⁊ ſic tria myſteria notabimꝰremedia applicãdo
Peiina ðꝛ erroꝛ ſeductiõis. .
Secundũ ð timoꝛ ſatiſfactionis.
LTLertiũ ðꝛ fauoꝛ exemplificationis.

5

Adudũ eſt ꝙ diabolꝰ ſedus mentes hoĩm młtoꝝ ꝑ
. erroꝛẽ vanũ de pᷣdeſtinatõe diuia.⁊ recidiuatio
ʒmnmnner in pcetm̃ ↄſuetudinarie.Nã multi diabolico
iſtinctu dicũt ſic. Quare debeo penitere cũ deꝰ
me pᷣoꝛdinauit vł ad vitã vel ad dãnationẽ nec
.9 5t alit fieri qᷓ; put deꝰ pᷣuidit.ideo ſi ſum oꝛdi⸗
natus ad vitã eternã dabit deꝰ gram peniten/
Q di qñ vult faltẽ in hoꝛa moꝛtis.Si aũt ſum de

nuũeſd repꝛobo? vtiq; finalłr dãnaboꝛ.ideo fru
ſtra pniam nũc ago exquo finalr ſim caſurus.

Itẽ qꝛ inqũt tales etiã ſic Ego ſcio ex ↄſuetudie uerx in pctm̃:q
cidiuantis ⁊c. Sed cũ ſciam me ex ↄſuetudine
recidiuare qᷓre debeo penitere. Ad h̊ rñdet᷑ fᷣm

mea ꝙ nõ poſſum cauere a recidiuo peccati:qꝛ

ageo aſſuetus ſum ꝙ ↄcupiſcẽtia mala ſtatim
vincet e none mellus mibi nõ penitere q;

B QLirca bmũ de erroꝛe ſeductionis Aduertẽ

e. Rndit. 37 p'pnianm ecidiuãdo guius ſq; dãnari. Juxta
faba. Quintus ðꝛ mentis illũinatio:vt dicit .

illð pᷣmiſſum in themate dictuʒ chꝛiſti.e tibi
deterius ↄtingat ⁊c. Sed ad hec repellenda ꝓ

remedio ſunt ↄſideratiões tres. pꝛima de dei

oꝛdinatione.qꝛ diuina pᷣdeſtinatio ita eſt a deo

p̃diſpoſita vt electi ad eã nõ niſi merẽdo ſq; per
pniam ⁊ oꝑa ac pᷣcib pueniãt:vt ðt Greg.xxiij.

dei due ſunt ſnie late vel pᷣuiſe.vna qꝙ peccatoꝛ

ſi penituerit ſaluetur. alia ꝙ ſi peccatoꝛ nõ peni

tuerit damnet᷑. Stultus eſt ergo qͥ ſniam moꝛ⸗

tis eterne dãnatõis cũ nũc poſſet:nõ vult muta

ſi cadit quõ iuſtꝰ.ſi iuſtus quõ cadit.ſʒ iuſti vo

nationis ſi tu noueris mutare delictũ.Ad id ex

emplũ ponit᷑ ᷣm eundẽ Aug.xxiij.q.iiij.c.nabu

chodonoſoꝛ.S. Itẽ qͥ ꝑ ꝓp ham. ꝙ ſicut ſcmus
neminẽ vltra terminũ ſibi a deo pᷣfixũ eſſe vicu
rũ.tñ ſi ↄtingat languoꝛ oibb languẽtib nõ in⸗

cõ grue medicinã exhibemus.ita lic ſeimus ꝙ
ſoli pᷣdeſtinati ſaluant᷑:tñ oĩbo peccantib adhi
benda eſt coꝛrectio ⁊ pnia.⁊ ſic patʒ ꝙ hõ debet

deponere talẽ erroꝛẽ diabolicũ ⁊ feſtinant᷑ peni

tere. Scdða ↄſideratio de penitentie accelera-⸗

te valoꝛe:qꝛ q̃nto qͥs feſtinat pluries etiam ca⸗
dens reſurgere pluries tanto ex h diabolus de

q.iiij.c.obtineri.Uñ ↄſidera ꝙ in poꝛdinatione

re penitedo ſcʒ in ſniam vite eterne ⁊ ſalut. lã
eiunus raptus eſt in pa/ ibidẽ Au. ðt. Nouit deꝰ mutare ſniam ſcʒ da⸗/
diſuʒ.⁊ tanto plus meruit qᷓnto amplius ieiu/

bilitat᷑ ne hoĩeʒ illũ ſu biectũ tenere poſſit in ſer
uũ ꝑpetuũ.tanto etiaʒ magis deus ꝓuocat᷑ vt
ↄfoꝛtet illũ ꝑ gram ſuã ⁊ tanto plus iuſtificat
ſaltem in hoꝛa moꝛtis ex habitu pniĩe crebꝛe ac⸗
quiſito. Un Hiero.ad ruſtitũ mo.de pe. di.iij.
9H.ꝙ aũt. ðt. Septies ĩ die cadit iuſtꝰ ⁊ reſurgit

cabulũ nõ amitcit qͥ ꝑ pniam ſemꝑ reſurgit. et

nsoõ ſolũ ſepties ſed ſeptuagieſſepties delinquẽ/

ti ſi ↄuertat᷑ ad pniaʒ peccata donant᷑. Hec ibi.
O ergo peccatoꝛ reſurgere feſtina quotiens ca
dis. Tertia conſideratio de ꝑiculoſa in pecaa c
to mãſione ⁊ ↄſuetudinis aſſidua aggraua io

ne.qꝛ qͥſqͥs qᷓnto pluries ⁊ q̊tiens peccat:tanto

ſibi penas plłes accumulat.vñ Job. xx. Pluet

dñs ſuꝑ eos vim furoꝛis ſui. Glo. dicit. qt ſunt
utte in pluuia: tot dabit dñs impio toꝛmẽta
q iuxta omia ⁊ ſingula oꝑa eius. Reuera ſtul

tus eſt qͥ ſibi qͥtidie vellet augere cruciatus.Et

.

H.Sed di.tñ ſcriptura expᷣſſe ðt.ij. Pet.ij.ꝙ

de b exemplũ ponemus in fine huius ſᷣmonis.

refugientes coinqnaciones ſq pœõꝝ his rurſũ

implicati facta ſunt eis poſterioꝛa (inqͥt) deteri

oꝛa poꝛibo. Et ſequi᷑. Melius em̃ erat illis nõ

cognoſcere viã iuſticie qᷓ; poſt agnitionẽ retroꝛ

ſum ↄuerti ab eo qð traditũ eſt ſanctco manda
to. hec ibi. Uidet᷑ & melius hoi ſtare in peccato

qᷓ; penitere niſi ſic peniteret ꝙ poſtea nõ recidi⸗
uet in pctm̃:qꝛ ingratitudo aggrauat petin re⸗

ſniaʒ Scoti in.iiij.di.xxij.alioſq;. ꝙ nõ cſtapte

W

.

