et dietim eius in honoꝛẽcertas oꝛatões fa⸗
cientes.Et talibus ſignũ eſt pluuie illachꝛi
mationis et cõpunctionis infundende per
merita beate virginis ⁊c̃. Aliquãdo aũt oꝛi
tur tanq; pallens vt in cõuerſis ⁊ penitenti
bus pꝛe timoꝛe initiali pallentibo ⁊ beatam
virginem inuocãtibo.Et talibus ſignuʒ in⸗
ſtat ꝙ copioſius eis afflatus gratie ſpiritui
ſancti infundet᷑ per quã turbãdi ſunt ð pec
catoꝝ enoꝛmitate. et contra ſe tempeſtatem
concitant moꝛtificatõis ⁊ ſatiſfactõis peni/
tentialis.Aliquãdo aũt oꝛitur rubẽs ⁊ ſere
nus vt in ↄſciẽtia ſerena ⁊ ardenti ꝑ chari -
tatem.⁊ tunc eſt ſignũ ſerenitatis.i.iocũdita
tis gre amplioꝛis ⁊ ꝑſeuerantie ac gloꝛie cõ
ſequende. Uñ Berñ.dicit De plenitudine
marie accipiũt vniuerſi:pctõꝛ venia:iuſtus
gr̃aʒ:⁊ angelus leticiã:filius dei carnis ſub
ſtantiã:deniq; tota trinitas gliam. Hec ille.

et ſic patet. Quarto pncipalr cõmẽdatur

oꝛtus Marie ꝑ ſapientẽ:cõparãdo caſtro⸗
rũ aciei.Terribil inqt vt caſtroꝝ aci.oꝛ.vñ
Berñ.in ſer. In lectõe:dicit.:Tu dñna terri⸗
bilis es demonibus yvt caſtroꝛũ acies oꝛdi
nata.Hoꝛrent em̃ pꝛincipes tenebꝛaruʒ ad
tuã foꝛtitudinem et deuotaʒ inuocationem
Nã in circũitu tuo acies valida ĩnũerabili
um ſpirituũ btõꝝ tibi deuotos defendẽtiũ.
Hec Berñ. Bed iuxta hec q̃ſtio occurrit
Vtrũ btã virgo habuerit angelicam cuſto
diã. Et videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ erat ipamet terribilis
m 4

V.

TLiber

de oib ⁊ ꝑpfecte illũinata.vñ de ꝑiclitatione

aie eius nõ erat timẽdũ nec de pcti caſu vel
nocumẽto diaboli.⁊ ꝑ ↄñs nõ erat eidẽ an/
gelica cuſtodia neceſſaria ſiẽ nobis qbus ti
mendũ eſt de ꝑiculis iminẽtibo ꝑ demones

Reſpõdet᷑ ꝙ q;uis aliqͥ dixerint ꝙ babu

erit mater dei angelicã cuſtodiam ſicut oẽs
alij generalr.iuxta illᷣ pᷣs. Angelis ſuis de
us mãdauit de te ⁊c. Sed Fran.maro. diẽ
melius.qꝙ vicz ipſa angelũ ſuꝑ ſe pᷣſidentem
cuſtodẽ nõ habuit ſed ei imediate de ipᷣe ſic
pᷣſidebat qͥ ſibi ſoli electã poſſidebat vtnon
ↄſenſiſſet creature ſibi nocere volenti: datꝰ
eſt tũ virgini angelus nobiliſſimꝰin natiui/
fate ſua de infimo choꝛo q cũq; fuerit cũ ce/
teris.ſ.młtis inferioꝛibo in obſequium ⁊ fa/
mulatũ:vt mr̃i dei ⁊ regĩe celi.non tñ in cu/

ſtodiã cauẽdi ꝑicula:vel illumiatõis aut ꝓ

motiõis in bonũ.qm̃ ex plenitudine gre vi

goꝛabat᷑ in bonũ.⁊ hoc fuit ſpeciale in ipſa

Pnilegiũ.Et putat᷑ ꝙ a xpᷣi ↄceptõe in obſe/

quio plurimoꝝ angeloꝝ marie famulãtiuʒ

perat Babꝛiel archangelus q oẽs alios an
gelos in natiuitaie xpᷣi ad gaudeẽdũ ꝓuoca⸗
uit.vt ðꝛ Lu.ij. NHec aliquẽ ſpũm malignũ
ad eã accedere ꝑmiſert angeli ſᷣm illð Cañ.

iij. En lectulũ ſalomonis.i.xpᷣi matrẽ.lx. foꝛ
tes ambiũt ⁊c.i.angeloꝝ młuitudo.O ergo

ſuꝑ oĩa laudabilis maria ꝓtege no.
Articulus ſecũdus de.xij.puilegijs ᷣb⸗
beata Maria eſt honoꝛata ⁊ gloꝛioſe digni
ficata in iſte
Ecudum miſte
8 ri declarãdũ ðᷣꝛ dignifice gloꝛia
tioõis. Abi nota ꝙ biiſſima vir⸗

go. xijſtellis puilegioꝝ gliat᷑:qͥbo ipſa ꝓ ſua

ſancta natiuitate extitit dignificata ⁊ hono/
rata. Nã ex pꝑte coꝛꝑis habuit q̃tuoꝛ puile⸗
gia.ex ꝑte aĩe ſilłr q̃tuoꝛ.et ex ꝑte vtriuſq; ſil
iteꝝ qtuoꝛ.vt ſic impletũ ſit in ipᷣa etiã eiꝰ na
tiuitate illud Apoc.xij. In capite eiꝰ coꝛo⸗

na duodeciʒ ſtellaꝝ ⁊c. Pꝛimo nãq; ex ꝑte
ſui ſacri coꝛꝑis habuit.iiij.ſtellas dignitacꝭ.

Pꝛima dicit᷑ generoſitas.
Secunda dicit᷑ foꝛmoſitas

Tercia ðꝛ incõ cupiſcibilitas

Quarta dicit᷑ puritas.

Pꝛima ſtella dignitatis Marie ex pꝑte coꝛ/
poꝛis ðꝛ generoſitas.i generꝭ nobilitas:qͥa
vicʒ de nobiliſſimo genere duxit oꝛiginem:

Pars

ita ꝙ nunq fuit aut erit in mũdo poſt důũm

Jeſum nobiliꝰ indiuiduũ in genere hũano
Hec aũt ↄcluſio latiꝰoñdet᷑ lixj.ꝑte. ij,ca.je
Naã Mactheꝰ ĩ euãgelio ſuo intedit eiꝰ no⸗

biliſſimã genealogia deſcribere ꝑ tres iaſſe⸗

redecades.i.xiiij.generatões ex genere pa/
triarchali necnon regia ⁊ ducali ꝑ ſingula
xiiij.numeràdo.Et ponit.xlij.generatõnes

incipieẽdo ab Abꝛaã cui facta eſt ꝓmiſſio ðᷣ

xpᷣo.Lucas vo ab ipſo xpᷣo exoꝛdiẽs: ⁊ vſq;
ad Adã qͥ fuit dei in q̊ ſũma eſt nobilitas ꝑ
lxxiiij.generatões genealogiaʒ texuit.Ex qͥ⸗
bus accipit᷑ argumẽtũ ꝙ om̃is nobilitas ⁊
ſpecioſitas coꝛꝑal ſᷣm intẽtiõeʒ euãgeliſtarũ
ponẽda eſt in btã virgie.Et ꝙ oĩs ingenui/
tas ↄceſſa ade ⁊ tãdẽ priarchis regib ⁊ du
cibo:imo toti genti iudeoꝝ que erat añ xᷣm
gẽs pᷣ oĩb nobiliſſima ⁊ a deo pᷣelecta. Hec
alia erat natio tã grãdis qᷓ haberet deũ ⁊ an
gelos apꝛopinqntes ſibi. Ois q̃ʒ nobilita
tis gra iuxta intentioneʒ euãgeliſtaꝝ nõ niſi
ꝓpter xpᷣm ex illa gẽte ſᷣm carnẽ naſcituꝝ cõ/
ceſſa eſt ⁊ data.vt deſcẽderet ꝑ generatiões
ab adã.ſ.in virginẽ ⁊ ꝑ virginẽ in xpᷣm qͥ fu
it pᷣmꝰ ⁊ vltimꝰ priarcha rex ⁊ dux ppli iſra/
el.vt dicere poſſit xpᷣs illð Apoc. xxij. Ego

