pꝑcuſſit ſuꝑbũ. Secũdo q;tuʒ ad iuſticiã in
eo ꝙ ꝑ modũ ſatiſfactõis redemit genꝰ hu/⸗
manũ.CTertio q̃; q;tum ad carnis nr̃e ſuſce
ptionẽ quã ſibi vniuit. Itẽ ſpũſſancti ope
ratio manifeſtat᷑.quia ipſe matrẽ virginẽ pᷣ/
uenit ⁊ ſanctificauit. Secundo qͥa carnem
chꝛiſti in eiꝰ vtero foꝛmauit.Tercio q̊ʒ bo⸗
nitas ſpũſſctĩ manifeſtat᷑ inq;tum ꝓpꝛij plaſ
matis nõ deſpexit ſalutẽ. Ecceigit᷑ patet ꝙ;
tota trinitas ſimul fecit hãc incarnatõem et
q̃libet ꝑſonaꝝ aliqͥd oꝑata eſt inaean.
Ecunda veritas ꝙ ſola ꝑ Cap̃. I.
ſ ſona filij abſq; ꝑſona patris ⁊ ſpũſ
ſancti humanata eſt vl hũanã na-
turam aſſumpſit in hac cõceptione. iuxta il
lud Joh̊.j. Verbũ caro factũ eſt ⁊c. Et Lu.
ſ. Filius altiſſimi vocabit᷑ ⁊c. Nã licet potu
erit q̃libet ꝑſonaꝝ diuinaꝝ carnẽ aſſumere
nõ tñ decebat vt pr aſſumeret vł ſpũſſctũs
ſed ſolus filius.vt de hoc rõnes plures po-

ſite ſunt ſupꝛa parte,j.ar.ij.ca.iij. Qõ ſi foꝛ
te dicas.Ego nõ capio quõ hoc fieri poſſi
vt vna ꝑſona incarnet᷑ ſine alia cũ ꝑſone di
uine ſicut ſunt idiuiſibiles ⁊ inſepabiles:ita
⁊ inſeꝑabilr᷑ oꝑant᷑. Ad qð rñdet᷑ ſ̃m do⸗
ctoꝛes ſuꝑ tertio ſnĩaꝝ:pᷣcipue ſᷣm Bonauẽ
turã diſt.j.q.j.arti.ij.Et ſᷣm Franciſcũ ma⸗
ronis Richardũq; ꝙ abſq; dubio vna ꝑſo
na incarnari poteſt ita ꝙ alia nõ incarnet᷑.
vt docet Auguſtinꝰ pmo libꝛo de trinitate
et oꝑis euidentia manifeſtat.quia ſolus fili
us dei chꝛiſtus eſt incarnatꝰ. Nam aſſum/
ptio carnis terminat᷑ ad ꝑſonã et nõ ad di⸗
uinã eſſentiã. ⁊ ſic ſicut vna ꝑſona ẽ alia ab
altera:ita vni ↄuenit aliqͥd qð nõ conuenit

alteri ſcʒ ipſa incarnatio. Hoc aũt poſſe ſfie-

ri oſtẽdit᷑ tripl'r. Pꝛimo ſcripture autoꝛi⸗
tate.quia ſacra ſcriptura in multis locis di
cit filiũ mitti a patre.nunq; aũt legit᷑ pater ẽ
miſſus.ſicut ergo mitti põt cõuenire vni ꝑ/
ſone ſine alia:ita ⁊ ĩcarnari: cum incarnari
nõ aliud ſit qᷓ; in carnem mitti. Secũdo
oſtẽdit᷑ rõne im Bonauenturã tali.quia in
carnatio eſt vnio in ꝑſona.ergo ſi alia eſt ꝑ⸗
ſona patris alia filij alia ſpũſſancti.videtur
ꝙ ſi vnio ſit in ꝑſona vna:nõ ſit neceſſe fie/
ri in alia ⁊ ſi vnio poteſt fieri ſimilr ⁊ incar/
natio. plures rõnes de hac cauſa bꝛeuitatꝭᷣ
ꝑtrãſeo. Tercio oſtẽdit᷑ ſimilitudie ⁊ exẽ⸗
plo.Et de hoc ſᷣm Auguſtinũ vbi ſupᷣ po⸗
nit᷑ talis ſimilitudo. Sicut ſi tres artiſices
fabꝛicarẽt vnã loꝛicã de q̃ᷓ vnꝰ ſolus eoꝛum
armaret᷑. Itẽ ſitres puelle faciãt vnã cami
ſiã ⁊ induãt tm̃ vnã eaꝝ ipſa camiſia. Ecce
loꝛice vel veſtimẽti operatio ⁊ induitio eſt a
tribus:nõ tamẽ tres induuntur ſed vna ſo
la.ſic incarnationẽ chꝛiſti operate ſunt tres

ꝑſone ⁊ t vna ſola ðꝛ incarnari. Itẽ aliud

exẽplũ addit᷑. Uidemꝰ ꝙ in fioꝛe vel pomo
ſimul ſunt hec tria odoꝛ ſapoꝛ coloꝛ,. ⁊ tamẽ

vnũ ſentiri põt ſine alio.qͥa cũ odoꝛat᷑ ſenut

im̃ odoꝛ.vl cũ a remotis aſpie ſentit coloꝛ
ſine ſapoꝛe ⁊ odoꝛe.Itẽ cum in coꝛpoꝛe ſint
tria:linea ſuꝑſicies ⁊ coꝛpus:tm̃ ſuperſici/

es coloꝛatur. Item in igne cum ſint tria. ſcʒ;

ſubſtantia ignis:ſplendoꝛ ⁊ caloꝛ.ſi opona
tur ſpeculũ:ſolus reſplẽdoꝛ relucet in ſpecu

culo. et plura alia exempla de hoc poſſunt

ꝓduci.Deus ergo multo magis hoc potu⸗

it vt vna ꝑſona incarnaret᷑ ſine alaa.

— —
S —= — — — = — — — — -—— — —.——N⸗⸗ —

Articulus

EErcia vᷣitas q iſta xpi cõceptio ma
? glis attribuit᷑ ſpũiſancto qᷓ; patri et

filio ꝑ apꝛopꝛiationẽ Licʒ vt dictũ
eſt ꝙta trinitas fecerit eã Et ideo cõgruẽtiꝰ

