equo aio toleret᷑. Scðm eſt btitudinis ſpes ⁊
expectatio de remunerãdo.Si em̃ pᷣuus libent᷑
obedit regi ꝓ dãdo vno caſtro:q̃nto magis ðo
obediendũ eſt libent ꝑ dando celeſtiregno ꝑpe

tuo.ã ſᷣm Hiero.ꝑicula maris vel itineris ⁊

laboꝛis ſpes lucri cõpenſat. Exemplũ de Abꝛa
am legit᷑ Geñ.xxij.c.ꝙ deus valde difficile ſibi
pᷣcepit vt ꝓbaret eius obedientiã vicʒ ꝙ imola

ret filiũ ꝓpꝛiũ. Itẽ vnigenitũ. Itẽ IJIſaac miracu

loſe ↄceptũ in ſeneccute⁊ quẽ diligebat ſumme

Itẽ vt occideret illũ gladio.Itẽ vt etiã holocau
ſtü faeeret ex illo.i.totũ cremaret ad honoꝛẽ dei

ita ꝙ de filio ſuo nõ remaneret niſi cineres qu-/

ſtatim ꝑ flatũ venti ſq; diſpergerẽt.⁊ tñ ᷣm V.
Abꝛaũ ↄſtant᷑ obediuit.ſiliter ⁊ Iſaac pꝛi obe⸗
diuit vt ligaret᷑ ⁊ occideret᷑ ad ipſius dei pᷣceptũ
cũ poſſet reſiſtere tãqᷓ; iuuenis foꝛtis annoꝝ tri
ginta ſeni pꝛi.Sed qre.rñdent doctoꝛes.q; ꝓpt᷑
ſpem reſurrectiõis future ⁊ remũerationis faci
ende a deo ꝑ xpᷣm cuius paſſionẽ pᷣfigurauit.
Tertiũ eſt ↄſuetudinis induccio ſe freq̃nt᷑ ca⸗
ſtigãdo exemplo aplłi.j.Coꝝ.ix. Caſtigo coꝛpꝰ
meũ ⁊ in ſᷣuicutẽ redigo.ſ.obedientie. Quartũ

eſt dãnatiõis tremefactio de eternalłlr cruciãdo.

Naã Eccs.vij.Qui timet nihil negligit ⁊c̃. Exẽ⸗
plũ habemus de vxoꝛe Loch:q;̃ ꝓpter inobediẽ⸗
tiã verſa eſt in ſalis ſtatuã dãnata. Iteʒ de ſaul
rege quẽ deus pᷣuauit regno ⁊ diabolo vexare ꝑ
miſit ꝓpt᷑ inobediẽtiã ⁊c. Rogemꝰ g̊ xpᷣm ⁊c.

Feria qᷣnta poſt dñicam de paſſiõe Sermo.
xlij.de pᷣceptꝭ płibo datis g̊ q̃ remurmurãt acci

dioſi.
Iges tuate ſal/

uꝗ fecit:vade in pace.Luẽc̃.vij.⁊ ĩ euã
gelio hodierno. Uerba ſüt xpᷣi ad ma
gdalenã.ſᷣm ſcripturas nõ ois fides ſaluat ho
minẽ:ſed ſola fides foꝛmata charitate:obſᷣuan
do ſcʒ in fide dei pꝛecepta. Uñ ðꝛ Deut᷑.vj. Erit
nr̃i miſericoꝛs deꝰ ſi cuſtodierimus ⁊ fecerimꝰ
oĩa pᷣcepta eius. Hoc põt poni ꝓ alio themate.
Pꝛoinde poſtq; xpᷣs dixit.Fides te ſaluam fec

addidit. Uade in pace. Pax em̃ vera eſt cũ dei

voluntate ↄcoꝛdare in pᷣceptis ſᷣm Cyrillũ.Uñn
reſtant adhuc de pᷣcep dei tria myſteria decla⸗

rda ↄtra accidioſos remunerancẽs.

FSani de plurali variatione.
Secundũ de modali eruditione.
Tertiũ de exemplari reuelatione.
S Circa pᷣmũ de plalitate pᷣceptoꝝ mlłti ſũt
pᷣſertim accidioſi qͥ ſepius murmurant ) dei pᷣ
cepta.Et dicere ſolent q̃re deꝰ dedit plima pᷣce⸗
pta hoibo.Nã cũ pᷣuiderit deꝰ ꝙ młci hoĩes nõ
ſᷣuabũt ſua pᷣcepta.melius (inquiũt) fuiſſet nõ
pᷣcepiſſe:ne exinde laqueũ peccandi hĩent.⁊ ↄſe

quent᷑ inaderent in ꝑiculũ dãnatiõis.Sed ad

hec rñdet᷑ ᷑ᷣm Bonauẽ.ſuꝑ.ij.di.xvij.circa lr̃aʒ

. fi.Et Alexan.in.iij.ꝑ.q.xxv.recolligendo.qꝙ ex

pᷣceptis a deo impoſitis nulla facta eſt hoĩ iniu
ria.ĩmo facta eſt magna vtilitas meritoꝝ ⁊ pꝛe

mioꝝ amplioꝝ ⁊ obediẽtia illoꝝ. aũt ↄtra⸗

riũ alicui euenit ex inobedientia: bᷣ eſt ex culpa
ſua:⁊ nõ eſt ex dei pᷣcptis.Nam talis ex inobe⸗
dientia ſua ↄuertit ſibi bonũ in malũ.ſicut im⸗

pijs ⁊ pctõꝛibo oĩa bona ↄuertũt᷑ in malũ pter
impioꝝ illoꝝ maliciã ⁊ culpã adeo ꝙ ipſe pec⸗

catoꝛ ſibimet ↄuercit᷑ in malũ. m teſte P.

— — “ 6 — — ð
.— sl M

Dermo

n Qui diligit iniqtatẽ odit aiam ſuã. Deniq; ꝗpt᷑

dei iſtius euétus pᷣuiſionẽ nõ debuit deus dimitte
s re dare mãdata.Lũ qꝛ ex b deus pᷣuidit maiuns

4 bgnũ eliciendũ ſq; iuſticie manifeſtationẽ in dã
de, n Rione repꝛoboꝝ:vt ðt Augꝰ.in enchi. Tũ qꝛ
. oꝛdo vniuerſi ⁊ decoꝛ iuſticie nõ dʒ intermitci

n ꝓpt incomodũ aliquius ſpẽalis creature.ſic nec
ſpe ↄuenit vt rex dimittat iuſtas leges ꝓ bono toti
ſic us regni ↄdere cũ ſcit alis malefactoꝛes exide
. puniẽdos ꝓ traſgreſſiõe. TItaq; decebat
.“ . deũ vt põeret pᷣcepta ⁊ pła. Pꝛio vt apliorj obe
y / diẽtie maius meritũ acqrat᷑. Si em nullũ foꝛet
lni 4 J p ceptuů neceſſet obediẽtia nec meritũ obedliẽtie.
n . * Scõðo vtð dina volũtate hõ erudiat᷑ ĩqᷓ deo dʒ
tk. eſſe ſubiectus.Nã exqͥ hoĩes ꝓni ſunt ad erroꝛẽ
g » tã in intellectu q; in affectu.⁊ b ex coꝛruptõena
ture vel fomite vel ex mala ↄſuetudie.Jõ neceſ⸗
in ſe erat vt daret᷑ lex pᷣceptoꝝ płimoꝝ q̃ erudireł
m ⁊ noſceret hõ qᷓlia mala cauere deberet tãq; dei
pcepto ꝓhibita ⁊ q̃lia bõa facere deberet taqᷓ; in
. dicta.⁊ ad hec moueret᷑ affectus hois amoꝛe ꝓ
m. miſſiõis dĩne vel a phibitis retraberet᷑ timoꝛe
cõminatiõis.Et hãc rõnẽ ponic Alex.vbi ſupꝛa
, Tertio vt differẽtia int obedientẽ ⁊ ↄtẽnentem
1 demonſtret᷑. ⁊ ſic iuſticia illos pᷣmians ⁊ iſtos
puniens mãitreſtet᷑. Quarto vt iuriſdictio dña⸗
richi tieonis dine ſuꝑ hoĩe oñderet᷑.in eo ꝙ de? pcepit
dm hoĩ oſtẽdit ſe iuriſdictioneʒ ⁊ imperiũ hie ſuꝑ
t ho hoie in vita ⁊ poſt moꝛtẽ. Hec oĩa ex Bonauẽ.
fuan Vñ ꝓpter võnes dictas deus in veteri lege de⸗/
.Bit derat ſexcẽta pᷣcepta legalia:vt ptʒ per Augꝰ.ad
cain Januariũ iuxta rabbi moy. Exeplũ cape o hõ
emnate qd ↄferret tibi hꝛẽe ſᷣuũ ⁊ nil iuriſdictionis exer⸗
unſte „ * cere ꝑ eum vel in eo nec in aliquo tibi obediret
ci da⸗ Sic in ꝓpoſito. D
m Arca ſecidũᷓ de mo eruditiõis notandũ.
1dece de in BePais decalogi inſtruit ⁊ erudit nos
płibo modis ad ſalutẽ. Pꝛimo ſi ↄſideramus

