gmẽtũ pᷣmij accidentalis.charitas vᷣo ope/
rat᷑ ad augmentũ pᷣmij eſſentialis:qð pnci-
paliter cõſiſtit in charitate.Sic ̊ meritũ pᷣ/
mij eſſentialis nõ eſt in ipſius oꝑis laboꝛio
ſitate ⁊ difficultate:ſed in charitate. Uñ da
lo ꝙ aliqͥ vt etiãẽ Johãnes baptiſta fecerint
maloꝛes laboꝛes ducẽdo vitã auſterioꝛem:
tñ nõ ꝓpter hoc ſequit᷑ ꝙ maiꝰmeritũ acqͥ ſie
rint:.qꝛ maioꝛi charitate fecit btã virgo mi/
nimũ opus q; aliꝰſctũs fecerit maximũ bo⸗

nũ.⁊ ideo ex maioꝛi charitate maiꝰ merituzʒ

acqͥ ſiuit:qm̃ eſſentiale incõꝑabiliter pꝛefert
accidẽtali pᷣmio.vt dicit Richardus de me
dia villa ꝓbãs ſuꝑ.iiij.ſnĩaꝝ circa diſt. xlix.
Vel aliter põt dici ꝙ vt notatidem Tho.
eodem.ilij.ſcripto.diſt.xxx.ar.v. Vtcrũ meri
tum pncipaliter cõſiſtat in charitate,? pᷣma
ſcdᷣe.q.cxiiij.arti.iiijiet ſcðᷣa ſcdᷣe.q.xxiij.art.
vij. Duplex eſt meritũ.ſcʒ dimiſſionis pene
et cõſecutionis boni.difficultas ergo operꝭ⸗
nõ facit ad meritũ niſi dimiſſiõis pene per
modũ cuiuſdam cõmutatõis.ſed ad meri⸗
tũ ↄſecutionis boni facit maioꝛ conatus q̃̊

eſt Sᷣm maioꝛẽ inclinatõem volũtatis.⁊ hãc

pncipaliter facit charitas: q̃ qꝛ maioꝛ fuit ĩ
virgine bñdicta q̃ nec indiguit ad pᷣmiũ:qꝛ
nunq; peccauit VUnde ſequit᷑ ꝙ maius fuit
meritũ in eiꝰactõe q̃cunq;.⁊ ſic patʒ.O igi
tur beata chꝛiſtiana ⁊ fidelis aĩa penſa q̃n⸗
tum virgo benedicta pᷣcellat in omni actõe
ſua:⁊ ſtude eam imitari ardua faciẽdo et ex

charitate magna:vt ⁊ tu merearis coꝛã deo

eſſe magna. . r
Articulus vecundus de excellentia inter
ne contemplationis beate Marie qualiter
omnium viatoꝛum contemplationem pꝛe⸗

cellebat. —
Ecudum miſte
riũ interne cõtemplatõnis. Ubi
notãdũ ſᷣm Alber. ſuꝑ miſſus ẽ.
ca.lxxxxix.qꝙ cognitio ſiue cõtemplatio bea
atiſſime virginis tripłr excellebat alias co/
gnitiones oĩm viatoꝛum.

Pꝛimo in cognitõis pfectione.
Secundo in habitus poſſeſſione.
Tercio in modo cognoſcendi cum
quliete ⁊ ſine abſtractione. .
Pꝛimo in cognitõis vel ↄtẽplatõis pfectõe

quia em̃ pꝛe alijs viatoꝛibo habebat eleua-

tã mentẽ ad diuĩa.igit᷑ maioꝛ pfectio cognt

tionis debet᷑ ei rõne maioꝛis eleuatiõis per
habitus melioꝛes ⁊ excellẽtioꝛes. Nã ſi cõ⸗
ſideramus gradus qͥb aſcèdit᷑ ad vidẽduʒ
deũ ſᷣm habitus gratuitos eſt excellentia in
hmõi eleuatõe aĩe ad deũ ſᷣm maioꝛẽ habi⸗
tuũ gratuitoꝝ pfectionẽ animã ſuꝑ poſſe na
ture magis ⁊ magis eleuantiũ ⁊ deo ꝓpinqͥ⸗
us coniungentiũ. Inter qᷓs Pꝛimo gradu
eleuãt gratie ſacramẽtales impedimẽta cuł
pe ⁊ pene remouẽtes ⁊ fomitẽ diminuentes
q̃ aĩiam trahũt deoꝛſum. Secundo gradu
ſunt virtutes aĩam in eſſe gratuito ꝑficiẽtes
bmo ⁊ ꝑ oꝑatõem in fine dirigẽtes. Ter⸗
cio gradu ſunt dona aĩam ad excellẽtioꝛes
actus gratuitos ꝑficiẽtes:⁊ magis eã fini.i.
deo cõiũgentes. In quarto gradu ſũt fru
ctus aĩam ſᷣm poſſibilitatẽ vie deo ↄiunctã
delectãtes ⁊ reficiẽtes. Ex his q̃tuoꝛ gradi⸗
bus a latere currunt btitudies circa ſubie/
ctum:in q̃ ſunt pᷣdicti habitꝰ ſtatꝰ ꝑfectiõis
ſm modũ vie cõplẽtes. Secũdo q̃ʒ excelł
lebat contemplatio beate virginis in habi
tus poſſeſſione.habitus poſſeſſionũ dico:
quia talis habitꝰeſt actꝰ qualẽ habuit Pau
lus in raptu ad tempus:⁊ poſt ſtatiʒ nõ ha
buit ſed habitus cũ actu ceſſauit.Talis in/
quã gener habitũ ſed ꝑfectioꝛẽ beatiſſima
virgo ſemꝑ ⁊ cõtinue habuit ab eo tꝑe q̃̊ p
mum mater dei facta fuit vſq; dum idẽ ha/⸗
bitus in gloꝛioſam cognitõem ſᷣm ſtatũ pa
trie ꝑfectꝰ fuit.Et ita cõtinuatio poſſeſſiõis
debebat᷑ ei rõne ꝑfectionis maioꝛis q̃ huic
vite ſuꝑ oẽs viatoꝛes funditus moꝛtua fuit
et vita peccati extincto fomite irreſuſcitabi-
liter moꝛtua fuit. Pꝛopter qð vita eius cuʒ
chꝛiſto in deo abſcondita fuit ſemꝑ et curie
angelice pᷣſens intra dei ſanctuariũ habita
uit. Vnde merito dicere potuit illud Ecci.
xxiiij. In habitatiõe ſctã coꝛã ipſo miſtraui
7 ſic in ſyon firmata ſum: ⁊ in ciuitate ſctifi
cata ſir requieui. Tertio excellebat ĩ mo

do cognoſcendi cum quiete et ſine abſtra⸗

ctione:qualis eſt in raptu Nam modus co

gnoſcẽdi virginis Marie nõ ſemꝑ fuit per

9 4

10◻2

2

modũ abſtractõnis vel ſtupoꝛis vel extaſis

vel ſopoꝛis.Hec em̃ ↄtingũt ꝓpter excellen
tiã ⁊ ipꝛopoꝛtionabilitatẽ lumiĩis ad intelle/
ctũ illũinabilẽ.vt patet ꝑ ſile in lumĩe coꝛꝑa
li in trãſfiguratõe dñi qũ oſtẽdit diſcipulis
claritatẽ ſimillimã claritati glłie.Dicit᷑ em̃ ꝙ
Petrꝰ⁊ qͥ cũ eo erãt:grauati erãt ſomno ita
vt videre nõ poſſent. VUnðõ dñno petrꝰdixit.
Bonũ eſt nos hic eſſe:neſciens qͥd diceret.

