Joſeph:⁊ qnti meriti coꝛã deo vt deuotius

moueri ſtudeas erga ipᷣm.O qᷓ; dulcis eius

ſocietas fuit cũ beata vᷣgine ⁊ xꝰo. O qnta
nũc in celo felicitas eiꝰ. O viroꝝ feliciſſime
et ſctiſſime Joſeph.rogamꝰoꝛa ꝓ nob vna/

tua ſpöſa virgine buidicta apud xp̃m: vt

nos pducat ad celeſte regnũ Amen.

Pars tercia libꝛi octauide ſũma purita-⸗

te beẽ ⁊ glioſe vᷣginis Darie.

eeterne: ⁊ ſpeculuʒ ſine macula dei

maieſtatis. Hec ᷣba ſcribunt᷑ oꝛiginaliter

Saß. vij. ⁊ accipiunt᷑ ↄueniẽtiſſime de glio

de ſapiẽtia ſpecialiter exponunt᷑ de btã vᷣgi

ne. ⁊? q̃ de ſapĩa dicũt᷑ interpᷣtat᷑ ecclia q̃ſi de

vᷣgine bñdicta dicant᷑. tũ qꝛ oĩs ſcriptura qᷓ
o de xpo dicit᷑ põt accipi ⁊ dici de btã vᷣgine
excepta ea q̃ de ꝑſonali vniõe diuĩtatꝭ loqᷣt᷑
2 Bꝓpter nimiã vnitatẽ ⁊ plenã aſſilationeʒ
vᷣginis mr̃is ad fuiũ.vt vult magnꝰ Alber⸗

tus ſuꝑ miſſus . Et idcirco hec ſcptura no

Pors mm.

ſtri themat ↄueniẽtiſſime de btã ᷣgine acci ⸗

tur. In qbo qͥdem v̈bis ſapiẽs.ſſ.loq̃nte tri

pliciter cõmẽdat puritatẽ btſſime virgnnis
Marie. Pꝛimo qͥdem ꝙ ſit ſũme mũdicie
imunis ab oĩs peccati oꝛiginalis moꝛtalis
⁊ venialis ſoꝛde. Jõ dicit. Nihil ĩmũdũ inꝰ
currit in illã. B quo ad pcim̃ moꝛtale. Et po

ſtea ſpeculuʒ inqͥt ſine macula:̊ q̊ ad pctm̃

veniale 2 etiã oꝛiginale ⁊c. Vere o ania de⸗

uota ꝑmaxime tibi reddit᷑ laudabilis ⁊ ve⸗

nerabilis ac amabilis ipᷣa ſcũſſima dei mar
qᷓ in ſua puritate ac mũdicia vᷣginali meruit
ↄcipe filiũ dei:ꝓpterea eccłia canit. Sctã et
immaculata vᷣginitas q bus te laudib effe
ram neſcio:qꝛ queʒ celi caꝑe nõ poterãt tuo
gremio ↄtuliſti. Scðdðᷣo in pᷣmiſſo themate
cõmẽdat ſapiẽs puritatẽ vᷣginis Darie
ſit ſublimis ⁊ ſũme excellẽtie ſupꝛa puritat
oĩs creature. Vñ ſubdit. Candoꝛ eſt eĩ lux
eterne.i.diuine,.ſ.ꝑ pᷣꝑationẽ. Etem̃ vt dicit

Anbß. Ipſa tanta puritate nitebat ⁊ nitet ꝙ;

ſub deo neqt maioꝛ intelligi. O qͥd cogita/

re aut dignũ dicere poſſumꝰ de te o puriſſi⸗
ma v̈go. Reuera ſi te foꝛmã dei apellem? di

gna exiſtis:vt ait Hiero. Si te cadoꝛẽ eter⸗
ne lucis nominẽ ꝑ oĩa cõpꝛobarꝭ. Tercio
cõmẽdat ꝙ vicʒ eiꝰpuritas ſit diuialis mu⸗
nificentie: ⁊ magnifice gratie: pꝛo ſingulari

eiꝰvicʒ puilegiatõe ⁊ diuie maieſtatꝭ opꝑati⸗
one.vñ ſubdit.Sepeculũ inqͥt dei maieſta⸗

tis.Nimirũ in bũdicta vᷣgine tãq; in ſpecu/

lo relucet ſũma gr̃a diuine bonita ⁊ maie/

ſtatis atq; ſinglariſſimũ donũ charitat eiꝰ

in incarnatõe facta ex ea ⁊c. Itaq; de puri⸗

tate btiſſime vᷣginis ad pñs acturi tria m?
4 ſtenig Zeclaraßiant bſeguuni.
en e e 84 Pꝛimũ ðꝛ myſteriũ ↄſiſtẽtie.
n lam incurrit. Candoꝛ eſt em̃ lucis

Scõm myſteriũ pᷣcellentie.

LTerciũ myſteriũ puilegiaxg ge.
Articulus pᷣmus in quõ cõſiſtit ſum /·
bvEacceII Pu e⸗ ma puritas beate DHDare.
ſa v̈gine matre dei.tũ qꝛ libꝛi qui intitulank·

LCapitulum. L. .

„

RKiimũ miſteru
p conſiſtentie: vbi inueſtigandũ eſt
in quo ↄſiſtit puritas btẽ vᷣginis
Marie mjĩ̃is dei ſeu quõ intelligẽda ſit hec
intẽtio puritatꝭ eiꝰ. Ad qð ꝓtinus rũdetur
Em ſentẽtias Alber.ſuꝑ miſſus ẽ.atq; ZThbo
me ſuꝑciij:ſentẽ tiaꝝ di.iij:Et ↄcoꝛditer do⸗
„

*

N
Altit
fario⸗
lloc
1,.
buepe
eccat
Vrrol
ſertt
haben
bon
rn
h⸗
Et
ſone
haſan
ſei
Ayir
Wen
luora
nalb
Ou
humnt
ſüchr

Hiens
ſier
ien
ſeec
e
deb⸗
por⸗
gl
fii⸗
den
gu
un

l
e
lüͤb
agea
(ta
n
(

edcn⸗
nen
ace
mells
äin⸗
Lo
dpam
nüde⸗
r ven
daima
imenit
Sict
lcke
gitao
bamae
eg
nuntne
ctiine
iſtdiet
1nicg
Lcgu⸗
ppunſc
clendi
loeca⸗
Taco
Aommn
ſnglon
moon⸗
mictn
inſpea⸗
imat⸗
niusc⸗
depun/
munt

ſin⸗

☛

ALu.j.Spũſſanccſuꝑueni
niens ſpuſſanctꝰ in ꝓginẽ eaz ab om̃i ſoꝛde
vicioꝝ caſtificauit. Magilter etiã ſenten. in
niens a peccato ꝓꝛſus purgauit ⁊ a fomite

de natura 2

Articulus

ccoꝝ hfoꝝ ꝙ bec eiꝰ puritas in tribo ↄſiſtit.

Pꝛimo in vrij.i.pciĩ elongatõe.
Ocædᷣo in ſũme puri appꝛoximatõe.

——

Tercio in vtriuſq; pᷣdictoꝝ ↄfirmatõne.

