ii poſiidet.vt patebit li.vltio.par.iij.arcl.ij. perent:mox vincula eoꝝ ſũt ſoluta.Et qͥdã
Nor „ Vnñ patet ꝙ mĩ dei habuerit oẽm gram ad eoꝝ ꝗ eos occidere volebãt in fugaʒ vᷣſi ſüt ¶
nell , „ decoꝛatõis cumulũ: ad ꝑfectõis augmẽtuʒ: rapti maligno ſpiritu. Alij vo lumis acri-
e ext ad honoꝛis laudiſq; incremẽtũ:atq; oĩim ſia ſunt ꝑcuſſi.⁊ ſic illi ſoluti ſunt ⁊ abierunt =
45 bonoꝝ ſpũalium cõplemẽtum. Duodeci ad Mariã adoꝛãtes eam gratias egerũt et
—
£△
„ „ *
6
6 „ 5

Liber vin

fidem chꝛiſti receperunt. Multa alia refert
idem GBerma.que ſingula lõgũ foꝛet inſcri-
bere. Nã vt ipile idem teſtat᷑ qtquot venie/
bant ad eam curaban᷑ curui:claudi:debi⸗
les atq; ceci nati:lepꝛoſi:ꝑalitici:ſurdi: muti
ydropici:epilẽtici:febꝛicitantes:⁊ caducum
moꝛbũ patiẽtes:⁊ fluxũ ſanguĩs atq; frene/

tici.Ex omni etiã puincia multos ⁊ varios

languẽtes ad Mariã ducebãt ⁊ curabant᷑
om̃es.Per eam quoq; femine plurime pꝛe
gnãtes de partꝰ periculo ſunt liberate cum
nomẽ eius inuocabãt. Sed et multi in car
ceribo ⁊ vinculis detẽti ꝑ eiꝰ merita ſunt re⸗
dempti. Hec Bermanus. O igit᷑ virgo gra
tioſiſſima om̃i gratia et gloꝛia plena. O dei
mater inclita ſub tuum pᷣſidium ↄfugimus

ne deſpice nos in neceſſitatibo: ſed a pericu

lis cunctis
Amen—
Incipit liber octauꝰ de ſanctiſſima vir⸗

ginitate Oarie.
Ctauus liber

o agit ð miſterio puriſſime vir

libera nos virgo gloꝛioſiſſima.

N GS

Et diuidit᷑ in tres partes
In pꝛima parte agit de ipſa
eius certiſſima ⁊ digniſſima virginitate.

In ſecũda incidẽtaliter agit᷑ de eiꝰ virgini⸗

tatis ſancta ſocietate ſeu eius virgialis ſpõ

ſi vicʒ Joſeph ſanctitate. In tercia agit᷑ de

cius virginitatis ſumma puritate.

Pars pma de veriſſima digniſſimaq; ac

appꝛobata virginitate beate Marie.

CLce virgo cõci -

e piet ⁊ pariet filium Eſa.vij.capᷣ.
Poulcerrime ꝓpheta ſpũſctõ edo⸗/

4

ctus matris dei virginitatẽ pᷣconiſans ver⸗

bies in pᷣmiſſis oſtẽdit q; digniſſimo miracu
lo dei filius incarnari deberet ex ipſa virgi⸗
ne:vt virgo cõcipet ⁊ virgo pareret ⁊ deum
verũ generaret. Vnde ſubdit. Quia voca⸗
bit᷑ inqt nomẽ eius emanuel:qð eſt nobiſcũ
deus. De hoc admirãdo exclamat Oꝛige/
nes in Omel.ſuꝑ illud Luce.Cum eſſet de
ſpõſata mater Jeſu maria:dicẽs in hec ver
ba.O magne admiratõis gratia.O inenar
bilis ſuauitas.O ineffabile ſacrametũ.ipſa
eſt eadẽ mater.ipſa eſt eadem virgo.ipſa ge

nitrix ⁊ ipſa ancilla.ipſa eſt que genuit deuʒ

/

St rio ie vir na de ipſa declarari.
initatis bũdicte matris dei

Pars 1

⁊ hominẽ. Quis vn; audiuit talia.qͥs vn⸗/

q; potuit vt virgo eſſet ⁊ mater. Virgo in⸗

quã in ↄceptu:virgo in partu:⁊ poſt partũꝰ

Immaculata mr ⁊ ĩicoꝛrupta mater vnige⸗

niti filij dei dñi noſtri Jeſu chꝛiſti.qui eſt in
celis ſᷣm diuinitatẽ in ſinu patris:⁊ t ĩ ter
ris ſᷣm carnem in ſinu matrꝭ.in celis de pa/
tre ſine matre generatus. et in terris de ma
tre ſine patre genitus. Hec eſt illa nouitas
Hieremie vaticinio pᷣnũciata. Nouum in⸗
quit faciet dñs ſuꝑ terraʒ: femĩa circũdabit
virum.O femina ſuꝑ femias bñdicta q̃ vi⸗
rum nõ nouit ⁊ virum ꝑfectum chꝛiſtũ ſuo

vtero circũdedit.Extat maria cũ ↄcipit vir

go grauida:dũ parit virgo puerpera:⁊ poſt

et gloꝛioſa fecũditas. De hac eius virgini
tate Eſaias pᷣdicẽs ait.Dabit dominus ipᷣe
vobis ſignũ.vere ſignum mirabile. vere ſi⸗
gnum amabile ⁊ ſumme ad ſalutẽ noſtram
vtile:quia Ecce inquit virgo cõcipiet ⁊c.
Quoniã in parte iſta agere intedimus de
ipſa virginitate matr dei:libeat tria myſte/

Pꝛimũ myſteriũ dicit᷑ cõgruitatis.

Secũdum myſteriũ dicit᷑ dignitatis.

Terciũ myſteriũ ðꝛ atteſtabilitatis
Articulus pꝛimus ꝙ ſumme cõgrue
bat atq; decebat vt mater filij dei foꝛet vera

citer virgo ꝑpetua.et hoc rationibo quinq;

infraſcriptis.

