Babꝛiel.iifoꝛtitudo dei: ⁊ hoc etiam ſüme
cõgruebat ad oſtẽédẽdum qꝙ opus incarna/
tionis erat ꝑ dei foꝛtitudinẽ nũciãduʒ. Pꝛi

mo quidem quia foꝛtis,.ſq; angelus miſſus

eſt ꝓpter foꝛteʒ.ſ.xpᷣm qui vt dicit pᷣs,. eſt de
us foꝛtis ⁊ potẽs. Scðo qꝛ foꝛtiſſimũ ſux
ofia oꝑa erat opus incarnatõis. YFoꝛtius

quippe ⁊ maioꝛis vᷣtutis erat deum fieri bo
minẽ q; ex nihilo creaſſe mũdũ:cum deꝰplꝰ
diſtet a qualibet creatura qᷓ; creatura a nia
hulo. Tercio quia foꝛt miſſus eſt cõtra foꝛ

tem.ſ.diabolum ad debellãdum: ⁊ ideo foꝛ

titudo dei Gabꝛiel annũciare debuit virgi

ni xpᷣi aduẽtũ.Tercio interpᷣtat᷑ hoc nomẽ
Babꝛiel.i.ↄfoꝛtauit me deus vel ↄfirmatio

dei ⁊ h̊ cõgruebat.quia ꝑ eius annũciatiõʒ

cõfoꝛtari debebat coꝛ ꝓgis marie ⁊ ↄfirma

riad credẽdũ ⁊c. Vñ cũ turbata eèt:angelꝰ
dixit ei: He timeas maria iue,⁊c. O fi⸗

5

Tiber 1.

elis aia vide q; rnabilis ſit fides catholi

ca:vide q; miro oꝛdine diuĩe ſapie firmata

ſit fides iſta ſalutifera:cui deſeruit oĩs ratio

OQuarto deuotiſſime oꝛabat.

ſum poſſit huic veriſſime fidei vel irrõnabi

le admiſceri. Agnoſce igit᷑ verum dei filiuz
eſſe xpᷣm ⁊ ſecurus eſto credẽs in iᷣm ⁊.·
Articulus ſecũdus qualiter angelꝰ Ga/

bꝛiel aparuit beate virgini in tꝑe annũcia
tionis. Leapltulũ. I.

( mniuum declarandũ dicit᷑ qualifi

ſit iſta apparitio angeli Gabꝛie⸗

lis circa beatam virginẽ. Circa qðᷣ quattu

oꝛ ↄſiderationes occurrur.
Puima de angeli ingreſſione.
Gcða de virginis occupatöes.
Tercia de eiuſdem virginis ſituatiõe.

DOuarta de angeli viſione.

pꝛima ↄſideratio de angeli ingreſſione: q/
litter vic; angelus Gabꝛiel clauſum oꝛatoꝛi
uunm bñnᷣdicte vᷣginis ingreſſus fuerit:vtrũ ia

nuis clauſis intrauerit vel oſtium oꝛatoꝛij

aperuerit. Ad qð bꝛeuiter reſpõdet᷑ ſᷣm Al⸗

bertũ vbi ſupꝛa.ca.lxiij.ſic dicẽtẽ. Credimꝰ

inquit angelũ clauſis ianuis intraſſe. Et DH
potuliſſe ꝓpter nature ſue ſubtilitatẽ ⁊ aſſũ⸗

pti coꝛꝑis etherei qualitatẽ. Nam vt dicit

. Aug. Angeli aſſumũt ſibi coꝛꝑa in quibuſ

gapparent de puriſſimo ethere:g̊ potuit ianu

is clauſis intraſſe. Hñ ⁊ Berñ.ſuꝑ miſſus
elſt dicit ſic. Suſpicãdũ nõ eſt ꝙ apertũ an
gelus inuenerit vᷣginis hoſtiũ:cui nimiꝝ in
oſito erat fugere hoĩm freqntiã vitare col
logquia ne oꝛãtis ſilẽtium ꝑturbaret᷑. Hec il

le. Deniq; hoc etiaʒ myſterio cõgruebat: vt

vicʒ angelus clauſis ianuis ingrederet᷑ oꝛa tum ꝓ generis hbumani redemptõe. Si em̃
Abꝛaaim deſiderauit videre diẽ chꝛiſti · Di
omnes ſancti ⁊ ꝓphete voluerunt deſiderio

toꝛium:quatinꝰp hoc ſignificaret᷑ ꝙ dei fili

ginali vtero ingrederel: ⁊ naſceret: iuxta il⸗
lud Eʒechiel, xliiij. Poꝛta hec clauſa erit et

vir nõ ꝑtraſibit ꝑ eã:qm dñs deus ingredi
tfur et egredit ꝑ eam c7c.
QQCQOC(»pitultysm.MN
Ecuũda ↄſideratio de beate vᷣginis

ſ h tunc occupatiõe:quibo ſcʒ actibꝰ
erat bñdicta virgo tũc in oꝛatoꝛio
occupata:⁊ quid agetem angelꝰ eaʒ reꝑerit.
ne actualiter exiſtenti:Cunc enim vt credo

Ad qð bꝛeuiter dicit Im doctoꝛes: qua

CEcundũ miſte

druplici actu erat occupata.
Pꝛimo legebet..
Scðᷣo ↄtemplatõi inſiſtebat.
Tercio lachꝛymãdo ſuſpirabato. . *
Pꝛimo qe legebat ſctõs libꝛos ꝗphetarũ

veteris teſtamenti in àbus erat ꝓmiſſio de
chꝛiſto:⁊ vt traditur a deuotis doctoꝛibus

pie credit᷑:q tunc legebat illud Eſa.vij. ca.

Ecce virgo ↄcipiet ⁊ pariet filiũ ⁊ vocabit᷑
nomẽ eius emanuel.Tataq; deuotõe mo⸗
uebat᷑:vt ex intimis medullis coꝛdis dicere
cogeretur:O deus patris noſtri:vtinaʒ vi⸗
dere ſaltem mererer ipᷣam virginem que cõ
ceptura eſt filium tuum.totã me in eius ſer
uitium mãcipareʒ:omia relinquẽs eius ve
ſtigijs adhererem: putas ne viuam: putas
ne videbo illam virginẽ ⁊ eius filiuʒ:O vti

nanm ſaltem ſemel admitterer: vt in illius ſi⸗
lij redemptoꝛis ⁊ ſaluatoꝛis generis huma

ni:ꝑuuli nati:oſcula ruere poſſeʒ: bꝛachijs

amplexuq; dulci circumplectere valerem ⁊2
ei ſeruitia deuota impẽderem ⁊c̃.

ſe euo Secũ/⸗
do cõtemplatõi diuie inſiſtebat. Nam ſᷣm
Alber.ſuꝑ miſſus eſt:erat tũc virgo benedi
cta totaliter eleuata ad familiaritatẽ diuinã

gratificabat᷑ ⁊ tota gloꝛiſicabatur ⁊ quãto⸗
magis eleuabatur in cognitõe dei: tãto ma

gis deſcẽdebat ad ſui humiliatõeʒ:indignã

ſe reputans vel ad mĩmaʒ dei familiaritatẽ
⁊ ideo nõ mirum ꝙ oꝛatio tam humilis pe/

netrabat celos: quoniã ſcriptum eſt Eccli.

ca.xxv.Oꝛatio humiliãtis ſe nubes pene/
trat ⁊ nõ deſcẽdit donec aſpiciat altiſſimꝰ.

