pnie eſt deteſtatio peccati ſiue nolle peccare

Beata igit᷑ virgo habuit ꝓ cõtritione peni
tentiali innocẽtie cõſeruationem ⁊ ppetuuz

nolle peccare. Itẽ ꝓ ↄfeſſiõe habuit gratia

rũactionẽ.⁊ ꝓ ſatiſfactõe opeꝝ ſuꝑerogatio
nẽ. Et per hoc ſolui poſſunt obiecta in con
trarium. DSed circa hec adhuc remanet
dubium:quid beata virgo confiteri potuit

cum nullius peccati cõſcia fuit:que etiã ve

niale nõ habuit. Reſpondet Alber. vbi ſu
pꝛa.qꝙ triplex ẽ cõfeſſio. VUna accuſatio pec
catoꝛũ. Alia eſt recognitio incõgruitatis et

ingratitudinis beneſicioꝝꝑ. Tertia cõfeſſio
inſufficiẽtie meritoꝝ. Et hec tercia ſolũ fuit
ꝓpꝛie btẽ virginis cõfeſſio:q̃ ↄfitebat᷑ deo q;

tantã gram recepit quã nunq; cuʒ cõdigno
meruit vel oĩs creatura mereri potuerit:li⸗/
cet ipſa de cõgruo meruerit. Itẽ adhuc q̃⸗

rit qs fuit eicõfeſſoꝛ. Et videt᷑ ꝙ btus Pe
trus:qꝛ oꝛdo eſt inter cõfeſſoꝛes ⁊ cõfitẽtes

Ciũ ergo beata virgo fuerit ſũma debuit cõ
fiteri ſumo cõfeſſoꝛi et digniſſimo. hic aũtẽ

papa.ſ petrꝰ ſuit papa ergo petro ẽ ↄfeſſa,

extrema vnctõe.

par.j.ar. j.S. ij. qꝛ ꝑti

Liber VII;

Sed cõtra. Supioꝛ pᷣlatus nõ debet ſe

intromittere de admiſtratiõe ſui inferioꝛis:
vtpote archieps de his ꝗᷣ ſunt ſui ſuffraga⸗
nei: niſi in determĩat caſibo. vt patet extra x
offl.iudi.oꝛdi.c.paſtoꝛalis.⁊ ibi in glo.̊ cũ
btã vᷣgo eſſet ſpecialr btõ Johãni cõmiſſa:
ab iplo debuit reciꝑe ſacramẽta. Cõceden
dũ eſt ẽ̊ ꝙ btã virgo pᷣmiſſo mõ cõteſſioneʒ
fecerit btõ Johãni euãgeliſte ſuo ꝓpꝛio con
feſſoꝛi.⁊ ab eo accepit ſacramenta poſt filij
moꝛtẽ. Hec Alber. vbi ſupꝛa. Quinto de
ſacramẽto matrimonij q̃ſtio locũ nõ habet.
uia cõſtat ex euãgelio ꝙ ipſa fuit deſpõſa/
ta Joſeph.⁊ fuit vex matrimoniũ:ſic patu/
it in li.pmo par.vjar.iij.ca.j. Sexto de
Siqras viꝝ eã btã virgo
ſuſceꝑit.bꝛeui verbo Rñdet᷑ ꝙ ſic:tali rõne
quã ponit Alber.vbi ð.qꝛ ſi qͥs totã legem
ſeruauerit:offenderit aũt in vno:factꝰẽ oĩm

reus Jaco.ij. Sed qͥa extrema vnctio fuit

de lege a dño inſtituta ⁊ ab ecclia. cum legi

tur Mar. vj.ꝙ diſcipulos miſit dñs circui
re caſtella qͥ oleo vngerẽt infirmos vt ſana

rent᷑.ᷓ btã virgo tenebat᷑ ad extremã vnctõ

* ——

nem. ⁊ ꝑ ↄñs eã ſuſcepit.De hac re hic bꝛe/⸗
uiter ꝑtrãſeo ne tediũ ꝓlixitas generet. La⸗
uus aũt habes hãc q̃ſtionẽ declaratã lib.x.
j. qꝛ ꝑtinet ad materiã de moꝛ/

te ⁊ obitu Marie. Septimo de ſacramẽ

to oꝛdĩs:ſi q̃ras. Rñdet᷑ ſm Alber.vbi ſuꝰ

ꝙ; hoc ſolũ ſacramẽtũ btã virgo nõ recepit.
nec eiꝰ caracterẽ habet.Et hoc ideo.qꝛ con
gruit eã hoc nõ reciꝑe.Pꝛimo /ꝓpter ſtat? ſui
cõtrarietatẽ. Sacramẽtũ em̃ oꝛdis ſᷣm exte
rioꝛẽ reputatõem hoĩm qᷓndã pꝛefert digni

tatẽ. Interiꝰ aũt ſᷣm veritatẽ hũilẽ ꝑtinet ad

ſeruitutẽ. VUnde ↄtrariũ erat et opponebat᷑
ſtatui btẽ virginis q̃ interi ſummã coꝛã ðᷣo
habuit dignitatẽ:exterius vo ſummã coꝛaʒ

hoiĩbo habuit hũilitatẽ. Secũdo nõ ↄgru

it reciꝑe ꝓpter humilitatẽ ⁊ aliaꝝ mulierum
cõfoꝛmitatẽ:qm mulieres ab hoc ſacramẽ/
to exdudunt᷑ ꝓpter ſexus indignitatẽ:maio/

rẽ peccãdi fragilitatẽ: ⁊ ꝓpter eaʒ que ex his

ſequunt᷑ regimis incõgruitatẽ. Sed foꝛ/
te obijciẽdo dicas.ꝙ ex hoc ſequit᷑ ꝙ beata
virgo non fuerit gratia plena.qꝛ hac gratia
ſcʒ ſacramẽti oꝛdis caruit. Rñndet᷑ fm Al⸗
ber.ibidem ꝙ licet virgo btã hoc ſacramen
tũ nõ receperit.nihilominꝰ tñ qͥcqͥd digni⸗
tatis vel gratie in ipſo ſacramento cõfert᷑ de

Dars 1

hoc plena fuit ⁊ ſupꝑexcellẽter habuit: vt pa
tet inductiue. Ham in hoc ſacramẽto ↄſfert᷑
miniſtris eccleſie coꝛona in ſignum bũñſficia
lis dignitatis.ſed btã virgo habuit coꝛgnã
dignitatis:nõ tm̃ ſuꝑ militantẽ:ſed ⁊ ſuꝑ to
tã triũphantẽ eccleſiã. Itẽ ſupᷣmus iſtoꝰ mi
niſtroꝝ eccłie qͥ oꝛdinant᷑ eſt papa:qͥ appella
tur ſeruꝰſeruoꝝ dei. Ipſa aũt virgo benedi
cta eſt regina ⁊ dna pape ⁊ oĩm angeloꝝ ac
totius mũdi. Itẽ in miſtris iſtis eſt ptãs de
legata a deo vel ſubdelegata a vicario. In

ipſa aũt virgine btã eſt poteſtas celeſtis ple

niſſima ⁊ perpetua ex autoꝛitate oꝛdinaria.
Itẽ in miſtris eccleſie eſt executio ligãdi at
q; ſoluendi ꝑ vſum clauiũ ⁊ miniſteriũ. In
ipſa aũt dnandi poteſtas ad ligãdũ et ſoluẽ
dũ ꝑ imperiuʒ.Deniqʒ miniſtri eccleſie hũt
poteſtatẽ ⁊ papa plenitudinẽ ptãtis tm̃ ĩ vi

