Gb754_fol_2
author: Pelbartus, de Themeswar

—

72

5
ð

ð
2 S

5
èòð è
l ⸗

8

421
gne

1.

“

——— -,b—,⸗a˙oN ⸗ FJ——¶ — — 9

N12c511883583 021

W. Raiser

Stellariũ Coꝛone benedicte
Marie virginis i laudẽ eius pꝛo
ſingulis pꝛedicatõibus elegatiſ
ſime coaptatum

nit

pil
cec
lec
Ger

dr

. . *

DHaologus

Pꝛologus in ſtellarium coꝛone benedi
cte virginis RS
.WVWoniam vt
glt beatiſſimꝰ ille Gꝛegoꝛiꝰ
9 maximꝰ. Indignus eſt dã
dis qͥ nõ agit grates de da
tis.Et Seneca libꝛo de be
neficijs dicente. Turpiſſi/

mũ eſt gratiã bñficijs nõ referre.Hinc ẽꝙ
cũ gloꝛioſiſſima dei genitrix go Daria
ↄtinue cõferat inenarrabilia nobis ⁊ cõtu

kerit bũficia.ꝑ eam enĩ habemꝰqͥ cquid bo
ni habere videmur: Eximio Anſhelmo:
necnõ deuotiſſimo Bernardo atteſtãtiby.
Vitioſum g̊ ⁊ punitõe dignũ arbitroꝛ eiꝰ
laudes tacere, maxime cũ viua teneã me/⸗/
moꝛia. in mitis ꝑiculis neceſſitatibuſq; et
infirmitatibo eius me accepiſſe ſuffragia.
moꝛbo qͥ ppe graui q̃ͥ his ante aliquibo die
bus vexabar.voto ſibi facto ꝑ eam miſeri
coꝛditer liberatũ me fateoꝛ.Oõð qͥdem niſi
me cõpuliſſet indignũ⁊ inſufficiẽtẽ me ſen
tiens:nullatenꝰhoc opus attẽptaſſem. Ti
meo nẽpe ne ſi pᷣconia laudis eius tacuero
ſceleris arguar vt infidelis ⁊ ingratꝰ. Hec

ergo penes:me cauſa pᷣcipua hũc aſſumẽ/

di laboꝛẽ extitit.Spero aũt quia ꝓpoſitũ
meũ ꝑficiet ipᷣa que intẽtionẽ coꝛdis videt
Eiꝰquoq; auxilio facere me poſſe nõ am/
bigo.ad qð ĩ eius laude ex me nõ ſufficio.
Ad ipᷣius igit᷑ nati dñi vicʒ noſtri ihu xpᷣi
gloꝛiã.⁊ digniſſime ſue genitricis Darie
laudẽ.ac ſerapᷣhici patris YFrãciſci.omniũ
q; ſctõꝝ honoꝛẽ:huic oꝑi manũ apponaʒ.
Btilo qͥdem rudi ⁊ ſenſu ac verbis impe
ritis materiã miniſtrans ſimplicioꝛibs pᷣdi
catoꝛibo amplioꝛa exinde eliciendi. Unde
⁊ ſuccincte reſecatis alijs: ſola ea ſcribere
intẽdo: que ad pᷣdicandũ ſimplici populo
vtilia foꝛe cõperero. Sed ⁊ nec iſta ex ꝓ/
pꝛio ſenſu:qͥn potius alioꝝ peritoꝝ editio
nibus cõdita cõpoꝛtaui vt potui. Hoꝛtoꝛ
aũt lectoꝛẽ vt ſi me ĩ aliquo minꝰ bene ſcri
pſiſſe vł certe vᷣitatis metas incaute vſpiã
exceſſiſſe ꝑſpexerit:nõ qͥd:ſed quo anio(qꝛ

rectoſcriptũ ſit penſans.ignoꝛãtie aut in/
genij modicitati miſericoꝛditer ignoſcat.

Quicqd autẽ boni in hoc ipſo oꝑe reꝑerit
dño ihu ⁊ eius genitrici gloꝛioſe: vñ om̃e

datum optimũ ⁊ donũ ꝑfectum ẽ attribu⸗

4 D
E V * . 4
M *

V .

at. Nimirũ fide recta adoꝛãdo trinitatem

⁊Z redẽptoꝛẽ ꝓgenitricẽ eterne leticie bene⸗

dico angeloꝝ reginã theoticã vᷣginali ſtel

lario.Quia vᷣo digniſſima virgo pulcher⸗/

rima ſub figura deſcribi᷑ Apoõxij.habe/

re in capite coꝛonã duodecim ſtellarũ. Id
circo in oꝑe duodecim eius magnalia ſi

ue myſteria: qbus ipᷣa tanq; duodecim ra
diantibe ſtellis pᷣdotata gloꝛiat᷑:in duode/⸗
cim libꝛis diſtincta deſcribunt᷑. Quilibet

etiã liber ꝑ certas ꝑtes diuiſus: in aliquo

ſuoꝝ articuloꝝ coꝛonã duodecim ſtellarũ

ſm materie cõgruentiã coaptando ↄtine⸗

bit. Quãobꝛẽ opus iſtud ſtellariũ coꝛone
benedicte vᷣginis cenſui noĩandũ. Ipᷣiꝰ nẽz

pe gloꝛioſiſſima coꝛona ꝓ ſingulis pᷣdica⸗

tionibo coaptata:⁊ in laudẽ eius feruenter
exoꝛanda a nobis pᷣꝑatur:q̃tinꝰp eam ĩ ce
lo coꝛonari mereamur. O igit᷑ glioſiſſima

celi regina:oꝛo te ſupplex:mẽte pia:vt has

coꝛonaꝝ roſas(q;q; exiles ⁊ tuis meritꝭ im

pares )acceptare dignerꝭ:quibo te om̃i lau
de digniſſimã magnificare ꝓpoſui ⁊ lauda
re:vt ⁊ tu mater miſcðie ⁊ gratie veniã mi

hi ⁊ gratiã tribuere:coꝛoneq; tue celeſtis ⁊

gaudij ꝑticipẽ facere ĩ ſuꝑna patria ne de⸗

digneris vbi tuũ natum ⁊ te laudẽ ſine fi/

ne Amen.

*

Diuiſio huius ope
e. n pmo itaq; libꝛo agit᷑ de myſteri
ſue digniſſime annũciatõis:diuĩeq; incar
natõis:⁊ actiue ↄceptõis Marie.h̊ nimi⸗
rũ cetera edit oꝛdine dignitatꝭ ⁊ cau
ſalitatᷣ. In ſecũdo libꝛo agit᷑ de myſterio
ſue gaudioſiſſime viſitationis. In terę
de myſterio ſacratiſſime purificatõis⸗In
quarto de myſterio ĩmaculate ſue ↄceptio
oren q̃nto de myſterio ſanctiſſime ſue
natiuitatꝭ:/In ſextovo de myſterio ſui be
nedicti nomis ⁊ appellatõis.i In ſeptimo
de myſterio ſue vᷣtuoſiſſime vite ⁊ oꝑatõis
Bocrues de myſterio ſue puriſſime vir
init

eis n nono de myſterio ſue excel
ſentiſſime charitatis. nproia a

ſterio ſue glioſiſſime aſfſumptõis./In vn

uilegiatõis ac dignificatõis..In duode/⸗
cimo libꝛo agit᷑ de myſterio debitoꝛie ſer/⸗
uitutis ⁊ cultu deuotõnis:ſcʒ a nobis ſibi

decimo de myſterio disſien elſe pꝛi
J
bi

a æ

I.

