chariſſimo vẽdit dyabolo ꝓ ſtercoꝛe pcti fediſ/
ſimo ad eterna ſupplicia. Ue g̊ et ve pœõꝛi ĩpe⸗

nitẽti.Exẽplũ hic occurrit de viſione Arſenij ꝓ

qdã ligna ſuꝑaddebat ſarcine impoꝛtabili.
R irea ſcðᷣm de malis q̃ facit ĩ toto hoĩe
ipᷣm pem̃ Notemꝰplura ↄtinuando ad dicta.

Sextũ malũ in oꝛdie ad pᷣdicra ponit᷑ ꝙ pet̃
fallendo totũ hoiem necat ſcʒ in aĩa ⁊ coꝛꝑe.ſiẽc

eſca in hamo piſcẽ vł in laqo auẽ.⁊ qð peꝰẽ de

cipit inopinata moꝛte.Ecces.ix. Neſcit hõ finẽ
ſuũ.ſʒ ſicut piſces capiunt᷑ hamo ⁊ aues laq̃o.

ſic hoies in tpe malo cũ exci.ſuꝑ.⁊c. Septimũ
qꝛ gehẽne eternali obligat tã in aia qᷓ; in coꝛꝑpe

poſt reſurrectiõeʒ. Magiſter in. xlij. di. Petm̃
moꝛtale eſt qð ad pena eternã obligat. Ue tibi

inerũ

peccas ardebis ꝑpetuo.Octauũ qꝛ honoꝛẽ hu
manũ ſũme deturpat.Nã PS.teſte. Hõ cũ in⸗

honoꝛe ect nõ ĩtellexit cõparatꝰeſt iumẽtis ⁊c̃.

Immo plꝰq; bꝛutalẽ facit.qꝛ Areſto.vij.ethi⸗
coꝝ dicic ꝙ hõ pꝛauꝰpeioꝛ eſt oĩ beſtia cẽties ⁊
milleſies.qꝛ dignꝰ danatiõseterni cruciatꝰ De⸗
niq; vt foꝛtiꝰdicã peioꝛ ⁊ vilioꝛ eſt om̃i ſtercoꝛe
Juxta illud Sap.xv.Luto vilioꝛ eſt vita eius.
qꝛ ↄtrariat᷑ deo ⁊ inimicat᷑.ſed nõ lutũ. No⸗
nũ.quia infernũ in homine facit ⁊ parat. Aure
olus in cõpendio dicit.Peccatũ ex homine in⸗
fernũ facit inquit.quia in peccatoꝛe eſt ignis in
extinguibilis auaricie ſicut in inferno.fetoꝛ lu⸗
xune.tenebꝛe ignoꝛantie.vermis moꝛdens con
ſcientie demones ꝑ effectũ.ſuꝑbia ira ⁊ odiũ et
hmõi que ſũme ſunt in inferno. Decimũ ma⸗
lum.quia calamitati ſᷣuitutis ſubiugat. Joh̊ᷣ.
viij. Qui facit peccatũ:ſᷣuus eſt peccati.Augꝰ.
Peccatoꝛ ſᷣuus eſt tot demonioꝝ quot vitioꝝ
hꝛyſ.Diabolus poteſtatẽ habet ſuꝑ peccato⸗

re ſicut homo in ſubiugato pecoꝛe. O ergo infe

lix peccatoꝛ vide malũ peccati ⁊ conuertere.
LCcirca tertiũ de malis que facit pctm̃ in oꝑpe
Notandũ ꝙ pctm̃ facit plura mala hoi in oꝑe
Et ↄtinuãdo ad pᷣdica Undecimũ malũ in
oꝛdine ponit᷑ ꝙ laboꝛes oiĩm operũ pᷣmijs ena
cuat vicq; que hõ fecit a puericia oꝛando:miſſaʒ

audiendo.⁊ ſic de alijs.Aureolus in pendio

lib.iij.c.vij.ponit exemplũ.ꝙ ſicut ait ramus p

ciſus ab arboꝛe areſcit cũ fruccibus habitis in
eo:ſic exciſa aia ꝑ pœm̃ a viroꝛe gratie ⁊ pᷣmioꝝ
areſcit ⁊ ad incendiũ inferni abilitat. Sed di.
Quo g̊ depereunt illa. Rñdet Aureolus ibidẽ

ꝙ ne aliqð bonũ inquit pereat illa bona oꝑa qᷓ
quis peccando moꝛtificat alijs ſaluañdis da⸗
bunt᷑.ſicut qñ moꝛtuo aliquo coꝛꝑaliter in bo
nis ſuis alij ſuccedũt. Hoc aũt intelligendũ eſt
ſm doc.ꝙ illa alijs dabunt᷑ ad gaudiũ in celo

inqᷓntũ beati om̃s gaudebũt no ſolũ de bonis
opꝑibo a ſe factis:ſed etiã de illis q̃ alij fecerũt ad

laudẽ dei. Deniq; duodecimũ malũ facit.qꝛ
moꝛtificat queq; o ꝑa in peccato faca:ita vt nũ

rũt viuere q̃ moꝛtua nata fuere. Decimũtertiũ

malũ.qꝛ naturaliboin bonis vulnerat.ita ꝙ in
tellectus obſcuret᷑ in cognitõe veri ⁊ affectꝰ tepe
ſcat in oꝑatione boni ac mẽoꝛia in recognitiõe
bfſficioꝝ dei ebetet᷑ ꝑ pœm.vt hec ðt Aureolus
Decimũq̃rtũ qꝛ omibo gr̃e ⁊ glie bonis expo
liat:vt patuit ex die. Ultimuũ:qꝛ oĩa dei oꝑa

3 hoiem ꝓuocat.Nam Augꝰ. ðt.qꝙ offenſo cre⸗

atoꝛe offendit᷑ oĩs creatura. Ideo adindictaz
ↄtra peccatoꝛẽ armabit᷑ in fine mũdi in ludicio
Sap. v. Armabit creaturam ad vlcionem ini⸗
micoꝝ:⁊ pugnabit cũ illo oꝛbis terrarũ contra
inſenſatoſ.O ergo miſerrime paõꝛ quid fades

—

Bermo

quãdo terra ⁊ aqua damabũt ↄtra te di. Sub

mergat᷑ in pfundũ inferni. Ignis dicat.ↄburat᷑

iſte maledictus in eternũ.Demones clamabũt.
O maledicte veni nobiſcũ ad penas. Ingeli di
cent. Diſcedite maledicti ad penas ſempiternas
Creatura ois dicet.Ad ifernũ ad ĩfernũ ad moꝛ
tẽ ⁊ ignẽ o maledicti pctõꝛes qꝛ offendiſtis deũ
noſtrũ creatoꝛẽ. Ue ve miſerio.Age ergo chariſ⸗
ſime penitentiã.vide chꝛiſtũ paſſum te vocantẽ
⁊c̃. Rogemus g ipᷣm chꝛiſtũ ⁊c̃.

Feria ſexta poſt Cinerũ Sermo.iij.de pecca
toꝝ nocumentis alijs ſq; in moꝛte ⁊ poſt moꝛ⸗
tem in omnibus.

