ocH ria deo q; ipſe deus homi fecit.vn deꝰ ꝓpter tas ſibi ſoli hoc altiſſimũ my ſteriũ reſerua⸗
es . beatam virginem obligatur nobis pluri- nit q te edocebit ad omiac; myſteria deſcri
7* mum.Sed hoc totum eſt ex dei voluntate pta in veteri teſtamẽto de filij dei icarnatoe
i et eius ben ꝓlacito cui gratias agere debe natiuitate:cõuerſatõe:paſſione:reſurreciõe
ſedl mus: qui in tantum condeſcendit nobis ꝑ ſcire faciet ꝑ uluinantiſſimã expietiã. Itaq;
o rirginem dc. e ſuꝑueniẽs ſpũſſctũs in vᷣginẽ: t hlus alaiſſ 1

oore

Liber

mi chꝛiſtus(de q̊ apluis Pꝛedicamus inqᷣt
rxroypm dei vᷣtutẽ ⁊ dei ſapiẽtiaʒ:qꝛ in xpᷣo ſunt
oss heſauri ſapiẽtie ⁊ ſcie ðᷣi:ipſo teſte apo
ſtolo) adeo vᷣginis mẽteʒ ⁊ intellectũ theſau
ro ſapie ipleuit vt oĩa pᷣnunciata ⁊ pᷣſcripta

XII

a phetis ⁊ pᷣfigurata a patriarchis optime
ſuꝑ oẽs noſceret et ſciret ac certa exꝑientia ĩ
ſeipſa ⁊ in filio completa cerneret ⁊ ↄferret.

Hoc eſt qð dicit᷑ Lu.ij. Maria ↄſeruabat
oĩa vᷣba hec cõferens in coꝛde ſuo. QOð ex/

ponit venerabilis Beda:qꝛ ſcʒ habuit ĩ mẽ

te oẽs ſcripturas ſacras:⁊ cõferebat q̃ ſcri⸗

pta erãt cum his que fiebant. Verbigratia

vt deſcẽdamꝰad ꝑticularia. Cũ btã vᷣgo vi
dit ſe cõcepiſſe et ᷣginitate manẽte peꝑiſſe:
dicebat intra ſe.Ecce o deus meꝰ modo im

pleta eſt illa ꝓphetia Eſa.vij. Ecce vᷣgo cöo⸗/

cipiet ⁊ pariet filiuʒ ⁊c̃. Itẽ cũ videbat dei
filiũ paruulũ in vlnis ſe tenere cõferebat in
coꝛde di.Ecce nũc impletũ eſt illud Eſa.ix.
Paruulus natꝰeſt nobis ⁊ filiꝰdatꝰeſt nob
et vocabit᷑ nomẽ eiꝰadmirabilis de? foꝛtis.
Vigens q̊z paruulũ vagientem di.ecce qðᷣ
dicit᷑ Sap. vij. Pꝛimã vocẽ oĩb ſilem emi.

plo. ⁊ hoc in ꝑſona xpᷣi. Audiens aũt ange

los canẽtes Glia in excelſis:di. Nũc imple
rurꝓphetia Dauid.ſcʒ Celi.i.angeli enarrãt
gliam dei ⁊ oꝑa manuũ eiꝰ annuũ.fir.i.celũ:

nouã ſtellã mittẽdo. Vel firmamentũ.i.ſccii
⁊ electi vt paſtoꝛes ⁊ tãdem apłi. Cuüũq;.xiij.·

die veniſſent magi ad adoꝛãdũ di.Ecce qo
git Dauid Reges tharſis ⁊ ĩſule mũera of/
ferent ⁊c. Cum vᷣo q̃drageſimo dieobtulit
pueꝝ dixit. Ecce illõ Malach.iij. impleĩ. ſ.
Veniet ad tẽplũ ſctm̃ ſuũ do.queʒ vos q̃ri.
et angelus teſtamẽti.ſ.noui inſtitutoꝛ:quem
vos.ſ.iuſti:vultdꝭ.i.affectatꝭ:vt ſimeõ ⁊ anna
Ipſe em̃ q̃ſ ignis ↄflãs.qꝛ iflãmat ad amo
rẽ ipᷣm ↄgnoſcentes.et ſic de alijs myſterijs
pᷣi ſqʒ fuge in egiptũ:⁊ reuerſiõis:baptiſmi
pᷣdicatõis:miracłoꝝ:⁊ paſſionis:atq; reſur
rectõis.q oĩa deſcripta ſunt in ve.teſt.⁊ lon
guũ foꝛet ſingla enarrare. Vnde redeundo
ad ꝓpoſitũ:vere hec eſt ᷣgo glioſiſſima ma⸗
ria ſuꝑ oẽs nobiliſſima merito ptate:ſupꝑex/
cellẽtia:dñio:regnoq; digniſſima:gr̃e diſpẽ
ſatrix:mũdi cõſeruatrix:cõſũmatrix oĩs ꝑte
Gionis:oꝛnatꝰ eccłie:deo acceptiſſima:⁊ oĩ
gratia incõpꝛehẽſibilr ditiſſima.O igit᷑ ma
o ter dei inclita gram nobis de tua plenitudi
ne p̃ᷣſta ⁊ gliam in patria Amen ⸗

Dars 1
Incipit lber dnodecimus de ſeruutne 9

et deuotione exhibenda arie uusn e

S E
—
RR Ss

cimus agit de myſterio de,- *
bitoꝛie ſeruitutis 2 den Lio
nis cultu a nobis hoĩib ipſi 4
btĩſſime virgini exhibendo 83
1 Et cõtinet tres pꝛincipales
tes. Pꝛima ꝑs eſt de deuota veneratiõe: „ „ KA
reuerentia ⁊ collaudatõe atq; ſeruitute: ipſi
benedicte virgini Marie exhibẽdan qᷓuis 2
homie. Secũda ꝑs de pmptiſſima ſubuẽ
tiõe Maniee: q̃ ſo parata ẽ adiuuare ſibi ſer . R
uientes pterea q́ʒ ꝙ q̃libet fiducialr ⁊ ſecu he
re recurrat ad btãm vᷣginẽ in neceſfſitate hee
Tercia ꝑs eſt de vnlitate miltiplici quã cõ gi
ſequunt᷑ hoĩes ꝑ ſeruitiũ deuotũ exhib ituʒ in
Harie. Et in hac ꝑte adducunt᷑ plima per li
totũ miracula ſub ceri diſtinctõibo caploꝝ be
qtinus deſeruire poſſint hec miracula pto N
tiꝰ huiꝰ volumis ꝑtibo ⁊ fmonibo vt habe⸗ aſi
al pᷣdicatoꝛ quod vult miraculum acciꝑe et lhig
Pars pꝛima de deuotiõe ⁊ laude ac reue y
rentia necnõ ſeruitute quã debet hõ exhibe d
re beate WMarie. MDMB ſhy
NMaquente ieſu t
aad turbas: extollens vocẽ que ſci
Aam mulier de tur ba dixit illi. nc
Bluüs veter qui te poꝛtauit et Be⸗
vbera qᷓ ſuxiſti. At ille dixit.qnimo ⁊c.¶ ſ⸗
pj.ca. Octã qppe mater ecclia hoc euãgeli S 0
um frequẽtat in laudeʒ btẽ ᷣgĩis hac pfecto hi
de cã.q̃tinꝰ doceat nos exẽpio buiꝰ mlieris “”
⁊ inducat ad beatificãdã:laudãdã ⁊ bñdi⸗
cendã:deuotiſſimoq; ſeruitio venerandam g
ipſam glioſiſſimã virginẽ matrẽ dñi noſtii br
Jeſu chꝛiſti. VUnde in hocipſo ſacro euge d
lio tria pᷣcipua notan᷑. Pꝛimo qͥdem in- v g
ſinuat᷑ huius mulieris maxima deuotio:cũ . 1
dicit᷑. Extollẽs vocẽ q̃dã mlier de turba di- .
xit illi.ſ.ieſu. Hec nẽpe mulier ſᷣm Ambꝛo.
dicit᷑ fuiſſe ancilla btẽ Marthe noĩe mas⸗
cilla q̃ nõ fuit nobilis nec diues: qͥa tales... d
nobiles ⁊ diuites mulieres ſunt minꝰ deuo ..
te ad verba dei ⁊ nimis ſollicite circa hbono 4
res ſeculi huius.ſed fuit hec miier de tur⸗ 1
ba.i.de vili cõditiõe ſᷣm ſeculunſed nobi⸗ ”MßVM8D
lis apud deum:qa vᷣtuoſa:⁊ vt fert fit vir 5
„ * %
„●
.
„ſ●
.
„ 4
₰α