ꝙ in ſcriptis dei digito ſunt tradita.Dei digitꝰ
eſt ſpirituſſanctus:qᷣ fecit celũ ⁊ terrã ⁊ qͥᷣ ſcribet

electos ſuos in libꝛo vite:ipſe ſcpſit pᷣcepta de⸗

gkti calogi. Deut᷑ix.Dedit mihicinqͥtmoyſes duas

jij tabulas lapideas dñs ſcriptas digito dei. Sz

u q̃re H.vtiq; ad ſignificandũ ⁊ inſtruẽdũ nos ꝙ
dns Acſiq; vult aſcribi in libꝛo vite dʒ ßuare bec dei
. pcepta exiſtẽdo in gra ſpũſſancti.hoc eſt ſine oĩ
pctõ moꝛtali. Sine em gra nõ ſuffiet ad ſalutẽ
decalogi obᷣuãtia ſᷣm genus oꝑis. Nam ðꝛ.j.
liß Timo.j.xFinis pcepti eñ charitas ð coꝛde puro
⁊ ↄſcia dona.Et hec ꝓbat Bonauẽ.ſuꝑ.ij.di.xx

vlij. exéplũ de udeis. Scdo ſi ↄſideramꝰ vbi
we⸗ ¶uür deſchta. Et nota e deſcht ſunt in duab ta
inl . bulis Deut᷑.S. Nã ſᷣm Augꝰ.quẽ in Hᷣ coiter ſe⸗
“ quunt doc cacholici.in ᷣma tabula ſcpta ſune
. „. tria pma pcepta q̃ oꝛdinãt ad deũ. In ſecũda ſe
2 ptẽ pcepta qᷓ hoieʒ oꝛdinãt ad ꝓximũ. Sed q̃re
ne⸗ hec.niſi ad docendũ ꝙ due ſũt pᷣ cptoꝝ oim ra
e dices ſcq; charitas dei ⁊ ꝓximi.Et qꝛ deus habi
„
4 .*
„

—

tat in celo:ſed primus in ̊ mo. Idcirco ꝑ bee
inſtruimur ꝙ qͥ nõ obſeruat pᷣcepta pᷣme tabu;

le nõ meret᷑ habitare in celo vbi deꝰ eſt ⁊ q non
obpᷣuat mãdata ſecũde tabule:nõ ẽ dignus ba
bitare in terra vel in mũdo iſto vbi ꝓximus eſt
nec in celo qꝛ ↄ dei pᷣeeptũ facit qͥ pᷣcepit ꝓximũ

diligere.⁊ ꝑ ↄſequẽs relinquit᷑ ꝙ habitetin in⸗

ferno vbi eſt locus diaboli ꝑpetuꝰ?. X Ter⸗

tio ſi ↄſideramus qtiens ſint ſcpta ⁊ data.⁊ ſcri
ptura t ꝙ bina vice. Nã pᷣmo data ſũt in dua⸗
bus tabulis lapideis q̃ ꝓpt᷑ pcã idolatrie filio
rũ iſrł ꝑ moyſen deſcendentẽ de ipſo monte vbi

fuerat cũ deo ad radices montis ꝓijciẽdo ſunt

ↄfracte.⁊ tandẽ ad inſtar illaꝝ alie facte ſũt due

v moyſen dolate iterũ digito dei deſcpte Exoð.
xxxuij. Sed qᷓre hec.dicũt doct. ꝙ pme tabule ſi
gnificãt ſtatũ hũane ĩnocẽtie.ſcðe at ſtatũ pnie.

Sic q̊ʒ ꝑ hec docemur ꝙ ſi cõtingat tabulas.i.

ſtatũ innocẽtie frangi ꝑ pccã moꝛtalia debẽt pᷣ

cepta ꝑ pniam verã reꝑari vt hõ poſſit ſaluari.

Eſt em iuris ↄſuetudo ꝙ inſtr̃a vetuſtate ↄſũ⸗

pta vł alicer lacerata ꝑ manũ notarij renouant᷑
exẽplata eadẽ autoꝛitate cũ oꝛiginalibo:ita ſpũ⸗
aliter eſt in ꝓpoſito. Uñ Aug.ðt. Penitentia re⸗
parat innocæetiã amiſſam ⁊ reducit in gdũ pſti⸗

nũ. Quarto ſi ↄſideramus q̃łr obligãt ⁊ ſunt

oꝛdiata ad vitandũ vniuerſa pctã.ſs mgr̃.iij.
lib.di.xl.in fine dicit ſic.Audiſtis decẽ choꝛdas

-

pſalterij vtriq; ſexui impoſitas q̃ charitate tan

genda ſunt vt vitioꝝ fere occidãt᷑.hecibi.Suꝑ

q Tho. in ſchto e. dicit ſic. Per decem choꝛ daz
pſalterij decẽ pᷣcepta intelligũt᷑. Sic̃ em̃ dauid

ſono cythare ⁊ pſalterij ſpm malũ a ſaul fuga⸗
bat ⁊ vꝛſum ⁊ leonẽ interfecit.j. Regũ.xvij. Ita

xps decẽ pceptis feras oim moꝛtaliũ pctoꝝ in
nobis occidit. Hecex Tho. ? Pꝛo q̊ͥ notz
dũ eſt ᷣm Gerſon.cancellariũ pari.in cõpen.tra

ctatus de decẽ pᷣceptꝭ.ꝙ in decalogo inqt fit effe
ctiue ⁊ vᷣtualr omis peccati moꝛtalis ꝓhibitio

