actibus aploꝝ/aut ex libꝛis ſalomonis
nunq;ᷓ aut ex quinq; libꝛis moyſi. Rõ
q; in ulis tantũ ꝓmittuntur temꝑalia.
in cuius ſignũ/tales lectiones ſemper
terminant᷑ in grauem accentũ deſcen⸗
dentem. In nouo vero teſtamento ꝓ
mittuntur ſpũalia et eterna. In cuius
ſignum euangeliũ et epiſtola terminã⸗

tur in accentũ acutum. Iſto ſtante re

ſpondet᷑ ad tercium ꝙ qñ epiſtole ſu⸗
munt᷑ ex dictis pauli/tunc ðꝛ in pꝛinci
pio Fratres. Rõ qꝛ illas epiſtolas mit
tebat adillos quos conuerterat.inter
quos quedam fraternitas generabat᷑.
ideo vocat eos fratres. Ged qñn ſumit
a canonicis iohannis et iacobi.quas
ipi dixerũt nõ tm̃ ad illos quos couer

Erant ſed omuniter et generaliter ao

omnes qꝛ ao omnes deꝰ habuit carita
tem ideo in illis epiſtolis debemꝰ dice
re cariſſimi. Ded qñ ſumunt de actibꝰ
aploꝝ.tũc dꝛ in diebꝰ illis. Ged in euã
gelijs nunq; ðꝛ in diebus. Sed in illo
temꝑe.Et ratio eſt triplex. Dꝛima/qꝛ
in textu actuum.vt frequẽter ponitur
in diebus illis. vt patet in actibꝰ apo⸗
ſtoloꝝ. Scðda rõ qꝛ ſicut tꝑs continet ĩ
ſe diem ita euangeliũ ↄtinet epiſtolas
que declarãt ipᷣm Tercia rõqꝛ euange
liumeſt de vno ſcʒ de xpᷣo / et de vita
eiꝰ ſed epiſtole facte ſunt ado diuerſos
diuerſis tempꝑibus iõ ðꝛ in diebus illis
vt cuilibet poſſit melius aꝓplicari. Et
qñ lectiões ſumunt᷑ de libꝛis legalibus
tũuc nunqᷓ; debet apponi titulus aucuiꝰ
libꝛi. Ratio qꝛ in penthateucon conti⸗
nentur ea que ꝑtinent ad ſinagogam/
que iã deficit in ſacerdotio et in regno
iuxta ꝓphetam danielemcum venerit
ſanctus ſanctoꝝ ceſſabit vnctio veſtra
Vñ non intitulatur ſalomon in libꝛis
ſapientialibus aut qꝛ depꝛauatũ eſt coꝛ
eius cum mulieribꝰ ſeu ꝑ mulieres. aut
qꝛ nõ oĩs veritas illoꝝ plenarie ſcitur

iõ a ſapiẽtia increata intitulatur.

Quantũ ad quartũ ſciendum. q; ſub
dyaconũ ſolum vnus comitatur. dya
conũ vero plures.ad deſignandũ ꝙ; pᷣ

dicationẽ iohannis pauci ſuſceperunt
ppdicatiõem aũt xpᷣi plurimi ſuſcepeft
AVñ diſcipuli iohannis dixerũt ad ee..
Rabbi qui erat tranſioꝛdanẽ tecum cui
teſtimoniũ phibuiſti ecce hic baptiſat.
et omnes veniẽt ao eum Etiam ſignifi
cat duplices pᷣcurſoꝛes ad duplicẽ xpᷣi

aduentum manifeſtanoũ · quoꝝ pꝛimꝰ

iam tranſactus.tinñ vnũ habuit pꝛecur
ſoꝛem/ſecũdus vero habebit duos ſcJ
enoch et helyam.qui cõuertent coꝛda

patrũ ad filiso et reſidui iſrael ſalui fiẽt

Aiber
Dit ſine lumine.et cum vno ſolo accoli
to. Reſpondet᷑ ꝙ ideo qꝛ ſignificat io⸗

hannem in pᷣdicatiõe eius de quo dicit᷑

Joh.j. Mon erat ille lux ſed vt teſtimo
nium phiberet de lumine. Et vadit cũ

Vno ſolo accolito ideo qꝛ ſigniſicat io

hannẽ baptiſtã.qui ꝓnunciauit aduen
tum xp̃i in carnẽ.qui fuit humilimus ⁊
quaſi occultus.ideo vadit ſine lumine.
et cum vno ſolo accolito. Quantũ ad

quintũ ſcʒ vnde dicat᷑epla.ðꝛ ꝙ eplłla

grece.ſuꝑmiſſio vl ſuꝑerogatio ſonat
Et ðꝛ ab epi qð ẽ ſupꝛa.et ſtolon miſſio
q̃ſi ſupꝛa miſſio.ſcʒ ſupꝛa legem et euã⸗
gelium qꝛ eple ſunt declarationes di⸗
ctoꝝ in euangelijs ⁊ in lege.et eoꝝ que

in ipis continent᷑ Miſſa em̃ eſt doctri⸗

na apoſtolica ſuꝑ legẽ moyſi pſalmos.

