generat ſibi ſile.iõ adã generauit ſibi ſilłes ĩ

eſſe nature deſtitute oꝛiginali iuſticia cũ de/⸗
bito habẽdi eam. Et eadẽ ratione oẽs poſte
ri generãt ſibi ſimiles cum tali defectu.quia
deſcẽdimus ab adã ſᷣm carnẽ.⁊ ſic pctm̃ oꝛi

ginale ꝓuenit ex carne cauſalłr:licet ſit in aĩa

ſubieciiue ⁊ foꝛmalr:nec infligit᷑ a parentib

ſed a iure diuino regulante vt infra dicetur

Ad id cape exẽpla. Nã videmus ꝙ gra-
nũ frumẽti licet ſit mũdatum a palea tũñ ſi ſe
minat᷑ in terra ꝓducit nõ ſine palea granuʒ

ita in ꝓpoſito. Irem in humana genealogia

ignobilis generat ignobilẽ niſi poſtea tal pᷣ

uilegio pᷣncipis nobilis fiat.ſic generati ab

adã qͥ ꝑdidit nobilitatẽ iuſticie ſcʒ oꝛigina/

lis naſcunt᷑ cuʒ; defectu hmõi ignobilitatis

niſi poſtea a deo nobilitent᷑ ꝑ baptiſmi gra
tiã ad ↄſequendã hereditatẽ celeſtem. Re
ſpõdetur ᷣm Fran.maro.ↄuenistioꝛ ſilitu/
do eſt iſta. Sit ciuitas aut ꝓgenies obliga
ta tributis vel ſeruitio ꝓpter pctm̃ alicuius
parẽtis eoꝝ:tũc oẽs filij eoꝝ iſto mõ naſcũ/
tur obligati vel ſerui. Et ſi dũs vł rex inn c¶

Liber mn

uitatis cõcedat pᷣuilegiũ tale et dicat.Quẽ/
cũq; aſſcripſero militie mee efficiat᷑ liber ip
ſe tm̃:ita ꝙ filios q̊s ꝓcreabit remaneant in
bᷣſtina ſeruitute vel obligatõe tributi:niſi et
ipſi aliqũ aſcriberent᷑ ad militiã meaʒ. Sic
qͥlibet hõ naſcit᷑ſeruꝰ pctĩ et obligatus niſi
aſcribat᷑ militie celeſtis regis in baptiſmo ĩ
ꝓpꝛia ꝑſona.⁊ ſic patet ꝙ nõ ſufficit ſi bapti/
ſati ſunt parentes ab oꝛiginali ⁊c̃.
Caooapitulum. III
WVUVarta cõſideratio a quo infligitur
gq pctm̃ oꝛiginale. Ad qð rñdet᷑ ꝑ
Stuoꝛ veritates pᷣcipuas m Fran.
maro.⁊ cõiter doctoꝛes. Pꝛima eſt ꝙ pec
catũ oꝛiginale nõ infligit᷑ a deo aiam crean
te. Ratio: qa oĩs creatura dei bona eſt ſᷣm
aplin/j. Thimo.iiij. Itẽ dei filiꝰ om̃e qð in
noſtra natura plãtauit aſſumpſit.vt ðꝛ in.ij
diſt.xv. Sed nõ aſſũpſit oꝛiginale pcim̃ ſe/
quit᷑ nõ ineſſe nobis a deo. Hec veritas
gm Bonauẽ.ſuꝑ.ij.diſtixxxij.intelligẽda ẽ
de oꝛiginali pctõ q́;tum ad culpã. Naʒ de
oꝛiginali pctõ dupir᷑ loqͥ poſſumus. VUno
mõ ꝙ eſt culpa.⁊ ſic a deo eſſe nõ põt: cum
ipſe nõ poſſit eſſe cauſa mali vel pctĩ inq;tũ
tale. Alio modo ſᷣm ꝙ oꝛiginale peccatum
eſt pena:⁊ ſic ad culpaʒ pᷣcedentẽ oꝛdinat᷑ et
cãm ꝓmerẽdi habet.ex inobediẽtia em̃ ho/
mo talẽ penam demeret. et ſic a deo eſt qͥ ex
iuſticia ſua ad illud oꝛdinat. Hec Bonauẽ.
Hec etiã veritas declarat᷑ ꝑ exẽplũ. Nã cõ/
trahẽs cũ coꝛrupta efficit᷑ irreglarꝭ extra ðᷣ
bigamis.nuꝑ.Et huius irreglaritat cã nõ
eſt ipᷣe ſacerdos eos copulãs de ↄſenſu vtri
uſq;: ſed lex data in iure. Sic nec de? deſpõ
ſans vel copulãs aĩam carni de ↄſenſu vtri
uſq; naturali erit cã irregularitatis oꝛigina
lis pcti. Scda veritas eſt ꝙ; pctm̃ oꝛigi⸗
ginale nõ infligit a pre vel mr̃e qͥa ipſi mun
dati ſunt in baptiſmo a peccato oꝛiginali:
⁊ ideo non dant quod non habent pmo
⁊ ſecundo Elencoꝝ. Itẽ freqnter cõtingit ꝙ
pr moꝛtuꝰ eſt anteq; filius cõtrahit oꝛigĩale

pꝓcim̃ foꝛmalr. Nã ↄtrahit᷑ in tꝑe aniatõis

que in viris fit.xl.die ſm Aug. ⁊ põt eſſe ꝙ;
ante.xl.diẽ cõceptõis pueri pr moꝛiat᷑.ſeqͥ/
tur q̊ ꝙ nõ eſt a patre. Tercia veritas q;
pctm̃ oꝛiginale nõ infligit a carne:ſicut coꝛ
pꝓus inquinat᷑ a ſoꝛdido veſtimeto. qͥa ſicut
ſolis radius nullum inqͥ namentũ a rebus
coꝛꝑalibo recige poteſt:mulco minꝰ lux ſpi-

intelligẽdũ eſt de inſtãti aĩatõis.
Eria igit᷑ ↄſideratio vbi habet eſſe
peccatũ oꝛiginale. Ad qð reſpon

DPars I

ritualis ab aliquo coꝛpoꝛe.i: anĩa noſtra a e
carne infici valet. Quarta veritas affir/
matiua q; peccatũ oꝛiginale infligit᷑ ab ipſo
iure regulãte ⁊ diuina lege artãte. Siẽ eniʒ

q̃ naſcit᷑ ex thoꝛo illegitimo incurrit ſodtam
irregularitatis ne poſſit aſſumi ad oꝛdines
clericoꝝ niſi cum eo diſpenſet᷑vt patet diſt.
lvj. Cenomanẽſem.⁊ extra Qui filij ſũt le⸗
gitimi. c. ꝑ venerabilẽ. Et de exceſſib pᷣlato

rũ,.inter dilectoſ. Sic lege diuĩa artãte:oĩs

qͥ naſcit᷑ ex carne in adam adulterata cõtra
hit notã culpe oꝛigĩalis ne poſſit aſſumi ad
oꝛdinẽ angeloꝝ:niſi cum eo diſpẽſet᷑ ſcʒ per

baptiſmũ fluminis:flamis vel ſanguis.q

ꝑ quodlibet baptiſma pᷣdictoꝛũ diluit᷑ oꝛigi
nale peccatum. Capitulum.Y.
Vinta ↄſideratio qñ ↄtrahit᷑ pctm̃

ꝗq otꝛiginale.Et rñdet᷑ ꝙ in inſtãti con

ceptionis bumane.iuxta illud pᷣs.

