ttlins xviij. Virga eſt Maria ꝑ quã oꝛõnes no/
ihef ſtre exaudiunt᷑ Et iðᷣo vt dicit Alb.ſuꝑ miſ
fann ſus eſt. Ecclia hoc nomẽ Maria interpo⸗
ſuit in ſalutatõe angelica. vt vicʒ oꝛatio ma
bo⸗ gis ſoꝛtiat᷑ effectum exauditiõis: vñ Berñ.
inan Sileat miſcdðᷣiam tuã virgo bñdicta q cũq;
ufbii te in neceſſitatibo ſuis inuocataʒ memit ſibi
Mher defſuiſſe. Decima vtilitas: in moꝛte aſſecu
Anng ratio.qꝛ vt canit eccleſia:ipſa eſt regina mi⸗
bles⸗ ſericoꝛdie vita ⁊ ſpes noſtra. Ipſa aduoca⸗/
nn ta noſtra qᷓͥ poſt hoc exiliũ fili nobis oſten
daen dit. Idcirco Berñ. O hõ ſecurũ habes ac/
ner ⸗ ceſſum ad deũ vbi mĩ ſtat añ filiũ ⁊c̃. Re⸗/
conen fert diſcipulus vbi S. exẽplo.xxvj.ꝙ miles
lcbſo⸗ qͥdã intrauerat oꝛdinẽ ciſtertieñ.⁊ cũ graui
nlabn ter fuiſſet infirmatꝰcepit deſꝑare ppter mul⸗
icolun titudinẽ pctõꝝ in ſeculo cõmiſſoꝝ.pauẽs ̊
lun 6 ⁊ merẽs efficit᷑.⁊ ſtatim btã vᷣgo ei aparens
edb . (coſolata eſt eñ Qui mutatad leticiã maxi⸗
Ntb mã:interrogatꝰeſt ab abbate vñ ſibi tã ſubi
ilca ta mutatio.At ille qͥa inqͥ t ecce aſtat btã vir
nmt go cõſolãs me. Interrogatus qͥd boni fece
dorin rit quo id meruerit.rñdit: nunq; inquit ob
edem miſi qñ audiui nomẽ Marie qͥn flecterẽ ge
calet⸗ nua mea ob el reuerẽtiã:vñ aiam vᷣgini cõ
niaß mẽdauit ⁊ illa eã ſuſcepit ⁊ in celum ꝑduxit
De Hinc canit eccleſia. Maria mr gre mr̃ mĩe
ſanent tu nos ab hoſte ꝓtege:in hoꝛa moꝛtis ſuſci
tüceno pe. Vndeima vtilitas:purgatoꝛij ignis
tet . refrigeratio. Hieremie.xviij. Nunqd depe
edic⸗ tra agri deſiciet nix libani.i.refrigeriũ ð ma
eOdH ria poſt moꝛtẽ noſtrã.q.d.nõ.Cũ em ĩ pur⸗
nles goꝛlo ſumme egeãt anie miſcðᷣia Marie
lich ideo eã maxie inuocãt. VUñ qͥdaʒ valde cõ/
ſofi ſcientioſus ⁊ vite laudabilis mihi retulit ꝙ;
8diet⸗ nouerit quenda fratrẽ oꝛdinis minoꝝ in re
ſe * gno Hüũgarie:qͥ quadaʒ vice raptus in ſpũ
— in purgatoꝛiũ:audiuit.⁊ ſic ſibi viſum eſt ꝙ
can oẽs anie lugubꝛi voce Mariã innocarẽt et
£
£
*
„ * *
. △

ſalue regina canerent. Idcirco Berñ.in ſer
mone. Exte inquit o btã virgo ſalus pẽdet
vniuerſoꝝ filioꝝ adã:ↄſolatio miſeroꝝ:⁊ re
dempto captiuoꝝ. Ad te reſpiciũt ⁊ qͥ in ce
lo habitãt vt exultẽt: ⁊ qͥ ĩ purgatoꝛio vt eri
piant᷑⁊ qͥ in mũdo ſunt ⁊ qͥ ſequunt᷑ vt glo
riſicent᷑ Hec ille. Duodecima vtilitas eſt
in celo pᷣſentie delectatio. Oẽs em̃ ſancti et
pᷣeipue eius deuotioꝛes ſamuli qͥ ſedule eaʒ
in hac vita iuocauerũt:dicere habent ſum/
ma cũ delectatõne ⁊ dulcedie hauſta ex ſua
pᷣſentia illud Judith.xv.Tu gloꝛia hieruſa
lem:tu leticia iſrael:tu honoꝛificẽtia ꝓpli nr̃i
O q; igit᷑ dignicoſum.O q; excellẽs et ſubli
me eſt boc nomẽ gloꝛioſiſſimũ maria.O qᷓ;
vtile oĩba inuocãtibo ipſum.qm̃ ꝑ hoc ſciſ/
ſimũ nomẽ lapſus ſubleuat᷑:pctõꝛ liberatur
gr̃a infundit᷑:coꝛ dulcoꝛat᷑: demõ effugatur

tẽtatio refrenat᷑:ꝑicula euitant᷑: peſtes et ifir

mitates repellunt᷑:oꝛatões exaudiunt᷑.O fe
liciſſimũ nomẽ ꝑ qð hõ in moꝛte aſſecurat᷑:
in purgatoꝛio refrigerat᷑:⁊ in celo ex pᷣſentia
tãte dñe iocundat᷑.O aĩa fidelis vtinã ſape
res ⁊ intelligeres dulcedinẽ et fructuʒ huiꝰ
noĩs ⁊ ipᷣm ſꝑ in coꝛde ⁊ oꝛe haberes. Hoc
te moneo:hoc exhoꝛtoꝛ:vt deſcriptũ habe⸗
as in domo vel oſtio tuo q̃ freq̃ntiꝰ viſo re⸗
coꝛderis. Felix certe illa domus vbi ſo me/⸗

moꝛia teneẽ Marie.O chꝛiſtiane recogno

ſce nomẽ tue matris virgis bñdicte:q̃ ſola ẽ
ſpes ⁊ refugiũ aĩe tue:vita ſpes ⁊ dul con
ſolatio coꝛdis tui.ipᷣm inuoca:ipᷣm fliexis ge
nibo acclama:ipᷣm nomẽ exoꝛa. vt maria ſit
tibi maria.i.maris ſtella in huiꝰ ſecłi ꝓcella
q̃ dirigaris ad celeſtia rean.
Pars ſecunda libꝛi ſexti de gloꝛioſo no/

mine Marie quoniã ab ipſis ꝓphetis com

mendatur ⁊ digniſice cognominatur ac ho
noꝛifice ſublimatur.

