7 ſilitudinẽ noſtrã. Ita ipᷣa etiã feria ſexta ſe

xte etatis ⁊ reuolutõis mũdi: JIpa ꝑſonavfi

lij dei patris.id eſt xpᷣs qui eſt imago patrꝭ

⁊ ſigura ſubſtãtie eius dicẽte apłlo Hebꝛeo.

jdebuit homĩs foꝛmã in incarnatõe ex vir
gine:iubente deo patre ſuſciꝑe ꝗ quideʒ ad
imaginẽ dei facta eſt Geñ.j. Tercia con

gruentia mũdialis repationis:ſcʒ ꝑ xpᷣi ad-

uentũ quod declarat᷑ ſic. Nam de temꝑe q
creatus eſt mũdus tres ſunt poſiuões ſiue
opiniones. Pꝛima eſt rabbi Elieſer ⁊ ſuoꝝ

ſequa ciũ:dicentiũ ꝙ mũdus factꝰ eſt in mᷣ
ſe ſeptẽbꝛis quãdo fructus ſunt in arboꝛibꝰ

maturi ⁊ habetes ſemĩa ĩ ſeipis: ꝓpter quod

ſcribit᷑ Geñ.j.Et ꝓtulit terra herbã virentẽ
⁊ facientẽ ſemen.Et hec opinio cõius tene⸗

tur ab Hebꝛeis:vt dicit Nicolaꝰde lyra ſu

per Geneſim. Scõða ẽ opinio rabbi Jo
ſue ⁊ ſuoꝝ ſequatiũ dicentiũ: ꝙ mũdꝰ factꝰ

eſt in menſe martij:quãdo terra incipit ger

minare herbas:Vñ ⁊ Exoð.xijidixit dñs.

Mẽſis iſte:id eſt martiꝰ vobis pncipiũ mẽ
ſium pmus erit in mẽſibus anni.Liqʒ autẽ
Picolaꝰde lyra videat᷑ declinaread pᷣmaʒ
opinionẽ:tñ libꝛo de queſtionibo noui ⁊ ve
teris teſtamẽti dicit᷑ cũ ſecũda: ⁊ Franciſcꝰ

maronis hãc ſcdam opinionẽ appꝛobat ex

eo ꝙ ſol in martio intrat pᷣmũ ſignum celi:
id eſt arietem:⁊ ibi incipit curſum ſuũ:vnde
videt᷑ ꝙ in pncipio creatiõis mundi: Sol
creatus ſit in ſigno arietis:⁊ ꝑ ↄſequẽs mũ
dus in martio eſt creatus ⁊c̃. Tercia po/

ſitio de die quã om̃es cõiter doctoꝛes ap-
pꝛobãt ex ſacra ſcriptura ꝙ vicʒ mũdus ce
pit creari die dñico. Tunca

oſitum re/
deuntes:patet quia hec om̃iã congruũt re
parationis myſterio: vt ſicutmũdus crea/
tus eſt ᷣm pꝛimã opinionẽ in ſeptembꝛi:ita
exoꝛdium reꝑationis noſtre in menſe ſeptẽ
bꝛi cepit quo ſcʒ menſe beata Maria ſiliuz

del conceptura eſt nata in mundũ.Et ſicut
ſ̃m opinionem ſecundaʒ mundus creatus
eſt in martio:ita in eo menſe chꝛiſtus deus
eſt conceptus et paſſus atq; ſic mundus re

paratus,. Deniq; ſicut dominica die mun⸗

*

„ — — — —— —- — —

ulus

Aus cepit creari:ſic dñica diexpᷣs naſcens:
⁊ ipᷣa die a moꝛtuis reſurgens: atq; de celo
Ha die.ſ.dñica ad iudiciũ vẽturꝰ: mũdũ re
paauit ⁊c. Quarta cõgruentia angelicalł
nũciationis:qꝛ ſicut in caſu hoĩs angelꝰma
lus Euã virginẽ alloquẽdo ad ↄſenſuʒ cul
pe induxit ⁊ ſic hoĩeʒ occidit feria ſexta. Ita
feria ſexta bonꝰangelus Gabꝛiel virginem
Mariã ſalutauit ⁊ ad ↄſentiendũ deo ĩdu
xit que vᷣgo caput ſerpẽtis ↄtriuit. Quin-
ta cõgruẽtia vᷣginalis fecũdatõis:qꝛ ſicut ſe
xta feria pᷣmus Adã de terra vᷣgineaq̃ erat
terra bñdicta a deo:necdũ maledictionẽ ex
pctõ incurrerat)eſt creatꝰ⁊ foꝛmatꝰ: atq; in

paradiſo amenita locatus:Ita feria ſexta

ſcdᷣs Adã xpᷣs de benedicta carne virginis
Marie foꝛmatꝰ ĩ ꝑadiſo vteri vᷣginalis col
locatus eſt. Sexta cõgruentia exoꝛdialis
ſaluatiõis:qꝛ ſicut dãnatio hoĩs feria ſexta
exoꝛdiũ ſumpſit a femina foꝛmata eo die de
latere viri doꝛmiẽtis:ita ſaluatio homĩs fe/
ria ſexta a femia Maria oſentiente ⁊ ↄcipi
ente xpᷣm:habuit exoꝛdiũ:⁊ viro xpᷣo doꝛmi
ente in cruce feria ſexta ip̃a femina Maria
cõpatiendo ad latꝰſub cruce ſtetit:⁊ ſic ſalꝰ
mũdi eſt ꝑfecta. Septima cõgruentia li⸗
gni crucis ſuſpẽſionis:quia feria ſexta:ho⸗
ra ſexta Adã fructũ ligni decerpſit: Jõ feria
ſexta hoꝛa ſexta fructꝰvteri virginalis in li⸗
gno ſuſpẽdi debuit:vt qͥ in ligno vicerat in
ligno vinceret᷑ ꝛcc. Octaua manualis extẽ

ſionis:qꝛ ſicut homo feria ſexta:hoꝛaq; illiꝰ

diei ſexta manꝰſuas ad rapinam latrocinij
inique extendit ad lignũ vetitũ: Ita xpᷣs ea
dem hoꝛa inter latrones in crucis ligno ma
nus extẽdit. HNona penalis moꝛtis:quia
Adaʒ moꝛtẽ incurrẽs ex pctõ:inclamat᷑ ho/
ra nona ferieſexte a deo dicẽs: Adã vbi es:
dum deambularet dñs in ꝑadiſo ad auraʒ
poſt meridiẽ Beñ.iij.Ex quo accipitur ſᷣm
Franciſcũ maronis,.ꝙ hoc fecit circa hoꝛã
diei nonã:ita xpᷣs in cruce pᷣ doloꝛe clamã⸗
do hoꝛa nona moꝛtuꝰeſt. Decima congru
entia totalis expenſiõis:ſiue expoſitiõis:qꝛ
ſicut feria ſexta circa hoꝛã ſextam ⁊ nonam:
qñ nec penitere voluit Adã: ſe tradidit cuʒ
tota ſua poſteritate in moꝛtẽ ⁊ captiuitatem
diabolo. Ita eadẽ feria ſexta ⁊ hoꝛis dictis

xpᷣs ſe totũ expendit ⁊ expoſuit ꝓ noſtra re/

demptõe:qꝛ ꝓ nobis effudit totũ ſanguine
etiã coꝛdis:⁊ coꝛpꝰ totaliter expoſuit penis

