Itẽ p cena dñi ⁊ ꝓ alijs ſeqᷓntibo diebi plłes
—–

Erxplicit bᷣ q̊drageſi imale de pnĩa imlaudẽ xpᷣi

⁊ btẽ vᷣgis mr̃is.beatiq; Frã.ac oiĩm btõꝝ Amẽ

+ — —

—„

+, — — —.. 22 —

— —––

—

— —

1s
,
i,

it
ig
nt,
i
ia
ihe

t

in⸗
fi
fi
de
nis.
tumm
vi
ls⸗
s
U.
/

cni
e
lim
d
eſa
are
i

.

Tabula

In noie domini ie

qu chꝛiſti Incipit tabula ð materijs ↄtentꝭ in h

q́drageſimali pomerij de pnia ſᷣm alphabetũ.

Blrlrſtinentia moderari debet. vij. R.
a AÄAbſyntica ↄfectõ valz ad pła. xvxj S
Adam ⁊ Eua reqſiti ſunt de culpa ſʒ
nõ ſerpens diabolus ⁊ quare.xxrr.
Adoleſcentia habet plures caſus moꝛtis qᷓ; ſe⸗

nectus.iij. . 2.
Anima quõ leditur.xlij/ 329292
Aie poſt moꝛtẽ an poſſint penitere.xviij. E
Anni in ꝑtib quõ coꝛpus hoĩs variat᷑.ij H
Annus diſcretionis quis ſit.xxir.
Aquila quõ renouat᷑ in ſenectute.xcixrx
Arboꝛ quõ iudicat᷑ foꝛe alicuius.v. 2
Arpia auis qualis eſt ꝓpꝛietatis.xxj R

Attritio quid eſt ⁊ quõ differt a ↄtritiõe.xiij.Q
Eeati dicũt᷑ qͥ lugẽt.xxij.in pncipio ⁊. B
b Bibere plies an liceat die ieiunij.viij R
Bibentes imoderate die ieiunij an pec/
cent.ibidem
Bona aĩẽ ſunt optima ⁊ incõmutabilia.xlij.A
Bona opꝑa efficaaus ſatiſfaciunt ꝓ peccatis ex
iniũctione ↄfeſſoꝛis.xlvij 1

Audam caſtoꝛis an liceat in die ieiunij

c Fomedereiirx.
LCeruus quõ renouat᷑.xix. 22
Cibi quales ꝓhibent᷑ vel ꝑmittunt᷑ in ieiunio.
Cineꝝ die hoꝛtamur ad penitentia (viij. O
cerimonijs...
Cinerum de ↄſecratione ibidem. Item de ↄtem

ptu ibidem

Circũſtantie pctõꝝ qualiter aggrauant ⁊ ſunt

ↄfitende.xxxj.J. R.⁊ per totum
Item concoꝛdia hoĩm ⁊ pax inter fideles com
mendatur mulcipliciter.l.ꝑ totum
Cogitationes quõ ſunt confitende.xxrj H
Comedere ⁊ bibere qͥtiẽs lʒ in die ieiunij.viij R
Cõfeſſio quõ ad eã fiat pᷣꝑatio.xxiij.ꝑ totum
32* ↄfeſſione an liceat mentiri.xxrv. S.Z
e confeſſionis puritate.⁊ ꝙ in charitate fiat.
wi. ⸗
Confeſſionis ↄditiones ſedecim.xxvj.A.pꝑ totũ
Confeſſionẽ pctõꝝ facere leges quales obligãt
Confeſſionẽ facere ꝙ om̃s hoĩies (xxvij.ꝑ to.
generaliter obligant᷑.xxix. SBS. Z
De ꝓfeſſiõe an papa poſſit diſpenſare.ibidẽ.T.
A cõfeſſione qͥ excuſant᷑.xxix.U.⁊ quid de illis
qui ignoꝛãt idioma.ibidem

„

Xx
Confeſſio quid ſit ⁊ que requirunt᷑ ad eaʒ ⁊ de

foꝛma.xxx.

Konfeſſioan requirit᷑ etiã de mãifeſtis petis.⁊

de petõꝝ radicib⁊ de tẽptatõibo.xxxij. P. ⁊ ſe.
Confeſſio an requirit᷑ de venialibus ⁊ quibus
. caſibus.xxxlij

☚ℳι-

Qonkfeſſionem frequentare pluriby rõniby debe

mus.xxxv. G. ⁊ de vtilitate ibidem. J.
Confeſſio generalis.de h̊.xxxiii. A.B. C.
CLonfeſſionem facere ſemel in anno quare obli
gauit ecdleſia.xxxv. 2
Confeſſionem dimittere pꝛopter verecundiam
ſtultum eſt. xxxvſ A. T
Confeſſio facienda eſt in ſecreto ſoli ſacerdoti.
Cõfeſſionẽ an liceat retardare vl differre.xxxvij
Cõfeſſionẽ accelerare tenet᷑ qͥs nec dif (R.S
ferre in octo caſibo. xxxvij
Confeſſio ſemel facta grrſie iteranda.⁊ de valo⸗
re iteratiõis.⁊ de caſibo obligationis.xxxviij.
Cõfeſſoꝛ q̃lis ſit eligendꝰ.xxviij.ꝑ to. (AI BD
Confeſſoꝛ cum obdoꝛmit in audiendo confeſ⸗
ſionem quid facendum. xxvſjſ. OD
Confeſſoꝛ nunqᷓ; debet peccatoꝛem a ſe deſpe⸗
ratum dimittere. xxxrirx OM.
Confitens quãdo nõ vult ↄfiteri niſi ad inter⸗
rogata an ſufficiat ſibi ad ſalutem.xxviij. R
Confiteri nolle an ſit deo plus odibile qᷓ; ipſuʒ
peccatũ cõmiſſum.xxx. 1R
Contritionẽ an poſſit habere peccatoꝛ qͥ eſt cõ⸗
ſuetus ſepe recidiuare.xj. H. 2.xiij. UC

Contritio quid ſit.xiij.Q.⁊ plura ibi ꝑ totum
z in ſequentibusss.
Contritionis de modicitate.xiiij.

AB
De foꝛmatione ibidem.D.⁊ de contritis in ex⸗
tremis ibidem.E.
Contritio ſine ↄfeſſiõe ⁊ ſatiſfactiõe an ſufficiat
Cõtritio an requirat᷑ de peccato oꝛi / (cxiiij.G

ginali ⁊ eius penis.xv.

Contritio an requirat dolere.de pᷣuatione vir⸗

tutis.⁊ de futuris etiaʒ peccatis.⁊ de alienis.
xvyrx. KKvſc. D.
Contritionis de neceſſitate.xvſ O. P. ⁊ ſe.

