. de
ſcp,
loltin .
Ppe
tſgin
lochi )
oſepb⸗
Ai
iceyi
niunis
oc
Nre
m
oGi
iolnd
un
babe
gann

iboe
tmini
nodi⸗
gun⸗
n
Nſi
kyein
Hocn
1flich
nlch do
ſi⸗
Ntchon
zuobe⸗
hoe 4
i⸗
nig,
giſdes „
lage .
ignand
dele

A rticulus

ercia eſt rõ cõmẽdatõis.q̃a ꝑ hoc vtrũ
q; ſqʒ virginitas ⁊ mr̃imoniũ cõmendat᷑ et

bonũ foꝛe docet᷑ cõtra hereticos hoꝝ alteri

dexrahẽtes.⁊ ſic patet Secunda queſtio.
Ad ſecundũ bncipale vicʒ Vtꝝ vere ⁊ le
gitime potuerit btã virgo manẽte virgini⸗
tatis ꝓpoſito deſpõſari. Videt᷑ em̃ ꝙ nõ.qꝛ
ipſa habuit votũ ↄtinẽtie qðᷣ dobligabat ad
cõtinendũ.Spõſalia aũt obligant ad mr̃i

moniũ ⁊ nubenduʒ. ergo ſi obligabat ſe ad
ſpõſalia: venit ↄtra votũ virginitatꝭ. Itẽ

q̃rit᷑:aut cõſenſit in carnalẽ copulã:aut nõ.

ſq; in illa deſpõſatõe. Si cõſenſit:ergo pꝛi⸗

mã fidem irritã fecit.qͥa vt dicit Augꝰ. Vir
ginitatẽ vouentibo nõ ſoluʒ nubere ſed etiã

velle nubere dãnabile eſt. Si vo nõ cõſen

ſit:ꝛergo nullũ fuit matrimoniũ. Pꝛeterea

ſi dicas ꝙ cõtraxit cum adiecta conditione
Cotra.cõditio adiecta q̃ eſt ↄtra ſubſtãtiaʒ
mr̃imonij vel ↄtra bona mr̃imonij impedit

mr̃imoniũ.vt ſi dicat᷑:cõtraho tecũ ſi gene/

rationẽ ꝓlis euites.qͥa hoc eſt ↄtra bonũ ꝓ

lis. vel dicẽdo:donec inueniã aliã dignioꝛẽ
et ſimilia.qa hoc eſt ↄtra ſubſtãtiã inſeꝑabi
litatis. Vel dicẽdo:ſite ꝓ queſtu adulterã⸗

dã tradis.⁊ hoc eſt ↄtra bonum fidei.Ta/
les ⁊ ſiles cõditões ſi apponant᷑: nil agit᷑qa
annullãt mrimoniũ,.xxij.q.iiij. Inter cetera
xxxij.q.ij.aliqñ.⁊ c.ſolet q̃ri.extra de condi/
tionibo appoſitꝭ, ca.vl. Niſi pᷣterea tal cõdi/

tio remittat᷑ et ſequat᷑ carnalis copula:quia
tũc iudicabit᷑ p mr̃imonio ſᷣm Ray.⁊ Tho

mã Inno.⁊ Hoſti.&̊ a ſimili ſi dicã Cõtra/
bo tecũ vt me nullo mõ cognoſcas:non vi
det᷑ eſſe mrimoniũ. ⁊ ꝑ ↄſeq̃ns nec videtur
eſſe mr̃imoniũ cui cõtinẽtie votum eſt adie

ctũ ⁊ cõditio adiecta.vñ ſequit᷑ ꝙ nulla fue

rit illa inter Joſeph ? Maniã deſponſatio
ſub cõditione. In otrarüũ eſt textꝰ euan/
gelicus.qͥa miſſus eſt angelus ad virginez

deſpõſatã viip Luce.j.Et in pluribo lo ðꝛ
ipſa fuiſſe deſpõſata. Ad q̃ſtionẽ iſtã re/
põdet᷑ fᷣm Pe.⁊ oẽs cõiter doctoꝛes ſuper
iiij.diſt. xxx. ꝙ; duplex eſt pfectio matrimo/
nij. Vna qᷓ;tum ad eſſe:q̃ qdem fit ꝑ cõſen/
ſum verbis de pᷣſenti expᷣſſum.⁊ hoc mõ in

ter Joſeph ⁊ Dariam veꝝ ⁊ ꝑfectum fuit
matrimoniũ. Alia eſt ꝑfectio ex ꝑte operis
quod in mr̃imonio fit ꝑ carnalis copule cõ
ſummatiõeʒ,⁊ hoc mõ ſcʒ; q;tum ad oꝑatio
nem nõ fuit ꝑfectumqa actus ꝓpꝛius ma⸗

trimonij eſt carnalis copula: in quã vtibi⸗
dem dicit Tho.virgo nõ cõſenſit explicite
ſed implicite a deo certificata.id eſt ſi fuiſſʒ

certificata ⁊ ſic virginitatẽ ſuã ðᷣo cõmiſiſſe

Licet ̊ q;dtum ad opationẽ non fuerit inter
eos ꝑfectũ mr̃imoniũ:tamẽ q;tuʒ ad eſſe fu
it verũ ⁊ ꝑfectum.qͥa vt dicit Augꝰ. Mfi⸗
moniuʒ nõ facit copula carnalis ſed pactio
cõiugalis.⁊ ꝙ facta ſint ibi cõiugia pari vo
to ↄtinẽtie. Pꝛopterea ⁊ ſᷣm Alber.ſuꝑ mii
ſus eſt.ca.xl:iſta deſponſatio fuit poſſibilis
qa licet beata virgo habuit firmũ ꝓpoſituʒ
et votũ ↄtinẽtie:poterat tñ ↄſentire in mari
talẽ ſo cietatẽ:facta tñ diuinitus inſpiratiõe
vtriq; de altero ꝙ vellet virgo pmanere et

ſic cõſentire in cõiugalẽ vel maritale ſocie⸗
tatem: ⁊ nõ in copulã carnalẽ abſolute. vbi
aũt videt᷑ dicere Augꝰ. ꝙ cõſenſit in copu-

lam carnalẽ:nõ eſt intelligẽdũ abſolute. ſed
ſic ſi deus vellet. Et ꝑ hoc ſoluunt᷑ duo p
ma argumẽta facta in cõtrariũ. Ad illud

aũt de cõditiõe adiecta cõtra ſubſtãtiã ma⸗

trimonij:ꝙ nõ teneat matrimoniũ ſᷣm iura

dicit: ꝙ intelligẽduʒ eſt de ↄditiõe inutili et
inhoneſta ⁊ illicita. Cõditio aũt vtilis lici⸗

ta ⁊ honeſta nõ impedit mr̃imoniũ. VUnde
nõ eſt ſimile voto ↄtinẽtie ꝓcuratio ſterilita
tis vel euitatio ꝓlis aut cõditio ſepatiõis ⁊
adulteratõis ac ſimilia.cũ etiã ↄiuges poſt

carnalẽ copulã pñt pari cõſenſu votum cõ
tinẽtie emitt ere.⁊ ſi emiſerint tenẽtur obſer
uare. 2 ſic patet Queſtio tercia. Ad terci-⸗
um pꝛincipale huius pᷣmi capli vicʒ qualx

fuerit beata virgo deſpõſata:ꝓpter ſimplici
oꝛes auditoꝛes libeat eius hiſtoꝛiã narrare

quã ex diuerſis hiſtoꝛiographoꝝ dictis re⸗

collegi:et q;tum libuit ad rõnis veritatẽ re

ducẽdo vbi diſcrepãt. Hieronimꝰnãq; dez
ſcribẽs vitã Marie:⁊ ideʒ in epła ad Cro-

matium et helindiũ. Jacob de voꝛagineĩ

ſua legẽda. Item autoꝛ libꝛi ð vita Warie.

