ðꝛ rõ ſũme dignitatis.qͥa ipia btã virgo ab
eterno eſt pᷣoꝛdinata atq; taꝝdẽ in tꝑe ſic cõ
dita vel creata ꝙ tãte ſit dignitatis ꝑfectio/
nis ⁊ bonitatis:cãte beatitudis ⁊ glie vt fo⸗
ret digniſſimũ habitaculũ dei oĩpotẽi ple⸗
nitudine oĩs gr̃e ⁊ ſctitatis excellẽtiſſima ꝑ
totã mundi machinã tanq; vera mĩ dei.⁊ g
ↄſequẽs regina celi ⁊ oĩm angeloꝛũ ac dũa
totius mũdi ⁊ oĩm creaturaꝝ.̊ ꝓ tanta di⸗

gnitate debuit ſumma dei potẽtia ⁊ ſapien

tia ipſa pᷣ alijs creani ⁊ diponi. Scda rõ

nd
fo

(

t
ſle
Ne
t
n

9s,
hull
lodea
tl
ſce
liter
end
Ge
deſ⸗
l
ltſoc
mnt
Cinet
Potin
Gite
lre⸗
heyi
un
diag
blia
mne

Tno⸗
hece
mai
me⸗
mie

iſti
delt
ran
de⸗
cop

*

luft⸗

Nii
wathe
ſol
nrſob
enſe
öeyl
don
Iſenin

ſie ng

nme⸗

nurglis,

Seſne.

eDre
eoccl

niſe

inciss
nanie Di
cliudie
lanrde⸗
ſerſnen

idicafe⸗

is
i A
Cucamr
one:gni⸗
ſad e
jdag do⸗
mmgben⸗
zſpinct
reautt.
ebpaelen
9 ngs
Gclo⸗

pin
nipt
glgeſcch
tecno⸗
entſo⸗
Ctiſple/
lies
adi
tantaod⸗

11ſ

A

Articulus

ſumme ppinqͥtatis.qꝛ qnto aliqͥd eſt deo p/

.pinqui ⁊ vnibiliꝰ:tanto maioꝛi potetia ⁊ ſa
piẽtia dinoſcit᷑ foꝛe creatũ.Licet nãq; ex ꝑte

dei vna ⁊ eadẽ potẽtia ſint creata oĩa:⁊ vni/

ca ſĩa cõdita ſint magna ⁊ mima.vt exẽęè/

pligra.lapis ⁊ angelus:granũ milij et celuʒ
vnica dei potẽtia ⁊ ſapia ſunt creata.maio/
ris tñ potẽtie excellentia relucet in angelo et
celo q; lapide ⁊ milio.qꝛ angelus eſt ꝓpinqͥ/
oꝛ ⁊ ſilioꝛ deo q; lapis.⁊ celũ qᷓ; miliũ.Cum
igit᷑ btã vᷣgo ſic ꝓpducebat᷑ ꝙ poꝛtio carnis
ſue ĩ xpᷣo eſſet inſeꝑabiłr vniẽda deo.Et per
ↄñs aĩa debuit creari excellẽtiſſima vtpote
deo ꝑ graʒ ⁊ głiaʒ ſuꝑ oẽs vniẽda poſt xpᷣm
Nam coꝛpꝰ eſt ꝓpter aiam ⁊ nõ ecõuerſo.
Tercia rõ maxĩe ↄtrarietatis.qꝛ qnto ma

gis ↄtraria aliq̃ in q̃ cũq; oꝑe cõcurrũt que

nulla potẽtia oꝛdinata poſſent ſe ſil cõpati ĩ
eodẽ:tãto maioꝛ relucet potẽtia ⁊ ſapientia:

vt ſi tu moꝛtuũ poſſes viuiſicare ⁊ ſcires id
facere vel retrogradare ſolẽ: cũ iſta natura/
liter fieri nõ pñt:magna videret᷑ in hec faci

endo tua potẽtia ⁊ ſapia admiratõe digna.
Sed qm̃ in creãdo angelos ⁊ totũ mũduʒ
de nec de potẽtia abſoluta:nec de potentia
oꝛdinata aliqͥd repugnãs habuit.Dixit em̃
et facta ſunt. Sed in creãdo vᷣginẽ mariam
multa habuit repugnãtia de potẽtia ſua oꝛ
dinata:q̃ q dem ab eterno de ſua abſoluta
potẽtia ↄcoꝛdare decreuerat.Decreuerat eĩ
q iſta puella ſꝑ vᷣgo eẽt:nec tñ infecũda ma
neret. Itẽ ꝙg hec vᷣgo cõciperet de ſpũſctõ ſi
ne viro. Itẽ ꝙ ↄciꝑet nõ purũ hoĩem ſʒ de
um ⁊ hoĩem. Itẽ ꝙ illũ generaret a q̊ ipſa ⁊
oĩa alia creata ſunt.Et hec oĩa erãt impoſſi
bilia oꝛdinata potẽtia.qꝛ ↄtraria legiba na⸗

ture a deo inſtitutis.vt vult Scot?ſic diffi

niẽs oꝛdĩataʒ potẽtiã ſuꝑ.j.ſnĩaꝝ. diſt.xliiij
⁊ notat᷑ ð li.iij.ꝑ.j.ar.ij.ĩ pncipio.Et tñ deꝰ
hec oĩa in vᷣgĩe maria ꝑfecit ⁊ ꝑficiẽdũ eter/
naliter decreuit.g̊ maioꝛẽ potẽtiã et ſapĩiam
in ea oſtẽditꝰ Scõða via oſtendit᷑ ↄcluſio pᷣ
miſſa ꝑ auctoꝛitates ſctõx. Pꝛio Berñ.in
ſermone de gaudijs marie ſic dicẽtis Oul
ta magna fecit deꝰ in creaturis mundi. Nu
tidtã excellẽs ⁊ tã magnũ fecit opꝰdigitoꝛuʒ
dei ſicut vᷣginẽ matrẽ dei quã ſol ⁊ luna mi
rant᷑. Hecille. Scðᷣo autoꝛitate Anſelmi
de ↄcep.vir.dicẽtis.Nil tibi dña ẽ eq̃le:nil
cõpabile.Oẽ em̃ qð eſt:aut ſupꝛa te eſt: aut

inkra te eſt.qð ſupꝛa te eſt ſolus deus eſt,qðᷣ

infra te ẽ:omne qð deꝰnõ eſt. Idè ibidẽ di/

cit. Decebat vt illiꝰ hoĩs.i.xpᷣi cõceptio ſie⸗

ret de mr̃e q̃ ea puritate niteret q̃ᷓ maioꝛ ſub

deo neqͥt intelligi, Tercio autoꝛitate Hie
ro.in ſᷣmone de aſſũptiõe dicẽtis ſic. Altioꝛ

eſt celo de q̃ loqͥ nitimur:abiſſo ꝓfũdioꝝ vñ

ſi celũ te vocẽ o ᷣgo bñdicta:altioꝛ es.ſi ma

trẽ hoĩm:pcellis.ſi foꝛmam dei te appellẽ:di
gna exiſtis.ſi dñam angeloꝝ:pꝑ oĩa eſſe ꝓba
ris.q̃d igit᷑ de te digne dicã neſcio. Hec ille
Et ſic patet ꝓpoſitũ. Ad cuiꝰ ↄfirmatiõem

pᷣ oĩbo facit autoꝛitas euãgelij Lu.ij.vbi di/

cit ᷣgo. Fecit mihi magna qͥ potẽs eſt.i.ſᷣm
oẽm ſuã potẽtiãẽ. Tercia via oſtendit᷑ cõ/
cluſio pᷣdicta exẽplari deductione. Et pᷣmũ
exempluʒ accipiamꝰ ex ſerie ſacre ſcripture.
Dic mihi quõ legis.qͥd eſt qdðᷣ ſᷣm ſonũ ſcri
pture deꝰmaioꝛi ↄſilio reperiat᷑ creaſſe:ſi tu

dicis:angelos. Nõne legit᷑ Geũ.j. Dixit de
us fiat lux ⁊ facta ẽ lux.qͥ noĩe ſᷣm Aug. ſuꝑ

