rũ vix vel nũqᷓ; caueri põt. Nã ⁊ in deo qui

ſũme bonꝰeſt mali ſcãdaliʒant:qm demõeſ
⁊ dãnatt in dei iuſticia q̃ optima ẽ ſcandali
zant᷑:teſte pᷣs. Suꝑbia eoꝝ qͥ te oderũt aſcẽ

dit ſꝑ:boni aũt ⁊ ſcii edificant᷑. Talis oc⸗

caſio mali ſiue ſcãdali paſſiui nõ eſt vitium
bonã naturã habẽtis:ſi culpa patiẽtis:ꝓpt᷑
hocg nõ debet dimitti qdᷣ bonũ eſtꝛ cõgru
um:ſicut nec ꝓpter maloꝝ ſcãdalũ dei iuſti⸗
cia dimittẽda eſt. Põt etiã ad h̊ dici ꝙ pul⸗
chꝛiiudo btẽ virginis nulli occaſio mali vł
ſcãdali fuit:qꝛ ſ᷑ᷣm Bonauẽ:ipᷣe ſpũſſctũs re
plens virginẽ pᷣcauebat ne vnq; ab aliq̊ cõ
cupiſceret᷑:vt latiꝰdicet᷑ in alijs libꝛis. Ad
terciũ dicit᷑ ꝙ nõ fuit cõgrua talis humilia
tio deo q̃ humilitatẽ ⁊ caſtitatẽ matris mi⸗

nus cõmẽdabilẽ redderet ⁊ minueret. Naʒ

neq; laude dignũ opinio iudicaret ſi virgo
defoꝛmis humilis eſſet ⁊ q̃ſi deſpecta viris
virgo ꝑmaneret.Hec Alber.vbi g. Patʒ g
ꝙ btã virgo fuerit pulcha.
Capitulum. MI.
Ecuũda ſtella dicit᷑ nobilitas qꝛ btã
ſ vyirgo fuit ⁊ debuit eſſe vᷣgo nobiliſ

ſima.Et h̊ ſm ilbertu vbis. caelyv.

pluribo rõnibus. Pꝛimo rõne exaltatõis
ipᷣa em̃ debuit exaltari ſuꝑ oẽs hoĩes ⁊ an/
gelos:̊ debuit ſuꝑ om̃es hũilioꝛ ⁊ virtuo⸗
ſioꝛ eſſe. Sʒ vt dicit Berñ. Nobilioꝛ ⁊ cõꝰ⸗
mẽdabilioꝛ eſt hũilitas in nobili qᷓ; in igho
bili ⁊ abiecto.vt igit᷑ digna ſit ſuꝑ om̃es ex/
altari debet ⁊ debuit nobilitate generꝭ fun/
i in qua maioꝛ ⁊ laudabilioꝛ eiꝰ virginitas

foꝛet. HNã Augꝰ. dicit.ꝙ nũq; btã virgo fu

iſſet ſuꝑ om̃s choꝛos exaltata niſi fuiſſet ſu
per om̃es hoĩes humiliata. Scdo roõne
ↄfoꝛmatõis:qꝛ em̃ vt dicit᷑ Ecci.xiij. Om̃e

anĩal diligit ſibi ſimile.⁊ fᷣm phᷣm. Sile ap
plaudet ſimili. VUñ ⁊ reges de ſtirpe regia
volunt acciꝑe ſibi ſponſas ⁊ nobiles de no

bili.Cum ů̊ xpᷣs deus ſit infinite nobilitatꝭ:

quia a patre nobiliſſimo ſcʒ deo eternaliter
genitꝰ:genitura digniſſima.Igit᷑ debuit et

matrẽ ↄfoꝛmiter nobilem habere. Tercia

rõ gratiticatõis:qꝛ vt dicit Hiero. Serui⸗
tia ingenua ſunt gratioꝛa.ſed btã virgo de⸗/
buit ſeruire dei filio:ergo vt magis ſint gra
ta eiꝰ ſeruitia debuit eſſe ingenua ⁊ ſpecta⸗
bilis genere.De hac eiꝰ nobilitate latius li.

xXj.ꝑ.ij.ca. j.ar.).
= CCapitulum. .

Ercia ſtella q̃ gloꝛiat dña noſtra di

t cit᷑ Dauid generoſitas. Hã mater
del debuit eſſe de ſtirpe Dauid re⸗

gis:qꝛ vt ſcriptura teſtat᷑:ipſi Dauid facta

ꝓmiſſio de xpᷣo.iuxta illud pᷣs. Jurauit do/
minꝰ Dauid veritatẽ ⁊ nõ fruſtrabit᷑ euʒ de
fructu ventris tui ponã ſuꝑ ſedẽ tuaʒ. VUñ

2 Eſa.xj.ca.Egrediet᷑ virga de radice ieſſe:
qᷓ quidẽ fuit pater Dauid: ⁊ flos de radice
eius aſcẽdet ⁊c̃.Pꝛoinde angelꝰannũcians

beate vᷣgini xpᷣm dixit de eo. Dabit illi dñs
deus ſedẽ Dauid patris eiꝰᷣm Nico. dely

ra. Intelligendo de tꝑali ſede vel regno Da
uid:xpᷣs nõ ſedit ſuꝑ ſedẽ Dauid:ĩmo iſtud
negauit coꝛã Pylato Joh.xviijdi. Regnũ
meũ nõ eſt de hoc mũdo.LoQuit᷑ ergo hic
angelꝰde regno ſpũali ⁊ celeſti:qð figurati

fuit ꝑ regnũ tꝑale Dauid: ſicut ⁊ celeſtꝭ hie
ruſalẽ ꝑ tꝑalem ⁊c̃. Claret ů̊ ꝙ btã virgo fu
erit de Dauid ſtirpe regia ⁊ a deo electa⸗
Kapitulum.HIII
Varta ſtella dicit᷑ nomĩs dignitas
gq nam mater dei debuit nomĩari hoc
nomie digniſſimo Maria.qꝛ con⸗
gruenti ꝑ hoc nomẽ expmit᷑ eius virgina⸗

Articulus

lis ⁊ digniſſima conceptio q;; ꝑ qdᷣcũq; ali /
ud nomẽ. VUn Berñ.ſuꝑ miſſus ẽ dicit.¶ o

quamur pauca de hoc noĩe Marnia qð in/

tetat᷑ ſtella marꝭ qð matri vᷣgini valde cõ

gruũenter adaptat᷑:ipſa nanq; aptiſſime ſide
ri comparat᷑:qꝛ ſicut ſine ſui coꝛruptione ſi
dus emittit radiũ: ſic ſine ſui leſiõe xgo ꝑtu

riuit filiũ. Nec ſideri radiꝰminuit ſuã clari/

tatẽ:nec vᷣgini filiꝰſuã integritatẽ:ipe nãq; ẽ
ſtella nobiliſſima ex Jacob oꝛta.cuiꝰ radiꝰ

vniuerſum oꝛbẽ illuminat:cuiꝰ ſplẽdoꝛ etiã

pᷣfulget in ſuꝑnis ⁊ inferos penetrat. Hec
Berñ. Merito igit᷑ a ſtella nomẽ acciꝑe de

buit mr̃ dei:qꝛ ſic eratpphetatũ Num.xxiiij
Oꝛiet᷑ ſtella ex Jacob ⁊ qꝛ magis eiꝰ virgi/

nali ↄceptioni ↄgruit.de h̊ hic ꝑtrãſeo bꝛe
uiter qꝛ latiꝰlibꝛo.vj.tractaturꝰſum de eo

Capitulum. VYv.

