cio ꝑ r denotat᷑ ꝙ ipſam figurauit rachel q̃ᷓ
genuit Joſeph qͥ vocatꝰ eſt a pharaone lin
gua egipnaca ſaluatoꝛ mũdi.Geñ.xlj. Sic
beata vᷣgo genuit veꝝ ſaluatoꝛẽ mũdi xpᷣm
deũ noſtrũ. Quarto ꝑ i ſignificat᷑ Judith
que virtute caſtitatis occidit holofernẽ. Ju
dith.xiij. Sic beata vᷣgo virtute ſue vᷣgini⸗
taſ lucipeꝝ occiditnuxta illð Geñ.iij. Ipſa

cõteret caput tuuz. Quinto ꝑa denotatur
Abyſaach q̃ fuit electa ſuꝑ oẽs filias hieru

ſalẽ tanq; pulcrioꝛ ad ſeruiendũ et miſtran/
dũ regi Dauid.iij. Regũ.j. Sic btã vᷣgo fu

it electa ſuꝑ oẽs mulieres ad miniſtrãd re
gi celeſti.Ecci.xxiiij. In habitatõe ſctã.co⸗
rã ipſo miſtraui. Quartũ puilegiũ vł ho
noꝛis gloꝛia eſt ꝙ nomẽ marie eſt ab ange⸗
lo Babꝛiele pᷣnunciatũ.Hoc nãq; tenẽt ca⸗
tholici doctoꝛes ꝙ nomẽ Harie angelus
GBabꝛiel pᷣnũciauerit eius parẽtibo ꝙ eã vi⸗/
delicet hoc noĩe vocare deberẽt. Et ꝓbat᷑a
maioꝛi arguẽdo. Quia ſi nomẽ Johis ba⸗
ptiſte angelus gabꝛiel pᷣnũciauit Lu.j. mul
to foꝛtius id de matre dũi ſentienduʒ eſt. Et
hoc idẽ teſtat᷑ Hiero.ð vita Marie ſcribẽs
ꝙ angelus apparuit eiꝰparẽtibo pꝛecipiẽs q;
eã mariã noĩarent.Et ſic patet pᷣmus q̃ter⸗
narius. Quintũ:qꝛ fidelibo eſt amoꝛoſiſſi

mũ vel affectuoſiſſimũ.qm̃ vt ſcribit᷑ Eſaie
xxvj. Nomẽ tuũ ⁊ memoꝛiale tuũ in deſide

rio aĩe. Et nota ꝙ debemꝰerga nomẽ ma/

rie affici ꝑ ſpũalem dilectõeʒ.qꝛ ex ̊ tripblex

bonũ ↄſeq mur.Pꝛimo coꝛdis exhilaratio/
nẽ ⁊ delectationẽ. Vñ ſ̃ᷣm lr̃am hebꝛaicam
dicit pᷣs.Letabunt᷑ oẽs qͥ diligũt nomẽ tuũ
⁊c̃. Berñ.O btã Maria tu nec noĩari po/
tes qn recrees:nec cogitari qͥn tecũ ſit affe⸗

ctus diligẽtiũ te. Secũdo internã vel ſpi /
ritualẽ pacificatiõneʒ.pᷣs.ſm aliã lr̃am. pax

multa diligẽtibo nomẽ tuũ. Tercio eternã
⁊ celeſtẽ gliatõem.pᷣs.Gloꝛiabunt᷑ oẽs qͥ di

ligũt nomẽ tuũ.Gloꝛiabunt᷑.ſ.in celeſti pa⸗/
tria. qꝛ vt ð in pᷣs. Qui diligũt nomẽ eiꝰha
bitabũt in ea. Sextũ puilegiũ noĩs ma/

rie.qꝛ demonibo ẽ foꝛmidabiliſſimũ.qm̃ vt
ſcribit᷑ Can.vj.terribilis eſt Maria vt ca⸗
ſtroꝝ acies oꝛdinata. Que v̈ba tractãs Gꝛe

goꝛiꝰ dicit. Hõ tantũ timẽet hoſtes inuiſibi

les quãlibet caſtroꝝ aciẽ ſicut mariã ði ma
trẽ. De hoc latiꝰ ſupꝛa ꝑte pᷣma.ar.iij. vtili⸗
tate.v. Hoc ſolũ hic addo qð refert Nber⸗
tinus lõ bardus in tractatu de noĩe Jeſu ꝙ
vicʒ cum q̃dã mulier a demone incubo ve/

xaret᷑ nec poterat aliq̊ remedio liberari:ve/
nit ad bim̃ Eymũ dũ petere cõſiliuzʒ:qͥ dixit

eiaccipe vᷣgã et ex vna ꝑte ſacias ſcribi no
men Jeſu:⁊ ex alia nomẽ btẽ virginis: ⁊ cũ
demõ ad te moꝛe ſolito venit ꝑcutias eũ di
cta virga.q̃ facto liberata eſt. Item legitur

in vita ſancti Anthonij paduani ꝙ cũ de⸗

nn
gui
nin
en
ſlu

all

tnnr

ien ⸗
teh⸗
W
er
1d,
Abo
nge⸗
ſaaa⸗
gclas
eiyi⸗
hbaka
s be⸗
4 mul
tG

bi
gg
iͤe⸗
woſli
Eſi
deſoe
mene
ene
Nuno⸗
icin
ne ü
ipo⸗
1 afe⸗
aͤhi⸗
meper
coni
GG
übe
ih
iond⸗
AN.
a
ube
uicvt
imn
ri
Uber
Ng
hore/
nine⸗/
zdiet
bite
91

Ger
e

0

mon voluiſſet eum doꝛmienteʒ ſtrangulare
cepit noĩare ſctũs ipſe Mariã. ⁊ ſtatim cir

cũſfuſo lumiĩe in cella demõ ↄfuſus aufugit.

Articulus

Septimũ pꝛiuilegiuʒ.qꝛ nomẽ marie eſt
cu tis hoibo venerabiliſſimũ:vt iã imple⸗

tũ ſu illud Luẽj. Ecce em̃ ex hoc btãm me
dicent oẽs generatões. Adeo nãq; venera/
bile eſt nomẽ Marie in mũdo ꝙ etiã apud
inſideles reueret᷑.vt patet in lege Macho/
meti.⁊ etiã apud q̃ſdam iudeos.de qͥb vi⸗
de S.li.ij. parte.iij.ar.ij.circa ſtellam quartã
Et qͥdem merito nomẽ Marie ab oĩib ve

nerat᷑.qꝛ res ſacra digna eſt veneratiõe. ſed
eius nomẽ eſt ab eterno ↄſecratũ: vt patuit

ſupꝛa.igit᷑ c. QOð ſi qᷓras:quõ debeas vene
nerari hoc nomẽ pium Marie. Dico ꝙ tri
pliciter. Pꝛimo in coꝛde deuotiꝰ diligẽdo

Secũdo in oꝛe venerabiłr ꝓnũciando et
bñdicẽdo:nõ ſicut heu multi faciunt qͥ piu

rant in noĩe marie vel maledicunt inimicis
aut vituꝑando blaſphemãt. Cõtra q̊s Te/

uiti. xxiiij. Qui blaſphemauerit nomẽ meũ
moꝛte moꝛiat᷑. Tercio q̊ʒ venerari debet

genuflexione ⁊ ſacri cultꝰechibitõe:ſepiꝰ eã
ſalutãdo Uñ pſal. Adoꝛabo ad tẽplũ ſctm̃
tuũ,i.virginẽ matrẽ tuã que dicit᷑ tẽpluʒ dei
⁊ ſacrariũ ſpũſſancti.et cõfiteboꝛ noĩ tuo.ſ.