̃—c— Irea pꝛimũm 2
re decueri
cũ deus eque poterat naſci ⁊ cõcipi de mu/
liere cõiugata. Et quo ad hoc poteſt tali/
ter argui. Pꝛimo pꝛeſuponit᷑ ꝙ ſi homo
nõ peccaſſet nibhilominꝰ deus incarnatꝰfu/
iſſet.tum rõne nimie dilectõis:quia nõ mi⸗
nus diligẽdus erat hõ ante gpſum q; poſt.
Vnde Johiij. Sic deus dilexit mũdũ vt

filiũ ſuum vnigenitũ daret ⁊c̃.tum etiã ra⸗

tione ꝑfectõis vniuerſi.als em̃ defeciſſet in
vniuerſo q̃rtus modus ꝓducẽdi hoĩen ſcʒ
de mliere ſine viro,⁊ hãc viam tenet Sco
tus ſuꝑ.iij.diſt.vij. Secundo pᷣſuponit᷑
ꝙ ſi hõ nõ peccaſſʒ nõ niſi electi fuiſſent ge
nerati. VUñ Bꝛego.li.iiij.moꝛał.dicit. Si pᷣ

mi parentes nõ peccaſſent:nequaq; ex ſe ſ?·

pꝛimu mi

mus vnde iſtud cõgruebat vl qᷓ
t vt dei mater foꝛet virgo ꝑpetua

partuʒ virgo ꝑpetua. pclara illa virginitas

on⸗
nn
unm.
flige⸗
leſtig
li
N
Rn
Nis
Wmn
cuc
nä
lüſe
chkyi
mhot
ntp
igr
hueße
ſeſe
lolkan
s de
unnſe⸗

—

—

niſſent carna

Articulus

lios gehene generaſſent. Hec ille.. Ter⸗/
cio pᷣſuponit᷑ ꝙ ſi nõ peccaſſent in paradi/

ſo homies omnes vſi fuiſſent matrimonio
vt implerẽt pᷣceptum dñi Creſcite et multi/
plicunini Geñ.ij.quia om̃es miłtiplicatio/
ni ſꝑęciei dediſſent operam. eoꝙ hoc pꝛece
ptum domini pᷣſcriptum ſcʒ creſcite ⁊ multi

*⁹

plicamini:dictũ eſt pꝛo om̃i poſteritate ade

ſim Richar.in ſecũdo diſt.xx.q.ij.art... Ue
rũtamẽ ſine om̃i peccato ⁊ macula in para/
diſo carnali copla conueniſſent ⁊ fuiſſet ibi

thoꝛus ĩmaculatus ⁊ cõmixtio ſine concu/
piſcẽtia.vt ait magiſter ſcdᷣo eadẽ diſt.xx.ca.
ij.et Auguſtinꝰ ſuꝑ Geñ.appꝛobat. Quar
to pᷣſuponit᷑ ꝙ ſi nõ peccaſſent in paradiſo
tot fuiſſent mares quot femine. Hoc oſten

ditur ſm ſentẽtiam Bonauen.⁊ Richar.ſu
per ſecũdo vbi ſupᷣ bꝛeuiter ſic.quia exquo

inquit om̃es vſi fuiſſent matrimonio in pa

radiſo vt implerẽt illud pꝛeceptum domini

Creſcite ⁊ multiplicamini.Et quoniã in il/

lo ſtatu nullus maſculus habuiſſet plures
vxoꝛes:cum inſpiratiõe ſpirituſſancti dixit
Adam Beneſ:ij. Erunt duo in carne vna.

Nulla etiam mulier fuiſſʒ ſine viro nec vir

ſine muliere:nec vna plures viros habuiſ/
ſet vt duo tm̃ eſſent in carne vna.nec aliqͥs

aut aliqua moꝛteʒ ſenſiſſet.ſequit᷑ ꝙ tot ma
res naſcerent᷑ quot femie ſi Adam nõ pec/
caſſet nec aliquis de ſtirpe eius.ↄcoꝛ. Tho
mas. Iſtis ſuppoſitiõibo habitis chꝛiſtus
dei filius in paradiſo carnem aſſumẽs non
videt᷑ quomõ de virgine eam aſſumpſiſſet
ſed ex matrimonio. X ſi pꝛo illo ſtatu hoc

cõgruiſſet. cur et pꝛo iſto ſtatu moderno id

nõ decens fuiſſect. Ad quod ꝓtinꝰ reſpõ/

dendo dico ſaluo melioꝛi iudicio admitten
do oẽs dictas pᷣſuppoſitõnes ꝙ in illo ſtatu
ſcʒ ĩnocẽtie cum completus fuiſſet numerꝰ
elecioꝛum in fine generatõis humane ſeu ꝓp

*

pagatiis vleſmno geniti homĩes nõ conue
ĩ copula:ſed in virginitate pu

riſſima perſtitiſſent: cum ſciẽtes impletũ nu
merũ electoꝝ:nouiſſent quia nõ foꝛet opus
vt ꝓlem generarẽt: cum matrimoniũ nõ fu

erat ĩſtitutũ in paradiſo ante peccatũ ꝑ ill
pꝛeceptum Creſcite ⁊ multiplicamĩ:niſi p⸗
pter officium,ſcʒ cauſa ſobolis pcreãde ad
cultum dei ſᷣm doctoꝛes ſuꝑ quarto. Potu
iſſet ergo fieri vt chꝛiſtus in vltime genera⸗
tionis tempoꝛe veniſſʒ:vel foꝛte ſi antea tũc

4

rèuelãdo certificaſſet ſuam matrẽ dᷣe virgi⸗
nitate ſernanda. Vnde poſito ꝙ et ſi bomo
nõ peccaſſet chꝛiſtus incarnatus fuiſſet ni/
hilominꝰ ex virgie Oaria ſine virili ſemie
licet in illo ſtatu nõ aſſumpſiſſet chꝛiſtꝰ coꝛ⸗
pus paſſibile.quia non fuiſſet neceſſariũ ꝓ
redemptiõe homĩs eum moꝛi: nec aliqͥs de
ſolis electis eum occidiſſet. Notandum
vo eſt ꝙ chꝛiſtus aſſumere carnem poterat
qdem etiam ꝓ ſtatu moderno de coꝛrupta
vel cõiugata ex viro ⁊ muliere ſᷣm legeʒ na⸗
ture inſtitute in paradiſo.ſed non decebat.
imo ſumme erat ↄgruũ vt de ĩcoꝛrupta vir

gine ſpirituſancto operãte ↄciperet᷑ ⁊ naſce

ret:pᷣcipue quinq; ratiõibus:quas ponunt

onaueñ. Richar. Tho. ⁊ cõcoꝛdant do

ctoꝛes ſuꝑ.iij.diſt.xij.

Nꝛima ratio accipit᷑ ex ꝑte plis.

SDecũda ex parte matris.

Tercia ex parte patrſis.

Quarta ex pte fi
Quinta ex parte vniuerſalis pfectöolis

Pꝛima ratio ex ꝑte plis id eſt filij dei. FHaʒ

filius dei eſt verbum patrꝭ eterni qui naſci⸗

tur ab eo per incoꝛruptionẽ: ſicut ᷣbũ abſ⸗/

nis diuĩe ĩcarnatöis.

