bus nec ꝓuectu vite melioꝛis iterceſſio ſit a ſan⸗
ctis inquirẽda ⁊ ſperãda eis ſecura ſe dbuolue
ret humana ſegnitia.nec iuolui talibꝰ implica⸗

mẽtis vllius vᷣtutis expeditiõe curaret.hec ibi.

O ergo homo diſce que peccata ſint cõfitenda.
⁊ quere talẽ ↄfeſſoꝛẽ qui melius nouit diſcerne
re. Secũda regula ꝙ qͥcunq; facit aliquid de
q̊ dubitat eſſe pctm̃ moꝛtale.peccat talis moꝛ⸗
taliter.quia diſcrimini moꝛtalis pctt exponit ſe

unt 1 s ipᷣm. vnde Bonauẽ. ſup.iiij.di.xvij.dicit. ꝙ du⸗
ſubiecimꝰ.recognoſcamꝰ noſipᷣos exẽplo huiꝰ

bitãs de aliquo pctõ cõmiſſo.ſi eſt moꝛtale vel
veniale:tenet᷑ cõfiteri:ne diſcrimini ſe exponat.

9 n. foꝛti fide ⁊ humillum BHec regula ponit᷑ etiã per Anthoñn.vbi ſupꝛa.
do q̃tenus audire valeamꝰ pijſſimũ ieſum di⸗/

ercia regła ꝙ ignoꝛãtia nõ ſemꝑ excuſat
hoiĩiem a pctõ qn illud ſit moꝛtale.Declarat᷑ ſᷣm
Bona.ſupꝑ.ij.di.xxij.⁊ Rich.alioſq;.qꝛ ignoꝛã
tia quedã eſt iuincibilis:vt ĩ infãtibꝛ ⁊ amẽtib
pmol ignoꝛaci excuſat a toto Siliter i ebꝛijs
ine culpa incidit quis ebꝛietatẽ.qꝛ non
aduertit foꝛtitudinẽ vini vt Noe excuſat᷑.als ſi
ex culpa nõ excuſat᷑ a toto ſʒ a tãto vt Loth. Itẽ
ignoꝛaãtia q̃dã ẽ vincibilis ſʒ craſſa ⁊ ſupina cũ
qͥs ex negligẽtia nõ curat vitatẽ diſcere cũ poſſʒ
et hec excuſat a tãto.ſ.q nõ eſt tã graue pctm̃.ſʒ
nõ excuſat quin ſit moꝛtale in his q̃ ſunt de pᷣce

pto diuino ⁊ nature.xxxviij.di.Qui ea.Deniq; .

alia eſt ignoꝛãtia affecata:qua qͥs nõvult ſcire
vᷣitatẽ vt liberiꝰ peccet.⁊ hec nõ excuſat nec alle

uiat pem̃ vt dici᷑t Angelica.quin potius gra⸗
uat.ſicut exempli gratia.ſi ſeruus necvult audi

— VFo — —

— —

4

— — —

— — — —

S— —

— E— — 1

Bermo

re verba dñi ſui nec facerè grauiꝰoffẽdit qᷓ; qui
audit.tñ nõ implet.Er his pqʒ quomodo ſit cõ⸗
fitendum de huuſmodi.
D irca còm de regulis põꝝ q̃ accipiun

Drur er ꝑte dilecõis. Et ſic in oꝛdie ad pꝛedicta

Quarta regula ðꝛ cõtrarietas diuine charitatj.

⁊ eſt talis.Om̃e qð directe cõtrariat᷑ diuine cha

ritati eſt pom̃ moꝛtale.⁊ hãc ponit Tho.ij.ij.q.
lix.ar.iiij. Rõ qꝛ charitas et pemm̃ moꝛtale ſunt
cõtraria q̃ ſe mutuo nõ cõpatiunt᷑ vt dicit Aug.
ſuꝑ Joh̊.nam ſᷣm Rayne.in ſũma ꝑ charitateʒ

mens cõuertit᷑ ad deũ ⁊ deo cõiũgit᷑.j. Joh.iijj.

Qui manet in charitate in deo manet ⁊ deus in
eo ⁊c̃.Sed ꝑ pœm̃ moꝛtale mens auertit᷑ a ðᷣo.
ſicut g̊ cõuerti ad deũ ⁊ auerti a deo nõ poſſunt
in eoe hoie eẽ ſimul.ſic charitas ⁊ pctin moꝛta
le. Pꝛoinde oẽ qð eſt cõtra charitatẽ directe.ſic
odire deũ.blaſfemare.idolatrare.ꝑiurare ĩ noĩe
eiꝰ.⁊ hmõi eſt de gñe ſꝑ pccm̃ moꝛtale. Si aũt
aligꝗd nõ ſit directe cõtra charitatẽ dei licet ſit cõ⸗
tra feruoꝛeʒ charitatis veniale eſt.puta ſi qͥs ni⸗
mis diligit diuitias.et hmõi.tñ atra deũ ita ꝙ;
Apter amoꝛẽ talẽ creature nullo mõ vellet facere
cõtra dei pᷣceptũ.veniale pctm̃ eſt. Alioqn ſi in⸗
tantũ diligeret ꝙ ꝓpter amoꝛẽ ſq diuitiarũ vel
honoꝝ vel filioꝝ.⁊ hmõi.ꝑatus eſſet facere con
tra dei pꝛeceptũ:eſſet cõtra charitatẽ ⁊ moꝛtale.
Quinta regula dicit᷑ offenſa fraterne dilectiõis
ſcilicet ꝙ om̃e illud in quo notabiliter offendit

ꝓximi dilectio eſt moꝛtale pctm̃. Dici᷑ notabilłr

qꝛ ſᷣm Tho.ij.ij.q.lxvj.ar.vj.id qdðᷣ modicũ eſt

ratio appᷣhendit quaſi nihil.ex.ij.phᷣicoꝝ.iõ in

modico offendere veniale reputaturi puta fu⸗
rari obolũ vel acũſed notabiłr offendere cõtra
charicatẽ ꝓximi moꝛtale eſt.Exemplũ de ſingu
lis pᷣceptis ſcðᷣetabule ſq de ꝓximis.ſi qͥs pꝛeʒ

vel matrẽ notabilr exaſperat.vł ꝓximũ in coꝛꝑe

vel rebo vel vxoꝛe vel fama ledit aut ledere ĩten⸗
dit notabiłr in aliquo.ſimiłr ſi qs minus iuſte
iudicat ꝓximo vel calũniat᷑ vel oppꝛimit illuzʒ.
oĩa hmõi ſunt cõtra pᷣceptũ charitatis.ergo ⁊c.
E Serxta regula dicit᷑ cõtrariatio conſcien
tie ꝓpꝛie aliqͥd dictantis.ſq ꝙ oẽ qð fit cõtra cõ⸗
ſciam edificat ad gehẽnã.hãc o nit Aug. xxviij.
q.j.omes.S.ex his.⁊ intelligit᷑ ſi cõſcia ſit fixa ꝙ;
illð ſit moꝛtale.Silłr ſi eſt ↄſcia dubitãs de hᷣ vt
patuit ex ſcdᷣa regła.Si ãt ↄſcia ẽ timidade hoc
et ſcrupuloſe titubãs dũmodo ſub cõditione
actualiter vel habitualr nolit peccare moꝛtałr
nõ peccat ſᷣm Ancthoñ.floꝛeñ.vbi ſupᷣ.? Aureo.
in cõpen.niſi eẽt in his q̃ ſũt manifeſte ↄtra legẽ
dei ⁊ nature. Ratio regule eſt ſ̃ᷣm Tho.ĩ quod⸗

libeco.iij.q.añpenult᷑.qꝛ actꝰhũanꝰiudicat᷑ ſᷣm

idi qð voluntas fert᷑.nã ⁊ Hieronymꝰ.xxiiij.q.

j.c.odi.dicit:q deꝰiudicat cauſas potiꝰqᷓ; oꝑa.