Vinta ſtella in oꝛdine: ⁊ pᷣma ſcdðᷣi

q qᷓternarij dicit᷑ puritas. Hã ipᷣa bñ
dicta vᷣgo q̃ dei mater erat eligẽda
debuit eſſe ᷣgo puriſſima ab om̃i pctõ ima
culata:ſicut G̊ pdictũ eſt C añ.iiij.Tota pul
chꝛa es ⁊ macula.ſ.peccati nõ eſt in te:rõ qꝛ

nõ decebat dei matrẽ eſſe alicuiꝰ peccati cõ

tagione maculatã. Nõ em̃ habitat deus in
an a vel coꝛꝑe ſubdito pctis Sap̃.j. Hinc
Anſbel.ð ↄceptu vᷣgi.ca.xviij. Decebat vt

ↄceptio illiꝰ hoĩs ex matre fieret puriſſima
tanta puritate q̃ ſub deo nequit maioꝛ intel

ligi cui deꝰpater ſuũ vnigenitũ quẽ de coꝛ/
de ſuo genuit equalẽ ſibi ita dare diſpoſue/
rat:vt eſſet vnꝰ⁊ ideʒ dei filiꝰꝛ vᷣginis fuiꝰ.⁊
quã ipᷣe filiꝰſpecialit᷑ ſibi matrẽ eligebat ⁊ de
qua ſpũſſctũs oꝑaturꝰerat vt ex ipᷣa ↄcipe⸗
ret᷑ ⁊ naſceret᷑ ille de q̊ͥ pꝓcedebat.Hec Anf.
Capitulum. VII.
Evxta ſtella q̃ gloꝛiat᷑ dei mater dici
ſ tur vtuoſitas. Debuit em̃ mat dei
eligi talis virgo q̃ foꝛet vᷣtutibo ad⸗

oꝛnatiſſima.ꝗm̃ de ipᷣa ſcriptũ ẽ Ecẽi.xxiiij

In me oĩs gęłatia vie ⁊ veritatis:in me oĩs
ſpes vite ⁊ vᷣtutis. Rõ.qꝛ Berũ.dicit. Quã
tũlibet te affliges quãtũlibet te crucies non
dabit tibi copiam ſuidñs virtutũ:niſi fue⸗
ris ᷣtutibus adoꝛnatꝰ.Cum ergo deꝰ nulli
niſi ᷣtuoſo copiã ſui tribuat.ſequit᷑ ꝙ bea⸗
ta virgo dei mater cui ſe deꝰ in filium tribu
endũ diſpoſuerat eẽt ᷣtutib decoꝛatiſſima

Pꝛoinde ⁊ ᷣm Aug.ac Berñ. Beata vir⸗
go pᷣus in aĩa q; in coꝛꝑeo vtero ↄcepit ſal-

III

natoꝛẽ, ꝑ fidẽ ſpem ⁊ charitatẽ. Oue vᷣtutes
ſi in ia nõ fuiſſent:deꝰ in eius vterũ nõ v⸗e-

niſſet. Debuit etiã ſuꝑ om̃s eſſe humillima

qꝛ deũ amiſit pma femina Eua ꝑ ſuꝑbiã: ꝙ̊;
ipᷣa inuenire debuit ꝓ toti generi humano
ꝑ hũilitatẽ. Et idcirco ipᷣa teſte in ſuo Cañ.
Reſpexit dñs hũilitatẽ ancille ſue Lu.j. De
eiꝰvirtutibo q bus floꝛuit dicet᷑ li.vij.ꝑ.ij. ar
Kaplin. VI.

ti.iij.ꝑ totũ.
Eptima ſtella dicit᷑ ſanctitas.nam
ſ(debuit eſſe ſctitate excellentiſſima q̃

deũ gigneret vtpote qᷓ ſuꝑ oẽs ſan⸗
ctos ⁊ choꝛos erat exaltanda. Maioꝛẽ er⸗

go gram ſctificatõis etiã in vtero ſue mat
debuit habere dei mat qᷓ;ᷓ qͥcunq; ſctũs:qm̃
vt dicit Damaſcenꝰ ipᷣa a nullo illuſtriũ de

buit ſuꝑari:que ꝓ oĩbus debuit exaltariEt

hoc etiã oñdi põt ex ſcpture ſerie pᷣs. San

ctificauit tabernaculũ ſuũ altiſſimꝰ.Et iteꝝ

Elegit eã deꝰ⁊ pᷣelegit eam:&̊ pᷣ alijs ſctifica
uit. Scðo ex fide qꝛ qð alijs eſt cõceſſum
tante vᷣgini nõ eſt negatũ:ſi ſ̃m fidẽ Johes
⁊ Hieremias ſunt in vtero ſctĩſicati:q̊ mul
to magis btã virgo dei mater debuit ſctifi⸗

cari. Nam ſᷣm Ariſto.ij.thopico. Si ei cui

minꝰ videt᷑ ineſſe ĩ eſt:⁊ ei cu magꝭ. Si em
ſerui xpᷣi pᷣdicti ſunt ſctificati:multo magis

eiꝰmater pᷣcellẽtiꝰeſt ſctificata. Vñ Berñ.ĩ⸗

epla ad canoñ.lugduneñ.dicit.Puto ꝙ co

pioſioꝛ gratia ſctificatõis in iſßam deſcẽdit

que nõ ſolũ ipᷣius oꝛtũ ſctĩficauit ſed etiã eã
ab om̃i pctõ imunẽ cuſtodiuit.Hec ille.De
hac ſctificatione latius li.v.p.jiar.ij.ꝑ totũ.
Kapitulum. VII.

Ctaua ſtella dicit ꝑfectionis ſubli⸗

o mitas.Debuit em̃ talis eligi in dei
matrẽ que foꝛet dei dono pfectiſſi/
ma ⁊ om̃i gratia plena:vt de eius plenitudi
ne accipiant vniuerſi:q̃tinus dicere valeat
illud Ecẽi.xxiiij. In me oĩs gratia vie ⁊ ve
ritatis in me oĩs ſpes vite ⁊ virtu.Tranſi
te ad me om̃es qui ↄcupiſcitis me:⁊ a gene
rationibo meis adimplemini.Decreuit er/
go diuina ſapiẽtia vt ea que eligeret᷑ in ma/
trem inqᷓntum talis eſſet tam ꝑfecta ꝙ ꝑfe/
ctioꝛ eẽ nõ poſſit.Circa hoc queri᷑. Vtrũ
deu s potuerit ipᷣam facere ꝑfectioꝛẽ vel me
lioꝛem q; fecit. Reſpõdet᷑ ſᷣm Thoj.ſcpᷣto
ſentẽtiaꝝ di.xxij.ar.ij.Et iterum.j.ꝑte ſũme
q.xxvij.ar.vj.Concoꝛ.Alexan.de hal. ꝑ/

fecium eſt cui nil addi poteſt de bonisale ct

Liber

beata virgo inq;tũ dei marer eſt talis. Licʒ
em̃ deus omnẽ ereaturaʒ in ꝑfectione acci⸗

dentali poſſit in infinitũ facere melioꝛẽ. In
pfectiõe tamẽ eſſentiali nõ poteſt facere me
lioꝛem.verbi gratia:nõ poteſt facere quater
na riũ maioꝛc. quia ſi fieret maioꝛ iam nõ eſ

