quideʒ.xij.gaudijs eã letificamꝰ cum deuo/
te eam ſalutamꝰ. Pꝛimũ quidẽ gaudiuz
ſumme puritatis ⁊ imunitatis offerimꝰbea
te virgini cum dicimꝰdeuote Aue.id eſt ſi⸗
ne ve. Cum igit᷑ deuote dicim beate virgl⸗
ni Aue:leticiã eius de ſumma puritate quã
habuit ⁊ habet ꝓnunciamꝰ ⁊ ad memoꝛiaʒ
reducimꝰac ſi dicamꝰ. Gaudeo feliciſſima
vᷣgo:qꝛ tu es ſine om̃i ve nature culpe ⁊ pe/
ne: ſicut de hoc latius patʒ ſup in hoc li. ete

an

ſor
les
at⸗
hine
len
dan
eih
in

enn

ben
me
tey

lnb⸗
ln
li
ni

ſol

Articulus

iij.ar.iij. ca.v. Scdm gaudiũ facimꝰ vel
cumulamꝰvicʒ magne dignitatis cum dici
us Darlarn quo nomiĩie magna digni⸗
tag beate virginis denotat᷑.cum Maria q̃ᷓ
ſi maris ſtella noĩatur. beato em̃ Berũ.ſuꝑ
miſſus eſt teſtante. Dagna dignitas bea⸗
te virginis in hoc noĩe deſignat᷑ cũ luci ſtel
le maris comꝑat᷑: quia ſtella eſt digniſſime
nature ⁊ incoꝛruptibilis. Vñ ſicut ſine ſui
coꝛruptione ſydus emittit radium. Sic ſi-
ne ſui leſione ⁊ coꝛruptõe virgo parturit fili
um. Cum ergo dicimꝰ Aue maria: gaudiũ

de tanta dignitate beate virgini offerimꝰac
ſi diceremꝰ:O beata virgo Maria gaude
quia tu tã digniſſima virgo es vt digne no
minen Maria q̃ſi maris ſtella ſine om̃i coꝛ
ruptione puerpera. Terciũ gaudiũ ſũme
gratioſitatis offerimꝰbeate virgini cũ dici/
mus gratia.ac ſi diceremꝰ. Gaude btã vir/

go quia tu deo ſũme gratioſa et dilecta es:
ageo ꝙ te ip̃e deus redderet hoĩ gratiam

quã ꝑdidit angelo teſte Lu.j. Inueniſti gra
tiam apud deum, Quariũ gaudiũ pleni
tudinis offerimꝰcũ dicimꝰplena.ac ſi dice/
remus. Gaude quia nõ ſolum gratiã ꝑditã
inueniſti verũ inſuꝑ om̃i gratia quã deꝰ qͥ⸗

buſcũq; ſanctis pᷣſtitit tu ſola vniuerſaliter

⁊ excellẽtius plena es ⁊ poſſediſti. Uñ Hie
rony. Vere gratia plena quia ceteris ꝑ par
tes datur gratia. Marie autẽ ſe totaʒ infu⸗
dit gratie plenitudo. Quintũ gaudiũ di/
uine ↄceptionis offerimꝰ cum dicimꝰ dũs
tecum.ac ſi diceremꝰ. Gaude quia meruiſti
deum ↄcipere ⁊ ſic tecuʒ habere tam in mẽ/
te q; in ventre. VUnde Augꝰ.in ſermõe quo
dam.Dñs tecum ſed nõ ſicut mecũ: tecum

em̃ in mente:tecũ in ventre:tecũ in vtero:te
cum in auxilio. Sextum gaudiuʒ ſuꝑne

benedictõis cum dicimꝰbenedicta:ac ſi di.
GBaude quia meruiſti maledictionẽ Eue in

benedictionẽ tibi cõmutari ⁊ toti generi hbu

mano.Auguſ?᷑ in ſermõe de natiuitate bea
te virginis di. Impleta eſt Maria gratia:⁊
KEua euacuata eſt a culpa. Maledictio eue
in benedictionẽ mutat᷑ Marie:mater gene
ris nr̃i penã intulit mũdo:genitrix dũi no/
ſtri ſalutẽ attulit mũdo.Hec ille. Septi/
mũ gaudiũ ſingularis puilegiatõis cũ dici
mus tu in mulieribo.ac ſi di.Gaude quia tu
ſola ſingulare puilegiũ inter ⁊ ſuꝑ oms mu

lieres poſſides vt tu ſola ſis ommiũ coꝛona

⁊ gloꝛia ⁊c. vtpote que ſola tu inter oẽs mu

lieres meruiſti fieri mater ⁊ virgo: mat dei
7 homis.vñ canit eccleſia. Nec pᷣmã ſimilẽ
viſa eſt nec habere ſequẽte. Octauũ gau

dium diuĩe collaudatõis cum dicimꝰ ? be
nedictus.Gaudet em̃ ꝙ a nobis bñdicit᷑ in

ipa ⁊ ꝑ iam deus ex ſuma erga deü chari⸗
tate:ſicut et om̃s ſancti in hoc gaudẽt vt de

us gloꝛilicet᷑ ⁊ benedicat᷑ in ipis. Juxta illõ

pᷣs.HNõ nobis dñe nõ nobis ſz noĩ tuo da
gliam. Multũ ergo ei facimꝰ gaudiũ cũ di

cimꝰ ⁊ benedictꝰ.ſ.deus tuꝰ filius.ac ſi di.

Et tu q dem beata virgo bñdicta es.ſed ſu
per omia bñdicimꝰdeum qui te ſic gloꝛifi-
cauit et ſublimauit ⁊c. Gaude ergo in deo ?
cum deo tuo filio. Idcirco Augꝰ, dicit. Le

tare Maria leticia inenarrabili et ꝓpꝛio ci
ꝓpꝛio et ꝑ ꝓpꝛiũ filium:qm talem et tantũ pa
riendo filium vtpote deum veꝝ nõ ſubſecu

ta eſt coꝛruptio. Bñdicta ergo tu:et benedi
ctus filiꝰtuus ꝑ quẽ te glioſam dñam nr̃aʒ
aduocatã in celis habemꝰ Honũ gaudi
um eterne fructiſicatõis cũ dicimꝰfructus.
ac ſi di. Gaude quia ꝑ te nobis oĩbus eter⸗
ne vite fructus datus eſt. Vñ et canit eccle
ſia.Bñdicta filia tu a dno:quia ꝑ te frucũ
vite cõicauimꝰ. Magnũ nimiꝝ gaudiũ eſt
beate virgini ꝙ de eius fructu.i.de xpᷣo dul

ciſſime fruunt᷑ oẽs ſancti ⁊ angeli ði.j. Pet:

j.In quẽ deſiderãt angeli reſpicere:⁊ ꝙ ipᷣa
tantũ fructũ facere meruit ⁊c. Decimum
gaudiũ vᷣginitatis offerimꝰcum dicimꝰvẽ⸗
tris tui.ſubaudiẽdo vᷣginalis.ac ſi di.hau
de quia venter tuꝰvirginalis ↄcepit ⁊ poꝛ⸗
tauit veruʒ deũ in ipſo tota plenitudine ha
bitantem ⁊c.vnde cũ dicimꝰ ventris tui:in
memoꝛiã reducimus:quomõ eiꝰ ſacratiſſi⸗
mus vterus virginitatis gloꝛia pꝑmanente
deum geſtauit ⁊ genuit et poſt ꝑtum virgo
ꝑmanſit mira ſuauitate leticie in hoc eiꝰ mẽ
ti indita. Hoc gaudiũ ꝓſequendo beatus
Auguſt. in ſermõe de natiuitate beate vᷣgi⸗
nis ita dicit. Pꝛeciſum eſt in Maria illud
Eue infelicitatis eulogiuʒ de q̃ dicit᷑. In tri
ſticia ꝑies filios:qꝛ iſta in leticia dñm pꝑturi
uit. Eua em̃ luxit:iſta exultauit. Eua lachꝛy
mas: Maria gaudium in vetre poꝛtauit.
virgo concepit:virgo genuit. Gꝛatulare be
ata virgo quia xpᷣs ex ſolio ſuo venit in vte
ro tuo: ex ſinu patris m neoienag eſt de
ſcendere matrꝭ.Leta igit᷑ E

aria geſtat in⸗

. .◻ 4

.

