auũt ſalutatio angeli ex oĩbo cõſiata videtur.
cCotinet em̃ ſalutẽ:cũ ait. Aue.Itẽ graʒ cum
Dicit. gratia plena. Gaudiũ ⁊ pacẽ:cũ dicit.
dus tecũ. Itẽ bũdictionẽ: cum ait.bñdicta
tu in mulieribo ⁊c. Vñ daret iſtã ſalutatio
nẽ fuiſſe ⁊ eſſe excellẽtiſſimã. Ad pᷣmuʒ in
ↄtrariũ argumentũ ðꝛ ꝙ illa:pax vobis:nõ
excedit iſtã dignitate vł autoꝛitate.qꝛ et iſta
eſt a deo miſſa ⁊ edocta ꝑ angelum vt tactũ
eſt, deniq; in iſta ſalutatõne annunciat᷑ etiã

pacis et oĩs boni cõicatio toti generi hũa⸗

no ꝑ ↄceptũ beate vᷣgis. niſi dicas ꝙ illa.ſ.
pax vobis:excedat iſtã in nuncij dignitate.
qꝛ illã deꝰ ꝑ ſeipᷣm in xpᷣo voluit annũciare
Iſtã aũt ꝑ angelũ.et iõ q;dtum ad hoc ſolũ
illa excellit iſtã.iſta aũt excellit ilaʒ ex alijs
5pmiſſis rõnibo. Ad ſecundũ dico ꝙ an⸗

gelus nõ debuit ſalutare ⁊ dicere:Aue ma/

ter dei.qꝛ nõdũ erat ꝓtũc mater dei.nec de
buit dicere:Aue genitrix dei futura. qͥa pꝛi
mo debebat reqͥrere virgis ↄſenſum ad ſu
ſcipiendũ deũ.vt ſupᷣ dictũ eſt ꝑte vicʒ ter⸗
cia ⁊c̃. Sufficiẽter etiã iſtud dedit intellige
re cũ dixit:dñs tecũ.ſ.in ventre ⁊ mente.

Inſuꝑ huiꝰſalutatõis excellẽtia ⁊ eiꝰ vir-

tus oñdit᷑ ꝑ plura facta miracula:ex qͥbo ali
qua hic referri libeat. Cũ em̃ peſtis vali
da in regno Hungarie hoies q; plurimos
Ddepaſceret: Audiui a q̊dã mihi referente q;
ↄtra iſtam peſtẽ inguinariã nõ eſſet melioꝛ
medicina q; ꝙ poſtq; aliqͥs ſe ſentiret infe/
ctũ:ſtatim ipᷣm apoſtema ſigno cruò ſignã

do dicere nouẽ Aue Maria:p ſingula cru

cem faciẽdo ſuꝑ apoſtemate. dicebat em̃ ip
ſe referẽs ſe hoc mõ euaſiſſe. Quod cuʒ ego
gudiuiſſem firma memoꝛia tenui. Et cõſfite
oꝛ qa cum eſſem ipſa peſte ꝑcuſſus pluribo
vicibo:hoc digniſſimo remedio pᷣdicto eua
ſi. Nec vis ipſiꝰ apoſtematis pᷣualere mihi
potuit q̃tienſcunq; dictũ remediũ exhibui.

Pars v.

Item btüs An ßhelmus libꝛo miraculd

rũ.ca. xvij.refert ddã miraculũ narratõne
digniſſimũ:de hoc vicz ꝙ qdaʒ q̃ſi tota die

Aue maria dicebat.Cuũq; ꝑegrinꝰiret ipᷣe ꝑ
locũ ſilueſtrem:qdã mali robbatoꝛes credẽ
tes ꝙ eſſet pecunia apud ipᷣm:occiderũt eũ

inſtigãte diabolo:⁊ ſepelierũt eũ ꝓpe ſtratã

in eodẽ loco:baculũ quoq; cubitalẽ quem
poꝛtabat in manu ipᷣe ꝑegrinus fixerunt in

terrã ſupꝛa coꝛpus defuncti ad memoꝛiaʒ.

poſtmodũ idẽ baculus meritis btẽ virgis
ramos ꝓtulit ⁊ frõ des:radicẽq; q̃q; miſit in
os deſfuncti ⁊ facta eſt arboꝛ pulcra et maõᷓ
Cunq; ꝓgreſſu tpis qdam magnꝰ clericus
inde traſitũ faciens reqeſceret ſub vmbꝛa il

lius arboꝛis:vidit vna cũ comitãtibo eũ q

in qlibet folio patẽti lr̃a vt ab oĩbo legi poſ⸗
ſet ſcriptũ erat: Aue Maria gr̃a plena dñſ
tecũ. Admirati q̃ſierũt ab hoĩbo qͥd hoc eẽt

Illi dixerũt ꝙ qͥdã ꝑegrinus qndam fuiſſʒ

ibi occiſus:⁊ baculus infixꝰ terre ibi fuiſſet
ſupꝛa eius coꝛpꝰ.igi accedũt miracło oẽs

pcuſſi ⁊ aperiũt terrã:et ecce ĩuenerunt coꝛ

pus integrũ ⁊ ſine oĩ putredie iacere in ter/
ra:radiceſq; arboꝛis in oꝛe hr̃e. Cognoue⸗
runt oẽs qͥa hõ ille frequẽtaſſet in vita dice

re Aue maria ⁊c̃.⁊ laudarũt deum ac btãm

virginẽ. VUnde locus iſte poſtea habit? eſt
in magna reuerẽtia a fidelibo:vbi deꝰ ad in

uocationẽ btẽ virgis oſtendit młta miracu
la. Ecce claret q; excellẽs ſit virtus huiꝰ ſa-
lutatõis.quia ⁊ animã credit᷑ in celũ merit
btẽ virgis ꝓuerxiſſe.et coꝛpus longo tẽpoꝛe

pꝛeter naturã in terra illeſum cõſeruaſſe:et

miraculoſe arboꝛem frondoſam de ſicco li

gno ꝓduxiſſe: radicẽq; in os defuncti ĩmi⸗
ſiſſe:deniq; folia ſpᷣa ſalutatõe depicta gran
di miraculo fuiſſe. Oulta quoq; miracu/

la ibi contigiſſe ad gloꝛiam benedicte virgi

nis et eius ſilij domini noſtri Jeſu chꝛiſti.
Eya ergo fidelis anima adiurte q; bonum
ſit beatam virgineʒ crebꝛo ſalutare. Penſa

diligenter virtutem huius ſalutatiõis ⁊ no

li eſſe piger hãc excellentiſſimã ſalutationẽ
frequẽtius coꝛde ⁊ oꝛe ad laudem virginis
depꝛomere ⁊c̃.vt valeas gratiam et gloꝛiaʒ
eternam obtinere c.