collaudãdo. Taliter nanq; eam venerãtib⸗
obuiabit ipſa quaſi mater honoꝛificata: ho

noꝛificando eos in celeſti glia.vt ſcriptũ eſt
Ecci.xv.Et exaltabit illos apud ꝓximoſ.i.
ſctõs dei. Octauũ pꝛiuilegiũ.qꝛ hoc no/
mẽ eſt oib inuocãtibo virtuoſiſſimũ: quoni
am mirabilẽ ÿtutẽ habet ſubueniendi in oĩ

neceſſitate ⁊ in oĩ ꝑiculo atq; in oĩ oꝛõis im
petratione. AUnde Berñ. Sileat milſcolaz
tuã o buũſſima Maria q; te in ſuis neceſſita

tibus inuocatã meminit ſibi auxiliũ defuiſ
ſe. Pꝛopterea nãq; eccleſia nomẽ marie ap/

poſuit in ſalutatõe angelica:q̃tinus ꝑ eiꝰ in
uocationẽ nu gis ſoꝛtiat᷑ oꝛatio effeccuʒ.O
peccatoꝛ.o quiſquis es deuotꝰ virgini ma/
rie ↄſidera virtutẽ nomĩs eiꝰ⁊ gaude tenere

hãc pᷣcioſam margaritã in burſa coꝛdis tui
resõditã,qꝛ nullus lapis pᷣcioſus:nulla ge/

ma tante eſt virtutis.Currãt alij ꝓ q̃ſtu mũ
di. aggregent lapides pᷣcioſos qrũ virtutib⸗
glient. Hã ſm phos alij valet in ꝑiculis pᷣ/
ſeruãdis,.alij eoꝝ in fauoꝛibo acqͥ redis. alij
i inimicicijs ſedãdis.alij ĩ ꝓſperitatibo cõſe
quẽdis. Valeãt vel foꝛte nõ vere ad ea va/⸗

leãt. hoc ſolum ↄſulo:hoc ſolũ ꝓhoꝛtoꝛ accqͥ

rite O oẽs auari.o omnes mũdani:acqͥ rite

hũc vnũ lapidẽ pcioſi u:recõdite in arca coꝛ

dis h̊ nomè glioſuʒ triũ ſillabaꝝ Maria. et

eritis ſecuri in oĩ giculo. habebitis auxiliũ

in oĩ neceſſitate ⁊ anguſtia. et ꝓſperitateʒ in

oĩ ſalubꝛi optato Nil em̃ eſt mali quod nõ

remoueat.nil boni quod nõ obtineat ?⁊.
Nonũ pꝛiuilegiũ quia hoc nomẽ eſt ſum

me cõfoꝛtatiuũ ſi homo aduertat. quia nul
lus ſperauit in ea ⁊ cõfuſus eſt. nullus ĩuo⸗
care potuit ſic vt derelictus ſit dũmodo bũ
inuocauerit.iuxta ill Eſa. xx. Quis ambu
lauit in tenebꝛis ⁊ nõ eſt lumẽ eiii.maria in
auxiliũ.q.d.nullus Vnde oĩs hõ in ea ſpez
ponere habet.qꝛ vt canit Ecclia. ipſa eſt re
gina miſcdie vita dulcedo ⁊ ſpes noſtra.Et
ipſa eſt mater gratie ⁊ mater miſericoꝛdie qᷓ

ab hoſte ptegit:in hoꝛa moꝛtis ſuſcipit. O

tu qui times o periculo damnatiõis:recoꝛ/
dare huiꝰ nomis:quia maria maris ſtella ĩ
terpꝛetatur.ſi maris ſtella:ergo ad poꝛtum
ſalutis deducens in hoc mari magno ⁊ ſpa
cioſo. Hinc Berñ. O homo ſecuruʒ habes
acceſſum ad deum vbi mater ſtat ꝓ te ante
filium:⁊ filius ante patrem.filius oſtẽdit pa
tri latus ⁊ vulnera.mater oſtẽdit filio pectꝰ
⁊ vbera,.nulla poterit eſſe repulſa vbi tot cõ
currunt amoꝛis inſignia. An nõ ergo con
foꝛtaris quotiens nomĩs eius recoꝛdaris.
dicit idem Berñ.de nomine Jeſu. quod et
de nomine Marie acciꝑe valemus. Hinc
pꝛopheta Dauid ait. Sperent in te qui no
uerunt nomen tuum. Decimum pꝛiuile⸗

gium, quia nomen Marie eſt gratioſiſſi⸗

mum. Interpꝛetat᷑ em̃ maria illuminatrix.
ſcʒ lumine gratie, et pfecto nomen Marie
gratioſum eſt.quia ipſa beata virgo eſt ma

ter gratie. Hota aũt ꝙ ſ̃m quinq; litteras

huius nominis Maria quintuplicem gra
tiam peccatoꝛes conſequunt᷑ per hoc no⸗
men.quas quidem gratias hoc nomen ſi⸗
gnificare videtur. Pꝛima littera H deno
tat miſericoꝛdiam diuinam. Secunda lit
tera a denotat amoꝛem ſupernoꝛum ⁊ eius
accenſionem. Tercia littera r ſignificat re/
miſſionẽ peccatoꝛuʒ. Quarta lr̃a i denotat
illuminatõem ex infuſione iuſtificãtis gra⸗
tie. Quinta littera a denotat acquiſitionem
vicʒ meritoꝝ ⁊ pᷣmioꝛũ. Hinc Bernarð.in
ſermone, Si criminis imanitate turbatus
0 %

Aiber .

ſi ↄſcientie feditate ↄfuſus:ſi iudicij hoꝛro/
re ꝑterritus:ſi baratro deſpatõis abſoꝛptꝰ.
Mariã cogita:mariã inuoca. ⁊ ſic in temet
ipſo exꝑiri poteris q; merito dictũ ſit nomẽ
virginis maria.Hec ille. Vndecima pꝛe
rogatiua nomĩs Marie eſt: quia eſt nomẽ
dulciſſimũ. VUnde canit eccleſia. Salue re
gina miſcdie vita dulcedo ⁊ ſpes noſtra.vñ
quia ipſa eſt clemẽtiſſima regina: vita:ſoes:
et dulcedo noſtra.ſequit᷑ ꝙ nomẽ eiꝰ eſt dul
ciſſimuʒ. Himirũ ex noĩe Darie (ñniſi aſſit
impedimẽetũ in homine) tanta dulcedo coꝛ

