Interpᷣtat᷑ aũt ſᷣm Hiero.i.dñs dñanſ. Itẽ
noĩa cõia eiꝰ ſublimitatẽ expmẽtia ſubiũgit
cũ dicit:dñe deus ⁊c̃. Sic etiã ſcptura vo/
lens Salomonẽ cõmẽdare de magnitudie
ſue regie dignitatꝭ.iij. Reguʒ.iiij.dicit.Erat
rex Salomõ regnãs ſuꝑ iſrael. Sic denic;
ſctũs euãgeliſta Marcus volẽs cõmẽdare
et laudare noſtrum ſaluatoꝛem Jeſum be⸗/
nedictũ ca.vl.dicit. Et dñs quidem Jeſus
poſtq; locutus eſt eis aſſumptus eſt in celũ
⁊ ſedet a dextris dei. Suo modo debemus
et nos chariſſimi laudare dominũ Jeſum
a

TLiber vI.

et eius ſacratiſſimã matrẽ bñũdictã virgineʒ
Marliã:vt.ſ.nunq; eiꝰ nomẽ ꝓpꝛiũ ſine aliqᷓ
vocabulo dignitatꝭ noĩemꝰ.qꝛ hec ſunt illa
digniſſima:illa ſctiſſima:illa dulciſſima no
mina viq; Jeſus ⁊ Maria: ſub qͥbo opoꝛtʒ
ſaluos fieri credentes: ⁊ ad q̊ꝝ inuocationẽ
oĩs nobis gra pᷣſtat᷑ ⁊ pctõꝝ venia ⁊c̃.O igi
tur notabile dictũ ⁊ memoꝛia dignũ.nomẽ
inq̃t vᷣgis maria.O vere nomẽ ſctiſſimũ:ve
re nomẽ dulciſſimũ maria.ſed cuiꝰ nomen:
vtiq; virgis ſuꝑbũdicte genitricis dñi no/
ſtri Jeſu chꝛiſti: q̃ eſt noſtra ſpes:noſtrũ ſo/
laciũ coꝛdis:⁊ noſtra glia. Nomẽ igit᷑ vᷣgi/
nis maria:de q̊ ſacro noĩe tractaturi in hac
ꝑte triplicem eius excellentiã et ſublimitatẽ
in tribo miſterijs deſcribemus.
Pꝛimũ ðᷣ miſteriũ ðᷣcẽtiſſime apbatõis
SGcoõöm miſteriũ lr̃atoꝛie deſignatõis.
Terciũ miſteriũ vtiliſſime inuocatõis.
Articulus pᷣmus ꝙ hoc nomẽ maria
pᷣ oĩb alijs noĩibo conuenit matri dei: vbi ⁊
plurime q̃ſtiones decſidunk.

7 5

PBimũitaqʒ mi

p ſteriũ declarãdũ ðꝛ decentiſſime
vel congruẽtiſſime appꝛopatõis
Perutile nãq; eſt ſcire q;; ſũme cõgruũ et de
cens fuerit ðᷣi matri hoc nomẽ maria appꝛo
pꝛiari:i/p eiꝰ ꝓpꝛio nomĩe ĩponi pᷣ oĩbo alijs
noĩbo ↄueniẽtibo femineo ſexui.⁊ q̃re id deꝰ
voluerit.De q̃ q dẽ re vt pleniꝰ ⁊ clariꝰ noti
ciã habeamꝰ qnq; pcipua inqͥuramꝰ. Pꝛĩo
q̃re dei mr nõ mag appellata eſteua. Se
cũdo q̃re nõ mag vocata eſt aue ꝑ mutatio

nẽ vel ↄuerſionẽ huius noĩs eua. Tercio
q̃re non eſt noĩata aliq̃ appellatione noua.

Quarto q̃re ñ appellatõe aliq̃ a xpᷣo deriua/

ta. Quinto q̃re ſũme decuit vt nõ vocaret᷑
niſi ;ᷓ noie maria. Iſte q̃ſtiões accipiunt᷑ cũ

ſolutõibo eaꝝ ab Alb.ſuꝑ miſſus ẽ ca.lx.
J Rimo itaq; q̃ri pt QHuare Ca.I.
pꝓ del mr nõ ẽ appellata eua. Naʒ eua
FIm NHiero.interpᷣtat᷑ vita vel mr vi⸗/

nentiũ.vñ ⁊ Beñ.iij.ſcribit᷑. vocauit adam

nomẽ vxoꝛis ſue Eua.eoꝙ mr eſſet cũctoꝝ
viuentiũ.Si &̊ᷣ illa eſt vocata eua q̃ erat mr
oĩm viuẽtiũ vita nature:mlto foꝛtiꝰvidet᷑ ꝙ
iſta biiſſima vᷣgo genuit nob vitã xpᷣm(ẽ q̊ʒ
ipſa mr oĩm viuetiũ vita gredebuit vocari
eua. Ad h̊ rũdet᷑ fm Albᷣ.magnũ ſuꝑ mii
ſus:cil matrẽ dei nequaq; decuit appel⸗

Pars 1

lari euã. Ro:qꝛ iſta vᷣgo bũdicta in re ꝛ lel⸗
fectu oria fuit eue ꝑ oia.qꝛ vt dicit Aug.in

ſermone ð natiuitate Marie Eua dãnauit
maria ſaluauit.auctrix pcti eua.auctrix me

riti maria. illa occidẽdo obfuit, iſta viusicã

do ꝓfuit. Itẽ illa eua vocata exiitit.iſta no⸗
mẽ eue mutauit:nõ qͥdẽ voce ſed re. illa oẽs
hoĩes carnalr generauit ĩ mũdũ.iſta ſpũalt
regenerauit ĩ celũ.illa graʒ ꝑdidit.iſta graʒ

inuenit:dicẽte angelo. Inueniſti graʒ apud

deũ Lu.ij. Iteʒ illa facta eſt ð latere viri doꝛ
miẽtꝭ:iſta de coꝛde dei vigilãtꝭ.illa viro ſuo
occaſio ꝑditõis.hec viro.i.xpᷣo adiutoꝛium
redẽptiõis.illa pᷣma virginitatẽ ꝑdidit.hec
pma vᷣginitatẽ deo ↄſecrauit.illa a diabolo
decepta.hec ab angelo edocta. illa ſuꝑba et

ꝑ ſuꝑbiã cecidit.hec hũillima ꝑ hũilitatẽ di

abolũ vicit. VUñ patet quõ ꝑ om̃ia illi oria:
eua nõ debuit appellari. Ad illð vᷣo qðᷣ ob
ijcit᷑ ſʒ qꝛ eua mr eſt oĩm viuẽtiũ:dicit᷑ ꝙ il⸗
lud nõ obſtat.qͥa eua mr eſt cũctoꝝ viuẽtiũ

vita coꝛrupta ꝑ pctm̃ et moꝛtali ac calami⸗

toſa.vñ ⁊ eua interpᷣtat᷑ ſm Hiero.vita vel

calamitas Iſta aũt ſc; maria mr eſt viuẽtiũ

vita gre ⁊ glie ĩmoꝛtali.Itẽ illa eſt mr᷑ oĩim
ꝑ generatõem carnalẽ, iſta mr oĩm ꝑ gene/
rationẽ ſpũalẽ.Cũ ̊ de illa hic ꝑ ſe nõ agat
nõ decuit benedictam dei matrẽ euã appel/
lari.Et ſic patet reſponſio.
Ecuũda q̃ſtio incidit Quare non eſt
8 vocata Aue ꝑ mutatõeʒ noĩis huiꝰ
Eua.Cũ em̃ ipſa ᷣgo bñdicta mu/
tare habuit nomẽ Eue vt canit eccłlia. Su

