tur ſpũiſctõ. Un mgr.ij.ſniaꝝ. diſt.xliij.dicit. coꝛ ſuũ:cõtem nit vel nõ recipit nec ad pniaʒ cõ⸗ lats
ille peccat in ſpmſccm cui malicia ꝑ ſe placʒ.Nã uertit᷑.ſed ꝑſuadet ſibiſe foꝛe damnandũ nec de ckt
hõ põt peccare qnq; et peccat ex infirmitate.i.er um ignoſcituꝝ et ſic libere peccat.⁊ hoceſt peſſi n
paſſione:vt cũ temptat᷑ cõcupiſcẽtia vel ira ⁊c̃et mũ oim pctõꝝ:in q̊ pctõ ꝑijt cayn d. Maioꝛ eſt den
tũc ðꝛ peccare ↄ deũ patrẽ cui attribui᷑ potentia iniqᷣtas mea q; vt veniã merear. Berñ. Menti⸗ 1 Nn
Item qñq; peccat ex ignoꝛãtia.⁊ tũc peccat in fi ris cayn mentiris.qꝛ maioꝛ eſt dei miſcðia qᷓ; to Ag
lium cui attribuit᷑ſapia.Qñq; aũt peccat ex cer tius mundi iniqᷣtas ⁊ culpa.Nam vna ſangui⸗ mor
ta malicia nõ ſolũ ex certa ſcia.qꝛ hoc etiam acci nis xpᷣi gutta ſufficeret ad remittẽda totiꝰmun⸗ diet
dit in pctõ ex infirmitate.ſed ex ipſa electiõe ma? di pctã. Hinc etiã Leo papa de pe.diſt. iij. Sce⸗ wn⸗
li. IJdeo notãter dicit᷑:ex certa malicia.et nõ ſim/ leratioꝛ.dicit.ꝙ iudas grauiꝰ peccauit deſgan⸗ la⸗
pliciter ex malicia:ad plus.ſ.deſignandũ ꝙ pec do qᷓ; xpᷣ̃m tradendo. Quia JIſið.de ſũmo bo.ðöt hͤr⸗
cat qͥs in ſpũſſcti bonitatẽ cõtemnendo. N Peccare moꝛs aie eſt.ſed deſgare eſt deſcendere offe
Ouerit᷑ ̊ᷣ qualis malicia facit pctm̃ in ſymſan⸗/ in infernũ.et ſic diabolicũ eſt. Scðo ſpũſſctũs da
ctũ. Rndet᷑ in ſumma Angelica ⁊ Ancthonina g inſtigat ad veritatis fidei et ſalutis agnitionẽ il/ Cle⸗
ꝙ peccare ex malicia põt ↄtigere plurib modis luſtrãdo qnq; ꝑ ſcripturas vel pᷣdicationem vł dan
Uno mõ ex malicia ſimpłr:hoc eſt ex voluntate alio mõ.ſ.vt intelligac ꝙ talis errat in fide vł cõ nt
mala q̃ eligit facere malũ peccati. Scðo ex incli tra moꝛes:puta vſuraʒ eſſe pctm̃ vel foꝛnicatio⸗ gen
natione habitꝰ vicioſi q̃ ðꝛ malicia.et iſt modis nẽ ⁊c̃. Sed hõ repꝛobo ꝑſeuerat ↄtra ſpũmſctm̃ ſte
licet ſit pctiñ moꝛtale:tñ adhuc nõ eſt in ſmſan defendẽdo ſuũ erroꝛẽ et tũc ſequit᷑ veritatis ipu Lort
ctũ ꝓpꝛie. Exempligr̃a ᷣm Bonauen. in.ij.diſt. gnatio.⁊ intelligit᷑ de veritate agnita in hijs que Gon
xliij.Si aliqͥs ſenex qͥ nõ habet ↄcupiſcentiã foꝛ ſunt neceſſaria ad ſalutcẽ.et nõ in alijg.ſ.natura⸗ yſr
nicãdi excitat ſeipᷣm ad foꝛnicãduʒ:qᷓ;uis peccat libus vel artificialibo.patet in Anthoñ.Exẽplũ ciſac
moꝛtaliter ex induſtria et malicia qᷓdam:tñ illð de ſcribis iudeoꝝ. Tercio inſtigat ad abomi⸗ culſt
nõ dicit᷑ pctm̃ in ſpũmſctm̃. Tercio g̊ peccat qs nandũ pcti pꝛauitatẽ.qꝛ ait Gꝛeg. Momenta⸗/ Etei
ex malicia eoꝙ ↄtemnit et abijcere ↄtendit id qd neũ eſt qð delectat.ſed eternũ qð cruciat. Uñ de⸗ mnt
poſſet eũ impedire ab electõe pcti.puta cum ali beret ho reſipiſcere. Sed ↄtẽnendo ſequit᷑ obſti⸗ uuſan
quis intẽdit peccare ⁊ occurrũt mẽti aliq̃ iſtiga, natio q talẽ inſpirationẽ ſpũſſcti firmat in pec ſanab
tiones vel timoꝛis dei punient vel ſpei vel enoꝛ cato. Quarto ſpũſſctũs inſtigat ad timoꝛẽ iu⸗ n
mitat pcti ⁊ hmõi.ſed ipſe abijcit vel cõtẽnit ſtu dicij dei iuſti moꝛtis ⁊ dõnationis:iſed hõ pꝛeſu⸗ onhn
dioſe hmõi vt liberiꝰ peccet.tũc ex certa malicia mendo abijcit hoc.et ſic ſequit᷑ pᷣumptio.ſ.ꝙ ſi⸗ ahe
peccat in ſpũmſctm̃. Exemplũ de ſctõ Lõgino ne merit ⁊ ſine pnia ſaluabit᷑. Quinto inſtigat nhoc
ex legenda cuiꝰfeſtũ q̃rta die poſt Gꝛegoꝛij coli ſpũſſcrũs ꝑ auxiliũ gre ſubleuãtis a pctis. Gfa
qͥ cum eſſet centurio gentilis caliginoſis oculis em̃ ſpũ;/ſſcti ſola hoĩes ſubleuant᷑ a pctis vt Au⸗
ſed viſis ſignis in paſſione xpᷣi:pᷣſertiʒ ꝙ ſangui⸗ guſt.dicit.qð cernimus fieri in mul qͥcidie ad deobe
ne xpᷣi ex vulnere ꝑ lanceã decurrente clare vidit deũ cõuerſis. Sed pctõꝛ h̊ abijcit dolẽdo ꝙ gr̃a
ex illiꝰ ↄtactu:nõ cõtempſit:ſed in xpᷣm credidit. dei creſcit in hoibo qͥs videt ↄuerti in pᷣdicatione unt
et poſtea ſctũs martyr factꝰeſt.vt infra patebit. a ſuis pctis.ſicut paganos legimꝰꝙ dolebãt de
ſed iudei oĩa contempſerũt dei ſigna vt effrena/ bocꝙ młti ↄuertebant᷑ ad fidẽ ꝑ apłoꝝ pᷣdicati
te occiderent chꝛiſtum ⁊c. onẽ. P Et hec eſt inuidẽtia fratne gre ↄtra
O Lirca ſecundũ de ſpeciebo querit᷑. Que ? ſpm̃ſctm̃.Exemplũ legit᷑ in ſpeclło exẽ.diſt.x. exẽ.
quot ſunt ſpecies pcti in ſpũmſctm. Rñdet᷑hm xxvij.ꝙ ſutoꝛ qͥdã dolẽs ob qſtꝰ diminutionẽ ꝙ an
mgr̃m in.ij.diſt.xliij.?⁊ doctoꝛes.ꝙ ſex ſunt ſpeci cõtra calceos roſtratos pᷣdicaret᷑ maledixit pᷣdi⸗ tui
es. Pꝛima deſꝑatio. Secunda veritatis agnite canti de b.⁊ diabolus terribili ſpecie viri appa⸗ fuckg
impugnatio..Tercia obſtiatio.Quarta pᷣum rens:arreptũ illũ ſutoꝛẽ ꝑ capillos violenti ĩpe or
ptio. Quinta inuidentia fraterne gratie. Sexta tu tãto in terrã deiecit vt auulſa cũ ſua pelle co⸗ Lann
finalis impenitẽtia.Et iſtoꝝ ꝓ clarioꝛi itellectu ma capitis in manu illiꝰremãſerit et ſanguineã hotce
Notãdũ ſᷣm doc.S.qꝙ ſpũſſctũs ſex modis ſug⸗ iſte coꝛonã habuerit.Sicq; ad hoꝛã ꝑditis ſen⸗ kutr
gerendo vel inſtigando in nobis impedit pctm̃ ſib in terra iacuit vᷣcice cruentatꝰ.tandẽ oꝛanti⸗ ciens
Et ſic ſex modis hõ ↄtemnendo tales ſpũſſcti in bus ꝓ eo ſacerdotibo reſtituto ſibi vſu rõnis di⸗ cke
ſtigatiões peccat in ſpũmſctm̃ vt dictũ eſt. Pꝛi⸗ dicit non maledicere nec dolere ab hmoͤl deü/ ſeni