„ Dmus qud edi
tlicari volo talis eſſe debet: vt in
cunctis regiõibo noĩet᷑j. Paral.
xxij. Verba ſunt regis Dauid ad iraʒ de tẽ
plo dñi.Figuratiue aũt ea verba accipiunt
vt ſint veri Dauid.i. chꝛiſti deiq; patris de
virgine maria q̃ facta eſt tẽplũ et habitacu/
lum filij dei:que vtiq; talis ⁊ tante excellen
tie eſſe debuit: vt in omnibo terre regionib⸗
eius nomen celebꝛe exiſteret. AUbi nota ꝙ
in verbis ipſis beata virgo tripliciter com/
0

2

Liber vI.

mendat᷑. Pꝛimo qdem a diuina inhabi⸗
tatione:cũ ðꝛ.domus.in quo dicto notat᷑ ꝙ
deus in ipᷣa ſicut in domo quieta habitaue
rii:nõ ſolum ꝑ gram vt in alijs homibo.ſed
etiã per coꝛpalem pᷣſentiã carnem ex ea aſſu
mẽdo. Vnde ipſa dicere poteſt illud Ecẽci.
xxiiij.Qui creauit me reqͥ euit in tabernacu
lo meo. Secũdo cõmẽdat᷑a ſumma di⸗
gnificatõe cũ ðꝛ:talis eſſe debet.i. tãte excel/
lentie ⁊ dignitatis vicʒ ſumme q̃ maio: cre/
ature cõicari nõ potuit ſub vnionis digni
tate ꝑſonalis in chꝛiſto. ⁊ quã eius dignita
tem oẽs creature merito admirant᷑: vtpote
cum ſit regina mũdi:dña angeloꝛũ:dei ma
ter. De eius dignitate Hieronimꝰ vt allega
tur libꝛo oꝛiginaliũ dicit. Quid dicemus ð
te virgo ſereniſſima pulcerrima inter om̃es
mulieres.ſi ſolẽ te dixerimus ſplẽdidioꝛ es,

ſi roſam floꝛidioꝛ es.ſi liliũ cãdidioꝛ es.ſi ci/

namomũ.ſi balſamũ.ſʒ oẽs ſpecies aroma⸗
iis odoꝛe tuo pcellis.qꝛ puilegia.ſ.dignita
tis tibi a deo ↄceſſa nõ ſoluʒ hoĩbo ſed ⁊ an
gelis admirãda ſunt. Hec ille. Tercio cõ/
mẽedat᷑ in verbis pᷣmiſſis a celeberrima no
minatõe:cum ðꝛ.vt in cũctis regionibo no/

minet᷑. Reuera nomẽ marie apud oẽs noĩia
tur celeberrima veneratõe.quia ex hoc bea
lam eam dicẽt oẽs generatõnes Luce.j.ca.

Berm.in ſermone. Btãm te o bñdicta vᷣgo

dicent merito oẽs generatões.quia oĩbo ge
nerationibo vitã ⁊ gliaʒ inueniſti. In te em̃

angeli leticiã:iuſti gram: pctõꝛes veniã in⸗

ueniũt in eternũ. Hec ille. Unde impletũẽ
illud Eſa.ix. m aliã lĩam ſcriptum. Erit no
men eius glioſum.qð põt eſſe aliud thema

ꝓhac parte. Acturi igit᷑ de gloꝛia noĩs bñ/
dicte vᷣgis marie ad pᷣſens tria miſteria no⸗
tabimus ſm triplicẽ eius głioſitaten.
Pꝛimũ ðꝛ miſteriũ ꝓphᷣice cõmẽdatõis.
Decũdũ miſteriũ dignifice cognoĩatõis
Ter ciũ miſteriũ honoꝛifice ſublimatioõis.

Articulus pᷣmus qualiter ſancti pphe

te gloꝛiam nominis Marie pᷣdixerũt ⁊ cõ⸗
mendauerunt in ſimilitudinibo.

Bimum miſte

p riũ de glioſo nomie virginis ma

rile dicit ꝓphetice commẽdatõis.
hoc eſt qualiter ſancti pphete ſpũſancto in
ſpirante gloꝛiam nomis Marie cõmenda
runt.Quod qͥdem ſi volumꝰ agnoſcere:p/

3
°

DPars

ducamus tm̃modo ꝓphetas tres:alijs cau

e

ſa bꝛeuitatis ptermiſſis. ⁊ dicant nobis deꝰ

hoc veritatem. .
Pꝛlmus eſt Moyſes. „
Secundus eſt Balaam. 7„—
Tercius eſt Salomon. .

Pꝛimus ꝓpheta Moyſes. O ſancte pphe
ta moyſes:ſcimus qͥa tu facie ad faciem lo⸗

qbaris cum deo tanq; amicus familiarꝭ cũ
amico:teſte ſacra ſcriptura.Tibi ̊ deꝰreue

lauit miſteria de filio ſuo incarnãdo et eius
matre glłioſiſſima. Vnde dixiſti filijs iſrael
Deutero.xviij. Pꝛophetaʒ de geẽte tua et de
fratribo tuis ſuſcitabit tibi dñs ipſum ſicut
me audies.qcunq; nõ audierit ꝓphetã illũ
exterminabit᷑ de populo dei.Dic igit᷑ nunc

nobis tu ſancte moy.quid tibi videbat᷑ qͥd

deo inſpirãte ſentiebas de nomie matrꝭ di⸗
; gratioſum ⁊ cõmẽdabile bñdictũ et lau⸗
dabile foꝛet. Audi diligẽter o fidelis aĩa qͥd

moyſes in cõmẽdatõne huius noĩs dixerit

Geñn.j.Dirit vo deus:cõgregent᷑ aque que

ſub celo ſunt in locũ vnuʒ ⁊ appareat arida

factumq; eſt ita:? vocauit deus aridã terrã

Cõgregationeſq; aquaꝝ appellauit maria.

Notate verba:ſignate miſteria. Quid ẽ em
cõgregatio aquaꝝ niſi cõgregatio oĩm gra

tiarũ in vnũ locum,i.in virginem matrem.

Vngde ſaluatoꝛ ꝑ aquã gratia ſpũſſancti in

telligẽdã docuit Johis.iij. Aqua quã ego
dabo fiet in eo fons aque ſaliẽtis in vitam

eternã. Sic igit᷑ cõgregatõeʒ gratiaxꝝ in dei

matre voluit apellare deus maria a mari.
tm in hoc eſt differẽtia ꝙ maria media coꝛ⸗
repta appellat᷑ cõgregatio aquaꝝ:ideo quia
tranſitoꝛia bꝛeui tꝑe eſt, iuxta illud Apoca.
xxj. Mare abijt ⁊ iã nõ eſt. Cõgregatio vᷣ0o

gratiaꝝ appellat᷑ maria media ꝓducta.quia
iſta eſt ꝑpetua in ᷣgie bñdicta Lu.x. Ma⸗/
ria optimã partem elegit que nõ auferet᷑ ab

ea.Hec Alber. magnus ſuꝑ iſſus eſt. ca.

cxyvij. VUnde patʒ quõ Mopſes nomẽ ma

rie pᷣfiguratũ cõmẽdauerit ⁊c Hinc maria

interpᷣtat᷑ vno modo ſic.iamaꝝ mare.vt di

cit Hiero.in expoſitiõe terminoꝝ biblie·
EX ſi queras ⁊ dicas vnde hoc congrue⸗
bat vt nomen mr̃is dei acciꝑet᷑ a mari ama
ro ⁊ ꝑ maris nomẽ cõmendaret᷑ Reſpon⸗
detur ſᷣm Jacobũ de voꝛagiĩ ſuo Mario
ratione plenitudinis.quia ſicut in mari ma

.

iscen

ddisde⸗

1

r dpe
lcembo⸗
hlinä
derae
Deteis
lioiſenc
tugerde
ſun ſont
beili
Ge une
het
möͦ
ahe;
Gein d
is Net
abe gae
Atant
imi
mrin
nigeeñ
din ge
maneme
ſangitn

gnige

uynn
nnnd
Inmn
eucon
deogri
Zyocn
lo ſo
De;
ſarkeb
9 ticl.
oind
enan
No
ble⸗
nge⸗
niama
apot
Dd
hen
A

Articulus

gno eſt plenitudo et efftuxus oĩm aquaruʒ.