TLiber 1.

fantem exultãs filiũ amplexat᷑:poꝛtata quo

poꝛtabatextat Maria cuʒ concepit virgo
grauida virgo dũ parit ⁊ virgo poſt ꝑtum.

Exultat Maria ⁊ matreʒ ſe leta mirat᷑ ⁊ de

ſpũſancto ſe peꝑiſſe gaudet.O femiĩa ſuꝑ fe

minas benedicta que virũ oino nõ nouit:?-

virum ſuo vtero circũdedit. Hec Augꝰ.
Vndecimũ gaudiũ mire dulcedis ⁊ ſua

uitatis: cũ dicimꝰ:hoc melliſtuũ nomẽ ihs.
SDl em̃ ſancti ⁊ deuoti magna dulcedinem

coapiunt in hoc noĩe:quoniã vt dicit Berñ.
Hoc nomẽ ieſus mel eſt in oꝛe:melos in au
re:iubilus ĩ coꝛde:multo foꝛtiꝰmagnũ dul/

coꝛem ⁊ ſuauitatẽ capit ania benedicte vir/

ginis cum audit h̊ dulciſſimũ nomẽ deuo

to coꝛde et oꝛe noiari:vnde cũ dicimꝰ bene

dictus fructꝰ ventris tui ihs:gaudiũ ſimł ⁊
dulcoꝛẽ offerimꝰ beate vᷣgini.ac ſi di. Gau⸗
de o bnñdicta virgo qꝛ ꝑ te ⁊ exte iſtud dul⸗

ciſſimũ ⁊ mellifluũ nomẽ ihſjs habemꝰ in qᷓ
⁊ tu et om̃s ſancti letant᷑. In quo mira dul
cedine deuote mentes liqueſcũt ⁊ delectan
tur.in quo coꝛ tuũ ſacrum iubilo ineffabili

iocundat᷑ indicibili amoꝛis ſuauitate delti/
butũ:in quo ſolo noĩe oꝑtet om̃s ſaluos ſie
ri credentes. Nam vt ſcribit᷑ Act᷑ iiij. Nõ
eſt aliud nomẽ ſub celo datũ hoĩbus ĩ quo
opoꝛteat ſaluos fieri credeétes. Duodeci/
mũ gaudiũ humane aſſumptõis.ſ.a deo in

vnitatẽ ꝑſone cũ dicim xpᷣs id eſt criſmate
vnctus. Hoc em̃ nomẽ ↄuenit ſaluatoꝛi no

ſtro inquãtũ eſt homo a ꝑſona diuĩa aſſum

ptus. Ipe em̃ fuit ſm humanitatꝭ naturaz
criſmate ⁊ vnctione ſpũſſcti vnctus. Juxta
illud pᷣs. Vnxit te deus de tuus oleo leti ⸗
cie pᷣ conſoꝛtiba tuis.Et ideo in ; nomie di
gniſficatio humane nature in xpᷣo exbmitar
de quo oẽs ſancti gaudẽt.ergo a foꝛtioꝛi be
ata virgo. Vn gaudẽter canit ecclia. Yelix

nãq; es ſacra virgo Maria et omi laude di

gniſſima qꝛ ex te oꝛtus ẽ ſol iuſticie:xpᷣs deꝰ

noſter.Cũ igit᷑ dicimꝰ:bñdictꝰ fructꝰ vẽtris

tnixpᷣs. Gaudiũ ei cumulamꝰ ac ſi dicere-
mus. Gaude o btĩſſima virgo Maria qe ꝑp

te ⁊ ex te habemꝰ vt humana natura tãtum

dignikicaret᷑ in tuo filio:vt vicʒ deo vnire?᷑ t

vnitate ꝑſone:ꝑ te habemꝰ deũ fratrẽ nr̃m:
⁊ nre nature ꝑticipem: exte aſſumpta ẽ iſta
caro diuitati vnita. In tuo vtero ſacro fa⸗

ctum eſt vt de ſieret hõ:verus xpᷣs vnctiöe
ſpũſſct plenꝰ. Juxta illud Johj. Verbuz

caro factũ eſt ⁊ hĩtauit in nobis ⁊ vidimus

gliam ei? gliam qſi vnigeniti a patre plenũ

gẽa et veritate.Ecce igit᷑ o fidelis et deu

anĩa.O coꝛ hũanũ amoꝛe beate vᷣginis in-
flãmatũ penſa diligẽter et aduerte q; multi
plex gaudiũ offers et accumulas ipᷣi bñdi⸗

cte vᷣgini Marie cũ eaʒ deuote ſalutas an⸗
gelica ſalutatõe.Quid em̃ aliud q; coꝛonaʒ

quãdã ſtellaꝝ.xij.ei offers tanq; ſertũ roſaꝝ
xij.quo bñdicta vᷣgo gliat᷑ ⁊ letificat᷑. Quõ
credere potes ꝙ te ipa ꝓ tot gaudijs ei ob⸗
latis nõ letiſicet et nõ reſalutet in pñti ꝑ gra

tiã ⁊ in futuro ꝑ gliam. Euigila ̊ 1 conare

freqᷓnter btãm vᷣginẽ ſalutare:hac głioſiſſi
ma ⁊ ſũme ſibi placita ⁊ letabũda ſalutatõe

vt valeas eiꝰ gratiã habere. Ad pᷣmiſſa fa
cit qdðᷣ multotiẽs viſum ẽ in miraculo: ꝙ dũ
btã virgo ſalutaret᷑ a ſibi deuotᷣ:apꝑuit q̃ſi
virgo pulcherrima vᷣgo aſtans: ⁊ ad ſingii

las ſalutatiões ſe inclinãs ⁊ q̃ſi roſas colli⸗

gẽs:ſerto q̃; ꝓpꝛia manu aureo filo colligãs
7 tãdeʒ capiti ſuo imponẽs coꝛã oĩbo angetł