Articulus ſecundus de medio ſalutatio
nis angelice.ſcʒ:gratia plena dominus te⸗
cum benedicta tu in mulieribus.
„

potiꝰ poni debuit gratia q; gloꝛia.
.cundũ ðꝛ ꝙ ſpũſſanctus pꝛie tm nominat
gram ſpũalem ⁊ gratũ facientẽ. Gꝛatia autẽ

Irca ſecunduzʒ

cC mſſteriũ ðᷣ huiꝰſalutatõis medio
o ä6m ꝙ tres ſentẽtie cõtinent᷑: tres
cõſideratiões faciemus. Pꝛima cõſidera

tio de hoc ꝙ dicit᷑ Bꝛatia plena. Secun

da de hoc ꝙ dici Oñs tecuz. Tercia de
boc ꝙ ðꝛ Bñdicta tu in mulieribo ⁊c.
CLaplm.I.de hoc ꝙ dicit̃ Bꝛatia plena.
EFE hboc dicit gratia plena: tria ſũt

d inueſtigäda. Pꝛimũ de huius di

cti cõgruẽtia. Secunduʒ de huiꝰ

plenitudinis differẽtia. Terciuʒz de eiꝰin /

telligẽtia. Pꝛimo inquã de hui dicti: ſcʒ
Bꝛatia plena cõgruentia Querit᷑:q̃re dicat᷑
gratia plena. Videt᷑ em̃ ꝙ boc dici nõ ita
ↄgruebat ſicut ſi dixiſſet: gloꝛia plena.quia
gloꝛia ꝑfectioꝛ eſt gratia.ergo in hac ſaluta
tione ꝑfectiſſima debuit dici gloꝛia plena.
Item videt᷑ ꝙ debuerit dici ſpũſctõ ple/

na.quia ſpũſſanctus nomiat tantũmõ gra

tiam gratũ facientẽ in nobiliſſimo eſſ. egra⸗
tia aũt nõ.quia diuidit᷑ gratia etiã ad gram
gratis datã.ſed ſpũſſanctꝰ ſemꝑ dicit gram

gratum facientẽ: ergo in iſta ſalutatõne no/

biliſſima debuit dici ſpũſancto plena. Ad
hoc rũdet᷑ ſm magnũ Albertum vbi ſupꝛa
ca.lxviij.ꝙ iſtud ſumme cõgruebat vt an⸗
gelus diceret:gra plena. Ratio quia in hac

ſalutatõne annuciabat᷑ initiũ ⁊ oꝛigo om̃is
gratie ac beatitudinis in humanuz genus

trãſfundede per btãm virginẽ maria. Vñ
Ecẽc̃i.xxiiij.In me inqͥ t oĩs gratia vie et ve⸗
ritatis:in me oĩs ſpes vite et virtutis.ſj ini/

tium glie ⁊ btitudis eſt in hac vita ꝑ gram

cuius ↄſummatio eſt in futuro per gloꝛiaʒ.
HNam ᷣm Richarð.ſuꝑ.iiij.ſniaꝝ.diſt.xlix.
Bloꝛia nil aliud eſt niſi gra cõſũmata.ergo
congrue dictũ eſt gratia plena. vt ꝑ hoc ſi⸗
gnaret᷑ ꝙ per hãc ſalutationẽ annũciat oꝛi-
go omnis graue in humanũ genus trãſfũ⸗
dende tam in via q; in patria. Ad pmũ
ergo obiectum patet reipõſio ꝙ nõ debuit
dici glłia plena.qꝛ glia eſt ↄſũmatio gratie.
hic aũt annũciat᷑ initium et oꝛigo gieeg

cõmune eſt ad graʒ coꝛꝑalem ſiue grat da-

tam: ⁊ etiam ad ſpũalem ſiue gratũ facientẽ
Vngde cũ iſta plenitudo in beata virgie cõ

tineat gras non t̃ ſpũales ſed etiã coꝛpa/
les:congruentiꝰ dicit᷑ gratia plena q; ſpiri/
tuſancto plena. Hec Alberns vbi ſupꝛa.
La.apitulum. JI.

Ecundo de huiꝰ plenitudis diffe
ſrentia q̃ritur in q̊ differat iſta pleni
tudo gfr̃e ab alijs plenitudinibus.
Hoc qͥdem ideo:quia ⁊ de xpᷣo legit᷑ ꝙ fuit
plenus gratia ⁊ veritate Joſb. Itẽ deſte
phano Act,vj. Stephanus aũt plenꝰ gra
et foꝛtitudine. Item de aplis Actuũ:ij. Re
pleti ſunt oẽs ſpũſancto ⁊c. Ad hoc bꝛe/
uiter reſpõdet᷑ f᷑ᷣm Tho.iij.ſcripto ſniaꝝ.di
ſtin.xiij.q.j.ar.ij.cõcoꝛdant Alber.⁊ noſter
Richar. GBonauẽ. ⁊ cõiter doctoꝛes ꝙ qua
druplex eſt plenitudo grre
Pꝛima ſufficientie.
Secunda copite.
Tercia ſingularis excellentie.
Quarta efficientie ⁊ redundãtie.

Pꝛima eſt plenitudo ſufficiẽtie ꝑ quam ali

q in ſe foꝛmaliter ſunt ꝑfecti q;tũ ad oẽs vir
tutes ⁊ q;tũ ad expulſionẽ oim pctõꝝ moꝛ/
talium.Et hec plenitudo fuit in aplis et in

beato Otephano ac alijs ſctis ꝑfectis ᷣm

quã aliqͥs ſic implet᷑ deo vt nil in eo deo ad
uerſum remaneat. Secunda plenitudo
gratie eſt plenitudo copie.Et hec eſt in tota
ecclia dei:qꝛ nulla gratiarũ ei deeſt:quin ſit

in aliq̃ membꝛoꝝ ſuoꝝ. Tercia eſt pleni

tudo ſpecialis excelletie vel pꝛogatiue qᷓ nõ
ſolum oĩa moꝛtalia ſed etiã oĩa venialia re

pellit.⁊ hec fuit in btã virgine:ſᷣm quã ple/
na gratia fuit:vt nil eſſet in ea quod nõ oꝛ/

dinaretur ad deũ. Quarta eſt plenitudo
efficientie ⁊ redũdantie:qua aliqͥs nõ ſoluʒ
eſt plenus in ſe ⁊ ꝑfectus ſed etiã eſt cã ple/
nitudinis ⁊ redũdãtie ipſius gratie in alijs
et talis eſt plenitudo in chꝛiſto qͥ eſt cã effi⸗
ciens oĩs ꝑfectionis ſanctoꝝ.de cuius ple⸗
nitudine nos oẽs accepimus gr̃am ꝓ gra/
tia. vt dicit aplus. Sic &̊ differunt iſte ple/
nitudines ſubſtãtialiter ⁊ oꝛiginalr Eſt em̃

plenitudo xpᷣi quaſi fontis. Plenitudo aũt

btẽ virgis q̃ſi fumis plenitudo. Sanctoꝝ
aũt plenitudo q̃ſi plenitudo riui a flumine
deſcẽdẽtꝭ. Itẽ aliud exẽplũ cape tale.Ple/
nitudo ſufficientie eſt q̃ replet ſᷣm rei cõgru
entiã:vt cũ ðꝛ piccariũ plenũ eſt vino:non
ꝙ ibi nullus vacuꝰ locus relinquet᷑ qa vſ-/
q; ad ſũmũ oꝛiſicij eſt repletũ.ſed eefin cõ⸗

Liber 1.