de

i
N remoꝛſum ↄſcie de pcti turpi pꝛauitate. ſed pec⸗
„ catoꝛ abijcit ꝑ ſpeciè ſexcã que eſt finalis impeni
ihe⸗ totia q impoꝛtat ꝓpoſitũ nunq; penitẽdi.vł ſᷣm
nin Tho.nunq; vere cofitendi poſitũ ſed ſemꝑ ficte
tber O ᷣpctõꝛ ſeq̃re pᷣdictas iſpiratões ne pecces ⁊c.
igt OQ Lirca tercium de rem iſſiõe pctõꝝ in ſpi⸗
6 ritumſctm̃ q̃ri᷑ Utrũ equalit᷑ deus remittat pec
nerde cata oĩa in ſpũmſctm̃ ſicut ⁊ alia pctã. Reſpon⸗
kee, .Qettt.nulli dubiũ ꝙ penitẽti oĩa pctã a deo bono
nct „ N remittunt᷑ vt ſacrũ ociliũ teſtat. j.q. vij. S lquis
Denti⸗, oẽm. poſt mediũ. Si aũt dicas.Quare gᷣchꝛiſt
590‧ „.. Idicit Mattb.ᷣxij ꝙ non remittet᷑. Rñdet ꝙ ᷣm
nani . Aug.loquit᷑ ibi xpᷣs ð finali impenitẽtia vſq; ad
Nn „ „ moꝛtẽ incluſiue.vt ẽ dictũ eſt. Uel ſᷣm alios hoc
S dicit qꝛ homies de talibo pccis difficilius cõuer
an tunt᷑ eoq ↄꝛiant᷑ ſpũiſancto qͥ habet hoies a pec
ddatr cato cõuertere vt iã oſtenſum eſt. et ſicxpᷣs dic ꝙ
. nõ ręmittunẽ. ſicut ðꝛ cõiter de infirmicate que
(„ . difficulter curat᷑ ꝙ hec nunq; curat᷑. Uñ ⁊ phᷣus
is dicit. ꝙ impoſſibili dicere ſolemus id qð diffi
mih⸗ culter poſſumꝰ.tñ ſi qͥs etiã ex pccis in ſpũmſan
n ctum ↄuertit᷑ in pꝛeſenti vita:deꝰeq faciliter ex ſe
E remittit ſibi oĩia. Sicut ad hec alijs dimiſſis ſũt
Na⸗ exempla ſcpture ſcʒ de Paulo blaſphemo pᷣus
inei fidem impuãnte:ſed poſtea apło mario. Itẽ de
s Longino qͥ xpᷣi latus vulnerauit crudeliſſime
bisge coꝛam virgine matre.ſed ↄuerſus mõ ſupᷣdicto
nang poſtea ĩ cagadocia monaſtice virxit.xxviij annis
Chli cui ſacrificare idolis nolenti pᷣſes oẽs dentes ex⸗
Pon cuſſit ⁊ linguã excidit.tñ Lõginꝰloq̃lam nõ ꝑdi
nontn dit ⁊ idola ſecuri cõfregit quoꝝ demones in pᷣſi⸗
Dide dem ⁊ eius ſocios intrañ.pᷣſide cecato ipſe et oẽo
Kobee . *. . inſanientes latrabãt.cui cũ Lõginꝰ diceret. Nõ
Einpet ſanaber niſi qñ occiſus fuero ⁊ poſt ꝓ te oꝛaue⸗
oi ro. Juſſit ̊ pᷣies eum mox ðcollari.et poſtea ad
plu coꝛpus eius ꝓſtratꝰcum lachꝛymis pniam egit
lei et ꝑfecte ſanatus: tandem bene vixit. Rogemꝰ
ltigr ergo chꝛiſtum ⁊c.
8 Feria tercia poſt Ramiſpalmaꝝ Ser.xlviij.
dend de obduratione coꝛdis humani in pctis ⁊ qrun
hrgt dam ꝑditione:alioꝝ aũt liberatione.
3 W domine ſab
ten t baoch q iudicas iuſte ꝓbas renes et
exn coꝛda Miere. xj. et in epła hodierna.
ai In quibo verbis inſinuat᷑ ꝙ deꝰ ſabaoth.i.exer⸗
gig Cituũ.ſ.angeloꝝ qͥ omnia que facit iuſto iudicio
ritl facit ꝓbat hoĩes: nõ vt aliqᷣd ſibi.i. deo occultũ
in ¶innoteſcat.qꝛ omnia nuda et aꝑta ſunt ocul dei
ihe etiam coꝛdis ſecreta teſte apoſtolo.ſed vt alijs in
le noteſcant iudicia dei foꝛe nõ niſi iuſta in oĩbo ꝗᷓ
Med . * facit vel ꝑmictit. & Tria aut innuunt in pᷣ
H V dictis vᷣbis que deus ſolet ꝓbare. Pꝛimo renes
n, id eſt caſtitatem:an quis intra ſe pꝛauã cõcupi⸗
un ſcentiam carnalẽ foueat ⁊ peccare intẽdat ad ſu⸗

de/
aſ

tatem cõuertunt᷑. Serxto ſpũſſctũs inſtigat ꝑ

am damnatiemẽ. Secundo coꝛda:an ſint dura

ad rebellandũ deo et eius inſpirationibꝰ quib⸗
vocat homies ad fidem ⁊ pniam ac ſalutẽ.ſicut

