cedinẽ qᷓlibet aĩa ſancta clamat ilud Can.

Trahe me poſt te curremꝰin odoꝛem vn⸗

guentoꝝ tuoꝝ. Quinto eſt dulcis in ample
xu:Cant.ij.Leua eiꝰ ſub capite meo ⁊ dex/
tera illius amplexabit᷑ me. Serxto eſt dulch
in oſculo/ ꝓpterea aĩia fidelis oꝛat illð Canc.

.Oſculetur me oſculo oꝛis ſui.Septimo ẽ

dulcis in ferẽdo. Hath.xj. Jugum meum

ſuaue eſt ⁊ onus meũ leue.Octauo eſt dul⸗

cis in ꝓmiſſo. Apoca.ij. Vincẽti dabo mã

na abſcõditũ qð nemo nouit niſi qͥ accipit.
NHono eſt dulcis in cogitatione. quia vt
diẽ Bern. Sug oĩa memoꝛia Jeſu paſcit
cogitatũ. Decimo eſt dulcis in amoꝛis af
fectiõe:adeo vt(ſancto teſte Bern. in ſuo cã

tico) ſolus expertus nouit credere q; ſit dul

ce ieſum diligere. Vndecimo eſt dulcj in
pᷣmioꝝ retributione:qm̃ pᷣs.dicẽte Toꝛren

te voluptaꝶ ſue potabit eos. Duodecimo

eſt dulciſſimus in eterna tentiõe ⁊ poſſeſſi⸗

one:quoniã regnabunt cum eo ſancti in ſe

cula ſeculoꝝ. O igit᷑ ania deuota ſanguine
chꝛiſti ſeſu redempta.O anĩa inquã fidelis

a virgine gloꝛioſiſſima Maria dilecta et in
filium adoptata:accede ſecure ſi vis dulce⸗

dine fructus eiꝰ ꝑfrui.Accede deuoto coꝛ⸗
de ad eam ⁊ pete ab ea hunc ſaluificuʒ:hũc

mellifluũ fructũ Jeſum tibi cõicari: vt det
tibi eius guſtus auditus odoꝛatus ⁊ viſus

dulcedinẽ exꝑiri:det tibi ad dulciter ample
xandũ tenendũ ⁊ in coꝛde fouenduʒ atq; in
celo enaterliter poſſidendũ ⁊c. Claret itaq;
ex pꝛemiſſis q; cõgruenter chꝛiſtus dicitur
fructus vteri virginalis.et ꝙ ad numeꝝ du

odecim ſtellarũ in coꝛona benedicte virgiꝰ

nis duodeciʒ dulcoꝛibo in ſui vteri ſacri fru
ctu habitis extat ipſam foꝛe gloꝛioſam.
Ertio in hoc articulo videnduʒ eſt

tde ſubiunctõne noĩs Jeſu:q̃re vic,
ceclia appoſuit. Ad qd bꝛeuit᷑ re

ſpõdet᷑ fᷣin Alber. ꝙ hoc fecit Pꝛimo ꝓ⸗
pter deuotõis excitatõeʒ;.qm̃ vt diẽ Berñ.
in cãtico. Hoc nomẽè ieſus ẽ mel ĩ oꝛe:iubi⸗
lus in coꝛde:melos ĩ aure. Scðo ꝓpter ſa

luꝶ efficacioꝛẽ ĩpetratõʒ.qm̃ ſcptũ eſt Joeł

iij. Oĩs qͥ inuocauerit nomẽ dñi ſaluꝰ erit.
Tercio ꝓpter biẽ virgis cõplacẽtiã ⁊ affe⸗
ctionẽiqm̃ ad hoc nomẽ ieſus maxiĩe beata
vᷣgo ſuꝑ oẽs afficit᷑ deuotiõe amoꝛis et ſibi
ſumme cõplacet hoc nomen ſepius inuoca
re:in qᷓ qdem noie oes ſancci gaudet ſe eſſe
ſaluatos. NHã teſte CPetro Ackhiiij. Nõ ẽ al

——
.

Liber 1 .

ud nomen ſub celo datum hominibus in
q̊ opoꝛteat ſaluos fieri credẽtes.De virtute
et vtilitate huius nomĩs Jeſu et alijs circa
hoc ↄcurrẽtibo ꝓpter bꝛeuitatẽ in hoc tracta
tulo ꝑtranſeo:qm̃ alterius erit oꝑis de hoc

tractare. Lõſidera & nunc o ſidelis aĩa q;
ſublimis q;q; deo et btẽ virgini accepta q;ᷓ

grata q; iocũda ſit iſta celeberrima ſaluta/
tio. Aduerte q; tibi vtilis et fructuoſa ſit ſi
eam deuoto coꝛde ob amoꝛẽ bñdicte virgi
nis frequẽtaueris. In ea q dem laudat᷑ ⁊ be
nedicit᷑ btã virgo Maria dei mr̃. Et nõ ſo
lũ ipſa ſed ⁊ eiꝰ filius dũs noſter ieſus xpᷣs.

In ea habes hec glioſiſſima ⁊ dulciſlua no
mina vicʒ Jeſus ?⁊ Maria:in q́ꝝ inuocatõ
ne habes oẽm ſpem:oẽm theſauꝝ tuuʒ ⁊ oẽ
bonũ tuũ.Siqͥ dem ipſe Jeſus ẽ tibi amoꝛ
tuꝰ:ipſe theſaurꝰtuꝰ:ipſe diuitie coꝛdis tui:

ipſe ↄſolatio ſpes ⁊ gaudiũ tuum:ipᷣe ſalus

tua:ipſe lumẽ oculoꝝ tuoꝛũ:ipſe vita tua et

dulcedo tua. Deniq; ipſa bñdicta vᷣgo ma/
ria eſt dna tua.ipſa regina miſcdie vita dul
cedo ⁊ ſpes tua vt canit ecclia.Per eam ha
bemus qͥcquid habemꝰ.ꝑ eam ſumꝰ ſi qͥd
boni ſumus.vt dicit Anthel.O igit᷑ feliciſ/
ſimũ nomẽieſus.O bñdictũ nomẽ matris

eius aria.O glioſa noĩa:hũana coꝛda

medullitꝰ penetrãtia. Beatũ coꝛ qð iſta feli

cia nomia in ſe intime tenet recõdita. Felix

os qð ſepiꝰ ipſa noĩa ⁊ inuocat:qm̃ vita ſi/
bi pꝛeſto eſt eterna.Amen.
Pars ſexta ſequit᷑ de ſanctiſſima btẽ vir
ginis Marie cõceptione:qua dei filium in
vtero virgineo ſuſcepit.

