aliter Fimbꝛia xpᷣi que eſt pars vltima e indu

menti ſignificat vltimũ vite xpᷣi.i.paſſionem et
moꝛtẽ:quã qui tangit xpᷣianꝰ ſaluus erit.Sed
quomõ debet ⁊ poſſit tangere. Nota ſᷣm noſtꝝ
Richar.ſuꝑ.iij.diſt.xix.art.j.q.j.Anima huma
na vᷣtualiter vel ſpũaliter tangit paſſionẽ chꝛi⸗
ſti per fidem ⁊ dilecionẽ que dilectio cõſiſtit in
obſerusãtia pꝛeceptoꝝ.⁊ talis anima ſalua erit.
Non em̃ ſufficit xpᷣiano ſolũ videre paſſionem
xpᷣi ꝑ intellectũ nec ſolũ audire in ſcriptun pꝛe⸗
dicatis.nec ſolũ odoꝛare ꝑ deuotõis ſimplicis
affecũ in oꝛatiõe.necetiã ſolũ guſtare in ſacra⸗

Mento euchariſtie.Sed requirit᷑ vt tangat cciã

to poſt ciner

per fidẽ ⁊ charitatẽ que aĩazꝭ cõiungit deo.ſ. Jo
hanis.iiij. Qui manet in charitate ĩ deo manert
⁊ deus in eo. Tangamꝰ ergo chariſſimi manu
id eſt opere implẽdo pᷣcepta in charitate ⁊ ſic xt

uli erimꝰ.patet de pᷣdictis in euãgelio. Itaq; de

ipis pᷣceptis adhuctria myſteria decdlarabimꝰ.

Piumi de pᷣceptis tabule pme.

ecũdũ de pᷣceptis tabule ſcoo.
Tertiũ de pᷣceptis additis ex ſerie ſcoture.
Circa pꝛimũ de pꝛeceptis pᷣme tabule Notan⸗
dum ꝙ exquo pꝛe omibus ⁊ pᷣmo debemꝰ? deü
diligere.ſecũdo aũt pꝛoximũ ſub deo ⁊ ſᷣm deũ

minẽ in deũ debite diligendu. ⁊ de hoc dediti
pma tabula tria pᷣcepta pꝛioꝛa.ſed quare eſt ꝙ

quo ad dilectionẽ dei tãtũmodo tria ſunt data

pcepta.nec plura nec paucioꝛa vide ð h̊ in ſcðᷣo
qdrageſimali ſq; de vitijs. pmõe.xliij.ſub lrf̃a A
onoranan ꝙ deus bñdictus vſq; B litterã.
Circa ſcðᷣm de pᷣceptis ſcðᷣe tabule notãdũqꝙ;
deus de pꝛoximi dilectiõe dedit ſeptẽ pᷣ cepta in
ſcdᷣa tabula ad id oꝛdinãtia.Pꝛimum honoꝛa

paotrẽ ⁊ matrẽ. Scom nõ occides. Terciũ non

mechaberis.Quartũ nõ furtũ facies. Quintuʒ
nõ loqueris falſum teſtimoniũ. Sextũ non cõ
cupiſces vxoꝛẽ ꝓximi.Septimũ nõ cõcupiſces
rem pꝛoximi tui.ptʒ Exodi.xx. Sic itaq; in pꝛi
ma tabula ſunt tria pᷣcepta de dei dilectõe ⁊ in

ſcða ſeptẽ de dilectõe pꝛoximi que in toto facũt

decem. que dicunt᷑ pᷣcepta decalogra deca qð ẽ
decem ⁊ logos qð eſt ſermo.quaſi decẽ pᷣcepto⸗
rum legis ſermo. B Sʒ iuxta hec etis põt
queri Quare tiñſmodo decẽ pꝛecepta ſũt tradi⸗
ta in toto ⁊ nõ plura nec paucioꝛa. Rñderurſʒ
Thomã.j.ij.qc.ar.v.⁊ poſt eum Raynenius ?
Anchoñ.in ſũma ſua ꝑte.j.ci.xiiij.declaran.pex
ſilitudinẽ humane cõmunitat deceñ.ſic. Quia
inquit ſicut pᷣcepta legis humance oꝛdinant ho
minẽ᷑ ad cõmunitatẽ bumanã:ita⁊ pꝛecepta le⸗
gis diuine oꝛdinãt hoĩem ad quãdã cõmunita
tem ſub deo. Ad hoc aũt vt homo in aliqua cõ⸗
munitate bene cõmoꝛet᷑ duo requirunt᷑.ſalicet
Pꝛimo vt bene ſe habeat ad eũ qui pꝛeeſt com

munitati tanq; ad caput młtitudinis. Et cum

hoc ſcðᷣo vt bene ſe habeat ad multitudinẽ:ſcilʒ
ad alios cõmunitatis ↄſocios tanqᷓ; ad mẽbꝛa
nam manus male ſtaret in coꝛpꝑe ſi vel capitivł
etis ceteris membꝛis nõ deſeruiret vt deberet.
Sic homo in młtitudine ſi ſe habet ad pꝛinci⸗
pem cõmunitatis bene in his tribus quibo ei
tenet᷑ ſalicet fidelitate.⁊ reuerẽtia ac famulatu.
vtiq; bene ſtat.alioqᷣn ſi vel in vno ſe male ha⸗
beat malũ eſt.ſed quoniã deus caput⁊ pnceps
oĩm eſt.idcirco requirit a nobis pᷣmo fidelitatẽ
in pꝛimo pᷣcepto.ne honoꝛẽ eius alteri tribua⸗
mus.ideo pꝛecipit.nõ adoꝛabis deos alienos
coꝛã me.Scdðᷣo requirit reuerẽtiã ſui nominis.

ideo pᷣepic non aſſumes nomẽ del tuiinvanũ.

ℳ

idcirco deus dedit pᷣmo pᷣcepta que oꝛdinãt ( .

Bermo

1P Tertio requirit famulatũ in ſabbati ſctificatõe pꝛohibitio addit᷑ de omilururie ſpeci. Se⸗
da Secuũdo q̃́ʒ homo bene ſe habet ad multitudi ptimo de ꝓhibitiõe furti. additur ꝓhibitiovſu⸗/
nun nem cõmunitatis in duob videliq Pꝛimo vt re ⁊ fraudis om̃is in vẽditiõe vel emptiõe ⁊ ra-

.