ſtupoꝛ em̃ circũdederat eũ. Silr in lumine

ſpũali eſt. Añ Caulus excellẽtioꝛi viſione

ſtupefactꝰ dixit.vtrũ in coꝛꝑe vel extra coꝛ⸗

pus neſcio:deꝰ ſcit. Hunc aũt ſtupoꝛẽ btiſſi

ma vᷣgo nõ habuit:cuiꝰ intellectꝰ deiſoꝛmi/
oꝛ ⁊ illi luci ꝓoꝛtionabilioꝛ fuit. Unõ ſicut
eadẽ lux q̃ eſt egris oculis odioſa eſt oculis

ſanis amabilis:et ſicut ꝑ eandẽ lucem dlari
oculi ꝑfectius vidẽt ⁊ ſine ꝑturbatõne. eger
aũt oculus minꝰ ꝑfecte ⁊ cũ ꝑturbatſõe: ita
lux ſpũalis:qꝛ oculis pauli fuit ĩpꝛopoꝛtio/
nabilis.ideo fecit raptuʒ cũ ſtupoꝛe. Talis
lux oculis btiſſime virginis fuit ꝓpoꝛtiona/
bilis ſine ſtupoꝛe cũ delectatõe.Et hoc de⸗

bebat᷑ ei rõne puritad ⁊ mũdicie q̃ ſuꝑ pau

lum ⁊ oẽs viatoꝛes nitebat ĩpꝛopoꝛtionabi

liter ⁊ excellẽter. Hec Alber.vbi ſupᷣ.Quis
g̊ hoĩm.Que rõnabiliũ mẽtiũ poterit exco/

gltare qntũ deifoꝛmis fuerit mẽs virgis bñ
dicte:q̃nta luce reſplẽduerit: q̃ntũve ſapoꝛẽ

diuine ↄtẽplatõis exꝑta fuerit.O vtinã aĩa

mea aliqñ illiꝰ ꝑticeps eſſe q̃ntulũcũq; me/

rereris:⁊ vᷣgĩs btiſſime vna cũ eiꝰ filio dul⸗

ci Jeſu ↄgratulatõe intima ſuauitate ꝑfru/
ereris.O vtinã moꝛiat᷑ ala mea moꝛte iuſto
rũ vt ingredi valeat ad ↄtẽplatõem beatoꝝ
⁊ videre valeat multitudinẽ in xpᷣo ⁊ eiꝰpia
matre dilectoꝛum.
Articulus tercius de virtutũ ꝑfectione ⁊
excellẽtia earundẽ in beata Maria vbide⸗
ſcribunt᷑ duodecim virtutes in ipſa.

Ercium miſte⸗

t rniü ðᷣꝛ virtuoſe pfectõis ⁊ eiꝰ ex⸗

cCellẽtie. Hã ſᷣm Alber. vbi ſupꝛa
ſcqʒ ca.lxxxxix.btã virgo habuit vᷣtutes car/
dinales ꝑ moduʒ patrie:ſed ſᷣm ſtatũ vie ꝑ

modũ patrie q;tũ ad actuũ ꝑfectõeʒ: ſᷣm ſta

tũ vie q;tum ad merẽdi cõditiõeʒ. Et ita ha
buit eas medio modo inter cõpꝛehẽſoꝛes ⁊
viatoꝛes.medio mõ ꝑ participationẽ. taleʒ
inquã ꝑticipationẽ ꝙꝙ accepit melioꝛeʒ par

Dars I

tem ab vtroq; extremoꝝ. Cõpꝛehẽſoꝛes em̃

habent ̈tutes has ſᷣm actuũ pꝑfectionẽ: ſed ꝰ*

pᷣter meredi ↄditionẽ.viatoꝛes aũt cũ merẽ
di ↄditiõe:ſed cũ actuũ imꝑfectõe. Ipſa au
tem virgo habuit eas cum actuũ ꝑfechone

ſim cõpꝛehẽſoꝛes:⁊ cũ merẽdi ↄditõe ſan vi

atoꝛes. Vnde habuit eas excellẽtiꝰ viatoꝛi⸗

bus q́;tum ad actũ: ⁊ cõpꝛehẽſoꝛibo q;tũ ad

effectũ Hec Albertus. UVt aũt magis cla
reſcat qᷓntuʒ virgo bũdicta virtutibo in ſua
vita pᷣniteat vel pᷣfulgeat:pducamus in me
diũ duodeciz pꝛecipuas virtutes quaſi du⸗
odecim ſtellas pᷣfulgidas quibus ſpſa coꝛo

nata foꝛe in Apocal.ca.xij.pꝛefiguratur vt

ſcat.
De excellentia fidei Marie. Caplin. I.
Rima virtus excellentiſſime fuit in
p Maria virgie. Fides quippe eius
maioꝛ fuit fide omniũ alioꝝ ſancto
rum ſᷣm Albertũ vbi ſupꝛa.
Pꝛimo ratione conſtantie.
HBecundo ratione mũdicie
Tercio rõne efficacie.
Quarto ratione exꝑientie.

per ſingulas eius virtutes excellentia clare

Pꝛimo rõne cõſtantie. FYZides em̃ beate vir

ginis fuit ↄſtãtiſſima:que nunq; defecit nec
fuit intercepta:alioꝝ aũt fidei conſtãtia fuit
deliciẽs ⁊ intercepta:vt patet de fide aploꝝ
de qͥ bus ſaluatoꝛ ait Mach.xxvij. Omnes

vos ſcãdalũ patiemini in me.ſ.in paſſione.

Secuũdo ratõne mũdicie. Fuit em̃ ſides
beate virginis mũdiſſima ⁊ incõtamĩata ꝑ
peccatũ:qm̃ nunq; peccauit etiã venialiter
vt dicit Aug.Alij aũt oẽs peccauerũt.iuxta
illud.j. Joh̊.j. Si dixerimꝰ qꝛ pctm̃ nõ ha⸗/
bemus noſipſos ſeducimꝰ. Tertio ratõe

efficacie.qꝛ fides beate virgis fuit maxcime

efficacie.Cum em̃ ſcriptum ſit Mar.ix.ca.
Dia poſſibilia ſunt credẽti.In fide eius ſe⸗
cutus eſt effectus impꝛopoꝛnabllis fidei
alioꝝ adeo ꝙ iuxta dictũ ſaluatoꝛis Mat.
xvij. Si habueritis inquit fidem ſicut gra⸗
num ſinapis ⁊ dixeritis mõti huic tolle te et
mitte in mare obediet vobis.Ad benedlcte
virginis dictum quo ait:fiat mihi ſᷣm ᷣbuʒ

tuum:ſummꝰ mons montiũ.i.deus ipſe tu

lit ſe et miſit ſe in mare id eſt in mariã ⁊ ama
ras penalitates huiꝰ vite. Quarto ratiõe
experientie.⁊ ſi nanq; patres veteris ⁊ noui
teſtamẽti crediderũt de virgine naſcituꝝ vł
.„

