝛ dñs ait.ſcit
pr̃ veſter qͥd vobis neceſſariũ ſit pꝛiuſq;
petatis ab eo:aut apłm paulũ thimoteo

⁊ tyto nõ debniſſe pᷣcipere:qͥd vł quẽad/
modũ pciperẽt alijs. Quas tres apłicaſ
eplas ante oculos habere debet:cui eſtĩ

eccłia doctoꝛis ꝑſona impoſita Hõne in
pꝛima ad thimoteũ legit᷑. Annũcia hec ⁊
doce. Que aũt ſint ſupꝛa dictũ eſt. Nõne
ibi eſt. Genioꝛẽ ne increpaueris:ſʒ obſe

cra vt patre: Nõne ĩ ſecũda ei dicit᷑. Foꝛ
mam habe verboꝝ ſanoꝝ q̃ a me audiſti

Mõne ibi ei dicit. Satis age teipᷣm ꝓba

bilẽ operariũ exhibẽs deo:nõ erubeſcẽ/

tẽ verbũ veritatꝭ recte tractantẽ. Ibi eſt
⁊ illð.Pꝛedica verbũ inſta opoꝛtune:im
poꝛtune:argue:hoꝛtare:increpa ĩ omilõ
ganimitate ⁊ doctria. Itẽq; ad tytũ Nõ
ne dicit epᷣm iuxta doctrinã fideliſ derbi
pſeuerantẽ eſſe debere:vt potẽs ſit ĩ do⸗/
ctrina ſana ⁊ contradicẽtes redarguere:
Ibi etiã dicit. Tu vero loqre q̃ decet ſe a/

nã doctrinã:ſenes ſobꝛios eſſe:⁊ qᷓ ſequũ

tur. bi ⁊ illud. Hec loq̃re ⁊ exhoꝛtare⁊
increpa cũ omi imperio. Nemo te ↄtem
nat.vemmone illos pꝛincipib ⁊ ptãtib
ſubditos eſſe:⁊ cetera.Quid ergo puta/
mus. Nunqͥd ↄtra ſeip[ʒ ſentit apoſtolꝰ:
Qui cũ dicat doctoꝛes oꝑatõe fieri ſpũi

CLXXIX.

ſancti:ipᷣe illis pᷣcipit qͥd ⁊ quęadmoduʒ
doceãt. An intelligendũ eſt ⁊ hoĩm offi⸗/
cia ipᷣo ſancto ſpiritu largiete in docẽdo
etiã ipᷣis doctoꝛibo nõ debere ceſſare.Et
tñ neq; qͥ plantat eſſe aliqͥd:neq; qͥ rigat
ſz q incremẽtũ dat deus. Uñ ipᷣis quoq;
miniſtris ſanc hoĩbo vl etiã ſanct ange
lis operãtiba nemo recte diſcit q̃ ꝑtinent
ad viuendũ cũ deo:niſi fiat a deo docilii
cui dicit᷑ in pſalmo. Doce me vt faciã vo
luntatẽ tuã:qm̃ tu es deꝰ meꝰ. Vñ ⁊ ipſi
thimoteo idẽ apłs dicit.loquẽſ vtiq; ad
diſcipulũ doctoꝛ.Cu aũt ꝑſeuera in his
q̃ didiciſti ⁊ credita ſũt tibi:ſciẽs a q̊ di/
diceris. Sicut em̃ coꝛꝑis medicamenta
q̃ hoĩb ab hoĩb adhibent᷑:nõ niſi eis ꝓ/
ſunt:quibo deꝰ oꝑat᷑ ſalutẽ:qͥ ⁊ ſine il bme
deri pᷣt:cũ ſine ipᷣo illa nõ poſſint.⁊ tamẽ