H

atq; alam tradidit. AUndecima cõgruetia

carceralis vel infernalis viſitatõis:qꝛ ſicut

hoꝛa nona ferie ſexte homo eiectꝰeſt de pa⸗
radiſo: et infernali carceri oĩno deputatꝰ p
ſcelere: Ita xpᷣus hoꝛa nona expirãdo mox
ad carcerẽ infernaleʒ deſcedit:ſctõs patres
viſitãdo: et diuĩe viſionis ſue ꝑadiſum eis
patefecit ⁊c. Duodecima cõgruẽtia celeſtꝭ
reductõis:quia ſicut hõ ꝑadiſum terreſtre⸗
⁊ celeſtẽ amiſit:? hoꝛa nona in exulatũ huiꝰ
miſerie eſt emiſſus de ꝑadiſo: Ita xpᷣs hoꝛa
nona aſcendit:et hoĩem in celeſtẽ patriã re⸗
duxit.O igit᷑ magne ⁊ admirabilis deus:o
pater miſericoꝛdiaꝝ: qᷓ; miro oꝛdine ſapien
tie ⁊ miſeratõis nos redemiſti:o amoꝛoſe ie
ſu:q̃ntũ nos dilexiſti:cum te ꝓ nobis tã mi
ſericoꝛditer expoſuiſti: Tibi dñe laus ⁊ gra
tiarũactio in ſecula ſeculoꝝ:Amẽ. .
Dcða pars pᷣmi libꝛi:de ſanctoꝝ patrũ
deſiderio ⁊ exoꝛatõne ꝓ incarnatõe xpᷣi:ſub
ꝓceſſu hiſtoꝛico ⁊ deuotto.
BStengde nobis
o dſe miſcdiam tuã:⁊ ſalutare tu
unm da nobis.ps, xxxiii.ſcribit᷑
in ꝑſona generis humani:diui⸗

nam incarnatione efflagitantis. Humanũ

ſiq dem genus peccato ꝑentis pᷣmi damna
tum multis malis erat addictum:qꝛ erat ca

ptiuatum ⁊ carceri infernali deputatũ. cE
erat in huiꝰmũdi exilio inenarrabilibꝛ mu

tis miſerijs relegatũ ⁊ a patria celeſti exclu/

4

ſum:et qꝛ nouerat quia nõ niſi ꝑ dei fiium

qui eẽt infiniti meriti poſſet liberari:put id 4

ſpirituſſctũs ꝑ oꝛa omniũ ꝓphetaꝝ ⁊ ꝑ figu
ras patribo factas edocuerat. Idcirco ſan/
cti patres in ꝑſona totius generis humani
in lymbo clamabãt deſiderantes erui ⁊ di⸗
cebant. Oſtẽde nobis dñe miſcdðiam tuam

ſcʒ nos redimẽdo:et ſalutare tuũ.i.xpᷣm ſal

uatoꝛeʒ da nobis. VUnde de hoc patrũ ſan /p/
ctoꝛum deſiderio ⁊ oꝛõne in pᷣſenti ꝑte agẽ⸗
do:tria myſteria notabimus
Pꝛimũ myſteriũ dicit᷑ exoꝛatõis.
BSGcoõöm myſteriũ determinatõis.
Terciũ myſteriũ electionis.
Articulus pmus ꝑ modum deuote hi⸗
ſtoꝛice contẽplationis: qualiter ſancti pa⸗
es in lymbo deum exoꝛauerunt ꝓ libera⸗
tione ꝑ filiumdcel.

f fdfd

5 P,

Liber 1

Riimuũ miſteri

p un dicit᷑ exoꝛationis. Circa qðᷣ

FImn deuotos ↄteplari poſſumꝰ:

put hũane imaginatiõis exigit

.

odꝰ:iq cũ ſctĩ patres tenerent᷑ capti ĩ lym

dñari. Juxta ill.ij. Petiij.A q quis ſuꝑa/
tus eſt:ei⁊ ſeruꝰ ẽ Houerat tñ ꝙ ſacra ſcri
ptura ꝓnũciãte ſcti patres ſpabant xpᷣm vẽ
turũ deũ in carnẽ ⁊ paſſuꝝ ꝓ redemptõe ge

.

neris hũani:ſʒ nõ aduertes diuinũ ↄſililum

putabat ꝙ deꝰ pati nõ debuit ⁊ hõ ſatiſface
re purꝰnõ valet ſoluẽdo dãna fraudis com
miſſe: Jõ in ſuꝑbia creſcẽs diabolꝰ deride/⸗
bat ſctõs patres in lymbo di. illud.j. Reg.
xvij.Eligite ex vobis viꝝ qͥ deſcẽdat mecũ
ad certamẽ veniat ⁊ liberet vos. Et expꝛo/

bꝛãdo diillud alach.iij. Uan? eſt oĩs qͥᷓ
ſeruit deo ⁊ quod emolimẽtũ qꝛ ſeruiuiſtis

eil Uñ ſcti lamẽtãtes di.Creñ.iiij. Pupilli

facti ſumꝰ ſerui dñati ſunt nr̃i ⁊ nõ fuit qͥ re
dimeret:defecit gaudiũ nr̃m:cecidit coꝛona
capitis nr̃i:ve nobis qꝛ peccauimCũ

ic in
terea Adã pater generꝭ hũani ↄſolabat᷑ eoſ

di. Nunqͥ d in eternũ ꝓijciet deꝰ aut abſci⸗

det miſeratões ſuas a generatõe in genera⸗

tionẽ. Nũc accedã ad dũm⁊ exoꝛabo.Et
dixerunt:GBonꝰ eſt ſermo quẽ locutꝰ es.iij.
Reg:ij. Intrãs & Adã in ſpũ coꝛã maieſta
te dei ⁊ ꝓcidẽs dixit ilð Job. x. Hanꝰ tue
diũe fecerunt me ⁊ plaſmauerũt me totũ ⁊c̃.

Et deꝰait illud ps.O Ada: exiſtimaſti iniq̃

ꝙ ero tui ſilis ſcʒ qñ ↄcupiuiſti ſilitadinem

meã:arguã te ⁊ ſtatuã ð faciẽ tuã Lũc adã
pterritꝰait intra ſe:illud pᷣs. O bmutui ⁊ ſi

lui a bonis:⁊ doloꝛ meꝰrenouatꝰ eſt. Acce/
ptaq; fiducia ⁊ viribo reſumptꝭ ait illud ſcri
ptum.iiij. Reg.vlt.Cõfundoꝛ faciẽ meã le⸗

uare in celũ pᷣ magnitudie initatis mee:tñ

Miſerere mei deꝰ: vt ſcptũ eſt ꝑ pᷣs.ᷣm ma

gnã miſcdðiam tuã. Et ſᷣm mititudinẽ miſe.

tu.de.iniqͥ. meã. In te dne ſpaui nõ ↄfũdar
in eternũ:in iuſticia tua libera me. Inclina

aurẽ tuã accelera vt eruas me.ſ.cũ om̃i po/
ſteritate mea. Tunc aſtans dei iuſticia ait:

Duid tu Adã loqrꝭ di.dño: In iuſticia tua
libera me: nõne decretũ eſt iuſticie diuie vt
deleant᷑ pctõꝛes de libꝛo viuetiũ:⁊ cũ iuſtis
nõ ſcribãt᷑:teſte pᷣs.Et iteꝝ ↄuertãt᷑ pctõꝛes
in infernũ:oẽs gẽtes q̃ obliuiſcũt᷑ deũ. Tu

bolꝰſuꝑ eos tãq; ſuꝑ ſeruos volebat

ů cũ pctõꝛ ſis:& iuſte derelinq̃ris ĩ inferno:
cũ omi tua poſteritate a q̃ pctm̃ ↄtractũ eſt
⁊ Territꝰ Adã fugit a facie dñi: ⁊ lachꝛy⸗
mabilit᷑ cepit dicere illud Treñ.j.Ego ⸗
rans ⁊ oculꝰmeꝰ deducẽs aquã:qꝛ facti ſũt
filij mei ꝑditi. Itẽ illud pᷣs.Heu mihiqꝛ in
colatꝰmeꝰ plongatꝰ ẽ ⁊c. Tũc oẽs ceperunt
planctũ magnũ oĩs maritꝰ ſumpſit lamẽtũ
di.illud Treñ.ij.Quõ piecit dñs de celo in
clitã iſrael:⁊ nõ eſt recoꝛdatꝰ ſcabelli peduʒ
ſuoꝝ. Repulit dũs altare ſuũ ⁊ tradidit noſ
in manꝰinimic. LCL⸗FaVaplin. II.
AUmwigit᷑ ꝑſeuerarẽt gemitibo dixit
cCc inter eos Dauid: Uſq;q̊ luges: Cõ
ggrregate ſctõs qͥ oꝛdinauerũt teſta⸗
mẽtũ eiꝰ ſup ſacrificia:ſuauis em̃ dñs ⁊ mi
ſeratões eiꝰ ſuꝑ oĩa oꝑa ei? Dis vᷣbis ↄfo
tati collegerũt ↄciliũ vt de pace acqͥrẽda
gationẽ dirigerẽt deo ſuo:⁊ elegerũt q̃ttuoꝛ
viros magne ſctitatᷣ vicʒ Eſaiã Hieremiã A
Job ⁊ Dauid:⁊ dixerũt: Iſti ſũt viri ſctĩ q̊ſ
elegit dñs ĩ charitate nõ ficta.Hã Eſaia “
futura reꝝ in xpᷣo ⁊ ecclia pᷣuidit dño reue

lãte Mieremias ſctĩficatꝰfuit in vtero mr̃i
Hob erat vir ſimplex:cui ſilem ĩ terra nõ i
uenit deꝰ Bob Banic vo teſtimoniũ ha⸗
buit:dicẽte Bamuele. Queſiun ſibi dñs
rũ.i.Dauid iuxta coꝛ ſuũ.j.Reg xiij.Dixeĩt
igit᷑ ꝑgatis ad dũm oꝛãtes ꝓ ſalute oĩm. Et
flẽtes aiebãt:Exaudiat dñs oꝛõnes vr̃as:⁊
recõcilie᷑ vob: nec vos deſerat in tpe malo
deꝰmiß eat᷑ nri ⁊ bñdicat nob: illumiet vul⸗

.

1261

tũ ſuũ ſuꝑ nos ⁊ miſeat᷑ nr̃i.His dict ꝑpꝛe⸗ 9/

xit pmqſEſaias di:illud ca.lxiiij. Vtinã di
rũperes dñe celos ⁊ deſcẽderes:vt notũ fie
ret nomẽ tuũ inimic tuis. Ecce tu iratꝰ es
qꝛ peccauimꝰ. Et nũc dñe pater noſter es.
nos vᷣo lutũ ⁊ oꝑa manuũ tuaꝝ om̃es nos
ne iraſcaris dñe:⁊ ne vltra meminer iniqͥ⸗
tatis noſtre. Hec ibi. Tũc deus pater hoc
audito T ad iuſticiã:⁊ illa ait. Scptũ
eſt ꝑ iſtũ Eſaiã ca.lxv. Receàe a me nõ ap⸗
pꝛopinq̃s mihi qꝛ imũdꝰ es: Ecce ſcpᷣtũ eſt
coꝛã me reddã ⁊ retribuã in ſinũ eoꝝ iniqͥta
tes patrũ veſtroꝝ. Hec ibi. Territꝰ Eſa.et
ad ſuos reuerſus cũ lachꝛymis ait illud ca.

lvij. Plãgite ſuꝑ regionẽ ſerablegen „„„
eſt pax ipijs dicẽ dñs Scðo ꝑꝛexit Hiere⸗ Rru

4

mias loqnſq; cũ plãctu ait illud Zreñ. vlt.
Recoꝛdare dñe quid acciderit nobis intue
re ⁊ reſpice obpꝛobꝛiũ nrjm,/pꝛes noſtri pec

Articulus

cauerũt ⁊ nos iniqͥtates eoꝛũ poꝛtauimꝰ:
ve nobis qꝛ peccauimꝰ. Quare in ꝑpetuũ
obliuiſceris noſtri derelinq̃ns nos in lon
gia dinẽ dieꝝ. Cõuerte nos dñe ad te:in⸗
noua dies nr̃os ſicut a pncipio. Hec ibi.
CTic iuſticia deo iubẽte ait illud Hicre.xj.
Tu ergo noli oꝛare ꝓ populo iſto qꝛ nõ ex
audiã in temꝑe clamoꝛis eoꝝ ad me ⁊ ĩ tẽ/
poꝛe afflictõis eoꝝ:Et addidit. Nõne. ca.
xv.ꝑ te ſcriptũ eſt. Si ſteterint Moyſes⁊
Bamnel coꝛã me nõ eſt anĩa mea ad po⸗
pulũ iſtũ.Eieci eos a facie mea. Territus
Hieremias ⁊ ad ſuos reuerſꝰ ait ilð Tre
no.ij.Deduc ſcʒ turba electoꝝ q̃ſi toꝛrentẽ
lachꝛymas ꝑ diem ⁊ noctẽ ⁊ nõ taceat pu
pilla ocłi tui.Et infra.Ego vir vidẽs pau
pertatẽ meã in ira indignatõis eius. De
minauit z adduxit in tenebꝛas ⁊ nõ in lu⸗
ns Leras ꝑꝛexit Job ⁊ loquẽs in ama
ritudine coꝛdis ſui dixit illud ca.vj. Quis
det vt veniat petitio mea ⁊ qð expecto tri⸗
buat mihi deꝰ. Et iteruʒ. Parce mibi dñe
nihil em̃ ſunt dies mei: vſq;q̃ nõ ꝑcis mi⸗
bi nec dimittis me vt glutiã ſaliuũ meam
peccaui.Quid faciã tibi o cuſtos hoĩm q̃⸗
re me poſuiſti cõtrariũ tibi ⁊ factꝰſuʒ mihi
metipᷣi graulis, Cur nõ tollis peccatũ meũ

⁊ q̃re nõ aufers iniqͥtatẽ meã ⁊c̃.Tũc dñs

ait illud ca.xxxviij. Quis eſt iſte inuoluẽs
ſentẽtias ſermõibo imꝑitis ⁊ ad depᷣcandũ
cõpoſitis. Nunqͥd tu irritũ facies iudiciũ
meũ: vt tu iuſtificeris. Quis eĩ reſiſtere pᷣt
vultui meo, Quis dedit mihi ante ⁊ red⸗
dam ei. Reſumptis Job viribovt ſermone
molli frangeret iram dei dixit illud,.xlij.ca.
Scio qꝛ oĩa potes ⁊ nulla te latet cogita/
tio,. Idcirco me repᷣhendo ⁊ ago peniẽtiã
in cinere.Et iteꝝ ca.vj. Verũtũ ad oĩpotẽ
tem loquar ⁊ vias meas in ↄſpectu eiꝰ ar⸗
guam:⁊ ipᷣe erit ſaluatoꝛ meꝰ Et addidit il
lud ca.xiij.Cu faciẽ tuã abſcõdis ⁊ arbi/
traris me inimicũ tuum. Contra foliũ qðᷣ
vento rapitur oſtẽdis potẽtiã tuã ⁊ ſtipu/
lam ſiccam ꝑſequeris. Scribis em̃ õ̊ me
amaritudies ⁊ ↄſumere me vis pcis ado
leſcẽtie mee.Tunc iuſticia ait illud ca.viij.
Vſq;q̃ loqueris talia. Nunqͥd deꝰſupplã

tat iudiciũ ⁊ oĩpotẽs ſubuertit qð iuſtũ eſt
⁊ qͥd ꝓdeſt deo ſi iuſtꝰfueris:aut qͥd ei con

fers ſi imaculata fuerit vita tua.Scriptuʒ
eit ꝑ te ca.xxxviij.: Oia q ſub celo ſũt mea

nes inimici.