Pꝛimo inquã in cõtrarij.ipcti elongatõe?
diſtãtia:qꝛ puritas intendit᷑ ꝑ receſſuʒ a cõ⸗

.

trario ſicut albiꝰdicit᷑ qð ẽ nigro imꝑmixtiꝰ
Et lucidiꝰðꝛ illud qð eſt tenebꝛis imꝑmixti
us. Sic ⁊ btã vᷣgo dicit᷑ puriſſima: qꝛ pᷣ oĩ/
bus poſt xpᷣm ipſa eſt imꝑmixtiꝰ impuro. i.

peccato. Juxta hᷣ q̃ſtio occurrit. vtrũ beata

virgo fuerit tante purita vt ab om̃i culpa
fuerit totaliter imunis.Et arguit᷑ ꝙ non:qꝛ
j. Joh.ij. habet. Si dixerimꝰ: qꝛ pctm̃ non
habemꝰ?noſmetipᷣos ſeducimꝰ⁊ vᷣitas ĩ no/
bis nõ eſt. Itẽ Pꝛouerb.xx.Quis põt dice⸗

re:mũdũ eſt coꝛ meũ:purꝰſum a pctõ. Iteʒ

Job. xxv. Stelle nõ ſunt mũde in cõſpectu
eiꝰ, Et Rom̃.iij. Oẽs peccauerũt. Itẽ gloſa
ſuꝑ Rom̃.viij.dicit. J mpoſſibile eſt qntüli
bet ſanctũ aliqñ nõ cadere ſcʒ venialiter.S
videt᷑ ꝙ ipᷣa aliqũ peccauerit venialit᷑. Itez

btã virgo bona ↄlciẽtia dicere poterat. Di/
mitte nobis debita nr̃a ⁊c̃.cum ſit cõis foꝛ⸗

ma oꝛandi oĩbus ſctis collata.̊ nõ fuit ſi⸗

ne culpa. Pꝛeterea Chꝛvf.ſuꝑ illud Joh:

iij. Quid mihi ⁊ tibi mulier. dicit ꝙ aliquid
humani paſſa fuit q̃ſi ꝓpter vanitatẽ volue/

rit xpᷣm miraculũ facere.J tem glo.ſuꝑ illud

*

et. dicit. Gupue

peccati etiã liberauit vel fomitẽ penitꝰ eua

cuando vt qͥbuſdã placet vel extenuãdo et
debilitãdo ⁊c. Hec ſuꝑuẽtio aũt.ſſ.fuit tem
poꝛe ↄceptõis filij dei.ã̊ ſequit᷑ ꝙ añ ↄcepii
onẽ aliqñ peccauerit: a ̊ poſt in ↄcep tione
filij dei purgata fuerit. Contra Aug. in li.

catis agit᷑ volo hre qſtionẽ. Inde em ſcim

ꝙ ei plꝰgratie ſit collatũ ad vincẽdũ ex om̃i

ꝑtpeccatũ ꝙ meruit parere quẽ ↄſtat nul/

lũ habuiſſe peccatũ. Hec ille. Pꝛo rñſiõe
ergo ponit᷑ ↄcluſio ꝙ biã virgo ꝑ graʒ ſan⸗
ctiticatõis copioſam in vtero materno ↄſe⸗/
cuta eſt pᷣſeruationẽ ab om̃i peccato Et hec

ↄcluſio m dñũm Bonauẽalioſq; 2 coꝛ.do⸗
ctoꝛes ſuꝑeiij. dieiij/ pbat᷑ autoꝛitatiby: rõni/⸗

gea diẽ. Excepta hac vᷣgine de
qua ꝓpter honoꝛẽ dñi nullã ꝓꝛſus cũ de pec

bus ⁊ exemplis ac ſilitudinibꝰ. Pꝛimo in /
quã autoꝛitatib.vñ Geñ.iij. JIha ↄteret ca
put tuũ.qdð btũs Berñ.⁊ Augꝰ.exponẽdo
di. Suggeſtio eſt caput diaboli. Nulla er⸗
go ſuggeſtio habuit locũ in ᷣgine tam q ad

ſuggeſtionẽ pctĩ venialis q moꝛtalis a qb⸗
totaliter imunis fuit. Itẽ cañ.iuij. Lota pul

chꝛa es amica mea. tota pulcbꝛa ab oꝛigina
li? a moꝛtali.⁊ macula nõ eſt in te.i.veniale
pctm̃. Itẽ pᷣs.xlv. Sctiſicauit tabernaculũ

ſuũ altiſſimꝰ:deꝰ in medio eiꝰ nõ cõmouebi

tur.ſ.ꝑ alid malum pcti. VUñ Berñ. ad lu
gduñ.canonicoſ. Puto inqͥt ꝙ copioſi xiꝰð mu

nus gre in eã deſcẽdit q̃ ei nõ ſolum ſcuiſica

ret oꝛtũ:ſʒ etiã deinceps ab om̃i pctõ cuſto⸗
diret imunẽ. Scdo rõnibo. Pꝛima ratio
Alber. ſuꝑ miſſus ẽᷣ.qꝛ qð cũq; pcti etia ve

niale nõ eſt gra.ů̊ vbicũq; eſt aliqd peccatũ
q̃ntũcũq; puũ ⁊ veniale ibi eſt aliqͥd vacuũ
de gratia. Sʒ btã vᷣgo fuit plena gra etiam
añ ↄceptionẽ filij dei Qu.j.Aue gra plena.

ergo nihil de pctõ fuit in ißꝛa. Scda rõ:

qꝛ vt volunt doctoꝛes ſuꝑ.iij.di. iij. pᷣcipue

Bonauẽ. Rich.⁊ Tho. In pma ſctlficatio

ne ginis.ſ.invtero ſue mris ſomes in ea fu

it ligatus vel extinctꝰ:ſic ꝙꝙ ablata fuit incli
natio ad malũ vt nũqᷓ; peccaret q;uis flexi/

bile libeꝝ arbitriũ haberet ſicut habuerũt ?

angeli an pfirmationẽ nec peccauerũt. Sʒ
in ſcdᷣa ſctificatõe.ſ.qñ xpᷣʒ ↄcepit fuit oĩno

euacuatꝰ⁊ totaliter extinctꝰvt nõ poſſet pec

care. Abi nota ꝙ fomes vt ait Rich. vbi

ſupᷣ.non aliud eſt in nobis q; habitualis in

clinatio in appetitu ſenſitiuo tendẽs ad ob/

iectum inoꝛdinate ex peccato pmoꝝ ꝑentuʒ
ne cauſata.Dicit

——

mediante nature coꝛrupto Dici
notãter habitualis inclinatio.ſ.ↄcupiſcẽtie

4 *

p eo qꝛ actualis ↄcupiſcẽtia eſt mot pecca/

. Fomes & vltra carnis eſſentiã ⁊ ſenſitiui
ndã coꝛruptionẽ moꝛbidaʒ

„——

appetitꝰponit q̃ndꝗ
in carne radicatã ꝗᷓ aſcendit vſq; ad menteʒ

habetq; duplicẽ effecũ.,ſnitatẽ ad malũ:⁊
difficultatẽ ad bonũ. Juxta illð Rom̃. vij.
Põ em̃ qð volo bonum q̊ ago:qͥ ad ſcõᷣm.

