go eram cũcta cõponẽs ⁊c.q.inſinuet oi⸗

ſunt creata pcipue pter ipſam vᷣgine p qua

crat mũdus po:dinat'repari. Oia obliga
1 deſerulre merito.qꝛ

nil creatuũ fuiſſet niſi mudũ ꝑ xpᷣm et ei ima.

andũ diuia puidiſſet potétia ⁊ clemẽ
is demerito. Coſtat em ꝙ pmi parẽtes
generis buani ex traſgreſſiõe mer uerüt no
Jolij moꝛtis ſed ⁊ annipilatols exterminiũ:

6

riont

RR
*

genus hoim pemerũt ꝙ tot müdus ſatiſfa

cere nõ poterat. ? qꝛ otra infinitũ bonũ de⸗

umm peccauerüt:annipilatlone demereruit
telte Anſel.li.. Cur de/ hõ. Et cente diuia

culpa angelica lic nec huanam dimiſiſſz im

punem. Quare ů hom pepcit deus vt eter

naliter eu no pjceret nec vi demerebat re/

digeret in nipiin: niſi pter pclpuã reueren/

tiã ⁊ ſingu ariſſimã di ectiòem quã habuit

ad virgine btiſſim· qꝛ eã ſup oes creaturaſ

deo nõ vniẽdas pdilexit Elegit em eã deus

cetpciegit: teſte pe. Indulſit iac de bmis
llauit ꝓpter virginez

paretibonec eos aunih-

o liberãdũ miſericoꝛditer. Et ſi nõ fuiſſet exoꝛ

ta btã vᷣgo:nec tpe carne ſumpſiſſet nec pa
votuiſſet,2 ↄſequens arcũ celi: oe i Ben ivePona an
meü in nubibo ⁊ erit ſignũ federis inter me
et terrã.Cunq; obduxero nubibe celi:appa

tniſm ſola diuinitate potuillet,? PR oleque
ho nunq; ſaluat fuiſſet. Ergo ꝓpter iſta no⸗

bile creatura ubeata virginem Maria de⸗

dum fontes aquaꝝ erup. 26. Et infra. Cum

vltio qᷓ pſonaꝝ acceptione ignoꝛat ſicutnec

tione.Et ꝓpter ipſaʒ de? qͥ dixit Peniterme ?

feciſſe hoiem:⁊ hoc ꝓpter boĩs maliciãſiue
culpã cõmiſſam alijs oĩbo diluunio ſubmerß/
pepcit Noe ⁊ eiꝰ filijs cũ vxoꝛibus ſuis e

neſis.vij.ipſos pᷣſeruando.ſ.vt btã virgo xt

ex ea xpᷣs oꝛlat᷑in mũdo. Vnð notanter de
us ait Penitet me.i.penã tenere opoꝛtet. qꝛ
penitere eſt penaʒ tenere: qð fecit dei filiꝰ in
ſua paſſione ꝓ peccato hoĩs. Itẽ pter be⸗
atã virginẽ pᷣſeruauit deꝰ Abꝛaãa cede q̃tu
oꝛ regũ Geñ.xiiij.Et yſaac ab Iſmatle Ge

neſis. xxij. Et Jacob ab eſau Geñ. xxvij. Et
iudaicũ pptin a manu pharaonis ⁊ in mari

rubꝛo Exo.xiiijiac diuerſoꝝ regũ tyrãnoꝝ.
et de captiuitate babilonis.Et vt bꝛeui ſer/
mone cõpꝛehẽdã oẽs liberatões ⁊ indulgẽ/
tias factas in veteri teſtamẽto non ambigo
beũ feciſſe niſi ſolũ ꝓpter bñdicte virgis re⸗
ueretiã ⁊ amoꝛẽ q b eã deus pᷣhonoꝛãdã in
cũctis ſuis oꝑibo ab etemno pᷣoꝛdiauit. Hec
ance Bern. Tercio declarat᷑ ex ↄtinue
tinue in mũdo accreſcãt mala iniquitates ⁊
pctã. Credis ne qᷓre parcit nunc mũdo ipſe
deus q; olim etiã młto his minoꝛa pctã aeri

us puniuit: put in veteri teſtamento legit æ&

vicʒ ſodomitas ſubmerſit: totũ mũdũ dilu⸗

nio deleuit. ꝓ eſu ⁊ 2cupiſcẽtia carniũ in de
ſerto:filios iſrael.xxiij.milia occidit.

Et pꝛo

lõis ⁊ iniqͥtatis incremẽto. Nã cũ cõ

multis alijs ſilibus legim filios iſrael acni-⸗

ter puniuiſſe:imo oẽm getem iſraeliticã di
cctam ꝓ offenſis ⁊ legis pᷣparicatõibo de ter⸗
ra ꝓmiſſionis ꝑdidiſſe comꝑimꝰ. Quõ cre-
dere potes ꝙ nucacerbius mũdũ nõ flagel

laret ⁊ nõ ecterminaret: cum videamꝰ młio

— * .

pꝓ nüc abũdare grauioꝛa in mũdo pctã. Et

2. „

certe ipſe malignꝰ mũdus qnto etate creſcit
tanto malicia decreſcit.vt teſtat᷑ Hiero.ĩ te/
ſtamẽto. Sed ꝓfecto qᷣcqͥd de parcitmun
do ⁊ q̃ntũcunq; diutiꝰ vt cõſertat᷑ expectat
miſericoꝛditer ⁊ pᷣſeruat in eſſe: nec tã cito ſi

nem imponit eidẽ cũ demeret᷑. Lotũ hoc fa

cit ꝓpter b. virginẽ ⁊ eius merita: aduocatio

niſq; interceſſionẽ: ppter quã ↄſeruat imeſſe

Vñ Fulgeti iiij. Dichologiax alt: Celũ
et terra iã dudũ ruiſſent ſi nõ Maria pᷣcibo

ſuſtetaſſet. Pꝛopter qð ipᷣa b. vᷣgo figurat

arcũ celi:de q́ᷓ ſcribi Gen.ixePonã arcum

„

4
e 1

rebit aneus meus in nubibo t recoꝛdaboꝛ ſe
denis mei: vt nõ deleam vniuerſam terram.

Nimin ſicut arcus eſt inclinat:ſta deus p
virginẽ ad nos eſt miſericoꝛditer inclinat⸗

aded ꝙ quẽadmodũ arcꝰceli cũ ꝑ ethera di
ſtenglit᷑ iam die illa nulla intẽperies nocere

oſtẽdit᷑:nullaq; tonitrua comitant᷑: teſte cõ⸗
mẽtatoꝛe in de impᷣſſiõibo aerꝭ ſuꝑ li.. De

theoꝛoꝝ. Sic b.virgo coꝛã deo ꝓ nobis in

teruẽtrix apparẽs q̃ eſt mediatrix inter deũ ⁊

terrã.i.hoĩes:⁊ aduocata:mitigat dei iram
ne delkat vniuerſam terrã:recoꝛdatus fede/
ris ſui facti cũ genere humano:qm̃ naturaʒ

bhumanã ſuo fuũio ex virgie copulauit vt de/

ns fieret homo. Hinc ⁊ Berñ. Nemo inqᷣt
o dña tam idone? qͥ gladio ſe obijciat ꝓ no/

bis vt tu amantiſſima mr̃ dei ꝑ quã pꝛimã

—

ſuſcepimꝰ miſcdiaʒ de manu dei nr̃i. Hec il

le. Et ad id valet reuelatio q̃ babeĩ in legẽ
da ſancti Dñici ꝙ cuʒ inſtarent ſancti Dñi/
cus ⁊ Frãciſcꝰ ꝓ ↄſfirmatiõe oꝛdinũ ſuoꝛuʒ
apud papã in oꝛõne poſiti videre xpᷣ
re tres lanceas tenẽtẽ ⁊ ↄtra mudũ vibꝛan⸗

