go peperit ſumma cuʒ puritate ⁊ ſine omni

ſoꝛde:quod nulli alteri matrũ eſt conceſſuʒ.

HincAeo papa in ſermõe de natiuitate do
mini dicit. Ab hac natiuitate deeſt illud qð

de oibus legitur:nemo mũdus a ſoꝛde:nec
infans cuius eſt vnius diei vita ſuper terrã

NHNil in iſtam ſingularẽ natiuitatẽ de carnis
cõcupiſcẽtia tranſijt:nil de peccati lege ma⸗
nauit.Hec ille. Pꝛeterea ipᷣa virgo fuit to

ta pura nõ ſoluʒ quo ad animã ſed etiã quo

ad coꝛpus quia fuit in natura purioꝛi ⁊ cõ/
plexione melioꝛi optime vicʒ ſanguineoſita

tis:vtpote de cuius puriſſimo ſanguine foꝛ
mari debebat caro chꝛiſti virtute ſpũſſan⸗

cti, vt em̃ volunt doctoꝛes circa diſtinc.iij.

tercij libꝛi ſentẽtiaꝝ. Beata virgo adbuc in

vtero mr̃is adeo fuit ſanctiſicata ⁊ mũdata

ꝙ ab ülo temꝑe ſemꝑ vſq; ad aſſumptiones

perſiſteret in puritate nature ⁊ innocẽtia vi
te ⁊ pꝛo capacitate in omniũ virtutũ pleni⸗
tudine ſine om̃i macula optime et oꝛdinatii
ſime diſpoſita in naturalibo: ita ꝙ nulla pꝛo
les muliebꝛis vnq; magis appꝛopinquaſſe
videtur ad ſtatum innocentie Ade ſicut ipᷣa
Ipᷣa etiam creditur foꝛe exempta ab om̃i il

la maledictione Eue Geñ, iij. Dultiplica⸗
bo erumnas tuas ⁊ conceptus tu. In dolo

re paries filios. Unde nec erumnas mulie

bꝛes aut immũdiciarũ earum infirmitates
aliquãdo paſſa eſt.nec in conceptu aut par

tu eius aliquod immũdũ fuit ⁊c̃.nec obſte/

tricibus indiguit ⁊c̃.vt teſtat᷑ Hiero. Pꝛo

inde ſanctus Epiphanius hyſtoꝛiographꝰ
ſcribit de ipᷣa beata virgine ꝙ etiaʒ in infan
tia vt mos eſt alijs infantibus vagiẽdo pa-
rentes non moleſtauit ſed fuit nimiuʒ quie
ta:patiens: ⁊ tacita. Et mundiſſima inquit
fuit pluſq; credi poteſt. Nunq; em̃ aliquid
fedi in ea viſum eſt,:⁊ cum inuoluebat᷑ in cu
nis iuxta moꝛem pueroꝛũ nunq; ſe macula

uit:ſed adulti ſemꝑ modo ſe mũde ↄſerua

uit. Hec Epiphaniꝰ. Sextum pꝛiuilegi
um: quia eius puritas fuit tranquilliſſima
quia nunq; fomes eam incitabat vel tenta⸗
bat ad aliquod malum nec a bono retrahe
bat:vt ſupꝛa patuit:quia ĩ pꝛima ſanctifica

tione.ſcʒ ĩ vtero vt vult dñs Bonauẽ. ⁊ cõos⸗

coꝛdant alij oẽs doctoꝛes ſuꝑ.iij.diſtinc.iij.

in ipᷣa fuit fomes ligatꝰ ⁊ oĩs eiꝰ motꝰillici⸗ ꝰ

tus fuit repꝛeſſus:ne vnq; inclinaret ad pec
tum vel retraheret a bono. Et tandem in ſe
8 4