GBene. angelica natura accipitur. Si dicis
mũdũ ⁊ quãcũq; in ipſo creaturã.clarũ eſt:
qꝛ oĩa illa deꝰtm̃ dixit ⁊ facta ſunt:mãdauit
⁊ creata ſunt.vt dicit pᷣs. Sed qͥd: Certe ſi
cãpũ diuĩe ſcripture ꝑcurras: cõpꝑies ꝙ de

us nil fecit maioꝛi cõſilio q́; aniam hoĩs.qͥa

cũ eã crearet nõ ſolũ dixit deus. ſed et pr fili
us ⁊ ſpũſſctũs q̃ſi ↄſiliãdo dixerunt. Facia
mus hoĩem ad imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ noſtrã
Et hoc ſᷣm aĩaʒ.nã ſicut deꝰ ẽtrinꝰin ꝑſona
et vnꝰin eſſentia:ita aĩam hoĩs fecit deꝰtri/
nã in potetijs ⁊ vnã in eſſentia.qꝛ intellectꝰ
memoꝛia volũtas tres potẽtie:vna aĩa ſunt

Ecce ̊ deꝰmaioꝛẽ ꝓuidẽtiã ⁊ diligẽtiã vide

tur in ſerie ſcripture expᷣſſam habuiſſe ĩ cre/
ando aĩaʒ hoĩs q; in creãdo angelos ⁊ mũ
dũ:celũ ⁊ terrã.O igit᷑ q; magna,.o qᷓ; mira
aĩe dignitas.o qᷓ; ſtupẽda dei nr̃i circa nos
charitas. Sed qro te hõ. Quare deꝰ in
ſcriptura voluit oſtedere maioꝛẽ puidẽtiam

et diligẽtiã circa aĩam creãdã qᷓ; circa cete/

ras creaturas faciẽdas. Pꝛofecto potioꝛeʒ
rõnẽ dicere nõ vales niſi hãc.vicʒ:qͥa vᷣbũ
dei erat futurus hõ.ſiẽ dicit Bꝛumo ſuper
Beñ:exponẽs hãc autoꝛitatẽ Faciamꝰ ho/

minẽ ad imaginem.vbi ſic dicit. Nõ ſolum

dicit ad imagineʒ/ſed addit:⁊ ſilitudinẽ.ſcꝭð
quã habiturꝰerat aliqñ filiꝰincarnandꝰ.nõ
em̃ talis creatꝰeſt hõ ꝓpter hoĩem ſed ꝓpter
verbũ.qꝛ verbũ dei erat futurꝰ hõ.Hec ille
Add ꝓpoſitũ q̊ claret ꝙ ſi deus tanta excel
n 2

Liber v

lentia ⁊ ſapie puidẽtia creauit hoĩem ques
peccatuꝝ ſciebat Et hoc ꝓpterea qꝛ deus fu
turus erat hõ ⁊ ſuꝑ oẽs angelos et oia crea
ta exaltãdus erat homo in xpᷣo.multo foꝛti/

us qñ venit tpᷣs vt faceret vᷣginẽ bñdictam
de q̃ erat incarnãdus:ipſam excelletiꝰ: potẽ

tius ⁊ ſapiẽtius ac diligentiꝰ oĩb angelis ½
creatis creauit. Secũdũ exepluũ accipia/
mus ex doctoꝛibo ſacre pagine. Naʒ ſanctꝰ

Tho.j.ſcripto ſniaꝝ di.xlij.art.iij.⁊ itex p/

ma pte ſũme.q.xxv.ar.vj.et ↄcoꝛditer cũ eo

Alex. de hal.querũt vnã queſtionẽ notabi⸗/
lẽ Vtꝝ.ſ.deus potuerit ipᷣam beatã virgieʒ

facere melioꝛẽ q; fecit. Cuius q dem queſtio
nis ſolutio habet᷑ ſupꝛa li.j.ꝑ.ij.arti.iij. capᷣ.
viij.deſcripta.Et ibi cõcludendo enumerã
tur exemplariter tria que fecit deus ſuꝑ oẽs

creaturas ſua potentia ineffabili. Imo iſta

tria fecit ipſe deus ſũma creata in mũdo qͥ⸗
bus nõ poteſt aliquid fieri meliꝰ. Pꝛimuʒ
eſt humanitas chꝛiſti.· Secundũ eſt bea⸗
itudo creata in patria celeſti. Lerciũ btã

virgo Oaria inq;tum eſt mater dei.quia

ex hocipſo ꝙ ipſa eſt maternitate deo cõiũ⸗

cta habet dignitatẽ infinitã.vñ patet q; ipᷣa

ſit ↄdita tãta excelletia ⁊ potentia q̃ maioꝛ fi
eri neqͥt in ipᷣa creatura viatrice ex ꝑte ſua ⁊

hoc de potẽtia dei oꝛdinata. VUnde Alexã.
de hal. pma pte ſumme dicit. ꝙ licet de po⸗
tẽtia dei abſoluta potuerit ⁊ ipſa btã Ma⸗
ria ⁊ qlibet creatura alia fuiſſe melioꝛ.quia

Dei potẽtia in infinitũ excedit omnia creata
tñ nõ fuit hoc neceſſariũ.quin potius deus

ipſaʒ fecit optimã ſanctiſſimã et digniſſimãa
vtpote matrẽ dei verã:in tanta pᷣcelſitudine

bonitatis q̃ᷓntum in ſe fuit ſcʒ ꝙ quo ad eſſe

gratie ⁊ ꝙ ex ea cõcipet dei filius:nõ potuit
ipſe deus oꝛdinata potetia facere ſpſam vir

ginem vel etiã aliquã creaturã puram diui
nitati nõ vnitã vnione ꝑſonali vt fieret me/
lioꝛ vel dignioꝛ qᷓ; ſiẽ facta eſt ipſa.Hec Ale
xan.cõcoꝛ.Tho,.⁊ Rayneriꝰ in ſũma.Cõ/
cludẽdo & ꝙ btã virgo ſit ſancta excellẽtiſſi⸗/
ma:oẽs eã deuotiꝰveneremur tanq; celi ſũ⸗

mam reginã: angeloꝝ ⁊ hoim dñam: matrẽ
miſcdᷣe ⁊ gratie:cõſiderãdo quia ſicut dicit

Berñ.in ſermone.Oui Manie ſicut debet
ſeruit deuote nõ peribit in moꝛte. O igit᷑ be
atiſſima.o glioſiſſima dei mater: ꝓpter glo/

rie ⁊ bonitatis tue excelletiam duc nos mi⸗

ſeros ad tuam gloꝛiam eternam.

Pars

Arnticulus ſecundus de admirabili pul⸗

critudine ⁊ decoꝛe beate Marie ex ꝑte coꝛ

poꝛis tam in quãtitate q; in coloꝛe ⁊ mẽbꝛo
rum elegantia. Capitulum. I.