ðꝛ ꝙ ↄceptus ſit xpᷣs de ſpũſancto qᷓ; ð deo

patre.Licet em̃ ↄceptio xpᷣi ſit opus triũ ꝑ⸗

ſonarũ.⁊ ideo apꝛopꝛiari põt trib ꝑſonis
Fm diuerſas cõſideratões. Hã patri attri
buit᷑ auctoꝛitas huius incarnatõis vel cõ⸗
ceptiõis.qꝛ ipſe miſit ⁊ dedit filiũ qͥ auctoꝛi
tate patrꝭ carnẽ aſſumpſit. Filio q̃́ʒ attribui
tur ipſa carnis aſſumptio.et ſpũiſancto coꝛ
poꝛis xpᷣi foꝛmatio.Tñ ſcriptura apꝛopꝛi/
at ſpũiſctõ hanc cõceptõem magis qᷓ; alte/
ri pſonaꝝ Et hoc ſᷣm Tho.in tercio ſcripto
ſniaꝝ diſt.iiij.ar.j.q.j.alioſq; ↄcoꝛditer do/⸗

ctoꝛes.ilriplici růõne. Pꝛimo rõne bonita
tis ⁊ charitatis. Secũdo rõne liberalita⸗
tis. Tercio rõne ſanctitatis. Pꝛimo in/

quã rõne bonitaꝶ ⁊ charitad. Nã vnaq̃q;

oꝑatio diuina magis eſt apꝛopꝛiabilis ali⸗
cui ꝑſone ſᷣmn ꝙ in ea magis maniteſtat᷑ at⸗

tributũ quod illi ꝑſone appꝛopꝛiat᷑.ſed bo/
nitas ⁊ charitas appꝛopꝛiat᷑ ſpũiſctõ. Spi⸗
rituſſanctꝰ em̃ eſt charitas ⁊ amoꝛ pr̃is ⁊ fi
lij.vt ait Augꝰ.li.vj.de trini.⁊ allegat᷑ a ma

giſtro in pᷣmo ſniaꝝ diſt.x. Vñ ⁊ Hiero. ſu

per.xliiij.ps.ait. Spũſſanctꝰ nec pater eſt
nec filius:ſed dilectio quã habet prin filiuzʒ
et filius in patrẽ.hec li.ſnĩaꝝ vbi ſupꝛa.Ex
maximo aũt amoꝛe ⁊ bonitate ði ꝓuenit vt
filius ði carnẽ ſibi aſſumeret in vtero virgi
nis. Joh.iij. Sic deus dilexit mũdũ vt fili

um ſuũ vnigenitũ daret ⁊c. ergo mag ſpũi
ſancto appꝛopꝛiat᷑ iſta ↄceptio. Secundo
rõne liberalitatis:vt em̃ oſtẽdat᷑ ꝙ nõ ex ali
quibo merit ſed ex ſola liberalitate et gra fi⸗

lius dei carnẽ aſſumpſit, ideo ſpũiſctõ qui

eſt ipſa gratia ↄceptio xpᷣi attribuit᷑. vt Au⸗

guſtin? dicit ĩ Enchiridion. Hoc eſt qd ait
aplus. Nõ exgꝑibo inqͥt iuſticie qᷓ fecimus
nos ſed ſ̃ᷣm ſuà miſcdᷣiam ſaluos nos fecit.

Ad Titũ.iij. Tertio rõne ſctũtatis. Naʒ
ſpũſſanctus eſt ſpũs ſctificatõis.vt ðꝛ Ro/
ma.j.Et ideo ſicut alij ꝑ ſpũmſctm̃ ſciificã/
tur ſpũaliter vt ſint filij ði adoptiui:ita xpᷣs
ꝑ ſpumſctm̃ eſt in ſanctitate ↄceptus:vt eẽt
niiꝰ dei naturalis.⁊ ꝓpter hoc angelus poſt

q; pᷣmiſerat:ſpũſſanctꝰ ſuꝑueniet in te:con⸗

cluſit dicẽs Ideoq; et quod naſcet᷑ ex te ſan

ctum vocabit᷑ filius dei.Luce.j.Ex oĩbo ita

qʒ pᷣmiſſis colligere poſſumus et agnoſcere .
quaãta charitate deũ noſtrũ et dũm Jeſum
chꝛiſtuz diligere debeamus: vt ei ꝓ tãta ſua
circa nos charitate ⁊ liberalitate retribuere
valeamꝰ ꝓ noſtro modulo vicẽ reamatiöisꝰ
Quis enim nõ ſtudeat reamare ſe amantez
deum ⁊ qdem ſumme bonũ ⁊ amabilẽ:ſum
ma beneficia largieẽtẽ:ꝑpetua charitate nos

Oiligentẽ:et in eterna beatitudine ꝑpetua fe

licitate pᷣmiantẽ. O anima mea vtinã te ex
cuteres de puluere:vtinã mente pia recogi
tares quantum te dilexerit deus vt ſe dede⸗-

rit pꝛo te ⁊c.

Articulus ſecundus de pkectõne diuine

incarnationis ⁊ conceptio is chꝛiſti.

ECapitulum. .

Ecungu miſte⸗
ſrium declarandum de ſſta ſacra
iiiiiiſlima cõceptõne domini noſtri
dicitur ꝑfectõis. AUbi oſtendit᷑quãta perfre
ctione ſit cõceptus dominus Jeſus in vte
ro ſacratiſſime virginis Marie. Vbi no.
ta ꝙ licet chꝛiſtus młtiplici ꝑfectione ſit cõo⸗
ceptus.tlamen vt eas compendioſius per
ſtringamus:triplicem in hac parte huiꝰ cõ
ceptionis excellentiam et perfectionem de⸗

claramus.
Pꝛimo ꝑfectionẽ ex parte matris

Decundo perfectionẽ ex parte humani

tatis domini.

Terclo pfectionem que ſe tenet ex parte

diuinitatis chꝛiſti.

Pꝛimo itaq; in hac dñica cõceptiõe cõo⸗
templemur ꝑfectionẽ ⁊ excelletiaʒ que ſe teO⸗
net ex parte matris: qm̃ ipſa beata vᷣgo tri
plicem ꝑfectionẽ in hac cõceptione habuit.

Pꝛimo ꝑfectionẽ virginitatis. Secũ⸗

do pfectionẽ ſanctitatis. Tertio pfectiõöe,

maternitatis. Pꝛimo inquã habuit pfe/

ctionẽ virginitatis,quia ipſa concepit ſili
um ſine coꝛruptione virginitatis ⁊ ſine om
ni concupiſcentia ac delectatione carnali:
quin potius in ſumma ſuauitate ſpirituali:
quia eius mẽtem inhabitabat deus:et ideo

exultabat coꝛ eius in deo ſalutari ſuo. VUñ

Auguſtinus libꝛo de virginitate dicit ꝙ be
tioꝛ fuit beata virgo cõcipiendo chꝛiſtũ mẽ

te q; coꝛpoꝛe. Et infra cõcludit ꝙ ꝓpinqui/

tas Marie materna nil pꝛofuiſſet niſi felicc
us deum coꝛde q; coꝛpoꝛe geſtaſſz. Hec ille

— .

Liber 1.

Iſtud aũt quõ ſit intelligendũ. Reſpon det᷑

ſm doctoꝛes ꝙ nõ aliter niſi cõſiderent᷑ in/
q;tum vnũ nõ excludit aliud:als ſecus. qͥa
cõcipꝑe xpᷣm carne ⁊ eſſe dei matrẽ nõ poteſt
eſſe ſine ſanctitate mẽtꝭ Vñ iſta cõceptio in
Maria eſt optima q̃ eſt carne ⁊ mente. Si
em̃ poſſet qͥs ↄciꝑe xpᷣm carne ſine ↄceptõ
ne mẽtis ſide nil eſſet. Secũdo habuit ꝑ⸗
fectionẽ ſanctitatꝭ.qͥa nulla fuit in hac con/
ceptione infectio ſcʒ pct oꝛiginalis: qm̃ de
ſpuſancto btã virgo filiũ ↄcepit ex puriſſi⸗

mo ſuo ſanguine / ꝓpterea angelus dixit Lu
ce.j. Ideoq; ⁊ qð naſcet᷑ ex te ſanctuʒ voca/
bit᷑ fůius dei. Sanctũ qͥppe ᷣm Dyo.xl.ca.

dediui. noĩb ðᷣꝛ illud qð eſt ab oĩ immũdi

cia libeꝝ ⁊ ꝑfectũ ac mũduʒ ⁊ imaculatum.