ta iſta et nõ in celo nec in purgatoꝛio nec in

inferno. Beata aũt virgo habet ptãtis ple/
nitudinem in vita iſta:in celo:purgatoꝛio:⁊
inferno.Et ſic patet. Uñ Bern. Data eſt ti
bi ptãs o Maria in celo ⁊ in terra:vt qͥ cqͥd
velis valeas efficere. QOanikfeſtum eſt ͤ nil
dignitatis ⁊ gre q eſt in ſacramentis deeſſe
in virgĩe:ſed eã hoc totũ vel in ſe vel in eqͥ⸗
pollẽti: vlł excelleti plenarie poſſediſſe. Hec
Albertꝰ.O igit᷑ ᷣgo ſuꝑbñdicta.o dña glo
rioſiſſima.o eclsriſtnna femina Maria
dulciſſima:quis mente cõpꝛehẽdere.qͥs lin
gua ſufficiat explicare tuas dignitates: gra
tias ⁊ virtutes: Quis te digne qat laudare
ſi mille oꝛa:ſi decẽmilia lingue vnicuiq; no
ſtrũ foꝛent te laudãdo nõ poſſemus ſufficiẽ

.

ter ⁊ q̃ntũ ex e̊ debemus collaudare. Hoc

ſolũ o pijſſima vᷣgo vnica ſpes noſtra ⁊ cõ⸗
ſolatio coꝛdis nr̃i dulcis dña te depᷣcamur:

hoc ſolũ ſuppliciter expoſcimꝰ: vt apud tuũ

dulcẽ natũ.apud amatiſſimũ ieſum quẽ no

bis ſaluatoꝛẽ edidiſti:mereamur tuis pᷣcib⸗

ineffabilis tue ⁊ eius gloꝛie cieri participes
Amen.
Articulus tercius de regulis ſanctitatis
quas ſingulas ⁊ omnes in ſumma ꝑfectiõe
obſeruauit beata Oaria q;diu vixit-

t p pacenedamndSrcgnlee
. ris obſeruatõis Nã ſi volumus
agnoſcere ſanctitatem vite btẽ virgis qͥ no
bis in exemplũ imitãdi ꝓponit᷑: clareſcit ex

Ntda
d9let
vüfiaa
ni
tbo
loümi
apela
benodi
Kopae
dtisde
rio In
kispe⸗
dinana.
igil at
jaſolve
lcſehüt
lin
lonee in
ſple⸗
Gunio⸗
Muckti
enci
nckzui.
i deſe
Annc⸗
ſe hee
dia go
Dn
rocsl
ates,9
tlocan
icicn
oſuftos
ehor
rat0
janm
gul
nlino

7

nsͤſh

Uettns
euie

W.

ngl⸗

tcgls

Alrticulus

cõſideratõe regularũ obſeruãdaꝝ q̃ neceſſa

o rio reqͥrunt᷑ ad vite hũane ſctitatem ſᷣm ſa/

cre ſcripture ⁊ doctoꝝ catholicoꝝ rudimen
ta. Accipe aũt poſſumꝰ et diſtinguere hic
xij.rtulas ſctita: ⁊ diuidẽdo in q̃tuoꝛ ter

narias ponere ſᷣm ꝙ eaꝝ pme tres regle ac
cipiunt᷑ ex ᷣbis Dauid pſalmiſte. Alie tres

a Criſoſto.Alie q̃ʒ tres ſuꝑaddite accipiun
tur a Berñ. Vltime vo tres tradunt᷑ a ſan
ctis ſimul Gꝛego. Bernardo et Richar. de
ſancto vic.vt patebit intuẽti.Has qͥpe ſan
ctitatis regulas ſumma ꝑfectõis pᷣeminen/
tia obſeruauit bñdicta virgo. His vita eiꝰ
occupata tota extitit ſctitate plena et ꝓ his
atq; cum ipſis oĩbus in exemplũ ſanctitat⸗
Data:coꝛona ſtellaꝝ duodecim eius ſacratiſ
ſima vita extat glioſa. Capitulũ.I.
Ro pꝛimo igit᷑ ternario dixi:q ſan/
p ctus Dauid ſpũſctõ dictante tra⸗
Alit tres pᷣcipuas regulas ſanctitatꝭ
obfuãdas ſidelibo cũ dicit ps.xxxiij. Quis

hõ qui vult vitã diligit dies videre bonos.
⁊ pluribo verbis vnã ſniam complectẽs:di
uerte inqͥt a malo ⁊ fac bonũ:inqͥre paceʒ et

ſeqre eã, Ecce tres pᷣme regle ſctitat patẽt
Pꝛima regula ↄſiſtit in mali declinatõe.
BSecuda in arduoꝝ bonoꝝ exercitatõe,
CTCcTerclia ĩ aduerſoꝝ patiẽti toleratöeDe.
Pꝛima itaq; regula ictitatis eſt in maloꝝi.

peccatoꝝ declinatõe. VUnde ðꝛ a dauid:de
clina a malo. Malũ em̃ culpe ⁊ peti ↄtrari
atur biĩtudini ⁊ felicitati ſctitatis ⁊ gre.⁊ iõ

ſimil ineſſe nõ pñt. Hinc ꝑ Eſa.ca.j.clamat
dñs. Quieſcite agere puerſe diſcite bñ face
re. Ad id facit.j.q.j.c.Oñs.vbi habe qꝙ ſa
ctitas innocẽtie im̃ bonis conuenit.qm̃ vt
habet᷑.xxiij.q.iiij.Quãtꝰ: mali ſunt ʒiʒania.

boni aũt ſunt triticũ.ů ꝑ ſnĩam datã a ſalua

toꝛe Math. xiij. Alligate inquit ʒiʒania ad
cõburẽdũ.triticũ aũt congregate in hoꝛrea
mea:ſequit AnsegHa q;diu malꝰ eſt
eſſe ſctũs ⁊ ſalãdus ſed dãnãdus. Quã

obꝛẽ Areſt. j. Ethi. Felix inquit eſt qͥ ſine vi

tuperio mali eſt. Et.vij.Ethico.ait Homi⸗
nes dij participatiue dicunt ꝓpter vᷣtut ex⸗
cellentiã. homo vo pꝛauus peioꝛ ⁊ crudeli⸗

oꝛ eſt omni beſtia. Hec ille. Ande qui vult

ſanctus eſſe ⁊ felix:hoc pᷣmũ reqͥrit᷑ vt decli
net a malo ⁊ agat pnĩam de pctõ.iuxta illð
ſaluatoꝛis pᷣmam pᷣdicatõnem Mach:iiij.

Penitemiiã agite apꝛopinquabit regnum

celoꝛũ. Pꝛimã hãc regulã bñdicta virgo
excellentiſſime obſeruauit.qꝛ nunq; in tota
vita ſua peccauit etiam venialr ꝑ Auguſti⸗

nũ ⁊ Bern. Et ꝑſuadet᷑ ꝑ roneʒ ſᷣm Alber.

ſuꝑ miſſus eſt. ca.clxxviij.talẽ.qꝛ nullũ etia,

veniale vel oꝛiginale pctm̃ eſt gra. ̊ vbi ali

qͥd de pctõ eſt ibi aliqͥd vacuũ de gratia eſt.

