nerabiles. O Sʒ di . cuz ſcriptũ ſit Exo.xx.
Nõ facies tibi imaginẽ neqʒ adoꝛabis.⁊c. qua
re ergo eccłia cõtra hanc ꝓhibitionẽ honorat eã
Reſpondet᷑ ᷣm docto.pᷣdictos ꝙ ante incarna
tionẽ chꝛiſti cũ deus eſſʒ incoꝛpoꝛeꝰ.ſ.in veti le⸗

gepbibitũ fuerit imaginẽ fieri ⁊ colere:co ꝙ ho

mines pꝛoni erant ad idolatriã.ſʒ poſtq; deus
factus eſt ho mo ꝑmiſſum ẽ aſpirituſctõ in no⸗
una lege imagines erſ ꝛimo quidẽ ad iſtru⸗
ccionẽ populi ſimplicis qui imaginibo quaſili
bꝛis edocet᷑.de conſe.di.iij.ꝑlatũ.

remẽoꝛandũ myſteriũ incarnatiòis ⁊ exempla

ſanctoꝝ dũ quotidie oculis pᷣſentãt᷑ Tertio ad
excitãdũ affectũ deuotionis qͥ magis mouetur
⁊uncitat᷑ viſis q; auditis. Pꝛoinð exemplũ le⸗
gimus ꝙ xpᷣs dominꝰ impꝛeſſit ſuã inagineʒ
faciei in veronica ⁊ etiã in lintheo miſſo ad re⸗
gem ediſſe Abagaꝝ.Et btũs lucas dici᷑ depin
xiſſeimaginẽ chꝛiſti ⁊ beate marie que Rome

Thomõã ꝙ crux poteſt cõſiderari pᷣmo inq;tũ ẽ
res inſenſibilis.⁊ ſic non debetur ei honoꝛ. Se
cundo inq; tum eſt quedã res chꝛiſti ſanguine
conſecrata vel contactu. ⁊ ſicvenerat᷑ hyperdu⸗
lia tanq; noſtre ſalutis inſtrumẽtũ.ſicut vene⸗
ramur ⁊ ſacramẽta.que etiã ſᷣm Bonauen. ve⸗
neramur ſumplici honoꝛe vel reuerẽtia non la⸗
tria ſed hyꝑdulia.pᷣm Chomã ac Richardum.
Similit᷑ tanq; pᷣcioſiſſimas reliquias pꝛopter
ↄtactũ xpᷣiveneramur⁊ alia ĩſtrumẽta paſſiõis

ſq; dauos:lanceã:veſtẽ:coꝛonã ⁊ ſic de alijs.licʒ

non intantũ ſicut crucẽ chꝛiſti. Terrio conſide⸗
ratur inq;tum repᷣſentat figurã chꝛiſti extẽſi in

gęga.⁊ ſic adoꝛat᷑ latria ſicut ⁊ chꝛiſtꝰ. Unð ſic ec⸗

deſia oꝛat eã dicens.O crux aue ſpes vnica ⁊c̃.
Alievero cruces in quacũq; materia:puta lapꝑi
dis vł ligni non niſi vt ſunt imago xpᷣi vel repᷣ⸗
ſentãtes adoꝛant᷑ ſicut imago xpᷣi ſci⸗

liqʒ latria. ¶ Septimo adoꝛat᷑ beata xpᷣi mater

ꝑdulie ꝓpt᷑ ſingłarẽ Feelletis matc⸗

Secudo ad

“H

4

— — — ——

— — — —᷑¼— £–

—

Bermo

nitatis dei. Utrũ aũt maioꝛi veneratõe debeat
venerari qᷓ; crux xpᷣi latius vide ſcriptũ ĩ Stel⸗

W
3 lario virginis Marie.li.xij. pte.j.arti.j. Octa⸗
. uo adoꝛatur ſanctoꝛũ reliquie adoꝛatiõe dulie
Sue eis iuſte debet᷑ ſᷣm Tho.⁊ Rayneriũ ſupꝛa
qꝛ ipᷣi ſunt beati in celo qui eciã ſunt noſtri du
ctoꝛes in celũ taʒ ſuis exeplis qᷓ; eruditiõib qᷓ;
meritis ⁊ iterceſſiõibus. Et patebit ſequẽti ar.
6 iij.O ergo homo xpᷣiane diſce ſaluari.
. P Lirca terciũ pᷣncipale notandũ ꝙ valde
coõmẽdabilis ⁊ laudabiliter meritoꝛia eſt deuo
e ⸗ AQ tio in cultu reliquuaꝝ.nõ ſoluʒ xpᷣi vel crucis ⁊
k,., imaginũ:ſʒ etiõ ſanctoꝝ ⁊c.ꝓut colligitur ſᷣm
“ * doctoꝛes theologos pluribo rationibo vt patet
,0o N in ſumma Rayne. Pꝛimo ratione affectiõis.
e en „ AYaʒ videmus ꝙ qui afficitur ad aliquẽ omia
„ que ab ipſo relinquunt᷑ poſt moꝛtẽ venerat᷑ in
4 mem oꝛiã illius:puta libꝛos:anulum:veſtes ⁊
iN9 ſimilia.⁊ in hoc oſtẽdit᷑ vere dilectiõis affectus
ad illũ.Sic in ꝓpoſito venerando reliqas ſan⸗
. . ccoꝝ ⁊ xpᷣi daret ꝙ veraciter amamꝰillos.⁊ per
cõſequẽs reamamur a chꝛiſto et ſanctis. Nam
Pꝛouerb.viij.ſcribit᷑ in ꝑſona xpᷣi ⁊ ſapientie:
9 Eg o diligẽtes me diligo ⁊c. Scðo rõne cõiun⸗
1 cciõis.qꝛ veneramur ꝓpter regis magni cõiun⸗
ili y ⸗ cionẽ filios eius amicos ⁊ cognatos.⁊ etiam
aD domũ ſeruos veſtem:ſellam ⁊ etiam calcaria ⁊
4 ſic de alijs.quãto magis ſanctos dei qui ſunt
. gagnmnicl dei ⁊ filij ⁊ templũ ſpirituſſancii honoꝛa
e. re debemus etiam in reliquijs coꝛpoꝛũ illoꝛũ
, ſanctoꝝ et alijs pertinentibus. Tercio růéòne
. diuine cõfoꝛmationis.quia ipᷣe deus tales reli
7 quias cõuenienter honoꝛat in pᷣſentia eoꝝ mi⸗
„ racula faciendo.ergo ꝓdeo honoꝛãdo illos ſic
S mmaeremur cum talia redũdant in gloꝛiam dei ⁊
. ipſe vult honoꝛare.Unñ Matth.xxv.dicit Qð

vni ex minimis meis feciſt::mihi feciſt. Quar
to ratio ne fruicionis.quia anima que fuit vni
4 ta tali coꝛpoꝛi vel vtebatur in mundo talibus
rebus:nunc eſt beara fruens deo. Unde quic⸗
quid petit a deo obtinet ſi abſolute vult petere
⁊ ſic gratiã ⁊ gloꝛiaʒ tibi poteſt obtinere.Quin

to ratione future beatificationis.quia certum
eſt ꝙ ideʒ coꝛpus reuniendũ eſt anime ad bea⸗
titudinẽ perpetuo habendam.et tu ergo ſi ſal⸗
uaberis cum tali ſancto in eius gloꝛia letaber
m Ultimo ratione ſuffragationis.am ſcriptuʒ
4 eeſt Ecci. xxix.Oſſa ꝓphetarũ pullulant de loco
5 ſuo ſq; ꝑ ſuffragatioeʒ multiplicem liberando
a periculis ⁊ moꝛbis a moꝛte mala ⁊ alijs mi⸗
4 fſerijs vt patet quotidiana experientia arca ſe⸗
n/ , pulchꝛa ſanctoꝝ.cdlaret ex legendis eoꝛum Ro
. gemus ergo chꝛiſtum ⁊c.
—.
i Feria ſexca poſt dominicam pꝛimam Ser⸗
. mo vndecimus ſcilicet de pꝛecepto dilectionis
quod implicite continetur in pꝛimo pꝛecepto
. decaloggit.
4 , . .
„

