thoñ.ꝑ.j.ti.xiiij.S.ix.allegãs glo.ſug dicta diſt.
lxxxiij.ðt.ꝙ medici tenent᷑ mederi ĩfirmis pauꝑi
bus.imo etiã medicinas emere ſi pñt: cũ alit᷑ de
ſalute illis ꝓuideri nõ poſſit:ałs peccant. Siłr

qJ nõ ſubueniũt in extrema neceſſitate indigẽtibꝰ

homicide reputant᷑.vt dicit Amb.lxxxvj.diſ.Nõ
ſatis. Paſce fame moꝛientẽ:ſi nõ pauiſti occidi⸗
ſti. Hec in Anthoñ.
D Lirca terciũ ſNota ꝙ punit᷑ homicidiuʒ
Pꝛio pena legali vt patet in ve.⁊ no.teſt. Mat.
xxv.Ois qͥ accipic gladiũ:gladio ꝑibit. Etc inſuꝑ
in lege ciuili ⁊ gẽcili patet. Scsðo pena canoni/

cali.ſ.irregularitate.⁊ aſtringit᷑ ad ſatiſfaciẽduʒ.

als nõ abſoluit᷑. Tercio pena diuiali.⁊ patʒ in
cayn q occidit Abel. Iteʒ in Achab ⁊ Jeſabel q̊ꝝ
ſanguinem canes linxerunt in loco vbi occide⸗
runt Naboth.iiij. Regum.ix. Itẽ in iudeis chꝛi
ſtum occidentibus. Ulcimo pena gehennali
ſim ſcripturas. Hec ſufficiant. Rogemus chꝛi⸗
ſtum. ⁊c.

Diñica Ramiſpalmaꝝ mane Dermo. xlv. de
accidia vel negligẽtia ↄfeſſiõis ⁊ cõmunionis fa
ciende ex pᷣcepto eccleſie.

e. lij fecerũt ſĩ pᷣceꝑat illis ieſus. Mat..
xvxj. ⁊ ĩ euãgelio bodierne ſolẽnitatie
n q̊ͥ docemur chariſſimi ꝙ nos xpᷣiani libenter
aciamꝰ oĩa pᷣcepta dñi ieſu vt ſic ſimꝰboni diſci
puli ipſiꝰ ⁊ ſic nullũ pᷣceptũ negligamꝰ. Sʒ heu
multi ſunt pigri ad faciendũ cõfeſſiõeʒ cõionem
et verã pniam:q̃ tñ pᷣcepit dñs Jeſus.Cõtra q̊s
euãgeliũ b̊ dicit ꝙ diſcipuli depoſuerũt veſtimẽ
ta ſua ponẽtes ſuꝑ aſinã ſub ieſu.płima etiã tur
ba ſtrauerũt veſtimẽta ſua in via coꝛã ieſu. Siẽ
Lyra dicic ſuꝑ Cañ.ꝑ veſtimẽta ſigniticant᷑ mo
di viuẽdi.Qui ̊ nõ vult deponere vicia in cõfeſ⸗
ſio ne ⁊ ꝓpoſito finẽ eis ſtatuẽdi:talis ñ honoꝛat
chꝛiſtũ ſed potiꝰdehoneſtat i ſe denudãdo ⁊ cru⸗
cifigẽdo ipᷣm. Icẽ alij fernebãt ramos oliuaꝝ?⁊
arboꝝ floꝛes coꝛã ieſu.Dicit aũt Chꝛyb.ꝙ bone

volũtates ⁊ ſccẽ affectiões ſunt ſuaues coꝛã peo

quẽadmodũ odoꝛiferi floꝛes. Hos g floꝛes nõ
ſternit xpᷣo qͥ negligit deuota opera ⁊ oꝛõnes ⁊ re
cogitationt᷑ paſſiõis xpᷣi ac pnie actꝰ.Deniq; tur
be peuntes ⁊ ſeqᷓntes clamabãt xpᷣo. Bñdictꝰ
venit in noie dñi. Hoc faciũt ſpũalit᷑ ⁊ ſacramè
talit᷑ boni xpᷣiani xpᷣm venientẽ in ſe in euchari⸗
ſtia digne ſuſcipiètes vt tenent᷑ ꝓ futo paſca. Sʒ

mall ad bec pigri ꝑ accidiam moꝛtalè xpᷣi paſſi⸗

onẽ renouãt.iuxca illud Heb.vj. Rurſus cruci

figẽtes xpᷣm ĩ ſeipſis. Itaq; hodie etiõ paſſio x-pi

legit᷑ vt pateat clariꝰ quõ xpᷣm quem boni bono

rant:mali ſuis ogꝑi ignominioſe dehoneſtant
cũ iudeis. Pꝛoinde de accidia ↄfitẽdi pᷣſertim et
cõicandi ac penitendi veraciter q̃ facere pᷣcepit ie
ſus ⁊ eccleſia ſtatuit pꝛo hijs tgibo:tria myſteria
declaremus ꝓ ſermone.
ꝛimũ de accidie hmõi deteſtatione.
cm de euchariſtie negligentſumptione.
Terciũ ð ſumẽdi idigne vł obmittẽdi pũitõe
Itẽ alið thema ꝑ ſe ꝓ ſᷣmõe iſto Eccs.vij.Qni ti⸗
met deũ nihil negligit.ſ.qꝛ non dimittit neceſſa
ria ad ſalutem. “
Q Circa pᷣmũ de deteſtatiõe accidie Notan
dũ ꝙ płes tradunt᷑ ad id rõnes q̃re accidia in q̊
cunq; bono oge ad ſalutẽ neceſſario pᷣſertim de
penitẽdo ⁊ cõicando deteſtabił ſit cuilibet. Pꝛi
ma rõ ðꝛ artiſſime obligatõis qꝛ młtum ſtricte
obligauit nos deꝰad ſeruiẽdũ ſibi ſollicite ⁊ ſtu⸗
dioſe in oĩ bono ⁊ pᷣcepto.et h̊ ꝑ oẽs modos qͥb
põt qͥs alteri obligari.Nã.ff.de obligasiõibo. Et
Inſti.Quibo modis cõtrabit᷑ obligatio: habet᷑.
ꝙ vnus põt alteri obligari qñq; lr̃is qñq; vᷣbis
qñq; rebo accõmodatj.deniq; qñq; pᷣcijs datis.
HVijs oihp modis obligati ſumus ðſeruire deo
in oibo. Pꝛio lr̃is tanq; inſtrumẽt obligatoꝛijs
obligauic nos deꝰ.ſ.lr̃is leg nat᷑e qͥ dictat in aia
ꝙ ſuꝑ oia deũ diligamꝰ ⁊ ei obediamꝰ. Itẽ lr̃is
legis veter/ ſcripte ⁊ lr̃is leg euãgelice ⁊ legis ecꝭ⸗
cleſiaſtice. Iñ accidioſus offendi pᷣdictas le⸗

„

ℳ

ſi
a
ͤt
ono
kant
ime
r
ni⸗

one.
itie
Miti
Aſis

an
zinq
inde
pei
lae
6
ht,

is 5

tis.
deo
bis
1i
is
gee
3le

Bermo

ges. Scðo vᷣbis obligati ſumus iĩ baptiſmo ꝓ⸗
mittẽdo abrenũciare ſlathane et oibo oꝑibo eius.
g̊fidẽ frãgit pctõꝛ.Tercio rebo accõ modatj.Naʒ
dit nob deꝰaiam et coꝛpus et oia bona mũdi
deo ſeruiamus:non diabolo.Quarto pꝛecio
dato ꝓ nr̃a redẽptiõe.ſ.ſanguie filij dei. Jdeo.j.
Coꝝ.vj.Empti eſt pᷣcio maj glo.⁊ poꝛ.de.i coꝛ.