et ceteri:cõcoꝛditer ſentiũt et rõnabiliter q;
cum beata virgo in tẽplo maneret hãc ſibi
regulam ſtatuerat.q a mane vſq; ad terciã

oꝛatõibus inſiſteret. A tercia vſq; ad nonæY—

textrino oꝑi vacaret.A nona ab oꝛatiõe nõ
recedebat:quſq; angelus appares eſcam ſi⸗
bi dabat. ⁊ ſic qtidie in dei laudibus pꝑma⸗
nens ſemꝑ in eius oꝛõne ꝓficiebat. Eunq;
videret virgines alias in dei laudibus age
re: ducebat᷑ zelo nimio bonitatis ⁊ agebata
e 2

Liber 1.

vt in vigilijs eſſet omnibo ꝓpioꝛ ⁊ pꝛõptioꝛ.

In ſapientia legis dei eruditioꝛ:in bũilita⸗
te ⁊ oꝛatõe deuotlioꝛ:et in om̃i virtute perfe
ctioꝛ:ac moꝛibus honeſtioꝛ. Hãac iraſcentẽ
nullus vidit: maledicenteʒ nullus audiuit.
Ois autẽ ſermo ita erat gratia plenꝰ:vt co⸗
gnoſceret᷑ in eiꝰ lingua eſſe deus. Semper
deũ bñdicebat ⁊ eſca que quotidie de ma/
nu angeli accipiebat᷑ ipſa ſola reficiebatur.

Que vo a pontificibo tẽpli accipiebat pau⸗

peribo diuidebat. YFreq̃nter videbant᷑ cũ ea
angeli loqͥ. Si quis vel que ex infirmis vt
ſanaret᷑ tãgeret eaʒ:eadẽ hoꝛa ſanabat᷑. Vi
ſis ergo eius ſacris moꝛibo ⁊ virtutibo q dã
ex põtiticib Abiathar nomiĩe: obtulit ma/
gnã pecunie partẽ põtificibus vt eam filio
ſuo traderẽt in ſpõſam. Pꝛohibebat autem
Maria hoca ſe dicẽs. Nõ poteſt hoc fieri
vt vir accipiat me in vxoꝛẽ:qͥa virginitateʒ
voui dno, votum aũt obligat ad obſeruan
dũ Juxta illud pᷣs. Vouete ⁊ reddite dño.
Dicebãt põtiſices ⁊ affines eius. Deus ĩ fi
lijs colit᷑ ⁊ poſterꝭ ſicut ſemꝑ fuit in filijs iſ-
rael. Maria reſpõdẽs aiebat. Deus in ca/
ſtitate pmo omniũ venerat᷑ et adoꝛat᷑. Naʒ
Abel in caſtitate placuit deo.⁊ a fratre occi
ſus coꝛonã virginitatis et innocẽtie obtinu
iI Deniq; helyas aſſumptus eſt a deo:quia
cum eſſet in coꝛꝑe virginitatẽ ſuam cuſtodi
nit. Hoc in tẽplo didici ab infantia mea ꝙ;
ſumme chara ſit deo virginitas.hoc ab an/

gelis reuelatõe certa cognoui:⁊ ideo virgi⸗

nitatem meã altiſſimo deuouu. Factuʒ eſt
aũt.xij.aut circiter etatꝭ annũ:põtitfex publi
ce denũciauit vt vᷣgines q in templo inſtitu
ebant ⁊ etatis tempus impleſſent domũ re
uerterent᷑:vt viris legitime iũgerent᷑. Cuiꝰ
mandato cum cetere paruiſſent. ſola virgo
Haria hoc facere nõ poſſe ſe reſpõdit.tuʒ
quia parẽtes ſui eam dñii ſeruitio mãcipaſ⸗
ſent.ium qͥa virginitatẽ ſuã dño deuouiſſet
Tic anxiatus pontifex eo ꝙ nec cõtra ſcri
pturã que dicit Mouete ⁊ reddite:votũ in/
fringẽdum putaret: nec moꝛẽ gẽtiũ induce/
re auderet.ſenioꝛibo ⁊ pontificibo conuoca/
tis ait. Noſtis ꝙ exq̊ templũ iſtud eſt füda
tum fuerũt in eo regum filie et ꝓphetarũ ſa/
cerdotũ ⁊ põtificum ⁊ magne atq; mirabi⸗
les extiterunt:que venietes ad etatem legiti
maãa cõiugium adepte iuxta patꝝ pꝛioꝝ ve/

ſtigia dno placuerut: A ſola Maria nouꝰ

VI

oꝛdo agẽdi inuẽtus eſt que deo vouit virgi
nitatẽ. Quid igit᷑ faciemus de ea:cum et vo
tum ſeruãdũ ſit:et pꝛioꝝ noſtroꝝ cõſuetudo
nõ dimittẽda.Tũc omniũ hec vna fuit ſen
tẽtia:vt in re tam dubia dñi cõſilium quᷣ ere
rent.Cum ergo oꝛatiõi ĩſiſterẽt ⁊ põtifex ad

cõſulẽdum dñm acceſſiſſet ad ſanctuarium
veſte ſacerdotali ĩidutus Mox de loco oꝛa

toꝛij cũctis audiẽtibus vox inſonuit dicẽs.

Vt quicũq; de domo dauid nuptui habi⸗/

les ſine cõiuge eſſent:ſingli virgas ſuas ad

altare deferrẽt:⁊ cuiuſcũq; virgula germiaſ
ſet ⁊ in cacumĩe eius( ſᷣm Eſaie vaticiniuʒ)

ſpũſſanctus in colũ be ſpecie cõſediſſet:ipſe
ꝓculdubio eſſet cui Maria virgo deſpõſa
ri deberet.Erat aũt inter ceteros viros ſine
cõiuge Joſeph de domo Dauid:cui cũ in/

cõgruũ videret᷑ vt virgã afferret.ſolus ipſe

virgam ceteris afferẽtibo ſubtraxit. Cuius
ratõem qdaʒ dicũt hanc ꝙ ſcʒ fuerit ſenilis
etatis:et ideo pꝛo incõgruo habebat duce⸗/

re tam teneram virginem in vxoꝛem. Hu

ius ergo dicti gratia queſtio oꝛitur. Vtruʒ
Joſeph qñ btãm Haniã deſpõſauit fuerit
vetulus ⁊ ſenex.Et arguit᷑ ꝙ ſic.qͥa cum io