Vc

WV

(gtt

cert

E

lot

eſn⸗
lec
cod
gin

4

Articulus II

natum chꝛiſtũ: ipſa benedicta virgo nõ tĩ

cüG nũ fratricidã.ſiaĩe ⁊ ſpũs ſui ipſi deo cũ vi⸗
H credidit.ſed ⁊ ꝑ exꝑientiam cognouit:vnde delicet pꝛudenter tractauit cũ angelo de mi
ne claret eius fidei excellentia. ſterio incarnatõis diuine ⁊ aſſenſum pᷣbuit
uag De ſpe Marie. Capitulum.H. dDicẽs. Ecce ancilla dñi fiat mibi ⁊c̃. ad qd
vne SZ Ecunda virtꝰ Spes fuit excellẽtiſſi ᷣbum deꝰ tantũ eſt inclinatꝰ:vt carnẽ aſſuꝰ
8. me fulgẽs in vita Harle vlrginis. meret noſtra recõciliatõe facienda.
wi⸗ Cum em̃ vt ait mgr i.iij. Spes eſt De foꝛtitudine in Maria.Ca. V.
in certa expectatio future btĩtudis ex merit et q Uinta virtus: pᷣfulſit in vita Ha
8 gf̃a ꝓueniẽs. Hec certitudo ſpei vl expecta rie foꝛtitudo.qð tripłr oſtendit᷑.
nſu, „ tioõis fuit ſumma in btã virgie. qꝛ certitudo Pꝛimo Ethice.
un e ſoei alioꝝ vl eſt fallibił vel conditional. PDi Secundo Theologice.
ſdu⸗ em̃ certꝰ eſt qͥs de eterna btitudie: falli põôt. Tercio Philoſophico.
n qꝛ cadere põt. Si aũt ſperat ſub ↄditiõe vt Pꝛimo echice.qꝛ actus foꝛtitudis eſſentla
rn vicʒ ſi ꝑmãſerit in charitate: certitudo ſua ẽ eſt ſũmo bono.i.deo firmiter adherere ⁊ ter

cõditionalis ⁊ nõ abſoluta. Sed in btã vir renas cupiditates nõ tm̃ oppmere:ſed pe⸗

gine certitudo de eterna btĩtudie fuit infal⸗
libilis ⁊ abſoluta:eo ꝙ certa fuit ꝙ matrẽ ði
impoſſibile foꝛet a beĩtudine excludi vel ca⸗
dere.&̊ᷓ eiꝰ certitudo fuit maioꝛ certitudie ali
oꝛũ. Itẽ btã virgo ĩpꝛopoꝛtionabilr ma
ius gaudiũ oĩbo alijs expectauit.̊ maioꝛeʒ⸗
ſpem habuit. Itẽ oĩs alteriꝰ viatoꝛis expe
ctatio eſt ꝑę modũ eſurieni. Expectatio aũt
beate virgis fuit ꝑę. modũ comedẽtd.ſ.ꝑ exꝑi
entiã.ſed impꝛopoꝛtionabilr magꝭ delectat
expectatio ſpei in comedẽdo q; in eſuriẽdo.

nitꝰ obliuiſci:qð qͥdẽ nõ eſt viatoꝝ:interim
ꝙ fomes in eis aliqᷓ modo viget:niſi ſoliꝰbe
ate vᷣgis q̃ adheſit deo inſeꝑabilłr:nec vnq;
potuit ſeꝑari ꝑ caſum. Scðo oſtẽdit᷑ the
ologice.qꝛ ſcriptũ eſt Pꝛouer. vl. Mulierẽz
foꝛtẽ qͥs ĩueniet ⁊qſequit᷑.pcul ⁊ de vltimis
finibo pᷣciũ eiꝰ.Hec mullier foꝛꝭ eſt Maria
vᷣgo.vltimi fines ſunt diuinitas ⁊ humani/
tas maxie a ſe diſtãtes:q̊s vᷣgo ipſa foꝛtiſſi⸗
me:qꝛ inſeꝑabiłr:cõiunxit. Idcirco Nũeri
xxiij.Cuiꝰ foꝛtitudo.ſ.dei ſilis eſt foꝛtitudi/

tenk ergo maximã ſuꝑ om̃es alios ipſa ſpem ha

e ni rinocerõtꝭ.qꝛ ſicut foꝛtitudo rinocerõtis
dunee buit. Hec Alb.ſuꝑ miſſus ẽ.ca.lxxxiij.

in gremio virgis mãſueſcit:ita ði foꝛtitudo

iufun Oe charitate Marie. Caplin. III. in vtero virgis Marie manſuefacta eſt.
ſlo⸗ Ercia virtus Charitas ſumma fu Tercio oſtẽdit᷑ ex lũine phie.qm̃ ꝑ locuʒ a
⸗. t it in btã virgine.qm̃ ipa ſumme im maioꝛi.ij. Thopi.arguẽdo.q cqͥd eſt foꝛtius
ſſoe . . pleuit illud pᷣceptũ Math.xxij. Di foꝛtioꝛe:eſt foꝛtiꝰ inferioꝛe. Btã vᷣgo fuit foꝛ
ſos liges dñm deũ tuũ ex toto coꝛde tuo ⁊c̃. Et tioꝛ tribus foꝛtiſſimis in mundo q̃ ſunt deꝰ

ing iteꝝ. Diliges pximũ tuum ſicut teiſm. ꝓpter moꝛs ⁊ diabolus. Pꝛimum foꝛtiſſimũ in

Aen quod ſummũ pꝛemiũ eſſentiale in celo pme mũdo eſt deꝰ,hũc humilitas btẽ ᷣgis ſupa
iunr ruit qð debet᷑ charitati. De beate virginis uit:qñ de celo charitate vinculatũ ⁊ vulne/
bobe charitate agit᷑ ſpecialxr li.ix. ratũ in ſuo vᷣginali vtero incarcerauit. Uñ
mie Sedquitur de virtutibus cardinalibus. canit ecclia de eg. Sctã ⁊ imaclłata vᷣgitas
e Pꝛimo de pꝛudentia. Capitulum.II. qbz te laudib eff. ne, qꝛ quẽ celi cape ñ pote
Varta virtus Pꝛudẽtia fuit ſum/ rãt tuo gremio ↄtuliſti. Secundũ foꝛtiſſi

q mein beata vᷣgine. Cũ em̃ ſᷣmn Are mũ in mũdo eſt moꝛs:cui nemo moꝛtaliuʒ⸗

oſe⸗

fſto. v. Ethi.pꝛudẽtia ↄſiſtat ĩ cauẽ⸗
dis malis ⁊ eligendis bonis.beata virgo in
vtroq; nõ poterat decipi:qꝛ gra plena erat.

reſiſtere põt. Oẽs em̃ moꝛimur: ⁊ q̃ſi aq̃ di/
labimur in terrã.ij.Reg.xiiij. Hãc btã vᷣgo
ſuꝑauit.vñ canit ecclłlia de ea. Doꝛtẽ quaʒ

. . Eei 3 Ka Meng eiq amnt⸗vn cani ecctig oe a. ⁵αα
et hẽbat donũ oĩs intellectꝰ ſapie:ſcie:⁊ cõ/ npemia ĩtulit femĩa cõtriuit ꝑ quã vita redijt.
Ar ſilch. vt patebit parte,iij buius libꝛi. Pꝛopte Terciũ foꝛtiſſimũ ẽ diabol Job.xlj. Nõ
ſb rea btã ᷣgo bñ figurata extitit ꝑ pꝛudetiſſi/ eſt ptãs qᷓ cõparet᷑ ei. Hũc btã vᷣgo ſupauit
en 2„. mã mulierẽ Thecuitẽ:ij.Re.xuij.q̃ pꝛudẽti qꝛ ipᷣa ↄtriuit caput eiꝰ GBeñ.iij.̊ foꝛtitudis
,„ „ ꝑabola ſumpta recõciliauit abſalon fratri virtus ⁊ donũ in beata virgine ſumme ful⸗
. cidã dauid pr̃i ſuo. Nota inibi hyſtoꝛiã.ſic ſit. Hec Alber.ſup miſſus eſt ca.iiij. 0.
.⸗ Maria pꝛudęẽtia ſua recõciliauit gen bua/ De iuſticia in Maria.Capitulum.VI.
.
*
„ N6ℳ *
£