Tercio lachꝛymãdo ſuſpirabat:pie nem

pe creditur cum multis ſuſpirijs in ipa ho

ra annũciatiõis deſideraſſe ſilij dei aduen/

tum ꝓ generis humani redemptõe. Si em̃

magno chꝛiſti aduentũ:multo magis Ma
ria. Quano deuotiſſime oꝛabat. vñ Ber.

ſup miſſus eſt dicit. Ingreſſus eſt angelus
in ſecreto cubiculo vbi clauſo ſuꝑ ſe hoſtio

oꝛabat virgo patreʒ in abſcondito. Si em̃
conceptio pꝛecurſoꝛis fuit pꝛenunciata pa
tri ſuo pꝛeoccupato in ſacrificio: multo pꝛo
babilius eſt ꝙ conceptio ſaluatoꝛis annun
ciata fuerit virgini in deuotione et oꝛatio⸗

ℳ

qque tota replebatur dulcedine gratie: tota

gni
ode

hec⸗
cdi
eno⸗
Ncae

BH

nec
sſer
s Ne
nnss

Articulus

rituſſancti delibuta ac dulcedine gratie cõ
ſol ta humili mente ⁊ coꝛde deuoto lachꝛy
mntibus oculis ⁊ vultu ad celeſtia eleua/
to dicebat. O clemẽtiſſime deus qui boni⸗
tate tua mundũ creaſti ⁊ angelos ac homi/
nes ad imaginem tuã feciſti:miſerere homi
ni iam perdito:aperi celos ⁊ deſcende:veni
obſecro deꝰ pijſſime: veni ne reſpicias pec
cata hominũ:ſed miſericoꝛdie tue multitu/
dinem qua te repꝛomiſiſti patribus noſtris
venturum ⁊ hominẽ liberaturũ:Hec ⁊ his

ſimilia oꝛante:ecce angelus dñi aſtitit et lu

men refulſit in hbabitaculo virginis.
FErrcia ergo cõſideratio occurrit de

t dbenedicte virginis ꝓtunc ſituatio/

neeivtrum vicqʒ pꝛoſtrata ptunc erat

ecum angelus aduenit: aut ſedebat:aut ge⸗
nuaſflexerat vel ſtabat. Ad quod ideʒ Alber

tus vbi ſupꝛa.ca.lxiij.dicit.Credimꝰinquit
beatam virginẽ in aduentu angeli inclina/
tis genibus ⁊ eleuatis puris manibus eie⸗
ctis in celum oculis ad p atrẽ miſericoꝛdia⸗
rum ꝓ incarnatõe filij ſui deuotiſſimas pꝛe

ces cum lachꝛymis fudiſſe. Et angelo veni

enai reuerẽter aſſurrexiſſe quia hec ad hone
ſtateʒ ꝑtinebant:ſicq; ꝑturbata de noua ſa/

7

totam eccleſiã figurari cõmuniꝰ. Tandem
quoq; ꝑcepta annũciatõne credendo in eã
conſenſiſſe:⁊ q̃ntotius impleri nõ dubitaſ/⸗

ſe. At rurſum flexis genibus in terram ⁊ ele

uatis oculis in celũ ac manibus ex intimo
coꝛde erũpentibus pᷣ gaudio lachꝛymis de
uotiſſime flagitando dixiſſe: Fiat inquit mi
hi ſᷣm verbũ tuum:et ſic deum pariter ⁊ ho
minem concepiſſe, ⁊ iſte modus poſitionis
⁊ ſitus eoꝛum eſt qui de manu angeli id eſt
ſacerdotis ſuſcipiunt dñicum coꝛpus de al
tari.Hec Albertus.
Lapitulum. III.
Varta conſideratio de angeli viſi/
q onea beata ſqʒ virgine:vtrum vicʒ
boeata virgo viderit coꝛpoꝛali viſio
neĩſtum angelum ſibi apparentẽ:vel vtrum

angelus ſibi apparuerit coꝛꝑaliter vel tm̃

intellectualiter. Tu poſſis arguere ꝙ iſta

tfilij dei incarnatio debuit ab angelo viſio /
ne intellectuali annuciari:⁊ nõ viſione coꝛ⸗

lutatione:capite inclinato humiliter ſtetiſſe
MHam ⁊ hoc modo in picturis conſueuit ꝑ

— * . *
. .

poꝛali:quia viſio intellectualis eſt melioꝛ vi

ſione coꝛꝑali. Nam illi qui viſione intelle/⸗

ccuali chꝛiſtum viderunt beati ꝓnunciant

Job.xx.Beati qui nõ viderunt ſq; coꝛpali
ter ⁊ credideruut.Qui autẽ viſione tm̃ coꝛ
poꝛali viderunt chꝛiſtũ ſicut Pylatus⁊ cru
cifixoꝛes:nõ credentes eum eſſe deũ nõ be
atificant᷑:ergo cũ melioꝛ ſit viſio intellectua
lis debuit apparere intellectualiter ꝓpter hu
ius incarnatõis ꝑfectionẽ ⁊c. Pꝛeterea vi
ſio intellectualis videntes nõ ꝑturbat nec
ſtupefa cit:ſed hoc facit coꝛꝑalis.vnde cani
tur de ipſa beata virgine: expaueſcit virgo

de lumĩe:ſed melius fuiſſet ꝙ a tali ꝑturba

tione mens eius fuiſſet pᷣſeruata:ergo debu

it apparere viſione intellectuali. Incõtra

rium eſt doctoꝛũ ſentẽtia. vnde ⁊ Augꝰ. in
quodã ſermone inducit beatam virginẽ ſic
dicẽtẽ. Venit ad me Babꝛiel archangelus
facie rutilãs:veſte choꝛuſcãs:inceſſu mira⸗

bilis. Hec auteʒ nõ poſſunt ꝑtinere niſi ad

coꝛꝑalem viſioneʒ:ergo tali viſiõe angelus
beate virgini apparuit. Ad queſtionẽ igi
tur reſpondet᷑ ſᷣm Tho.iij.ꝑte ſũme.q.xxx.
ar.ij. Et iterum tercio ſcripto ſentẽtiarũ, di.
iij.arti.j.ꝙ iſta incarnatio diuia nõ debuit
nũciari ab angelo viſiõe intellectuali: ſj coꝛ

poꝛali.Et hoc triplici ratõdte.
Pꝛimo ratõe maioꝛis ſilitudiis.
Scðdðo ratõe celſitudis. D
ZLercio ratõe maioꝛis certitudis.
Pꝛimo ratiõe maioꝛis ſiłitudis. Nam an⸗
nũciaiio debebatꝓpoꝛtionari ei qui annũ/⸗
ciabatur. Annũciabat᷑ aũt miſſio viſibilis

filij dei in mũdũ:ſicut ergo deus qui eſt ĩui
ſibilis carnem viſibilem debebat aſſumere

