Dñica eadem poſt pꝛandium Sermo.xiiij.
de ↄtritlonis ſalubꝛis foꝛmatiõe ⁊ ſufficientia.

Cc huũiliatũ deus nõ deſpiciet.pẽ.l. Hec
verba dixit Dauid dum peniteret de
peccatis. In qͥb oſtendit ꝙ deus multũ amat
oĩem ↄtritũ de peccatis. Ideo minus dicẽdo
plus ſignificat ꝑ figus litote.di. Coꝛ ↄtritum
⁊ humiliatũ.ſ.ad penitendũ: deus nõ deſpiciet
id eſt multũ diligit. A Sed quare h. Uti⸗
q; ideo:quia ꝑ ↄtritionẽ ſacriſicat᷑ homo ipᷣi ðo
Pꝛimo in aia vel ſpiritu ꝑ doloꝛis interni affli

ctionẽ.ideo ibidẽ pᷣmittit ps.di. Sacrificiũ ðo

ſpũs ↄtribulatus.Secũdo in coꝛde vbiẽ fons
anguinis amoꝛis ignem ⁊ ardoꝛẽ.qꝛ amoꝛe
dei copungit᷑ ⁊ punit pctm̃. Tertio in oculis ⁊
capite ꝑ lachꝛymationẽ. Berñ. Lachꝛyme peni⸗
tentiũ vina ſunt angeloꝝ:⁊ ſicetiam dei illoꝝ.
Quarto in oꝛe:gutture:⁊ in lingua ꝑ ↄfeſſionẽ

Quinto in facie ꝑ ruboꝛeʒ erubeſcentie. Sexto

in toro oꝛpoꝛe Romimodãa ſacrificatiõʒ. Iſtis
2

cũdo mõ otnitio ðꝛ modica vel parua.ſicꝙ ve⸗
ra eſt ↄtritio charitate infoꝛmata ⁊ gr̃a gratum
faciente: qᷓ;uis modica ſit affectus deuotione.

.
modis cMiſtus dñs ſe in ſacrificiũ in cruce ob
tulit ꝓ nobis.ſcʒ in anima:coꝛde:oculis patien
do.ergo exemplo ſuo debemus ⁊ nos ⁊c̃. Unð
etiam in epła hodierna aplus.j.Theſſ.iiij.ðt.
Nõ vocauit nos deꝰ in imũdicdi ſed in ſancci⸗
ficationẽ in chꝛiſto ieſu dño noſtro.qð põt eſſe
aliud thema. Pꝛopterea merito ps.dicit ꝙ coꝛ
ↄtritũ deus diligit vt ſanctũ ſacnificiũ. Jtaqʒ
de ſacra ↄtritione tria myſteria pᷣter pꝛedica de
claremus in hoc ſermone. .
Bennn ðꝛ ſalubꝛitatis.
Secundũ ðꝛ ſerioſitatis.
Tertium

8z ſingularitatis. B

irca paemũ de ſalubꝛitate ↄtritionis queri ,f W.
AUtrũ ad ↄſequẽdam ſalutẽ ſufficiat pctoꝛi hie
qntãcũq; paruã cõtritionẽ. Nam multi ſunrc·⸗

valde modicum dolent de peccatis ſuis. B

An ergo tales ſaluent᷑. Rñdet᷑ ex Rich;.doz⸗

ctoꝛũq; dictis in.iiij.diſ.xvj.⁊.xvij.recolligẽdo.
ꝙ ↄtritio põt dici modica triplicit᷑
viqʒ ſic ꝙ deficit a vere ↄtritiõis rõne.Et ſic po⸗
tius dicit᷑ attritio qᷓ; ↄtritio.puta qñ quis ex ſo
lo timoꝛe ſeruili ꝓpter euadendã penã aliquan
tulũ dolet peccaſſe ⁊ nõ ex amoꝛe dei.vel qñ ali
qua tm̃ peccata deteſtat᷑ ⁊ nõ om̃ia. vel ſi omia
deteſtet᷑:ꝛtñ nõ habet plenã voluntatẽ om̃ia ca⸗
uendi in futurũ.vel non vult occaſiones pctõꝝ·
ꝓut tenet᷑ euitare.vicq; meretricẽ quam tenet nõ
vult eijcere:aut aliena nõ vult reſtituere.aut irãẽ

⁊ odium erga ꝓximũ nõ vult deponere ⁊c. TCa⸗

lis ↄtritio deficiens vel potius attritio nõ ſuffi⸗
cit hoĩ ad ſalutem:ſi in tali quis decedat ſtatu.
ſᷣm tñ Scotũ faciẽti qð in ſe eſt attrito gr̃a infũ
dit᷑ virtute clauiũ in confeſſione.attritioq; foꝛ⸗
mat᷑ in ↄtritionis gram.qð patʒ infra ſermone
xxvij. H. ſᷣm Scotũ in.iiij.diſ.xiiij.q.vlti.?⁊ con
coꝛ.Tho.in q̊dlibeto.iiij.nð Johes Berſon

cancellarius pariſienſis tractatu ſuꝑ q̃ſtione G

dã facta de ſtatuto oꝛdinis Carchuſ.notat hic⸗

actu:ſed ſufficit attritio cum receptione abſolu
tionis vicq; ſacramentalis. Hec ille.Et hᷣ intelli
gendũ puta quãdo obicem diuine gratie:talis

Nam attritio foꝛmari in ↄtritiõʒ ꝑ inſtrucciõe,-

ↄfeſſoꝛis in tali poſſet.vicq; vt doleret nõ ſolo ti PE
moꝛe ſeruili ⁊ de omibo ⁊ ꝓponeret cauere de ce
tero ⁊ hmõi. Alij defectus aũt poſſent ſuꝓpleri 1

virtute clauiũ in nõ ponente obicem gre. Se

Et talis quãtũcũq; ſit modica dũmodo ſit in⸗
foꝛmata charitate in ſolo infimo etiam gradu
charitatis:ſufficit ad ſalutẽ:quia peccato ↄtra⸗

doctrinã ꝙ abſolutio ſacamentalis põt delre
peccata que nõdũ erant ↄtrita ſufficlenter ſʒ ſoßs
lum attrita. Stat em̃ ꝙ ↄficens nõ ſit ↄtritus

nõ poneret:manente fixa volũtate in aliq̊ perõ. ? *

no mõ

*
—

ſ◻

„.

R
7„ S
4
v
₰

rrrt-E

riat᷑ charitas ⁊ ipſa operit multitudinẽ pccõꝑ —,α -oρr n

FS-: r*s ſ

C .

TV » bNee .

.

