gie dignitatis. Itẽ ſicut etiã cũ pᷣmi parẽtes vo⸗
luerũt fieri vt dij.⁊ mali ãgeli noluerũt ſubeſſe
deo ⁊ eiꝰ reguł obediẽtie. Et hmõi appetitus ẽ
petm̃ graue:imo pꝛe alijs grauiꝰmoꝛtale plłib⸗
rõnibo ſ̃ᷣʒ Ancthoñ.vbi S.q̃rũ aliquas ponamꝰ
Pꝛima rõ cõtemptꝰ ⁊ o ppoſit᷑tõis.qꝛ ſuꝑ⸗
bus cõtemnit deũ eo ꝙ nõ vult ſubijci pᷣceptis
et regulis eiꝰ. Ideo aſſimilat᷑ diabolo Job.xlj.
Ipe.ſ.diabolꝰẽ rex ſuꝑ oẽs filios ſuꝑbie.Deni
q; pꝛe alijs vitijs opponit ſe deo ſuperbia. UVñ
Boetiꝰðt.ꝙ cũ oĩa vitia fugiãt a deo:ſola ſuꝑ⸗
bia opponit ſe deo. Patz in filijs nẽroth:qͥ cuʒ
vellẽt edificare turrim pertingẽtẽvſq; ad celum
vt poſſent defẽdi a diluuio cõtra deüũ:deꝰ cõfu⸗
dit linguas eoꝝ. Idẽ ptʒ in Pharaõe ſuperbo
bellãte cõtra deũ. Scða rõ aggrauatiõis.Nã
grauiꝰ eſt a deo auerti ⁊ peccare ex ſuperbia qᷓ;
pꝛout eſt in alijs pcis:ſq; auerti ex ignoꝛantia
vł ex cõcupiſcẽtiavł ex fragilitate:qꝛ per ſuꝑbiã
plus hõ iniuriat᷑ excellẽti maieſtati diuie quaſi
appetẽs equalitatẽ dei.Et cõtrariat᷑ pᷣ cetcis cari
tati dei.ideo ex ſuo genere ſuꝑbia moꝛtale pec⸗
catũ eſt. Hinc etiã ẽ ꝙ vnũqðq; pctm̃ qð fit exꝰ
ſuperbia reputat᷑ grauiꝰ.iõ ipᷣm ẽ grauiſſimũ.

ã ſᷣm Areſtotelẽ.j.poſterioꝝ. Pꝛopter quod

vnũquodq; tale et im magis. D Tertia
rutio permiſſiois. q; minoꝛa mala permittunt

.

—

—

—— — — — ——

=S =ẽ
— S

eñ.
dü
n
Per
li.
erik
n;

ine .

ho
lod
ken
mä
In
ll,
ins
e

4
9,

E⸗

O—

SNS —

— — —— — —— —
— —— ι ☛ S. =⸗

4

Bermo

ꝓpter maioꝛa euitãda. Juxta illð Phi in chopi
cis. Inter duo mala minꝰ malũ eſt eligendum

Sed in remediuʒ pci ſuperbie ſepe videmꝰ ꝙ

eus ꝑmittit hoĩeʒ ruere in peccaca alia turpia
Quia vt beatꝰ Gꝛego.in moꝛalibo dicit. Deus
ꝑmittit etiã ſpũales viros cadere in luxuriã: vt
recognoſcant ipᷣi ſuã ſuꝑbiã.⁊ ſic humilientur.
Ergo ſequit᷑ ꝙ ſuperbia grauis ẽ.Exemplũ in
vitaſpatrũ de quodã tãte ſctitatis vt quotidie
paſceret ab angelo. Cunq; ſuperbire cepiſſet in
eita fuit deuictꝰ a ſtimulo carnis ꝙ ad ſeculũ
fugere cepit ꝓ perficiẽda luxuria.ſed invia apð
duos germanos religioſos hoſpitatus dũ ad
eoꝛũ inſtantiã eos inſtrueret in ſe reuerſus pe⸗
nitẽtiã egit. Quarta ratio aiatõis.ſq ðᷣmonis
Nam diabolꝰ in nullo ſic pꝛoſternit᷑ ſicut i hu
militate.ita in nlło plus animat᷑ ⁊ cõfidit vince
re hoĩem q; in ſuperbia ꝓut dicit Augꝰ.li.ð pe
nitentia. Cnde legit᷑ etia exemplũ in ſpecło exẽ.
di. vj.exẽplo.xxviij.ex Ceſarij dialogo ꝙ cũ qui
dã magne opinionis monachus virgo coꝛꝑe
vellet a quodã obſeſſo demonẽ eijcere: demon
rñdit. Iſtius nõ timeo caſtitatẽ nec oꝑa.ſuper⸗
bus eſt eni.ergo.⁊c.O ergo cariſſuni:o vᷣe xpia
ni diſcite dereſtari ſupbia. DM
E irca ſcðᷣm de ſpeciebo ſuperbie Notandũ
ꝙ ſᷣm Grego.xxxij.moꝛalł.quẽ ſequũtur docto.
ſuperbia habʒ q̃ttuoꝛ ſpecies in quibo eſt petm̃
moꝛtale ſᷣm genꝰ quãdo fit ſᷣm deliberatõeʒ ra
tionis vt dictat Anthoñ.vbi ſupᷣ.alioqͥn ſi non
fiat deliberate venialis ẽ ſuꝑbia.Nã qñ homo
nõ vult ſubijci deo ⁊ regulis eiꝰ deliberato ani
mo moꝛtale eſt.vt patʒ ex pᷣdictis.als motꝰ ſu⸗
perbie dũ eis ratio nõ cõſentit deliberate venia
les ſunt. Species aũt ſuꝑbie a Greg.enũeran⸗
tur ⁊ſũt cõfitẽde. Pꝛima ſpecies cũ qͥs extimat
bonũ quod habʒ a ſeipo habere. Hoc declarat
ſica doctoꝛibus ⁊ in ãgelica ſũma atqʒ Antho⸗
nina:ꝙ exquo recta fides tenet ꝙ omia bona
ſunt a deo autoꝛe Jaco.j.Om̃e datũ optimũ et
⁊ omẽ donũ ꝑfectũ deſurſum eſt deſcẽdens ⁊c.

aliud tenere infidelitatis eſſet. Sed ꝙ aliquis

Apter inoꝛdinatũ aꝓpetitũ ꝓpꝛie excellẽtie ita glo
riet᷑ de ſuis bonis acſi ea a ſeipſo haberet hᷣ ꝑti
net ad ſuꝑbiã.vt quãdo qͥs bonũ naturale ſcʒ
ingeniũ foꝛtitudinẽ pulchꝛitudinẽ ⁊ bhmõi.vel
tẽpoꝛale vt diuitias potẽtias honoꝛes dignita
tes ⁊ hmõi.vel etiã ſpũale vt ſapiẽtiã pᷣdicatõeʒ
ꝓphetiã gratiã ⁊ hmõi ſibi attribuit q̃ſi a ſe ha⸗
beret nõ a deo hocẽ ſuꝑbia.ſicut fecẽ nthiochꝰ
quia ſe extimauit nõ a deo ꝙ poteſtatẽ haberet
in iudeos.Sic mulctiex ſuꝑbia elati ſunt intã⸗
tum ꝙꝙ extimãt ſe habere diuitias dignitates ⁊
hmõi ex ſua induſtria non a deo. Siliter ꝙ ſa
piẽtes ſunt vel bene pᷣdicãt vl ꝓphetant ⁊ hmõi.
Scvða ſpecies ſuꝑbie eſt cũ qͥs bonũ qð habet
aſſcribit a deo ſuis ꝓpꝛijs meritis obtinuiſſe vł

