um vigilat. Hec pᷣdicta de matre dei reue
rendiſſima credẽda mouet triplex ratio hm

ea que indubitãter credimus de ipſa,.
San ratio plene expurgatöis.
Secũda ratio plene aſſimilatiõis.
Tercia ratio plene participatõis.

Pꝛima ratio plene expurgatõis. Indubitã

ter em̃ credit᷑ ꝙ ipſa fuit plene purgata a fo

mite.g̊ ab om̃i infectione humana ex fomi/

te canſata. Sed quia impedimentũ oĩm pᷣ⸗
dictoꝝ ⁊ maxĩe impedimẽtum ſomni eſt ma
gne impfectõis ⁊ deſtructõis actus cõtem
platiui.cum oĩs hebetudo mẽtis ⁊ alij defe

ctus quos ĩ nobis exꝑimur exꝑgefacti poſt

ſomnũ nõ ſinant ſtatim ⁊ libere mentẽ ferri

in deũ.ſed cũ nouo conatu opoꝛtet nos re/

dire ad mẽtis claritatem ⁊ ſuauitatem quaʒ

pmo fueramꝰ exꝑti.ergo videt᷑ ꝙ nullo mõ
iobücias ꝙ iſta eſt
cõditio noſtre mẽtis ⁊ coꝛꝑis et ipſa nõ fuit
Reſpõdeo

educta de ſtatu coꝛꝑis anialis. Reſpõdeo
ꝙ nõ eſt verũ.quia iſta nõ eſt cõditio natu/

reſed eſt magꝭ ꝑ peccatũ infectio et infirma
tio. vt expᷣſſe dicit Augꝰ.ſuꝑ Geñ.ad litterä
in ſtatu innocẽtie fuiſſet clarioꝛ cõtẽpla⸗

tio doꝛmiẽtiũ qᷓ; ſit modo viſio vigilãtium.

Cõiter em̃ mag vident᷑ ſentire doctoꝛes
in ſtatu innocẽtie non ꝑdidiſſet homo li.ar.

ſiue rõnis vſum ꝓpter ſomnũ:nec nati fuiſ⸗

ſent filij ſubiecti ignoꝛãtie. Undeĩ Enche.

Augꝰ.ca.viij.expᷣſſe vocat erroꝛem oẽm de

ceptiõem. ⁊ hoc indecoꝝ ⁊ indecẽs ad vite
huiꝰ miſeriã dicit ꝑtinere. Nil aũt tale vi
det᷑ cõueniẽs matri dei.ſed plena purgatio

a fomite debuit eam plene a talibadefectib⸗

liberã reddere. Puto em̃ ꝙ extunc fuerit in
ea altioꝛ ⁊ dulcioꝛ cõtẽplatio qᷓ; fuerit ĩ adã.

nec mirũ:quia ipſa deuʒ guſtabat vt filium
vteri ſui.Et virtus regitiua coꝛꝑis impleto
dei obſequio ſine aliq̃ vitio tanto fuit in ea

pfectioꝛ quãto in maioꝛi altitudine vᷣtutum

regebat:cum etiã doloꝛes ⁊ penas tam mẽ⸗

tis q; coꝛꝑis plene ſublimabat et referebat

5

Ghen
ben⸗
uli
ti
dus
re 50/
me

e

oin
1

Articulus

in deum:ab eis nec in minimo ĩpedita.nul/

lo mõ igit videt᷑ cõuenies ꝙ in ſumma ple⸗
nitudine gratie qᷓ deber᷑ ſtatui materno: ma
EInꝗ ꝑs tẽpoꝛis que occupat᷑ in ſomno trãſi

eritrine actuali relatione ad deũ: vel etiaʒ ſi
ne plena rõne merẽdi.Licet qͥppe volũtas

qua volo doꝛmire vt poſſim viuere ad ho/

minẽ del ſit actꝰmeritoꝛiꝰ in quo actu ſom/

nus poſſit dici meritoꝛiꝰ:tñ in ſomno ſic li

gante li.arbi.actus meriti a mẽte interim ñ

pꝓcedit. Item ſi adbuc inſtas.quia hec eſt

pena peccati:⁊ pene nõ fuerũt ſibi ablate: ſi

cut nec ſilius ſuꝰ carere voluit. Dico ꝙ licet

pene que ſunt pure pene et materia vᷣtutis
et adiutoꝛiũ merẽdi nullũq; impedimẽtum

virtutis ⁊ q̃ totã naturã conſequunt᷑ cõiter

in chꝛiſto ⁊ in ſua matre remãſerint:ſiẽ ſunt

fames.:ſitis:triſticia. tamẽ ipᷣe pene que ſunt

impedimẽta ꝑfectionũ ſicut ignoꝛãtia:cõcu
piſcẽtia:⁊ ligatio liberi arbitrij et diſtractio
actus cõtẽplatiui nõ debuerũt in dei matre
remanere.ſicut nec a xpᷣo fuerunt aſſumpte
Secũda ratio plene aſſimilatõis:qꝛ caro
virginis matris ⁊ ꝓlis eſt eadẽ caro et ſimił
puritatis. vt dicit Augꝰ.in ſermone de aſ⸗
ſumptõe dñe.Sed dñs Jeſus in carnis aſ
ſumptiõe nullũ pꝛedictoꝝ defectuũ aſſum
pſit.ergo nec in ſua matre dimittere debuit

aliquẽ eoꝛundẽ defectuũ. Tertia ratio ple

ne participatiõis:quia cum plenitudo totiꝰ

gratie que ẽ in xpᷣo ꝑticipata ſit matri vt di⸗
cit Hiero.in ſermone de aſſũptõe dñe: qᷓ;qᷓ;

aliter ⁊ aliter vt ſupꝛa tactũ eſt.ergo ille ple/⸗
nitudines pᷣdicte ⁊ alie mlto maioꝛes ⁊ no/
bis ineffabiles fuerũt in beata vgine. Unð
ſequit᷑ ꝙ ſtupẽdo modo dilatatus fuerit ſi/
nus materne mẽtis ad reſpectꝰ ⁊ actus inef
fabiles tam reſpectu diuinarũ ꝑfectionũ qᷓ;

etiã reſpectu actualis dilectionis ⁊ deuotio

nis ac deguſtati dulcoꝛis et multiplic reue
latlonis. Nc valet inſtãtia cõtra hãc ra⸗
tionem. ſi diceres:ꝙ in chꝛiſto fuit beatifi⸗

ca viſio ab inſtãti conceptionis,:et iſta pꝛo⸗

gatiua nõ fuit tũc data vᷣgini.ergo nec alie.
PHon eſt em̃ ſimile. Gꝛatia em̃ viſionis bea
te oĩno cõpetit humanitati chꝛiſti: et eſt de⸗
cens ex vnione ꝑſonali verbi. Non eniʒ eſt

decẽs vt vniat᷑ verbo in ſuppoſito ⁊ nõ frua

tur ipſo. Perfectões aũt q cõpetunt chꝛiſto
Im pfectõem vie debẽt diffundi in ſua ma⸗/
tre bnñdicta.vnde oẽs gratie que ſubſtãtiali
„

