
Et qꝛ a ſacerdotib ⁊ phariſeis iniuriã ↄdictio
nis ⁊ inſidiaꝝ ꝑtulit patient᷑.⁊ qꝛ ad moꝛtẽ ꝑa⸗
tus vltro ſe obtulit aſcendendo in eã ciuitatem
vbi ſe occiſurũ pᷣuidit ⁊ ante pꝛedixit. Jõq; ho⸗
die eccłia duas ꝓſſiões recolit ſq; vnã letã de
xpᷣi ſuſceptiõe:⁊ in hierlm deductiõe cũ laudibꝰ
diuis ramoꝝ ⁊ veſtimentoꝝ ſtratu invia.Aliã
triſtẽ ⁊ flebile q̃ facta eſt feria ſexta in xpᷣi educti
one ad crucfigendũ:ꝓpterea ho die legit paſſio
nẽ.⁊ ſic hodie ꝓponit duo gria ſc glłiam diuini
tatis.⁊ ignominiã paſſiõis. Hociõ ſᷣm Berñ.

voluit xps ꝓ amoꝛe nr̃o q̃tenus ex pᷣcedẽte ho⸗

noꝛe amarioꝛ fieret paſſio ignominie ꝓ nob ſu
ſcepte.O xpᷣi ſanguine redempi xpᷣiani.cogita⸗

te quò xpᷣs dñs ꝓ nobis voluit ignominia pa⸗

ti mn oibo honoꝛibo ſuis. ſlã hodie ipᷣm vt regẽ
ſuſceperũt in hierłm. Sed feria ſexta majᷓ eũð
vt latronẽ crucifixerũt. Hodie ipᷣm regẽ cecine⸗

rũt:feria ſexra negauerũt di.Nõ habemns regẽ

niſi ceſarẽ. Iteʒ hodie dixerũt ſaluatoꝛẽ.poſtea
dixerũt ſeductoꝛẽ. Hodie bñdictũ poſtea male
dictũ. Hodie veſtunẽta ſua ſtrauerũt.poſteave
ſtimẽtis ꝓpꝛijs ſpolianerũt. Hodie ramos in
via ponebant.poſtea ſpinas in capite poſuerũt
Ecce q; multipłr dñs ſatiſfecit ꝓ pctis nr̃is.q̃te
nus exẽplo ſuo diſcamꝰ nos ſatiſfacere ꝓ pctis
nr̃is ꝓpꝛijs. Itaq; exq̊ xpᷣs dñs ꝑ graʒ pnialis

ſatiſfactiõis ſaluat ⁊ venit in nos. Jõ de ſatiſfa⸗

ctione tria myſteria hic notabimus.
ꝛimũ de ſatiſfactiõis neceſſaria obligatiõe.
cõm de ſatiſfactiõis aliena adimpletione.
Tertiũ de ſatiſfactiõis ſic alcerutra liberatõe.
Q CcCirea pᷣmũ de neceſſitate ſatiſfactiõis qrit
Vtrũ ſatiſfaccio ſit adeo neceſſaria vt ſine aliq̃
ſatiſfacione nulli velit deꝰ pem̃ remittere. Ad
qð rñdet᷑ pᷣm Rich.in.iiij.di.xv.⁊ alios.ꝙ de re
miſſione peccati poſſumus loqui dupłr. Uno
mõ de lege cõmuni.Alio mõ de pᷣuilegio ſpẽali
Et ſᷣm hec elicimus tres ↄdluſiões doctrinales
ꝓ ꝓplo vtiles vt ſq; tales pniam ſciant agere.
Pꝛima conduſio qode lege cõi nõ põt dimitti
actuale pctm̃ moꝛtale ſine aliq̃ ſatiſfactione vt

tenẽt oẽs doct᷑.qꝛ ſemꝑ ad h̊ vt pctm̃ remittat᷑:

requiritur actus penitendi in quo pᷣncipalioꝛ
ꝑs ſatiſfactiõis ↄſiſtit. VUñ pctĩ ſine aliqᷓ ſatiſ/⸗
factiõe vel interna ſq; ↄ tritiõis vere:vł externa:
vel in pñti:vł in futuro ſcʒ in purgatoꝛio dimit
ti nõ põt. Rõ.qꝛ vt Anſeł.lib.j. Cur deus hõ.c.

x.öt. In deo q̊dlibet ꝑguũ incõueniẽs eſt ipoſſi⸗

bile.Et poſtea.xij.c.ðt.ꝙ; nõ decet deũ dimittere

pctm̃ ipunitũ.qꝛ ſic dedecus culpe remaneret

ſine decoꝛe iuſticie ⁊ dimitteretur pctm̃ ſola dei

miſericoꝛdia ſine om̃i iuſticia qð ẽ incõueniẽs

⁊ impoſſibile.Ad id eſt verbũ Greg.in moꝛal.

ſuꝑ ulud Jsb.ix, Uerebar oi oꝑa mea ſciẽs ꝙ

XLV
—

nõ pꝑceres delinqnti.vbi Greg.ðt.delinqnti ne⸗
quaq; ꝑcit᷑.qꝛ pctm̃ ſine om̃i vlcione nũq; deſe
rit᷑ ſʒ aut hõ penitẽdo in ſe punit.aut deꝰ hic vł
in futuro ferit. R Scða cõcluſio ꝙ de lege
ſeu puilegio ſpãli bñ deꝰpoſſet dimittere pctm̃

moꝛtale ſi vellet ſine omi ſatiſtactõe.qꝛ h̊ nõ de

rogat ſue iuſticie alicui ex pᷣuiulegio ſpãli facere.
Et bᷣ rariſſime qð tñ cõiter facere derogaret vt

ꝓbat Rich.vbi.S. Et ponit exẽpluʒ di.Sic qñ

rex vt oñdat ſue potẽtie plenitudinẽ ⁊ benigni
tatẽ mipicoꝛdie vt magis timeat᷑ ⁊ diligat᷑:ꝑcit
aliqñ hoĩ ſcelerato.h̊ nõ dero gat iuſto regimi⸗
ni regni ſui.ĩmo ↄfert qñq; qð tñ ſepe młc fa⸗

ctũ vł iteratũ ðrogaret.qñqʒ etiã i caſu iuſte pᷣt

facere filio ſcelerato cuius pr̃ volũtarie moꝛtes
ſuſtinuit ꝓ vtilitate regni.Sic ⁊ deꝰpᷣt ad onñdẽ
dũ ſuã bonitatẽ ⁊ mĩicoꝛdiã ⁊ potentia aliqñ
dimittere alicui pctm̃ ſine ſatiſfactiõe.ſic ⁊ fecit
mulieri i adulcerio depᷣhenſe.Nil alið iiũgẽdo
niſi. Uade ⁊ apliꝰnoli peccare Jo h.viij. Sic fe
cit etiã Paulo qᷣ cũ eẽt in actu ꝑſeqndi deꝰipᷣm
iuſtificauit.Act᷑.ix.Et bᷣ ex pᷣuilegio ſpãli.ł foꝛte
tũc deꝰ imiſit illi gr̃aʒ ꝑfecte pnie. Qñ aũt ſic fi
citdeꝰnõ relinqͥt pctm totalr ipunitũ ſʒ iuſticie
ſatiſfit ex merito paſſiõis xpᷣi.qꝛ xpᷣus nõ tm̃ ꝓ
nr̃o pctõ oꝛiginali ſʒ etiã ꝓ pctis hoim actuali
bus ⁊ pᷣteritis ⁊ ſeq̃ntibuſ moꝛtẽ ſuſtinuit.hec
Rich. Sʒ qm̃ puilegia paucoꝛũ nõ faciũt legẽ
cõmunẽ.xxv.q.j.c.vlti. Jõ nobis de h̊ nõ eſt ↄfi
dendũ. Tercia ̊ ↄduſio ponit᷑ ꝙ ſimpłr deꝰ
pctm̃ nõ vult dimittere ſine aliqᷓ ſatiſſactione.⁊
lõ ſatiſfaccio necaria ẽ ꝓ ſalute.cũ ſit vna ꝑs ve
re pnie.Uñ ſcriptura pᷣcipit Luc.iij. Facite di⸗
gnos fructꝰpnie. SG sSʒzʒ dli. Exq̊ͥ ꝑ ↄtritiõeʒ⸗

