gram ꝑditã ꝑ pctm̃ recupauit ꝑ pnĩaʒ.ꝓs ðꝛ
de pe.di.j.ſicut pᷣmi. Silr ⁊ ſci patres ĩ ve
teri teſtamẽto vt Abꝛaã Z⁊ Moyſes legunt᷑
apud deũ graʒ iueniſſe. Deniq;ʒ angeli pꝛi
us q; b.ᷣgo ĩ rẽ gre venerũt cũ.ſ.a pncipio
fult eis collata gra.Quõ &ůꝶ ipſa bta vᷣgo ðꝛ
Aꝓꝛijſſime inuẽtrix gr̃e. Rñdet᷑ ſᷣm antho.
in.iij.ꝑte ſumme ꝙ Adã ⁊ ſi ꝑ pniam recu⸗
ꝑauit ꝑditã gram:h̊ tm ꝓ ſe nõ ꝓ genere hu
mano toto, ſic ? Abꝛaã ⁊ pes veteſt. An/
geli aut nõ dicunt᷑ gram inueniſſe.qꝛ nõ ꝑ⸗
ditã gratiã recuꝑauerũt: ſed a pncipio acce
perũt collatã. Otã aũt maria vᷣgo ꝑditama
genere hũano gr̃am inuenit et recuꝑauit ꝓp

oĩbo. qꝛ per eã oẽs gr̃am ſaluificã rehabu⸗

erunt vᷣtualr ꝑ filiũ ipam nobᷣ afferẽtẽ. Vñ
Augein ſer.de natiuitate vᷣgis dic. O b. ma
ria qͥs tibi digne iura graꝝ et laudũ pᷣconia
valeat ipẽdere q̃ tuo ſins
ſuccurriſti ꝑdito zc. OScdo ꝑ vᷣgine ꝑditꝰ2
mũdus ẽ ſaluatꝰ.qꝛ tot mũdus in tenebꝛis
erroꝝ poſit ꝑ vᷣginẽ bñdictam pᷣmo oĩm lu
mẽ ſalutifere fidei accepitſine q̃ fide nõ põt
eſſe ſalus:teſte aplo Heb.xj. Sine fide im-
poſſibile eſt placere deo ꝓpter qð b. dgo pꝰ
pꝛijſſime ðꝛ illũinatrix ſeculi. HNaʒ et maria
illũinatrix vno mõ interpᷣtat᷑ ſm Hiero. Et
declarat᷑ ſic. Nã ꝑ illã tuhã Johis bapłiſte
dicentẽ Ecce agnꝰdei ⁊c̃. Andreas credidit .
Per andreaʒ petrꝰcredidit.ꝑ petrũ roma.ꝑ
romã credidit vniuerſus müdus.g a pᷣmo

ad vltimũ ꝑ Johãnem credidit vniuerſus

mũdus.Ded dic mibia q̊ Johes lumẽ ac
cepit niſi a btã virgie qñ ſolẽ xpᷣm poꝛtãdo
in vẽtre eliz abeth viſitauit et Johem ſctiſi⸗
cauit ⁊ illũinauit.ꝗ̊ totꝰmũdes ꝑ vᷣginẽ lu⸗

mẽ ſidei accepit ⁊ ſaluteʒ. Itẽ mũdus totꝰ
ydola adoꝛãs diuerſa errabatꝑ aplos aũt

ad verã fidẽ ↄuerſus ẽ.ſʒ aploꝝ mgfr̃a et do
ctrix erat b.maria.igit᷑ ⁊c. Vñ de ipſa canit
ecclia.Gaude maria vᷣgo cũctas hereſes ſo
la iteremiſti ĩ vniuerſo mũdo.ſ.ꝑ pᷣdicatõe,

diſciploꝝ. NHNec obſtat ꝙ antea patres ves

te.habuerũt fidẽ ſalutiferã deꝓpᷣo.ᷣa ⁊ bec
eis data eſt in merito pᷣuiſo a dco ex futura
xpᷣi incarnatione de virgine. Tercio quia

ari merito mũdo

—

—

—
.

Cr

Pars

virglnoꝛ ĩa mediãte mundus redeptꝰer

dãnatiõe extitit.vt ſicut canit ecclia YFemĩa
id eſt Eua dãnauit:ita femĩa.i. Maria ſal/
uauit. Pꝛoinde ſᷣm Alber.ſuper miſſius eſt

hoc puilegiũ magnũ ſoli attribui᷑ Marie.

qꝛ vpᷣſa eſt adiutrix redẽptõis hũane ⁊ medi
atiie. Tũ qꝛ xpᷣs ſm diuinitatẽ ſolã pati nõ
potuit vt ſic redimeretur bõ, ſed ĩ carne de
virgine ſumpta paſſus eſt. Ipſa ̊ virgo be

ata ꝓtulit pᷣciũ noſtreredẽptõis.i. carnẽxpᷣi

afflictã ⁊ ſanguinẽ effuſum ꝓ nobis.Tũ q̃ʒ
qꝛ ipſa ſola cũ xpᷣo ꝓ nobis patiẽte cõpaſſa
eſt:⁊ ſidi ſoli cõicatio paſſionis donata eſt.

Quod ſic declarat᷑. Cõicatio paſſiõis duo

impoꝛtat.ſcʒ fidẽ crucifixi dei et oĩs:⁊ ꝑ ſe

paſſionẽ ex cõpaſſiõe patieẽtis. At ſic fuit q̃⸗

druplex diuerſitas reſpectu dñice paſſiois.

Duidã em nec fidẽ nec cõpaſſionẽ de chꝛi⸗

ſto habebãt:vt iſideles:blaſpyhemãtes:⁊ de
mones. Quidã habuerũt cõpaſſionẽ ſj nõ

fidẽ diuĩtatis ſq apłi:qm̃ oẽs ſcãdalũ paſſi
ſunt.Et mulieres qͥbo dũs dixit YFilie hieru
ſalẽ nolite flere ſuꝑ me ⁊c.L u.xxiij.Quidaʒ

habuerũtſidẽ vel cognitionẽ ſed nõ cõpaſ/

ſionẽ vt angeli ⁊ patres in limbo. Se .

beata virgo habuit fidẽ ⁊ cõpaſſionẽ p ſe.?

ſic ſolius eſt hoc puilegiũ. Vñ ſicut tot? mũ
dus obligat᷑ deo ꝑ ſuã paſſione:ita obligat
dñie ꝑ cõpaſſionẽ. Nec obſtat illð Eſa.lxiij

Toꝛcular calcaui ſolus et de gentibo nõ eſt

vir mecũ,.qꝛ ſolũ excludit viroſ:nõ btãʒ vir

ginẽ qᷓ fuit mulier. Unde magna fecit deus
Marie in mũdi ſaluatiõe.qꝛ ipſa gram mũ
do recuꝑauit:ipſs mũdũ illũinauit:ipſa me
diante hũanatꝰxpᷣs redemit mũdin.
CLCaplm. N. de puilegio repletiõis ⁊ exu⸗
berationis donoꝝ ſpũſſancti in btã maria
et q; maxima in hoc eidem ſunt collata.

