vicʒ ꝑ hũc honoꝛẽ ſibi cõgrue exhibituʒ ei
ſuffragia ipetrare ⁊ obtinere valeamꝰ. Pꝛo

pterea eccieſia canit. Cũ iocũditate conce/

ptionem beate Marie celebꝛemus vt ipſa

guni
gheſa
ct
nhie
eebe
len⸗
vois
en⸗
abu/
Nina
ſdiet
Nn
gubl⸗
Abrar
⸗
Gri
jiſou
ochn
i
ilins
ſono
ſen⸗
nins.
ina
göͤwe
olreſe⸗
ckuli
cnan
Ndard
ſian
iuzen
,
olc

—

Articulus

npꝛo nobis intercedat ad dũm Jeſum chꝛi⸗
ſtum. Scriptuʒ nanq; eſt Joh.xij.Qui me

honoꝛificauerit honoꝛificabo eũ. Itẽ Foꝛ⸗
tunatus in Omel,.dicit. Gꝛatiꝰ eſt obſequz
des quod marie impẽdit᷑ qᷓ; qd ſctõꝝ cuili/
degnigir debemus eam honoꝛare ⁊c̃.
Quarta rõ cauẽde offenſionis. Hã val/
de timẽdũ eſt ne eã offendamꝰ: vtpote q̃ eſt
mater gratie et mr miſcdie:qð certe facit qͥ
temerarie eam peccatricẽ aſſerit vł credit.q̊

niã vt Cirillus patriarcha alexãdrinꝰ libꝛo
quẽ fecit ↄtra neſtoꝛiũ dicit. Poſt filiũ indt
temerariũ eſt ponere in Maria virgie ma⸗
culã aliquã aut pctm̃. Pꝛopterea mgr hen/

ricus in q̃dam ſermone qͥ incipit Coõſurge
get virga:ait. Sacratiſſimã virginẽ quã de

us ab eterno pᷣoꝛdinauit vt eſſet mr̃ dei ſub

ptãte diaboli fuiſſe ⁊ pctĩ ſoꝛde infectã ſen/
tire nõ audeo:dicere ꝑtimeſco.⁊ paulo ĩfra.
Quis hãc virginem ſub ira dei vnq; fuiſſe
audeat dicere per quã ſibi deus genꝰhuma
nũ tanq; ꝑ mediatricẽ recõciliare voluit:di
cat qͥ velit:ego dicere non audeo nec ſenti⸗

re:cũ in multis ſcripturis videt᷑ eam exem-/
ptã a lege cõi fuiſſe. Hec ille,. Quinta rõ

vitande vltionis:ne vltioneʒ incurramꝰ ꝓ/⸗
pter offenſionẽ pᷣſumptuoſe aſſertionis pie
ſentire debemus de virgine ꝙ ſit imunis. q̊
niã ſcriptũ eſt Ecci.iij. Oaledictio matris
eradicat fundamẽta. Maledicit matrẽ vir
ginẽ qͥ eã peccatricẽ temerarie aſtruit.⁊ hec

maledictio eradicat fundamẽta gratie dei.

Cauendũ eſt etiã ne ſi nõ celebꝛemus feſtũ
ↄceptõis virginis illã vltionẽ ſubeamus q̃

ſcripta eſt Zach.vl.di. Percutiet dñs om̃es

gentes que nõ aſcẽderint ad celebꝛandũ fe
ſtiuitatẽ tabernaculoꝝ.qͥa tabernaculũ dei
in quo habitauit eſt biã virgo. Sexta ra
tio vie ſecurioꝛis.quia in oĩbus dubijs via

ſecurioꝛ eligẽda eſt ⁊ tutioꝛ.extra de cleri. ex

cõica.c.illuqpoſt nedium.Et inter varias
opiniones ꝓbabiles:ſanioꝛ opinio ſeq̃nda

eſt,extra de celebꝛa.miſſ.c. Cum marthe. §.
Queſiuiſti.Sed hec via eſt ſanioꝛ ⁊ tutioꝛ.

qͥa ꝑ eaʒ plus honoꝛat᷑ xpᷣs ⁊ ſctã mater eiꝰ
qᷓ; ꝑ ↄtrariã opinionẽ. Et qꝛ fũdat᷑ in imi⸗
tãdo oꝛdinatõem eccleſie romane de hoc fe
ſto cõceptionis atq; eius officij obſeruatio
nem quo habet᷑ expꝛeſſe ꝙ ſit cõcepta Ma
ria ſine oꝛiginali peccato. Eccleſia quippe

romana mater eſt oĩm eccleſiarũ ⁊? non põt

refugiũ:tu ſpes ⁊ noſtrũ auxilium:tu ſngu

errare.ſed in oiba tanq; magiſtra eſt ſequè⸗
Omnes.Vũ exã nõ eſt certũ ꝑ ſcripturam
expᷣſſam:vtrũ virgo ↄtraxerit oꝛiginale pec
catũ an nõ. Idcirco magis pietati cõſonuʒ
eſt credere ꝙ nõ ↄtraxit dando ſibi bãc pꝛe
rogatiuã ꝓpter honoꝛẽ dñi:iquia hoc autoꝛi
tati eccleſie nõ repugnat.qm̃.ff.de regul iun
ris diciĩ.ꝙ in obſcura rõne ingenuitatꝭ fa/
uẽdũ eſt libertati. Et hoc eſt qd doctoꝛ ſub
tilis ſuꝑ.iij.diſt.iij.dicit. Quod hoꝝ. veriſſi
mũ ſit deꝰnouit.Sed ſi autoꝛitati ecclłie nõ
repugnat ꝓbabile magis videt᷑ vt qð excel
lẽtiꝰeſt attribuat᷑ Marie.Hec ille.Sʒ hoc
noepugnar ecclie ino ↄcoꝛdat,vt patʒ ex
cõcilio Baſilieñ. ⁊ diuio officio. Septi⸗
ma ratio fructificatõis.quia ex hac pia fide
fructus acquirit᷑ vite eterne ⁊ ſuꝑne gloꝛie.
Vnde Eccẽi.xxiiij.Qui me elucidãt vitam
eternã habebunt. Glo.elucidãt.iiab oĩbo in
quinam̃tis lucidã reddũt. Item.j. Regũ.j.
Quicũq; gloꝛificauerit me gloꝛifſicabo eum
Qui aũt ↄtẽnũt me erũt ignobiles. Deniq;
fructus acquirit᷑ indulgẽtiaꝝ. Nam vt di⸗
ctum eſt ante:ipſum cõciliuʒ Baſilieñ.con⸗
ceſſit ĩidulgẽtias ꝓ huiꝰ feſti celebꝛitate ⁊ ſer
moni vicʒz cẽtũ dieſ ĩdulgẽtiaꝝ oĩb ĩtereſſen
tibo miſſe ⁊ veſois pᷣmis aut ſecũdis etma⸗
tutinis. Pꝛo ſermone aũt eiuſdem feſtiuita⸗
tis centum qͥnquaginta dies. Inſuꝑ Six/⸗
tus papa quartus:omnino eaſdẽ indulgen
tias conceſſit ſicut cõceſſe ſunt in feſto coꝛ/
poꝛis chꝛiſti.O igitur homo crede beatam