⁊ ↄfeſſiõeʒ ſufficiẽter delet᷑ petm.⁊ ĩ his ẽ exteri⸗

oꝛ ſił cũ iterno doloꝛe pnia.cur reqͥrit᷑ amplioꝛ
ſatiſfactio ꝓ pnia. Rñdet᷑ ꝙ reqͥri᷑ pᷣmo ꝓpter
itegritatẽ pnie.qꝛ deꝰpᷣcepit pniaʒ itegrã agere.
pnia aũt itegrat᷑ ex iſtis tribo ſq; ↄtritõe ↄfeſſio
ne ⁊ ſatiſfactione ſᷣm oẽs theolo.⁊ canoniſtas.
Scðo ꝓpter remiſſioneʒ pene.qꝛ ↄtritio ⁊ ↄfeſ⸗
ſio ſepe nõ ſufficiũt ad remiſſiõeʒs totalẽ reatꝰvł

pene pctõꝝ.Ideo ſatiſfacere opoꝛtʒ vel ĩ pᷣſenti

ꝑ bona oꝑa ⁊ idulgẽtias vł ſaltẽ qð ðᷣerit ĩ pur
gatoꝛio ſoluet᷑ ſᷣm docto.Tercio ꝓpter pᷣceptuʒ
ecclłlie qð habet᷑ de pe.⁊ re.ca.Ois vtriuſqʒ.Nã
HVoſti.ibi.S.ad qͥd valẽt.dicit tenendũ ꝙ vicʒ
ꝓ quolibet pcõ moꝛtali duplex pena debetur.
Vna eterna q;̃ ꝑ ↄtritiõeʒ dimittit᷑. Alia tꝑalis
q̃ ꝑ eccłiaʒ imponit᷑ ⁊ remouet᷑ ſqʒ; in ↄfeſſione.
Pꝛoinde vnuſquiſq; pctõꝛ debet ſatiſfacere vt
põt de peccatis vicʒ a ↄfeſſoꝛe rationabiłr ipo⸗

ſitã ⁊ ſuſceptã penitẽtiã ĩplendo. Z? Exem

plũ ad id ex lege ciuili.ponat᷑ caſus ꝙ Petrus

telo vulneratꝰferro infixo.cõueniat cũ medico
vt ipᷣm ſanet ꝓ certa mercede.is bene curari nõ

poteſt niſi ferrũ extrahat᷑ pꝛius ad quod requi
ritur vulneris ⁊ carnis inciſio.ſed Penns do
5

„

Doyminica ramiſpalmaꝝ

.
loꝛẽ inciſionis nõ admittat. Medicuſq; ipſuʒ
vulnus ſanat ferro intus manẽte.ſi poſt ſani⸗
tatẽ peius infirmitatẽ incidat.querit᷑ an ille me
dicus ꝓ eodem ſalario tenet᷑ iᷣm curare iteruzʒ.
Ruñdet᷑ ex.ff.de reg.iur.l.ſi qͥ ex culpa ſua.q; ꝓ
generali lege habet᷑ ſq; ꝙꝙÿ qñ ex culpa infirmi re
dijt infirmitas medicus nõ obligat᷑ eundes cu
rare niſi ꝓ noua mercede.⁊ nouo pacto.alioqͥn
ſi redit ex culpa medid tenet᷑.⁊ ſic patʒ ad ꝓpoſi
tũ ꝙ nõ tenet᷑:qꝛ Petrus fuit in culpa. Spiri⸗

tualiter.ſi peccatoꝛ nõ admittit nec facit pᷣcepta

medici.id eſt ↄfeſſoꝛis explendo ſatiſfactionem
quaſi ferro peccati reatu manente ſibi imputa⸗
bit᷑ acerbioꝛ pena in futuro. Ad qð tollendum

opoꝛtet de nouo pniam ſuſcipere a cõfeſſoꝛe ſi

oblitus eſt illam pᷣus iniunctam penitentiam:
vt patuit ſᷣmone.xxxviij. F.

V Kcirca ſcm de aliena impletiõe ſatiſfactio
nis querit᷑ Utrũ vnus hõ poſſit ꝓ alio ſatiſfa⸗

cere.vel impoſitã alteri ſatiſfactionẽ adimplere
AId qð rñdet᷑ ᷣm doc.cõiter Bonauẽ.in.iiij.di.

xx.ibidẽ Rich̊.⁊ Sco.ea.di.durã.Tho.alioſq;ʒ

ꝙ duplex eſt ſq;. ſatiſfactiõis effectus vnus eſt
excidere cauſas pctõꝝ futuroꝝ.⁊ ſic pᷣſeruare a
futur culpis.Alius eſt recõpenſatio iniurie il⸗
late:hoc eſt ſoluere debitum pcõꝝ.⁊ ſic ſatiſfa⸗
ccio accipit᷑ varijs mõis ſᷣm quos tria pᷣapua
do cumta tradunt᷑ bꝛeuiter hic.qm̃ cogit hodie
bꝛeuiare ſermonẽ ꝓlixitas paſſionis ⁊ cerimo⸗
nie miſſe. Pꝛimũ eſt ꝙ ſatiſfactionẽ intelligẽ⸗
do ꝓ pᷣſeruatione ⁊ cautela culpe future.vel pꝛo

cauſe pctõꝝ exciſione:ſic vnus ꝓ alio nõ poteſt

ſatiſfacere. Rõ.qꝛ ꝑ ieiuniũ iſtius nõ domat⁊᷑ ca
ro alterius.nec affligit᷑ coꝛpus alteriꝰ vt viuat
caſte.nec ꝑ hoc ꝙ iſte dat elemoſinam ꝓ illo.ille
aſſueſcit ſua largiri nec iſto oꝛante ille oꝛat:niſi
foꝛte ꝑ bonũ huius exemplũ ille induceret᷑ ad
ſimilia facienda.vel niſi iſte mereret᷑ augmentũ
gre ꝑ talia illi:vt facilius ille euitet pctm̃ ex gr̃a
dei adiuuante. Scðm documentũ ꝙ ſatiſfa⸗
ccionẽ intelligendo ꝓ recõpenſatione illate iniu

rie pᷣterite bene põt vnus ꝓ alio ſatiſfacere.ſicut

hoi cui iniuriã fecit:põt alius ꝓ iſto recõpenſa⸗
re.ſic etiam ⁊ deo põt vnus ſatiſfacere ꝓ iniuria
llata ꝑ aliũ peccantẽ:dũmõ ille qͥ cõmiſit pem̃
ſit vere ↄtritus de pctõ.ałs nõ. Et ſicſancti dei
ſuis o?onib ⁊ menitis ꝓ nobis placant deum
⁊ ſatiſſacũt dũmodo nos ſimus ↄtriti. x
Lertiũ documentũ ꝙ ſatiſfacionẽ accipien⸗
gqo ꝓ penitẽtia a ↄfeſſoꝛe iniũca tenet᷑ qͥlibet ꝑ
ſeipᷣm ſatiffacere ſi eſt potẽs. ſicut etiã tenet᷑ ꝑ ſe
ↄfiteri ⁊ ↄteri.Et ſi nõ põt adhuc tenet᷑ hie ꝑatũ
animũ ad ſatiſfaciendu ꝓ ſeipᷣo ipſemet.alioqͥn
ſatiſfactio alterius ſibi nõ ꝓdeſſet directe ad vi

tam eternã ſi nollet ꝓ ſe ſatiſfacere etiã ſi poſſet.