fuit in iudeis obduratis cõtra chꝛiſtuʒ ꝓpter qð
deus puniuit illos. Tercio ꝓbat eadem coꝛda

an molleſcant ad pniam de pctis.pᷣſertim autẽ
hijs tẽpoꝛibo paſſiõis chꝛiſti deberẽt molliri coꝛ

da hoim ad pniam:contritionẽ ſcʒ confeſſionẽ ⁊
ſatiſfactionẽ intuitu paſſiõis xpᷣi que ſcidit etiaʒ
petras ⁊ monumenta aꝑuit ⁊c̃. Pꝛopterea etiã
eccleſia a dñica de paſſione inchoando ꝑ totam
hebdomadã canit ꝓ inuitatoꝛio matutinali il⸗
lud Ps.xciiij.di. Hodie ſi vocem dñi audieritꝭ
nolite obdurare coꝛda veſtra.qð põt etiaʒ poni
ꝓ themate. Sed ve mundo ab ſcandalis quia
multi chꝛiſtiani etiam hoc tꝑe obdurati manẽt
ſine cõfeſſione.Pꝛoinde de obduratione in pec⸗
catꝭ hoc ſermone declaremꝰtria myſteria.
Pꝛimũ de cauenda duricie occaſiõe.
ecundũ de q̊rundã in ſua duricie ꝑditiõe
Terciũ de qrundã dono gr̃e liberatione.
S Circa pmũ de cauenda occaſione obdura

tionis vt ſic remota cauſa remoueat᷑ effectus:ſi⸗

cut qͥ venenoſa ⁊ ꝑiculoſa cauet tutioꝛ eſt. Que⸗
ritur ergo Ex qͥbus occaſionibo oꝛit᷑ coꝛdis ob/
duratio in hominibo. Reſpondet᷑ ſᷣm doctoꝛes
vt claret in ſumma Anthoñ.par.ij.ci.viij.c.ix.q;
pᷣcipue exquinq;. Pꝛimo ex auaricie nimia cu
ra ⁊ ſollicitatione. Unñ Berñ.ad Eugeniũ. Pꝛu
dentius te abſtrabas a cur huius ſeculi q; tra⸗

haris ab illis ne paulatim ducaris ad coꝛ duꝝ

Exemplũ de iuda qͥ ꝓ pecunia et auaricia adeo
obduratus eſt ꝙ chꝛiſtum triginta denarijs vẽ/
didit.et a tali duricia nec verbo chꝛiſti nec ablu
tione pedũ eius humiliter facta:nec oſculo amo

ris eius retrahi potuit. Deniq; et pᷣncipes ſacer⸗

dotum ⁊ phariſeos auaricia obdurauit. Se/
cundo ex bonoꝝ mundi ꝓſperatione. Nam vi⸗

demus ꝙ multi in infirmitate ⁊ paupertate vel

tribulatione ſunt deuoti ⁊ cõpungunt᷑ de pctis
Sed poſtq; pueniũt ad ꝓſperitatẽ duri fiunt et
crudeles. Uñ Rugꝰ.ad Marcellinũ ait. Nihil
infelicius eſt felicitate.i.pſꝑitate peccantiũ.quia
mala voluntas velut hoſtis interioꝛ roboꝛat᷑.i.
indurat᷑ in ſua malicia exſua ꝓſperitate.Exem⸗
plũ de Anthiocho duriſſimo q;diu ꝓſpere.ſ.ſibi
ſucceſſit.ſed poſtq; flagellatus fuit ifirmitate:ſe
recognouit di. Juſtum eſt ſubditũ eſſe deo.⁊ pe⸗
tiuit iudeos oꝛare ꝓ ſe.ij.¶ Hach.ix. Tercio ex
criminũ aſſuefactione.qꝛ quanto qͥs ꝓlixioꝛi cõ
ſuetudine pcti tenet:tanto plus indurat᷑ ⁊ diffi⸗
cilius ſurgit. Nam pbvᷣus li.de memoꝛia ⁊ remi
niſceñ.dicit.Cõſuetudo eſt altera natura. Hinc
Gꝛeg.dicit.Difficile ſurgit quẽ moles male con
ſuetudinis pᷣmit.Unde Lazarꝰmoꝛtuꝰ et ſepul
tus ſub lapide ac fetidus ſignificans peccatoꝛẽ
cõſuetudinarium ⁊ obduratum in peccati feto⸗
re difficilius qᷓ; alij moꝛtui legitur reſuſcitatus

ꝑ chꝛiſtum:hoc eſt pluribo concurrentibo ſcʒ la⸗

n 1

4 .

Feria.ii.poſt dominicam ramiſpal.

pidis remotione:chꝛiſti fletu:oꝛatione ⁊ clamo⸗
re. TQuarto ex diuturne ire et odij tẽtione
quia ſic coꝛ frigeſcit a dei ⁊ ꝓximi amoꝛe.et indu
rat᷑ ſicut glacies.Unñ Geñ.xlix.ðꝛ.Maledictus
furoꝛ eoꝝ qꝛ ꝑtinax.⁊ indignatio eoꝛũ qꝛ dura.
Maledicta ergo eſt ira pertinax ⁊ dura. Exem/
plũ de Eſau qui odio durus nõ inuenit locum
pnie Heb.xij. Quinto ex emende cõtemptu in
flagellatione. Sunt em̃ heu multci qͥ nec flagel⸗
lis emendant᷑.ſed magis indurant᷑.ſicut incꝰfer
rea ex frequenti malleatione plus indurat᷑ ð ta
li.Job.xlj.Coꝛ eius indurabit᷑ q̃ſi lapis ⁊ malle
atoꝝ incus. Hec ibi.Sed tales ꝑtimeſcãt.qꝛ vt
Bꝛeg.dicit Quos pᷣſentia flagella non coꝛrigũt
ad fucura ſupplicia ꝑpetua ꝑducunt. Naʒ Ecẽi
iij.coꝛ durũ male habebit in nouiſſimo ⁊c̃.Exẽ⸗
plum de Pharaoneꝗͥ flagellis induratꝰ in ma
ri perijt cũ ſuis oibo.Ue ̊ ⁊ ve duris coꝛde.
U Lirca ſecundũ de ꝑdicione aliquoꝝ q̃ri᷑
Quare deus bñdictꝰ qͥ ſuauis eſt vniuerſis:ali⸗
̊s ꝑmictit ſic indurari in pctis vt nunqᷓ; reſur⸗
gant:ſed in eternũ pereant. Rñdet᷑m Alexan⸗
Adrũ de Hies.j.par.et Tho.⁊ in ſũma Rayne.cõ
coꝛditer q̊ʒ alios doctoꝛes ſuꝑ.j.diſt.xlj.aſſigna
cur cauſa triplex q̃ cõcurrit in hoc.
Seine eſt cauſa deficiens.
Secunda eſt cauſa pmerens.
Tercia eſt cauſa ꝑmitten. .
Pꝛima inquã cauſa eſt deficiens.ſ.homis libeꝝ
arbitriũ qð vult ⁊ eligit malũ.et ſic impedimen
tum pᷣſtat gre dei. Exemplũ ponit Rugꝰ.xij.ð ci
ui.dei.dicens ſic. Sint duo hoies equalit᷑ affe⸗
cti anio ⁊ coꝛꝑe cõſimiles: videant vnã rem pul
cram puta mulierẽ aut equũ ⁊ ſimilia.quã vnꝰ
illicite cõcupiſcit:alter nõ.que cauſa huius:nõ
rei pulcritudo:cũ eadeʒ eſt in ſe ẽliter mouens
vtrũq;. Item non carnis cõcupiſcentia: cum ſit
ſimilis diſpoſitionis vterq;.nec ſuggeſtio mali⸗
gni ſpũs:qm̃ ille qᷓntum de ſe eſt vtrũq; equalit᷑
temptat.Uñ ſequũ ꝙ huius diuerſitatis nõ eſt
alia cauſa niſi ꝓpꝛia vtriuſq; voluntas. Sic a ſi
mili ꝙ iſte pctõꝛ indurat᷑ ⁊ nõ habet bonũ ꝓpoſi
tum ſed impedimentũ pꝛeſtat dei gre:alius aũt
vulc gr̃am dei:eſt a voluntate deficiẽte in obdu⸗
rato. X Secunda caulſa eſt pmerẽs ſcʒ pec⸗
catũ tam oꝛiginale qᷓ; actuale.qꝛ hõ per peccatũ
ſuũ ꝓmeret᷑ ſeꝑari a deo ⁊ eius gr̃a.Eſa.lx. Ini⸗
quitates veſtre diniſerũt inter vos ⁊ deũ veſtrũ
Sicut exempligra. Infideles ꝑ ſuam infidelita
tem demerent᷑ indurari.⁊ mali chꝛiſtiani per vi
cia varia que cõtinuant nec penitent. Tercia
cauſa eſt ꝑmittens ipſe deꝰ ſcqʒ cuius iuſticia di⸗
ctat vt hominẽ pmittat in ſuo libero arbitrio et
nõ cogat eum qͥ non vult reciꝑe gram ⁊ ſurgere
a pccis.Et ſic patʒ ꝙ ꝑditio hominis in ſua ma
licia eſt ex ſeipſo qua deus iuſte ꝑmittit vt exinde