ſum alpha ?2 O pmus.ſ.ĩ intẽtõe apud deũ

⁊ nouiſſimꝰ:qͥa poſt cpᷣm nullus aliꝰ priar⸗
cha vel rex eſt vel erit in iſrrael. In hui ſi
gnũ iã exhauſta eſt a iudeis oĩs nobilitas:
adeo ꝙ ipſa gẽs iudaica q̃ pꝛiꝰ erat honoꝛa
tiſſima atq; ceteris pᷣnobiliſſima.ſ.añ xpᷣm:
nũc eſt viliſſima ⁊ abiectiſſima ſuꝑ oẽs na⸗
tiones mundi. Sed foꝛte queres. Qua⸗
re voluit chꝛiſtus matrẽ eligere de pꝛoſapia
nobiliſſima:cum ipſe veniens in mundum
pauperes ⁊ humiles dilexit ⁊ elegit. vt patʒ
in diſcipulis. VUnde.j.Coꝛinth.j. Infirma
mundli elegit deꝰ vt cõfundat foꝛtia. Ad
quod reſpondet᷑ ꝙ ſm ſacros doctoꝛes de/
us voluit eligere aplos diſeſlos Paune
res ⁊ humiles:ne cõuerſio mÜndi ad fidem
chꝛiſti aſcriberet᷑ eoꝛum aſtutie ſi fuiſſent ſa
pientes mũdi:vlł potentie ſi fuiſſent magni
dñi aut diuites. ſed magis aſcribat᷑ diuine
poteſtati ⁊ miraculo vt dicit aplus vbi ſupᷣ

Ded matrẽ voluit vt decebat habere nobi

liſſimã pꝛecipue triplici růne. Pꝛimo ra/
tione diuine nobilitatis. vt ſicut ᷣm diuini
tatem a patre nobiliſſimo deo vicz eterna⸗
liter eſt genitus:ita ſm carnẽa matre nobi⸗

—

ine
,oyff
hüoni
nlin
nobi
butnit
tickt
ndict
bicao
hülie
iius
tb
Merol
Mey⸗
ſccche
Glie
liont
gon:
ſtdet
gerea
hiedan
haſſen
Rnb
fißm⸗

ulttet
cnitma
notii
duple
lumnori
ncpo
Hette
faeat
ſaram
ochlis⸗
lenbic
Kacab
Mon
Hiero
lanil
Morla,
ſoſui
ſngn
ſoconde
ogni
Wreci
ſunein
Motän