Aphetas et euangelin.ſicut ꝓphecie ſup

legem Vnde ⁊ litere de vna ꝑſona ad
altera miſſe. vocãt eple qᷓſ ſupꝛa miſſe
qꝛ ſunt miſſe ſupꝛa illud qð refert nun⸗
ciꝰ viua voce.Epla etiã ſuꝑerꝛogatio

ðꝛ oͦlngelicus em̃ oꝛoo ꝑ iſtum ſtabula/

rium intelligitur. Luc.x.cui ſamarita⸗
nus xpc.ↄmiſit hominem a latronibus

ſpoliatum. vulneratũ.et ſemiuiuũ reli
ctim. In naturalibus.ſpoliatũ.in gra

tuitis ſemiuiuũ.per peccatũ relictum-
qꝛ vita gratie aufert᷑ ꝑ peccatũ a pec⸗
catoꝛe ſola vita nature remanente.
Aer ferens duos denarios id eſt duo

teſtamenta.in quibus imago eterni re
gis ſcripta eſt et dicens ei ſcʒ cetui an-
gelico:et etiam cetui apoſtolico.qui ꝑ
ſtabulariũ deſignatur ſeu intelligttur.

curam iſtius homĩs.vulnerati a latro⸗/
nibꝰ. id eſt a ſuggeſtionibꝰ dyabolicis
habe:et quecũq; ſuꝑerogaueris ſcʒ cõ
ſilia dando.vltra pcepta reodam tibi.

ſupple mercedem. qua vnuſqquiſq; im

Becusus⸗

pꝛium laboꝛẽ ſuũ accipiet.j.ad coꝛint.

iij. Congrue em̃ epiſtola ſuꝑerogatio
vocatur.qꝛ doctrina eius ſuperogata
eſt doctrine euangelice. o ſextum ðꝛ
ßſm anthiliodoꝛenſem ꝙ epla debet le⸗
gi in dextera parte altaris et eccie.qꝛ
xpᷣc pꝛimo venit ad iudeos qui dicebã
tur eſſe in dextera. et olim in dextera
fuerũt. Bepius tñ a miniſtris legit᷑ in
medio choꝛi ſeu eccĩe ad ſignificandũ
xpᷣm ſedentẽ in medio voctoꝛum. vel
Apter illud pſalmiſte. In medio eccĩe

apperuit os eius vel ideo qꝛ epla ſigni

ficat pᷣdicatiõem iohannis.qui fuit me

dius inter ꝓphetas et aplos iniciũ no
uiteſtamenti et finis veteris. Et legi

epla in loco inferioꝛi.q;ꝛ doctrina xpi.
excellentioꝛ et eminentioꝛ eſt/doctrĩs
et inſtructiõibus factis ꝑ miniſtros ve

teris et noui teſtamenti.quas epiſtola
deſignat. Et qᷓ;uis lex in monte data ſit

tñ diuulgatio eius in iudea clauſa fuit

et nõ extra. Juxta illud pſalmi. Notus

in iudea deus ꝛc̃. euangelica vero do⸗

ctrina ꝑ totum oꝛbem fuit diffuſa. Jux
illud In omnẽ terꝛam exiuit ſonꝰ eoꝝ
Seo diceres quare populus ſedet qn
epla legitur.et ſacerdos tũc tacet.Re⸗
ſpondet ad pꝛimũ ꝙ populus ideo ſe
det vt cum maioꝛi diligentia ↄudiat ⁊
de moꝛibus inſtruat᷑ qꝛ m vᷣlriſto. vij.
phiſicoꝝ. Anima quieſcendo et ſedẽdo
ſit pꝛudens. Ipeo aũt tuc ſacerdos ta
cet qꝛ ſuboyaconus ſigniſicat iohannẽ
baptiſtam vt ſepiꝰ dictũ eſt.ſacerdos
aut ſignificat xpᷣm.ſed pᷣdicante iohan

ne xpc tacuit. ideo etia tunc ſacerdos
tacet · Quantũ ad ſeptimũ dicendũ.q;
duo ſunt miniſtri eple. vnus eſt lectoꝛ
qñ eſt de veteri teſtamento. alius eſt
ubdyaconus et hoc de quocũq; accio
piatur. Beo dubiñ eſt cireg lectoꝛ.