XI. XII. et. XII.
Wiit ille bomo

a ⁊ nũciauit iudeis quia ieſus eſſʒ qui
fecit eũ ſanũ Joh̊.v.⁊ in euãgelio ho

dierno. In hoc miraculo qð rectat euagelium
ſq; ð hoie qui nõ potuit curari niſi per imperiũ

dñl ieſu. doctrina in myſterio daturꝙ vetꝰ lex ve⸗

nõ potuit ꝑfecte ſanare ad eternã ſalutẽ cõſeqn
dam niii in fide ieſu.Nã ⁊ quod dicit᷑ in euãge⸗
lio.ſ. ad aque motũ factũ ab angelo ſanabat᷑
egrotus qui pꝛioꝛ itraſſet in piſcinã bechſaide.
Hoc ideo dicit᷑ a pleriſq; fuiſſe qͥa crux xpᷣi ibi
fuerat ãtea ſepuita.vt narrat etiã Lyra. Unð in
his cõſideremꝰ chariſſimi.ꝙ ieſus qͥ interpᷣtat
ſaluatoꝛ legem amoꝛis ⁊ pᷣcepta dilectiõis iſti⸗

tuit ad ſalutẽ.hãc pᷣdicauit ſine qua hoĩ nõ ẽſa

lus. Unð introgatus qð eſſet pᷣceptũ pꝛimũ ⁊
maximũ in lege in quo ſaluari poſſent homies

rñdit.Diliges dñm deũ tuũ ⁊c.patet. Hoc qp⸗-

pe pꝛeceptũ pᷣſuponit᷑ ⁊ implicite cõtinet᷑ in pꝛi⸗
mo pꝛecepto decalogi ꝓut patuit ſupᷣ. Pꝛoinð
ſub ipᷣo pᷣcepto bmo ðcalogi oꝓppoꝛtunũ videt᷑
pꝛedicare de pᷣcepto dilectiõis eo ꝙ in illo conti
netur iplicite.⁊ de h̊ tria myſteria declarabimꝰ.
Lelai de ipᷣius maioꝛitate.
Secũdũ de eius pᷣmitate.
Tertiũ de pꝛoximi charitate

De iſtis ſub eadẽ foꝛma vide ꝑte eſtiuali pome

rij ſer.lj.ſub littera O vſ. q; finẽ vt placebit.

Sabbato poſt dñicã bmã Sermo. xij ſalzʒ

de ſuperbia cauenda put ꝓhibet᷑ pᷣmo pᷣcepto.

d illis de monte pᷣcepit eis ieſus dicens
NNemini dixerit viſionẽ Matth. xvij
⁊ in euãgelio hodierno.Sed quare xpᷣus dñs
ſue trãffiguratiois maieſtatẽ diſcipuł oñdeñ.
pꝛecepit ne cuiq; dicerẽt hancviſionẽ:niſipter⸗
ea vt dicũt doctoꝛes quatinꝰ nos doceret fuge
re omnẽ vanã gloꝛiã ⁊ ſuperbiam. ipſe em̃ nuũ⸗
qᷓ; in aliquo potuit peccare ſed ꝓpter nos qui ſe
pe in talibus peccamꝰ pꝛecepit vt caueamꝰ ⁊c.
Exquo autẽ in pꝛimo pᷣcepto decalogi ꝓhiber
ſuꝑbia vt dictũ eſt.Oppoꝛtunũ g̊ videt᷑ ſaltẽ
vnũ ſermonẽ de ſupeꝛbia pꝛedicare: de qua no
tabimus hic tria myſteria.
Pꝛimũ dicitur deteſtatiõis.
ecundũ dicitur extirpatiõis.
Tertiũ dicitur remediatiõis.
De iſtis ſub eadẽ foꝛma vide q̃drageſimali ſe⸗
cundo ſalicet Pomerij de vitijs ſermone. xv.

„

o tredecimꝰſequitur de ſecũdo pꝛecepto deca
logi ſq; Non aſſumes nomẽ dei tui in vanum.
Exodu.xx.capło.vbi erit tbema ex euãgelio.

Dñta ſecũda quadrageſime in mane Ser⸗
m

S „*
ð

„

De periurio Sermo.

Ic eſt filius

b meus dilectus in quo mihi bñ
cõplacuit.ipᷣm audite Matth.
xvij.⁊ in euãgelio.Hec verba dixit deꝰ pater de
xpᷣo ieſu.qͥ b pcipit vt x-pᷣi mandata ⁊ cõſilia ac
documẽta libẽter audiamꝰopꝑe implẽdo.Et qꝛ
xpᷣs dominꝰ docuit in euãgelio pᷣcepta decalo⸗
gi obſeruari ſi volumꝰ ſaluari.inter que hoc eſt
ſcðᷣm pᷣceptũ.ſ. Nõ aſſumes ⁊c̃.ergo audiamꝰ
chariſſimi et ſtudeamus diligenter obſeruare.
Aliud thema ex euãgelio alio ſᷣm ſeculares
Ecce młier chananea camabat dicẽs. Milſere
re mei dñe fili dauid. Matth̊.xv.⁊ in euãgelio
Sicut dicit euãgeliũ.hec mulier feruenter ⁊ cũ
marxia reuerẽtia adoꝛãdo inuocauit nomẽ dñi
ieſum nominañ ipᷣm dñm ⁊ filiũ dauid ab eo⸗
dẽ mivᷣicoꝛdiã poſtulãdo ꝓ filia ſanãda a dya⸗
bolo. Cuiꝰexẽplo docemuret nos reueren no⸗
mẽ dei ⁊ dñi ieſu.Quia deꝰ pᷣcepit in b ſcðo pᷣce
pto.ſ.Nõ aſſumes nomẽ dei tui invanũ ſed cũ
maxima reuerẽtia. VUñ de hoc pᷣcepto loqndo
Notandũ eſt ꝙ in h̊ pᷣcepto directe et expᷣſſius
pꝓhibetur periuriũ ſᷣm qð glo.interł.et comuni
ter doct᷑. theologi qᷓ;uis plura alia pᷣcepta ipli⸗
cite in eo contineant᷑.vt patebit infra Pꝛoinde
de ꝑiurio in h ſᷣmone declaremꝰtria myſteria.
Pꝛimũ dicitur execrationis.
Secundum dicitur modificationis.
Tercium dicitur punitionis.
De iſtis myſterijs in foꝛma eadẽ vide ſecundo
quadrageſimali.ſaliq; ð vicijs.ſermone.xxxiij.
in Pomerio.