obtinere. Un ſuꝑbus excimat ꝙ mericis ſuis

xVI

bona q̃ habeta deo acqſierit.ſ.diuitias et alia
pᷣdicca.Et ſuꝑbo videt᷑ ꝙ deꝰ ſit ſibi obligatus
g illö ad Titũ.iij. Nõ ex oꝑibus iuſticie q̃ feci
mus nos: ſʒ pᷣꝛ miicoꝛdiã ſuã ſaluos nos fec
Tertia ſpẽs cũ quis iactat ſe habere bonuʒ qð
nõ habet vel apð ſe exiſtimat:aut plus habere
qᷓ; habeati vitate.vt pꝛudẽtiã magna in agẽdis
vel induſtriã aut ingeniũ aptiſſimũ vł ſdentiã
vel ſe ſanctioꝛẽ putat ꝓpter bona oꝑa. Quarta
ſpẽs eſt cũ deſpectis cet᷑is ſingularitvult vide⸗
ri.ſ.tanq; melioꝛ pꝛe alijs.ſicut ſcribit᷑ Lu.xviij
de phariſeo dicẽte. Nõ ſum ſicut ceti hoim.⁊c.
F LCirca tertiũ de vitijs q̃ naſcunt᷑ ex germine
ſuꝑbiè tanq; ex radice Nota ꝙ qᷓ;uis generalit᷑
ex ſuꝑbia habeãt oꝛiri oiavitia.vt ðt Gꝛegoꝛiꝰ.
Pꝛoptea Caſſioð.ſuꝑ pſal.xviij.ait. Suꝑbia
ex ãgelo diabolũ fecit et hoĩ moꝛtẽ intulit: oim
maloꝝ mr̃:ſceleꝝ fons:vena nequicie.hec ille.
Tamsẽ ſpedalit᷑ ex ſuꝑbia naſcunt᷑ filie crimino
ſe.vt ptʒ ꝑ doctoꝛes. Pꝛima ẽ ſcłi abicio.Scða
vana głia.Tertia pᷣſũptio.Quarta exceſſus cu
rioſitatis.Quinta rixoſa cõtẽtio. Sexta benefi
cioꝝ ingtitudo. Septima irriſio.Ocaua alio⸗
rum temerariũ iudiciũ.de quibo cõfitendũ eſt.
Et ideo alibi de certis eaꝝvt videbit᷑ neceſſe po
pulo tractabimꝰ. Hec ad pñs ſufficiãt.Et ꝓ fi⸗

nali cõcludamꝰꝙ ois homo diligẽter dz caue⸗
re ſuperbiã in ſingulis ſpẽbus ⁊ filiab.qꝛ deꝰ
ſemꝑ deſtruxit ⁊ confudit ſuꝑbos.Unð beata

vᷣgo dicit Lu.ij. Depoſuit potẽtes de ſede ⁊ ex⸗
altauit hũiles. Itẽ legit᷑ exeplũ etiã in Ancho
nina vbi S.ꝙ dũ quidã doctoꝛ magnꝰ legeret
epłas Pauli.⁊ ex ſuꝑbia dixiſſʒ meliꝰ intelli
geret qᷓ; iße Paulꝰ apłs.ſtatim deꝰ eũ ſic puni
uit ꝙ oblitꝰ ẽ penitꝰ oĩs ſciẽtie:ita vt nec lłitterã
cogno ſceret. Rogemꝰ g̊ xpᷣm.⁊c̃.

Feria quana poſt dñicã ſecũdã Sermo.xvij

de ambitiõe qᷓ naſcit᷑ ex ſuꝑpia.

Wipoluerit in
ter vos pᷣmus eſſe:eritveſter ſᷣuus.
Matth.xx.⁊ in enãgelio hodierno
verba ſũt ſaluatorꝭ nr̃i:in qᷣbus repᷣhẽdit ⁊ ↄfu
tauit ac fugiendũ docuit ãbitiõis vitiũ piculo⸗
ſum.Cũ em̃ xpᷣs pᷣdixiſſet ſuã paſſionẽ ⁊ reſur⸗
rectionẽ.putañ.ilico xpᷣm in mũdo regnaturũ
mũdialit᷑ filij ebedei iohãnes ⁊ iacobo q̃ſierũt
per mr̃is intceſſionẽ habere pᷣmatũ ſuꝑ cetos i
regno xpᷣi:vt vnꝰ ad dexterã ſederet aliꝰ ad ſini⸗
ſtram.ſapiebãt em̃ adhuc aliqͥd terrenũ atʒ car
nale.⁊ de hoc etiã alij diſcpuli adhuccarnales
idignati ur ꝛopeen xps dñs hũilitatmgr
redarguit taʒ illos duos di. Neſcitis qͥd petat
⁊ oẽs alios vt ãbitionẽ pᷣſidẽtie ⁊ honoris eui⸗
tarẽt admonuit.patʒ in euãgelio. Itaq; de ãbi
tionis vitio ꝓpter qð multi periditant᷑ tria my⸗
ſteria in ̊ ̃mone decdlarabim·
i 5

Seana de culpabili offenſione.
Scõðm de moꝛtali grauatione.
Terciũ de eius mali abominatiõe.
G Lirca bmũ de offenſiõe culpabili ambi
ciõis.Querit᷑ vnde ambitio reputat᷑ offendere
deũ culpabilr ⁊ grauit᷑.cuʒ em̃ honoꝛ ſit pᷣmiũ
virtutis.iiij.ethicoꝝ.&̊ ſaltẽ virtuoſus põt lici⸗
te ambire honoꝛes.qꝛ qͥlibet licite põt appetere
illð qð ſibi debet᷑ ꝓꝑ pᷣmio.miꝝ ẽ ̊ qdð ꝓbo viro
nõ liceat honoꝛẽ appetere:cũ etiã vt idẽ phᷣus
vj.copicoꝛũ dicit ꝙ oẽs hoies honoꝛẽ appetũt.
Sed ad hec rñdet᷑ ſᷣm fratrẽ Angeluʒ in ſũma
ꝙ ſq; honoꝛ bñ põt licite appeti qñ nõ ꝓpter ſe⸗
ipᷣm hõ appetit honoꝛẽ ſʒ ad głiaʒ et laudẽ dei.
vel/ter ſalutẽ aiaꝝ.⁊ ſic ſoluit᷑ obiectio.ałs ãt
appetere ſꝑ eſt pctm̃ ꝓpter ioꝛdinatiõez. Uñ ſᷣm
Alex.ij.pte ſũme.⁊ Tho.ij.ij.q.cxxxj.ãbitio dif

finit᷑ ſic.Eſt ioꝛdinatꝰ appetitꝰhonoꝛis vel po⸗

rentie vł dignitatis.Et qꝛ inoꝛdinatꝰappetitꝰ
opponit᷑ oꝛdinato.ꝗ̊ ãbitio petm̃ eſt.⁊ hᷣ decla⸗
rat᷑ ex triplici ratinne.
Hrn ratio oꝛiginationis.
Scõðᷣa ↄtrariationis.
Tercia inoꝛdinationiſ.