ſiderio.quod teſtat᷑ Eccleſiaſticꝰ capᷣ.xxiiij.
dicens in ꝑſona eius. Spiritus inquit me

us ſuꝑ mel dulcis: et hereditas mea ſuper

cia ſint ad nomẽ Marie ⁊ eius inuocatio/

mel ⁊ fauum:memoꝛia mea in generatõnes

ſeculoꝛũ. Qui edunt me adhuc eſurient. ſci

licet pꝛe deſiderio. Eſaie.xxvj. Nomẽ tuuzʒ
in deſiderio anime. Nota autẽ ꝙ nomen
Marie dulcoꝛẽ infert Pꝛimo viſui.pᷣs.Le

tificabis me cum vultu tuo delectatiões in

dextera tua vſq; in finem. Secũdo auditui

Caticoꝝ.iij. Sonet vox tua in auribo me⸗
is.vox em̃ tua dulcis ⁊ facies tua decoꝛa.
Tercio dulcoꝛem infert guſtui. Cãticoꝝ.ij.
Fructus eius dulcis gutturi meo. Quarto
olfactui.Ecc̃i.xxiiij.Quaſi myrra electa de

di ſuauitatem odoꝛis.Et ibideʒ.Ego quaſi
vitis fructificaui ſuauitatem odoꝛis. Quin

io dulcoꝛem infert coꝛdis medullis. Unde
Conticoꝝ.viij.Pone me vt ſignaculuʒ ſuꝑ
coꝛ tutum.Et pᷣs.Guſtate ⁊ videte quoniã
ſuauis eſt dominꝰ.ſ.in Maria ⁊c̃. O vtinã
fidelis anima aliquãdo nouiſſes exꝑientia

certa:quia vt canit eccleſia: vere clemẽs pia

et dulcis eſt Marla. Duogecima pꝛoga
tiua:quia nomẽ Marie eſt efficacia mira⸗

biliſſimũ. Mirabiles em̃ efficere habet fru

ctus ſalutiferos:vt in parte pᷣma articlo vl.
patuit.Quis deniq; ſufficiẽter extimare “V
terit quãta a pꝛincipio mundi miracula fa/

nem. Si em̃ vt dicit pᷣs. Mirabilis deus ĩ

ſanctis ſuis.qᷓ; mirabilis ſuper oẽs in Ha
ria que eſt omniũ ſanctiſſima ⁊ domina.cui
vt dicit Berñ. data eſt omnis poteſtas in

celo ⁊ in terra.vt quicquid voluerit valeat

efficere. VUt autem magis clareſcat mirabi

lis efficacia nominis Marie: referam bic

vnum miraculum quod ſcribit Vincẽtius
in ſpeculo hyſtoꝛiali.libꝛo.viij.partis pme.
capᷣ.cxvjſ.dices Miraculum Nin cõ⸗
uentu ſancti Bertini erat monachus qͥdaʒ
nomĩe Joſtio:in quo cõuentu cum quelaʒ
archiepiſcopꝰ de terra ſancta adueniẽs ho
ſpitatꝰ fuiſſet.interrogatus eſt a monachis

quis modus oꝛãdi viris religioſis in terra

ſancta habitantibus ſolitus foꝛet. Et retu/
lit quomodo ab ipſis hieroſolimitanis reli
gioſis acceperit cõſuetum foꝛe:benedictam

ta dulcedo coꝛ virginem boc modo quotidie oꝛare: vt vi-
di deuoto infundit᷑ ꝙ mentis affectu; ma/
gis ac magis afficit:nec ſatiari poteſt p de⸗

delicet ad honoꝛem nominis eius ſᷣm quin

q; litteras eius quinq; Aue maria ⁊ totideʒ

pſalmos qui incipiunt ab eiſdem litter de/

pꝛomerẽt. Pꝛo m Magniticat. Pꝛo a Ad

dominũ cũ tribularer. Pꝛo r Retribue ſer⸗

uo tuo. Pꝛo i In conuertendo. Pꝛo a Ad

te leuaui ⁊c̃. Pꝛefatus ergo monachus Jo

ſtio cepit hunc moduʒ oꝛandi quotidie ad

honoꝛem nomĩs Marie obſeruare. Acci/
dit autẽ vt quadam nocte ipſe nõ intereſſet
matutinis cum ceteris fratribo: ppter quod
ſubpꝛioꝛ ad eius lectum venit ibiq; euʒ de⸗/
functũ reperit:quẽ putamus ex nimia dul/

cedine amoꝛis quam foꝛte beata virgine ſi⸗

bi apparẽte cuʒ filio hauſerat exceſſiſſe. Uñ

accurrũt fratres vultumq; eius diſcooperi
entes inuenerũt quin q; floꝛes roſaruʒ. vnꝰ

egrediebat᷑ de oꝛe ⁊ lingua eiꝰ:duo de ocu/

lis:⁊ duo de auribus.pꝛo tali miraculo le⸗

tantes detulerunt eum in choꝛum ⁊ ibi di⸗
ſcooperta facie cum recentibo roſis diligen

ter intuentes:in roſa que de oꝛe exibat iue/
nerũt ſcriptũ Maria.Tenuerũt aũt eũ per

ſeptem dies ſuaui odoꝛe roſeo fragrantem
donec tres epiſcopi cõuenirent et multi alij
clerici ⁊ laici qui vidẽtes magnalia dei lau/

dem dederũt deo ⁊ beate virgini.O igit᷑ no

men digniſſimũ Marie: nomẽ piuʒ:nomẽ
cõfoꝛtans peccatoꝛẽ.O nomẽ pulce: nomẽ

gmoꝛoſum ⁊ beate ſpei.O nommẽ venerabi

le ⁊ ab oibus deuota mente celebꝛe. Quid

dicamꝰ in tua laude:cũ oĩm deficiũt lingue
nec ſufficiẽter te queũt laudare.vere nomẽ
ſacrum: nomẽ fructuoſum:nomẽ melliflůũ

vtinam ſaperẽt ⁊ intelligerẽt hoĩes: et ipſuʒ
quotidie inuocarent:ipſum ſemꝑ in domi/
bus coꝛdibuſq; ſcriptum tenerent:vt gram

to obtinerent Amen.

veniam et gloꝛiam virginis benedicte meri

4

n

luin
ſis
nr
N⸗

ben
ſi⸗
ll

vert
can
cen
ſme
diuin
ld
woft
ſan
ſtrele
plri
mite
Uurn

hne⸗
nch⸗

Articulus

Incipit liber ſeptimus de ſanctiſſima vi
ta beate Darie.

Iber ſeptius
*l aglt de miſterio ſ. Brll vi/
. te bñdicte virginis Marie
eiuſq; virtuoſiſſime actõnis.
Et diuidit᷑ in tres ꝑtes. In
bma ꝑpte agit᷑ de eius cõuerſatõis ⁊ vite ſan
ctitudine. In ſecũda agit᷑ de meritoꝝ ⁊ vir
tutũ pᷣcelſitudine: q̃ fulſit in ſumma ꝑfectio
nis altitudine. In tercia de gratiaꝝ eiuſdẽ
multitudĩe qua illuſtrata extitit cũ ſumma
plenitudine in huiꝰ vite habitudine.
Pars pꝛima de vite ſanctiſſime virginis
beate atq; actionis eius vᷣtuoſiſſime miſte/
rio:vbi oſtendit᷑ ꝙ in vita ſuſcepit ſacramẽ/
ta et qualem regulã ſanctitatis tenuerit.