.. Articoaluunugs ð

d liſſima generaret. AUñ Aug. Oualis in ce⸗ ſam ꝛc. Uñ ꝛ legit exeplũ qð refert in bi
92 lo pr ſᷣm diuinitatẽ:talis in terra mr xpᷣi ſᷣm ſtoꝛia.ſ.grecoꝛũ.ꝙ btũs Dioniſiꝰ cõuerſus
n⸗ huũanitatẽ. Secũdo rõne cõmẽdabilitatꝭ ad fidẽ ꝑ aplm Paulũ:optãs videre mariã
o⸗ vt.ſ.in nobili matre cõmẽdabilioꝛ foꝛet vir/ ſepiꝰ petebat licẽtiã eundi hierlm a Paulo
tus uũilitatis ⁊ electe pauꝑtatis.⁊ ſic tan Qua obteta veniens hierim ⁊ ĩtroductꝰ ad
M, bumilioꝛ ⁊ virtuoſioꝛ magis digna redde/ btãʒ vᷣginẽea viſa ſtupefactꝰde mira eiꝰpul
on ret᷑ ealtari ſuꝑ oẽs angelos ⁊ hoĩes. Nam cnitudie ⁊ gr̃e irradiãt pᷣ fulgoꝛe:mox ceci⸗
nes vt dicit Berñ. Hon magnũ eſt hũilẽ eſſe in dit in terrã q̃ſi moꝛtuꝰdicẽs.q tãtꝰradiꝰdi/⸗
ſos abiectõe:ſed rara pꝛoꝛſus et maxia virtꝰ eſt uinus ⁊ claritas ab ea irradiauit q; ſuſtine/
6, „ buüllitas honoꝛata DHec ille. Qualis fuit hu re nequerit: adoꝛãſq; eã dixit. Vere ſi ö tuo
Ungge „ militas in maria nobiliſſima.has rõneſ po ieſu ñ audiuiſſem ⁊ ſcpturas ñ legiſſem pu
S⸗ nit Albertꝰ ſuꝑ miſſus eſt.ca.lv. Tertio tarẽ ꝙ tu ſis deꝰ:vel xpᷣs dei ĩ lege pmiſſus.
ngt hoc voluit rõne ſignificatõis: vt em̃ oſtẽde Ercia ſtella ðꝛ incõocu CLCa.I.
lmi ret ſe verũ ſacerdotẽ eſſe ſᷣm oꝛdinẽ melchi/ t piſcibilitas.qꝛ pulcritudo coꝛꝑalis
gnn/ ſedech qͥ ſeipᷣm oblaturꝰ erat deo patri ꝓ re marie h̊ ſinglari puilegio fuit hono
brd cõciliatiõe hũana:voluit de ſtirpe ſacerdo⸗ rata et dignificata ꝙ nunq; ab aliq̃ potuit
Bürön tali oꝛiri xpᷣs. Itẽ vt ſe oſtẽderet eſſe verũ re carnalr ↄcupiſci:licʒ fuerit pulcritudo ma
nhe⸗ gem ⁊ dñũm dñantiũ atq; ducẽ celeſtẽ: volu xima pᷣ oĩb pulcritudibo hoĩm qͥ ſũt fuerũt
itn it de tali ſtirpe matrẽ eligere. Deniq; vt oſtẽ ⁊ erũt citra pulcritudĩeʒ xpᷣi.Alioꝝ qͥdẽ ho⸗
oblia deret ꝙ ipſe pctõꝛes venit ſaluare et ſpeʒ ve minũ ⁊ pᷣcipue femiaꝝ pulcritudo:mouet ĩ
Möri nie daret voluit peccatoꝛes regeſ vicʒ Oa tuentes ad ↄcupiſceutiã carnalẽ.iuxta illud
ngch⸗ naſſen achaʒ ⁊c. Et peccatrices vicʒ Ruth Ecẽi.ix. Ex ſpecie mulieris:ↄcupiſcẽtia q̃ſi
rnros Raab ⁊ Berſabee ĩ ſua genealogia enũera ignis exardeſcit. Vñ ⁊ ſctẽ ᷣgĩes vt ſctã Ra
ini ri ſᷣm Hieroni.in Omelia. Capitulũ.II. cherina:margaretha:agnes ⁊c.ↄcupiſcebã
ün⸗ kEtcuũda ſtella dicit᷑ foꝛmoſitas.quia tur a viris ⁊ nuptui petebant᷑.ſed ille in vir
E 8 beata virgo fuit nõ tm̃ in aĩa:verũ ginitate ſolide manẽtes martyriſate ſunt.
ddei ettiã in coꝛꝑe virgo pulcerrima a na Tlõ ſic aũt erat in btã virgine maria:cuius
Pfin⸗ tiuitate ſua.Et hoc mitipliciter ꝓbatũ eſt ẽ pulcritudo hoc ſummũ ⁊ ſingulare puilegi
ubt li.j. ꝑ.ij. ar. iij. ca.j.vbi clare habet᷑ quare de um habuit ꝗa nemiĩe carnali ↄcupiſci po⸗
Plus cuit matrẽe dei eſſe pulcerrimã. Hic autẽ tuit:qͥn poticarnalẽ ↄcupiſcẽtiã ĩ alijs exii
deron . notãdũ eſt ꝙ in btã virgie erat pulcritudo guebat ad ſolũ intuitum. Et de hoc Bona
non dDuplex. vic coꝛpalis:⁊ vᷣtualis que cõſiſtit uen.in.iij.ſnlaꝝ.diſt.iij.q.⁊ ar.vl. diẽ. Hoc
inn in moꝛũ honeſtateꝛ vᷣtutũ claritate. Et hec inquit iudei qͥdã aſſerũt mirũ fuiſſe in virgi
On pꝛepõderat pulcritudini coꝛꝑali.De pᷣma ne Maria ꝙ cũ eſſʒ pulcerrima a nullo vn
ini Heſter. ij. habet. Erat inqͥt foꝛmoſa valð ? qᷓ; viro fuerit ↄcupita. ſi qras.Quare
nenn ſncredibili pulcritudie oinq; oculis gratio vel qliter id fieri potuit. Rñdet m ſctõs pᷣ
pn, ſa ⁊ amabil videbat᷑ Et q̃lis fuerit in coloꝛe cipue Berñ.q; marie pulcritudo nõ fuit cõ
imma oculis ⁊ capillis ⁊ ſic de alijs ꝓpter bꝛeuita cupiſcibilis carnalr rõne q̃druplic.
tem hic ꝑtranſeo ⁊ ſuo loco ꝑte.iij.huiꝰlibꝛ Pꝛimo ꝓpter gratie abundationem.
1de tractabit᷑ ar.ij,ca.ij. Quãtuũ aũt ipſa ſuerit Secũdo ꝓpter occultationem
eulb, pulcra in virtutib et moꝛũ honeſtate:teſtaꝛ Tercio ꝓpter cõuerſationem.
u Hiero.di. Skdiligẽter attẽdas:nil eſt virtu Quarto ꝓpter irradiationen.
ue tis.nil gre:nil cãdoꝛis qð non reſplẽdeat in Pꝛimo quidẽ ꝓpter gratie abundationẽqͥa
. maria. Et Ambꝛo.li.de virginitate diẽ. Ca gratia diuina in ea abũdabat adeo ꝙ etia,ʒ
ae lis fuit Maria vt eius ſoliꝰ vita oĩm ſit di in alijs eſſet libidinis ⁊ concupiſcẽtie extin
ſciina.virgo erat:nõ ſolũ coꝛꝑe ſed ⁊ men tinctiua.Gr̃a nãq; foꝛtioꝛ eſt q; natura. Sʒ
diſakſb. te:coꝛde humilis:verbo grauis:aĩo pꝛudẽés videmꝰꝙ natura qͥbuſdã lapidibo ⁊ herbis
ol loquẽdi partioꝛ:legẽdi ſtudioſioꝛ:intẽta oꝑe hãc pᷣſtitit vᷣtutẽ ꝙ habent libidinem tꝑare
”M verecũda ſermone.Et vt dicit Seduliꝰ Ri vt patet de agnocaſto vł canphoꝛa ⁊ ſaphi
luu ſum eius nunq; viderũt:nunq; eã vane oꝛ/ ro atq; calcedonio ⁊ herba rute ſepe come⸗
ad nata:nunq; curioſam: nunq; leuẽ aut ioco/ ſta.ergo multo foꝛtius id diuĩa gra ĩ beata
2
£
9
—
9

Liber V.

virgine potuit efficere ⁊ de facto fecit.vnde
ipſa btã virgo figurata eſt ꝑ cedrũ ⁊ mirrã.
Ecẽ̃i.xxiiij. Quaſi cedrus exal.ſum in libão
q̃ſi mirra electa dedi ſua.odo.Cedrus qpe
odoꝛe ſuo fugat ſerpentes ⁊ mirra interficit
vermes. Sic maria ſerpẽtes motꝰ et vᷣmes
pꝛaue ↄcupiſcẽtie in alijs ad ſolũ intuitum
extinxit.cui ⁊ ↄcoꝛdat figura de vite q̃ floꝛe
odoꝛifero fugat ſerpẽtes. Secũdo ꝓpter

. „*

occultationẽ. quia ſicut claritas coꝛpis xpᷣi

poſt reſurrectõeʒs diſcipulis celabat᷑:ita p ul

critudo Marie oĩbo carnalibo hoĩbo ⁊ qᷓ eã
cõcupiſcere poſſent occultabat᷑:et ſic appa-
rebat vt nõ ↄcupiſcibilis videreł. Tertõ

ꝓpter ↄuerſationẽ,quia taʒ honeſte ⁊ matu/

re ſe regebat in oĩb actib et moꝛib vt oĩb⸗
appareret ꝙ nequaq; poſſet ad fedũ aliq̃d ĩ
clinari.imo qꝙ erat tota deo dedicata.ſic̃ cõ

tingeret ð pulcerrima et ſcũſſima muliere q̃

eſſet quaſi ↄtinue in deũ rapta. Quarto ꝓ
pter irradiationeʒ que ꝓcedebat ex eius fa-
cie. vt dicit Berũ / ꝓpter quã etiã ipſe ioſeph
ſponſus eiꝰnõ audebat reſpicere in faciem
virgis. qꝛ illi radij lumioſi a facie vᷣgis pce/
dẽtes erãt adeo vᷣtuoſi vt deterrerent coꝛda
carnaliũ hoĩm penetrãdo. Vñ glo.ſuꝑ illð
MDMacth.j. Accepit ioſeph cõiugem ſuam.ſ.
mariã ⁊ nõ cognoſcebat eã donec peꝑit ſili
um ſuũ pmogenitũ:dicit ſic. Joſeph mariã
facie ad faciẽ videre ñ poterat: quã ſpũſſan
cius a cõceptõe plenius impleuerat. ⁊ ideo
nõ agnoſcebat facie ad faciẽ quã deſponſa
uerat donec illius vterus euacuaret᷑.vñ pa
tet ꝙ ipſa gloꝛiatur de iſta ſtella incõ cupiſci
gq Varta ſtella dicit᷑ puritas.qͥa bea/
ta virgo nata eſt in natura purioꝛi
⁊ cõplexione melioꝛi.erat em̃ optĩe ſangui⸗
neoſitatis ſicut pie credit᷑ vtpote de cuiꝰpu