R
Liber vVII Pars m
cunda ſanctificatione: ſcʒ cum filium con/ cem inſuſa eſt gratſa in ſanctã Elyʒabetb z ,
cepit fuit in ea totaliter fomes extinctus. puritſicatꝰeſt mox Johes baptiſta in elꝰꝛvte b
Septimum pꝛiuilegium:quia eius puri ro QLu.j.ca. Vñ merito de ea dicit pᷣs. Dit / i
tas fuit conſtantiſſima vel ſtabiliſſima:quo fuſa eſt gratia in labijs tuis ꝓpterei bñdicdit n
niam tanta gratia fuit beate virgini infuſa: te deꝰin eternũ. Decimũ puilegiũ qꝛ puri
vt potentiã liberi arbitrij eiꝰ nõ ſolũ imple/ tas btẽvginis fuit pᷣ oibo alijs puritatibꝛxre ”??Mõ
ret ſed etiã ↄfirmaret in bonũ:adeo vt nũq;ᷓ aturaꝝ ꝓfectuoſiſſima:qꝛ lihet motu libe-⸗ oibr
de cetero in aliqð veniale vel moꝛtale pcim̃ rni arbitrij ad agendũ vel patiẽdũ merebai:· tede
flecti poſſet:ſicut ſupᷣ patuit. Exceſſit ð pburi ¶⁊ ſic ſemꝑ creſcebat ⁊ ꝓſiciebat in merito et unm
tas btẽ ᷣginis alioꝝ ſctificatoꝝ puritatẽ: tũ pᷣmio. Vñ in h̊ excedebat oĩm puritat hoN% 1 Ii
qꝛ alioꝝ ſctificatio nõ cõpꝛimebat ĩ eis os minũ ⁊ angeloꝝ.Hoĩm qdeʒ qꝛ in alijs ſal t
motꝰillicitos:tũ qꝛ flecti poterat in eis potẽ tem aliquãdo ꝑ pctm̃ veniale poterat punꝰ ns
tia liberi arbitrij:⁊ ſiñ ad moꝛtale tũ ad ali- tas obſcurari.Angeloꝝ aũt qꝛ illa nõ pᷣt ce ſi
qð veniale ⁊c. Octauũ pꝛiuilegiũ qꝛ puri ſcere in merito vel pᷣmio eſſentiali.Sʒ bea⸗ (l
tas btẽ ᷣginis fuit miraculoſiſſima. Nã eiꝰ te vᷣginis nũq; obfuſcabat:nec ꝑ alicui pec n
puritas mitis? maximis miracul eſt pfecta cati maculã poterat denigrari:⁊ iñ cõtinue ſinne
2 ſublimata ſup oẽm creaturarũ puritatem creſcebat ꝑ meritũ Merito gů de ipa dicit il cll.
Brande nimirũ fuit miraculũ vt mi eſſet et lud ꝛouer.vlt᷑. Multe ſilie coõgreganuerüt nui
ᷣgo puriſſima. Itẽ vt de puriſſimo ſangui/ diuitias tu ſuꝑgreſſa es vniuerſas Unde alob
ne ſpũſctõ oꝑante in inſtanti ꝑfectũ virũ cõ cimũ puilegiũ: qꝛ puritas btẽ virginis exti/ ican
ciperet ſᷣm oĩa coꝛꝑis lineamẽta:cuiꝰala ple tit toti mũdo fructuoſiſſima ⁊ angelis ⁊ boäöä nopr
na foꝛet ſpũſctõ ⁊ omi ſcia ⁊ ᷣtute. Hoc eſt bus. Nulliꝰquippe angeli vel ſancti aut re ning
Hiere.vaticinio pᷣdictũ. Nouũ faciet dñs ature cuiuſcũq; puritas tãtuʒ fructũ attulit gor
ſuꝑ terrã femia circũdabit virũ. Vere h̊ no mũdo ſicut Harie puritas.ex qua ꝓceſſit boli
uũ qꝛ a ſeculo inauditũ miraculũ ⁊c. Ite pclum nr̃e redemptionisi. caro ⁊ ſanguis ln
grande miraculũ ꝙ in puriſſimo vtero deũ xp̃i quo redempti ſumꝰ. Juxta illudj. Pet.
clauderet quẽ celi caꝑe ñ poterãt⁊ ꝙ puriſſi j. Nõ coꝛruptibilibo auro vel argeto: ſed pᷣ/ ni
mo ſanguie ipᷣm nouẽ melſibo alerei:⁊ tangdẽ cioſo ſanguĩe ⁊c. Ex hac etiã ꝓceſſit panis ſdle
puriſſimo lacte vbere ᷣgineo de celo pleno ⁊ potus refectõnis cibus quoq; angeloꝝ et ſh
eundẽ natũ lactaret angeloꝝ regẽ. Ipm pu oim ſanctoꝝi,:coꝛpus⁊ ſanguis in ſacramẽæ din
riſſime genitũ puriſſimis manibo accipet et to. de qͥ Johᷣ. vj. DHic eſt panis viuꝰ qui de c
puriſſimis bꝛachijs poꝛtaret ac puriſſimo celo deſcendit. Qui mãducat ex ̊ pane vi uſe
amplexu foueret ⁊ oſcularet. O qͥs enarra/ uet in eternũ.Et Sap.xvj. Panẽ angeloꝝ nes
re ſufficiat qnta ⁊ q; incõpꝛebẽſibilia ac m mãducauit hõ. Itẽ ex puritate biẽ Da
tiplicia fuere miracula:qbo puritas btẽ vᷣgi rie ꝓceſſit pax recõciliatõis ⁊ celice reꝑatio i
nis extitit ↄſecrata ? ſublimata penſa mens nis fructꝰ. Xps eĩ eſt pax noſtra q fecit vrra i
deuota qᷓntũ vales ⁊c. Nonũ puilegiũ qi q;:i.celeſtia ⁊ terreſtria vnũ.teſte apłoprea
puritas btẽ ginis fuit etiã in alijs efficaciſ canit eccleſia. Gñdicta filia tu a dno:qꝛ ꝑ te F5
ſima.CTãtã quippe habuit efficaciã puritas fru. vite cõicauimꝰ. Duogdecimũ pullegi e
btẽ ᷣginis ex ſpecialiſſima gra ſctificatiõis: um:qꝛ btẽ vᷣginis puritas eſt p oibus reue/ ni
ꝙ nõ tm̃ in ſe:veꝝ etiã in alijs aſpicietibꝛ ea rediſſima.Eam em̃ veneratꝰ es ⁊ deꝰ:qꝛ de gt
extinguebat oẽm motũ carnale.vt volit do ſcendit cũ ea in naʒareth:⁊ erat ſubditꝰ el.ſ.. . ·
ctoꝛes ſuꝑ.iij.ſentetiaꝝ.di.iij. Pꝛopt᷑ ̊ Go in debitis honoꝛibo ⁊ obſequijs Quẽ, ij . c. .
nauẽ.vt patuit ſup dicit. qꝙ etiã infideles iu Deniq; eiꝰpuritatẽ venerabant᷑ angel D M
dei aſſerũt ꝙ cũ btã ᷣgo fuerit coꝛꝑe pulcer ⁊ Babꝛiel archangel?genuflexo eã ſalutanvlit ð
rima:a nullo tñ vnq; potuit ↄcupii. ci.: Vndᷣ dicens. Aue gratia plena. Pꝛeterea tota ec⸗
ec Joſeph eã aliqũ carnaliter cõcupiſcere deſia ⁊ tota ſũma patria adoꝛat eam adoꝛa . . de
Borit⸗ Ampliꝰ tata fuit efficacia puritatis tiõe iꝑdulie. In laude quoq; ⁊ gliam ei?om
o btẽ vᷣginis ꝙ nõ ſolũ extinguebat motꝰ illici nes ſancti ⁊ angeli canũt illud Juditb.xv. J
tos in alijs:ſed inſuꝑ influebat etiã in alios Tu gloꝛia hieruſaleʒ. Tu lelicia iſrael. Tu n
puritatis gratiã. NHam ad eiꝰ ſalutatõis vo honoꝛiſicentia populi noſtri eo ꝙ caſtitatez .
—
6
—
— *
£●
⁶ 4 4

te⸗

N⸗

un
i
we
be⸗
loe
bo⸗
Pſl
punn
ſtae
ben
tne.
dicel
anit
Mnee

1hol
tar
uunt
helt
gnss

—

mã
gia!
feriimnꝰquã deꝰ tante puritaꝶ honoꝛe pᷣtulit
oĩbus:⁊ tantis puilegijs pᷣfecit digniſſimã:

Articulus

. amaneris:⁊ iõ eris bñdicta in eternũ. Hec

ibi. Merito ⁊ nos chariſſimi in gliam et

laudẽ dei oĩpotẽtis tã puriſſimã ⁊ glioſiſſi/

Firgine adoꝛamꝰ. Merito ipᷣius ſuffra
uocamꝰ. Merito deuotis laudibo ef⸗

⁊ pᷣelectaʒ cunctis creaturaꝝ generibo:vt fo/

ret mater dei:dña mũdi:regina angeloꝝ:et

mediatrix dei ⁊ hoĩm. O vᷣe mũdiſſimã vir
ginẽ.O vere digniſſimã dei matrẽ. O deus

meus quãdo erit vt videamꝰin celo eiꝰglo/

riã.O ieſu pᷣdilectiſſime vginis Marie na

te dulciſſime, da qᷓſumꝰnobis gram:vt imi/

tando tue ſctiſſime matrꝭ caſtimoniã:digni
ſimus ꝑuenire ad tuã gliam Amẽ. Mi⸗
raculũ. De puritate btẽ vᷣginis poteſt mi
raculũ apꝓplicari.qð refert Vincentiꝰ in ſpe

culo hyſtoꝛiali li.viij.ca. ciiij. dicẽs. Pictoꝛ
q̃dam in ꝑtibus flandrie famoſus btẽ virgi

nis puritati deuotꝰ.q̃tienſcũq; depingebat
imaginẽ virginis btĩſſime:ob eius puritatẽ
⁊ gloꝛioſitatẽ pulcherrime depingebat. ⁊ di
aboli imagineʒ ſub pedibo eius turpiſſimo
vultu:vt decet turpitudinis amatoꝛẽ figura

bat. Juxta illud Geñ, iij. JIpa ↄteret caput

tuũ.Cui diabolus in viſione noci apparu⸗

it dicens cuʒ ira. Cur me ita irritas.Pictoꝛ

reſpõdit Bñ hoc ago:qꝛ ſemꝑ te paſſus ſuʒ

oĩim que feci maloꝝ incentoꝛẽ, ⁊ adhuc tur-
piuʒ cogitationũ moliris inſidias. Hoc foꝛ