Contritio qualem doloꝛẽ requirit.xvj CX

Item de ↄtritiõis lachꝛymis vide infra ſub lr̃a
buius tabule.L.?. Fkk.—
Contritionis de vtilitate.xx.M.⁊ ſequẽtib-

Contrxitio an deleat omne peccatũ quotienſcũ⸗

q; iteratum.xvij B.
Contritio an poſſit tollere totum reatũ.xix. H
Cõtritio an poſt pcm̃ cõmiſſum ſit differenda
Contritionem foꝛmare ſibi hbomo in c(cxix.F
die feſto an teneat᷑xir. B
Contritione de peccato facta an teneatur quis
penitere poſtea.xix
Contritionis doloꝛ an debeat eſſe intenſiſſimꝰ

Contritionis de duratione vel con⸗; (xxj.Q
tinuatione.xxij E
Contritio ſpecialis requiritur de ſingulis moꝛ
talibus.xxiiij

Conuerſionis de modo.iij. M.de dilatione
ibidem. O .
Creſcunt in hominibus peccata imperceptibi⸗
g 5

. Zabyla

liter ſicut vngues ⁊ capilli.xxiij
Culpa an ꝑ actũ interioꝛẽ tollit.xx
Ecumatio vite nf̃e eſt annualis obſeruã
d tia quadrageſime.j
Deus diligere confeſſionẽ oſtendit om/⸗
ni lege.xxx M 2
Deo diſplicet nõ confiteri peccatũ.xxx C.
Dilatio penitentie eſt nociua.uij.ꝑ to.⁊.xxj. U
Diſcretionis annus quotus reputat᷑.xxix ¶
Dolicapax puer quõ agnoſcitur.bidem
Doloꝛ ↄtricionis.de hoc vbi de ↄtritione.
Dñnica dies in q̃drageſima q̃re nõ ieiunat᷑.j. D
Bꝛietas an frangit ieiuniũ.x. D
ę Elemoſyna an melioꝛ ſit ielunio vel ecõ
uerſo. x. B. 7. xl viij. STU
Erempla plurima tota bac ꝑte deſcripta.
Exemplum de carniffice contemnente cineres
conſecratos.)/ c,
Exemplũ de fletu compaſſionis chꝛiſti vtiliſſi⸗
mo. i,j 1111
Exremplũ ꝙ ſeruitus beate Marie inducit ad
penitentiam. iiij “ T
Eremplum de penitentie dilatione exemplum
clullicum.v. 7

Exrxemplũ quõ heremita vidit cruciari in infer⸗
no patrẽ ſuũ cũ fulio ꝓpter vſuram.vj F
Exemplum ꝙ pluries q; ſemel in die comedere
bꝛutale eſt. vil)j R
Erẽeplũ de dãnatione fratris nõ ieiunãtis.ix.Fc
Exẽplũ de ceruo ? aquila quõ renouant᷑.xix.¶.
Exemplum de viſione ꝙ peccatoꝛ per peccata
ignem ſibi auget. xj
Exẽplũ ꝙ abſtinẽtia ſanat infirmitatẽ.x F
Eremplum ꝙ ſpes debet fiducam habere cuz
timoꝛe.xvxi,

Erxemplum ꝙ penitẽtia attritionis in extremis

D

vvalerx. xiiz))
Exemplũ ꝙ ↄtritio foꝛtis delet pctã oĩa.xiij 2
Exrẽplũ ꝙ facienti qð in ſe eſt ſalus dat᷑.xiiij ¶
Exemplum conſolatoꝛium ad excitandum po
pulum.xiiij .

Eremplum de contritione generali in extremis

Exemplũ ꝙ contritio ſola dũ nõ pot vi 5

confiteri ſaluat.xiiij

Frremplũ ꝙ indulgentia plenaria nõ valetſi ine

Exemplum de aqua que dicit᷑ optima.xvij ⁊
Eeremplum de fenice.xviij.in fine⸗
Erempluũ de penitentia ſerotina. xx P
Exemplum de differentibus penitentiam exè⸗
phlum legale. xrrfj Q
Exremplũ ꝙ peccatũ abluit᷑ ꝑ pniam. xj Z
Exemplũ de his qui culpas ꝓpꝛias alleuiant ⁊
alienas grauant fabuloſum.xxij
Eremplum vtile eſt memoꝛari de lachꝛymis
CcChꝛiſtixrß
Eremplum ꝙ penitentia dulceſcit ex memoꝛia

Exremplum ꝙ confeſſio i

ſancte Beatrids. xlij. in fine.⁊ d
Exemplum de mala moꝛte vſurarij ⁊ oppꝛeſſo⸗

paſſionis chꝛiſti.ibidem.⁊.xxirx E

Exemplum ꝙ carnalis temptatio vincitur ca⸗

ſtigatione. xxiij

Exemplum ꝙ lachꝛymas acceptat chꝛiſtus ta⸗
qᷓ; ſacrifiaum.xlviij Z
Exemplum ꝙ lachꝛyme fuſe ꝓ alio pꝛoximo va

Exrxemplum ꝙꝙ ficam conkeſſionem demon cõ⸗

fundit:ſed vera ↄfeſſione confundit᷑.xxv EZ
Exempluʒ ꝙ opera facta in moꝛtali nõ iuuant
exiſtentes in purgatoꝛio.xxv F
Exemplũ ꝙ vps pᷣcipit ↄfiteri.xxvij

Exemplum ꝙ periculoſuʒ eſt confiteri ſacerdo

ti ignaro:vł confeſſoꝛi negligenti.xxviij
Exemplum ꝙ homo ꝑ confeſſionem peccatoꝝ
liberat᷑ a moꝛte.xxix

Exemplum ꝙ beatus Franciſcus dixit per pe⸗

nitentiam liberari a malis tempoꝛalibus di⸗
uerſis ⁊ cladibo.xxx „.„ D
Exempluʒ de Celeſtino filio imperatoꝛis quo
modo verſus a demone editos accepit:conſo
latoꝛium. xr

Exremplũ de ſancto Franciſco ⁊ fratre Rufino

temptato a diabolo. xxxriᷓ
u terata diligenter va⸗
Exemplum ꝙ diabolus ꝓmiſit ſe confiteri:ſed
nequiuit ſe humiliare.xxxiiij.in fine
Exemplum ꝙ negligens confiteri axhꝛiſto ex⸗

pꝛobꝛaturin moꝛte.xxxy· M
Exremplũ ꝙ diabolus totiens vulnerat᷑ quoti
ens homo confitetur.xxxy M.
Exremplum aliud ad idem.xxxvi,j C

Exemplum ꝙ quidam ſoli deo confitebatur ?
non ſacerdoti.⁊ damnabat᷑: niſi heata virgo
liberaſſet.xxxvj.in fine .

Exemplum de vinea excolenda exemplum le⸗

gale.rrxryyy —X
Exemplum ꝙ confeſſio liberat a moꝛte tempo
rali ⁊ eternali.xxxvij .