2 . .

ſũt:nõ parcã vᷣbis potẽtibo⁊ ad depᷣcandũ
cõpoſitis.Territus Job fugit ad ſuos cũ
lachꝛymis di. Pereat dies in q̃ natꝰ ſuʒ:et
nox in q dictũ eſt ↄceptus ẽ hõ:q̃re data ẽ
miſero lux et vita his qͥ in amaritudine aĩe
ſunt.Tũc oẽs ceperũt plãgere dicẽtes illð
Treñ.ij.Heu qꝛ factꝰeſt dñs velut inimi/
cus pᷣcipitauit iſrl.Et infra.c.iij. In tene/
bꝛoſis collocauit nos q̃ſi moꝛtuos ſempi/

ternos:⁊ cũ clamarem ꝰexcluſit oꝛõnẽ no⸗
ſtrã, Et iteꝝ eodeʒ caplo. Nos iniq̃ egimꝰ

dñe ⁊ ad iracũdiã ꝓuocauimꝰ te. Idcirco
inexoꝛabilis es ꝑcuſſiſti nec peꝑciſti: vide
dñe qm̃ aperuerunt ſuꝑ nos os ſuum om
Coaͤplm. MI.
KTach; in luctu ⁊ gemitibo deſo⸗
i lati dixerũt alter ad alteꝝ Quid
ampliꝰfaciemꝰ Quidã dicebãt
Nõ eſt ampliꝰopusvt ad dñũm
mittamꝰ: qm̃ cõpleuit dñs furoꝛẽ ſuũ effu

dit irã indignatõis ſue:nõ addet vt reſpi⸗

ciat nos Treñ.iiij.ca. Hieremias vᷣo inter
eos loquẽs dixit illud Treñ.iij. He tacea
mus eo ꝙ nõ eſſet req es:donec reſpiciat ⁊
videat deꝰde celis.Et iteꝝ.Per me inquit
ſcriptũ eſt eodẽ caplo, Inundauerunt aqᷓ
ſuꝑ caput meũ:dixi perij.ſed inuocaui no
mẽ tuũ dñe de lacu nouiſſimo: vocẽ meaʒ
audiſti:auertiſti aurẽ tuã a ſingultu meo ⁊
ganoi eeide i ⁊ Dauid ait.Cla
moꝛẽ paupeꝝ exanudiet dñs:ĩmo confidite
ſciẽtes ꝓ certo:qꝛ iurauit dñs Dauid veri
tatẽ ⁊ nõ fruſtrabit᷑ eũ de fructu vẽtris tui
ponã ſuꝑ ſedẽ tuã.Dixerũt igit᷑ ad euʒ oẽs
ꝓge ̊ ⁊ tu ad dñm ⁊ depᷣcare ꝓ nob. Nũc
auũt ⁊ nos clamemꝰ in celũ ⁊ miſerebit᷑ nr̃i
deus noſter ⁊ memoꝛ erit teſtamẽti patrux

celũ aſcenderein ſpiritu ⁊ dicere: Aperite
mihi poꝛtas iuſticie ⁊ ingreſſus in eas cõ

fiteboꝛ dño. Dichael aũt archangel⸗ ait
ad eũ.Reuela dño ꝑ me viã tuã ⁊ dabit ti

bi petitões coꝛdis tui.Reſpondit Dauid:
Eructauit coꝛ meũ verbũ bonũ dico ego

oꝑa mea regi.Dixit michael: Aide ne diu
tius graues regẽ ſermone ꝓlixo. Tu enim
ſcis quia vir linguoſus nõ diriget᷑ in terra

bhac.Reſpõdit Dauid. Zingua mea cala/
mus ſcribe velociter ſcribentis. Tunc an
geli charitate pᷣuenti ibant ad dominũ di

centes. Memento domie Dauid ⁊ om̃ie

P.

Tiber I.

manſuetudis eiꝰ. Et ait dñs. Inueni da⸗/
uid ſeruũ meũ oleo ſctõ meo vnxi enʒ. Et
veritas mea ⁊ miſcðia mea cũ ipᷣo ⁊ in no
mine meo exaltabit᷑ coꝛnu eiꝰ.Dixit quoq;
Dauid ad michaelẽ. Quis deducet me in
ciuitatẽ munitã, Introductꝰquoq; ꝑ ange
los ⁊ trãſiens de hierarchia in hierarchiã
de oꝛdine in oꝛdinẽ.aſpiciẽs loci amenita/
tẽ ait.Quã dilecta tabernaclła tua dñne vᷣtu
tũ ↄcupinit ⁊ defecit anĩa mea in atria dñi
Beati qͥ habitãt in domo tua dũñe in ſecla
ſecloꝝ laudabũt te. Tũc ꝑueniẽs ad thꝛo
nũ dei vbi ſancta trinitas reſidet pſtratus
hüũiliter adoꝛauit dicẽs. Bñdicat nos deꝰ
deus noſter bñdicat nos deꝰ⁊ metuãt euʒ
oẽs fines terre.Dixit autẽ dñs. Quid vis
vt faciã tibi.At ille. Vbi ſunt miſcðie tue
dñe ſicut iuraſti Dauid in vᷣitate tua. Tu
dDixiſti:clamabit ad me ⁊ ego exaudiã illuʒ
eripiã eũ ⁊ głificabo eũ:longitudie dieꝝ re
plebo eũ:⁊ oſtendã illi ſalutare meũ.Ad te
ergo dñe clamabo deꝰ me? neſueas a me.
Exurge q̃re obdoꝛmis dñe exurge ne re⸗
pellas in finẽ:q̃re faciẽ tuã auertis obliui⸗
ſceris tribulatõis noſtre.Educ de carcere
Aanias noſtras vt cõfiteamur noĩ tuo dñe.
Luic deo iubente dixit iuſticia. Nõne ꝑ te
ſcriptũ eſt. Juſtꝰdñs⁊ iuſticiã dilexit:equi
tatẽ vidit vultus eiꝰ iuſticie lex dat vt pec/
catoꝛes ↄuertant᷑ in infernũ ⁊c̃. At dauid.
CTace tu nũc iuſticia nec mihi moleſta ſis
quoniã ſcriptũ eſt. Oiſeratões dñi ſuper

oiĩa opa eius. vñ reſumptis viribꝛ Dauid

git dno. Juſt?qͥdem es dñe ⁊ rectũ iudici
um tuũ.fac tñ cum ſeruo tuo ſᷣm miſcdiaʒ
tuã. Remiſcere miſerationũ tuaꝝ dñe.me
moꝛ eſto cõgregatiõis tue dñe quã poſſe/⸗
diſti ab initio. Fiat miſcdia tua dñe ſuper
nos quẽadmodũ ſꝑauimꝰin te.TCũc⁊ om
nes ſancti patres clamãtes dixerũt. Ne re
miniſcaris dñe delicta noſtra vel ꝑentum
noſtroꝝ:neq; vindictã ſumas de peccatis
noſtris Thob, iij. Vt qͥd dñe repuliſti in
finẽ iratus ẽ furoꝛ tuꝰ ſuꝑ oues paſcue tue
Oſtẽde nobis dñe miſcdiam tuã ⁊c̃. Ita/⸗
qᷓ; miſcðia cõpatiens generi humano di⸗
xit ad dñm. Tu exurgens dñe miſereber

ſvon qꝛ tpᷣs miſerendi eius qꝛ venit tᷣus.