taſſis dixit:qꝛ poſſibila ꝙ turpes cogitatio⸗

nes paſſus ↄtra puritatẽ beate vᷣginis ſicut

⁊ multi patiunt᷑ ſepius ⁊ nimiuʒ turbant᷑ ꝓ
taliba:ſed equo anio ferenda ſunt cogitatio⸗

nũ taliũ facta a diabolo impedimẽta.Sci⸗

endo:qꝛ iuxta Berñ. Nõ nocet ſenſus vbt

nõ eſt ↄſenſus. Vnde nõ eſt homĩ deſperã
dum nec putandũ ꝙ deꝰ eum relinquat dũ
mõ nõ ↄſentiat:ſz deteſtet᷑ tales pꝛauas co/
gitatões quie ſolet diabolꝰ ꝓpulſare,. Nec

cogitandũ eſt ꝙ tales ſint pᷣſciti ad damna⸗
tionẽ.⁊ ideo patiant᷑ talia:qͥn potius ſignuʒ
eſt diuine gratie et electionis iuxta docto⸗

riun documẽta:ſicut ptz libꝛo de interna cõ

uerſatione. Ad ꝓpoſitũ cũ ipᷣe pictoꝛ vna
dierum in poꝛticu cuiuſdã eccleſie btẽ a
rie vario opere pinxiſſet imaginẽ btẽ vᷣginiſ
pulcherrime vt potuit figurauit gliaʒ ⁊ ho/
noꝛẽ dans tante virgini. Sub pedib quo⸗
G eius diabolum yr decuit turpiſſimo vnl
—

tu depinxit fignificãs: quia caput eius ipᷣa

virgo beata ꝑ ſui puritatẽ cõtriuerit ſicut fu

erat pᷣdictuʒ Beñ.iij. Ecce diabolꝰnõ eque

ferendo adhuc ſuſpenſis trocleis:⁊ ſuppoſi/
to firmiter tabulatu:cum monſtrũ illud pin
gebat᷑ turbine veniente om̃es illas artis pi
ctoꝛie machinas vehemẽter ↄcutiẽdo in ter
ram excuſſit.Qõð pictoꝛ ꝑſentiens ⁊ ꝑtime/
ſcẽs coꝛ ⁊ manũ ad imaginẽ glioſiſſime do
mine leuauit. Oirũ dictu:imago virginis

manu poꝛrecta ipᷣm retinuit ⁊ ſeruauit ille⸗

ſum donec venirẽt qui ei ſubuenirẽt.Tunc
om̃es qui aderant xpᷣm in matre ſua gloꝛiſi
cabant ⁊c̃. Plura alia ſi vis miracula mul/
ta applicabilia habes infra ĩ tractatu de mi
raculis eiuſdẽ beate virginis ⁊ ſubuentioni
bus ⁊c,li.vlti.⁊c̃. MM

Incipit liber nonus de excellentiſſma

charitate beate Marie.

Hnus liber agit

n de myſterio excellentiſſime charita

tis beatiſſime ᷣginis Marie: ⁊ cõ

tinet duas ꝑtes. Pꝛima pars eſt
de eius charitate erga deum. Secunda

pars de eius charitate erga nos.id eſt genꝰ

humanũ.: In his quippe duobus pᷣceptis

charitat tota lex pendet ⁊ ꝓphete Hath,

xxij.ca.In dulectõe dei vicʒ ⁊ ꝓximi.
Pars pma de ſũma ⁊ excellentiſſima at

q; pfectiſſima charitate beate Darie erra

deum ⁊ dei filiũ dñm ihm xpᷣm.

4

HGHoeo dilecto meo
e ⁊2ilectus meus mihi qui paſcit
inter lilia Cañ.vj.ca. Quibo ĩ ver
bis in ꝑſona beate Marie dictis
inſinuatur ſũma ⁊ familiariſſima charitas
qua dilexit virgo benedicta deum ⁊ dulciſ⸗
ſimũ ſuum filium: et qua diligebat᷑ ab ipſo
deo. Nam reuera deus ſũme ſuꝑ omnẽ cre
aturam dilexit hanc virginẽ benedictã quã

elegit ⁊ pᷣelegit vt eſſet ſibi mater dilectiſſi⸗

ma ⁊ totius mũdi dña. Unde de ea Sapᷣ.
viij.dicit deus. Hanc amaui ⁊ queſiui mi⸗
hi in ſponſam aſſumere eam. et amatoꝛ fa⸗
ctus ſum foꝛme illiꝰ ⁊c̃.Pꝛopterea dicit ipᷣa
virgo benedicta in pᷣmiſſis verbis themat⸗

Ego dilecto meo.Deniq; ipᷣa deum arden KB

tiſſime reamauit:quia toto coꝛde:tota ania

tola mente:ct totis viribus dilexit,non ſo⸗

6

lum tan; creatoꝛẽ ſʒ inſuꝑ tanq; vniciſſime
dilectiſſimũ filium quẽ a ſpũſancto tam pu

riſſime ↄcepit:tã dulciſſime in vtero poꝛta⸗

nit:tã gaudioſiſſime ᷣgo peperit: tã ſuauiſſi
me fouit vᷣgineis vlnis ⁊ lacte vᷣgineo nutri

uit:a q̃ ſũma bona ⁊ dona gratiaꝝ ac btitu

dinũ habuit ⁊c ꝓpterea ſubdit. Et dilectus
meꝰ mihi qͥ paſcit᷑ inter lilia.ſ.vᷣginitatꝭ pu/
riſſime q̃ me.ſ.dotauit.De eiꝰamoꝛe loquẽs

biũs Anß. dicit. O vᷣgo bñdicta quis nob
poſſit archanũ tui coꝛdis reſerare cuʒ hinc

adoꝛas natũ tuũ vt deum:⁊ illinc oſcularis
vt filiũ.⁊ qͥd dicere valeaʒ.O felix Haria
q̃ͥs poterit extimare quãta dulcedine amo/
ris erga tuũ natũ tenebaris qͥ tuus erat deꝰ

⁊ tuꝰpᷣdulcis natus:ipᷣe tuꝰ amoꝛ:ipᷣe tuum

gaudiũ ⁊ ſolaciũ anĩe tue: ipᷣe tua tota vita
taq; deꝰ dñs ac filiꝰtuus.Dicat qͥ cunq; di
cere cupit ſi poteſt:q̃ xpᷣi matrẽ tenebat men
ſura amoꝛis cuiꝰaĩam Symeone teſte totã
ptrãſierat gladius diuine dilectõnis. Itaq;
de charitate btẽ virginis qua deuʒ dilexit:
tria myſteria declarabimltꝰꝰ..
Pꝛimũ myſterium de eius excellẽtie cõ⸗
pꝛobatione. ðð
Secundũ myſterium de eius noticie de
claratione. .

4 .

Cerciũ myſteriuʒ de eius circũſtantie p⸗

fectione.

Articulꝰ pmus ꝙ beate Marie charita

lẽ excellẽtiſſimã ſuꝑ oĩa creata babuilſe er⸗
ga deũ cõpꝛobat᷑ pcipue ex tribb.