Sʒ qð odio malũ hoc facio:quo ad pᷣmuʒ.
Per pᷣmaʒ itaq; ſctificationẽ ſcʒ in vtero
materno ſm pᷣdictos doctoꝛes Maria ba⸗

—

buit dei dono ligatũ vel ſopitũ aut extinctũ

modo antedicto fomitẽ: qꝛ tanta gratia efe
ctionis eſt ſibi tũc collata ꝙ redundauit in
eius ſenſualitatẽ adeo vt fomiteʒ repmeret:

. 8 *
. 5 —2* D
₰ℳ 2
4

Liber VI

ſic qꝙ in peccatũ nõ indinaret 2 a bono nõ

retraheret nec vllũ effectũ vl incitametũ ha
beret aliquãdo. In ſcdᷣa aũt ſctiſicatõe in
ſpũſſctũs deſcendit nõ tm̃ in mentẽ: ſʒeti

am in carnẽ ex ea mirabiliter foꝛmãdo coꝛ/

pus chꝛiſti ſctĩſſimũ:tũc totaliter fomes fu⸗

it extirpatus ⁊ extinctus ꝑ collatã ↄfirmati

onis ĩ bono grãm:vt nullo modo poſſet vo
luntas Marie flecti in peccatũ enã venia⸗
le:vt de hoc latius dicet᷑ ca.iijihuiꝰ. vñ ma
ria nullũ peccatũ habuit. Sʒ aduertenduʒ

wpdicta de fomite poſita ſũt hic ſm docto
res eos qͥ tenuerũt Mariã cõceptã foꝛe in

oꝛiginał peccati macla:⁊ ſic mũdatã. Mo
derni aũt noſtri doctoꝛes dicẽtes btãm ma

niã in ↄceptione nõ ↄtraxiſſe oꝛiginale pec⸗
catũ cũ qbo ego teneo aliter ſentiunt ꝗ vicjʒ

fomes qᷣů eſt effect? peccati oꝛiginalis in car
ne Marie ſciiſicata nõ fuit foꝛmaliter in ef

fectu q ad lege plis ppagate: ſed tm̃ cauſali
ter q̃ ad legẽ ꝓpagãtiũ. VUñ ſᷣm YFranciſ.ma

ronis. In pma ſctificatõe Maria fuit ĩ gra

tia ofirmata: vt patuit li, iij. .v. Tercia
r Bonauẽ.qꝛ cõgruũ fuit vt illa qᷓ placuit
altiſſimo intantũ vt ſieret digna eiꝰ ſponſa:

2 mater filij dei vnigeniti:ſic eſſet ĩmacula⸗

ta mente: ſicut ⁊ intemerata carne:que foꝛet
Aaduocata pctõꝝ:glia ⁊ coꝛona iuſtoꝝ:ſpon

ſa dei ⁊ totiꝰtrinitatis reclinatoꝛiũ ⁊c. Ter
cio oſtẽdit᷑ hec ↄcluſio ſilitudinib ⁊ exẽplis
ꝛ ſicut diuĩa ꝓuidẽtia in pᷣmo ſtatu hoĩem
cuſtodiuit ab omi nociuo:ita ipᷣa diuia ꝓui
dẽtia cõgruentiꝰmatrẽ cuſtodiuit ĩmacula/⸗
lã ab om̃i pctõ. Item Johes bap. ex ſciifi⸗
catõis gratia habuit a deo ꝓtegẽte vt nũq;
peccaret moꝛtaliter ⁊ ne leui ſaltẽ maculare
vitã famine poſſet.vt canit ecclia. Vñ pau
ciſſima venialia foꝛtaſſis cõmiſit.q̊ dei mat
electa debuit habere eminẽtioꝛẽ gram ſciifi
catõis vt nũq; vel venialiter peccauerit: im

mo etiã in alijs repꝛeſſit illicitos motꝰ. Nec

vynq; habuit qdð eius ↄſciam remoꝛderet.
Ad id refert Bonauẽ. vbi ſup.q; audiuit

narrare ꝙ ipᷣa cuidã ꝑſone reuelauit ꝙ non

repꝛehẽdebat eã coꝛ ſuuʒ in om̃i vita ſua. ?

ſic patz. Pꝛo ſolutõe aũt argumẽtoꝝ incõ

trariũ ꝓductoꝝ ad illas antoꝛitates Johã.

* Pꝛouerb. Job. Rom̃.? glo. Rndet m Al
ber, ꝙ oẽs ille ſcpture loquũt᷑ de cõi iure vi

atoꝝ hoĩm. Iſtud aũt puilegiũ vᷣginis bea
iſſime eſt de ſpecialiſſima ? pꝛia gra reſse⸗

ciu oĩm viaton qᷓ derogat generall. Ad il⸗⸗

lud Dimitte nobis debita ⁊c. Dicen dũ eſt

ſm Bonauẽ: ꝙ in petitiõe illa vgo Maria
poterat petere remiſſionẽ debitoꝝ norone
ſui ſed alioꝛum membꝛoꝛuʒ chꝛiſti quibus

poterat petere vt debita dimitterẽt ⁊ bona

ſcia illã oꝛõnẽ foꝛmare ĩ ꝑſona ecclie nõ ꝓ
ſe ſed ꝓ alijs ſctis:ſicut dicit Aug. Adil⸗

lud Chꝛyß.di aliqd humani paſ.Dicen-

dũ ſᷣm Alber. ipᷣa vᷣgo aliqͥd humani paſ

ſa fuit. Bveꝝ ẽ ad hũc ſenſuʒ:qꝛ vt hõ hoĩby
cõpaſſa fuit. Sʒ ꝙ aliqͥd vani paſſa fuerit
ꝑ oĩa falſum eſt ⁊ ↄtra Rug. Ad vltimuʒ
fm doctoꝛes tenẽtes Mariã ſine pctõ oꝛi⸗
ginali ↄceptã.ptʒ ſolutio expᷣſſa li.iiij.ꝑte.ij.
ar. ij. vbi de ſctificatõe ⁊ liberatiõe ſoluitur.
Sʒ fᷣm Bonauẽ. vbi ſup. Rñdet᷑ ꝙ refert
dicere petm̃ ⁊ dicere vitiu. Nã vitium dicit
culpe ſequelã ex oꝛiginali in nobis relictã.
Pctm̃ aũt ðꝛ duplicit᷑. Aliqñ culpa ſiẽ cõi⸗
ter ↄſueuit accipi.Aliqñ vᷣo nõ culpa ðꝛ ſed
pena pcti.ſicut Rom̃.vij. De pctõ dãnauit
pctm̃. Dico & ꝙ btã vᷣgo ðꝛ caſtificata vel
mũdata a pcõ nõ rõne alicuiꝰ culpe vłma
cule ſiz ſolũ rõne pene:a q̃ mũdata eſt in filij

dei ↄceptõe: vt illas penas ſeq̃ntes ex pctõ

oꝛiginali ipa in filij dei ꝑturitõe nõ habue⸗
rii:qꝛ ↄcepit ſine coꝛruptiõe:⁊ fuit grauida

ſine grauamie:ac peꝑit ſine doloꝛe, vñ patʒ

. Capitulum. .

Ecuũdo dixi ꝙ hec puritas btẽ vgi⸗

ſ ness ſiſtit in ſũme puri appꝛoxima

tieone: 2 p ↄſequẽs nõ ↄſiſtit in ſola
pcti elongatõe. Vñ ſit ꝓ ↄcluſiõe ꝙ btã vir
go ðꝛ puriſſima nõ ſolu ob hoc ꝙ ab ĩpuro
idẽa pctõ eſt elõgata.ſ etiã qꝛ ad ſüme pu⸗
rũ.i.deũ eſt ſũme appꝛoximata. Hoc decla⸗

rat᷑ ſin Alb.magnũ ſuꝑ miſſus ẽ. c, clxxxiij,
taliter, qꝛ puritas ſequi naturã lumis ⁊ lu
minoſi:ſicut videt᷑ ad ſenſi 13:8

nz: Am illo qð plꝰ
ꝑticipat de natura lucis plꝰhʒ purita tis: vt
ſũma lux vel ſũme lumioſuʒ:ſũmeſi it lucidũ
puꝝ.Aux aũt eſt duplex.ſ.icoꝛꝑalis ⁊ ſpũa
lis. vt dicit Aug.ſuꝑ Beñ,ad litterã ⁊ mâg
ꝓꝛie ð lux ſpũalis q; coꝛꝑalis lux. Scom
H duplex eſt puritas.ſcoꝛꝑalis ⁊ ſpũalis.
Ded qꝛ maioꝛ puritas coꝛꝑalis eſt ſm ma
ioꝛem ↄuenientiã ad ſummã coꝛꝑalẽ lucem
Quãobꝛem videmꝰꝙ aq̃ purioꝛ eſt qᷓ; terra

ger q; aqᷓ ignis q́ʒ aer:fſirmamentij q; ignis

6

. aet
feu
pu

!