di

gue
tli.
a
1.
⸗
co
in⸗
n

in,
ĩ
N
w.

34,.
no

/
i⸗

4
4
92
.

.*

go deuota. Vñ extollẽs.i.ex coꝛde tollẽs et
o eleuãs:vocẽ in xpᷣi ⁊ eiꝰ matrꝭ cõmẽdatõem
ptẽpta verecũdia ⁊ ↄſuetudine pᷣter naturaã
mulien:q nõ cõſueuerũt loqͥ in pło. Coſt⸗
poſiso etiã iudeoꝝ timoꝛe xpᷣo loquẽte auſa
fui Poraun kann mltitudie ſic ſola clamare:
chꝛitũ laudare:⁊ matrẽ eiꝰ btiĩficare in ĩcre/
duloꝝ iudeoꝝ ↄfuſionẽ. Magna g̊ deuotõ
a ſpũ ſctõ ſibi ifuſa ipſam ſicincitauit clama
re ex vehemẽtia diuini amoꝛis in coꝛde fer/
uentis. ex abũdãtia em̃ coꝛdis os loquitur
Matsb. xij. Et hinc cognoſcit᷑ e hec muli⸗
er fuit ſctã.qꝛ q̃lis vnuſqͥſq; eſt talia loquit᷑:
dicẽte Areſto.iiij.Ethicoꝝ. Vt em̃ p odoꝛẽ
herba ſic hõ cognoſcit᷑ per ꝰba.Sctã itaq;
hec mlier amoꝛe diuĩo ⁊ deuotiõe plena au
deter xpᷣm dei filiũ et eiꝰ matrẽ ſctiſſimã co⸗
ram oĩbo btificat ⁊ cõmẽdat.qꝛ amoꝛ vᷣecũ⸗
diã neſcit:timoꝛẽ contẽnit:audaciã inducit.
Ergo ⁊ nos chariſſimi huiꝰ mulierꝭ exẽplo
diſcamꝰ ardere deuotõe erga xpᷣm ac eiꝰſan
ctiſſimã genitricẽ ariã. Scðo in ipᷣo
euãgelio inſinuat᷑ xpᷣi ⁊ eius matris digniſſi
ma laudatio.qꝛ hec ſctã mulier dixit. Bea⸗
tus vẽter qui te poꝛtauit ⁊ vbera q̃ ſuxiſti:q̃
verba ſunt a ſpuſctõ inſpirata.Et vere ma⸗
ria pᷣdicat᷑ felix et btã qᷓ xpᷣm poꝛtauit dei fili
um ⁊ lactauit.Tu qͥʒ o hõ ſi vis btiticari di

ſce ieſum dulciſſimũ poꝛtare in coꝛde tuo ꝑ

fidẽ. Hã dicit aplus:habitare xpᷣm ꝑ fideʒ
in coꝛdibo noſtrꝭ Eph.iij. Hã vt ait Augꝰ.
Beatloꝛ fuit Maria xpᷣm poꝛtãdo in coꝛ/
Adæeq; in vetre.? certe niſi pꝛiꝰ eũ poꝛtaſſet in
coꝛde ꝑ fidẽ ⁊ dictionẽ:nunq;ᷓ in vẽtre euz
habuiſſet.O igit᷑ aia crede ⁊ dilige xpᷣm Je
ſum vt eũ habeas in coꝛde et valeas btifi⸗
cari. Deniq; diſce ⁊ xpᷣm ſpũaliter lactare:
gqð facis cum ipſum cibas ⁊ alis in ſuis mẽ
bꝛis.iiin pauꝑiba:miĩe oꝑa exercẽdo.qͥa ipſe
dñs ieſus ait Mathᷣ.xxv. Quod vni ex mi
nimis meis Eciſtꝭ mihi feciſtt. Sʒz hic q⸗
ſtio occurri circa euãgeliũ Quare ſpũſſan
aus ꝑ os huiꝰ mulieris ſolũ buficauit ven/
trẽ Marie ⁊ vbera:⁊ tacuit de alijs ei mẽ⸗
lis: cũ ipſa virgo bñdicta ꝑ ſingula mem-
pꝛa foꝛet btificãda vtpote ꝑ oĩa gratia ple⸗
na:teſte angelo Luce.j. Aue inqͥt gra plena
dñns tecũ ⁊c. Rũdet᷑ iõ qꝛ in diuĩa incar
natiõe chune maioꝛa miracula in vẽtre
2 vberibo hẽ marie q; in aljs mẽbꝛis: et in
bis mgioꝛib cõpꝛehẽdit alia mẽbꝛa ſubmi