Ecce em̃ in iniqͥtatibo cõceptus ſum. Sed

circa hoc Nota ſᷣm mgrm imij.diſt. xxxjꝙ
duplxr accipit᷑ hoĩs cõceptio. Pꝛimo pꝛo

ipſa carnis ꝓpagatõe quãdo.ſ.embꝛio cõci

pit᷑ vſq; ad infuſiõeʒ aĩe excluſiue. Alio mõ
ꝓ ipſa animatõe.iiquãdo aĩa infunditur et

coꝛꝑi vnit᷑. Itaq; cũ dicit᷑ ꝙ pctm̃ oꝛigina⸗

le ↄtrahit᷑ in pᷣmo inſtanti cõceptõis nõ eſt

intelligendũ de inſtanti ꝓpagatõnis carnis

quia tunc ſcʒ ante animatõem nõdũ eſt ibi

oꝛiginale peccatũ.qͥa peccatũ nõ habet eſſe

niſi in ſuꝑioꝛi parte rõnis vt infra dicet᷑ſed
Ca. VI.

det᷑ ꝙ ſᷣm Fran,.maro. ꝑ plures ve
ritates. Pꝛima eſt ꝙ pctm̃ oꝛigiale nõ ha⸗
bet eſſe in carne tanq; infectio moꝛbida.qͥa

pctm̃ omne eſt ſpũale ⁊ nõ coꝛꝑale. Vñ ſiẽ

nec iuſticia põt eſſe ĩ carne ſola:ita nec pec-
catũ.iuxta illud Anſelmi de ↄceptu vᷣgiali.
Caro ꝑ ſe malũ neſcit caro ſe moꝛtua qͥe⸗
ſcit. ſi dicas:tñ mgꝗr in.ij.diſt.xxxj.di9⸗
cit peccatũ manere in carne. Rñũdet᷑ꝙ pec
catũ oꝛiginale ðꝛ eſſe vł manere in carne ſo
lum ſᷣm cauſam:non ꝙ caro culpam ꝑer ſe
habeat vel actuʒ culpe.ſed quia habet cau

ſam culpe oꝛiginalis. Nam qñ caro conci
pitur ſᷣm legem cõmunẽ ex libidinoſa cõcu

piſcentia pollutionẽ quandam cõ trahit qᷓ
vitium ſeu coꝛruptio carnis appellat᷑.etſic

cum ania infundit᷑ tali carni coꝛrupte pec-

ſoſen3
affr⸗
bip
Beni;
ueſdtam
cine
luſü le⸗
ſböln

rtieg

A cmn

dſſumi
ſetſg de
ngris
luikorigi
W.
Mkeñ
nlincon
llodde.
n. Sd
ew
Ninoeo
hbrioi
Aono
nciwret
onigna⸗
ſs nöͤcc
8 Nnis
Güͤcktbi
habeteſt
dicchſel
habeeſe
örchon
luns e
lenöbe⸗
bidnq
e CWiſi
Anechec/
n fba⸗

ortus de

aga⸗
amne
n er ſ
bet dan
ro cond

Na cba

rubi/
lutaie
Nepc

catum oꝛiginale cõtrabit ⁊ maculatur:non

ouidẽ a carne inqͥnante ꝑ qualitatẽ moꝛbi/
dam eo mõ quo inqͥnat᷑ coꝛpꝰ a ſoꝛdido ve
ſtimeto.vt dictũ eſt q̃rta ↄſideratõe.ſed ma
cula ania ⁊ ↄtrahit oꝛiginale peccatum ab
ipſo lure regulãte:nõ niſi mediante carne ꝓ

tãto qͥa vnit᷑ carni in adaʒ coꝛrupte:et quia

ſm carnem eſt filius ade ob qð eſt debitoꝛ
oꝛiginalis iuſticie vt notat Scotꝰ vbi ſupᷣ.
Secũda veritas q; pctm̃ oꝛiginale ha/
bet eſſe in ſuꝑioꝛi parte aĩe rationalis et nõ
inferioꝛi:nec in aĩa ſenſitiua. Ratio:.quia in
eodẽ eſt reatus ad penã ⁊ ipſa pena. Pena
autẽ dãni eſt in poꝛtiõe ſuꝑioꝛi bi eſſe ha/
bet glia btĩtudinis:cuius carẽtia vel pua⸗
tio eſt ipſa pena damni:q̃niã pꝛiuatiua ha/
bent fieri circa idẽ ſubiectũ.vt dicit Areſto.
ij.piar. Tercia veritas ꝙ pctm̃ oꝛigina/
le eſt in volũtate et nõ in intellectu.qꝛ iuſti⸗
cia ⁊ iniuſticia habent fieri circa idem ſub/
iectũ.ſed iuſticia eſt in volũtate et oẽ pecca/
tum eſt aliqᷓ iniuſticia.igit᷑ ⁊c.hãc deductõ⸗
nem facit Anſelmꝰ.⁊ ſic patet ꝙ; pctm̃ oꝛigi
nale eſt in ſuꝑioꝛi ꝑte rationis ⁊ in volũtate
vbi habet eſſe meritũ vel demeritũ pena vl
gloꝛia. Capitulum. VII.

ſ trahũt peccatum oꝛigiale. Pꝛo qᷓ
notãdũ ꝙ ſicut declarat egregiꝰdo⸗/

ctoꝛ Johes de Segobio in editioue ↄcilij
Baſilieñ. tria reqͥrunt᷑ad hoc vt qͥs oꝛigĩa
ie peccatũ ↄtrahat. ð

Keino parentũ trãſgreſſoꝝ generatio.
Decũdo naturalis ab eiſdẽ ppagatio.
Tercio diuini decreti coartatio.

Pꝛimo inquã requirit᷑ vt talis ꝑ generatio
nem deſcẽdat a parẽtibo trãſgreſſoꝛibo con/

tra legẽ a deo datã homini. Hã ſi parẽs no

ſter Adã nõ fuiſſet trãſgreſſus pᷣceptũ dei ðᷣ

ligno vetito:is filij eius nõ ↄtraxiſſemus
oꝛiginale peccatũ:qð deriuatũ eſt in nos ex
actuali pctõ pᷣmi parẽtis vt in diffinitione
oꝛigĩalis peccati ſupꝛa tactũ eſt. Itẽ ſi deus
detuo foꝛmaret vnũ hoĩem:nõ de carne p

moꝝ parẽtũ noſtroꝝ ſed aliũde:talis eſſet ſi

ne oꝛiginali.⁊ ſm doctri. Sco.ſuꝑ.ij. diſti.
xxxij. Si adã nõ peccaſſj ⁊ poſtea cayn eiꝰ
filiꝰ natus peccaſſet:ſolũ poſteri vł filij a ca
yn nati cõtraxiſſent oꝛigiale pctm̃:deriua/
tum in eos ex peccato actuali parẽtis ipſo/
rumſcʒ cayn. Filij vo adam alij nõ ↄtraxiſ