Rimũ miſteri

p un de excellẽtie cõpꝛobatõe NHã
ſſii quis heſitãdo quereret vtrum
btĩſſima vᷣgo Maria dã fult in
via habuerit excellẽtioꝛẽ charitatẽ diuinam
qh; oĩs creatura pura angelica ſiue hũana.
Rñdet᷑ ꝙ ſic. ⁊ pbari põt ſᷣm Alber.ſuper

.

miſſus ẽ. capᷣ.lxxxiiij.ꝑ plura argumẽta ⁊ ſi/

gna diuine charitat.pcipue aũt ꝑ tria h po
ſita. Pꝛimo argumẽto ſũme puritat Se
cũdo argumẽto diuĩe mr̃nitat. Tercio ar
gumẽto copioſiſſime ⁊ ſuꝑplene gratioſita/
tis. Pꝛimo dixi ꝓbat᷑ argumẽto ſũme pu
oritatis:qꝛ vbi maioꝛ ⁊ maxĩa eſt puritas:ibi
maioꝛ ⁊ ſumma ẽ charitas.qm̃ aplo teſte.j.
Thim̃.j. Charitas ẽ de puro coꝛde ⁊ ↄſcia
bona ⁊c̃. Sʒz glioſa vᷣgo maria habuit pu/
ritatẽ in ſũmo qᷓ ſub deo neqͥt maioꝛ intelli⸗

°*

Pars 1.

gi. vt diẽ Anbß. li. de dceptu vᷣginali.ca. xviijʒ

D⁊ charitatẽ habuſt in ſũmo ſuꝑ oẽm crea-
turã pꝰ xpᷣm. Scðo argumẽto mr̃nitatis:
qꝛ nullꝰtenet᷑ tãtuʒ diligere ſiẽ pꝛ ⁊ mr̃.q vt
ait Ariſto.viij.ethico. Generatis ad geſera

tũ naturał eſt amicicia. Vñ õ legẽ eſtnatu-

re ſi mr̃ aliq̃ impias manꝰinijtiat in filiũ:ſiẽ
qũq; faciũt heu crudeliſſimeꝛ ſceleratiſſime
mlieres ſib aboꝛtiuũ ꝓcurãdo. Cũ igit᷑ mr

tenet᷑ ſume diligere filiũ.Et qꝛ inter creÄatu⸗

ras ſola vᷣgo bñdicta ſit mr dei:g̊ nulla crea
tura tãtũ tenebat᷑ deũ diligere ſic ipa. Sed
q̃ntũ tenebat᷑ tãtũ dilexit:alas peccaſſet qð
eſt ĩpoſſibile.g̊ ſũme dilexit. Sʒ circa h de
dilectõe naturali mr̃nitatꝭ ipᷣiꝰ btẽ vᷣginiſoc
currere põt vna tal q̃ſtio. Vtrũ aliq̃ mr̃ po

tuerit vel poterit naturali amoꝛe intãtũ dili

gere ſuũ filiũ ſicut btã vᷣgo ſuũ natũ xpᷣm:lo
quẽdo de eiꝰnaturali dilectõe ad ipʒ.Et vi
det᷑ ꝙ ſic:qꝛ plurime mr̃es etiã in bꝛut. anĩa

libo comꝑiunt᷑ qᷓ ꝓ amoꝛe filioꝝ moꝛti ſe ex/

ponũt. Nã pellicanꝰroſtro ſe occidit ꝓ viui
ficãdis ſuis pullis ſiue filijs: vt dicunt natu
rales phi.Et multe inueniunt᷑ mr̃es q̃ intã/
tũ doluerunt de moꝛte filioꝝ ꝙ moꝛtue fue⸗
rũt ⁊ ipᷣe ſicut eꝑxientia docet q̊tidiana ꝑſe/

pe in buſdã mulieribo. Sʒ btã vᷣgo dolẽs

ꝓ filio in cruce moꝛtuo:nõ eſt moꝛtua pᷣ do
loꝛe: ſʒ Ba moꝛtẽ ſilij ſuꝑuixit pluribo annis.
8 ⁊c̃.
ad xpᷣm in vᷣgine bñdicta incõꝑabilit᷑ exceſ/
ſit oĩm m atrũ aliaꝝ naturalẽ amoꝛẽ. Pꝛĩo
rõne nobilitatꝭ:qꝛ quãto natura nobilioꝛ tã

to nobilioꝛes hʒ oꝑationes ⁊ affectiões.iij.
de aĩla libꝛo. Sʒ btã vᷣͥgo habuit naturã ſũ
me nobilẽ poſt xpᷣm.̊ ⁊ amoꝛẽ nobiliſſimũ.
Scvdo rõne cognite dignitat ⁊ ſctitat:qꝛ
eum nouerat certiſſime eſſe deuʒ ⁊ om̃i gr̃a
ac ſctitate ple nũ:⁊ ꝑ ↄſequẽs ſũma dilectõe

digniſſimum eum cenſebat. Tercio rõne

mutue familia ritatis:qꝛ ſcieb᷑t illũ deũ in/
carnatũ in ſuo vtero eã diligere pᷣ ceterꝭ cre

aturis ⁊ hũanis ⁊ angelicis tã dulci famili

arlitate vt nullꝰalius filiꝰ tã blande tã ſuaui
ter reuerenter ⁊ familiariter ſu ĩ mr̃em ſna

ret ſicut xpᷣs ipᷣam virginẽ matrẽ.⁊ ideo ſũ/

me liquefactũ fuit coꝛ eius in reamãdo iſm
quia teſte Ambꝛoſio. Nil tã impᷣſſuz huma

nis affectibus q;ᷓ ſcʒ diligere ſe diligentem.
Quarta ratio totalitatis? puritatis quia
vt dicit Ariſto. viij:ethicoꝝ. Parẽtes amat

d h̊ bꝛeuit rñdet᷑ ꝙ amoꝛ naturalis

ftn

ure

guur
beaten
neſte

is

Mrbͦ.

Mmihpt

ſtum .
Ennec
ſumnpt
toptit

mutris

ſotumn
ſteet

orn
ſgloet

ſoedi

crre

genag
ytd
hedene
Hulan
guipre

ort

norſn
nvirg

Gmlle

lion

lenaſe
harabi
norc
nule⸗
fone
indo
nigo⸗
kſur
ſen
tlade

.
rg⸗
Uis:
i
len
leg⸗
ſe
ſine
N
kam⸗
gen
Sed
ſacs
abde
niloe
niho
ü dli
ömio
gani⸗
iſeen
dpru
nnn

efue⸗
oſe⸗
dolis
3ödo
unis⸗
kurals
tent⸗
ſi
blnii
Oce
nniſi
liſini⸗
pfic
diie
coſi⸗
amae
ſunil
iul
n an
looſi⸗
oin
bumna
hlen⸗
6ls

.

