ne.xvij.q.iiij. Sicut.ꝙ ſacrilegiuʒ eſt grauius
pctm̃ qᷓ; foꝛnicatio.⁊ adulteriũ grauiꝰẽ ſimpli⸗
ci meretricio.⁊ ſtupꝛũ qᷓ; adulteriũ ⁊c̃. Itẽ exem
plü habemꝰ in phicis ꝙ vna infirmitas eſt gra
uioꝛ alta:ſic eſt etiã de infirmitatibo aie.i.pctis
Pꝛeterea in theologicis xpᷣs expꝛeſſe dixit Jo⸗

vnũ videlʒ pctm̃ foꝛe grauiꝰ altero ⁊ peius tria

hanis.xix.pylato. Qui me tradidit tibi maius

pctm habet.Rõ ſᷣm Lyrã.qꝛ iudas occidendo
xpᷣʒʒ peccauit ex cupiditate.pᷣncipes aũt ſacerdo
tum peccauerũt ex inuidia: ſed pylatꝰ ꝓeccauit
ex hũano timoꝛe qð fuit minꝰ. Querit᷑ q̊ qbus

modis vnũ pctm pᷣponderat᷑ alteri vt ſciaamus

de grauioꝛi plus penitere.Ad qð recolligendo
ex płibus doctoꝛib: pᷣſertim Aureo.in compẽ.
li.iij. ca.v.rñdet᷑ ꝙ mulcis modis vnũ pom̃ ðꝛ
7 pꝛepõderat᷑ foꝛe maiꝰ alto et graui. Pꝛimo
ðꝛ vnũ pctm̃ grauius alto ⁊ grauiſſunũ ſuper
petã inter ſe cõparãdo cauſalitate.⁊ ſic pom̃ lu⸗
ciferi iudicat᷑ grauiꝰ oibus.quia vt ðꝛ Sap.ij.
Inuidia diaboli moꝛs itroiuit in oꝛbẽterraꝝ.
Lyra.qꝛ ꝑ tẽptationẽ ipᷣius pᷣmi parẽtes mãda
tũ trãſgrediẽtes moꝛtẽ incurrerũt.deniq; moꝛ⸗

te culpe oẽs mali ãgeli coꝛruerũt ꝑ luciferũ.

Scðo vnũ pctm̃ ðꝛ alio grauius gñalitate. et
ſic pctm̃ Ade int᷑ hoies reputat᷑ grauiꝰ:qꝛ ommd

gsñ aliter hoies leſit ⁊ coꝛrupit pctõ oꝛiginali et

2.

eiꝰ penis.vñ Bona.in.ij.di.xxj.ex hᷣ arguit di.

q; extẽſiue loq̃ndo pctm̃ Ade fuit maximũ.qᷣa
nullũ pctm̃ ẽ qð tot ꝑſonis nocuerit ⁊ ĩ tot per⸗
trãſeat.ſ.vſq; ad finẽ mũdi ꝑ ↄtractõʒ oꝛiginalł
pcti. Nã etiã pctm̃ ãgeli nõ trãſit in poſteros.

Tertio ðꝛ grauiꝰ remiſſiõis difficultate.Et ſic

ctm̃ in ſpmſem̃ ðꝛ guiſſimũ oĩm.qꝛ difficiliꝰ
remiſſibile eo ꝙ directe obuiat gre ꝑ quã poſ⸗
ſet remitti pctm. HPꝛo ðdlaratiõe q̃riturꝰ

vtꝝ oẽ pem̃ qð fit in mũdo ſit remiſſibile. Rõ
qſtiois ẽ.qꝛ xps Matth. xij. ðt ꝙ qͥ cũq; pecce
uent ð ſpmſanctũ nõ remittet᷑ ei neq; in bᷣ ſcło

ccca

—
—

ii — — – , — — — -- -ʒ ———— —————

R — — — - —,,., — —,,

nsS.

e

a

neq; in futuro.ꝗ̊ᷓ videt᷑ irremiſſibile. Rñdet᷑ ad

hec ſedᷣm Alexã.de ales.in.iij.ꝑteſũme:tractatu

de icarnatiõe dei.ꝙ aliq̃ pccã dicunt᷑ irremiſſibi
negatiue q̃ nullo mò remitti pñt.Et iſta ſũt
lũ duplicia. Unũ ẽ perm̃ demonũ:aliud pec⸗
catũ hoim dãnatoꝝ.Alia oĩa pctã ab iſtis non
ſunt itremiſſibilia neg atiue. Itẽ ſcðᷣo aliq̃ pccã
dicunt᷑ irremiſſibilia öᷣuatiue.i.hñt aptitudinẽ
ex ſe vt non remittant᷑.⁊ ſic oẽ pem̃ moꝛtale hʒ
talẽ aptitudinẽ ex ſe vt nõ remittat᷑.eo ꝙ vt Hie

ronymꝰ ðᷣt.ꝓ miĩmo pcõ nõ poſſent ſatiffacere

oẽs hoĩes vniuerſi niſi in vtute paſſiõis xpᷣi:ex
q̃ habemꝰſatiſfactionẽ ⁊ eror. oĩm remiſſiõeʒz.
Deniq; tertio aliq̃ dicun bilia ce
trarie.eo ꝙ ↄrie diſponũt ad gr̃aʒ ꝑ quã poſſet

pctã irremiſſibilia cõ

remitti.Et ſic pctã in ſpm̃ſanctũ/pꝛie dicunt᷑ ir

remiſſibilia.dt etiã xpᷣs ðt S. Nõ ſic intelligẽdo

ꝙ; nõ poſſunt remitti penitẽti. qꝛ h̊ͥ mõ remiſſi⸗
bilia ſũt:ſʒ ſic intelligẽdo ꝙ difficiliꝰ pñt remit
ti.ep ꝙ ↄtrarie diſponũt hoĩem ad remiſſionẽ.
Nã pctm̃ in ſpiritũſanctũ ðꝛ qñ qͥs ex malicia

cõtẽdit abijcere illð qð pai eleccionẽ poſſet ipe/
dire.⁊ hocẽ ʒ remiſſionẽ.Et ſunt eius ſpẽs ſex.
Selnms ſulnpro bſun nic ci de dei mibicoꝛ⸗
dia ipune peccare ⁊ nihilominꝰ ſaluari. Scða
c deſꝑatio.ſ.de venia.Tertia eſt obſtinatio.ſ.in

eccãdo.Quarta ipugnatio vitad agnite:ſq; in

is q̃ ſũt fidei. Quita inuidẽtia frat᷑ne gr̃e qua

dolet in ꝓximis creſcere.Ultia ẽ final impnia ⁊

hec ẽ guiſſima. Quartovnũ pctm̃ ðꝛ alto guiꝰ

defoꝛmitate.⁊ ſic pctm̃ Jude xpCʒ deũ tradẽtꝭ ðꝛ

Fuiſſimũ oĩm ſ᷑ʒʒ Aureõ.S. Quito ꝑiculoſita⸗

te.⁊ſic ignoꝛãtia culpa ẽ guiſſima pᷣſenti affecta
ta.qꝛ ẽ mr̃ oim erroꝝ.di.xxxviij.c. Ignoꝛãtia.