ationẽ habẽtla ad iſta. NHimiꝝ in vẽtre
HMarie facta ſunt miracla maxia. Pꝛio qͥa
ibi de? fact? eſt hõ.et ſic ĩmẽſus fact? eſt par⸗
uulus:ĩmoꝛtalis moꝛtal:vᷣbis infans.O ve
re magnũ miraculũ:qm̃ qͥ fecit vetrẽ marie
factꝰ eſt in eodẽ vẽtre.ſicut magnum foꝛet ſi
q́̃s feciſſet domũ ⁊ poſtea in eadẽ domo na
ſceret᷑. Vñ Ecẽi.xxiiij. Qui creauit me inqͥt
maria reqᷣeuit in tabernaculo meo.ſ.factus
hbõ. Scðo magnũ fuit miraculuʒ in vẽtre
Marie:qꝛ mai? ſeipᷣo imo pᷣ toto mũdo cõ
tinuit vẽter ille.vñ canit ecclia. Sctã ⁊ im-
maculata vᷣginitas qͥ bo te laudibs efferã ne
ſcio.qꝛ quẽ celi caꝑe nõ poterãt tuo gremio
ↄtuliſti. Lertio qꝛ vẽter ille vgĩali integri/
tate ↄcepit ⁊ peꝑit ac poſt ptũ vᷣgo ꝑmanſit
vt tenet fides catholica. Deniq; ĩ vberib⸗
marie facta ſunt miracla maxia in hac ĩcar
natione. Pꝛio qꝛ de celo plena ꝑ miracu/
lũ ipſa vbera lacte extiterũt: vt canit ecclia.
Scõdᷣo qꝛ ipſa eiꝰ vbera vᷣginea regẽ ange
loꝝ deũ lactauerũt ⁊ aluerũt. Tercio qꝛ.ſ.
eius vbera vtpote vᷣginea ſine lactis meatu
aꝑto:ſolo diuĩo miraclło:lac filio dei ſugen
dũ exhibuerũt. Alia igit᷑ mẽbꝛa vᷣginis his
deſeruierũt ⁊ nõ tot miraculis choꝛuſcaue
runt.idcirco illis tacite laudatis hec cõpꝛe
hẽſa in euagelio maniteſte btĩficant. Ter
cio in hocipſo euãgelio inſinuat᷑ imitatiõis
et ↄfoꝛmitatis diuina inductio:cũ ipᷣe dei fi
lius dñs Jeſus ſubiũxit Quinimo.q.d.ve
rũ eſt ⁊ bñ dixiſti qm̃ vere btã eſt q̃ me coꝛ/
poꝛalr poꝛtauit ⁊ lactauit. Et etiaʒ btĩ ſunt
oẽs qͥ poꝛtãt me ſpũalr ⁊ cuſtodiũt et alunt
ſpũalr me:vbũ dei audiẽdo et obſeruãdo pᷣ
cepta dei. Vñ ſubdit. GBtĩ qͥ audiũt ybum
dei ⁊ cuſtodiũt illð. Sed diceres:q̃ eſt rõ
huiꝰ ↄfoꝛmitatis: Rũdet᷑ ꝙ hec eſt.qꝛ ſicut
xpᷣs ſpũſſcti vᷣtute ac miſterio angeli ↄceptꝰ
eſt in vtero vᷣginis:ſic ᷣbũ dei ſpũſctõ ope⸗
rante ⁊ angelo bono cooꝑante ↄcipit᷑ ĩ vte
ro mẽtis ⁊ fouet᷑ ad eterne biitudinis acqͥſi
tionẽ.Vñ ſicut btã ᷣgo pᷣdicat᷑ beata poꝛ/
tãdo xpᷣm:ſic bti obſeruãdo poꝛtãtes ᷣbuʒ
del:Dic ̊ o chꝛiſtiane:dic q̃cũq; fidelis aĩa
hãc deuotã mulierẽ imitãdo.⁊ xpᷣm ac eius
matrẽ bñdicẽdo:dic,.btũs vẽter vᷣginis ma
rle qͥ te xpᷣm poꝛtauit ⁊ vbera eius q̃ ſuxiſti⸗
vt ꝑ hanc ⁊ cõſimilẽ laudationẽ ac deuotio
nis cultum ⁊ obſequiũ:regnum cum xpᷣo ? o
;mie vbilaudare valeas: ꝑcpiae in eter
S 2

* .
R
„
i 1 –

nũ. Quia vᷣo in iſta pte libꝛi intẽdim age
re de deuota veneratiõe reuerẽtia ⁊ collau⸗

datõe atq; fuitute exhibẽda ipi bñdicte vᷣgi
Idcirco tria myſteria de hac matia hic no

tabimꝰ iuxta notata pᷣmiſſa.ſ.vᷣba euãgelij.
Pꝛimũ ðᷣꝛ myſteriũ amoꝛoſe affectõis.
Scõm vꝛ myſteriũ obſeqᷣoſe deuotiõis.
Terciũ ðꝛ my ſteriũ gratioſe inductõnis

Articulus pᷣmus ꝙ ſummã affectõis

C dilectõnis deuotionẽ debet hõ haberead
btãm dei matrẽ eamq; laudare ⁊ denotiſſi-
ma ſeruitute colere vbi ceræ qſtiones ſoluũ
tur. 1 5 S .
Wantuʒz ad pꝛi
g mü myſteriũ amoꝛoſe affectiõis
. quã debet hõ hr̃e ad btãʒ virgi⸗
nem Nota: licet ad plenũ expmere ñ poſ
ſimus:tñ aliqntulũ elucidat᷑ ex his q̃ſtioni/
bus. Pꝛima q̃ſtio:viꝝ homo magis obli/

gat᷑ diligere dei matreʒ ⁊ deo ac ipſi laudes

et gras agere:⁊ obſeqͥo deuoto deſeruire vt
poteſt q; angelus. Secũda q̃ſtio:vtrũ biã
vgo debeat venerari honoꝛis ⁊ denotõnis

cultu maioꝛi q;ᷓ ipſa crux chꝛiſti. Tercſa qᷓ
ſtio:vtrũ hõ teneat᷑ iſam vᷣginẽ btm ma⸗
gis amareq; ſeipſum. Quarta q̃ſtio q̃liter
adoꝛatõis deuotõe ⁊ affectione btã vgo de
beat a fidelibo venerari. Ad pᷣmũ queſitũ

Ruñdet᷑ ꝑ ↄduſionẽ affirmatiuam ꝙ ſcʒ hõ
magis obligat᷑ deo et btẽ ᷣgini q; angelus.
Et declarat᷑ hoc rõnibo ſũptis ex regula po
ſita ꝑ btiñ Bꝛego. in Omel. de poͤtificibo di
centẽ.Quanto inqͥ t creſcũt dona tanto ⁊ ra
tiones creſcũt donoꝝ.Tanto &̊ ad ſeruien/
dum deo qͥ ſq; ꝓmptioꝛ debet eſſe ex mune/
re q̃nto ſe obligatioꝛẽ foꝛe cõſpicit in reddẽ/
da rõne Hec Gꝛeg. Btã vo Maria dði mỹ

maioꝛa dona exhibuit hoĩb q; angel. ůͤ hö

magis tenet᷑ diligere inqntum põt q́; ange/
lus.qͥa btã virgo ſuũ natũ filiũ dei echibuit

et angelis ⁊ homibo.ſed plus tripliciter ho/

minibus q́; angelis.
Piꝛimo quia dignius.
Secundo quia amicabilius.
Tercio quia plenus.
Pꝛimo qͥa dignius:eo ꝙ angelis exhibuit
oxpᷣm vt dñi ſeruis ⁊ mĩſtris.vñ pᷣs. Bñdici

te dñm oẽs angeli eiꝰ miſtri eiꝰ ꝗͥ facitis vo
luntatẽ eius. Hinc Mach. iiij. Acceſſerunt

angeli ⁊ miniſtrauerũt xpo. Sed hoĩby be

ata v̈go exhibuit xpᷣm deuʒ in fratrẽ camis⸗
ꝓindqtate ⁊ ſanguis.Et idcirco dñs Jeſus

poſt reſurrectõem ſuã diſcipulis nüciando
dixit Magdalene Joh.xx. Vade ⁊ dic fra
tribo meis ⁊c. Dignitateʒ vo hãc hõ ↄſesutꝰ

eſt vt ſit frater dei ꝑ virginẽ in xpᷣi incartai-

tione vel nature huane vnione:quã arſgelꝰ
nõ appᷣhẽdit. Vñ aplus Heb.ij. Nuſq; an
gelos appᷣhẽdit ſed ſemẽ Abꝛae. ̊ hõ magꝭ
dignilicat? eſt ꝑ vᷣginem q; angelus:vtpote
qꝛ homo frater:angelus vo ſeruꝰ dei.Pꝛo⸗

pterea Berñ. Puto inqͥt iam me ſꝑrenõ
poterit deus os ex oſſibo meis ⁊ caro de car

ne mea. Bñdicta Maria ꝑ quã talẽ fratrẽ
habemus,ſ.deũ. Ad id legit᷑ ⁊ exepluʒ CX

cum qdã nõ flecteret genua ad illud öbum
ſimboli Ex Maria virgine ⁊ hõ factus eſt