ſet quaternariꝰſed alius numerꝰ:quia vni⸗

tas addita in numerꝭ variat ſpeciẽ ſᷣm Ari

ſtoti. Sic a ſimili:licʒ deus potuerit beataʒ

virginem vt dei crcaturã vel vt muliereʒ fa
cere melioꝛeʒ in ꝑfectione accidentali tamẽ
nõ potuit facere vt eſſet melioꝛ mater ⁊ me/
lioꝛis filij mater: ⁊ oꝛdinata ad maius bo⸗
num. Ita ꝙ his tribus nõ poteſt aliquid fi

eri melius ſcʒ humanitate chꝛiſti:beatitudi

ne creata:⁊ beata virgine.quod patet:quia

hec tria habent quandã dignitatẽ infinitaʒ

ex bono infinito quod deus eſt. Nam hu-/
manitas chꝛiſti habet dignitatẽ infinitã ex

hoc ꝙ iuncta eſt diuinitati que eſt infinituʒ

bonum. Et beatitudo creata habet digni⸗

tatem inſinitã ex hoc ꝙ eſt dei fruitio: et be

ata vᷣgo ex hoc ꝙ eſt mater dei ⁊ ex hac par

te nõ poteſt eis aliquid melius fieri ſicut nõ

poteſt aliqͥd meliꝰcſſe deo. Hec Tho.
. Capitulum. INNR..
Ona ſtella in oꝛdine: ⁊ pꝛima tercij
n quaternarij:dicit᷑ virginitas. Haʒ
dei genitrix debuit eſſe virgo caſtiſ⸗
ſima coꝛpoꝛe ⁊ ania:quod ptʒ. Pꝛimo ex
autoꝛitate Eſa.vij.ca.Ecce virgo concipi⸗
et ⁊ pariet filiuʒ ⁊ vocabit᷑ nomen eiꝰ Ema/
nuel.id eſt nobiſcum deus. Secũdo pa
tet ex rõnibus pluribꝰ.Pꝛimo qͥdem quia
nõ ſuit conueniẽs vt dei filius haberet ali/

um patrem q; deum ne dei patris dignitas
ad patrem aliũ tranſferre᷑̃. Secũdo vt ſi

cut verbuʒ eterni patris quod eſt filius dei
naſcitur ab eo ſine om̃i coꝛruptione ſicut ⁊
ve rbum in noſtro coꝛde abſq; coꝛdis coꝛru
ptione concipit᷑ ⁊ ꝓducitur. Ita ad oſten⸗
denqdũ puritatem filij dei naſcentis debuit
a matre virgine abſq; mentis ⁊ carnis coꝛ/
ruptione concipi ⁊ naſci in carne aſſumpta
a verbo.Tercio quia nõ decebat vt chꝛiſtꝰ
qui venerat alioꝛum peccata tollere Johã.

.Ecce agnus dei:ecce qͥ tollit peccata mun
di. Ipᷣe cum culpa veniret in mundũ:dum

pconcubitũ ⁊ coꝛruptionẽ naſceret᷑. Quar
toꝓpter ſinem incarnatõis. Fam chꝛiſtus
ideo incarnatus eſt vt homies in filios dei

.

Pars I

naſcerentrenaſcunt᷑ auteʒ filij dei:nõ ex vo
luntate carnis:neq; ex voluntate viri ſed ex
deo.id eſt dei virtute.Cuius rei ſignum ap.

parere debuit ĩ ia conceptõe chꝛiſti ex va
tre virgine.vt Auguſt. dicit libꝛo de ſancta

virginitate. Hec beatꝰ Tho.iij.pteſũme.q.

xxviij.ar.j.De his latius lib.viij.par.j. ꝑ to
tum. Tercio patʒ hoc ex figurarũ ſimili⸗
tudinibo. Nam vᷣginitas matris dei pᷣfigu⸗
rata eſt in rubo ardenti qui nõ combureba
tur Exod.iij. Item E ʒechieł xliiij.in poꝛta

templi:que clauſa ꝑhibet᷑ ⁊ nõ apietur quo

niam dñs cgreditur ꝑ eã. Et in mult alijs

de quibus cauſa bꝛeuitatis hic ꝑtranſeo:li

bꝛo quo ſupꝛa latius dicturus.·
Capitulum. &.

Ecima ſtella qua gloꝛiat᷑ dei geni

d trix:dicitur voti religioſitas. Nam
eeLelvg debuit eligi in dei matre: quenõ
ſoluʒ eſſet virgo abſolute ſed et virgo voto
conſecrata:quod oſtendit᷑. Pꝛimo ex au⸗

toꝛitate beati ſcʒ Auguſt.lib. de ſancta vᷣgi⸗

nitate:vbi ſic dicit. Annũciate angelo a
ria reſpondit. Quomõ fiet iſtud:quoniã vi

rum nõ cognoſco.qðᷣ ꝓfecto nõ diceret niſi

ſe virginẽ ante vouiſſet. Secũdo oſtẽdi
tur rõne:quia virginitas in matre dei pᷣ ex⸗
cellenter pollere debuit:ſed mag eſt launda⸗
bilis ᷣginitas ſctã vel cõſeruata ex voto:ſi?
⁊ cetera ꝑfectõis oꝑa magis ſũt laudabilia
ex voto ꝓpter qð pᷣs.hoꝛtat᷑ advotũ di. Vo
ucte ⁊ reddite dño deo veſtro om̃es qui in
circũitu eius offertis munera.Ergo dei ma
ter debuit ex voto offerre deo ſuam v̈gini⸗
tatem. Sed di.Quomõ beata virgo votuʒ
vᷣginitatis emittere auſa eſt:cuʒ hoc in lege
veteri ꝓhibitum erat. Vñ Exoð.xxiij.Nõ
erit infecũda nec ſterilis in terra tua Reſpõ
detur ꝙ beata virgo habuit virginitatẽ tni⸗
bus modis. Pꝛimo in deſiderio. NHã an
teqᷓ; incarnatio filij dei ab angelo ſibi annũ
ciaretur vᷣginitatẽ ſimpliciter? abſolute nõ
vouit:eo ꝙ nõ licebat, Ratio:quia temꝑele

gis opoꝛtebat generatõi inſiſtere tamviros
q;ᷓ mulieres:eo ꝙ ex illo populo chꝛiſtꝰ expe

ctabat᷑ ᷣm carnis oꝛigineʒ naſciturus. Ha
buit tamẽ beata virgo tunc temꝑis virgini
tatem in deſiderio ⁊ eam ſub conditiõe vo/
uit ſcʒ ſi deo placeret:voluntatẽ ſuam ⁊ de/
ſideriũ diuino cõmittens arbitrio. Se⸗

cundo beata virgo habuit virginitatẽ in a

= —

— — —2

e
1

nca
ee
mdi⸗
figu⸗

urcha/,

portz
rqno
ais
lcol

cto:quia poſtq; ſibi Inotuit hoc deo foꝛe ac

ceptum ſcʒ vt virginitatẽ voueret anteq; ab

vngelo ſibi denunciaret᷑ ⁊ anteqᷓ; a Joſeph

deſponſaret᷑ abſolute virginitateʒ vouit.
Tercio ex cõmuni bñplacito.nam poſt/
qᷓ; fuit deſponſata: ipᷣa ſiml cum ſponſo ſuo
ex cõmuni voluntate ⁊ bñplacito ac cõſen⸗
ſu:virginitatᷣ votũ emiſit. Hec beatꝰ Tho.
iij.ꝑte ſũme.q.xxviij.ar.iiij.
Capitulum. l.