ſa in matre dei plenſtudo ⁊ effluxus in ali⸗

os omniũ gratiaꝝ. Vnde Lu.j.Aue gratia
plena.Hinc Ecci. xxiiij. In me oĩs gratia
vie? veritatis. Secundo ratõe amaritu/
dinis,.qꝛ ſicut in mari multa cõſtat amaritu
do:ita in dei matre ſuꝑ filij paſſiõe.qꝛ vt di
cit Augꝰ.⁊ etiã Berñ. Nõ potuit Maria
videre filium crucifigi ſine affectu materni
doloꝛis,.etſi ſperaret reſurrectuꝝ ⁊ moꝛtẽ ſu
peratuꝝ.ſed gladius doloꝛis ꝑtrãſijt coꝛ eiꝰ
Hinc Treñ.ij. Magna eſt velut mare cõ⸗
tritio tua.Et pᷣs.Oia excelſa tua ⁊ fluctꝰtui
ſuꝑ me trãſierũt. Tercio rõne multitudis
quia ſicut nõ pñt numerari gutte maris pᷣ
multitudine niſi a deo ſolo qͥ oĩa in põdere
⁊ numero fecit.ſic nec miſcõie et gratie ma⸗
rie niſi a ſolo deo. Unde Ecci.j. Arenã ma
ris ⁊ guttas pluuie qͥs dinũerauit: qꝛ ille ſo
lus ſcʒ deus nũerare pᷣt miſcdᷣias ⁊ gratias
ſue matris. Quarto ratõne nauigij ⁊ eius
aptitudinis,.quia ꝑ matrẽ dei tanq; ꝑ mare
dei filiꝰ venit in mũdũ.⁊ per eã veri uraelite

nauigat ⁊ ꝑueniũt ad poꝛtũ felicitatis eter/
ne. Hinc pᷣs. In mari via tua:⁊ ſemite tuei
aquis multis. Quinto rõne ſalſedinis.qͥa

ſicut aque maris ſalſe ſunt:ſic gratie matris

dei ſale ſapiẽtie ⁊ diſcretiõis plene.Eſaie.xj

Requieſcet ſuꝑ eam ſpũs ſapiẽtie ⁊ intelle/
ctus. Sexto rõne accẽſio nis ſitis.qͥa aq̃ᷓ

mar ſitim accẽdũt cũ bibunt᷑.ſic nomẽ ma

tris dei in coꝛdibo deuotoꝝ accædit deſideri
um ⁊ ſitim eternoꝛũ.Ecẽi.xxiiij.Qui bibũt

me adhuc ſitiũt. Septimo rõne indetłici⸗

entis habitudinis.qꝛ cuʒ oĩa flumĩa exeãta
mari ⁊ reuertant᷑mare nõ redũdat nec defi

cit a ſua plenitudine:ita etiã incompᷣhẽſibi/

lis miſcðia matris dei:licet in omnes influ
at:nõ tñ dekicit in ſeculũ:nec maioꝛi digni/
tate creſcere poteſt Maria. Hãc ĩmẽſitatẽ

miſcðie matuis dei Berñ. ꝑpẽdens in q̃dã
ſermone: dicit. Quis miſcðie tue o bñdicta
lõgitudinẽ:latitudinẽ:ſublimitatẽ:⁊ ꝓfundi

tatẽ queat inueſtigare. Nã lõgitudo eiꝰ vſ/

cpad nouiſſimũ diem inuocãtibo eam ſub/

uenit vniuerſis. LQatitudo eius replet oꝛbeʒ
terraꝝ: vt ſua miſcdia plena ſit om̃is terra.

Sublimitas eius ciuitati ſuꝑne inuenit re

ſtaurationẽ.et ꝓfundũ eius ſedẽtibi in tene

bꝛis ⁊ vmbꝛa moꝛtis obtinuit redemptio⸗
nem Hec Berũ.et ſic patet. Accedat ſe-

1I

cundus ꝓpheta Balaam: qͥ licet fuerit ma⸗
gus et ariolus a demonibo querẽs reſpõſa:
vt dicit Nico.de lyra ſuꝑ FHume.xxj.tamẽ
eius ꝓphetie tanq; vere habent᷑ in autoꝛita⸗
te canonica. qm̃ aliq̃ veritates virtute diui

na ſibi ſunt reuelate:pᷣcipue de incarnatiõe

filij dei.Reuelatio qpe veritatis q̃ fit a deo
⁊ angelis bonis nõ ſolum fit per hoĩes bo
nos ⁊ ſanctos,.ſed etiam aliqũ pꝑ malos ho
mines.vt patet de caypha qͥ a ſpũſancto p-/
phetauit dicẽs. Expedit vt vnus moꝛiatur
homo pꝛo pꝓplo Joh.xj.O itaq; fidelis ani⸗
ma ꝑpende qͥd Balaam deo reuelãte ꝓphe
tauerit.⁊ q̃liter nomẽ Marie cõmedauerit
HNũüeri.xxiiij.dicẽs.Oꝛiet᷑ ſtella ex Jacob ⁊
cõſurget hõ ex iſrael: ⁊ pcutiet duces Ho
ab. Hec nãq; ꝓphetia ſᷣm om̃es catholicos
doctoꝛes de chꝛiſto ⁊ eius matre accipit᷑:vt
teſtat᷑ Lyra.in qua ꝑ aſſimilationẽ ſtelle cõ/
mẽdat᷑ nomẽ benedicte virginis marie. vñ
Berñ/ſuper miſſus eſt. Ipia inqͥt ſ; virgo
Marig eſt ſtella nobiliſſima de iacob oꝛta:
cuius radius vniuerſum oꝛbem illuminat.
cuius ſplẽdoꝛ etiã pᷣfulget in ſuꝑnis et infe/
ros penetrat.Hec ille. Notat᷑ ergo in pᷣdi
cta ꝓphetia ꝙ nomẽ matris dei accipiendũ
foꝛet a ſtella qð ⁊ factuʒ eſt.qꝛ maria maris
ſtella interpᷣtat᷑ ſm aliã interpᷣtationẽ. vt di⸗
cit Hiero. Hec eſt ergo ſtella oꝛta ex iacob.
id eſt Maria ex qua ↄſurrexit homo.i.xpᷣs
ex iſrael qui ꝑcuſſit duces Moabiꝑ q̊s pn
cipes tenebꝛarũ accipiunt᷑. Unde multum
cõmẽdat᷑ nomẽ bñdicte virginis in ꝓpꝛie/
tate ſtelle.quia ꝑ hoc deſignat᷑ eius celica et
ſctiſſima cõuerſatio ab oĩ peccato aliena: q̃
niã ſtella eſt celice nature ab omni ꝑegrina
impᷣſſione aliena ⁊ incoꝛruptibilis: vt dicit
Areſto.pmo celi ⁊ mũdi.: Deſignat᷑ etiaʒ eiꝰ
virginalis ↄceptio vt ꝑte.jihuiꝰlibꝛi patuit
arti.j.ca.fii Sed circa hoc queſtio occur
rit:cum plurime ſint ſtelle in celo nobiliſſi⸗
me Quare magis voluit deꝰ nomẽ ſue ma⸗
tris accipi a ſtella marꝭ qᷓ; ab aliqua alia.qͥa
vt patuit maria q̃ſi maris ſtella dici᷑. Unð
et canit eccłlia Aue marj ſtella dei mater al⸗
ma atq; ſꝑ virgo felix celi poꝛta. Ad qð re
ſpõdet᷑ bꝛeuiter ꝙ ideo:quia ꝓpꝛietates ſtel/
le maris pꝛe oĩbus alijs ſtellis magis cõöue
niunt dei matri ⁊ diuine incarnatiõi.quod
oſtendit᷑ ꝑ eius ſeptem pᷣcipuas ꝓpꝛietates
ſfim Jaco.vbiſupꝛa.necnõ Fran.maro.in
0 2