ſicut exempli gratia.ſi quis volẽs occidere pf̃eʒ

occidit ſeruũ.patricida eſt coꝛã deo ⁊c.Et econ⸗

uerſo.ſi qs volens occidere beſtiã occidit boĩeʒ

XII

90
debita diligẽtia adhibita:nõ eſt homicida Si

ad/ꝓoſitũ qui in cõſciẽtia diccat hoc nõ eſſe fa⸗

dendũ qꝛ moꝛtale eſt.ſi cõtra conſcietiã facit:iu
dicatur reus.vnde O tu pccõꝛ diſce ꝙ ð oibus
que feciſti cõtra caritatẽ dei ⁊ etiã pꝛoximi:⁊ cõ⸗

tra conſcientiã debes cõfiteri.Exemplũ legit᷑ in
ſpeculo.di. ij. exẽplo.ix. quidã nõ tenẽs con⸗
ſaẽtiã rectã in cauẽdis vitijs infirmatus coꝛã

aſtantibo dixit. Ecce video infernũ apertũ et ſa-
than ⁊ cayphã cuʒ ceteris qui occiderũt chꝛiſtiũ

in ꝓfundis ⁊ flamis tartari.int᷑ quos heu mi⸗
hi infeliei locũ perditiõis cõſpicio paratũ. Cũ

q; exhoꝛtaret᷑ ad penitentiã ⁊ ſpem. Reſpondit
deſperañ.nõ eſt mihi tẽpus penitẽdi cũ iam vi⸗

derim iudiciũ meũ.⁊ ſic expirauit.
F Airca tertiũ de alijs regulis que accipiũ
tur ex parte volũtatis ⁊ in oꝛdine ad pꝛedicta.
Septima regula dicit᷑ conſenſus ratiõis.⁊ po⸗
nit eam cancellariꝰpariſieñn.⁊ Anthoñ.vbi ſupᷣ.

videlʒ ꝙ nullũ eſt peccatũ moꝛtale actuale abſ⸗

q; conſenſu deliberato ratiõis vero vel int᷑pꝛe⸗
tatiuo.Et declarañ.ſubdit. Interpᷣtatiuũ autẽ
cõſenſum eſſe dichmꝰ dum habuit ratio tempꝰ
ſufficiens deliberandi ea circa que vitanda eſſe
peruigil tenebat᷑.⁊ nõ reſtitit dũ repugnare de⸗

buit. Nam ſicut qui tacet cõſentire videt᷑. vt di⸗

citur de regulis iuris.ſic qui nõ reſiſtit dum de

bet interpᷣtatur cõſentire.quẽadmodũ qui non

reſiſtit ſerpeti intrati ſinũ eius. Ad idem de pe.
diſt. j. ca. Uoluiſſent. Gꝛego.dicit.q qcunq; nũ

qᷓ peccare deſinüt dum viuũt tales oſtẽdut ſcʒ
interpᷣtatiue ꝙ ſemꝑ in peccato manere cupiũt

⁊ per cõſequẽs iuſte in ꝑpetuũ in peccatis dam
nani digni ſunt. Ratio aũt huiꝰ regule dicte eſt
qavt Aug.xv.q.j.ca.j.dicit. Peccatũ vſq; adeo
voluntariũ malũ eſt ꝙ niſi ſit voluntariũ nul⸗
lo modo peccatũ eſt.̊ patʒ regula. ꝙᷓ Octa⸗
ua regula dicit᷑ finalis intetionis videlʒ ꝙ oĩs
acus intentus ad peccatũ moꝛtale pꝛinapalit᷑
eſt moꝛtalis etiã ſi non ſequatur intẽtũ.Et hoc
ſᷣm Ancthoñ.ſiue intendat᷑ actu ſiue habitualit᷑
Quod ſcitur per hoc ꝙ ſi talis operãs introga
tus cur hoc facit.reſponderet Ad hunc finẽ fe⸗
ci.⁊c̃. Hec regula ꝓbat᷑ ꝑ verbũ xpᷣi Matth̃ᷣ.v.
dicẽs.Qui viderit mulierẽ ad concupiſcẽdum
eam iam mechatꝰ eſt in coꝛde ſuo. Ex hoc patet
bmũ documẽtũ ꝙ qͥ deliberate cogitat ad pec/
candũ cum aliqua ⁊ quotiẽs ad hunc finẽ illã
alloquit᷑vel aſpicitvel mancipat vel aplexat᷑ ⁊c.

peccat moꝛtaliter totiẽs. dũmodo interioꝛ intẽ⸗

tio et actio exterioꝛ ſunt ſeparata ᷣm tempus.

⁊ ſicſunt diuerſa peccata.⁊ ideo ſingula cofitẽ⸗
da ſᷣm docoꝛes vtpote plura deoꝛdiata ⁊ deoꝛ

dinatões.Secꝰſi ſunt coiũcta ſᷣm tẽpus ⁊ cooꝛ
dqinata vt cauſa ⁊ effectus qꝛ ſic ſunt vnũ petin
foꝛmaliter illa plura. Secũdũ documẽtũ ꝙ

exquo cogitatiòis et intentiõis ſpecies ex obie⸗

cco iudicat᷑.ideo debet hõ ↄfiteri ſi illud pecca⸗

Dominica ſecunda quadrageſime

tũ voluit exercere cũ vᷣgine vł ↄiugata vłvidua

Nam ſi qͥs deliberate ſtendit peccare cum vᷣgi⸗
ne eſt ſtupꝛi ſpecies.ſi aũt cũ ↄiugata eſt adulte

riuʒ.ſi cum vidua voto cõſecrata eſt ſacrilegiũ.

Si cũ cõſanguinea inceſtus eſt. Si cõtra naar .“
o7
na regula dicit᷑ nimie affectiõis.que accipit᷑ ab

ram ſodomiticũ eſt.Et ſic debet cõfiteri.

Aug. xxv.di.S. Criminis.⁊ docto.viq; ꝙ nullũ

eſt adeo pctm veniale qͥn fiat moꝛtale dũ nimis

placet.hoc eſt duʒ cõſenſus fit vt in moꝛtale vel
dum otẽptꝰ ſeqͥtur.qꝛ ſic fit moꝛtale ꝑ cõtẽptuʒ
Vñ de pe.di.j.tres ſũt.in glo.ſcribit᷑ ſic. Si qͥs
ctẽnit venialia ꝓpter contẽptũ eoꝝ cõſtituit᷑ di
gnus moꝛte eterna. Sicut ſi qͥs ↄtẽnit obſtrue
re foꝛamina nauis ſubmergit. Et ecõuerſo nul
lum pctm̃ eſt adeo moꝛtale qͥn fiat veniale duʒ

diſplicet.i.nõ placʒ cõſenſu deliato. Et
hoc daret ex regula ſeptima pᷣdicta.Nã nec pec⸗

