implendũ tũctenet᷑ ſi põt de neceſſitate.⁊ maxie
dnmin io ẽ alicuiꝰimpoꝛtãtie.ita ꝙ graue dã
nũ ſe

ſeqret᷑ ex fraciõe ꝓmiſſi. Hecibi.
Z CLirca ſcðᷣm de moꝛtali grapitate mẽda⸗

cij qri᷑ Utꝝ om̃e mẽdacuũ ſit pœm.Ad qð ſᷣm
Bona.in.iij.di.xxxviij.? Rich.ibidẽ.ac Alexã.
ij.ij.⁊ doc.cõiter.etiam canoniſtas.q mẽdaciũ

ꝓPꝛie dictũ nõ põt eẽ ſine aliq̊ pctõ ſaltẽveniali.

Et ideo nulla cauſa mẽtiẽdũ eſt. Lñ veritatem
occultare põt qͥs ſine pctõ vt ptʒ ꝑ Aug.xxij.q.
ij. Neqͥ s. Sicut legimꝰ de Abꝛaã ⁊ Iſaac.vter
q; em̃ vxoꝛẽ ſuã dixit eſſe ſoꝛoꝛẽ.⁊ in h̊ nõ ẽ mẽ⸗
citꝰſʒ veritatẽ occultauit ꝓpter obuiãdũ malis.

Et hͥ mõ ſᷣm Ancho.poſſet qͥs ſine pctõ vti ver⸗
bis ſophiſticis ad obuiãdũ malis.vt dũ quis
ad moꝛtẽ ꝗqrit᷑: iterrogãtibo te an illũ videris ꝑ
illã viã trãſiſſe.tu dicas.nõ trãſiuit hinc:iten⸗
dẽs loqͥ de loco in q̊ͥ ſtas ꝓ nũc.⁊ ſic dicis veri⸗
tatẽ occultañ eaʒ.tñ in iudicio nõ liceret ſic loqͥ
ſophiſtice iuridice itrogato. Hec Antho. Sci
endũ tñ ꝓ declaratiõe vt ſciamꝰqñ peccat qͥs a .*

mendacio veniałr vel moꝛtaliter ꝙ ſᷣm Aug.?
Magiſtꝝ i.iij.ſen.di.xxxviij.mẽdaciũ diuidit᷑ ĩ

tres ſpẽs gñalioꝛes Pꝛimũ ðꝛ iocoſũ qð fit ſe⸗
rioſe.ſicut Joſeph dixit fratrib ſuis.exploꝛato
res eſtis.⁊ hmoi plura. Scdðᷣm ðꝛ officioſuz

——

hol
nen
m

ſels
Xin
4
ſbbi
na
ngr
ſec/
deci
ßt
facl
deſol
Kr.
tſim/
igdp
derin
Pecexr
poſta
nö
ſ
r
lo n
inpi
uta
Nono
ernt.
ben
0.h.
merü
m. ni
Gic ad
mune
edi

ne⸗
öfm
lai.
Hciü
niali.
Mtem
iſ.
eNer
i mni⸗
nals.
eiver/
iquis
lens

BGermo

R

qð nilłi nocet ſʒ alicui vtile eſt. Terciũ ðꝛ ꝑnicio

ſum qð ẽ nociuũ alicui notabiłr.De pᷣmis duo
.bus gñalr tenet᷑ ꝙ de ſe ſunt venialia.Sed mẽ

Naciu ꝑnicioſum de ſe ⁊ ex ſuo genere ẽ moꝛtale
Verũtñ ꝑ accidens etiam illa iocoſa ⁊ officioſa
ſit eſſe moꝛtalia. Pꝛoinde nota ꝙ in qͥnq; ca
Hi pᷣcipue iudicat᷑ eſſe mẽdacium moꝛtale ſᷣm
theologos ⁊ ↄfitendũ Pꝛimo fidei ⁊ dei cha⸗
ritati ↄᷣriando.puta qñ vitatẽ fidei occultat vel
coꝛrũpit:vt heretici faciũt ſcripturaꝝ veritatẽ ꝑ
uertendo vel coꝛrũpendo. Scðdo q̊ʒ virtuoſos
moꝛes dãnãdo ⁊ vitia admitcẽdo.puta qñ foꝛ
nicationẽ vł vſurã ðᷣt nõ eẽ pemm̃. Secus ſi ðt
aliqͥd qð nõ refert ad ſalutẽ vtꝝ ſic vł ſic cogno
ſcat᷑.qꝛ ſic veniale eſſet.vt ſi pᷣdicatoꝛ vel doctoꝛ

aliqͥd tale mentiat᷑ in pᷣdicatione vel lectura.ni⸗

ſi ſcandalũ vel ↄtẽptus eſſet annexus. vt ðꝛ in
Angeł. Tertio ꝓxio notabiłr nocẽdo in coꝛꝑe
vł rebo vł fama.ſicut fit in teſtificando ⁊ bmõꝛ.
Quarto affectu nimio mentiẽdo.ita ꝙ ꝓ nihi
lo ducit mentiri.⁊ ſi eſſet etiã moꝛtale nollet ab
ſtinere.tũc licqʒ eſſʒ mendaciũ iocoſuʒ fieret moꝛ
tale ꝓpt᷑ ↄtẽptũ. Quinto ſeandaliſando: vt cũ
qͥs aduercit ſcandaliſari alios ex mẽdado: ⁊ tñ
nõ veret᷑ publice mẽtiri etiã in ponderoſis:moꝛ
tale eſt. Sic etiã moꝛtalr peccãt ꝓnũciantes pu
blice falſas indulgẽtias ⁊ reliqas ⁊ autoꝛitateſ
ſe hꝛe abſoluẽdi mẽdacit᷑. Hecin Anth̊.⁊ ange.
⁊ Qirca ertiũ de dãnabili ꝑditiõe q̃ri᷑ Qua⸗
lib ſignis euident᷑ cõpꝛobat᷑ ꝙ deꝰ danatc ⁊ ꝑ⸗
det mendaces. Rñdet᷑ ponẽdo pla ſigna. Pꝛi
mũ abominatiõis diuie Pꝛouer.vj.O dit deꝰ
linguã mendacẽ.Et h intantũ ꝙ ſiẽ̃ ðt Anp.nõ
põt deus diſpenſare vt hõ dicat mendaciũ ſine
pctõ.qꝛ nõ pᷣt recedere a vitate pᷣma ſua.Defur
to aũt poteſt diſpenſare.qꝛ cũ oĩa ſint ſua crea⸗

ta põt dareulteri cui deus vult auferendo a gqᷓ
vult. Sic ⁊ de homicidio poteſt diſpenſare ⁊c.

Scõm ſignũ poſſeſſiõis diabolice.Nã men⸗

dax diabolũ poꝛtat in coꝛde ⁊ oꝛe.qm̃ pᷣmo dia

bolꝰ adinuenit mẽdaciũ cũ dixit.Nequaqᷓ; mo
riemini. Joh̊.viij. Mendar eſt.ſ.diabolus.⁊ pꝛ
mendacij. Tertiũ exhereditatiõis iuridice.Oꝛ
xxij.q.v.Cauete. Amb.öt.Oẽs q amant mẽda

ciũ: filij ſunt diaboli.Filijs aũt iuridice debet᷑

hereditas pꝛis.ſʒ hereditas diaboli eſt infernꝰ.
Apoc̃.xxj. Mendacib ꝑs eoꝝ in ſtagno ignis
⁊ ſulphurj.Ue g̊ talib. Quartũ ſignũ deteſta

tiõis oĩs creature.Nã mendarx cõiter exoſus eſt

hoĩbo ⁊ aĩalib.qꝛ cuilibet diſplicet ſe decipi ab
alio.⁊ nulla creatura vult mẽtiri niſi diabolus
⁊ hõ malus. Quintũ occiſiõis repentine tã in
gĩa qᷓ; in coꝛꝑe. Nã Sap.v. Os mẽdax occidit
aiam. Exẽplũ de Anania ⁊ Saphyra Acc.v.c.

qͥ repente moꝛtui ſũt ꝓpt᷑ mẽdaciũ. Rogemꝰ B̊.