=

———

— –—–-æũ W „— —

n.
tio
eg
nde
le⸗
ec
eba
terg
itin
wda
. N
dece
lſoi
urne
aii no
tlgt
ar.
drs
os e
Giſol
ra
ſſint
hotus
odo⸗
Za
Weon
erc

7

*
peoſe

irt
nl
voste
dan
edos
iohan
ceros
miq
coꝛ
1g eſt

ccN

o.

Fractatus

quare ſemꝑ legit de veteriteſtamento
et nuuq; de nouo Dicit᷑ ideo q; lectoꝛ
ſigniſicat pᷣdicatoꝛes veteris teſtamen
ti Item quare nõ accipit benedictiõeʒ
qñ debet legere Reſpondet ꝙ illi pdi
catoꝛes et ꝓphete pᷣdicabant ſolo deo
inſpirante.et nõ fuerũt manifeſte miſſi
ideo nõ recipiũt benedictiõem paten
tem. Item dubitatur quare immedia⸗/
te poſt lectionẽ lectoꝛis ſubſequit᷑ epla
vt ĩ natali xpᷣi.ſteſpondet᷑ ꝙ fit ad de
ſignandum ꝓpheciam eſſe impletam re
cte ſicut glo.immediate ſequitur textũ

Hoc em non ſfit niſi in illis ſeſtiuitati/

bus.in quibus tangunt᷑ ſpeciales ꝓphe
cie de illis que iam impleta ſunt ĩ eplis.
Lirca ſecũdũ miniſtrũ ſcʒ ſubdyaconũ
dubit atur pꝛimo quare legit ð vtroq;
teſtamẽto:Reſpondet᷑ ꝙ ideoqꝛ ſigni
ſicat iohannem baptiſtam qui medius

fuit legis et euangelij.ideo aliqñ de ve

teri teſtamẽto aliqñ de nouo legit. Sʒ
quare ſemꝑ legit facie verſa ad altare.
Reſpondet᷑ ad demonſtrandũ ꝙ iohã⸗
nes pᷣdicando xpᷣm ipᷣm digito demon
ſtrauit dicens.Ccce agnus dei. Quare
aũt nõ recipiat benedictionẽ.ðꝛ ꝙ iðo
qꝛ deſignat iohannem baptiſtã quipꝛe
dicauit ſolo deo inſpirante. et publice
eum mittente et ideo nõ accipit bene⸗
dictionem.

Capitulum ſcðm De graduali.

p duale qð alionomine vocat
reſponſoꝛiũ. uius duplexẽ
9. qꝛ graduale ptinet ad opera vite
actiue. vt igitur notet᷑ nos operibꝰ re⸗

ſpondere eis que in lectiõe audiuimus
iocirco graduale reſpõſoꝛiũ ꝛ. Gcða

rõ qꝛ epla fignificat pdietiõem iohis⸗

QODſt epiſtolam cantatur gra

Secũdus

u porebat dicens. Adenitentiã agi⸗

te a ꝓpinquat em̃ regnu celoꝛũ.Et iteꝝ

FYaciatis dignos fructus penitentie.

Merito ergo poſt eplam ſequitur gra⸗
duale.qð in voce graui cantat᷑ quia pe
nitentia lamentũ ſigniñcat. Ydcirco in
diebus paſche tollitur ſeu non cantat᷑
qꝛ ille dies ſigniſicat futurũ felicem ſta
tum in regno celoꝝ in quo nõ eſt opus
penitentie. Nec erit ibi fletus ſeo gau⸗
dium et leticia ſm ꝙ canit eccleſia. Et
non erit amplius neq; luctus neq; cla⸗
moꝛ.neq; vllus doloꝛ ꝛc. :lpoc:xxi.Et
licet differũt in hoc ꝙ liber gradale cã
tus vero graduale vocat᷑tñ communi
ter capiunt᷑ tanq; ſynonima pꝛo eodẽ.
Et dꝛ graduale vl gravale.ad deſignã
dum eꝙ verus penitẽs gradus ſeu aſcẽ

ſiones in coꝛde ſuo debet diſponere. et

ire de vna virtute in aliam: quaſi per
gradus quoſdam.donec videatur dðs
deonꝝ in ſyon./ ꝓpter qð graduale deſigt

conuerſionẽ felium penitentiũ Dicit

em̃ graduale a gradiendo qꝛ poſt pᷣdi⸗
catioõem iohannis aliqui dilcipuli ſecu
ti ſunt xpᷣm et poſt ipᷣm gradiebantur.
ſicut iohannes euangeliſta ſcribit Gta
bat iohanes ⁊ ex diſcipulis eius duo ⁊
reſpiciẽs ieſim ambulantẽ dixit.Ecce
agnus dei ecceꝛc.Et audierũt duo di⸗