catũ moꝛtale nec etiã veniale dicit᷑ pctm̃ actuale
niſi ſit voluntariũ.qꝛ nemo peccat etiã venialłr
niſi cũ habet vo lũtatis vſum.Et nemo etiãve⸗
niałr peccat in eo qð nullo mõ põt ꝓhibere nec
ctiã potuit pᷣcauere.vt ptʒ ſᷣm Bonauẽ.ſuꝑ.ij.
di. xlj. O ergo hõ nõ potes cõqueri cõtra deũ.qꝛ
ſi vis potes deo auxiliãte cauere oẽ pctm̃. Naʒ
licet oia venialia pᷣcaueri vel ꝓhiberi nõ poſſũt
quin ĩ aliqð eoꝝ tota vita icidat qͥſ:tñ nullũ eſt
ſingularit qð nõ poſſit pᷣcaueri. Hec Bonauẽ.
Decima regula ðꝛ pnie actiõis:vicʒ ꝙ oẽ pec
catũ q̃ntũcunq; moꝛtale graue ꝑ pniaʒ verãa ſe/⸗
qᷓntẽ fit veniale.id eſt venia dignũ.UVñ Math.
iiij. Penitentã agite appꝛopinq̃bit em regnũ ce
loꝝ.Et ad pᷣmiſſa ponemꝰfinale exẽplũ in ſpe⸗
culo exem.di.vij.exẽplo.liiij.ꝙ in Anglia rectoꝛ
culuſdã eccłie pecũioſus ⁊ luxurioſus ĩfirmatꝰ
grauiter oꝛdinẽ pᷣdicatoꝛũ itrauit. Et cũ aliq̃n⸗
tulũ cõualuiſſet exiuit:⁊ multis ſe criminibo ex/⸗
poſuit.Uñ vidit in ſõnis xpᷣm dñm iĩ aere ſedẽ⸗
tẽ ad iudicãduz.⁊ oĩa pctã ſua ſuꝑ caput ſuũ eẽ
ſcripta ⁊ infernũ ſubtꝰhiantẽ ad ſe recipiendũ.

Cunq; territꝰad xpᷣm reſpiceret vidit terribiẽ ?Z

itolerabilẽ pluſqᷓ; ĩfernuʒ ⁊ dicentẽ.Aut ſoluat
3 ciũ ꝓ pœis aut in iĩfernũ vadat.Euigilãs cuʒ
lachꝛymis cõfeſſus eſt ⁊ habitũ oꝛdinis reſũp⸗

ſit. ⁊ dimiſſa ſũt ſibi pccã. Poſt mẽſeʒ migrauit

ſacramentis munitꝰ in xpᷣo.⁊ ſaluatꝰeſt ꝓut re
uelatũ eſt cõfeſſoꝛi ſuo apꝑẽdo. Rogemꝰꝗ̊ Je⸗
ſum chꝛiſtum ꝛ7.

Dñica ſcða qͥdrageſime poſt pꝛandiũ. Ser⸗

mo. xiiij. de alijs regulis peccatoꝝ.

On vocauit
nos de in imũdiciã ſʒ in ſctifi⸗
catiõeʒ in xpᷣo ieſu dñno noſtro.
Uerba ſunt apłi.j.ad The.iiij.⁊ ĩ epła hodier
na. J Itẽ aliud thema. A pctõ meo mũda
me deꝰ. Qm̃ iniqtateʒ meã ego cognoſco.ps.l.

Chariſſimi ſi igere aduertimꝰſũme neceſſa
riũ eſt hoĩ cognoſcere ſua pctã.et illa ſũmo ſtu⸗
dio de cetero cauere.ac de cõmiſſis pniaʒ agere:
vt miſicoꝛdiã a deo poſſit obtinere. Naʒ ad id
monet nos rõ nr̃e vocatiõis.Quare em̃ nos d
us vocauit ⁊ elegit ad xpᷣianitatẽ niſi vtiq; vt ſi
mus ſcti et in maculati ab oĩ pctõ.⁊ digne gr̃a
acglia dei. vt docet apłus in epła hodierna di⸗
cẽs. Hec eſt volũtas dei ſcificatio vr̃a.i.emũda
tio ab oĩ pctõ.Et ĩfra.Nõ in paſſiõe deſiderij ſi⸗
cut ⁊ gẽtes q̃ ignoꝛãt deũ.Et ifra. Nõ em̃ voca
uit nos deꝰ in imũdiciã ſq; pcti:ſʒ ĩ ſccificatõem.
⁊c̃. Sed qm̃ initiũ ſctificatiõis eſt noticia pccĩ
ꝓpꝛij ⁊ ſuijpᷣius ꝓut dict BerñF. Uñ et Seneca
in epłis. Qui peccare ſe neſcit.neſcit nec vult coꝛ
rigi.& ⁊c. Scðo qͥq; monet rõ curationis.ſ.a
pctis. Uñ Aug.ſuꝑ ps.il.dicit.Nemo eſt inſana
bilioꝛ eo qͥ ſibi ſanꝰvidet᷑. Sicut em̃ ĩfirmꝰqͥ nõ
cogno ſcit ĩfirmitatẽ ⁊ ꝑiculũ nõ curat q̃rere ſa⸗
nitatẽ. Sic in ꝓpoſito multe aĩe xpᷣi ſanguine re
dẽpte heu vtvidemꝰpereũt ĩ pctis qꝛ nõ cogno
ſcunt ſua pctã nec ꝑicula ꝑpendũt. Quocõtra
Berñ.in tinoe⸗2 Bug n ſoliloqo docẽt. ꝙ nul
la bꝛeuioꝛ ⁊ melioꝛ oꝛatio eẽ põt qᷓ; illa oꝛatio a
ſanctis tradita.ſc; Deus da vt nouerim me no

uerim te. Jõq; ⁊ pſal.oꝛat dicẽs ſupᷣ.Ampliꝰla⸗

ua me ab iniqtate ⁊ a pccõ meo mũda me Sub
dit.Qm̃ iniqtateʒ meã ego cognoſco ⁊c̃. Iaq;
de pctõꝝ cognitõe pᷣter pᷣdictas ſupᷣ regulas po

nemus adhuc plures alias in b̊ pᷣmone vt me⸗

liꝰ ſciamꝰ diſcernere ĩter lepꝛã ⁊ lepꝛã.ſcʒ moꝛta

lẽ ⁊ venialẽ.Et hec in trib articulis myſterioꝝ.

Seunn de regulis delictoꝝ in ſacramẽtis.
cðm de reglis trãſgreſſionũ in pꝛeceptis..

Terciũ de reglis offenſionum in pꝛoximis.

R irca pᷣmũ de ſacramẽtis ſuſcipiendis
Notandũ ſᷣm doctoꝛes tradunt᷑certe regule ad
cognoſcendũ ðlicta moꝛtalia vł venialia.Et de
iſtaꝝ regulaꝝ pmis duab plurima ſcripſi etiã
in q̃drageſimali de pnia ſᷣmone.xxxvij.LV.vi
de ſi placet ibi. Pꝛima regula ðꝛ idigne ſuſce⸗
ptiõis.vic; ꝙ qͥ cunq; aliqð ſacramẽtũ eccłie ſu⸗
ſcipit indigne.h̊ eſt cũ ↄſdentia moꝛtalis culpe.
totiẽs quotiẽs ſic ſuſcipit peccat moꝛtaliter. Et
hanc ponũt ⁊ tenẽt cõiter doctoꝛes ſuꝑ.iiij.De⸗
clarat᷑ ex autoꝛitate.j.ad Choꝝ.xj.ð euchariſtia
Qui inquit mãducat ⁊ bibit indigne iudiciũ ſi
bi mãducat ⁊ bibit.Unde de alijs etiã ſacramẽ
tis generalr Aug.ↄtra ꝑmenãõ.li.j.dicit.ꝙ ma⸗
li oẽs dicunt᷑ polluere ſacramẽtũ q̃ntũ in ipᷣis ẽ
cũ tñ illa ſacramẽta imploluta ꝑmaneãt.Sʒ h̊
ꝓ tanto qꝛ in bonis digne ſuſcipiẽtib ꝑmanẽt
ad pᷣmiũ.in malis aũt ad iudioũ. Hec ille. Itẽ

Bem̃.ſuꝑ cãtica.ſᷣmõe.xciiij.expᷣſſe dic ꝙ abſqʒ

ſpũſancto ſacramentũ oẽ ad iudiciũ ſumit᷑. Itẽ

boc idẽ ptʒ ex ratiõe.qꝛ qͥcunq; indigne cũ ↄſci⸗
enctia moꝛtalis culpe ſumit ſacramentũ facit ſa
gamento iniuriaʒ ⁊ irreuerentij. Sedvt Aug.