ter mẽtem ꝑficiuut et que nõ repugnãt ſta⸗
tui creature:⁊ que ſunt citra beatitudinẽ pa
trie debẽt ſibi cõicari.ſed pꝛedicta nõ repu⸗
gnant.ergo ⁊c̃. Et ſi dicas.nõ habuit oẽz
gratlam:quia nõ fuit ſacerdos nec cõfeſſoꝛ
nec pᷣdicatoꝛ. Friuola eſt inſtãtia. quia hec
nõ ſunt ſubſtãtialiter ꝑficietes mẽtem: ſed qᷓ
dam gratie gratis date m exigetiam ſingu
lariũ pſonarũ.Hec Vbertinus vbi ſupꝛa.
O igit᷑ mẽs humana pẽſa quãtũ potes q̃n-⸗
tum deo plena fuerit virgo hec diuina ma⸗
ria.O q̃ntum gratie ineffabilis ſupabũda/
uit in ipſa.vere gratia plena ⁊ omi laude eſt
digniſſima. Vere dignũ et iuſtum eſt vt eã
omnis laudet vox humana c7c.
Articulus ſecũdus ꝙ beata virgo habu
it plenitudinẽ ſcientie ⁊ gratiam omnis no
ticie ſiue artis:circa quod ⁊ plurima dubia
Irca ſecũdum
c myſteriũ:videlicet noticialis vel
ſciẽtialis luminoſitatꝭ inueſtigã
dum Vtrũ ipſa beata virgo mater deiĩ ſta
tu huius vite ſciuerit oĩa. Videt᷑ nanq; ꝓ
plura ignoꝛauerit:quia ꝑditũ Jeſt uʒz triduo
queſiuit ignoꝛãs vbi foꝛet Luẽ.ij. Itẽ ipſo
inuẽto in tẽplo cum dixiſſʒ Jeſus. Quid eſt
ꝙ me q̃rebatis neſci.quia in bis que pa.m.
ſũt opoꝛ.me eſſe.ſubdit᷑: ꝙ ipſiid eſt Ma⸗
ria ⁊ Joſeph nõ intellexerunt verbũ. Itẽ
ipſa turbata eſt in ſermone angeli ſalutãtis
Auce.j.Et quaſi neſciẽs de modo incarna

tionis diuine queſiuit dicens. Quomõ fiet

iſtud qᷓniã virũ nõ cognoſco ⁊c. Pꝛeterea
ſancti in patria nil ſciunt niſi ad beatitudi/
nẽ ꝑtinẽtia.ergo ſancti in via tm̃ ad beatitu
dinẽ vie ꝑtinẽtia ſciũt.⁊ per cõſequẽs beata
virgo in via tmmodo ea ſciuit que ſunt ꝑti
nẽtia ad beatitudinẽ vie ⁊ ad ſui ac alioꝛuʒ
edificationẽ. nã ⁊ ſuꝑfluũ videt᷑ſciuiſſe alia
Cõtra.Joh.xiiij.Spũſſanctus docebit
vos oẽm veritatem.ergo creatã ⁊ increatã.
Item omia facta ſunt ppter hominẽ. iuxta
quod Areſto.ij.phiſicoꝝ Nos ſumus q̃dã
modo finis oim. VUnde de oĩbus tenet᷑ hõ

gratias agere. Si ergo nõ oĩa co gnouiſſet

impfecta fuiſſet ei gratiarũactio. Pꝛeterea
om̃is ſciẽtia de numero bonoꝛũ honoꝛabi⸗/
lium eſt.j.de aia. Sed ei nullum bonũ de/
fuit:quia om̃i gratia plena fuit. ergo om̃es
q 2

1 WWWW 8
W☛☚n W

sä

Liber VI

ſciẽtias habuit. Pꝛeterea anima chꝛiſti ſci

nuit oĩla que deus: nec tamẽ ei eſt equalis in
ſcientia ꝑ modũ ſciẽdi. Sed ſicut anĩa chꝛi

ſti imediate ſe habet ad deuʒ:ita anĩa beate
virginis ad aĩam chꝛiſti. ergo beate virgi/

nis aĩla ſciuit omnia q̃ ania cbꝛiſti.ſed imꝑ⸗

fectioꝛi modo. Pꝛo reſpõſione ad queſti
onẽ ſᷣm magnũ Alb.ſuꝑ miſſus eſt.ca.cliiij
HNotandũ ꝙ; beata virgo in cognitõne ſua

habuit plura pꝛiuilegia. Pꝛimũ eſt ꝑfecta

cognitio trinitat del ſine medio quã habu
buit in via ꝑ ſpecialiſſimã gratiã. Secun

dum eſt ꝑfecta cognitio miſterij incarnatio
nis.⁊ hãc habuit per gratiã ⁊ ſinglarẽ exꝑi
entiã. Terciũ eſt cognitio ſue reuelatõnis

et certificatio pᷣdeſtinatõis quã babuit ꝑ re
uelationẽ ⁊ cauſam.quia ſq; nouit ſe matrẽ
dei eſſe quã ĩpoſſibile foꝛet dãnari. Quar
tum eſt anĩe ſue ⁊ ſpirituũ per ſpecies ꝓpꝛi/
as cognitio quã habuit diſpoſitiue ꝑ natu
ram:completiue ꝑ gratiam. Et ſᷣm banc vi
dit angelos:anĩas:et demones. vt infra de
gratia ſapientie patebit latius art.iijihuius

partis. Quintũ eſt ꝑfecta cognitio oĩm ad

ſtatum vie ptinẽtium quaʒ habuit ꝑ gratie

illuſtrationẽ vel infuſionẽ ⁊ inſpirationem.

vnde habuit ꝑfectã cognitionẽ oĩm ſcriptu

rarũ oꝑpandoꝝ ⁊ cõtemplandoꝝ. Et ꝙ ipſa
fu erit ꝓhetata in oĩbo ſcripturis ꝓphetaruʒ

et figuris deſignata. Sextuʒ eſt cognitio
omniũ circa ſe fſuturoꝝ quã habuit ꝑ reue/
lationẽ ⁊ in ſpeculo lectionẽ atq; ſcripturaꝝ
cognitionẽ. Septimũ eſt cognitio omniũ
ad ſtatũ patrie ꝑtinẽtiũ quã habuit per cõ⸗

tẽplatõis reuelationẽ. Octauũ eſt oim cre

aturarũ que ſunt ĩ toto mũdo vl fuerũt aut
erunt in rerũ natura ſtantiũ cognitio:quaʒ
habuit per naturã ⁊ gratiã et cõtemplatio⸗
nem. Si em̃ iſtud ade eſt cõceſſum ⁊ datuʒ
vt omniũ animantiũ terre ⁊ volatiliũ celi et
beſtiaꝝ noticiã haberet ⁊ oibus noĩa voca

ret ↄgruẽtia ſᷣm ſuas ꝓpꝛietates GBeñ.ij. Itẽ

ſi Areſtoteli ⁊ philoſophis ac medicis da/

tũ eſt noſſe omniũ herbaꝝ virtutes:lapidũ

q;:metalloꝝ atq; ſtellaꝝ celi: qm teſte Hie⸗
ronimo Areſtoteles nõ ſolũ ſciuit naturas
rerũ ſed et ſcriptas in libꝛis tradidit. Quid