Serto diuitatis offẽſiõe.Eſt eni gñalis regula
cheologica ꝙ oẽ petĩ qð ẽ directe diuitatem
grauiꝰ ẽ pctõ qð ẽ ̊ xpᷣi hũanitatẽ vł ↄ ꝓximũ.

vt patʒ ex Ly.ſuꝑ Mat.xij. Uñ idolatria ⁊ dei
blaſphemia ſũt guiſſima. Siłiter pctã 9 pmã
tabulã ðcalogi.ð eſt tria pᷣma pᷣcepta ſũt alijſ
Guioꝛa.puta ꝑiuriũ grauiꝰ ẽ qᷓ; furtũvlł adulte
rium.⁊ ſic de alijs.O ̊ pctõꝛ fuge talia.Sedvi
deamꝰ ꝓ capitalibo pcctis.
JJ irca ſcðʒ de guitat exceſſu int᷑ ſeptẽ capi⸗
talia pctã querit᷑ qð eoꝝ diiudicat᷑ foꝛe grauiꝰ
alijs. Ad qð ſᷣm Aureo.vbi S.alioſq; doc.notã⸗
dũ ẽ ꝙ int᷑ ſeptẽ capitalia ẽ exceſſus ſᷣm varios
modo d Ba eni ſuꝑbia excedit iitiali radi⸗

ce. Ecci.x. Initiũ oĩs pcti ẽ ſuꝑbia.qꝛ ex ea oꝛiũt᷑

oĩa.Declarat᷑ ſic. Supꝑbia eni qꝛ vult oẽs excel⸗
lere dolet ſi aliqͥs ei equat᷑.⁊ ſic naſci᷑ inuidia.

Inuidia vo qꝛ defacili iraſcit᷑ ei cui iuidet:iõ ex

ea naſci᷑ ira. Sʒ ira cũ nõ põt ſevĩdicare triſtat᷑

2⁊ iõ ex ea oꝛit᷑ acedia.Aceidia ãt cõſolatõʒ q̃res
ĩ extioꝛibb fac auaꝝ. Auanicia vo qꝛ in tꝑalib

abũdat põt mag exercere gulã.Gula aũt exvẽ⸗

tris repletõe ⁊ ebꝛietate ðfacili cadit in luxuriã.

Zd hec JIſið.li.de ſũ.bo.li.ij.ca.xxviij.ðt.Om̃ę

2 „
perm̃ ꝓcedit ex cõtẽptu diuinoꝝ pᷣceptoꝝ:ideo
initiũ oĩs pcti ſuꝑbia ẽ. Uñ oĩs peccãs ſuꝑbꝰẽ.
eo ꝙ ſe excollit ⁊ non ſubdit obediẽtie pᷣceptoꝝ.

Sic ꝭ̊ ſuꝑbia guius eſt pctm̃ cauſali ꝑditiõe.

Scðo auaricia vt Aureo.ðt vbi ſupᷣ grauiꝰ eſt
pctm̃ pᷣ ſuꝑbia ⁊ alijs inouatõe.qꝛ ſꝑ inouatvł
iuueneſcit ⁊ nũqᷓ; ſeneſcit. Hiero. Cũ oĩa vitia
ĩ hoie ſeneſcãt ſola auaricia iuueneſcit ſã ſenes
ſũt pł auari ſ᷑ʒ phhᷣm. Tertio luxuria ſ᷑ʒ Auf̃.
S.grauiꝰ peccatuũ eſt alijs ꝓnitate ⁊ maculatiõe
Nã nõ ſolũ aiam ſʒ ⁊ coꝛpꝰ et famã polluit. Jõ
Iſið.xxxij.q.vij.c.Nõ ſolũ.ðc ſic. Int᷑ ceta ſeptẽ
vitia vitiũ foꝛnicatõis maximũ ſcełꝰ eſt.quia ꝑ

carnis imundiciã teplu deiviolat᷑.hec ibi. Glo.
ibidẽ ðt eſſe maximũ.qꝛ cõmunevitiũ obꝓnita

tẽ.adeo ꝙ vt Greg.di.l.c.Quia ſctitas.ðt.pauci
mnueniant᷑ ſine luxuria. O g̊ maledictũ bᷣ vitiũ.

S mulene ꝑdit aias. Hec ſufficiãt.

Circa tertiũ de grauitate pcci ex crcũſtan⸗
tia qꝛ Chꝛyſ.ſuꝑ Luc.xij.dicit. Nõ ſimilit᷑ in oĩ⸗
bus oĩa ludicant᷑ ſed ſᷣm dignitatẽ ꝑſone ⁊ loci
⁊ tẽporꝭ ⁊ numeri iterati ⁊ ſciẽtie ⁊ hmõi fit ma⸗
ioꝛis pene mat᷑ia. Querit᷑ ergo vtrũ pᷣſ byteri
pꝛelatiq; eccłiaſtici ⁊ religioſi in ſtatu ꝑfecciõis

exiſtẽtes grauius peccẽt eadẽ ſpecie pci qᷓ; lata

cões. Rñdetur ſᷣm Tho.ſcða ſcðe.q.clxxxvj.cõ
coꝛ.Aureo.ꝙ ꝑfectiõis ſtatus nõ mutat ſpeciẽ
pci. vt peccatũ veniale in laico fiat moꝛtale in
ꝑfecto vel religioſo:ſed tamẽ quãtitatẽ auget.⁊
ſic grauiꝰ peccat religioſus vł eccłiaſticꝰin trib
caſibo:qͥbus etiã poteſt fieri moꝛtale. Pꝛimo ſi
illud ſit cõtra votũ religiõis.Scðo ſi ex ↄtẽptu
peccet. Tertio ꝓpter ſcãdalũ qꝛ plures ad illos

reſpiciũt.Alioqn illi ſpũales minꝰ peccãt:quia
leuius in eis abſoꝛ bet᷑ peccatũ fragilitate factũ.

qᷓ; grauit᷑ iudicent᷑ a deo oẽs hmõi ſcãdalũ dã⸗
tes ⁊ etiã pᷣncipes ⁊ pꝛeſfamilias pꝛo ſcandalo
Exẽplũ narrat Ceſari.⁊ in ſpe.di.vj.exẽplo.xcj.
ꝙ quidã religioſus vidit in ſpũ viq; ꝙ quenda
ſacerdotẽ exẽplo malo parochiãos ſuos coꝛrũ⸗
pentẽ in locis infernalib ſaxis iacieñ.ĩpetebãt
imitati illi di. Lu es occaſio nr̃e dãnatõis Sic
⁊ oẽs ſcandaloſos religioſos ſeq̃ces ſui. Sic ⁊
pncipes malos ⁊ pfeſi Fianlias. Tales etiã viſi
narrant᷑ ꝙ lucernis accẽſis ad iĩfernũ ꝑ malos
ↄfeſſoꝛes ðducebãt᷑. Hec nota bñ. Rogẽꝰ.⁊c̃.

Feria qnta poſt dñicã pᷣmã Ser. decimꝰ de

ĩIiuria młtiplici q fit deo in pctõ ⁊ ði deteſtatõe.

Eſpondens Je
r ſus ait᷑.ſlõ eſt bonum ſumerẽ panẽ
filioꝝ ⁊ mittere canibus. Mat.xv.⁊

i euãg. hodier.Dñs ieſi us vt ondat qᷓ; ſũme deꝰ

oboĩatur pcõꝛes ĩ pctis iacẽtes.⁊ qᷓ; ſũme dili
it hũilit᷑ pẽitẽtes ſic egit ꝙ cũ młier chananea
upplicaret vt filiã ſuã a ðᷣmõio vexatã libaret.

pcrozes idolacras ↄteptibilr aſpellaud ss ßʒ

Feria.v.poſt dominicã.ſ.quadra.