/

ſ/
tſa
ng⸗

Bermo

li.de vnico baptiſmo expꝛeſſe dicit ſic. Nulli ſa⸗
cramẽto faciẽda eſt iniuria.⁊ ptʒ li.oꝛiginaliũ.
XNenic exẽplificatõe ptʒ. Nõne iniuria fie
regi ſi qͥs eũ ſuſciꝑet in hoſpitiũ ſtercoꝛe ple
nũ.Dicqͥ regẽ xpᷣm ſuſcipit in ſacramẽto quo⸗
cunq; in pctis.Exẽplũ de ſi⸗ nles ſacramẽtis
pone. Pꝛimo de baptiſmo. S
ptiſmũ ſuſciꝑet ĩ volũtate pci exiſtẽs. Silr ſe⸗

cundo de ↄfirmatiõe.ſi qͥs incõtrit accedit ⁊c̃.

Tercio de oꝛdinis ſuſceptõe.Quarto de eucha
riſtia. Quiĩto de pnĩa ficta. Sexto de matrimo
nij ſacramẽto cum ↄſcia moꝛtalis pcti ſuſcipiẽ
do. Et vltimo de extrema vnctione ſiłr in pccõ
ſuſcepta Uñ in Angelica ſũma ſᷣm Bonauẽ.
ðꝛ ꝙ vnctio debet dari ĩfirmis tm̃ qui in moꝛ⸗
talipctõ nõ ſuntergo ⁊c̃. Unde quotiẽs quis
aliquod ſacramẽtũ indigne ſuſcipit tenet᷑ ↄfite
ri. Secunda regula ðꝛ indigne admini⸗

ſtratiõis. vic; ꝙꝙ quicũq; idigne hoc eſt cũ ↄoſci

„

entiò pqi moꝛtalis:vt miniſter eccłie aliqð ſa⸗
cramẽetũ adminiſtrat vel ꝑtractat:totiẽs moꝛ⸗

tałr peccat:quotiens hmõi actũ indigne facit.

Et patʒz autoꝛitate Auguſtini ad Parmenã.vt
habet᷑j.q.j.c. Oia ſacramẽta inquit obſunt in
digne tractantib: pſunt tñ digne ꝑ eos ſumẽ⸗/
tiby. Itẽ Dyoniſius.j.c.ecciaſtice hierarchie di.
Immũdis nec ſymbola:id eſt ſacramẽtalia ſi⸗
Ena tangere phas eſt. Pꝛoinde Ambꝛo. Me⸗
ius eſt ſaamẽtoꝝ celebꝛitatẽ oino dimittere
qᷓ; indignetracare. Unde pᷣſbyter tenet᷑ cõfiteri
quotiẽs immũdꝰtractauit vł miniſtrauit qð⸗

cunq; ſacramentũ. Nota ſᷣm Petrũ de paluöd.

⁊ Anthoñ.par.ij.ti.ix.c.xiij.ad om̃e ſacramẽtũ
ſuſcipiẽdũ pᷣterq; ad baptiſmũ neceſſaria eſt vt
ſit pᷣus ↄfeſſio de moꝛtali nondũ cõfeſſo. Hec
illi. In adminiſtrante aũt cũ ipᷣe nõ ſuſapit re⸗
qritur ſaltẽ tõtritio. Itẽ rõne pati.ſã Tho.in
iiij. di. xxiiij.querit.vtrũ aliquis in pcõ moꝛta

li exiſtẽs poſſit ſine pctõ vti oꝛdine ſuſcepto.Et
reſpondet dicens ꝙ exquo lexpᷣcepit Deut.xvj.
iuſte quod iuſtuʒ eſt exequaris. Ideo quicũqʒ

boc quod ſibi cõpetit ex oꝛdine facit ĩdigne qð
iuſtũ eſt iniuſte exeqͥtur:⁊ ſic ↄtra pᷣceptũ legis

facit.ac ꝑ hoc moꝛtaliter peccat.Quicunq; aũt
in pœõ moꝛtali exiſtens aliqð ſacrũ officiũ per

tractat:nõ eſt dubiũ quin indigne faciat.ergo
⁊c̃. Addit idẽ Tho.ꝙ de iure naturali eſt vt hõ
ſancta ſancte ꝑtractet.ideo nullus cõtra hocpᷣt
diſpẽſare.Uñn ↄdludit ꝙ quilibet miniſter eccle

ſie exiſtens in pctõ moꝛtali quotiẽs ſcẽter exhi

bet ſe in aliquo actu:vel tõgit res ſacras quaſi
ſuo officio vtens totiẽs peccat moꝛtaliter. Se⸗
cus ſi aliqua neceſſitate aliquod ſacrũ cõtinge

xret vł exequeret᷑. Sicut exempli gratia.ſi bapti

ſaret in articulo moꝛtis.hec Tho.Ex iſtis pꝛo
exemplo ptʒ ꝙ ſacerdos ĩ moꝛtali exiſtẽs quo⸗

tiens ſciẽter miſſaʒ celebꝛat vel ſacramentũ ad

miniſtrat al gri:vel abſoluit vel baptiſat extra

i qͥs adultꝰba⸗

articulũ neceſſitatis: vel matrimonia cõſecrat:

vel vncrionẽ extremã dat:moꝛtalit᷑ peccat. Ite,z
ſi dyaconꝰ euãgeliũ legit vel ſubdyaconꝰ eplaz
ſolenit᷑ in eccłia Itẽ epᷣus q̊tiẽs ↄfirmat in pccxçæ

peccat vel oꝛdines cõfert ⁊c. Itẽ opinari foꝛſitã
põt idẽ iudiciũ de leuãte in baptiſmo vel cõfir⸗
matiõe cũ ſint actus ſolẽnes. Ad hec exẽplũ de
Oʒa ſacerdote quẽ ſubito ꝑcuſſit dñs eo ꝙ ar⸗

„

cham tetigit indigne.ij. Regũ.vſ. ¶Ter

„

tia regula dicit᷑ cotempt? euagelij ⁊ gre ſacralis
ſcʒ ꝙ cõtẽptus de ſuſcipiẽdis ſacramẽtis ⁊ etii

de cõſilijs euãgelicis eſt culpa moꝛtalis ⁊ dam

nabilis.⁊ ideo ↄfiteri eſt neceſſitatj.Declaratur.

qꝛ ſᷣm fratrẽ Ange.de daua.⁊ doct.aliqua ſũt

ſacr̃a oino volũtaria.qꝛ ſine ipᷣis põt homo ſal,

uari ſi ea nõ vult ſuſciꝑe.vt ſũt matrimoniũ et
oꝛdo.tamẽ ⁊ iſta tene᷑ homo nõ cõtẽnere quaſi
nõ eſſent ſalutifera.vt patet ꝑ Anchoñ.in ſũma
qꝛ hocad hereſim ꝑtineret. Itẽ alia ſunt lacra⸗
mẽta oĩno ad ſalutẽ neceſſaria.vt baptiſmus:⁊

maxime penitẽtia poſt pctm moꝛtale. Similit᷑

neceſſania eſt ſaltẽ in voto cõfirmatio ⁊ eucha⸗
riſtie ſumptio ⁊ extrema vnctio ·j.q.j.ca. Remiſ
ſionẽ.S.ſʒ notãdũ.Et iſta ſi ex ↄtemptu obmit⸗

tunt᷑ cum haben poſſunt damnabile pam eſt.