Dñica ſecunda poſt pꝛandiũ. Sermo.xiiij.
de maledictione ⁊ blaſphemia:que pꝛohiben⸗
tur ſecundo pꝛecepto.
pᷣcepta de⸗

́ Citis que derim vo⸗
ſ bis ꝑ dñm ieſum. Hec eſt em̃ vo⸗
luntas dei ſctificatio veſtra. Scni⸗
bunt᷑ hec vᷣba.j.ad Theſ.iiij.⁊ in epła hodier⸗
. Pa: In dbo vbis ſancna Panlein ris mo
2= n6 f. hoꝛtat᷑ nos ad diſcẽdũ dei pᷣcepta. Jõ dic.ſcitj.
₰ q(AGſſtqʒ fratres chariſſimi. Lyra.i.ſcire debetis dili⸗
gęter addiſcẽdo.Uñ Aug.diẽ

-
„AA. 2 4
. S
e

₰

2

nõ vult addiſcere.⁊ pauca verba in ſymbolo ⁊
dñica oꝛone· Scðo hoꝛtat᷑ nos ad obediendũ
xpᷣo ꝑ oĩa. Ideo ſubdit.q pᷣcepta dederim vob

oꝛe ꝑ vba honeſta ⁊ ſancta cauẽdo maledictio⸗
nes blaſfemias ⁊c. Sed heu młti chꝛiſtiani cõ

blaſphemãdo deũ vel ſanctos. Tertio votuz

ꝑ dñm ieſum.Lyra.i.de mãdato ipᷣius.cui ſim

v„ e pphligler eſt obediẽdũ. Cercio hoꝛtat᷑ ad ſcĩfica⸗
9 12 4 dũ volũtate dei in mũdicia.vñ ſubdit. Hec eſt
“ AE volũtas dei ſcificatio veſtra.ſcʒ tam in coꝛꝑeꝑ
2 caſtitatẽ:q; in coꝛde ꝑ ſanctas affectiones.qᷓ; in

Dominica ſeęcũda quadrageſime

tra hẽc faciũt alij coꝛpus luxuria fedañ.alij coꝛ
da peſſimis cogitatõib.alij oꝛa cõtra deũ blaſ
phemãdo vel alias maledictões ꝓferẽdo. Quo
ↄtra deꝰpᷣcepit.Nõ aſſumes nomẽ deitui invyaꝰ
nũ.vbiꝓhibent᷑ talia.Unð de his tria myſte

ꝙ hoc ſᷣmõe dedlarabimꝰ.

Pꝛimũ de creature execrãda maledictiõe.
Secũdũ de blaſphemie pᷣhoꝛrẽda offenſiõe.
Tertiũ de noĩatiõis diuine vana aſſũptõe.
De pꝛimo ⁊ ſcðo articulis vide in q̃drageſima⸗
li Pomerij ſco.ſ.de vitijs ſᷣmõe.xxv.ꝑ totum.
Tertiũ aũt articulũ his addimꝰ ꝓpter populũ
ſimplicẽ vt ſciãt cõfeſſionẽ facere de trãſgreſſiõe
huius pᷣcepti. QO Unõð nota quot mõis di⸗/
citur qͥs aſſumere nomẽ dei in vanũ ⁊ tenet᷑ de
talibo ↄfiteri. Et p̃ᷣm Ray.in ſũma poſt alexan.
de ales.iij.ꝑte.q.xxv.ar.v.aduertẽdũ ꝙ nomen
dei aſſumit᷑ invanũ lice auma coꝛdeva
na hoc eſt falſa fide.ſicut facũt heretici ſacramẽ
ta nõ recte credeñ.et hoc ſemꝑ eſt moꝛtale pccm̃
Siliter in fide dubitãtes vel in aliquo articulo
fidei:licet inuocẽt nomẽ dei oꝛe. Secũdo oꝛe
aſſumit᷑ invanũ.Et hoc fit pᷣmo ꝑiurãdo.vel ꝓ
vano.id eſt nihilo ⁊ ſine cauſa iurando.Scðo

emiſſum frãgẽdo. Quarto vana intẽtiõe oꝛã
do vel pᷣdicãdovel laudãdo deũ.ſic faciunt hy⸗
pocrite oꝛe ti deũ benedicẽtes. Tertio opere
male ⁊ in pctõ viuẽdo.ſicut faciũt falſi xpᷣiani qͥ
ſacramẽtũ baptiſmiz nomẽ chꝛiſtianũ fruſtrãt
in ſe oꝑibus.quia talis necvitam vpᷣianã gerit
nec fidẽ ⁊ ea que in baptiſmo ꝓmiſit obſeruat.
Ue ̊⁊ ve talibus. Rogemꝰ g̊ xpᷣm.?(— tlt..

Feria ſcõᷣa poſt dñicã ſecũdã Sermo.xv. de ꝰ
iuramẽto licite pᷣſtando. CL. n

Wi miſit me
verax eſt.⁊ ego q̃ audiui ab eo hec
loquoꝛ ĩ mũdo.Joh.viij.⁊ in euã
gelio hodierno. Uerba ſuntſalua
toꝛis noſtri.in quibo docemur vt ſicut deus pa
ter qui miſit chꝛiſtũ ĩ mũdũ verax ẽ in oĩbus.ſi
milit᷑ ⁊ xpCs dei filius.Unð Ps. Fidelis domi
uus in oibus vᷣbis ſuis ⁊ ſanctꝰin oibus ope⸗
bus ſuis. Nam deꝰ eſt pꝛima veritas ⁊ ſũma

Ita ⁊ nos xpᷣiani debemus ſemꝑ ⁊ in om̃ibus

te audeat quis ſe ꝓfiteri xpᷣianũ qui FaEn dei e nec fallere nec falli poteſt.vt dicit Anſelmꝰ
4

ver bis factis ⁊ oꝑibus eſſe veraces maxime in

iuramẽto facdẽdo: ꝓut deus pᷣcepit hoc ſecũdo
pᷣcepto decalogi ſicut in pᷣcedẽtibo dictũ eſt. Uñ
de iuramẽto declaremꝰ tria myſteria. „
ꝛimũ ðꝛ debite circũſpectiõis.
ecũdũ legitime cõditiõis.
Tertiũ ſaluifice remediatiõis.
De his ſub eadẽ foꝛmavide in Pomerij q̃dra⸗
geſimali ſcðo.ſ.de vitijs ſmõe·xxiiij.

—

P*

„9

Ferig tercia poſt dñicaʒ ſcdam Sermo. xvj.

z de votis pꝛomiſſis ⁊c.

ra eoꝝ nolite facere.dicunt em̃ et

noõ faciũt. Match. xxiij.⁊ in euan

gelio hodierno. Uerba ſunt dñi
Eſu qͥ b docet ⁊ hoꝛtat᷑ nos ꝙ nõ ſimus tales
q̃les erãt ſcribe ⁊ phariſei iudeoꝝ qui ea qᷓ deo
vouerãt ⁊ ꝓmiſerãt ſq pꝛecepta dei.ſigniſq; ex
terioꝛibo ficce oñdebãt ſe ipᷣa ſeruare pᷣcepta dei
„ ⁊ legeʒ dilatatis philaterijs inſcriben.⁊ tñ oꝑe
. Jno unplebar ic heu ⁊ multi xpᷣiani fii qᷓ ꝓmi
ſerũt ⁊ vouerũt in baptiſmo nõ implłẽt.iõ xpᷣs

plendo qð implicite pᷣcipitur in h̊ ſcdᷣo pᷣcepto
decalogi notabimꝰtria myſteria ſicut habes ꝑ⸗

te eſtiuali pomerij ſᷣmone.lxxij.vide ibidẽ diui

ſionem ⁊ quantum piacet.

abb atci.