ℳ₰

Articulus

guia xpᷣus erat puriſſime ac totalit mere qͥd

beate vᷣginis que ipᷣm de puriſſimo ſangui
ne ſene virili ſemĩe concepit. Vñ totaliter et
mere ad ipᷣam xpᷣs ꝑtinebat.⁊ ꝑ ↄſequẽs to
tius germanitatꝭ habuit dilectionẽ ad chꝛi
ſtum. Alie vero matres diligũt ſuos filios

&x media tm̃ germanitate qua carnẽ de eis
ſumpſerũt mediãte tñ viro. VUñ in alijs na
tis ꝑtim eſt aliqͥd viri.i.patris.ptim aliquid

matris.ſed aliter erat in chꝛiſto ⁊ virgine:qꝛ

totum humane carnis qð fuit in chꝛiſto: fu
iit ? eſt totũ quidvᷣginis ſolius:ſine alicuius
viri ꝑticipatione qm̃ ſine viro cõcepit.ergo

incomꝑabiliter maioꝛ in ipᷣa fuit amoꝛ natu
ralis. Pꝛopterea Pꝛouerbᷣ.iiij.dicit᷑ in ꝑſo⸗
na xpᷣi. Eram filius vnigenitꝰcoꝛã matre te
nere dilectus ab ea. Ad illud vᷣo qð obij
citur reſpondet᷑ ꝙ cum beata mater xpᷣi fuit
plena gratia ⁊ cum foꝛtioꝛ ſit gratia qᷓ; natu

H ra:vt dicit Ambꝛo.naturalẽ amoꝛẽ in virgi
ne dirigebat ⁊ foꝛmabat amoꝛ gratuitꝰ ſpi
rituſancto infuſus. vñ licʒ gladius doloꝛis

qui ꝑtranſierat animã vᷣginis in paſſione fi

lij fuerit acerbiſſimꝰſuper omniũ matrũ:im
mo ꝛ⁊ ſuꝑ martyrũ doloꝛes. vt p atuit li. iij.

pte. ij. ar, ij. Camẽ hoc fuit mirabile ꝙꝙ bea⸗
ta virgo pᷣ tanto doloꝛe nõ eſt moꝛtua:q̃ vti
q; milleſies moꝛtua fuiſſet pᷣ illo doloꝛe cõ⸗

paſſionis ſi ſpũſſanctꝰeaʒ ꝑ mira culũ nõ p⸗/

ſeruaſſet. Vñ claret ꝙ ſicut pᷣ oibus incom

parabiliter amauit xpᷣm:ita ſummũ doloꝛeʒ

moꝛtiferuʒ in eius paſſione habuit adeo q;

nulla mater equiꝑari vel comꝑari ĩpꝛopoꝛ/

tionabiliter potuit eidem ſiue in amoꝛe ſiue
in doloꝛe. Tercio eiꝰ excellentiſſima cha

ritas compꝛobat᷑ ex argumẽto copioſiſſime

⁊ ſuꝑplene gratioſitatis,.quia etem btã ma

ria ſuꝑ om̃es creaturas pleniſſima fuit gra⸗

tia dicente angelo Luc,j. Aue gratia plena

dñus tecum ⁊c. Et quia dicente aplo Rom̃.
vy. Oei charitas diffuſa eſt in coꝛdibo noſtr⸗
P ſom̃ſctm̃,i.gratiã ſpũſſancti qui datus eſt
nohis. Ideo ſequit᷑ꝙ beata Maria pleniſ
ſimã ⁊ ſuꝑplene excellentiſſimã habuit cha

ritatem diuinã in hac vita. Et qͥdem hoc

elarius declarari poteſt ꝑ differentias amo

ris ſᷣm Alber.ſuꝑ miſſus eſt.ca.cxciij.Quia

em̃ amoꝛis triplex differetia eſt. qꝛ eſt amoꝛ

naturalis.eſt amoꝛ acquiſitꝰ.⁊ eſt amoꝛ gra

fultus. Pꝛimo quide amoꝛ naturalis ſũ⸗

8
.

me fuit in bea ta virgine p oĩbus creaturis;
quia ipſa dilexit deum vt mater filiuʒ. Alij

omes angeli ⁊ homies diligunt vt ſerui do

minũ.ſed maioꝛ eſt materna dilectio natura

liter pᷣ alijs:vt patebit inrra. Scðo amoꝛ
acquiſitus in beata virgine fuit in ſũmo ad
chꝛiſtũ.Calis em̃ amoꝛ acquiſitꝰ fit ex cau
ſis accidẽtalibo.q̃ quidẽ inducunt ⁊ mouẽet
matrem ad diligendũ filium amoꝛe magno
vicʒ cum nouerit ſe a filio diligi ?⁊ honoꝛari

vel exaltari in gliam.vel magnũ ſibi donuʒ

dari:aut magna ꝓ ſe ſuſtinere filiuʒ. ⁊ ſic de
alijs cauſis accidẽtalibo. Sed om̃es tales
eauſe fuerunt hic in ſummo. Nunq; em̃ ali
quis filius ſuã matrẽ tantũ dilexit ſicut chꝛi

ſtus virginẽ. Nec vnq; quis tantũ honoꝛa

re potuit ſicut deus ſeruiendo ⁊ honoꝛẽ ex-
hibendo beate virgini fecit: quoniã chꝛiſtꝰ
deus erat ſubditꝰ illi Lu.ij. Nec potuit qͥs

matrẽ dignificare ſicut chꝛiſtꝰſuã:quã exal-

tauit vt eſſet regina mũdi ⁊ dña angeloꝛuz
ac creaturarũ omniũ.atq; qð ſummũ eſt vt
ſit mater veri dei. Deniq; nullus filiꝰ tan

tũ dare potuit ſue matri:ſicut chꝛiſtꝰvirgini
quoniã dedit om̃ia dona gratiaꝝ ⁊ dignita
tum ac ſcientiaꝝ om̃ia dona beatitudinũ et

meritoꝝ.Et inſuꝑ ſeipᷣm dei filium dedit ſi⸗

bi in filium amplexandũ oſculandũ fonen
dum ⁊ poꝛtandũ. Pꝛeterea nullꝰfilius tot
⁊ tantas penas ſuſtinuit ꝓ ſua matre:ſicut

chꝛiſtus ꝓ vᷣgine ⁊ etiã ꝓ toto genere huma

no:quia paſſio chꝛiſti om̃es penas hoĩm pᷣ

ponderauit ⁊ ſuꝑauit. Hec certe ↄſiderãs
Maria poterat dicere illud pᷣs.Qui retri

buã dñno ꝓ oibus que retribuit mihi. Ma

gnificat ergo anĩia mea dñm ⁊ exultauit ⁊c̃.

Tercius amoꝛ gratuitus fuit in beata vir
gine in ſũmo: quia exquo voluntas nõ fert
niſi in cognitum.vt ait phᷣus.iij. de ania. et

Augu.x.de trini.ca.j:. Firmiſſime inquit no

uimus nõ niſi nota amari poſſe.Cuʒ igitur

beata virgo deum ampliſſime cognouerit:
⁊ hunc ſuum verũ filium natum ⁊ vnicum
quẽ ſciuit de ſpũſancto ↄceptum: ⁊ virgini
tate manente editũ ⁊c̃. Sequit᷑ quoq; ꝙ ſi
cut nouit ꝑ ipᷣm omi gratia ſe repletã copio
ſiſſime ita amauerit ſuꝑ om̃es.

Articulꝰſcᷣs q̊ͥ declarat᷑ qualiter btẽ vin
ginis charitas fuerit maioꝛ in via qᷓ; charia

tas eoꝛum qͥ in patria ⁊ circa hoc occurren

tes difficultates ſoluunt.·

12

Liber XX
Ecundũ reſtat

ſ myſteriũ de huiꝰ excellẽtiſſime

charitatis noticia ſeu declarati
one vt ſcire poſſimus qliter ipa
btã virgo in ſtatu huiꝰ vie poſita excellenti

oꝛẽ habuerit charitatẽ pᷣ oĩbo etiã angelis et
ſctis in patria ſeu glia exñtib. Uñ vt h̊ luci

dius clareſcat. Notãdũ qꝛ tres poſſunt foꝛ
mari rõnes q̃ difficultatẽ faciũt in re iſtt.