Rõ:qꝛ ad ſatiſfactionẽ ꝓ viribo ꝑ ſeipᷣm tenet᷑ qͥ
Libet ex pᷣcepto.de pe. ⁊ re.c.omnis vtriuſq; ⁊c.
Neceſſe eſt em vt penitẽs recognoſcat pem̃ ſuũ

ꝑ aliquẽ acũ ſatiſfaciõis:vt ptʒ ꝑ Aug.de pe.
di. j.nõ ſuffiat. ̊ tenet᷑ ꝑ ſe ſi pᷣt:q ſi nõ pᷣt iunari

poteſt ꝑ alteꝝ ⁊ ſatiſfacere.ſicut ꝓ his qui ſũt in

purgatoꝛio impotentes ꝓ ſe ſatiſfacere:ſatiſfa/⸗s
ciũt.alij viui.⁊ hoc maxime poteſt ꝑ alterum.ſ.

ſatiſfacere quis cũ interuenit autoꝛitas ↄfeſſo⸗

ris que in hoc poteſt diſpenſare cum eo qui per
ſeipᷣm nõ poteſt ſatiſi facere. Hec etiam in angeli
ca. O ergo homo chꝛiſtiane diſce ex dictis ꝙ qñ

—

nõ potes ꝑ teipᷣm penitentia implere pᷣcipue in

moꝛtis hoꝛa:diſpone ex tuis bonis vt alter fa⸗
ciat pꝛo te.

Eirca tertiũ pncipale de alterutra liberatio⸗

ne.id eſt vnius ⁊ alterius vel ambo ꝝ ꝑ ſatiſfa⸗
ccionem ab alio implenda. Pꝛimo queritur
de pᷣncipali Utrũ ille cuius ſaniſfactionẽ penitẽ
tie alter ſuſcepit in ſe:ſi ſtatim moꝛiat᷑ libere euo
labit in celũ. Ad hoc rñdet᷑ in Angelica ᷣm Bo
nauc.in.iiij. di.xx.q.j.ꝙ nõ.Sed opoꝛtet ꝙ pꝛi
us iſte qᷣ ſuſcepit ſatiſfactionẽ impleat: quia ne
mo paradiſum ĩigredit᷑ niſi ſit extra om̃e debitũ
ita ꝙ nec ipſe nec alius ꝓ eo ſit debitoꝛ. O ieſu
bone vere foꝛmidanda eſt tua peccatoꝛibo iuſti
ca. Secũdo querit᷑ de ſuſcpiente UVtrũ talis
ſuſcipiens ſatiſfactionẽ alterius liberet᷑.ſq; ꝑ h.
⁊ ſatiſfaciat etiaʒ ꝓ ſeipſo cũ iplet ꝓ altero. Rñ⸗
det᷑ vbi S. ſᷣm Rich.di. xx.q̃rti.ꝙ lʒ alij alit᷑ſint
opinati:tamẽ ſatiſfactoꝛiũ eſt etiam ꝓ ſeipſo nõ
quidem ex debito ſᷣm rigoꝛem iuſticie: qua ea⸗
dem ſolutio nõ parit duas liberatiõeæ ſed ꝑ di
uinã miſericoꝛdiã que magis attendit charita⸗
tem q; opus.Et etia ꝑ modũ meriti de cõgruo.
Nam ſᷣm Bonauen.in.iiij.diſ.xv.credendũ eſt
ꝙ diuine miſericoꝛdie benignitas tãta eſt ꝙ ac
ceptat totũ ꝓpter charitatem quaſi ꝓ ſe fieret.⁊
quaſi ꝓ nihilo ſaluat nos.hec vbi ſuX̊ß. Z
Tertio ergo exẽplũ finale ſubiũgamus qð
legit in ſpeculo exemploꝝ diſ.viij. exemplo.ij.ꝙ;
ſanaus Dũſtãnus in mane diei aſcenſiõis dñi

ce exiſtens ſolus in oꝛatione in eccleſia.ecce vi⸗
dit candidatoꝝ multitudinẽ innũerã coꝛonas

capite aureas geſtantes ⁊ fulgoꝛe micantes di.
Salue inquiũt Dũſtanne noſter ſalue.mãdat
tibi filius ðᷣi ieſus venire ſi paratus es nobiſcũ
hodie gaudia celebꝛaturꝰ ad qð iſte rñdit inter
rogãſ. Qui eſtis.Dixerũt.Cherubin ⁊ ſeraphin
ſumus. Reſponde qͥd velis.Dũſtannus rñdit
Hogdie ſolẽniſſimꝰ dies ẽ ⁊ incũ bit mihi pᷣdica
re ꝓpło ⁊ oñdere quõ ad gaudiũ celeſte poſſint
ꝑuenire ſq; ꝑ ↄtritionẽ:ↄfeſſionẽ:⁊ ſatiſfaccionẽ
pnie.ad qð pᷣdicandũ multi ↄuenerunt ⁊ nolo
decipere illos.ꝓpterea hodie nõ poſſum venire.
hec dixit ex chanitate ⁊ ʒelo aniaꝝ vt plures ſe⸗
cum ſaluaret ꝑ ᷣmonẽ. dixerunt ergo eidẽ.Eya⸗
patus eſto in diem ſabbati. Lũc Dũſtãnus pᷣ⸗
dicauit ꝓpło taliter ꝙ nũqᷓ; ante ſic pᷣdicauerat:
vt nõ hoĩeʒ ſʒ angelũ putares. Tandẽ dixit ſui
obitus inſtare diẽ. Et ecce facies ereſ⸗ plenduit

2— —

— — — —..

— —

* —

☛ – .

— vVe

W0— — — —
—

N N

= — .

BGermo

ſic ꝙ nemo eum aſpicere poſſet:tandẽ locuʒ in

quo voluit ſepelini deſignauit. Mox vero lan
guoꝛ eũ inuaſit feria ſexta oẽs aduẽtãtes peni⸗
orere ⁊ xpᷣi veſtigia ſeqͥ hoꝛtabat᷑ cõomunionẽ ac/

cepit.Et ecce ſubito cũ lecco in quo iacebat ele⸗
uatꝰeſt vſq; ad trabes domꝰ. Et h̊ tercio faaũ
eſt in die ſabbati.Sicq; oẽs hoꝛtabat᷑ ad ſeq̃n
dũ xpᷣm in celũ ꝑ pʒꝑiam ⁊ ꝑ oꝑa ſatiſfactoꝛia ꝑ

que ipᷣe inceſſit ac ſic ipᷣe feliciter in xpᷣo quieuit
Rogemus ergo dñm ieſum ⁊c.

Dñica ramiſpalmaꝝ poſt pꝛandiũ Sermo

xlvj.de ſatiſffacciõis modo regulari ⁊ iteratiõe.