.

⁊ reſurrectionẽ.ſʒ qꝛ huiꝰreſurrectiõis dieʒ ſccã

eccłia celebꝛat ⁊ recolit ꝑ totiꝰanni feſta dñica⸗

„ lia q inſtituta ſunt loco dieꝝ ſabbatoꝝ ob me⸗
„ „ „ moꝛiã pᷣſertim reſurrectiõis dñice vt dicit Teo
¾ papa di.lxxv.ꝙ die dñico. ⁊ ptʒ in decretis plu
oy“ ribo paſſib.⁊ qm is ſeqᷣtur ſermo de tercio pce⸗

bro decalogi dbi pꝛecipi᷑ Memẽto vt diẽ ſab⸗
bati ſanctiſices.idcirco de ipſa ſanctificatione
feſtiuitatũ in hoc ſermone agemꝰ.naʒ ⁊ in hoc
euangelio nõ ſine cauſa dñs ieſus pᷣdixit pᷣus
ſuaʒ paſſionẽ ⁊ moꝛtẽ ⁊ tandẽ reſurrectionẽ.qꝛ
in hoc docuit ꝙ ſicut opoꝛtebat xpᷣm pᷣus pati
⁊ poſtea reſurgere in głiam.ſic xpᷣiani debẽt pꝛi

us pati ꝓ ypᷣo ſaltẽ in vera pnia ſi volũt ꝑueni⸗/
re ad futura celeſtia feſta reſurrectiõis que mõ.

celebꝛamꝰin feſtoꝝ ſolẽnitatiba. Itaq; ð ſancti
ficatione dieruʒ dñicaꝝ ob reſurrectionis xpᷣi
memoꝛiaʒ inſtituta tria myſteria boc ſermone
„declaremus.
Pꝛimũ de ſabbati in dñicã dieʒ ꝑmutatiõe.
SCcõðm de huiꝰpᷣcepti obligatione.
Terciũ de modali ſanccificatione.
De his patet parte eſtiuali pomerij ſermone.l.
vide quantum placet. H .

„.⸗ 0 H
. Feria quinta poſt dñicam ſecũdaʒ. Sermo
viij. de damnatioue eoꝛum qui feſta violant
ont pꝛccepm,.
9 .*
„
. X

‚Excunguz ope

dicit.ſᷣm oꝑa eoꝝ nolite facere. Uñ de voto im

H Feria.ii.poſt dñiici ſcõam. Sermo. xvij. ſ.
CLeon ſequitur de tercio pꝛecepto quod eſt de ſan⸗
42*

li H minis tra
J ins 0 det᷑ pᷣncipi
us ſacerdotũ ⁊ cõdẽnabũt eum
moꝛte ⁊ tercia die reſurger Mat.
xx.⁊ i euãgelio hodierno. Uerba ſunt dñi ieſu
qbo pᷣdixit ſuis diſcipulis ſuã paſſionẽ futurãa

*

Itilliabꝛaam

8⁸ babent moyſen ꝓphetas audiane 6

illos Luce.xvj.⁊ i euãgelio hodier
n.o. in quo inter alia hoc ſcribit᷑ ꝗ
diues epulo dãnatꝰ ꝓ ſuis pctis pᷣſerti qꝛ nõ fe

cit mip̃icoꝛdiã pau ꝑi laʒaro tãdẽ in inferno po

ſitus petebat mitti Lazarũ ad ſuos fratres in
hac vita degẽtes.vt teſtaret᷑ illis ne ⁊ ipᷣi dãna⸗

rentur.ſed Abꝛaam ait illi. Habẽt moyſen ⁊ p⸗

phetas.i.eooꝝ ſcripta.audiãt illos.quaſi diceret
Si volut damnationẽ euadere obſeruẽt pꝛece⸗
pta.⁊ ſic etiã nos docemur ꝙ ſi volumꝰſaluari

obſeruemꝰ decalogum.de quo oꝛdinate pꝛoce⸗
den.inſtat pꝛedicãdũ de tertio ſq; vt ſãctiticemꝰ

feſta.cõtra quod multi peccãt ⁊ danatõe digni
ſunt. Pꝛoinde in hoc ſᷣmone pꝛoſequẽdo de eo

dem pcepto tertio noremꝰ tria myſteria devio⸗
latione feſtoꝛũ de quibo in foꝛma habes i qua⸗

Feria ſexta poſt dñicã ſecũdã Sermo.xix.de

Ser imali ſcᷣo ſcqʒ; de vitijs ſer.xlix.

ceptis ecclłie iplicite ↄtẽtis in h̊ pᷣcepto tertio.

⁊ ſepẽ circundedit eã Matth.xxj.
⁊ in euãgelio hodierno.ſicut expo

nit L yra. homo iſte ſignificat deũ qͥ dici᷑ patfa
milias.quia ſicut patfamilias bene gubernat

ſubditos in domo.ipᷣe plantauit vineã.hoc eſt

filioꝝ iſꝛael ſynagogã ꝓut dicit᷑ Eſa.v. Et hec fi
gurauit ſanctã eccłlam catholicã. Huic ſepem

circidedit ſò́ dauſurã mãdatoꝛũ legis diuine

7 ſancte eccłie.ſicut em̃ in ſepe ſũt maioꝛa ligna

ſqʒ que dicũtur pali firmiter tenẽtes ſepem.⁊ cũ
hoc ſunt minoꝛa ligna ſq virge quibo cõſepta ẽ
ipſa ſepes.ſic ecdleſia vallata eſt ⁊ munita pꝛece

ptis decalogi tanq; fundamẽtalibo ⁊ maioꝛib⸗

ac pꝛeceptis eccłie conſeptis velut minoꝛibus.

Ais ſequũtur ius naturale ⁊ diuinũ. UVñ ſicut

ſcribit᷑. Qui diſſipat ſepẽ.i.ſtatutavł decreta pa

trũ ſancoꝝ ⁊ mandata moꝛdebit᷑ a colubꝛo.i.
diabolo Ecẽs.x.Sic ergo vinea.i.eccłia ſepta lo
cata eſt agricolis.i.hoĩbus qui niſi fidelit᷑ ope⸗

rent᷑ bona opera obſeruãdo pᷣcepta ſequet᷑ ſen⸗
tentia.ꝙ deus malos male perdet ſicut ꝑdidit

iudeos malos.⁊ vinea locabit alijs.i.electis qͥ

reddæet ei fructũ bonoꝝ operũ. Hec in euãgelio

Exquo aũt in hoc pᷣcepto tertio ð calogi de quo

in pᷣcedẽtibo agere cepimꝰiplicite ↄtinent᷑ ⁊ mã⸗

dãtur obſᷣuan pᷣcepta eccłe plimavt ðᷣtantho.
flor.ꝑ.j.ti.xiiij.iõ de eis h̊ tria myſteria ð dlareꝰ
PBang ſingularit᷑ de miſſaꝝ auditiõe.
ecũdũ ſpecialr de feſtoꝝ ſctificatiõe.
Tertiũ gñaliter de alioꝝ obligatiõe.

De pꝛimo ſallʒ de miſſe auditiõe ad quod obli⸗

gat eccleſia ſpeciali pꝛecepro vide de hoc parte
eſtiuali Pomerij ſᷣmõc.jſub littem E. vſq; H.