Lum ergo beata virgo fuerit gratia plena:
teſte angelo Lu.j.ergo nil de peccato fuit in
ea. Secũda ſanctitatis regła eſt in ardu
oꝛũ oꝑatione VUnde ſubdit Dauid:⁊ fac in
qt bonum. qm̃ vt dicit Gꝛegin omel.de cõ
feſſoꝛib. Minꝰ eſt malũ nõ agere:niſi etiaʒ
q̃ſq; ſtudeat ⁊ bonis opibo inſudare. Se

cundã hanc regulã obſeruauit bñdicta vir
go Maria in ſummo,qꝛ totaʒ ſuam vitam

expẽdit in oꝑe bono.vt em̃ de ea ſcribũt cõ
coꝛditer Epiphaniꝰ Germanus ⁊? Ignaciꝰ
atq; Hieronimꝰ in epiſtola ad Cromaciuʒ
⁊ Helindiũ hãc regulã virgo beata in tota
ſua vita ſibi ſtatuerat vt hoꝛa matutina q̃ti
die ſurgeret ⁊ vſq; ad mane ↄtinue atq; in
ceſſanter oꝛaret. Ab auroꝛa cogitabat de ſi
lio ſuo oĩa miſteria.ſ.cõceptionis:natiuitatꝭ
baptiſmi:ieiunij:paſſionis: ſepulture: reſur
rectõis:aſcẽſionis ⁊c.et gras agebat deo de
tã pia liberatõe humani generis. Illuceſcẽ

te die vſq; ad terciazʒ:loca miſterioꝝ xpᷣi ꝓpe
hieruſalẽ exiſtẽtia vel intra deuotiòe ſedula

actu viſitabat. A tercia vo vſq; ad nonam

hoꝛã textrino oꝑi ſe occupabat. Yert᷑ Vien

ne eſſe vnus cingulus quẽ ipſa dicit texuiſ⸗
ſe.et qui eum viderunt narrant nunq; illo
pulcrioꝛeʒ videri potuiſſe. Item a nona ab
oꝛatiõe nõ recedebat q̃uſq; illi angelus ap/
pareret ⁊ eſcã afferret quã ſolebat de manu

eius acciꝑe cum graꝝactiõe. Nec mirũ H̊

qm̃ ſi filios iſrael deus pauit manna.xl, an
nis in deſerto angelicis maniba pᷣparato. et
Helyã aſcẽdentẽ in mõtẽ Oꝛeb.q̃nto magꝭ
illud credendũ eſt de ᷣgine matre. Eſca igi
tur quaʒ virgo de manu angeli accipiebat:
ipſa reficiebat᷑.que vᷣo a pontificibo accipie
bat pauꝑibo erogabat.ſʒ ⁊ qͥcqͥd laboꝛe ma
nuũ acqrebat pauꝑibus diſtribuebat. Se
dulius q́ʒ dicit ꝙ iuxta lectuli eiꝰ caput erat
vna ſedes vbi libꝛi ſancti ſtabant quibus
ſomnũ interrũpens ſepeſepiꝰ legebat.Erat
ibidem ⁊ oꝛatoꝛiũ vbi iugiter oꝛatõi ⁊ cõtẽ/⸗
plationi inſiſtebat. Vnde patet qꝛ nullũ fu
it tempus:nulla hoꝛa:quin vtiliter in ði ſer
ð

Liber Vn

uitio ⁊ merito acquirẽdo nõ foꝛet occupa⸗
ta. Tercia regula ſctitatis eſt in aduerſo
rũ patiẽti toleratõe.ideo Dauid:inqͥre inqͥt
pacẽ. Nimiꝝ patiẽtia opꝰ gfectũ habet Ja
cobi.j.Gꝛegoꝛiꝰ Sanctoꝝ inqͥt vita in ad⸗
uerſis toleräãdis agnoſcit᷑: dicẽte ſaluatoꝛe.
In patiẽtia veſtra poſſidebitis aĩias vr̃as.
Lu.xxj. Iſtã regulã btã virgo in ſummo
ſeruauit:qm̃ eiꝰpatiẽtia inuincibilis fuit ab
omni malo.Et qͥs cogitare ſufficiat qᷓntum
Ddoloꝛem patiẽtiſſime ſuſtinuit cũ filiũ ſuum
pati vidit:cuiꝰdoloꝛis gladius aĩam eiꝰper
trãſiuit. Nullũ vł minimũ bum impatiẽ/
tie in ea reꝑit᷑ que tñ vnica oꝛatõe crucifixo
res ſui nati:ſi libuiſſet:occidi a deo meruiſ⸗
ſet. Si q ppe Helilas vno v̈bo meruit vt de
ſcẽdat ignis de celo ⁊ cõſumat qͥnq̃genariũ
pncipem ⁊ qͥnq̃ginta qͥ cũ eo erãt.młto foꝛ⸗
tiꝰ id efficere potuiſſet dei mater. Sed qͥd.
plege euãgelicã hyſtoꝛiam ⁊ certe nõ inueni

es eam de paſſiõe ſui vnici recdamãtem. nõ

—

vindictã exoꝛantẽ:nõ vel minimo vᷣbo con
tradicentẽ.O feliciſſima patiẽtia Marie et
eius filij dñi Jeſu q̃ vita data eſt mũdo.O
peccatoꝛ ſtude imitari eoꝛum pietatem:mi/
titatem:patientiã:⁊ manſuetudinem ⁊ꝛc.
LLCLaapfſtulum. I.
LCltcipiamus ſecundũ ternariũ in q̊
à ponunkt alie tres regule ſcttatꝭ ſᷣm

KT riſoſt.dicẽtẽ ſup Math.Tria ſũt

inquit potiſſima que ſanctificant hoĩes. ſcʒ

coꝛdis mũdicia. bonoꝛum opeꝝ affluẽtia:fa
ctoꝝ vicʒ intẽtione recta.⁊ ſpũſſancti pᷣſen/

tia. Vt igit᷑ ad pᷣmiſſa tria continuemus
OQuarta reglła ſctitatis ↄſiſtit in munda et
ſancta affectõe coꝛdis atq; cogitatõe. vt ſcq;
ad nil terrenũ:nil carnale afficiatur coꝛ vbi
imaculet᷑ eoꝝ amoꝛe. Hinc ꝑ Eſaiã dñs cla
mat ca.j.Lauamĩ mũdi eſtote. Auferte ma
lũ cogitationuʒ veſtraꝝ ab oculis meis.Et
ſaluatoꝛ mũdo coꝛdi viſionẽ dei repꝛomit/
tit diccs Math. v. Beati mũdo coꝛde qm̃

ipſi deum videbũt.Et rõ huius regule elici
tur ab Auguſtio ſuꝑ canonica Johis ca.j.
Dicẽte.Talis ẽ vnuſquiſq; q̃lia amat.ſi ter/

rã diligis terra es.ſi celuʒ diligis celum es,
ſi deũ diligis:ñ ego tibi dico qꝛ deꝰes:ſjeau

di pſalmiſtã dicẽtem. Ego dixi dij eſtis ⁊c.
Hec ille. Hanc regulam quãta diligentia
obſeruauerit virgo bũdicta claret ex vbis
Ambꝛoſij li.de virginitate diceẽtis, Quid in