Mox demõ dedit ei alapã di. O inqͥt ſi ꝓ

me deus factꝰſoꝛet hõ:nõ ſemel ſed milleſi-
es qtidie genua flecterem. Secũdo quia
btã virgo exhibuit den hoĩibo amicabiliꝰ q;
angelis. Nã angelis exhibuit tm ad viden

duũ ⁊ reſpiciẽdũ.iuxta illud.j. Ce.j. In queʒ

ſq; xpᷣm deſiderãt angeli pſpicere. Sed bo

minibo exhibuit nõ ſolũ ad videdũ ſed etiã
ad guſtandũ coꝛpꝰ⁊ ſanguinẽ xpᷣi in ſacra-
mento euchariſtie. Joh.vi. Hic eſt panis qͥ̊

de celo deſcẽdit:ſi qs mãdu,ex hoc pa.vi.in
eternũ.Deniq; biã vᷣgo xpᷣm deuz exbibuit

vt illuminatoꝛẽ et redemptoꝛẽ ac ſaluatoꝛeʒ

boibo ⁊ glificatoꝛẽ. Angelis vᷣo nõ intantũ
amicabiliter:vt claret ↄſiderãti. Tercio.

qꝛ exhibuii hoĩb plenius deum q; angais

etiã in patria vbi angeli vldẽt xpᷣm deũ tm̃⸗

modo ſimplixr oculo vicʒ ſpũali. Sed homi

nes dupir:quia diuinitatẽ xpᷣi intuent᷑ ocko

ſpũali ſicut angeli ⁊ inſuꝑ hũanitatẽ eiꝰ coꝛ

poꝛali oculo. VUn Joh. x. Per me ait ſalua⸗

coꝛ ſi qͥs introierit ſaluabit᷑:ingrediet᷑ ſcʒ ad

diuinitatis:⁊ egrediet᷑ ad humanitatis con

templatione⁊ paſcua inueniq fruitõis be⸗

ate. Patet & hõ mag obligat᷑ ðᷣo ⁊ ei ma

tri q; angelus deſeruire:gras agere:lauda⸗

re ⁊ bñdicere ac cultũ deuotõis exhibere.
Ad ſcdm q̃ſitũ ſcʒ an maioꝛ honoꝛ öbeat
exhiberi matrichꝛiſti qᷓ; cruci Reſpõdetur

ſm Tho,tercio ſcripto ſentẽtiaꝝ di.ix.quiiji

arti.ij. Et iterũ in.iij.parte ſũme.q. xxv. ar.
v. Et cõcoꝛ.Alex.de Hal.in tercia ꝑte ſum

me.qxvi.Et Bonauen,.ſuꝑ.iiſOi.ix.q.i.ar.

iiijꝙ crux cbꝛiſti poteſt tib modis cõſide

o⸗
eno
dcr
re
un
tip
ch⸗
uin
P
R
goq;
dcni
leijz
piin
ſtbuit
tog,
nta
⸗

cd *

voni

loo⸗
zA4
“
a e.
la/

t
eu
ii⸗ 41 0
,

rari. Uno mõ inq;tum eſt qᷓda res et tũc
maio: honoꝛ debet᷑ btẽ vᷣgini q; cruci.quia
crux chꝛiſti ꝓut in ſe cõſiderat᷑ nullo mõ eſt
adoꝛãda:eoq; eſt res inſenſibilis nec capax
adcatõis vel honoꝛis:quia reuerẽtia ⁊ ho
nch nõ debet᷑ niſi rnali creature. Crux aũt
eſt lłgnüũ vl ſculptũ vel pictü. Sed btã vᷣgo

ſm ſeipſaʒ cũ ſit rõnalis eſt capax honoꝛis

à eſt erhibitio reueretie in ſignũ htun vt di⸗
cit Areſto.iiij. Ethicoꝝ. Decũdo mõ po⸗
teſt crux ↄſiderari inq;tum eſt qᷓda; res xpᷣi

vel ad xpᷣm ptines q̃ fuit cruẽtata eiꝰ ſangui

ne.⁊ ſic debet᷑ ei honoꝛ adoꝛatõis. Vñ Da
mal.in ſuis ſentẽtijs ca. ð cruce dicit ſic. Jp
ſum qdem pᷣcioſum lignũ crucis venerabi

le in qᷓ ſeipᷣm ꝓ nobis tps obtulit vt ſctĩfica

tum tactu coꝛpis ⁊ ſanguĩs decẽter eſt ado-

randũ. Et hoc intelligit ſ'm Tho.de ypdu

lia. Sed Bonauen. dlicit ꝙ cruci in qᷓ xpᷣs

pepẽdit exhibet᷑ honoꝛ in obſequiũ reuerẽ/
tie qͥ eſt honoꝛ veneratõis ⁊ etiã honoꝛ ado
ratõis in teſtimoniũ vᷣtutis ⁊ famulatũ cõ⸗

placẽtie.Crucẽ qpe illam xpᷣi veneramur ⁊

etiã adoꝛamꝰ,ſed in h̊ eſt differentia:qꝛ ho/

noꝛ veneratõnis ⁊ reuerentie exhibet᷑ cruci

ſpᷣi tanq;ᷓ inſtrumẽto noſtre ſalutis.ſic ⁊ cla⸗
uis ⁊c. quẽadmodũ reuerẽtiã exhibem ſa⸗
cramẽtis:qꝛ eſt in eis aliq̊ mõ noſtre ſalutis

cauſalitas. Honoꝛ aũt adoꝛatõis offert᷑ ipᷣi

cruci xpᷣi rõne crucifixi.nemo eniʒ intẽdit ei

placere vl aliqͥd unpetrare ab ea:ſed ei qͥ in
ea affixus fuit.⁊ ſic debet᷑ ei.i.crucifixo ado
ratio latrie. Uñ ecclia crucẽ xpᷣi adoꝛãdo al
loquit᷑ eam tanc; rõnalẽ ⁊ intelligentẽ di. O
crux aue ſpes vnica hoc paſſionis tgꝑe auge
pijs iuſticiã reiſq; dona veniã. Que tñ ſoliꝰ
Dei ⁊ dñi ieſu eſt dare.ſ.veniã ⁊ iuſticiaʒ au/

gere.⁊ ideo ſic crucẽ adoꝛamꝰ nõ rõne ſuiſz

ad cruciſfixũ intẽtionẽ referẽdo. Itaq; loqn
do de cruce ipſa chꝛiſti ſolũ inq;tum eſt cru
entata ⁊ ad jm ꝑtinens:adhuc maioꝛ ho⸗
noꝛ debet᷑ matri xpᷣi q;ᷓ cruci tali ratione ſᷣm
CTho:qͥa cũ ↄiũctio ad xpᷣm ſit cã honoꝛis:

vbi eſt maioꝛ cõiũctio ad xpᷣm ibi debet eſſe

Maioꝛ honoꝛ.ſed ↄiũctioꝛ eſt xpᷣo mr xpᷣi q;
crux chꝛiſti:ergo maioꝛ honoꝛ debet᷑ matri.