gruẽtiã piccario ſufficit vinuʒ. Sic fuit in

aplis ⁊ ſtephano q̃ peccauerũt venialr.De

niq; eſt plenitudo vſq;quaq; replens ꝙ in

re impleta nil vacuũ relinquit᷑ vt in mẽſura
vini vel olei:vel in piccario vſq; ad ſũmuʒ
oꝛificij repleto. Hec fuit in btã vᷣgine q̃ nũ
qᷓ; peccauit. Suꝑefflues aũt plenitudo eſt
qñ res ipſa vaſis capacitatẽ excedit ⁊ in ad

extra effluens redundat:hec fuit in xpᷣo.Et

hecipſa plenitudo deſcẽdit etiã in btãʒ vir
ginẽ qn vbũ dei ↄcepit. vñ ſᷣm Alber. Ple/
nitudo xpᷣi puat particularitatẽ:qa non ad

mẽſurã dedit ei deꝰ ſpũmſctm̃.glo.i.nõ pti
culariter neq; ꝑ ſubdiuiſiões:ſed vniuerſa⸗

liter ⁊ generalr. Plenitudo aũt btẽ vᷣgis pp/
nat vacnitatẽ.q;diu em̃ vas põt recipe ali/
qd:tãdiu habet aliqͥd de vacuitate. vñ oĩs
creatura habet aliqd de vacuitate:qͥa ma⸗
ioꝛẽ gram reciꝑe põt. Sed btã vᷣgo tãtã re
cepit vt maioꝛes reciꝑe nõ poſſet:ſcʒ ꝙ eſſet
mater dei.⁊ ſic patet. Capitulum. MI.
Ercio videndũ eſt de huiꝰdicti in/
t telligetia.qͥd ſcʒ ꝑ hãc plenitudineʒ
gre in btã virgĩie intelligat᷑ ⁊ in q̃ cõ
ſiſtat iſta eiꝰ plenitudo. Ad qð bꝛeuit᷑ dicẽ⸗
dũ ſᷣm Alber. ſuꝑ miſſus eſt.ca.lxxij.⁊.ccx.
HNecnõ ſᷣm Jaco,de voꝛagine ꝙ ꝑ hoc qð
ðꝛ Bꝛatia plena:tria cõpꝛehẽſa intelligunt
ſim ꝙ iſta plenitudo in his tribo ↄſiſtit.
Pꝛimo ſcellentia dignitatis.
Secudo pꝛeeminẽtia ſanctitat.
Tercio ſuꝑabũdantia capacitatis

Pꝛimo intelligit pᷣcelletia dignitatis:q̃ in ̊

claret ⁊ attẽdit ipſa eſt virgo mr oĩpoten
tis dei:dña mũdi ⁊ regina celi ac oĩm imꝑa
trix gloꝛioſa. Vũñ ipſa cõpat ſe cedro Ecẽi.

xxiiij.Quaſi cedrus exaltata ſum in libano

Cedrus qͥe in altitudie trãſcendit oẽs ar
boꝛes:ſic ⁊ ipſa oẽs hoĩes ⁊ angelos ac cre
aturas. Secundo ꝑ hoc ꝙ ðꝛ gratia ple
na intelligit᷑ peminẽtia ſctitatis q̃ in h̊ attẽ⸗
dit᷑ ꝙ ipſa ſuꝑ oẽs angelos et ſanctos infra
deuz eſt ſanctiſſima ⁊ puriſſima ea puritate
qᷓ ſub deo neqͥt maioꝛ intelligi. Et inſuꝑ nõ
ſolũ in ſe eſt ſctiſſima:ſed ⁊ alios pᷣt ſctifica⸗
re ⁊ a pctõ ſanare. Vnde ſe cõꝑat cypꝛeſſo
ꝗ eſt arboꝛ medicinalis. Ecci xxiiij. Quaſi
inqt cypᷣſſus in monte ſyon ꝓpterea Hugo

ſcrõ vic. dicit ad eã. Recte dicia es gratia
plena: qa de te oꝛtus eſt fons gratie. Jõ to⸗
ciũ nobis dãmodo a te qð ꝑ illum nob eſt

q natus eſt ex te. Bñ em̃ dicta es gratia ple

na ⁊ intantũ plena vt ex tua redũdantia to
tus hauriat mũdus.Hec ille. Tercio in
telligit᷑ ſuꝑabũdãtia capacitatis.i.q; qſa fu
it ſuꝑabũdãtiſſime capax om̃is gratie.QOð

q́dem attẽdit᷑ Pꝛimo in hoc ꝙ oẽs gras ge

nerales ⁊ ſpeciales oĩm creaturarũ in ſũmo
habuit:nec aliq̃ gratia ſibi defuit.vñ Ecẽi.
xxiiij. In me om̃is gratia vie et veritat᷑ ⁊c̃.
De hoc latiꝰdeo duce dicet᷑ cũ de vita eius
aget᷑. Secũdo attẽditur in hoc ꝙ ipſa illas
gratias habuit a qb om̃is creatura vacua
fuit.ſcʒ:ꝙ eſſet virgo ⁊ mater. Mater dei et
hoĩs:dña mði ⁊c̃. Tercio in hoc ꝙ ſua gra

tia tanta fuit ꝙ pura creatura niſi eſſet deo

vnita maioꝛis gratie capax eſſe non potuit

Quarto ꝙ gratiã increatã in ſe totã cõtinu

it.⁊ ſic ꝑ omnem modũ gr̃a plena fuit ⁊c̃.
De hoc ꝙ ð dñs tecũ Caplin IIn
Ecundo q̊ʒ de hoc ꝙ dicit᷑:dũs te⸗
ſ cum: tria qrunt᷑. Pꝛimo vtꝝ hoc
Ddictũ ſit ab angelo bene poſitum.
Secũdo qre aliq̃d ðtermĩatiuũ ad hoc di
ctũ nõ ſit additũ:puta vt dixiſſet dñs oĩpo
tens tecũ.vel dũs exercituũ. Tercio qli/
ter dñm eſſe cũ btã virgine ſit accipiendũ.

Ag pmã qſtionẽ Arguit᷑ ꝙ nõ bñ pona
tur dñs tecum hoc loco.ſed potius debuit
poni: pater tecum. ꝓbat᷑ qꝛ vt dicit phᷣus li.

Rheto. Sermones ſꝑ inqͥredi ſunt ſ̃ᷣm ma

teriã.ſed in hac ſalutatione agit᷑ de materia

amoꝛis Cũ ergo dñs ſit nomẽ timoꝛis ⁊ pr
nomen amoꝛis:iuxta illud Malach.j. Si
ego dñs vbi eſt timoꝛ meꝰ ⁊c.̊ videt᷑ ꝙ de⸗
buit poni pater tetum. Cõſfirmat᷑: qa do

minus dꝛ q̃ſi dans minas. hic aũt nulla fit

cõminatio ſed ꝓmiſſio.ergo nõ debuit dici

dñs tecum. Itẽ cũ tota trinitas ſit mittẽs

iſtam ſalutatiõeʒ:videt᷑ ꝙ debuit dici trini⸗
tas tecũ. Itẽ ille qͥ annüciat᷑ voca ema/
nuel.i.deus nobiſcum. vte: Eſa.vij. capi.