PPꝛimus liber agit de his qᷓ ꝑtinent ad
myſteriũ incarnatòiſ:annũciatõiſq; dñice

2⁊ ↄceptõis Marie. Liber iſte diuidit᷑ in

ptes plures. Pars pᷣma de diuĩe incarna/
tionis ↄſiliatõe ꝑ modũ pᷣdicatss.

B eterno oꝛdi

ña nata ſum ⁊ ex antiquis: ante/
q; terra fieret Pꝛouerbio.viij.
MHNia chariſſimi dei nr̃i erga
nos hoĩes dignatio. Stupẽda ſupꝛa mo⸗
dum bonitatis ſue oſtenſio: qm̃ ab eterno
ſua impſcrutabili ſapiẽtia decreuit noſtrã
naturã in vnitatẽ ꝑſone aſſumere ꝑ incar⸗
natõis modũ ineffabilẽ in głioſiſſune vir/
ginis Marie vtero: vt nos infimos in oꝛ
dine rõnaliũ ſuꝑ omnẽ creaturã dignifica

ret in ſeipo vt vicʒz deus fieret homo: ⁊ ho

mo deꝰ.iuxta illud Joh̊.j. Verbũ caro fa⸗

ctum eſt ⁊ habitauit ĩ nobis. Nimirũ:qͥd

Hac re mirabiliꝰ:qᷓ; ꝙ homo ſieret deꝰ. Et
quẽ celi capere nõ poſſunt:in vniꝰ vᷣginis
vtero caꝑetur induſus. Mirabile ꝓ cer⸗
to foꝛet:ſi celũ deſcẽdẽs terre vniret᷑:ſqʒ mul

to mirabiliꝰꝙ deus celi creatoꝛ ⁊ oĩim no

ſtre vili nature vniat᷑ Uñ Damaſcenꝰſuꝑ

miſſus eſt. Qualiter inqͥt facta ſunt vnum

deus ⁊ homo: mirant᷑ angeli:pauent celi:
vox ſilet:mens deficit: cum vna puella ſic
Deũ in ſuo vtero capit:vt ſanctis pacẽ: vi
tam moꝛtuls, ſalutẽ ꝑditis cõferat.Hec il⸗
le. Pꝛeterea. Quid homĩ dignius:qᷓ; vt fie
ret deo frater ⁊ ꝓinqnꝰ. Pꝛopt᷑ qð Berñ.
ait. Puto ꝙ iam me nõ poterit ſpernere de
us os meũ:caro⁊ frater meꝰ.Deniq; quid
hac dilectione maius: Om teſte ſaluatoꝛe
Joh.iij. Sic deus d ilexit mũdũ: vt filiuʒ
ſuũ vnigenitũ daret:vt om̃is qͥ credit ĩ euʒ

nõ pereat:ſed habeat vitam eternã. Hoc ẽ

ergo qð noſtrũ coꝛ afficit ad deũ⁊ ſtringit
hoc eſt qð in admiratõe animũ ſuſpendit:
qm̃ ab eterno deꝰ ſic decreuit ⁊ oꝛdinauit:
vt incarnaret᷑ i bñdicte vᷣginis vtero ⁊ ho
mo fieret: ꝓpter qð ſapiẽtia diuĩa in verbis
thematis dicit:Ab eterno oꝛdinata ſuʒ⁊c.
id eſt:a b eterno poꝛdinatũ ⁊ pᷣuiſum eſt:vt
mira diſpẽſatione diuĩe ſapiẽtie deꝰ fieret
homo: ex Maria vgine carneʒ aſſumẽdo
⁊c.De hac ꝗ̊ poꝛdinatiõe diuini conſilij lo
qui volẽtes: tres cõtemplatões notabimꝰ

tria pncipalia cõſilia declarãtes.

Pars 1

Pꝛimũ conſiliũ dicit᷑ creationis.
Dcõðm conſiliũ dicit᷑ reꝑationis.
Terciũ conſiliũ dicit᷑ retardatölis
Articulus pᷣmus:qualiter deus pᷣosdi⸗
nauit ab eterno creare duplicẽ naturã rõ⸗
nalem ⁊ eam vertibilẽe. — Laoplin. I.
Pimũ cõſiliũ
p declarandũ dicit᷑ creatõnis.
Poſſumꝰ nẽpe pie imaginari
quõ añ creationẽ mũdiĩ in cõ

ſiſtoꝛio ſctẽ trinitatis cõſiliũ habitũ eſt de

huiꝰmũdi creatione.Et in hoc cõſilio pᷣci
pue tres queſtiões ſunt mote ⁊ determina
te. Pꝛima queſtio:vtruʒ creari debuerat
natura angelica. Scða queſtio:vtrũ cre
ari debuerat inſuꝑ natura hũana. Ter⸗
cia queſtio:vtꝝ rõnalis creatura creari de

buerat vertibilis in arbitrio libera. Pꝛi⸗

ma itaq; queſtio in ↄſiſtoꝛio ſancte trinita

tis fuit mota:vtrũ vicʒ cõuenies foꝛet crea
re naturã angelicã:Et determiatũ eſt ꝑ di

uinã ſapiẽtiã ꝙ ſic tali rõne:Bonũ vt bo⸗

nũ ſuijpᷣius cõicatiuũ eſſe debet. Hec ꝓpo
ſitio habet a Dyoñ.de angelica hierachia
c.x.Et ꝑ Ariſto.li.j.ethico.dicẽtẽ. Bonuz
quãto cõmuni tãto diuiniꝰ. Cum igit᷑ de

us ſit ſumme bonꝰ: videt᷑ ꝙ aliqua creatu

ra rõnalis ab eo ꝓducat᷑ in ee:quã ſue bo/
nitatis ꝑticipem faciat. Et ſic diffinitũ eſt

a deo vt angelica natura crearet᷑ in eſſe ſpi
rituali ⁊ intellectuali ⁊ ipᷣo intellectu ab ea
dem ꝑticiparet᷑ iße deus. Hec rõ trahitur
ex dictis Augu.in enchiri.c.vj. Trãſſum
ptiue aũt habet᷑ a magiſtro. in.ij.di.j.c. v.
Credimꝰ inqͥꝛt rerũ creataꝝ celeſtiũ ⁊ terre
ſtriũ:viſibiliũ ⁊ inuiſibiliũ cauſam nõ eſſe
niſi bonitatẽ creatoꝛis:qui ẽdeus vnꝰ⁊ ve
rus cuiꝰtanta eſt bonitas:vt ſũme bonus
btcitudinis ſue qua eternaliter beatꝰ eſt:ali
os velit eſſe ꝑticipes: quã vidit et cõicari
poſſe:⁊ minui oĩno nõ poſſe.Illud igr̃ bo

nũ qð ipe erat:et quo beatꝰ erat:ſola boni

tate nõ neceſſitate alijſ cõicari voluit:⁊ ita
fecit.Igit᷑ deꝰ creaturã rõnalẽ q̃ ſũmũ bo⸗
nũ intelligeret:intelligedo amaret: amãdo
poſſideret:et poſſidẽdo frueret᷑ eo. Hec ibi
Cõcoꝛdat ſcriptura Pꝛouerbio.xvj. Vni
uerſa ꝓpt ſemetipʒʒ oꝑatus ẽdñs. Ca.II.
Ercuũda ſtio in cõſiſtoꝛio trini⸗
ſtatis ſcliſſime fuit mota. Vtrũ