mirũ ſi marie que fuit gratia plena ⁊ dei ve

ri mater donatũ ſit oĩm creaturarũ cognitõ
nem ꝑfectam habere maxime cũ ⁊ paganis
philoſophis vt dictũ eſt magna ꝓ parte cre

aturaꝝ cognitio eſt donata. Honũ pꝛiui/

legiũ:q habuit matutinã ſimul ⁊ veſetinaʒ
cognitiõem. Matutinã ꝑ gratiã. Veſperti

nam v̈o per naturã ⁊ gratiaʒ. Decimũ eſt

cõcluſio ex pᷣdictis oĩbo ꝙ ſcʒ nulliꝰꝓpꝛ ha

buit ignoꝛantiã. Vnde ꝓpter obiectõnes q̃ᷓ

fieri poſſent Dicimꝰꝙ beata virgo ſufficiẽ/
ter ꝑfecta fuit ꝑ babitũ nature et gre in oꝑa
tiones exire ⁊ finẽ ↄſequi cuiuſtibet ſciẽtie.

Et hac ſcietia exiuit in actũ ⁊ opatöem qñ
vbi ⁊ qualiter ⁊ quãtum oꝛdinabat᷑ ſibi ad

beatitudinẽ ⁊ alijs in ſalutẽ. Habuit etiam

pfectã cognitionẽ omniũ ad btitudinẽ ſuazʒ
ſm ſtatũ vie ptinentiũ:vel ad gratiã impti⸗/

nentiũ. Vnde ipſiꝰ aĩa beatiſſima nulla ha
buit in ſe inutilia vł imꝑtinentia ſed ꝑ totũ
fuit plena gratia.vnõð oĩa que fuerũt in ipſi
us anĩa vel naturalia vł acquiſita ſic erant
gratia infoꝛmata vł cum gratia ↄiuncta:vt
omnia eẽnt gratuita.⁊ ꝑ ↄñns fuit oĩs ſciẽtia

eius gratuita:⁊ oĩs oꝑatio eius gratuita vt

ſine oĩ reſtrictiõe largiſſima ⁊ veriſſima in⸗
terptatiõe eſſet oĩpharia gratia plena. Hec
Albertus. Ad illud igit᷑ in cõtrariũ vide
licet ꝙ pditum Jeſum requiſiuii:dicitur.q;

hoc magno factũ eſt ſacramento:vt ad tẽpꝰ

dono ſcietie illius rei ſuſpẽderet᷑:ſicut ⁊ do⸗

nũ ꝓphetie ad tempus ꝓpheꝶ ſubtrahebat᷑
ad vtilitatem eoꝝ: q̃tinus iterũ cum doloꝛe

petentes humiliarent᷑ ꝓhete ⁊ dei eſſe expe

rirent᷑ nõ ſuũ quod habebãt. ſicut patet de

Heliſeo.iiij. Regum:iij.Ita factum eſt hoc
etiã ad vtilitate: vt ſcilicet ad tempus bꝛeue
iterdiceret᷑ marie noticia de ieſu vbi ſit ᷣm
coꝛpus:quatinꝰ illo doloꝛe ꝑcuſſa magna

nobis merita per patientiã theſauriſaret:at

q; exemplũ nobis daret reqͥrẽdi Jeſum in⸗
ter cognatos ⁊ notos.id eſt inter ſanctos.
Ad illud qꝙ nõ intellexerũt verbũ chꝛiſti de
pfe celeſti loquẽtis Rũdet᷑ ſᷣm Ludolpbuʒ
carthuſieñ.ꝙ ſic eſt accipiẽdusn:nõ intelle⸗

xerũt id eſt nõ aniaduerterũt:licʒ crederent

dei filiuʒ. Vel quia nõ ita plene vt poſtmo
dum intellexerũt talia de diuinitate loquen
tem ſaltem quo ad Joſeph alioſq; inibieaſ/
ſiſtentes qui nõ fuerunt aſſueti talia audire
de diuinitate.non autẽhoc de beata Ma⸗/
ria dicit᷑ abſolute. Ad aliud dicẽdũ ꝙ il/
la turbatio virginis in ſermone angeli non
fuit ex ignoꝛantia. Sed quia pꝛudens dat
nobis legem:non ſtatim credere omni ſpi⸗

. k

——

op

in“
heni
ſc
h
o
fci⸗
e,

n e

ig e
alimn
ln;
im⸗
nob
tei
ni
can
arn
ſit
unt
mn
he
ine
22
i
1do/
cht
dolcre
ſeye
etde d
Nthoe
heue
ſtfn
g
e
mit
0.
ide
dda;
tellta
ſere
Nbno
en
a
ſe
8 2
1
N

Aurticulus

ittul:ſed pbare vtrum erx deo ſit iuxta ſente⸗

tiam apli. Pꝛoceſſit ergo illa turbatio potiꝰ
ex humilitate q̃ ſe nõ reputauit dignãꝗ tante
exaltatiõi quãta per angelũ ſibi annũciaba
tur el tante ſalutatõi.nec tanq; ignara aut

dadi queſiuit Quomõ fiet iſtud.quia be/
ne

ciuit ꝙ apud deuʒ nõ eſt ĩpoſſibile om̃e
verbũ.Et ꝙ iuxta Eſaie vaticiniũ capᷣ.vij.
virgo ↄcipe ⁊ parere debuit filiũ dei. Sed
idcirco querit vt angelo docete demyſterio
incarnatõis diuine fideles certioꝛes in fide

redderent᷑⁊ pateſceret oibi qͥa virtute ſpiri

tuſſancti gonesh filium dei. Acd illud qꝙ
ſuꝑfluũ eſt ſcijſie omnia alia que nõ pꝑtine-
bant ad beatitudineʒ vie Dico:ꝙ nõ.quia
om̃is ſciẽtia eſt de numero bonoꝝ honoꝛa⸗
biliũ.j.de ania.ſed operari ſᷣm omnẽ ſcietiã
foꝛet ſuꝑfluũ ad beatitudinẽ. Dico ergo cũ
Alberto vbi ſupꝛa ꝙ eiꝰſciẽtia exiuit ĩ actuʒ
et operationẽ ſolum tunc quãdo:vbi:quali

ter ⁊ quantũ oꝛdinabat᷑ ſibi in beatitudinẽ

et alijs in ſalutẽ.vt patuit circa decimũ pꝛi-
uilegiũ ſue cognitõnis.Qlaret igit᷑ reſpõſio
ad queſitũ ꝙ ſciuit om̃ia. Sed circa hoc
plurima occurrere poſſunt particularia du

