eſt. ca.l.ꝙ licz Sara Heſter Rebecca ⁊ plu
res alie ſctẽ młieres pᷣfigurarint btãm vᷣgi⸗
nẽ Marliã ꝓpterea tñ nõ cõgruebat vt ulaꝝ
ſpõſi vel mariti pᷣfigurarẽt q̊ ad denoĩatio⸗
nẽ ſpõſuʒ btẽ Marie vᷣginis. Cũ eĩ ipᷣe ſpõ

ſus vicʒ Joſeph ↄtrahere habuit cũ vᷣgine
Maria ſctm̃ ↄiugiũ ſine carnali copula:vt
vᷣgo ↄcipꝑet virgo pareret ⁊ poſt ꝑtuʒ vꝓgo ꝑ

maneret:quã.iſ.btãm vᷣginẽ ᷣgo Joſeph cõ
iugẽ in vᷣginitate cuſtodiuit ⁊ miſtrauit eidẽ
ac eius filio paterno affectu ſincero. Nullo
mõ igit᷑ decẽs erat vt q ad hãc deſpõſatõeʒ
ſpõſus btẽ ᷣginis Marie pᷣfiguraret᷑ ꝑ ali
uẽ talẽ qͥ extiterit maritꝰꝑ carnalẽ copulaʒ
ñ cũ inter Sarã ⁊ Abꝛaã inter Heſter

⁊ Aſſuerũ.⁊ eodẽ mõ inter Rebeccã ⁊ Jſa

ac:ac alios ↄſiles copula carnaijs interue/
nerit:nõ decebat vt eis noiboſpoſus Ma⸗
rie noĩaret᷑:ſʒ decebat vt iſtud ↄiugiũ ac ca

ſtiſſima deſpõſatio Marie pᷣfiguraret᷑ ꝑ io

ſeph qͥ caſtitatẽ ⁊ fidelitateʒ erga vxoꝛẽ dyji

ſui ſeruauit.vt patuit li.j.ꝑte.ij.arti.iij. ca.xj.
Ad terciũ dicendũ ꝙ hec deſpõſatio ma

tris dei taliter ⁊ tali fieri debuit vt ⁊ hũili⸗

tas cõmẽdaret᷑ ⁊ nobᷣ in exẽplũ ꝓponeretur.

⁊ cũ hoc ſignificatõi myſterij incarnatiõis

diuine ac noſtre reꝑationis congrueret ſed

= Ser.

+ –☛ S☛ ☛ —

+— —
— ——

br

4

Articulus

nia ſi beata virgo deſponſata fuiſſet alicui
regi magno hũilitas nõ clareſceret. Si ve⸗
ro paſtoꝛi hũilitas quidẽ clareſceret:ſed my
ſterio Sõ ſatiſfieret ſignificatõis pᷣdicte.ſiłi/
ter ſi ʒiſcatoꝛi deſponſata fuiſſet: nõ ita ſatii
factũ fuiſſet ſigniticationi pᷣtacte ex pᷣmiſſis
rõnibo:circa terciã ↄcluſionẽ poſitis igit᷑ ⁊c̃.
Itaq; ↄcludit᷑ ꝙ licqʒ natiuitas ſaluatoꝛis
ex beata virgine debuit manifeſtari ab an⸗
gelis paſtoꝛibo ꝓpter hoc ſᷣm Lyrã ſuꝑ Lu.
quia paſtoꝛes erãt ſimplices ⁊ abſq; caute/
lis malicie ⁊ occupati in officio ſanctoꝝ pa
triarcharũ qui dicunt᷑fuiſſe paſtoꝛes Geñ.
xlvij.Talibo aũt ſolent fieri diuie illumĩati⸗
ones ⁊ cõſolationes,. iuxta illud Math. xj.
Cõfiteboꝛ tibi pater celi ⁊ terre: quia abſcõ
diſti hec a ſapientibo ⁊ pꝛudẽtibo ⁊ reuelaſti
ea ꝑuulis,.licʒ etiã cõgruebat matrẽ ſub cru

ce cõmẽdari Johi nõ qͥdem rõne eiꝰ ꝙ Jo

hbãnes piſcatoꝛ erat: qꝛ hoc ad id nil ꝑtine⸗
bat:ſed rõne vᷣginitatis⁊ humilitatᷣ.vt vicʒ

humilis diſcipulꝰ/ Johes et virgo virgini ?
bumillime matri ſue obſequiũ ⁊ ſolaciũ pꝛe
beret. Nihilominꝰſumme ↄgruebat vt vir

go mater dei virgini Joſeph fabꝛo deſpõſa

retur:ſicut ex rõnibus antedictis ĩ tercia cõ

cluſione tactũ eſt. Vere ergo chariſſimi dei

mater ꝑ om̃ia cõmendabilis nobis exiſtit⸗
honoꝛabilis ⁊ deuote celebꝛis ꝑ quaʒ miro
oꝛdine diuine ſapientie nobis ſalus puenit

vere ⁊ Joſeph eius ſponſus non ĩmerito a
nobis honoꝛatur ⁊ deuotius ob amoꝛẽ be
ate virginis venerat᷑ qui tantã gratiã meru
it vt in ſponſam familiarẽ matrẽ dei habue

rit. O vtinã huic eoꝝ ſancte ſocietati pauꝑ

ego ⁊ humilis ſeruulus affuiſſem ⁊ eis fui⸗
tia exhibere dignus fuiſſem.
Articulꝰſecũdus ꝙ ipᷣe ſanctus Joſeph
ſponſus beate Marie debuit eſſe ſanctiſſi⸗
mus ⁊ mũdiſinus.
Tapltulum. I.

Ecunduũ
.¶nãũ dicit᷑ ſanctitatis.vbi inueſti⸗/
gandũ nõ eſt vtruʒz iſte Joſeph
ſponſus benedicte vᷣginis Ma
rie fuerit inter omnes viros ſui temꝑis vir
excellentiſſime ſcũtatis:vt dignus babitus

ſit eligi in ſponſum virginis dei matris. Et

voteſt argui ꝙ nõ:quia ſi fuiſſet bomo gra⸗

ä

miſte

tioſus ⁊ magne ſanctitatis nõ debuiſſet du
bitaſſe vel ſuſpitionẽ habere de beata virgi
ne dei pᷣelecta matre.Cũ em̃ dicat apłlus.j.
Choꝝ.xiij.Charitas nõ cogitat malum ſcz
de ꝓximo ſuo.Seqͥtur ꝙ homo ꝑfectus in
gratia ⁊ ſanctitate atq; charitate nõ poterit
de altero quẽ nouit eſſe ꝑfecte ſanctitatᷣ ho
minẽ ſuſpicari ſiniſtrum vel cogitare malu:

qn eoipᷣo deſignetur veraciter:ꝙ ipᷣe nõ eſt

bonus aut ꝑfectus qui de alio ꝑfecto crede
re poteſt malũ: quod etiam ꝓbari poteſt ex
eo quia apud ſanctos maxime: immo etia,
apud alios pꝛobos ⁊ imꝑfectos hoĩes du⸗/
bia ſunt in melioꝛem ꝑtem interpᷣtanda: vt
habet regula iuris. extra de re.iu.ca. eſtote.
Seganl iſte Joſeph nouit beatam vir
ginem Mariã eſſe ꝑfectiſſime ſanctitatis:
tum ex atteſtatione virginũ cum quibꝰ mo
rata fuerat in tẽplo dñi a ſua infantia:apud
quas publicum et famoſum erat:ꝙ ipſam
quotidie viſitabant angeli dei ⁊ familiari
ei cibum depoꝛtabant e celo.tum ex mira/
culo diuino quo fuit coactus ⁊ pontificibꝰ
manifeſtum vt ipᷣe cuius vicqʒ virga germi⸗
nauit floꝛem ⁊ in eius cacumeu columba e
celo veniens conſedit deſponſaret eã: vtpa
tuit ſupꝛa ꝑ Hieronymũ ⁊ alios hyſtoꝛio⸗
graphos libᷣ.j.ꝑte.vj.arti.iij.ca.j.tum quo/
qʒ ex ſplendoꝛe diuino in facie eius relucen
te,.⁊ tamen ſuſpicabat᷑ ⁊ dubitabat de vir⸗
ginali beate Marie conceptu. Unde no
luit traducere eam:ſed voluit occulte dimit
tere eam Dath. j. Sequitur ergo eꝙ ipſe
Joſeph nõ fuit ſanctus nec ꝑfectus: immo
minus bonus qui de tali ac tante perfectio
nis ⁊ ſa nctitatis virgine ſuſpitionem habu
it adulterij ⁊c. Itẽ confirmatur quia ſᷣm
ſententiam doctoꝛũ pꝛecipue Alexanð. de
hał. concoꝛdat Thom̃.ij.ij.q̃ſti.lx. arti.iij.
Suſpitio mali de altero contingit ſeu pꝛo⸗
uenit ex tribus. Pꝛimo ex longa mali ex
perientia in ſeipſo. Vnde Ariſtote. ij.libꝛo
ethicoꝛum dicit.ꝙ ſenes ſunt maxime ſuſpi
cioſi:eo ꝙ multotiens experti ſunt in ſeipis
alioꝛum defectus. Senes enim inquit ca/
coges ſunt. Eſt eniʒ cacogia in deterius ex
timare omnia. VUnde iunencule mulieres ⸗
ſi nubant viris ſenioꝛibus ſemper pꝛopter

ſuſpitionem viroꝛum turbationes patiun//

tur ab eiſdem 26, Secundo pꝛouenit

ceio rõnes ꝓbantes

Rimo itaq; ſoluẽdo pᷣtactas obie⸗

Liber vm

ſuuſpitio mali ex eo ꝙ aliquis male afficitur
dag alten. Cũ em̃ quis ↄtemnit aliũ aut odit
vel iraſcit᷑ vel inuidet: ex leuibo ſignis opi⸗
nakt᷑ male de ipᷣo: qꝛ vnuſqͥ ſq; faciliter credit
quod appetit. Tercio ꝓuenit ex h̊ ꝙ aliqͥs
ſin ſeipᷣo malꝰ eſt exq̃ ↄſcius ſue malicie faci-

liter de alijs malũ opinat᷑. Pꝛoptea Ecẽs.

x. Stuitꝰid eſt peccatoꝛ in via ambulãs:cũ

ipᷣe ſit inſipiens oẽs exiſtimat inſipietes. Et

Seneca li.de moꝛibo dicit. Hoc hʒ oĩs afl/
fectꝰ vt in qͥ ipᷣe inſanit ceteros putet inſani
re. UVñ auarus cũ ſpe ſit aſſuetꝰ fraudibꝛ et
mwendacijs in emẽdo vendedo credit ommſes
ecrmẽtes ⁊ vẽdẽtes ſilia facere. Siliter luxu
nioſus cũ ipᷣe videat ⁊ loquat᷑ mulierib ma
la intentõeita q̊s videt loqͥ vel reſpicere hu
iuſmodi malũ inde iudicat ⁊c. Ad ꝓpoſitũ
ecrxq̊ Joſeph dubitauit ⁊ ſuſpicatꝰeſt maluz
de btiã virgine ⁊ eiꝰcõceptu ꝓpter qð ⁊ volu
it dimittere eã:ex q̃cunq; pᷣmiſſaꝝ cauſaruʒ
hoc ꝓuenerit ſꝑ derogat elꝰ ſcũtati: ĩmo ex
cauſis pᷣtactis ſuſpicãdo arguit᷑ ipᷣe nõ bo⸗/
nnus fluiſſe vel ſaltẽ valde imꝑfectꝰ Pꝛo hu
lius q̃ſtionis ꝓpoſite rñſione tripliciter ꝓce/
daemꝰ: Pꝛimo dictas obiectões de eiꝰ du⸗
britatione vel ſuſpitõe ſoluẽdo. Scdðo con
cluſionẽ rñſalẽ de eiſctĩtate inferedo Ter
ſctitatis eius excellentiã
ſubnectendo cẽ7.

Capitulum. I

ℳ

p cctiones que depẽdẽt ex eo ꝙ in euã

gelio ſcribit᷑qꝛ cum beata virgo in
uenta eſt habere in vtero filiũ poſt deſpõſa
tionẽ Joſeph noluit traducere eã: ſʒ voluit
occulte dimittere ⁊c. Notandũ eſt ꝙ de H
duhler eſt doctoꝝ ſentẽtia. vna eſt opinio qᷓ
rundã dicentiũ ꝙ Joſeph videẽs btãz a
riã grauidã dubitauerit ⁊ vehemẽtẽ ſuſpi/
tionẽ incurrerit de oꝑe ſiniſtro ex ꝑtevꝰginis
2⁊ idcirco voluerit dimittere eã: ⁊ illi attribu
unt hãc opinionẽ Auguſtino in fmõe,:Ca/
ſtiſſimũ marie ᷣginis vteꝝ:vel vidi poꝛtam
licʒ a pluribo aſſerat᷑ ille ſermo nõ eſſe Au/
guſtini. Ego tñ nullo mõ credo ꝙ iſta du/
bitatio fuerit firma in mẽte Joſeph. nec cre
oadendũ eſt ꝙ Joſeph cũ eſſet vir iuſtꝰ firmi/
ter credidit aliqͥd ſiniſtri de virgine quã ꝓ/
bauerat de tanta ſctitate ⁊ deſpõſatõis mi/
raculoſitate. Si qͥs tñ hanc opinionẽ ſq q
dubitauerit:tenere vult:hoc habet credere:

Pars n

q hec ſuſpitio in mente Joſeph nõ fuit oĩ⸗
no firma ſed dubia. Nã ſᷣm Tho.ij.ij.q.lłx.

arti.iij. Aliud eſt ex aliqͥbus ſignis dubita⸗

re de malo ꝓximi. Aliud eſt illud affimare

Pꝛimũ ꝑtinet ad humanaʒ tẽtationẽ ſine qᷓ

etiã ſancti vitã iſtã nõ ducunt:ſᷣm illud apłi

j. Choꝝ.x. Tẽtatio vos nõ appꝛehẽdat niſi

humana. Affirmarevero ꝓ ſignis leuibo de
ꝓximo malũ pᷣcipue qñ ſunt plura⁊ foꝛtia ſi
gna boni peccatũ eſt. VUñ Aug.ſuꝑ illud.j.
Ehoꝝ. iiij. Nolite ante tẽpus iudicare ait.
Et ſi ſuſpitiões vitare nõ poſſumꝰquia ho⸗
mines ſumꝰ:iudicia tamẽ id eſt diffinitiuas
ſentẽtias ↄtinere debemꝰ.hec ille. Sʒ alia

eſt opinio verioꝛ:quã tenẽt Bꝛego.Oꝛigeñ.