ſcipuli iohanis ⁊ ſecuti ſunt xpᷣm Joh.

j. Vocatur etiã reſponſoꝛiũ qð poteſt

vyno modo referꝛi ad reſponſiõem apo

ſtoloꝝ qui ꝑ p̃ᷣdicatiõem iohannis aliqᷓ
liter illuminati et imbuti.xpᷣo ipᷣos vo
cante et dicente.venite poſt meꝛc̃. non
tin verbo ſed et opere reſponderunt.
qꝛ relictis omnibus ſecuti funt eũ. Be⸗
cundo refert᷑ ad quoſlibet fiveles quia
ꝑ oꝑa vite noſtre actiue debemus re⸗
ſpondere lectiõi in epla dicte vt pꝛius

Aber.

ronale ſignificat adiutoꝛiũ:q adiutoꝛi
um nobis neceſſariumeſt. q;diu em̃ in
Hoc ergaſculo detinemur a dño pegri⸗
namur et lamenta penitẽtie peragimꝰ.
Vel ad denotandũ ꝙ nullus plenã et
verã facit penitentiã. niſi pleniſſime cõ
uertat᷑ Juxta illud Johel. ij. Conuer⸗
tumini ad me in toto coꝛde veſtro in ie⸗
iunio ꝛc̃. Ia ꝙ homo nihil diligat con
tra deũ ſed oĩa que affectat et diligit/
wꝙwilla diligat in oꝛvine ad deũ. Illo re
ſponſoꝛiũ non repetit᷑ poſt verſum. qꝛ
Vt pᷣmiſſum eſt deſignat reſponſiõe m
oploꝝ.qui xpᷣo eos vocante reliquerũt
oĩa.Quia ergoilli nihil retinuerũt pꝛo
qjuo eositerũ vocare oꝑteret ideo nul
lo mõ repetitur· Mec finit᷑ cum gloꝛia
pf̃i qꝛ nõ ad gloꝛiã in hoc ſeculo ſed ad
luetũ et ad contemꝑtũ voca
Juxta illud Auẽ. ij.
ego mitto vos in mundũ Kt nota ꝙ;
BGBꝛego. et Gelaſius ↄpoſuerũt.tractꝰ
gradualia.alleluia.et ea ad miſſam can
tari inſtituerũt. Vbi ſciendũ ꝙ ſacer⸗
Ddos et ep̃us poſt collectã ſedet.infra ꝑ
actiõem trium parciũ officium miſſe ia
dDictarũᷣ.ſcʒ infra eplam.graduale et al
leluia.ſigniſicans tres dies in quibꝰ do
minus ſedit in templo hieroſolimis in
medio doctoꝝ.audiens et interꝛogãs

eos. Seſſio etiã ſacerdotis.victoꝛiam
xpi ſigniſficat.qꝛ ſedere victoꝛis eſt.ſi-

gnificas ꝙ xpᷣc poſt ieiuniũ vicit dya⸗
bolum. Mam reliquit eũ tentatoꝛ. et ac
ceſſerũt angeli et miſtrabant ei Mat.
iiij. acten? et tacitus ſedet ſacerdos
inſinuans ꝙ pᷣdicante iohanne xpᷣe ta

cebat.qꝛ nõ pᷣoicauit aperte ſed vt tra

dit euangeliſta nolc; ravin eſſet io
hannes in vinculis / venit ieſus in gali
leam. euangeliʒans verbũ dei: Gʒ ſᷣm

wilhel. in ronali. Beſſio ſacerdotis ſi⸗

Gecundus

gnificat ſeſſionẽ xp̃i ad dexterã patris

et ꝙ ſedet cũ miniſtris ſignificat ſeſſio
nem xp̃i cum diſcipulis in die iudicij qᷓ
bus dꝛ. Gedebitis et vos ſuper ſedeꝰ
duodecim iudicãtes tribus iſrael

¶ ſolatio.iuxta illud. Luce.vj.
Beati qui nũc fletis/q; ride
bitis. Et Mat. v. Beati qui lugent qm̃
ipᷣi conſolabunt᷑. Jocirco poſt gradua
le qð lamenta deſignat penitẽtie.quã
pᷣdicabat iohannes.ſequit᷑ alleluia.cã
ticum leticie. Circa qdð canticũ pꝛinci⸗
paliter nouem ꝑ oꝛdinẽ ſunt videnda.
Mꝛimo vñ hoc vocabulũ ſumpſit oꝛi
ginem et quis ad miſſam cantari inſti⸗
tuit. Gecũdo cuiuſmodi vocabulũ ſit