Secꝰ ſi loͥmur de cruce rõne crucifixi cui
Debet latria: ſed nõ matri:qꝛ latria deo ſoli
debet. iuxta lud Deutero.vi.⁊ Lu.liiij. Do
minũ deũ tun adoꝛabis ⁊ illi ſoli ſeruies.ſcʒ
cultu lamie. Sedqꝛ humanitas xpᷣi eſt con

r:

.

exhiberi. Unde Damalſ.dicit Adoꝛat᷑ caro

Expi cũ incarnato deo v̈bo:nõ ꝓpter ſeibſam
qe creatura eſt: ſed ꝓpter vnna ei diuinitatẽ.
HBec ille Oater aũt chꝛiſti pura creaturaẽ

licet excelletiſſima:⁊ iðᷣo nõ debet ſpᷣa latria

adoꝛari ſed ypdulia. Tercio q́̃; mõ poteſt

aur chꝛiſti aſiderari vt eſt imago xpᷣt cruci
fixi repᷣſentans figuram chꝛiſti extẽſi in ea, ?
hec poteſt eſſe in q̃cũq; materia puta lapi⸗

dis:ligni: auri: vel argeti c. Et vt ſiciſ tan/

q; imago xpᷣi adoꝛãda eſt eadẽ adoꝛatõne qᷓ

noꝛ imaginis refert ad pthotypũ.i.figura⸗

tum. & ideſt adoꝛare imagine ? eus cuiꝰ eſt

lImago. Sicut q̊ ipſe crucifix adoꝛat᷑ adoꝛa
tione latrie: ita eius imago inq;tum repᷣſen
tat xpᷣm adoꝛatione latrie adoꝛat ꝓpter ipᷣm
xpᷣm deũ crucifixũ. Vñ ſic maioꝛ eſt honoꝛ

q echibet᷑ cruci vtpote imagini xpᷣi q; beate

virgini. qꝛ illi latria: huic ypdulia d ebetur.
UVn xp̃ᷣs adoꝛat᷑ vt deus in imagine cruciſi
xi. Maria nõ vt deus ſed mater vera ðᷣi.et
ſic infra deũ:tñ ſupꝛa oẽm creaturã vᷣbo nõ
vnitã vnione ꝑſonali:hoc eſt ſub xpᷣo ſuper
oia alia creata. Sed di. Nunqͥd igit᷑ pec-
cant hij qͥ vident᷑ certe młto deu
tius btãm virginẽ in veneratõne habere q;
xp̃ᷣm. Ham pleriq; deuotioꝛes ⁊ ꝓmptioꝛeſ
ſunt ad ieiunanduũ ſabbatũ in honoꝛẽ gi⸗
nis ⁊ vigilias feſtiuitatũ eiꝰ. Et ad diceduʒ
officiũ ginis amplioꝛi reuerẽtia q; faciant
in ieiunijſ ⁊ officijs feſtiuitatũ xpᷣi.⁊ ampliꝰ
feruẽt in deuotõe veneratõis btẽ vᷣginis q;
chꝛiſti. Rñdet᷑ m Anthoninũ floꝛẽ. in q̃r
ta parte ſumme ꝙ tales magis ex ſimplici⸗

.

mlto magis ⁊ deuo

tate mouent᷑ q; ſcia.vñ licet nõ deberet fie⸗

ri.qꝛ ñ ſᷣm Damaſ.honoꝛ matris in fllum

.

redũdat:patientiã hʒ xpᷣs huiꝰ ſimplicitat⸗⸗
ſane etiã credere poſſumꝰ ꝙ vult deus p ſu
um ſpũmſcim̃ inflãmare multos ad vᷣginis
matnꝭ deuotionẽ ſpecialẽ:vt ꝑ eiꝰmerita ſa⸗
lutẽ cõſequant᷑ ⁊ alij eoꝝ exẽplo ad deuotõ
nem virgis inqucant. Bonus q pe fuiꝰ do
minus Jeſus vult honoꝛari ſuã matrẽ de⸗
notione ⁊ veneratõne magna.qꝛ ipſe ſcit q;

q́cqͥd impẽdit᷑ matri:nõ niſi ꝓpter xpᷣm ex ea

natũ fit ⁊c. Acd terciũ q̃ſitũ.ſ.vtrũ plus te

neat᷑ hõ diligere virginẽ bñdictã qᷓ; ſeipſuʒ .

r
Rũderi poteſt ſᷣm Bonaneuſzliſeelleg di

ſtinxxix. Et ↄcoꝛ.Rodonenſis: vt etiãĩ hba-

B 5

Liber XII

bet᷑ in ſãma Aſtexana. q; btã virgo maria
ratione dignitatis gre ⁊ ↄceptõis nobiliſſi/

me inq;tũ eſt mater di eſt ſupꝛa nos ⁊ ſupꝛa

oẽm creaturã.lie ſᷣm ↄfoꝛmitatẽ nature eſft

iuxta nos tanq; pura hõ. Et qm̃ dilectio re

ſpicit ſibitudinẽ:honoꝛ aũt hũiliatiõeʒ. Hic

eſt ꝙ dilectio ei? generalr ſub dilectõne ꝓxi
mi ↄuinet᷑:q;uis veneratio eiꝰ alijs pᷣponat᷑.

uia ei debet᷑ yꝑdulia. Nerũ tamẽ eſt ꝙ ſoe
Jaitafeetnab oĩbe ipſa diligi debet. Bed

tñ q̃ntũ cũq; aliq̃ creatura magno affectu ſit

amãda:ꝑ pꝛiꝰ ipſa charitas oꝛdinat animũ
ad diligendũ ꝓpꝛiã ſaluteʒ.Hec Bonaueñ.
Vñ patet qͥa eã tantũ debemꝰ diligere vt ꝓ
eiꝰ amoꝛe inq̃ntũ eſt mr̃ dei:⁊ ꝓpter teſtimo/
niũ eoꝝ q̃ ſunt fidei.ſ. eſt ꝰgo ĩimaculata ?⁊

ſimilia:debemꝰ nos moꝛti exponere. As
qᷓrtum q̃ſitũ.ſ.quali adoꝛatõe ⁊ deuotiõe de

beat btã virgo venerari Reſpõdet᷑ ſm oim
cheologoꝝ ſentẽtiã ſuꝑ.iij.diſt.ix. ꝙ adoꝛa—⸗
tionis tres diſtinguunt᷑ ſpecies. Pꝛima di

cit᷑ latria que ſoli deo debet᷑. Eſt ̊ latria re⸗

unerẽtia ⁊ ſeruitus deo debita rõne ſue ſůme
maieſtatis ⁊ bonitadᷣ.vñ ſi creature exhibet᷑
honoꝛ deo debit? eſt idolatria. Gecũda di

cit᷑ dulia qᷓ̃ debet᷑ creature inq;tuʒ eſt imago
dei. vñ dulia eſt honoꝛ qͥ debeẽ ſccis. Ter
cia ðꝛ yꝑdulia a grecis ab yper qð eſt ſupꝛa

⁊ dulia qſi ſuꝑioꝛ dulia.et hec debet᷑ creatu

re pcellẽti ſicut eſt caro xpᷣi ⁊ aĩa eiꝰ. Nã hu

manitas xpᷣi ſi ↄſiderat᷑ inq;tuʒ ſe ſola: debe

tur ei vꝑdulia.Secus ſi ↄſiderat᷑ vt ↄiũcta

diuinitati:qꝛ ſic debet᷑ ei latria ppter vnitaʒ
diuinitatẽ. Deniq; vt patuit vꝑdulia debe
tur etiam ligno crucis in q̃ xpᷣs pepẽdit:qa

fuit inſtrumẽtũ noſtre redẽptõis. Modo ð
btã vᷣgine ſciẽdũ eſt ꝙ ipſa eſt ꝑſona ſciiſſi/
ma ⁊ inq;tum eſt mi dei:eſt creatura excellẽ
tiſſima.⁊ idcirco debetur ei duplex honoꝛ.