MMam ſi bene aduertimus:om̃is pena pñtis vi

Feria.v.poſt dominicã pꝛimã

rra in peccatis manendũ ſʒ melius ẽ Epius re/
ſurgere.qꝛ qᷓ;uis pctm ſubſequẽs in recidiuãte
ſit grauioꝛi pena puniendũ ꝓpter ingratitudi⸗
nẽ reſpectu peccati pᷣus cõmiſſi.⁊ h̊ mõ intelli⸗
gendũ eſt ꝙ poſterioꝛa facta ſunt deterioꝛa po⸗
ribus peccatis comꝑando adinuicẽ ipſa pecca
ca.nihilominus tñ peius eſt in peccato ſtare rõ
nibo ſupꝛadictis in reſpectu quo ad hoiem pe⸗/
nitentẽ:nec ↄſurgit etia ſemꝑ tantus reatus ex
ingratitudine recidiuationis qᷓntus fuit reatꝰ
pᷣteritoꝝ peccatoꝝ:vt ptʒ ꝑ Scotũ ſupᷣ.vñ au⸗
toꝛitas Pe.pᷣdicta intelligenda eſt facẽ̃do ↄꝑa
tionẽ peccati poſterioꝛis ad pctm̃ bᷣus in eodeʒ
genere peccati vel ſpecie:⁊ nõ quo ad vois ſta⸗
tũ:quia melius eſt cognoſcere viam iuſticie ꝑ
fidem ⁊ pniam: qᷓ; oino nõ cognoſcere.⁊ meliꝰ
eſt ex luto peccati crebꝛo exurgere:qᷓ; in ipᷣo con
tinue iacere. Uñ Chꝛib.de cõpunctione dicit ꝙ
humanũ eſt peccare:ſed diabolicũ eſt in pccõ ꝑ
ſeuerare.⁊ ſic ptʒ.O ̊ peccatoꝛ.o peccatrix noli
negligere:noli in pcõ doꝛmitare:ſʒ feſtina cele
riꝰreſurgere vt poſſis dãnatõʒ ꝑpetuã euadere

5333 K,üirca ſecundu de timoꝛe ſatiſfactionis. lã

multi erroꝛe diabolico decepti dicunt.ego non
poſſum de peccatis ſatiſfacere tãto laboꝛe quo
deberem cũ ſint peccata mea multa ⁊ magna.⁊
ſic iuxta ps. Alictrepidauerũt timoꝛe vbi non

eerat timoꝛ. Similes leonibo qꝗᷣ vt dicit᷑ timent

allũ albũ eo ꝙ putant in eo eſſe quendã lapi⸗
em noie albeſton.⁊ ſimiles etiã elephantis qͥ
timẽt mures:vt hec patẽt in exameron Ambꝛo
ſij.ſicq; tales nõ penitent. Sed ↄtra hmõi re⸗
media ſunt ↄſiderationes triplices. Pꝛĩa ↄſi
deratio dicit᷑ penitẽtialis facilitatis.lã ſi q̃rat
vtrũ poſſit ho faułr ꝑ pniam de oĩbo peccat ſa
tiſfacere. Rñdet᷑ ſm Tho.in.iiij.diſ.xv.ꝙ pius
droeus nõ exigit ab hoĩe peccatoꝛe equiualẽs vel
cuale:hoc eſt vt qᷓntũ malũ ꝑ peccatũ nocuit:
⁊ qᷓntum bonũ ꝑdidit intantũ ſatiſfaciat:quia
hoc eſt impoſſibile. VUnð ppᷣus.viij.ethicoꝝ ðt
ꝙ in his honoꝛib qui ſunt ad deũ ⁊ ad paren⸗
ces nõ tenet᷑ hõ ad equiualens ſed ad poſſibile.
Vnde nõ exigit deus in penitentia ab hoie niſi
qð eſt ſᷣm ſuaʒ poſſibilitatẽ:quia ad impoſſibi
le nemo obligat᷑.ff.de regu.iurꝭ.l.impoſſibiliũ.
Igdeoq; hõ q̃ntũcũq; ſit magnus peccatoꝛ po⸗
terit faciliter ſatiſfacere fadẽdo qð in ſe eſt:⁊ q̃n
ctũ poteſt. ⁊ virtus paſſionis chꝛiſti ſuplet qð
deeſt. Nam Berñ. dicit. ꝙ vna gutta ſanguiniſ
cchꝛiſti pᷣponderat ſuꝑ omia peccata totius mũ
di. Secũda ↄſideratio ðꝛ penalis modicitat

„

te modica eſt ⁊ quaſi nihil reſpectu pene future
vt dicit Augꝰ.ſicut extrahere capillum vnũ de
capite minimus doloꝛ eſt reſpectu crurifragij
aut aſſationis. Tertia ↄſideratio ↄſolabilis
ſuauitatis quia deus magna ↄſolatione dele⸗
ccationẽ infundit penitentibo ſicut ꝓmiſitxpᷣs

mulando:⁊ ſic penas inferni augendo ſibi. Ite
nũ vidit aliũ ſtantẽ ſuꝑ lacum ⁊ aquã haurien
do fund entẽ in canale ꝑfoꝛatũ ſubłus ⁊ efflue⸗

„*

Matth. xj. di. Uenite ad me oẽs qui laboꝛatis
ſq; in mundilalib:⁊ onerati eſtis ſq peccatis: ?
ego reficiam vos. Tollite iugũ meũ ſuꝑ vos.ſ.
iugũ penitẽtie. Jugũ em̃ meũ ſuaue eſt: vonus
meũ leue.Chꝛyb.ðt.O homo penitentiã times:
nihil in ea durũ eſt ſed delectationẽ habet. cum
guſtaueris tunc ꝑſenties qᷓ;ſuauis ẽ ſapoꝛ eiꝰ.
R CLirca tertiũ de fauoꝛe exanplificationios.
Nam multos retinet ⁊ impedit a penitentia fa
uoꝛ exempli multoꝝ quos vident tã deros S
ſeculares maioꝛes ⁊ minoꝛes hoĩm:ꝑ abꝛupta
vicoꝝ currere.⁊ dicunt. Si illis hoc licet qua⸗
re nõ mihi.Si illi ſperãt ſaluari:quare ego dãa⸗
naboꝛ.⁊ ſic exẽplo illoꝝ a penitẽtia retrabunt᷑.

Sed ad bec repellenda notemus tria reme⸗ *

dia ↄſiderationis. Pꝛima ↄſideratio de mumi

toꝝ damnatione:quia vt chꝛiſtus ðt Matth̊.

rC

vij. Lata via que ducit ad ꝑditionẽ: multi amn

bulãt ꝑ eã. Unde ſi tu vides multos curreread
dãnationẽ:nõ debes poſt eos currere ad igne=
gehenne:ſed teipᷣm ſaluare.ſicut ſtultus eſſet qͥ
videns ꝙ alij occidũt ſe pᷣcipitando in ignẽ ipᷣe

ſimiliter faceret. Secũda de infernali ar

doꝛe.ſlam ſi querat᷑ vtrũ quãto plures erũt imn
inferno tanto damnati habeant amplioꝛẽ ↄſo⸗
lationẽ ex multitudine ſocietatj. Juxta illud p⸗
uerbiũ cõmune.Gaudiũ eſt miſeris ſocios hĩe
penaꝝ.Ad hec rñdet Augꝰ.omelia de peniten⸗
tia.Et habet᷑.ij.q.j.c.multi.vbi ðt ſic. Non que
rant hoĩes ſibi comites ad ſupplicia necgaude
ant:qꝛ płes inueniũt ſibi ſimiles in culpa.Nã
nõ ꝓpterea minus ardebũt:qꝛ cũ multis arde⸗

büt. Hec ibi.⁊ ſic in damnatis fallit puerbiun,z ·
en ↄſideras⸗

ſupꝛadictũ:vt ðt Aureolus.