Alcite dignos *

f pnie Matth.iij.⁊ etlã Lu.iij.? ꝓ ſer
mone hodierno ĩ qͥb verbis pnie pᷣ⸗/

dicatoꝛ Johãnes baptiſta hoꝛtat᷑ om̃es ad di⸗
gnã pniam agendã qð facimꝰꝑ verã ↄtritiõem

ↄfeſſiõeʒ ⁊ ſatiſfacciõem.alioquin timendũ eſt
illud qð ſcribit᷑ Ecci.ij. Si pniaʒ nõ egerimus

icidemꝰin manꝰ dñi.qð põt poni ꝓ alio thema

te in hoc ſᷣmone Lyra.Si pniam nõ egerimus

ſcʒ de pœis veraciter.incidemꝰin manꝰ dñi.i.in

diuinã punitionẽ valde grauẽ. Heb.x. Hoꝛrẽ
dũ eſt icidere in manꝰdei viuẽtis.Ue ergo ⁊ ve

pctõꝛibus impenitẽtib.Pꝛopterea chariſſimi

diſcamus facere dignos frucꝰpnie ſatiſfacien
do.qm̃ vt de pe.di.j.c.nõ ſufficit Rug.di.Non
ſufficit moꝛes inquit in melius commutare⁊

a pteritis malis recedere niſi etiã de his que fa

cca ſũt ſatiſfaciat homo ꝑ pnie doloꝛẽ cooꝑan⸗
tibus elemoſynis ⁊ ieiunijs.hec ille. Sʒ heu li

cet multi faciat pniaʒ:tñ rari faciũt dignũ fru⸗

cruʒ pnie.ſlam Greg.dicit.dignos fructꝰ pnie
facit qͥ omnia deo in ſacrificiũ offert ꝑ q in cul⸗
pa eũ meminit offendiſſe. Cũ aũt offendimus

deuz coꝛde. oꝛe ⁊ oꝑe.ergo hec tria debemꝰ deo
offerre ſq; coꝛdis ↄtritõeʒ.oꝛis ↄfeſſiõeʒ.⁊ oꝑis

ſatiſfactionẽ qð rari faciũt vt debẽt pᷣſertim ſa⸗
tiſfaccionẽ. Nos igit᷑ chariſſimi audiamꝰ⁊ oꝑe
impleamꝰſcripture hoꝛtamenta dicẽtis.Facite
dignos fructꝰpeni.vt in themate. Itaq; de ſa

tiſfacciõe vt ſcamꝰfacere dignos fructus pnie

.

tria myſteria declaradimꝰ in hoc ſermone.
Pꝛimũ de regulari modificatione.
Scöm de diuinali acceptatione.
Terciũ de ſalutari reiteratione.
A Airca pᷣmum de regulari modo ſatiſfa⸗
ctionis. Queritur quali modo debeat regula⸗/
riter fieri ſatiſfactio pꝛo peccatis debita ipᷣi ðᷣo.
Ad quod ex dictis Scoti in.iiij.diſt.xv. Item
Alex.de ales. Bona. Rich̊ᷣ.⁊ alioꝝ recolligẽdo

eliciunt᷑ pᷣcipue regule ſex ſᷣm quas debec mo⸗
dus ſatiſfactionis obſeruari.

Denn regula ðꝛ bone oꝑationis.
cðᷣa ðꝛ integre pfectionis.
Lertia placande incentionis.

XLVI

Nuarta ð aliunde nõ obligationis.
AQuinta ðꝛ laboꝛioſe ↄditionis.
Sexta ðꝛ amoꝛoſe executionlis.
Pꝛima inqua regula ðꝛ bone oꝑationis:qꝛ ad
hocꝙ de peccatis aliquis deo ſatiſfaciat reqᷣrit
vt faciat ꝑ bona oꝑa recta ⁊ bona intentione fa
cca que poſſunt cedere in gliam dei vt ſunt ieiu
niũ oꝛatio elemoſina.⁊ hmõi. Uñ ꝑ oꝑa mala
vel etiã oꝑa bona de genere facta.tñ ſiniſtra in⸗

tentione puta ex vana głia vel hypocriſi nõ poü⸗

teſt fieri ſatiſfactio.quia vt ait Anſeł.lib.iij. Cur

deus homo.ſatiſfacere eſt deo debitum honoꝛẽ

reddere.talia autẽ opera ſcʒ malefacta nõ ſunt
in honoꝛem dei ſed in offenſionem. B Se

cũda regula dicit᷑ incegre perfectionis.Nam q/
rit Rich. in.iiij.di.xv. Utrũ homo poteſt ſatiſ⸗
facere de vno peccato ſine alio. Et reſpondet di⸗

cẽs ꝙ dupliciter poſſumus loqui ð ſatiſfactio

ne.Uno mõ de eius actu exterioꝛi ⁊ ſic põt quiſ

—

ſatiſfacere de pena tẽpoꝛali debita vni peccato

ſine alia.⁊ de vna ꝑte pene ſine alia.qꝛ exiſtens
in chanitate põt ſimul remanere debitoꝛ pene ꝓ
alio peccato hñdo /ꝓpoſitũ ſatiſfaciendi de illo.

poſtea ſq; in elemoſynis.⁊ nũc ꝓ vno poteſt ſol

uere ꝑ ieiuniũ vel oꝛationẽ.qui ſi poſtea ꝓpoſi⸗
tũ mutet ita vt nolit poſtea ſatiſfacere in elemo
ſinis.nihilominꝰ ſolutio pᷣcedẽs remanet acce⸗
ptata. Alio mõ aũt loqͥ poſſumꝰ de ſatiſfactio

ne in eius actu anime interioꝛi:⁊ ſic nõ põt hõ

ſatiſfacere de vna culpa moꝛtali ſine alia:ſed
opoꝛtet ꝙ integre de omnib peniteat ſicut ⁊ de

omibo tenet᷑ ↄteri ⁊ ↄfiteri.vnde qui implet ieiu

nia iniũcta a ↄfeſſoꝛe:ſed nõ vult reſtituere alie

na cũ poſſet nõ vere penitet:vt patuit in pᷣceden

tib. Tertia regula dici᷑ placande intentiõis

hocẽ vt oꝑa ſatiſfactiõis ſint ad placandũ deũ

intenta. Unde ipſe Scotus vbi ſupᷣ.diffiniẽs

ſatiſfactionem dicit.ꝙ eſt operatio bona exteri

oꝛ penalis volũtarie aſſumpta vel tolerata ad
puniendũ pctm̃ a ſe cõmiſſum ⁊ ad placanduʒ
deü offenſum. Unde ſi quis facit bona oꝑa nõ
intentiõe punitionis pcti:vel vt deũ placet quẽ
offendit peccatis:licʒ ſit bonũ meritoꝛiũ gratie