tione. S

Pars 1

quit nobilius matre dei.quid ſplendidiꝰ ea

quam elegit ſplẽdoꝛ eternus. quid caſtiꝰ eæ

que chꝛiſtũ ſine cõtagione generauit: virgo
erat nõ ſolũ coꝛpoꝛe ſed ⁊ mẽte:q̃ nullo doli

ambitu ſincerũ vulneraret affectũ. Ct iteꝝ
Cogitatões inquit bonas ᷣgo ſemꝑcomi/
tes habebat:coꝛde erat humilis:verbo gra
uis:aĩo pꝛudẽs:loquẽdi partioꝛ:legendi ſtu

dioſioꝛ:intẽta operi:verecũda ſermone:deũ

ſolum ſolita q̃rere ⁊ pleno coꝛde diligere ⁊c

Deniq; hoc idẽ claret ex verbis Anſel.dicẽ
tis ꝙ ipſa tanta puritate nitebat qua maioꝛ
ſub deo neqͥt intelligi. Quinta regula ſan
ctitatis eſt in recta ⁊ ſctã intẽtõe qua homo
regulat᷑ in omni bona oꝑatõe. Nam vt di/
cit ſaluatoꝛ Math.vj. Lucerna coꝛꝑis tui
eſt oculus tuꝰ,ſi oculus tuus ſimplex fuerit

nõ habẽs aliquã ꝑtẽ tenebꝛaꝝ: erit coꝛpus

tuũ lucidũ totũ.Si vᷣo oculus.iſ.intentõis

nequã fu erit:totũ coꝛpus tuũ.i.totũ opꝰ te/

nebꝛoſum erit. Huic cõcoꝛdãt iura.xlj. diſt.
Quiſquis.Et.xxiij.q.v.Cũ miĩſter.vbi ha⸗
bet ꝙ intẽtio finem operi imponit. Intẽtio

nẽ em̃ reſpicit deꝰ pluſq; actꝰ.v.q.v.Si ſa⸗/

cerdotibo ⁊c̃. Et huic ↄcoꝛdat vᷣbum phi:ij
Thopicoꝝ.vbi dicit. Cuiꝰ finis bonꝰ ipᷣm
quoq; bonũ.⁊ cuiꝰ finis malus ipᷣm q̊ʒ ma
lum/ꝓpterea aplus hoꝛtat᷑ dicẽs Oĩa in lau
dem dei faciatis. Hãc regulã virgo beata
ſumoꝑe obſeruauit vt in oib nõ niſi dei ho
noꝛẽ quereret ⁊ intenderet:vt de ea teſtatur

Ambꝛoſiꝰ libꝛo de virginitate. Sexta re

gula ſanctitatis eſt in gratie ſpũſſctĩ influi⸗
ine nanq; gra ſpũſſancti nõ habet
hõ ſctificari.teſte apło.ij.Coꝝ.iij. Nõ ꝙ ſuf
ficientes ſimꝰaliqͥd cogitare ex nobis tanq;

ex nobis,ſed oĩs noſtra ſufficiẽtia ex deo eſt

HNimiꝝ vt habet de cõſe. diſt. iiij. Placuit.
Sine gr̃a dei nec mãdata eius impleri poſ

ſunt.Et diſ.xl. Quelibet:ðꝛ ꝙ ſine gratia ði

quãtũlibet occulta loca aniam ſaluare non
poſſunt.qꝛ ⁊ de paradiſo h& et de celo an⸗
gelus peccãdo cecidit.Hec ibi.Qui vult g̊
ſanctus eſſe ſtudeat in hac vita dei graʒ ſol
licite q̃rere et cõſeruare. Hanc regulã ſum
ma pᷣeminẽtia in ſua tota vita ſeruauitdea/
ta vᷣgo,qꝛ gra plena fuit. èLJ
LCLCeeapitulucmn. II —
Ercium ternarium regulaꝝ pduca
t mus:ĩ quo ſuꝑaddunt᷑ tres alie re
gule ſanctitatis ſm deuotuʒ Berñ.

gol

l

lice

e,
Vho
lodol
Ui
oomni⸗
tbo gen
ndiſn
nedel
lann
ſdie

—

nr

gllaſan
Abono
nndè⸗
go
gfuet
p
untöis
ie⸗
eldi,
W
mmphii
nön
nhm

ſgna

Cobent
lidadbo
Aletunr
Samn
inte⸗
göhebet
fügi
bnng
adoc
uun⸗
ipo
Tind
Menon

lnu⸗
ii l
Uiſon
liden

na
lete
Sh

lo

-
S?́”è”ƷMU
S5SJ”ͦ”ͦ”ůꝗͤ

Articulus

NQuan pma ⁊ in oꝛdie ad pᷣmiſſa Sep⸗
tima regula ſanctitat eſt in ſobꝛij victꝰob/
ſeruatõe. Nam vt habet᷑ de cõſe,.diſt.v.ca.

Nie tales.gula nil celeſte ꝑmittit homi co⸗
gitae. ꝓpterea ſaluatoꝛ Lu.xxj.dicit.Attẽdi

te vobis ne foꝛte grauent᷑ coꝛda veſtra cra/

pulà ⁊ ebꝛietate. Hinc ⁊ Petrus.j.cano.ca.
v.clamat di. Fratres ſobꝛij eſtote ⁊ vigilate
qꝛ aduerſariꝰ veſter diabolus ⁊c̃. Hãc cer
te regulã ſobꝛietatis obſeruauit btã virgo i⸗

oĩbus tꝑatiſſime ſe habendo:vt teſtat᷑ Am

beoſiꝰ libꝛo de virginitate dicens ſic. Quid

exequar:ciboꝝ parſimoniã:officioꝛũ redũ/

dantiã:.alteꝝ vltra naturã ſuꝑfuiſſe ſcʒ ĩ ma
ria.alteꝝ ipſi pene nature defuiſſe.illic nul/
la intermiſſa tꝑa.hic ↄtinuata ieiunio dies.
2 ſi qñ ſucceſſiſſet reficiẽdi volũtas: cibo ple
rumq; obuiꝰfuit qͥ moꝛtẽ arceret:nõ qͥ deli/

cias miniſtraret.Doꝛmire illi nõ pꝛius cupi

ditas q; neceſſitas fuit.et tũ cũ q eſcebat coꝛ
pus:vigilabat animꝰ: qͥ frequẽter ĩ ſomnis
Aaut lecta repetit aut ſomno interrupto cõti
nuat:aut diſpoſita gerit:aut gerẽda ꝓnũci/
at.Hec Ambꝛo.Ecce quãta ſobꝛietas ma/

rie. Octaua regula ſanctitatis eſt in cha/
ritatis affectione.Charitas em̃ eſt ſine qua

nec ſides:nec iuſticia:nec bona oꝑa valent
d ſalutẽ.vt patet.xxiiij.q:.j.vbi.⁊ c.odi.et c.
ſe. Et de pe.di.v.S. Itẽ hec ẽ charitas. VUñ
aplus.j.Coꝝ.xiij. Si linguis hoĩm loq̃r ⁊
angeloꝝ:charitatẽ autẽ nõ habeã factꝰ ſum
velut es ſonãs. Pꝛopterea Berñ.ſuꝑ canti
ca ſer.xxviij.dicit. Quãtitas ſanctitatꝭ vicꝭ
culiuſq; anĩe extimat᷑ ad mẽſuraʒ charitatis
quã habet:vt q̃ multũ habet charitat:ma/⸗
ggna.que parũ:pua.que nil:nihil ſit. Hanc
regulã benedicta virgo in ſummo ſeruauit.
quia ſumme deũ dilexit ⁊ ꝓximũ ꝓpter deũ.
yt patebit infra cum de eius charitate aget
g̊ ſumme ſanctiſſima fuit. Nona regula
ſanctitatis eſt in humilitatꝭ fundatõe.iuxta
illud Lu. xviſ Cũ feceritis oĩa q̃ pcepta ſũt

vobis:dicite.ſerui inutiles ſumus.Et iterũ
ca.xviij.Qui ſe hũiliat exaltabit᷑. Hugo de

humilitate. Ille maioꝛ in celo qui humilioꝛ

in mnũdo.Btã virgo ſũme hũilis fuit: ꝓpter

dʒõð et ſũme deo placuit vt mr fieret dei:ipſa
teſte Quce.j. Reſpexit humilitatem ancille