, . „ . 7 5
.. Itis filii patris
2 f veſtri ꝗ in celis eſt.qui ſolem ſuũ oꝛi
ri facit ſuꝑ bonos ⁊ malos Matthᷣ.
v.⁊ in euãgelio hodierno. Uerba ſũt ſaluatorꝭ
naſtri:quib docet nos tanq; bonos filios dei
. imitari ipᷣm in dilecciõe ꝓximoꝝ etiã inimicoꝝ
Et quõ hoc faciamus Aug. ↄtra fauſtũ edocet
ꝙ ſicut deus ſic düigit homines ꝙ odit in eis
peccatũ:licet diligat id quod bonũ eſt in homi
ne ſcilicet rationalẽ creaturã tamen odit illius
iniquitatẽ. ꝓpter quod aliquos odire dicit᷑ ob
peccatuʒ quod ſũme odit. Sic nos debemus

filij dei. Unde in pꝛoximo naturã debemus di
ligere ⁊ uõ niſi ꝓpter peccatũ odire. Itẽ Chryß.
ſuꝑ Matth ad id dicit.ꝙ deus oĩa bona dat.
2 ſolem oꝛiri facit ꝓpter bonos nõ ꝓpter malos
ſed flagella ⁊ omnia mala dat ꝓpter malos nõ
Apter bonos vt ſic oſtendat amoꝛẽ ad iuſticiaʒ
⁊ odium ad peccatũ.Sed quaredeus intantũ
odit peccatũ niſi ꝓpter malũ quod facit peccatũ
homini perdendo creaturam dei nobiliſſimã.
Sic ergo ⁊ nos debemus ꝓximũ diligere odi
endo ⁊ coꝛrigendo ſcilicet illoꝝ peccata ⁊ cauẽ⸗
do ꝓpter mala que infert. De his in euangelio
etiam dicitur dictũ foꝛe antiquis.Diliges ꝓxi⸗
mũ ⁊ odio habebiſ inimicũ.Et hoc ᷣm Oꝛigj.
intelligitur de dyabolo ⁊ peccato que ſunt odi
enda. Itaq; de malis que facit peccatum ho
mini tria myſteria dedarabimus pᷣter pᷣdicta
Seene de malis que facit in hois moꝛte.

0 —

. cõᷣm de malis q̃ facit poſt moꝛtẽ ĩ pctõꝛe.
. Terciũ de malis q̃ facit ĩ leſiõe oĩs creature.
Item alið thema pꝛo hoc ſermone Ps.xxxiij.
. Moꝛs peccatoꝛuʒ peſſima ſcilicet ꝓpter mala
que facit peccatum in moꝛte
3 ,„ M Kirca pꝛimũ notandũ ꝙ peccatũ facit
. multa ⁊ maxima mala ⁊ nocumẽta homini tã
4 „ *. in vita vt pꝛecedenti ſermone dictum eſt qᷓ; etiã
1. * * in moꝛte ⁊ an moꝛtem vt patet hoc ſermone.
. Pꝛimonanq; quia peccatũ moꝛtale ſolatio
MW . oopmni in moꝛte pꝛiuat vt patet per Bureoluz in
compẽdio.li.iijc.vij.Et declaraturquia pᷣuat
a .
.
—. . .„„
₰△
2*
—
4

pꝛoximos diligere ſed peccatũ odire vt ſimus

In

hominẽ. Pꝛimo ſolatio rerũ viſibiliũ que dile

xit.ſcilicet cibo ⁊ potu:amicis:vxoꝛe:rebus:di
uitijs ⁊ coꝛpoꝛe.Si dicas.ꝙ nõ ſoluʒ peccato⸗
res:ſed etiam iuſti pꝛiuabunt᷑ talibus in moꝛ⸗
te. Reſpondet᷑ ꝙ veruʒ eſt:tamen iuſti ex bmõi

pꝛiuatiõe nõ habent totalẽ meroris deſolatio⸗

nem.quia letificat eos ſpes maioꝛũ bonoꝛum

obtinendoꝛũ in futuro ſcilicet pꝛo cibo et potu

eternas delectatiões felicitatis celice.p amicis

habebunt xpᷣm beatam virginẽ ⁊ omnes ange

los ⁊ beatos:ꝓ diuitijs ⁊ rebus indeficientem
theſaurũ ⁊ regnũ celeſte.p vxoꝛe ⁊ filijs ſempi⸗
ternum gaudiũ.Coꝛpus autẽ qð coꝛruptioni
relinquitur ſperant reſurrecturũ in gloꝛia.Sʒ
peccatoꝛ totali meroꝛe plenus erit quia nõ ha⸗
bet ſperare bona celeſtia:ſed penas debitas ꝓ
peccatis. Secundo ergo pᷣuat peccatũ ſolatio
fiducie anime ⁊ coꝛdiuʒ.quia timere habet ho⸗
mo ob peccatũ ſupꝛa ſe deũ iudiceʒ quẽ cõtẽp⸗
ſit. infra ſe infernũ quẽ demeruit.ante ſe vitam
futurã ad qua ibit vbi nil ſibi congregauit.re⸗
tro ſe omnia peccata pꝛeterita pꝛo quibo ſcilicet

rõnem reddere debet ⁊ penã incurrit. Hec Gre.

ſententiałr. Tertio peccatũ pᷣuat ſolacio bonis
debito in moꝛte ꝑ bona opera que om̃ia perdi
dit ꝑ pctm̃.vt in pᷣcedẽtibo ſᷣmõib dicũ ẽ. N
Exẽplũ habemus ex euãgelio de diuite epu⸗

lone Luc.xvj.qͥ ex omibo bonis que habuit ⁊ qᷓ
geſſerat necↄſolationẽ vnius gutte aque obti⸗

nere potuit vnq; in futuro. Item audiui a nar
rantibo fidedignis ꝙ in h̊ regno ſtipendiarius
qdam dũ moꝛeret᷑ aiam ſuam alloquebat᷑ tali⸗
ter di. Egredere maledicta aia mea egredere:no
li me cruciare.nullũ bonũ feciſti in hac vita.va⸗
de ergo iam cũ diabolo. ⁊ ſic infelix expirauit.
Secũdo.quia peccatũ in moꝛte turbat. Au⸗
reolus vbi ſupᷣ dic. Lurbabit᷑ peccatoꝛ in moꝛ
te quãdo videbit ↄcurſum demonũ ad animã
rapiendã:⁊ ↄcurſum ꝓpinquoꝝ vł alioꝝ ad di
ripiendas res ſuas cum maximis laboꝛibo ac⸗
quiſitas. LTreñ.j.Non eſt qͥ ↄſolet᷑ eam ex omi⸗
bus charis ſuis.om̃s amici eius ſpꝛeuerũt eaʒ
⁊ facti ſunt inimici.O q̃lem ⁊ quantã elemoſy⸗
nã tũc faciet peccatoꝛ trifarie oĩa ſua dando.ſcʒ
coꝛpus ranis ⁊ vmibo.res hoibo mũdi.⁊ aiam
demõib. Ue ̊ pcõꝛi. Uñ Haymo ſuꝑ Apoc̃.
öt. Nulla maioꝛ acerbitas qᷓ; moꝛs ipᷣa in pœõ
moꝛiẽtꝭ. Tertio pctim̃ in moꝛte hoĩem accuſat
⁊ teſtio nio ſuo repꝛobat.ſicut furtũ reptũ apð
furẽ ipᷣm dãnat ⁊ accuſat.psð. In oꝑibmanuũ
ſuaꝝ ↄpꝛehẽſus eſt pctõꝛ. Ber᷑.O qͥd faciet mi⸗
ſer pctõꝛ cũ ſtabũt om̃ia pctã cõtra eũ dicentia.
Tu nos egiſti.tua oꝑa ſumus iã te nõ deſere/⸗
mus ſʒ ad iudiciũ tecũ pergemus ⁊ teſtimoniũ
ↄtra te perhibebimus.Opera em illoꝝ ſequũt᷑
illos Apocal.xiiij.O ergo homo fuge peccatũ.
Ultimo. quia ſententiam damnationis ex⸗