₰„

q; omni coꝛdis coꝛruptioe cõcipit᷑ ⁊ in vo⸗

quoq; abſqʒ carnis coꝛruptione pfertur.p/

pter quod Joh̊.j. In pꝛincipio erat verbuö
et verbum erat apud deum ⁊ deꝰ erat ver
bum. Quia ergo chꝛiſti caro ſic fuit ex vir

cem ſine coꝛruptiõe egreditur ⁊ oꝛit᷑: ab oꝛe

gine aſſumpta vt eſſet caro verbi dei IJdeo
cõueniẽs fuit vt ſine coꝛruptiõe matris cõ⸗

ciperet᷑ ⁊ pareret᷑ de incoꝛrupto virgis vt⸗eꝝ

ro. VUnde Auguſtinꝰiĩ ſermone.xliij.de na⸗

tiuitate chꝛiſti diẽ. Maria mater chꝛiſti ele
cta eſt ſuꝑ omnes creaturas ⁊ pᷣelecta:vt de

mũdiſſima matre mũdiſſimꝰnaſceret᷑ filuis
quia ſicut in celo habuit chꝛiſtus patrẽ im /
moꝛtalẽ ⁊ incoꝛruptibilẽ.ſic ⁊ in terra habu
i matrẽ om̃i coꝛruptiõe carẽtem., igitur ĩ co

lo qualis eſt pater talis eſt filius.ſic ⁊ in ter

ra qualis eſt mater talis ſᷣm carnè eſt filius

Hec ille. Secũda rõ accipit᷑ ex parte ma
tris.Cõgruuʒ em̃ erat vt dei mater uumma

dignitate honoꝛaret᷑qͥa hoc ſpectat ad ho⸗

— 7

noꝛẽ filij. VUñ ⁊ Exo.xx.pᷣceptũ diuinuʒ eſt

Honoꝛa patrẽ ⁊ matrẽ. Hinc ði filiꝰ in mã
do oꝛiẽs honoꝛem matris nõ debuit viola,⸗

re vel diminuere,ſed qꝛ dignitas vᷣginalis ĩ

eccleſia pcelſioꝛ eſt alijs, ergo üla debuit ma

TLiber vVm

tri dei attribui. VUnge ſi chꝛiſtus matr ſue
virginitatẽ ꝑmiſiſſet violari vel ante partuʒ

vel in partu vel poſt partũ:eoipſo matrꝭ di

gnitatẽ violaſſet ⁊ ſuum honoꝛẽ minoꝛaſſet
quod nõ expedit chꝛiſto. quia ſcriptum eſt
tultus homo deſpicit ma⸗

Pꝛouerb.xv. Stultus homo deſp
trẽ ſuã.⁊ eiuſdẽ capᷣ.xvij.Gloꝛia filioꝛũ parẽ

tes eoꝛum. Terxclia ratio accipit᷑ ex parte
dei patrꝭ.vt ſq; ipſi deo patri ſeruaret᷑ digni
tas.quia cum chꝛiſtus ſit verꝰ deus:nõ fuit
cõuenies vt alium patrẽ haberet qᷓ; deũ: ne

dignitas paterna trãſferretur ad alium.

Quarta ratio accipit᷑ ex parte finis incarna
tionis. Nam ad hoc fuit incarnatio chꝛiſti

vt homies in filios dei tranſferrent᷑ ⁊ rena/
ſcerent᷑. Unð Joh̊.j.Dedlit eis ptãteʒ ſilios

dei fieri his qͥ credũt in noĩe eius.ſed hij nõ

ex ſanguinibo neq; ex volũtate carnis:neq;

ex volũtate viri nati ſunt vel naſcunt᷑.ſed ex

deo.id eſt dei virtute qua fit vt homiĩes ſpi/

ritualiter renaſcant᷑ in deo. Nota auteʒ
ſim Nicolaũ de lyra per carnem hic intelli⸗/
gitur mulier:iuxta illð Genefij. Os ex oſſi
bus meis et caro de carne mea.quia femia
parum participat de rõne reſpectu viri. Fi
lij ergo dei nõ debebãt generari vł naſci vo
lũtate carnis ⁊ viri.id eſt cognitione maris
et femine. VUnde pꝛopter hũc finem incar
natiõis ſignificãdum opoꝛtebat chꝛiſtũ na
ſcci de virgine virtute diuina ſpirituſſancti.
Hinc Auguſtinꝰ libꝛo de ſctã virgitate ait.
Opoꝛtebat caput noſtrũ ſcilicet chꝛiſtũ in/
ſigni miraculo fᷣm coꝛpus naſci de virgine
vt ſignificaret membꝛa ſua de virgine eccle

ſia naſcitura ſᷣm ſpiritum. Idem in ſermo/

ne de natiuitate dicit Yas inquit nõ erat vt
per eius aduẽtum tolleret᷑ matris virgini-
tas:qui veniebat nos a coꝛruptiõe ſanare.

Hec ille. Quinta ratio vniuerſalis perſe

ctiõis:que eſt excerpta ab Anſelmo libꝛo.j.

Cur deus homo.Quatuoꝛ inqͥt modis po
terat deus hominẽ facere.
ro et ſine muliere: ſicut fecit Adam exterra.
Decundo ex viro ſine muliere. ſicut fecit

Euam de viri latere. Tercio ex viro ⁊ mu
liere ſicut cõmuniter om̃es nos habemus

naſci. Quarto ex muliere ſine viro. Quo/
niã autẽ pꝛimi tres modi in mũdo pᷣceſſerãt
opoꝛtebat ad cõplemẽtum et perfectionem
vniuerſi quartũ modum inducere vt fieret

bomo ex virgine ſine viro miraculoſa ſpiri

Pars 1

ꝛimo ſine vi/

tuſſancti operatõe.quod completum eſt in

chꝛiſti incarnatiõe. O igitur diuine ſapietie
abiſſus q; cõgruẽtiſſimo modo in om̃ibus

ſupꝛa infirme noſtre mẽtis capacitatẽ ope⸗
raris.O homo:o fidelis aĩa pẽſa diligster.

quia pꝛo te maxima ⁊ indicibilia deus vo/

luit facere.vt em̃ te redimeret ñ hoꝛruit vir

ginis vteꝝ ingredi:ex ea naſci:⁊ per eã edu/

cari.O gloꝛioſiſſima domia virgo Maria
vere omni laude es digniſſima. vtpote dei
mater pꝛeelecta ⁊c̃. Vere virgo ſuꝑbenedi⸗

cta multuʒ tibi debemus regratiari et ſerui

re.quia ex te oꝛtus eſt ſol iuſticie chꝛiſtꝰ de⸗/

us holſler. O igitur domina noſtra oꝛa pꝛo
Articulus ſecũdus de pꝛiuilegijs hono

ris ⁊ gloꝛie quibus pᷣdotata ⁊ digniſicata ẽ

virginitas Barie.

Ecuũdum miſte
8 rium dicit dignitatꝭ. Reuera vir
gliliinitas beate Marie eſt maxi⸗
me dignitatis vtpote maximis pꝛiuilegjs
et honoꝛibus pꝛedotata. At aũt plura ſub
bꝛeuitate ꝑſtringamꝰ:quinq; pꝛecipua no⸗
tabimus que faciũt ad excellẽtiam dignita

tis eius virginitacc.“
Pꝛimum eſt quia eius virii
nitas eſt omniũ pꝛtim.
Secundum uia eius virgi
nitas eſt puriſſimg.
Tercium quia eſt deo fecunda.
et ſic ſingulariſſiinna.
Quartum eſt quia eſt omni/
um miraculoſiſſima
Quintum eſt quia eſt omniꝰ-
um fructuoſiſſima,.