Liber v..

quodã ſermone de noie virgĩs ac alios do
ctoꝛes catholicos Pꝛio nãq; qͥa ſtella ma/
ris inter alias cum minima videat᷑ eſt ᷣtuo
ſiſſima:ſic mater dei minima eſt ꝑ humilita
tem:ſumme tñ ſctã ⁊ virtuoſa.ppter qð ipᷣa
ait Lu.j.Reſpexit dñs hũilitatẽ ancille ſue.
BSecũdo qa ſtella maris reſpectu omni/

um aliaꝝ ſtellaꝝ ſita eſt in ſũmo poli:ſic dei

mater vt canit ecclia:exaltata eſt ſuꝑ om̃es
choꝛos angeloꝛum ſcʒ ⁊ ſctõꝝ ad celeſtia re
gna. Tercio qꝛ ⁊ hec ſtella habet iuxta ſe
et ↄtinet.vii.ſtellas.ſic ðᷣi mater ſeptifoꝛmis
gratie plenitudineʒ.Eſa.xj. Egrediet᷑ virga
de radice ieſſe:⁊ reqͥ eſcet ſuꝑ eũ ſpũs dñi ⁊c
Item ꝑ hoc etiã ſignificat᷑ virginitas matrꝭ

dei vt dicit Alber.ſuꝑ miſſus eſt.qꝛ nũerꝰſe

ptenariꝰ eſt nũerꝰ ꝓgineus:teſte macrobio.
eo ꝙ oẽs numeri infra de eadeʒ vel generãt

vel generant᷑ pᷣter ſeptenariũ. Quarto qꝛ

hec ſtella habet virtutẽ attrabẽdi ferrum et
adamantẽ,. vt dicit Alkabiciꝰ,⁊ patʒ ad exꝑi
entiã in hoꝛalogijs factis de magnete.Sic
virgo bñdicta duros attrahit pctõꝛes ꝑ ſu
am miſcdᷣiam:quia ipſa eſt mater gre ⁊ mi/
ſericoꝛdie Vnð dicit aia Cañ.j.Trahe me
poſt te in odoꝛẽ curremus vnguẽtoꝝ tuoꝝ.
Quinto quia ſtella maris habet dirigere
nautas in mariiſic dei mr tranſmittere ha⸗
bet oẽs ĩ hoc mari magno ⁊ ducere ad poꝛ
tum ſalutis,vt dicit Bern. Sexto qꝛ iſta
ſtella eſt ſtabilis ſine motus erroꝛe. Alie au
tem ſaltẽ motu diurno mouent᷑ ad motum
octaue ſpere. ſic dei mater ſtabilis ſine oĩs
peccati etiã venialis erroꝛe.Caniiij. Lota
pulcra es ami.m.⁊ ma.nõ eſt ĩ te. Septi
mo qꝛ iſta ſtella eſt in ꝑte aqlonari ſempiter
ne apparitiõis ⁊ pᷣſidẽtie:ꝑ quã tanq; ꝑ axe⸗
mouet᷑ totũ celum.vt vult autoꝛ ſpere mate
rialis.Sic dei mater in ſempiternuʒ fulget
fulgoꝛe glłie ⁊ pᷣſidet in ciuitate dei noſtri ſu
na:que putat᷑ eſſe in ꝑte aqͥlonari.iuxta il/
lud pᷣs. Magnus dñs ⁊ laudabilis nimis
in ciuitate dei noſtri in mõte ſancto eiꝰ.fun/
datur exultatõe vniuerſe terre mõs ſyon.la
tera aqlonis ciuitas regis magni.Et ꝑ eaʒ
virginẽ tota celeſtis curia ⁊ totus mundus
mouet᷑ cũ ad nutum ei obediunt tanq; dñe
BGeñ.xlj.Ad tui oꝛis imperiũ cunctus obe/
diet pplus.Et ſic claret ꝓpoſitum. Acce⸗
dat tercius ſapiens vicʒ Salomon ⁊ dicat
quid ipſe ſpũſancto ſenſerit de nomine vir

„

Pars i

ginis matris Marie:⁊ qualiter cõmenda⸗
uerit Audite de hoc eũ loquentẽ Cañ.j.ca.
Oleũ inqͥt effuſum nomẽ tuum:ideo adole

ſcẽtule dilexerunt te nimis.Et notãter Acit

effuſuz. qꝛ antea fama noĩs matris dei erat
occulta ⁊ latẽs in littera.nũc vᷣo effuſa eſt ꝑ

totũ oꝛbem.⁊ oẽs adoleſcẽtule.i.anĩe ſancte

foꝛtiter diligũt eaʒ.Ecce & ſapiẽs Salomõ
cõmẽdat nomẽ Marie ꝑ oleũ. Sed hic vi
deamus q̃re nomẽ Harie oleo aſſimilatur
⁊ ꝑ eius cõꝑatiõem cõmẽdat᷑. Vbi nota ꝙ;

pᷣcipue ꝓpter ꝓpꝛietates olei nomini marie

ↄueniẽtes. Pꝛimo qdem: qᷣa oleũ pᷣſeruat
ferrũ a rubigine.Ferramẽta em̃ nõ rubigi-

nant᷑ ſi oleo inungant᷑. Ita nomẽ marie du

ros peccatoꝛes ipſam inuocãtes pᷣſeruat a
pctõ ⁊ pctĩ ꝑiculo.qꝛ ipſa eſt aduocata pec
catoꝝ. VUnde Eſa.xxviij. Vrbs foꝛtitudis
noſtre ſyon.i.btã virgo.Itẽ pᷣs. QOm̃ in me
ſperauit liberabo eũ:ptegam eũ qm̃ cogno

uit nomẽ meũ. Secundo qꝛ oleũ accen-

dit ignem in ligno: ⁊ extinguit in lapide.vt
patet in cemẽto.ſic nomen Marie inuoca
tũ in coꝛdiba ligneis.i.tractabilibo ⁊ erectis

in celuʒ ꝑ obedientiã ⁊ iuſticiã accẽdit ignẽ
diuini amoꝛis. In lapideis vᷣo ⁊ duris coꝛ

dibus extinguit eum q̊ ardent:ignem ſcʒ fer
uoꝛis peccati.De hoc igne pᷣs.Suꝑcecidit
ignis.ſ.cõcupiſcẽtie ⁊ nõ viderũt ſolem id ẽ
xpᷣm. Hinc ipᷣa dicit Eccixxiiij.Ego mater
pulcre dilectõis.i.diuine dilectõnis que eſt
pulcra ⁊ gratioſa.⁊ hoc ad differẽtiam tur⸗
pis dilectiõis ſcʒ carnalis vel mũdane:quã
virgo extinguit Tercio qꝛ oleũ eſt ſapidũ

