Lirca ſecũdũ de moderamie ieiunij.ad qð
hoꝛtat᷑ aplus Rox.xij.dicens ſic. Obſecro vos
itaq; frẽs ꝑ miſericoꝛdiã dei vt exhibeatꝭ coꝛꝑa
via hoſtiam viuentẽ ſanctã deo placentẽ rõna⸗
bile ſit obſequiũ vim. Sed iuxta h̊ querit᷑ quõ

dDebeat hõ ſuũ ieiuniũ moderare vt ſit deo acce⸗

N r=9e- Pptabile ⁊ lauda bile.Ad qð rñdet᷑ recolligendo

ee emdy he H

t
10
r.
ec

„ X „
62 . . .

pꝑaddunt᷑ ꝓ ſimpliciũ inſtrucoe. P n
id qð eſt neceſſariũ vite ſibi negat᷑.Nam nõ lice

vm Rich.iiij.dil.xv.? Tho.ac alios ꝙ exqͥ ieiu
niũ eſt vᷣtutis actus. Uirtus aũt in medio ↄſi⸗
ſtit ſemꝑ.ij.cchicoꝝ. Ideo ieiuniũ dʒ moderari

medi tenẽdo inter duo extrema ſᷣm rõnẽ viq

ꝙ nec abſtinentia ſit nimia nec comeſtio vel po
tatio ſit nimia. Pꝛoinde nota ꝙ ples ſunt ca⸗
ſus in qͥb ieiuniũ nõ eſt laudabile:quoꝝ tres
pmi ponunt᷑ ꝑ Rich.vbi S.⁊ Tho.Alij cñt ſu⸗

bit ſic ieiunare ſicut nec ſeipᷣm interficere vel in⸗

fatuare liq;. Jõ Hiero. ad Nepocianũ ðᷣt. Tan

yl ſocietatẽ ſubtrahit᷑.hoc eſt qñ
Hy ſibi neceſſaria ſᷣm eg q inumbũt facienda ex
officio:vel ex ſocietate eoꝝ cũ qͥbo ↄuiuit:ſubtra

tũ tibi ieiunioꝝ ipone qᷓntũ ferre potes ⁊c̃.Sʒ
raro fit:qꝛ vt Boetius ait.ij.de ↄſo. Natura
pauicis minimiſq; ↄtenta eſt. Idem ⁊ Seneca.
do qñ id qð eſt neceſſariũ 436 officium

bit ſibijpſi:puta ſi eſt pᷣdicatoꝛ vł eantoꝛ in cho
ro.⁊ tatũ ieiunaret ꝙ nõ poſſet pᷣdicare vel can
tare.vel ſi pᷣlatus deficeret ex ieiunio ab executi

one ſui officij.vel ſi ſubditus tantũ ieiunaret ꝙ;

pᷣ defectu nõ poſſet cõem vitã fracrũ qͥbo ↄuiuit
tenere.⁊ ſicoe alijs.tales offerrẽt de rapina ho⸗
locauſtũ. Uñ diat Hiero.de ↄſe.di.v.c.nõ me⸗
diocriter. ꝙ de pᷣda offert holocauſtũ qͥ aboꝝ
nimia egeſtate vel ſomni penuria coꝛpus ſuuʒ
imoderate affligit ⁊c. Lertio qñ quis ꝑ ieiu
niũ nimiũ ab oꝑibo vtilioꝛibo impedit᷑ vicʒ ab

oꝑibo charitat: a vigilijs oꝓpoꝛtunis ⁊c̃.ad q̃
liq; nõ teneat᷑:cñ indiſeetũ eſt ⁊ nõ laudabile ta

Pꝛimo qñ

s ſic ieiunat

⁊ pene oẽs greci ſcriptoꝛes. Hec de phis ſuffis
Scðo exemplis ⁊ vbis ſancoꝝ pfirr

le ieiuniũ. Uñ Hiero.dicto ca.nõ medioqiter.

inqᷣt. Illi maioꝛi bono pᷣferunt minus bonũ.q ꝗ

ieiuniũ charitati aut vigilias pᷣferüt ſenſus in⸗
tegritati. Hec ille. Quanus caſus additin

q̃ nõ eſt ieiuniũ laudabile qñ quis ex ſuo voto
ad nimiã coꝛpoꝛis maceratiõʒ ꝑ ieiuniũ aſtrin

git.⁊ ronibo dicteis. ¶ UVnñ querit᷑ vrrü l,⸗
ceat hoĩ vouere nimiã carnis macerationẽ. Rn··
det᷑ ſᷣm Tho.ij.ij.q.lxxxviij.ꝙ ſi ipſa maceratio

coꝛpoꝛis ꝑ ieiuniũ ex voto ꝓmiſſuʒ:⁊ hmõi.ſic

fiat ꝙ natura nõ nimis grauet᷑ſed rationabi⸗
liter votũ tlłe impleat᷑ bene liq;j. Si aũt magnũ

gonamen imineret nõ dʒ hõ votũ tale ſeruare

ſed ſm arbitriũ ſupioꝝ vel confeſſo mutare.
Auinto ⁊ vltimo.ieiuniũ nõ ẽ laudabile qñũ
in comed endo ⁊ bibendo ob ieiuniũ nimis ex

cedit᷑ Nam ſunt p łlimi pᷣſertim magnates qͥ ꝓ
die ieiunij magis exqſita cibaria ⁊ epulas abũ
dantius faciunt qᷓ; alijs diebo cõibo.⁊ ſe gula ⁊
cbꝛietate plus ingurgitant ſine moderamine.
alijs aũt diebo parcius comedũt licet plies. Et
tale ieiuniũ nõ eſt laudabile vt ðt Rich̊.õ.qꝛ ie
iuniũ oꝛdinatũ eſt ad refrenandũ carnem. Iſti
aũt ecõtra.igit᷑ taliter potius carnales volupta
tes augent ⁊ excitãt. Hec ille.Sed di.tñ vt diſ.
xlj.nõ co gant Aug. t. Non cogant᷑ diuites ci⸗
bis paupeꝝ veſci:ſed vtant᷑ ↄſuetudine infirmi
tatis ſue.hec ille. Cur ꝗ̊ nõ liceat eis pᷣdicto mõ
ieiunare:aut qͥd debeant facere de B. Rñdet
qᷓ;uis poſſint vti diuites cibis lautioꝛib:vt ðᷣt
Rich. vbi S. ⁊ nõ artant᷑ ad cibos pauperũ.ve
rũtamẽ tenent᷑ a gula moꝛtali ſe oẽs cauere: qꝛ
ꝑ b frangit᷑ ieiuniũ generale. Hec ᷣm Rich.xv
di. qrti. Deniq; ⁊ Aug.dicto.c.nõ cogant᷑.docet
qd faciãt diuites ꝓpter cibos lautioꝛes ſibi cõ⸗
ceſſos di. Doleãt aliter ſe nõ poſſe ieiunare.dẽt
inopibo neceſſaria vtant᷑ pᷣcioſis:ſed dent pau⸗
peribo vilia. Hec ille. Et depe quõ diuites poſ
1 iant ieiunia ſubleuare.O diues obſerua hec.