Pꝛimũ itaq; pꝛiuilegium dignitatis ipſius
virginitatis beate Marie eſt:quia eſt om⸗/

nium pꝛima. Vnde ipſa eſt virgo virginũ

appellata:quod ipſi optime Ynsruit tripli
ci rattone.
Pꝛimo ratione pꝛimatõis.
SDecundo ratione ſignificatõis.
Tercio ratione pꝛelationis.

Pꝛimo ratione pꝛimationis.quia nec dꝛi/
mam ſimilem viſa eſt nec habere ſequente-

vt canit eccleſia. Oerito igitur dicitur vir
go virginũ Haria.quia eſt omniuʒ virgi/

num mater virginitate pꝛima vel pmiceria

quonliam ſine pꝛecepto conſilio et exempla

*

tin
ſie,

pen

ſe

nſb
nano⸗

i

ten,
mn
nl

Articulus

pꝛimo oĩm gloꝛioſum munus virginitatis
deo obtulit ꝑ quod ⁊ om̃es virgines ꝑ imi/

tationẽ in virginitate genuit.: Hinc pᷣs.Ad

ducent᷑ regi virgĩies poſt eã ꝓximi eiꝰ afferẽ

tur i. X ſi petas ⁊ dicas. Cur nõ mag⸗
chꝛiſto attribuit᷑ hoc pꝛiuilegiũ ꝙ dicat᷑ vir

go virginũ:cũ chꝛiſti virginitas ſit excellen

tiſſima ⁊ digniſſima.vtpote deo vnita vni⸗

one ꝑſonali. Ad hoc reſpõdet᷑ ſm magnũ

Alber. ſuꝑ miſſus eſt.ca.clxxvij.ꝙ hoc no
mẽ virgo virginũ chꝛiſto nõ conuenit:licet
chꝛiſti virginitas oĩm virginitatẽ etiã ma⸗
tris pᷣcellat.qꝛ ipſe chꝛiſtꝰ nõ fuit pmus vir

ginũ tꝑe.ſed ipſius mater:que pᷣmo per vo

tũ virginitatis obpꝛobꝛiũ abſtulit ſterilita
tis ⁊ eã in ſe cõſecrauit.ipſa quoq; vᷣgo deũ
genuit que ⁊ fecunda extitit ⁊ virginitatem
pꝑpetuã vouit ⁊ tenuit.ſicut claret in decretꝭ
xxvij.q.ij.ca.j.vbi dicit᷑ ꝙ beata vᷣgo Ma⸗/
ria vouit virginitatẽ ꝑpetuam: Chꝛiſto aũt
hoc nõ cõuenit:cum in ſua virginitate non
genuit deum:ſed ipſe deus verus extitit.
Becuũdo beata virgo dicit᷑ virgo virginũ
ratione ſignificatõis.quia in hmõi locutio
nibus ſignificat᷑ excellentia ſᷣm grãmaticos
vt cum dicit᷑ flos floꝝ.i.excellẽs oẽs floꝛes
alios. Quia aũt beata virgo excellit oẽs ali
as virgines in caſtitate ⁊ fecũditate q̃ ſimul
in nulla alia virgine ⁊ in nullo inueniuntur
ergo ipſa merito virgo virginũ dicit. Ter
cio ratione pᷣlationis:quia ipſa eſt regina et
dña oĩm aliaꝝ virginũ:et ipſaʒ poſt xpᷣm in

celo ſequunt᷑ tanq; dñam oẽs alie virgines

Vnde Canti.j. In odoꝛẽ vnguentoꝝ tuoꝝ

currimus adoleſcẽtule dilexerunt te nimis.

Et Apoca.xiiij. Hij ſequunt᷑ agnũ qcunq;
lerit virgines em̃ ſunt ⁊ . Secũdum pꝛi

uilegiũ virginitatis beate Marie eſt: quia

eſt puriſſima: cuiꝰ virginis puritas tãta eſt
ꝙ maioꝛ ſub deo neqͥt intelligi. vt ait Anſel

mus libꝛo deceptu virginali. aioꝛ ⁊ꝛ

purioꝛ eſt eius virginitas omniũ virginita
te poſt xpᷣm:etiã ᷣginitate angeloꝝ.De hac
eius puritate latiꝰpatebit ꝑte vlti.huiꝰlibꝛi
Sed hic queſtio oꝛi Quomõ virginitas
Marie pcellebat angeloꝝ virginitatẽ:cum
illoꝛũ vᷣginitas ſit in deifoꝛmioꝛi luce gloꝛie
⁊ gratie ⁊ in natura ſpũali.beate aũt virgi/
nis virginitas in coꝛꝑali natura q̃ minꝰ pu
ra eſt ſpũali.quia minoꝛẽ cõueniẽtiã habet
ad ſummã luceʒ ſpiritualẽ que deus eſt:qui

U

lux eſt in q̊ tenebꝛe non ſunt vlle./. Joßis. ſ
Vnge ſicut anĩa ſenſibilis purioꝛ eſt qᷓ; ve/
getatiua, et rõnalis purioꝛ q; ſenſibilis: ita
angelica natura purioꝛ eſt q; humana. Ad
qð facit ꝙ Dioniſius libꝛo de angelica hie
rarchia angelũ dicit eſſe ſpeculũ puriſſimũ
in quo ſumme relucet imago diuie purita⸗
tis ⁊ claritatis.Et ꝑ cõſequẽs vᷣginitas be/
ate Oarie fuit inferioꝛis puritatis ⁊ mino
ns gradus virginitate angeloꝛu. Ad qoᷣ
bꝛeuiter reſpõdet᷑ ꝙ ᷣginitas ⁊ purſtas an
geloꝝ licet ſit maioꝛ ᷣm naturã q;; hũana be
ate virginis.ſᷣm tamẽ gratiã que eſt q̃ſi la⸗
men creatũ ꝓcedẽs a luce increata aliter eſt
qa vbi maioꝛ eſt participatio gratie:ibi ma
ioꝛ ad pꝛimã lucẽ apꝛopinquatio.ergo vbi
maioꝛ gratia vel ſumma:ibi maioꝛ appꝛopi
quatio et in ſummo ibi ⁊ puritas ĩ ſummo-
ſed in beata virgine reſpectu oĩm creatura/
rũ aliaꝝ nõ vnitaꝝ fuit gratia in ſummo er/

go appꝛopinq̃tio ad pꝛimã luceʒ in uummo.