Cce anculla do⸗
e minũ:fiat mihi ſm verbũ tuum.
Au.j. Verba ſuni benedicte vir
ginis Marie huũillime cõſentientis ⁊ ſe of/
ferentis ad xpᷣi incarnatõem ex ea fiendam
Vnigenitꝰ ſiqͥ deʒ dei filius carnẽ ꝓ noſtra
ſalute aſſumere volens:ꝑ hec verba pᷣmiſſa

in vteꝝ bñdicte virginis aduenire dignatꝰ
eſt.Et ideo ipſa verba ſummã nobis affe⸗

runt deuotõis pariter ⁊ inſtructiõis:necnõ
miraculi ⁊ ſtupoꝛis materiã. Pꝛimo qͥdẽ
verba iſta ſunt magne deuotiõis.quia per
iſta verba quinq; obtinuit btã virgo ꝓ to⸗
to genere humano:redemptionẽ:filij dei in
carnationẽ:⁊ diuini verbi humanationem

ac ꝑ hoc oĩs boniin nobis pꝓmotionẽ: qmũ

ad hec verba verbum caro factuʒ eſt et ba⸗
bitauit in nobis Joh.j. Secundo quo/
q; verba iſta ſunt magne inſtructõnis ⁊ do

cumẽti qͥa qᷓdruplicẽ nobis redolẽt virtaẽ

per quam ſicut beata virgo filium dei chꝛi
ſtũ carne et mẽte cõcepit ⁊ in ſe habitari ꝓ/
meruit:ita ⁊ nos ſpũaliter in coꝛde per has
vᷣtutes dei filiũ poſſidere merebimur. Uñ
Petrus aureoli in ſuo cõpendio libꝛo qrto
dicit. Quatuoꝛ inqͥt vᷣtutes notant᷑ ⁊ redo/
lent in bis virgis ↄſentiẽtis:ait em̃. Ecce
qð eſt ꝓmpte obediẽtie.ancilla dni:qð ẽ hu
militatis ꝑfecte.Fiat mihi:qð eſt charitaᷣ
inflãmate.ſᷣm vᷣbũ tuũ:qð eſt fidei deuote.
Hec uũle. Si vis ergo o homo vt dei filius
in tuo coꝛde cõcipiat᷑ ⁊ te inhabitare digne
tur:diſce obedientiã pꝛeceptoꝝ: diſce exem
plo Marie humilitatẽ:diſce et charitatẽ at
q; deuotã fidem veraʒ habere. VUñ Berũ.
dicit. HNon tibi dabit dominꝰ virtutũ copi⸗
am ſui niſi fueris virtutibus(ſcʒ iſtisjadoꝛ/
natus. Tertio verba iſta ſunt magni mi
raculi ⁊ ſtupoꝛis:cum ad ipſa morx tantũ fu
erit ⁊ tam multiplex miraculũ ſubſecutũ vi

delicet ꝙ de? fieret homo virgo fieret ma-

ter.⁊ dei ſimul et hoĩs mater. et plura talia.
Nimirũ mirabiliter deus quinariũ nume
rũ vᷣboꝛuʒ conſecratũ reddidit.qͥa ꝑ quinq;
verba icarnari voluit.ſcʒ:fiat mihi ſᷣm ver/

bum tuum. Per quinq; quoq; verba ſuuʒ
coꝛpus cõſecrari in euchariſtia decreuit.ſcʒ

hoc eſt em̃ coꝛpus meũ. Licet li em̃ non ſit
de ſubſtantia. Deniq; ⁊ ad qͥnq; ᷣba publi
canũ iuſtificauit, cum vic; ille dixit.Deꝰ p/
picius eſto mihi peccatoꝛi Luce.xviij. In⸗
ſuper qͥnario numero vulnerũ retento ſuuzʒ
ſacrũ coꝛpus inſigniri poſt reſurrectionem
in ꝑpetuum ſtatuit ⁊c̃. Itaq; ad ꝓpoſitum
redeũtes Exquo btiſſima vᷣgo ꝑ hec verba
filium dei in ſuum vteꝝ ſuſcepit ⁊ concepit

de ipſa eius ſacratiſſima cõcepeione loqͥ in

tendẽtes:tria miſteria pꝛo hoc ſermone de/
claranda ponemus ⁊c̃.

Pꝛimũ dicit᷑ miſteriũ localis aptitudis.

Secũdũ miſteriũ ðꝛ tꝑalis plenitudis.
Terciũ miſterium modalis babitudis.

Articulus pꝛimus de hoc ꝙ chꝛiſtꝰ do⸗

minus non alibi q; in ciuitate galilee Na-

zareth concipi debuit ex virgineq; huma⸗
.W

—— — 8

ſcee
boc
lat
ny
hief

. icti⸗

eo
ſten

0
n
N
n
i
ro
do⸗ 1 „
hu

tas
c, „
lins
g
Cen
eet
i.
Chi⸗
Wor
Nimi
nifn
min
ne⸗
le⸗
mme
linch
n/

e

loſo⸗
jones
oſian
nen
ncg
loqn⸗
e N

dis⸗
ugis⸗
ncis⸗

do,

4 v

und

gſn 4 .

Eapitulum.1
Nimum itaqz

op miſteriuʒ dicit᷑ localis aptitudis

hoc eſt de loco qͥ aptiſſime con⸗

gruebat huic ſacratiſſime cõceptiõi xpᷣi ⁊c̃.
Circa quod tria querunt. Pꝛimo vtrum

hec ſacroſancta ↄceptio debuerit fieri in ci

unitate. Secũdo vtrũ debuerit fieri in regi
one Balilee. Tercio vtꝝ debuerit fieri nõ
alibi qᷓ; in NHaʒareth ciuitate. Ad pmaʒ
q̃ſtionẽ Vtꝝ vicʒ hec ↄceptio debuerit fie
ri nõ extra ſed in ciuitate ⁊c. Et arguit᷑ ꝙ
nõ debuit fieri in ciuitate.qͥa iſtã cõceptio⸗
nem mag cõgruebat fieri in loco purioꝛi ⁊
ſacro /ꝓpter eius ſanctitatẽ. Sed ciuitas q̃⸗
cunq; magis abũdat ⁊ immũda eſt pctõ qᷓ;
ager vel mare aut villa.vt exꝑimẽto patet.

ergo magis debuit cõcipi in agro vel mari

aut villa ⁊ extra ciuitatẽ. Itẽ xpᷣs paſſus
eſt extra ciuitatẽ vbi ⁊ ſepultus eſt ⁊ reſurre
xit.Deniq; ⁊ natus eſt in ſtabulo.g̊ videt᷑ ꝙ

etiã cõcipi nõ debuit in ciuitate. Jn con

trariũ eſt ſacra ſcriptura Lu.j. Miſſus eſt
inqt angelus Gabꝛiel a deo in ciuitateʒ ⁊c̃.
Ad hanc q̃ſtionẽ reſpõdet᷑ ſᷣm Alber.ſuꝑ
miſſus eſt. ca.xxxiij.ꝙ chꝛiſtꝰ debuit cõcipi
in ciuitate ⁊ nõ extra pᷣcipue triplici rõne.
Knd ratione finis incarnatiõis.
BSBecundo rõne ſignificationis.
Terxcio ratione fructificationis.
Pꝛimo inquã rõne finis incarnatõis. Nã
xpᷣs in oibo oꝑibus ſuis q̃ in mũdo fec oſtẽ
dit pncipalius ꝙ ideo in mundum pᷣcipue
venerit vt pctõꝛes ſaluos faceret. Ipᷣo teſte
Math.ix.Hõ veni vocare iuſtos ſed pec-
catoꝛes ad pnĩam. Vñ inter pctõꝛes natuſ
eſt ſcʒ in ciuitate Bethleẽ: ante bouem ⁊ aſi
nũ iacuit.inter pctõꝛes ↄuerſatꝰ eſt.inter la
trones crucifixus. Reſurgẽs q̃q; peccatrici
magdalene ⁊ etro negãti pꝛiꝰapparuu.Et
ideo nõ debuit ↄcipi in mari:qͥ locus eſt pi
ſciũ. Nec in aere qͥ eſt locꝰauiũ.nec in cam
po qͥ eſt locus agreſtiũ aĩalium. Sed in ci
uitate qͥ eſt ꝓpꝛiꝰ locus hoĩm peccatoꝝ. nec
in villa: ſed in ciuitate.qꝛ ĩ ciuitate ſolẽt ma
gis q; in villa pctã hoĩm mltiplicari. villa/
ni em̃ ſimplicioꝛes ſunt ⁊ laboꝛiba magꝭ de

diti. Ciuitatẽſes aũt ocioſi ⁊ delicijs vacan
tes magis abũdare ſolent vicijs. Vt ergo

oſtendat᷑ ꝙ xpᷣs ꝓpter curationẽ peccatoꝝ ⁊

K.