Dominica. I. quadrageſime

j. Petri.iiij. Uñ ſi quis habet peccatoꝰ diſpli⸗
centiã in volũtate cũ ꝓpoſito cauendi oia de ce/⸗
tero moꝛtalia:qᷓ;uis iſta otritio ſit modice de/
uotionis vel q̃ſi nulle affectiõis: dũmõ animꝰ
moueat᷑ ad hecex dei dilectiõe pᷣnapaliꝰ ſᷣm vo
lũtat electiõʒ.talis ↄſequi remiſſionẽ pccõꝝ ⁊
ſalutem.etſi ꝑ ignẽ purgatoꝛij. Lertio modo
ↄtritio ðꝛ ſicꝙ parũ habet de doloꝛe ſenſuali ⁊

gr⸗ Er triſtatione.Et talis modicitas fletus vel do⸗

loꝛis ſenſuał nõ impedit rõnẽ ve ↄtritiõis.nec
reqrit᷑ neceſſario.ſed eſt ad pnie ꝑfectionẽ.vnde
ſine ea eſt ſalus.Nec põt hõ ſempꝑ flere.ſed ſuffi
cit volũtarius doloꝛ hois quẽ põt ſemꝑ habe⸗
SE read gfam dei acqrends. £ allo eſt ẽm
NRARPichk. in. iiij. dil. xvij. qꝛ deꝰ ex ſua ineffabili mi⸗
faſeericoꝛdia omni facienti qð in ſe eſt attrito nec
obicem gre ponenti oꝛdinauit ⁊ ꝓmiſit ſe datu

%

ri gfam Auc. xj. Omis q petit accipit. ⁊ qͥ quæ/

rit inuenit. Et.ij. Paral.vlci.Tu dne ſᷣm boni
tatẽ tuã ꝓmiſiſti pniam remiſſionis pcõꝝ. Jõ
q; neceſſariũ eſt aliquo mõ a deo dari graʒ gra
cũ facientẽ peccatoꝛi dũ facit qð in ſe eſt attritꝰ:
nec ponit obicem gratie. Et h̊ eſt neceſſariũ nõ

neceſſitate coactionis vel imutabilitatis abſo⸗

lute:qꝛ deus nulli debitoꝛ ẽ.ſʒ neceſſitate imu/⸗
tabilitatis ex ꝓmiſſione liberali q̃ deus ſic oꝛdi
nauit ⁊ ꝓmiſit.Exemplũ ad id ponit Petrus
de palude ſuꝑ.iiij.ꝙ in cuitate Lugdu.repertũ
eſt a fodientib fundamentũ cuiuſdam palatij

teſtudo in q̃ᷓ erat vnũ caput habens os linguj⸗

⁊ labia ac dentes viua ⁊ recentia.⁊ audierũt ab

—

eo vocem di. Uocate epᷣm. Illi admirantes cu⸗

aurrerũt nüdantes epo. Qui venies interroga/

uit qᷣs eſſet ⁊ qͥd vellet. Rñdit.Ego fui iudex le
gu. gentilis fui ſed vtuoſe vixi ꝓut cognoui de
beree.nil iniuſte iudicaui.neminẽ iniuſte leſi.in
fine vite de om̃ibo pctis dolui.ſʒ abſq; fide xpᷣi
Diſceſſi qᷓ ad me no puenit. ꝓpter qð deus miſe/
nicoꝛs in h̊ capite aiam mea reſeruauit.ſlunc &̊

mihi da ſacruʒ baptiſma ⁊ aia mea volabit in

celũ.⁊ ꝓ ſigno veritatis h̊ caput mox rediget᷑ in
pulueres.Eps ;̊ baptiſauit. ⁊ ſic factũ eſt vt di
xit. O g̊ mira dei miſericoꝛdia.O pctõꝛ xpᷣiane
age penitentiam. .

uing ſecidũ de ſerie ztritoͤis foꝛmãde Que
it p pꝛactica infoꝛmatione vtiliter Quali ſerie

⁊ modo debeat ↄtritionẽ foꝛmare ſibi peccatoꝛ
bõ. Ad qð ſʒʒ theologos doctoꝛes ſuꝑ.uiij. Sco
tũ ⁊ alios recolligedo reſpondet᷑ ꝙ ad habẽdã
vtritiõ eʒ charitate foꝛmatã ⁊ peccata moꝛtalia
Delentẽ ac bene circũſtantionatã: ↄgruit talem
ſeriẽ in ↄtritione foꝛmanda tenere ſᷣm qð ad ta
lem verã ↄtritionẽ requirunt᷑ hec.

vel ſpem crahentibo. Scðo ſinguloꝝ moꝛta⸗
liu dereſtatio ⁊ oim nolitio. ſNam ſctus Tho · i
iiij · dil. xvij. ðt. nõ ſufficit ↄtritio gñalis. Uer

recogitatio cũ de gazoſe in aliud genus

ſe cogitare de pnia ꝓ ſingulis peccatis vt ditet .

tas. Tertio ad veram ↄtritionem foꝛmandã

len ↄtritionẽ requiru Pꝛimo reiq
rit᷑ examinatio ↄſcie ⁊ diſtincta oim moꝛtaliuz
confitendi ⁊ ſatiſfaciẽdi temꝑe o ppoꝛtuno ⁊ lo⸗j⸗ꝰ
(K 0.

bigra.Si quis dicat generaliter ſic Ego doleo
omia peccata mea.hoc nõ ſufficit qᷓntũ ad pᷣnci
piũ ↄtritionls.vt latius dicet᷑ ſer.xxuij.O.Sed
oꝑtʒ ꝙ ſit ſpecial doloꝛ ſaltẽ attritiõis ð ſinguł a
ð qͥbo nõdũ penituit.Tamẽ q̊ ad terminũ ↄtri⸗
tõis qͥ eſt doloꝛ gra infoꝛmatus ſufficit vna ge
neralis deteſtatio de oibo qꝛ agit in vtute oim. .
Pro exemplo ↄſolatoꝛio acexcitandũ Nſar n oſl,
rat᷑ ꝙ qͥdam paſtoꝛ videns lepoꝛẽ iacere ſubru

bo:gauiſus cogitauit capere illũ ⁊ vendeñ.depᷣ

cio diuitias plures ſucceſſiue acqͥrere.⁊ tande;
ꝙ ſic diceret exclamando.Uxoꝛ:poꝛta de optio *
vino.Ad hanc aũt eiꝰexclamationẽ lepʒus mox
aufugit.⁊ ſicpaſtoꝛ fruſtratus ẽ tali cogitatio „ *
ne ſua. Unde multo magis debet hõ ſollicite ꝓ .
celeſtibo bonis in eterna beatitudie. E S8Ü .
quid de illis q nõ habent oppoꝛtunitatẽ tꝑis
ſufficientiã vt ſq; poſſint de ſingulis recogita⸗n melenr
re. puta in articulo accelerate moꝛd. Rñdet hnm
dockoꝛes modemos ? frẽm Angelũ de caua.
in ſua ſũma.QO q̃ntũ adeſt oꝓpoꝛtunitas ꝓpoꝛ
tionata fragilitati hũane tenet᷑ hõ ſpecialiter de
q̃ubet moꝛtali cogitare vt peniteat.Aliternõ re
mittunt᷑ peccata moꝛtalia de cõmuni lege ꝗ ſũt
cognita. Secus deignoꝛatis ⁊ oblid. ſi nõ
adeſt o ꝓppoꝛtunitas tꝑis vł ſtatus aut hmõi.vt
in bello ↄſtitutis aut graui infirmitate pᷣuen.