Ecima ſtella di⸗
d ci donoꝝ exuberatio:in qua de
uuůuusfecit vtiq; maxcima Marie.
Pꝛimo qꝛ eam oĩ dono.ſſ.⁊ oĩ gra repleuit.
Scðdo inſuꝑ qꝛ ipᷣaʒ adeo celeſtibo bonis
impleuit vt de plenitudie eiꝰtotꝰ mũdus ac
cipe poſſit et habere gr̃am. Idcirco Bern.
ait.Queramꝰ inqͥ t fratres gram ꝑ Mariã:
.q̃ ſic querit inuenit ⁊ pulſanti aperiet᷑. Ipſa
emm omnibo oĩa facta eſt:omnibo ſinũ miſeri
coꝛdie aꝑit:æ de plenitudine eius accipiãt
vhiuerſi:eger curationẽ:captiuꝰ redẽptõeʒ:
„ ı● &

triſtis cõſolatem: pctõꝛ yeniã: iuſtus graz
angelus leticiã:ſilius dei carnis ſubſtatiaʒ:

deniq; tota trinitas gliam. Hec ille. Ter/
cio quia deꝰ nullũ donũ ſpũale ⁊ nullã gr̃aʒ
in mũdo haberi voluit qͥn per manꝰ Wa⸗
rie trãſierit.vt dicit Anſelmus.ꝓpter quod
ipſa ab eccleſia honoꝛat᷑ digniſſimis nomi⸗
nibus ad id ꝑtinenttduius.
Pꝛimo quia ðꝛ poꝛta ceil.
Secuũdo quia ðꝛ feneſtra ceell.
CTercio quia ianua regis ali
Pꝛimo inquã ipſa ðꝛ poꝛta celi AUnde cani
tur Aue maris ſtella ðᷣi mr̃ alma atqʒ ſemꝑ

virgo felix celi poꝛta. Hoc aũt idcirco vt di

cit Alber.ſuꝑ miſſus eſt.ca.cxcj.qꝛ inqͥt per
virginẽ exiuit in mũdum qͥcquid vnq; gra⸗
tie creatũ vel inereatũ venit vel venturũ fu
it. Ipſa em̃ oim bonoꝝ mater eſt ⁊ mr̃ gra/
tie ⁊ mater miſericoꝛdie. Ideo poꝛta celi de
nomiata eſt.qꝛ per ipſam intrauit qͥcqͥd de
ternis in celos aſcẽdit ⁊ ecõuerſo. Pꝛopꝛie⸗
tas em̃ poꝛte eſt ĩpoꝛtare et expoꝛtare. Hec
Alben. Sʒ di. Tamẽ etiã penitẽtia dicit
poꝛla celi ⁊ mãdata dei ⁊ crux xpᷣi.quõ g at
tribuit᷑ beate virgini vt dicat᷑ poꝛta celi. Re
ſpondet᷑ ſ̃m eundem Albertũ ꝙ exq̃ ꝓpꝛie⸗
tas poꝛte eſt impoꝛtare ⁊ expoꝛtare.peniten
tia aũt ⁊ mãdata dei nõ expoꝛtãt ſed tm̃ im
poꝛtant in celum: ppter quod dicunt᷑ poꝛta
celi. GBeata virgo aũt vtrũq; facit: ergo ma
gis pꝛopꝛie dicitur ipſa poꝛta celi.Crux vᷣo

chꝛiſti bene etiam dicit᷑ poꝛta. Vnde legit᷑

ꝙ in templo fuerunt duo oſtia que ſiml ape
riebant᷑ et ſimul claudebant᷑: ita in celo hec
duo oſtia crux vel ipſe chꝛiſtus et Maria.
Becundo ipſa virgo ðꝛ feneſtra celi.quia
feneſtram intrat lux: ita ꝑ virginẽ lux de ce⸗
lo chꝛiſtus intrauit in mundũ Et ipſa lux q̃
de terra.i.de btã virgine oꝛta eſt ſᷣm carneʒ:
penetrauit celum. et ſic ipſa virgo eſt lux i⸗

luminans celum ⁊ etiam mũdum. Tertio

quoq; dicit᷑ ianua regis alti.quia ipſe rex re
gum per ipſam venit in mundũ. merito er⸗
go canit eccleſia de ipſa Intrent vt aſtra fle
biles celi feneſtra facta es.Tu regis alti ia⸗
nua ⁊ poꝛta lu fulgida vita data per virgi
nem gẽtes redempte plaudite.Hec ſᷣm Al⸗
bertum. 2
Capitulũ.N. de pꝛiuilegio ſuꝑexaltatio

nis beate Marie virginis in qua fecit de⸗
us in ipſa magna. .. . .

iber
HMHaecma ſtella

y dicit᷑ ſuperexcelles exaltatio in q̃
Deugv̈gini fecit magna.qꝛ ſuper

oẽs

uide lactaſti ſacro vbere.

neratiõis beate Marle in qua fecit de ma

em̃ ex hoc btãm me dicẽt oẽs generatões.

Itẽ Pꝛouerbᷣ.vl. Viderũt eã filie ſyõ.uani
me ſctẽ ⁊ biiſſimã pᷣdicauerũt:⁊ regie lauda
uerũt eã. Vt aũt enũeremꝰ rerum genera
Pꝛimo nota:trinitas de eaʒ venerat? eſt et

bñdictã pᷣdicauit qũ ꝑ miſſum GBabꝛielẽ ar

chãgelũ ipſam ſalutauit di. Aue gratia ple

ng dñs tecum:bñdicta tu in mulieribus.
Secuũdo dei filius xpᷣs veneratꝰ eſt eã ſum

ma reuerẽtia:tam in vita:qꝛ erat ſubditꝰ ei

Au.ij.et hoc in oĩ obſeqͥo vt filiꝰbonꝰ ma⸗

tri:qᷓ; in moꝛte ſua.qꝛ pendens in cruce:vi/

ce ſui diſcipulũ pꝛedilectũ eidẽ cõmendauit
in obſequiũ:ſolaciũ:ac venerandũ ſeruitiũ:

di. Ecce mr tua Joh.xix Deniq; ipſe chꝛi/
ſtus btificauit eam in pᷣdicatõne qñ mulier

quedam de turba exclamauit di. Beatus

venter qͥ te poꝛtauit ⁊ vbera q̃ ſuxiſti. Naʒ

mox ſubiũxit xps Quinimo:bii qꝗ audiunt
ver bũ del ⁊c. AUbi tripliciter eaʒ biificauit.
pꝛimo qꝛ in vtero xpᷣm poꝛtauit. Secũ

do q eũ vbere vᷣgineo lactauit. Terclo qꝛ

verbũ dei audiuit ⁊ cuſtodiuit.Pꝛima duo

inſinuant᷑ cũ dixit Quinimo.vbi q̃ ad vtrũ

; cõfirmat dicta mlieris.ſ.Btũs vẽter q te
poꝛtauit:ecce pmũ.⁊ vbera q̃ ſuxiſti:ecce ſe
cundũ.Terciũ cũ ſubdit Bti qͥ audiũt ver
bui dei:qꝛ beata virgo ꝑfectius pꝛe oĩbo au

hoꝛos angeloꝝ ⁊ ſuꝑoẽs oꝛdines cre
aturarũ celeſtiũ et terreſtriũ exaltauit vt ißa
ſit regina angeloꝝ et glioſa dna oĩm creatu
rarũ:mũdi aduocata:btõꝝ gloꝛia:ac oĩ lau
de digniſſima:oĩ dignitate pᷣcellẽtiſſima. vt
patuit de hoc li.x.vbi de allumptõe ⁊ gliſi⸗
catione atq; ſupexaltatõe ⁊ celeſti dignifica
tione actũ eſt. Viñ canit de ipſa eccleſia. O
glioſa dña excelſa ſuꝑ ſidera qͥ te creauit ꝓ/