Feria quarta poſt dñicam quartã Sermo.

xxxiij. de exe abili peccato periurij.

44 OD cultoꝛ
— guis l Ecvoy
ſlũtatẽ erꝰfacit hũcexaudit.ſ.deus
Joh.ix.⁊ in euangelio hodierno.
Verba ſunt dicta ꝑ cecũ natus quẽ dñs Jeſus
illüinauit. Quibo ꝓbauit iudeis ↄtradicentib

—
2*

mirackis xp̃ atq;ʒ ſctitati eiꝰ derogatib dicẽdo.
qꝛ h̊ hõ pctõꝛ eſt:ꝙ h̊ falſe mẽtirent᷑.

Nos ſem
Et h ꝓbauit ꝑ effectũ miracłoſuʒ di. Scimus
qm̃ pœoꝛes deꝰnõ exaudit Lyra.ſ.in faciendo
miracula ad teſtimoniũ ſccitatis illoꝝ. Sed ſi

q̃s cultoꝛ dei ẽ.ꝑ actũ latrie debitũ.⁊ volũtatẽ

eiꝰfacit.implẽdo mãdata.hũc exaudit.i.facien
do miracła ĩ teſtimoniũ ꝓ declaratiõe ſctitatis
ipᷣiꝰ.⁊ ſic ꝓbauit xpᷣm eẽ ſcm̃.vt ptʒ de his ĩ euã

gelio. A Excᷣͥ & dei cultus reqrit eiꝰ nois

reuerentiã et volũtas dei eſt in hoc pᷣcepto. Ns
aſſumes nomẽ dei tui ĩi vanũ Exodi.xx.qð põt
eſſe aliud thema. Et qm̃ ſᷣm doctoꝛes coiter h
pᷣcepto directe phibet᷑ ꝑiuriũ.qꝛ cũ ðꝛ Nõ aſſu
mes nomẽ dei tii ĩ vanũ.glo.iterli.dic.iur ado
ꝓ vano.i.pꝓ ĩutili vł nihilovł ꝓ falſo ⁊ hmõi.eſt
ꝑiurium. Idcirco de ꝑiurio ageñ tria myſteria
declaremꝰ?hocſermone.
Pꝛimũ dicitur execrationis.

Scõm dicitur modificationis.

LTerciũ dicitur punitionis.

,— eg

Eirca pᷣmũ de execratiõe ꝑiurij. Notandũ ꝙ;

peſſimũ viciũ ꝑiurij ẽ oib execrabile ⁊ cauẽdũ

płib rõnibo pᷣcipue trib Pꝛimo rõne ꝑiculo

ſitcat.qꝛ ꝑiurꝰ deũ cõtra ſe inuocat di. Sic me
deꝰ adiuuet.⁊ ſic ꝑ cõtrariũ ſᷣm Gull.Lugd.in
ſũma vicioꝝ tatũ eſt ac ſi di.Oeꝰ ꝑdat me ſi fal⸗
ſum dico.vñ talis ꝓpꝛio laqo ſe iugulat iuxta
illud. Pꝛouer.vj.illaqueatꝰ es verbis oꝛis tui

ſic ptʒ ꝙ eſt ꝑicłoſũ. Itẽ qꝛ ſᷣm eundẽ Buulß.
qꝛ talis ſeipᷣm dãnari eternałr exoꝛat:cuʒ dicit.
Sic me deꝰadiuuet.ſ.tanq; mẽdaces demões

q̊s deꝰdãnat.Deniq; qꝛ talis manũ ſuaʒ illã q̃

tãgit euaͤgeli vł reliqᷣas in qͥb iurat dyabolo

dat.ſimiłr ⁊ linguã falſo iurado atq; aiaʒ dya⸗

bolo dat ⁊ obligat. Unde donec ð ꝑiurio peni

teat manꝰila ⁊ lingua ⁊ aia ſunt dyaboli.?⁊ qñ
ſe ſignat manu illa vł comedixvł bibit totũ fac
manu ⁊ lingua dyabolica.vt hec dic idẽ Guil.
ſupᷣ. Ideo Ecci.xxiij. Uir multũ iurãs replebit
iniqᷣtate.et ſic plene habebit᷑ a dyabolo. B
Scðo rõne enoꝛmitatis.qꝛ ꝑiuriũ eſt enoꝛme
vitiũ.Et hoc oñdit᷑ pᷣmo.qꝛ deꝰ ꝑ ipᷣm ſũme in
honoꝛat᷑.Nã ſᷣm Aug. Jurare eſt deũ in teſtez
inuocare.ſ.locutiõis ſue.Sʒ deus eſt ſũma ve⸗
ritas q̃ mẽtiri nõ pᷣt.iõ ipᷣm inducere ĩ teſtẽ falſi

tatis eſt iniquũ ⁊ blaſfemia ðᷣo.certe hoc nõ fa

ceres vni hoi ciui quẽ ſcires ꝙ ei diſplicet mẽda
ciũ vł ꝑiuriũ.deo autẽ ſũme hoc diſplicet vt ſit
teſtis falſitatis qð eſt impoſſibile.ꝗ̊ ⁊c. Scðo

qꝛ ꝑiurare enoꝛmius ⁊ peius eſt adulterio.vx

ptʒ ꝑ Rich. ? in Ingelica. qꝛ iniuriat SS

Feria. I.poſt dominicã quartã

nteptũ. Uñ ſm Aureo. ſup. ij. dixxxix.? in An/

dei blaffemiã plꝰappꝛoximat ⁊ ſacrilegiũ q̃dã

mõ.Tercio qꝛ ꝑiuraſ peius peccat qᷓ; crucifixo

res xpᷣm crucifigetes.qꝛ illi itulerũt xpᷣo penaʒ
timmodo.iſte aũt iuoluit xpᷣm in culpã ad teſti
ficandũ.Quanto qꝛ peiꝰ peccat talis demonib
⁊ ifernalibo.qꝛ demones ⁊ dãnati credũt ⁊ con

tremiſcũt Jaò.ij.piuri aũt nõ cõtremiſcunt no
mẽ dei execrabilłr offendere.Exẽplũ babemus

ꝙ dyabolꝰ qñ tẽptauit pᷣmos ꝑentes:mẽdaciũ

q dẽ dixit di. Nequaq;ᷓ moꝛiemini.fed iuramen

tũ mendacio nõ addidit.⁊ ſic ꝑiuri peius pec⸗

cant demonibo qꝛ mẽdacio iuramẽtũ addunt.

Nã.iij.ſniaꝝ magiſter dicit.ꝙ ꝑiuriũ eſt mẽda
ciũ iuramẽto firmatũ.O ergo xpᷣiane hoꝛtoꝛ ca
ue. Tercio rõne inexcuſabilitatis.qꝛ ꝑiu
riũ nullo caſu excuſat᷑a pctõ moꝛtali.nec ex io⸗
co ꝑiurãdo.nec ex lapſu ligue.nec exvſu dũmõ
aduertit vt ifra patebit. Sed q̃rit᷑ vtrũ metꝰvł
violentia excuſet a moꝛtali ꝑiurũ. Reſpõdet᷑ in
ſũma Angelica ꝙ cõiter tenet᷑ a doctoꝛibo ꝙ in
iuramento aſſertoꝛio nõ excuſat.extra de his q̃
vi metuſq; cꝗ fiũt.c. Sacris.qꝛ nullus pᷣt abſo
lute cogi ad iuradũ falſum. Unqñ dñs mãdat
villico ad ꝑiurãdũ vterq; ꝑiurꝰ eſt.xxij.q.v.c.j.
D Lirca ſcdᷣm de modis ꝑiurandi qrit᷑.q̃/
libo modis ðꝛ qͥs ꝑiurare moꝛtałr. Reſpõdet᷑
ſᷣm doctoꝛes recolligẽdo ex ſüma Ancho.par.