MHNöone tibi dñe ꝓpꝛiuʒ eſt mſereri: magiſq;
tue bonitati ↄuenit ſm miſcdᷣiam agere q;
Em mer iuſticiã. Audies dauid miſcdiaʒ

loqui ꝓ ſe gratias agens dixit. Oiſericoꝛ
dias dñi in eternũ cantabo. Sed ⁊ genꝰ
humanũ audiẽs ꝓ ſe eſſe miſcðiã cepit ſe
titer clamare.O dei miſcðia.o dei ĩmeꝑſa
pietas.o dei bonitas. Miſerere noſtri do
mine miſerere noſtri.Fiat miſcðᷣia tua do
mine ſuꝑ nos ⁊c̃. Exurge dũe adiuua nos
⁊ libera nos ꝓpter nomẽ tuũ. Placatꝰ ita⸗
qʒ deus dixit ad dauid. Vadeqꝛ viſitabo
vos ⁊ ſuſcitabo ſuꝑ vos verbũ meũ bonũ
yt reducã vos Hiere.xxix.Pꝛoſtratus da
uid et gratias agens dixit.Cõſfiteboꝛ tibi
dũue in toto coꝛde meo. Narrabo oĩa mi/⸗
rabilia tua letaboꝛ et exultabo in te pſallã
nomĩ tuo altiſſime. Narrabo nomẽ tuum
fratribo meis in medio iuſtoꝝ laudabo te.

Reuerſuſq; dauid ad ſuos ait cũ gaudio.

Qui timetis deũ laudate eũ vniuerſum ſe
men Jacob gloꝛificate eũ.qm̃ nõ ſpꝛeuit
neq; deſpexit depᷣcationẽ pauꝑis ⁊c̃. In/
tellexi a dno qm̃ in eternũ ſeruabo Dauid
miſcdiam meã et teſtamẽtũ meũ fidele ipᷣi.
Tic oẽs ſciĩ patres leti effecii deo gratiai
reddiderũt eũ laudãtes et dicẽtes. Bñdi⸗
ctus es dñe deus patrũ noſtroꝝ.bñdiciꝰ
es dñe qui intueris abiſſos. GBũdictus es
ſuꝑ thꝛonũ maieſtatis et laudabilis et glo
rioſus in ſecula. “
Articulus ſecũdus ꝑ modũ hiſtoꝛie:q̃
liter determinatũ eſt ꝑ diuinã ſapientiã vt

homo redimat᷑.vbi pᷣmo ponit᷑ allegatio

miſcdie.ſcðᷣo oppoſitio iuſticie.tercio deter
minatio Ec dã niſte
Ecundũ miſte
ſ rniũ dicit determĩatõis. Gꝛan
aiis nẽpe queſtio oꝛta eſt inter
deei miſcdiam et iuſticiã ac ve
ritatẽ de homĩs liberatõe.q̃ quidẽ ꝑ filiuʒ
dei ſcʒ ſapientiã hoc mõ determinata eſt.
Et bãc imaginationẽ ponisg beatꝰ Berñ.
ſuꝑ miſſus eſt. Circa hec auũt tria ↄtemple
mur.Pꝛimo miſcðdie allegationè et ꝓbati⸗

onẽ. Nã miſcdia dicebat.Piũ eſt homini

miſero ꝑ ſe ſurgere nõ valenti miſereri.Et

boc pbat pluribo modis et rõnib

Pꝛimo ex lege diuina.
Scdo ex lege canonica.

Tercio ex lege picca.
Quarto ex lege ciuilia.
Piima ratio acapit er ege diuia, quonia
£
.

ℳ

Articulus

ſcptũ eſt ꝑ ꝓphetã: Miſcdia dñſ ab eterno
vſq; in eternũ ſuꝑ timẽtes eũ.Et iteꝝ. NHun
Qfd obliuiſcet᷑ miſereri deꝰaut ↄtinebit ĩ ira
ſus miſciam ſuã ⁊c.igit᷑ ⁊c.Et cõfirmabat
ſic. Indecẽs eſt ⁊ oĩno illicitũ deũ ſũme mi

ſericoꝛdẽ ſicut oĩs lex diuia ⁊ ꝓphete clamãt

ſummã miſcdiam nõ oñndere. Suauis em̃

dñs vniuerſis:⁊ miſeratões eiꝰſuꝑ oĩa oꝑa

eiꝰ:̊ inqͥt tu deꝰp̊ ſuꝑ oĩa miſericoꝛdiſſimũ

opus facere debes teipᷣim ꝓ redẽptiõe hoĩs

exhibẽdo. Scðo ꝓbabat rõne ſumpta ex
lege canonica. Quia qð ſeł placuit ampliꝰ
diſplicere nõ pᷣt:extra de regu.iu.li.vj. Deo
dAdũt placuit hoĩem creaſſe ad hũc fineʒ.ſ.ad
btritudinẽ.&̊ reduci dʒ ⁊ repari ad eandẽ mi
ſeericoꝛditer poſt lapſuʒ. Itẽ odia ſũt reſtrin
genda: fauoꝛes ampliãdi:vt dicit᷑ ibidẽ.,ſcʒ
de regu.iu.li.vj.Et de pe.di.j.pene. Odio/
ſum aũt fuit pctĩ Ade ⁊ meruit penaʒ. Jõ
ↄgruũ ẽ o dñe deꝰvi ſm tuã miſcdðiam am/
plies ei fauoꝛẽ clemẽtie ⁊ miſatõis tue ĩdul

gendo eiꝰpctõ. Tercio ꝓbat rõne ſumpta
ex lege phᷣica:quia vnicuiq; rei cõueniẽs eſt
illud qð cõpetit ſibi ſᷣm ſuã ꝓpꝛietatẽ natu/

raleẽ:vt dicit Ariſto.⁊ Poꝛphiriꝰ libᷣ.de vli.
Pꝛopꝛiũ inqͥt eſt q vni ſoli ⁊ ſp ↄuenit: vt
Honmi ridere:vel rõcinari⁊c̃. Sʒ deo ꝓpꝛiũ ẽ
miſereri. vt canit ecclia. Deꝰcui ꝓpꝛiũ eſt mi
ſereri.& ⁊c̃. Et h̊ ↄfirmat᷑ ꝑ exẽpla naturalia
qꝛ pietas ⁊ miſcᷣia ꝓpꝛia eſt nobilib ⁊ ma⸗

gnanimis anĩalibo. Nobilis em̃ ira leonis

ꝑxcere ꝓſtratis: Sʒ ⁊ vrſus anĩal iracũdiſſi
mũ ⁊ aper ferociſſimꝰꝑcere noꝛunt ꝓſtratiſ
Igcirco cõueniẽs eſt vt deꝰmiſereat᷑ hoĩ ꝓ
ſtrato ꝑ pnie hũilitatẽ. Quarto ex lege ci/
uilica:qꝛ dolus alicuiꝰnõ dʒ ſibi patrocina
ri vt exinde pᷣmiũ vel lucruʒ aſſequat᷑.ff, de
Ddolo malo. l. Ne ex dolo ſuo lucret᷑ nec de
bet qͥs ↄſeqͥ emolimẽtuʒ de medacio ſuo.vt
ff. de natalibo reſtituẽdis.l.j. Sʒ qꝛ ſerpens
fraude Adã ⁊? Euã decepit vt in ſeruitutẽ ⁊
captiuitatẽ eds redigeret. Jõ maleficia ſer⸗

W bentis lucrum ⁊ emolimẽtũ habere nõ de⸗

ent:vinculis ſuis ſemꝑ homiĩes detinẽdo.