Exemplum de fraudulento conſtente. fabula⸗/

ſum. xxxviij

Exremplũ ꝙ peccatum vnũ ſcienter tacenti in cõ

feſſione nec alia remicrunt᷑.xxx viij

Exemplum de diacono peccatoꝛe ⁊ euangeliuʒ
mala conſcientia canente in miſſa qusmodo

Exemplũ de ebꝛioſo qui noluit ſuſcipere peni⸗
tentiã aliã niſi ꝙ aquã nõ biberet.xxxix. O

Exempla płima de reſtitutiõe facienda.x S

Exemplum de heredibus vſurarioꝝ nõ reſtitu
entium.xlj E
Exemplum de Lucrecio oceupante poſſeſſiom

ris.xliij

Exemplum de matre ſance Marie de Ogui⸗

Vſtantino.

7

—
—

. o pꝓ obligatione.xluij
2 Exemplum de medico curante. exemplum le⸗
1 gale xlvx
8 Exemplũ de ſancto Dũſtanno feliciter migran
6 te in penitentia.v 2?2?z
4 Exemplum de milite penitẽte ꝑſeueranter in de
ſerta eccleſia.xlvy. D
„ Erxemplum ꝙ confeſſio facta celat peccatum
41 . diabolo. xlſ. . D
a e n .„„ Exemplum ꝙ vita hominis currit per quattu
3 . oꝛ rotas.xlvij) W
Exremplũ de Juliano parentes occidente quõ
4 * ſatiſfecit. xlv ij . 2
4 Exemplum de indulgentia poꝛciuncule a chꝛi
4 ſto obtenta. xlix. in fine
d L Creinpluin de pace ꝙ eam turbant demones
l.in fine.
6 . Ernicis auis ꝓpꝛietas.xviij E
o⸗ EFiagella an ſint ſatiſfactoꝛia ꝓ pecca⸗
d tis que infligunt᷑xlvij) . R
in Flere ꝓ peccatis placet deo ⁊ angelis. xxij. AK
8 Flere ꝓ peccat an ſit melius q; flere ſuꝑ paſſio
, ne chꝛiſti. xruij)· J
* De fletu Petri apoſtoli.xxj *
iſe De fletu exceſſiuo ꝓ peccatis.xx X
Foꝛtiſſima pᷣ omnibus tria ſunt.xvij U
a/ Frangẽentes ieiuniũ qualiter peccãt.ix. T. Ibi⸗
4 em plures queſtiones de hoc.
von Frangit ne gula ieiuniũ. vel cum aliquid ſu⸗
D . mit de ſero die ieiunirr XXxD
3 4 . „ Frangit᷑ ieiuniũ quattuoꝛ modis.vij S
2 . Fructus de re aliena perceptos an teneatx᷑ reſti⸗
tuere aliquis.xliij
Furari rem ꝓpꝛiam ab alio an liceat cum nõ po
4, teſt aliter rehaberi.xliiij. KR
. Audium an habeãt aliquo modo in⸗
do gS fernales ex ſocietate. xj . T
1. Generalis ↄfeſſio eſt duplex.xxxiiij B
lo⸗ De hoc plura ibidem ↄſequenter.
2 Genus humanũ a pᷣncipio vixit tm̃ de his que
05 terra ſponte gignebat. vij 10
„ Bula an frangit ieiuniũ.x. X D
du; Omicida quõ tenetur facere reſtitutio
0 Hoꝛa comedendi in ieiunio qᷓ ſit. viij.
cni, Humilitas qualiter debet haberi in coon (Q
6 feſſione. xxvſ SeSeCe
5 . Humilitat cauſa an mentiri liceat in cõfeſſio⸗
zn ne peccatoxxx SX
S .„ Eiuniũ quadrageſ imale quare eſt in⸗
ſoe“ . j]i ſtitutũ verno temnꝑe. i/ 2
o. DSede eodem quõ ſancti patres diffinie/⸗
ſe/. . rũt celebꝛari.ibidem · KR
Jeiuniũ quadrupler diſtinguit. voj 2
. Jeiunandi varia eſt intentio.de q̊ vᷣſus. vij J
£
.
. .
9
8 . —
2

Lahul⸗

es. xliij. in fine. „
Exemplum ꝙ puer punitus eſt in purgatoꝛio

A leiunando quales excuſant᷑.ix.

bus. xvj.

Jeiuniũ quõ ſit moderandũ.v,i,y) .R
Jeiunium non eſt laudabile in quinq; caſibo.
Jeiunium a pꝛincipio mundi cõmendatuʒ eſt
ab omnibus. vij 11
De ieiunij obligatione ⁊ plura de hoc. viij N
De ieiunij violatione. viij S
De fractione plura vide vbi frangere.

Jeiuniũ quibo ſanctificat᷑ vt deo placeat.x A
Jeiunij fructus ſeptem ponun⁊᷑.x. HS

Jeiuniũ in pcrõ moꝛtali factũ an valeat. x. T
Jeiunij die an liceat ſero aliquid ſumere.x. D

Jeiunium an ſit melius qᷓ; elemoſyna.vel econ
uerſo.x. MVV B
Indulgentia quid ſit ⁊ plura de ea.xlix. A
De valoꝛe ibidem. D.E. An valeant moꝛtuis
ibidem S
Pꝛo indulgentijs conſequendis que reqrunt᷑
Itẽ ꝓ indulgentijs quõ poꝛrigende (xlix.G
ſunt manus adiutrices.xlix

Infamans pꝛoximum quomodo tenetur re⸗

ſtituere.xluij.
Inferni penas quomodo debet quis pꝛeelige
re q; peccare.xx) S

Judex debet iudicare ſᷣm allegaca ⁊ appꝛobata
Achꝛyme contritionis ſunt (xxxij.N
Hvirtutis mirabilis.xvij UX
Lachꝛyme quales ſunt melioꝛes alijs.
Lachꝛyme bꝛeui tempoꝛe delent pec / (xvij. x
cata.xxj
Lachꝛyme an plus valeant qᷓ; diuturna opera

De lachꝛymis exceſſiuis ⁊ plura dela (xx. x

chꝛymis.ſupᷣ vbi flrer.
Lex multiplex obligat ad pniam.vſ. A B
LZegis caſus de manu paralitica amputanda.

Leg caſus ð vinea excolẽda.xxxvij.x (xxj.C.
Legis caſus de medico curãte vulnera.xlv. ¶C

Edicina tempoꝛe verno conuenit ho⸗
Medicina que eſt optima pꝛe omni⸗

S
MWedicus an tenetur recidiuantem eodem ſa⸗
lario curare.xlv. Z
Moꝛtem ⁊ omne malum debet quis pꝛeelige
re qᷓ; peccare.xxj 8

VBoꝛituri in pꝛoximo vel moꝛtui tria ſigna pᷣ⸗

ferunt.xxx.