—

ij.ti.x.c.vij.⁊ ex Angelica plures modos ꝓ ſim

plicibb. Pꝛimo aio cõtrariũ credẽdo:vt dum

quis iuret eſſe veꝝ quod tñ credit eſſe falſuʒ.et
ecõuerſo.dũ iurat eſſe falſũ qð credit eſſe veruʒ
Et qm̃ reaʒ linguã nõ facit niſi rea mens vt di
cit Aug.xij.q.ij. Hoies.ergo ſic ẽ moꝛtale Se⸗
cundo blaſfemis ſonando. Sicut iurare ꝑ dei
vel ſanctoꝝ mẽbꝛavituꝑioſe.⁊ ſic ſᷣm Angelicã
moꝛtale c.Nã talis laicus excoicat᷑.clericꝰdepo
nit᷑.xxij.q.j.p.Si qͥs ꝑ capillũ.Uñ iurans ex irre
uerẽtia vł cõtemptu ꝑ caput vł ocłos vł vulne
ra xpᷣi ⁊ ſanguinẽ ⁊ hmõi honeſta mẽbꝛa moꝛ⸗
talr peccat.Secus ſi cũ reuerẽtia.dicẽdo ꝑ ſcm̃
caput dei ⁊ raro.qꝛ ſic veniale. Exempluʒ legit
ꝙ qdam miles in alea duʒ ꝑ ocłos dei iuraſſet
mox ipᷣius ꝓpꝛij oculi de capite exilientes ſuper
aleã ceciderut.Cauẽdũ ergo eſt. E Tercio
cõſuetudinarie ex iocovł ex lapſu lingue ꝑiurã

do.⁊ tũc ſi qͥs aduertat ſe iurare.⁊ aduertit etiꝰ

falſuʒ eſſe qðᷣ iurat moꝛtałr peccat ᷣm Bona.

⁊ Rich.in.iij.di.xxxix.?⁊ Tho.ij.ij. Rõ.qꝛ non

dãmõ ↄtẽptũ cũ in ioco aſſumũt in teſtimoniũ
falſitatis qᷓ; ſi in neceſſitate aſſumeret᷑ vł ꝓ vtili
tate.Sed ſi nõ aduertit de altero illoꝝ.ſ.vł de

euitat diuinãꝗ irreuerẽtiã ſʒ magis auget quo⸗

dicto.licet aduertat de iuramẽto vel ecõuerſo:

puta aduertit ꝙ iurat in deo ſʒ nõ aduertit eſſe

falſo.ĩmo putat veꝝ ⁊ hmõi.i cõmuni locutiõe

nõ ſunt moꝛtalia ſʒ venialia pctã. ⁊ a foꝛtioꝛi ſi
de neutro aduertit nec deliberat.ſed totũ ꝓfert
ex ſurreptõe.niſi qͥs deliberare poſſet ⁊ tñ ↄtẽne

retq⁊ ſic moꝛtałr peccaxet etiã ex ſurreptioe ꝓpt

gelica.qñ qͥs ðᷣt. Juro ꝑ deũ:vł ꝑ fidẽ meã:ĩ ve⸗

ritate ⁊ hmõi ſine aio tñ iurandi.ſicut cõiter N

9

rat᷑ in locutiõe cõi hoĩm płimoꝝ pᷣſertim młieꝝ

nõ eſt moꝛtale pcm̃:qꝛ talis nec iurare intẽdit.

nec qbo iurat᷑ accipiũt ꝓ iuramento.Et ſiłr qui
iurãt ꝑ ignẽ vel celũ vt nõ peccent ptʒ in Angeł.

Quarto de crimine vel illicito ſe obligando.

vt de occidendo ⁊ hmõi.ſic peccat moꝛtałr iurã
do.⁊ tenet᷑ neceſſario vt nõ unpleat.xxij.q.iiij.c.
in malis (inqͥt) ꝓmiſſis reſcinde fidẽ.ſ.nõ obſer
uãdo. Hec Iſið. Quinto dubia ⁊ incerta affir
mando.Na in re dubia nullo mõ dʒ hõ iurare

alſerẽdo ꝓ vo.ſed tenet᷑ debitã diligentiã ꝑſcru

tatiõis adhibere.nec excuſat a peccato moꝛtali
ignoꝛãtia craſſa cũ poterat ſcire certitudinẽ.pᷣm
Rapy.xxij.q.v.qͥ ꝑiurat.Et ſic dʒ hõ iurare. ſcita
ꝓ ſcitis.audita ꝓ auditis.dubia ꝓ dubijs. cre⸗

dita ꝓ credit ⁊c̃.Et ſᷣm Aureo.dʒ dubia aſſere

re hano mõ.ſicut rñdet qͥs ꝓ oꝛdinandis. di.
q̃ntũ ꝑmittit hũana fragilitas.Sic em̃ aſſere⸗
re nõ eſt moꝛtale.vt ðꝛ in Angel. F Serxto
exigendo ꝑiuriũ ab alio.Uñ Augꝰ.xxij.q.v.c.qͥ
exigit (inqͥt) iurationẽ multũ intereſt ſi neſcit il
lũ iuraturũ falſum an ſcit. Si em̃ neſcit ⁊ iõ ðᷣt
Jura mihi:vt fides ei ſit.nõ eſt pctm̃.tñ hũana
tẽptatio eſt. Si aũt ſcit eũ feciſſe ⁊ cogit eũ iura⸗
re:ho micida eſt. Ille em̃ ſe ꝑiurio interimit.ſed
iſte manũ interfidendi impᷣſſit.hec ibi Sʒ di.
Quid g̊ mihi cũ ille me dãnificauit.nec vult re⸗
ſtituere ſʒ vult ꝑiurare oino. Rñdet᷑ ꝙ in iudi⸗
cio nõ debes ad eiꝰfidẽ h̊ cõmittere. Itẽ iudex ſi

cipit aliũde:tenet᷑ ſi iuris oꝛdine pot viã tene⸗

re vt nõ ꝑmittat tali ꝑiurare.ſed potius alteri ꝑ
ti quã putat veridice ꝓcedere iuramẽtũ impõat
7 teſtes adhibitos diligenter examinet. Exem
plũ bonũ legit᷑ ad id in geſtis romanoꝝ.c.cxxv
iij.ꝙ regnante Maximiano qͥdã miles iuſtus
moꝛtuus eſt.cuiꝰ pᷣdia alius miles cupidꝰ vo⸗
lens poſſidere:cartam ſcribi fecit ⁊ falſos teſtes
tres ↄduxit qui teſtarent᷑ ꝙ pᷣdia illius pecunia

emiſſet ab illo dũ viuebat. Mota ᷓlite cũ filio

defuncci ⁊ ad hibitis teſtibo: iudex pꝛudens vo
cato vno teſtiũ interrogauit euʒ ſecrete an ſciret

dñicam oꝛonẽ. Atille.Scio. Dic inqᷣt.⁊ recita⸗

uit.hunc ̊ᷓ ſtatim iuſſit intrare in domũ.Et vo

cato altero dixit ſecrete audientibo coaſſeſſoꝛibꝰb

ſic. Chariſſime ecce ſocius tuus dixit nobᷣ ita ve
rũ ſicut pr̃ noſter.iõ ſcito ꝙ niſi ⁊ tu vitatẽ fatea
ris ad patibulũ te iudicabumuſ.Iſte ;̊ putauit
ex bᷣ ꝙ ſocius ille pᷣmus eiſdem veritate aperue

rit.⁊ timẽs totã veritatẽ faſſus eſt. Quo ſeoꝛſuʒ
ſeꝑato. Tertiũ vocauit ⁊ dixit. Ecce pᷣmus vim
ita veꝝ dirit ſicut pr noſter. Secũdus qͥʒ verita
tẽ dixit. Niſi g̊⁊ tu veritatẽ fatearis patibulo iu

dicaberꝭ.Et ſic iſte ꝑtimeſcẽs vᷣtatẽ faſſus eſt ⁊
fraudẽ aꝑuit.Et ſic actoꝛ ↄuicꝰ fuit ð iniqᷣtate.
3B Kir ca tertiũ de punitiõe Notaq piurates
mulcꝭ modis puniunt᷑. Pꝛio qꝛ infames effio