tio de chꝛiſti paſſiõe.Nam ideo chꝛiſtus ꝓ no⸗

bis ſanguinẽ fudit:doloꝛes ſuſtinuit:crucẽ ba

iulauit:⁊ in ea moꝛtuus eſt:vt nobis extmpluʒ
⁊ inctamentũ daret penitentie.ſequamur ergo

chꝛiſtum plus qᷓ; alios. Exemplu ad ſupꝛadi⸗

cta ꝓ finali ponamus ex vit.pa.de ſancto Arrſe· Pa

nio qͥ oꝛauit vt ſibi oꝑa hoĩm reuelaret deꝰ. tũc
apparuit ei angelus dicens. Egredere de calla.
Egreſſus vidit ethiopem ligna cedentem ⁊ fa⸗

cientẽ ſarcinam grandẽ quà temptabat leuare

nec poterat. Etille iterum plura ligna cedens

ſuꝑaddebat. iterũ temptabat leuare. Et tãdiu
plura ſuꝑaddidit ꝙ coꝛruit ⁊ oppꝛeſſus eſt ſub

onere. Unde angelus expoſuit Arſeniodicens
Sic faciunt peccatoꝛes:peccata peccatis accu⸗

bat aqua.⁊ cum vellet vas illũd implere ftc:nõ

poterat.Et angelus ait. Sicſunt multi qᷣ licet

bona opent᷑:tamen quia a malo non deſiſtuntꝰ
vere penitendo euacuant merita.hec ſufficiant

Rogemus ergo dominũ noſtrum ieſum chꝛ⸗

.
●
9
⁹
9
NEN ☛
.
1
C
6 *7
6
„
61
5
△
4 68
4

Sabbato poſt pᷣmã dñicam Sermo. xij. de

alijs impedumentis penitentie ⁊ remedis.

Wgientes diſci

a puli ceciderũt in facẽ ſuam ⁊ timue/
miuſt valde. Matth. xvij. ⁊ in euãgelio
hodierno.Sic̃ ᷣt Remigius.Dñs ieſus głiaʒ
ſue claritatis in tranſfiguratiõe oſtenſurus du
xit ilos in montẽ excelſum ſeoꝛſum vt ſignifica
ret ꝙ qͥ volunt xpᷣm in glłia celeſti videre nõ de/⸗
bent ſtare in infimis vicioſis voluptatib mũ⸗

di.ſed amoꝛe ſuꝑnoꝝ erigant᷑ ad celeſtes mon⸗

tes ꝑ penitentiã ⁊ virtutes.UVnde ⁊ in huiꝰ my⸗
ſteriũ qñ diſcipuli viderũt ibi gliam tranſfigu
rationis:audientes vocẽ dei patris xpᷣo ſuo fi⸗
lio teſtimoniũ ꝑhibentis:mox ceciderũt in faci
em ſuã:qꝛ ſancti penitentes ⁊ deũ timentes in
faciẽ cadere dicũt᷑:q̃ſi ſe ante deũ ad pniaʒ faciẽ

dam ꝓſternentes: ſed impij retroſum fugiẽtes

deũ:ꝑ pctm̃ cadũt in ifernũ. Hec ſᷣm Remigiũ
Et nos ergo chariſſimi vere penitendo audia/
mus xpᷣm deũq; patrẽ vocaãtẽ ad pniaʒ ⁊ ꝓſter
namur cadẽtes in faciẽ ne in moꝛte cadamꝰ in
infernũ impenitẽtes.ideo ðt euãgeliũ ꝙ audiẽ
tes diſcipuli ⁊c. JItaq; de alijs adhuc impedi

mentis pnie ꝓſequẽdo cũ remedijs tria myſte

ria in h̊ ſᷣmone poſt pᷣdicca declarabimus.
Pꝛimũ ðꝛ impedimentũ pudoꝛis.
Secundũ ðꝛ pſumptionis.
Tertium ðꝛ deſperationis.
MW irca pmũ de pudoꝛe penitendi.Nã plu
rimi ↄfundũt᷑ pudoꝛe verecũdantes penitere ⁊

ↄfiteri pctã.⁊ ſic retrahunt᷑ a pnia.tales ſeit pᷣci

pue ſuꝑbi ⁊ hypocrite qͥ volũt videri boni cum
ſint omi ſpurcicia pleni:⁊ ſic verecũdant᷑ vera⸗
citer ↄflteri vel ſe hũiliare ad pniam. Uñ de pe.
di.iij.S.inter hec hircũ.ðt Adamãcius. Pigra

⁊ verecũda eſt pnia q̃ pntiũ pudoꝛe pᷣmit᷑. Olo.
i.repᷣ mit᷑. Itẽ ſunt heu multi qͥ obmittũt facere

pniam ⁊ alia bona ne irrideãt᷑ a malis vlł alijs
holbo:certuʒ eſt em̃ ꝙ diſplicet malis vita bo⸗
noꝝ. Pꝛouer.xxix.Abominant᷑ impij eos qͥ in
recta via ſunt.verũtñ valde fatui ſunt qͥ ne irri⸗
deant᷑ a malis ꝓptere in malo ꝑſeuerãt nec pe

nitentiã aggredi curant.Unð tales ꝓ remedio

anime tria debent oſiderare.
Se aſſimilationẽ exemplarẽ.
ecũdo rõnem naturalem.
Tertio futurã ↄfuſionem finall.
Pꝛimo inguã aſſimilationẽ exemplarẽ.lã tu

hõ qñ pꝑcipĩs ꝙ; Mali vł quiq; hoiĩes irrident te

p eò ꝙ bonitatẽ facis.cõſidera ꝙ ſiłe eſt h̊ ac ſi

ceci irriderent eũ qͥ bene videtc.aut claudi irride
rent eos qͥ recte ambulãt.aut ſi laceratis veſtibꝰ
indutiirriderent eos qͥ regio habitu fulgẽt.aut
in ſtercoꝛe iacentes irrideret eos qͥ mũdos ſe a
ſerco Ktcirati⸗ fuauerũt vel relurgüt ex tali

bus ⁊ ſe mũdãt.Sed dic mihi o hõ. Nõne ſtul
tus eſſet qͥ taliũ ⁊ tales irriſiones curaret intan
tũ vt ſibi oculos erueret ne a cecis irrideret᷑aut

claudũ ſe faceret aut amictũ regiũ ꝓijceret. aut
ſe mũdare nollet ob hmõi irriſiones.ſic in ꝓpo⸗

ſito. Scðo ↄſidera ronẽ naturalẽ. lã rõ na⸗
turalis dictat ꝙ ſi nõ erubuiſti facere turpe ⁊ i

honeſtũ:ſicut eſt peccare moꝛtałr.nõ debes eru

beſcere id qð eſt honeſtũ ⁊ vtile. Unñ Ber. O in
ſania hoĩm nimia.pudet ablui ⁊ nõ pudet inqͥ

nari. abſtergit᷑ caliga ⁊ ↄtemnit᷑ ania. Hec ille.
O hõ dic mihi.Situ latrociniũ vel furtũ comi

ſiſſes ⁊ in go crimine dephenſus:nõne erubeſce
res:certũ eſt ꝙ ſic:nõne petere tibi remitti a iu⸗
dice penã moꝛt erubeſceres certũ eſt ꝙ nõ.Sic

in ꝓpoſito:nõ debes erubeſcere penitẽdo remiſſ⸗/

ſionẽ pcti a deo petere. Tertio ↄſidera ↄfuſio

nẽ finalẽ:qꝛ ſi tu nuncin pnia nõ vis erubeſcc⸗
niã ſufferre coꝛã vno pᷣſbytero ĩ ↄfeſſiõe faciẽda:
heu heu qᷓ; maximã ↄfuſionẽ opoꝛtebit te ſuſti

nere in finali iudicio coꝛã toto mũdo.qꝛ dñs ðᷣt
Naũ.iij. Reuelabo pudenda tua ⁊ oſtendã gẽ⸗

tibo nuditatẽ tuã ⁊ regnis ignominiã tuaʒ. Ile

tibi miſer pctõꝛ:qꝛ tunc nõ poterit tibi fieri ali⸗

qua remiſſio ꝑ illã ↄfuſionẽ.nunc aũt erubeſca
tia ẽ ſalutifera in ſacra pnia. Elige ́tibi qð vrs
qꝛ vel hic vel in futuro verecũdiã de pctis tuis

opoꝛtebit te ſuſtinere:hec ̊ cogita.