⁊c̃. Berñ. UVe mihi ſi ingratꝰ fuero.ve ſi pniam

nõ egero.qꝛ reqͥret᷑ ſuꝑ me ſanguis ille iuſtus 4

effuſus eſt ꝓ me in tera. & ö IScöa rõ ð pi
culoſe incurſiõis.Nã ſignũ eſt ꝙ talia neceſſaria
ſalut negligẽtes ruũt mulctiplicit᷑ in ꝑicula da⸗
natiõis et᷑ne. Ideo apłus de talibo Heb.ij. dicit
Quõ nos effugiemꝰ dãnatiõem ſi tantã neglexe
rimꝰſalutẽ.q.d.nullo mõ.Declarat᷑ ꝑ rõnem/.qꝛ
negligẽtes cõfiteri ⁊ cõicare pñt facilit᷑moꝛte in⸗
opinata moꝛi vel loq̃lã amittere exiſtẽtes i moꝛ

tali in q̊ decedẽtes oĩno hñt dãnari. Iẽ qꝛ mita

pctã ex dilatione obliuiſcent᷑ obliuio aũt craſſa
ñ exeufat in talib ̃᷑ᷣm Raymũ.⁊ doc.Deniq; ta⸗
les ſunt in ꝑiculo iudicij.qꝛ ꝓbant᷑ plus dilexiſ⸗
ſe caligas ⁊ ſotulares qᷓ; alam. Cũ em̃ illas q̃ti⸗
die a luto mũdare velint:aiaʒ vix ꝑ annũ ſemel
mundãt.et ſic iuſto dei iudicio damnant᷑. Hinc
Berñ.O nimia inſania hoĩm:ſoꝛdes pudet ab
ſtergere.ſ.in ↄfeſſiõe ⁊ nõ pudet ↄtrahere.abſter
git᷑ caliga ⁊ ↄtẽnit᷑ aia. Hec ille.Augꝰ.etiam ait.
Pogo te pᷣpone aĩaʒ tuã calige tue.ſ.in emũda⸗
tione. Pꝛetea patet h̊ exẽplo. Narrat᷑ qͥdẽ in An
thoñ.ꝑ.ij.tix.ca.xiij.S.iij.ꝙ legit᷑ in vitaſpa.de
q̃dã bono viro qͥ erat vᷣgo ſed tardus ad ↄfeſſi⸗
onẽ. UVñ in iĩfirmitate vidit xpᷣm iudicare mũdũ
et cũ iudicaſſet plures ſᷣm oꝑa ſua ventũ eſt ad
ipᷣm ⁊ accuſatꝰ eſt de tarditate cõfeſſiõis:ꝓpt᷑ qð

ſnĩa data eſt ꝙ traheret᷑ ad penã.ſed btã vᷣgie in⸗

tercedẽte p eo qꝛ ſibi fuerat deuotꝰfuit ſnia mu⸗
tata vt illa vice ꝑceret᷑ ei:ita tñ ꝙ de cõfeſſiõis ta
li pigricia ſe emẽdaret. S Tercia rõ ðꝛ rui

noſe crimiationis. Qð oſtẽdit᷑ pᷣmo ex ꝓcreatiõe

ſcʒ vicioꝝ.Nã mr hec accidia gignit vicia młtuʒ
ruinoſa:pᷣſertim negligẽdo cõfeſſionẽ ⁊ cõᷣionem
ſcʒ ipſam deſꝑatcionẽ que eſt culpa diabolica.et
alia guia de qͥbi.ſ.eiꝰfiliabo ꝓ bꝛeuitate alio ſer⸗
mone dicemꝰ. Sed h̊ ponõ exemplũ qð narrat
qͥdã doctoꝛ theologie wienneñ.ꝙ Rome cuſtos

eccłie ſctĩ Petri petiuit btm̃ Gꝛegoꝛiũ papã vei

craſtino feſti oim ſctõꝝ celebꝛaret ꝑ ſe vel ꝑ aliũ
miſſaʒ ꝓ anniuerſario cuiuſdã ciuis qͥ dotauit
ibidẽ vnũ altare vbi ſepultꝰeſt ⁊ oꝛdinauit miſ⸗

ſam ꝑpetuã. Cũq; ſctũs Gꝛego.miſſam diceret

NReqeʒ cenã dona eis dñe ⁊c̃.vox celitꝰſonuit di⸗
cens.õ faciã. Sed dubitãs ſi h̊ eſſet a deo vel

diabolo. iterauit g papa Redem et᷑nã ⁊c̃.iteꝝ ĩ/

fonuit Nõ faciã ꝓ iſta aia dãnata.Cũqʒ petiuiſ⸗
ſet deuz in cano ne:reuelauit ꝙ ideo dãnata eſt:
qꝛ q̊dã anno nõ cõicauerat tenẽs irã:nec penitu

it de h. Exinde papa ſtacuit miſſe introitũ ſ. ite⸗

rare ꝓ memozla huiꝰreuelatiõis. Scðo oſtẽdit᷑

XI. V
.

ex ruine deductiõe. nã ſpᷣm Ruꝑtũ ſuꝑ Geñ.iſto
oꝛdine ducit᷑ hõ ad caſum. Pꝛio negligit modi⸗
ca.ſcdᷣo ſe ocio dat.tercio raro ↄfitet᷑.⁊ ſic inducit
ꝑ diabolũ in dãnabile pctm. Sicut Exẽplũ:cir⸗
ca doliũ vini ſũt magni circuli qͥ in extremitati⸗
bus ſuis ꝑuis vᷣguli ſunt colligati:qͥb ſolutis
ſoluunt᷑ circuli.⁊ ſic totũ doliũ decidit. Tercio
ex rõne.qꝛ vt Aureo.in cõpẽdio ðt.accidia tenet
incitameta oim vicioꝝ ꝑ ocioſitatẽadiũctã.⁊ lo
cũ diabolo pᷣꝑat.qꝛ hõ ocioſus eſt q̃ſi puluinar
diaboli:in q̊ reqᷣeſcit in hoie pᷣſertim negligẽte pe
nitẽtiã ⁊ cõioneʒ.qꝛ hec ſũt diabolica.Un Heli⸗
nãdus ðt. Stare ⁊ nõ cadere in pctã angelicũ ẽ.
Cadere ⁊ reſurgere hũanũ eſt.Cadere vo ⁊ ñ re
ſurgere diabolicũ eſt. O pctõꝛ ꝑtimeſce.