7 — 7 . *„

Pꝛima rõ oꝛiginis.qꝛ a peſſima radice ꝓpa
gatur. Nã Aug.li.de vera religiõe diclt: aͤbi⸗

tcio ꝓcedit ex ſuꝑbia ⁊ cupiditate.q̃ ſũt grauia

pctã.ſʒ qꝛ omis arboꝛ mala frucꝰmalos facit

Mattch.vij. ſicut fruct eſt ĩfectꝰqͥ ex ĩfecca ra-/

dice vł arboꝛe generat᷑.ita ⁊ ac?humanꝰqui ꝓ

cedit ex pccõ opoꝛtet ꝙ ſit petm̃.hec Alex. Se⸗

cũda rõ ↄtrariatiõis.qꝛ gnalis regula eſt ꝙ oẽ
illud eſt pcem̃ moꝛtale qð ↄtrariat᷑ directe cha⸗
ritati dei vel ꝓximi vt patuit ſᷣmone dñice.ſed
ambitio eſt hmõi.vñ.j.Corꝭ.xiij. Charitas nõ
eſt ãbitioſa.vbi glo.dicit.id eſt nõ vult alijs pꝛe
poni.charitas em̃ diligit ꝓximũ ſicut ſeipᷣm.⁊
ideo nõ vult ꝓximũ ſubijcere ſibi ſʒ ſociũ eſſe.

imo appetit ſeruire ꝓpximo etnõ ſibi ſeruiri.ſicẽ

filiꝰhoĩs nõ venit miniſtrari ſʒ miniſtrare.De⸗
niq; ãbitioſus facit etiã deo iniuriã ↄtra chari⸗
tatẽ dũ vult dignitatẽ vł honoꝛẽ aut pᷣſidentiã
ab hoĩe.qꝛ ſicut iniuriã faceret regi qͥ ſine regis
cõſenſu ab aliquo vellet pᷣfici ĩ regno vt eſſet lo
co regis.ſic qͥ dignitatẽ q̃rit ab aliqͥ alio qᷓ; a ðo
Heb.v. Nec qᷣſq; ſibi ſumat honoꝛẽ ſʒ qui vo⸗
cata deo. TTercia rõ inoꝛdinationis.qꝛ
Fᷣm Tho.vbi ſupᷣ.honoꝛ oꝛdinatedebet exhibe

ri ꝓ reuerẽtia excellẽtie virtutis vel dignitatis

hoĩs.hocaũt ꝙ homo excellit alium hoĩem nõ
habet homo a ſeipᷣo.ſe eſt quoddãdiuinũ in eo

donũ a deo datũ ſibi.lõqʒ ex hoc nõ debet᷑ ſibi
pᷣncpałr honoꝛ.ſʒdeo cuiꝰeſt ⁊ a q̊. Itẽ ̊ q bõ

excellit dat᷑ a deo hoĩ ꝓpterea vt alijs ꝓſit. ꝓpte⸗

rea nõ oꝛdinate appetit hõ honoꝛẽ vel pᷣſidẽtiã

niſi appetat pt᷑ deũ ei deßuieñ.vł vtilitatẽ alio

rũ.et qꝛ ãbitioſus ioꝛdiate appetit.qꝛ nõ pter
pᷣmiſſaiõ abitio petm eſt eo ipo q apperit ſe

indignũ honoꝛi redditvł pᷣſidentie.qꝛ eoipᷣo vi

tieoſus ẽ ⁊ pꝛauꝰ qᷣ nõ eſt dignꝰ honoꝛe.iiij. ethi
coꝝ.Erẽplũ ſᷣm Berñ.devmbꝛa q inſequetẽ fu

git. ⁊ fugiẽtẽ ſequit᷑. Pꝛoiñ.j.q.j.c.pᷣncipatꝰ ð

ꝙ ubitioſꝰ ad pᷣlationẽ etiã ſi ſccũs ſit repꝛobat᷑.

Circa ſcᷣm de moꝛtali grauatiõe queritur
UVtrũ ãbitio ſemꝑ grauat hoiem moꝛtalr. Rñ
detur ſᷣm Anchoñn.ij.pꝑte.ti.iij.ca.v.et etiã i An⸗
gelica.ꝙ nõ ſemꝑ ſʒ appetitꝰ honor vel pᷣſiden
tie vł potẽtie inoꝛdinatꝰpõt eẽ triplicit᷑.⁊ ſic gra
uare põt moꝛtałlłr. Pꝛumo qñ appetit honoꝛẽ
de excellẽtia quã nõ h abʒ qð ẽ aꝓpetere honoꝛẽ
ſupꝛa ſuã ꝓpoꝛtionẽ:vt ſi malus vult honoꝛari
tãq; bonꝰ vel ac ſi eẽt ſctũs ⁊ tñ nil curat de vir⸗
tute.vel ſi ð ſideret regimẽ ⁊pᷣſidẽtiã q̃ nõ debet᷑
niſi vtuoſis:vt eſt pᷣlatio eccłiaſtica.Unð p ge⸗

nerali regula tenẽdũ eſt ᷣm Angelicã.ꝙ q cũqʒ

appetit aliqð bñficiũ eccłiaſticũ vł etiã officiuʒ
ſeculare aut pᷣncipatũ ſciẽs ſe indignũ ad illud

rone criminis vlł ignoꝛõtie ⁊ hmõi.peccat moꝛ
talit᷑.⁊ rõ.qꝛ völiberate vult qð lex ꝓhibet.di.lxj.

miramur⁊ alibi. Scðo qñ appetit honoꝛẽ per
illicita media vel ꝑiculoſa.puca qn qͥs appetit
plura bñficia eccłiaſtica excra caſuʒ licitũ moꝛ⸗

tale eſt.patʒ extra de pᷣbendis ar.ca.quia intan

tuʒ. Itẽ ſi etiã liatũ tamẽ ſimoniacevult acqre⸗
re.ſimilit᷑ ſi appetit tale officiũ ſeculare quod ẽ
ꝑiculoſum.vt ſunt thelonia iniuſta vel exactio⸗

nes ⁊ officia vſuraria ⁊ hmõi. Tertio qñ appe

tit fine illicto ſcʒ qꝛ in ipo honoꝛe cõſtituit finẽ
nõ referẽs ad honoꝛẽ dei vł vtilitatẽ alioꝝ.Uñ

ſi qͥs a ꝓpetit dignitatẽ q̃ hʒ curã aiaꝝ vel etiam

alið bñficiũ pᷣncpalrpt᷑ honoꝛcẽ videt᷑ moꝛta⸗

le.ſiłiter ſi a pecit officiũ ſcłlare pncipalrpt᷑ ho⸗

noꝛẽ vł pᷣncipatũ.ꝑatꝰqð cũq; moꝛtale cõmitte
re ꝓ ↄſeqnda tali potẽtia vel honoꝛificẽtia moꝛ
tale pctm̃ ẽ.⁊ ſic ptʒ.ſs magnanitas vᷣtuo ſa ten⸗
dit ad honoꝛes oꝛdiate.cũ qͥs vtuoſos actꝰ ꝓſe
quit᷑ intẽdẽs pncipałr ex illis honoꝛare deũ vel
ſᷣuire deo ⁊ ꝓdeſſe ꝓximis.ilʒ ex ↄſeq̃nti ſibipue
niat honoꝛ de qͥ gaudet ⁊ cõtentat᷑.Ex iſtis ptʒ
quõ ãbitio ↄfitenda ſit. .
Circa tertiũ de aboĩatõe Notãdũ ꝙ ambi
ciõis vitiũ aboĩandũ eſt ⁊ fugiẽdũ ꝓpter tria.
Pꝛimo qꝛ multa crimina inducit.
cðo qꝛ quietẽ mẽtis tollit.
Tertio qꝛ oĩs iuſtꝰ illud fugit.
Pꝛimo inquã.qꝛ młta crimina inducit. NHam
Anchoñ.vbi S.allegat quẽdã ph̊m dicentẽ ſic.
Hoc maximũ malũ hʒ abitioſus qꝛ nõ reſpicit
deũ vel ſe vel alios.ſʒ ꝑ fas ⁊ nefas ⁊ per mille
ꝑicula ad dignitatẽ tẽdit quã appetit.mẽtit᷑.ad
ulat᷑.hũilitatẽ ſimulat.nulli parcit etiõ ſuoꝝ vt

ſolꝰ regnet. nã ꝓpter ᷣ Romulꝰ occidit fr; Re.
mulũ vt ſolus regnaret. Silłiter Achila occidit

frẽm ſuũ Budã q cuitatẽ ſuo noie budã noia⸗
uit. Itẽ iuliꝰ ceſar plima bella geſſit ð põpeiũ

multis occiſis:vt ſibi imꝑiũ vſurparet.Jte ma

6.