ſic angelus qui eſt inuiſibilis ĩ carne viſibi
li debuit a pparere. Secũdo ratõe virgi⸗
nalis celſitudis.Fuit em̃ cõueniens virgi⸗
nis dignitati vt ſicut ipſa nõ ſolum mẽte ſʒ
etiam carne debebat chꝛiſtũ cõcipere. Sic
⁊ angelus ſibi apparere debebat nõ ſolum
mẽtali ſed etiam viſiõe coꝛpoꝛali:vt nõ ſolũ
eius intellectus ſed etiam ſenſus delectare
tur. Tercio ratõe maioꝛis certitudis. Nã
coꝛpoꝛea ſeu ſenſibilia manifeſtioꝛa⁊ certio
ra ſũt nobis q;ᷓ ea que viſiõe imagĩaria ap⸗
pꝛehẽdimus.In his quippe que viſibiliter
cernimꝰminus decipimur. Et ideo vt mãi
feſtioꝛa ⁊ certioꝛa eẽnt beate virgini ea qͥ an
numciabant᷑:angelus coꝛꝑali viſione debu

Liber 1.

it apparere. Ad obiecta ergo reſpondetur
ſim cundem Tho.ibidem. Ad pꝛimũ di
citur ꝙ q́;uis viſio intellectualis ex ſe ſit me

lioꝛ coꝛpoꝛali:tamen vtraq; ſimul efficaci⸗

oꝛ eſt q; altera ꝓpter cõnaturalitatem huma
ne cognitõis ad ſenſum. Vnde et qui vtro
q; oculo chꝛiſtũ viderunt ſicut apoſtoli ma
gis beatificantur Luc.x. Beati oculi qui
vident que vos videtis ⁊c̃. Beata autẽ vir
go vtroq; modo vidit angeluʒ ſcʒ ⁊ viſione
intellectuali et cum hoc coꝛꝑali ⁊c̃. Ad ſe-/
cundũ reſpondet᷑ ſm Oꝛigenẽ ſuꝑ Lucã qͥ
dicit: ꝙ angelus apparẽs ſciens humanaʒ
naturã et pᷣcipue virginẽ eſſe fragilem:ꝑtur
bationi et fragil itati medet᷑ confoꝛtãdo:vñ
tam Zacharie q; Marie poſt ꝑturbationẽ
dixit: NHe timeas.Et ꝓpter hoc dicit᷑ vlł legi
tur in vita ſancti Anthonij. NHõ eſt diffici
lis bonoꝝ maloꝛũq; ſpirituũ diſcretio. Si
em̃ poſt timoꝛẽ ſucceſſerit gaudiũ:a dño ſci
amus veniſſe auxiliũ:quia ſecuritas anie pᷣ
ſentis maieſtatis indiciũ eſt. Si autẽ incuſ
ſa foꝛmido ꝑmanſerit: hoſtis eſt qͥ videtur.
Hec beatꝰ ho.vbi ſup.O itaq; ania mea
contẽplare nunc quomõ dña mũdi lachꝛy
moſis oculis:facieq; ſerena ꝓ tua ſalute et

totius humani generis redemptiõe depꝛe/

catur vt dei filius mittat᷑. Contẽplare què/
admodũ ſubito clauſis ianuis angelꝰ cum
lumine ingenti ingredit᷑: et genuflexo iſam
ſalutat.Contẽplare quomõ virgo expaue/
ſcit et aſſurgens angelo ꝓuoluto ad genua
ipſa humiliter et deuote capite dimiſſo: di⸗/
uina nuncla auſcultans aſtat. O ania mea

ingredere ĩ coꝛ bñdicte virginis: in coꝛ in/

quã diuia gratia plenũ:in coꝛ tante dñe tue
vtpolte dei genitricis: In qua om̃is conſo/
latio tua: om̃is dulcoꝛ: omis ſuauitas tua
conſiſtit et ſpes vitaq; ac ſalus tua manet.

Ingredere inquã et vide quid ſentiat:quo⸗

modo de tanto lumie expaueſcat ſed de dei
ſuauitate dulceſcat:Audiuit tenoꝛẽ verbo/
rum nuncij:et terret᷑ p᷑ nouitate inſolite ſalu
tationis.Exultatletabũda quia ſalutat᷑ ab

omniũ creatoꝛe deo:et quomõ tanta et tan
ti:ac a tanto:ſalutatõe nücianda:dignam ſe

reputare ignoꝛat.Gaudet de aſpectu ange
li:leetatur quia mox mater dei efficitur:⁊ do
mina celoꝛũ et angeloꝛũ regina pᷣficitur. O
felix Haria qnto digna es honoꝛe que de

um meruiſti ſuſciꝑe quetotus oꝛbis nequit

Pars IIH

bat cuʒz dulciſſima angeli verba:ex deo tud
quẽ ſuꝑ om̃ia amabas:ſuſcipiebas:cũ ſebi

detn pmit audiebas:te ſuꝑ om̃es be
oꝛe auſcultabas et gratia plenaz

nedictam

compbendere. Quis extimare valeat o do
mina quãta tũc dulcedine coꝛ tuũ redũda⸗

eſſe te ſentiebas.O vtinã tunc affuiſſem: et

genibo ꝓuolutis cum angelo coꝛã te dña ꝓ
cidiſſem vtiq; te exoꝛaſſeʒ ⁊ dixiſſem:O glo
rioſiſſima dña excelſa ſuꝑ ſidera.Ecce q̃n⸗
ta tibi gloꝛia annunciat᷑: Ecce quãtus tibi

filius ꝓmittitur: Ecce quãta p te mũdo toi

vtilitas acquirit᷑. Et ergo noli moꝛari vir⸗
beatiſſima reſpõde angelo et ſuſcipe dei
lium in tuo ſacroſancto vtero. Recoꝛdare
dña: quia ꝓ nobis peccatoꝛibo tu es electa

vt ſis dei mater vera:noli eĩgo vnq; obliui

ſci noſtri:ſuſcipe verbuʒ vt ſis dei genitrix

vᷣgo regina angeloꝝ totius mũdi imꝑatrix

et peccatoꝛũ aduocata:vt ꝑ te nobis detur
celeſtis gloꝛia Amen.

Anticulus terciꝰqualibus modis et con

ditionibo digniſſimis angelus annüciãdo
beate virginis conceptũ apparuit.
Eapitulum. .J.

tdoeclarandũ dicit᷑ magniſfice ob

ſeruatiõis. Nimiꝝ deus oĩibo
tens et pijſſimꝰ decreuit vt ange
lus Gabꝛiel in ſua legatione ad honoꝛẽ be/

nedicte virginis et eius ſacratiſſime conce⸗

ptõnis.xij.honoꝛificos ſiue dignificos mo

dos obſeruaret:quatinꝰet in hac annũcia⸗
tione ipᷣa beata virgo gauderet et gloꝛiaret
his duodeciʒz dignificis conditiõibo et mo
dis tanq; fulgoꝛe coꝛone duodecim ſtellaꝝ:
Pꝛimo quidẽ decreuit deus eſt et voluit vt
angelus in ſua apparitione obfuaret quat

tuoꝛ modos et conditiones honoꝛificos ſi
ue dignilicos vt vicʒ apparae deberet ipſt

virgini. , .
Pꝛimo in humanali ſpecieo.

