,.aabar adeo y ipſius huilitati? ſctitati nul- mannnng.
lus ſctoõꝝ cõpat᷑. Sed ⁊ tota ſctõꝝ beatitu⸗ Laplin. Mq deus fecit magna in Ma⸗
do giole virginis Nero Porſſ ene⸗ rie ſingulari ſanctificatione.
randa dña electa et pᷣelecta que mater eſt ee WTedJ. ſ ll „
virgo eſſe nõ deſinit O admirãda puellaq C cuda . te Ol
„ ſaluo v̈ginitatis pudoꝛe ſuũ genuit genitæo s cit ſingularis ſctificatio: qo fuit
rrem. O felix ancilla qᷓ creatoꝛẽ ⁊ gubernao masgnũ puilegium. Himirũ fm
rem genuit vniuerſoꝝ ? go pomaſit in eter doctoꝛes theolo, ipſa virgo qtuoꝛ vicibus
num. O bñdicta mater ꝗᷓ inferni vaſtatoꝛẽ: ſanctificata fuiſſe edocet a deo. Pꝛimo qͥ-
pptoꝛẽ: deum oĩpotentem: dũm celi ⁊ terre et ſanctiſicauit qñ ſpũſſanctus eam obũbꝛa⸗/
oia cõtinetẽ ſuo ꝓtulit ex vcero:angeloꝝ leti uit ⁊ filium dei cõcepit. Tertio qñ eaʒ de⸗
daiam:hoim vita: celoꝝ gloꝛiã. Hec ille. Ita inhabitauit mẽſibus nouem chꝛiſtũ poꝛtã/

ſfecit in Maria ꝓ iſta ſtella vicʒ in electione aſſumpſit. VUñ pᷣs. Octificauit dñs taber⸗
ecctterna. Pꝛimo qꝛ? eã elegit ſingulariter ſu naculũ ſuum. In ſingulis aũt ⁊ oĩibus hijs
per oẽës nõ tm hijanas ſed angelicas crea ſanctificatlõilo dens fecit ei magna et ꝑma
turas. Secũdo quia ipſam elegit ad ta/ xima pꝛiuilegia:Fm ꝙ tenent doctoꝛes ſuꝑ
lem ⁊ tãtam gram ⁊ gliam qlem ⁊ qntã nul iij.ſniaꝝ.diſt.iij. Pꝛimũ fuit pᷣuilegiũ ma
la creatura deo nõ vnita cape potuit niſi ix ximũ ꝙ in pma ſciſicatione ꝑ gratiã ſpecia
ſa virgo mr dei. Vercio Ja ipſam elegit liſſimã fuit pᷣſeruata a peccato oꝛiginali: vt
dg tantã gratiã ⁊ gliam ꝙ oes generales ac tenent noſtri doctoꝛes. Licet alij dicãt ipſaʒ⸗
ſpeciales gras oiĩm creaturarũ ac glie pleni a peccato oꝛiginali fuiſſe purgatã in pꝛima
iudines in ſummo habuit. Et inſuꝑ ioſam ſciiſicatione. iñ eccleſia iſtud pie credit cuʒ
gfatiã ⁊ gliam increata totam in ſe ↄtinuit. noſtrꝭ doctoꝛibo videlicet ꝙ; pᷣſeruata eſt ab
DODuorto qᷣ deus ipſam elegit ?⁊ poꝛdina/ oꝛiginali culpa vt menito de ipſa dici poſſit
uit ad tã magnas etcelletias q; eam maioꝛẽ illud ant.ilij. Tota pulcra es amica mea
facere nõ potuit potetia oꝛdinata. vt patuit et macula nõ eſt in te.⁊ de hoc latiſſime pa/
lis.pte.iij.ar.j. Vñ ꝓpter pᷣmiſſa merito be tuit li.iiij.ꝑ totum. Item in iſta pꝛima ſcti⸗
ata vᷣgo ꝑ arcã tctameti eſt pᷣfſigurata:In qᷓ ficatione datũ eſt virgini ſecũdum maximũ
„ „W⏑ * inclula erant legis mãdata. qꝛ in ea due ta puilegium, quia infuſa eſt ſibi gratia pꝛeſer
byule in qbus decẽ pᷣcepta ſcripta erãt digi- natiua deinceps ab omni peccato actuali
to dei ↄtinebant᷑. Sic in Maria pᷣceptoꝛũ nõ ſolum moꝛtali:ſed etiã veniali.Alijs vᷣo
obſeruãtia erat quã dextre ddigns uſht ſctificatis in vtero cõfert᷑ gratia ꝑ quã pᷣſer
rituſſctüs om̃i gra decoꝛauerat.Arca etiaz uarent᷑ a moꝛtali licet non a veniali.ſed ipſi
libꝛũ legis cõtinebat.?⁊ Darla cõſeruabat virgini bñdicie collatum eſt ꝙ; nec veniali
— in ſcrinio pectoꝛis ſui oia verba ſctĩ euãge/ ter vnq; peccaret. VUnde Berñ. ad canoni
lij ↄferẽs cũ dib ſcriptis legis diuine ⁊ pio cos Lugduneñ.ait.Puto ꝙ copioſioꝛ gra/
. pphetaꝝ q̃ omia ſciebat. In arca erat virga tia ſctiſicatõis in ipſam deſcendit q̃ nõ ſolũ
Aaaron q̃ ſloꝛuit:⁊ vrna aurea cũ mãna celi ipſius oꝛtum ſctificauit,ſed etiaʒ eam ab oĩ
Et Maria floꝛuit ᷣginitate ⁊ fructum bñ/ pctõ deinceps imunẽ cuſtodiuit. Hec ille.
dłctum ꝓtulit.i.xpᷣm:qͥ celi mãna verũ ĩ vte Nam iſta gratia ꝓtunc in virgine aut ſub⸗ ?
ro mũdiſſimo poꝛtauit. Arca erat de ligno traxit oĩno:aut reſtrinxit fomitẽ ꝙ nõ poſſʒ
„⸗ .· ſethym imputribili facta: et Maria in pu/ in aliquod peccatum ducere aut a bono &
tredinẽ nõ eſt redacta. Arca duos vectes qͥ trahere:vt tenent docto.ſuꝑ.iij.diſtin.q̃ S.
bus poꝛtabut᷑ ⁊ quatuoꝛ circulos aureos erciũ pꝛiuilegiũ in iſta pᷣma ſctiſicatiõe ꝰ
lateribus habebat. Sic in Maria duplex maximũ fuit,qꝛ vicʒ btã vᷣgo impleta eſt do
△. * .