ſue 6. Capitulum. III.

a KCtcipe vltimũ ternariũ regulaꝝ ſan

ctitatis ſᷣm Richardũ. GBerñ.Bꝛe⸗

II

goꝛiũ atq; alios ſacros doctoꝛes. Quaꝝ p/⸗
ma ⁊ in oꝛdine ad pdicta Decima regula

eſt in ꝓximoꝝ edificatõe. Richar. Opoꝛtet

inquit hoĩeʒ ſanctũ etiã ad eos qͥ foꝛis ſunt
debite eſſe oꝛdiĩatũ.vt iuxta dictũ apli. ꝛo
uideamus bona nõ ſolũ coꝛã deo: ſed etiaʒ
coꝛã hominibo Ro.xij.ſcʒ habetes edifica⸗

toꝛiã cõuerſatõem. Nam vt habet. v. q. vij
§. Paulus. Parũ eſt in ſe a fide nõ exoꝛbi/⸗

tare:⁊ alios exẽplo vel vᷣbo eijcere. Et iterũ

V.q.iij.pcipue.dicit Gꝛego.Tot moꝛtibus

digni ſüt pᷣlati:etiã ſi ꝑuerſa nunqᷓ; ꝑpetrãt:
quot ad ſubditos pꝛauitatis exempla trani
mittũt. Hinc Areſt. v. Ethi.dicit Optimꝰẽ
q̃ nõ ſolũ ad ſe vtit᷑ virtute ſed etiã ad alios

Peſſimus aũt eſt qͥ nõ ſolũ vtit malicia ad

ſe ſed etiã ad alios. Hec ille. Bñdicta vir
go nunq́; aliquẽ ſcãdaliſauit.qꝛ vt diẽ Am

bꝛo.li.de virginitate.Nil inqͥt toꝛuũ ĩ ocuł
MHarie.nil ꝓcax in verbis. nil in actu vere
cundũ. Hõ geſtꝰ fractioꝛ:nõ ingreſſus ſolu
tioꝛ:nõ vox petulãtioꝛ: vt ipᷣa coꝛpis ſpẽs ſi

mulacrũ fuerit metis ⁊ figura ꝓbitatis. Itẽ
Hiero.in epiſtola ad Cromaciũ ⁊ Helindi

um di. Hãc iraſcẽtem nullus vidit:hãc ma

ledicentẽ nullus audiuit. oĩs actꝰ et oĩs ſer⸗
mo eius ita erat gra plenus vt cognoſceret᷑

in eius lingua deus. Deniq; ipſa ꝓpxios edi
ficauit ⁊ eis pfuit infoꝛmatione boni:qͥa vt

dicit Hiero.vbi ſupꝛa. Sollicita erat ma⸗
ria circa ſocias ſuas:ne aliqua ex eis in ali⸗
quo ſermone peccaſſʒ. ne aliq̃ iniurioſa aut
ſuꝑba circa parẽ ſuam exiſteret. Sine inter
miſſiõe bñdicebat deũ.Et ne foꝛte in ſalu⸗

tatõe ſua a laudibo dei tolleret:ſi qͥs eã ſalu

tabat:illa pꝛo ſalute deo gras rñdebat. Ab

ipſa nẽpe pmũ ꝓceſſit vt dũ ſalutant᷑ hoĩes

ſcti deo gras dicãt.Quotidie videbant᷑ an

geli loqͥ ei ⁊ q̃ſi chariſſimi obtemꝑabant ei.
hec Hiero. Pꝛeterea eius vita inclita cũ⸗

ctas illuſtrat eccleſias.ſ.exemplo edificatõ

nis.vt canit eccleſia. Vndecima regla ſã
ctitatis eſt in oim virtutũ decoꝛatõe. Vnð
Berñ. Quãtũlibet te affligaſ: quãtũlibet te
crucies nõ dabit tibi copiã ſui dñs virtutũ
niſi fueris virtutibo adoꝛnatus. Hec ille.

Hinc aplus.j.Coꝝ.iiij. Non in ſermoneẽ

regnum dei ſed in vᷣtute Hec ſufficit vnam

tin habere vᷣtutũ:ſed oẽs. vt oĩa vitia ĩpu⸗

gnent᷑. Sicut em̃ miles mundi nõ eſt expe
ditus niſi om̃ia arma habeat:ita nec miles
P 2

Liber VI.

chꝛiſti ſi aliqua virtus ſibi defuerit. Vnde
Gꝛegoꝛiꝰ.xij.limoꝛal. Vna inquit virtus
ſine alijs aut oĩno nulla eſt: aut imperfecta.
Et Tulius in.ij.de tuſculanis q̃ſtionibus
Dicit. Si vnã virtutẽ cõfeſſus es te nõ ha/
bere:nullã neceſſe eſt te habituꝝx. Hec ille.
Bñdicta virgo ſuꝑ oẽs excellẽtiſſime oĩb⸗
virtutibo pollebat. vt oſtendet᷑ ꝑte.ij.huiꝰli.
ergo ipſa ſctĩſſima erat. Hiero. Si diligen
ter attẽdas:nil eſt virtut: nil ſplendoꝛis: nil
gre:nil cãdoꝛis qð nõ ſplẽdeat in maria.
Duodecima regula ſctĩtatis in finali ꝑſe/
nueratiõe.qꝛ vt dicit Gꝛeg.j.li.moꝛal. Incaſ
ſum bonũ opꝰ agit᷑:ſi ante finẽ vite deſerat᷑
nõ em̃ qui incipit ſed qͥ ꝑſeuerauerit hic ſal
uus erit Matthxviij. Unð Berñ. in epla
cxxviij.dicit. Sola eſt ꝑſeuerantia cui eter/
nũ ꝓmittit᷑ pꝛemiũ:ſine qua nemo videbit
deum. Budicta virgo Maria inflexibi⸗
liter vſq; ad moꝛtẽ adheſit bono ⁊ ꝑſeuera⸗
uit in plenitudine gre.ergo daret ꝙ ipᷣa ſan
ctiſſima fuerit.O itaq; fidelis aĩa ſtude imi