mũdi. Pꝛimo dictis ⁊ exemplis phᷣoꝝ.qꝛ vt
Hiero.ↄtra Jouinianũ ait in lib. antiqtatum
Dicearchus laudat aurea ſecla ſaturni:qm̃ cũ
tũc om̃ia humus funderet nullus comedcbat
carnes:ſed vniuerſi viuebant pomis ⁊ herbis

q̃ terra ſponte gignebat.Et bᷣ a pncipio mundi

vſq; diluuiũ. Itẽ Tullius de tuſc.q̃ſti.ðt ꝙ la⸗
cedemonij magis parſimonia qᷓ; abis delecã
tur.huiꝰ teſtes ſunt enophon eop hꝛaſtul
is ſuffi⸗
ciant. S
chaꝝ ⁊ ꝓꝓhaꝝ.ã ſctũs Dauid in ps.ðt. Hũi
liabã in ieiunio aiaʒ meõã. Itẽ niniuite ieiunio

placaueft deũ ⁊ oꝛone.ſic ⁊ oẽs patres ve.teſta.
vt ptʒ in biblia. Tertio cõmendat᷑ ex vbis ee

2KEirca terti notandũ ꝙ cõmendat᷑ ieiun⸗ ⸗
niũ ab omilbo generibus hoĩm ſemꝑ a pncpio

„

eremplis xp̃i aceiꝰ diſcpuloꝝ. Nã xpᷣs docuit

ieiunare Matb.vj. Et ipſe ieiunauit qdragin

Feria.i.poſt dominicam pꝛimãa.

ta dieb ? nocib. Et apłi ac diſcipuli ieiunaue
rũt etiã in dñicis diebo: vt ait Hiero.lxxvj. diſ.

vtinã. Quarto ex vᷣbis ſcetõꝝ ⁊ exemplis ſq;
martyꝝ ↄfeſſoꝛũq;.ſancti baptiſte.ſancti Nico
lai qͥ etiã in cunabulo q̃rtã ⁊ ſextã ferias ieiuna
uit. Itẽ Anachoꝛitaꝝ in hberemo.erãt em̃ mira
ieiunia bine aut trine hebdomade. Itẽ exẽplis
ſanctaꝝ vᷣginũ ⁊ viduarũ ac ↄiugatoꝝ.de qͥb
dicere nõ ſufficimus ꝑ ſingla. Deniq; vltimo
ſuꝑ om̃ia dicamus ꝙ altiſimus deus cõmen
dauit nobis ieiuniũ in pmis pentibo in ꝑadiſo
qꝛ voluit nõ ſimplici᷑ omni cebo vti in ꝑadiſo
hoĩes.ſed ab aliqͥ ſq; a vetito abſtinere:vt ex ab
ſtinentia amplius mererent᷑.Geñ.iij.O g̊ ſacꝝ

o cõmẽdabile ieiuniũ dignũ eſt vt te amemus.
⁊ cũ ſanctis te obſeruando ad celũ ꝑueniamus

pᷣſtante chꝛiſto.
Feria tertia poſt pᷣmã dñicã q̃drageſime. Ser
mo. viij.ſcʒ de ieiunij obligatione ⁊ oꝛdinatio⸗
nis fractione.

cE ieſus hieroſolymã cõmota ẽ vni⸗
uerſa ciuitas. Math.xxj.⁊ in euã
geolio hodierno.ſicut Augꝰ. ðt de
doctrina xpᷣiana.Om̃is xpᷣi actio nr̃a eſt inſtru
ctio. Jõ ꝑ hec vᷣba myſtice docemur ꝙ c xpus
dñs intrauerit aiam ꝑ gr̃am taq; hieroſolymã
pacificã q̃ ðꝛ ciuitas dei ſũmi ⁊ habitaculũ ſpi
rituſſancti:vt docet apłs.tũc vniuerſa in ſuis
viribo cõmouet᷑ ſq; volũtas ad dei amoꝛẽ. intel
lecus ad dei cognitionẽ ꝑ fidẽ.mẽoꝛia ad bñfi
cioꝝ dei ⁊ paſſionis recoꝛdationẽ.⁊ vires exte/⸗
rioꝛes ad bona oꝑa ⁊ ad coꝛꝑis caſtigationem
vt ſpũi ſubijciat᷑ ꝑ ieiunia ⁊ hmõi.Pꝛoinde co
gitemus ꝙ xpᷣus dñs intrat ꝑ gram in coꝛdis
nfr̃i ciuitatẽ.⁊ cõmoueamur ad dei laudẽ ⁊ bo⸗
na opꝑa pᷣſertim ad ieiunia nũc exercenda. ſicut
⁊ ðꝛ in themate. ꝙ Cũ intraſſet ieſus ⁊c.ptʒ in
euangelio. Itaq; exquo ꝓ his dieb de ſacro ie
iunio cepimꝰ ꝓſequi.idcirco tria myſteria ſub
ſequent᷑ notemus ꝓ h̊ ᷣmone declaranda.
Seinan ðꝛ obligationis.
Secũdũ ðꝛ oꝛdinationis.
Tertium ðꝛ violationis.
P Crea pmũ de obligatione ieiunij Notan
dũ eſt ꝙ ieiuniũ cadit ſub pᷣcepto.vt pʒ ꝑ Rich
in. iiij. di. xv. Et hᷣ pᷣmo ꝓpter eccłie mandatũ: q̃
ſtatuit ſub pᷣcepto fidelibo certis tpibo leiunan
dũ.Ideo.xiiij.q.j.c.quiſqͥs.Aug.ðt.Quiſqͥs pᷣ
ceptis nõ obtꝑat reus eſt ⁊ debitoꝛ pene. Hec⁊
plura ibi.Sed qͥb diebo inſtituit eccłia ieiunã
dum fidelibo ſi nbpoete ſatis ↄſtare poterit ex
plebanoꝝ ꝓ ſingłis hebdomadis denũciatiõe
ideo hic ꝑtranſeo cauſa bꝛeuitatis. Scðoq; te⸗

gat: puta ſi s vouic ob paſſionẽ chꝛiſti ieiuna

re feria q̃rta vel ſexca:vel ob deuotionem beare
vᷣginis ſabbato.⁊ ſic de alijs.De hmõi Augꝰ.
Vouere volũtatis eſt:ſed reddere neceſſitatis
Siliter ſi q ex ꝓfeſſiõe regule ſue tenet᷑ cerr
ta ieiunia. Lertio tenet᷑ ꝓpter pnie iniunction? rn,
ad ſatiſfaciendũ.qꝛ ſᷣm Scotũ tenet᷑ hõ obedi/
re licito ↄfeſſoꝛis pᷣcepto.

O CLirca ſecũdu de oꝛdinatione ſunt aliqua
dubia ptractanda:vt ſciamus quatłxr eccłia oꝛ⸗

dinauit obſeruari ieiunia.ad que ſq; ex pᷣcepto
nos obligauit.
ꝛimo quertt᷑ de cbi ⁊ potus qualitate.
Scõdͤo de fumptionis tꝑalitate. .
Tertio de numeri eius qᷓntate. 2
Pꝛimo inquã querit᷑ qualibo cibis debet hõ ie e
iunare ſᷣm oꝛdinationẽ ecclłie.Ad qð rñdet᷑ f/
Rich. ⁊ cõiter doc. Carnes ꝓhibent᷑ pncipal?:
qꝛ eſus carniũ fouet cõcupiſcentiã carnalẽ a q̃
eccłia intendit abſtrabere ieiunando. VUñ eſu⸗
carniũ ſemꝑ frangit ieiuniũ.oua aũt ⁊ lactici⸗
nia interdicunt᷑ inqntũ ſunt oꝛta ab aĩalibo car