Wogecima ſtel
d la ðꝛ vlis veneratio in q fecit de
uus virgini magna.qꝛ fecit vt to/
tum vniuerſum ipſam veneret᷑ ⁊ laudet taz
in terra q; in celo. Vñ ipſa ait Luẽ.ij. Ecce

diuit ⁊ ſernauit verbum dei. Tertio btãm

virginẽ venerata eſt creatura angelica ⁊ ve

nerat᷑. Pꝛio q dem in ſalutatione qĩu ange
lus reuerẽeter ſalutãdo eã adoꝛauit di. Aue
gra plena. Scðo ĩ natiuitate xpᷣi qũ pul-
titudo angeloꝝ cecinit di. Glia ĩ excelſià vᷣoDů
⁊c. Tercio in ſui aſſumptione.vñ cantt e
cleſia.Aſſumpta eſt Maria gaudẽt angeli
laudãtes bñdi.dñm. Quarto tꝑe peſtilen
tiali Rome cũ btũs GBꝛego.imaginẽ vᷣginis
ante ꝓceſſionẽ deferri faceret:viſi ſunt ange
li canẽtes in eiꝰlaudẽ Regina celi letgre alle
luia. Deniq; angeli mali eã cogunt᷑ vene⸗
rari in tantũ: vt audito ſolo eiꝰnoĩe cogan?⸗“ß
effugari.ſicẽ patuit li.vj. Gerñ. Ubi nomen
Marie inuocat᷑ demonũ nocumentũ effu
gat᷑.qꝛ maria terribilis vt caſtroꝝ acies oꝛ
dinata deſcribit᷑.et de hoc eodẽ libꝛo patue
runt miracula. Quarto btãm virginẽ ve⸗/

nerat᷑ oĩis generatio hũana. Pꝛima q dem

generatio iudeoꝝ.ſicut patꝭ de Joſepho qͥᷣ
plura bona ſcripſit in li.antiqͥtatuʒ de xpᷣo.
⁊ vt ð ſcriptũ eſt dĩñs Bonaueñ. dicit ꝙ iu⸗/
dei aſſerũt beatã vᷣginẽ fuiſſe pulcerrimã. ?
hoc mirũ in ea:q; a nullo viro potuit cõcaua
piſci. Secũda generatio machometiſtax
qꝛ in alkarano.i.lege eoꝝ laudat᷑ virgo bea
ta.vt patuit li:ij.pte.iij.arti.ij.c.iiij. Et An⸗/
thoninus floꝛẽtinꝰ in.iij.pte ſue ſumme ſcri
bit ꝙ ſaraceni ⁊ thurci beatã virginẽ in tẽè⸗
plis ſuis adoꝛãt ⁊ ei thurificãt.⁊ nomen eiꝰ
in tãta reuerẽtia eſt apud eos ꝙ blaſphemã
tes cam graui pena mulctant. Terciage⸗
neratio latinoꝝ gẽtiliũ.vtꝝatzʒ de Virgilio
q ſcribit in li.buccolicoꝝ Egloga.iiij.. Jꝗã
redit ⁊ virgo redeũt ſaturnia regna.v. Jam

noua ꝓgenies celo demit᷑ alto.vᷣ. Nate mee

vires mea tu potentia ſolus ⁊c. Quãuis au
tẽ btũs Hiero,dicat Virgiliũ nõ hec intè⸗
diſſe de chꝛiſto.tñ poſſibile eſt ꝗ ſicut etia,z
cayphas ꝓphetauit de ſalute mũdi ꝑ moꝛ⸗
tem xpᷣi futura di.Expedit vt nus hõ mo
riat᷑ ꝓ ꝓplo:licet hoc nõ intẽderit nec intelle
xerit.ita ⁊ Virgilius de xpᷣo ⁊ matre eiꝰ bũ
dixerit. vt ſentit btũs Augꝰ.Ouidiꝰ quoq;

poeta in li.de vetula ait O virgo felix:vᷣgo
ſignata ꝑ ſtellas Quis mihi tantũ det viue
re vt dignꝰpoſſim laudũ tuaꝝ ferre pᷣconia.

HNã niſi tu foꝛes deꝰnõ ſumeret carnẽ. ex te
hic de oĩpotẽs. Nõ cñ credi? Ouidiũ illũ
libꝛũ ſeciſſe:ſed aliquẽ fidelẽ Ouidio intitu

Pars

a4o. Fnerũt eti ſbillegetlles à plima ſen
pſere de xpᷣo ⁊ mf̃e eiꝰlaudatoꝛia:pᷣdicendo

xpᷣm Jeſum dei filiũ naſciturũ de vᷣgie ima
culata. He oẽs ſibille pm Iſið.li.ethimo.at
qᷓ; Ect:in pmo li.diuĩaꝝ inſti.fſuere decem
Paia pſica q̃ fuit de ꝑſis. Secũda libi

ca. Tercia delphica ĩ tẽplo delpbici apol

linis genita:q̃ an troiana bella vaticinata ẽ
cuiꝰ plimos vᷣſus oꝑi ſuo Homerꝰinſeruit
Quarta chimeria in ytalia. Quinta he⸗
ricthꝛea q̃ vt Augꝰ.meminit.xviij.li.ð ciui.
dei vᷣſus q̃ſdã cõpoſuit de fine mũdi q̃ꝝ pꝛi
ine lr̃e iſcte ſonãt Jeſus xpᷣs filiꝰ dei ſalua/
toꝛ. Dicta eſt aũt bericthꝛea.qꝛ in eadẽ inſu/
la eiꝰinuẽta ſunt carmina. Sexta ſamia a
ſamo inſula cognoiata. Septima cuma⸗

na qᷓ eſt cumea de q̃ VWirgiliꝰin Bucolicis

lano nata. Nona phꝛigia. Decia tiburti
na q̃ oẽs diuitatẽ xpᷣi ⁊ eiꝰ natiuitatẽ ex vᷣgi/

li.v.recolit. Octaua eleſpõtina in agro tro

ne btã cõmẽdãdo ꝑ longa añ tꝑa phetaue
runt.q̃ꝝ dicta ſingulaꝝ qꝛ lõgiſſimũ foꝛet h

ſcribere:ſaltẽ ſufficiat hic inſeruiſſe ꝓphiam
ſibille delphice q̃ ⁊ in caſtro papiẽſi ſcripta
hoc mõ ↄtinet̃ In vltia inqͥt etate hũana⸗
bit᷑ deꝰ⁊ hũiliabit᷑ ples diuia:iũget᷑ hũani/
tati deitas ⁊ puellari officio educabit᷑ deꝰet
hõ.Signa pᷣcedẽt apud iudeos: mulier ve

tuſtiſſima ſc; Eliſabeth pueꝝ ↄcipiet:ſtella
oꝛbis mirabit᷑:ducatuʒ pᷣſtabit.ſ.magis:ad

oꝛtũ.i.xpᷣi:hic hñs pedes.i.annos.xxxiij. et
polices ſex.i.meſes:eliget ſibi de piſcatoꝛi/

bus nũeꝝ duodetariũ:vnũq; diabolũ.ſ.iu

dam. Nõ in gladio bellove eneadẽ vrbeʒ.i.
romã:regeſq; ſubijciet Sed in hamo piſca
toꝛis in deiectiõe ⁊ pauꝑie ſuꝑabit diuitias