Quarta rõ ðꝛ obſtinate deſꝑationis ſibi annexe
Querit᷑ nãq; ſᷣm doc. Vcꝝ accidia ſit oĩim pctõö⸗
rũ guiſſimũ.Et rñdet Klex.ij.ij.trac.ð e.ꝙ de ac⸗
cidia loqᷓndo ſᷣm qð miat᷑ vł ↄſũmat᷑ in deſga⸗
tionẽ:ſic eſt Suiſſimũ pctõꝝ.qᷓ;uis rõne generis
pcti nõ ſit Suiſſmũ.lã ꝑ deſꝑationẽ annexã ha

bet finalẽ im penitẽtiã.et ſic eſt guiſſſimũ pctm̃ in
ſpũmſctm̃. Ulcia rõ ðꝛ digniſſime dãnatiõis
qð oñdit xpᷣs qñ ficulneã in q̃ fructũ quẽ deſide⸗
rabat ñ inuenit ideo maledixit Matth.xxj. Et ĩ
ꝑabola de ficuluea quã ſuccidẽdã oñdit ne ſine

fruetu terrã occupet in vinea.i.in eccłia Lu. xiij.
Nã hõ ad bᷣ creatꝰ⁊ ad fidẽ vocatꝰ eſt vt fructuʒ
faciat et᷑ne ſalutj.Ad qð exẽplũ dãt creature.an

geli deũ ſꝑ laudado.ſidera ad oꝛtũ currẽdo.plã
te creſcẽdo ⁊ fructificando. Pꝛeterea o hõ accipe
exemplũ a chꝛiſto qͥ ꝓ te vſq; ad moꝛtem laboꝛa
uit vt te ad imitandum pꝛouocaret.
UCirca ſecundũ de negligẽtia cõicãdi ſpe

cialiter agẽdũ cẽſui.qꝛ młti in h̊ peccãt. Pꝛio qꝛ

aliqͥ nõ còicant ex obſtinatõe. Scðo alij exfalſa

hũilitate. Tercio alij ex ignoꝛatiõe.Quarto alij

ex tepefactõe. Pꝛio g̊ᷣ de illis qͥ ex obſtinatiõe ñ

cõicant eoq ꝑmanẽt in pctõ moꝛtali nolẽtes di

mictere.ſ.in odio vł luxuria vel alienoꝝ detẽtõe

⁊ hmõi.Hoc ꝓ generali documẽto tenẽdũ ẽ ſᷣm
doc.⁊ in Anthonina.pꝑ.ij.ci.ix.c.ix. q;uis minꝰ

peccãt tales qᷓ; ſi in pctis manẽtes cõicarẽec tñ p⸗
pterea ñ excuſant᷑ a moꝛtali ſi ob mittunt cõicare
Rõ.qꝛ pñt ⁊ debẽt dimittere pctã et nõ ꝑmane⸗

re ĩ obſtinatõe.ac tenent᷑ ſatiſfacere pᷣcepto eccłie

Et de bᷣ latiꝰſcpᷣſi ſermõe de cena dni alia ꝑte.

Scõo de ill qͥ obmittũt ex falſa hũiliatõe.qꝛ. ſ.

reputãt ſe idignos tãto ſacr̃o iõ dimittũt. X
Hoc ꝓ generali regula tenẽduʒ eſt ꝙ falſa vtiq;
hũilitas eſt q̃ frãgit pᷣcepca.ideo ñ excuſat.Nimi
rũ ſi attẽdat᷑ ſolũ magnitudo exiſtẽt ĩ ſacro:nul⸗
la creatura iuenit᷑ digna ipᷣo:nec apli:nec mar⸗
tyres. Sed nec bᷣ deꝰreqͥrit a nob.ſ.cantã diſpoſi⸗
tionẽ ⁊ ſctitatẽ qᷓntã meret᷑ maieſtas ipſiꝰ.ſed q̃n
ta eſt poſſibilitas fragilicatis nr̃e. Itẽ nec reqͥrit
ꝙ efficiamur oino ipeccabiles.ſed ꝙ doleamꝰ ðᷣ
pᷣteriᷣ ⁊ ꝓonamꝰ abſtinere firmit᷑ in futuꝝ: oc⸗
n 2

caſiones ꝓximas euitãdo.lã ⁊ Petrꝰ⁊ diſcipu
li in cena cõicõtes poſtea ceciderũt. Tercio de
negligẽtibe ex ignoꝛãtia.qꝛ neſciũt ſe ad id teneri:
ignoꝛantia craſſa videt᷑:cum ſit pceptũ generale
publicatuʒ ad oẽs.ideo n excuſat. Quarto de
tepidis qͥb difficilis laboꝛ videt ſe pᷣꝑare ad cõ
feſſionẽ ⁊ cõionem:eoꝙ implicant᷑ ſic terrenis ꝙ
poſtponũt ſpiritualia:moꝛtaliter peccant.q̊ ⁊c.
Pꝛeterea Ulctio ſi qs obmitteret cõicare vel cõ
fiteri ex im potẽtia vel cauſa rõnabili puta quia
ꝓ tũc eſt in mari ↄſtitutus vel incarceratꝰ.vel qꝛ
timet exire domũ ꝓpter inimicos capitales.vel
qꝛ nõ põt hr̃e ſacerdotẽ vt in finitimis caſtris et
met paganoꝝ.vel ſi de licẽtia cõfeſſoꝛis obmit/
tat. In hmõi caſibo nõ peccat:dũ habeat deſide⸗
riũ ſumẽdi ⁊ ꝓpoſitũ ſupplendi defectũ qñ pote
rit. Sed impedimẽto ſublato tenet᷑ cõicare.ałs
peccat moꝛtalit᷑. Nã in huiꝰ figurã in veteri lege
pcipiebat᷑ ꝙ qͥ impediti die ſuo nõ poſſent come
dere agnũ paſcale:mẽſe ſeqnti ſupplerẽt comedẽ
do. Hec Antho.S. ? Sed qrit᷑. Quid ſi qͥs
obmiſit cõfiteri vel cõicare in anno cũ pctõ moꝛ
tali.Nunquid tenet᷑ in ſubſeqnti anno ſupplere
bis ↄfitẽdo et bis cõicando. Rñdet᷑ ᷣm Antbo.
vbi S.ꝙ qᷓ;uis tał poſt paſca teneat᷑ ſupplere de
fectũ vt iã dictũ eſt.et qncũq; ac qͥtiens firmat ſe
in ꝓpoſito nõ ↄfitẽdi vel cõicandi ꝓut ecclłia mã
dat:totiẽs moꝛtalit᷑ peccat. Si tñ talis diſtulit
cõfiteri vſq; ad aliud ſeqn anni paſca.tcũc iã li⸗
cet nõ teneat᷑ neceſſario bis cõfiteri ⁊ cõicare bis
pterea:eoꝙ eccleſia tm ſemei obligauit in anno
ad illa. Sicut a ſili expgio:ſi qͥs violauit feſtum
aliqð nõ tenet᷑ feſtinãdo die altero in bebdoma
da illud ſupplere.Uerũtñ ex cõgruitate debet et
inducẽdꝰeſt pſuaſiõib vt pluries qᷓ; ſemel confi
teat᷑ ⁊ cõicet:ſi ałls eſt idoneus. Hec ibi.
Z Circa terciũ de penis indigne cõionis vł
obmiſſionis Notandũ ſᷣm doc.⁊ Antho.ꝙ ĩdi⸗
gne cõicãtes.ſ.qꝛ ſine cõpetẽti ↄſcie diſcuſſiõe ac/⸗
cedunt vel cũ ↄſcia pcti moꝛtalis incõtriti vł nõ
dũ cõfeſſi.Et etiã qͥ obmitcũt penitꝰcõicare:mul
tipliciter a deo puniunt᷑. Ideo cauẽdũ eſt Pꝛi
mo qꝛ ala tal excecat᷑ vt ñ poſſit videre quõ a di
abolo captiuat᷑ ⁊ occidit᷑. Nã qͥ digne cõicat i aĩa
illũinat᷑ ad cauendũ ꝑicula.ita ecõtrario excecat᷑

negligens.Sapᷣ.ij.Excecauit illos malicia eoꝝ

Exrẽplũ legit᷑ in vitaſpatrũ ⁊ narrat᷑ in Antho/⸗
nina vbi S.ꝙ mulier qdã maritata honeſta ⁊ ca
ſta malefico q̊dã operante viſa eſt ſibi ⁊ alijs q̃ſi
eſſet cõuerſa in equã. Maritcꝰ q̊ʒ plãgebat ꝙ eqᷓ

iaceret in lecto ſuo.nec panẽ videbat᷑ ila mãdu

care nec reſpõſum dare loqntib. Cunq; ad ſan
ctum Machariũ fuiſſet adducta Rñdit ſctũs.
ꝙ oculi oĩm illoꝝ ſunt cecati vł ſeducti.Et expo
fuit ꝙ idcirco hec ſibi ꝑmiſſa ſũt a deo qꝛ diſtu⸗

lerat cõicare.Et pᷣcepit vt nunq; ceſſet a cõione.?