⁊ ſctis gliando dixit. Hoc ſerto coꝛonautt
me iſte mihi deuotꝰfamulꝰꝛc. Vt aũt fi

nem huic ꝑtis ſermõi faciam:referã ꝓ ediſi

catõe miraculũ qdᷣdã narratõe digniſſimũ

qð qͥdem a fide dignis relatũ ꝑcepi ⁊ publi

ca a pleriſq; pᷣdicatiõe ꝓmulgatũ. Mulier

nanq; q̃dã btẽ virgini multũ deuota cũ fre

quẽter diceret Aue maria ſũma deuotione
apud ſe hec ſepiꝰ voluebat᷑ cogitatio. Que
vicʒ vᷣba ex oĩbo verbis ſalutatõis magꝭ cõ
mouerint ad gaudiũ et nũc cõmouere ba/
beãt coꝛ bñũdicte vᷣginis.Cui q̃dã viceoꝛi⸗
ti aparuit pijſſima ᷣgo Maria: et dixit vt
tue deuotõi ſatiſfaciã in q̃ mihi ſũme cõpis
cet. En tibi reuelare curaui qð deſideras:
ſcito ꝙ ſuꝑ oĩa coꝛ meũ letatũ eſt ⁊ gaudio
repletũ ad illa vᷣba:cũ audiui ſcʒ angelũ di
centẽ:dñs tecũ.Hoc aũt ⁊ rõni ↄſonatqm

ꝑ illa vᷣba expᷣſſius annũciabaꝗt᷑ dñica cõce

ptio cũ dicit᷑. Dũs tecũ ſq; in fůete et in ven
tre vt patuit ſupᷣ ꝑ doctoꝛes.Alia autẽ ꝰba
nõ ſic expᷣſſe dñicã incarnationẽ et ↄceptio
nẽ btẽ vᷣginis actiuã inſinuãt ſicẽ claret cõſi
derãti.Sʒ qm̃ ipᷣa btã vᷣgo ſümũ gaudiũĩ
hebat ꝙ deũ ↄciꝑe merebat᷑ ⁊ dei mr effl
ciebat᷑ put ꝓbat Alber.magnꝰ ſuꝑ miſſus ?
Et patebit infra li.ij.ꝑte.ij.ar.j.ca.j.ergo ſe/
quit᷑ reuelationẽ foꝛe verã. Tandem btẽö
virgo pꝛedicte mulieri loquendo addidits

—

—

boj
ſihen
mi

Gnin
ſcliae
Gpil
ber
Nore
daot
nbe
denah
Peis
y
fhhe
uſa
Cun
Ginb
lelt
eeri
base
laig
Mhllie
Gili

Mupe⸗
Uenes
Petöde

bebit

lagen

gor

Deg
ehe

J

tnutt

mns
bni

vödi⸗

iwſr

lica et eius ꝑtibus.

Articulus

er alt. O chariſſima famula:mando tibi vt
gquotliẽſcũq; dicere habes:Aue maria cũ ꝑ

eueris ad ülla verba

ris genua ac ceruicẽ flectere ſtudeas:ſciens

ꝓtãtũ gaudiũ meo coꝛdi ſic faciẽs ꝓ tua de
uotõe accumulas ꝑ verba pᷣmiſſa: ꝙ q̃ſi ite
rato ↄciꝑem filiũ meũ dñm ihm. In fine de

niq; addas ⁊ dicas. Sancta maria mĩ dei
⁊ dũi nri ihu xpᷣi oꝛa ꝓ me ⁊ ꝓ oĩbus pctõ
ribus.Et h ſilr moꝛoſe ⁊ deuote:qꝛ tãtũ mi
bi hec depꝛecatio placet:et tãtũ gaudet coꝛ
meũ in ſubueniẽdo pctõꝛibo ac ſi iterato fili
um meũ parerẽ, Hec dicẽs mira ſuauitate

relicta in coꝛde mlieris euanuit btã vgo ab
eiꝰ viſiõe.Et hec młier quoad vixit deuote

obſeruauit. Hoc etiaʒ reliquũ rõ ni recte
ↄcoꝛdat qꝛ cũ pctõꝛ homo beatã virginem

deuote ſalutat et ad ſibi ſubueniendũ exo⸗

rat:btã virgo gram infundẽedo filiũ ſpũaleʒ
denuo parit ad vitã eternã cuʒ peccatoꝛẽ a
pctis reuocat ꝑ gram ⁊ ad viaʒ ſalutꝭ redu⸗
cit:vel ſi iuſtꝰeſt in iuſticia ↄfirmat et pſeue
rantiã pꝛeſtat. Cũ igit᷑ etxpᷣs dñs ob hanc
cauſaʒ de ea natus ſit:vt hoĩes in celeſte re/

gnum renaſcant᷑:nõ dubiũ qͥn ipſa btã vir
go in his pᷣmiſſis gaudeat et ei ſume cõpla/
ceat.O igit᷑ oẽs fideles aĩe: oẽs deuoto coꝛ
de exiſtẽtes vnũquẽq; veſtrũ cõuenio. Oĩi⸗
bus clamo.Et vtinã clamoꝛ meꝰ oĩm reſo⸗
net ĩ auribo. Oalutate:ſalutate:ſalutate hu
mlliter deuote et frequẽter btãm virginem.
Dalutate vᷣgines,.ſalutate ↄiugati:vidue ⁊

pauꝑes et diuites:magni et ꝑuuli:adulti:iu

uenes et ſenes. Oẽs q̃ʒ cuiuſcũq; cõditiõis
pctõꝛes et iuſti. Sciẽtes qm̃ ꝑ eã gram ha⸗
bebitis in pñti et gliam ĩ futuro pᷣſtãte dũo
Bequiẽt᷑ ꝑs ſcða de ipſa ſalutatõe ange⸗

We gratia ple
A navñis tecum:bñdicta tu ĩ mu
lieribo Qu.j. Tres ſalutatio/

nexs ceteris celebꝛioꝛes in euan

gelio repimus Pꝛima gabꝛiells vicz iſta

Aue gra plena. Scða Marie ad Eliʒa

bech Au, j. Intrauit domũ Z-acharie ⁊ ſalu
tauit Eliʒabetb. Tercia xpᷣi ad diſcipu⸗

los Johᷣ.xx. Pax vobis:que ſepius legitur
repetita.Hac triplici ſalutatõe triplex con⸗
coꝛdia deſignat: Siqdem ante incarnatio

roſgipſa verba ꝓferas:⁊ ibi coꝛdis ⁊ coꝛpo

nem diſcoꝛdia erat. Pꝛima inter deuz ⁊ bo

minẽ ꝓpter peccatũ pme pꝛeuaricatõis.qm̃
homo deus factus inobediẽs:diabolice ſe
ſubiecerat poteſtati. Scða diſcoꝛdia erat
inter angelũ et hominẽ:et hoc duplici cau⸗
ſa quia vicʒ homo qͥ ruinam angelicã repa
rare debuerat ſponte coꝛruens ſe ſubtraxe/

rat a celo:et diabolo ſe ↄiunxerat eius volſi

tatem faciẽdo.Et quia cuʒ in obſequio dei

conſerui eſſe debuiſſent homo ſe q̃ſi ſponte
ſeruitio diaboli ſubdiderat. Tercia diſcoꝛ⸗
dia erat inter hoĩiem ⁊ hominẽ viq; inter iu

deum et gentilẽ ꝓpter diuerſax legum emu⸗
lationẽ:quia iudeus vnũ deuʒ: gentilis aũt
idola colebat. Itaq; ꝑ ſalutationẽ xpᷣi ad di
ſcipulos: qᷓ dixit pax vobis:deſignat᷑ ↄcoꝛ
dia dei ad homĩes:quia filius dei in ſeipſo
cõiungens diuĩtati humanitatẽ:⁊ ꝑ ſangui
nem crucis pacificauit que ĩ celis et que in
terris:vt dicit aplus. Item ꝑ ſalutationẽ
Marie ad Eliʒabeth deſignat᷑ concoꝛdia
iudei et gentilis:quia chꝛiſtꝰ lapis angula⸗
ris om̃es in vnicã fidem et eccleſiã cõuoca