ſalutẽ hoĩm venerit peccatoꝝ ad pnias cõ⸗
uertendoꝝ:in ciuitate ⁊ nõ als debui cõcl
pi. Nec obſtat ꝙ extra ciuitatẽ ſit paſſus

ſepultus:⁊ reſurrexit.qꝛ cõceptio ↄgruit in

miſteriũ:⁊ iõ in ſecreto eſſe debuit. Natiui

tas aũt:paſſio ⁊ ſepultura ac reſurrectio cõ

gruunt in exẽplũ. In ciuitate igit᷑ cõcipi de
buit vt oſtẽderet ꝙ ꝓ oĩbe pctõꝛibus venit.
In via natꝰ fuit vt oſtẽderet ꝙ ſua vita no⸗
bis ad celeſte regnũ via fuit. Extra poꝛtam
paſſus ⁊ ſepultꝰ eſt ac reſurrexit:ad oſtẽden
dũ ꝙ ꝑ ipſius paſſionẽ moꝛtẽ ⁊ reſurrectio⸗
nẽ nõ liberat᷑: niſi qͥ ꝑ cõuerſionẽ a pctõ ad
ipᷣm extra poꝛtã fuerit egreſſus vt diẽ apłs.
Secũdo rõne ſigninicatõis vt ſcʒ ſigni⸗
ſicaret᷑ ⁊ intelligi daret ꝙ vterꝰ virgis chꝛi⸗
ſto tanq;ᷓ ciuitas fuit ad habitanduʒ.ꝓpte/
rea pᷣs.de ea loques ait.Glioſa dicta ſũt de
te ciuitas dei. Et merito:quia ipſa fuit ciui

tas murata ꝑ caſtitatẽ. fundata fundamen

to ſtabili ꝑ hũilitatem.turrita ꝑ charitatem
et ↄtẽplatõis ſublimitatẽ.ditata pꝑ pauꝑta⸗
tem.cuſtodita ꝑ diſcretio nẽ.libera ĩmunita
te peccatoꝝ.pacificata victoꝛia tentationũ.
virtutũ vniuerſitate populoſa.⁊ aquarũ i.
gratiarũ flum inibo irrigata. Hec Albert?.
Tercio addit᷑ ad id rõ fructificatiõis.qͥa

em̃ ꝑ chꝛiſti cõ ceptionẽ ⁊ incarnatiõem fru

cius nobis in celo acqrebat᷑ ciuilitatis.id ẽ
vt eſſemꝰiã nõ hoſpites ⁊ aduene:ſed ciues
ſanctoꝝ et domeſtici dei.teſte aplo Ephij.

ergo debuit in ciuitate naſciin ; mũdo: vt

oſtẽderet nos eſſe ciues renaſcituros in ce⸗
leſti ciuitate. Et ſic patet reſpõſio ad q̃ſtio/
nem. Ald obiecta patet reſpõſio ſufficien
ter ex pᷣdictis. LCapitulum. I.
D ſecundam queſtionem Vtrum
a ſcllicʒ chꝛiſtus debuerit concipi in
regione Balilee. Arguitur ꝙ nõ.
quia chꝛiſtus miſſus et pꝛomiſſus fuit iu⸗
deis. Vnde dixit. Hõ ſum miſſus niſi ad
oues que perierunt domus iſrael Matth.

xv. Vnge et in iudea eſt natus et paſſus.
igitur in terra iudeoꝛum concipi debuit.

In contrarium eſt textus euangelicus.

Ad queſtionem igitur reſpondetur ßm

Albertum caplo triceſimoquarto ꝙ annũ⸗

ciationem ⁊ cõceptionem dominicam con

ueniebat fieri non alibi q; in regione Ga⸗
lilee. Pꝛimo ratione facti ⁊ operationis.

Dominus enim incarnatus fuit vt iudeos

MD
D

Liber 1.

⁊ gẽtiles ſaluaret ⁊ ideo ĩ regione q̃ ab vtrii
q; inhabitabat᷑ ↄceptio ⁊ annunciatio fieri
debuit. Nõ em̃ deus iudeoꝝ tm̃ ſed etiam
gentiũ.Galilea aũt non ſolum a iudeis ſed
etiã a gentib inhabitabat᷑.ſicut patet Eſa.
ix. Crãs ioꝛdanẽ galilee gentiũ populus qͥ
habitabat in tenebꝛis vidit lucẽ magnam
habitãtibo in regione vmbꝛe moꝛtis lux oꝛ/
ta eſt eis ⁊c. Secũdo rõne noĩs ⁊ interpᷣ

tationis. Galilea em interpᷣtat᷑ reuelatio ſi/
ue trãſmigratio. In hac aũt incarnatõe fie

bat ſumml ſecreti reuelatio qñ verbũ quod
erat in pncipio apud deũ ⁊ lucẽ habitat in/

acceſſibilẽ quã nemo vnq; vidit. Nerbum

inquã hoc caro factũ eſt. Et vidit oĩs caro
ſalutare dei noſtri Luiij. Itẽ Joh.j. Ver/
bum caro factũ eſt ⁊ vidimus gliam eiꝰ ⁊c̃.

Siliĩr in hac incarnatõe fiebat maxĩa tranſ
migratio de ignoꝛãtia in ſcientiaʒ:de culpa

in gram:de vmbꝛa in vᷣitate:de ſeruitute in

libertatẽ filio dei:⁊ qdðᷣ maximũ eſt de hũa/

nitate in diuinitate:in qua trãſmigratiõe pᷣ
mũ.i.deitas ad vltimũ.i.hũanitatẽ in vnaʒ
ꝑſonã trãſmigrauit. Ad obiectũ reſpõde
tur ꝙ xpᷣs nõ ſolũ iudeis ſed etiã gentiboꝓp/
miſſus eſt. Uñ Beñ.xlj. Nõ auferet᷑ ſceptꝝ
deiuda donec veniat qͥ mittẽdus eſt et ipie
erit expectatio gẽtiũ.Et idẽ patʒꝭ ꝑ oẽs ꝓphe

tas ſcribẽtes de vocatõe gentiũ.tamẽ ſolis

iudeis ꝓmiſſum eſt vt de eoꝛum ſemĩe xpᷣs
naſceret᷑ ⁊ iõ ſolis iudeis exhibitꝰeſt naſcẽ⸗

do:patiẽdo:⁊ ibi moꝛiẽdo. Sed h̊ nõ ſoluʒ

ꝓpter iudeos ſed ⁊ ꝓpter oẽs hoĩes mundi.