Iſtud aũt eẽ nobiſcũ cõplebat᷑ in iſta annũ

ciatione.ergo angelus debuit dicere deꝰte⸗
cum vel deus nobiſcũ. Itez iſta ↄceptio
appꝛopꝛiat᷑ ſpũiſctõ:⁊ etiã dñs habitat ĩ ho
mine ꝑ ſpũſſancti gratiã. ergo debuit dice

re:ſpũſſanctus tecum. Item videt ꝙ de ·

buit dicere:dñs in te. Fuu em̃ dñs cum be
ata virgine modo eſſendi in:ꝛ non alio mõ
cum ergo hic annunciat᷑ dñs in eam ꝑ coꝛ
poꝛalem pᷣſentiam:debuit dicere:dũs in te.
—

6

— — — — — —. — —..—d —ʒN—8v‧ ð

Uppog a

un
enutn
ubt
ſagde⸗
ußinn
nlu
cbuldl
niis
diannt
CAtn,
Rahu
rrorte⸗
chto
ibo
it die
Gelche⸗
ao no
we N

Alrticulus

Itẽ nõ videt᷑ ratio q̃re non dixit potius
tu cũ dño:qᷓ; dñs tecuʒ.et maxie qͥa dñs eſt
cũ malis ⁊ mali nõ ſunt cũ deo,. ſed tm̃ bo⸗
noꝰ eſt ꝓpꝛiũ vt deꝰſit cũ eis ⁊ ipſi cũ deo.

iuxta illud Aug.li,cõfeſſi. Mecũ eras dñe
et ego tecũ nõ erã:qͥa malus erã.ergo cũ be

ata virgo fuerit ſumme bona debuit poti⸗
dixiſſe:tu cum dño. Itẽ quare nulluʒ ibi
poſuit verbũ.ſ.eſt vel erit nõ videt᷑ rõ.vnde
patet ꝙ male dictũ ſit dñs tecũ. Ad iſtaʒ
q̃ſtionẽ bꝛeuiter reſpondet᷑ ᷣm Alber.ca.xj.
ſuꝑ miſſus eſt.ꝙ in iſta ſalutatione ꝑ hoc qꝙ;
dicit᷑ dũs tecum:duo intendebant᷑ ab ange
lo.vnũ vt ꝑſona mittẽtis ꝓpꝛie expᷣmat᷑.al/
teꝝ vt libeꝝ arbitriũ beate virginis ad cre/
dendũ ⁊ ↄſentiendũ inclinet᷑. Iſta aũt duo
ꝑfectiſſime ⁊ apꝛopꝛiatiſſime expꝛimunt᷑ ꝑ
boc dictũ:dñs tecuʒ. Nam hoc nomẽ dñs
a potẽtia ungonit qũñ abſolute ðꝛ ſoli deo
appꝛopꝛiat᷑.Alij enim ſunt dñi reſpectiue et
etiã ſerui.deꝰ autẽ abſolute eſt dũs oĩm qð
ſolius dei trinitatis eſt ꝓpꝛiũ qui eſt ꝑſona
mittens in hac ſalutatõe.⁊ ſic ꝑſona mittẽs
ꝓpꝛie nomĩat᷑.Per idẽ etiam libeꝝ arbitriũ
virginis bñdicte magis inclinat᷑. qͥa ad cre
dendũ et ↄſentiendũ in mirabilia maxĩe di
ſponit fides. et pᷣcipue fides de oĩpotentia

Ddei q̃ credit deum oĩa poſſe facere.qꝛ apud

deum nõ erit impoſſibile oẽ verbum Lucj
Et ſic acqͥeſcit animus deuʒ poſſe naturas
mutare vel naturis imꝑare.vñ cum hic an
nunciabat᷑ oim nouoꝝ nouiſſimum ⁊ mira
culoꝝ maximũ:ↄgruẽtiſſime ponit᷑ hoc no
men dñs:quod abſolute poſitũ:eſt oĩpoten
tie demõſtratiuũ:vt ꝑ hoc et deꝰ mittẽs exp

mat᷑ ⁊ cũ hoc ad credendũ animꝰ virginis

magis habeat inclinari.Etꝑ hoc ſoluunt᷑
plura adducta in ↄtrariũ argumẽta. NHaʒ
bmũ argumentũ petit:q̃re nõ dixit pr̃ tecũ.
Secundũ ꝑpetit q̃re nõ dixit trinitas tecũ.

Terciũ argſimentũ petit q̃re nõ dixit:deꝰ

tecũ vel nobiſcũ. Quartũ argumentuʒ pe
tit:q̃re nõ dixit ſpũſſanctus tecũ ⁊c̃. Ad q̃

reſpõdet᷑ ꝙ ideo qꝛ illa noĩa nõ ſunt ita ab⸗

ſolute oĩpotẽtie demonſtratiua ſicut dñs.⁊
ꝑ ↄñs nõ ſta ad credendũ ⁊ cõſentiendũ in

clinatiua. Ad ↄfirmatiõeʒ etiã pᷣmi argu

menti ðꝛ ꝙ li dñs nõ ita ꝓpꝛie cõminatõeʒ
impoꝛtat ſicut oĩpotentiã.vñ illa interpᷣta/

tio dñs q̃ſi dans minas nõ eſt ita ꝓpꝛia ⁊ eſ
ſentialis, Ad qntũ ð ꝙ nõ debuit dice⸗
„

4
/

re dñs in te.qꝛ ptunc nondũ erat in ea dñs

coꝛpꝑalem pᷣſentiã. ſed erat ſecum dñs per
admirabilẽ potentiã faciedi in ea ⁊ ex ea di⸗
uinã incarnationẽ. Ad ſextũ dicit᷑ ꝙ non
debuit dicere:tu cum dño. qꝛ ſic dicẽdo da
ret intelligi ꝙ ĩ iſta xpᷣi incarnatiõe aliq̃ mõ
actiue ↄcurriſſet beata virgo.⁊ ſic non ſola
virtute diuina facta fuiſſet actiue ipſa chꝛi/⸗
ſti õceptio. Nam ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ tu cũ dño
deſignat᷑ te opari cuim dño. Ad ſeptimũ
dicendũ ꝙ ibi nõ debuit poni verbũ eſt vl
erit. qꝛ ſicut deus nil facit fruſtra: ita nil diẽ
fruſtra ſm phᷣm.ij.phicoꝝ. Sed fruſtra ap
poſitũ fuiſſet eſt vel erit vel aliud ſimile ver
bũ:cũ etiã ſine tali appoſitione ſufficiẽter ex
bPmit᷑ ⁊ dãmõ melius ipſiꝰ dicti ſententia.
ampliꝰ ſi appoſuiſſet exceſſiſſet numeꝝ con/
gruũ.ſ.nouẽnariũ:qqͥ numerꝰ obſeruari de⸗
buit ꝓpter ſignificationẽ repꝑatõis nouẽ an⸗
gelicoꝝ choꝛoꝝ.ſicut ſupꝛa patuit ſcʒ parte
qrta.ar.iij.ca.ij.circa mediũ. Ad ſecũdã
qſtionẽ quare vicʒ aliqð determinatiuũ ad
li dñs non ſit apoſitũ:puta vt dixiſſet dñs