Ecudum miſte

8 riũ ð admirabilis decoꝛis coꝛ-
pVDoalis materie vᷣgis marie. poſt
; em̃ dictũ eſt de eius excellẽtia ßᷣm animã

Niũc vidẽdũ eſt de eiꝰ ꝑfectiõe ⁊ q̃litate Sm
coꝛpus. UVbi nota ꝓ ↄduſiõe ꝙ ſicut be

ata Maria ſuit nobiliſſima ⁊ optia in anĩa
pᷣ oĩ creatura:ita fuit ⁊ debuit eſſe in coꝛpa⸗

li ꝑfectiõe pᷣ alijs optia.Et declarat᷑ ᷑ᷣm Al

ber.ſuꝑ miſſus eſt ca.xlij.pluribo rationibo.
Pꝛima rõ.qꝛ nobilioꝛi aĩe debet᷑ nobiliꝰ

coꝛpꝰ.foꝛma em̃ et materia debẽt eſſe poꝛ⸗/
tionata ſᷣm phᷣm.ij.li.de aia. VUnð videt
coꝛpus humanũ eſt nobiliꝰ ⁊ ꝑfeciiꝰ oibus
coꝛpibo bꝛutoꝝ ꝓpter vnionẽ ad aiam nobi
liſſimã ſcʒ rõnalẽ. Sed qꝛ aĩa btẽ virgis fu

it nobiliſſima poſt aiam filij dei, ergo ⁊ coꝛ⸗

pus nobiliſſime pfectõis ⁊ pulcerrimi deco

ris poſt coꝛpus filij. Vt merito de ipſa dici
poſſit illud Judith.xj. Nõ eſt talis mulier

ſuꝑ terrã in aſpectu ⁊ pulcritudine ac ſenſu

verboꝝ. Secũda rõ.qꝛ natura eſt vis in
ſita rebus ſimilia ex ſilibo pcreans.ij. phiſi⸗
coꝝ. Pliſi &̊ natura erret vel ipediat᷑ filius ſi
milis eſt patri vel matri.qꝛ ̊ in cõceptione

rxpᷣi errare nõ potuit aut impediri ſpũſſcũs
q̊ oꝑante virgo cõcepit.ideo ſequit᷑ ꝙ ſicut

coꝛpus xpᷣi diuinitati vnitũ fuit ꝑfectiſſimũ
et nobiliſſimũ ac pulcerrimum ſuꝑ oẽs ꝑfe

ctões coꝛpoꝝ alioꝝ viatoꝝ ho ĩm.iuxta iið
pᷣs.di. Specioſus foꝛma pᷣ filijs hoĩm.ita
poſt xpᷣm ⁊ coꝛpꝰ mr̃is eius. Sed decoꝛ
coꝛꝑalis ↄſiſtit pᷣcipue in quãtitate ⁊ in co⸗

loꝛis q̃litate atq; mẽbꝛoꝝ elegãti diſpoſitõe
Adcirco pmo occurrit q̃ſtio de qntitate.
Decũdo de coloꝛis qualitatae.
Tertio de elegãti mebꝛoꝝ vꝛmoſitate.

Circa quãtitatem querit᷑ Utꝝ btã Maria
fuerit ꝑue vel magne ſtature. Ad qð bꝛe⸗

uiter reſpõdet᷑ ſᷣm Alb.vbi ð.ꝙ habuit ſta⸗
turã debitã ⁊ ↄueniẽtẽ.ita q; nec nimis ina
gna nec nimis ꝑua fuit:ſi ↄueniẽter alte ſta
ture feminee.Et ꝓbat᷑ qꝛ coꝛpꝰ filij ſui tan⸗
q; ꝑfectiſſimũ in oĩbus naturalibus debi⸗
tiſſ imã habuit quãtitatẽ viro ↄgruentẽ:nec
numis magnã.ſ.giganteã:nec nimis guam.

Pomt
ſnahe
ſiet.
Norg
nagho⸗
eclſt
annen
ſanpie
Nnit
nnchn
daſſin
GSes
clinn
hoebte
ſitiean
oca
gkerti
lenuatat
debirae⸗
enpbic
faecon

—4
ori
lqit
nalnigri
hoͤcetf
ſcosſer
dineꝛr⸗
lerc
ſeuon
einern
ndict⸗
büͤicoy
ceobi
mmnns:
litatig
inen
Cralico
nonp
ohepo⸗
horepg
derolo⸗
Nunkgt
ho habe
nb
kobion
Clkiin
woliint

ſe

Nis
mopock
nini
liateßn
ſant be e

Aingu

ncorn,
Afn
tionthy
eknobi
eſe ge
Pniei
Woibus
In hobi
ſtisſ
wotcon⸗
inidec⸗
pldid
Moler
Neſnii
ros
ipbil⸗
iflusſ
tone
pülis
toſ.
Cuſini
oog
uml
oinnia
ddec
rin co⸗
Heſtůet
nntae⸗

bite,
Dana
go hu⸗
Mitſts
1
leſt⸗
i un⸗
dcbl
gtohe⸗
guun

Articnlus

Quantus aũt fuerit habet᷑ Rome in q̃dam
imagie ad qᷓntitatem xpᷣi facta.cuiꝰaltitudo

cõtinet palmas octo lõgioꝛes vel nouẽ bꝛe
uioꝛęs. Sʒ qꝛ naturalr magnꝰ generatur a
magſio ⁊ tãt a tãto ſicẽ ꝑuꝰ a ꝑuo niſi aſſitĩ⸗
pedimẽtũ.Cũ aũt in xpᷣi generatiõe ex vᷣgĩe
erroꝛ eſſe non potuit.vt patuit s.ſequit᷑ ů̊ ꝙ
ſicut xpᷣs fuit ↄueniẽter altꝰ: ita ⁊ btã eiꝰ mr

ↄueniẽter alta. Cui dicto ↄſonat illð Caũ.

vij.q; pulcta es ⁊ qᷓ; deco.ca.in de li.ſtatura

tna aſſimilata eſt palme: q̃ eſt arboꝛ ſad alta

Seld qrit᷑ an fuit pinguis et carnoſa vel
macilẽta. Rñdet᷑ ſᷣm Alb.vbi õ.qꝙ in coꝛ⸗
poꝛe btẽ virgĩs fuit debita eq̃litaſ:ita ꝙ nec
fuit ĩ ea nimia craſſities:nec nimia macies.
Rõ qͥa pinguedo vel carnoſitas nimia cau

ſat᷑ ex frigiditate ⁊ hũiditate.macies aũt ex/

tenuata ex caliditate ⁊ ſiccitate.Eq̃litas vᷣo
debita ex oĩm humoꝝ equali complexione
ſim phicos.⁊ huiꝰq̃litatis debite credimus

foꝛe coꝛpꝰbtẽ Marie. Hec Alb. Cap̃.II.

Ecuũdo de coloꝛis q̃litate tria que/
8 runtur ſm ꝙ triplex eſt diuerſitas
J coloꝝ in coꝛpe hũano.ſ.in cute:ĩ ca
pillis:⁊ ĩ oculis. Pꝛio ã de coloꝛe exterioꝛi

cut q̃rit᷑:cuiꝰ coloꝛis fuit btã vꝓᷣgo.vtrũ albi

vel nigri aut rubei vel cõmixti. Ad qð re⸗
ſpõdet᷑ ſᷣm Alb.vbi S.c.xlvij.ꝙ cũ ſᷣm phi/
ſicos ſex ſunt coloꝛes cu᷑.Pꝛimꝰeſt ex albe

dine ⁊ rubedie cõpoſitꝰ.ſecundus eſt niger.

terciꝰeſt citrinꝰ.q̃rtus eſt glaucus.qͥntꝰ alb
ſextus rubeꝰ.Et qm̃ ſolus ille qͥ eſt ex albe⸗
dine ⁊ rubꝛo cõ poſitꝰeſt ab eq̃litate ꝓcedẽs
vt dicit Johãniciꝰ.Alij ᷣo oẽs ab ineq̃lita
te. Nã alb coloꝛ eſt ex abundãtia frigidi in

hũido vt patet in flegmaticis.et nigredo eſt

ex abũdãtia calidi in ſicco. Silr᷑ ⁊ glaucꝰ ci
trinus ⁊ rubeꝰ eſt ex ineq̃litate humoꝝ ⁊ q̃⸗
litatũ actiuaꝝ.ergo pᷣmꝰ.ſ.cõpoſitꝰex rube⸗
dine ⁊ albedine eſt nobiliſſimus et coꝛꝑi eu
cratico deteminatꝰ:⁊ a galieno ac conſtãti
no in pãthegni eſt ille coloꝛ ĩ tꝑata cõplexi⸗
one poſitus.vnde hũc coloꝛẽ ↄcedimꝰĩ coꝛ/
poꝛe vᷣginis fuiſſe. Hec Alber. Secũdo

deocoloꝛe capilloꝝ q̃rit᷑. Ad qð rũdẽdo po

nunt᷑ aliq̃ puncta. Pꝛimũ eſt ꝙ btã virgo
nõ habuit capillos criſpos totalłr.qꝛ tales
ſunt in hoĩe ex abũdãtia ſiccitad.Et ſᷣm ar/
tẽ phiſonomſe:vt docẽt Areſto. Auicenna.