Hieronimũ ⁊ Rabanũ dicẽs.Nõ eſt bonũ ſu⸗

mere panẽ filioꝝ.hoc ẽ.gr̃aʒ ⁊ miracla et hmõi

que ad ſalutẽ electoꝝ dei filioꝝ ꝑtinẽt.⁊ mitte⸗

re id ẽ pijcere canibo.id ẽ.pctõꝛibo ipenitẽtibꝛ ⁊
ifidelib. Qui bñ aſſimilant᷑ canibo.qͥ ſic canes
dediti ſũt eſui cadaueꝝ moꝛtuoꝝ animaliũ.ita

pctõꝛes opꝑibo moꝛtuis dediti delectant᷑ ĩ pecis
moꝛtalib. Itẽ ſicut canes ſunt viles ⁊ cõtẽpti⸗

biles.ſic pctõꝛes coꝛã deo ⁊ angelis. Deniq; vt

ſcribit᷑.ij. Petri.ij.Canis reuertit᷑ ad ſuũ vomi

tum.Sic pctõꝛ poſt baptiſmũ et cõfeſſionẽ ad

pctm̃ reuertit᷑. Unde pctõꝛ ſi vult graʒ dei cõſe

qui humiliet ſe ad penitẽtiã ⁊ oꝛationẽ ſicut fe/
cit hec chananea mulier.⁊ ſanabit᷑ filia eiꝰ.id ẽ

ↄſcia a dyabolo.i.pctõ. Patʒ in euãgelio. Ex⸗
quo ̊ xpᷣs dñs pctõꝛes reputauit cotẽptibiles
in pctis. Jõ vt oſtẽdamꝰꝙ deo ſũme aboĩna⸗
bilis ⁊ cõtẽptibilis eſt pctõꝛ ipenitẽſ tria myſte

ria declarabimus in hoc ſermone. Ex iſtiseni,

id clareſcit.
ꝛimũ dicit᷑ diuine contrariationis.
Scõm dicit᷑ diuine iniuriatiõis.
Lerciũ dicitur diuine deteſtationis.

Lirca pᷣmũ de diuina cõtrariatiõe.Nlo⸗

tandũ ẽ ꝓ regula gñali ꝙ pctoꝛ in pcõ manẽs
ſuꝑ oĩa cõtrariꝰ⁊ ↄtẽptibilł ẽ ðᷣo.vñ Sap.xiiij.

Odio ẽ deo impłet ipietas ere per y chemaee⸗
.

Declarat᷑ pᷣcipue vnica bꝛeui rõne.ſ.icõpaſſio⸗
nis.qꝛ ↄᷣrnioꝝ ẽ hec natura ꝙ ſeſe nũqᷓ; ſił i eodẽ

ſubiecto cõpatiũt᷑.ij.piher.Exẽpli gra.calidũ et

frigidũ ſił nõ ſtãt ſʒ vnũ expellit reliquũ.Silr

vita moꝛs.⁊ ſic ð alijs.Eſt g̊ hec rõ icõpaſſibili
taᷣ.qꝛ deꝰnũ qᷓ; põt ſił ſtare ĩ aia cũ pctõ.ſʒ qᷓ;
diu qͥs ſtat ĩ pctõ tãdiu lõge ẽa ðo Hinc bern.
Valde ſtricũ ẽ coꝛ hũanũ:nõ pñt ſił i eodẽ ſta
re deꝰet dyabolꝰ. ſi habitat ĩ te dabolꝰ ꝑ pctrm̃
nõ ẽ in te deꝰ. Si ãt habitat in te deꝰ ꝑ charitatẽ
Longe abeſt a te dyabolus. Nam deus chari⸗/

tas eſt ⁊ q manet i charitate in ðo manet ⁊ deꝰ
in eo.j. Jo h.iiij.c. Uñ ꝓ exẽplo ſccũs ps.dauid
pſal.xlj.lachꝛymãs dixit.yuerunt mihi lachꝛy
me mee panes die ac nocte duʒ ðꝛ mihi qͥtidie.
vbi ẽ deꝰ tuꝰ O aia peccatrix.o ĩfelix audi hec qꝛ
ꝓdidiſti deũ tuũ.vbi nãq; ẽ deꝰtuꝰqͥ te creauit
tot bñficijs ditauit.te paſſiõe ſangui

manũ vł pedẽ vel pecuniã ploꝛares vtiq; ⁊ re⸗

media q̃reres.nũc ãt cũ ꝑdider deũ cur nõ Bio
ine

ras.cur nõ reqͥr. Ue vetibi ſi nõ reqͥres.qꝛ
ðo iet᷑nũ ꝑib. Sʒ q̃re pᷣ clariꝰpcʒ ĩ ſubſeq̃ntib.
M Lirca ſcdᷣm ̊ myſteriũ ð iiuriatõe q̃re
re aliqͥs poſſet.qᷓre deꝰſũme odit pctm̃.necvult
diligere hoĩem q;diu manetĩ eo.Et reſpõdet᷑ ꝙ
ideo qꝛ in quolibet pctõ moꝛtali ſũma ac mul⸗

tiplex iniuria irrogatur ðo altiſſimo ꝓpter qð

merlto ⁊ iuſte damnat᷑ pcõꝛ eternaliter.
Pꝛima iniuria dicit᷑ abnegatiõis:qꝛ deum

cui in baptiſmo pꝛomiſimus abrenunciare ſa⸗

cõpaſſio⸗

. 6 ĩe ⁊ moꝛte
redemit. Quid agis o ferreũ coꝛ ſi perdidiſſes

thane et oĩibus opibus eius id eſt peccatis ab⸗

negamꝰ.⁊ fidẽ frangentes diabolo ſacrificamꝰ
noſipſos. Unð Oꝛig.glo.Numeri.xxv.ðt Per

omia pœã que cõmittimus maxime ſi nõ ſurre
ptione aliqua ſʒ ſtudio peccamꝰ:demonibo cu
turã exhibemus ⁊ ipᷣis cõſecramur.⁊ tot demo

nibus cõſecramur quot pctã cõmittimus.hec

ibi.O quãta hec iniuria deo ⁊c. Secũda ĩiiu

ria dict᷑ vilipenſiõis.quia deũ ſumme bonuʒ

ꝓpter viliſſimũ ſtercus pcti deſpiamus.Augꝰ.
de li. arbi. Peccatũ eſt bono incõmutabili ſpꝛe

to bono cõmutabili adherere.Et ſic ptʒ. Ter⸗/
tia dicitur inobeditiõis.quia cũ om̃is creatu⸗

ra obediat deo:magna iniuria eſt ꝙ ſola ratio⸗
nalis creatura quã pꝛe om̃ibo nobilitauit non

obedit.vt dict Rich. Quarta dicit᷑ crucfixio
nis ſqʒ; xpᷣi.tantã em̃ iniuriã facimus deo ꝑ pec

catuʒ ac ſi iterato xpᷣm qucifigeremꝰ. Heb.vj.
Rurſum crucifigẽtes xpᷣm ĩ ſemetipᷣis.O hoꝛ⸗

rendũ. Quinta iniuria dicit᷑ expulſiõis.quia

cum deus diligat manere in aĩa tanq; in hoſpi

tio gratiſſimo.iuxta illud Pꝛouerb.viij. Deli⸗
cie mee eſſe cum filijs hoĩm.tãto regi maxima
iniuria eſt ꝙ miſerrimus homo ipᷣm detali bo
ſpitio expellit⁊ dat diabolo tale dei templũ ſan

ctum.iuxta illud apłi. Templũ dei ſanctũ ẽ qð
eſtis vos. Serxta dicit᷑ fruſtratiõis.quia per
peccatũ moꝛtale fruſtratur om̃is laboꝛ chꝛiſti.
⁊ meritũ paſſiõis ac moꝛtis eius que ꝓ nobis
ſaluandis ſuſtinuit. Om̃ia em̃ quo ad ipſum
peccatoꝛẽ fruſtrãtur vt ſibi nõ pꝛoſint advitam