⁊ Johes os aureũ qui aꝑte oſtendũt ꝙ Jo

ſeph quãdo vidit Mariã pꝛegnãtẽ nõ co⸗

gitauit aliqð malum de ea ſed credẽdo bo/
nitati ᷣginis putabat ꝙ deus aliqͥd oꝑatus

eſſet ſecrete in ea. ⁊ ex humilitate reputauit

ſe indignũ eiconſoꝛtio quã ſciebat eſſe ple⸗
nam deo. Voluit ergo recedere ⁊ dimittere
eam timẽs ne ex pᷣſumptõe offenderet ſi tan
te virgini cohabitaret.ſicut in exemplo eti⸗
am Petrus ex eadẽ reuerẽtia dixit xpᷣo.Exi
a me dñe quia homo peccatoꝛ ſum. Vnde

lis laus Marie:magꝭ credebat Joſeph ca

ſtitati eius q; vtero eius:plus gratie qᷓ; natu

re. Maniteſte conceptũ videbat ⁊ foꝛnica⸗

tionẽ ſuſpicari nõ poterat:poſſibiliꝰ eſſe cre
gebat mulierẽ ſine viro poſſe cõciꝑe qᷓ; ma/
riam poſſe peccare. Hec ille. Huic ſentẽtie

oↄcoꝛdat Bernardꝰſuꝑ miſſus eſt, addẽs ꝗ;

ideo occulte voluit eã dimittere:quia ſi ma
nifeſte dimitteret cauſa diuoꝛtij q̃reretur et
exigeret᷑.Et ſi diceret id qð ſcierat ⁊ ꝓbaue⸗
rat de virginis puritate mox populꝰ incre/

dulus ⁊ dure ceruicis illum ſubſannarẽt et

illaʒ lapidarent. Quomõ em̃ gederent tacẽ
ti xpᷣo in vtero quẽ poſtea crucifixerunt mi/
ra faciẽtẽ ⁊ docentẽ in templo. Hec Berñ.
Itac; claret ꝙ Joſeph nil ſiniſtri credi⸗/
dit de virgine ſed cum vidit eam pꝛegnan/
tem ⁊ in facie eius diuinum ſplendoꝛem re/
lucentem adeo ꝙ non poterat eam intueri.
vt dicunt Bernardꝰ et Hieronymꝰpartim
ex ſtupoꝛe:partim ex virginis reueren tia:et
partim ex incompꝛehenſione operis. id eſt

virginalis conceptus cogitabat ſe abſen/

tare eam dimittere: tcotum hoc factum vo

ign
nocor
Gobo⸗
unt
Unant
cepee
imiae
faſiun
poei⸗
oEl
Vre
ünabt
ſoba
önann
ſenic⸗
ſeoe
ön⸗
ſcite
6Gisg
ſaltna
taura
bmen
ſae⸗
gtetet
nma
mm
Ban⸗
N⸗
/
anle⸗
wan
r
ntu
be
Pſo⸗

. 2

Articulus

lens diuino ↄſilio relinquere.Et ꝓptereà an
gelus ſibi reuelauit hoc myſteriũ dicẽſ. No
li timere accipere mariã ↄiugẽ tuam id ẽ nõ
expaueſcas cũ illa habitare ⁊ ſibi ſeruire cu
iusdeꝰte ſociũ fecit in ſctã puritate ⁊ deuo⸗

tione caſtitatꝭ quã vna ſimul deuouiſtꝭ mu

tua volũtate.qð em̃ in ea natũ eſt de ſpũſan
cto eſt?c. Qð ſi queras:quare btã Maria
nõ dixit eidẽ hoc diuinũ ſecretũ. Dicenduʒ
ſim lyrã ſuꝑ Math.q ideo.quia ſciuit ꝙ; ta
lia nõ ſunt reuelãda niſi q̃ntũ ſe extendit vo
luntas diuina.⁊ ideo beata virgo tacuit te/
nens firmiter ꝙ iſtud ſecretũ reuelaret᷑ tem/
poꝛe competenti ex beneplacito voluntatis
diuine ſicut ⁊ reuelatũ eſt ſancte Elyʒabeth
miraculoſe Lu.j. Item quare Joſeph nõ
petiuit beatã virginẽ vt diceret.Dicendũ q;
ex reuerẽtiali timoꝛe nõ fuit auſus ⁊ hoc fa/
ctum eſt ex diuina diſpẽſatione: vt vicʒ ꝑ re
uelationẽ angeli ipᷣe Joſeph ⁊ ꝑ ↄſequens
om̃es nos ſic certificaremur in fide ꝙ nullo
modo de cetero dubitari poſſet cẽc.
LLeapitulum. III.
E cundo pncipaliter ad queſtioneʒ
ſppoſitã de ſanctitate Joſeph ponit᷑
ↄcluſio reſpõſalis quã ſaluo alioꝛũ
melioꝛi iudicio tutam foꝛe decerno.⁊ eſt cõ/
cluſio talis. Fidei pie dictamẽ dat virgi⸗
nem xpᷣi matrẽ habuiſſe ſponſum talem dei
oꝛdinatione:vt nullus vir ſibi parem habu
erit ſanctitatẽ aut equalẽ puritatẽ toto ꝓtũc
terrarũ oꝛbe,. Dico notãter ꝓtunc: quia licʒ
Johes baptiſta fuerit tã excellentiſſime ſan
ctitatis: vt teſte ſaluatoꝛe Math.xj. Inter

natos mulieꝝ nõ ſurrexit eo maioꝛ. tamen

ſpᷣe Johes nõdũ erat ptunc id eſt temꝑe de
ſponſatõis Marie natus in mũdo:ſed po⸗
ſtea ſurrexit in mũdo.Pꝛo illo aũt temꝑe ar
bitroꝛ ꝙ Joſeph fuerit ſctiſſimꝰ in toto mũ
do pᷣ oĩibus hoĩbus qui tũc erant. Ad qð
credendũ ⁊ bandũ ſubnecto tercio rõnes
q bus claret eius ſanctitatꝭ excellẽtia. Et ad
id eſt ratio triplex vicz. phiſica.canonica, et
theologica. Pꝛima ratio phica.quia cuʒ
isxta Ariſto.ſentẽtiã. Om̃ia bonuʒ appetũt
⁊ diligũt:vnũqðq; ens quãtũ habet de bo⸗

nitate tantũ habʒ de eligibilitate lib.iij.tho
picoꝝ.Sʒ quia deꝰpꝛe oĩbus hoĩbus mü

di hunc Joſeph dilexit ⁊ elegit ſibi in patrẽ

putatiuũ ⁊ familiarẽ nutriciũ ac ſue ſanctiſ

ſime matni in ſponſuʒ ⁊ cuſtodeʒ; vᷣginitatis
.

deuotüch miniſtrü. ergo ſequit pꝛe olbuf

homĩb tunc in mũdo exiſtẽtibo:ipᷣe Joſepꝛh
fuerit melioꝛ ⁊ ſanctioꝛ. Secũda ratio ca⸗
nonica:quia habet᷑.xxiij.q.iiij. ca.obtineri.
ꝙ pᷣdeſtinatio ita eſt a deo diſpoſita vt electi
meritis ⁊ pᷣcibus ad ipᷣam ꝑueniãt.Hec ibi
Sed quia Joſeph fuit ab eterno poꝛdina⸗
tus a deo ⁊ pᷣdeſtinatꝰ in ſponſuʒ matrꝭ dei
⁊ nutriciũ xpᷣi atq; cetera myſteria diuĩe in⸗
carnatõis.ergo deo diſponẽte ipᷣe tante ſan
ctitatis ⁊ tanti meriti eſſe debuit vt pᷣ oĩibus
hoĩbus dignioꝛ ad hec pᷣtacta myſteria red
deret᷑. Tercia ratio theologica.quia quã
to ad maioꝛẽ dignitatẽ ſpũalem ⁊ m deum
exiſtentẽ eligit deus aliquẽ tanto eundẽ fa⸗

cit bonũ ⁊ melioꝛẽ.vñ Aug.in glo ſup Eph̊.