⁊ cõculcabit ſuꝑbià:moꝛte ꝓpꝛia moꝛtuũ ſu

ſcitabit:⁊ cũ mactabit᷑ viuet ⁊ regnabit:bo/
nos iudicabit ⁊ malos. Hinc q̃tuoꝛ aĩalia
id eſt euãgeliſte ſurgẽt in teſtimoniũ ſectan/
tes iuſticſã leq& irrepᷣheſibilẽ. huic ↄtradi
cet beſtia.iiantixpᷣs ſimulq; abomiatio ſpu

me dꝛaconis.i.machometus.Etſurget ſtel
la mira.i.Paulus apls:hñs imaginẽ q̃tu⸗

oꝛ ĩaliũ.i.euãgeliũ q̃tuoꝛ euãgeliſtarũ: Da

naos.i.grecos illũinabit. Nomẽ agni vſq;

in finẽ ſeculi ꝑducet Erit aũt beſtia hoꝛribi

llis.i.machometꝰ ab oꝛiẽte veniẽs cuiꝰ rugi

tus vſq; ad gentes punicas.i.affricas audi

etur. cuiꝰ caira. viſ ſcegerach inumera. pe/

deſq;:c= loaιααani, Reges aũt ? optima
K 5 „B
„
△ 9

—
I 1
)

tes erũt in ſudoꝛe terribili.et nõ diminuent

pedes eiꝰ.i.annos Stelle q́ʒz due,. i,.oꝛdo mi

noꝝ ⁊ pdicatoꝝ ↄſiles pᷣme ſtelle.i.paulo:ĩ⸗

ſurget ↄtra ipᷣm et nõ obtinèbüt vſq; dũ ve
mat abominatio ⁊ volũtas altiſſimi ↄſũme

tur. Hec ſibilla ptacta. qphia habet ſepta
etiã in libꝛo ↄfoꝛmitatũ. Quarta pᷣter hec

generatio xpᷣianoꝝ laudat ⁊ venerat᷑ beatã

virginẽ inter q̃s tam boni qᷓ; mali:tã hereti
ci q; ſciſmatici ſolẽt pleriq; venerari:ieiunã/

do ſabbatũ vel vigilias feſtiuitatũ eiꝰ in ho

noꝛẽ ipſius.Et certe multi vident magi ha
bere btãʒ virginẽ in veneratõe q; dũm xpᷣm
magis ex ſimplicitate moti qᷓ; ſcia:licet non

deberet lieri. qꝛ tũ honoꝛ matris in filiũ re⸗

qundat patienciã bz rps huisſimplicitatis

uerſe alr oĩs generatõ filioꝝ ecclie iuſtoꝝ vir
ginẽ btam venerat᷑ ⁊ laudat. Nã ecclia q̃ti-

die hoꝛas canonicas vᷣgis dicit. Et ſuntipᷣ

cepto ipᷣe hoꝛe btẽ vᷣgis ſicut ⁊ canonice ho

re maioꝛes q̃ ad obligatos. Itẽ ꝑ totũ oꝛbẽ
q̃ ciuitas nõ habeat eccliam ⁊ vtiq; ſolenio
rem in noĩe btẽ vᷣgis fabꝛicatã.Certe in oꝛ⸗
be nec in noĩe ſaluatoꝛis:nec in honoꝛe ali⸗/
oꝝ ſctõꝝ repiunt᷑ ecclie in tãto nüero, Ites

qs ſctõꝝ habet tot feſtiuitates ꝑ circulũ an

ni ſicut b.vᷣgo. Deniq; ſcti doctoꝛes de nul

lo ſctõ cõperiunt᷑ edidiſſe tot ſermões ſicut

de btẽ vᷣgis laudibus. Oiĩs itaq; generatio

hũana ipſam venerat᷑timo inſuꝑ ⁊ oĩs ceaa

tura ad eius oꝛis ĩperiũ obedit:qꝛ dña ẽ to
tius mũdi.Et nos chariſſimi eam venere
mur:ipſam deuote laudemꝰ di. Vere bea⸗
ta:vere glioſiſſima:vere felix es o ſacra vir

go maria ⁊ oĩ laude digniſſima.qꝛ ex te oꝛ
tus eſt ſol iuſticie xpᷣs deꝰ nr.O tu itaq; ſan

ctiſſima:ab eterno pᷣelecta:virgo puriſſima:
omni decoꝛe vᷣtutũ adoꝛnata:deo fecũda et
inhabitata:iumioſa ⁊ mr̃ digniſſima.O tu
ſaluatrix ſecli ſpũſctõ pleniſſima:ſuꝑ om̃es
angelos exaltata:te laudamꝰ:te deuote coli

mus:te hũiliter petimꝰ:vt apud pᷣdulcẽtuũ
Jeſum cũ q̃ regnas in eternũ nobis impe⸗

tres btitudinis gaudiũ Amẽ.
Pars ſecunda libꝛi vndecimi de puile⸗/
gijs ſiue gratijs ⁊ excellentijs btẽ marie vbi⸗

applicat᷑ thema quod applicari põt ⁊ cõcer/

nil feſtum Marie de nuue.

Eus fecitmagna

Liber

inſerutabilia ͥ pcipit niui vt deſcendat ſup

errã Job.xxx vij.ca.Tãta eſt excellẽtia bea
tiſſime vᷣginis.tã magna et inſcrutabilia eiꝰ
gloꝛioſiſſima Zuilegia vt in laude eiꝰdefici-
ant oẽs lingue ſcripture et ſiłitudines. VUñ
Hilero.in ſermone de aſſumptione dicit ſic.
OQuid nos tãtilli:qͥd actõe puſilli in eiꝰ lau-/

dib referamus:cũ ſi oĩm noſtrũ mẽbꝛa ver

terent᷑ in linguas: eaʒ laudare ſufficeret nul
lus.altioꝛ celo ẽ de q̃ loqͥ nitimur.abyſſo ꝓ/-
fundioꝛ cui laudes dicere conamur. Uñ ſi

celũ te appellem: altioꝛ es. ſi matrẽ getiũ di⸗
camꝛ:excellis.ſi foꝛmã ðᷣi apellẽ digna exiſt

Si aũt dñaʒ angeloꝝ voce:ꝑ oĩa cõpꝛoba⸗

ris.: Quid igit de te digne dicã:neſcio. Hec
Hiero. Ideo ſpũſſctũs ꝑ oꝛa ꝓphaꝝ eã cõ/

mẽdat:nõ ſolũ verbo:verũetiã ſignis ⁊ ſili/

tudinibo. Quia vᷣo nulla ſimilitado ꝑaboli

ca pfecte ſufficit ad eiꝰ excellẽtiã expmendã.
ideo ad eiꝰlaudẽ młite inducunt᷑ methapho

re. Aliqñ em̃ figurat᷑ a natura celeſti vt ſo/
lis:lune:⁊ ſtellaꝝ.Cañ.vj. Que eſt iſta qᷓ p2⸗
gredit᷑ electa vt ſol:pulcra vt luna ⁊c̃. Ali-

qñ a natura inferioꝛi in ſilitudine cedri liba
nl:palme:cipᷣſſi ⁊c. Ecci.cxxiiij. Quaſi cedrꝰ
exaltata ſum in libano ⁊c̃. Aliqñ vo a na⸗
tura media:vicʒ nube vł auroꝛa. Ecẽi.xxxij
Solẽ nube tegã.vel niuis etiã ſicut patʒ in
pmiſſo themate. Sed qm̃ ſctã mater ecclia