ſeph diu ⁊ familiariter cõuixerit ⁊ cohabi/

tauerit Marle virginiĩ via:in domo:ĩ mẽ
ſa:nunq; motus fuit ad libidinẽ. ergo vide
tur ꝙ fuit ſenio cõfractus et debilitatus ac
frigidus. Nam ſi fuiſſet in roboꝛe virilitatꝭ

cur nõ fuiſſet motus ad cõcupiſcẽtiã. Ad
hoc ꝓtinus reſpõdetur ꝙ ex hoc nõ cõclu⸗

ditur Joſeph fuiſſe vetulũ.quia hoc ꝙ nõ
mouebat᷑ ad ↄcupiſcẽtiã:fuit per virtutem
ſpũſſancti que plus poteſt in repꝛimẽdo fo
mitem ⁊ cõſeruãdo caſtitatem q; ſeniũ. Fu

it etiam ex abũdantigratia in Maria v̈gie

que vt dicit Alexãder de hal.⁊ Bonauen.

in.iij. diſt. iij. q;uis eſſet pulcerrima: a nullo

tamẽ viro potuit cõcupiſci HNec eius aſpe/
ctus vrebat aut inflãmabat ad cõcupiſcen
dum.ſed potius oẽm öcuphecfamn etiã in
alijs a ſpicientibo extinguebat tanq; ſi qui/
dã virgineus ros per oculos eius efflueret
et coꝛda omniũ ad caſtitatẽ moueret. Si

adhuc queras. Quare ergo ab eccdleſia cõ⸗

muniter depingit᷑ ſenex Joſephb. Reſpõdet
qꝙ hoc ſolitum eſt ad ſignificãdum caſtitad
virtutem in Joſeph.quia etas ſenectu eſt
vita inmaculata.Sapᷣ.iiij. Ecõtrario aũt
maledictus peccatoꝛ centũ annoꝝ Eſa.lxv

4

—

8
0 *
60
ſn
ge
n
icis.

Nbi⸗

8 4d
mminf
hing
ripſe
hoͤſ
oſne
in⸗
gipe
us
nls
duce⸗
D
Um;
en
unto
habi⸗
ime
dWe⸗
nns e
ling
3
i
g
m
ninht⸗
hi
fufhe
nu.
1ll⸗
6 4,
upicn
naün
iau⸗
fuel
S
467
höd
tin
cuic
no Nt
S

—

Articulus

Ande ſicpingi ſolet ſener ne homines ſu⸗

ſpicarent᷑ carnale aliqͥd de Joſeph ? Ma/

ria.vel qͥa vt dicit Oꝛatiꝰ Pictoꝛibo atq; po
“ ug aͤber⸗ fingendi ſemꝑ fuit equa pote⸗

ſtaꝰ ⁊c. Credendũ eſt ergo ꝙ Joſeph nõ fu
it ſenio confractus.quod ꝓbat᷑ Pꝛimo ex

cauſa deſponſationis vt ſcʒ obſequiuʒ pꝛe/
ſtaret virgini ⁊ puero Jeſu tam fugiẽdo in

Egiptum qᷓ; redeũdo et cõſequẽter vſq; ad

pfectam pueri etatem deſeruiedo. Conſtat
efm̃ ꝙ ad talia nõ fuiſſet idoneus ſenio con

fractus:qͥa talis eget potius vt ei ſeruiatur

ᷓ ſeruiat alijs.⁊ ſic oneroſioꝛ potius fuiſſet
Manie q; obſequẽtioꝛ. Secundo quoq;
pꝓbat ex autoꝛitate Eſaie.lxij. Habitabit iu

uenis cum virgine et gaudebit ſpõſus ſuꝑ
ſponſam. Gloſa interlinearꝭ dicit. Habita⸗

bit iuuenis Joſeph cũ Maria virgine.

Vñ debuit eſſe iuuenis Joſeph ad cõmẽ/

dandũ diuinũ miraculũ ꝓphetie deſcriptũ

de cohabitatõe iunenis cum virgine. Et q̃
niã etas iuuenilis ſᷣm Iſido.li.ethimo.xjiĩ/

cipit ab anno. xx vlij. ⁊ durat vſq; ad annũ

l. Nam dicit ꝙ infantia ſeptẽ annis finit᷑.

pᷣterea pueritia eo ꝙ pura ðꝛ (necdũ ad ge-

nerandũ apta)in viris durat vſq;.xiiij.an/

nũ. Inde vſq; ad. xxviij.annũ durat adole-

ſcẽtia.i.ad gignẽdũ adulta.Deinde vſq; ad

l.annũ ꝓtendit᷑ iuuẽtus que vulgariter viri

litas dicit᷑. Tandẽ ſenectus vſq; ad finẽ vi⸗
te. Sequit᷑ ergo ex dictis ꝙ fuerit Joſeph
etatis inter.xxviij.⁊.l. annos exiſtẽtis.vt iu
xta hiſtoꝛiã pᷣſcriptã eſſet nuptui habilis.

Sedãre virgã ſuam ſubtraxerit. dicen/
dũ ꝙ nõ ꝓ vetuſtate ſua ſed ex humilitate ⁊
caſtitatis amoꝛe.qͥa cum eſſʒ iuſtus reputa

bat ex humilitate ſe indignũ fieri ſpõſuʒ ta/
lis ⁊ tante virginis de qua tã mirabilia au
diebat cum eſſet etiam pauꝑ faber ligni.
Ad hiſtoꝛiã itaq; ꝓſequendã redeũtes.Cũ
põtifex iterato dũm cõſuluiſſet eo ꝙ nil di⸗

uine voci cõſdnũ in virgis allatis ſuꝑ alta
re apparere videret. Reſponſum nrcehlt⸗
Da

ſolus ille virgam nõ attul it cui virgo

na deſpõſari deberet.Comperto q̊ʒ ꝙ Jo⸗-

ſeph nõ attuliſſet:mox eũ afferre coegerunt

virgam ad altare: que ſtatim floꝛuit ⁊ in eiꝰ
cacumine de celo veniẽs columba cõſedit.
Dicq; cum cogeret᷑ vt accipiat virginem.
Ipſe qz ſe excuſaret. Ait ei põtifex. Joſeph
ume deum ⁊ memẽto qͥ fecit Dathan ⁊ aby

ron ꝓpter inobediẽtiam quos terra degluti
uit:ne tibi ſimile ↄtingat ꝓpter cõtemptuʒ.
Tunc ioſeph deſpõſata virgine per pᷣmã fi

dem ⁊ iuxta moꝛẽ mãcipata ſtatiʒ gra caſti
tatis ex btã virgine redũdãte adeo ipᷣm Jo

ſeph repleuit vt oĩs motus cõcupiſcẽtie in
eo ſopiret᷑. et obſeruatio virginitatis in ſe et
ſua ſponſa ſumme deſideraret᷑⁊ ſic factũ eſt

ꝙ mox diuinitus inſpiratõe facta vterq; de

altero qꝙ. ſein ᷣginitate vellent ꝑpmanere cõ
ſenſerũt in maritalẽ ſocietatẽ:⁊ pari cõſenſu
cõtinẽtiam deo deuouerüt. Eredendum

eſt ergo de Joſeph ꝙ fuerit virgo: vt dicit
Augꝰ.libꝛo de cõiugali bono.Tũc ponti⸗

fex viſa tam mira oſtẽſione dedit ad ſocieta

tẽ beate Marle ſeptẽ virgies coeuas ꝓ eiꝰ

honoꝛe ⁊ ſolacio vt honoꝛifice deducerent
eã ad domũ Joſeph. Accepit ergo ioſeph
Mariã et deduxit eam ex templo in Naʒa

turũ diem nuptiarũ celebꝛandũ. Et ſic pa⸗
tet modus deſpõſatõis.
De angellca legatione
Ecũdo inueſtigabimus modũ an

Caplin. n.

