reddit ei debitũ amoꝛẽ ⁊ honoꝛẽ.q̊ ingratus eſt

titudo ꝙ ſᷣm LChomẽ ſcda ſcðe.q.cvij.ſic diffi⸗

vt Augꝰ dicit pctõꝛ nõ ẽ dignus etiã pane quo
veſcitur.ergo nec veſte. Item ab ipſo deo poſt
grandia peccata reuocamur ⁊ venia datur.Ab
ipᷣa gratia datur ⁊ auxiliũ vt pꝛoficiamꝰin bo⸗
no. Ab ipſo regni celeſtis gloꝛia ꝓmittit᷑ ⁊ red,

Scðo debet hõ parẽtibo a quibo eẽ ⁊ educatio⸗

pſonis dignioꝛib ex quibo cõmunia beneficia

L hoim cõmunitati ꝓcedunt. Quarto debet ho
os filios ⁊c̃.Lyra.i.deꝰꝓ nobis humanatꝰ.du

mo quibuſcũq;ʒ benefactoꝛibꝰ a qͥbus aliqua
ſpecialia beneficia percepimꝰ:pꝛquib ꝑtcicu⸗

nẽ accepimꝰ. Tertio debet pᷣlatis⁊ reccoꝛibo ac

— — — - - ẽMõ

= = ÜͤS=- ¶C¶ ———

= S. =

N
ffi⸗

„

ni

multi ſic pecct. .
D irca ſcm de moꝛtali offenſa Querit᷑ pꝛi
mo vtrũ ingratitudo ſit pctm̃ moꝛtale ⁊ cõfitẽ⸗
dum ſpecialit. Ad qð rñdẽdũ ſᷣm Petꝝ aureo.
in. iiij. di. xxij.q.ij.in fine.q ingtitudo põt cade⸗
re in hoĩem duplicit. Uno mõ tãqᷓ; orcũſtatia
actus.ſicut dũ qͥs recepit młta bñficia a deo:tñ
Zcupiſcẽtia ductꝰfoꝛnicat᷑.⁊ ſic nõ ẽ ꝑ ſe ſpeciale
pccm ſʒ crcũſtãtia pctm̃ aggrauãs.⁊tũc liq; bo
nũ ſit ↄfiteri ꝙ ingratꝰ fuerit deo tñ nõ eſt neca
riũ:qꝛ nõ peccauit ex tali fine.ſ.intẽtiõe ingrati⸗
tudinis.ſʒ ſufficit cõfiteri pœtm̃ foꝛnicatõis qð

laritertenemur eſſe grati. Unð ſi his nõ reddi⸗
mus qð debemꝰ ingratitudo ẽ. B Sed di.
Quig ⁊ q̃liter debemꝰ reddere. Rñdet᷑ ſᷣm doc.
heologos ꝙ hõ exvᷣtute gratitudinis tenet᷑ p⸗
mo bñficiũ recogᷓſcere. Scðo ꝓ ipᷣo gr̃as agere
⁊ laudes.Tertio retribuerep loco ⁊ tꝑe ſᷣm ſuã
facultatẽ.⁊ ptʒ infra ex dictis Senece.li.de be⸗
neficijs.iij. Scðo reſtat notãdũ.q̊t modis cõ⸗

mittit᷑ igratitudo. Rñdet᷑ in Ange.ſᷣm Tho. S.
vicʒ.ij.ij.q.cvij.ꝙ in toto ſex modis qͥ acapiun
ex iã dictis in pᷣcedẽtib. P

ꝛimo qñ qᷣs bñficia
deivl hoĩmyvt dʒ nõ recognoſcit.Scðo qñ gra

tias et laudes bnñfactoꝛi nõ agit. Tertio qñ nõ

recõpẽſat bñfactoꝛi dũ poſſitvic; facẽdo hono

rẽ vel ſᷣuitiũ vel auxiliũ illi tꝑe ſuo. Ad hec Se⸗

neca.iij. de bñficijs oꝛdine retrogrado dicit ſic.
Ingratꝰ ẽqͥ accepit bñficiũ ⁊ nõ retribuit.q̊ ad

terttũ. Ingratioꝛ ẽ q diſſimulat.q̃̊ ad ſcõᷣm. In

gratiſſimꝰ oim eſt q oblitꝰ ẽ.ſ.vt nec velit recoꝛ
gani.hec ille.⁊ hᷣ q̊ͥ ad pᷣmũ.Quarto qñ qͥs ĩ coꝛ

de ↄtẽnit bñficiũ receptũ vel ipᷣm bñfactoꝛẽ q̃ſi

ei nõ bñfecerit ſʒ male dãdo bñficiũ tale.Quito

qñ murmurat vitupando bñfactoꝛẽvł bñficũ
vilificãdo. Sexto qñ facit iniuriã vł ↄtẽptũ illi

bũ factoꝛi vł aliqͥd reddẽs malũ ꝓ bono.⁊ b̊ eſt

diabolicũ. Tertio in exẽploꝝ documẽto

Nota ꝙ coꝛã deo ingratꝰ eſt nimis ⁊ dãnat᷑ qñ
q̃s pꝛem ſuũ vel matrẽ cõtẽneret recoſcere:ſed

nNegaret er pauꝑtatẽ vel defectũ coꝛꝑis.ſ.ceci
tatẽ vel caudicationẽ ⁊c̃. Itẽ ſimiliter quando
quis nõ ſubuenit parẽtibũs ⁊alijs benefactoꝛi⸗/
bus cum poteſtvel nõ laudat in quibꝰlaudãdi
ſunt.hec Anthoñ. Deniq; quãdo qͥs patri ma⸗
triq; maledicit vel iiuriã facit. Pꝛetea qñ qͥs ſũ

mo deo ↄtẽptũ facit maledicen.ſ.in tribulatiõe
di. Utinã no creaſſet me deꝰ.vl ð filijs etiã tale
qd loqndo vel deũ blaſphemando ⁊c̃. Heu qᷓ;

coõmiſit. ⁊ h̊ tenet᷑ oĩno cõfiteri.Alio mõ ingrati

tudo ↄſiderat᷑ ⁊ cadit in hoĩem ꝑ ſe.ſicut qñ nõ
alio fine mouet᷑ ad tale facẽdũ:: niſi qꝛ deſpicit
vel paruipẽdit beneficia dei vel nõ recogitat: et

ONic eſt pctm ſpeciale ⁊ cõfitẽdũ.Nã ſᷣm Thomã
ſcda ſcðe.ſimilit᷑ Anthoñ.parte.ij.ti.iij.?⁊ ſũmã
angelicã quãdo qͥs ex cõtemptu pꝛetmittit reco
gnitionẽ beneficioꝝ vel beneficũ: puta patrem
Matre ⁊ quẽciq; benefactoꝛẽ cõtemnit moꝛtale

7* 5
. —
. .
„* — 2 ” . . .

* .

petm̃ eſt. Siliter quãdo quis nõ recõpenſat:ſʒ
ſubtrahit recõpenſationẽ ðbiti quod neceſſario

tenet᷑ benefactoꝛi a benefacto.puta nõ ſubuenit

ei in magna neceſſitate cũ poſſʒ ſubuenire moꝛ
tale eſt. Item cũ quis obmitteret laudare bene
factoꝛẽ q eſt laudãdus.⁊ ex tali obmiſſiõe ſeqre

tur illivituperiumvel infamia moꝛtale eſt. Et a

foꝛtioꝛi cũ nõ ſolũ pꝛetmittit ſed cõtrariũ agit:
vt pᷣdictũ eſt. Sed quãdo pꝛeter bos caſus di⸗
ctos eſſet aliqua obmiſſio ſola.puta qꝛ non re⸗
cognoſat vel nõ retribuit in his ad que nõ tene
tur neceſſario veniale eſt.hec ibi 7. E. Scdðo
queri᷑ quid de ignoꝛãte. Rñndetur ſʒ Anthoñ.