bia ꝓ amplioꝛi elucidatöõe opoꝛtuna. Pꝛi

mũ dubiũ. Si beata vᷣgo ſciuit oẽs mecha
nicas artes vel ſciẽtias que cõtinent᷑ in his
verſibus.Lana nemus miles nautatio rus
medicina.vᷣ. Ac ars fabꝛilis mechanice ſüt
iſte. vbi ſeptem artes numerantur. Et vi/⸗
det᷑ ꝙ nõ.quia natura nõ deficit in neceſſa/
rijs nec abũdat in ſuꝑfluis.ij.de anĩa. ergo
multo foꝛtiꝰgratia:Sed quedam artes me
chanice erant beate virgini neceſſarie ſicut
muliebꝛes: q̃dam ſuꝑflue ſicut viriles.ergo
illas habuit ⁊ nõ iſtaſ.Itẽ videt᷑ ꝙ illas me

chanicas mliebꝛes que ſunt ſubtilioꝛes ne
ſciuit: ſicut eas q̃ fiunt aurifrigijs ⁊ ſericeis

operibo ⁊ ſubtilibo ſuturis ⁊ bmõi.quia iſta

ſubtilia magſg oꝛdinant᷑ ad vanitatẽ q; vti

litatem. Operatio aũt ⁊ ſcientia beate virgi
nis fuit tm̃ ad vtilitatem.ergo ⁊c. Illa etiaʒ
ſubtilia operari multum repugnant cõtem
platiõi.quia requirũt multam attẽtionẽ co/
gitationis. Maria autẽ optimã partem ele
Git ſcilicet perfectã ↄtemplatiõem.igitur ⁊c̃.
Contra. Matri dei nullum bonũ deluit
quia gratia plena fuit.ſed om̃is ſcietia etiaʒ
mechanica eſt de numero bonoꝝ. igitur ⁊c

Ac dubium igit reſpõdet ꝙ beata vᷣgo

habuit ſcietiã artiũ mechanicaꝝ alijs excet
lentioꝛem ⁊ operatõeʒ ſubtilioꝛẽ in illis etiã
muliebꝛib artibus ſi ubtilioꝛibo.quod ꝓba/
tur ſᷣm Albertũ ſuꝑ miſſus eſt.ca.cxl. tripli

ci via. Pꝛimo ex eiꝰinuincibilitate. Ipſa
em vt all Damaſcenꝰ a nullo illuſtriũ vin⸗
citur. He aũt artes ſubtilioꝛes ſunt ſcientie
et opera illuſtriũ feminarũ.ergo ⁊c. Se⸗

ſcire vilia Frolſa ac operari talia. ergo be
ata virgo ⁊ ſi oꝑata ſit vilia: ſciuit tame no/
bilia. Tercio ex effectus qualitate, quia
digniſſimũ ad quod oꝛdiant᷑ artes mecha⸗

nice eſt veſtitus. Pꝛimo em̃ anima. poſtea
coꝛpus.deinde veſtimentũ Quce.xij. Sed
digniſſimũ oĩm veſtimẽtoꝝ fuit tunica incõ
ſutilis quam fecit beata virgo. ergo habuit
ſcientiã artis mechanice in ſummo. Ad
obiecta in cõtrariũ dicit ſicut patuit ſupꝛa.

ꝙ licet ipſa ſcierit omnes artes:tamẽ eiꝰ ſci

entia exiuit in actũ ⁊ opationem nõ omniũ

ſed earũ ſolum et tunc que:quãdo:vbi:qua
liter ⁊ quãtum oꝛdinabant᷑ ſibi in beatitudi
nẽ ⁊ alijs in ſalutem vt ſemꝑ oꝛdiaret ea ad

vtilitatem nõ ad vanitatem nec impedire᷑
in ea cõtemplatio. Secũdum dubiuʒ de
artibus liberalibo Atrũ illas ſciuerit ĩ ſum
mo. Reſpõdetur bꝛeuiter m eundẽ Alber
tum ꝙ ſic. patet. Pꝛimo ex pꝛeſiguratione.
entia edificauit ſibi do⸗

Pꝛouerb.ix. Sapi
mũ excidit columnas ſeptem, Illa quippe
domus eſt beata virgo. Septem columne
ſunt ſeptem artes liberales. Item:mille cli⸗
pei pendẽt ex ea ſq; turre Dauid.omnis ar-

matura foꝛtiuʒ Cãticoꝝiiij. Turris dauid

eſt ſacra ſcriptura. Clipei:ſciẽtie philoſoſo⸗
phice ⁊ ſcietie liberales que ꝑtinẽt ad muni

tionẽ ſacre ſcripture. ergo ſanctoꝛũ eſt illas

ſcire.et per cõſequẽs a foꝛtioꝛi eſt beate vir⸗
ginis. Solutio patet.quia qͥ dam ſctĩ lau

dant᷑ de talibus ſcietijs.ſicut Hieronimus

Auguſtinꝰ ⁊cet ſancta Ratherina.ergo be

ate vᷣgini nõ debuit deeſſe iſta materia lau/

dis. Claret itaq; beata virgo ſciuit Cꝛi⸗
mo gramaticã.quia ſuꝑ illud Luce.ij. Ha

ria cõſeruabat om̃ia verba hec:glo. dicit q

legerat in diuerſis ꝓphetis,.ergo ſciuit lege⸗

re et per cõſequẽs intelligere.quia legere et

cũdo ex eius humilitate.Eius em̃ operatio
fuit humillima ⁊ laudabiliſſima.ſed maio?
et laudabilioꝛ humilitas apparet ſcire nobi
lia ⁊ ſubtilia ⁊ oꝑari vilia ⁊ cõmunia: qᷓ; tiñ

nõ intelligere eſt negligere. Item ipſa fm
Hlero.⁊ Damaſ.in tẽplo fuit enutrita vbi
virgĩes inſtruebant᷑ ᷣm legem Moyſipn/
cipium aũt eruditõnis eſt grãmatica.Am⸗
plius grãmatica eſt recte loquẽdi ſciẽtia.ſed
beata virgo nunq; peccauit in loquẽdo,er/

go eam habuit in ſuummo. Secũdo rhe/

toꝛicã ſciuit. Nam dicit Auguſti.in de do⸗
ctrina chꝛiſtiana ꝙ in ſacra ſcriptura ſũt di
uerſi coloꝛes rhetoꝛici. Sed beata virgo ſa
cram ſcripturã ꝑfecte ſciuit.ergo et rhetoꝛi⸗
cam. Item iura ciuilia ⁊ canonica:leges ⁊

decreta ꝙ ſcierit in ſummo:patʒ hoc modo

quia ſapiẽtia aduocati in tribus claret. Pꝛi
mũ qꝙ obtineat apud iudicẽ iuſtum ⁊ ſapiẽ-
tem. Secũdum qꝙ cõtra aduerſariũ aſtutũ
et ſagacem.Tercium ꝙ in cauſa deſperata.
Sʒ beata virgo obtinuit apud iuſtiſſimuʒ
et ſapiẽtiſſimũ deum cõtra aduerſariũ calli
diſſimũ diabolũ in cauſa noſtre liberatiõis
deſperatiſſima ſentẽtiã optatam. VUnde ſa/
piẽtiſſimus deus elegit eam tanq; ſapiẽtiſſi
mã aduocatã ꝓ nobis. ergo omnia que ad
oc officium pertinẽt ſuper om̃es nouit.
Item alij aduocati ⁊ ꝓcuratoꝛes poſſunt
iniuſtũ ꝓbare eſſe iuſtum ſophiſtice:ſed nõ
poſſunt facere. Beatiſſima aũt go hoc de
iniuſticia noſtra fecit. ergo pꝛo omnibs im⸗
pꝛopoꝛtionabilr allegare ſe ciuit. Ampliꝰ ipᷣa
abet autoꝛitatem leges cõdẽdi ⁊ interpꝛe/
candi.Cum em̃ generalem cõſtitutionẽ ha
beat facere papa in om̃ibus ſpiritualibus
et eccleſiaſticis. extra de cõſti.ca.finali. In
tempoꝛalibus aũt generalem legem poteſt
facere impatoꝛ C. de legi.⁊ cõſti. pncipũil.
ij. 2.l. fi. Beatiſſima virgo eſt imꝑatrix ⁊ do
mina pape ⁊ totius mũdi.ergo penes ipſaʒ