nes bñtibo. di. iiij. deniq;. ⁊ ab iſtis debent ab⸗

ſtinere ieeiunãtes ſᷣm ↄſuetudinẽ patrie:qꝛ vt
MHiero.lxxvj.diſ.vtina.dicit. naqueq; ꝓuin⸗
cia abũdat in ſuo ſenſu vt moꝛẽ obſeruet in ie⸗
iunijs.⁊ pᷣm Innocẽtiũ ꝓpter penuriã piſcium
in aliqbo ꝓuincijs ↄceſſus eſt vſus laccicinioꝝ
⁊ ouoꝝ:ei cepto ieiunio q̃drageſime:vt ðt frat᷑
Angelus. Rich.aũt ðᷣt etiã in q̃dyageſima vti
poſſetalibo vbi eſt ↄſuetudo. Sed piſces come
dere ieiunãtibo ↄcedit᷑:qꝛ ſunt frigidi vt pluri⸗/ ⸗
mũ.ideo minus fouẽt ↄcupiſcentiã carniſ. Itẽ
qꝛ piſces ex aq̃ viuũt.aialia aũt ex terra. Aqua
aũt nõ fuit maledicta a deo ſed terra q̃ ꝓduxit
fructũ quẽ hõ comedendo peccauit.ꝗ̊ ⁊c̃. Item
fructus ⁊ legumina ↄcedunt᷑ fᷣm Alexs.ideo pᷣ
ſertim:qꝛ in illis dñat᷑ aqua ⁊ terra q̃ ſũt ambe
frigide nature.⁊ ſic nõ ſũt incẽtiua. P Sʒz ⸗
di.vini potus ſuꝑ om̃ia accendit ad luxuriam

Paaneiebaiant ung res vinũ.Et ad Ephᷣ.v.

lolite inebꝛiari vino in qͥ eſt luxuria.Quase ꝗ̊
nõ ꝓhibet᷑ ieiunantib potus vini. Rñdet᷑ ſ̃ᷣm
Alexã.in.iiij.volu.ſũme.⁊ Rich̊.ꝙ h̊ factũ eſt
Pꝛimo ꝓpter ꝑiculũ vindũ tranſgreſſionis.
Multi em̃ fuiſſent talis pᷣcepti tranſgreſſoꝛes
Scðo ꝓprt letificationẽ: qꝛ ieiuniũ ſepe triſticiã
excitat.Uinũ aũt letificat coꝛ hoĩs: vt at ps.iõ
ↄcedit᷑.Tertio pt᷑ neceſſitatẽ digeſtiõis.Mul
ti em̃ hñt ſtomachũ debilẽ qb neceſſarius eſt
vſus vini ad digeſtionẽ ꝑficiedã.Uñ ſᷣm Tho.
ij.ij.q.cxlix.arti.iij. Nullus potus alliatus ẽ ie⸗

iunãtib:niſi ꝑ accidens in certis caſibo. Hrid

ex voto cũ qͥs ſe obligauit voto ad ieiunãdũ aꝗd ,..—V
tm̃ vel ad nõ bibendũ vinũ.Scdðo ex exceſſu.ſ. ꝓ
qñ ꝓpter potus exceſſum ꝑcipit ſe hõ inebꝛiari:
tũctenet᷑ abſtinere vel moderare ne ꝑiculo ſerx .·
ponat. Lertio ex ſcandalo ſq; qñ alij enh̊ ſcan⸗/ Oele
liſant᷑. Ro.xiiij. Noli cibo tuo illũ ꝑgere ꝓ quo

xpᷣs moꝛtuꝰ eſt. ꝓpterea phibitũ eſt is: derij giſſet. ⁊c.
7 religioſis tabernas ingredi niſi cauſa neceſſi⸗
tatis innegrinatione.xluij.diſ. Non opoꝛtet.Et

, .

⁊c̃. Exemplũ narrat᷑ ad id ꝙ qͥdam in
beremo cũ plłies comederet de radicibo ⁊ herb
vel pane in die qtienſcũq; ſibi placeret:venit ad

W „ duob, ſequẽtib⸗ caplis ibidẽ.⁊ ſicptʒ ad qſituz cũ angel⸗ ⁊ ſalutauit eũ dicẽs ſic. Aue bꝛutũ:⁊
e Do⸗n Q Scdo qrit̃ q tꝑis hoꝛa ſit aſſignata ſq ad diſparuit.ille huiꝰ rõnẽ cogitare cepit ⁊ ꝓpoſuit
comegendũu in ieunij obßuantia. Rñdet᷑ bꝛeè Ettmmõ bis in die comederet. Et iteꝝ veniens
7 uiter ᷣm Alexã. d ales. Rich. ⁊ ↄcoꝛdat Archi angelus ſalutauit eũ dicẽs.Aue homũcio.tan⸗
di.in.c.ſolent.de ↄſe.di.j.Alioſqʒ ꝙ cõis ↄſuetu qẽ cepit ſemel comedere tmmõ in die angelꝰ
do ſeqᷓnda eſt q̃ cõiter tenet hoꝛã nonã.ſʒ h̊ nõ ẽ ecũ ſalutauit dicẽs.Aue angelice hõ.De pꝑtinen⸗
„ in pcepto vel neceſſitatis.qꝛ hoꝛa nona hbʒ ma/ tib ad hãc q̃ſtionẽ plura ꝓſeqᷓmur tertio arti.
gnã latitudinẽ determinatã ſᷣm groſſam extia/ ſubſequenti. S — 2
. ·..·tionẽ ſqʒ; poſt ſextã poſtq; ſatis ꝑuo reſiduo tte irca trtiũ de ieiunij violatione vl fraciöse ſ. 0 6 wro
,. nona occurrit dicenda in qᷓ cib ſᷣm inſtitutiõ, qrit᷑ qbo modis violat᷑ vel frangit᷑ eccłiaſtium ?

H eccłie ſumẽdus eſt ſq; die ieiunij: vt dicit frater
Angelus de claua.Et hec hoꝛa nona ↄuenient᷑
determinat᷑ ieiunantibo: vt ſic de alijs dieb ali⸗
quã afflictionẽ ſentientes xpᷣo cõpatiant᷑ ſlam
xpᷣi paſſio cõpleta fuit hoꝛa nona qñ indlinato
cpite emiſit ſpm̃. Uñ ſᷣm Alex.⁊ frem Angelũ
Si qs ante ſtatutã hoꝛã comedit in die ieiunij
etiã ſi ꝑ ſpaciũ notabile pᷣueniat:nõ frãgit ieiu⸗
niũ:nõ peccat moꝛtałr niſi faceret in fraudẽ ie⸗
iunij.Si ãt ex cauſa rõnabili faceret nullũ pec/
catũ eſſet. puta vel cauſa itineris aggrediẽdi:vł
qñq; religioſi ita mane ſurrexer̃t:? adeo fatiga
ti ſũt ꝙ opoꝛtʒ anticipare hoꝛã.ꝙ ſi qͥs differret
comedere in die ieiunij poſt meridiem augeret
meritũ ſuꝑerogando.ſlã apud nos ↄſuetudo
ʒ (is tenet cina meridiẽ. ꝛc. R¶Lertio q/
int qtiens licitũ ſit comedere vel bibere in ieiu⸗