Eptima ↄſideratio. qͥ ſunt illiqᷓ cõ

ſent. Secũido requini q; ab eiſdẽ parxtt⸗

—

bus trãſgreſſoꝛib naturaliter ppaget᷑quia

ſi quis ꝓpagaret᷑ ab adã ſuꝑnaturali mo nõ

cõtraheret oꝛi

ſue generatõis nõ potuit cõtrahere pecca⸗
tũ oꝛiginale. eoꝙ; nõ naturalr eſt generatuſ
ſed vᷣtute ſpũſſancti ſuꝑnaturalr de vᷣgine
ſine viro eſt natus ⁊ cõceptus. Vñ Leo pa
pa in ſermone de natiuitate dñi dicit. So⸗
lus inter filios hoĩm dñs noſter ieſus chꝛi⸗
ſtus innocẽs natꝰ eſt.qͥa ſolus ſine carnali

cõcupiſcẽtia cõcepiꝰ factus eſt hõ. Et ideo
ſm Sco.in tercio,diſt.iij. Si chꝛiſtus fuil

ſet purus homo ⁊ nõ deus:qͥa tñ miraculo
ſe natus eſt de virgine: nõ ↄtraxiſſet oꝛigia
le peccatũ. Tercio reqͥrit᷑ ꝙ talis natura⸗
liter ꝓppagatus per diuinũ decretũ vł ſenten
tiã artetqa ſi qͥs ſpeciali puilegio a cõmu⸗
ni lege vel decreto ſpeciali gratia dei pᷣueni
ente vel pᷣſeruãte eximat᷑:nõ ↄtrahit oꝛigĩa
le peccatũ.Et ꝓpter hoc ſᷣm noſtros docto/
res licet beata virgo ex modo ſue ꝓpagatio
nis habuiſſet vnde cõtraheret oꝛigiale pec
catum eo ꝙ naturaliter ex Joachim et An
na ſit ꝓpagata.tñ quia gr̃a dei in eius ania
cõcreata eã pᷣſeruãte merito pᷣueniẽtis chꝛi
ſti ipa lege nõ artabat᷑ ſed exẽpta erat:nõ cõ

traxit pctm̃ oꝛiginale. Vnde ad q̃ſitũ re⸗

ſpõdet᷑:cũ ſcʒ q̃rit:qͥ ſunt illi qͥ ↄtrahũt pec-
catũ oꝛiginale.Rñũdet᷑ſm Yrã.maro.ꝙ cir
ca hoc q̃tuoꝛ leges ponunf᷑. Pꝛima lex cõ
munis eſt eoꝝ oĩm generalr qͥ in vtero ma/

tris cõi lege pagati ſunt ⁊ tales om̃es ↄtra
bunt. Becudᷣ
vtero mris ſctificant᷑ ⁊ tales ↄtrahũt qͥdem

ecũda eſt lex ſpecialis eoꝛuʒ qͥ in

in ſua cõceptõe oꝛigĩale pcim̃.ſed poſtea ꝑ

diuinã gram ſanctificantẽ mũdant᷑. Ter⸗

cia eſt lex ſingularis:quãdo quis natus cõ
traheret de ſe ⁊ ex modo ꝓpagatiõis:pᷣſerua
tur tamẽ ſingulari gratia pᷣueniete, ſicut po
miur in matre dñi. Quarta eſt lex ſuꝑna/
turalis:quãdo qͥs nec cõtrahit nec natꝰ eſt

cõtrahere ex modo ſue ꝓpagatiõis. ſicut eſt
chꝛiſtus de virgĩe natus Idcirco dicit Au

guſti.ſuꝑ Johannẽ.et ¶Leo papa vbi ſupꝛa
Ipſe ſolus inter filios hoĩm fuit agnꝰqͥ ſo⸗
lus innocẽs natus eſt.ſq; ex modo ſuegene
ratõis.qͥa ſolus ſuꝑnaturaliter natꝰde vir⸗
gine.nec ꝑ hãc autoꝛitatẽ negat᷑ quin bea/
ta virgo ſit etiam innocẽs cõcepta denſhe⸗
2

eret oꝛiginale pctm.vt patet de chꝛi-
ſto q licet ab adaʒ duxerit oꝛigine:tñ ex mõ

S

TLiber mn-

cialem gratiã pꝛeſeruantẽ ⁊c. Ex pᷣmiſſis

omnibo elucidari põt quõ potuerit cõcipi
ſine pctõ oꝛigiali beata virgo:⁊ quõ fuerit

de facto pᷣſeruata:nõ obſtãte naturaliꝓpa/

gatiõe.qð claret ſi ſingulas cauſas pᷣmiſſa⸗
rum queſtionũ ⁊ ↄſiderationũ pẽſamus.

Hã ſi aduertimus pmo:vnde oꝛtũ habue/

rit oꝛiginale pctm̃ in nobis.qa vicʒ ex pec/
cato pꝛimoꝝ parentũ quo puati ſumꝰ oꝛigi
nali iuſticia.Ex hoc plane accipi põt ꝙ ipᷣa
excipi potuit a dãnatõe illius peccati ꝑ gra
tiã ſpecialẽ: ſicut ⁊ exẽpta fuit a maledictiõe

pꝛime mulierꝭ.ſ. In doloꝛe paries filios ⁊c.
Itẽ licet ipſa caruerit oꝛiginali iuſticia po/

tuit tũ habere ⁊ de facto habuit in pᷣmo in⸗
ſtanti creatõis aie ſue gratiã que equiualet
q́;tum ad acceptationẽ diuinã oꝛiginali iu/
ſticie: vt ꝑ hoc ꝙ qͥs habet gratiã nõ inſit ei
oꝛiginale pcm̃.ſicut latius dictum eſt ꝑte.j

huius libꝛi.ar.ij.caiij. Itez ſi aduertimꝰ

ſecũdam ↄſiderationẽ ſcʒ qͥd ſit oꝛigiale pec
catũ in nobis. Silr ⁊ teroiã ſcʒ qliter inſici
tur aĩa ꝑ peccatũ oꝛiginale Clareſcit: qꝛ ſpe

ciali dei dono ⁊ puilegio bñdicta virgo pꝛe

ſeruari potuit: ⁊ de facto diſpẽſari cũ ea ma
ternus honoꝛ exigebat. Itẽ ſi aduertimꝰ
quartã ↄſideratõ em ſcʒ a quo infligit᷑ oꝛigi

nale peccatũ:qͥa nõ niſi a lege diuina:cũ de

u8 nõ ſit aſtrictus ſuis legibo.clarũ eſt: quia
potuit eam eximere ſpeciali pꝛiuilegio a cõ/

muni lege:qð ⁊ fecit. Itẽ ſi pẽſamus quin
tam.ſ.quãdo ↄtrahit᷑ oꝛigiale peccatũ.ſ.qᷣa

in inſtãti aniatõis.Eodem mõ ⁊ ſextam ſcʒ

vbi habet eſſe oꝛigiale peccatũ: quia nõ in

carne ſed in ſuꝑioꝛi poꝛtiõe anĩe rationalis
Clarere põt: qa exqͥ caro beate vᷣgis in con
ceptiõe anteq; aĩata fuit oꝛigiale peccatum

nõ habuit niſi radicaliter ⁊ ſm cauſam:pꝛo

q;to ex adam naturali mõ ↄcepta fuit.et nõ
Fm actũ vel effectũ:cum tunc nõdum anĩa

creata fuit in qua oꝛigiale eſſe habet. In in

ſtanti aũt aĩiatiõis quõcũq; accipias oꝛigl⸗
nale peccatũ ſiue ꝓ infectõne cõtracta ĩ ala

ex vnione ad carnẽ ſeminatã per actum car

nalis ↄcupiſcẽtie:ſiue ꝓ carẽtia oꝛigĩalis iu
ſticie debẽtis ineſſe ꝓtunc ipᷣi aĩe ſᷣm Anſel.
nullo modo ipſius aĩa oꝛiginale pctm̃ con
traxit.quia ſi pᷣmo modo accipiat᷑ peccatuʒ
oꝛiginale:deus potuit a tali infectõe carnẽ
mũdare añ aniationẽ.iuxta illud Job.xiiij.
Quis pᷣt facere mũdũ de ĩimũdo cõceptũ ſe