ſ gelice legatõis:p modũ vicʒ hyſto
ricũ.qͥa de hoc ſufficiẽter ſupᷣ actũ

eſt ſub alio pceſſu. Pꝛopter eqͥdem ſimpli⸗

cioꝛes quibus maxie placet ꝓceſſus hyſto/

ricus:vnã hic cõtemplatõnem deuotã inſe
rui quã ab Auguſt. ſermone pmo de annũ

ciatione.atq; alijs deuotis cõtemplatoꝛib⸗

colligere poſſumꝰ vt pᷣmiſſam hyſtoꝛiã de⸗
ſpõſatõis fine debito ↄcludamus. Con/
tẽplandũ igit᷑ eſt ꝙ cum btã virgo in domo

vt pᷣdictũ eſt ſui ſpõſi nõdũ ſolenni celebꝛa⸗
tione nuptiaꝝ facta maneret in ſola fide de

ſpõſatiõis:in oꝛatoꝛio recluſa ⁊ ſoli deo va

cans:legebat ſcripturas de chꝛiſto et eiꝰ ad
uentu.Et pᷣcipue vt putatur reuoluebat et

conferebat in coꝛde ſuo illud Eſa.vij.Ecce

virgo cõcipiet et pariet fillium et vocabitur

nomen eius emanuel 2 c. Aderat tunc di⸗
es feliciſſima qua decreuerat deus mittere

filium ſuum pꝛo redemptione humani ge⸗
neris incarnãdum.Ecce autẽ dicta ſcripta

cum legeret: cepit ſentimenta diuine dulce
dinis abũdantius ſolito coꝛde exꝑiri.Et ex

intimis medullis coꝛdis cepit eructare ⁊ di

cere hmõi ⁊ ſimilia verba. O deus pr̃is no
ſtri Abꝛaam yſaac ⁊ iacob vtinam ſalteʒ ſe

mel videre mererer ipſam virginem que cõ

Liber 1

ceptura eſt tuum filium chꝛiſtum venturuʒ
vtinã vel minimũ ſeruitiũ ei impendere di/

gna eſſem. certe oĩa relinquẽs ei in ancilla,ʒ
humilẽ me exhiberẽ.putaſne ſuꝑuiuam:pu

taſne videbo:putaſne hic me ĩueniet illa ſa⸗
cra natiuitas.O ſi tĩ ſemel admitterer vt
eius puulũ filiũ naſcituꝝ oſculari ⁊ ample⸗
xu dulci fouere quirem. Tüc cepit ardẽtiſſi
mo deſiderio lachꝛimis abundantiꝰ ꝓfuſis
flãma deuotionis eius coꝛ exurẽte:oculis ⁊
vultu in celũ eleuatꝭ oicere. O clemetiſſime
deus qui nos creaſti miſerere homini ꝑdi/
to. Aperi celos ⁊ deſcende.veni dñe et noli
tardare:ſicut ꝓmiſiſti patriba noſtris te ven
turũ ⁊ tuum ſilium daturum. oſtẽde nobis
dñe miſericoꝛdiã tuam ⁊ ſalutare tuum da
nobis ⁊c̃. Sic ea oꝛãte ſancti q̃ʒ patres nõ
ceſſabant de limbo clamare ⁊ oꝛare ac dice
re. Memẽto noſtri dñe in beneplacito tuo:
viſita nos in ſalutari tuo.Tũc pijſſimꝰ deꝰ

ſciens adeſſe tempus pᷣfinitũ q̃ mitti debe⸗/

bat chꝛiſtus locutus eſt ad angelũ gabꝛielẽ
hec ⁊ ſimilia verba que beatꝰ Auguſtinꝰ in
ſermone qᷓ ſupꝛa ꝓſequit᷑ dicens. Legatum
opoꝛtet nos mittere ad ſpõſam ꝑ quẽ eplaʒ
Dirigamus ⁊ eius ↄſenſum reqͥramꝰ.O ga
bꝛiel tu es ad id idoneus:miniſter ̊ efficito
terribilis ſacramẽeti. Ad req ſitõem errantis
Adge a meis debeo deſcẽdere ſedibus. La⸗

tere aũt volo oẽs celeſtes virtutes. Libi ſo

li pãdo ſecretũ:ad virginẽ Mariaʒ ꝑge ad
mei filij dignũ habitaculũ ⁊ denũcia ei mee

pᷣſentie imbꝛem.Pꝛimã ei vocẽ gaudioſe ſa

lutatõis ꝓclama dicens Aue gra plena ⁊c.
Audiuit hec angelus et intra ſe cogitabat:
dicens. Stupẽdũ eſt hoc miraculũ qm̃ de

us terribil ⁊ incõpꝛehẽſibił oĩbo vᷣtutibo an

gelic: vni puelle repꝛomittit ſui habitaculi
pſentiã:⁊ q euam cõdemnauit:eius famili/

am gloꝛificare intendit. Dixit& angelus ad

deũ:dne oĩpotẽs:quõ tuã annũciabo pᷣſen
tiam puelle.te em̃ celi ⁊ terre nõ capiunt ſi/
nes:⁊ quõ vterus capiet virgineꝰ.aut quõ
feret Maria ignẽ ⁊ gloꝛiã tue maieſtatꝭ.Et
dñs ait. Si leſit ignis pᷣſentia in ſolitudine
rubum:ledet ⁊ mea pᷣſentia virginalẽ vterũ
vade ⁊ iuſſa ꝑfice ethereas rumpe ſedes.et
dic Marie qꝙ; ei vnicũ meũ do filiũ vt ſit ip
ſa mater cui ſum ego pater At ne dubttet ſi
enda que mando:ſpiritus implebit eius al
uũ ⁊ animũ:iã mũdo ꝑdito ſuccurrere vo-⸗