8

tem di. Ecce tot? mundus triba vitijs plenꝰ
eſt.ſ.ſuꝑbia:auaricia:⁊ luxunia. Et ideo de
his tribo lãceis volo ꝑimere. Tun
ter b. mater ᷣgo accurrendo ad genua ꝓci⸗
dit:⁊ vt miſereret᷑ mũdo petijt:exponẽdo q;
hos duos ſideles ſcʒ ſctm̃ Dñicũ ⁊ ſctm̃ frã
ciſcũ ad expugnanda dicta vicia mitteret. ⁊?
ſic dũs placatus eſt. Ecce patet qꝛ b. vᷣgo
eqh cõſeruatrix ſeculi in eſſe:et iõ oẽs ei tenẽ/
tur deuote gras agere ⁊ ſerurre.

2.

Laplin. I. de ſtella.i. bullegio noblliſſi
mi atq; pcellẽtiſſimi meriti btẽ Darie.

Erca itella dici

tcL tur meritũ.qꝛ btã virgo Maria

plus qᷓ; oĩis creatura angelica vł

humaua meruit in oĩbs ſuis actibo ⁊ motib⸗
Ipfſa impꝛevoꝛtionabilr ꝓmeruit vnico cõ
ſenſu ſuo in filij dei ↄceptiõe:cum ait. Ecce
ancilla dñi fiat mhi m verbũ tuũ. Luce.j.
Et patet ſᷣm ſcim̃ Berũ.vbi ſupᷣ.qꝛ oẽs alij
noõ potuerũt ampliꝰ pmereri niſi ᷣm diuer⸗
ſos ſtatus ⁊ gradus gliam felicitatis eterne
Hec aũt virgo in illo glioſo ↄſenſu qñ filiiũ
dei ↄcepit ꝓmeruit mox totiꝰ mũdi dnium q̃ſtio rrit H
ſuꝑ oẽs cregturas:ſceptꝝ regni:plenitudieʒ ſione merebat᷑. Ad qð ᷣm Alb.vbi Sö. Re⸗
oim graꝝ ⁊ vᷣtutũ ⁊ donoꝝ:oĩmq; biitudi-
mnũ: olm fructuum ſpus: oim ſciaꝝ : phiaꝝ

ı* 9

4

meruit inſuꝑ fecũditatẽ: in virginitate ma⸗
ternitatẽ ſili dei: ⁊ ſit poꝛta celi et regia di
uine mie ⁊c. Quare aut potiꝰ dicat᷑ regina
miſcdᷣie q; ipatrix patuit S.lłx. p. ij ar. ſ ca. ij
Hic tñ occu rrit qſtio Atrũ buſſima vᷣgo
qlibet motu merebat᷑i ̊ mũdo vriſto poſ/
ſit ſibt attnibui o puilegio, Ad q pninus
rũdet᷑ ꝙ ipſa glioſiſſima virgo m qð pbar
Alb.ſuꝑ miſſus eſt.ca. clxxx.⁊? ſe. Quolibet
motu liberi ar bitrij ad agedũ vel patiedũ qᷓ
mereri ↄtigit merebat᷑. Et ꝓbat᷑ ſic.qꝛ apls
in oge:oĩa ĩ noĩe dñlieſu ficite. Et.j. Coꝝꝛ.
x.·Diue mãducatis inqt ſiue bibitᷣ vel alið
qd facitis: oia in gloꝛiaʒ dei facite. Modo

fruſtra pᷣcipit᷑ vł oſulit᷑ vel monet᷑. Si aliqͥſ

ergo bliſſuna vgo impleuit ſup oẽs. ⁊ co⸗
ſeques qcqd fecit merebat᷑.qꝛ oia fecit ĩ no⸗
mine dñnl leſu vel in lande ? gliam dei. olu
ra alla argumẽra pb lia adqucit Alb. vbi
g.q ca bꝛeuitalis hic obmitto, Sʒ di. Cõ
ſtatꝙ aliqũ btã go mouebatr motu natu⸗
rali:licut exempli gra qũ eſuriebat naturali

ad comededũ mouebat: ⁊ q ſitiebat ad bi
bendũ:qn ſatigabat᷑ ad refociladũ ?c. Sʒ

det᷑ & quo qlibet motu ctiam naturali mere
bat᷑. Rũdet᷑ ſm Alber. ꝙ btã go nõ me⸗
rebat᷑ motib naturalibo inq;tuʒ naturalibo
ſed inq;tũ rõnalibꝰ gra infoꝛmatis. Nã mo
tibo liberi arbitrij gratuitis merebatur vbi
etiã libeꝝ arbitriũ et gra oꝑabat. VUñ apls
j.Coꝝ.xv. Non aũt ego ſed gra dei mecũ.ſ.
opꝑabat.et ſic merebat᷑ brã vᷣgo q̃libet motu
etiã naturali ⁊ rõnali quo.ſ.ↄtingit mereri.
qꝛ ꝑ gratie plenitudinẽ habuit ꝙ oĩa opera
faceret ꝓter vltimũ ⁊ optimuʒz. Itẽ diceres
adhuc m hoc dñs ieſus nõ pcelleret ipſaʒ

in oꝑando ſi ipᷣa qlibet motu merebat᷑ ſicut

ipſe dns Jeſug. Rudet᷑ m eundẽ Alb. q
oño ieſu ꝓpter h̊ ipſa nõ eqbat᷑i oꝑatiõe.qꝛ
ons ieſus oꝑabat᷑ naturalia ⁊ ſuꝑnatalia ⁊
ſine ſui idigetia. ? H charitate ipꝛopoꝛtiona
bilit amplioꝛi ⁊ altioꝛi qᷓ; b.vᷣgo.vñ pꝰ xpᷣm
btã vᷣgo merito gaudet iſto excelletiſſimo pᷣ

uilegio ꝙ oĩ motu merebat. Scdᷣa adbuc
q̃ſtio hic occurrit VUtuꝝ btã vᷣgo q̃libet paſ

ſpõdet᷑ bꝛeuiter ꝙ q;uis paſſi lõibo qᷓ a parẽ⸗
tnibo coôtrahunt᷑ naturaliter hõ nõ mereatur

A 4

Liber

gnia vt dicit phs:ij. metha. Pꝛopter ea q /
ſuüt nobis a natura nec laudamur nec vitu-
demeriti tales Paſſioes. licet etiã paſſiões ꝗᷓ
ab extriſeco iĩferunt qñq; neceſſario ſufferũ
tur: ? oino inuite:⁊ ideo non ſunt meritoꝛie
qda meritũ paſſionis ⁊ etiã oĩs actõis pᷣnci⸗

paliter eſt a gratia ⁊ minꝰ pncipalr a volun

tate. Exemplu ſm Anſel, qꝛ volütas ſe h
vt iumentũ,.gra vt leſſoꝛ.qm̃ gra ſuꝑ liberũ
ar bitriuũ volucatis iᷣm dirigendo ad viã ſa
lutis tanq; ſeſſoꝛ iumẽti in itinere:ꝑficit iter
ducẽdo ad terminũ optatũ Sic ergo paſſi
onibo inctum ab extrinſeco inferunt neceſ
ſarioq; ſufferunt᷑:⁊ eti inq;tum naturaliter
ↄtrahunt᷑ hõ nõ meret᷑.tũ inituz volũtas
rõnalis infoꝛmata gra ad illaꝝ ſufferentiaʒ
libertate ꝓpꝛia inclinat᷑ patiẽter ſaltẽ tolera⸗

re vt dicit.hocmõ eſt meritoꝛia.ſicut paſſio
latronis iuxta crucẽ xpᷣi pẽdẽtis fuit qdẽne
eſſarla ſed Ad ꝓppoſitum igiẽ
de btiſſima v̈gine patet ꝙ exqᷓ ipſa charita⸗
teimo do plena fuit.ᷣ ideo q̃llibet paſſiones

ceſſaria ſed tũ meritoꝛia.