ſupꝛa cũ Tho.qui ignoꝛat beneficũ ſibi factũ

nõ ẽ ingratus ſi beneficiũ nõ recõpenſat dũmõ
ſit paratus recõpenſare ſi noſceret. Unð a pctõ

excuſat᷑ qui oblitꝰ ẽ qͥs fuerit eiꝰ pater ignoꝛãs
defectu ratiõabili. Tertio querit᷑ quid de ipo
tente. Rñdetur ſᷣm Anthoñ.vbi ſupᷣ ꝙ nõ põt
aliqs ſe excuſare a vitio ingratitudinis ex ipo⸗
tentia.ꝙ ſcqʒ; nõ poſſet recõpẽſare benefactoꝛi.qꝛ
ad debitũ gratitudinis reddẽdũ magis attẽdi

tur volũtas qᷓ; opus.vt ðt Seneca li.de benefi

cijs.⁊ ideo ſufficit volũtas recõpenſandi cũ fa⸗

cultas deeſt. Unde nec obliuio ex negligẽtia fa

cca exculſat.
7 Eirca tertiũ de ꝑiculo ingratitudinis nota
wꝓex ingratitudine multiplex periculũ incurrit
Pꝛimo quia gra dei aufert᷑. Augꝰ. Quod deꝰ

dederat gratis aufert ingratis.Exemplũ in pꝛi
mis paretibo quos deꝰ in ꝑadiſo poſuit.et gra⸗

tia impleuit:ſed ꝓpter ingratitudinẽ eiecit. Se⸗
cũdo qꝛ infirmitates ⁊ alia mala ĩmittunt᷑.ã

Exʒechias rex poſt ꝑcuſſiõʒ exercitꝰ ſennacherib

ab angelo dei.j-SO yooo.quia ꝓ gratiaꝝ actõe nõ
fecit canticũ egrotauit ad moꝛtẽ. vt dicit Lyra.
ſa.xxxviij. Tertio quia xpo maxima ĩiuria
irrogat᷑. Unð Berñ.in pſona xpᷣi dicit. Uide hõ

que pꝛo te patioꝛ:ad te camo:ꝓ te moꝛioꝛ vide
dauos quibus cõfodioꝛ.⁊ cum ſit tãtus doloꝛ

plus tamẽ crucioꝛ ꝙ te ingratũ exꝑioꝛ. Et ꝑ cõ⸗

ſequẽs ſequit᷑ ꝙ etiã beate virgini matri maioꝛ
fit iniuria. UVltimo qꝛ aduerſario ſuꝑ ingra⸗

to poteſtas cõcedit᷑ ⁊ peſſime peridlitat᷑.ſicut pa

tet factũ in abſalon ingratiſſimo ſuo pꝛi dauid

qui male perijt in coꝛꝑe et aia. Exemplũ ad idẽ
narrat᷑ ex libꝛo apum in Spe.di.v.exẽplo.xl.q;

in ptibus gallie quidã iuuenis ab adoleſcẽtia
ſemꝑ parẽtibus ingratus ⁊ inobediens illos ⁊
alios ad amaritudinẽ perducebat.Tãdẽ poſt⸗

qᷓ; moꝛtui ſunt parẽtes eiꝰ:ipᷣe poſt aliquot an⸗
nos infirmatꝰ eſt:⁊ in agone ſumptis ſacramẽ
tis ecce demões vidit turmatim igrediẽtes q̊s
qui aſſiſtebãt lic; nõ videbãt tamẽ q̃ſi turmas
ſtrepeñ.audiebat.Exclamauit iuuenis infirmꝰ
hoꝛribiliter dicẽs. Accipite om̃es arma iuuate

me qꝛ ecce pater meꝰ conatur me occidere. Hec
dicens exiliuit. videbatur enim ſibi ꝙ in ſpecie

Dominica tertia quadrage.

pãis ſui diabołꝰ eũ occidere vellet ꝓpter rebellio
nẽ ⁊ igratitudine ad patrẽ. Nec moꝛa cadẽs in
terrã terribi'r damãs expirauit. Rogemꝰꝗ ⁊c̃.

Dñica tertia in q̃drageſima Sermo.xxj.de

exccrada vana glia qꝗ eſt pᷣmogenita ſupꝑbie.

Wyjmeieciſſer. ſ.
Jeſus demoniũ locutꝰẽ mutꝰ etad⸗
mirate ſunt turbe. Lu.xj. ⁊ in euãge⸗

lio hodier. Sctã eccłia ꝓ pñti dnica legit euan/

geliũ qũo xpᷣs dñs eiecit demoniũ mutũ ad ſi⸗

gnificadũ ꝙ multi ſunt quos diabolus ꝓ hoc i0 2ſ
ua que eſt cõſciẽtie ſancte teſtimoniũ.iuxta qð
Aplus.ij.Cor.j.dicit. Glia noſtra hec eſt teſti,
monlũ ↄſcientie noſtre.ꝙ in ſimplicitate.ſ.recte
intentiõis.⁊ ſinceritate.i.puritate vite ſccẽ.ĩ gr̃a
dei conuerſati ſumus.hec ibi.q.d.ſᷣm Lyrã. In
his cõſiſtit vera głiatio hoĩs ⁊ ſcã nõ in oꝛꝛhbo
minũ ⁊c̃. Quarto ẽ quedã głia vana ⁊ dãana⸗
tiua vt eſt glia mũdana ſiue de coꝛꝑalibo.ſ.pul

tꝑe quo deberẽt xpᷣiani loqui in pcõꝝ ↄfeſſiõe:
facit mutos vt nõ cõfiteant᷑.⁊ ſic in pctis ꝑeant.

Nã vt Lyra ⁊ doct.dictãt.diabolꝰ nõ in ſe ſʒ ab

effectu diot᷑ mutus:qꝛ mutũ efficit hoĩem pec⸗
catoꝛẽ quẽ poſſidetvt nõ ↄfiteat᷑. Et quoniã ſᷣm

Bonauẽ.ſuꝑ.ij. demones hñt diuerſa maledi/

cciõis officia inter ſe qͥs eoꝝ qͥd efficere habeat.

Taciturnitatẽ aũt cõfeſſiõis pccõꝝ maxime fa-/
cit ðᷣmõ ſuꝑbie ⁊ vane głie ne pctõꝛ ſeipʒ hũiliet
⁊ accuſet.ideo ðᷣmõ iſte qͥ fecerat hũc mutũ fuit
demon vane glie ⁊ ſuꝑbie. Sed ſi liberari quis

vult a tali demonio ⁊ quocũqᷓ; alio accedat ad
xpᷣm dũm petatq; vt liberet᷑ ⁊ ſic loquat᷑ in con⸗
feſſiõe.Et ſi pccõꝛ qui habebat demoniũ mutu
ſuꝑbie ⁊ vane głie.i.lucifeꝝ ab hoc fuerit liba⸗

tus tũc ꝑ cõfeſiionẽ poterit liberari gra xpᷣi ab

alijs etiã demonijs.ſcʒ mãmona auaricie. Sa
tha ire.beelʒebub gule.Aſmodeo luxurie.leuia
than inuidie.belial accidie. ideamꝰ itaq; euã
geliũ.Exq̊ aũt vana głia eſt pmogenita filia ſu

perbie:ex qua oꝛiunt᷑ ſeptẽ alia ßᷣm Gꝛego.xxxj.

moꝛal.⁊ tanq; pᷣncipali eiecta alia ↄſequẽter fa

cile eijciunt᷑. Idcirco ð ipᷣa in hoc ſᷣmone agen.

tria myſteria declaremꝰ.