Pars v

regina:ipſa erit dĩũa mundi:ipſa mater veri

dei ⁊ hominis:ipſiꝰerit regnũ totũ cuiꝰ qiliꝰ

poſſidet celum. Tunc Gabꝛiel tremefactꝰ

imperijs mox volatu rapido ꝑtrãſijt aſtra

nubeſq; ⁊ aerꝭ ſpiſſitudinẽ celer adit. Radi

anſq; magno lumine:oꝛaculũ ingredit᷑ vᷣgi/
nis clauſuʒ:⁊ genuflexo ſalutauit. Aue gra
plena dñs tecum bũdicta tu in mulieribb.
Ad hec virgo expaueſcẽs de lumine: reue
renter ab oꝛatione aſſurgit ⁊ capite inclina
to humillime ſtans:turbata eſt in ſermone
eius:⁊ cogitabat qualis eſſet iſta ſalutatio.
Non tam de angelica viſione curabat qm̃
angelos videre ſolita erat. ſed magis de ſa
lutatione inaudita cogitabat et in coꝛde di
cere poterat. Quid eſt hoc dñe deus vt taz
excellenti ſalutatione ego pauꝑcula merue-
rim ſalutari.cepitq; pauere pᷣ verecũdia vir
ginali ruboꝛe ꝑfuſa. Ait angelꝰ. Ne time
as maria ⁊c̃.quia nõ timoꝛẽ ſed amoꝛẽ ma⸗
ximũ veni euãgeliſare.Noli timere ſed hoc
certũ habe quia inueniſti gram apud deuz
nõ ſolum ꝓ te ſed ꝓ toto genere bũano.gra
tiam inquã quaʒ homo amiſerat per culpa
tu inueniſti:multo felicius ⁊ ꝑ teißam recu
perata eſt excellentius. Ecce em̃ concipbies
in vtero et paries filium et vocabis nomen
eius Jeſum.hic erit magnꝰ ꝓpheta ⁊ homo
magnus in oꝑib mirandis:qͥ ab eterno eſt
magnus deus:⁊ filius dei altiſſimi in veri/
tate vocabit᷑.Et dabit ũli dñs deus ſedem

dauid patris eius nõ quidem ſedem regni

tempoꝛalis:quia regnuʒ eius nõ eſt de hoc

mundo.ſed ſedẽ ſpũalis regni ⁊ celeſtis hie

ruſalem:quod ſigniſicat᷑ ꝑ regnũ Dauid:ſi
cut ⁊ celeſtis hieruſalem per tꝑalem ſigniſi
cat᷑.Et regnabit in domo Jacob hoc eſt ſu

per oẽs electos. Om̃s em̃ filij Jacob a ſan

ctis doctoꝛibo ſunt inter electgꝗs cõputati:⁊

regni eius nõ erit finis.qꝛ ipſè nõ ſolum in
q;tum deus ſed etiã inq;tũ hõ de te o Ma
ria incarnatꝰregna bit in eternũ nõ ſolũ ſu/
per hoĩes:ſed etiã ſuꝑ angelos.O felix ma/
ria. o gloꝛioſiſſima dñna auſculta ⁊ diligeter

in coꝛde tuo rumina quãta tibi nüc nüciet᷑

glia.Quia inquit ecce ↄcipies nõ ſicut alie
mulieres in vtero ab exirinſeco.i.viro.ſʒ in
vtero tanq; vere vᷣgo cõcipies et paries nõ
cuiuſcunq; meriti hominẽ ſed verum deiſi

lo:et virgini ipſi munera bec dono: iam nõ
dicat᷑ viuẽtium mater eua ſed Maria ipſa

Articulus

liũ angeloꝝ ⁊ hominũ dñũm regnãtẽ in eter

num. Uñ ait Maria.quõ fiet iſtud qm̃ vi

rum nõ cognoſco Hõ dubito verbũ tuum

implẽdũ:ſed cupio ſcire expᷣſſiꝰ ſacr̃im. certa

eis ſum de facto ſed q̃ro de cõcipiẽdi ⁊ fien
di modo:qm̃ virũ nõ cognoſco.i.nõ ↄgno
ſcere ppono.qͥa iam virginitatẽ voui dño.

Tüc angelus declarãs modũ dicit. Spũſ

ſanctus ſuꝑueniet in te:non putes maria q;
tu cõcipias hũano mõ:ſed diuino.quia vir
tute ſpũſſancti ſuꝑueniẽtis in te qͥ nõ ſoluʒ
mẽtem illã ſed etiam vẽtrem ſctificabit et di
gniſſimũ deo habitaculuʒ pᷣparabit ⁊ virtꝰ
altiſſimi obumbꝛabit tibi.ſic em̃ erit in te ðᷣi
filius qͥ eſt dei virtus et ſapia ꝙ ſub vmbꝛa
carnis latebit ᷣtus diuinitatis.ideoq; ⁊ qð
naſcet᷑ ex te ſctm̃ vocabit᷑ filius dei nõ ado/
ptiuus ſed ꝑ naturã. Noli ̊ o virgo bñdi⸗
cta in mulieribo extimare ꝙ vᷣginitatẽ amit
tas in cõcipiẽdo.ſed potiꝰeã auctã ⁊ magis
ſanctificatã habeas. Et vt certioꝛ fias: ecce
Eliſabeth cognata tua ⁊ ipſa cõcepit filiuʒ
in ſenectute ſua ⁊ hic menſis ſcʒ marciꝰin q̃
nũc currũt tꝑa eſt ſextus illi ↄceptui Eliʒa⸗

beth. qͥa in mẽſe ſeptẽbꝛis cõcepit a quo vſ
q; ad marciũ ſunt ſex mẽſes: q̃ ſq; eliſabeth

vocat᷑ ſterilis a inuẽtute ſua:vt ſcias qͥa deꝰ
qui ſupꝛa naturã ↄceptũ dedit ſterili:datu⸗
rus eſt ⁊ tibi virgini ſupꝛa naturaʒ:qm̃ deꝰ
oĩpotẽs eſt et ideo nõ erit impoſſibile apud
deũ om̃e verbũ.i:factum.O feliciſſima ma
ria noli moꝛari:en ſeculũ om̃e captiuũ tuuʒ
expectat aſſenſum. reſpõde cito ⁊ ſuſcipe ði
filium. Tüc maria genua flexit ⁊ manus
leuauit ⁊ hũillime rñdit.Ecce ancilla dñi fi
at mihi ſm ᷣbũ tuuʒ.⁊ ſtatim vᷣtute diuina
coõcepit filiũ dei:mox tota trinitas in eiꝰ vte
rũ ingrediẽs dei filiũ incarnauit.O igit᷑ aia
fidelis ↄſidera nũc ⁊ pẽſa quanta dei tui er/
ga te charitas extuit vt dignaret᷑ ꝓte in vte
rum virgis deſcẽdere. Cõtemplare etiã q̃n
ta Marie hulitas. qͥa cum eſſet mater dei
ancillam hũilem ſe nomiauit.O qͥd putas
quãta tũc dulcedo mẽteʒ virgis repleuerat
cum deo plena erat.cum ſe matrẽ oĩpotetis
dei eſſe ſentiebat.cum ⁊ virginitatis glia ꝑ
manẽte ↄcipiebat.O aia mea vtinã vl ſcin
tillã huius diuĩe ſuauita tibi intundi me/
in⸗nitis beate virgis poſſes ĩpetrare.

t. ·Erclo vidẽdum eſt de Cap. I.