ſty

unt᷑.vj.q.j.infames.⁊ ad reſtitutionẽ de dãno
nu. tenent. Scðᷣo qꝛ cõuicti ad teſtioniũ in iudicio
8 Gõ admittũt᷑ etiã poſt pniam.ibidẽ.Tertio ter/
* nibilłr mala moꝛtea deo ⁊ aduerſitatibpuniũt
a Nã vt habet᷑.ij. Regꝭxxj.tꝑe Dauid facta eſt fa
mes trib annis ꝓpt b.ſ.q Saul iuramento fi⸗
dn lioꝝ iſrł Gabaonitis firmato fracco:młtos ga
ins baonitaꝝ occiderat.nec ceſſauit fames vel ſteri
ile litas donec filij Saul occiſi ſunt. Itẽ Sedechi
H . . as poſtq; fregit iuramentũ fidelitatis facũ na
vbce 2 buchodonoſoꝛ:ſterilis effectus eſt ⁊ in nullo ꝓ
affr . ſperatus.ſʒ tandẽ captus ⁊ exoculatus. Hiere.
õ xxij. Deniq; in vita ſancti Nicolai legit᷑ ꝙ qͥdaʒ
Man . dũ artificioſe ꝑiurauit mutuatã iudeo pecũiaʒ
Nl „ „ reſtituiſſe di.h̊.eo ꝙ in baculo cauato illi tenen
ifm dui interim dederat:male fuit moꝛtuuſ.Deniq;
ſaan piluri in futuro eternalr crudabunt᷑. Uñ in ſpe
, culo hiſtoꝛiali Uincẽ.li.x.c.cxv.ðꝛ ꝙ; in Alexan⸗
lr dria q̃dã vidua ditiſſima noie Melantia in iu
,d. . dicio accuſauit Eugeniã virginem de ſtupꝛo.⁊
H ois familia vidue falſum dedit teſtioniũ. Et ec
nd ce nõ diu poſt vidue domus cũ oiby ibi exiſten
Nc tibo celica flãma fuit cõbuſta. Rogemꝰ zẽc.
röde Feria qͥ nta poſt dñicã q̃rtã Sermo.xxxiiij.ð
iann iuramento debite ⁊ licite faciendo.

H CLcepit omẽs ti/

Gdi a mmoꝛ ⁊ magnificabant deũ. Luc̃.vij.⁊
lre, .— in euãg.hodierno.Oñs ieſus poſtq;
Niddh ſuſcitauit defunctũ filiũ vidue in poꝛta ciuitat
di . Naym coꝛã diſcipulis ⁊ multitudine ppłi:acce

pit oẽs timoꝛ ⁊ deũ magnificauerũt. In q̊ͥ do⸗
cemur nos xpᷣiam ꝙ poſtq; ſcimus ex euãgelio
qm̃ xpᷣs verus deus qͥ vſq; mõ ⁊ in finẽ mũdi

e
leng * .
mpoͤat

Eien nõ ceſſat mœtuos ſuſcitare ſpũałr ⁊ coꝛpaliter
car miraculoſe.ã pᷣſertim in fine mũdi ſuſcitabit
uſus oẽs moꝛtuos hoiĩes ad iudiciũ vt fides catho⸗
/ lica tenet. Idcirco debemus timere ne ipᷣm deũ
ros offendamus:irreuerent ⁊ pᷣſertim illicite iuran
M do.ſʒ potius magnificemus ipᷣm oi reuerentia
iflo debito cultu ⁊ licito iuramenco. vt poſſit verifi
*“R“ cari in nob h̊ qð ðꝛ.Accepit timoꝛ ⁊c.ptzʒ in euã
larr gelio. Itaq; de timoꝛe dei in iuramẽto obſer⸗
nann⸗ uando ⁊ magnifica reuerentia noĩs diuini in⸗
p uocandi in ipſo:tria myſteria in hoc ſermone re
ſutp ſtant decarannaaa.
a Semo de iuramenti liciti circũſpectione.
KN cðm de iuramenti legitimi ↄditione.
Tertiũ de iuramenti aſſuefacti remediatiõe.

Itẽ ꝓ his aliud thema põt poni illð Hiere.iiij.

an⸗ . c. Jurabũt in noie meo viuit dñs ĩ veritate ⁊c.
L . a aliqs exinfraſcbluſis.
Sn . H Airca pmũ de circũſpeciõe licite iuratõis
Ornm Notandũ ꝙ exoiĩ lege ⁊ ſerie ſcpture tenet᷑ hõ vt
houn ſit valde circũſpectus in iuramẽto ad faciendũ
kt licite. Pꝛio ex lege naturali q̃ dictat hoĩ ꝙ deũ
in⸗ . ſũmo honoꝛeuereat᷑ ⁊ fidelis ſit ꝓxio iĩ ꝓmiſ⸗
cfi
—
D
—
*
ſ⸗

ganus etiã ꝑ idola iuraret:liq; peccet iurãdo:te
net᷑ tñ ſᷣuare iuramẽtũ factũ de re in ſe licita.qꝛ
fidelitas in ꝓmiſſis eſt de iure naturali.Et lic;

nõ ſit licitum exigere ab infideli inducere vt per

idola iuret.tñ ad firmãdũ pacẽ vel pactũ cũ eo
de re licita:nõ ẽ illicitũ.vti eiꝰ iuramẽto roneſq;
fidelitat ad quã ille tenet᷑.Et ſic Machabei cũ
fecerũt ligã cũ romanis vſi ſũt iuramto eoꝝ vt

credit᷑ ꝑ idola q colebãt.ſic ðꝛ.xxij.q.j.S.ſic etiã.

Vnñ dʒ hõ circũſpectꝰ eẽ in iurãädo. Scdᷣo exle
ge diuiali.qꝛ deus pᷣcepit Exo.xx. Nõ aſſumes
nomẽ dei tui invanũ.Contra qð pᷣceptũ peccat
qs dupłr. Uno mõ qñ aſſumit nomẽ dei iurã⸗
do ſine cã debita:vt ðt Lyra ibi.Scðo qñ aſſu

mit in vano.i.in falſo qð nõ hʒ firmam̃tũ vita

tis vt ptʒ ꝑ glo.interli.?⁊ Tho.ij.ij.q.exxij. J

Tertio ex lege ꝓphicali Each.viij. Juramẽtũ

mendax ne diligat:hec em̃ odit deus. Itẽ Ecci.
xxiij.c. Cir młtu iurãs iplebit᷑ iniqᷣtate ⁊ nõ diſ
cedet a domo illiꝰ plaga.Et ſi in vacuũ iuraue

rit Ly.i.ſine cã debita:non iuſtificabit᷑replebit
em̃ retnibutiõe peſſima domus illiꝰ.hec ibi.Ly.

qꝛ aliqñ etiã filij puniũt᷑ ꝓ ꝑentibo tꝑalr ꝑ ad/

uerſa. Nã ⁊ filij audientes pꝛem frequent᷑ vane

iurantẽ:oſilem modũ ⁊ ipſi acapiũt. Uñ ſᷣm ꝓ

uerbiũ cõe tles nũqᷓ; ꝓſpant᷑ poſtqᷓ; ꝑiurauerit.