Pꝛimũ de modali notificatiõe.
cðm de execrabili cõditide.

Tertiũ de moꝛtali offenſiõe ⁊ cõfeſſist.
Itẽ ꝓ alio themate huiꝰ ſᷣmonis poteſt accipi
ũlud aplłi Gał.vj. Spũ ãbulemus nõ effica⸗

mur inanis glie cupidi. 6
G irca pꝛimũ myſteriũ.ſ.de modali notiſi⸗
catiõe vane głie tria cõſidereunꝰ.
Selme qlis głiatio reputa? ana.
Scõo qd ſit diffinitiue vana gllia.
Tertio quõ differt vana głia a ſuꝑbia.

Pꝛimo inquã cõſiderãdũ eſt vt dicernamus

qlis głiatio reputat᷑ foꝛe vana.Pꝛo quo notã⸗

dũ ſᷣm doc.⁊ ſcpturas ꝙ głiatio diſtinguit᷑ ſic.

Keune quedã em ẽ diabolic.
Scðo quedã ẽ beatificc.

Tertio quedã vera ⁊ ſccificatiiua. 1

NQuarto quedã ẽ vana ⁊ dãnificatiua.
Pꝛimo quedã eſt glłiatio diabolica quãdo qͥs
głiatur de malicia ſua de qua PS.Quid głia⸗
ris in malicia qͥ potẽs es iniquitate Nico.ð Ly

ciã ⁊ iniquitatẽ magis qꝗ tater
deus deſtruet te in finẽ.ſ.ꝑdendo cũ diabolo.et

ra. q̃ſi i di. Hec eſt peſſima glia ⁊ ꝑ cõſequẽs dia
bolica.Nãvt Metriſta ait. Dupliciter peccatiqͥᷣ

ſe de crimine iactat.⁊ hoc eſt diaboliꝓpꝛiũ.quia

peccat ex certa malicia:vnde diabolicũ facit ho

minẽ. Pꝛoptea ibidẽ PS.dicit.Dilexiſti mali⸗

—

euellet te de tabernaculo tuo.ſ.per moꝛtem.
Scðo quedã ẽ głiatio beatifica.ſ.que dabitur

iuſtig in patria. PS. Exultabũt ſa neti in głia.

Et idẽ. Glłiabunt᷑ in te oẽs qui diligũt nomen
tuũ qꝛ tu benedi.⁊c̃. O qᷓ; ſtulci qͥ illã 4 caduòꝗ
4

ꝑdunt. Tertio quedã ẽ głia vera ⁊ ſctificati⸗

chꝛitudine ſanitate foꝛtitudine ⁊ hmõi.ſiue de

ſpũalibus:ſ.ingenioſitate vel ſcientia vel ſccita⸗

te.ſiue ð ext᷑ioꝛibus.ſ.diuitijs pompis ⁊ hmõi.

in talibo głiari vanũ eſt. Lum qꝛ non ſunt vere
gloꝛioſa cum ſint ſtercoꝛa. Ideo.j.Machab.ij.
Machacthias dicit. Glia pctõꝛum ſtercꝰ ⁊ ver⸗
mis vt patet ſi ꝓſpicis ſepulchꝛa.Et etiã qꝛ gra
uioꝛi ſupplicio obligant. Apod.xviij,. Quãtũ ſe
gloꝛificauit tã.d.i.toꝛ.⁊c̃. Unð nõ licet gloꝛiari
de hocꝙ quis altius ceteris ſuſpendit᷑ ⁊ toꝛq̃/

tur. Pꝛoptea Aug.v.de ciuitate dei.ðt.Saniꝰ
videt qui amoꝛẽ laudis vitium eſſe cognoſcit.
HSed ſcdðo vidẽdũ quid ſit.Alexã.ij.pane.
diffinit ſic. ana głia eſt appetitus inoꝛdinatꝰ
⁊ delectatio inoꝛdinata humane laudis.Unde

dici glia ſᷣm yrz: qual i dania c inutata ing.

qꝛ eſt clara.i.manifeſtatõis ad laudẽ delecato.
Amb.de offl. Glia eſt clara cum laude noticia
ſc; coꝛã hoibus. Tertio aũt de differẽtia eius
a ſuꝑbia Nota ſᷣm Anthoñ.ij.ꝑte.ti.iij.q vana
glia ſue genitrici ſuꝑbie multũ aſſimilat̃ vt q̃ſi
vnũ ſint.qꝛ vtrobiq; ẽ appetitus ꝓpꝛie excellẽtie
ꝓpterea aliqui doctoꝛes ponunt vtrunq; p vno

capitali.tamẽ realiter differũt in hocꝙ ſuperby
appetit excellẽtiã ⁊ ſibi apparet magnꝰ intus.ſʒ
vanigłioſus appetit excellẽtie huiꝰmãifeſtatõeʒ

exterius vt laudet᷑ in oꝛe hominũ et fametur.
Sed di.Quare talia a ppetere ſit pem̃: cũ tamẽ

dicat᷑ Ecci.xlj.Curã habe de bono noiĩe.i.fama

Et Pꝛouer.xxij. Melius eſt nomẽ bonũ qᷓ; di
uitie multe. Rñdetur ſᷣm doctoꝛes ꝙ bene cu⸗
randũ eſt de bono noiĩe inq̃ntũ eſt vtile ad dei
lamn ⁊ ꝓximoꝝ edificationẽ ⁊ ſalutẽ.ſed ꝓptei
olã laudẽ ꝓpꝛiã a ppetere vitiũ eſt ſm Thomaã

ſcðᷣa ſcðᷣe.q.cxxxij.qꝛ eſt cõtra oꝛdinationẽ diui
nam. J Piꝛo quo notemꝰ im cheologos
ꝙ deus bñdictus eſt menſus hejbus regulas

loqui eqͥtatem. ꝓpttea

— = ——.

—

—
—
☛e
. —— *

—

d.

= —
S = —.

n/

Nq,
an⸗
ſai
N

d
ng⸗
.
dnca
aus
nans
ſtiſl

o⸗

Bermo

ne qͥs ſuꝑ id quod p̃fitũ eſt a diuina regula er⸗

cedat ꝑ ſuꝑbiã ⁊ vanã głliam. Pꝛopterea apłs
ij. Coꝝ.x.dt.os aũt nõ in immẽſuʒ głiamur:
ad ſᷣm menſurã te quã mẽſus eſt nobis deꝰ
Pꝛima regula eſt obediẽtie pᷣceptoꝛũ ne qͥs ea
trãſgrediat. Scða eſt peminẽtie ꝓximoꝝ in ho
noꝛẽ ⁊ dignitate ne qͥs talia appetat niſi ad ſer⸗

uiendũ deo ⁊ ad vtilitatẽ ꝓximoꝝ licitis mõis.

j.Eor.xiij. Caritas nõ eſt abitioſa:nõ querit q
ſua ſunt ſed q̃ ieſu xpᷣi. Unð pctm̃ eſt ambitio.
Tertia regula eſt innoteſcẽtie bonoꝝꝛ operum.
vt nõ ad ſpꝛiã laudẽ oſtẽtemus opa nr̃a ſed ad
dei laudẽ ⁊ ꝓximoꝝ vtilitatẽ vel edificationem
Matth.v. Sicluceat lux vꝛa coꝛã hoibꝰ vt vi⸗
deant via bona oꝑa ⁊ glificẽt.⁊c̃.Quarta regu
la eſt głie diuine in attributiõe oim bonoꝝ. qꝛ
oĩa a deo ſunt tã bona tẽpoꝛalia qᷓ; ſpnjalia Ja⸗
cobi.j.Ideo nõ põt homo veraciter ð quocũq;
bono gliari cũ nõ ſint ſua.ſʒ vt ðꝛ ꝑ apoſtolum
Reꝗ̃i ſeculoꝝ ſoli deo honoꝛ⁊ głia ĩ oibi ẽ attri
buẽda.ꝗ̊ᷓ peccat hõ głiaʒ ꝓpriam q̃rens in quo
cunq; Un Berñ.ſuꝑ can.ſᷣmõe.xxiij. Quicqͥd
captas fauoꝛis.qð ad deũ nõ referas partẽ dei
furar ⁊ crimẽ leſe maieſcatis incurris
RK Lirca ſcõm de execratiõe vane glie nota