ye
Dhus

icui
nn
oni
iss
bo⸗
ico
cbbl

Arrticulu

vicʒ conu eniẽs foꝛet creare bumanã natu⸗

ram vel creaturã.Et determinatũ eſt ꝑ ſapi
cntiã diuinã ꝙ ſic:rõnibo pluribꝛ. Pꝛima
rasio ꝑfectionis vniuerſi et decoꝛis: Quia

km̃ ad diulĩe bonitatis manifeſtationẽ ⁊ po

tẽtie ac maieſtat declarationẽ:deberẽt crea

rxi diuerſi oꝛdinis młtiplices creature. Que
dam nẽepe pure ſpũales:vt angeli.Quedazʒ
pure coꝛꝑales:vt notat magiſter. in.ij. di.j.
Et Bonauẽ.ibidẽ ↄcludit:quia ſi eſt pone

re extrema cõponibilia:ergo⁊ mediũ qð cõ
ponit᷑ ex terminis.v.phiſico. Vñ ad ꝑfecti

onẽ vniuerſi hoc triplex genꝰ requirit. De/

buit ergo creari rõnalis creatura cõpoſita
ex coꝛꝑali ⁊ ſpũali:ſcq; ipſe homo. Om̃ ſcri/
ptum eſt Deut xxxij. Dei ꝑfecta ſunt opera
Pꝛoinde etiã homo ſexta die poſt om̃s cre

gturas creatus eſt:⁊ ipᷣo creato deꝰ req euit

ab om̃i oꝑe qð patrarat.ſicut legit᷑ in Geñ.
ad ſignificandũ ꝙ homo eſt finis omniũ et

lectio:ex.ij.phiſico. Quia mũdus factꝰ eſt

wpter hoiem vt ſeruiret ei. Sic ⁊ homo fa⸗
ctus eſt ꝓpter deũ:vt ei ſeruiret. Oagiſtro ĩ
ij. di.j.c. vij. teſte. Scða ratio eſt diuĩe glo
rificatõis ⁊ laudis. Vñ idem magiſter vbi
ſupᷣ.c.v.dic. Si querat᷑ quare creatꝰſit ho⸗
mo:bꝛeui ſermõe reſpõderi poteſt:ꝙ ꝓpt bo

ntltatẽ dei:⁊ ad laudãdũ deum: in quo ꝓfi-/

cit homo:nõ ipᷣe deꝰ⁊c̃.Et.c.vij.dicit. Fa⸗

ctus eſt inquit hõ ꝓpter deũ. Nõ qꝛ deꝰ ſũ/

me beatꝰeius indiguerit officio (qui bono
rũ noſtroꝝ nõ eget)led vt ſeruiret ei ac frue
retur eo cui ſeruire regnare eſt. In h̊ ergo ꝓ
ficit ſeruiens nõ ille cui ſeruit᷑. Hec ille. Si
cut igit᷑ angelꝰcreatus eſt ad laudandũ de/
um in celis:ita homo ad laudanduʒ deum
in terris:⁊ ei ſeruiẽdo gloꝛificandus: vt tan

dẽ eternalit᷑laudare mereat᷑ in celeſti patria
iubilãdo. Huic ↄcoꝛdat ĩ myſterio foꝛma⸗/

tio coꝛꝑis humani.Qm̃ ſi bñ ↄſideramꝰ:ĩ

ſpᷣa facie hoĩg exaratũ qdᷣãmõ reperimꝰ q̃/

ſi ſcbtura a ðᷣo impᷣſſa hec ꝓᷣba.Hõ dei lau
da deũ. Nã linealiter naſus cũ linea gene
facit h. Oculus iuxta facit o.⁊ ſuꝑ ꝓtenſuʒ
ſupꝑciliciũ q̃ſi titell ſignificat ly hõ. Et hec
qᷓ ad vtrãq; faciẽ. Aurꝭ ſiniſtra foꝛmata ẽ q̃‚
ſi d. Auris aũt dextra q̃ſi e. Linea ſub naſo

Ili i. Et ſic reſultat hec dictio dei. Lingua

ʒ ⁊ loq̃la q̃re data ẽ hoĩ niſi ad laudandũ
deñ m Chꝛyf. de laude dei. Et ſic piʒ hec
oꝛatio:Hõ dei lauda deũ. Tercila rõ an

. S

⁶°— %

gelice repatiõis: qꝛ hõ factꝰ eſt vt angelica
ruina quã deꝰ pᷣnouerat:ex ipᷣo reꝑaret᷑. vñ

magr vbi S.c.xj.De hoĩe q̊ʒ in diuia ſcptu
ra reꝑitur inqͥt interdũ ꝙ factꝰſit ꝓpt reꝑati
onẽ angelice ruine:qð nõ eſt ita intelligẽdũ

ãſi nõ fuiſſet hõ factꝰ:ſi nõ peccaſſet ange/
lus. Sʒ qꝛ inter alias cauſas hec etiam nõ
nulla extitit. Hec ille.In huiꝰ ſignificatõezʒ
dicit Baſiliꝰ magn in hexameron.ꝙ cum
gniĩalia cetera ex terra foꝛmata faciẽ hab eãt
verſus terrã reſpiciẽtia:iõ qꝛ ſunt ĩ terrã re⸗
uerſura:hõ aũt faciẽ hʒ eleuatã verſus celũ
⁊ caput erectũ vt ſe ad angeloꝝ cetũ intelli/
gat finaliter eſſe eleuãdũ.O igit᷑ homũtio:
o fidelis anĩa pẽſa diligẽter ad quẽ finẽ cre
atus ſis: an vt terrenis cupiditatibo inhere
as:an vt voluptate reſolutꝰ ſola carnalia ſe
cteris:an vt diuerſis vitijs diabolo deſer⸗
uias:nõ certe:nõ. Sic em̃ ᷓ finẽ tue creati/
onis agis.Aiaduerte qʒ qm artifex ſuũ ar-
tificiũ qð ad finẽ intentũ nõ venit deſtruit
⁊ abijcit:vt patet in falſis monetis: ſic tu di
gnus es moꝛte: ſi deo nõ ſeruierꝭ ⁊ ad celuʒ
nõ tendis. Cmueaaplm. III.