Illa autoꝛitas:nõ ſuʒ miſſus ⁊c. Matih.

xv.intelligit᷑ ßm Hico.de lyra pᷣmo ⁊ pᷣnci
paliter qꝛ xpᷣs pmo et pncipalłr miſſus fuit
iudeis:et ideo in ꝓpꝛia ꝑſona nõ pᷣdicauit ni
ſi iudeis:nec fecit miracla niſi eis pᷣterq; in
caſu ⁊ ſpãli cã.vt.ſ.oñderet ecclłiam in fide
gentiũ fundatã. Vñ Joheiiij ꝓpter hpᷣdica
uit ſamaritanis deuote eũ recipiẽtibꝰ. Fuit
tñ xpᷣs miſſus etiã gẽtibo:lʒ nõ ita pncipalt᷑

⁊c⁊ ſic patʒ ꝙ xpᷣs ðᷣbuit ↄcipi ĩ Galileaa.
O terciã q̃ſtionẽ vtꝝ vicʒ Cap.III

a bhec annũciatio ⁊ ↄceptio debuit fi
eceerri nõ alibi q́; in Haʒaretb Argu
ſtfn ↄriũ.ſcʒ q non:qͥa iſta ↄceptio fuit di/
gniſſima oĩm.&ᷓ reqͥrebat locũ digniſſimuʒ
oc eſt tẽplũ dñi in hierlm fundatũ.̊ debu
it ibi cõcipi.ſ.in ciuitate hierlin et tẽplo vbi
hitare ſolebat glia dñi. In oppoſitum eſt

textus euangelicus. Ad q̃ſtionẽ ergo re/
ſpondet᷑ fm catholicos doctoꝛes ꝙ xpᷣs nõ
debuit alibi ↄcipi q; in Naʒareth. Pꝛio

ꝓpter ꝓphetiã Eſa.xj.Egrediet᷑ virga da a⸗

dice ieſſe. vbi ſᷣm veritateʒ hebꝛaicã habet᷑

Et naʒareꝰ de radice eius aſcendet. Se

cũdo ꝓpternoĩs ↄueniẽtiã. NHã ſᷣm Berũ.

et Alber. ſuꝑ miſſus eſtnecnõ ſᷣm Franci⸗
ſcũ maronis qͥ latiꝰ ⁊ luculẽtius ꝓſequit᷑ di
cens ꝙ ciuitas NHazareth cõceptui xpᷣi de-

centiſſime cõgruit ſᷣm eius interpᷣtatões.
Nam pᷣmo ſᷣm Hiero. Naʒareth interpᷣta
tur mũda.⁊ ſic ↄuenit cõceptui xpᷣi de vᷣgĩe
mũdiſſima qᷓ tanta puritate nituit q̃ maioꝛ

ſub deo neaͤt intelligi.nec ſicut ceteri cũ la⸗
be pcti eſt conceptus: ſed ſine omni pecca⸗

to. Secundo interpᷣtat᷑ HNaʒareth:i.flo⸗
rida.⁊ hoc ↄuenit chꝛiſti cõceptui.quia ſi⸗
cut flos gignit᷑ ex puriſſimis ⁊ ſubtiliſſimis

virgule humoꝛibo abſq; coꝛruptõe virgule

Dic chꝛiſtus de puriſſimis virgis ſangui⸗
nibo eſt ↄceptus abſq; oĩ coꝛruptiõe.vt di⸗
cunt Damaſ.⁊ Dioni.dediuiino. Tercio
interpᷣtatur naʒareth.iſanctus et deuotus
et hoc competit.qꝛ in iſta cõceptiõe mr̃ dñi

fuit plene ſanctificata, iuxta illud pᷣs. San

ctificauit tabernaculuʒ ſuũ altiſſimus. ⁊ ſic
claret reſponſio. Ad argumentũ in ↄtra
riũ reſpondet᷑ ſᷣm Albertum vbi ſupꝛa.
hec ↄceptio debuit fieri in loco ſanctiſſimo
et digniſſimo. Sed non locus ſanctiſicat
hominẽ vel dignificat quin potius ecõuer
ſo videlicet homo locũ digniſicat ⁊ ſanctiſi
cat.vnð dignitas loci et ſanctitas eſt ab ho
mine dignificante vł ſanctiſicante Itaq; in
oꝛatoꝛio btẽ virgis fuit digniſſima habita⸗
tio.tum qͥa ſanctiſſima virgo ſuꝑ oẽs crea-
turas ibi habitauit.tum quia ibi exercebat
nobiliſſima operatio videlicet oꝛõnis ⁊ cõ/
templationis et humilis deuotiõis benedi
cte virginis que ſuꝑ om̃ia grea erat deo et
oĩa ſacrificia pᷣcellebat. Dignius ergo fuit
hoc oꝛatoꝛiũ illo templo iudaico in quo ſie
bat materialiũ thauroꝝ mactatio ⁊ thuriſi
catio. Amplius ꝓpter ſecretũ quod huic
cõgruit miſterio nõ decebat vt hec cõceptõ
fieret in templo ſed mag in illo ſecreto ⁊ di
gniſſimo beate virgis oꝛatoꝛio debuit chꝛi
ſtus cõcipi.⁊ ſic patet. Penſet ergo que⸗
qʒ fidelis aia quaãto oꝛdine diuine ſapientie
dei filius eſt ↄceptus.quoniã digniſſimum

— — ——

— — — —

— —

n G
Nio
bck

di⸗
ma⸗

itdi

den

Articulus

ſibi locũ elegerit cõceptionis vicꝭ oꝛatoꝛiũ
beate virgis. O anĩa mea ſi aliqũ affuiſſes

in illo oꝛatoꝛio ſacratiſſimo ibi vidiſſes q̃⸗
mgado btã vᷣgo maria lachꝛimis ꝓfuſis de⸗
um̃ ſepiꝰ exoꝛabat ꝓ redẽptõe huani gene⸗
ris.ibi vidiſſes manꝰeius ſacras in celũ ele

uatas: vultũ ſerenũ leuatũ:ibi ieiunio dieʒ

ptranſeuntẽ:totiſq; coꝛdis intimis hũiliatã
O qd tũc feciſſem:q̃nta hũilitate me ipſi re
cõmendaſſem vt ꝓ me exoꝛaſſet. Vtiq; di⸗

xiſſem O glioſiſſima vᷣgo o celi regia o dña

mũdi oꝛa ꝓ me ne abſoꝛbeat mũdus:ne de

noꝛet diabolꝰ.ſed tuꝰ me ſuſcipiat ieſus ⁊c.

Articulus ſecundus de tꝑis plenitudie

et pꝑfectione:quo ſcʒ tempoꝛe chꝛiſtus ẽ cõ⸗

ceptus a virgine. Caplm. I.

CEcũdum miſte

ſ triü dicit᷑ tpalis plenitudinis ⁊c.
Clirca qð eſt notanduʒ ꝙ chꝛiſtꝰ

pꝓ ſuo aduentu ⁊ conceptione ob
ſeruauit triplex tempus.

Reimũ diciur anala ptenlꝛl,
BSecundũ dict᷑ tempus electum.

Terciũ dicit tempus etatis ꝑfectum.