VX aũt cõceꝑit ex puriſſimo ſuo ſanguine
oſtẽdit᷑ tripłr. Pꝛimo ex ſnia doctoꝛali. Se

cũdo ex exẽplo miraculi reuelati. Lertõ exẽ

plo ex ſilitudine naturali. Pꝛĩio oſtendit᷑

ſnia doctoꝛali:ita em̃ cõiter doctoꝛes ſenti/

unt ſuꝑ tercio ſentetian d iſt. iij.:ca. bmo. vbi
magiſter dicit.Chꝛiſtꝰ inqͥt copulauit ex pu
riſſimis ⁊ ſanctiſſimis ipſi virginis ſangui
nibo carnẽ aĩiatam aia roõnali nõ ſeminãs ſʒ
ꝑ ſpũmſanctũ creãs. Hec ibi.Et eſt ſenten
tia Damaſceni. Sed q̃ri bic põt de h qð
dicit ꝑ ſpũmſctm̃ creãs.Quõ iſte ſanguis
ðᷣꝛ creatus in btã virgie de q̃ ſq; ſanguie fa-

ctũ eſt coꝛpus xpᷣi:cum ille ſanguis nõ eſt fa

ctus de nihilo:nã creare eſt aliqͥd ex nihilo
facere. Ad hoc reſpõdet᷑ mn Bonauen.

ꝙ hic creare accipit o condere.a caro xpi

cõdita eſt ex illo puriſſimo ſanguie ſpũſſci
vᷣtute ⁊ ptãte.qͥ ſqʒ ſpũſſctũs condidit et ſoꝛ

* .

tra eius gloꝛioſa viſcera out edu
dũ.5. Sed adhuc qrit᷑ de qͥ ſanguie puro
virginali ⁊ quõ foꝛmatus eſt xꝰs. Rũñdet

Joh.nider allegãs ſniam Alb.magni ꝙ; ex

puriſſimis guttis ſanguĩs coꝛdis vᷣtute ſpi
rituſſancti in eiꝰ vteꝝ ꝑ venas deductis vt
pie credit᷑.Et quõ hoc patet in exẽplo ĩme/
diate ſubſequeti. Scðo g̊ hoc idẽ oſtẽdit᷑
exẽplo miraculi reuelati. Nã pᷣdictꝰ mꝗr̃ io

hanes in ſermone ſuo de annũciatõe refert

magnũ Albertũ ſcripſiſſe ꝙ nouit quẽdã re
ligioſum ſimplicẽ deũ valde timeteʒ qͥ cum

aliqñ apud ſe miraret᷑ de ↄ ceptõe filij dei ĩ

vtero vᷣginali in oꝛõnibo plib rogauit bea⸗-
tã vᷣginẽ vt certificaret᷑ de illo. In nocte igi

oſa viſcera mẽſibo nouẽ educã

tur natalis xpᷣi ꝑ eundẽ pma celebꝛata miſ⸗
ſa ꝓpe altare vidit lucẽ magnam et nobiliſſi

mã dñam dicentẽ Quare heſitas ait de ↄce
ptiõe filij mei. Hũ reꝑies ſcriptũ in euãge/
lio ꝙ turbata fui in ſermone angeli Moͤtu

em̃ naturali in turbatõe hoĩs aſcendit ſan⸗

guis ad coꝛ eiꝰ in ſolaciũ ipſiꝰ coꝛdis ⁊ con

foꝛtationẽ. In ipᷣa ̊ turbatõe ex puriſſimis

guttis ſanguĩs coꝛdis mei oꝑatõe ſpũſſan/

cti cõceptus eſt in me filius dei. Tüc ille
attonitus bꝛeuiſſimis verbis q̃ſiuit.Qua⸗
re hoc? Cui illa benigne rũdit. Ex puriſſi⸗
mis guttis ſanguĩs coꝛdis mei ideo conce/
ptus eſt in meo vtero filiꝰ me vicʒ vt magꝭ
diligerẽ ibᷣm:⁊ vt magis mererer in paſſiõe
illiꝰ hec vt fert Fm Alb.ſuꝑ miſſus.ſuꝑ ver
bo dñs tecum. Et ꝓfecto qa iſtud nõ repu-

gnat fidei vel ſerſpture.ſed cõſonat etiã rõ⸗
ni fidei ⁊ pietati:ideo teneri poteſt.

ne ex ſubtiliſſimis humoꝛibo virgule: ⁊ fru⸗
ctus arboꝛum ex puris medullis arboꝛis.
ſic chꝛiſtus ex puro virginis ſanguine VUñ

chꝛiſtus Eſaie.xj.floꝛi comꝑatur.Egrediet᷑

virga id eſt beata ᷣgo de radice ieſſe et flos

de radice eius aſcendet id eſt chꝛiſtus. De

niq; Areſto.v.libꝛo de animalibus dicit ꝙ

in Arabia eſt quedam auis regia et magna

nomine oꝛmomella que ſolũ in arabia ha⸗
hitat:hec auis guttaʒ emittit ſanguinis ſui
que tandem in aduentu ſolaris luminis vi
uificatur ⁊ ſimilem ſibi pꝛocreat auiculam.
Si ergo natura id valet facere vt ex gutta
ſanguinis auis ꝓducatur abſq; maris con
cubitu ſola virtute celeſtis vel ſolaris lumi
nis:multo magis id deus potuit vt ex gut/

ta ſanguinis beate virginis coꝛpus chꝛiſti

foꝛmaretur ſpirituſancto id facicte. Ter⸗
cio in hac conceptione beata virgo habu⸗
it ꝑfectionem maternitatis.ania vera et ꝑ⸗
fecta mater chꝛiſti extitit. Nam ex hoc ali-
qua mulier dicitur alicuius mater ꝙ eũ cõ
cepit ⁊ genuit.ſed beata virgo chꝛiſtum cõ
cepit et genuit. ergo eius mater eſt. Unde
Mathei pmo.um eſſet deſpõſata mater

Jeſu Maria ioſeph. Vbi nota fᷣm Tho

mam.iij.parte ſumme:queſti.xxxj.ar.iij. Et

bma parte.q.xxvij.ar.ij.qꝙ ad hoc vt aliqs

ſit pater vl mater requirunt᷑ quatuoꝛ, Dꝛi
mo vite generatio.ex boc enim eſt materni⸗

Ter⸗
cio hoc idem oſtedit ſilitudine naturali. i
demus em̃ ꝙ fioꝛes gignunt᷑ ſine coꝛruptio