Frta virtus pᷣfulgens in btã virgt⸗

Liber VI

9 nef eſt ipſa tercia vᷣtus cardinalis.ſ.

iuſticia.vt em̃ habet᷑.ff.de iuſticia ⁊

iure.l. Juſticia.Tria ſunt pᷣcepta iuſticie.ſ.

honeſte viuere.alteruʒ nõ ledere,⁊ vnicuiq;

ſuũ ius tribuere. Hec oĩa ſuꝑexcellẽter ful⸗

ſere ĩ bñdicta dei matre. Ipſa nẽpe ſuꝑ oẽs

viatoꝛes honeſtiſſime vixit. Honeſte nanq;
viuere idem eſt qð virtuoſe ⁊ pulcre viuere
quia vt ait Iſið.j.li.ethimol. Honeſtꝰ ðꝛ q̃
ſi honoꝛis ſtatꝰ.ſoli aũt vᷣtuti debet᷑ honoꝛ.
Vñ Areſto.iiij.Ethiait. Pꝛauus inqͥt nõ

eſt honoꝛe dignꝰ qꝛ honoꝛ eſt pᷣmiũ virtutꝭ.

Cum igit᷑ btã virgo vixerit virtuoſiſſime et
oĩbo virtutibo ſuꝑexcellenter enituerit.iuxta

illud Ecẽi.xxiiij. In me oĩs gratia vie ⁊ ve/⸗
ritad:in me oĩs ſpes vite ⁊ vᷣtutis.ſequit᷑ ꝙ;

ipſa vixerit honeſtiſſime. vt de ea teſtat᷑ etiã

Ambꝛoſi li.de vᷣginitate. Itẽ ipſa nulluʒ
legdere potuit. qͥa nunq; peccare potuit. ſed

vpnicuiq; ſuũ ius tribuit.deo vicʒ amoꝛẽ ⁊ ti

moꝛẽ ac honoꝛẽ:⁊ ꝓximo dilectõem.qꝛ cha

obtulit in paſſiõe. Ubi ꝓ fructu vetito ⁊ ab

ritate pleniſſima fuit:nec aliqͥd qð facere de

buit obmiſit.Deniq; ſumma iuſticia claru⸗

it in ea:q ꝓ ſatiſfactiõe iuſtiſſima pcti pꝛi-
mi paretis ⁊ totiꝰ generis humani filiũ ſuũ

lato:fructũ vteri ſui ad pẽdẽdũ in ligno de/

dit. Ecce iuſtiſſima reſtitutio ⁊ ſumma ſuꝑ-

erogatio:p fructu modici valoꝛis deum de
dit infiniti valoꝛis Et ꝓ vnico q̃druplũ red

didit.ſcʒ offerẽs carnẽ in paſſiõem:ſanguiK/

nem in effuſionẽ:animãq; filij ſui in moꝛtes

et diuinitatẽ in cruce:in nram recõciliatõeʒ
Merito igit᷑ de ea canit eccleſia Felix nãaq;

es ſacra virgo Maria et oĩ laude digniſſi⸗
ma:qꝛ ex te oꝛtus eſt ſol iuſticie.i. manifeſta
tio iuſticie in xpᷣo ꝓ nobis paſſo in cruce:in
qua paſſiõe meriſſima ⁊ ſũma iuſticia claru
it.vt patet ꝑ Anſel.li.ij.Cur deus hõ. Ipſa

ꝓfecto illud euãgelicũ impleuit Si qͥd ali/

quẽ defraudaui reddo q̃druplũ.licʒ nõ ipᷣa

beata virgo fraudẽ fecerit:ſed Adã pomuʒ

rapuerit.iuxta illud pᷣs.Que nõ rapui tunc
exoluebã.O itaq; glioſiſſima virgo.qͥd gra

tiarũactõis.qͥd ſeruitutis.qͥd honoꝛis tibi

repẽdamꝰ ꝓ tali ⁊ tãta oblatiõe ꝑ te facta ꝓ

nr̃is piacułq̃ oblatio vtiq; ſi non fuiſſet:oẽ

genus noſtrũ in dãnatõne remãſiſſet.

De tẽperantia Oarie. Ca. VI.
9 Eptima virtus in Maria pfulges

Dars II

eſt tꝑantia. Fuit em̃ eiꝰtpantia nobiliſſima

ſuꝑexcellentiſſime pꝛe tꝑantia oĩm viatoꝝ:
quod oſtendit᷑
Pꝛimo de tꝑantia in guſtu
BDecũdo de tẽperantia in dicto.
Cercio de tꝑantia in facto
Quarto de tpantia in cultu.
Pꝛimo de tpantia ĩ guſtu q̃ dicit᷑ ſobꝛietas
ſiue abſtinẽtia q̃ in btã virgĩe fuit ſuꝑexcel
lẽter nobiliſſima.qꝛ fuit puriſſima ⁊ glioſiſ/
ſima. Ratio:qm̃ in alijs viatoꝛib eſt cũ poſ

ſibilitate cadedi ſaltẽ in pmũ motũ gule ⁊ er

roꝛe ⁊ pugna.ſed ĩ btã vᷣgĩe fuit ſine pugna:
ſine erroꝛe:⁊ ſine poſſibilitate cadẽdi etiã in
bmũ motũ gule.qꝛ ipſa peccare oĩno nõ po
tuit.Itẽ alij hoĩes abſtinẽt tribo de cauſis
Pꝛimo ꝓ debito ſatiſfactiõis ꝓ pctõ pᷣteri
to.hoc locũ nõ habet in btã virgie.qꝛ nullũ
pctm̃ habuit.vñ huiꝰloco eiꝰabſtinẽtia fuit
ꝓ merito ſuꝑerogatiõis. Scðdo alij abſti⸗
nẽt ꝓ cautela euaſiõis ꝓ pctõ futuro.nec h̊
locũ habuit in btã vᷣgiĩe q̃ peccarenõ potu/
it.ſed huiꝰloco ipᷣa abſtinuit ꝓ exeplo edifi⸗
catõis. Tercio alij abſtinẽt ꝓ ðöletõe pene
debite in pᷣſenti vel futuro. nec hoc locũ ha
buit in btã virgine:qꝛ cũ nunq; peccauerit
nunq; penã demeruit.ſed huiꝰ loco ipſa ab
ſtinuit ꝓ głie pᷣmio.&̊ eiꝰabſtinentia fuit no
biliſſima. Secũdo de tꝑantia in dicto.nã
ex ſacro euãgelio claret ipᷣam fuiſſe tꝑatiſſi⸗

mã in ᷣbis.qꝛ in totiꝰeuãgelice hyſtoꝛie ſe⸗

rie nõ reꝑit niſi tmmodo ſeptẽ ᷣba ꝓtuliſſe

Et hec nõ ſine cã ardua.ad quodlibet qpe

eoꝝ vᷣboꝝ maximũ miraculũ ſecutum eſt.
Pꝛimũ verbũ dixit ad angeluʒ. Quomõ fi

et iſtud qm̃ virũ nõ cognoſco.Et mox ſub/

ſecuta eſt diuine incarnatõis miſterij decla
ratio. Spũſſctũs inquit ſuperueniet in te.
Secũdũ verbũ dixit.Ecce ancilla dñi fi⸗

at mihi ⁊c̃. Et maximũ miraculũ ſecutũ eſt

ſcʒ dei hũanatio. Terciũ vᷣbũ dixit.Cũ in

grẽſſus domũ ʒacharie ſalutahit eliſabeth.