mens illud aue gabꝛielis oꝛe:funda nos in
pace mutãs nomẽ eue.Ergo videt᷑ ꝙ ↄgru

entiꝰ debuit aue apellari. Ad hoc reſpon
det᷑ ſᷣm Albertũ vbi ſupꝛa ꝙ nõ debuit ma
ter dei aue appellari licet mutauerit nomen
eue. Ratio:quia virgo benedicta mutauit
eue nomen re ⁊ effectu:⁊ nõ voce.vñ nõ de
buit aue nominari a vocis ipſius mutatiõe
ſed potius debuit tale nometoꝛtiri quod
conſonaret rei diuine conceptiõis.
Ercia q̃ſtio Quare Cap. I.
t noõ eſt appellata aliqua appellatõne
noua et antea inaudita. Iſta nant;
virgo fuit ſingularis inter oẽs que nec pꝛi⸗
mã ſimilẽ viſa eſt:nec habere ſequentem: vt
canit eccleſia et hoc in re.ergo decuit ꝙ nec

ſimilem haberet in nomine. Cum igit᷑ mul⸗

te femine ante eã ⁊ poſt fuerunt vocate hoc

Caplim. II.

ic⸗ V
Gen.
auit
ene
zei
o⸗
ns
ült
G;
Apud
nden
ſoo
wiun
iube
oo⸗
Nbza
midi

n⸗

göob
loh⸗
icti
land⸗
a
ai
foin
ne⸗
ag
pc⸗
n.
loneſt
bu⸗
no⸗
1 G1
woo in
rchon
Uuma
onen
Gtuun
nöd
ne
gno

gtöne
nuttz
cpe⸗
men
ne
mnul⸗
lehee

Articulus

noie maria.ſicut claret de maria ſoꝛoꝛe moꝝ—

yſi ⁊c̃.videt᷑ ꝙ nõ debuit dei mater hr̃e no⸗
men niſi inauditũ ⁊ nouũ apud oẽs hoĩes.
Etec cõfirmat ſcriptura Eſa.lxij. Uoca/
bit᷑ tibi nomẽ nouuʒ qð os dñi nomiauit.
Adiſtud q̃ ſitũ reſpõdet᷑ ſm Alb.vbi S.qꝙ
dei mr nõ debuit habere nomẽ inauditum
7 alijs nõ cõicatum ne daret᷑ intelligi ꝙ res
ſui noĩs alijs non cõicaret᷑ voluit itaq; deꝰ
vt plures femie ante ⁊ poſt hoc noĩe maria
vocarent᷑:ad ſignificandũ ꝙ nulla feiaꝝ ab
eiꝰ rei ꝑticipatòe excluderet᷑:licet nulla ꝑ eꝗͥ
parantiã ſit ei ſilis. In ſignuʒ igit᷑ ꝙ rem ſui

noĩs oĩb cõicare deſiderat ꝑ effectũ et nil ſi

bi retinet pᷣuate ꝓpꝛiũ:cõicat etiã alijs ſuum
nomẽ:ſicut ⁊ nomẽ Jeſus pluribo cõicatuʒ
eſt in huiꝰſignũ. Hec obſtat illud qð ĩ cõ/
trariũ adducit᷑ ⁊ ꝑ autoꝛitatẽ Eſa.cõſirmat᷑
qꝛ hoc nomẽ maria eſt nouũ ⁊ inauditũ q;⸗
tũ ad effectũ ⁊ rẽ noĩs in benedicta vᷣgĩe: li/
cet nõ ſit nouũ in voce. Nomẽ eniʒ vt dicit
Augꝰ.et Iſið.li:ethimolł.ðꝛ q̃ſi notamẽ.eo
ꝙ rẽ cuiꝰeſt nomẽ notã facit. Et hoc nomẽ
maria rẽ virgialis ↄceptõis q̃ eſt ſũme no⸗
ua notã facit.vt q̃ſtione qͥnta patebit ſᷣm di
ctũ Berũ.ſuꝑ miſſus eſf. Caßp.IIII.

Varta q̃ſtio Quare nõ eſt appella⸗

q ta dei mf aliq̃ appellatõe a xpᷣo deri
uata.ſicut em̃ oĩs dignitas ⁊ gratia
marie fuit a filio eiꝰ xpᷣo ex ea nato cui ⁊ fuit
ſimillima in re:ſic debuit ⁊ nomẽ eiꝰ deriua
ri a noĩe xpᷣi vt eſſet ei ſimillima etiã in noĩe
ergo videt᷑ ꝙ a chꝛiſto debuit noĩari chꝛiſti
ana vel a Jeſu ieſuita:vel a ſaluatoꝛe ſalua/
trix:aut a redẽptoꝛe redẽptrix. et ſic de alijs
noibo dignitatis. Ad hoc q̃ſitũ rũdet᷑ fᷣm
Alber. vbi S.ꝙ nõ debuit ei ĩponi aliqð no
mẽ a xpᷣo ᷣriuatũ:qꝛ xpᷣs ab ipſa ꝓceſſit ſᷣm
bhũanitatẽ,.⁊ ſic nõ debuit habere nomẽ qð
ſonet ꝓceſſuʒ vᷣgĩs a xpᷣo.ſed potiꝰqð ſona/⸗
ret pceſſumapᷣi a vᷣgĩe:vt noĩa eſſent ↄſona

rebo. Chꝛiſtiana etiã nomẽ nõ fuit ei ſpecia⸗

liter imponẽdũ qð erat ad oẽs generalr de/
riuãdũ.Licʒ igi᷑ aliqd nomẽ excellẽꝭ digni
ta& potuerit gini adaptari: vt diceret᷑ ſal⸗
uatrix vel recreatrix vel redemptrix vel ali⸗

ud quodcunq;:tamẽ nullũ magis cõuenie/
bat ꝓpꝛietati negocij de quo hic agit᷑ ſqʒ di/

uinalis incarnatõis ⁊ virginalis cõceptio⸗
nis rei ſicut hoc nomen Haria.vt patebit
iſtione ſequẽi, Lapitulum,. vN.
₰

AVinta queſtio Unde vl q̃reſume
q ogruit matrẽ dei appellari pᷣ oĩbus
nNolbo hoc noie Maria. Ad qo re
ſpõdet᷑ fm Alber.vbi S.necnõ ſᷣm beatum
Berũ.ſuꝑ miſſus eſt.alioſq; doctoꝛes ꝙ ex
q̃ ica eſt ꝙ noĩa debẽt eſſe ↄſona rebo.xij.q.j

Clericꝰ. in glo.et de pᷣben.⁊ dignita.c. Cuʒ

ſim apłm.⁊ inſti.de donatio.S. Eſt ⁊ aliud.
Sed qm̃ nullũ eſt nomẽ qð maioꝛi ꝓpꝛieta
te ⁊ cõgruẽtia ac decẽtia conſonet dei matri
ſicut hoc nomẽ maria.Et H̊ qdruplici rõne.
Pꝛimo ꝓpter interpᷣtatõis ↄgruitatem.
DSecũdo ꝓpter ꝑſone ipſiꝰdignitatem.
Tertio ꝓpt᷑ mediatõis ⁊ actõis vtilitateʒ.
Quarto ꝓpter diuĩe ↄceptõis ꝓpꝛietatẽ