uit Joh.x.Et alias oues habeo que nõ ſũt
ex hoc oulli et illas opoꝛtet me adducere et

vocem meã audient:et fiet vnũ ouile ⁊ vnꝰ
paſtoꝛ.Hoc etiꝗm in ſpiritu pᷣdixerat Da⸗
uid dicẽs. Lapidem quẽ repꝛobauerũt.id
eſt chꝛiſtũ:edificantes.ſ.iudei:hic factꝰ eſt ĩ

caput angeli. Deniq; ꝑ ſalutationẽ ange

li ad Mariã notat᷑ concoꝛdia angeli ad ho
mint᷑: quia ꝑ partũ marie factus eſt homo

conciuis angeloꝝ et domeſticꝰdei et vnius

dei ſcʒ xpᷣi:homo et angelꝰfacti ſunt ſerui et

ex hoĩe angelica ruina reparata eſt. IJdeoqʒ

cum chꝛiſtꝰnaſcit᷑ ab angelis canitur GBlo⸗
ria in excelſis deo. Et in terra pax hoĩbo bo
ne volũtatis.Hinc et angelꝰdixit Johi vo
lenti eum adoꝛare. Vide ne feceris: conſer

uus em̃ tuus ſuʒ ⁊ fratrũ tuoꝝ Apoc. in fi.
Quia igitur iſte concoꝛdie facte ſunt ę Da

riam virginẽ:que nobis chꝛiſtũ deuʒ genu
it. Idcirco nõ immerito dicat Marie ipſe
deus:dicat angelꝰ:dicat et homo.Aue gra

tia plena que fuerunt verba thematis no-

ſtri pꝛeaccepti. De hac itaq; ſalutatõne ⁊

ꝑtium eius declaratõe intendeẽtes tractare

tria myſteria cõtemplemur ⁊c̃.
Pꝛimũ de eius pncipio.
Scõm de eius medio

Eerau deei apoſito ⁊ termino..

TLiber 1

Arnticulꝰ pm?de oncipio ſalutatiõis an⸗/
gelice:vbi tres qᷓſtiones elucidanit.·
Labpitulum....

Irce pencipi
Vuiꝰſalutatõis tres pᷣcipue q̃ſti
onnes occurrũt. Pꝛima q̃ſtio
Vrtrũ ſalutatio angelica fuerit cõ

grue H mõ ꝑ aue inchoata. Scða q̃ſtio
vtrũ btã vᷣgo fuerlit vere ſine ve vt ſit digne

P h̊ᷣ verbũ aue ſalutata. Tercia q̃ſtio vtx

iiſta ſalutatio H̊ modo facta ſit oĩm ſalutatio

nũ excellẽtiſſima. Ad pmã q̃ſtionẽ q̃ que⸗
rit᷑:vtrũ vicʒ ſalutatio angelica fuerit ↄgrue
hoc mõ ꝑ aue inchoata. Argui p̃t incon
trariũ ꝙ nõ.Pꝛimo ſic qꝛ iſte modꝰ ſalutan
qi ꝑ verbũ ſcᷣe ꝑſone eſt modꝰſalutãdi a ſe
Po ꝑſonalit᷑ ⁊ nõ ab alio:&̊ videt᷑ ꝙ angelꝰ
ſalutauerit btãm virginẽ a ſeipᷣo ⁊ nõ a deo

Szʒ ↄſtat ꝙ ſalutare debuit a deo:̊ nõ de⸗

buit ꝑ h̊ verbũ ſcdᷣe ꝑſone ſalutaſſe. Pꝛe
terea videt᷑ ꝙ debuit ſalutaſſe ꝑ ſalue: quia
gaue dicit remotionẽ pene:ſalue pᷣſentiã bo⸗
ni ⁊ ꝑmanentiã ſalutis. Nã ſalue vt diẽ Jo
hãnes ianueñ.in cathol.eſt verbũ dekecti⸗

uum ⁊ ſalutatoꝛiũ ⁊ ſonat.i.eſſe vel fieri ſal/

uum. Cũ ; maioꝛ pfectio ſignificat᷑ ꝑ ſalue
qᷓ; ꝑ aue: ſequit᷑ ꝙ iſta ſalutatio ꝑfectiſſima

debuit potiꝰincipi a ſalue qᷓ; ab aue. Pꝛe

terea aue ꝑtinet ad incipiẽtes:ſalue ad ꝓfici

entes:gaude ad ꝑfectos. VUñ ⁊ Thobias

ſalutat eſt ꝑ angelũ G̊ͥ mõ. Gaudiuʒ tibi ſit
ſy Tho.v.ca.ergo cũ btã virgo eſſet ꝑfectiſ
ſima ꝑ gaude debuit ſalutari. Pꝛeterea no
biliſſimꝰmodꝰſalutãdi eſt quẽ tenuit dñs ie
ſus ⁊ docuit. Sʒ hic modus fuit pax huic
domui Qu.x.vel pax vobis Joh̊.xx.ð ⁊ in
hac ſalutatõe nobiliſſima debuit btã virgo
E ſile ſalutari.ſ.pax tibivł pacẽ opto tibi ⁊c̃.
Incoõtrariũ eſt vᷣitas ſacre ſcpture. Ad
haãc igit᷑ qſtionẽ rũdet᷑ ſm Alber.magnũ ſu
per miſſus ẽ.ca.lxiiij.⁊.lxv.ꝙ cũ duplex ſit
modꝰ ſalutandi vicʒ ꝑ ſeipᷣm ⁊ ꝑ aliũ:multo

amicabilioꝛ ⁊ nobilioꝛ eſt ille qͥ eſt ꝑ ſeipſuʒ

q; ꝑ aliũ.Hec &̊ ſalutatio pfectiſſima ⁊ ami

cabiliſſima nõ debuit fieri tãq; ad abſentes
⁊ ꝑ aliũ ſʒ tãaq; pnñtis ad pᷣſentẽ ⁊ ꝑ ſeipᷣm:re
cto ꝭ̊ mõ pᷣſentialit᷑ angelꝰ ſalutationẽ hanc

ab aue inchoauit.qꝛ in hac ſalutatõe deꝰtri

nitas pᷣſens pᷣſentẽ virginẽ in angelo ſaluta
nit di/Aue maria gratia plena. QOð vᷣbum

⁊ depᷣcatiuũ⁊ ſalutatiuũ ⁊ nũciatiuũ fnit:qꝛ
bitudinẽ quã angelꝰbtẽ virgini nũciauiti/

lã ei ecxhiberi ⁊ impleri ardentiſſime ↄ cuꝑi⸗
uit ⁊ deuotiſſime optauit. Et ꝑ pᷣmiſſã