et per cõſeques puritas in ſummo. Licʒ au
tem in beatiſſima virgine ſm ſtatũ vie fue/
rit gratia minꝰ deifoꝛmis q; in angelis q;⸗

tum ad actum, quia in illis fuit ᷣm ſtatũ pa

trie:in virgine ſm ſtatũ vie.tamẽ q́;tum ad
ſubſtantiã gratia in beata virgine fuit dei⸗
foꝛmioꝛ qᷓ; in angelis.ſicut patebit cũ ð cha
ritate beate virginis aget᷑ libꝛo.ix.de hoc la
tius. Hotandũ aũt ꝙ virginitas homĩs
pcellit virginitatẽ angelicam in quatuoꝛ.in

quibo beate virginis virginitas pᷣcellebat ĩ

ſupꝛemo put Albertus magnus dicit ſuꝑ
miſſus eſt.
Pꝛimo quia virginitas homĩs eſt mul⸗
tiplicioꝛ.
Hecundo quia eſt nobilioꝛ
Tercio quia eſt gloꝛioſioꝛ.
Nuarto quia eſt fructuoſioꝛ.
Pꝛimo pcellit ᷣginitas hũana qꝛ eſt multi
plicioꝛ q́; angelica. Nã angelica vᷣgitas eſt
ſimplex in ſpũali tm̃ eoꝝ natura.huana vᷣo
duplex:qꝛ in coꝛpe ⁊ ala q̃ꝝ vtrũq; ſũme fu
it in benedicta maria. Vn.xxxij.q.v.c.ſicut
em̃.Criſoſtomꝰdicit.qꝙ illa eſt glioſa in coꝛ
poꝛe virginitas quà cõplectit᷑ ſancti ꝓpoſiti
volütas. Secũdo quia eſt nobilioꝛ.nam
angelica vᷣgitas ex natura eſt:hũana ex gra
que nobilioꝛ eſt q́; natura. Hĩc Bernardꝰ
Plus inqt gaudeo bone Jeſu angelis ſuꝑ
ferri ex gra tua q; angelum fuiſſe ex natura.

Liber VIII

Hec ille. Tercio quia eſt gloꝛioſioꝛ: cum
virginitas angelica eſt ſine om̃is pugne vi

ctoꝛia.iſta aũt ſcʒ; humana cum gloꝛioſa pu

gne victoꝛia. VUñ glo.j.Coꝝ.vij.dicit. Ma
loꝛ eſt inqͥt victoꝛia virginũ qᷓ; angeloꝝ.an⸗/

geli em̃ ſine carne viuũt:virgines vᷣo in car

ne triũphãt. Hec ibi.· Quarto qꝛ eſt fructu
oſioꝛ.Angelica em nõ meret᷑:cũ angeli non
ſint in ſtatu merendi pᷣmiũ eſſentiale.hõ au

tem ꝓ virginitate meret᷑ duplłr. ſq; in coꝛꝑe

et aĩa:⁊ inſuꝑ aureolã que nõ dat᷑ angelis
ſed hoĩbus virginibo ꝓpter qð qdam in vi/
taſpatrũ legit᷑ dixiſſe ſe nolle ꝙ deus feciſſet
eum angelũ:qͥn potius velle ꝙ factꝰ eſt hõ:

ſciens qa plus poteſt mereri hõ q; multi an

geli. Unde his oĩbus modis pcellit impꝛo

poꝛtionabiliter ſuꝑ oẽs virginitas Marie

Terciũ pꝛiuilegiũ dignitatis ipſius vir⸗

ginitatis beate Marie eſt: qa eſt deo fecun

da ⁊ ꝑ ↄſequẽs ſingulariſſima ⁊ gloꝛioſiſſi⸗
ma. Vnde de ipſa canit᷑ in eccleſia Virgo
ſingularis inter oẽs mitis.Et iteꝝ.O gloꝛi/
oſiſſima dña excelſa ſuꝑ ſidera:qͥ te creauit
ꝓuide lactaſti ſacro vbere.Pꝛopter qð Da
maſ.vocat eam virginẽ theotocos in greco
qð ſonat mater dei vel genitrix ðᷣi in latino.
In hoc pꝛiuilegio excellit oẽm creaturã an
gelicã ⁊ humanã.qa cũ alij dicant᷑ ſerui dei

vel amici xpᷣi:aut fratres ⁊ coheredes:ipſa

ſola dicit᷑ mater dei naturalis.Et de hoc qᷓ
ſtiones pulchꝛe tacte ſuntli.ij,parte.j.arti.j.
Quartũ pꝛiuilegiũ virginitatis Marie

quia eſt oĩm miraculoſiſſima:qꝛ ꝙ virgo eſt

et mater nõ qͥdem tm̃ hoĩs ſed et ðᷣi:eſt oim
nouoꝝ nouiſſimũ ⁊ miraculoꝝ maximũ.vt
ait Dioniſius. Vñ merito de ea dicit᷑ illud
Ecẽi.xliij. QHas admirabile opꝰ excelſi. Ni

mirũ valde mirabſile eſſet vas qðᷣ maiꝰ ſeip

ſo cõtinet.⁊ hoc eſt in beata virgine. Unde
canit eccłia. Virgo dei genitrix quẽ totꝰnõ
capit oꝛbis in tua ſe clauſit viſcera factꝰhõ.
Item vas eſſet mirabile qð vinũ ⁊ aquaʒ
ſimul ſine interſtitione ⁊ tñ ſine cõmixtione
cõtineret. Sic btã virgo vinũ diuinitat et
aquã humanitatis ſine mixtione cõfuſiõis

naturarũ cõtinuit. Unde canit ecclia. Mi

rabile myſterinm declarat᷑: deus hõ factus
eſt:id quod fuit ꝑmãſit ⁊ qðᷣ nõ erat aſſum⸗
pſit nõ cõmixtionẽ paſſus neq; diuiſionem
Item vas eſſet mirabile qdðᷣ manens clau
ſum oĩa in ſe reciperet ⁊ clauſum effunderet

—

Dars

Illud aũt ſanctiſſimuʒ vas eſt beata virgo

que deum cõcepit virgo ⁊ poſt partũ virgoꝰ

ꝑmãſit. Multa alia miracula que fuerũt in
cõceptu eius virgĩali:tacta ſunt libꝛo.j.pte
vlti. arti.iij. Quintũ pꝛiuilegiũ virginita
tis Oarie eſt:qꝛ eius virginitas extitit fru
ctuoſiſſima. Unde canit ecclłia. Bñdicta fi
lia tu a dño qꝛ ꝑ te fructum vite cõmunica⸗/
uimus. Reuera ꝑ eius virginitatẽ deũ fra⸗
trẽ habemus ⁊ eterne vite participes effecti
ſumus.Et vt ait Anſelmꝰ libꝛo de cõceptu
beate virgis. Om̃e inqͥt bonũ ad qð hõ cõ
ditus fuerat ꝑdidit in Adam.et idẽ ipᷣm bo

nũ multo excellẽtiꝰ ⁊ feliciꝰ recuꝑauit hũa⸗

na natura ꝑ Mariã. Nimirũ ſeptẽ bona pᷣ
cipua ꝑdidimꝰ in adã que recuꝑauimus ꝑ
virginẽ mariã feliciſſime. Pꝛimũ eſt pec
cati ĩmunitas ⁊ innocẽtia quã peccãdo ꝑ/
didit hõ.hoc maria feliciꝰin filio recupera⸗
uit:cum ipᷣmmet deũ ꝓ peccatis noſtris ſa/

tiſfaciendũ obtulit ꝓpter qdð Bꝛego.diẽ. Fe

lix culpa que talẽ ⁊ tãtũ meruit redẽptoꝛem
Secũdum bonũ eſt ſanitas.nunq; eniʒ
in ſtatu innocẽtie manẽs homo fuiſſet infir
matus:aut aliquẽ moꝛbũ paſſus.vt volunt
doctoꝛes ſuꝑ ſecũdo. Hãc feliciſſime recu/
perauit hõ ꝑ Mariã ꝑ quã obtinuit vt ve
niat ad reſurrectionẽ głlioſam ⁊ ſuꝑnam pa
triã:vbi vt habet᷑ Apoca.xxj.aſterget deus
oẽm lachꝛimaʒ ab oculis ſanctoꝝ:⁊ iam nõ
erit amplius neq; luctus neq; clamoꝛ ſʒ nec
vllus doloꝛ. Tertiũ bonũ qð ꝑdidimus
eſt impaſſibilitas.qͥa coꝛpus homis in illo
ſtatu pᷣſeruabat᷑ ne pateret᷑ leſionem ab aliqᷓ

duro puta gladio:lapide:ligno:vl ferro ⁊c̃.