Pꝛĩo ꝓpter interpᷣtatõis ↄgruitatẽ.qm̃ ois

interpᷣtatio huiꝰnoĩs dei matri ſũme ↄgru⸗
it. Nã maria triplicẽ habet interpᷣtationem
ſim linguã triplicẽ.ſ.hebꝛaicã:latinã:et ſyria
cam.qꝛ hebꝛaice maria maris ſtella vel illu
minatrix ⁊ illumĩata.Latine vᷣo maria ma/
re amaꝝ.⁊ ſyriace dña interpᷣtat᷑:vt diẽ Hie
ro.in de interpᷣtatõiba hebꝛaicoꝝ nominuʒ.
Moõ hec oĩa optĩe cõgruũt mr̃i dei. Nimi
rũ ipſa eſt maris ſtella ⁊ illũinatrix.qꝛ eiꝰ vi
ta inclita cũctas illuſtrat eccleſias.vt canit
eccleſia. Ipſa etiã illumĩata in q̃ lux diuina
xpᷣs habitauit tota plenitudine qͥ illuminat
oẽm hoĩem Joh.j. Ipſa q̊ʒ eſt amara in fi⸗
lij ſui paſſione.⁊ ipᷣa mare in plenitudiĩe oĩs
gre.Sicut em̃ ↄgregatões aq̃ꝝ appellant̃a

deo maria GBeñj.ita ↄgregatio oĩm gr̃aruʒ

in ᷣgine appellat᷑ merito maria,. ſed in h̊ tm̃
eſt differẽtia vt vult magnꝰ Albertꝰſuꝑ miſ
ſus eſt.c:clxvij.qꝛ cõgregatio gr̃aꝝ appellat᷑
Maria media ꝓducta.cõgregatio vᷣo aqᷣꝝ

maria media coꝛrepta.Hoc idcirco. qꝛ illa

ppetua eſt ⁊ mãſura:iuxta illud Lu.x. Ma
ria optimã ꝑtẽ elegit qᷓ ñ auferet᷑ ab ea. Iſta
vo trãſitoꝛia. iuxta illud Apoca.xcj. Mare
iam nõ eſt. Deniq; ipſa virgo merito eſt vo
cata Maria a ſermone ſyro.qꝛ dña omniũ
q̃ͥꝝ deꝰ ẽ dñs. VUñ Ecci.xxiiij. In oĩ gente
et in omni ꝓplło pᷣmatũ tenui?c. Secũdo
dei matri ſüme ↄgruit hoc nomẽ maria ꝓ/⸗
pter eius ꝑſone dignitatem que ſigniſicat
in hoc ꝙ a natura lucis ſtelle maris ei hoc

nomen maria accipitur. Nibil enim digniꝰ

us luce ſiue coꝛꝑali in coꝛꝑaliboſiue ſpiritu

ali in ſpũalib. Nam ⁊ ipſe deus lux eſt ⁊ te

nebꝛe in eo non ſunt vlle/j. Joh/j. Tertio

Liber vVI.

matri dei ſumme Zgruit hoc nomen maria

ꝓpter eiꝰ mediatõis ⁊ actõis vtilitatẽ q̃ expꝛi

mit᷑ ꝑ hoc ꝙ ðꝛ maria q̃ſi maris ſtella.qm̃ ſi
cut ꝑ illã ſtellã nauigãtes in mari deducun
tur ad poꝛtuʒ optatũ.ita mediãte dei matre

genꝰ hũanũ ꝑ mare huiꝰſeculi ad poꝛtũ ſa/
lutꝭ eterne:exẽplo:ſuffragio:⁊ merito reuo⸗
cat᷑ deduci᷑ ⁊ pʒducit᷑. Quarto ꝓpter diui
ne ↄceptõis ꝓpꝛietatẽ q̃ maxie et ↄgruentiſſi

me expmit᷑ in hoc noĩe maria ſũpto a ſtella
qm̃ ſicut ſidus radiũ parit: vᷣgo filium pari

foꝛma.neq; ſidus radio nec mr ſilio fit coꝛ

rupta.vt canit᷑ in q̃dã ſeq̃ntia vel pſa.Pꝛo⸗

inde Berñ.ſuper miſſus ẽ d.Loqmur inqͥt
pauca de hoc ꝙ maria interpᷣtat᷑ mar ſtella
⁊ mr̃i ᷣgini valde cõgruẽter adaptat᷑. Ipſa

nãq; aptiſſime ſideri cõꝑat᷑.qꝛ ſicut ſine ſui
coꝛruptõe ſidus emittit radiũ:ſic ſine ſui le⸗
ſione ᷣgo ꝑturiuit filiũ,nec ſideri radiꝰ mi-⸗

nuit ſuã claritatẽ:nec vᷣgini filiꝰſuã integri⸗
tatẽ. Ipᷣa nãq; eſt ſtella nobiliſſima ex iacob
oꝛta cuiꝰradiꝰvniuerſum oꝛbẽ illũinat:cuiꝰ

ſplẽdoꝛ etiã pᷣfulget in ſuꝑnis:et iferos p ene
trat, Jpa inquã pclara ⁊ eximia ſtella ſuꝑ
mare magnum ſublimata:neceſſario micat

meritis:illuſtrat exeplis.O qͥ te intellig in

huiꝰ ſeculi ꝓfluuio magis inter ꝓcellas ⁊ tẽ

peſtates fluctuare qᷓ; ꝑ terram ambulare:ne

auertas oculos a fulgoꝛe huiꝰ ſideris ſi nõ
vis obꝛui ꝓcellis.ſi inſurgant vẽti tentatio
nũ:ſi incurras ſcopulos tribulationũ:reſpi
ce ſtellã:inuoca mariã.Si iracũdia:ſi aua⸗/
ricia:aut carnis illecebꝛa nauiculã cõcuſſe/
rit mẽtis:reſpice ad mariã.Si criminũ im/
manitate turbatꝰ:iudicij terroꝛe ꝑterritus:

baratro incipias abſoꝛberi vel turbari triſti
cia ⁊ deſpatõis abiſſo.in ꝑicul:in anguſtijs
in reb dubijs:mariã cogita:mariã inuoca.
nõ recedat ab oꝛe:nõ a coꝛde:⁊ vt impetres

eius oꝛationis auxilium nõ differas cõuer/
ſatio nis exemplũ. Ipſam ſequens nõ deui

as.ipſam cogitans nõ erras.ipſa tenẽte nõ

coꝛruis.ipſa pꝛotegente nõ metuis.ipſa du

ce non fatigaris, ipſa pꝛopicia peruenies.
Et ſic in temetipſo experirꝭ qᷓ; merito dictuʒ
a nomen virginis Oaria,. Hec Bernar⸗
Articulus ſecundus ꝙ nomẽ btẽ Wa⸗

.rie cõſtare debuit et ↄſtat ex qͥnq; lris:qua/

rum vnaqueq; ſigniſicat virtutẽ ſpecialẽ in
Maria ac bñficia collata mũdo.

Ecunguz miſte.

8 riũ declarãdũ de noĩe vgis a
rie ðꝛ litteratoꝛie d eſignatõisg vel
cõpoſitiõis Circa qðᷣ pᷣmo q̃ro Vtꝝ de/
cuerit ꝙ nomẽ matrꝭ dei tm̃ qͥnq; lr̃is cõſti⸗
tuat᷑. Cũ em̃ lr̃e eiꝰnoĩs deſignẽt certas vᷣtu
tes ſicut ⁊ lr̃e noĩs Jeſu. Si &̊ ex pluriba lit
teris fuiſſet ↄſtituta plures vᷣtutes deſignai
ſet:⁊ ſic dei matrẽ cõmẽdabilioꝛẽ red didiſſʒ.

