cat me dñs eſt:niſi hoc reueletur ſibi a deo.
Quarta differentia poni poteſt certitu⸗
do beate virginis que inter compᷣhenſoꝛes

⁊ viatoꝛes habuit ſe medio modo ꝑ partici

pationẽ ſᷣm Alber.ſuꝑ miſſus eſt.ca.lxxxxxix
Talem inquã ꝑticipationẽ ꝙ accepit melio
rem ꝑtem a quolibet extremoꝝ: Ham com
pꝛehẽſoꝛes habent charitatẽ ⁊ eius certitu⸗
dinem ſᷣm actus ꝑfectionẽ: ſed tamẽ pꝛeter
merendi conditionẽ. Viatoꝛes habent cuʒ
merendi conditõe ſed cum actus imꝑpfecio

ne.Etem̃ certitudo viatoꝛum ꝙ ſint in cha

ritate etiam ſi ſit ꝑ reuelationẽ:nõ eſt ita ab
ſolute ꝑfecta ſm actuũ pfectionẽ vt vł amit
ti nõ poſſit eoꝛum charitas ꝑ peccatũ moꝛ⸗

tale:vel ſalteʒ remitti aliquãdo ꝑ peccata ve
nialia. a güt beata vi ti
tudinẽ charita infallibiliter ⁊ abſolute cũ

Iba aũt beata virgo habuit certi

actuum ꝑfectione ſᷣm compᷣhenſoꝛes ⁊ cuʒ
merendi conditõe ſᷣm viatoꝛe:vnde habu
it eam excellentiꝰviatoꝛibo quantũ ad actuʒ
⁊ comphenſoꝛibo qᷓntum ad effectum. Hec
Albertus “
Capitulum ſecundũ po *
ſecundo quaternario.

Ecuũdo quaternario,⁊ quo ad pꝛe/
ſmilſſa in oꝛdine quinto charitas be
ate virginis ſuit confoꝛmalis: quia
ſuper om̃es fuit confoꝛmis diuine volunta
ti in ſua voluntate. Hoc em̃ facit charitas

amea

buen

„ d

wvu
Moc
lund
labat
Papr
ſolan⸗

chen
ſpe
nane
ſus!
i
Gine
ſomat
fme
pbne
lellecn
hbeyl
Gtc.
nn

vll
tſi

ſdern
ſtiö
Umte
(in
.daa

i
no
un
i
1
ni
poſti
dͦ
ſfuſr
ec⸗
ech
tonn⸗
ſat
lobe
garle⸗
eyni
linei⸗
adeo
tn⸗
nſores
varnci
melo⸗
ncom
tni⸗
Peter
entc,
gfeeio
n e.
kindb
amt
fümor⸗
nne
nita
ute d
91 G)
jehaba
dac;
n,

4

1 b,
ſusbe

un

gut
gs

ℳ

de

Articulus

yt intãtũ coꝛdet cũ amato inq̃ntuʒ amat.

Vñ Catho dicit.Cõcoꝛdia nutrit amoꝛeʒ.
Et Hiero.Amicoꝝ eſt idẽ velle ⁊ idẽ nolle.
Hinc ⁊ Johis.xilij. Si qͥs diligit me fᷣmo
nes meos ſeruabit. Sicut ̊ btã vᷣgo pᷣ alijſ
amauit:ita pᷣ oĩbo tota volũtate:toto anĩo:⁊
tota intẽtione diuĩe volũtati ↄfoꝛmata fuit:
adeo vt q̃ſi vnã aĩam ſeu volũtatẽ ꝑ oĩa ha

buerit cũ xpᷣo.vt dicere poſſit illð pᷣs.xxxix.

In capite libꝛi ſcpᷣtum eſt de me vt facerem

voluũtatẽ tuaʒ deus me? volui ⁊ leticie tue in
medio coꝛdis mei. Hã ipᷣa toto coꝛde h̊ ſo/

lum deſiderabat:hoc maximũ ſolatiũ repu/
ta bat vt pater celeſtis ſuaʒ tm̃ voluntatẽ in
ipᷣa ꝑficiat:ſiue exercẽdo in aduerſis:ſiue cõ
ſolando in ꝓſperis:ſiue depᷣmendo vł quõ
cunq; ſibi magis placeret ⁊c. Sexto eius
charitas fuit trãſfoꝛmalis: quia totalit erat
ipᷣa ꝑ charitatẽ tranſfoꝛmata in xpᷣm:vt tota
maneret ⁊ viueret in xpᷣo:⁊ xpᷣs in ea.iuxta

illud Gabłij. Chꝛiſto ↄfixus ſuʒ cruci: viuo

ego iã nõ ego:viuit vᷣo in me xpᷣs. Vñ opti
me ipᷣa pᷣ alijs dicere potuit illud bii Igna⸗

cij. Amoꝛ inquit meꝰ crucifixus eſt ĩ chꝛiſto
BSi nempe ſeraphici ſpũs ꝑ ſuũ amoꝛẽ trãſ
foꝛmant᷑ in xpᷣm crucifixũ:adeo ꝙ ſicut ait
Franciſ.maronis.Qui intime cerneret ſera

phin:cerneret in eis ſtigmata xpᷣi expᷣſſa in/

tellectualiter: ſicut ſenſibilit᷑ fuit in btõ Yrã/

ciſco.multo foꝛtiꝰ hoc putãdũ credo de aĩa

btẽ virginis Marie:que tota xpo cõfixa eſt
craci:tota trãſfoꝛmata in xᷣm deũ. Si pe

tas quõ ſic amoꝛ tranſfoꝛmat aiam in xpᷣm
deũ. Dico ⁊ declaro ſic. Dicit em̃ Ariſto.j.
phicoꝝ.⁊.vij.lib.metha.Yoꝛma dat eſſe rei
Exẽpligr̃a.ſi ex ligno foꝛmat᷑ menſavel ſcã⸗
nũ illud lignũ a foꝛma mẽile capit eſſe mẽſe
vel ſcamni:vt dicat᷑ vera menſa vel ſcamnũ
⁊ ſi in cera impᷣmat᷑ ſigillũ:ex illius foꝛma ſi
gilli capit cera eſſe talis ſigilli id eſt regis ⁊c̃.
Ita a ſili vntuſcuiuſq; vitij in anĩa imp̃ſſa

foꝛma:dat eſſe tale ipᷣi anĩe vel homi quale
eſt ipᷣm vitiũ vt vic; exquo auaricia eſt viti
unm terrenũ facit hoĩeʒ eſſe terrenũ Luxuria
qdia eſt vitiũ carnale reddit hoĩem bꝛutalẽ

ſeu carnalẽ ⁊ nõ ſpũalem, Supbia ⁊ inui/
dia atq; ira ſicut eſt vitiũ diabolicũ:ita facit
hoĩem diabolicũ. Eodẽ mõ ꝑ cõtrariũ ex

gquq charlitas eſt virtꝰ diuina. Juxta illud.j.
Joh.iij. Deus charitas eſt. ergo dat aĩe eẽ

diuinũvt qui ma net in charitate in deo ma
₰

net ⁊ de in eo. Hoc eſt qð diẽ Aug. Unuſ
qulſſq; talis ẽ qualia amat. ſi terrã amas ter
ra es,ſi celum celeſtis es.ſi deũ nõ audeo di

cere quia deꝰ es. Audi ꝓphetã dicentẽ.Ego

dixi dij eſtis ⁊ filij excelſi om̃es. Hec ille li⸗

bꝛo de verbis dñi. Hic ⁊ Hugo li.de clau⸗
ſtro anĩe ait. Scio inquit aia mea qꝛ amoꝛ
eſt vita tua ⁊ ipᷣa vi amoꝛis in eiꝰ quẽ amas
ſimilitudinẽ tranſtoꝛmaris. Sicut ergo be
ata virgo xpᷣm ſũme amauit ita ſũme ⁊ tota
liter eſſe diuinũ ⁊ chꝛiſtifoꝛme ſuꝑ om̃ia cre
ata habere dinoſcik. Septimo amoꝛ ma

rie ad xpᷣm fuit reuerẽtialis.Eſt aũt reueren
tia mixta cum dilectõe timoꝛoſa ſubiectio ⁊

bec excellentiſſime fuit in virgine que ſicut
amoꝛe ita ⁊ timoꝛe diuino plena fuit. Sʒ

diceres quid timoꝛis habuit Maria.rũde

tur ꝙ in maria timoꝛ ſeruilis nõ fuit inq̃ᷓntũ
notat ſeruilitatẽ eo ꝙ ipᷣa nũq; peccauit:nec

in ea fuit timoꝛ initialis qui eſt imꝑfectoꝛũ.