—7

irca ſecũdũ de impedimẽeto pᷣſumptio
nis Notandũ eſt ꝙ miti a pnia retrahunt᷑ ⁊ de
cipiunt᷑ ꝑ vane ſpei pᷣſumptionẽ triplicẽ.

Pꝛimo ꝑ ſpem diutius ſuꝑuiuendi.
Scõðo ꝑ ſpem miam ↄſequendi.
Tertio ꝑ ſpem bene moꝛiidi.
Pꝛimo inq; ꝑ ſpem diutius ſuꝑuiuẽdi. Nam

vt inquit Qicero lib.de ſenectute.Nemo eſt tã ſe
nex qᷣ ſe nõ putet annũ viuere.Et Hiero.ad Ge
rũciã.Nemo eſt tã fraci viribo ⁊ tã decrepite ſe

nectutis:vt nõ ſe putet adhuc annũ poſſe ſuꝑui

uere vñ ſubꝛepit obliuio ↄditiõis ſue ⁊c. erũ
tñ ꝓ remedio tu hõ ↄſidera:qm̃ qͥcqͥd qͥs cogi⸗

tet vita nr̃a bꝛeuis eſt ⁊ incerta:nec põt eſſe diu

turna. Jac.iiij.Que eſt vita nr̃a vapoꝛ ad mo⸗

dicũ parẽs:⁊ deinde extermiabit᷑.iõ feſtinemꝰ

ad pniam.Exẽplũ Luc.xij.de diuite cogitante
in copia bonoꝝ epulari ⁊ gaudere in ãqnos plu
rimos.cui dictũ ẽ. Stulte hac nocte repetẽt a te
aiam tuã:⁊ q ↄgregaſti cuiꝰerũt. Scðo retra
hunt᷑ a pnia hoies ⁊ decipiũt᷑ ꝑ ſpem ↄſequẽdi

miam a deo ex ſola magnitudie mie cũ tñ ma⸗

le viuãt. Sed h̊ ꝓ remedio ↄſidera:qꝛ deꝰ nõ
minꝰiuſtus ẽ q; miſericoꝛs:vt ait Chꝛyſ. Jqꝓ.
ſcribit᷑ Ecci.v.De ꝓpiciatu pctõꝝ noli eẽ ſine me
tu.Et ne dicas.Miſeratio dñi magna c.MHul
titudis pcõꝝ meoꝝ miſerebit᷑. Miſcðia em̃ ?

ira ab illo cto appꝛoxiĩat.ne g̊ tardes ↄuerti ad

dñm. Hecibi.Augꝰ.in ſacra ſcptura canonica
nõ iuenit᷑ niſi vnꝰ ſolus qͥ in fine vᷣe deinuert

Dominica ſecũda quadrageſimę

ſq; latro in cruce. Ille vt nullus deſp Ret ſolus

vt nullꝰ pᷣſumat. Hec ille. Tertio mlti a pnia
retrahunt᷑ ꝑ ſpem bñ moꝛiendi penitẽdo i fine
⁊ tota vita male viuũt:tales ſine meritis opeꝝ
bonoꝝ ſperant ſaluari. Sʒ ꝓ remedio ↄſiderã
dũ eſt ꝙ vt Augꝰ. ſᷣmone de Innocẽ.ðt. Hac
aniaduerſione ꝑcutit᷑ pccõꝛ vt moꝛiens obliui
ſcat᷑ ſui:qͥ dũ viueret oblitus eſt ði. Itẽ Hiero.
de tranſuu ðt.Uix de centũ milibb hoim quoꝝ
mala fuit vita reperit᷑ vnus qᷣ in moꝛte mereat᷑
indulgentiã inuenire. Hec ille.qꝛ talis nõ vide
tur veraciter penitere:ſed moꝛtis timoꝛe:vt ð h
latius diximus ſᷣmone.iiij.Exemplũ legit de q̊
dã pniaʒ ꝓcraſtinãte qͥ veniẽs ad extemũ dixit
eiulando.O cras cras q;longam reſtem fecit q̃
ſupendar ſq; in inferno.

O circa tertiũ de impedimento deſperatõis

Nimirũ diabolus ſic ſolet pctõꝛẽ deciꝑe ꝙ ante
qᷓ; hõ peccauit pꝑſuadet ſibi ꝙ pem̃ ſit remiſſi⸗
bile ꝑ dei miſericoꝛdis.ideoq;faciat illð ⁊ poſt/⸗

ea poterit miſericoꝛdiã ↄſequi penitẽdo. Sed
poſtq; hõ peccauit pluries:tunc inſtigat vt hõ
deſperet de dei miſericoꝛdia.tũ ꝓpter pctõꝝ ma

gnitudinẽ.tũ pter viciſſitudinẽ.tũ pter multi
tudinẽ. Sed ↄtra tria ꝓ remedio ſunt ↄſide⸗

randa. Pꝛimo xpᷣi paſſio cuiꝰ vnica gutta ſan⸗

guinis pponderat pctis totius moi ad ſatiſfa⸗
cendũ.vt ðt Berñ. Uñ glo.ſuꝑ illud Job. vj.
Vtinã appenderent᷑ pctã mea in ſtatera.Glo.ðt
crucis paſſio ⁊ moꝛs chꝛiſti plus ponderat qᷓ;
mulcitudo pctõꝝ ſuꝑ numerũ arene marj. Se
cũdo miſericoꝛdie dei magnitudo q eſt infini⸗
ta adeo ꝙ oẽs etiã ex inferno ſi vellet poſſet libe
rare:infundendo eis pniam ſicut infundit pec

catoꝛi pᷣmã gram mere grat:vt ꝓbat hec Rich̊.

in.iii,j. Tertio ↄſiderada eſt deſperatiõis gra
uis offenſio.qꝛ vt ðᷣt Hiero.⁊ Iſið.ſuꝑ oĩa alia
peccata grauius petm̃ eſt deſperatio ⁊ plus pu
nit᷑ in inferno. Nã ⁊ iudas grauiꝰ peccauit de/⸗
ſꝑando qᷓ; xpᷣm tradendo. Hec ibi.Pꝛoinde ẽt
ſi putares te a deo repꝛobatũ ⁊ dãnadũ:adhuc
ñ debes deſpare etiã in hoꝛa moꝛt. P Sʒ
querit᷑ ꝓ inſtructione quõ hõ debeat ſpem hꝛe:

⁊ hᷣ etia in extrema hoꝛa moꝛtis. Ad hocrñũdet

Brego.lib.xxxiij.moꝛal.di. In hoĩs pectoꝛe in⸗

ceſſanter debent ſpes fiducia ⁊ timoꝛ ſimul cõ⸗

iungi.qꝛ incaſſum miam qͥs ſperat ſi nõ etiam
iuſticiã foꝛmidat.Et incaſſum iuſticiã metuit
ſi nõ etiã de miſericoꝛdia cõfidit. Opoꝛtet ̊ de
nr̃a infirmitate foꝛmidare ⁊ de dei miſeratione
ↄfidere. Hec Grego. Exemplũ In caſtro foꝛ⸗
ti exiſtenti in ↄfinib inimicoꝝ:qᷓ;uis ↄfidas ð
foꝛtitudine caſtri: nunqᷓ; tñ ſic debes pᷣſumere
qn cuſtodes adhibeas.Sic in ꝓpoſito nos qui
ↄtinue verſamur in ↄfinibo demonũ volentiũ
caſtrũ aie noſtre occupare: debemus cuſtodie

chꝛiſti ⁊ beate Marie nos cõmendare.⁊ in no⸗

ſtris viribo minime ↄſidere. Nam Augꝰ.ðt ꝙ

nemo a deo firmat᷑ niſi qͥ ex ſeipſo infirmũ ſe re

cognoſcit. Ricut legimus ad hecexemplũ in li:
apũ:⁊ ſpeculo exemploꝝ di.v.exẽ.cviij.O qͥdã
deuotus dum in hoꝛa moꝛtis nimis ↄfulẽs in
ſuis meritis exultaret ꝙ ſecure tranſiret ad celũ
Ecce in agone cepit flere Interrogatus rñdit ꝙ;
ſc; beata virgo ſibi apparuit ⁊ admonuit ꝙ fi⸗
duciã ſpei cu moderamine timeꝛis hꝛet.⁊ ſic de
beret vltimũ diẽ excipere.Et ſic cõpũctus:a fra⸗
tribo aſtantibo oꝛonẽ petiuit vt hec noxa ſibi di⸗
mitteret᷑ a deo.De hoc miraclo habet᷑ ſer. de tꝑe

xxvj. G. poſt penth. Rogemus ergo dñm ⁊ c.

Dmñica.ij.q̃drageſime in mane Sermo.cxiij.ð

ↄtritiõe. Et aduertendũ ꝙ ſᷣm oꝛdinariũ curie

romanũ in hac dñica legit᷑ euãgeliũ diei heſter
ni.i.ſabbati qð eſt de tranſfiguratione xpᷣi. Sʒ
in eccleſijs ſeculariũ ſacerdotũ legit᷑ euãgeliũ pᷣ
cedentis qnte ferie ſq; de muliere chananea. Jõ
thema põt de vtroq;ʒ pᷣdiccoꝝ euangelioꝝ acci⸗
pi ſicut placuerit pᷣdicatoꝛi. 4

Cceſſit ieſus et
a tetigit eos:dixitq; eis.Surgite noli
te timere ⁊c̃. Matth̊.xvij.⁊ in euãge⸗
lio hodierno. Sicut docet Bern. dñs ieſus qdð
ſemel ⁊ in vno loco coꝛꝑaliter fecit h̊ ſpũaliter q̃
tidie ad ſalutẽ noſtrã ꝑ gram facere nõ deſiſtic.
Sicut ꝗ̊ in trãſfiguratione ex voce patris cele⸗
ſtis territos ⁊ ꝓſtratos nõ deſeruit in timoꝛe:ſʒ
pie ad eos acceſſit ⁊ etiã tetigit manu acↄfoꝛta

uit di. Surgite nolite timere.q.d.nõ eſt timen⸗
dũ vobis.quia ego ſalus eterna ſum vobiſcũ.

Sic ſpũałr benignus ieſus ⁊ nunc accedit ad
coꝛ pctõꝛis qñ.ſ.ad vocẽ dei inuitantis ↄuertit
⁊ ad penitendũ ꝓſternit᷑ coꝛam ieſu veniã petẽ⸗
do ⁊ ſe hũiliando.ã teſte Eſa.lvij. dñs habi⸗
tans eſt cũ ↄtrito ⁊ humili ſpũ vt viuificet ſpm̃
humiliũ ⁊ coꝛ ↄtritoꝝ. Hecibi.O vere mira xpᷣi
hec dilectio. Itẽ xpᷣus dñs ieſus nõ ſolũ accedit
ad pctõꝛẽ ſed etiã manu miſcðie illũ tangit ad⸗
iuuãdo vt ſurgat a pctis:⁊ ↄfoꝛtãdo ſua pntiſ⸗
ſiõe vt nõ timeat.qꝛ vere penitẽtibꝛ ꝓmiſit xpᷣs
regna celoꝝ Match.iiij.O chariſſimi audia
mus qᷣd dicit euangeliũ.c Acceſſit ieſus ⁊c̃.
Item ex euãgelio alið thema accipe.Miſere⸗

re mei dñe fili dauid filia mea male a demonio

vexat᷑̃ Matth.xv.⁊ in euãgelio. In qb derbis
nos exemplo huiꝰ młieris chananee docemur
quõ pctõꝛ ↄtritus debeat miſcðᷣiam dei inuo⸗

care.qꝛ pᷣmo ↄſiderando ⁊ allegando xpᷣi diui⸗
nã miſciam magno:cui ꝓpꝛii eſt ntiſexeri ̃ᷣm
Bern. Jõ ðt Mũerere mei dñẽ.ſ.deus. SGCtdðo
allegando vel ↄfitendo xpᷣi incarnationẽ vł hu

manationẽ. Jõ addit.fili dauid. Tertio põꝝ·

ſuoꝝ ↄfeſſionẽ verã.iõ addit.filia mea a demo⸗

nio vexat᷑ ſ᷑ᷣm Rabanũ b̊ eſt:oↄſcia pctõ guatur

Hec ex euãgelio qð legit᷑ hodie ĩ ecclij eFlaria

„ „,
4
eeiiyu
. v
4
N
(ohrno
affr.
●%

Itaq; poſtqᷓ; egimꝰ de pnia in gñali:Jã agẽ⸗

du reſtat de eiꝰ pᷣma pte q eſt ↄtritia.ð qua tria

myſteria declarabimus ꝓ hoc ſᷣmone.
ꝛumũ ðᷣꝛ realis notificationis.
cõðᷣm ðꝛ regularis modificationis.
Tertiũ ðꝛ ſalutaris reiterationis.
OQ Lirca pᷣmũ de reali notificatõe Notãdũ q;

valde neceſſariũ ᷑ nobis h̊ noſſe qͥd ſit realr va

ↄtritio.qꝛ ipſa eſt ꝑs pᷣma pnie:q; ſi nõ valuerit
nil valebũt pnie cetere ꝑtes.ſcʒ ↄfeſſio ⁊ ſatiſfa⸗
ctio.Siẽ ſi alicꝰ ſtructure füdamtũ male fuerit
iactũ nil valebit ſuꝑedificata ĩ eo ſtructura: ſed
coꝛruet.vñ mgr in.iiij.di.xvj.c.j.ðᷣt. In ꝑfectõe