HMdecima ſtella qua gloꝛiat᷑ dei ge⸗

v nitrix dicitur ſponſi ꝓbitas.debuit
quippe talis in dei matrẽ virgo eli/
gi que eſſet deſponſata viro ꝓbiſſimo ⁊ ca

ſtiſſimo noĩe Joſeph.Et hoc oſtendit᷑ ſᷣm

Albertũ vbi ð.ca.l.rõnibo pluribo.
Nꝛimo rõne p figuratõis.
Scðdo rõne interpᷣtationis,

Tercio rõne teſtificatõis.

Pꝛimo rõne pᷣfiguratõis. Nam nõ cõgrue
bat vt ſponſus beate virginis pᷣfiguraret᷑ ꝑ

aliquẽ qui extiterit maritus ꝑ carnalẽ copu

lam. cum ipe ſine carnali copula ſanctũ cõ⸗
iugium cũ virgine contraxerit:virgo coniu
gem virginẽ cuſtodiuit:⁊ miniſtrauit filio ⁊
matri:paterno affectu ſincero. Vñ licʒ He

ſter figurauit beatã virginẽ nõ tamẽ decuit

vt eius ſponſus pᷣfiguraret᷑ ꝑ Aſuerum vt
ſic ſpõſus dñi noſtri Aſuerus debuerit no
minari:quia inter Aſuerũ ⁊ Heſter carna⸗
lis copula fuit. Similit᷑ eadẽ rõne lic; Sa
ra gignens filiuʒ pᷣter naturã in monte ĩmo
landum teneat figuram domie noſtre que

genuit filium contra naturã in cruce ĩmo⸗
landum. HNõ decuit tamẽ vt eius ſponſus
Abꝛaam nomĩet᷑:quia inter Abꝛaã ⁊ Sa/
ram carnalis copula interuenit ⁊ eodẽ mo/
do de Rebecca ⁊ Iſaac ac alijs ſimilibo.ſed

decebat vt iſtud coniugiũ ⁊ ipſe ſpõſus be/
ate virginis pᷣfiguraret᷑ ꝑ Joſeph in ſui fide
litate ⁊ caſtiieate erga vxoꝛem dñi ſui ac my/

ſterioꝛum reuelatiõe ꝓcurationis cõmiſſio

one:cibi ↄſeruatione:⁊ terre pᷣlatione. Nn
Berũñ.ſuꝑ miſſus eſt dicit ſic:. Quis ⁊ qua/
lis fuerit iſte ſponſus Joſeph memẽto ſimł

et illius magni patriarche venditi in egy/
ptum: ⁊ ſcito ipᷣm iſtud vocabulũ nõ ſolum

ſoꝛtitum fuiſſe: ſed ⁊ caſtimoniã adeptum:
innocentiã ⁊ gratiã conſecutũ. Siquidẽ il
le Joſeph venditus in egyptum dño ſuo ſi
dem ſeruãs:dñe ſue noluit cõmiiceri. Iſte
£

herodianã inuidiaʒ fugiens in egyptũ chei

ſtum poꝛtans dñam ſuã dñi ſui matrẽ vir/

ginẽ, iße atinens fideliter cuſtodiuit. lli
data eſt intelligẽti myſterij ſomnioꝝ. Iſti

datum eſt ꝑticipem eſſe celeſtiũ ſacramẽto/
rum.Ille frumẽeta ſeruauit nõ ſibi ſoli ſed ⁊
o mi populo. Iſte panẽ viuũ de celo ſeruan
dum accepit ſibi ⁊ toti mũdo. Nõ ergo du
bium: quin fidelis ⁊ bonꝰ homo fuerit iſte

Joſeph cui mater dni ſaluatoꝛis deſponſa

ta extitit. Hec ille. Tercio rõne interpᷣtati
onis ſiue ſignificatiõis noĩs: quia Joſeph
interpᷣtatur augmentũ vel incrementũ:qð
optime ipᷣi congruit ſponſo Marie.quia ꝑ

hanc deſponſationẽ quãtũ ad ſe quãtũ ad
ꝓximũ ⁊ quãtũ ad deum qplurimũ ſubli
matꝰfuit vᷣtutũ ⁊ pᷣcipue caſtitatis augmẽétto
NHam et ipſe caſtitatẽ vouiſſe credit᷑ cuʒ c⸗
iuge virgine ⁊c̃.ſicut dicit Augꝰ.li. de cõiu

gali bono. Item actus fuit fame celebꝛita⸗

te hominũ reuerentia ⁊ dilectiõe.ac matris

dei familiaritate. Tercio rõne teſtificatio
nis vt ſq; ipᷣe Joſeph ſponſus caſtus:teſtis
eſſet et cuſtos caſtitatis beate virginis, de
hoc infra eo.li.p.vj.arti.iij.ca.j.latiꝰhabes.

Capitulum. XII.

d ta virgo dicit᷑ habitaculi pᷣclaritas
Hã in pclra ciuitate naʒareth ha
bitare debuit beata virgo dum chꝛiſtũ con
ciperet vt impleret᷑ illud ꝓpheticum Eſa.xj.

Egredietur virga de radice ieſſe.vbi ſᷣm ve

ritatem hebꝛaicã habet᷑:⁊ naʒareꝰde radice

eiꝰaſcendet. VUnde ⁊ Mach.ij. ſcribit ꝑ p/

phetas eſſe dictũ: quoniã naʒareꝰ vocabit᷑
nomẽ eius ⁊c̃.De hoc latius infra eodeʒ li.
par.vj.ar.j.ca.iijhabet᷑. NHe em̃ ꝓlixitas te
dium generet:hec bꝛeuiꝰ ꝑtranſeo: ⁊ vt re-
uertamur ſicut ceperamꝰin hac ꝑte ꝓcede⸗
re ad modũ hiſtoꝛicũ:quẽ ſi placuerit tene/

re potes ꝑ omes dictas ſtellas ꝓcedẽdo:ta⸗

ꝙ; ſi ſapictia dei ꝑ dictas om̃es autoꝛitates
⁊ rones adductas docuerit Dauid interro
ganteé. Jam igit his habitis poſſum⸗ cõte⸗
plari:q Dauid gratias egit de bona infoꝛ⸗

matõne di. Vere magnꝰ dñs noſter ⁊ ma⸗
gna virtus eiꝰ⁊ ſapientie eiꝰ nõ eſt numerꝰ

Omig in ſapiẽtia feciſti dñe:impleta eſt ter

tres ait cum gaudio: Cantate dno canticiu,ʒ
nouũ:quia mirabilia fecit. HNotuʒ feardns