riſſimo ſanguine foꝛmari debebat caro xpi

vᷣtute ſpũſſancti.Alij nimirũ hoĩes naſcun
tur in culpa oꝛiginali ⁊ cõplexiõe mala etĩ/
pura:ꝑ quam inclinati ſunt ad varia vitia
moꝛtalia naturaltr᷑: ⁊ ad pꝛauã cõſuetudinẽ᷑
moꝝ. Alij q pe ſunt multũ melãcolici:in qͥ
bus natura moꝛdax ⁊ plena ire.Alij vᷣo ſũt
multũ colerici feruẽtes ad bella:lites:⁊ ſan
guinis effuſionẽ. Alij aũt plurimũ flegmati
ci:pigri ſomnolẽti molles ⁊ timidi ac ad ma
lũ fragiles. Et plurima talia mala qᷓ hoĩb⸗
gdducit natiuitas enũerat Augꝰ.xxiji.de ci⸗

ui. ði. ca. xxij.d. In qbuſdã inq̃t moꝛdax na

tura:pturbatiões crebꝛe:inſana gaudia:di/.
ſcoꝛdie:lites:bella:inſidie:iracũdie.hmõi in

nũerabiles huiꝰvite miſerie s adducit na
tiuitas filijs adã coꝛrupta vitio nata. MHãc
aũt bñdictã virginẽ nõ maculauit mala cõ

plexio:nõ coꝛrupit mala nutritio: nõ addu
xit ꝑuerſa cõſuetudo:nec ꝑuertit fatalis cõ/

ſtellatio:ſicut ſolẽt qdam fatui imaginari ꝙ
ſtellaꝝ diſpoſitio ꝑuertat naſcẽtes in moꝛi/
bus:dicentes.qꝙ qͥ naſcunt᷑ ſub ſaturno ſint

pigri ignaui ⁊ ignari.qͥ ſub ioue fures ⁊ aua

ri.qͥ ſub marte iracũdi.qͥ ſub ſole ſuꝑbi:qui
ſub venere luxurioſi.qͥ ſub mercurio curio/
ſi.qͥ ſub luna incõſtãtes.hoc em̃ tenere ſuꝑ
ſtitioſuʒ eſt ⁊ erroneũ.vt Augꝰ.ꝓbat.v.ð ci
ui.dei. Vñ ⁊ Ptolomeꝰ in cẽtilo.di. Sapi
ens vir dñabit᷑ aſtr.· Pꝛopterea et Hiere.
x.hec dicit dñs. Juxta vias gẽtiũ nolite di⸗
ſcere ⁊ a ſignis celi nolite metuere q̃ᷓ timent
gentes:quia leges populoꝛuʒ vane ſunt.
Ad ꝓoſitũ itaq; redeũtes dicimꝰſᷣm docto
res ↄcoꝛditer circa.iij.diſt.tercij ſnĩaꝝ.ꝙ be
ata vᷣgo adhuc in vtero mr̃is adeo fuit ſci
ficata vt ab eo tꝑe ſꝑ vſq; ad aſſũptionẽ ꝑſi

ſteret in puritate nature ⁊ ĩ innocẽtia vite ⁊

ꝓ capacitate in oĩm vᷣtutum plenitudiĩe ſine
oĩ macula:optĩe ⁊ oꝛdiatiſſime diſpoſita in
naturalibo:ita ꝙ nulla ples muliebꝛis vnq;ᷓ
mag appꝛopinqſſe videt᷑ ad ſtatuʒ inocẽtie
ade ſiẽ ipſa:vt merito de ea dicat᷑ilð Cañ.
iiij. ota pules amica m.ſ.coꝛꝑe ⁊ anima.
RKo ſecudo quaterna Kaß. V.
p nig ſtellaꝝ dixi ꝙ btã virgo ex par/
tee aie babet etiam q̃tuoꝛ ſtellas di⸗

gnitatis quibus eſt in ſua natiuitate puile/

giata ⁊ honoꝛata.
Sena ſtella dicit᷑ capacitas.
Secũda dicit᷑ ſanitas
Tercia luminoſitas.
Quarta dulcoꝛoſitas.

Pꝛima ſtella ð capacitas. Jpſa nã 3 bñdi

cte virgis anima tam digne a deo eſt crea⸗
ta vt eſſʒ capacioꝛ maioꝛis gr̃e ⁊ glie qᷓ; oẽs
angeli ⁊ hoĩes pᷣter xpᷣm:⁊ tota mundi ma/
china.cũ em̃ ipſa fuit ab eterno electa vᷣt eẽt
mater dei:regia celi ⁊ angeloꝝ ac dña mun

di:⁊ tã ineffabili gratia in pᷣſenti ac głia ſub

limãda in futuro:vt ſuꝑ oẽs eſſet creaturas
puras excellẽtiſſime exaltanda igitur debu
it in ſua creatione et virginis benedicte oꝛi/

gitun
deo
dectſa
honn
Dene
ersn
ſuo⸗
giunae
Aſono⸗
ſtioch
CAlte
Dr
ſunaete
laſgo
inach
naneq
veano
beret in
Beme
hitntt
ſaloess
nuoen
6

ſtdoc⸗
biari
ſoliſc

nachꝛi

ſncn
ſervel
Caultta
ſeguit
faci⸗
hatge⸗
hotaß
inne
Pſens
mat
apa
Urqn
ſoctt

e

clloe
ſtinp
1o J
Tan
Woin

lerna

ade

öin

gat ne

nad
M
gloc⸗
Gnng
um
hrnofn
Gten
Mhigni
ban⸗
or ſ⸗
dö
Si
1hier
olle di
günant
el
mdoco
igbe
olutlei
tonigi
unir:
ſeſne
dnnin
nerich
znoccte
lbi
1inn
ponn/
Uun
udl⸗

—

. gine ſpſa elus gloꝛioſiſſima aĩa tanta capa
citate diſponi vt totaʒ gratie ⁊ gloꝛie pleni⸗

tudinẽ in tãta largitate accipere eſſet ⁊ apta
quãtum creatura viatrix poteſt accipe non
deo onita vnione ꝑſone, qm̃ ſᷣm Areſto.ij.
de anla Actus actiuoꝝ ſunt in patiẽte bñ pᷣ
diſpoſito. Unde deus creauit anĩam beate

Marie in ſũma nobilitate ⁊ ꝑfectõe pꝛe ce

teris puris hominibo intellectu acutiſſimaʒ

⁊ſuis potentijs gratie capaciſſimã poſt xpᷣi

aĩam:adeo.q vt dicit Hieroni.ſermone de
aſſumptõne. Tota inqͥt gratie plenitudo q̃
eſt in chꝛiſto venit in marie aĩaʒ: q;q; aliter
et aliter.quia in chꝛiſto vt in capite influẽte
in Manria vt in collo coꝛpoꝛi eccleſie tranſ/
fundẽte.O q; mirabile iſtud vt vna hec pu
ella ſacratiſſima plus capax eſſʒ qᷓ; tota mũ
di machĩa(celum ⁊ terra).O q̃nta dignitas
marie quaʒ deus ſic pᷣelegit ⁊ poꝛdinauit vt
ꝑ eam oĩs gr̃a ⁊ om̃e bonũ tranſfundi ha/

beret in eccleſie totius mẽbꝛa.qð deuotus

Berũñ:expꝛimit di.Deus omniũ bonoꝝ ple
nitudinẽ poſuit in maria.vt ſi qͥd gr̃e ſi qͥd
ſalutis ſi qͥd ſpei in nobis eſt ꝑ eam noueri-
mus redundari ⁊c. Capitulũ. VI.
Etcungda ſtella ðᷣ ſctitas.qꝛ vt dicit
8 Berũñad Lugdu. Fuit ꝓculdubio
. ante ſctã qᷓ; nata.⁊ hoc ↄcoꝛditer te
nẽt doc,ſuꝑ.iij.diſt.iij.ſicut ꝑte pᷣma huiꝰli-
bꝛi ar.ij.pꝑ totũ lucide claruit. Imo ipſa nõ
ſolũ ſctã fuit in natiuitate ſed pᷣ alijs oĩbo ci⸗
tra chꝛiſtum ſancta: pᷣ alijs gra pᷣuenta:⁊ ſic