Ili ne dimittas
legẽ matris tue vt addat᷑ gra ca/
piti tuo.Pꝛouerbᷣ.j.ca. Quib in
verbis ſapiẽtiſſimus Salomõ ſpũſctõ di⸗
ctante hoꝛtat᷑ nos vt matr noſtre,i.benedi/

cte virginis Marie q̃ eſt ſpũalis mater no

ſtra ꝑ regeneratõem et adoptõem filiatiõis
diuine ⁊ fraternitatis dñi Jeſu xpᷣi.iuxta il/
lud Anſel.dictũ. Si inqͥt xpᷣs qͥ ex ea geni/
tus frater noſter eſt.cur illa q̃ genuit mr no
ſtra nõ eſt.q.d.ſic. Huius inquã matris no
ſtre legẽ.i.vite regulã ⁊ rectitudinẽ quã exẽ
plariter in ſe nobis imitãdaʒ oſtendit:ne di

mittamꝰ:ſed ſtudioſe obſeruemus:q̃tinꝰ de

tur nobis copioſioꝛ gratia capiti nr̃oi.rõ/
nali mẽti qᷓ eſt caput aĩe dirigẽs eã in actibo
ſuis. Pꝛofecto merito nos hoꝛtamur oẽs ⁊
ſinguli ad imitãdaʒ ſctitatẽ vite marie:qꝛ id
ꝑſuadet nobis Pꝛimo qͥdẽ ſchtura figurał
Secũdo natura exeplaris.Lercio ſnĩia do
ctrinalis. Pꝛimo inquã ꝑſuadet ſcriptura
figuralis.N Jacob conſiliũ ſue matrꝭ ſe⸗
quẽs bñdictionẽ paternã cõſecutꝰ eſt Geñ.
xxvij. Ita ⁊ nos ſi volumus ↄſeqͥ bñdictio
nem dei patris:ↄſiliũ ſeqᷓmur matris marie

vitꝭ imitãdo. Secũdo ꝑſuadet natura ex
empᷣlarꝭ.vt em̃ certa diſcimꝰ exꝑiẽtia:pater

Diligẽtiꝰ fouet filiũ quẽ videt ſibi aſſimilatũ
qᷓ; Diſſimilioꝛẽ/qꝛ oẽ anĩal naturalr diligit ſi
bi ſile Ecci.xiij. Deniq; teſte glo.ſuꝑ pᷣs.coꝛ
uus nõ nutrit in nido ſuos pullos tãdiu q̃

uſq; aſſimilari ſibi incipiũt penis nigreſceti

4

bus.eo ꝙ putat ñ eſſe ſuos pullos ꝓpter dit
ſimilitudinẽ.q̃s tñ poſtea aſſimilatos diligẽ
ter fouet ⁊ ĩtime dili
ſcʒ de? dat iumet eſcã ⁊ pullis coꝛuoꝝ.ſ.ĩ ni
do ⁊c. Ita ſpũalr maria mr̃ gre nos in ſpũ/
alibo fouet ſibi aſſimilatos ⁊ dᷣo pri exhibet
diligẽdos.als ꝓpter diſſiłitudinẽ foꝛmidan
dũ eſt ne derelinqᷓmur. Sectemur ᷓ charii
ſimi bñdicte virgis caſtitatẽ:hũilitatẽ:patiẽ
tiã ⁊ ceteras ᷣtutes. Vñ eiꝰ filiꝰdñs Jeſus
clamat Math. xj. Diſcite a me qꝛ mitis ſuʒ
⁊ hũilis coꝛde:⁊ inueniej reqͥe; a.ve. Ter
cio ꝑſuadet ſentẽtia doctoꝛalis. Vnde Am
bꝛo.lide vᷣ̈ginitate dicit ſic. Sit vobis tãqᷓ;
in imagine deſcriota vita Marie:de q̃ ve⸗
lut ex ſpeculo refulget ſpẽs caſtitatꝭ ⁊ foꝛma
virtutis. Hinc ſumatis exẽpla viuendi vbi
tanq; in exemplari magiſteria ſunt pbitatis
expᷣſſa:q̃ qͥd coꝛrigere:qͥd effugere:qͥd tene⸗

re debeatꝭ oñdũt.Hec ille. O igit fideł aſla

auſculta ↄſiliũ ſapiẽtis: ſuſcipe eiꝰ exhoꝛta⸗
tionẽ dicẽtis Fili ne dimittas legẽ mr̃is tue

id eſt marie.O ſalubꝛis admonitio.o dulciſ

ſima doctria.o ſaniſſimũ ↄſiliũ:cui obtꝑan
do fit vt addat gra capiti tuo. Si gra:ergo
et glłia.⁊ ꝑ ↄns om̃e bonũ.Quia ergo vita

marie nobis imitãda in pᷣdicꝭ bis ꝓponi

Idcirco de ea acturi tria miſteria ĩ hac pte
declarãda notabimus:qͥb eius ↄuerſatõis
⁊ vite ſctitatem agnoſcere valebimus ⁊ imi
tari ſciemus..
Pꝛimũ ðꝛ miſteriũ ſcpturalobmiſſiõis.
Scõm ðꝛ miſteriũ ſacralis ſuſceptõnis.
erciũ miſteriũ regularis obſeruatiõis.
Articulus pᷣmus quare euãgeliſte no/
luerũt de vita beate Marie ſcribere aut de
eius moꝛte ⁊ ſimilibus.

Bimum miſte

p riũ declarãdũ ðꝛ ſcbturalis ob⸗
tmiſſiõis. Nã a pleriſq; ſepeſepiꝰ
q̃ſitũ eſt Quare vicʒ i ſacra ſcptura canoni
caq; nuſq; aliqͥd ſcribit᷑ de ſanctitate ⁊ geſtꝭ

Marie. Nec ab euageliſtꝭ texit᷑ qͥ cq; de eiꝰ

vite hiſtoꝛia:imo nec etiã de eiꝰ oꝛigine:aut
parentũ ſanctitate:nec de głioſis actibus ⁊
geſtis ſuꝑmirabilibo: aut ð eius moꝛte:aut
ſacramẽtoꝝ noue legis ſuſceptione. Mirũ
certe ẽ cur ſcpᷣtura obmiſerit et tacuerit hec

oĩa ⁊ alia matris deipᷣclara oꝑa. Mattheꝰ
qppe caij. ſcribẽs de chꝛiſti genealogia boc

igit. Ideo dicit pᷣs. Qui

Liber VII.

ſolum dicit Jacob genuit Joſeph vix ma⸗/
rie:de qua natus eſt Jeſus qͥ vocat᷑ chꝛiſtꝰ.
putabã dicere debuiſſe:viram Marie filie
Joachim quã ex anna vxoꝛe angelo nũciã
te miracłoſe genuit:q fuit go caſtiſſima⁊c.
Similr ⁊ Lucas Miſſus eſt inqͥ t angelus

ad virginẽ ⁊c.nõ deſcribit eiꝰ oꝛtũ nec eiꝰge

ſta aut vite ſeriẽ:aut pᷣclara ſanctitatis oꝑa.
et ſic de alijs euãgeliſtis. Pꝛeter hoc ſolũ ꝗ
ↄceptionẽ filij dei ex ea ſpũſctõ factã deſcri
bunt ⁊ ea que ad id dũtaxat ꝑtinere vident᷑

Et ad id aſſumũt argumẽtũ tale obijciẽtes

quia euãgeliſte pᷣcurſoꝛis oꝛtũ:parentũq; di

gnitatẽ: vite ſctitatem: arduaq; et pᷣclara eꝰ

geſta deſcripſerũt vſq; ad terminũ vite eius

et martyriũ.ergo multo magis hoc demre
dei facere debuerũt: ad fidei ⁊ moꝝ edifica

tionẽ. Videt᷑ ̊ ꝙ ſacra ſcriptura obmitten/

do ſit diminuta. Sed cõtra eſt:qͥa ſancto

ſpiritu inſpirãte locuti ſunt ſctĩ dei hoĩes.ij.
Petri.j..?X⁊ Math.x. Hõ vos eſtis qͥ loqmi/
ni:ſed ſpũs ⁊c̃. Vnde ipſo dictante ſcripſe/

runt q̃cũq; ſcripta ſunt in canoni ſcriptu⸗

ris:in bo erroꝛ vel diminutio nullaten? ad
mitti debuit.Deꝰ em̃ ⁊ natura nõ abũdant

in ſupfluis:nec deſiciunt in neceſſarijs: nec

qͥcq; faciũt fruſtra:vt ðꝛ.ij.phicoꝝ:igit᷑ ⁊c.