Deniq; pſᷣm ſcotũ in.iiij.di.xv.Cõſilia oĩa euan

gelica:puta caſtitatꝭ obediẽtie pauꝑtatis ⁊ alia
Gᷓ;uis nõ aſtringãt oẽs ad ſeruãdũ:niſi qͥ ſeñ vo⸗ę
to ad ea obligauerũt vt religioſi.tamẽ oẽs obli
qt ad nõ cõtemnẽdũ tãqᷓ; nõ eſſet ſalubꝛioꝛ ob
eruatio eoꝝ qᷓ; oppoſitoꝝ. Unde pats ꝙ contẽé⸗

nere taliaẽ petm̃ moꝛtale ⁊ cõfitẽdũ. ¶Sʒ

ꝓꝑ excitatiõe doꝛmuã

iſto.q quidã pᷣdiues cum multos floꝛenos au
ri cõgregaſſet in ciſtã deſuꝑ foꝛamen habẽtem:
ꝑ quod imitteret ſemꝑ ſucceſſiue plures. Qui⸗
dã eius pauper conuicaneus picã tenebat que
ſepius ꝑ feneſtrã diuitis illiꝰ abſentis intrans
roſtro ꝑ foꝛamẽ de floꝛenis extrahebat quotqͥt
poterat.Et aſcendẽs ad pilã cucurbite iſtius q̃

pẽdebat in ſignũ medonis ꝓpinati (vt mor ẽ)
raptos floꝛenos reponebat. Poſt multũ tẽpo

ris hõ ille pauper deficiẽte medone depoſuit pi

lã ſuã ſq; cucurbite:⁊inuenit in ea aliq̃t ctenos
floꝛenoꝝ.Admirãs de hoc iteꝝ expoſuit peden

tem pila.⁊ cõſiderañ.ſepius vidit picã ibi repo
nentẽ floꝛenos.Tandẽ diues ille quadã die ef⸗
fundẽs de ciſta floꝛẽos ⁊ numerãs vidit ĩ mul
tis deficere.Et neſciẽs q̊ deperijſſẽt triſtatꝰeſt et
obdoꝛmitare cepit cogitãdo. Interim pica ſuꝑ
ueniẽs rapuit vnũ ex floꝛenis effuſis in mẽſa.
Excitatuſq; repẽte diues vidit illã rapiẽtẽ:⁊ co⸗
gitauit vt in iudiciũ attraheret illũ pauperẽ cõ⸗
uicaneũ. LZũc in iudicio int᷑rogatꝰ ille pauper
dixit ſe nolle ꝓ illa pica in ſuis factis ⁊ rapinis
rñdere.Quid plura. Judiciũ diffiniuit picã ſu
ſpendi debere.Ec data eſt in manus diuitis vt

att tiũ dicamus cõ ſolatoꝛiũ
Exemplũ quod narrat᷑ cõtigiſſe in regnovidel-ʒ

SZ

ſuſpẽdat.Ille aũtturbatus ↄtempſit ſniam.⁊
picã illã eliſit ad parietẽ. Lũc pauꝑ ille recõue/
niens diuitẽ de hoc ꝙ picã cõtra ſniam iudicij
tam dire occiderit aliter qᷓ; diffinitũ fuerat.Ec⸗
ce in iudicio de homagio q̃draginta floꝛenoꝝ
auri diues ↄdẽnatꝰẽ ꝓ ↄtẽptu. Sic erit in iudi
cio diuino ꝙ hõ ꝓ ↄtemptu grauius puni.
O Lirca ſcom de regulis traſgreſſiõis in
pᷣceptis notabimꝰ bꝛeuiter hic ſolũ p memoꝛia
⁊ foꝛtioꝛi mẽtis indagatõetres regulas ſupꝛa.
viq; ſᷣmone.vj.late ðſcriptas UVnñ in oꝛdine ad

pᷣdicta Quarta regula ðꝛ trãſgreſſio decalogi

legis.viq; ꝙ ois traſgreſſio ↄtra quodcũq; pᷣce
ptũ decalogi ẽ pam̃ moꝛtale. Pꝛo exẽplo enar
ra pᷣcepta decalogi.⁊ ꝙ de ſingulis eſt neccario
ↄfitendũ. Quinta regula ðꝛ trãſgreſſiõis eccle⸗
ſiaſtice iiũctiõis.vicʒ ꝙ oĩs trãſgreſſio ↄtra qð
cũq; pᷣceptũ iniũctũ ab eccłia eſt pctm̃ moꝛtale
⁊ ↄfitendũ.Un ſaluatoꝛ Match̊.xviij.dic. Si
eccłiam nõ audierit ſit tibi ſicut ethnicꝰ⁊ pub/
Licanꝰ.Exẽpli gra.eccłia pᷣcepit ꝙ qͥlibet in ãno
ſemel ↄfiteat᷑ ⁊ comunicet.ð pe.⁊.re.Ois vtniuſ
rageſima ieiunare:⁊ invigilijs apłoꝝ e. Fee
pᷣcepit manꝰ violẽtas in dericũ nõ inijcere ſub
excõmunicatiõe.xv.q.iũiij. Si qͥs ſuadente. Itẽ

pᷣcepit eccłiam nõ ifringere. Iteʒ cũ hereticis ?

excõmu nicac nõ ꝑticipare:⁊ hmõi plura.otra

I] facere eſt moꝛtale.Oexta regla ðꝛ trãſgreſſio
nis pᷣ cepti liciti pꝛeſidẽ.vic; ꝙꝙ oĩs trãſgreſſio

cõtra quodcũq; licitũ pꝛeceptũ ꝑtinens ad offi

cium cuiuſcũq; pꝛeſidentis ſiue eccłiaſtici ſiue
tempoꝛalis dum fit ex cõtemptu eſt pct̃ moꝛ
tale.s ad Romañ.xiij.dict᷑.Qui reſiſtit po⸗
teſtati dei oꝛdinationi reſiſtit.Qui aũt deo reſi
ſtüt dãnationẽ ſibi acquirunt. Unde Scotus
in.iiij.di.xv.dic̃.ꝙ nõ implẽs pniam iniũctã ra
tio nabiliter a ↄfeſſoꝛe moꝛtaliter peccat. Item
ſi q ad mandatũ epiſcopinõ exoluit iuſte de⸗
cimas quas tenet᷑.vł nõ ſeruat iterdictũ impo⸗
ſitum.Silłr ſi q puentũ iuſtuʒ Tärocbiatin
reddit cum poſſit ⁊c̃. Similiter.ſi
to regis vel dni ſui.aut patris aut matris cõtẽ

nit obedire pᷣſertim in bis que ad ſaluteʒ perti

nNent moꝛtaliter peccat.
P Lirca teraũ alie regule ſeq̃ᷓntur ⁊ in oꝛ
dine Septima regula ðꝛ piculoſe expoſitõis
viqʒ ꝙꝙ qcunq; ſeipᷣm vel ꝓximũ ex ꝓpꝛia culpa
exponit pꝑiculo pcrĩ moꝛtalis peccat moꝛtałr.
Ratio ꝛ: fact ↄtra charitatẽ VUñ Ecci.iij.Qui
amat piculũ. Lyra.id eſt occaſiões pctõꝝ.i iſllo
pibit ſic auiculavolitans circa laqueũ.hecibi.
Erẽpli gra.dũ qͥs aduertent᷑ inebꝛiat ſe vel ꝓxi
mũ peccat moꝛtalr ſᷣm Tho.ij.ij.q.dl. Itẽ duʒ
ge odoſe viuſg atbo. Diuturna quies vitijs
alimẽta miniſtrat. Itẽ dum quis ad ſalutẽ ne⸗/
ceſſaria addiſcere vult. ⁊ verbũ dei audire cõtẽ⸗
Mit. Itẽ qui cum mulleribo ſine cauſa rationa⸗

