dictis cõmẽdãdo aĩam ſuã btẽ virgini felici
ter in dño expirauit. Terciũ teſtimoniuʒ
legis euãgelice.qͥa ibi legit᷑ ꝙ Gabꝛiel ſalu⸗
tando b.virginẽ:ſic dixit. Aue gr̃a plena d.
te.b.tu in muli.Ex quibus verbis clareſcit
Polum ꝑ ſingula verba. Nam pmo dixit
Aue. l.ſine ve.⁊ ſic negãs ve oẽ negat pec⸗
catũ oꝛiginale. Secũdo ait:gra plena. ſed
plenũ eſt cuiꝰnulla pars eſt vacua.iiij.phi/
ſicoꝝ.ergo ꝑs oꝛigis.i.oↄceptõis marie non
fuit a gra vacua:qð fuiſſet ſi in pctõ oꝛigia‚
li ↄcepta foꝛet. Tercio ait:dñs tecũ.ex quo
ſequit᷑ qꝛ q;diu fuit in oꝛiginali pctõ fuit a

deo aliena ⁊ ſub ptãte diaboli ↄſtituta: er⸗

go nõ dñs cum ea.Quarto ait:bñdicta tu ĩ
mulieribo.qa em̃ bñdicta q̃ ab eterno ẽ ma
ter dei electa.ergo nunq; maledictõi ſubie⸗
cta fuit. Cum em̃ ſcriptum ſis Exo.xxj.Qui
(inquit deus) maledixerit patri aut matri:
moꝛte moꝛiatur.ergo chꝛiſtus deus nunq;
permiſit maledictioni ſubiacere ſuam ma⸗
trem: quod foꝛet ſi in peccato oꝛiginalicon

cepta fuiſſet. Videat ergo qua fronte aude

at dicere Aue maria ⁊c.qui temerarie aſſe-
rit beatam Mariã in peccato oꝛiginali cõ
ceptam. Quartũ teſtimoniũ legis ecclia
ſtice. Nimirum eccleſia errare non poteſt ꝗᷓ
a ſpũſcto docet᷑ in omni veritate et dirigite
„D

Uunn
itin
o
man
it
anti
Ke
bio
1 men
duit
690
ſhet
pub⸗
piotf
n.
ir⸗
lurp
ſtas
llgh
pci.
guun
ſeai⸗
lcgoe
be
gutae
lurge
coon
Altad

paxo

fauien
hlüleg
generi
hlisg
Came
Lbio
ltman
potuit
Multh
Paren
chel
te

Sde
ſaſ
min
G—
Bͤei
inen
imane
ritebi

Abiſs

Wäi⸗
ſc ohe
glgde
goſq;
tü de
ſlie⸗
ocpen
Arde
llien
es
mntenee
s this
gnikl
inoni;
ſaln⸗
ende
anti
nodit
egntpet,
ſnnit
nnnenn
Poigir
ciag⸗
hcbfut
funuan
diini
ſi be
utmmumn
u
n nu,
Gnalison
e ude
gine
pheii

—

.

25°—B

xxiiij.q.jia recta in ſede ⁊c. Sed eccleſia ca/-
nit in officio di. Felix es ſacra go Maria
7 omii laude digniſſima. Hec laus auteʒ eſt
vna maxima ꝙ dicat᷑ ipſa a pctõ oꝛigĩali pᷣ
ſeruata:ergo ea digna. Itẽ canit ecclia ſan/
cta ⁊ ĩmaculata virginitas qbo te laudibus
efferã ⁊c.ã̊ debent ĩmaculate virgini attri⸗
bui oĩa pꝛinilegia exemptõis a culpa. Pꝛe⸗
terea eccleſia ſancta romana id tenet officõ
diuino.vt patʒ in bulla pape. Quintũ te

ſtimoniũ legis canonice vel iuridice.qꝛ.xix

q:ij.due,⁊ extra de regular᷑.c.licet. ðꝛ ꝙ qui
lege puata. ſſ.ducitw᷑ nulla ratõ exigit vt lege
publica cõſtringat᷑. Sed btã mania a pnci
pio fuit lege buata.ſſ.ducta.q̊ a cõi lege exẽ
pta. Itẽ xv.qiiij.S.j.⁊ ſeirõne pct qð indu/
xit ⁊ ꝓpter verecundiã ſexꝰ mulicri nõ ↄcedi
tur ꝓ alio aduocare: ſed ↄceſſũ eſt marie vt
ſit aquocata nr̃a apud deũ:&ᷓ ipᷣa excipit᷑ ab
illa lege cõi quã deꝰ poſuit ſilijs ade ratiõe
pcti. Nimiꝝ vt ſcribit᷑xxv.q.j.c.vlti.puile/
gium ſpeciale derogat generali.ſz btã vᷣgo ẽ
ſpecialr puilegiata. SÖ. Sextũ teſtimoniũ
legis ciuilice. Hã.ff.de legib.l.pnceps di/
cit᷑. Pꝛinceps auguſt“ eſt legibo ſolutꝰ ⁊ au/
guſta eſt exepta de ſpeciali puilegio. Seqͥ/
tur & ꝙ auguſta maria eſt exempta.Et huic
cõcoꝛdat figura Heſter.xv.vbi rex Aſuerꝰ

HDM ait ad Heſter reginã. Non ꝓpter te inqͥt ſed

ꝓter oẽs hec lex poſita eſt. Heſter aũt figu/
rauit mariã.ergo ⁊c. Septimũ teſtimo⸗
niũ legis phice:qꝛ Areſto. viij.Ethic.ait q;
generãtis ad generatũ et ecõuerſo eſt natu⸗
ralis amicicie dilectio q̃ bonũ vult amato.
qꝛ amoꝛ amicicie fundat᷑ in beniuolẽtia.ix.
Ethicoꝝ,:ergo xpᷣs genitus a btã vᷣgie volu
it matri ab eterno pᷣelecte oẽ bonum gr̃e qd

potuit.Certũ em̃ eſt ꝙ qlibet filius ſapiens

vult habere matrẽ ⁊ eligere talẽ qᷓntũ poteſt
parentẽ:qᷓ oĩ gfectõe ⁊ nobilitate ac gre de⸗
coꝛe ſit ditata.ſequit᷑ ̊ ꝙ xpᷣs matri ̊ bonũ

gratie voluit ⁊ ↄtulit.ꝙ.ſiſine oꝛiginali pctõ

ſit ↄcepta. Item filij amãt parẽtes tanq; ali
q dab illis exiſtẽtes plus qᷓ; oẽs ſeruos. vlij
Ethicoꝝ. imo ad ſeruum ſᷣm ꝙ ſeruꝰ nõ eſt
amoꝛ amicicie vt ðꝛ ibidẽ. Quia aũt amare
amicicie dilectõe eſt bonũ velle.ix.ethicoꝝ.
ergo magis amare eſt maiꝰbonũ velle:⁊ ma

xuidme amare eſt maximũ bonũ velle: per illã

regulam,. v,: Thopi. Sicut ſimpir ad ſim/
ſ△

pliciter: ſicmagis ad magis:? maximuʒ ad

maximũ.Sequit ̊ ꝙ ſicut xpᷣs ſũme pᷣ oĩb
ſeruis amauit matrẽab eterno pꝛeelectã:ita
maximũ ei bonũ voluit qð et fecit. Sʒ ſer⸗

uis.i,:angelis ⁊ade atq; eue hoc bonũ volu

it ꝙ ſint creati ſine pctõ oꝛiginali: ergo muł
to magis matri ⁊c. Octauũ teſtimoniuʒ

legis poetice. VUñ Seduliꝰ li.j.paſcał car⸗

minis ait Et velut ex ſpinis mollis roſa ſur
git acutis Sic eue de ſtirpe ſacra veniente

maria Fil eſt qð laniet matrẽ heres ſeruat

honoꝛẽ. Hec ille. Item Alanus ait Hec
eſt ſtella marꝭ:via vite poꝛta ſalud. Neſcia
ſpineti:floꝛens roſa neſcia culpe. Itẽ Se⸗
neca tragedia pma ait. Sollicita tanti pᷣcia
natales habent Semꝑq; magno ↄſtitit na
ſci deũ.Hec ille. Honũ teſtimoniũ legis
machometice.qͥa impurus machometus ĩ