Pars I

mine:nõ.⁊c.Et dato ꝙ nõ mũdauerit:anla *

tanq; lux ſpũalis nõ ↄtrahit ſoꝛdes a coꝛpe
ſicut a ſoꝛdido veſtimẽto.vt patuit . Silr
ſi accipiat᷑ oꝛiginale pctm̃ ſecũdo mõ:votu

it deus in inſtati creatiõis aĩe cõcreare gra
tiam cũ illa ania:qð et fecit vt eſſet gra ple⸗
na ⁊ tota pulcra ac amica ði que ab eterno

erat dilecta ⁊ electa:⁊ ſic animã in gr̃a exiſtẽ
tem infundẽdo coꝛꝑi.Et hoc mõ nõ fuit be
ata virgo debitrix oꝛiginalis iuſticie in con
ceptione vel aĩatiõe. Habuit em̃ donũ eqͥ
ualẽs ſcʒ gr̃am. Hec ſᷣm Scotũ ſuꝑ.ilij.di.
iij. Deniq; ſi aduertimꝰ cõſideratõeʒ ſepti

mã ſcʒ qͥ cõtrahũt oꝛiginale:ibidẽ dictũ eſt

quia ipſa ſingulari lege puilegiata fuit.qð
et põt tali rõne ꝑſuaderi.qa beata virgo te
nuit mediuʒ tanq; mediatrix ĩter xpᷣm ſub q̊
erat:et inter nos cões homĩes ſuꝑ q̊s erat
Oꝛdo igit᷑ ⁊ decoꝛ vniuerſi reqͥrebat: vt ſiẽ
fuit in mũdo vna ꝑſona q̃ oĩno ĩmunis fu/
it ab oꝛiginali pctõ tã carne q;ᷓ ala.ſcʒ chꝛi⸗

ſtus.Et etiã erat ꝑſona q̃ vtroq; mõ hʒ oꝛi-

ginale petm̃.ſcʒ oẽs cõiter hoĩes. ſic ect ꝑſo
na media.ſ. Maria que q̃dãmodo habe/
ret oꝛiginale pctm̃.ſ.in carne vel in cauſa ꝓ
pter naturalẽ modum ꝓpagatõis,. ⁊ dãmõ
nõ haberet oꝛigĩale pctm̃.ſ.in anima vel in
effectu.O itaq; feliciſſima maria vgo mun

diſſima in qua nulla eſt macula memẽto qꝛ

te deus elegit ab eterno vt ſis mater puriſſi
ma ⁊ hũani generis mediatrix ⁊ aduocata.
Eya ergo o pijſſima dña vnica ſpes noſtra
tuo filio nos recõmẽda ⁊ illos tuos miſeri
coꝛdes oculos ad nos cõuerte:⁊ ieſum bñ/
dictũ vteri tui fructũ in celo nobis fruẽduʒ
ſine fine cõcede O clemẽs: o benigniſſima:
o dulciſſima maria:da nobis ꝑ tua merita
vt qͥ te purã ab om̃i pctõ credimꝰ:ꝑ te puri

ficati a pctis:tecuʒ vna cum dulci Jeſu tuo

nato coregnare valeamus. . G
Arrticulus ſecundus de ſoluendis diffi⸗
cultatibo circa hãc materiã occurrentp.

Ccuͤdum miſte
ʒ[ rnium dicit ſoluẽde difficultatis.
Circa pᷣmiſſa nanq; ſeptẽ pꝛeci-
pue occurrunt difficultates qb aduerſarij
ſolent opponere ⁊ nitunt᷑ ꝓbare ꝙ ſcʒ beata
virgo fuerit cõcepta in peccato oꝛigĩali.Et
iſtud nobis ſuꝑeſt: vt videlicet ipſas diffi⸗
cultates ſoluamus:qbus lolutis facillime

oll
Part
coo⸗
gelot
lune
ſyer
leſtin
lan
Ber⸗
luſen
oin
ere
lhni
Nota
ci
r
bas
inſe
lber

⸗

de
S
1en
he⸗
n
ali
ii
di
⸗
ſon
gick
l
gor
nſubqh
nt
ſe
g
gchi⸗

ot⸗

ceag⸗
bobe⸗
zuſa
din
awain
.omn

voch⸗

„

patebit reſpõſio ad oĩa que in cõtrariũ poſ
* ſent argumẽta adduci.

SPꝛima difficultas de virgis ſctificatõe⸗
Secũda de virginis liberatione.
AYxrrcia de eius redemptione.
Quarta de penarũ inflictine
Quita ð ſingłari xpᷣi puilegio ⁊ honoꝛe.
Serxta de ianue celeſtis dauſione.
Septia de mlioꝝ ſctõꝝ vria aſſertiõe.
Pꝛima nanq; difficultas occurrit de virgi
nis bñdicte ſctificatõe. Nam ipſa vere ſcti
ficata dicit᷑ in vtero materno Juxta lllð pᷣs
Sctiticauit dñs tabernaculũ ſuũ.i.:mariã
Sed ſi beata virgo nullo pctõ fuit infecta
nõ videt᷑ quõ ipſa dici valeat ſetificata vel
purgata. Sed hec difficultas ſoluit.qͥa ſe⸗
pius in ſcriptura dicit᷑ aliquid eſſe ſanctiſi/
catũ vel purgatũ:nõ ab aliq̃ pꝛeuia macula
que inextitiſſet tali rei:cũ nullã infectionem
habuerit. ſicut exẽpligratia angeli boni di/
cunt᷑ ſanctificati Eſa.xiiij. Oãdaui ſctifica
tis meis.glo.i:ſanctis angelis meis.⁊ tamẽ

ſine vllo pctõ. Item chꝛiſtus dicit᷑ ſctiſica/
tus Johᷣ.x. Queʒ pater ſctiſicauit ⁊ miſit in

mũdũ:vos dicitis qͥa blaſphemas:qͥa dixi
filius dei ſum:⁊ tñ xpᷣs a nullo pctõ fuit mũ

datus qͥ nunq; potulit infici pctõ. Item an

geli dicunt᷑ purgari.qa ſᷣm Dioniſiũ de an
gelica hierar.tres ſunt actꝰ hierarchici.pur

gare:illuminare:⁊ ꝑficere. Deniq; ſancti in
gloꝛificatiõe dicunt᷑ purgari Malachie.iij