Pꝛimo inquã obſeruauit tepus plenũ.vñ
aplus ad BGBal.iiij. dicit. At vbi venit pleni

tudo tꝑis miſit deꝰfiliũ ſuum factũ ex muli

ere:ſactũ ſub lege:vt eos qͥ ſub lege erant re
dimeret. Iſta autoꝛitas apli nõ eſt pᷣtereun
da ſilẽtio.qꝛ ↄtinet aliq̃s difficultates. Vnñ
Bonauẽ,circa hoc mouet tria dubia ſuper

mũ dubiũ circa hoc qð dicit᷑. At vbi venit

plenitudo tꝑis.Quõ vicʒ vel q̃re dicat᷑ ple

nitudo tꝑis in aduẽtu filij dei fuiſſe cũ non

dũ ſit ſinis mũdi. Nã in fine mũdi implebi

tur oẽ opus dei ⁊ numerꝰ electoꝛũ.Et tunc

euacuabit᷑ qð ex ꝑte eſt.nunc aũt ex ꝑte co/

gnoſcimus.j.Coꝝ.xiij.Et idcirco dicit᷑ ⁊ vi
det᷑ ꝙ tãtũmꝗdoꝓ fine mũdi erit tpᷣs pleni
tudinis. Adqð rũdetidem Bonauentu.
cõcoꝛ.Tho.iij.ſcripto ſnĩaꝝ.diſt.j.? Alexã

der de hahꝙ tẽpus incarnatõis dicit᷑ tem⸗

pus plenitudis ſex de cauſis. Pꝛimo:qͥa
tunc deus impleuit quod ab eterno pᷣfinie
rat vt ſcʒ mitteret filium ſuum. ⁊ ſic tunc de
us impleuit ſuam de filio ꝓmiſſionẽõ. Se
cundo:quia tunc adimpleta eſt lex ⁊ oẽs fi⸗
gure veteris taſtamẽti per xᷣm Matth.v.
Hion veni ſolnere legem ſed adimplere.

Tercio pter plenitudi
chꝛiſto.iuxta illud Col, o he
tat omnis plenitudo diuinitatis coꝛꝑaliter
Quarto ꝓpter plenitudinẽ generatõnis

le que fult in

qͥa cum ſit qᷓdruplex moduſ generatõis ho

minis.Pꝛimus modus:nec de viro nec de

muliere ſed de terra:ſicut Adam. Secun/

dus de ſolo viro:ſicut Eue ſoꝛmatio.Ter⸗/

cius ꝓlis de viro et muliere. Quartus ð ſo

la muliere. Iſta q̃rta eſt ↄſumpta in chꝛiſti
incarnatõe. Quinto ꝓpter ꝑfectionẽ vni
uerſi.quia tunc ad maximã completionem
vniuerſum venit:quãdo creature om̃es in
homine ad ſuum pncipiũ redierunt:huma
na natura a deo aſſumpta. Sexto ꝓpter
magnitudinẽ eius qð in tꝑe illo accidit.qͥa
in tempoꝛe illo natus eſt dũs tꝑis. Et ita fa
ctũ eſt aliquid maius tꝑe quod tẽpus im⸗
pleuit. Has vltias rõnes poſui im Tho.

tm̃.pmas aũt q̃tuoꝛ ſᷣm Bonauen. 2 Alex.
Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ Dicẽdũ ꝙ eſt ple

nitudo gre nature et glie. Autoꝛitas autem
apli intelligẽda eſt de plenitudie gr̃e ⁊ non
glie.qꝛ plenitudo glie in futuro erit c mũ/
dus finẽ habebit:⁊ reſurrectio coꝛpoꝝ erit

ac nũerus electoꝝ cõplebii. Secunduʒ

dubiũ de hoc ꝙ dicit: factũ ex mliere. qͥa in
Eendolo id negat᷑ vbi ðꝛ Genitũ nõ factuʒ.
ñnideo ꝙ xpᷣs m diuinã naturã ita eſt ge⸗
nitus ꝙ nõ factꝰ.qͥa nõ eſt creatura.ſᷣm vᷣo
naturã hũanã nõ ita eſt genitus ꝙ factꝰ qͥa
cõceptus fuit a virgine:faciẽte diuĩa vᷣtute.
nde angelus ait. Virtꝰ altiſſimi obũbꝛa
bit tibi. Hec Bonauẽ. vbi ſuß. Terciuʒ

dubiũ de hoc ꝙ dicit factũ ſub lege.qꝛ xpᷣs

nõ tenebat᷑ implere mandata legis. nõ vi
det᷑ ꝙ ſub lege eſſet factꝰ. Ad qð dicit ideʒ
Bonauen.vbi ſupꝛa. ꝙ eſſe ſub lege ðꝛ tri⸗
bus modis.vel qᷓ;dtum ad cãm vł q́;tum ad
obſeruationẽ,vel q́;tum ad motiuũ. Quan
tũ ad cauſam ſunt ulli ſub lege qui nati ſunt
ſub veteri teſtamento. Quantuʒ ad obſer⸗
ua tionem ſunt iuſti qui legem obſeruant.
Quantũ ad motiuũ ſunt illi qͥ timoꝛe ſerui/
unt. Chꝛiſtꝰ ; nõ fuit ſub lege q;tuʒ ad cau
ſam vel q;tum ad motiuum.ſed ſolũ q;dtum
ad obſeruationẽ. Aliter tamẽ qᷓ; alij homi/

ues,.quia alij obſeruauerunt legem ex obe-

dientia obligatoꝛia. chꝛiſtus aũt ex obediẽ

tia ſpõtanea:qͥ ſe mera liberalitate ſubdidit

legali obſeruantie:vt nobis exemplũ daret

ij. In chꝛiſto habi⸗

TLiber 1 .

vere obediẽtie. Hec Bonauẽ. Patet ů̊ quõ
xpᷣs in plenitudĩe tꝑis ſit ↄceptꝰ. CLapᷣ..
Ecudo chꝛiſtus obſeruauit tẽpus
ſeeclectũ ⁊ determinatũ ꝓ ſuo aduetu.
RMam fm bim̃ Tho.iij.pte ſumme
q.xxxv.quo ad tẽpꝰ differẽtia eſt inter x-pᷣm
et alios hoĩes:qꝛ alij hoĩes naſcunt᷑ ſub ne
ceſſitate tꝑis:ideo ſubiecti ſunt tꝑi. Chꝛiſtꝰ
gũt tanq; dũs ⁊ ↄditoꝛ oĩm tẽpoꝛũ elegit ſi
bitẽpus in q̊ cõciꝑet᷑ ⁊ naſcereret᷑:ſicut ele/
git ſibi matrẽ ⁊ locũ a qua ⁊ vbi cõciꝑetur.
Hos aũt qͥa nõ oĩm tẽpoꝝ ⁊ locoꝝ ꝓpoꝛtio
nes ↄgnoſcimus:ↄgruitatẽ tꝑis et loci q̃re
vicʒ xpᷣs hoc tꝑe ⁊ loco ac nõ alio ↄceptꝰ ſit
vel natꝰ:ex hoc accigꝑe opoꝛtet.qͥa deꝰ qͥ eſt
oĩm tẽpoꝛũ diſpenſatoꝛ ꝑfecte ab eterno co