ca.lxxxj.alios q̊ʒ doctoꝛes catholicos de h
tractãtes ꝙ ſumme rõnabiliter factuʒ eſt vt
hec de vᷣgie matre dei ſint obmiſſa in cano/
nica ſcriptura a ſanctis: nec aliqͥd ſit expᷣſſũ
niſi qðᷣ ſpectabat ad incarnatiõem ex ea fa⸗
ctã. Hoc em̃ egit ſpũſſanctus miro oꝛdine
diuine ſapĩe:pᷣcipue triplici rõne.
Vna eſt ratio pᷣſuppoſitionis
Alia eſt ratio excitãde deuotõis
Tercia rebpmẽde elatõiſ vlł nr̃e hũiliatõiſ
Vna eſt rõ pᷣſuppoſitõis.qꝛ vicʒ ſctitatis ex
cellẽtia ⁊ dignitas matris dei ab oĩbo chꝛi⸗
ſticolis debito pᷣſupponit᷑:circa quaʒ errare
eſſet pma pꝛincipia cõfundere ⁊ in hereſim
damnatã venire.igit᷑ ſuꝑfiuũ fuit ea deſcri/
bere ⁊ vicioſum.cũ ſᷣm Areſto.qͥ vnũ dicit
qdãmodo plura dicit.Et iteꝝ. Pctm̃ eſt fie

X

Sars 1

ria matris dei: excellentiave ⁊ ſccitate. Qm̃

ita dixit Oatch. de qua natus eſt ieſus ⁊c̃.
eo dicto oĩa ſubſequẽtia dixit tanq; incluſa
et pᷣſuppoſita.ſcʒ de ſumma eius ſctĩtate.di⸗
gnitate:meritoꝛũq; ⁊ pᷣmioꝝ excellẽtia.xt ſic
in alijs etiã euãgeliſtis a ꝓle cõmẽdat᷑ mna⸗
ter. Cũ em̃ arboꝛ bona nõ facit niſi fructus

bonos Matth. vij. Si g ꝓles ſanctiſſima

et digniſſima:ita ⁊ mater:maxie cum ſit ma

ter dei q̊ ſanctiꝰ⁊ digniꝰ dici nõ poteſt. Uñ
plus de ea ſcribere ſuꝑfluũ fuiſſet: qꝛ dicen

do ꝙ genuit Jeſum filium altiſſimi:vl ꝙ eſt
gra plena: dñs tecũ.⁊ ſilia: ſufficieter bꝛeui
v̈bo oĩa dixit ꝙ vicqʒ a nulla gra:a nulla ſcci

tate:a nullo meritoꝝ ⁊ pᷣmioꝝ genere fu erit

aliena. Sed qͥcqͥd boni aliq̃ creatura fece
rit vel receꝑit:de hoc nõ liceat eã foꝛe exper

tem:cũ exiſtẽs dei mater ſit ſũma ꝑſona ipᷣo

facto ⁊ a nullo illuſtriũ ſuꝑari poteſt. vt diẽ
Damaſcenꝰ. Alia rõ eſt excitande deuo/
tionis.qꝛ ꝑ hoc fideliũ doctoꝛũ deuotio ex⸗
citat᷑ ad inqrendum.iuxta illud Ecci. xxiiij.

ODui edũt me adhuc eſuriũt. Et infra. Qui

elucidãt me vitã eternã habebũt. .
ratio noſtre hũiliationis ⁊ repᷣmẽde elatõis
Pam noſtra vana gloꝛiatio rebᷣmit᷑ ne no-

Zertia

1 igit · ſtra bona oꝑa ꝓ magno reputemus: cũ vi/
Ruñdeo ſᷣm Alber., magnũ ſuꝑ miſſus eſt.
ꝗ btã vᷣgine facta:imo ⁊ ab ipſo dño leſu vſ

qʒ annũ.xxx.impleta:ſcriptura q̃ſi non exti/

ri ꝑ plura q̃ eque bene pñt fieri ꝑ paucioꝛa.

Et.ij.phiſicoꝝ.⁊.viij.Chopicoꝝ.UV

foꝛma ſcriptũ legimꝰ:qꝛ firmiter credenduʒ
p̃ſupponit᷑ mẽtibo fideluiũ inſcribẽdũ:ita pa⸗

1 .2 ñ ſicut
ſimbolũ apłoꝝ nullibi apud euageliſtas in

niiudicio ſpũſctõ dictãte factũ eſt de hyſto⸗

deamus ꝙ excellẽtiſſimi meriti opera plura

mans ppᷣterijtſubticẽdo: q̃ſi tacẽdo dicat no

bis illud Lu.xvij. Cum fecerit oĩa que pce

pta ſunt vobis dicite:ſerui inutiles ſumus.
Et illud Math. vj. Noli tuba canere añ te

⁊c. Itẽ dñs nr̃ ⁊ dña noſtra ſuas ſecretas

habitudines ſibi notas per ſe noluerũt ma
nifeſtare.iuxta illud Pꝛouer.xxvij. Laudet

te os alienũ:ſileat os tuũ. Vnde illa ſcribtta

nõ ſunt.Ea aũt q̃ in pᷣſentia diſcipuloꝝ vel

populoꝛũ fecerunt ſcripta ſunt ad noſtram
ediſicatõnem:q̃tinꝰdoceremar ⁊ nos vt ſic
bona agamns ꝙ laudes exterius nõ quera
mus.qꝛ vt dicit Gꝛego. Studiũ celeſt de⸗
ſiderij a malignis ſpiritibo cuſtodire nõ ſuf
ficit qͥ hoc ab humanis laudiba nõ abſeon/

dit.Depᷣdari em̃ deſiderat qͥ theſauꝝ in via
publice poꝛtat Hecille.Et ſic patet ꝙ rõna
biliter valde ſpirituſancto dictante ſcti euã
geliſte ea que ſpectant ad incarnationis ſi-

dem bꝛeuius ſcribere voluerunt ꝓpter fidei

aſtructionem ⁊ edificatõem,Ea autem que
—

. u

316,
cu
edi⸗
e
/
ans
ſinn
ſm

dicen
lock
bent
ci
neni
ſ⸗
7
ſtde
dano⸗
ioth⸗
10ni
Toni
s
neno⸗
i
tlurn
ur
ned⸗
icro
wehee
nnus⸗
feaßte
actas
ütm
uoet
ſipea

Alrticulus

facta ſunt licet foꝛent magna ⁊ mirabilia ſu

per oĩm ſctõꝝ alioꝝ geſta tacuerũt:pᷣmiſſas

ꝓptg rönes. Ad illud igit᷑in oppoſituʒ ꝙ
viq ſaltẽ eius oꝛtũ ⁊ parẽtũ ſctitatẽ ſcribere
debherũt. Rñdet᷑ ꝙ exquo parẽtũ Marie
glia ⁊ dignitas ab illa fuit pter quam et illi
anteceſſere:⁊ tota illa ges electa eſt.ideo nõ
debuit maria ꝑ parẽtes cõmẽdari.ſicut nec
chꝛiſtus ꝑ matrẽ cõmẽdat᷑ ſed econuerſo ex
ꝓlis ſanctitate dat᷑ intelligi ſctitas parentũ.