— ries bibere in die quẽcũq; potũ vel aquã lcitũ
— . eſt. Rõ Alexan.⁊ Tho.ij.ij.q.cxlvij.Et in.iiij.qꝛ
DUWDU potus ſumit᷑ mag ad alterationẽ coꝛꝑis ⁊ di⸗
geſtionẽ ciboꝝ qᷓ; ad nutritiõʒ: liq; aliqͥ mõ nu
. triat.ꝓptereaqᷓ;uis ĩmoderate bibetes ſicut etiã
imo derate comedẽtes in vnica refectõe:pñt pec
care:⁊ meritũ ieiunij ꝑdere:tñ eccłia nõ ꝓhibet
pluyies extra hoꝛã comeſtiõis etiã bibere. Sed
qm eccłia nõ potuit determinare q̃ntitatẽ pon
deris vel molis in ſumendo cibo:qꝛ quod vni
eſt multũ alteri hoĩ ẽ mo dicũ.⁊ ecõuerſo.ideo
determiauit qᷓntitatẽ Alciſſitudinis. hᷣ eſt ſeł in
die ieiunij comedere.tũ vt ſic ieiunans differat
ab alij ieiunãtib qͥ pluries comedere ſolẽt
in die. Lũ qꝛ ſic xpᷣiana religio differre oñdit̃ ⁊
pcellere ritũ paganiſmi.la Aug. lib. de va reli

0 2 “
„ — N gione ðt. Omis religio oĩs ſecta hʒ ſua ſacrifi⸗
aoaa ſuos ſaærdotes ſuaq; ieiũia.ſʒ ſacrificia re/
ligimis xplane pᷣcellũt om̃ia alia.ergo ⁊ ieiu⸗
„ nia debent pᷣcellere ieiunia aliaꝝ ſectaꝝ. Exẽpli
H gia ſaraceni ⁊ turci ⁊ hmoi ieiunãt vſq; ad ſero

tant ſe:⁊ plura carnalia faciũt. Deniq; ſic ſtatu
tũ eſt. tũ etiã qꝛ in die vel etiã nocte płies come⸗/
dere:adᷣ bꝛutalẽ naturã accedit magis qᷓ; ad rõ
nmale:ſicub: in ꝑadiſo hõ ſemel ſaltẽ in die come
D .

videxint ſtellã.⁊ tandẽ in nocte tota ingurgi⸗

ieiuniũ.ad qð rñdet᷑ ſᷣm doctc᷑.theolo.⁊ canoni
ſtas.recolligẽdo ꝙ; pᷣcipue q̃ttuoꝛ modis viola
tur vel frangit᷑ eccłie ieiuniũ. Pꝛimo qͥdẽ ni /
miũ decbo q;uis ſel ſumẽdo.UVñ Rich.in.iiij
ðt:qꝙ qͥ diebꝰ ieiunioꝝ ſeł dũtaxat tatũ comedit
q̃ntũ actu duab vicib comederet q;uis lIfas
ſtatuti ſᷣuet:nõ tñ eiꝰ itentõi o bedit.nec meritũ
ieiunij acqᷣrit. Nã.C. de legi.l.nõ dubiũ ðꝛ. Nſõ
dubiu eſt in legẽ cõmittere eũ qͥ vba legis am/
plexus ↄtra legis nitit᷑ volũtatẽ. Exemplũ ſᷣm
Aureolũ. Quid aliud eſt dare ventri denariuz
vnũ qᷓ; duos obolos. Scðo ĩterdicta in cbũ
accipiẽdo ſq; carnes ⁊ hmõi.vt S.patuit. Ter
tio numerũ dieꝝn nõ adimplẽdo vt płes facüGt ⸗
ieiunando in q̃drageſima tm̃ tres dies in heb?;
domada vł quattuoꝛ. Lalibo q;uis melius ſit
aliquid facere qᷓ; nihil.tñ vt Aug.in ſermone di

Hnall die. nd qo cõiter ꝓ regula ponũt doctoꝛeſ cit de quadrageſima ꝙ totam quadrageſimaʒ

. ꝙ ſemel tantũmõ in die comedendũ eſt:ſed plu integro numero debemus ieiunare quotidia/

mnis ieiunijs.vt ſi quis vnã diẽ pᷣtermiſerit totã
quadrageſimã violauerit ⁊ fructũ amiſerit ma
gni laboꝛis ꝓpter cibum modidtꝑis. Hec ille.
Auarto ieiuniũ eccleſie violat᷑ pluries in die
qᷓ; ſemel comedendo:vt iam patuit ex pᷣcedenti⸗
bus. Pꝛoinde qͥ in mane vel ſero comedunt in
die ieiunij electuaria vel fructus vel etiã moꝛſel
lum panis ⁊c̃.in fraudẽ ieiunij violat᷑ ieiuniũ.
Secus ſi talia ſumant ꝑ modũ medicine.vt di
cemus pᷣmone.x.D. Et hic ꝑtranſeo amoꝛe bꝛe⸗/
uitatis. Rogemus ergo dñm ieſum vt det no⸗/
bis gr̃am bene ieiunandi⁊ penitendi:quatenꝰ
vitam eternam poſſimus ꝓmereri Amen.

e
4

Notare volo ꝙ ꝓ iſtis ßᷣmonibo quadrageſi
malibo qᷓ;uis ꝓ ſingulis poſſint alia themata
Apꝛioꝛa cõuenientius aſſignari.Uerũtamẽ ego
ꝓ vnoquoq; ſᷣmone ſtatui thema acdꝑe ex ſa⸗
cro talis diei euangelio aſſignato iuxta moꝛè;
oꝛdinarij romani in miſſali.eo ꝙ deuotio po⸗
puli huius expoſcit ⁊ delectat᷑ audire ex euange
lio aliquid vel ſaltem textualiter.

Feria quarta poſt ᷣmam dñieam Sermo.
ix.videlicet de traſgreſſione damnabili ielunij
ſacri ⁊ excuſatione. ..

„

Feria.m. poſt dominicẽpꝛimã.

xtendẽs ieſus

R ᷑ manü in diſcipulos ſuos dixit.

Ecce mater mea ⁊ frẽs mei Mat.

V xij.⁊ in euãgelio hodierno. Qui⸗
bus vbis ⁊ ſeq̃ntib oſtendit dñs ieſus maxi⸗
mã charitatẽ erga om̃s xpᷣianos fideles.Nam
ſᷣm Hiero.oẽs vipᷣanos deſignauit xpᷣs ꝑ diſci
pꝓulos.quia om̃s qͥ facũt dei voluntatẽ:pecca⸗
ta.ſq; cauendo: pᷣcepta implendo ⁊ penitentiaʒ
ieiunia ⁊ alia bona oꝑa fadendo chꝛiſtus dili⸗
git vt matrẽ ⁊ fratres: quia tales lige 2 amoꝛe
chꝛiſtũ ↄcipiũt in coꝛde ſicut mat ⁊ imitant
vt fratres. Pꝛoinde chariſſimi fadamꝰ dei vo⸗
luntatẽ ieiunando ⁊ deũ diligẽdo q̃tenus chꝛi⸗

ſtus extẽdat manũ in nos dicens.Ecce iſti ma⸗

ter mea ⁊ frẽs ⁊c. Itaq; de ieiunio tractañ.pᷣ
ter pᷣdicta notemus adhuc pꝛo ſᷣmone tria alia
Keemi moꝛtalis tranſgreſſionis.
ecundũ ðꝛ rõnabilis excuſatiõis.
Lertiũ ðꝛ dãnabilis defraudationis.

TCcirca pmũ de moꝛtali peccato trãſgreſſio

nis ieiunij qrunt᷑ pᷣapue tria ꝓ edificatioe.
Pꝛimo de peccati qualitate.
ecũdo de eius nũeroſitate.

Tertio de ſoluendi neceſſitate.