et pᷣpingue: ita nomẽ Marie ꝑ deuotionez

multũ ſapit ⁊ impinguat mẽtẽ.pᷣs. Impin/
guaſti in oleo ſcʒ gratie ⁊ deuotionis caput
meũ.i.mẽtem. Vnde Anſel. vt allegatur a
QLudol.:libꝛo de vita xpᷣi parte:ij.c.lxxxxvj.di
cit. Nil certe vtilius poſt deũ memoꝛia ma
tris dei:nihil ſalubꝛiꝰmeditatoe pij amoꝛis
quo feruebat in ↄtẽplatiõe filij ſui.nihil io⸗
cundius ſapoꝛe gaudij eiꝰ q̃ multipłr paſce
bat᷑ in eodẽ filio ſuo.Hec Anſel.Ad id ibi/
dem q̃ſtio vtilis mouet᷑ vicʒ VUnde hoc eſt
ꝙ ſepe inqͥt vidimꝰ⁊ audiuimꝰplimos ho⸗

minũ in ſuis ꝑiculis recoꝛdari noĩs marie.
et ilico oẽ giculũ euaſiſſe. qͥ tũ inuocato no

mine dñi Jeſu non tam velociter:aut oĩno
nõ euaſerunt talia pericula. Nimiꝝ inquit
eſt ꝙ velocioꝛ et ꝓmptioꝛ eſt ſalus nõnunqᷓ;

reni
ſpci
n/
d

nons
hli⸗
r
gibl⸗
eck
bo
arie
oto
gin⸗
n
h

Articulus

memoꝛato nomĩe Marie q; inuocato no⸗

mine Jeſu.Et rũdens dicit:ꝙ hoc nõ ideo

fit vt ipſa vᷣgo Maria potentioꝛ ſit aut ma

ioꝛ 4 chꝛiſto. Sed vt inqͥt dicã qð ſentio:
filids eius xpᷣs dñs ⁊ iudex eſt oĩm diſcer⸗
nens inerita ſinguloꝝ. Dum g̊ ſuo noie in⸗
uocatus nõ exaudit:iuſto iudicio facit. In
uocatꝰ aũt noĩe matris ſue:⁊ ſi merita inuo
cantis nõ exaudiunt᷑merita matris interce
dunt vt exaudiat᷑. Hec Anſel.vbi ð.Ecce g̊
nomẽ Marie potẽs. Ad id Berñ.⁊ allega
tur in ſpeclo vᷣgĩs dicit ſi. Ubi nomẽ Da
rie noĩat᷑ ibi demonũ nocumentũ effugat᷑
reis venia:egris medela:⁊ pegrinãtiba adiu
toꝛiũ dat᷑.O igit᷑ glioſum:o cõmẽedabile no

men ⁊ ſuꝑ omia amabile ac venerabile. O

ſuaue ⁊ cõfoꝛtatiuũ nomẽ maria:nomẽ dñe
mee ⁊ genitricis dei mei.o vtinam ſis ſemꝑ
in coꝛde mmo.
Articulus ſecundus de cognomĩatõib⸗
digniſſimis ꝗbe in ſcriptura Maria noiat

CEcũudum miſte
8 rii declarãdũ dicit᷑ dignifice co/
gnoiĩatõis. Abi nota ꝙ benedi/
cta virgo in ſacra ſcriptura cognominat᷑ di

gniſſimis appellatõibo pluribus ſᷣm plurali

tatẽ ſue ꝑfectõis ⁊ virtutis. Pꝛecipue tamẽ
vij.inueniunt᷑ noĩa dignitatis qͥb ipſa non
ĩmerito appellat᷑t. Pꝛimo nãq; appellatur
amica vel in ſuꝑlatiuo chariſſima.vñ Can

ti.iiij. Lota pulchꝛa es amica mea. Et c.vij

q; pulcra es ⁊ q; decoꝛa chariſſima in deli⸗
cijs. Quare aũt hoc:plures aſſignant᷑ rões

ſm magiſtꝝ Jacobũ de voꝛagie in ſuo ma
rionali. Pꝛima rõ. qͥa ipſa eſt deo ſuꝑ oẽs

dilecta ⁊ peminẽter electa. Sapᷣ.viij.Oim
dũus dilexit eẽã. Secũda rõ.qꝛ ſuꝑ oẽs ſe/
cretoꝝ diuinoꝝ eſt cõſcia:qð maniteſte pa/
tet in incarnatõe.Hoc aũt eſt ſignum ſũme
amicicie:dicte ſaluatoꝛe Joh. xv. Jam nõ
dicã vos ſeruos ſed amicos:qꝛ oĩa q̃ audi⸗/
ui a patre meo nota feci vobis. Tertia:qꝛ
deo ſuꝑ oẽm creaturã ẽ familiariſſima. Cui
eiij vnq; angeloꝝ vel hoim aut creaturarũ
cõ ceſſuʒ eſt vt ꝓ ſua volũtate deũ totiẽs am
plecteret᷑: oſcularet᷑: manibus poꝛtaret: et ꝑ
oĩa dilectõis familiaria ſigna haberet: ſicut
marie. UVñ dicere potuit illud Can.ij.Dile
ctus meus mihi ⁊ ego illi qͥ paſcit᷑ inter lilia
ſcz caſtitatis. Quarta:qꝛ diuine voluntati

fuit ſumme pᷣfoꝛmara implẽs oĩa pᷣcepta et

ↄſilia chꝛiſti:qð etiã eſt vere amicicie ſignũ
qm̃ vt ait ſaluatoꝛ Joh.xv. Voſ amici mei
eſtis ſi feceritis qᷓ pᷣcipio vobis. Hinc eſt q;
vt dicit Tuliꝰ. Amicoꝝ eſt idẽ velle ⁊ idem
nolle. Et certe buũdicte virgis amicicia ad

xpᷣin eſt cõpꝛobata in neceſſitate. NHã Pꝛo

uer. xvij. Faater ĩ anguſtijs cõpꝛobat᷑. Jpᷣa
aũt in oĩ neceſſitate chꝛiſti affuit adiutrix fi

deliſſima etiã vſq; ad crucẽ ⁊ moꝛteʒ chꝛiſti⸗

Vnde Berñ.in medita.O virgo bñdicta
qͥd te adduxit ad mõtem caluarie. cur te nõ
retraxit pudoꝛ ᷣginalis:nec loci ipſius fedi
tas ꝓhibuit:nec iudeoꝝ ⁊ ꝓploꝝ tumultꝰre/

tinuit:cur nõ ꝑtimuiſti:cur nõ hoꝛruiſti in

ter latrones in cruce peẽdęætes aſtare tuo di⸗

lecto filio pẽdenti in cruce.ſed hoc fecit vis

amoꝛis q̃ erga tuũ vnigenitũ afficiebaris ⁊
attrahebaris:cũ q̃ ⁊ ſil pati ⁊ crucifigi opta
bas ardenti deſiderio dilectiõis. Secun
do beata vᷣgo appellat᷑ ſoꝛoꝛ Cañ.iiij. Vul⸗
neraſti coꝛ meũ ſoꝛoꝛ mea.q̃ ſunt vᷣba dei et
xpᷣi ad eam Et hoc pluriba rõnib. Pꝛimo

qꝛ xpᷣs eſt filius dei patris ꝑ naturã.et Ma
ria eſt filia eiuſdẽ ꝑ gr‚am. Scðo ſoꝛoꝛ xpᷣi

eſt:qꝛ coheres eiꝰ:⁊ cõicans cũ eo regnũ pa
tris Ro.viij. Heredes ði coheredes ãt xpᷣᷣi
Cercio ðᷣꝛ ſoꝛoꝛ.qꝛ eſt ſoꝛoꝛ ſctõꝝ angeloꝝ
p virginitatẽ.vñ Ambꝛo. Virginitas eſt ſo
roꝛ angeloꝝ:decus virtutũ:moꝛs criminuʒ