virginem fuiſſe cõceptam ſine oꝛigĩali pec-

cato penſando illius diuini habitaculi mũ
diciam:in quo deus ⁊ dulcis redẽptoꝛ no/
ſter Jeſus gratiſſime nouẽ mẽſibus requie
uit. VUtinam ſaperes ⁊ intelligeres eãq; di/
gna laude beatiſicare valeres quaʒ beatam
dicent omnes generatões.O vere mũdiſſi
ma ⁊ imaculata virgo maria.O vere gloꝛi/
oſa domĩa excelſa ſuꝑ ſidera ⁊ puriſſima ab
omni macula:pluſq; omnis creatura ange
lica puritate ipſa qua ſub deo maioꝛ nõ eſt
intellecta.Quibus te laudibus efferã.quid

in tue ſanctitatis ⁊ puritatis gloꝛiã dicam:

cum tu ſis gloꝛia hieruſalem:tu honoꝛificẽ
tia populi noſtri:tu es mater mũdiſſima ab
om ni peccato pꝛeſeruata. Mater inquam
dei ⁊ domini ieſu pᷣdilecta.tu anime noſtre

5

Liber vY.

lare coꝛdis noſtri ſolaciũ:te depcamur: ad
te caamamus: vt per illam ſummã tue puri
tatis gratiam nobis a dulci Jeſu tuo impe
tra veniam:gratiam ⁊ gloꝛiam. Amen. Ex/
plicit liber quartus.

Ellius modus pꝛo
cedendi i ſcripturis.

Item ſi volueris in hac re alium ꝓceſſuʒ
facere:potes notare duodecim ſtellas fulgẽ
tes in coꝛona beate virginis ad ꝓbandam
eius ĩmunitatẽa peccato oꝛiginali radian/
tes. Pꝛima ſtella dicit᷑ diuina autoꝛitas.
Hanc ꝓſequere ſicut habes parte pᷣma hu
ius libꝛi articulo tercio.pmo teſtimonio.
Secũda ſtella ꝓphetica veritas.hanc ꝓſeq̃ᷓ
re ſicut habes ibidem ſecũdo teſtimonio.
Tertia ſtella angelica atteſtabilitas:ibidẽ

tertio teſtimonio. Quarta ſtella eccleſia⸗

ſtica irrefragabilitas.ibidem quarto teſti-
monio. Quinta ſtella materna honoꝛa⸗

bilitas.hãc ꝓſequere vt habes eadem par⸗
Sexta ſtella pe

minentiſſima puritas.ibidem.S.iij.et etiam
S. j. vbi allega?᷑ Anſelmꝰ. Septima ſtel⸗

la pfectiſſima virginitas.hanc ꝓſequere ibi

dem parte.iij.xj.teſtimonio.S.iiij. Octa⸗/
ua ſtella bñficij ſublimitas.ſicut habes ibi
dem arti.ij.capᷣ.ij.circa pꝛincipium pmi.S.
Hona ſtella legum equitas.ibidem arti.

iij.teſtimonijs.v.vj. vij. viij.ix. Decima

doctoꝛum famoſitas.ibidem teſtimoniox.
Vndecima rationũ ꝓbabilitas. ibidem

teſtimonio.xj. Duodecima ſtella miracu

loꝛum limpiditas.ibidem.xij. Hec ſupꝛa
ſcripta de conceptione Marie bꝛeuiter vo
lui huic libꝛo inſerere:ea magis q̃ apta ſunt

pꝛedicationi ꝓſequendo.Alia vᷣo multa di

ſputabilia in hac materia alibi latiſſime tra
ctandum reliqui. “

In nomine dñi Jeſu ad beatiſſime vir⸗
ginis Mgrie honoꝛem ſequitur de natiui

tate eius. .——
Wintus lber
eſt de miſterio ſanctiſſime na
tiuitatis benedicte virgis ma
ne. et habet tres partes. In
pꝛima agit᷑ in generali de eius oꝛtu digniſſi

mo. In ſecunda de eius natiuitate magis

in ſpeciali. In tercia de naſcentis virgi⸗
nis qualitate vel cõditione admirabili.
Pars pꝛima de oꝛtu Marie digniſſigio
et eius diuinali pꝛeoꝛdinatõe eterna ac ſan
ctificatione ⁊ multiplici reuelatione.·

Wryr oꝛta eſt iu⸗
l ſto: rectis coꝛde leticia. Verba
ſunt ſc ꝓhete Dauid pᷣs.xcvj.
Qui longe anteqᷓ; naſceret᷑ benedicta virgo

eius oꝛtum pᷣuidit ſpũſancto inſpirãte ⁊ eaʒ

luci comparãdo ait Lux id eſt Maria oꝛta
eſt iuſto id eſt chꝛiſto ex ea naſcituro qui eſt
iuſtus ꝑ eſſentiã. Ipſe em̃ eſt vt dicit᷑ Ha/
lacheiiij.ſol iuſticie. Et pꝛopterea quoniã ex
hoc toti mundo eſt ſalus oꝛta. ideo ſubdit.

rectis coꝛde.ſcʒ hominibus:leticia. Quibo

in verbis ꝑpulcre oſtenditur qᷓ; ſummã di⸗
ghnitatem habuerit beata virgo in ſuo oꝛtu:
in eo ꝙ luci cõparat᷑: que eſt rerum digniſſi
ma.Lux quippe inter omnes creaturas ex/
cellentiã habet.pꝛecipue triplicem. Pꝛi/

mo quia diuinalis cõfoꝛmitatis: quoniam

deus lux eſt ⁊ tenebꝛe in eo non ſunt vlle.j.
Johannis.j. Secũdo quia lux eſt incõ⸗
taminabilis puritatis: eo ꝙ non poteſt in/

quinari ſoꝛdibus. Tercio quia lux eſt de

lectabilis qualitatis:quoniã dulce lumen ⁊
delectabile oculis videre ſolẽ.Ecc̃i.xj. Sic

benedicta virgo ſuper om̃es creaturas pu

ras hac triplici fulget excellentia dignitatꝭ:

quoniã deo ipſa eſt pꝛoxima ⁊ cõfoꝛmatiſſi

ma per gratiam et gloꝛiam Saplentie. vij.
Candoꝛ lucis eterne et imago bonitatis il

lius. Item ipſa eſt puriſſima ⁊ incõtamina

bilis:quoniam ſᷣm Anſelmũ ea puritate ni

tet qua maioꝛ ſub deo nequit intelligi. De/

niq; ipſa eſt anime humane ⁊ deuoto coꝛdi
ſuauis et delectabilis.quoniam vt canit ec

cleſia ipſa eſt vita dulcedo ⁊ ſiæs noſtra.O

quis expꝛimere ſufficiat qᷓ; ſuauis ſit Ma/
ria oculis coꝛdis ad reſpiciẽdum:in cuius
pulcritudine gloꝛie omnes ſancti delectan
tur.pꝛopter quod canitur. Specioſa fasta
es et ſuauis in delicijs tuis ſancta dei geni

trix.O q; ſuaue eſt anĩe pie ad audiendũ olk

loquendũ de ea:qm̃ vt melliſluꝰ Bern. ait
de ſeipſo. Nil inquit tantũ me delectat q̃n/
tũ ð gloꝛioſa virgine maria facere ſermonẽ
O q; ſuaue:o qᷓ; gaudioſum erit in celo cõ⸗

