nõ põt dari certa regula oibus ſᷣm eandẽ men

ſurã.qꝛ plus ⁊ minꝰ exigit᷑ ſᷣm varietatẽ hũane
complexiõis ⁊ fatigationũ.Unus etiã ⁊ idẽ hõ
plus idiget vno tꝑe qᷓ; alio ſᷣm variã diſpoſitio
nem ſui coꝛpis. ?ꝓ Unð phus li.ethicoꝛum
narrat de quodã foꝛtiſſimo viro milõe qͥ come

debat ſolus aliqñ ſine grauamine ouẽ.⁊ alius
de paucis buccellis grauabat᷑. Hoctñ ꝓ docu

mẽto qͥs teneat vt nõ vſq; ad nauſeam ſumat:
ſʒ cũ aliq̃li adhuc appetitu comedẽdi finẽ faciat
3 deo Hiero.in epła ad letã ðt ſic.Comedat vt
e

mꝑ aliq̃ntulũ eſuriatvt ſemꝑ poſt abũ legere

poſſit.ſ.diſtincte. Quarta ſpes ẽ ardenter ſeu

nimia auiditate ſumere. tales ſepe ſine debitaꝰ

maſticatiõe ſumũt.⁊ ſic nõ poſſunt bene digere

re:ſed infirmitatẽ incurrũt. Quinta ſpẽs ẽſtu

„

»*

dioſe nimis ⁊ accurate cibos pᷣparare ꝓpter ma

ioꝛẽ delectationẽ capiedã in cibi erqrendo va,-

— —,— —

—

Z ſbti

☛ —
—
.
f fhf f „„ f „—— —

lltee
e
n
ſnon
ſobsd
foge
ſdi⸗
t.
lagl
lonne
lgef
üho
ende
nobat

Nu
EHppe
blber
rtt
iIhn
me

gnne
gis
be
ae
otus
namn
e⸗
boci
ocau,
furn
tin

—

otiplicando:tñ vinũ cũ bene poſſet:eis nõ dedit

Bermo

rios ſapoꝛes cũ aromaticis pᷣcoſis. Et iſte ſpe/⸗
cies gule qn ſint moꝛtales vel nõ iudicandũ eſt
ex dictis ſcðo articulo. F Pꝛo exẽplo fina⸗
eilegit᷑ in ſpeculo exẽ.exem.lxxxij.diſ.vij.ꝙ qͥdã
ſancctus monachus helias raptus vidit ab an
gelis pᷣparari tribunal miro oꝛnatu in quo rex

xps ſole lucidioꝛ ſociatus multitudine ſctõꝝ cõ

ſedit ⁊ cepit facere iudiciũ.⁊ ecce demões addu⸗
xerũt qᷓndã aiam igneis catenis ligatã:iſtar foꝛ
nad ſulphureã flõmã erũpentẽ.q cepit diris vo
cibodamare. Ue ve mibi.digna ſum ait eternis
ignibo:qm̃ in pompis mũdi ⁊ ↄuitijs ac come
ſationũ ſtulticijs nimis delectabar. Lũc iudex

ſniam tulit dãnationis ꝑpetue ↄtra eo:⁊ ſic de⸗
mo nes rapieñ.eã dire camañ. receſſer̃t. Ibidẽ

legit᷑ di.vj.ꝙ nocte q̃dam miles qͥ antea fuerat
moꝛtuus foꝛtiter pulſauit oſtiũ domus vbi fi
lius ſuus moꝛabat᷑.⁊ foꝛte tũc epulabat᷑.inter⸗
rogatus qͥs foꝛet. Rñdit. Ego ſum miles ille
dñs q̊ndã huiꝰ poſſeſſiõis intromittite me.cũ⸗
q; diutius pulſaſſet ⁊ territi illi ſibi nõ aꝑirent.
tandẽ dixit.Detis piſces iſtos qͥbo ego veſcoꝛ in
inferno filio meo:ecce ad poꝛtã illos ſuſpendo
Mane facto exeũtes de domo repꝑerũt multi
tudinẽe hoꝛrẽdoꝝ bufonũ atq; ſerpentiũ ſuſpẽ
ſoꝝ in poꝛta. Ue ̊ guloſis:qꝛ in inferno habe⸗
bũt cbos hmõi.q igne ſulphureo decoquent᷑.
Rogemus ergo xpᷣm ⁊c.

Dñicceadem poſt pꝛandiũ S ermo. xxx. de

ebꝛietate ⁊ filiabꝛ que naſcunt᷑ ex gula.

Patres hone/
f ſte ambulemus nõ ĩ comeſatiõibo ⁊2
ebꝛietatibo:ſʒ induimini dñm ieſuʒ
xpᷣm. VUerba ſũt apłi Roꝝ.xiij.⁊ ca

nit eccłia invpła dñice pꝛie. In qͥb hoꝛtat᷑nos

ad cauendũ gulã oẽm:⁊ pᷣſertim ebꝛietatẽ:⁊ ſeqͥ
xpᷣm induendo ꝑ imitationẽ eiꝰ ſccitatis ↄuer⸗
ſationẽ. A ⸗Timirũ dñs ieſus multiplicit
nos docuit gulã:comeſatiões ac ebꝛietates oĩi⸗

moge cauere ⁊ refrenare:tã ſuis ſacr exemplis

q́; dictis. Pꝛimo qͥ deʒ in puericia qm̃ vt canit
eccłia.Feno iacere ꝑtulit pᷣſepe nõ abhoꝛruit ꝑ⸗
uoq; lacte paſtus ẽ ꝑ quẽ nec ales eſurit. Par⸗
uo inqͥt lacte.ſ.vᷣgineo.ad ſignificandũ ꝑcitatẽ
liq; em beaca vᷣgo hꝛet vbera de celo plena lacte

tñ xpᷣs paꝝ ſumpſit ꝓ cõmendẽda tꝑantia.Cũ
em̃ de ſancco Nicolao legat᷑ ꝙ in infantia ieiu⸗

nabat qrta ⁊ ſexta ferijs ſel tiimmõ ſugẽs vbera
foꝛtius credendũ eſt ꝙ xpᷣs in ſugendo ꝑcitatẽ
tenuit.Scðo in vita.Nã ⁊ euangeliũ hodie ðt.
ꝙ; xpᷣs panesꝰ piſces dedit pplo miracłoſe mul

bibere ne inehꝛiarent᷑. Itẽ liq; xpᷣs cõem vitã du
xerit.tñ vinũ raro legit᷑ bibiſſe in euangelio ſcʒ
in nuptijs qñ aquã ↄuertit in vinũ.⁊ in vltima

cena qñ de vigo ſuũ ſanguinẽ ↄſecrauit: vt do⸗

₰

ceret exemplo ſobꝛietatẽ. Tercio in doctrina qꝛ
Luc.xxj.dixit. Attẽdite vobis ne foꝛte gra.coꝛ.
ve.crapula ⁊ ebꝛietate ⁊ ſuꝑueniat in vos rep.
dies.ſ.iudicij.Quarto in moꝛ hoꝛa.qꝛ vinuʒ
myrrhatũ ſibi oblatũ cũ guſtaſſet noluit bibe⸗
re vt acerbioꝛ eẽt pẽa ſʒ ⁊ ĩ cruce felle cbatꝰ⁊ ace
to potatꝰ.⁊ ſic ptzʒ. Unde de ebꝛietate quã debe
mus vitare exeplo xpᷣi tria myſteria declaremꝰ
ꝓ. iſto ſᷣmõe applicãdo ſił ⁊ ð filiab alijs gule
BPꝛimũ de execrabili cõditione.
Scõðm de eius moꝛtali offenſione.
Tercum de modali cõfeſſione.
B Lirca pᷣmũ de execratiõe ebꝛietat vt in⸗

ducamur ad cauẽdũ nota plures rõnes. Pꝛio

qꝛ autoꝛitas oĩis legis ipam cõdẽnat vt dlaret
pᷣmo lege diuĩa Beñn.ix.vbi legit᷑ noe fuiſſe ine⸗
bꝛiatũ.ð q̊ Amb.dicit.c. Sexto die.di. xxxv. In
pndpio gener hũani ignoꝛabat᷑ ebꝛietas.pᷣinꝰ

noe vineã platauit ⁊ inebꝛiatꝰẽ:vbi malũ ebꝛie

tat agnouit ad remediũ.ſ.ſobꝛietatd ſe tꝑauit.