Et Hiero. Semp eſt angelis cognata vᷣgi

nitas Ideo angeli dicebãt Cañ.viij. Quid
faciemꝰ ſoꝛoꝛi nre in die qn alloq̃nda eſt ſcʒ
p angelũ in annũciatiõe. Quarto ðꝛ ſoꝛoꝛ
populi chꝛiſtiani.tũ ꝑ natura:qꝛ ẽ filia ade.
tũ ꝑ gre ꝑticipatiõeʒ:qꝛ eſt filia eccleſie ⁊ mẽ
bꝛũ xpᷣi.O ania chꝛiſtiana ſi aduerteres q̃n

ta cibi eſt gloꝛia habere ſoꝛoꝛem talẽ que eſt
regina angeloꝝ:dña mundi:mater dei ⁊c.

Tercio btã virgo appellat᷑ filia.pᷣs. Au⸗
di filia ⁊ vide ⁊ inclina aurẽ ⁊c. Audi inqͥt
ſcʒ ea qᷓ̃ dicẽda ſunt tibi ab angelo vt poſſis
credere:qꝛ fides ex auditu. Ro. x.et videi.
exꝑire ſcripturas ꝓphetaꝝ q̃ in te habẽt cõ/

pleri.et inclina aurẽ tuã:ꝑ obedientiã vt cõ

cipꝑe poſſis filium dei. Et obliuiſcere popu
lum tuũ ⁊ domũ pa.tui.i.cõtemne omnem
mundanũ affectũ ꝓ chꝛiſto:vt chꝛiſtũ lucri
facias.⁊ ſic faciens ↄcupiſcet rex.ſ.deus de
coꝛem tuũ:.i.caſtitatis tue nitoꝛẽ. Dicit᷑ aũt
ipᷣa filia dei,lum qꝛ eius creatura.tũ quia a
0 5

Liber V.

deo paterna ſollicitudine eſt cuſtodita ſicut

filia chariſſima. VUnñn Cañ.vij. Quã pulcra
es filia pᷣncipis.i.dei.tũ qꝛ deum patrẽ imi⸗
tata.vñ aplus hoꝛtat᷑ oẽs ad hãc filiationẽ:
dicens. Imitatoꝛes dei eſtote ſicut filij cha
riſſimi.Ephe.v. Quarto nomiat᷑ ſponſa
LCañ.iiij. Veni de libano ſponſa veni coꝛo
naberis. Dicit᷑ aũt ſpõſa xpᷣi ̃m eius diui⸗
nitatẽ.qꝛ ſᷣm hũanitatẽ eſt eius mater ⁊ ge⸗
nitrix.Et merito ðꝛ ſponſa qꝛ chꝛiſto eſt per
fidem ⁊ dilectõem ↄiũcta.Et qͥa ꝑs ſui ſan
guinis puriſſimi eſt indiſſolubiliter diuini/
tati copulata in xp̃ᷣo. Ideo Sap̃.viij. Hãc
amaui ⁊ q̃ſiui eam mihi acciꝑe in ſpõſam.
Ouinto ↄgnoĩat᷑ virgo Lu.j. Diſſus eſt
gabꝛiel angelus ad virginẽ.Et hoc merito.
qꝛ ipſa eſt virgo virginũ.vt libꝛo.viij.pate/
bit latius. Sexto noĩat᷑ mulier. Joh̊.xix
Mulier ecce filius tuus. Nec obſtat ꝙ ipᷣa
fuit ⁊ eſt virgo ĩmaculata.qꝛ etiã virgo dici
tur mu lier nõ ꝓpter coꝛruptionem ſed ꝓpter
ſexus feminei ↄditõeʒ. vt patet Geñ.ij.vbi
Eua vocat᷑ mulier in ſtatu ĩnocẽtie cum nõ
dũ fuit coꝛrupta ſed virgo intacta.Ediſica/
uit inqt dñs coſtã in mulierẽ. Herito autẽ
ðvꝛ btã virgo mulier.qꝛ mulier ðꝛ q̃ſi molli⸗
ens herũ.i.dñm. Ipſa nãq; emolliuit peũ ⁊
placauit vel mitigauit:vt qͥ ante erat tã du/
rus ⁊ iratus generi hũano q; oẽs hoĩes de
trudebat in infernũ ꝓpterea Job.xxx. in ꝑ/
ſona generis humani di. Mutatus es mi-
Hi in crudelẽ et in duricia manus tue aduer
ſaris mihi. Nũc ꝑ vᷣginẽ bñũdictã eſt eiꝰ fu⸗
roꝛ mitigatus.vñ in natiuitate angeli ceci/
nerũt Et in terra pax homibs Lucij. Hinc
xpᷣs multo crebꝛiꝰ in euãgelio ſe appellat fi/
luũ hoĩs.i.btẽ virginis:q; filiũ dei.qꝛ emol/
litus eſt ꝑ eã.⁊ in hoc cõmendat nobis ſuã
imenſam miſcdiam q̃ dignatus eſt fieri hõ

ꝓ nobis. Itẽ btã virgo intãtũ emolliuit eũ

vt noſtros defectus ſuſcipe dignaret᷑ qui ta
men in diuinitate defectũ pati non poterat
vtꝓ nobis deus impaſſibilis pateret᷑: fame
ſceret ⁊ ſitiret fatigaret᷑ ⁊ moꝛeret᷑. O mirabi
lis ⁊ maxia emollitio Idcirco ipſa bñ ſigni
ficat᷑ ꝑ ᷣginẽ q̃ ferociſſimũ rinocerõtẽ emol
lit ⁊ in ſinu ſuo doꝛmire facit.⁊ ſic vinculat
capit᷑:⁊ occidit᷑. Itẽ intãtuʒ virgo emolliuit
deum vt nũc maioꝛa pctã patienter toleret
q̃ ndã minoꝛa ouriſſime vindicabat.Cõ⸗
ſtat em̃ ꝙ multo grauius offendũt moder⸗