ſolet annuatim ſolẽniſare ad honoꝛẽ btẽ vir

ginis diẽ feſtũ qͥ ðöꝛ Marie de niue. in me⸗
moꝛiã vicʒ illiꝰ miraculi qñ in eſtiuis caloꝛi
bus.ſ.mẽſis auguſti die.v,rome eccliam ſi/
bi fabꝛicãdaʒ btã vᷣgo ꝑ niues voluit demõ
ſtrare. Hoc aũt miraculũ eſt deſcriptũ li.xij
Pte vl.ca.vj.miraclo.v. Igit ꝓ iſta ſolẽnita
te cõueniẽter applicati põt ihema pᷣacceptũ
In cuiꝰ ̈bis btã virgo Maria tnipliciter
cömendatz.
Pꝛio a groſa pᷣuilegioꝝ magnificatiöe.
BSecũdo a vtuoſa niuiũ aſſimilatiõe.
Lercio a viſceroſa hoim miſeratõe.
Pꝛimo qͥdem a gratioſa puilegioꝝ magni⸗/
ficatione:cũ ðꝛ.deꝰ facit magna inſcrutabi/
lia. Vere maxiĩa inſcrutabilia fecit deꝰ ĩ ma
ria cum eã fecit vᷣginẽ matreʒ dei ⁊ ſuꝑ oẽm
reaturã ſublimauit multipliciter. vt patuit
in pte pma huiꝰlibꝛi.vũ Oꝛigenes ĩ Ome⸗
o lia ſuꝑ illud Qu. Cum eſſet deſpõſata ⁊c.di
cit ſic. O magne admiratõis gratia.O ine/
narrabilis ſuauitas.O ineffabile ſacrame⸗

tum Ipſa eſt eadẽ mater:ipſa eſt eade vi
ipſa genitrix ⁊ ancilla:ipſa eſt q̃ genuit ð
⁊ holem.qͥs vnq; audiuit talia:qͥs vnq; po
tuit vt virgo eſſet ⁊ mater:ĩmaculata mater
et ĩcoꝛrupta:mater vnigeniti filij dei Ni no
ſtri Jeſu xpᷣi qͥ eſt in celis ſᷣm diuinitav ĩn ſi
nu patrꝭ:⁊ eſt in terris fᷣm carnẽ in ſinu ma

lis caſtitas illibate

exaudias,. NHon em ſas eſt o

8 7 „

– „.

tris.in celis de patre ſine matre generatus:
et in terris de matre ſine patre genitꝰ. Hec

Oꝛigeneſ. Ecce & merito cõmẽdat᷑ virgo ꝙ

de“ fecit in ea magna ⁊ inſcrutabilia. De

cũdo cõmẽdat᷑ btã virgo in pᷣmiſſothema⸗

te a vᷣtuoſa aſſimilatõe niuiũ:cum ðꝛ:qͥ pᷣci⸗
pit niui.i. Oarie. Merito nẽpe btã virgo
pᷣfigurata ⁊ etiaʒ miraculoſe demõſtrata eſt

niues ꝓpter eiꝰ virtuoſas ꝓpꝛietates ⁊ ſili/

tudines ples. Pꝛimo qͥdẽ:qꝛ nix eſt cãdi-
diſſima ⁊ albiſſima rerũ oĩm in qͥ ſignificat
puritas btẽ virgis excelletiſſima. Gecun
do nix eſt frigidiſſima:in qͥ ſigniſicat᷑ virgia
tas Marie v̈ginis: ꝑ quam
ab oĩ ardoꝛe concupie fuit aliena. Tercio

nip eſt faciliter liqſcibilis et reſolubilis: in qᷓ

ſignificat᷑ btiſſime virgis charitas pᷣcellen⸗
tiſſima ꝑ quã aĩa eius totalr fuit liq̃facta in

Ddeũ ⁊ ꝑ hanc facillime mouet᷑ ad ꝓximis.i.

bomibo ſubueniendũ. Quarto nix in ſup/

nis naſcit᷑ ⁊ ꝑ paruas qntitates deſcẽdit.in
q̃ ſignificat᷑ ꝙ licet btã vᷣgo fuerit altiſſima

⁊ ei continua ↄuerſatio in ſuꝑnis.Lñ erat
virgo hũillima ⁊ ſui reputatõe ꝑua.nam cũ

eſſet mater dei:ſe reputauit ⁊ dixit ancigam
Ecce patʒ:qꝛ multiplex vᷣtuoſitas deſignat
in Maria ꝑ niuis ꝓpꝛietates in qᷓ cõmeda
tur. Tercio cõmẽdat᷑ a viſceroſa miſera/
tione ⁊ pietate erga hoĩes:cũ ſubdit᷑.vt de⸗
ſcẽdat ſuꝑ terrã. Iſta em̃ ↄdeſcẽſio eſt terre

ſtriũ hoĩm in oĩ neceſſitate miſeratio ⁊ ſuf⸗

fragatio quã exhibet virgo btã pꝛecipue ad
eã deuote ↄfugiẽtibus.qꝛ de voluit ipſam
foꝛe nobis aduocatã ⁊ matreniſcdie.Et id

circo ðꝛ in themate: qͥ.ſ.deus pᷣcipit niui.id

eſt btẽ vᷣgini ĩmaculate ſue matri vt deſcen⸗
dat miſericoꝛditer auxiliãdo ſuꝑ terram ⁊c̃.
Vñ Berñ. in ſer. In lectiõe dicit. O morie
pia O multũ admirabilis maria:tu nec no

minari potes qͥn attẽdas:nec cogitari quin
recrees affectꝰdiligentiũ te:nec iuocari qͥn-
dua relinque/
re eum qͥ ſpem ponit in te cum ſis mater mi
ſericoꝛdie ⁊c. Potes igit᷑ ſicut tibi placue⸗

.*

£

09

BW

n
!
pe
dter
o
uſ
s
He
Gog
Ge

ema⸗

ec to
goin

ne
E
.

0

ℳ☛
.

a⸗ uas Hominatio.

S Supaddunt Dꝛnatus. 32
3 alie quatuo:

“ bp cupat mal. qꝛ ipa eſt virgo

taq;uis in pᷣcedęetibo ſcriptũ eſt pluries
imẽ hic ſub alio ꝓceſſu ꝓſequedo circa hoc
qſtio occurrit talis: Utrũ biiſſima vᷣgo ma
ria merito dicat᷑nobiliſſima:vt mera verita
te debeat pᷣſg ri oib nobilibo totiꝰ vniuerſi
in ipſa coꝛpali nobilitate. Ad qð rñdet᷑ q
ſic. Et declarat fm Albertum ſuꝑ wil

Elit iuxta 5miſſum bema applicare ſermon
in keſto bie Marie de niue ſiue de ei pꝛini⸗
legijs ſiue de eius puritate vel de eius virngi
agis tedeans huͤrttate vel pietate. De
oio unguli babes ĩ pᷣmiſſis libꝛis ſu
lis cis. Lñ vt ad noſtꝝ ppoſitũ in hac par
te cõuertẽdo de excellẽtijs btẽ virginis aga
mus 1

bie vin⸗ is:ds

rüet negtos decoz e qli delcribit in ſi
gura Johes

faclioꝛ? capacitatem, nir ei
“ NMobilitas
Peime ana Belean
tno: ſtelle MDMeritum
Siie.