eternã cũ ſe indignũ ad hec facit ꝑ peccatũ. Ui⸗

demus aũt ꝙ qnto quis plus laboꝛauit ꝓ ac/⸗
quirẽda re aliq̃ ⁊ pꝛecia carioꝛa ꝓ eadẽ exoluit
tãto plus dolet de illius rei amiſſiõe.Sic in ꝓ⸗
poſito. Hic.j.Choꝝ.vj.hoꝛtat᷑ oẽs apłs dicẽs.
Empti eſtꝭ pᷣcio magno głificate ⁊ poꝛtate deũ
in coꝛꝑe vio.Sed heu qᷓ; multis pctõꝛib dicit
xpᷣs illud Eſa.xliij. Inuacuũ laboꝛaui(ſᷣm Ly)
ſcqʒ vigilãdo in carne aſſumpta.docẽdo: patien
do ⁊ hmõi ꝑficiẽdo. Sequit᷑.ſine cauſa et vane
foꝛtitudinẽ meã cõſumpſi.ſq; ꝓ ſalute taliũ pec
catoꝝ.O pctõꝛ deſine peccare ſaltẽ ꝓpt᷑ laboꝛes
xpᷣi.ſaltẽ ne crucifigas iteꝝ xpᷣm. Septima in
iuria ðꝛ auerſe foꝛnicatiõis. Ponamꝰ caſũ ꝙ;
rex acciꝑet ſponſã de ignobili genere quã ſũme
nobilitaretvt reginã.Et illa ſi auerſa a rege tãte
maleſtatis cõtẽpto ipᷣo ꝓ tato bñficio tã igrata
eẽt ꝙ vellet mag foꝛnicari cũ vno latrico viliſſi

mo.vtiq; maxima iiuria eẽt regi.ſic ẽ in ꝓpoſito

cũ aia ſponſa dei altiſſimi ipᷣo cõtẽpto foꝛnicat
cũ viliſſio diabolo.ꝓptea Hiere.iij. Lu aũt foꝛ
nicata es cũ amatoꝛibo multis ſq ð mõibo ꝑ vi
tia:tñ reuertere ad me ðᷣt dñs ⁊ ego ſuſcpiã te.
O vᷣbũ pietate plenũ.reuertere o peccatrix aia:
noli tot ⁊ tãtas iiurias vt dictũ ẽ facere deo in
peccatis. Reuertere ⁊ ecce pius ieſus ſuſcipiet
te in grati.

△⬤ $
.’
.

— — — — —.

2— ——

— —

em., —

—

—

— — — — —

—— — —

–☛ ☛ ..

N EVV —

——

4 Lircal tertiũ de diuina deteſtatõe ⁊ puni
tõe.Notandũ ſᷣm Ancho.floꝛẽ.ſcðᷣa ꝑte ſũme in
Pꝓbhemio ꝙ de oipotẽs ĩ ſignũ ꝙ ſũme deteſtat

ctodit pctm̃.oẽs pcõꝛes q in pnti nõ penitue⸗
rüt maledicet et odibilib demonibo aſſociabit
ꝑpetuo cruaãdos.Matth.xxv.dicẽte. Ite ma⸗

*

ledicti in ignẽ eternũ q patꝰeſt dyabolo ⁊ ange⸗

lis eliꝰ.Deniq; iuxta ſeptẽ capitalia pcœã toꝛque⸗

bunt᷑ ſeptuplicit᷑. Pꝛimo qꝛ ꝑ ſuꝑbiã ſe erexe⸗

—

rũt ponunt᷑ i ꝓfũdiſſimo carcere ſub terrã.⁊ ibi

a demõibo cõculcant᷑᷑. Secũdo ꝗꝓpter auariclã
inſatiabilẽ cruciabunt᷑ igne ĩextinguibili. Ter

cio ꝓpter luxurie fetoꝛẽ ſᷣm Ps.Ignis ſulphur

⁊ ſpũs ꝓcellaꝝ ꝑs calid eoꝝ . Quarto pter in
uidiã qꝛ nõ libẽter viderũt bona alioꝝ ideo nũ
q́̃ᷓ videbũt ſũmũ bonũ deũ et ſanctos dei.Eſa.
xxvj.Quinto qꝛ guloſi fuerunt vt diues epulo
nec guttã aque hre poterũt. Luce.xvj.ſʒ ꝑpetua
fame ⁊ ſiti cruciabunt᷑.Sexto iracũdi ex ua ibi
blaſfemabũt deũ ⁊ linguaſ ꝓpꝛias moꝛdebunt
Apocal.xvj. Septimo accidioſi.qꝛ triſtes fue
reettedioſi ĩ bono.ideo vermis coꝛrodet coꝛda
coꝝ.Eſa.vlt᷑. Uermis eoꝝ nõ moꝛiet᷑ ⁊c. Ad hec
legit᷑ exeplũ in ceſario ⁊ i ſpeculo di.vj.exẽplo.v.
ꝓꝙ cdericqdã nigromãticꝰ adiurauit demõeʒvt
oſtẽderet ſibi aiam dñi ſui ducis.adductꝰaũt a
demone ad os ſcʒ inferni vidit teterrimũ demo
nẽtuba enea iĩmiſſa buccinare tã valide vt vi⸗
deret᷑ cerico totꝰmũdus tremere ⁊puteꝰeructa
bat flamas ſulphureas hoꝛrendiſſimas in qͥᷣb
vidit cruciari aiaʒ illiꝰducis clamantẽ.ve mihi

vtinã nũqᷓ; natꝰfuiſſeʒ.Quibo ſq; penis viſis tã

tũ extimuit vt vix ꝙ nõ moꝛtuꝰfuerit.tñ tã palli

dus ⁊ laguidus redijt vt vix etiã a notis agno⸗

ſceret᷑.⁊ relic oibo factꝰeſt monachus oꝛdinis

airſtercieñ. oẽmq; laboꝛẽ ſubijt tẽpalẽ vt penas
viſas euaderet. Rogemꝰqᷓ dñm ieſum ⁊c.

pcti grauitate infinita ⁊ permiſſione.

Bat quidẽ ho
mo ibi trigĩta ⁊ octo ãnos habẽs
in ifirmitate ſua. Joh̊.v.⁊ ĩ euan⸗
gelio hodierno Sicut Cryf.ſuꝑ bᷣ euãgelio dic
ſi po ex ſuis pctis nata fuit hec egritudo ꝑa
lſis. exqͥ em aia ſepe in nobis inqᷣt egrotat ĩſen
ſibiłr.iõ deꝰpunit coꝛpꝰp his q̃ aĩa deliquit vt
oſtendat pcti grauitatẽ. ꝓ quo ſq; pœõ demeret᷑
hõ in pᷣſenn longũ ⁊ in futuro ĩfinitũ ſuppliciũ

Pꝛoindexpᷣs dñs ꝑmiſit huic paracdlito talem
languoꝛẽ ta diutinũ ſcʒ. xxxviij.ãnoꝛũ.nec vnq;
curani potuit niſi ꝑ ipſuʒ xpᷣm q̃tenꝰ doceamur
ꝙ tã grauis ẽ aie infirmitas h̊ ẽ pccm̃:ꝙ valde
diutinũ hoc ẽ infinitũ in iferno demeret᷑ ſuppli

cũ ſi hic nõ fuerict ꝑ penitẽtiãẽ emendatũ.⁊ talis
actante etis grauitatis eſt peccatũ ꝙ nõ niſi per
chꝛiſtũ ⁊ eius paſſionis meritũ poteſt ſanarivł

patet.ſʒ pcipue hic ꝓbari ſuffi

remitti.ideo xpᷣus buic paralitico de pctis me⸗/

tionẽ fecit ⁊ ſolus eũ ſanauit vt patet in euãge⸗

lio. Itaq; exquo per infirmitatẽ hanc grauem
grauitas pcti ſignificat᷑ de ipᷣa tria myſteria no
tabimus.
ꝛimũ de grauiſſima dei offenſiõe.
com de infinita mali inauſione.
Tertiũ de iuſtiſſima peccãdi ꝑmiſſiõe.
O Airca pᷣmũ de grauiſſima offenſiõe dei q̃ri
tur vnde pꝛobat᷑ offenſa dei ꝑ pam moꝛtale fo