Nec etiam pateret᷑ frigus vel caloꝛẽ:ſed vi

ueret in maxima tẽperãtia. ⁊ hoc partiʒ per

ꝓpꝛiam rationẽ:per quã vitaſſet nociua.par
tim ꝑ diuinam ꝓuidentiã que ipſum ſic tue
bat᷑ vt nil ei occurreret a quo lederetur. vt
vult magiſter ⁊ docto.in ſecõdo. Hoc feli⸗
ciſſime recuꝑauit homo ꝑ virginẽ Mariaʒ
per cuius fructuʒ virginalem habebimus
in futuro dotem impaſſibilitatis. Quar⸗
tum bonum quod ꝑdidimus eſt ĩmoꝛeali⸗
tas.quia ſi nõ peccaſſet Adam nunq; moꝛ
tis nexum incurriſſet homo. vt vult Augu
ſtinus libꝛo de queſtionibus veteris et no/
ui teſtamẽti. Hanc gloꝛioſiſſime recupera⸗
uimꝰꝑ Haniã ꝑ quã celeſtꝭ glie ⁊ vite ſem
piterne aꝑta ẽnobᷣ ianua mediãte eiꝰ fructu

6

—

Articulus

ſacratiſſime virginitatis.i.chꝛiſto. Quin
tũ bonũ omnis defectꝰ incõmoditat ⁊ tur⸗
pitudinis elongatio: q̃ fuiſſet in paradiſo ſi
nõ peęccaſſet homo.nam ⁊ doꝛmiuiſſet abſ/

qqʒ; omni bꝛutali turpitudine:nec in ſumẽdo

cibũ uiſſet paſſus quo ad digeſtionẽ in ſto
macho vel capite aliquẽ defectum vel incõ
moditatẽ. ⁊ licet in cibo aſſumpto fuiſſet ali

qua fimulnea vel impuritas que nõ fuiſſet
in nutrimẽtũ homĩs cõuerſa: vnde ſuꝑfiui
tates einiſiſſet.tñ fuiſſet diuinitꝰ puiſuin ne

aliqua turpitudo ſeu indecẽtia aut fetoꝛ ex

hoc reſultaret, nec quo ad coꝛpis nuditates

nec als aliqueʒ defectũ aut turoitudinẽ bõ
paſſus fuiſiet.verũ ꝑ virginẽ Mariã obti⸗
nuimꝰ celeſtẽ patriaʒ:vbi erimꝰ ſicut angeli
in celo vbi aberit om̃is defectus:oĩs detoꝛ
mitas ⁊ indecẽtia:⁊ aderit oẽ bonum.vt ait
Auguſt. Sextum bonũ qð ꝑdidimꝰ in
Adam eſt libertas.nõ em̃ homo homĩ do⸗
minatꝰ fuiſſet.nũc vᷣo feliciſſimã venimꝰ in
libertatem filioꝛũ dei ꝑ fructũ virginis ma⸗
rie.quia ſumꝰ filij ⁊ heredes dei coberedes
aũt chꝛiſti Roma, vij. Septimũ bonuʒz

ſapiẽtie et ſcientie limpiditas.Clarioꝛẽ eni,

babuiſſemus ↄgnitionẽ de deo:de angelis

er de creaturis q́; modo. VUnde Augꝰ.xj.ſu
per Geñ.ad litterã dicit. Foꝛtaſſis deus p/

mis hominibo loquebat᷑ antea: ſicut cũ an⸗
gelis loquit᷑ ia veritate ĩmutabili illuſtrãs

mentes eoꝝ:et ſi nõ tanta participatõe diui
ne eſſentie quanta capiunt angeli. Hec ille.

Hoc bonũ feliciſſime recuꝑatũ eſt ꝑ mariã
per cuiꝰ fructũ virginalẽ illuminati ſumꝰin
fide ⁊ tãdem veniemus ad clariſſimũ lumẽ
viſionis diuĩe. O igit᷑ feliciſſima vgo Ma
ria merito tibi dixit angelus Luce.j. Inue⸗

niſti gẽam apud dũm.qm̃ oẽm gratiã quaz

in Adam amiſimus tu inueniſti:⁊ inuẽtam
nobis reſtituiſti.O gloꝛioſiſſima dña:quid
laudis:quid gatiarũactiõis:quidve ſerui⸗
tutis tibi retribuamus ⁊c̃.vere toto poſſe ti
bi ſeruire ⁊ te laudare obligamYir.
Articulus tercius ꝙ virginitatem beate
Morie atteſtantur et appꝛobant plurima
teſtimonia ⁊ pꝛecipue duodecim generum.
Ercium miſte/
t rium hic declarandũ dicitur at⸗
teſta bilitatis.vt em̃ mens huma
na infirma et ad credenduʒ tarda ſolidet᷑in

N

ſide catholica et certius agnoſcat virginita
tem veriſſimã beatiſſime
merũ duodecim ſtellaruʒ in coꝛona capitis
eius duodecim teſtimonia ⁊ firmamenta ſi

dei eius deſcribunt:qͥbus atteſtat᷑ ꝛ appꝛso⸗

bat ipſius beate Marie virginitas. et his
tanqᷓ;ᷓ duodecim ſtellis atteſtantibus ſuam

virginitatẽ ipſa gloꝛiat᷑que qͥdem in tribo ᷓ

ternarijs oꝛdinant᷑. vt patet intuenti.

Pꝛimũ teſtimoniũ dicit ſigurarũ diuina

rum multiplicias.
Secundũ ꝓphetiaꝝ diuerſitas
Tercium ſcripturaꝝ cõcoꝛs veritas.

Quartum eccleſie ſanctoꝝ autoꝛitas.

Quintum angeloꝝ infallibilitas.
Sextum teſtium irrepᷣhenſibilitas

Septimũ rationũ theologoꝛum conſfir

mabilitas.
Octauum ſfidei chꝛiſtianoꝝ ſtabilitas
Nonũ gentiliũ ſcripturaꝝ pluralitas
Decimũ phicaꝝ rerum exemplaritas̃.
Vndecimũ mũdialiũ hoĩm credulitas.
Duodecimũ miraculoꝛũ limpiditas.
Capitulum. I.