Ad quod dico ꝙ ſumme decuit ⁊ cõgru

pluribus rationibus.
Pꝛimo quia hoc coꝛreſpondet.
miſterio diuine ↄceptiõis.
Secũdo quia coꝛreſpõdet miſte
rio euchariſtie ⁊ eiꝰↄſecratõis.
Tercio quia coꝛreſpõdet mi/
ſterio noſtre redemptiöls.
Quarto quia coꝛreſpõdet miſte
rio diuine miſerationis.
Quinto quia coꝛreſpõdet mi
ſterio diuine nomiationis. 2ð
Pꝛimo qꝛ iſte nũerꝰ qͥnariꝰ ↄgrue coꝛreſpõ
det miſterio diuĩe ↄceptõis.qm̃ dei mr̃ qui
nario nũero dictionũ deũ cõcepit: cum ait.
Fiat mihi ſᷣm vᷣbũ tuũ Lu.. Scðo quia

it nomẽ matris dei tm̃ qͥnq; litterꝭ conſtitui

coꝛrũdet miſterio euchariſtie ⁊ eiꝰ ↄſecratõ

nis. Sic em̃ xpᷣs dãs in cibũ ſub ſpẽ panis
carneʒ:voluit vti fſoꝛma quinq; vᷣboꝛum di.
Hoc eſt em̃ coꝛpꝰmeũ. Tertio qꝛ ↄgruit
miſterio nr̃e redẽptõis:qm̃ xpᷣs ꝓ nr̃a redẽ
ptiõe qͥnq; vulnera pᷣcipua voluit ſuſciꝑe q̃

etiã poſt reſurrectionẽ eternalr voluit in ſa⸗

cro eiꝰ coꝛpe remanere ꝓpterea Berñ. vt al

legat᷑ ĩ libello qͥ ðꝛ ſpeculũ vᷣgis diẽ ſic. Si⸗
cut inqͥt xpᷣs qͥnq; vulneribo ſuis ↄtulit ple⸗

ne remedia mũdo: ſic Maria ſuo ſctiſſimo
noĩe qð qͥnq; lĩis ↄſtat ↄfert q̃tidie veniam

pctõꝛibo in ð mũdo.Hec ibi. Quarto qͥa

coꝛrñũdet miſterio diuĩe miſeratonis. Nã ꝑ

qnq; ba pctõꝛ veniã a deo ⁊ miſcdðᷣiam ꝓ⸗
meruiſſe legi Qu.xviij.vbi publicanus ait
Deus .ꝓpicius eſto mihi peccatoꝛi. Quin⸗
to quia coꝛrñũdet miſterio diuĩie nominatiꝰ

nis.quia deus noſter in carnem veniẽs vo
lenſq; nominari elegit nomẽ quinq; lr̃aꝝ ſcꝭ
Jeſus.h nãq; q qũq; interponit᷑ non eſt lr̃a
ſim grammaticos ſed aſpiratio tm̃ vocis.

Vngde qꝛ dei mater Maria ipſa eſt q̃ deuz

concepit. Ipſa eſt de qua caro nobis in ci⸗
„

i

hun
ſna⸗
ſo⸗
ſoe

ni

ſe.

del
de
lſ⸗
ptn
t
ſnn
g⸗
ſtiu

reßs
rgui
nat,
uia
d
ounis
umnde
gut
nuii,
ſchei
kiuſen
ſtil
Se
lipe⸗
iſino⸗
cnin
nnis
PBie
unp⸗
us
unn⸗
at
s vo
0
ctli
pocs
jdaß

6

Articulus

bum data ꝓdijt.ipſa hoſtre redẽptõis mini

X

ſtra.ipſa diuĩe miſcdᷣie mr̃.⁊ certe ipſa ði fi-
lio ↄfoꝛmis ⁊ ſũme ſimillima.idcirco nomẽ
q̃nq; lr̃aꝝ ſoꝛtiri debuit. Nec vacat a miſte

rio ꝙ nomẽ matris dei detficit a noĩe filij ði

vicz Iheſus in eo ꝙ ĩ noĩe iheſu nota aſpi
ratiònis ſcʒ h inſerit᷑.qͥa ꝑ hoc ſignificat᷑ ꝙ
dei mater nõ eqͥ ꝑat᷑ xpᷣo: ſed deficit ab ipſo
in gra vnionis ꝑſonalis. Itẽ circa hoc mi
ſteriũ ſecũdo notãdũ eſt ꝙ boc nomẽ Ma⸗
ria nq; certis lr̃is cõpoſitũ eſt ad ſignificã
dũ vt dicit egregiꝰdoctoꝛ Leonardꝰde vti⸗
no ſermone ſuo de natiuitate vᷣgĩis:ꝙ h̊ no⸗
mẽ ſacratiſſimũ cõtinet virtutes qnq; lapi/

dũ pᷣcioſoꝝ ⁊ ꝑfectiões ſᷣm ꝙ ab eiſdẽ lapi/

dibus pᷣmis lr̃is acceptis ⁊ ↄiũctis nomen

maria reſultat. Per m. denotatẽ᷑ margari⸗

ta qᷓ eſt lapis pulcerrimꝰ? ↄfoꝛtat coꝛ in ꝑi⸗
culis.ſic nomẽ vᷣgis Marie refugiũ eſt no⸗

bies in oĩbus piculis. ꝓpter qð canit ecclia.

Dub tuũ pᷣſidiũ cõfugimꝰ ſctã dei genitrix
nr̃as depᷣcatões ne deſpicias ĩ neceſſitatib⸗

ſed a ꝑiculis cũctis libera nos ſꝑ vᷣgo gloꝛi
oſa ⁊ bñdicta. Per a. denotat᷑ adamas qͥ

habet vᷣtutẽ reconciliatiuã inter diſcoꝛdes.
ſic biẽ vᷣginis nomẽ inter deũ et hoĩes.vt ðᷣ
ſpſa virgĩe merito dici poſſit illð Ecci.xliiij

In tpe iracũdie facta eſt reconciliatio.ſolet

nãq; furoꝛ viri mitigari ꝑ mulierẽ. ſic furoꝛ
dei ꝑ virginẽ bñdictã mitigat᷑ ne feriat ho⸗
mines. Per r. denotaĩ rubinus qͥ eſt valð
ſplẽdidus.ſic nomẽ marie habet vᷣtutẽ illũi

natiuã.ipſa eſt em̃ vᷣgo cuiꝰvita inclita cun

ctas illuſtrat ecclias.vt canit᷑. Per i.deno
tat᷑ iaſpis qͥ reddit hoĩem ferentẽ tutũ ſine ti

moꝛe.ſic btã vᷣgo facit nos ſecuros a demo

nibo. ipſa em̃ eſt terribilis demonibus vt ca
ſtroꝝ acies oꝛdĩata.Cant.vj. Per a. deno

tat᷑ alectoꝛiꝰ qͥ facit hoĩem foꝛtunatũ ad ha

bẽdos honoꝛes.ſᷣm ꝙ bas pᷣmiſſaꝝ lapidũ
virtutes atteſtat᷑ Dyaſcoꝛides autoꝛ lapida
rius.ſic nommarie pᷣſtat homĩ celicos ho
noꝛes.qꝛ ipᷣa virgo vt ſcribit᷑ Ecci.xxiiij.ob
uiabit illi q̃ſi mater honoꝛificata. VUñ patʒ
qᷓ; pcioſiſſimũ eſt hoc nomẽ Marla ⁊ vᷣtuo
ſum vtpote acceptũ ⁊ cõpoſitũ ex literꝭ lapi
dũ pᷣcioſoꝝ ⁊c̃. Tertio deniq; hic eſt notã
dũ ꝙ lłr̃e qͥnq; ipſius noĩs marie deſignant

quinq; ꝑmaxima beneficia q̃ ↄfert mundo.
Pꝛimo qͥdem H deſignat ꝙ eſt m mi⸗

ſericoꝛdie ⁊ mediatrix mundi. GBern. Felix

II

mediatrix Maria que ſalutis antidotũ vi⸗
ris ⁊ mulieriboꝓpinauit.Et iteꝝ.Quõ inqͥt
ſol ſuꝑ bonos et malos oꝛit᷑iſic Maria oĩ⸗

bus ſe clemẽtiſſimã exhibet. Itẽ qͥs eſt inq t

locus miſerie quẽ nõ excludat mr miſcie.