clareſcat dei iuſticia pctõꝛes puniens qͥ volũta⸗

rie peccauerũt. Sicut exempligratia ſᷣm Sco⸗

tfum. Rerxlegem ſtatuit iuſta ꝙfur ſuſt pendatur

vel latro puniat᷑:qᷓ;uis ſciat ꝙ multi nõ curãtes
hanc legem furtum facient ⁊c.neminẽ tñ cogere.
debet a ſua voluntate furandi.nec iuſtũ eſſet ot
me incarceraret anteq; furtũ feci.ſed iuſtũ eſt vt
ſi furtum fecero pumat.Sic in ꝓoſito. Idcirco

Olee.xiij.dicit dñs.Ex te perditio tua o ſfrael.ex

me aũt aurxiliũ tuum.ſ.niſi pᷣſtes impedimentũ

aurxilio gratie que ſemꝑ pꝛeſto eſt omni facienti

Qirca terciũ de liberatione aliquoꝝ q̃rit᷑
Ungde eſt ꝙ miſericoꝛs deus liberat adduceẽdo

„

ad pniam aliquos etiã induratos:alijs relictis . 0

in ſuis criminibo.vt patet de Petro ⁊ magdale
na ac latrone ad pniam reducd.et de iuda ac iu
deis induratis derelict ⁊c̃. Reſpõdetᷣm Tho
mã cõtra gentiles li.iij.ca.clxxxj.⁊ in ſſma Rayʒ
ne.ꝙ hoc eſt ⁊ fit ex cauſis tribus.
ꝛimo ex abundantia diuie bonitatis.
cᷣo ex euidentia diuine pietatis.
Tercio ex cõplacentia diuie voluntatis.
Pꝛimo inqᷓ; ex abũdantia diuine bonitatis.qᷓ;
uis em̃ induratꝰ pctõꝛ nõ eſſet dignꝰ pſᷣm exigen
tiũ diuine iuſticie vt ſibi infunderet᷑ gra emolli⸗
ens ad pniam:tñ deus vt oſtẽdat ſuã bonitateʒ
immẽſam pᷣter oꝛdinẽ rebo indituʒ oꝑat᷑. Sicut
exempli gratia.cũ cecũ illũinat et moꝛtuũ ſuſci⸗
tat facit pᷣter oꝛdinẽ inditũ rebo ex ſua gtuita bo
nitate.Sic interdũ ex abundantia bonitac eos
q impedimentũ pᷣſtant gratie peccalſido ⁊ indu⸗
ratos auxilio ſuo pᷣuenit cõuertendo illos. Et ſi
cut non omnes cecos illuminat nec omnes ad
hanc vitam moꝛtuos ſuſcitat ſed aliq̊s:ita non
oẽs induratos liberat a pctõ ſed aliq̊s ⁊c. Se

cunda ratio vnde hoc fit eſt euidentia diuine pi

etatis.vt ſicut in repꝛobis oſtendit deus oꝛdinẽ
iuſticie:ita in reuocatꝭ indurat euidenter oſten
dat magnitudinẽ miſericoꝛdie ⁊ pietatis.et hoc
docet apłs Rom̃.ix. Nam ſi nullus damnaret᷑
nõ appareret dei iuſticia.et ſi nullꝰ peccatoꝛ du⸗
rus reuocaret᷑ non appareret miſcòðſa dei tam
magna. Tercio fit ex complacentia diuie vo⸗
luntatis.Sicut em̃ ex voluntate dei ꝓceſſit vt fi

erent creature ex nihilo et qᷓdaʒ alijs dignioꝛes.

et ſicut ex voluntate artificis pcedit vt ex eadem

materia ſimiliter diſpoſita qdã vaſa foꝛmet ad

honoꝛabilioꝛes vſus:vt ad menſam picaria.q
d aũt ad ignobilioꝛes vt ollas ⁊ cacabos igne

deturpãdos. Sic in ꝓpoſito:exquo tota natura
humani gener facta eſt maſſa vilis ⁊ coꝛruptai

pᷣmis parentibo ꝑ peccatuʒ:ſi quos deꝰ ex hoĩbo
liberat vt ſint ad honoꝛẽ celeſtem ⁊ gloꝛiã:poteſt
ſicut vult.et facit hoc er mera gr̃a et miſcðia.q̊s
autẽ in culpa relinquit iuſte facit ſicut ille deme

ruit. Z Unde augꝰ. ponit exempluʒ de hoc
xxiij.q.iiij.c. Nabuchodonoſoꝛ.dicens. Nabu

chodonoſoꝛ poſt multas impietates flagellatꝰ

penituit.et regnum qð ꝑdiderat ꝓurſus accepit

₰

Uſtati

nilol

vetin
cooib
Wen
mim
narca
teſet
Vand
erch:
luofe
ſimir
and
laiſe

Bermo

Pharao aũt ipſis flagellis durioꝛ effectus ꝑijt
Cum em̃ cõfoꝛmes eſſent q;tum ad naturã am
bo homies:qᷓ;tum ad dignitatem ambo reges
Rant. Item Feumm ad cauſam ambo captiuuʒ
dei pplm poſſiea denas
gellis admoniti clementer. Quid g̊ fines eoꝝ fe
cit diuerſos niſi ꝙ vnus ingemuit.ſ.penitẽdo.al
ter ↄtra dei miſcðiam libero arbitrio pugnauit
Et tandẽ cõcludit ꝙ boniꝑ gr̃am dei coꝛrigunt᷑
nõ ex neceſſitate pᷣdeſtinatiõis vel pᷣſcientie.qꝛ pᷣ⸗
deſtinatio vel pᷣſcientia nõ facit neceſſitatẽ. et ſic
mali libero arbitrio pereũt. Hec ibi Augꝰ. dif⸗
fuſe tractat.O & pctõꝛ audi deuʒ clamantẽ oib-

Zach̊.j.Cõuertimini ad me ⁊ cõuertar ad vos.