ſic ſanauit aam. Scðo punit᷑ ſ pctm̃ qꝛ boni
etiã ⁊ mali ſepe cõiter ob h̊ tꝑalit᷑ affligunt᷑ ĩ bla

Dominica ramiſpalmarum

dis:vineis:⁊ alijs.pᷣſertim cũ publice peccãt.nec

a ſuꝑioꝛib coꝛrigunt᷑. Hec tᷣm Aug. Tercio

qꝛ crucifixoꝛibo xpᷣi in iudicio comꝑant᷑.vt apłs
docet.j.Coꝝ.xj.de tali ꝙ reꝰ erit ſanguis chꝛiſti.
Quarto qꝛ diabolo ampliꝰ ſubijciunt. vt p
tet de iuda. Ulcio qꝛ etnaliter damnant᷑.vt pa
tet ex ſupꝛaſcpᷣta reuelatiõe facta ſctõ Gꝛegoꝛio
pape. Rogemus g& chꝛiſtum ⁊c̃.

Dñica Ramiſpalmaꝝ poſt pꝛãdiũ Sermo
xlvj. de ſenſuum cuſtodia ⁊ accidie filiabus

PBatreſ hoc ſen

f ilite in vobis qð ⁊ in rpᷣo Jeſu. Uerba
ſunt apłi Phil.ij.ca.⁊ in epła hodier

na. In qͥb vbis hoꝛtat᷑ apłs oẽs xpᷣianos ſenti⸗

re in ſeipſis(Lyra).i.hr̃e in coꝛde: ea q̃ ſũt in xpᷣo
ieſu dño nrfo. A Et notemꝰ chariſſimi ꝙ pᷣ⸗
cipue tria debemꝰ coꝛde nr̃o ſentire i xro. Pꝛi
mo reamãdo admirandã charitatẽ q̃ ꝓ nob ipᷣe
ded oĩm factꝰeſt hõ.Uñ.j. Joh̊.iiij. In b apparu
it charitas dei i nob:qm̃ fuiũ ſuũ vnigenitũ mi
ſit deꝰvt viuamꝰꝑ eũ.Gꝛeg.in pᷣfa.O mira circa
nos tue pietat dignatio.O inextimabilis diles
ctio charitat:vt ſeruũ redimeres filiũ tradidiſti

ſcʒz tu deꝰ miſericoꝛs ⁊c̃. O chariſſimi h̊ ſentite

in vobᷣ ꝑ reamatiõeʒ ꝓ tanta charitate in xpᷣo ne
reddatᷓ odiũ peccãdo ꝓ tãta xpᷣi dilectiöe. Se⸗
cundo debemꝰ ſentire in xpᷣo cõpatiendo hũilli
mãũ eiꝰ paſſionẽ ⁊ doloꝛoſitatẽ. Uñ Heb.xij. Re
cogitate eũ qͥ talẽ ſuſtinuit a pctõꝛibo gdic.vt nõ
fati.ani.vris defi.nõdũ em̃ vſq; ad ſanguineʒ re
ſtitiſtꝭ aduer.pctm̃.q.d.vſq; ad moꝛteʒ deberet
reſiſtere:recogitãdo qꝛ xpᷣs paſſus eſt ꝓ nob vta
pctis erueret. O hõ cogita ſᷣm ſinglos ſenſus
qꝛ xpᷣs dñs Pꝛimo in viſu ⁊ oculis paſſus ẽ la⸗
chꝛymationẽ ⁊ ſic caligatiõeʒ:vt ⁊ in lachꝛymas
pnie fundas ⁊ ab illicito viſu caueas. Scðo in
audicu paſſus eſt blaſphemias ⁊ vituꝑia ac de⸗
tractões:vt tu a talibo auditũ cohibeas ⁊c̃.ne de
ꝓximo velis audire. Tercio in guſtu xpᷣs felle ⁊
aceto potatꝰ ẽ:vt ⁊ tu refrenes te. Quarto ĩ odo
ratu fetoꝛes ſputoꝝ iudeoꝛum ſuſtinuit: ne tibi
placeãt odoꝛamẽta ad lururiam ꝓuocãtis ⁊c̃.
Quinto in tactu paſſus eſt xpᷣs ꝑ doloꝛes oĩm
mẽbꝛoꝝ:vt tu carnis delicias hoꝛreas ⁊ pniam
tanq; crucẽ ſufferas. Tercio g̊ debemꝰ ſentire
in xpᷣo:imitãdo etiã oꝑe eiꝰ ſctãm exẽplaritatẽ.vt
iã dictũ eſt. Uñ apłs Ephᷣ.iiij.dic. Teſtificoꝛ in
dño.ſ.ieſu vt iã nõ ambulet ſicut ⁊ gẽtes ambu
lant in va nitate ſenſus.hec ibi. Hoc ꝓ themate

allo.q.d. Per deũ peto ⁊ hoꝛtoꝛ vos ĩ chꝛiſto re⸗

frenate ſenſus vr̃os a vicijs ne ſitis ſicut paga⸗
ni ſed veri xpᷣiani.Et ſic patet. IJtaq; vt ꝓ amo
re xpᷣiꝓ nobis paſſi ſenſus noſtros a vicijs refre
nemus et cuſtodiam eoꝛũ accidioſe non negli⸗
gamus: de hoc tria myſteria declarabimꝰ pꝛo
ſermone. .

1

4

ſam
10
hylan
clon
ct
qvis
goͤ
forꝛin
busd
velmi
dnoat
tur. 1.
menta
Eusfi
ſct.
Prauit
etſple
lngen
Uekad
ernan
liett
ngla
paſſiö
cope
pont
D etpen
(tides
regol⸗
glaere
oneeo
le e

S

Bermo

Pꝛimum ðᷣꝛ inductionis.
No Secundũ ðꝛ offenſionis.
2 Tercium dicit᷑ remediationis.
CLirca pmũ de inductõe videlic; Quare de
S bet qlubet chꝛiſtianus ſollicite cuſtodire ſenlus
inn ſuos Notemꝰ ꝙ pluribo rõnibo ad id inducenti
o bus. Pꝛima ratio eſt accidie moꝛtalis ruina

tio. quia dum ſenſus exterioꝛes nõ bene cuſtodi
untur:peccatũ moꝛtalis accidie ſepe incurritur

am Et hoc declarat᷑ tribo conſiderationib.
6 . Pꝛimo ex accidie quiditate.
e , cðo ex eius culpe grauitate.
Tercio ex geniture pꝛauitate. M
ie“ . Pꝛimo ſi cõſideramus quid ſit accidia.⁊ Aure.
dc in compen. diffinit ſic. Accidia eſt de vtutũ lau⸗
ſig „ dabili exercitio vtriuſq; hois languida deiectio.
niie Nam accidioſus in ala attediat᷑ de omni bono
ig⸗ ſpũali:mẽteq; euagaĩ᷑ circa illicita querens exte⸗
D rioꝛes in ſenſibo deleccationes.et in hoc ſepe ruit
Ee⸗ in crimẽ. Secũdo ſi cõſideramꝰ culpe accidie
n „ grauitatẽ.Lho.ij.ij.q.xxxv.arti.iij.dicit.qꝙ acci⸗
lini dia ex ſuo genere eſt moꝛtale.qñ ſcʒ eſt ſm deli⸗
ucd berationẽ ratiõis.⁊ ꝑ cõſequens vt ſic grauiꝰ eſt
Ne petm̃ qᷓ; gula vel vana gloꝛia. Ratio.qa ſᷣm ꝓ/
ik pꝛiam rationẽ accidia eſt cõtra charitatem q ba
ſntte bet gaudere de bono diuino.accidia aũt triſtat᷑.