anedi⸗ . non mechaberis.nã mechia nocet invxoꝛe ⁊ in ma garg mt
emdei AQ ꝓp agatõe pꝛolis pꝛoximi. Itẽ poſſet qͥs nocere ſq; de ſuꝑſtitiõibb oibus cauẽdis.
nnitho in rebus.ideo ꝓhibet᷑ Septimo.nõ furtum fa

dat de volẽdo:ideo pᷣcipitur Nono ⁊ decimo pꝛece minũ deũ tuũ adoꝛabis. Match.
unſcho ptis cõcupiſcẽtia vxoꝛis ⁊ reru. — iiij.⁊ in euãgelio hodierno. Cariſſi
ublia )Kura tertiũ de pᷣceptis additis Notandũ mi aduertamus in hodlerno euãgelio quomõ
lnai. ſᷣm Anchoñ.ſior.pᷣma parte ſũ.ti.xiiij.c.iij S.vj dññs ieſus a ſathana temptatꝰfuerit.pmo ð gu
lidi ꝙ bñdictus deus vltra hec pᷣcepta decalogi di⸗ la.ſecundo de głia vana.tertio de auaricia.⁊ ꝙ
chtnin gito dei ðᷣſcripta ĩ tabulis voluit in ſacra ſcöõtu diabolꝰipᷣipmittebat ſe datuꝝ omia bona mũ
horon ra veteris teſtamenti addere aliq̃ que voluit vt di ſi adoꝛaret ipᷣm.xpᷣs aũt dñs dure increpãs
müänon. deferant᷑ populo cõmuni a deo:mediãte doctri dixit eidẽ.vade ſathana.ſcriptũ eſt em̃ ⁊c. patʒ
Ounn; na ⁊ inſtructiõe ſapientũ ſubtilioꝛi eoꝝ cõſide/ Deuto.vj.ca.Sed quare hoc niſi qꝛ hec adoꝛa
nond⸗ ratiõe.⁊ hoc oꝛdinauit deus Pꝛimo ꝓpter con/ tio cedebat in cõtumeliã dei.cũ honoꝛ dei tranſ
gls futationẽ iudeoꝝ male exponetiũ. Scðo ꝓpter ferret᷑ in creaturã.Et qm̃ xpᷣus hmõi tẽptatiõi⸗
un damnationẽ hereticoꝝ male ſentientiũ.Lertio bus nõ cõſenſit. ideo ſequit᷑ in euãgelio ꝙ ãgeli
irn ꝓpter cauendã aſtutiã demonũ ſeducẽtiũ. Hec acceſſer̃t miniſtran.eidẽ. In his oibo docemur
mir Anthonñ. Sed q ſunt illa pᷣcpta addita Rñ/⸗ p̃dictavitia cauere ⁊ pᷣſertim idolatrie ſuꝑſtitio
uti etur ſᷣm Enchon.ibidẽ enumerãdo ſcilʒ ꝙ in nes.quia ad hec tenemur ex ſcripturis ꝓpter qð
“ pmo pᷣcepto vbi ꝓhibet᷑ cultꝰ alienoꝝ deoꝝ p⸗ ⁊ xpᷣs ſcripturas allegat ↄtra dictas tẽptatões
Dü hibet᷑ addẽdo ome illð qð oꝛdiat ad cultũ ido/ diaboli.ſed heu multi xpᷣianoꝝ in his vitijs cõ
mh loꝛũ.ſicut habet᷑ Deutero.xviij.vbi pꝛohibetur ſenciũt diabolo in ꝑnicẽ animaꝝ ſuarũ. Sʒ at
nuß luſtratio filioꝝ aut filiarũ: ⁊ ſciſcttatio ꝑ ario tendite o xpᷣiani.o anime xpᷣi ſanguine a diabo
nn: . los ⁊ obfuatio ſe omnioꝝ⁊ auguria ⁊ cõſultatõ lo redẽpte attẽdite quid dixerit xpᷣs dñs diabo
nigt maleficioꝝ incãtatoꝝ phitonũ ⁊ diuinoꝝ.⁊ ſi Ic lo de hoctemptãti.Uade inquit ſathana. ſic de
u om̃is ſuꝑſtitio ⁊ vana obſuatio phibet᷑. Itẽ bes ⁊ tu repellere talia.⁊cꝛoinð de ſuꝑſtitio
nrio ſcðo pᷣcepto quo expᷣſſe pꝛohibet᷑ periuriũ ſũꝑ⸗ nibus qbuſcunq; ſũmoꝑe vitandis ꝓut adid
en addit᷑ eidẽ pꝛohibitio blaſphemie.Leuit.xiiij. ? obligat nos pᷣceptũ dei pꝛimũ in quo phibetur
ahnet ꝓhibitio falſe doctrine.Deutero.xiij.⁊ irritatio om̃is ſuꝑſtitio:declaremꝰ tria myſteria in hoc
nnc = pᷣcepto quo pᷣcipitur expᷣſſe? ſermone.
n vacare deo.ſuꝑaddi oĩa cerimonialia diuni Seang ðꝛ execrabilis offenſiõis.
Aliu cultus in feſto exerceñ.nunc aũt illis ceſſantib ecũdũ ðꝛ moꝛtalis criminatiõis.
on addit᷑ cultꝰ noui teſtamẽti ſᷣm oꝛdinatiõʒ eccłie Tertiũ ðꝛ modalis diuerſificatiõis.
an in ſacramẽtis ⁊ diuinis officijs ⁊ colẽdis feſtis De his ſub eadẽ foꝛma diuiſiõis vide in q̃dra⸗
hiſch; ſtatutis.vt patet aatagtae,, Zuan geſimali ſcðo.ſ.de vitijs ᷣmone.xliij.
incn pᷣcepto de honoꝛe parentũ ſuꝑaddunt᷑ vniuer⸗
Pn ſa pᷣcepta de obediẽtia facienda pꝛelatis ⁊ reue⸗ Dñica eadẽ pᷣma poſt pꝛãdiũ Sermo.vjſ.de
tenne ſenũ.iuxta illud õ e er o cultu dei in fide pura ⁊ ſpeſe alutis vt pᷣcipit.
M, nam ſenũ ⁊ coꝛã cano cõſurge capite. Itẽ addi⸗ „.
in⸗ tur etiã de beneficẽtia exhibẽda ꝓximis tam in O mi nudenm
h 9 tẽpoꝛali elemoſyna q; in ſpũalibo. Item cura ð d tuum adoꝛabis ⁊ illi ſoli ſeruies.
ebef .ſubaitis ⁊ filijs ⁊c. Quinto pꝛecepto de phi⸗/⸗ D Hec verba xpᷣus dominꝰalle⸗
dn Non oderis fratrẽ tuũ in coꝛde:ſed publice ar/ podierno euãgelio. Matth.iiij.? hoc eſt pꝛine
tbuu gue eum. Et iteꝝ ibidẽ. Nõ ſtabis cotra ſangui piũ fundamẽtale pᷣmi pᷣcepti decalogi ⁊ ↄſeq̃n⸗
lon⸗ nem ꝓximi tui.Et ſimilit ꝓhibetur detractio qᷓ ter ſequẽtiũ.vt dicit Lyra ſuꝑ Deutero.vj.⁊ ᷣm
nins⸗ occidit lingua. Sexto de ꝓhibitiõe mechie· Rayne.in ſum. ſicut in edificio domus ponit᷑
a „ 0° 2

nNulli hoĩ noceat:nec opere nec oꝛe nec coꝛde.Et
ſedo vt debitũ ſpeciale cui debet reddat. Etc q̃n
tum ad hoc debitũ reddendũ pꝛecipit᷑ quarto
pᷣcepto ſq; honoꝛa patrẽ ⁊ matrẽ.q̃ntũ autẽ ad
nocumentũ poſſet quis nocere ꝓximo ſq; vel in
ꝑſona pꝛopꝛia.ideo ꝓhibet᷑. Quinto non occi⸗

des.vel in ꝑſona coniuncta:ideo pᷣcipi Sexto

ies.vel in vᷣbis oꝛis:ideo pᷣapitur Octauo nõ
falſum teſtioniũ dices.vel poſſet qͥs nocere coꝛ

pine ⁊ hmõi. Octauo pcepto de ꝓhibitõe fal

ſi teſtionij.addit᷑ ꝓhibitio falſi iudicij ⁊ oĩs ge⸗

neris mẽdacij ⁊ ſuſurratiõis. UVltimo in no⸗

uo ⁊ decimo pᷣceptis oimvitioꝛũ cõcupiſcẽtia ⁊

cogitatio mala pꝛohibetur. Hec ex Anchoñ.et

ſufficiant.
Dñica pma q̃drageſime ĩ mane Sermo.v.