.

rlam deo. Item vt ßmiſi ipſa in olbo moti

bus ⁊ actiõibo meruit ſupeminẽter ſiue co⸗
mededo ſiue bibedo ſiue qeſcẽdo ſiue labo-
rãdo ſiue doꝛmiẽdo ſiue vigilãdo ſiue ſedẽ⸗

do ſiue ambulãdo ſiue quõlibet ſe hbabẽdo.

Semp em̃ de deo cogitauit. ſo in dei gloꝛi
am qͥ cqͥd fecit retulit.⁊ in noie dñi ieſu agè
do ⁊ patiedo exultauit Unde digne de bac

ſtella meriti ſuꝑ oẽs gliat.
Caplin. II. huius de puilegio poteſta/
tis Marie vbi declarat᷑ e ipa potuit ð deo

War tta ſtella di
Aꝗq cit᷑ poteſtas.qa plus potuit deo
aAunnuẽte flacere de deo ipſa beata

virgo ; de imediate potuerit de ſeipſo. Et

ꝓbat᷑ ᷣm ſanctũ Gernardinũ ſic. Nã qdaʒ
a at ↄtraria ⁊ ↄtradictoꝛia inter deũ ⁊ vᷣgi⸗
nẽ q qdem ert ipoſſibilia. Sed cũ de ac-
* ceſſit ad btãm vᷣginẽ oĩa ſunt cõcoꝛdata in

ipſa. Pꝛimũ qa impoſſibile erat deũ non

ſiue naturales ſiue illatas vndecũq; ſemꝑ ꝑ
gram q̃ ſupabũdauit in deũ retulit ⁊ nõ ſo/
lum patietiſſime ſed ⁊ hilariſſime ſuſtinuit:
inlto ipꝛopoꝛtiouabiliter ſuꝑ Job:ſuꝑ tho
biã:ſuꝑ Paulũ:et ſuꝑ oẽs martyres qͥ ĩ paſ
ſiõibo ? tribulatõibo exultabãt ⁊ dabãt glo⸗

* .
. . 4

generare,qa cũ deus ſit intellectualis natu

re:ideo in ipſo ponit᷑ neceſſario verbũ qð E

„ —

filius. Vñ Eſa.lxvj. Si ego generation

alijs tribuo ipſe ſterilis ero. Secundũñ im

poſſibile.ſ.naturalr erat ᷣginẽ generare·
Terciũ:qꝛ impoſſibile erat deum genare

niſi deũ ſcʒ filiũ.qꝛ filiatio vt dicit Nico.de
ly.ſuꝑ Joheʒ ca.j.et ↄcoꝛditer doctoꝛes: eſt
ꝓceſſus viuẽtꝭ a viuẽte fᷣm rõnem ſilitudis
in identate nature ſaltẽ ſpecifica vł in ꝓpin/
quo genere. Cũ igit᷑ in deo ponit᷑ vᷣbũ:iux

ta illud Johis.j. In pncipio erat ᷣbum et

verbũ erat apud deũ ⁊ de erat vᷣbii. Et q̃a

deus nõ ſolñ eſt viuẽs ſed ⁊ vita eſt ꝑ eſſen⸗
tiã.ideo vᷣbũ in diuinis neceſſario pcedit:ſi

cut viuẽs a viuẽte Et in idẽtitate nature nõ

ſolũ ſpecifica ſed nũerali. Et pcedit ſm rõ2
nem ſilitudis.qꝛ de rõne vᷣbi eſt q ſit pfecta

ſilitudo eis cui?eſt vbumm. ? ideo v̈bü et

. * * 7 —

in diuinis idẽ ſunt. Vnõ ſicut ipoſſibile eſt
hoĩem generare filiũ niſi hoĩem:ita deũ pa⸗
treimpoſſibile eſt generare niſi deũ filium
Quartũ qͥ impoſſibile erat vᷣginẽ genera

re deũiqꝛ hõ nõ põt generare deũ ſed hoĩez
naturalr:ſicut patet. Item qnto Ambꝛo.
Impoſſibile erat deum cũ alia ꝑſona gene⸗
rare. Sexto impoſſibile erat vᷣginem ſine

alia ꝑſona generare. Acceſſit ̊ deꝰ ad vir-
ginẽ ⁊ neceſſe fuit vᷣginẽ generare ⁊ nõ aliu,
q; deũ ⁊ nõ de alio q;ᷓ de deo.ſed deꝰnõ p.
tuit generare niſi deũ de ſe:⁊ tñ ᷣgo deũ fe ⸗
cit holĩem. Itẽ de? nõ potuit generare jſi
infinitũ ĩmoꝛtalẽ eternũ impaſſibilẽ inſed=ſti
bilem ſiue ĩuiſibilẽ ſub foꝛma dei.ſed virgo
fecit eũ finitũ moꝛtalẽ tꝑalẽ paſſibilẽ viſibi/
lẽ ſub foꝛma ſerui.O ineffabilis humilitas
creatoꝛis:o incogitabilis tus virgis mſis
o incõpꝛehenſibilis altitudo myſterioꝝ dei
Vna puella neſcio qͥb blãdicijs:qͥbo caute
lis:qͥbo violẽtijs:vt ita dicam ſeduxit:vulne

rauit coꝛ diuinũ ⁊ dei ſapiam oircũuenit. q̃

ꝓpter ↄqrit᷑ ds ð vᷣgie Cañ.iiij. ulnera
ſti coꝛ meũ ſoꝛoꝛ mea ſponſa: vulneraſti coꝛ
meũ.vbi glo.q.d.ꝓ amoꝛetuo carnẽ aſſũpſi

⁊ vulneribo ĩ cruce ĩpoſitꝭ vulneraſti coꝛ nee
um.qꝛ ꝓ ea.i.vgie redimẽda plus qᷓ;

tiã veſtiuit pauꝑtate:ſummã lucẽ tenebꝛis:

om̃i
alia creatura xpᷣs venit ĩ mũdũ ⁊ paſius eſt
Ex vᷣgis igit᷑ carne deꝰ flens dico:ſũmã alti
tudinẽ veſtiuit hũilitate:ſumm deliciarus⸗
dulcedinẽ veſtiuit penalitate:ſummã opulẽ?