aut ſubito in mari vel alibi ꝑiclitantibo.vel in

articulo moꝛtis:tũc ſufficeret generalisotritio

oim pctõꝝ.ſiue optatiua vtputa vtinã in nullo

peccaſſet.ſiue implicitũ ꝓpoſitũ ↄfitendi ⁊ ſati⸗

faciendi. eſt: ꝙ liq; nõ actualr ꝓponeret ↄfiteri
hbꝛet i diſplicentiã talem ꝙ ſi ibi cogitaret bᷣ̊ ꝙ

de his ↄfeſſio eſt facienda faceret ſi adeſſet tpᷣs .
⁊ copia ſacerdotis. F Eremplũ ad id legit
in ᷣmonib ⁊ in ſpeculo exemploꝝ.di.ił.exẽ.xlj
qͥdam nobilis ſceleratus qͥdam tꝑe ab ini⸗
micis captuſ:cũ ſtatim vellent eũ occidere dixit
ad illos. Rogo /ꝓpter deũ differte moꝛtẽ ad mo
dicũ qͥuſq; confitear ſacerdoti. Illi noluerũt:ſʒ

pceperũt vt ꝓſternat ſe ad decollandũ.Luille

dixit bᷣ verbů. Deus tu ſcis voluntatẽ meã. En
giam meã virginis filio chꝛiſto cõmendo. Sic

q decollatus eſt. Erat ast qͥdam obſeſſus a de

mone in ciuitate:cui cũ diceret᷑ ꝙ de tã facino⸗

roſo occiſo gaudiũ magnũ complices ſui in in —

ferno hẽent. Rñdit demon. Nequaq;:vnũ eim̃
verbũ dũ moꝛi debuit ꝓtulit ꝓpter qð ſaluatꝰ ẽ
Et ſic patet ꝓpoſitum. O ergo magna dei pie / =
requirit᷑ ignoꝛatoꝝ Pecarog oblitoꝝ genera
lis contritio. Quarto ꝓpoſitum cauendi om
niũ moꝛtalium de cetero. Quinto ꝓpoſitum

Sexto liberi arbitrij in deum motus ?·

intentio. vt ſcilicet omia hec faciat pꝛincipaluuius
Apter dei amoꝛem. UVlcumo vna vngerſalis
4
4 1
* H

.Bermo

dim peccatoꝝ deteſtatio. Nimirũ pbic di /

cũt ꝙ qñ in infirmo ẽ ſudoꝛ vniuernſal.i.in oib
— o. Ptibo coꝛꝑis:ſignũ ẽ ꝙ talis in pximo ſanabit᷑
Sed qñ vnũ mẽbꝝ ſudat ⁊ aliud nõ ſudat: ſi⸗
gnũ eſt ꝙ nõ ↄualeſcit. Sic ſpũałlr qñ hõ vni⸗
uerſaliter de omibo pctis foꝛmata ↄtritione do
let:ſignũ eſt ſaluxis eterne.Si aũt nõ de oĩiby ſi
Gnũ ẽ dãnatiõis.O g̊ hõ diſce ↄteri pᷣdico mõ.
B Lirca tertiũ de ſingulanitate ↄtritionis
᷑Huerit Utrũ ↄtritio ſingularit᷑ ⁊ ſe ſola ſine cõ⸗
0△ kfeſſione ⁊ ſatiſfactione ſufficiat pꝛo peccati re⸗
mmmiſſione. De h̊ per magiſtrũ in.iiij.dil.xvij. va⸗
25„ Ailie adducunt᷑ autoꝛitates ꝓ ⁊ ↄtra.tñ in hoc cõ
,. *% cotditer dicũt oẽs doc.theologi ⁊ canoniſte ꝙ;
. dDũmõ hõ ↄtritus habeat voluntatẽ ↄfitendi et
ſatiſfaciendi:ſtatim in coꝛdis ↄtritione ante fa
9 , :. cã actu ↄfeſſionẽ ⁊ ſatiſfactionẽ pctm̃ dimittit
r. . pPꝛobat᷑ñ pmo autoꝛitate ps.Dixi ↄfiteboꝛ ad
6 Agerſuʒ me iniuſticiã meã dno:⁊ tu remiſiſti im
4 prietatẽ peccati mei.ps.xxxj.Ubi Caſſiodoꝛus.
Ddixi.i.deliberaui in coꝛde ꝙ ↄfiteboꝛ aduerſuʒ

me ⁊c̃.⁊ tu remiſiſti peccatů. Sed di.Quare ꝗ̊

dDebeo ofiteri cũ remiſſum ſit ante in ↄtritione.
RB+k7äñden ꝙ ꝓpter ſatiſfaciee dũ pᷣcepto. Nã deus

QQ pcepit ↄtritiõem:pᷣ epit etiã facere ↄfeſſioneʒ

pVoooi du põt ⁊ ſatiſfaccionẽ. ⁊ cũ h̊ ꝓpter ecclie re⸗
ondlliationẽ q fit ꝑ abſolutionẽ ſacxamẽtalem
bſm Scotũ. Scðo ꝓbat᷑ rõne.qꝛ vera ↄtritio
nõ põt eſſe q̃ tollat pctm̃ niſi ſit cĩ ꝓpoſito ↄfitẽ

di ⁊ ſatiſfadendi.S.ſer.xiij.Q.volũtas aũt ꝓ fa
¶ccto capit᷑. Pꝛoinde ſi qͥs in articulo moꝛtis nõ

põt ↄfiteri:qꝛ obmuteſcit.vel qꝛ nõ habet ſacer
.— dotẽ:ſaluat᷑ ꝑ ↄtritionẽ hñdo ꝓpoſitũ ↄfitendi.
„ Di aũt nollet ↄfiteri ⁊ ſaciſfacere:nõ eſſet cõ

catõe.ſlarrat em̃ Jacob de vitriaco:ꝙ mulier

q̃daʒ moꝛtuo viro viduata faca eſt occulte me

xretrix:que cũ eſſet antiquata:ab amatoꝛibo ↄotẽ

pta.in paupercate magna deſperata diabolo ſe

daturã iurauit ſi eã ditaret.Lunc diabolus in
iunsit ſibi pᷣmo ꝙ om̃ia peccata q̃ poſſet facere
nõ deſiſteret. Scðo ꝙ nullã miam i pauꝑes ex
hiberet. Tertio ꝙ nũqᷓ; peniteret nec ꝓfiteretur.

7

Ditata g̊ cepit hec an obſeruare. Landẽ cuʒ

moꝛtis boꝛa adueniſſẽt monet᷑ a filio ꝓpꝛio ad

.— pniam.q dixit ſibi nil valere nec poſſe penitere:

ſed cũ afilio cũ lachꝛymis peteret᷑ vt ↄfiteret᷑. vi
cta iũllius vᷣbis ⁊ lachꝛymis cepit ipſa flendo re
lelare quõ xfederata ſit cũ diabolo. Ad illius
„* . aũt inſtantiã docentis veniã pnie repꝛomiſſaʒ
mulier ait.vloca ſacerdoteʒ parata ſum facere
ððẽ qð hoꝛtaris.Filrsabeũte poſt ſacerdotem:ecce
. .„. demones irruerũt ſuꝑ eã.quoꝝ timoꝛe ↄcuſſa
* „ moꝛttua eſt in gra ↄtritionis cũ ꝓpoſito ↄfiten⸗
5 .diantęqᷓ; adueniſſet ſacerdos:tunc eius filiꝰ ſi
2

⁊ magnã pniam ꝓ mfe fecit.Cũq; ſeptimo an⸗
no oꝛaret ꝓ ea:aparuit ſibi mater gras agens

tritio ſalubꝛis. HTertio ꝓbat᷑ exemplifi⸗

bi pᷣdicta peccata reuelata ſacerdoti ↄfeſſus eſt

ꝓ liberatione. O gpnia felix ⁊ bũdicta. o ſacra
ↄtritio ⁊cL. Rogemus xpᷣm ꝛcc.