„
9

d
Uin⸗
ben
vck
nerb
conn
n

ltge
ltern

gi

ram
nage
eo

16

ain

ſbe
we
la
lec
hoſt

mmiu
en
de⸗
nite
rnO.
De
ins
ſutun
n
gi
GäE
c
mnole
vc̃⸗

Articulus

regnare ⁊ colletari cum ea ſine fine pquam
ſalus mundi credẽtibo apparuit:cuius vita
gloꝛioſa lucem dat ſeclo. Merito igit᷑ eius
oꝛtus omnibo gaudium et leticiam ingerit.
maito ⁊ digne oẽs homies ille dulq citcha

riſta Dauid ad letãdum in eius oꝛtu allicit
cum̃ dicit.Lux oꝛta eſt iuſto:rectis coꝛde le

ticia.vere oĩbo rectis coꝛde leticia.ſ.penitẽ/
tibo:patiẽtibo:viatoꝛibo ⁊ triũphãtibo in cele

ſti głia.leticia viris:leticia mulieribo: leticia

ꝑuulis ⁊ ſenibus ⁊ omnibo fidelibo ⁊c̃. De

eius itaq; oꝛtu ad pᷣſens tractare intenden/
tes in generali tria miſteria declarabimus.
Pꝛimũ miſteriũ ðꝛ diuĩal pᷣoꝛdinatiõis.
Secũdum ðꝛ maternalis ſctificatõis.
Tercium ðᷣꝛ tꝑalis reuelatõis.
Articulus pᷣmus qualiter ab eterno pꝛedi/

ſpoſitum erat a diuina ſapientia oꝛiri bea/

tam Mariam ⁊ ꝑ eam ſalutẽ mũdo fieri.
Riimü itaqʒ mi
p ſteriũ ðᷣ diuinalis pᷣoꝛdinatõnis
quõ vicʒ oꝛtus btẽ virginis ſit p/

oꝛdinatus ab eterno ⁊? pcõceptꝰin mẽte di⸗
uina. Iſta quippe eſt vna magna dignitas
beate virginis qua ꝑ ſapietis os gloꝛiat᷑ in

epiſtola huiꝰſolẽnitat que ſcripta eſt Pꝛo/

uerbᷣ.viij.ODominꝰ inquit poſſedit me ſcʒ in

cõmutabili volũtate ⁊ electiõe ſua:in initio
viarum ſuaꝝ anteq; qͥ cq; faceret:hoc eſt ab

eterno anteq; ipſe deus aliqͥd creaſſet.vnde

et addit᷑ a pꝛincipio.ſ.creationis mundi.ab
eterno oꝛdinata ſum.ſ.vt eſſem dei mater.⁊
ex antiquis.ſcʒ eternitatis anteq; terra fie⸗
ret.i:ante omnẽ coꝛpalem cõditam creatu⸗
ram,.nõdum erãt abiſſi.i pfunditates. To
ta quippe altitudo vel ꝓfunditas que eſt a
celo empyreo vſq; terre centꝝ dicit᷑ abiſſus
ꝓpter iĩmẽſitatẽ/⁊ omnes creature coꝛꝑales

⁊ ſpũales ag altitudinẽ comꝑate poſſũt di/

ci abiſſi vt volũt doctoꝛes. Nondum ergo
erãt abiſſi.i.nec celuʒ nec terra nec angeli q̃
etiã abiſſi ſunt vocati ꝓpter excellentiã ſuaꝝ.
ſubſtantiarũ.et ego inquit maria iam cõce/
pła eram.ſ.in mente opiſicis. Ex quibo oĩ/
bus claret:quia ante oẽm creaturã benedi⸗
cta virgo fuit poꝛdinata ⁊ cõcepta in men/

te creatoꝛis vt fieret mater dei et ſaluatoꝛis
noſtri Jeſu: quod eſt ei ſumma glia. Cir/
ca quod aduertendũ ſᷣm ꝙ modo intelligẽ⸗

di hũano cõtemplari poſſumus q ab eter⸗
no in diuina pᷣcipue mente inter alia quatu
oꝛ vertebãtur cõſilia vel queſtiones que ꝑ
Auma ſapientiam ſunt determĩate et cõ/
clule.
NPꝛima q̃ſtio de mũdi ruituri creatõe.
Secuũda qᷓ̃ſtio de dei ex feia incarnatõe.
Tercia qõ de pme femĩe.ſ.eue electiõe.
Quarta qõ de feĩe ad id idonee ↄditiõe.
Pꝛima queſtio erat Quare mundũ crearet
quem ruiturũ ſciret. Dicebat nãq; pater ad
filium ⁊ ſpũmſanctum. Scimus quia mũ
dus quem creaturi ſumus ruet per pecca/
tum tam in angelis q; in homibo ppter qð

etiã alias creaturas coꝛpoꝛeas punire opoꝛ

tebit ĩ deieſtationẽ peccati.Quare ergo de/

bemꝰ ipſum creare cum ſciamus eum futu
rum eſſe malum. Et acceſſit vna ratio di.ꝓ

nõ deberet creari taliter. Hil debet tale fie⸗

ri quod ſit in quotidianã offenſam ⁊ iniuri

am dei: quoniã omnia opera debent bene
dicere deum.iuxta illud Dañ.iij. Benedici
te omnia opera dñi domino:laudate et ſuꝑ

exaltate eum in ſecula. et omnia cedere de⸗

bent in laudem ⁊ gloꝛiam dei.Sed ſi mũ/

dus creabit᷑:totꝰ in maligno erit:ſicut ⁊ nũc

poſitus eſt.j. Joh.ij. Et totus ruet ꝑ pecca
tum:vt iam cernimus oculis noſtris. Ne
igitur videatur eſſe deꝰ auctoꝛ mali nõ de/

beret creari mũdus vt nõ fieret pcccatum.