poſtulat: ſicut ⁊ iuſticia dei dictat: vt nullum

* .
—

Babbato poſt Cinerũ

malũ ſit impunitũ ſᷣm dictum Aug.in enchiri⸗
dion. Ecce quãta mala facit peccatũ bominib⸗
O maledictũ peccatũ vtinam nõ eſſes qᷓ; bene
ſine te eſſemus.
O LCirca ſcouʒ de malis q̃ facit petm̃ poſt
moꝛtẽ.Nota pᷣcipua q̃ttuoꝛ indicibilia q̃ cõti⸗
nuãdo ad pᷣmiſſa in oꝛdine ſunt hec. Quinto
pctm̃ poſt moꝛtẽ oia mala penalia incurrere fa
cit.ſ.famẽ:ſitim ignẽ vermẽ eſtũ frigꝰ cruciatuʒ
⁊ moꝛtẽ ⁊c̃.et ĩ ſůmo gradu penalitatcis.Deut.
xxxij.Cõgregabo ſuper eos ſcilicet peccatoꝛes
mala.et ſagittas meas cõplebo in eis.hoc eſt.
plenarie vſq; ad ſummũ ꝑficiam in eis vt am⸗/
plioꝛ cruciatus eſſe nõ poſſit in mundo Quis
nanq; dicʒ qͥt ſunt cruciatus in hoc mundo ⁊
amplius in inferno. Sexto quia ſuffragia

eccleſie omnia ifructuoſa ſibi reddit. Undenõ

valebit peccatoꝛi moꝛtuo ille cantꝰ eccleſie. Re/⸗
quiẽ eternã dona eis domine.nec oblatio miſ⸗
ſe. deniq; nec merito paſſionis chꝛiſti qð eſt in
dicibile nec alijs gaudebit. Septimo quia
nihil qð deſiderat habebit ſed per cõtrariũ om
ne qð nolet ſuſtincebit.vt ptʒ ꝑ Aug.Unde ps.
Peccatoꝛ videbit(ſciliq; ꝙ boni ſaluati ſunt in
celo ⁊ ipᷣe nõ⁊ iraſcetur:dentibus ſuis fremet
⁊ tabeſcet deſideriũ peccatoꝛũ peribit. Octa⸗
uo quia in inferno ſine releuatiõe omni immi⸗
tigabiliter perpetuo manebit:ſciens illð Eſa.
vlci.Vermis eoꝛũ nõ moꝛietur ⁊ ignis eoꝝ nõ

extinguetur Berñ. Ille pene infernales nõ ha⸗

bebunt momentaneũ interuallũ nec finalẽ ter⸗
minũ. Heu ergo q; amariſſima et indicibilis
illa penitentig.
LCirca terciuʒ de malis que facit pecca⸗
tum in vniuerſo Nota ꝙ pꝛo regula generali
theologica habetur videlicet ꝙ peccatum toti
vniuerſo mũdo nocet in multiplici malo.iõq;
cauenduʒ eſt conatu ſummo. Decdlaratur ſᷣm
Aureo.vbi ſupᷣ.⁊ doct᷑.alios in omnibꝰ. Pꝛi
mo enim nocet viatoꝛibus vniuerſis. Pꝛimo
quia ſepe deus iratus ꝓpter peccata maloꝛum
hominũ mundo ⁊ certis regionibus vel ciui⸗
tatibus flagella infert.quibus etiam innocen
tes ⁊ iuſtos ferit vt patet in diluuio ⁊ ſodomi⸗
tis vbi plures infantes ſunt perempti.Et in pe
ſte multiplici.? in exterminatione regnoꝝ ⁊ iu
deoꝛũ ⁊ huiuſmodi. Sicq; nocet omnibo crea
turis mundi:quia omnia plagantur ſepe vel
multa etiaʒ bꝛuta ⁊ inſenſibilia ꝓpter hominũ
peccata grandinibus ⁊ alijs cladibus. Secũ⸗
do quia ꝓ eo ꝙ homines peccant acies demo⸗

nuʒz magis inſoleſcũt ⁊ inualeſcũt m Aurooo. lio ho
verbis inſinuat᷑ peccati malũ graue:quia obce
cat coꝛ etiam in ipſis peccatũ deſerentibus: vt

ibidem ſupꝛa. Sicut exemplũ cum hoſtes in⸗
ſoleſcunt quãdo bella cõtraria in pꝛincipio de
ppmun?᷑.Tercio quia peccatoꝛes multos ſcan⸗
daliʒant ad peccanduʒ et inficiunt.⁊ ſic dei ira
coõtra omnes pꝛouocatur. Secundo peccatuʒ
nocet in purgatoꝛio expiandis:quia peccato⸗

res nõ poſſunt eos taʒ efficaciter iuuare ſuffra

gijs ſicuuſi eſſent in gratia.vt patet ⁊ t. Ter⸗
cio nocet damnatis. Sed quomõ hoc.Aureo⸗

lus ſupꝛa reſpondet ꝙ per modũ cõiunctiõis.s

Quanto em̃ plures erunt in inferno tanto ma
ioꝛ hoꝛroꝛ ⁊ maioꝛ illoꝝ pena erit.Subdit.Fal
lit em̃ in inferno regula illa. Solaciũ eſt miſen
ſocios habere penaꝝ.Exemplũ.quãto plura li
gna ſunt in ignetanto foꝛtiũs ardere habebũt
Sic in ꝓpoſito. OQQuarto nocet ſaluatis.
Sed quõ poteſt peccatoꝛ nocere ſaluatis ⁊ bea
tis angelis ac ſanctis in celeſti beacitudine per⸗
fecta. Reſpondet aureolus vbi ſupᷣ ꝙ ꝑ modũ
abſtractionis.quia ſi peccatoꝛ nõ peccaret ſʒ ſal
uaret᷑:ex cõſoꝛtio ⁊ ſocietate ſua in beatis auge⸗
ret᷑ gloꝛia accidẽtalis oĩm beatoꝝ:vt daret ſᷣm
om̃es doctoꝛes ſuꝑ quarto.Et ſic peccatoꝛ ipſe
abſtrahendo ſea gloꝛia quantũ ad ſe minuit il
loꝝ głiam accidentalem. Sed ſi queras.Nũ⸗
quid ergo beati minus gaudebunt ꝓ eo ꝙ iſte
vel ile peccatoꝛ nõ ſaluat᷑. Reſpondet᷑ ſᷣm do⸗
ctoꝛes ꝙ in nullo minuit᷑ iloꝝ gaudium.quia
qð iſte peccatoꝛ perdit coꝛonã gaudij alius ac⸗

pit.Et ſic dici Apocal.iij.Lene quod habes

vt coꝛonã tuã nemo accipiat. Unde nõ minuit
gaudiũ illoꝝ ſed erit de alio qui accipit coꝛonã