Pꝛohibẽt᷑ em̃ ibi ſeptẽ capitalia peccata. Et de

darat᷑. Nã ſuꝑbia ꝓhibet᷑ ᷣmo pcepto.qꝛ ſuꝑ⸗
bia ↄtẽnit deũ qͥ pᷣapit᷑ coli in pᷣmo pcepto hũili

obediẽtia ⁊ adoꝛatiõe. Auaricia ꝓhibet᷑ ſeptio

pᷣcepto.ſ.Nõ furtũ facies.Et decio.ſ.Nõ ↄcupi⸗

ſces rẽ ꝓximi.Luxuria ſexto pᷣcepto.ſ.Non me⸗
chaberis. Ira qͥnto.ſ.Non occides.vbi ꝓbibet
oẽ nocumẽtũ in ꝑſona. Gula tertio.ſ.de ſctificã

do feſto q̊ pᷣcipit᷑ vt hõ qeſcat in vltimo fine.i.in

deo. nec auertat᷑ ab illo ꝑ delectatiões carnis vł
mõði:ſʒ auertit᷑ ꝑ gulã. Inuidia q̃ libent᷑ pximo
detrahit ⁊ falſũ teſtioniũ ꝑhibet ꝓhibet᷑ octauo
ſ. Nõ loq̃ris falſũ ⁊c. Accidia in dinis tertio ſcʒ
Sabbata ſctifices. In his aũt qͥ ſũt ad ꝓximũ
qrto.ſ. Honoꝛa patrẽ ⁊ mr̃eʒ ⁊c̃. Pꝛetea idẽ cꝗ

cellariꝰ ibidẽ ðᷣt ꝙ nõ ſolũ om̃e capitale pctm̃:ſʒ
etiã om̃e aliud moꝛtale ꝓhibet᷑ in ᷣmo pᷣcepto
⁊ ſcðᷣo.qꝛ pᷣcipit᷑ ꝙ deꝰſuꝑ oĩa diligat᷑ coꝛde to⸗

to. oꝛe ⁊ oꝑe moꝛtale aũt ↄtrariat᷑ charitati.̊ cæ

Feria.I. poſt dominicã de paſſione

ſe᷑ ꝓhibitũ oẽtale.O homo diſce hec.
EZ Lirca terciũ de exeplari reuelatõe ſuffici
at ꝓ ppłi edificatiõe exẽplũ qð legit᷑ in li.de ꝑa
diſo.viq; ꝙ qͥdã ſccũs pat᷑ noie Arſeniꝰcũ oꝛaſ
ſet deü vt ſibi reuelaret hoim mũdanox ſtatũ.
ecce raptꝰi ſpũ vidit qᷓndã hoĩeʒ nudũ toto coꝛ

ꝑe.ſʒ tiñmõ habebat i capite mitrã aureã. ? ille
nõ eſt ꝑmiſſus i celũ itrare ad ↄſpecũ dei.ſʒ dã

natc. Angelꝰautẽ dixit arſenio.Iſte ſignificat
xpianos qͥ fidẽ habẽc tm tanq; mitra aureã ſed
nudiab oꝑibo q debuerunt ex pᷣcepto facere nõ

ſunt digni deo Itẽ aliũ vidit nudũ tm̃mõ cyro

thecas aureas habẽtẽ. angelꝰ dixit hũc largas

elemoſynas feciſſe.ſʒ qꝛ pcepta nõ ſuauit dana
tus c. Itẽ terciũ vidit nudũ tm̃ ĩ calciamẽtis.et
hiũc dixit ꝑegrinatiões feciſſe.ſʒ pᷣcepta nõ ſᷣua
uit.̊ ⁊c. Itẽ qrtũ vidit nudũ ſʒ cingulũ tm̃ au
reũ hr̃e ĩ ſignũ caſticatʒ. Itẽ qͥntũ vidit nudũ ſʒ
ſceptꝝ aureũ tenere manib.⁊ dixit hũcregnaſ⸗

ſe ⁊ viduas defendiſſe ſʒ ſine pceptoꝝ obſeruã⸗/

cia. Uñ oibo talibo excluſis ð celo ⁊ dãnat:vlti⸗

mo vidit optime veſtitũ ⁊ illũ itrare celũ ⁊ coꝛo

nari ꝓ obediẽtia.O ꝗ̊ hõ cogita qꝛ xpᷣs dñs vt
tibi faceret coꝛonã decẽ roſi vanotid⸗ ð coꝛatã
ꝓ decẽ pᷣceptoꝝ ipletiõe ðcies ipe ꝓ te anguinẽ
ſacrũ fudit. Pꝛio in circũciſiõe. Scðo ĩ ſe angui
neo ſudoꝛe.Tercio ĩ flagellatiõe.Quarto in co

ronatõe ſpine.Quinto in manu dextra. Sexto
in ſiniſtra. Septimo ĩ pede dextro. Occauo in

ſiniſtro Nono in latere.Et tũc ſimł ðcimo ĩ coꝛ

de vt dicit Berñ. O grpᷣiane obpᷣua decalogũ

amoꝛe xpᷣi paſſi vt merear coꝛonã ꝑpetuã. Ro
gemus ergo dñm chꝛiſtum 7.

Feria ſexta poſt dñicã de paſſiõe Sermo ꝗ/

qrageſimuſtertiꝰð ſuꝑſtitiõibus quas cauſat

accidia frigeſceñ.a fide vera.

Eſus moritu

i rus erat ꝓ gẽte vt filios dei qͥ erãt

diſpſi cõgregaret i vnũ Joh. xj.?⁊ i

euãgeliobodierno. Eccẽ chariſſi⸗

mi euãgeliſta expſſe dicit ꝙ dñs leſus idcirco
erat moꝛiturꝰ ꝓ hoib vt filios dei.i.electos ad

vitaã erãt pᷣdeſtinati(vt exponit Aug.Qui in⸗

qt diſꝑſi erat ꝑ diuerſos ritꝰ⁊ ſectas ſuꝑſticio⸗

ſas geriliũ ) ogregaret i vnũ.i.in vnã fidẽ verã

eccłie. Sed q̃re b.niſi vt verꝰdeꝰ vnꝰ vᷣa fide ab

oĩb agnoſceret᷑ ⁊ coleret᷑ſiẽ̃ pᷣcepit deꝰ Exo.xx.

Ego ſuʒ dñs deꝰtuꝰ.nõ habebis ðᷣos alienos

qð põt eẽ alið thema ſᷣmõis. Sʒ qm̃ dyabolꝰ
młtos heu decipit etiã xpᷣianos q̃ ſ ut filij dei ꝑp
adoptionẽ vt diuerſas ſuꝑſtitões erroꝝ ſectẽt᷑
pᷣſertiʒ accidioſos frigeſcẽtes ab amoꝛeveri dei

2 e cultu. Nã ⁊ xpᷣm dñm tẽptãdo ð h̊ dyabo⸗

lus dixit Dat. iij. Oia ſq; regna mũditibi do
ſi cadẽs adoꝛaueris me. Sʒ xpᷣus dñs rñdit
Scriptũ eſt Deutc.vj.Dñm deũ tuũ adoꝛabis

de ſe vt eũ colamus tripli

ma.A foꝛtioꝛi ́̊ diabolus tẽptat de h̊ xpᷣanos

qm̃ vt.xxvj.q.v.c.nec miꝝ.Au .St. Ad H dia⸗ .

bolus ſꝑ nitit᷑ vt adoꝛet᷑ q̃ſi deꝰ.⁊ hocex odio⸗
ſuꝑbia ʒ deũ. Pꝛoide õ oẽs ſuꝑſtitioſos vt S

fringant᷑ erroꝛes illoꝝ ⁊ verus dei cultus am/
plectat᷑ a xpᷣicolis tria myſteria dedlarabimꝰ H

ſᷣmone de pᷣcepto pᷣmo decalogi ꝓſeq̃ndo.
ꝛimũ de execrabibili offenſione.
Scöm de moꝛtali criminatiõe.
Tertiũ de modali diuerſificatione.