Reiidma itaq; ſtella teſtimoniuz dans
p virginitati Darie dicitur diuina⸗
rnũ figurarũ multiplicitas:quod cer
te teſtimoniũ eſt infallibile. quia cum deus
ſit ſüũma veritas ⁊ bonitas vt cõmunis cõo⸗
ceptio eſt oĩm etiam philoſophoꝝ: nec igit
falli nec fallere poteſt. Deus aũt in ſua lege
per multas figuras pᷣoſtẽdit quia virgo de/

um generare debuit.igitur ꝛc. Innumera

biles aũt figure huius a deo pᷣmõſtrate ſũt.
vt patet per totum campuʒ veteris legis et
per ſingulos patriarchas ex quibo hic aliqᷓ
ꝓducamus:multis alijs reſecatis cauſa bꝛe
uitatis. NHNimirũ in Adã pꝛeoſtẽſa eſt vir
ginitas Marie.quia ſicut pꝛimus ipſe ho⸗

mo de virginea terra foꝛmatus eſt. ita ſecũ

dus Adam chꝛiſtus de virginea carne foꝛ⸗
mari debuit. Item in Eua que virgo exi
ſtens mũdum dãnauit.ergo virgo deũ con

cipiens ab angelo ſalutata mũdum ſalua/
re debuit. VUnde dixit domin? in figurã hu
ius Ipſa cõteret caput tuum:loq̃ns ad ſer⸗

pentem.quaſi diceret: ipſam virginẽ dece⸗
piſti:ergo ⁊ virgo conteret caput tuũ. Jtz

Abel in virginitate ᷣm Auguſtinũ acceptꝰ

erat deo. Reſpexit inqͥt dñs ad Abel et ad
munera eiꝰ.ad ſignificãdum qꝛ mũera vir⸗

arie:iuxta nu-

12

dant:quas ſi vellemus ante deficeremꝰq; ꝑ
ſingula enarrare poſſemus.

Liber VIII

ginitatis ſumme accepta ſunt deo in maria

Itẽ Enoch in paradiſum deliciaꝝ eſt traſ
latus:ad figurandũ.qꝛ in vteꝝ virgis tanq;
ſn paradiſum puritatis ⁊ ſctitatis qᷓ ſunt de
licie dei trãſtulit ſe ipſe deus:qͥ nõ habitati
coꝛꝑe ſubdito pctis Sap.j.ca.ſed paſcitur
inter lilia virginitat. Canti.iij. Ité Noe
hoc pöoſtenſum eſt cũ accepit mãdatũ faciẽ/
di arcam in q̃ͥ genus hũanũ ſaluaret᷑ a dillu
uio: ⁊ dictũ eſt eidẽ. Feneſtrã in arca facies
2 in cubito ↄſũmabis eã Etem̃ feneſtra ſᷣm

doctoꝛes fuit vitrea vel criſtallina q lumen
ſine ſui coꝛruptiõe reciꝑet ⁊ aquã ab inſtil⸗

latione in arcam vel ſubintratiõe phiberet.
Vnde arca figurauit ecclłiam extra quã nõ
eſt ſalus homĩ.teſte qpe ſaluatoꝛe Mach.
vij. arta eſt via qᷓ ducit ad vitã ⁊ pauci ſunt
q̊ͥ inue. eã. Feneſtra per quã üluminat᷑ arca

id eſt eccleſia:eſt beata vᷣgo Maria qꝗᷓ inter-
pꝛetat᷑ illuminatrix ꝑ quã verũ lumẽ.i. chꝛi⸗

ſtus ſine coꝛruptiõe virginitatis eius tan; li. .ij, in no er
tibus ex terminis nec ex pꝛincipijs euiden/

lux ſolaris ſine vitri coꝛruptione intrauit.

Deniq; hocpᷣoſtenſum eſt eidem: qñ colũ
ba ad veſperã poꝛtãs ramũ oliue virentibꝰ

folijs in oꝛe annũciauit ceſſaſſe aq̃s diluuij

Coluũba em̃ figurat puritatẽ.qꝛ pura ⁊ mũ/
da amat loca Sed ⁊ virentia folia arboꝛis
virginitatẽ ſignificãt Oarie:q paceʒ a deo
redditã hoibo annũciauit:vergẽte mũdi ve

ſpere cũ chꝛiſtũ in vtero poꝛtauit. Itẽ hoc

poſtenſum eſt Abꝛae qũ filiũ ſuũ Iſaac ge/
nuit ꝑ repꝛomiſſionẽ miraculoſe:diuĩa vir/
tute faciẽte. Item Jacob qñ vidit ſcalam
cuiꝰ ſũmitas celos tãgebat:⁊ dñm innixuʒ
ſcale ⁊ deſcẽdẽtes angelos ⁊c̃. Scala hec ẽ
Maria cui dñs eſt innixꝰ ꝑ incarnationeʒ:
ab ea angeli ꝑ eius vꝓᷣgitatẽ pace firmata cũ
hojie ad nos deſcẽdũt.Et vt ait Hiero. Sẽ
per angelis cognata eſt ᷣginitas. vñ ꝑ hoc

figurata eſt virginitas Harie. Itẽ Ho⸗
vles videns rubũ ardentẽ non cõburi in qᷓ

* .₰

apparuit deus: intellexit ↄſeruatã virginita
t dei genitricis. Itẽ Aaron virga q̃ floꝛuit
ſicca ꝑmanẽte Nume.xvij. figurat vᷣginita
tẽ Marie. Et vt bꝛeuiter plura cõplectar
patribus in aliquibo ad fidẽ ꝑtinẽtibo ſi nõ
habuiſſent doctoꝛẽ cõmunẽ eoꝛũ intellectũ
dad eadem nõ euidẽtia inclinantem. etem̃ to

oẽs ſigure veteris teſtamẽti huic rei cõcoꝛ⸗

Lapitulum,II.
s Ecũda ſtella dicit᷑ ꝓphetiarum clari
tas, Cum em̃ vt ait Petrus:ij, ca⸗

nonica.capᷣ.j. Non voluntate humana eſt

allata ꝓphetia ſed ſpũſctõ inſpirãte.clarũ eſtꝰ
copꝝ teſtimoniũ eſſe certiſſimũ. Hoc vᷣo per
oĩm ꝓphetaꝝ oꝛa clamauit ſpũſſctũs:qͥa vir

go deũ debuit cõcie. VUñ Eſa.xj. gredi

etur virga de radice ieſſe ⁊ flos ⁊c̃. Flos em̃

ſine coꝛruptõne ex virga generat᷑:ita xpᷣs ex
virgine. Itẽ ca.vij.Ecce virgo ↄcipiet ⁊c̃.
Itẽ Hiere.xxxj. NHouũ faciet dũñs ſuꝑ ter
rã.femia circũdabit virũ. Hoc certe nouũ
fuit in mũdo vt virgo ↄciꝑet virũ:qꝛ nec ſi/
milẽ viſa eſt nec habere ſequentẽ. Itẽ Eʒze
chiel.xliiij. Poꝛta hec clauſa erit ⁊ vir nõ ꝑ