. Ite die feſto miſſaʒ iĩtegra audire.Itẽ ĩ qua⸗

licito mada⸗/

Dominica ſe ecũda quadrageſime

bili incaute familiarit᷑ cõuerſat᷑. Itẽ mulier vici

na partui dũ nõ cõfitet᷑:ſiłiter qui bellũ igreſſu

rus nõ cõſfitetur.⁊ hmõi ſe ꝑiculo exponut.
Octaua regula dicit᷑ cõſenſus aliene offenſiõ

vigelʒ ꝙ qᷣcũq; cõſentit peccãti moꝛtalit᷑ primo

peccat ⁊ ipᷣe moꝛtalit. Roma.jſ.Digni ſũt moꝛ⸗
te nõ ſolũ qui faciũt ſed etiã ꝗᷓ cõſentiũt facien⸗
tibus.Dicit᷑ aũt qͥs cõſentire plibus modis.iu
xta illos verſus. Juſſio cõſiliũ cõſenſus palpo
recurſus. Participãs mutus nõ obſtans non
manifeſtas. Nona dicit᷑ ſcãdaliſatiõis videlz
ꝙ qͥcunq; exſe pꝛebet ſcandalũ alteri vł occaſi⸗
onẽ moꝛtalit᷑ peccãdi.etiã ſi nõ placeat ſibi pec⸗
cat moꝛtalit᷑.Nã extra de iniurijs et dãno dato
ca.ſi culpa.ſcribit᷑ ꝙ qui occaſionẽ damni dat:
dãnũ dediſſe videt᷑. Uñ ⁊ Matthᷣ.xviij. Ue ho
mini ꝑ quẽ ſcandalũ venit. Q Erx hoc patʒ
vt Augꝰ.xxij.q.v.ille qͥ.dicit.q puocat hoiem
ad iurãdũ quẽ ſcit falſũ iuratuꝝ eſſe:vincit ho⸗
micidã.qꝛ homicida ſolũ coꝛpꝰ occidit.ill aũt
duas aias ſò ſuã ⁊ illiꝰ.hec ibi. Aliud exemplũ
de cõiugatis ſacẽtib doꝛmire puellas in eadẽ
domo in qua cũ maritis copulãtur. Itẽ aliud

de mulieribo ſe oꝛnãtibus vt cõcupiſcant᷑.et ſic

de alijs. Itẽ de pꝛelatis male viuẽtibo quoꝝ exẽ

plo alij ſcãdaliſant᷑. Ultima dicit᷑ neglecõis

viq; ꝙ qͥcunq; negligit coꝛrigere pem̃ moꝛtale
quodcũq; dũ ex officio tenet᷑ obuiare ⁊ poſſʒ fa
cere.etiã ſi ſcãdalũ nõ dedit ipᷣe: necſ bi placeat
moꝛtalit᷑ peccat.⁊ ptʒ ꝑ Innocẽtiũ di.lxxxiij.ca.
Erroꝛ.⁊ ꝑ Greg. Alioſq; ibidẽ płibo ca. Exeplũ
habemꝰ.j.li. Regũ.de Heli ſacerdote q ꝓ iniqͥ/
tate filioꝝ ſuoꝝ eo ꝙ nõ coꝛripuit vt debuit da
natꝰ eſt. vt ðt Hiero.Alið exẽplũ ad idẽ legit᷑ in
lib.de ſeptẽ donis.⁊in ſpe. di.ix.exẽplo.lxxxvij.

ꝙ in oꝛdinis ciſtercieñ.pncipio qͥda ipᷣʒ oꝛdinẽ

iĩtrauit ⁊ tẽptatus exire ꝓpoſuit.cui pparuerũt

pꝛ ⁊ mater diu iã ãtea moꝛtui redarguẽtes euʒ
ne exiret.⁊ tãdẽ cũ tertia vice oĩno exirevellet:ap
paruit ſibi mr̃ multũ triſtis querẽs q̃re vult ex

ire. Rñdit ꝙ aſꝑitatẽ oꝛdinis non põt ſufferre.
mr ait.⁊ quõ poteris aſꝑitatẽ inferni ſuſtinere.

cuiꝰvide modicũ exꝑimẽtũ.⁊ ecce audiuit hoꝛri

dũ grũnitũ poꝛcoꝝ vt videret᷑ q̃ſi celũ ſcindi et

cadere ſuꝑ caput eiꝰ.⁊ cũ pꝛe tumoꝛe deficeret ip

ſum pfoꝛtauit mater. Poſt hoc audiuit ineffa⸗
bilẽ ſuauitatẽ oĩis armonie celeſtis.tũc mr ait.
ſi vis infernũ euadere ⁊ celũ tenere ꝑſeuera:⁊ ſic
pſeuerauit.O ̊ pctõꝛ elige ⁊ tu celum cauẽdo ꝝ
pœis. Rogemꝰ xpᷣm. vcc.
Poſt ſᷣmões pᷣmiſſos de vitijs in gñali:iam
reſtat agẽdũ in ſpeciali de vnoquoq; pctõ capi⸗

Feria ſcᷣa poſt dñicã ſecũd Sermo. xv. de

ſupbie deteſtatiõe ⁊ remedio cõtra a.

. . . . èẽ
W . :5

%

ude
ore
tanti
inn

.5

ale
fa

Npeccato ve /

d I ftro moͤꝛiemi: et qͥ ego vado vos
non poteſtis venire. Joh. viij. ⁊ in
euãgelio hodier. vᷣba ſunt redẽpto
ris nr̃i dñi ieſu loqᷓn ad iudeos.Suꝑ qͥᷣbo ver

bis Oꝛig. ðt ꝙ qᷣcunq; nõ credit in xpᷣm moꝛũ
in pctis ſuis.⁊ qͥ intẽdit ad cõtraria eoꝝ que cõ
ſiderant᷑ in xpᷣo in pctis ſuis moꝛit᷑.hec ille.Oʒ
q̃d aliud ↄſiderañ.reꝑimꝰ in xpᷣo:niſi maximã
hũilitatẽ.Nã deꝰ ipᷣe ſũme hũiliauit ſeipᷣm car⸗
nẽ moꝛtalẽ in vro vginis aſſumẽdo:hũiliterq;
ð mr̃e humillima inter bouẽ? aſinũ naſcẽdo in
ſtabulo.deniq; tota vita xpᷣs hũilitatẽ tenuit:et
tandẽ humillima moꝛte inter latrões moꝛtuꝰ ẽ
in cruce:vt ſic noſtrã ſuꝑbiã cõfunderet:⁊ hũili
tatẽ ſuo exẽplo nobis ↄmẽdaret.Quare hec:niſi
qꝛ qui vult hr̃e gratiã dei ⁊ gloꝛiã celeſtẽ ꝑ hũili

tatẽ lo lã ꝓmeret᷑.qm̃ Jad.uij. Deus ſuꝑbis re

ſiſtit:humilibo aũt dat graʒ.ſ.viuificãtẽ. Uñn ðt
In pcõ moꝛiemi.⁊ quo ego vado.ſ.ad gloꝛiã
bumilitatẽ paſſiõis ⁊ moꝛtis.vos ſuꝑbi⁊ in⸗
creduli nõ poteſtis venire ⁊c̃.vt ptʒ in euãgelio
Rann de ſuꝑbia q̃ aiam moꝛtificat ⁊ gloꝛiã ce⸗
leſtẽ ꝑdere facit:tria myſteria notabimꝰ.
Pꝛimũ ðꝛ deteſtatiõis.
Scõm ðꝛ extirpatiõis.
Tertiũ ðꝛ remediatiõis.
R CCirca.pmũ de ſuꝑbie deteſtatiõe inqͥ rdũ
eſt.q̃re qͥ libet fidelis dʒ ſuꝑbiã ſũme inter oĩavi
tia deteſtari. Ad qð ſʒʒ theologos tradunt᷑ plu⸗
res ratiões. Pꝛima rõ diuine execratõis. In⸗
tantũ em̃ deus execrat᷑ ſuꝑbiã ꝙ a pncipio mũ
di nunq; aliqui ſuꝑbi placuer̃t deo. Judicth.ix.
Suꝑbi nõ placuerũt tibi dñe ab initio.Et intã
tum ꝙ pꝛe cętis pctis grauius a pᷣncipiovltus