ſanctificata vt nunq; peccare poſſit moꝛta/

liter vel venialiter,. iuxta illud pᷣs. Sanctilſi
cauit tabernaculũ ſuũ altiſſimꝰ.i:.mariam.
ſequit᷑:deus in medio eius.ſ.ꝑ incarnatõeʒ
factã in ea:ideo nõ cõmouebſit᷑ ſcʒ quia ↄſir
mata eſt vt nõ poſſʒ ruere ĩ peccatũ. Vbi
nota ſᷣm doc:illuminatũ vicʒ Fran. maro.
in tractatu de cõceptõe virginis ꝙ q;tuʒ ad
pᷣſens ſpectat triplex eſt ſanctificatio. i
ma eſt vniueralis:qua aĩa ſanctificat᷑ a.ſ.
a pctõ purgat᷑ ⁊ ei gra cõfert᷑:ſed nõ ↄfirma
tur qͥn poſſit cadere a gratia. Et hec ſctifica
tio fit ꝑ ſacr̃a.vt patet in baptiſatis. Se⸗

cũdq eſt ſctificatio ſpeciał q̃ aĩa purgatur a

culpa:accipit gram ⁊ cõfirmat᷑ ĩ gra ne poſ
ſit in pctm moꝛtale cadere. ⁊ ſic fuit ſctiſica
tio Johis baptiſte ⁊ Hieremie in vtero.
Tercia eſt ſctificatio ſinglłarꝭ q̃ aĩa ſctĩficat
nõ purgatõe a culpa qᷓ nõ eſt.ſed collatione

of̃es creaturas ſapientioꝛ.

gratie ⁊2 ↄfirmatõne:ita vt nunq; peccer nec
moꝛtalr nec venialr᷑. et h̊ mõ fuit ſctiſicata
maria in pmo inſtanti ſue cõceptionis.

Ercia ſtella ðꝛ lumĩoſi Ca. VI.

t tas.qꝛ aĩe marie ꝑ dictã ſctiſicatio/⸗
nẽ q;tum ad rõnem ⁊ intellectũ tãta
ſapĩe claritas ſuꝑĩfuſa eſta deo ſᷣm aliq̃s vt
eſſet ſapiẽtioꝛ oĩ creatura pura viatrice: ita
qꝙ etiã in vtero matrꝭ exñs habuit liberi ar
bitrij vſum ⁊ fuit in ſublimioꝛi ↄtẽplatõnis
ſtatu qᷓ; fuit vnq; aliq̃ pura creatura in eta⸗

te ꝑfecta.⁊ fuit oĩba donis ſpũſicti plena.iu

xta illud Eſa.xj.Reqͥ eſcet ſuꝑ eũ ſpũs ſapie
⁊ intellectꝰ ſpũs ↄſi.⁊ foꝛ.ſpũs ſcĩe ⁊c̃. Et lʒ

doꝛmiret ſiẽ ⁊ ceteri qñq;:tũ ſomnꝰ qͥ pellit

nobis liberi arbitrij actũ ⁊ merẽdi vſũ non
fuit in ipſa. Vũ dicere poterat illð Cañ. v.
Ego doꝛmio.ſ.coꝛꝑalr.⁊ coꝛ meũ.i.anĩa vi
gilat.ſ.in ↄtẽplatõne: Seddi.quõ potuit
hoc eſſe.Rũdet᷑ ꝙ ñ naturalr ſed ꝑ dei gra/
tiã ſpecialiſſimã hoc habuit.Et ꝓbat᷑:qꝛ ex
regla thopica Si ei cui minus videt᷑ ineſſe
ineſt:⁊ ei cui mag.ſed Johes baptiſta ĩ vte
ro agnouit xpᷣm deũ.vt di. Ambꝛoſiꝰ ſuper
Lu.Vñ de ipᷣo canit ecclia. Accelerat᷑ rõ ĩ
puero nõdũ nato:nouit pũtem dñm ĩ vᷣgie
⁊c̃. Itẽ ſctũs Nicolaꝰ in infantia vſu rõnis
vtebat᷑ cum feria q̃rta ⁊ ſexta ſemel ſugebat
vbera:⁊ mox natꝰerexit ſe ĩ pelui dũ balne/
aret᷑. Itẽ Bñdictꝰ in puericia cepit miracu
lis choꝛuſcare.Si igit᷑ iſtꝭ data eſt tãta gra
a deo vt haberẽt vſuʒ rõnis añ debitã etatẽ
q̃ eſt ſeptẽ annoꝝ ð lege cõi.vt patʒ extra de
delictis pueroꝝ.c.j.⁊ de pe.⁊ re.cioĩs.q̃nto
magis de btã virgĩe q̃ electa fuit vt eſſet dei
mr̃ impꝛopoꝛtionabilr altioꝛi mõ iſta ſunt
credenda. Hoc etiã videt᷑ eccleſia ſignifi⸗
care in eo ꝙ libꝛi qui intitulant᷑ de ſapia ex/
ponunt᷑ ſpecialiter de virgine.et que dicun
tur de ſapientia interpᷣtat᷑ eccleſia quaſi de
virgine dicant᷑.ſicut etiam claret in epiſtola
hodierna: vt ſignificet᷑ quia ipſa fuit ſuper
Pꝛeſentatio
nis marie modus. Vñ ⁊ ᷣm Hiero.alioſ
q; hyſtoꝛiographos Cum parẽtes btẽ vir⸗
ginis cõpleto tẽpoꝛe ablactatõis per trien⸗
nium ad templum ipſam cum oblatiõibus
adduxiſſent.erant aũt circa templũ quinde
cim aſcẽſionis gradus:in quoꝛũ nouiſſimo
virgo Maria infantula conſtituta poſtq;
benedixit ſacerdos:ſine adiutoꝛio cunctos

Liber vV.

gradus ita cõſcẽdit ac ſi eſſet ꝑfecte etatis ⁊
in dei laudibo die ac nocte permanebat:nec
vt ſolent infantes reqͥrebat parẽtes:ſed ma
ture ſe regẽs:pꝛudẽtiſſime loquẽs ⁊ praro q̃
ſi eſſet. xxx.annoꝝ in oĩ ſctitate ita pficiebat
vt oẽs mirarent᷑.ab angelis q̊ʒ q̃tidie cibo
eidẽ celeſti allato viſitabat᷑ ? c. Capᷣ.VIII
WVarta ſtella ðꝛ dulcoꝛoſitas.quia
q aðpncipio eius felix anĩa plena erat

diuia dulcedie. iuxta illud pᷣs. Dñe

pᷣueniſti eã ĩ bñdictõibo dulcedis.ſ.ab ĩfan
tia.Et iteꝝ. Vnxit te deꝰdeus tuꝰ oleo leti/

cie pᷣ ↄſoꝛtibo tuis. Pꝛopter quã qͥdẽ ſuaui/

tatẽ internã diuĩe fruitõis radiabat ⁊ reſplẽ

debat vultꝰ ipſius marie mira claritate ſᷣm

Hiero.vt ↄſtaret om̃ibo:qͥa diuina gra erat
plena. vñ ⁊ Heſter.xv. Facies tua plena eſt
gratiarũ. Sicut em̃ moyſi facies reſplende
bat ex familiaritate ⁊ ↄſoꝛtio diuĩo ⁊ angeli
co:multo mag facies marie quã q̃tidie an⸗
geli viſitabãt miſteriaq; ſibi diuia pãdebãt
futura reuelabãt:cibũ celicũ afferebãt.vt te