3

Liber

ſalutare ſuũ in ↄſpectu gentiũ reuelauit iu/

ſticiam ſuã. Expoſuitq; om̃es ↄditiones pᷣ

miſſas quas debuit habere dei genitrix.
Lunc ſancti patres cõmuni conſilio mi⸗
ſerunt Dauid ad naʒareth:vt videret ſi ali/⸗

quã talem poſſit repire. Conſpiciẽs quoq;

in ſoiritu beatã virginem Mariã deſpon⸗
ſatam Joſeph virginẽ pulcherrimã eſſe et
omi gratia plenam ⁊c.dixit ad eaʒ. Audi fi

Lia ⁊ vide ⁊ inclina aurem tuã ⁊ cõcupiſcet

rex decoꝛẽ tuuʒ quoniã ipᷣe eſt dñs deus tu
us ⁊c. Reſpõdit Maria.Paratũ coꝛ meuʒ
paratũ coꝛ meũ cantabo ⁊ pſallaʒ in gloꝛia
mea. Dauid igitur accedens ad dũñm ait:
Inueni locũ dno tabernaculũ deo Jacob
Burge dñe in requiem tuã tu ⁊ archa ſan/

cCtificatõis tue. Tunc deus pater miſit an⸗

gelos ad videndũ beatã virginẽ quaʒ Da/
uid cõmendauerat.Qui venientes ad eam
dixerunt inter ſe. Hec eſt que neſciuit thoꝝ

in delicto habebit fructum in reſpeetõe ani

marũ ſanctaꝝ. Daß. iij. Et regreſſi cõmen
dauerũt eaim in domo ſũmi regis:laudãtes

eam ⁊ dicẽtes.O q; pulchꝛa eſt caſta gene⸗

catio ſceʒ beate virginis cum claritate om̃is

virtud ⁊ gratie. Immoꝛtalis em̃ eſt memo
ria eius que ⁊ apud deũ nota eſt ⁊ apud ho

mines Gaß⸗ unj. ca. Intuens ergo deus
pater eam:dilexit eam ⁊ ait ilud Sap̃. vlij
Hanc amaui ⁊ queſiui ſponſaʒ mihi aſſu/
mere eam ⁊ amatoꝛ factus ſuʒ foꝛme illius.
Deniq; dei filius intuens eam ait. Hec re/

quies mea ĩ ſeculũ ſeculi hic habitabo quo

niã elegi eam.Et ſpũſſanctꝰ dixit.Opoꝛtet

eam mibipᷣuenire in bũdictionibo dulcedi/
nis. Requieſcet ergo ſuꝑ eam ſpiritus dñi

ſapientie ⁊ intellectus ⁊c. Eſa.xj.Et tũc de/
creuit deus vt mittat᷑ angelus ad eaʒ qui ſa

lutet eam nouo munere ditandã:et eius aſ/

ſenſum requirat:quo facto dei filium in vte

rũ ſuſcipiat.Dauid ergo regreſſus cũ gau/
dio ad patreʒ ait.Exultate deo adiutoꝛi no

ſtro:iubilate deo Jacob. Om̃es quoq; ſan
cti patres in laudẽ virginis aſſurgẽtes ceci
nerunt dicẽtes. Tu gloꝛia hieruſalẽ:tu ho⸗
noꝛificentia populi noſtri. Idcirco eris be/
nedicta in eternum Judith.xv. Et nos igit᷑
chariſſimi:quãta poſſumꝰ deuotione deuʒ
in gloꝛia ſue digniſſime genitricis collaude
mus:ei gratias ꝓ tanto beneficio agentes:
clamemꝰ vt no bis gratia ⁊ gloꝛia donet.·

Pars II

Tercia ps ⁊ ſermo tercius pᷣmi libꝛi agit

de angelica nunciatõe ſiue miſſione. Et cir

ca hoc qualiter aparuerit beate virgini n

gelus et quali dignitate.

Iſſus eſt ange
m lus Babꝛiel a deo in ciuitatem
gaalilee cui nomen naʒareth:ad
virginẽ deſponſatam viro: cut
nomẽ erat Joſeph de domo Dauigd et no⸗
men vᷣginis Maria Luc.j. Si pᷣmiſſa cha
riſſimi penſamꝰ ſacri cuangelij verba: com
perimꝰ q; maxima coꝛdis deuotione vene⸗
rari debeamꝰ ſanctũ Gabꝛielẽ archangeluʒ
miſſum a deo ad benedictã virginem. Ni
mirũ ex tribus pᷣcipue quilibet legatus red
ditur multum cõmendabilis ⁊ digniſſima
reuerẽtia ſuſcipiendꝰ.Pꝛimo qͥdem ex mit/
tentis dignitate. Secũdo ex negocij ꝓ quo
mittitur arduitate.Tercio ex ꝑſone ad quã
mittitur maieſtate. Sic ꝑ omia ipſe ange/
lus Babꝛiel multũ nobis reddit᷑ amabulis
pariter ⁊ venerabilis:ium quia mittit᷑ a ſũ⸗
mo omniũ creatoꝛe deo inſinite dignitatis:
tum quia in negocio ſuꝑ om̃ia arduiſſimo
diuine incarnatõis nobis quoq; vtiliſſimo
immittit᷑:tum quoq; quia ad benedictã vi
ginem Mariã:celi reginam ⁊ mũdi dñam
mittitur ſalutandũ ⁊c̃.quatinꝰipſo annun/
ciante dei filius in virgineü deſcendat vte⸗
rum et viſitet nos oꝛiens ex alto. Sicut
quippe in vere quãdo philomena canit dul
citer:conſueuit ros celeſtis deſcẽdere:ita cũ
hec philomena celeſtis vicʒ Gabꝛiel cantũ
illum mellifſluũ vicʒ Aue gratia plena ceci/
nit dei filius e celo in vterum vᷣginis deſcẽ/
dit ꝓ noſtre ſalutis oꝑatione: ꝓpterea euan⸗
geliſta Lucas in verbis ſacri euangelij hec
tria de iſto ſanctiſſimo GBabꝛiele enũciat di
cens. Miſſus eſt angelus GBabꝛiel a deo:
Ecce mittẽtis ſumma dignit&:quia a deo
Item ad virginẽ deſponſatã viro ⁊c̃. Ecce
ipᷣius ꝑſone ad quã mittit᷑ ſublimitas.Tã⸗
dem in ſequẽtibo clareſcit rei ꝓ qua miſſus

eſt arduitas: ſq; incarnationis diuine: ſicut

patʒz in ꝓceſſu verboꝝ eius ad virgineʒ be⸗
nedictam ꝓlatoꝛum. De hac igitur angeli⸗
ca miſſione ⁊ annũciatiõe loqui intendẽtes
tria myſteria notabimꝰp ſermone.
Pꝛimũ myſteriũ angelice annunciatio⸗
Mis ſiue miſſionis
—

il
ſ
n
an
i
ſn
Puun
lin
ſton
Genn
nl
föͤnt
dii
ſ

lu
Tin
enti
lhĩ
llus
tan

uhe
dis:
ee

Lin

ſ-

brel
fin
mc⸗
do
Lcri
nge⸗
Ablis
kaſi⸗
iutis
ſino⸗
lin
niri
diam
nun⸗
nte
Diat
udul
lac
ani
1
deſch⸗
cuup⸗
lube
d
1do
deo
Eae
Ti,
ius
ſicut
ben
gei⸗
dass

t⸗

—

ſ.