Purgabit filios leui quaſi auruʒ:et colabit

ros quaſi aurũ ⁊ argentũ.⁊ tñ cõſtat in an/
gelis bonis ⁊ etiã in ſanctis gloꝛiſicat nul

lum eſſe pctm̃. Pꝛeterea ipſa bñdicta vᷣgo

in verbi incarnatiõe dicit᷑ ꝑ fidem mũdata
teſtimonio biĩ Anſelmi de ↄceptu virgina
li:⁊ tñ tunc nullũ habuit in namentũ. VUñ

Bern.ſuꝑ cantica.ſer.xxij.dicit Vſitatũ eſt

in fcripturis ſcuſicatõeʒ ꝓ mũdicia poni v

—

cõtinẽtia. Hobſtãte ergo hoc maria dicit
vere ſctiiſicatꝗ? purgata:nõ qͥdem a labe q̃
inſuit ꝑ aliqð inſtãs: ſed q̃ infuiſſet niſi pᷣſer
uata fuiſſet:Hec ſᷣm Fran.maro. Secñ/

da pifficultas de beate Marie liberatione
MHaãm nõ liberat᷑ quis a peccato qð nõ ha/

bet. Sed beata virgo ðᷣ liberata ꝑ chꝛiſtuʒ

vnacũ oĩby cõiter hoĩbo. Vnde Leo papa
in ſermone de natiuitate diẽ. Saluatoꝛ nr
ſicut ꝓ omnibus liberãdis venit:ita nulluʒ

liberum a reatu repperit, Item Aug?, He⸗

mo liberat᷑ a maſſa peccati niſi in fide rede/
ptoꝛis ⁊c̃. Hec difficultas ſoluit᷑ ſicut pꝛi⸗
ma.quia beata vᷣgo dicit᷑ liberata nõ a rea⸗
tu qui inſuerit:ſed qͥ infuiſſet ſi pᷣſeruata nõ
fuiſſet. Et ꝙ liberari dici valeat qͥ pꝛeſeruat
oſtendit ex ſcriptura. Nã pᷣs. hoc mõ oꝛat
liberari dicens. Eripe me de luto vt nõ infi
gar:libera me de oꝛe leonis. Itẽ idem. Eru
iſti alam meã ex inferno inferioꝛi.i. pᷣſerua⸗

ſti:.Cõſtat em̃ ipᷣm dauid nõ fuiſſe in infer/

no inferioꝛi.ſcʒ dãnatoꝝ. Item Thobie.xij
Elemoſina a moꝛte.ſ.eterna liberat.i.pᷣſer⸗
uat. Item Pꝛouer.xxiij. Noli ſubtrahere a
puero diſciplinã.ſi ꝑcuſſeris eum virga nõ
moꝛiet᷑. Tu virga ꝑcuties eum ⁊ aniam eiꝰ
de inferno liberabis.id eſt pᷣſeruabis. Sʒ
diceres: ſequit᷑ergo ꝙ ſuꝑuacue fuerũt ſan
ctificatões in virgine poſite a doctoꝛibo: q̃⸗
niã quid moꝛbidi vel imũdi emũdaret᷑ nõ
erat.· Reſpõdet᷑ ꝙ dicte ſanctificationes

nõ fuerunt vacue.Quãuis em̃ nõ erant ad

fomitis ligationẽ:vt qͥbuſdam placet.neq;

ad eius attenuationẽ: vt alijs libet. neq; ad

totalẽ euacuationẽ vt pleriq; ferunt:tamen
erãt ad pirtutis inſtructõeʒ ⁊ venuſtatꝭ oĩs
boni:ad verbi dei cõceptionẽ:atq; ad meri

toꝛũ virginis ⁊ pᷣmioꝝ augmẽtatõem:vt ne

q; pꝛimâ ſimilẽ neq; parẽ ſequẽtem haberet
CTercia difficultas de redemptiõe, quia
conſtat ꝙ beata virgo indiguit redẽptoꝛe

⁊ ſicut ceteri ſancti per chꝛiſti paſſionem eſt

redempta. Vnde chꝛiſtus eſt redeptoꝛ oĩm
Ideo Remigiꝰſuꝑ Heb.ix.Chꝛiſtus ꝑ ꝓ⸗
pꝛium ſanguinẽ introiuit ſemel in ſctã eter⸗
na redẽptõe inuẽta:dicit ſic. Chꝛiſti ſangui
ne oẽs homĩes redempti ſunt a ſeruitute:q̃
pꝛopter per peccatũ pꝛimi parẽtis capti te⸗
nebant᷑. Si ergo Maria nõ fuit peccato
capta quomõ poteſt dici redempta.qꝛ Au

guſtinus in epiſtola ad Optatũ de oꝛigine

anime dicit ſic. Redemptus dici nõ poteſt
niſi qui vere ꝑ peccatum fuit ante captiuꝰ.
ſicut ſcriptum eſt. Si filius vos liberaue/
rit:vere liberi eſtis. Ad quod reſpondet᷑ ꝙ;

nõ obſtãte tali pᷣſeruatiõe mater domini di

citur vere redempta: ⁊ pꝛe alijs redempta:

non qͥdem a peccato quod contraxit de fa⸗

cto.ſed quod cõtraxiſſet ex modo ſue ꝓpa/
gationis naturalis:ſi per dei gratiam pᷣue/

nientem pᷣſeruata nõ fuiſſet merito moꝛtis
chꝛiſti filij ſui puiſe. Et hoc declaratur ſm

153

Liber n

Fran.maro.tali exemplo. Si aliquis dñs
redimeret a ſeruitute aliquos duos. vnum
illoꝛũ poſtq;ᷓ eſt natus:aliuʒ dum adhuc eſt
in vtero matris vel anteq; cõceptus eſt dã/
do pꝛiuilegiũ libertatis cõcepturo. In hoc
caſu vterq; eſt redẽptus ⁊ nullus eoꝛuʒ ſer⸗
uus eſt:ſed vnus eſt redemptus a nota ſer
uitutis quam cõtraxit.alius a nota quã cõ
traxiſſet niſi redemptus fuiſſet:⁊ nulli dubi
um qͥn efficacius ⁊ nobilius ſit redemptus
q ſfuit pᷣuẽtus ne ſeruus eſſet:qᷓ; ille qui poſt
ſeruitutẽ fuit liberatꝰab ea.ſic maioꝛ gra fit
ei cui cõſeruat᷑ innocẽtia q; cui remittit᷑ cul/
pa. vvt declarat Aug. ſuꝑ Luẽ ⁊ Geñ. Ma
ter vᷣo dñi redempta fuit a ſeruitute quã ex
ſe cõtraxiſſet.ſed omnes alij ab ea quam cõ
traxerũt.ergo ipſa pꝛe alijs redempta eſt.
Ad verba Auguſtini vbi ſupꝛa Reſpõdet᷑
ꝙ dupler eſt redẽptio.ſcʒ pᷣſeruãs ⁊ eleuãs.
vt patuit in exemplo pᷣſcripto.De ſecunda
nõ de pꝛima veriſicant᷑ verba Auguſti ꝙ ũ
eſt redemptio eleuãs niſi a culpa. Secꝰ aũt
de redẽptõne pᷣſeruãte.vt patet. nam Eſaie
xxix.dicit᷑. Pꝛopter h̊ hec dicit dũs ad do/
mũ Jacob qͥ redemit Abꝛaam.et Neemie
nono habet᷑ ꝙ dominꝰ? redemit abꝛaã.quia
ſcʒ eduxit eũ de vr chaldeoꝝ:ipſum pᷣſeruã/
do a cõbuſtione ignis:vt ferũt hiſtoꝛie. Itẽ