Ercia queſtio in conſiſtoꝛio ſancte
t trinitatꝭ fuit mota:vtrũ rõnalis cre
agtura creari deberet vt eẽt arbitrio

libera ⁊ vertibilis ac peccabilis. Nã argue

re poſſes ꝙ meliꝰdeꝰfeciſſet ſi rõnalẽ creatu

rã ſic ſtabilẽ creaſſet vt nullatenꝰad malum
culpe ⁊ miſerie ꝑuenire potuiſſet. Sʒ in cõ
trariũ ꝑ diuinã ſapiam determĩatũ eſt ꝙ ra
tionalis creatura in libertate arbitrij crea/

ret᷑ ⁊ vᷣtibilis fieret:⁊ ꝙ meliꝰfoꝛet pluribus

rõnibo. Pꝛima rõ diuine manifeſtatiõis

hãc rõnẽ ponit Alexan, de hal. ij. pte ſũ. q.
xxij.ar.iij.Cõcoꝛ.Petrꝰaureoli in ſuo cõpẽ

dio li.ij.ca.penul. Nã ex h̊ maniteſtat᷑ diui

na potẽtia qm̃ ꝑ h̊ oñdũ ꝙ ſolꝰdeꝰ inuerti/

bilis ⁊ indefectibilis eſt. Oĩs aũt creatura
mutabilis ẽ:ↄueniẽs ̊ erat oñdere creatu/

re rõnali ꝙ ſicut ſine deo facta nõ fuerat:ita

nec ſine deo ꝑſiſtere poterat. Nec ipam de

cebat ↄfirmari in bono quſq; illi cõſtaret ;

ſppe ſolꝰeſt deꝰin q̃̊ nõ cadit nõ poſſe. Itẽ ex

B declarat᷑ dei ſapia q̊ ad bonos⁊ malos:qͥ̊
ad bonos q dẽ qꝛ ſᷣm oꝛdinẽ diuĩe ſapie ne
mo dignꝰeſt coꝛonari niſi qͥ legitime certa/
uerit.ij. Thim̃.ij.Quo ad malos q̊ʒ vt di⸗

uina ſapia oñdat᷑ſcire etiã ex malis elicere
bona:qð nõ poterat fieri niſi deꝰfeciſſet cre

8 5

4

—

äl

Dei. ca. xviij.dic. Nec deꝰvllũ nõ dico ange
loꝝ ſi vel hoĩm crearet quẽ malũ futuꝝ pᷣſci
ret niſi giter noſceret qb eũ bonoꝝvſibo co
modaret.hec ille.Cape exemplũ qꝛ mali an

geli ⁊ homĩes bonoꝝ vuilitatibo comodant᷑

qm̃ ſũt bonis ad exercitiũ vᷣtutis cũ eos tẽ
tant et ꝑſequũt᷑. Itẽ ex h̊ dei clemẽtia ⁊ mi/
ſericoꝛdia declarat᷑ in eo ꝙ dei filiꝰ ꝓ libera
tione hoiĩs ⁊ angelice ruine repatõe mittit᷑

Pꝛeterea dei iuſticia oñdit᷑ in h̊ ꝙ deꝰtribu

it vnicuiq; ſᷣm oꝑa ſua ſcʒ bonis etna pᷣmia
⁊ malis et᷑na ſupplicia. Deniq; dei charitaſ

demõſtrat᷑ qm̃ in libertate arbitrij reliquit

creaturaʒ velle btificari ⁊ ſaluari Ecẽci.xv.
Deꝰcreauit hoĩem ⁊ reliqͥt eũ in manu ↄſi⸗
lij ſui ⁊c.O igit᷑ q; laudabils ẽ deꝰ ⁊ q̃ntum
gras ei agere debemꝰ?ẽ. Scða rõ laudiſ

maioꝛis. Maloꝛ em̃ laus ⁊ honoꝛ ẽ cũ qͥs
peccare põt et nõ peccat:qᷓ; cũ iõ nõ peccat

ꝛ peccare nõ pᷣt.Exẽpli gra. Hutꝰnõ lau
dat᷑ de vᷣtute taciturnitatꝭ qm̃ iõ nõ loqͥtur:
qꝛ loqͥ nõ pᷣt. Vñn ⁊ Ariſt.j.li:.methaphi.diẽ
Pꝛoprea q̃ inſunt nobis a natura nec lau-
damur nec vitupamur: & merito laudãdꝰẽc:

q̃ potuit trãſgredi ⁊ nõ ẽ trãſgreſſus: facere

mala ⁊ nõ fecit Ecci. xxxj. Sicut in exeplo.
Dauid laudat᷑ qͥ Saulẽ interficere bis po⸗
tuit ⁊ nõ interfecit. Sic igit᷑ ptʒ ꝙ ſi hõ im
peccabilis factꝰ fuiſſet nõ eſſet laudabil de
vtute.igit᷑ ⁊c. Pꝛoptea Gꝛego.in moꝛal,diẽ
De fecit naturã rõnalẽ bonã eo ꝙ mutabi
lem ↄdidit ⁊c̃. Tercia rõ hũiliatõis dece⸗
bat nẽpe rõnalẽ creaturã vertibilẽ ⁊ pecca/
bilẽ fieri: vt cãm hũilitatis haberet ⁊ ſuꝑbi
am calcaret ⁊ ſe agnoſceret indigere auxilio
Ddinĩo ⁊ ad ipᷣm deũ recurrẽdi occaſionẽ ha
beret ꝓ ↄſeruãdo a pctõ:hec ẽrõ Bonauẽ.
ſuꝑ.ij.di.xxiij. Quarta rõ pᷣmij amplioꝛis
nã glioſius eſt naturevtibili ad malũ ex me
ritis głiam obtinere:q; in ĩuertibilitate con

ditã fuiſſe:⁊ ſic ſine aliq̃ genere meriti biifi/

cari. Exemplũ in puulis baptiʒat qͥ in me
rito xpᷣi ſaluãt᷑ ⁊ nõ in ꝓpꝛio:vñ minoꝛẽ glo⸗
riã habẽt his qͥ in ꝓpꝛio merito ſaluãt᷑. Hec

eſt rõ Alexan.vbi 8.patʒ igit̃ q̃re ꝑ diuinaʒ

ſapiam rõnalis creatura vᷣtibilis ſit facta: ⁊

qᷓ; ↄueniẽter. Nil igi᷑ calſnie habes o bõ 3

Deũ creatoꝛẽ:imo potiꝰmateriã laudiſ⁊ gr̃e
Kuiꝰem̃ culpa tu pctõꝛ ꝑibis niſi tua: qꝛ
bonũ ſacere nõ vis ⁊ a peccato nõ deſiſtis.

Ouid eſt ꝙ dãnaris niſi qꝛ volutate te pci⸗
pitas.O ſtulte o infelix ⁊ inſane pctõꝛ attẽ⸗
de:dei circa te bonitatẽ:⁊ tuã ↄtra ipʒ ingra

titudin is pꝛauitatẽ. Vide quãtuʒ te cusiat

ſaluare:cũ in tuo arbitrio cõſtituerit te: vtꝝ
bonum vel malũ velis: auſculta quid dñs

dicat per Oſee.ca.xiij.Perditio tua ex te:ex

me tmmodo auxiliũ tuũ ⁊c. O vtinã agno
ſceres tuam libertate:⁊ nõ ſubijceres te ĩ di

aboli captiuitatẽ ⁊c̃. Heu heu q̃nta cecitas

mentis inualuit vt ꝙ homo peccat nõ reco
gnoſcat ſed in deũ retoꝛqueat loquẽs blaſ⸗

phemias ⁊ dicat:Sic me de?fecit vt peccẽ

audi ⁊ penſa verba Aug.li.de libe.arbi. di
centẽ: Naturas inqͥ t oẽs fecit deus nõ ſolũ
in iuſticia ꝑmãſuras ſed peccaturas:nõ vt
peccarẽt:ſʒ ſi nõ peccarẽt coꝛonarent᷑:ſi pec

carẽt puniren᷑. Qui ̊ ꝑeunt arbitrio ꝑeunt

Etq ſaluant᷑ gra dei liberãt᷑ ⁊c. Hec ille.
Arrticulus ſcs: qualiter deus pꝛeoꝛdia⸗
uit ruinã angelicã reꝑinda.