gmMogo materne iocũdiationis:.i, q̃t

modis ⁊ q;ᷓ multiplicibs gaudijs fuerit iocũ

data beata virgo in hac ſui filij cõceptione

Hoc em̃ ſcire duote mẽtes cupiũt vt ad me
moꝛiã tãte iocũditatis ſpeciales oꝛõnes ex/
hibeãt beate virgini eã flagitãdo ꝑ hec gau
dia quatinus dignet᷑ intercedere p eis apð
filiũ. Bꝛeuiter ̊ ſua gaudia pſtringẽdo no-

ta ad numeꝝ.xij.ſtellaꝝ in coꝛona capit be

ate virgis.xij. gaudia eam habuiſſe in hac
filij dei cõceptiõe. Pꝛimũ gaudiũ habuit
qa fuit ꝑfectiſſime ſctificata.ps. Sãctifica
uit tabernaculũ ſuũ altiſſimꝰ. Secũduʒ
gaudiũ habuit qͥa in gra et eius plenitudie
fuit ↄfirmata ⁊ ↄſũmata.vt dicit Hiero. in
ſermone de aſſumptiõe. VUnde et Rich. de
ſancto victoꝛe in expoſitõe Ecce virgo cõci
piet li.iij. dicit ꝗ; tãtam plenitudiem gre de
us anime beate Marie indidit quãtam eã
ꝓ futuro mereri cõſpexit. Sic em fuit ĩ gr̃a
cõfirmata in hac ſui ſecunda ſctificatõne q;
poſt hoc nõ habuit potẽtiã peccãdi: vt diẽ
Bonauẽ.ſuꝑ.iij.ſentẽtiaꝑꝝ. diſt.lij. ? Alex. ð
hal.iij.parte.qllxxxviij. Necnõ Rich.ð me

dia villa ſuꝑ.iij.diſt. iij.q. viij. Terciũ gau

dium habuit qͥa donis ſpũſſcti ſuper oẽm
creaturã puram excelletius fuit repleta.Lu

ce.j. Spũſſctũs ſuꝑueniet id eſt ſupꝛa q; i
alijs creaturis veniet in te vt exponit lyra.
Quartũ gaudium qꝛ de ꝑſeuerãtia ĩ gra
et ſtabilitate finali fuit certiſicata. Hoc em̃
habuit magdalena.Luẽ x. Maria optimã
partem elegit qᷓ̃ nõ auferet᷑ ab ea in eternuz

Hoc habuerũt ⁊ apli ſcietes ſpũmſcim̃ ꝑ⸗

mãaſuꝝ in eis in eternũ Joh.xiiij. Itẽ habu

it etiã Paulus aplus Ro,viij.Certus inqᷣt

ſum ꝙ neq; moꝛs neq; creatura ſeꝑabit noſ

a charitate q eſt in chꝛiſto,ergo hoc nõ de⸗
bet negari a virgie.qꝛ ᷣm Berñ.⁊ Damaſ.
pꝛiuilegia graꝝ alijs cõceſſa ab ipſa negari
nõ debet ſed ↄcedi.Et hãc certitudinẽ ð ꝑ/
ſeuerãtia habuit vel hre potuit diuina iſpi⸗
ratõne vel reuelatõne aut alio modo ↄgru
enti. Quintũ gaudiũ habuit,qꝛ manente
virgitate eſt ſine omi coꝛruptõe grauidata:
Aſeculo em̃ nõ fuittale auditũ vt virgo eẽt
et mĩ:ſicut dicit Oꝛigenes.⁊ ideo de hono⸗
re ſumme ⁊ ſingulans virginitatꝭ maximũ

gandium habuit, Sextum gaudiũ. quia

fuit a ſpũſancto fecũdata ⁊ filio dei inhabi⸗
tata. ꝓpterea fuit q̃ntum poſſibile eſt in pñti
vita dulcedine ſpũſſancti ineffabiliter ſuꝑ

36

Liber 1

oẽs recreata p̃guſtatione dluine ſuauitatis

de qᷓ ps. Ouã magna mititudo dulcedinis

tue dñe quam abſcõdiſti ti.te.Et Sap.xij.

*

O q; bonus ⁊ ſuauis eſt domiĩe ſpũs tuꝰin

nobis. Et certe młto excellẽtiꝰ in Maria.
BSewptimũ gaudiũ.qꝛ luce diuĩa fuitirra
diata. ſentiebat em ſe lumĩe ꝓphetie illuſtra

tã diuĩo lumie eã irradiãte.vnde ⁊ cãticum

edidit Magnificat aĩa ⁊cin q̊ tripłrꝓphe⸗/

uit.ſ.de pᷣſenti pᷣterito ⁊ futuro. Item ſentie

bat etiã ex diuio lumiĩe ſacre ſcripture miſte
ria ſibi reuelata ⁊ ſciẽtiarũ pꝛofunda ⁊c.
Octauũ gaudiũ qꝛ fuit ſibi vt pie credit᷑ ðᷣi
facies reuelata:quod certe credi põt verbo
in eius vtero cõmoꝛãũte eſſe factum. Si em̃
paulo ⁊ moyſi cõceſſum eſt diuinitatẽ vidiſ

ſe vt dicit Augꝰ. multo magis marie: cuʒ a
nullo illuſtriũ ſuꝑet᷑ ſm Damaſ. Nonuʒ

gaundiũ.qꝛ fuit mr dei vocata ⁊ effecta quo
nil põt dici maius ad vir

nis honoꝛẽ.et 6
ſolo poſito ꝙ ſit mater ði ſequit᷑ ꝙ ipa ſit pu

riſſima,.qꝛ deus in mũdiſſimo habitare di⸗

gnat. Item ſequit᷑ ꝙ ſit ðᷣo acceptiſſima.qa

ipſa ſola hãc apud deum inuenit gram. Itẽ

ſequit᷑ ꝙ ſit omi laude digniſſima. quia ipᷣa

ſola p alijs hac gloꝛia decoꝛat᷑. Item ꝙ fue

rit deo familiariſſima ⁊ diuina conſolatiõe
pleniſſima:aĩaq; eius ꝑfectiſſima:⁊ oĩibo cre

gaturis ipſa amãtiſſima quia genuit creato/

—

r mũdi. Decimũ gaudiũ ꝙ redeptio hu
mani generis ⁊ reꝑatio fuit ea mediãte in/

choata ⁊ ipleta.ꝓpter qð ſciebat ꝙ ex h̊ bea

tam ipſam dicerẽt oẽs generatões:ipſa teſte

in cãtico Lu.j. Ex hoc qͥʒ ſciebat ꝙ ipſa eẽt
mediatrix ⁊ aduocata huani generis ↄſtitu
ta apud deũ.⁊ ꝙ ipſa foꝛet mr gratie ⁊ ma-
ter miſcòᷣie:materq; ſalutis eterne in oĩibus
ſctis ⁊ electis.et idcirco ſummũ ex his gan/
diũ coꝛ cius cõcipiebat. VUndecimũ gau

diũ habuit ꝙ carnis ſue poꝛtio ĩ xpᷣo fuit di

uunitati vnita ⁊ ſicin ea acꝑ eam hũana na
tura ſumme dignificata. In hoc qpe maxi
mũ gaudiũ habebat.qꝛ ſciebat ꝙ oẽs ange