1 Aluia poſt luctum ſequit᷑ cõ

alleluia.et cuiꝰ dignitatis et quare mãa

ſit ininterpᷣtatũ. Tercio de eius expo
ſitiõe. Quarto quid repᷣſentet in miſſa
Quinto quid eius verſus ſigniſicat.
Gexto quare repetitur poſt verſum
Beptimo quare tꝑe reſurꝛectiõis xpᷣi

plus frequẽtatur Octauo quare in ſe
ptuageſuna non cantat᷑. Pono quare
neumatica cauda ĩ fine ſubiungitur.et

quidſignificet Quantũ ad pꝛimum
ſciendũ.ꝙ hoc vocabulũ ſumptum eſt
ex veteri teſtamẽto.ſcʒ ex li.tho.ca.pe
nultimo. vbi legit᷑ de hieruſalem Pla

tee eius ex lapioe candido et mundo
ſternentur. et in vicis eius cantabitur

alla. Et eſt vox angelica audita ab an⸗
gelis et decantata ſᷣm ꝙ ſcribit AMpo.

xix. Audiui vocem q̃ſi tube magne. et

ſicut vocem aquaꝝ multarũ etſicutto

nitruũ magnoꝝ dicentiñ alleluia. quo
niam regnabit deus noſter omipotẽs.
Et audiui ſimiliter a vigintiquattuoꝛ

—

—

ris
ſio

des

c⸗
e
nefn
N
in
pinei⸗
enda.
Nori
iſn⸗
duliſ⸗
geni
et
miſa
l.
eſum
reinſe
6gon
ar
uimum
nyett
ape
undo
bitur
wan
po.
eto
o
tes.
ttuo:

Tractatus

ſenioꝛibus. et quattuoꝛ aĩglibus ado
rauerũt deũ ſedentemſuꝑ thꝛonum di

centes. amen et alleluia. Quis autem

nd miſſam decãtari inſtituit. ꝛ ꝙ, gela⸗
ſius papa Et hieroꝰ.dicit q; alla canta
tur in miſſa. hoc tractũ eſt de eccleſijs
hieroſolimitanoꝝ · in qbus tꝑe paſcha⸗
i in miſſa frequentabat ſicut et nüc:
at alis tempoꝛib⸗ caneret᷑ ad miſſaz
olim eccleſie romane conſuetudo non

.

7

7

erat ſeo a beato gregoꝛio inſtitutum/
immo pocius reſtitutũ eſt. Nam cu an
ↄſuetudo fuerat a temꝑe damaſi pape

defecerat Vnde a beato gregoꝛio re⸗

ſolumtꝑe paſchali.ſed et alijs tempoꝛi

bus decantet ꝑ circulum anni. pterqᷓ;

in quibuſdam exceptis tꝑibus ſcʒ in ſe
ptuageſima et quaoꝛageſima / vſq; àd

vigiliã paſche de quibus infra dicetur
Nuantũ ao ſecundũ ſcʒ cuiuſmodi
vocabulũ ſit alla.ſciendũ ſᷣm Iſiooꝝ.
vj. ethimo. Amen et alleluia ſunt dicti⸗
ones hebꝛayce que nec grecis vellati⸗
nis nec barbaris licet in ſuã linguam

omnino tranſſerꝛe vel ſub alia lingua

enũciare Nam q;uis alleluia interpꝛe
tari poſſit tñ ꝓpter ſanctioꝛẽ auctoꝛita
tem ſeruata eſt ab apoſtolis in his pꝛo
pꝛie lingue antiquitas Tantũ em̃ ſacra

ſunt nomina vt etiã iohes in apoc. re⸗
fert. ſe reuelate ſpuũſancto vidille ⁊ au

vocem aquaꝝ multarũ et tonitrun va
lidoꝛũ dicentiũ amenet alleluia · Ac ꝑ
hoc ſic optet vtraq; verba in terza di⸗
ci ſicut in celo reſonat. vt dicit Nug⸗
in li. de doctrina xpᷣiana. Ex iſta aucto⸗

rit ate yſidoꝛi patet ꝙ alleluia eſt voca

bulũ hebe Neum ſimiliter et amen.Et
no traniſe

„

ſtitutũ eſt. in miſſa poſt graduale nõ

ert ea in alteru ydeoma. ſʒ

Secũdus

ſemp retinẽt ea Una cã iam eſt poſita

q; hoc fit ꝓpter reuerentiã cantaciũ in
celis illud vocabulũ. Ged ſcda cauſa
ſic ponitur vllleluia gaudiũ et laudem
celeſtem inſinnat qdð nemo nouit ĩ hoc
ſeculo. ideo exquo hoc gaudium nobis
ignotum eſt. ↄgrue ſub ignoto expꝛimi
tur voalala ncent⸗ dicit. Rllelu
ia eſt vocabulu hebꝛaycũ. et ininterp/