Scvo in virili decoꝛe.

Terxcio in iuuenili etate.

OQuarto in habitus ſui radioſitate.
Secundo quattuoꝛ in ſalutatione vt ſq

Run reuerentiſſime ſalutaret᷑.
Scvo digniſſimo noĩe noĩaret᷑.

Eercio de diuino ↄſoꝛtio cõmendaret,

Quarto de ſũmo pᷣuilegio magninicaret
.

Articulus

Tercio quoq; decreuit deus quattuoꝛ ali/

os modos digniſicos obſeruari in huiꝰ le-
atts nis executione:vt vicʒ
Hꝛimo de gratia aſſecurarek.
Gcvo ſibi filiꝰdei pmitterek.
LTercio de ſuꝑpuentõe ſpũſſcti inſtrueret᷑.
QOuanrto ad ↄſentiendũ deo induceret᷑
Riuimus itaq; modus digniſicꝰ quẽ
p obſeruare debuit angelus ad ho⸗
noꝛem beate vᷣginis ⁊ eius cõcepti

onis quo tanq; pᷣma ſtella virgo benedicta

gloꝛiat᷑ dicit᷑ humana ſpeciei aparitio: vbi

querit᷑ vtrũ cõueniẽter angelus debuit ap⸗
parere beate vᷣgini in humana ſpecie mag⸗
;ᷓ alia. LCirca quod poſſis arguere ꝙ; de⸗
buit apparere in ſpecie ſerpentina: quia di/
cit Berñ.ꝙ modus reꝑationis debuit ſieri
pſimilis modo ꝑditionis. Sicut ergo ſimi

litudo fuit in hoc ꝙ femĩa ꝑdidit:femĩa ſal/

uauit:ita vebuit eſſe ⁊ in hoc ſimilitudo vt

ſicut angelꝰmalus in ſecieſ⸗ erpentis dece⸗
pit:ita ⁊ angelus bon?
bult eſſe nunciꝰreꝑatõis. Pꝛeterea videt᷑

ꝙ debuit apparere in ſpecie colũbina quia
contraria cõtrarijs curant᷑.vt dicit Gꝛego.

omel.de martyribo. ergo ſi deceptio fiebat
ꝑ calliditatẽ ſerpentinã:illumiatio debuit fi
eri ꝑ ſunplicitatẽ columbinã. Incõtrari⸗
um eſt cõmunis doctoꝝ ⁊ totius ecclie ſen
tentia:quia vbiq; figurat᷑ GBabꝛiel ꝓ hac an
nunciatõe in ſpecie humana in picturis in
qua creditur apparuiſſe. Ad qſtioneʒ re
ſpondet᷑ fm Allber. vbiſupᷣ.ca.xx.qꝙ ange⸗
lus apparens vᷣgini debuit aparere in hu⸗

mana ⁊ nõ alia ſpecie.⁊ H̊ cõueniebat Pꝛi

imno rõne dignitatis:quia vt dicit Ariſto.li.
j.de anialibus. Hõ eſt digniſſimũ anĩali⸗
um:ſed quia iſta apparitio fuit complemen
tum ⁊ digniſſima omniũ apparitionuʒ. Si
ergo alie aparitões angeloꝛũ in veteri teſta
mento fiebanijn ſpecie humana:vt patʒ de
Abꝛae facta aſparitiõe ⁊ cõſimilibo: multo
magis iſta debuit ſieri in ſpecie dignioꝛi ſcʒ
homiĩs. Becũdo rõne cõfoꝛmita quia
humana ſpecies confoꝛmioꝛ erat ad chꝛiſti
incarnationẽ. Unde ⁊ Matheꝰ euangeli⸗
ſta eo ꝙ plura ſcripſit de incarnatõe dei ho
minis inter anialia euãgeliſtas figurantia
habet facieʒ homĩs:cõueniens ergo erat q;
ſicut annunciabat᷑ ꝑ angeluʒ deus fieri ho
mo ita angelus in humana ſpecie appare⸗

in ſpecie ſerpẽtis de

●RÄJ

ret. Tercio rõne illuminatõis. Beata el
vir go ſenſibiliter ab angelo illuminari de
buit. Illuminatio antẽ ſenſitiua ad cogni-
tionem fit mediante locutiõe.ergo mediuʒ
illuminatiõis debuit eſſe locutiuũ:ſed nul⸗
lum ſenſitiuũ eſt locutiuuʒ niſi homo. ergo
debuit venire in ſpecie humana ⁊ in nulla

alia:vtpote ſicut nobiliſſimũ intellectiuum
erat qð illuminabat eam interius ſcʒ dens
ſic etiam nobiliſſimũ eſſet ſenſitiuum:quod

illumĩabat eam exterius ſcʒ homo.Et per
hoc ſoluitur illud incongruũ de ſpecie colũ
be. Ad illud autẽ de ſpecie ſerpentis. Re

ſpondet᷑ ꝙ exquo oꝛdinata fuit ſpecies ſer⸗

pentis ad deceptioneʒ Geñ.iij. Sed⁊ ſer⸗

pens erat callidioꝛ cunctis animãtibo terre

nõ debuit eſſe inſtrtumẽtum uluminatiõis.

Hec Albertus. Vnde patʒ ꝙ; ꝓpter homi⸗

nem huius ſacratiſſime cõcepiiõis debuit
angelus ĩ ſpecie humana aparere.

Copitulum. I.

Ecũdus honoꝛ dicitur viri

gelus apparere in foꝛma femine ſed

in foꝛma viri. Pꝛimo/ꝓpter dignitatẽ quia

maſculus naturaliter eſt dignioꝛ femina.j.

politico. Secũdo ꝓpter cõfoꝛmitatem ad

chꝛiſti incarnationẽ qui annũciabat᷑ vẽtu/
rus in virili ſexu tanq; ꝑfectioꝛi. Tercio

ꝓpter illumĩatõis opoꝛtunitatẽ:quia em̃ de

buit beatam virginẽ angelus illumiare. ſe/

rus auteʒ femineꝰnõ eſt ilumiatiuꝰ ſed ma
gis illumĩabilis. Juxta illud apli. Hulie/
res in eccleſia taceant ſed domi interrogẽt

viros.ergo ⁊c̃.Et ꝙ ſic aꝓaruerit claret et

cõfirmatur ꝑ virginis turbatõeʒ. Vnde ſu

per illud. Que cum audiſſet turbata eſt. glo

ſa dicit. Pꝛopꝛium eſt virginum ad omßese

viri pauere occurſus,.Et etiaʒ quia in om̃i/⸗

bus apparitõibus que fuerant in vcteri le/⸗

ge angelus legitur apparuiſſe in foꝛma vi/⸗

rilis ſexus:ergo ꝓpter honoꝛem huius mul

to magis. Hec Alberitus.
Ercius honoꝛ iuuenilis etatis per
t fectio. Ham iſte angelus ꝓ hac an
nnunciatione non debuit apparere
in ſpecie puerilis vel etiã ſenilis etatis:quia