Et ĩifra dicit.Nõ eſſet hodie pſᷣuitꝰſi ebꝛietas nõ

fuiſſet. Hec ibi. Vñ qᷓ; mala ſit ebꝛietas ptʒ ex
malo pene ex ea ſecuto.qꝛ ex bᷣ factũ ẽ ꝙ noe de⸗
nudaret᷑⁊ a filio ſuo cham irrideret᷑.⁊ ↄſeqnter
noe ipᷣm chanaã malediceret ⁊ ſᷣuituti ſubij ce⸗
ret. Scðdo lege ꝓphetica ebꝛietas ↄdẽnat᷑ Eſa.
v. Ue qͥ ↄſurgitis mane ad ebꝛietatẽ ſectãdas ⁊
potãdu vſq; ad veſperã.Etifra Ue.ſ.danatois

eterne.ſᷣm Hiero.qͥ potẽtes eſtis ad bibẽdũ vi

nũ ⁊ foꝛtes ad miſcẽdã ebꝛietatẽ ⁊c̃. Sic qͥdaʒ
faciũt duſcas. Itẽ Johel.j.Exꝑgiſcimini ebꝛij

Lyra.i.aduertite h̊ malũ.flete ⁊ vlulate oẽs q

bibit vinũ in dulcedine.qm̃ ꝑijt ab oꝛe veſtro.
q.d. Sitietis in iferno ĩ eternũ. Plures autoꝛi

tates cã bꝛeuitat crãſeo. Tercio lege euãgelica

vt ptʒ ex vꝓᷣbis xpi Luce.xxj.ſupꝛadiccj. ¶

Quarto lege apłica.vt ptʒ ĩ themate pᷣaſſũpto.
Et Eph.v. Nolite ĩebꝛiari vino ĩ q̊ eſt luxuria:

ſed implemini ſpũſccõ. Quinto lege canonica.
Nã.xj.q.iij.c.Ad mẽſam Chꝛy.di.ꝙ cũ ebꝛio

ſis nec cibũ debet qͥs ſumere:ſp debet eos vita

re. Itẽ ſᷣm Ray.epᷣs vel pᷣſbyt᷑ vł diaconꝰebꝛio
ſus ſi admonitꝰnõ deſiſtat deponit᷑.inferioꝛes
vo aut etiã laici cõione pᷣuant᷑vł vᷣberant᷑.xxxv.
di. Eps.⁊.c.vl. Itẽ de vit᷑.⁊ hone.cle.A crapula
Serxto lege ciuilica q̃ dictat ꝙ ſnĩia lata a iudi⸗
ce temulẽto nõ valeat.C.ð penis. Uñ ⁊ valeriꝰ
li.vj.c.ij.narrat ꝙ mlier q̃dã inocẽs dãnata fu

it a philippo rege temulẽto. Illa aũt appellauit

ad philippũ:ſp ſobꝛiũ. Rex ̊ aduertens.cauſa
illiꝰ pſpecta ſniaʒ reuocauit.Septio lege phᷣica
qꝛ pbk̊ᷣs.iij.ethicoꝝ dic.ꝙ ebꝛioſus meret᷑ dupli
ces maledictiões.Et h̊ pᷣm Tho.ij.ij.?⁊ Ancho.

.ij. ti. vj.c.iij. ꝓpter duplex pctm.ſ.ebꝛietatis et

culpe ſequẽc ex ea.ſ.ↄtumelie:rixe ⁊ hmõi.Qm̃

lex cuiuſdã pictaci vt ðꝛ.ij.politicoꝝ.ſtatuit.q;
ebꝛij ſi ꝑcuterẽt plłpunirent᷑ qᷓ; ſobꝛij.qꝛ tales
pluries iiuriant᷑ O g quãto mag deherzpiani

execrari ⁊ cauere ebꝛietatẽ quã etiãẽ pagani dam
nant. OD Sco execranda eſt qꝛ beſtijs vili
us hoiem deturpat.Tũ qꝛ in aĩa rõnali pecca⸗
ti turpitudinẽ facit tãq; diaboli:cũ excludit dei
gr̃am. qð nõ habet locũ in beſtia. Lũ qꝛ rõnis
vſum tollit: q̊ ſolo hõ pᷣcellit beſtias.Lũ qꝛ tur
piſſimos actus facit hõ ebꝛioſus qͥs nulla face
ret beſtia ſq; infundendo potũ vltra menſuraʒ:
ſecreta pandendo:turpiter vomendo.in luto re
ptando:⁊ alia hmõi:ac peccata cõmittẽdo. Ns
qñq; vmbꝛã ſalutat. Uñ ph̊s.vij.ethico.ðt.qꝙ
hõ puus centies milleſies peioꝛ eſt omi beſtia.
Ad hec in geſtis romanoꝝ legit᷑ ꝓ exẽplo capi⸗
tulo eiuſdẽ.clix.ꝙ Joſephus inqᷣt lib.de cauſis

„

reꝝ naturaliũ refert ꝙ viq; Noe inuenit vitẽ ſil

ueſtrẽ.i.labꝛuſcam:que cũ eſſet amara tulit ſan
guinẽ aialium iſtoꝝ ſq; leoniſ:agni: poꝛci:galli
2 vꝛſi.qͥ bo terre cõmixtis fecit fimũ quẽ ad radi
ces labꝛuſcaꝝ poſuit.⁊ ſic vinũ dulcoꝛatũ fuit.
Ingdeq; ð: ꝙ aliqui potantes vinũ fiũt ſuꝑba
lo quẽtes vt leones:alij deuotiſantes vſq; ad la