reſpõſio ad pᷣmũ obiectũ. Ad alia amu⸗
mẽta pᷣmiſſa in ↄtrariũ adducta. Rñdet᷑ q
in hac ſalutatõe aliud verbũ ſalutãdi poni
nõ debuit in q̊ ſalutis ſtatꝰ vel ꝑfectio nota
ret᷑:qꝛ cũ iſta ſalutatio ſit totiꝰſalutꝭ inchoa
tio q̃ pᷣmo ⁊ pᷣncipaliter ꝑ ſe btiſſime nũciat᷑
virgini ⁊ in ea ⁊ ꝑ eam toti generi humano
deſtinat᷑:recte in cepit ab aue:initiũ quippe
btitudis eſt remotio miſerie:qð notat aue
q̃ſi ſine ve. Alia aũt btĩdinẽ ꝑficiẽtia ſuffici
enter exbmunt᷑ ꝑ alia vᷣba in ſalutatiõe iſta
ſubſequẽtia:vt infra patebit cũ declarabũt᷑
ſingillatim. Hec Alb. Ex his piʒ rõ q̃re nõ
debuit dici ſalue vel gaude vel pax tibi ⁊c̃.
Ampliꝰq̃ʒ nõ debuit ſalutari btã virgo ĩ
hac ſalutatõe aliq̊ͥ alio verbo ſalutatiõis q̃ʒ
p aue qꝛ nõ debuit niſi verbũ coꝛreſpõdẽs
rei in ſalutatõe iſta poni.Sʒ qꝛ res huiſa⸗
lutatõis ⁊ annũciatõis iſta erat ꝙ viqʒ ma⸗
ledictio quã ꝑ pᷣmã mulierẽ,i.Euã incurri-
mus:debebat verti in bñũdictione: ꝑ hãcſe

cũdã mulierẽ.i.btãm Mariã:vt ſicut femi

na nos dãnauit:ita⁊ femĩa ſaluaret. Unde
Aug.ſermõe de natiuitate dic. Impleta eſt
Maria gr̃a ⁊ Eua euacuata ẽ a culpa:ma

ledictio Eue in bũdictionẽ mutat᷑ Darie.

Hec ille.Huic aũt rei nullũ aliud verbũ ſa
lutatõis ita cõgruebat ⁊ coꝛrñdebat:ſiẽ aue
in q̊ ſolo nomẽ Eue mutat᷑ in verbũ ſaluta⸗
tionis aue. Cõuerſo em̃ ̊ noĩe Eua ꝑ lr̃ſas

NMarie dictũ eſt aue.ad deſignandũ expꝛeſ

ſe ꝙ in bñdictionẽ Marie vertebat᷑ maledi
ctio Eue. Himiꝝ poſt peccatũ Adaʒ vxoꝛi
ſue impoſuit nomẽ Eua:qð dicit᷑ ab a.qð ẽ
ſine ⁊ eu qð eſt bonũ q̃ſi ſine bono qm̃ bo/
nũ datũ a deo ſibi ⁊ viro abſtulit ac poſterꝭ
⁊ incidere fecit in ve culpe ⁊ pene.ꝑ Mari
am aũt facti ſumꝰſine ve. J cõgruẽtiſſime
ſalutat᷑ ꝑ aue ⁊ nõ ꝑ aliud aliqd verbũ.Vñ
qdam verſificatoꝛ dicit. Poꝛta ſalu aue ꝑ
quã patet exitus a ve. Hec magiſter Jaco⸗/
bus de voꝛagine in ſuo marionali.
Capitulum, IHh —
D ſecundũ queſitũ de huiꝰſalutati·
a onis veriſicatõe cũ querebat᷑ vtruʒ
§Syäy6lvflcz btã virgo fuerit vere ſine ve:vt

ſit digneꝑ aue ſalutata⸗. Incotrariũ poſ⸗

ſos
n
deße
pens
nier
ſbſe
ſteri.
eac
“
hüne

lel

liſne
dase
Giſe
ari
hoe
gitin

Mllen

fwar
N.
e
in
ſcto

omnh

ligs.

ſun
ſf
ſihal
mlten⸗
Potuit
BGer
Peime
ettmuli
iſltnn
Plcob⸗
ndo⸗
lckate

i

hecdot
fecunae

lore pnl
bolcn

Meplt

Ano .

Gei .

gbüa .

ſege
ilhu⸗
olins
iige
Endle
g
bache
qſñto⸗
cpoſes
Dri
ditſine
bi i
ee
⸗

ſalutan.
er
gerer
ibck

ſes arguere,q nõ videt᷑ quõ velad quẽ ſen
¶ſum angelus potuerit vere dicere beate vir

¾ „

gini:aue.i.ſine ve. Nã ſi hoc dixit narrãdo

de pᷣ enti:falſum dixit.qꝛ adhuc ꝓtunc ſine
ve nò fuit btã virgo:qm fuit adhuc ſub ve
miſerie huiꝰ vite qð ex pctõ pᷣmoꝝ parentũ
ſubſecutũ eſt. Yuit etiaz adhuc ꝓtũc ſub ve
ſterilitatis ⁊ ꝑ ↄſequẽs ſub maledicto legis
qꝛ adhuc ſterilis fuit cũ nõdũ adhuc conce
perat filiũ qũ angelus ei dixit iſtð bũ aue.
vñ nõ potuit de pñti hoc dicere. Item ſi
angelus dixit illud optãdo:ſequit᷑ ꝙ volun
tatẽ ſuã diuine volũtati nõ ↄfoꝛmauit qͥ ſcʒ
deus eã mita pati voluit in paſſiõe ſui filij.
Siðvo illud dixit de futuro pᷣdicẽdo:nõ ſa
lutauit ſed ꝓphetauit:nec magnuʒ qͥd dixit.
qꝛ hoc cõmune eſt oĩm ſaluandoꝝ ꝙ qñq;
erũt ſine ve.ſcʒ in futura glłia.̊ videt᷑ ꝙ nõ
potnerit vere btã virgo ꝑ hoc ᷣbũ aue ſalu

tari. Agd qᷓſtionẽ igit᷑ reſoõdẽdo NHota pᷣ
mo.qꝙ hoc vᷣbũ aue qũq; eſt vox optãtis,.ſic
dicit Joh es Janueñ. in catholicon: vt qñ
dico alicui aue ſalutãdo:qꝛ ei ſalutem opto
Oñq; aũt eſt vox oꝛãꝭ:vt cũ dico:aue crux
pcioſa.vel:O crux aue ſpes vnica. Hõ em̃
ſalutãdo illud dico:qꝛ ligno lſenſibili ſalutẽ

nõ opto.qꝛ eã hrenõ põt.ſed oꝛo vt vᷣt cru
cis mihi ſalutẽ opet᷑ Qñq; vᷣo eſt vox ↄgra
tulãtis ⁊ aplaudẽtis.vt cũ dico Aue Ma
ria.vel Salue ſctã parẽs.q̃ſi dicerẽ. O btã
vᷣgo Maria:ↄgratuloꝛ ⁊ ↄgaudeo ſaluti et

gloꝛie tue ⁊c᷑. Hec mgr Jacob vbi ſupᷣ.Di⸗

co igit᷑ ſm Albertũ ſuꝑ miſſus eſt.capitulis
lxiiij.⁊.lxxv. Hecnõ ⁊ cõiter ſᷣm docto.hanc
materiã tractantes:q; btã vᷣgo vere ſalutari
potuit ⁊ debuit ꝑ aue.qꝛ fuit ſine ve oĩ vlr.

Pꝛimo qꝛ fuit ſine ve ſpãli eue ⁊ mlierib⸗
Secũdo qꝛ fuit ſine veꝓpꝛio matribus.
Tercio qꝛ fuit ſine ve cõi oibo homib.