Mulieres multe pꝛopter qualia peccata dam

nantur.xxxviij.finali exemplo
Egligentia penitentie eſt damnabilis
iiij.per totum,.g

9

Negligentia reſtitutionis periculo ſa

Negligens ſepᷣparare ad ↄfeſſionẽ (ceſt.xl.R

periculo ſe exponit damnationis.xxiij. R. ⁊
fegligentia cõfeſſoꝛis in inqui (xxxiiij.O E
rendo peccata a ofitente periculoſa eſt. de hoc
g 4

Eexemplum.xxvij.

„ —

Bedientia in bono duplicat augẽdo

o meritũ.xlvij
Olrbligatur homo ad ieiunium qua
doqʒ. viij
De obligatione ↄtritionis.xvj
Obligat᷑ ad reſtitutionẽ quis omnilege.xl. P
O blita peccata quõ tenet᷑ quis penitere de obli
tis.xxiiij.Q.⁊.xxxiiij.per totum
Item de calium detrimentis ⁊ regulis confitẽ⸗
Acis multiplex cõmendatio.lł.ꝑ totũ.
pPp DParentes pmi quo tempoꝛe anni pec
Dueei èòM
Peccata ſunt pᷣcogitanda ad confiten
dum. xxiij. II.
Peccata creſcunt imperceptibiliter ſicut vn⸗
gues.ibidem
Peccata moꝛtalia ſingillatim ſuntdeteſtand
Quid de venialibus:⁊ quid de obli cxxiiij.O
tis.ibidem. P.Q
De peccatoꝝ venialium confeſſione.xxxiij.ꝑ to.
Pꝛo peccato moꝛtali quanta debetur peniten⸗
cia.xxxix. N.⁊.xlvij.L.
Penitentia de taxata in canone.ibidem
Penitentiam facere admonet chꝛiſtus multi⸗

pliciter.iij AX
Penitentie dilatio eſt periculoſa.iiij. P.⁊.ſe.
Penitentia deo foꝛe accepta oſtenditur ſignis
pluribus.v.
Penitentia quid ſit.⁊? ꝙ mirabilia operatur.⁊
an poteſt omnia facere.v. XZ
Penitentia pᷣfertur multiplici gratia.-v0. x
Ad penitentiam obligamur multiplici lege.vj
A.plura ibi
Penitentia vera ⁊ falſa quibus ſignis diſcer⸗
nitur. vjſ. D E
De penitentie impedimentis ⁊ remedijs.xj.G.
⁊.xij.per totum
Penitere an poſſit homo poſt moꝛtem.xviij.E

Penitentia renouat hominem.xix. K
De penitentia ſera.xx. .
De penitentie duratione continua xxij. EF

Penitentiam impoſitaʒ ab vno confeſſoꝛe an
alius poteſt relaxare.xlviij XXXv
Penitens an teneatur ſuſcipere quãcũq; peni⸗
tentiam que imponitur a confeſſoꝛe.⁊ plura
vbi ſatiſfactio.
Petrus fleuiſſe legitur.ſed an ſit confeſſus ⁊
ſatũfecerit.xxj.x.⁊.xxvij..· M
Uaadrageſima cur ſub tali numero ce
q lebꝛatur.j. 2
Item quare verno tempoꝛe celebꝛa⸗
fur. ij. G. ſequen.
Quadragenarius numerus a chꝛiſto eſt con⸗
ſecratus multipliciter.j.

— .

.
Quatuoꝛ tẽpoꝝ de ieiunio ⁊ inſtitutione.ij. H

Ecogitanda ſunt peccata cum amari⸗
r ritudine coꝛdis.xxiij 1
Regule tres de penitẽtia vera ⁊ falſas
De regulis ad contritionem (vj. C
coꝛrequiſitis.xiij R
Regule de ſatiſfactione.xlvj.A.⁊ ſe.⁊.xlvij. O
Remiſſo peccato an debeg bomo iterum pe⸗
nitere. x-ir. .
Reſtituere an poſſit contritio omnẽ gratiam ⁊
Virtutes.xxxr. ddODO
Reſtituere de damno omnis lex obligat. xl. P
Reſtitutio quãdo ⁊ cui facienda eſt.xij.C x v
Reſtituere nolens in vita:ſed poſt moꝛtem im⸗

ponens heredibus an ſaluetur.xiſ. U
Reſtituere qui nõ poteſt.xijj- E
Reſtitutio quomodo facienda ſit in dãno con
ſcientie.xlij . A
Item quõ in damno caſtitatis.ibidem G
Item quõ in damno coꝛpoꝛis.xlij O

Reſtituere qui tenentur:⁊ an emens teneatur.
De reſtituendo fructu rei.xlii)

Reſtitutionem an quis poſſit facere ſ̃ bipſ

Reſtitutionẽ de quib tenet᷑ qͥs (iiij. K C M
facere ⁊ de inductione.ibidem N⁊ P
De reſtitutione fame.xliiij. NO
Reſuſcitatus an rehabeat poſſeſſiones pꝛio⸗
Atcerdos ꝓpꝛius ꝓ audienda cõfeſſio
ne quis dicitur.xxviij.

PQ.
Sacramenta omnia dum ſuſcipiunt᷑
pᷣcedere debet confeſſio de nondũ cõ

Salo mon rex an ſaluatus ſit.lv. 1
Sanitas conſcientie quomodo poſſit acquiri
Satiſfacere deo faciliter poteſt quis ꝑ peniten⸗
tiam. xj. =
Satifſfactio quõ diffinit᷑xxxix. R.⁊.xlvj.B
Satiſfactio diuerſimode accipit᷑.xxxrix. L.
Satiſfactionẽ a ↄfeſſoꝛe impoſitã an teneatur
penitens ſemꝑ ſuſcipere ⁊ explere.xxxix. M
De ſatiſfactionis neceſſitate.xlv. QD
Satiſfactio penitentie quare requiri poſt con
tritionem ⁊ confeſſionem.xtv·
Satiſffacere vnus ꝓ alio an poſſit.xlv. Uxv

Satiſfactio extra charitatem an valeat (M
⁊ an iteranda ſit.xlvj. —E
Satiſfacere ꝓ culpa an poteſt quis.xlvij.J
Satiſfacionis de ꝑtibus ⁊ valoꝛe ⁊ an poſſit
diſpenſari de eis.xlviij. P. vſq; finem

Sclctia q̃nta eſt oↄfeſſoꝛi neceſſaria.xxviij.N. O.

Spem quomodo debet quis habecem moꝛ⸗
tis hoꝛa. xij. . O P

In ſpm̃ſanctũ peccata q̃ ⁊ quot ſunt.xvij.

Stulcicia eoꝝ qui differunt penitere ad finem

De ſatiſfactiõis modo regłlari.xlvj.A B. ⁊.xl vij

— ——

—
—

„⸗

S=—==

— —

.‧/

64 4

.
.
1b d
„= * %
,„ 7. *
5
₰
42
„

quadrageſime.iij.
Alrcens peccatum ſcienter in confeſſi i⸗

„t ne damnat. xxxviij.

—

Tempoꝛibus anni variatur coꝛpus

„

hominis.ij.