O miſer indurate vide xpᷣm in cruce ꝓ te mani⸗
bus expãſis vt amplexet᷑ ſi cõuerti voluer.aſpi⸗
ce ſanguinẽ ꝓ te fuſum ad abluenduʒ. O g ania
chꝛiſtiana ↄuertere ne ꝑdas te cum diabolo ob
durxato in ꝑpetuũ. Rogemꝰꝗ̊ xpᷣm vt det nobis
oĩbo gram q̃ coꝛda noſtra ad pniam emolliant᷑
et cõſẽmur głiam ſempiternã men.

Feria eadem poſt pꝛãdiũ Sermo.cxlix.ponit᷑
pᷣdicandus ꝓpter occurrens feſtũ eodẽ die.ſ.ſan
cti Bñdicti vt hoc anno vel alio anno occurrẽ⸗
te alio ſcʒ feſto ſancti Gꝛegoꝛij vel ſcti Joſeph vt
ſepe cõtingit ꝓpter interualli variationẽ. IJdeoq;
poteſt qͥs pᷣdicatoꝝ legendã talis ſancti applicã

do pᷣdicare de materia q̃cunq;. Sed nũc nobis

pᷣdicantibo ſermo reſtat de accidie ſcʒ negligẽtia

eirca feſta obſeruanda.de q̃ cõueniẽs thema ap

plicando ꝓſequemur. .
Eoit illi domi/
d nus coꝛ ad pcepra ⁊ legeʒ vite ⁊ diſci⸗
pline Ecci.xlv.⁊ iĩ epłla hodierne feſti⸗
uitatis. Item aliud thema ex euangelio. Nõ ve⸗
ni ſoluere legẽ ſed adimplere.chꝛiſtꝰ dicit Mat.
v.et in euangelio feſti. I†em aliud.Qõð vobis di

co oibus dico vigilate.ſ.ad implendum pᷣcepta

Mar, xiij.et in euangelio feſti. Reuera chariſſi⸗
mi maxima eſt gra dei qñ dat᷑ homini vt appo⸗
nat coꝛ ꝑ oia ad pᷣcepta implenda.et ad legeʒ vi⸗
te.ſ.eterne:hoc eſt ad conſilia euangelica obſer⸗

uanda. et ad legẽ diſcipline.ſ.docendã alijs. ã

et chꝛiſtus dñs legem impleuit.et iſte ſctũs cu⸗

ius feſtum colimus hec obſeruauit. O gͤchariſ⸗
ſimi vigilate ad hec. Sed qm̃ inter pᷣcepta obſer

uanda a deo mãdat᷑ in decalogo Exo.xx.ſabba⸗
ta.i.feſta ſctificari.Et de hoc nobis reſtat ſermo
ideo de b̊ tria myſteria declarabimꝰ ꝓ ſermone
Seause grauis offenſio violationis
cõöm ðᷣ legalis punitio tranſgreſſiõis
Terciũ ðꝛ modalis tentio vacationis.
A Circa pmũ de graui offenſa violationis fe⸗
ſtoꝝ Notandũ ꝙ pluribus rationibo pꝛobant᷑
grauit᷑ peccare qᷣ feſta violant.Et patet
Pꝛimo qus eſt magne ingratitudis

idebãt.q;tum ad penã ambo fla⸗

Secundo qꝛ eſt magne ꝑuerſitatis
Tercio qꝛ eſt diuine odibilitatis.
Quarto qꝛ eſt mulcimode danabilitatis
Pꝛimo qꝛ feſta nõ obſeruare eſt magne ingrati
tudinis.qꝛ ipᷣe deus ꝓpter hoc pcepit ſabbata.i.
feſta colere vt ſaltem illo die recogicaremus dei
bñficia impenſa ⁊ gras deo ageremus. ꝓpter qðᷣ
in pꝛincipio huius pᷣcepti poſuit di.Memento
vt diem ſabbati ſanctit᷑ices.vt per hoc verbum
memento recoꝛdationem ſignificet. QOui̊ non
vult obſeruare feſta ſignum eſt ꝙ non vult deo
grates agere ꝓ ſuis bnſicijs.ſ.creationis:conſer
uationis:incarnationis:paſſionis.⁊ ſic de alijs
Et ꝑ conſequens non ſunt digni gra dei nec glo
ria nec vita. Gꝛego. Non eſt dignus de dandis
qui nõ agit grates de datis.Exempilum. Si ali

quis tibi dediſſet ſeptẽ aureos:ita ꝙ ſex habeas

ad nutũ tuum.et ſeptimũ ſibi reddere tenearis
magna ingratitudo eſſet ꝙ ſibi ſeptimuz velis
auferre vł furari.et ꝓpter ingratitudinẽ poſtet le
gitime reuocare ipſe datoꝛ hoc donuʒ.qꝛ vt ha⸗
bet᷑.C. de reuocãdis donatiõibo.l.vl. pter ingra
titudinem donationes iuſte reuocant᷑. Sic ad
ꝓoſitum deus bñdictus ↄceſſit ꝓ noſtra vtili/
tate ſex dies ad oꝑandũ.et diem ſeptimũ.i.feſtuũ
vel dñicam ſibi reſeruauit ad hoc vt ei tũc deſer⸗
uiat᷑.quem ſi nõ reddimus iuſte reuocat nobis
dies cõceſſos ad laboꝛandũ:collendo nos de vi
ta vel alio mõ puniendo.ſ.frangendo pedeʒ vel

manũ vel imittendo aeris indiſpoſitionẽ vel in

firmitatẽ et hmõi.et it fit ꝙ qͥᷣ vno die feſto non
vult abſtinere a laboꝛe: ſepe iuſto dei iudicio ꝑ
grandinẽ vel guerrã aut fractionẽ pedis bouis
vel equi:aut aliter:opoꝛtebit abſtinere toto mẽ⸗
ſe vel anno. B Secũdo violare feſta vel nõ
obſeruare eſt maxime ꝑuerſitatis et fatuitatis.
Pꝛimo quia talis potius vult laboꝛare ĩ ſerui⸗
tio diaboli qᷓ; quiſcere in ſeruitio xpᷣ. Secundo
quia potius vult eſſe in ſtatu milerie infernalis
cum magno laboꝛe in die feſto acqͥrẽdo ſibi toꝛ/
menta qᷓ; eſſe in ſtatu patrie celeſtis vbi eſt qes