ACirca pꝛimũ de execratione pei cuiuſlibec

ſupſtitiõis nota ad id płes rõnes q̃re ſuꝑſtitio
nes om̃s ſint execrande. Pꝛima rõ ðꝛ pcepto
rie ꝓhibitõiſ. Nã deꝰ pᷣmo oim pᷣceptoꝝ ꝓbibu
it.ad ſignificandũ eiꝰgrauitatẽ pcti.qꝛ in hmõi

attribuit creature qð debet᷑ creatoꝛi.vel pactuʒ
fit cũ demone expᷣſſe vel tacite.vt ðᷣt Augꝰ.ij.de

doctrina xpᷣiana. Pꝛo declaratione notãadũ.q;

des bñdicꝰ poſuit tria pᷣcepta obligaãtia hoieʒ
q̊ͥ ad iᷣm deũ. Pꝛimo ſᷣm Aureolũ.IJdcirco vt

credamus trinitatẽ pſonaꝝ in deo.ſ.patrẽ filiũ
⁊ ſom̃ſem̃. Uñ pᷣmũ pᷣceptũ poſuit de diuini⸗
tate q ꝑtinet ad patrẽ oim dñm dicẽs. Ego ſuʒ

dñs deus ſcʒz verus ⁊ vnicꝰ. lõ habebis deon
alienos. Scðm poſuit de veritate iuramẽti in

noie dei. ⁊ veritas attribuit᷑ filio:q ait. Ego ſuʒ
via verltas ⁊c. Jõq; ſcðᷣm pᷣceptũ poſuit ſic.lõ
aſſumes nomẽ dei tui inuanũ:h̊ ẽ pᷣm qðö Hu⸗

go li.de ſacr̃is ðt.Deũ tuũ in naturaaſſi umpta

crede reuerendũ in veritate loquele. Ideo notã
ter ðᷣt.aſſumes.⁊ deũ tuũ ⁊c. Lertiũ pᷣceptũ po

ſuit de ſpũſcõ in q̊ habemus ſancrificari: reco⸗

gnoſcẽdo bñficia bonitatꝭ diuine dicẽs. Sab⸗
bata ſanctifices. Scðo iõ poſuit devtria pᷣcepta
ici vᷣtute.ſ. vera fide:ve
ra ſpe.vera charitate.nec auertamur ab eo coꝛ⸗
de idola credẽdo.nec oꝛe ꝑ nomẽ ſuũ mentiẽdo
nec oꝑe tꝑe deputato cultũ debitũ nõ exhibẽdo
Apterea dedit talia pᷣcepta vt ptʒ ꝑ Cancellariũ

pariſien.in cõpẽ.tract᷑.de pᷣceptis.Tertio iõ po⸗
ſuit hectria ᷣm Tho.ſ.pte.ij.q.c. Ut ſcamusqꝙ
deo trib obligamur. ſicut qlibet etiã ſubditus

tenet᷑ òncipi hectria. Pꝛimo fidelitatẽ ne bono
rẽ pncipi debitũ alteri deferamus. Ideo pᷣcepie
deus ne adoꝛemus deos alienos ⁊c.Scdo te⸗
nNemur reuerentiã ne iniuriã pᷣnapi irrogemuf.
Jõ ſecũdo pᷣcipit nõ ꝑiurare in noĩe ðᷣi.Tertio

renemur obſequiũ debitũ. Jõ dic tertio. Sab?

bata ſanccifices. Ad ꝓpoſitũ.ſuꝑſtitioſi ⁊ dĩni

hec oia guiſſime peccat fidẽ pactũ ⁊ cultũ dila
Bals dando ipᷣm reuerendo ⁊ ſꝑando ⁊ ei ſᷣuiẽ⸗

B Secuũda rõ ðꝛ artis diabolice
⁊ inuentiõis.lã Augꝰ.de vita xpᷣi.⁊.xxvj.q.ij.

c.illud.dic. Om̃s artes bmõi vel nugatoꝛie vel
noxie ſuꝑſtitionis ex quadam peſtifera ſocieta⸗
te hominum ⁊ demonũ quaſi pacta infidelis ⁊
doloſe amicicie ↄſtituta penit ſũt repudiãde —q

illi ſoll Fuies. ſ. cultu latrie. qð etis pot eſſethe

— — — — — —2—.,..+ —

—- — — —

the
ſos
g

n;

b

ipro
blbu
möi

4

5
6

Bermo

fugiẽde a xpᷣianis.hec ille. Itẽ ibidẽ.q.vij.c.õ

„

obſeruetis.idẽ Augꝰ.ðt.ꝙ qui ſuꝑſtitiones ob
fFeruãt.⁊ qͥ talibo credũt vel eos ↄſulũt ⁊ interro
ga.oẽs tales fidẽ xpᷣianã negãt ⁊ baptiſmũ. et
pagani ac apoſtate ac dei inimici ad dãnatiõeʒ
et᷑nã vadũit niſi pniaʒ agãt. Pꝛo exẽplo pono q̃
ſtionẽ. Vñ eſt ꝙ femine in maioꝛi multitudine
reꝑiunt᷑ ſuꝑſtitioſe qᷓ; viri.Et rñdet᷑ᷣm Alex.de

Ales.ij.ꝑ.ſũme.q.liij.⁊ alios.ꝙ ſicut in ꝑpadiſo

aggreſſus eſt diabolus pᷣmo mulierẽ:vtpote qᷓ
minus habebat de rõnis diſcretõe ⁊ ſuã doctri
nã ꝑ mulierẽ trãſfudit in viꝝ:ita ⁊ mõ młieribo
mag miſcet diabolꝰ colloqa deceptoꝛia ſue ar
tis.Lũ qꝛ młieres ꝓnioꝛes ſũt ad credẽdũ dia
polo.ſic̃ ⁊ eua credidit.⁊ ſic ſeducta fuit a dia⸗
bolo.Adã aũt nõ credidit lic ꝓpt᷑ mulieris cõ⸗
placentiã trãſgreſſus ſit:vt ðt magiſter in.ij.di.
xxij.allegando Aug.Tũ deniq; qꝛ młieres mi
nus pñj t ſecreta celare. Jõ talẽ artẽ malã mag⸗
vult diabolus ſuggerere mulieribo vt ꝑ eas ꝑ⸗
dat płes cõpares feminas edocendo.⁊ ſic ↄſe⸗
nter ad viros diſſeminãdo. Tertia rõ diui
ne deteſtatiõis.ps.xxx.ODñe deus vᷣitatis odiſti
oẽs o bpᷣuãtes vanitates. Rõ.qꝛ vſurpãt ꝓpꝛiũ
dei. Nã ſcire ↄtingẽtia futura ſolius dei ẽ ꝓpꝛiũ

ſicut ſcpᷣtura Eſa.c.xlj.ðt.ſilr ſanare infirmos

ſine medicinis ⁊ remedijs naturaliboſolius dei
Apꝛiüũ eſt:ſʒ diuini ꝑ auguria ⁊ diabolica pacta
volũt ſcire futura ⁊ occulta.⁊ ꝑ incãtatiões vo⸗
lũt ſuꝑſtitiðſi ſanare.̊ vſurpant id qð eſt dei ꝓ
pꝛiuK. Erxremplũ legit᷑.iiij. Regũ.j.qꝙ rex
Ochoſias miſit ad ↄſulendũ deũ acharon vtꝝ
poſſit viuere de infirmitate ſua.⁊ nũcijs occur⸗
reñ. Helias ꝓpha dixit. Nũqͥd nõ erat deus in
iſirł vt eatis ad ↄſulendũ beelzebub deũ acha⸗
ron.quãobꝛẽ hec ðᷣt dñs.De lectulo ſuꝑ quem
aſcendiſti nõdeſcendes:ſed moꝛte moꝛieris ⁊c̃.
Sic erit ſilib aliss. Quarta rõ ðꝛ hoꝛrende
punitiõis.ã lege dina pᷣcipit᷑ pncipib Exoð.
xxij. Maleficos nõ patian viuere ſuꝑ terrã. Et
Deut.xiij.ſiłr pᷣcipi.Itẽ ð ↄſulentes illos dicit
dñs Leuit.xix. Anima q;̃ decliauerit ad magos
⁊ ariolos ĩterficiã eã de medio ꝓpłi mei.⁊ Deut᷑.
xviij.Non ſit in vobis qͥ cõſulat dinos.pᷣterea
oẽs tales in futuro punient᷑ moꝛte eterna.Deni
qʒ lege canonica diuinis ⁊ maleficis ſi ſunt no⸗
toꝛij euchariſtia negat᷑.de ↄſe.di.ij.c.ꝓ dilectõe.
Inſuꝑ ſidcricei ſunt:deponẽdi ſunt ⁊ oia bñfi⸗
cia amittũt:⁊ in monaſterio retrudendi ſunt.
Si vo laici.excõicandi.xxvj.q.v.nõ opoꝛtet.cũ
duob ſe. c. Pꝛeterea tales ⁊ eciã ad ipſos recur
△ rentes ſũt infames.vj.q.j.infames.lec admit⸗
ti debent ad teſtimoniũ vł accuſationẽ.ij.q.viij
c.ſqͥ s. Et oẽs fautoꝛes ⁊ receptatoꝛes taliũ ac
ſeccatoꝛes ſunt in eternũ dãnabiles.xxvj.q.vij.
Nõ obſeruetis. Inſuꝑ lege auilica ſũt ↄcremã
di igne ⁊ eoꝝ bona ↄfiſcanda.C. de maleficis ⁊
mathematcicg.l, nemo. ? l. culpa. Ubi eciã ðꝛ ꝙ