Coſtãtinꝰ? Ptolomeꝰ:put notat Petrꝰ au
reoli in ſuo cõpẽdio theologice veritatis li.

. I

ij. c.lviij.ſignificãt tales capilli hoĩem tumi
dũ ⁊ lucri cupidũ. Vñ hoc locũ nõ hʒ ĩ vir
gine btã. Secundũ puncrtũ ꝙ capilli btẽ
vᷣginis nõ fſnerũt rari nec groſſi nec mere al
bi.qꝛ tales ſᷣm pᷣtactos mgr̃os indicãt natu

raliter ebetẽ ingenio ⁊ indocileʒ. Tertium

punctũ ꝙ btã vgo nõ habuit capillos me⸗
re rubeos.qꝛ h̊ atteſtat᷑ abũdãtiã caloꝛis et

ſignificat naturalr᷑ infideleʒ. Cõcludẽdo g&

quartũ pũctũ eſt ꝙ in btã vᷣgĩe capilli debu
erũt eſſe tpate nigri:vt ꝓbat Alb.vbi g.Pꝛi
mo.qꝛ Cõſtãtinus in pãthegni dicit ad coꝛ
pus eucraticũ ꝑtinere pilos in infantia ru/
beos.in puericia ⁊ iuuẽtute nigros habere.

ergo ⁊c. Secũdo ꝓbat Alber.hoc idẽ pũ

ctũ pᷣdictũ ex cã capilloꝝ:ꝓpter quã vicʒ deꝰ
⁊ nata feẽ vt hõ hẽat cepillos ſᷣm doctoꝛes

pbiſicos. Pꝛimo qͥdẽ ꝓpter oꝛnatũ.⁊ ꝓpte/
rea decuit vt btã virgo haberet capillos ad

nigredinẽ tẽdẽtes.qͥa cum oppoſita iuxta ſe
poſita magis eluceſcũt: ſuppoſito ꝙ in vᷣgie
fuerit coloꝛ cutis albus ⁊ rubeꝰ: magis ve⸗
nuſtat in capillis nigredo.vt patet ꝑ exꝑien
tiã. Secũdo ꝓpter ſignificatũ. Nã ſm do
ctoꝛes phiſicos ſupꝛadictos:capilli ſubni⸗
gri ſi ſint moderate tenues bonos indicant
moꝛes ac bonã hoĩs cõpoſitõeʒ. Atteſtant

em̃ ſᷣm Alber.ſtabilitati ⁊ firmitati:qꝛ coꝛ⸗

reſpõdẽt elemẽto firmo qð eſt terra.indicãt
etiã eſſe eucraticũ cerebꝛũ.qͥa vt dicit Galie
nus in thegni. Optima eſt complexio cere

bꝛi calida ⁊ ſicca:qm̃ nõ ſunt abũdãtes hu

moꝛibo. ⁊ ſenſibo perfecti ſunt ⁊vigilatiſſimi:
humidioꝛes vᷣo cerebꝛi:ſenſu ebetes ſunt ⁊
ſuꝑfluxiõis młte:⁊ ſomnij miti ⁊ pꝛofundi.
Ded qꝛ tali cerebꝛo vicʒ calido ⁊ ſicco de/
bent᷑ capilli nigri:vt dicẽ idẽ galienꝰ.igit᷑ ⁊c̃
Tercio ꝓpter expulſionẽ hũoꝝ ⁊ ſuꝑflui/
tatũ fumoſoꝝ.Et ꝓpterea cõueniũt nigri ca
pilli coꝛꝑi eucratico maxĩe qꝛ atteſtantur ex
pulſionẽ ſuꝑfluitatꝭ colerice incẽſe et ſangui
ne aduſte ſᷣm Galienũ.q̃ ſi nõ expelleret᷑ eẽt
multũ nociua.Et ideo cũ coꝛpus btẽ vᷣgis
fuerit ꝑfectiſſimũ ſᷣm oĩa mẽbꝛa:ipſa habu/⸗

it cerebꝛũ calidum ⁊ ſiccũ:⁊ ꝑ ↄnñs capillos

ad nigredinẽ tẽdẽtes tpate. Tercio Alb.

ꝓbat pũctũ pᷣdictũ exeplo.qꝛ Veronica re

pᷣſentans pulcerrimaʒ ⁊ gloꝛioſiſſimã facies
pᷣtendit nigrã barbaʒ ⁊ nigros ſuiſſe crines
in dño ieſu xpᷣo.ergo ⁊ dña tales crines ha
buit:cuʒ fuerit aſſimilatio maxĩa inter xpᷣm
n 5

94

Liber v .

et eius matrẽ.Et ad id facit ꝙ videmus ſo/
boles ⁊ plurimũ aſſimilari parentibo. Sed
videmus ꝙ genus iudeoꝛũ vt i plibo habet
nigros capillos.ergo ⁊ dña noſtra cũ fuerit
de genere iudeoꝝ tales habuit ſcʒ ad nigre/
dinẽ tẽdentes tꝑate. Tercio de oculis qᷓ⸗

rit᷑:cuiꝰ vicʒ coloꝛis oculos virgo habuerit
Ad qð bꝛeuiſſimo ſenſu accepto ſᷣm Alber

tũ vbi ſupꝛa Rũdet᷑ ꝙ oculi virginis debu
erunt eſſe nigri.tum qa vt in plurimũ niger
oculus ↄcomitat᷑ nigrũ coloꝛem in capillis
tum qꝛ hoc maxiĩe videtcongrue venuſtati
tum q̃́ʒ a cerebꝛo calido ⁊ ſicco trãſmittitur
viſibilis ſpũs ad oculũ paucioꝛ:ſubtilioꝛ ⁊
foꝛtioꝛ. Sili mõ ⁊ nutrimẽtũ pauciꝰ ſubtili
us ⁊ nobiliꝰ ſ̃ᷣm medicos doctoꝛes. Pauci
tas aũt ſpũs ⁊ nutrimẽti q́;dtum ad materiã
cauſat nigredinẽ oculoꝝ. Et ipſa ſubtilitas
et pauclitas materie cauſa ẽ nobilioꝛis ⁊ foꝛ
cioꝛis oꝑatõis ſᷣm eoſdẽ autoꝛes medicine.
⁊ ſic oculi dñe fuerũt nigri ſed clarioꝛes ad
videndũ ⁊ nobilioꝛes. ſicut ⁊ xpᷣm credimꝰ
eiuſmodi oculos habuiſſe.⁊ ſic patet de co/
loꝛe dñnſe. LCapitulum. III.