Feria ſecũda poſt dñicã ſecũdã q̃drageſime
Sermo decimuſqncus de cõtritione pᷣteritoꝝ
peccatoꝝ futuroꝝ ⁊ alienoꝝ.

nõ credideri

cis qꝛ ego ſum moꝛiemini in pecca⸗

to vĩo Joh̊.viij.⁊ in euũge.hodier⸗
no. Uerba ſunt ſaluatoꝛis nr̃i.q vr
oſtenderet q;graue malũ ſit eſſe in ſtatu peccati
pluries replicauit ꝑ eadẽ vba ⁊ ꝑ candẽ ſniam
loquens iudels pcõꝛibi.ſq; ꝙ ĩpetis moꝛerẽt
qᷓtenus om̃s peccatoꝛes cognito p ericulo pec⸗
catoꝝ ſollicite qᷓrerent ſibi medicnã ſalutis ꝑ
verã ↄtritionẽ ⁊ pnim. Pꝛoinde ip ſe xpᷣs dũs
dict. Si nõ credidentis ſq; fide forn iata ꝑ cha
ritatẽ dei verã vel gr̃am.q; vtiq; pœoꝛi infundit

in ↄtritiõe:Quia ego ſum ſq; xpᷣCes deu s tollens

peccata hoim ⁊ ſaluss eos ꝑ paſſionẽ. ¶ Hoꝛie
mini in peccato.q.d.ſᷣm Oꝛigenis expoſitcionẽ
Eoↄtrariũ hoꝛtãdo.Si ̊ credidꝭ qꝛ ego ſum.nõ
moꝛiemini in peccato: ſed viuetꝭ ꝑ fiẽ ⁊ gram
vere pnie.Et de his verbis chꝛiſti loſuiĩ euãge

liũ. Itaqʒ de ipſa ↄtritiõe ꝓſequer i.notemus

tria myſteria pᷣter pᷣdicta in h̊ ᷑ᷣmo ne.
Pꝛimũ de ↄtritione pctõꝝ pᷣte ritox.
Secũdũ de emẽdatione pœõꝝ, futuroꝝ.
Teriũ de doloꝛe pctõꝝ alien/oꝝ.
Qirca pᷣmũ de ↄtritiõe pᷣteri toꝝ pctõꝝ ꝓ in
ructiõe occurrũt vtiles queſt iuncule. Pꝛima
q̃ſtio vtrũ vere cõtritus debeo t doleere de pctõ
oꝛiginali ac penaꝝ inflictiõe. Rñdet᷑ ̃ᷣm Petꝝ⸗
de tharañ.in.iiij.diſ.xiiij. nia nõ eſt ꝓpꝛie ni
ſi de aliqͥ actu volũtario.iò eo nõ requini᷑ ↄtri⸗
tio de pctõ oꝛiginali.qꝛ nõ eſt in nobis volũta⸗
tariũ ꝗꝓpꝛiũ.tñ requirit᷑ in adulto diſplicẽtia cũ
ↄſiderat illud. Itẽ ſm . ho.diſ.xvij. Contritio
ꝓpꝛie nõ eſt etia de penĩ s ſed de culpis:vt ptʒ ex
ↄtritiõis diffinitiõe ſvip ſᷣmone.xiij.O. Nã nec
debemus de penis . fiteri vel emendare ſed pa

tienter tolerare.vt ſic ꝑ eas meritũ ⁊ pᷣmiũ vale⸗

amus acqrere.verũtainẽ de malis pene ſiue oꝛi
ginalis culpe:vt ſunt fames:ſitis:laboꝛis anxi
etas:infirmitas:mo ꝛs ⁊ hmõi:ſiue etiã ð peniſ
culpe acualis:vt ſiintiudiciales pene iuſte in⸗
flicte põt hõ dolere nõ rõe pene ſʒ rõne pcõꝝ qͥ
bus demeruimus tales penas. Et ſic accipien⸗
dũ eſt dictũ Augꝰ.lib.de pnia.ſcʒ Nemo vitam
eternã deſiderat:niſi eũ huius vite moꝛtalis pe
niteat. Hec ille. Intelligẽdo ſq; ꝙ de moꝛtalita
te vite q eſt quedã pena.⁊ ſicetiã de alijs penis
debemus penitere nõ rõne ſui ſed rõne pcœõꝝ.

R.Secuũda queſtio vtrũ vere ↄtritus debeat
dolere etiam de amiſſione vel pᷣuatione virci

tis ꝑ peccatum perdite. Rñdet᷑ ſm Tho.i —
dil. xvij. ꝙ doloꝛ de pꝛiuacione virtutis non eſt

5
* „*

Feria.i poſt dominicã ſecũdʒ

de eſſentia otritiõis expᷣſſe. VUñ ſine tali doloꝛe

põt eſſe vera ↄtritio de pqis.tñ talis doloꝛ ꝑti⸗

net ad pncipiũ vere ↄtritõis.ſicut aliqs mouet

ad dolendũ de aliquo facto ꝓpter malũ qð in/⸗

de ſecutũ eſt:puta dolet ſe ludũ feuſſe.qꝛ multa
ibi ꝑdidit. Pꝛoinde bonũ ẽ dolere de meritoꝝ

oĩm ⁊ virtutũ ac opeꝝ bonoꝝ a puercia acqᷣſi⸗

toꝝ ꝑditione facta ꝑ peccatũ. Inſuꝑ de merito⸗/

rũ paſſionis xpᷣi ac celeſtiuʒ bonoꝝ ꝑpetuoꝝ ⁊
totius eccleſie oꝛationũ ⁊ ſuffragioꝝ amiſſiõe.
qꝛ omia ꝑ peccatũ moꝛtale amittunt᷑ vt ꝓ tan/

tis damnis acrius doleat de pctis ꝑ q̃ talia ꝑ/⸗

didit.nñ Aug.dicit. Penitens dʒ dooere etiaʒ

de h ꝙ virtute ſe pᷣuauit.Exemplũ. Cõiugata

dz dolere nõ ſolũ ꝙ adulteriũ cõmiſit:ſed etiaʒ

qꝛ bonũ matrimonij ſq; fidem ⁊ ſacramentũ le

ſit ⁊ fregit ⁊ fructũ triceſimũ ꝑdidit.vidua ſiłit᷑

de hᷣ ꝙ peccauit ⁊ ꝙ frucũ ſexageſimũ ꝑdidit.
⁊ virgo de hoc ꝙ tantũ theſaurũ ⁊ fructũ cente

ſimũ perdidit. O ergo pctõꝛ o peccatrix cogita
⁊ dole de tantis damnis.
LCirca ſecundũ querit᷑.vtꝝ ↄtritus dole⸗/
re debeat nõ ſolũ de pᷣteritis pctis ſed etiam de
futuris. Rñdet᷑ ſᷣm Tho.in.iiij.di.xvij.ꝙ ↄtri⸗
tio pᷣncipali actu reſpicit pctm̃ pᷣteritũ vł cõmiſ
ſum.ſed ex ↄſequẽti reſpicit etiam pctm̃ futurũ
2 hoc pmo nõ qͥdem ad dolendũ de pctõ futu⸗

ro qð nõdũ eſt:ſed ad cauendũ ab illo. Secun

do ad peccati futurũ effecũ ↄſeqndũ.ſlã qnq;
pcetm̃ aggrauat᷑ ex effectu futuro ↄſeq̃ndo. Naã

xj.q.iij.pcipue.Grego.ðt. Lot moꝛtib quiſq;

dignus eſt:quot pᷣuitatis exempla in poſteros
reliquit.Et ꝓpterea Aug.ðt.qꝙ pena arrij nõdũ
eſt determinata.qꝛ plures hereſim eius ſequũt᷑
quotidie.Sic eſt ⁊ de alijs inuẽtoꝛibo hereſum
⁊ nouitatũ moꝛtaliũ pctõꝝ. Pꝛoinde vere ↄtri
tus tanto plus dʒ dolere q̃nto putat ꝙ plures
ipᷣm imitabunt᷑ in tali pctõ qͥb ipᷣe cauſam vel

occaſionẽ dedit ſequẽdi.Nam ⁊ talib in infer⸗/

no totiens auget᷑ pena accidẽtalis.Sic ergo di

cendũ ꝙ ↄtritio ꝓpꝛie debet fieri de peccatis pte
ritis.tn cũ hoc de futuris dʒ fieri cauendi ꝓpo