Item deceptis ⁊ nõ decipiẽtibus iura ſub
ueniunt.ff. ad velleianũ.l.ij. Herba.⁊.ff. de
in integrũ reſtitutiõibo.S.finali.Debet ergo
ius diuinũ ſubuenire decepto hoĩ 7,.

Lapimulumm..

kEcuũdo circa banc q̃ttionis deciſio
ſ nẽ ↄtẽplemur veritatꝭ ⁊ iuſticie opi
nionẽ.Cũ em̃ talib rõnibo miſcdia

incliaret deũ prè; ad miandũ ⁊ redimẽdũ

hoĩem. vᷣitas obſtabat di.O miſcdia qͥd tu
loqris: Nũqͥd vis me ꝑire.Tu em̃ dñe de/
us cũ ſis deꝰ ⁊ nõ mẽtiaris. Nã ſcriptũ eſt.
Veritas dñi manet in eternũ.ꝑ pᷣs. Sʒ tu
dixiſti hoĩ. Quacũq; hoꝛa comederitꝭ moꝛ
te moꝛiemĩ Beñ.ij.ca.̊ opoꝛtet ꝙ iſta ſentẽ

tia tua ſtet fixa in vᷣitate ⁊ ſic homo in moꝛ/

te maneat. Ad hec miſcdia:reſpondẽs ait.
Nonne vbi ſcriptum eſt. Veritas dñi ma⸗
net in eternũ.imediate pᷣmiſſum eſt. Quo⸗
niam ↄfirmata eſt ſuꝑ nos miſcdᷣia tua.Fa
cienda eſt ergo hec miſericoꝛdia homi vt li
beretur ꝓpter me: ne foꝛte ipſe deus videat᷑

eſſe imiſericoꝛs, ſed ⁊ tu veritas debes mi/

hi conſentire in hoc. Ne autem obſtet veri
tas illius ſententie:quam allegaſti ſcʒ Qua

cunq; hoꝛa comederitis moꝛte moꝛiemini.

Fiat hoc modo:vt homo ⁊ moꝛiatur ⁊ qdᷣ⸗/
ammõ nõ moꝛiatur ꝓpter me. moꝛiatur qui
dem coꝛꝑaliter. cuius q dem moꝛtis neceſſi
tatem incurrit ꝑ illam ſententiã:ſed nõ mo/
riatur moꝛte eterna. In hoc enim mihi con
ſentire debes:quoniã ſcriptuʒ eſt. Nunqͥd
in eternũ ꝓijciet deus aut in finem miſeri⸗

coꝛdiam ſuam abſcidet a generatione in ge
nerationem ⁊c̃. Ait veritas. Vere tibi non

conſentire aſperuʒ eſt ⁊ crudele iudico:quo

niam ſcriptuʒ eſt.j.Choꝛin.xiiij. HNõ eſt dii

ſenſionis deus ſed pacis: libeat ergo miſe/
ſereri homĩ hoc modo quo nõ derogat᷑ ve

nitati. Juſticia vero videns veritatẽ con

ſenſiſſe ait ad eas. Quid facitis o miſericoꝛ

dia ⁊ veritas:nunquid deus ſubuertit iudi
cium Job.xxxiiij. Scriptuʒ eſt enim iuſtꝰ
dñs ⁊ iuſticiam dilexit:equitateʒ vidit vul/
tus eius.pᷣs. Nõ ergo ꝑmittam ſic homini
miſereri vt excludar. Juſticia quippe requi

rit vt ſicut ſcriptum eſt Eſa.xxvj.Tollatux

impius ⁊ peccatoꝛ ne videat gloꝛiaʒ dei ⁊c̃

Mlſericoꝛdia ait.O iuſticia nõ ſis mi⸗

hi cõtraria ſed fiat homini miſericoꝛdia ſal
tem ꝓpter me ſi nõ ꝓpter Adam:quia ⁊ ſcri

ptum eſt ꝑ pſal. Hiſerationes dñni ſuꝑ oĩa
oꝑa eius:& ⁊ ſuꝑ iuſticiaʒ.vñ ⁊ tu mihi de⸗
bes conſentire vt homo miſericoꝛdiã cõſe/⸗

quatur. Juſticia ait: nõ poſſum aliter con

. Liber 1. 7

ſentire niſi 2 mihi ſatiſtiat: nec decʒ vt deus
iim̃ agat ſm miſcdiam ſʒ ⁊ ßm iuſticiã. Fiat

ergo mihi ſatiſfactio de pctõ hoĩs vſq; ad

nouiſſimũ q̃drantẽ dicẽte ſcbtura.Amẽ q pꝓ
pe dico vobis nõ exibit inde hõ niſi reddat
nouiſſimũ qdrantẽ Mat.v. Hoc facto tibi
bf oↄſentire poſſum vt hõ liberet᷑: alas ego
ptibo. Et vñ Anſhel.li.j.cur deꝰ hõ. ca.xij.
Ddicit. Qiberioꝛ inqͥt eſſet iniuſticia ſi ſola mi
ſericoꝛdia dimitteret᷑: dimittere pe petm̃
ſine ſatiſfactiõe nõ eſt aliud q; nõ punire.ſi
aũt pctm̃ nõ punit᷑ inoꝛdinatũ aliqd dimit

tit᷑ quod nõ decet regnũ dei.g̊ ⁊c.
Lapitulum. III.

Ercio ↄteplemur circa h diuine ſa/

t1 pistie diffinitõeʒ ſiue ↄcluſiõeʒ.nã
tot ↄtrarietatibo motis deꝰ pater de

dit om̃e iudiciũ facere filio ſicut ſcptum eſt

Joh.v. ⁊ mãdauit iſtud decernere. Filiꝰ au

tc q ⁊ ſapiẽtia dei patrꝭ ẽ fm aplin.j.Choꝝ.
j. Auditis allegatõibo vtriuſq; partis dixit:
GBuſticia dicit perij ſi Adã nõ maneat ĩi moꝛ
te. Alia aũt dicit perij ſi Adã miſcdiam nõ
ↄſeq̃t:hec eſt ů diffinitiua ſentẽtia ſuꝑ h. Fi
at pena ⁊ moꝛs bona Ade ⁊ habebit vtra⸗
q; qðd petit.obſtupuerũt oẽs ⁊ dixer̃t: Quõ

fiet iſtud cũ pena ſit amara moꝛs petõꝛuʒ

peſſima teſte ſcptura:quõ &̊ erit bona?: Ju⸗
derx ait. Querat᷑ ex filijs Ade aliqͥs qͥ oino
ſit iuſtꝰ? abſq; om̃i pctõ etiã oꝛiginali qͥ nõ
ſit dignꝰmoꝛi:⁊ iſte moꝛiat᷑ ex charitate? pu
niat᷑ p hũano genere:cũ nõ ſit debitoꝛ moꝛ
tis ⁊ pene ſatiſſit iuſticie ⁊ hoĩ miſcdðᷣia imꝰ
pendet᷑. Currit ̊ vᷣitas ⁊ circũiuit oꝛbẽ ter/
re ⁊ q̃rit ſi inneniat talẽ innocẽtẽ ⁊ nemo eſt
inucẽtus mũdꝰa ſoꝛde nec infans cuiꝰẽ vni/

us diei vita ſuꝑ terrã teſte ſcptura. Tũc cuʒ

regciret miſcdᷣia ⁊ vᷣitas obuiarũt ſibi.ſ. mu/
tuo.Et q̃ſiuit miſcdᷣia ſi inueniſſet iuſtũ. illa
qᷓ; patribo ſanctᷣ innotuit:ꝙ dei filiꝰ de ſu⸗
matre pᷣelectiſſima incarnari deberet:ↄſilio
inito dixerũt ad inuicẽ illud.ije Reg.j. Que
ramꝰinquit nũc adoleſcentulã virginẽ ſpe/

rũdit. Oẽs declinauerũt ſil iutiles ſacti nõ

eſt qͥ faciat bonũ nõ ẽ vſq; ad vnũ. teſte pᷣs.
XZuicx iuſticia ait.Et ſi inueniret᷑ talis iuſtꝰ
ſʒ purꝰhõ quõ eiꝰmoꝛte vel pena ſatiſfieret
ſm dei iuſticiã de pctõ hoĩs.Cũ pctm̃ hoĩiſ
ſit infinite grauitadᷣ:tũ qꝛ ↄ bonitatẽ infini
tã.tũ qꝛ hoĩem infinito bono puauit: tũ q̊zʒ
ꝗQꝗꝛ infinita indiuidua hũani generis in po/

tẽtia coꝛrupit ſicut patebit ꝑte pᷣma huiꝰ li.