li ⁊ homies oẽſq; creature adoꝛare deberẽt

carnem de ea ſumptã in xpᷣo ⁊ ꝑ cõſequẽs ĩ

ipſa ⁊ de ipſa ſcʒ btã virgine deum eternalr

oès laudarẽt bñdiceret gloꝛificaret:di.illud

quod canit ecclia. Bñdictus es dñe deꝰ in
thꝛono regni tui.i.in btã virgie vel carne ð
ea ſumpta. Duodecimũ gaudiuʒ habuit
wipſa fuit ſuꝑ oẽs creaturas exaltata gra⸗

tia meritis ? gloꝛia. Ex hoc maximũ habu⸗

it gaudiũ ſciens ꝙ intãtum fuerit exaltata ꝑ
hãc filij dei maternitatẽ vt ipᷣa eſſet regia ce
loꝝ:dñia angeloꝛũ:imꝑatrix totius oꝛbᷣ. Et
qð maius eſt ꝙ deum ſic ꝑ oĩa ſibi cõdecẽ
dente haberet ⁊ obtemperãtem tanq; filiuʒ
ad nutum obediẽtẽ. Et oĩs poteſtas ei data
eſſet in celo ⁊ in terra vt qͥcqd vellet valeret
impetrare ⁊efficere vt dicit Berñ. Sciens
etiã ꝙ ei deſeruirent tanq; dñe oẽs angeli et
oẽs ſcti ac vniuerſa creatura mũdi ⁊c̃.O qͥſ
igit᷑ poſſit extimare.qͥs valeat cõpꝛehẽdere

et ſufficiẽter pẽſare quanto gaudio iocũda/

bat᷑ coꝛ virgineũ btẽ Marle ꝓ ſilij ſui cõce
ptione cum ſciebat ⁊ expimentali gra ſentie
bat ſe eſſe ꝑ hoc plene ſctificatã: in gra cõfir

matã:donis ſpũſſancti ſuꝑ oẽs repletã: et ẽ
ſalute ac glia eterna certificatã. O fidel aĩa
ingredere in coꝛ bñdicte virgis ⁊ vide ſal⸗
tẽ aliquãtulum quãta ſuauitate leticie ſpũa

lis abũdet ꝓ his bonis excellentiſſimis cuʒ
et inſuꝑ ſentit ſe in virginitate integra ſpũi/
ſancto fecũdatam ⁊ eius incredibili dulce/
dine cõſolatam diuĩa luce irradiatã ac viſi
one diuinitatis ſumme delectatã ⁊ deo ple/

nam. Sed ⁊ qͥd putas quãto dulcoꝛe cõſo

lationis diuine ſit delibutum eius coꝛ cum

agnofſcit ſe eſſe matrẽ dei puriſſimã dilectii

ſimã ⁊ om̃i laude digniſſimaʒ.mediatricẽq;

⁊ aduocatam generis huani apud deuʒ:ſui

ſanguĩs poꝛtionẽ vel carnis in chꝛiſto diui
nitati vnitam ⁊ ab oĩb creaturis adoꝛãdã.
ſuꝑ oẽſq; ſe exaltatã ⁊ mũdi dñam effecam

Mirat certe de his maria ⁊ exultãs in ſpũ
in deo ſalutari ſuo: leta geſtat filium dei in
vtero Et qͥd ipſa dicat in hoc indicibili ſuo
gaudio:audiamus hoc ꝓ certo qð canit ec
cleſia Cõgratulamini inqͥt mihi oẽs qͥ dili/
gitis me:quia cũ eſſem paruula placui altii
ſimo ⁊ de meis viſceribo genui deum ⁊ ho/
minẽ.Cõgratulamini marie omnes angeli

archãgeli thꝛoni et queq; cerſtes virtutes.

Cõgratulamini oẽs ſctĩ patres priarche et
ꝓphete:reges ⁊ pncipes populi.Cõgratula
mini oes gẽtes diuites ⁊ pauꝑes:viri ⁊ mu
lieres:pueri ⁊ ſenes Cõgratulami inqͥt oẽs
Maria qͥ me diligitis vt ⁊ a me diligamini

et de gra mea repleamini.Gaudete vna me
cum oẽs mei deuoti ⁊ affectuoſo coꝛde mi⸗
hi ſeruiẽtes.qꝛ ecce deum veſtrũ ꝓ dilectõe

veſtra hoĩeʒ factũ meo geſto in vtero⸗ Gau

„
⁊ 1
„ 1
—
X
1
△
1
£● 4.
* 1
* 4
.„

dE .
ere
ice/
coce
le .
cdir
ad
Aei
eſl⸗
ſia
a;
hii⸗
dalce⸗
e i
ole⸗
ec
cun
Nleei
mi
dauſu
d .
oic
güßi
N
cbiiie
Gi
un
untho,
Ghi
fruts
Uhea
Gnnl
firmm
ſtoes
Gemimn
Gnene
Nden d *
lcie
ſ0 Hu

gete qꝛ meo ſaluifico ↄceptu pᷣſto eſt vobis

ſalus et gloꝛia ſempiterna Amen.

Pars ſeptima huius pꝛimi libꝛi agit de
diuine incarnatõis apparitõe ⁊ ꝑfectiõe at⸗

q; mirabili cõditione vt patebit.

Cce cõcipies et

e paries fſiliuʒ ⁊ vocabis nomẽ eiꝰ

Jeſuʒ. Verba ſunt angeli annũ

ciantis dei ⁊ dũi noſtri Jeſu chꝛiſti conce⸗
ptum ſalutiferũ ipſi benedicte virgini.⁊ ſcri
bunt᷑ Lu.j.ca. In quibus qͥdem verbis da
tur intelligi ꝙ ipſius amoꝛoſi dñi noſtri Je
ſu xpᷣi cõceptio eſt ſumme admirabil:ama⸗
bilis:⁊ ꝑutilis. Admirabilis qͥ pe qꝛ quẽ
celi caꝑe nõ poterãt vnius puelle clauditur
vtero.Hoc eſt illud nouũ Hieremie vatici
nio ꝓphetatũ capᷣ.xxxj. Nouum indt faciet
dñs ſuꝑ terram femĩa circũdabit virum.id
eſt chꝛiſtum. de quo Bern.in q̃dam ſermo
ne exclamans ait.O venter capacioꝛ celis.
diffuſioꝛ terris: qui illum ↄtinere valuit qͥ
tribus digitis molẽ terre apẽdit. Oꝛigeneſ

q̊̃ʒ dicit. Quis vnq; audiuit talia vt mater

ſit ⁊ virgo: deus ſit factus homo.A ſeculo
non eſt factũ tale vt poꝛtitoꝛ oꝛbis poꝛtaret᷑

manibo femineis.⁊ qͥ oĩa continet anguſtia

cõtineat᷑ vteri virginalis. Item iſta cõce

ptio eſt ſumme amabilis qua ꝓ noſtro amo

re verbũ caro factũ habitauit iun nobis:ſupᷣ
mus oĩm ĩmoꝛtalis et impaſſibilis dcus p
noſtra dilectione fa ctꝰeſt minoꝛatus ab an
gelis:paſſibilis ⁊ moꝛtalis homo.os noſtꝝ

caro et frater noſtre infirmitatis particeps.
Quid nẽpe mihi amabilius q; ꝙ deus me

us factus eſt caro et frater ac ꝓpinquus me
us/ꝓpterea Berñ. dicit. O felixr Waria q̃n

tum te amare debemus ꝑ quã talem fratrẽ

habemus.Et iteꝝ. Puto inquit ꝙ iam me
ſpynere nõ poterit deus cũ ſit os caro ⁊ fra/

ter meus. Deniq; iſta incarnatio vel cõ⸗

ceptio eſt ſumme vtilis qͥa ꝑ eã ſaluati et li⸗

berati ac ſumme dignificati ſumus:et ome
bonũ qð amiſimus ꝑ peccatũ:per hãc diui
nã incarnatõem recuꝑauimꝰ. Hinc Berñ.