pnie tria ſũt ↄſiderãda.ſ. Cõtritcio coꝛdis vlł cõ⸗

punctio.Cõfeſſio oꝛis. Satiſfactio oꝑis. Hec

„. . „ „.
R Lirca ſecũdũ de reglłari mõ ↄtritõis notã

de ſunt quatuoꝛ regule pᷣapue.
Pꝛima de mõ nõ volẽdi.
Scða de mõ deteſtandi.
Tertia de mõ dolendi.
Quarta de mõ/ꝓpoſitũ hbñndil.
Pnie regula ꝙ hõ ↄtritus ve:dʒ velle petrm̃m nõ
eciſſe.? q fecit diſplicere:vt ponit᷑ ß᷑ᷣm Scotũ ?-=

doc. Sʒz di. Quõ põt hoi diſplicere ⁊ nolle qðᷣ

iã pᷣteritũ ẽ:cũ illud nõ põt nõ eſſe. Nã pᷣterituʒ
nõ eſſe pᷣtenitũ implicat ↄtradictioneʒ ᷣm phᷣm
ij. Periher. Stultũ em̃ eſt nolle qð nõ põt non
eẽ. Sʒ ad ł̊ rñdet᷑ ſm Tho.in.iiij.di.xiiij.ar.i.q.
vj.in ſolutione argumẽti.O qᷓ;uis volũtas cõ
plera in ipᷣo penitẽte nõ ſit abſolute de impoſſi⸗

—

— eſt inqᷣt fructifera pnia vt ſicut trib mõis deuʒ bili.eſt tñ de ipᷣo ⁊ dʒ fieri volũtas ↄditionata.
J 6 1/) offẽdimꝰ coꝛde:oꝛe:⁊ one.ita trib mõis ſatiſſa MWellemus em ſi eſſet poſſibile ꝙ h̊ nõ fuiſſet.xx· 47
,8 gamꝰ. Hecmgr biſAnapropt diſcamꝰ agno S ſufficit. Hec ibi. Geci da regula.qꝙ hoĩi cõo⸗
ſccere qͥd ſit realr ↄtritio. Ad qð rñdet᷑ ſᷣm Bo trito ve:ſi nõ põt dolere de h̊ qð fecit:ſufficit de
onPrn muen. dil. xvj. lib.iiij. ? Rich.ac Tho. ce.li.uiij. teſtari ꝙ illud inoꝛdinate legẽ dei fecit ⁊ offſenY
» dil. xvij.ar.j.q.j.Et ↄcoꝛdit᷑ alios doc.q; Contri dit. S Mã querere poſſes.Quõ hõ qͥ nõ pCt e= ereE

tio ẽ doloꝛ volũtarie aſſumptus ꝓ pctis cũ p⸗

. . . aſlumpt petm̃ dolere eo ꝙ exinde vtilitatẽ habuit vel cõ
poſito ↄfitendi ⁊ ſatiſfaciendi. Sed vt hec dif

NIN.. uin tate Habuit vel oH a e
ſecutus ẽ poſſit eſſe in ſtatu ſalut.Exempli gr̃a „* EE

finitio magis innoteſcat ſimplicibo hic q̃ritur.

Quare talis doloꝛ pnialis ſq; ꝑctis nolat᷑ cõ
tritio.nã h̊ vocabulũ q̃re hʒ.Ad h̊ nota ſᷣm eoſ⸗/

dem pᷣdictos doc.vbi S.qꝙ ſicut in materialibꝰ

durũ ðꝛ illud qð nõ cedit tactui ꝑ phᷣm.iiij.me
theroꝝ.Frangi aũt ðꝛ aliqͥd dũ diuidit᷑ in ꝑtes
mags.qᷓ ðꝛ cõminui vlł ↄteri qñ redigit᷑ in ꝑtes

puas ⁊ minutas vt q̃ſi annihilet᷑. Sic mecha⸗
phoꝛice coꝛ hoĩs duꝝ ðꝛ eſſe qñ diuine inſpira

tioni q̃ſi manui tãgenti nõ cedit.ſed obuiat.h̊ ẽ
dũ in affectu peccandi dure ꝑmanet. Ses qñ

hois coꝛ reſipiſcere inapit a pccis frangi ðꝛ per
attritionẽ.Qñ aũt intãtũ qͥs ↄterit in ſe affectũ

peccati:lta vt volũtas peccãdi in eo ꝑfecte ⁊ to⸗
taliter deſtruat᷑ ⁊ ab eo recedat:tunc ↄtritio ðꝛ.
Et ſic patʒ ſᷣm Franciſcũ maro.⁊ alios ꝙ attri⸗

tio differt ab ipſa ↄtritione.qꝛ attritio eſt doloꝛ

im fectus. ? qꝛ eſt ſine gra gratufaciete.Contri
tio do eſt doloꝛ ꝑfectus ⁊ cũ gratia gratũfaciẽ/⸗

te.liq; ↄtritio ⁊ attritio materiałr idẽ ſint. Sic̃

em̃ lux auroꝛe incipit mane:ſic in hoĩe attritio:

q̃ creſcendo fit ↄtritio ſi lux ipſa meridiei ⁊ ꝑ⸗
fecte diei.licʒ materiałr ſint icem.Exempli gra.
Vnus magnus pccõꝛ deo inſpirante incipit ſe

recognſcere de pctis ⁊ dolere:ſed nõdũ hʒ ꝑfe/
ctũ ꝓpoſitũ deſerẽdi pccm:talis attritus ẽ. Qñn
aũt talis ꝑfectius dolet:adeo ꝙ oĩno vult abſti
nerea pctõ:afiteri:? cauſas pctõꝝ excedere.pu⸗

Jõ non dolet.qꝛ ex adulterio filiũ generauit qꝗ

magnꝰ ⁊ potẽs vl ſciẽtificus ꝓ tota puincia vł

eccłia poſtea vtil effectꝰ ẽ. Uel ſi qͥ ex rapina di
tatus ẽ q̃ſtũ faciẽdo ꝑ rapta bõa ⁊ iã reſtituere
pᷣt⁊ ſe ac ſuos ſuſtẽtare.⁊ nõ dolet ꝙ rapuerat:
qm̃ ex h̊ᷣ ditatꝰ Kücer ſᷣm Ven. de gandauo
in qdlibeto. Q crca pœm̃ pñnñit cõſiderari tria.
Pꝛimo ſuba acus pcti. Scðo aliqð bonũ qð

euenit ex pctõ.puta filiũ gñauit ex adulterio:vt

dictũ ẽ ⁊ hmõi.Tertio ioꝛdiatio actꝰ ipᷣꝛꝰ.ſ.