G̊ ſũma charitas vie ĩferioꝛ ẽ inſima charita
te pꝛie. Vñ maioꝛi charitatꝭ dulcedine frui
tur minimꝰ angelꝰvel ſanctꝰ in celo:q; maxi

mus ſctũs exiſtẽs in via:qꝛ ille fruit᷑ fruitõe

glioſa.iſte vo nõ. nõ videt᷑ quõ charitas
ginis in via excelletioꝛ fuerit vel eq̃lis cha
ritati ſctõꝝ in patri. Scða rõ: qꝛ ſi bea-
ta virgo habuiſſʒ maioꝛẽ charitatẽ in via q;

angeli vel ſancti in celo.ſequit᷑ qͥ ißa habu

iſſet maioꝛẽ fruitionẽ ⁊ frueret᷑ in via ꝑ mo/
dũ patrie:qꝛ vt ait Aug.li.de doctrina xpᷣia
na. Et allegat᷑ a magro ſniaꝝ li.j.di.j. Yrui
eſt amoꝛe inherere alicui rei ꝓpter ſe.qð ſi ſic
ſequit᷑ ꝙ ipᷣa btã virgo in via fuiſſet cõpꝛe⸗
bendẽs qdð nõ ↄcedit:qꝛ ſolus xpᷣs fuit ſiml
viatoꝛ ⁊ cõpꝛehẽſoꝛ.vt dicit Aug.
cia rõ qꝛ Mat. xj.ait ſaluataꝛ. Inter natos
mulieꝝ nõ ſurrexit maioꝛ Johe baptiſta. qᷣ

aut minoꝛ eſt in regno celoꝝ maioꝛ eſt illo.

Blo dicit. Oĩs ſanctꝰqui eſt cũ deo maioꝛ ẽ
eo qͥ adhuc eſt in mũdo.Itẽ ſuꝑ illud. Ecce

ego mitto angelũ meũglo. dic. Nouiſſimꝰ

angelꝰceli maioꝛ eſt auis hoĩe. Nõ videt᷑ 8
quõ btã virgo in via habuerit maioꝛẽ cha⸗
ritatẽ q; minimꝰ angelꝰin celo. Ad hec re/
ſpondẽdo ex vᷣbis Alber. ſuꝑ miſſus eſt. ca.
xcix. pono tres vᷣitates qb res ipᷣa clareſcit
2 has ſolui pñt pdicte rõnes difficultateʒ
faciẽtes. Pꝛima vᷣitas, Charitas btẽ vᷣgi
nis in ſtatu vie fuit maioꝛ om̃i charitate pu

re creature:etiã exiſtẽtis in ſtatu patrie: licet

nõ ſm actũ fruitõis glioſe:tñ ſm ſubſtãtiaʒ
Declarat᷑. Nã charitas btẽ vᷣginis in via li

cet fuerit maioꝛ charitate oĩm angeloꝝ⁊ ſan

cctoꝝ q̃ntũ ad ſubam ſicut ꝓbatũ eſt ꝑ rõnel
bmo articlo poſitas.tñ vtiq; minoꝛ fuit ãn-
tũ ad actuʒ charitate minimi ſciĩ patrie vel

angeli. O aũt maioꝛ ſubſtantia eſt minoꝛ in
actu h̊ facit ſubiecti cõditio: ↄtrarij ↄiũctio regna. ſed ſuꝑioꝛes habent excellen
fectiões iuferioꝝ.vt dicit Droñ· de ange⸗

motoꝛis mioꝛ attractio:que tñ attractio ſꝑ ĩ

Ter⸗

Pars 1

actu eſſet ſi ex pte attrabibilis impedimẽtuʒ

nõ ſtaret. Naʒ ſm illud Sapᷣ.ix.Coꝛpꝰ qð
coꝛrũpitur aggrauat aiam ⁊ depmit ſenſuʒ
multa cogi.Exemplũ a ſili. Videmꝰ em̃ q;
ſol eſt multo maioꝛis luciditatis q; luna et
tñ qñq; luna magis illuminat in nocte aere
puro q; ſol in die aere obſcuro.Itẽ ignis in
clibano accenſus ẽ multo maioꝛ q; lumẽ in

ꝑua candela:⁊ tũ plꝰillumiat domũ cande⸗
nes atẽ faciũt in re iſt. la accenſa in mẽſa qᷓ; ignis ardẽs intus ĩ cli
Pꝛima ẽ qꝛ ſtatꝰhꝰvie inferioꝛ ẽ ſtatui pꝛie

bano incluſus. Ita nõ eſt incõueniẽs ſi ma

ioꝛ charitas ſᷣm ſubſtãtiã vel maioꝛ lux gre

in ſubiecto paſſibili ↄiuncto coꝛꝑi paſſibili

⁊ groſſo:q̃ſi ignis incluſus minus ĩmutat ?

mouet actualiter q; minoꝛ lux glie ⁊ minoꝛ

charitas in ſubiecto impaſſibili ⁊ glioſo tä
q;ᷓ ſibi poꝛtionato.i.in angelis ⁊ ſctĩs pꝛie.
Sca vᷣitas. Fruitio charita in biã vᷣ⸗

gine ꝓ ſtatu vie licʒ fuerit inferioꝛ fruitõe cõ
pꝛehẽſoꝝ qᷓntũ ad actũ.fuit tũ maioꝛ qntuʒ

ad effecium. Declarat᷑:qꝛ charitas ⁊ fruitio

cõpꝛehẽſoꝝ.i.angeloꝝ ⁊ ſanctoꝝ in patria:

nõ eſt in ſtatu merẽdi qᷓntũ ad pᷣmiũ ſubſtã
tiale, Quilibet aũt actus charita in beata

virgine ꝓ ſtatu vie fuit meritoꝛiꝰ vite eterne

2 btitudinis:angeloꝝ⁊ ſctõꝝ oĩm biitudinẽ

trãſcendẽtis. Vñ licꝭ ipᷣa nõ fuerit cõpꝛehẽ

dens in via:nec fruebat᷑ actu:glioſa fruitõe

patrie celeſtis niſi foꝛte ad tpᷣs qũ dabat᷑ ſi⸗
bi vt viderit diuinã eſſentiã.Si eĩ ; Hoy
ſi Paulo in via datũ eſt vt viderint diui„
nã eſſentiã:ſicut dicit Aug.li.de vidẽdo de/
um. Nõ eſt ambiguũ qͥn a foꝛtioꝛi mr̃i dei
H puilegiũ fuerit ↄceſſum.qm̃ vt teſtat᷑ Da
maſce.ipa a nullo illuſtriũ vincit᷑. Nihilo⸗
minꝰin ipᷣa fuit maioꝛ charitas ſm effectuʒ
q́ᷓ; in oibus ſanc& ⁊ angelis:qꝛ oĩbus excel
lentioꝛẽ btĩtudinẽ meruit quolibʒ actu cha
ritatis. Nam vnico ↄſenſu ⁊ verbo cuʒ ait.