Hec Berñ. in opuſculis de beata virgine⸗

Secũdo A deſignat ꝙ eſt aduocata ſcʒ
generis hũani.⁊ idcirco ipᷣa ꝓ oĩbo interpel
lat apud deũ.Idcirco canit eccleſia Eya er

go aduocata noſtra illoſ tuos miſericoꝛdes
oculos ad nos cõuerte ⁊c̃. Hiero. ⁊ allegat

in li, oꝛiginaliũ Aduocatam inqͥt vis habe
re ad matrem decurre: exaudiet matreʒ fili⸗
us:exaudiet pater filium. Hec ibi. Tertio

Rdeſignat ie eſt repatrix ruine,ſ. tam ange

lice q; hũane.vñ Berñ.in ſermone qui inci

pit Tepus loqndi:dicit ſic Hec eſt virgo q
totius mũdi reꝑationẽ obtinuit:ſalutẽ olm

impetrauit. Et infra. er te nãq; ſ.o vᷣgo fe
liciſſima celuʒ repletũ eſt ⁊ infernus euacu⸗

atus eſt:ꝑ te reſtaurate ruine hierlm: ⁊ exe
ctantibus miſeris vita perdita reddita eſt.

Hec ille. Quarto J deſignat eſt illumi

natrix totius eccleſie ⁊ mundi.Hã Maria

interpᷣtatur illũinatrix.quia ſicut ſol oĩa il/
luminat aſtra:ſic Maria illumiat oẽs ſan⸗
ctos ⁊ angelos ⁊ totam eccleſiaʒ lumie gra

tie ⁊ gloꝛie ꝓpterea Ecci.xxiiij.ait. Ego feci
vt in celis oꝛiret lumẽ indeficiẽs.Et eiuſde,z
ca.xxvj. Sicut ſol oꝛiens mundo in altiſſi/

mis dei:ſic mulierꝭ bone ſpecies in oꝛnamẽ

tũ domus ſue ⁊ eccleſie ſancte. Quinto *

deſignat ꝙ eſt auxiliatrix miſerie in om̃i ne
ceſſitate. Vñ Oꝛigenes in ſermone. Scio
inquit ꝙ ſi beata vᷣgo pie pulſata fuerit ne⸗

ceſſitati nunq; deerit:miſericoꝛs em̃ ẽ ⁊ ple-
na gratia. ⁊ ideo ſe cõtinere nõ poterit quin

miſereat᷑ inuocanti ſcʒ nomen eius. Et hoc

ipſum ꝓpter ſimplicioꝛes certo miraclo hic

inſerto confirmare ⁊ ꝑſuadere libeat.quod
quidem a ſummo q̊dam viro ſcriptum ac⸗

cepi Miraculum. Erat in terra ſuamõ

ciuis qͥdam honeſtꝰ ſatis diues qͥ moꝛti ꝓ/
ximus vnicũ quẽ habebat fuliuʒ aduocauit
hec verba teſtamẽtũ eidem faciẽs ait Fili
mi poſt moꝛtẽ meã tibi tria recõmẽdo.ſ.he⸗
reditatẽ tanqᷓ; vero heredi. Itẽ aiam meam
tanq; vero meo ꝓcuratoꝛi.Et deniq; q̊ddã
factũ quod dudũ ante debuiſſem impleſſe:
votum vicʒ ꝑegrinatiõis vltra mare:quod

tamen fili mi ꝓpter tuum amoꝛẽ vt te magis

Aiber vI.

poſſem ditare vſq; modo pꝛogaui.qð heu
gie mee noui foꝛe in detrimentũ. vñ te rogo
vt iſtud meũ votũ adipleas ꝓ me.Quo mã
dato ab illo ſuſcepto:ſubdidit pat. Yili mi:
tria te docebo ſo in coꝛde tuo figẽda:que ſi
imitatus fueris btũs eri. Pꝛimuʒ eſt vt oĩ
die miſſam ſtudeas audire ⁊ creatoꝛẽ tuum
ac redẽptoꝛẽ in ſacramẽto diligenter intueri
gqm̃ teſte ſctõ Auguſtio.intuitus ſaluatoꝛis
ſalus eſt pctõꝛis. Secũdũ eſt:ſemꝑ reco/
gila de tuo ſine ⁊ time moꝛtẽ eternã incurre
re. Tertiuʒ eſt ꝙ nomẽ virgis marie ſemꝑ
tenens in coꝛde ſtude eiꝰauxiliũ inuocare.qᷓ

niã dicẽte ſctõ Ambꝛoſio. Qui iuocat ma-

riã conſequet᷑ gram. Itaq; moꝛtuo pre fili⸗
us ↄſilio amicoꝝ vxoꝛatꝰeſt. Tandẽ ad ꝑe/
grinãdum ꝓfectꝰ eſt ꝓ voto patris implen⸗
do. Veniẽiq; in ciuitateʒ Akaron vna cum
alijs cõgregat ꝑegrinis ⁊ cruciferis gran/
di exercitu paganos inuaſerũt.in qᷓ cõflictu
captus eſt vir iſte:nõ tñ occiſus.qͥa depᷣce⸗
pto patris miſſam illo die audierat: cuiꝰ ſa
criſicij merito interueniẽte ab occiſiõe inter
multos interẽptos ipſe ſolus pᷣſeruatus eſt.
In captiuitate igit᷑ poſitꝰ ſex annis angeba
tur laboꝛibo fame ⁊ verberibo.vñ atidie flẽs

rogabat deũ ⁊ vᷣginẽ btãm ꝓ liberatiõe ſui:

tandẽ anno ſeptimo deſperatꝰ cepit ĩiuoca/
re diabolũ ꝓ auxilio.Affuit ille ĩ ſpecie hu⸗
mana dicẽs. Si te ſpõdes mihi ⁊ negabis
xpᷣm ⁊ ei matrẽ ⁊ oĩa ſacramẽta ecclie:edu/
cã te de hac captiuitate in domũ tuã. qͥ oĩa
fecit. nomẽ tũ Marie ⁊ eius auxiliũ in coꝛ/
de nõ negauit:memoꝛ pᷣcepti patris:ſed ad
inſtãtiã demonis oꝛetenꝰ im̃ negauit. Tũc
diabolus leuauit eũ a terra tã alte ꝙ ipſi iu/
ueni videbat᷑ celũ vᷣtice tãgere.Cepit q̃ʒ di-
abolus clamare hoꝛribilr:ad cuiꝰ clamoꝛẽ
cõuenit demonũ multitudo clamãtiũ ⁊ di/
centium. Jugula hoĩem iſtũ ⁊ mitte cadere
in terrã:qͥa nõ videt᷑ fidelłr oĩa negaſſe q̃ de
buit. Iſte autẽ dicebat:tñ inqͥt oĩa q̃ iuſſiſti
feci:vide ſerua mihi inuiolabilr o demõ tu
um ꝓmiſſum q̊ ꝓmiſiſti me eductuꝝ. At de
mon.ego vtiq; te pleniꝰexamĩabo.Tũc du
xit eũ ſupꝛa mare.allocutuſq; eum dixit:ne⸗
gas ne baptiſmũ ⁊ nomẽ dei tui.Ille reſpõ
dit:nego. At demon:tene inqͥt te foꝛtiter.qa
volo te baptiſare in noĩe diaboli.⁊ mox ſu⸗
bito iuuenẽ in ꝓfundũ maris ĩmerſit.⁊ iteꝝ
leuauit di. NHegas ne xpᷣm crucifixũ. at ille:

Dars 1

nego.Et iteꝝ ĩmerſit.⁊ tercio ait: Negas ne

nomẽmris dei ⁊ oẽs ſctõs ⁊c. Perterritꝰne⸗
gauit oĩa.Ecce aũt vidit młtitudinẽ demo⸗
nũ cum magno ſtrepitu ducẽtiũ aĩas ad in
fernũ que hoꝛrẽda lamẽtatõe vociferapant
dl. Ve nob miſerꝭ qꝛ peccauimꝰ.ve qꝛ dia⸗
bolo eternalr cruciãdi traditi ſumꝰ. Vñ tã
ex ĩmerſione maris qᷓ; ex iſta viſione ⁊ audi
tu hoꝛribilis lamẽtatiõis:iuuenis ille adeo

tremefactꝰ eſt ꝙ totꝰ in caniciẽ mutatus eſt.

et ſic diabolus duxit eũ ⁊ poſuit circa ſuum
molẽdinũ,.dixitq; Amice eſto ↄſtans ⁊ nun

ᷓᷓ; vloles pactũ firmatũ ĩter me et te ⁊ ero te

cũ in omnib neceſſitatibo tuis.⁊ ſic receſſit.
Zũc ſuꝰ molẽdinatoꝛ videns eũ interrogat
Quis es inqͥ t ⁊ vnde venis:at ille. Ego ſuʒ
dñs huiꝰmolẽdini. Ille ⁊ ſine dilatõne ve⸗
nit ad dñam:nũciãs adeſſe dũm vł maritũ
Illa leta efficit᷑ ⁊ veloci curſu cum amic et
ſeruis occurrit eidẽ.quẽ videns eſſe caniſſi/
mũ tanq; ſumme ſenẽ expauit et ſe deluſam
credẽs ait. vere nunq; habui virũ ſenẽ ⁊ taʒ
canũ:ſed iuuenẽ. Ille aũt młi indicijs affir
mat ſe eſſe eiꝰ maritũ. Vnde cõcurrũt miłti.

et nullus vel nulla eũ agnoſcit.et ſic cũ indi

ghatõe ⁊ increpatõe repelllt᷑nullus ei volu
it vel cibũ pᷣbere.cepit ergo mẽdicare ⁊ ma/
xima cum triſticia ac miſeria vitam actitare
Quid plura:vidẽs ſe oĩ ſolacio deſtitutũ:re
coꝛdatꝰ de pᷣcepto patris ſui ꝙ.ſ.in oĩ necei

ſitate nomẽ Marie ⁊ eiꝰ qauxilium iuocaret

Intrauit ecclłiam ⁊ coꝛã virgis imagine te
nente in vlnis ꝑuulũ Jeſum ꝓcidit in terrã
flens amariſſime.Et ecce imago pueri auer
tit faciẽ ab eo ꝓpter qð miſer pctõꝛ cepit fle
bili rugitu matri miſcdðᷣie Marie ſupplicare
dicẽs. O ſpes pctõꝝ.O refugium miſeroꝝ:
memẽto qꝛ tu es mr miſcdie.oꝛa igit᷑ filiũ tu
um ꝓ me:nõ ſuʒ qͥdẽ dignꝰ.ſed ꝓpter filij tui
bonitatẽ ⁊amoꝛẽ oculos miſcðie tue ↄuerte
ad me et tuo filio me recõcilia. Tũc pia mr
dei miſcðia mota:ecce mirũ i᷑ modũ depo
ſuit filiũ de vlnis ſuꝑ altare ⁊ deſcẽdẽs pci⸗
dit coꝛã eo adoꝛãs ⁊ di.Fili mi dilectiſſime
Jeſu ſalus ⁊ vita aĩaꝝ.noſti:qꝛ nõ eſt phas
mihi relinq̃re quẽcũq; pctõꝝ qͥ ſpem ponit
in me.Fili mi vnice dilectiſſime memoꝛare
q̃ᷓ ⁊ quãta tecum paſſa ſum ꝓ peccatoꝛibo:⁊
in oĩ tua paſſione gladius doloꝛis coꝛ meũ
ꝑtranſijt. Nõne fili mi amãtiſſime pꝛo pec⸗
catoꝛibus incarnatus es:paſſus: crucifixꝰ:

nan

Pe
wee ,
eno⸗
di
went
Vi
enunci
lende
oc
aſunn
6t
raot
Neſtt
moger
Sp
Genen
mni
mi
anici⸗
Nſan
nett
cſoeffr
fütnle
Ci
dyole
eema⸗
galare
müre
diſecd
locane
gee
tutmi
eicner
chile
plen⸗
nlon
fin
fflin
chamt
depe
lispa⸗
line
ſobas
1Pepit
moꝛgte

8

Articulus

et moꝛtuus es: p eis a me cõceptus lactatꝰ

e baiulatꝰ es.ipſis me aduocatã ⁊ matrẽ mi/

ſericoꝛdie ↄſtituiſti. Nõne tu dixiſti ꝑ phe
tã. Quacũq; hoꝛa ĩgemuerit hõ de pctis ſa
lusei erit. Nũc igit᷑ dona mihi hũc pctõꝛeʒ

Eccæ ergo flexꝰpius Jeſus eum in gram re

cepit: ⁊ ad pces matr ſue euʒ miſericoꝛditer
eſt amplexatꝰ⁊? tãtã gram ei infudit vt viri⸗
bus refoꝛmatꝰ ſicut pus ita iuuenis canicie
ꝑmutata foꝛet. Quod qͥ dẽ ꝑſentiẽs diabo/

lus venit ad eccleſiã clamãs ⁊ dicẽs.O in/

fidelis quõ me decepiſti:vbi eſt pacti tui ꝓ/
miſſio ⁊c̃. Cui btã vᷣgo minas ĩponẽs imꝑa
uit vt ſuo famulo nunq; nocere poſſet ſ̊ ci/
to diſcederet.ſtatimq; virgo ad altare redijt
et filiũ in vlnas reſumpſit.Diabolus aũt taã
tũ ſtrepitũ ⁊ vlulatũ fecit ꝙ tota ciuitas ꝑ/
turbata ad ipſam eccleſiã pↄfluere cepit. vbi
neminẽ pꝛeter illũ iuuenẽ videtes mirati ſũt
At ille vocate inqͥt ſacerdoteʒ.q̃ veniẽte oĩa
eſt peccata ↄfeſſus:⁊ eiꝰ cõſilio oẽ negociuʒ
iſtud ꝓmulgauit ppło. qͥ oẽs laudes virgĩs
bñn;dicte excamarũt. Tunc vxoꝛ eiꝰ⁊ amici

gaudiũ magnũ fecerũt.Tandẽ mutuo con

ſenſu vir iſte ⁊ vxoꝛ oĩa pauꝑib diſtribuen
tes:a cõnubio ſeꝑati religionẽ intrauerunt.
⁊ q̊ad vixit vterq; beate virgini deuotiſſime
famulãtes vitã eternã ꝓmeruerũt. Ecce igi
tur claret q; bonũ ſit ⁊ efficax nomen marie

eiuſq; auxiliuʒ homĩ ĩuocare ⁊ ei deſeruire
qa nõ poterit talis hõ ꝑire:deo ipᷣm et bea/

te virgis merito ꝓtegete. .
Articulus terciꝰ ꝙ eſt valde vtile iuoca⸗
re nomẽ Marie ⁊ aſſignant᷑.xij. vtilitates.