Ar.ij. ca.ij.in medio. Oĩs auũt hõ purꝰ finiti

eſt meriti.igit᷑ ⁊c. Cunc ait diuina charitas
Quicqͥd in hac re cõtendatis h̊ eſt iudiciũ:

vt desliat homo iuſtiſſim?? abſch pcto:ꝛ ex

charitate ſatiſfaciat ſᷣm merã iuſticiã ſua pe
na ⁊ moꝛte ꝓ hoĩe.Sicq; miſcdðie ⁊ iuſticie
ſatiſfit ⁊ cũ hoc charitas dei infinita m
feſtabit᷑: cũ ſic deꝰ hoĩem dilexerit ⁊ lauer̃it
euʒ a pctis ſuis in ſanguine ſuo. Suꝑ hac
ſentẽtia pacata è iuſticia ⁊ oſculũ pacis de/

dit miſcdie ⁊ charitati:⁊ tunc iuſticia ⁊ pax

oſculate ſũt.Tũc deꝰ pater ait: Oia in ſapiẽ

tia fecimꝰmũdũ creãdo:ſic om̃ia in ſapien⸗
tia.i.in filio faciemꝰ mũdũ reꝑando. Ait fili
us:ecce ego vt fiat iſta miſcia charitas iu/
ſticia ⁊ vᷣltas in ꝓmiſſione. In capite qppe
libꝛi ſcriptũ ẽ de me:vt facerẽ volũtatẽ tuaʒ
⁊ ſic determinatũ ẽ:vt filiꝰdei ſit hõ:ꝑ incar

nationẽ q́; eiꝰ ⁊ paſſionẽ liberet᷑ hõ.O igit᷑
anĩa fidelis. O xpᷣi ſanguĩe redempta vide

qnta charitate deꝰte amauit vide qᷓnta eiuſ
miſcia erga te extitit:q̃nta bonitas: vt ipſe

ꝓ tepctõꝛe voluerit in ſeipᷣo ſatiſfacere ⁊ cũ

ipᷣm ſubiecerit. Exinaniuit ꝙ te ſemetipᷣm ⁊
foꝛmã ſerui accepit: qͥ pctã tua ipᷣe ꝑtulit in

coꝛꝑe ſuo:vt peccat moꝛtua iuſticie viuas.

O gratioſiſſima diuĩe ſapiẽtie diffinino: vt

deus ſit hõ cuiꝰ paſſione redimat᷑ hõ. O fe⸗
lix culpa inquit Gꝛeg. q̃ talẽ meruit habere

redẽeptoꝛẽ. O bẽigniſſime de?tibi qͥd ꝓ bis

referamꝰlaudis ⁊ gratiarũactõis ſi milleſi⸗/
es nos ꝓ te impẽderemꝰminimũ eſſet ad id

qõ tibi ex equo debemꝰ ꝓ tam pio dono et

.

beneficio immeéſo.
Articulꝰterciꝰ qualis cõditõis debuit eli

gi ꝛ eſſe mater dei ⁊ dñi hu xp.

Erciu miſteriü

t dicit᷑ maternalis electiõis. Cir⸗
ca qð ꝓ ↄtinuatiõe hyſtoꝛie pᷣce
dentis poſſumꝰ ↄtẽplari: poſt

cioſam q̃ ſtet coꝛã rege ⁊ ſeruiat ei ⁊c. Talẽ

inquã que digno ſuſcipiat hoſpitio deũ no
ſtrũ:nec in ea inueniat᷑ qʒ oculos ſue maie

ſtatꝭ offendat:ne foꝛte inducat ſuꝑ nos ma
ledictionẽ ꝓ bñdictõe Geñ.xxvij.Tunc in
ter eos Job dixit qð ſcriptũ eſt.ca.xj. Yoꝛſi
tan veſtigia dei cõpꝛehẽdemꝰ ⁊ vſq; ad ꝑfe
ctum oĩpotẽtẽ reꝑiemꝰ excelſioꝛ celo ẽ ⁊ vñ

e‚/
N
di
n⸗

u⸗

cognoſcemꝰ.q d.nõ poſſumꝰnos iſtud per

oĩa ꝑfecte ſcire q̃t ⁊ qntis ꝑfectõibo detl mar
debeat fulgere. Sʒ hec ad ſapiam dei ꝑti , /.

hẽt declarare.Exurgẽs q̃ʒ ihs filiꝰſyrach qͥ

⁊ Rccliaſticꝰ apellat᷑ dixit qð ſcptũ eſt.ca.j.
ODis ſapia a dño deo eſt. Arenã marꝭ ⁊ plu

nie guttas ⁊ dies ſeculi qͥs dinumerauit:ſa

piẽtiã dei pcedẽtẽ oĩa qͥs iueſtigauit: radix
ſapie cui reuelata ẽ: ⁊ aſtutias eiꝰ qͥs agno/

nit: Vnꝰeſt altiſſimꝰcreatoꝛ oĩm:oĩpotens
⁊ dñans deꝰ:ipe creauit illã ſcʒ̈ginẽ matrẽ
ſuã.i.creandã pᷣuidit ab eterno ⁊ młtis ꝑfe

ctionib decoꝛãdã.ſeqͥtur Ipᷣe ſolꝰvidit ⁊ di
numerauit ⁊ mẽſus eſt ⁊ exaltauit eã ſuper
oĩa opa ſua ⁊ ſuꝑ omnẽ carnẽ ſm datũ ſuũ

Hec ibi.Dixerũt itaq; mittamꝰ̊ ad ði ſapi

entiã legatũ ⁊ doceat nos q̃lis cõditiõis eẽ
debeat ⁊ qᷓntis fulgere debeat oꝛnatibo pfe
ctionũ ipᷣa qᷓ digꝗ eſt eligi in matrẽ dei. Di⸗
ſerũt igit᷑ Dauid qͥ veniẽs ait ad diuinã ſa⸗

pientiã. Dñe ad te ↄfugi doce me facere vo
luntatẽ tuã qꝛ deꝰmeꝰes tu:ſpũs q pe tuus

deducei me in terrã rectã ꝓpter nomẽ tuum
dñe viuifica me in eͥtatetua. Scio em̃ qꝛ

biũs quẽ tu erudieris dñe ⁊ de lege tua do

cueris eũ ⁊c. Doce &̊ me tuã volũtatẽ de ma
tris eligende ↄditõe. Rñdens q̊ʒ diuĩa ſapi

entia ait illud Deut.vj. Obſerua et audi q̃

ego loquoꝛ tibi hodie. JIpa q ppe vᷣgo q de

nm debuit cõciꝑe debuit eſſe ſemĩa amicta
ſole charitatꝭ:⁊ luna mũdane inſtabilitatis
ſub pedib eiꝰp ↄtẽptum oĩm terrenoꝝ:⁊ in

capite eiꝰcoꝛona.xij.ſtellaꝑ.qꝛ.xij. cõditio⸗
nibo nobilitatis debuit fulgere ⁊ gliari que