Tps hoꝛe comedendl in ieiunio qð eſt.viij.O.
Temptatõnes quò cognoſcuntur foꝛe volun⸗

Tribus de ſceleribo damaſci ⁊ de q̃rto.xviij.¶
Turpia verbis honeſtis ſunt ↄfitenda.xxvj.D

Enialia multiplicata an equiualeant

v motꝛtali. xxxiij Y
Verecũdia quõ ſuꝑat⁊᷑ in confeſſione.
Uia facillima ⁊ certiſſima . (xxix .x
ad ſalutem eſt per confeſſionem.xxvij HB
VUini potus q̃re nõ ꝓhibet᷑ in ieiunio.viij. P
Virgineʒ ſeducens quõ tenet᷑ reſtituere.xlij. B
Vita hois dʒ currere ꝑ q̃ttuoꝛ rotas.xlvij.M.
Vvluntate fixa manente in peccato etiã veniali
nõ remittitur.xxiiij.
Vouere nimiã macerationẽ an licʒ.vij
pᷣi honoꝛabilis ſuſceptio ⁊ ignominia
x paſſionis quare ſimul recolitur die
palmax.xlij.in pꝛincipio
Yrypus pluries eſuriuit ⁊ ſitiuit.vij. G
xXpᷣus quomodo panes multiplicauit ⁊ huiuſ
modi plura.xxix.in pncipio
Xpᷣi paſſio recogitata ad pniam inducit.xxix.2

Xpᷣi ploꝛatus ⁊ lachꝛymas recolere valet.xxij.

Finit ad laudem chꝛiſti tabula ſm oꝛdinem
alphabeti.Deniq; tabulam aliam ſᷣm oꝛdineʒ
ſermonum noõ eſt neceſſe deſcribere: quia ſatis

patʒ intuenti in hocipſo oꝑe oꝛdinate ꝑ titulos

conſcriptoͤs.

n nomine domi

ni Je u incpit Quadrageſimale ſecundũ ſiue

ſermonariũ. Pomerij ſcilicet de vicijs.Et pꝛi⸗

mo in generali.Secundo de ſepteʒ capitalibꝰ

peccatis.Tercio de filiabus eoꝛuʒ aliquibus
cum ꝑtinencijs cercis.vt patet diſcurſiue.

In capite ieiunij.ſcilicet die cqneruzʒ Sermo

pꝛimus.De peccato deteſtãdo:quia placet dya
bolo:nocet homini ⁊ diſplicet deo.

WBautez cum

t ieiunas vnge capũt tuum ⁊ faci⸗

em tuã laua Matth̊.vj.⁊ in euũ

gelio hodierno. A Uerba ſũt
ſaluatoꝛis noſtri ieſu. In quibus monet ⁊ do

cet nos ad ſacruʒ ieiuniũ:qð iam inſtat facien
dum. Quod quidẽ ſalicet ieiuniũ vt homine-

eleuet in celum debet habere alas duas pꝛec⸗

pue ſcilicet opus pietatis.⁊ mũdiciã ab omni⸗

bus peccatis.Unde Leo papa ſuper hoc euan
gelio dict. Impleri debet ieiuniũ nõ ciboꝛum
tmmodo parcitate ſed maxime vicioꝛũ pꝛiua⸗

tione. Pꝛopterea chꝛiſtus dñs dicit. Zu ſciliq;

chꝛiſtiane cum ieiunas vnge caput tuũ et faciẽ
laua Chꝛyb.Caput noſtrũ chꝛiſtus eſt quẽ de
bemus vngere oleo miſericoꝛdie pauperibus
erogando. Per faciem aũt cõſcientia ſignatur
ſpũaliter. Sicut em̃ in cõſpectu hominũ gra⸗

cioſa eſt facies pulchꝛa.ſic in oculis dei ſpẽoſa

eſt mũda ↄſcientia.hec ille.O aĩa peccatrix que

multis ſoꝛdibbpeccatoꝝ fedaſti faciẽ.i.oſciam
audi iã ꝓphetã Hieremiã.iiij.clamantẽ. Laua

a malicia coꝛ tuuʒ vt ſalua fias:qð põt poniꝓ

alio themate.Audi ⁊ xᷣm monentẽ. Laua fa⸗
ciem tuam. Sed quali aqua lauabis.vtiq; aq

lachꝛymaꝝ.Juxta illud pᷣs. Lauabo ꝑ ſingu⸗
las noctes.i.vicia lectũ ſcʒ ↄſcientie.lachꝛymis
meis ſtratuʒ ⁊c̃.vt ſic requieſcat in te deus xpᷣs
Jeſus qui nos monet in hoc euangelio.patet
Itaq; de peccatoꝛũ omniũ deteſtatione ⁊ emẽ⸗

datiõe in ̊ ſermone tria myſteria dedarabimꝰ

ſᷣ̃m ꝙ tres rõnes ad id inducunt generaliter.
Pꝛimũ dicit᷑ dyabolice cõplacentie.
Secundũ dicit᷑ humane nocentie.
Tercũ dicit᷑ diuine diſplicentie.
Circa pᷣmũ ð dyaboli coplacẽtia Notãdũ q;
pcetm̃ oẽ ſũmo conatu ẽ fugiendũ ⁊ cauẽdũ.qꝛ

dyabolo ſumme placet vt perdat hoĩem ꝑ pec⸗
catũ.Qõð daret pᷣcipue tribus ſignis ſq;.

Seunn aſſidue laboꝛationhis.
ecundum multimode temptationis.
Tercium congratulationis.

B Pꝛimũ in quã ſignum. quiadiabolus liq;
ſciat ꝙ q̃nto płes homines decipit:tanto ⁊ ipſe

accidentalẽ penam ſibi acerbioꝛeʒ acquirit dei

iudicio:tamen aſſidue laboꝛac vr bominẽ pecj

AIn die Cinerũ

care faciat.j.Pet᷑.v. Aduerſarius veſter diabo⸗
lus tanq; leo rugiens circũit querẽs quẽ deuo⸗
ret.Grego. Nil feciſſe ſe extimat cũ animas nõ
ſauciat. O mira diaboli inuidia vt ſe velit cruci
atibus maioꝛib exponere vt peccet homo. Nã