ſuo alkoꝛano qͥ apud oẽs ſaracenos ⁊ thur

cos eſt autẽticꝰ: ꝓut Nico,. dely ra in poſtil

la ſuꝑ Lu.atteſtat᷑:dicit ſic. Nõ eſt in filijs
ade quẽ nõ tetigit ſathan.⁊ iõ dũ naſcit᷑ hõ
ploꝛat vociferãs ex tactu pᷣter Mariã ⁊ fili

um eius yſe.i:ieſum. Hec ille. Decimũ te/

ſtimoniũ legis doctoꝛice ſiue autẽtice.quia
hocipᷣm multoꝝ doctoꝛum ſanctoꝝ autoꝛi⸗
tas ↄfirmat ex quib aliquos pferamus.
Pꝛimus eſt Anſelmus in li.de ↄceptu vir/
giic. xviij,di. Decebat vt illa virgo ea puri⸗
tate niteret qua maioꝛ ſub deo nequit intel

ligi.quod nõ haberet veritatem ſi in pecca

to oꝛignali concepta foꝛet. Idem Anſelmꝰ
li,.de exoꝛdio mũdane ſaluns di. Si qͥd oꝛi
ginalis pcti in ꝓꝑagatõne matris dei extitit

ilud/ ꝓpagantiũ nõ ꝓpagate fuit. Si deꝰca⸗

ſtanee cõfert vt intra ſpinas a ſpinis remo
ta concipiat:alatur ⁊ foꝛmet᷑:nõ potuit hoc
filiꝰ dei facere matri ſue.Et ſequit᷑ plane po
tuit voluit ⁊ fecit.· Secũdus doctoꝛ Am/
bꝛoſiꝰ in ſermone de Babaonitis dic. Hec
eſt virga in q̃ nec nodus oꝛiginalis nec coꝛ
tex venialis culpe fuit.
cta virginitate.Et ſuꝑ Lucam dicit. Quid
nobilius dei matre:quid ſplẽdidius ea:vir
go erat non ſolum coꝛpoꝛe ſed ⁊ mẽte. Vñ
ſequitur ꝙ ania Marie non fuit a caſu elè
uata ſed a caſu pꝛeſeruata. alias non virgo
mente ſed peccato coꝛrupta. Tercius Au

guſtinꝰ libꝛo de natura ⁊ gratia di.De ma⸗

ria pꝛopter honoꝛem domini nullam pꝛoꝛ?

ſus cũ de peccatis agit᷑ volo habere qſtiõe,

dem in lib. de ſan

Liber InI ⸗

Icẽ li de. v. hereſibo in ꝑſona xpᷣi dicit. Si
potuit inqͥnari manichee mater mea cum ⁊
ipᷣaʒ facerẽ:potui ⁊ ego inqͥnari cũ ex ea na
ſcerer.ñs eſt falſum:̊ ⁊ añs. Idẽ ſermõe

xliij.de natiuitate xpᷣi dicit Maria oĩ ſctita

te ⁊ gra in vtero matris eſt repleta:vt ð̊ mũ
diſſima matre mũdiſſimꝰ naſceret᷑ filiꝰ ma/
ter xpᷣi pᷣelecta:qͥa ſicut in celo habuit xpᷣus
patrẽ iĩmoꝛtale:ſic ⁊ in terra habuit matrem
oi coꝛruptõe carentẽ. Hec Augꝰ. Quar
tus doc. Hiero,ad paulã ⁊ euſto.di. In ma
riã totius gre q eſt in xpo venit plenitudo:
ſed xpᷣs fuit ſine oꝛiginali:ꝗ̊ ⁊ in mariã venit
hec gra. Quintus Rich.de ſanc.vic.ĩ ſer
mo. Hõdũ erãt abiſſi:di. HNõ decuit vt ca
ro marie qlitercũq; foꝛet obnoxia culpe.nã

dei ſapie indignũ credimꝰ vt quã ad lucem

pᷣdeſtinauit puritat:tenebꝛis ſineret iuolui:
nec erat ingratus matri ꝓpꝛie qͥ oibo mr̃ib⸗
Scepit honoꝛẽ exhiberi. Hec ille. Gext?ꝰ
deuotꝰ Berñ. in ſer. Cẽpus loq̃ndi di.Ca/
ro inqͥt ᷣginis ex Adã ſumpta maclas ade
nõ admiſit. Septimꝰ lrillus priarcha

Alexandrinꝰ li.ↄtra neſtoꝛiũ dic. Poſt filiũ

temerariũ eſt ponere in Maria virgie ma⸗
culã aliquã aut pctm̃̊. Octauus Hyldel
fonſus archiepᷣs Tholoſanꝰ cui btã virgo
ſepius apparebat ⁊ obtulit ei de padiſo ve/
ſtẽ ſacerdotalẽ q̃ adhuc inibi ſeruat᷑:cõmiſit
q; eidẽ vt celebꝛaret annuatim feſtũ ↄceptõ
nis ſue Vñ ille traccatũ cõpo ſuit in q̃ pbat
ipſam ſine oꝛigĩali cõceptã ſoꝛe: qͥ tractat ſi
ue liber ab ipſo editus tantũ virgini cõpla

chit ꝙ illi libꝛũ iᷣm manu tenenti apuit 2

tali oꝑe gras retulit. Honus doctoꝛ Ale

xander de hal. qͥ dũ in feſto ↄceptõis coꝛaʒ

vniuerſitate legeret ⁊ teneret btm Mariã
in oꝛiginali cõceptã foꝛe: adeo infirmitates
ipᷣm inuaſerũt ⁊ annuatim ipſa die ↄceptio
nis vexabat illa infirmitate: vt videret᷑ ve⸗
lut ſemimoꝛtuus. Cãdẽ ſe recognoſcẽs vo/⸗
uit ſe libꝛũ cõpoſiturũ ad honoꝛẽ virgĩis: et
mox ſanatꝰ libꝝ edidit in q̃ ꝓbat vᷣginẽ foꝛe
ↄceptã ſine oꝛiginali.⁊ reuocat qͥcqͥd in. iij.
ſniaꝝ ↄtradixerat.⁊ dũ moꝛti appꝛopinq̃ret
btẽ vᷣgini ſe cõmẽdauit di. Tota pulcra es
amica mea:⁊ nulla macula neq; oꝛiginal ne
qꝙ; actual eſt in te. Decimꝰ Johes ſcotꝰ qͥ
pariſiꝰ ꝓpoſita q̃ſtiõe oĩb doctoꝛib cõcluſit
⁊ oĩa eoꝝ argumẽta vᷣria cũ eſſent plꝰ qᷓ; du
ccta memoꝛia mirabili recitauit ⁊ ſoluit ⁊ in

nũerabiles ſuꝑaddidit roõnes pbãtes ꝙ vir .*

go eſt cõcepta ſine oꝛigiali.vñ vniuerſitas
admirãdo ipᷣm doctoꝛẽ ſubtilem appellauit
Et idipᷣm tenẽt nũc nr̃i doctoꝛes vicʒ Cira
Fran.maro. Petrꝰ de cãdia.Aureolꝰ.Guil
helmꝰ varro.⁊ multi alij. Vndecimꝰ ſan
ctus dñicus in ſua editõe dicẽs ſic. Sicut
pmus adã fuit ex terra virgine ⁊ nunq; ma
ledicta foꝛmatꝰ:ita decuit in ſecũdo Adã.i.