po⸗

1

Dars

le flagellis. Reuera deo pr̃i ꝑ oẽm modũ im
poſſibile erat ꝙ de ſe aliqͥd tale faceret: ꝓpte

rea ĩ hoc ↄſtat vᷣginis pꝛogatiua.qꝛ nulli al

texreature ↄceſſit deꝰhec niſi vᷣgini.et hoc

toii ꝓ ſalute hũani generis. Vñ ſicut illud
quod pr̃ dedit filio eſt maiꝰ oĩbo ſicut ſcribi

tur in euangelio: ſic iſtud qð dedit matri eſt

maius oĩbo. Quid igit᷑ agẽdũ eſt niſi cũ Bꝛe

goꝛio exclamãduʒ ⁊ dicẽdum. O mira circa
nos ſqʒ vtriuſq; paretis Jeſu xp̃i pietatꝭ di⸗
ghgatio.O ineffabilis dei ſcʒ ⁊ vᷣgis dilectio
charitatis:qͥ vt ſeruũ redimerẽt:cõem ſiliu;
tradiderunt. Pꝛopter nimiã em̃ charitatẽ qᷓ
deus ⁊ vᷣgo nos pctõꝛes dilexerunt:filiũ ſcʒ

dñm Jeſum q lauaret nos a pctis ĩ ſangui

ne ſuo obtulerunt Hec ſanctus Bernardi

CLCaplin. V. de pꝛiuilegio ſuꝑexcelletie ma

rie pꝛe omnibus creatis. 4

Winta in oꝛdie

ꝗ ſtella ðᷣ ſuꝑexcelletia. Tãte nãq;
elt ſuꝑexcelletie ipa beata go q⸗
nec in ꝑſonis increatis.i.diuĩs:nec in crea⸗/
tis.i,angelis ⁊ hoĩbo iuenit᷑ hec icogitabili⸗

dignitas.ſ.qꝙ habeat deũ filiũ: niſi in vna ꝑ

ſona diuĩa tm̃ q̃ eſt patr⁊ in vna ꝑſona hu
mana ꝗᷓ eſt matrꝭ. Stan
mũ pꝛiuilegiũ ſoli btẽ virgini ↄceſſum inter
oẽs creaturas.i.hr̃e deũ filiũ:ſicut in creato

ane hoc eſt ſinglariſſi⸗

re Peo ſoliꝰ.ſ.ẽ hoc ðᷣi pr̃is: nec eſt cõicabile

fildo aut. ſſ. Uñ ſicut ĩpoſſibile eſt pſonaʒ fi⸗
lij aut ſſ.generarẽ deũ filiũ: ita ĩpoſſibile eſt

aliquã mulierẽ aut quãcũq; creaturã pare⸗

re deũ filiũ:niſi denuo alicui ↄferret hoc de
us ꝑ potẽtiã nouã:qð certũ eſt nunqᷓ; eſſe at

futuꝝ. Numix ꝑſona filij ⁊ etiã ꝑſona ſſ.nõ
pnt deũ generare: p eo ꝙ ĩ eis no eſt natura

cũ pᷣmitate deita: nec intellectꝰ cũ actu di⸗
cẽdi aliqð vᷣoũ:ſiue cũ fecũditate et potẽtia
ad ꝓducẽdũ imaginẽ ſicut in pr̃e eſt. Añ ſiẽ
ĩpoſſibile eſt alteri ꝑſone qᷓ; pri pducere ver

bu ſiue generare filiũ: p eo q; hoc vᷣbũ geni⸗
tũſt tã ꝑfectiſſimũ ꝙ totã potẽtiã generãdi

ecxhauſit in patre.ita potẽtia ↄcipiẽdi ⁊ pari

endi deũ que nature hũane a do cõicata fu
it fᷣm qð dicimꝰ xpᷣm fuiſſe in lübis patruʒ

ſm coꝛpulẽtſubſtãtiã deſcẽdit ab Adã vſ/

q; ad virgin.Et ita ꝑ natiuitatẽ xpᷣi ex vᷣgie
mre:hec potẽtia.ſ.generãdi deuʒ exhauſta ẽ

ð tota natura hũana adeo ꝙ; qcũqs diceret
aliquã ꝑſonã diuinã foꝛe hũanãdaʒ in aliq;
vel aliq̃ fm coꝛpuletã ſubam: eſſet vt ipijſit
mus hereticꝰ puniẽdus.Hec idem Berũñ.
LKCaplin. VI. de pꝛiuilegio ꝙ beata vir
go Maria ðꝛ mundi domiag
Exrta ſtella dici/
9 lur dñatio.qꝛ b. go eſt dña mi
Aualli ſiẽ ⁊ de ons eſt ipſiꝰ mũdi.Et
in hocmagnũ puilegiuʒ cõcelſit ipße deꝰ bte

v̈gini. qꝛ voluit eiꝰ pncipatũ dnium q́dã-
modo Larareibtt. ði pris pᷣncſpatui et
o. Et qde patet p ib. Pꝛio
qa ſic ſolus deꝰ pr hʒ ius imꝑandi et dñiuʒ
ſuꝑ ipſiꝰ filio.. dei:cui ipſe filiꝰ hocẽ dũs ie
ſus ꝑ oĩa obediuit vſq; ad moꝛtẽ deſerui⸗

cipue in tribo.

tũ dedit mihi pr ſic facio. Ita ſola vgo mi
bʒ ius pcipiẽdi ⁊ maternũ dniuʒ ſupꝑ ipo ði
filio. Cui ipſe dũs Jeſus pᷣcipieti obediuit
ipſaʒ honoꝛãdo, iuxta illud Exo. xx. Hono
ra patrẽ ⁊ inreʒ ⁊c. Et idẽ tanq; matri ad fa
mulatũ ſe ſubiecit iuxta illud Au.ij. Deſcẽ⸗
dit cũ illis ⁊ erat ſubditꝰeis VUñ ſiẽ hec ꝓpõ
eſt vera:dei patris ĩꝑio deꝰ famlat᷑ ⁊ obedit
Ita hec eſt vera:virgis matr iꝑio de?famu
lat᷑ ad nutũ ⁊ obedit.i dei filius xpᷣs. Be⸗
cudo qꝛ ſic dei pr̃is img io ⁊ dñio oẽs crea⸗
ture mũdi ſũt ſubiecte:ita et b. vᷣgis ipio ac
dñio oĩa ſunt ſubiecta ⁊ famulant᷑. Vñ hec
eſt vera. Tot ereature ſeruiunt glioſe vᷣgini
q̃t ſeruiũt ſctiſſime trinitati. Oẽs nẽpe crea

ture quẽcũq; graduʒ teneãt ĩ creatꝭ ſiue ſint

ſpũales vt angeli:ſiue coꝛꝑales vt celuʒ: ele
meia:⁊ oĩa q̃ ſt iĩ celo ⁊ ĩ terra ſiue dãnati ſi
ue bti q̃ oĩa ſunt diuio ĩꝑio ſubiugata.cun⸗

ta hee glioſe v̈gini ſüt ſubiecta: vt poſſit di⸗
cere cũ xpo illõ Mathᷣ.vl. Data e mihi oĩis
ptãs ĩ celo ⁊ ĩ terro. VUñ Berñn. Data inqͥtẽ

tibi o dña oĩs ptas ĩ celo et ĩ tetra: vt qͥcqͥd
voluerꝭ valeas efficere. Tertio qꝛ ſiẽ hec ẽ
vera:diuino ĩpio oia famlant᷑ ⁊ ?ᷣgo.ita hec
etiã eſt vera:imꝑio vgis oĩa famulant᷑ ⁊ deꝰ
vt maniteſte patuit. Uere â maximũ dñiuʒ
btẽ virgis q̃ nõ ſolũ creaturꝭ ſed etiã ipſi ðOᷣo
tanq; mr filio pncipat᷑. VUñ merito ipſa ait