hoc ꝓpꝛium eſt inuidis ſicut narrat᷑: quidam

inuidus petiuit ſibi erui vnũ oculũ quatenus
alteri eruant᷑ ambo oculi iuxta regis edictũ.ſcꝭ
ꝙ qui pꝛioꝛ rogauerit alteri duplum det. Si
querat᷑ An diabolus poſſit dici cauſa peccati
directe in homine peccante. Ad quod reſpõdet᷑
ſᷣm Tho. pᷣma ſcðe.q.lxxx.ꝙ cum omne pecca⸗
tũ ſit voluntariũ.vt dicit Augꝰ. Mil eſt directe
cauſa peccati niſi ſola voluntas hois: que non
neceſſitate mouet᷑.Sed diabolus eſt cauſa pec
cati ſolum ꝑ modũ ꝓponentis ⁊ perſuadentis
aſpetibile.Et ſic Augꝰ.dicit.iiij.de trinitate.q;
diabolus ſue ſocietati malignos affectꝰ inſpi/
rat.ſed in homine eſt ↄſentire vel diſſentire. Er/
go homo debet ſe culpare ⁊ accuſare:nõ diabo
lum incuſare. C Secũdum ſignũ ꝙ pec/
catũ homis placet diabolo eſt multimode tem
ptationis.temptat em̃ ſemꝑ multimode vt mil
le artifex. Grego.Aſſidua temptatione nos dia
bolus temptat vt ſaltem tedio vincat.ergo ⁊c.
Vnde Dioniſius libꝛo de diuinis noĩbus diẽ.
y młtitudo demonũ eſt cauſa oĩm maloꝝ ſibi
⁊ alijs.Et Damaſcenus dicit.qꝙ om̃is malicia
⁊ imundicia a diabolo ſunt excogitata. Sed
diceres. Nunquid aliquod peccatũ fit ſine in⸗
ſtigatione diaboli. Reſpondet᷑ ſm Tho. bᷣma
pte.q.cxv.bꝛeuiter dicendo ꝙ ſicut ille qui ſecat
ligna ad ignem:dat occaſionem combuſtionis
lignoꝝ.ſic diabolus occaſionalis cauſa eſt om
niũ peccatoꝝ noſtroꝝ.quia ipſe inſtigauit pꝛi⸗
mũ hoiem ad peccandũ ex cuius peccato coſti⸗
tuta eſt in toto humano genere quedã ꝓnitas
ad peccandũ quocũq; peccato. ⁊ ſic intelligẽda
ſunt verba pᷣdicta Dioniſij ? Damaſce.Uerũta
men mlta peccata cõmittunt᷑ ſepe ex carnis coꝛ
ruptione ⁊ libertate arbitrij nõ a diabolo inſti⸗
gante.Unde Augꝰ.liv.de eccleſiaſticis dogma
tibus dicit.ꝙ nõ om̃s male cogitationes a dia
bolo excitant᷑:ſed aliquotiẽs ex motu liberi ar⸗
bitrij emergunt. Et Oꝛigenes dicit.ꝙ ſi diabo
lus nõ eſſet:adhuc homines appeterent cbos ⁊
venerea. D ertiũ ſignũ cõgratulationis:
quia iocũdat᷑ de peccatis hoim. Sed quõ poſ⸗
ſint iocundari in aliquo demones cũ ſint pleni
triſticia que expellit omne gaudiũ velut cõtra⸗
rium.Sicut em̃ angeli beati pleni gaudio non
poſſunt triſtari:ſic nec angeli mali pleni triſti⸗
cia damnationis poſſunt letari in aliquo.quia
pᷣmo ethicoꝝ.Delectatio foꝛtis expellit oẽm tri
ſticiã ⁊ ecouerſo. Reſpondet᷑ ſᷣm Rich.in.ij.di.
vj. ꝙ demones ante iudiciũ q;uis ſint in triſti⸗
cia grauiſſima:tamẽ nõ ita complete quin ſint
capaces alicuius vani gaudij de malis ſq; euẽ

tibus que deſiderant euenire. Nam vt Augiiij

de ciultate dei dicit. Pꝛaua docẽt. turpibo gau⸗
dent:ſed poſt iudiciuʒ erit completa pena eo
adeo vt in nullo poſſint letari. Beati aũt ange

li iã ſunt perfecte pleni beatitudine ſubſtantiali

ideo in eis nulla põt eſſe triſticia.Ex iſtis patet
qꝙ; peccatũ dyabolo cõplaæt ſũme.O ergo qua
lis dementia hoĩs qui vult peccãdo cõplacere
dyabolo. o pctõꝛes excecati nõ oſiderat ꝙ dya
bolus per pctm̃ vos trahit in infernũ ⁊ quãto

coꝝ cõplacentiã impletis ſoluet toꝛmẽtis. Exẽ

pluʒ ad hec habemus in euangelio ꝙ dyabolꝰ
totuʒ mundũ offerebat xpᷣo di. Hec omnia ſq;

regna mundi tibi dabo ſi cadens adoꝛaueris

me qð erat vnum pcetm̃.ergo patet ꝙ dyabolo

ſumqme placet peccatũ pꝛe toto mundo.

E Lirca ſcõm de humano nocumento per

peccatũ. Queritur vnde poſſit pꝛobari ꝙ pec⸗

catũ ſit ſumme nociuũ homini. Reſpondètur

ꝙ ex regulis generalibuſ pꝛecipue tribus que
carent in theologia. Pꝛima regula negaci⸗
ua eſt. ꝙ nihil in toto mundo põt nocere homi

niſi ꝑ peccatũ. Uñ ſi ſolũ ab iſto hoſte.ſ.a pctõ
caueat ſibi homo nõ ſunt timendi alij hoſtes.

nec dyabolus nec homo malus:nec ifirmitas.

nec moꝛs necinfernꝰ. Hec regula patet ꝑillud
Eccleſiaſtes.viij.Qui cuſtodit mandatũ nõ ex

pietur quicq; mali. Lyra.ſ.ĩ futuro.⁊ ſi ĩ ppGſenti

expietur hoc erit ad augmentũ gratſe ⁊ gloꝛie.
Et ſic patet. Pꝛopterea Greg.in collecta dicit.
Nulla nocebit aduerſitas ſi nulla dominet᷑ ini

quitas Berñ.O q; iocundũ dei iudiciũ ꝙ ille

ſuꝑbus.ſ.dyabolus humiliũ malleatoꝛ eis co
ronã fabꝛicat ꝑpetuã cum impugnat ⁊ ſuccũ⸗

bit Secunda regula affirmatiua eſt ꝙ pctm̃

eſt intantũ nociuũ ꝙ quicqͥd eſt hoĩ ſaluberri
mũ efficit noxium. Declarat᷑.nam vitam iſtam
ad ſalutem a deo datam cõmutat hoi petm̃ in
moꝛtẽ ⁊ dãnatiõem ꝑpetuã. Itẽ meritũ paſſio⸗
nis xpᷣi ⁊ ſacramẽtũ euchariſtie et merita beate
marie ac omniũ ſanctoꝝ que ſũt ſaluberrima
pctm̃ facit vt idigni ſint ad hec hoĩes.⁊ eucha⸗
riſtia indigne in pctõ accepta fit talibo in dãna
tionẽ. Pꝛopterea ipᷣm deuʒ qui eſt totus beni⸗
gnus ⁊ manſuetiſſimꝰpeccatum noſtrũ reddit
nobis adeo furibundũ vt ꝓijciat in ignẽ ꝑpe⸗
tuũ.O q̃nta ira dei filios ꝓ pctõ ꝓijcere i ignẽ.
nec vnqᷓ; retrahere. Tercia regula ꝑemptoꝛia
ꝙ; peccatũ in hoie omne bonũ perimit ⁊ omne
malũ inducit.Naʒ peccatũ ideo dicit᷑ moꝛtale
quia moꝛtificat omne bonũ.perimit em aiam
Eʒzech.xviij.aia q peccauerit ipᷣa moꝛiet᷑. Peri
mit etiã coꝛpꝰ.qꝛ ꝑ petm̃ icurrimus moꝛtẽ aie
⁊ coꝛꝑis.Et ꝑ peccatũ demerent᷑ qiu gaʒ citius
moꝛi.ps. VUiri ſanguinũ nõ dimidiabũt dies
ſuos:pꝛeterea aufert deũ ⁊ omne bonũ.⁊ puat
meritis paſſionis chꝛiſti ⁊ btẽ Marie ⁊ totius
eccłie.⁊ oẽ malũ inducit:vt patebe in ſᷣmoniba