ſitum ⁊ ſatiſfactio vel emendatio quantũ talis
hõ poteſt cohibendo:ne ſequant᷑ ex ſuo peccato
in futurũ plura mala.O ergo hõ chꝛiſtiane di⸗
ſce ex pᷣdictis ↄteri de tuis peccatis.ã de ſiłib⸗
idem eſt iudicium:vt de hmõi caſibo patebit ar
ti.ſequenti.

„—

) Lirca tertiũ de ↄtritiõe alienoꝝ pecca

toꝝ querit᷑.Utrũ vere ↄtritus de beat dolere de

peccatis nõ ſolũ ꝓpꝛijs:ſed ⁊ alienis.Ad qð rñũ
det᷑ pſᷣm TZho.in.iiij.diſ.xvij.⁊ alios.ꝙ liq ↄtri/

tio neceſſaria nõ ſit ꝓpꝛie loqᷓndo niſi de peccatꝭ
ꝓpꝛijs.nihilominus vere ↄtritus debet de pec/⸗
catis alioꝝ.⁊ tenet᷑ exhibere doloꝛẽ pᷣcipue in tri
bus caſib vicz. Pꝛimo in caſu fraterne dilecti

onis ⁊ coꝛrectionis.qꝛ tenemur ꝓximũ dilige⸗/

re ſicut noſipos. Ideoq; tenent᷑ pᷣſertim pᷣlati?

ergo chꝛiſtum vt det ⁊c.

alij hoĩies ꝓ ſuo modulo quos poſſunta pec⸗

catis cohibere vel retrahere ⁊ dolere ꝙ peccant.
LClaret de eccłie pᷣlatj.Itẽ ð pᷣncipibo.Itẽ ð iudi

cib. Itẽ ð pꝛefamilias ⁊ hmõi q tenẽt᷑ dolere

increſcentibo pctis.⁊ coꝛrigere vt pñt.ſlam ca.
Culpã vel facient.lxxxvj.di. Jo hes Chry.ait.

Culpã ꝓculdubio fadentis haꝑet qͥ qdðᷣ põt ne

ligit emendare. Exẽplũ ſcpture habet᷑ de hely
ũumo ſacerdote.j.lib. Regũ.qͥ ꝓ iniqᷣtate filioꝝ

danatus eſt:vt ðt Hiero.⁊ male moꝛtuus eſt.

Secũdo in caſu date occaſiõis.Nã ſcribit᷑ ex/⸗

tra de iniurijs ⁊ dãno dato..ſi culpa. Qui oc⸗
caſionẽ damni dat: damnũ ſe dediſſe videt᷑. Si
cut exẽpli gra.Qui fodit foueã in publica pla⸗
tea in quã cadũt boues ⁊ aialia:tenet᷑ dñis illo
rũ ad reſtitutionẽ damni.Sic qͥ occaſionẽ dã⸗
ni dat ad peccandũ:ipᷣe reus eſt aiaꝝ peccantũuũin

Pꝛopterea ⁊ xpᷣs dñs ait Matth.xviij.Ue illi

ꝑ quẽ ſcandalũ venit.Uñ talis peccatoꝛ dans

— „7

ſcandalũ ⁊ occaſionẽ peccandi alijs:tenet᷑ peni
tere de peccatis alioꝝ.Exemplũ de mulieribo ſe
oꝛnãtiba ad ↄcupiſcentiam pꝛauã. Item de ſa⸗

cerdotibus ⁊ religioſis male vite alios ſcanda

liſantibus. Item de ſeducentibus virgines vł
mulieres ad peccatũ. NEertio in caſu ma

le cõmunicatõis. Uñ ps.oꝛat dicẽs.Ab alienis
ꝑce ſᷣuo tuo.qꝛ ſepe quis peccat in cõmunican⸗

do alienis peccatis.⁊ ſic tenet᷑ ↄteri etiã de alie⸗

nis quibo ↄſenſit cõmunicãdo. Et hoc fieri po

teſt nouẽ modis:iuxta verſus. Juſſio ↄſitlium

ↄſenſus palpo recurſus. Participans tacens:
nõ obſtans nõ manifeſtans. In iſtis peccatis
alienis ↄtritio eſt foꝛmãda.Exemplũ habemꝰ
de Salomone:qͥ cum multis mulieribo pecca
uit:⁊ occaſionẽ acexẽplũ peccandi multis pᷣſti
tit.Nã ſingłis ſuis vxoꝛibus idola deoꝝ ſuoꝝ
erexit. Dicunt aũt quidã doctoꝛes ꝙ ſaluatus

ſit finaliter: eo ꝙ pniam egerit. Sed Lyra ðᷣt H
eſſe valde dubiũ eo ꝙ idola nõ deſtruxit q̃ ere⸗

xit cum tenebat᷑ ⁊ poterat autoꝛitate regia face⸗
re.Ideoq; videt᷑ ꝙ veram pniam nõ fecit.eaʒ
ſi penituit exterioꝛi oſtenſione.ſed reliquit in fu
turũ occaſionem peccandi multis.O ergo ſi ta
lis ſapientiſſimus rex ⁊ geo acceptiſſimus an⸗

tea adeo vt ſibi deus apparuerit. Si inquã tan

tus ⁊ talis dãnatus eſt ꝓpter falſam penitentiã

qͥd fiet de miſeris cõmunibo hominibo ꝑeccato

ribo enoꝛmia crimina cõmittẽtib. Rogemus

Feria tertia poſt dñicam ſecundeam Serm
ſedecimus de contritionis neeeſſitate generali

⁊ medicamine.
4 exaltabit᷑ Math.xxiij.⁊ in euãge
lio hodierno. Uerba hec dixit ſal
uatoꝛ noſter docens diſciplos ſu

Wi ſe hũiliat

. 0

Bermo

os verbo ⁊ exẽplo euitare ſuꝑbiã vmaliciã ſcri
o. baꝝ ⁊ phariſeoꝝ ⁊ hũilitatẽ tenere in oib:qꝛ in

quit.Qui ſe exaltauerit.ſ.in pñti ſuꝑbiendo: et

diuinis pceptis ſe nõ ſubdendo.huiliabit᷑.ſ.in
futuro ꝑ gehẽne penã.Et qͥ ſe humiliat.vicʒ in

nti ad verã ⁊ humilẽ pniaʒ.exaltabit᷑.ſq ad ce
eſtem głiam. Uñn Berñ.ſuꝑ cantica ſermone.
xxxv. Qui ꝓuehẽdus eſt ad maxima ſq; celeſtia
bona:hũilitate meret᷑. Ideo chꝛiſtus dicit.Qui
ſe hũiliat exaltabit᷑.vt pᷣʒ in euãgelio. Itaq; de

humili ↄtritione ꝑ quã hõ exaltat᷑ in gra ⁊ glia

notemus tria myſteria ꝓ h̊ ᷣmone.
Pꝛimũ de ↄtritionis neceſſitate.
cðm de obligatiõis generalitate.
Tertiũ de ↄtriti coꝛdis ſanitate.