ani
ſiin
ri⸗
ſte⸗
tur
r
len
iuf
a
mil
gue
ſnaa
gl
ſiud
cn
GSa
ſin
ſopn
nat
ie

ſec

on
del

hei
n
röhe
Abus
enö
Ri
Dicen⸗
Anld e
öbo
4fuent
Nirun
co ⸗
zgei⸗
Unin,
feet
mndiot
ſeci⸗
Noͤſed
dinet
C
ema
kin ſl
apab
haboen⸗
Puudda
wüpes

—

bteſ⸗
norine
zinſe
dtini
bipun
inepe⸗
dall⸗
ioru
wH . .
en
lcci
1

unis

ſl ⸗·
M H
Hn
n
s

56 „

Arirticulus

celum aqueum qᷓ; firmamentũ.⁊ celũ empi
reum qᷓ; aqueuʒ. Similiter ergo erit maioꝛ
puritas ſpualis ſm maioꝛẽ ↄueniẽtiã ad ſũ
mã lucè ſpũalẽ q̃ deꝰ eſt.qͥ lux eſt ĩ q tenebꝛe
nõ ſſnt vlle.j. Johᷣ.ca.j.vñ ſm h̊ purioꝛ eſt
anĩa ſenſitiua q; vegetatiua.rõnalis qᷓ; ſen/

ſitiua.angelica rõnalis q; hũana ſm natu/

rã. Sʒ vᷣm graz eſt aliter. qꝛ ania hũana exi

ſtens in gra purioꝛ eſt q; diabolꝰ: licʒ ſm na
turã diabolꝰcũ ſit angelice nature ſit purioꝛ

Gratia nẽpe eſt q̃ſi qddã lumẽ creatũ ꝓce/
dens a luce increata.i.deo: put dicit Berñ.
in mõe de charitate ⁊ gra xpᷣi.Ergo vbi eſt

pticipatio maioꝛis gre:ibi maioꝛ eſt ad pꝛi/

mã lucẽ appꝛoximatio ⁊ aſſimilatio.⁊ ꝑ oſe⸗

qjues maioꝛ ſm gr̃am puritas.ſicut exepluʒ

in coꝛꝑalibo.licʒ em̃ ſm ſe criſtallꝰ ſit purioꝛ
aliq̊ vitro de materia minꝰpura facto.tamẽ

iſtud vitrũ ſi fuerit irradiatũ a ſole lucidiꝰ ẽ

. —⏑G

⁊ puriꝰſjm ꝑticipatã radioſitatẽ ⁊ lucẽ ſolis
q; criſtallꝰnõ irradiata a ſole.qꝛ igit᷑ in bea⸗
tiſſima gine reſpectu oĩm creaturaꝝ aliaꝝ
nõ vnitaꝝ fuit ſũme gr̃e ꝑticipatio. appꝛo

ximatio ad pmã lucẽ fuit in ſũmo.⁊ ꝑ conſe
qjuẽs puritas in ſümo. Hec ſm Alber,

Capitulum. III. —
Ercio dixi ꝙ hec puritas btẽ virgi/
t nies ſuit in vtriuſq; pᷣdictoꝝ.i.elon/
gatõis ⁊ appꝛoximatõis ↄfirmatõe
ꝓpter qð ponit᷑ tercia ↄcluſio in oꝛdine ad pᷣ

dictas ſupius ⁊ eſt talis. Gtã vᷣgo Maria

p ſctificatõis copioſam gram adeo fuit ↄfir

mata in bono ꝑbennivt nũq; poſſet ĩ aligd

pctm̃ flecti:nec poſſet in ea diuĩa gra deperi
re aut minui vł ab ea aliq̃ mõ ſeꝑari Uñ be
atã vᷣginẽ Mariã peccare etiã venialiter vl
minimo pctõ fuit impoſſibile: qᷓnto magis
moꝛtali pctõ ⁊c̃. Pꝛobat᷑ hec ↄcluſio tripli

ci rõne.pluribo alijs ob bꝛeuitatẽ obmiſſis.
quaꝝ rõnũ fulcimẽta accipiunt᷑ a dño Bo

nauẽ.ſuꝑ.iij.i.iij.⁊ ↄcoꝛditer Richar.atq;
Tho.ſuꝑ eodẽ.iijili.ſnĩaꝝ.
Pꝛima eſt rõ redũdationis.
Bcõa eſt rõ digniſicatõis.
CTercia eſt rõ ꝑfecte gratificatõis.
Pꝛima rõ redũdatõis:qꝛ ſicut honoꝛ ꝑentũ
redũdat in filios Pꝛouer. xvij.Gloꝛia filio
rũ patres eoꝝ:ita ꝑ oppoſitũ ignominia vel
ↄfuſio matris redũdat in filiũ. Si ̊ mater

dei vnq; peccaſſet vl peckart potuiſſet aut

.

grãʒ ꝑdere dei potuiſſʒ: iminia fuiſſʒ ði ſui
.
£
.
₰½

D 4.

filij:qꝛ eius mr̃ dãnari potuiſſʒ qð eſt abſur
dũ. Quid em̃ ignominioſius q; reginã celi
matrẽdei diabolo potuiſſe ſubijci ꝑ culpaʒ
⁊c̃.&̊ videt᷑ ppoſitũ ſoꝛe veꝝy. Scða rõ di⸗
gnificationis:qꝛ dignioꝛ fuit mater xpᷣi effe

„—

cta ex H̊ ꝙ eſt mater dei:qᷓ; ſit aliq̃s angelus

in celo. Si gͤ angeli boni ſũt in gr̃a ↄfirma

ti:multo mag mater dei.ꝓpter illud.ij.tho/
picoꝝ. Si ei cui minꝰ videĩ ineſſe ineſt: ⁊ ei
cui magis ⁊c. Tercia rõ ꝑfectiſſime gra/
tificatõis q̃ eſt ſpecialiꝰpoſita a Rich.vbi ð.
Nã ꝑ ſſtã ſctĩficationẽ ſcʒ in ↄceptõe verbi
fuit btã virgo adeo gratificata vt in ea eſſet
pfectiſſima charitas:vtpote in mr̃e dei dile
ctiſſima. Sʒ ſicut ꝑfeciiſſimꝰ charitatꝭ actꝰ
nõ põt eſſe cũ inoꝛdinato ↄcupiſcẽtie actu.
ita nec ꝑfectiſſimꝰcharitatᷣ habitꝰ cũ habi⸗/
litate ad ↄcupiſcendũ. Vñn Augꝰ.li.lxxxiij.
q̃ſtionũ.q.xxxvj.dicit. ꝙ nutrimẽtũ charita

iis eſt ĩminutio cupiditatis: ⁊ eiꝰ ꝑfectio eſt

nulla cupiditas. Vũ ſicut btã virgo poſt pᷣ
mã ſctificationẽ nõ fuit ↄcupiſcẽs ſᷣm actuʒ
ita poſt ſcõöam nõ fuit ↄcupiſcẽs ſᷣm habitũ
Pꝛoinde ſi poſt ſcdᷣam ſctificationẽ de car