chꝛymas tãqᷓ; agni:alij pᷣcpites in lutũ ⁊ luxu/

riã vt poꝛci:alij ſecreta ꝓpalantes vt galli canèẽ/⸗
tes:alij aũt repente iraſcentes ⁊ murmurantes
vt vꝛſi. Hec de vite nõ habemus ex ſctura au⸗
tentica:tñ de ebꝛioſis ſic facere exꝑtũ eſt. E
Tertio cebꝛietas deteſtabilis eſt.qꝛ cruci xpᷣi
⁊ paſſioni młtimodã iniuriã irrogat. Jõ apłs
Phibł.iij.vocat tales crucis chꝛiſti inimicos d.
Multi ambulant q̊s ⁊ nunc flens dico crucis
xpᷣi inimicos quoꝝ deus venter eſt ⁊ glia in cõ
fuſione.Quia nimiꝝ tales pᷣmo ↄtrariant᷑ xpᷣo
cũ xpᷣs paſſus ſit ꝓ nobis famẽ ⁊ ſitim. Iſti nec
volũt ꝓ xpᷣo pati vt temperent ſe a ſuꝑfluitate.
Scðo xpᷣs ꝓ nobis ↄtinue laboꝛauit. iſti ociãat᷑
in taberna ludentes:ꝑiurantes in noie xpᷣi:⁊ ſic
tp̃ᷣs expendũt.Tertio xpᷣus triſtis fuit ꝓ nobis
vſq; ad moꝛtẽ ⁊ ſepe fleuit ꝓ pctis nr̃is.Ebꝛioſi
autẽ lete cantãt ⁊ turpia. Quarto xpᷣs affixus ẽ
cruci manib ⁊ pedibꝰ.iſti ſaltant plaudunt ⁊c̃.
Quinto xpᷣus ſetotũ expoſuit ꝓ nobis vt redi⸗
meret a peccatis ⁊ a poteſtate diaboli. Nã aiaʒ
coꝛpus ⁊ ſanguinẽ expoſuit.ſed ebꝛioſus ſe to⸗
tũ exponit peccatis ⁊ dat diabolo. Uñ allegat᷑
in ſũma vitioꝝ Grego.di.ſic.Ebꝛietas eſt blan
dus demon:dulce venenũ:ſuane pctm̃.quã qͥ
hʒ:ſe nõ habet:quã qͥ fact nõ ſolũ peccatũ facit
ſed totus petm̃ eſt. Deniq; vt ðꝛ diſ.xxxv.c. vlti.
2. xv.q.j.c.ſane.ꝑ Amb.ebꝛietas oĩm vitioꝝ fo⸗
mes ⁊ nutrix ẽ.ꝑ quã crimia cauer̃᷑ nõ poſſumꝰ
que ſobꝛij cauemus.Hec ille. Exeplũ de Loth
F Quanrto deteſtabilis eſt.quia debilitates
accumulat ⁊ vitam excermiat. Nam.ij.rhetoꝛi⸗
coꝝ.⁊.ij.li.ſecreti ſecretoꝝ Eriſtoteles ponit mł
ta mala que facit vinũ multũ ſumptũ in aia ⁊
coꝛpoꝛe ⁊ in ſenſibus.Et hoꝝ plura etiaʒ Aug.
tangit. Nam cerebꝝ turbat:intellecũ obſcurat
vſum rationis tollit ?⁊ memoꝛiã obliuioſam fa

Dominica. . quadrageſime

cit. linguã ↄfundit. Itẽ in coꝛꝑe debilitat iũctu

ras coꝛpꝑis vt nec ſtare nec amblare q̃at:ſangui
nẽ corrũpit:mẽbꝛoꝝ tremoꝛẽ generat ⁊ appeti⸗ꝭ.
tũ fugat:cõplexiõeʒ diſtẽpat:cholerã accẽdit:ſõ⸗
nia phãtaſtica facit ⁊ lepꝛã iducit:moꝛtẽq; acce
lerat. UVñn etiã in ꝓbleumat.iiij.ꝑticła idẽ Are⸗
ſtoteles dicit.ꝙ creſcẽtes iuuenes citiꝰmoꝛiũt

ſi multũ vinũ biberint non limphatũ.qð nota

bene. Deniqʒ de ſenſibo idẽvbi ſupᷣ.dicit ꝙ ledit

vinũ multũ oẽs qͥnq; ſenſꝰ.ſ.auditũ:guſtũ ⁊c.

⁊ pᷣſertim facit lippitudinẽ oculoꝝ.⁊ vnã rẽ faẽ
apparere q̃ſi duas Exemplũ ad id ꝓ ↄſolatõe

excitatiõis refert Robᷣ. Holkoch. ſuꝑ li. Sap.

lect᷑.cxxj.ꝙ ruſticꝰ quidã iebꝛiatꝰqͥ cqd videbat
duo ſibi apparebãt.redijt domũ ⁊ vidẽs filios
ſuos duos apꝑuit ꝙ eẽnt q̃ttuoꝛ.ipoſuit ergo
vxoꝛi ꝙ duos illoꝝ generaſſet ſine ſcitu ſuo.illa

negãte iuſſit ꝓ purgatõe vomerẽ afferri ⁊ poni

in ignẽ. dixitq; vxoꝛi ꝙ oĩno nõ crederet niſifer
rũ ignitũ manu nuda poꝛtaret. At illa pꝛudẽs

femina dixit. Ego facia:ſʒ tñ ferrũ ipᷣm ignituz

manibo tuis capiẽs mihi trade.Qð illetangẽs

manũ cõ buſſit ⁊ ſobꝛiꝰeſſe cepit Addit᷑ qdð etiiã

narrat᷑ ab aliquibo.ꝙ mulier cepit virũ ſuũ au
re capta ad iuga trahere.Cui ille.Quid ſicfad.
Illa rñdit.qꝛ bos facꝰes qᷓ̃drupes manibo et

pedib reptans:iugũ te trahere opoꝛtʒ. SicqA

ille ſe recognouit ⁊ tandẽ abſtinuit. O vtinam
moderni ebꝛij hoĩes coꝛrigerent᷑ ex qctis.
G Lirca ſcdᷣm de moꝛtali offenſiõe querit᷑.
vtruʒ ebꝛietas ſit ſꝑ pctm̃ moꝛtale. Rñdet᷑ ſᷣm
Alex.ij.ij.⁊ in Angelica concoꝛ.Tho.⁊ Ancho.
alioſq; doctoꝛes recolligẽdo.qꝙĩ ebꝛietate pᷣt qͥs

peccare quadrupliciter.

Vno modo vſum rationis nõ totaliter pꝛi⸗
uando ſed alterando.

Alio mõ vſuʒ rõnis totałr tollẽo ſʒ raro.

Tercio modo vſum rationis frequenter et

aſſidue perdendo.

77

Quarto alijs occaſionẽ dandovł oſentiẽdo

Et ſᷣm hec iudicãdũ eſt ⁊ ↄfitendu.
ꝛimo inqᷓ; qñ qͥs in ebꝛietate nõ totalr pꝛi
uat᷑ vſu rõnis ſʒ alterat᷑:ica ꝙ ſcit qͥd facit.tunc
ſi H̊ accidit iaduertent᷑ ſiue raro ſiue etiã freq̃n
ter nõ ẽ pom̃ moꝛtale.qꝛ nõ fac a ꝓpoſito ⁊ ſciẽ⸗
ter.nec ita tenet᷑ talẽ alteratiõeʒ vitare ſicut ebꝛie

tatẽ q̃ puat vſu rõnis totałr. Si aũt ſcẽter tãtũ

biberet ꝙ talẽ grauedinẽ icurreret.et hᷣ cũ nota
bili leſiõe rõnis nõ excuſat᷑ a moꝛtali.qꝛ ꝑiculo
ebꝛietat ſe ſciẽter exponit vt ðꝛ in Angelica.Se
cus ſi ſine notabili leſiõe rõnis grauaret᷑ qꝛ ve⸗

niale eẽt ſi. HScðo. qñ in ebꝛietate tollik/
totalr vſus rõnis:ſʒ accidit raro.Et tunc notas ᷣ

tres caſus. Pꝛimus ſi hõ inebꝛiãs ſe neſcit vi.
ni potẽtiã:vł neſcit ꝙ extali potu poſſit inebꝛia
ri:vel nõ aduertit potũ eẽ immoderatũ:ſic põt
eſſe nullũ peccatũ ſicut credit᷑ de noe:vel ſalteʒ
eſt peccatu veniale. Scðs.ſi aduartit potũ im⸗

=

— —. —9 — —— —

Bermo

ui moderatuʒ eſſe:tñ dubitat an poſſit inebꝛiari
n. ex tali.tunc in hmõi dubio nõ debet ſe periculo
i, bꝛietacᷓ exponere bibẽdo adhuc de potu.alio⸗
n moꝛtałr peccat ᷣm Bonauẽ.⁊ Tho.Secus
r ſ extimaret ꝙ nõ põt iebꝛiari ex ſũptiõe.qꝛ tũc
veniale eſſet:ſʒ in dubio moꝛtale.Tertius ſi ad
N uertit bene p otũ eſſ. eimoderatũ ⁊ iebꝛiare valẽ/⸗
it tem.ſciens ſuã cõplexionẽ diſpoſitã ad ebꝛieta⸗

in.
fi
e
4. d.