quia virgini omne bonũ ꝑfectiſſime affuit.
Fuit ergo in Maria timoꝛ caſtꝰ Hic timoꝛ
habet duos actus.vnus eſt ſm ſtatũ vie qͥ ẽ
timere ſepari a deo ⁊ iſte nõ fuit in maria qꝛ

fuit certiſſima de inſeꝑabili dilectõe ðᷣi. Ali

us actus eſt ſᷣm ſtatum patrie qui eſt reuere
ri deum. HNaʒ teſte pᷣs. imoꝛ dũi ſanctus

pꝓpmanet in ſeculũ ſeculi:ergo ⁊ in patria erit

ſed nõ niſi ſᷣm actũ iſtũ ſcʒ reuereri deñ. Et
hoc mõ Maria timoꝛe dei plena fuit ſuper

om̃es viatoꝛes.Hec Albertꝰſuꝑ miſſus eſt

ca.cvij. Vñ credit᷑ ꝙ btã Maria q̊tienſcũ/

q; acceſſit vt xpᷣm lactaret vel balnearet vel

in vlnas ſuſcipei:vel alloqueret᷑:ſꝑʒ pus ge/
nuflexo xpᷣm quẽ ſciuit eſſe e deũ verum ado⸗
rauit.Sicut etiã facit pᷣſbyter quotiẽs euã

geliũ tangit ſiue in miſſa ſiue alas vt idipᷣm

repᷣſentet eccłia fuiſſe in dei matre Maria.
Octauo fuit inſuꝑabilis. Uñ Cañ.viij.
dicit deꝰad mariã.Pone me vt ſignaculuʒ

ſuꝑ coꝛ tuũ:ſ.in amoꝛis affectione vt ſigna⸗

culum ſuꝑ bꝛachiũ tuũ.ſ.in arduoꝝ oꝑatio
ne qꝛ foꝛtis eſt vt moꝛs dilectio. Sicut eniʒ
moꝛs a nullo perimit ſed ipſa eſt tam foꝛtis
vt om̃ia perimat.ſic Marie dilectio oĩa cõ
tempſit dura ſicut infernus qͥ tam dure te/
net quẽ ſemel recipit ꝙ nunq; dimittit.Siꝭ

maria nunq; a dilectione xpᷣi auelli potuit.
Vñ ſubditur. Aque multe id eſt tribulatio o

nes ⁊ penalitates huius vite nõ potuerunt
extinguere charitatẽ: nec flumina id eſ ad⸗
2

5

”

Liber X

. .

herſitates obꝛuerũt charitatẽ eius. Nam eñm nulla creatura auderet deũ ↄtingere vel 1taa
cũ om̃es diſcipuli relicto ihu fugiſſent.ipſa in modico. Mirũ videt᷑ de iſta vna puella gcce
beata virgo vſq; ad moꝛtẽ xpᷣo patienti aſti Maria ꝙ tãtuʒ fuit deo familiariſſima ſuꝑ men
tit ⁊ cum ipᷣo in coꝛde ꝑ gladiũ doloꝛis vul- omnẽ creaturã ↄtingẽdo,.viqʒ balneãdo: la dit
nerata extitit ꝛcc. cttando: amplexando ⁊c. Quis angelo ac nen
Caplim. III. p tercio quaternario. beatoꝝ auderet h̊ deo facere. tam ſmũ fe⸗ ſute
Ercio quaternario. ⁊ in oꝛdine ad gem tam familiariter ↄ tingẽedo. VUn Aug. ci⸗
t pmiſſa Nono charitas beate virgi li,de natura ⁊ gra dicit. Illa vero ſingulari ſet
nis fuit pᷣdelectabilis. Haʒ qͥd dul gra pᷣuenta atq; repleta eſt ſcʒ gaudendo q; fne
cius:quid ſuauiꝰ: quid delectabiliꝰ diuini ipᷣm haberet ventris ſui fructũ quẽ ex initio le
amoꝛis dulcedine.vt em̃ ait Ambꝛo.ſuper habuit vniuerſitas deum. Hec ille. Un ag⸗
Lucẽ.Qui vxpᷣm interno recipit hoſpitio per decimo charitas btẽ virginis fuit pᷣſeraphi ls
amoꝛis ſenſibilẽ gr̃am:maximis paſcit᷑ exu calis ardoꝛis.Eſt aũt notãdũ ꝙ ſ̃ᷣm Dyoñea v
berantiũ delectationibo voluptatuʒ. Quid li.angelice hierar.ca.vij.⁊ciqnq; ponunt᷑ ꝓ mie
putas quanta dulcedo charitatis fuerit in pꝛietates ſeraphici ardoꝛis ſeu amoꝛis q̃̊ ſfte ano
virgine que xpᷣm nouẽ menſibo in vtero poꝛ runt᷑ in deum ⁊ ſuꝑeminẽter fuerũt in bea- 4
tauit ⁊ ſemꝑ in coꝛde pᷣſentẽ ꝑ gram tenuſt.: ta virgine.quas qͥdem ꝓpꝛietates ſᷣm qð di. 1
Di ſpũᷣſſciũs qui eſt ſpũs ꝑaclitus aljs de Linconieñ.cõmẽtatoꝛ ibidẽ didicit Dyoñ. i
uotis mentibus tanta ↄſolatiõne ſe infudit a btõ Paulo quẽadmodũ ipᷣe idẽ raptus in *
yt ſermo expmere nõ valeat. Aliquãdo ſu⸗ terciũ celũ vidit ⁊ ſibi tanq; ſpecialiſſimo di
pernoꝝ donoꝝ guſtum cumulatꝰdeguſtã/ ſcipnlo reuelauit. Pꝛima ꝓpꝛietas ðꝛ ſemꝑ
dum influendo. Aliquãdo noticiã ſecretoꝝ mobile. Scõda inceſſabile vel infinibile,
⁊ reuelatões myſterioꝝ ĩmittendo.Aliqua⸗ ercia ðꝛ calidũ. Quarta dicit᷑ acutum
do ſecuꝝ eternaliũ bonoꝝ faciendo.nũc iu Quinta dicit ſuꝑferuidũu. Semꝑ mobi⸗
biluü: nunc ebꝛietatẽ ſpũs ſuꝑfundẽdo adeo leſm qð dicunt Hugo ⁊ Linconin. ſigniſiᷣ
ꝙ mens tam ineffabiliter gaudiũ ⁊ dulcoꝛẽ cat amationẽ nõ interruptã quiete ſiue pau in
tãa indicibilẽ ꝑcipiat ⁊ intantũ ex mag amo ſatione.quia ſicut ignis in ſua flãma ſp mo Uuie
ris ⁊ gaudij ſoꝛtitudine feruoꝛ ſpũs excre/ uetur:ſic amoꝛ ſeraphicus ſp fertur in deuzʒ che
ſcat:vt ſe cohibere nõ valeat intra ſe. Et ali/ actu Inceſſabile vel infinibile ſignitficat q en
quãdo in exceſſuʒ ↄtemplatõis rapiat:⁊ mł nunq; terminat᷑ duratõne.Sicut em̃ ignis Uln
ta alia inexplicabilia ſolacia facit ſpũſſctũs. nõ habet terminũ in agendo ſ ſemꝑ creſcit li
Quidd ergo exiſtimas quãta delectatiõe dul in maiꝰdum inuenit auctaʒ materia in qua iſ
cedinis beata dei mater abundauit q̃ ſuper accẽdi poteſt. ſic amoꝛ ⁊ actio ſeraph nõ bʒ a
ofes ſpũſancto plena fuit. Hic Ecci.xxiiij, terminũ in amando deuʒ qͥ cum ſit infinite man
ſcribit᷑. Qui edunt me adhuc eſuriũt.quod bonitatis ſp inuenit᷑ in eo qdð amoꝛẽ nouno in
dicit᷑ ex eo.quia charitate dei ſatiari nõ poſ modo accendat ⁊ dulcificet alliciat ⁊ dele⸗ 4
ſunt pᷣ delectatõe qui eã deguſtant exꝑimẽ⸗ ctet. Calidũ ſignificat quia illa ſacietas ex
tali aſſuefactõe:⁊ ꝑ ↄſequẽs beata Haria deſiderio ſemꝑ accendit᷑. Hoc eſt qð Bꝛeg.
aſſuefacta diuis dulcedinibo:ſiuevigilando in moꝛal,de deſiderio ⁊ ſatietate ſctõꝝĩ pa⸗ Ki
ſiue dvoꝛmiedo:ſiue aliud qͥd faciẽdo: ſꝑ irre tria dicit ſic. Deſideriũ qͥdem anxietatẽ ha⸗ Ou
milſſibiliter nouas ⁊ varias dulcedines di/ bet:ſatietas faſtidiũ. Ne ergoꝛit ĩ deſiderio lib
uinas accreſcentes deguſtabat in deo.vt di anxietas:deſiderantes ſancti ſatiant᷑:ne ſit ĩ ve
ceret cũ pᷣs.Sitiuit ania mea ad deũ fontẽ ſatietate faſtidium. ſatiati deſiderant qꝛ ſi bul
viuũ quado veniã ⁊ aparebo añ facieʒ dei tientes ſatiabimur et ſatiati ſitiemus. Hec lnn
Notater dicit ad deum fontẽ viuũ:quia ſiꝰ Gꝛego. Et ratio ᷣm Tho. ↄtra gentilesli. Ve⸗
cut fons viuus ſemꝑ ſcaturit aquas nouas iiij.quia diuina eſſentia ſemꝑ cũ admiratõe 16
ſic in Mariga qaduixit ſemꝑ ⁊ continue no videtur cũ nullus intellectus eã comꝑhen/
uas ⁊ ineffabiles delectões quas expmere dat ſed omia creata ipᷣa tranſcedat.cum igit᷑ „ a
., nNeqmus nos peccatoꝛes faciebat xpᷣs deuſ intellectus beati ſy habeat in diuina eſſen⸗ . . c
ebullire ex fonte diuitatis. Decimo cha⸗ tia qð admiret᷑ ⁊ alliciat nunq; faſtidit aam . uti
ntas Manie fuit amoꝛis pᷣfamiliaris. Euʒ videre amarę:ſed ſemꝑ ⁊ cõtinue delecta . nin⸗
„
4
ſ◻
D