gnouit ⁊ tpᷣs ↄgruũ ꝓ ſua incarnatõe elegit

Et ſm hoc cõgruẽtie rõnem dignã exqͥrere
Itaq; xpᷣs deus ꝓ ſua ſacra ↄceptõe nõ in⸗
cõgrue elegit certũ tepus. Pꝛimo qͥdẽ ex
oĩbo annis elegit ſextum annoꝝ millenari⸗
um ⁊c̃. Secũdo ex oĩb menſibo anni ele
git menſem marciũ. Tercio ex oĩb dieb⸗
mẽſis elegit diẽ hebdomade ſextũ. Quar⸗/
to quoq; ex oĩbo hoꝛis elegit ſibi hoꝛã q̃ te/⸗
net noctis mediũ. Etiſta ſumme ſapĩe ꝓui
dentia vt claret: ronabilr ſinguloꝝ ↄgruen
tias tẽpoꝝ ↄſiderãdo. Pꝛimo inquã ele/
Edeus ꝓ ſua incarnatõe ſextũ annoꝝ mil
enariũ. Nã ſᷣm Oꝛoſium ſexto millenario
gnnoꝝ a pncipio mũdi currẽte ↄceptus eſt
qa ſᷣm eundẽ qͥnq; milia ⁊ inſuꝑ ducẽti an/
ni minꝰfoꝛte vno anno computant᷑ a pnci/
pio mũdi vſq; ad xpᷣi incarnationẽ. Hoc ãt
ↄgruebat miſterio ꝑmaxime ſᷣm Bonauẽ.
vbi ſupꝛa. Vt ſicut pᷣmus hõ erat cõditus
ad totius mũdi cõplemẽtũ ſexto die.ſic ſecũ
dus hõ ſcʒ xpᷣs incarnaret᷑ ſexta etate ⁊ ſex/
to millenario annoꝝ ad totius creature ꝑfe
ctionẽ. Secũdo ex oĩbo mẽſib elegit mẽ

ſem marciũ:qð qͥdem ſũme ↄgruebat tripli

ci rõne. Pꝛimo rõne cõfoꝛmitatis.qͥa ſᷣm
Berũñ.decebat vt regatio hũani generis fi

eret ꝑ ſilia ad lapſum. Sed qͥa vetus hõ.ſ.

Adã ſuit in mẽie marcij foꝛmatꝰ ⁊ in padi/
ſo collocatus ac inde ꝓpter pctm̃ eiectꝰ.g̊ et
ſecũdus Adã debuit tali mẽſe foꝛmariĩ vte
roq; virginali collocari ꝓ reꝑatiõe hoĩs. vt
ſicut mũdus cepit initiũ creatõis in menſe
marcij in q̊ pᷣmũ ſignuʒ celi ſcʒ aries habet
ſolem vbi ⁊ pᷣmus punctꝰeqͥnoctij ſtat Ita

Pars vI

et hoc mẽſe exoꝛdiũ ſumat repatöis. Se⸗
cundo rõne nouitatis. Nã vt dicit Iſið.v
li. ethimolo. Marciꝰ appellat ppter marteʒ
romane gẽtis auctoꝛẽ ⁊ interpᷣtat᷑ quaſinẽ/
ſis nouoꝝ:ↄueniẽter igit᷑ tali tꝑe cõcipi de⸗
buit auctoꝛ mũdi xpᷣs:in cuiꝰ cõceptõne fa
cta ſunt multa noua.ſcʒ noua ſalutatio an-
geli.noua vᷣginis ↄceptio.noua diuinitatii
in carnẽ deſcẽſio.⁊ inſuꝑ facta eſt oĩs crea/
ture renouatio in hoĩs cui ſubiecta ſũt oĩa
repatione. Oĩs qͥppe creatura antiq̃ta erat
et a ꝓpꝛio vſu elõgata.qꝛ oĩs creatura ideo
facta eſt vt ſeruiret homini deo ſubdito ⁊ ſi
ne pctõ exiſtẽti.qm̃ ergo hõ peccauit om̃is
creatura ſibi ſeruiẽs id eſt pctõꝛi hoĩ:debi⸗
to vſu caruit.Chꝛiſto aũt incarnato reſtitu
ta eſt:qꝛ xpᷣo hoĩ oĩs creatura miniſteriũ ex
hibuit:qqͥ ſolus ſine pctõ fuit.et ſic impletuʒ

eſt illud Apoca.xxj. Dixit qͥ ſedebat in thꝛo

no.i.virginali vtero.Ecce noua facio oĩa.
LCercio rõne gratioſitatꝭ vel delicioſitatꝭ

q̃a menſis marcij eſt hoĩbo delicioſus ⁊ gra

tus.qͥa tũc aer eſt tpatus.⁊ iam ptrãſito hie

me oĩa incipiũt vireſcere:tũc veſtit᷑ tel xPer

bis ⁊ in floꝛẽ pulcritudinis cũcta erũpunt.
vnde ⁊ ver dictꝰ eſt qͥa viret. vt dicit Iſið.
li. ethimo. Ita ↄueniebat vt eo mẽſe nobis
abũdantia diuie gratie pᷣſtaret᷑:⁊ eiꝰ ſeueri⸗
tas tꝑaret᷑.hyeme q̊ʒ culpe q̃ terra nr̃e hũa
nitatis aruerat recedẽte vireſceremus ⁊ flo

reſceremꝰ in gra xpᷣi renouati. Tentõ deꝰ
ꝓ ſua incarnatõe ex oĩbo dieby elegit diẽ ſex

tum.i.feriã ſextaʒ.Et hoc rõnabiliſſime ᷣm
Fran.maronis:qͥa adã fuit foꝛmatus ſexto
die et eodẽ die peccans de ꝑadiſo fuit exclu
ſus. Ita cõueniẽtiſſime xpᷣs feria ſexta ĩ vte
ro virginis eſt foꝛmatus.⁊ etiã feria ſexta ꝓ

redemptione hominũ in cruce moꝛtuus.

Quarto elegit ex oĩbus hoꝛis noctis me/
dium, vt em̃ cõmuniꝰ a catholicis tenetur
q;uis varie opiniones apð goctoꝛes de h̊
habeant᷑.tũ veriſimiliꝰ tanq; magis conſo/
nũ ſcripture atq; rõni:credit᷑ ꝙ angelus be
ate vᷣgini annũciãs app aruit ĩ ſero diei. Et
durãte ſctõ dlalogo inter angelũ ⁊ benedi/

ctã virginẽ vſq; ad mediũ noctis.tũc bñdi

cta virgo ait. Scce ancilla dñi:fiat mihl ⁊c.
Et tuncxpᷣm concepit.⁊ poſt hoc angelus

eam cõſolans circa auroꝛã receſſit. Et hec
oĩa ꝓba bilitatem habent ex triplici ratiõe.

Pꝛimo rõne ſcripture, Nam ad Gal:iiij.
.

e⸗
y

Alrrticulus

aplus ait. Cum venit plenitudo tꝑis miſit

de? zc. Plenitudo qͥpe diei eſt in ſero:⁊ iðᷣo
videt᷑ ꝙ tũc angelus apparuit quẽ deꝰ miſit
vt filiũ ſuũ virgini in ꝓximo mittendũ an/
nunciaret.⁊ tũc deus pater filij miſſioneʒ ꝑ
annliciatõem inchoauit.Deniq; ꝙ in hoꝛa

nocꝭ medie ſit chꝛiſtus ↄceptus:accipi põt
ex ſcbtura Sap̃.xviij.Dũ mediũ inqͥt ſilen
tiũ tenerẽt oĩa et nox in ſuo curſu medium
ſier pageret:oĩpotẽs ſermo tuꝰ dñe a regali

bus ſedibo venit. Ex q̃ manitfeſte claret ꝓpo
ſitũ ꝙ hoꝛa noc media verbũ dei deſcen⸗

dit in vteꝝ virginis bũdicte. Secũdo ra/
tione puilegioꝝ huiꝰhoꝛe. Hã iſta hoꝛa me