tatum intranſlatũ ꝑmanſit vt pegri
num ab hac vita gaudium. pegrinum

quoq; vocabulũ ſignificaret Ex quibꝰ

dictis ſatis patet dignitas et peminen
tia huius vocabuli. Quantũ ad ter:
cium ſez de expoſitiõe huius vocabuli
eſt ſciendũ ꝙꝙ yſive. vj. ethimo. de hoc

ſic dicit Alleluia duoꝝ vocabuloꝝ in⸗
terp̃tatio eſt hoc eſt laus di.ia enim eſt
vnñ de decem nominibus quibꝰ apud
hebꝛeos ds nominat᷑ etſic jm yſideꝝ.·
alleluia tm̃ valet ſicut laus dei Inno/

centius terciꝰ ſic dicit quid ſit alleluia.
pſal.cvij.exponit᷑ cui cũ pmittitur in

citulo alla ſtatim pſalmus exponenvdo

titulũ dicit Laudate pueri vmmm hiero.
vero dicit Zllla tm̃ valet ſicut dicam⸗
laudes domino.vt etiã dicit wilhelmꝰ

in ronali. Vel m hieronunũ dllleluia

ↄꝛ ab alle quod eſt cant ate. et lu io eſt

laudem.et iaid eſt domino. ANuguſtinꝰ

ſic exponit. al io eſt ſaluum. le id eſt me.
lu id eſt fac ia id eſt vomine. id eſt ſaluũ
me fac dñe. Grego.ſic exponit Alle. io

eſt pater. lu io eſtſilius ig id eſt ſpuſſan⸗

etus Ambꝛofius gut ſic Alle io eſt lux

lu id eſt vita,ia eſt ſalus.bᷣm alios ðꝛ ab

alle qd ẽ laudate. luid eſt dñm. ia io eſt
vnũ quaſilaudate vnũ oñm Hug. di.

Alleluia dicitur ab alle id eſt laus.lu id
eſt inuiſibilis. ia id eſt dei. quaſi laus in⸗

* —

niſibilis dei Geom vero Papianm

Laen vlſz
=

rara

Liber

Alleluia hebꝛaice tm̃ valet ſicut landa
te emn. Hoc idem appꝛobat iohes ia
nuenb. in catholicon. et dicit. ꝙ; allelu⸗

ia ſolum eſt tetraſillabum et debet feri

biꝑ y grecum qð habet ibi vim conſo

nantis.et eſt vocabulũ indeclinabile.

.

et debet in fine acui. Unde de illis in⸗
terpᷣtatiõibus habentur quedã metra
verſus Allle narꝛate.lu laudẽia dnoqq
Saluifica dñe.me tecũ.denotat aug.
Al ſaluum. le me. lu fac. ſeo deus eſttibi
ia. Da landem dñno. hieronimꝰ a ꝓpbat

hyſtoꝛia ſuꝑ lpoẽ. et dlug
volunt ſit vnum verby

—

et himologiʒatur ſic. Alid eſt altiſſim⸗
xpc.le id eſt leuatur in cruce.lu id eſt lu

gebant apoſtoli. ya id eſt reſurꝛexit do
minus MNuantũ ad quartũ ſcʒ qͥd

ſignificet vel rep̃ſentet in miſſa dꝛ q al

—

leluia quis non expꝛimat tñ ſignificat
ineffabile gaudiũ angloꝝet hoim ĩ eter
na felicitate letancium qð oculus non
vidit.nec auris audiuit nec in coꝛ hoĩs

aſcendit. Hoc em̃ gaudium eſt ſemper
letare et laudare deũ. Mam beati qui
habit ant in domo tua domine. qm in
ſecula ſeculoꝝ laudabuntte.Et rurſus
in voce exultatiõis et confeſſiohis ſo⸗
nus epulantis.ſupple in menſa domini
Ende beatus iohannes baptiſta mox

ipe. Gꝛegoꝛiꝰ patrẽ. natũ. ſignat quo⸗
q; pneuma lſſerit ambꝛoſius ꝙ ſit lux
vita ſaluſq;. Alle laudate.oñm luliaſitĩ
vnum.Cuius aũt partis oꝛatiõis ſit al-
leluya. etrus cõmeſtoꝛ in ſcolaſtica
.in glo. po.
uũ imperatiui
modi defectiuum. Ged iobannes de
garlandꝛia dicit ſub diſtinctiõe. qꝛ pᷣm
pꝛimã.quintã ſext am.et ſeptimã expo
ſitiões ſit nomen neutri generis inde⸗
clinabile. ſed ſm alias ſignificatiões eſt
verbum imperatiui modi vt dictũ eſt.
Et hm magiſtꝝ petꝝ anthiſiopoꝛenſem