ꝙ ðteſtanda ẽ ⁊ execranda ꝓpter plura. Pꝛimo

ꝓpter altiſſimoꝛũ deieccionẽ. Qꝛ vt Chꝛy.dicit
Cetera vitia tiñ mõ in ſᷣuis diaboli habitãt.va⸗
na głia aũᷣt etiã in ſeruis dei habitaculũ reperit
⁊ altiſſimos deijcit.ptʒ in ãgelis de celo in ĩfer⸗
num deiectis⁊ pᷣmis ꝑentibus ð paradiſo. Rõ
aũt ſcdᷣm anthoñn..ti.iiij.eſt quia exquo ratio⸗
nalis creatura facta eſt ad gloꝛiam perpetuaʒ.
ideo naturaliter appetit gloꝛiam ⁊ cum nõ po⸗
teſt in vita ꝑpetuari eo ꝙ moꝛi opoꝛtet querit
ꝑ famam in hoiĩm memoꝛia ꝑpetuari.ideo etiã
viri alte ſanttitatis de gloꝛie appetitu temptan
tur ⁊ cũ offert᷑ delectantur niſi per gratiam ſe co
hibeant. Pꝛo exemplo ergo dum ſanctiſſimus

aplłicus creatur quidã eleuans ſtupã accẽſaʒ in

arundine poſitã clamat dicẽs. Pater ſctẽ ſictrã
ſit gloꝛia mundi.vt ſcʒ cauagat ¶L Secũdo
ꝓpter bonoꝛũ operuʒ et meritoꝛũ deperditionẽ
Unde Chꝛyſ.ſuꝑ Matth̊.dic̃.Sicut ex ligno
naſci᷑ vermis qui lignũ exterminat et ex veſti⸗
mẽto tinea que comedit illud:ſic de bonis ope⸗
ribus naſcit᷑ vana głia ꝑdens illa. Hinc Aug.

queſtionem pulchꝛã quis hoĩm ſit melioꝛ ſol⸗

uens li.de vera innocentia dicit.ꝙ melior eſt in

malefac humib cõfeſſio qᷓ; i bois ſuꝑba głia⸗/

tio.hec ille.Exemplũ ptʒ ð phariſeo ⁊ publcão
oꝛantibꝰ Luc.xviij. Tertio dereſtãda ẽ ꝓpter
crebꝛioꝛẽ infeſtationẽ.nã veluti muſca canina

oĩgerit ſe crebꝛo oꝑibono. M% Sed qritur

an ꝓpt᷑ vane glie infeſtationẽ debeat hõ dimitte

re opꝰ bonũ. Rñndet᷑ ᷣm Chꝛib.ſuꝑ Matth.ꝙ

vana glia tripłr ſe ingerit bono operi. Pꝛimo
pcedẽdo.ſ.ꝑ hyeula intẽtionẽ mala.⁊tũc Chꝛyb.

ot. Meliꝰeſt nõ facere bonũ puta elemoſynã et
hmõi qᷓ; ꝓpter vanã głiam facere.qꝛ qͥ non facit

in celo nil inuenit ⁊ in terra nil ꝑdit.qͥ aũt ꝓpter

honoꝛẽ facit ⁊ in terra ꝑdit ⁊ in celo nil inuenit.

Hec ille.g̊ tũc dimittẽdũ eſt. Scðo ingerit co⸗

mitãdo⁊ tũc opus nõ eſt dimittẽdũ ſʒ ꝑficiẽdun

opus bona intentõe inchoatũ.ſicut ſeminatoꝛ

nõ dimittit ſeminare ꝓpter aues deuoꝛãtes plu
ra ex ſemine. Exẽplũ narrat᷑ de ſccõ Berñ.pꝛedi
cãte.cũ in medio ſᷣmonis vidẽs ppłm fletẽ inci
diſſet ſibi vana głia.cogitauit vt dimitteret pᷣdi

cationẽ.ſʒ ſpũſſcti inſtinctu ait.nõ ꝓpter te cepi
nec ꝓpter te ꝑficã.⁊ ſic pᷣmonẽ nõ dimiſit. Ter⸗
tio ſubſeqᷓndo.⁊ tũc oꝛõe vincẽda eſt ſᷣʒ. Chꝛyſ.
Quarto vana glia deteſtãda eſt ꝓpter difialio
rem remediationẽ.Chꝛyb.vbi S.ðt Quãto plu⸗
ra bona facis vanã głiam nõ compeſais ſʒ exci⸗
tas.qꝛ cũ om̃e malũ ex malo naſci: ſola hec de
bono ꝓcedit.ideo nõ extinguit᷑ ꝑ bonũ ſʒ magꝭ
nutrit᷑.hec ille. N¶NQQuerit᷑ g̊ qͥd fadẽdũ ſit ꝓ

remedio. Rñdet᷑ ̃ᷣm.doct.ꝙ pᷣmũ⁊ ſũmũ cõtra

vanã gloꝛiã remediũ eſt oꝛationis humił ſup⸗
plicatio vt dicit hꝛyſ.ſupÿᷣ. Scðm eſt bono⸗
rum oim ⁊ głie deo attributio.vt cũ tibi gloꝛia
offert᷑:dic cuʒ PS. Non no bis dñe ſed nomini
tuo da gliam. Tertiũ eſt moꝛtis ⁊ penaꝝ fu
turaꝝ cõſideratio.nã pauo głiam pennarũ extẽ
ſarũ deponit viſo pede.ſic ⁊ c. Quanuũ eſt exe⸗
cratiõis dei recognitio.nã tam ĩvet᷑i qᷓ; in nouo
teſtamẽto deꝰ ondit ꝙ ſũme oditvanã gloꝛiam
etiã in regibo:vt patʒ pᷣcipue in ſccõ rege Dauid
qͥ cũ nũeraſſet ꝓlłm ex vana głia.ij. Reg.xxiiij.

deus ꝑ ꝓphetã Bad penã denũciauitvt eligeret

aut ſeptẽ ãnis famẽ in terra ſua: aut tribo mẽſi⸗
bus fugere coꝛã aduerſarijs: aut tribꝰ diebus
peſtem.⁊ hoc tertio elecco.ꝓoooo.moꝛtui ſũt ex
ꝓpło ⁊c̃.deniq; in nouo teſtamẽto ptʒ in xpᷣo ði
filio qͥ contẽpſit głiam mũdi oẽm ⁊ diſcipulos
qͥ de miraculis factis gliabant᷑ redarguit exem
plo ſathane Lu.xj.O g hõ tu xpᷣiane caue.
O irca tertiũ
ſ̃m doc.vt in Angelica cõpen.⁊ Anthonina ha
betur.ꝙ vana gkia ex ſe venialis eſt:ſʒ fit moꝛta
lis ⁊ ↄfitẽda necario. Pꝛimo caſu ex ꝑte ope

ris ſq; de quo qͥs głiat᷑.nã ſi qͥs gloꝛiat᷑ de ope⸗/
re qð ẽ pctm̃ moꝛtale ⁊ ðᷣliberato animo peccat

moꝛtaliter.ſecus ſi de veniali:vt de mẽdacio io⸗
coſo. Scdðo caſu ex parte affectõis. vt ſi quis
tantũ affict᷑ ad aliqdðᷣ bonũ puta diuitias ſcien

tiã ⁊ hmõi.⁊ ad eoꝛũ glłliam ꝙ pꝛefert deo moꝛ⸗

tale ẽ.qꝛ ↄtrariat᷑ caritati. Exẽplũ ſi qͥs ꝓpter ta⸗

lia bona ⁊ eoꝝ głiam nõ perdẽdã nõ ↄfitet᷑ deũ

vel fidẽ:aut nõ pᷣdicatvel nõ ðᷣt vitatẽ dũ tenet᷑

Tertio caſu ex ꝑte intenti finis.nã laus põt qri
aliqn ꝓpt᷑ vitãdũ malũ infamie.ſicut ſamuel ſe
laudauit.ſ. Reg.xij.⁊ aliqñ ꝓpter dei gliam?⁊ px⸗

ximi edificationẽ.⁊ in iſtis caſib nullũ epeam.
Nã ⁊ paulłꝰ ſic cõmẽdauit ſe.ij. Cor.ij. Beniq;

de moꝛtali offenſa Notanduʒ

Dominica tertia quadrage.