Ag aliud de pꝛecurſoꝛis oꝛtu vita ⁊ moꝛ

te ⁊c. Rñdet᷑ ꝙ hec rõnabilr ð pᷣcurſoꝛe ſcri

pta ſunt.qꝛ niſi ſcripta foꝛent dubitari potu

iſſent. Marie aũt miraculoſa cõceptio ⁊ oꝛ

tus gaudioſiſſimꝰ:vita ſctiſſima:oꝑa pᷣcellẽ

tiſſima ⁊ arduiſſima:atq; moꝛs pᷣcioſiſſima

et glłioſiſſima ⁊c.idcirco ſcribi nõ debuerũt

qꝛ certiſſima fide credit᷑ inter fideles viros
qcqͥd ad eiꝰdignitatẽ:ſctĩtatẽ ⁊ pᷣcellentiã ꝑ
tinet ⁊ ꝑ ſe notũ eſt his qͥ de ieſu integrã ha
bent fidem.O igit᷑ peccatrix aia agnoſce qꝛ

nullã habes cauillatõis cãm ↄtra ſcriptu⸗

r ſacrã.Quecũq; em̃ ſcripta ſunt:ad nr̃am

doctrinã ſcripta ſunt Ro.xv.O aĩa chꝛiſti⸗

ana ꝑpẽde:quia maxĩa oꝑa pᷣtermiſſa ſunt

ſilẽtio ꝓpter tuã inſtructõem: vt ſtudeas ma

gna credere tanq; fidei pᷣſuppoſita de Ha⸗

nia ⁊ eius ꝓle Jeſu ⁊ vt ſtudeas deuotiꝰ in
qrendo meditãdoq; merita acqͥrere atq; vt

addiſcas humilitateʒ in actib tuis ſeruare.
O pie deus q; dulciter nos allicis:qᷓ; beni⸗
gne inſtruis: et qᷓ; ſalubꝛiter humiliari vis:
nos vt exaltes ⁊c.
Articulus ſecundus ꝙ beata Maria in

ſua vita ſuſcipere debuit ⁊ de facto ſuſcepit

omnia eccleſie ſacramẽta ſibi congruentia.
Capitulum.l.

Ecudum miſte
8 riide vita marie dedlarãdũ di/
ciltt ſacramẽtalis ſuſceptiõis.Ex

em̃ in hac vita habet hõ potiſſime per ſa/

cramẽta ſanctificari:qm̃ ipſa ſacramenta ex
virmte diuina habẽt efficaciã ſanctiſicandi

et gr̃am ↄferũt per quã anĩa curat᷑ ab infir/
mitatibo vicioꝝ.vt patet in q̃rto li.ſnĩiaꝝ.p⸗

pter qð Augꝰ.diffiniẽs ſacramẽtũ inqͥt: eſt
illud in qͥ ſub tegumẽto reꝝ viſibilium diui
na virtus ſalutẽ ſecretiꝰ oꝑat᷑.Et Hugo de

ſancto vicilide ſacrameq dicit. Sacramẽ⸗

tũ eſt materiale elemetuʒ extrinſecus oculis

ſuwoſitũ ex ſanctificatiõe gratiã inuiſibiles
cõferẽs. Idcirco pᷣmo ↄſiderãdũ nobis eſt

ſi btã virgo in hac vita ſuſceꝑit ſacramenta
noue legis ꝗᷓ inſtituit chꝛiſtus dñs ꝓpter no
ſtrã ſanctificationẽet ſalutem. Quia em̃ nil
de hoc in canonicis ſcripturis reꝑit᷑ expꝛeſ⸗

ſum: a pleriſq; manet indubitatuʒ. Pꝛo hac

itaqʒ re tria ſunt notãda ad pᷣſens,
Pꝛimo generalis concluſio.
Secundo ꝓbabllis ratio.
Tertio particularis inqͥſitio.

Pꝛimo inquã notãda eſt generalis conclu
ſio que ponit᷑ ſm Alber. ſuꝑ miſſus eſt.ca.

.

lxxxj.⁊ eſt talis X btiſſima vᷣgo Mania in
ſua vita ſuſcepit ola eccleſie ſacramẽta qᷓ tẽ⸗

poꝛe ſuo oĩbo hoĩb generalr fuerũt inſtitu⸗/

ta ?Z ꝓmulgata oĩb obſeruanda.

Capitulum. II quare debuit Maria ſu⸗

ſcipere ſacramenta. H
Ecundo notan
8 da eſt huiꝰ ↄcluſiõis rõ. Nã bea
ta vᷣgo ſuſcige debuit ſacramẽta

ecclie multiplici rõne ſᷣm eundẽ Alber. vbi

ſupꝛa. Pꝛimo ꝓpter ſuijpſiꝰ hũiliatõeʒ. q̃a
qnto p ceteris fuit ſanctioꝛ vniuerſis:tanto
magis decuit vt ſe humiliaret ad ſacramen

toꝝ ſuſceptõem.ſicut etiã hũiliauit ſe ad le⸗

gẽ puriſicatõis veteris legis ¶Lu:ij.iuxta il⸗
lud ſaluatoꝛis LQu.xvij. Cũ feceritis oĩa:di⸗
cite ſerui inutiles ſumus:qͥa qdð debuimꝰ fe
cimus. Secũdo ꝓpter pᷣcepti impletionẽ:
qꝛ pᷣceptũ obligabat oẽs.iuxta illud de ba/
ptiſmo Joh̊.iij. Niiſi qͥs renatꝰ fuerit ex aq̃
⁊ ſpũſctõ nõ itroibit in regnũ celoꝝ. Ter/
cio ꝓpter ſcãdali euitationem qð oꝛtũ fuiſſʒ
in ceteris chꝛiſticolis. Quarto ꝓpter meri
toꝝ ſuꝑerogationẽ. Quinto ꝓpter hereſuʒ
cõfutationẽ q̃ vicʒ aſſerebãt ißm nõ hoĩem
eſſe ſed angelum. Sexto ꝓpter pfectoꝝ in
ſtructõnem:vt qͥ ſctũs eſt ſanctificet᷑ adhuc
Apocal.xxij. c. Septimo ad pctõꝝ redar
gutionẽ. Quid em̃ in ſui excuſatõe pctõꝛes
dicere pñt recuſantes ſacr̃jm pniĩe ⁊ alia q̃⸗
cũq; ſacramẽta:cũ audiant etiã ſanctiſſimã
celoꝝ reginam ſacramẽta ſuſcepiſſe. ꝓfecto
eius exemplo redarguunt᷑ de negligentia ⁊
ꝓuocant᷑ ad ea ſuſcipienda.
Capitulũ.I.de ſingulis ſacramẽtis in

ſpeciali Utrum Mania ſuſcepit.