⁊ głie.tamen nõ ðꝛ opus ſatiſfactionis de ſe ?˖vu⁊

directe:puta ſi quis dat elemoſynam ex pietate
nõ intentione tali ꝙ ꝓ penitentia ad placandũ
deũ hoc fiat. Siliter cũ aliquis malefactoꝛ pu⸗
nit᷑ ſi patienter ſuſtinet bene facit.ſed ſi vult vt
ſatiſfaciat ſq; ꝓ peccatis directe:debet incendere
vt ſufferat ad placandũ deuʒ ꝓ pctis ᷣm Sco.
Exẽplũ.ſi quid offerat᷑ regi ꝓ exẽnio nõ ſatiſfa⸗
cit ꝓ debito niſi fiat ꝓ illo expꝛeſſe. Quarta re
nis ðꝛ aliũde nõ obligatõis.h̊ eſt vt ſatiſfactio
i

at ꝑ talia opera ad que homo aliũde nõ obli⸗

at᷑ facere.quia als nõ coꝛrñderet ꝓ ſatiſfactiõe
uius peccati. ſicut ſi quis ex voto tenet᷑ ieiuna
referia ſexta.tali iniũgeret ↄfeſſoꝛ ieiunare feria
ſexta.⁊ ſic de alijs. Siliter ꝙ quis nõ ſn vel

nõ latrocinat᷑ cum poſſet bene facit pᷣceptuʒ im
plendo:ſed nõ eſt ſatiſſaccoꝛium culpe cõmiſſe.
quia ex pᷣcepto ad h̊ tenet᷑
Quinta regula ðꝛ laboꝛioſe ↄditionis.hᷣ ẽ
vt o ꝑatio ſatiſfactiõis ſit penał ⁊ laboꝛioſa vel
afflictiua:vt ꝑ illã ſubtrahat hõ ſibi aliquã car
nis delectationẽ vel cõmodũ qtenus ꝑ carnis
caſtigationẽ pᷣſerueta futura culpa.Uñn Augꝰ.
de vera ⁊ falſa pnia ðᷣt.Pnia guloꝛes expoſtu⸗
lat doloꝛes vt moꝛtuis impetret vitã. Et rõ eſt
ſᷣm Alex.? Bonauẽ.⁊ Rich.qꝛ hõ ꝑ delectatiõʒ
culpe infirmat᷑.⁊ ſᷣm legẽ dei culpe debet᷑ pena
3 deleccationẽ vt curet᷑ ⁊ reoꝛdinet᷑.ac de futu⸗
ro pᷣſeruet᷑. Unde.ij.ethicoꝝ ph̊s ðt.ꝙ pene ſũt

q̃dam medicine.nõ tm̃ curatiue ſed etiã pᷣſerua

tiue.Ex q̊ prʒ documentũ ꝙ qͥ penitentiale ieiu
niũ ſic implet ꝙ delicatiſſima ⁊ ſumptuoſa ci⸗
baria comedit ⁊ pleno ventre nõ ſatiſfacit ad re
atus deletionẽ.ſiliter q dat elemoſynã de eo de
qͥ ie nullo mõ indiget. Sʒ di. Nunqͥd g;̊ aua
rus hõ q plus affligit᷑ dãdo decẽ denarios: qᷓ;
largus dando centuʒ. magis ſatiſfacit. Rñdet
Rich.⁊ Ambaldus q̃no ſcpᷣto ſniaꝝ dil.xv. ꝙ;
opus dupłr põt intelligi penale.Uno mõ rõne

operantis.qñ ipᷣe oꝑans diffidalius facit ex di

ſpoſitiõe mala in ipſo.ſicut auarus difficilius
dat elemoſynã.⁊ talis penalitas nõ magis ſa⸗

tiſfacit.nec ꝓpter eõ auaro minoꝛ elemoſyna in⸗

iungẽda eſt qᷓ; largo.ſed potius maioꝛ dʒ ipo⸗
ni q; largo.Alio mõ põt intelligi opus penale
rõne operis ⁊ eius generis ⁊ ſic ſatiſfacit opus

plus penale.ſicut ieiuniũ in pane ⁊ aqua pena

lius eſt ⁊ magis ſatiſfactoꝛiũ qᷓ; ieiunare cũ ci⸗
bis coctis.⁊ elemoſyna maioꝛ q; minoꝛ. D

Sexta regula ðꝛ amoꝛoſe executionis.hᷣ eſt

vt hõ exequat᷑ ſatiſfactionẽ in charitate ⁊ amo⸗
ne dei. ⁊ de h in ſeqntibo dicemus. Sed ꝓ excitã
do ꝓpło doꝛmitante inſeramus ↄſolatoꝛiũ Exẽ
plũ qð legit᷑ in Scala celi.⁊ in ſpec̃.exẽ.di.ix.ex
emplo.xvij.ꝙ miles qͥdaʒ facinoꝛibo plenus

iuit vt ðꝛ ꝑſuaſu vxoꝛis ad confeſſionẽ:ſed pe⸗/

nitentiã ꝓ ſatiſfactõe dixit ſe nõ poſſe facere.vñ

feſſoꝛ qſiuit dicẽs. Poſſes ne in illa eccłlia de⸗
erta ꝓpe caſtrũ tuũ vna nocte vigilare ꝓ pctõx

tuoꝝ remiſſiõe. Rñdit.hᷣ bene poſſum ⁊ faciaʒ

Zũc hac pnia iniũcta intrauit ſero ſolꝰ ecclłiaʒ.

⁊ ecce nocte vnus demon in ſpecie ſoꝛoꝛis muũi

tis:cuius conſilio ſepe vtebat᷑:apparuit dicens

Quid hic ſtas exi cito ad caſtꝝ.qꝛ ſtatim inimi
atui ſuꝑueniẽt ⁊ occidẽt hicte. alioqn nec vnq;
ego amplius tibi conſiliũ dabo. Ille autẽ non

acqeuit dicens. Volo hic ꝑmanere ꝓ pnia iſta

nocte.Scðo aliꝰ demon poſtea aduenit in ſpẽ
vxoꝛis ſue:deferẽs in bꝛachijs duos illiꝰ filios
ꝑuulos q̃ſi nudata veſtib ⁊ laceratᷓ crinib di
cens.Ecce hoſtes tui dñe inuaſerũt caſtrũ: cepe
rũt oĩa ⁊ ſic turpiter eiecta ſum cũ filijs.ſed ſi ci⸗

co exieris ꝑſequi potes illos alioqͥn ⁊ te hicint⸗

Dominica ramiſpalmax

ficient ⁊ me.Sed miles noluit exire.Tunciulla
dixit. Niſi veniatis:ecce filios vĩos ꝓijciã.⁊ il⸗
liſit ilos ad pauimentũ:ac in faciẽ militis pie⸗
cit.ſed ille in deo ↄfoꝛtatus nõ curauit.⁊ ſicↄfu
ſa illa euanuit. Landẽ poſtea tertio aliꝰ demõ
venit ĩ ſpẽ hoſtiũ cũ mult eccſtam vallans ⁊ ex
pugnãs ac accẽdẽs igne ex lignis circũcirca ag
gregatis.ita ꝙ flãma videlbeat᷑ ꝑ feneſtras ⁊ ia⸗

nuas intrare ⁊ cogere militẽ vt effugerer. ſʒ ille

imobilis permanſit. Poſtremo venit q̃rtus in
ſpecie ſacerdot q̃ſi miſſam dicere volens ⁊ offi⸗
ciũ legere. Pꝛo ſpiciẽſq; ait militi.Tu excõicatꝰ
es:exi hincne impedias diuina.⁊ cepit muſitã⸗
do altius quaſi oꝛaret dicere.der der ⁊c. Rñdit
miles ſicut ⁊ poꝛibo.Ille cepit cuʒ haſta cruds
ꝑcutiens expellere ipᷣm.ſed miles oia ſuſtinuit:
⁊ diabolus ↄfuſus diſceſſit. Mane facto egre
diens cognouit ⁊ repperit caſtrũ:vxoꝛẽ: ⁊ omia
illeſa.ſed tmmõ foꝛe fantaſmatũ deluſioes ũlaſ
facas ſibi in nocte apparitões.⁊ cũ retuliſſet cõ
feſſoꝛi.ecce audiuit ꝙ reuelatũ fuerit ſctis pꝛib
qm miles iſte q̃ttuoꝛ coꝛonas acqᷣſiuit in celis.