..dicit. Deus quos eligit facit bonos. ſic ait
aplus.Elegit inquit nos vt eſſemꝰ ſancti et
immaculati in cõſpectu eius in charitate:qͥ

pᷣdeſtinauit nos in adoptionẽ filioꝝ ꝑ ieſu-=

xpᷣm. Hec ille vbi ſupᷣ. Sed quia de elegit
ab eterno hunc Joſeph ad ſũmas gratias
⁊ maximas ſᷣm deum dignitates:vt patuit.
ergo ſane credo ꝙ ſicut ſuã reuerẽdiſſimam

matrẽ quã pᷣelegit ab eterno:vt decebat di⸗

gniſſimã ⁊ ſctiſſimã fecit:ſicut etiã ſuũ pᷣcur
ſoꝛẽ ſctiſſimũ elegit ⁊ fecit atq; diſcipulos et
aplos quos elegit vt mũdi lumĩa foꝛent ef/
fecit ſctiſſimos:ita hunc Joſeph quẽ in ſp-
cialiſſimũ ſibi ⁊ ſue matri nutriciũ ac ſpon⸗
ſum elegit ita eũ ſctiſſimũ effecit:q digniſſi
mũ pꝛe oĩbus hoĩbus reddidit. Secure
igit᷑ chariſſimi eius meriti nos cõmendare
poſſumꝰ:merito eius ſuffragia exoꝛamꝰ qꝛ
magnũ vtpote ſanctiſſimꝰ valet coꝛam xpᷣo
efficere ⁊ impetrare beneficiũ ꝓ nobis ꝛc.
Item ad ſanctitatis ipius Joſeph excel⸗

lentiam ꝓbandam faciunt etiam pꝛiuilegia

immediate infra articulo tercio deſcripta qͥ
bus eũ deus dignilicauit ⁊ ſctĩſicauit.

Artiaulus tercius ꝙ ſa nctitas Joſeph
ſponſi Marie duodecim pꝛiuilegijs eſt di
gnificata. Sðð

Ercium miſte

t rium declarandum in hac pat
te dicitur dignitatis. Quante

nempe dignitatis ⁊ pꝛiuilegia/o

te ſanctitatis ſit iſte Joſeph benedicte vir⸗

ginis Marle ſponſus elucidando. Ade

Liber Vin

nertere debemus: quia quicquid gloꝛie et
laudis impendimus ſponſo ſcilicʒ Joſeph
totum eſt ad laudem ſponſe id eſt beatiſſi⸗
me virginis matris dei. Ad cuius glo⸗
riam vt maioꝛi deuotione moueamur erga
hunc ſcũſſimũ ſponſuʒ Joſeph notare poſ
ſumꝰꝙ ſicut biĩſſima virgo dei mater gloꝛi
oſa exiſtit coꝛona duodecim ſtellaꝝ. iuxta il
lud Apoc̃.xij. In capite eiꝰ coꝛona duode/
cim ſtellaꝝ:ita ſctiſſimꝰeiꝰſpõſus Joſeph in
ter om̃es ſanctos compꝛobat᷑ foꝛe glłioſus
duodecim pꝛiuilegijs ſanctitatis tanq; du/
odecim ſtellis relucentibo in coꝛona gloꝛie
ipᷣiꝰ,.q̃ q dem oꝛdinari poſſunt in tribs q̃ter⸗
narijs. quoꝝ Pꝛimꝰ potiſſime ſe habet ex
pte ſuijpſiꝰid eſt Joſeph. Scðs ex ꝑte vᷣgi⸗
nis bñdicte eiꝰſponſe atq; filij eiuſdẽ virgi/
nis xpᷣi iu bñdicti. Terciꝰqternariꝰindif⸗
ferenter ſe habet vel teneri põt: vt claret in
ſubſchta qᷓternarioꝝ diuiſioen.
Pꝛimũ puilegiũ nobiliſſime generatõis
HB cõöm euãgelice cõmẽdatõis.
Terciũ digniſſime electõis.
Quartũ virginee gloꝛiatoiWlis.
Ouintũ puilegiũ ſinglłariſſime dilectöis
Bextum ſciſſime ↄuerſatõlis.
HSeptimũ meritoꝛie auxiliatõis.
Octauũ ꝑmaxime honoꝛatõis.
HNonũ puilegiũ pcelſe glłificatõis.
Decimũ dulciſſime ↄſolatõis.
Vndecimũ angelice frequẽtatõis.
Duodecimũ potiſſime impetratõis.
LCeo..eapituluml1.
Rima itaq; ſtella ſeu puilegiũ ſan⸗
p ctitatis Joſeph biſſimi dici᷑ nobi
liſſime generatõis.qꝛ eratde do mo
Dauid ⁊ generatõe nobiliſſima ex q̃ xpᷣs de
ſcẽſurus erat ſᷣm carnẽ ſicut ꝑ œæhas fuerat
p̃dicatũ Nimirũ ad nobilitatẽ ſummã eiꝰ
ꝑtinet ꝙ ipe Joſeph fuit de eadẽ tribu ⁊ fa-

milia cũ Maria mr̃e dñi virgine nobiliſſi⸗/

ma. Vnñꝛ⁊ genealogia xpᷣi deſcribit᷑ ꝑ ioſeph
ab euãgeliſtis licʒ Joſeph fuerit penitꝰalie/
nus a ↄceptõe xpᷣi qͥ de ſola virgine natꝰ eſt
⁊ ↄceptus a ſpũſctõ. Nihilominꝰ ꝑ genea⸗
logiã ioſeph deſcriptã Math.j.Et Lu. iij.
fficiẽter ꝓbatur ꝙ ihs Marie filiꝰ ſuerit
eſtirpe Dauid.vt dicit lyra.qꝛ Joſeph fu
o it de eadẽ tribu cũ Maria.qð ꝓbaturꝑ B.
qꝛ ſᷣm legẽ młier ad quã ꝑtinebat hereditas
paterna nõ poterat ↄtrahere mr̃imoniũ ni⸗

re nupſit vxoꝛi

HPars u.