fuit legum cõditio ⁊ interpᷣtatio ⁊ omnia iu

ra in arca coꝛdis clauſa habuit:vtpote que
ſpirituſancto plena fuit per quem ſcʒ ſpiri/

tumſcim̃ reges regnãt ⁊ legũ cõditoꝛes iu-

Pars m

dei. Cantus aũt recte ſcitur per muſicã. era

go cum ad cultum dei ꝑtineat ſcientia hec:
ipſa ſciuit eam. Item vox virginis benedi
cte fuit delectabiliſſima ꝑfectiſſimo auditui
ſcʒ chꝛiſti. ergo eius vox fuit maxtme apno

niaca. Quinto Ariſmetricã etiam ſciuit.

quia hec agit de numeris. Numeri autẽ in
ſacra ſcriptura ſunt miſtici.et ſᷣm diuerſita⸗/

tem numeroꝛũ diuerſa per eos ſignificãtur

myſteria.vt patet in ternario:ſenario:et de/
nario.⁊ ſic de alijs.ſicut in multis ſcripturꝭ
et gloſis manifeſtum eſt. Pꝛeterea in ſacra
ſcriptura fiũt cõputatões annoꝝ vt de Ja⸗
cob:yſaac.⁊ alijs.⁊ feſta diuerſa agũtur:ad
que neceſſaria eſt ſcietia computi. Hec au/

tem omnia pertinẽt ad ariſmetricã. ergo cũ
ipſa ſciẽtia ſit neceſſaria ad ſacram ſcriptu/

ram:ſequitur ꝙ beata virgo ſciuerit am.

Serxto ſciuit geometriã.quia in ſacra ſcri

ptura diuerſe ſunt mẽſure:vt mẽſura ephi.

bachi.choꝛi.modij.⁊ ſimilia plura.vt patet

in Eʒzechiele pꝛecipue:vbi eſt magna valde
difficultas de mẽſuratõe templi ⁊ taberna/
culi.De huiuſmodi aũt eſt geometria.ergo
eam ſciuit. Septimo ſciuit aſtronomiaʒ
quia in ſacra ſcriptura agitur de ſideribus
et ſtellis Geñ.jiſed de his eſt ſcientia aſt ro/
nomie.ergo ipſa eſt neceſſaria ad theologi⸗
am.et per cõſequẽs beata virgo ſciuit eam.

Pꝛeterea mathematicã q; perfecte ſciue/
rit : patet.quia ipſa fuit ꝑfectiſſima m affe⸗
ctum.ergo ⁊ ſm intellectum. ſed ipſa per af

fectum dilexit o mnia diligibilia.ergo ſciuit

omnia ſcibilia. Item dicitur ꝗꝙ; Abꝛaaʒz ſci
uerit huiuſmodi ſciẽtias ⁊ per eas ditatus
eſt:ergo et beata virgo eas ſcire debuit: cui
nullum bonuʒz defuit quod in alijs fuit ſan

ctis. Inſuper phiſicã ⁊ medicinã ꝙ ipſa

ſciuerit in ſummo.quia per diuerſas ꝓpꝛie⸗

ra decernũt Pꝛouerbᷣ.viij.ca.ergo Rheto⸗ ligẽtie myſte lipt
go ſine intelligẽtia reruʒ naturalium nõ eſt

ricam ſciuit in ſummo. Tercio ꝙ logicã
ſciuerit in ſummo patet:quia hec eſt vtiliſſi
ma ad ſciẽtiam ſacre ſcripture et ad fidei cõ
firmationẽ ac hereſum cõfutationẽ atq; ra/

tionis redditionẽ de ea que in nobis eſt fi/
de.ergo cum iſta ſciẽtia ſit maxime neceſſa/
ria ſanctis.ꝑ cõſeq̃ns beate virgini. Quar
re curare moꝛbos coꝛpoꝛis ſed ⁊ anĩie ⁊ ſci⸗
re vtroſq; ſanare ad immoꝛtalitatem. Ca⸗

to muſicã ſciuit.quia tam in veteri qᷓ; in no
ua lege erãt cãtoꝛes ⁊ vſus cãtus ad cultuʒ

tates lapidũ ſpecieꝝ lignoꝝ ⁊ anĩaliuʒ ac ce

terarum rerum naturaliũ diuerſe figurãtur

intelligẽtie myſterioꝝ in ſacra ſcriptura.er/

pfecta intelligentia ſacrarũ ſcripturarũ.ſed
beata virgo ꝑfectiſſime ſciuit ſacraʒ ſcriptu

ram.ergo ⁊c̃. Item ſumma ſciẽtia medici⸗
ne eſt ſcire curare moꝛbos ſolo ᷣbo. Juxta
illud metrũ. Virtus ineſt gẽmis maioꝛ ber
bis maxima verbis.Et ad hoc nõ ſoluʒ ſci

i
—

—

u
uned
Cn⸗
pad
n
m.
1
huet
ude
ann/
noo
ni;
bos
ſro⸗
og⸗
tan.
ſae⸗
nſfen
ini
ſ
uns
iell
in
vhe
pti⸗
nece
räur
ne/
noch

iota
18
urn
phe
10,

bi⸗

1

.

Articulus

lem habuit medicine ſcientiaʒ beata virgo⸗
ergo ĩſummo ⁊c̃. Ampliꝰ hoc claret etiã a
maioꝛi arguẽdo.quia ſi paganus Areſtote

les hoc habuit donum ſciẽtie a deo ſicut
Plero.teſtat᷑: ppꝛietates reꝝ naturaſq; ñ ſo

lihn ſciuit ſed ⁊ legẽduʒ libꝛis tradidit. Alij
etiaʒ phi ⁊ medici vt Auicẽna Galienꝰ õ
ſtãtinus Hypocras ⁊qſcierũt et docuerũt

rerũ naturas ⁊ virtutes.Quid mirũ ſi deus

matri ſueid dedit qð ⁊ infidelib bonũ pᷣſti
cit:cũ ipſa ſuꝑ oẽm creaturà poſt chꝛiſti ani
mã plena gratia fuit. Deniq;ʒ methaphiſi
cam ſciuit qꝛ hec ſũme neceſſaria eſt ad the
ologiã. Terciũ pꝛincipale dubiũ adhuc
reſtat Vtrũ beata virgo ſciuit ĩ ſummo to⸗
tam theologiã. Ad qð ex pᷣmiſſis oĩbo pa
tet reſpõſio ᷣm eundẽ Albertũ ꝙ ſic.qꝛ vn
ctio ſpũſſancti qua plena erat docebat eam