ne Marie fuiſſet aliq̃s purꝰ hõ foꝛmatꝰ mi

raculoſe:⁊ ſolis naturalib relictꝰ: ita fuiſſet
integre nature ſicut eſſet hõ ex elemẽtis vel

celis foꝛmatꝰ:⁊ ſuis naturalibo relictꝰ: ſaltes⸗

q̃ntũ ad illã integritatẽ cuiꝰ coꝛruptio eſt in
clinatiua ad pctmm̃. Hã ſicut celũ ꝓpter ꝑfe
ctionẽ foꝛme impoſſibile eſt ad alia foꝛmaʒ
mutari vel coꝛrũpi.Ita aliqliter a ſiti beata
vᷣgo ex puilegio ꝑfectõis gre nõ potuit mu
tari in aliud vel ↄtrariũ.ſ.ad pctii qᷣcũq;.
Et h̊ decebat mr̃em dei:nec congruebat vt
dei mater eſſet ⁊ peccare poſſet. Hec Rich.
Vñ ex dictis claret ꝙ in ſcðᷣa ſctificatõne

ex diuĩa inhabitatõe tanta fuit gr̃e plenitu/

do data vᷣgini vt cõfirmaret᷑ in bono: ſic vt

nũq; flecti vel velle malũ poſſet:in q̃ nõ au-

fert᷑ potẽtia liberi arbitrij.ſʒ ↄfirmat᷑ ⁊ defe⸗
ctus qui eſt poſſe flecti in malũ excluditur.
Ad id facit Hiero.in ſermõe de aſſumptõe
di.ꝙ tota plenitudo gratie q̃ fuit in xpᷣo ve-
nit in Mariã.ã venit ĩ eã nõ tm̃ gratia ſan

ctificatõis ſz etiã ↄfirmatõis ĩ bono. Ideo/

q́; Bona uẽ. vbi ſup.ↄcludẽdo ſubdit ꝙ cũ
Maria ſanctũ ſanctoꝝ geſtauit ĩ vtero:tũcꝰ
ſctificata fuit ↄfoꝛmiter filio ſuo:adeo ꝙ ſic

impoſſibile fuit xpᷣm peccare. Ita ⁊ impoſ⸗
ſibile foꝛet matrẽ eius cadere. Et ſicut im⸗

8 2

Niber

poſſibile fuit ppter honoꝛẽ xpᷣi vt hr̃et aliuʒ
filiũ.ſic ĩpoſſibile fuit vt vnq; carnis vᷣgini
tas violaret᷑ in q̃ dei filiꝰhabitauerat Et ita
etiã ĩpoſſibile fuit vt mẽtis ſctĩtas aliq̃ cul
pa macularet᷑. Ad cuiꝰetiã teſtimoniũ valet

ꝙ qdã iudei aſſerunt h̊ mirũ fuiſſe in vᷣgine

Maria qꝙ cũ eſſet pulcherrima a nullo vn
q; viro potuit ↄcupiſci:nec vilipendendũ ẽ
iſtud infideliũ teſtimoniũ:qꝛ oꝑtet etiaʒ ab
bis qͥ foꝛis ſunt teſtimoniũ hr̃e.Hec Bo⸗
nauẽ. De hoc infra latiꝰ.O igit᷑ vere puriſſi
ma.O indicibiliter ſctiſſima virgo Maria
vere tu pulchꝛa ꝑ puritatẽ:ſuauis ꝑ charita

tẽ:⁊ decoꝛa ꝑ virginalẽ caſtitatẽ. O deꝰ meꝰ

O ieſu magne deꝰ:q; mirabilis ⁊ glioſus es
in ſcus:ſj vᷣe mirabiliſſimꝰ⁊ glioſiſſimꝰĩ ma
ſeſtate tua:in ſctiſſima genitrice tua.huiꝰtaʒ
ſanctiſſime tue matris ob merita petimus
dele noſtra delicta ꝛ6. S
Articulus ſcᷣs quõ puritas beate Da
rie pᷣcellit puritatẽ omniũ creaturarũ tã an⸗
gelicaꝝ q; humanag.
CLCapitulum. I.

Irca ſecũdum
c myſterüũ ſcʒ pcelletie inueſtigan⸗
da ſunt tria. Pꝛimũ eſt vtrũ be
Altta virgo ſm ſtatũ vie nitebat tã
ta puritate ꝙ ſub deo intelligi maioꝛ neqͥret
Scdᷣo vtrũ hanc puritatẽ accepit ſil vel
ſucceſſiue ⁊ qñ eam aſſecuta eſt. Tercio q̃
liter vł in quo eiꝰpuritas pᷣcellebat oẽm pu
ritatẽ tã hoĩm q; etiã angeloꝝꝛ.,.
q̃ſitũ vicʒ vtrũ btã vᷣgo in via nitebat ea pu
ritate q̃ ſub deo maioꝛ neqͥt intelligi. Argue
re potes ꝙ nõ:qꝛ ania xpᷣi q̃ creatura fuit in
ſtatu vie maioꝛi puritate nitebat q; gloꝛioſa
Vgo ⁊ tñ ſub deo erat puritas anie xpᷣi.ergo
maioꝛ puritas pᷣt ſub deo intelligi qᷓ; ea quã
habuit vᷣgo. Itẽ ipᷣa btã vᷣgo in ſtatu glie ni
tebat maioꝛi puritate q; in ſtatu vie ⁊ tũ ſub

deo. Itẽ oẽs ſancti angeli ⁊ ſctĩ patrie ĩ ſua
puritate glie plus vident᷑ apꝛopinq̃re puri

tati patrie q; qcunq; puritas ſit vie. Illa eĩ
ſufficit ad h̊ vt poſſint patriã lucẽ ꝑ ſpecieʒ
videre. Hec aũt nõ ita.g̊ glioſa ᷣgo nõ nite
bat tunc ſũma ſub deo pnritate. Incõtrari
o um eſt An.li.de ↄceptu vᷣginali.ca.xviij.di
cens. Nempe decẽs eratvt ea puritate qua

dſub deo maioꝛ nequit intelligi vᷣgo illa nite natum ineſſe in P potu
ret cui deus pater vnicuʒ filiũ ſuum quẽ de it ineſſe impuritas aliqua etiam ex mõ ſus

Ad pmuz

HPars II

coꝛde ſuo equalẽ ſibi genitũ tanq ſeip̃m di⸗

ligebat ita dare diſponebat vt naturalit eẽtꝰ

vnus idẽq; cõis dei patris ⁊ vᷣginis filiꝰ: et

quã ipᷣe filiꝰ ſubſtãtialit᷑ ſibi matrẽ eligebat:

⁊ de qua ſpũſſctũs oꝑaturꝰerat vt ↄcigetur
2 naſceret᷑ ille de q̊ iße ꝓcedebat.Hec Anb.
Ruñſio ꝙ btã vᷣgo etiã in ſtatu vie ea puri⸗
tate nitebat qᷓ maioꝛ ſub deo ĩtelligi neq bat
Et ꝓbat᷑ ſᷣm Alber.ſuꝑ miſſus ẽ.pluribo rõ
nibus.e qbus aliquas hic adducemꝰ alijs
amoꝛe bꝛeuitatis pᷣtermiſſis. Pꝛima ratio
ſumme donatõis:qꝛ ad dationẽ ſũmi doni
ſequit᷑ collatio oĩm donoꝝ inferioꝝ. Juxta
illud apłi Rom̃,viij.ca. Qui ꝓpꝛio filio ſuo
nõ peꝑcit ſed pꝛo nobis oĩbus tradidit ⁊c̃.
Quõ nõ cũ ipᷣo nobis oĩa donauit.ſed do/

minꝰbtẽ virgini ſummũ donũ donauit cu⸗

ius capax fuit pura creatura.iſ.dei mr̃nitatẽ
ergo ⁊ ſummã puritatẽ Scda rõ ſublima
tionis:qꝛ ipᷣa btã vᷣgo erat ſublimãda ⁊ exal
tan da ſuꝑ oẽs choꝛos angeloꝝ ⁊ ſanctoꝛuʒ

gtq; ſuꝑ oẽm creaturã poſt xpᷣm:quã ſubli⸗

mationẽ habuit in aſſumptõe. Sʒ quia vt
ait Oyoñ.li.de angelica hierar. Suꝑioꝛes
habẽt ꝓpꝛietates inferioꝝ cũ excellẽtia. VUñ