Nam ſcriptũ eſt Jaco.j. Deus intentatoꝛ
maloꝛũ eſt. Adiecitq; ratio ipſa di. Deus et
natura nil faciũt fruſtra.hoc dicit Areſto. ij
phiſicoꝝ.Sed fruſtra eſt quod nõ attingit
finem ſuum ſᷣm cõmẽtatoꝛem ibideʒ.Finis
aũt mũdialiũ creaturaꝝ rõnaliũ eſſet beati
tudo:vt vult magiſter in.ij.ſniaꝝ. diſt.j.ca.
v. Hanc nõ videt᷑ quõ cõſequent᷑ cum per
peccatũ ruiture ſunt.ergo nõ debuit crea⸗
ri fruſtra. Hec queſtio deciſa eſt per diuinã
ſapientiã:q; bonum eſt creare mũdum:etiã
ſi ſua malicia ruat poſtea tali ratione.vt em̃
vult Augꝰ.in enchiridion. Nunq; deus ꝑ
mitteret aliquod malũ in mũdo fieri:niſi eẽt
adeo oĩpotens vt etiã ex malis ſciret bona
elicere. Sciẽs ergo deus mũdũ ruituꝝ:cre
auit ipᷣm vt etiã poſt ruinã exĩde bonũ elice

ret.nã exinde młta bona ſũt elicita Pꝛimo

q̃dẽ ex hoc relucere hʒ diuĩa bonitas:cuʒ ſe

et ſuã bonitatẽ creaturis cõicauerit ex mera

lib eralitate:vt dicit Augꝰ.ĩ enchiridiõ.c.vj

Liber v

Secũdo ex hoc relucet diuina iuſticia cũ

oſt ruinaʒ obſtinatos in pcto hunit: vt nõ

Roredecue culpe ſine decoꝛe iuſticie ſᷣm eũ
dem Ang. ? Anſel.lib. Eur deus. Tertõ
ex h̊ relucet diuina miſcoia ⁊pietas in expe
ctãdo peccatoꝛes ad penitẽtiam:⁊ parcẽdo
penitẽtibo Eſa.xxx. Pꝛopterea expectat noſ
deus vt miſereaĩ noſtri. Quarto ex h re⸗
lucet diuina ſapiẽtia q̃ ex malis bona ſciat
elicere:⁊ poſt ruinã ſciat reꝑare.deniq; relu
cet diuina charitas ⁊ benignitas cum poſt
ruinã ꝑ ſeipm mũdo qͥ nõ poterat ſe libera-
re ⁊ repare voluit miſericoꝛditer ſubuemire.
Vñ diffinitũ eſt ꝙ mũdus deberet creari.
Nec obſtat ꝙ mũdus in maligno poſit? eſt

qm hoc nõ ex deo ſed er Ppri arbitrlo rõ⸗
inde deus nõ eſt
auctoꝛ mali.qa cuncta que fecit erant bona
ſed ꝑ abuſum ꝓpꝛie volũtatis facta ſũt ma/
la. Nec ideo deus lecit ea vt eſſent mala:fʒ
vt ſi vellent in bonitate ꝑſiſterẽt ⁊ coꝛonarẽ
tur.ſi o vellẽt ruerẽt:nec tñ impune.vt diẽ

nalis creature factũ eſt.

Bꝛego.in moꝛal.⁊ Anſel.li.Cur deꝰ hõ.Et

qm̃ rõ ipſa adiecit ꝙ de nil facit fruſtra.iõ
Ddeltermiatũ ẽꝑ diuinã ſapietiã ꝙ mũdꝰ ſuo

ſine fruſtrari non debeat ſed reꝑari debeat
poſt ruinã ad bitudinis cõſecutiõeʒ. Pꝛe

terea ex̊ᷓ vidit deus ꝙ hãc ruinã nulla pu/

ra creatura poſſet reparare ſatiſfaciedo:nec
aliter ↄgrueret reꝑari niſi filium ſuũ in mũ
duũ mitteret ad incarnãdũ ⁊ mũduʒ redimẽ
dũ.ſicut patet ꝑ Anſelmũ liij. Cur deꝰ hö.
Idcirco diffinitũ eſt ꝙ ꝓ mũdi reꝑatiõe ſi⸗

lius dei carnẽ vel naturã humanã aſſume⸗

ret in qᷓ ſatiſfacere poſſet de pctõ mũdi.Et
de hoc latiſſime actũ eſt ſupꝛa li.j.ꝑ.j.art᷑ ij.
ꝑ totũ.Hic cã bꝛeuitatis ꝑtrãſeo ratiões id
pꝑſuadẽtes eoꝙ ibi ſunttacte. Sʒ circa hoc
oꝛta eſt ſecunda queſtio. Capitulum.II.

Excunda igitur

qſtio ↄſiliata eſt in mẽte diuina

elt tractata iſta Vtꝝ ꝓ mũdi re/
patiõe deberet deus aliquã feminã creare:
ex q̃ haberet carnẽ aſſumere.⁊ ſic mũdi rui

nã reſtaurare femia mediãte.Et ecce acceſ/

ſit vna rõ di.ꝙ nõ ↄgrueret deum naſci vel
carnẽ aſſumere ex femĩa.⁊ ideo nulla tał eẽt
femia creãda. Et ꝓbaulit ſic,. qͥa qͥ naſcit᷑ ex
femia quandã ĩmũdiciã ↄtrahit Job.xxv.
Nõ põt hõ mũdus apparere natꝰ de mulie

re. Sed in deo nulla ĩmũdicia eſſe debet qᷣ

eſt lux ⁊ cãdoꝛ lucꝭ ac ſpeculuʒ ſine macula. o

Daßp. vij. ergo nõ debet naſci de femia. Po
teſt em̃ dei filiꝰcarnẽ aſſumere etiã de viro ſi
ne femia cũ ſit oĩpotẽs,.ſicut et eua foꝛmata
eſt miraculoſe de viri coſta ſine muliere, igi
tur ⁊c. Ad hoc igit᷑ rũdet diuĩa ſapĩaFm
Tho.in tercia ꝑte ſumme.q.xxxj:arti.iiijq
ꝓpter hãc rõnem nõ minꝰcreanda eſſet vna
talis femia ex qua dei filius deberet naſci:ꝛ
reddidit rõnem ſoluẽdo pᷣmiſſia. Quia ĩ cõ/
ceptiõe vel genitura ex femia nõ eſt ĩmũdi/
cia aliqᷓ inq;tum eſt opꝰ dei.ſed ꝓut ẽ ex pec
cato ꝓueniẽs inq;tum ſcʒ homo concipit᷑ ex

libidine:ſic cõtrahit᷑ imũdicia. Nam ſi hõ

nõ peccaſſet in paradiſo: ſine tali imundi/
cia femina de viro generaſſet ꝓpter peccatũ
em̃ dictuʒ eſt mulieri:multiplicabo erũnas

tuas:in doloꝛe paries filios Genefiij. Uñ

determinatũ eſt ⁊ cõcluſum ꝑ diuinã ſapiẽ/
tiam ꝙ ula femia cõciꝑe deberet dei filiũ ſi⸗
ne libidine ⁊ ſine virili ſemĩe:ſola oꝑatione
ſpũſſancti cum illibata virginitate parere ⁊
ſumma puritate. Nec deus potuit inqͥnari

naſcẽdo ex femĩa: ſicut nec lux inquinat᷑ ad

cõtactũ ſoꝛdidaꝝ rerum. Sed circa boc
adhuc ratio vna obuiauit dicẽs. Quare de
beret deꝰmediãte femia mũdũ reꝑare.ſ.na
ſcẽdo ex ea:cum eque bene poſſet deus car
nem aſſumere de viro ſolo vel de q̃cũq; vel
let materia.⁊ maximce cũ femina foꝛet cauſa
ruine mũdi. Ad quod rũdet diuina ſapi

entia ſᷣm Tho.in tertia ꝑte.q.xxxj.arti.iiij.