om̃ia.vnde fuit doctrix aploꝝ:⁊ habet au⸗

reolam pᷣdicatoꝝ.Hoc aũt declarat᷑ ꝑ ma⸗

teriã libꝛi ſentẽtiaꝝ. Nam ſciuit totũ libꝛuʒ

ſentẽtlaꝝ. Pꝛimo qͥdem libꝛũ pꝛimũ ſentẽ
tiaꝑ.cui?ꝰ materia reducit᷑ ad duo.ſcʒ ad ma
teriã de trinitate.et materiaʒ de pᷣdeſtinatio
ne dei ⁊ potẽtia ac volũtate dei. Sed beata
virgo pꝛe oĩbus ſciuit ⁊ cõtẽplata eſt deita

tem ⁊ eius trinitatẽ pſonaꝝ:cuiꝰ⁊ potẽtiam

et bonitatẽ in ſeipſa exꝑta fuit ad ſaluteʒ oĩ/
um pᷣdeſtinatoꝝ. Secũdus liber ſentẽtia/
rũ agit de angelis ⁊ operibo ſex dierum atq;
de ſtatu homĩs. Hec om̃ia ꝑfectiſſime ſci/

uit:vt ſupꝛa claruit. Tercius liber agit de

incarnatõe verbi ⁊ virtutiba Hec oĩa ſciuit

in ſummo ⁊ ꝑ exꝑientiã. Quartus agit de
ſacramẽtalibo gratijs ⁊ reſurrectiõe. Gꝛati

as ſacramẽtales dei mater in ſummo habu
it: vt tactũ eſt ſupꝛa.Coꝛpus etiã ſimillimũ
coꝛꝑibus reſurrectõis habuit. Nam coꝛpo
ra reſurrectõis ſunt ĩmunia a culpa ⁊ pena.

coꝛꝑa vᷣo ſanctoꝛũ in via ſunt obnoxia cul-

pe ⁊ pene. Inter hec fuit mediũ coꝛpus bea
te virginis.onde patet q; gloꝛioſiſſima qᷓ;q;
feliciſſima fuerit benedicta vᷣgo Maria.ve
re in eiꝰ laude deficit omnis mens ⁊ lingua
O vere monſtruʒ celeſte:vt ita dicam cum
ſancto Ignacio.O admirabilis excellentia

eius dignitatis ⁊ ſcientie.hoc ſolum ſuꝑeſt

vt nos miſeri humiliter eam depꝛecemur qᷓ
tinus digni habeamur eam laudare in celo

ſine fine.

Articulus tercius ꝙ gratia mlciplici ple

ferentie gratiaꝝ.

nI

na fuit beata maria. Et bic ponunt᷑ xij. dif⸗
Erciuz miſteri
t uñm mltiplic gratioſitatꝭ. Juxta
nanq; ſentetiam apoſtoli varia
dona gratiaꝝ dant᷑ ꝑ ſpiritũſctm̃ chꝛiſti di⸗
ſcipulis ⁊ ſancꝭᷣ. Vnde,j.Coꝛinth.xij. Alij
qdem per ſpiritum dar᷑ ſermo ſapientie:alij
ſermo ſciẽtie:alij fides in eodem ſpiritu: alij
gratia ſanitatuʒ:alij oꝑatio virtutũ:alij pꝛo
phetia:alij genera linguarũ: alij interpᷣtatio
ſermonũ ⁊c̃.Et iteruʒ Eph̊.iiij. Jpſe dedit

quoſdam qͥdem apoſtolos:q uoſdã autẽ ꝓ⸗

phetas:alios vᷣo euãgeliſtas:alios aũt pa⸗
ſtoꝛes ⁊ doctoꝛes ⁊c. Has omnes gratias

et plura eius dona nõ eſt ambigẽdum ſuiſ/
ſe in beata virgine. quoniã vt dicit Hiero.

Ceteris per partes Marie vᷣo ſe totã infu⸗
dit gratie plenitudo. Aduertendũ tame
ꝙ iutxta numerũ,xij.ſtellarum in coꝛona ca
pitis beate virginis duodecim gratias poſ

ſumus diſtinguere:quibus ipſa extat gloꝛ-
ola in ſummo poſt filium. Quarũ pꝛimꝰ ꝗᷓ⸗

ternarius accipit᷑ ex parte intellectꝰ ⁊ cogni
tionis. Gecũdus ex parte gratilicatõis.qͥa
pertinẽt ad gratiam gratũfacienteʒ. Terci/
us quaternarius ex parte eius ſublimatio⸗
Pꝛima gratia viſionum
Secunda gratia ꝓphetiaꝝ.
Tercia gratia linguarum.

Quarta gratia interpᷣtatõis ſermonũ.

Quinta gratia donoꝝ.·
SDexta gratia beatitudinũ.
Septima gratia ſacramẽtoꝝ
Octaua gratia virtutum.
Hona gratia dignitatum.
Decima gratia officioꝛum
Vndecima gratia aureola rũ
Duogecima gratia miraculoꝝ.
Ruma ſtella dicit᷑ gratia viſionuʒ et
p reuelationũ. Hã vidit angelos ſe/

piſſime qͥ vt teſtat᷑ Hiero.ſingul di

ebus ei cibum deferebant a deo miſſum.
Ded hic querit᷑ Vtrũ beata virgo viderit
angelos ⁊ ſpũalia ꝑ ſpecies ꝓpꝛias. Ad qðᷣ

reſpõdet᷑ ſm Alb.ſuꝑ miſſus ẽ. ca. cxxxviij.o
ꝙwſic. Pꝛobat᷑.quia ipſa videre potuit ſpũʒ
increatum ꝑ ſpecie ꝓpꝛiã.ergo⁊ quelibet ali ⸗

um. Vnde GBꝛego. Quid eſt qðᷣ nõ videat

qui videntẽ oĩa videt.ſed ipſa vidit videntẽ
oĩa.i,diuinã eſſentiã.ergo vidit oĩa auxilio
gratie in ſua ↄtẽplatõe. Item Moyſes vi
dit diuinã eſſentiã: vt dicit Aug,de viden
do deum. Et ſinilr Paulus in raptu ſcribi
tur vidiſſe deũ ⁊ diſpoſitionẽ celeſtꝭ hierar/

magi beata virgo vidit deũñ ⁊ ſtatũ angelo/
rum ac triũphãtis eccleſie. Itẽ Martinꝰ vi
dit demones.⁊ Jacob angelos qñ dixit: ca
ſtra dei ſunt hec ⁊c ergo cõcludit Ebea vir
go que a nullo illuſtriũ vincit in ſua cõtem
platiõe qua oẽs exceſſit cõtẽplatoꝛes:pote/
rat videre deũ ⁊ angelos ⁊ demones ⁊ ani⸗
mã ꝓpꝛiam et ſubſtãtias rerum incoꝛꝑaliuʒ
per leipſas. Hec Albert*“. Secuda gra-
tia ꝓphetiaꝝ qua pᷣdicebat futura. Cum em̃
fui ſpirituſancto plena: qui qdem ꝓphbetas
ect amicos dei ↄſtituit Sap. vij. ſequit ꝙ fu
it ſumma ꝓphetaꝝ. Nam ſi Johanes plus