ecct

—
—
=
—
.

Peꝛimo ex diuie incarnatõ

Articulus

vigere qð amas ⁊ amare qð vides. Vñ ſa⸗/
tletas ex deſiderio ⁊ deſideriũ ex ſatietate ſꝑ
accendit᷑.iuxta illud Ecẽi.xxiiij. Qui edunt

me adhuc eſuriũt. Acutũ ſignificat ᷣm qð
duit Hugo quẽdã impetũ amoꝛis ⁊ vehe/

mentiã ardẽtis deſiderij q̊ nõ q eſcit donec
intret ⁊ penetret vt ibi ſit vbi ipᷣm qð amat᷑
cũ ipᷣo ⁊ in ipᷣo vt nõ ſolum ab illo calidũ ſit
ſed tranſeat acutũ in iᷣm. Supꝑferuidũ vᷣo

ſm eundẽ ðꝛ ex hoc ꝙ id qð feruet quadaʒ
caloꝛis vehemẽtia iactatur ſupꝛa ſe. Acutũ
ergo amoꝛis eſt cũ om̃ia trãſcendẽdo deſpi

cit. Suꝑferuidũ aũt cũ etiã ſeipᷣm ↄtemnẽ/

do relinqͥ t. fit ergo miro mõvt dũ ꝑ dilecti/

onis ignẽ in illũ ſuſtollit᷑ qui eſt ſupᷣ ſe ꝑvim

amoꝛis feratur in illũ ſolum qͥᷣ ſurſuʒ eſt ap/
petendũ cogitandũ ⁊ deſiderãdũ:nec ſe nec

aliqu id aliud cogitat:aut deſiderat dũ illuʒ

ſolũ amat. Hec Hugo ⁊ ↄcoꝛditer Linco/

nieñ, cõmẽtatoꝛes lib. angelice hierar. VUñ
osẽs iſtas ꝓpꝛietates ⁊ ſingulas excellẽtiſſime
q̃ntũ poſſibile fuit pure creature viatrici pᷣ

alijs fuiſſe in via ⁊ nunc in patria beatifica

fruitione foꝛe in charitate beate ᷣginis nul
li ambiguũ eſt. Duodecimo charitas be⸗
ate vᷣginis marie fuit ⁊ eſt pacceptatõis di/
uinalis. Eius qͥppe charitas tã grata tã pac
cepta erat deo:⁊ tãtũ eã reamauit deꝰpᷣ oĩb⸗

creaturꝭ ꝙ ab eterno ꝓ nulliꝰcreature amo/

re intãtũ alliceret᷑ ie deus ad incarnãdũ et
patiendũ:ac queq; ſalu noſtre oꝑa facien

dũ ſicut ꝓ amoꝛeꝛ charitate btẽ vᷣginis quã

eternaliter pᷣnouerat ⁊ poꝛdĩauerat foꝛe hu
mane redẽptionis mediatricẽ. quod oſten⸗

ditur tripliciter. H
6is motiuo.
Scðo ex diuĩe vnionis facto.
Tercio ex diuĩe cõdeſcẽſionis ſigno.
Pꝛimo inquã ex diuĩe incarnatõis motiuo
Duero nẽpe:qͥd mouit potiſſime deũ ad tã

tã humilitqgẽ ⁊ miſcdᷣiam vt vicʒ ꝓ nobis ĩ

vtero vᷣginis deſcẽdendo inclinaret᷑. in ſta/

bulo naſceret᷑:in arto pᷣſepio vilibus pãnis

inuolutꝰ locaret᷑:⁊ multa incõmoda huius

Vte milſere pateret᷑:trigus:caloꝛẽ:famẽ: ſitiʒ

⁊c̃. Ampliꝰvt caꝑetur:flagellis cederet᷑:ſpi

nis coꝛonaret᷑: derideret᷑: cõſpueret᷑: crucis

patibulo ſuſpẽderetur.vulneraretur:moꝛe-/

retur:ſepeliretur:ac queq; opera noſtre ſa⸗
lutis operaretur. Ad qð reſpõdet᷑ ꝙ cha
rnitas:tũ quia ex mera ⁊ liberali charitate de

III

us fecit hec om̃ia dicente apło. Pꝛopter ni
miã charitatẽ qua dilexit nos de miſit filiũ
ſuũ in ſilitudinẽ carnis peccati: tuʒ quia vt

nos ad ſuã charitatẽ attraheret oꝑa ſalutis
noſtre ꝑ ſeipᷣm oꝑatus eſt dñs.vt diẽ Ber̃.