— — — —

—
—+£

Articulus

tatis vel paternitatꝭ ratio qͥa viuentẽ gene/ ſup.iij. diſt iij. et Gonauen. diſt. ij. eiuſdem
rauit.et ideo ſcãni mater nõ dicit᷑ lignũ:nec . tercij. Richardũq; ⁊ alios ↄcoꝛditer docto

ignis generans ðꝛ mater ignis generati.
olc reqͥrit᷑ ſubſtãtie collatio.⁊ ideo ar
tifex nõ eſt pater vł mr mẽſe quã facit:quia
nil cõfert ei de ſua ſubſtãtia. Tercio ma⸗
terie pᷣparate admiĩſtratio.et ideo q;uis hõ
ſit de terre limo foꝛmatꝰ:nõ tamẽ ppꝛie dicit
terra mater homĩs. Quarto nature aſſi⸗
milatio in ſpecie. vñ capillus vel ᷣmis qui
generat᷑ ex hoĩe nõ dicit᷑ filius homiĩs.quia

nõ habet ſpecificã ſimilitudie; cum homie.
Ex iſtis ratõniboꝓbat᷑ ꝙ btã virgo vere ſit

mater chꝛiſti. Pꝛimo qͥa viuuʒ genuit: imo
ipſam vitam chꝛiſtũ:ſicut ipſe ait Joh̊.xiiij
Ego ſum via veritas ⁊ vita. Secũdo qͥa ð
ſubſtãtia ſua cõtulit in generatõe xpᷣi ꝓpꝛiuʒ
ſanguinẽ. Tercio qͥa pparatã materiã pᷣſti⸗
tit ſq; puriſſimũ ſanguinẽ qͥ xpᷣo ↄueniebat
Quarto qͥa ſibi ſimileʒ in ſpecie pduxit: vñ
vera mr xpᷣi fuit. Pꝛoinde ipſa figurata eſt
E tabernaculũ dñi federꝭ in q̊ habitauit de
us,.de q̊ habet᷑ Exo.xxv.⁊ Heb.ix,ꝙ habu
it duas ꝑtes. Pꝛima lõgioꝛ ⁊ latioꝛ q̃ ſigni/
ficat btẽ Marie coꝛpꝰ ſanctiſſimũ. Nã illa
pars tabernaculi vocabat᷑ ſctã:cuiꝰſcʒ ma⸗
rie ſanctitati cõmiſſa eſt latitudo ⁊ longitu/
do totiꝰ mũdi.i.hoĩm ⁊ angeloꝝ. Secũda
pars ꝓpter excellẽtiã vocabat᷑ ſanctaſancto

rũ:q̃ ſigniticat anĩie Marie pᷣcellentiã,. de q̃ᷓ

Alexã.de hat.ſuꝑ illud Cant᷑,. Tota pulcra
es:dicit. Nequaq; pᷣelegiſſet eã deꝰ niſi eſſʒ
om̃ibus dignioꝛ:deo dilectioꝛ: et vniuerſis
excellentioo. Capitulũ. II.
Ecudo ↄtemplemur ꝑfectionẽ hu⸗
mmanitatis chꝛiſti in qua fuit triplex
perlectio in conceptione.

Kuna ꝑfectio ſubitanee oꝛganiſatõnis

ecunda ꝑfectio cõplete animatiõis.

CTercia pfectio diuine felicitatöss.
Pꝛima inqu pꝑfectio ſubitanee oꝛganiſa/

tionis.quia ↄceptio chꝛiſti nõ fuit ſicut no
ſtra. Noſtra qͥpe ↄceptõ eſt ſucceſſiua ⁊ in

tꝑe ꝓpter virtutẽ defectiuaʒ nature agẽc: ita

ꝙ; ↄceptio marꝭ nõ ꝑtficit᷑ niſi vſq; ad qᷓdra⸗

geſimũ diẽ vt dicit pᷣus.·ix.li.de aĩalibo. Fe
mine vᷣo cõceptio vſq; ad octuageſimũ diẽ

yel citra. Aug/ vo ſuꝑ Johãnẽ dicit vt diſ.
iij.ſcribit᷑ tercij ſentẽtiaꝝ.ꝙ maris cõceptio

pficit qᷓdrageſimoſexto die. Sʒ chꝛiſti cõ
ceptio ſuit ſubitanea ⁊ in inſtanti fᷣm Tho.

.

res. Ratio: quia ↄceptio chꝛiſti facta eſt vir

tute mirabili ⁊ diuina mirabiliter opante.

ſed virtus mirabiliter operãs eſt infinita et
operãs infinite ac ꝑfectiſſime. Deutero.xxij
Dei ꝑfecta ſunt oꝑa.ergo videt᷑ ꝙ eius ope
ratio fuerit inſtãtanea. Unde hec q̃tuoꝛ in
ↄceptiõe xpᷣi fuerũt in eodẽ inſtanti.ſcʒ con
uerſio ſanguis puriſſimi beate virgis ĩ car
nem ⁊ alias ꝑtes coꝛꝑis chꝛiſti.et foꝛmatio
membꝛoꝝ eius oꝛganicoꝝ. et animatio coꝛ
poꝛis oꝛganici.et aſſumptio coꝛꝑis anima

ti in vnitatẽ diuine ꝑſone. Vnde Augꝰ. ſi-

cut in li.iij.ſententiaꝝ ſcribit᷑: dicit. In vte/⸗

ro virginis nõ pꝛiꝰ caro ↄcepta eſt ⁊ poſtea

diuinitas venit in carnẽ:ſed mox vt dei ver
bum in vterũ venit factum eſt caro ſeruata

Apꝛietate nature ⁊ pfectus hõ in veritate car

nis ⁊ anime. Hec Augꝰ. Secunda ꝑfe-
ctio coꝛꝑis ⁊ humanitatis chꝛiſti in eiꝰ con
ceptu dicit᷑ animatõis.quia in eodem inſtã

ni quo concepit beata virgo coꝛpus chꝛiſti

fuit ꝑfecte aniatũ anĩa rõnali in eodem in⸗
ſtanti creata. Mnde H iere xxxj. Nouũ fa/
clet dũs ſuper terram:femĩia circũdabit vi/

rum. Virum inquit:quia chꝛiſtus in inſtã/

ti cõceptionis fuit tam quo ad lineamenta

coꝛpoꝛis ⁊ oꝛgana omia vt pᷣdictuʒ eſt q;ᷓ qᷓ
ad om̃es virtutes anime gratiã et ſapiẽtiaʒ

Sciuit em̃ oĩa in inſtãti ſue cõceptionis.

Et circa hec pᷣmiſſa Holgot ſuꝑ liby ſapĩe.
et Petrus aureoli in ſuo cõpẽdio ⁊ docto⸗

res ſuꝑ.iij.ſniaꝝ dicunt pᷣcipua puncta ad/

miratione digna duo. Et his ſuꝑaddit᷑ ter

cium pũctũ ſᷣm Fran.maronis ſermone ðᷣ
natiuitate. Pꝛimũ pũctum. ꝙ nunq; fuit
aliqs puer ita ꝑuus ſicut xpᷣs.qm̃ vt ait ma
giſter in tertio.diſt.iij.mẽbꝛoꝝ xpᷣi diſtinctõ
in ipſo momẽto cõceptiõis per oĩa lineamẽ

ta et oꝛgana ꝑfecta fuit:? tam parua erat ac

tenuis ꝙ humano viſui vix poſſet ſubijci.
Et diebus illis ſcʒ.xlvj.perfecte eſt aucta et

notabilis facta paulatim creſcẽdo. Huius

patet ratio.quia alij pueri quãdo animant
et ꝑfecte oꝛganiʒant᷑ ſm omia membꝛa ſüt

xlvj.vel ſᷣm phum.xl.dierũ.et ideo taato fu
it minus coꝛpus chꝛiſti alijs quãdo eſt con
ceptum et ſtatim aĩatuʒ:quãtum infra.xlvj.
dies augeri potuiſſet in vtero. Qõ ſi qri᷑
Vngde eſt hoc ꝙ deus coꝛpus illud tã guũ