Erciũ miſteriũ
t ðꝛ vtiliſſime iuocatõis. Vbi no
tandũ ꝙ pᷣcipue duodecim vtili

tates poſſumꝰcolligere ad numen. xij:ſtella

rũ in coꝛona virginis quas ↄſequi pñt ho/
mines in inuocatõe noĩs marie.vt patet ex
dictis ſacroꝰ doctoꝝ ac fulcimẽto ſacre ſcri
pture. Pꝛima vtilitas eſt lapſoꝝ ſubleua
tio.vñ Dañ.xj.Cunq; coꝛruerint ſubleua/
bunt᷑ auxilio ꝑuulo.i.btẽ virgĩs q̃ dicit᷑ par
uala ꝑ humilitatẽ, Et hoc cõſonat rõni.q̃a
ipſa eſt mr miſcðie.ergo mouetur pio coꝛde
vt ſubleuet lapſos ⁊ ꝓfundatos in peccatis
Pꝛopterea Anſel.li.oꝛationũ.O felix Ha
ria tu peccatoꝛẽ toti mũdo.i.hoĩb ⁊ deo de
ſpectũ materno amplecterꝭ affectu:nec ibᷣim

deſeris donec gratie filij tui refoꝛmabis.O
igit᷑ peccatoꝛ qͥ iaces in luto ⁊ fece peccatoꝝ
inuoca mariã vt molliat᷑ coꝛ tuũ ad peniten
tiã.Itẽ hoc ↄcoꝛdat figure Numeri.ij.vbi
habet ꝙ Moyſes ꝑcuſſit virga bis ſilicẽ et
egreſſe ſunt aq̃ largiſſime.virga eſt btã vir⸗
go Eſaie.xj.Egrediet᷑ virga de radice ieſſe.
Dilex eſt coꝛ durũ in peccatis:vnde egredi
unt᷑ aque largiſſime lachꝛimaꝝ ad binam ꝑ
cuſſionem.qꝛ facit declinare a malo ⁊ face/
re bonum. Secũda vtilitas peccatoꝝ li
beratio. Sicut em̃ legimꝰ in ſcriptura: filij
iſrael liberati ſunt ab egiptia ca ſeruitute ꝑ
virgã.ſic electi poſtq; a peccaꝶᷣ ſubleuati li⸗
berari voluerint ð diabolica ſeruitute libe
rant᷑ ꝑ mariã.que figurat᷑ ꝑ virgã. Idcirco
Berñ.in ſermone dicit. Si pctã tua pᷣmũt
te vt liquefias ſicut cera a facie ignis: vade

ad matrẽ miſcòie ⁊ oſtende ſibi tua vlcera:

et ipſa ꝓ te filio ſuo oſtendet pectus et vbe⸗

ra:⁊ filius patri latus ⁊ vulnera:pater non

negabit filio poſtulãti:neq; filiꝰ negabit ma

tri interpellãti:neq; mater negabit peccato

ri ploꝛãti.Hec ille.Hinc. j.Regũ.xxv. dixit
Abigail ad Dauid. Ecce famula tua ſit in

ancillã:vt lauet pedes ſeruoꝝ tuoꝝ. Abiga
il ſigurat mariam que ſe obtulit deo in an/
cillam: vt lauet pedes.i.affectus ſeruoꝝ ði
ꝑ ſui inuocanonẽ. Tercia vtilitas gratie

infuſio,quia ipſa eſt mater gratie vt canit ec
cleſia. Idcirco Bernarð. Queramꝰ inquit
fratres gratiã per Mariã:qui ſic querit in/

uenit et pulſanti aꝑietur. Ambꝛoſius. Qui

inuocat mariã conſequitur gratiam. Hinc
ipſa dicit Ecẽi.xxiiij. In me omnis gratia
vie ⁊ veritatis.Et infra.Tranſite ad me ⁊ a
generatõnibus meis adimplemini. Sicut
nãq; teſte apoſtolo:nemo poteſt dicere do⸗
minus Jeſus niſi ĩ ſpirituſancto:ita nemo
poteſt dicere ſancta MHaria domina mea
niſi in gratia ſpirituſſancti. quod intelligen
dum eſt ᷣm Alexandrũ de hal.de dictione
coꝛdis oꝛis ⁊ operis. Quarta vtilitas coꝛ
dis dulcoꝛatio. Sicut enim Moyſes vir⸗
ga dulcoꝛauit aquas Exodi.xv.ſic memo/
ria Marie et eius nominis inuocatio dul/
ces pꝛoducit e coꝛde lachꝛimas.Hinc Cã⸗
ticoꝛum pmo. Melioꝛa ſunt vbera tua vi⸗
no. ſcilicet letificando coꝛ.fragrantia vn⸗

guentis optim is.ſcilicet deuotionis inter-

ne. Vñ Bernardus in ſermone quodã.O

DU—
J₰ 6

R

Liber VI.

felix maria tu nec noĩari potes qn ſtatiʒ ex⸗
audias:nec cogitari qͥn tecum ſit affectꝰdi⸗
ligentiũ te. De hoc refert diſcipulus exem
plũ in ſuo ꝓmptuario exeplo.lxxij.dicẽs:q;
iuxta eccleſiã ſcti Seuerini in Colonia in/
cluſus qͥdã habitabat.hũc cũ matrone ciui
tatis viſitarẽt:vna deuota dixit eidẽ ꝙ no/
mẽ dñe niĩe dicere nõ poſſet ſine mira qua/
dã dulcedine. Cauſa tãte gre reqͥſita ait:ſin

gulis diebo in honoꝛe eiꝰ.l.aue maria dice⸗

re cõſueui.vñ tantã dulcedinẽ merui ꝙ oĩs
oꝛis mei ſaliua tpe oꝛõnis in mel videat᷑ cõ
uerſa.Oõ ille incluſus audiẽs cepit eiꝰ exẽ⸗
plo ꝑ hebdomadã cõplere aue maria ⁊ tan
tã hauſit dulcedinẽ in noĩe maria ꝙ ſuꝑ oẽ
mel tranſcenderet. VUnde patet ꝙ ſicut teſte
Berũ.hoc nomẽ Jeſus ita hoc nomẽ ma/
ria mel eſt in oꝛe:melos in aure:iubilus in
coꝛde. Quinta vtilitas demonũ effuga/
tio.qͥa vt dicit Berñ.⁊ allegat᷑ in ſpeclo btẽ
virginis. bicũq; inqͥt nomẽ marie noĩat
ibi demonũ nocum̃tũ effugat᷑:reis venia et
egris medela atq; ꝑegrinãtibo adiutoꝛiũ da
tur. Hec ille. Idcirco ipſa deſcribit᷑ Cañ.vj
Terribilis vt caſtroꝝ acies oꝛdinata. Re
fert de hoc exemplũ idem diſcipulus vbi .
exẽplo.xxvij.ꝙ cuidã puelle diabolus ſepi
us in mitiplici foꝛma apparẽs fere in amen/
tiã eã duxerat.⁊ ipſa ꝓpoſuerat ingredi mo/