xpᷣo fieri. Hec ille. Duodecimꝰ ſctũs tho

mas de aqͥ no qͥ licet in pleriſq; ſcriptis hu/

ius ↄirariũ dixerit.tñ ſuꝑ.j.ſnĩaꝝ diſt. xliiij.

ar.iij. in ſolutiõe tercij argumẽeti rũdẽdo ad
autoꝛitatẽ Anſelmi dicit ſic.Põt aliqð cre⸗
atũ inueniri qᷓ nil puriꝰpõt eſſe in rebo crea⸗
tis:puta ſi nulla peccati ↄtagiõe inqnatuzs
ſit. Et talis inqͥt fuit puritas marie q̃ a pec⸗
cato oꝛiginali ⁊ actuali ĩimunis fuit.ſub ðᷣo
tñ inq;tũ erat in potẽtia ad peccandũ.: Hec
Thomas.ecce patʒ. Vndecimũ teſtimo
niũ legis rõnis tiheologice. Nã plurime rõ
nes ponunt᷑ a doctoꝛibo ꝓ huiꝰ veritat cõ⸗
firmatõe.Sed qꝛ lõgũ foꝛet tã mita pone⸗
re:opꝰẽ cã bꝛeuitatis aliqᷓ inſerere. Pꝛima
rõ talis. Aut em de potuit pᷣſeruare ſuam
matrẽ a pctõ oꝛiginali ſed noluit:aut voluit
ſed nõ potuit.neutrũ eſt dicẽduʒ:qꝛ in pmo
negat᷑ in deo bonitas,. in ſecũdo diuia ptãs
Relinquit᷑ ergo ꝙ potuit et voluit ⁊ ꝑ ↄnñs
fecit. Hec potes dicere ꝙ ideo noluit qꝛ nõ
cõgruit:qm̃ ſũme hoc ↄgruũ ſuit vt patuit
ſecũdo articu.⁊ ꝑ ſequẽtig. Secunda rõ
talis Scoti ſuꝑ.iij. diſt, iij.q.j.qꝛ ↄgruũ ſu/
lit vt btã dei mr accipiat bũficiũ excelletiſſi/⸗
mũ a do ⁊ ꝙ fuerit ꝑfectiſſime redepta. Sʒ
excellẽtiꝰeſt bñſficiũ pᷣſeruare a malo ꝑſecti-
uſq; eſt redimere pᷣſeruãdo a caſu in malus
q; poſt caſũ erigere vel liberare.ꝭ̊ ⁊c. Ter

cila rõ eſt. qꝛ mediatrix eſt Maria ĩter xpᷣm
et hoĩes. Mediũ aũt hʒ patticipare cũ ex⸗

tremis.v.phiſicoꝝ. ideo cõgłuit vt ipſa ma
ria mediatrix generis humani in cõceptiõe
aſſimiletur hominib in naturali ſq paga-

none cõmuni:? hoc non obſtante aiſinulet

chꝛiſto capiti:in hoc vt per gratiam pᷣſefuet

a peccato oꝛiginali. Pꝛoinde Cipꝛianꝰ ait
irgo omni iuſticia pleniſſima cuiꝰ cõce

ptio ſingularis.ſ.per gratiam ſingularem.
Quarta rõ:quia ſi poneret᷑ in maria oꝛigi
nalis macula ſequerent᷑ plura incõuenien-
cia m Frammaro, Pꝛimo qͥ deʒ ſequeret
„ .

4

ctäſ
1daifu
litint
abete
fno
ſcbin
fino
h⸗
d
., Ma
. tſ⸗
ſte
hoh
an
niſt
ſtape
Vlgen

iio⸗

lba⸗
iſar
ttito⸗
lgse
blioe
hhohoi
Apltet
dun
gernm
eölonl
brͤmn

hodlc

pachi
Gecia
ſnaeet
alsſg
hli vir
hoorc
plonen
uße⸗
landeyp
go ng
Denn
ſo ef
in
ſulpie
imnan⸗
mnü.
ſodee⸗
lafean
Mhone

Sð “
☚
.