—

Ittuoꝛ dictas teptationes vincẽdo. ⁊ ſic miles

poſtea in bona vita firmatus fuut.
E Circa ſcðõm de diuinali acceptatiõe q̃ritur
Utrũ ſatiffactio pnie in toto vel in ꝑte expleta
in ſtatu moꝛtalis culpe.vel ſine charitate ſit ac
cepta diuine clementie.Ad h̊ cõiter ſᷣm doc.rñ⸗
det᷑ ꝙ nõ acceptat᷑ directe valendo ad vitã eter⸗
nam:niſi ꝓ qᷓnta pte fit ſatiſfactio in charitate ⁊

in gra expleta:tñ talis ſatiſfactio valetad ea ad-

q valent oꝑa faca in poõ moꝛtali. Jõq; etiam

ſi hõ ſit in pccõ moꝛtali nõ debʒ dimittere talia

oꝑa ſatiſfactoꝛia ſed debʒ implere.Ethuius rõ
ſm Rich.qꝛ cũ deus nõ eget bonoꝝ noſtroꝝ.
ideo oꝑa nõ acceptat ad vitã eternã remunerã⸗
dã:niſi operantẽ acceptet ipᷣm:⁊ ſic necacceptat
ad ſatiſfaccionẽ placantẽ deũ ⁊ gratuitã ad pꝛe
miũ vite eterne. Ad id ponamus exemplũ de
illo qͥ ſemiat vel plantat in ſolo alieno ipo dño
neſcio vel inuito.totũ illud ꝑditũ erit ſeminan⸗

ti qm illius eſt cuius ẽ ſolũ. Inſti.de reꝝ diui.

S. ex aduerſo. Sic ſpũalr hõ cũ ſit ipſe de ſolo ⁊
terra diaboli ꝑ pœm:ideqtotũ qð in ſe ſicma⸗

nente ſeminat bene agẽdo eſt diaboli.ita ꝙ no

ꝓficit ad vitã eternã directe:ſʒ tm̃ ad tꝑalia.
F irca tertiũ ergo de reiteratione queſtio re
ſtat Utrũ neceſſe ſit ad ſalutẽ reiterare talem in
peccato moꝛtali expletam ſatiſfactionẽ. Ad qð

rñdet᷑ ꝙ diuerſe ſũt opiniones. Aliqui dixerũt

ꝙ ſi pnia eſt talis ꝙ ex ea ꝑacta manet aliquis

effectus ſicut eſt ieiunium ⁊ elemoſyna.⁊ hmõi

poſtq;ᷓ ſemel qͥs ſatiſfecit liq; in peccato moꝛta⸗

li.nõ eſt neceſſario iteranda. Si aũt penitentia

nõ relinquit aliquẽ effectum: vt eſt oꝛatio mo⸗
dica.opoꝛtet iterare.qꝛ talis videt᷑ eſſe impoſita
potius ad umpetrationẽ recõciliatiõis diuĩe qᷓ;
ad ſatiſfactionẽ pene, Recõciliari aũg quis deo

— — „

— —, — — — — mn rr

— — — — — .. — — ———

—r—E – —

— —

.. J
5 8
— * „
)
△
—

BDermo

nõ põt niſi ꝑ opera in charitate facta. talis in

pctõ pacta dʒ iterari.Sco.aũt in.iiij.del. xx. q. j.
circa finẽ.quẽ in dᷣ̊ cõiter ſequunt᷑ doccoꝛes mo

Gerni.vt ptʒ in Ange.ðt ꝙ ſic dicere eſſʒ mag oc
caſio ſq deſerendi pniam iniuncta.⁊ ſictraſgre
diendi ⁊ deſperãdi.Nã cũ qͥs recidiuat interimm
ꝙ expleuit pniam audiẽs ꝙ nõ ſatiſfacit in pec
cato.ſed tenet᷑ iterarꝑnõ explebit eã ſed dimittcit
⁊ ſic peccat moꝛtalr.aut deſperans nunqᷓ; faciet
pniam nec iterabit. Jõq; ex dictis Scoti ibidẽ
dant᷑ doecum̃ta pulchꝛa. Pꝛimũ ẽ. ꝙ qᷣͥ ve ſeł

penitet ⁊ recipit pniam ↄdignã impoſita daueę

nõ errãte qᷓntũcũq; poſtea recidiuet nõ tenebit᷑

ꝓꝙ illis pccis eiſdẽ niſi ad ilã pniam ſibi impo⸗

ſitã.⁊ ſi illã implet in charitate ſq; ↄtritionẽ foꝛ⸗
mando pus de recidiuo:ſic implẽdo nõ tm̃ ſol
uit penã:ſʒ etiã meret᷑ gram.Si autẽ implet ex/⸗
tra charitatẽ ſq; nolẽs ↄteri de recidiuo:tũc ſol
uit penã:ſed nõ meret᷑ gr̃am. Scðm do

—

cumentũ ꝙ ſatiſfactio eſt duplex.Quedã eſt ſol

uens debitũ ⁊ placans ſił offenſum vt eſt illa q̃

fit in charitate. Alia ẽ ſoluẽs debitũ:ſed nõ pla⸗

cans offenſum:vt eſt illa q fit extra charitatem

ſq; in pctõ moꝛtali. Jõq; patʒ ꝙ qͥ ſatiſfecit ſeb
etiã ſi in pctõ moꝛtali ſatiſfecit: ſoluit.nec tenet
iterare.lã ⁊.ff.de re.iur.l.bona fides.ðꝛ. bo⸗

na fides nõ patit᷑ vt bis ab eo dẽ idẽ debitũ exi⸗

gat᷑.? Sco.ibidẽ ponit exẽplũ de eo qͥ offendit

aliquẽ:puta dãdo alapã.ſi cõponit cũ eo ita vt
tribo diebe fodiat in vinea illius.⁊ poſtq; fodit
vno die:ſcðo die iteꝝ illi dat alapã:⁊ tñ fodit ſe
cũdo ⁊ tertio die.talis ſoluit penã pᷣme alape:ſʒ
nõ meret᷑ gr̃am vł amiciciã illiꝰ offenſi. Sic in
ꝓoſito. Tertiũ documentũ ꝙ ſi talis ꝓpter
pctm̃ in qð de nouo recidiuauit dãnaret᷑ anqᷓ;
totã pniam impleuiſſet.talis ꝓ iſta ꝑte inexple
ta pnie nõ puniret᷑ eternalit᷑:ſʒ tꝑałr ſolũ pena
coꝛrñdente illi ꝑti pnie q̃ nõ fuit hic expleta: qꝛ
exquo ꝑ iuſticiã punitiuã ipoſita eſt ſibi pena
tꝑalis ſeł hic ꝓ paõ de q̊ vere penituit nunq; ei
debet᷑ niſi pena tꝑalis ⁊ illa ſoluta nulla pena
debet᷑ alia ꝓ illis pctis: ſed t̃ ꝓ alijs qͥb pec⸗
cauit recidiuando puniet᷑ eternaliter. Hec ibi.
Quartũ documentũ elicit᷑ ex iſtis ꝙ ↄfeſſoꝛ

diſcretus ad vitandũelłes ainpionutotes dz pe
ta

nitenti ĩponere talẽ pniam quã ſtatim exequat᷑
in ſtatu gr̃e ⁊ declaret eidẽ ꝙ ſi in ſtatu peccati

explebit nõ tm̃ valebit ſed feſtinet iplere in gra.