legẽ dei factũ ẽ tale. Hõ aũt tenet᷑ dolere ſolũ de
ĩoꝛdinatõe actꝰeo ꝙ deũ offendit ↄ eiꝰlegẽ faciẽ

do. Jõq; liq; hõ nõ poſſit dolere de delectatiõe

quã habuit in actu pcti vlł de ſuba illiꝰactꝰ. aut
etiã de bono ſecuto puta de filio gñato ⁊ hmoi.
Nibilominꝰ tal pᷣt ſaluari ſi doleat ꝙ talẽ dele⸗
cratõʒ ⁊ filiũ ſeu aliã vtilitatẽ habuit ex inoꝛdia
to mõ ⁊ cũᷓ offenſa dei.Et h̊ dolere ſuffic ad ↄtri
tiõʒ ſaluificãa. Tertia regła.ꝙ ad verã ↄtritõʒ
nõ neceſſario reqͥrit᷑ doloꝛ ſenſual:ſʒ ſufficit do
loꝛ volũtat.ſi tñ ↄcurrit doloꝛ ſenſual: merito
rius ẽ ⁊ młtũ vtił. Rõ.qꝛ doloꝛ ſenſual nõ ẽ in
ptãte hoĩs vt poſſit ſe excitare hõ ad ſenſibiliter

dolendũ ⁊ ploꝛãdũ.ſã vtphᷣs ðᷣt młieres ſüt

naturałr ad fletũ faciles.viri autẽ duri.ſed deꝰ
nõ reqͥrit ab hoie id qð ẽ ipoſſibile. Nã.ff.de re.
iur.lipoſſibiliũ.Ad impoſſibile nemo obligat᷑
Pꝛoptea ad ↄtritiõʒ verã qñ hõ nõ pᷣt ſenſuaxr
dolere:ſuffic ad ſalutẽ dolere ſaltẽ intellectualr

ron, Oc. Den

„

△
. ☚ —

⁊ volũtarie.hᷣ ẽ:velle nõ feciſſe ↄ deũ.aut ſaltem
dolere de bᷣ ꝙ nõ pᷣt dolere ſenſibilłr fledovł do
lere ꝙ ñ pt ſic velle nõ feciſſe.Nã vt canceł.piſiẽ.
qͥdã tractatu.⁊ ſeqᷣt eũ Antho.floꝛeñ.alijq; mo

ta meretricẽ à ſe anijcere. aliena reſtithere.ira de
HER ponejr̃e ⁊ hmõi.iam ↄtritus /Ex qͥb ptʒ ꝙ ad
. verã ↄtritiõʒ q̃ttuoꝛ reqrũt᷑ q̊ꝝ ſi vnũ tmmõ de

461 .„2
,„ iuhRHιι1nerit: va otritio no erit/Pꝛimũ ẽ doloꝛ pᷣteriti

iwE pct. Scöm ẽ ppoſitũ de cerero cauẽd?Tertiũ ẽ

R ppoſitũ ve ↄfitedi/ Quartũ ẽ ꝓpoſitũ iuùxta poſſe derni d. Aliqñ inqt nõ tã meritoꝛiũ ẽ dolere ſen
rri ſariſfacii Et de his clariꝰ agemꝰin ſeq̃ntib. ſibilr ð pccis.ſicut velle dolere ⁊ nõ poſſe.
. , 00 * b 1
„ * “
— „
„ * * . 4
*
—

SSsL”ͤ

228 1. 7
4

4

“
77

4

bat᷑ hocꝑ põ.di Deſideriũ pauperũ Raudiuit

dñs:pᷣparationẽ coꝛdis eoꝝ audiuit auris tua-
Et ita iudicat nos deus ſᷣm rõnis ſuꝑioꝛis ar /
bitriũ voluntatẽ ⁊ iudiciũ.⁊ nõ ſᷣm ea que nob
inuitis ⁊ ↄtra nitentibo ex rationis electioneq;
nolentibo poꝛtio ſenſuał inferioꝛ aduehit. Hec

ille. T. Exemplũ ad hec narrat ꝙ qdaʒ no/
bilis ⁊ ditiſſima mulier illegitime ↄcepit ⁊ pe⸗
perit ſucceſſiue tres filios qͥs fec erudiri ⁊ facti

ſunt doctoꝛes maxiĩ: ita ꝙ ꝑ eos mlti de ecckia

illũinati ſunt. Unus illoꝝ fuit theologus ma/
ximus. Alius canoniſta. Tertius hiſtoꝛiarum

magiſter. Cũq; mulier illa ad extremã tandem

hoꝛã in infirmitate pueniſſet: acceſſetut pᷣdicti
filij eius ⁊ monebant eã ad pniam.lla di.õ

poſſum dolere peccata illa ex quibo tanta pue⸗/

nit vtilitas vt tales doctoꝛes genuerim. At uli
monentes eam diligenter ⁊ ſollicite induxerũt
vt doleat de hoc ſaltem ꝙ nõ poteſt doloꝛẽ hꝛe

Illa aſſentiens ſic deceſſit. Et tandem cuidam
vVilxro bono apꝓparuit dicẽs ſe eſſe in purgatoꝛio
⁊ ſic de ſaluandoꝝ numero. Quarta regula

O ad veritatẽ ↄtritionis ſalutifere ſufficit in ꝓ

poſito voluntatẽ nõ peccandi de futuro habe⸗
re.Nec requirit᷑ neceſſario ↄtinuatio de facto ꝓ
omni futuro tꝑe:vt nõ ↄtingat a penitentia ve

ra poſtmodũ aliqñ de facto excidere. Nam vt
Tho.in.i iij.diſ.xiuij.dicit.erroneũ ẽ dicere ꝙ nõ
fuerit vera penitẽtia vel ↄtritio vera quãdo in⸗
qnat᷑ ſequenti culpa.vł ꝙ a vera pnia nõ poſſit
s excidere vel pniam iterare.Unde ſufficit ad
veritatẽ otritionis hoc in ꝓpoſito hꝛe ꝙ de cete⸗
ro nunq;; velit moꝛtaliter peccare dei gr̃a adiu⸗
uante ⁊ iuxta ſuũ poſſe.qᷓ;uis neſciat ſi aliqua⸗
do peccabit aut liq putet ꝙ aliquando pecca⸗/
bit. Uñ ⁊ chꝛiſtus Joh̊.viij.loquens adultere
dephenſe ⁊ etiaʒ alijs quos abſoluit:dixit.Ua⸗

4 de ⁊ amplius noli peccare.hoc eſt.habeas volũ
tatẽ vel ꝓpoſitũ nõ peccandi.⁊ nõ dixit.nõ pecca
bis amplius. De hoc patebit clarius etiaʒ in ſe
quenti articulo.O ergo homo diſce quõ ꝑ con

tritionem ſaluari poſſis.

. . . Hc. Qa22 tioné ſemꝑ quotiẽs vult ſibi foꝛmare ⁊ vere pe

nitere. Rõnes queſtionis ſunt ꝓ vtraq; parte.

Nam poſſe arguen . diecre ꝙ nõ. ꝗqꝛ ꝓput de
Diſ. iij. . ]. Augꝰ. Inanis ẽ penitẽtia (inqᷣt)
hn/ quã ſeques coinquinat culpa.ergo videt᷑ ꝙ ta⸗

lis nõ vere penitet cũ ſciat ſe iterato peccare.qm

ad verã penitentiã requirit ꝙoſitum nõ pecca
E3 in ↄtrariũ eſt.quia vt ibidem.ſcʒ de pe.

dil.iij.S.hac autoꝛitate.Gratianus ðᷣt.ꝙ itera⸗

tã penitentiã deus nõ ↄtemnit.⁊ ſepiſſime itera

ſoſto. ibidem.c.Talis mihi (inquit) crede eſt er
ga hoies pietas dei ꝙ nunq; ſpemit penitentiã

DU,:q

lutũ. Dũ ergo pᷣma vice vel ſecũda cecideris ſi

cagere:ſtultus es. Sicẽ in ꝓpoſito de caſu heca
Eirca tertium de ſalutari reiteratione que
Itrũ hõ qui ſcit ſe ↄſuetudinarie iteratis vi
in peccatũ futurũ cadere:poſſit veram ↄtri
valet ad ſalutẽ hoĩ crebꝛo cadenti:crebꝛo ⁊ ſta,⸗

ta penitẽtia ſemꝑ peccata remittunt᷑. Itẽ Chꝛy⸗

Dominica. I. quadrageſime.