. Articulus . MI
N, .cetiã ſi in inſtãti hoc poneret᷑ ꝙ ſcʒ aliũ mr̃ celebꝛare in capella ſancti Michaelis vbi
finn * dei fuiſſet filia diaboli: digna pena inferna erat pulcra imago Marie ſculpta in lapi⸗
ani li ⁊ inimica dei.qð nõ ſuſtinet nomẽ matrꝭ de marmoꝛeo.mox unago furibunde retro
ab eterno pᷣdilecte.ſi em ꝓ aliq inſtãti odita vertit ſuum vultũ ↄtra fratrem ipᷣm.⁊ ſic ſta
ötl g̊ nõtemꝑ ab eterno dilecta. nec ꝓtũc mater re ðꝛ vſq; ĩ hodiernũ diẽ. Frater aũt ille ſta
ndan ſed inimica. Secundo ſeq̃ret ꝙ ipſa eſſy tim cecus factus votum emiſit ꝙ reuocaret
Gar minoꝛis puritaꝶ angelis:ↄtra autoꝛitatem ea que dixerat. ⁊ ſic ſanatus eſt. Quinto
Anb.ſupꝛa poſitã.⁊ ↄtra Hylariũ dicẽtẽ ſic ſanctus Dñicus dux pᷣdicatoꝝ oꝛdĩs:legiĩ
Nii O vᷣgo bñdicta ſuꝑ oẽs femĩas q̃ angelos ꝙ cũ eſſet canonicus regularis ⁊diſputaret
* , vincis puritate. Nec valet dicere ꝙ poſtea in archiepᷣatu Tholoſano cõtra bereticos
e * eſt ſumme purificata, qꝛ cũ pᷣteritũ nõ poſ/ qui aſſerebant hec tria. Pꝛimo ꝙ xpᷣs nõ ei
Rif ſit eſſe nõ pᷣteritũ.ij.ꝑiar.ꝑ Areſto.ſequit᷑ q ſet deꝰ.Secũdo ꝙ in euchariſtia nõ eſt ve⸗
ioe, nota illa peccatriò oꝛiginalr remaneret in rum coꝛpus chꝛiſti: Tertio ꝙ Maria non
ipſa in ꝑpetuũ.ſicut etiam in magdalena re eſt mater dei eo ꝙ inerat ei oꝛiginale pctm̃.
mãſit nomẽ peccatricꝭ quis purificata fue- Tunc beatus Dominicꝰ ↄtra eos diutiſſi/
aen rit a pctis:nec in ꝑpetuũ cõſequet᷑ aureolaz me diſputãdo in hoc cõuenerũt vt ſcriban
n virginitatis. Tercio ſequeret᷑ ꝙ btã ma/ tur ſingule q̃ſtiones pᷣfate partis vtriuſq; ?
gth ria nõ eſſet virgo intacta ala ⁊ coꝛꝑe.qͥa qdꝓijciant᷑ in ignem. Et ille q̃ nõ cõburerent
ibaͤ̃ libet petm dicit rõnem coꝛruptõis ⁊ tactus ꝓ veritate tenerent᷑. Accepit ergo ſanctꝰ do
ihe xxxiij.di.li.ij.ſniaꝝ.et ſic virgiunitas Oarie minicus ſacramẽtũ euchariſtie ⁊ ſuas ſcri⸗
icfn fuiſſet diminuta ꝑ pctm̃ oꝛiginale ↄtractuʒ. ptas ↄcluſiões:inter quas hec erat vna ſcʒ
mmeſ ⁊ tãto foꝛtius qᷓnto in ania:qᷣa anĩe virgini ꝙ beata virgo eſt ſine oꝛigĩali peccato.⁊ po
mo⸗ tas q̃ coꝛrumpi habet ꝑ oẽ peccatũ: ipſa no ſuit in foꝛnacem ardentem: vbi ꝑ tres dies
1poten bilioꝛ eſt oĩ virginitati carnis,ſicut virgini/ ſteterũt ⁊ nulla leſio facta eſt tam in eucha⸗/
Pein tas hoĩs pᷣ virginitate bꝛuti.vt dicit Criſo. riſtia qᷓ; in papiro concluſionũ ſcriptarum.
eſtan et patet.xxxij.q.v. Sicut em̃ ⁊c. Duode Quo viſo heretici ſtupefacti crediderũt. et
tvolult cimum teſtimoniũ reuelatõis miriſice circea dicit᷑ ꝙ hec res fuerat ſculpta in ſepulchro
nhro qð ex mitis pauca in ſcribẽdo Pꝛimũ eſt ſancti Dominici. Sexto in regno arrago
niaptis qð ſcribit btã Bꝛigida in ſuis reuelatõnib nie quidam frater oꝛdinis pᷣdicatoꝛũ quen⸗
nis btãam mariã ſibi aparuiſſe ⁊ interrogatã re dam demoniacuʒ adiurauit vt diceret ſibi
ttu ND„ ſoodiſſe ſibi taliter. Cõcepta qͥdẽ ſum ait ex vnum magnũ dubium quod mẽte gerebat
Ntptank Joachim ⁊ Anna ſine pctõ oꝛiginali ⁊c. ſqʒ ſi virgo Maria fuit cõcepta in peccato
cnet Secũdũ eſt qd ↄſimilr legit᷑ in reuelatõibꝰ oꝛiginali.Tunc demoniacus foꝛtiter cla⸗
iſfn⸗ ſancte eliʒzabeth. Terciũ eſt qð refert vi / mans dixit ter Ve ve ve üllis qui feſtum cõ
helict talis in ſuo opuſculo vocato Defenſoꝛium ceptionis nõ celebꝛant et malum de virgi⸗
uG btẽ virginis: ꝙ qdã Jerhardus de piſca/ ne dicunt. His ille auditis: de cetero cele⸗
Pogea⸗ cijs oꝛdinis minoꝝ cum pᷣdicaſſet ↄtra ↄce bꝛauit. Septimo refert Anſelmus li. mi
inpann ptionẽ marie ⁊ poſtea miſſam celebꝛaret:be rac:cap.xlvij.et in epiſtola qua ſupꝛa ſcʒ ad
1 ata vᷣgo apparẽs ſibi euchariſtiaʒ abſtulit et coangli.epiſcopos ⁊c̃iꝙ in pago gallicano
enie tandẽ penitẽti reſtituit.⁊ ille dicta reuocan/ canonicus quidaʒ ſacerdos quotidie ſolitꝰ
gecicn do enarrauit ig laudeʒ virginis. Quarto erat hoꝛas beate virginis deuota mete di⸗
toeun Henricꝰ de haſſia in ſuo tractaculo de ma/ cere, Cũq; de villa rediret noctu vbi foꝛni⸗
Gaptir ria refert ꝙ ãno milleſimo tricẽteſimo ſeptu catꝰfuerat ⁊ ad oppiduʒ q́ moꝛabat tẽderet
ageſimo:qdam doctoꝛ oꝛdinis ſcʒ pᷣdicato pelagꝰſenace trãmeãdo ſolus nauẽ ingreſ⸗
ſinici rũ noĩe Paulus cũ pꝛedicaſſet ↄtra ꝰginis ſus:nauigãdo matutinũ beate virgĩis dice⸗

M imaculatã ↄceptionẽ:in medio ſermonis ce re cepit.⁊ cũ inuitatoꝛiũ Aue maria diceret
indu ,„ ¶ccigdit: indeq; obmuteſcẽs diem clauſit extre- iãq; ad mediũ fluminis pueniſſet Ecce tur

v mũ. Itẽ quidꝗ oꝛdinis fratrũ minoꝝ i/ ba demonũ eũ in mani vna cũ naui ſubuer
ron ſo die ↄceptiõis Marie Tholoſe in eccle- ſa demerſit ⁊ ad toꝛmẽta rapuit eiꝰ aiam ſi⸗
ti ſia fratrũ minoꝝ cũ pꝛedicaſſet cõtra cõce cut demeruit.Die aũt tercio cum eſſz in toꝛ
un ptionẽ ĩmaculataʒ virginis ⁊ vellet miſſam mẽtis viſuʒ eſt ſibi adueniſſe btãʒ vᷣginẽ cũ
oc

TNiber unI.

multitudine ſctõꝝ di. Vt qͥd mihi famulã⸗
tis animã affligitis: Reſpõderũt demones

Nos eã debemus habere qꝛ in noſtro ca⸗

ptus eſt oꝑe.ſ.in foꝛnicatõe.Tũc pla virgo
ait. ſi illius eſſe debet cui moꝛtuꝰeſt in oꝑe:
noſtra debet eſſe:qm̃ meum matutinũ dice
bat cum ipᷣm ꝑemiſtis.vnde magis vos rei
eſtis qͥa erga me iniqᷓ egiſtis:ſeruũ meũ ſub
mergẽdo ⁊ occidẽdo. Statim ergo demo/
nes pterriti huc ⁊ illuc diffugerũt. ⁊ btã vir
go aĩam bꝛachio ſuo ſuſcipiẽs ad coꝛpꝰ re⸗
culit ⁊ reſuſcitauit.⁊ mirabiliter aquã a dex

tris ⁊ ſiniſtris q̃ſi murũ diuiſim ſtare iubẽes

ad poꝛtũ hominẽ de ꝓfũdo incolumẽ ꝑdu/
xit.atq; ille gauiſus : pſtratus coꝛã vᷣgĩe ait.
Chariſſima dña ⁊ virgo ſcuſſima qͥd tibi ꝓ
tantis bñficijs retribuam. Ait bñdicta vir
go:pᷣcoꝛ te ⁊ cõmitto ne amplius in adulte-/