Uñ pᷣs.Ois ↄſũmatõis.i.oꝑatiõis dei vi⸗
di.i.cognoui eſſe finẽ latũ mãdatuʒ tuũ glo.

id eſt pᷣceptum charitatꝭ qð eſt nimis latuz

quia extendit᷑ etiaʒ ad inimicos qͥs diligere
debem ꝓppter deũ. Hec glo. Claret ergo aꝛ
hec oĩa fecit charitas: qð manifeſte docet

Hugo li.de charitate di.ſic. O charitas ma

gnã vim habes que deũ de celo potuiſti tra
here ad terrã.O q; foꝛte vinculũ tuũ quo li
gari potuit deꝰ(nam mille vincula deũ liga
tum ad colũnã ⁊ affixuʒ ad crucẽ tenere nõ

valuiſſent niſi charitatis vinculũ tenuiſſet)

Neſcio inqͥt quid maiꝰ in laude tua dicere
poſſum qᷓ; ꝙ deũ de celo traxiſti in terram ⁊
hoĩem ad celum leuaſti de terra. Hec ülle.
Sʒ qm̃ nulla ſuit vel potuit eſſe maioꝛ cha
ritas poſt xpᷣm q; ea que ſuit dei ad btãʒ vir
ginẽ mr̃em ⁊ ecõuerſo.ergo deꝰ p nulliꝰcre/

ature amoꝛe ſic alliciebat᷑ ad incarnandũ ⁊

patiendũ atq; cetera oꝑa ſalutis noſtre ꝑfi⸗
ciendũ q; ꝓ charitate btẽ ginis. Scðo
oſtendit᷑ ex facto diuie vnionis:quia chari

tas eſt que vnit amãtẽ cum amato. Unde
charitas ðᷣ qᷓſi chara vnitas,ſicut habet᷑ li.

de ſpũ ⁊ aĩa. Sʒ cũ cũ nlla creatura ſic vni

tus eſt deꝰ ſicut cũ btã virgine cuius nõ ſo⸗/

lum aniĩa copulata eſt deo ꝑ gram ſʒ etiã de
puriſſima poꝛtõe ſanguĩs caro aſſumpta ĩ-
diſſolubiliter vnita eſt deo in xpᷣo.̊ ſũme ac

cebptatõis diuĩe extitit ginis charitas ſupᷣ
charitatẽ oĩm creaturaꝝ:adeo vt in eiꝰ car/⸗

nis poꝛtiõe ſingulariſſime ſibi vnita omniũ
oparetur ſalutẽ.· Tercio ꝙ charitas bea
te vᷣginis ſũme alliciat deũ oſtẽdit᷑ ex ſigno

diuine cõdeſcẽſionis.qꝛ viq; deꝰmagis cõo⸗

deſcẽdit ⁊ obedit eiꝰvolũtati in om̃i petitio

ne q; volũtati oĩm creaturaꝝ ⁊ ip̃a mag pᷣt

impetrare ſuffragia ſuis deuotis qᷓ; oẽs an

geli ⁊ ſancti. Nam ipᷣa exq eſt del mater ha

bet ius qdᷣãmõ etiã pᷣcipiendi:neq; phas ẽ
aliqͥd negari ei a deo.iuxta illud.iij. Reg.ij.
Pete mater mi:neq; em̃ phas eſt vt auertaã

faciẽ meã. Vnde legit᷑ cuidã ſancto reuela⸗
tum foꝛe ꝙ beata virgo inter alla hoc habz
vnũ gaudiũ magnũ in celo ꝙ vicʒz deus tã/ꝰ

ta charitate tenet᷑ ad eã vtad voram conſc
”UE 5

Liber IX

quatur quicquid poſtulauerit ꝓ quibuſcũ ſiſſima chari t
cit.vt nõ ſit qͥ ſe abſcõdat a caloꝛe eiꝰ,.⁊ quẽ

q; ſuis deuod᷑.ſicuti hoc plurima exempla
⁊ miracula oſtẽdũt q̃ deſcribunt᷑ li.vlt᷑ huiꝰ

volumis.ex qbo qð placuerit poterꝭ h̊ appli

care.O itaq; hõ.O fidelis ania cogita men
te pia:q; excellẽtiſſima fuerit charitas ĩ ma/
ria:penſa ⁊ diligẽter rumina O mens deuo
ta:q; ardẽs amoꝛ fuerit marie ad ihʒ: qᷓ; dul
cis deuotio ad dilectiſſimũ eiꝰ natũ dei filiũ
vnicũ anie ſue ſolatiũ:in q̃ oĩs eiꝰ cõſolatio
oĩs ſpes:om̃e gaudiũ ⁊ om̃e bonũ.O mira
bilis deꝰ.O ihu meꝰ vtinã digner exaudi⸗
re pᷣces fuuli tui vt dignũ me facias tue ma
tri ſeruitiũ exhibere in terr:q̃tinꝰvnacũ ipᷣa
⁊ lecũ pfrui valeã in celeſtiba gaudijs.
PRPars ſcdᷣa libꝛi noni de excellentiſſima
charitate erga nos ſiue ꝓximuʒ atq; mr̃na
ſancta dilectõe btẽ Marie. M

Go fmater pul⸗

ecre dilectõis Ecẽi.xxiiij.ca.qbus
in verbis ſpũſctõ afflante dic a

ſapiẽte in ꝑſona marie clare inſi/

nuat᷑ qm̃ ipᷣa pijſſima vᷣgo diligit genꝰ hũa
nũ coꝛdialiſſima ⁊ affectuoſiſſima charita⸗
te q̃ vult oẽs hoĩes ſaluari ⁊ neminẽ perire.
Vñ dicit. Ego mater pulcre dił.qð vt patʒ
li.v.ꝑte.ijiarti.jexponit᷑tam reſpectu xpᷣi qᷓ;
reſpectu oĩm fideliũ generalit qbus eſt ma⸗
ter. NHotat᷑ aũt in ipᷣis vᷣbis triplex modꝰal/
fectõis⁊ amoꝛis q̊ ißa moue᷑ charitatiue er
ga hoĩes. Pꝛimo qͥ dem ipᷣa diligit hoĩes
⁊ afficit᷑ charitate intima ad eos ſuꝑ eoꝛum
malo miſericoꝛdiſſime cõpatiedo. Secũ
do ſuꝑ eoꝝ bono cõgaudẽdo. Tercio vi
ſceroſo affectu eos fouẽdo ⁊ ꝓmouendo ſq;
ad ſũma bona glie.Pꝛimũ q̊ͥ ad peccatoꝛes

Scõm qͥ ad ↄuerſos ⁊ penitẽtes. Terciuʒ

q̃ ad iuſtos ⁊ ꝑfectos homĩes. Et qꝛ in vni
Uerſo hoꝛũ triũ ſunt genera hoĩm.i.peccato
rũ ⁊ in vitijs ꝓfundatoꝝ. Item ad pnĩam
ↄuerſoꝝ. Item iuſtoꝝ ſiue ꝓficientiũ ſiue ꝑ
fectoꝝ. qͥ in eccleſia iuſti iudicant᷑. ⁊vt cõmu
nius ſimul cenſent᷑. Igit᷑ hoꝝ oĩm ⁊ ſingu/
loꝝ mr̃em biũſſimã virgo ſe appellat.vt erga
oẽs holes ſuã charitatẽ nimiã ac miſcðiaʒ
infinitã onñdat.Qõð euidẽtiꝰ aſſerit mellifluꝰ
eBerñ.in ſermõe. Signũ magnuʒ apparuit
ita dicẽs. Quid ad Mariã trepidat hũana
o. fragilitas accedere:nihil auſteꝝ in ea:nii ter
ribile tota eſt ſuauis,oĩbo oĩa facta ẽ copio⸗