eſus

d vage ſathana. Scrip̃tũ eſt em̃ do⸗

IJrit ei J

fundamẽtũ. ſicin edificio ſpũali quo homo fit
bonus reqͥri pᷣmo oim fides vera de qua eſt h
pᷣceptũ:in quo pᷣcipit᷑ veri dei vnius cultꝰ.⁊? ve/⸗
neratio oĩm falſoꝝ deoꝛũ cultu exdluſo.⁊ ſic oĩ
ſuꝑſtitõe remota ſicut in pᷣcedẽti ᷣmone patuit
pᷣcipitur nobis in hoc pᷣcepto religiõis ſacre fũ
damẽtũ vt.ſ.vnũ verũ deũ credamꝰ ⁊ illũ colãꝰ
cultu latrie ſibi ſoli deßuiẽdo ⁊ adoꝛãdo.ſʒ qĩ
vt Aug.x.de ciuita.dei.ac doc.ſuꝑ.iij.ſentẽtiaꝰ
dil. ix. Latria que eſt cultꝰ ſoli deo debitꝰin inte

rioꝛibo potiſſime cõſiſtit invirtutib theologic

ſcʒ in fide ſpe⁊ caritate.quia ſicut ðt Rabanus
ſuꝑ Geñ.adoꝛare ẽ deũ qui eſt adoꝛãdus tota
mẽtis intentiõe qrere.⁊ hoc per fidẽ ſpem ⁊ cha
ritatẽ./ſequit᷑ ergo ꝙ in hoc pcepto ſq; dñm deũ
tuũ adoꝛabis ⁊c.pᷣcipitur vera fides ad deum
in ſpe ⁊ charitate.ideoq; de vera fide qua debe⸗
mus deũ colere ⁊ amare ac in ipſo ſperare.tria
ipꝑ ſteria hic declaremꝰ*.
Den de fidei pure adoꝛatõe.
Secũdũ de ſpei firme ſecuratiõe.
Tertiũ de fidei xpᷣiane certificatiẽe.
E QLirca pꝛimũ querit᷑ quare debeat ⁊ obliga
tur homo deũ colere ſolũ vera fidevnica exclu⸗
ſo cultu ⁊ fide oim alioꝝ deoꝝ:⁊ om̃i ſuꝑſtitõe
remota. Ad qo reſpõdet᷑ ſm Thomã.et poſt il⸗
lum ſᷣm Anthoñn.ſlor̃.ꝑte pᷣma ſũme ti.xiiij.ca.
iiij.S.ij. ꝙ ad id płes aſſignant᷑ rõnes iductiue.
ꝛima ex del largitate.
ecũda ex dei dignitate.
Tertia ex pacti fidelitate.
Quarta ex pᷣmij felicitate.
Pꝛima ratio ex dei largitate.quia om̃e bonuʒ
ſiue naturale ſiue tẽpoꝛale ſiue ſpũale nõ aliun
de q; a deo ſolo pᷣncipalit᷑ habemꝰ .j.Cor.iiij.
Quid habes quod nõ accepiſti. Et certũ eſt ꝙ
oiĩa in nihilũ redigerẽtur niſi manꝰ dei oĩpoten
tis ea ſuſtẽtaret.dicit Grego.in moꝛal.Ergo ni
mis ingratꝰ eſt qui deũ nõ colit a quo oia bõa
recepit. Siłis eſt talis filijs iſrael qͥ miraculis
multis oſtẽſis liberati a fuitute egyptiaca ſat
eito poſtea in deſerto coluerũt idola vituloꝛuʒ.
Sic xpᷣiani mali faciũt ingrati quos xpᷣus ſua
aſſione ⁊ moꝛte redemit a diabolo.⁊ tm diabo
um colunt ꝑ ſuꝑſtitiões:cũ diabolus nil boni

fecerit nec faciat illis ſʒ potius toꝛquebit in ifer

no. Pꝛoinð Deutero.xxxij.Nunqͥd nõ ipᷣe ẽ pa⸗
tertuus.qᷓſi diceret.ipᷣe deus eſt q poſſedit ⁊ fe⸗
cit ⁊ creauit te.̊ ⁊c. Secunda ratio ex dei di⸗
gnitate.quia vt dici᷑ Ecci.j.p Unus eſt deꝰ oĩpo
tens rex potẽs ⁊ metuẽdus nimis ⁊c.vñ omia
alia nec quiceꝙ;ᷓ boni nec mali facere poſſunt ho
mini niſi q;tũ deus ꝑmittit.g̊ ⁊c̃. Tertia ra⸗
tio ex pacti fidelitate.quia in baptiſmo quilibʒ
xpᷣianus abrenũciat diabolo ⁊ pompis eius et
oĩbus oꝑibus eius.q̃lia ſũt omia ſuꝑſtitioſa⁊
vitia. obligat q̊ʒ ſe homo chꝛiſtianꝰ ad ſeruan⸗
qum fidẽ ⁊ madata dei.vnð magnũ ſu ppliaũ

demeretur frangẽs ꝓmiſſum. Heb. x. Irritam

quis faciẽs legem moyſi duob aut tribꝰ teſti⸗
bus occidit᷑ ſine vlla miſeratiõe.quãto magis
putandũ eſt deterioꝛa mereri ſupplicia qͥ fi u⸗s
dei cõculcauerit. Quarta ratio ex pᷣmi feic⸗
tate.quia nulla lex ꝓmittit obſeruatoꝛibꝰ ſuis
tam feliciſſimũ pꝛemiũ ſicut pꝛomittit lex xpᷣia
na.Declarat᷑.pꝛimo nanq; iudei credũtventuꝝ
meſſiam ãtichꝛiſtũ in quẽ ſperant pꝛo pꝛemio
expectañ.reſtitutionẽ regni ſui ⁊ terre ꝓmiſſio⸗
nis.⁊ ſic terrenũ pꝛemiũ vel mundiale expectãt
Secũdo ſaraceni ⁊ thurci credũt ⁊ ſperant in
ſuo falſo ꝓpheta machometo pꝛo obſernatione
ſue legis carnalia pᷣmia ſò habituros in futu
ro fluuiũ lactis ⁊ mellis ⁊ vxoꝛes multas ⁊ huj
iuſmodi.⁊ ꝓpter hmõi pꝛemia ſollicite colũt tã
iudei qᷓ; ſaraceni contra hoc pꝛeceptũ deos alie
nos ſtultiſſime. Tertio heretici ac ſciſmatici ꝓ
ſua hereſi öfendẽda vſq; ad moꝛtẽ ſe exponũt.
ſperãtes in illa hereſi poſſe ſaluari ⁊ tamen cer⸗
tum eſt ꝙ pꝛeter vnicã fidẽ verã ⁊ catholicã ſan
cte eccłie romane nõ poteſt eſſe ſalus vt chꝛiſtꝰ
docuit qui Petro aplo daues dedit: ⁊ omnis
etiã ſcriptura clamitat.vnð pꝛo pᷣmio debetur
ignis eternꝰhereticis.Sed xpᷣianis vera fidem
ſeruãtibus pꝛomittit᷑ gra in pᷣſenti:⁊ glłia ꝑpe⸗
tue bcitudinis in futuro:angeloꝝ ſocietas ⁊ oẽ