rij peccatũ cadas.⁊ vt ↄceptõis mee feſtum
vj. ydus decẽbꝛis ſolenniter celebꝛes ⁊ cele
bꝛãdũ pꝛedices ſcʒ tanq; dignam celebꝛita/

ti ob ſanctitatẽ cõceptionis.hec dicẽs eo vi

dente celos aſcẽdit.? ille iuſſa complẽs he⸗
remiticã vitã ſibi elegit. Ex hoc accipe o

fidelis anima xpᷣi ſanguie redempta:q; vtile

ſit ſeruire pie Marle q nõ deſerit deuotos
ſuos in neceſſitatibo ⁊ ꝑiculis.mo ipᷣa vir
go clemẽtiſſima Marla ſe honoꝛãtes a dã

natiõe ꝑpetua nouit pᷣcauere ⁊ in celeſti glo
ria felici honoꝛe exaltare.O itaq; mr̃ oipo⸗

tẽtis dei ſpes vnica ſalutis noſtre. O ange⸗
loꝝ dña nos miſeros ad te clamãtes oculo

intuere pietatis:⁊ da nobis ſic te venerari ĩ

terris vt in eternum te videre ⁊ tue puritat

in gloꝛia exultare per tua merita valeamus
in celis Amen.
Pars ſecunda de ĩmaculata beate virgi
nis ↄceptione:cuius veritas elucidatur in

hoc ſermone per inquiſitionem queſtionuʒ

et per ſolutionem cõtrariarũ difficultatum

„

tis.

ulllla pꝛima luce creata in pꝛinci
pio creationis ⁊ optime tranſferunt᷑ de bñ/

dicta virgine Maria quã deus in figura il

lius lucis pᷣme dixit.id eſt voluit:vt fiat ⁊ fa
cia eſt lux· Vere nanq; Maria lux eſt mũ⸗

atq; per declarationem eius pie credulita⸗

Ivrit deus fiat
d lurx et facta eſt lux. Geñ.j. Ver
ba iſta ad literã ſunt ſcripta de

Sars n

di.quia vt canit eccleſia:eiꝰ vita inclita cun
ctas illuſtrat eccleſias ꝓpter quod merito et
digne vocata eſt Maria quod ſᷣm Hiero.
interpᷣtat iluminatrix. Penſate ergo charii
ſimi verba ſacre ſcripture:ſignate miſcria:
quia dixit deus(loquens in figura lnch de
oꝛigine marie) Fiat inquit lux mũdo ſcilicʒ
maria ⁊ facta eſt lux. Quibus v̈bis tria no
tant. Pꝛimo qͥdem ꝙ bũdicte virgĩs oꝛi
go ſit a deo pᷣoꝛdinata.vnde ðꝛ Dixit deus
Iſtud nanq; dicere deifſm Nicolaũ de ly⸗
ra ⁊ cõiter doctoꝛes nõ impoꝛtat aliquã vo
cem ſenſibilẽ ſed intelligere ⁊ velle dei pꝛa⸗

cticum.quia ſ̃m ſue oꝛdinatiõis ⁊ volunta

tis foꝛma ſequit᷑ effectus. Hanc igit᷑ lucem
MHariã quam deus ab eterno peleglt dixit
in hoꝛa ſue cõceptionis id eſt voluit vt fiat.
ꝓpter quod Pꝛouerbᷣ.viij.ipſa ait. Necduʒ

erant abiſſi ⁊ ego iam concepta eram. ſqʒ in

mẽte diuina. Secundo inſinuat᷑ ꝙ ipſa

merito ſit ꝑ lucem pmam pᷣſigurata:cũ di⸗

cit᷑ Fiat lux.quoniã ſicut de illa luce poſtea
factus eſt ſol ᷣm qſdam.vt patet.ij.lib.ſen-
tẽtiax.diſt. xiij.ſic de iſta luce ſcʒ Maria fa
ctus eſt ſol iuſticie chꝛiſtus.vnde canit ec⸗
cleſia. Felix nãq; es ſacra virgo Maria et
omni laude digniſſima qͥa ex te oꝛtus eſt ſol

iuſticie chꝛiſtus deus noſter. Tercio no⸗/
tat᷑ ꝙ ipſa in ſui oꝛigine ſit ab omni cõtagi⸗
one peccati pᷣſeruata:cuʒ ſubdit᷑: et facta eſt
lux. Lux quippe ĩter oĩa eſt puriſſimũ adeo

vt etlã ſoꝛdidax reꝝ ↄtactu nõ coinnetur
Exepli gratia. Lux ſolis vel radius etiam ſi
deſcẽdat ſuꝑ lutuʒ nõ inquinat᷑ ab eo. Sic
anĩa bñdicte virginis tãta puritate creata ẽ
per gratiã ſpecialem ⁊ pᷣſeruata: vt licʒ vni-
ta ſit carni naturaliter ex adam ꝓpagate:nõ
tamẽ eſt infecta macula vel cõtagione pec⸗
cati oꝛiginalis:ſicut iam oſtenſum eſt.⁊ hoc
in ſermone deo duce declarabit᷑ clariꝰ.Cũ
itaq; beatiſſima virgo anm tãto bonoꝛe
in ſui cõceptione fuerit ſublimata vtpote a
deo ſingulariter pᷣelecta ſub tipo lucis pꝛeſi
gurata:et ab omni cõtagione macule pᷣſer⸗
uata:merito ad eius cõceptionis honesem
verba pꝛemiſſa ſunt pᷣaſſumpta Dixit deus
fiat lux et facta eſt lux. Exquo igitur in hac
parte inſtat nobis declarare beatam virgi⸗
nem ſine oꝛiginali peccato conceptam ſuiſ/
ſe:p hac ipſa re tres contemplatões ꝓpoſui

—

L. 6 zn
—

linqe

5

ſneoꝛ
ope
ſcrer
cire
heoi
finon
ſcon
coͤde
al de

n,

ni
Si
ae
Nni⸗
n
e⸗
e
C
goe
e
i
en
dens
hbee
r⸗
u,
l

Alrrticulus

Pꝛima cõtemplatio ðꝛ exqrẽde veritatꝭ.
Secunda dicit᷑ ſoluende difficultatis.
CTercia dicit᷑ pie credulitatis.

9⁹

Articulus pꝛimus quoinõ declarat᷑ beatãẽ

NHvriã foꝛe cõceptam ſine peccato oꝛigia⸗
li:inquirẽdo varias queſtiones occurrẽtes
ððDU Capitulum.I. HD

Rima itaqʒ cõ⸗
p termplatio ðᷣ exqͥrende veritatꝭ.ſ.
hyuius rei ꝙ btã virgo ſit cõcepta
ſine oꝛiginali pctõ.Ad quod qͥdẽ agnoſcen

dũ opoꝛtet nos ſeptẽ pᷣcipuas ↄſideratiões

inqͥrere et ex his clariꝰ poſſumus elucidare
et intelligere ꝙ btiſſima virgo fuerit vere ſi⸗
ne oꝛiginali pctõ ↄcepta:⁊ hoc potuerit fie/⸗
ri non obſtãte ꝙ naturaltr᷑ ex viro ⁊ muliere

ſctõ matrimonio fuerit ppagata. Que qͥdez

cõſideratões ſiue q̃ſtiões multum ſpectant
ad declarationem ꝑtis pᷣcedentis vt patet
Peiꝛima vñ exoꝛtũ eſt ĩ nob pctm̃ oꝛigĩale
Secuũda quid eſt pctm̃ oꝛiginalae
Tertia q̃tr macłat᷑ aĩg ꝑ pctm̃ oꝛigĩale.
Quarta a q̃ infiigit᷑ pctm̃ oꝛiginale
Quinta qñ ↄtrahit᷑ pctm̃ oꝛiginale
Sexta vbi vlĩ q̃ hʒ eſſe pctm̃ oꝛiginale.