Pꝛimo inquã quia fuit ſine ve ſpeciali eue

et mulieribo. HNã eua triplicẽ maledictioneʒ

q̃ſi triplex ve accepit in penã. Pꝛima: multi

plicabo erũnas ⁊ ↄceptus tuos. Secũda:
in doloꝛe paries filios. Tercia:ſub viri po

teſtate eris Geñ.iij.ca. Sine hoc triplici ve

fuit Maria.qꝛ nec ſenſit erũnaʒ in ↄceptu:
nec doloꝛẽ in partu:qm̃ fuit ſine coꝛruptõe

fecunda:ſine grauamie grauida:⁊ ſine do⸗

loꝛe puerꝑa.vt dicit Berũñ.⁊ fides tenet ca
tholica. Deniq; nec fuit viro ſubdita perpe
tue virginitatis obtẽtu.⁊ qꝛ ꝑ dei concepiũ

„
1 . l . S —

ꝛmaternitatẽ facta eſt dña oim viroꝝ ꝛmu

lierũ:ac etiã angeloꝝ. Itẽ in mulieribʒ eſt
triplex ve.qꝛ in virginib eſt ve ſterilitat: in
cõiugatis ve ſubiectõnis:qꝛ ſunt ſub ptãte

vlri:in viduis ve deſolatõis ⁊ oꝛbatõis tã⸗
q; que ſunt oꝛphane. Quibo vltis duoby eſt

annexũ ve coꝛruptõis:cũ virginitatẽ ami/-
ſerũt, Ab his fuit ĩimunis btã vᷣgo Fuit em̃

virgo ſine ſterilitate. Coniugata ſine coꝛru

ptione et ſeruitute:qm̃ ioſeph tanq; cuſtos
a d eo dat btẽ virgini ſeruiebat ei.quã ſcie/

bat eſſe dñam ſui ⁊ totiꝰmũdiꝓpter dei ma⸗

ternitatẽ. Deniq; fuit ⁊ vidua poſt moꝛtẽ io
ſeph cũ virginitate ⁊ ſine deſolatõe ꝓpter ðᷣi
p̃ſentiã:qͥ deus eius ſpũalis ſpõſus miltipli

ci eã ſuauitate familiaris pᷣſentie ſo cõſola⸗

bat᷑. Secundo dixi ꝙ btã virgo fuitſine
ve ꝓpꝛio matribo. Sũt q pe in matribo tria
pᷣcipua ve.Pꝛimũ ve:erũne ⁊ ĩmũdicie.qͥa
virginitatẽ ꝑdũt ⁊ cũ maxima ĩmundicia ⁊
erũna pariũt. Secũdũ ve infirmitatis ⁊ in

digentie.qꝛ in firmant᷑ ⁊ amittũt ſanitatem
venuſtatẽ ⁊ pulcritudinẽ cũ pariũt atq; in/
digẽt obſtetricatõe. Terciũ ve pene ſiml et
culpe.qꝛ cũ pctõ ↄcipiũt ⁊ libidine:cũ gra/

uitate poꝛtant:⁊ cũ doloꝛe pariũt. Ab h̊ tri
plici ve fuit imunis btã go Maria. Pꝛĩo

q;dẽ fuit ſine ve erũne ⁊ ĩmũdicie.qꝛ in cõce

ptu ⁊ partu nõ ꝑdidit virginitatẽ ſed acqͥ ſi

nuit eã qua ſub deo maioꝛ neqͥt intelligi pu⸗
nitas. Nulla etiã in eiꝰ partu ĩmũdicia fuit.
qa chꝛiſtꝰdeꝰ vtero clauſo manete egreſſus

eſt tanq; ſponſus dñs de thalamo ſuo: teſte
pᷣs. Vñ Leo papa in ſermone de natiuita⸗

te di dicit. Alienũ eſt inqt ab hac natiuita
te qð de oĩb legit᷑nemo mũdus a ſoꝛde.ni

hil in iſtã ſingularẽ natiuitatẽ de ↄcupiſcen
tia carnis traſijt:nihil de pctĩ lege manauit

⁊c. Secũdo fuit ſine ve infirmitatis ⁊ in
digẽtie. Nõ em̃ btã virgo poſt ↄceptũ aut
in ꝑtu perdidit ſanitatẽ vel pulchꝛitudineʒ
Imo tãta pulcritudĩe radiauit ꝙ ioſeph eã
inſpicere pᷣ radioſitate nõ potuit vt diẽ glo.
ſuꝑ Math.: ca.j. vnde ioſeph Mariã non
cognouit facie q̃lis eſſet donec peꝑit ⁊ eua/
cuato vtero radioſitas a v iſione faciei eius
oculos nõ ita reuerberaret. Itẽ ſanitatẽ pꝰ
ↄceptũ nõ amiſit:imo foꝛtioꝛ facta a ſpũſan
cto:ſurrexit ſtatim ⁊ abijt ĩ mõtana cũ feſti/

natione:⁊ ſeruiuit eliſabeth. In partu q̊ʒ ũ

indiguit obſtetricatõe,ſed vt canit᷑ in qbuſ⸗

8

Liber 1

dam eccleſijs. Gaudebat dei genitrir ĩ ꝑtu
quã circũſtabant obſtetricũ vice concinen

tes angeli gloꝛiã deo. Tercio fuit ſine ve

pene ⁊ culpe.qꝛ ſine viro de ſpũſancto con
cepit ⁊ ſine oĩ libidine. Et cum gaudio ſine
oĩ leſione ⁊ doloꝛe peꝑit vt ſupꝛa patuit.
Lercio dixi ꝙ beata virgo fuit ſine ve cõi
oĩbus hoĩbo. Coiter qpe oẽs homies tri⸗
plex ve incurrerũt ex pctõ pꝛimi parẽtꝭ. Pꝛi
mũ ve in coꝛꝑe.Secũdum ve in gĩia.Ter⸗
ciũ in vtroq; cõiunctim. De his Apoc̃.viij
Ve ve ve habitãtibus in terra. Pꝛimo in

quã in coꝛꝑe ſiue ex ꝑte coꝛꝑis incurrit oĩs

hõ ve triplex.ſ.ve miſerie multiplicꝭ vicʒ la
boꝛis ⁊ fatigij:infirmitatũ penuriaꝝ frigo/
ris caloꝛis famis ſitis ⁊c̃.qͥbus ſubiecti ſu⸗
mus in hac miſera vita. Item ve doloꝛoſe
moꝛtis.quia cũ doloꝛe oẽs moꝛimur:et q̃ſi
gaqua dilabimur in terra. Item ve incinera
tionis poſt moꝛtẽ ⁊ putrefactiõis.De pᷣmo
Beñ.lij. Oaledicta terꝛa ĩ oꝑe tuo:ſpinas
et tribulos germiĩiabit tibi: in laboꝛe come⸗
des ex ea oĩbo diebus vite tue:ĩ ſudoꝛe vul⸗
tus tui veſceris pane tuo ⁊c.De ſecũdo Ge
neſis.ij.Quacũq; hoꝛa comederitis moꝛte
moꝛiemini.i.neceſſitatẽ moꝛiẽdi ex ꝑte coꝛ/

poꝛis incurretis.ꝓut exponit NHico. de ly.