Ercio videndũ eſt de mebꝛoꝝ oim

tgaeneralxr elegãtia et decoꝛa foꝛmoſi
tate bñdicte vᷣgis. Nimiꝝ q; virgo
glioſiſſima fuerit in oĩbo et ſingulis mẽbꝛis
pꝓpoꝛtionatiſſima:foꝛmoſiſſima: ⁊ decoꝛiſſi
ma:clareſcit.Pꝛio ex rõne. Secũdo ex hy/⸗
ſtoꝛiali deſcriptiõe. Tercio ex miraculoꝛuʒ
enarratiõe. Pꝛimo inquã ex rõne,.ſ.aſſimi
latõis ad xpᷣm et eucratici coꝛꝑis ac nobi/
liſſime eius anĩe:vt in pncipio huiꝰarticuli
dictum eſt. Vñ ⁊ Cañn.iiij.Tota pulcra es
amica mea ⁊ macla nõ eſt ĩ te. Si tota pul⸗

cra.i.ꝑ quãlibet ꝑtẽ pulcra. Secundo ex

deſchtõe hyſtoꝛiali.qꝛ vt ferũt hyſtoꝛie.⁊ pᷣ
cipue Epiphaniꝰ de eiꝰ pulcritudiĩe ſcribit:
ꝙ ipᷣa erat in coꝛꝑe oĩ pulcritudine venuſta
ta. Erat inqᷣt virgo decoꝛa facie et elegãtis

foꝛme: ſtatura opiia:caro eiꝰ coloꝛis lactei

cum rubedine:⁊ deſiderabił aſpectu. Item

caput eiꝰ erat aliquatulũ oblõgũ.⁊ frõs nõ
lata ſed plana qdrata ⁊ moderate magnitu

dinis ac decẽs:hũilis ⁊ demiſſa.Hec enim
Em doctoꝛes phiſonomice ar pᷣfatos opti
ma eſt diſpoſitio capitis ⁊ frõꝭ indicãs ho/
minẽ circũſpectũ:puidũ:⁊ magne ſapientie
ꝗac verecundũ. Itẽ oculierant pulcri ⁊ clare

Iucetes:aſpeciu delectabiles:viſus mitis et

Pars In

benignus hũilis et mãſuetus.pupilla ocu⸗
loꝝ nigra et valde lucida.ſuꝑcilia nigra nõ
nimis dẽſa ſed decentia. Itẽ naſus rectus ⁊
mediocris eq̃li linea deſcẽdens.qð ſigguz ẽ
ↄſtantie ⁊ pꝛudentie ſm phiſonomicos. vt
notat᷑ in cõpẽdio vbi ſupꝛa. Itẽ gene eiꝰ ſa⸗
cre erãt nec nimis pingues:nec nimis ma/
cilẽte.ſed foꝛmoſe nimis albe ⁊ rubicũde tã
q; lactei ⁊ roſei coloꝛis. Itẽ os ſacratiſſimũ
erat delectabile ⁊ amenũ oĩq; ſuauitate ple⸗
nũ.LQabia rubicũda:ſed modicũ tumẽtia et

aliqntulũ inferiꝰ labiũ erat exuperãs vł ple

nius labio ſuꝑioꝛi.et hoc decẽtiſſime. Hoc

qppe ſm phiſonomicos pᷣnoĩatos vbi ſupᷣ

magnanimitatis ⁊ foꝛtitudis eſt indicium.
Dentes q̃́ʒ eiꝰerãt cãdidi ⁊ recti eq̃les ⁊ mũ
diſſimi.Itẽ mentũ eiꝰerat decẽs cõmẽſura⸗
tũ ſm aliqͥd ad q̃draturã tẽdens:⁊ erat con
ualliculatũ ꝑ mediũ ſᷣm Epiphaniũ. Iteʒ
collũ cãdidũ nõ carnoſum nimis neq; ma⸗
cilentũ ſed decẽs. Oanus mũde ⁊ decẽtes
Digiti toꝛnatiles lõgi recti ⁊ graciles.⁊ to⸗
tiꝰ coꝛꝑis ſtatu manu ſapie dei mirifice foꝛ/

mata.veſtes habẽs ꝓpꝛij coloꝛis et mãtellũ

etherei coloꝛis. Eius greſſus planꝰ? cõpo⸗
ſitus incedẽs modeſte.⁊ decẽter caput incli
nãs in ambulãdo tanq; virgo pudica ⁊ hu
millima.Eius vox pudiciſſima et ſonoꝛoſa

dulcis ⁊ iocũda:ita vt diffuſa fuerit gratia ĩ

labijs eius ſᷣm dictũ pᷣs.ſilentiũ ſp amabat.

raro loqueb at᷑erat mire patiẽtie.nunq; vi/

ſa eſt iraſci.:nunq; riſit. nunq; ocioſum vᷣbũ
ꝓtulit.Erat optimis moꝛibus ⁊ dulciſſima
oĩbo.inſuꝑ erat magni ingenij:ita ꝙ totum
opus muliebꝛe citiſſime didicit, ⁊ adhuc in
etate iuuenili oẽs libꝛos ꝓphetiales:ſapien
tiales ⁊ totũ vetus teſtamẽtũ ꝑfectiſſime ſci
uit. Erat oĩbo virginibo in tẽplo deuotioꝛ et

hũilioꝛ reputãs ſe minoꝛẽ oĩb ⁊ pᷣferẽs ſin⸗

gulis honoꝛẽ:plena exñs oĩ vᷣtute: oiĩm bo/
noꝝ moꝝ honeſtate:⁊ oĩ fulgs gra. VUnde

oẽs eã venerabant᷑ ſingulari affectu ⁊ laus

eiꝰ diffundebat᷑ vbiq;. Hec ⁊ plura ſᷣm epi
phaniũ ⁊ hyſtoꝛiographos. Tertio foꝛ/
moſitas virginis clareſcit ex miracloꝝ ner/
ratione plimoꝝ:e qbo hic libeat pauca ĩue⸗
here ꝓpter ſimplicioꝛes.Refert nanq; diſci⸗
pulus in ꝓmptuario.lxxviij.exemplo.ꝙ cũ
qdam frater oꝛdis pᷣdicatoꝝ petiuiſſet btãʒ
vginè vt ſibi oſtenderet ſuam pulcritudinẽ
apparuit bñdicta virgo eidẽ:et ille tãdẽ fra⸗

⁶

—

1

Eon

rdi
1Pul
ſugen

lerc⸗
6
Dis
ſict⸗a
fop
hhr
cnol
loce
bera
la:
fem
ſ⸗
oclo
dine
bito
ban
mel
cec
a
960
llin
augen
teet
leo
fope
itnea
Di⸗
dl
ſiog
po⸗
cogi
ſingn
bus
geai
l⸗
zbo⸗
mnei

ſer⸗
1
pule
boꝛ
coꝛe
übei

Ne⸗

s
e
Gſp⸗

8H

iteti
lſni
Neple⸗
nitae
8e
x
biſi
iänn⸗
Gtni
nihr⸗
ntcn
;
gm⸗
decis
6,11o/
ſeeſo⸗
nicli
o⸗
tiaci
ba
noſ
gni
naben
dö⸗
n ſpüä
ſina
wun
huen
ineſ
orc
sl
n bo⸗
Unoe
tluns
ſn
ob⸗
her/
iuc⸗
dilcy
1bi;