Aiber 1.

voluit paulatim ad ꝑfectam quãtitatem de
duci mediãte nature opꝑatione: ⁊ nõ fecit ſu

bito magnũ. Ad hoc dicendũ ᷣm Bona
uen.ſuꝑ tercio.diſt.iiij.q.vl.ar.j.q q;uis de
us facere potuiſſet alio mõ:hoc tñ mõ fecit
cõgrne triplici röõne. Pꝛimo vt cõfirma/
ret fidei veritatẽ:dum ꝑ hoc oſtendit ꝙ ve/
ram ⁊ nõ fantaſticã carneʒs aſſumpſit:⁊ hoc
fuit optimũ.qͥa ſine fidei veritate nullus eſt
fructus incarnatõis. Secũdo vt cõmè/

daret humilitatẽ:dũ dei filius rex regum fa

ctus eſt paruulus: ⁊ qͥ pꝛiꝰ nullo indigebat

lacte materno alebat᷑ ſicut alij ꝑuuli ⁊ pan⸗

nis inuoluebat᷑ ⁊c̃. Et hoc valde optimuʒ:
qͥa ꝓpter hoc potiſſime de celo dei filius de
ſcẽdit vt ſuꝑbiã extirparet. Tercio vt cõ
ſeruaret vniuerſalẽ legeʒ ⁊ oꝛdinem:qͥa deꝰ
vnicuiq; nature ↄceſſit ꝓpꝛiaʒ oꝑationẽ.nec
vtit᷑ miraculis vbi natura ꝑ ſe ſufficiẽter pᷣt

opari. Et qͥa natura in chꝛiſto ſufficiẽter po

terat illud coꝛpus ad ꝑfectã q̃ntitatẽ dedu⸗
cere:ita ꝙ ꝑ hoc nullo mõ eiꝰ dignitati de⸗
rogabat᷑. Idcirco voluit deꝰ vt naturã iux/
ta virtutem ſibi cõpetentẽ oꝑari ſineret:⁊ Bᷓ
q̃dẽ ↄueniebat.quia naturaʒ nolebat peri/
mere ſed reꝑare. Secundũ punctũ circa
hoc valde notabile eſt ꝙ in tam puo coꝛpo

re recepta fuit aĩa:⁊ tam coꝛpus illud qᷓ; aia

diuinitatis vnionẽ gfectaʒ habebãt in ipſo
inſtãti cõceptiõis. VUnde Auguſt.li.de ſide
ad petrũ dicit. Firmiſſime tene ⁊ nullatenꝰ

Dubites nõ carnẽ chꝛiſti vel aiam ſine diui

nitate in vtero virginis fuiſſe pꝛiuſq; ſuſci/
peret᷑ a verbo ⁊c. Terciũ punctũ ꝙ chꝛi
ſtus plus habitauit in vtero virgis q; alij
ꝑuuli tanq; in thalamo ſumme dilecto eoq;

ceteri fetus ante aniĩatõeʒ per.xl.dies ad mi

nus foꝛmant᷑.chꝛiſtus aũt dante btã virgi⸗
ne aſſenſum fuit ſtatim pfecte foꝛmatus: et
ſic illis xl.diebus plus habitauit. Tercia

pfectio ex ꝑte humanitat xpᷣi fuit ꝑfectio fe

licitatõis.qͥa in inſtãti ſue ↄceptiõis aĩa eiꝰ
fuit in pfecta fruitõe diuinitatis ⁊ ſciuit oĩa
etiam ſᷣm ꝙ homo:et fnit plenus omni gra
tia et virtute.vnde nõ ſolum fuit viatoꝛ ſed
etiã cõpꝛehẽſoꝛ.vt dicit Augꝰ.Et ratio ſᷣm
inſtanti ſue ↄceptõis fuit ſimul deus et hõ.
Igeo in ſua humanitate habuit aliquid pᷣ
ceteris creaturis.ſcʒ:vt ſtatim a pncipio eẽt
beatus ⁊ felix cõpꝛehenſoꝛ. VUnde pᷣs. Be/

Pars VI

atus quẽ elegiſti ⁊ aſſumpſiſti ⁊c. quod ſᷣin
glo.refertur ad humanitateʒ chꝛiſti que aſ⸗
ſumpta eſt a verbo dei in vnitateʒz ſuppoſiti
Sed in pꝛimo inſtanti ſue cõceptionis it
aſſumpta natura humana a verbo del: vt
patebit.ergo ꝓtunc fuit beatus ſᷣm ꝙ ⁊ cõ⸗
pꝛehẽſoꝛ.⁊ ſic patet triplex perfectio huma/
nitatis chꝛiſti. ßÿMVMB
Capitulum. .
rcio quoq; in hac ſacroſancta cõ
t ceptione chꝛiſti fuit ſumma pfectio
cer parte diuinitat ipſius chꝛiſti.qa
chꝛiſtus exiſtẽs in virginis vtero fuit ita ꝑ-
fectus deus ſicut fuit ab eterno ⁊ erit in eter
nũ:ita glioſus:ita omniũ dñs:oĩa potens:
omnia ſciens:ſuꝑ oĩa bonus ⁊ ꝑfectiſſimꝰ.
Vnge circa hocꝓ intellectu nota tres veri
tates catholicas bꝛeuiter declarãdas ne ꝓ
lixitas tediuʒ generet. Pꝛima veritas eſt
qꝙ nulla mutatio facta eſt in deo ex eo ꝙ in
vten virginis veniẽs incarnatꝰextitit. AUñ
Petrus aureoli in ſuo compen.li.iiij.ca.vj.
Cũ filius dei in mundũ mittit᷑ nõ ſit in deo
aliq̃ mutatio:ſed nature hũane aſſumptio.
quia ipſius mitti nõ eſt ibi eſſe vbi ante nõ
fuit:ſed aliter ibi eſſe qᷓ; pꝛius fuerit. Et bec
alteritas nõ eſt ex parte eius qui eſt: cum ſit
imutabilis.ſed ex parte eius in q̊ eſt qa vni

tur noſtre carni.vñ nõ fit mutatio ex ꝑte dei

ſed ex ꝑte noſtri. Scriptũ eſt em̃ Malach.
iij. Ego deꝰ⁊ nõ mutoꝛ. Nec in hoc aduẽtu
eſt loci mutatio.quia vbicũq; pᷣus fuit chꝛi
ſti diuinitas:ibi ⁊ eſt nũc ⁊ in incarnatõe fu
it. Nã ⁊ poſt incarnatõem in patre eſt ſicut

et ſemꝑ fuit.vnð iſta incarnatio in nullo de

rogat diuine ꝑfectioni. Secũda veritas
in nullo diminuta eſt diuina nobilitas ⁊ ꝑ⸗
fectio:ex eo ꝙ hũanam naturaʒ aſſumpſit.
Vnge dicit Leo papa in ſermone de circũ