ſi cũ viro ſue tribo ne fieret cõfuſio ſoꝛtiũ. vt

habet dicta ſnĩia Num̃.xxxvj. Biã aũt vir
go Maria fuit vnica Joachim pꝛi ſuo ſuc-
cedens el in hereditate ⁊ iõ ex lege cogebat᷑
viro ſue triba nubere.ppter hoc ⁊ iuit citio/
ſeph in bethleeʒ ciuitatẽ Dauid vt ꝓfiteret᷑
cũ eo Luc.iij.Hec Nico.de ly.ſuꝑ Hath.
Si aũt vis ſcire modũ ꝑ quẽ fuerũt de ea⸗
dem tribu ⁊ familia ſcʒ; Dauid. Damal.lib.
iiij.ca.vj.deſcribit dicens btãm Mariã de
ſcẽdiſſe a Dauid ꝑ Nathan. Joſeph aũt ꝑ

Salomonẽ.Dauid qͥppe inter ceteros ha/

buit duos ſilios ſcʒ PNathan ꝓphetã:? Sa
lomonẽ ſapiẽtiſſimũ regẽ.vt patʒ.j. Paral.
iij. Scðm ꝙ aũt refert lyra in poſtilla ſuper
QLu.licʒ oẽs ſapiẽtes hebꝛeoꝝ ↄcoꝛditer te9
nerent ex ſcpturis xpᷣm debere deſcẽdere de
Dauid.aliqui tũ eoꝝ opinabant᷑ ipᷣm deſcẽ
dere a Dauid ꝑ Nathan ꝓpter excellẽtiam
ſctitatis ⁊ ꝓhetie ipiꝰ Nathan. Alij vᷣo ꝑ
Salomonèe ꝓpter dignitatẽ regiam ⁊ excel/
lentiã ſapienne. Scðm veritatẽ aũt deſcen
dit ꝑ vtrũq;. aliter tamẽ.quia ꝑ Salomonẽ
deſcendit ſᷣm lineam naturalis generatiõis
ꝑ Nachan v̈o m lineã generatõis legalis.
quia Joſeph ſponſus beate vᷣginis fuit fili
us Helij adoptiuꝰſeu legalis ſ᷑ᷣm Hiero.qð
vt magis intelliga? NHota ſᷣm Joheʒ Da
maſce.ꝙ ꝑ cathenã Nathan ꝓphete filij Da
uid deſcendit Melchi.a quo melchi quar/
to gradu deſcendit⁊ diſtat in recta linea ipᷣe
Joſeph.vt patʒ Lu.iij. vñ Melchi eſt ipſi
Joſeph abauꝰ vulgariꝰ id ẽ auus aui. Iſte
melchi habuit fratrẽ nomie Panthera.qui
genuit Barpa nthera. ⁊ hic genuit Joachiz
qui genuit beatã ariã.Per cathenã aũt

ipᷣiꝰ Sslomõis filij Dauid naturalis deſcẽ

dit Mathan qui ſuit auus ſancti ſponſi io
ſeph Math. j. Iſte Oathan habuit vxo⸗
rem ex qua genuit Jacob patrẽ Joſeph. vt
patzʒ Wath.j. Defuncto aũt Mathan:ipᷣe
Helchi de quo antea meminimꝰ ſcʒ ex ca⸗
thena ſetatpanzPer frater vicʒ Panthe⸗
Dathan: ip̃i matri vicʒ Ja
cob.⁊ genuit ex ea Elij. Yacti ſunt ergo fm⸗
tres vterini Jacob ⁊ Elij:ſed de duobo fra
tribus a Dauid diuerſimode deſcendentib-
quia Jacob a Mathan ex tribu vel cathe⸗

na ſalomõis. Elij vᷣo a melchi ex tribu ſeu

cathena nathã. Elij aũt accepta vxoꝛe moꝛ
tuꝰẽ ſine ſemie, Etidcirco Jacob frat eius
„₰

ſen,

e⸗
hll
⸗
Nel

n
ſih.
ide
lüt
be,

accepit vxoꝛem fratris ſui vt ei ſuſcitaret ſe

men ⁊ genuit Joſeph. Ita ergo Joſeph fu
it fiu naturalis ipiꝰ Jacob.put diẽ Math⸗
jca. Fuit etiã idem Joſeph filiꝰlegalis Elij
quia filiꝰ qui naſcebat᷑ ex tali vxoꝛe erat qͥdẽ
ſim naturã generãtis.ſᷣm aũt legẽ defuncti.

⁊ ſic dicit Lu.ca.iij. Joſeph fuiſſe filiũ Elij.
hecſm Johez; Damaſ. Deniq; fm Nico. AV
de ly. ĩ poſtila ſup Math. Hec ↄtrarietas

ꝓꝙ mathe? dicit: Mathan genuit Jacob. et
Jacob genuit Joſeph.Lucaſ vᷣo diẽ. Ma
chath genuit Elij. ⁊ Elij genuit ioſeph. ſic
ſoluit᷑ ꝙ mathath ⁊ mathã ambo ðᷣſcẽderũt
a Dauid. ſzʒ mathath fuit filiꝰdauid adopti
uus. Mathan aũt ꝑ ſalomonẽ. Et iſti duo
mathan⁊ mathath habuerũt vnã vxoꝛẽ ſuc
ceſſiue q̃ dicta eſt yeſca:⁊ iſta a mathan ↄce
pit Jacob.⁊ a mathath Elij.⁊ ſic Jacob ⁊
Elij fuerũt fres vterini.vt dictũ eſt Ex bis

oĩbus aꝑte monſtrat᷑ nobilitas taʒ btẽ vᷣgi/

nis q; e ſponſi Joſeph ſctiſſimi.qꝛ fuerunt
ꝓinqui ſi bñ calcularet᷑ foꝛte in ſexto gradu
ↄſanguĩta qͥ gradu ñ ꝓhibet᷑ ſ̃m iura etiã
mr̃imoniũ ↄtrabẽdi. Equidẽ q̃nta ſit eoꝛũ
nobilitas generꝭ ptʒ.qꝛ Macheꝰ ponit tres

quaterdenas generatões ab Abꝛaã vſq; ad
xpᷣm in qͥ bus deſcribit᷑ generatio a q̃tuoꝛde
cim patriarchis:⁊ q̃tuoꝛdecim regibo.⁊ q̃tu

oꝛdecim ducibo: ſm qð dicit Nico,de lyra.
O igit q; nobiliſſimꝰeſt iſte ſpõſus qͥ vtiq; ẽ
ꝓpinquꝰmultoꝝ ſctõꝝ iſtiꝰ genealoglie: imo
⁊ Johis baptiite ⁊ plurimoꝝ aploꝝ fratrũ

xpᷣi. Inſuꝑ ⁊ mr̃is dei atq; ipᷣiꝰ xpᷣi ꝑ matrez ſi
qð eſt ſũmũ:ſicq; ꝓpinqͥtate cõiunctꝰeſt deo

patri ⁊ filio ⁊ ſpũiſctõ.ꝑ h̊ ꝙ xps dei filiꝰcar
nem aſſumpſit ex eiꝰgenealogia.
Capitulum. I.

Ecuũda ſtella eſt pᷣuilegiũ euãgelice
cõmedatõis.qꝛ in euãgelio ipe io
ſeph comendat᷑ iuſtꝰ fuiſe Wath.

j. Joſeph cũ eſſet iuſtꝰnolebat traducerexẽ.

quo vᷣbo ipᷣe cõmendat᷑ a ꝑfecta vᷣtuoſitate

qꝛ Et teſtant᷑ doctoꝛes catholici pᷣcipue ĩ ta⸗

lib ſcriptis accipit᷑ inqᷓntũ iuſticia tus eſt

generalis oẽs vᷣtutes cõpꝛehẽdens. VUnde

Hacrobiꝰli,de vᷣtutibo dicit ꝙ ex iuſticiap
cedũt:amicicia:innocẽtia:cõcoꝛdia:pietas:

religio.id eſt cultꝰdiuinꝰ:affectus.id eſt dile
ctio fraterna ⁊ hũanitas q omia credunt᷑ ꝑ

fectiſſime foꝛe in Joſeph/ ꝓpter qð merito iu
ſus noiatus et. quia vt Qulli lib de offi⸗

entia ꝓmpta que ⁊ fuit i

cijs ait. Juſticia vᷣtutis hlegoref mn grim⸗ .

ex qᷓ bõi viri noĩant᷑.Et Art hico
dicit. Pꝛeclariſſima virtutũ ſcʒ moꝛaliũ vi⸗

det eſſe iuſticia.⁊ nec heſperꝰ neclucifer ita
mirabiliter lucet tc. Vñ maximũ eſt hoc pp
uilegium Joſeph vt dicat᷑ q̃ſi anthomaſice
iq eſt ꝑ excellentiã: iuſtus in ſacro euãgelio.