bonũ in celo.O ergo q;ſtultiſſimi ſunt qͥ fidem

tenent in ſuꝑſtitiõſbus nec pure creduũt in deũ.
qꝛ per hec perdũt pᷣmia beata ⁊ ſetxadũt diabo
lo ⁊ infernali ſupplicio.
Circa ſcðm de ſpei firmatiõe vel ſecuratione
querit᷑. Quomõ quis colens deũ verũ chꝛiſtuʒ
ieſum poſſit eſſe firmꝰ ⁊ ſecurus ꝙ per hmõi fi⸗
dei cultũ indubitãter erit ſaluãdus. Ad quod

reſpondedo nota regulas ſᷣm litteras huiꝰ di⸗

ctiòis fides ꝓut habes ðſcriptas ꝑte pᷣma Po
merij de tꝑe ſᷣmone.xxx.U.x.
CLirca tertiũ de fidei chꝛiſtiane certificatione
p teſtimonia infallibilia. vide de hoc parte ſcõa
Pomerij de tẽpoꝛe.ſᷣmone.lxxviij.ar.iij.ꝑ totũ
Item ſi placet de fide plura alia pᷣdicarevł de

ſpe vide recolligẽdo ex tabulis eiuſdẽ pomerij.

ſz quia ego pꝛonũc intẽdo de alijs ᷣmones fa⸗
cere.g̊ pertrãſeo.

Feria ſcðᷣa poſt dñicã pꝛimã Sermo.vij.de
regulis pᷣceptoꝝ gnalibus ⁊ implicire cõtẽtis.
4

Enite benech/

vV cti patris mei poſſidete paratũ vo
bis regnũ Matth.xxv.⁊ in euãge
lio hodierno. Saluatoꝛ noſter do
minꝰ ieſus in hoc euãgelio docet ð futuro iudi
cio terribili.quomõ om̃s impios pctõꝛes qͥ pᷣ⸗
cepta dei non ſeruãt:nec miſicoꝛdie opera ꝓxi⸗
mis impẽdunt maledicet ⁊ eterno igni inferna
li tradet cruciãdos.bonos verg ⁊ miſericoꝛdie

„

—

*

— – —

-
S
—..

lo⸗

☛
—

gn

4

tti
dle⸗

e

9
D
.
◻
ı
9
—
„
△
1„.0
d
„

Bermo

opa exerceñ. bñdicet ⁊ ad regnũ celeſte inuita’

bit ⁊ introducet.Sʒvnð ipᷣi mali demerebunt᷑
maledictionem perpetuã niſi ex malis oꝑibus
⁊pceptoꝝ dei pᷣſerti trãſgreſſione.nã certũ eſt ꝙ;
ipa oꝑa misicoꝛdie nõ ſufficiunt homini ad ſa
lutẽ niſi obſeruet pᷣcepta diuina.vñ Pð dicit.
Maledicti qui dedlinant a mandatis tuis ⁊c̃.
Deniq; vnð iuſti homines merẽtur a xpᷣo bene

dictionẽ illã perpetuã niſi ex pᷣceptoꝝ oiĩm ob⸗
ſeruãtia.ideo idẽ PS.dicit.Btũs vir qui timet

dominũ:in mãdatis eius volet nimis.Genera
tio reccoꝝ bñdicetur.⁊ infra. In mẽoꝛia eterna
erit iuſtus:ab auditiõe mala nõ timebit.i.a ſen

ftia maledictiõis que audiet᷑ in iudicio. Pꝛo⸗

indetunc xpᷣus dominꝰ inuitãdo bonos dicet
pᷣdida verba. Uenite bñdicti patris mei poſſi⸗
dete regnũ ſq; quod meruiſtis per obſeruãtiaʒ

pᷣceptoꝛum ⁊ opera mipᷣicoꝛdie.patʒ in euange

lio.Exquo aũtvt cepimus in pᷣcedẽtibus pꝛedi

care ð pceptis diuinis decalogi:reſtant adbuc

in generali tria myſteria declaran ſᷣm regulas
illoꝛum.
SBag de cõueniẽti oꝛdinatiõe.
Secuũdũ de differẽti ꝓpoſitiõe.
Tertiũ de virtuali implicatiõe.
F Lirca pꝛimũ querit᷑ Utrũ pᷣcepta decalogi
conueniẽti oꝛdine tradita ſunt vt ſciamꝰ ratõeʒ
quare ſò pꝛo pᷣmo pᷣcepto oim ponitur pᷣceptũ
hoc de cultu vniꝰ dei ⁊ remotione cultus alioꝝ

deoꝛũ.⁊ quare ꝓ ſcðo ponitur de reuerẽtia no⸗

minis dei.⁊ ſic conſequẽter. Ad hãc queſtionẽ

reſpondẽdo ex Raynerio in ſũma ſua.⁊ Richᷣ.

in.iij.diſ.ix. Thomaſq; pᷣma.ij.q.joo.ar.vj.eæli⸗
cimus aliquas regulas ſiue vitates. Pꝛima
regula de oꝛdinis equitate ꝙ pcepta pꝛime ta⸗
bule que ſunt de dei dilectõe pᷣponuntur recto

oꝛdine pᷣceptig tabule ſcðᷣe. Ratio ẽ m Rich.

ſupꝛa ſqʒ in.iij.di.ix.vbi querit vtrũ latna ſit no
bilioꝛ inter alias vtutes.quia cũ om̃ia pᷣcepta
etiã de pꝛoximoꝝ dilectiõe finaliter in deũ oꝛdi
nent hominẽvt ſq; deus diligat᷑ ⁊ eius volũtas
impleat᷑.ergo pꝛimo oĩm de ipᷣo deo diligendo
tanq; de nobiliſſimo fine debuerũt pᷣcepta tra⸗
di.nam finis melioꝛ eſt oꝛdinatis in finẽ.ij.tho
picoꝝ. Secũda regula de impletõis ſalubꝛi
tate videlʒ ꝙ nõ ſufficit hominiꝓ ſalute mãda
ta decalogi impl ere ſine gr̃a ⁊ charitate. Ratio
ſᷣm Bonaueñn.⁊ Thomãa.ac concoꝛdit᷑ Scoti⸗
ſtas ſuꝑ.ij.di.xxviij.⁊ ẽt ſr.iij.di.xxxvj.⁊.xxxvij
quia deus in pᷣcipiẽdo vult ⁊ intẽdit ꝙ homo
ipa pᷣcepta ex charitate impleat ac in gra vt vitã
eternã mereatur. Unõð ſi homo implet mãdata
q̃ntũ ad genus operis vel eſſentis lic; non pec⸗
cet pctõ obmiſſiõis:tamẽ nõ meret᷑ vitã eternã
niſi impleat in gra.quia vt Augꝰlib.de libe.ar.
dicit. Sine gratia nec infantes nec etate gran⸗
des ſaluari poſſũt.Exemplũ de iudeis quoꝛuʒ
æliqui implẽt aliqua pᷣcepta.ſimilit᷑ de inſideli⸗