Septiĩa qͥ ſunt illi qͥ hũt pctm̃ oꝛigĩale

Pꝛima itaq; ↄſideratio ſiue q̃ſtio hic occur
rens eſt VUnde exoꝛtũ eſt in nobis pctm̃ oꝛi
ginale. Ad qð in cõtinẽti reſpõdet᷑ a pᷣ/
mis parẽtibo diabolo ſuadẽte peccãtiba cõ/
tra dei pᷣceptũ:edẽdo de ligno vetito.⁊ ma⸗
xime pᷣncipali oꝛtum eſt ex cõſenſu Ade.vt
vult Augꝰ,xij. de trini.⁊ patet in.ij.li.ſnĩaꝝ
diſt.xxiiij. Nã licet etiam eua peccauerit:tñ
vt doctoꝛibo videt᷑ ſi vir nõ cõſenſiſſet:ipſa
ſola eua ↄſentiẽte nõ habuiſſemus peccatũ
oꝛiginale.qꝛ dicit apłs.j.Coꝝ.xv. Per vnũ
hoĩem.ſ.Adã moꝛs introiuit in oꝛbẽ terra/⸗
rũ.Ex quo patet ꝙ nos oꝛiginaleʒ culpã ex
hoc habemue exoꝛtã.quia pctõ pᷣmi paren
tis oꝛiginali iuſticia puati ſumus.quã qͥdeʒ

☚ Pren pmis parẽtib: ꝓ oĩbo nobis ſuis poſterꝭ

„

6
8

1, £D

accepamus.ꝙ Sed foꝛte dicis. qͥd eſt iſta
oꝛiginalis iuſticia quã puat oꝛiginalis cul/
pashoc ſuꝑeſt vt declaremus:qꝛ puatõnes
nõ pñᷣt ſciri niſi ꝑ. habitus ſᷣm Areſto.j.po/
ſterioꝝ. Verbi gra Nõ ſcit᷑quid eſt cecitas
niſi ſciat qͥd eſt viſus.quia cecitas eſt bpua⸗
tio viſus vel carẽtia:ſic pctm̃ oꝛiginale exqᷓ

1

nõ eſt aliud niſi caretia vel pꝛiuatio oꝛigina

lis iuſticie opoꝛtet nos ſcire qͥd eſt oꝛiginał
iuſticia.et hoc ſcito ſciemus quid eſt oꝛigia

le pctm̃ quia illius iuſticie carẽtia. Añ Ant

hel. li.de cõceptu virginali dicit. Pctm̃ oꝛi
ginale aliũde intelligere nequeo in ipſis in-

fantibo niſi illã factà ꝑ inobediẽtiã ade iuſti
cie debite nuditatem ꝑ quã oẽs ſunt filijie

ı

Hec ille. Notãdum igit᷑ ſm Scotũ ſuꝑ
ij. diſt. xix. 2. xxix. ac cõſter do ctoꝛes.ꝙ oꝛigi
nalis iuſticia quã habuerũt ⁊ in qua creati
ſunt pmi parẽtes erat qdam q̃litas ſuꝑna⸗
turalis tradita anĩe in illo ſtatu.ſ.innocẽtie
ꝑ quã plenũ ⁊ ꝑfectum dñiui habebat ſu⸗
per vires inferioꝛes ⁊ delectabilius inhere
bat vltimo fini.ſ.deo plene ſubdita deo. Et
ita homo tam ex parte coꝛꝑis qᷓ; ex ꝑte anĩe
omni rectitudĩie iuſticie plenus creatoꝛẽ ſu⸗/
um plene amabat quẽ plene intelligebat et
guſtinꝰ. igit᷑ oꝛiginalis iuſticia qᷓ̃dam
tu innocẽtie coꝛpus erat aĩe ſubditũ ⁊ vires
Iferioꝛes rõni ꝑ om̃ia qᷓ;diu aĩa ſubdita eſſʒ
ſuo creatoꝛi. Sed qm̃ ſic homĩ creato deꝰpᷣ
ceptum dedit ne comederet de ligno vetito
als moꝛte moꝛiemini inqͥt Geñ.iij. Cuiꝰ qͥ‚
dem arboꝛis vſus phibitus eſt homini:nõ
quia ille fructus eſſet pᷣcelletiſſimꝰin paradi
ſo:ſed vt homo iſta parua lege a dño acce/⸗
pta regularet᷑ tali pꝛecepto obediendo atq;
mereri poſſet vitam eternã ⁊ cõfirmationes
in iuſticia illa oꝛiginali.qꝙ ſi nõ obediret pu
niret᷑ duplici moꝛte.vicʒ tempoꝛali ⁊ eterna
Homo itaq; trãſgreſſus pᷣceptuʒ dei amiſit
gratiã ⁊ oꝛiginaleʒ iuſticiã ⁊ incurrit culpã
et duplicẽ moꝛtẽ.ita ꝙ niſi affuiſſet benigni
tas ſaluatoꝛis noſtri dei Jeſu chꝛiſti qͥ nos
redemit ab eterna moꝛte nunq; dei viſionẽ
et gloꝛiã celeſtẽ homo habuiſſet. Ex illa igit
tranſgreſſione pꝛimi parẽtis oꝛtũ eſt in no⸗
bis oꝛiginale peccatũ. Si queras vnde
erat homini illa rectitudo nature ⁊ oꝛigina
lis iuſticie. Rñdet᷑ fm doctoꝛes cõiter pᷣci
pue Lyram ſuꝑ Ro.v.ca.ꝙ nõ erat homi⸗
ni expꝛincipijs nature:cũ coꝛpus humanũ
ſit coꝛruptibile naturalr.ſed a deo data fuit
in pꝛima hominis cõditione ſm illud Ecc̃i
vij.Hoc ſcio ꝙ a pꝛicipio fecit deus homi

nem rectuʒ.Et quia iuſticia eſt q̃dã rectitu-

do:ppter h talis rectitudo hũane nature bñ

—
6

FÜ—‚

plene ei ertus erat. vt teſtat᷑ aureliꝰ AAu ·⸗ 5 J. Mrm A
hpumane ſature rectitudo ꝑ quã in illo ſtꝰ-

L.iber

vocat᷑ iuſticia:⁊ oꝛiginalis qꝛ data eſt hũa/
ne nature in ſua pꝛima oꝛigine in poſteros
trãſfundẽda ſi adã nõ pꝑdidiſſet. Sed di⸗
ceres.quõ iſtud pctm̃ pᷣmi paretis trãſierit
ad oẽs poſteros,.cũ ſcniptuʒ ſit Eʒech.xiiij.
Filius nõ poꝛtabit iniqtatẽ patris:ſed aĩa
q̃ peccauerit ipſa moꝛiet᷑. Ad qð ꝓtinꝰ re-
ſpõdet᷑ ꝙ illa autoꝛitas intelligẽda eſt qtuʒ
ad penam eternã ⁊ poſitiuã. Dico eternam
qa etiã ſm iuſticiã tam diuinã q; hũanã fi⸗
lius poꝛtat pcti patris penã
me.iuxta illud Zreñ.vl. Patres nr̃i pecca/-
uerũt et nõ ſunt ⁊ nos iniqtates eoꝝ poꝛta/