⁊ non de iſto peccatoꝛe qui perdidit illoꝝ gau⸗

dia quo ad ſeipſum:⁊ beate Marie ac chꝛiſti
mernita ⁊c̃. Exemplũ ad id legitur de pluribus
euntibus ad peccandũ ꝙ obuiauit xpus dñs
vulneratus ⁊ ſanguine recenti fluens ſingulis
ſic dicens.O miſer ecce quõ te ⁊ om̃es chꝛiſtia⸗
nos redemi:vt quid redditis odium ꝓ dilectio
ne.Quare vos perditis.⁊ ſic pᷣcium ſanguinis

mei vilipendit ⁊c. O ̊ peccatoꝛ chꝛiſtiane cur

infelix in peccato viuens nõ parcis tibi:nõ ami
cis tuis.nõ purgandis.nõ beatis.nõxcreaturis
deniq; nõ chꝛiſto paſſo.O miſernime cur viuis
vt omnibo noceas:⁊ ſic teipᷣm cũ demonib per

das.miſerere ſaltem tuijpſius ⁊ paſſionis chꝛi
ſti ac beate Marie compaſſiõis vt penitentiaʒ
agas. Rogemus ergo chꝛiſtuʒ vt det nobis in

pᷣſenti gram ⁊ in futuro głliam. Amen.

Sabbato poſt Cineꝝ Sermo quartus. de
nocumentis alijs peccati.ſcʒ que facit etiam pe

nitenti poſt veniã ⁊ recidiuanti.

Rat enim coꝛil
loꝝ ſq; diſapuloꝝ obcecatũ. Marc.

e
“ vj.⁊ in euagelio hodierno. Quibus

fuit in diſcipulis xpᷣi ⁊ qᷓnto plus in alijs. Ecceꝰ
em̃ vt ðt euãgeliũ dñs ieſus poſtq; qmʒ milia

viroꝝ ſatiauerat ð qͥnq; pãibo⁊ duob piſcb pᷣ

cepit diſcipuł vt pᷣcederẽt eũ trãſfretũ.na ipᷣe ſołꝰ

*

1

pe

unu

Bermo

aſcẽdit in montem oꝛare.Et cum ſero eſſet erat
nanis in medio mari.⁊ vento cõtrario flante la
boꝛabant remigando.ac circa quartã vigiliam
noctis.hoc eſt ante auroꝛam venit ieſus ambu
lans ſuꝑ mare. Illi autẽ turbati ſunt putantes
eſſe fantaſma.Et ieſus dixit.Cõfidite ego ſum:
⁊ aſcendit ad illos in nauim ⁊ ceſſauit ventus.
Et ſtupebãt.nõ em̃ itellexerant de panibo.Erat
em̃ coꝛ eoꝝ obcecalũ. Ubi Beda dicit. Carna⸗
les adhuc diſcipłi ſtupebãt de magnitudie mi
raclłoꝝ.necdũ tñ in xpᷣo vᷣitatẽ diuie maieſtat
cognoſcere valebãt.erat em̃ coꝛ eoꝝ obcecatũ.ſ.
ex peccatis pꝛecedentibus.Sic multi xpᷣiani in
tantũ o bcecant᷑ peccatis ꝙ licet quottidie audi
ont ex ſcripturis mala peccati ⁊ danationẽ re⸗
pꝛoboꝝ:ac eciaʒ ꝓmiſſa chꝛiſti penitentibo ⁊ eiꝰ
mira myſteria quibuſ docet fugere vida ſed tñ
non valent effectu cognoſcere.De iſtis patet in
euangelio. Unde de nocumentis peccati tria
adhuc myſteria declarabimꝰhoc ſermõe. Pꝛo
quo alið thema.j.Cho.xv.Euigilate iuſti ⁊ no
lite peccare.
Pꝛimũ de mał qᷓ fac etiã in pcõꝛe penitẽte.
Secũduʒ de malis que facit etiam poſt ob⸗
tentum venie
Terciuʒ de malis q̃ facit in hoĩe recidiuãte
Circa pꝛimũ notandũ eſt ꝓ generali re
gula ſᷣm aureolũ ĩ cõpendio li.iij.c.vij.ꝙ pctm̃
eſt tale malũ ꝙ nõ tm̃modo nocʒ in peccato exi

ſtenti acin eo moꝛienti.ſed etiam mulcipliciter

nocet hoĩ peœm̃ deſerenti ⁊ de illo penitenti.De

claratur in pluribo nocumentis que facit etiaʒ

penitenti. Pꝛimũ nocumentũ facit quia oculũ

cognitõis etiã in penitẽte obſcurat. Hoc daret

manitfeſte. Pꝛimo ex ratione.qꝛ quanto quis
mũdioꝛ pcõ tanto plus illuminat᷑ in cognitio
ne diuinox.iuxta illud Matth̊.v. Beati mũ⸗

do coꝛde qm̃ ipſi deũ videbunt.ergo amplius

mundi amplius videbunt.iuxta topicã maxi⸗
mã.Sicut ſimpliciter ad ſimpliciter ſic magis
ad magis ⁊c̃.Et hoc patet in religione quacũ⸗
q;:etiam apłoꝝ ꝙ Johes qui erat mũ dioꝛ ce⸗
terj vtpote vᷣgo pᷣillumiatꝰfuit.Sic ⁊ ꝑ ↄtrariũ
quãtũ quis in pluribo peccauit tanq; oculus
pꝓdebilitatus vel in tenebꝛis detentꝰminꝰ de lu
ce habebit etiam poſt liberationeʒ Aug.Egris
oculis odioſa eſt lur. Scðo daret ex diſcipu
loꝝ xpᷣi obcecatiõevt ptʒ in euangelio.In huiꝰ
etia figurã xpᷣs dñs quendã cecũ illuminauit
expuens in oculos illius tñ nõ vidit ꝑfecte ſed
videbat homines quaſi arboꝛes ambulantes
⁊ poſtea impoſuit iterũ ſuꝑ oculos illius ma⸗
nus ⁊ cepit videre clare.vt pat Marc.viij.ad
ſignificandũ ꝙ peccatoꝛ penitẽs minus videt

qᷓ; ſi eſſet mundus niſi a xpo ampliꝰ illuminet

S Secundo qꝛ ad penã tꝑalem obligat.
Nam licet peccatũ quo ad pena eternã remitta
tur ꝑ penitentiã tamẽ obligatur homo ad ſatii