ſenex inquantum huiuſmodi dicit defectũ

ſimiliter ⁊ puer. Juuenis autem dicit noui
tatem cum perfectione.Cum igit᷑ hic annũ

r virilis foꝛ⸗
ſme decoꝛatio. Nam nõ debuit an/

. E
Liber 1 DSars IIn
ciabatur ille qui fuit motus ſm hamanita vbi ſupꝛa ca.xxijj.
tem ⁊ pfectus ſᷣm deitatem:ergo debuit an Capitulum.Y.
gelus ĩ ſpecie iuuenili hic apparere. Unde WVUintus honoꝛ. Et quo ad ſecuau⸗
Dyoniſius dicit ꝙ iuuenile ſignificat inno ꝗq quaternariũ pᷣmus dicitur reuezn
uantis ⁊ ſemꝑ vitalis virtutis ꝑfectionem. da ſalutatio. Quia angelus appa⸗
Hec Albertus rens ſalutauit beatam virginẽ ſalutatione n
Leapitulum. IIII. rreuerẽdiſſima a deo miſſa dicens:Aue, tan ho
NUartus honoꝛ dicitur habitus ra ta quidẽ reuerentia ꝙ vt pie creditur ange/ nl
qꝗq diatio. Ham nõ decuit angeluʒ ap lus genua humillime flexerit:ad hocverbũ m
parere in alia veſte q́; candida cla- coꝛam benedicta virgine:vtpote coꝛam ta- A
ra et luminoſa vt ſic magis honoꝛificare li ⁊ tanta dña que mox futura erat dei ma⸗ . liſ
bec ſacra conceptio.Et hec quide Pꝛimo ter:regina celi et dna angeloꝛum omniũ a
ꝓpter angelum ipᷣm nunciantẽ quia candoꝛ hominũ.Et hoc ꝓbabile ẽ ex vniuerſali ec- 1
veſtis innocentiã deſignat angeli. Nõ con cdleſie conſuetudine quia in tota eccleſia ſo- mor
gruit ergo angelo veſtis alba ſimul et ru- litum eſt ſic ꝑ imagines figurari ꝙ vicʒ an⸗ eo
bea quia cũ innocentia nõ eſt aptus habe/ gelus genuflexo virginẽ benedictam ſalu- Moa
re paſſionẽ quam ſignificat rubedo. Juxta tauerit.Deniq; quãte ſit reuerentie iſto ver un
illud Eſa.lxiij. Quare rubꝛum eſt veſtimen bo ſalutaſſe virginem ſcʒ Aue. patʒ ex eius lu
tum tuum:quod dicit᷑ de chꝛiſto ꝓpter paſ / interpᷣtatione:quia dicit᷑ aue.quaſi ſine ve. 09
ſionem. ergo debuit angelus habere veſtez Vnge in hoc ſalutata eſt virgo de ſumma iup
pure albam:⁊ radioſam ꝓpter gloꝛie celeſtis excellentia immunitatis ab omi ve: ſcz na⸗ ane
lumen ſignificandum. Secundo ꝓpter ture culpe ⁊ pene. Nature inquã:quiavt di e
ipſam virgineʒ cõcipientẽ conueniebat ve cit Berñ. Erat ſine coꝛruptione fecunda ſi ereei
ſtis clara quia ipſa ſine peccato fuit et ſine ne grauamine grauida:et ſine doloꝛe puer⸗ ie
peccato concepit eum qui peccare nõ potu pera. Item culpe quia erat ſine ve culpe ve A
it: et ideo totum album ⁊ nil de nigro colo/ nialis moꝛtalis ⁊ oꝛiginalis.vt infra oſten⸗ veh
re:qui maculã deſignat habere debuit: nec detur.Deniq; ſine ve pene:que eſt in ſepara (Ai
debuit habere rubꝛicatã vel bicoloꝛataʒ ve tione anie ⁊ coꝛꝑis quoniã ſine doloꝛe moꝛ g
ſtem:quia virgo beata ſine libidine conce/ tua eſt. et ſine incineratiõe vel putrefactio⸗ cep
pit ⁊ ſine doloꝛe peperit verum lumẽ munK/ ne ⁊c. Pꝛeterea ſecũdo quãte ſit reueren ſin
di: qui illuminat omnẽ hominẽ venientem tie hoc verbo Aue: virginè ſalutaſſe clare/ , Da
in hunc mundũ Joh.j.ergo tm̃ albam ⁊ ra ſcit ex eius deſignatiõe. NHam cõuerſo hoc lcle
dioſaʒ ac lumine candentẽ veſtem angelus noĩe Eua ꝑ litteras Marie dictũ eſt Aue:
habere debuit. Tercio ꝓpter chꝛiſtuz ad ad deſignandũ ꝙ videlic; in benedictionẽ
uenientẽ:quia em̃ ille annũciabat᷑: qui nos Marie Eue maledictio vertebat᷑. Plura
a culpa purificabat et celeſti luci reſtitue- de hoc infra dicent᷑ cum de ſalutatione age
bat.Qui ctiã lux vera de luce,id eſt deo pa tur. Deniq; tercio quante reuerentie fue/ toni
tre ꝓpcedit. Deus eniʒz luxeſt ⁊ tenebꝛe in eo rit iſto ᷣbo ſalutaſſe virginẽ: clareſcit ex vir ſort
nõ ſunt vlle. j. Johã. j. Ideo clariſſima et ginis ꝑturbatione. Nam cũ audiſſet hanc “
puriſſima ac lucidiſſima veſte hic nuncius ſalutationẽ turbata eſt:nõ qͥdem de viſione aef
apparere debuit. Quod ſi dicas chꝛiſtꝰan/ angeli. vt dicit Nicola.de lyxa.quia ſolita fit
nunciabat᷑:.qui paſſurus erat ⁊ moꝛiturꝰiõ erat videre angelos. Sed qnia ipſa beata Be
debuit habere aliquid de rubeo et pallido virgo pꝛe nouitate huius ſalutatõis ⁊ excel oſb
coloꝛe ad illud deſignandũ. Reſpondet᷑ ex lentia ſe indignam ex humilitate reputans is
autoꝛitate beati Dyoniſij ꝙ om̃is appari⸗ tante ſalutationi:turbata eſt in ſermone an us
tio debet viſibiliter declarare illud inuiſibi geli ⁊ cogitabat qualis ⁊ quante excellen⸗ aeu 1
le quod pmo et pᷣncipaliter ac ꝑ ſe annun/ tie eſſet iſla ſalutano.vt habet᷑ Au/j.ca. De
ciatur vel intenditur: ergo cuʒ iſte angelus creuit igitur deus hac ſalutatõne inaudita R. li⸗
pꝛimo ⁊ pꝛincipaliter nõ intendebat nun K/ digne venerãdã honoꝛari virginẽ ab ange Je ci
ciare niſi incarnatõeʒ nõ debuit babere ve lo ob eius digniſſimã ↄceptionẽ. r
ſtem rubꝛicataʒ ſed tm̃ albam. Hec Alber.· Lapitulum VI. lin
„ 4
—
. 6