VI

bus qui carẽt gratia.ergo nõ ſaluant᷑. Tertia
regula de traſgreſſiõis p grauitate in pᷣcepꝭ pi
me tabule reſpectu ſcðᷣe ſq; ꝙ trãſgreſſio contra

pcepta pᷣmetabule grauioꝛ eſt ceteris paribus
q́ᷓ; cõtra pᷣcepta ſcõᷣe tabule. Ratio quia ülla oꝛs
dinsot immediate in deũ quẽ ſicut regẽ in ꝓpꝛia
ꝑſona offendere grauiꝰeſt qᷓ; ledere in ſubditis
nam inſtit᷑.de iniurijs.S.atrox.⁊ extra de ſentẽ⸗

tia excõ.ca.cum illoꝝ.tato offenſa ⁊ iniuria gra

uioꝛ quãto ꝑſona que offẽdit᷑ eſt dignioꝛ.̊ ⁊c.
Ex regula ſequit ꝙ idolatria ⁊ blaſphemia ſi⸗
milit᷑ ⁊ periuriũ grauiꝰ pctm̃ eſt qᷓ; adulteriuʒ:

vel aliqua ſpẽs luxurie.patet ꝑ Richar.ſuꝑ.iij.

diſl.xxxix.arxt.iiij.q.ij.Et ibidẽ di.xxxiij.ar.v.q.v.
excipit pctĩ luxune ↄtra naturo.quia hoc vide
tur peius etiã homicidio ſᷣm Rich.ibidẽ.Sed
di. Nunqͥd ergo ꝑiuriũ grauiꝰ pctm̃ eſt.qᷓ; ho⸗
micidiũ. Rñdetur ſᷣm Geortotliſt uꝑ.iij.li.diſ.

xxrxix.ꝙ aliqui dicũt ſimpłr ꝙ periuriũ grauiꝰ

eſt ratiõe eadẽ dicta.Sed alij cum Richᷣ.bomi
cidiũ dicũt foꝛe maius ꝓpterea qꝛ in bomicidio
eſt maioꝛ libido ⁊ malicia ſq peccãdi.nec boc ẽ
contra dictã regulã.quia in ea addit᷑ ceter pa⸗
ribus.in iſtis aũt non ſunt paria cetera ſq libi
do malicia odiũ ac contẽptus.nam ſi periuriũ
fieret mere ex odio dei.homicidiũ autẽ ex odio

pꝛoximi.tũc periuriũ grauiꝰeſſet etiã ſᷣm Rich̊.

ſuper.iij.libꝛo.di.xxxix.arti.iiij.q.j.
Quarta regula de culpeĩ ſingulis põderoſita
te videliq; ꝙ in ſingulis pꝛeceptis culpa offen

ſionis pᷣcepti pꝛioꝛis grauioꝛis eſt põderis.pa

ribus cetis.qᷓ; offenſa pᷣcepti poſterioꝛis.Decla
ratur ex Raynerio ſupᷣ ſᷣm Zho.pᷣmo ð pᷣcepiꝭ

pꝛime tabule que oꝛdinãt hominẽ imediate ad
deum. nam ibiillud pᷣceptũ pᷣmo ponit᷑ cuius

trãſgreſſio magis eſt cõtraria tam ipᷣi fini.id ẽ:
deo.q; etiã ratiõi.pꝛoptea trãſgreſſio huiꝰ pᷣmi
pᷣcepti pꝛe oibus grauis eſt.Exemplũ ponit᷑ ſi⸗
cut em̃ in exercitu qui oꝛdinat᷑ ad ducẽ vł regẽ

ſicut ad finẽ miles tenet᷑ regi vel duci fidelitatẽ.
deinde ꝙ ipᷣm reuereat᷑. Zertio ꝙ famulet᷑ vel
obſequat᷑ eidẽ. Maius aũt pctm̃ eſt pꝛimũ ſcʒ

infidelitas:ſq cũ miles infidelit᷑ agẽs cũ hoſte
pactũ habeat:qᷓ; ſi aliquã duci irreuerẽtiã exhi
beat Et etiã hoc ſcõᷣm maiꝰpeccatũ eſt qᷓ; tertiũ
ſq; ꝙ in aliquo obſequio ducis deficiẽs iuenia
tur.ſic a ſimili quia magis ẽ contrariũ ratiõi ꝙ;

homo circa finẽ ſq; deũ per infidelitate; peccet.

ideoq; tanqᷓ; grauiſſimũ pꝛimo pᷣcepto ꝓhibet᷑

⁊ ſcðo ſcdᷣm ⁊ tertio tertiũ.hec Tho. Item nota
ꝙ; hmòi grauitas pcõꝝ pᷣponderãda intelligi
debet in iudicio dei.qꝛ ſepe aliter iudicat᷑ in iu⸗

dicio humano vt ptʒ ex Rich̊.ſuꝑ.iij.di.xxxiij.
arti.v.q.v.Declarat᷑ ſcðᷣo de pᷣceptis ſcðᷣe tabule

q̃ hominẽ oꝛdinãt ad pꝛoximũ.quia illð pem̃

ẽ grauiꝰ qð mag ratiõi repugnat.⁊ hoc duplłx
pot cõſiderari. Pꝛimo qð magis repugnat ex

Nte debiti.qꝛ magis peccat hõ ſinõ ſeruat oꝛdi/
„ 5

3

rl
M

Feria rertia poſt dominicã pꝛimã

nẽ debitũ ad ꝑſonas quib magis eſt debitoꝛ
puta ad parẽtes quibopꝛe alijs tenet᷑ideo inter
pcepta oꝛdinãtia hoĩezꝭ ad pꝛoximũ pꝛimo po⸗

nitur pᷣceptũ de honoꝛe parentũ. Secũdo põt

cõſiderari grauitas pcti ex hoc ꝙ magis repu/

gnat ratiõi ex parte nocumẽti.⁊ ſic grauiꝰpecca
tum eſt peccare vel nocere oꝑe q; oꝛevel coꝛde.⁊
inter pctã operis grauiꝰ eſt homicidiũ ꝑ quod
pꝛiuat᷑vita qᷓ; adulteriũ.⁊ adulteriũ q; funum
exterioꝝ reꝝ.⁊ vltimo ponit᷑ peccatũ coꝛdis qð
⁊ ſi ſit pꝛius alijs in execuciõe: tamẽ eſt minus
graue in leſione.ideo hoc poſteriꝰ cadit in ratõe
pcepti. Hec Thomas.⁊ ſic patet.O ̊ puari ca
toꝛes redite ad coꝛ ne pereatis.
H cCLirca ſcõm de differeti poſitiõe.quia pꝛe

cepta queds ꝓonũtur affirmatiue:quedã autẽ

negatiue. Unõ ſᷣm Rayneriũ.ſupᷣ.⁊ cõmuniter
dogoꝛ es. pᷣceptũ diffini ſic. Pꝛeceptũ eſt iuſſio
vel imperiũ facẽdi aliquidvel nõ faciẽdi.Et ſic
diffinit Elera. ales.iij.pte ſũme.q.xxv.ſed q̃re
volnit deus ꝑ affirmatione ⁊ negatio nẽ ſcilicet
imniugendo affirmatiue ⁊ pꝛohibendo ꝓponere.
Rario pᷣcipua ponit᷑ ſupᷣ ʒ Rayneriũ talis.qꝛ
ſicut traſgreſſoꝛ pꝛeceptoꝛũ demeret᷑ penã eo ꝙ
peccat moꝛtalit.ita obſeruatoꝛ meretur vitam
eternã.ſed vira eterna datur non ſolũ pꝛo bono
opꝑe facẽdo ad quod obligãt affirmatiua pꝛece