—

re grauiſſima. Ad quod rndet᷑ ꝙ hoc om̃i lege

ciat triplici regla.
ꝛima ex lege ſumit᷑ theologica.
cdᷣa ex lege canonica ⁊ ciuilica.
Tertia ex lege philoſophica.
Pꝛimo inq; ex legeſacra theologica ſumit᷑ que
dictat ꝙ deus diligat᷑ ſuꝑ omia vt in veteri te⸗
ſtamẽto ⁊ etiã nouo cõtinetur ſq; Deutero.vj.et
Matth.xxij.ergo ſequit᷑ ꝙ deũ offendere eſt ſu

per oia grauiſſimũ.ꝑ maximã thopicã. Sicut

ꝓpoſitũ in ꝓpoſito.ſic opoſitũ i oppoſito.ptea
Ps.ait.Si mei ſq; affectus ſenſuales.nõ fue⸗
rint dominati ſcʒ ratiõi.tũc immaculatꝰ ero et
emũdaboꝛ a delicto maximo.hoc eſt a moꝛtali
pcõ quod eſt maxrimũ. Scda regula ex lege
canonica ⁊ ciuilica ꝙ tanto offenſa⁊ iniuria eſt
grauioꝛ:q̃nto ꝑſona que offendit᷑ eſt dignioꝛ.

inſtitut᷑ de iniurijs.S. Atrox. et extra de ſenten⸗

tia excõicatõis.ca.Qũ illoꝝ.Exẽpli gratia.Dare
alapã grauius eſt iudici qᷓ; ruſtico: ⁊ regi dare
grauius eſt qᷓ; iudici.ſed qꝛ deus eſt ifinite ma⸗
leſtatis? dignitatis ⁊c̃.O ̊ q̃nte grauitatis eſt
tãte maieſtatis deũ offendere.nulla certe capit
mẽs:nulla explicabit lingug. P Tertia re
gula ex lege philoſophica q̃ dictat ꝙcuiꝰhabitꝰ
melioꝛ:eiꝰ puatio eſt peioꝛ.⁊ ecõuerſo.vt ptʒ.ij.
Thopicoꝝ.⁊.j. Metaphice.vbi phᷣus q̃ſtionẽ
vtrũ melioꝛ ſit viſus qᷓ; auditꝰ determinat ex
hocꝙ pꝛiuatio viſus eſt peioꝛ qᷓ; pꝛiuatio audi
tus.qꝛ habere viſum eſt meliꝰ eo ꝙ plures reꝝ
differẽtias oſtẽdit qᷓ; habere auditũ.nam ſi hõ
vnus ſit ſurdus tamẽ vidẽs iudicare põt ꝑ vi⸗
ſum de coloꝛib:⁊ ð guſtãdis:⁊ tãgẽdis ⁊ odo⸗
rãdis rebus.⁊ etiã quodãmõ ð his que audiri
deberẽt. ſed ſi ipᷣe homo ſit cecꝰ tñ audiẽs nõ po
teſt iudicare niſi ex auditu.&̊ ⁊c̃. Sicad ꝓpoſitũ
exquo de eſt obiectũ infinite bonitatis.ꝗᷓ deuz
habere eſt ſüme bonũ:⁊ ipſo pꝛiuari ꝑ perm̃ eſt
ſũme malũ ſuper om̃e quodcũq; malũ etiã pe⸗
ne inferni. Hinc⁊ꝛ philoſophus.viij.ethicoꝝ di
cit. Peſſimũ eſt cõtrariũ eſſe pᷣncipi optimo.id
eſt deo. O pcrõꝛ penſa hec ⁊ caue pctm̃.nã ſpiri⸗
tualit᷑ iuxta queſtionẽ phᷣicã pᷣmiſſaʒ.peius eſt
carere viſu fidei vere qua videt᷑ deus ⁊ celeſtia
ac ſalubꝛia:qᷓ; ſi quis credẽs careat auditu vbi
del. licet ⁊ hoc ſit malũ:tñ illð peius. Malꝰ em
xpᷣianus ignarus nolẽs audire verbũ dei: ſeꝭ
peioꝛ eſt infidelis nolẽs credere.

BGBabbato poſt. I. dominicã quadra.

Q cCura ſcðm de infinito malo ſq pcti moꝛ⸗

talis Notandũ ꝙ peccatũ moꝛtale płibo ex cuauu

ſis reputat᷑ infinite malicie et guitatis adeo ꝙ;
nulla creatura etiã angelica poſſit cõpꝛehẽdere

vel effari qᷓ; malũ ſit peccatũ:ideoq; ſũme cau⸗

dum. ꝛimo nãq; qꝛ ab infinito bono.hoc
eſt a deo ſeparat. hoc aũt peius ẽ hoĩ qᷓ; quod/
cũq; malũ. Ideo Augꝰ.xxxij.q.v.ca. Ita ne.ait.
Potius debet qͥs mala q̃libet tolerare qᷓ; pctõ
cõſentire.Exẽplũ habemꝰ in aplo qui Ro.viij.
ðt. Quis nos ſeꝑabit a caritate dei q̃ eſt in xpᷣo
tribul atio an gladiꝰ an fames an periculũ.⁊c̃.
Certꝰ ſum em̃ ꝙ neq; moꝛs neq; vita neq; cre
atura aliqua poteſt nos ſeꝑare.?c. Secũdo

qꝛ ifinito bono.i.deo iniuriã irrogat vt patuit
pmo ar.ideo pœm̃ eſt viliſſimũ ⁊ peſſimũ. UInñn

Seneca dicit.Si ſcirẽ deũ ignoſctuꝝ ⁊ demo
nes nõ noſaturos:adhuc peccare erubeſcerem
ꝓpter pcti vilitatẽ.Exẽplũ Bonus filius nõ le⸗
deret pr̃em:etiã ſi ſaret illũ ignoſciturũ.ſimilit᷑

⁊ fidelis ſeruus regẽ. Tertio qꝛ infinita feli⸗

citate celeſti pꝛiuat.nã fraternitas illa eſt perpe
tua ⁊ ſic infinita a ꝑte poſt. Oh oh ergo maluʒ
eſt pemm̃ quod nõ quidẽ vnũ comitatũ nõ vnũ
tẽpoꝛale regnũ.nõ diuitias dicã totius mũdi.

ſed quod ſùmũ eſt eternũ regnũz eternas diui

cias ⁊ omia bona eterna ꝑdere facit. Ecces.ix.