c.vt ptʒ pᷣmo in ãgelis:quoꝝ innũerabilẽ mul⸗

titudinẽ de celo elecit ꝓpter vanã ſuꝑbiã ꝑpetue
damnã do ⁊c̃. Itẽ in pᷣmis ꝑentibo qui voluer̃t
eẽ vt dij:quos cũ om̃i poſteritate innũerabili ð

paradiſo eiecit ⁊ innũerabilibo miſerijs huiꝰ vi

te ſubiecit oẽs vt diſcamꝰ non ſuꝑbire:ſʒ hũili⸗
tatis cauſam ex his habeamꝰ. Un Ecci.x.Odi⸗
bilis ẽ coꝛã deo ⁊ hoĩbus ſuꝑbia.Et infra.Se
des ducũ ſuꝑboꝝ ðſtruxit dñs: radices gẽtiũ
ſuꝑbaꝝ arefecit a pncipio. Itẽ deniq; de? intan
tum odit ſuꝑbiã ꝙ pꝛopf eã etiã ſi lateat in ho
mine ſpũali.⁊ qui ſanctꝰ videt᷑ pᷣuat illũ gr̃a ⁊
ꝑmittit cad ere.Berñ.ſuꝑ cantica ſer.xlj.Argu⸗
mẽtũ ſuꝑbie pᷣuatio ẽ gre. Iſið.ð ſũmo bo.li.ij
Deus nõnunq; deijcit occultã mẽtis ſuꝑbiã ꝑ
carnis manifeſtã ruinã vt hũilietur ſuꝑbus ꝑ
id quod erubeſcit ⁊c̃.O ̊ hõ caue. S Sʒ di
Teres.q̃re deꝰꝑſequit᷑ intatũ ſuꝑbiã.Rñdet᷑ ſᷣm

Aureo.in compẽdio li.iij.ca.xv.quia ſuperbus

id quod dei ẽ vſurpat ſibi.ſ.gloꝛiã.cũ tamen di
cat deꝰ. Eſa.xlij. Gloꝛiã meã alteri nõ dabo. In
bonis em̃ oꝑbus que facimꝰ duo ſunt.ſcqʒ ho

noꝛ ⁊vcilitas.ſed pᷣmũ deus ſibi reruat:ſcõʒ no
bis tribuit.vnð debemꝰ deo partẽ ſuã relinqre
ſi nr̃a parte nolumus ſpoliari.hec ibi.et ſic ptꝭẽ
rõ. Scða rmtio q̃re debet ſuꝑbia deteſtari öꝛ
inuide ꝑturbatiõis.qꝛ vt Augꝰ dicit ꝓut alle⸗

gat Aureo. vbi ſupᷣ.ſuꝑbia oibus inuidet.ſ.ma

loꝛibo qꝛ eis nõ equat᷑:inferioꝛibo qꝛ eis equari
timet:paribus qꝛ ei equãtur. hec ille.et pterea
omẽs ꝑturbaꝛe nitit᷑. Unð odibilis ẽ deo ⁊ etiã
oĩbus ſuperbusvt S. LTertia rõ dicitur
dia bolice deſignatiõis:qꝛ ꝑ ſuꝑbisã ſignũ cernuũ
habet᷑ ꝙ homo a diabolo poſſidet᷑.ſic in caſtro
erecto vexillo alicuiꝰð ſignat᷑ caſtri iũliꝰpoſſeſſio
ab eo cuius eſt vexillũ. Unð quãdo in hoie de⸗
poſitũ ẽ vexillũ crucis xpᷣi quod eſt hũilitas pe
nitẽtie ⁊ erigitur vexillũ diaboli ſignũ ẽ ꝙ talis
eſt caſtrũ ⁊ poſſeſſio diaboli. Job.xlj. Jpe ẽ rex
ſq diabolus ſuꝑ om̃s filios ſuꝑbie.Un Gꝛeg.
Euidẽtiſſimũ ſignũ repꝛoboꝝ ẽ ſupbia.Quar⸗
ta rõ dicit᷑ infatuatio nis qꝛ hoĩem ſuꝑbia infa/
tuat ⁊ fatuũ demonſtrat. Patet hoc.qꝛ vt dicit
Brego.xxviij.moꝛał.Stultus cẽ omis ſuꝑbus
qꝛ cum alia multa ſcic ⁊ ſeipſum neſcit:⁊ qꝛ ma
gna ſcʒ celeſtia gaudia ꝓ vili ſtercoꝛe.ꝓpꝛievolũ
tatis ⁊ paruo vento głie vendit.⁊ quia credit ſe
poſſe cum ſua ſuꝑbia celũ obtinere qð diabolꝰ
in celo exiſtẽs ſuꝑbiẽdo ꝑdidit.In huiꝰ exẽplũ
Nabuchodonoſoꝛ ſuꝑdus ĩfatuatꝰ fuit ronẽ
amitteñ.⁊ vt bos fenũ comedit Danielis.iiij.
UQuimta rõ dicit᷑ exẽplificatõis.lãvidemꝰ*2
naturalit᷑ oia etiã animalia ferocia ſuꝑbis eſſe
ifeſta:⁊ hũilibus mitioꝛa vt daret ð leone: qui
ſuperbos ⁊ rubea veſte põpoſos inuadũt:pꝛo⸗
ſtratis aũt parcũt. Simile ðꝛ de vꝛſo ⁊ de apꝛo

ſ̃ᷣm Amb.in examerõ. Itẽ Areſtoteles.ij. Rhe⸗

toꝛice.ca.vij.ðt.q canes nõ moꝛdẽt eos qͥ reſi⸗
dẽt.⁊ſic ptʒ ꝙ etiã bꝛuta deteſtãtur ſuꝑ biã.De⸗
niq; ⁊ ipᷣi ſuperbi płimi dũ cõgregant᷑ ſq dete⸗
ſtari mutuo in ſeipis oñdunc eo ꝙ ſeſe moꝛdẽt
ꝛouer.xiij. Inter ſuꝑbos ſemꝑ iurgia ſunt.
⁊ hoc ob ſuꝑbiã ſinguloꝝ. Pꝛetea oĩs creatu⸗
ra deteſtat᷑ ſuperbia.quia vt ðꝛ Thob.iiij. Ab
ipᷣa ſumpſit initiũ oĩs ꝑditio.ſ.in oĩb creatur
mũdi.Cum em̃ pᷣmo ãagelus peccauit ſuꝑbien⸗
do ⁊ tandẽ hõ:oĩa creata punita ſüt a deo q̊dã
mõ.O g̊ deteſtabilevitium peſſimũ:o maledi⸗
ctaſuꝑbia q̃ tot um perdidiſti mũdũ
X Lirca ſcoõm de ſuꝑbie extirpatiõe q̃rit᷑ vtrũ
poſſit aliq̃ iduſtria humana ex coꝛde penitus

extirpari. Rñdetur ſ̃ᷣm Johãnẽ (limacũ.li.ſca

le ſue.ꝙ ſuperbia ẽ duplex in hoĩe. Una int᷑ioꝛ
que ẽ in mete ⁊ hec extirpari vł curani nõ poteſt
niſi a ſolo deo qͥ ſolus habʒ dominiũ plenũ ſu

per coꝛ humanũ.vnð Pꝛouerb. xxſ. Sicut di⸗

uiſiões aquaꝝ:ita coꝛ regis in manu dñi quo
cunq; voluerit indinabit illud. Lyra.Sicut di
uiſiõeſ aquaꝝ q̃ ſunt ſupꝛa firmamẽtũ ab his
que ſunt ſub firmamẽto face ſunta dei volun
i 2

Feria. i..poſt dominica. . quadra.

cate:ita coꝛ regis.⁊ ꝑ cõſequẽs alioꝝ hoium in

ptãate ẽ dei. Ideo a deo debem? petere. Itẽ Hie
remie.x.ſcribit᷑. Scio dñe qꝛ non ẽ hoĩis via ei.