abſtinere.tũc moꝛtałr peccat ſᷣm oẽs docto. qꝛ
ſe ſcent᷑ pᷣuat vſu rõnis ⁊ exponit ꝑiculo pecca
ti. Tertio.qñ ebꝛietas eſt aſſidua vel ↄſuetu⸗
dinaria ꝑdendo vſum rõnis. Nã ebꝛius ꝓpꝛie

e ðꝛ q̃ſi extra bꝛiam.i. regulã rõnis ſᷣm Anthoñ.
„ „ Et de h Aug.xxv.di.S.als ea demũ.ðᷣt.ꝙ ebꝛie
tas ſi ſit aſſidua moꝛtale pœm̃ eſt.⁊ h̊ ſᷣm doct.
pᷣdictos:nõ ꝓpteriteracionẽ actus vel freq̃nta⸗
ſr tionẽ:qꝛ pter h̊ veniale nõ fit moꝛtale.Sed qꝛ
nosõ põt eſſe ꝙ hõ aſſidue inebꝛiet᷑ qͥn ſaens ⁊ vo
. lens ebꝛietatez incurrat dũ multotiens experit
nz ſuã iabilitatẽ ad vinũ. J Quarto qñ occaſio
es nẽ dat qͥs vel cõſentit in alcerius ebꝛietatẽ.⁊ de
eng B ſᷣm doctoꝛes ſupᷣdictos ponunt᷑ caſus tres.
hauq Pꝛimus eſt generalis.qꝙ quicũq; ꝓcurat vt
r. qs inebꝛiet᷑ſiue hᷣ faciat ex leuitate vt inde ſola⸗
her tiũ ſumat.ſiue ſtudioſe:peccat moꝛtałr ſi etiam
lS nõ ſequat᷑ ebꝛietas in illo.qꝛ in dãnũ notabile
umn ꝓximi cõſenſit ⁊ occaſionẽ peccati moꝛtalis illi
dedit q̃nti ex ſe.extra de iniur.⁊ dã.dato.ſi cul⸗
nant pa. Secũdꝰ caſus detabernarijs.ꝙ qñcũq;
ßm tabernarij ꝑpendũt aliq̊s ex vino nimio ſũpto
he inebꝛiari qð experti ſunt plies in eis vt in ebꝛio

ſis ⁊ nõ curant reſiſtere qᷓntũ liq;. ſed ꝓpter aua
riciã dant illis plus de vino qᷓ; opoꝛtet guiter

tees „ .

e h. . peccant ſᷣm Ancho.ꝑ.ij.ti.vj.c.iij. Tertius ca⸗
ſus eſt de infirmis qͥb liq; poſſit dari vinũ ſu⸗
inm ꝑfluũ ad ꝓuocãdũ vomitũ:tñ nõ vſq; ad ebꝛie
na tatẽ.als dans ⁊ bibens moꝛtałr peccãt niſi cre⸗
derẽt ex illo potu nõ poſſe iebꝛiari.hec ſufficiãt.
Nnid R Circa tertiũ de mõ ↄfeſſionis nota ꝙ ſᷣm
Grego.xxxj.moꝛal.⁊ doctoꝛes ponunt᷑ pᷣcipue
npri qnq; filie gule de qͥb fadẽda eſt ↄfeſſio. Unde
nane pꝛactice ponẽdo ꝓ ſimplicibo pᷣmo ↄfitendũ eſt
ffein de gula iuxta ſpẽs dictas ß mone. xxix. Itẽ pᷣſer⸗
rſai, tim ſi ieiunia de pᷣcepto exiſtẽtia nõ ſuauit. Se
echri⸗ cũdo de filiab eiuſ.quaꝝ pᷣma eſt ebꝛietas ſᷣm
gtiti fratrem Angelum in ſumma.Sed Grego.vbi
nora ſupᷣ ponit hebetudinẽ mentis.hᷣ eſt: rõnis ſub⸗
ga uerſionẽ.vt ðᷣt Aureol.in cõpen:⁊ ſicꝓ eodẽ ac/
S. cipiunt᷑:liq; aliquo mõ differant. Unñ de iſtis pᷣ
ee ⸗ Rmo dpfitendũ eſt ſi ſceter ſe inebꝛiauit:vt patuit
olikt, . hᷣ ſᷣmone. Item ſi alteri cauſam inebꝛiandi de/⸗
eno, ¹ . dit ſcienter moꝛtale eſt. Iteʒ ſi induxit aliq̊s iu⸗
ee uenes vel mulieres ad tabernã vt peruertatad
bes turpia vł fecit frangere ſine cꝗ ieiunia ⁊c.hec cõ
ſenue⸗ fitenda ſunt. Secũda filia ẽ vᷣbi młtiloquiũ.
ſicc Nã gula facit effluere in multiloqᷣa inania.⁊ h
ig, „ cõmuniter vauale eſt:niſi ſint nimis turpia vł
„
5 £
*
1 3 .
*
6

„

tẽ:⁊ tũ magis vult ebꝛietatẽ incurrere qᷓ; a potu

XXXI

infamatoꝛia vel ex cauſa mala dicta. Tertia eſt

leticia inepta vt ſunt choꝛee tripudia ⁊ hmõi. et

ↄfitenda ſunt hmõi ſi facta ſunt intẽtione luxu
rie vel cũ ſcandalo. Quarta filia eſt leccacitas.
Grego.ðt.ſcurrilitas ⁊ idẽ eſt. Nã ſᷣm Cacholi
con libꝛũ ſcurrilitas ðꝛ a ſcurra.qð eſt leccatoꝛ.
vulgo in lingua noſtra ðꝛ leubezes. Pꝛo inde

de b oↄfitendũ eſt videliqʒ ſi fecit actus vel geſtꝰ
ſcurriles qͥ ꝓpuocant ad luxuriã vł ob b̊ dirit io

culatoꝛia verba laſciua.qꝛ moꝛtaleẽ niſi cũ legi
tima vxoꝛe ſᷣm Tho.⁊ in Ancho. Itẽ ſi fecit ta⸗

ctus:amplexũ vel oſcula vł cantus laſciuos vł

lr̃as vel exeniũ miſit ob amoꝛẽ libidinoſũ moꝛ
talia ſunt. Item ſi mediatoꝛ fuit inter tales vet
aſſociauit euntẽ ad hmõi ſcient peccauit.Quin
ta filia gule eſt abominanda imũdicia.Et pſᷣm
Tho. ⁊ Antho.ſup ĩtelligit᷑ de quacũq; ſuꝑflui
tate.ſicut ẽ eructatio fetida:vomitus:⁊ pᷣſertim

pollutio carnalis. Pꝛoinde ↄfitendũ eſt ſi tatũ

ſe ingurgitauit ex delectatiõe gule ꝙ vomitũ fa
cere opoꝛtuit:liq; em̃ vomere ſit vtile:tñ vitioſũ
eſt ex gula ſe ſubdere huic neceſſitati. Item ſi co
medit vel bibit vt poſſit luxuriari moꝛtale eſt pᷣ
terqᷓ; cũ vxoꝛe.Iteʒ ſi pollutus eſt in ſomnis ex
gula vel co gitatiõe aut delectatiõe moꝛoſa pᷣce⸗
denti.⁊ ſi hoc intẽdit moꝛtale eſt.Siliter ſi poſt

ea in vigilia deliberate cõplacuit ꝙ delectatiõez
bmõi habuerit moꝛtale eſt.als ſi accidat oino