3

2 f =õ—ꝑ

0

Liber

no ſpuali ⁊ pfecta nõ ſolum reſpectu ſui:ſed
ſctificationẽ in vtero ſue matris in ipſa bñ/

nẽtes Mariã ſoꝛe ↄceptaʒ ſine macula oꝛi/

ginalis pcti: nõ remãſit foꝛmaltr ſed tm̃ cau
ſaliter.vt patuit li.viij.ꝑte.iij.ar.j.ca.j. circa

mediũ. Scõm aũt alioſ qͥ ſcʒ tenẽt eã a pec

cato mũdatã licet remãſerit m ſuã eſſentiã
et nõ fuerit ſubtractꝰ:tñ remãſit impeditꝰ et

ligatus ꝑ gram ſctificantẽ q;tum ad duo.

amplius eſt qꝛ gratia ſctificatõis nõ tm̃ ũli

citos motꝰrepᷣſſit in ſe ſed etiã in alijs effica

ciã habuit vt nunq; ab aliq̊ cõcupiſci potu

erit,. Uñ ꝓut ſeraphicꝰ Bonaueñ.ſuper.iij

diſt. iij ait:etiã infideles et iudei aſſerũt hoc
mirũ fuiſſe in virgie Maria ꝙ cũ eſſet pul
cerrima coꝛꝑe a nullo vnq; viro potuit con

cupiſci.Vn bas ſpeciales pᷣrogatiuas ha/
bult ſctĩficatio btẽ virginis pᷣ oĩbo ſctificatꝭ
in vtero vel in baptiſmo.Tum qꝛ eoꝝ ſan⸗
ctificatio nõ cõpꝛimebat in eis oẽs motꝰ il/

licitos Tum qꝛ eoꝝ ſctitas nõ extinguebat

oẽm motũ coꝛꝑalẽ vel ↄcupiſcentiã in alijs

aſpiciẽtibo eos.imo płime ſctẽ vᷣgies vt RKRa
therina: Margaretha ⁊c.concupite ſunt:⁊

q̃a nõ ↄſenſerũt:martyriſate ſunt. Sed in

beata vᷣgine gra ſctificatõis etiã in alijs oĩ⸗

bus ↄcupie motũ extinguebat. ꝓut latiꝰ de

coꝛpus eius diuinitatis luce reſplẽduit.qa
illũ poꝛtauit in vtero qͥ eſt ſplendoꝛ paterne
glie. VUñ Eʒzech.xliij: Ecce glia dei iſrael in
dicta an⸗ fomes m noſtros doctoꝛes te

grediet᷑ ꝑ poꝛtã oꝛiẽtalẽ.i.ꝑ btãm vᷣginem: ⁊

terra.l.caro btẽ ᷣginis ſplẽdebat a maięſta
te eiꝰ ſcʒ xpᷣi. Pꝛeterea in q̃rta ſctificaltöõe
vicʒ in aſſumptõe Sextũ pꝛiuilegiũ ma᷑i⸗
mũ habuit ꝙ ab oĩ miſeria mẽetis ⁊ coꝛꝑis ẽ
exempta et in oĩs boni fruitõe in glia ↄpſum
mata vltimo fini.i.deo ↄiũcta. Hec olĩla do
nad d ctoꝛes cõiter dicũt ſuꝑ ſnĩaꝝ li.q̊ ð. Hoc tñ
Pꝛimo ne fomes inclinaret ad q̊dcũq; pec
catũ aut retraheret a bono.ergo ⁊c̃. Itẽ qð

hic et ĩ ſiliba obſerua ꝙ vicz nont voftoꝛee
qͥ tenent Mariã fuiſſe ↄceptã ſine p
ginali aliter ſentiũt de fomite ꝙ ſq; in maria

nõ fuerit niſi cauſaliter ᷣm legem ꝓpagãtiuʒ
⁊c̃.Ecce quia deus fecit Marie magna

Capitulũ.II.de pꝛiuilegio naturalis ꝑ⸗
fectõnis in qua fecit deus elle HBarie.

Exrccig ſtella dici

t tur naturalis ꝑfectio:in qua fecit

deus Marie maxima pꝛiuilegia
et plura. Pꝛimo quia eam fecit tã in ania
qᷓ; in coꝛꝑe digniſſimã.vt ſcʒ foꝛet aptiſſimũ
habitaculuʒ tanti regis altiſſimi. Vñ canit
eccłia:Oĩpotens.ſ.deꝰ qͥ glioſe vᷣginis ma⸗
tris Marie coꝛpꝰ ⁊ aniamvt dignũ filij tui
habitaculũ efficeret᷑ cooꝑante ſpũſancto pᷣ⸗
paraſti ⁊c̃. Miro ̊ mõ eaʒ ſpũſſctũs dota⸗
uerat in naturali ꝑfectõne tã q̃ ad aĩiam q; q̊
ad coꝛpꝰvt eſſet pᷣ oĩbo etiã angelicis creatu

56 oꝛi

poc ſupꝛa patuit li.v.ꝑte.ij.arti.ij.ca.iij.vbi ris digniſſima ad hoſpitãdum in ſe ſummũ

et rõnes notant᷑. Deniq; in ſecũda ſctifi/

catiõe qñ ſcʒ xpᷣm ↄcepit btã vᷣgo habuit ſu
ꝑ pᷣmiſſa q̃rtũ maximũ puilegium ſcʒ ui
cõfirmata in bono ſuꝑnaturali ⁊ certificata
De beitudine ꝑenni:qð nemini viatoꝛi ẽ da

tũ.Adeo em̃ ſoũſſctũs in eã ſupuenit ꝙ fo⸗
mitẽ in ea oĩno extinxit ⁊ inclinationẽ eiꝰab
ſtulit:atq; oẽm potentiã peccandi remouit.

⁊ liberũ arbitriũ eius ↄfirmauit in bono vt

in cõtrariũ ſcʒ moꝛtale vel veniale pctm̃ de

cetero flecti eſſer impoſſibile:q;uis ipſa bea
ta virgo remaneret in ſtatu vie. VUñ ait an/

gelus eidẽ di.Lu.j. Spũſſctũs ſuꝑueniet ĩ

te,i.ſuꝑabũdabit:⁊ vᷣtus altiſ.⁊c. Ceteꝝ in
tercia ſccĩficatõe ſcʒ in filij dei inbabitanõe

ꝑ pᷣdicta:vt dicit Pe.aure.in ſuo cõpẽdio
babuit hoc Quintum pꝛiuilegiũ maximũ

.

ꝙ tota fuit dedicata ad diuina:tota diuino
lumine plena:adeo ꝙ nõ ſolũ mens ſed etid

regẽ glie:tanq; vera mater eũ ↄcipiẽdo pa

riendo. Sed hic q̃ſtio mouet᷑ Quoto an

no etatis ſue btã virgo xpᷣm apta fuit ſuſci/

pere in vteꝝ vt eũ ↄceꝑit. Ad hoc aliqui
dicunt ꝙ poſt.xviij.annos.qꝛ tũc mulieres
vel puelle ſunt ꝑfectioꝛis etatis ad ꝑfectio/

rem ꝓlẽ gignẽdã:qualis fuit xbᷣs. Sʒ iſtð
in ea nõ habet locũ nec impediuit ↄceptio/

nis ꝑfectõem,.qꝛ ſoũſſctũs ei tribuit ꝑfectii
ſimũ adiutoꝛiũ ⁊ plenã ꝑfectinè nature ad
cõcipiendũ xpᷣm vᷣtute ſpũſſcti. Rñdet᷑ ̊ ſi

cut pie credit ꝙ btã vᷣgo habuit duodecim

annos vel modico plus qñ xpᷣm ↄcepit.Et
hoc ſic ꝓbat᷑.qꝛ xpᷣs ex ſũme charitatis ſdn
te feſtinauit tã cito ꝓ noſtre ſalutis oꝑatõne

ſicut potuit ad virgis optatũ habitaculum.
ſuxta illud pᷣs. Exultauit vt gigas ad courrẽ

dã viã:a ſũmo celo egreſ.⁊c̃. Ved etas in q̃

mulieres poſſunt vel ſolent generare eſt cõ/⸗

. *

i;
n
h,
⸗

icl
ſect
lci
anin
ini
canit
no⸗
coß⸗
dota⸗
nö
Geutn
mmmi
9
doen
ſuſ⸗
Alqvi
Ulienes
euc⸗
Hhuo
Neei⸗
Uread
ltzi
um
inEt
do
tone
cglun⸗
ainl
ſtc⸗