(iſione. In vtraq; natura idẽ eſt dei filiꝰ no
ſtra ſuſcipiẽs ⁊ ꝓpꝛia nõ amisẽs.deitas em

q̃ illi cũ pr̃e cõis eſt nullũ detrimentũ oĩpo
tentie ſubijt:nec dei foꝛmã foꝛma ſerui vio⸗
lauit.qꝛ ſũma ⁊ ſempit᷑na deitas nr̃am qdẽ
naturã aſſumẽs nos ĩ ſuã głiaʒ trãſtulit.ſed
qð erat eẽ nõ deſijt. Hec ille.Exeplũ accipe
Si rex magnꝰ ↄtrahat cũ aliq̃ ꝑſona fuili:
nõ ex h̊ minuit᷑ reg dignitas ⁊ nobilitas.ſʒ
ꝑſona illa ſeruilis in copulatione regis no⸗
bil itat.ſicut patʒ de heſter ⁊ Aſuero. Ita et
in ꝓpoſito dei nobilitas nõ eſt diminuta in

Articulus

Iincarnatõne.ſed humana natura que ante

erat abiecta ex pctõ:ſumme eſt nobilitata
Tercia veritas ꝙ deus nõ eſt diuiſus in in
carnatiõe ſed totus ⁊ ꝑfectus in virginẽ de
ſcedit. VUnde Oꝛigenes ſuꝑ Math. dicit
NHõ dimidius deus apud patrẽ ⁊ dimidiꝰ
in virgine.ſed vtrobiq; totus ⁊ ꝑfectus.Et
ideo in benedicta virgine.xij. magnalia ſũt
ſubſecuta tanq;. xij. pꝛiuilegia ⁊ excelletie q
bus ipſa tanq; coꝛona.xij.ſtellarũ in hac fi⸗
lij dei inhabitatione gloꝛiat. Pꝛimũ eſt q;
tota ſanctiſſima trinitas ipſam inhabitauit
pater vicʒ filius ⁊ ſpũſſanctus vt iam dictũ
eſt:? miro modo in ipſa oꝑata eſt: cum pa⸗
ter ſibi potentiã cõcipiendi tribuit: filiꝰ car

nem de ea aſſumpſit:ſpũſſanctus eam ſan/

ctificauit ⁊ carnem chꝛiſti ꝑfecit. Secun
dum eſt ꝙ ipſa ita ꝑfectum filiũ ſicut deꝰpa
ter habuit.quia ideʒ fuit filius qui fuit eter
naliter de patre ſine matre et tẽpoꝛaliter de
matre ſine patre. vt dicit Oꝛigenes ⁊ etiam
BGꝛego. Tertium eſt ꝙ filius dei in vtero
beate virginis exiſtens ita generabata deo
patre ſᷣm diuinitatẽ:ſicut ab eterno erat ab
eodem genitus. Sicut em̃ ſol vbicunq; ſit
nõ deſiſtit ſuum lumẽ gignere:et ignis ſuuʒ
ſplẽdoꝛẽ,ita et deus pater ſuũ filium etiam
ꝓtunc cum eſſet in vtero materno. VUñ nõ
eſt iſta generatio carnalis ſed diuinalis: ſi⸗
cut lumen de lumine et deus verus de deo
vero gignit᷑.vt dicit᷑ in ſmbolo. Quar⸗/
tum eſt ꝙ filius dei exiſtens in vtero virgi⸗
nis ꝓducebat ſpũmſanctũ.quia nunqᷓ; flli/

us deſtitit ſpũmſanctum ſpirare:ſicut nec

pater deſtitit vnq; filiũ generare.Huiꝰ exẽ⸗

plũ ſᷣm Auguſtinũ accipe de igne qui ſem/

per q;diu eſt nõ deſiſtit diffundere ſplendo
rem ⁊ per ipſum ſuũ caloꝛem. Quintũ eſt
ꝙ chꝛiſtus habitans in ſuo vtero gloꝛifica⸗
bat om̃es angelos ſicut ⁊ deus pater.quia
diuinitatis eſſentiã ⁊ trinitatis gloꝛiam an
geli intuendo oꝛificabant᷑ ⁊ gaudebant ſi
cut in patre ⁊ ſpũſctõ:ita ⁊ in filio. Sex/
tum eſt ꝙ filius dei exiſtens in ſuo vtero cõ
ſeruabat totũ vniuerſum ſicut et pater ⁊ ſpi
rituſſanctus:cum habeat eandẽ vim cõſer⸗
uatiuã. Si em̃ tunc ceſſaſſet virtus filij vir
ginis:ceſſaſſet etiã virtus patris ⁊ ſpũſſan/
cti.Et ſic mũdus totus annihilatus fuiſſet
vt dicit Gꝛego.xxvij:moꝛal.Omnia inquit
ſtatim in nihilũ redigerent?᷑ niſi manu omi⸗

potentis cõſeruarent. Septimũ eſt ꝙ fi⸗

lius beate virginis exiſtens in vtero ſciebat

et cõpꝛehẽdebat omnia que ſunt fuerunt et

erũt in hoc mũdo:pꝛeſentia pᷣterita ⁊ futu⸗

ra. Ibi anĩa chꝛiſti pꝛeuidebat quot et qui
ſunt homĩes in eum credituri vel nõ credi
turi.quot fructũ ſue incarnatõis accepturi
quot ſaluãdi.quot dãnandi.ibi pᷣcognoſce

bat quot paſſiões ⁊ qᷓ; acerbã moꝛtẽ debe⸗

ret illa caro cõcepta ſuſtinere pꝛo redẽptio/
ne generis humani.quot vulnera ſuſcipe/
re.quot guttas ſanguinis effundere. q̃t la-
boꝛes ⁊ fatigia ſufferre ⁊c. Item cognoſce/⸗
bat oĩm infimoꝝ ⁊ ſuperioꝝ coꝛpoꝝ virtu/

tes et numerũ oĩmq; ſpirituũ diſpoſitioneꝰ
et oꝛdines.et q maius oĩbus deum in ſus

eſſentia videns ꝑfruebatur beatitudine.

Octauum eſt ꝙ chꝛiſtus in ſuo vtero habi

tans ſua potẽtia ⁊ ſapientia diſponebat to⸗

tum mũdum ⁊ oĩa que in mũdo volebat fa
ciebat ⁊ iudicio ð cernebat. Quis diues v
pauper ſieri deberet in mũdo: quis ſeruus
et quis dñs:quis rex ⁊ pꝛinceps.quis moꝛ
reret᷑ ⁊ quis viueret: et ſic tanq; ſummꝰ de
us oĩm gubernatoꝛ. Nonũ ꝙ in eius vte
ro habitauit deus eque magnus ⁊ ẽ̊ maie
ſtate ſicut in celo ꝛ⁊ latiſſimo mũdo. Miruz

hoc eſt ꝙ quẽ celi capere nõ poterãt vterus
vnius puelle cõtinuit.vt etiam canit eccle⸗

ſia. Decimũ ꝙ in ipſa beata virgine ſum
mus ſplẽdoꝛ diuine pᷣſentie nõ ſolum in ani

ma:verũetiã in coꝛpoꝛe mira radioſitate re

lucebat.ita ꝙ vt dicit Berñ ppter ipſam ra
dioſitatẽ a facie eius ꝓcedẽteʒ Joſeph eius
ſpõſus vix reſpicere audebat in faciem eiꝰ.