.„ Sß enſatio
onſummatio,.

Retributio. 7
Incopꝛebenſibilitas
LCaplin. Lq bia Maria merito aeng

uilegium ſumme nobilitatis quia declarat
fuiſſe pᷣ excellenter nobiliſſima tam in cauſe a
S in in efficientia.

aſt tella nũ

nobiliſſima: de q qdem nobilita

se,

ducat. Quatũ ad
qdem enũerat ⁊ deſcribit be⸗
Senis oꝛdis mioꝝ i ſermo
D ne de admirabilt excellentia ⁊ glia btẽ vxgis
Eqͥdem hec eſt regina de q̃ ps ait Aſtitit re
gina a dextrꝭ tuis in veſtitu deaurato circia
Qdata varietate.Quia regia: coꝛonata gra-⸗

in qᷓ de plm peculiare elegit
ab alijs cui dictũ eſt Beñ. xiij. Pꝛi
eſto inter nos.⁊ cui pmo facta eſt

deli hoies ⁊2c.
onns tia btã go fuit nobiliſſima⸗i in pſona: tam
cCcoꝛpalr q; puriſſime nature ⁊ cõplexiois pᷣ
optime fuit:q; ſpnalr qꝛ plenitudinẽe gratie
in ſe hereditauit.? liberrima fuit:quã liber/
tatẽ potiſſime facit immunitas a pctõ⸗ Qui
eim̃ facit petm̃ ſeruꝰ? eſt pctĩ Joh̃.viij. Unð
j.politicoꝝ dic Areſt. ꝙ, nil aliud q;; Stus et
vicia determinat ſeruũ aut liberu. Et Aug.

nec vni?:

— =ð

olinguendo taliter. Banaedctne z⸗

conſiſtit in tribus.

Pꝛimo in cauſa.
Secundo in ſubſtantic
Tercio in effi cienti.

H Pinen in cauſa: ſi vicʒ a nobih ae bn⸗
Ccliplũ ducat. Secũdo in ſubſtãtia: ſi nobi
ꝛeter iſta puilegia 2 digniſſimas ex

celletias in pma tte habitas: deſcribemus
hic. xij:alias excellẽtias et gras puilegioꝛuʒ

Eeate.. Ter/

le eſſentia ⁊ ꝓpꝛietatẽ in ſe poſſide
in efficientia: ſi nobiles effeot⸗ ex ſe pdu

mü btã virgo ſa ſü⸗
me nobiliſ ima.qꝛ fuit filia bncipis Abꝛae

3 ſibi ⁊ diſtinxit

2

e xpo re

pꝛomiſſio:qͥ fuit nobiliſſim?patniarcha. vñ

denoiant᷑ hebꝛei qſi abꝛeici à pmo ↄfeſſus

eſt fidẽ vniꝰ veri dei inter vdolatras chalde
Apoé, rij. di. Mulier amicta
ſole ⁊ luna ſub pedibo ei.æ in. aie te ei⸗ co⸗
rona: xij ſtellaneligratiag et exe
ſax. Süt auũt iſte, xij. ſtelle glie ercell tiſſ
Eginis ꝑ euũdẽ ſctm aleecten ſſigna
te ⁊ in tribus quaternarijs ſablaiſe phter

„

os igne adoꝛãtes p deo:in quẽ iniectus ab
eis vt expiret᷑ virtutẽ eiꝰ:illeſus exiu it. Ipſa
itaq; btã ᷣgo ab Abꝛaã tãto pncipe ? tam

ſcto deſcẽdit generatõe.xliij. vt patet DHat
thei.j. Et in hac ſua oꝛigine cõtraxit vᷣgo tri

blicẽ dignitatẽé. Pꝛio regaleʒz ex Dauid q̃ͥ ẽ

dignitas coꝛpalis. Scoo ſacerdotalẽ que
eſt dignitas ſpũalis. qꝛ trib⸗ regalis 2 ſacer
dotalis erãt iũcte ↄiugali mrimonio.
cio ꝓphetalẽ qᷓ eſt diuinalis vel celeſti

Ter

8: q

2

Rer⸗ “ phetie donuʒ a deo eſt imediate.iuxta ilk
Iſ. Pe.ij. Spũſctõ inſpirãte locuti ſũt ſancti

Quo ad ſecũdũ in ſubſtan

xiiij.de ciui.dei dicit. Bon? etiã ſi ſeruiat
ber eſt. Maglus aut eria i ſi regnat ſeruus eſt
ed qoͤ pei eſt tot dnñoꝝ ᷣt vitioꝛũ
HBec ille. VUñ btã ᷣgo qa ab oĩ pctõ liberri

ma: ? celoꝝ regina ac mũdi dna. kfuit igit ve
riſtine no
2 pleniſſt ſima.

diliſſima vtpote oĩ ᷣtute ⁊ gratia
Ouo ad terciũ in efficiẽtia fu

u! btã virgo nobiliſſima, q⸗ ex ea oꝛt? ẽ ſons
ois nobilitatis ſol iuſticie cbꝛiſtus deꝰ no⸗
ſter 4 eſt rex: ſacerdos 2 pbeta 2 dñs donſt
dilato ait. Kex ſum ego per
quẽ et oẽs electi veniũt in libertatẽ glie tfili⸗
oꝛũ dei. Unde patet btam v̈ginem Zen no

u. Unde

Liber

biliſſimã pꝛe oĩbo creaturꝭ poſt xpᷣm ⁊ indi/
uiduis nõ ſolum hũanis ſed etiaʒ angelicis
q̃ ſunt fuerũt ant poterũt eſſe. Quod qdẽ vt
mag clareſcat dticularia dubia pulcra hic
mouent᷑. Pꝛimuʒ quõ nobilitas btẽ vᷣgis

pcellat nobilitatẽ angelicã. Rñdet᷑ ꝙ pꝛeci

pue ſcellit tripliciter. . ⸗
DPꝛio qꝛ nobilitas b. ᷣgis eſt dignioꝛ.
Scðdðo qꝛ eſt pᷣcioſioꝛ.
Cercio quia eſt pᷣclarios:.
Pꝛimo inq; pcellit: qꝛ eſt dignioꝛ.quia ſᷣm
Bonauen.ſuꝑ.ij.di.j.licet angelus natura
liter ſit dignioꝛ hoĩe q̊cũq; etiã xpᷣi huanita
te vel btã virgie:in eo vicʒ qꝛ angelus natu
raliter eſt ſpũalis:incoꝛꝑalis:⁊ immoꝛtalis.
Tale aũt naturalr nobiliꝰ eſt coꝛꝑali ⁊ moꝛ
tali ⁊ coꝛruptibili.Sed hõ eſt coꝛꝑal ⁊ moꝛ
talis. etiã ipſe xpᷣs moꝛtale coꝛpus ſuſcepit.
VUñ et ſᷣm aplm Heb.ij.ſcribit᷑. modico qᷓ;
angeli minoꝛat eſſe Jeſus ꝓpter paſſionem
moꝛtꝭ. Nihilominꝰ tũ rõne młtiplic gre ſu
kaditerys ⁊ bta vᷣgo eſ mr melioꝛes ⁊ no
dilioꝛes ſunt optis in genere angelico. Uñ
b. vᷣgo eo ꝙ eſt mĩ dei ⁊ ſpõſa dignioꝛ eſt et/
fecta oibo angelis: vt ſcʒ ſit regina et dña an
geloꝝ:ſic xpᷣs rex ⁊ dñs oĩm. Sicut em̃ cuʒ

aliqͥs excelſus rex accipit ſibi ſoonſam ð ge
nere ignobili:eaʒ mox eoipſo nobilſtat ſuꝑ
omes barones ⁊ milites ⁊ decoꝛat ⁊ oꝛnat.
Dic cũ deus ſummꝰbtãm vᷣgineʒ pꝛeelegit
in ſpõſam:eoipſo pᷣ oib ipſaʒ angelis et ho

minibo nobiluauit rõne tante dignitatis.