den
ho
b
hn
Pc

gnus Alexãder ex ãbitiõe multa bella fecit: pꝛe
terea Abſalon pꝛẽm/ꝓꝛiũ dauid de regno eijce
re voluit.vxoꝛeſq; illiꝰ publice cognouit ⁊ ma⸗
Ve ipſe in quercu pẽdẽs occubuit.ij. Regj.xviij.
Itẽ Achalia vt ſola regnaret oẽs filios regꝭ oc/
cidi fec pᷣter Joas abſcõditũ.iiij. Regj.xj.Oqͥs
poſſit enũerare qᷓ;ta mala fecit ambitio.Scðo
qꝛ mẽtis qetẽ tollit. Unde Berñ.li.iij.de ↄſide⸗
ratiõe ad Eugeniũ dicit. O ãbitio ãbiẽtiũ crux
quõ oẽs toꝛques ⁊ om̃ibb places.Nil acniꝰcru
ciat.nil moleſtius inquietat.et nil apð miſeros
moꝛtales celebꝛiꝰ negocijs eius.hec Berñn. ꝓpt/⸗
ea fugiẽda eſt ambitio. Tertio quia omnis
iuſtus illð fugit.patʒ hoc pꝛimo in dño ieſu qͥ
fugit cũ eũ vellẽt facere regẽ Joh.vj. Itẽ Mo
ſes cũ dñs vellet eũ mittere vt eſſet dux ppłi iſ
excuſauit ſe.Exo.iiij. Et Hieremias cũ mittere⸗
tur ad annũciãdũ ſuper regna et reges Rñdit

aaa dñe deus neſcio loqui. Hiere.ſ. Itẽ MMar

cus euãgeliſta pollicẽ ãputauit ſibi vt ſacerdo⸗
tio repꝛobo haberet᷑. Et Gꝛeg. magnꝰ fugit cuʒ
in papã acclamaret᷑.ſicinnũerabiles iuſti am⸗
bitionẽ deteſtati ſunt. Rogemꝰ ;̊ dñm.⁊ c.
Feria qnta poſt dñicã ſecũdã Sermo.xviij.
de vana głia põpaꝝvariaꝝ ⁊ pᷣtim ĩ oꝛnatu.

DOmo quidam

h erat diues ⁊ indebat᷑ purpura ⁊
byſſo. Lu.xvj.⁊ ĩ euãgelio hodier.

UVerb a ſunt dñi ieſu. qͥ in diuite

płima vitia inſinuat ꝓpter q̃ dãnatus ẽ.Nã pꝛi
mo inſinuat ꝙ erat valde ſuꝑbo põpoſus ⁊ va⸗
negłioſus in hoc ꝙ ðt.qꝛ ĩduebat᷑ purpura ſq
ad põpã głie ſue.Scðo ꝙ erat carnalis ⁊ deli⸗
cioſus in h̊ ꝙ ðt.Et byſſo indutũ ꝓ ðlicijs car⸗

nis.Tertio ꝙ erat guloſus.qꝛ epulabat᷑ iquit

ſplẽdide. Quarto ꝙ pctis lingue erat plenꝰ ſcʒ
mẽdacijs iactãtijs falſidicis detractiõibo ꝑiu⸗
rijs ⁊ hmõi.ideo ðt xpᷣs ꝙ in lingua crudabat᷑
acriꝰ in qꝗᷓ refrigerari petebat.vt bᷣ dictat Berñ.
Deniq; qͥnto ꝙ erat imipᷣicoꝛs pauꝑibv.qꝛ LTa
ʒaro mẽdico nec micas dabat.vt hec patẽt ĩ euã
gelio. Exq̊ aũt diues iſte dãnatꝰ inter alia vitia
denotat᷑ de põpa vane glie in veſtiũ oꝛnatu.de
hB tria myſteria in hoc ſᷣmone declarabimꝰ.
ꝛimo de deteſtabilitate.
cdᷣo de moꝛtalitate.
Tertio de varietate. .
TAirca pᷣmũ de deteſtabilitate põpaꝝ in ve/
ſtibus ⁊ oꝛnatu vel apparatu Notãdũ ꝙ płes
ſunt cõſideratões que coꝛda hoĩm retrabũt ab
affectiõe pompe ⁊ hmõi vane glie in veſtib vel
oꝛnatu ⁊ deteſtari faciũt.ſicut hoꝛtat᷑ etiã ſcptu
æra Ecẽci.xj. Inveſtitu ne głieris vnqᷓ;. nec in die
honoꝛis tui extollaris ſq in ſuꝑbiã pompoſaʒ
⁊ hoc pꝛo alio themate. Pꝛima ðpſideratio eſt
pᷣmoꝛdialis oſtenſio.qꝛ deus cũ hoiem creauit
pcioſam aiam eius ad imaginẽ ſuaʒ faccã ſub

vili carnis ſacco abſcõdit ad oſtendẽdũ ꝙ coꝛb⸗
pus nr̃m vile nõ debet pᷣcioſum tegumẽtũ ha⸗
bere.deniq; deus qñ eiecit pᷣmos parẽtes ð pa
radiſo nõ fecit eis tunicas ſericas:ſed pelliceas

de pellibo ſcʒ animaliũ Geñ.iij.vt cognoſcerent

ſe ſimiles beſtijs effectos.⁊ viliter iduẽdos ad
tegendũ nuditatẽ ⁊ frigus arcendũ. Sed vnde
adinuente ſunt tot pᷣcioſe veſtes modo. Rñdet
Anchoñ.floꝛẽ.ꝑte.ij.ti.iiij.ca.v.q; adinuenit pᷣ⸗
ſumptio nouitatũ que eſt filia vane głie ⁊ vani
tas hoĩm q; pꝛius pãanos laneos ex lana ouiũ
ↄfecit. Poſtea ſcᷣo lineos in molliciẽ carnis ex
coꝛticibo herbaꝝ adiũxit cõtexendo his nõ cõtẽ
ta Terio ſuꝑinduxit ſerica ex ſtercoꝛib vmiũ.
Quarto adiunxit varia ex pellib muriũ.ſ.her⸗
mellinis ſabellinis vulpinis ⁊ bmõi pꝛecooſis
Poſtremo addidit gẽmas aurũ ⁊ argẽtũ exva
nitate.ſed timẽdũ eſt ꝙ in inferno cũ repꝛobis
dicãt tales illud Sap.v. Ue nobis qͥd pꝛofuit
nobis ſuꝑbia aut diuitiaꝝ iactãtia qͥd cõtulit
nobis. Scæòa eſt vecundialis cõfuſio.
une ſᷣm veritatẽ homo deberer potius vecun⸗
lani ⁊ erubeſcere de veſte qᷓ; głiari.quia veſtis ẽ
ſignũ pci parẽtũ nfoꝝ ꝓpter qð introductus ẽ
vſus veſtiũ.vnð Bern.Qui głiatur de veſte ſi
milis ẽ furi głianti de cauteriovł auriũ abſciſi
one.Itẽ Gullhel.in ſũma vitioꝝ dicit. Sicẽ ad
głiaʒ loꝛipedi nõ cedit ꝙ pedẽ ligneũ habʒ:etiã
ſi ipᷣm pedẽ ligneũ depingeret vel deauraret.cũ
ſit remedium infirmitatis.ſicnõ eſt ad veram
kiam oꝛnatꝰ veſtiũ ſed ad confuſionẽ hoĩs.qꝛ
ignũ ẽ ꝙ bomo habet ex pctõ turpitudinis eru
beſcentiã Geñ.iij. Tertia ẽ diuinalis ðhono⸗
ratio.qꝛ per hoc ꝙ ſi homo ſe oꝛnat. oſtẽdit q̃ſi
deus nõ ſatis bene ⁊ pulchꝛe fecerit hoĩem.⁊ ſic
iniuriã facit deo. Ideo Innocẽtiꝰdevilitate.ca.
lxv.dicit.Artificialis ſpẽcies hoĩ duʒ ſuꝑducit᷑
ſiue in fucatiõe ſiue in veſte hoĩs artificiũ arteʒ
ſuꝑare cõtẽdit creatoꝛis. N Quarta cõſide
ratio eſt irratiõalis infatuatio.Nã fatuitas oꝛ⸗
nandi ſe oſtẽditur ex multis. Pꝛimo qꝛ aiam
pᷣcioſiſſimã oꝛnare nõ curãt.⁊ tamen vilẽ ſaccũ
ſtercoꝝ ſq; coꝛpus magnis expenſis oꝛna nt vt
alioꝝ oculos in aſpectibo ſtercoꝝ taliũ paſcant
a qᷣbus ſcʒ ſtercoꝛibo coꝛpoꝝ nil aliud q; vmes
2⁊ ſᷣpentes hereditabũt.vnð Guilhel.in ſũma.
allegat ꝙ quidã phᷣus cuidã militi turpiavba
ꝓferẽeti ait.autveſtes aureas depone.aut teipᷣm
mũdicie tuaꝝ veſtiũ confoꝛma.Alius qͥʒ dixit.
Valde mirabile eſt ꝙ hoies maioꝛes hnt ocu⸗
los qᷓ; ventrẽ ⁊ oꝛa.qꝛ pꝛo oculo ſq; vtvideãtur
gkioſi i veſtibb multas expẽſas perdũt:ſed pꝛo
oꝛe famelico ⁊ vẽtre ac aia minꝰ curãt. Scðo
fatui ſunt tales vt Seneca.iiij.epła ad Luallũ
dicit. Quẽadmodũ ſtultus eſt qͥ equũ emptus
rus nõ ipᷣm aſpicit ſed ſtratuʒ ⁊ frenos. ſic ſtulł
tiſſimus eſt qui hoĩem exveſte exiſtimat.⁊c̃.ſic
eſt in ꝓpoſito. Tertio quia ſtultus en quis