IIII

uimus.Exẽplũ in diluuio ⁊ in ſubuerſione

ſodome vbi ꝓpter pctã hoĩm mlti infantes
qͥ necdũ malũ ſcierũt interierũt ⁊ occiſi ſunt
coꝛꝑaliter.nõ tñ aĩa illa q̃ nõ peccauit dam

nata eſt cũ illis qͥ peccauerũtq;tum ad dã/

nationẽ gehẽnalem eternã. Dico etiã poſi⸗
tiuꝗ. quia filius vtiq; iuſte poꝛtat iniqtatis
ipſius patrꝭ puatiuaʒ penã. Nã cum aliòs

habet nobilitatẽ: ſi eã cõmittẽdo crimẽ leſe

maieſtatis amiſerit: oẽs ſui poſteri erũt pua
ti ea ⁊ naſcent᷑ ignobiles:niſi poſtea nob ili
tet᷑ aliqͥs voſteox ꝑ regeʒ denuo ⁊c̃. Et ſic
dicta autoꝛitas Eʒzechielis minime facit ad
cõtrarium. Sed adhuc occurrit hic du
biũ Vnde hoc ſit vel q̃re ꝙ iſta carẽtia oꝛi/
ginalis iuſticie imputat᷑ foꝛe culpabilis no

bis poſteris ade. Nã ꝙ imputat᷑ ad penaʒ

hoc facile videt᷑qͥa filij frequẽter ⁊ iuſte pu
niunt᷑ ꝓ peccatis parentuʒ: vt patuit.Sed
difficilius eſt videre qliter imputat᷑ ad cul⸗
pam de cuiꝰrõne eſt ꝙ ſit volũtaria aliterũ

eſt culpa vt dicit Augꝰ. Non autẽ põt dici

volũtaria volũtate poſteroꝝ. Ad h̊ reſpõ
dext᷑ ſ̃m doctoꝛes noſtros p duo pũcta be/
ne notãda. Pꝛimũ eſt ꝙ uſta carentia oꝛi⸗
ginalis iuſticie in poſteris ðꝛ q dem volũta
ria volũtate ade:qͥ nõ ↄſiderat᷑ vt ſingularꝭ
ꝑſona ſolũ:ſed etiã vttotius hũane nature
pncipium a quo alij deſcẽdunt tanq; mem
bꝛa eius. Vñ ſicut homicidiũ manu factuʒ

imputat᷑ manui.⁊ ðꝛ volũtariũ a voluntate

q̃ eſt in anĩia vel homie toto,ſic ⁊ iſta caren/

tnaa dicit᷑ volũtaria a volũtate Ade in qᷓ oẽs

fuimus ſm ſemialem rõonem. Secũduʒ

punctũ ꝙ oẽs poſteri ade naturalr ꝓpagan

di:obligati fuerũt ad debitũ habẽdi oꝛigia

lem luſticiã. qa hoc donũ fuit datum natu⸗
re huũane.⁊ nõ ſolũ ꝓ ſe hoc accepit Adam:

tpalem ſepiſſi/

Dars n
ſed ꝓ tota poſteritate qᷓ tũc erat in eo. ita q; goti
oẽs filij eius in hac iuſticia fuiſſent pagati e nſ
pleni gratia. CX aũt adam hãc iuſticã ꝑdi/ n
dit per ſuam culpam a debito habẽdi non 4 ſo
excuſat poſteros. qͥa hec fuerat p modij de uke
poſiti fideicõmiſſa toti nature. Uñ iſtc ca⸗
rẽtia iuſticie quã deberet hahere alibet hõ nu
ſibi imputat᷑ ad culpam. Æρaplm. II. 2 9 bii
Zs pᷣmſſſis vidẽduʒ eſt ſcdᷣo quid è N 4 ſe
h peccatum oꝛigiale in nobis. Abi P ne
Im Frãciſcũ maro.ac doctoꝛes ſu/ P 2 dön
r.ij. diſt. xxxij.plures ponent᷑ veritates. „ Mfſen
Pꝛima veritas ꝙ pctm̃ oꝛiginale nõ eſt ali tche
qua mala actio homiĩs ſicut cetera peccata nisk
quia ꝑuuli habẽt peccatũ oꝛiginale:iuxta il elde⸗
lud pᷣs.Ecce em̃ in iniqͥtatibo ↄceptus ſum ſi
⁊c et tũ nõdũ aliqͥd mali vel boni agere po naln
tuerũt. 63 ecũda veritas ꝙ petm̃ oꝛigia/ ionii
le nõ eſt ↄcubitus patris et matris vel viri ſuile
et mulieris.qͥa ſi in cõcubitu pctm̃ cõmitta Ppni
tur:illud eſt actuale pctm̃ ipſoꝝ.ſ.viri ⁊ mu oper
lieris.nec ꝓpter hoc puer punitur eterna pe Mulleq
na:ſed puniunt᷑ qͥ male egerũt in ipſo. Naʒ hinsa
ſi aĩa pueri crearet᷑ plena gra ⁊ oꝛiginali in⸗ ugvo
ſticia:oẽs mũdi cõcubitus nõ eſſent cauſa Poſen
deturpatõis talis anie. verũtũ mediũ ꝑ qð gſare
cõtrahit᷑ tale pctm eſt ↄcubitus viri ⁊ muli Aadu
eris:qꝛ eſt mediũ ↄceptõis humane. ſʒ hoc Kulucs
eſt mediũ ↄtractõis pctĩ oꝛiginalis remotũ Uieinpe
et cã ſine qᷓ̃ non. Mediũj aũt ꝓpinquũ eſt ex Goden
vnione aĩe cũ coꝛpe 2 Tercia vᷣitas:pec Cücan
catum oꝛigĩale nõ eſt in carne infectio me üeiel
bida.qꝛ nullũ pctm̃ põt eſſe in carne ſiẽ nec bengicſt
iuſticia:vt declarat Anfhelmꝰ de cõceptu 1 .
virginali. et etiã:qꝛ cum aĩa intellectiua nõ Vn t v
ſit educta de potẽtia materie ſed a deo ime 7 «
diate creata ſpũalis:nõ põt infici a carne ĩ⸗ entipe
fecta.qꝛ nõ eſt ſuſceptibilis q̃litatũ coꝛꝑali/ Ayr⸗
um. vñ caro infecta nõ pꝛiuat aĩam tali iu⸗ mMup
ſticia oꝛiginali:ſed ipᷣa lex diuina q̃ om̃es fi Puenſt
lios Adã poſt pctm̃ artat ⁊c. Quarta ve lecetd
ritas ꝙ pctm̃ oꝛiginale nõ eſi ebellio ſenſu ſtepn
um ↄtra rõneʒ:nec eſt reatus ad penã dãni giiſce
ſeu obligatio.qꝛ talia nõ ſunt pctim̃ foꝛmali igne
ter oꝛiginale:ſed ſequela eius. Quinta ve/ S A
ritas.pctm̃ oꝛiginale nõ eſt appetitus ſiue ĩ/
clinatio mediãte q̃ anĩa deſiderat vniri coꝛ fiden
poꝛi infecto. nec eſt foꝛmalr ipſa vnio anie. „
ad coꝛpus.quia cum talis inclinatlio ſit aĩe R nal
naturalis nõ poſſo amoueri ꝑ paſſionẽ xpi ⸗ nne
niſi aĩa intellectiua deſtructa.vel ſi eſſet ila bion
. Muuh ic
ſ₰
* *

e

1

hl
oc
o
ſer
ec

ne
Un
1
ne⸗
ei⸗
⸗
efl
ave
n
din⸗
l
e/
⸗/
o
nie
tnie
l
iu

. Vnio aie ad coꝛpus nõ poſſʒ amoueriꝑ xpi
paſſionẽ niſi bus aĩa diſſolueret᷑ a coꝛꝑe.et