Pꝛimo inq; queni᷑ qualiter peccent qͥ frangũt
ieiunia de pᷣcepto ecclłie:an ſemꝑ peccent moꝛta
liter. Rñdet᷑ ᷣm frem Angelũ de daua.in ſum

ma. Rich.in.iiij.di.xv.alioſq; recolligendo.q
exquo ſtatutũ ecclłie de ieiunandis certis diebꝰ
eſt de iure poſitiuo. Legiſlatoꝛis aũt in ↄdẽdo
ius poſitiuũ.nõ eſt intentio neceſſe debet vt ob
liget ad obſeruationẽ hoies eos qͥ habent legi/

timã ⁊ roõnabilẽ cauſam nõ obſeruandi illud.
Unde extra de obſerua.ieiuni.c.oſiliũ.dicit᷑.
legi nõ ſubiacet neceſſitas. Ideo ad q̃ſtionẽ di⸗

cendũ ꝙ qui frangit ieiuniũ peccat moꝛtaliter

in certis caſibo:⁊ nõ ſemꝑ.vicʒ Pꝛimo ſi fran/⸗
git ſine neceſſitate vel ſine rõnabili cauſa vt cõi⸗
ter docto.tenent cũ glo.in.S.als autẽ ea demũ.

xxv.di. Et h ſi faciat ſciẽter. Scðo ſi facat ex cõ

temptu ſolutionẽ ieiunij. Uñ Berñ.li.ij. de pᷣce
pto ⁊ diſpenſatiõe ðt.Non qualiſcũq; manda

ti (q; ecclie vel pᷣlati) pᷣteritio criminalẽ inobedi
entiã facit.ſed repugnare ⁊ nolle obedire. Ter⸗

tio ſi ſoluat talia ieiunia ex ↄſuetudine.Sic em
dicit᷑ ↄꝛtemptus interpᷣtatiuus ⁊ peccatũ moꝛta
ie ſᷣm Rich.in q̊dlibeto pᷣmo.q.xix Pꝛeter hec
eſt veniale. ¶ Scðo quent᷑ vtrũ hõ fran/
gens ieiuniũ totiẽs peccat moꝛtaliter quotiẽs
comedit in die ieiunij ſine cauſa rõnabili. Re⸗
ſpondet᷑ ſm Durandũ in.iiij.⁊ frmm Angelum
ſupᷣ.ꝙ nõ peccat moꝛtaliter pᷣterqᷓ; ſemel in illo
die. niſi comedens nouo ↄtemptu mentis plu⸗
ries comederet:qꝛ tunc totiens peccaret moꝛta
liter.⁊ hec eſt cõmunioꝛ opiuio. Aliter obliga⸗

reĩ ad impoſſibile.qꝛ exquo ſemel illo die ieiu⸗

niũ fregit iam nõ põtillo die ieiunare.⁊ ideo pᷣ

ceprũ eſt ſibi facũ impoſſibile. Sed imieiunio
gquadrageſime ſi fregerit vno die põt ⁊ tenet᷑ ni
hilominus ieiunare alijs dieb ſinglis. ⁊ ſic qᷣt
dies o bmittit ĩ qᷓdrageſima tot peccata moꝛta⸗

is Ccõmittit. Sic ⁊ in q̃ttuoꝛ tꝑib.ergo debʒ cõ
iteri.
niũ aliqt dieb teneat᷑ tot dies alios ꝓ illł ieiu
nare. Rñdet᷑ ꝙ liq; tex. de obſer.ieiu.c.j.videat᷑
velle ꝙ ſictñ ᷣm fratrẽ Angelũ ſnpᷣ dicendum
eſt ꝑ capłm.ij.ibidẽ.ſcʒ de obſ. er. ieiu.ꝙ nõ tene
tur:quia ibi nõ imponit᷑ frangẽtib vt alio die
leiunent:ſed penitetie ſunt arbitrarie.ſicut ⁊ de
illo qui dimiſit vno die dicere officiũ nõ tenet᷑ il

lud reaſſumere.vt no. Inno.c.j.de cele.miſ.Et

pluribo modis ꝓbat hoc frater Angelus. O g
hõ obſerua ieiunia ne pecces ⁊ ꝑdes aiam tuâ.
Virca ſecũdũ de rõnabili excuſatione q̃nt᷑.
Que ſunt rõnabiles cauſe excuſantes a ieiunio

indicto ab ecclia. Rñdet᷑ m Rich. in. iiij. di. xv
Ar.lij. q.iiij.? comuniter docto.ꝙ ꝑſone plures

⁊ cauſe aſſignant᷑. Pꝛimo pueri etate exiſtẽtes.
Secũdo ſenio deficientes.Tertio egrotantes.

AQuarto mendiatate victitantes. Quinto bſᷣuie⸗

tes. Sexto pegrinantes. Septimo laboꝛantes
Ocauo impᷣgnate mulieres.ono nutrices.
Deamo vxoꝛes. Pꝛimo pueri qꝛ in eis viget
caloꝛ.⁊ indigent cebo dupliciter.ſtʒ ad nutrim
tu ⁊ ad augmentũ.ideo multa fit ↄſumptio in
eis.vnde opoꝛtet eos comedere pluries ⁊ freq̃n
cius.ideo rõnabiliter a ieiunio excuſant᷑. Sed
vſq;ad quotũ annũ etatis.cõmunius cheolo⸗
gi tenent vſq; ad vigeſimũpmũ annũ ꝓut tan⸗
git frat᷑ Ange. intelligẽdo ꝙ vſq; ad.xxj.annũ

liq; nõ teneant᷑ ad omia ieiunia tñ benę ad ali⸗
qua eis cõmenſurãda iuxta augmentũ ⁊ ꝓpꝛie

tatẽ ad dictũ annũ ſᷣm Tho.in.illij.diſ.xv.vnde
arbitrio boni viri eſt relinquendi. Secũdo
ſenes.ſc; nimiũ ſᷣm Richᷣ. ꝓpter defectum calo
nis ⁊ virtutis debilitatẽ vt ↄfoꝛtent᷑ in natura.
Sed h̊ etiã a quoto anno frater idẽ Ange.dicit
ꝙ liq; aliqui dixerũta.lv.anno.tñ arbitrio bo⸗
ni viri ⁊ ↄſcientie eſt relequendũ.qꝛ alij putãt
poſt ſeptuageſimũ annũ. Tertio egrotantes
ꝛ ad ſanitatẽ plus ↄfert pluries ſumere qð ſeł

ſumeret:⁊ ſic noceret. Quarto mendlcãdo vi

ctitantes.vicʒ qñ cibũ neceſſariũ ſufficient᷑ hꝛe
ꝓ vnius comeſtionis hoꝛa nõ poſſunt. Qui
to ſᷣuientes.ſ.ad menſam nobiliũ aut religioſo
rũ.vel legentes qͥ aliquid pᷣlibant.ne ſcʒ defic⸗
ant in legendo vel ſeruiẽdo pᷣm Rodoneñ,ſi h̊
faciãt poſitis mẽſis vel paꝝ ante.ita ꝙ ↄtinua
tio tꝑis dici debeat vna meſa nõ ſoluit᷑ ſic ieiu⸗
niũ ſed excuſant᷑. Siliter illi qͥ iam incepto pꝛã
dio vadũt poꝛtare vinũ vł encenniũ ad vicnũ

vel aliquid aliud faciũt ⁊ redeũt ad ꝑfuiendaʒ

comeſtionẽ excuſant᷑ ᷣm frem Angeꝰ Sexto
OD

XCTertio querit᷑ vtrũ frangens ieiu⸗

o

Bermo

pegrinãtes.ſ.ſi ſimul cũ ꝑegrinatione ieiunare

nõ põt.nec cõmode differri põt tpᷣs.vſᷣm Tho.
eberet bᷣ fieri cũ diſpẽſatione ſuꝑioꝛis. Idẽ ðt

⁊ hmõi.ar.c.nõ mediocriter.de ↄſe.di.v. Se

ptimo laboꝛãtes.p̊ eſt gui laboꝛe victũ neceſſa
riũ q̃rẽteſ.qͥ ſq cũ leiunio nõ pñt cõmode oꝑpari

ſiłiter ⁊ itinerantes ⁊ hmõi ſᷣm frẽm Ange.Tñ

vt Rich. ðt.debẽt ſi aſſit facultas a ſuo ſacerdo
te petere diſpenſatiõʒ in talib.⁊ ille dʒ ↄcedere.