Becundus

poſtq;ᷓ vixit penitentiã agite. in qua eſt
lamentum ſubiunxit.appꝛopinquabit

em regnum celoꝛum in qua eſt ſumma
leticia. Canim ergo alla poſt gradua⸗

le canticum leticie poſt luctum peniten

tie. ſumope nitentes expꝛimere cõſola

tiõis magnitudinẽ/ que repoſica eſt lu

gentibus in hoc ſeculo Pocius in hoc
vocabulo iubillantes q; canẽtes vnan
bꝛeuem digni ſermonis ſillab am. ĩ plu
ra neumata pꝛotrahimus et mnramus
vt iocundo auditu mens repleatur.et
rapiatur illuc.vbi ſemꝑ erit vita ſine
moꝛte dies ſine nocte certitudo ſine ſoꝛ
te.iocunditas et ſecuritas ſine doloꝛe.
trãquillitas ſine laboꝛe.foꝛtitudo ſine
debilitate. rectitudo ſine peruerſitate.
pulcritudo ſine diffoꝛmitate. veritqs
ſine fallatia. caritas ſine malicia.et felici
tas ſine miſeria. Ibi em ſunt quattuoꝛ
maxima miracula. quattuoꝛ leges. et

quattuoꝛ dignitates Miracula ſunt vi

ta ſine moꝛte. iuuentus ſine ſenectute.

decus ſine defoꝛmitate.memoꝛia ſine
obliuione. Quattuoꝛ leges/ſunt pax

ſine diſcoꝛdia.voluntas line iniuria. iu

ſticia ſine falſitate. leticia ſine pturbati
one. Quattuoꝛ dignitates qꝛ ibi carmi
na nõ deſinunt pꝛemia nõ defciũt ami
ci non moꝛiunt᷑ regnum nõ amittitur.
Ftiam alleluya poteſt referꝛiad exul⸗
tatiõem eoꝛũ.qui in miraculis xpᷣi gau
debant. laudates oñm et dicẽtes Am
vidimus hodie miracula et qꝛ deus vi
ſitauit plebem ſuã. Cunc em in iubilo
decantabatur alleluia cum omnis po⸗
pulus in vniuerſis gaudebat/⸗ que ab

eo gloꝛioſe fiebant Mam et ſeptuagin⸗

ta duo diſcipuli reuerſi ſunt cũ gaudio
dicentes domine.ecce demonia ſubij⸗
ciuntur nobis in nomine tuo. ILuce.x.
Muantũ ad quintum ſcz quid repſen⸗

— — — — ———UN

— —Y2R —

— — —+ ———

geſ

abi
Ima
i⸗
ten
ſola
ſtlu
hoe
nam
iu
ns
WM K
heſo
vhe
ſne
fere.
eritas
urn
chre.
ſine
rpar
guin
wurdari
citam
WW.
un./
gan
Anm
s vi
bdo
s po/
Pec
do
ſbij/

ℳ₰ 6

Tractatus

tet verſus ſciendum ꝙ verſus nihil ſi,⸗
niſtrum vel triſte ſed dulce totũ et io,

cundum debet conſonare.quales ſunt
hmõi verſus Dñs regnauit. Jubilate
deo oĩs terꝛa. Juſtus vt palma floꝛe⸗
bit. Attamen verſus ðꝛ areuertendo
q; ꝑ eam reuertimur ad alleluia Jocir
co ſigniſicat operatiõem bonam q lau
di debet coniungi.qꝛ non bene lauvat
deum qui bene operari ceſſ⸗ te non

nullis eccleſijs alleluia cum verſu can⸗

tatur a pueris.vt notat᷑ in pſalmo Ex

oꝛe infancium et lactentiũ ꝑfeciſti lau-

dem tuã.Et iterũ laudate pueri dñm⸗

Cuius titulus eſt alleluia ꝓYlli em̃ qͥ pue
ri ſunt a puritate.et qui ſunt innocen⸗

tis vite cõgrue laudi dei conueniunt.
et hoꝛũ eſt regnum celoꝛum. .