oĩpotẽs vel dñs exercituũ tecũ.vel aliud ſi

mile. Videt᷑ em̃ ꝙ ſi apoſuiſiet magꝭ eiuſ
animũ ad credendũ de oĩpotetia dei indu/
xiſſet. Ad qð bꝛeuiter reſpõdet᷑m eundẽ
Alber,.vbi ſupᷣ.ca.cj.ꝙ exq̃ libeꝝ arbitriũ
btẽ virgis ꝑ ſe etiã ſacile eratad qedenduʒ
paratũ.ideo nõ indiguit expᷣſſiua ĩſinuatio
ne olpotẽtie cũ terroꝛe:vt diceret᷑ dũs oĩpo
tens vel dũs exercituũ.ſed ſufficiebat ipi le
uis annũciatio ⁊ q̃ſi obſcura expᷣſſio oipo/
tentie:q̃lis ꝑ hoc nomẽ dñs impoꝛtat᷑. Hi⸗
hil em̃ credit ſibi eſſe impoſſibile qui ſcit ſe
dum in ſociũ habere.ſed cum aplo diẽ.Cõ
fidenter oĩa poſſum in eo qͥ cõſfoꝛtat me ſcʒ
mecũ exiſtendo. Vñ nil ampliꝰ debuit dici
niſi dñs tecũ.vt etiam ex hocꝙ nõ plene oĩ
potentia dei expꝛimit᷑ niſi in obſcuro:ſides
btẽ virginis maiꝰ meritũ acqͥrat credendo.
qm̃ ſᷣm Bꝛeg. ides nõ ita habet meritum
vbi ratio capit exꝑimentũ. Ad terciã q̃ſti-
onem qͥ querebat᷑ Quõ vicʒ dñm eſſe cum
btã virgine ſit accipiendũ ſiue intelligẽdñ.
Si em̃ dicas vt ſit ſenſus:dñs eſt tecũ:iſta

aſſociatio cõuenit deo cum oĩbus entibus

quia vt dicit Gꝛego.Deus eſt cum omnibo
creatis.ergo in hoc nil apꝛopꝛiate dicit᷑ de
beata virgine. Ad quod dicendũ ſ̃m do
ccoꝛes ꝓꝙ licet deus ſit cũ oĩbus ſanctis ap
d 4

Liber 1.

paopꝛiatertñ dicit elſe cũ bta vgie tpter ſin

gularẽ eſſendi modũ cũ ea. Pꝛoĩde Berũ.
Longe excellentius dñs tecuʒ qᷓ; cum alijs
ſanctis cum qͥb eſt ſpũaliter tm ⁊ in coꝛde.
ſed eſt tecum ⁊ ſpũaliter in coꝛde ⁊ coꝛꝑali/
ter in ventre. NHota ergo ꝙ dñs eſt cũ be
ata virgine q̃druplici excellentia ſingularis
exiſtentie cum eadẽ ⁊ aſſociatöis. Pꝛimo
qdem excellẽtia electiõis qꝛ iᷣam elegit do

minus ſibi in matrẽ ⁊ genitricẽ.vñ dñs cuʒ
ea tanq; cum matre dilectiſſima.Berñ.ſuꝑ

miſſus eſt, dicit.Dũs tecuʒ o Maria. duůs

inquã pater tecũ qͥ ſuum filiũ facit eſſe tuũ.

Et dñs filius tecum qͥ exte carnẽ aſſumpſit

miro mõ.Et ſpũſſanctꝰ tecuʒ de q̊ cõcipies

24qᷣ tuũ cum patre ⁊ filio ſanctificauit vteꝝ.

Hec ille. Secũdo excellẽtia vnionis.qͥa

poꝛtionẽ ſanguinis virginis de q̃ coꝛpꝰ xpᷣi

eſt foꝛmatũ ſpũſſancti vᷣtute:ipᷣe deꝰ ſibi vni
uit in vnitate ꝑſone.⁊ ideo bñ ðꝛ ei dñs te/

cum. Tertio dñs eſt cũ btã virgine excel

lentia miraculoſe oꝑatõis.quia talia ⁊ tãta

in ea deus miracula cõdidit ꝙ nulla crea⸗

tura cõpꝛehẽdere põt. HNã vt dicit Hiero.

*

Quod natura nõ potuit rõ ignoꝛauit vſus

neſciuit:hoc deꝰ ſtupẽdo miraculo in Da

ria ope cõpleuit.vt vicʒ deꝰ fieret hõ ⁊ ma⸗

ter eſſet virgo. Quarto excellẽtia accepta
tionis ⁊ ſublimatõis.qͥa deus fuit cũ ea eo
modo vt eã exaltaret ⁊ puilegijs ſingulari⸗

bus dignificaret ſuꝑ oẽm creaturaʒ:vt ipſa

raꝝ.O igi feliciſſima virgo Maria o glio

eſſet dna angeloꝝ:regina celi ⁊ oĩm creatu/

ſa dna excelſa ſuꝑ ſidera: quãta tibi eſt glłia:

quãta tua in hoc excellentia pᷣdicat᷑:q̃ntuʒ

gaudium annũciat᷑ cum tibi dicit᷑: dominꝰ

tecum dc.

Dell Benedicta tu in mlieribo. Ca. V.

Ercio quoq; deęhoc ꝙ dicit᷑ Bndi
t cta tu in mulieribo:tres queſtiones
mouebunt. Pꝛima q̃ſtio Quid

impoꝛtat vl ſignificat iſtud dictũ: Gñdicta

tu in mulieribꝰ. Secũda q̃ſtio VUtrũ bñ
et cõueniẽter dicat᷑ hoc dictũ in ſalutatione
iſta Bñdicta tu in młieribo. Tercia q̃ſtio

Quare nõ potiꝰeſt dictum Bñdicta tu pꝛe

mulieribo. Ad pmã queſtionẽ reſpondet᷑

ſim Alber.ſuꝑ miſſus eſt.ca.ccxij.et Jaco/
bũ de voꝛagihe in ſuo marionali: quattuoꝛ
cõpꝛehẽdit ⁊ impoꝛtat. Pꝛimo qͥdẽ male
dicti exemptionẽ,vnde ipſa eſt bũdicta ſuꝑ

oẽs młeres. quia ſola ipſa expers illius ma ⸗

ledictionis quã oẽs mulieres in Eua ↄtra

rerunt Beñ.iij. MDultiplicabo erũnas tu⸗

as.ſicut ſupꝛa patuit de ve mulieꝝ ⁊c. Be
cundo impoꝛtat maledictõis euacu ationeʒ
Ipſa em̃ bñdicta in mulierib:qͥa ꝑ eã eua
cuata eſt maledictõ ab hoĩbo. VUñ Auguſt.

Maledictio eue in bñũdictionẽ mutat᷑ ma⸗

rie. Impleta eſt em̃ Maria gra:⁊ eua eua/

cuata eſt a culpa. Tercio impoꝛtat ſingu

laris gratie collatõeʒ.vnð benedicta fuit in

ter mulieres.qͥa nulla alia accepit vnq; qdðd

ipſi donatũ eſt ꝙ. ſ.virgo peperit ⁊ deũ ge⸗
nuit. Quarto oĩm benedictionuʒ cõpꝛe/
henſionẽ. Fuit qͥpe bñdicta pᷣ oĩbs mulieri
bus.qͥa oĩa illa ꝗ alie mlieres habuerũt ipᷣa
habuit excellẽtiꝰ.quia cũ cõiugatis habuit
bũdictionẽ ꝓlis ⁊ inſuꝑ virginitatis.Cum

viduis habuit caſtitatẽ cũ incoꝛruptibilita

te.Deniq; cũ virginiba ꝑſeuerantiaʒ ꝑpetue

virginitatis cũ fecũditate. Ad ſecũdã q̃⸗

ſtionẽ videt᷑ ꝙ nõ bene dictũ ſit: bñdicta tu

in mulieribo.ꝓbat᷑.quia debuit dici benedi

cta tu in oĩb creaturis:qͥa excellit om̃es.
Itẽipſa eſt bñdicta ſuꝑ oẽs viros et mulie/