OHmo erat pa/

* terfamilias qui plãtauit vineam

0

Ci

RRde ſcdðo notãdũ ſᷣm Anthoñ.loꝛ..vbi
ſup.tixvij.S.xij. Sãcta eccłia ꝓ cultu ⁊ ſctifica
tiõe feſtoꝛũ pᷣcepit certa pᷣcepta oibb obᷣuanda
ſub obligatione moꝛtalis culpe de qͥb expedit
pplo ſcire ↄfiteri ð culpa. Pꝛimũ pᷣceptũ eſt fe
ſta colẽda colere.ð qbo öterminat᷑ ð ↄſe.di.iij.c.
Pꝛonũciandũ Scõm.miſſaʒ die feſto audire
yt dictũ ẽ p mo articulo
tatũ demadatas ieiun
Adrageſima ⁊ etiã i q̃ttuoꝛ tꝑibo ieiunare.de ↄſe.
tũ eſt ab eſu carniũ in oĩ ſexta feria anni abſti⸗
nere niſi cũ natale dñi ea die veiret. di.iij.ð eſu.
extra de obpuat.ieiu.c.fi. Siłlr ⁊ de dieſ bbati
pᷣceptũ ẽ abſtinere a carnibo vbi ẽ talis ↄſuetu⸗

Sextũ pᷣceptũ in anno ſaltẽ ſemel ↄfeſſionẽ fa⸗

“ cere. Septimũ in ano ⁊ſaltẽ in paſca cõicare.de
“ ilt duobo habet ð pe.⁊ re.c.Ois.Octauũ circa
ipam euchariſtiã ẽ ieiuno ſtomacho euchariſti
anm ſumere niſi eẽt qͥs guiter ifirmꝰ.ð cuiꝰmoꝛ
4 te in ꝓximo timeret᷑.de ↄſe.di.ij.c. Liqͥdo.O q̊
iii. ðè xpiane diſce hec ob?uare. SDe terco ar⸗
Bern. .2 ſ. P5 ticło ᷣmonis eiuſdẽ nota ſᷣm Antho.ſupᷣ.pᷣter
hec dicta ſunt adhuc alia pᷣcepta ecclie plura q̃ᷓ
. extẽdũt ſe generałr ad oẽs fideles.Et alia q̃daʒ
ad ſtatus diuerſos ꝑtinẽt:e qͥbo aliqua magis
oppoꝛtuna enumerabimꝰ:vt diſcat ppłs ſim/
plex de taliũ trãgreſſiõe ↄfiteri/Pꝛimũ eſt gña
liter quẽlibet ab om̃i actu ꝓhibito ſub pena ex
coicatiõis abſtinere maxie a pena late ſnie. Nã
oↄtrariũ faciẽdo ẽ pccmĩ moꝛtale ſiue ſit lata ſnia
a iure vniuerſali ſiue ſyno dali ſiue ab hoĩe. Exẽ
pla de inijciẽtibb manꝰin dericũ.⁊ ð hereticis:

Scõm ẽiterdictũ obſeruare ſic tenet᷑ qᷣſ
ciũ excõicatos pᷣſertiz denũdatos vitar
tũ q̊ͥ ad ſtatũ clericoꝝ.officiũ ſq; canon

i2
uar.
ax ho

Fm ritũ ↄſuetũ in n ecrat veſtibo eccłia altariq;
cũ lumine ⁊ alijs hmõi debito modo celebꝛare

umplere.alioqͥn peccãt moꝛtałr⸗ medico
rũ.ſcʒ ifirmos ad ↄfeſſiõeʒ iducere.ſq; cũ vocãt᷑
ad medendũ.extra de pe.⁊ re.Cum infirmitas.
Septimũ laicoꝝ.ſ.decimas ð bite fideliter ſol⸗
uere. Octauũ qͥ ad ſtatũ ↄiugatoꝝ in gdibꝰ tꝑi
Alia eccłie pᷣcepta cauſa bꝛeuitatis ꝑtrãſeo.
Sabbato pꝰ dñicã ſcðᷣaʒ. Sermo vigeſimꝰ

De non differenda penitentia in feſto maxime.
quia hoc pᷣepitur terdo pꝛecepto.

Hit etagheſit

ga vvni ciuiũ regiõis illiꝰ⁊ miſit illũ in

erciũ vigilias feſtiui
uand pceptũ in qᷓ

di. v.c. Quadrageſima.Et di.lxxvj.ꝑ totũ/Qui

Sen nõ vbi nõ ẽ h̊ cõſuetũ ſicut apud grecos.

⁊ de violatiõe eccłiaꝝ.de exactõe theloneoꝝx aꝑ B
na eccłiaſtica.de falſarijs lr̃arũ kalr Zar; notabimꝰ.
21

g
raꝝ q̊tidie ꝑoꝛare ꝓut tenent᷑. Item ſacerdotes

Hextũ medic 5

buſcq; ⁊ caſibo ꝓhibiꝭ mr̃imoniũ nõ ↄtrahere.

villã ſuã vt paſceret poꝛcoſ.Luẽ xv.

Dominica xercia quadrageſime

⁊ ĩ euãgelio. In quo ſaluatoꝛ noſter docet Pꝛi
mo q;malũ ſit.ſcʒ homini relinquere peccando
ipᷣm patrẽ ſuum.ſq; deũ a quo habet omia bo⸗
na taʒ coꝛpoꝛalia qᷓ; tẽpoꝛalia qᷓ; gratuita: quʒẽ
omia peccatoꝛ homo ſicut filius ꝓdigus rece⸗
dẽs a patre.i.a deo:diſſipat viuẽdo in peccato.
⁊ſic cõſumit om̃ia bona.Secũdo docet chꝛiſtꝰ
in myſterio huiꝰparabole ꝙpeccatoꝛ homo dũ
differt ↄuerti a peccato quotidie etiã in diebus
feſtis occurrẽtibus quibo ſaltẽ deberet ad peni
tentiã redire ſʒ nõ vult.ꝑiculoſe em̃ talis adhe⸗
ret iuxta thema vni ciuium. Lyra exponit.i.dia
bolo qui eſt cuis in regiõe vmbꝛe moꝛtis.⁊c.⁊
diabolꝰ mittit illũ in villã ſuam: id eſt vccupach
omino illũ circa mũdana quoꝝ ipſe diabolus
pᷣnceps dicit᷑ Joh.xiiij. Uenit pꝛinceps mundi
huiꝰ.quia pᷣncipat᷑ per vitia cõcupiſcẽtijs mun
danis.⁊ hoc facit diabolus hoĩ vt paſceret poꝛ
cos.id ẽ peccata quotidie cõtinuet etiã die feſto
que ſunt fetida.⁊ vt ſic quaſi cũ poꝛcis iacẽtib
in ſceno vl ſtercoꝛe ipᷣe iaceat in peccatis Nã ta
lis peccat dup lae aima peccatũ facẽdo.ſc,
luxuriãdo.⁊ ſic magis violat feſtũ q; opus ma
nuale faceret Secũdo etiã peccat cõtra dei pꝛes
ceptum tertiũ.quia ex hoc pᷣcepto de ſctificãdo
ſab bato teneret᷑ feſtũ ſanccificare cõtritionẽ foꝛ
mando ſed contẽnit.ergo ⁊c̃. Tertio xpᷣs docet
q;ſalubꝛe ſit ad dei mipicoꝛdiã cõſequẽdã peni⸗
tẽetiã agere de pcis pᷣteritis.ad qð homo tenet
ſ̃m doct. pᷣſertim in die feſto ex ipo hcepto ſctifi
candli feſtũ vt dictũ eſt. Nã penitẽti reddit᷑ ſtola
pma.ſ.gratie ⁊ venia dat᷑.patʒ in euãgelio iſto.
Pꝛoinð hoc ſᷣmone expedit oſtẽdere qᷓ; perma
ximũ malũ ſit penitẽtiã differre ⁊ in pctõ ꝑſeue⸗
rare etiã in dieb feſtis.de hoc aũt tria myſteria