41 0° %

muniter a duodecim annis cõplet? vſq; ad

rxliiij.annũ.ergo duodecimo anno cpᷣm cõ⸗
cepit. Cõfirmat᷑:qꝛ chꝛiſtꝰ poſt ſuũ oꝛtum
ad moꝛtẽ feſtinabat qᷓntũ poterat iuxta illðᷣ

Luce.xij. Baptiſmo habeo baptiſari.i.ſan

guſnis effuſione ⁊ coartoꝛ donec ꝑficiã.er⸗
gò nec minus feſtinauit ad incarnatiõem qᷓ
nõ minus ſacramẽtũ erat dignũ. Itẽ qꝛ vir
gines que ĩ tẽplo erãt mox vt ad annos nu

biles ꝑueniebãt dabant᷑ ad deſpõſationeʒ.
ſed annus nubilis deſpõſatõiſq; eſt annus
duodecim in q̊ põt puella cõciꝑe. vt patet
extra ð deſpõſatiöe impubeꝝ ca.Puberes.
et ca. Cõtinebat᷑. Pie ̊ credit᷑ ꝙ duodecĩo

anno cõpleto ſit deſpõſata ⁊ xpᷣm tũc conce
pit. Hoc ſuppoſito ſequunt᷑ aliq̃ᷓ ↄcluſio/

ꝛima ꝙ mr̃ dei habuit.xxv. annos
qñ xpᷣm amtſit ⁊ in tẽplo repperit.qꝛ tũc xpᷣs
habuit duodecim annos. Secũda qꝙ. xlij
annos habuit qñ xpᷣs denuo pᷣdicare cepit
poſt ſuũ haptiſmũ ⁊ pᷣmũ miraculũ aquam

in vinũ ↄuertẽdo fecit.quia tũc xpᷣs habuit

xxx.annos Luẽiij. Tercia ꝙ ipſa habuit

lvj.annos qñ xpᷣs moꝛtuꝰ eſt.qꝛ chꝛiſtꝰ do
minꝰ triẽnio docuit. Quarta ꝙ ipſa.lviij.

cõpletos annos habuit qñ aſſumpta fuit.

HNam duodecim annis credit᷑ cõmuniꝰ ſu/
ꝑuixiſſe poſt paſſionẽ. Secũdo deꝰ fecit
magna marie in naturali ꝑfectõe.qꝛ eam fe

cit in cõplexiõe naturali ſaniſſimã ⁊ puriſſi

mã.Fait em pᷣ alis optime ſanguinee com
plexionis vt credit᷑. Hec mirũ:qꝛ de eiꝰ pu/
riſimo ſanguine debebat foꝛmari caro xpᷣi
ſctiſſima.et fuit puriſſime nature et tꝑatiſſi

me vite vt nunq; aliquam egritudinè paſſa

ſit. Sicut em̃ notãt doctoꝛes ſuꝑ.iij.diſt.iij
ipſa ab initio ↄceptiõis vſq;quo vixit ſemꝑ
I puritate nature ꝑſtitit donec naturali moꝛ
te vicʒ dulciſſima extincta fuit ſine doloꝛe et
ſine oĩ infirmitate:⁊ ſine oĩ macula in omni

unm vtutũ plenitudine vixit: vt videret᷑ ap⸗

pꝛopinquaſſe ſũme ad ſtatũ innocæẽtie ipſiꝰ
ade. Tertio deꝰ fecit magna Marie ĩ na
turali ꝑfectiõe.qꝛ eã ſuꝑ oĩa indiuidua hũa
ni generis fecit nobiliſſimã ⁊ pulcerrimam
Aã vt ait phus.ij.phicoꝝ. Natara eſt vis

ſnſita rebus ſilia ex ſilibo pcreãs. Niſi ᷣ na
tura erret vel impediat᷑:fuliꝰ erit ſilis pri vel

matri. Sed filius btẽ ᷣginis fuit nobiliſſi

mus ⁊ ſpeGoſiſſimꝰ pᷣ fijs hoĩm: dicte pſ.

engo ⁊ i, ei de hoc latiꝰ li.j/teiij. Quar

to fecit deus magna in gratie ꝑfectõe ρα
rie.qꝛ oĩbo gratijs nõ ſolũ gratuitis:ſed etiã
gratis datis in oĩbo aĩe ſue potentijs ibſam
impleuit: vt eſſet ꝑ oĩa gratia plena. Nimi/
rũ eiꝰingeniũ:memoꝛia:intellectꝰ: ⁊ oẽs ani

mi vires ſuꝑ oẽs alios hoĩes viguerũt om̃i

dono gre plene ⁊ ad vᷣtutũ exercitia vicʒ hu

militatẽ:caſtitatẽ:patiẽtiam:mititatẽ:aliaſq;
oẽs virtutes naturalr ⁊ ſingillatim inclina-
te. Illud ̊ apli.j.Coꝝ.xij. de gratijs gratis
datis ſcriptũ qð alijs ſctis diuiſim eſſe do/
natũ edocet vicʒ.Alij inqt ꝑ ſpũm dat᷑ ſer⸗

mo ſapie.glo.in cõtemplatõe eternoꝝ. Alij

ſermo ſcie.ſ.hũane:ſicut ſũt artes liberales.

Alij fides in eodẽ ſpũ. Alij gratia ſanitatũ.
glo.curãdi infirmos.alij oꝑatio vᷣtutũ. glo.

oꝑatio miraculoꝝ.alij ꝓphetia,glo.pᷣdicere
futura.alij diſcretio ſpirituum.glo.vt diſcer
nãt q̊ ſpũ fiant oꝑa.alij genera linguaꝝ.alij
interpᷣtatio ſermonũ.glo.expoſitio ſcriptu/
raꝝ.Et pᷣterea illud Eph̊.iiij. Alios q dem
dedit apłos.alios euãgeliſtas.alios paſto/
res.⁊ q cqͥd eſt aliud gre ⁊ donoꝝ:oĩa in be
ata vᷣgine cõpletiſſime ſunt ꝑfecta:dicẽte an
elo Aue gra plena ⁊c. Adeo ꝙ nulla ei de
uerit gra.qꝛ vt dicit Damaſ. Ipᷣa a nullo il
luſtriũ vincit᷑. Vinceret᷑ aũt ſi in aliq̃ dono
eſſet diminuta eius dignitas excellẽtiſſima.
Ecce quia fecit dñs magna Marie in na/
turali ꝑfectione. H
De ðpuilegio incõtaminabilis puritatꝭ in
q̃ fecit deus magna Marie. Cap.III.

Wyrrta ſtella dici

ꝗq tur in cõtamialil purificatõis in
q̃ deꝰ fecit maxia arie. Pꝛio
qͥdẽ qꝛ ipſam ſctificauit ⁊ purificauit in tãtũ
vt nullã maculam ſiue oꝛiginalis ſiue veni
alis ſiue moꝛtalis culpe haberet. Haʒ ipſa
vᷣgo fuit ab oĩ culpa ĩimunis.vt teſtat᷑ Au/
guſt.li.de natura ⁊ gra di. Si inqͥt oẽs ſan
cti interrogarent᷑ vtrũ peccauerint.reſpõde
rẽt:ſi dixerimꝰ qꝛ pctm̃ nõ habemꝰ noſmet
ipſos ſeducimꝰ ⁊ veritas in nobis non eſt.
Excepta inquit hac ſctã vᷣgie ſcʒ; Maria ð
q̃ nullã ꝓꝛſus cũ de pciis agit᷑ hr̃e volo P-
pter honoꝛẽ dñi q̃ſtionẽ. Inde em̃ ſcimꝰ ꝙ;
ei plus gratie ſit collatum ad vincenduʒ ęx
omni ꝑte pctm̃.qm̃ cõcipere ⁊ parere meru
it illum quem nullum conſtat habuiſſe peæ
catum Hec Aug, VUnð Bonauen.ſuꝑ.iij.