Ecundũ cõſiliũ
( declarandũ dicit᷑ repatioõis. Pie
nrsẽpe poſſumꝰ cõteplari:quõ ſan
cta trinitas pᷣuidens rõnalẽ na/
turam tam in angelo q; in homiĩe ruituram
tractauit ↄſilium de reꝑatione ne ciuitas ſu
perna vacua ſuis ciuiba maneret.Et hocta
li rõne que accipit᷑ ex dicꝭ Anſhelmi li.cur
deus hõ:dicẽtis. Nullatenꝰ decet ſũmã ſta
bilitatẽ ſuũ poſituʒ ꝑmittere infirmari:nec
decet ſummã ſapĩam ꝑmitterę nobiliſſima:
creaturas vltimo ſuo fine frauůdari. Sʒ qꝛ
deus ꝓpoſuit hoĩem ⁊ angelũ ad beatitudi
nem creari.Si ergo nõ fiet reꝑatio cũ vtra
q; natura labat᷑:angelica qͥdem ꝓ ꝑte:hũa⸗
na vero ꝓ toto dei ꝓpoſitum infirmabit᷑: et
creature ſuo fine fraudabunt᷑. Sic ergo cõ

ſilium determinatũ eſt:q fieri debeat repa/

tio. Sed in hoc conſilio treg alie queſtio/
nes mote ſunt ⁊ determinate. Pꝛima vtruʒ
ꝓ hac reꝑatione vterq; ſcʒ angelꝰ: homo re
dimi debeat. Scdða queſtio vtrũ aliq̃ crea⸗

tura ꝓ hac redemptione facienda ſufficiat.
Tercia q̃ſtio cui diuinarũ ꝑſonaꝝ hanc re
demptionis ſatiſfactionẽ facere ↄueniat.

Capitulum. I.

.

Rilma queſtio in hoc ſcdᷣo conſilio

p motag elt in conſiſtoꝛio ſancte trini

latis.vtrum vicʒ vterq; ſc; angel?2

— — — — — — — - —

di
8 1
db .
ac
c
ſfl.
ön
pec
N

.

bomo poſt lapſum redimi debeãt ꝓ repati

one ruine. Et argutũ ẽ c ſic: qꝛ peccatũ ho/
minis ⁊ peccatũ angeli vniꝰ generis eſſe de

bebat: ⁊ eſt.qꝛ vterq; ꝑ ſupbiam peccauit.ꝭ̊
deiß vtriq; ſubuenire mificoꝛditer debue⸗

rat. Sʒ ad iſtud determinãdo rũdit dinĩa
ſapiẽtia ꝙ ſolꝰhomo redimi ðöbebat⁊ ex eo
ruina angelica reꝑari. Nec deberet xpᷣi in⸗

carnatio ſubuenire angelo lapſo:qꝛ Pecca⸗
tũ angeli eſt irremediabile: peccatum autẽ

bomis remediabile. Et hoc pluriba ratio/
nibo ᷣm Tho.in.iijiſcpto ſniarũ.di.j.ar.ij.

Et ſᷣm Bonauẽ.ſuꝑ eodẽ.iij.li. alioſq; do/

ctoꝛes cõiter. Pꝛima ratio ex ꝑte potẽtie co
gnitiue:qꝛ angelus cognoſcit in luce plena
ꝑ intellectũ deifoꝛmẽ vt ſic ꝑ ignoꝛantiã nõ
excuſet᷑. Zotũ em̃ põt ↄſiderare ſine inqſi-
tione:qð ad electionẽ alicuiꝰrei ꝑtinet. Hõ
aut cognoſcit q̃ agenda ſunt deliberãdo ꝑ
rõnẽ:q̃ eſt quedã obũbꝛatio intellectus: vñ
bõ peccans de venia cogitauit ⁊ in aliqᷓ de

ceptꝰeſt: vt dicit magr li.ij.di. xxij. Nõ autẽ

angelꝰ,. vñ Damalce.dicit. Quãto nobilioꝛ

fuit in angelis dei cognitio tãto peioꝛ in eiſ

fuit erroꝛis occaſio:qꝛ ſeruꝰ ſciens volũtatẽ

Dñi ſui ⁊ nõ faciens plagis vapulabit mul
nis. Scdðᷣa rõ ex ꝑte porẽtie volitiue:quia

volũtas angeli ĩuertibilis eſt ad bonü poſt
electionẽ mali: vñ peccãdo ĩmobiliter inhe

ret malo. Nec ẽ ſuſceptibilis pnĩe. Jõ Da/

maſcenꝰ li.iij. Angeli ſicut nõ fuerũt nec ſũt

nec erũt ſuſceptibiles penitentie ita nec ve-⸗

nie. Quod em̃ facit hoĩbo moꝛs hec angelis
caſns ⁊c.Hõ aſt eſt ſuſceptibilis pnĩe.igit᷑
⁊c̃.Hic cadit exẽplũ qð legit᷑ de ſctõ Har
tino:⁊ etiã Auguſtino.Qui ꝓmittebat de/
moni ſe oꝛatuꝝ ꝓ eo dũmõ peniteret ⁊ ipſi
diabolꝰ rñũdit:nullomõ velle penitere ⁊c.
Tercia rõ ex ꝑte culpe:qꝛ ᷣm Aug.An/
geli nullo ſuggerẽte peccauerũt. Jõ nemĩe
reꝑante redimi debuerũt.Hõ aũt diabolo
ſuggerẽte cecłuit:ideo dei virtute ſubleuari
debuit. Itẽ qꝛ culpa homĩs pᷣmi totã poſte
ritatẽ infecit ⁊ coꝛrupit:⁊ tota cecidit hũa/
na natura in vno peccante.Et iõ indecens
erat vt tota relinqueret᷑ ſub dãnatõe.Ange
lica aũt natura nõ ꝓpagat᷑ ex vno ex q̊ viciũ

ↄtraheret. Sʒ oẽs angeli actu exñtes ꝓpꝛio

arbitrio peccauerũt.igit᷑ ⁊c. Vñ iuſticiã di
ninã nõ decebat vt oẽs illi ad quos coꝛru/-
ptio peccati pᷣmi homĩs deuenire debebat

II

qui q dem nõdũ erant actu ſed ĩ virtute tm̃
puſqᷓ; eſſent vltimã damnationẽ reciꝑent.