1

o ter dicebat ꝙ nil iocundius nec clarius:nil

o pulcrius videri poſſit a moꝛtalibo oculis qᷓ;

facies arie. Igeʒz refert exẽplo.lxxix.qꝙ;
Pariſiꝰ q dam clericꝰ virgini deuotꝰ arden

ter copiebat videre pulcritudinem Marie

Polſt pces młtas affuit angelus eidẽ dicẽs
Dũud noſtra Maria mãdat tibi.Exaudiui

inqͥt oꝛationẽ tuã.⁊ ecce hacipſa die tali ho

ra apparebo tibi.ſed ſcias ꝙ ſi eaʒ videbis
pᷣ pulcritudinis lumine excecaberꝭ.qð cleri

cus libẽter acceptauit.Tũc diſparẽte ange
lo cepit cogitare ĩtra ſe.Quid facies poſtꝗ;
clos amiſeris:nõ poterꝭ ſcribere ⁊ panem

cqͥrere:opoꝛtebit te eſſe mẽdicũ. Vñ deli⸗
berauit tm̃ vnicũ oculũ agire ad videnduʒ

eã ⁊ aliũ manu obtegere:vt ſalceʒ vnꝰockus

remaneat. Adueniẽte hoꝛa apparuit ei btã
vᷣgo cuiꝰ pulcritudinẽ admiratꝰ cũ vno tm̃
oclo eã ꝓſpexiſſet:⁊ delectatꝰeius pulcritu/
dine:cũ voluiſſet etiã alterũ ocł'm aꝑire:ſu/
bito diſparuit btã virgo. Tũc vno oclo oꝛ⸗
batus cepit ſeipᷣm redarguere dicens. Heu
me miſeꝝ q̃re vnũ oculũ clauſi:vtinã totus
cecꝰeſſem vt eã plenius vidiſſem. Cũq; diu
exoꝛaſſet vt iterũ eã videret:qͥa videbat᷑ ſibi
ꝙ p deſiderio vidende eiꝰtante pulcritudis
etiã moꝛti ſe exponere deberet.Apparuit ei
angelus dicẽs. Maãdat tibi dña vt pᷣpares

te:qꝛ tibi apparebit:ſi tũ vis oꝛbari oclo al-

tero.Aitille.Etiã dñe:ſi mille oclos habe⸗
rẽ optarẽ ꝑpetuo puari dũmõ eiꝰfaciei pul/
critudinẽ poſſem ꝑfecte videre. Cui angelꝰ
Mãdat tibi dña ꝙ videbis eã et ſuꝑſtitem
oculũ nõ amittes.ſed ⁊ ꝑditum ꝑ eiꝰrecuꝑa
bis gram,qð totũ eſt impletũ. Deniq; exẽ
plo ſeqnti idẽ refert ꝙ qͥdã iuuenis aſſidue
cogitabat ⁊ mirabat᷑ pulcritudinẽ Marle.
ſinguliſqʒ diebo cũ ſurgeret de lecto ⁊ nocti⸗
bus cũ ſe deponeret di.Aue maria.⁊ coꝛpꝰ
ac aĩaʒ vᷣgini cõmẽdabat oꝛãs vt eiꝰ pulcri
tudinẽ mereret᷑ in celeſti głia videre. Quo/
dã igit᷑ man cũ deuotiꝰ oꝛaſſet:aſtitit beata
vgo cũ iĩmẽſa pulcritudine di.deſideras ne
meã videre pulcritudine. Rñdit. O vᷣgo be
nedicta qᷓ;uis indignꝰſum:tñ toto coꝛde de
ſidero.Tũc virgo:aſpice inqͥt decoꝛẽ meuʒ
⁊ eiꝰ qͥ decoꝛauit me.At ille.O dña ſi a tua
pulcritudie ſepaboꝛ nunq; decetero ↄſola/
boꝛ. Vñ pᷣ nimia dulcedie ſpũs ſciſſum eſt
coꝛ eiꝰ ⁊ aiam a coꝛꝑe ſolutã angeli in celuʒ
cũ btã virgiĩe glioſiſſime vpoꝛtarũt, Ex his

aduerte o aia deuota:q; pulcerrima:q; gra⸗
tioſiſſima ſit Maria mĩ dñi Jeſu.O qᷓ; fe⸗
lices qͥ eã intuent᷑ facie ad faciẽ.O qᷓ; miſeri
ſunt qͥ eiꝰ viſionẽ ꝑ pctm̃ amittũt. VUt enim
Anſel.ĩ meditatõibo ſuis dic̃. Pulcra ẽ ma⸗
ria ad intuẽdũ:amabilis ad coꝛregnãdũ:de
lectabilis ad vidẽduʒ. Sũma em̃ leticia pꝰ
deũ eſt eã intueri:⁊ in eius laudibo delectari
Hec Anſel.O igit᷑ ter bũ om̃es ſci in celo.
Beati qͥdẽ ꝓ viſiõe diuinitat.Biĩ ꝓ viſiõe

hũanitatis xpᷣi in quẽ deſiderãt angeli ꝓſpi

cere. Et vere bii ꝓ viſiõe Marie cuiꝰ pul⸗

critudinẽ ſol ⁊ luna ⁊ oẽs creature ac ſancti
mirant᷑ ⁊ laudant dicẽtes illud Judith.xv.

Tu glia hieruſalẽ.iu leticia iſrł ⁊c̃.
Articulus terciꝰ huiꝰ ꝑtis ꝙ btãm mari
am deus condidit duodecim mirabilibus
gratijs Er. ,— „
Erciũ miſteriũ
t declarãdũ in hac ꝑte ðꝛ admira
blrilis hitudinis gre ſuꝑnalis ex
ꝑte vtriuſq; ↄiunctim.ſ.aie ⁊ coꝛꝑis btẽ vir
ginis. Vbi notãdũ ꝙ vᷣgo bñdicta a pn⸗
cipio natiuitatis ſue habuit admirabiles ⁊
maxiĩas gr̃as a deo:qͥbo extat ſũme gloꝛioſa

Decreuit nãq; de ab eterno ſublimare bea

tã ſuã genitricẽ.pᷣcipue.xij admirãdis gra⸗
tijs vel bonis ſuꝑnalibo ad numerũ. xij.ſtel

laꝝ in coꝛona eiꝰcapitꝭ fulgẽtiũ:qͥbus eã in/

cipiẽdo ab oꝛtu vſq; ad finẽ vite ſue mirabi
liter ꝑfecit et ſublimauit. De qͥbo hic bꝛeuiꝰ
agemus ne tediũ generet᷑:alibi latiꝰ locutu⸗
ri.Et iſtoꝝ pᷣmus q̃ternariꝰ reſpicit eiꝰgra/
tie ſublimitatẽ.ſecũdus vᷣgis Marie digni
tatẽ.terciꝰ hũani generis ex ea vtilitatem.

Pꝛimũ itaq; bonũ gratie admirabilis bñ

dicte virgis eſt ꝙ deus oĩb donis ſpũſſctĩ
eam repleuit.ſ.ſapĩa: intellectu:ↄſilio:foꝛti⸗
tudine:ſcia:pietate:⁊ timoꝛe dñi. Juxta illð
Eſa.xj.Reqͥ eſcet ſuꝑ eũ ſpũs dñi:ſpũs ſapi

entie ⁊ intellect?ꝰ*ꝰ Secũdũ eſt: qꝛ oẽs vᷣtu

tes ⁊ gras ſctõꝝ generales ⁊ ſpeciales ei de
us excellẽtiſſime infudit vt dicere poſſit illð
Ecẽi.xxiiij. In plenitudiĩe ſctõꝝ ðtẽtio mea
Que vᷣba exponẽs Berñ.dicit:Bũñ in ple/
nitudie ſctõꝝ detẽtio Marie fuit cui nõ de
fuit fides patriarchaꝝ:ſpes ꝓphetaꝝ:ʒelus
aploꝝ:ↄſtãtia martiꝝ:ſobꝛietas cõfeſſoꝛuʒ:

caſtitas ᷣginũ:fecunditas cõiugatoꝝ: inſu

per ⁊ puruas angeloꝛũ,. Taceat g̊ ble
n

. .