ſeraphin qͥ excellit charitate excellit oĩbꝰ do

ms oẽs inferioꝛes.̊ btã vᷣgo cũ excellit oẽs
etiã ſeraphin charitate. excellit oẽs etiã pu⸗
ritate ⁊c. Tercia rõ impletõis:qꝛ btã vixr

go ſuꝑ oẽm creaturã impleta ẽ ſpũſctõ Luꝰ
j. Spũſſanctꝰſuꝑueniet.glo.qð nũq; in ali
gquẽ venit ſuꝑexcellẽter veniet in te. Et iterũ

Aue gr̃a plena ⁊c. Sʒ effectſpũſſctĩ eſt pu
rificare. Deniq; vt ait Berñ. Gratia eſt pu
riſſimũ balſamũ:mũdiſſimuʒ vas reqͥrens.

g vbi maioꝛ gra ſpũſſcii: ibi maioꝛ puritas
eſſe debuit. ⁊ ꝑ ↄſequẽs ipᷣa ſũme pura fuit.
Vñ ſimplr veꝝ ẽ ꝙglioſa oĩm dña etiã ĩ ſta

tu vie ſuꝑ oẽm creaturã ea puritate nitebat
q̃ ſub deo neqͥ t maioꝛ intelligi. Ad illud g&
in cõtrariũ de aĩla xpᷣi Dicẽdo ꝙ btãyᷣgo di
citur puriſſima ĩmediate poſt puritatẽ xpᷣi.
Si dicas ꝙ Anb.nõ dicit poſt xpᷣm ſ.ͤʒ poſt

deũ. Dico ꝙ xpᷣs de eſt. ů poſt xpᷣm ipᷣa pu/
riſſima eſt. Vel aliter dicendũ:exquo obie-

ctio eſt de ania xpᷣi ꝙ hec puritas dicit᷑ per

elõgationẽ vel receſſum ab ĩpuro vbi aptũ
natum eſſet ineſſe impurũ.id eſt peccatum:
quãtũ ex ſe. In ania aũt xpᷣi:qꝛ nõ fuit aptũ
natum ineſſe impuꝝ:ĩmo nullo mõ ei potu

„

ſtatu patrie ſiliter ⁊ terci
in patria. Dicendũ ſᷣm Alber.vbi ſup. in
btiſſima vgine m ſtatuz vie fuit gra deifoꝛ
mioꝛ q; in angelis ⁊ ſanctis in patria:⁊ hoc

oↄceptõis:quia ſuꝑnaturaliterxpᷣs de vgine

cõceptus eſt ſpũſctõ oꝑante:ergo nõ fit hic

locutio reſpectu xpᷣi ⁊ anĩe eius ſʒ reſpectu
aliaꝝ creaturaꝝ in q bus eſt aptitudo impu
ritat ex ſe.ſicut ⁊ ĩ beata virgine aptitudo
fuit ͥ dem ineſſe aliq impuꝝ: qꝛ ex mõ ſue
ↄceptionis habuit aptitudinẽ ↄtrahẽdi oꝛi
ginale peccatũ: ſed diuina gratia ſpecialiq;

pulilegio pᷣſeruata eſt ne ↄtraheret. de H lib.
iiij.latiſſime dictum eſt. Ad ſcõm vicqʒ de

7 .

ũ de angelis ⁊ ſcis

qntum ad ſubſtãtiã dico: nõ qᷓntũ ad actuʒ

qui eſt oꝑatio głioſe viſionis fruitõis ⁊ ten

tõis:ſicut li.ix.ꝑte.j.arti.ij.de charitate deter

minabitur. Nec obſtat de puritate quã ißa
bʒ in ſtatu gloꝛie.quia eandẽ puritatẽ habu
it ipᷣa in ſtatu vie ſm ſubſtãtiam licʒ nõ ſᷣm
actum. Nec obſtat ꝙ ſua puritas in via nõ
plene appꝛehendit ꝑ ſpeciẽ lucẽ increatã:qꝛ
hoc fecit ſtatus ⁊ ſubiecti cõditio ⁊ cõtrarij
ↄiunctio:⁊ minoꝛ motoꝛis attractio:vt dice

tur de charitate eius. ⁊ hoc oſtendit᷑ ꝑ ſile.

Videmꝰ em̃ ꝙ qnq; maioꝛ lux minꝰ ilumi
nat:⁊ minoꝛ lux magis illumiat ꝑ ↄiunctio
nẽcũ aere obſcuro vel claro. Vn qñq; ma⸗/
gis illumĩat luna in nocte aere puro q; ſol ĩ
die aere obſcuro:⁊ tñ impꝛopoꝛtionabiliter

maioꝛ eſt lux ſolis q; lune. A ſili nõ videt in
cõneniens ſi maioꝛ lux gfe in ſubiecto paſſi

bili ↄiuncto coꝛpoꝛi paſſibili ⁊ groſſe o minꝰ
immutat ⁊ mouet actualit᷑ q; minoꝛ lux glo
rie in ſubiecto impaſſibili ⁊ glioſo.i.in ange
lis ⁊ ſanctis ⁊c patꝭ igit᷑ qꝛ iba ſũma purita
te nitebat qua maioꝛ ſub deo nedt intelligi.

Capitulum. II.
AVrta pᷣmiſſa queſtio eſt ſcdᷣa.quã-
ido accepit beata virgo hanc puri/
tatẽ is ſũmo.⁊ vtrũ ſimul vel ſucceſ
ſiue. Exquo em̃ An᷑.dicit huiꝰ puritatis
eſſe cauſam qꝙ vicʒ debuit eẽ mater dei. Sʒ

quia effectꝰ nõ pus eſt in re q; in ſua cauſa.