1 cit de ꝓginẽ bñqictã purificado: qꝛ eã fecit
licet viatrix eſſet. Himiruz hoc puilegiũ ſch

filiũ dei cõcepit nõ eſt poſita extra ſtatũ via

peipueꝗ in terris degens regina erat

xpi effecta q; ſit aliqs angelus in celo.S

tare. Reſpõdet᷑ m

nec a bono retrabebat.vt patuit ſup̃ Ham

Niber

dit ih dieit e aucliniffen narrar git ipſa ſa mnl⸗

dam pſone reuelauit ꝙ nunq; repᷣł ainat
eã coꝛ ſuũ in oi vita ſua. Scõo maximũ fe

tam ſctãm ⁊ in puritate ſctitatis cöfirmauit
adeo ꝙ; nuncq; peccare poſſet etiqʒ in mimo

ſpoſſibilitas peccãdi ſpectat ad ſtatu cõpꝛe
heſoꝝ ſiue epatrie, qꝛ ergo btã vᷣgo ex hoc

toꝛis:imo ipa moꝛi potuit? ð facto moꝛtua

eſt. Et qm̃ vt dicit Aug.potẽtia moꝛieẽdi cõ
ſequit potetia peccãdi qᷓ eodes paſſu currüt

vt nõ poti tolla potetia peccãdi q; poten⸗
tia moꝛlendi. Mix ergo videt᷑ quõ btaã vir
go nõ potuit peccare et tñ potuit moꝛi.

has difficultates ſoluit Gonauen.ſup.iij.
Dduiſtin. iij. vicz qntum eit de lege co: i
ſibilitas peccãdi ſpectat ad ſtatu prie. Sed
ntihil impedit qͥn de gr̃a ſpeciali id q e

coliter dat᷑ in patria ↄcedat᷑ in via illi g ne

nendi 2 potetia peccãdi nõ eſt ſile in beata

virgine p eo ꝙ nõ fuit decens filiuũ dei habe

re matrẽ imoꝛtalẽ cũ ipſe faciꝰ eſt moꝛtalls. ri

ſed valde indeces eſſet ſi hbaberet matrẽ pec
catricẽ. Debuit ergo mater dei oĩno immu⸗
nis eſſe a peccato: ⁊ a potẽtia peccãdi debu
it eſſe aliena poſt filij ↄceptionẽ. vt ſicut im ⸗/
poſſibile erat matrẽ ði danari: ita ⁊ impoſſi
bile foꝛet labi. Et rõ: qa dignioꝛ fuit mater
Si8
angeli in celo ſunt ↄfirmati in gratia multo

magis mater dei. SDed di. vnd hoc q; be
ata virgo nunq; peccare potuit cum in hac

vita tẽpeſtuoſa fuerit: vbi tota hois vita té⸗

tatio eſt. Job. vij. Militia eſt vita hois ſu⸗

per terrã. potuit ergo ⁊ virgol btã tentari ſal
tem ab extrinſeco occaſione accepta ꝑR qn;
ſenſus vel a diabolo q eſt mülle artilex i in tẽéS⸗
tan do: etiam ipm xpᷣm nõ 6 fuit reueritꝰ ten
P m doctoꝛes cõiter ꝙ be
ata bgo potuit qdẽ ab hoſte vel ab extrinſe
ca occaſione tentari foꝛis.ſed nunq; ab itra
tentationis alicuius motus effectũ vel in⸗
citamentũ ipſa habuit. Et hoc erat ex trib
couſis. Pꝛimo ex fomits ligatõe et extin
ctione ↄcupiſcetie que ad malu nõ ĩcitabat.

contingitalin habitum ligarl ne in actuzʒ

exeat 4 vicium. ſtaut ſcia p ebꝛictat ligati.
vt dicit phᷣs.vij. Ethicoꝝ. Aliqn ꝑ deſectu .
naturalẽ vt in pueris ↄcupĩa ligata cernit.

ſA eam cuſtodirent ab omi no
tationis qtinꝰ diuina puidetia intacta ?ẽ⁊ im

5 ſtodiuit a ofĩ nociuo: multo

Multo foꝛtiꝰ p dei donũ ligat ſomes.ſicut

in btã virgine fuit ligatus p diuinã gragiaz

eius ſenſualitatẽ ab oĩ motu inoꝛdinato ꝓ⸗

hibentẽ. vt diclt Tho. iij. ſcripto ſnia. Zit.

iij. Secundo igitur hoc fuit ex operatone
gratie que in bonum eam oꝛdinabat infle/⸗
ctib iliter ⁊ in deo iugiter cõtemplãdo quie
tabat mentẽ eius ⁊ tranqlla deuotione etiã
in exterioꝛibo actiõib in ipſo.ſ.deo ſiſpen ⸗
ſam manere faciebat vt tota in deo vlueret
et tota deo plena nõ niſi deũ in ſenſib ⁊ acti
bus oia in ipᷣm debite oꝛdinãdo ſentiret.

S5 Tercio ex conſeruatõe diuie puidẽtie qua

angelos cuſtodes ſibi taliter diſpoſuerat vt
nociua materia tẽ?

machlatae uſtodiref ab oĩ offenſa etiam co
gitationũ,/ſi em̃ in pmo ſtatu hoie; deus cu
lto foꝛtius matrez

Dagna ergo lecit deus in Mana

ſuam.

ipſam punilcando Bmiſſis mogis. Ter⸗

cio tamen ſup h cmaximũ fecit deus 0⁄a

te Anſelmo de conceptu vir⸗
ginali. QAinde ipſam puraʒ fecit deus ſuper
omnes non ſolũ homines vel terreſtres cre
aturas. ſed etiã angelos celeſtes 2c.
De pꝛiuilegio virginalls fe fecũdatiõis in
qua fecit dens maxima ipſi beate Halte.
Lapitulum.