Lyra.i.nõ eſt in ptãte hoĩs recte ãbulare in via

iuſticie:ſʒ a ðᷣo eſt. Alia eſt ſuꝑbia exterioꝛ.⁊ hec

põt curari faciliꝰdei gra adiuuante ꝑ remedia
q̃ᷓ ſubſcribemꝰ.Exẽplũ ad id iĩ Anchiocho ſuꝑ⸗
biſſimo.ij. Machab.ix.qͥ licet eẽt hũiliatꝰexte⸗
riꝰ qñ appᷣhendit eũ doloꝛ viſcerũ ⁊ vermes ſca

turien ⁊ fetoꝛ itolerabił:tñ in coꝛde vᷣitatẽ hũůi

litatis plene nõ habuit vt debult.iõ nec veniaz

ꝓmeruit paõꝝ. y Itẽ exẽplũ aliud legit᷑ in

Speculo exẽploꝝ di. vij. exẽplo.xxxj.ꝙ qdã mi

les viccoꝛias młtas fecit ⁊ poſtea oꝛdine mino
rũ intrauit.⁊ adhuc etiã in oꝛdine tẽptabat᷑ de
ſuꝑbia.⁊ dixit militibj.Cũ fuerim hactenꝰfoꝛ⸗
tis alios ipugnaãdo de cetero volo eẽ foꝛtis me
ipᷣm impugnando deo iuuante.

/

Z Lirca terciũ de remedijs ſuꝑbie Notan

dũ ꝙ plura tradunt᷑ remedia ſᷣm Anthoninũ
in ſcõa ꝑte ſũme q̃ valẽt facere ne ĩ boie dñetur

ſuꝑbia. Pꝛimũ ẽ ßi exẽplũ et inſtructio.ptʒ in
t exercitijs vilibo occupatio.
vt abluere ollas ⁊ ſcutellas ĩ coqna:vł ifirmis

euãgelio. Scome

ſeruire ⁊c.Terciũ eſt vilitatis ꝓpꝛie ac miſeriaꝝ

gie ⁊ coꝛpoꝛis cõſideratio.Bern. Mirũ eſt vñn

ſuꝑbit hõ:cuiꝰcõceptio culpa.naſci pena.viue⸗

re miſeria.moꝛi necaria anguſtia.poſt moꝛteʒ
vermis fetoꝛ ⁊ hoꝛroꝛ ⁊c.Quartuʒ ẽ alioꝝ vite
melioꝛis ituitio Gꝛego. Sicut icentiuũ elatio

nis eſt cõſideratio deterioꝛis:ita cautela hũili⸗
tatis ẽ ↄſideratio melioꝛis. Uñ ꝑpẽde ſanccoꝝ

vitã. UVltimũ ẽ iudicij dei animaduerſio.qꝛ de
us nullo mõ pati ſuꝑbos quin humiliet et cõ
fundat. P ſal. Retribuet dñs abũdanter.ſ.pe

nas facietibo ſuꝑbiaʒ.⁊ ptz ex pᷣdictis. O ergo

chariſſimi caueamꝰſuꝑpbiam deo ⁊ angelis ac

oĩbus creaturis odibilẽ.⁊ humillime ꝓſterna

mus nos. Rogantes xpᷣm dñm noſtrũ vt det

nobis in pᷣſenti gratiã ⁊ in futuro głiaʒ. Amẽ.

Fer ia tercia poſt dñicã ſcdam. Sermo. xvj.
De ſupbia peſſ ma qᷣd ſit.⁊ ð eiꝰſp ẽbo ⁊ filiabj.
gutez le,
q tauerit hũiliabi. Math̊.xxiij.⁊
in euãgelio hodierno. Verba ſũt
xpᷣi ieſu qui ſuos dũcipulos ⁊ oẽs nos ſepetã
verbo qᷓ; exeplo monuit fugere ſuꝑbiã ⁊ ſecta⸗
ri hũilitatẽ ꝓponẽs penã ſuꝑbie dicens.Quiſe
exaltat.ſ.ꝑ ſuꝑbiã in pᷣſenti:bhumiliabit᷑ ſq; ĩ fu⸗
turo ꝑ penã inferni. Itẽ ecõtrario ꝓponẽs meri
tum humilitatis dicit.Et qͥ ſe humiliat exalta⸗
bit᷑.ſ.in celo. ꝓpterea ⁊ redarguit ſcribas ⁊ pha⸗
riſeos qui vacabant ſuꝑbie ambitioni ⁊ gloꝛie
vane ꝑ omnia.vt ptʒ in hoc euãgelio. Unde
de ſuꝑbia peſſima pᷣter pꝛedicta adhuc tria in
hoc ſermone declarabimus myſteria.

Pꝛimũ ðꝛ diffinitiöis.
Scõm ð: ſpecificatiöis.
Tertiũ ðꝛ germinatiõis.
A. Lirca pᷣmũ de diffinitiõe ſupbie inqren Eli
eſt quõ diffinit᷑ quid ſit ſuperbia vt cognoſceñ.

melius ſciamꝰ ipam cauere.Ad quod notãdũ

q; Augꝰ.xiiij.de ciuitate dei.diffiniẽs ðt. Suꝑ
bia eſt ꝑuerſe celſitudinis appetitꝰ.vnde ſuper
bus dici᷑ qui ſupꝛa vult videni qᷓ; eſt.pᷣm Iſið.

lib. ethimoł. Superby em dici᷑ quaſiſuꝑ id qd

eſt iens vel vadẽs ſò extollẽedo. Sed querit᷑
Quare apetitꝰ ꝓpꝛie excellẽtie reputat᷑ peccatuz

moꝛtale ⁊ graue:cum bmõi appetitus pertinet

ab bonũ vtutis ⁊ etiã naturalis ratiõis:qꝛ ho
mo naturaliter deſiderat ꝑfeccionẽ boni quod
cõ ſiſtit in quadã excellẽtia ⁊ honoꝛabili exiſten

tia. B Reſpõdet᷑ ad hec ſʒ ſanctũ Chomã

ſcðᷣa ſcðe.q.clxij.⁊ in queſtiõibo de malo.ac An
thoninũ.ij.parte.ti.iij.q axpetitus ꝓpꝛie excellẽ⸗
tie quãdo fit ſ̃ᷣm regula recte ratiõis.ſq; debitis
modis ⁊ medijs in operando magna ⁊ ardua
vᷣtutis ⁊ ſccitatis oꝑa:⁊ ad debitũ finem:iuxta
ſuã ↄditionẽ ad vᷣtutẽ ꝑtinet magnanimitatis.
Sicut per cõtrarium deficere ⁊ retrahere ſe ab
oꝑe magno et honoꝛe ſibi ꝓpoꝛcionato timoꝛe
deficẽdi pertinet ad vitiũ puſillanimitatꝭ. Sʒ
quãdo quis appetit ꝓpꝛiã excellentiã excedẽdo
regulãa recte ratiõis ſupꝛa ſuã cõditionẽ:vel nõ

ad debitũ fint:hoc ꝑtinet ad vitiũ ſuꝑbie. Sic

cũ qͥs ſacerdos vellet agere ea q̃ ſunt tẽpoꝛalis
autoꝛitatis:⁊ ruſticꝰ ea q ſunt iudiciarie vel re⸗