Fiat mihi ſᷣm verbũ tuũ Liij.plus meru-

it qᷓ; om̃es ſancti ⁊ angeli:vt vicʒ fieret mat

dei:regina celi:dña angeloꝝ ⁊ totius mũdi

Terciavitas:charitas btẽ vᷣginis modo
in ſtatu patrie impꝛopoꝛtiõabilit᷑ maioʒ dei
foꝛmioꝛ ⁊ głioſioꝛ eſt charitate oĩs pure cre
ature tam qᷓntũ ad ſubſtãtiã q;ᷓ etiã q̃ntũ ad

actum ſcʒ fruitõnis gloꝛioſe. Ratio:quia vt
canit eccieſia Exaltata eſt ipᷣa ſancta dei ge

nitrix ſuꝑ choꝛos angeloꝝ ⁊ ſanctoꝝ ad ce⸗
leſtia regna.ſed ſuꝑioꝛes habent excellentiꝰ

—

ſab
.
10 6
orb
io .
late⸗
ſiche
guan
Vrti
fl⸗
lunr
O
hofe
Gebim
luelie

dein
o

lit
Uldi

Jun

degt

Enq
göhe
hon⸗

da
ee
bin
nen

idd
eImn
uge
ſi⸗
unt
win⸗
oſol
ii
biiß⸗
heco
inn
nito
panie
bei
benta
leme,
Ndine
brthe
müe
baiſ
Do
tdiu⸗
lode,
mida
dr
Nhi⸗
ſfan,
Ptcl
uch
zalt
anm/
andd
ücl
nd
iozd
uton
nin 20
on „
dae
n

A
en

„

Articulus

to Einn q̃ eſt veſtis nuptialis qᷓ ſq; cha/

ritale decoꝛat᷑ ania ⁊ vnit᷑ deo.circũdatava

rielate.ſ. ſctõx. Oẽs qpe ſcti admirant᷑ eiꝰ
gliam: ? tota celeſtꝭ cunia illuſtrat᷑ ac delecta
tur ⁊ iocundat᷑ in eiꝰ głie fulgoꝛe.O qᷓ; be/

tũ illud regnũ. O q; glioſuʒ ůlud habitacu/-
lum vbi ca xpᷣo⁊ eiꝰſctã mr̃e regnãt oẽs ſan
cti. O deꝰ?magne. O ieſu bone. qñ erit illud

tp̃s feliciſſimũ: ⁊ illa hoꝛa iocũdiſſima: qᷓ vi
debimꝰtue mr̃is gliaʒ in leticia:⁊ ꝑfruemur

tue faciei noticia ꝑ eterna ſecula.

Articulꝰtercius ꝙ charitas vᷣginis erga

deũ ⁊ dei filiũ fuit pᷣcipue duodecim ꝑfecti

onis circũſtãtijs glioſe ſublimata pᷣ alijs.

c ſteriũ de circũſtãtie ꝑfectione no/

tare poſſumꝰ ad numeꝝ duodecĩ

ſfſſttellan. in eiꝰ coꝛona capitis duo⸗
decim ꝑfectões ſeu circũſtãtias ⁊ ꝓpꝛietates

charitat btẽ ginis qͥbus extitit glioſe de⸗

coꝛata ⁊ excellentiꝰſublimata q̃ in trib qᷣter

*

narijs oꝛdinant᷑.vt patz intuẽti in pᷣſenti fi-
rie fuitt
Pꝛimo naturalis.

gura. Nam charitas btĩſſime virginis ma

Scdðo totalis.
LCercio ſingulari’s.

NDuarto certitudinalis,
Quinto confoꝛmalis.
Serxto tranſfoꝛmalis.
Septimo reuerentialis.

Octauo inſuꝑabilis.
MHono pꝛedelectationis.

Decimo pꝛefamiliaris.

MWndecimo pꝛeſeraphicalis.

Duodecimo pᷣacceptatõis diuĩalis.
No apitulum. I.
Rieinmo dilectio ſeu charitas btẽ vir
p glinis fuit naturalis:qꝛ tanq; mater
. naturalit᷑ ĩmo pluſq; alia mater di⸗
lexit.vt patʒ ſupᷣ.Alij ei oẽs diligũt tãq; ſer-

nui dñm. Vt aũt dicit Ariſto.viij. li.ethico.
Inter dñm ⁊ ſeruũ nõ eſt naturalis amici-/
cie amoꝛ ſᷣm qð ſeruꝰ:ſjʒ bũ ſᷣm ꝙ homo qꝛ
Hß̃m qð ſeruꝰẽ ſibi.id eſt dño diſſitis.licʒ ſᷣm

gqð homo ſit ſibi ſilis. Hec ibi. Qõð ſi dicas

bomo etiã naturaliter deũ diligit:qꝛ ſm ani

lica hierarchia. ꝛc VHinc p̃s. Aſtitit regi⸗
na ſcʒ ᷣgo dei mater a dextris tuis.i: in po/
tioꝛib bonis glieꝛ gratie.in veſtitu deaura

mã ad imaginẽ dei factꝰ eſt Geñ.iij. Et ſᷣm
coꝛpus etiã eſt ad ſilitudinẽ eiꝰ.quia deꝰ ho
mo factꝰeſt ⁊c. Dico ꝙ ⁊ ſi poſſit eſſe aliqᷣ
mõ naturalis dilectio hoĩs ad xpᷣm deũ:tñ
impꝛopoꝛtionabilit᷑ dilectio naturalis bea/
te Marie excedit. qꝛ eiꝰ dilectio ẽ materna
que eſt maxima dilectionũ naturaliũ.vt pa
tet ꝑ Ariſt.viij. ethico. vbi habet᷑ q pentes
plus amant filios q; ecõuerſo.qꝛ plꝰ ſciunt
pentes qꝙ filij ex eis ſunt nati q; econuerſo.
Matres aũt plus diligũt filios q; etiã pꝛes
quia certioꝛes ſũt de eis ⁊ plus laboꝛis ha⸗
bent circa eos.Hec ibi. Ex q̊ patʒ ꝙ ma/
xima inter oẽs naturales dilectões eſt ma/
terna dilectio.licʒ ̊ angeli vel ſancti diligãt
deũ naturaliter filiali vel xpᷣʒ amẽt fraterno

amoꝛe. excedit t marie dilectio incomꝑpa/

biliter:ſicut ⁊ excedit impꝛopoꝛtiõabilit na/
turali ꝓpinqͥtate ſil itudineq; ⁊ gratuito amo
re ac acqͥ ſito ſupꝑeminẽter oĩbꝰ. Scðo cha
ritas marie eſt totalis:nulla em̃ creatura pꝰ

xpʒ pfectiꝰimpleuit pceptũ illud:diliges 0o

minũ deũ tuũ ex toto coꝛde tuo⁊ ex tota aĩa
tua ⁊ ex tota mẽte tua ⁊ ex oĩbus viribo tuis
Deut.vj. Luẽ x.⁊ Dath.xxij. q; btã virgo
Maria.que ᷣm Alexan.de hal.ſuꝑ Xucã
dilexit toto coꝛde oẽs cogitatões ſuas ĩ de/
um dirigẽs. Tota ania:oẽs affectiões ſuas

in deü retoꝛquẽs. Lota mẽte.iintentõe oss

opꝑatões ſuas ꝓpter deũ faciẽs.totiſq; virib⸗
⁊ toto poſſe:nil de cõtingẽtibo obmuttens ſʒ

qcquid facere debuit faciẽdo. VUñ ipa ĩ can

ticis ſcribit᷑:plena charitate ⁊ dilectõe ⁊c.
Tercio charitas vᷣginis fuit ſingularꝭ:wuʒ
qꝛ nec ſilem habuit nec habitura eſt ſequen
tẽ:vt canit eccłia.tũ quia ſingulariter deum
tm̃mõ ⁊ nil extra deũ q̃ſiuit.iuxta illud pᷣs.