adhibent᷑:⁊ ſi ̊ officioſe fiat:inter opera

miſericoꝛdie vł beneficentie deputat᷑:ita
⁊ adiumẽta doctrine tũc ꝓſunt aĩie adhi/
bita ꝑ hoĩeʒ:cũ deꝰ opat᷑ vt ꝓſint qͥ potu
it euãgeliũ dare homini etiã ñ ab hoĩbd
neq; ꝑ hoĩeʒ. Qui&̊ dicẽdo nitit᷑ ꝑſuade
re qð bonũ eſt:nihil hoꝝ triũ ſpernẽs vt
ſcilicʒ doceat vt dᷣlectet vt flectat:oꝛet at
q; agat vt quẽadmodũ ſupꝛa diximꝰ in
telligẽter libẽter obediẽterq;ʒ audiat᷑ Oð
cũ aꝑte ⁊ ↄuenieter facit.nõ ĩmerito elo⸗
quẽs dici pᷣt:⁊ ſi nõ eũ ſequat᷑ auditoꝛis
aſſenſus.Ad h̊ em̃ tria.i.vt doceat:vt de
lectet:vt flectat.etiã illa tria videt᷑ ꝑtine/
re voluiſſe.idẽ ipᷣe romani autoꝛ eloquij
cũ itidẽ dixit.Is igit᷑ erit eloquẽs qͥ po/
terit pꝑua ſũmiſſe:modica tꝑate:magna
grauiter dicere.tanq; ſi adderet etiã illa
tria:⁊ ſic explicaret vnã eandẽq; ſentẽtiã
dicẽs. Is igit᷑ erit eloquens qͥ vt doceat
poterit parua ſũmiſſe:vt delectet modi/
ca tẽperate:vt flectat magna grãditer di
cere. Hec auteʒ tria ille ſicut ab eo dicta
ſunt in cauſis foꝛenſibo poſſet oſtendere.
Nõ aũt hic h̊ eſt in eccłiaſticis q̃ſtionib⸗
in quiba hmõi quẽ volumꝰinfoꝛmare ſer
mo verſat᷑. In illis em ea parua dicunt᷑
vbi de reb pecuniarijs iudicandum eſt.
Ea magna vbi de ſalute ac capite hoĩm
Ea vero vbi nihil hoꝝ indicandũ eſt ni
hilq; agit᷑ vt agat ſiue decernat:ſʒ tantũ
modo vt delectet᷑ auditoꝛ int᷑ vtrunq;

(WODe doctria chꝛiſtiana Ai. II.