.
facienduʒ vel in pᷣſenti vel in purgatoꝛio.iuxta
illud Matth.v. Nõ exibis inde donec reddaſ
nouiſſimũ quadrantẽ. Tercio quia regnuz;
celoꝛũ intrare retardat. Nam taʒ diu differtur
a gloꝛia quouſq; de omniũ peccatoꝛũ moꝛta⸗
lium ⁊ venialiũ reatu ſatiſrfacit vel hic vel i pur
gatoꝛio.et fit homo ſine omni macula ſicut in
baptiſmo. Hec Aureolus ⁊ docc᷑.in.uij. Z
Quanto quia innocentie pᷣme gloꝛia nunq;
recuperat. Idem Aureolus dicit. Sicut inquit
virgo ſi coꝛrupta fuerit de cetero nunq; virgo
erit.ita ⁊ ſemel peccãs nunq; ſe nõ peccaſſe gau
debit. Uerütamen ſaluabit per penitentiã: ſed
gliam innocentie nõ recuꝑabit.am ſᷣm phᷣm
ij. Periher. Pꝛeteritũ impoſſibile eſt poſtea fo
re nõ pᷣteritum cum implicat ↄtradictionẽ.Ex⸗
empla plura ponit Aureolus ibideʒ ꝙ poſt ſa⸗
nationem etiam vulneris ſemꝑ manet cicatrix

vel ꝙ fuerit vulneratus. Item qui ſemel furat᷑

7 de hoc ↄuincit᷑ ſemꝑ dicit᷑ fur. It†tem Symon
quẽ dñs a lepꝛa mũdauit ſemꝑ vocatus ẽ Sy⸗
mon lepꝛoſus. Et Maggdalena peccatrix ⁊c̃.
Sic in ꝓpoſito.O ergo quale ⁊ quantũ maluʒ
eſt peccatum quod ſic nocet.Nam ſi perdis au
rum vel veſtem recuperare potes:ſed nõ recu⸗

perabis innocentiam quã perdis per peccatũ:

liq; ſalueris peniteñ.
V irca ſcðõm de malis que facit pctm̃:etiaʒ
poſt obtentum venie ſiue remiſſionem totalem
culpe. Pꝛo quo nota ↄtinuando ad pᷣdicta in

oꝛdine. Quinto nocet homini peccatũ etiam

poſt remiſſionẽ.quia affectum tepidum reddit
⁊ amoꝛis feruoꝛẽ minuit:vt oſtendit Aureolꝰ

ſupᷣ. Sicut em̃ in pede vulneratus etiam ſana/

tus claudicat.? ſicut edlipſis ſolis diu poſtmo⸗
dũ nocetterre eo ꝙ modico tꝑe ſibi virtus radi
oꝝ ſolis ſubtrahit᷑.ſic peccatũ etiam poſt remiſ

ſio nẽ relinquit effectum nociuũ in hoĩe. Unde

dictum eſt homini poſt peccatũ Geñ.iij.¶ DHale
dicta terra in oꝑe tuo.Lyra. hoc eſt. ſterilis eric
terra ꝓpter peccatũ tuũ:quia poſt peccatũ nõ ꝓ⸗
ducit fruccum ↄuenientẽ homini niſi cuʒ labo⸗

re ⁊ cultura que ante ſponte ꝓducebat fructus

cõuenientes in abũdantia ⁊ ꝓduxiſſet ſi homo
nõ peccaſſet.ſic poſt peccatũ ſterilis fit homo a
fructu charitatis niſi cum laboꝛe ſe exercitet.
Sexto nocet quia bene oꝑari impedit ⁊ diffi
cilem facit. Unde Augꝰ.de ſe poſtq; conuerſus
fuit dicit.plus valebat malum inolitum:qᷓ; bo
nũ inſolitů. xXꝓ Septimo.quia ↄtra tepta
tiones reſiſtentiũ diminuit ⁊ debilem efficit. ſi⸗
cut arboꝛ inciſa cito deijci᷑. Uñ Samſon poſt
crinium abſciſionem vires perdidit Judic.xvj
⁊ poſtqᷓ; homo pᷣmus peccauit.liq illð peccatũ
ꝑ chꝛiſtuʒ nobᷣ ſit deletum:tñ ſepe in vitia ⁊ mi⸗
ſerias labimur. Octauo. quia doloꝛẽ ⁊ timo
rẽ aie bone ſꝑ infligit.qꝛ em̃ certũ eſt peccaſſe.iõ

ſemꝑ babet dolere ⁊ timere.quia incenus eſt de

Dominica. I. quadrageſime

venia. Augꝰ. de pe. di. itj. crca pᷣncipiũ dicit. Ue

re penitens ſemꝑ doleat ⁊ de doloꝛe gaudeat ⁊
nõ ſemꝑ doluiſſe doleat.quia vbi finit᷑ peniten
tia nil remanet de venia.hec ex compendio ᷣm
Aureo.O ergo q; peſſimũ eſt pem.
Circa tertiũ nota ꝙ peccatũ fadt plurima

mala in hoiĩe recidiuante ᷣm eundem Aureolũ

vbi ſuß. Pꝛimo qꝛ homo fit impotẽtioꝛ ad
reſurgendũ ex aſſuefactione.qꝛ per pᷣm de me
moꝛia ⁊ remi. Conſuetudo eſt altera natura.
Secũdo quia culpa fit grauioꝛ ad punien⸗
dum. ſlam nullũ peccatũ remanet impunitũ.
vt dicit Augꝰ. Tertio.quia diabolus diffici
lioꝛ fit ad expellendũ.quia plures demones in
tali dñant᷑. Luce.xj. Tũcaſſumpſit diabolus
ſeptem alios ſpũs nequioꝛes ſe:⁊ ingreſſi habi
tant ibi:⁊ fiunt nouiſſima homis illus peioꝛa
poꝛibus. Quarto.quia deus fit inexoꝛabili⸗
oꝛ ad placandũ:eo ꝙ talis facit ſe indignioꝛem
ad dei miſericoꝛdiã ⁊ gratiam.ſed peccatoꝛib-
ſummũ remediũ eſt ſeruire beate virgini Ma
rie ⁊ ad ipſam recurrere vt ſaluent᷑ eius interuẽ
tu. Z Exremplũ ad id ponamus de ipſa be
ata Maria. qm̃ dies hodierna ſcʒ ſabbati ipſi
eſt deputarta ꝑ hebdomadas.Legit᷑ quippe lib.
apum. ⁊ in ſpeculo exem.diſ.v.exemplo.lxiiij.
ꝙ vir qͥdaʒ deuotus oꝛdinem QLiſtercieñ.intra
uit vbi diu ſancte vixit.ſed poſtea diabolo tem
ptante victus:in peccatũ cecidit cũ multoꝝ ſcã
dalo: ꝓpterea grauiter tribulatus (vt cõſtitutio
nes oꝛdinis dictant) poſtea ad coꝛ redijt ⁊ bea⸗/
tiſſimã virginem Mariam pᷣeb ⁊ lachꝛymis
nõ modico tꝑe rogauit.⁊ quadã die oꝛans ra⸗
ptus eſt in exceſſum mentis.viditq; głioſaʒ vir
ginem ſpecioſiſſimã in bꝛachio ieſum ꝑuulum
tenentẽ.⁊ ꝓcidit poſtulans liberari a peccato ⁊
tribulationibus:⁊ ad gratiã pꝛioꝛis vite reſti⸗
tui.viditq; matrẽ virginẽ ſuſplicantẽ filio.ſed

puer ieſus vultum auertebat a fratre illo. ma⸗

ter iterũ rogabat vultũ benignitatis conuerte⸗
re ad illum.tandem poſt piam ſupꝓplicationem
plurimã chꝛiſtus ꝓ matre indulgentiã illi pᷣſti
tit ⁊ ißm ad gram pᷣmã reddidit. Rogemus er
go dnm noſtrũ ieſum chꝛiſtũ ⁊c̃.