Feria.vꝑ poſt dominicã ſecũdã

ad moꝛtẽ dãnatus qui cũ duceret᷑ ad ſuſpẽdiũ
potius cogitaret de oꝛnatu vt ſericis funibo ſu
ſpẽdatur qᷓ; quõ aiam a moꝛte tali liberaret.ſic
in ꝓpoſito.qꝛ vt Aug.dicit.Nil aliud eſt tẽpus
pᷣſentis vite qᷓ; quida curſus ad moꝛtẽ.O ergo
demẽtia ſũma vane glie. Quinta ↄſideratio

eſt ruinalis occaſio qꝛ oꝛnatꝰvanꝰmultos ad

laſciuiam puocat ⁊ occaſionẽ pᷣbet ruine aiaꝝ.
Vnñ cõſideret hõ ꝙ vt Greg.dic.tot moꝛtibo di
gnæeſt ⁊ tot penis iĩferni.quot aiabo pᷣbet ruine
occaſiõʒ. extra ð iiurijs ⁊ dãno dato.ca. Si cul
pa. Qui occaſionẽ dãni dat. danu dediſſe vide

tur. ⁊ talis foꝛtiꝰ danat᷑ qᷓ; occaſionẽ coꝛpalis

moꝛtis daret. Exẽplũ narrat Anchon.vbi ſup̃ᷣ
de quadãa comitiſſa que licet erat liberalis ad
oẽs pauꝑes ⁊ oꝛationib dedita ſʒ i oꝛnatu va

na.⁊ poſt moꝛtẽ apꝑuit cuidaʒ deuote mulieri

ſibi familiari hñs caput plenũ ſerpẽtibꝰ moꝛ⸗
dentibo. ⁊ dixit ſe danatã ꝓpter oꝛnatũ capitis.
O Lirca ſcᷣm bncipale de moꝛtali culpa.
q̃rit᷑ in qͥb caſibo ſit licitꝰviri vł mulieris oꝛna
tus.ac etiam alioꝝ ſc; domoꝝ ⁊ ſuppellectiliũ
cultus.⁊ in qͥb illicitꝰ. Rñdet᷑ ̃m fratrẽ Ange
lũ de clauaſ.in ſũma ⁊ docto.ꝙ ad h̊ vt ſit lici⸗
tus reqͥrunt᷑ pᷣcipua ſex. Pꝛimo recta intentio.
nã ſi fiat ꝓpter libidinẽ idubitãter eſt moꝛtale.
⁊ ſi ꝓpter ſuꝑbiã vel aliã cauſaʒ q̃ eſt petm̃.tale
erit q̃le pœm itendit. Nã fingere pulchꝛitudinẽ
nõ liq;. ſʒ occultare turpitudinẽ licitũ eſt niſi ta
lis occultatio fieret ĩtẽtiõe pꝛaua.UVñ pter cau
ſam rõnabilẽ etiaʒ fucare moderate licet.vt qñn
ꝑ bᷣ aliq̃ turpitudo ĩ facie nõ naturalis ſʒ ex ali
qua egritudine accides occultat᷑ ſic dicit Tho.
ij.ij. q.clxix.⁊ ĩ Anchoñ.⁊ pᷣſertiʒ vt ↄiuges ſibi
mutuo placeãt ſqò vir vxoꝛi ⁊ ecõuerſo. Itẽ cuʒ
mulier innupta oꝛnat ſe vt placeat alicui acci⸗
pere eò in vxoꝛẽ nõ eſt pctm̃.⁊ ſimiir cũ qͥs ſe oꝛ
nat vt nõ ſit in ↄtẽptũ honeſtis ꝑſonis.ſʒ fucis
vti vix fit ſine pctõ ſᷣm Alexa.iõ tutiꝰeſt cauere
vt in angelica. Scðo reqᷣrit᷑ honeſtatis obſer
uatio.vnde qñ aliqui veſtimẽta bꝛeuia poꝛtãt
ſic ꝙ turpia virilia apparẽt.vł in mulieribo pe
ctꝰ⁊ mamille vident᷑.tales nõ excuſant᷑ a moꝛ⸗
tali qñ notabilr excedũt:niſi aliqᷓ ex neceſſitate
hoc faceret aliqui.vel itra domũ ſuã coꝛã/ꝓpꝛia
cõiuge quis faceret.hec latius in Angelica.
Tercio reqͥrit᷑ ꝑſone cõueniẽtia ⁊ ↄditio.naʒ
aliũ habitũ debet hr̃e religioſus.aliũ clericũ.⁊
ſimir aliũ vir aliũ mulier.vñ qñ ſine legitima

cauſa mulier oꝛnaret ſe veſte virili vel vir veſte

muliebꝛi peccaret moꝛtałr vt ptʒ ibidẽ ſecus ſi
cauſa legitima. Quarto reqͥrit᷑ moderatio.nã
in ſuꝑfluitate notabiłr exceſſiua tã q̊ ad multi
tudinẽ ⁊ diuerſitatẽ qᷓ; quo ad pᷣcioſitatẽ et cu⸗
noſitatẽ pctm̃ eſt moꝛtale vt cõiter volũt docto
res.⁊ iſte exceſſus cõſiderari debet ſᷣm Alexã.ij.
ij.ſᷣm cõſuetudinẽ ⁊ moꝛẽ patrie vel terre illius
⁊ ſm nobilitatẽ ꝑſone.⁊ dignitatẽ officij.ita tñ