ꝙ licet eque bñ filius dei poſſet carnẽ aſſu⸗
mere de quacũq; materia vellet vł voluiſſz.
tñ cõueniẽtiſſimũ eſt vt nõ niſi de femia de
us carnẽ aſſumeret triplici ratůe. Pꝛimo
ne femineꝰſexus tanq; vilioꝛ cõtemneret᷑:ſʒ
in matre dei nobilitaret᷑ ac ad redemptõem
ꝑtinere videreẽ᷑. Secũdo ne ſi aliũde de⸗

us carnẽ aſſumeret:nõ verã caxnẽ deꝰ aſſũ/

pſiſſe crederet᷑.⁊ſic fides euanelceret. Ter
cio vt oĩs hũane generatõis modꝰ⁊ diuer⸗
ſitas ꝑficeret᷑. Nam pᷣmus modus huma⸗
ne ꝓductiõis fuit ſine viro et muliere.vtꝑa
tet in Adam. Secũdus ſine muliere de vi⸗

ro: vt in Eua. Tertius de viro ſimul ⁊ mu

liere vt cõmuniter in hominibus. VUnð p⸗
pter ꝑfectionẽ vniuerſi debuit Quart?mo/
dus induci qͥ eſt de femiĩa ſine viro:vt ĩ exẽ⸗

plo ꝓut hec ponit anſelmꝰ: Et has rõnes pᷣ

ga
e
1
no,
icc⸗
esp

Alrĩrticulus

9 —E „ 9 5„ . —Rd „ „ „
e miſſas de diuina incarnatõe ex femia tãgit

Auguſt. lib.lxxxiij.q̃ſtionũ.⁊ in epiſtola ad

voluſianũ. Unde ↄdluſum eſt ꝙ deus de⸗

ber& naſci de femina ⁊ ipſa mediante mun
dum reparare. Sed circa hococcurrit que
ſtio tercia. Capitulum. II. „

Ercia queſtio ĩ
tmẽte diuia vel in cõſiſtoꝛio ſan/
cte trinitatꝭ oꝛta eſt ⁊ tractata de

pme mulieris eue electiõe Vtrũ vicʒ ad id

foꝛet idonea ipſa pᷣma femĩa eua: vt ſcʒ de⸗
naſceret᷑ ex ea ⁊ mediãte ipſa reparet᷑ mũdi
ruina.Et vna rõ dicebat ꝙ ſic. tũ quia ipſa
foꝛet creãda ſicut ⁊ fuit poſtea creata in ſũ/
ma nobilitate ⁊ oꝛigĩali iuſticia in oĩ virtu/
te ⁊ ꝑfectione:necnõ nature decoꝛe ſᷣm Au
guſt in Omelia. Et habet᷑ de pnia diſt. ij. F.
Romanos.tũ quia miracło maxio iter oẽs
mulieres erat foꝛmata vᷣtute diuina ð viro
ſine muliere.tũ quia vt dicit Gꝛeg.in quar⸗
to libꝛo dialogoren ꝑadiſo exiſtẽs aſſueue
rat verbis dei ꝑfrui homo btõꝝ angeloꝛuʒ
ſpiritibo coꝛdis mũdicia ⁊ celſitudie diuine

viſionis intereſſe. Unde ratio arguebat ꝙ
ſpſa p oĩb alijs mulieribo ad diuinã incar⸗

nationẽ ex ipſa fliẽdã foꝛet idonea. Sʒ ad

hanc q̃ſtionẽ diuia ſapia reſpõdit ꝙ nullo

modo liceret yt deꝰ carnẽ aſſumeret ex eua
et mediãte ipſa mũdi ruina reꝑaret᷑.Pꝛimo

qꝛ ipſa a diabolo foꝛet decipiẽda ⁊ ſuꝑãda:
quod nõ decet dei matrẽ q̃ caput ſerpẽꝭ fo

ret ↄtritura Geñ.iij. Secũdo:quia nõ de/
cet ꝙ vna peccatrix ꝑ quã totũ genꝰhũanũ
moꝛtẽ incurrerat tãtũ exaltet᷑ vt ſit dña mũ/
di:mater vite.i.dei ⁊ ſuꝑ oẽs angelos ſubli⸗/
mata:quod ↄſequẽs eſt ad eſſe dei matreʒ.
Tercio:qͥa deus vẽturus eſt in mũduʒ ali/
os iudicare. Et idcirco nõ licet ꝙ ipſe ð ali
quo peccato ſe vel in matre rephẽſibilis
et ignominioſus exiſtat. VUñ cõcluſum eſt
ꝙ crean deberet vna alia femĩa ex eua ꝓce⸗

e dens ꝑ generatõeʒ que eſſet puella ſuꝑ oẽs

ſauctiſſima:ſumma nobilitate pᷣdita.virtu⸗

tuũbus ⁊ gratia plena:in naturalibo ⁊ gra/

tuitis pᷣcellentiſſima:diuinoꝝ miraculoꝛuʒ
camera:deo familiariſſima.puritate nitidiſ

ſima:angelis ⁊ homibo dna: ⁊ plus q;ᷓ Eua
vel quecũq; mulier mũdi:gratijs ⁊ cariſma
cibus ſpũſſcti ſublimata vtpote que eſſetdi

gna regina angeloꝛum:ꝑadiſi poꝛta:æt geni
.

. . R
X

trir ſummi dei gloꝛioſiſſima. AUnde ex boc
oꝛta eſt in mẽte diuina queſtio quart.
H Lapitulum. I

Warta queſtio

q de femine ad id idonee conditõe
vigelicz q̃lis deberet eſſe iſta pu

ella que deũ eſſet generatura ⁊ mundi rui/

nam reꝑatura. Ad quod diuina ſapiẽtia
reſpõdẽs,.xij.cõgruẽtiſſimas rõnes ⁊ cõdi/

tiones declarauit ac diffiniuit qbs bñdicta
dei mater tanq; coꝛona.xij.ſtellaꝝ honoꝛa-

tam ⁊ electã ſe a deo eternalr głiaret ⁊ gau/
deret coꝛonatã. Pꝛio nanq;:qa deus ſcie
bat eternalr ꝙ mulier q̃ foꝛet cauſa ruine et

pcti exiſtẽs ꝓgo peccaret. Ideo decreuit ꝙ
llla mulier qᷓ ipᷣm filiũ eſſet paritura ꝓ mũ⸗

di redẽptiõe virgo ꝑpetua foꝛet. Secũdo
ſciebat ꝙ üla pꝛima foꝛet deſpõſata ſcʒ Ade
quã deſpõ ſationeʒ deus ipſe fecerat Geñ.j.
di. Creſcite ⁊ mltiplicamini ⁊c. Ideo decre
uit ꝙ iſta que deũ eſſet paritura foꝛet deſpõꝰ
ſata. Tercio:qͥa ſciebat ꝙ illa pᷣma eſſz in
uentrix moꝛtis ⁊ diuĩe ire. Ideo oꝛdinauit
ꝙ iſta ſqʒ maria foꝛet inuẽtrix gre et genitrix
vite.iuxta illð Luc.j. Inueniſti gratiam ſcʒ
quã ꝑdidit Eua apud dñm. Ecce cõcipies

ſcz vltam chꝛiſtũ qͥ ait Johis.xiiij. Ego ſuʒ

via veritas ⁊ vita. Quarto: quia ſciebat

ꝑ illaʒ.ſ. Euam eſſet claudẽda ianua celi.