g frigida.frigiditas aũt facit tarditatem in motu
veli Igeo ſenes quia frigidi ſũt:graues ſunt ad am
bpᷣulandũ.Sed iuuenes ecõuerſo qꝛ viget in eis
caloꝛ naturalis feſtinãter diſcurrunt.Accidia er
iu go eſt qdam frigidas a feruoꝛe diuini amoꝛis q̃
un quis difficilis fit ad bñ oꝑanduʒ. Hec ex Tho.
MW * q.S. Sed talis frigiditas anie a dei amoꝛe ⁊ toꝛꝛ
nnn „ poꝛ in bono oꝑe maxime oꝛit᷑ ex ſenſibo exterioꝛi
nn bus diffuſis incaute ad delectationes coꝛꝑales
hin vel mũdiales.qꝛ vt Gꝛego.ait.tanto quiſq; a ſu
ne ꝑno amoꝛe diſiungit᷑ quanto in infimis delecta
nſ⸗ tur. Hoc experientia certa docet ꝙ poſt delecta⸗
ade menta viſus auditus ⁊ colloquij carnalis tepi⸗
n dus fit hõ ad oꝛationẽ et ad ſpũalia bona frige⸗
ſlet ſcit. Tercio ſi ↄſideramꝰ geniture.ſ.accidie
hich pꝛauitatẽ. C Jam vt ſciamꝰde ea confiteri
necbt et ipſam cauere Notandũ ꝙ accidia ſic creſcit et
ſull ingrauat᷑ ̃ᷣm Aureo.in compẽ. Pꝛimo hõ mo⸗
S nm . uet᷑ ad tediũ ⁊ triſticiaʒ de oꝑe bono inchoando
gninm ex naturali appetitu ſenſitiuo qᷣeſcẽdi.et ſic nul⸗
ſenne lũ eſt pccm̃.vt cum naturaliter hoꝛret ieiunare:
ſuin vigilare ⁊c̃. Nam ſᷣm phᷣum.iij.Eth̊.naturalibꝰ
fcors paſſiõibo nec meremur nec demeremur. Secũ/⸗
embu⸗ do ꝓcedit tale tedium ad obmittẽdũ talia bona
emate q̃ poſſet facere:ad q̃ tñ ex pꝛecepto nõ tenet᷑.et ſic
ln⸗ eſt veniale. Tercio ꝓcedit intantum ꝙ obmittit
ctiã ea que ſunt neceſſaria ad ſalutẽ.Et tunc pꝛo
o e. regula generali tenendũ eſt m doct.oẽs ꝙ acci⸗
Pnft dia et quecũq; eius filie qñ cõſiſtunt in obmiſſi⸗
negi⸗ one eoꝝ q̃ ſunt neceſſaria ſaluti ſunt moꝛtalia.
vo als venialia:niſi ꝓcedat in deſperationẽ.Exẽpli
*
„

Nam ab acedine ðꝛ q̃ſi acida ſeu acetoſa q̃ ſunt

1

gratia. Si accidia redundat intantũ ꝙ frãgit 5
cepta dei.vł ſi pᷣcepta eccłie ſine cã rõnabili:moꝛ
talis culpa eſt. Quarto accidia vltra ꝓcedit ꝓ⸗
ducendo plures culpas filiales et ſenſus ſuos

relaxãdo ad delectatiões.et tũc grauiꝰpeccat q̃n

to plura taliũ vicioꝝ accumulat. Sunt
aũt filie accidie pm Bꝛeg.⁊ in Angelica. Pꝛima
toꝛpoꝛ circa pᷣcepta obſeruanda.Secunda eua
gatio ment ⁊ ſenſuũ exterioꝝ circa illicita.Ter⸗

cia filia eſt puſillanimitas reſpectu cõſilioꝛum

Quarta ocioſitas.Quinta malicia qua qs dete
ſtat᷑ bona ſpũalia. Sexta deſperatio. Ultimo
ergo accidia creſcit et ꝓcedit in deſperationẽ.⁊ ſic
in finalẽ impenitentia ⁊ ad occidendũ ſe ſicut iun
das. Pꝛoinde vt talẽ ruinã quis euadat caueat
ſenſus. Pꝛo erxẽplo accipeo tu hõ qð GStego.

dicit. Qui pᷣſent ſeculi voluptatiba paſcit᷑ quaſi
ꝑ amena(ſenſibo)pꝛata ad ſuſpẽdiũ ducit᷑..ſ.pati

buli infernalis. Scðdða rõ cuſtodiendi ſenſus

eſt diuine volũtatis delectatio.qꝛ deꝰ vultc ⁊ dili

git cuſtodiã ſenſuuʒ:vt ania et coꝛpus in oĩ ſan
ccitate ſeruet᷑ tanq; dei templuʒ et habitaculum
mundũ ab omnis peccati ſtercoꝛe. Un.j.Theſ.
iiij. Hec eſt volũtas dei ſctificatio veſtra vt ſciat
vnuſqͥᷣſq; veſtrũ ſuum vas poſſidere in ſanctifi

catione nõ in paſſiõe de ſiderij. E Itẽ licut re

gi valde placet qñ bene munit᷑ ⁊ cuſtodit᷑ caſtrũ
ſuũ in quo ipſe habitat ⁊ tenet ſpõſam ſus:pᷣſer⸗
tim ſi caſtrũ tale eſt in metis inimicoꝝ ipugnã⸗
tium. Sic in ꝓpoſito deus cũ ſua ſponſa.i.ania
dilectiſſima ꝑ fidem deſpõſata manens in nob
diligit cuſtodiã huius caſtri. Unde Berñ.in ſer
mone Domus hec.dicit.Caſtrũ aĩe in terra ini⸗
micoꝝ ſitum eſt:vndiq; impugnat᷑.ſ.a demoni

bus.ideo ex omni ꝑte eſt muniẽdũ.vt nec ꝑ ocu⸗

loꝝ feneſtras:nec ꝑ ceteroꝝ ſenſuum poꝛtas de
tur ingreſſus moꝛti. Hec Berñ. Deniq; ꝑ ↄtra,/
rium magna fit deo iniuria qñ hõ ſeruꝰ dei fa⸗
cit tradimẽtũ talis caſtri:ꝑ aliquã foueã ſenſus
intromittẽdo diabolũ. Siẽ legit᷑ de ciuitate Ba
bylonie ꝑ quadrum in giro nobiliſſime ſita ha⸗

bens in q̃libet frõte.xv.miliaria.⁊ muros cubi⸗
toꝝ ducentoꝝ in altitudine.in quam fluuiꝰma
gnus ꝑ foueã influebat.quam foueã qꝛ nõ ob⸗