n
pa⸗
ſone
dlan
nge⸗
erdä

ima⸗
üee
lec⸗
ſaſ⸗
gm
ſalu⸗
ſo ve

nee
umma
na⸗
landi
nndaſ
epner/
Npeye
olen/
ſna
gemoꝛ
ſacio
feueren
ſecon/
ſoboc
Rre
iaone
,Pun
onegge
nneſne
a
abue
iie
aſolna
taut
pus
ne an.
alen/
nde
anci
beng

mtaH

ls

Ervxtus hono: dicit᷑ digniſſima no/

ſ minatio:cũ ſcʒ dixit angelus gratia

Pplena:ꝓpterea qpe vt dicit Alb. ſu ⸗
Bosmiſens eſt. ca. xvij. Angelꝰ nõ appoſuit
in

in Bac ſalutatõe nomẽ ꝓpꝛiũ Marie vt dice

ret Aue maria:qꝛ digniſſime ſalutandaʒ

nouo dignitatis nomiĩe:ſcʒ gra plena cã no
minare voluit:q̃tinꝰꝑ ĩmutationẽ nomĩis ꝑ
mutatio ſtatus ſignificaret᷑ ⁊ eminentia di⸗
gnitatis,. HNã in collatõe magnaꝝ dignita/

tũ ſolet fieri mutatio noĩm, vt patʒ in paopa

qui quãdo creatur alio noĩe noĩiatur. VUñ
⁊ ſaluatoꝛ q̊ obſeruãdo dixit ad Petrũ Sy
mon Johis tu vocaber cephas. Hinc eſt
ꝙ angelꝰvt magis honoꝛaret virginẽ:ꝓ ꝓ⸗

pꝛio noĩe ſcʒ Maria:nomẽ nouũ ex dei vo

luntate impoſuit ſcʒ gratia plena. Juxta il/
lud Eſa.lxij, NHocabit᷑ ibi nomẽ nouuʒ qð
os dñi noĩauit. Qðõ ſi dicas h̊ nomẽ gra/
tia plena nõ ꝓpꝛie ↄuenire btẽ virgini ſt eti⸗
am alijs.Dico ꝙ h̊ nomẽ gra plena ita cir⸗

cuũlocutiuũ eſt ꝓpꝛie noĩs btẽ virginis ⁊ ꝑſo

ne ipᷣius ꝙ nulli alij ꝓpꝛie cõuenit:neq; deo
neq; creaturis ſᷣm qð plenitudo gratie in/
telligit᷑ſuſceptiue.Deꝰeĩ nil gratie ſuſcepti/

ue habet ſʒ potiꝰdatiue ⁊ fontaliter. Nulla

etiã alia creatura pᷣter btãm virginẽ plena
eſt gratie ſuſceptiue:que ſola tãtũ gratie re⸗
cepit ꝙ pura creatura plus reciꝑe nõ potu

it. Vñ ei hoc ita ꝓpꝛiũ fuit ꝙ angelꝰ ei ilud

ꝓꝓpꝛio noĩe impoſuit ꝓpter ſignificandã ex
cellentiã ſue di
Capitulum. VII.

Eptimꝰhonoꝛ exhibitꝰ btẽ virgini

ſ ab angelo ſalutãte: dicit ↄſoꝛtij di⸗

uiini cõmẽdatio. Hã ſtatim vt ſalu
tauit eã angelus cõmẽdauit de diuino con
ſoꝛtio.id eſt ꝙ ipᷣa deũ ſecũ haberet ſuꝑ om
nes ſctõ s:cũ dixit dñs tecũ.Ex quo piʒ be
ale vᷣginis dignitas:vt qdᷣãmõ ſub ſua vo/

lũtate haberet deũ:quẽ ⁊ haberet fuliũ. Vñ

Berñ.ſuꝑ mius ẽ.dicit ſic.Licʒ ſit deꝰ cuʒ
oĩbus ſciis:excellentiꝰiñ cũ Maria cum qᷓ
vtiq; tanta ↄſenſio ei ſuit vt illiꝰ nõ ſolũ vo

lun tatẽ:ſed ſibi etiã carnẽ ↄiũgeret:⁊ de ſua

car ne virginea vnꝰ xpᷣs fieret.Ait itaq; an/
gelꝰ Aue gra plena dñs tecũ. NHec im dñs
filiꝰtecũ:ſʒ etiã dñs ſpũſſctũs tecũ:de q̃ cõ/
cipies.⁊ dñs pater inquã tecũ qͥ ſuũ filium

facit ⁊ tuũ.Et filiꝰtecum qͥ ſe tibi dedit in fi

liũ ſumes ex te carnẽ. Itẽ Maximeps di⸗

gnitatis.Hec ille.vbi ſup.

cit. Dñs tecũ in menta tecũ in ventre tecuʒ
in vtero:tecũ in auxilio.⁊ ſic patet.

Kapitulum. VIII.
Ctauus honoꝛ dicit᷑ ſũmi ⁊ ſingu/
o laris puilegij magnificatio. cũ ſub

Aigit dicẽs. Bñdicta tu in mulien
bus.Ecce qᷓntus honoꝛ ab angelo Marie
defert?᷑ cũ inter oẽs młieres excelleẽtiꝰ bñdi⸗
cta foꝛe pᷣdicatur ⁊ magnificat᷑. Voluit aũt

deus vt angelſic eam in ſalutatõe honoꝛa
ret bñdictã ſuꝑ oẽs foꝛe ꝓnũciando, q̃tinꝰ

bñdictionẽ quã pᷣma mlier ꝑdidit:pᷣa vir
go bñũdicta reꝑiſſe ꝑ ſuũ ſalutifeꝝ ↄceptum

toti mũdo q́ʒ intuliſſe gauderet. vñ Hiero.
in fmone de aſſumptõe dicit. Vere bñdi⸗
cta tu in mulieribo qᷓ viris ⁊ mulieribo bñdi

ctionẽ ꝓpinaſti.De his ꝑtibo ſalutatiõis in-
LLCLCapitulum. IN.

fra latius.
Onus honoꝛ q̃ͥ ⁊ pmus tercij qua
n ternarij:dicit᷑ gratie aſſecuratõ.Cũ
em̃ vidiſſet angelꝰbeatã virginẽ pꝛe

humilitate pauere ⁊ turbatã foꝛe de ſaluta⸗

tione inſolita ⁊ tãta ſui exaltatõe: qm̃ nil mi

rabiliꝰeſt vere humiliãti ſe qᷓ; ſua exaltatio.
Et ꝙ pᷣ hũilitate ꝓfunda qua ſe nil eẽ repu/

tabat Abuch deũ idignã tanto bñficio iudi/
caret. Otatiʒ eã de gratia dei ⁊ honoꝛe iſto
dignã foꝛe aſſecurauit ⁊ ↄfoꝛtauit di. Ne ti

meas Maria inueniſti gram apud deũ.ſ.
umano,. Hec

nõ ſolũ ꝓte ſʒ ꝓ toto genere h
Nico,de lyra in poſtilla.
HKZ Capitulum. X.
Ecimus honoꝛ dicit᷑ diuini ꝓlis re
d pꝛomiſſio:vñ ſubdit᷑. Ecce ↄcipies
in vtero ⁊ pies filiũ ⁊ vocabis no/
men eius Jhm. Nõ dicit impones.qꝛ hoc

nomẽ fuit impoſitũ a deo patre eternaliter.