pra:ſed etis ꝓ abſtinendo a malo ad quod obli

gant pᷣcepta negatiua. Unde circa hoc notemꝰ

adhuc regulas pceptoꝛũ tres. Pꝛima regla

de pluralitate negatiõis ſq ꝙ plura pᷣcepta ſũt

in decalogo/ ꝓpoſita negatiue q; affirmatiue.nã
tm modo duo ꝓponũtur affirmatiue ſcq; ſabba
ca ſanctifices.⁊ honoꝛa patrẽ ⁊c̃. alia omia ne⸗

gatiue ꝓponunt᷑. Ratio regule quia plures in⸗
clinatur ad malũ q́; ad bonum.ergovt retrabã

tur homines a malo plus extendit᷑ pꝛohibicio

vel negatio.voluit aũt deus illa duo affirmati
ue ꝓponere ad docendũ ꝙ deo ⁊ parẽtibus nõ
poſſumus equiualentẽ honoꝛẽ redderevt dicit

cciã.viij. ethicoꝛ. J Secũda regula de pꝛe/
ceptis affirmatiuis ſᷣm Alexan.ſupᷣ.concoꝛdit᷑

Scotus ꝙ pꝛecepta affirmatina obligãt homi
nẽ ſemꝑ:ſed non ad ſemꝑ.hoc eſt dicere ꝙ obli
Sa nt in omni tepoꝛe ſed non ad omne tempus
ſine intermiſſiõe.verbi gratia.honoꝛare paren⸗

tes teneoꝛ ſemꝑ ex p cepto dei affirmatiuo. ſed

non teneoꝛ ad ſemꝑ quia nõ eſt poſſibile necex
pedies.nec neceſſe omi tẽp oꝛe ſine intermiſſiõe
honoꝛare.ſʒ tmmodo cum tepus requirit ⁊ ne⸗
ceſſitas parentũ ac poſſibilitas ex parte mea. ſi
militer ẽ de ſanctificatiõe ſabbati. Tertia re⸗
gula de negatiuis ſᷣm Alexan.ſupᷣ.⁊ concoꝛdit᷑
doctoꝛes ꝙ pcepta negatiua plus obligant q;
affirmatiua.quia obligãt ſemꝑ⁊ ad ſemꝑ.ſicut

Exẽpli gratia.nõ adoꝛabis deos alienos.⁊ illo.

non mechaberis obligant ſemꝑ ⁊ ad om̃e tepꝰ

ſq; vt nuũq; ⁊ nullo tpe foctale.

R Lirca tertium inquirendũ eſt qualia pꝛe⸗

cepta implicite ⁊ virtualiter continentur in hoc
pᷣcepto.id em̃ ſcire vtile eſt: vt diſcatis qualiter

confitẽdum ſit. Ad quod nota ſᷣm doctoꝛes re⸗

colligẽdo ꝙ in hoc pꝛecepto pꝛimo implicitoꝛ
virtualit᷑ pꝛecipiutur aliqua duplict᷑. Pꝛimo
qᷓdã pꝛohibitoꝛie ſeu negatiue.Secũdo quedã
affirmatiue ⁊ ð eoꝛum offenſa confitedum eſt.
Pꝛimo nanq; pꝛohibẽtur omnes pacciões de
monũ⁊ omnes ſuꝑſtitioſe obſeruãtie de quib⸗
ſupꝛa ſermõe.v.vide. Secũdo pꝛohibetur oẽs
erroꝛes ⁊ ſecte contra fidem ⁊ bonos moꝛes.
Tertio ſᷣm cancellariũ pariſien.tractatu decem

um⁊ pᷣcepta cum hic pᷣdpiat᷑ humilis ſubiectio
⁊ cultus dei.Quarto pꝛohibet᷑ omis peruerſa
appᷣciatio.⁊ nimius amoꝛ creature.nam Hie⸗
ronymꝰ ait. Quod qͥs plus amat ⁊ venerat᷑ qᷓ;
deũ:hoc illi deus eſt.puta ſuperbo honoꝛ⁊ glo
ria:auaro diuitie:guloſo vẽter deus eſt. Phil.
iij.capło.⁊ luxurioſo carnalitas:iracundo vin
dicta ⁊c̃.⁊ ſic eſt in talibo ſpiritualis idolatria.
Secũdo demandatur in hoc pꝛimo pᷣcepto ali
qua affirmatiue. Pꝛimũ eſt lud pꝛeceptum.

Dominũ deũ tuuʒ adoꝛabis ⁊c.ſq in fide vera
ſpe ? caritate.Secũ dũ eſt illud.Diliges domi⸗
num deũ tuũ ex toto coꝛde tuo ⁊c. Lertium ꝙ

pᷣcepta legis nature tanqᷓ; a deo indita obligat
quęelibet.nam ſᷣm Alexãdrũ de ales vbi ſupꝛa.
Lex naturalis que eſt inſita cõſcietie ſeq; cniuſli
bet homis continet᷑ implicite in decalogo.vnð
facere contra cõſciẽtiã peccatũ eſt ⁊ conficedum
ſiue de bono faciendo ſiue de malo vitando.

Quartũ ꝙ om̃ia pᷣcepta dei ſũt impleda neceſ⸗

ſario ex charitate. Ulcimũ ꝙ voluntati diuine
debemꝰ cõfoꝛmare volicate no ſtra vt tenemur
CLConſequẽter infra agemus de aliq bus pꝛedi⸗
ctis vtvidebimꝰ expedire. Hec itaq; nota o ho⸗
moir ſm bec diſce cõfiteri de pꝛimo pᷣcepto de⸗
calogi.

Feria tertia poſt dñicã pꝛimã Sermo octa⸗
uus de naturali lege ↄſcietie que etiã implicite
cõtinet᷑ in pᷣmo pᷣcepto. .
Eiictis illis ſci/
r licet iudeis:abijt foꝛas in bethaniã
ibiq; manſit. Matthᷣ.xxj.⁊ in euan
gelio hodierno. Dominꝰ ieſus verbis ⁊ factis
docet nos ſaluari.namvt dicit᷑ in hoc eusgelio
aſcendẽs in hieruſalẽ eiecit de tẽplo vendẽtes ⁊

emẽtes qui mala conſciẽtia ſacerdotũ auaroꝝ e

induxerat populũ talia exercere in tẽplo queta
men illicita erat fieri inibi.pꝛoptea xpᷣs domi⸗
nus redarguit illos ex ſcriptura di. Scriptuʒ
eſt ſc Eſaie.lvj. Domus mea domꝰ oꝛationis
vocabicur.vos auteʒ ⁊c̃.Et in hoc docemur ꝙ
homo dum errat in cõſciẽtia debet ſuã ↄſcẽtiã

pceptoꝛum pꝛohibet᷑ ſuꝑbia.quia ubicca . . 1

1

. .