tari Mariã ſi vis ſctificariũ ſi vis cõregna⸗

re ei Ne dimittas legẽ vite eius vt addatur
gra tuo capiti. Pꝛo ſimpliciũ aũt ⁊ rura/
Rum auditoꝝ infoꝛmatione ⁊ edificatiõe li/
beat finalr poni hic vnũ exemplũ:qð ꝑtim
accipio exlibꝛo qͥ dici᷑ ſpeculũ virgis Da
rie:partim vo ex ꝓmptuarlio diſcipuli exem
Plo⸗ ihin bocopere cõbinatũ. Diracu/
um Erat nãq; quedã deuota ꝑſona que
deuotione ſedula oꝛabat virginẽ ariam
vt ſibi reuelaret qualiter ipſa in ſua vita de
um oꝛabat ⁊ illi placere ſtudebat atq; gr̃am
ſum mã coꝛã eo acqͥrebat:q̃tinꝰimitãdo eaʒ
mereret᷑ ⁊ ipſa beate vᷣgini cõfoꝛmata gram
magnã vtcũq; coꝛã deo inuenire.Quadaʒ
ergo vice beata virgo ſibi aparẽs reuelauit
dicẽs. Cum inqͥt eſſem adhuc tenera in eta
te:ſurgebã in noctis medio ⁊ in tẽplo ꝓcũ⸗
bens:ſta oꝛabã. Pꝛimo vt oĩpotens de⸗
daret mihi gram ꝙ eius pcepta ꝑ om̃ia im-
plere poſſim:⁊ in oĩbus eius volũtatem fa/
cere:atq; amare omnia que ipſe amat ⁊ odi
re oĩa que odit. Secũdo petebam ꝙ deũ
ſuꝑ omnia diligerem: ⁊ ꝓximũ ſᷣm ſuã volũ
tatem amarẽ.ſciebam em̃ ꝙ ab amoꝛe eius
oĩs gꝛatia deſcẽderet:nec aliqua virtus ſine
eius dilectõe ineſſe poſſet. Tertio petebã
humilitatem:patientiã:benignitatẽ: caſtita
tem:⁊ oẽs virtutes vt ſibi placere mag poſ

ſem. Quarto petebã vt mererer videre tẽ/
pus in quo virgo filium dei ꝓ generis hüa
ni redẽptiõe naſcituꝝ parere haberet et poꝛ
tare:vt poſſem ei ſeruire ac xpᷣm verũ dei fi⸗
lium in eius gremio adoꝛare.Hoc intdlige
añ chꝛiſti incarnatõem ex ea factaʒquja ꝓ/
pter humilitatẽ nimiaʒ ipſa btã Maria nõ

reputabat ſe eſſe dignã ad id vt ipſa foꝛet il

la dei genitrix virgo. Poſtea aũt ꝙ chꝛiſtuʒ
peperlſt id nõ petiuit:ſed gras egit quia ipſa
mater dei fieri meruit qͥ ꝑ paſſionẽ mũdum
redemit. Inſuꝑ petebã inqt vt vniuerſũ
populũ ad ſuum ſeruitiũ cõſeruaret.Et ad
didit ꝙ; oẽm gram et vᷣtutem excepta gratia

ſanctificatõis nõ ſine inquit laboꝛe acquiſi
ui:ſed cõtinua oꝛõne ⁊ ardenti deſiderio ꝓ/

funda humilitate et deuotione:multiſq; la⸗/
chꝛimis ac multa coꝛꝑis afflictione ꝑfecte
poſſedi.O igit᷑ ðuota anima ſtude pᷣmiſſis
modls ⁊ tu deũ exoꝛare ſi vis in gr̃a ꝓfice⸗
re.pᷣter id ſolum ꝙ ꝓ eius quarta petitione
ſtude gratias deo agere ⁊ oꝛare vt ipſaʒ vir
ginem benedictã in celo valeas cuʒ filio eiꝰ
gloꝛioſa viſione intueri. Item pauꝑcula

quedã ambas ſuas filias in obſequiũ ⁊ imi

tationẽ beate vᷣgis in bis pᷣtactis ⁊ alijs de
uotionibo ſilibo ab infantia diligenter tradi

dit ⁊ coꝛã altari beate virginis eas ducens
recõmendanit dicẽs. O dña has duas fili
as meas mũdas ⁊ te imitãtes offero:tu ſis

eaꝝ mater ⁊ ↄſeruatrix:iquaꝝ etiã manꝰ ma
nibus imaginis btẽ virginis cõiunxit in ar
gumẽtũ deuotõis. Quibo mox domũ reme
antibo Ecce iuuenis ſolẽdido vultu ⁊ habi

tu apparuit pᷣ foꝛibo ⁊ centũ libꝛas eis dedit

quib ſuã pauꝑtatẽ ꝓ ätidiano victu ſuble/
uarent. Ecõtra emuli vicini ↄcitati contra
eas famare ceperũt ꝙ eſſent male et amaſia
rũ meretricio victitarent. Ille ſe recomẽda/
runt beate vᷣgini vt tanq; pia eaꝝ mĩ eis in
iſta infamia ſub ueniret. Vñ in qdam ſolẽ⸗
nitate beate Marie in 5ſenda oĩm in eccle
ſia angelus xpᷣi deſcẽdit de celo ⁊ ſerta floꝛũ
eis dedit di. Hec ſerta mater veſtra btã vir
go Maria in argumẽtum veſtre virgilans
tranſmiſit. ? ſic ab infamia liberate ſunt.
Inſuꝑ pnceps illius terre ⁊ oĩis pʒlus mi⸗
raculo ſtupefacti duo monaſteria ſanctimo
nialiũ cõſtruxerũt in honoꝛem beate marie
et magnifice dotauerũt et eaſdem duas ſo-
roꝛes illis monaſterijs duobus pᷣfecerunt.

N
uis
.
n⸗
nmne
l

—

— ⁹

Articulus

vbi multe virgines degẽtes ⁊ vitã Marie
btẽ imitãtes ac deuotionẽ:ad celeſtia regna
feliciter migrauerũt.Ecce igit᷑ q;; piũ ⁊ ſan⸗
ctum eſt imitari btãm virginẽ in caſtitate et

oꝛade deuota.vt in eiſdem ſanctis oꝑiboꝓ

ficias qͥ bo ipſa ꝓfecit:in eis vᷣtutibo deo pla
ceas et ſine fine cum ipſa in celo gaudeas.
Amen.
Pars ſecunda libꝛi ſeptimi de virtutum

pꝛecelſitudine qua beata Maria pfulſit ſu

per oẽs creaturas in omni ꝑfectione actõis
et contemplationis.