Dſica bma quadrageſime. Sermo qͥntus
in mane ſò de cauendo moꝛtali peccato ſuper
omnia cõmoda ⁊ incõmoda.

E .
Wctus eſt Je/
d ſus in deſertum a ſpiritu vt tempta
ret᷑ a diabolo. Matth.iiij.⁊ in euan
gelio hodierno. Ad idẽ thema aliud.Accedens
temptatoꝛ dixit ei. Si filius dei es:dic vt lapi⸗
des iſti panes fiant. Ibidem.Dñs ieſus dei fi⸗
lius:ſicut voluit naſci in mundũ ꝓ noſtra ſalu
te.ita ⁊ temptari ⁊ patiꝓ nobis voluit: quate⸗

nus ſua temptatione et paſſione diabolũ vin⸗
ceret ⁊ ↄfunderet ⁊ nobis exemplũ vincendi pᷣ⸗
beret ad om̃e peccatũ vitandũ.vide euangeliũ.
Nota ꝙ vt GBrego.in omelia dicit.quibus m
dis inquit diabolus pᷣmũ hominẽ ꝓſtrauit:
dem modis ſecũdo homini ſq; chꝛiſto tempta⸗
toꝛ ipſe ſuccubuit. Hec ille.Ex quo videt᷑ ꝙ idẽ
diabolus ſũmus ſq; lucifer temptauit chꝛiſtuũ:
qui ⁊ pᷣmũ hoĩem temptauerat.in cuius ſignũ

D

eiſdem modis temptauit chꝛiſtum ſicut ⁊ ilũ:

vt declarat idem Grego.ibidem.quia pᷣmũ ho
minẽ temptauit de tribus.ſq; de gula vt comæe⸗
deret de ligno vetito.⁊ de vana gloꝛia dicens.
Eritis.ſ.głioſi ſicut dij. Ac de auaricia ſò ð ſaẽ
tie boni:⁊ mali appetitu. Nam auaricia eſt om
nis rei inſatiabilis cupiditas.ſic ⁊ ſacẽtie. Sed
⁊ ipſum cbꝛiſtũ de his tribus temptauit ſq de
gula di. Si filius dei es: dic vt lapides iſti pa⸗
nes fiant.Et de vana głia dicẽs.Mitte te deoꝛ
ſum.Nam ſᷣm Lyrã. Intendebat demon uũluc
chꝛiſtũ poꝛtans ſq; ad templi pinnaculũ vt ipᷣe
ieſus a populo ciuitatis quaſi volare videret᷑.

⁊ ſic illis collaudantibus:in vanã głiam ferret᷑

ſed chꝛiſtus diuina virtute fecit ꝙ nullus eum
vidit.nec qdðᷣ ſuadebat demon fecit. Iteʒ tandẽ
temptauit eũ de auaricia omnia regna mundi
ſibi oſtendendo ſq; ad intellectuʒ. ⁊ enarrando
gliam illoꝝ ⁊ ꝓmittendo dicens. Hecom̃ia ci⸗
bi do. Sed chꝛiſtus vicit eum ⁊ angeli acceſſe⸗
rũt miniſtrañ.xpᷣo tãqᷓ; vo deo ſerui.Gancus
Vincentius de valẽ.di.ꝙ miniſtrauerũt appoꝛ

tantes olus coctum a beata virgine Maria ꝓ

refectione.⁊ aſtantes tanqᷓ; regi milites ꝓmpti

obedire adoꝛantes chꝛiſtum. O qᷓ; beatu illud
fuit pꝛandiũ chꝛiſti poſt ieiuniũ.⁊ patʒ cuange

liũ. Itaq; exquo chꝛiſtus perſuaſiões demo⸗
nis reſpuit ꝑ om̃ia temptamenta:exemplũ no⸗

bis pᷣbuit peccata cauere ſi volumus cum xpᷣo

⁊ angelis in celeſti cõuiuio gaudere.idorco de
peccato in generalitria myſteria dedlarabimus
hoc ſermone.
Srans de ſũmopꝑe cauendi circũſpectione.
Scm de eiuſdem rõnali ꝓbatione.
Tertiũ de eiuſdem exẽplari oſtenſione.
B Lirca pᷣmũ de cauendo peccato ſũmopere
Notandũ eſt ⁊ ꝓ regula vel ↄduſione generali
tenendũ.ꝙ moꝛtale peccatũ eſt tam peſſimũ ꝙ

Apter nullum cõmodũ aſſequendũ.vel eciaʒ in

comodũ vitandũ:debʒ homo ipſum cõmittere
vel in eo ſtare per modicum. declarat᷑ ꝑ plures
conſiderationes.
Pꝛima de bonis mũdialibo.
Secũda de viuentibus.
Tertia de ſentientibo.
Quarta de bumanalib.
Quinta de cõmunitatib⸗
Sexta de celeſtib.
Septima de operationibus.

—

— 2 — —

— — —

—à

f —*

— — , — — —

☛

ni
⸗
Zin

Pꝛima oſideratio de bonis mũdialibo:qͥ ſunt
aurũ ⁊ argentũ:lapides pᷣcioſi ⁊ oĩa elementa ⁊
omẽs ſtelle celi ſol luna que ſunt pulcherrima.
Kananecnli ꝑ ĩpoſſibile.ꝙ ſi oĩa hec ⁊ q̃cũq;
ata a deo poſſes obtinere et dominatũ oim:
ac mũdi totiꝰ.nunqͥ d deberes ꝓ his oibus pec
care vnũ pctm̃ moꝛtalevt poſſes habere.O aia

piana rndeo tibi ꝙ nõ deberes facere enam ſi
mille mũdi foꝛẽt milæſies pulchꝛioꝛes iſto mũ

do.⁊ ſi iã de facto habuiſſes ⁊ deberes oĩa ꝑde⸗
re niſi peccares in vno moꝛtali ſiue mẽdacio:ſi⸗
ue ſuꝑbia vel luxuria: et alijs.debes dimittere
oia vet pereãt potius qᷓ; ꝑ pctm̃ recuꝑes vel con

ſerues O hõ obſerua hec q̃ dicunt᷑: ⁊ infra pba

bimꝰ. S cda cõſideratio de vluẽtibyyt ſi ut her
be:plãte:floꝛes ⁊ hmõi que habẽtvegetari ⁊ ͥ/

dãmõ viuere.⁊ ſic naturałr pᷣcellũt om̃e aurũ ⁊

ome celũ que ſunt inaĩata.vt ðt Damaſcenus:

PRich̊ ⁊ Bonauẽ.i.ij.ac cõiter theologi.iſta aũt
ſuntxviuẽetia aĩa vegetatiua.ideo ſũt naturaliter
no bilioꝛa:licet illa ſint vtilioꝛa.⁊ ſic pᷣcioſioꝛa.
Ponamꝰ ergv caſũ ꝙ ſi oĩa hec poſſes babere
cõmittẽdo vnũ pctm̃ moꝛtale.nunqͥd deberes
peccare. Rñdeĩ vt pꝛius ꝙ nõ.et ſi oĩa deberes
ꝑdere.nõ debes ꝑ pctm̃ recuꝑare. Tertia cõſi⸗
deratio de ſentiẽtibo vt ſunt aĩalia.ſ.ſenſũ habẽ
tia irrõnabilia. oues:boues:equi:piſces: ⁊ hu/⸗
iuſmodi:⁊ aues ⁊ volatilia de qͥbus idẽ vt de

bpcedẽtib. C Quarta cõſideratio de huũanali

us rebus que ſuꝑ oĩa pᷣdicta ſũt pᷣcioſiſſima.
vt ptʒ de libᷣtate hũana.ð vita⁊ de fama.⁊ hmöi