Ecci.xxiiij. Ego erx oꝛe altiſſimi pdij pꝛtimo
genita an oem creaturã:nõ tꝑe ſed dignita⸗

te,/ ex oꝛe inquã altiſſimi:quia altiſſime ſapi
entie diuie oꝛdie ipſa eſt pᷣlata oĩbo. Vũ ibi

4

de ſubdit In oĩ ploꝛ in oĩ gente pᷣmatſi te
nui:? oiĩm excellentiũ ⁊ ſupboml.demonuz

Caplm. VMy bta maria p puilegio ba⸗
bet ſucceſſiſſe in regnum müdi

tur regnũi, quia hereditatio iure
totiꝰ muidi z ei monarchia acpmat:ita
ipſa mi dei glloſiſſima oĩin qᷓ ſunt infra de⸗
um hʒ regale dnium ⁊ iclitũ toti⸗ bis mo

„

*

narchie bncipatũ: 2 vniuerlale celeſtiũ ? ter
reſtriũ regnũ ac ĩpiuz. Declarat ſic im ſetmn
ſuerit nopiliſſima pfon ſup oẽ; alia qcuid;
fuerit vel fut

ura ſit toto oꝛbe terraꝝ tatec;

pfectiois ꝙ etiã ſi nõ fuiſſet mr̃ dei noõ min-

debniſſet eſſe dña müũdiip eo. qs fuit tuolt
ſima: luinoſiſſima:ſapietiiſima: ⁊ oĩ gra plle/

niſſima iĩpꝛopoꝛtionabilr pᷣ alijs. a

entia ⁊ rõne vigetibo: vt diẽ Areſto. j.ſ
Alttñ eriã ſm legel ꝗbo regit mudus iure be
patii ⁊ regnu. qaꝛ ili ei in pmo inſtati coce⸗
ptiois ſue monarchiipncipatũ toti/ pme
ruit et obtinuit vniuerſi teſte ps, Dñni e ter⸗
nerſi ꝗͥ hitãt iĩ eo. et ſequit ſm oẽs leges q;

5

rit 2 ob .

(l. Vñ etia iure coceptois flli del vgini icũ

bebat totũ il ꝓcurare ⁊ admiſtrare qð er
tuc lilio dati eit ſcʒ regime vnſuerſi: vſq; ad
etatẽ filij ſui legitima: vtpote qᷓ fuit ipſi filij
dei mi dilecta: nutrix ⁊ auctrix. Nec tũ ẽmi

rũ ſi tã glioſa regina cura obmiſu admiſtrã

di.qꝛ puella:qꝛ vgo verecũdꝗ: qꝛ paupcula
filij dei totalr erat dedicata:et q? nõ

Ardcbat fore midele nec reputabat᷑ vt oꝛbᷣ
dna. Sicut nec fili: qui qdẽ licet vitã toti⸗
oꝛbis ⁊ moꝛes oꝛdiabat:tn nõ eſt de agnit⸗
nec vt oꝛbis rex t heres recept/ put ⁊ Jopᷣ.
I. ſcriptũ eſt Dũuũdus pꝑ ipᷣm facteſt ⁊ mun/
dus eũ nõ cognouit:in ꝓpꝛia venit ⁊ ſui euʒ
nõ receperũt. Secledo igit i filio mr̃ vim la
etis deitat: curã admiſtradi rẽpublicã de⸗
reliqͥt c. In hui ſignũ qn dns Jeſus in
cruce moꝛeret licet vt dicit Ambꝛo. de alijs
teſtametiũ cõdiderit ⁊ tũc ⁊ antea:qꝛ pacem

diſcipulis:veſtimẽta milicib:matr
lo.ſ. Johãni:aiam deop
lia.tũ monarchiã totius oꝛbis null
ſtat? ẽ:nec angelo nec hom nec alicui crea
ture:eoꝙ ſine matris pᷣiudicio fieri nõ epte
rat tale teſtamentũ. Mater em̃ ſᷣm giagare
cip ati

nullus aliꝰ fuit in ternꝭ qͥ de iure ſuccede

lox: imꝑa

* „* — „
4 8

bte

pit dei ybu vt ſic dicã iuriſdictiõem et aute

pſa mi dei ? dni regiſq; oĩm pmerue⸗/

1 — °

ĩ legauit. 2 pla ta⸗

.„*

vnq; te

ſucceſſit in mũdi monarchia ac pꝛincipat.
oĩm ꝑ hoc de iure hereditario acqᷣ ſiuit. NHã
xpo in hac hereditate niſi mr. Deniq; hãc

ſucceſſionẽ mr̃is nuſq; legim reuocataʒ.ſed
diuio mũere opante ⁊ gra vᷣgis ĩpeſmite cer·

nim ?expᷣſſi? qtidie elucidari dũ es pdicamꝰ

dñam angeloꝝ ? oĩm creaturaꝝ: reginã ce⸗

4

tricẽ ſecloꝝ:ma reencok mondr

* 2

⸗ 2

niuerſoꝝ:digniſſimã et pelectiſſi

oĩm del oper ac gliam et ſocuditatẽ celeſtiũ

deo in nos deſcendit niſt p man⸗
Diſpeſet᷑. Himiꝝ a tpeq̊ go ↄce

ritatẽ obtinuit in oĩ ceſſione tpali ſpüſſer

ita ꝗ; nulla creatura aliqu gratiã vl vtuteʒ
pulicet. pſi pie Nelt⸗ nl

Dinc Ber ſſim ait. Ni
In maria vo ſic ĩ collo traſfudete. vñ.

e

„

ð celo ad terra niſi ꝑ man⸗
r. Z aſſup. in

In xpo fuit plenitudo gig ſicĩ cap

vij.ð ᷣgie ad xõm Salomõ ait. Collũ tuũ

— .

lic turn eburnea. Die nepe g collü vitales
ſpũs a capite deſccdũt ĩ coꝛpꝰ: ſicꝑ vᷣginea
capite xpo vitaleſ gre ĩ ei coꝛpꝰ myſticũ trãs⸗
fudunt᷑. AUbi nota ꝙ defluxu diuiaꝝ graꝝ
fm ꝙ trabit᷑ ex ᷣbis Dioniſij.iiij. ca. celeſtꝭ
hierariſte ẽ oꝛdo:vt pꝛiꝰ a demefluãt ĩ bn/⸗
diciã alaʒ xpᷣi.in deq; ĩ btãm aiaʒ vᷣgis mr̃is
deinde ĩ ſeraphin. ⁊ ſic ſucceſſiue ĩ ſctõs ali

te

os oꝛdies angeloꝝ.⁊ tãdẽ in eccłiam militä

tẽ, Exq̊ nẽpe tot deus ⁊ tota natura diuma

Fm totũ ſuũ eſſe poſſe ſcire ⁊ velle diuinũ in

tra vᷣgis vteꝝ clauſit ſe:vbi ⁊ mẽſibo nouem

babitauit:nõ timeo dicere ꝙ in oĩm gratia

0

rü effluxu bec go qndã iuriſgictiöem ha⸗

buerit de cuius vtero vᷣgineo qſi de quodã

diuinitat occeano riui ⁊ flumina emanant

,

oulm gr̃aꝝ. Vñ Ecẽl xxiiij.in ꝑſona eius in
9 AIt ſcriptura ſacra:⁊ ſctã de ipſa canit eccłia.
In me oiĩs gĩa vite ⁊ veritat::ĩ me oĩs ſoes
vite ⁊ ᷣtut.Trãſite ad me oẽs qͥ ↄcupiſcit
M⁊ a generatõnibo meis adiplemi. Ex q̊

pugꝶ qͥa oĩs gratie ſons in Maria eſt vt ad

ipſain recurramꝰ in oĩ ſalute hbñda et ſpe ac
virtute:gr̃a ⁊ veritate:vita ⁊ glia eterna ↄſe

quẽda.qꝛ ipᷣa eſt diſpẽſatrix ois gre Pꝛo⸗

ingde ipſa merito figurat᷑ ꝑ lunam Cant.vj.
Pulcra vt luna.qꝛ luna dñat᷑ oibo hũoꝛibꝰ
inſfuiẽs cũctis liquoꝛẽ hũoꝛẽq; coꝛpibus
vt dicit Macro.de ſomno ſcipionis lib. ij.
Hã ad motũ lune fit fluxꝰ⁊ reſluxꝰ mariũi.