aliquado laus queri ter luquʒ auanidie ſiẽ

phariſei faciebãt.et tũc eſt moꝛtale ᷣm Aureol.

in compenð.Et ibi ꝓ regula generali ponit᷑ ꝓ
qncunq; laus conſtitui᷑ ꝓ fine vltimo.⁊ que
rit qͥs ea ꝓpter ſe ꝑatus facere etiã ↄtra pᷣceptuzʒ

vt aſſequat᷑ laudẽ moꝛtale petm̃ eſt Secus qñ
qᷣs in aliq̊ accu venialis pci vult laudari ꝓ eo
ꝙ venialłr in laude delectatur.qꝛ ſic veniale eſt
NQuarto caſu ex ꝑte boni ſpualis cũ fit pter

laudẽ vel gliaʒ vanitatis pᷣncipałr.vt ſi qͥs pꝛe
dicat vel miſſaʒ dicicvl ſacramẽta ↄfert pncpa
liter ꝓpter głiaʒ ſuã ꝓpꝛiã:moꝛtale petm̃ eſt.ſiłr
fadiẽdo alia opera virtuoſa. Hecin Angelica.
P Inſuꝑ ↄfitendũ eſt de filiab vane głie

que ðꝛ cenodoxia ſ̃ᷣm Papiaʒ. Et enumerant᷑
iſte ſᷣm doct.vicq; cõtentio:electio:ꝑtinax:noui⸗

tatũ pſumptio:o bedire nolle:diſcoꝛdia:oꝛna⸗

tus vanꝰ:xpi a fide erroꝛ:hypocriſis:iactantia
gꝗdulatio.De his latiꝰpꝛactica ſubſcripta ſi pla
cet ꝓſeqre ea. Rogemꝰ̊ xpᷣm ⁊c. Notemꝰfi⸗
naliter ꝓ documęeto ſimpliciũ pꝛacicã de mo⸗
dis qb debeant hoĩes ↄfiteri vł ↄfeſſoꝛes ĩter

rogare ſciãt ꝓut videbit᷑ expedire.⁊ ſi cõfitẽs in

telligat talia videlicet de pctõ ſuꝑbie ⁊ eiꝰpmo

genitavana głia cũ filiabo eaꝝ q̃ ſunt moꝛtalia

in caſibo iſtis. Pꝛimo ↄfitẽdũ de ſuꝑbie ſpede
bus. de qͥbo mone.xvj. E. Scdo de vana glia

vt in ſermone pᷣſenti.Lercio de ſuꝑbie filiabꝛꝑ

oꝛdinẽ ſermone.xvj.x. De ſeculi am bitõe.xvij.
ſermone J. De pᷣſumptiõe cõfitendũ eſt ſic. Si
pᷣſumpſit facere talia qᷓ ſunt ſupꝛa ↄditionẽ vel

ptãteʒz ſuã:puta iudex ſecularis iudicat cleros

vel nõ ſubditos:moꝛtale eſt ᷣm Ancho. Itẽ ſi

exiſtẽs medicꝰignarꝰmedicat.vel ↄfeſſoꝛ igna⸗

rus ↄfeſſiões audit ⁊ abſoluit qͥs nõ põt. Iteʒ
ſi iudex ignarus vel aduocatꝰ ignarꝰfuit ⁊ ex hᷣ

Danũ accaidit alicui minꝰiuſte.De curioſitate.ſi

qs vult ſcire altioꝛa q non capit.vt de trinitate
vel pᷣdeſtinatiõe.⁊ ſic in erroꝛẽ cecidit moꝛtale ẽ

Itẽ ſi ſare vł exꝑiri de effectu ĩcantatiois vł ar⸗

tis magice vel ꝓhibite ⁊ hmõi voluit. Itẽ ſi qͥs
videre vel audire vult quõ agit᷑ pctm̃ moꝛtale
delectanter moꝛtale eſt.De cotentiõe ſer.xix.U
De ingratitudine.ſer.xxr. D De irriſiõe.ſi ir⸗

riſit ſacramẽta vel alia diuina vilipendens ea

moꝛtale eſt. Item ſi irriſit pᷣlatos aut ſccõs aut
deo ſeruiẽetes vel religioſos vt ſic retrabat eos
moꝛtale ẽ. Itẽ ſi irriſit quẽcũq; ĩtendẽſ ex h̊ iniu
riã notabilẽ vł ꝑturbatõeʒ illiꝰmoꝛtale ẽ.ſecꝰſi
ex leuitate ł cauſa ioci.Oe alioꝝ temerario iudi
cio.Si ðlibate alteriꝰfacta dubia q̃ neſcit q̊ aio
facta ſint vł fiãt in malã ꝑtẽ ĩterpᷣtatꝰẽ.⁊ ſine ſi⸗
gnis ſu fficiẽtibo iudicauit eundẽ peccaſſe moꝛ
tałr ex ꝓpoſito.ipſe ſic ſine ſignis ſufficiẽtibo ad
malicia iũliꝰoñdẽdã iudicãs moꝛtałr peccauit

Secſi de veniali iudicauit.idẽ ſi iudicauit de

moꝛtali ſʒ nõ ſic ꝙ ille ĩtẽdit tale feciſſe ꝓpoſito
deliberato peccãdi moꝛtałr veniale ẽ. Quarto

tãdẽ ↄfitẽdũ de filiabo cenodoxie.De ↄtẽtiõe g

tactũ cẽ.De electiõe ꝑtinaci.ſi qͥs eligit tenere ſen
tẽtiã aliquã vł opiniõʒ tã ꝑtinacit᷑ ꝙ nec docto⸗
ribo nec ſi eccłia detminaret oriũ crederet m
tale ẽ.Oe nouitate.ſi qͥs adiuenit nouũ modũ
peccãdi moꝛtalr vł inducẽdi ad tale vel taxãdi
iiuſte:vł fraudãdi ꝓximũ moꝛtale eſt.De iobe⸗
dietia.ſer.xiiij.O. De diſcoꝛdia.ſi qͥs diſcoꝛdat

in necarijs ſaluti:pᷣſertim tenẽdo hereſim.vel ſi

ex odio in notabilib moꝛtale ẽ. Secꝰ in opinio
nibo de his qᷓ nõ ſũt necaria ad ſalutẽ. De oꝛna
tu.ſer.xviij.O.De xpᷣi fidei erroꝛe.ſi qͥ dubita⸗
uit de fidevł erroꝛẽ ſectat᷑ ẽ moꝛtale.De ypocriſi
ſi qs ſimulauit ſctitatẽ:vel vtuoſa fecit oꝑa ad
decipiẽdũ aliquẽvt aſſequat᷑ pᷣlationẽ.vł vt dẽ/⸗
tur ei elemoſyne ſicut ſctõ viro cũ ſit malłꝰ moꝛ⸗
tale ẽ.De iaccantia.ſi qͥs iactauit ſe de aliqͥ facto
moꝛtali.Item ſi iactauit ſe in vituꝑiũ notabile
alioꝝ moꝛtale ẽ.De adulatõe.ſi adulatꝰ ẽ alicui
de pctõ facto.ſ.moꝛtali.vł ſi adulãdo ꝓuocauit
ad fadẽdũ tale moꝛtale cẽ. Itẽ ſi laudado adula
toꝛie intẽdit decipere illũ notabilit᷑ ĩ tꝑalibo vel
ſpũalibo moꝛtale ẽ. Secꝰſi aliqd iuſtũ intendit

ab illo hꝛe ꝑ modũ doni vt hiſtriões. Hec ſuffi

ciãt ꝓ bꝛeuitate epilogãdo poſuiſſe q̃tenꝰ ſclat

ge pᷣdica foꝛe vt cõiter moꝛtalia ⁊ ↄfitenda. Et

„

ic ð alijs etiã vitijs tractcabimꝰ ſuis locis. Ro

gemus ergo dñm. ⁊c.