media:⁊ ob h̊ modica ̊ eſt moderata di/
xerũt. Modicis em̃ modꝰ nomẽ impo/
ſuit. Nã modica ꝓ paruis abuſiue nõ/p
pꝛie dicimꝰ. In iſtis aũt noſtris qñqui/
gez oĩa maxle q̃ de loco ſuꝑioꝛe populis
dicimꝰ ad hoĩm ſalutẽ nec tempoꝛariaʒ
ſʒ eternã referre debemꝰ:vbi etiã cauen/
dus eſt etern interitꝰ.om̃ia ſunt magna
q̃ dicimꝰ vſq; adeo vt nec de ipᷣis pecuni
garijs reb vl acqrendis vł amittẽdiſ par
ua videri debeãt:q̃ doctoꝛ eccłiaſticꝰ di/
cit:ſiue ſit illa magna:ſiue parua pecũia.
Neq; em̃ parua ẽ iuſticia quã ꝓfecto ⁊ ĩ
parua pecunia cuſtodire debemꝰ:dicẽte
dño. Qui ĩ minimo ſidel eſt:⁊ ĩ magno fi
delis ẽ. Oð ů̊ minimũ eſt:minimũ eſt:ſʒ ĩ
minimo fidelẽ eſſe magnũ eſt. Hã ſic ra/
tio rotũditatis.i.vt a pũcto medio om̃s
linee pares ĩ extrema ducant᷑:cadẽ eſt in
magno diſco q̃ ĩ nũmulo paruo:ita vbi
parua iuſte gerũt᷑:nõ minuit᷑ iuſticie ma
gnitudo De iudicijs deniq; ſecularibo qͥ
buſ vtiq; niſi pecuniarijs cũ loq̃ret apłs
audet qͥ ſq; veſtꝝ inͥt aduerſus alteꝝ ne
gociũ habẽs iudicari ab iniàs ⁊ nõ apð
ſanctos. An neſcitis qꝛ ſancti mundũ iu
dicabũt. Et ſiĩ vobis iudicat᷑ mundꝰ:in
digni eſtis qͥ de minimis iudicetꝭ Neſci
tis qꝛ angelos iudicabimus nedũ ſecula
ria. SGecularia igit᷑ iudicia ſi habuerit:
eos qͥ ↄtẽptibiles ſũt ĩ eccłia hos ↄſtitui
te ad iudicãdũ.Ad reuerentiã vobis di
co. Sic nõ eſt inter vos qſq; ſapiẽs qui
poſſit int᷑ fratrẽ ſuũ iudicare:ſʒ frater cũ
fratre iudicat᷑.⁊ q̊ apud ĩſideles.Jã qͥdẽ
om̃ino delictũ eſt:qꝛ iudicia habetis vo
biſcũ. Quare ñ mag iniqͥtatẽ patimini:
Nuare nõ potiꝰ fraudamir i:ſʒ vos iniqͥ
tatẽ facitꝭ ⁊ fraudatꝭ.Et H̊ frẽs. An neſci
tis qꝛ iniuſti regnũ dei nõ hereditabũt:
Quidẽ ꝙ ſic apłs indignat᷑:ſic coꝛripit:
ſic expꝛobat:ſic ĩcrepat:ſic minat᷑.Quid
eſt ꝙ ſui animi affectũ tã crebꝛa ⁊ tã aſpe
ra voq mutatõne teſtat᷑: Onid eſt poſtre
mo ꝙ de reb minimis tã grãditer dicit.
Cantũ ne ð illo iudicia ſecularia merue/
rũt:Abſit. Sʒ h̊ facit ppter iuſticiã cha
ritatẽ pietatẽ:q̃ nlla ſobꝛia mẽte dubitã/⸗
te etiã in reb q;libet ꝑuulis magna ſũt.
Sane ſi moneremꝰ hoĩes quẽadmoduʒ

ipᷣa negocia ſecularia vł ꝓ ſe vel pꝛo ſuis

apud eccłiaſticos iudices agered eberẽt
recte admoneremꝰ vt agerẽt taq; parua

ſũumiſie. Cũ v̈ de illiꝰ viri diſſeram elo
quio:quẽ volumꝰ eaꝝ reꝝ eſſe doctoꝛẽ qͥ
bus liberamur ab etemis malis:atq; ad
etera puenim bona: vbicũq; agant he
ſiue apud populũ: ſiue pꝛiuatim: ſine ad
vnũ:ſiue ad plures:ſiue ad amicos:ſiue

ad inimicos:ſiue ĩ ꝑpetua dictione:ſiue ĩ

collocutõe:ſiue ĩ tractatibo:ſiue ĩ libꝛis:
ſiue ĩ epiſtolis vł lõ giſſimis vel bꝛeuiſſi/
mis magna ſũt: niſi foꝛte qm calix aqᷓ fri/
gige res minima atq;ʒ viliſſima ẽ: ideo mi
nimũ aliqͥd atq; viliſſimũ dðñs ait.q euz
65 degerit diſcipulo eiꝰ nõ perget merce⸗
dæé ſ Kut do qñ iſte doctoꝛ in eccłia ſa
cit inde ſermonẽ:paruũ aliqòᷣd debet exi/
ſtimare ſe dicere:⁊ ideo nõ tẽperate:mon
graãditer:ſʒ ſũmiſſe ſibi eſſe dicendũ. Fõ
ne qñ accidit vt de hac re loqᷓremurad
populũ:⁊ de affuit vt nõ incõgrue diee

remuſ:tanẽe; de illa aꝗᷓ frigida qdã fläama

ſurrexit:qᷓ etiã frigida hoĩm pectoꝛa ad

miſicoꝛdie opꝑa faciẽda ſpe celeſ merce/

dis accẽderet: Et tñ cũ doctoꝛ iſte debe/
at reꝝ dictoꝛ eſſe magnaꝝ:non ſemp eas