in oĩbus intelligeñ.ꝙ aſſit intẽtio ſanca.Quin

to vt euitet᷑ nimia ſollicitatio ⁊ ſcãdaliſatio.nax
ſi qͥ nimis ſollicitꝰ ẽ circa oꝛnatũ ⁊ pompã v
ꝓpter hoc dimittat neceſſaria ad ſalutẽ.vł nõ
ret ꝙ euitet᷑ ſcandalũ ruine in cõcupiſcẽtiã moꝛ
tale eſt. Sexto vt nouitatis caueat᷑ adinuẽtio
que ſq; laſciuiã eſſʒ ꝓuocatiua.hec etiã Anchoñ.
in cõfeſſionali.
Circa tertiũ de varietate pompaꝝ Notan
dũ ſpᷣm Anchoñ.ij.partevbi S. Multi ſunt ⁊va
rij modi peccãdi in põpis ⁊ oꝛnatibus.ã pꝛi
mo aliqui głiant᷑ in veſtimẽtis ⁊ fuca pulchꝛi⸗
tudinis vt dictũ eſt. Scðo alij ĩ equis ⁊ eqtatu⸗
ris ⁊ a ꝓparatu in illis.ſʒ aduertãt ꝙ angelꝰdñni
de hoc redarguit heracliũ imꝑatoꝛẽ cũ crucem
xpᷣi poꝛtaret in hirłm ⁊ poꝛtas dauſit ac hũili⸗
tatẽ xpᷣi ſuper aſinã ſedẽtis in exemplũ ꝓpoſuit.
Tertio alij głiant᷑ in cõuiuijs ⁊ vaſis aureis ⁊
hmõi.ſʒ aduertãt ꝙ diues epulo ſplẽdide epu⸗
lans danatus eſt.Quarto alij in edificijs ⁊ pa
lacijs.ſed aduertãt maledictõʒ dei. Hiere.xxij.
VUe qui dicit edificabo mihi domũ latã ⁊ ſpaci
oſam.Quinto alij in nobilitate generis ⁊ potẽ⸗
tia ac diuitijs.ſed aduertant illud Apod.xviij
Quantũ ſe głificauit tantũ date ei toꝛmentum.
UVltimo alij głiantur in lectis ⁊ lectiſternijs.ſʒ
audiant ve maledictiõis et᷑ne a deo Amos.vj.
UVe vobis qͥ doꝛmitis in lectis eburneis ⁊ laſci

uitis i ſtratis vris.Deniq; tales aduertãt ꝙ vt

Aug.ðt.xpᷣs lectũ ſuũ in quo doꝛmiuit ꝑ moꝛ⸗
tem ſcʒ crucẽ in teſtamẽto dimiſit diſcipulis.qͥ
g̊ vult cũ xpᷣo qeſcere in celo iaceat in cruò lecto
moꝛiat᷑ in cruce ſi vult xpᷣm videre.conſiderent
etiã tales qualẽ lectũ habebũt ĩ futuro. Sicut
exẽplũ narrat Ancthoñ.ibidẽ.ꝙ frater qͥdã viſi⸗
tãs quẽdã mũdanũ ſcolarẽ cõpatriotã ſuũ: vi⸗
dit in illiꝰ camera põpã lecti delicat᷑i ⁊ ait ei.Ca
riſſime recoꝛder qͥd ðt Eſa.xiiij.de talibo.Cõci⸗
dit cadauer tuũ.ſ.in moꝛte.ſubt᷑ te ſternet᷑ tinea
⁊ oꝑimẽtũ tuũ erũt vermes.Et hͥ vᷣbũ adeo im⸗
pꝛeſſum ẽ coꝛdi illiꝰ ꝙ nõ potuit qͥ eſcere:ſʒ reli⸗
gionẽ intrauit. Rogemꝰ xpᷣm.⁊c.

Feria ſexta poſt dñicam ſecũdã Sermo.xix.

de pctõ cõtẽtiõis q̃ naſci᷑ ex vanitate ſuperbie.

Alos male per/
m
lis. Matth. xxj. ⁊ in euãge.hodier.
Hãẽãc ſentẽtis ꝓtulerũt cõtra ſeipᷣos iudei ⁊ xpᷣs
dñs appꝛobauit eã tanqᷓ; verã vt ðᷣt Lyra.Cuʒ
em̃ ſacerdotes iudeoꝝ ſcribe ⁊ phariſei ↄueniſ⸗
ſent cõtra xpᷣm⁊ ſuꝑbia pleni ac inuidia cõten⸗
tioſe agerẽt ↄð dñʒ.ipᷣe dñs xpᷣs ꝓpoſuit eis pabo
lã ð vinea locata agricoł.qͥ ᷣuos dñi occidef̃t.
⁊ heredẽ.ſic fecerũt iudeiꝓph̊is dñi ⁊ tãdẽ apłis
ac ipᷣm filiũ deixpᷣm occiderunt.ꝗnterrogauic

det ⁊ vineã ſuã locabit alijs agrico

co
e.

ergo xpᷣus dicẽs eis.Cũ venerit dominꝰ vinee.
idqẽ eccłie ſq; ad iudicãdũ quid faciet agricolis
Rñderũt malos male ꝑdet.⁊ hoc fecit ꝑ roma
nos perdeñ.iudeos.⁊ vineã.i.eccłiaʒ ſuã tradi⸗/

dit alijs.ſ.diſcipulis ⁊ cõuerſis ex gẽtibo.ptʒ in
euãgelio.Exquo aũt hec peſtis vitioſa ſuperbe

contẽtiõis ex vana głia naſct᷑.⁊ eſt valde ꝑicu⸗

loſa ac dãnabilis.ideo ð ipᷣa vt cauere ſtudea⸗
mus tria myſteria hoc ſᷣmone dedlarabimꝰ.
Dena ve effugaelsis⸗
SBGScõðm ðꝛ diuerſificatiõis.
Tertiũ ðꝛ carcũſpeciõis.

Itẽ aliud thema ꝓ hoc põt poniulud Phił ij.
Nihil fadiecis ꝑ contẽtionẽ neq; ꝑ ianẽ gliam.
Q Circa pꝛimũ ð effugatiõe cõtẽtiõis Nota
ꝙ cõtẽtio litigatiõis repꝛehẽſibilis ẽ ⁊ fugiẽda
Pꝛimo pter aſſimilatio
nẽ:nã contẽtioſus aſſimilat᷑ diabolo.vñ Aug.
vt allegat᷑ in ſũma vitioꝝ ðt.ꝙ vicʒ nihil eſt ita
ſile accibo demonũ qᷓ; litigare. Rõ quia ſiẽ dia
bolus ſemꝑ ſuꝑbe ⁊ ꝑtinaciter cõtradicit deo?

Apter plures ratiões.

ſuã ſentẽtia falſam defẽdit ſic talis.⁊c.vñ Pꝛo
uerb. xvij. Semp iurgia q̃rit malus ſq; homo.
qᷣgelus aũt crudelis mittet᷑ cõtra eũ. Lyra.ſ.vt

ꝗ iudice occidat᷑tanqᷓ; ſeditioſus. Exẽpiũ etia,ʒ
habemꝰ de iudeis quibb ait Moyſes Deuto.