methoꝛoꝝ. Vñ ⁊ cãcri ⁊ conche ⁊ etiã her/
be ſuco plenioꝛes ſunt. vt dicit tolomeꝰ ĩ

almageſti.iij.in plenilunio abũdãtes. Sic

btiſſima vᷣgo dñium habet ſuꝑ influxu ois
gre ⁊ diſpẽſatiõe.⁊ qͥ deuotiꝰ ei famulant᷑ in

terris amplioꝛi gra ꝑ ipam abũdãat ꝗᷓ eſt m̃
gratie. Sed du.quõ hoc attribuit btẽ vgi
ni vt ipſa ſit mr̃ ⁊ diſpẽſatrix oĩs gre in mũ/

do:cũ gre fons ⁊ autoꝛ ſit ipſemet deus. Et

gra a ſolo deo infundit᷑ vt dicit Berñ. ĩ ſer.
de charitate et gra xpᷣi. Imo vt ꝓbat ſanctꝰ
Tho. pma ſcdᷣe.q.cxij.ar.j.donũ gre exq ex
cedit oẽm facultatẽ nature create cũ nil alið
ſit q;ᷓ qᷓdã ꝑticipatio diuĩe nature.iõ impoſ⸗
ſibile eſt ꝗy aliq alia creatura gram caulet. ſzʒ
ſoliꝰ dei eſt hoc.ſ. cauſare gram in aia. Ad
boc reſpõdet᷑ ꝙ verũ eſt pncipaltr efficiedo.
gqviic ſolus de cauſat ⁊ infundit gram ⁊ di/
ſpeęlat. Attñ btã virgo ðꝛ mi gratie ꝑ medi/

ationẽ. vt ð eſt declaratũ. Vñ ipſa in influ⸗
xu gratie a deo obtinuit ſpecialẽ iuriſdictio

nẽ et autoꝛitatẽ ꝑticipatiue. qð declarat᷑ hknm

ſctim̃ Bernardinũ vbi S. taliter pᷣter ea que
ſupꝛa tacta ſunt de oꝛdine influxꝰgraꝝ: Re/
perio inqͥt in rege dño Jeſu duas digniſſi⸗

mas dignitates. Pꝛima ꝙ ſit eternꝰ de ꝰ ge

nitus ab etemo. Scda ꝙ deuʒz ꝓducit ab
eterno:eoq ſpũmſcim̃ ſpirat. Hõ ipſe do⸗

minus Jeſus clauſus in vtero vᷣgĩs in eter
Mtate a deo patre de?generabat᷑ eternꝰ. Et

imeadeʒ eternitate ipſe puer in vẽtre matris

Deũ.i.ſpũmſctm̃ ſpirabat ⁊ ꝓducebat.quia

nunq; deſtitit generari a patre⁊ ſpirare ſpi⸗

ritũſctm̃:cũ nunq; deſtitit eſſe de etiã ĩ vte⸗
ro materno.o Ex hoc & ꝙ btã virgo ipᷣm cõ

cepit vtrũq; hanc eius dignitatẽ ꝑticipauit

Pꝛimq qdem ſcʒ; ꝙꝙ Jeſus eſt generatus a

deo participauit mater virgo adeo infinito

modo ꝙ ieſus nõ dicat᷑ verius filius dei qᷓ

filiꝰ virgis.nec maioꝛ nec gnioꝛ eſt filiꝰ Zi
in thꝛono paterno ſedens veſtitꝰ claritate et
luce ĩacceſſibili quã habuit ab eterno:qᷓ; exi
ſtens in vtero vᷣgis vl inuolutꝰ pãnis pau⸗

perculis ſuꝑ fenũ in pᷣſepio reclinat?ł. Se

cundã q́ dignitatẽ btã virgo ꝑticipauit qa
ipſa extitit mi filij dei qͥ ꝓducit ſpũmſctm̃ ⁊

ꝗe fons ⁊ autoꝛ ac cã ois gratie ſpũſſaneti.
Vñ eoipſo q̃ mr̃ fontis gratie.i.xpᷣi filij dei

extitit oim bonoꝝ ⁊ oĩs gratie mater ẽ effe⸗

—

cta. eoꝙ fons gratie xpᷣs ex ipᷣa ⁊ ꝑ ipſam in

hüc mudũ exiuit ⁊ venit. Ideo ipa vᷣgo gio
rioſa tãtam habet iuriſdictõem ⁊ autoꝛitatẽ
hticipatã a filio dei in defluxu ⁊ diſpeſatiõe
gratie ſpũſſcti ꝙ ola dona:oẽs vᷣtutes ⁊ gra
tie et om̃ia bona quibus vult:qũ vuit: quõ

vult: ⁊ quãtum vult per manus ipſius ad⸗

miniſtran-z.

Caphim. IN. de pꝛiuilegio ꝗ; totius mun

di ꝑfectiones beata Maria cõſummauit.

Ong ſtellainoꝛ

n dine ad pdictas dicit cõſũmatio

ꝗiꝛ oẽs nature ⁊ mũdi totiꝰperfe⸗

ctiones virgo ſacra vltima ſui pfectõne cõ⸗

pleuit ⁊ coſummauit. Deus qpe licʒ omia
fecerit perfecta ſicut exigebat vniuſcuiuſq;
natura. VUnde Deutero.xxxij. Dei perfecta

ſunt oꝑa.tamẽ vltime ꝑfectõis ↄſummatio

nem in mũdo vſq; ad partuʒ virgis diſtulit

et ſoli gini reſeruauit ↄſũmãdũ.⁊ declarat᷑

Pꝛimo ex ꝑte vniuerſalis creÄature
Secũdo ex pte generatiõis humane.
Tercio ex ꝑte incarnatiõis diune.