die nociꝭ magnoꝝ opeꝝ diuinoꝝ puilegijs
ſiue miſterijs eſt ↄſecrata. Pꝛimo qͥdem

miſterio natiuitatis:qa nocte media credit᷑

ſuiſſe natꝰ:q̃ hoꝛa paſtoꝛes cuſtodiebãt vi/
gilias noctꝭ Lu.ij.ꝓpter quod ecclia canit
miſſam in nocte natiuitat dñi. Secũdo
miſterio paſſiõis et captiuitatis.qͥa media

nocte credit᷑ fuiſſe eiꝰpaſſio inchoata: cum

tunc ſit captus ligatus ⁊ alapis ceſus.teſte
Bonauẽ. Tercio miſterio liberatõis.qͥa
iſta eſt hoꝛa in q̃ trãſiens angelus dñi ꝑ egi
ptũ interfecit oẽ pᷣmogenitũ:⁊ filij iſrael exi
re ceperũt de captiuitate egiptiaca.vt habe

tur Exo.xij. Quarto miſterio vltiõis.qᷣa

Em Hiero.in annaliba ſuis. In hoꝛa natiui

tatis media.ſicũ xpᷣs natus eſt:extincti ſunt

oẽs ſodomite qͥ erant in mũdo. Pꝛopterea
nõ incõgrue putat᷑ ⁊ iſta hoꝛa xpᷣm fuiſſe cõ

ceptũ.Hec pᷣmiſſa Fran.maronis vbi ſup

Tercio pᷣmiſſum dictũ ꝓbabilitatem ha
bet rõne ↄſuetudis eccliaſtice. Nã a tꝑe ꝓ/
phetaꝝ veterꝭ teſtam̃ti legit᷑ ꝙ iſta hoꝛa me
die noctis a ſanctis patribo fuerit ad laudẽ
Dei ↄſuetudinarie ðputata:dicẽte ᷣs. De
dia nocte ſurgebã ad ↄfitendũ tibi ſuꝑ iudi
cia iuſtificatõis tue,que qͥdẽ iuſtificatio pec
catoꝝ in gra noſtri redẽptoꝛis ⁊ eiꝰfide acqͥ

iit᷑ ⁊ a pncipig eſt acqſita. Item ↄſuetu/⸗

do nüc tenet tecclia ꝙ hoꝛa ſerotina ſignuz
fit ad ſalutationẽ btẽ virgis:et ſur hoꝛa au/
roꝛe:ad ſignificandũ vt cõiter putat᷑ ꝙ ho⸗
ra ſerotina angelus btãm virginẽ ſalutaue
rit ⁊ hoꝛa vt pᷣmiſſuʒ eſt auroꝛe receſſerit.Et
idcirco in ſignũ iocũditatis ꝓ filij dei incar
natiõe in auroꝛa fit ſignũ. VUnde ex oĩbi iã
dictis claret tempus electũ ſᷣm opinionẽ cõ
munioꝛẽ ꝓ chꝛiſti cõceptione.

II

Ercio in ſua incarnatõe xpᷣs obſer
t uauit tẽpus ad etatẽ ꝑfectã reqͥſitus

Et hoc pmo ex ꝑte mũdi.qͥa ſique/
ras q̃tta etate mũdi xpᷣs ſit incarnatꝰ. Dico

ſim Bonauẽ,.ſuꝑ.iij.diſt.j.circa lr̃am.et ſᷣm
Fran.maronis qꝙ in ſexta etate:in q̃ qͥdẽ eſt
plenitudo ⁊ ꝑfectio.vt ſicut mũdus in ſexta
die eſt ↄſummatꝰ: ſic in ſexta etate ſit repa⸗

ratus Ita ꝙ pma etas fuit ab Adã vſq; ad

HNoe.Secũda a noe vſq; ad Abꝛaã.Ter/
cia ab abꝛaã vſq; ad moyſen. Quarta a mo
vſe vſq; ad Dauid. Quinta a dauid vſq; ad
chꝛiſtũ. Sexta a chꝛiſto vſq; ad antichꝛiſtũ

vel finẽ mũdi. Hec Bonauen. Secũdo

ex ꝑte generatõis hũane. qͥa ſi q̃ras qtta ge
neratõe xp̃s ſit incarnatꝰ.Dico ꝙ ab adaʒ
vſq; ad xpᷣm fuerũt generatões.lxxv. ſiẽ ha

bet᷑ Qu.iij.ca.in q̊ ſunt.xv.luſtroꝛũ numeri:
deſignãtes.xv.gradus qͥb in tẽplũ aſcẽde⸗

bat᷑ in cantico graduũ ad plenitudinẽ lau⸗
dis diuine. Hec Franci.maronis. Ter⸗
cio ex ꝑte virginis bñdicte.qͥa ſi q̃ras in q̃
etate btã virgo ↄceꝑit xpᷣm.dico ꝙ poſt. xij.
annũ ⁊ peꝑit añ.xiiij.annum.qͥa hoc tpᷣs.ſ.
xij.annoꝝ in puellis habet plenitudinẽ ⁊ ꝑ
fectionẽ ad ↄcipiendũ pᷣmo. vt patʒ extra ð
deſpõſa.impube.c.puberes.⁊.c. cõtinebãt
De hoc latius li.j.parte pꝛima.capło.iij.⁊
ſic patet ?c.

Tercius articulus de modali habitudi
ne virginee deſponſationis ⁊ angelice lega
tionis atq; materne iocundationis que cõ⸗
currerunt in chꝛiſti cõceptione. CLa.L.

Erciuʒz miſteri
t um declarãdũ dicit᷑ modalis ha
bitudinis.Circa quod triſariuʒ

modum inueſtigabimus.

Pꝛimo modũ virginee deſponſatöis.
Secũdo modũ angelice legationis
Tertio modũ materne iocũdatõis
Pꝛimo quidem modũ virginee deſponſa⸗
tionis:vbi tria inueſtigant᷑ ad pᷣſens. Pꝛi

mo quare voluit deus btãm virginẽ ante/

qᷓ; ex ea cõciperet᷑ fuiſſe deſõinſatã. Se⸗/
cũdo Vtꝝ vere ⁊ legitime potuerit ipſa bñ
dicta virgo manẽte virginali ꝓpoſito deſpõ
ſari. Tercio qualiter ipᷣa vel quali modo
et oꝛdine ſit deſponſata. Ad pꝛimũ:qua/
re vicʒ voluit chꝛiſtus cõcipi de virgine de