Dſica eadẽ poſt pꝛãdiũ Sermo.xrij. de peri
culoſiſſimo vitio ire.

Patres abula/
te in dilectiõe ſicut ⁊ xpᷣs dilexit nos.
ad Epheſ.v.⁊ in epła hodier. San
ctus paulꝰ apłs ĩ his vᷣbis hoꝛtat᷑ nos omnes
xpᷣianos vt exẽplo xpᷣi diligamꝰ inuicẽ deponẽ⸗
tes irã ⁊ odiũ.Aduertẽdũ ̊ cariſſimi ꝙ xpᷣs do

minꝰ dilexit nos Pꝛimo dilectiõe pleniſſima.

qꝛ oĩa nob dedit q̃ꝓ nr̃o amoꝛe ĩ ſe aſſũpſit vics
exvgine Maria.ſ.carnẽ in cbũ: ſanguinẽ i po
tũ:aiam in pᷣciũ redẽptiõis:deitatẽ aut ꝓmiſitĩ
pᷣmiũ et᷑ne felicitat.Sic ⁊ nos ðbemꝰ ꝓximos
diligere vt ĩ oibo ſalutẽ eoꝝ pleno coꝛdevelimꝰ.
Siẽ etiã ptʒ ð pe.di.ij.Caritas. Scðo vpᷣs di
lexit nos dilectiõe ſctiſſima.qꝛ dilexit nos:ſʒ nõ
dilexit immo redarguit ⁊ repꝛobauit nr̃a vitia.
Sic ⁊ nos debemꝰꝓximos diligere. Aug.Sic
diligãt᷑ hoĩes vt eoꝝ nõ diligant᷑ erroꝛes.i.pctã
Tertio dilexit nos xpᷣs dilectõe pacatiſſima.qꝛ
cũeſſemꝰiimici recõciliauit nos deo ⁊ ãgeł.Exẽ
plũ dãs vt oẽm irã ⁊ odiũ ðponamꝰ ⁊ pacẽ cũ
deo ⁊2 ꝓximis teneamꝰ.Et ad bec apłs hoꝛtat᷑ ĩ

vᷣbis pᷣdict di. Ambulate in dilectiõe ⁊c̃.patet.

in epła. Itaq; de ira q̃ cõtrariat᷑ dilecõitria
myſteria dedarabimꝰ ꝓ fmoen.

Srung de retẽtiõis ꝑiculoſitate.

Secũdũ de offenſiõis moꝛtalitate.

„ e,

*

.

ſen
w/

di
de;
lar
lſi.
nio
na
a,
ni

de,
/
Co
ble
a⸗
n

*£ — —

——,0 —

Nee nn –—

⏑ — —
— — —
—

Tertiũ de ꝓductiõis vitioſitate.

Q irca pᷣmũ de periculoſitate ire retẽte.qimũ
multi ſunt qͥ facilit᷑ iraſcunt᷑ ⁊ diu irã tenẽt con

iea ꝓximũ nec volũt pacificari.tales ò̊ audiant
q̃t ꝑiculis dãnatiõis ſubſunt. Pꝛimũ ꝑiculũ
aboiĩiatiõis diuie.Ecci.xxvij.Ira ⁊ furoꝛ execra⸗
bilia ſunt. Glo.in cõſpectu dei. Sʒ q̃re.Dicen
dum ꝙ pmo qꝛ trinitatis ſctiſſime imaginẽ de
ſtruit:⁊ diaboli imaginẽ in ſe ponit. Gꝛeg.ſuꝑ
Job.v.ðt.Mãſuetudo ſeruat in nob imaginẽ

dei qͥ ſemꝑ trãqᷣllus eſt:ſed ira diſſipat ⁊c̃. Si ̊

qͥs crucifixi imaginẽ de eccłia eijceret ⁊ deſtrue⸗

ret ⁊ loco illius diaboli imaginẽ poneret.ſic ⁊c᷑.
Scðo qꝛ diuinã maieſtatẽ ð ſuo habitaculo
ðᷣturbat ⁊ diabolo locũ dat. Unñ Berñ.? Aug.
ſuꝑ PS.Sicut in pace factꝰeſt locus dei:ita in
ira ⁊ diſcoꝛdia nõ niſi locꝰ eſt diaboli ⁊c. Uñ ſi

q̃ͥs regẽ de ſuo grato hoſpitio exturbaret ⁊ ini⸗
micũ itroduceret.ſic ⁊c. Tertio qꝛ qð ſoliꝰ dei
eſt ſidi vſurpat.ſ.vindictã quã ſibi ſoli deꝰſᷣua⸗

uit. Roma.xij. Mihi vindictã et ego retribuã

ðt dñs. Sicut ̊ vſurpãs coꝛonã regis offẽdit.

ſic ⁊c. Exẽplũ legit᷑ invitaſpa.q; quidã ſcũs pꝛ

dixit ꝙ iracũdus etiã ſi moꝛtuos ſuſcicaret:nõ
poſſʒ ðᷣo placere.⁊ hoc Anthoñ. ꝑte.ij.tci.vij.c.j.
ponit itelligẽdo ð eo qͥ leuiter iraſcit᷑ ⁊ tenet irã.

RSecũdũ ꝑiculũ bꝛeuiatiõis vite.h̊ oñdit

Pꝛimo ex lege theologica Ecci.xxx.c.elꝰ ⁊ ira
minuũt dies. Scðdo ex lege phica.qꝛ phᷣus.j.ð
aia ðᷣt.ꝙ ira ẽ accẽſio feruidi ſãguinis crca coꝛ.