Wlte füuie cõgre

m gauerũt diuitias:tu ſuꝑgreſſa es
vniuerſas Pꝛouer.vl.ca. Quibꝰ
in verbis bũdicta virgo Maria dei mater
digniſſima cõmẽdat᷑ Pꝛimo qͥdem a di⸗
uitiaꝝ ſpũaliũ opulẽtia:quas diuitias mul
te filie.i.ſancte anie congregauerunt.:Sunt
nãq; diuitie quedã tpales que dant᷑ bonis
et malis.Bonis ad ſuſtẽtationẽ ⁊ meritoꝛũ
cumulationẽ ꝑ earũ ꝓ chꝛiſto erogationem
vt dicit Ambꝛoſiꝰ. Halis vᷣo ad remũera
tionẽ.iuxta illð Math.vj.Receperũt mer/
cedem ſuam. Alie vᷣo ſunt diuitie ſpũales

q̃̊ ſunt dona ⁊ virtutes:gratia ⁊ bonoꝝ ope

rũ merita ac gloꝛia q̃ poſſeſſoꝛes ſuos vere
faciũt diuites.Gꝛego. Si diuitias amatꝭ ⁊
vere fratres diuites eſſe cupitis: veras diui
tias amate. Pꝛimas ſancti cõtemnũt diui⸗
tias.i.tpales. Secũdas vᷣo cõgregare toto

conamine ſatagũt:de quibo verba pᷣaſſum/

pta dicũt. ODulte filie cõgregauerunt diui
tias:quas ⁊ bũdicta Maria ſtudio conti⸗
nuo in vita cõgregauit. Secũdo quoq;
cõmẽdat᷑ a ſingulari excellentia:cum ſubdit᷑
Tu ſuꝑgreſſa es vniuerſas. Vere ipſa vir/
go beatiſſima ſuꝑgreſſa ẽ vniuerſas donis
et vᷣtutibo:dignitate:meritꝭ:gra:⁊ glia.vtpo
te regina ⁊ Ma oĩm angeloꝝ ⁊ hoiĩm:mater
gratie ⁊ miſcðie:virgo virginũ: in quã teſte
angelo Luce.j.ſpũſſanctus ſuperuenit id ẽ
5pᷣ alijs venit:⁊ virtꝰaltiſſimi eam totã obũ⸗
beauit. Locuturi itaq; ad pᷣſens de excel/
lentia meritoꝝ ⁊ ᷣtutũ btẽ Marie quas in
vita ſumma perfectionis altitudine habuit
tria myſteria declarabimus.
Pꝛimũ de excellẽtia externe actionis
GScoõm de excellẽtia interne ↄtẽplatõis.
Terciũ de excellẽtia virtuoſe ꝑfectiõis.
„

„ 5

Articulus pꝛimus de excellentia merito
rie oꝑationis externe ſiue vite actiue beate
virginis Harie.

Irca pꝛimũ de

c vita actiua Oarie ⁊ excellentia
oꝑatõis eiꝰ externe:queri᷑ Vtꝝ
bñdicta virgo maria pᷣcellat oim alioꝝ ſan
ctoꝝ merita in oꝑatõe externa ſiue vita acti
ua. Hã argui poteſt ꝙ nõ:qꝛ ipſa fuit cõ⸗
templatiõi diuĩe totaliter dedita.iuxta illud
qð de ea canit᷑ ab eccleſia Maria optimaʒ

ꝑtem elegit.i.vitam ↄtẽplatiuã:q̃ nõ aufere

tur ab ea in eternũ.̊ vł pauca vel nulla po
tuit facere oꝑa exterioꝛa: cũ illa ipedire ha⸗
beant q etudinẽ mẽtis. Et intellectus ad in

terioꝛa ſe cõuertẽs (cũ totaliter ſe cõuertit j

cũq; diuertit:vt ðꝛ.iij.de aĩa) nõ potuit ad

exterioꝛa oꝑa intẽdere. Et ꝑ ↄñs minoꝛis ẽ

meriti reſpectu eoꝝ ſctõꝝ qͥ arduiſſima exer
citia coꝛꝑalia legunt᷑ feciſſe. Itẽ merces ⁊
meritũ debet᷑ laboꝛi ſᷣm ill apli.ji. Coꝝiiij.

Vnuſquiſq; ꝓpꝛiã mercedẽ accipiet ſᷣm la-
boꝛẽ ſuũ.Ex qͥ ſequit᷑ ꝙ q̃nto qs laboꝛioſiꝰ
et magis arduũ opus facit:tanto magis eſt

meritoꝛiũ.ſed cõpiunt᷑ multi fuiſſe ſancti qͥ
oꝑati ſunt in vita mirãda ⁊ arduiſſima oꝑa
ac laboꝛioſiſſima. Vt verbigratia:ſanctus
Paulinꝰ epᷣs fecit tale maximũ opus ꝙ ſe/
ipſuʒ vẽdidit ꝓ filio cuiuſdã vidue in ſerui⸗

tutẽ.ꝓut teſtat᷑ Hiero.li.de viris illuſtribꝰ?.

Itẽ ſanctꝰ Frãciſcus vlceroſas plagas le⸗
pꝛoſoꝝ oſculabat᷑ ⁊ ſaniẽ educẽs ⁊ extergẽs

eis multimode deſeruiebat.Sed ⁊ btã Eli

ſabeth ſimilia faciebat et ꝓpꝛio velo capitis
extergebat:ad ſeceſſum debiles debilioꝛ in
vlnis ducebat. Itẽ ſctũs Johãnes bapti⸗
ſta nunq; carneſ comedit:aut piſces:nec vi
num aut ſiceram bibit: in deſerto vitam au
ſteriſſimaʒ per omnem modum duxit:adeo
ꝙ nec panem manducaſſe legitur:ſed mel
ſilueſtre ⁊ locuſtas tm. Cõſimilia plura ma
xima legunt᷑ facta a ſanctis.cum tale quid
nõ comꝑiat᷑ de beata virgine ſcriptũ:nõ vi
det᷑ quõ eiꝰactõis vel vite actiue meritũ pᷣ/
cellat alioꝝ ſanctoꝝ merita. Sicut igit᷑ alij

pᷣcellere vident᷑ in oꝑibo miſcðie ⁊ vite au⸗⸗

ſteritate beatã Mariã:ita ⁊ ĩ merito oꝑatõ

nis. Sed ↄtra eſt qð dicit Damaſcenus. o

qꝛ ipᷣa a nullo illuſtriũ ſuꝑat᷑ vel vincitſi ̊
vinceret᷑ in merito:vinceret᷑ ⁊ in pᷣmio.qꝛ vt

.

Liber vn.

Dicit Iſidoꝛꝰ li.de ſũmo bono:et cõiter do/
ctoꝛes:meritũ coꝛreſpõdet pꝛemio. Reſpõ
det᷑igit᷑ ponẽdo cõcluſionẽ ꝙ btã virgo ma
ria excellit oĩm ſanctoꝝ merita in oꝑatione
boni ⁊ actiua vita.Et hoc oſtẽdit᷑ ſm Alb.
ſuꝑ miſſus eſt.ca.lxxxviij.q̃druplicit. Pꝛi
mo ex rõne mũdicie.qꝛ tãto oꝑa bona ſunt
magis meritoꝛia ⁊ deo acceptioꝛa q̃nto ſũt
ab inquinamẽto peccati elõgata ⁊ munda.
Vnð pᷣs. Scðᷣm puritatẽ manuũ meari.
opationũ bonaꝝ:retribuet mihi.Et iterum