eterna. Unde Hiero.in teſtamẽto. O quãta de

mentia hoim:q̃nca fatuitas miſerabiliũ mũda
noꝝ qͥ cum etiã per laboꝛes ⁊ ꝑicula parati ſint
damnari:nolunt ſuaue iugum dñi⁊ onus leue
poꝛtãdo ſaluari Hec ille. Nonne fatuus eſt qui
magęts vult laboꝛare cũ maximis ſudoꝛibo q́; q
eſcere in regia dignitate celeſti. Tercio qꝛ cũ bo⸗
ues et equos ſuos nõ ꝑmitrant onerari vltra q
debeant.tamẽ ↄtra ſe puerſe agunt.quia in nu
lo ſibi tales compatiunt᷑:ſed quotidie etiã in fe⸗/
ſto poꝛtant onera laboꝛũ ⁊ peccatoꝛũ ⁊ toꝛmen⸗
toꝝ infernalium demerẽdo ꝑ bmõi peccata ſua
Quarto quia cum in feſto deberent q̃rere grnam
dei ⁊ ſanctoꝝ amiciciã:ipſi queruntirã ⁊ vicioꝝx
ſtercoꝛa ſibi aceumulant magnis laboꝛibo. Uñ
talibo Malach.ij. dicit dũs. Diſꝑgã ſuꝑ vultuʒ
veſtrum ſtercꝰſolennitatũ veſtrarũ.i.vicia i feſt⸗

Feria.i. paſt dominicã ramiſpal.

facta in cõfuſionẽ veſtrã puniã pena multiplici.

CTercio qꝛ violare feſta eſt diuine odibili

tatj. lã Exo. xxxj.penò moꝛtis ⁊ excõicationis a
dei ppło cõminat᷑ deus violatoꝛibo i ſignũ odij

ſpecialis ad boc pccm. Dicit ei ſic. Uidete vt ſab⸗

batũ meuʒ cuſtodiatis. Qui em̃ polluerit illud
moꝛte moꝛiat᷑.qͥ fecerit in eo opus pibit aia illiꝰ
de medio populi mei. Hec ibi.Et ſic patet ꝓpoſi

tũ ꝙ detales punit coꝛpaliter occidendo ⁊ a ce/
lo etiã excludendo. Si petas qrẽdo Unde eſt H

ꝙ tantũ deꝰodit violationẽ feſti. Reſpondex᷑ qᷣa
cum feſtũ ſit q̃ddam ſignũ recognitiõis diuie vt

pᷣdictũ eſt.ideo eiꝰ violatio videt᷑ qdamodo eſſe

Ddei negatio. Inſuꝑ cũ hõ ſe totũ ꝓ oĩ tꝑe habeat
a deo a quo eſt ⁊ q̊libet momẽto tꝑis a deo con/⸗

ſeruat᷑. Idcirco magna iniuria fit deo vt homo
ſe totũ ſubtrahat deo illo die qᷓ deberet potius ſe
dare deo. Inſuꝑ donat ſe totũ ſeculo vel diabo/

lo dei inimico. ꝓpter hec merito deꝰ odit tales.

D Quarto qꝛ eſt mulcimode dãnabilitatis
Nã oĩs lex totius mũdi damnat ⁊ puniẽdos di

ctat violatoꝛes feſtoꝝ.vt ꝓſeq̃ mur.ij.articło ſer⸗
monis. Nam non ſolũ leges iuſte:ſed cciã ritus
igdolatraꝝ gentiliũ puniebat violatoꝛes.vt patʒ
eremplo vulgato in geſt romanoꝝ. vbi legit ꝙ

Achus in ciuitate Roma regnauit qͥ ꝓ lege ſta/
tuit ꝙ dies pᷣmogeniti ſui coleret᷑ ſub pena moꝛ

tis.Cunq; multi trãſgrederent᷑ cõſuluit Uirgi⸗
liũ ⁊ petiuit vt arte ſua faceret ꝙ tranſgreſſoꝛes
accuſarent᷑. Cirgilius ̊ arte magica fecit vt ſta⸗
tua erecta in medio ciuitatis oia bmõi in ciuita
te facta occulte in illo feſto violando reuelaret.
et ſic plures occidebant᷑. Erat aũt qͥdã faber no⸗
mine Focas q laboꝛabat ĩ nocte feſti.maneq; fa
cto ꝓperans cu malleo cõminabat᷑ dicẽs. Situ

me ꝓdider cõfringa caput tuũ.et ſic domũ redi

bat.Quoſdã mane feſti miſit imꝑatoꝛ ad ſtatu⸗

am üllã vt reqͥrerẽt ð trãſgreſſoꝛibo.et ſtatua oſtẽ

dit illis tria metra deſcripta in frõte ſuo ſic. Tẽ⸗
poꝛa mutant᷑ hoĩes q̊ deterioꝛant᷑. Qui verita⸗
tẽ dicit caput fractum habebit. Audi vide tace ſi
vis viuere in pace. Itaq; imꝑatoꝛ venit ad ſta/
tuam introgãs qᷣs ſibi minaret᷑. Et tandẽ reſpõ
dit ꝙ Focas.Captꝰeſt ꝗ̊ͥ ⁊ adductus.inqͥrentiq;
imꝑatoꝛi cur ↄtra legem ageret:reſpondit.Dñe
hanc legẽ nõ poſſum ſeruare qꝛ oĩ die octo dena
rios opoꝛtet me acqrere q̊ͥs non poſſum ſine la⸗
boꝛe habere.qꝛ duos denarios ſoluere habeo q̊
tidie:duos accõmodare: duos ꝑdere:duos aũt
expendere.Cũq; hec vᷣba nullus intelligeret:iu⸗
rauit imꝑatoꝛ ꝙ; nõ occideret᷑ ſi ediſſereret.et ſic
ille explanauit dicẽs.Duos debeo ſoluere.qꝛ pa
tri meo qͥ me enutriuit dare teneoꝛ ꝓ victu eius
pauꝑtatis.duos accõmodo.qa filiuʒ habeo in
ſcholis diſcentẽ ꝓ q̊ ſoluo:qͥ tãdẽ cum ego ſenue

ro me nutriet. Item duos ꝑdo q̊ͥs in vxoꝛẽ q̃ mi
hi cõtraria eſt tidie expendo. duos aũt in vſuzʒ
neceſſitatis mee expendo.Et ſic liberatus eſt Yo

cas ꝑ ſapientiã.et a ſenatu cõmendatꝰ.Tandez
poſt moꝛtẽ imꝑatoꝛis electus eſt imgatoꝛ: in cu

ius coꝛona capitis in imagine depicti ſunt octo.