W — —

— — ☛ 2 —-——Uð —

2

S
—

7
li

16 ⁸

rectificare ꝑ ſcripturã ſacrax.⁊ ſic euadet erroꝛẽ.
Deniq; ſubdit euãgeliũ ꝙ ſacerdotes iudeoꝛũ
⁊ ſcribe obſtinati ĩ malicia redarguebant xpᷣm.
qͥ tñ ex ſcriptura ↄuicit ⁊ cõfutauit illos.⁊ reli⸗
tis ilł abijt foꝛas ⁊c̃. Spũalr xpᷣs ꝑ hec faca
docet rectiſicare ↄſaẽtiã in obediẽdo pᷣceptis.⁊
ꝙ qͥ h̊ nolũt illos relinquet i ſua malicia obſti
natos ꝑire:⁊ abiẽs manet libenter in ↄſcia bo⸗
na.nã bechania ſᷣʒ NHiero.ð ĩterpᷣta.no.hebꝛai.
interpᷣtat᷑ domꝰobediẽtie ⁊ domus gratificata
dño.iõ ſignificat ↄſciẽtiã rectã hois obedientẽ
deo ⁊ in charitate ac gfa dei exiſtẽtẽ. vt em̃ dicit
Berñ.de ↄſcia. Bona ↄſciẽtia templũ ẽ dei ha⸗

bitaculũ xpᷣi gratiſſimũ. In huiꝰmyſteriũ xps

manſit ĩ bethania.ptʒz ĩ euãgelio.itaq; exq̃ obli
gat nos ſub pᷣcepto pᷣmo implicie lexaſcieẽtie ð
ipſa tria myſteria in hoc ſermone decdlaremus.
Pꝛimũ de cõſcientie o bligatione.
Scõm de conſcientie diſcretione.
Tercium de cõſcientie reccificatione.
De pᷣmo articulo vide q̃ntũ expedit ex multis
tractatib de b̊ ꝑte pᷣma ſᷣmonũ pomerij de tꝑe
ſᷣmone.xj.ſub lr̃a..vſq;.H. De ſcðo arti.vide
ibidẽ ſᷣmone.xij.L.vſq;. P.De tercio ibidẽ ſub
ſequẽter ſub En uofe placet ſaltẽ applicã⸗
do.Exemplũ in fine illiꝰſermonis poſitum.

Feria.iiij. dñice pᷣme. Sermo.ix.de volunta
tis noſtre confoꝛmatione ad diuinam.

.. Wicungz
q int volũtatẽ pꝛis mei ꝗ in celis eſt.
ipe meꝰ frater eſt Matth. xij.⁊ in
euangelio hodierno.Saluatoꝛ noſter in vbis
iſtis oſtendit quantũ amet obſeruantes pꝛe⸗
cepta dei ⁊ ſic faciẽtes voluntatẽ eius.ꝙ.ſ.eos
amar ſicut fratres ⁊ ſoꝛoꝛes ⁊ qð maius eſt ſiẽ
matrẽ virginẽ mariaʒ ꝑ aliqualẽ ſimilitudinẽ.

Deniq; in pꝛecedenti paſſu euangelij oſtendit

redarguendos danandoſq; ⁊ dyabolis ſubij⸗
ciendoſo ẽs qui nolunt facere voluntatẽ dei in
pꝛeceptis.⁊ quia in pꝛecepto pᷣmo decalogi im
plicite pꝛecipit᷑ cõfoꝛmatio diuine voluntatis
vt dictum eſt fᷣmone.vij.idcirco de voluntatis
diuine cõfoꝛmatione fienda in no bis ⁊ debita
hoc ſermone tria myſteria declarabimus.
Pꝛimũ de voluntatis diuine cognitione.
Scõm de voluntatis noſtre confoꝛmatiõe.
Terciũ de cõfoꝛmatiõis fiende induccione.

De his articulis ſub eadem foꝛma vide quãtũ

tibi placer per ſingulos articulos pꝛoſequi in
parte eſtiuali pomerij ſermone.xviij.vbi tracta
tur de hoc pertotum.

Fena quinta poſt dominicam pꝛimã. Ser⸗
mo.x.de adoꝛatione debita deo ⁊ imaginibus
ac ſanctis ⁊ modis eius ⁊ cõmendatione.

fece

. IX. et. X.
Tilla

adiuua me Warch. xv. ⁊ in euan
gelio hodierno.ſicut expõit Lyra.
hec mulier chananea adoꝛauit dñm ieſum ad⸗
oꝛatiõe latrie.quia credidit ipᷣm eſſeverũ deum
cui ſoli debet᷑ latria:⁊ hoc fuit magnũ ⁊ miruzʒ
in tali muliere pagana:ideo ꝓpter eius fidẽ ve/
ram meruit ſanationẽ ſue filie a demonio vexã
te illã.ideo chꝛiſtꝰ dominꝰ cũ non ſtatim eiꝰ pe
titionẽ exaudiuit voluit vt clareſcat eius fides

⁊ deuotio feruẽs qua non deſtitit petere vſq; qᷓ
dominꝰ pꝛo ſua humili ſupplicatiõe ⁊ magna

fide beneficium pᷣſtaret.?⁊ cõmẽdañ.eam dixit.
O mulier magna ẽ fides tua fiat tibi ſicut vis.
In quiba⁊ nos docemur ꝙ chꝛiſtũ adoꝛemus
vt verũ deum ꝓ ſalute noſtra humilit᷑ ⁊ in fide
magna ac ſpe ꝑſeuerater ⁊ ſic o btinebimus.
LErquo aũt adoꝛatio pᷣcipit᷑ in hoc pᷣcepto
Dñm deũ tuũ adoꝛabis.⁊ hoc pᷣceptũ ĩduſiue
demandat᷑ in pᷣmo pcepto decalogi vt pᷣdictũ ẽ
idcirco de ipᷣa adoꝛatiõe tria myſteria declara⸗
bimꝰ in hoc ſermone.
S.ri de q̃litate diſtinctiõis.
Sechdũ de varietateveneratiõis.
Tertiũ de cõmẽdabilitate talis deuotiõis.
Circa pꝛimũ querit᷑ Qualiter habet diſtin⸗
gui adoꝛatio. Ad quod nota ſᷣm Scotũ Bo⸗
nauẽ. Richar. Thomã Aureolũ ⁊ Alexan.⁊ cõ
munit᷑ om̃s cheologos ⁊ doct.ſuꝑ.iij.li.ſenten
tiaꝝ dil.ix.recolligẽdo.vt etiã habet᷑ in ſũ. Ray.
ꝙ adoꝛatio eſt triplex.
Srin ðꝛ adoꝛatio lattie.
ecũda ðꝛ adoꝛatio dulie.
Tertia ðꝛ adoꝛatio hyꝑdulie.
Pꝛima adoꝛatio ſcilʒ latrie eſt quidã honoꝛ
vłcultus qui ſoli deo debet᷑.ita em̃ diffinitur:
⁊ hoctriplici ratiõe.Pꝛimo in recognitionẽ be
neficij creatiõis.Scðo in recognitionẽ cõſerua
ciõis.Tertio in recognitionẽ ſupꝛemi dominij
» poteſtatis ſcʒ infinite reſpectu omnis creatu⸗
re.Unõð ſicut nec dei ſubſtantia vel natura.nec
creatio nec conſeruatio in eſſe poteſt comunica
ri alicui creature.ſic nec adoꝛatio latrie poteſt li
caite impẽdi creature. % Scd in quo cul⸗/
tu conſiſtit ſpecialit latria: Rñdeturſᷣm Sco⸗
tiſtas ⁊ Thom̃.concoꝛdit᷑ ꝙ ſacrificij oblatio
eſt adoꝛatio latrie. Sʒ nota ꝙ ſacrificium ẽtri⸗
plex. Pꝛimũ bone oꝑationis.⁊ hoc fit ⁊ eſt in
om̃i virtute.ſ.humilitate obediẽtia.⁊c. Scom
ſacrificiũ eſt oꝛatiois.⁊ hoc fit deo ⁊ eſt in virtu
tibus theologicis ſcʒ fide ſpe ⁊ caritate. Lertiũ
eſt ſacrificiũ immolatõis:⁊ iſtud ẽ ſpecialiꝰ la⸗
trie.hoc eti in ſũ.Angeł.Unð latria ᷣm Aug.
de ciuitate dei.⁊ doct.ſupᷣ.accipit᷑ etiã ꝓ theuſe⸗

bia.i. p diuino cultu. ⁊ ſic reſpicit culcũ dei in⸗
terioꝛẽ potiſſime qui pertinet ꝗpꝛie ad virtuteꝰ
eEePom de. .