Scoõm dicit᷑ myſteriũ q̃liſice oꝑatõis.
Lerciũ ðꝛ myſteriũ dignifice obfuatõiſ
Arrticulus pmus ꝙ myſteriũ diuĩe in
arnatõis debuit annũciari virgini ꝑ ange
lufmn Babꝛielem. Mvw

Capitulum. ..

p .un angelice miſſionis ⁊ annũ⸗

ciatõis. Circa qð quattuoꝛ pᷣ
cipue occurrunt queſtiones.

Pꝛima vtrũ neceſſariũ ⁊ congruũ fuerit
incarnatõis myſteriũ beate virgini annü/

ciari.· Scõda queſtio vtrum hec dñica an

nnunciatio ꝑ nücium tmmõ angelicũ debu
it fieri c. Tercia queſtio de quo oꝛdine

debuerit angelus ad virginẽ ꝓ hac annũci

atione mitti· Quarta queſtio vtrũ cõgru
entius Babꝛiel inter om̃es angelos debue
rit ꝓ hac annũciatõe faciẽda eligi. Ad p

mã queſtionẽ qua querit᷑:vtꝝ neceſſariũ fu

ęrit ⁊ cõgruũ incarnatiõis myſteriũ beate

virgini annũciari.Arguit᷑ ꝙ nõ:quia deus

cum ſit ppinquiſſimꝰ humane menti qui ſo
lus iĩmediate illabitur anime:vt dicit Aug.

nõ videtur quare neceſſariũ fuerit aliq̃ me
diante dei aduentũ virgini benedicte annũ

ciari. Item iſta incarnatio dñi pᷣnũciata

erat olim ꝑ ꝓphetas. Vnde Eſa.vij. Ecce
virgo concipiet ⁊c̃.ergo nõ erat neceſſariuʒ

fieri ꝑ angelum. Incõtrariũ eſt diuie ſcri
pture autoꝛitas ⁊ diuĩe ꝓuidẽtie oꝛdo:que

nil incõgruum admittit:ergo cõgruum fu-
it an nüciari ⁊c. Ad queſtionẽ igi reſpõ/
detur ꝙ neceſſariũ erat annũciare beate vir

gini ipᷣa eſſet chꝛiſtũ cõceptura pluribus
rõnibus ſᷣm Tho.tercio ſcripto ſentẽtiarũ
di.iij.ar.j,Et iterum.iij.ꝑte ſũme.q.xxx.ar.
j. Hecnõ ⁊ ſᷣm Albertũ ſuꝑ miſſus eſt.ca.j.
Pꝛimo vt virginis intellectus erudiret᷑ et

illuſtraret᷑. Cum em̃ mens deo vicinioꝛ ſit
⁊ intimioꝛ qoꝛpus:nõ decebat vt dei ſapi
entia eius vteꝝ inhabitaret ſine hoc ꝙ mẽs

eius pꝛius fidei lumine ⁊ cognitiõe ſumme
ſapiẽtie reſplẽderet.Et iõ pus debuit mens

eius in telligere ⁊ cognoſcere qð in ea fien/

dum erat qo ꝑ annũciationẽ factum eſt an
teq; carnem cõciꝑet. Unde Augꝰ.li.de ver
bis dñi ſic dicit. Geatioꝛ eſt Maria ꝑcipi-
endo fidem chꝛiſti q; cõcipiendo carnẽ xp̃ᷣi.

Et ſubdit ibideʒ.· Oaterna ꝓpinquitas ni

hil Marie pfuiſſet: niſi felicius chꝛiſtü coꝛ
de qᷓ; coꝛꝑe geſtaſſet. Hec ille. Secunda

ratio vt virginis affectus ⁊ actus accepta⸗
retur. Nam deus nõ diligit coacta ſᷣuitia
ſed ſpontanea.vt dicit Aug.iuxta illud pᷣs.
Voluntarie ſacrificabo tibi ⁊ ↄfiteboꝛ no⸗
mini tuo dñe quoniã bonũ eſt. VUnde bea⸗

ta virgo cum ſingulariter ⁊ excelleter in dei

ſeruitium eligeret᷑ quẽ vtero poꝛtauit: lacte
aluit:bꝛachijs baiulauit:decuit vt eius ob
ſequiũ voluntariũ angelo nũciante require

retur:ad quod ſe patam ⁊ ꝓmptam obtulit

dicens. Ecce ancilla dñi. Tercia ratio vt
virginis cõſenſus expᷣmeret᷑. Si em̃ in ma
trimonio coꝛꝑali requirit᷑ expꝛeſſus conſen

ſus:multomag in mr̃imonio ſpũali: cuʒ ſit

maioꝛ ↄiunctio mẽtis qᷓ; carnis. Et ideo vt
oſtẽderet᷑ eſſe qddam ſpũale mrimoniũ in/
ter dei filium ⁊ humanã naturã.igit᷑ ꝑ annũ
ciationẽ angeli expectabat᷑ cõſenſus virgi/
nis loco totius hũane nature. Idcirco Au

guſt. in ſermone de natiuitate beate Ma/⸗

rie dicit:O beata Maria ſeculũ om̃e capti
uum:ituũ depᷣcatur aſſenſum.Te dña mun
dus ſue fidei obſideʒ fecit: Noli moꝛari vir
go.nũcio feſtinãter reſpõde verbũ:⁊ ſuſci⸗
pe filium:da fidem ⁊ ſenti virtutẽ. Ecce in/

quit ancilla dñi fiat mihi pᷣm verbũ tuum.

Nec moꝛa vᷣginalẽ thalamũ ingredit᷑ xpᷣs.

Hec ille. Quarta ratio addit᷑ ſm Alber.

vbi ſupꝛa.vt deus mag honoꝛaret᷑ ⁊ hõ in
ſtrueretur. Nam deus in hac annũciatiõe

honoꝛabat᷑ qntum ad potẽtiã in eo ꝗꝙ ange

los mĩſtros habuit:⁊ quãtũ ad ſapiẽtiã:in
eo ꝙ modus noſtre liberatiõis modo ꝑditi

onis directe obuiauit cum virginẽ ꝑ ange⸗

lum bonũ docuit:ſicut angele nalnd virgi⸗
nem Euam decepit. Iteʒ homo inſtruit᷑ ad
deuotionẽ in eo ꝙ humana natura abiecta
deo ⁊ angelis inimica a deo pꝛioꝛ ꝑ angelũ
ſalutat᷑:⁊ in hoc etiam deꝰ honoꝛat᷑ quãtuʒ
ad bonitatẽ:que ex hoc reſplendet ac chari
tatem:deniq; ex hoc homo inſtruit᷑ ad fides⸗
ad obediendũ deo ⁊ ad humilitateʒ exẽplo

beate virginis ⁊c̃. Et ꝑ hec pᷣmiſſa ptʒ re

ſponſio ad pmũ argumẽtũ incõtrariũ. Ad
ſecũdũ autẽ reſpõdet᷑ ſm eundẽ Tho.vbi
ſupꝛa.q liq; ꝓphetia pᷣdeſtinatiõis complet
ſine noſtro arbitrio cauſante:nõ tñ ſine no⸗
ſtro arbitrio ↄſentiete.⁊ ſic patʒ ⁊c.
KLCaplitulumI b 4