Liber v

ſua nobilitate:Suſãna ð ſua caſtitate:ruth
de ſua iuſticia:Delboꝛa ð ſua pꝛudẽtia: Ra
chel de ſua pulcritudie: Judith de ſua foꝛti
tudine:qꝛ Maria ſuꝑgreſſa eſt vniuerſas:
hec Berñ. Itẽ Hiero. Ceterꝭ ꝑ partes: ma
rie vo ſe totã infudit gr̃e plenitudo. Ter
ciũ eſt:qꝛ illã ſummã gr̃am deꝰ Marie p̃ſti
tit a qᷓ oĩs creatura vacua fuit:⁊ q̃ maioꝛem
pura crealura cape nõ potuit.ſcʒ eſſe mr̃em
dei. Nã cũ q̃tuoꝛ ſint gre pᷣcellẽtioꝛes.ſ.eſſe
verũ fratrẽ ⁊ amicũ dei, eſſe matreʒ dei. eſſe
patrẽ dei.⁊ eſſe filiuʒ dei. Pꝛimũ eſt oĩm in
dei gra exiſtentiuʒ.iuxta illð Joh̊.xv. Vos
amici mei eſtis ſi feceritis q̃ pᷣcipio vob.Et
ps. HNarrabo nomen tuũ fratribo meis ⁊c̃.
Cerciũ vᷣo.ſ.eſſe patrẽ dei creature nõ con⸗/
ruit:ſed ſoli creatoꝛi deo patri dñi ieſu xpᷣi
De hac glia Eſa.xliiij.deus pr̃ ait. Gloꝛiaʒ
meam alteri nõ dabo. Nõ em̃ ↄgruebat vt
xpᷣs fuliꝰ Si qͥ habet patrẽ eternũ in celis:ha
beret patrẽ in terris.ſed potiꝰ cõuenit vt ſiẽ
Ddicit Oꝛigenes vt xpᷣs qͥ habuit patrẽ in ce
lis ſine matre:haberet in terris matreʒ ſine
patre:naſcẽdo ex incoꝛrupta vᷣgine.ſicut in
celo naſcit᷑ ſine oĩ coꝛruptõe a ðᷣo pr̃etanqᷓ;
lumẽ de luine:deꝰ verꝰde deo vero. Quar
tũ vᷣo ſcʒ eſſe filiũ dei verũ ⁊ naturalẽ ſolius
Xp̃i eſt:qͥ deus ⁊ hõ eſt. Vñ relinquit᷑ ꝙ ſin⸗
gGularꝭ et ſũma gratia que creature pure cõi
cari poterat eſt eſſe matrẽ dei:qð eſt vᷣginis
marie.Hinc Anſel.ð ↄceptu vᷣgĩali c xviij.
Quid em̃ excelletiꝰ illi.ſmarie dare deꝰ va⸗
leret qᷓ; ꝙ in ꝑpetua virginitate manẽs deũ
de ſua carne carnẽ factũ generaret. Hec ille
Quartũ ſummũ bonũ gratie in vᷣgine ẽ:
qꝛ ei deus illã ſumme puritatis gratiã cõtu
lit q̃ maioꝛ ſub deo intelligi neͥt. AUñ Anb.
vbi ſupꝛa.Decuit inqͥt vt cõceptio illiꝰ ho⸗

minis ex matre fieret puriſſima:q̃ tãta puri

tate niteret q̃ maioꝛ ſub deo nequit intelligi
cui deꝰ pater ſuum vnigenitũ quẽ de coꝛde
ſuo genuit equalẽ ſibi ita dare diſponebat:
vt eſſet vnꝰ igẽq; dei patris ⁊ vᷣginis filius:
⁊ quã ipe filiꝰſibi matrẽ foꝛe eligebat:⁊ de q̃
ſpuũſſanctus oꝑaturꝰerat vt ex ipſa cõciꝑet᷑
7 naſceret᷑ ille de quo ꝓcedebat.Hec ille.
Quintũ eſt:qꝛ eam ſolã ex oĩbo creatur de
us ad ſummã dignitatẽ ꝓuexit etelegit.ſ.vt
ſit dei ſponſa dilectiſſima:filij dei mater di⸗
gniſſima:⁊ oĩm angeloꝛũ ac hoĩm dña:celi
t terre regina. VUñ pᷣs. Elegit eam deus et

DPars m

pelegit eã in tabernaculo ⁊c. Sertuz eſt
quia deus eã maximis ⁊ excelletiſſimis mi⸗⸗
raculis ꝑfecit ac ſublimauit Nã reuera ma
ximũ fuit miraculũ ꝙ deꝰ oĩpotens quẽ celi
celoꝝ caꝑe nõ pñt:in vniꝰvirgis vterelau
deret. Unde canit ecclia. Sctã ⁊ imacula
ta virginitas qb te laudibo effe.⁊c̃. Jiẽ ma
ximũ fuit miraculũ vt deꝰ ⁊ hõ in vnã ꝑſo/
nã ↄuenirent:ac deũ et hoĩ em vᷣgo genera ⸗
ret:vt idẽ eſſet dei ⁊ virgĩs filius. ſicut dicit
Anſelmꝰ. Qnid deniq; mirabiliꝰ ꝙ de ꝰim
paſſibilis ĩmoꝛtalis et foꝛtiſſimus ac poten
tiſſimus oĩa regens:ipſe in vᷣgine fieret paſ
ſibilis moꝛtalis ⁊ ibecillis puer ab ipa poꝛ/
taret. VUñ Augꝰ.Quis vnq; extimare poſ-
ſet vt poꝛtaret᷑ manibo femineis poꝛtitoꝛ oꝛ⸗

bis:panis angeloꝝ aleret᷑: virtus celoꝝ ĩfſir

maret᷑:vita oĩm moꝛeret᷑. O ſtupenda mira
cula. Deniq; qͥd mirabiliꝰ qᷓ; ꝙ virgo pare
ret ⁊ ſine doloꝛe. imo cũ maximo gaudlio et
vbere de celo pleno deũ gleret.⁊ multa ſimi
lia ꝑtrãſeo mirabilig. Septimũ eſt.qꝛ de
us eam maxiĩs theſauris meritoꝝ ditauit et
cumulauit,.vñ Pꝛouerb.vl. MDulte lilie cõ
gregauerũt diuitias tu ſuꝑgreſſa es vniuer
ſas. Qctauũ eſt, qꝛ maxima głia pᷣmioꝛũ
ſuꝑ oẽs choꝛos angeloꝝ deus eã exaltauit.
Vngde canit ecclia.Exaltata eſt ſctã dei ge⸗
nitrix ſuꝑ choꝛos angeloꝛum ad celeſtia re
gna. Nonũ eſt.qꝛ deꝰ ipſam matrẽ miſe⸗
ricoꝛdie ⁊ gratie fieri voluit et omnẽ gr̃aʒ in
manu eiꝰpoſuit. Berñ.Deus oĩm bonoꝛũ
plenitudinẽ poſuit in maria.vt ſi quid ſpei:
ſi qͥd ſalutis ſi qͥd gratie in nos redundaue/
rit:totũ ꝑ manus marie trãſierit. Hec ille.
Idcirco Ecci.xxiiij. In me oĩs gratia vie ⁊
veritatis:in me oĩs ſpes vite ⁊ vᷣtut. Trãſi
te ad me oẽs qͥ ↄcupiſcitis me:⁊ a generatõ
nibus meis adimplemĩ. Hoc certe mirabi
le eſt in virgine ꝙ tãtam gratiã habeat ꝙ ð
eius plenitudĩe vniuerſis ſꝑ effluat:⁊ tñ ipᷣa
ſo plena maneat. Decimũ ełeq; deꝰ? eã ad
uocatã ⁊ mediatricẽ noſtre ſalutis inſtituit,
vt canit eccłia. Idcirco Berñ. Secuꝝ ha⸗

bes o hõ acceſſũ ad deũ vbi mr̃ añ filiũ ⁊ fi

lius ſtat ante patrẽ.mater oſtẽdit filio pełtꝰ
et vbera.filiꝰoſtẽdit patri latꝰ? vulnera.nul
la & poterit ibi eſſe repulſa vbi tot ↄ»currunt
amoꝛis ĩſignia.Hec ille. Vndecimũ eſt.