⁊ mox vt audiuit illa ſalutatõeʒ:exultauit in

fans ĩ vtero eiꝰ.⁊ repleta ẽ ſpũſctõ eliſabeth

⁊c. Quartũ vᷣbuʒ cũ ꝓtulit.ſ.agniſicat
aĩa mea dñm ⁊c.lſacta ẽ diuina collaudatio
⁊ graꝝactio ꝓ icarnatõis diuĩe ſũmo bñſi/

cio. Quiĩtuʒ vᷣbũ ait cũ inuẽto ieſu ĩ medio

doctoꝝ dixit. Fili qͥd feciſti nobis ſic: ego ⁊
pater tuꝰ⁊c.Et ſubſecutũ eſt miraculũ diui

ne humiliatõis:quia deſcẽdit cũ eis Jeſus

Articulus

verus deus:et erat ſubditus illis. Sextuʒ
verbũ dixit in nuptijs.vinũ nõ habent. Et
iſbidẽ dixcit Septimũ vᷣbũ miniſtris: qdᷣcũ

q; dixerit vobis facite. Et ſubſecutũ eſt mi/

racalũ cõuerſiõis aq̃ in vinũ.Et licet plura
alia v̈ba locuta ſit beata ᷣgo q̃ nõ ſunt ſcri⸗
pta in euãgelio:tñ vtiq; fecit modeſtiam vt
nunq; inuẽtus ſit dolus vel minimũ ꝓbum
ocioſum in oꝛe eiꝰ. Vũñ et ſctũs Epiphaniꝰ
et ſctũs Germanꝰ teſtant᷑ de ea ꝙ rariſſime
loqᷓ bat᷑ſed ⁊ hoc tm̃ modo cũ opoꝛtebat lo
qui.⁊ ſic ſuos ſermones ſemꝑ cõuertebat ꝙ;

ð deo ⁊ ſuo filio Jeſa loquebat᷑ et eius fide
vel ignaros inſtruẽdo vł fidẽ xpᷣi defenden

do. Et tãta; eloquẽtie gratiã habebat ꝙ ad

fidem plimos hoꝛtãdo cõuertebat. Nã ſe/
mel qͥ ipſam loquẽtẽ audiuit qᷓntũcũq; infi⸗
delis obduratꝰ:vel ſtatim credidit: vel coꝛ

de diffiniuit ſe cito fidẽ recepturũ vel ſalteʒ

admiratus de fidei huiꝰ veriſſimo miſterio

ceſſauit ĩpugnare.Hec pᷣdicti hyſtoꝛiogra⸗
phi. Tertio de tpantia in facto. Cũ eniʒ

nullus viatoꝝ ſit qͥ nõ peccet in factis: ſaltẽ

venlalr.ipᷣa beata vᷣgo ſic ſe tꝑauit ꝙ nunq;
peccauit:etiaʒ ĩ minimo veniall ſiue facto ſi

ue vᷣbo vł cogitatu.vt dicit Augꝰ. Quar⸗

to de tpantia in cultu vel habitu. Habitus
em̃ veſtiũ triplr diſtinguit. Pꝛĩo em̃ eſt ha
bitꝰ vanitat. de q̊ loquẽs Hiero.ait. Ou/

lieres ſerico ⁊ purpura indute xpᷣm induere
nõ pñt:auro:margaritis oꝛnate: oꝛnamẽta

coꝛdis ꝑdiderũt. Secũdo eſt hĩtꝰ hũilita

tis.ſ.nimie.vt poꝛtare ſacculũ vł ciliciũ aut
ſoꝛdidã veſtẽ.De hoc idẽ Hiero.Oꝛnatꝰ in

quit veſtiũ ⁊ ſoꝛdes pari modo fugiẽde ſũt.

Tertio eſt hĩtꝰ mediocritatis ſᷣm cõeʒ ſta
tum.⁊ hic eſt laudabilis.Dicimꝰ ꝙ beata
virgo ſicut ⁊ xpᷣs ac alij ſcti habuerũt habi
tũ veſtiũ humilẽ ſed mediocriter. et in h ali
os viatoꝛes exceſſit.qꝛ ſuꝑ artẽ ꝑ vnctioneʒ
in ſpũſctõ igeſeite mediocritatẽ oĩmo/
dã in habitu hũilitatis obſeruare. Hec Al
ber. magnꝰ ſuꝑ miſſus eſt SS Hu
ic etiã ↄcoꝛdãt ſctũs Epiphaniꝰ⁊ ſctũs ger

manꝰĩ hyſtoꝛia de vita Marie di. ꝙ veſtes

btèvirgĩs nõ erãt młtũ pᷣcioſe:neq; coloꝛa⸗
te:neq; curioſe:nec erãt inqͥunt młte vilita/
tis.qꝛ nõ habebat cauſam cur ſaccũ vel ve
ſtem pnĩe poꝛtaret. Sꝑ aũt veſtibo his in/

duebat᷑: camiſia ⁊ tunica.⁊ ſupᷣ tegebat᷑ reli
gioſo pallio pꝛij coloꝛis, ſicut erat moꝛis fe

minis religioſis illis tꝑibo. Erant qᷓ;ʒ veſtes

eius mũdiſſime:nec vnq; ſunt attrite vł cõ⸗
ſumpte vetuſtate.ſed mãſerũt ita ſicut erant
cũ induit eas in pᷣma nouitate:nec vnq; ſũt
ſeiſſe vel lacerate. Et hoc ĩ ſignũ nitide ⁊ in
coꝛruptibilis eiꝰpuritatis. Si em̃ filijs iſra
el de in deſerto id p̃ſtitit: cur nõ magis ſue
glioſe matri hãc grẽam fecerit:cũ ⁊ aplis pu
tat᷑ id feciſſe.vt legi᷑ de btõ Bartholomeo

aplo. Itẽ refert idẽ ꝙ btã virgo peplo mũ

diſſimo vtebat᷑:⁊ cingulũ poꝛtabat de coꝛ⸗
da vel retoꝛta zona Vtebatur ⁊ calceis:ſed

tũc tm̃modo cũ ire quoqᷓ; opoꝛtuit vt caue

ret ne nudi viderent᷑ pedes:quia ſemper te/
nebat ſe nimis verecũde ⁊ pudice.Tectꝰ q̃ʒ
vᷣgis nõ habuit oꝛnatuʒ ſed mũdiſſimꝰerat
ſtratus de ſacco ꝓ ſtraminibo Et iuxta lectũ
locꝰ erat q̃ oꝛare ſolebat vł icriptas legebat
vel ↄtẽplabat᷑ diuina.et ad ꝑtem alterã fuit
locata ſedes in qua reſidebat ad opus ma/
nuale faciẽdũ.qꝛ nunq; ab aliqͥ pᷣdictoꝝ ope
rũ erat ocioſa.Angeli q̃tidie de celis mitte/
bant᷑ q eam benigniſſune cõſolabant᷑.et ce⸗
leſtẽ panẽ ei depoꝛtabãt ne defectũ patere/
tur. Hec ülli. ðè
De virgĩali caſtitate Marie. Capᷣ.VII
Ctaua virtus in btã virgine pᷣful⸗
o gens eſt virginalis caſtitas in qua
ſWwuꝑ oẽm creaturã ipꝛopoꝛtionabili
ter pꝛefulſit:adeo vt teſte Anſelmo libꝛo de

conceptu virginali:tanta puritate niteret qᷓ

De humilitate Warie Capłm. IN.
O na virtus in beata virgine pᷣful⸗
n gens hũilitas:p quã ſumme placu