Sermo

ſequentibo.O ergo peccatoꝛ ꝑtimeſte peccatuʒ
⁊ age penitentiam.alioqͥn melius tibi fuiſſet ſi
natus nõ fuiſſes. H
LCirca tertiũ de diſplicentia peccati apud
deuz querit᷑.vnde ꝓbatur ꝙ deus ſüũme odiat

peccatũ. Reſpondet᷑ ꝙ hoc pꝛobat᷑ Pꝛimo per

ſcripturã ſacraʒ cłi.xij.Altiſſimus odio ha⸗
bet peccatoꝛes.Et Sap.xiiij. Odio eſt deo im⸗
pius ⁊ impietas eius.Et hoc intantũ:ꝙ nec vi
dere vult peccatoꝛes ꝓpter peccata Abachuc.j.
Mungdi ſunt oculi tui dñe ne videas malũ et
reſpicere ad iniquitatẽ nõ poteris. Secũdo
ꝑ rationẽ claram.quia ſumme odit quis iterfe
ctoꝛẽ ſui filij vt patʒ.ſed ꝑ peccatũ crucifigit ho
mo dei filiũ ad Hebꝛe. vj. Rurſum crudfigen

tes chꝛiſtũ in ſe.hoc eſt ꝓ tanta iniuria deus re

putat peccatũ ac ſi crucifigeret xpᷣm.Sequitur
ergo ꝙ deus ſumme odit peccatũ. Ue ergo pec
catoꝛi. Tercio ꝑ ſigni vel exempli euidentiaʒ
patet per plura mirabilia ſigna. Pꝛimũ in xpᷣi

paſſione. Nam magis voluit deus coꝛonã ma

leſtatis ⁊ gloꝛie ſue deponere et inter latrones

ſuſpendi in cruce tanq; viliſſimus omniũ ho⸗

minũ q; peccatũ ſine pena dimittee.Un Aug.

ſuper Coł.Oum innocens xpᷣs occidũ peccatũ
crudfigit. Iteʒ quero te o homo.nõne mirabi

le eſſet odiũ dum quis diceret ſe intantũ odirxe
aliquẽ ꝙ vellet ſe ⁊ ꝓpꝛiam matrẽ gladio tranſ
uerberari q; ilum ſuſtinere impune. Sic xpᷣs
fecit ſe occidi:et matri ſue gladiũ compaſſiõis
acerbiſſime inferri:qᷓ; ꝙ nõ puniret peccatũ ho
minũ. Scõðm ſignuʒ mirabile in creaturarũ
deſtructiõe. Nam deus omn creaturã deſtru
xit in odiuʒ peccati.Etenim angelos nobiliſſi⸗
mos de celo ꝓpter peccatũ eiecit in ꝑpetuũ.Itẽ

homineð de paradiſo eiecit.ſiderum ſplendoꝛẽ

diminuit. vt dicit glo. ſuper illud Eſa.Erit lux
lune ſicut lux ſolis ⁊ lux ſolis ſeptupliciter lu⸗
cens ſicut lux ſeptem dierũ. Item totũ mundũ

diluuio perdidit. ciuitates ſodomoꝝ ſubmer⸗/

ſit. Tercium ſignũ in ꝑpetua damnatiõe.quia
ꝓꝙ peccato vnico ꝑpetuo damnat crudiatu.non
mille vel centũ milibo annoꝛũ:ſed ſine fine ſecu

loꝛuʒ.O infinita dei maieſtas vbi eſt dulcedo

tua.cur taz dure danas homines quos creaſti
niſi ꝓpter peccatũ.nam potius deus deſcẽderet
in infernũ qᷓ; peccatuʒ dimitteret impunitũ.O
ergo chariſſimi fugiamus peccatuʒ ne ꝑeamꝰ.
Rogemus ergo chꝛiſtum dñm ⁊c.

Feria quinta poſt cinerũ. Sermo.ij. De ma

lis que facit peccatũ hoĩ in vita pᷣſenti.

ꝰJlil regni eiici

nẽ in tenebꝛas exterioꝛes Matth.
viij.⁊ in euãgelio hodierno. Uerba

ſunt ſaluasoꝛis noſtri quib inſinuat q;ᷓ indici

bile malũ ſit peccatũ ꝓ quo damnant᷑ bomies
⁊ ecelo eijcient᷑ in tenebꝛas infernales.O quã⸗
tum deberet terrere hoc verbuz chꝛiſti pctõꝛes

chꝛiſtianos quia dicit filij regni.Chꝛy. Filij re
gni ſunt quibus regnum dei eſt pᷣparatum. ſc⸗
p fidem ⁊ dilectionẽ vt erant iudei:? nunc ſunt
chꝛiſtiani:qui pter peccatum demerent᷑ vt eijci
antur in tenebꝛas.hoc eſt ᷣm Hiero.exduden
tur a vero lumine deo.Et quanta mala ibi ſint
paſſuri ſubdit. Ibi erit fletu ⁊ ſtridoꝛ dentiuzʒ
Tali peccatoꝛi dñs Hieremie.ij.c.dicit. Scito
2 vide quia malum ⁊ amarum eſt reliquiſſe te
dñm deum tuũ:quod poteſt pomi ꝓ alio che⸗
mate huius ſermonis. Reuera qui nolũt nunc
intelligere malum culpe videbũt ꝑ experientiã

in futuro. quia vt.xxxviij.diſ.c.qui ea. Grego.

ergo peccatoꝛes ꝑtimeſcite peccatũ:quia eijcie⸗
mini in tenebꝛas inferni:vt patʒ in euangelio.

dicit. Stultus in culpa erit ſapiens in pena.O

Evxrquo ergo ꝑ peccatũ demeret᷑ homo eijci in

tenebꝛas exterioꝛes de peccato quanta mala in
pᷣſenti facit vt cauere ſclamus:tria myſteria de⸗
darabimus.
Pꝛimũ de malis q̃ facit in animavel mente.