ſeruauerũt:aduerſarij flumẽ ad aliã ꝑtem deri⸗

uantes:ꝑ illam ingreſſi ciuitatẽ ceperunt. F
Tercia rõ eſt ad id ſcʒ diabolice fraudis eui⸗

tatio.qꝛ diabolus ꝑ quinq; ſenſus exterioꝛes ſo
let decipe homies incautos. Sicut ⁊ pᷣmos pa⸗
rentes decepit Geñ.iij.vbi legũ ꝙ auditu vᷣbo⸗
rum ſerpent hoc eſt diaboli:et viſu ⁊ guſtu ſiłqʒ
tactu ⁊ odoꝛatu ðcepti ſunt. Uldit(inqᷣt mulier

ꝙ bonum eſſet lignũ ad veſcendũ.ſ.ex odoꝛe bo

no fragãte.ſequit᷑:et pulcrũ oculis aſpectuq; de
lectabile.et tulittangendo) ⁊ comedit.Ecce oẽs

ſenſus ↄcurrerũt ad deceptionẽ:q̃ͥs ſenſus pᷣſer⸗
tim auditũ vᷣboꝝ pᷣcedentem? viſum ſi cauiſſʒ

mulier nõ ꝑiſſemns.Et hoc mirũ eſt ꝙ ſerpent

3

Dominica ramiſplmarum

loquentẽ nõ erpauit. Sed hoc ideo.qꝛ vt Beda

dicit oſtẽdit faciẽ vgineã quam mulier reſpicis

caudã ſerpẽtinã illius nõ ↄſiderauit. Sic multi
etiã mõ a diabolo decipiunt᷑ ꝑ deleccabilia ſen⸗
ſuum illecci.ſicut aues dulci cantu fiſtule aucu⸗
pis.qꝛ nõ ↄſiderãt nouiſſima.ſ.moꝛt ⁊ dãnatio

nis future.De qͥbo Deut.xxxij. Gens abſq; pꝛu⸗

dentia vtinã ſaꝑent ⁊ itelligerẽt ac nouiſſima ꝓ⸗
uiderent.O ergo hõ aduerte hec et caue.
Quarta ratio eſt offenſe multiplid periclitatio.
Pꝛio qꝛ ꝑ ſenſus accendit᷑ ↄcupiſcẽtia carnał.
Et hoc mõ in tam nephãda peccata cecidit mũ/
dus ꝙ totus diluuio ꝑijt. Geñ.vj. Uidentes fi⸗
lij dei fllias hoim ꝙ eſſent pulcre:acceperũt vxo
res ⁊c̃. Et hec fuit pᷣmaria cauſa diluuij.Et ſᷣm
Lyrã filios dei intelligunt᷑ filij Secb qͥ erant
vniꝰ veri dei culcoꝛes.ſed per filias hoim filie de
Cayn deſcẽdentes q̃ põpoſe ⁊ laſciue ſe oꝛnabãt
vt ↄcupiſceren᷑. ẽ Samſon qͥ fuit deo ↄſecra⸗
tus ab vcero:viſu Dalide ꝑiclitatꝰ⁊ excecatꝰ eſt.
Itẽ Dauid cui facta fuit pꝛomiſſio de xpᷣo aſpici
ens Berſabee ſe lauantẽ adulterauit et homici⸗
dia fecit:et multipliciter a deo punitcꝰeſt ꝛc. Qm
multi ꝑ ſenſus coꝛruerũt etiã ſancci cõcupiſcẽtia

depꝛauati:nõ ſufficit tᷣs enarrandi. Scðo er

ſenſibo occaſio oĩs offenſionis et ꝑditionis acci⸗
dit etiã in iudicijs vt ꝓ ↄcupiſcẽtia oculoꝝ viſis
muneribo falſam ferat iudices ſniam. Sicut ꝓ
cõſolatoꝛio narrat᷑ de qͥdam viro pauꝑe qui in
agro vidit canem ſuũ pedib fodere:accurrenſq;
repperit theſauꝝ abſcõditũ ⁊ furatus eſt.canẽq;
intantũ dilexit ꝙ cãdẽ moꝛtuũ ſepeliuit in ſacro
cimiterio.ꝓpter qð ꝑ plebanũ tractꝰ in iudiciuʒ
et vidẽs ꝙ dãnabit᷑ ꝑ ſniam:obtulit ſingulis iu
dicibo pecuniã magnã:dicẽs.ꝙ canis ſuꝰper lin
guã moꝛtuꝰfuerit ⁊ in teſtamento bec ipſis lega
uerit. Judices viſis aureis acceptꝭ illecti:falſam
ſniam tulerũt bichbani debuiſſer ire ꝓpceſſio
naliter cũ cruce ad ſepeliẽdũ canẽ talẽ.Ecce ̊ pa
tet ꝙ ex ſenſibus nõ bñ cuſtodit oꝛit᷑ nõ tm̃ luru
ria:ſed ⁊ auaricia:ſacrilegiũ:falſum iudicium.⁊
multa alia crimia. =ððDM
H Lirca ſecundũ de offenſione pcti in ſen⸗
ſibo vt ſeiamus qualiter cõfiteri debeamꝰ de eis
Querit᷑.quõ vel q̊t modis cõmittit qͥ moꝛtale
pctm.⁊ ꝑ ↄſeq̃ns neceſſario cõfitẽdũ in actibo qͥn
qᷓ; ſenſuum exterioꝝ.Ad qð rñdet᷑ ꝙ q̃ttuoꝛ mo
dis. Et ſᷣm hos modos ponunt q̃tcuoꝛ de bᷣ re⸗
gule. Pꝛimo offendit in anio moꝛtaliter ↄcupi
ſcẽdo.Secũdo cõcupiſci volẽdo.Tercio cõtem/
ptu aggrauãdo.Quarto periculo pcti ſe exponẽ
do. Pꝛima g regula eſt.Ois actꝰcuiuſcũq; ſen
ſus excerioꝛis qͥ fit deliberato aio ad cõcupiſcen
tiã pcti moꝛtalis ẽ culpa dãnabił.Et ptʒ Mat.
v. Qui viderit mulierẽ ad ↄcupiſcendũ eã iã me
chatꝰ eſt in coꝛde ſuo.pᷣm glo.notãter dicit:ad cõ
cupiſcẽdũ.i.intẽtione cõcupiſcẽdi.qꝛ videre abſo
lute mulierẽ vt pulcrã rẽ nõ eſt pccm.ſed videre

vt concupiſcat eã pctm̃ eſt. Et idem iudiciuʒ de

alijs ſenſibo ſcqʒ ꝙꝙ ⁊ audire verba ⁊ colloqa mu⸗
lieris vel eã̊ tangere vel guſtare cibũ aut potuʒ
cũ ea hac intẽtione:pctm̃ eſt moꝛtale:eoꝙ ex fige
intẽto iudicat᷑ actꝰ ſᷣm doctoꝛes.
gula eſt ꝙ ois aceus ſenſus exterioꝛis qͥ fit deli⸗
berate intẽtione huius finis vt ſcʒ cõcupiſcat᷑ in

Secundae

ſeq̃lã pcci moꝛtalis:eſt culpa dãnabilis. Nã au

guſtinꝰin regula dicit.Appetere vel appeti velle
ſcʒ in faciẽdũ moꝛtale:vtrũ q; eſt danabile. Unñ
licet tu nolis pccm̃ ꝑpetrare:tñ ꝓptcea aſpie mu⸗
lierẽ vel tãgis vel audire vis vᷣba eiꝰ vt ipſa con
cupiſcat te in pctm̃ moꝛtale.vel vt poſſis ꝑ talia
deciꝑe eã in rebꝰ notabiliter eſt moꝛtale. Ter⸗
cia regula eſt.ꝙ omnis aceꝰ ſenſus exterioꝛis ex
cõtemptu põt fieri moꝛtalis:puta qñ ꝑatus eſt

vel facit etiam ↄ pᷣcepta dei vel ecclie ↄtemnẽdo

ꝓpter delectationẽ ſenſualeʒ. Exẽpligra. Pꝛopt᷑

videre ſpectacula vel ꝓter intereſſe choꝛeis:aut

epulis:aut ludis:dimittit in feſto miſſam audi
re:aut tꝑe q̊ͥ tenet᷑ confiteri vel cõicare cõtemnit:

aut ꝑiurãdo mẽtit᷑:aut furat᷑ ꝓpt᷑ guſtũ et hmõi.