ð „
No

Liber vVI.
Er cio hic notan

¶dDũ reſtat pticularis inqͥſitio de ſin virgo nõ fruſtr n ſuſc
cta fuit.quia eo qð habere debuit nõ caru⸗

gulis ſacramentis eccleſie.
Pꝛimo de baptiſmi ſuſceptione.
BSecũdo de cõfirmattione.
Tercio de euchariſtie acceptione
OQuarto de ſacramẽto penitẽtie.
Duinto de ſacramẽto matrimonñj.
Dexto de extrema vnctione.
Serptimo de ſacramẽto oꝛdinitis.
Pꝛimo igit᷑ de ſacramento baptiſmi querit

Vty btã vᷣgo tuerit baptiſata Et potes ob

ijcere ꝙ nõ.qꝛ ſapiẽtis eſt nil fruſtra facere.
ſed fruſtra accipit medicinam q nõ indiget.
Cũ ergo dña fuerit ſctificata in vtero: et vt
pie credit᷑ a multꝭ fuit ↄcepta ſine pctõ oꝛi-/
ginali.g nõ idigebat baptiſmo.et ſic fruſtra
accepit:qm̃ baptiſmꝰ eſt medicia ð oꝛigĩale
inſtituta m doctoꝛes. Itez cũ ipſa fuerit
plena gra:ſi baptiſaret᷑ qͥd ſuſciꝑet gre.vnð
videt᷑ ꝙ ficte acceſſiſſʒ cũ rẽ ſacramẽti.i.gra
tiã aliquã nõ ſuſcepiſſet nõ ̊ debuit bapti/
ſari:cũ ſcptũ ſit Sap.vij. Spüuũſſctũs diſci
pline effugiet fictũ. Item ſi baptiſata eſſet
deberet ecclia agere feſtũ eiꝰ baptiſatõis.ſic
eoqꝙ purificata eſt agit feſtum eius puriſica

tionis:cũ tã ſolẽne feſtũ ſcʒ baptiſmatis vł

factũ:multũ foꝛtius pᷣſtaret ad edificationẽ

fideliu. Relinquit᷑ ergo ꝙ nõ fuerit baptiſa
ta. In cõtrariũ arguit᷑. qꝛ pᷣceptuʒ de ba
ptiſmo obligabat oes poſt ſui ꝓmulgatõeʒ
ad ſui ſuſceptõem.ergo ⁊ btãm virginem.
Itẽ dñs Jeſus q;uis nõ indigeret bapti⸗
ſatus fuit. ergo ⁊ btã vᷣgo baptiſari debuit:
q́;uis nõ indigeret. ꝓpter illð Joh̊.iij. Amẽ

amen dico vobis niſi qͥs renat fuerit ⁊c. Et

Marci vlci.c. Qui crediderit ⁊ baptiſatus
fuerit ſaluꝰerit. Item de aplis ſuponit ꝗᷣ
fuerũt baptiſati ꝑ illud Joh.xiij. Qui lotꝰẽ

non indiget niſi vt pedes lauet.ergo multo

magis de beata virgine credẽdũ eſt:cũ fue/

rit ꝑfectiſſima obſeruatrix ↄſilioꝛũ ⁊ pᷣcepto
rũ:q; baptiſata fuerit. Reſpõdeo ſᷣm Al⸗
ber. vbi Z.ꝙ ꝓfecto credendũ eſt brãm vᷣgi

nem fuiſſe baptiſatã.als em̃ nõ haberet ca
racterẽ ꝑ quẽ diſtingueret᷑ a iudeis ⁊ gẽtibꝰ.
imo cũ ipſa fuerit humillima nullũ graduʒ
humilitatis pᷣtermiſit.⁊ ideo baptiſata ẽnõ
ſolũ baptiſmo xpᷣi ſed etiã baptiſmo Johã
nis,.vt videt᷑ ſentire idẽ Alb. vbi S.c.lxxiiij.

Pars 1

Ald pmũ obiectum ? ſecundum reſpõde
tur 'm eũdem Albertũ vbi ð,c. xxxj q bta

virgo nõ fruſtra baptiſmum ſuſcepit nec ſi

it: ſed abũdauit peccati deſtitutõe 2 fidel ꝑ/
fectione q̃ reqͥrunt᷑ in accedẽte. Nec obſtat

wſine oꝛigiali fuerit ↄcepta vel ꝙ fuerit ſan

ctificata pleniſſime:qm̃ ſᷣm Tho.iniiij. di.
vj.⁊ cõſter alios docto. qᷣlibet tenet ad ba⸗
ptiſmũ etiã ſctificatꝰ in vtero ꝓpter tria.Pꝛi
mo ꝓpter acqͥrendũ caracterẽ qᷓ annũ eret᷑ in
pplo dei ⁊ qſi deputet᷑ ad ꝑcipieda ſacramẽ
ta diuina. Secũdo vt ꝑ baptiſmi gceptõez
paſſioni xpᷣi etiã coꝛꝑalr ↄfoꝛmet᷑. Tertio ꝓ
pter bonũ obediẽtie.qꝛ pᷣceptũ ð baptiſmo
oĩbo datũ eſt. vñ gratiã acqᷣſiuit: qꝛ ꝑ baptii
mũ ſuſcepit btã virgo caracterꝭ impᷣſſioneʒ:

augmẽtationẽ meritoꝝ atq; vᷣtutũ exercita

tionẽ.⁊ ſic patet. Ad terciũ.quare vicʒ nõ
agat᷑ feſtũ eiꝰ baptiſimi ſicut feſtũ purificatõ
nis Vna rõ eſſe põt:ſcʒiqꝛ baptiſmus eius
fuit celebꝛatꝰin ſecreto.oblatio aũt in puri/
ficatiõe fuit in manifeſto. Alia rõ.qꝛ baptiſ/
mus ꝑ ſe ⁊ pᷣnciſpalr datus eſt in remiſſiõeʒ
pctõꝝ.⁊ ideo ne putet᷑ ipᷣa habuiſſe pcti a
q̃ mũdaret᷑ in baptiſmo:nõ debuit feſtũ ei
baptiſmi inſtitui. Nec obſtat ꝙ eccleſia ba
ptiſmũ dũi ſolenniſat qui tamẽnon habu⸗
it peccatũ:quia ob hoc facit:quoniã ſua ba
ptiſatio noſtri baptiſmi fuit conſecra tio.Et
ſic patet. Secundo de cõfirmatiõe que/
ritur vtrũ beata virgo fuerit cõfirmata. Et
potes arguere ꝙ non, quia dũs Jeſus qui
ſolus potuiſſet ei legeꝭ dediſſe nõ legit᷑ hoc
ſacramẽtuʒ inſtituiſſe:ergo nec ipſa tenebat᷑
hoc ſacramẽtũ reciꝑe. Item cõfirmatio eſt
ſacramentuʒ ad hoc inſtitutum:vt per ma⸗
nus impoſitionẽ a pontifice detur ſpũſſan/
ctus quo ro boꝛet᷑ homo in pugna ſpiritua
li.vt dicit rabanꝰ ⁊ ↄcoꝛditer doctoꝛes alij.
Sed beata virgo ad nulliusmanꝰ impo⸗
ſitionẽ ſpũmſanctũ recepiſſe legi: nec robo
re ſpiritꝰ indiguit:quoniã plenitudinẽ gra/
tie habuit.ergo nõ videt᷑ quare confirma⸗
ri debuerit. Cõtra. Beata virgo fuiteple
ne et pfectiſſime chꝛiſtiana.ſed hoc fit per ſa
cramẽtum cõfirmatõnis:vt homo inuenia
tur plene chꝛiſtianus. Unð rabanꝰ Om̃es
inquit fideles per manus impoſitionẽ epi⸗
ſcopoꝝ poſt baptiſmũ debent acciꝑe ſpiri/
tumſanctũ vt pleni inueniantur chꝛiſtiani.
.