ergo tũc cũ facta eſt mater dei debuit ea pu
ritate nitere qua maioꝛ ſub deo nequit intel
ligi.⁊ ſic pus nõ nitebat ea puritate.Et iſto
modo An.dictũ accipiũthi qui tenẽt ma⸗

r fuiſſe ↄceptaʒ in peccato oꝛiginali ⁊ poſt
mũdatã. Sʒ qꝛ in hoc ſequoꝛ doctoꝛes no
ſtros pcipue Yranciſmaronis, Ideo dicit

qlicʒ Maria etiã ante xpᷣi ↄceptionẽ habu

it ſub xpᷣo puritatẽ ſummã q̊ ad remotioneʒ
ↄtrarij.id eſt peccati oꝛiginalis: quia puri/
tas ipᷣa intendit᷑ ꝑ receſſum a cõtrario:vt de
hoc patuit li.iiij.pte.j.ar.iij.S.x.in fine.ꝑver

ba Tho. de aquino. Verũtñ puritas ma⸗“⸗
rie augmentũ ſumit ⁊ incrementũ ſucceſſio

ne quo ad appꝛoximationẽ ⁊ ↄuenſẽtiã ma/

ioꝛem ad ſummã lucẽ que de eſt.j. Joh.j. et

H̊ᷣ̊ ſᷣm Alber.vbi ſupᷣ.q̃ttuoꝛ gradibö. Pꝛi

mo em̃ purificata fuit Maria ꝑ ſctificatio/

nẽ in vtero ſue matris.Tũc em̃ ſm noſtros
doctoꝛes fuit pᷣſeruãte gratia ði ſpeciali pu

rificata nõ de peccato qð infuit:ſed qð infu

iſſet niſi pᷣſeruata fuiſſet. Scðo fuit puri

tas aucta in ea ꝑ virtutũ exercitationẽ quã

do cepit oꝑari ᷣm vᷣtutes. Juxta illud Act.
xv.de fidelibo ſcriptũ.Fide purificans coꝛ/

da coꝝ.⁊ tunc accepit actualẽ ꝑfectionẽ vir

tutum. Terclo puritas aucta fuit in ſu/

peruẽtõe ſpũſſancti. Juxta illud Lu.j. Spi
rituſſctũs ſuꝑueniet in te ⁊c̃. ⁊ tunc accepit
pfectionẽ donoꝛũ. Quarto purificata eſt
in filij ↄceptione quãdo eſt completa eiꝰ i /
luminatio ⁊ ꝑfecta purificatio in ↄceptione
ipᷣius eterne lucis.⁊ tunc accepit ꝑfectionez
fructuũ ⁊ beatitudinũ. VUnde pma eiꝰ puri
ficatio eſt ꝑ gram cooꝑantẽ ad gr̃am ſacra-
mentalẽ aliqualiter ↄfoꝛmẽ.
tionẽ virtualẽ:quia poſtmodũ cũ oꝑari ce?-
pit infantia tranſacta opabatur etiã ßm vir
tutes. Deniq; ↄſtat quia in ꝑfectionibo gra
tuitis ad opandũ:dona ſunt ſuꝑioꝛa vᷣtuti⸗
bus:⁊ btĩitudies ſuꝑioꝛes ſũt donis. Ter
cia ergo eius purificatio eſt ꝑę gram donoꝛũ
atq; ꝑfectionẽ eoꝝ.⁊ quarta btitudinũ. De
pma eius puritate Cañ.iiij. Tota pulchꝛa
es amica mea:qꝛ ab om̃i pctõ aliena. VUnð

5cda ꝑ oꝑa

ſubdit᷑:⁊ macula nõ eſt in te.De ſcða Sapᷣ.

iiij. Quã pulchꝛa eſt caſta generatio.ſ. virgi
nalis ↄceptõis cũ charitate q̃ eſt foꝛma om

niũ virtutũ:qm̃ et apud deum nota eſt.iſ.no
ticia appꝛobatõis ꝑ humilitatẽ. Juxta illud

Qu.j.Reſpexit dñs hũilitatẽ ancille ſue. Et
apud hoĩes.ſiꝑ imitationẽ vᷣtuoſe opatiõis
⁊c̃.De tercia puritate ſubdit᷑ Eſa.cj. Rede⸗

ſcet ſuꝑ eã ſpũs dñi:ſpũs ſapĩe ⁊ intellectus

Deãrta Eʒech.xliij. Oaieſtas dñi ingreſ/o⸗
ſa eſt templũ ꝑ viã poꝛte q̃ reſpicit ad oꝛiẽtẽ.
2 ſequit᷑. Et repleta eſt glia dni.Itẽ Eſa.iiij. ꝰ

Locũ maieſtatis mee gloꝛificabo⸗
line mergoritegode

Liber VIinm

LCLCapfſtulum. II. 2
Ercio hoc in articulo inueſtigãduʒ
t eſt.in quo vel q̃liter puritas btẽ vir
glnis pcellebat puritatẽ omniũ taʒ
angeloꝝ q; hominũ. Ad huiꝰrei euidẽtiaʒ
Im noſtrũ doctoꝛẽ Petrũ aureoli in ſuo cõ/
pendio. ⁊ ↄcoꝛditer beatũ Tho.iiij. ſcripto
ſentẽtiaꝝ.q:j.ar.ij. Et.iij. ꝑte ſũme.q.xxvij.

.

arti.xvj. Nota ꝙ btã virgo q̃drupliceʒ ha/

buit puritatẽ.ſiſctĩſicatõis materno in vte⸗
ro:innocentie,caſtitatis vᷣginee.⁊ ſuꝑuenti/

onis.ſſ.in ↄceptu. Pꝛima punitate.ſ.ſan⸗

ctiſicatõis in matris ventre excellebat ꝑ cõ⸗
firmatõeʒ puritatẽ Ade quã habuit añ pec
catũ in ſtatu innocẽtie:quia btã virgo ↄfir/
mgta erat ĩ bono:Adã vero nõ.Excellebat
etiã ĩ ea puritatẽ angeloꝝ:qͥ licʒ ſint ↄfirma
ti in bono: tñ nec ereſcere poſſunt in pᷣmio
ſubſtãtiali:nec decreſcere. Sed beata ᷣgo
ꝓſicere potuit ĩ meritoꝛ nõ deficere. Se⸗
cuũda puritate ſcʒ innocẽtie exceſſit oẽm pu/
ritatẽ rõnalis nature:quia btã virgo vixit ſi
ne om̃ſpeccato ⁊ inqntũ mr dei electa pec⸗
care nõ potuit:qð nulli eſt ↄceſſum vel do⸗
natũ alteri. Tercia puritate.ſ.caſtitatꝭ vir
ginee ipᷣa exceſſit hoĩes ⁊ angelos. Hoĩes qͥ
dem quia pᷣmũ exemplar fuit huiꝰ integrita
nis: vt nec pmã ſilem nec habere vilſa ſit ſe⸗
quentẽ. Angelos etiã:quia ſᷣm Hiero.hoc
vetinuit ꝑ virtutẽ caſtitatis qð in angelis eſt
neceſſitatis nature. Quarto in puritate ex
ſpũſſcti ſuꝑuentõne ⁊ pᷣſentia dei oĩa creata
exceſſit exquo mater dei eſſe meruit. Quis
ergo mente capere ſufficiat qᷓntum ipᷣa pᷣ oĩ
bus nitidiſſima ⁊ ſũma puritate poſt deum
refulgeat.O virgo glioſiſſima ſuꝑ oẽs ſan/
ctos⁊ angelos puriſſima.O ſctãꝝ ſctiſſima
O oĩm creaturaꝝ dña cum nõ ſufficiamus
enarrare tua magnalia:̊ tm̃ flagitamꝰ pꝛe-
ce humillima:quatinꝰ ꝑ tue puritatꝭ merita
ſctĩſſima dele ſoꝛdiũ noſtraꝝ crimina:⁊ duc
ad tui pᷣdulciſſimi nati regna felicia ⁊c.
Articulꝰterciꝰq̃ibo puilegijs puritas be
ate Marie pᷣ alijs extat glioſa.⁊ ſunt.xij.

Irca terciũ mi
e ſteriũ vicʒ puilegiate ſeu pᷣꝛogati
ue gratie. Notandũ ꝙ iuxta nu⸗
meyx, xij.ſtellaꝝ in coꝛona capitis
*bttẽ virginis Apoc.xij,ſigurate poſſumꝰ de
ſcribere xij,pꝛiuilegia ſeu gras ⁊ pꝛogatiua

1

Dars m

ſue puritatꝭ quibo pᷣ oĩbus creatis extat ipᷣa
glioſa ⁊ poterunt diuidi in tres q̃ternarios
Quoꝝ pmꝰſe tenet exꝑte dei. Scðs ex ꝑte
ſui.Tercius ex ꝑte alioꝝ:vt ptʒ intuenti.