Ambulãs in via ĩmaculata hic mihi mini/

ſtrabat.Quo ↄtra ꝑ Eſaiã ca.j.dũñſ dicit ad
malos. Hõ accipiã inqᷣt de manu veſtra ſa
crificiũ:manꝰ em̃ veſtre plene ſunt ſanguĩe
id eſt pctõ. Sed qꝛ ipᷣa ſola vᷣgo btã fuit in/
ter viatoꝛes q̃ nunq; ſua oꝑa vl veniali pec
cato inqͥnauit.qꝛ nunq;ᷓ peccauit etiã venia
liter. Unde Augꝰ. Excepta hac virgine de
qua ꝓpter honoꝛẽ dñi cũ de pctis agit᷑ nullã
volo haberi queſtionem. Si oẽs ſancti et
ſancte ↄuenirent dicerẽet:ſi dixerimus quia
peccatũ nõ habemus noſmetipſos ſeduci⸗
mus ⁊ veritas in nobis nõ eſt Hec ille.er⸗
go ipſa plus meruit in ogꝑatöe. Secũdo

oſtendit᷑ rõne charita ⁊ gr̃e.qm̃ q̃nto opꝰ

ꝓcedit ex maioꝛi charitate et plenitudĩe gre
tanto eſt magis meritoꝛiũ:qͥa plꝰplacet deo
affectus offeretis q; munꝰ.vt dicit Bꝛeg. et
patet.iij.q.vij. In grauiba.⁊.xxiiij.q j. Odi
Pꝛopterea aplus.ij.Coꝛ.ix.Hilarẽ dato/
rẽ diligit deꝰ.et Areſtoij.Ethi.De? nõ eſt re
muneratoꝛ noĩm ſed aduerbioꝝ.Sed bea
ta virgo ſuꝑ oẽs plena fuit gra et ex maioꝛi
charitate operata eſt.̊ plus oĩbo meruit.
Tercio oſtẽdit᷑ rõne efficacie.nã ipſa ſum

mũ bonũ fecit in eo ꝙ deũ genuit: qͥ oĩa re⸗

generauit.tantũ effectũ ꝓtulit boni de ſe ꝙ
nullus actus vel effectꝰ alicuiꝰpure creatu/
re üli vel dignitate vel vtilitate poterit coeqᷓ
ri. Quarto oſtendit᷑ ex oꝑibo miſcðie in qͥ
bus potiſſime conſiſtit vita actiua.⁊ de qͥb⸗
dũs in iudicio diſceptabit.vt pat; Math.
xxv. Illa em̃ opera exercuit btã virgo circa
chꝛiſtũ:qm̃ eũ ꝑegrinũ ſuſcepit hoſpitio vir
ginalis vteri:eum eſurientẽ ꝑuuluʒ pauit:et
ſitientẽ ſuo lacte potauit.nudũ pãnis inuol
uit ⁊ tunica facta veſtiuit: eũ infirmũ viſita
o uit cũ deticiẽte in cruce affuit:⁊ eũ tanqᷓ; pia
mater in cunabulis poſitũ mẽbꝛis infantili
bus exiſtentẽ fouit:balneauit:⁊ pluribo ſer⸗

Pars I

uitijs ei deſeruiẽs freq̃ntauit.eum q̃ʒ captũ
⁊ moꝛti adiudicatuʒ nõ deſeruit ſed ⁊ moꝛi/
entẽ ſepeliuit. Alij aũt ⁊ ſi oꝑa miſcdie exhi
buerũt:nõ tñ xpᷣo in ꝓꝛia ꝑſona ſed in mẽ/
bꝛis eiꝰ:⁊ ideo ipſa pᷣcellit. Itẽ iſta opera
exercuit btã vᷣgo in ſũmo ſup oẽs viatoꝛes:
qꝛ opeꝝ miſcðie alteꝝ altero eſt maiꝰ⁊ excel
lentiꝰ qnq; modis. Pꝛimo ſi fit ex maioꝛi
charitate. Secũdo ſi fit magis indigenti.
Tercio ſi fit mag digno indigẽti. Quar
to ſi fit cuʒ maioꝛi effectu impẽſo. Quinto
ſi fit ex mag neceſſario ⁊ minꝰſupfſluo Hec
oĩa fuerũt in beata virgie in ſummo.Chari
tas em̃ eiꝰpᷣcellit oĩm creaturaꝝ charitatem
ex qua ſumma charitate iſta oꝑa circa xpᷣm
exhibuit. Itẽ maxĩe indigenti tribuit:qꝛ ne
mo inter viatoꝛes pauꝑioꝛ ieſu fuit. iuxta il
lud Math. viij. Nulpes foueas hũt ⁊ vo/
lucres celi nidos:filiꝰ aũt hoĩs nõ hʒ vbi re
cli.caput. Itẽ digniſſimo pauꝑi tribuit:qͥa
nemo dignioꝛ mẽdicꝰ fuit q; mẽdicus deꝰ.
Magnuz qᷣe eſſet opus miſcdie qð fieret
pauꝑi laico.maiꝰqð fieret paupꝑi clerico vel
religioſo.adhuc maiꝰ qð fieret pauꝑi epᷣo.⁊
ſummũ qð fieretpape mẽdico.̊ impꝛopoꝛ
tionabiliter ſummũ opꝰ miſcðie fuit qð fie
bat a vᷣgine glioſa pauꝑrimo deo. Itẽ ma
ximũ effectũ miſcðie impẽdit cũ ſe totã pau
ꝑrimo xpᷣo in ſeruitutẽ tradidit.et cũ nobis
miſeris captiuis ⁊ mẽdicis deũ filium ſuuʒ
ſpᷣm dedit in redẽptõem: ⁊ cũ ipſo dedit no
bis regnũ celoꝝ et oẽ bonũ. Item de non
ſuꝑfluo ſʒ oĩno neceſſario opꝰmiſcdie exer⸗
cuit circa pauꝑrimũ deũ.qꝛ de ꝓpꝛio ſangui

ne ⁊ puriſſima ꝓpꝛia carne ei tunicã in ĩcar/

natõe mĩſtrauit.⁊ in ſuo vtero de puriſſimo
ſuo ſanguĩe eum aluit atq; de ꝓpꝛio lacte ci/
bauit eũ natũ ⁊ lactauit.Hec Alber. Ad
ea ů̊ q̃ in cõtrariũ obijciunt᷑ reſpõdet᷑ Ad pᷣ
mũ.qꝙ hoc ſpeciali pᷣrogatiua fuit miraculo

ſe in bñdicta virgine ꝙ ipſa infüma cõtem
platõe eſſet continue:⁊ tñ ab externo bono

oꝑe etſeruitio xpᷣi nõ impediret᷑ſʒ ſil vtrũq;
agere poſſet. Pꝛopterea de ea legit ecclia il
lud euãgeliũ. Intrauit Jeſus in qddanmpca
ſtellũ.ꝑ qð figurat᷑ introitus xpᷣi in vteꝝ vir
Genalb mulier q̃dã noĩe martha:ꝑ quaʒ
igurat᷑ Marie ſenſualitas ⁊ inferioꝛ ꝑs ra
tionis q̃ miſtrauit ĩ actiua chꝛiſto.Eius ſo/
roꝛ magdalena.i.ſuꝑioꝛ ꝑs rõnis erat cõti⸗
nue intẽta diuine ↄtemplatõni.ꝑ quod do⸗/

=
—

gil

n
cni
w/
1
ee
N⸗
ee
oel
Gor
o:
oſe
ma
innn
hobi
zſu;
Ctno
lon
n,
ngil
ienr⸗

ð

Articulus

cet᷑:quia Marie ſimul inerat ⁊ actio exter/

na ⁊ cõtẽplatio altiſſima ſpeciali dei dono:

nec alteꝝ ab altero impediebat᷑. Ad ſecũ
dũ rũidet᷑ ꝙ vt dicit Tho. iij.ſcripto ſnĩarũ
diſt. xxv.ar.iiij.q.ij.Et ſcdᷣa ſcðᷣe.q.xxxij.
ar.ij? Aliter laboꝛ exterioꝛ auget pᷣmiũ ⁊ ali/
ter charitas.qꝛ laboꝛ exterioꝛ oꝑatur ad au