Nfto ex lege euãgelicali.ptʒ Mat.v. Audiſtꝭ

qꝛ dictũ ẽ antiqs.lõ piurab. Reddes aũt dño
iuramta tua.Ego aũt dico vobᷣ nõ iurare oino

neq; ꝑ celũ neq; ꝑ trã neq; ꝑ caput tuuʒ. Hec⁊

pla ibi. Ubi notat doc.ꝙxpᷣs dñs nõ ꝓhibʒ nec

vult dicere ꝙ in niło caſu debeat qͥs iurare:cuʒ

in caſu neceſſitat ⁊ magne vtilitatꝭ rõnabilłr pᷣt
7 dz hõ iurare. Tin ⁊ ſcõs hoĩes legimꝰ iuraſſe
dauid Abꝛaã ⁊ paulũ in eplłis ſuiſ.ałs hoc ꝑti⸗
naciter dicere ꝙ nũq; liceat iurare ꝑtinet ad he⸗

refim.ſʒ ꝓhibet xpᷣs iurare ſine cã ⁊ icaute vł in

diſcrete:tã ꝑ nomẽ ði qᷓ; ꝑ creaturas:vt ðt Lyra

Nã ſᷣm Bonauẽ.in.iij.di.xxxix.⁊ cõiter logicos

Negatio pᷣpoſita ſigno vlłi eqᷣ pollet ꝑticłari ne

gatiue.UVñ xpᷣs di.n iurare oino.hũcſenſũ vult

dicere.nõ iuretoĩ mõ.vł nõ ſp.qꝛ ſine cã ⁊ neceſ
ſitate nõ ẽ iurãdũ:ſʒz aliqñ cũ debitꝭ crcũſtatijs
iurãdũ ẽ.hec in Anth. Quito lege canonicali.

Nã.xxij.q.v.Chꝛyſ.c.qͥ ꝑiurare (nqt)ꝑatꝰ ẽ añ

qᷓ; iuret piurꝰ eẽ videt᷑ coꝛã ðᷣo.Et poſtea cũ iu⸗
rat cũ ſolẽnitate guiꝰ ẽ pctm.iõ ſollicite cauẽdũ
cẽ. Sexto lege ciuili q̃ ꝓhibʒ ⁊ varie punit coꝛ⸗
poꝛalr trücãdo ꝑiuros tãq; infames.ff.de iure
iurã.⁊ płlibxꝰ. RAUltio ex lege gẽtũi ⁊ phᷣicali

Nã Areſto.j. Mecha.ðt.ꝙ iuſiurandũ apð gẽ

tiles erat honoꝛatiſſimũ ⁊ nullo mõ putabãt li
cere ↄ illud venire. Uñ Ualerius refert li.vij.c.

uiij. ꝙ Alexander dum iret ad diruendũ Lapſa
cũ ciuitatẽ:obuiauit ei qͥdã ſibi charus pᷣcepcoꝛ
Anarimenes.quẽ Alexs.ſciens ꝙ pᷣces ire ſue
oppo neret:iurauit ſe nõ faccurũ gcac ite pete

ſis. &. Pꝛoinde ſᷣm Tho. ij. ij. q. xcviij. ſi poa,z

Feria.V.poſt dominica quartã

ret. Tunc ille ait. Pꝛecoꝛ vt Lapſacũ diruas.⁊
ſic vꝛbs illa ſaluata eſt. Itẽ narrat Cirguũius.ij
eneið.ꝙ cũ Aſaricus vellet edificare Troiã ⁊ vi
dens ꝙ opus iſtud vires ꝓpꝛias excedebat: iu⸗
rauit in deo ꝙ viqʒ ſi eũ adiuuaret ſingulis an⸗
nis cerca ſacrificia offerret.⁊ ſic fuit edificata ip
ſa. Cũ poſtea a ſacrificijs deſtitiſſent illis troia

ni:ꝑ grecos funditus ſunt deleti.Et hec ſuffici⸗

ant. Un ex oib iſtis pcʒ ꝙ qͥ illicite iurat cõtra
omnes leges peccat.
LCirca ſcõᷣm de ↄditiõe iuramenti Nota ꝙ
Hſᷣm Hoſti. Goff.⁊ in angeł.ſeptẽ ſunt attẽdẽda
in oĩ iuramẽto vt fiat legitime.v.Quis cul ꝓ.qᷣ
p qð ⁊ cur quõ qñ. Pꝛimo qs põt legitime iu
rare. Et rñdet᷑ ᷣm doc.pᷣdictos ꝙ oĩs qͥ eſt doli
capax.Uñ nec pueri qͥ nõ ſunt dolicapaces ob⸗
ligant᷑ ex iuramẽto.xxij.q.v.ꝑuuli.nec etiã ad/
mittunt᷑ ad iurandũ.Silr etiꝗ nec furioſi:amẽ
tes nec ebꝛij oino. Scðdo cui fiendũ ẽ iuramẽ/
tũ. Rñdet᷑ ꝙ in iudicio iudici cõpetẽti.ſed extra
iudiciũ põt fieri cuicũq;ʒ. ¶ISed di. An
peccat ꝑſona pᷣuata q̃ c dubitat de vitate puta

qͥs ex ſuis in domo furatus ſit h̊ vel illud. ⁊ in

bmõi caſu exigit iuramẽtũ ab illis. Rñdet᷑ ſim
Aug.xxij.q.v.qͥ exigit. vemiale pem̃ eſt.qꝛ ex
infirmitate hũana ꝓcedit.Sʒ dũ ſcit veritatẽ ⁊

cogit falſum iurare ũllũ quẽ ſcit ʒꝑiuratuꝝ:moꝛ

talłr peccat.Etiõ nũq; eſt deferendũ iuramentũ
illi ↄᷣ quẽ eſt vehemẽs ſuſpicio de ꝑiurãdo.alłs
moꝛtalr peccat deferẽs.liſi hᷣ faceret qͥs vt ꝑſo
na publica ex oꝛdine iuris ad inſtãtiã ꝑtj.qꝛ ſic
ſᷣm Rich.in.iij.di.xxxix.nõ peccaret.tñ q̃ntũ iu
ris oꝛdo admittit dʒ iudex imponere iuramẽtũ
ei quẽ putat nõ ꝑiurare. Itẽ addit᷑ in Angelica
ꝙ etiã ille ꝗͥ dat iuramentũ vt ꝑſona puata iſti
quẽ ſait falſum iuraturũ:qñ iſte eſt diſpoſitus
iã ꝑiurare puta qꝛ obtulit ſe iurare.nõ peccat il
le qͥ dat:faciẽdo ex aliq̃ rõnabili cã.ſed ſi indu⸗
ceret vł cogeret nõ diſpoſitũ iurare:eſſet moꝛta
le.Et ſic intelligit᷑.c. Ille.xxij.q.v.Nã qͥ ꝑatus ẽ