res.ergo debuit dixiſſe:bñdicta tu in hoĩbꝰ

Itez cũ virgines oẽs excellẽtiam habeãt

dignitatis: iſta bñdictio oĩbs virginibo con

uenire videt᷑. Oẽs em̃ virgines inq;tũ vᷣgi⸗
nes:ſunt bñdicte in mulieribo.⁊ ſic potiꝰ de

buit dixiſſe benedicta tu in virginibꝛ. Re
ſponſio ſm Alber. vbi ſupꝛa ꝙ exq maledi
ctio oꝛta eſt in hoĩbo ꝑ mulierẽ ſcʒ euã. Jðᷣo

cõgrue angelus dixit:bñdicta tu in mulieri

bus.vt det᷑ intelligi ꝙ ſicut ꝑ mulierẽ male/
dictio ſumpſit oꝛiginẽ:ita ꝑ mulierẽ benedi
ctio ſumpſit oꝛiginẽ ⁊ maledictio euacuatõ
nem. Ad pmũü ergo dicenduʒ ꝙ angelus
recte dixiſſet ſcʒ benedicta tu in oibo creatu

ris.Et ſimilr ſi dixiſſet: benedicta tu in hoĩ
bus.ſicut arguit ſecũdũ argamentuʒ. Sed

tñ ſic dicẽdo nõ ita expᷣſſiſſet iſtam ſignifica

tionẽ quã pᷣmiſimꝰ ſcʒ maledictio ꝑ muli
erem exoꝛta:debuit ⁊ ꝑ mulierẽ euacuarli.ſi
cut dicẽdo bñdicta tu in mulieribo hoc ex/

pᷣſſe dedit intelligi.⁊ ſic patet reſpõſio ad h/
mum. Ad ſecundũ dicit᷑ ꝙ mulier in plu

ra ſe extendit q; virgo. qͥa etiã ad ↄuigatas
et viduas.⁊ ideo nõ dixit in virginibus:ne

daret intelligi ꝙ beata virgo ſolam benedi-

ctionem virginum obtinuerit ⁊ non coniu
.

*

— — — — — „ —-,

f— —— — — — —

13
4

Ge
ne
a
.
im⸗
ing
fitn
zcd
ge⸗

Ne

wle
he

n
n
ehi
n
banen
ſne⸗
mule⸗

lboi

habeit
iwon
i
hotyde
naledi
i
mnn
fenue⸗
hentl
aeuas
Gnges
vat
ninhoi

erhſi
hoc
Padß
runpl
nighas
oeſe

oiu

n

—

in mulierib

Airticulus

gatarum ac viduarũ. Sed dixit in mulieri

bus vt ſignificet ꝙ omniũ mulierũ benedi
ctionem tam virginũ qᷓ; viduarũ ac coniu/
gatarũ habuit.ſicut ſupꝛa dictũ eſt.et ſic pa
tet.· Ad terciũ queſitũ Quare vicʒ nõ po/

tius dixit Benedicta tu pꝛe mulieribo. cum

in figura Juditb.xiij.ſic dictũ ſit de ea Be
nedicta filia tu a domino pᷣ omnibo mulieri

bus. Ad quod bꝛeuiter dici poteſt ſaluo

melioꝛi iudicio ꝙ licet hoc dictũ in mulieri
bus valeat et impoꝛtet tantuʒs in ſentẽtia ſi/

cut ſi dixiſſet:pꝛe mulieribo. tamẽ notius di
xit in mlłieribꝰ Pꝛimo ideo ne heretici ha

berent occaſionem credẽdi et dicendi de ea
ꝙ ipſa eſſet nõ vere młier ſed aliquid ſupꝛa
hominẽ.ſicut ⁊ de ſuo filio plurimi heretici
dicunt ꝙ non habuerit veram carnem hu⸗/
manã ſed celeſtis nature. Si ergo dixiſſz pᷣ
mulieribus: dixiſſent heretici ꝙ ipſa eſſz ſu

pꝛa hominẽ ⁊ ꝙ dominꝰ Jeſus nõ de pura
⁊ vere femina carnem non vere humanam
aſſumpſerit. Secundo vt ſigniſicet᷑ hu/
ius dilectiõis diuine ſingularitas:qͥa plus

eſt aliquam diligi in omnibus mulieribo qᷓ;

ſuper om̃es mulieres, quia poſſibile eſt ali

quam diligi ſuꝑ omnes que tamẽ nõ diligi

tur in omnibo. Diligere em̃ in omnibus ali

quam eſt in omni dilectiõe ipſam intende⸗
re ꝓpter ipſam omnes diligere ⁊ nullam ſi
ne ipſa. Tercio vt humilitatẽ beate vir/

ginis cõmendet qua ſe nõ reputauit eſſe ß
mulieribus foꝛe benedictã ſed tanq; vnam
inter mulieres apud ſe eſtimatã. vnde ama
trici huũilitatis beate virgini dicẽdo:in mu⸗
lieribus:mag cõmendabileʒ reddidit eius
humilem reputationẽ qua ſe vt vnaʒ muli/
erum reputauit: qᷓ; dicendo pꝛe mlieribus
quod aliquid excellentius notat ſupꝛa mu

lieres.vnde credo ꝙ angelus idcirco dixit
⁊ nõ pꝛe mulieribo.quia ſci⸗
uit ꝙ beate rgini ex amoꝛe ſumme humi⸗
lita quã ſemꝑ toto coꝛde dilexit ⁊ pꝛopter

boc nunq; aliquid magis de ſe voluit dici
magis ſibi cõplaceret audire vt diceret᷑ in
mulieribus qᷓ; pꝛe mulieribus:qm̃ vere hu
milis vt dicit Berñ. in hoc ſumme gaudet
cum de eo humilia dicunt:et dolet cum au
dit de ſe dici ſublimia.vtpote qui nullo mõ
vult reputari apud q̃ſcunq; vel reſpectu q̃
rũcunq;:ſed ſemꝑ vilis videri.⁊ ſic patet re
ſponſio ad olctam aqſtionem. ”́YMU

Articulus tertius de additione facta ab
eccleſia circa ſalutationem angelicam vt pa
tebit. Capitulum.I.

Irca terciũ pꝛ⸗
c cCpale de huiꝰ ſalutatiöis addi-
tamento et termino: tria pᷣcibua
ſunt inrenda. Pꝛimũ eſt de apoſitione
nomis marie. Secũdũ de appoſitöe vbi
Eliſabeth. Terciũ de ſubiũctõe noĩs dñi
Jeſu xpᷣi. Pꝛimo ů̊ de apoſitõne nomis
marie:cũ ðꝛ Aue maria Querit᷑:q̃re ecclłia
apponit h̊ nomẽ maria in iſta ſalutatione.
Et arguit᷑ pᷣmo ꝙ hoc nõ licuit fieri.qͥa nil

licet ad euãgeliũ apponi:iuxta illud Apoc.