pᷣter volũtatẽ pollutio.nec ↄſentit rõ nõ ẽ pctm̃
moꝛtale. Pꝛo exemplo finali legit᷑ in Ce
ſario ⁊ in ſũma Franciſci cõmeſtoꝛis de vitijs.
ꝙ; qͥdã ꝑegrinus veſtẽ ſue ꝑegrinatiõis ꝓ vino
foꝛti exponens inebꝛiatꝰ eſt:ita ꝙ a circũſtãtibo
putaret᷑ moꝛtuus:⁊ aia eius ducebat᷑ ad infer⸗
nũ:viditq; puteũ ꝓfundiſſimũ:⁊ ſuꝑ os pᷣnci⸗
pem tenebꝛaꝝ diabolũ ſedere. Interim qͥdã ab
bas ipſi ꝑegrino bene notus fuit adductꝰ.quẽ
diabolus ipſe pᷣnceps ſalutañ.potũ ſulphureũ
ignitũ in calice ſibi poꝛrexit.quẽ bibens in pu⸗
teũ illum pᷣcipitatus eſt.tunc ꝑegrinus nimis
timuit.⁊ ille diabolus alte damauit di. Addu
cite huc ⁊ illũ qͥ veſtem ꝑegrinatiõis vino expo
nens ſe inebꝛiauit.tunc videns ꝑegrinus ange
lũ ſuũ aſtantẽ ꝓmiſit ꝙ nũq; amplius inebꝛia
ret᷑ ⁊ petiuit liberari.⁊ ſic liberatus ⁊ expergefa⸗
ctus diem ⁊ hoꝛã notauit ⁊ in terrã ſuã rediens

dictũ abbatem illo die obijſſe cognouit. Ecce

qᷓ; dãnabilis eſt ebꝛietas. Rogemus ⁊c̃.

Feria ſecũda poſt dñicam quartã quadrage

ſime Sermo.xxxj.de auaricia vendentiũ ⁊ emẽ
tiũ vel mercatoꝝ ⁊ negociatoꝝ.
⁵

Becendit ieſus

9 hieroſolymã ⁊ inuenit in teplo ven⸗

dentes. Itẽ aliud thema.Nolite fa⸗

cere domũ patris mei domũ nego⸗

ciatiõis Joh.ij.⁊ in euangelio ho diemo. Dñs

Freriaa. noſt dominicã. in.

ieſus voluit de tẽplo eijcere vendẽtes ⁊ emẽtes

oues boues ⁊ colũbas ad ſignificandũ ꝙ mul
ta pctã cõmittunt᷑ inter negoc atoꝛes ꝓprt q di⸗
gnũ ⁊ iuſtũ eſt tłes a dei regno eijci. Un Alchu
inus ſuꝑ h̊ euangelio ðt ſic. Myſtice dñs qͥti⸗
die ſuã eccłiam ſpũalr intrat.⁊ q̃liter ibi vnuſ⸗
qJſq; ↄuerſet᷑ attendit.Caueamus ꝗ̊ ne in ecclłia
xpiana fabulis vel odijs vel cupiditatibi.⁊ ſic
fraudibo ac qᷣbuſuis vitijs inſiſtamus ne xpᷣs
veniẽs ſcʒ in moꝛte nos flagellet ⁊ de eccłia ſctã
eijciat.ſ.in infernũ. hec ille. Pꝛoinde xpᷣs facto
flagello eiecit tales de tẽplo ⁊ dixit.Nolite face⸗
re domũ pꝛis.i.aĩaʒ q̃ eſt domus dei.domũ ne
gociatiõis.ſ.vitioſe:vt patʒ in euãgelio. Itaq;
de auaricia mercantiũ ⁊ negociatoꝝ in q̃ multi
peccant tria myſteria decdlaremꝰ in b̊ ſᷣmõe.
Drunn de licita ↄ ditione
Scõm de iuſta appꝛeciatione
LcCertiũ de illicita defraudatione.⁊ ꝑ ↄſeq̃ns
de ſollicita cautione.
M Lirca pmũ de licita ↄoditione q̃ri᷑. Utrũ
licitũ ſit mercari vel negociatiões exercere xpᷣia⸗
no: ita ꝙ poſſit in tali ſtatu ſaluari. Rõ qõnis
eſt.quia Chꝛy.ſuꝑ Match.xxj.ðt.q mercatoꝛ
nõ põt ðᷣs placere. Nullus & xpᷣianꝰ dʒ eẽ merca
toꝛ aut ſi voluenit eſſe ꝓijciat᷑ ab eccłia.Qui em̃
emit ⁊ vendit nõ põt eſſe ſine ꝑiurio.hec ille.Sʒ
od hec rñdet᷑ ſᷣm Alex.iij.ꝑte ſũme.alioſq; theo
logos ⁊ canoniſtas:vt in Angel.qꝙ negociatio

vel mercantia de ſe nõ eſt mala nec illicta.Sed

Chꝛy.ſupᷣ loquit᷑ execratiue ꝓ eo ꝙ pauci ⁊ ra⸗
ro ſine pctõ eã exercẽt. Juxta illð Leonis dictũ.
de pe. di. v.qᷓlitas.Difficile eſt inqᷣt int vendẽtis
emẽtiſq; cõmertiũ nõ interuenire pcm̃. Pꝛoin

de notãdũ ꝙ negociatio põt eſſe mala ex płib

a qᷣb eſt cauendũ ſᷣm allex.⁊ Tho.⁊ Antho.ꝑ.
ij.ti.j.c.xvj.ponit ſeptem rõnes.
ꝛimo rõne intenti finis cupidi
Secũdo rõne ꝑſone derici
Tertio rõne offenſiui medij
Quarto ratione loci ſacri
Quinto rõne tempoꝛis feſti
Dexto rõne iniuſti conſoꝛtij
Sewptimo rõne male acquirendi
Pꝛimo rõne intenti finis cupidi.MNã ſi qͥs pᷣn⸗
cipaliter intendit ſolũ ꝓpt᷑ cupiditatẽ negodiari
finẽ vltimũ in lucro poneñ.⁊ ſolũ diuitias in i⸗

menſum augere intendẽs in ſtatu dãnatiõis ẽ

calis.qꝛ eſt pctm̃ moꝛtale auaricie tali intẽtiõe
ↄgregare ſm oms. ¶Sʒ di. Quali ů intẽ
tione debeã negociari. Rñdet᷑ ſᷣm pᷣdictos doc.

ꝙ nõ niſi ꝓpt finẽ honeſtũ ⁊ neceſſariũ: vel vtili

tatẽ reipublice.Uñ pᷣt negociatio ⁊ mercãtia eẽ
licita Pꝛimo ꝗpter neceſſitatẽ ad ſuſtentatiõʒ
ſui ⁊ familie iuxta ſtatũ ſuũ ↄdecẽtẽ.ꝙ ſi nimis
ſuꝑflua ↄgregat ad ditandũ ſe ⁊ ſuos vltra cõ⸗
decentiã pctm eſt. Scdðᷣo põt etiã eſſe licita pt᷑
pietatẽ vt inde pauꝑibo ſubueniat vł in cauſas

pias eroget.Tercio ꝓpter publicam vtilitatẽ ne
res neceſſarie ad hoim vitã patrie deſint vł ꝓxi
mis.ſic fit fine bono ⁊ lucrũ talis ĩde licite exp
tit.nõ quaſi finẽ ſʒ quaſi ſtipẽdiũ laboꝛis ſᷣua⸗
tis alijs circũſtãtijs nõ dãnat᷑ talis mercãtia.
Scðdo illicita fit rõne ꝑſone clerici.qꝛ talibꝓhi
bet᷑negociatio.di.lxxxviij.ꝑ totũ.UVñ.ij.Limo.
ij.Nemo militãs deo iplicat ſe nego.ſecłaribo.
Tercio rõne offenſiui medij.hoc eſt mediãtibꝰ
mẽdacijs ꝑpiurijs ⁊ fraudibo. Nã ſi qͥs itẽdit ꝓ
ximũ decipere ꝑ talia mendacia notabilr pemmi
moꝛtale eſt. Secus ſi in modico.Simiłr ſiqs A ·.
mẽdacio vtitur in emẽdo vł vendẽdo vt cõßuet
ſe indenẽ:puta vt vẽdat rem ſuã iuſto pᷣcio mẽ⸗