ſub deo maioꝛ neq; t intelligi.De hac latius

it deo ipſa teſte Lu.j.Reſpexit hũi⸗

litatẽ ancille ſue ⁊c̃. Berñ. Audeo dicere qꝛ
nec vᷣginitas Marie deo placuiſſet ſine eiꝰ
hũilitate:ꝑ hanc etiã hũilitatẽ ſũme exaltari

meruit.Cũ em̃ iuxta euangelicã regulã oĩis

qͥ ſe hũiliat exaltabit᷑. &̊ quãto qͥs ſe magis
hũiliat magis exaltabit᷑ꝑ illã maximã tho

picã Sicut ſimplr ad ſimplr:ſic magis ad

magis ⁊ maximũ ad maximũ. Sed qꝛ bea
ta virgo ſuꝑ oẽs exaltata eſt choꝛos angelo
rum ⁊ oꝛdines ſctõꝝ.ergo ſequit᷑ ꝙ ipſa ſuꝑ

omnes humillima fuerit tam coꝛde q; oꝛe
atq; opere. Signum autẽ maxime humi
litatis quam habuit in coꝛde ex hoc claret:

quia cum eligeret᷑ in matrẽ dei recognoui

7. ,
E

Liber VII

ſe ancillã dñi foꝛe.vñ dixit Ecce ancilla dũi
⁊c. Signuz vᷣo huũilitatꝭ in oꝛe claret quia
cum dñm magnifticaret ſe hũilem ancillam
dei eſſe dixit di. Reſpexit humilitatẽ ancille
ſue ⁊c. Signũ deniq; ſumme hũilitat in
opꝑe patet.qꝛ cum eſſet mi dei viſitauit infe
rioꝛẽ.ſ.Eliſabeth.quã ⁊ pᷣmo ſalutauit et tri
bus mẽſibo eidem ſeruiuit. O mira humili/
tas Marie:en angeloꝝ regina: dna mũdi:
mater dei:ſeruit inferioꝛi homini.diſce ̊ tu
ſupbe hõ exemplo Marie humiliari.
De paupertate Darie Capitulum. N.
EkEclima virtus pᷣfulgens in maria ẽ
d pauptas. Ham Hiero. eam appel⸗
ffat mlierẽ queſtuariaʒ:que cum acu
et fuſo vnde viueret ⁊ nutriret dñũm Jeſum
lucrabatr᷑ iuxta illud Pꝛouerb.vlti. Danũ
ſuã miſit ad foꝛtia ⁊ digiti eius appᷣhen:fu⸗
ſum. aũt beata virgo fuerit ſuꝑ oẽs vo
luntarie pauꝑrima oſtendit᷑
Pꝛimo ex figuris.
BSecundo ex argumẽtis.
Tercio ex realibus ſignis. “
Pꝛimo ex figuris. Nam ipſa figurat᷑ ꝑ vᷣgã
Eſa.xj. Egrediet᷑ virga de radice ieſſe:ad ſi
gniſficanduũ ꝙ ſicut vᷣga parũ terre occupat:
ita et btã vgo Maria oĩa terrena contem⸗
pſit. Item ipſa figurat᷑ ꝑ mulierẽ cuiꝰſub pe
dibus luna Apocal. xij. ad ſignificãdũ con
temptũ terrenoꝝn. Secũdo ex argumen⸗
tis.qꝛ cum oĩa poſſ a filio cuius eſt terra ⁊
plenitudo eius ipetrare:etiã ꝑ miracula:nã
⁊ ad eius nutũ aquã mutauit in vinũ Joh̊.
ij. Sed et cũ eſſet totiꝰ mũdi dña:nil voluit
terrenũ poſſidere vt merito pauꝑtat lucra
ret᷑ regnũ celoꝝ. VUñ Math. v. Beati pau
peres ſpũ:qm̃ ipoꝝ eſt regnũ celoꝝn. Ter
cio ex realibo ſignis Pꝛimũ ſignum.quia in
pꝛia ciuitate.i. Bethleem que ex patre ſuo
Daulid ſibi q̃ſi iure hereditario debebat᷑:ði
fuiũ paritura hoſpitiũ non inuenit.qꝛ illud
vnde cõduceret foꝛtaſſe nõ habuit.⁊ ideoĩ
diuerſoꝛio peꝑit ſaluatoꝛem. Secundũ ſi

gnũ.quia filio nato:cuſinũ quem ſubſterne

ret ⁊ pelles quibo tegeret ĩ media hyeme nõ
habuit.ſed pãniculis inuolutũ in pᷣſepio ſu
per fenũ locauit Unde hoc admirãs Ber⸗
Dicit.O mira pauꝑtas chꝛiſti naſcẽtis: fili⸗
us paſtoꝛis naſcit᷑ ⁊ ei cuſinus ſubſternit᷑: fi
lius eterni regis chꝛiſtus naſcit᷑ ⁊ in pᷣſepio
ſuꝑ duro feno collocat᷑ Hec ille. Tercium

HPars I

ſignum qꝙ erat fabꝛo Joſeph deſponſata.
tales cõmuniter ſunt pauꝑes.Et ;̊ voluit ⸗
deus vt ipſa ꝑ laboꝛes manuũ vtpote ꝑ iu

ſte acqſita ſuſtẽtareẽ Quartũ ſignũ.quia fi

lium ſuũ ad tẽplũ deferens:vñ vt vnũagni
culũ emeret nõ habebat,.cũ tñ in terra.ſan/
cta multi agniculi inueniant᷑ ⁊ ꝑuo pᷣcio ha
beri poſſint:⁊ ad id iuxta legeʒ obligabat᷑:ſi
tãtũ habuiſſet ꝙ; emere agniculũ valuiſſet.
Quintũ ſignũ.qꝛ chꝛiſtus eius filius pau

perrimus extitit adeo ꝙ nõ haberet vbi ca
put reclinaret Math.viij. vnð patʒ ꝙ ⁊ eiꝰ
mater pauꝑ fuerit q̃ ꝓpꝛiã domũ nõ habuit

vbi xpᷣs caput reclinaſſe potuiſſet. Sextũ
ſignũ.quia filio in cruce pendẽti ⁊ ſitio cla-
mãti:nec potũ aq̃ miniſtrare potuit. Sep

timũ.qꝛ moꝛtuũ filiũ vnde inungeret autqͥ
inuolueret aut vbi ſepeliret non habuit:ſed
vnguẽto ⁊ ſindone ac ſepulcro alienis vſa ẽ
De cõſtãti ꝑſeueratia Caplm.NI.
Ndecima virtus pᷣfulgens in bea-
vy ta virgine eſt cõſtãtie firmitas. Cũ
eceim alij viatoꝛes ſint a malo culpe