ſes ᷣtutes omniũ patriarchaꝝ ⁊ ꝓphetaruʒ

Et certe haut dubiũ quia in ipᷣo erat obedi

₰

n Abꝛaã: patientia
Joſeph patriarche:humilitas Dauid:de⸗

uotio ꝓphetaꝝ ⁊ ſanctoꝝ patrũ ⁊cquib⸗ di

gnus reddebat᷑ ſponſus tante virginis.
Erxcia ſtella eſt puilegium digniſſ⸗
t me electiõis.Alij quippe ſancti ele⸗
cti ſunt:quidã in ſeruos tãtũ vt ſan

niſtratoꝛij ſpũs. Quidã in ſeruos ⁊ amicos

ſcʒ dei vt ſancti apli.quibo Joh̊.:xv.ſaluatoꝛ

alt. Jaʒz nõ dicã vos ſeruos ſed amicos ⁊c.

HNullus aũt ſanctꝰpᷣter Joſeph eſt electꝰ in

hanc pᷣcelſam dignitatẽ vt fieret ⁊ ſeruus ett

amicus ⁊ inſuꝑ pater xpᷣi putatiuꝰac ſpon/

ſus matris dei.vnde poſt dei matrè ſummãa

dignitatẽ ipſe obtinet
HS CKapitulum. IIꝝI —
Varta eſt puilegium virginee glo
q rniatõis:quia refulget gloꝛia⁊ aureo
ggaa vꝓ̈ginitatis. Yuit em̃ vgo incoꝛru
ptus quã virginitatẽ vouerat mutuo ↄſen⸗

u vnacũ benedicta virgine:ſicut ſupꝛa pa/
tuit. Hoc aũt ꝓbatur autoꝛitatibo vicʒ do/
ctoꝛum.⁊ rõnibus atq; ſimilitudinibo ⁊c̃.
Pꝛimo inquã doctoꝛũ autoꝛitatib.qui⸗
bus ⁊ ↄuincitur.quia liber infantie ſaluato
ris qui dicit ꝙ Joſeph de aliavxoꝛe habue
rit filios:in hoc dicto nõ eſt tenẽdus:qꝛ fal/
ſum dicit ſicut ⁊ in q buſdã alijs certis locis
ytpote ꝙ obſtetrices beata virgo habuerit
in partu ⁊ ſimilibo quib repꝛobatur. Ad id
autem ſciliczʒ ꝙ Joſeph virgo fuerit incoꝛru
ptus et perpetuus eſt Pꝛimo autoꝛitas
Hieronymi cõtra Helijudium dicentis ſic
Gꝛata inquit gratia et floꝛida fuit virginis

matris et Joſeph ſocietas. et ſicut amato/ o
res puntatis in matrimonio v̈ginitatis fu⸗

erunt a ſpũſctõ electi.Hec ille Un credo pꝰ
vginẽ mreʒ fuiſſe hũc Joſeph puritatis ma
Eimũ amatoꝛc. Ad idẽeſt autoꝛitas etiaʒ

Uñ argui poteſt quia in ipᷣo videre potuil-

Liber vIH

ſuꝑ Math. ca.j.in poſtilla ̊ credẽdũ aſtru

it ⁊ dicit: ꝙ cũ Maria eſſet deſponſata Jõ
ſeph iã erat in domo ipᷣiꝰ Joſeph ᷣm Chꝛi
ſoſtomũ.Et qꝛ modꝰerat iuſtoꝝ nõ ꝑficere
mr̃imoniũ ꝑ carnalẽ copulã niſi pus vacaa

rent oꝛõni ꝑ aliqð tᷣs imploꝛãdo diuinam
miſcðdiaʒ.vt patʒ hob.viij. Et tũc inquit

credit᷑ reuelatũ eſſe ipᷣi Joſephꝓpoſitũ ma⸗

rie de obſeruãda vᷣginitate.tũc q̊ʒ ex cõi cõ

ſenſu vouerũt vᷣginitatẽ.quã qͥdem vᷣginita

tẽ ipe Joſeph habebat etiã antea in deſide/

rio ⁊ ppoſito ſʒ votuʒ nõ expᷣſſerat. Cõtraxit

igit᷑ mrfimoniũ coactꝰ p miraculũ virge ger

tis:cõmittẽs ſe diuie volũtati:⁊ tũc ex reue·
latõe diuĩa cogſcẽdo ꝓpoſitũ Marie ex cõi
oſenſu vouerũt vᷣginitatem.vñ Joſeph ad

huc vᷣgo erat. Scðo ad id ꝓbandũ ideʒ
Nico.de ly. adducit rõnẽ talẽ.qꝛ cuʒ xpᷣs in

paſſione ſua nulli mr̃em ſuã ſeruãdã tradi/

dit niſi virgini:nõ eſt ꝓbabile ꝙ añ ↄceptũ

dũ adhuc eſſet iuuẽcula traderet᷑ alicui niſi
Tercio ꝓbari põt ſimi
litudinibo:qꝛ cũ de ſiłib idẽ ſit iudiciũ vt di
ctat regula logica.Exq̃ xps in oĩbo maioꝛeʒ

vᷣgini cuſtodiẽda.

quã habuit ⁊ ſpecialioꝛẽ ſocietatẽ ac famili-
aritatẽ ſꝑ cũ vᷣginib hꝛe potiſſime voluit.iu

xta illud Can.vj.Qui paſcit᷑ inter lilia.ſ.vir
ginitatis. Unde ⁊ mr̃em virginẽ eligere vo
luit: virgineo lacte nutriri voluit:in ſinu vir
gineo recumbere. Sed ⁊ diſcipulum virgi
nẽ ſcʒ Johem familiariꝰ dilexit ⁊ in pectoꝛe
ſuo reclinari eũ voluit in cena. Itẽ pᷣcurſoꝛẽ
vᷣginẽ hĩe maluit ſc; Johem baptiſtã. Ju⸗
xta q; crucẽ virginẽ mr̃em ⁊virginẽ diſcibu
lũ aſtare voluit,/ſed ⁊ in ſepulchꝛo quaſi vir

gineo id eſt in quo nõdũ quiſq; poſitus fue
rat locari voluit. Deniq; a vᷣgine

q; ierit Apoẽ. xiiij. Sane ergo iudicandũ ⁊
o credendũ eſt ꝙ patrẽ putatiuũ ⁊ nutriciũ at

qʒ miniſtrũ ſuũ ⁊ ſue matris ſpõſum nõ niſi
virginẽ habere voluerit:vt virginũ ſocieta⸗
tem ab inſtanti ↄcep tionis vſch ad tempus
ſue maniteſtatõis ⁊ pᷣdicatiõis ſe habuerit

Martha
miniſteriũ ſibi ⁊ hoſpitiũ exhibitũ plus pla
cuit. Pꝛeterea in celo ſemꝑ virgines ĩ comi
tatu habere vult qui eum ſequũtur quocu/-

de deo ille ſtupe

Pars I

Augꝰ /li. de Piugall bono erpſſe dicetis. q; et inter virgines 2uerſatus fuerit.
Joſeph niſi vgo fuiſſet: vgo mater dei ne / ⸗
in ſpõſaʒ ſibi a deo data fuiſſet. alas hoc

ſctm̃ oiugiũ claudicaſſet ⁊c. Nico.qͥʒ dely.