Igeo decreuit deus ꝙ iſta ſcilicet maria fo
ret poꝛta celi. VUnde canit eccleſia. Auema

ris ſtella dei mater alma atq; ſemꝑ virgo fe

lix celi poꝛta:qͥa per eã patet ſalus. Quin⸗
to ſciebat deꝰ ꝙ pꝛima mulier que fuit cau/
ſa mali eſſet per malũ angelũ viſitanda:ten
tanda:⁊ ad cõſentiendũ alliciẽda. Ideo de
creuit ꝙ iſta ſcʒ Maria ꝑ bonũ angelũ eſſʒ
ſalutãda:infoꝛmãda ⁊ ad fidem excitãda:at
q́ᷓ; ad cõſentiendũ inducẽda in filij dei ĩcar/
natione. Sexto:quia ſciebat deus ꝙ pꝛi
ma mulier cõſentiẽdo verbis diaboli con⸗
ceptura erat ⁊ paritura iniquitatẽ et pecca⸗
tum. Juxta illud pᷣs.Ecce parturit iniuſti⸗
ciam:concepit doloꝛem et peperit iniquita
tem ⁊c̃. Idcirco ſtatuit ꝙ iſta ſcilicʒ benedi

cta virgo cõſentiendo deo ad verba angeli

et dicendo verbum obedientie.ſe Ecce an
cilla domini:fiat mihi fm verbũ tuum: con
ciperet filium dei qui deſtrueret opera dia/
boli. Septimo quia ſciebat deus ꝙ illa

6

LAiber Vv.

accèpit fructũ de ligno ⁊ comedẽs miſit per
uttur in ſua interioꝛa. ideo decreuit ꝙ iſta
ᷓ bñdicta virgo in ſuis viſceribo caſtꝭ acci
peret fructũ bñdictuʒ.ſ. Jeſum quẽ pareret
ligno crucis affigedũ:⁊ ſic viuificaret mun
dũ ꝑ euam occiſum.vñ Aug. Illa.ſieua oc
cidẽdo obſuit:iſta viuificãdo ꝓfuit. ꝑcuſſit

illa:ſanauit iſta c. QOctauo qa ſciebat de

us ꝙ ꝑ illã hũanũ genus in mitas miſerias

et neceſſitates deuenire ðberet. Idcirco ſta

tuit vt iſta ᷣgo bñdicta eſſet hoĩbo in oĩ ne/
ceſſitate ſubleuatrix ⁊ aduocata. vñ Berñ.

Sileat miſcðiam tuão bñdicta vᷣgo qͥ ĩne

ceſſitate meminit te ſibi defuiſſe inuocatã
MHono quia ſciebat deus ꝙ illa foꝛet ma/
ter oĩm peccatoꝝ ſuoꝝ filioꝝ.ideo decreuit
wiſta beata virgo foꝛet mater miſcðie oĩb⸗
heeardꝛil⸗ ac gre:ꝓpter quod canit eccłia.

Maria mater gre mater miſcdie tu nos ab

hoſte ꝓtege.ſ.qͥ hoſtis in eua nos ꝑemit.etĩ
hoꝛa moꝛtꝭ ſulcipe.iſ.tanq; pia mater venie.
Decimo qꝛ ſciebat deꝰ ꝙ illa in pctõ con
cipet ſuos filios et cũ grauamiĩe poꝛtaret ac

doloꝛe parturiret. Idcirco decreuit ꝙ iſta

virgo biĩſſima ſine pctõ cõciꝑet:ſine graua
mine poꝛtaret:⁊ cum gaudio pareret ſuũ fi-
lium ꝑ quẽa peccato nos mũdaret ⁊ in fili⸗
os adoptaret ⁊c. Vndecio qͥa ſciebat de
us ꝙ illa ſuo lacte infecto enutriret filios ſu
os q bus ꝓpiauit amariſſimũ venenũ moꝛ⸗
tis.ideo decreuit ꝙ iſta puriſſimo lacte vᷣgi
neo enutriret ſuũ natuʒ chꝛiſtũ: cuius caro
⁊ ſanguis oĩbus nobis filijs marie adopta
tis ꝓpinãda erãt in cibuʒ ⁊ potum vite eter/

ne:vt patet in ſacramẽto euchariſtie. Duo

decimo qꝛ ſciebat deus ꝙ eua foꝛet pcti ini
tiũ ex qua redundaret culpa in omnes nos
ſuos poſteros:⁊ in qua habitaturꝰeſſet dia

bolus ꝑ pctm̃ ⁊c. Idcirco ſtatuit ꝙ iſta bin/
dicta virgo eſſet nobis initiũ oĩs boni et ſa

lutis:in qua habitaret deꝰ ⁊ que plena eſſʒ
gratia ⁊ omni ſctitate: de cuius plenitudie
redũdaret gratia in nos oẽs filios ade ꝑ ge
nerationẽ:⁊ filios marie ꝑ adoptionẽ chꝛi⸗
ſti ac regenerationẽ. Hinc Anſelmus libꝛo
oꝛationũ.O femĩia mirabilr ſingularꝭ ⁊ ſin⸗
gulariter mirabilis: ꝑ quã elemẽta renouã

tur:angeli reꝑant᷑:inferna euacuant᷑: hoĩes

ſaluant. O femina plena ⁊ ſuꝑplena gra. de
cuiꝰ plenitudinis redũdantia reuiuiſcit oĩs
creatura. Hec ille. Sic igit᷑ patet quõ deꝰ

nũ partũ reꝑari mũdũ.O igit᷑ peccatoꝛ vi/

ab etemo poꝛdinauit oꝛiri debere in mſido
iſtã bñdictã virginẽ Mariã ⁊ ꝑ eius diui⸗

de q̃ntũ debes diligere:quãtumve rełꝛereri

maniã:per quã deus diſpoſuit ab eterno ſal

uari aiam tuã.O quãta deuotiõe debes ei
ſeruire quam ſi matrẽ miſcdie a deo pꝛeſti⸗
tam non haberes:ab eterna moꝛte per tuaʒ
matrem Euam inducta: nunq; liberatus

Arnticulus ſecundus de ſanctificatiõe be
ate Marie in vtero ſue matris. Cap̃ I.