vl. Si qͥs appoſuerit ad hec: apponat deꝰ
plagas ſcriptas in libꝛo iſto. Etſi qͥs dimi /
nuerit:auferat deꝰ partẽ eiꝰ de libꝛo vite.
Item angelus vel ſine cã obmiſit illud no/

men: vel ꝓpter cauſam. Si ſine cauſa &Sͤma

le fecit dimittẽdo. Si aũt ꝓpter cĩm obmi⸗/

ſit:ergo eccleſia male facit apponẽdo qð an

gelus ex certa cauſa iudicauit dimittenduʒ
Ag hoc reſpõdet᷑ fm Alber, ſuꝑ miſſus

eſt.Ca.lxvij.⁊ alios doctoꝛes de hoc tractã⸗

tesiꝙ angelus nõ errauit hoc nomẽ dimit
tendo:nec eccleſia errat apponẽdo.quia ex
quo tam angelus q; eccleſia a ſpũſctõ viui⸗

ficant᷑ ⁊ in ſuis actiba dirigunt᷑:qͥ ſpũſſctũs

eſt infallibilis:ſequit᷑ꝙ errare non poſſint.
Sed qua de cã angelus nõ appoſuit dicit
q; ꝓpter virginis martie excellentiã. Nã ex/
cellẽtes ꝑſonas cũ ſalutamꝰ: nomẽ ꝓpꝛiũ ta
cemꝰ ⁊ eoꝝ excellẽtiã noĩamꝰ dicẽtes. Aue
rex.Salue pr.Excellẽtia aũt vᷣgis erat gfe
plenitudo.⁊ ideo dixit. Aue gra plena.ꝓut
dicit Alber.ideo nõ appoſuii: qͥa dignilſſi⸗
me ſalutãdã btãm vᷣginẽ noue dignitat no
mine ſalutauit ⁊ nouũ nomẽ ei attribuit ſcʒ

gratia plena.vt ꝑ noĩs iĩmutatõeʒ ſignifica⸗

ret᷑ ꝑmutatio ſtatus vᷣgis ⁊ eminẽtia digni
tatꝭ. Nã in collatõe magnaꝝ dignitatuʒ ſo

let fieri mutatio noĩm.vt patet ĩ papa. Hiĩic

eſt ꝙ angelus btẽ vᷣgini ꝓ ꝓpꝛio noĩe ſcʒ ma
ria nomẽ nouũ poſuit ob ſpecialẽ honoꝛis
exhibitionẽ et dignitatis ſignificationẽ.ſcʒ.
gratia plena.iuxta illðᷣ Eſa.lxij. Nocabit᷑ti
bi nomẽ nouũ qð os dñi noĩauit.ſiẽ ð hoc

latiꝰ dictũ eſt ſupꝛa hoc eodem li.ꝑteiij.ar.

iij. ca.vj. Ecclia vo nomen marie appoſuit
ad gr̃a plena certis ex cauſis. Pꝛimo qui
d 25

Aiber 1.

dem rõne indinatõis ⁊ recoꝛdatõis.vt vicʒ

ꝑ gr̃a plena recolat virgis btẽ dignitateʒ: et

p nomẽ maria indlinet eã ad noſtrã neceſſi/
tatẽ ſubleuandã. Maria em̃ ſtella marꝭ in/
terpᷣtat᷑:q̃ vicʒ ſtella in firmamẽto fixa nau⸗
fragos dirigit ad poꝛtũ optatũ. Ita cũ dici
tur h̊ nomẽ maria deſignat᷑ ꝙ btã virgo hu
ius ſtelle ꝓpꝛietatẽ erga nos hʒ ⁊ hr̃e debet

ſcʒ ꝙ in firmamẽto głie celeſtis manẽs nos

naufragos de ſtatu miſerie ꝑ plenitudinem

ſue gre traducere habet ad poꝛtũ ſalu eter

ne.⁊ idcirco cũ dicit eccłia in ſalutatiõe ma

ria:mag inclinat eã ad ſubueniẽdũ.acſi di/

ceret.O feliciſſima vᷣgo recoꝛdare qa tu es

maria.i.mar ſtella ꝑ quã debemꝰꝑduci ad
poꝛtũ ſalutis.⁊ iõ ſubueni nobis ⁊cc. Se

cundo rõne excitãde deuotionis qͥa ꝑ ̊ no
men excitat᷑ deuotio oꝛãtiũ ⁊ eã ſalutãtium
idcirco ꝑ Salomonẽ hoc nomẽ oleo cõpa

rat᷑ Canti.j.Oleũ effuſum nomẽ tuum.i.fa

ma noiĩs tni antea occulta:nunc effuſa eſt ꝑ
totũ oꝛbẽ. Jðo.i.ppter dulcedinẽ noĩs tui
adoleſcẽtule.i.aĩe feruẽtes ꝑ deuotionem ⁊

charitatẽ:dilexerũt te nimis. Nimiꝝ oleũ ẽ

calide nature ⁊ ignis inflãmatiuũ.ſic nomẽ
marie inflãmatiuũ eſt ad dilectõem ⁊ deuo

tionẽ.vñ ⁊ Berñ.abbas dicit.O magna o

pia o multuʒ amabilis maria tu nec noĩari

potes qͥn accẽdas:nec cogitari ͥn recrees
affect? diligentiũ te. Hec ule. Tercio ap

poſuit eccleſia rõne vᷣtuoſitatis ⁊ fructifica

tiõis.qͥa hoc nomẽ maria eſt maxime vᷣtuti
et maxios fructꝰfacit homĩ ſepiꝰinuocatuz

⁊ noĩatũ.ſicut de hoc deo duce aget᷑.li.vj.ꝑ.
j.ar.iij.vbi de vtilitate et fructibo huiꝰ noĩs
tractaturi ſumus. Ad pmũ ₰ in cõtrariũ
ðꝛ ſᷣm Alber,ꝙ apponere ad euãgeliũ eſt fal
ſa veris cõmiſcere. vl ↄtraria his qᷓ ſunt in
euãgelio pᷣdicare.Vñ apłs ad GBal./j.dicit.
Dli angelus venerit de celo ⁊ aliud euãge/
liſauerit qᷓ; qd accepiſtꝭ a me:anathema ſit.
⁊ ſic intelligunt᷑ oẽs ↄſiles autoꝛitates.Hic

aũt nõ eſt tal appoſitio.ã̊ nõ ſtat argumẽtuʒ
Ad ſecũdũ aũt claruit rñſio ex dic ⁊c.

Ecuũdo de appoſitõe ybi Cap̃.II.
ſ(eliſabeth ſcʒ Et bñdictus fructꝰ vẽ
tris tui:tria pncipalr ſunt videnda.
Pꝛimũ q̃re eccleſia hoc apponit qð ange⸗/
lus nõ appoſuit. Secundũ q̃re nõ potiꝰ
dictũ eſt:bñdictꝰ filius tuus vel coꝛꝑis tui:
ſed fructus vẽtris tui. Terciũ qualr do/