ſequit᷑. Hic erit magnꝰ. Sempꝑ qͥdem fuit

magnꝰ deꝰſʒ futurꝰerat magn?hõ ⁊ magnꝰ
ꝓpha Lu.x.Pꝛopheta magnꝰſurrexit ĩ nobᷣ

ſubdit᷑. Et filiꝰaltiſſimi vocabit᷑:⁊ dabit illi
dñs de? ſedẽ Dauid pꝛis eiꝰ Hic angelꝰnõ

loqͥtur de regno tꝑali Dauid:qꝛ xpᷣs tpali⸗

ter nõ regnauit ſuꝑ ſedẽ.iithꝛonum Dauid
Joh̊.xviij. Regnũ meũ nõ eſt de hoc mun

do: ſed loqͥtur de regno ſpũali ⁊ celeſti:qd

figuratũ fuit ꝑ regnũ Dauid tꝑale:ſic ⁊ cele
ſtis hieruſalẽ ꝑ tꝑalẽ. Vñ ⁊ ſubdit᷑.Et re⸗
gnabit ĩ domo iacob.i.ſuꝑ electos. Nõ diẽ
in domo abꝛae vł Iſaac:qꝛ de domo abꝛae
⁊ ſſaac aliqͥ fuert repꝛobati.ſicẽ iſinael ⁊ eſau

Aiber 1.

ſed ĩ domo Jacob oẽs ei filij a ſcſs docto
ribo inter electos ſũt cõputati.qꝛ ⁊ ſi aliq eo
rũ peccauerũt tũ egerũt pniaʒ. Et regni eiꝰ
nõ erit finis:qꝛ xpᷣs nõ ſolũ inq;tũ de ſʒ eti
am inqntũ hõ regnabit in eternũ ſuꝑ om̃s
angelos ⁊ hoĩes.Hec Nico.de lyra. Patzʒ
igi᷑ arie honoꝛ de tãti filij repꝛomiſſiõe
Capitulum. X.
. Hadecimꝰhonoꝛ dicit᷑ mirifice dce
v ptiois inſtructio. Hã ſtatim qſiuit
MWMWaria ab angelo. Quũõ fiet iſtud
qm̃ viꝝ nõ cogſco.i.cogſcere nõ ꝓpono: Jã
quippe vouerat vᷣginitatẽ. vt diẽ Augꝰ.ſuꝑ
hoc paſſu.Et de h̊ angelꝰeã inſtruẽs dixit:
S pũſſctũs ſuꝑueniet in te.glo.iinõ ↄcipi/

es hũano ſemie ſʒ ſpũſſct vᷣtute ⁊ oꝑe.ſeqͥt.

Et vᷣtus altiſſimi obũbꝛabit tibi.i.dei filiꝰ
qͥ eſt dei p'is ſapia ⁊ virtꝰ.j.Choꝝj.Obũ/
bꝛabit tibi:qꝛ ſub vmbꝛa carnis latebit vir
tus diuĩtatis. Hec Hico.de lyra.Ecce q̃n
tus honoꝛ Marie defert᷑ cũ de ſpũſctõ ↄci
pere pᷣdicat᷑: vᷣginitaꝶ gloꝛia mirifice ꝑma⸗
nent. Capitulũ. XII.
NVogecimꝰhonoꝛ meritoꝛij cõſen/
d ſus inductio. Hã angelꝰ induxit be
L atã virginẽ ad cõſentiẽdũ fide deo.
Pꝛimo ꝑ exẽplũ cũ dixit:Et ecce Elizabeth
cognata tua ⁊ ipᷣa ↄcepit filium in ſenectute
ſua. Et h̊ mẽſis eſt ſextꝰ illi q̃ vocat᷑ ſterilis.
id ẽ iã hʒ ſex mẽſes vt eiꝰcõceptꝰ ſit certꝰ ita
ꝙ occultari nõ poſſit. Scðo induxit ex in/

ſinuatõe diuĩe oĩpotẽtie di. Quia nõ eritĩ/

poſſibile apud deũ om̃e vᷣbuʒ.i.oĩia põt de

us q̃cũq; voluerit ⁊ quõcũq; etiã ſupᷣ natu

rã vel ð facere voluerit. Audita aũt oĩpo
tẽtia dei cui maxiĩe fides ĩnititur:ſtatiʒ aſſen

ſit vᷣgoꝛ dixit: Ecce ancilla dñi ⁊c. Hox qz
ad hec vᷣba dei filiũ ↄcepit ſacro vtero· In

H certe magnꝰhonoꝛ vᷣgini defert᷑ cũ eiꝰcon
ſenſus exigit᷑ ꝓ totiꝰhuani gener ſalute ⁊ fi
lij dei incarnatõe. Ex h̊ etiã ptʒ maxim eſſe
vᷣginis bñdicte meritũ cũ vnico iſto ↄſenſu
maiꝰ meruerit q; totꝰmũdꝰ⁊ oẽs ſctĩ ac an/
geli dei ſcʒ matrẽ ſe eſſe dei reginã celi:dñaʒ
mũdi:⁊ ſuꝑ oẽs exaltari. O itaq; vᷣgo ſuꝑ
bñdicta qᷓnto honoꝛe te magnificemꝰ: qͥd i
laudẽ tuã dicere ex eq̊ valemꝰq̃ a deo es ſũ/
me honoꝛata:ab archangelo officioſiſſime
et digniſſime es ſalutata. O regina celi:q̃s
tibi gratiarũ iura referamꝰ: cũ ꝑ te habemꝰ
q̃cqͥd gratie:qͥcqͥd ſpei ⁊ ſalutis habemꝰ:ꝑ

⁊ dum noſtrũ ihm xpᷣm veꝝ dei filiũ nr̃ena

ſtra:tu ſpes vita ⁊ dulcedo nr̃a ⁊c.Dej

tuũ ſacrũ oſenſum dei miſcðiam ſuſcepimꝰ

ture ꝑticipẽ ꝑcepimꝰ.Tu g̊ o dña gli⸗
angelica annũciatõne ⁊ bũdicte vᷣginis ſa⸗
cratiſſima ↄceptiõe deuotã ↄtẽplationẽ ha
bes infra in h eodeʒ li:vbi agetur de dñica
conceptione. JòMU
Incidentalis ꝑs quarta de angelice ſalu
tatõis a nobis freq̃ntatõe ⁊ cõmẽdatõe.