Vnã petij a dño hãc reqͥram vt inhabitẽ ĩ

domo dñi oĩbus diebe vite mee.Et iterum.

Quid a te mihi eſt ĩ celo ⁊ quid volui ſuper

terrã./q̃ſi diceret.nihil aliud a te. Vñ dicere
potuit illud Augu.liſolilo. Oens mea de
us tibi deuota tuo amoꝛe ſuſpẽſa. Tibi ſoli
ſuſpirans:tibi inhians:te ſolũ deſiderans:

nil habet dulce niſi de te loqui:de te audire

⁊ tuam gliam ac memoꝛiã frequẽter coꝛde
reuoluere.Quicqͥd mihi pᷣter deum?:dul⸗

ce nõ eſt. Quicqͥd vult mihi dare dũs men

totum auferat:tm̃mõ ſe mihi det. Hec ibi.

Ouarto charita s beate virginis fuit cer
titudialis. Cũ em de alijs ſcptu ſit Eocs ix

1 7

5*

Liber X

NHNemo ſcit vtrũ odio vel amoꝛe dignꝰ ſit.H
locũ in btã virgine nõ habuit qꝛ certiſſima
fuit infallibiliter ⁊ indubitãter de diuiĩa cha
ritate ex gratia ſingulariſſima Nã ⁊ ſi de cõ
muni lege nemo ſciat ſe eſſe in charitate cer
titudinaliter. aliq bus tñ ſanctis ex ſpeciali

Puilegio ↄceſſuʒ eſt a deo qͥ eos certificauit

P reuelationẽ:vt ſecuritatis gaudiuʒ etiã in
hac vita in eis incipiat ⁊ foꝛtius magnitfica
oꝑa ꝓſequent᷑ ⁊ mala pᷣſentis vite ſuſtineãt
Dicut piʒ de aplis Z Paulo dicẽte Rom̃.
viij. Certus ſum inqͥt qꝛ nec fames nec gla
dius nec creatura aliq̃ poterit nos ſeparea
charitate que eſt ĩ xpᷣo. Veꝝ certitudo cha⸗/
ritatis marie ſuit pᷣcellentioꝛ oĩm ſctõꝝ cer⸗

titudine ſᷣm Alber.ſuꝑ miſſus eſt.ca.cvij.q̃ᷓ

niã in alijs eſt certitudo ꝑ ſciam a poſterio
ri ex effectu.Certitudo aũt btẽ vᷣginis q̃ ſci/
uit ſe nõ poſſe ſeꝑari a deo fſuit ꝑ modũ cau
ſe:eo ꝙ ſciuit ſe mrem dei eſſe ⁊ in vtero ſan
ctificatã ac nõ poſſe peccare:⁊ ꝑ ↄſequẽs ſci
uit ſe nõ poſſe ſeꝑari a deo. Sed h̊ que-/
ri poteſt quõ excedat certitudo charitatis
vie in Mania certitudinẽ charitatis ange⸗
loꝛum ⁊ beatoꝝ in patria:cum illoꝝ certitu/
Oo ſit om̃i ſecuritate tentionis pleniſſima.

Ruiñdendo ꝓ huius lucidioꝛi declaratõne
nota qdruplicẽ differetiã quã ponit CPetrꝰ
aureoli in ſuo cõpendio li.v. Haʒ pmo ſũt

qdam qͥ ſciunt ſe certitudinaliter nõ eſſe in
charitate nec habere dei charitatẽ:vt ptʒ de
demonibo ⁊ dãnatis,.⁊ etiã de hoĩbo viato/

ribo qui ſunt in actu peccandi moꝛtaliter:vł

in ꝓpoſito:qꝛ ſcriptum eſt Sapᷣ.xiiij. Odio
eſt deo impius ⁊ impietas eius. Secun

do alij ſunt qui cognoſcũt ſe habere chari⸗
tatem vel eſſe in charitate ↄiecturaliter ꝑ ali

qua ſigna inquãtũ quis exꝑitur ⁊ ꝑcipit ſe
delectari in deo ⁊ ↄtemnit res mũdanas:et

nõ eſt ſibi ↄſcius alicuius moꝛtalis peccati

ſentitq; in ſeipᷣo diuini amoꝛis caloꝛẽ ⁊ de⸗

guſtat eius dulcedinẽ ſᷣm quẽ modũ poteſt
intelligi ilud Apoc. ij. Nincenti dabo mã
na abſconditũ:qð nemo nouit niſi qui acci

pit.ſ.ꝑ exꝑentiã dulcedinis:qm̃ teſte Berñ.

Solus exꝑtus nouit credere quid ſit ieſuʒ
diligere:iſta tñ cognitio ĩꝑfecta ẽ ⁊ ũ certitu
dinalis abſolute ſed tm̃ coniecturaliter. vñ
. aplus.j, Choꝝ.iiij. Hil mihi conſcius ſum
ſed nõ in hoc iuſtificatus ſum⁊c.Et pᷣs.De
licta quis intelligit ⁊c,/ ꝓut hec dicit beatus

Thho...ij.q. ciij.arti. v. vbi querit vtrũ gli ⸗
quis ſcire poſſit ſe habere gratiã Et hic mo

dus cognoſcendi ſcʒ; ꝑ aliqua ſigna eſt com
muniter viatoꝝ. Tercio alij ſunt qui ger
titudinaliter cognoſcunt ſe eſſe in charigte
vel habere charitatẽ diuinã ſicut ptʒ in his
qui ſunt in patria: ſancti vero in via poſiti
poſſunt aliqui de hoc certi eſſe nõ niſi ꝑ di/
uinã reuelationẽ vt dictũ eſt ſup.quia cũ ve
ra charitas dei nõ niſi ꝑ ſpm̃ſanciũ diffuſa
eſt in coꝛdibus noſtris.vt dicit aplus,.exce/
dit limites noſtre nature. Dcus quippe cha
ritas eſt et qui manet in charitate ĩ deo ma/
net ⁊ deus in eo.j.Johis.iiij. Et ideo ſicut
pᷣſentia dei in nobis vel abſentia ꝑ certitu/

dineʒ cognoſci nõ poteſt. ſᷣm illud Job. ix.

Di venerit ad me nõ videbo eum, ſi auteʒ
abierit nõ intelligaʒ. Ita homo in via ex ſe⸗
ipo nõ poteſt ꝑ certitudinẽ dijudicare vtrũ
ſit in charitate vel gratia.ſm illud.j.Choꝝ.
iiij. Sed neq; meipᷣm iudico qui autẽ iudi⸗