Aduertetñ ꝙ intẽtio maioꝛis lucri nõ excuſat

ſ̃ᷣm Aſtexanũ. Octauo impᷣgnate mlieres.qꝛ
tales ↄſueuerũt hĩe varios appetitus aboꝝ q/
bus niſi ſatiſfacerẽt poſſet eſſe ꝑiculũ ſui vel fe⸗
tus. Uñ ſᷣm Rodoneñ.tales ĩmo tenent᷑ ſolue

re ieiuniũ.Nono nutrices qꝛ debẽt caꝑe cibũ ꝓ
ſe ⁊ ꝓ puero alendo. Decimo vxoꝛes.ſcʒ quã
do ꝓhibent᷑ a viris excuſant᷑ in ieiunijs volun

tatijs:ſed nõ a ieiunijs indictis ab eccłia.xxxiij

q.vlti.manifeſtũ.tñ qñ ꝓpter ſcandalũ viri non

poſſet obuiari ſacerdos ꝓpꝛius vel ↄfeſſoꝛ pot

diſpẽſare cũ talib.qꝛ pᷣceptũ iuris poſitiui nõ
obligat quẽ cũ ſcandalo:vt ꝓbat frat᷑ Angelꝰ.
Z Circa tertiũ de dãnabili fraude ieiunij ad/
uertẽdũ ꝙ in ieiunio põt qͥs fraudẽ facere. Pꝛi
mo gulã moꝛtalẽ cõmittendo vt in pᷣcedentib
patuit.Scðo cibũ ꝓhibitũ ſumẽdo ſicut pᷣſer⸗
tim faciũt aliqui caſtoꝛes ⁊ hmõi comedendo.

Querit᷑ ergo vtrũ in die ieiunij liceat come⸗
gere beueros ſeu caſtoꝛes.Aliqui dicũt ꝙ nõ.
ſed verius ſᷣm Guilh̊. durãdi in rõnali lib.vj.

rñdet᷑ ſic di. Quidaʒ piſces ſunt hñtes ex vna

ꝑte foꝛmã q̃drupedũ.⁊ ex altera foꝛmã piſeiũũ ſi

cut eſt beuer.⁊ hmõi in ieiunio põt comedi tm̃/⸗
mõ ex ea.ꝑte q̃ piſcis videt᷑.ex alia vᷣo ꝑte nõ.cõ

coꝛdat katholicon. Rõ qꝛ cũ ſit aial monſtruo
ſum ſᷣm p̊m.ãgſex ea ꝑte q̃ eſt piſcis veract᷑ nõ

ꝓhibet᷑. Uerũtñ ſi qͥs comederet pedes eiuſdẽ
eo ꝙ natat peccaret:qꝛ nõ liq comedere: ſiẽ̃ nec

pedęs aucarũ ⁊ auiũ natantiũ. N nullus pi⸗
ſcis eſt pedatus.Cauda tñ:qꝛ piſcis eſt:põt co
medi.liq; ꝓpter delicioſitatẽ meritũ ieiunij atte
nuet.Tertio fraudẽ fagit ieiunio quis plłies co

medendo ſiue publiceiue occulte.Et ꝙ dãna⸗
bile ſit:exempluʒ legimus in dyalogo GBrego.

de q̊dã monacho qͥ ſanctus putabat᷑ ⁊ ad extre
mũ dudctus fratribo tremẽs dixit. Qñ me ieiu/

nare credebatis occulte comedebã:⁊ ecce nunc

datus ſum dꝛaconi ad deuoꝛãdũ:qͥ cauda ſua

pedes meoa colligauit.caput aũt ſuũ ĩmittenſ

in oꝶmeũ ſpm̃ ebibit.⁊ ſtatim moꝛtuus eſt ſi⸗/

rater Hage. de qᷓcũq; alia bona oꝑatiõe: puta
obedientia pᷣlati:pᷣdicatiõe.ↄfeſſionũ auditiõe

i rauit eũ.ſ.ieſum dicens. Dñe adiuua

me Math.xv.⁊ in euangelio hodier⸗
no. Quicũq; vult vt a dño ieſu adiuuet᷑ ad ↄ᷑ſe

quẽdã ſalutẽ eternã.opoꝛtet vt ad ipᷣm accedat
ſ.pꝑ verã fidẽ ⁊ pniam ac bona oꝑa ⁊ ipᷣm hũiłr

adoꝛet ⁊ auxiliũ poſtulet:in hũiliatõe coꝛdis ſe

indignũ reputãdo.vtpote pctõꝛẽ dei inimicuʒ.
Itẽ cũ h̊ in hũili oꝛis ↄfeſſiõe.⁊ inſuꝑ in hũilia

tione coꝛꝑis q̃ potiſſime fit ꝑ ieiuniũ ꝑ qð caͤro
in ſeruitutẽ redigit᷑:vt dicit apłlus.j.Coꝝ.ix.Et
deo ſacrifigũ ſanctũ viuũ ⁊ deo placitũ reddiẽ᷑.
Roꝛꝝ.xij. Ideoq; in exemplũ nobis ꝓponit᷑ ho
die mulier chananea que venit ad chꝛiſtũ ⁊ ma

ann hũilitate ſupplicauit ꝑſeuerant᷑ vt xpᷣs filiã
uã a demonio liberaret. ⁊ ſica chꝛiſto ſalutem

obtinuit:vt ptʒ in euãgelica hiſtoꝛia hodierna.
Itaq; de ieiunio ſacro ꝑ qd ꝓmeremur chꝛi /
ſtĩ auxiliũ ad ſalutẽ pᷣter ea q̃ in pᷣcedẽtibꝛ ᷑ᷣmo⸗
nibo egimus tria adhuc myſteria ꝓ iſto ßᷣmone

declarabimus.
Pꝛimũ ðꝛ ſanctificationis.
Scõðm ðꝛ inuiolationis.
Tertiũ ðꝛ fructificationis.

AQirca pmũ de ſanctificatiõe ieiunij ad qð
nos ſcriptura hoꝛtat᷑ Johelł.ij.dicẽs.Canite tu
ba in ſyon.ſ.laudãdo deũ.Et ſequit᷑. Sanctifi⸗/

cate ieiuniũ.id eſt ſanctũ facite vt ſit deo gratũ

Querit᷑ ergo quõ debeat hõ ſanctificare ieiu/
niũ ſuũ vt ſit deo gratũ ſacrificiũ ⁊ meritoꝛiũ p

mioꝝ celeſtiũ.Ad qð rñdet᷑ recolligẽdo ᷣm ſcri

. . . —

pturas ⁊ doctoꝛes ꝙ ad ſanctificandũ ieiuniiũ/

requirunt᷑ pᷣcipue ↄditiões qͥnq; q̃ ſunt ſq;.
Seen vt fiat ſancta intentiõe. H
cðo vt fiat ſancta cautione.
Tertio vt fiat ſancta aſſociatione.
Quarto vt fiat ſancta diſcretione.
Quinto vt fiat ſancta inuiolatione.