⁊ ſic patz. HAUltimũ documentũ ꝙ q;uis
hõ nõ tenea?᷑ iterare ſatiſfactiõʒſeł expletã:tñ ſi
qͥs iterabit illa q̃ in moꝛtali ꝑfec valet ad młta
ſᷣm Allex.de ales. Pꝛimo ad iocũditatẽ mentis
Scðo ad purgationẽ pctõꝛis.Tertio ad refre⸗
„nationẽ diabolice ptãtis. Quarto ad victoꝛiaʒ
tẽptationis.Quinto ad ↄfirmationẽ charitatj.
Sexto ad augmentũ gr̃e ⁊ głie celeſtis.Cõſulo
giterare. Exeplũ narrat Mefret in ſi uis ᷣmo⸗
nibo/ꝙ iuuenis ĩ luxuriã recidiuãs iuit ad me⸗

XI. VI

. „ð

retrices. Cui obuiauit diabolus ſq; in ſpẽ hoĩis

dicẽs. Uade bñ tibi erit. Poſtea in via occurrit
ſibi xpᷣs:⁊ oñdit vulnera cruentata in manib
⁊ latere dicẽs cłia.Ego ſum pater tuus creatoꝛ
⁊ redẽptoꝛ tuuſ.Ecce q̃lib vulneribo redemi te

vt qͥd ̊ das te diabolo ꝑ pas. Atiſte ↄterritus

di. ODñs meus ⁊ deꝰ meus.Cui dñs.Vade cito

ↄfitere ⁊ pnĩiam foꝛtẽ age:alioqͥn ille diabolus

q tibi occurrebat expectat te vt frangat collum
tuũ.Qui cũ iret ad cõfitendũ vidit diabolũ in
via expectantẽ in ſpẽ qua Ppus.Et dixit diabolo

Quid tu hic expectas. Rñdit diabolus. Cere

nõ tu es ille quẽ expecto:qꝛ ille erat totus nr̃ et
poterã ipᷣm occidere.tu vᷣo alter es.neſcio qͥs.ᷣ

ideo dixit:qꝛ iſte in ꝓpoſito ↄfitendi ⁊ ſatiſfaciẽ

di fuit mũdatꝰ.Qui ex his circa ſe intellexit dei

—

Rogemus g xpᷣm ⁊c̃.

miſericoꝛdiã ⁊ intrauit dauſtrũ ⁊ ſancte vixit.

Feria ſecũda poſt dñicã palmaꝝ Ser. xlvij.
viq; de ſatiſfactionis deo ſoluẽde poſſibilitate
⁊ cõmenſuratiõe ꝓ pctis.ac iniũcòis vtilitate.

Enit ieſus betha

v niã vbi Laʒarus fuerat moꝛtuus queʒ
ſuſcitauit ieſus Johᷣ.xij.⁊ in euã.hodier
no. Scðm ꝙ Lyra in poſtilla huiꝰ euãgelij ðt.

imediate poſt ſuſcitationẽ laʒari: q̃ facca eſſe ö?

feria ſexta añ dñicã de paſſiõe.iudei diffinierũt

occidere xpᷣm vt putat᷑ ipᷣa die dñica de paſſiõe.
Jõq; dñs Jeſus receſſerat in regionẽ iuxta de/

ertũ in ciuitatẽ q̃ ðꝛ Effrem.⁊ ibi moꝛabat᷑ cũ

diſcipulis q̊uſq; appꝛopinquaret paſcha in q i
molabat᷑ agnus paſchalis: ſcʒ feria qͥnta cene:

vt ſic xpᷣs qͥ eſt verus agnus iĩmolaret᷑ ꝓ nobis
ĩmediate poſt imolationẽ agni paſchal.ſ.feria
ſexta. Uñ appꝛopinqnte paſcha añ ſex dies pa⸗
ſche: hᷣ eſt. ſabbato ante diẽ palmaꝝ venit in be
thaniã q̃ eſt ꝓpe hierłm vbi fuit laʒarus.⁊ inde

poſtea aſcendit in hierm ad patiendũ. Ibi au

tẽ ſq; in bethania fecerũt dño cenã ⁊ Martha
miſtrabat. Lazarus vᷣo vnus erat ex diſcũben⸗

tibo:vt veritas eius reſurrectiõis clareret. Hec

aũt myſtice ſignificant ꝙ dñs ieſus libenter ve
nit ⁊ cenat deleccabiliter in aia vere penitẽtis ⁊
ſatiſfacientis de pœĩs.Nã Lazarus a moꝛtuis
reſuſcitatus ſignificat pctõꝛẽ ꝑ pniam a moꝛte
peccati reſurgentẽ:vt ðt Aug.Bechania etia in

terptat᷑ domꝰ afflictiõis ⁊ domꝰ gtificata dño

vt ðt Hiero.Jõ ſignitficat ſatiſfactiõis pnialis

afflictionẽ q̃ gratũ facit deo hoĩem. Jõ ↄueniẽ⸗
ter ðꝛ ꝙ venit ieſus in bechaniam ⁊ cenauit ibi
cũ laʒaro:qꝛ diligit manere in coꝛde penitẽtis è᷑⁊

cibari pane pnie ve ⁊ potu lachꝛymaꝝ. De iſt

ptʒ euageliũ. Itaq; de ſatiſfactione tria myſte

ria bhic dedarabimus.

Piꝛimũ de eius poſſibili recõpenſatione.

Feria.iI.poſt dominicã palmaꝝ

Scõðm de eb pſoluendi cõmenſuratione.

Tertiũ de eius efficacioꝛi expiatione.

——

3 CLirca pmũ ð poſſibilitate recõpenſandi vł

ſatiſraciendi q̃rit Rich. in.iiij.diſ.xv.ar.j.q.ij.

Utꝝ. hõ poſſit deo ſatiſfacere ꝓ culpa recõpen⸗

ſando. Rõ. qꝛ deus eſt in infinitũ honoꝛadus.
Quõ ̊ hõ põꝛ q rapuit honoꝛẽ del ſoluit. qꝛ

vt ðᷣt Anß.pmo lib. Cur deus hõ. c. xiij. O m̃is

qͥ peccat honoꝛẽ ðᷣo quẽ rapuit ſoluere dʒ. qꝛ ʒ

Augꝰ. lib.lxxxiij.qſtionũ.? Berñ.de diligendo
deo. Omis creatura dʒ deo totũ id qð eſt. ergo
hoõ nil hʒ pᷣter debitũ deo de quo libere poſſit ſa

tiſfacere ꝓ peccato.Mirũ eſt g̊ quõ poſſit. Sʒ

in ↄtrariu: qꝛ deus eſt miſericoꝛdiſſimus ⁊ mã
dauit ſatiſfactionẽ qͥ nibil impoſſibile pᷣcepit:
vt ðt Hiero.g̊ p
dẽ Rich. ibidè eliciẽdo documẽta tria pᷣapua

42

põt hõ ſatiſfacere. Rñdet᷑ ̊ ex eo

ad ſciendũ vtilia ꝓ pło ſimplici. Pꝛimũ eſt

hõ ꝑ ſeipᷣm ſine adiutoꝛio alterius ſq; xpᷣi nõ

põt ſatiſrfacere deo ꝓ pctõ.vt patuit ꝑ rõnes ppᷣ⸗

tactas. Et hᷣ claret in exemplo.qꝛ ꝓ pœõ mox
3

ꝑentũ nulla pura creatura ſuffecit ſaciſfacere:
opoꝛtuit eſſe de ⁊ hoĩem qͥ per merita infinita
poſſet deo ſatiſfacere ꝓ peccatis infinite graui⸗

tatis.ſicut ptʒ ꝑ Anb.lib.ij. Cur deus hõ.c.vij.
Vlñ ſi hõ ꝑ ſe poſſet tantas lachꝛymas fundere
ſicut mare no ſufficeret ſatiſfacere ſine merito