ꝑiurare iã ꝑiurus ẽ ſᷣm Chꝛyb. Tertio ꝓ q̊ͥ põt

iurari. Rñdet᷑ ꝙ ꝓ re licita iuſta ⁊ honeſta. Nã

ꝓꝙ illicita puta ꝓ pctõ moꝛtali nõ tenet iuramen
tũi.qꝛ vᷣgit in interitũ ſalutis eterne. Siliter qñ
qð iurat᷑ eſt pccm̃ veniale in ſe. VUel qñ iurat᷑ ʒ
ↄſilia euãgelica.puta ꝙ nõ efficiet᷑ religioſus ⁊
hmõi.Siłr qñ iuramẽtũ exdudit opus pia in/
tentiõe faciẽdũ ꝓ deo.vt iurãs ꝙ nũq; mutua⸗
bit vel nõ erit ꝓ aliqͥ fideiuſſoꝛ.vł nõ ibitad do
mũ alicuiꝰ. Itẽ qñ vergit iuramentũ in diſpen

diũ coꝛpis magnũ vł reipublice.vt ꝙ nũqᷓ; erit
NQuarto ꝑ
qð liceat iurari. Et rñũdet᷑ ꝙ iuramẽtũ fit aliqñ
nõ ꝑ aliqð ſʒ ſolo ᷣmone.ſicut in veteri lege di.
viuit dñs.vel in noua.Teſtis ẽ mihi deꝰ.vel ve

iudex ⁊c̃. Hec ⁊ plłla in Ange.

ritatẽ dico in xpᷣo. Itẽ teſtis eſt mihi ↄſcia.vel ꝑ

deũ dico. vel ꝑ fidẽ vel ꝑ aĩaʒ. Aliqñ fit ꝑ aliqͥd

vtꝑ euãgeliũ vlł crucẽ vel ꝑſcõs ⁊ reliqas vł ꝑ

oꝛdinẽ ſacrũ.xxij.q.j.ſi aliq̃. Sed q̃ri᷑ an liceat
lurare ꝑ creaturã. Rñdet᷑ ᷑ᷣm Bonauẽ.in.iij.et
in angelica ꝙ iurare ꝑ creaturas ſic ꝙ; mnorenß⸗
in teſtẽ ſᷣm ſe.ſic nõ licꝭʒ: ne honoꝛ dei tranſferat
ad creaturã.Naã ꝑ eas iurare ſic eſſʒ in eis crede
re aliqͥd numinis rõne cuiꝰ poſſet veritas ↄfir⸗
mari.Et ſic intelligũ illud at.x.c.Dico vob
nõ iurare oino neq; ꝑ celũ neq; ꝑ trã ⁊c̃. Si tñ
creaturã inuocaret qͥs in teſtè inq;tũ relucet in
ea diuine vitatis veſtigiũ.ſic lic;.qꝛ ſic iuraret ꝑ
deũ. ſicut Joſeph dixit fratrib Per ſalutẽ pha⸗
raonis nõ exibitis hinc.i.ſic det deꝰ ſalutẽ. Uñ

iurare ꝑ creaturas ꝑ impᷣcationẽ:vt dicẽdo Ita

viuat filius meus.ſic liq;.qꝛ deꝰ inuocat᷑. Qui
to Cur.i.q̊ͥ fine ⁊ cauſa debeat iurari.Nã iurare
ſine cã neceſſitatis vel vtilitatis ꝓpꝛie vł ꝓximi:
pecm eſt. Silr iurare ꝓ illicica vel turpi cauſa.
Sexto quõ fieri dʒ iuramẽtũ. Rñdet Hiero.
ſuꝑ Hieremiã.xxij.q.ij.c. Aniaduertẽdũ ẽ inqͥt
ꝙ; iuſiurandũ hos habeat comites:veritatẽ: iu
diciũ:atq; iuſticiã.ſi iſta defuerint nequaq; iu⸗
ramẽtũ erit ſʒ ꝑiuriũ.hec ibi. Rõ ſᷣm Bonauẽ.
ſugꝑ.iij.in l̃a.qꝛ iuramentũ cõꝑat᷑ ad tria.Pꝛio
ad rẽ de q̃ fit.⁊ ſic debet᷑ veritas ↄſcie.Scðo ad
euʒ qᷣ iurat.⁊ ſic debet᷑ iudicũ bᷣ eſt diſcretio vt
diligenter aduertat ac diſcernat qͥd ⁊ q̃łr iurat.
Tertio ad cãm ꝓ q̃ fit.⁊ ſic debet᷑ iuſticia.i.cau⸗
ſa iuſta.ptʒ. Septio qñ.i.q̊ tꝑe liceat ⁊ q̊ nõ li
ceat iurare.Et rñdet᷑ ꝙ in iudicio illicitũ eſt die
bus feſtiuis iurare.niſi fieret ꝓ pace ⁊ alijs pijſ
cauſis.extra de ferijs.c.ↄqueſtus. Hec ſufficiãt
O Lirca tertiũ de iuramti aſſuefacti remedio
nota ꝙ Pꝛimũ remediũ eſt aliquã penam ſibi
ſtatuere qtiens accidit ꝑiurare. Tegit ꝙ q dam
miles in ᷣmone cõpunctus ſtatuit ſibi ea die a

carnibo abſtiner̃ q̃ die ꝑiuraſſet.⁊ ſic aſſueuit in

Iriũ. Scõð m eſt oꝛare q̃tidie vt poſſit cauere.
Vñ in dñica oꝛone pᷣma petitio ẽ. Scctificet᷑ no

men tuũ.ſ.ꝑ debitã reuerentiã hoĩm. Tertiũ ẽ

a dei punitione extimeſcere.Nã Uinc.in ſpecło
lib.xxiiij.narrat.ꝙ tꝑe Raroli magni dux qͥdaʒ
falſe iurauit ꝙ nil teneret᷑ ſoꝛoꝛib q̃ in iudicio
3 eũ erat ↄqueſte.Et ſtatim vt ꝑiurauit crepuit
medius ⁊ ſanguine ꝑ os oculos ⁊ aures ac na
res effluẽte:moꝛtuus ẽ infra duas hoꝛas. Iteʒ
in ſpec.exẽ.di.ix.exẽ.lxix.legit᷑ qð refert Oꝛoſiuſ
ꝙ; ro mani legatos miſerũt ꝓ pace firmãda. Et
gẽtes qᷓdã cũ iuramẽto pace cu eis firmata:pꝓdi
toꝛie illos occider̃t.⁊ in deteſtatõʒ ꝑiurij panis
qͥ frangebat᷑ ab eis ſanguinẽ emittebat. KRialia
etiã domeſtica cũ balatu ab eis ad ſiluas fuge⸗
rũt. Imꝑatoꝛ romãoꝝ bellũ ̊ eos mouit ⁊ eos

4 .0

in cãpo victos occidit.pᷣter. ooo.qͥ fugerũtad ¶K“m.*

mõtes.⁊ ibi illi ſtatim ↄgelati ad modu lapidũ
facti ſũt imobiles a ði vidicta. Rogemꝰg̊ᷣ xpᷣm.

Feria ſexta poſt dñicã quartã S ermo. xxxv.

de execranda vſure auarica

R

6

☛

4

——
—

—

— — — == = — —

— — — —

=22 —
— — ——

+——
— =Sãz

h

c⸗

mede
Pr
vob
Sin
Nn
me
epha⸗

i

n 4

Qui
lurare
primt:
aula.
Die.
iſ
Nou
u⸗
mani.
nſi
no N
riurar
.. au⸗
zͤroͤli
ück de
Uisp
ſuficü
fancdio
namſbi

ſuauen
aua
jicn⸗
Lamii
nſocco
Grqdu
iudico
tarpol
GSat
18 J
roful
ida. 4
npdi
nd
Biolia
fuge

rcs „

ruche,
ann
gp

o,.

4
.

Paͤcen
aes

N 1 ſi tollite lapideʒ
₰ 1 le 8 Joh. xj. ⁊ ĩ euã
hoð. Oñs ieſus ait bec dũ reſuſel⸗
tauit Lazaꝝ de monum̃to.vbi Aug.