Senne inquã vt ieiuniũ fiat ſancta intentione
q ꝓ deo ⁊ vᷣtut exercitio ⁊ ꝓ ſalute:nõ aũt ꝓ

„.

vana glia vel bypocriſi ⁊ hmoi. Uñ Matt. vj.

xpᷣs dicit Cũ ieiunad nolite fieri ſicut hypocri⸗

te triſtes ⁊c.Et infra.Amẽ dico vobis receper̃t

mercedẽ ⁊c. Nã tale ieiuniũ nõ reputat᷑ ſanctũ
ſed iniquũ.qꝛ vt Hiero.ait. Simulata ſancci⸗

tas nõ eſt ſanctitas ſed duplex iniqᷣtas. Tũ qꝛ
talis in ſeipo nequã eſt.tũ qꝛ oꝑat᷑ nequit᷑ que⸗
rendo vanã głiam ab hoib ꝑ ieiuniũ ⁊ hmõi.
Scðo reqrit᷑ vt ieiuniũ fiat ſancta cautiõe.h

eſt ſine omis peccati moꝛtalis inqnatione:qꝛ ſi
pctm̃ nõ cauet᷑ ieiuniũ nõ meret᷑ celeſte pᷣmium

Tla venit etago

. ne penitentia. OQergo dei iudicia, Rogemus Querit᷑ ů̊ vtꝝ ieiuniũ factum in pctõ moꝛtali
1 * P — 9 9 . . Te , . .
“““ chꝛiſtum ⁊c̃. vi.il eat aliqd. Ad qð rñdet frater ange.in ſũma
1„ wꝓꝙvalet ad plła ꝓpter que etiã in peccato non eſt
Feria quinta poſt pꝛimam dñicam Sermo obmittendu. Pꝛimo valet ad obediẽtiã mãda
4 decimus de ſanccitate ieiunij obſeruãda ⁊ fru/ ti.⁊ ſicpctĩ noui euitatiõeʒ qð hõ incurrerer qn
4 . ctibus tius. eeuniu epceptũ ab ecclia vel ex voto ⁊ pnia ⁊c.
. . . „ 5S J b5 2
* *
L Ü +ͤ
9
.*
. * —

Feria. v. poſt dominic pꝛimã

ſi em̃ tale ieiuniũ nõ faceret peccaret Ano bediẽ
tiã. Scdðo valet nibilominus etiam in pœõ ad
coꝛpoꝛis maceratiõeʒ.Tertio valet ad ꝓla alia
ad q valẽc oꝑa in pꝓctõ moꝛtali facta.ſq; ad bõa
tꝑalia aſſequẽda ⁊ mala euitanda ⁊ hmõi.ſed
nõ valent ad ↄſequẽda pᷣmia vite eceme directe
ideoq; melius eſt vt talis ↄterat᷑ ⁊ ſic ieiunet.
Tertio requirit᷑ vt ieiuniũ fiat cũ ſancta aſſo
ciatiõe.vic; elemoſyne ⁊ oꝛonis.Thob.xij. HBo
na eſt elemoſyna cuʒ ieiunio ⁊ oꝛone magis qᷓ;
theſauros auni ↄdere ⁊c. B Sed di.quod
boꝝ ſit melius facere qñ ſunul elemoſynã cũ ie
iunio nõ poſſet qͥs facere. Rndet Ogenes in
omelł.ſuꝑ euãgel.Cũ ieiunatis Nolite fieri ⁊c.
Ddicẽs ſic. Gonũ eſt teiunare fratres:ſed melius
eſt elemoſynã dare.ſi aliqs vtrũq; põt duo bõa
ſunt.ſi vero nõ põt:melius eſt elemoſynã dare.

Et ſi poſſibilitas nõ fuerit ieiunadi ſufficit ſibi
elemoſyna. Jeiuniũ vo ſine elemoſyna nõ ſuffi⸗

cit dũ vcrũq; põt.Si aũt foꝛte aliquis ita pau⸗
per eſt vt nõ habeat qð tribuat:illi ſufficit bõa

voluntas. Quarto vt fiat ſancta diſa etione

vt ſò nec abſtinẽtia ſit nimia:put patuit ſᷣmõe.
vij. R. Nec etiã comeſtio ⁊ potatio ſit nimia ſʒ
moderata teneat menſurã ſᷣm ronẽ. Sed ſi q̃

rat᷑:qᷓntũ debeat qͥs ieunãs comedere ⁊ bibere

Ad id Bonauẽtu.lib.de ꝓf.relig.rñdet dicens.
ꝙ de b certa regula dari nõ põt. Hoctñ inquic
obſeruandũ eſt ꝙ nõ comedat qͥs tantũ vt poſt
comeſtiõʒ oꝛare vlł de dᷣo cogitare nõ poſſit.nec
tã modicũ ꝙ laboꝛare neqat. Hec illbe. Ulcio
vt fiat ſanca inuiolatõe.bᷣ eſt vt ieiuniũ nõ vio
letur aliquo mõ. Et de mõis violatiõis egimꝰ

ſ̃mõe.viij. S. Circa h̊ tñ alique qſtiones ſunt

tractande q̃s ꝓſequemur in ſubſeqnti articulo
ſmonis.O gᷓ hõ diſce ieiuniũ tuũ ſanctificare.
Ccirca ſecũdũ ̊ de ieiunio inuiolato ⁊ ſctifi
cato q̃ſtiones aliquas tractemus. Pꝛima q̃
ſtio vtrũ gula frangat vel violet ieiuniũ ſacrũ.
Ad qð rñdet᷑ ſᷣm Rich.ꝙ ieiunium eſt triplex.
VUnũ ab iniqͥtatibo abſtinere.⁊ hᷣ̊ frangit᷑ ꝑ qͥdli
bet moꝛtale pctm.Aliud eſt accus virtutis ab⸗

ſtinentie.⁊ hec eſt refectio qͥtidiana ſatietatẽ fu⸗
giens.de ↄſe.di.v.ſint tibi ⁊c̃. Et b̊ frangi᷑ ꝑx gu

lam moꝛtalẽ:ſed nõ ꝑ venialẽ.Nam vt Aug.de
bono ↄiugali dicit.Non ois gula ẽ pctm̃ moꝛ⸗
tale:ſed veniale lic; minuat meritũ:tñ nõ fran⸗
git oino ſicut facit pctm̃ moꝛtale.Tertiũ eſt ie/⸗
iuniũ ex inſtitutiõe eccłie:⁊ h̊ lic ꝑ gulã moꝛta
lẽ ꝑdat meritũ abſtinentie q̊ ad celeſte pᷣmiũ:tñ
ſpecialius frangit᷑ ⁊ violat᷑ comedẽdo cibos in
terdictos ieiunantibo.ſq; carnes vel oua:vt pa⸗
tuit p̃ᷣmone.viij.O. Itẽ frangit᷑ etiã nimis no⸗
tabiliter hoꝛã comedendi determinatã ab ecde
ſia ſine cauſa rõnabili pᷣuemẽdo. Et deniq; frã
git᷑ comedendo plus qᷓ; ſeł. Hec Rich.ſuꝑ.iiij.