*

ppbeta dictus eſt: eog⸗ chꝛiſtum in vtero
agnouit ⁊ digito demõſtrauit. Dulto ma/

gis beata virgo eſt plus q; oẽs p bete qᷓ no
bis chꝛiſtũ generauit. De ei⸗ ꝓphetia trip ll/⸗
ci.ſq; de pterito: de futuro: ⁊ ð pᷣſenti occul
to habet᷑ libꝛo.ij.ꝑte.jic.ij arti.ij. ꝓpe finem.
Tertia ſtella eſt gratia linguan. Licz qͥp
pe quidam opinati ſint ꝙ beata virgo gene

ra linguaꝝ nõ habuerit: qula ipſa ire ꝑ mũ

dum ad pᷣdicãdum nõ debuit. Tamẽ hᷣ nõ
obſtat:imo tenẽdũ eſt cum Alberto ca.clx.
ꝙ beata virgo cum aplis accepit donũ lin

a .„Deaiupe
Fngacs eoꝝ ſpũſſanctꝰ. ſed ipſa fuit cum il

lis,. ⁊ qm̃ vt ait Damaſ: ipſa a nullo ülluſtri
um vincit᷑ in aliquo.ergo habuit donũ iſtð

cum alijs ⁊ pꝛe alis. Itẽ cum diuerſis ho
minibo cõuerſabat᷑: ergo dono lingue ĩdigu
it. Pꝛeterea ipſa eſt aduocata oĩm:ergo de/
buit ſcire linguas ſinguloꝝ. Quarta gra/
tia interpᷣtatiõis ſermonũ quod eſt ſm glo.
ſcripturas exponere. Hãc ꝙ babuerit bea⸗
ta virgo patet.qꝛ vt dictum eſt ſupꝛa: om̃es
ſcripturas intellexit ⁊ aplis ad eam refugie
tibus in qcüce le
giſtra aploꝝ nũcupat᷑. Item Amos.iij. ca.
ſcribit᷑. Hõ eſt verbũ qð dñs nõ reuelaue/
o rit ſeruis ſuis.ꝭ̊ multo mag matri. Quin/
ta gratia donoꝝ:quia ipᷣa habuit oĩia dona
ſpuſſancti in ſummo. Pꝛimo qdem donũ
ſapiẽtie, qðᷣ eſt qdam guſt ſpũalis pᷣme ve/

li.iiij. parte.ij. ar.j

Nam Actuũ.ij.ſcribit᷑. Sedit ſupꝛa

cũq; queſtiõe expoſuit. vnde ma

Pars m

ritatis p modũ ſumme bonitatꝭ. Sed vbi⸗
cunq; eſt maioꝛ incoꝛruptio et inſeꝑabilioꝛ
ad deũ dilectio: ibi eſt maioꝛ coniunctio ad

ipſum.⁊ ꝑ ↄſequẽs maioꝛ deguſtatio. ſic fu

cit pximuʒ deo. Et Hugo Charitas in

it in virgine. Uñ Sa d. Weoꝛrupllo e
chie quã ⁊ btõ Dioniſio reuelauit.Sꝭ̊ multo que vnit amãtem ci amato. Secũdo ha⸗/

n *

buit donũ intellectꝰ.quia fuit virgo pꝛudẽ-

tiſſima: intellectuq; illuminatiſſima a ſpiri⸗
rituſancto quo erat pleniſſima. Unð et ma

ria.i.illũinata nõ imerito eſt noĩata. Ter⸗

cio habuit donũ cõſilij tanq; que fuit mari
me iſtructa vnctiõe ſpũſtancti.⁊ fuit ꝑfectii⸗
ſiuma obſeruatrix ↄſilloꝝ. Quarto donum
foꝛtitudinis:quia vicit deuʒ foꝛtiſſimũ:moꝛ
temq; ⁊ diabolum.vt ſupꝛa patuit de virtu
te foꝛtitudinis eius. Quinto donũ ſcĩe erx

celletiſſime.vt pᷣcedenti myſterio declaratũ

eſt. Sexto donũ pietatis:ꝑ quã moueba?
ad opa miſericoꝛdie ſumme.vt patuit ſupa
ar ⁊ de pietate eiꝰ. Septia⸗
mo habuit donũ timoꝛis dñi:quia vbi ma

*

7 4 —

ioꝛ ſapiẽtia ibi maioꝛ timoꝛ dũi. iuxta illud
ps. Initiuʒ ſapie timoꝛ dñi.ſed ipſa habuit

donũ ſapiẽtie in ſummo.igit᷑ dono timoꝛis

del plena fuit. Sed qualiter ipſa deũ timu

erit habet᷑ li.ix.par.j.ar.iij.c.ij. Sexta ſtel

la eſt gratia beatitudinũ oĩm. Pꝛimo ipſa ĩ

beatitudie pauꝑtatis oẽs ſuꝑauit. ſimiliter
et in beatitudine mũdicie:vt patuit de vir⸗

tutibo. Item in beatitudine mititatis etiã

alios ſuꝑauit.quia cauit ecclia. Nirgo ſin/
gularis inter oẽs mitꝭ. Itẽ in btĩtudie mſ⸗
ſericoꝛdie.quia ipſa eſt mr ⁊ regina miſcðie
Mater miſcdie ðꝛ qꝛ ipſa eſt oꝛigo mĩe dei

habet in celo ptãtem mie ⁊ gre:vt cuicunq;

voluerit eiꝰ aduocatõe pᷣſtet᷑ miſcoðia ⁊ gra/

tia. Gtitudo quoq; eſuriei iuſticie ſũme fu⸗
it in ea:qꝛ ſumma charitas.vt etiã ð.patuit.
Deniq; habuit beatitudinẽ luctus excellẽ/
tiſſime. quia cuiꝰ cauſa nobiliẽ:eius etiam
effectus eſt nobilioꝛ Sm Areſto. Sed qꝛ cã
luctus in virgine fuit nobilioꝛ. Oẽs em̃ ali
os ad flendũ inſtigat peccatũ.beatã aũt vir
ginẽ ſola charitas. Si aũt qrat᷑ vtrũ ipſa
luxerit ꝓ incolatu miſerie ⁊ dilatione patrie
Reſpõdet᷑ ꝙ ſic.quia hoc videt᷑ ꝑtinere ad
charitatis ꝑfectionẽ. cupere.ſ.diſſolui ⁊ eſſe
cũ xpᷣo.iuxta illð apoſtoli dictamẽ. Hec Al
bertꝰ. Item beatitudo etiaʒ pacis ſumme