—

Liber 1

Ecuũdo queriſt᷑ vtrum hec dñica an
nũciatio tmmõ ꝑ angelicũ nũcium
debuerit fieri. UWidet᷑ ꝙ debuerit
annũ ciari vicꝭ ꝑ aliquẽ ꝓphetaʒ quia incar
natio xpᷣi notificabat᷑ ⁊ pnunciabat᷑ in vete
ri lege ꝑ hoĩes: vicꝭ ꝓphetas ⁊ patriarchas
er go ⁊ ipᷣi beate virgini debuit nũciari ꝑ p/
phetaʒ. Pꝛeterea ſuꝑioꝛ nõ debet inſtrui
ꝑinferioꝛem. Sed beata virgo ſuꝑioꝛ fuit
angelis quia deo acceptioꝛ:ergo nõ debuit
ſibi ꝑ angelum ↄceptio annũciari. Item
ↄfirmat:, quia ſũmis angelis fit reuelatio ĩ⸗
mediate a deo ꝓpter ipᷣoꝝ dignitatẽ:ſed ma⸗/
ter dei eſt ſuꝑ om̃s exaltata:ergo videt᷑ ĩ/
mediate ſine om̃i angelico nücio ſibi debu
ſit fieri reuelatio a deo de incarnatõis myſte

rio. Pꝛeterea beata virgo ex lumine fidei

⁊ gratie cognoſcebat deum incarnandũ et
credebat hoc fideliſſime que ad hoc in vte/

ro erat ſanctificata. Ideo nõ videt᷑ ꝙ ꝑ an-

gelum hoc ſibi debuerit reuelari. Incon
trariũ eſt diſpoſitio diuĩe ſapietie ſicut teſta
tur ſacra ſcriptura. miſſus eſt inquit ange/
lus ⁊c. Ad queſtionẽ reſpõdet᷑ m Tho.
vbi ſupꝛa.ar.ij.Necnõ ſᷣm magnũ Allber⸗
tum vbi ſupꝛa.ca.ij.q; myſteriũ incarnatõiſ
nullus hoĩm debuit beate virgini annũcia
re:quia inferioꝛũ eſt recipe a ſuꝑioꝛibus il⸗
lumĩationẽ.vt dicit Dyoñ.de angelica hie/⸗
rarchia. Sed nullus hoĩm fuit beata virgi
ne ſuꝑioꝛ que om̃s ꝓphetas ⁊ ſanctos pᷣcel⸗
lebat lumĩe gratie ⁊ merito ſctitat.ergo ⁊c.
Licʒ aũt beata virgo fuerit etiã angelis ſu⸗
perioꝛ ſᷣm acceptatõʒ diuĩe pᷣdeſtinatõis et

quãtũ ad dignitatẽ ad quã diuinitꝰeligeba

tur.Erat tñ eis inferioꝛ quãtũ ad ſtatũ.qm̃

ipᷣa in ſtatu pᷣſentis vite erat:angeli vero in

ſtatu patrie. Nec mirũ h̊ quia etiã ipᷣe xpᷣs
rõne paſſibilitatᷣ vite paulominꝰeſt ab an/
gelis minoꝛatꝰ. Sʒ tñ quia xpᷣs fuit viatoꝛ
⁊ cõpꝛehẽſoꝛ quãtũ ad cognitionẽ diuinoꝝ
nõ indigebat inſtrui:ſed mater dei nõdum
erat in ſtatu cõpꝛehẽſoꝝ.⁊ ideo de diuio cõ
ceptu erat ꝑ angelũ inſtruenda ⁊ annũcian
da:⁊ hoc quadruplici rõne.
Pꝛimo rõne diuĩe oꝛdinatõis.
Scdo rõne angelice reſtauratcis.
Tercio rõne mũdicie vᷣginalis.
Quarto rõne future vtilitatis,
Pꝛimo rõne diuĩe oꝛdinatõis vt ſcʒ ſerua/⸗
retur oꝛdo quẽ de ſtatuinjꝙ vicz diuia me⸗

diantibo angelis quoꝝ officium eſt nũclare

homibo panderent᷑ ⁊ annũciarent᷑. Et hecẽ

regula diuĩe oꝛdin atõis. ſicut dicit Dyoñ⸗

iiij. ca.angelice hierarchie. Diuinũ inqͥt ie⸗/
ſu benignitat myſteriũ angeli pmuʒ edołti

ſũt:pᷣterea ꝑ ipᷣoſ ad nos gra cognitõis trãſi

uit. Hec ille. cdo rõne angelice reſtau

ratõis.ſicut em̃ ꝑditio humana initiũ ſum/
pſit ex hoc ꝙ diabolꝰ allocutꝰẽ mulierẽ: ita
vt dicit Beda cõgruum erat vt ꝓ humane

reꝑationis exoꝛdio angelꝰvirginẽ alloquat

que reꝑatio angelice ruine ⁊ humane cõis

erat. Tercio rõne mũdicie ᷣginalis. Cnñ
Hiero.in ſermõe aſſumptõis Marie ſic di
cit. Bene angelꝰad vᷣginẽ mittit᷑iquia ſp eſt
gngelis cognata virginitas:ꝓfecto in carꝰ
ne pᷣter carnẽ viuere nõ terrena vita eſt ſʒz ce
leſtis. Quarto rõne future vtilitatis.qꝛ il

le annũciabat᷑ qui eſt rex oĩm hoĩm ⁊ ange

loꝛũ cuius natiuitas ſicut in ſalutẽ erat ho⸗
minũ ita ⁊ in reꝑationẽ angelice ruine: ⁊ iõ
decuit vt tam hõ qᷓ; angelꝰ in annüciatione
myſteriũ exhiberẽt. Hec Tho. ⁊ Alber
Ad argumẽtũ pᷣmũ incõtrariũ patebit ex
pᷣmiſſis reſpõſio.Et ſiliter ad ſcõᷣm ⁊ eiꝰ cõ
firmationẽ patebit reſpõſio,quia licʒ mater
dei erat ſuꝑioꝛ dignitate.nõ tñ q̃ntũ ad ſta/

tlum. Ad vltimũ reſpõdet᷑ ſᷣm Alber.ꝙ li

cet beata vᷣgo fidẽ incarnatõis habuit. ve⸗

rũtũ ex hũilitate coꝛdis ſui nunq; cogitauit

ſe ad tale myſteriũ ſublimãdũ:⁊ ideo ab an

gelo debuit pᷣmoneri.
LCLCapitulum. I.
Ercio querebat᷑ de quo oꝛdine de⸗

t buerit angelꝰad annũciandũ mitti
Videt᷑ em ꝙ deſũmo qꝛ ſũma nüi

ciabat. Ex quo videt᷑ ꝙ Gabꝛiel fuerit ſum

mus ⁊ de ſummo oꝛdine.ſ.ſeraphin. Ad

44° 6

hãac queſtionẽ bꝛeuiter reſpõdet᷑ ꝙ q;q; ali

qui putauerint Gabꝛielẽ eſſe de ſůmo cho⸗

ro:ex eo ꝙ ſũmũ myſteriũ.ſ.incarnatõis ad

plenũ ſcierit ⁊ annũciauerit. Zamẽ cõis ec

cleſia ſonat eum fuiſſe de choꝛo archange⸗
loꝝ ⁊ nõ de ſeraphi:vel alijs ſuꝑioꝛibo. Hẽ

⁊ cõiter Gabꝛiel archangelꝰappellat. vñ iſte
angelꝰ nõ fuit de ſũma nec de media hierar

chia.ſi vt ꝓbabiliꝰvidet᷑ fuit de medio oꝛdi

ne infime hierarchie qui eſt oꝛdo archange

loꝛũ.Et hͥ oñdit᷑ fm Tho.vbi ſupᷣ. Necnõö
2⁊ Albertum:⁊ pleroſq; alios doctoꝛes plu

ribus rõnibus

*

hie
ſ
lum
hel
i
dir
e⸗
lus
nnoꝛ
Gee
ſek⸗e
jeb
pte
los
ſimd
oban
geli⸗
quir
tudi
gun⸗
ü⸗
0
ſſteg
ſunn
ſünme
chin
Ruin
hegrea
kone;
uil
ouibt
ladi
lo

ſede⸗
Püiti
mnatü⸗
nitſum

püllte
hierar
ſooꝛdi

Pꝛimo rõne vtilitatis.
Scðo rõne cõmunitatis.