ſiſſima charitate cũctis hoĩbo ſe debitricẽ fe

admodũ ſol ſuꝑ bonos⁊ malos oꝛit᷑ indiffe
rẽter:ſic ipᷣa oĩbo ſe exoꝛabilẽ oĩbo clemẽtiſſi/
mã exhibet nec deſtituit merita.oĩm deniq;
neceſſitates ampliſſimo q̃ dam miſerat᷑ affe
ctu. Hec B

lo cõpatiẽdo. Vñ nollet hoĩem peccare qꝛ
ſcit ꝑ pctm̃ hoĩem moꝛi in ania.amittere in
dicibile ⁊ om̃e bonũ celeſte ⁊ incurrere eter

nũ malũ gehẽne. Idcirco in themate ſe ma

trẽ nomĩat di.:.Ego mi pul.⁊c.Quis neſciat
inr̃es cõdolere ⁊ deſlere ſuꝑ incõmoda filio
rũ.⁊ certe ipᷣa btã vᷣgo ſuꝑ oẽs mr̃es pleniſ⸗
ſima ẽ miſcia ⁊ pietate atq; dulcedine cha
ritatis.iõ oꝛat ecclia. Virgo ſingnlarꝭ in ter
om̃s mitis ⁊c.
mines ↄuerſos a pctis ⁊ penitẽtes eoꝝ bo⸗
no cõgaudẽdo.ſi nẽpe gaudiũ ẽ angelis ſuꝑ

vno pctõꝛe penitẽte Lu.xv.multo magꝭ ma

rie el Kandin q̃ᷓ ſuꝑ oẽs angelos pᷣeminet ⁊
pleniſſima ẽ charitate.Et iõ ↄueniẽter ipſa
figurat᷑ ꝑ mulierẽ q̃ habuit dꝛagmas.x.qm
ipᷣa eſt dñna creaturaꝝ rõnaliũ in.x.graduuʒ
oꝛdinibo exiſtentiũ.i.in nouẽ choꝛis angelo
rũ ⁊ decimo hoĩm.Et ꝑdita vna.i.hũana ꝑ

pctm̃ atq; inuẽta ꝑ pnie ⁊ paſſionis filij ſui

efficaciã ↄuocauit ad gaudiũ inuitãdo ami
cas.i.anĩias ſctãs di. Cõgratulamĩ mihi qꝛ
inueni dra.quã ꝑdi.ALuc.xv. Et idcirco in
themate notãter addit᷑ pulchꝛe.iicaſte ⁊ gra
tioſe ac glłioſe dilectiõis: qꝛ tota pulcritudꝰ
anie eſt in gra ⁊ glia ad quã cõſequẽdã btã
vᷣgo aniat penitètes Tercio ipᷣa diligit ho
mines iuſtos viſceroſo affectu ꝓmouẽdo ⁊
fouẽdo in oĩ gr̃a optãs eis ſũma bona glie
celeſtꝭ.⁊ ꝓptea ſubdit᷑ ĩ themate.Dilectõis.ſ.
mr:diligere ppe ẽ alicui bonũ velle.ex.ix.li.
ethi. Vere ipᷣa oẽs diligit vᷣo amoꝛe.qꝛ teſte
Berñ. IJpᷣa oĩbo oĩa facta ẽᷣ. Oił ſinũ miſe⸗
ricoꝛdie aperit.vt de plenitudiè eiꝰ accipiãt
vniuerſi.eger curatõeʒ.captiuꝰredẽptõʒ.tri
ſtis ↄſolationẽ:pctõꝛ veniã.iuſtꝰ gram. filiꝰ
dei carnis ſubam.⁊ tota trinitas gliam. hæc
ille. Itaq; de hac eiꝰcharitate erga ꝓximũ
id ẽ erga nos hoĩes ad pñs tractãtes: vt.ſ.

recoâſcẽdo eiꝰmaximã dilectionẽ circa nos.

magis moueamur ad ſpem ac deuotionẽer
ga ipᷣam tria myſteria declarabimꝰ.

Peꝛimũ dicit᷑ myſteriũ pᷣeminetialis ma-⸗

ec Berñ. Pꝛimo ” ſicut dixi affic
tur btã vꝓᷣgo tanq; mr̃ ſuꝑ pctõꝝ hoĩm ma⸗

Scõðo btã vᷣgo diligit ho

Ne=

iie

ſor
thos
occn
buer
rec
mog
ga!
lom
mo

7

frihe

iſe
e
fe.
iſi⸗
fia
m⸗
nege
rein⸗
eler
ſem
ncſein
uſoo
nechr
Binn
itbe
bo⸗
ioſno
G
nna!
n i
Nu;
ngeo
ne
Bin
oem
nbbi
co
eugt
id
Uibiä
gtbo
hülon
4 lie
is
i
Eccke
ni
achi
ihn
n i
pvim
1 ſte⸗
nos,
nic

H.

Articulus

„ Snitudinis.

Scõöm ðꝛ mr̃nalis habitudinis.
Terciũ ðᷣꝛ effectualis certitudinis.
Articulus pm de magnitudine ⁊ ex⸗
celletia charitatis btẽ Oarie erga pximuʒ
⁊ q̃les hoĩes ampliꝰpᷣ alijs diligant᷑ ab ipᷣa
dei matre.
Irca pꝛimũ mi
c ſteriũ pᷣeminẽtialis vicʒ magnitu
dinis vt valeamꝰ ſcire q̃; magna
⁊ excellẽtiſſima ſit charitas beate
vᷣginis erga nos hoĩes atq; ꝑ ̊ inducamur
⁊ nos eã ſũma deuotõe colere tres q̃ſtiones
occurrũt. Pꝛimo qrit᷑ vtrũ btã virgo ha
bnerit charitatẽ ꝓximi.⁊ habeat ĩ ſũmo pu
re creature. Ad qð ꝓtinꝰ rñdet᷑ bꝛeuit᷑ fᷣm
magnũ Alber.ſuꝑ miſſus ẽ.ca.lxxxvij.ꝙ be

gta v̈go etiã dũ fuit in hac vita habuit ⁊ imł

to mag nũc in pꝛia hʒ charitatẽ ꝓximi ĩ ſũ⸗
mo pure creature.Et hoc ꝓbatur potiſſim
tribus rõnibus.
Pꝛimo rõne diuĩe charitat.
BScdo rõne gratioſitatis.
Tercio rõne ꝓpinquitatis. 2
Pꝛimo rõne diuiĩe charitatꝭ:qꝛ vt dic Aug.
Eadẽ eſt charitas q̃ diligit᷑ deꝰ ⁊ ꝓximꝰ: eo

ꝙ ꝓximꝰdiligit ppt deũ ⁊ aliter diligere nõ ?