ſtat Epiphaniꝰ ⁊ Germanꝰ. Caplm.IX

Ro tercio quaternario deſcribunt᷑
p glie ſtelle ex ꝑte coꝛpoꝛis ⁊ anĩe qͥ
bvrvus Maria eſt puilegiata ⁊ digni
ficata in ſua natiunuttalte
Pꝛima nominis ſublimitas.
Secuũda tẽpoꝛis dignitas.
Tercia ðꝛ miraculoſitas
Quarta obſequioſitas.
Pꝛima ðꝛ noĩs ſublimitas qꝛ nomẽ pᷣclarũ
vicʒ maria eſt ſoꝛtita.qd qͥdeʒ accipit᷑ a reb⸗
p̃claris ⁊ ſublimibo.qꝛ maria hebꝛaice acci/
pit᷑ a maris ſtella q̃ eſt virtuoſa ſtella lucida

ſtãs ſine occaſu:attrahẽs ferrũ ⁊ adamãteʒ

vt teſtat᷑ Alkabitiꝰ⁊ dirigẽs nautas ad poꝛ
tum optatuʒ.ſic Maria lucida gra ⁊ ſapĩa

nunq; occubuit.iſ.p aliqð peccatũ:q̃ virtute

ſue pietatꝭ attrahit induratos ⁊ ferreos pec
catoꝛes ad dei miſcðiaʒ ⁊ dirigit oẽs ad poꝛ

tum ſalu. Itẽ hoc nomẽ maria latine acci/

pit᷑a mari magno ⁊ amaro. qa ſicut mareẽ

mater aquaꝝ:ita btã maria mr̃ oim graruʒ
q̃ fuit amaricata in filij paſſiõe. Itẽ ſyro ſer
mone accipit᷑ hů nomẽ maria a dñatiõe.qꝛ ẽ

dña mũdi ⁊c̃. Secunda ſtella ðꝛ tꝑis di⸗
gnitas.qꝛ deus voluit Mariã naſci ĩ mẽſe
ſeptẽbꝛi:qͥ eius natiuitati valde ↄueniebat
ſim Fran.maro.aꝛ inter tꝑa pᷣſulget digni/
te q̃druplici. Pꝛĩo qͥdeʒ.qꝛ hic mẽſis totꝰ

Pars

fuit feſtiuus.vt patet ex lege moyſi.x mariã o
vo dies luctus nr̃i verſi ſunt in gaudiũ cele

ſtis feſtiuitatis eterne. Secũdo:qꝛ ĩ hoc
mẽſe ſol eſt in ſigno vᷣgĩs .ita ſol iuſticie xpCᷣs
hitauit in virgie Maria. Tercio iſte
mẽſis eſt tpᷣs plenitudis anni et matiritatꝭ
plene.vñ ⁊ illud tẽpus autũnꝰ ðꝛ.Eſt auteʒ

autũnare.i,:matureſcere ⁊ colligere hm Re⸗

migiũ.⁊ ſic cõgruebat natiuitati marie:que
plena gratia in tꝑis plenitudie qñ deꝰ miſit
filiũ ſuũ cõcepit ⁊ peperit xpᷣm.vt ait aplus
Bal. iiij. Quarto qꝛ iſte mẽſis oĩm mẽſiũ
pꝛioꝛ creatꝰeſt:eo q mũdus ipſe in iſto men
ſe factus eſt ᷣm opinionẽ rabi Elieʒer.⁊ cõ

muniter H tenẽt hebꝛei.qdð etiã apꝛobat ni
cola?de Ly.ſuꝑ GBeñ.ſic.qꝛ ſcriptũ eſt Deu

tero.xxxij.Dei ꝑfecta ſunt opa. Vñ ſᷣm oẽs
hõ pmus factus eſt in ſtatu pfecto potens
generare.Tũc em̃ vnũquodq; ꝑfectum eſt
qñ pᷣt generare ſibi ſile.? eodẽ mõ videt᷑ di
cendũ de terrenaſcẽtibo qðᷣ eſt qñ fructꝰ ſũt
in arboꝛibo maturi ⁊ habẽt in ſeipſis ſemĩa.
vñ Beñ.j.ſcribit᷑. Et ꝓtulit terra herbã virẽ
tem ⁊ facientẽ ſemẽ.oð fieri habet ĩ mẽſe ſe/
ptembꝛi. Veruntamẽ alij opinant᷑ mũduʒ
creatũ eſſe in mẽſe martio.vt patuit li.j. ꝑ.j.
arti.iij. Si &̊mũdus cepit initium creatõis
ſue in iſto mẽſe:oↄgruit ꝙ recreatõem in iſto
mẽſe ſeptẽbꝛi acceꝑit in Marle matriſ vicʒ
xpᷣi natiuitate. ercia ſtella ðꝛ miraculoſi
tas qꝛ btã vᷣgo miraculoſe oꝛta eſt. Pꝛimo
qꝛ vt diẽ Dam̃.ꝑ pᷣceſ ⁊ repꝛomiſſiões fuit a
deo data. Si em̃ Iſaac et Johes baptiſta
ſic ſunt nati:mlto magis Maria: diuia vo
lũtate opante.vt ꝓbat Alber.ſuꝑ miſſus ẽ.
ca.clxx. Scðdðo qꝛ ꝑ gabꝛielẽ archãgelũ eſt
p̃ᷣnũciata.vt ꝓbat᷑ ſᷣm Albertũ ↄſili ratiõe.
Tercio qͥa eius natiuitas fuit poꝛtentis ⁊
ſignis clarificata.qm̃ ſᷣm Theophilũ hiſto
riographũ:ipſo die q̊ͥ nata eſt Maria plus
ſolito ſol refulſit in duplo.et ila nocte luna

clarioꝛ coꝛuſcauit adeo ꝙ pehe ſolari ſplen

doꝛe radiaret.⁊ illa nubecula que lunã ob/
fuſcat ꝑ tẽpus a die natiuitaꝭ Marie non
cõparuit.ſed circa globũ lunarẽ mediij q̃⸗
ſi vna ſtella magna claritate apparuit. DHec
Theophilus. Quarta ſtella ðꝛ obſeqo⸗
ſitas qa mox ab hoꝛa natiuitatis deputate
ſunt militie angeloꝝ ad manie cuſtodiã nõ
pᷣſidẽdo.vt patuit ar.j.ſed in obſequiũ ⁊ mi
niſterium. Vñn Crifiin dã ſermone dicit.

.