paſſibiles:in aduerſitatibo vincibiles: ⁊ ĩ ar

duis agendis flexibiles. Ipſa beata virgo
a nullo vnq; malo fuit paſſibilis:ĩ nulla ad
uerſitate vincibilis:⁊ in oĩm virtutũ arduo
rũq; opeꝝ vᷣtuoſoꝛũ ꝑſeuerãtia inflexibilis.
ſuꝑadmirabilis ergo ſctitatis fuit eius vita
Vnde Ignacius in epla ad Johãnez di⸗
cit. Ipſa maria oĩm graꝝ abũda ⁊ oĩm vᷣtu
tũ fecũda:in ꝑſecutõibo ⁊ aſflictiõibo eſt hi⸗
laris:in penurijs aũt et ĩdigẽtijs nõ eſt apð
eam qrela:iniuriãtibo grata:ac moleſtata le
tat᷑:cõſtãs ſcʒ in oĩ virtute:miſeris ⁊ affliciꝭ
coafflicta cõdolet ⁊ ſubuenire nõ pigrelcit.
Hec ille. ”
De pietate arie Capitulum. NI.
Vogecima virtus: pᷣfulſit in ea pie
d tas:cuius qͥ dem ſunt plurimi gra/
Qus. Pꝛimꝰ eſt dare pauꝑibo ſuꝑ⸗
flua.iuxta illud Zuc. r. Qö ſyeſt datepan
peribo. Secũdus eſt dare nõ tm̃ ſuꝑſlua:

ſs etiã neceſſaria.iuxta illð Math.xix. Va

de ⁊ vẽde oĩa ⁊ da pauꝑiba ⁊ veni ſeq̃reme.
oerciꝰgradus: dare oĩa ſua:⁊ inſuꝑ ſeip
ſum ſuꝑaddere.ſ.laboꝛãdo manibo vt habe
at vnde tribuat egẽti:vel laboꝛãdo coꝛpoꝛe
⁊ ſpũ vt paſcat ꝓximũ pane ſpũali.ſicut fa/
ciebat Paulus qͥ cũ oĩa reliqrat manibo la
boꝛabat vt ſibi ⁊ ſuis ſubueniret ⁊ ſeipſum

ſnp⸗
bus,
ſtoi
ſalce

nas

bti

Phup
nosſu
tſ
ſae
gluſt
ſope
Ffider

guiſ
Eta

far⸗
eins
Pnni
bus
cole
niren
ſhil
aſan
botim
ſidee
citi
npt
ſteter
giat
tdian
tiſn
li
Abe⸗
iu
ſima
miſe
Nn
Cra
ſcic
plan
am
tan
en
Sn

Articulus

impendere ⁊ ſupimpendere cupiebat p aia
bus ꝓximoꝝ. Quartus gradus pietatis
eſt oĩa ⁊ ſeipᷣm dare.Et inſuꝑ de ſubſtantia

ſul coꝛꝑis partem acciꝑe ⁊ ad refectiõeʒ ani
ma:apximis dare. Iſto gradu pietatis fu
it btã virgo inſignita.ipſa qͥ pe om̃la dedlit
pauꝑi chꝛiſto:⁊ manibo laboꝛauit vt paupe
res ſuſtẽtaret, vt ſupꝛa patuit.laboꝛauit q̊ʒ
⁊ ſpũ ad refectõem ſpũalem.quia erat magi
ſtra aploꝝ ⁊ oĩm diſciplłoꝝ xpᷣi: dirigẽs eos
et inſtruens in arduis q̃ſtionibꝛ. Et vt dicit

Ignaciꝰ. Veniebãt ad eam ex gẽtib cõuer

ſis per apłlos multi neophiti cupiẽtes eam
videre ⁊ ab ea recipiebãt ↄfirmatõem fidei
quã ſuſceperãt per pᷣdicationẽ apoſtoloꝛuʒ.

Et cuncti ab ea cõfoꝛtabant᷑ ?⁊ infoꝛmaban

tur:ex eiuſq; pᷣſentia cõſolabant᷑. Olti etiã
eius cõſoꝛtio in hieruſalẽ ↄiũgebãt ſe ⁊ ſecũ
pꝓmanebãt in magna vtiq; pauꝑtate.ꝓ qui/
bus Paulus et alij apli in gentib cõuerſis
collectas faciebant:vt eoꝝ neceſſitati ſubue
nirent. vt teſtat᷑ glo.ſuꝑ eplaʒ ad Coꝝ In
ſupꝑ ipᷣa beata virgo de ſua puriſſima carne
et ſanguine viaticũ nobis miſeris cõfecit:et

toti mũdo partẽ ſubſtãtie coꝛpꝑis ⁊ ſanguĩs

ſui dedit in alimẽtuʒ eterne vite.id eſt coꝛpꝰ
chꝛiſti ⁊ ſanguinẽ ſui filij:de ſe.ide virgine
ſumptuʒ:qð qͥſquis digne guſtauerit viuet
in eternuz Joh. vj. Quintus aũt gradus
pietatis eſt om̃ia dare: inſuꝑ coꝛpꝰ ⁊ animã
⁊ diuinitatẽ dare in cibũ eternũ:hic ꝑ graʒ
⁊ in futuro ꝑ gliam. Et iſte gradus eſt ſoliꝰ
miſcõie ⁊ pietatis dñi noſtri Jeſu xpᷣi.Hec
Alber.magnꝰ ſuꝑ miſſus eſt. vñ O fidelis
aĩa agnoſce q;ᷓ pijſſima fuerit ⁊ ſit benigniſ⸗
ſima virgo Maria. Vere vt ait Bern. eiꝰ
miſericoꝛdie ⁊ pietatis lõgitudinẽ:latitudi/
nẽ;: ⁊ ꝓfunditatẽ extimare nemo põt:aut mẽ
ſurare:.ipᷣa oĩbo oĩa facta eſt:oibus ſinũ mi⸗
ſericoꝛdie aperit vt de plenitudine eiꝰ acci/
plant vniueri; ⁊ iuſti gram: ⁊ pctõꝛes veni
amm:angelus leticiã:filius dei carnis ſubſtã
tiam: ⁊ tota trinitas gloꝛiam in ſecula ſecu⸗
lozꝛum.
DPars tercia libꝛi ſeptimi de multitudine
gratie in Maria qua illuſtrata extitit ſum/
ma plenitudine in hac vita.