Nimiꝝ vt Rich.in.iiij.ðt.Sivnꝰ eẽt tã magnꝰ

ðᷣbitoꝛ ꝙ toto auro nõ poſſet ſatiſfacere:adhuc
nõ digne vẽdit ſe illi in ſeruũ. Juxtaſllð poete.
Nõ benep toto libtas vendit᷑ auro.ſʒ potiꝰ de⸗
beret ad tẽpus ſeruire ꝓ ſatiſfactiõe nec in ꝑpeę/⸗
tuũ ſe oĩna vẽdere. Itẽvita hũana ẽ tã pᷣcioſiſſi⸗
ma ꝙ ꝓ totiꝰ mũdi auro nõ eſt ꝑdẽda.qꝛ Epᷣcio
ſioꝛ oĩibo tꝑalibo ſʒ ꝓ deo ⁊ ꝓ celeſtib bene eſt ex
ponẽda.vñ Sco. ðt ꝙ in legeveteri Exo.xxij.fu
rẽ nocturnũ vel effodiẽtẽ domũ ſi qs occidiſſet
nõ erat ſanguis reus: ſʒ ſi oꝛto ſole hoc feciſſet
reꝰ eẽt moꝛt.Et hꝰ rõem dat.qꝛ latro vel fur in
noctepᷣ ſuponit᷑ foꝛe bomicida.iõ iuſte occidit
ſed fur diurnꝰnõ putat᷑ homicida.ꝓptea nõ eſt
occidẽdus ꝓpter pᷣcioſitatẽvite illiꝰreſpectu tpa⸗
liũ que furaret᷑.niſi in iudicio pꝛius moꝛti iu⸗
dicaret᷑.Deniq; fama ſᷣm Frã.mayro.pᷣualet qᷓ
oẽs diuitie:⁊ etiã 3 vita coꝛꝑalis.Sic g̊ pona
mus caſuʒ talẽ:qꝙ ſi
bus cõſanguineis in carceribo ꝑpetuis aſtricti
eſtis.⁊ mãdaret rex di.Facite vel factuvnũ pec/⸗
catũ moꝛtale vel idolatriã.ſiue alið qðᷣ cũq; pec
catũ moꝛtale.⁊ ſic liberabo vos:nunqͥd ꝓpterea
* deberes peccare. Rñdet᷑ O aia rpᷣiana ꝙ nullo
mõ debes facere ſʒ potiꝰ in captiuitate oẽs mo

nq́; peccare. Itẽ ponamꝰ ꝙ aliquis rex vł im/

peratoꝛ mittat pꝛo vna dña pulchꝛa di. vt ſibi

in petĩ co entiat. alioqᷣn occidet eam ⁊ 5
matrẽ.debet oĩa ſufferre qᷓ; peccare. Siliter nec

tu cũ patre mr̃e filijs ⁊ oĩi⸗

atrẽ et

ꝓpter famã vel dignitates acquirẽdas vel ↄſer

uandas nec perdendas debet quis vnũ pctm̃

moꝛtale cõmittere.O ergo peccatoꝛ inſane qͥ le⸗
uiter peccas cõſidera hec.· D Quinta cõſide⸗
ratio de cõitate ppłi: ſcq; ciuitatibo vel ꝓuincijs
patria regno ⁊ hmõi. Ponamꝰ caſũ ꝙ aliqua
ꝓuinciavel regnũ aut ciuitas obſidet᷑ ab inimi
cis ⁊ totaliter regnũ depopulabit᷑:⁊ occidentur
om̃es populiin eo niſi vnus ꝓ re publica mo⸗
riatur.nunqͥd debet homo moꝛi. Dicũt docto⸗
res ꝙ ſi hoc fieret ſine peccato moꝛtali ꝓ bono
cõmuni facere debet.Nã inſtitut᷑.de autoꝛitate

tutoꝝ.S.j.dicit᷑ ꝙ qui ꝓ re publica occidunt᷑ in
perpetuũ per głiam viuere intelliguntur.Sed

ſi non poſſet aliter fieri niſi cõmittas vnũ pctm̃
moꝛtale nullo modo debes peccare ſed potius
totã rem publicã permittas perire om̃s occide
re ⁊ mulieres violare qᷓ; pecces. Foꝛtius pona
mus ꝙ totus mũdus eſſet hereticus ⁊ oẽs ho
mines quot fuerũt ab ada damnabunt᷑ niſi tu
pecces moꝛtaliter.an debes peccare moꝛtaliter
vt om̃s ſaluẽtur. Reſpõdẽttheologi ꝙ non.qꝛ
bonũ cõmune nõ pꝛeponit᷑ bono particulari in
ſalutẽ anime ꝓpꝛie:licet em̃ om̃es ille aĩme ſint
plures.nõ tñ ita ſunt tibi pꝛecioſe ſicut aĩa tua
que ſi damnabit᷑ om̃es ſancti nõ liberabũtur.

nam pꝛopꝛiã animã teneris ad ſalutxẽ diligere

ſuper om̃ia alia citra de’. E Sexta cõſide⸗
ratio de celeſtibj. Ponamꝰ caſum per impoſſi⸗
bile ꝙ totus mũdus ⁊ beata Maria angeli et
etiã ſãcti ſint in ꝑadiſo oẽs.⁊ diceret deus nõ tñ
pᷣcipiẽdo.qꝛ ſi pꝛeciꝑet deus ſq; hoc nõ eſſet pec
tatũ moꝛtale facere.ſicut filij iſrł nõ peccauerũt
ex pꝛecepto dei furãtes vaſa aurea ⁊ argẽtea ab
egyptijs.nec etiã Samſon peccauit occidẽs ſe⸗
ipm inſtinctu ſpũſſancci.Diceret ꝗ̊ deꝰ non pᷣci
piẽdo omĩbus in celo exiſtẽtib ſed ãnũciando

☛G ——

dicẽs. Annũcio vobis ꝙ oẽs ibitis ad infernũ

⁊ exules eritis a głia celeſti niſi vnꝰpeccet moꝛ⸗
talit᷑. nunqͥd deberet peccare qͥs. Rñdet Fran.
ma.ꝙ tali caſu poſito xpᷣs caput oim btõꝝ co⸗
ram deo pꝛe rñderet ꝓ oibus genuflexu.ꝙ po⸗
tius vellet ire de celo ad infernũ ſine põ qᷓ; te/
neri vł manere in celo cũ vno pctõ moꝛtali. Rõ
huiꝰ eſt qꝛ ꝑ pctm̃ inqᷓntũ eſt cõtravolũtatẽ dei
offendimꝰ deũ quẽtenemur magis diligere ;
noſmetipᷣos.ideo potius debemꝰ eligere vt po
namur in infernũ amãdo deũ qᷓ; ĩ celo ſtare in
dei odio.vt ſic plus diligamꝰ deũ qᷓ; nos.⁊ cer⸗

te tenemur deũ infinite diligere ſi poſſemus.