Omes autẽ angeli actu exiſtẽtes pꝛio arbi

trio peccauerũt. Ideo decens erat vt oĩno
illi peccantes ꝑirent:maxime qꝛ ĩmobiliter

malo adheſiſſent. Quid igit᷑ dicam vobis
peccatoꝛes indurati:excecati:et deſperati:q
diabolo ſues eſtis:qꝛ ex certa malicia pec
catis ⁊ nullo etiã ſuggerente ad malũ curri
tis:młtos quoq; alios verbo ⁊ exemplo in

ficitis.Et heu heu qð maximũ eſt: ĩmobili
ter in peccato ꝑſeueratis:hoc quippe diabo

licum eſt: vt dicit Augꝰ. Humanũ eſt int

peccare:ſed diabolicũ eſt pſeuerare. Quaʒ
vobis ſententiã ꝓferre valeo:niſi illam Pe

tri apli in ſua canonica. Si angelis peccẽa⸗

tibus nõ peꝑcit⁊c̃.Exꝑgiſcimini igit᷑ o pec
catoꝛes ⁊ nolite cũ diabolo damnari.
Ecunda queſtio mota eſt: vtrũ ali/

ſqua creatura ꝓ hac reꝑatione faci,
enda ſufficiat vt deuʒ incarnari nõ

opoꝛteat.Et cõcluſum eſt a diuina ſapien/
tia ꝑ hanc ↄcluſionẽ: nullus purus ange
lus:nec aliquis purus homo:aut quecũq;
creatura pura ad hanc reꝑationẽ ſufficeret
ſed deum incarnari ipᷣm oꝑteret: pluribus

boc rõnibus. Pꝛima ratio condigne ſa⸗
liffactionis: Nam licet vt ait Aureliꝰ Aug.
xiij de trini.ca.x.Alius modus fuit deo poſ
ſibilis q;ᷓ ille quem tenuit in redemptiõe: qꝛ

eius poteſtati cuncta ſubiacẽt:tũ debuit oĩ

no fieri ꝑ ſatiſfactionẽ: quoniã hic modus

cõgruentioꝛ fuit ⁊ decentioꝛ: tam ex ꝑte dei

qᷓ; ex ꝑte noſtra:vt ꝓbat Bonauẽ.in. iij.di⸗.

x. ar.j. Et Rych.ibideʒ.q.iij. Pꝛimo inquã

ex ꝑte deiꝓ tanto:quia in omi opere debet

manitfeſtari miſcdᷣia ⁊ iuſticia.pᷣs. Vniuer/

ſe vie d ñi miſcᷣia ⁊ veritas. Sed ſi de na/
turam humanã reꝑaſſet abſq; ſatiſtactione

fuiſſet manifeſta miſcdia ſine iuſticia. Nũc
autẽ vtraq; maniteſta eſt: quia iuſticia in ſa
tiſtactione:miſcdia in modo reꝑandi:eo
cum purus homo nõ poſſet ſatiſfacere: de
pater ſuum filiũ dedit ꝓ ſatiſfactõe:in qᷓ tan

ta miſcdia dei claruit qua maioꝛ excogitari

nõ potuit.vt patʒ ꝑ Anſhel.ij.li.cur deꝰ ho
mo.ca.ij. Secũdo ex ꝑte noſtra: quia ſicut
genus humanũ deũ inhonoꝛauit ꝑ culpaz
ſic opoꝛtebat vt honoꝛaret ꝑ penaʒ. Sicut
em̃ honoꝛabiliꝰeſt habere meriiss vui ge
a

Liber 1

nam (ceteris paribo)q; ſine meritis. Sic ho
noꝛabilius fuit nos deo ꝑ ſatiſfactioneʒ re⸗
cõciliari:q; ſine ſatiſſactione. Hec Rych. et
Bonauẽ.Fundamentũ haruʒ rationũ po/
nit Anſhel.li.jicur deus homo.ca.xij.ſic di
cens.Liberioꝛ inquit eſſet iniuſticia: ſi ſola
miſcdia dimitteret᷑. Et iteꝝ ibidem ſubdit.
DOimittere peccatũ ſine ſatiſfactione:nõ eſt
aliud qᷓ; nõ punire. Si autẽ peccatũ nõ pu
nitur:inoꝛdinatũ aliquid dimittit᷑. Hon au
tem decet deum aliqͥd inoꝛdinatũ in ſuo re

gno dimittere:ergo debuit peccatũ homĩs

Dimitti nõ niſi ꝑ iuſtam ſatiſfactionẽ:quam
non poteſt facere creatura pura: vt patebit
ſtatim ſcdᷣa rõne.igit᷑ ꝛc. Scõða ratio cul/
pe ⁊ eius offenſiõis: Quia om̃is homo:an
gelus ⁊ quelibet alia creatura finita ⁊ finite
bonitatis ac meriti eſt: offenſa aũt dei inli⸗
nita ex ꝑte dei:⁊ ideo cũ finiti ad infinitum

nulla ꝓpoꝛtio:nulla creatura ſatiſfſacere pot.

Item deus purus in ſua natura impaſſibi
lis eſt:⁊ ideo ſatiſſactioni ſubijcere nequit.
Concdludit᷑ ergo ꝙ ſit ſatiſſactoꝛ deus ⁊ ho
mo:deus qͥ dẽ vt infinite ſatiſtaceret fm mẽ
ſuram offenſe.homo autẽ:vt quid peccaue
rat pateret᷑ ⁊ in ea natura ſq; humana deus
ſatiſfaceret. EX aũt peccatũ ſit infinite offen
ſionis: phatur ꝑ eoſdem Rychar. Bona⸗
uen.vbi ſupᷣ.Quia peccatũ homĩs eſt con⸗
tra bonitatẽ infinitam:ſcʒ deuʒ.Et quia na
turam humanã puauit bono inſinito: rem
etiam infinitaʒ in potentia coꝛrupit:quia ſi
deo pla ceret indiuidua humana mitiplica
ri ſine fine omia illa coꝛrũperet:⁊ ideo ĩ pec
cato homis fuit infinita iniuria.Ad h̊ autẽ
æ ſit ſatiſfactio condigna:opoꝛtet ꝙ ſᷣm q̊n
titatẽ culpe ſit quãtitas emende Deut. xxv.
Pꝛo mẽlſura peccati erit ⁊ plagarũ modus.
UVnge claret ꝙ iſtam ſatiſſactõeʒ facere nõ
potuit:niſi ille qui eſſet deꝰ⁊ homo:put pꝛo
bat Anſhel. ij. li. cur deꝰ homo. cit vj. Ter
cia ratio incõuenientie talis reꝑpatiõis. Nã
yt dicit Anſbel.li.ij.cur deus homo.ca.xiij
Incõueniẽs erat vt homo purus raꝑaſſet:
quia peccatoꝛ peccatoꝛẽ nequit iuſtificare⸗
Bed ſi homo ſeipᷣm reꝑaſſet peccatoꝛ pctõ
res iuſtificaſſet. tem fᷣm Tho.iij.ſcrip.ſen
tentiaꝝ di.j.ar.ij. Gideus nõ ꝑ ſeipᷣm ſed ꝑ
angelu reꝑaſſet naturã humanã coꝛruptaʒ
duo incõueniẽtia ſubſecuta fuiſſent Pꝛimũ
ꝓ ſemꝑ homo angelo ſalutis ſue debitoꝛ ei