Vnde glo.ſuper illud Mach.j. Accepit io

ſeph cõiugem ſuam ⁊ nõ cognoſcebat eaam
donec peperit filium.dicit gio. Joſeph in⸗/
quit Manã facie ad faciem videre nõ po/

terat quã ſpirituſſanct?ꝰ a cõceptione pleni-

us impleuerat: et ideo nõ agnoſcebat faci⸗
em eius quam deſpõſauerat donec illiꝰ vir
uaret 2 VUndecimuʒ ꝙĩi
ipſa ⁊ ꝑ ipᷣaʒ btãʒ vᷣginẽ hũana nat̃a ſůme

tus euacuaret̃ Hec glo.

exaltabat᷑.quia in aſſumptione verbi tantũ
fuit hũana natura ſublimata:vt eſſet equa⸗
lis deo:licet nõ ſit equalis humanitas diui
nitati.quia filius dei chꝛiſtꝰ equalis eſt deo
patri ſᷣm diuinitateʒ.vt dicit athanaſius in
ſymbolo:imo quod maius eſt: vnus ho⸗
mo chꝛiſtus eſt ita ꝑfectus deus ſicut tota

TLiber 1

trinitas.vt dicit Auguſtin? pꝛimo libꝛo de
trinita.quod eſt valde ſtupendum pluſqᷓ ſi
diceret᷑ ꝙ vnus lapis eſt equalis ſoli vel ce
lo. Hanc equalitateʒſaluatoꝛ declarat Jo
han.x.di. Ego ⁊ pater vnum ſumus. Item

intantũ hũana natura exaltabat᷑ et dignifi/

cabat in btã virgine ꝙ eſſet ſuꝑ oẽs creatu
ras:⁊ adoꝛaret᷑ adoꝛatõe latrie ab oĩbo an⸗
gelis. Quia caro xpᷣi ⁊ aĩia pꝓpter vnionẽ ad
diuinitatẽ adoꝛãda eſt adoꝛatõe latrie ſicut

deus:vt volũt doctoꝛes cõiter ſupꝑ.iij.li. ſen in
peperiſti Amen. .
Articulus tercius de mirabili conditio

tentiaꝝ. diſt. ix. Itẽ genꝰbũanũ adeo exalta
bat᷑ ⁊ dignificabat᷑ in btã virgie:vt oẽs ho
mines fratres ðᷣi ſint appellati.Heb.ij. Nõ
cõfundit᷑ eos vocare fratres. Et hoc maxi/
mus honoꝛ eſt homũ:in q̊ excellit angelos.
gqa angeli tm̃ ſerui dei nominant᷑ et non fra
tres Hebꝛe.ij. Nuſq; angelos appᷣbendit
ſed ſemẽ abꝛae. Et ideo poſt incarnationes
angelus nõ ꝑmiſit ſe adoꝛari ab hoĩe.Apo
cal.xxij. vbi legit᷑ ꝙ cũ Johes volniſiz ado
rare angelũ phibuit angelus ne faceret: vi⸗
dens humanã naturã in xpᷣo ſuꝑ angelicaʒ
exaltatã. In veteri aũt teſtamento pꝑmiſit ſe
adoꝛari ab abꝛaã Beñ.xviij.⁊ a muld alijs
Duogecimũ ꝙ beata virgo tãta dignita
te ſublimabat᷑ ꝙ dñm haberet ſuꝑ oẽs an⸗
gelos ⁊ ſuꝑ oẽs hoĩes et ſuꝑ oẽm creaturaʒ
mũdi:et eſſet regina oĩm celeſtiũ ⁊ terreſtri-
um. ⁊ qð eſt maximũ:dominiũ haberet etiã
ſuꝑ deuʒ q̊dãmodo ⁊ imꝑium tanq; mater
ſupꝑ filiũ.hoc qpe magnũ ẽ. Sicut em̃ ma⸗
ximũ quid putaret᷑ ꝙ vnus infirmꝰ hõ poſ
ſet totã terrã ⁊ totũ celũ voluere:ita hoc ma
ius eſt ꝙ vna puella ſic habeat dominiũ ſu
per celũ ⁊ terram et ſuꝑ deũ: vt poſſit qcqͥd
velit. Berñ. O felix Maria data ẽ tibi oĩs
poteſtas in celo et in terra:vt q cquid volue
ris valeas efficere. Euigila ergo o aniĩa fi
delis.Leua oculos mẽtis tue ⁊ vide ac cõſi
dera diligenter: quantũ debeas beatã vir-⸗
ginẽ venerari:quanta deuotione ſibi ſerui/
re:quanta reuerẽtia eam extollere:et omni
laude digniſſimã extimare. Vide quantuʒ
debeas eam amare:que deũ tuum:redem/
ptoꝛẽ tuum:gaudiũ tuum:gloꝛiſicatoꝛem ⁊
ſaluatoꝛẽ tuum dulcẽ Jeſum tãta dignitate
concepit ⁊ in vtero poꝛtare meruit:tantum
cibi fructũ vtilitatẽ ⁊ dignitatem attulit.O
q̃ͥd putas nõne diligeres euʒ ⁊ ſeruires ei qᷣ
tibi vnam dignitatẽ regiam pᷣſtaret ⁊ ad eã

Dars vn

ſublimaret in hoc mũdo. Dlto maius eſt
regnum mlto pcioſius et durabilius: quia
regnum eternũ ⁊ celeſte.młio maioꝛ digni/
tas incõꝑabiliter quam habes per beatam
virginẽ.O itaq; feliciſſima maria.O bene
dicta dña tibi in ꝑſona oĩm noſtruʒ laudes
dico et gratias ago pꝛo tanto beneficio ⁊c̃.
Te qͥdem benedico ⁊ gloꝛifico in eternum.
Benedicta tu in filio. Genedicta tu in coꝛ/
poꝛe. Benedicta tu in aĩa. Benedicta ſis in
celo et in terra:que bñdictionẽ in omnibus

ne incarnationis diuine ⁊ conceptiõis xpᷣi.

Ertiũ miſteriũ

t piꝛincipale in hacꝑte declarãdũ
dicit᷑ miſteriũ admiratiõis. Fu-

erunt quippe in hoc cõceptu dñico miran⸗
da plurima que humanũ excedunt intelle⸗
ccum:et humane mentis indaginẽ raꝑe ha

bent in exceſſum ſtupoꝛis.Et pᷣcipue notã/
tur duodecim mirãda in hac cõceptione ſa
cratiſſima qͥbo btã virgo Maria tanq; du⸗
odecim ſtellaꝝ coꝛona gliat᷑ in ſua ↄceptiõe

mirabilr celebꝛata.de quibo qͥdem ſatis val

de bꝛeuiter pcedere intẽdo: ne tediuʒ lectoꝛi
vel audiẽti plixitas faciat.Et vt melius ca/

piat᷑ in tres q̃ternarios diuidunt᷑. Pꝛimus

ſe tenet ex ꝑte diuinitad. Secundus ex ꝑte
incarnationis vel vnionis.Tercius ex ꝑte
maternalis cõceptionis. Nã pꝛimo ex par
te dei fuit in hoc conceptu quadruplex ſtu
poꝛ ⁊ admiratitio
Pꝛimus ſtupoꝛ miſerationis
Secundus ſtupoꝛ humiliationis.
Tercius ſtupoꝛ perſonationis.
Quartus ſtupoꝛ indiuiſibilis vnionis
Item ex parte incarnatiõis vel copulatio/
nis fuit ſimiliter quadruplex ſtupoꝛ: vt ſe⸗
Pꝛimus ſtupoꝛ imꝑmixnis
Secundus ſtupoꝛ cõmunicationis.
Tercius ſtupoꝛ totalis aſſumptionis.
Quartus ſtupoꝛ partialis beatiſicatõis
Tercio quoq; ex parte maternalis ↄceptio
nis fuit quadruplex ſtupoꝛ videlicet
PPꝛimus virginalis fecundationis
Secundus coꝛꝑalis ꝑfectionis.
ercius ſtupoꝛ ſpũalis repletionis.
Quartſtupoꝛ incõpaſſibilis cõiũctõis.

ftod

H.