Capitulum. V.

Ailiinta ſtella eſt puülegium ſingula

q riſſime dilectionis.quia inter Ma
nã⁊ Joſeph fuit amoꝛ ſctiſſimꝰ⁊ ſin
gulariſſimꝰ. Et maria pꝰ filiũ magꝭ amauit
ioſeph q; aliũ ſanctũ quia fuit ſponſus eiꝰ⁊
ei in oĩbus neceſſitatibopuidens. Pie eniʒ
credit᷑ ꝙ ſpũſſctũs virginẽ Mariã ⁊ ioſeph

ſancto amoꝛe mutuo vniuit. ? niſi iſte amoꝛ
a ſpũſctõ inter eos caſtus ⁊ ſctũs pᷣceſſiſſet:·
matrimoniũ eoꝝ ↄtractũ nõ fuiſſet.Dilexit

igit virgo Maria Joſeph tanq; ſponſum
ſuũ ſanctiſſimũ a deo ſibi miraculoſe datuʒ

Et ſm magiſtrũ Vbertinũ de caſſali libꝛo
qui intitulat᷑ arboꝛ vite crucifixi ihu.Crede
dum eſt inqͥt ꝙ beata vᷣgo que in oiba a ſpiꝰ-
rituſctõ agebat᷑ fuit ab eodẽ ſpũſancto certi
ſicata de ſctĩtate Joſeph ⁊ de diuĩa ꝓtectio
ne:ita ꝙ nõ dubitauit imo certa fuit ꝙ Jo⸗
ſeph nunq; vellet eam carnaliter amare vel

ↄcupiſcere:ſed puriſſimo amoꝛe ex diuĩa di
lectione deuote ſibi ſeruire,⁊ ideo nõ miruʒ
ſi plene in Joſeph ↄiugiũ ↄſenſit vt verum

mrimoniũ fuerit inter eos nũq; habẽdo re
ſpectum ad carnalẽ ↄcupiſcentiã vel actuzʒ.

Vnge patet quia ſingulari diuĩo amoꝛe et
caſtiſſimo ſe mutuo dilexerunt.
Lapitulum. VI.

Etta ſiella dicit puilegiũ ſanctiſſi⸗

ſme ↄuerſatõis. Iſta em̃ ẽ regula ge
neralis.quia cum ſancto ſctũs eris

⁊ cum ꝑuerſo ꝑuerteris. teſte pᷣs. Vñ qͥ ma
lam habent ſocietatem in hoc mũdo male
agunt.et ecõuerſo qui bonã bene.Erit eni,z
ꝙ vnus malus malam habet voluntateʒ ⁊

in ſocietate bonoꝝ ſi fuerit vnus bonus ſu/

is exhoꝛtationibo ꝓhibet ⁊ retrahit illum.et

ecõuerſo. Itaq; cum Joſephhabuerit ſan

ctam ſocietatem Marie,de qua Ambꝛoſi⸗

Virgo fuit ſanctioꝛ alijs plena ſpũſancto.

Et ꝓpterea qͥd credis ꝙ agebat Joſeph quã
do videbat ſponſam ſuam in nocte ſurgenꝝ

tem ad oꝛationẽ ⁊ ploꝛantem ac deum col/

laudantem. an nõ credis ꝙ ad bene agen⸗

dum inflammaret᷑.Arbitroꝛ ꝙ ſepe oꝛabat

cum oꝛante ⁊ cum virgine pariter benedice

bat deum. Conſidera quantũ erant deuo⸗
ta eoꝛum colloquia ⁊ qñũ Maria loquebat᷑

go oĩa ſecreta myſteria diuid icar natiõis ei

bat Itẽ 2ſidera quõ btã ⸗

0

pahe
nutu
apl
lt
moꝛ

ſt

geri
Uitp⸗
lioſt

z

covi
ot
iit
ho
Ouss

ledol

ent

N⸗
ſchc⸗
tyol
lian
bob⸗
an
nd

ad
reſ
e⸗
e
ſl
ne

na
R
Prſin
maut
1c
deeng
eb
keamor
cſle
voniun
ſed
1C
weh⸗
woi
peno⸗
g⸗
nuend
diind
vönmn;
tNun
btore
daanz.
monecs

ſnciſ⸗
ig.
mses
Zin
o nue
Sa;
tu?
usſi⸗
u
gerula
Phroſy
ſnco⸗
phaui
hon
nc)
gge⸗
obn
ncl
ldano/

en
hi,

ͤts

Articulus

o pandebat et ꝑiter ↄferebãt quõ xpᷣus de ea
natus ſᷣm ꝓphetias deberet in mũdoviuere
et ꝓ hoĩb pati et moꝛi. Itẽ ↄſidera q̃ntũ ſte
tit caʒ Maria qꝛ fere.xxx. annis:liq; em̃ de
moꝛte Joſeph in ſcptura nõ reꝑit᷑ ſed ↄſtat
qm̃ paꝝ añ baptiſmũ xpᷣi moꝛtuꝰfuerit NHN⸗
qũ xpᷣs diſputabat in tẽplo viuꝰ erat. Tꝑe

aũt paſſiõis nõ fit mẽtio de eo.Cũ q̊ tot an/

nis ſteterit cũ vᷣgine in ſctã ↄuerſatiõe ſeqᷣt
vtiq; ꝙ magni meriti fuit ⁊ magne ſctĩtaj.

Capitulum. VII
Eptima ſtella eſt pᷣuilegiũ meritoꝛie
Acq ſitõis:auxiliatõis:qꝛ ipᷣe meru⸗
it in oibus laboꝛibo ⁊ in om̃i nego/

cio virginis Marie et xpᷣi auxiliũ pᷣbere: vt

patet qñ vᷣgo in bethleẽ ad pariendũ aſcen

dit. qn in egyptũ aufugit ⁊ in exitu de egy⸗
pto atq; in qᷓrendo ꝑuulũ xpᷣm ꝑditũ Lu.ij.

Quis in oĩbo his eã ſociauit ei niſi Joſeph
q̃ cum ploꝛãte virgine ploꝛauit ⁊ cum dolẽ

te doluit. Vñ maria ait. Ego ⁊ pater tuus
dolentes qᷓrebam?te ⁊c̃.

Capitulum. VI.
LCLltiaua ſtella pꝑmaxime honoꝛatõis

o Quere quẽ voluerꝭ pꝰ virginẽ ĩ ter

ris cui xpᷣs tãtũ honoꝛẽ exhibuit ſic

Joſephecul vt ðꝛ Lu.ij.Erat ſubditus de/

ſcendẽs in naʒareth. Iſta aũt ſubiectio erat

vt volũt doctoꝛes q illa diuinitas aliqñ fa
miliariter miniſtrabat Joſeph:dabatq; ſibi

tho baliam ſeu manutergiũ ad tergendum
manꝰ:aquã ad lauandũ:ſedile offerebat ad

reſidendũ: nec dubites ꝙ multa obſequia
fecit deus ipᷣn ergo ⁊c̃.