Pꝛimũ puilegiuʒ qꝛ eiꝰ puritas fuik deo

gratiſſima. .
Scðm qꝛ fuit filio dei familiariſſima.

CLerciũ quia fuit diuino ſplẽdoꝛe radios

ſiſſima.

QOuartũ qꝛ fuit dei mrnitate digniſſima.

Quintũ qꝛ fuit totalis ⁊ pleniſſima.
Serxtum qꝛ fuit tranquilliſſima
Septimũ qꝛ fuit ↄſtantiſſima,.
Octauũ qꝛ fuit miraculoſiſſima.
Nonũ qꝛ fuit etiã in alijs efficaciſſima.
Decimũ qꝛ fuit pᷣ alijs pfectuoſiſſima.
Vndecimũ qꝛ erat mðo fructuoſiſſima.
Duodecimũ qꝛ extitit oĩbo reuerediſſima
Riimüũ ſtaq; puilegiũ tãq; pma ſtel⸗
p aa puritatis btẽ vᷣginis eſt qꝛ eiꝰpu⸗

ritas fuit deo gratiſſima ⁊ amãtiſſi
ma.,.Vñ Sap.viij. Hãc adamaui ⁊ exqͥſi-

ui ſpõſam mihi eã aſſumere: ⁊ amatoꝛ factꝰ
ſum foꝛme illiꝰ ⁊2c. Tãtũ quippe amauit de
puritatẽ btẽ ᷣginisvt eã tota trinitas pater

filiꝰz ſpũſſctũs inhabitauerit tãq; in pdile⸗

ctiſſimo tabernaculo:tã miro mõ ꝙ in nul⸗
la alia creatura ſic voluerit habitare. Vnð
ipᷣa vᷣgo btã dicere põt.Qui creauit me reqͥ
euit in tabernaculo meo.Eccli.xxiiij. Licet
ergo deus dilexerit angelicã puritatẽ et ĩ eii

habitauerit.magis tñ dilexit virginis ma-

rie puritatẽ in qua ſic habitauit vt ex eiꝰ car
nis mundiſſime ſeu ſanguĩs puriſſimi poꝛ⸗
tione ſibijpᷣi inſeꝑabiliter vniret carnẽ pu/
riſſimã aſſumptã ⁊ in omnibo creatis ado⸗
randã pᷣexaltaret. Idcirco angelꝰ eã ſalutã⸗
do dixit. Aue.i.ſine ve: in quo notauit eius
puritateʒ.⁊ q̃ᷓntũ pꝛopterea deus eã diligat
ſubdit.gratia plena dñs tecũ.q.d.qꝛ es pu
riſſima ſine om̃i ve. Ideo des es gratioſiſſi
ma et totaliter dilecta adeo ꝙ dñs tecũ ꝑ ĩ⸗
habſitatõem tui vteri ⁊ carnis aſſumptõem

SDecũdũ pꝛiuilegiũ:qꝛ eius puritas exti

tit filio dei familiariſſima. Nũqᷓ; em̃ alieui
creature conceſſum eſt:nec concedetur etiã
angelis:vt ſic familiaris foꝛet filio dei.ixpᷣo
ſicut puritas beate virginis. vt videlicʒ tã
frequenter:tam familiariter chriſtũ ample⸗
xaret:oſcularet᷑:manibo cõtrectaret ⁊ vlnis
poꝛtaret:lactaret:nutriret:et educaretquẽ⸗

nr
öole⸗
nul,
os
neſe,
Da
iaicl
ionne⸗
c
nipo
nepo⸗
oti⸗
ltas
lget
c
coci
den
en
9 ll
lu
ren
c
66¹
he⸗
t
i

1

”M
èꝗMñẽc

Alrticulus

admodũ beata virgo ꝛc. VUnde dicere po⸗

teratilind Cañ.vj. Dilectus meus.ichriſtꝰ

mihi:⁊ ego illi:qͥ paſcit᷑.ſ.familiariter ⁊ deli

cioſſſime inter lilia.ſ.puritatis mee. Hinc

Dãp.viij Beneroſitatẽ illius.ſ.btẽ virgis

gloꝛificat:contuberniũ habens dei.iſ.pᷣ oĩ/

bus creatis. Terciũ pꝛiuilegiũ:qꝛ fuit di
uino ſplẽdoꝛe radioſiſſima. Nimirũ ipᷣa ex

ſũma appꝛoximatõe ad puriſſimã lucẽ diui

nam fuit ita radioſa ⁊ plena tota diuino lu/

mine:ↄcupiſcẽdo illũ qui eſt ſplẽdoꝛ pater/
ne gloꝛie:ꝙ nulla fuerit ĩ ea habilitas ad te/
nebꝛas vel impuritatẽ aliquã. ſed radiaret
⁊ refulgeret pꝛe oĩbus puris creaturis ſple/-

doꝛe diuino. VUnde Eʒzech.xliij. Ecce glia

dei iſrael ingrediebat᷑ ꝑ poꝛtam oꝛientalẽ.i.

P btãʒ virginẽ ⁊ terra.i.:caro beate virginis
ſplẽdebat a maieſtate eius.i.cbꝛiſti. De hoc
eius ſplendoꝛe dictum eſt latius li.ij.ꝑte.ij.
arti.iij.circa quartuʒ eius gaudiũ. Quar
tum puilegiũ puritatis eius:quia extitit dei
maternitate digniſſima. Maxima quippe
gioꝛia beate virginis eſt ꝙ nulla alia creatu

ra fuerit tante puritatis:vt foꝛet idonea eſſe

mater dei:quẽadmodũ ipᷣa. Idcirco ange⸗

lus dixit ei. He timeas Maria ĩueniſti gra
tiam apud deum. Que verba Alber. ſuper
miſſus eſt. ca.ccl:i tractans dicit. Ne timeas
Maria rei magnitudinẽ:tui ꝑuitatẽ:ſermo

nis falſitatẽ:pmiſſi ꝓtractionẽ:virginee pu/

ritatis diminutionẽ. Ne timeas inqua:qꝛ
inueniſti:nõ rapuiſti vt ᷣmus angelus.nõ

gdidiſti vt parẽs pᷣmus: ſed inueniſti: quia
queſiuiſti vt virgo pꝛudentiſſima ⁊ mr mũ⸗

gitfima. Jnnenlit inquã gratiam apud de

um excelletiſſimã:vt in tui puritate idonea

foꝛes tui ⁊ omniũ creatoꝛis mater digniſſi/
ma. Quintum puilegium quia eius pu/
ritas fuit totalis ⁊ pleniſſima. Plenũ quip
e dicitur cuius nulla pars vacua eſt. Nul
la autẽ pars

Darie fuit a puritate vacua
ergo ſicut gratia plena ita fuit ⁊ puritate ple

niſſima. Pꝛopterea Cañ.iiij. Tota pulchꝛa
es amica mea ⁊ macula non eſt in te. Tota

pillchꝛa:quia tota pura tam in oꝛtu qᷓ in fi-
lij dei conceptiõe:⁊ tota ſua vita tota pura:

Auia coꝛpoꝛe ⁊ anima puriſſima. NHimirũ ĩ

ſuo oꝛtu fuit pura ab oꝛiginali peccato: ⁊ in
tota ſua vita nõ fuit ĩ ea macula alicuiꝰpec⸗

cati. Deniq; in conceptõe filij dei ⁊ in par

mim