SPren ðꝛ ꝑiculoſitatis.
ecũdũ ðꝛ fatuitatis.
Teertiũ ðꝛ iniqtatis.
De iſtis in foꝛma vide in q̃drageſimali pᷣmo.ſ.
de pnia ᷣmone.iiij. Pomerij. lam optime cõo⸗
uenit huic materie applicare ea q̃ ibi ponunt᷑ ðᷣ

2

ANQuintũ qͥ ad ſtatũ religioſoꝝ Se ſue pᷣcepta dilatione pniĩe.Ad hec eadẽ ꝑtinetia plura vide

in ſᷣmone ſignato hic ꝓ ſubſequẽti die ſq; dñica
ꝓut tibi placet.
4 Dñica tertia qqrageſime Sermo.xxj. de cõ⸗
tritiõis obligatiõe in feſto ⁊ ꝙ hec pᷣcpit᷑ impli

cite in hoc tertio pᷣcepto. „„ „
AIin digito dei.
ſeijcio demonia ꝓfecto ꝑuenit in vos
regnũ dei Luce.xj.⁊ in euãgelio ho⸗
dierno. Uerba ſunt ſaluatoꝛis nr̃i in quibus ſi
mul ⁊ in toto hodierno euãgelio oſtẽdit plib-
ratiõibus ⁊ argumẽtis veriſſimis.ꝙ ſciliq; ipᷣe
eijciebat ðᷣmonia virtute diuina ⁊ nõ in virnute
beelʒebub ꝓut falſo imponebãt: gi iudei.Et qin

...
.

— –⏑

—

— — —— .,—

—W

de
lnn
I
ſit

AI

— — S———

9.
G
1
ſde
ics

Bermo

xpᷣs dñs dũ eijciebat demões ex coꝛpibo hoĩm

deſignabat ꝙꝙ eijceret potiſſime ex aiab huma

vis ſpũalr:qð vſq; mõ ⁊ vſq; in finẽ ſeculi non
ð cMtit facere.ſcʒ expellẽdo ꝑ verã penitẽtiã.⁊ ſic
ad cõſeq̃ndã eternã vitã liberãdo hoiem a dya
bolo qͥ poſſidebat illũ ꝑ pctm̃ Sed opꝰẽ hoivt
ꝓuideat ne iterato ꝑ pcci readiuũ itroducat in
ſe immũdũ ſpm̃.⁊ ſic fiant hoĩs illiꝰ peioꝛa no
uiſſima boꝛibo.qͥnpotius aduertãt qm chꝛiſtꝰ
dñs in digito dei.id ẽ in ſpũſctõ quẽ ifundit pe
nitẽti eij cit demonia tot q̊t pctã habuit hõ in ſe
Ideo q; ſciat qꝛ ꝓfecto ꝑuenit ĩ ipſũ regnũ dei:

atʒ in h euãgelio.Qm̃ aũt ᷣm Scotũ ⁊ alios

„ 1 ſolicite cuſtodire debet ne ꝑdat.Et de hijs
D

octoꝛes ĩ tercio pᷣcepto decalogi.ſ.de ſanctiti⸗
cãdo ſab bato(de quo ꝓſeqͥ mur)iplicite pᷣcipit
penitẽtia ꝓ pctõ debita pᷣſertim in vera ↄtritiõe
faciẽda in die feſto:vt patebit h̊ ſᷣmõe.ideo tria
myſteria de hoc notabimus.
ꝛimũ de ↄtritionis ĩ feſto oppoꝛtunitate.
cðõm de virtutis illius poteſtate.
Terciũ de eiuſdẽ multiplici vtilitate.
De pᷣmo ⁊ ſcdᷣo vide in foꝛma quadrageſimali
pmo. ſq; de penitentia in Pomerio ſᷣmone.xix.
Sed detercio myſterio vel articulo vide ibidẽ.
ſᷣmone.xx.bꝛeuiꝰexcipiẽdo ea que tibi placent.
Nam ꝓ hijs diebus valde expedit populo de
huiuſmodi pꝛedicDrr.

Dſica eadẽ tercia poſt pꝛãdiũ Sermo.xxij.
de pꝛeceptis vere pernutentie.

9 5„

Eatiqui audiũt
b verbum 19 cuſtodiunt illud. Tu⸗
ce.xj.⁊ in euangelio hodierno. Uer⸗
ba ſunt noſtri ſaluatoꝛis ieſu.quibus ꝓmittit
eternã beatitudinẽ hijs qui cuſtodiũt vᷣba pᷣce
ptoꝛuʒ dei.ſicut ⁊ ſue beatiſſime matri:q beata
pdicat᷑ poꝛtãdo ⁊ laccãdo xpᷣm. Sic em̃ fidelis
poꝛtat xpᷣm ⁊ reficit ĩ coꝛde dũ vᷣba dei pᷣcepto⸗
rũ ĩplet:vt ptʒ in euãgelio.Exquo aũt inter oĩa

vba pceptoꝝ dei maxime neceſſaria ſunt ad ſa

lutẽ vᷣe penitẽtie mãdata. Uñ ⁊ xpᷣs dñs pᷣmo
oĩm de penitẽtia agẽda pᷣdicauit dicẽs. Penitẽ
tiã agite appꝛopinqᷓbit em̃ regnũ celoꝝ.Mat.
iiij. Et h̊ pceptũ de pnia pᷣcipue modatur iplici
te in hoc tercio pꝛecepto decalogi de ſcificando
ſabbato. Ideo de ipᷣa pnia ac eis pᷣceptoꝛijs ob
ligatiõibo tria myſteria dedarabimꝰ.
ꝛimũ ðꝛ generał in om̃i lege obligatio.
Scõm ðꝛ modalis pnie diſtinctio.
Terciũ ðꝛ veritatis pᷣcepte explanatio.
De iſtis vide Quadrageſimali pᷣmo.ſ.de pnia
in pomerio.ſᷣmone.vj.vbi de pᷣmis duob ptʒ
in foꝛma. Sʒ de tercio ibidẽ vide ꝓ ſignis po⸗

ſitis. ſc; pcepta ex eiſdẽ eliciẽdo in qͥ b ↄſiſtit ve

ra pnia.Nã pmo ꝓ vera pnia agenda requirit

cærxr neceſſicate ꝑaecepti penitere,.penã ꝓ pctis te

ficerẽt. Hec aũt facta ſunt in die ſabbati vt etiã
ppmittit᷑ in textu euãgelij eodẽ capło. Vñ iſti ho

nere in cõtriõe ↄfeſſiõe ⁊ ſatiffactione. Secũdo
emẽdare.ſ.vitãa.Tertio negare occaſiões pctõꝝ
Quarto indulgere.Quito tenoꝛẽ iuſticie habe⸗
re ſatiffaciẽdo. Sexto erroꝛes oẽs ) fidẽ exclu⸗
dere. Septimo nolle peccaſſe. Octauo cõfiteri H
vere ꝓponere.Nono integralit᷑ oia pctã dolere.
Decimo amoꝛe diuino pꝛedicta oia facere. hec
ſᷣmone eodẽ. Itẽ de cõfeſſiõe ⁊ ſatiſfactiõe in ſe⸗
quẽtibo dicemꝰ poſtea.