venit et

aà dagdoꝛauit euz ſq; ieſum dicẽs. Dne

☛

Feria.v ꝓoſt dominicã.1.

cheologicas qͥb ſolꝰdeus colit᷑. Scða adoꝛa⸗
tio ſcʒ dulie.eſt quidã honoꝛ vel cultꝰ qui crea⸗
ture debet᷑ cõiter.et hoc debet᷑ rone alicuiꝰ ma⸗

gne vel pꝛecipue dignitatis quã creatura talis

ꝑticipat a deo.vᷣbi gra.dignitas dñij ꝑ poten⸗

tiaz data eſt a deo p tis. dignitas ſapie docco⸗
ribi.dignitas bonitatis ſanctis hoibo ⁊ beatis

angelis. ideo debet᷑ eis dulia. Tercia adoꝛa⸗
tio.ſ.hiꝑdulie ðꝛ ab hiper in greco qð ſonat ſu
per:⁊ dulia q̃ſi dignioꝛ dulia vł ſuꝑioꝛ que de
bet᷑ creature pcellenti rõne ſingularis autẽtice

a deo date puta btẽ virgini Marie ⁊ cruci xpᷣi:

vt in fequentibus patebit. “
NECirca ſcm de varietate adoꝛatiõis vel

veneratiõis impẽdende vł exhbibẽde inqrendũ
reſtat Cui et q̃liter adoꝛatio impẽdẽda ẽ.qꝛ nõ

vna ⁊ eadẽ veneratiõe adoꝛamꝰ vns creaturs qᷓ
ſupᷣdictos

aliã. Jõq; nota m Rayneriũ poſt
recolligẽdo doctoꝛes.Octo ſunt pᷣcipua que ſa

–—

lubꝛit᷑ a xpᷣiãis venerãt᷑:tñ vario mõ vẽeratõis

Peen⸗ deus vel maieſtas eſſentie diuine.
cdᷣo trinitas ꝑſone in diuinitate.

Tercio xpᷣs in quo ſunt due natur.

Quarto humanitas xpui.caro ⁊ anima dei
tati vnite. ”l
Quinto imago xpᷣi ꝓ ipᷣꝰ repᷣſentatione.
Serxto crux xpi ꝑfula xpᷣi ſanguine.
Septio btã vᷣgo maria ꝓ matna dignitate.
ODctauo ſancoꝛum reliquie.

*

Pꝛimo deꝰ adoꝛat᷑ adoꝛatiõe latrie vt pꝛedictũ
eſt. Sco trinitas que eadẽ adoꝛatione.ſ.la⸗

trie eſt adoꝛãda. Uñ pater filiꝰ⁊ ſpũſſanaꝰeq̃ 7
liter quelibet ꝑſonarũ adoꝛat᷑.qꝛ in eis eſt vna
cauſa honoꝛis.ſ.vna eſſentia diuina ⁊ vna ma

ieſtas ⁊ equalitas ⁊ coequalis bonitas.⁊ quia/
babẽtur. Sexto adoꝛat᷑ crux chꝛiſti ſpecialiꝰ
pꝛe alijs inſtrumẽtis paſſionis.qꝛ magis ẽ me
moꝛiale ſignũ crucifixi. Sed quomõ. ota f̃ʒ

ſunt vnicus creatoꝛ oĩium creaturaru.ergo ⁊c̃.

Zercio xpᷣs in duabo naturis.ſ.deitatis ⁊ hũa
nitatis adoꝛat᷑ vnica tm̃ adoꝛatõc ex parte ipᷣiꝰ

chꝛiſti qui adoꝛat᷑:qꝛ in duabꝰ naturis eſt vna
pſona.Exemplũ.ſi in vno bomine ſint plures
excellentie. viq; pᷣlatio ſcentia ⁊virtus ſiue pꝛo

bitas que ſunt cauſe honoꝛatiõis.in eodẽ hoĩie

licet ſint plures cauſe bonoꝛis.rñ ex ꝑte bono⸗
rati.ſ.hois qui honoꝛat᷑ exbibet᷑ eidẽ vnus ho/⸗
noꝛ quo honoꝛat᷑ tam ꝓpter pꝛelatiõeʒ q; ꝓPter

ſceientiã ⁊ virtutem. Sic in chnſto cum ſit vna

ꝑſona vna veneratiõe adoꝛat᷑ latrie.licet ſint in
eo plures cauſe bmõi.vicʒ bonoꝰꝝ
manitas rpᷣi adoꝛat᷑.ſed quõ hoc cuʒ ipᷣa nõ ſit
deitas. Notandũ ſᷣm pᷣdictos doctoꝛes ꝙ ipᷣa

. „ — * .

humanitas cbꝛiſti ſi còſiderat᷑ vt cõiuncta dei⸗/

tati inſeparabiliter ſic adoꝛari debet adoꝛatiõe
latrie.Unde Damaſce.iij.ſententiaꝝ ait. Ado⸗
ratur caro chꝛiſti cum incarnato deo verbo nõ
ꝓpter ſeipſam ſed ꝓpter vnitam ei deitateʒ. Si⸗
cut exempli gratia veſtis regis veneratur /ꝓpter
D ui eam induit ⁊ nõ ꝓpter veſtem ꝓpꝛie.

lergo bumanitas chꝛiſti conſiderat᷑ vt in ſej adoꝛatõe

Quarto hbu

ipᷣa ꝓut eſt creatura ſola qᷓ poſſet abſoluta po⸗
tetia ſeꝑari a deicate ſʒ nũq; ſeparat᷑ tũc byꝑdu⸗
lia adoꝛaret᷑.qꝛ pꝛe oibus creaturis eſt veners⸗
da etiã in ſeipa. Quinto imago xpᷣi adoꝛa⸗
Sed quõ Nota ꝙ cõſiderãdo eam pꝛout eſt q
dam res.puta lignũ ſculptũ vel pictũ.ſic nulla
adoꝛatõe ẽ adoꝛada.quia reuerẽetia nõ debetur
niſi rationali creature in pᷣmiũ virtutis.cuiꝰ ca
pax eſſe nõ poteſt creatura irrationalis. Sʒ cõ
ſiderãdo imaginẽ vt ẽ imago xpᷣm repᷣſentans.
⁊ tũc cum idẽ ſit motꝰ in imaginẽ ⁊ in rem cuiꝰ
eſt imago:ſequit᷑ ꝙ ſicut xpᷣs adoꝛat᷑ adoꝛatõe
latrie:ita ⁊ eius imago.quia vnꝰ honoꝛ debet᷑
imagini imaginato. Unð Damaſcenꝰ lib.iij.
ca.viij. dicit. Honoꝛ imaginis ꝓuenit ad ꝓtho

tcypũ.i.imaginatũ.De hoc patʒ de cõſe. dl. lij. ve