Pꝛimo qͥdem inq;tũ ipſa eſt ꝑſona ſancta
debet᷑ ei dulia. Scõdðo vo inq;tũ eſt mr dei

debet᷑ ei yꝑdulia. Hec ſᷣm Petrũ aureoli in
ſuo cõpẽdio li.vꝰ.Vñ ⁊ ecclłia eã excellẽtius
venerat᷑ tidie officiũ celebꝛans ⁊ ipſaʒ lau
dans in hoꝛis canonicis:⁊ plłlimas feſtiuita

tes ꝑ annũ ipſi ſcʒ b. vᷣgini inſtituẽdo ⁊ oꝛdi

nãdo.Patet itaq; q; amoꝛoſa affectõne de⸗
cet hõ btãm vᷣgineʒ laudare ⁊ exoꝛare ⁊ ve/
nerabiliter colere:qꝛ citra deũ ⁊ dñm ieſum
xpm ſupꝛa omnẽ creaturã:ſuꝑ oẽs angelos

ſuꝑ oẽs ſctõs aplos:ꝓphas:martires: ↄfeſ⸗

ſoꝛes:⁊ vᷣgines ⁊c.vtpote biĩſſimã reginaunn

mũdi:genitriceʒ dei veri.O vere glioſa dña
excelſa ſupᷣ ſydera merito tibi ſeruire debet
ſummo affectu oĩs hõ ⁊ cũcta creatura:qͥa
q te creauit ⁊ oĩa:ſacro ꝓtuliſti vtero ꝓsuu

ccop ſalute ⁊c. Vere btõ teſte Hiero.in ſer⸗
mone de aſſumptõe:qͥcqͥd hũanis põt dici

verbis minꝰeſt qᷓ; laus ⁊ dignitas tua mere

atur:nec ſufficit lingua tuas enarrare virtu
tes. Felix vere es ſacra virgo ⁊ oĩ laude di-
ghniſſima:qͥa ex te oꝛtꝰ eſt ſol iuſticie xpðs deꝰ
Articulus ſecũdus ꝙ ſicut btã Maria

ꝓ nobis obtulit chꝛiſto dño ſacrificia deuo

Marie deſeruire.

A ciũdũ myſteriiũ vicʒ obſeqoſe de⸗
Qauotlonis:de qᷓ ipſa go btiſſima
laudat᷑ ⁊ biiſicat᷑ in euãgelio:cum dðꝛ. Gtũs
venter q te poꝛtauit ⁊ vbera q̃ ſuxiſti. Aere
btiſſima laude digna ltuere hec deuota ob
ſeqa Danie del fiio erhibita vicz rᷣm de⸗
um poꝛtare:paxrere: virgineo vbere lactare:
caſto amplexu fouere ⁊ enutrire ꝓ mũdi ſa⸗

ta obſeqoꝝ coꝛdis:oꝛis:operis:⁊ tꝑis:ita et

nos debemus

lute. Aduertendũ aũt ꝙ ipſa btiſſima go
Maria ꝓ totiꝰ hũani generis ſalute et bũfi

catione obtulit ſeipſam in ancillã et pmptã
famulã dei ſilio:cũ ait.Ecce ancilla dñi fiat

mihi ſm vᷣbũ tuũ(ſcʒ o angele dei Gabꝛiel)
vt ſcrib Etideo iure ſibi vẽdicauit⁊
obligauit ꝑ hoc totũ genꝰhũanũ.vt ſiẽ ſõſa

vt ſcribit Lu.j.Et

obſeaum deuotũ ⁊ ſeruicku debitũ exbibu⸗
it xpᷣo deo:⁊ ſeipſam totã in ſacrificiũ famu
latus ⁊ obſequij deuotiſſime obtulit ꝓ ge⸗

neris hũani redeptiõe ⁊ ſalute: Ita et qͥlibet

hõ debeat vt tenet᷑ obſeqͥa ⁊ ſeruitia deuota

ipſi ſcʒ ?ᷣgini matri dei exhibere ⁊ ſeipᷣm ĩ ſa

crificio laudis ⁊ cultus deuotiſſimi offerre

HNotandũ vo ẽ ꝙ glioſa ᷣgs maria q̃dru

plici ſacrificio ſeipſam obtulit in ſeruitiũ et
obſeqͥuʒ deuotũ ipᷣi chꝛiſto deo noſtro ꝓ ge
neris hũani ſalute ꝓpter qð ⁊ nos hoĩes de
bemus ei q̃drupliciter deſeruire:deuoto ꝗᷓʒ
obſeqͥo ⁊ cultu ſacrificare. Pꝛimo qͥdẽ de/

uoto ſacrificio vel obſeqͥo coꝛdis. Secũ⸗

do ſacrificio ⁊ obſeqͥo oꝛis. Tercio totius:
coꝛꝑis. Quarto totiꝰ tꝑis:vł patebit ꝓſe⸗
quẽdo. Pꝛimo itaq; beata vᷣge ſeruiuit no

bis in xpᷣo ⁊ ꝓ noſtra ſalute ſeipſam obtulit

e

d

i
go
e

ſe

de⸗
ns
iis
Gee
nohb
nde⸗
he
-
pyo
buifl
npti
IE
biich
ni

fumn

xH

a
obe
der
0
ede⸗
l „.
htus⸗

uno
Gl

di⸗

bu e, H

Articulus

deuoto ſacrificio vel obſeq́o coꝛdis et anie.
Et hocmultiplłr. Pꝛimo qͥdem plena fide

credẽedo in xpᷣm dei filium.de q̃ dixit Eliſa⸗

beth Lu.ij. Btã que credidiſti qm̃ ꝑficient᷑

Aea nur⸗ ſunt tibi a dño. Ut nẽpe teſtat᷑

uſt. niſi Maria credidiſſet et pus fide

chꝛlſtuʒ ↄcepiſſet nequaq;ᷓ in ventrẽ ſuſcipe

potuiſſet. Vñ ꝑ fidem de coꝛde mũdo ſer

uiuit Maria: q̃ filiũ dei ſuſcipe ꝓ mũdi ſa⸗
lute meruit. Deniq; tꝑe paſſiõis xpᷣi in ea ſo

la fides ꝑmãſit.qꝛ fugientibo diſcipulis ipa

ſtetit isxta crucẽ Joh.xviij.Et qꝛ mũdus ſi
mul cepit eſſe cũ fide mediatoꝛis.qm̃ Adaʒ
dixit Hoc nunc os ex oſſibus meis ⁊c̃. vbi
apls dicit Eph̊.v. Sacrametum boc dico
magnũ in xpᷣo et ecclia ꝓpterea mũdus ſiml
etiã finiet᷑ cũ fide Lu.xviij.Cũ veniet filius
hoĩs putas inueniet fidẽ in terra.q.d.non.

Vnge niſi tꝑe paſſiõis xpᷣi ꝑmãſiſſet fides ĩ

btã ᷣgine mũdus tũc finitꝰfuiſſet.O igitur

felix dei mater:o benignitas vᷣginis q̃ ſua fi

de mũduʒ tenuit:ſua fide mũdum ſeruauit:

ſua fide chꝛiſtũ ↄcepit ⁊ ꝓtulit mũdo: et ſua

fide diſcipulos chꝛiſti ⁊ oẽs ꝑ ↄſequẽs nos
a dãnatione liberauit. Secundo ſeruiuit
Maria ꝓ nobis xpᷣo firma ſpe ↄſenſuʒ deo
pᷣbẽdo: ſalutẽ quoq; hoĩm ſperando in fide
chꝛiſti ꝓfuturã. Vñ dixit angelo Lu.i. Fiat

mihi ſᷣm vᷣbum tuũ.Deniq; ipᷣa ſola ſpes re

manſit in tꝑe paſſionis xpᷣi q̃ ſperauit certi/
tudinaliter xpᷣm reſurrectuꝝ:vt dicit Aug.
Om aũt ꝑ fidẽ marie ⁊ ðdſenſum initiata eſt
ſaſnis mũdi: vt ſcq digna haberet ſuſcipe ſal
uatoꝛẽ ſeculi:quẽ cõſenſuin ipſa in certa ſpe
deo obtulit:ideo ſua ſpe mũdũ vᷣgo ſibi ob
ligauit. Tercio ſeruiuit nobis Maria de

coꝛde ſuo ardẽtiſſima charitate deũ diligen

do ꝑ quã charitatẽ deũ attraxit: ⁊ vt ita di/
cam diuinuʒ coꝛ vulnerauit:vt erga hoĩem