⸗

3.

XLII
D.

culpa ſi ilis eſt tã phibita diſcere qᷓ; docere. Unð

tenent᷑ nedũ deſiſtere ab hmõi:ſv etiã libꝛos eõ⸗

burere:aliter abſolui nõ pñt:vt ðꝛ in Angelica.
O diabo licũ pctm̃ ⁊c. OD Ulcima rõ ðꝛ ſtul
te o bſeruatiõis ⁊ ſuguacue credulitat: qꝛ verã
efficaciã nõ hñt quecũq; ſuꝑſtitiões ⁊ incanta⸗
tiões:ſʒ tmmõ ꝑ tales deceptiões ꝑdũt diaboli
gaias hoim.UVn.xxvj.q.vij.c.admoneãt. Augꝰ.
ðt expᷣſſe.Admoneant fideles ſacerdotes ꝓpłos
ſuos vt nouerint magicas artes incantatõeſq;
qbuſlibet infirmicatibo hoim nil remedij poſ⸗
ſe ↄferre.nõ aĩalibo languẽtibo claudicãcibuſue
vel etiäã moꝛibundis quicq; mederi: ſed hec eſſe

laqueos ⁊ inſidias antiqͥ hoſtis qͥbo hoiem de

cipere nitit᷑.hec ibi. Un aũt pↄtingit qnq; effectũ

ſoꝛtiri dicemus in ſeqntibo. Exemplũ legit᷑ in le

genda ſancti Sebaſtiani ꝙ Cromacius pᷣfectꝰ
de infirmitate nunq; potuit ſanari idola plus
qᷓ; ducenta adoꝛando.Sed cũ beatus Seba⸗
ſtianus ꝓmiſiſſet ſibi ſanitatẽ:ſi tñ cõfringeret
idola ꝑmiſit omia ↄfringi pᷣter vnũ qð occulte
reſeruauit.Ccũq; nec adhuc ſanaret᷑ ſic. tandẽ ⁊
illo ↄfracto ſanatus eſt a deo. Itẽ legit᷑ etiã de

ſancto Berñ.ꝙ cũ in puericia graui doloꝛe ca⸗

pitis vexaret᷑.adducta eſt ò̊ incantatrix.ſʒ Ber.
mox excdamañ.repulic eã.⁊? ꝓpterea ꝑ dñm ↄti⸗
nuo ab om̃i doloꝛe eſt liberatus. Huc ſᷣmonez
feci ꝓlixioꝛẽ ad pᷣdicandũ in feſto occurrenti.
E irca ſcðᷣm pᷣncipale ſcʒ de moꝛtali crimia

tione q̃ri᷑ Pꝛimo. vtꝝ ſoꝛtilegia ⁊ ſuꝑſtitionũ

oim obſeruãtia ſint ſemꝑ pcta moꝛtalia:an in
caſu aliq̊ ſint venialia. Rndet᷑ ſ̃m Hen.de bꝛu
maria in pᷣceptoꝛio.alioſq; doc.theologos cõi⸗
ter ꝙ generalłr loqndo pñnttłia fieri tripłr. Pꝛi
mo ſic ꝙ ꝑ talia credit qͥ s realiter aſſequi qð in
tendit:puta furti reuelationẽ vel alicuius amo
rẽ vel futuri ↄtingentis pᷣcognitionẽ ⁊ ſic ẽ moꝛ
tale. Scðo ſic ꝙ liq; nõ credat tñ vult experiri.
vtrũ aliqͥd efficacie ſit in tali actu vel nõ.Et hoc
etiã eſt moꝛtale ſed minus pᷣmo dicto.qꝛ talis ẽ

dubius in fide. Dubius aũt in fide eſt infidelis

ſᷣm Aug. Tertio ſic.ꝙ talia quis facit ex leuita
te animi vł intentiõe ſimplici putãdo foꝛe h lici
tũ:cũ ibi nõ appareat manifeſta iuocatio demo
nũ vel pactio vł alicuius creature adoꝛatio nec
credit nec experiri vult in talibo.⁊ ſic veniale pec
catũ eſt.niſi audiſſet foꝛe illicitũ a pᷣdicatoꝛib⸗
vel aliũde ᷣm Antho. F Scðo q̃rũ de diui
na ꝑmiſſione. Cur deꝰ pmittit effectum ſoꝛtiri
maleficioꝝ in aliqᷣbo hoĩm.qꝛ vt Augꝰ.xxvj.q.

v.nec mirũ.ðt. agice artes nil pñit efficere ni

ſi aut iuſto iudicio aut ꝑmiſſiõe ði.Rñdet᷑ ̃ᷣm
doc. ꝙ Pꝛimo ꝓpter pctõꝝ punitionẽ vel pur⸗
gatiõem.Vnde in colł.pa.Caſſianus ðt ꝙ bo⸗
ni hoies qͥ ſũt in charitate nõ pñt ledi in aia nec
cogiin pctm̃ ꝑ demones ⁊ maleficos.ſʒ tmmo⸗
do in reb coꝛꝑe vel fama q̃tũ ꝑmittũt᷑ a deo ad
eoꝝ meritũ ⁊ ꝓbatiõʒ.vt ptʒ in Job.Sʒ in ma

lis hñt ptãteʒ maioꝛẽ ꝓpt᷑ pctã ſua.Scðo ꝓpter
animi implicationẽ.Nam ſᷣm Tho.ij.ij.q.xcv.
Ex caſu accidit pᷣus ꝙ hõ effectũ ſuꝑſtitiõis exi/
ꝑiat᷑.Sʒ poſtmo dũ cũ incipiũt animũ hoies i
hmõoi implicare:mlita ſic eueniũt deceptiõe de⸗
monũ vt plus attrahant᷑ ad obſeruandũ ⁊ cre⸗
dendũ talia erronea:vt Aug.de doc.xpᷣiana ðt.
Tertio ꝓpt᷑ fidei ꝓbationẽ.Deut.xiij.expᷣſſe ha⸗
bet᷑ ꝙ tẽptat deus hoiĩies ꝑ talia.ſ.vt appareat ſi
firmi ſunt in fide ⁊ vere diligũt deũ nõ credẽdo
erroꝛibo:⁊ ſic ꝓbẽt᷑ foꝛe elecci.Nã ex ꝑfidia hois

fit vt effeccũ ſoꝛtiant᷑ incantatiões.ſʒ in fide ꝑſe

uerantibo nil pñt efficere. Exẽplũ legit᷑ in ſpec.
exẽ. di. x. exẽ. xvj.ꝙ młier q̃dã pᷣcio dato cuidaʒ