O Lirca pmũ de neceſſitate ↄtritiõis querit
vtrũ ↄtritio ſit ad ſalutẽ peccatoꝝ hoim neceſſa

ria.Ad qð ex doctoꝝ theologoꝝ ⁊ canoniſtaꝝ
ſentẽtia recolligẽdo ponit᷑ talis ↄduſio.viq; q
ↄtritio vera ad ſalutẽ peccatoꝝ hoim adeo eſt
neceſſaria.ꝙ nec ↄfeſſio nec abſolutio nec ſatiſ⸗
factio:nec quecũq; penitẽtie oꝑa valent ad ſalu
tẽ ſine ipſa.Et hoc ꝓbat᷑ pᷣcipue triplłxr.
umo autoꝛitatibo.
Scvo ntionibus.
Tertio exemplis ⁊ reuelationib-.
Pꝛimo inquã autoꝛitatibb. Nam ps.ðt. Sa/⸗
crificiũ deo ſpũs ↄtribulatus ⁊c̃. Ubi gloſa ðᷣt
Contr-tio coꝛdis eſt ſacrificium in quo peccata

ſoluunt᷑.ꝗ̊ ſine ea nõ eſt ſalus. Item ꝙ qᷓntũcũ⸗
q; aſſint alia ſine coꝛdis ↄtritione nullũ pecca⸗

tũ dimittit᷑ homini.Augꝰ.⁊ Gratianus depe.
dil.j.S. contra.⁊ ea vero.teſtant᷑. Item.xxiꝛij.q.
j.c.vbi.idem Augꝰ.dicit.ꝙ vbi charitas nõ eſt

nõ põt eſſe iuſticia.Deniq; Roꝝ.vj. Aplłlus ait

Stipendia peccati moꝛs.gr̃a aũt dei vita eter⸗

na. Sed q nõ eſt vere ↄtritus de peccato moꝛ⸗

tali nõ eſt in charitate nec in gra.⁊ ꝑ ↄſequens
in moꝛte peccati manet.ꝓpterea nillła ei alia oꝑa

valent ad pᷣmiũ celeſte. Secũdo ꝓbat᷑ rõni⸗/

bus.am Teo papa.xxiiij.q.j.c. Manet inqͥt

petri pᷣuilegiũ vbicũq; ex eqᷣtate ferẽ᷑ iudicium.
Ubi glo. dicit. ꝙ H̊ ðꝛ ᷣᷓ ſententia qua qͥs ligat᷑

quo ad deum. Eſt &̊ ratio talis ꝙ nũq; inferioꝛ
iudex põt abſoluere quẽ ſuꝑioꝛ tenet ligatum.
Sed inabſolutione deꝰ ẽ autoꝛ pncipalis ⁊ ſu

perioꝛ iudex.⁊ ſacerdos eſt miniſter dei.⁊ ſicin
ferioꝛ.Cũ ̊ aliquis nõ eſt vere ↄtritus coꝛã ðo

tenet᷑ ligatus in peccato.̊ nõ põt abſolui a ſa⸗

cerdote.Et ſoſacerdos talẽ ſcient᷑ abſoluat pec/
cat.ac ille nullo mõ eſt abſolutus.Nõ em̃ tenet
ꝓtunc ſacerdotał abſolutionis uilegiũ petro
datũ:qꝛ nõ ex equitate fert᷑ iudiciũ in tali caſu.
Sentẽtia em̃ iniuſte lata nõ tenet.extra de ſen.

excõ.c.ꝑ tuas.Alia rõ theologica.qꝛ ad iuſtifi⸗
cationẽ impij requirit᷑ va ↄtritio:vt tenet᷑ ꝓ cõ⸗
muni re apud om̃es doctoꝛes cheologos
ſie Euij 6

tiaꝝ. Ideo nõ põt pctõꝛ iuſtificarni.

2 p ↄſeqᷓ̃ns nec ſaluari ſine va ptricione:etlaz ſi

ↄfiteat᷑ ⁊ oꝑet᷑ ſatiſfaccoꝛia. Sed tñ ꝓpterea nõ
debet deſiſtere a ↄfeſſione ⁊ bonis oꝑibi.quia

nihilominus valent ad alia put oꝑa in moꝛta⸗

li faca. P Tertio ꝓbat᷑ exemplis ⁊ reuela⸗

tionibo. Nam in ſpeculo exẽploꝝ diſ.ix.exẽ.xxx.

ſcribit᷑.qð refert magiſter Jacob carthuſieñ.in
li.de peccatis moꝛtalibb.q; romanus qͥdam põ
tifex fini vite agpꝛopinquãs:capellano ſuo au⸗
toꝛitatẽ apłicam oꝓtulit:vt ſq; abſolueret ſe ple⸗
naria remiſſiõe.ſicut ſolet fieri in anno iubileo
Capellanus papã abſoluit ⁊ ſic obijt. nõ młto
poſt moꝛtẽ ipſi capellano papa apparuittriſtis
⁊ dixit ſe eterne moꝛti adiudicatũ. Ille interro⸗
gauit.Quare:cũ plenaria autoꝛitate te abſolue
rim. Rñdit.qꝛ ſũmus iudex abſolutõʒ illaʒ nõ
habuit ratã. Hociõ.qꝛ vere ↄtritus nõ fui.⁊ ſic
diſparuit.ꝗ̊ patʒ ⁊c̃. Item ſiłle narrat᷑ etiaʒ de
q̊ͥdam fratre apłici abſoluto. Pꝛoterea narrat᷑

etiã ꝙ qͥdam cardinalis pape charus cũ moꝛti

appꝛopinquaſſet papa eidẽ abſolutionẽ plena⸗
riã liberaliter obtulit. Cui ille ait. Sancuiſſime

pater da potius mihi ↄtritionem ſi potes. O g̊

ſceã ⁊ vᷣtuoſa ↄtritio vtinã te pctõꝛes a&ſcerent.
Q irca ſecũdũ de obligatione gñali querit.
Vtrũ generaliter obliget᷑ neceſſario om̃is pec⸗
catoꝛ hõ ad ↄtritionẽ vt ↄſequat᷑ peccati remiſ⸗/
ſionẽ. Ad qð rñdet Scotꝰſuꝑ.iiij.di.xiiij.q.j.q;

q;uis deus poſſet remittere peccatũ ſine omni

acu hoiĩs illius cui remittit.ſicut facit ſanctifi⸗
catis in vtero remittendo peccatũ oꝛiginale ſi⸗
ne ſacramento.Deniq; poſſet etiã remittere pec
cata homini ꝑ aliquẽ feruentẽ motũ dilectiõis
in deũ abſq; actu ↄtritionis ſub ꝓpꝛia rõne: vt
pote in actu feruoꝛis ad martyriũ ſtatim ſuſti⸗
nendũ:vbi foꝛte nõ eſſet cogitatio ð aliquo pec

cato moꝛtali pꝛius cõmiſſo. Nam talis ſaluare
tur. Qð ꝓbat idem Scotus ſic.quia inqͥᷣt nul
lus excludit᷑ a regno ao qui facit illud quod
ed poſſibile eſt aliquẽ