in xpᷣo filio eius.Regina etiã mĩe ðꝛ.qꝛ ipᷣa

6 fuit in beata virgine. quia vt dicit goſa ſu ma gratia miraculoꝝ. Miracul qinippe et
8 ꝓer illud Beati paciſici. Pacifici inqͥt ſunt ſi nõ facit ſanctũ:tamẽ oſtẽdit ᷣm Gꝛegoꝛiũ
qᷓ oẽs motus animi rõni ſubijciũt.qð ſũme Ipſa miraculũ omniũ miracłoſiſſimũ ? no
e fuit in beata virgine. Inſuꝑ habuit etiam biliſſimũ ſanctiſſimũ ⁊ incompꝛehẽſibiliſſi
btituginẽ ꝑſecutõis maximã in filij ſui occi mũ fide ſua mediãte legit᷑ feciſſe.cũ ad vnũ
we ſione chiꝰ gladiꝰ doloꝛis coꝛ eius ꝑtrãſiuit. verbũ cõſenſus:dicẽte Ecce ancilla dñi:fi-
, Et ſicclaret ꝙ ſummã gratiã btĩtudinũ ha at mihi ⁊c.deus factus eſt homo:mater. vir
d buit ⁊ donoꝝ. Septima ſtella eſt gratia go.et in vtero xpᷣs pfectus homo. Inſuꝑ q;
W ſacramẽtoꝝ.qꝙ ipſa gram oim ſacroꝝ habu ipſa habuerit donũ miraculoꝝ et ſecerit mi

en it in ſummo patet S.li.eodẽ. parte.j.ar.iji. racula in ſua vita:teſtant᷑ ſancti de eius vi/
In . Octaua gratia virtutũ omniũ,de hoc pa ta biſtoꝛias ſcribẽtes. Et pᷣcipue ſãctꝰ Ber ⸗

tuit eo.li.parte.ij.arti.iij.vbi agitur de vᷣtuꝰ manus dicit ꝙ ipſa adeo claruit in vita mi
lH tibo eiuſ theol.⁊ cardi.qbus oibo plena fuit raculis ꝙ innũeros egros ⁊ debiles cura
un Fliona ſtella eſt gratia dignitatũ.quia vt uit:et demones ab obſeſſis effugauit. qͥ au
ine canit eccłlia Ipla virgo beata eſt dñna mun dito eius noĩe ſo lo:mox exierũt.⁊ ad eiꝰ ĩtu
vin di:regina celoꝝ:imꝑatrix angeloꝛũ ⁊ hoĩm: ſtum hoꝛride clamabãt ꝙ ſe ferri vultũ dei
dec De quibo latius agetur ſuis locis pᷣcipue li. matris nõ valebãt. Refert ideʒ ꝙꝙ beata vir
gnil jl.lſ.de puilegijs. Decima gratia officio/ go cum vixit:tres moꝛtuos ſuſcitauit. Pꝛi
”M rũ.ſ.ſanctoꝝ.H abuit qppe officium patri/ D mo qdem filius cuiuſdã vidue pauꝑcule qͥ
ſa archaꝝ.quia mater pncipalis eſt totius ec/ ei erat vnicꝰ⁊ ꝑ illũ victu ſuſtetabat᷑ rogata
⸗ cleſie ⁊ oĩm ſanctoꝝquos om̃es in cheiſto ab ea vt ſuum ſilium Jeſuʒ inuocaret.moc
dn ipſa genuit ꝑ regenerationẽ viuam ex moꝛ/ beata virgine oꝛãte:ille defunctus ſuſcitat ä
d tuis. Item habuit officiũ ꝓphetaꝝ.vt dictũ et matri lachꝛimãti reſtituit᷑. Item qdam
Mbue eſt ſupꝛa.Itẽ apłoꝝ donũ habuit:liq; ex.xij diſcipulus apłoꝝ ſymõ appellatus innuptã
nons aplis nõ fuerit. Apoſtoloꝝ em̃ officiuʒ fuit filiã virginẽ habes que ſubita moꝛte deceſ/
inu eſſe lucem mũdi. Ipſa in ſũmo illuminauit ſit:ad beatã virginẽ flens acceſſit ⁊ rogans
uſtc L mũduʒ nõ tm voce ſed oꝑe: victu: et veſtiiu Maria q́̃; eã ad vitã reuocauit:qᷓ̃ in marie
aii inocẽtiã pꝛedicãs.ergo in ſũmo habuit do coõſoꝛtio remãaſit vſq; ad eiꝰaſſũptiõeʒ. Itẽ .
Uer num apoſtolatꝰ qꝛ apoſtoli penitẽtiam:iß5a matrona qdã Judith nomie chꝛiſtiana: cũ
n innocætſã pꝛedicauit verbo:veſtitu: victu:? gemios ſiml filios parturiret moꝛtua ẽ. Cu
fi Lbere. Item habuit officiu euãgeliſtan.qe ius paretes ⁊ amici btäm Mariã exoꝛãätes
õä .fſcriptũ eſt de ea Luẽ.ij. aria cõſeruabat ipſa ad coꝛpus acceſſit ⁊ inuocãs ieſũ viuũ
oĩa verba hec:cõferens in coꝛde ſuo.vbi ſci banc erexit Idẽ etiã Germanꝰnarrat ꝙ q̃
W licet totũ euãgeliũ cõdiderat.⁊ euãgeliſtꝭ io dam mulier deuota de nũ ero fideliũ marie
edi ſa reuelabat myſteriuʒ incarnatõis. Dicut nota:cũ vnicũ ꝑuulũ filiũ hr̃et eum in agro
anH dicit̃ de Luca euãgeliſta ꝗꝙ ab ipſa didice/ leo rapuit ⁊ detulit. hec cũ fles filiũ diu qſt⸗
3 rit ſecreta angelice ſalutatõis ⁊c. Itẽ ipſa uiſſʒ nec ĩueniſſʒ:acceſſit ad mariã ↄq̃rẽdo
us cum martyribo eſt martyr. cũ cõfeſſoꝛibo eſt Cui ipſa.O mlier fiduciã habe ĩ deũ ieſuʒ
dn coõſeſſoꝛ chꝛiſti etiã ſub cruce aſtans filij ſu filiũ meũ qͥ potes eſt tuũ natũ reddere viuũ
4 vſq; ad moꝛtẽ.cum virginibus virgo.cũ re ſanũq; pueꝝ. MHoxq; leo ſanũ ipᷣm repoꝛta
l, ligioſis ſumme reiigioni euãgelice dedita.? uit ⁊ añ foꝛes mr̃is collocauit. Itẽ tres iu⸗
a . cum oibus pᷣetis ⁊ paſtoꝛibo ipſa paſtoꝛa/ uenes innocẽter ad moꝛtẽ ↄdẽnati cũ duce
un “ tus habuit officiũ, quia ipſa nos pauit ver rent᷑ vincti ad moꝛtẽ mitiq; eos ſeq̃rent᷑ qͥ-
a bo ⁊ exẽplo atq; cibo coꝛꝑis ⁊ potu ſangui dã chꝛiſtianꝰait. Inuocate dñam mariã ⁊ꝛi
gſit nis filij ſui. Vndecima gra oĩm aureola eiꝰfiliũ credite ⁊ ſaluabimini.qð cũ illi feciſ
iin vᷣginũ martyrũ ⁊ pᷣdicatoꝝ aureolam ſent cum lachꝛimis Manriã iuocãtes vt eri