Cap̃.I N.
O na ſtella eſt pᷣuilegiũ p̃celſe grati
n flſicatõis. Hã qͥs ſanctoꝝ tantã gra
tiã pmeruiſſe cernit᷑ ſicut Joſeph:ſi
aduertimꝰrõnẽ electiõis atq; rõnẽ merito/⸗
rie ſue ſeruituiꝭ. Nimirũ ſi penſamꝰ rõnem

electõis vtiq; ipᷣe magnã gram hꝛe debuit:
qꝛ quãdo aliqnẽ deꝰeligit ad tantã gr̃am vt
ſit ſibi taʒ familiaris ſicut patuit: ſꝑ ſibi dat
maximas gratias.Et ꝓpterea eligendo iſßjßm

Joſeph ad tantũ myſteriũ qᷓntas ſibi gr̃as

deit cogita, Itẽ ſi penſam eiꝰſeruitute qs
reꝑit᷑ qͥ tantũ ſeruierit vgini Oarie atq;ʒ ſiẽ
xxpo Joſeph,.mõ xpᷣs dixir Joh.xij. Si qͥs
mihi miſtrauerit honoꝛificabit eũ pꝛ meus
⁊c.q̃ntũ ̊ putas honoꝛis ⁊ gr̃e deꝰ paterex
hibuit ꝓ tãto ſeruitio Joſeph. Iteʒ ſi bñdi

la virgo eſt tã gratioſa ꝙqᷣ dicit ad e re⸗ aũt ſepius hanc gratiã ꝓmeruit ſicut pateg

uerentiã vnũ Aue maria facit ſibi gfaz: qjn
to magis credis qͥd fecerit Joſeph qͥ tanto

tꝑe ⁊ in tãtis eidẽ ⁊ filio ſeruiuit ꝛ(.
Capitulum. N.

d latõis.reuera nullꝰſctõꝝ habuit vł

hyꝛa.bere potuit tantã cõſolationẽ de
xpᷣo ſicut Joſeph hic in terris:qͥ vidit oĩa q
ꝓPphete pᷣdicauerũt de vᷣgine ⁊ de ᷣbo incar
nato queʒ ⁊ poꝛtauit manibo ac tetigit: fide
ſenſit:oſculatꝰẽ:⁊ młtotiẽs amplexatꝰẽ. Si

ergo Abꝛaã exultauit vt videret diẽ xpᷣi: vi

it ⁊ gauiſus eſt Johᷣ. viij. qᷓnto magis J

ſeph gauiſus ẽ qͥ vidit ⁊ tetigit ꝑ exꝑientiam

Deniq; ↄſolationẽ habuit Petrꝰqũ vidit

——

faciẽ ⁊ gliam xpi in trãſſiguratõe adeo vt et
ficeret᷑ qſi fatuꝰneſciẽs qͥd diceret. Dñe in⸗/

q̊hft bonũ eſt nos h̊ eſſe Dath.xvij. Cõſola

tionẽ habuit Johes qñ doꝛmiuit ſuꝑ pectꝰ
ihᷣu.Oẽs etiã apli ↄſolabant᷑ qui maduca⸗

bant ⁊ bibebãt cũ verbo vite. Magna vti
q dulcedine tenebat᷑ magdalena qñ iuxta
pelbdes ihu ſedẽs audiebat verbũ illi?. Be
atꝰ Frãciſcꝰdũ ſel oꝛaret apparuit ei xpᷣs qſi
crucifixus di.Frãciſce amice tolle crucẽ tu
am ⁊ ſeq̃re me.Et mox pᷣ maxima dulcedie

eius effectꝰ fuit q̃ſi fatuꝰ ⁊ ſpũ ebꝛiꝰ.Fratri
Ruſino apparuit btã virgo cum filio in bꝛa
chio tenẽdo:⁊ tantã ↄſolationẽ habuit ipſe
frater rufinꝰex illa viſione ꝙ q̃ſi anĩa exiuit

de coꝛꝑe. Quid tũc Joſeph habuit ↄſolatitt
onis qui tanto temꝑe habitauit cum xpᷣo

virgine matre:comedit in vna menſa: cum

eis dulciſſima colloquia habuit multotiẽs

et quotienſcũq; voluit.Et vt pie credo chꝛi

ſtus ſepiſſime oſculabat᷑ ĩm Joſeph ſiẽ ſo

ſeph ſanctiſſime. O qnta fuit cõſolatio tua
qñ xpᷣm natũ quẽ filiũ dei credidiſti ĩ vlnis

tenuiſti.quando angeli cecinerunt Gloꝛia
excelſis:⁊ in multis alijs actibus eius felici
bus.vere dicere poteras cum pᷣs. Conſola
tiones tue dñe letiſicauerunt animam meæz

O anima mea quid faceres ſi ſaltem ſemel

oſculari a xpᷣo merereris ⁊c.
apitulum. XI.

Mgecima:pꝛiuilegiuz angelice fre⸗
vyv quuentationis et viſitationis. NHon
em̃ omnibus ſanctis donatum eſt

frequenter angelos videre et alloqͥ Joſeph

Ecima:eſt puilegiũ dulciſſime cõſo

Uiber vIIH

cuʒ angelus ei apparuit di. Noli timereac
cipere ↄiugẽtuã: ⁊ eũ monuit vt in egyptu;ʒ
iret. Item cũ poſt reuerſum angelꝰei appa/

ruit monẽs vt in ꝑtes galilee.ſ.naʒareth di⸗/
uerteret habitaturꝰ. Pie etiã credo ꝙ mlitis
alijs vicibo vidit angelos virginẽ bñdictaʒ

vlſitãtes ⁊ cõſolãtes:qꝛ vt dicit Hiero.q̃ti

die eã viſitabãt angeli cibũ ei ferentes.
LCoaapitulum. INI.

* .
d. .

Vogdecima ſtella eſt puilegiũ potiſ

d ſime impetratols ſeu ſuffragatöis.

Alij utpe ſancn pot bñdictã vir
1

ginẽ nõ ita potiſſime hũt ⁊ pñt ĩpetrare no-

bis ſuffragia ſicut Joſeph ſctiſſimꝰ. Ratio
qꝛ alij ſancti ſolũ depᷣcatoꝛie ſeu ſupplicato/

rie tãq; ſerui dei ꝓ ſuis meritis bñt impetra
reꝓ nobis.Sed ſctũs Joſeph in celeſti re-
gno qdãmõ etiã autoꝛitatiue tãq; pater xpᷣi
putatiuꝰ⁊ nutriciꝰhʒ impetrare:qꝛ xpᷣs ha⸗

bet eũ honoꝛare. Juxta illud. Honoꝛa pꝛezʒ

tuũ ? matre; Exo. xx. Exq̃ bz qdamoõ ius
pciꝑe poſſe łpᷣo⁊ ñ immõ ſupplicare ſicẽ alij
Quiſqs ergo ei deuote ſeruit. Quiſqͥs eius
ſuffragia expoſcit haut dubiũ qꝛ exaudiet᷑ ĩ

oꝛõnibo apud xpᷣm. Nõ em eſt fas ei nega-

re qð petit ꝓpter paternũ honoꝛẽ ⁊c.O igit