Qui in vno offendit multa bona ꝑdet. Quar

to qꝛ infinita ad ſupplicia infernalia obligat.
que etiã ſunt ppetua er per cõſequẽs a pꝑte poſt
infinita. vñ Berñ. O miſerabiles miſeri quos

huiꝰ vite miſerie ſeducũt:vtĩ bonis dies ducãt

⁊ in puncto ad inferna deſcẽdãt vbi nõ vno die
aut ano nec decẽ aut centũ mulibo õnoꝝ crucia⸗
bunt᷑ ſed ſine fine ſeculoꝝ.Ueergo ⁊ve tibi pec⸗

catoꝛ niſi penitueris. Quinto qꝛ infinitos in

potẽtia hoĩes moꝛte damnat.Nã ſᷣm Bonauẽ.

in.iij. di. xx. q.iiij.cõcoꝛ. Rich.ſi deo placeret in⸗

diuidua hũana młtiplicari in ifinitũ oĩa illa ꝑ
pctm̃ Ade vnicũ coꝛrũperent᷑.⁊ in potẽtia eſſẽt
coꝛrupta ac moꝛti dãnata. Itẽ ſi poneñ.caſũ ꝙ
oẽs hoĩes quot fuerũt a pncipio mũdi⁊ fierent
ſine fine:co nſentirẽt in vnũ pctm̃ cõmiſſum ab
aliq̊:oẽs digni eſſẽt moꝛte ⁊ daãnatõe Roma.j.
Digni ſunt moꝛte nõ ſolũ qui faciũt: ſed etiã qͥ
ↄſentiũt faciẽtib.O g̊ cariſſimi ꝑtimeſcamꝰ qꝛ
ecce om̃s moꝛi habemꝰ ꝓ pcõ liq; in baptiſmo

remiſſo.qͥd ergo erit ꝓ actualibo pctis. Ulci⸗/
mo qꝛ pem̃ infinitũ meritũ paſſiõis xpᷣi et bea

te marie acoĩm ſcrõꝛũ ⁊ totius eccłie abalienat
vtpote ab iimicis dei ⁊ occiſoꝛibo xpᷣi. Aug.ſ uꝑ
Heb. Per oẽ pœm̃ moꝛtale qð cõmittimꝰ qᷓ;tũ
in nobis ẽ xpᷣm crucifigimꝰ.⁊ ſic oĩa bona q fe⸗

cimꝰ⁊ bona eccłie ꝑdimus.O qͥs ſufficiat enar

rare qᷓnta mala infinita facitpœm̃.

RAirca teniũ ergo de ꝑmiſſiõe pci queritur

Cur deus bonꝰ ꝑmitcit tantũ malũ.̊ eſt pctm̃̃
fieri per mũdũ.Ad qð bꝛeuit᷑ rñndet᷑ im Bona.

q;tũ

in pᷣncipio di. xlvij. ꝙ deus oꝛdinatiſſime pmit
ꝛimo ꝓpter hoĩs liberũ arbitriũ ⁊ peccare

tit.
potẽtem.decet eni vt vnãquãq; rem ꝓpꝛios mo

tus agere ſinat.⁊ ñ cogat libertatẽ arbitrij quã⸗

cõdidit.vt dicit Augꝰ.vij.de ciuitate dei.nam ſi
cogeret ⁊ nõ ꝑmitteret peccare iam nõ eſſet libe⸗
rum arbitrium. Secũdo ꝗpter electoꝝ głiam ⁊

5

maioꝛẽ iocũditatẽ ſq; quã habebũt ex ᷣ ꝙ pec⸗,

Quarto ꝓpter iuſticie equitatẽ in repꝛoboꝝ pu⸗

nitione.Exemplũ ꝙ pctm̃ eſt grauiſſimũ ⁊ da⸗/

nabile Legit᷑ in vita ſocioꝝ beati Franciſci et in
diſcipulo de quodã apoſtata ex oꝛdine cui ap⸗
paruit xpᷣs fundẽs ſanguinẽ quaſi recẽtẽ ex qͥn/
q; vulneribo abundãter dicens.Ecce quõ petĩ
tuum vulnera mea renouat ⁊ me cucifigis ad
tuã dãnationẽ. Et ille territꝰ veniã petijt ⁊ fideł
in oꝛdine ꝑmanſit. Rogemꝰ xpᷣm.⁊ c.

Sabbato poſt pꝛimã dñicã Sermo. rij. ſch
de pctõꝝ venialiũ euitatiõe ⁊ diſcernẽdis eis.

Recepit eis ie⸗

p ſus di.emini dixeritis viſionẽ do⸗
nec filius hoĩs a mortuis reſurgat.
Matth.xvij.⁊ ĩ euãgelio hodierno.ODñs ieſus
tam verbis qᷓ; factis in ſeipᷣo docuit nos caue⸗

re om̃e petm̃ nõ ſolũ moꝛtale ſed etiam veniale

qᷓntũ poſſumꝰ.ſic em̃ con ari debet bonus xpᷣia
nus. Ideo apoſtolꝰ ĩ epiſtola hodierna.ſ.Theſ

ſal.v.oiĩbus dicit. Ab om̃i ſpecie mala abſtine⸗
tevos.et hocꝓ themate alio.P

ieſus exempiũ nobis pꝛebens.dum diſcipulis
oſtẽdiſſet in monte gloꝛiã ſuã in trãſfiguratiõe
tandẽ deſcendẽtibus illis de mõte pꝛecepit eis
ne viſionẽ illã dicerẽt.hoc ideo:ne ĩ populo hoc
foꝛet incredibile pꝛo rei magnitudine.ſᷣm Hie⸗

ronymũ. Et etiã ideo ſᷣm Remigiũ.ne ſi maie⸗

ſtas xpᷣi in ꝓꝑło diuulgaretur populi reſiſtẽdo
bpncipibus ſacerdotũ impediret eius paſſionẽ.
⁊ ſic redemptio humani generis retardaretur.
inſuꝑ ideo etiã vt nobis exẽplũ daret occultare
bona noſtra ne ſaltẽ venialiter in vana glłlia ele⸗
uemur.ideo pꝛecepit vſq; in diẽ moꝛtis nõ pu⸗

ꝛoinde dominꝰ

blicari.vt patet in eujgelio. Exquo ergo docer

xpᷣs cauere etiã venialia. Idcirco de pœis venia
mũ de venialiũ diligẽti euitatiöe.
ecũdũ de hoĩm ſine venialiviteductiõe.
Tertiũ de venialiũ a moꝛtali diſcretiõe.

SLkWirca pꝛimũ de diligẽti euitatiõe pecati ve
nialis Notandũ ꝙ valde vtile eſt ſcire q̃re qui⸗
libet chꝛiſtianꝰ debet diligẽter cauere non ſolũ

peccatũ moꝛtale ſed etiã peccatũ veniale ꝓ poſ⸗
ſe. Et ad id notãtur ſ̃j Aureo.in cõpen.li.iij.ca.

riij plures ratiões: que etiã ab alijs doctoꝛilby
ſimul colligunk. e

lub tria myſteria in hoc ᷣmone decarabimus

care noluerũt cũ potuerũt.Tertio pter müuſeri/
coꝛdie dei daritatẽ in penitẽte vt manifeſtetur.

.

— —. — ——ð

—2 —

—

— — — — — —

— ———

—

— —
——

—

— —

*
„
ſ
.* ..
D D
* %
4 9
£
5
D
ı⬤
*
9

2

pꝛimo quia animã maculat.

Scðᷣo qꝛ boni oꝑis impedimentũ pꝛeſtat.

LCercio qꝛ charitatis feruoꝛẽ laſſat.

Q Quarto qꝛ diſpoſicionẽ ad moꝛtale cauſat.