ſoꝛtilego emit doloꝛẽ oculoꝝ ſuoꝝ cartã ſcri⸗

R

ptaã ꝑ illũ ſic. demõ euellat oculos tuos ⁊ ſterco

ribo impleat loca eo ꝝ. Mira res:mulier ꝑfidie
credens ſanata eſt. Poſtq; aũt audiſſet pᷣdican

tẽ ꝙ nil valerent hmõi carte.illa reſtitit vᷣbis il⸗

liuſ. Tũc pᷣdicatoꝛ accepit cartã ũlã ⁊ diſplicãs
eo:vulgariter ſibi expoſuit ſcripta in ea. Mox
illa ſtupens pniam egit.⁊ decetero talibo nõ cre

dens melioꝛẽ ſanitatẽ obtinuit. Simile accidit
febꝛicitanti cuidãa c. GB T 4
mediatòe Qualia remedia valẽtad tollẽda ma

GTertio q̃rit᷑ de re⸗

leficia.Nã płes ↄiugati ſũt maleficiati qñq; vt

tenęeant odia int᷑ ſe.vel vt nõ poſſint ↄiugale de
bbitũ ſibi reddere.vł vt młieres aut vacce puent᷑

lacte.Et hmõi pñt facere demões ſi a deo pꝑmit⸗
tant᷑.vt ðt Iſið.viij.li.ethimo.c.ix.Ad hec rñdet᷑

Hm Aureo.in.iiij.di.xxxiiij.⁊ in angelica ma⸗

leficiũ nõ liq; tolli ꝑ alið maleficiũ.vt determi⸗

nauit etiã articulus pariſieñ.qꝛ ſic tolli nõ põt
ſine pctõ infidelitatis. Sʒ tñ ſi qͥs eſſet actu di⸗
ſpoſitus ad faciendũ maleficiũ:põt aliquis vti
eo ad bonũ ſuũ:qᷓ;uis indiſpoſitũ vel nolenteʒ
noõ liceat ad id inducere. Et ptʒ latius in angeli
ca. Pꝛoinde maleficia tollere modis nõ ſuꝑſti⸗
cioſis nõ eſt pccm̃. P

. pctm̃. Pꝛimo nãq; põt maleficiũ
licite deſtrui ꝑ licitũ exoꝛciſmũ ⁊ adiuratões di

uinas ꝑ ſacra euãgelia ⁊ hmõi. Scðõo ꝑ pctõꝝ
ↄfeſſionẽ ⁊ ſaccoꝝ dignã ſuſceptionẽ. Tertio ꝑ

elemoſynaꝝ ⁊ bonoꝝ opeꝝ ꝓ pctiĩs ſatiſfactioõe
Quarto ꝑ ſeõ : religioſoꝝ oꝛonẽ ⁊ interceſ⸗
ſionẽ.⁊ ſic ptʒ. Sed di.Nõne excuſant᷑ malefi
ciati di.ſe nõ poſſe ↄtinere a tali muliere.vel nõ
poſſe diligere ↄiugẽ.⁊ hmõi.Rñdet᷑ ꝙ nõ excu⸗
lant᷑ a pcco:tũ qꝛ volũtas hoĩs nõ pᷣt cogi.Jac̃.
iiij. Reſiſtite diabolo ⁊ fugiet a vovᷣ.tũ qꝛ pñtpᷣ

dicta remedia facere ⁊ deus pᷣſto eſt ſubuenire.

HECirca tertiü notandũ ꝙ diuerſi ſunt mo⸗

di ⁊ ſpẽs ſuꝑſtitiõis de qͥb requirit᷑ ↄfeſſio.vi⸗
de ſᷣm lr̃as dictiõis:diuinatio. Pꝛimo em̃ fit

demonẽ inuocando. vt inqrendo theſauꝝ latẽ⸗

tem:⁊ qͥcũq; mõ ↄiurãdo. Scðdðo incantando
ſiue hoies vel ſerpentes ⁊ aialia ⁊c. Tertio vi⸗
ſiones ſomniãdo. Pꝛo q̊ nota.ꝙ ſomnia fiunt
plib ex cauſis vt tractãt doc⁊ in Angel.⁊ ĩ An

Babbato poſt dominiců de paſſione

choñ. Pꝛimo aliqñ fiũt a deo vel a ſctis angel.
Et tũc liq; credere ⁊ futura ex b pᷣdicere:ſi cenuʒ
eſt foꝛe ex dei vł ſeci angeli reuelatõe.Scðo fiũt
ex cauſis naturalibo intrinſecis vel extrinſecg:
h eſt:ex aeris vel celeſtis influẽtie diſpoſitiõ q̃
funt extrinſeca. Et ſic de intrinſecis pᷣnoſticant
medici ſine pctõ.puta qꝛ ſomniũ volandi ſigni
ficat abũdantia ſanguis.natãdi abũdantiã fle
gme. ⁊ ſic de alijs. Item de extrinſecis.vt dũ eſt
influetia pluuie ſomnijs pᷣuidet.aã⁊ bꝛuta ſu
dando pᷣcognoſcũt hmõi.Tertio fiũt ex pᷣcedẽ⸗
ti cogitatiõe vł ex caſu ſomniãdo ꝑtinentia ad
foꝛtunã:vt inuenire theſaurũ.vel ꝙ occidat᷑ ab
aliq̊.⁊ hmõi.ſuꝑſticioſum ẽ obſᷣuare.qꝛ vt płi⸗
mũ ĩmiſcet ſe diabolus.Et qꝛ difficile eſt intelli
gere vñ ꝓueniãt ſomnia:An ex deo vel angelo

vl diabolo vl ex caſu.ideo temerariũ eſt ea ob⸗

ſeruare credendo ⁊ ꝓhibet ſcptura Deut.xviij.
3 Quarto fit inuultuãdo h̊ ẽ infantẽ faſcinã
o. N ſᷣm Auicẽ.menſtruate mulieris oculus
inficit aerẽ.ſic ⁊ ſpeculũ nouũ ↄtrahit ipuritatẽ
ex talis młieris aſpectu.⁊ ſic infans tenellus ae

rẽ inſpirañ.inficit᷑ ⁊ ledit᷑. Siłr vetula vehemẽ⸗

ter ad maliciã cõmota aſpectu venenoſo inficit
puerũ:demõe cooꝑante pſᷣm doc.Cõtra h̊ ſignũ
crucis cũ oꝛone dñica ⁊ aue maria ſepties dice⸗
re exꝑtũ eſt valere. Quinto nigro mantiã exer⸗
cẽdo ⁊ hmõi ad pᷣnoſcendũ futura. Sexto au
guriando.hᷣ eſt:ex voce auiũ vel volatu aut cur
ſu aialiũ vel vlulatu canũ.aut occurſu religio⸗
ſoꝝ infoꝛtuniũ credẽdo vł omen ex vᷣbis hũa⸗
nis ⁊c. Septimo cartas vel caracteres vel bꝛe
ula ſuſpendendo. Octauo inſpiciẽdo:ſiue cõ⸗
ſtellatiões ꝓ bona hoꝛa foꝛtune:ſiue fata nati⸗
uitatis ſiue inſpiciendo figuras q̃ apparent in
palmo manus.hec ðꝛ coromãtia. Si aũt in aq̃ᷓ

fuſa cera vł plũbo:ðꝛ ydromãtia.Si in lapide

vel terra:geomantia.Si in igne:piro mancia.ſi
in aere:aereomantia.ſi in oſſibo aialiũ vel viſce⸗

ribo vt Cigani faciũt in capitis ſerpent oſſe:au
ſpiciũ ðꝛ. Hec ex Anctho. Ultimo vt pla ſił di

camus:obſeruãdo qcũq; ſuꝑſticioſa vł ſoꝛtſle⸗
gia.vt inqͥrẽdo res ꝑditas.vel obſeruãdo dies
egyptiacos ⁊ q̃q; ſibia. Exemplũ finale in legẽ⸗

da de ſctã Juſtina virgine q̃ ſigno crucis vicit

om̃s artes demonũ. Rogemꝰ xpᷣm ⁊c̃.