ſi ei ſimpliciter ⁊ ſincere offerat᷑ etiam ſi ad ſum
mũ qͥs pueuiat maloꝝ ⁊ inde tamẽ velit reuer-
ti. Hec ibi.Ad hec rũdet᷑ergo ᷣm Rich̊.ſuꝑ.iiij
diſ. xiiij.q.ix.ar.ij.? Cho.ↄcoꝛ.ali
do ꝑ quattuoꝛ documenta.⸗
terite pnie veritate.vic q pnia quã ſequens in
quinat culpa nibilominus vera eſt nec ðꝛ ina⸗
nis ꝑ Augꝰ.vbi S.ſic intelligendo ꝙ nõ fuerit
vera:qꝛ potuit eſſe vera.Sʒ inanis dicit᷑: ſic in
telligendo ꝙ ꝑ pctm̃ ſequens moꝛtificat᷑ ⁊ red
dit᷑ inſufficiens ad vitam eternã. Et bene ſic ðꝛ
inanis eo ꝙ erit ſine fructu pnie vere ꝑſeueran/
tis in gra:cuiꝰ fructus eſt vitatio gehẽne ⁊ ad,
eptio głie. Hec patent in glo.ibi.
documentũ de hmõi penitẽtie qualitate.ꝙ ſcJ
peccatoꝛ ↄſuetudinarie recidiuans põt iteratis

vicib ſemꝑ velle non peccaſſe ⁊ ꝓpoſitũ habere
nõ peccandi.liq; putet ſe nõ impletuꝝ hoc ꝓpo⸗

ſitũ ſed iterũ caſurũ ex fragilitate vel pꝛaua cõ⸗
ſuetudine.Et hoc ſufficit ad veram ↄtritionem
ſq; habere ꝓpoſitum.vt patuit ex ſupᷣdica regu
la.iiij.articulo pᷣcedenti. Nam vt Aug.libᷣ.retra
ctationũ.j.c.xviij.ðt. Nulius ſceleratus quan⸗
tũcũq; peſſimus qᷓ;diu in hac vita eſt ↄſtitutꝰ
debet vel habet deſperare.quia ſemꝑ quotienſ-

cũq; cadit põt reſurgere ad verã penitentiã pdi
. r ergo dei miſericoꝛdia maxima.

X
Tertiũ documentũ de excuſationis falſitate
a vicʒ illi qͥ ſe excuſant ꝑ ↄſuetudinẽ dicẽtes
ideo nõ poſſunt veraciter penitere.qꝛ ſciũt ſe ite
rũ ꝓlapſuros in peccatũ.falſum dicũtiſoꝛimo
quia neſciũt ſi foꝛſitan moꝛiant᷑ anteq; iterato
RSlr de⸗ habeant nunc ꝓpoſitũ ⁊ ſufficit.⸗

ſeuerandi vt de cetero nõ peccet.ſicut multis fa
cit ex miſericoꝛdia deus ertio qꝛ tali occaſio⸗j
ne nõ reſurgere fatuũ eſt. Sicut exẽpli qa. Si
tu ſcires ex certa dei reuelatiõe ꝙ inde tranſiẽs
anteq; puenias ad domũ tuã ter es caſurus in

büͤt. ideo ha ir s ſee
ecdo qꝛ foꝛſitan deus dabit ſibi virtutẽ ꝑ⸗ 6. E. „

nõ vis reſurgere:eo ꝙ adhuc habebis pluries

cati. O ergo hõ exurge de fecib pcti quotiẽſcůi⸗
q; cadis.. Quartũ documentũ de iterate ⁊ cc
berrime ↄtritionis ſalubeitate.ꝙ viq; multum

tim per ↄtriti
docet nos

em reſurgere. „ Ad quod
ꝛimo ſcriptura tã ſacra ;̊ cano

nica. Nam Miero. ad Ruſticũ mona.de pe. diſ.

loſq; regolligẽ *
ꝛimü eſt de p†᷑ ⸗

ecüdum

iij.S. ꝙ aũt.ðt. Septies in die cadit iuſtus ⁊ re e
ſurgit. Si iuſtus:quõ cadit.ſi cadic:quõ iuſtꝰ.
Sed iuſti vocabulũ nõ amigit qui ꝑ peniten/⸗
riam ſemꝑ reſurgit. Et nõ ſoſũin ſepties ſe eti⸗ †
am ſeptuagieſſepties delinquenti ſt auertatad
pniam Pectaandonant Heciliee aczd⸗ exi r⸗
emplum ⁊ ratio ex lege phica pariter ⁊ ctuilica. — — A
Nãa omis hõ naturaliter optaret quotienſcũq;
occideret᷑ ſi poſſibile foꝛet ſemꝑ reuiuifiari⁊ a
„
£
0
.
£

.Bermo

moꝛte reſurgere.quanto magis debet a moꝛte
anime ꝑ veram ↄtritionẽ ſtatim reuuuificari et
reſurgere.Nimirũ.ff.de legibo.l.Ex his.in.ff.ve

o· teri giaſa querit Utrũ reſuſcitatus ſicut Laʒa⸗

rus debeat rehabere poſſeſſiones q̃s pꝛius te/⸗
nuit.An filius qui ſtatim intrauit patre moꝛ⸗
cuo.Et videt᷑ magis tenere cum patre.Et bene.
quia pᷣnceps qͥ conceſſit illi pncipale ſq vitam
intelligit etiã conceſſiſſe acceſſoꝛia.extra de reg.
iur.lib.vj.tex.cuʒ glo. Sic quẽ deus reſuſcitat
ad vitã gratie quotienſcũq; ſemꝑ reddit ei oĩa
bona ſpiritualia ⁊ merita opeꝝ que habuit an

teqᷓ; peccaſſet. Es finali ponamus
o?ih. Nâ Ceſarius in dialogo
narrat ꝙ qͥdam iuuenis hoꝛrenda peccata cõ⸗

miraculũ ex hiſto

miſit que cõfiteri nulli ſacerdoti poterat. Sed
poſt tꝑa multa excimuit dei iudiciũ ⁊ compun
ctus eſt.venitq; ad ſanctũ Uictoꝛẽ poꝛẽ ⁊ cepit
confiteri tot lachꝛymis ⁊ ſingultibus vt loqui
nõ poſſet.iterũ atq; iterũ inapiens confeſſionẽ
loqui nõ poterat pᷣ fletu. Lunc poꝛ dirxit ei.Ua
de ſcribe peccata tua in cedula⁊ defer ad me.Et
fecit ſic. Iterũ volens verbis confiteri: defecit.
ſed cedulã poꝛrexit cũ rugitu. Pꝛioꝛ perlecta ce
dula dixit.Non ſufficio tibi ↄſiliũ dare. Sʒ ſi
Vis pñtabo cedulã abbati ⁊ ↄſiliũ reqͥrã. Juue⸗
nis licentiauit eũ. Uenit poꝛ ad ab bateʒ ⁊ nar⸗
rauit ſibi ⁊ poꝛrexit cedulã.Et eccetota illa ſcri
ptura inuenta eſt foꝛe deleta in ſignũ ꝙ deꝰ di/
miſeris ſibi om̃ia peccata.ad qð obſtupuerunt
⁊ iuueni cedulam oſtenderunt. Illeq; ſummo

gaudio repletus deo gr̃as egit:⁊ decetero ſem

ker contritionẽ ⁊ ↄfeſſionẽ frequenter iterando
bene vixit. Rogemus chꝛiſtũ ⁊c̃. „.