in ſermone quo ſupꝛa dicit O maria btãm

te dicẽt oẽs generatiões ex hoc.i.ex tua do
minica ↄceptione.qꝛ oĩbo generatõibo vitã

et gliam iueniſti.Hec ille. Iſta angelꝰan/

nũcians in pᷣmiſſis verbis inſinuat.hmo qͥ

dem admirabilitatem cõceptõnis:cum ait.

—— —

Ecce gᷣcipies. Ecce em̃ quoddã nouitatis
inaudite ſignũ eſt demõſtratiuuʒ. Secũlo
amoꝛoſitatẽ cum ſubdit.et paries filiũ. Fili

um inquã dei ſᷣm diuiuitatem et filiũ tuum

ſm hũanitatem:q̃d amoꝛis eſt expꝛeſſiuum

Tercio vtilitatem qꝛ addit:et vocabis no⸗
men eius Jeſum:in quo nomie ſaluatõnis
vtilitas expꝛimit᷑.quia ieſus ſaluatoꝛ inter⸗
pᷣtatur. Math.j. Ipſe em̃ ſaluum faciet po

pulum ſuuʒz a pctis eoꝝ. Itaq; in pᷣſenti ſer

mone de hac dñica cõceptõe loquẽtes:tria
pncipalia miſteria declarabimus.
Pꝛimũ miſteriũ ðꝛ appꝛopꝛiatõis.
Secundum dicit᷑ ꝑfectõis.

Tercium dicit᷑ admirationnis
Articulus pꝛimus de eo ꝙ chꝛiſti incarna-

tio ⁊ ↄceptio in viginis vtero facta attribu

itur in ſacra ſcriptura ſpirituiſancto.

CLCapitulum. I.

—

p ſterium de hac cõceptiõe decla⸗
randum dicitur appꝛopꝛiatiõis.
id eſt ꝙ iſta ſacratiſſima ↄceptio appꝛopꝛiat
ſpũiſctõ.ſicẽ ptʒ; Math.ij. Quod in ea natũ

HBiimůu itaqʒ mi

eſt de ſpirituſancto eſt. et in pluribus locis
ſcripture iſtud accipitur.pꝛopter quod ⁊ in
ſymbolo dicit. Qui cõceptus eſt de ſpiritu
ſancto ⁊c̃. VUnde et angelus dixit ad virgi/
nem (cum queſiſſet quomõ fiet iſtud ⁊c.ſpi

rituſſctũs inqͥt ſuꝑueniet in te ⁊c. Circa h̊
itaq; miſteriũ vt intelligibilius ⁊ ſimplicius
ꝓpter populum ſimplicis ingenij ꝓcedatur

tres pᷣcipue virtutes ĩtroducunt᷑ theologi⸗

ce. Pꝛimo veritas ꝙ tota trinitas opera
ta eſt et fecit hãc domini noſtri Jeſu conce

ptionem ſeu incarnationẽ. Becũda ve⸗/
ritas ꝙ ſola ꝑſona filij abſq; ꝑſona patris

⁊ ſpũſſancti aſſumpſit humanã naturam ꝑ
hanc cõceptionem. Tertia veritas ꝙ iſta
conceptio chꝛiſti magis attribuit᷑ ſpũiſan⸗

cto q; pri ⁊ filio ꝑ apꝛopꝛiatõʒ ⁊c. Pꝛima

inquam veritas eſt ꝙ tota trinitas opera⸗
ta eſt ⁊ fecit hanc incarnatõem dñicã.Hec

veritas ſm doctoꝛes ſuꝑ tercio ſnĩaꝝ dil.iij
vicʒ Tho. Rich. petꝝ aureoli ? Bonauen.

diſt. v.eiuſdẽ:alioſq; cõiter doctoꝛes ondit᷑
Pꝛimo autoꝛitate.
Secundo vſu ſcripture
CTercio inductiua declaratõe

2

Pꝛimo qͥdem autoꝛitate Dioni.ij. ca. de di.

e 5

W2ͤ

nominibo dicẽtis.qꝙ; om̃e nomẽ dei oꝑatio⸗/
nem in creatura deſignãs cõiter cõuenit to
ti trinitati:licet attribuat᷑ alicui ꝑſone ex ſin
gulari cauſa. Itẽ autoꝛitate Auguſtini.j.de
trini.dicentis. Indiuiſa ſunt oꝑa trinitatis
Quicqͥd ergo oꝑat᷑ vna ꝑſona oꝑat᷑ et alia:
cum ꝑſone ſint indiuiſibiles: Et ſic xpᷣi in/
carnatio a tota trinitate eſt cauſata. Secũ
do oſtẽdit᷑ ex vſu ſcripture ſic qppe ſcriptu⸗
ravtit᷑ ꝙ aliqñũ hoc opꝰicarnatõis attribuit
pr̃i. vt ibi Gab. iiij. Ubi venit plenitudo

tpis:miſit deus filiũ ſuũ factum ex muliere.

Aliqũ vᷣo attribuit᷑ filio Joh.xvj. Exiui a
patre ⁊ veni in mũdũ.Aliqũ vᷣo ſpũiſancto
vt Math. j. Qð in ea natũ eſt ð ſpũſancto
eſt. Et hoc ideo qͥa opus incarnationis fuit
macxie potẽtie:ſapie:⁊ bonitatis. q̃ tribo ꝑſo
nis attribuunt.⁊ ideo claret ꝙ oẽs tres ꝑſo
ne oꝑate ſunt iſtam incarnatõem. Tercio
quoq; oſtẽdit᷑ inductiua declaratõe.quia in
hac incarnatõe manitfeſtat᷑ dei patris potẽ/
tia. Pꝛimo in hoc ꝙ maxime diſtãtia.ſ.na⸗
turã diuinã ⁊ humanã cõiunxit. Secũdo
in hoc ꝙ ſuũ filiũ vnigenitum nobis dedit
Johiij. Sic deus dilexit mũdũ vt filiũ ſu
um vnigenitũ daret.Tercio quoq; in hoc
q coꝛpus xp̃i ſubito ⁊ in inſtanti ꝑfectũ ef-/

fecit. Itez filij dei operatio manifeſtatur

Pꝛimo q;tum ad ſlapiam inq;tum cõueniẽ

tẽ modũ reꝑatõis inuenit ↄtra diaboli aſtu

tiã ⁊ deceptionẽ. Job.xxvj. Pꝛudẽtia eius