ſumme dilectõis bñficiũ exhiberet in incar

natõe ⁊ paſione. Vñ ipſi ᷣgini dicit deus
Cant.iiij. Nulneraſti coꝛ meum ſoꝛoꝛ mea
ſponſa vulneraſti coꝛ meũ.Et in huiꝰ ſignũ
cum ipſa patiẽti chꝛiſto in cruce aſtaret vo⸗
luit poſtqᷓ; iam moꝛtuꝰeſſet chꝛiſtꝰ deꝰ: vt pᷣ
ſente ipſa btã ᷣgine coꝛ ⁊ latus chꝛiſti trani
figeret᷑ ab vno militum lancea ⁊c̃. Joh.xix.

Ham cũ chꝛiſtus in hac trãſfixiõe nullã pe

nam ſuſtinigrit:vtpote qͥ iꝗ obierat ⁊ coꝛpꝰ
moꝛtuũ nõſentiebat,voluit tñ ĩ ſignũ amo⸗
ris in cyꝛde vulnerari:vt hec pena ſieret ſo

*
*
7 .
„ *

lius virginis matris aſtãtis q ta,z vehemes
fuit in ania eius ex doloꝛis cõpaſſiõe ⁊ gla-
dio ⁊ tam ſenſibilis in coꝛde citra moꝛtẽ qn
ta fuiſſet ĩ chꝛiſto coꝛpatr ſi tapuixiſſet. Nm
5p nimio doloꝛe ipſam ilico obijſſe creden⸗/

dũ eſt niſi diuĩo miraculo fuiſſet pᷣſeruata.
Sic ergo in ſignum ſummi amoꝛis q̃ vul⸗

neratũ coꝛ Chꝛiſti attrahebatur a vulnerato
coꝛde marie ad oaſſionẽ ⁊ generis bũani re
demptionẽ ex nimia charitate mutua volun
it chꝛiſtꝰ coꝛam matre in coꝛde vulnerari:vt
coꝛ maternũ amoꝛe chꝛ(ſti lĩguidũ ⁊ trãſfi

xum declararet.et qᷓntum charitas xpi ⁊ eiꝰ
matrꝭ nobis ad ſalutẽ pfuerit demõſtraret.

qꝛ viq; deus nos hoĩes pᷣcipue ppter ſuam
matrẽ quã de noſtro genere elegit diligeret.

etꝓ eius amoꝛe pncſpalius ac ex cõſequẽti

p ipſam nos redimeret. Ideo ipſa ait illud
Ecci.xxiiij.Ego mater pulcre dilectõis.i.di
uine ⁊ agnitõnis ⁊ ſctẽ ſpei ⁊c. Quarto ſer
uiuit nobis Maria de coꝛde intime cõdolẽ
do ⁊ cõpatiẽdo chꝛiſto paſſo.qꝛ eiꝰaiam do
loꝛis ꝑtrãſiens ꝓ nobis gladius imolauit.
Vñ Eriſoſt.in ſermone de paſſiõe dicit ſic
In paſſiõe xpᷣi duo videbant᷑ altaria Hnũ
in pectoꝛe marie. Aliud in chꝛiſti coꝛpoꝛe:
chꝛiſtus carnẽ ꝓ nobis ⁊ ſanguinem:maria
imolabat animã.Optabat qͥ dem ipſa cum
chꝛiſto ſanguinẽ ſuũ fundere:⁊ coꝛpali moꝛ
te redẽptiõis cõſummare myſteriũ.Sed ̊
ſolius ſummi ſacerdotis.i.chꝛiſti erat puile
giũ:vt nos de ſanguine ſuo in ſctã inferens

redimeret.Cooꝑabat᷑ tũ plurimuʒ ſᷣm mo/

dum ſuum ad ꝓpiciandũ deũ ille maternus
affectus ꝙ mater peteret: filius ꝓbaret: pa
ter donaret. Filiꝰem̃ ſcʒ de cruce ad pectꝰ:
vbera matris ſuꝓplicãtis. Pater vᷣo ad cru-

cem ⁊ vulnerã xpᷣi interpellãtis reſpiciebat.

et ſic ſalus vicʒ hoĩis patre ꝓpiciante fiebat.
Hec Criſoſto. Quinto ſeruiuit nobis ma
ria deuoto coꝛde noſtram redemptionẽ de⸗

ſiderando ⁊ pꝛsomouendo. Ex quo deſide/
rio ꝓpꝛiam animã doloꝛis gladio vulneran
dã obtulit:vt patuit.Et inſuꝑ pꝛe toto mun

do ſumme dilectum vnigenitũ ꝓ noſtrꝭ ſce/

lenbus moꝛte ?⁊ ſanguinis effuſione ſatiſfar
ciendũ obtulit hoſtiam et oblationẽ ſuauiſ/

ſimam deo patri qua maius pꝛo nobis daꝰ
re non potuit. Unde Apocal.j.ſcribit.Di/

lexit nos ſcʒ xpᷣs ⁊ mater eius:⁊ lauit nos /ſ.