Feria ſecũda poſt dñicã tertiã Sermo viceſi △ 4 MW
mu ſtertiꝰ ſq; ð laboꝛe manuali qð pᷣapit᷑ eoodG ⸗⸗ (e
pcepto tertio. r

Wyxeruũt illũ.ſ.

d lieſum vſq; ad ſuꝑcilium mõtis vt
pcipitarẽt eum Luce.iiij.⁊ in euan
gelio. Sicut colligitur ex euãgelio
hſᷣm Lyre expoſitiõʒ. Iſti phariſei erãt de patria
xpᷣi.ſ.de naʒareth qui contẽnebãt pauꝑtatẽ xpᷣi
⁊ deridebãt eiꝰ miracula q̃ſi nõ eſſent va.Unð
deriſiue di. Quãta audiuimꝰ facta in caphar⸗
naũ fac ⁊ hic in patria tua.q̃ſi di. Si poſſes fa ðW
cerevera miracula potius faceres hic interꝓpin
quos tuos qᷓ; inter extraneos.Sed xpᷣus dñs H
docuit ꝙ; pter eo ꝝ incredulitatẽ ⁊ maliciã non L
faceret inter eos talia. Licet em haberet poteſta
tem vbiq;:tamẽ illi erãt indigni ad talẽ gratiaʒ
inter eos facẽdã. Sed illi obſtinati ⁊ irati du⸗ L
xerũt ieſum vt de mõte pᷣcipitarẽt eum ⁊ ſic int᷑⸗

mines peioꝛes erãt diabolo:qͥ licet xpᷣm duxit
vt patʒ Matthᷣ.iiij.in mõtẽ:nõ tamẽ pᷣcipitare
voluit luʒ. Sed heu qꝛ tales ſunt hodie mali
xpᷣiani qͥ ſub noiĩe ipᷣo xpião ſũt ſpũales frẽs xpᷣi
tamẽ oꝑe ſuo volunt pcipitãdo ſe ĩ trãſgreſſio⸗
nes pᷣceptoꝝ ꝑ culpas occidere xpᷣm quantũ in

eis .a quibo fugie rpus ſubtrabendo gratis „ . –
unn. Pꝛoinð Pcepta dei ſüma diligerla ob prrr,& e.
eruare debemꝰ ne xpᷣm per pc occidamus in ⸗ Sen2* Dr,

nobis.Et quia inter pᷣcepta adhuc agendũ re⸗ +„
ſtat de tercio pcepto. ſctificatiõis ſabbati: d O4,
pꝛeceptũ in ſecũda ſua dauſula obligat opera⸗/
ri alijs diebi.ſ.non feſtis.Cum em̃ dicit᷑ in hoc
pꝛecepto Sabbata ſccifices.ſubdũ. Sex dieb⸗
oꝑaberis ⁊ facies oĩa opera tua. Et ſic ꝓhibet
ociari ⁊ pꝛecipit᷑ manualis oꝑatio ꝓ illis dieb⸗

—

cõmunibo. Ideo ð ipᷣa tria myſteria notabimꝰ
ꝓ hoc mone.
Seen de laboꝛis manualis pᷣceptiõe.
ecũdũ de oꝑis ſalubꝛis cõditiõe.
Tertiũ de laboꝛis ſpũalis occupatiõe.
De iſtis in foꝛmavide ꝑte eſtiuali ſermonũ Po
merij ſᷣmone.xx.ſub littera Y vſq; finẽ ſᷣmõis.

2
ℳ% „ „ . 5 — % — „ *½— m .
1. Feria tertia poſt dñicã tertiaʒ Sermo.xxiiij. g Z2 S
de remiſſiõe iniuriep feſti ſcificatiõe debia. = fP4

De feriis poſt dominicã tertiã

d peccauerit in me frater meꝰ⁊ dimit
tam ei.vſq; ſepties. Dicit ieſꝰ. Nõ
dlco tibi ſepties ſʒ vſq; ſeptuagieſ⸗
ſepties. Matth.xviij.⁊ in euãgelio hodierno.
Dñs ieſus xpᷣus hec reſpondit Petro qui hãc
interrogationẽ ſibi ꝓpoſuit. In quibo vᷣbis do⸗
cemur remittere ꝓximis in deo ⁊ ꝓpter deũ iiu⸗
rias contra nos factas.⁊ ad deponẽdũ idigna⸗
tiões ac ire rancoꝛẽ pᷣcipue tenemur in die feſto
quia ſᷣm Scotuʒ ſuper tertio.tenemur in feſto
eſſe in vera charitate.itavt actus odij ad deum
vel ad pꝛoximũ nõ inſit:als peccat homo cõtra
illud pꝛeceptũ de ſanctificatiõe ſabbati. Pꝛoiñ
cria myſteria notabimꝰi hoc ſᷣmõe de remiſſiõe
iniune de quo loquit᷑ euãgeliũ.
Lend ðꝛ o bligatisis.
Secũdũ ðn modificatiõis.
Lertiũ ðꝛ facilitatiöis.
De iſtis vide parte eſtiuali Pomerij ſᷣmone.xj.
m foꝛma ꝑ totũ accpiẽdo quatũ tibi placet.
EFeria quarta poſt dñicã tertiã Sermo.xxv.
Sequit᷑ de quarto pᷣcepto.ſ.de honoꝛe parẽtũ.

Eus dirxit. ho⸗

dD noꝛa patrẽtuũ ⁊ matrẽ. Mat.xv.
2 ĩ euagelio hodierno.In quo do
minꝰieſus docet pᷣmo parẽtes ho/
noꝛare.quia hoc deꝰ pᷣcepit cuilibʒ in decalogo
Secũdo docet ꝙ ꝓpt᷑ traditiões ⁊ inſtituta ho⸗
minũ nõ debemꝰ obmittere qͥn impleamꝰ pꝛe⸗
cepta dei ſicut iudei feceraut quos redarguit.
Tertio ꝙ cibus ⁊ potus nõ coinquinãt hoiem
ſed cogitatio mala ⁊ pcepti traſgreſſio.De iſtis
pꝓtʒ in hoc euãgelio. C Ungde iam de qrto
pᷣcepto decalogi ꝓſequẽdo pᷣnotãdũ eſt ꝙ poſt

pꝛecepta pꝛimet abule que hominem oꝛdinãt
ad deü diligẽdum ſubſequenter pmo oim in

ſcdðᷣa tabula ponit᷑ hoc pꝛeceptũ.ſ.de honoꝛe pa
rẽtũ. Sed quare hoc:Dicẽdum ſᷣm Zhomã.ij.
ij.q. cxxij 2=ð ideo quia ſicut deus
eſt vniuerſale pꝛincipiũ a quo habẽt eſſe omia.
ſic parẽtes ſunt particulare pꝛincipiũ nr̃i eſſe.
Et ſic eſt quedã affinitas huiꝰ pcepti ad illa p⸗
Scðdðo quia inter om̃s pꝛoxi

cepta pᷣme tabule.
mos maxime obligamur parentibꝰ.iõ pꝛiuſ q;
alia pᷣcepta oꝛdinãtia ad pꝛoximũ debuit poni
de honoꝛe parentũ. Tertio qꝛ hoc pᷣceptũ man
dare voluit deus apponẽdo remunerationẽ di
cens.vt ſis lõgeuus ſuꝑ terrã: quod nõ fecit in
alijs.ideo pᷣponi?᷑ tanq; dignius pᷣmio:lʒ⁊ alia
pᷣmient. Pꝛoinð de hocpᷣcepto honoꝛãdi pa
rentes declaremꝰ tria myſteria hocſᷣmone.
Heagi de bligacſe is płalitate.
ecũdũ de trãſgreſſiõis pᷣgrauitate.
Tertiũ de pᷣmiatiõis vel pene largitate.