xpᷣi. Scðm documentũ ꝙ hõ cuʒ adiutoꝛio

dei in virtute ſqʒ; meriti xpᷣi põt deo ſatiſfacere ðᷣ
Pccõ.qꝛ hõ põt eſſe ꝑticeps meriti xpᷣi ꝑ verã fi⸗
dẽ⁊ charitatẽ.⁊ cũ ſic ſatiſſactio hois ↄiungat
mertito rxpᷣi põt hõ reddere deo debitũ honoꝛeʒ
faciendo qð in ſe eſt ⁊ qdðᷣ tenet᷑. Sic em̃ fit ſatiſ
factio ſᷣm eq̃litatẽ iuſticie nõ cõpenſañ.ſolũ me

ritũ penitẽtis ſʒ ſᷣm ↄdecentiã diuie bonitat et

virtutẽ infinitã paſſionis xpᷣi dei. Sicut exẽpli
gra. Si ego deberẽ regi decem milia floꝛenoꝝ
nec hrẽem vñ poſſem ſoluere.tũc ſi filius reg ex
pietate ꝓ me appenderet theſauꝝ equalentẽ ⁊ fa
cerẽ qðᷣ ego poſſeʒ vtiq; liberarer. Sic in ꝓoſi
to. Æ£° Texriu documentu ꝙ deus miſeri ⸗/
coꝛdiſſimus ex liberalitate ↄ deſcẽdens infirmi
im qᷓ fecerit ⁊ oĩa aduerſa q̃ ſuſtinuerit cedãt in ſa⸗
tiffactionẽ ⁊ remiſſiõeʒ pctõꝝ ſuoꝝ vt ſic liberet᷑

tati hũane nõ exigit plus qᷓ; hõ bñ põt.imo nec
totũ poſſe exigit de neceſſitate.Nã menſurã po

ſuit ⁊ oſtituit eoꝝ ad q̃ hõ de neceſſitate teneat᷑
6; eſt ad obſeruantis pᷣceptoꝝ.vt ſic de reliquis
odpibo. ſ.ſuꝑerogationis poſſint hoĩes ſatiſface
re ꝓ pctis cõmiſſis:q̃ opera ⁊ ſi debeamus deo
ex ↄgruo tñ nõ vult (cãq; nobis ꝑcens) vt ſibi
talia debeant᷑ debito neceſſitatis.niſi růne voti
vel iniunctiõis ꝓ ſatiſfacciõe. Pꝛoinde de lege
coõmuni ex talibo oꝑib ſuꝑerogatiõis reqͥ rit de

ur,ss aliquã ſatiſfaccionẽ penitẽtis.nõ pt᷑ imꝑfe
ciõʒ meriti xpᷣi paſſi cũ illud ſit ſufficiẽtiſſimũ.
Segd qꝛ deꝰ vult tũ ꝓpter ſui honoꝛẽ̃.tum ꝓpter
nęf aʒ vtilitatẽ vt ꝓ nr̃is exceſſibs volũtate ꝓpꝛia
ſatiſfaccionem aliquã faciamus.LHec E
O peccatoꝛ diſce hec DVMw

ch.

LCirca ſcð m de ꝑſoluendi cõmenſuratione
qrit᷑ q̃nts ſatiſfactionẽ debeat quiſq; cõmenſu⸗
ratiue ꝓ q̊libet pctõ ꝑſoluere.Ad h̊ ᷣm Hoſtiẽ.
de pe. ⁊ re.⁊ cõiter doctoꝛes ðꝛ ꝙ; ꝓ q̊libet poe
moꝛtali deberet qͥs regulariter ſatiſfacere in pe
nitẽtia ſeptẽ annoꝝ magis vel minus aſpere ꝓ
ut peccati reqͥrit guitas. Rõ.vt ſicut pctõꝛ ſepti
foꝛmẽ ſpũſſanci gram anuiſit:ita ꝑ ſepꝛtennem
penitentiam recuꝑet.ſed tñ ꝓpter hoim fragili⸗
tatem ⁊ vite bꝛeuitatem hodie penitentie ſunt

arbitrarie:vt patʒ ſᷣm Jo.andree.⁊ Anthoñ.de

But.alioſq;. Quapꝛopter ↄfeſſoꝛ nõ peccatſi

minoꝛẽ pniam imponit.Tũ qꝛ nõ põt determi
nate ꝗqntitatẽ pene cognoſcere. Lum qꝛ qũq; ex
induſtria minoꝛẽ penã iponẽs plus ꝓdeſt pe⸗

nitenti qͥ foꝛte ꝓpt᷑ pnie magnitudinẽ poſſet im
pediri ab implendo vl deſperare.vel qꝛ paula⸗

tim ↄfoꝛtat᷑ in penitẽte diuinus amoꝛ ad pla ꝑ
agenda oꝑa.Et hec patent ꝑ Tho. in.iiij.di.xx.

ↄcoꝛð. Petrũ ⁊ in Ange. ¶ ¶ UVñ arca hec
tres regule gñałr tenẽde ſũt ꝓ documẽto. Pꝛi⸗
ma ſᷣm Tho.ſupᷣ.Confeſſoꝛ ſiue diſcrete iniun

gat pniam:ſiue nõ:ſemꝑ tñ remanet reatus ad
pena eiuſdẽ q̃ntitatis.Et ideo ſi eã hic nõ ĩplet:
in purgatoꝛio exiget᷑.Ex h̊ ſequit᷑ ſcðᷣa regla do
crinalis.ꝙ quilibet hõ licʒ nõ neceſſario:tñ de
2ↄgruo dz ſe exercere in oꝑe bono multiplicãdo
intẽetione ſatiſfaciendi ꝓ pcõ. Nã p̊ valde ↄfent

vt ſi pnia impoſita nõ ſufficeret taliter ſu plerex

Vñ Greg.ſuꝑ illo vbo Facite dignosð frucus
pnie.ðt. In bᷣ vniuſcuiuſq; ↄſcia ↄuenit᷑:vttan

to bonoꝝ opeꝝ lucra qrat ꝑ pniam: q̃nto qᷣſqꝛ

ſibi maioꝛa dana intulit ꝑ culpã. Hec ille. Ex

emplũ legit᷑ de phis ꝙ dicebant vitã hoĩs cur⸗

rere debereꝑ q̃ttuoꝛ rotas. In pᷣma rota ſic ſcri
bit᷑. Lego qͥd feci.i.reuoluo in mẽoꝛig peccata q̃
feci. In ſcdᷣa lego qͥd fado.ſ.ve penitẽdo. In ter
tia lego qͥd faciã.ſ.ſatiſfaciẽdo dietim. In q̃rta
lego q̊ vadã.qꝛ ſq; in bꝛeui tranſeo ad futuram

vitã vbi ꝑpetuo ero.O xpᷣiane penſa bec. Ter
tia regula ꝙ ois ↄfeſſoꝛ in ↄfeſſione ſemꝑ poſt
liniunctã pniam dʒ iniũgere penitẽti ꝙ oia bõa

a reatu pcrõꝝ.Hec ſᷣm Ray. Hoſtieñ. ⁊ comu

niter doc. 2 ptz in ſeqᷓnti.

NCirca tertiũ de expiatiõe efficaci q̃ri. Utrũ
bona oꝑa q;̃ penitẽs faciet ſunt magis efficacia

ad expianda culpã pᷣteritã qñ ꝑ ↄfeſſoꝛẽ ei iniũ

gunt᷑ qᷓ; ſi ille ꝓpꝛio arbitrio faceret. Rñdet᷑ ſᷣm
Tho. in qdlibeto.?⁊ Ray. Hoſti.alioſq;.ꝙ ſic.
nam multo Aus valchee⸗ iniũccione ↄfeſſoꝛis