Pꝛimo ex parte omnis creature fm ſanctũ
Bernardinũ.quia oĩa entia vnum nobiliſ⸗
ſimũ ens appetebãt naturaliter. omnia viuẽ

tia vnũ nobiliſſimũ viueus. ſentientia vnũ

noblliſſimũ ſentiens. cõceptiones vnuʒ no
biliſſimũ conceptum. natiuitates optimuzʒ

naſcibile. Rationalia ſingulariſſimũ ratio/

nale. Spũalia excellẽtiſſimũ ſpũale.Et bꝛe

uiter oẽs ceature appetebant vnum qdpu
rũ optimũ creatũ.his aũt ſic exũtiba iꝑfeci:

eo ꝙ oĩa appetunt naturaliter bonuʒ aliq;

pꝛimũ et optimũ ad quod omnia oꝛdinant᷑

qꝛ entia nolũt male diſponi. Et patẽt hec ꝑ ⸗

phm.iij. Thopi.Et.xac.xij. Hecha. Pꝛo
uiſum eſt ergo mundo de vna femia ſuper

Liber

oeẽs bñdicta ꝗᷓ vnico ſuo partu poptimo oĩi
bus rebus in mũdo ſummã ⁊ vltimam ꝑfe

ctionẽ adduxit. Secũdo declarat ex par⸗
te generatõis hhane. ᷣm em̃ Anſelmũ li. ij.
Cur deus hõ.qᷓtuoꝛ modis deꝰ poterat fa⸗
cere hoĩem. Pꝛimo ſine viro ſine mulie
re vt fecit Adã. Secũdo de viro ſine mu⸗/
liere put ſecit Enã. Tercio de viro ⁊ muli
ere ſicut cõiter generant᷑ boĩes. Et iſti tres
modi fuerũt in mudo añ incarnatõem xpᷣi.
Necdũ aut erat cõplemtũ vniuerſi in ꝓdu
ctione hboĩs eoꝙ qrtus modus nõdũ fuit i
müdo vt vicz fieret hõ de vᷣ̈gine ſine viro ꝑ

virtutẽ ſũmi oꝑatoꝛis.ſed hoc cõſũmatum

eſt in maria. Tertio declarat ex pie incar-
natois diuine in qua ipſa btiſſima vᷣgo ꝑfe

ctionem adduxit tã ipſi mũdo q;ᷓ vt ita dicã

ipi creatoꝛi deo:nõ qᷓ ad ſe qͥ eſt ab eterno ꝑ

lectiſſimꝰ. ſed q̊ ad nos maniteſte ſunt iep
fectões diuine ꝑ virginẽ. Nimiꝝ ipſi mun/
do dixi ꝙ bec bñdicta vᷣgo in filij dei incar⸗

natiõe ↄſũmationẽ ꝑfectõis adduxit.⁊ cer⸗
te tantã ꝙ vlterioꝛis ꝑfectõis mũdus nõ eſt

capax: nec ipſe de põt oꝛdinaria ptãte idᷣm

pficere vlterioꝛi ꝑfectõe.imo ſi ipſe deꝰ pa⸗

ter ? ſpũſſctũs de femia naſcerent᷑:nibil ac⸗
creſceret oꝛbi:qᷣa qᷣcqͥd nobilitatis: qcquid
deitatis: ⁊ qcqͥd eternitatis eſt: totũ in oꝛbe

diffuſum eſt 2 pductũ ꝑ vᷣginez i illo eterno
ſuppoſito.ſ..xpᷣo ieſu generato ab ipa:cũ vicʒ

2 * *

Deniq; ipſa vᷣgo pfectões adduxit ? oſũma
uit ſcʒ vᷣtu ũ oſtẽſaꝝ in deo:vt pᷣmiſinõ quo

ad ſe: qꝛ diuĩe ꝑfectiões ita ſunt in ſũmo vt
nec augeri nec minui poſſint. ſʒ q̊ ad mani/

feſtatõez erga nos. qð patet/qꝛ in icarnatõe
diuĩa claruit q̃ ad nos iꝑſcrutabil ſapia dei

q̃ mũdũ reſtaurauit:diabolũ deiecit:ac ho⸗

minẽ liberauit. QClaruit et ieffabilis iuſticia

ac patiẽtia qᷓ ꝓ pctis noſtris ſatiſfecit deus

patiẽdo. Claruit ⁊ incõpꝛehẽſibilis mia et

benignitas. Vñ aplus. Apparuit benigni⸗
tas et hũanitas ſaluatoꝛis nñi dei: qa nõ ex
opibo qᷓ fecimꝰ nos ſed m ſuã miaʒ ſaluos

nos fecit.ad Tituiij.cũ noſipſi reſurgere et

liberani nullo mõ ꝑ creaturã aliquã poſſe⸗
mus. hec tñ de bonoꝝ noſtroꝝ egeret: teſte
ps. Deniq; claruit ĩmẽſa charitas q̃ dilexit
o nos ⁊ lauit a pctis noſtris in ſanguine ſuo
Apoẽ.j.Et deꝰ pater ſic dilexit mudũ vt fi⸗
uũ ſuum vnigenitũ daret.ſ.p redimẽdo ſer/

vᷣbũ caro factũ ẽ ⁊ hitauit in nob Joh. j.

no imo inimico. Et qd amplius dicz vttch
pᷣcipua vᷣtus in deo ipſa vicʒ hũilitas nõ tã

apparebat q mñ deũ decebat tanq; vna vᷣtu⸗
tutũ regaliũ.⁊ qꝛ nõ poterat deꝰ hũiliari vſ/
q; ad penas in natura diuia:opoꝛtuit ti
alia.ſ.hũana natura hũiliaret. vt ait Ree⸗
aureoli li.ii. cõpẽdij. ca. vj Sic ̊ omniũ
virtutũ pfectões manifeſtas conſũmauit et
adduxit btiſſima vgo Maria in deo et mũ
do qñn ꝑ ipam ⁊ in ipſa ipſe de eternꝰ hüli⸗
auit ſe vt ſit tꝑalis:impaſſibilis vſq; ad paſ

ſionẽ in moꝛtẽ ⁊c.: Vñ põt iã mũdusvicere

illud pᷣs.Omnis cõſũmatõis vidi finẽ.ſ.in

virgine.

Rapim. . de pꝛiuilegio oꝛnatus: qaſq;

de Maria oꝛnat᷑ totus müdus.

d cit᷑ oꝛnatꝰ. qꝛ de carne vᷣgis bñ/

llltccte ⁊ ĩ ꝑte coꝛpis eiꝰ exciſa cõſi
ſtit ⁊ ꝑficit᷑ ac tractat᷑ totũ decꝰ? oꝛnatꝰ mũ

di.Cũ qꝛ nil decoꝛoſiꝰ i mũdo videt᷑ q; vir
ginẽ eſſe matrẽ.ſ.dei.Tũ qꝛ in euchariſtia?

ide coꝛp xpᷣi qð de vᷣgie eſt ſũptũ: ? idẽ de:

eadẽq; aia et idẽ ſanguis q̃ fuerũt in virgis

vtero.qꝛ vt dicit Ambꝛo. Oĩa hec eadẽ ſũt
in ſacro q̃ fuerũt in virgis vtero.⁊ qꝛ totus

oꝛnatus ⁊ dec ecclie ac põdus ſacrũoꝝ eius
cõſiſtit in h̊ͥ ſacroſctõ ſacro euchariſtie in qᷓ

de? pntialr et coꝛꝑalr.i.ipſe totꝰdñs Jeſus

habitat nobiſcũ vſq; in finẽ ſeculi. Alia etiẽõ

ſacra ad hoc tanq; ad vltimũ finẽ oꝛdinant᷑
Igdeo btã virgo totã oꝛnauit ⁊ decoꝛauit ec

cleſiã:qm̃ ſui poꝛtio coꝛꝑis ſiue dicã puriſ⸗

ſimi ſanguĩs de qua chꝛiſti coꝛpꝰ foꝛmatuʒ

eſt ad totiꝰ ecclie oꝛnatũ:decoꝛẽ:ſidem:⁊ vi⸗

tam eternã ↄſequendã eſt data mũdo ſſtiĩ-
ferioꝛi in euchariſtia. Hic eſt eniʒ panis vi
te de quo ſi quis mãducauerit viuet in eter
num Johis.yyy.
Capim.&I. de pᷣuilegio qe btã virgo re

tribuit deo ꝓ toto mundo.

v Sꝛ retributio.qꝛ btã virgo tomʒ

retribuit deo ⁊ ſatiſfecit ꝓoĩbus

que ipſe de tribuit nobis ꝓut dedlrat idẽ
ſctũs Bernardi.vbi s.di.ſic. Sola em̃m bñ
dicta virgo plus fecit deo vel eitũ vt ſic di
cam quantũ fecit deus toti genẽri hbumano

Credo etem̃ certe ꝙ mibi indulget deus ſi

decimaſtella

☛●

u

—. „ G

1

*

ĩ

i; „

c

li

ſtiuit hoĩez pellicea veſte. Sed b

Pars

nunc ꝓ virgine matre loquar. Cõgregemꝰ

o nẽpe in vnũ q̃ deꝰ hoĩ fecit ⁊ ↄſiderem que
go Maria dño fecit. Pꝛio nãq; foꝛma⸗

4

unt de b

ne qꝗᷓ pꝛeualet oĩ limo terre ⁊ oibo rebo mũdi.