Gtuitũ. Idcirco ſcribit᷑.j. Joh.iiij.Hoc mã
datũ habemꝰa deovt qͥ diligit deũ diligat ⁊
fratrẽ ſuũ.Si qͥs dixerit qm̃ diligo deuz: ⁊
fratrẽ ſuũ odit mẽdaxẽ ⁊c̃ gᷣ qͥ hʒ ſũmã cha/

A

ritatẽ ad deũ:ſũmã hʒ ad ꝓximũ.qꝛꝓpt vnũ
qdðq; tale ⁊ iᷣm magis.j.poſterio.

aoq; tale ⁊ ij Uu cñ ꝓ
ximus diligit᷑ pr deũ qͥ plꝰamat deũ:plꝓpt
ipᷣm ⁊ ſᷣm ipᷣm.ſ.deũ amat ꝓximũ. Sʒ qm

bltã vᷣgo ſũmã habuit ⁊ hʒ charitatẽ ad deũ

vt.j.ꝑte hꝰli.oſtẽſum ẽ.̊ in ſũmo pure crea
ture charitatẽ habuit ⁊ hʒ ad ꝓximũ. Se
cũdo rõne gratioſitatᷣ.vbi em̃ amplioꝛ ſpũſ

ſci gra:ibi amplioꝛ charitas tã dei q̃ʒ ꝓxi/

mi.qꝛ teſte apło.Charitas diffundit᷑ in coꝛ
dibo nris ꝑ.ſſ.q datꝰeſt nob Rom̃.v. Sed
qm̃ btã vᷣgo pleniſſima fuit ſpũſſci gra.iu/
xià illud Luc,j.Spũſſctũs ſuꝑueniet in te.
Et iteꝝ.Aue gr̃a plena.õ ſpa pleniſſima ẽ
ꝓximi charitate:adeo vt ſe ↄtinere nõ vale-
at exviſceroſa charitateꝛ? pietate qͥn mox cũ
ꝓpulſata fuerit effundat nob gram et miſeri
coꝛdiã. Uñ Berñ.diẽ. Maria añ ↄceptio

nsẽ plena gra ab angelo nũciat:vt tandẽ ſibi

uenit et pulſanti aꝑiet᷑.hec Rich. Ita q̊ʒ be
ata vᷣgo ex diuĩe liberalitatꝭ repꝛomiſſione
cuiꝰvolũtati ſũme eſt cõfoꝛmis et ex intima
charitate ac pietate q̃ plena eſt pᷣſto eſt oĩb⸗
ſubuenire ad eam ↄfugiẽtibo: taq̃ʒ pijſſima
mji gr̃e et miſcðie. Ad qð qdðᷣamõ obliga
ta foꝛe dinoſcit᷑ ex liberali dei oꝛdinatiõe:qꝛ
deꝰoꝛdinauit liberaliſſime vt ipᷣa ſit innen⸗
trix gre.iuxta illud Lu.j. Inueniſti gratiam

plena nob etiã fieret plena. Si em̃ vaſe ple

no aliqð coꝛpꝰeidẽ ĩmittit᷑: q̃nto illud maiꝰ
eſt qð iĩmittit᷑ tanto de liq̃re qͥ pus replebat
cogit᷑ effluere ex ſuꝑpleno:ſi in eã iã gra ple
nã deꝰ eternꝰin ↄceptõe mittit᷑ in vteꝝ eius.
Jõ neceſſe ẽ vt ſꝑ effluat ĩ eternũ. Vas qdẽ
ſliq̃re plenũ ſi q̊ mõ moucat᷑ defacili effũd it

liq̊rẽ.ſic btã vᷣgo ſi q̃ mõ pᷣcibo moueat᷑ mox

effundit gram. Ad cuiꝰ effluẽtiã ipᷣa oẽs in⸗
uitat Ecci.xxiiij.di.Trãſite ad me oẽs qͥ cõ
cupiſcit me ⁊ a generatõibo meis adiplea/
mini. Qõ ſi adhuc trepidas ⁊ dicas vnde

ipᷣa cogit᷑ vt effluat nob grãm:cũ in liberta⸗
te ſua ſit dare eã vel nõ.Dico ſᷣm ſnĩiam Ri/
char. de media villa ſuꝑ.iiij.di.xvij.q.j.arti.
ij. vbi diẽ, ꝙ facienti qð in ſe eſt attrito nec
obicẽ gre ponẽti neceſſe ẽ aliq̊ mõ a deo da
ri grãm gratũfaciẽtẽ: nõ qͥ deʒ neceſſitate co

actõis vel ĩmutabilitatꝭ abſolnte:qꝛ deꝰnul

li debitoꝛ eſt. Sʒ neceſſitate ĩmutabilitatis

ex ꝓmiſſiõe liberali vel oꝛdinatõe.qꝛ libera

liter oꝛdinauit et ꝓmiſit ſe datuꝝ grãm pe/

nitẽtibo faciẽtibo qð in ſe eſt et petẽtibi.iuxta
3 petit accipit et qͥ q̃rit in/

Bud dñm. Sz qꝛ dicẽte Auguſt. xij.q. vj.
Si qͥd. Si qͥ inuenit rẽ aliquã ſciẽs cuiꝰẽ
tenet᷑ eã reſtituere. Jõ btã vᷣgo q iuenit gra
tiã quã pᷣmꝰ hõ ꝑdidit tenet᷑ nobᷣ eiꝰ poſterꝭ
et heredibo reſtituere.nulli ̊ timẽdũ eſt ve/

re ad eã ↄuerſo qͥn veniã ↄſeq valeat et gra
tiã. Idcirco Ber.de laudi.gi:li.hoꝛtat᷑ di.
Queramꝰinqͥt frẽs grãm ꝑ mariaʒ.Qui ſic

q̃rit inuenit et pulſanti aꝑiet᷑: qꝛ ipᷣa oĩbo ſi/

nũ miſcðᷣie aꝑit:vt de plenitudine eiꝰ accipi
ant vniuerſi. Hec ille. Tercio ſũma cha⸗

ritas ſuꝑ oẽm pure creature charitatẽ eſt in
btã ᷣgine rõne ppinqͥtatis.ſ.ad deũ.vnũqð
q; em̃ qnto eſt deo ꝓximiꝰet ĩmediaciꝰ cõiũ
ctum ei:tãto magꝭ pticipat diuinã ꝓpꝛietaſt

et ſilitudinẽ. Oð declarat᷑ bᷣmo in naturali⸗.

bus rebo. Nã ferrũ qᷓnto magis applicatur
igni et ꝓximiꝰ iungit᷑ eo igni ammpli n calo
4

Liber X

rem ac ſilitudinẽ ignis recipit foꝛtiꝰ. Itẽ ce/
lũ qꝛ ꝓpinq̃t deo mag q; terra vel terreſtria
iõ celũ magꝭ ꝑticipat ꝓpꝛietatẽ ſũmã.i.incoꝛ
ruptibilitatẽ lumioſitatẽ eternitatẽ ⁊ hmõi.
⁊c. Itẽ aſcẽdendo a terra videmꝰ ꝙ aq̃ puri
oꝛ ⁊ lumĩoſioꝛ eſt terra. ⁊ aer aq̃ ⁊c. atq; aer
magis ꝓpinquꝰſolis lumĩ magꝭ reddit᷑ lumi
noſus q; remotꝰ.qꝛ teſte Ariſt. O m̃e agens
foꝛtiꝰagit in ꝓpinquũ q; in remotũ. Item
declarat᷑ ſcdõᷣo ĩ rõnalibo rebo qꝛ hõ cũ ſit ani
mal rõnale magꝭ appꝛoximat deo ⁊ mag ꝑ/
ticipat ꝓpꝛietatẽ diuinã,.ſ.mãſuetudinẽ amo
roſitatẽ ⁊ pietatẽ ac hmõi qᷓ; bꝛutũ aĩal.dicẽ