De tercio ve Geniij. Reuerteris in terram
deq̃ ſumptus es:quia puluis es ⁊ in pulue

rem reuerteris. Ab hoc triplici ve ĩimunis

fuit btã virgo qͥa ſine oĩ infirmitate vixit. vt

dicit Aug. NHam ⁊ ſine doloꝛe vel ĩfirmita
te moꝛtua eſt. Et inſuꝑ oẽs laboꝛes huiꝰ vi
te ⁊ penurie famis ſitis caloꝛis ⁊ frigoꝛis ac
ſimiliũ nõ erãt ei penoſe.tũ quia omia talia
ſciebat ſibi eſſe ad meriti ꝓmotionẽ. iuxta il
lud Ro.viij. Diligentibo deũ oĩa cooꝑãtur
in bonum ⁊c̃.Tum quia oĩa talia volũta⸗
rie acceptabat ⁊ ꝓ deo oĩa ⁊ multo maioꝛa
ſuſtinere cupiebat. vñ in oĩbus penurijs et
adu erſitatibo ac laboꝛibo intimo coꝛde gau
debat tanq; ꝑfectiſſime patiẽtie exiſtes. Tũ
deniq; quia diuine cõtemplatõis ⁊ familia
ritatis dulcedo qua ſꝑ fruebat᷑ omia talia
penalia dulcia reddebat eidem. Si em̃ be
ato Lauretio pꝛunas dulces eſſe reddebat
Oluina deguſtatio.⁊ btõ ſtephano lapides
toꝛrẽtis dulces fuere pᷣ xp̃ᷣi amoꝛe.młtoma
gis beate virgini oĩa penalia dulcia redde/
bant ex diuina deguſtatiöõe. Item fuit ſi⸗
ne ve doloꝛis in moꝛte,qꝛ ſicut fuit a coꝛru⸗

ptione aliena:ita a doloꝛe moꝛtis extranea.
vt dicit Hiero. Deniq; fuit ⁊ ſine ve incine.

ratiõis poſt moꝛtẽ:quia coꝛꝑe et aĩa gloꝛin
cata gaudet in celis.vt patebit infra li.x.ꝑ.j
ariij.ꝑ totũ. Secũdo in ania oĩs põ in⸗
currit triplex ve. Pꝛimo ve ignoꝛãtie. Se⸗

cũdo ve meſticie.Tertõ ve verecũdie. Pꝛi

mo inquã ve ignoꝛãtie et erroꝛis.qͥa tantaʒ

ignoꝛantiã incurrimꝰ tã in credeẽdo q; in eli

gendo ⁊ diſcernẽdo ⁊ qᷓ; in opando.qð te/
ſte Auerroe cõmentatoꝛe Aris. Ea q̃ ſcimꝰ
ſunt mima eoꝝ q̃ ignoꝛamꝰ. Et inſuꝑ vt di
cit ſapiẽs Ecces.ix.Sũt iuſti atq; ſapiẽtes

et nemo ſcit vtrum odio vel amoꝛe dign ſit
Hoc qppe ve ignoꝛantie eſt ex culpa. qͥa vt

Augꝰ. dicit.Erroꝛ nõ eſt homĩs inſtituti a
natura ſed pena dãnati. Ab hoc ve luit
imunis beata virgo qͥa nunq; errauit. fuit
em̃ virgo pꝛudentiſſima ⁊ ſpũſancto plena
nihil ſine ↄſilio ſpũſſancti fecit:qͥ ſpũſſctũs
erarre nõ poteſt. Fuit q̃ʒ omni ſcia ⁊ ſapien
tia diuino dono pᷣdita. ꝓpter qð eccleſia li⸗
bꝛos ſapie de ipſa exponit ⁊c. fuit ſine veig

noꝛa ntie ⁊ erroꝛi s. Secũdo in aĩa incur

rimus ve meſticie ⁊ doloꝛis.⁊ hoc tã de pꝛe
ſenti que eſt meroꝛ mẽtis:q; de pᷣterito q eſt
doloꝛ coꝛdis:qᷓ; de futuro q̃ eſt timoꝛ. Ab

hoc ve fuit imunis btã virgo.qꝛ nunq; me
roꝛem:doloꝛem:aut timoꝛẽ dominantẽ ſue

rationi habuit. Qð pbat᷑ ex vᷣbis Senece
ad ſerenũ dicẽtis: Fruſtra ſapiẽs tentatur.
qꝛ ſapiens nunq; turb at. validiꝰ em̃ eſt qð
ledit eo quod ledit. Foꝛtioꝛ qͥpe nõ eſt ne⸗

qtia virtute ſed infirmioꝛ. ſapiens nil ꝑdere
poteſt: oĩa em̃ bona ſua in ſe repoſuit.ſ.vir/
tutẽ ⁊ ſapĩiam. Itẽ ex verbis Chꝛiſoſt. dicẽ

tis ꝙ nullus homini nocere põt occurſus

aduerſitatis: niſi ipſe nocere velit ſibi ſcʒ ꝑ

umpatientiã.Qm̃ ergo btã virgo ſapientiſ⸗

ſima ⁊ oꝛdinatiſſima fuit in qua rõ ſuperi
oꝛ ſꝑ ei imꝑans fuit. Igit᷑ cquid ſuſtinuit
ei in materiã amoꝛis ⁊ gaillij
ceſſit nec vnq; in ea meſticia rationi cõtra⸗
traria fuit. Unde claret ꝙ fuit ſine ve dolo
ris ⁊c. Tercio in aĩia incurrimus ve ve⸗
recũdie ⁊ pudoꝛis taʒ de eſſendo:qꝛ turpes
ſumus.tam de agẽdo:quia turpia facimus

ij ſemꝑ totum

et fecimus:q; de ſuſtinendo vel patieẽdo:qͥa

turpia patimur. VUnde Beñ.iij. Erat vter⸗
q; nudus ⁊ non erubeſcebant:ſcʒ ante pec-

catum,ſed poſt peccatum erubuerũt ſe.vñ

—
—

ey

acn
be
umn⸗
m
llieſ
boen
anen
en
tnic
lurg⸗
miſer
bonie

ihen⸗
netn
uß
ed
öin⸗
Ge⸗
ePei
unmg;
Blneil
göke⸗
ſſein⸗
ondi
piites
gnſt
AN
N
cveſi
ut, fut
wolena
iſais
ſplen
aln
nneyeig
igincr
idepe
oicſt
1 Ab
nih me
antiſe
Schee
tentature.
ſictas
et he⸗
nlodee
nitſct⸗
ſoſt,dic⸗
occutis
ſblſhe
npicnii⸗
ö ſher/⸗
ſuttinon
no wotunn
lcöna/
eye dol⸗
e ve⸗
puurpes
facinns
niegoidt
aene,
ntepec/
fit ſ

.

fecerũt ſibi periʒzomata ⁊c. Ab hoc ve ve

recundie ⁊ pudoꝛis beata vᷣgo ĩmunis fuit

qꝛ nihil turpidis vnq; fecit:nec habuit:nec
ſuſunuit.qm innocentia pura id facit vt nil
verecũdie vel pudoꝛis ſuſtineat.vt patet in
pueris paruis qͥ etiam ſuam nuditaeʒ non

erubeſcunt. Beata aũt virgo ſtatui innocẽ

tie pᷣmoꝝ parẽtũ ꝓxima erat maxime ex ꝑte
aĩe:nec vnq; turpia facere vel cogitare ſci/
ulit.ſed oĩa ſᷣm rationẽ rectã oꝛdinata in ipᷣa
erant.vnde claret ꝙ; nunq; aliqd verecũda
bile habuit.⁊ ſic fuit ſine ve pudoꝛis. Ter
cio dixi ꝙ homo qlibet ex ꝑte vtriuſq;.ſ.coꝛ
poꝛis ⁊ aĩe cõiunctim incurrit ve ⁊ hoc tri⸗
plex.ſ.Pꝛimo ve ĩobediẽtie et ↄcupiſcentie
nã caro nõ obedit aĩe ⁊ rõni.ſed vt diẽ̃ apo

ſtolus Gal.v.Caro ↄcupiſcit aduerſus ſpi

ritũ ⁊ ſpũs aduerſus carnẽ ⁊c̃. Secũdo ve
culpe ſcʒ oꝛiginalis:actualis: moꝛtalis ⁊ ve
nialis.Tercio ve pene.ſ.pᷣſentis miſerie vl

pnie purgatoꝛij ⁊ gehẽne. Ab hoc etiam

triplici ve ĩimunis fuit beata virgo.Pꝛimo
qꝛ fuit ſine ve ↄcupiſcẽtie ⁊ repugnãtie car
nis ad ſpiritũ:qm̃ vt volunt doctoꝛes cõi⸗
ter ſuꝑ.iij.ſentẽtiaꝝ:btã virgo habuit fomi
tis extinctionẽ ⁊ cõfirmationem in bono ꝑ

gratiã ſingularem ita vt nõ poſſet peccare.