rium circa oꝛtum beate virginis

declarandũ dicit᷑ maternalis ſan

ctificationis. ꝑutile nanq; eſt ſcire quõ ipſa
pia dei mater maria fuerit ſctificata in ſuo
oꝛtu.Circa quod quatuoꝛ cõtemplemur.
Pꝛio vtꝝ fuerit in vtero mr̃no ſctĩficata.
Secũdo qñ fuerit ſanctificaaas
Tertõ vtꝝ p̃ alijs ſcificatꝭ fuerit ſciſicata
Quarto q̃tiens fuerit ſctĩfictta
Pꝛimo vtrum fuerit in vtero materno ſcti/
ficata. Pꝛo quo nota de intellectu hulus

nomis ſanctificatio ꝙ ſᷣm doc.illuminatuʒ

ſ. Fran.maro.in tractatu de ↄceptõe virgi⸗

nis ſanctificatio nõ eſt aliud niſi miſſio ſpi

rituſſancti ad animã ſanctificandã. vñ mul
tum intereſt inter pᷣſeruari a peccato oꝛigi⸗
nali et ſanctificari.quia pᷣſeruari a peccato
oꝛiginali eſt nõ artari per ſtatutũ diuine le⸗

glis que oꝛdinauit ꝙ anima que cõiungitur
carni naturaliter pagate ab adam ſit pbua/
ta dei viſione et obligata pene eterne. Sic
igitur beata vᷣgo ðᷣ pᷣſeruata a peccato oꝛi/
ginali:quia deus nõ artauit eaʒ illa lege ſed

congrue ꝓpter honoꝛem maternũ ex ſpecia⸗
li pꝛiuilegio ſuſpendit ſententiã ne ipſa ĩ pec

catum oꝛiginale incideret:vt atuit libꝛo pᷣ

cedenti. Hic itaq; queſtio nõbis eſt nõ de
pꝛeſeruatõe ſed de ſanctificatõe Vtrum ſcʒ

ipſa fuerit vere ſanctificata anteq; nata per

ſpiritũſanctũ in eius animã infuſuʒ.Adqðᷣ
reſpondet᷑ ꝙ omnes doctoꝛes qᷓ;uis diuer/

ſimode ꝓcedendo affirmant beatam virgi/

nem ſanctiſicatã foꝛe anteq; natam: maxi-
me Alexãder de hales in.iij.parte.qxiij. in

tractatu de incarnatõe chꝛiſti.et Franciſcũ
maro.vbi ſupꝛa.⁊ Bonauen.in.iij. diſti.iij.
et Richaribidem.q. ij⸗ anti.. Necnõ btũs

DT
gal
pti.
ten
i
boc
rſo
Nen
ſneſe
Eren
nenn
baon
goful
hine⸗
multo
mari
gutoꝛ
nenn
achun
Cot
pauc
dicer
L
in
cho⸗
hisdf
mrs
beth
eron

i,AK

cne
moco⸗
fnrich
carial
gunl
npotr
e
ſinul
ikvi
N
ſci
(cot
hac
Gpec
ſhn
lutne

1
Pben

icb.

dini⸗
R
Kei
Pal
dese
Rti⸗
eann

töebe
öl.
ſe
rons
isn
nöpi

in i⸗

.Tbho .in. iij parte.q.xxv.ar.j. Que cõcluſio
ꝓbat triplici via. Pꝛimo rõne generali.ſ.

et ꝑticulari.Rõne generali ſic. Eccłia non
põt errare: ⁊ qͥ tenet oppoſitũ hereticꝰ eſt. ſʒ
ſi nofuiſſʒ ſctificata:eccleſia erraret celebꝛã
do eiꝰ natiuitatẽ:qm̃ ſtatui in pctõ nõ debe
tur ſolẽnitas ⁊ gaudiũ ſed luctus.ergo ⁊c̃.
Itẽ ratõe ſpeciali ſic:qͥa ſi qd minus videt᷑
ineſſe ineſt:⁊ id qð magis:ex regla thopica
Exemplũ patet. Nam ſi rex honoꝛat ruſti⸗
cũ:multo magis honoꝛare debet militẽ vel
baronẽ ſibi fidelłlr ſeruientẽ. Sed hieremi/
as fuit ſcificatus in vtero Hiere.j.ſibłr Jo/
hãnes baptiſta Lu.j.vt patet ꝑ Ambõ.ergo
multo mag cõueniebat ſcuficari matrẽ dei
mariã in vtero materno. Secundo ꝓbat᷑
gutoꝛitate Bern, dicẽt. De ſingulari virgi/
ne nulla ambiguitas ſit quin ipſa maternis
adhuc circũſepta viſceribo ſublimioꝛi ſcuũfi
cationis genere ſctĩficata ſit ⁊c. Et iteꝝ.Qð
paucis moꝛtaliũ cõſtat eſſe collatũ fas ñ eſt
dicere tãte virgini eſſe negatũ. Hec Berñ.
Tertio ꝓbat᷑ figuratõe Eſa.xj. Egrediet᷑
virga de radice ieſſe.i.linea generatiõis re/
gia q; ĩ ieſſe fuit radicata:⁊ flos de radice eiꝰ
aſcendet.i.virgo maria. et reqͥeſcet ſuꝑ eum
ſpũs dñi. Itẽ Nume.xvij. Virga aaron.i.
maria q̃ fuit de ſtirpe aaron:qͥa cognata eli
ʒabeth Luceij.in tabernaculo.i.in matris
vtero inuẽta eſt floꝛuiſſe dono ſpũſſcii. Sʒ

di. Cũ btã virgo in ſua ↄceptõe fuerit ſan⸗

cta:qͥa ſine oꝛiginali pctõ ↄcepta eſt ꝑ te.q̃⸗
modo ã̃ dicis eam ſctificatã faiſſe. Rũdet᷑
ſim richar.in.j.diſt.iij.ar.iij.q.iiij.q; ſanctifi
cari aliqͥd ðꝛ Uno mõ de nõ ſctõ fieri ſctm̃
et iſto mõ nõ dicit᷑ btã virgo ſctificata.qꝛ pᷣ
ſupponit᷑ ſic eã fuiſſe peccatricẽ:qð nõ cõce
do. Alio mõ de eſſe ſctõ fieri magis ſctm̃ ſcʒ
ſimul accipiẽdo eſſe acciꝑe ⁊ ſctitatẽ.⁊ ſic di
cit᷑ virgo ſccificata. Uñ ſᷣm Franciſcũ ma/
ro.vbi S. Ing ceptõe vᷣginis deſcẽdit ſpũſ⸗
ſctũs in aĩam eius nõ vt purgaret eã ab ali
quo pctõ qð nõ erat:ſed vt haberet graʒ ⁊ ĩ
ipſa cõfirmaret᷑:ita ꝙ nõ poſſet peccare vn
q; ec moꝛtalr nec venialr. Et de hoc etiaʒ
ſupꝛa li.iiij:habes ꝑte. ij.arti.ij. difficl.j. Et
infra ca.vj.huiꝰlibꝛi.ꝑte.ij.arti.ij. Ca.II.
Ecundo videndũ eſt quãdo beata
yirgo fuerit ſctiſicata. Abi no ta ꝙ
ſi loq mur ſᷣm modũ illoꝛũ qͥ tenent