„

ſet. Scðm q in beatitudine angelo equari

nõ poſſet qð eſt ↄtra illunud Mat.xxij. Erũt
ſicut angeli dei in celo. Deniq; q̃cunq; alia
pura creatura reꝑari potuiſſet:ipſi:hõ debi
toꝛ ſalutis fuiſſet:⁊ diuinũ honoꝛẽ creaſůre

exhibuiſſet. Cõcluſum eſt ergo miro diuine
ſapientie oꝛdine vt deus fieret homo: ⁊ ꝑ it
lum miſericoꝛditer liberaretẽ homo.O quã
ta dei pietas:quis excogitare poſſet miſeri/
coꝛdie eius magnitudinẽ:vt cum nullo mõ
liberari poſſet ꝑ aliquã creaturã homo:ipᷣe
deus ꝓ homie ſeipᷣm daret: ⁊ ſatiſfactioncʒ
penalẽ ꝓ culpa homis ſubiret tantꝰ rex re-
gum ⁊ dñs dñantiũ:ꝓ taʒ vili ⁊ miſero pul
uiſculo:ſcʒ homie ſeipᷣm moꝛti ſubijceret vt
iſtum in gloꝛiã exaltaret a ſuſpẽdio inferni ſᷣ

beratũ. Gꝛatias ergo chariſſimi agamꝰ tan

te pietati ?W7c.
Capitulum.j II.
EFE rcio:quia ↄcluſuʒ eſt ꝙ de? bõ de
t bet facere hãc ſatiſfactionẽ queſtio
mota eſt:Que ꝑſonarũ diuinaꝝ de
beret incarnari vt deus hõ fieret ⁊ ſatiſface
ret.Poſſibile nãq; fuit patrẽ ⁊ filium ⁊ ſpiri
tũſanctũ incarnari. vt dicit magiſter in.iij.
diij.Quia qͥcquid poteſt filius:poteſt ⁊ pa
ter ⁊ ſpũſſanctꝰ:cum ſit vna ptẽtia in trib⸗
Dicut ergo filiꝰpotuit incarnari:ita ⁊ pa⸗

ter ⁊ ſpũſſanctus. Sed ꝑ ſapientiã diuinã

determinatũ eſt ꝙ nõ cõueniret patri ꝓpter

ꝓpꝛietatẽ innaſcibilitat. Nõ em̃ decet vt à
in deitate eſt pater:in humanitate ſit filius.
BSiliter ꝙ nec ↄueniret ſpũiſctõ incarnari:

ne nomẽ ſilij in plures ꝑſonas trãſferretur.

Hec btũs Tho.in.iij.di.j. Cõcoꝛdat Ry⸗

char.⁊ Bonauẽ. Cõcluſuʒ eſt igit᷑ ꝙ ſoli p⸗

ſone filij ↄueniret incarnari:⁊ hoc pluribꝰ

rõnibus quas ponunt doctoꝛes pᷣdicii ibi
dẽ. Pꝛima ratio:quia filio ↄuenit iſte de⸗
terminatꝰmodus oꝛiginis.ſ, naſci:vt qui in

dluinitate eſt filiꝰdei patris:in hũanitate ſit

filius vᷣginis matris: ⁊ ſic noeſſent plures
filij in trinitate. Ocõða ratio:quia cũ filiꝰ
ſit verbũ dei:quo oĩa creata dixit vel dicite

congruũ eſt ꝙ ꝑ eundẽ oĩa reꝑaret ꝑ incar⸗

nationẽ. Tercia ratio:quia ille qui faceret
hanc ſatiſfactionẽ debebat fieri mediatoꝛ qͥ
recõciliaret hoĩem deo. In trinitate aũt ꝑ⸗

ſona media eſt filiꝰigit᷑ ꝛc. Quarta rano:

quia in incarnatõe remediũ adhibet᷑ pecca

to pmi homis: qui peccauit ↄtra ſapienciã

—

—

—. – — ——.

— Nð— -

lhe
pa
bͤ
a⸗
ini

did

ni

t.
fur⸗
N
tc/
bi
de⸗
iin

,
ret
̃
n⸗

d

—

Articulus

appetendo ſcientiã dei Geñ.iij. Sapientia
aũt filio attribuit᷑ in diuinis.igit᷑ ⁊c. Plureſ

alias rõnes cauſa bꝛeuitatis obmitto.De⸗
Rterminato igit᷑ ꝙ filiꝰ deberet incarnari ait
AAQ patrẽ iuxta ſentetiã Bonauẽture vbi õ.
⁊ dixit illud Jone.j. Scio inquit q; ꝓpter
me venit hec tẽpeſtas:quia ſcʒ meã ſapien/
tiam appetendo homo cecidit. Jõ ecce ego

mitto me ĩ mare.ſ.moꝛtalitat⁊ miſerie mũ/

di.Sicq; determĩatũ eſt ſcdᷣm ↄſiliũ.

—

Articulus tercius q;diu a

pncipio mun

gi debuit differri ipa incamatio xbi.

CLCapitulum. I.

Erxrciiũ coſilium

Sncipale dicit᷑ retardatiõis ſiue

dDdiilatois. Poſtq; em̃ deciſum eſt

filiũ dei debere incarnari oꝛtũ eſt

ſcõᷣm ðſilium in ↄſiſtoꝛio trinitatis: quãdo
deberet hoc fieri aut qᷓ;diu a pncipio mũdi

differri poſt homis peccatũ:vbi ⁊ tres que
ſtiones vertere licebat:⁊ deciſe ſunt. Pꝛi
ma queſtio vtrũ ante peccatũ temꝑe ĩnocẽ/
tie dei filius deberet incarnari.Et ecce cha
ritas dei arguebat ſic:quia opus incarna⸗
tionis fit ⁊ ꝓcedit ex maxima charitate.iu/
xta illud Ioh̊.iij. Sic deꝰ dilexit mũdũ vt
filiũ ſuuʒ vnigenitũ daret vt oĩs qui credit
in eum nõ ꝑeat:ſed habeat vitã eternã. Sʒ

amoꝛ reqᷣrit celeritatẽ doni ⁊ nõ m̃mõ do⸗
num:ergo cito:id eſt in pncipio mũdi ⁊ eiꝰ

creatõis deberet dari hoc ſümũ donũ. Sʒ

dd iſtud rñdit diuina ſapia dicens:q; amoꝛ

debet eſſe diſcretõi adiunctꝰvt nõ faciat do

nũ accelerari añq; expediat ei cui dat᷑. Nõ

expimento diſceret qᷓntum eo indigebat: vt

ſic acceptũ charius haberet. Vñ determi⸗

natũ eſt ꝑ diuinã ſapiam ꝙ ante pctm̃ tpe
vicʒ innocẽtie nõ deberet filiꝰ dei incarnari

xo ꝙ medicina nõ debet dani niſi infirmis:

iuxta illud aath.ix. Nõ eſt opus valenti

bus medicꝰ: ſʒ male habẽtibo:nõ em̃ venit
vocare iuſtos ſʒ peccatoꝛes ad penitẽtiam.
Et quia incarnatio dei medicina debet eſſe
2 eſt ↄtra peccatũ:ergo poſt peccatũ debu⸗

it filius dei incarnari. Hec Bonauẽ. ⁊ Ry
char.de mediavilla:⁊ cõmuniter alij docto

Lapltulum. II.
.

vt ibidẽ piʒ:ex om̃i tribu filioꝝ iſrl.