ſimpliciter eſt neceſſariũ.
vſq; ad inſtans.A.exiſtentẽ in peccato moꝛtali
ab inſtanti.A.hoc eſt ab iſto pundo hoꝛe neceſ
ſitari tam vehementer ad toto coꝛde inſiſtendũ
circa acus martyrij diſtrahentes a gianse
de peccato cõmiſſo:vtpote ſtatim expoſito mar
tyrio artiſſimo. Uerbi gratia.pᷣcipitãdo repen⸗
te in ignem vel in aquam ſubmergendo ⁊ hu⸗
iuſmodi.Sed quãdo deꝰ ſic remitterettali pec
cata moꝛtalia:hoc faceret ex ſpedali lege ⁊ nõ le
ge cõmuni regulaniter. Regulariter em dicitur
hoc fien quod fit ᷣm regulas determinatas a
ſapientia diuunna. R OQuarũ inquit hec
eſt vna ſallicet generalis regula ꝙ peccatum cõ
miſſum non deleatur ſine diſplicentia de pecca
to cõmiſſo. ⁊ hocfit per veram contritionem.
Hec Scotus. Sed diceres. Quare ſic oꝛdi⸗
naſſe congruit. Reſpondet idem Scotus ibi⸗
dem ꝙ rationabile multũ hoc aꝓparet: vt ſicut

Feria.i. poſt domüinitã ſecũdã

peccatũ auertit a fine:hoc eſt a deo ⁊ ↄuertit ho

minẽ ad creaturã: .ita ronabile eſt ꝙ non deleat
peccatũ niſi ꝑ motũ oꝓpoſituʒ.ſq; auertendo a

reatura vel peccato ⁊ ↄuertendo ad deũ. Hec

Scotus.O ergo pctõꝛ ↄuertere ad deũ ꝑ ↄtri⸗
tionẽ. Ex his claret ꝙ bnñdictus deus de comu
ni lege ſic ſtatuit ⁊ obligauit hoies vt nõ remit
tant᷑ eis pctã niſi ꝑ ↄtritionẽ verã generalłr quo
ad oẽs adultos ⁊ ſane mentis vel rõnis cõpo⸗
tes:de peccatis mẽoꝛari valentes. Itaq; ab hac
generali obligatiõe excipiunt᷑ tria genera hoim
Pꝛimo pueri nõdũ dolicapaces. ſimiliter

E

adulti vſu ronis carentes:vt fatui ⁊ amẽtes qͥs

ita ⁊ a ↄtri

ignoꝛantia inuincibilis excuſat ſicut a peccato
tionis obligatione.xv.q.j.c.ſi qͥs in/⸗
ſaniens. Secũdo excipiũt᷑: peccata aliq̃ oino
obliuioni tradentes nec recoꝛdari potẽtes. 4

ad impoſſibile nemo obligat᷑. Si tñ aliqñ in

memoꝛiã veniãt tenent. Tertio pctõ moꝛtali

actuali ꝑ dei gram carentes. Nã de veniali nõ

eſt neceſſaria ſpecialis ↄtritio.ſed ſufficit gña⸗

—

lis ⁊ implicita.tñ de venialibo ↄteri ſpecialiter

eſt ꝑfecciõis: vt legimꝰ de ſancto Auguſtino ⁊
Frãciſco ⁊c.qͥ etiã de mimis ↄfitebat᷑ cũ doloꝛe

S CLirca tertiũ de ſanitate vel medela ↄtritio

mis ſiue ↄtriti coꝛdis. Aduertendũ ꝙ; anie hũa

.

ne vel coꝛdis medela in ſcptura ſuꝑ omia attri

buit᷑ ↄtritioni. Uñ in veteri teſtamẽto Eſa.lxj.

chꝛiſtus dei filius dicit ſic. Spũs dñi ſuꝑ me

ſᷣm Lyrã hũanitas chꝛiſti dic hec.ſequit᷑.ad an

nũciandũ miſit me:vt mederer contritis coꝛde.

Hecibi. UVñ ſi q̃rat᷑. Que eſt medicina in toto

mũdo pᷣoptima. Rñdet Augꝰ. lib. de pnia. di.
Nil eſt qð medicamẽtũ pnie pᷣcellere poſſit.nã

ſine ea nil valent omia alia.Jpſa aũt ſola valet
ad cterna ↄſequẽda vite pᷣmia. Reuera ſi tot le

gerent᷑ miſſe q̃t ſunt celi ſtelle ⁊ maris arene:nõ

ꝓgeſſent hoĩ exiſtenti ſine vera ↄtritione ⁊ pnia

⸗

attribuit ↄtritioni medelã anie. Rñdet᷑ ꝙ pᷣmo
Hᷣm Lyrã ibidẽ.qꝛ ↄtritio hʒ ſanare omia ↄſcie
vulnera. Scðdo qꝛ ipſa eſt q̃ſi ↄfeccio amara
abſinthiatica de qua Oyaſcoꝛides ðᷣt ꝙ ↄfectio
facta arte apothecarioꝝ de abſinthio cũ ʒucaro

Pꝛoinde queri põt.Quareſcriptura potius

vglet pᷣcipue ene Heind epati ⁊ inte⸗/

rioꝛibo viſceribo ſubuenit. Secũdo ſtomachuʒ
ↄfoꝛtat.Tertio appetitũ excitat. Quarto ebꝛie⸗
tati reſiſtit. Hec ille.Spũaliter abſinthiũ ſigni
ficat ↄtritõnẽ amarã q;̃ ſi ↄficiat᷑ cũ ʒucaro diui

ni amoꝛis dulciſſimi:ſubuenit Pꝛimo interio

ribo.i.affectiõibo deuotis. Scðᷣo ↄfoꝛtat ſtoma
chũ aie in ſuſcipiẽdo vᷣbo dei. Tertio excitat ap
petitũ aĩe ad deſidenũ celeſtiũ. Quarto reſiſtit

ebꝛietati.ſcʒ mũdialiũ bonoꝝ cupiditati.O ꝗ̊

chariſſimi hanc medicinam ſalubꝛem accipite

Rogemꝰ g̊ᷣxpᷣm ⁊c̃.

Feria q̃rta poſt dñicã.ij.Sermo.xvij.de ↄtri

none lachꝛymoſa ⁊ eius virtuoſitate.