Winta ſtella di

g A virginalis fecundatio:in qua
deus fecit Marie magna pꝛiui/

legia⸗ Pꝛnni quia eſt de ſpirituſancto fe⸗

cundata. Secundũ quia ſine grauamie
grauida, q;uis em̃ matres cetægrein poꝛtan
do plem in in vtero iã poſt petm̃? dabeat graz⸗
uamẽ ⁊ laboꝛẽ vt ðꝛ Thob.iiij.beata tñ vir
go nullã grauedine ſenſit im Alb.ſuꝑ miſ⸗
ſus.huiꝰrõ pma:qꝛ ↄcepit Em ſtatũ in de
e

tie. iſine coꝛruptone ⁊ ſine petõ miracu

Vñ ſiẽ in illo ſtatu innocẽtie nõ fuiſſʒ gra⸗
uamẽin matre Poꝛtate fetũ:ita in btã gine.
V HBaria qꝛ coꝛpꝰ ppꝛiũ nõ grauat habentẽ:
ſicut nec fructꝰ vnitꝰ arboꝛẽ.ſic faturalr coꝛ
pus xpᷣi et matris eius virginis quaſi vnuʒ

8 puritate quia ipſam in tantũ pu
3 ram fecit tliale ſub deo puritas intelligt
non poſſit: te

—

„14

2

Pars

naturaliter nõ grauabat. Zerciũ pꝛiuſlegi

um:qꝛ? extitit ſine doloꝛe puerꝑa.doloꝛ eniʒ

partꝰ datꝰeſt matriba in penã poſt pctm̃ cõ

cipiẽtibo cũ libidĩe.qð nõ fuit in vᷣgĩe:quia
parcꝰ vᷣgis fuit miraculoſus ſicut ⁊ ↄceptꝰ.
Vi xps ſine oĩ leſione exiuit de vtero virgi
nſoſaluo ſignaclo vᷣginali.qð ꝓphetauerat
Ezʒzechde clauſa poꝛta.et Eſa.vij.Ecce vir
go ↄcipiet ⁊ pariet filiũ ⁊c. Quartũ qꝛ ipᷣa
virgo mr̃ lactauit filiũ vbere de celo pleno.

ſicut canit eccłia. Neſciẽs inqͥt mr̃ virgo vi
rũ peꝑit ſine doloꝛe ſaluatoꝛẽ ſeculoꝝ. JIpᷣm

regẽ angeloꝝ ſola vᷣgo lactabat vbere de ce
lo pleno. Quintũ pꝛiuilegiũ ꝙ ipſa eſt vir
go vᷣginũ.qꝛ nec pᷣmã ſimilẽ viſa eſt nec ha
bere ſeqntẽ. Sextũ:qꝛ ipſa eſt vᷣgo ⁊ mi ſil

et vtrũq; fuit ſũme meritoꝛiũ.eiꝰem̃ ꝑfectiſſi

ma v̈ᷣginitas fuit pfectiſſima ĩtegras coꝛdis
⁊ coꝛꝑis ex radice ſũme charitatis voto fir-
mata. Vñ dixit angelo. Quõ fiet iſtud qm̃
virũ nõ ↄgnoſco Luc.j.Ex quo accipit᷑ fᷣm

Aug ꝙ vouerat virũ ſe nõ cognoſcituram.

Eliꝰ q̃ʒ mr̃nitas fuit ſibi ſũme meritoꝛia qͥa
de cõgruo meruit merito fidei:ſpei:ꝛ chari⸗

tatis atq; ꝓfundiſſime hũilitatꝭ fieri mr dei

Igeo Lu.ij.ait. Reſpexit hũilitateʒ ancille
ſue. Ecce q; magna lecit dũõs Marie
De pꝛiuilegio dinĩalis inhabitatõis in q̃ᷓ
fecit deus magna Marie. Caplm. VI.

Exta ſtella pꝛi/
s uilegioꝝ ðꝛ diuinalis inhabita/
„ tio. qꝛz deus ipᷣe tota plenitudine
habitauit in vᷣgise nõ vno die ſed nouẽ mẽ

⸗o o ſibo. Pꝛopter qðᷣ ipſa btã vᷣgo plima nomia

dignitaꝶ obtinuit qꝛ aliqñ in ſcriptura ipſa
denoĩat᷑ celũ:iuxta ilud pᷣs.Dñs ĩ celo pa/

ruit ſedẽ ſuam ⁊ regna ig oibp vntabitur.

Celũ em̃ ð a celando qꝛ ibi celat᷑ głia dei ⁊
ſanctoꝝ:ita in btã virgine dei maieſtas cela
ta fuit nouẽ mẽſibs vbi parauit dũs ſedeʒ.i.
hüũanitatẽ x in q̃ reqͥ euit ⁊ reqͥ eſcit in eter/

nũ deus hõ faccꝰ. Aliqũ denomĩat᷑ ciuitas

dei:iuxta illud pᷣs.Glioſa dicta ſunt de te ci
uitas dei.? Ecci.xxiiij.ait diuina ſapĩa. In

ciaitate ſctificata ſimilłr req eui.i.in btã vᷣgi/

ne.Nam ſicut ciuitas ðᷣꝛ a ciuiũ vnitate:ita

in btã vᷣgine fuit pleniſſima vnio oĩm potẽ-

.,—

tiaꝝ aĩe in deũ:nec caro ↄcupiſcebat aduer

ſus carnẽ: ñ Odilio in ſermone.Pꝛo cer

to ſcim ait quia ols actio Marie intẽta ſʒ

fuit in dño Hec em̃ eſt ciuitas in q̃ teſtep̃s.
magnꝰ dñs ⁊ laudabilis nimis.Deniq; ali⸗
ñ ipſa apellat᷑ domus:tẽplũ:⁊ thalamꝰðᷣl
Sicut ⁊ canit eccha. Domus pudici pecto
ris tẽplũ repẽte fit dei intacta neſciẽs viruʒ
v. ↄce.ſi.Et pᷣs.Tanq; ſponſus.ſ.xpᷣs ꝓce⸗
dẽs de thalamo.i,.vᷣgine.Aliqũ etiã denoĩa
tur arca dei:thꝛonus ⁊ ſedes dei. Sʒ hijs

et alijs dignitatis eiꝰ noĩbo(qꝛ mite ſuntob

bꝛeuitatẽ pꝛetermiſſis:ad aliqs q̃ſtiões vti/
les ↄuertamur. Pꝛima q̃ſtio Atrũ tanta
⁊ tali nobilitate maieſtate ⁊ ꝑfectione ac di/
gnitate fuerit deꝰ in b. ᷣginis vtero ſicut fu
it ab eterno ⁊ eſt in celo. Ad qð rñdet᷑ bꝛe
uit᷑ ꝑ ↄduſionẽ iſtã ꝙ; diuĩa nobilitas ĩ nul/
lo diminuta eſt ex eo ꝙ hüanã naturã aſſũ/
pſit in virgis vtero. Vñ leo papa in ſermo

ne de circũciſiõe ait In vtraq; natura idẽ ẽ

Dei filiꝰ noſtra ſuſcipiẽs ⁊ ꝓpꝛia nõ amittẽs.

Deitas etiã que illi cũ pr̃e cõis eſt nullũ de

trimentũ oĩpotẽtie ſubijt:nec dei foꝛmã foꝛ/
ma ſerui violauit.qꝛ ſũma ⁊ ſempiterna dei
tas noſtrã qͥdem naturã aſſumẽeẽdo nos ĩ ſu
am gliam trãſtulit.ſed qð erat eſſe nõ deſijt
Hec ille. Unde tota trinitas ita ꝑfecte ĩ btã
virgine ſicut in celo hitauit. NHam chꝛiſtus

dei filiꝰ ꝓtũc cum erat in vtero virginis ita

pfecte generabat᷑ a deo patre ſicut ab eter

no erat genitus tanq; lumẽ de lumĩe:deꝰ ve

rus de deo vero. Item ita ꝑfecte pduce⸗

bat tunc in vtero ᷣginis ſpũmſcim̃:et gloꝛi

ſficabat omnes angelos ipſius diuinitatem
intuẽdo:⁊ ↄſeruabat totũ mũdũ ac diſpone
bat oĩa q̃ volebat in mundo.⁊ ſciebat oĩa q̃
ſunt fuerũt ⁊ erunt:ſicut in celo.⁊ ſic ð alis.
Secũda q̃ſtio VUtꝝ eque ꝑfecto modo ſit
xpᷣs in euchariſtie ſacro ſiẽ̃ fuit ĩ virgis vte/