te Ariſto.li.poli.q; hõ eſt aĩal naturalit mã

ſuetũ amicabile ⁊ ſociale: ⁊ angelus adhuc
mag q; hõ. Itẽ hõ iuſtꝰmag q; pctõꝛ⁊ ĩpiꝰ
et ſctĩ ĩ celo magꝭ q; viatoꝛes ⁊c̃. Itaq; exq̊
btã vᷣgo ſũme ꝓxia fuit deo in pñti ꝑ graʒ et
nũc in pꝛia ẽ ſuꝑ oĩa ĩmediatioꝛ pꝰxpᷣm d eo
gliaʒ.iuxta illud pᷣſ. Aſtitit regina a dextrꝭ⸗
tuis.i,in potiſſimis bonis glie. iõ ſicẽ deꝰ eſt
erga nos ſũme mif̃icoꝛs ⁊ bonꝰcuiꝓpꝛiũ eſt
mlſereri ſꝑ ⁊ ꝑcere atq; amare.qꝛ deꝰ chari⸗
tas c.j. Joh.iiij. Ita btiſſima vᷣgo ſũme ꝑti
cipat has ꝓpꝛietates vt ſit ſuꝑ oẽm purã cre
aturã pijſſima:miſericoꝛdiſſima:⁊ charitate
plena. Pꝛoinde Berñ.dic̃. Per te acceſſum
habemꝰad deũ o btã vᷣgo inuẽtrix gre:geni
trix vite:mi ſalu et᷑ne: co pioſa charitaſtua
nr̃oꝝ oꝑit mititudinẽ pctõꝝ. Ideʒ in ſer.in
lectõe di. Quid dicã inqͥt de fonte pietatis.
nõne qͥ pomũ ĩ manu ſua tenet dimidia diei
hoꝛa reliq̃ diei ꝑte pomi fuabit odoꝛẽ. Quã
tũ igit᷑ viſcera illa pietate affecta ſunt in qbo
dDiuia pietas nouẽ mẽſib reqͥ euit. Hec ille,
Ecce igit᷑ claret ex dictis rõnibo ꝙ btĩſſima
Dei mr̃ maioꝛi charitate nos diligit qᷓ; om̃s
angeli vel ſci ac qͥ cũq; hoĩes q̃ntũcũq; ⁊ili
gere poſſent.nõ ſic certe pꝛ vł m filiũ.nõ ſic
frater frẽʒ aut ſoꝛoꝛẽ.nõ ſic amicꝰ amicũ.nõ
ſic oĩs creatura diligere pᷣt qntũ ipᷣa nos in
deo ⁊ fm deũ diligit. Vere ̊ duriſſimuz eſt
coꝛ hoĩm impioꝝ qͥ p tãto amoꝛe nolũt ipᷣaʒ
reamare ꝑ deuotõis ſpũalis affectũ ⁊ cultũ
Scðo circa h̊ pmu myſteriũ q̃ſtio occur
rit.vtrũ ipᷣa btã vᷣgo magis diligat aliquem
Poimn q; alteꝝ an oẽs eq̃liter amet. Ad qð
ꝛeuit᷑ rũdet᷑ ꝙ nõ oẽs eq̃liter diligit ſʒ vnũ
o magis altero:qð oſtendit᷑. “
Peꝛimo rõne diuie ↄſoꝛmitatis.
Socdo rõne equitatis. -

Pars II.

CTercio rõne ſilis vᷣtuoſitatis. .
Pꝛio rõne diuĩe ↄfoꝛmita:tãto qͥ pe cha⸗
ritas in hoĩe eſt oꝛdinatiſſima⁊ ſctiſſima q̃n

to diuĩe volũtati ⁊ charitati ẽ ↄfoꝛmioꝛ. Sʒ

qꝛ deꝰnõ diligit oẽs hoĩes eq̃liter.qꝛ magis
diligit eos qͥ ſũt mẽbꝛa vnigeniti filij ſui.vt
ðᷣꝛ in.iij.ſnĩaꝝ.di.xxxij. Nec ex h̊ ſeqͥtur ĩ
deo ſit mutabilitas dilectõis ſᷣm mag ⁊ mi
nus. qꝛ vt hẽ a magr̃o ibide.licʒ diuĩa dile⸗
ctio ſᷣm eſſentiã nõ recipit mag ⁊ minꝰ.tñ
ſm efficiẽtiã inqᷓntũ aliq̃̊s ad maioꝛa bona

alios vo ad minoꝛa diligit ðꝛ magis⁊ minꝰ

diligere. Aliqͥs aũt qb penã vult inferre ðe
odire vt pctõꝛes. Uñ Ecẽi.xij. Altiſſimus
odio hʒ pctõꝛes. VUñ ſᷣm Bonauẽ.di.q̃ ſup
tercij libꝛi.Dilectio dei eſt potiꝰeffectꝰq; af᷑⸗
fectꝰ. Paʒ ⁊ Ariſto.ix.ethico.ait.q dilectio

amicicie fundat᷑ ſuꝑ beniuolẽtia. Cõcludit᷑

ů ꝙ ſicut deꝰ aliq b maioꝛa bona vult ⁊ ſic
magis diligit. Sic ⁊ btã dei genitrix q̃ ſuꝑ
oẽs ↄfoꝛmis eſt diuĩe volũtati aliqs qͥ vicʒ
ſunt mẽbꝛa filij ſui ⁊ de ſpũ filij ſui viuũt in
gra ampliꝰdiligit.⁊ q̊ſ deꝰodit ⁊ ipᷣa odit vt
dicere poſſit cuʒ pᷣs. Nõne qͥ oderũt te dñe
oderã ⁊ ſuꝑ inimicos tuos tabeſcebã.Per⸗
fecto odio oderã illos inimici facti ſũt mihi
Scdo oſtẽdit᷑ rõne eqͥtat ⁊ iuſticie qꝛ in
btĩſſima ᷣgine ẽ charitaſ oꝛdiatiſſima. QUñ

Cañ.ij.Oꝛdinauit in me charitatẽ,ſ.ipᷣe ſpi

rituſſctũs. Oꝛdo aũt rectꝰcharita ex eꝗ
te ⁊ iuſticia reqͥrit vt melioꝛes ⁊ deo ꝓximiĩ
virtute pᷣdiligant᷑ remotioꝛibo ⁊ peioꝛibo evt
vult ſctũs Tho.ij.ijiq.xxvj.q̊ ⁊c̃. Hinc de

pe.di .ij. F. Intelligo. dꝛ ꝑuerſa eſſe dilectõ qᷓ

nõ ſeruat legitimũ modũ ⁊ oꝛdinẽ dilectõöis

vſtitutũ vt qͥ diligũt nõ diligẽda vel magis

diligũt min? diligẽda. Tercia rõ ↄſilis vir
tuoſitatꝭ. HNã ſile diligit ſibi ſiłe.viij.ethico.

Et oẽ aĩal diligit ſibi ſile Ecci.xiij. Quanto

8O qs eſt ꝑ vᷣtutẽ deo ⁊ biẽ vᷣgini ſilioꝛ: tãto ẽ
diligibilioꝛ. VUñ. vij. ethico. Mies inqͥt dij

dicunt᷑ fieri ꝓpter vᷣtutis excellẽtiã.pꝛauꝰ ãt

hõ deterioꝛ ẽ beſtia. Hec ibi.O itaq; pctõꝛ
ↄuertere ⁊ vᷣtutib deo aſſilari ſtude. vt deꝰ
te diligat ⁊ lctiſſima eiꝰ mr:ac om̃es ſci æ&ffe
ctuoſiꝰ ꝓ te intercedãt ⁊ foueãt ac ꝓtegant:

amẽt ⁊ tibi cõgaudeãät. Scõðo qrit᷑ circa.