Vnñ de pe. diſt. Tres ſunt.glo.dicit.Si qͥs con
tem nit venialia ꝓpter ↄtẽptũ dignꝰ efficit᷑ moꝛte
eterna. Quarta regula eſt ꝙ qñcunq; hõ ad⸗
uertit ſibi iminere ꝑiculũ peccati moꝛtalis ꝑ ali

quẽ actũ ſenſus ext᷑ioꝛis.et tali ꝑiculo ſe volũta

rie exponit.nec vult ſibi cauere a tali:peccat moꝛ
talicer. Un Ecci.iij. Qui amat ꝑiculuʒ. Lyra.i.
occaſiones pctõꝝ:ꝑibit in illo.ſicutauicula vo⸗
litãs circa laqueũ.Exẽplũ de nimia ⁊ freq̃nti fa⸗
miliaritate ĩ viſu auditu et tactu:ac alijs peccat
q nõ abſtinec: cum ꝑcipit ſibi vel illi giculũ pcti
iminere. Hec ſufficiant.

J Circa terciũ de remediatiõe Notandũ qꝙ
plurima ſunt remedia qᷣbo hõ põt ſibi cauerea

peccatis ſenſuũ exterioꝛũ. Pꝛimũ eſt humanaʒ
cõditioneʒ cõſiderare.quia deꝰſingulos ſenſus
noſtros ſub aliqᷓ cuſtodia cõdidit vt diſcamꝰcu
ſtodire a pctis. rimna oculos clauſit palpebꝛa
duplici ſuꝑioꝛi ſcʒ ⁊ inferioꝛi:cũ tũ aues ſola ife

rioꝛi palpebꝛa habẽt claudere ocłos. GBeſtie aũt

ſolũ ſugioꝛi vt hõ oculos vndiq; cuſtodiat. Itẽ
auditus a retro habet carnẽ cartilaginoſam vi⸗
delicet ꝓ cuſtodia vt ſit emimõ ad anterioꝛa.i.ſa⸗
lutifera aꝑtus. Itẽ guſtꝰ clauſus eſt detibo ⁊ la⸗
bijs tanqᷓ; ſerj. Icẽ odoꝛatꝰnaſus lõgitudie q̊ de
fluunt imũdicie vt diſcamꝰ fetoꝛem pcrõꝝ reco
gnoſcere ⁊ emũdare. Itẽ tactꝰcute tegit᷑ et inſuꝑ
veſtimẽt vt caueat᷑. Secundũ remediũ eternaʒ
punitionẽ ꝑtimeſcere que ſingulis ſenſib iuxta
numenꝝ pctõꝝ remetiet᷑.ſicut epulo qͥ in lingua
plus peccauit plus punitꝰeſt Lu.xvj.Tercium

eſt cruceʒ chꝛiſti mox cogitare q;cito temptaris.

Quartũ eſt auertere ſenſus citiꝰ ab oblectcatiõe
Vn Aug.in regula.Oculi veſtri ſi iaciant᷑ in fe⸗
minã in nulla figant᷑. Impoſſibile em eſt nõ tã⸗
gi viſis qñq;. Ulcimũ eſt deum oꝛare vt caueat

ſeſuſt
ſooe
Cohfe
Mt
gtün
leche
deoer
nlten
gula
yure
wor⸗

biiser
s eſt
emnido
Poye
nasn
ahri.
Bisen
twne
Bböa
lsgat
ewlin
utmoꝛ
Vral.
wulg vo⸗
eäneifs
Pelert

Clüi.

tundg

auees
unans,
sſenis
lenen
Alpchu⸗
nlei
eſtei
dint
lan
a i
el
deide
y
ciabe
nn
v
ingns/
Neum
guſs
etatoe
kinſe
ͤti⸗
be

.„

Bermo

k Pꝛo finali documento cautele exemplũ
ꝓonamꝰ qð ſcribit᷑ in ſpeculo exem.diſt.ix.exem.
Mij. ꝙ demon apparuit cuidas vetule ⁊ dixit. A

pluribo annis laboꝛaui ponere diſcoꝛdiã int᷑ i⸗
lũ virũ ⁊ vxoꝛẽ eius nec potui qꝛ non habeo lin/
guam qua poſſem familiariter loqͥ eis vt audi
tũ mihi accõmodarẽt. Lu gcũ poſſis hoc ſi fece
ris dabo tibi pecuniã magna. Illa ꝓmiſit.⁊ acce
dens ad domũ illius vxoꝛi dirxit ꝙ vir ipſiꝰ aliã
mulierẽ iuuenculã adamauit ⁊ cũ illa adultera
tur. In ſignuʒ veritat ecce hodie veniet inqͥt illa
iuuẽcula vt accipiat pannũ tunice ꝓ ſuo pꝛecio.
Lanqdẽ ſecrete viro dixit ꝙ vxoꝛ ſua cũ q̊dã cleri⸗

co haberet illicitũ amoꝛẽ ⁊ die altero ſi obſerua⸗

uerit in eccłia colloquent᷑ mutuo:oꝛdiauitq; cũ

eodẽ viro ꝙ ꝑ ſuã iuuenculã quã deſtinaret ülla

die ꝓ accipiẽdo pãno mitteret ſibi pãnũ a ſe em⸗
ptũ:cuius pᷣciũ ecce nũc inqͥt tibi perſoluo.Lan

dem miſit iuuenculã ꝓ panno ⁊ vir ille pannici

da dedit eidẽ. Uxoꝛ hec vides eſt ſuſpicata ð ma

lo qð pᷣdixerat vetula. Deniq; ꝓcurante vetula

die altero vxoꝛ in ecclia cũ clerico cõfabulant.et

ſic ſuſpicio generata eſt viro de vxoꝛe.Landem

vetula cõſuluit vxoꝛi ꝙ de pilis barbe viri cum
raſoꝛio ſumeret et ſic vetula ꝑ pilum efficeret ꝙ

vir eã plus amaret.ſed viro ſecrete dixit ꝙ obſer

naret:qꝛ vxoꝛ eũ raſoꝛio occideret. Cuʒ g ille vir
fingens ſe doꝛmire vxoꝛ raſoꝛiũ cepiſſet:ecce vir
repente ſurrexit ⁊ diſcoꝛdia magna fit int᷑ eoſdes

et cõſanguineos vtriuſq;. Ecce lingua et auditꝰ

quanta mala cõcitant. Landẽ dei iudicio dia⸗

bolus poteſtate accepta vetulã illã rapuit ad ĩ⸗

ferna.et oꝛantib iſtis deus ꝑ diſcretionẽ ↄfeſſo

ris declarauit maliciã.et ſic vir ⁊ vxoꝛ ad amo⸗
rẽ pꝛiſtinũ eel ſunt.O ̊ chꝛiſtiani diſcite ca⸗
nere ſenſus.

ogemus xpᷣm ⁊c.

Feria ſecũda poſt dñicã ramiſpalmaꝝ Ser /
mo. xlvij.videlicet de ꝑnicioſiſſimis pctis in ſpi
ritũſcem de qͥbus reſtat poſt pꝛedicta ſaltem bꝛe

uiter agendum.vt cauere ſcʒ vel confiteri diſcãt
peccatoꝛes.