titur ſibi ↄſtitiſſe plus qᷓ; ↄſtitit peccat venialr

ſᷣm Anthoñ.ſupᷣ.⁊ hᷣ tene.q;uis qͥdã dixerunt

eelſſe moꝛtale.verũtñ ſi ꝑiurat moꝛtaleẽ ſᷣm oẽs

O Quarto rõne loci ſacri.ſicut qñ in cymi
terio vł in eccłlia venderet᷑ aliquid. Nam ſic erre
uerentia fieret loco ſacro.Et vt ſcribit᷑ in Ange⸗
lica ſumma ĩ eccłia nõ poteſt fieri ſine peccato
moꝛtali negociatio niſi magna neceſſitas excu
ſet. vt ptʒ extra de ĩmunitate eccłie.decet domũ
dei.li.vj.iuncto.c. Relinqui nolumꝰ.de cuſto
dia euchariſtie.Et hoc ĩtelligẽdũ dicit de actua
li ↄtractõe reꝝ q̃ ſine ſtrepitu fieri nõ põt.ſecus
in ↄuẽtiõe alicuiꝰrei emede vł vẽdende poſtea.
qꝛ nõ eẽt moꝛtale pctm̃. Hec ibi. Sed quid de
cãdelis que ibi vendunt᷑.Et ibidẽ rñdet᷑ ꝙ pñt
ibi vẽdi.qꝛ ſine vbis ⁊ ſine ſtrepitu fit venditio
illa.Ancho.aũt vbi S.dicit ꝙ qͥ b faciũt ad ſatii
faciendũ deuotioni fideliũ qͥ eas offerũt in ho .
noꝛẽ dei excuſant᷑. Si aũt pᷣncipałr faciũt ꝓpter
cupiditatẽ ⁊ lucrũ nõ excuſant᷑ a pctõ.ſicut nec

in tẽplo. Hecille. Quito rõne tꝑis feſti.qꝛ hoc
ꝓhibet᷑ extra de ferijs.ca.j.Et de hoc late ſer.de
ſctificatiõe feſti.Sexto rõne iniuſti cõſoꝛtij.qñ
quis ſocietatẽ facit cum eo quẽ nouit eſſe male
cõſcientie ꝑ fas ⁊ nefas male negociari. Nã te⸗
net᷑ ꝓhibere ſociũ q̃ntũ põt vel ſocietatẽ ſoluere
⁊ de iniuſtis lucris ꝑticipare nolle. Hec Anth.
Septimo rõne male acqrendi.ſ.ꝑ vſuras ꝑ ſy⸗
moniã ⁊ hmõi negocia q de ſe ſunt mala.Silłr
ꝑ ea negocia quib homines vt plurimũ abu⸗
tuntur ad maluʒ.vt facere taxillos et chartas.
aleas:⁊ oꝛnamenta laſciua ⁊ oĩa hmõi que hõ
tenetur nõ vẽdere eis quos ſcit abuti ad pctm̃
moꝛtale:puta meretricibo.qꝛ cooperant᷑ tali in
crimine. Idẽ de baliſtas vendẽtibo vel lanceas
vel ſagittas vel gladios vel venena ⁊ hmõi de *
quib ledunt᷑ homines.ã ſi quis talia illi ſci⸗ 1¹ „*
enter vendat qui abucit᷑:penaʒ incurrit oim eiꝰ
ſcelerum tanq; cooperatoꝛ.ij.q.j.Notum. Hec
in Anchonina. èäl
Circa ſcõm de iuſta appᷣciatiõe querit᷑
Utrũ aliqͥs poſſit ſine peccato vẽdere rem pᷣeo

carioꝛi.vl emere pᷣcio minoꝛi qᷓ; vſteat iuſte.Ad .

e

ſacerdotes veteris teſtamẽti in his q̃ vendebãt

—

— —

— —

-
—
fhf f —— —

l
bi⸗
i
dd

H

nnn
ln

Bermo

ne hoc bꝛeuit᷑ rñdendo ⁊ płima q̃ circa hec docto⸗
. res tractant dimitteñ. ꝓ ſimplicib dicere ſuffi⸗
18 at tria pᷣcipua documenta. Pꝛimũ eſt ꝙ re
kalenee vt cõiter nõ licqʒ rẽ vendere vl emere ni
n. iĩ iuſto pᷣcio. UVn qͥ ſcient᷑ vendit notabiłr plus
hn qᷓ; valeat in reſpectu ad vſum nr̃m.vł qͥ minus
no. emit:peccant moꝛtałr ⁊ tenent᷑ ad reſtitutionẽ:
tb. vtptʒ ex ſũma Angelica ⁊ Antho.vbi S. Si di

n cas. Quare nõ liq; mihi ſᷣm meũ placitũ vende
eo .

eon „ qꝛ ꝓuerbiũ legale eſt ꝙ res tantũ valet qᷓntũ vẽ
16 „» di põt. Rñdet᷑ ſᷣm Antho.⁊ doc.ꝙ qᷓ;uis te nõ
SSS „*. cogat qͥs vendere.tñ ſi vẽdere vis:iuſticie regu

ne. lã pᷣuare teneris.Et cũ ðꝛ ꝙ res tantũ valet q̃n/

x „ „ tũ vendi põt.intelligit᷑ de iure qᷓntũ valet:nõ de
une faccto. vt t Ancho. de butrio. Uñ acciꝑe pᷣciũ pᷣ⸗
dis ualens eſt pctin.qꝛ j iuſticäa. Q Scõðm do
mmi cumentũ ꝙ ſᷣm iura qñ pᷣciũ q̊ vendit᷑ res exce⸗
me dit medietatẽ iuſti pᷣcij.ſeu pᷣciũ q̊ emit᷑ deficit a
/ . medietate iuſti pᷣcij: tractus eſt nullus ⁊ vicio
1o ſus.extra de emp.⁊ ven.c.cũ dilecti. Exẽpli gra.
ten Valet res decẽ floꝛ.ꝓut cõiter extimat᷑.⁊ tñ ven
ſä ditoꝛ vendit ꝓ.xvj.flo.vel cũ valet decẽ emptoꝛ
ſſto emit ꝓ q̃ttuoꝛ cũ dimidio.Et talis cõtractꝰ põt
ana ꝑ iudicẽ irritari ⁊ defectus ſuppleri. Tertiũ ẽ
ꝙ in foꝛo ↄſcie etiã mioꝛ inpᷣcio exceſſus qᷓ; me

dietas iuſti pᷣcij ſi notabilis ſit eſt pctm̃ moꝛta⸗
e le.ᷣm Sco.in.iiij.di.xv.⁊ Tho.ij.ij.q.lłxxvij.qꝛ
ibi eſt iniuſticia ⁊ ꝑ ↄſeq̃ns eſt reſtitutio facdien