Liber 1

ſponſata. Sciendũ q; huius plures po/

nunt᷑ rõnes ſᷣm Ambꝛo.⁊ alios doc. Nam
ſim lyram in poſtilla ſuꝑ Matth.⁊? Zu.cõ/
coꝛ. Tho.iij Pte ſũme.q.xxix.ar.j. et Alber.
ſuꝑ miſſus eſt.ca.xl.⁊ alios tractatoꝛes.hu
ius rei pñt notari:ix.rõnes inter alias ma/
gis efficaces ⁊ ſpeciales,.Tres qͥdeʒ rõnes
ex ꝑte ꝓlis. ⁊ tres ex parte matris.et tres ex
parte hũani gener.· Pꝛimo inquã ex ꝑte

pꝓlis cõueniẽs fuit chꝛiſtũ de matre virgine

deſpõſata naſci triplici růõòne. Pꝛima ẽne
chꝛiſtus a iudeis poſſet rõnabilr ſicut ille⸗

gitimus repudiari ⁊ nõ ſicut chꝛiſtus verꝰ
extimari. Secunda eſt vt diabolo hoc ſa

cramẽtũ celaret᷑ ne vicʒ cõtra eũ nocumẽta
vehemẽtius ꝓcuraſſet ⁊ etiam vt ſic diabo
lus falleret. Vnde Oꝛige,dicit ipſam ideo
fuiſſe deſpõſatam vt partꝰeius diabolo ce/
laret᷑. Licet em̃ diabolus virtute ſue natu/
re potuiſſet cognoſcere matreʒ dei nõ fuiſſe
coꝛruptã ſed virginẽ ꝓhibebat᷑ tñ a deo co
gnoſcere modũ partꝰ diuini ne redẽptionẽ
humani generis impediuiſſet ⁊ xpᷣo moꝛteʒ

nõ intentaſſet. Tercia rõ vt ꝑpuulus do⸗/

min?ꝰ Jeſus a ioſeph nutriret᷑ ⁊ haberet᷑ ei
matri ꝓpter ꝑſecutionem herodis fugiẽti in
egiptũ et redeũti miniſter nõ ſuſpectꝰ ſed ſi⸗
bi cõiunctus vt ſpõſus. Itẽ ex ꝑte matrꝭ
virginis ↄueniẽs fuit eam eſſe deſpõſatam
triplici röne. Pꝛima eſt vt ab infamia pᷣ⸗/
ſeruaret᷑. Uñ Ambꝛo.ſuꝑ L uẽ:dicit. Ideo
mater dñi deſponſata eſt ne intemerate vᷣgi
nis adureret᷑ infamia cui grauis aluus coꝛ
ruptele videret᷑ inſigne pᷣferre.Hec ille, ad/
dens Alber.diẽ. agna xpᷣi humilitas et
charitas in hoc oſtendit᷑ qͥ potiꝰ voluit fa⸗
bꝛi filius reputari qᷓ; matrẽ infamari. Sʒ
hic occurrit dubiũ quõ ꝑ hoc ꝓuiſum ſit fa
me beate vᷣginis:cũ anteq; ioſeph ⁊ btã vir
go ↄuenirẽt ad mutuo habitandũ inuenta
eſt Maria hñs in vtero Dathj. Spõſa
em que extra domũ ſpõſi cõcipit reddit᷑ ſu/
ſpecta. Ad qoð rñdet᷑ ſᷣm Cri.ↄcoꝛ. Ly⸗
ra in poſtilla ꝙ btã virgo ſic fuit deſponſa⸗
la ioſeph ꝙ etiã eſſet domi habitans ptunc
cum ↄcepit. Nã ſicut in ea q̃ in domo cõci
pit intelligit᷑ ↄceptio maritalis:ſic in ea que
extra domũ ↄcipit eſt ſuſpecta ↄceptio.⁊ iõ
nõ eſſet ſufficienter ꝓuiſum fame btẽ virgi-
nis ꝑ hoc ꝙ fuit deſpõſata:niſi etiam fuiſſet
habitãs domi:et ideo euãgeliſta dicit ꝙ vo

Dars M

luit occulte dimittere eã q;uis tũ domi eſſet

habitans ꝓpter bᷣmam deſpõſationis fides:
nõdũ tñ interuenerat ſolẽnis celebꝛatio nu

ptiaꝝ ꝓpter qdð etiam nõdum cõuenecrant.

Coſuetudo qpe erat apud veteres mul
totiẽs in domo habere deſpõſatas et ? plu
res dies anteq; ↄuenirẽt carnaliter oꝛatio/
nibus vacare,.vt patet etiã de Thobia ca.

viij.eiuſdẽ li. Sed diceres.ſequit᷑ ̊ ꝙ in

cõi ꝓplło crederet᷑ xpᷣs foꝛe filiꝰ Joſeph.⁊ ꝙ;
a ioſeph fuiſſet cognita mater dñi ante cele

bꝛitatem nuptiaꝝ ſolẽnem. Ad hec reſpõ/
det Ambꝛo.ſuꝑ Qucã dicẽs ſic. Maluit in
quit dñs aliqᷓ̊s de oꝛtu ſuo qᷓ; de matris pu

doꝛe dubitare Hoc eſt:maluit dñs vt ſcʒ in
cõi dubitetur de oꝛtu virgĩali.putãdo chꝛi
ſtũ filiũ legitimũ marie ↄceptum ex ioſeph:

qᷓ; vt putaret᷑ ſq; matrẽ adulteraſſe Uñ ſub

dit Ambꝛo. Sciebat em̃ dñs tenerã eẽ vir
ginis verecũdiã ⁊ lubꝛicã famam pudoꝛis
Nec putauit oꝛtus ſui fidẽ matris iniurijs

aſtruẽdã. Hec Ambꝛo. Secũda ratõ ex
ꝑte matris eſt vt ꝑ deſpõſatiöõem btã virgo

imunis a pena redderet᷑ ne ſcʒ iudei eã tan

qᷓ; adulterã lapidaſſent.vt dicit Hiero. Si

em̃ nõ peꝑcerũt xpᷣo innocẽti:a foꝛtioꝛi nõ

peꝑciſſent matri in odium xpᷣi. Tercia rõ

vt mater dei nullo bono pꝛiuaret᷑ ſed habe

gt ⁊ bonũ virginitatis ⁊ matrimonij et tan
dem viduitatis. Sed ⁊ inſuꝑ habeat ĩ hoc

maximũ bonũ hũilitadꝭ.vt qnto ſit maioꝛ ĩ
oĩbus:tãto fiat ⁊ humilioꝛ vt ſit mater ði et
vxoꝛ fabꝛi. Itẽ ex ꝑte hũani generis cõ⸗
ueniẽs erat matrẽ dei deſpõſari triplici rõ⸗
ne. Pꝛima eſt rõ certificatõis.qͥa ex ̊ ma

gis certificamur ꝑ teſtimoniũ ioſeph ſpõſi

xpᷣm ex virgine eſſe natũ. Ipᷣe em̃ eſt potioꝛ
teſtis caſtitatis ſue ſpõſe cõuiuẽti. Nõ eniʒ

talis iuſtꝰvir ſq; ioſeph fouiſſet eã ⁊ filiũ eiꝰ

nutritio moꝛe:imo doloꝛe iniurie fuiſſj mo
tus ad vindicãdum obpꝛobꝛiũ:niſi cogno
uiſſet eẽ ſacramẽtũ diuinũ in vᷣgiĩe et eiꝰcon

ceptu. Secũda rõ ſignifictõis qͥa ꝑ hoc
deſignat᷑ mẽtis vnio ad deũ.qͥa ꝑ hoc vni

uerſa eccleſia deſignat᷑:q̃ cum ſit virgo:de⸗
ſponſata tñ eſt vni viro xpo.yvt dicit Augꝰ.
li.de ſctã ᷣginita.Itẽ ꝑ hoc ſignificat᷑ ſalus

hũani gener ꝑ lignũ crucꝭ Vñn Cri.ſuper

Matth.dicit. Ideo ioſeph fabꝛo lignario

maria deſpõſata fuit:qm̃ ſpõſus ecclie xpᷣs

oĩm ſalute hoĩm oꝑaturꝰerat ꝑ lignũ crucꝭ.

—0 ————————NN5H6

—
— — — — — —. — —

— —

=—C

e
onn⸗ V »
mul
P
o⸗,
na
chin
bag