Prit pedes Je

v ſu ⁊ domus impleta eſt odoꝛe vnguẽ
t Joh.xij.⁊ ĩ euãgelio hodierno.ha
riſſimi in hoc facto magdalene vngentis pedes

ieſu figurat᷑ vnguentũ cõtritiõis vt dicit Berñ.
ſfuꝑ canti.ſer.xij. Dum em̃ ex vnguẽto cõtritiõis

confecto ex pctõꝝ recoꝛdatiõe vereq; penitendo

vngit pctõꝛ homo Jeſum qͥ coꝛ contritũ ⁊ hũili⸗

atũ non deſpicit ſed amat.cũc domꝰaie ⁊ totius
eccłie implet᷑ odoꝛe delectabili.quia gaudiũ eſt

deo et angelis et ſic oĩbo electis ſuꝑ peccatoꝛe pe
nitentiã agente:vt xpᷣs teſta?᷑ Luee.xv. Sed heu
quia multi de hoc diſplicentiã accipiũt ⁊ remur

murant.ſicueꝛ de iuda qᷣ indigne tulitet mur⸗
murauit.qꝛ multi ſunt deſꝑati vt iudas quilo⸗

quunt᷑ contra ſpũſſancti bonitatẽ erronee. ſcʒ q;
deus non remittit pctã:pᷣſertim qͥ ſunt in ſpũm⸗
ſanctũ:male interptantes verba xpᷣCi Math. xij
vt infra patebit. Uñ cõtra hmõi pòt etiã poni ꝓ

themate ũlud apli dicentis Eph̊.uij. Nolite fra

tres cõtriſtare ſpũmſctm̃ dei in q̊ ſignati eſtꝭ ⁊c.

In qᷣbus omnes hoꝛtat᷑ chꝛiſtianos ne cotriſtet

ſpũmſctm peccãdo certis ↄð ſpumſctm pctis.de

quib hic agemus.nec cõtriſtent erroꝛe et deſa

tionis inductione credentes vel docẽtes ꝙ ſunt
talia pctã que etiam penitentibo nõ remittit de⸗
us.deniq; nec alijs pctis moꝛtalib qbuſcunq;
cõtriſtent expellẽtes dei gr̃am. ſicut fecit Judas
de quo in hoc euãgelio. Iaq; de peccatis in ſpi
ritũſanctum declaremus tria in hoc ſermone
myſteria. L
Pꝛimum dicitur notificationis.
Secundum dicit᷑ ſpecificationis.
Tercium dicit᷑ remiſſionis.
LCcirca pᷣmũ de notificatione vt ſciamus
qñ dicat᷑ qͥs peccare in ſpũmſctm̃ vel q̃liter No⸗
tandũ eſt ᷣm Tho.ij.ij.q.xiiij.? Incho.par.ij.ti.
viij ca.viij.ꝙ de pctõ in ſpũmſcem doctoꝛes lo⸗
quunt᷑ tripliciter declarañn ⁊ notificando illud.

Pꝛimo aliqui dicũt ꝙ eſt q cõtra ſpuũmſan

ctum ðꝛ blaſphemia.
Secundo alij dicũt ꝙ nõ eſt aliud qᷓ; finalis
impenitentia.
Tercio alij dicunt ꝙ eſt pctm̃ q̊dcunq; factũ
ex certa malicciiag.
Pꝛimo inqᷓ; pctm̃ in ſpũmſctm̃ ðꝛ blaſphe⸗
mia que ðꝛ ↄtra ſpũſſancti ꝑſonam ⁊ hoc dicũt

anttqͥ doctoꝛes.ſcʒ Athanaſius. Hiulariꝰ.Amb.
HMiero. et Chꝛyſoſtomꝰ.iuxta illud xpᷣi dictum

Matthᷣ.xij.Quicũq; dixerit vᷣbũ cõtra filiũ ho⸗

minis remittet᷑ ei.Qui aũt dixerit vᷣbuʒ contra

ſpũmſctm̃ nõ remittet᷑ei neq; in hoc ſeculo neqʒ;
in futuro. Hec ibi. Nam exqͥ xrp̃s dñs erat deꝰ ⁊

homo:quedã faciebat hũanitꝰ.ſ.comedendo:bi

bendo:doꝛmiendo ⁊ hmõi q̃dã aũt faciebat di⸗
uinitꝰ ꝑ ogationẽ ſpũſſcti q̊ erat plenus: vt mi/
racula faciẽdo:demones pellendo: celeſtia ſecre
ta reuelãdo ⁊ hmõi. Judei aũt pᷣmo dirxerãt blaſ
phemiã in filiũ hois.i.virgis dicẽtes eũ voꝛacẽ:

potatoꝛẽ vini ⁊ amicum publicanoꝝ.⁊ hocfuit

pctm̃ graue.poſtmodũ dixerunt blaſphemiã in
ſpmſctm̃ dũ oꝑa diuinitat q̃ faciebat operante
ſpũſancto attribuerũt pꝛincipi demonioꝝ:di.
In beelzebub eijcit demonia.Et hoc fuit guiſſi⸗
mũ petm̃ iudeis qð eis ꝓpter ifidelitatẽ⁊ obdu⸗
rationẽ nõ eſt remiſſum. Scòðo alij doctoꝛes
vt Augꝰ. li.de verbis dñi ⁊ eundẽ ſequentes: pec
catũ in ſpũmſctm eſſe dicũt finalẽ impenitentiã
qñ.ſ.aliqͥs ĩ pctõ moꝛtali ꝑſeuerat vſq; ad moꝛ⸗
tem.⁊ tale ðꝛ vᷣbum nõ ſolum oꝛis:ſed ⁊ coꝛdis
et oꝑis ↄtra ſpm̃ictm̃.qꝛ eſt remiſſionẽ pctõꝝ
q̃ fit ꝑ ſpũmſctm̃.et tale pctem̃ xpᷣs dixit ꝙ non re
mittet᷑ neq; in bᷣ ſeculo neq; in futo: ſiue illis iu⸗

4

mo inſtigat qñq; pctõꝛes ad ſpem diuie miſcðie

ſiſtit᷑. Sic etiã peccãt qͥ dolent ꝙ qmaſie ad caſti

Feria.i.poſt dominicam ramiſpal.
Sð . L igten
deis chꝛiſtũ blaſphemantib:ſiue alijs qbuſeun vtↄſiderãdo qꝛ deus milericoꝛs ꝑatꝰ eſt remit⸗ ſche
q; pctõꝛibo pniam nõ agentibo vſq; ad moꝛtem terepctã penitentibo et dare pᷣmia celeſtia repꝛo⸗
qꝛ poſt moꝛtẽ nulli poterit eſſe pnie locꝰ?. ¶ ¶ milit.Ideoq; reſipiſcãt et reſurgat.ſed hõ pꝛaus ſgei
Tercio alij doctoꝛes dicũt ꝙ generalit᷑ oẽ pec hoca ſe remouet ꝑ deſperationẽ.Et ſic pᷣma ſpe⸗ Do
catũ qð fit ex certa malicia eſt pcem in ſpũmſan⸗ cies ðꝛ deſperatio.q̃ licet credat ꝙ deus peniten og
ctũ.qꝛ ex malicia certa peccare eſt facere ↄ⁊ dei bo ti remittit pctã:alioqͥn hoc nõ credẽdo eſſet here 0
nitatẽ ſcienter ex ↄtemptu.bonitas aũt attribui ticus vel infidelis.tñ cum talis inſpiratio tãgit flun