H pmũ myſteriũ:q̃les hoĩes btã vᷣgo p cete/

ris ampliꝰdiligat.aut q̃liter qͥs poſſit ſacere

vt ab ea magis ac magis diligaẽ. Ad qð

dico ſicut colligere polſum ⁊ ellcere ex ſj

, Mur
dligi
cpp
82
chꝛe
chꝛa⸗
dickt⸗
chae
loen
uck.
ſach
grg:
cidi
ſuba
meo
eſiia
gart
Btüs
moren
n
luſtiaea
honon
deißce
ſtubled
lie
t
ſiv
Keda
lainin
aſe
(llgfi
tnebe
lesſe
lenci
dinia
tügen
Vi
(agle⸗
feam⸗
u
toel
ſond
ad
nos
Mtat

. Articulus

. uvſſumpti themat nr̃i autoꝛitate q̃tuoꝛ ſunt
3 genera hoĩm q̃ᷓ ſpeciali affectu a btã vᷣgine
A4 diligũt. ⁊ tãq; in filios amãtiſſimos ab ipᷣa
v aqoptant᷑. Pꝛimũ genꝰeſt eoꝝ qͥ caſtitatis
. hprypt affectionẽ. Vñ dicit. Ego inqͥt mr pul-
c “ chꝛe dilectõnis. Caſta qͥ ppe dilectio ðꝛ pul⸗
el chꝛa dilectio ſiẽ carnalis dilectio ꝑ ↄtrariuʒ
dicit᷑ turpis amoꝛ. VUñ Sap̃.iiij. O qᷓ; pul
ddc.. „ chꝛa eſt caſta generatio cũ claritate.ĩmoꝛta/
em lis em eſt memoꝛia illiꝰ qm̃ ⁊ apud deũ no
dg . ta eſt ⁊ apud hoĩes,.ſ.ꝑ amoꝛis noticiã. Nã
Nx ipᷣa cũ ſit vᷣgo caſtiſſima nõ niſi caſtos dili⸗
nc⸗ git:qꝛ ſilłe ſili applaudet im Bonauẽ. Se
s cũdũ genꝰeſt eoꝝ qͥ diuinũ hñt timoꝛẽ. VUñ
DH ſubdit᷑ i dicta autoꝛitate.⁊ timoꝛis. Qui g̊ ti
ä mẽt o ffendere deũ ⁊ a pctõ ↄuertunt᷑ timo⸗
khH re filiali.hi a btã pgine ſpecialiꝰdiligunt at⸗
eii q; a xpᷣo eius filio ⁊ ſcs. Vñ Ecci.xxv.ca.
aſe Bitũs hõ cui donatũ eſt hĩe timoꝛẽ dei. Ti
jiie moꝛ em̃ dei initiũ dilectiõis eiꝰ. Et iteꝝ.ca.
xv.Qui timet deũ faciet bona ⁊ qͥ cõtinẽs ẽ
hitin iuſticie appᷣhẽdet eã.⁊ obuiabit illi q̃ſi mat
nt honoꝛificata.Qui igit᷑ in pctõ ꝑſeuerãt nec
edie dei pᷣcepta obſeruãt.hi ſunt btẽ vᷣgini dete⸗
% ſtabiles tãq; maledicti.iuxta illud pᷣs. a
i ledicti qͥ declinãt a mãdad tuis. Terciũ
can genꝰeſt eoꝝ qͥ ve fidei hñt agnitionẽ. VUñ ĩ
l autoꝛitate ſubdit᷑.⁊ agnitõis. qꝛ ſicut ſine fi
Sefli ge ĩpoſſibile ẽ:teſte aplo Hebꝛeo.xjca. pla/-
6 ene deo ita ⁊ biẽ vᷣgini. Hinc Ecci.xxv. Fi
ii . . dei initiũ adglutinãdũ eſt ei. Claret ̊ he
oNNe retici ſciſmatici ⁊ qᷣ cũq; male ſentiũt de arti
ecde culis fidei.aut qͥ fidẽ verã nõ bñt de vᷣgini-
ec tate btẽ marie nõ amant ab ea ſʒ deteſtabi⸗
cos les ſunt tãqʒ inimici.ſilr qͥ diuiationibo in/
inr diuiatõibo ⁊ magi artibo ĩtẽdẽtes. Quar
t tũ gen?ẽ eoꝝ q erga ipᷣam hũt ſpei deuotõʒ
mo Vnñ ſubdit᷑.⁊ ſcẽ ſpei. Nã qͥ ipam ſpecialiꝰ
ce amãt ⁊ ſpem in ipᷣa ponẽtes in patronã ſpe
i cialẽ eã deudtiꝰ inuocãt: tales ipᷣa ſpecialiuſ
GH reamat.iuxta illud Pꝛouer.viij.Ego diligẽ
n· tes me diligo. Qð piʒ in exẽplo ex legeda fe
rbe ſti Harie de niue in Johe patritio.⁊ in mł
ü s alijs m iraculis.de qb⸗ in li.vlt: plurima
o „ ſcribent᷑. O itaq; aĩa ſidelis penſa q; ſuaue
d ¶ qᷓʒ vtile qʒ neceſſariũ ſaluti ac q̃; ſecuꝝ ſit di
o ., ligere ⁊ diligi a btã dei mr̃e:⁊ toto tuo poſſe
. ad id tende.vide qᷓ; indicibili charitate ipᷣa
nos diligat et tanqʒ mater pijſſima ac cha⸗
43 r. ritate pleniſſima nos ſaluari cupiat, Pꝛo tã
r
. ₰
„
. ●
5
*

ta igit᷑ charitate eideʒ gratias refunde:ipᷣaʒ⸗
deuoto ſeruitio cole.caſtitatẽ tene.et deũ ti⸗
me.fidem habe. ac ſpem totã in iam pone
DSciẽdo te tanto plus ab ea diligi quaãto in
his conaris ꝑfici: ⁊ ꝑ ↄñs ĩ celeſti regno cũ
ipᷣa btĩficari et ampliꝰpᷣmiari ⁊c̃.
Articulꝰſcðᷣs de mr̃nali habitudine ma/
rie qꝛ ſcʒ ipᷣa ðꝛ mr̃ oĩm ⁊ ꝑ ↄſequẽs mr̃naʒ

bʒ charitatẽ erga hoĩes ⁊ etiã angelos.

Irca ſecũdũ mi

c ſteriũ pncipale ſq;ʒ mẽnalis habi
tudinis tria qro. Pꝛimo vtrũ
btã virgo dici poſſit merito ma⸗
ter omniũ xpᷣianoꝝ et electoꝝ. Scðo vtrũ
ipᷣa glioſiſſima virgo dicat᷑ merito mater nõ
ſoluʒ h oĩm ſed etiã ſanctoꝝ angeloꝝ. Ter
cio vtrũ eius materna dilectio ſit maioꝛ ad
hoĩes q̃ʒ angelos an ecõuerſo.,. Ad pmũ
queſitũ reſpondet᷑ ſ᷑ᷣim magnũ Alber.ſuper
miſſus eſt.ca.clxxxviij.ꝙ ſic:et oſtẽdi Pꝛi
mo autoꝛitate. Scðo rõne. Tercio exẽ/⸗
plo et ſimilitudine. Pꝛimo inquã autoꝛi
tate. Nam Lu.ij.habet᷑.Peperit filiũ ſuum
pmogenitũ, ergo habuit ſcogenituʒ nõ qͥ
dem coꝛpꝑaliter vt bene ↄſtat.ergo ſpũaliter
Ded generatio ſpũalis vna eſt oim xpᷣiano
rum⁊ electoꝝ.̊ ipᷣa mater oĩm ſpũaliũ.Itẽ
Hebꝛeo.ij.apls dicit ꝙ xpᷣs nõ ↄfundit᷑ eoſ

ſcʒ xpᷣianos vocare frẽs. Ipe em̃ eſt pᷣmoge

nitꝰ in multis fratribo.̊ ſicut xpᷣus eſt frater
oĩm xpᷣianoꝝ.ita et eiꝰmat᷑ maria ẽ oim mr.