Quinto qꝛ exſoluere penã obligat.
Ultimo qꝛ a felicitate celeſti retardat.
Pꝛimo inq;.quia peccatũ veniale aiam ma⸗
culat.⁊ ſi nõ totaliter obtenebꝛando.tamẽ ali⸗
qualiter obſcurado.Unde ſanctus Greg.dicit
ꝙ veniale pctm̃ obſcurat.moꝛtale obtenebꝛat.
Exemplũ:aliquãdo denigratur imago aliqua

depieta intantũ vt videri nõ poſſit.aliquando

vero ſic obſcurat᷑ ꝙ videri quidẽ poſſit ſed non
plene diſcerni.ſic eſt in ꝓpoſito ſᷣm Aureolũ vbi
ſupꝛa. Item aliud exempluʒ de armis totaliter
rubigine denigratis.⁊ de partiali eoꝝ rubigi⸗
ne. Iteʒ de ſoꝛdidata veſte in parte vel in toto in
qua nõ licet ↄſpectui regis apparere. C Se
cundo veniale cauendũ eſt.qꝛ boni operis im⸗/
pedimentũ pᷣſtat.ſicut quando pondus graue

poniturſuperequum:minus ꝓmptus eritad
currendũ.⁊ ſic pᷣmiũ acedẽtale qð debet᷑ bonis

operibus in celo minuit.nõ qͥdem illud qð ha⸗
bemꝰiam repoſitũ ꝑ merita.ſed qð mereremur
ꝑ bona opera que medio tempoꝛe faceremus ſi

venialia nõ fierent. ꝓpterea poſt venialiũ perpe⸗
trationẽ opoꝛtet nos opera quedã cõuerteread

ſolutiõeʒ hmõi debitoꝝ per que nobis deberet
creſcere cumulłꝰeterni pᷣmij in celo.hec Aureolꝰ

Tercio qꝛ chanitatis feruoꝛeʒ laſſat ⁊ dimi⸗
nuit.ſicut aqua in ignẽ ꝓiecta.⁊ ſi ignẽ nõ extin
guat feruoꝛẽ tñ illiꝰtẽperat.Aug. Minꝰte dñe

amat qͥ tecũ aliquid amat qð nò ꝓpter te amat.

UNQuarto qꝛ diſponit ad moꝛtale.naʒ ve

nialia ſepe ſunt occaſiõeſ moꝛtaliũ pctõꝝ ⁊.hoc
accidit quãdoq; ex ↄſcia.quia vt Aug.dicit.oẽ
qð fit consra conſcientiã edificat ad gehennaʒ.
Secundo quãdoq; fit ex complacentia. Aug.
Nullũ pctm eſt adeo veniale qð nõ fiat moꝛta⸗

le dũ nimis placet.glo.ſq; vſq; ad cõtemptũ.di.

xxv.S.criminis.Tercio ex intentionis malicia.
Mat.v.Qui viderit mulierẽ ⁊c.Quarto diſpo

ſitiue ex frequẽtia.nã ꝑ lapſum frequentẽ in ve
nialia diſponitur hõ ad moꝛtalia.ſicut exempli

gratia frequenter ſine cauſa iurãs labitur in ꝑ⸗
luriũ.nam ⁊ gutta cauat lapideʒ nõ vi ſed ſepe
cadendo.Ideo Greg. Uitaſti grandia vide ne
obꝛuaris arena.Quinto quandoq; fit ex ꝓgreſ

ſus iualeſcentia.nã licet pctm veniale in ſubſtã

tia nõ poſſit fieri moꝛtale ſed ex veniali occaſio/⸗
naliter põt fieri ꝓgreſſus ad moꝛtale ſi nõ ꝓhi⸗
bet᷑. Exẽplũ patʒ in pᷣmis motib venialibo quã
doq; delecatio inualeſcit ꝙ confeſſus accedit ⁊
tũc moꝛtale erit. Itẽ poſt baptiſmũ i ꝑuulis pᷣ/⸗

mo ſurgũt venialia puta vituperia.mẽdacia.et

bmõi.poſtea moꝛtalia. Hec Aureo.S. Quinto
qꝛ exſolutiõi pene obligat.nã liq; nõ obliget ad

penã eterno.tñ obligat ad tẽpoꝛalę ſatiſfacciõezʒ

— —

vel in pñti.vel ſi hic nõ ſoluit granius ſoluetin·
purgatoꝛio. Ultio qꝛ a felicitate celeſti retai⸗

dat.nunq; em̃ ab aliquo facies deividebit᷑ do⸗

nec ſoluat minimũ quadrantẽ venialiũ pctõꝛũ

vel hicvel in purgatoꝛio:vł ſaltẽ ꝑ indulgẽtias

plenas.opoꝛtet eni quelibet ita mũdũ eſie ante
introitũ ꝑadiſi ſicut fuerat in innocẽtia baptiſ⸗
mali. HecAureo.S. O g̊ hõ xpᷣiane cohibe in te
pctã etiã venialia qᷓntuʒ potes.quia penã lues
pꝛo omibus. OðGMM
XKirca ſcm de vite ductiõe ſine pctõ veniali
querit᷑ vtrũ aliqs hoim poſſit vitã ducere in p⸗
ſenti ſine pcõ veniali. Rñndet᷑ ſm Aureo.vbiS.
ca.xij.alioſq; doct.ꝙ ſi loq mur de tota vita ho⸗

minis qͥ puenit iam ad etatẽ adultã de excellẽti
⁊ ſpecialiſſima gra eſt ꝙ talis ſine veniali pctõ
lit. ſicut ðt Aug.de beata vᷣgine.nec excipit᷑ aliqᷣs
alius poſt xpᷣm niſi ſola btã vgo:ſed omẽs alij

peccauerũt qñq; venialit᷑ in vita.vñ.j. Johis.i.

Di dixerimꝰ qꝛ pcti ñ habemꝰ vitas i nob nõ

eſt. Itẽ ſi vero loq mur de aliq;ᷓ particulavite pꝛie

ſentis.ſic ad aliqð tpᷣs põt aliqs viuere ſine pec
cato veniali Iſta patẽt ꝑ exẽplũ.qꝛ nauta poteſt

ſingula foꝛamia nauis ad boꝛam obſtruere ne

aq itret:ſed nõ põt ſimul oĩa obſtruere ſicꝙ aq̃
nuſq; ⁊ nũq; ſubintret. Vñ ſi in aliqͥ hoie ſit ca
ritas etiã ꝑfecta.hec nõ facit ꝙ petm̃ veniale nõ

adueiat:ſʒ facit ꝙ nõ duret.qꝛ quẽadmodũ ca⸗

minꝰ ignis guttã aq appoſitã citiꝰ cõſumit.ita

pfecta canitas ſtati inflamat hoĩem vt de venia
li pctõ doleat ⁊ peniteat.qð nõ facit caritas im
ꝑfecta.ſʒ imꝑfecti aggregãt multa venialia per

que diſponunt᷑ ad grauia.hec vbi S.

—

,Airca tertiũ de noticia venialiũ ⁊ diſcretiõe

a moꝛtalibo pctis. Querũ qũo diſcerni habeãt
? differãt veialia pctã a moꝛtalibo. Ad qð norra
ꝙ in plibus differũt ⁊ diſcernuut᷑. Pꝛimo ĩ gñe
cõpaſſibilitate.qꝛ pctã venialia ſtãt ſił cum gr̃a

ſpũſſci.etiã in ſanctis ſed moꝛtale nö. Scðo
in obligatiõis grauitate.quiavt magiſter in.ij.
diſ. xlij. deſcribit vtrũ q;. Moꝛtale inquit eſt ꝑ

quod homo moꝛtẽ eternã meret᷑:ſed veniale eſt
quod hoĩem vſq; in reatũ ꝑpetue moꝛtꝭ nõ gra
uat.verũtamẽ penã meretur ſed facile indulget᷑
Hec ibi. Tertio differũt in remiſſiõis quali⸗
tate.quia moꝛtale nõ remittit᷑ niſi ꝑ ſpecialẽ cõ⸗
tritionẽ ⁊ cõfeſſiõeʒ:ſʒ adveialis pcti remiſſionẽ