ſequũt᷑ in trib qternarijs diſtincta. Pꝛimꝰ
q̃ternariꝰaccipit᷑ ex ꝑte coꝛꝑis. Scðᷣus ex
pte anĩe, Terciꝰex ꝑte vtriuſq;. Haʒ ex ꝑte

*

coꝛꝑis debuit eſſe. ”M

ꝛimo foꝛmoſiſſima.
Scõdðo nobiliſſima. .
Tercio dę Dauid ſtirpe regia.
Quarto ſomĩie DHaria.
Secũdo ex ꝑte anĩe debuit eſſe.
Linod pctõ puriſſima.
cdᷣo vᷣtutibo adoꝛnatiſſima.
Tercio ſanctitate excellẽtiſſima.
OQuarto dono dei ꝑfectiſſima.
Tercio ex ꝑte vtriuſq; debuit eſſe.
Pꝛimo virgo caſtiſſima.
Scðo voto Joſeph ↄſecrata.
Terclo viro deſponſata⸗

m,

Quarto in naʒareth cõmoꝛata.

Capitulum. I.

⁊ fuit go pulcherrima coꝛꝑe ⁊ aĩa

iuxta illud Cañiiij. Tota pulchꝛa es ami/
ca mea ⁊c̃. Circa qð queri: vtrũ cõgruuʒ
erat dei matrẽ eſſe pulcherrimã pulchꝛitu⸗
dine coꝛꝑali. Arguit᷑ ꝙ nõ qꝛ in matre xpᷣi
nil debuit eſſe de vanitate. Sʒ fallax gra ?z

vana ẽ pulchꝛitudo Pꝛouerbᷣ.vlt᷑: &̊ ipᷣa nõ

debuit eẽ pulchꝛa. Pꝛeterea pulchꝛitudo

in femĩa ẽ occaſio ꝑiculi. Vñ Ecciix. Vir
ginẽ ne ↄſpicias ne ſcãdaliʒeris ĩ pulchꝛitu

dine eiꝰ. Et iteꝝ. Pꝛopt᷑ ſpeciẽ mulierꝭ mul

ti ꝑierunt. Sʒ btã virgo olbo debuit eſſe cã

ſalutis ⁊ nulli cꝗ ꝑeundi:q̊ nõ debuit eẽ pul
chꝛa coꝛꝑaliter. Pꝛimo de⸗ in incarnatõe
maximã debuit oñdere hũilitatẽ. iuxta illð

Phil.ij. Exinaniuit ſemetipᷣm foꝛmã ſerui

accipiẽs:ſʒ maioꝛ eſt hũilitas carnẽ acciꝑe
de defoꝛmi q;ᷓ de pulchꝛa:g̊ mater dei debu
it eſſe defoꝛmis. Ad hanc q̃ſtionẽ. Rnde᷑
ꝙ mater dei nõ debult eẽ defoꝛmis ſed pul
cherrima etiã coꝛꝑali pulchꝛitudie:⁊ G̊ plu
ribo rõnib q̃s ponit magnꝰ Albertꝰ ſuper
miſſus eſt, ca.xljj,·

Pꝛimo rõne pᷣfiguratõis.
Scðo rõne deſignatõis.
Tercio rõne aſſimilatõis.
Quarto rõne vᷣtutis laudabilioꝛis.
Pꝛimo inquã rõne pᷣfiguratõis: figura em̃
ſiue ſignũ habere dʒ ſilitudinẽ cuʒ ſignato:
ſed oẽs mulieres pᷣfigurãtes matrẽ xpᷣi fue⸗

runt pulcherrime:ſicut claret de Heſter cõ

iugata Judith vidua Rachel et Rebecca

v̈ginibo teſte ſcptura ſacra Scðo rõne de
ſignatiõis ſcʒ interioꝛis pulchꝛitudis:nã ꝑ
pulchꝛitudinẽ exterioꝛeʒ ducit᷑ intellectꝰ ad

interioꝛa qꝛ nobilioꝛi ⁊ pulchꝛioꝛi anie de⸗
bet᷑ nobiliꝰ⁊ pulchꝛiꝰ coꝛpus. Nã materia
⁊ foꝛma debẽt eſſe ꝓpoꝛtionata ſᷣm phm.ij.
li.de ania. VUñ ⁊ coꝛpꝰhũanũ nobiliꝰ⁊ pul
chꝛiꝰ eſt oĩbo coꝛꝑibo bꝛutoꝝ ꝓpter vnioneʒ
ad aĩam nobilioꝛẽ viq; rõnalẽ.Cũ &̊ in btã
ægine fuerit ꝑfectiſſima pulchꝛitudo anĩe:
debuit eſſe ⁊ ꝑfectiſſima poſt xpᷣm pulchꝛi/
tudo coꝛpis. Tercio rõne aſſilatõis. Naʒ

phus.ij.li.phiſico.dic. q; natura ẽ vis inſita

rebus ſimilia ex ſilibus pcreans: niſi & na/
cura erret vel impediat᷑:filiꝰ erit ſilis ben vel

Rima itaq; ſtella qᷓ gloꝛiat᷑ btã vgo
p diclit᷑ foꝛmoſitas.ipᷣa em̃ debuit eẽ

Liber 1

matri. Sʒ qm̃ filiꝰ bñdicte vᷣginis xpᷣs fuit

⁊ debuit eẽ pulcherrimꝰ.iuxta illud Dauid

BSpecioſus foꝛma p̃ filis hoĩm:nec pᷣt im

pedimẽtũ h̊ ↄcurrere cũ naſcit᷑ xᷣs de mr̃e

ſine pꝛe ſpũſctõ oꝑante:cuiꝰ ꝑfectiſſima ſũt
opꝑa:ã̊ ſicut filiꝰfuit pulcherrimꝰ: Ita ⁊ mat
Hõ em̃ põt arboꝛ bona fructꝰmalos face/
re ⁊ ecõuerſo Mat.vij. Quarto rõne vir
tutis laudabilioꝛis.btã em̃ vᷣgo ſuit caſtiſſi

ina ⁊ eiꝰ caſtitas laudabiliſſima:ſʒ laudabi

lioꝛ ẽ caſtitas ĩ pulchꝛis. Siẽ g̊ alie ſctẽ vir
gines laudant᷑ de pulchꝛitu die coꝛpali: qũ
ↄiũcta ẽ ſpũali.ꝓut canit ecclłia de qbuſdaʒ

di. Pulchꝛa facie ſʒ pulchꝛioꝛ fide beata es
⁊c“ Ita btã virgo omi laude digniſſima m

to mag debuit cõmẽdari de caſtitate in ſũ/
ma pulchꝛitudĩie coꝛꝑali.q̃lis aũt pulchꝛitu
dinis erat patebit infra.li.v.ꝑ.ij.ar. ij. ꝑ to/
tũ. Ad argumẽta in oppoſitũ.Ad pmum

rñdet᷑ fᷣm eundẽ Alb.vbi s. ꝙ bñ ſola coꝛ⸗

poꝛalis pulchꝛitudo vana ẽ:nõ aũt qñ ↄiũ

cta eſt ſpũali:qꝛ tũc virtꝰ cõmẽdabilioꝛ red/

dit᷑ vt patebit. Ad ſcõm dicit᷑ ſm eundeʒ

ibidẽ:ꝙ coꝛꝑalis pulchꝛitudo ĩ ſuo genere

bonaẽ:licʒ mali qũq; ex h̊ ſcãdaliʒant᷑ ⁊ oc

caſionẽ piculi accipiũt. Scãdalũ aũt malo