Et ̊ Damaſcenꝰ li.ij.c.xviij.diffinit eã ſic dicẽs
Ira eſt feruoꝛ ſanguinis circa coꝛ ex euapoꝛa⸗
tiõe fellis vł ꝑ returbatiõeʒ fellis.hec ille.Ex ta⸗
li aũt paſſiõe coꝛpꝰ maxie trãſmutat᷑.vt patet ꝑ

Gꝛeg.v.moꝛal.dicẽtẽ.re ſtimulis accenſũ coꝛ
palpitat:coꝛpꝰtremit:lingua ſe pꝛepedit:facies

igneſcit:exaſperant᷑ oculi nõ recognoſcunt᷑ no⸗
ti.qd loq̃t ignoꝛat:licq; oꝛe ſᷣmonẽ foꝛmatveluti
arrepticiꝰ.hec ille.Et cõſeq̃nter ex his ſequit᷑ di⸗

minutio vite. Uñ ⁊ phᷣus ðt ꝙ aĩialia iracunda

ſicut ſunt canes defadli moꝛdẽtes ⁊ latrantes
ſunt bꝛeuis vite. Itẽ narrat Aug.de ciui.dei.q;
qdã cõſul romanoꝝ noĩe Silla:cũ pꝛe ira tur/⸗
bulẽtiſſimꝰ eſſet fracta ẽ ſibi vena ſanguinis in
corꝑe vñ moꝛtuꝰ cẽ. Tertio declarat᷑ ex lege ca⸗
nonica.xiij.q.j.ca.j.Et extra de iudeis.o.et ſi iu⸗
deos.vbi ðꝛ ſic. Mus in pera:ignis ĩ ſinu:ſer⸗
pens in gremio male ſuos remunerãt hoſpiteſ
⁊c̃. Sic facit ⁊ ira q̃ coꝛrodit coꝛ tãq; mus perã
⁊ accẽdit et moꝛdet:ac ſic ↄſeq̃ntervitã bꝛeuiat.
Et hoc videmꝰin muld ꝙ pꝛe ira feruidi nec ſi⸗
bijpᷣis parcũt ſʒ moꝛti ſe exponũt. Nec etiã cu⸗
rant ꝓximos nec vxoꝛẽ nec filios nec parẽtes:ſʒ

otumelijs oẽs afficiũt ⁊ in illis ſe vindicãt: cũ ĩi

taberna vel alibi cõmoti ſe vindicare neqᷣuerũt.
⁊ ſic qñq; tale nocumẽtũ alijs infer̃t ꝙ ꝑ leges
occidẽtur.Et ſic ptʒ. SQuarto ondit᷑ pꝛe⸗
terea ex lege poetica.Nã ſᷣm valeriũ de naturis

ExXI

.

rerũ.Antiqui ire vitiũ ſub ſpecie martis depin
gebat ſic. Erat figura hois furẽtis ĩ curru ſedẽ⸗
tis flagellũ ĩ manu gerẽtis ãte quẽ lupus ſtare

ð pingebat᷑ ⁊c. Hec aũt gniſicaba bmo ꝙ ira

eſt inſana furia.vt dicit Seneca li.ij.de ira. Jõ

in figura furẽtis hoĩs erat. Secũdo ꝙ volubi

lis foꝛet:⁊ homo talis vite bꝛeuis.iõ in curru.
Tertio ꝙ vindicatiua eſſet:ideo flagellũ tene⸗
bat. Quarco lupꝰ depingebat᷑ coꝛã eodẽ.quia

ſicut lupꝰ dilacerat oues:ſic irati pncipes dila⸗

cerãt ⁊ deuaſtãt pauꝑes:etiã ꝑ calũnia.Sic ad
idẽ Eſopus ponit exẽplũ ꝑabolicũ.vic; ꝙꝙ duz

lupus iret cũ oue quadã ⁊ veniſſent ad fluuiuʒ

bibere ceperũt. Lupus a parte ſuꝑioꝛi fluentis

aque:ouis aũt ab inferioꝛi.Et impoſuit ouiſcJ
calũnioſe ꝙ turbauerit aquã.Ouis ſimplex re
ſpondit veritatẽ.Oñe tamẽ ego ſum ab infra.ſi

a me eſſet aque turbatio iſta deflueret ⁊vos nõ
impediret. Lupꝰ rñdit. Ah tu loqris ſic ſuꝑbe

ſicut ⁊ patertuus ſemꝑ cõtra me ſuꝑbit.Et ſic
deuoꝛauit eã. Sic multi diuites ⁊ pᷣncipes fal/
ſa calũnia deuoꝛãt pauꝑes. Tertiũ ꝑiculũ in
ira eſt crucifixiõis xpᷣi ⁊ iniurie.ſã adeo ira fa,
cit iniuriã xpᷣo paſſo:vt videat᷑ ſingulas eiꝰpai
ſiões renouare. Juxta illð Hebꝛe.vj. Rurſus
crucifigẽces xpᷣm in ſemetipᷣis.ã xpᷣus capti⸗
uari voluit vt nos liberareta diabolica capti /
uitate.Contra hocxpᷣianus per iram captiuari

vult a diabolo. Guilh̊.ĩ ſum. Tenes irã cũ ꝓxi⸗

mo tãdiu tenen a diabolo. Itẽ xpCᷣs flagellatꝰ ẽ
⁊ ſanguinẽ fudit.iracũdꝰ mẽbꝛa xpᷣi.i.pximos
flagellat ⁊ ſãguinẽ fũdit illoꝝ vidicañ. Itẽ xp:s
iniuſte iudicatꝰ eſt ⁊ cõdemnatus a ſelarc:
1

debuit potius penã inferre iudeis cũ ſciret ꝙ;

li xpᷣm ꝑ inuidiã tradiderãt. Sic iracũdus nõ
punit quẽ deberet.i.ſeipſum iratũ:ſed ꝓximuʒ
qᷣ eſt xpᷣi mẽbꝛũ ⁊ ſepe innocẽs.Itẽ xpᷣs in cruce
oꝛauit ꝓ inimicis vt cõuertãtur:nec ſe vindica⸗
uit.ſed iracundus vindictã expetit.O eꝛgo ira/
cunde cõpatere ſaltẽ xpᷣo ⁊ noli eũ in membꝛis

pſequi cuiꝰ ſanguine redẽptus es a diabolo.
LTOQuantũ periculũ dãnatiõis iuridice.Nã
in hoꝛa moꝛtis diabolꝰpoteſt allegare ↄtra ira

cundũ ⁊ iuridice illũ poſſidere ĩ eternũ. Pꝛimo

ex regula iuſticie euãgelica que habe᷑ Matthᷣ.

vj.vbi xpᷣus ðᷣt.Si nõ dimiſeritis hoĩbus: nec
pater veſter dimittet vobis pctã veſtra. Scðo
ex regula canonica ſimul q̊ʒ et Tertio ex lege ci

uilica qͥbus cõcoꝛdit᷑ ſancitũ eſt ꝙ heres nõ ſer

uans teſtamẽtũ defũcti exhereditãdus ẽ.xj.q.⸗

ca. Silueſter.⁊ C.de fidei cõmiſſis.l.ãpliꝰ.Sʒ.

quia xpᷣus legauit hereditatẽ celeſtẽ illis qͥ ob⸗/
ſeruãt caritatẽ ⁊ pacẽ fraternã:ideo iuſtũ eſt vt

exhereditet᷑ ⁊ damnet᷑ is qui irã tenutt.
Quintũ ꝑiculũ exoꝛatõis cõtra ſe impᷣcatoꝛie

quia talis oꝛãdo dominicã oꝛatiõem contra ſe

impᷣcat᷑. Unde Athanaſius ſuꝑ dñica oꝛatione
dieit. Si nõ dimittis iniuriã quetibi ſan eſt:

nõ oꝛationẽ ꝓ te facis ſed maledictionẽ ſuper te
inducis cũ i oꝛone dñnica dicis.Dimitte nobis
debita nf̃a ſic et nos dimittimꝰ debitoꝛibo no⸗
ſtris. Si dicas.nõne g̊ meiliꝰ eſt talibo nec oꝛare
paternoſter. Rñdet᷑ m allexã. de ales ⁊ Aſtex.
ꝙ nõ debẽt ꝓpterea dimittere qͥn oꝛent.qꝛ ſi nec