ro.Pꝛo qꝗᷓ q̃ſtione nota ꝙ q;uis idem coꝛpꝰ

xpᷣi ſit in ſacro qdð fuit in vᷣginis vtero:tamẽ
differẽter.qꝛ in ſacro eſt coꝛpꝰglificatuʒ ſub

alijs ſpẽbo velatuʒ. In vᷣgie aũt fuit coꝛpus
moꝛtale paſſibile ⁊ cũ ꝓpꝛijs q̃litatibo ſocia⸗
tũ. Itẽ xpᷣs in inſtãti ↄceptõis fuit ꝑfectus
bõ cum oĩbo cõditionibo hũanis,ſed in eu⸗
chariſtia nõ eſt cũ ↄditõibo humanis Re⸗
ſpõdet᷑ ̊ ꝙ xpᷣs fuit in vtero gis modo mi
rabilioꝛi hũiliatõis qᷓ; in ſacrco. Sed ĩ ſacr̃o

eſt modo ꝑfectioꝛi dignitatis. Faʒ in ſaci⸗

eſt impaſſibilis ⁊ ĩmoꝛtalis. Sed valde fu⸗
it mirũ ꝙ de in vtero virginis ad tãtum ſe ⸗

hũliaret: vt tam vilis tã ꝑuus ⁊ tã pauꝑ ap

TLiber

pareret. Pꝛoinde Hiere.xxxj. Nouũ faciet

Dyjñs:femia circundabit viꝝ. Nouũ.i.admi
nratione dignuz. Itẽ deus in hoſtia Ci ſit in
pluribo locis ſiul:magis apꝛopinq( ꝓpꝛie
tati diuini eſſe.qꝛ ꝓpꝛiũ dei eſt eſſe ſiml ĩ plu
riba locis ⁊ vbiq;. Sed in vtero vᷣgis rõnẽ
eſſendi vbiq; nõ obtinuit xpᷣs,. quia erat ſic
clauſus ꝙ non poterat eſſe eodẽ mõ in alio
tlis fuit in vtero q; in ſacco. Tercia q̃ſtio
AVirũ b. vᷣgo pfectioꝛi mõ ⁊ dignioꝛi ſuſce⸗
pit xpᷣm in vtero q; ſuſcipiãt fideles cõican
do in ſacro. Rñdet᷑ ꝙ ſic.⁊ declarat᷑ ronibo
Peꝛimo qꝛ qnto qͥs eſt magis diſpoſit per

gratiã ad xpᷣm ſuſcipiendũ tãto digni illuʒ

digne coicet nõ pᷣt euitare veniale peccatũ.
Ded btã vᷣgo nunq; etiaʒ venialr peccauit

igit᷑ ⁊c. Tercio qꝛ alijs xpᷣm ĩ cõione ſuſci/

pietibo vnit xps ꝑ graʒ tm.ſed b. vᷣgini vni⸗
txpᷣs nõ Poi ꝑ graʒz ſed etiã ꝑ carnia

aſſupte naturã. Al ere s glloſiſſima eſt Ma

CLaphin. VII. de puilegio metalis illuſtra
tionis in qua fecit deus magna Marie
Eptia ſtella dici
8 tctur mẽtalis illuſtratio:in qᷓ de fe
Aet Marie maria. qꝛ eius aĩe po

nuit ex bo diuino incarnato in ei vtero ma

nente. Abi nota plures veritates ſm do

ctoꝛes.pᷣcipue magiſtrũ Ambꝛoſiũ Tarui
ſinũ oꝛdis fratrũ carmelitaꝝ in ſuis ſermo/
niba poſitas. Pꝛima veritas ꝙ eternũ ver
bum qð eſt ſũma ſapia patris adeo animaʒ
v̈ginis irradiauit vt naturã oẽm et ſpem ac
ꝓꝛietates ⁊ virtutes cũctoꝝ elem̃toꝝ ⁊ i eis

exiſtentiũ ꝑfectiſſime cognoſceret. Un oẽm

naturã terre cognouit quõ,.ſ.fuerie ꝓducta:

et quõ diuerſaꝝ ſpẽꝝ entia ſunt et ꝓducunt᷑
in ea.et q̃lis ſit eoꝝ natura:vt oim herbarũ

plãtaꝝ:radicũ:fructuũ:floꝝ:⁊ oĩm lapiduʒ:

gẽmaꝝ ⁊ cũctoꝝ metalloꝝ:auri:argeti:eris:

plũbi Et bꝛeuiter oĩm terrenaſcentiũ. Itẽ

cognouit ꝑfectiſſime naturã oem aq̃; marꝭ⸗

Juminũ:fontiũ:toꝛrentiũ: ⁊ oĩm in eis piſci

um ⁊ ſpẽs eoꝝ ⁊ oĩm in aq̃ naſcentiũ et ð ea

viuentiũ. Itẽ oẽm aerꝭ naturã ⁊ in eo exi
ſtẽtiũ:auiũ ⁊ ſimiliũ ſpecieꝝ ⁊ volatiliuʒ cũ/

ſuſcipit. Ded vᷣgo btã fuit pᷣdiſpoſita ꝑ gra
tiã ſuꝑ oẽs.ꝗ̊ ⁊2c. Secũdo qꝛ qntũcũq; qͥs

ctoꝝ atq;; oĩm ventoꝝ ⁊ flatuũ ⁊ quã virtu/
tem habent ⁊ eoꝝ generatõeʒ ꝑfectiſſime co
ghouit. Itẽ naturã ignis ⁊ eius ſpere ⁊ eiꝰ

ambitũ ⁊ vᷣtutẽ eiꝰ⁊ ſubtilitatẽ Et qᷣcqͥd ẽ in

elemẽtis pleniſſime cognouit. Secunda

veritas Idẽ vᷣbũ eternũ adeo intellectũ pir
ginis illuinauit vt naturã:cõditioneʒ:⁊aiu/

merũ oĩm aĩaꝝ ⁊ oĩm indiuiduoꝝ aiatoꝝ:⁊

q̃t de hoĩb viui erant ⁊ t moꝛtui:q̃t ſalua⸗

ti:qt dãnati ꝑfectiſſime cognoſceret. Ter

cia veritas Idẽ ꝓbũ ſicaiam vᷣgis illuſtra⸗
uit:vt oẽs artes ⁊ ſcias liberales ⁊ mecha⸗
nicas pleniſſime ſciret. vt patuit etià li.vij.
de hoc latiſſime. Quarta veritas Idẽ ver

bũ ſic ᷣginẽ illiinauit vt naturãoĩm celeſti
um ſperaꝝ ⁊ diſtantiã oꝛbiũ lune:mercurij:

tudinẽ eaꝝ ⁊ influentiã ac ᷣtutũ oĩm ſtella⸗

rũ firmamæti:⁊ celi criſtallini ⁊ empirei ꝓpꝛi

etates pfectiſſime cognoſceret. Quita ve
ritas Idẽ verbũ ſic virginẽ illũinauit vt na
turã:virtutẽ:numerũ:⁊ diſtinctõem:officia
q; oim angeloꝝ ⁊ btõꝝ ſpirituũ oꝛdinũ:ſera