CTercio rõne ꝓpꝛietatis.

vł᷑ inoꝛdinationẽ q̃ in angelis acciderat re/

imo rõne vtilitatis.cũ em̃ xpᷣs naſcebat᷑
pararet:decuit vt ĩ ſua ↄceptõe oꝛdo ille ce
leſtis hierarchie maxĩe ſeruaret᷑:vt.ſ.ſummi
angeli mediãtibs infimis hoĩes illumĩarẽt

⁊ iõ Gabꝛiel ꝑ quẽ virgo illumiabat᷑ erat de
infima hierarchia. Scodo rõne cõitatis:
vt em̃ tãtũ myſteriũ eẽt cõius:decuit vt in-
ferioꝛ Gabꝛiel nũciaret:qui viqʒ de infima

eſſet hierarchia:cũ eĩ inferioꝛes angeli agãt
id qð a ſuꝑioꝛibo recipiũt ⁊ nõ ecõuerſo dũ

infenioꝛes angeli nũciant: annüciatio ꝑ ſu/
perioꝛes⁊ inferioꝛes explet᷑:qð nõ eſſet ſi ſu

perioꝛes ĩmediate annüciarẽt ⁊. Tercio

rõne ꝓpꝛietatis:decuit qͥppe oꝛdineʒ celeſtis
hierarchie in hac annũ ciatõe obſeruari:vt

ſcʒ ſimi angeli mediãtibo infimis hoĩes il/
luminarẽt:ſʒ qꝛ nõ decuit vt de infimo oꝛdi

ne ſcʒ angeloꝝ aliqͥs mitteret᷑ ad annũcian/
dũ. Ratio:quia ad illos ſq; angelos ꝑtinet
dirigere actus alicuiꝰ hoĩs qͥ ad ipᷣm ſingu
lariter vel q̃ſi immõ ꝑtinẽt:vñ angeloꝝ ꝓpꝛi
etas eſt mima nũciare:ſicut dicit Bꝛego. in
moꝛal. Vñ cõgruebat vt de oꝛdine archã/
geloꝛũ qͥ oꝛdo eſt ſupᷣ oꝛdinẽ angeloꝝ mitte

ret᷑ aliqͥs:ſcʒ Gabꝛiel:tũ ꝓpter pᷣcipuũ hono
rẽ biẽ virginis:q̃ ſupᷣ cões erat viatoꝛes:tũ
ꝓpter archangeloꝝ ꝓpꝛietatẽ:qꝛ ad archãge
los ꝑtinet dirigere actꝰhoĩs qͥ in totã mul/

titudinẽ redũdant. Vñ ⁊ archangeli dicũt᷑
ab archos qð eſt pᷣnceps:q̃ſi pncipales an
geli.qꝛ q̊ ↄſenſus btẽ vᷣginis qͥ ꝑ angelũ re/
quirebat᷑ erat actꝰ ſingularꝭ ꝑſone in multi
tudinis ĩmo totiꝰ humani genere ſalutẽ re/
dundãs. Idcirco ad annũciãdũ vᷣgini reqͥ

rebat᷑ vt mitteret᷑ angelꝰ de oꝛdine archäge

loꝝ. Si aũt abſolute petis vł queris:vtꝝ

iſte angelꝰfuerit ſũmꝰ. Rñdet᷑ ᷑ᷣm Tho. vbi

ſupꝛa.qꝙ nõ fhit ſũmꝰ ſimpliciter:qꝛ nec de
ſũma hierarchia:nec etiã de media hierar/
chia fuit:Põt tñ dici ſummꝰduob modis.
Pꝛimo qꝛ credibile eſt ꝙ fuerit ſũmꝰin oꝛdi
ne archangeloꝝ.Scdðo qꝛ ſũma.i.incarna
tionẽ dei ⁊ ſalutẽ humani generis annũcia
uit.Et ſic exponit Gꝛego.in omel. de centũ
ouibus.Huic etiã ſentẽtie ↄcoꝛdat Berñ.
ita dicens. Putemꝰ? angelis pᷣeſſe archange
los qui ſunt ↄſcij diuinoꝝ ſecretoꝝ qͥ nõ ni

„7
. 45 .

ſiob pcipuas ? maximas cauſas mittunt⸗
ex qᷣbus ille magnꝰ archangel/ Gabꝛiel mii

ſus legi᷑ ad Mariã: ob cauſam qᷓ vtiq; ma

ioꝛ eſſe nõ poteſt. Hec ille.
Capitulum. III.

UVarto qrebat᷑ vrrum congruenti-

q nus inter om̃s angelos ꝓ hac annũ
clatione facienda debuerit GBabꝛi/

reuerentiã beate virginis debuerunt mitti

plures archangeli ad ſalutandũ ⁊ annũciã
dum. Incoõtrariũ eſt euangeliũ. Ad qᷓ
ſtionem igitur reſpõdet᷑ fm Ailber. vbi ſup.

el eligi. Videtur em̃ ꝙ nõ detur ratio qᷓ;
re iſte potius eligatur q; alius angelus vel
archangelus cuʒ quilibet eque bene potue
rit annũciare hec virgini. Item videt᷑ ꝙ ob

ad hanc annũciationẽ: quia multitudo re⸗

pugnat archano myſterij. Nõ ei eſt archa⸗

num qð multis eſt cognitu. Nec eſt tam fa
miliariter ⁊ amicabiliter intimatuʒ qð pꝛi⸗

us eſt mititudini reuelatũ:⁊ ſic ſoluit᷑ ſcõm

argumẽtũ incõtrariũ factum. Iteʒ ſᷣm eũ
dem Albertũ ibideʒ et ho.vbi ſup. Nuk
li alteri angelo ita cõgruebat facere hanc
annũciationẽ ſicut Gabꝛieli. Ratio qꝛ huic

officio nomẽ Babꝛielis ſuꝑ om̃ia congrue

bat. NHam hoc nomẽ Babꝛiel tripliciter in

terpᷣtatur ſᷣm Bꝛeg.⁊ Hiero.Pꝛimo ſic Ba

bꝛiel id eſt virtus noſtra deus. et hoc ſũme
cõgruebat:quia virtute diuĩa debebat cõ⸗/

cipere virgo nõ humana. Scðo intertaf