—

1nisob
Onno

etuot
N

cuna

Secc
Te
lno
gooiſch
hoyttel
Bande⸗
ſtſpoͤ⸗
einan⸗
eſecif
Cerhi
Plöcte.
Nud
diiſin
gnamü
ſerglt
hockeſti

mopa

vni
füas
ſliet
geda vi⸗a
ſefige⸗
danyi
Coliog
ngeo
euclar
odeie
ſumg
nanm
ſe
cgede
r
ſopent
düpni
ſarunr⸗
Coucio
ſeno

nmii

güücce⸗
kibor
erßs
ale
ing
Nautg
fn Re⸗
mriegge

deefſt

gpls
mmaſi
Iſtonnen
lento
Nobet i
ückda
Hifnos
ohotens
ouncc
adl
fuabſi⸗
ſoͤſenin⸗
biſ
imäeſ⸗
müchz
reatos
nin i⸗
Gni
hirncnlol
piino
Z
boplit
dinizo
niſas 4
lime
onenns
hlübito
odeluna
Gißpen
lnäob⸗
nodia⸗
lit⸗ le
obſeqo⸗
dchnun
foolin⸗
Güͦtn

Infinitã militiã angeloꝝ ad gloꝛioſe virgi⸗
* nis obſequiũ eſſe deputatã nullatenꝰ ambi
gimus qͥ cauerent ne pᷣparatũ eterni regis
hoſpitiũ hoſtis incederet,. Hec ille.q̃ etiã ei
denſtſcam celeſtem quotidie deferebãt: vt
teſtaut̃ Pyſtolie

Articulus tertius ꝙ natiuitas Marie

iocunditatem intulit mũdo.

5

Ercium miſte/

t riũ iocũdatõis dicitur.quia hoc

feſtum fuit iocundũ
Pꝛimo qͥdem ſancte trinitati.

Secuũdo ipſi benedicte virgini.
Tercio ſanctis angelis

Quarto hominibo vniuerſis

—

Pꝛimo ſancte trinitati.quia ꝑ totũ mũduʒ
gloꝛificat᷑ ⁊ laudat᷑ ſctã trinitas in btã virgi
ne.vt teſtat᷑ Bern.in opere de laudibo vᷣgis
Baudet inquam deus pater qꝛ hodie nata
eſt ſpõſa ab eterno pᷣdilecta.Gaudet filiꝰ qꝛ
ei nata eſt mr̃ in q̃ hũanãdo delicie ſibi ſunt
eſſe cũ filijs hoĩm. Pꝛouer.viij.Deniq; gau
det ſpũſſctũs.qꝛ ſibi naſcit᷑ habitaculũ ⁊ tẽ-
plũ głie acceptiſſimũ Secũdo hoc feſtuʒ
eſt gaudioſum btẽ Marlie. qꝛ hodie nata ẽ
digniſſime, vt patuit:q̃tinꝰſit mater dei:re/
gina mũdi:dña angeloꝛũ:⁊ ſuꝑ oẽs creatu/
ras exaltãda. Tercio gaudioſum extitit
hoc feſtũ angelis:q̊rum eſt gaudere etiã de
vno pctõꝛe pniam agente Lu.xv.ergo mul
to magis de tali tãta q́; natiuitate ꝑ quam
mũdus ſaluat᷑ ⁊ angelica ruina repat᷑. AUñ
retfert Johãnes Beleth:in cõi q̃; notat᷑ le⸗
gẽda.vicʒ ꝙ cũ antiqͥtꝰ dies natiuitatis ma

rie fideles aliqᷓnto tꝑe latuiſſet: cõtigit ꝙ qͥ/
dam vir ſctũs ſedule ↄtẽplatõi inſiſtẽdo ſin

gulis annis,vj.idus ſeptẽbꝛis iocũdiſſimã

angeloꝝ ſolẽnitatẽ audiret. Cũq; admirãs

reuelari ſibi peteret cur iſto tmmodo et nõ
glio die hoc Rlre ccepic dluina reſpon

ſum ꝙ hoc idẽo.qꝛ virgo glioſa tali die fuit
nata mũdo:⁊ ideo deberet manitfeſtare hoc

filijs ecclie ⁊ pape:q̃tinus celeſti curie fieret
2cgdes in hac celebꝛitate.Cũ q̊ intimaſſet
he&è pape ex ſcripturꝭ ⁊ antiqͥtatũ teſtimoni
is:veritate huius cõꝑta:iſtũ diem celebꝛan

dũ vniuerſalr in honoꝛẽ nanuitatis vginis

ſtatuit eccłia ſctã. Quanto bec feſtiuitas ẽ
gaudioſa oib homibo. Uñ Johes Dam̃.ĩ
ſermo, hodierno di Hodie ſit mᷣo ſalutis

initiũ. iubilate deo vniuerſa terra ⁊c. Hinc

? canit eccleſia. Hatiuitas tua dei genitrix
vgo gaudiũ annũciauit vniuerſo mũdo.ex

te em oꝛtꝰẽ ſol iuſticie xpᷣs deꝰ nr̃: qͥ ſoluens

maledictõem dedit bñdictõem et ↄfüdens

moꝛtẽ donauit nob vitã ſempiternã. MHi
raculũ UVt & fine ſermonis faciã vnũ hic

miraculũ inferã.Et h̊ miraculũ fundamen

taliter accipio ex li.miraculoꝝ ſctĩ Anſelmi

ca. xxxviij: ꝙ qͥdã diues habuit btãm virgi
nẽ in ſũma deuotõe.et erat hõ tãte auaricie

⁊ tenacitatʒ ꝙ nulli vnq; petẽti miſcdiaʒ vel
elemoſinã poꝛrigebat. Quadã vice venit q̃
dã pauꝑ ad oſtiũ petijtq; elemoſinaʒ amoꝛe
del: ⁊ ille cũ ĩpꝛoꝑio negauit.Ille rediẽs pe

tijt iterato elemoſinã ob amoꝛeʒ ſalutis ſue.

et ille magis increpãs eũ repulit. Tercio q̃
q; petijt amoꝛe btẽ virgis.QOõð vt auarꝰau⸗

diuit: iratꝰ ꝓiecit ei nõ libeter vnũ panem:⁊=
cõminatꝰ eſt ei ne amplius peteret ſub hoc

noĩe.qꝛ graue ferebat ꝙ ſi ſub hoc noĩe ma
rie peteret elemoſinã dare deberet ob eiꝰ de
uotionẽ. Moꝛtuꝰ eſt tandẽ ille auarꝰ. et dũ

põderarent᷑ bona et mala eiꝰ:uentꝰẽ minꝰ
hñs in bono ⁊ ẽtraditꝰdemonibo ad crucia
tũ.Ecce aũt apꝑuit vᷣgo glioſa ⁊ paneʒ q̊n⸗
dam datũ ꝓ eiꝰamoꝛe poſuit in ſtatera:⁊ ſta

tim meritis btẽ virgis pᷣpõderauerũt eiꝰbo

na. Rogauit ̊ ꝓ eo vᷣgo filiũ. qͥ dixit. Eſuri

uſi ⁊ nõ dedit mãducare.ſitiui ⁊ nõ dedit bi

bere:nullã fecit miſcdᷣiaʒ g̊ nõ meret᷑ miſeri

coꝛdiã.At vᷣgo.Ego ſum mr mie ⁊ me ĩ de
uotiõe habuit. VUnð obtinuit vt rediret ad
coꝛpꝰ aĩa ⁊ reuixit qͥ fuit moꝛtuꝰ⁊ egit peni⸗
tentiã durã,⁊ ſo largas poſtmodũ faciebat

elemoſinas ob amoꝛẽ ipſiꝰ briſſime mr̃is ði
pauꝑes ĩuitãdo Quo miraclo vł exeplo cla

reſcit qm̃ młtum vtlile eſt homĩ elemoſinas
pauꝑibo facere ob amoꝛẽ btẽ virgis marie.