nt⸗ nVnnter:qꝛ extimat emptoꝛ vlł venditoꝛ tantũ va

, in hmõi ledit᷑ pxumus in modico veniale eſt. et
i dz ſatiſfactio erogari pauperibo.xiiij.q.v.qͥ ba⸗
hoa betis. Hec Anthonina g. . .
de R circa tertiũ de fraudib varijs in negociã
nan do vt ſciat quiſq; cauere vł cõmiſſa ↄfiteri No
mal tabimus ples modos peccandi in fraudando
ſin/ DPꝛimo em̃ peccat qͥs alterãdo.i.aliã rẽ ꝓ alia
lune vendendo.vt auricalcũ ꝓ vero auro.vel vinum
nh, limphatũ ꝓ puro.vilem pannũ ꝓ pᷣcioſo.ſicut
, narrat᷑ de Ipꝛi ⁊c. Scðo bonis mala miſcen
Slr do.vt vinũ defectuoſum vino bono infundeñ.
Dÿ corꝛruptas carnes cũ ſanis vendeñ.oua vetera
ſ⸗: cũ nouis ⁊c̃.vel aromata antiquata ⁊ ſic virtu
he te debilitata ꝓ recentibo ⁊c̃. Tertio cõpaciſcen
dann do. ſ.ꝙ nullus mercatoꝝ det minoꝛi pᷣcio tales
liin maerces. Quarnto defectũ rei tacendo vel ſophi
cs „ ſticando.ſicut qͥdã dicũt ꝙ equus talis nõ aſcẽ
gide dit arboꝛẽ ⁊ hmõi. S Querit᷑ ̊ An vendi⸗

lſo; **
ncs WJ Rñdet᷑ ſᷣm Tho.õ.⁊ Antho.ꝙ ſi defectꝰẽ occul

vA tus ⁊ reddit vſum rei noxiũ puta vendit equũ
Qlaaudicantẽ ꝓ veloci.vel cibũ coꝛruptũ ꝓ ſano.
ent. tenet᷑ manifeſtare ꝓpter ꝑiculũ ꝓximi vitandũ.
co Si aũt defecus no totalr impedit vſuʒ reti necc
„
0
* —

re carius cũ nullus cogit me ad vendendũ. Et

da ab eo ꝑ quẽ fit deceptio aduertenter in pᷣcio
notabiliter. Secus ſi fiat deceptio hmõi igno⸗

lere.ſic nõ eſt moꝛtale cũ fit ꝑ erroꝛẽ.Sʒ cũ poſt
ea ꝑpendit tenet᷑ ad ſatiffactionẽ leſo. Sed cuʒ

toꝛ teneat᷑ ſemꝑ dicere defectum rei quã vendit.

reddit noxiuz. ⁊ tũc demit de pᷣcio qᷓntũ ipoꝛtat
talis defecꝰ:nõ tenet᷑ manifeſtare. Item ſi defe

ctꝰeſt manifeſtꝰputa equꝰeſt monoculꝰ:nõ te⸗
netur manifeſtare.ſʒ tenet᷑ pᷣciũ diminuere.niſi
vſus eius eſſet ꝑiculoſus vł noxiꝰ:tũc em tenet
dicere emptoꝛi illð ignorãti. Heci Anthonina
Quinto peccat exter ⁊ hoſpitibo carius vẽden
do.h̊ ptʒ extra de emp.⁊ vendi.c. Placuit.Sex
to faſificãado ſq põdus vel menſurã vł modiũ

vl monetã vł cõputatiõeʒ. Septimo fraudẽ

quõcũq; cõmittẽdo.ſ.oꝛe mẽtiẽdovel ꝑiurado.
vel oꝑe qͥcq; iniuſte faciẽdo.Exemplũ legit᷑ ex
Ceſario ⁊ in Specu.di.vj.exem.xxv.qꝙ duo cl⸗
ues Colo nieñ confeſſi ſunt pctã iniuſtaꝝ mer⸗
cationũ.⁊ dixerũt ſe nil poſſe lucrari ſine mẽda
cio:ꝑiurio et fraudibo ⁊c̃.Quibus cõfeſſoꝛ ait
Pꝛomittite talia cauere ⁊ ego ꝓmitto vobis q;
iuſte negociãdo ditioꝛes ericj. Qð cũ illi ſuſce⸗
piſſent:pmo ſlo ãno(dyabolo tẽptãte)nil ꝓfe⸗
cerũt.ſʒ ad ↄfeſſoꝛis ↄfoꝛtatiõeʒ ꝑſeuerãtes po⸗
ſtea fuerũt nimis ditati i bꝛeui.⁊ gr̃as deo ege
rũt ⁊ ↄfeſſoꝛi Rogemꝰxpᷣm ⁊c̃.

Feria.iij.poſt dñicaz quartã Sermo.xxxij.

de petõ mendacij quod ſepe naſcit᷑ ex auaricia.

J dixero quia
ſnelcio eũ(.ſ.deũ patrẽ)ero ſilłlis vo
bis mẽdax. Joh.vij. ⁊ in euãgelio

hodierno. Hec vᷣba xpᷣs dñs dixit ad iudeos

q̃ erat młtũ mẽdaces. Nã vt dicit h euãgeliuʒ:
cuʒ eis xpᷣs dixiſſet. Nemo ex vob facit legẽ qͥd
me qritis iterficere.q.d. Lex ꝓhibet occidere in

nocetẽ ſicut ſuʒ ego inocẽs. Rñderũt iudei di.

Demoniũ habes.qͥs te qrit ĩterficere.Et in hoc
mẽdaciũ dixerũt.qꝛ eũ qrebãt iterficere vt i tex⸗

tu expᷣſſe ðꝛ. Chꝛiſtꝰitaq; dñs redarguit illos

de mẽdacio vt ptʒ ĩ themate. Sʒ qm młti ſunt
etiã xpᷣiani qͥ qtidie peccãt in mẽdacio.cõtra q̊s
ſcriptura cominat᷑ pſalmo.v.dicens. Perdes
oẽs qͥ loquunt᷑ mẽdaciũ.ꝑdes.ſ.tu deꝰ.Et ideo
Ecci.vij.Noli velle mẽtiri oẽ mẽdaciũ:aſſidui
tas em̃ eiꝰnõ ẽ bona.Et hec pñt poniꝓ thema
te alio. Vñ ð mẽdacio tria myſteria ðclaremꝰ.
ꝛimũ dicitur realis notificationis.
SGcðm diditur moꝛtalis aggrauationis.
Tercium dicitur damnabilis perditionis.
TCcirca pꝛimũ de reali notificatione quid

ſit mendaciuz. Magiſter in.iij.di. xxx viij. diffi

nit ſic. Mendaciuʒ eſt falſa vocis ſignificatio

cum intetione fallendi. In qua notantur duo
que ↄſtituunt mendacium. Pꝛimũ eſt falſita

tis expꝛeſſio. Scðòðm fallendi intentio. Nam ſi
quis dicat falſum nõ intendens dicere falſum
quia ſcilicet credit eſſe verum qð tamen nõ eſt
verum:tunc nõ eſt mendacium.vt dicit Aug.
xxij.q.ij. s auteʒ. Nam foꝛmale in mendacio
eſt loqui ↄtra mentẽ,menciri em dicinr zuaſ 1