xxxj. Scio cõtẽtionẽ veſtrã ⁊ ceruicẽ duriſſimã
⁊ adhucme viuẽte ſemꝑ contetioſe egiſtis ↄtra
dñm cuaos mag cum moꝛtuus fuero.ſ.quia
contẽtio ſe
fecti ſunt in deſerto deo oꝛdinãte qͥ exierant de

egypto pᷣter Joſue ⁊ Caleph fidelibo.⁊ poſt xpᷣi
aduentũ oẽs ſunt ꝑ romanos partim occiſi ꝑ⸗

tim captiuati. R¶ Itẽ inter beſtias aſſimila
tur ſm comeſtoꝛẽ in ſũma ipᷣi cani.Nã ſi queri
tur.ur vel vnde eſt ꝙ canis ſtatim vt ſtrepitũ

audit vel ſentit alicuius latrare incipit. Rndet

magnꝰ Alb.de aialibus.ꝙ ex innata ſibi melã
colia canis ſtatimvt ſentit aliqͥd latrare incipit
nõ cõſiderãs ſiue ſit amicꝰ ſiue inimicꝰ vł extra
neus ſit ille de quo ſq; latrat.ſic facit homo con
tẽtioſus.ſtatim em̃ vt fatuus canis poſtqᷓ; ali⸗
qua vᷣba audierit loqui incipit ⁊ cõtẽdere:non
curãs an ſit ad ꝓpoſitũvel no.hec comeſtoꝛ. Fu
ge ergo o homo ⁊c̃. Scðo fugiẽda ẽ ꝓpter per⸗
turbationẽ.qꝛ hõ cõtẽtioſus alios ꝑturbat⁊ in
ſe ꝑturbat᷑. Pꝛouer.xvj. Homo pꝑuerſus ſuſci⸗
tat lites.Et rõ.qꝛ in ſeipſo cõtradictiões habet
carnis ad ſpm̃.⁊ vitioꝝ cõotra ſeſe cõtẽdẽtiũ.nã
cõtẽtio ſignũ eſt ꝙ talis ſit carnalis ⁊ caro non
obedit ratiõi.j.Cor.iij. Cũ ſit inter vos ʒelus ⁊
cõtẽtio nõne adhuc carnales eſti. S Pꝛo⸗

2-

inde Egidius de roma.li.ij.ꝑti.j.ca.viij.tractat

qre młieres plus qᷓ; viri ſũt cõtẽtioſe ⁊ in litigã

do ꝑſeuerãt. Et rñdet.qꝛ in eis minus viget rõ
q̃ poſſet hoĩes retrahere.ſʒ ſi qñ q; retrahunt᷑ h̊ᷣ
eſt ex vᷣecundia. Itẽ ſ̃m alios qꝛvir facus ẽ im
mediate ð te a.ſed mulier de coſta viri. ſi autẽ

ecõtra xpᷣm egerũt.vnde tũc om̃s int⸗

4 .
0 1 „

XNK

coſta cõcuſſa fuerit ſonat.nõ ſic ẽ deterra. ꝛc:

Pꝛo exẽplo ↄtra hecin vitaſpatꝝ quidã pater

remediũ docuit di.Si qͥs loquit᷑ tecũ de qcũqʒ;
cauſa noli cõtẽd ere cũ eo.ſi bene dicit dic bene.

ſi male dic.tu ſcias quid loq̃ris.⁊ ſic mens tua

erit pacifica. Tertio ↄtẽtio fugiẽda eſt pt᷑ vitio
rum deriuationẽ. ab ea em̃ ſepe deriuãtur plu⸗
nima ſcãdala odia diſſenſiões nixe.⁊ qñq; poſt
verba veni ad vbera.⁊ aliqñ tota cõitas turba
turvſq; ad ſanguinis effuſionẽ. Ecci.xj. Abvna

ſcintilla auget᷑ ignis ⁊ a doloſo auget᷑ ſanguis

Vñ phᷣus.v.politicoꝝ.ca.vij.docet ꝙ ↄtetiões
in qlibet policia ſunt ſũme vitãde tanq; comu⸗

nitatis deſtructiue.Oh quot pncipes ⁊ milites

interſe diſſideñ.⁊? cõtẽden. mouẽt bella in qbo
ſequit᷑ paupeꝝ opꝓpꝛeſſio ⁊ plura mala. Heu iã
impletũ videmꝰ illud PS.Effuſa eſt ↄtẽtio ſu
per pᷣncipes ⁊ errare fecit eos. Lyra.id eſt iuſto
iudicio deꝰ ꝑmiſit errare illos i inuio deuiädo
a iudicio rõnis recte.⁊nõ invia.ſ.dei eſſe que eſt
via caritatis ⁊ mãdatoꝝ a qua deuiãt. Quar⸗
to fugiẽda ẽ ꝓpter acquiſitionẽ.ſ.honoꝛis digni
7 gre dei ac gloꝛie.nã Pꝛouerb.xx.ðꝛ. Honoꝛ ẽ
hoi qui ſeparat ſe a contẽtiõibo. Itẽ Roma.xiij
Nõ in cõtẽtione ⁊ emulatiõe.ſ.ãbuletis:ſed in⸗
duimi dñm ieſum xpᷣm imitãdo eius hũilitatẽ
⁊ ſic habeñ.in aĩa xpm ꝑ gram.⁊c.de hoc exem

»*

plũ in fine ᷣmonis.

TEirca ſcoõm de diuerſitate cõtẽtiõis Notã⸗
dũ ꝙ cõtẽtio pꝛout eſt vitiũ ꝓpꝛie diffinitur ᷣm
Alexã.in.ij.ſũme.⁊ in Angelica ſic.Contẽtio eſt
impugnatio vitatis cũ ↄfidẽtia camoꝛis.vnð

naſci᷑ exvana glłia ſuꝑbie.qꝛ vult vincere cũ dla

moꝛe ꝓpter apparere.⁊ põt fieri diuerſis modis

⁊ cauſis. Pꝛimo mõ ꝓ defẽſiõe vitatis põt fieri

ↄtẽtio.qꝛ vt ſcribit᷑.xlvj.di. In pᷣncipio. Ruſti⸗
coꝝ arrogãtia garrulitatẽ putat auctoꝛitatem.

Vnñ qñ õ hereticos qͥs nõ ↄtẽderet ruſtici ſcãda
liſarent᷑ iĩ tali diſputatiõe.ſic narrat᷑ fuiſſe ccaco
ule in diſputatõe cũ huſcitis coꝛã rege.q̊s mgr
Kkoʒlinq; Ri ſagacit vboꝝ młtitudine ⁊ argumẽ
toꝝ cõuicit.⁊ hmõi ↄtẽtio meritoꝛia eſt vt dicit
Anchoñ.ij.ꝑte. Scðo mõ põt fieri cã coꝛrectio

nis ſʒ Alex.nec bᷣ ẽ pctm̃ qñn ſic nece ẽ frẽʒ coꝛri⸗

gi. Tercio põt fieri cã diſputatõis vł eruditiõſ
⁊ ̊ lʒ nõ ſit pctm̃ ſi fiat mõ debito põt tñ ibi cõ
currere veniale pctm̃ ex inoꝛdinato clamoꝛevelł
ex aliqᷓ titillatiõevane głievł honoꝛis ſicut legit᷑
de aplis.Luce.xx.ꝙ facta eſt contẽtio inter eos
q̃s eoꝝ videret᷑ eſſe maioꝛ. I¶Quanto cauſa
emulatiõis ſicut diſcipuli Johᷣis cõtẽdebãt dẽ
ſuo magjr̃o.ſ.baptiſta.⁊ dexpᷣo.ſic ⁊ mõ ↄtẽdũt
aliqui de religioſis ⁊ eoꝝ fundatoꝛib vel ð do
ccoꝛib ⁊ pᷣdicatoꝛibus.⁊ hoc etiã licet ſit venia⸗
le de ſe:tamen ſepe cõcurrũt moꝛtalia.puta de⸗
tractiões ⁊ huiuſmodi. Itẽ ſimile eſt de illis qͥ
pᷣferre contedunt aliquẽ ſanctũ in celo alijs.
UVlcio põt fieri cõtẽtio cauſa male litigatiõis vt