Secũdo nobilitas Marie pcellit nobilita
tem angelicã.qꝛ eſt pᷣcioſioꝛ coꝛã deo coꝛam
q̃ pᷣcioſioꝛ et gratioſioꝛ eſt id qð eſt ſm graʒ
q; ſᷣm naturã.vñ melioꝛ eſt coꝛam deo ruſti
cus in gra exñs:q; rex ſine dei gra. Angeli-
ca ̊ nobilitas cũ ſit ex natura minoꝛ eſt no

bilitate b. ᷣgis ꝗᷓ eſt ex gra. Tercio qꝛ eſt ᷣ

* „

clarioꝛ: eoq; purioꝛ. quia nitet puritate vᷣgo
ſub deo maxia ᷣm Anſel. ideo pᷣ ceterꝭ cho

ruſcat radijs diuinis.laritas qͥ we dei il⸗

luminat eãẽ Apoc xxj. Nimiꝝ videmꝰ ꝙ cla
ritas lucis tãto eſt pclarioꝛ ⁊ nobilioꝛ q̃nto
eſt in materia ꝑſpicua et purioꝛi.ſicut p op⸗
poſituʒ eſt minus clara in materia obſcura
etdenſa. Ded q: bra vgo eſt puriſſima ſu
gratiã dei ⁊ gliam. Hoc pᷣdixerat Eſa.lx. di
cens. Suꝑ te oꝛiet᷑ dñs ⁊ glia eiꝰ in te vide
bitur. Secundũ dubin Quõ nobilitas

uerſi. Rñdet᷑ ꝙ hoc declarakẽ Pꝛimo ex

ma nobilitas. vt patet Lu.iij. Ex q̊ͥ accipit

XI

bilitatẽ olm hũanox indiuiduoꝝ toti vni⸗

hoc ꝙ euãgeliſte oẽs pᷣclaritates: ingenuita
tes:⁊ nobilitates q̃ pnt eſſe in hoĩe.ſcʒ patri
archalẽ:regalem:ſacerdotale:ducalẽ:⁊ ꝓbe
talẽ ſᷣm oꝛiginẽ ſanguĩs deſcribũt in hac pᷣ⸗

clara virgie:tã deſcẽdẽdo ab abꝛaam ſctiſſi
mo vſq; ad xpᷣm eiꝰ filii. vt patet Math.j.
q; aſcẽdẽdo vſq; Adã q fuit dei in qᷓ eſt ſum

de degit hoĩby eſt adepta. Vñ opoꝛtet teſti
monio enãgeliſtaꝝ boc intedetiuʒ ↄcludere

ꝙ ipſa pᷣferat᷑ oĩbo imꝑatoꝛibo:regib ⁊ regi⸗

nis ⁊c̃. Secũdo ex hoc quia xpᷣs dũs ᷣm

hũanitatẽ oẽm no bilitatẽ habet a matre:vt

dicat᷑ filius Dauid: filiꝰ virgis: ⁊ ſpecioſus

ſoꝛma: ? nobiliſſim. Er ᷓ areſcit omis
nobilitas ⁊ foꝛmoſitas idcirco conceſſa eſt
adã vt ꝑ generatoes deſcẽderet in virginez
matrẽ ⁊ p eam terminaret᷑ in chꝛiſtuz. Et ſic
ipſa virgo fuit paupcula et coiunx Joſeph

paupis carpẽtarij:quõ ðᷣꝛ foꝛe nobiliſſima

coꝛꝑaliter.cũ ſᷣm phm: nobilitas coꝛꝑis eſt
traductio oꝛigis a paretibo ſm ſeculũ in di⸗
uitijs ⁊ potẽtia ac dñio ↄſtitu vł iĩueteratꝭ
Rñdet᷑ hoc nõ obſtat:qꝛ licet generatio

Marie ſucceſſiue fuerit depauꝑata.tamẽ a

pncipio de ditiſſimis: nobiliſſimis ⁊ poten
tiſſimis eſt oꝛta.Et qͥ dẽ ipſa btã vᷣgo volũ/

tariã pauꝑtatẽ tenuit q̃ eſt virtꝰeuãgelicã.?

ideo nõ derogat rõni nobllitatis vere. Siẽ
ſi regĩa vel fili regis intraret religionẽ q̃ vo

uet pauꝑatẽ:nõ ꝓpter h̊ amittit nobilitatem

naturalẽ imo ꝑficit ꝑ ᷣtuoſitatẽ. AUnõ legit᷑
ſctüs Cudowic/ flid regls Aragonie ⸗

mogenitus cũ intraſſet oꝛdinẽ minoꝝ cõte⸗

pto ſeclo.vnus ex fratriba minoꝛibo eidẽ ſa⸗

lutãdo dixiſſet. Aere inqͥt masimũ honoꝛẽ

quia te filium regis maximi habere meruit
Mox ille ſctũs reſpõdẽdo intulit Imo in⸗
q̃t ego ꝑ oꝛdinẽ ſum nobilitatus ⁊ vere ſub
limatꝰ ac honoꝛabilis effectus.qͥa virtꝰ fa⸗
cit vere nobilẽ atq; honoꝛabilẽ. Nã ꝓfecto

carnis nobilitas qntũcunq; excellens ſit ſi⸗/

ne virtute infoꝛmis eſt:imo nablliete⸗
ſte Hiero. Et eiuſdẽ ſnĩe ẽ Arelhj.⁊.ij. Rhe
toꝛicoꝝ. ?.iij. Ethicoꝝ. Sed gratia dicto⸗

ltas
rei

1*

win
y
er
au⸗

ſi

Hn
ne
da
dicl
li
LL

1es

kon⸗

„e

rum queſtio poteſt oꝛiri Unde oꝛta eſt no⸗
billtas inter homĩes ⁊ dñium q̊ pᷣeſt hõ ho
mini. Hã vt dicit Aug xix. de ciui.dei. cap̃.
xv. De?hoĩem rõnalẽ factũ ad imaginẽ ſuã
naoſnit niſi irrõnalibo dñari: nõ hoĩem hoĩ.
Papter qð ⁊ Geñ.j.ſcribit᷑ Faciamꝰhomi
nẽ vt p̃ſit piſcib maris ⁊ volatilibus celi ac
beſtijs terre. Cũ & natura hoĩes oẽs eq̃les
fecerit ex eodẽ fõte ab Adã ꝓpagatos vt ait
Bꝛego. Vnde g̊ oꝛtuʒ eſt vt vnus altero ſit
nobilioꝛ ⁊ nobiles ignobilibo dñent: vt cer
nimus, Rũdet᷑ m Richar, de media vil-
la ſup.ij.ſniaꝝ diſt. vl. q.ij.ar. ij. Cõ coꝛ. o
nauentura:ꝙ ptãs pᷣſidendi vel dñandi tri
pliciter põt accipi. Vno mõ largiſſime p-
ut aliqͥs d dns rei illius q̃ poteſt ad libituzʒ
vti.⁊ tale dnium cõmune eſt ſtatui nature ĩ
ſtitute 2 nature lapſe ⁊ nature glificate:⁊ ex
cellæetioꝛi mõ fuiſſet in ſtatu innocentie q; in
ſtatu nature lapſe. Hoc mõ hõ ð dũs ſua-
rũ poſſeſſionũ ſiue mobiliũ ſiue imobilium
qð fuiſſʒ in ſtatu ino cẽtie in q̃ nõ oẽs homi