A

hen
coh⸗
hobe
wici
Gne
lnimi
magt
lanto
gat?
ti
laen
ſpſn
dpan
lbereg
unbe
(det
n
umoe
ſote

reg⸗

do
Nöt
A
wii
(N
nus
re
e⸗
tn

nis
lano⸗/
niſe⸗

ls,
iols

icbi⸗

Articulus

Capitulum. I.
Rimus ſtupoꝛ miſeratõis mirabi/
leq deʒ ⁊ ſitupendũ eſt ꝙ deꝰ qͥ ꝑ qn
q milia annoy ↄtinuerat in ira ſua
miſ? dias ſuas nõ flexꝰ lachꝛymis nõ pᷣcib
inclinatꝰnõ miſerijs cõmotꝰ ſanctoꝝ patrũ

aut hũani generꝭ. In hac tũ incarnatõe mi

ſertus ẽ hoĩ.⁊ ait illud Exo.iij.Deſcẽdi vt li

berarẽ pplin meũ.Quãtuʒ aũt ſit inclinatꝰ
de ad miſcdᷣiam ꝑ hãc incarnatõeʒ oſtẽdit᷑
triplicit. Pꝛimo exꝑimẽtali cognitõe. Se⸗/

cũdo ſcpture atteſtatõe,. Tercio exemplari

oſtẽſione. Pꝛimo exꝑimẽtali cognitõe:exꝑ
tum em̃ eſt teſtãte ſacra ſcptura:ꝙ deꝰ fuerit
circa hoĩes mitigatꝰqm̃ antea ĩ veteri teſta
mẽto mltũ ſeuere puniebat pctã hoĩm. Nã

p vno pctõ Adã ⁊ totã eiꝰ poſteritatẽ moꝛ/

te dãnauit ⁊ pluſq; nq; milib annoꝝ oẽcs
in infernũ detruſit q̊tquot moꝛerẽt᷑ ex filijs

Ade.Itẽ pꝓ vicio gule ⁊ eſu carniũ ꝑcuſſa ẽ

a deo magna ſtrages ꝓpli Hum̃.xj. Et pꝛo

pctõ Achoꝛ.xxxvj.hoĩes ꝑierũt Joſue.vij.

⁊ vꝓ ſodomitico vicio qnq; ciuitates ⁊ villaſ
eaꝝ ſubuertit.⁊ totũ mũdũ de diluuio pe/
mit. Nuũc vᷣo quãtũ ſuꝑabũdãt pctã hoim

q̃t adulteria:q̊t ſodomie: q̃t iniqͥtates ⁊ vi/

Qa vſq; ad ſümũ excreuerũt ĩ mũdo ⁊ mñ mi
ſericoꝛs deꝰexpectat lõganimit᷑ vt cõuertãt᷑

hoĩes Scðo ſchture atteſtatõe Titũ.iij.
Apaaruit benignitas ⁊ hũanitas ſaluato/
ris nr̃i dei nõ ex oꝑib iuſticie q̃ fecimꝰ nos

ſiz fkm ſuã miſcdðiam ſaluos nos fecit. Ter

cio h̊ oſtẽdit᷑ exẽplari declaratiõe. Accipe o
hõ hoc tibi exẽplũ. Si vnꝰ rex potẽtiſſimꝰ
vnicã filiã ſuã pulcherrimã tibi cuſtodiẽdã
cõmendaret.Tu vᷣo eã foꝛnicatõi traderes
inimicis regis ⁊ inſuꝑ eã occideres. Nõne

magnũ qͥd cõtra regè offenderes. Poꝛro ꝓ

tanto ſcelere rex te incarceret ⁊ q̃tidie affli-
gat ⁊ tãdẽ moꝛti crudeliſſime ſeruet te tradẽ
dũ.Pẽſa iã q; ſetur. Nõne maxĩa clemẽ/

tia 2 miſcdᷣia ꝛᷣge eſſet: ſi nbi qͥ es inimicus
eiꝰin tãta afflictõe poſito ⁊ moꝛti deputato:

cõpateret᷑ adeo ꝙ vnicũ ſuũ filiũ de ſuo ſo⸗
lio regio faceretꝓ te deſcẽdere ĩ carcerẽ ⁊ tu
um babitũ vincula ⁊ flagella tua ipᷣe ꝓ te ſu

ſciꝑet ad reg volũtatẽ: p te q̊ʒ tuã penã quaà

demereris lueret ⁊ ꝓ te turpiſſima moꝛte fili

um occidendũ traderet vt te liberaret ⁊ in⸗

ſuꝑ te in ſuũ regnũ exaltaret ⁊ ĩ filiũ adopta

tũ regnatuꝝ ſecũ pficeret. Vere maximũ h̊

II

tibi opꝰmiſcdie ⁊ beneficẽtie eſſet ⁊ indici⸗

bile. Sic fecit tibi deꝰ:tibi ſiliã ſuã tradidit
cuſtodiẽdã.i.aniam rõnalẽ ad imaginẽ ſuã
vᷣtutibo oꝛnatã.Tuvᷣo demõibo dei inimicꝭ
eã ꝓſtituiſti ꝑ varia vicia:ꝓpt᷑ qð miſeriã hu
ius vite ⁊ tandẽ eternũ cruciatũ demeruiſti
Sʒ ecce qnta erga te o hõ dei miſcðᷣia.Ec
ce q̃nta pietas:ecce q̃nta charitatis dulce⸗
do:cõpatiẽdo tibi vnicũ filiũ xpᷣm ꝓ te tra/
didit vt ꝓ te affligat: p te moꝛtẽ patiat᷑ vt te
liberet ⁊ cũ eſſes inimicꝰ dei:filiꝰ efficereris
eternalit᷑ in ſuo regno celeſti regnaturꝰ.O
igit᷑ mañ dei miſeratio ⁊ hũanũ excedẽs in/
tellectũ. VUñ Bꝛeg.in pᷣfatione paſchali.O

Diuiĩe pietatꝭ ſũma dignatio vt ſeruũ redime

res tradidiſti filiũ:ptʒ ergo qᷓ; mira ſit ðᷣi mi
Ecuũdus ſtupoꝛ eſt humiliatõis in
hac incarnatiõe,ſtupẽdũ qͥdeʒ ⁊ mi
rabilie eſt de tãta dei hülliatõe vt fi
eret hõ deꝰ. Cũ em̃ nil viliꝰ ſit carne hũana
⁊ tñ eã aſſumere ⁊ ſibi vnire dignatꝰẽ.Nõ⸗
ne mirandũ eſt ꝙ dñs oĩm factꝰſit tã hũilis
vt eſſet ſeruꝰoĩm. Nõne mirandũ eſt ꝙ oĩ⸗/
potens deꝰfactꝰeſt q̃ſi infirmꝰ. Immoꝛtaliſ
⁊ ĩpaſſibilis ſe hũiliauit ad paſſionẽ ⁊ moꝛ/