BDcðo de impſſit in hoĩem imagis ſui de
coꝛẽ.ſed Maria vᷣgo impſſit in xpm deum
imaginẽ decoꝛis ſui:vt ſicut ipᷣa erat pulcer
rima femĩanꝝ:ſic ⁊ xpᷣs eius natꝰ eſſet ſpecio
ſus fonna p filiijs hoĩm.teſte pᷣs. Vñ ſicut

imago dei peminet in hoĩe ſm aĩam pᷣ alijs
creatis:ita imago hoiĩs in xpo.i:ipſa hũani
tas xpᷣi ᷣm coꝛpus pᷣeminet oĩ homi et crea
ture angelice ac alijs inq;tũ deo vnita. Nã

deus dedit hoĩ vt ſit ad imaginẽ ſuaʒ. Btã

vᷣgo aut dedit deo vt ſit verbũ caro factum
Tercio deus fecit hoĩem in ſtatu inocẽtie
ſine paſſiõiba famis:ſitis: frigoꝛis: ⁊ ſilium.
Sed ſedula mr Jeſu oĩbo paſſioniba ipſi
dñi Jeſu occurrebat ſcʒ fami:ſiti:frigoꝛi:nu
ditati: caloꝛi.ſicut ſtat pauprim erxigebat.?
hoc cũ maxia patiẽtia ſua. Quarto de? ve

Nuarto de

ceſſu tpis fecit ei incõſutilẽ tanicã q̃ pꝛe.

luit oibo veſtib⸗ mudi vtpote a matre del fa

pualet oĩbo fructib paradiſi terreſtris ac to

tius mũdi. Septio deus dedit hoĩ carnẽ

nit de holem de limo terre. ſel Daria foꝛ
na den de puriiſimis ſanguĩbo ſuis ſimm
aſſ mptã naturã.ſ.a deo ⁊ ð puriſſima car/

ve

cta deo. Quinto deꝰ docuit hoĩem ſapiaʒ
ſed ſapietiſſima vgo ⁊ pꝛudetiſſima xpᷣm de
um in puericia nõ ſolu docuit:ſed ? ipamet
in Lgiptii fecit nociua fugere. Bexto deus
hoiem nutriuit de fructib paradiſi.ſed btã
vgo nutriuit xpᷣm de ꝓpꝛio ſuo ſacratiſſimo
lacte:vbere de celo pleno cuiꝰ minima ſtilla

Caplm. XII. q; pfectões et plenitudines
gratiaꝝ Marie ſunt incõpꝛehẽſibiles.

d la ðꝛ incõpꝛehenſibilitas qꝛ ꝑfe
agliiones graꝝ et plenitudis eccel
lẽtie nobis ſunt incõpꝛehẽſibiles ⁊ alijs cre
aturis. Nã ſᷣm declaratõeʒ ſancti Bernar/
dini:ſicut diuie ꝑfectiões oĩ intellectui ſunt
incõpꝛehẽſibiles.ſic ꝑfectiões graꝝ q̃s vᷣgo
ſuſcepit in ↄ ceptiõe filij dei ſoli itellectui di
uino et xpᷣo et ſibi cõpꝛehẽſibiles extiterunt
7 nõ alijs. Eqͥdeʒ ꝙ de? generaret deũ hoc
ei ex natura ↄueniebat vt ꝑ viaʒ nature ⁊ in
tellectus ꝓduceret ᷣbuʒ ꝑ oia eqᷣlẽ ſibi:imo

impoſſibile eſt ꝙ de pater nõ generet deuzʒ

ſcʒ filiũ ꝓpter fecũditatẽ ſuã.ſed ꝙ; femia cõ⸗

ciperet ⁊ pareret deũ eſt ⁊ fuit miraculũ mi

racloꝝ.qꝛ eſt ſume ſupꝛa naturã. VUñ opoꝛ
tuit hãc feminã eleuari ad ꝑticipatiõem di/
uinã ꝑ quãdã q̃ſi infſinitatẽ ꝑfectionũ et gr̃a
rum quã nunq; creatura expta eſt. Credo g
qꝙ ad ill abiſſum imꝑſcrutabilẽ oĩm cariſ⸗

matuũ ſpũſſcti q in bram virginẽ deſcẽderũt

in hoꝛa diuie ↄceptõis nunq; intellectus di
uinus vel angelic?potuerit attingere. VUnõ
Hiero.in ſer.de aſſumptiõe Scit inqͥt deꝰ
om̃ia ⁊ poteſt. Pꝛopterea qꝛ ita eſt ſolus ſci
uit ſe ⁊ potuit ĩ vtero ᷣgis ſine ſui coꝛruptõ

ne miſceri atq; vniri vt eſſet vnꝰ xpᷣs de et

hõ:vna ꝑſona:vnaq; ſubſtãtia.Et ob h̊ dei

genitrix electa et pᷣelecta iure ab angelo gra

ſalutat᷑ ⁊ pdicat᷑ plena.Et paulo ĩfra igit᷑ in

quit Quod natura nõ babuit vſus neſciuit

ignoꝛauit rõ:mẽs nõ capit hũana:pauet ce
lum:ſtupet terra:creatura oĩs etiam celeſtis
mirat᷑.hoc totũ eſt qð ꝑ Gabꝛielem Marie
diuinit?nũciat᷑ ⁊ p xpᷣm adimplet.hec Hie

un q poſſet moꝛi ⁊ incinerari poſt pcim̃ vt nüc ro.Oõ etiã declarat Gabꝛiel Lu.j.cũ ab eo
ccernimꝰ. Sed btã virgo dedit deo carnem quereret btã vᷣgo dicẽs. Quõ fiet iſtud qimm
f„ „ imaculatã qmo poſſet icinerari. iuxta illud vi.ñ ⁊c. Rñdit totu myſteriũ angel? ſe igno
ps. Hõ dabis ſctm̃ tuum.i.xpᷣm videre coꝛ rare ⁊ cõmiſit ſpũiſctõ di. Spũſſctũs ſuꝑ⸗
ruptionẽ, Reddẽedo & ſingula ſingul.ſq̃ fe ueniet in te ⁊ ꝓtus alciſſimi obubꝛabit ubi.
4 clt deus homĩ.⁊ q fecit brà vᷣgo ipſi deo vi / q.d.qð a me qris plenarie nõ ſcio vt totalx
dobis vt ꝓ ſolacio dicere liceat ꝙ plus ma/ edicam: ſed ipſe ſpũſſctũs qͥ eſt doctoꝛ veri/