phin:cherubin ⁊c ꝑfecte ↄgnouerit. Sex

ta Idem v̈bũ ſic ᷣginẽ iliũinauit vt ꝑfectii

ſime cognoſceret ſctãm trinitatẽ ſc; quõ pa

ter a ſe eſt: fili? quõ a patre generat᷑:ꝛ ſpũſſã
ctus ab vtroq; quõ pcedit. Septia Idẽ
vᷣbũ ſic vᷣginẽ illuinauit vt naturã:numerũ:

officia:penaſq; oim demonũ.⁊ qt anĩe ſunt

in iferno vel purgatoꝛio vł alibi ⁊ q̃les pe-
nas patiani:⁊ oĩm vitioꝝ grauitatẽ ⁊ debi⸗

tã penã ꝑfecte ↄgnoſceret Et vt bꝛeuiterein

gula cõpꝛehẽdã:oĩm reꝝ i ſuꝑnoꝝ qᷓ; infer

nota erterin Siner lon nfecra coanitio
nẽ hũane nature poſſibilẽ bec vᷣgo a ſuo di
lecto filio pleniſſime ſuſcepit. He aũt vᷣita⸗
tates ꝑſuadent᷑
mr dei oĩ gra p

dit gre plenitudo.vt diẽ Sie eſen de aſſũ⸗

SDSʒ qꝛ oĩs ſcia eſt de nũero bᷣnoꝝ honoꝛa

biliũ.vt ðꝛ.j.ð aĩa.&̊ oẽm ſciaʒ habuit. Cõ
firmat᷑.qꝛ oẽs docto.cedũt ꝙ mox vt go
cepit eẽ mr dei:ĩ eã oẽs gre poſſibiles hůg⸗

ne creature cũ bñdicto vᷣbo ꝑiter deſcẽdt

iuxta illð Sapᷣ.vij. Vener̃t mibi oĩa bona
ꝑiter cũ illa.ſ.ſapia ði pr̃is.vñ ĩtellectꝰ ſeraa.
phin ↄdᷣſcit naturã ſut oꝛdis. ſilr ⁊ de alijs.
etem̃ ſingli ↄgſcũt nataʒ ꝓpaʒ:⁊ipᷣi nataʒz c
li ⁊ planetaꝝ ſtellaꝝ creſtriũq; ⁊ aniĩaliũ:aut

lonilptallv. Cꝛlo dde ge.
gra plena fuit. ei nullũ bonũ de
fuit. Cetenꝭ em̃ ꝑ ꝑtes:marie vᷣo ſe totã inſu

— M

hüͤſti
1J
Wmern:
ieſont
lope⸗
debi⸗
tacn

ife

gno
nod
tpi
cig
nüde
inn
e li⸗
ononn
1
ioo
hügs
G
bona
Aljen
in

80

mai? eſſe nõ põt

Pars

om̃es aut aliq̊. Quid Sobſtat ꝙ btã virgo
* in lumie Jeſu àq illũinat oẽm hoiem venien

tem in hũc mũdũ:vt ſcribit᷑ Joh.j.in ipo lu
mine in ꝗ́ oiĩa relucẽt ipſam pleniſſime inba
bouste:oĩia cerneret ⁊ noſceret. Sicut em̃ in
lenuĩe ſolis multa vident᷑ q̊ ſine minime vi/

derent᷑qꝛ lumẽ vt ðꝛ.ij,. de aĩa.facit potẽtia
coloꝛes actu coloꝛes.i.actu viſibiles. ita in

luce diuina vident᷑ occulta nobis.vñ Bꝛe/

go. Quid eſt qð non videant qͥ videntẽ oĩa

vidẽt. Alia rõ.quia ſi de q̃ minꝰvidet᷑ iĩeſſe
et inett: ⁊ de q̃ magis.ij. Chopicoꝝ.Sed le
gim? aliquos etiã infideles vt Areſtoteleʒ ⁊
phos alios habuiſſe ſciam rerũ naturalius
ꝑmultaꝝ. Aliq̃ͥs aũt ſctõs legimꝰ in ĩfantia
mirabili lumie ꝑluſtratos vt Johem bapti

ſtã. Nicolaũ ⁊c̃.Alios q̃ʒ futuroꝝ noticia,

p viſiões ⁊ reuelatões ſuſcepiſſe.vt patʒ de
ꝓbetʒ:alioſve certificatos de btitudie cõſe
qnda. Quid q̊ miꝝ ſi btẽ vᷣgini qᷓ ſuit mr di
⁊ dña omniũ ſanctoꝝ ⁊ creaturarũ oĩs gr̃a
alijs ꝑ partes ↄceſſa ipſi pleniſſime et glio⸗

ſefnerit accõmodata. patʒ ergo qm̃ fecit do

Capitulum. VIi. de pꝛiuilegio materna
lis dignificatõnis in qua fecit deus magna

o cit maternalis dignificatio. Hã

Deus btãm ÿginẽ pᷣtulit dignita
te maternitat tripłr. Vñ fecitei m axia in B
puͦilegia. ſaingo qꝛ fecit eã matrẽ dei quo
5 põt m Albertuʒ ſuꝑ miſſus ẽ.
et alios ↄcoꝛditer doctoꝛes. Nã aliq̃ ſũt cre
ature qᷓ ꝓ pᷣcipuo habẽt puilegio ꝙ ſunt ſer
ui dei dilecti:vt angeli.Aliqͥ vᷣo vt ſint ſerui

et amici dei:vt ſunt boni xpᷣiani. iuxta illud

Joh.xv. J nõ dicã vos ſuos ſed amicos
⁊c.Et iteꝝ. Vos amici mei eſtis ſi feceritis

ꝗ̊ pᷣcipio vobis Et tales etiã dicunt᷑ fratres

dei ⁊ filij dei padoptõis graʒ. Joh.j.QOuot
quot aũt receperũt eũ dedit eis ptãtem fili⸗-

os dei fieri ⁊c. Et ca.xx. Vade⁊ dic fratrib-

nis.i.aplis ⁊ diſcipulis. Sʒ hoꝝ oĩm ma
rimũ eſt eſſe matrẽ dei ſm naturã a deo aſ/

ſumptã. VUnde Anſel.dicit: ſolũ de ſctã ma
ria virgine pᷣdicare ꝙ dei mater eſt: excedit
oẽm altitudineʒ q̃ poſt deũ dici vel cogitari

põt Hec ille. Rõ:quia eſſe matrẽ dei ſin na
turã nõ ſolũ claudit in ſe eſſe amicũ vł ami

camifili vel filia dei ? ſilia p gram adopti⸗

uã:eoꝙ nõ aliter fieret mr dei. Inſupꝑ notat

ſit genitrix ⁊ oꝛigo dei m eã naturaʒ ſᷣm
quã deus eſt nat?ꝰex eatt⸗bäanitate Fra
ter aũt vel filiꝰ dei aut amicus et talia nõ di
cunt oꝛiginatõem ↄſilem. In cuiꝰ ſignũ de
us pᷣcepit honoꝛari patrẽ ? matreʒ pᷣ alijs.ſ.