Sabbato poſt dñicã de paſſione Ser ·xliiij

de homicidio ad qð ↄſeqᷣ ſolet deſpatio filia ac

BPgitauerũt pꝛi.
ccpes ſacerdotũ vt ⁊ laʒarũ interfice⸗

rent.ſ.cũ ieſu. Joh̊.xij.⁊ in euãgelio
hoð. Mira iudeoꝝ crudelitas⁊ malignitas in
h̊ apparet ſᷣm Ly.ꝙ voluerũt nõ ſolũ ieſum dei
filiũ occidere ſʒ ⁊ Taʒaꝝ quẽ deꝰ viuificauerat
Per q̊s deſignant᷑ pleriq; hoĩes gudeliſi imi qᷣ

☚

—

gt
am;
füͤt
.
e
lant
ſont
da ſe
dück
uſu
padi/
n d
lat ab .
Npti,
inrelli
ngdo
uch,
Neti
ni
a⸗
r
bſgi
b dice,
nao,
Wau
utcur
igio/
s hoͤa;/
vabꝛe

ſine

.a no/
mene in
ütin d̃
nlapie
ancia
d viſe/
loſcan
laſe d
kſorrtc/
dics
ulegi⸗
gs iet

li
fllaa

Pil
2 .

nigt⸗
nius
ſumda
Guann
ſii

Bermo

occidunt ꝓximũ ſine miſcðia.qñq; etiã ſimul cũ
filio vel vxoꝛe vel aliq̃ de familia illiꝰ. Ad qð ſeqͥ
ſolet dei iudicio deſperatio ⁊ impenitetia q ſunt
ſſima pctã ⁊ filie accidie.⁊ ſic ↄſeq̃nt᷑ ſequit᷑ et᷑⸗
na dãnatio. Sicut factũ eſt de iudeoꝝ pᷣncipibo
de qᷣby bᷣ euãgeliũ loquit᷑. Pꝛoinde de hoꝛrẽdo
homicidij pctõ qð deꝰ expᷣſſe ꝓhibuit Exo.xx.in
decalogo. ? Mat.v. Nlõ occides. Qui aũt occi⸗
derit reꝰ erit iudicio.qð põt eſſe aliud thema.de⸗
claremus tria myſteria.
DPꝛimũ diciũ deteſtationis.
Secundũ ðꝛ modificationis.
Tercium dicit᷑ punitionis ð
Rirca pᷣmũ de deteſtatione et euitatiõe No
ta plures rõnes ſm ſcripturas et doc. Pꝛima
rõ.qꝛ hoꝛrendũ foꝛe homicidiũ natura indicat.
Nã ius nature dictat: Qð tibi nõ vis fieri:alteri
ne facias.vt xpᷣs teſt eſt Lu.vj.⁊ in decret dil.j.

ca.j. Sed tu ⁊ oĩs hõ naturaliter moꝛtẽ fugis.ꝭꝗ
Pꝛo ſig mirabili bᷣ exꝑientia

alteri nõ inferas. Pꝛo ſig mira lent
et natura teſtat᷑ ꝙ qn qͥs ꝓditoꝛie vel occulte in⸗
terficit hoiĩem:ad homicide huiꝰpᷣſentiã de iã oc/⸗

ciſo coꝛꝑe ſolet ſanguis efſluere.ſiẽ dicit foꝛe exꝑ

tum Petrꝰpaduanꝰſuꝑ ꝓbleu.p.vij. pbleu.vj.

Idẽ dicit Galienꝰ.vj medicinaliũ.et allegat cõ⸗
meſtoꝛ ĩ ſũma vi.Certe bᷣ eſt ſignũ mirabile ma/

gnt hoꝛroꝛis naturalis in hole:cũ nõ videamꝰ
tale ↄtingere in leone occidẽte vꝛſum vł leonẽ al
terũ:nec in eq̃ nec in ceterꝭ aialib. Sed vñ hoc
Cõmeſtoꝛ dplures rõnes ponit:inter qᷓs vnã nar

rat pᷣcipuã ꝙ foꝛtaſſis aliq gutte ſanguĩs remã

ſerũt in occiſoꝛe puta in gladio vel in veſte qͥ na

turali ↄfoꝛmitate ſimilẽ ſibi ſanguinẽ attrahit?

educit. maxie pcurãte diabolo vt ſiniſtrã fidem
hoĩbo ingerat. vel vt tali ſigno viſo occidat᷑ occi⸗
ſoꝛ in pctis ſine otritione et cõfeſſiõe ab illis qͥ q̃/

runt vltionẽtalis ſanguis. Sed veriſimiliꝰ in⸗

qͥt videt᷑ ad deteſtationẽ homicidij deꝰ velit h
ꝑmittere ĩ occiſis.Nã cõiter bᷣ nõ fit niſi cũ qͥs ꝓ⸗
ditoꝛie ⁊ occulte interficit. Hec cõmeſtoꝛ. Pꝛo
inde Nota ꝙ ñ ſufficit ᷣ ſolũ ſignũ vt qͥs ↄdẽnet᷑
ad moꝛtẽ tanqᷓ; homicida.ſed teſtes ſunt inqͥrẽ/⸗
di ⁊ alia certioꝛa ſig adhibẽda ꝓ iudicio certo et
iuſto. Scða rõ.qꝛ vindictã a deo ʒ occiſoꝛẽ ꝓ⸗
clamat Geñ.iiij.vbi dñs dixit ad Cayn Quid ſe

ciſti:En vox ſanguis fratr tui clamat ad me de
terra. Nec mir.a⸗ maiꝰ eſt hoiem occidere apbꝰ
ia occidere ⁊ celũ ſideribo ac terrã

deũ qᷓ; oĩa aia u ſideribo ac
arboꝛibo ⁊c.pᷣuare:cũ hõ ſit digniſſimꝰpᷣ oibus.
LMNã ſᷣm ſcpᷣturas q̃ttuoꝛ pctã ſũt clamã⸗

tia ad deũ ꝓ vindicta faciẽda. Pꝛimũ voxſodo

moꝝ. Secundũ vox ſanguis.Terciũ vox oppᷣſ
ſoꝝ.Quartũ merces detẽta laboꝝ. Pꝛo exem⸗
plo ponamꝰqð etiã Areſtoteles ꝓprea li. de ſecre
tis ad Alexãdrũ ᷣt.O Blexãder monui te freq̃n

ter ? adhuc moneo:vbiq; parce ſanguinẽ fũde/
re hũani generꝭ ⁊ caue q̃ᷓntũ potes.qꝛ ſoli deo cõ

uenit qͥ nouit gcreta coꝛdiuʒ digna moꝛte. Noli

XIL.III

igit᷑ tibi affumere diumũ officiũ. Hec ſi ſernaue
ris regnũ tuũ durabile erit.q.d.alioqᷣn ꝓ clamo
re ſanguis vindictã a deo excipies ⁊ regnũ ꝑdes
Tercio qꝛ ꝗᷓ deũ ⁊ xpᷣm ac btõs iniuriã maxi⸗
mã irrogat dũ qͥs pximũ necat.Declarat᷑. Pꝛi
mo deo patri.qꝛ boĩem factũ ad dei imaginẽ de
ſtruie.et diaboli imaginẽ homicida in ſeipbᷣm aſ⸗
ſumit.Nã Joh̊.viij.ille.ſ.diabolꝰhomicida erat
ab initio.ſ.mũdi:qñ pᷣmos parẽteſ occidit.Sic
g̊ homicida diabolicꝰ fit imitädo. Scõo chꝛi⸗
ſto filio dei.qꝛ xpᷣianꝰoĩs eſt frat᷑ x-pi ⁊ mẽbꝛũ xpᷣi
vt dicit apłs.⁊ ſic talis ꝑimit fratrẽ xpᷣi ⁊ eiꝰ mẽ⸗

bꝛũ.quõ ꝗ̊ᷓ añ ↄſpectũ xpᷣi ſtabit ĩ iudicio. Ter⸗

cio ſctõſpũi.qꝛ eiꝰ tẽplũ deſtruit.j.Coꝝ.iij. ĩos
eſt tẽplũ ſpũſſcti.qͥ aũt dei tẽplũ violat diſperdet
illũ dñs. Quarto angelo cuſtodienti qͥ deberet