ꝙ beata virgo fuerit ↄcepta in peccato oꝛi- mone de aſſumptiõe dicit. Oecebat vt ellet

ginali:ipſa fuit ſctĩficata poſt infuſionẽ ani

me a peccato quod inerat. Sed hoc mihi
nõ placet: quia ſum cum noſtris doctoꝛib⸗
tenẽtibus eam fuiſſe ↄceptam ſine peccato

oꝛiginali. Nam vt ait glo.ſuꝑ illo bo Jo/

han.xix. Mulier:ecce filiꝰtuus.xpᷣs inquit
docet vt a pijs filijs cura parẽtibo impẽdat᷑.
Sũmã ergo curam habuit chꝛiſtꝰ ſue ma⸗
tris: cum ſumme eã dilexecrit. imo ſua dile⸗
ctio fuit oĩs alterius dilectõis filialis exem
plum ⁊ regula ac mẽſura. Sũmo aũt ⁊ ma
ximo cõtrariũ nõ admiſcet᷑:vt ſumme cali/
do nõ admiſcet᷑ frigus.ergo dilectioni qua
chꝛiſtus dilexit matrẽ nunq; odiũ admixtũ
fuit vł ira.vnð nunq; fuit odita btã virgo a
chꝛiſto pꝛo quouis inſtãti.Sed ſi fuiſſʒ cõ/
cepta in peccato oꝛiginali filiꝰ tenebat᷑ odi⸗
re eam ⁊ deteſtari ꝓ illo tunc. ergo ſequit᷑ ꝙ
nunq; fuit ipſa iracũdie dei vas. Dico igit
ſim modum doctoꝝ noſtroꝝ ꝙ ſanctificata
eſt virgo in pᷣmoꝛdio ſue ↄceptõis:ita ꝙ ſi/
mul tꝑe accepit eſſe ⁊ ſanctitatem. vt ſupꝛa
patult. Capitulum. .,
Ercio de excellẽtia huius ſanctifi-
t catiõis videnduʒ reſtat Utrum ſcʒ
pee alijs in vtero ſanciificatis fue⸗

rit ſcſficata. Et reſpõdetur ꝙ ſic:abſq; du
bio. Nã ſctificatio vᷣgĩs tripłr excedit alio⸗

rũ ſctificatõem. Pꝛĩo tꝑis celeritate. Naʒ

Hiere.nõ lõge añ natiuitatẽ eſt ſctificatus.

iuxta illð Anteq; exires de ventre ſctĩficaui

te Hiere.j. Johes vᷣo baptiſta in mẽſe ſexto

qñ Maria viſitauit ⁊ ille in vtero exultauit

Au.j. Ded btã virgo mox vt erat aĩa röòna
li aĩata fuit ſctĩficata:vt diẽ Augꝰ.ĩ q̊dã ſer

mone ð natiui.vgĩs. NHec inqͥt vᷣgo mox vt

Imũdũ ꝑ generatõis hũane lineã venit oĩs

boni virtute ꝑfecte reſplẽduit. Mox aũt et
ſtatim referunt᷑ ad inſtãs ſᷣm phᷣm.iiij.phi-
coꝝ. Scõðo excedit alioꝛũ ſanctificationẽ
in mũeris largitate:qꝛ gratie mũere copioſi

us fuit ditata q; alij: qð patet ex h.qͥa alijs

ſctificatꝭ in vtero fuit collatũ ꝙ poſtea nun/
q́; peccauerũt moꝛtalr. Ipᷣa vgo nunq; pec
cauit etiã venialłlr.vñ Berñ. Puto copioſi/
us munꝰgr̃e deſcẽdiſſe in vᷣginẽq̃ nõ ſolum
eiꝰoꝛtũ ſctificaret:veꝝ ipſam ab oĩ pctõ de/
inceps cuſtodiret ĩmuneʒ.Tercio in gratie
vbertate:quia ab ea gratie copioſitas gene
raliter in om̃es ſe diffudit. Vñ Hiero.ĩ ſer

Liber Vv.

plena gratia que celis dedit głiam:terrꝭ de/
um.: pacẽqʒ refudit.vere gratia plena ꝑ quã
largo ſpũſſancti ymbꝛe ꝑfuſa eſt omnis cre
NQNarto occurrit videdũ quotiẽs fu
b erit virgo bñdicta ſccificata. Vbi
nota ſm doctoꝛes poſitionẽ ſuꝑ ·.iij
diſt. lij. ꝙ tres fuerũt ſctificatões matrisði.
Pꝛima fuit ſanctificatio in vtero mater/
no:in q̃ habuit pᷣſeruationẽ a pctõ oꝛiginali
ſm noſtros doctoꝛes ⁊ gre ĩfuſioneʒ:necnõ
fomitis extirpatõem vt nõ remãſerit nec fu
erit in ea niſi cauſaliter. Secũda ſctifica⸗
tio fuit in ſpũſſctĩ obũbꝛatõe ⁊ filij dei con-
ceptõe. In q̃.ſſ.ſic eã impleuit vt digna fo/
ret ↄciꝑe virginitatis glia manẽte verbum
et certificauit de ꝑſeuerãtia ac biĩtudine cõ
ſequẽda.vnde angelus ait. Netimeas ma/
ria inueniſti graʒ apud dñm.Et iteꝝ. Spi
rituſſctũs ſuꝑueniet in te ⁊c. Tercia in fi
lij dei inhabitatõe in vtero ſuo:in q̃ ſuꝑ pᷣ⸗
dicta habuit ꝙ totalr dedicata fuit ad diui
na ⁊ nõ ſolũ mens ſed etiã coꝛpꝰ eius diui⸗
nitatis luce reſplẽduit. Juxta illud Eʒech.
xliij.Cerra.i. maria ſplendebat a maieſtate
dñi ⁊c̃. Vñ etiã licitis vſibo mrimonialib⸗
eã aptare erat ĩpoſſibile. Quarta ſᷣm do/
ctoꝛes cõiter ſctificatio ſuꝑaddit᷑ in aſſum⸗
ptione in qua habuit gre ⁊ gloꝛie cõſumma
tionẽ ⁊c᷑.O igit᷑ deuota aĩa pẽſa qᷓ; ſancta qᷓ;
felix q;ᷓ glioſa ſit virgo Maria q̃ tãtis graꝝ

donis eſt ſublimata.O q; excellẽtiſſima re⸗

gina q̃ tãtis inſignijs extat laureata oẽs ad
eã ↄfugiamus:eã inuocemus vt eiꝰ plenitu
dine gram acramaas.
Articulus tercius de reuelatõe tꝑali fa⸗-
cta a deo mltipliciter ꝙ.ſ.beata Maria oꝛi
ri debuit muno.

Ertunn miſteri
t um ðꝛ tpalis reuelatõiſ Exq̊ nãq;
miſericoꝛs de ſic oꝛdinauerat q;
mũdus reꝑan deberet ꝑ incarnatõem chꝛi
ſti ex virgine Oaria.⁊ ſtatuerat ꝙ a pnci/
pio mũdi vſq; in fineʒ nullo vnq; tꝑe aliqͥs
ſaluari poſſet niſi ꝑ fidem vniꝰ mediatoꝛis
xpᷣi Jeſu ex vᷣgie Maria nati:vt dicũt Au
guſt. li.ð coꝛreptõe ⁊ gra.⁊ Gꝛe.ſuꝑ Eʒech.
vñ Actuũ.iiij. HNõ eſt aliud nomẽ ſub celo