ʒ mentẽ tre. Vñ ſᷣm Raymũ.⁊ doc.Aliud ẽ di⸗
cere falſum ⁊ aliud dicere mendaciũ.qꝛ falſum
dicit qͥ ðᷣt id qð nõ eſt veꝝ:liq ipſe dicẽs credat
eſſe veꝝ. Sed mendaciũ ðᷣt ꝗᷣ dicit id oꝛe qð nõ
credit mẽte. ſed intẽdit fallere. Uñ ſi iudeus ðᷣt
xpᷣm eſſe deũ veꝝ dicit.ſitñ aĩo nõ ita credat ipᷣe
verũ dicens mentit᷑ in ſe.vt h̊ ðꝛ in Catholicon.
Eſt ̊ mendaciũ nõ ſolũ in falſo dicto ſed etiaʒ

in vero qð mẽte qͥs nõ credit.vt ðꝛ in Anthon.
Pte. ij. ti. x.c.ſ. U¶ MNotãdũ ̊ᷣ ꝓ captu ſimpli⸗

auũ ꝙ loquedo generalłr vel large menqòaciũ fit
płlib in materijs. elmo aliqn in ſolo coꝛde
nõ in oꝛe.vt ꝗͥ loquit᷑ verũ de ꝓximo qð nõ cre⸗
dit. ſicut qͥ in facẽ laudaãt.ps. Qui loquit᷑ pacẽ
cũ ꝓximo ſuo ma.autẽ in coꝛ.⁊c̃. Scðo aliqñ

mentit᷑ qͥs ſolo oꝛe:nõ in coꝛde.vt cũ qͥs dicit ſi⸗/

cut credit coꝛde.licʒ nõ ſit ſic in re.⁊ talis nõ ðᷣt
mendaciũ pꝛie nec peccat moꝛtalr:nmiſi in caſu
quo tenebat᷑ adhibere debitã diligentiam ⁊ nõ
adbhibuit.puta in actu teſtificandi vbi ꝓximo ĩ

minet notabile damnũ.vel in iudicio.qꝛ ſic eſſj

moꝛtale.vel cũ hʒ iurare.xxij.q.ij. Aniaduerten

dũ.Hec angel. Tertio qͥs mentit᷑ in noie.ſ.fal

ſe no men poꝛtãdo. Uñ An.ix.de ſiłitudinib.
ꝓ regla generali ponit ꝙ om̃e petm̃ mendadcũ
eſſe ꝓbat᷑.qꝛ qͥtiens qͥs peccat totiens deo men
tit᷑ id qð ꝓmiſit in baptiſmo.ſ.abꝛenũciare ſa
thane ⁊ oĩbo oꝑibo eiꝰ.de ↄſe.di.iiij.c.pᷣma igit᷑.
Igeo Amb. xxij.q.v. Cauete inqͥ t frẽs om̃e mẽ⸗

daciũ. Mẽdaciũ eſt xpᷣianũ ſe dicere noĩe ⁊ xpᷣi

oꝑa nõ facere. Mendaciũ eſt epᷣm vel ſacerdo⸗
tẽ vel dericũ ſe ꝓfiteri.⁊ Zᷣria huic oꝛdini oꝑani.
Hec ille. Quarto in fictione vel ſimulato oꝑe
Vñ dicto.c. Cauete Amb.ðt.Nõ ſoluʒ in falſis
vᷣbis ſed etiã in ſimulatis oꝑibd mendaciũ eſt.
qð intelligit᷑ qñ fit h̊ intẽtiõe fallendi ꝓximũ.ſe
cus ſi fiat ficcio ꝓpter bonũ. X Nimirũ ſᷣm
Alexã.ij.ij.de hypocriſi.? Bonauẽ.in.iij.di.xxx
viij. Simulatio qñ fit rõne cautele vt aliquod
malũ euitet:nõ eſt pctm̃. Sicut fec Dauid mu
tañ.faciẽ ſuã coꝛã Abimelech. Siliter qñ fit rõ

ne inſtructionis vel doctrine:nõ eſt pem.ſicut

religioſus maioꝛẽ ſanctitatẽ qᷓ; hʒ ſimulãs in ſe
obſeruãdo a diſſolutione ꝓpt p̊ vt ꝓximi bonũ
exemplũ capiant imitandi:nõ peccat:ſʒ meret᷑
vt ptʒ ꝑ Grego.xxxj.moꝛal.Sic⁊ de vᷣbis ⁊ fa⸗

ccis inſtruccoꝛijs. Jõ Aug.li.de q̃ſtionibꝛ euan

gelidis ðt. Nõ ome qð fingimus mendaciũ eſt.
qſʒ qñ fictio nil boni ſignificat mendaciũ eſt.Cũ
gũt fictio nr̃a refert᷑ ad aliquã ſignificationẽ nõ
eſt mendadiũ.ſed figura alicuiꝰ veritatis. Sic̃
aũt dicta ita fingunt᷑ etiã facta ſine mẽdacio ad
galiquã rẽ ſignificandã. Hec Aug. Exeplũ ſub⸗
iũ git ibidẽ de figuratis locutõibo in qͥb fingit᷑
aliqͥd:nõ vt aſſerat᷑ ita eſſe facũ ſicut narrat᷑.ſʒ
eã ꝓponimus vt figurã alceriꝰ qð aſſerere volu
mus.Sicut Judic.ix.iuerũtligna vt ſibi ↄſti⸗
cuerent regẽe.⁊ in multis ꝑabolis noui teſtamẽ

Feria . poſt dominica. I.

ti. Itẽ de factis cõſimiłr legit ꝙ xpᷣs finxit ſe lõ
gius ire Lu.vl.ad ſignificandũ qꝛ iturꝰerat in
celu. Hec in Anthonina vbi S. Itẽ qñ etiã qͥg
ſimulatiõeʒ facit rõne ſignificatiõis.ſic Jacoß
ſimulauit ſe Eſau ꝓ accipiẽda bñdictiõe q ſibi

a deo fuit oꝛdinata.h̊ no eſt pem̃. Sicut etiaʒ
ſi qͥs in repᷣſentatõe myſterij paſſiõis xpᷣi fingit
ſe eſſe pylatũ vł iudeũ vł xpᷣm ⁊ hmõi.nõ pec/
cat vt ðꝛ i Angelica Sʒ qn fit ſimlatio ad deci

piendũ h̊ eſt pcm̃ã. x Quinto medaciũ pᷣt
cõmitti in ꝓmiſſiõe.ſicut freq̃nter artifices faci
unt de pᷣꝑandis oꝑib ad certũ tẽpus.vl de ſol

uẽdis debitis ⁊ nõ implẽt.De h̊ ſᷣm Tho.q.cx.
artci.iij.⁊ ĩ Anthonina ðꝛ.ꝙ cũ qͥs ꝓmittit ſim/

plr. ſ. ſine iuramẽto.ſi hʒ animũ id faciẽdi qð ꝓ
mittit:nõ mẽtit̃ qꝛ nõ facit cõtra id qð habet in
mẽte.als ſi nõ itendit facere qð ꝓmittit peccat

mẽedaciter ꝓmittẽdo.ꝙ ſi itẽdit facere ſʒ poſtea

noõ facit videt᷑ agere ĩfideliter ꝑ hᷣ̊ ꝙ animi mu
tat. Poteſt rñ excuſari ex duob. Uno mõ ſi p⸗
miſerat id qð ẽ illicitũ.qꝛ ſic ꝓmittẽdo peccat.⁊
illud ſeruare nõ debet. Un Iſið. xxij.q.iiij.ca.

In malis inqͥt ꝓmiſſis reſcinde fidẽ. Alio mõ

excuſat᷑ qñ ſuꝑuenit cauſa rõnabilis nõ implẽ

di.puta nouꝰ caſus impꝛemeditat.aut muta
tio ↄditiõis ꝑſonaꝝ ⁊ negocioꝝ.ſicut apłs nõ

fuit mẽetitꝰnõ eũdo Coꝛinthim qͥ ire ꝓmiſerat.
qꝗᷣ poſtea ipedimẽta ſuꝑuenerũt.Silr Petrꝰ
di.xpᷣo. Non lauabis mihi pedes cc. xxij.q.ij.

Beatꝰ.Deniq; etiã ſi nõ ſuꝑuenit impedimẽtũ

nõ ſꝑ eſt pctm moꝛtale nõ iplere ꝓmiſſum.niſi
hm Ancho.S.ſq; q qᷣs ſe obligare intendit ad