aplus ad Baliiij. dicit Chꝛiſtꝰredemit nos

de maledicto legis:factus ꝓ nobis maledi-
ctũ,quia ſcriptũ eſt. aledictus oĩs qͥ pẽ/

det in ligno.Et tamẽ iſtã maledictionẽ nos

in tẽpoꝛe gratie nunq; habuimus:quoniaʒ
per moꝛtẽ chꝛiſti lex totaliter fuit euacuata.
Quarta difficultas de penaꝝ inflictione.
Ham ſi pᷣſeruata eſt a peccato oꝛiginali:qᷓ
re ergo penas peccati oꝛiginalis paſſa ẽ be⸗
ata virgo ſcʒ moꝛtem. Si em̃ caruit oĩ pec-
cato caruit etiã merito moꝛtis et aliarũ pe/
nalitatũ peccati oꝛigĩalis.ergo iniuſticia fa
cca eſt ei cum moꝛtua eſt ⁊ paſſa penalitateſ
mltiplices peccati oꝛiginalis. Et ſic de in⸗
iuſtus retributoꝛ eſſet: ⁊ maxie qm̃ ſᷣm Au
guſtinuʒ.ij. ſentẽtiaꝝ.diſt.iiij.Deus nõ pꝛiꝰ
vltoꝛ eſt qᷓ ſit qͥ peccatoꝛ. NHec poſſumꝰ di
cere ipſam paſſam vel moꝛtuã pꝛo redẽptõ
ne generis humani vł ſalute. quia hoc eſſʒ
ad cõtumeliã chꝛiſti. ſeq̃ret᷑ em̃ qꝙ; chꝛiſtus
nõ eſſet ſufficiẽs redẽptoꝛ. Cum igit᷑ beata
virgo habuerit penas peccati oꝛiginalis et
nõ per aſſumptionẽ:ſed ꝑ ↄtractionẽ,ſequit

Dars I

ꝙ fuerit infecta peccato oꝛiglali. Hec diff

cultas ſoluit᷑ Quia fᷣm Bonauẽ.ſuꝑ.iij.di.

iij.ac Fran.maro.gratia ſctĩficatõis nõ ob
uiat pene ſed tm̃ culpe. Et hoc oſtendit᷑ exẽ
plis. Nam Johãnes baptiſta fuit ſcafica/
tus ⁊ a peccato oꝛiginali purgatus: ⁊ tamẽ
a pena peccati oꝛiginalis nõ fuit libèratus
totaliter. Similr ania pueri ĩ baptiſmo ab
luit᷑ a ſoꝛde peccati:⁊ nõ liberat᷑ a pena.Itẽ

chꝛiſtus ſine vllo reatu peccati fuit: et tamẽę
ſuſtinuit penas peccati oꝛiginalis Eſa.liij.

Vere languoꝛes noſtros ipſe tulit: ⁊ dolo⸗
res noſtros ipſe poꝛtauit. Itaq; dicit᷑ ꝙ ma
ter domini per gram pᷣuenientẽ licet fuerit
a culpa pᷣſeruata:nõ tamẽ a pena totaliter li

berata vel pᷣſeruata. Vel vt alij dicunt licet
diuina gratia pᷣuenit anĩe infectionẽ in bea

ta virgine:non tamẽ pᷣuenit carnis ſeditatẽ:
quoniã per cõcubitũ cõcepta eſt.⁊ ideo ra/
tione illius feditatis iuſte remãſerunt ĩ vir⸗
gine penalitates. Sed remanet dubiũ ſup
poſita poteſtate de cõgruitate ipſa. Quare
ſcʒ tales pene fuerunt inflicte virgini: cum
non eſſent neceſſarie hũ ano generi ſicut pe
ne chꝛiſti.Rũdet᷑ f̃m YFranciſcũ maro.quia
erant materia exercẽde virtutis:vt.ſ.per pa
tientiã talium merita cumularet. VUnde ſi⸗
cut Job fuerũt pene magne inflicte ad ex/

ercendam eius patientiã.ita virgini ad ꝑſi-

ciendã gratiã. Virtus em̃ in infirmitate ꝑ⸗
ficit᷑.vt ait aplus.ij.Coꝝ.xij. Quinta dil
ficultas de chꝛiſti pꝛiuilegio ſingulari ⁊ ho
noꝛe.Nam boc eſt ſingulare chꝛiſti pꝛiuile
gium quia ſolus ipſe innocẽs cõ ceptus eſt
vt dicit Augꝰ.⁊ Leo papa.Vnge ſi ipſa eſt
cõcepta ſine peccato oꝛiginali:ſequit᷑ ꝙ eq̃⸗
tur chꝛiſto:quod eſt cõtumelia chꝛiſto: cum
eius honoꝛ et pꝛiuilegiuʒ ſingulare alteri at
tribuit. Hec difficultas ſoluit᷑:q nõ ob⸗
ſtante tali pᷣſeruatione mater dñi non equi
paratur chꝛiſto.ſed eſt inferioꝛ ipſo in hoc
pꝛiuilegio multipliciter. Eeimno q dem qꝛ
chꝛiſtus non indiguit pᷣſeruatione:quia nõ
fuit cõceptus per naturalem ꝓpagationem
vnde nec fuit ex modo ſue pagatõis aꝑtus
nec potuit contrahere peccatum.Lex nim
oꝛiginalis peccati nõ fuit lata niſi cõtra ꝓ/

pagandos naturaliter ex Adam. Sed be

ata virgo indiguit pᷣſeruatione:et ex modo

ſue generationis apta fuiſſet cõtrahere pec

catum:⁊ vtiq; ↄtraxiſſet niſi pᷣſeruata fuiſſʒ

d
on
.
60
gin
atr
cun
ſen
n
ſfn
lens
ſon

e

Ltiie
nn
nol
Gie
drg
ſſal
led
fice
ſere
turo
lurtn
st
ſeeck
gn
ſplun
nnce
ſou
aſete
ſcht
ſead
paſſio
Gnin
gvod
ſoian
G
Pee⸗
ſtarin
bum
chti
ee
Gn
Ghin
clpa
hoa⸗
loge
Me⸗
Paſſoo