⁊Chꝛyß.di.ꝙ dñs ieſus reſuſcitañ.laʒaꝝ fleuit
vt do ceret flere debere hoies ſuꝑ pccõꝛes tanq;

moꝛtuos in aia. Sʒ quare pᷣcepit lapidẽ remo
uere cũ poterat etiã de ſub lapide iacente reſuſci
tare.⁊ poterat etiã ſola voce lapidẽ remouere qͥ

potuit voce moꝛtuũ ſuſcitare.Utiqʒ pt myſte/⸗
riũ:ad ſignificandũ ꝙ ſi qͥs vult reſuſcitari per

pniam ad gr̃e vitã dʒ remoueri lapis.i.gꝗuitas

⁊ frigiditas coꝛdis obdurati in peccad q ſigni/
ficant᷑ ꝑ lapidẽ durũ guẽ ⁊ frigidũ. h eſt. vt hõ

velit abijcere pctm̃. Sed qm̃ auari vſurarij in
pctõ valde ſũt obdurati vt nolint deſiſtere.aut
ſi deſiſtüt nolũt reſtituere vſuras. Idcirco tłib⸗
pcipit dñs ieſus inter alios potiſſime di.Tolli

te lapidẽ.ſ.ſi vultis reſuſcitari.vide euãgelium.

Itaq; de vſura q̃ multũ viget in xpᷣiano oꝛbe

vt poſſit dici de eis illud ps.luij. Nõ defecit de
plateis eius vſura ⁊ dolus.hoc ꝓ alio themate.

Tria ergo myſteria in h̊ ſermone dedlarabimꝰ
Sean ðꝛ execratiõis. (oppugnañn.eã.
Scõm oꝛ offenſionis.
Tertiũ ðꝛ modificationis.

— .

P Lirca pᷣmũ de execratione vſure Notãduʒ

b̊ vltiũ eſt execrandũ płibo rõnib. Pꝛimo

rõne diff æillime cõuerſionis.qꝛ vſurarius val/

de difficulter põt facere veram pnie ↄuerſionẽ.

qm̃ vltra cõtritionẽ:cõfeſſionẽ:⁊ ſatiſfaccionẽ q̃
ſufficũt ꝓ alijs pctis penitẽdo vſurarius inſu
per tenet᷑ ꝙ reſtituat aliena.qꝛ vt Augꝰ.ðᷣt.xiiij.
q.vj.ſi res. Peccatũ nõ remittit᷑ niſi reſtituatur
ablatũ. Nec ↄfeſſoꝛ nec epᷣs vł alius pᷣlatus po
teſt ſibi remittere ius alienũ.ſed h̊ ipſi nolũt fa⸗
cere vt burlam euacuent.Siłes em̃ ſunt vaſcu
lo terreo in quo denarij ponũt᷑ nec extrahi ex co
poſſunt niſi frangant᷑:ſic iſti vſq; ad moꝛtẽ nõ

reſtituũt.⁊ ſic damnant᷑. Scðo rõne ampliſſi

me periclitatiõis. Pꝛimo qꝛ alia peccata acto⸗
res ſuos ꝑdunt. Gech̊.xviij. Filius nõ poꝛta⸗
bit iniqͥtatẽ patris:ſed vnuſqᷣſq; in iniqᷣtate ſua
moꝛiet᷑. Sed vſura ſicut ⁊ alia iniuſte acquiſita
tranfit de ꝓgenie in ꝓgenies obligando dãna⸗
tioni in ꝑpetuũ niſi reſtituant. Sola ignoꝛãtia
inuincibilis in b̊ habet excuſare ⁊ nõ craſſa ſᷣm
Anth.par.ij.§. QQ Scðo qꝛ oẽs ꝑticipantes
in vſura digni ſunt dãnatione. Pꝛimo notarij

ſcient᷑ ↄficientes ſuꝑ vſuras inſtrumẽta.Scðo

aduocati patrocinãtes.Tertio ſtatuta faciẽtes
ſuꝑ vſuris ⁊ iudicantes pſᷣm ea ⁊ ↄſulia pᷣbentes

ꝗYd hmõoi ſtatuta. Nã ſunt excõicati.extra de vſu

ris.c.ex graui.in clemẽti.Quarto domos locã⸗

tes ad fenerandũ ⁊ hmõi płes ꝑticpañ. Pꝛete

xea piculoſa eſt. Tertio ipſi vſurario.qꝛ omni

vice quotiens deliberate de tali ↄtractu illicito

cogitat mo ualiter peccat totiẽs. Siłiter in omi

riculoſiſſimũ vitiũ . R

vbo:in oiĩ cõputo.in oĩ nũeratione.in oĩ ſcötu⸗/
ra vel regiſtro:⁊ in omi cogitatione cũ dolet nõ
poſſe aſſequi ſuũ intentũ ſemꝑ moꝛtalr peccat
7 ſic die ac nocte vſura rodit aiam illius ad dã⸗

nationẽ: vt dicit etiã Teo papa q̊ͥdam ſᷣmone.
Quarto deniq; piclitant᷑ damnatione quicũq;

diñi ↄſentiũt ⁊ ꝑmittüt vſuras ꝓpter quotã inde

recipiendã:vel ꝓpter munera exinde ſibi ꝓueni
entia.Quinto pᷣterea ꝑiclitant᷑ etiã ↄfeſſoꝛes ſciẽ
ter abſoluentes ſine debita reſtitucione.O g̊ pe
Tertio execran⸗
da eſt rõne multimode punitiõis ⁊ maledictio
nis:vt ponit᷑ in Angelica ſũma. Pꝛimo qꝛ ſũt

infames:infamia iuris manifeſti vſurarij. Se

cũdo:qꝛ ad cõionem altaris nõ ſunt admittedi
nec ad oblationẽ offerendã. Tertio ꝙ teſtamen
ta eoꝝ nõ valent.nec dʒ aliquis intereſſe eoꝝ te

ſtamęẽtis niſi ſatiſfecerint. Quarto ꝙ ad modũ

raptoꝝ ⁊ furũ nõ ſolũ tenet᷑ reſtiture re quã ac⸗

cepit ꝓ vſuris vſurarius:ſed etiã tenet᷑ reſtitue⸗
re frucus qͥs ꝑcepit.⁊ qͥ ꝑcipi potuerunt a vero

dño ſᷣm Rich.in.iiij.diſti.xv.⁊ cõiter doctoꝛes.
Quinto ꝙ vſurarij nõ ſepeliant᷑ in eccleſiaſtica

ſepultura.extra de vſuris.c.quia in oibo. Nã ſe
pelientes tales vſurarios ſunt excõicati ipſo fa

cco:vt patʒ in cemẽ.de ſepulturis.c.eos. Hec⁊
plura in Angel.Exemplũ legit᷑ ꝙ qͥ dam diues

vſurarius cũ eſſet moꝛtuus:ipᷣm plebanus no

lebat in cymiterio ſepelire. Inſtantibo aũt pin⸗
quis illius foꝛtiter.tandẽ in h̊ ↄuenerũt ꝙ coꝛ⸗

pus moꝛtuũ poneret᷑ ſuꝑ aſinũ plebani qui nõ

fuerat aſſuetus niſi libꝛos plebani poꝛtare ad

cymiteriũ vbi plebanus pᷣdicabat.Impoſito &

cadauere ſuꝑ aſinũ nullo ipᷣm ducente ſub pati

bulũ expoꝛtauit.⁊ ibi ſtetit donec depoſuerũt. ⁊
ſic patuit ꝙ ibi ſepeliri debuit. Sʒ qͥs dicatur
manifeſtus vſurarius vt pᷣdiccas penas incur

rat. Rndet᷑ in eadẽ Angelica ꝙ ille q notoꝛius

eſt de iure ſò qꝛ ↄuictus in iudicio:ↄfeſſuſq; ð

vſuris ſponte ⁊ ↄdẽnatus a iudice vel coꝛam ſa
cerdote ⁊ teſtibo in articulo moꝛtis ↄfeſſus ſe fo
re vſurariũ.Itẽ ſi cũ h̊ qꝛ notoꝛius ẽ de facto.i.
notoꝛietate facti.qꝛ publice tenet mẽſaʒ mutuã

di oibo volentibo.qñn ̊ oĩa hec ſił ↄcurrũt tunc
mãifeſtus vſurariꝰ ẽ eᷣm Fredericũ.als ↄfeſſio