trãſibit ꝑ eã:qꝛ dñs deus ingreſſus eſt ꝑ eã

Itẽ hoc ſignificat᷑ Daniel ca. ij.in lapide
pᷣciſo ſine manibo ⁊ in multis alijs ꝓphetijs
de qbus quia longũ eſt ſcribere ꝑtrãſeo.
LCLeeeapitulum. III.
Ercia ſtella dicitur ſcripturarũ cõ/
t coꝛs veritas. Nam ſᷣm Scotũ in
Plogo lüſentẽtiaꝝ.q.ij.in nõ euidẽ⸗

tiam habẽtibus nõ cõſo nãt firmiter ⁊ infal
libiliter ac generaliter miti diuerſimode di⸗
ſpoſiti:niſi a cauſa ſuꝑioꝛe ipſoꝝ intellectus

inclinet᷑ ad aſſenſum. Sed ſcriptoꝛes cano
nice ſcripture varie diſpoſiti ⁊ varijs tepo/

ribus exiſtentes in tali nõ euidẽti vicʒ ꝙ vir
go deum generaret:⁊ alijs articulis fidei oĩ
no cõſonabant ⁊ cõſonant. Ideo ſequi ꝙ
ipſi a cauſa ſuꝑioꝛi id eſt a deo dirigantur ⁊

dirigunt᷑ qͥ nõ poteſt eſſe autoꝛ falſitatis cũ

ſit ſumma veritas. Nimirũ huius ratõnis
maioꝛ ꝓbat᷑ ꝑ Auguſtinũ.xviij.de ciui.dei.

ca.xlij.dicentem. Neq; inqͥ t in multitudine

philoſophoꝝ facile quis iuenit inter quos

multa que ſenſerunt qui cõueniant. laboꝛe

nempe nimio munimenta ſuoꝛũ dogmatuʒ
philoſophi reliquerũt e diſcipuli legen⸗
tes:licet in aliquibus eſſent aſſentientes pꝛi
oꝛibus tanq; diſcipuli.aliagamen impꝛo⸗
bauerunt et quãdoq; diſcipuli contradixe/

runt fere per omnia magiſtro:vt Areſtoti

les platoni ⁊c. Quomõ ergo non cõtra-
dixiſſent poſterioꝛes noſtri ſancti pꝛipꝛibo

tum vetus teſtamẽtũ ⁊ nouũ omniũq; do⸗

ctoꝛum ſcripta ſanctoꝛum a pꝛincipio vſq;
chꝛiſtũ ⁊ a chꝛiſto vſq; modo ↄcoꝛdant nec

4 ſhi
git .
corni
Lo⸗
dict.
Gina
dgi
geli
göb
Pna
1de
N

4

fins
gii⸗
yhre
lors.
Ater
buec
lcegt
uri
l
hana
flin

4

ketſt
uinin
ſtn
100
gell
gle
glinc
batz
gait
luü⸗
fn
lter
ſch
Phe
Gal
giat
tua
s

44 ₰

Articulus nIHI.

R in his que fidei ſunt? legis ĩ puncto diſcoꝛ gelus ille qui aparuit Joſeph qñ volebat
n dãt. liq; in opiniõibꝰ pbabilibo que fidẽ nõ occulte dimittere Mariã teſtimoniũ reddi
N. coꝛrũpunt aliter ⁊ aliter ſenſerint. Pꝛoptea dit cũ ait. Noli timere accie Mariã cõuu⸗
Hel Leo sapa ĩ ſᷣmõe de octaua natiuita duũt gem tuã,. Qõð em̃ in ea natũ eſt de ſpũſctõ
wen dicit ſic. Diuĩa autoꝛitas eſt cui credimꝰ: di Matß.j. Cui teſtimonio ſuꝑaddit᷑ ⁊ ꝓteſta
l uina eſt doctrina quã ſemur. qm ſiue leg tio quã fecit angelꝰ apparẽs paſtoꝛib in die
an teſtificatõi:ſiue oꝛaculis ꝓphetaꝝ: ſiue euan natiuitatʒ dũi:necnõ oĩs ille exercitꝰangelo
n gelice tube auditũ admoueamꝰ vtiq; venẽ rũ canentiũ. Glia in excelſis deo:⁊ in terra
. qð btũs Johes ſpũſctõ plenꝰ intonuit. In pax hoĩb ⁊c. Si dicas ego neſcio cũ pꝛe-
na- pncipio erat bum ⁊ verbũ erat apud deũ ſens nõ fuerim nec viderim: ſi hec oĩa talit
N le 7 deꝰerat verbũ.Et illud qð adiecit.⁊ vᷣbuʒ ſe habuerũt in vitate: ⁊ talia ᷣba angeli bo
wni caro factũ eſt ⁊ habi.?cc. Caßp. IIII. ni dixerũt ſicut ſonãt euãgelia: vel vtrũ alit
knei NWVWarta ſtella eſt ecclie ſctõꝝ autoꝛi⸗ fuerit. Rñdet᷑ cũ Auguſt.x.de ciui.dei.ca.
lhe⸗ q tas.qꝛ nempe eccłia catholica a ſpi xviij ꝙ ſic potes dicere. Vtrũ de? creauerit
ghe rirituſctõ dirigit᷑ ⁊ regitur.iuxta illud mũdũ ⁊ ĩmoꝛtalia te neſcire vłᷣ dubitare cũ
iie⸗ Matß.x. Nõ ei vos eſtis q loqmini ſʒ ſpi pñs nõ fueris tꝑe creatõis:nec ĩmoꝛtalia vi
ritus pꝛis vri qͥ loquit᷑ in vobis. Vñ patet deris. Vñ ibidẽ ca.viij.dicit Augu. Bi li⸗
mo⸗ qꝛ ipᷣa errare nõ põt in fide qꝛ ſpũſctõ inſbi bꝛis magic ſiue cirurgijs credũt hoĩes cur
oi n rante locuti ſũt ſciĩ dei hoĩes eccłie.ſ.funda lr̃is euãgeliò nolũt credere ita eſſe facta ⁊c.
auidi⸗ toꝛes.ij. Pet.j.Ad qð faciũt iura.xxiiij. q.j. Et iterũ ſm Bꝛegoꝛij dictũ. Manikfeſtũ eſt
aicen⸗ A recta inſe ede. xxv.q.j. Violatoꝛes. J tẽ. xx quẽcũq; hoĩem credere neceſſario ea q̃ non
rehti di. Quis in fi. Et.xij.di.ca.j.⁊ ca.ſe. Ded qꝛ vidit. Hã quõ credis te habuiſſe abauũ v
oedt⸗ tota ecclia catholica hãc fidẽ dogmatiſauit ꝓthauũ quẽ nüq; vidiſti. ultofoꝛtiꝰ cre