ſo⸗

n
—

21

5.7

Articulus

tñ manẽte iſta vnione ⁊ inclinatõe diluitur
pctm̃ oꝛiginale ꝑ paſſionẽ xpᷣi. Sexta ve⸗
ritaꝰ p pctm̃ oꝛiginae foꝛmalr no eſt quid
poſitiuũ.vñ nõ eſt habitus coꝛruptꝰvt aliqͥ
fingunt.licet qñq; ipᷣm doctoꝛes nominent

talibo q̃ ſonãt poſitiuum vt cõcupiſcẽtia fo/

mes:feditas ⁊ ſilia. Talia em̃ dicunt᷑ de eo
nõ foꝛmaltr ſed ꝑ cõꝑationẽ ad uliqͥd. Rõ
huiꝰ veritatis.qᷣa ſi eſſet qͥd poſitiuũ debere
tur ei pena poſitiua ⁊ nõ tm̃ puatiua vł dã
ni qð eſt falſum. Itẽ oẽ poſitiuũ eſt effecti
ne a deo vt ab oĩbo concedit᷑. Aut ů̊ deꝰ tale
poſitiuũ ad pctm̃ oꝛiginale ꝑtinens ꝓducit
imediate.⁊ ſic eſſet cã mali ſe ſolo et obliqͥta
tis vicioſe qᷓ eſt in pctõ oꝛiginali.aut ꝓducit
ſecũda cauia concurrẽte.ibi aũt nil ↄcurrit.
nõ pmus parẽs qꝛ ille non eſt in re nec ꝓxi/
mus parẽs eadẽ rõne:nec ipſe ↄtrahẽs oꝛl/

ginale.qꝛ ſic potiꝰ diceret᷑ actuale. Itẽ qͥa

hitus coꝛruptꝰ eadẽ fomes ⁊ q̃litas moꝛbi/
da:quõcũq; noĩet᷑:ſtat cũ gr̃a pꝰ baptiſmuʒ
pctm̃ autẽ oꝛiginale nö. Septima vᷣitas
ꝓꝙ ſicut diffinitũ eſt par.j.huiꝰli.ar.ij.ca.iij.
peccatum oꝛiginale in nobis foꝛmalr non
eſt aliud qᷓ; pura carẽtia oꝛiginał iuſticie de
bite in pᷣmis parẽtibo:amiſie ex trãſgreſſiõe
legis deriuata in oẽs naturalr ꝓpagatos ⁊c̃
Vñ carẽtia oꝛiginalis iuſticie cũ debito ha
bẽdi eã eſt pctm̃ e Lan debitũ ha⸗

bendi eſt foꝛmale ibi. Gè/Caplm. M.
Ercio videnduʒ eſt qualr maculat
vel inficit᷑ aia ꝑ pctm̃ oꝛiginale Nã

dent᷑ ipedire ne ↄtrahat᷑ pctm̃ oꝛigĩale.et iõ
Augꝰ.valde diſputat in hac materia. Naʒ
anĩa pueri nõ eſt ꝓppagata a patre vel matre
pueri ſic caro:cum ſit ſuꝑnaturalis foꝛma:
nec eſt de coꝛꝑe educta ſicut alie foꝛme: cuʒ
ſit ſeꝑabilis.ſeg ẽa ſolo deo creata ſicut an⸗
geli.ideo nõ videt᷑ quõ contrahat aĩa a ſua

noꝛigine aliquã maculã ſicut nec angelus
Ad qo reſpodet m Tran, maro. ꝙ liq ai

lic; aĩa
rõnalis nõ ſit a parẽtibo vł carne cauſaliter
m bene eſt occaſionalr. Et ideo ſicut cleri⸗
cus quãtũcunq; regularꝭ a ſe:efficit᷑ irregu
laris ſi ↄtrah at matrimoniũ cũ mliere coꝛ⸗
rupta.extra de bigamis.c.nuꝑ.⁊.c.vl. Sic
ſpũs nr̃ qñ deſpõſat ſibi carnẽ in adã coꝛru
ptam.iſta aũt deſponſatio eſt per naturaleʒ

circa hoc occurrũt obſtacula q̃ᷓ vi/

vnionis ipſius ↄſenſum. Sed oꝛit᷑ diffi⸗
cultas.quia aĩa talem ↄſenſum ⁊ mr̃imoni
um vitare nõ põt.Ad qð dicit᷑ ꝙ ideo ñ pu
nit᷑ pena poſitiua:ſʒtm̃ puatiua. ſicut iudex
iuſte iudicãs: iuſte hãc puatiuã penã incur
rit ꝙ efficit᷑ irregularis:nec punit᷑ pena po/

ſitiua. Hec Fran.maro. Sʒ foꝛte dicis.
Ego nõ capio ꝙ aia noſtra inũciat᷑ ⁊ macu

let᷑ oꝛiginali pctõ qðᷣ ↄtraberemus a penti
bus maxiĩe baptiſatis.qꝛ nihil dat alteri qð
nõ habet ipſe.ſiẽ dicit phᷣs.j.Elen. Sʒ pa/
rentes mũdati in baptiſmo nõ hñt oꝛigina
le. Ad qð rñdet᷑ ꝙ ſicut di. Augu.de fide
ad Petrũ.Firmiſſime tenendũ eſt ꝙ qͥlibet
filioꝝ Adã naturalr ꝓpagatꝰ in pctõ oꝛigi⸗
nali cõcipit᷑:ſicut multe docent autoꝛitates
Vñ pᷣs.Ecce em̃ in iniqͥtatibo ↄceptꝰ ſum:
⁊ in pctis ↄcepit me mr mea.⁊ apłs Ephe.
ij. Eramus natura oes filij ire. Et iteꝝ. Si
cut in adã oẽs moꝛiunt᷑:ita ⁊ in xpᷣo oẽs vi/
uificabunt᷑.j.Coꝝ.xv. Itẽ Ro.v. Vniꝰdeli

cto multi moꝛtui ſunt ⁊c. Ad illud vo qd

obijcit᷑ de parẽtiba qͥ mũdati ſunt in baptii
mo quõ ĩmũdos filios generãt Rñũdet᷑ ᷣm

doc.pᷣcipue lyrã ſuꝑ eplam ad Ro.v.qꝙ exq̊

parẽtes nõ generãt filios ſᷣm eſſe gre vt ſũt
mẽbꝛa xpᷣi.ſed generãt ſm eſſe nature coꝛru
pte in q̃ ſũt mẽbꝛa ade.⁊ qͥa generãs hmõi