% – „ Kci ꝛimũ queſtiões occuł eſhaim q̃lib⸗
Omie quotiẽſ Engemns dentses gauceſhana h,

ꝙᷓ; bomo.Ad quod reſpõdedo notandum ſᷣm
Rax.⁊ Ancthoñ.i ſũma ꝑte enalccW:
alioſq; cõiter doccoꝛes recolligẽdo.multipłex ẽ

₰

.

pater ⁊ mater cui obligamur honoꝛẽ. Pꝛimꝰ ẽ

carnalis.ſ.qui te genuit in mũdũ.Secũdꝰdici
tur eccłiaſticalis.vt eſt pᷣlatꝰ eccłe.De hoc Deu⸗
tero.xxxij. Interroga patrẽtuũ ⁊ annũdabit ti
bi.ſ.verba dei ad ſalutẽ neceſſaria.Et ſic eccłia ẽ
mater oĩm fideliũ.Et iſtis tenemur duplicẽ ho
noꝛẽc̃.ſ.obedire ⁊ eos ſuſtẽtare reddẽdo ꝓuentũ

debitü. ſ. decimaꝝ ⁊ oblationũ. Unð.j.ad Thi
moctheũ.v. Oui bene pᷣſunt pᷣſbyteri duplici bo4·

noꝛe digni mTenn dicit᷑ ſacramẽtalis. ñn ¶

xxx.q.ſ.Oms inquit quos in penitẽtia ſi uſcepi
mus.i.confeſſionẽ audiẽdo noſtri ſunt fuij ſpi

rtuales:ſicut quos baptiſmo regenerauimus

ſiłiter quos confirmatiõe habuimꝰ ⁊ in oꝛdis
cõſecratõe ac alioꝝ ſacramẽtoꝝ adminiſtratõe.
Et ſic patʒ de harinio, Quar⸗ dicit᷑ tẽpoꝛalis
hoc eſt tẽpoꝛe ſenioꝛ vel etate.vnð

e. vnd Aplus. Se/
nioꝛes obſecra ⁊ honoꝛa ſicut patrẽ Quintꝰdi⸗ .
11O

citur officialis ſecular. Roma.xiij Om̃is aia

poteſtatibo ſublimioꝛibo ſubdita ſit. Idẽ. Deũ
timete:regem honoꝛificate.Et ad hebꝛeos.xiij.
O bedite ppoſitis veſtri
eſt adoptiuus.extra ð cogna.legali. Si q̃.

Septimus dicit᷑ beneficẽtialis ſiue tẽpoꝛaliter
tibi bñfecerit.puta nutriẽdo ⁊ ſubſidia tẽpoꝛa⸗
lia largiẽdo.ſiue ſpũalr:puta docẽdo ĩ aliq̃ arte
vel ſcietia aut quõcũ q; benefaciẽdo.Nam tene
mur grati eſſe honoꝛado illos.⁊ ſic ptʒ. Se⸗
cunda queſtio Qualibo honoꝛibo tene᷑qͥs hoc

pcepto parẽtibo. Reſpõdet᷑ ᷣm Alexan. de ales

in.iij.ꝑte ſũme.ſimulq; Anthoñ.ſupᷣ.alioſq; re
colligẽdo ꝙ filij parẽtibo obligatur pᷣſertim ad

.

„

rem coꝛꝑalis ſᷣuitu ⁊ obſequetie
honoꝛẽ dul allocutiõis ⁊ diligẽtie

qͥ ntuplicẽ honoꝛẽ exẽplo xpᷣi . ad hono

ertio ad

honoꝛẽ obediẽtie Quarto ad honoꝛẽ beneficẽ⸗
ti
ca

etam in vita qᷓ; in moꝛte.De his vide in par⸗
yemali pomerij ſᷣmone.xxij.ſub littera A.

obligant᷑ ſuis filijs. Reſpõdet᷑ ſᷣm Anchoñ.ſu⸗
pꝛa.ꝙ cura parentũ erga filios ſub hoc eodem

qᷓ;tum ad ſeptẽ pᷣcipua recolligẽdo ex diuerſis
doctoꝛib. ⁊ de iſtis habes in eadẽ parte pome
rij eodẽ ſᷣmõe ſub littera C. in eode etiã ſermõoe
habes pulchꝛa exẽpla ad idẽ.

UXKirca ſecũdum de grauitate trãſgreſſiõis

huiꝰpꝛecepti Notandũ ꝙ grauitas traſgreſſio

nis ⁊ peccati cõtra parẽtes oſtẽdit᷑ ex pluribus.
Puho qꝛ eſt cõtra legẽ naturalẽ cũ ipſi filij

ſüma beneficia acceperint a parẽtibus. viq; pꝛi

mo eſſe exiſtẽtiale qdð om̃ia apperũt ⁊ illiꝰ cau⸗

.

extus dicit᷑ legalis

ℳ₰

*

ecũdo ad

*

2

uinto ad honoꝛẽ ſubueniẽtie in omi neẽi

.

„

7

2

„

9*

Tertia queſtio qualibo viceuerſa ipᷣi paremcs n

pcepto implicite mãdat᷑ ?⁊ tenent᷑ parẽtes filjs

ra-

—

RA-

ſg
nitn
r
Del
O.

aßt

. Au

Sermo

n 4 ſa agunt.vt dicit᷑.ij.de aĩa.Et ſecũdo acceperũt
1 eſſe nutrimẽtale:quo ↄſeruati ſunt in eſſe natu
. Te. Tertio q̊ʒ eſſe doctrinale quia parẽtes debẽt
Rcere filios ad oꝛãdũ Pater noſter:Aue ma⸗
ria.⁊? ad cõfeſſiões peccatoꝝ faciẽdas ⁊c.qbus
d . dQacqrere poſſunt btitudinẽ eternã. Secundo
— peccant trãſgreſſoꝛes huiꝰ pꝛecepti contra legẽ
i PwiI diuinalẽ ⁊ per conſequẽs cõtra legem pꝛophe⸗
di talẽ ⁊ ſapiẽtialẽ euãgelicalẽ ⁊ aplicalẽ que ĩ ſcri⸗
do pturis cũctis ſic dictant? obligãt.O tu miſer q
ni X es malus filiꝰ:quid dicturꝰeris in iudicio vbi
tot teſtionia ↄtra te camabũt. Autoꝛitates aũt
4 ·Aillarũ ſcripturarum tranſeo cauſa bꝛeuitcatis.
N Kand poſt pᷣdicta oia peccãt contra legẽ ca⸗
gi „ nonicalẽ que dictat di. xxx.ca.j.ex cõcilio.ꝙ qui
c nõ honoꝛat parẽtes debent excõicari.⁊ in plłib
uSs E“ paſſibo iuris canonici cõpoꝛtãdo ðcernit᷑ ꝙ ta⸗/
4 P les vident᷑ foꝛe homidde ⁊ infames.Et qui pa⸗
tres cõtẽnũt om̃e ius perdũt in hereditate ⁊ pꝛi
6 % „ uant᷑ oĩibus bonis patnis vt patʒ in glo.c.qn/