Nme oiſgrati
i vie ⁊ veritatis Eccl.xxiiij. Sa⸗
piens eccleſiaſticꝰ ſpũſcõ doctꝰ

gratia

agnouit:qm̃ in matre ðᷣi nulla gratia deeſſe
debuit:ſed oĩ gr̃a plenam foꝛe opoꝛtuit. Id
circo in ꝑſona eius loquẽs ait In me.ſ.ma
ria matre dei oĩs gra vie ⁊ veritatis. In qͥ

bus quideẽ verbis videt᷑ ipſa dei glioſiſſima
mater cõmẽdari.tũ de magnitudine gre.qꝛ

in me inqͥt oĩs.tũ de plenitudine gratie.qͥa

ois gratia. tum q́ʒ demltitudie et varietate

gratie.qꝛ vicʒ vie ⁊ veritatis. O vere maxĩa

gratia Marie qᷓ tätam gram babuit ꝙ ma

loꝛẽ pura creatura nõ vnita ᷣbo habere ne
quit ꝙ vicʒ ſit mr dei:genitrix filij dei:crea/
toꝛis ⁊ ſaluatoꝛis oĩm:et eoipſo dña ſit oĩim
angeloꝝ ⁊ hoĩm atq; cũctoꝝ creatoꝛum.O
veriſſime plena gra Maria q̃ gram ipſam
increatã in ſe totã cõtinuit. vnde recte ange
lus eidem dixit Aue gratia plena. Hieroni
mus in ſermone de aſſũptõe. Vere gr̃a ple
na:qꝛ ceteris ꝑ partes:marie vᷣo ſe totã infu
dit gratie plenitudo. O deniq; q; multiplex
gratia ĩ Maria q̃ oẽs gras generales ⁊ ſpe
ciales oĩm creaturarũ et oĩm ſctõꝝ in ſũmo
habuit.qm̃ vt idẽ Hiero.ait ibidẽ.Totiꝰin
q̃t gratie plenitudo q̃ eſt in chꝛiſto venit in
mariã:q;ᷓ aliter.qꝛ in chꝛiſto ſicut in capi⸗
te influente in maria ſicut in collo.ſiue dicã
medio trãſfundẽte toti coꝛpi ecclie:in chꝛi/
ſto ſicut in hoĩe ꝑſonalr deificato:in maria
ſicut in l dſ verbo ſinglariter dedica⸗
to. Dicat ̊ Maria In me oĩs gratia: vt ꝑ
hoc gloꝛioſum verbũ alliciat noſtras men/
tes ad ↄfugiendũ ꝓ gre impetratõe ad eam
Accedat q̊ͥʒ hõ ⁊ dicat. Maria mr gr̃e ma
ter miſcdᷣie tu nos ab hoſte pꝛotege in hoꝛa
moꝛtis ſuſcipe:⁊ ꝑ plenitudinem tue gratie
fac nos cõſoꝛtes gloꝛie. Itaq; locuturide
multitudine gratie beate virgĩs q̃ in ſua vi
ta fulſit in ſumma plenitudĩe:ad pᷣſens tria
myſteria notabimus.
Pꝛimũ myſteriũ ðꝛ actual ↄtinuitatis.
Secũdum õðꝛ noticialis luminoſitatis
Terciũ ðꝛ młtiplicis gratioſitatis.
Articulus pꝛimꝰꝙ beata dei mater ma
ria fuit cõtinue in hac vita ſtabilita in actu/
ali guſtu gratie dei cum plena ratione me⸗

Irca pꝛimũ mi
c ſteriũ actualis Srinenalfin⸗
ueſtigandũ eſt Si videlicet bea
ta go Maria in ſua vita habuerit tam ꝑ⸗

Liber vn

fectiſſimũ ? cõſummatũ ſtatum in gratia:q⸗
cõtinue ſine tꝑis interruptõne fuerit mens

cius ſtabilita in actu ⁊ guſtu gratie cũ ple⸗

na merendi ratõe. Ad qð bꝛeuiter ſᷣm in
tentionẽ magiſtri Vbertini de Caſali oꝛdi
nis minoꝝ in ſuo libꝛo qͥ intitulatur Arboꝛ
vite crucifixi Jeſu.pie opinãdũ eſt et tenen
dum ꝓ virginis matris excellẽtia:ꝙ tãta ꝑ/

fectio gratie:tãta abũdãtia cariſmatũ diui⸗
noꝝ ⁊ virtutũ oiĩm conſummatio luerit ſibi

data in illo dei cõceptu vt ſanctiſſima ma⸗
ter vᷣi haberet ꝑfectiſſimũ ⁊ ineffabiliſſimũ
ſtatũ ↄſummatũ in oĩ ꝑfectione actiue ⁊ cõ
tẽplatiue abſq; oĩ diminutõe ⁊ defectu. ⁊ ex
tunc mens eiꝰ taliter fuit ſtabilita ꝙ ſine ali
qua interruptione fuerit ſũme in ↄtẽplatio
nis actu ⁊ gre cõtinuo guſtu.Et hoc ſupꝛa
oẽm modũ alteriꝰ creature:citra tñ beatifi⸗
cain viſionẽ: adeo ꝙ oĩs ignoꝛãtia nõ ſoluʒ

culpabilis:qꝛ de illa nõ eſt dubiũ ꝙ nuncq;

habuit.ſed etiã oĩs ignoꝛantia quõlibet di/
cens defectũ in nobis ex peccato oꝛiginali
fuit ſibi oĩno ablata.et fuit a ſpũſancto infu
ſus ſibi pleniſſimus habitus ſapiẽtie:totaʒ
ipſius mẽtẽ ꝑficies adeo ꝙ occupatiões ex⸗

terioꝝ ſenſuũ nunq; impedirẽt in ea recolle
ctionẽ mẽtis et cõtẽplatõis actũ ac exꝑimẽ/
talis gratie guſtũ. ſed ⁊ ipſe contẽplationis

actus mentẽ eiꝰ plene in deo recolliges nũ⸗
q; impediuit virtuoſum ⁊ debitũ officiũ ad
miniſtratiue ꝑtis inferioꝛis ſenſuũ:qͥn ⁊ ſic

dulciſſime miniſtrauit filio ſuo ieſu tã in in

fantilibus neceſſitatibo coꝛꝑis q; in alijs in
decurſu vite ſue opoꝛtunis atq; ĩ oĩbo alijs

que ad inſtructõem ꝓximi ⁊ aploꝝ et alioꝝ

neceſſaria videbant᷑. Imo iſte due ꝑfectio⸗
nes actio ⁊ cõtẽplatio in ipſa ſe mutuis re/
ſpectibo intẽdebant ad virtutũ ⁊ glie cumu
luũ. Alias quoq; ꝑfectiões multas credit᷑ ꝙ
tũc cõſecuta fuerit nobis ineffabiles ⁊ ĩcõ/
pꝛehẽſibiles:que etiam ſᷣm exꝑimẽta noſtre
infirmitatis ⁊ coꝛruptõis ĩpoſſibiles vidẽ/

tur. ſi obijcias de ſomno qͥ in nobis
abiſſat ⁊ ſepelit actum rõnis: ⁊ liberi arbi/

trij aufert vſum. ⁊ pꝑ ↄñs actum meriti et de
meriti. Vñ btũs Berñ.ſomnũ vocat moꝛ/
tis imaginẽ.Et Areſto.in de ſomno ⁊ vigi/
lia dicit. Sõnus eſt ligamentũ ſenſuũ.Cũ
igitur in beata virgine fuerit qñq; doꝛmitio

nis ſomnus:imo ⁊ chꝛiſtus legit᷑ doꝛmiuiſ⸗
ſe Math⸗viij: ergo in beata virgine ſomnꝰ

fuerit in dei matre.

Pars In

ſinterrũpebat pᷣdictũ effectũ gratie: Reſpon

detur ſᷣm eundẽ Vbertinũ vbi ð.ꝙ in bea⸗/ꝰ

ta virgine ſicut ⁊ in chꝛiſto liberũ arbitriuʒ
nõ fuit ex ſomno ſubmerſum.ſed anĩa ſua li
bere ⁊ actu meritoꝛio ſimul ⁊ cõtemplctiuo

non obſtante ſomno tẽdebat in deũ ⁊ alias

ꝑpfectiones nobis ineffabiles.vt dicere po/

tuerit illud Canti.v. Ego doꝛmio ⁊ coꝛ me