Et hoc per ſanctificationẽ in ſpũſſancti ob
umbꝛatõe ⁊ filij dei conceptione. vnde oẽs

vires inferioꝛes fuerunt ſubiecte in ea im

perio rõnis ⁊c. Secũdo fuit ſine ve cul/
pe tã oꝛiginalis ſm Scotũ vt infra oſtẽdet
q; actualis venialis ⁊ moꝛtalis. Nam nec

vnq; venialr peccauit.ſicut dicit Auguſti.

Tercio q̊q; fuit ſine ve pene.quia pena
debet᷑ culpe.cum igit᷑ nõ habuerit ve culpe

nec habuit ve pene. ⁊ ſic claret ꝙ btã virgo

bene ⁊ veriſſime ſalutari debuit ꝑ aue.i.ſi/
ne ve.quia fuit vniuerſaliter ſine om̃i ve vł

actualiter vel cauſaliter vel habitualit᷑. Et

ꝑ hec patet repõſio ad obiectum in ↄtrari/
um ꝓductũ.ſiue em̃ accipiat᷑ vt angelus di
xerit iſtaʒ ſalutationẽ narratiue ſiue vt opta
tiue ſiue vt ↄgratulatiue:vtiq; digne ⁊ vere
hoc modo ipᷣam btãm virgineʒ ſalutauit ꝑ
aue:que vniuerſaliter ſine oĩ ve ⁊ ſi nõ ꝓtũc
fuerit ſine ve aliq̃ actualiter puta ſterilitatꝭ:
tñ cauſaliter ⁊ habitualiter cũ mox erat fu⸗
tura mater dei fuit ſine illo ve.De ve quoq;
miſerie pñtis vite:i.famis ſitis frigoꝛis la/

boꝛis quibus ſubiecta erat:clare declaratũ

. 5 ℳ „

iam ⁊ reſponſum eſt in coꝛpoꝛe q̃ſtionis.

D terciũ queſitum de Eap. MI.

a huius ſalntatõis excellentia: Utz

Vuicʒ iſta ſalutatio hoc mõ facta ſit
oĩm ſalutationũ excellentiſſima. Tu foꝛ/

ſitan arguis ꝙ nõ.quia ſalutatio quã dñs

J eſus tenuit ⁊ docuit fuit excellentioꝛ iſta
ſalutatõne ſcʒ Pax vobis ⁊c̃.Lũ quia a di

gnioꝛi ꝓlata ⁊ edocta: qͥa a chꝛiſto qͥ digni⸗

oꝛ eſt oĩibus angelis.tum qͥa bonum quan
to cõmuniꝰ tãto melius ꝑ Ariſto.ij.Ethiẽ.
In hac aũt ſalutatõe vicꝭ:pax vobis:non
ſolum cõmuniꝰ bonum ſed et iocundiꝰbo/
num annũciat᷑.puta pax facta ꝑ chꝛiſtũ in/
ter deum ⁊? genus hũanũ. Nil aũt hacpa/

ce iocundius.vt dicit Augꝰ.ergo ſequit᷑ ;

illa ſalutatio ſit excellentioꝛ iſta. Pꝛeterea
ſi angelus ſalutaſſet btãz virginem bocmõ
vt dixiſſet Aue dei mater vł dei genitrix fu

tura:maioꝛi et excellẽtioꝛi mõ cam ſalutaſſi

cum de tãta dignitate que eſt excelletioꝛ oĩ/
um dignitatum pure creature cõuenietiuʒ
ſalutaſſet. ergo iſte modus quẽ angelus te⸗
nuit nõ eſt excellẽtiſſimus ⁊c. Ad queſti⸗

onem itaq; reſpondendo:dico m Petrum

aureoli in ſuo cõpendio:li.iiij.c.ij. ꝙ iſta ſa
lutatio angelica qua beata virgo extitit ſa⸗
lutata ſine pᷣiudicõ dici poteſt ꝙ ſit oĩm ali⸗
arũ ſalutationũ q̃ ſunt vl fieri potuiſſent ex

cellentiſſima.⁊ hoc młtiplici ex rõne. Pꝛi⸗

mo qͥdem ex ſalutantis autoꝛitate.quia iſta
ſalutatio miſſa eſt a deo ⁊ tota trinitate.Lu

ce.j. Miſſus eſt angelus a deo in ciuitateʒ
gali.⁊c. Nec iſtam ſalutatõem angelus ĩ p

pꝛia perſona ⁊ a ſe:ſed tanq; a deo ꝓtulit.vt

ſupꝛa patuit. Secũdo ex nũcij ſublimita
te. Non em̃ hõ fuit dignus nũciare et hoc
mõ ſalutare.ſed angelus. nec qͥlibet ange⸗
lus ſed Gabꝛiel. Tercio ex ꝑſone ſaluta⸗
te dignitate.quia ſalutata eſt btiſſima vᷣgo
Maria ſuꝑ oẽs hoĩes digniſſima. Quar
to ex modi ſalutandi q̃litate quia iſte modꝰ
ſalutãdi notat ⁊ indicat Pꝛimo ſummã vir
ginis innocẽtiam cum ðꝛ.Aue.Secundo

ſummã ei collatã gram tanq; donum dei ex
cellentiſſimũ:cum ðꝛ:gratia plena.Tercio
ſummã gliam qua maioꝛ neqt eſſe in mᷣo

ſqʒ dei eẽ matrẽ mox futurã:cũ ðꝛ:dñs tecũ.
ſcqʒ in mẽte ⁊ in vẽtre:vt exponit Augꝰ.⁊c̃.
Quarto ſingulariſſimã ſuꝑ oẽs excellentiaʒ
et pꝛogatinuam:cũ ðꝛ:bñdicta tu in mulieri
D 2

. .
4

TNiber 1.
bus. Deniq; quinto excellit iſta ſalutatõ
alias in ↄtenti vel incluſi vniuerſalitate.qͥa
vniuerſalr oẽs modos ſalutãdi continere ⁊
includere videt᷑ implicite. NHã ſalutationes
in ſcriptura qᷓdam inueniunt᷑ ſaluꝭ optati/
ue.ij. Re. xvj. Salue rex. Quedam gre deſi
deratiue:aptus in plłib locis. Gꝛatia vob ⁊
pax a deo mitiplicet Quedã gaudij.Tho.
v. /Gaudiũ tibi ſit ſO. Quedam bñdictiõis.
Ruch.ij. Budicat tibi dñs. Quedaʒ pacis
annũciatiue. vt Joh.xx. Pax vobᷣ ⁊c̃. Hec