Itẽ ponamꝰ caſuʒ aliũ ꝑ ĩpo ſſibile. Si diceret
q̃s tibi ꝙ xpᷣs iteꝝ tradet᷑ a deo patre in mani⸗
bus iudeoꝝ ad crucifigẽdũ.⁊ peccãdo moꝛta⸗
liter poſſes eũ liberare a tãta paſſione.nũqͥd ꝓ
amoꝛexpᷣi deberes peccare. Rñdẽt theologi ꝙ

nõ:ſed ꝑmittere deberes xpᷣm iterum qn eilig

Ctiã eẽties qᷓ; peccare. Septima ideratio de
operatiõibo.⁊ caſum ponamꝰ ꝙ ſi poſſes om̃s
pauꝑes mũdi alere:⁊ oia monaſteria ⁊ eccłlias
cõſtruere:miſſas celebꝛari facere:? om̃ia bona

oꝑpari de rapina vel furata re ⁊ hmõi.non debe

res tale furtũ vel rapinã facere.lã regula apłi
eſt Roma.iij.Non ſunt facienda mala vt inde
eueniãt bona.Et extra de ſimonia.ca.ad apłicã
glo. dicit. Sub pᷣtextu pietatis nõ eſt impietas
cõmittẽda. Et.j.q.j.Non ẽ putanda elemoſyna
inquit Grego.que ex illicitis rebus diſpenſat᷑
O ergo pccõꝛes redite ad coꝛ ecce audiuiſtis ꝙ
pꝛo nullo cõmodo vel incõmodo eſt peccandũ
Jam audite pꝛobationẽ.

F Lirca ſecũdũ de pꝛobatiõe pꝛedictoꝝ „

tandũ ꝙ pᷣdicta ꝓbant᷑ pᷣcipue tnplici via.
Pꝛimo autoꝛitate ſcripture.
Secũdo ratione.
Tertio doccoꝝ dicamine.
Pꝛimo auctoꝛitate ſcripture tam veterꝭ qᷓ; no⸗
ui teſtamẽti quibo habet᷑ ꝙ deus diligẽdus eſt
ſuꝑ oĩa:iuxta pꝛeceptũ dei Deutero.vj.Diliges
dñm deũ tuũ ex toto coꝛdetuo.Et idem allegat᷑
Matthᷣ.xxij.ꝑ xpᷣm cõfirmatũ. Ideo ꝓ dei cha
ritate oĩa ſunt ſuſtinẽda vel contẽnẽda potiꝰ qᷓ;
deũ qͥs offendat. Ad idẽ autoꝛitas ẽ xpᷣi Mat.
xvj.di.Quid pꝛodeſt hoĩ ſi vniuerſum mundũ
lucret᷑.aie vero ſue ðᷣtrimẽtũ patiat᷑.aut quã da

bit homo cõmu.pꝛo aia ſua.q.d.nullã.UVnð ex

oꝛdine charitatis tenet᷑ homo diligere deũ ſupꝑ
omia.etiã ſuꝑ aiam ꝓpꝛiã:et poſt deũ aie pꝛo⸗
pꝛie ſalutẽ diligere ſuꝑ oĩa.⁊ ſicptʒ. Secũdo

pꝛobat᷑ ratiõe.quia quãto aliqͥd bonũ eſt meliꝰ

tanto eligibiliꝰ.⁊ tanto ꝑ contrariũ malũ ẽ ma
gis euitadũ quaãto peſſimũ. Ponant᷑ gᷓ omnia
bona mũdi cũ om̃ibcõmodis pᷣdictis ex parte
vna.⁊ ex parte altera ponat᷑ deus bñdictus.qð
hoꝝ ẽ melius.certũ eſt ꝙ deus qͥ ẽ ifinite boni⸗
tatis ꝑ eſſentiã.vñ Anpᷣ.li.monolo.ðt.Deuseſt
quoddã bonũ quo nil maiꝰ cogitari poteſt.Et
phᷣus.xij.methap hice.Deũ dicimꝰ eſſe ſempit᷑⸗
nũ ⁊ optimũ.Alia aũt oia ſimul ſunt finite bo⸗
nitatis.nec habʒ eẽ bonũ niſi a deo. Relinquit
ꝙ Apter nullũ creatũ bonũ vel cõmodũ totiꝰ

mũdi dʒ homo ſeꝑari a deo qð fit per pctm̃. Et

ꝑ ↄtrariũ.nec ꝓpter quodcũ q; incõmodũ:qꝛ ſe
parari a deo ſũme bono ꝑ pctm̃ grauius malũ
ẽincõparabiłr pꝛe oibus incõmodis et ſuppli
cijs.hinc Aug.xxxij.q.v.ca.Ita ne.ait. Potius

dz qs mala qlibet toierare q́; malo culpe cõſen

tire.⁊ ſic ptʒ. Gꝙ Tertio pbat᷑ doctoꝝ dicta⸗
mine.õ An.j.li.ſiłitudinũ di.Si hincinfer⸗
ni hoꝛroꝛẽ ⁊ illinc cernerẽ pcti fetoꝛeʒ ⁊ necario
vni eoꝝ imergi deberẽ pꝛius me in infernũ mit
terẽ qᷓ; pctm̃ in me admitterẽ.mallẽ em̃ purus
⁊ innocẽs gehẽnã intrare qᷓ; ſoꝛde pollutus ce/⸗
leſtia regna tenere.hec ille. Itẽ ſub eiſdẽ verbis

St etiã Augꝰ.in ſermonib cõibus.ᷣmõe.j.De⸗/⸗

tius voluit occidere filiũ vnigenitũ
uare dei pꝛeceptũ. Geñ.xxij. Secũdũ exẽplũ

Dominica pꝛima quadrage.

ni i q ij a Fadar Auge l demedado ad

idẽ facit. It ibidẽ Iſið.ca.omne genꝰmẽdacij.

⁊c.⁊ ĩ plũribo paſſibo decreti patẽt ſiſia que per
trãſeo.O ergo pctõꝛ miſer qui ꝓ nullo dud pe

catũ aduerte hec.

H rirca tertiũ de exẽplari oſtẽſione Nota

plura ad hec exẽpla tã inveteri qᷓ; nouo teſtamẽ
to. Pꝛimũ exẽplũ in Abꝛaaʒ patriarcha qᷣ
. q; er⸗

q; non

detribo pueris qꝗᷣ potius voluerũt mitti ĩ cami⸗
num ignis ardęetis qᷓ; idolũ adoꝛare.Dañ.iij.

Itẽ tertiũ de ſuſanna que potiꝰvoluit lapidari
cũ ĩfamia q; peccare.Dañ.xiij. O femina timẽs

deũ. Quartũ de Eleaʒaro.ij. Machab.vj.qui
dixit velle ſe pᷣmitti in infernũ qᷓ; cõtra legẽ car⸗
nes poꝛcinas edere. Quintũ exẽplũ in nouo
teſtamẽto habemꝰ i euãgelio hodierno ꝙ xpᷣo