nes fuiſſent pares in pꝛudẽtia ⁊ bonitate:qͥ
libet tũ hõ habuiſſet tãtũ de pꝛudęẽtia ⁊ bo⸗

nitate ꝙ ad ſuijpſiꝰ regimẽ cum dei adiuto
rio ſuffeciſſet. Unde ſicut in angelis eſt oꝛ
do ⁊ gradus Fm excelletiã naturaliuʒ ⁊ vnꝰ
altero eſt dignioꝛ ⁊ nobilioꝛ.nõ tñ vnꝰdñat᷑
alteri ꝓpꝛie accipiẽdo dñium:vt infra pate/
bit. Ita homini naturalr cõueniebat nobi

litas in illo ſtatu ⁊ dignitas:nõ tñ dnium ꝓ
pꝛæ reſpectu hoĩs ſed reſpectu alteriꝰ crea⸗

ture inferioꝛis. Gecũdo mõ accipit᷑ minꝰ

large dñiuʒ. ſc; p poteſtate imꝑandi alij ho
mini. Et hoc fuiſſet in ſtatu innocẽtie in vi
ro reſpectu mlieris.qꝛ vt ait aplus.j. Coꝝ.
rxj.vir eſt caput mulieris.ergo debuit pᷣſide/
re ⁊ regere vt caput coꝛpꝰ. ſuiſſet etiã reſpe/
ctu ꝓlis q̃ obedire debuit parẽnbo. Tertio

dñium accip it pꝛie.ſp ptãte coercẽdi ſub/

ditos ↄtra et volũtateʒ eoꝝ vel inclinatio
nem:⁊ malos puniedi.⁊ talis non fuiſſet in
ſtatu innocẽtie: ſicut nec erit in ſtatu gloꝛie,
Huic dñationi ꝓpꝛie coꝛreſpõdet ſeruitꝰ et
nobilitas que in hoib introducta eſt ꝓpter
pctm̃ ſᷣm Aug.vbi S. Hinc etiam vt phus
dicit: Hoĩes intellectu et rõne vigẽtes natu
raliter ſunt alioꝝ rectoꝛes ⁊ dñi.j.politicoꝝ
Ei ꝑ ↄſequeas tales debent eſſe virtuoſio⸗
res reſpectu ſubditoꝝ. Nãa hõ cum eſſet in
honoꝛe qa nõ intellexit ꝓpterea cõꝑatus eſt

legat᷑ a mgfro vbi ð. dicit ſic: Credimꝰ in
rerũ crea taꝝ celeſtiũ et terreſtriũ viſibiliũ et

iumẽtis ⁊c dicẽte pᷣs:et ideo debet tanq; iu
mentũ regi ab homie ᷣtuoſo. Quoniã au

tem beata virgo Marla lait tuoſiſſima.

in virtute aũt veraciſſime cõſiſtit nobilitas

2£

et ncipaliꝰ q in poteſtate dominij ⁊ in di⸗

9 „

uitijs qᷓ ſunt ſequela ingenuitatis. Ideo ſe⸗

qtur qꝙ Maria fuerit ꝑfectiſſime nobiliſſi⸗

Caplin. I. ꝙ mundus totus amoꝛe bea

te Marle a deo eſt pꝛeſeruatus atq; factus

et nunc pᷣſeruatur.

Ecuda ſtella ex
8 cellctiayn beate ginis ö: pſerua
ttto. Hã btiſſima vgo Maria to
tum mũdũ a pꝛincipio creatiõis huani ge/
neris vſq; ad finẽ duratiõis ſue pᷣſeruauit ⁊z
pᷣſeruat in eſſe. Imo dico ꝙ totius eſſe mũ/
di cauſa eſt btã virgo ⁊ eius filius.⁊ pᷣcipue
ępter ipᷣam virginẽ bñdictã ac eius natũ de
us creauit mũdum ⁊ dedit eſſe rebus. Hec

auũt declarant᷑ rõnibo euidẽtibo

M Pꝛimo ex fine creatõis pᷣintento
Secuũdo ex bme puaricatõis demerito.
Tercio ex ↄtinue offenſiõis incremeto.
Pꝛimo qͥdem ex fine creatõis pᷣintento ſic:
HNam q̃ro ad quẽfinem deus voluit creare
mundu:pcipue rõnalem creaturã. Hõ po/
tes alið dicere niſi ſm ꝙ dicit mgr in.ij. ſen.
Diſt. j.qꝛ ad laudãdũ deũ ⁊ ad participãduʒ
bonitatẽ dei atq; ad habendaʒ btitudinem
eternã in deo. Vñ Aug.in enchuca. vj.
inqt

inuiſibiliũ cãm nõ eſſe niſi bonitatẽ creato/

ris: cuius tãta eſt bonitas vt ſumme bonꝰ
bonitatis ſue qua eternalr beatus eſt allos
velit eſſe participes:quã vidit ⁊ cõicari poſ

ſe ⁊ minuioĩno nõ poſſe.Et infra.Fecit igi
tur deus creaturã rõnalẽ que ſũmũ bonuʒ
intelligeret:intelligendo amaret:? amando
poſſideret:⁊ poſſidendo frueret᷑ eo.Et iterũ

mgjr ibidẽ ait. Si qrat᷑ inquit quare creatꝰ
ſit hõ Bꝛeui ſermoe rũderi põt ; mter bo⸗
nitatẽ dei ⁊ ad laudãdũ deũ. Sed qͥa omi/

ſciens deus nouerat ab eterno ꝙa biitudi
ne caderet ronalis creatura ⁊ ꝙ abuteretuis
oĩba rebus mũdi ad vicia vt delinqueret in
oibo:ſicuti cernimus exꝑimẽtaliter. Cũ er/

go ſcierit deus qꝛ mũdus totus in maligno

ponedus ſuerat ſicut ⁊ poſitus eſk tend ſcri

ptura], Jo is. Z. ? mitur erata fine Labe

—

o dicere ꝙ nõ creaſſet deus
ſt Huidiget iom repandu b chꝛiſu
eins matre 2 ſaluandu: qm dicete Arelt.

ra. Fruſtra aut eſt ꝗo no atting
Etſicmüdus creat: ſi no fuiſſet poꝛ dinat’
repari poſt ruins:: ituſtra finſſet fact qa ſu⸗
um fine, i.btitudinẽ nõ attigiſſet. Quẽ qdeʒ

inẽ biitudinis attigit et adeptus eſt p xpᷣm
2 eius matrẽ. Clñ audacter loqr qꝙ non niſi

pter xpᷣ m potiſſime eiuſch glioſaz matre de

KR

us dedit eile rebo 2 creauit mundũ. Pꝛe

de ſicut canit eccdleſia ipſa btã virgo glian⸗

3 4

do ait Pꝛouer. viij. Oñs poſſedit me ab ini

8

ſq; me puidedo. Ideo ſequit. Ab eterno or⸗
necdu ert abiiſi ? ego iam cõcepta er: nec

„