ipe Jeſus a pciis noſtrꝭ in ſanguie ſuo ſ.de

B 4

3
M
“
* R

Niber xn Pars 1

bᷣgine matre ſumpto. Denich p̃terea b. Hgo hõ qlibet die ſalteʒ. xv. oater noſter. .xvij.
maria deuotiſſimo coꝛde ꝓtulit nobis ĩ ſuo QAue maria dicat ⁊ poꝛet ꝓ xpᷣi paſſiõe ete ⸗ a
pᷣdulci xvpᷣo nato panem celeſtẽ ⁊ potu; vite matris cõpaſſione.Et ſm qð dicit Ludol-
ſcimur ad ſalutè eternã: dicete ſaluatoꝛe Jo endo ꝑ annũ: cuilibet vulneri xp̃i cedit ꝓnũ
hãnis.vj. Caro mea vere eſt clba: ⁊ ſanguis pater noſter quaſi ꝓ annua penſione 15
meꝰvere eſt potꝰ.qͥ mã.meã carnem ⁊ bibit tinuãdo.xv.annis cedit ꝓ q̃libet gutta fůan/ ſt
meũ ſanguinẽ habet vitã eternam. Sexto guinis xpᷣi vnũ.ſ. Pater nr̃: Nã vt ſcribitur M
ſeruiuit nobis maria de coꝛdis ⁊ aĩe ſue po in metro. Septuagitaqnq; qtercent milia ͤ
tentijs. vicʒ memoꝛia:intellectu: volũtateet qnq; Tot feri chꝛiſtꝰ ꝓ nobis vulnera aaa „ „ de
cogitatönibo oĩa ad ſalutẽ noſtrã neceſſaria ſus. Et in anno tot cõſiliter pater noſter re⸗ ſon
mpſteria hauniedo: oↄſeruãdo: oferedo ⁊ ma ſultant ex qtidiano qndenanio. Quinto cue
niteſtãdo.vñ AQu.ij. Maria cõſeruabat oia debemus bte vᷣgini deuoti coꝛdis deſider
ver ba hec conferens in coꝛde ſuo. Lonſer/ um ⁊ pleno aio ſeruitio ipſiꝰnos mãcipare. ſnt
uabat inquã in mẽte vt poſtea tpe ſuo ma- Ecci.vſ. In oĩ animo tuo accede ad illam neß
mnikfeſtaret aplis ad pᷣdicadũ ꝑ mudũ ꝓ ſalu- ⁊ in omni vᷣfute tua ↄſerua vias eius ⁊ inue ui
te hoim oĩa myſteria fidei xpi: ſicut ecponit ſtiga illam. ſoꝛando ⁊ ſtudẽdo pᷣdicandoet ſar
Beda. Septimo ſeruiuit nobis Maria laudando. Et ſubdit᷑. Decoꝛ em vite eſtĩ u⸗ Hoe
de coꝛde pfunda hũilitate deũ inclinãdo et la.ſ.gratie in pᷣſenti ⁊ gloꝛie ĩ futuro. Et vin mn
mitigãdo erga genꝰ hũanũ:vt ꝓ eoꝛũ ſalute cula illius.i.ſeruitia quibus ad ſua obſeàa it
hũanaret᷑. VUñ Aug.i ſermone de aſſũptõe nos cõſtringimus alligatura ſalutaris:eo ngen
dicit lic. O vere btã hũilitas Marie q̃ deũ trahũt ad ſalutem ⁊ extrahunt de peccatis. iist
hoĩb peꝑit:vitã moꝛtalibo edidit: celos ino Hec ibi autoꝛitas. Sexto debemus iu⸗ tit
nauit:mũduũ purificauit:paradiſum aperu/⸗ gi⁊ frequeti memoꝛia cogitatu et intellectu mula
it:aias ab ĩferis liberauit.O vere glioſa ma benerficia nobis ab ipſa impenſa reuoluere ull
rie hũilitas q̃ poꝛta paradiſi efficit᷑:ſcala ce et mẽtis oculum ad eam dirigere et cõferre beti⸗
li ↄſtituit᷑:p quã deſcẽdit deꝰ ad terraſ.Hec ac ꝑtractare de his que ad eius ꝑtinẽt gliaz to⸗
ille. Ecce ſacrificia marie. Debem itaq; ? ⁊ honoꝛẽ.qꝛ vt ðꝛ Dapvi. Cogitare deil ⸗/ usde
nos deuoto obſeqo marie deſeruire de coꝛ la ſenſus eſt ↄſũmat/ ⁊ qͥ vigilauerit ad illaz nie⸗
de Pꝛimo offeredo ei verã fidem qᷓ pfitea cito enitſecurꝰ. Añ An. Aſſidue rogãda ẽ a
mur ei vginitate in ceptu et partu ac poſt Nana vt ⁊ cõgratulatio btitudis eius ſit ſi
partũ.Et ꝗᷣcqͥd credit ſctã ecclia: qͥa ſine fi· ſemꝑ apud nos ⁊ cõpaſſio miſerie noſtreſ- ⸗
de impoſſibile eſt placere deo: vt teſtat᷑ apo ſit apud eã. Hecille. Septimo debenns dal
ſtolus Heb. xj. Secundo debem offerre b. virgini deuoto coꝛde hilem reuerétiam. i
ſpem vt cöfidamꝰ de pietate ⁊ vtute ac po⸗ ne viq; coꝛã oculis ſuis aliqd mali cogitre uu
teſtate eiꝰ.qꝛ in ipſa ois gratia vie ⁊ verita⸗ aut ſentire audeamꝰ: ne foꝛte oclos ſue mi-
tis:oĩs ſpes vite ⁊ ᷣtutis Ecẽ/xxiiij. Ideo ſericoꝛdie puriſſimos a nobis auertat. quis
canit eccłia di. Salue regina miſcõie vita vt ſcriptũ eſt Abacuc.j.de filio ⁊ mre,. Hũ 6
dulcedo ⁊ ſpes noſtra.inre ſalutis, Ter/ di ſunt oculi tui ⁊ ad iniqratẽ reſpicere non 6
cio debemus charitateʒ:vt qͥlibet catholicꝰ poteris. Sed debemꝰhũiliter timere nei- 66

dicere poſſit illud Sap.j. Supꝑ ſalute ? ſoe ſam offedamꝰ.qꝛ pceptũ eſt ¶ui.xix. Unꝰ
ciem dilexi eã. Et certe diligẽda eſt Haria q́ſq; patrẽ ſuũ.i,.deũ:⁊ matrẽ ſuã.i.b.maria,
vt rediligat nos:qꝛ ipſa dicit Pꝛouerb.vij timeat.Sicq; hũiliter ipſam debemꝰ reue- e
Ego diligetes me diligo. Vñ Cañ.i.Recti reri:caput diſcoopiendo genuq; flexo ado/ 5
diligür te. Oes igit᷑ iuſti debent eã diligere. rãdo:ſicut boni famuli? ancille faciũt dĩe E
Duarto debemus cõpaſſiõis deuotionẽ ſue regine. Uñ abbas Eckebertus di. e
et pietatem recoꝛdãdo de chꝛiſti doloꝛibus atoꝛis inqt marre; oĩs creatura magnificet u-
& matris eius meroꝛibo. VUñ Ecẽi.vij. Ho et elꝰ regie maieſtati ſe inclinent celũ ⁊ terra. b
noꝛa patrẽ tuũ.ſ.deũ et gemitus matris tue et oẽs qͥ habitãtin eis.Hec ille. Et ſic claret Pin
o ſcʒ Marie quẽ habuit ſub cruce xpᷣ:ꝛne ob quõ de coꝛde debeamꝰ deuotũ bbſeqͥum ſa —e

liuiſcaris ⁊cpter qð cõſulit᷑ a deuotis vt crificare btẽ giin

1

e⸗ ſ

.

04
ii⸗
vin
ga

iu⸗

le
ni⸗

gli
Hi
non
,

s
e
o/

na
et —
ſ⸗

n.„, de

Articulus

Caplin. Il qualla ſeruitia vel ſatrificia

exbibuit Marla de ore.

Ecuũdo pꝛincipa

6 liiter vt pᷣmiſi brã vᷣgo deuote ſer⸗
dquiuit ⁊ obſequiuʒ pꝛeſtitit xpᷣo p

toto venere hũano in ſacrificio oꝛis. Sunt
aũt.vij.pᷣcipua ſacrificia oꝛis offerẽda deo
a genere hũano.iuxta illud pᷣs. Septies in
die laudẽ dixi tibi ſuꝑ oĩa iudicia iuſtifſica/

tionis tue. Septies ait dixi.i.ſeptem ſacrifi

cia oꝛis obtuli ſuꝑ oĩa iudicia tua.i.oĩa alia
ſüub hec ſeptẽ cõpꝛehẽdendo.Sunt aũt hec
ſeptẽ pcipua ſacrificia oꝛis q̃ᷓ eliciunt᷑ ꝑ oꝛdi
nem ex cãtico ᷣginis Magnificat. Pꝛi ⸗
mnũ eſt magnitficatio.ſ.dei:de q̃ pᷣs. Dagni
ficate dũm mecũ ⁊ exalta.no.eius in ididᷣm
Hoc fecit Maria in oꝛis ſui ſacrificio cũ ꝓ
icarnatõe dei magnificauit deũ di. Dagni
ficat aia mea dũm, ꝓpter qð hõ debet ipſaʒ
magniticare ⁊ ſuꝑexaltare ac gloꝛificare pꝛe
alijs ſctĩs:qð facit ecclia canẽdo GSãcta in
q̃t ⁊ imaculata vᷣginitas qͥba te lau. efferã.i.