Scõðm de malis que facit in toto homine.

Tertio de malis que facit in cuncto opere
G Circa pᷣmũ de malis que facit peccatuʒ in
anima Notandũ ꝙ recolligendo ex ſeripturis
⁊ doctoꝝ dictis multa mala facit pccm̃ in aia.
Pꝛimo quia aiam maculat.Trenoꝝ.iiij. De
nigrata eſt ſuꝑ carbones facies eoꝝ.am dia⸗

bolicam effigiem facit in anima.quia diaboli⸗

cam facit eam. Pꝛopterea chꝛiſtus de Juda di

xit Joh.vj. Unus ex vobis diabolus eſt. Se

cũdo quia animam occidit ⁊ vita pᷣuat ſq deo.
Unde Aug.xiij.de ciuitate dei ca.ij.dicit. Quã

ulis anima humana veraciter imoꝛtalis perhi
beat᷑.habet tamen quãdam etiam ipᷣa moꝛtem
ſuam. Moꝛs anime fit cum eam deſerit deus:

ſicut moꝛs coꝛpoꝛis eſt cum id deſerit anima.
Hecille.O ergo bomo penſa hoc.nõne crude⸗

lis eſt in ſeipſum qui occidu coꝛpus ꝓpꝛium.

quãto crudelioꝛ eſt peccatoꝛ qui occidit animã
que omni coꝛpoꝛe eſt pᷣcioſiſſima. ſſam Sap̃.

xxvj. Homo ꝑ maliciam occidit animã. Ter⸗
tio coꝛ indurat Pꝛouerbᷣ.xviij. Peccatoꝛ cũ in
pꝓfundum peccatoꝝ venerit ↄtemnit. Pꝛo quo
nota ꝙ pertracat᷑ a doctoꝛibus quibuſdam.

HOQueſtio ſq; quõ peccatoꝛ indurat᷑ ⁊ gra⸗
datim ruit in ꝓpꝓfundum peccatoꝝ ⁊ infernoꝝ.

Et ad hoc dicunt ꝙ boc fit ſeptem gradibus.

Pꝛimo gradu peccatũ quod bomo facit videt᷑
graue onus quaſi eſſet in inferno talis cũ pᷣmo

cepit peccare.Et hoc ꝓpter conſcientie remoꝛſuzʒ

VUnde RKugꝰ. lib.j.ↄfeſſionũ dicit. Juſſiſti dñe

⁊ ſiceſt vt pena ſibi ſit om̃is inoꝛdinatus ani⸗

mus.Sic in pᷣmis peccatũ eſt graue. In ſecũ

do gradu cũ iterat᷑ peccatũ videt᷑ minus graue

ergo o pcõ? ve.qꝛ in eadẽ aĩa ⁊ eodẽcoꝛpe quo

in tertio reputat᷑ leue. In q̃rto ꝓ nullo videt᷑.
In qͥnto videt᷑ deleccabile. In ſexto fit inſuper
deſiderabile vt ſine om̃i tẽptatiõe diaboli qᷓrat᷑
cõmitti.In ſeptimo fit defenſabile tanqᷓ; bonũ
⁊ iuſtũ.⁊ ſic impius cũ in ꝓfundũ peccatoꝝ ve
nerit ↄtẽnit dei iuſticiã ⁊ iudicia acludens ⁊ ri⸗
dens facit pctm̃.Contemnit redarguẽtes excu⸗
ſando ⁊ defendẽdo.O q̊t ſunt vſurarij.o q̊t foꝛ
nicarij ⁊c.ſic facẽtes. J Terciũ malũ pcti
eſt ꝙ deũ elõgat. Ps. Longe a pctõꝛib ſalꝰ qꝛ
iuſtificatiões tuas nõ exqͥ ſierũt. 6 Sz dl.
quõ elõgat᷑ deꝰa pctõꝛe cuʒ ſꝑ equalr eſt vbiq;
deꝰ. Rñdet Hiero.in epła ad Damaſũ ð filio
Fargo di. Quia nullus abſq; deo locꝰ eſt:igit
ciendũ ẽ nõ locoꝝ ſpacijs ſʒ affectu vel amoꝛe
aut nos cum deo ec.aut ab eo recedere.hec ille.
Exempluʒ ponamꝰiuridicũ.Si qͥs de familia
vel domo epᷣi excõmunicatiõeʒ icurrit maioꝛẽ
Apter facinꝰ vł cõtemptũ liq; ſit eᷣus cũ eo ĩ ea⸗
dqẽ curia vel domo.qnq; tñ eũdẽ vitat vt debet
Juxta verſus.Os oꝛare vale cõmunio menſa
negat᷑.vt ptz.xj.q.iij.excõicatos.Et ca.ſe.⁊ ſiclõ
ge diſtare ſe facit ab illo amoꝛis ſignis.ſic cuʒ
pctõꝛ ſit maledicꝰa deo ꝑ om̃e petm moꝛtale.
Juxta ilð PsS.Maledicti qͥ dedinãt a mãda
cis tuis lłʒ ſit in eadẽ domo ecclie cuʒ xpᷣo ſũmo
õtifice.tñ lõge ſe xpᷣs facit eidẽ.qꝛ odit ipᷣiꝰma
iciã.nec oꝛonẽ eiꝰgratã habet.nec oſculũ padò.
nec ſalutatiõem gr̃e ſue.nec cõmunionẽ coꝛꝑis
ſui eidẽ dare vult niſi peniteat. Quartũ malũ
facit pctm.qꝛ excecat ĩtantũ ꝙ nec malũ culpe.
nec penas eis debitas ſentiat.Sap.ij. Exceca⸗
uit eos malicia eoꝝ.Uñ Aureo.in cõpen.dicit.
Sicut beſtia in aqs ſubmergẽda nõ ſentit lapi
dẽ in collo donec ĩ aquã extra naueʒ ꝓijciat᷑.ſic
pccõꝛ nõ ſentit onꝰpcti donec in moꝛte de coꝛꝑe
eijct᷑. Quintũ qꝛ fatuũ foꝛe demõſtrat Nam
ſtultꝰeſt qͥ volũtarie ad laqueũ dyaboli ⁊ ſuſpẽ
diũ.aut in ignẽ currit ⁊ ſe pᷣcipitat ⁊ ignẽ ſibi ac
cumulat dietim.ſic facit pctõꝛ. Itẽ Greg. Stul
tũ eſt ſeruire dyabolo qͥ nullo placat᷑ obſeqᷣo.ſʒ

quãtomagis ds ei ſeruierit tãto ampliꝰeuʒ ille
anꝰ eſt qui ſe emptũ a xpᷣo pᷣcio
ᷓ reuiuiſcant ad vitã eternã. UUñ Ray.dicit. v.
Illa reuiuiſcũt q̃ nata viua fuerũt.vᷣ. Nõ pote

toꝛq̃ bit.Itẽ in o pei