ſola extraiudicial nõ faceret maifeſtũ vſurariũ

S Lirca ſcðᷣm de offenſiõe q̃ri᷑ pmo quid ſit
vſura.Ad qð rñdet᷑ ſᷣm Goffre.in ſũma ſua.dit

finit᷑ ſic. Uſura eſt qͥcqͥd ſoꝛti accedit pᷣcedẽte in

tentione vel pacco. Soꝛs aũt capit᷑ hic ꝓ pᷣnci⸗

pali mutuata re vel capitali. Ex q̊ pt ſᷣm doct᷑.
os ꝓ regula.ꝙ vſura nõ ↄſiſtit niſi in ſolo mu
tuo vero vl interpᷣtatiuo. Uñ ⁊ a magiſtr diffi
nit᷑ ſic. Uſura eſt lucrũ ex mutuo pncipalłr intẽ/
tũ.Exẽpli gra.mutuo tibi centũ floꝛenos haci⸗
tentione pncipalłr vt aliqͥd plus recipiõ vltra il

los centũ floꝛenos:ſiue eſcã ſiue veſtẽ vł frumẽ

tũ vlł quõcũq; noĩes illud:vſura eſt vt Amb.ðt

WSl

SSð

Babbato poſt dominicã quartã

xiiij.q.iij.pleriq;. Unde ſi qͥs nõ mutuaret niſi
ſperaret ſe plus accepturũ ſola ſpes lucn etiam
ſine interuẽtione pacti vſurã facit.Excipit᷑ ſi ſpe

raret ex ̊ captare amoꝛẽ tmimõ illiꝰ vel beniuo

lentiã ⁊ hmõi q̃ nõ menſurant᷑ pecunia.Nã ⁊ ſi

mutuo tibi:vt ⁊ tu wutues mihi poſtea cñ in⸗
diguero nõ eſt vſura niſi in pactũ ducẽdo face⸗
rẽ in ̊ obligationẽ. Hec ſᷣm Tho.⁊ in Angel.
ZScõo qri qre vſura eſt danabilis culpa.
Et vſurarij arguũt in oriũ ſic.qꝛ nõ eſt ð chari⸗
tatẽ:ſed ꝓ charitate eo ꝙ vergit in vtilitatẽ vtri
uſq; ꝑtis.Cũ g ego feci ili magnã gram ⁊ cha⸗
ritatẽ mutuãdo.qre ̊ nõ licʒ vt ⁊ ille mihi refũ
dat aliquo lucro. Itè qꝛ ille qͥ accepit mutuũ a
me volutarie dat mihi aliqᷣd vel vſurã.qꝛ nullłꝰ
cogit eũ vt ad vſurã accpiat ſʒ volũtate accipit
2 dat. ⁊c. Ad hec rñdet᷑ ᷣm Tho.ij.ij.q.lxxviij
⁊ doct.qꝙ vſura nõ eſt ð charitatẽ tãqᷓ; aliqͥd in⸗
utile.ſed eſt ↄ⁊ charitatẽ tanq; vitioſum ⁊ malo
admixtũ:nec accipiens mutuũ dat voluntane
vſurã:ſed cũ q̃dã neceſſicate inq̃ntũ indiget pe⸗
cuniã acciꝑe mutuo quã iſte nõ vult ſine vſura
mutuare. Pꝛoinde ſᷣm oẽs theol.in.iiij.dil.xv.
⁊ canoniſtas:vt ptʒ in Angelica. Uſura eſt dã⸗
nabilis culpa.Et ꝓbat᷑ mo autoꝛitate leg di/⸗

uine tã veteris qᷓ; noui teſtamenti.ã ps.xiij.

ſcribit᷑.Dñe qͥs habitabit in tabernaculo tuo.i.

in celo.Et ſubdit᷑.Qui pecuniã ſuã nõ d.advſu

rã.Itẽ Eʒech.xviij.ↄſimile ðꝛ.Deniq; xpᷣs dñs
Luc.vj.ait. Mutuũ date nibil inde ſperantes
ſ.tꝑale. Scdᷣo ꝓbat᷑ rõne etiã legis nature.Uſu
ra em̃ eſt malũ in ſe ⁊ ſᷣm ſe ꝓpter qð nulla cir⸗
cũſtantia põt bñ fieri de poteſtate oꝛdinata etiã
a deo.ſicut homicidiũ vel furtũ poſſet bene fie⸗
ri in caſu ſq; ſeruato debito oꝛdine ⁊ bmõi.⁊ ſic

homicidio peius eſt malũ vſure.qꝛ eſt ↄtra rõ⸗

nẽ naturalẽ.Nã ph̊us.j.li.politicoꝝ ⁊.v.ethico

denarioꝝ:eſt maxie pᷣter naturã eo ꝙ neca na⸗
tura nec ab arte denarijs cõpetit parere denari⸗
os.Quicqͥd ꝗ̊ vtilitat ꝓuenit ei cui mutuũ de/⸗
dli:̊ nõ pecunia fecit: ſed induſtria eius qᷣ ipſa
pecunia ſagaciter vſus eſt. duʒ ̊ vltra capitale
qᷣs exigit plus eſt naturã appᷣciatiõis q̃ dedit
viro induſtriã.⁊ eſt etiã jᷣ iuſticiã ꝙ in re ꝓximi

ſui lucrũ querat ex alieno. Hec eſt rõ Scoti in

iiij.vbi ſup. Plures alias rõnes cauſa bꝛeuita
tis dimitto. Tertio ex diccamine legis canoni⸗
ce qᷓ ꝓhibet ⁊ punit vſuras: vt ſupᷣ patuit.⁊ qͥ ʒ
tinaciter aſſerit vſuras nõ eſſe pœæm ↄdẽnattan
q; herecicos.in cementi.ex graui.ſq; de vſuris.

Tertio qri᷑ vtrũ pctm̃ ſit reciꝑe mutuũ ſub

vſura. Rñdet᷑ ſᷣm Rich.in.iiij.? Tho.S.ꝙ nõ
licq; inducere aliquẽ vt mutuet ſub vſura:tñ ab
illo qͥ ꝑatus eſt facere ⁊ exercet vſuras bene liq;
mutuo acciꝑe ꝓpter aliqdðᷣ bonũ:puta ꝓpt᷑ neceſ
ſitatẽ ꝓpꝛiã vel alterius.ſed acciꝑe ꝓpt᷑ malũ:pu
ta in alea ludeñ.vel ad ſcoꝛtandũ ⁊ hmõi moꝛ⸗

tale eſt. ptz in Angelica.O vtinã deus meus pẽ

ſarẽt xpᷣiani ꝙ in h̊ peioꝛes ſũt ſudeis.qꝛ illi nõ
accipiũt vſurã ſuꝑ iudeos. ſʒ iſti ſuꝑ frẽs ſuog·
xpᷣianos accipiunt.
VU irca tertiũ notandũ ꝙ multi modi⁊ ca⸗
ſus ſunt in vſuris.ſed hic aliq̃̊s tm plus aſſue

tos in iſta patria ⁊ neceſſarios cõfiteri bꝛeuiter

ponemus. Pꝛimo vſura cõmittit᷑ aio intẽden⸗
do.ſ.pncipałr lucrũ ⁊ ob h mutuãdo.Nã ſi qͥs
pncipalius ꝓpter charitatẽ mutuat.⁊ ille ſpon
te ei ⁊ gratis aliqͥd muneris offert nõ ẽ vſura cũ