Articulus . hn
. .pꝑ gratiaʒz vt ſupꝛa patuit. Secũdo quia pam oꝛiginalẽ omni credẽti paſſionẽ illami⸗
“ chꝛiſtus nõ indiguit redẽptõe:cum ex mo / nõ tamẽ remittebat penã ſcʒ carẽtiã viſiõis
llar do ſue ſingularis generatõis nõ fuit aptus diuine ꝓpter illa paſſionẽ vt ſoluʒ pꝛeuiſam:
ſin ↄtraꝑere illũ reatũ ſeruitutis.virgo aũt in / ſed per ipſam vt pᷣſentialiter exhibitã. et iðo
tnue digitt gratia pueniẽte ne laberet. Tercio ſicut ſanctis patriba nõ patuit ianua qᷓuſq;
zuns quia ania chꝛiſti in ↄceptõne ſeu creatione fuit echibita paſſio chꝛiſti.ita ꝓbabile vide
no fuit vltimate ſctiſicata:nõ aũt aĩa virginis: tur ꝙ nec beate virgini. Hec Scotus. .
n cum vlterioꝛẽ ſctificatõem ſuſcepit in verb Septima difficultas de multoꝝ cõtraria
nine incarnatiõe Quẽij. Spirituſſanctꝰſuꝑueni aſſertione. Si itaq; benedicta virgo pia fi⸗
et in te. Quarto quia anuma chꝛiſti mox de credẽda eſt cõcepta ſine peccato oꝛigina
ddan „ vt fuit creata fuit vnita verbo ac cõpꝛehẽ/ li:quare vel⸗ vnde eſt ꝙ multi doctoꝛes cõ/
konm dens ⁊ beata.ex.iij.ſniaꝝ.Anima aũt virgi trariũ aſſerũt:⁊ tenẽt ipſam fuiſſe cõceptam
fut nis nõ fuit beata ⁊ verbo vnita vł cõpꝛehẽ in peccato oꝛiginali.Ad quod reſpondet᷑ ꝑ
lirli dens q;uis fuerit ſancta. Hec Egran. maro. tria puncta. Pꝛimo qͥdeʒ dico ꝙ hoc eſt
. Et ſic patet ꝓpoſitũ. Sexta difficultas ð ideo.quia om̃es illi doctoꝛes voluerũt ice/
1 ieet ianue celeſtis clauſione. Nam ianua celeſtꝭ dere per viam legis cõmunis que oẽs na⸗
ende nulli eſt clauſa niſi merito oꝛiginalis pcti. turaliter ex adam ꝓpagatos obligat ſᷣm rõ⸗
nini: Si ergo beata virgo nõ habuit peccatum nem ſemĩalem ſicut ſancta tradit ſcriptura.
don⸗„ oꝛiginale:q̃ro vtꝝ ſi ante chꝛiſtuʒ moꝛtua ſu vñ Ro.iij. Omnes in adam peccauerũt et
Wa iſſet ſtatim ad celum euolaſſet: an nõ:nõ po egęt gloꝛia dei.Et quia ſanctoꝛũ autoꝛitas
hüſn tes dicere ꝙ euolaſſet.quia ſic nõ ꝑ chꝛiſtuz; ſolum chꝛiſtum excipe videt᷑ de hac genera
Ore fuiſſet ianua aꝑta.ergo ſequit᷑ ꝙ nõ euolaſ/ litate.nõ tamẽ negãt doctoꝛes qͥn deus po
nnanm ſet ante chꝛiſtũ ⁊ ꝑ ↄſequẽs habuit vt vide tuerit beatam virginẽ ab illa lege cõi exime
ſwupe tur oꝛiginale peccatũ.Hec difficultas ſolui re.ſed qm̃ credit᷑ ꝙ btã virgo ſit naturaliter
ogan tur ſm Scotũ ſuꝑ.iij.diſt.iiij.q ianua cele äm rõneʒ ſemĩalẽ ꝓcreata. nec eſt autoꝛitas
hu leſtis fuit beate virgini clauſa ſicut et ceter ſcripture de eius ex hac lege exceptione ma
nteſc nec eſt aꝑta niſi ꝑ meritum paſſionis chꝛiſti nifeſta. Idcirco ꝓbabiliter putauerũt eam
ul, qm̃ vt dicit aplus Coloſ.j.Placuit ei per peccato fuiſſe oꝛiginali obnoxiã:nõ auden
iulgi⸗ ipſum ſcʒ chꝛiſtum recõciliare oĩa ſiue que tes legi cõmuni cõtradicere:nec audẽtes eã
ue in celis ſunt ſiue que in ter. Sed iſta caau exemptã dicere.Pꝛopterea igitur diuerſifi⸗
ins d . ſio ianue beate virgini nõ ꝓpterea fuit ꝙ in cati ſunt doctoꝛes in hac re.quia qͥdam pu
irho eſſet ei herentu oꝛiginale.quoniã paſſio xpᷣi tant eam ſoꝛe lege cõmuni claudendã:qͥdaʒ
igiute ſic pᷣuiſa ⁊ acceptata coꝛam deo erat in oꝛdi eximendã. Secũdo dico cum Frã.ma⸗
ns ne ad beatã virginẽ vt ꝓpter merituʒ huius ro,.ꝙ om̃es autoꝛitates ſanctoꝝ et dicta do
ſihack paſſionis ſcʒ xpᷣi nunq; ineſſet pctm̃ ipſi vir ctoꝝ tenentiũ eam eſſe peccato oꝛiginali ob
ſc⸗ gini matri xpᷣi.⁊ ita nec ineſſet aliquid ꝓpter noxiã:loquunt᷑ ⁊ ſonãt ac intelligi debẽt ad
ocun quod ſibi ianua clauderet᷑. Sed iſta clau// hunc ſenſum:qꝙ vicʒ beate virgini hoc ex ſe
Aranat ſio ianue fuit:quia ex oꝛigine cõpetebat vir de cõmuni lege cõueniebat:qͥa naturali ſue
nob⸗ gini vnde ianua ſibi clauderet᷑ ſicut ⁊ aljs. ꝓpagationi cõpetit ꝙ oꝛiginale peccatũ con
nonti Nec ſequit᷑ ꝙ ſi moꝛtua fuiſſet ante chꝛiſtũ trahere debuilſet.vt ſupꝛa oſtẽſum eſt:tamẽ
bo ſtatim in celũ cuolaſſet.imo vt videt᷑ in im oppoſitũ habuit a deo ſpeciali gratia pᷣueni
deng bum patrũ deſcẽdiſſet:nõ ꝓpterea quia pec ente. Hec in hoc fiu ſanctis iniuria ſi eoꝛum
gluntu catũ ineſſet: ſed quia ex oꝛigie infuiſſʒ ſicut dicta exponant.ſicut ſacra ſcriptura expo/
nen et ceteris niſi pᷣſeruata fuiſſet. Qð ſi dicas nit᷑ ⁊ ĩtelligit᷑.quia ſancti in ſuis eloquijs ſa
4gus Sonõ habuit peccatũ oꝛiginale vtiq; ſtati cra ſcriptura tanq; regula ⁊ lumĩe vtebant᷑
hin euolare debuiſſet. Dico ꝙꝙ falſum eſt qa ſan vt teſtat Dioni. de diui.no.capᷣ.ij. Et ꝑ hoc
Sne . aui patres purgati fuerunt ab oꝛiginali:⁊ iñ ſolui pñt omes ↄtrarie autoꝛitates. qͥa oẽs
anr nõ aſcẽderũt in celũ ante chꝛiſtum paſſum. loquunt᷑ de peccato oꝛigiali ſolum ſᷣm cau/
h , eoq clauſa fuit ianna vſq; ad ſolutionẽ pᷣcij ſam quam qdem habuu dbeata virgo ex p2„
rr Ita em̃ decreuerat deus ꝙ licet acceptaret pagatiõe naturali ⁊ nõ ſᷣm effectum. Ter
iß paſſionẽ chꝛiſti pᷣuiſam ad remittendũ culy cio dico ꝙ vnuſquiſq; magis tenet᷑ matreʒ
4
.
„D
ι
4 .
„