res ſuꝑ.iij.ſentẽtiaꝝ diij.Concoꝛdat Tho,⸗

Etcuũda queſtio mota eſt: vtrũ ſtatiz
ſpoſt culpã cõmiſſam dei filiꝰincar/
nari deberet:⁊ mox diuina ſapiẽtia
determiauit ꝙ nõ:pluribo rõnibo poſitis a
doctoꝛib pᷣcipue ſctõ Tho.vbi S. Pꝛima
rõ vt peccatũ innoteſceret:nã peccatũ hoĩs
ex ſuꝑbia oꝛtũ habuitz ideo ↄueniens erat
vt de lege naturali ⁊ ſcpta ↄuinceret᷑ pus:⁊
ſic humiliatꝰcognoſceret ſe indigere libera/
toꝛe:cõperto ꝙ nec ꝑ legem naturalẽ nec ꝑ
legem ſcptam poſſet liberari. Nimirũ ſi pꝰ
caſum ſtatim xpᷣs veniſſet homo putaſſet ꝑ
legem naturalẽ ſe liberari potuiſſe. Siliter
2 ſi in lege moſayca veniſſet ꝑ ülam legeʒ ſe
ſaluatũ putaſſet:⁊ ſic ſuꝑfluum putaſſet xöi
aduentũ. Scðdᷣa ratio vt dignitas xpᷣi cla

reſceret:quia em xpᷣus eſt rex regum:⁊ dñs

dñantiũ Anoõ.xix.Et ideo decuit eũ veni⸗
re vt ſummũ regẽ:cuius aduẽtũ regis ſolitũ
eſt vt multi pᷣconiſent:multi eũ ingredieteʒ iĩ
aliquã ciuitatẽ vel regnuʒ pᷣcedant ⁊ multt
comitent᷑ ac ſequent᷑. Sic ⁊ de xpᷣo ſpũali/
ter accipiẽdũ deꝰdecreuit vt miti ꝓphete eiꝰ
aduẽtũ pᷣconiſantes pᷣcedere debeãt. Juxta
illud glo.ad Bal.iiij. Quãto inq t maioꝛ iu
dex veniebat tãto pᷣconũ multoꝝ ſeries lõ⸗
gioꝛ pᷣcedere debebat.Et etiã ꝙ miti ſci co
mitari debeãt ⁊ ſequũt᷑.iuxta iliꝰ Apoc. vi,-
Pꝰhec vidi turbã magnã quã dinumerare
nemo poterat ex oiba getibo. Notãter dicit
poſt hec.i.poſt ſctõs veterꝭ teſtamẽti ſi igoe
er
cia rõ vt dñs nõ tepeſceret:ſʒ i coꝛdibo hoĩʒ
ferueſceret. Nã ſi mox xpᷣs poſt hoĩs caſuʒ
veniſſet:ipᷣm bñſiciũ incarnatõis nõ tã gra
tũ fuiſſet.Et deniq; poſtea tã lõgiſſimo du/

ctu tꝑis ſubſequẽt vſq; ad finẽ mũdi hoĩeſ

immemoꝛes effecti:tãtũ bñficiũ nõ recog⸗

uiſſet. Sic q̃ʒ lumẽ fidei ⁊ feruoꝛ dilectõis

tepuiſſet.iuxta illud AQu.xviij. Cũ venerit ſi
liꝰhoĩs putas ne iueniet fidẽ ſuꝑ terraʒ:qð

certe circa finẽ mũdi erit hoĩb tepeſcẽtibuſ
ex tꝑis lõgitudie ⁊ iniqͥtate creſcẽte:qð tãto
magis accidiſſet ſi a pꝛicipio mũdi vel ci-

tra xpᷣs veniſſet ſcʒ ex ſubſeq̃ntis tꝑis lõgi

Ercia queſtio mota eſt: vtrum bo/
tnum eſſet vt deberet differri incar⸗
natio xpᷣi vſq; ad finem mũdi:et di⸗

uina ſapientia declarauit ꝙꝙ nõ: triplici ra⸗

a 5

Aiber 1.

tione. Pꝛimo ratione iuſticie. qꝛ finis mũ
di eſt tᷣus iudicij ⁊ iuſticie.pᷣs. um acce/

pero tpᷣs ego iuſticias iudicabo. Incarna/

* —

tio aũt dei ꝑtinet ad miſcdᷣiaʒ. vñ ad Thit.

iij. Nõ em ex opibus iuſticie que fecimus

nos:ſed ſᷣm ſuã miſcdiam ſaluos nos fecit.

Scdᷣo ratione humane malicie: quia in
fine mũdi tam dei reuerẽtia q; moꝛuʒ hone

ſtas ⁊ oĩs bonitas extinguet᷑ Hath. xxiiij.
Quia habũ dabit iniqͥtas refrigeſcet chari

tas. Tercia ratio congruẽtie: quia con/

gruebat ꝙ ſicut xpᷣs dũs veniebat in mun/

dũ vt mediatoꝛ:ita decentia regia xpᷣi reqͥ⸗
rebat quedã mẽbꝛoꝝ ſuoꝛum pᷣcedere:que/

dam ſequi:ſicut ⁊ in pᷣcedentibo tactum eſt:

ꝓpterea ꝓphetauit Abacuc.iij.ca.dicẽs. In

medio anno:ũ notum facies illud ſcʒ opus
noſtre redemptõis humane. Hecßm Pe⸗
trũ aureoli.necnõ ⁊ Rayneriũ in ſüma ſua

2 cõmuniter doctoꝛes alios.
CLConcluſio huius conſilij.

Zaq; conduſũ

i eſt ꝑ ſapientiã diuinꝗ ꝙ ſumma

cõgruentia deberet fieri hec in/

carnatio diuina:boc eſt temꝑis
plenitudine quo facta eſt ſcʒ vergente mu/⸗

di veſpere vni ſponſus de thalamo egrede/

retur xpᷣs honeſtiſſima vᷣginis matris claau

ſula:put canit eccłia. Et vt hec cõgruentia
magis clareſcat. NHota ꝙ ſᷣm numeꝝ duo⸗
decim ſtellaꝝ quas deſcribit Johes in apo
cal.ca.xij. In coꝛona capitis beate Marie
vginis di. Olier amicta ſole ⁊ luna ſub pe
dibus eiꝰ:⁊ in capite eius coꝛona duodeciʒ

ſtellaꝝ. Diuina ſapiẽtia circa hoc determia

uit duodecim cõgruẽtias qbus veluti duo

decim ſtellis radiat myſteriũ diuĩe incarna
tionis ex Maria v̈gine atq; noſtre reꝑatio

nis ꝑ xpᷣm facte. Nimirũ diuina incarnatõ
ex Maria vᷣgine pᷣcipue duodecim myſte/

rijs circũdata decoꝛat᷑ ꝓ noſtra reꝑatione
⁊ cuilibet myſterio certa ↄgruentia coapta
tur:que ſeriatim hic ſubſcribunt᷑ fᷣimn cõde⸗

centiã temꝑis anni mẽſis diei ⁊ hoꝛe: vt pa

tet intuenti.· Pꝛima cõgruẽtia diuĩalis in

carnatõis ꝓ myſterio ipo: quia ſicut pmus
homo fuit cõditus ſexta reuolutiõe diurna
li a pncipio creatõis mũdi.i.ſexto die ad cõ

plemẽtũ totius mũdi Geñ.j. Ita ſcðs Adã

xpᷣs ſexta etate ⁊ ſexto millenario mũdi ſᷣm

ctionẽ. Hec Bonauè,ſup. i‚,. Scda con.
gruentia filialis imaginatõis:quia ſicut d
us pater ſexta reuolutõe.id eſt ſexta feria

Pars

Oꝛoſium:⁊ cõiter doctoꝛes:currẽte debutt

homo fieri deꝰ verus:ad totiꝰ creature ꝑfe/
Scõða con

xit ⁊ voluit.Yaciamꝰait hoĩem ad imaginẽ