naſteriũ.a q̃ volẽs auertere eã diabolus:ap

paruit ei nocte ſuadẽs mũdi delitias ⁊ pᷣdi/
cens ei oĩa incõmoda religiõis. Rñdit illa:
Quid mihi erit ſi in delitijs qᷓs ꝓmittꝭ moꝛ
tua fuero.Ad quod vᷣbũ demõ tacuit ⁊ eaʒ

rapuit ⁊ conabat᷑ pcipitare ð feneſtra. Que

cũ diceret Aue maria:dimiſit eã diabolꝰdi.
SDi hac hoꝛa illã mulierẽ nõ nomiĩaſſes oc
cidiſſem te.⁊ in religione tibi aduerſaboꝛ. q̃

dicto diſparuit. Vñ Bern. ſermone In le⸗

ctiõe dicit. Hoꝛrẽt pncipes tenebꝛaꝝ Ma
rie deuotã inuocatõem.qꝛ in circũitu eiꝰaci
es valida ĩnũerabiliũ ſpirituũ btõꝝ ſibi de
uotos defendẽtiũ. Hec ille. Sexta vtili/
tas tentationũ refrenatio.qꝛ in oĩ tentatiõe
ad inuocatõem marie deus fidelis faciet ꝓ
nentũ auxilij: ſiue ipſa tẽtatio ſit a carne ſi-
ue a mundo:ſiue a diabolo. Vnde ipſa ait
Ecẽi.xxiiij.Quaſi platanꝰ exaltata ſuʒ iuxta
aquas:.i.iuxta pplos baptiſatos.qꝛ vt ſcribi
tur Apoc̃.xvij.Aque multe populus mitꝰ.
Per hoc aũt ꝙ dicit:q̃ſi platanꝰ.innuit pte

Pars 1

ctionẽ quã facit in tẽtatione.quia platanus

habet folia ad modũ ſcuti.⁊ idcirco defen/⸗

ſationẽ ſignificat. Itẽ ibidẽ.q̃ſi cedrus exal

tata ſuʒz in libano.et iteꝝ.q̃ſi mirra electa de

di ſuauitateʒ odoꝛis. Cedrꝰ nãq; odo ſuo
fugat ſerpẽtes. ⁊ mirra occidit vᷣmes in car
ne.⁊ ideo ſignificat motuũ ⁊ tẽtationũ retre
nationẽ. Hoc figuratũ eſt.j. Regũ.xvij.qñ
Dauid cum virga vel baculo ⁊ funda ⁊ qͥn
q; lapidibo acceſſit ↄtra Goliã ⁊ euʒ occidit
pᷣualẽs ei. VUirga em̃ eſt Maria. et lapides
qͥnq; vulnera xpᷣi. Ad idẽ ꝑtinet ꝙᷓ Bana⸗
nias virga ſuꝑauit egiptiũ ⁊ triũphãs occi
dit euʒ.ij.Regũ.xxiiij. Septima vtilitas
in ꝑicuł ꝓtectio vel defenſatio. Uñ Berñ.
In giculis inuoca mariã.vt patuit in auto
ritate poſita in fine pᷣmi articuli.Et h̊ ↄfir-
mat᷑ ꝑ multa miracula.e qͥbo vnũ cã bꝛeui/

tatis adducã quod refert diſcipulus vbi õ,.

exẽplo.xxxix. Cum em̃ qͥdã nauigãtes per
mare hieroſolimã:aq̃ irrũꝑe cepiſſet naueʒ:
epᷣs aſſiſtens inter eos et qdam nobiles ci⸗
tiſſime in cimbã que intus ferebat᷑ in mare
depoſitã cõſcẽderũt.vnus cũ deſcẽdere vel

let:ĩ mare cecidit ⁊ merſus eſt ſubito nec cõ

paruit.his vo qͥ relicti ſunt in naui claman

tibus in celũ aqͥs ſubintrãtibo naui abſoꝛ⸗

pti ſunt a mari.Epᷣs vᷣo flens cõmendabat
dño eoꝝ aĩas.⁊ ecce vidit e mari q̃ſi colum
bas ſpecioſas ſubito euolare ⁊ in celum cõ
ſcendere quas agnonit eſſe aĩas ſocioꝝ ſub
merſoꝝ.⁊ tũc magis cepit flere ꝙ ipſe cũ ſo
cijs nõ eſt ſuffocatꝰ vt in celũ potuiſſet euo
lare. Tandẽcũ in cimba applicuiſſent terre
Ecce ſociũ qͥ inter duas naues ceciderat in
mare viderũt viuũ ⁊ incolumẽ exire de ma
ri.vñ ſtupẽtes interrogant qͥd illi acciderit.
Rũdit ille. Beate inqͥt genitricis nomẽ cuʒ
in aquã caderẽ exclamaui.ſicq; eius memo

riã ⁊ nomen habẽdo ad ima pelagi deueni.
atipſa mater miſcðᷣie q̃ ĩmem: ſuoꝛũ eẽ nõ
poteſt aſtitit mihi ſub vndis

⁊ vſq; ad litus ꝑduxit ſub aquis.Hec dicẽ/⸗
te laudes deo ⁊ beate virgini ðᷣtulerũt. Vñ
canit eccleſia. A ꝑiculis cunctis libera nos
ſe ꝓgo bñdicta:in cõpletoꝛio ad canticũ
Octaua.infirmitatis ⁊ peſtis repulſio.vñ
Bern. vt allegat᷑ in ſpeculo virginis dicit.
Non eſt peſtis tã mala que mox non diſce
dat ad nomẽ Marie. Ibidẽ dicit idẽ. Vbi

nomen marie noĩat᷑ demonuʒ nocumẽtum

allio ↄtexit

4

(ust

ſore
gel
edh
vhe
hooh
i .
lit
ſeeel.
guten
whii⸗
ſecg
ſet
itin
goſ⸗
Ge
fenn
Nedil
o⸗
ſeic
ana
6i⸗
lcſu
n
Eful
ludt
tmner

(

niin
amn
600
ſtan
nnl
hue
ma
Hi
an
dee
ker
nor
Geo
4
ſie
hon
oi⸗
es⸗

Articulus

1 4 %
n, effugat᷑:⁊ egris medela dat᷑. Vñ legit᷑ in vi
wal ta ſancti Gꝛegoꝛij ꝙ cũ maxima peſtꝭ romꝗ
nde deuaſtaret:imaginẽ virgis quã Qucas euã
otgo geliſta depinxit añ ꝓceſſionẽ ferebant. et ſic
Eſrcer aer apeſte mũdari videbat᷑. Noui puerũ qͥ
nüne in pete cũ ſe ſentiebat infectũ nouem vici⸗
deizg bus cũ aue maria apoſtematis locũ ↄſigna
nri uit. ⁊ ſic ſepi liberat eſt: nec vnq; eipeſt p⸗
occit ualuit. Nona vtilitas.oꝛationũ in qcũq;
ia . * eceſſitate cxauditio. Hã moyſes virgã ma
Vens nu tenebat cũ in mõte oꝛabat.⁊ ſic victoꝛiã
dise poſtulãs ↄtra Amalech impetrauit Exodi