denarij. 7

E Circa ſecundũ de legali punitione Nota
ꝙ ois lex punit cràſgreſſionẽ feſti.patet Pꝛimo
lege intrinſeca.ſ.nature in aia.qꝛ rõ ipſa natura
lis dictat vt hõ aliqñ intendat vite ↄtemplatciue

deũ ⁊ dei bñficia recognoſcẽdo.et ꝑ ↄſequens cõ

ſcientia remurmursdo ꝓ traſgreſſione pumen⸗
dũ decernit. Pꝛoptea de ſctõ Job qͥ fuit tꝑe leg
nature dicit᷑.ꝙ cũ in oꝛbẽ tranſiſſent dies.i.in ca

bat filios ſues Job.j.ſcʒ ndmonẽdo degraticu⸗
dine bñficioꝝ dei ⁊ coꝛrigẽdo de pccis. Ideo ſub
dit᷑ di. Nefoꝛte peccauerint filij 7. Scðo lege
moyſaica. Nũeri.xx.vbi dñs pᷣcepit lapidari euʒ

pite hebdomade qð eſt dnica die mittẽs ſctifica⸗ ( . 0

qͥ colligebat ligna in ſabbato. Deniq; tercio le/

ge phetxica.Niere.xviij.Eʒech.xx.⁊ plurib alij“5
dñs ponit mulciplicẽ cõminationẽ penaꝝ cõtra

tranſgreſſoꝛes. Quarto lege euãgelica Matr.
xix.Si vis ad vitã ingredi ſerua mandata.⁊ ſic

ꝑ contrariũ ſi non ſeruas damnaberis. Quin

to lege apoſtolica. Ab apoſtolis em̃ exoꝛta ẽ diei

dominice celebꝛatio ꝓpter mita eius pꝛiuilegia
vt in ſpeciali ſermone parte de tꝑe tractauimus
Et pᷣſertim quia chꝛiſtus reſurrexit die dñico et
diſcipulis apparens gaudiuʒ fecit. Sed malus
diſcipulus ſc; iudas traditoꝛ ſᷣm qð Ruguſtinꝰ
dicit. eodem die ſe ſuſpendit audita chꝛiſti reſux
rectione.licet euangeliſte per anticipationẽ ſcri⸗
bant hoc factum in ſerie paſſionis.Sicfiet ma⸗
lis ꝙ die dñica ſcʒ noſtre reſurrectionis finalis
ſuſpendent᷑ coꝛpoꝛe ⁊ anima ad ꝑpetuam oam
nationẽ in iudicio. Item die dñica apoſtoli ſpi/
ritumſanctũ acceperunt.ergo ⁊c. Serxto lege

canonica que pcipit extra de ferijs.t. omnes.di⸗

es dñicos celebꝛari omni veneratione. Item de
conſe. diſt. iij. c. Peruenit. Gꝛegoꝛius decernit ꝙ
violatoꝛes dñice diei ſunt antichꝛiſtiani. Se/
ptimo lege ciuilica. Nam.C. de ferijs.l.vltima

pcipi ſub pena amiſſionis militie⁊ ꝓſcptionis

patrimonij non fieri in feſto iudicia et ſpectacu⸗
la.Et ſic patet ⁊c̃.
F Circa terciuʒ de modo vacãdi exquo ſer/
mone de tempoꝛe latius egi non opoꝛtet hic re⸗
petere. Sed reſtat queſtio Utruʒ chꝛiſtianꝰ die
toto vł maioꝛi parte diei in feſto vacare ſalubꝛi
bus teneatur ex pᷣcepto. Reſpondet᷑ ᷣm Cancel⸗

larium pariſieñ. ⁊ in Anthonina parte.ij. titło

viij.ca.vij.ꝙ licet hoc facere eſſet bonũ:nõ tñ ob
ligatur.imo poteſt qͥs in feſto aſſumere aliquaʒ
recreationẽ vel ſpaciatũ vel ſolaciũ dũmodo ſit
honeſtum ⁊ taliter fiat ꝙ non cõmittat᷑ peccatũ
moꝛtale. Unde ſi quis audit miſſaʒ et poſtea to

ta die ſolaciatur vel ociatur honeſte non peccat

moꝛtaliter ſed venialiter: als ſermo eſſet nimis
durus. ⁊ multi pter cõmune credsre danarent᷑

66

Sermo

Uñ ex pᷣcepto nõ tenet᷑ niſi miſſam audire et ab

„ * 4
.
.

Ps.pmiſiſſet dicẽs. Bti q̊x remiſſe ſunt iniqᷣta

1, oꝓꝑib ſeruilibo abſtinere.et ſic a pctis. Sed qᷓnto tes ⁊ qꝝ tecta ſunt pctã:exponeñ hec ſubdit. Be
peus vacat:tãto plus meret᷑. Hec Anchonina. atus vir cui nõ imputauit dñs pctm̃.Et ſic pec
Erxemplũ legit᷑ in ſpeculo. diſt.vij.exẽ.lxxij.ꝙ fe/ catũ remitti nõ eſt imputari. Pꝛo clari
d ſta q̃libet qͥdaʒ deuote celebꝛauit diuturnis va/ oꝛi intellectu Nota ſᷣm intẽtionẽ Scoti ſuꝑ.iiij.
un cans oꝛõnibo.⁊ ĩ feſto oim ſctõꝝ migrauit deuo diſt. xiiij. ꝙ poſtqᷓ; qͥ ꝑfecit actũ pcti licet iã actꝰ
e te:ac poſt moꝛtẽ cuidã apparuit ĩ glioſa pulcri?⸗ tranſierit:tñ ania que peccauit manet in dei vo
V0 tudine dicens ob hoc ſe ſanctis aſſociatũ. Roge luntate obligata ad penã pctõ.ſ.cõmiſſo coꝛre⸗
* mus gchꝛiſtum ⁊c. HM ſpondentẽ vt dicit Augꝰ.ſuꝑ eadẽ verba pᷣdicta
ucg . ⸗ Z PS.Exemplũ. Poſtq; qͥs offendit regẽ vł iudi⸗
a e Feria q̃rta poſt dñicam Ramiſpalmaꝝ Ser cæ licet accus offenſionis iã tranſiuit tñ in offen

ſian⸗ .„
au/

regulis generalibo ac ſignis.

dẽte remanet ĩputatio ad penã. Sic in ꝓpo ſito
manet poſt pctm̃ in aia macula pcti ꝓpter quaʒ

Jeg qnquageſimus de remiſſione pctõꝝ et eius

nõ eſt digna dei amoꝛe vel gra nec viſione diui⸗
na tanqᷓ; inqͥnata ſtercoꝛe pcti. Sicut em nõ de⸗