fratribo ? amic. qꝛ maiꝰeſt eſſe matrẽ pᷣ alijs

Et hoc maximũ oceſſuʒ eſt beate virgini et
datũ.vt,.ſ.ſit mater dei naturalis. Gecun
do in hac dignitate vi platiõe maternitatis
fecit deus mnaximũ btè virgini, qꝛ eã fecit et

voluit vt ſit mater oĩm xpᷣianom i gra exiſtẽ

tiũ ſiue totiꝰ eccleſie chꝛiſtiane vt latiꝰpatu⸗
it li.ix.pte.ij.art.ij. Pꝛeterea pᷣs.ait. Mater
ſyon dicet hõ:? hõ nat eſt in ea ⁊ ipſe fun⸗
dauit eã altiſſimꝰ. Scõm em̃ trãſlationem
lxx.ĩterpᷣtũ quã ſequit᷑ btũs Augꝰ.ſuꝑ pſal
ni.Homo dicet ſyon mater. Sed videndũ
eſt qs eſt iſte hõ qͥ dicit: et cui ſyon dicit.⁊ ð
q̃ matre dicit.Eſt aũt hõ iſte dĩñs Jeſus de
us ⁊ hõ qͥ natꝰeſt in ea matre q̃ eſt ꝓgo:et ci

uitas dei dꝛ. T ipſe idem hoõ eſt altiſſlin⸗ de⸗

q̃ͥ fundauit eã ciuitatẽ.i:matrẽ ſaã in q habi
tauit.Si qris:cui ſyon dicit. Rñdet᷑ ꝙ ſyõ
ſpnall.i.ecclie. Interpᷣtat᷑ em̃ ſyon ſpecłatio
In ecclia aut ſpeculamur deũ ꝑ fide.Quid
aũt dicit iſte hõ Jeſus ſyon.i.ecclie. Rũdet᷑

den accipe ? matrẽ miſcvie reginam. Ecce
naturalis: volo vt ſit et tua mater ſpiritua⸗

lis. Ded quia indeus pfidus nullo modo

vult hoc credere ꝙ ipſa ſit mater dei et ho⸗

minis.Et ſm hoc dicit traãſlatio noſtra que

fuit beati Hieronimi Nunquid ſyon dicet

homo id eſt nunquid ipſi ſyon id eſt iudeo/

rum ſinagoge dicet homo quicunch qntu/
cunq; ſingłaris pᷣdicatoꝛ ⁊ doctoꝛ vt ad cre

dendũ poſſit inducere ſyon.i.ſinagogã iude

oꝛũ:cui? cultus erat in teplo.quod qͥ dem tẽ

plum erat ibi id eſt in ſyon materiali. Nun
quid dicet iſtã veritatẽ mirabileʒ: vt credat

eam quam veritatẽ ſubdam.quaſi di. non.
Haã neq; Petrꝰ aplus neq; paulus vel alij

apli:neq; ioſexpᷣs.quia pplus iudeoꝝ nullg
mõ vult credere hãc veritatẽ vic; hõ chel⸗

ſtus nat eſt in ea ciuitate dauid.i.in btã vir e
gine Maria. Et ipſe qͥ natꝰ eſt in ea chꝛiſtꝰ

eſt ille altuſſimus deus qͥ fundauit ⁊ creauit

teriũ:hec locutio eſt obſcura.⁊ põt ſic excrxo

.J
ℳ6.

Liber

eam/ ꝓpter quã incredulitatẽ populus iude
oꝛũ damnat᷑.Eſt itaq; btã virgo mr oĩm ele
ctoꝝ:mater inquã ſpũalis.qꝛ ipſa oẽs genu
it in eſſe ſpũales:in eſſe gre ꝑ filiuʒ. Et ideo
ipſa dicit᷑ mater gre ⁊ mater miſcdie: vt ca⸗
nit eccleſia.Et ſicut ipſa peꝑit oẽs in maxis
doloꝛiba cõpatiẽdo ſilio iuxta crucẽ. Unde
Eſa.vl.ca.Parturiuit ſyon filios ſuos.i.be
ata virgo q̃ ſpeculabat᷑ myſteriuʒ paſſionis
chꝛiſti. Syon em̃ ſpeculatio interpᷣtat: ꝑtu
.. riuit ſumme cõpatiendo in doloꝛibo filij. ſic
. exponit Albert?ſuꝑ miſſus ẽ.Oẽs igi xpᷣi/
gni in q̃cũq; neceſſitate debẽt ad ipſam ma
trẽ recurrere qᷓ ſuꝑ oẽs affectuoſiꝰſalutem ⁊
om̃e bonũ ꝓplixpᷣiani ꝓmouet. Nam q;uis
amoꝛ patris ad filiũ ſit ſolidioꝛ:amoꝛ tũ ma
tris eſt tenerioꝛ.vt patʒ.ix. Ethicoꝝ. Et iðᷣo
puulus magis recurrit ad matrẽ ꝓ his que
vult petere q; ad patrẽ.qꝛ exꝑit᷑ magis e ma
tre obtinere. Sic nobis ꝓ gra ⁊ miſcoia re
currendũ eſt ad matrẽ miſcdie in oĩ neceſſi
tate.vñ Berñ. In ꝑiculis:in anguſtijs iuo
ca Mariã ⁊c. Tertio ĩ hac dignitate ma
ternitatꝭ de?fecit maximuʒ marie.qꝛ eã fecit
matrẽ oĩm beatoꝝ celeſtiũ et angeloꝝ.quia
oẽs ab ea acceperũt eſſe glie ⁊ btitudis cele
ſtis.qꝛ oẽs non tm̃ beati in celo ſed ⁊ angeli
nõ niſi ꝑ ↄgnitionẽ fidei xpᷣi ⁊ eiꝰ mr̃is ſunt
gloꝛiã adepti: vt dicit Berũ.ſuꝑ illð Jone
I.ca. Pꝛopter te oꝛta eſt hec tẽpeſtas.ſic pa⸗
tuit li.v.ꝑte.j.ar.iij.ca.j.:Et ideo Ecci.xxiiij.
in pſona btẽ vᷣginis ſcribit᷑.Ego feci vt oꝛi⸗
ret᷑ in celis lumẽ indeficiẽs.i.glie. Ecce pa⸗
tet quia fecit dũñũs Marie magna in mater/
na platione ⁊c̃.cum eã voluit vt oim bono
rũ mater ſit.ſicut ⁊ Sapᷣ.vij:ſcribit᷑. Et oĩs
gratie ⁊ glie nõ ſolũ create ſed inſuꝑ ipſiꝰ in
create.i.dei ?t. H
De puilegio hoc ꝙ mũdus ſaluatus eſt
mediante btã Maria matre dei.Cap̃ᷣ. N.

HHng ſtella dici
n twur mũdi ſaluatio:qͥa mundus ꝑ
bbtaãm virginẽ eſt recuꝑatus a ꝑ⸗
ditione ⁊ ſaluatꝰ. vñn ipſa merito dicit᷑ ſalua

omũdus totꝰ pᷣcipuett

pue triplr ſiue tribo modis ?
„ ſaluatꝰa pditõe ꝑ b. glne, Etbmbe tria pᷣ
cipua puilegia data ſũt in hoca deo ipſi b.
IOvirginl. Heimo qds:qn gram pdita in mu⸗

—

.B ◻G ● ,„ =, . , .„ =— 2
ðð eeeenmnir ſeculi.ſicut ⁊ chꝛiſtꝰeius filiꝰ ðꝛ pᷣcellẽtiſ
en ) A.r 7 ſins ſaluator madi⸗Einotac ſeculum ſiue

XI

do ipſa ſola vᷣgo pᷣma oĩm inuenit et mãdo
recuꝑauit ſine q̃ gratia nõ põt ſalus eſſe:cCt ⸗
idcirco angelus eideʒ ait Lu.j. Ne timeas
Haria inueniſti gram apud deũ.ſ.iquã pꝛi
mi parẽtes ꝑdiderũt. Sed di:Tñ Acam