Pars v

minus ieſus ðꝛ vel cõgrue dici poſſit fructꝰ

vẽtris btiſſime virgis Marie ⁊c. Ad pꝛi
mũ ðꝛ bꝛeuiter ſᷣm Alber.ca.ccxliij.qꝙ ange

lus nõ addidit:bñdictꝰ fructꝰ ⁊c̃.qͥa nõ nʒ

fructꝰfuit eiꝰventris.ſed ipᷣm q̃ſi ꝓmiſſum ĩ
hoc ꝙ dicit Bñdicta tu in młieribo fructuʒ
cõpꝛehẽdit. Idcirco Berñ.ſuꝑ miſſus ẽ di
cit. Bñdicta tu in mulieriba ⁊ bñdictus fru
ctus ventrꝭ tui. Nõ qͥa tu bñdicta:ideo bũ
dictus fructꝰ vẽtris tui.ſed qꝛ üle te pᷣuenit
in dulcedĩs bñdictõib:ideo tu benedicta ĩ
mulieribo. Vere etem̃ bñdictus fructꝰ ven
tris tui.in q̃ bñdicte ſunt oẽs gẽtes de cuiꝰ
plenitudinetu q̃ʒ cũ ceteris q; differentiꝰ
pᷣ ceteris accepiſti. Hec ille. Uñ patʒ ꝙ an⸗
gelꝰnõ debuit hoc apponere:ſed eccleſia ap
ponit: idcirco:qꝛ ſibi exhibitꝰ eſt iã iſte fru⸗
ctus qͥ beate virgini fuit cõmendatꝰ. Ae
ſecundũ ðꝛ ſᷣm eundem Alber.ꝙ nõ debu⸗

it dici bũdictus filius vẽtris tui.qͥa filiꝰcõ/

mune eſt ad ſpũalem ⁊ carnalem generatio
nem ⁊ oĩno maxiĩe cũ hac determinatõe vẽ

tris:qͥ eſt locꝰgeneratõnis carnalis. Fructꝰ

aũt vẽtris ꝓpꝛie alij homĩes dici nõ pñt niſi
xpᷣs deꝰ.qͥa ipᷣm ſolũ concepit in vtero vᷣgo
mtr̃. In vtero inquã.i.ex cà intrinſeca:non
ſicut alie mlieres q̃ recipiũt ab extrinſecoi.

a viro vñ ↄcipiũt.⁊ iõ ↄgruentiſſime ðꝛ fra

ctus vẽtris: vt expᷣmat᷑ ꝙ nõ carnalr xpᷣs ẽ
cõceptꝰ ſicut alij hoĩes filij matris ⁊ patris

ſed tanq; fructꝰ qͥ naſcit᷑ ex herba vel arboę
re naſcit᷑ ſine violatõe vel coꝛruptõe arboꝰ

ris aut rami:ita xpᷣs de virgie. Nec debuit
dici fructꝰcoꝛꝑis tui:ſjʒ vẽtrꝭ:vt veritas ge⸗

neratõis mag expmeret̃᷑:⁊ ſic falſitas here⸗

tica ſopiret᷑.qa ꝑ hoc qð dicit᷑ vẽtris:expᷣſſi

us ſigniſicat᷑ ꝙ xpᷣs vere carnẽ aſſumpſit in
vtero virginali q; ꝑ hoc qð diceret᷑ coꝛpo-
ris ⁊c̃. Ad terciũ:q̃liter vel q̃i ↄgruentia
rxyp̃s dici debeat fructꝰ ndcfgrtror dicit

—

ſm magliſtꝝ Jacobũ de voꝛagie in ſuo ma
rionali ꝙ xpᷣs optime et ↄgruẽter ðꝛ fructꝰ
bñdicte virginis marie ⁊ eiꝰ virginalis vte
ri. Sicno rõne generatõis. qꝛ ſicut fru⸗
cius ſine coꝛruptione cõceptꝰ eſt ⁊ natꝰ: vt

in ꝓximo dictũ eſt, ꝓpterea Eſa.xj. Egredie
tur vᷣga de radice ieſſe ⁊ flos de radice eius

aſcẽdet. Secũdo rõne deſignatõnis:q̃a
fructus tanq; ſignuʒ certum oſtẽdit ⁊ agno

ſci facit arboꝛem de qua eſt qualis ſit:vtruʒ
bona vel mala. Mach⸗ vij⸗ S fructibo coꝛũ

Articulus

cognoſcetis eos. Sic chꝛiſtus optimus et

bñdictus fructꝰ ſumme cõmẽdabilẽ reddit

btãm virginẽ de q̃ eſt.qa om̃is arboꝛ bona
ſauctus bonos facit. Sic bñdicta vᷣgo bñ

Alctũ edidit fructũ.vñ in ſalutatõe ↄiũctim

ðꝛ Bugicta tu in mlieribo ⁊ bñũdictus ⁊c̃.

Terci rõne occultatõis. Nam fructꝰ oc
cultat᷑ inter folia ⁊ recollectus in cophinuʒ

ponit᷑ inter folia.⁊ ſicoblatꝰ ðᷣlectabiliter ſu

mit᷑. Ita in bñdicto fructu vteri ᷣgialis di

uinitas occultata eſt in hũana carne.iuxta
illud ſcriptũ Solẽ nube tegã Eʒech.xxxij.

id eſt diuinitatis fulgoꝛẽ tegã hũane carniſ
nube. Et iſte fructus ſic nobis occultatꝰ et

oblatꝰmultũ delectabilis factꝰeſt ⁊ dulc tã
in ſui natiuitate q; in paſſiõe ⁊ moꝛte qᷓ; etiã
in ſacramẽto euchariſtie in q̃ ſub folijs ac⸗
cidentiũ offert᷑. Uñ.j. Petri.j. Si tñ guſta
ſtis qm ſuauis eſt dñs. ꝓpterea ⁊ pᷣs.hoꝛtat
dicens. Guſtate ⁊ videte qm̃ ſuauis ẽ dñs:
beatꝰvir qͥ ſperat in eo.Et iteꝝ exꝑtꝰ ipᷣe ad
mirãdo ait Quã magna mititudo dulcedi/
nis tue dñe quã abſcõdiſti.ſ.velando in xpᷣi

coarne ⁊ in ſacramẽto eucharliſtie timẽtibo te.
Quarto dicit᷑ ↄgruentiſſime fructꝰ rõne
eterne fruitõis. Nã fructꝰ dicit᷑ a fruoꝛ frue
ris vt dicit Januẽ̃ in catholicon. Frui aũt
eſt amoꝛe inherere alicui rei ꝓpter ſeipᷣaʒ tiũ
vt dicit mgr.j.libꝛo ſnĩaꝝ circa pncipiũ. Re
cte ergo xpᷣs ðꝛ fructus vteri virginalis. qͥa

ipſe eſt noſtra fruitio in patria Et ꝑ beatam

virginẽ factum eſt vt iſte fructus.i. xpᷣs deꝰ
eſſet nob duplr fruibilis et delectabilis ᷣm
duplicẽ viſionẽ:ſcʒ diuinitatis et hũanitat

ſue.iuxta illud Johis.x. Ingredient᷑ ⁊ egre
dient᷑ ⁊ paſcua inueniẽt. Ingredient᷑ inq uã
ſancti ad ↄtẽplationẽ diuinitatis et egrediẽ

turad ↄtẽplationẽ hũanitatis xpᷣi:⁊ vtrobi

qʒ delectabilia paſcua iueniẽt.O q̃cunq; fi
delis aĩla ene ⁊ diligẽter cõtemplare q́
niã iſte frucł vteri virginalis chꝛiſtꝰ eſt ſũ⸗
ma fruitione dulciſſimꝰ. Pꝛimo qͥdem gu/
ſtui.Canti.ij. Yuctꝰeiꝰ dulò gutturi.Se⸗

cũdo eſt dulcis auditui. Vñ ps.qᷓ; dulcia
faucibo meiſ eloqa tua dñne ſuꝑ mel oꝛi meo
Tercio eſt dulcis viſui.j.Petri.j. In quem

deſiderãt angeli ꝓſpicere.et Eſa.lłx. Tũc vi
debis ⁊ afflues ⁊ mirabit᷑ ⁊ dilatabit᷑ coꝛ tu

um. Quarto eſt dulcis olfatui:ad cuiꝰ dul