et pᷣcipue in feſtis ei pauꝑes ad mẽſam lui/

tare deuotiꝰ. Si em̃ vt patuit in dicto mi⸗
raculo illud iuolũtarie largitũ ꝓ deuotione

virgis tãtũ valuit:vt hocipſo a ſnia dãna/
tiõis hõ liberaret.q̃ntũ q̊ putas valebit ad
ſalutẽ volũtaria erogatio facta pauꝑibo pꝛo

amoꝛe vᷣgis marie. Vtiq; talibo in extrema
hoꝛa moꝛꝭ ipᷣa vᷣgo glioſa ĩteruẽtrix apð fi⸗

liũ aſtans dicere poterit. Scptũ eſt: date et
dabiẽ vob Lu. vj. Dignũ eſt vt is qͥ dedit

ſua p noie mris deiiet ei coꝛpis ⁊ ſanguis

xpᷣi ſacrm q ↄtinet᷑ xpᷣs dũs quem vᷣgo ↄce
n

Liber v

it: virgo peꝑit:virgo aluit. Et ſicut ipſe mẽ
bꝛa xpᷣli.paupꝑes aluit ꝓ noĩe vᷣgis matris:
ita alimẽtũ habeat vite eterne ꝑ gram eius.
O vere ſctã talis aĩa qᷓ; feliciter et qᷓ; iocũde
audiet in iudicio verba chꝛiſti dicẽtis Eſu/
riui ⁊ dediſtꝭ mihi mãducare. ſitiui ⁊ dedi/

ſtis bibere ⁊c. Venite ̊ bñdicti patris mei

ecipite regnum. Amen.
Pars tertia libꝛi qnti de naſcẽtis Ma/
rie admirabili conditione.

ls admirabile

vy opus excelſi. Verba iſta ſcribũ/
ur Ecci.xliij.ad honoꝛẽq; et lau
dem vginis marie merito accipiuut᷑. Ipſa
nãq; fuit Pꝛimo vas nõ q dem vacuũ ſed

oĩ gratia plenũ.iuxta illud Luce.j.Aue grfa

plena. Itẽ oĩ vᷣtute tanq; margaritis gẽmis
et pᷣcioſiſſimis lapidibo adoꝛnatũ.iuxta illð
Ecẽi.xxiiij. In me oĩs gratia vie ⁊ veritad.
in me oiĩs ſpes vite ⁊ virtutis. De hoc vaſe
Ecẽi.l.Quaſi vas auri ſolidũ oꝛnatuʒ om̃i
lapide pᷣcioſo. Vere ipſa vas.qꝛ arca conti
nens theſauꝝ diuie ſapie Et vere vas aure
um charitatẽ ⁊ puritatẽ incoꝛruptibilitatꝭ
qꝛ ſicut auꝝ ſplẽdet ⁊ rubigine nõ coꝛrũpit
ſic Maria igneo fulgoꝛe charitatis ſplen⸗
dens:nullã peccati coꝛruptionẽ vel macu⸗
lationẽ habere compꝛobat᷑. Vnõ vere fuit
veas ſolidũ ꝑ firmitatem ſtabilitatis ⁊ ꝑſeue
rantie in gra.⁊ fuit oĩ lapide pᷣcioſo.i.vᷣtutũ
2 pᷣcioſiſſimoꝝ donoꝝ ſpũſſcti decoꝛe adoꝛ
natũ.Cui ↄſonat figura Exo.xxv. vbi legit
dñs pᷣcepit moyſi di. Facies mihi arcam
de lignis ſethim ⁊ deaurabis eã auro mun
diſſumo intꝰ ⁊ foꝛis ⁊c̃. Arca hec ẽ maria in
q̃ deꝰtanq; in arca ↄtẽtus eſt. Sicut em̃ pᷣ⸗
cioſis reliquijs cõſueuit fieri arca aurea vel

argẽtea pulcre fabꝛefacta: ſic rei pᷣcioſiſſime
id eſt filio dei mãdauit deꝰ fieri arcã:mariã

in q̃ reconderet᷑.Et iſta arca facta fuit de li-/
gnis ſethim que ſunt ligna imputribilia.ꝑ
dqʒð figurat᷑ marie ĩmaculata ⁊ iputribil mũ
gicia.⁊ ſic de alijs ꝑtibo eiꝰfigure.ſ.ꝙ fuit de
aurata intus ⁊ foꝛis.patʒ ꝙ maria fuit vas
oi virtute:oĩ puritate:oĩ gratia ⁊ ſctitate ple

nũ. Secũdo q̊ʒ iuxta pacceptũ thema be

nedicta virgo fuit vas admirabile,qꝛ queʒ
celi caꝑe nõ poterãt ſuo ↄtinuit vtero.pꝛo/
pter qð Bern. in ſermone q̊dã dicit. O vẽ/
ter capacioꝛ celis:diffuſioꝛ terrꝭ:latioꝛ elem̃

Pars m

tis:qui illũ ↄtinere valuit qui tribus digit e
molẽ terre apẽdit. Deniq; tercio iuxta the.
ma noſtrũ ſpſa vᷣgo eſt opꝰexcelſi.qꝛ ſoliꝰ ðᷣi
potẽtia:ſoliꝰ dei ſapia oꝛdinata:facta ⁊ ſub
limata extitit. Ad pᷣſens igit᷑ acturi denaſcẽ

tis virginis admirabili q̃litate ⁊ cõditõe vi
deamꝰ. Pꝛimo de q̃litate eiꝰ aĩe. Scðdo coꝛ
poꝛis.Tertio vtriuſq; ↄiunctim.Et ſic tria
miſteria notabunt᷑. ”MD
Pꝛimũ ðꝛ admirabil celſitudis aĩe rõnalł
Scõm admirabilis pulcritudinis mate/
rie coꝛpoꝛalis. (naturalis.
Terciuʒ admirabilis habitudis gre ſuꝑ⸗
Articulus pmus de ipſius aĩe Marie
admirabili celſitudine qua eſt a deo cõdita

BRBiimum miſte

p riũ ð admirabilis celſitudis ſcʒ
ryoõnalis anie virginis marie.Di
gnũ nãq; ↄſideratõe exiſtit quãta celſitudie
ꝑfectõis:q̃ntaq; admirabili excellẽtia ⁊ di⸗

gnitate:q; ſtupenda diuine potẽtie ⁊ ſapien
tie maieſtate ac ꝓuidentie vᷣgo bñdicta fue/

vit ſᷣm aĩam cõdita. Qð qͥdem qᷓ;uis mens

hũana ad plenũ caꝑe nõ ſufficiat.tñ ꝓ aliqᷓ
li cognitõe q̃ ſaltẽ ad aliq̃ntulã inducamur

bñdicte vᷣginis reuerendã deuotionẽ:ani/⸗

mus q̊ʒ nr̃ eleuari q̃ntulũcũq; poſſit ad eiꝰ

dignitatis noticiã:vnã hic dignũ duxi po-/
nere ↄcluſionem in mente tenẽdam que ta/
lis eſt. Deus maioꝛi potentia ⁊ ſapia at⸗
q; pcelſioꝛi ⁊ dignioꝛi excellẽtia creauit ⁊ cõ
didit bñdictã virginẽ mariã ſᷣm eiꝰpᷣcellen/
tiſſimã animã qᷓ; creauerit omnes angelos

et totam mundi machinã.Hec cõcluſio ꝓ⸗
batur triplici via

Pꝛimo ratione.
Secundo autoꝛitate.
Tercio exemplari oſtenſione:
Pꝛimo ꝓbat᷑ rõne.⁊ hoc triplici. Pꝛima