oꝛãt nec qͥcqd boni faciũt dęabolꝰ maioꝛẽ ptã⸗

ceʒ in eis habebit.Sʒ tales oꝛẽt pater noſter in
ꝑſona eccłie ⁊ nõ in ꝑſona ꝓpꝛia.qꝛ ſic mẽtirent
⁊ ſuꝑ ſe maledictõeʒ impᷣcarent᷑ vt dictũ ẽ. Ecce
G ptʒ q̃nto in ꝑiculo ſunt poſiti irã tenẽtes.Ue
Ket ve talib. O xpᷣane nolii te fouere dya bolũ
P lrã ⁊ odiũ ex qͥbo inumera mala oꝛiunt.ſ.ho⸗
micidia ⁊ hmõi.Itẽ bella maledictões ⁊ rixe.⁊
qnq; recurſus ad ſoꝛtilegia. Exemplũ ↄſolato
riuz ꝓ excitatiõe doꝛmitatiũ narrat᷑ ꝙ vxoꝛ cu⸗
iuſdã viri recurrẽs ad mulierẽ ſoꝛtilegã voluit

maritũ ſuũ vt incantatiõibo ꝓuocarecilluʒ ad

amoꝛẽ ſuũ.Et illa cõmiſit vt ſibi appoꝛtaret de
pPilis oculoꝝ mariti.Cũq; vir ille ad mercãdũ
cũ ſocijs deberet ire lõgiꝰ vxoꝛ eiꝰdixit ei.O mi
dñne da mihi aliqd de pilis oculoꝝ tuoꝛũ vtte/
neã interim apud me ꝓ memoꝛia tue dilectõis
VUir aſtutꝰðdit ſibi ð pilis faretre ſue quã ſuꝑ
ſe hẽbat.Cũq; ꝑtranſita dieta cũ ſocijs hoſpita
tci foꝛẽt in bonp

ltio ⁊ ſero lete ↄuerſarent᷑.ecce fa

retra illiꝰpẽdens in gõfo cõmota ſtrepitũ fecit.
Dixerunt oẽs.Quid hoc. UVir ille recognoſcẽs

Dixit.foꝛſitãvias vult currere.⁊ ſictercio cõmo

ta reuerſando ſagittis excidẽtib hic et illic exi⸗

uit ꝑ oſtiuz donec domũ ꝑuenit. Uñ uliꝰ vxoꝛ

cõfuſa ↄtra intentũ verbera incurrit.

XCKrca ſcðᷣm de moꝛtali offenſa ire Que⸗
r?᷑qre ira reputat᷑ pctm̃ graue ⁊ moꝛtale. Cuʒ

em vt Aug.dic.nullꝰpeccat in eo qð vitare nõ

põt.ſʒ irã nullꝰhõ vitare pᷣt cũ ſit naturalis paſ

ſio hois. Un pſal.iiij.ſcribit᷑. Jraſcimini ⁊ noli

te peccare. Ubi glo.dicit. Motꝰire nõ eſt ĩ ptã/⸗

te noſtra.̊ nõ videt᷑ peccatuʒ. Sʒ ad hec rñdet᷑
ſᷣm Tho.ij.ij.q..lviij.? Ancho.ij.parte.ti.vij.⁊
etiã Angelicã ſũmã Aureolũ i cõpẽdio ⁊ alios
regulas certas recolligẽdo. Pꝛima depaſſiõe
qua qͥs turbat᷑ ꝙ nulla paſſio ire vel alteriꝰcu⸗
iuſcũq; eſt pctm̃ ſub ratiõe paſſiõis ſed hʒ po⸗
tius rationẽ pene. Rõ qꝛ ineſt nobis a natura.
ſicut paſſio famis ſit ⁊ triſticie mẽtis ⁊ hmõi.
Vnde.iij.echicoꝛũ. Paſſionibo naturalib nec
meremur nec demeremur. Et qm̃ ira ꝓpꝛie lo⸗/
quẽdo eſt paſſio naturalis aie ſenſitiue a q̃ vis
iraſcibilis denoĩat᷑.iõ vitari nõ põt.vt ptʒ ꝑ ob
iectiõeʒ iã pᷣfatã.⁊ ſic nõ eſt pctm. Nã vt ſic etiã
in bꝛutis eſt ira.⁊ oẽs hoies iclinati ſũt ad ira.

magis tñ colerici rõne ignee cõplexionis.⁊ mu

lieres roõne debilis rõnis.Eccki.xxv. Non eſt ira

ſuꝑ irã mulieris. Scða regula de ipᷣa paſſiõe
dum rõne regulat᷑ ꝙ oĩs paſſio inqᷓntũ rõne re
cta regulat᷑ eſt bona.⁊ inquãtũ oꝛdinẽ rõnis ex

Audit eſt mala. Pꝛoinde paſſio vel motꝰire in

Dominica tertia quadrage.

hoĩe põt eſſe quãdoq; virtuoſa et bene merito⸗
ria ſicut cũ qͥs rõnabilit᷑ iraſci᷑ ꝓpter pccã ſub⸗
ditoꝝ vel alioꝝ.Et hec eſt ira ꝑ zelũ.Nã ſic xpᷣs

etiã iratꝰ cõtra phariſeos redarguit eos ⁊ eieec&

emẽtes ⁊ vẽdentes in tẽplo.Itẽ poteſt ira eſſevi⸗
tioſa qñ nõ eſt ſᷣm oꝛdinẽ ratiõis.⁊talis dicitur

ira per vitiũ.q̃ diffinit᷑ ſic.Eſt inoꝛdinatꝰ appeti

tus vindicte ſᷣm doctoꝛes ſupᷣ.Et notãter dicit
inoꝛdinatꝰ:qꝛ ſi eſſet oꝛdinatꝰ appetitꝰ vindicte
nõ eſſet pem̃ ſed ʒelus laudabilis. Sʒ quõ fit
inoꝛdinatꝰtalis appetitꝰ.Dicẽdũ ꝙ trib mõis
Pꝛimo ex ꝑte mali qð alteri appeti Secundo
ex ꝑte modi quo qᷣs intra ſe iraſcitur. Tertio ex

pte facti qð extra oſtẽdit᷑.vt ptʒ in regłis ſubſe⸗

qnti. xꝓ Tertia regula ꝙ ira pot eſſe moꝛ

talis eupa ex ꝑte mali qð alteri appetit p vindi

cta vicʒ; ſi appetit qs iniuſtã vindictã vel puni⸗
tionẽ ꝓximi notabilẽ deliberate.hoc aũt fit pꝛi⸗
mo ſi punirivult eũ qͥ nõ meruit.Scõðo ſi plus
qᷓ; meruit.Tertio ſinõ ſᷣm modũ legitimirpꝛo
ceſſit ad puniẽdũ illũ. Quarto ſi nõ ꝓpter bonũ
iuſticie cõſeruãdũ hec.ſ.voluit:ſʒ pᷣncipałrpt᷑

vindicãdũ vel ꝓpter malũ illiꝰvt ex eo ſatiet᷑.qð

libet hoꝝ moꝛtale cẽ.qꝛ cõtra caritatẽ ⁊ cõtra iu⸗

ſticiã intẽdit:als veniale eſt.vt punire in modi

co ſicut trabere pueꝝ capillis ⁊ hmõi. Quar⸗
ta regula ꝙ ira põt eſſe moꝛtalis culpa ex parte
modi qͥ̊ qͥs iraſcit᷑ ab intra.ſ.cũ qͥs tatavehemẽ⸗

tia ire feruet vt ð cidat a dilectiõe dei ⁊ pximi qðd
ↄtingit qn ira trãſit in odiũ.cũcem̃ fet moꝛtale.
Quinta regula de facto vl ſi⸗

Hec Anthoñ.
gno qdð ondit᷑ eſt.ſ.ꝙ ira põt eſſe moꝛtalis cul⸗
pa ex ꝑte ſignivel facti quod qͥs oſtẽdit ab extra
vicz cũ qͥs ex ira oſtẽderetſigna odij.⁊ ex h̊ ſcã⸗

daliſaret notabiłr ꝓximos.qꝛ negat ſigna cõia
caritatis viq; ſalutatẽ nõ reſalutat.introgãti dãũ
deberet nõ rñdet.vel cũ cõiter oꝛãs alũ inimicũ