Liber m.

dei venerari q; aliquoꝝ doctoꝛũ opinioneʒ
in hoc paſſu extollere:maxime cum iam ec/
cleſia in ↄcilio Baſilieñ. ſtatuerit id pie cre
dendũ de beata virgine ꝙ ſit concepta ſine
oꝛiginali peccato.ac Sixtus papa diuino
officio de hoc edito et indulgẽtijs coꝛrobo
rauit. Vnde in hoc ſum cum Auguſte li.de
natura ⁊ gratia di.Cum de peccatis agitur

nullã de matre dñi ꝓpter reuerentiã dũi vo

lo fieri q̃ſtionẽ.i.dubitabilẽ ꝓpoſitionẽ. ſed
potius indubitãter ipſam in ↄceptõe ſui te
neo pia fide fuiſſe ſanctã. Sed calũniãtes
hanc autoꝛitatẽ Auguſti exponũt qͥdam et
dicũt ꝙ Augꝰibi loquit᷑ de peccatis actua
libus ⁊ non de oꝛiginali.Iſta tamẽ expoſi/
tio m Fran.maro,eſt Pꝛimo ĩpia: qꝛ virgi
nis pꝛiuilegia nõ ſunt artãda ſed ampliãda
Secundo eſt falſa:quia intentio Auguſti/
ni eſt ibi(vt inducit᷑ in.iij. Sniaꝝ) iſtud at/
tribuere virgini ꝓ pꝛiuilegio ſinglari ſuper
om̃es ſanctos. Si igit᷑ hoc acciperet᷑ tm̃ ð
peccato actuali nõ eſſet hoc tanq; ſingulare
ſupꝑ om̃es pꝛiuilegiuʒ attribuendũ virgini.
quia etiam innocẽtes caruerunt om̃i pecca
to actuali.O igitur virgo bñdicta vita ſpes
et cõſolatio noſtra.quid de te dicere valea⸗
mus.quanta deuotione te laudemus.qua
temeritate te quis aſſerere audeat oꝛigina⸗
li peccato fuiſſe infectam? cum vt canit ec-
cleſia. Felix es ſacra virgo Maria et omni
laude digniſſima. ⁊ ꝑ ↄſeq̃ns etiam iſta lau
de digna ꝙ dicaris a peccato pᷣſeruata. qͥa
4. te oꝛtus eſt ſol iuſticie chꝛiſtus deus no⸗/
ſter.
Articulus tercius ꝙ pium eſt credere be
atam Mariam ſine oꝛiginali peccato fuiſ/
ſe conceptam. —
Ercia contẽpla
t tlo pncipalis ð pie credulitatis
NNAMAMam ad pmiſſa adijciẽdu; eſt ⁊
declarandũ q; piũ ſit credere ꝙ ipſa btã vir

go fuerit ↄcepta ſine peccato oꝛiginali. OQOð

qdem aliqui aduerſarij pluribo modis vſq;
ad iſta noſtra tꝑa impugnauerũt. Sed an
no dñi H. cccc. xxxij. Bulla ſpeciali cuiꝰ
tenoꝛẽ vidi:ipſe Sixtꝰ papa.iiij.aplica au/
toꝛitate repꝛobat ⁊ dãnat aſſertiones ⁊ opi
niones dicẽtiũ ꝙ eccleſia nõ ↄceptiõem ſed

ſanctificatõem virginis celebꝛat atq; tenen

tes mariã foꝛe pᷣſeruatam ab oꝛiginali:ꝓpte/

Pars nI

rea eſſent hereſi polluti. Oẽs etiã libꝛos eo /
rũ ſuꝑ his ↄfectos dãnat,.eęt ne pꝛo veris leꝰ

gãtur vel teneant᷑ aut habeant᷑ ihibet: ſic ꝙ
ↄtra pᷣmiſſa facientes eoipſo ſniaꝝ excõica
tionis ⁊ penã maledictõis eterne incrrãt:

a qua ſolus papa ꝓpꝛio oꝛe ⁊ nõ aliꝰ ꝗbſol⸗

uere poſſit. Unde vt fideles magis inducã
tur ad huius pᷣſeruatiõis piam credulitatẽ
ſeptem rationes hic ponemus:quibo id de/
claratur.
Pꝛima eſt ratio honoꝛificationis
Secunda eſt ratio vere dilectõis.
Tercia ratio ſuffragationis.
Quarta ratio cauẽde offenſionis
Quinta ratio vitande vltionis.
Sexta rõ vie ſecurioꝛis.
Septima ratio fructificatöõlits
Pꝛima eſt rõ honoꝛiſicatiõis. Nã ſi pia mẽ
te ↄſideramꝰꝙ tot ⁊ tãta bñſicia ꝑ vᷣginẽ ſu
ſcepimꝰ: tãtaq; dignitate bñdicta virgo eſt
ſublimata ꝑ fuliũ ꝙ vtiq; veꝝ eſt qð ait Hie

ro.ad paulã ⁊ euſtochiũ dicẽs.Quicqͥd hu

manis põt dici bis minus eſt a laude vir/
ginis.Debemꝰ igit᷑ hoc pꝛiuilegio honoꝛis

eã extollere ⁊ laudare ꝙ dicamus eaʒ exem//
plã ab omni culpa.als ñ deficit lingua hu/

mana in eius laude:nec debitũ honoꝛẽ ma
tri dei impẽdit cũ ceã peccatrices fuiſſe dicit
et filiã diaboli per peccatũ oꝛigiale ↄtractũ
Inſup q̃ro te quod hoꝝ eſt honoꝛabiliꝰ
et gloꝛioſius xpᷣo. Vtrũ dicere ꝙ habuerit
matrẽ ab oĩ pctõ ĩmunẽ:an dicere:peccato
maculatã. Cõſtat qa pᷣmũ Ecci.iij. Gloꝛia
hominis ex honoꝛe parẽtis.ã ⁊c̃. Vñ ſicut
decuit deo ꝓplm iudaicũ in mariũ: ⁊ p.xl.an
nos eoꝝ veſtimẽta et calciamẽta illeſa pᷣſer/
uaſſe ꝓpter honoꝛẽ ⁊ dignitatẽ populi illius
eo ꝙ chꝛiſtꝰerat naſciturꝰex eo. Ita a foꝛtio
ri decuit matrẽ ꝓpꝛiã miracloſe pᷣſeruaſſe ab
oĩs pcti macula ꝓpter honoꝛẽ maternitatis.
ecũda ratio vere dilec pis: qm̃ vt ait
Anſelmꝰ ad coanglicanos epos. Hõ vide
tur verꝰ qmatoꝛ vᷣginis qͥ recuſat colere fe⸗
ſtũ cõceptõis.cuiꝰ recuſatiõis cã nõ eſt alia
niſi qꝛ credit᷑ ab illis q; ſit in pctõ oꝛiginali
cõcepta. Vt igit᷑ eã vere amemus credamꝰ
foꝛe pᷣſeruatã. Tercia rõ ſuffragatõis:vt