AIlius hoiĩis tra/

f det᷑ pᷣncipib ſacerdotũ ⁊ ſeibts ⁊ cõ

demnabũteũ moꝛte Matth̊.xx. ⁊ in

euãgelio hodierno. Sicut Rabanus ſuꝑ hoc

euangelio ðt. Dñs ieſus idcirꝙ in h mũdo no
luit ꝓſperari ſed grauia pati vt oñderet nobis
viã pnie:q̃tenus nos qͥ ꝑ delectationẽ culpe ce

cidimus ſaremus cũ qᷓ amaritudine redire.ſq;

ad patriã celeſtem debeamus. Pꝛopterea xpᷣs
ipſe dñs voluit ↄdẽnari moꝛte vt nos ꝑ pniam
diſceremus euadere dãnationẽ eterne moꝛtis.
⁊ nos moꝛtui peccatis viuere xpᷣo. Item tradi
voluit xpᷣus ad illudendũ: vt exemplo ſui tra⸗
damus nos ad ↄtemptũ mũdanoꝝ: nec cure⸗
mus illuſiones hoĩm. Item flagellari voluit ⁊
crucifigi:vt nos exemplo eius coꝛpus flagelle⸗
mus in pnie auſteritatib:⁊ vida ac ↄcupiſcen
tias crucifigamus in nobis Gal.v. Qui xpi
ſunt carnẽ ſuã crucifixerũt cũ vicijs ⁊ ↄcupiſcẽ
tijs. Vñ ⁊ diſcapulis ſuis xpᷣus dñs paſſiones
iſtas pᷣdixit. Et cũ mater filioꝝ zebedei ꝓ filijs
gliam regni peteret de hmõi ſeq̃la ülos interro
gauit dicens. Poteſtis bibere calicem quẽ ego
bibiturus ſum. Ettandẽ hũilitateʒ docuit eſſe
neceſſariã ad ↄſeqᷓndũ regnũ celeſte ſuo exẽplo:
vt ptʒ in euãgelio. Itaq; de pniali ↄtritione qᷓ
debemus xpᷣm dñm ꝓ nob paſſum ⁊ moꝛtuũ

imitari tria myſteria
declaremus.
Pꝛimũ de intellectuali doloꝛe.
cõm de ſenſuali lachꝛymatione.
Tertiũ de lachꝛymali pᷣponderatione.
TCCirca pᷣmũ de intellectuali doloꝛe ſiue vo
lũtario vel coꝛdiali Querit᷑ qualẽ doloꝛẽ exigit
vel requirit deus in vere ↄtrito pctõꝛe ꝓ pctõꝝ
remiſſione.Ad qð rñdet᷑ ̃m Rich.⁊? Petrũ de
Tharañ.ſuꝑ.iiij.diſ.xvij.ꝙ duplex eſt doloꝛ ð
pctis. Unus eſt intellectualis ſiue rõnis doloꝛ
qñ hõ ex electione deliberata petm̃ deteſtas: ita
ꝙ nolit peccaſſe:⁊ velit nũqᷓ; de cetero moꝛtalr

peccare.⁊ talẽ doloꝛẽ deꝰ exigit neceſſario in ve

re ↄtrito vt iam plłiba abjs ſᷣmoniby etiã tactuʒ
eſt. Alius eſt doloꝛ ſenſualis qͥ ſq; excitat᷑ ex pᷣdi

cco doloꝛe intellectuali.qñ viq; hõ intantũ do⸗
let de pcis ꝙ ſenſibiłr eius coꝛ amarieat᷑:vl eti

am ad fletuʒ cõpungit᷑.Et de hmõi doloꝛe tria
documẽta tradunt᷑. Pꝛimũ eſt.ꝙ ſenſualr do
lere de pctis nõ reqͥrit᷑ neceſſario in ↄtritiõe.qꝛ
ſine hmõi doloꝛe ſufficit intellectualis doloꝛ ꝓ
peccati remiſſiõe.Rõ huiꝰ eſt.qꝛ gñalis regla
iuris dictat.⁊ eſt dictũ Cryſ.qð ponit᷑ extra de

reg.iur.c.j. Om̃is res ꝑ qſcũq; cauſas naſet᷑:
ꝓ eaſdẽ diſſoluit᷑.ſʒ pcti om̃e ſufficient᷑ ꝑ actũ :

ſolius volũtatis põt naſci.̊ ſufficienter etiam

pꝓ ſolũ voluntatis actũ contrariũ poteſt tolli:hᷣ
eſt ꝑ diſplicentiã ⁊ doloꝛẽ roõnis qngu eſt ex pte

noſtra.⁊ ſic concurrente pᷣncipalius gratia dei

pter pᷣmiſſa) in b̈ vᷣmone

— ——— ———

— — G ——

— — —

—

— —

4
—

—...
—
—

—

— —☛ —

△

. 20

‚Bermo

peccatũ dimittit. Secũdũ documẽtũ ꝙ hõ qñ

nõ poteſt de peccatis ſenſibiliter dolere non de⸗/

Get ex hoc timere q̃ſi nõ dimitteret᷑ ſibi peccatũ:
ſi tamen habeat doloꝛẽ in voluntate.ã miſe⸗
ricoꝛs deus nõ requirit ab hoĩe plus q; poteſt.
Tertiũ ꝙ hõ quãdo poteſt etiã ſenſibũẽ dolo⸗
rem de peccatis habere: multũ debet de h deo
gras agere.qꝛ hoc eſt ſũme vtile ⁊ ſignũ penitẽ⸗
tie perfecte vt patebit articulo ſe.
UCirca ſecũdũ de lachꝛymis cõtritionis no
tandũ eſt:ꝙ lachꝛymaꝝ effuſio in ↄtritione eſt
mirabilis ⁊ indicibilis vᷣtutis ⁊ potẽtie. Unde
eã habere eſt ſũme vtile.Et hoc dedlarat᷑ ſic. Nã

ſi querat᷑:que ſunt in toto mũdo ſuꝑ oĩa foꝛtiſ⸗/

ſima vel potẽtiſſima. Ad id reſpõdet magnus
Albertus ſuꝑ Miſſus eſt pbando ex ſcriptun
ꝙ pᷣcipua foꝛtiſſima ſunt tria. Pꝛimũ ẽ moꝛs:
que om̃ia moꝛtalia pᷣmit ⁊ moꝛdet ac necat.ij.
Reg.xiiij.Omẽs moꝛimur:⁊ quaſi aque dila⸗
bi.in terrã.Unnde Augꝰ.in yponoſticon reſpon
ſiõe.j.dicit ᷓ moꝛs hoc vocabulũ accepit eo ꝙ;
moꝛſu venenoſi ſᷣpentis.i.diaboli in homines
introducta omẽs moꝛdeat tã potẽtes reges qᷓ;
om̃es alios.Secũdũ foꝛtiſſimũ eſt diabolus.
Job.xlj.Non eſt poteſtas q̃ comparet᷑ ei ſuper
ferrã.et loquit᷑ de diabolo. Tertiũ ſuꝑ oĩa pꝛe⸗
dicta ẽ deꝰ qui eſt oĩpotẽs. Sed deꝰ bñdictus
tantã virtutẽ dedit lachꝛymis vere cõtritionis:
vt vincere poſſit oĩa hec foꝛtiſſima xX—. Pꝛi⸗
mo naq; lachꝛyme vincũt moꝛtẽ triplicẽ. Unã

moꝛtẽ coꝛꝑalẽ vt ptʒ in Eʒechia rege qui lachꝛy

mis meruit moꝛtis dilationẽ:⁊ vite ꝓlongatio
nem annis.xv.vt ptʒ Eſa.xxxviij.Aliã moꝛæm
ſpũalẽ vincũt qꝛ aias viuificãt.Eʒech.xviij.Si
ipius egerit penitẽtiã de oibus iniqͥtatibꝰ que
fecit vita viuet ⁊ nõ moꝛiet᷑. Tertiã moꝛtẽ gehẽ⸗
nalẽ vincũt lachꝛyme: qꝛ eternã penã gehẽne ꝓ
pctis debitã aut oino extinguũt:aut in penam
tẽpoꝛalẽ:id eſt purgatoꝛiã ↄmutãt. Uñ Berñ.
dicit. O q̃nta vis ↄſiſtit in peccatoꝝ lachꝛymis

que pẽm obluũt culpã et extinguũt gehennam

Secũdo lachꝛymevincũt diabolũ.UVñ Chryß.
Sicut aqua calida expeęllit canẽ a coquina: ita