Pars

ni ſodomite q; antiqͥtus, qm̃ nũc in chꝛiſto

II

humana caro ſummã habet dignitateʒ. vñ

maioꝛ iniuria fit nunc chꝛiſto a ſodomitꝭ qᷓ;

ante incarnatõem.⁊ etiã ab oĩbus luxurio/

ſis.⁊ tũ nũc deus patienter expectat qͥ onte
duriſſime eos ſubmerſit.Quare hoc:nili qꝛ
deus eſt ꝑ virginẽ mitigatus. Imo vt dicit
Fulgẽtiꝰ.iiij. ODicho.Dudũ inqͥt celum et
terra ruiſſent ſi non Maria pᷣcib ſuſtentaſ
ſet. Vnð merito btã vᷣgo ðꝛ mlier ꝑ antho/
nomaſiã.i.mollies herũ vł herem.i.chꝛiſtũ
dñm. Hinc Pꝛouerbᷣ.vl. Mulierẽ foꝛtẽ qͥs
inueniet.qꝛ ex oĩb iſta ſola extitit foꝛtiſſima

etiam ſuꝑ deo poteſtatem habens. ꝓpter qðᷣ

ſubdit:pꝓcul ⁊ de vltimis finibo pᷣciũ eius.p
cul inquã:qꝛ pᷣcium vᷣginitatis nõ eſt de ter
ra ſed de celo.qm̃ vt dicit Hiero. Virgini⸗
tas eſt celeſtis.et de vltimis finibo.qꝛ de cõ⸗
iunctõe dei ⁊ homĩs qͥ ſunt vltimi fines.
BSeptimo nomiĩat᷑ regina. Vñ ps.AÄſtitit
regina a dextris tuis in veſt.deau. Sed oꝛi
tur q̃ſtio VNnde vel quare dicat᷑ dei mi eſſe
regina cuʒ ipſa fuerit puella pauꝑcula. Næ
2 in tꝑe ſui partus in loco pauꝑrimo vicʒ ĩ
ſtabulo peꝑit. Etiĩ tꝑe ſue puriũcatõis pau
perũ oblationẽ habuit.ſ.duos pullos colũ

baꝝ aut par turtuꝝ:quod erat pauperũ.vt

patet Leui.xij.⁊ Lu.ij. Item pauꝑrimã ve
ſtem habuit:⁊ xpᷣm vilibo pannis vt moꝛis
eſt paupeꝝ inuoluit. vt canit ecclia. Miruz
igit᷑ quõ regiũ nomẽ et dignitatẽ habuerit:
maxie cũ nec eiꝰ pater vicʒ Joachim rex fu⸗
erit alicuiꝰ regni.nec eius mr̃ vic;ʒ Anna fu
erit regina alicuiꝰregni.vt patet ex hiſtoꝛijs
Ad hec reſpõdet᷑ fm Jacobũ de voꝛagi
ne in ſuo marionali ꝙ buſſima virgo Ma
ria licet fuerit pauperrima:⁊ hoc volũtaria
pauꝑtate oĩa terrena abdicãdo:⁊ ſolũ deũ
ſibi in theſaurũ poptatũ eligẽdo:q̃tinus im
pleret illud ſcriptũ ↄſiliũ Si vis ꝑfectus eẽ
vade ⁊ vẽde oĩa que habes ⁊ pa paupibus
et veni ſeqᷓre me Mathᷣ.xix. Nihilominꝰta
men ipſa fuit vere regina pᷣ alijs excelletiſſi
ma pluribo rõnibo. Pꝛimo qͥdeʒ ppter pa/
rentelaʒ regiã.qꝛ vt canit eccleſia Regali ex
ꝓgenie Maria exoꝛta refulget.viczʒ ex ꝓge⸗
nie Dauid. Secundo ꝓpter vnctioneʒ re/
glam. Si em̃ quem hõ vnxit in regem rex
dicit᷑ vt patet in veteri teſtamto de regibus
iſrael quos ꝓphete vngebant: milio foꝛtius
virginẽ quam vnxit deus ipſe regia vnctõe

. ce

po⸗
log
el
ſ
1

llhe
d

cht
ut
ſr
ſr
Oe⸗
A
mnar
c
hote
lcalea
hoin
lori
coꝛon
hlint
dud⸗
iln
fgaun
groe
Qin
mine
grat?
(Nare
reyn
gine
leno
lenc
lgto⸗
dien
cis
loͤſe
ſoh
lzfn
ltind
Gull
dibe
ned'
ceſe.
Nllep

htis
ie

Articulus

pꝛe oibus reginam pꝛedicamus. Vñ de ea
pᷣs. Vnxit te deus.ſ.ꝑ creationem.deus tu

us ꝑ incarnationẽ:oleo leticie quo ſpũſſctĩ
gratia accipit᷑ qua ex vtero matris plena fu
it. onſoꝛtibo tuis.i.pᷣ oĩbus mulieribus.

Tercio ꝓpter deſpõſationẽ regiã.quia a
rege regũ xpo deſpõſata eſt vt patuit ſupꝛa
Quarto ꝓpter dotatiõem regiã.quia deꝰ

oĩm rex gloꝛiam ⁊ gratiam:imo totũ regnũ

celeſte cuʒ oĩbus ꝑtinentijs ſuis dotis loco
ei cõtulit:vt dicere poſſit illð Geñ.xxx.Do⸗
tauit me deus dote bona. Quito ꝓpter pᷣ⸗
figurationem regiam. quia per regias eſt pᷣ
figurata.ſ. ꝑ reginam Sabba.iij. Regũ.x.
Que oĩa q̃ a rege Salomone petijt obtinu
it.Et etiã pᷣſigurat᷑ ꝑ reginaʒ Heſter:quam
Aſſuerus qð ĩterpᷣtat᷑ btitudinis domꝰ ada
mauit ⁊ poſuit diadema regni in capite ſuo
Heſter.ij. Sexto ꝓpter dignificatiõem et
poteſtatem regiã:quia ipſam tanqᷓ; reginaʒ
exaltauit deus ſuꝑ totã curiam angeloꝛũ et
hoĩm.et vt dicit Berñ. Data eſt ei ptãs ĩ ce
lo ⁊ in terra tanq; regine. Septimo /ꝓpter
coꝛonatõem regiã:quia coꝛonata eſt ⁊ itro/

niſata in ſui aſſumptõe in celum coꝛona re

gia De qua Apocal xij. MDulier amicta ſo
le ⁊ luna ſub pedibo eius ⁊ in capite coꝛona
xij.ſtellaꝝ. Circa hoc accipiamꝰ vnũ mi

raculum quod retfert diſcipulus im ꝓmptu

ario ſuo:exemplo.xxj.dices Hiraculũ
in quodã cenobio erat qͥdam frater no⸗
mine Hieronimꝰ pictoꝛ optimꝰ qͥ aſſuetus
erat Marie imaginẽ omni ſtudio vᷣtu de
coꝛare ⁊ coꝛona regia tanq; excellẽtiſſimam

reginã depigere ⁊ deſcribere.⁊ diaboli ima

ginẽ turpiſſimã figurare.Qõð diabolus do
lens cepit eum ſtimulare vehemẽtiſſime ac
cendẽs luxurie libidine ⁊ impoꝛtunis cogi/
tationibo agitare. Lũc q̃dam vice vt ſe vin
dicaret diabolus:apparuit ei in ſpecie muli
eris pulcerrime alliciẽdo ad crimẽ Cui cũ
cõſenſum voluiſſet pꝛebere:dixit ei diabo/
lus. Tu es ſacriſta huiꝰ eccleſie. Accipe er⸗
go huiꝰecclie theſauros ⁊ vaſa auri et argẽ

ti rãge ea ⁊ oĩa in ſacco ponens ſeq̃re me

et in domo mea mecũ eris nullo ſciente diu
gauiſurus.Cunq; talia cepiſſet oꝑari:cepit
diabolus vociferare dicẽs Currite dñi cur
rite dñi:qꝛ hieronimꝰ depᷣdat᷑ theſauros ec