Sabbato poſy dominicã ſecũdh

cum qᷣs cõtendit cõtra fidẽ vel ↄtra bonos mo

Si aũt cõtẽderet cõtra veritatẽ aliquã in his ĩ
qᷣbuſ nullũ eſſet ꝑiculũ ⁊ ex qᷓdã leuitate nõ eẽt
pam̃ moꝛtale.Itẽ ſi quis etiã in notabiẽ iniu
riã vel dãnũ ꝓximi ↄtenderet ſicut faciunt ſepe
aduocati ⁊ ꝓcuratoꝛes vel litigaret cõtra iuſti
ciam moꝛtale pctm̃ eſt ſciẽter talia facere.O er⸗
go homo diſce talia confiteri ?vc.
XCuca terciũ de circũſpectiõe Notanduʒ
ꝙ recolligẽdo ex ſcripturis plura ſunt genera
boiuʒ que valde circũſpecte debet hõ obbuare
vt nõ cõtendat cũ talibꝰ. Pꝛimo cũ diuite et
potẽte Ecci.ca.viij.Ne litiges cũ hoie potẽte ne
foꝛte incidas ĩ manꝰillius.nõ cõtẽdas cũ viro
locuplete ne foꝛte ecõtra ↄſtituat litem tibi.hec

ibi. Scdðo nõ eſt ↄtẽdendũ cũ verboſo garri
ente Ecci.viij.e litiges cum hoĩe linguato ne

ſtruas in igneʒ illiꝰligna.hoc eſt fomenta rixe
amplioꝛis. Tercio cũ peſtilẽte ĩfamãte.quia
talis cõuitia ⁊ ifamatoꝛia obpꝛobꝛia obijcit ti

bi. Pꝛouer.xxuij.Ne cõtẽdas cũ peſſimis. Ly⸗

ra.icoꝛrigibilib. x Vã talis ⁊ ſi tũc nõ di⸗
cat ĩfamatoꝛia poſtea dic. Sicut de lupo phᷣs

viij. de aialibo dicit. ꝙ cuʒ maxime iraſcit diſſi /
mulat ⁊ ſe inuadentẽ abire ꝑmittit ac ſi nõ attẽ

dat quouſq; impᷣmeditatũ illuʒ iueniat ⁊ tunc
eum occupat ne euadat. Quarto cũ vxoꝛe non
tacẽte pᷣſertim coꝛã aliquo pᷣſente.nam ſepe ſcã⸗
dala exoꝛiunt᷑ iter patrẽ ⁊ filiũ.⁊ iter fratres vel
vicinos ꝓpter ↄtẽtiões mulieꝝ.ſʒ vir ſapiẽs rõ
ne debec vti nõ litigio.⁊ vnuſqᷣſq; debet ſuã coꝛ
rigere in ſecreto.iuxta illð apoſtoli.Cũ patiẽtia
ſuppoꝛtãtes inuicẽ in charitate. Ephe.iiij. Sic
em̃ meliꝰſcãdalũ alioꝝ cauet᷑ ⁊ pax tenet᷑. Quã
magni meriti ſint ↄiuges ſine cõtentiõe viueñ.
Z Exremplũ legit᷑ in vitaſpatꝝ ꝙ ſcõ Ma
chario oꝛãte vox inſonuit ad eũ dicens.Nõdũ
ad mẽſurã ꝑueniſti duaꝝ mulierũ habitantiũ
in ꝓxima ciuitate.vnde achariꝰ veniẽs iter⸗
rogauit illaꝝ ↄuerſationẽ. Reſpõderũt ꝙ erãt
mulieres duoꝛum fratruʒ ⁊ quindecim annis
ſimul habitañ.nec verbum contentiõis nec fa⸗
ctũ cõtriſtatiõis vnqᷓ; ſibijnuicẽ fecerant.h̊ au⸗
diens Macharius edificat?receſſit. Rogemꝰ
ergo chꝛiſtum dominum ⁊c̃.

Sabbato poſt dñicam ſcðam Sermo.xx. .

de ſuꝑboꝝ ingratitudinead deũ ⁊ ad hoiĩes.

Doleſcẽtioꝛ fi

lius pegre pfect? eſt in regionẽ lõ⸗
ginquã:⁊ ibi diſſipauit ſubſtãtiã

ſuã Luẽ xv.⁊ ĩ euãgelio hodierno Uerba ſunt

ſaluatoꝛis noſtri ꝑabolice dicta.i qͥbo deſignat

ingratitudinẽ hominũ ad deũ. Pꝛopoſuitnãa

q; pabolã talẽ dicens. Homo qͥdã habuit du⸗

os filios:id eſt iuſto s ⁊ pctõꝛes habet.qͥ pccõ

imaginẽ dei ⁊ per baptiſmũ adoptati.⁊ ſic filij
dei.adoleſcẽtioꝛ id eſt peccatoꝛ qui moꝛibo ẽ iu⸗

uenis peregre ꝓfectus ẽ longius per peœã elon
gando ſe a deo: ⁊ ibi diſſipauit oĩia bona gra-⸗

tuita:⁊etiã nature inquãtũ per pcetm̃ peioꝛauit
luxuriãdo cum diabolo.facca fame verbi diui

no res licèt nõ ſint ꝑ gram filij dei: tamen ſuntad
res vlłↄotra veritatẽ notabilẽ petm̃ moꝛtaleeſt.

ni adheſit vni ciuiũ.i.diabolo:paſcit poꝛcos id

eſt vitia que immũda ſunt.⁊ tandẽ in ſe reuer⸗

ſus ad penitẽtiã rediẽs ſuſcipit᷑ a deo in gram.
⁊ de hoc gaudere opoꝛtet omibo angelis ⁊ bo⸗
nis hominibo pꝛout de his patet in euangelio

iſto. Exquo aũtiſte adoleſcẽs filius ingratiſſi⸗
mus patri relinquens illũ:ſignificat ingratos
peccatoꝛes vt dictũ eſt.⁊ videmus iſtis tẽpoꝛi⸗

bus multos factos ingratos ad deũ ad parẽé⸗/

tes ⁊ quoſcũq;ʒ benefactoꝛes.quod oꝛit᷑ ex radi
ce dãnabilis ſuperbie.Idcirco de ingratitudi⸗
nis ſuperbia in hoc ſermone declaremus tria

myſteria. Pꝛo hoc ſermone aliud thema vi⸗
de ex infra ſcriptis.

Pꝛimũ ðꝛ q̃lificatiõis.
5cõm ðꝛ moꝛtificatiõis.
Tertiũ ðꝛ ꝑicdiitatiöis.
A Circa pꝛimũ de qualitate ingratitudinis
notemꝰ tria pceapug..
P.6n6 qͥd ſit ingratituco.
Scdo qͥt modis cõmittit᷑ ingratitudo.
Tertio de exẽplari documẽeto.
Pꝛimo ergo notãdũ vt nouerimꝰquid ſit ĩgr

nitur. Ingratitudo ẽ vitiũ quo beneficiacꝰ nõ

retribuit bñfactoꝛi qð debet.Et ꝓ hoc aduertẽé⸗
dũ eſt ꝙ pᷣmo oĩm ⁊ pꝛincipaliꝰ quilibet debet
deo eo ꝙ ipe eſt pꝛimũ pᷣncipiũ a quo eſt om̃e

bonũ noſtrũ.Ab ipᷣo nanq; ratiõales cõditi ſu

mus.ab ipᷣo oẽm creaturã ſubiectã habemus.

2⁊ ſuſtẽtationẽ vite recipimꝰ quotidie.Ab ipᷣo to
leramur in noſtris malis eᷓ niminit᷑:cũ tamen

ditur. Ideo ipſi debemus et tenemur reddere

amoꝛẽtimoꝛẽ laudẽ ⁊ gratiaꝝ acionem. Unð

Apoſtołꝰ.j. Theſſal.v.ait. In om̃ibus deo gra
tias agite.Et Col.iij. Om̃e quodcũq; facic in
verbo aut in opere in nomine dñi ieſu xpᷣi faci⸗

te gratias agẽtes deo ⁊ patri.⁊c̃. Cum ergo ho

mo peccat moꝛtaliter cõtra deũ offendit et non