dil. xv. O Scða ꝗg;̊ queſtio eſt vtrũ in die ie

⁊unij comedere mane vel ſero elecuaria aut hu

17

iuſmodi vel fructus:autetiam moꝛſellũ pani&

violet ſanctum ieiuniũ.d qð rñdet᷑ ᷣm fratr

Angelũ in ſũma ꝙ liq varie fuerint opiniones

⁊ aliqui dixerint ꝙ ſola electuaria confeeraq; z2

hmõi medicinalia poſſint licite comedi.tñ mo⸗

„

derni tenẽt doctoꝛes ꝓ generali regula:ꝙ qᷣcq d

pᷣter interdicta cibaria extra hoꝛã vnice come/
ſtionis ſumit᷑ intentiõe comedæetis oꝛdinãte ad
medicinã potius q; ad cibũ pnapalr in modi⸗
ca qntitate nõ frangit ſanctũ ieiuniũ.licet illud
nutriat aliqualit᷑. Exempli gra.qꝛ indigens po
tu ⁊ timẽs ne dilauet ſtomachũ ⁊ ſicnoceat ſu⸗
mit aliquid: ſiue illud ſit electuanũ ſiue panis

etia:vel fructus aut amigdala nuces:⁊ quicqd

aliud hmõi qð ſumit᷑ ꝑ modũ medicine ꝓ eui⸗
tando nocumento potus nõ frangeret ieiuniũ.

qꝛ eccłia nõ intendit talia ꝓhibere.Tertia qſtio

vtrũ qͥs talia pᷣdicta ſumẽs ad delectatiõeʒ frã⸗

gat ieiuniũ.rndet᷑ ſᷣm doc.qꝙ qᷓ;uis poſſet meri⸗

tũ ieiunij mioꝛare.nõ tñ pᷣceptũ ecclłie de ieiunã
do frangeret moderate ſumptũ intentiõe bona

vel medicine.niſi ſumeret in fraudẽ ieiunij vel

ſtatuti eccłie ſq; in magna qntitate ad extinguẽ

dũ famẽ in toto vel in ꝑte tũc frangeret ieiuniũu
ſancũ. Hec patent ex dictaminibo Zho. Rich̊.

Pet.de pal. Quarta qſtio vtꝝ ebꝛietas fran
gat ſanctũ ieiuniũ. Rñdet᷑ ſim Rich.vbi S. ꝙ;
qũñ eſt pom̃ moꝛtale:frangit eo mõ qͥ ſupᷣ dictũ
eſt de gula:⁊ põt hõ plus peccare ſeipᷣm incbꝛiã
do qᷓ; ſi frangeret tm̃ ſimpłr ieiuniũ. Hec Rich
E Circa tertiũ de fructibo ſacri ieiunij. Aduer

tendũ ꝙ ſacrum ieiuniũ ↄfert hoĩ fructus ſalu
bꝛes multiplices qͥs bꝛeuiter tangens Grego.

in pᷣfatione dicit. Qui coꝛꝑali ieiunio vicia cõpᷣ

mis mentẽ eleuas:virtutẽ largiris aß mia. per
C

xpᷣm dñm nr̃m. Ut aũt danꝰ hec ꝓſequamur
notabimus ſacri ieiunij fructus pᷣcipue ſeptez.
Pꝛimus fructus ðꝛ pᷣteritoꝝ pctõꝝ ſatiſfa⸗

ctio.Nã ſᷣm doc.in.iiij.ieiuniũ ponit᷑ vna ꝑs ſa

tiſfſactionis. Scðs ðᷣʒ vicioꝝ repᷣſſio.vt dicit

Greg.S.exemplũ de Eua q̃ q;diu abſtinẽs git
in ꝑadiſo:ꝑmanſit in vginali innocentia.ſʒ dũ
ↄſenſit gule pem incurnt. Tertius ðᷣꝛ futuro
rũ pcõꝝ pᷣſeruatio.qꝛ ꝑ ięiuniũ coꝛpus domat

⁊ ſpũᷣi fubijcit᷑.⁊ ſic a pects cauet᷑.j.Coꝝ.ix. Ca⸗

ſtigo coꝛpus meũ ⁊ in ſuitutẽ redigo ne ⁊c.O.
qᷓ; multi dicũt nõ poſſũ cauere petm ↄſuetũ.ſʒ
tales aduertãt ꝙ nõ eſt caſtrũ ta foꝛte q expu⸗
nari nõ poſſit ſi victualia eidẽ ſubtrahantur:

1/

vincet illð ieiunio. Jõ Amb. Nulliieſt tã gran⸗

depam̃ qð ieiunio nõ expurgetur. Quætus
ðꝛ infirmicatũ ſanificatio Ecci.xxxvij. In n uix

eſcis nõ deerit infirmitas.qͥ vo abſtinẽs ẽ adij⸗
ciet vitã.Galienus etiã ðᷣt.A bſtinẽtia eſt ſũma
medicina. F Exremplũ in vitaſpatꝝ de qͥdã
diuite qꝗͥ nõ poterat curari medicina.ſed poſtqᷓ;
factus ẽ monachus ſanatus ẽ. J nter ogatul⸗

ic ſi hõ coꝛpoꝛi gulam ſubtrabit expugnabit ?

ανM

aq̃ͥdam atico qͥs eñ curaſſet. Rñdit. Fames ⁊

Greg.in pᷣfa.S. Uñ Moyſes ieiunãdo meruit
o. accipe legẽ illũinantẽ ꝓpłm. Et ſicieiunãtibo di
ſcipulłs ⁊ oꝛantibo miſit ſpm̃ſctm̃ illũinantem
Sextus ðꝛ demonũ effugatio Match.xvij.
Hoc genus demonioꝝ nõ eijcit᷑ niſi in oꝛone ⁊

ieiunio.ã ſicus fames expellit lupũ de nemo⸗

re.ſic ieiuniũ diabolũ. Septimus ðꝛ operũ
mirãdoꝝ in oib ꝑpetratio. Uñ Amb. lib. de ie
iunio. Magna eſt ieiunij vtus. Helias ieiunꝰ
clauſit celũ. Jeiunus filiũ vidue ab inferis reſu
ſcitauit. Jeinnus pluuias depoſuit. Jeiunus
ignẽ de celo eduxit. Jeiunus raptus eſt in ꝑa⸗

nauit.hec ⁊ plura ibi.O ̊ chariſſimi aduerta⸗
mus q; bonũ eſt ieiunare:tã ad bona coꝛꝑalia

qꝙᷓ; ſpũalia ad meritaq;ʒ gre in pñti:⁊ glłie in fuę/

turo ꝓ pᷣmio eterno. Rogemus ⁊c̃.

Feria ſexta poſt mã dñicam. Sermo. xj. de
pnie impedimentis tribo ⁊ remedijg.

Cceſanus fctũs

ę · es: iã noli peccare ne deterius tibi ali⸗

q́d ↄtingat. Joh.v.⁊ in euãgelio ho⸗

dierno. Hec verba dixit xpᷣs dñs hoĩ qͥ.xxxviij

annis fuerat infirmus quẽ ſanauit dñs iuxta
ꝓbaticã piſcinã inter multos languidos iacen
tẽ.in qhbo verbis docet oẽs penitẽtes vt caueant

a recidiuo peccati poſtqᷓ; ſũt ꝑ pniam ſanati.qꝛ
ppter ingratitudinẽ guioꝛẽ penã demerent᷑ reci
diuantes. vt accipit᷑ ex ipſis vbis xpᷣi in euãge
lio. Jõ Ecc̃i.xxj.Fili peccaſti ne adijcias ixeꝝ: ſʒ
de bpſtinis depcare vt dimittant᷑. qð ppᷣt eſſe alið

thema. Exq̊ aũt diabolus multos ſoletmpe
dire ⁊ retrahere a pniavarijs modis ⁊ ipedimææę
tis.ideo in ̊ pᷣmone agemus de trib ipedimẽé⸗
tis qͥb ꝑmaxime ſolet retrabere młtos a pnia.