Ri 14
ſ
.
d
in
de
Abr
ſl
ekin
name
Ne;
nop
iino
l
one
in
gno
eins
phin/
baptl⸗
iſſs
van3

dabe
bada⸗
jſube
to
e gpe⸗
s goi
gthoe
lenchel
toc
N/
hiſin⸗
in
6 n⸗
icho⸗
bho
nigr⸗
ſma⸗
iimhe
eperſ⸗
Huen⸗
Ons
Ne
eſo⸗
lil

—

lis exercitatõeʒ.

Articulus

.ergo btã virgo coͤfirmata fuit. Reſpoͤdet er
go ſᷣm Alber. c. lxxj. q btã virgo fuit cõfir-

mata licet nõ ſit in ſcriptura Sbnar Pazs
cõſs matio licet ſimplr nõ ſit ſacrẽ̃m neceſſi/
latis:eius tũ ↄtẽptꝰeſt dãnabilis.vt volunt

Richar. Bonauen. Alexan,. Thomas. Pe

trus ⁊ Albertꝰ in.iiij.diſt. vij. Unde qꝛ btã

virgo fuit pfectiſſima obſeruatrix cõſilioꝛũ
et pᷣceptoꝝ.ſequit᷑ ꝙ ↄſirmationẽ ſuſceperit

Agd pmũ obiectũ reſpõdet᷑ ꝙ ſᷣm Petruʒ
aurin ſuo cõpẽdio li.vj.ciiij.dñs Jeſus cõ
firmationẽ initiauit qũ manũ ꝑuulis impo
ſuit ⁊ eis bñdixit. Ad ſecũdũ reſpõdetur
ſm Alber. vbi g̊. ꝙ in ↄfirmatõe recepit be
ata virgo alteriꝰcaracterꝭ impᷣſſionẽampli⸗
oꝛẽ meritoꝝ augmẽtationẽ ⁊ ꝑfectionẽ: vᷣtu
tũ exercicatõem ⁊ declaratõeʒ ꝓpter q̊s gra-
tias cõfirmationẽ nõ fruſtra ſuſcepit. Ter
cio de euchariſtie acceptiõe Querit᷑ vtx be
ata virgo acceꝑit euchariſtiaʒ. Oſi obijcit᷑
ꝓ nõ.qꝛ nõ videt᷑ qͥd gre in euchariſtie ac/
ceptiõe acceꝑit. Hoc em̃ ſacrametũ eſt inſti
tutũ ꝓpter charitatis augmẽtũ ⁊ in remiſſio
nẽ pctõꝝ venialiũ ac cautelã moꝛtaliũ.⁊ vt
ſignum paſſiõis xpᷣi rememoꝛet᷑ Luce.xxij.
Hoc facite in meã cõmemoꝛatõem. Sʒ be
ata virgo etiã abſq; hoc charitate plena fu-
it ⁊ remiſſiõe pctõꝝ vł cautela moꝛtaliũ nõ
indiguit.qꝛ nunqᷓ; peccauit nec moꝛtalr po
tuit peccare nec indiguit ſigno recoꝛdatõis
ſenſibili qᷓ ſp xpᷣifoꝛmis fuit ̃ᷣm ſenſuz ⁊ dei
foꝛmis ſm intellectũ.᷑ euchariſtiã accipere
nõ debuit. Sed ↄtra.qꝛ hoc ſacramẽtum
eſt amoꝛis:̊ ipᷣm maxiĩe debuit ſuſciꝑe q̃ fu
it ſũma in amoꝛe. Rñdet᷑ ꝙ btã virgo eu
chariſtiã ſepiꝰ accepiſſe cõpꝛobat᷑ tã ex au⸗
toꝛitate:qꝛ ſcriptũ eſt Actuũ.j.Erãt ꝑſeuerã
tes in oꝛõne ⁊ cõicatõe fractõis panis cum
Harla mrfe leſu:qð de cõione euchariſtie
accipit᷑ ſm glo.qᷓ; ex rõne quã ponit Alb.c.
lxxvij.ſuꝑ miſſs eſt.qꝛ vicʒ omnes fideles
tꝑe opoꝛtuno ⁊ ab ecclia determiato tenen
tur cõicare ex obligatiõe ſentẽtie ſaluatoꝛis
Joh̊.vj. Niſi mãducaueritꝭ carnẽ filij hoĩs
nõ haa.vi.in vobis,.&̊ btã vᷣgo ſi nõ cõicaſſet

ſcaãdaliſaſſet.ſʒ nõ ſcãdaliſauit: q̊ᷓ cõicauit.

Ad id ĩ opoſitũ rũdet Alex.vbi .c.lxxxi.
The ſacro altar recepit btã vᷣgo dñice paſ
iõis ſpecialẽ recoꝛdatõem:deuotõis actua

lis exercitatõeʒ. Et filij abſentiã coꝛꝑalẽ ?z
yviſibilẽ:pſentie filij in hoc ſacrameto ↄſola,⸗

tionẽ, Quarto de ſacfo penitẽtie Queri?

in vera ↄtritõe:cõfeſſione:⁊ ſatiſſactiõe,. Et᷑
arguit᷑ ꝙ non. Nã nunq; peccauit:g̊ nunq;ᷓ
ↄtrita fuit.ſed ſine cõtritõne nõ eſt gra ꝑ ſa⸗
cramẽtũ pnie.q̊ ipſa nõ recepit ſacr̃m peni⸗
tẽtie ⁊ etꝰ gram. Itẽ ↄfeſſio ficta eſt ſine cõ
miione.ergo cũ in ea cõtrino locũ nõ habu
it: nec cõfeſſa fuit. Itẽ ſatiffactio ſicut etiã
cõtritio ⁊ cõfeſſio nõ eſt niſi de pctõ: cum ẽ
nunq; peccauit nunq; penituit. Kontra⸗
Coõſeſſio fuit in lege veteri ⁊ noua de pꝛece⸗
pto.igit᷑ om̃es tenebant᷑ ⁊ ꝑ ↄñs etiam ipᷣae
Itẽ pnĩa eſt pᷣma virtꝰ: vt diclt gloſi up il⸗
lo verbo penitẽtiã agite. Sed beata virgo
habuit oẽm gram ⁊ vᷣtutẽ. ergo ⁊ penſtetiã.
Itẽ btã virgo fecit ofeſſionẽ operẽ ſe eruan
do cõfeſſionẽ ⁊ offerẽdo oblatõem ſtatuta;
ꝓ peccatricib purificãdis:vt patet Lu.ij.Sẽ
debulit facere etiã cõfeſſionẽ oꝛis in noua le
ge. Reſpõdeo ſᷣm Albertũ vbi S.ca.lxxxj
ꝙ btã v̈go ſuſcepit gr̃as oĩm ſacramentoꝛũ

vtrũ btã vᷣgo ſacrm penitẽtie aliqñ ſi uſcepit

vel in ſeipſis vel eqͥpolleti excellẽter. Tnde

virtutẽ ⁊ ſacramẽtum pnie ſuſcepit excellen
tius pᷣ alijs viatoꝛibo.quia in alijs actus pe
nitẽtie reſpicit peccatũ quod ineſt vel infu⸗
it. In virgine aũt bñdicta ſine pᷣſentia vl p
ceſſione culpe fuit actus pnĩe. Iſte aũt actꝰ