. . dEſus gutem di

miez i cebat. pater dimitte illis:nõ em̃ ſcũũt cet nec admittit qs ad cõſpectũ regis facie ſterco
wole qd faciunt.Lu.xiiij.⁊ in paſſiõe euan riſata.ſic in ꝓpoſito.Uñ Apoc.xxj.Nil coinqna⸗
nalis gelica que cani᷑ in miſſa hodierna.Dñs Jeſus tũ.ſ.pctõ intrabit i ill.ſ.celũ. Itẽ poſt pctm̃ ma
naͤr chariſſimi pietate ⁊ miſcðᷣia plenꝰ oꝛauit ꝓ ſuis net etiã reatus pcti ad penã quã opoꝛtet ſoluere
W. crucifixoꝛibo vt nullus pctõꝛ q̃ᷓntũcũq; in pectis anteq; ꝑueniat talis.ſ.aia ad btitudinẽ. Lũc ̊
iſ ꝓfundatꝰ deſperet de pctõꝝ ſuoꝝ remiſſiõe ſi c? ðꝛ pctm̃ remitti Pꝛio qñ tali aie peccatrici non
Oun uerſus fuerit ad pniam. Pꝛoinde diligenter ad imputat᷑ talis.ſ.pcti macula.ſed infuſa dei gra
nidi uertamꝰ chariſſimi ꝙ chꝛiſtꝰdñs hanc oꝛatiõeʒ delet᷑ vl tollit. Scðo qñ etis nõ imputat᷑ eidem
leg ꝓ remiſſione noſtroꝝ pctõꝝ fudit qñ erat cruci illa pena a deo oꝛdiata ad quã fuit obligata.ita
uinus affixus ⁊ trib clauis vulneratꝰac ſanguie ſaro ꝙ de nõ reſeruat talẽ aiam ad penã ꝓ illo pctõ.
icee ꝑfuſus:vt doceret ꝙ ꝑ meritũ crud ⁊ ſanguinis nec vult vindicare ꝑ penã ipᷣm pcm̃ cõmiſſum
nubs chꝛiſti oia pctã qᷓntũcũq; grauia nobis donanꝰ J Secũdo q̃q; ex hijs qrũ Quali homi de
tis vel dimittunt᷑: ſitñ cõpatimur imitãdo ipᷣm in us nõ imputat pctm̃. Rñdet᷑ ᷣm Caſſiodoꝝ ſu
ret cruce pnie in q̃ et nos debemus Sfig tribo cla/ ꝑeadẽ vba Ps.ꝙ oi agenti verã pniam. Pꝛo⸗
lin uis.ſ.cõtritionis vere ⁊ cõfeſſionis ⁊ ſatiſfactõs pterea cũ dicit PS. Btũs vir cunõ imputauit
n qbo vulneramur amoꝛe tpᷣi.de q̊ͥ Sꝛeg.ðᷣt. Ma dñs pctm̃:ſubdit.nec eſt in ſpũ eius dolus. Ubi
ſ⸗ la eſt ſanitas coꝛdis q neſcit doloꝛẽ huiꝰ vulner glo.Cui nõ imputat dñs pctm̃ niſi ilii in q non
nn ſcʒ charitat qᷓ oꝑit mulcitudinẽ crimis et intro/ eſt dolus falſe pnie ſed ſe vero coꝛde.l.penitẽdo
hiͤ ducit in regnuʒ efne btitudinis.Un ꝓpheta pẽ. accuſat in cõfeſſione ⁊ ſatiffactionẽ intẽdit ꝑfice
wole xxyj.dicit. Gci qꝝ remiſſe ſunt iniqtates ⁊ q̃̊ꝝ te⸗ re.Exẽplũ in Dauid qᷣ cũ peccaſſet cũ Berſabee
e cta ſunt pctã qð poteſt poni ꝓ alio chemate.Eẽc/ vxoꝛe Urie pᷣus iputauit deꝰ pctm̃ ſibi ꝑ ꝓpbetã
ge ce beatos dicit penitẽtes in charitate.qꝛ.ſ.remii MNathan:qͥ ꝓpoſita ꝑpabola ꝙ diues qͥdas peꝑcit
Nende ſionẽ habent pctõꝝ ꝑ ſanguinẽ xpᷣi ⁊ in ſpe beati ſuis ouib ⁊ oniculã pauperis hoĩs mactauerit
n ſunt ⁊ ſi re nõdũ exiſtant:cũ ſint in gra qͥ eſt arra pegrino aduenliẽti.Et data ſnia a Dauid ꝙ filiꝰ
R. btitudinis future. Hec Lyra. Itaq; ð remiſſiõe moꝛtis eſt vir ille diues qͥ hoc fecit:ſubiunxit x⸗
uina pctõꝝ moꝛtaliũ oim de qͥb ꝑ totũ hoc q̃drageſi pheta.Tu es ille ꝗᷓ Mriã occidiſti ⁊ vxoꝛẽ eiꝰtuli
– male egimus reſtat tanq; ꝓ medela infirmita ſti:qᷓ;obꝛẽ nõ recedet gladiꝰde domo tua ⁊c̃. Sʒ
cla/ tũ aliqᷣd ſaltem generalr ꝓponere.q;uis auteʒ in cũ Dauid vere penituiſſet cõfiteñ peccaui dño.
alio qᷓ̃drageſimali plurima ſpecialiꝰ egerimꝰde pheta morx etnã denũciauit remiſſionẽ di.Dñs
oſe/ pnia:cñ ⁊ ib qᷓdrageſimali neceſſitas cogit bꝛe⸗ trãſtulit petm̃ tuũ.ij. Regũ.xij.Olq̊ ſacra pnia q̃
tbiere niter inuehere ꝓ ppli doctrina ſalubꝛi. Unde ðᷣ pctã deles. R Denicq; tercio q̃rit᷑ Ouò ꝑ pe⸗
d ipſa peccatoꝝ remiſſione declaremꝰ tria myſte⸗ nitentiã tegit deꝰ in aia pctm̃ vt dicit Ps. vbi g.
lubi ria pꝛo hoc ſermone. ſcʒ q̊ꝝ tecta ſunt pctã.Quõ em̃ fit in brificato ho
Vncl Pꝛimũ de remiſſionis notificatiõe. mine vt cõmiſſa in h̊ mðo pctã nõ ſint aꝑta deo
juto Scõom de regularitatis obſeruatione. cũ deo nil põt celarivel tegendo abſcõdi cui oĩa
ztob Terciũ de cognitionis cõiecturatione. ab et᷑no nota ſunt ⁊ aꝑta oculis eiꝰ Hebᷣ.iiij. Et
lo BGirca pꝛimũ de notificatione qrit᷑ quid ſit ꝑoↄſequẽs mirũ eſt ꝙ nõ videãt etiã bti. Sed re⸗
dolt „ o pctm̃ remitti aut q̃liter fiat a deo remiſſio pecoa ſpõdet᷑ ſᷣm Lyrã et doc.cõiter.q; pctã hoĩm com
Heeluci ti.hoc vtile eſt:vt nouerimꝰ quõ a noſtr pctis ð miſſa nõ ſic dicunt᷑tegi vtnullo mõ videant᷑ vł
do beamus expiari. Reſpondet᷑ im Tho.in qſtio cognoſcant᷑ foꝛe facta.qꝛ h̊ eſt impoſſibile vt pᷣte
lcen nibo diſputatꝭ de malo.q̃ſtione de pctõ veniali. ritũ nõ ſit pᷣteritũ.vel ꝙ deo ſit ignotuʒ. Sed di/
inis arti. xj 7 barim em itti nihil alið eſt qᷓ; petm̃ ho/ cunt᷑ tegi vel tecta ꝑ pniam.qꝛ nõ videt deus ad
uent. mini nõ iputatri.et oſtendit ex ſcptura ſic. Ns cũ puniẽdũ illa.nec erũt ad ↄfuſioeʒ hoĩs ĩ pr̃ia btã

*

Feria.ii poſt ominicz ramiſpal.

da videbunt᷑ tanqᷓ; dei miſericoꝛdia et gratia re⸗
miſſa.hoc aũt ꝑ charitatem penitentie annexam