cleſie.Accurrẽtes cõpererũt hieronimũ fre

giſſe plura vaſa aurea ⁊ in ſacculũ poſuiſſe

⁊ admirati interrogarũt cur hec feciſſet. ille
Etimeſcens obmutuit. At illi: qꝛ ſero erat:li
gauerũt eum ad colũnã volẽtes mane eum
punire.Tuũc diabolus ipſi ligato illudebat

dicẽs. Nõne tu es qͥ ſemꝑ me depingebas

defoꝛmẽ:⁊ illã mariã pulcerrimaʒ faciebas.
Adiuuet te illa regina quã decoꝛabas nũc
ſi valet ⁊c. Recoꝛdatꝰitaq; hieronimꝰ miſe⸗

ratiõis genitricis dei:toto coꝛde cepit eã in
uocare vt in tanto ꝑiculo dignaret᷑ ſibi ſuc

currere. Tũc ipᷣa pietatis mater apparuit ei

et ait. Cõfoꝛtare hieronime ⁊ deinceps ca

ue aſtutias diaboli. En quia ſeruijſti mihi

nõ deſerã te in iſtis tribulatõibo. Et mox ꝑ

angelũ appꝛehẽſo diabolo illo ligauit eũ ad

columnꝗ hieronimo ſoluto, et ille gras egit

Hieronimꝰigit᷑ admonitus a dña:pulſauit

hoꝛa cõpetẽti ad matutinũ: ⁊ accenſis lãpa
dibus ſtetit in choꝛo vbi cõſueuerat. Fra⸗

tribus ipᷣm intuentibo mirati ſunt oẽs:et vi

derũt in colũnã ligatũ quendã ⁊ mag cepe

runt mirari. Cõſpexerũt theſauros eccleſie
et inuenerũt oĩa vaſa ſolida ⁊ integra:ope⸗
rante beata virgine. Unde ſtupoꝛe ꝑcuſſi:

facto capitulo ligatũ illum interrogarunt ?

cognouerũt eſſe demonẽ:queʒ exoluẽtes ꝑ⸗
maxime verberauerunt. ⁊ ſic ille ſtridens ⁊

clamãs aufugit.Deniq; hieronimꝰↄfeſſus

ſcelus ſuum:narrauit quõ ꝑ miſcdᷣiam ma
rie virginis fuiſſet liberatus.⁊ oẽs audien/
tes laudes deo ⁊ virgini benedicte pclama
runt,O igitur ania fidelis vide qᷓ; bonũ ſit
virginem bñdictã inuocare:eiq; deſeruire.
O ſuꝑbenedicta vᷣgo dei mater chariſſima
ſponſa:ſoꝛoꝛ ⁊ filia.O virgo virginũ miſeri
coꝛdiſſimaq; ⁊ regina excelletiſſima ac dña
oĩm creaturaꝝ:per illũ piũ Jeſum qͥ te ele/
git:ꝑ illum tuũ dulcem natũ:pꝑ eius amoꝛeʒ
ſanctiſſimũ te depᷣcamur: vt in huiꝰ mundi

naufragio ↄtra oẽs demonũ inſultꝰ ſuccur

rere nobis digneris, Amen.

Articulus tercius ꝙ nomen btẽ Marie
xijihonoꝝ dignitatibo eſt ſublimatum

Ercium miſte⸗
t nium in hac pꝑte declarãdũ dicit᷑
Dhhonoꝛiſice v puilegiate ſublima
tionis. Vbi notanduʒ ꝙ nomẽ benedicte
virginis Marie ad numenꝝ.xij.ſtellarũ.xij

pꝛiuilegioꝝ honoꝛibo extat ſublimatuʒ glo⸗

rioſiſſime: q in tres q̃ternarios diuidi pñt.
0 4

ð NR

Pꝛimo q̃deʒ: qꝛ nomẽ Marie eſt ab eter
no ↄſecratũ ⁊ pelectũ vt eſſet nomẽ genitri
cis dei.iuxta illud Pꝛouer.viij. Ab eterno

oꝛdinata ſum ⁊ ex antiqͥs anteq; terra fieret

Sicut nãq; vtdicit Berñ.in ſermone.dul

ce nomẽ Jeſus ab eterno eſt ↄſecratũ vt ſit
nomsẽ filij dei.ſic dulce nomẽ maria ab eter
no pelectũ ⁊ pſecratũ eſt vt ſit dignuʒ nomẽ

matris dei. Ideo pᷣs:A ſeculo nomẽ tuum

BSecundo:qꝛ in libꝛo vite añ alia noĩa ⁊
p̃ᷣ alijs ſcptũ. Cuʒ em̃ vt ſaluatoꝛ noſter te/

ſtat᷑ oĩm electoꝝ noĩa ſcripta ſint in libꝛo vi

te. vñ ait Lu.x. Gaudete et exultate qꝛ noĩa

veſtra ſcripta ſunt in celis.Et qꝛ dei mr̃ iter
oẽs electos pmatuʒz tenet ⁊ pᷣ oĩbo eſt electa.

iuxta qð canit᷑. Elegit eã deus ⁊ pᷣelegit eã.

9 „ „

Igit᷑ poſt nomen Jeſu honoꝛiſicẽtiſſime in

pncipio libꝛi vite nomẽ marie eſt ſcriptum
vt dicere poſſit illud pᷣs. In pꝛincipio libꝛi
ſcptũ eſt de me vt faciã volunt.de? meꝰ vo⸗
lui:⁊ le.t.in medio coꝛdis mei. Tertio qꝛ
ꝗa pncipio mũdi pᷣfiguratuʒ ⁊ varijs modis
cõmẽdatũ.vt patet ꝑ totũ paſſum veterte⸗
ſtamẽti. Vbi aduertẽdũ ꝙ ſicut dicit magi
ſter Leo.in ſermone de natiui.ᷣgis. Nomẽ
marie ex qnq; lr̃is eſt cõpoſitũ ad ſignificã/
dũ ꝙ ipa eſt pᷣcipue pᷣfigurata ꝑ.v.dñas ve
teris teſtamẽti.ex q̃ᷓꝝ noibo accep pmis lit
teris ⁊ cõiunctis:nomẽ marie reſultat. Pꝛi
mo nãq; ꝑ M ſigniticat᷑ ꝙ ipſa pᷣfigurata ẽ
p Michol q̃ fuit ſpõſa dauid regis:quã da
uid intantũ amauit ꝙ cũ diu fuiſſet extra re
gnũ iudeoꝝ noluit intrare regnũ niſi pꝛius
cſſet ſibi michol pᷣſentata.j.Regũ vlti. Sic
btã virgo(interpᷣtat᷑ em michol pietas) ⁊ ip
ſa fuit pietate plena.et certe ipſa tantuʒ pla/
cuit deo ꝙ cum eſſi extra.ſein celo:noluit in
gredi in hũc mũdũ niſi pus btã vᷣgo naſce/
ret᷑. Secũdo a denotat Abigail q̃ placa⸗

uit Dauid ne occideret nabal.j.Regũ .xxv.

Sic bitã virgo placauit nobis deũ ſua hũi
litate:⁊ nũc etiã qͥtidie placat ſua interceſſio
ne:ne occidat pctõꝛes eterna moꝛte. Ter⸗/