ſufficit generalis cõtritio⁊ hmõi.vt dictũ eſt de

penitẽtia. Quarto in cauſalitate.nã moꝛtale

plerũq; fit ex certa malicia.licʒ qñq; etiã qͥs pec

cet moꝛtaliter ex fragilitate.vt cũ foꝛnicat᷑.ſʒ pec
catũ veniale vt cõmuniꝰ fit ex ignoꝛatia vł in⸗
firmitate.fit etiã veniale petm̃ ex euẽtu ſᷣm ꝙ de
peccato moꝛtali fit veniale.id eſt venia dignu,.
2⁊ ſufficlat. Z Ulctimo in offenſe modicitate
Unde Aug.vt habetur.xxv. di. S. Als ea demũ.
ðᷣt. Que ſint minuta pctã lʒ oib nota ſinttñ qꝛ
lõgũ eſt vc omia replicent᷑ opus eſtvt exeis ali

Dominica ſecunda quadrageſime

gqua nominemꝰ. Quotiẽs ait aliqͥs in cibo vel
potu plus accipit qᷓ; neceſſe ẽ.quotiẽs plus lo⸗
quit᷑ plus tacet qᷓ; expedit.quotiẽs pauꝑes im
poꝛtune petẽtes exaſperat.quotiẽs ſanꝰ alijs ie
iunãtibo pꝛandet.aut ſomno deditꝰ ad eccłliam
tardius ſurgit.ad minuta pcta nouerit ꝑtinere
quotiẽs excepto filioꝝ deſiderio vxoꝛẽ ſuam co
gnouerit.incarceratos tardiꝰ requiſiuerit.ifir⸗
mos tardiꝰviſitauerit.diſcoꝛdes cõcoꝛdare ne⸗
glexerit.pluſqᷓ; opoꝛtet ſuos exaſꝑauerit.aut ã⸗
plius blãditꝰfuerit.ſi maioꝛi adulari voluerit.
ſi fabulis ocioſis ſe occupauerit.⁊c.hec⁊ plura
ibidẽ Aug.q̃ inductiue ponantur ꝓ exeplo. Nã
legit᷑ ĩ ceſario ⁊ ſpeculo diſ.vj.exẽ.xcix.ꝙ quedã
icluſavidit in nocte lucẽ magnã q̃ſi diei fulgere
⁊ ecce vidit iuxta ſepulchꝝ cuiuſdã clerici beatã
virginẽ mariã aſtare:⁊ aia clerici ſtabat ſupᷣ tu⸗
mulũ q̃ſi columba niuea quã beata vᷣgo in bꝛa

chia accepit.in trogauit incluſa illa q̃ eſſet.⁊ re⸗/

ſpõdit.ego ſum mr xpᷣi ⁊ aiam huiꝰ clerici in ce
luũ afferreveni.qꝛ inocẽtervixit. Rogẽꝰ ̊ xpCʒ ⁊c.

Dñica ſecũda in q̃drageſima Sermo.xiij.in

mane de regulis cognitiois pctõꝝ moꝛtaliũ.

Eſpongés Je

r ſuus ait illi. O mulier magnã eſt fi

des tua fiat tibi ſicut vis:⁊ ſanata

eſt filia eiꝰ ex illa hoꝛa.Mat.xv.?
in euãgelio hodierno ſᷣm cõſuetudinẽ eccłiarũ
pluriũ.Suꝑ quiba vᷣbis Raba.dicit ſic.Si qs
cõſcientiã habet alicuiꝰ vitij ſoꝛde pollutã:filiã

habet malea demonio vexatã. Itẽ ſi quis bõa
que geſſit pctõꝝ peſte fedauit:filiã habet imun

di ſpuũs furijs agitatã.ideoq; neceſſe ẽvt ad pꝛie
ces lachꝛymaſq; cõfugiat:ſctõꝛũq; ĩterceſſiöes
⁊ auxilia qrat.hec Raba.Et nos ̊ chariſſimi

q multis pctis leſimus aias nr̃as ⁊ demonijs

mulieris chananee ⁊ accedamꝰ ad xpᷣm miſeri⸗
coꝛdiã poſtulañ.foꝛti fide ⁊ humillume penitẽ⸗

cctẽ verba pᷣdicca.fiat tibi ſicut vis ⁊ ſanet᷑ filia.
id eſt cõſcia nr̃a ex oĩbus pctis. Itaq; vt agno⸗
ſcere valeamꝰ pctã moꝛtalia.⁊ de eis ſanitatẽ a

xpᷣo q̃rere ꝑ penitẽtiã ⁊ cõfeſſionẽ.ac de cetero ca

uere declarabim? centas regulas theologicas ĩ
tribo myſterijs diſtinctas ꝓ hocſermone.
Sand de regulis ex parte cognitiõis.
ecũdũ de regulis ex parte dilectiõis.
Lertiũ de regulis ex ꝑte volitöls.

A Lirca bᷣmũ de cognitõe pctõꝝ moꝛtaliũ et

venialiũ Nota ꝙ pᷣcipue tres regule tradunt᷑ a
cheologis circa cognitionẽe.
SBaun ðꝛ inquiſitiõis.
Secũda ðꝛ dubitatiõis.
Tertia ðꝛ ignoꝛatiiis.
Pꝛima regula quã ponit Antho.florẽ.parte.j.

4

quãdo

ſume tl.ir. ca. .cẽm cãcellariü panſieñ.ſe; ꝙ cui⸗

libet hoĩ multũ expedit inqrere? ſcire de q̃litate

ſue culpe:qᷓ;uis nõ qlibet teneat᷑ ſcire de quoli⸗

bet pc an ſit moꝛtale vłveniale.declarat᷑.quia &

cõmunes hoiĩes de ſingulis ſcire nõ poſſũt: ſed
iuxta vires vniuſcuiuſq; ⁊ ſtatũ put poſſunt te
nent᷑ ⁊ plus ecclłiaſtici q́; laici.⁊ iter eccłiaſticos
pᷣlati ex officdo plus obligant᷑.vt patzʒ.xxxvj.di.
per totũ.Et huliꝰ regule ratio eſt.quia Seneca
ad Lucillũ dicit. Nõ eſt extrinſecus malũ nr̃jm

intra nos eſt:in viſcerib noſtris ſedet.ſed ideo

difficulter ad ſanitatẽ venimꝰ.quia nos egrota
re neſcimꝰ.hec ille. Jdeoq; opus eſt inquirere ⁊
verba dei audire vt ſciamꝰ curare ⁊ cauere. Si
em̃ inquirimꝰ ⁊ cõſulimꝰ medicos de infirmi⸗

tatibus coꝛꝑalib:quãto magis debemꝰ inqui

rere ⁊ cõſulere de pctis.Ad id ẽ autoꝛitas Aug.
xxj.de ciuitate dei.ca.vlti.dicẽtis ſic. Que ſint il
la peccata que impediũt peruentionẽ ad regnũ
dei difficillimũ eſt inuenire ⁊ ꝑiculoſiſſimũ dif
finire.Ego inquit certe vſq; ad hoctẽpus cum
inde ſatagerẽ ad eoꝝidaginẽ ꝑuenire nõ potui.
hec Augꝰ. B Sed põt queni q̃revoluit deꝰ
peccatoꝝ qualitatẽ occultã nobis fieri quo ad
plurima eoꝛũ. Rñdet ibidẽ Aug. ſic. Foꝛtaſſis
inquit ꝓpterea latent ne ſtudiũ pficendi ad oĩia
peccata cauenda pigreſcat.quoniã ſi ſcire᷑ que

vel qualia ſint delicta pꝛo quib etiã ꝑmanẽti⸗