qꝛ deus ei oĩa poſſe in celo ⁊ in terra dona

uit:⁊ imꝑandi oĩba ptãteʒ dedit.vñ Geñ.xlj

6

porete
bioge
ilnuc
ſtcep
ſtn.
aaten
ood
famue
einue
ſotri
minli
quaſ.
ptnt.
Van
bispe
digni
comẽ
daip

ek
16 le
amg
eceli
aen
mal
em
nig⸗
Gcnerg⸗
audiet
Pdein
epoten
ahe
ölpo⸗
ege⸗
men
n
o ore
oe
luſni
ckaede
lauita
eſlec
Phiuct
Inioni
Nuut
dagen
u⸗

4

fümilen

Funn
honci
nahe:
ndane/
cclle
ue
Dil
nmi
nurbbt
g;
zmih
Neid
ſünin

4

ter filio.
tie pᷣſtitũ Marie eſt:qꝛ eã tã ſummo hono/
re ſublimauit ꝙ nedum oĩs creatura angeli

Articulus

Ad tui oꝛis imꝑium cunctus obediet ppls.
Berñ.in ſermone.Data ẽtibi o felix Ma/
ria oĩs ptãs in celo ⁊ in terra vt qͥcqͥd volu
eris valeas impetrare. Vñ ipſa ait. In hie
rulẽ ptãs mea.i.in tota ecclłia militante et
triũphante.imo qð maiꝰ eſt ipſa poteſtateʒ
habet etiã ſuꝑ deo:et ius pᷣcipiẽdi tanq; ma
Duodecimũ maximũ bonũ gra/

ca ⁊ hũana:ſed etiã ipſe creatoꝛ oĩm deꝰ eaʒ
venerat᷑ ⁊ honoꝛat.Erat eniʒ deus ſubditꝰ
illi ſc; marie Lu.ij. O igit᷑ miſer homũcio q̊

noõ vis honoꝛare ⁊ reuereri btiſſimam virgi

nẽ quã honoꝛãt oẽs angeli ⁊ ſancti ⁊ ibᷣe de
us.qͥd dicturꝰ es in iudicio.q̃nta miſer dã/
natione dignus es qͥ ↄtẽnis ſeruire Marie
cui etiã deus ſeruiuit tanq; filius matri.O
vere admirabilis gratie ⁊ excellẽtie vᷣgo.O
vere vas admirabile: opꝰ excelſi:qͥs vnq; a
ſeculo vidit talia vt vna puella vna vᷣgo re/
gia ſit tã excelletiſſime creata.tã nobiliſſima
pulcritudine decoꝛata.tãq; ineffabilibo do
nis gratiarũ ſublimata.O digniſſima vir⸗
go.o pᷣcellẽtiſſima dña,.o glioſiſſima regina
vere te ſol ⁊ luna celũ ⁊ terra mirant᷑.vere te
oĩs creatura digne venerat᷑.vere felix es et
oĩ laude digniſſima qͥa ex te oꝛtus eſt ſol iu-
ſticie xpᷣs deus noſter.O dulciſſima mr̃ no
ſtra Maria vnica ſpes ⁊ refugiuʒ anĩe nr̃e
ad te nos filij eue nos miſeri ⁊ pctis pleni:

nos dãnatõe digni:merito clamamꝰ.ſuſpi

ramus,⁊ flebili voce ſupplicãdo accedimꝰ.
te inuocamꝰnoſtrã dñain.noſtrã aduocatã
noſtrã reginã glioſam.matrẽ dulciſſimã do
mini ieſu.mr̃eʒ pijſſimã gre ⁊ miſcðie.Teĩ
quã ſolaciũ coꝛdis nr̃i matrem noſtrã ado/
ptatã:tuã imploꝛamꝰclemẽtiã dul ſpes et
vita noſtra:qtinꝰdignerꝭ recoꝛdari qͥa ꝓ no
bis peccatoꝛibo es electa:ꝓ nobis ad tantã
dignitatẽ ꝓuecta.et idcirco nos tuo filio re
cõmẽda:dułi Jeſu deo noſtro recõcilia et
da ipſo frui in celeſti patria Amẽ̃.
Incipit liber ſextus debe
nedicto nomine Marie.

Iber ſextus ẽ

de miſterio benedicti nomĩs
btiſſime virginis eiuſq; appel
latõ nis.,⁊ habet duas partes
pncipales. Pꝛima eſt de excellẽtia ⁊ ſubli⸗

—N .*

mitate nomĩis Marie. Secunda de glo/
rioſitate nominis eiuſdem benedicte virgi
nis Marie.
Pars pꝛima de hoc ſupbenedicto nomi
ne Maria qᷓ; decenter dei matri appꝛopꝛia
tur.⁊ quãta bona ſignificat atq; inuocanti⸗
bus qᷓ;plures vtilita tes cõferat. „ „
Dmé virginis
Maria.Scribunt᷑ 8 v̈ba Tu
ce.j.ca.quiba beatus euangeliſta
edoctus ſpũſancto expᷣmit magnificã ⁊ de⸗
uotiſſimã laudem benedicte vᷣginis:ſub du
plice noĩe.appellatiuo ſcʒ ⁊ ppꝛio noĩe.Ap⸗
pellatiuo expmẽte eius vᷣtutis dignicoſam
magnitudinẽ cõmẽdat eã cũ dicit. Nomen
virgis. Virgo qppe nomẽ eſt magne vᷣtutꝭ⸗
et dignitatis:btõ dicẽte Hiero.ad Paulã ⁊
Euſto. Sꝑ inqt angelis eſt cognata vᷣgini
tas.pꝓfecto in carne ſine carne viuere nõ ter
rena vita eſt ſed celeſtis. Noĩe q̊ʒ ꝓpꝛio cõ/
mẽdat virginẽ ſctũs euãgeliſta.cum ſubdit:
Maria.q̃ inſinuat eius excellẽtie ꝓpꝛietates
⁊ ꝑſone ſublimitatẽ.qꝛ maria mar ſtella in
terpᷣtat. Sic nimirũ q̃libet ꝑſona digna ꝑ
fecte ſolet laudari.vt vicʒ ſub duplici noĩe
eiꝰ laus expmat᷑: vno eius dignitatẽ:altero
eius ꝑſone ſingularitatẽ ſignificãte.qm̃ vt
ait Areſt.j.rhetoꝛicoꝝ.Laus eſt ſermo elu/
cidans magnitudinẽ vᷣtutũ.⁊ ideo niſi no-
minet᷑ virtutis magnitudo q̃ ipi ꝑſone aſcri
bit᷑:ſermo laudiſ eiꝰ pfecte nõ elucidat᷑. Sic
Judith volẽs deũ ꝑfecte laudare.ca.xv.di.
donay dñe deꝰ magnꝰes tu ⁊ pᷣclarus in
vᷣtute tua quẽ nemo ſuꝑare poteſt:tibi ſerui

at oĩs creatura.vbi nomẽ ꝓpꝛium dei ponit
cũ dic Adonay.dicẽte dño ad Moy. Exo.

vj.Ego ſum dñs qͥ aparui Abꝛaã yſaac et
Jacob.⁊ nomẽ meũ adonay nõ indicat᷑ eis