5pᷣſeruare illũ.⁊ cõſeq̃nt᷑ oiba angel.qa oẽs optãt

bonũ homĩ. Pꝛerea iniuriã facit bcẽ virgini q̃
eſt mr̃ oĩs xpᷣiani.Et oib ſctis qͥ ſunt fratres nii
in deo. Uñ exeplũ legit᷑.ij. Reg.x.ꝙ eciã ipſi Da⸗
uid ſctõ ⁊ licite hoiĩies plurimos occidẽti deꝰ di⸗
xit.Nõ ed ificabis mibi domũ:eoꝙ ſis fuſoꝛ ſan
guinis.hoc i ſignũ diuiĩe deteſtatiõis homicidij.
W Lirca ſecundũ de moditficatiõe qᷓritur
Vtꝝ homicidiũ poſſit aliq̃ mõ fieri ſine peccato
Et rñdet᷑ſm doc.bꝛeuiꝰrecolligẽdo ꝙ homicidi
um põt fieri nõ ſoluʒ ſine pctõ ſed etiã cũ merieo
ex diuio pᷣcepto.Nã vt dictat Cacellariꝰ pariſiẽb
in cõpen.trac.de decẽ pᷣceptꝭ.deꝰqͥ ꝓhibuit d.Nõ·
occides.loquit᷑ ꝑſonis pᷣuat q̃ nullas hñt iuriſ⸗
dictionẽ vel autoꝛitatẽ occidẽdi.idẽ deꝰpᷣcipit oc
cidere legi vel miſtro iuſticie:di.Exo.xxij. Hale
ficos nõ patiarꝭ viuere.Uñ iudex ſᷣm legeʒ occi⸗
dens hoiem:dũmõ nõ deſit iuſtꝰ oꝛdo.ſ.iudicij
quẽ lex ſtatuit.nec deſit iuſta cauſa:ita ꝙ mere
ex pctõ occidi.nec deſit iuſtꝰanimus vel intentio
ſcʒ vt nõ ſit liuoꝛe vindicte ſed amoꝛe iuſticie:tũc
nõ peccat ſed meret᷑. Hec ex Angelica.nam ſᷣm
Tho.ij.ij.q.lxiiij.occidere malefactoꝛeʒ oꝛdinat᷑
ad bonũ ⁊ ſalutẽ totiꝰcõitatis. Jdeo ad illũ ſolũ
ꝑtinet cui cõmittit᷑ cura cõitat ↄſeruãde. Sicut
ad medicũ ꝑtinet pᷣcidere mẽbꝛũ putriduʒ qñ ei
cõmiſſa eſt cura totiꝰcoꝛꝑis.Uñ ꝓpꝛia autoꝛita
te nec iudeũ nec paganũ nec hereticũ licet occide
re.ſj iudicio iuſto. ¶Sʒ ð bomicidio extra
iudiciũ Notandũ ſᷣm doc.et Cãcel.alioſq; ꝙ po
teſt fieri pkib modis vt peccet qͥs in hmõi vel ve
nialiter vel moꝛtalit᷑. Pꝛio aĩo ſolũ volẽdo.⁊ hᷣ
qñq; ſolo odio.j. Johᷣ.iij. Qui odit fratrẽ ſuũ ho
micida ẽ. Iteʒ qñq; firmo occidẽdi ꝓpoſito.ſicut
Eſau voluit ipſi Jacob.hec moꝛtalia ſunt. Se
cundo vᷣbo.⁊ hoc fit qñq; pᷣcipiẽdo:qñq; ↄſulen
do moꝛtẽ alicuiꝰ ſine lege.ſicut cayphas de xpᷣo
occidendo.qñq; falſe teſtificando ↄᷣ aliquẽ.qñqʒ
ꝓdendo,ſic fecit dauid vrie.⁊ iudas xpᷣo. Item
qñq; fit detrahẽdo.vt in ſer.de detractione Hec
moꝛtalia ſunt ⁊ ↄfitẽda. Tercio oꝑe vel facto.
Et bᷣ fit qũq; venenũ ſterilitat ꝓcurado vel ↄce⸗
n

ptũ fetũ ſuffocãdo vel potũ aut medicinã talem
dãdo vt ñ poſſit talis generare aut ↄciꝑe vł na⸗
ſci ſoboles cõcepta.oẽs hmõi peccãt moꝛtaliter
Nec excuſat timoꝛ ſcãdali de hoc ꝙ adulteriũ vł
foꝛnicatio alicuiꝰ partu maniteſtat᷑. De irregu⸗
laritate aũt qꝛ nõ ꝑtinet ad ppłm ideo h̊ ñ curo
agere. O Quarto cauſam dando. puta qñ
mulier càm dedit vt aboꝛtiret᷑: opam dado retiũ
licite.ſ.ex nimia ingluuie vł nimia ſtrictitudine
veſtiũ laſciuaꝝ:aut ſaltu i choꝛeis vel ludis:vel
longo balneo nimis calido:aut grandi laboꝛe.
Hijs em ſᷣm ulb.x.li.de aĩalibo accidit aboꝛſus
Sic etiã viri et mulieres rei ſũt homicidij qꝛ lu⸗
xuriant᷑ cũ impᷣgnad.Nã dicit idẽ Alb.ix.de aĩla
libo ꝙ pᷣſertim poſt octauũ mẽſem cõpletũ:coitꝰ
cũ impgnata aboꝛſuʒ facit. Deniq; viri rei ſunt
homicidij qͥ ꝑcutiũt impᷣgnatas. Quinto ipꝛo

uiſo caſu.et tũc cũ nõ ſit volũtariũ excuſat᷑ ſi da

bat oꝑam rei licite:puta dũ edificat domũ vł pᷣ⸗
cidit arboꝛẽ ⁊ ibi caſu lapidis vel ligni aliqs in/
terijt:ſi diligẽtia debita nõ ob mictit᷑ q cq; de con
cingẽtibo:excuſat᷑.als dãdo operãa rei illicite non
æxvcuſat᷑ a pctõ.vt patet ex pᷣdictj. Uñ parentes qͥ

collocãt filios teneilos iuxta ſe non excuſant᷑ il⸗

los oppmẽdo.ij.q.v.Conſuluiſti. Niſi foꝛte ita
pauꝑes eſſent ꝙ nõ poſſent illos pãnis fouere ʒ
frigꝰ. Hec Angelica. Sexto iuſto bello.vt pu⸗
gnãdo q paganos vel hereticos.vł deſendẽdo ſe

ab eo qͥ vult occidere in neceſſitate ieuitabili:ex⸗

cuſat᷑.ſecꝰ ſi poterat euadere. Septio ſpũaliter
occidẽdo.hoc fit qñq; cogẽdo ad peccãdum ali⸗
quẽ.qñq; malo exẽplo ſcandaliſando. Itẽ mala
docẽdo. UVlcio fit ob mittẽdo.ſ.cũ poſſes libera
re ꝓximũ a moꝛte.patet diſt. lxxxiij.S.j. Unñ An⸗