Allutate mariã
ſ ᷓ multũ laboꝛauit in vobis.ver
ba ſunt aplłi Rom̃.vlt.ca. Que
qdem v̈ba optime ↄcoꝛdãt ex-
hoꝛtatõi q̃ oĩs ꝓplłs xpᷣianꝰ admoneri videt᷑

ad ſalutandũ btãm virginẽ dei genitricem

Mariã freq̃ntãdo ſalutatões angelicã. Itẽ
aliud thema pt etiã ꝓ h̊ ſermõe applicari.ſcq;
Ingreſſus angelꝰ ad eã.ſ.mariã dixit. Aue
gra plena ⁊c.Quij.Et in euãgelio.i.hodier/
ne ſolẽnitatis. Nimirũ qꝛ angelꝰbtãʒz Ma
riã ſic ſalutauit ⁊ nos debemꝰ eaʒ ſalutare.
In qͥb vᷣ̈bis tria facere videt᷑ apls. Pꝛi⸗
mo nẽpe hoꝛtat᷑ vt ſalutemꝰcũ dicit. Salu
tate.vt inſinuet ꝑ eiꝰſalutatõeʒ fructũ miti/
plicẽ puenire. Scðo inſinuat quã ſalute/

mus cũ ſubdit Mariã. Nam licʒ ad lĩram

apls ibi loq̃tur de q̃dã fideli femĩa q̃ voca/
bat᷑ noĩe Maria: q̃ qdem multũ laboꝛaue
rat ad reducẽdũ fideles romanos ad ↄcoꝛ⸗
diam. Ipᷣa em̃ diſcoꝛdiã eoꝝ retulit ad apo
ſtolũ vt eos ad ↄcoꝛdiã reuocaret.ſic notat

Boꝛra ſuꝑ ̊ paſſu. Verũtũ multo mag ſa

lutãda ẽ a xpᷣicolis Maria dei mater q̃ ma

ximã fecit ↄcoꝛdiã inter deũ ⁊ genꝰ huma⸗

nũ:ꝓpterea apls Tercio ſubdit debitũ q̃re
vicʒ ſalutemꝰ ⁊ ſalutare debemꝰ merito: qꝛ
multũ inqͥt laboꝛauit in vobis. Vere btiſ⸗

ſima vᷣgo multũ in nobis laboꝛauit:cũ xpᷣʒ

deũ noſtrũ aluit:fouit:balneauit: in egyptũ
poꝛtauit:⁊ repoꝛtauit. Itẽ multũ laboꝛauit
cũ in tota xpᷣi ieſu vita:ſeipᷣam ad oĩa eiꝰ ſer

uitia debita humilẽ ancillã exhibuit. Pꝛi

mo multũ laboꝛauit cuʒ in hboꝛa paſſionis
gladiũ doloꝛis qͥ eiꝰ aĩaʒ ptrãſiuit ꝓ noſtra
vtilitate patietiſſime tam q ad filiuʒ q;ᷓ q̊ͥ ad
ſe ⁊ libẽtiſſime ꝑtulit. Deniq; multũ labo
rauit ⁊ laboꝛare nõ ceſſat apud deum ꝓno
bis tanq; fideliſſima aduocata interceden-
do.Quãto igit᷑ honoꝛe ſalutãda eſt q̃ tante

di
(at
lat
in
ſer
ſal
ſul
Gi

—— ———– ⸗
— — — „ „

Alrrticulus

Alutis bñficia nobis pſtat. Idcirco Nico.
V Boꝛra ſuꝑ pᷣmiſſo themad paſſu dicit. Si
. Nüciii Manria ſalutãda erat quã aplłs ſa
Uitgri admonebat:qꝛ młtũ laboꝛauerat: q̃n
Elu⸗ to fagꝭ bñdicta virgo Maria q̃ ſuꝑ om̃s
eba viros ⁊ mulieres ꝓ noſtra ſalute laboꝛauit.
a Dicat ̊ apłs oĩbo xpᷣicolis. dicã ⁊ ego pᷣdi⸗
catoꝛ oib audietibo. Salutate inquã ſalu⸗
gſtn tate Mariã dei matrẽ q̃ multũ laboꝛauit ꝓ
ℳ☚ . oim noſtrũ ſalute. Sʒ quãꝗ ſalutationẽ ei of
ri „ ferre dignioꝛẽ poſſumꝰ niſi eã q̃ angelꝰ ipᷣaʒ
ſalutauit:quã de celo attulit dicẽs.Aue ma
per ria gratia plena dñs tecũ ⁊c. Volẽtes ita/
e. q; in h ſermõe de huiꝰ angelice ſalutatõnis
dug, exhoꝛtatõe ac frequẽtatõis puocatõe loqui
npd tria myſteria notari libeaeaeat.
nmen Pꝛimũ myſteriũ inductõis.
le Scõm my ſteriũ q̃lificatõis.
H. Terciũ myſteriũ cõmẽdatõöis.
Ae Pꝛimꝰ articulꝰ ꝙ qͥlibet fidelis inducit᷑ ad
hodi⸗ ſalutationẽ angelicã dicendã ſepiꝰꝓ btẽ vir
iD ginis honoꝛe quattuoꝛ rõnitbbdbd.
☛⸗ Eabpitulum. L. . .
8 Kimu miſteri
igti⸗ o dicit᷑ inductõis. Oĩs qppe xvi
alue⸗ colg inducit᷑ vt frequẽter bñdi
in ,clam v̈ginẽ Hariã ſalutet an⸗
iw, gelica ſalutatõe tãq; ſũmo honoꝛe dignam
banu bpcipue q̃ttuoꝛ rõnib.
Nn . Eino rõne congrui.
l Scõdðo rõne debiti.
ſet Tercio rõne exempli.
hngt Quarto ro ne emolim eii.
n Pꝛimo rõne cõgrui.Nã tria ſũt genera qͥ
Chun bus maxiĩe cõgruũ ⁊ honeſtiſſimũ eſt ſalu/
biiir tatõis iura impẽdere vicʒ amicis:bũficis:⁊
ig dñis. Pꝛimo qͥdem amiq ob amicicie ſi

gnũ ⁊ fomẽtũ.qꝛ vt dicit Ariſto.ix.li.ethic.
Anmicicia fouet᷑ ⁊ auget᷑ colloquijs bonis⁊

an bhonoꝛũ impẽſis. Nã amicꝰ amicũ ex amo/
nign re cogit᷑ ſaluthe:vñ ſaluto interpᷣtat᷑ q̃ſi ſa-/
nin lutẽ opto qð eſt amicoꝝ. Sʒ qm ipᷣa beata
c vᷣgo eſt amica:imo amiciſſima xpᷣicolis.qꝛ
nos oẽs fideles multũ diligit⁊ ſuꝑ oẽs poſt
ſons xpᷣm:vtpote qꝗᷓ eſt ſuꝑ oẽs gra ⁊ diuĩa chari
oſmn * tate plena. Vult q̊ʒ ⁊ ab oib nobis amari
zin, tãq; dei mat᷑ ⁊ oim noſtrũ aduocata ac me/
e „ diatrix. Hinc Ecci.xxiiij. Ego mr̃ pulchꝛe
mol dilectõis.i.q̃ pulchꝛe diligo ⁊ pulchꝛe ama
e ri volo, merito eſt a nobis frequẽter ſalu⸗
* „
£
4
. —

“ — —
4
2