Auãtum ad ſextũ quare alleluia
reſumitur poſt verſum et ſic interpoſi

to verſu bis cantat᷑:huius cauſa eſt.qꝛ

ſancti interuallo interpoſito geminam

ſtolam accipient.ſcʒ mentis et carnis.

anime et coꝛpoꝛis QLam pm ſtolam mẽæ
tis et anime exult abunt ſancti in glia.
ſᷣm vero ſtolam carnis et coꝛpoꝛis que

eſt coꝛꝑis gloꝛiſicatio fulgebunt iuſti ⁊

tanq; ſcintille in arundineto diſcurꝛẽt.
Sap.iij.et erunt ſepties clarioꝛes ſole
Nuantũ ad ſeptimũ ſcʒ quare tem/
oꝛe reſurꝛectiõis xpᷣiplus frequentat
Pe hoc Innocentius tercius ſic dicit
Quia alleluia future beatitudinis q̃ſi
ꝓpꝛium eſt vocabulũ Joeoiure magis
iſto temꝑe frequentat᷑.quo xpᷣc reſur⸗
gens ex moꝛtuis eiuſdem beatitudinis
nobis ſpem tribuit et pꝛomiſit. Vel ſic

Qucidius.qꝛ hoc fit ad deſignandum

multiplicit atem laudis et leticie habz

de.ex cõtemplatiõe celeſtim gaudio⸗
rum que xpᷣe paciendo et reſurgendo⸗/

nobis diſpoſuit et pꝛeꝑauit Eſt em̃ ibi

lud ꝓpheticũ. Quõ cantabimꝰ canticũ
ↄñi in terꝛa aliena. Geptuageſuna em̃

ptiuit atis babilonice inquo tempꝑe filij

MNuantũ ad vltimũ ſcʒ quare neumati

Secundus

gaudium eſſenciale.qð habetur in viſi/
one ⁊ fruicione maieſtatis dei de facie
ad faciem et de coꝛpoꝛis xp̃ᷣi gloꝛiſcati
claritate et accioẽtale de gaudijs pꝛo
ximi.et de gloꝛiſicatiõe et de pᷣmijs ſpe
cialibus vt de aureola. Quare autem
temꝑe paſchali geminatur. ο hoc dꝛ
ꝙ hoc ſit ꝓpter duplicem reſurꝛectiõeʒ
ſcʒ capitis et membꝛoꝝ.de quibus gau
dere debemus: qꝛ m epo.Sixpᷣc re
ſurꝛexit et nos reſurgemus.:lijs autẽ
tempoꝛibꝰ graduale pᷣcedit in ſignũ ꝙ;
penitentia et lamnentũ.pᷣcedit gaudiuʒ
vite contemplatiue qdð ꝑ alleluia deſi/

ſche ðꝛ hoc reſponſoꝛiũ.Pec dies huiꝰ
cauſa põt eſſe qꝛ vſq; ad ſabbatum ſe⸗
quens fit memoꝛia de captiuit ate filio⸗
rum iſrael Ged poſteacant at᷑ alleluia
ꝓpter gaudiũ reſurꝛectiõis. Quãa
tum ao octauũ quare in ſeptuageſi⸗
ma non cantat᷑ alleluia.de hoc Inno
cẽtius terciꝰ ſic dicit.ꝙ temꝑe triſticie
non debet canticũ leticie cantari.pᷣm il

repñntat ſeptuaginta annos et tꝑs ca/

iſrael ſup flumina babilonis ſedentes ꝰ
flentes ſuſpenderũt oꝛgana ſua

ca cauda in fine ſubiungit᷑ et quid ſigni
ficet ſciendũ ꝙ alleluia modicũ eſtĩ ſer⸗
mone magnũ in neumate qð canit᷑ ſine
verbis ⁊ vocibus ſignificatiuis Et ßᷣm
wilhel.in rõnali:ſignificat ꝙ gaudium
celeſte maiꝰ eſt qᷓ; ſermõe poſſit expli⸗
cari Memma em̃ ſiue iubilꝰ ꝗ fit ĩ fine ex
pᷣmit gaudiũ ⁊ amoꝛẽ credẽciũ ⁊ qnta
leticia ⁊ laus ſecuta ſit ꝑ fidem audita
pdicatiõe xpᷣi ſm illuo· qudiuit et leta
ta eſt ſyon · hm Innoceñ · iij ic põt dici

i

Ziber

Anam bꝛeuem dictiõem ſermonẽ/in

plura neumata pꝛotrahimus. vt iocũ
do auditu mens repleat᷑ et rapiat ado

contemplatiõem leticie illius feſtiuita⸗
tis eterne. vbi a deo qᷣ deſideratur in

Lapitulũ iiij. De tractu

d Rad feſtum palche / in diebꝰ
officijs luctus et penitentie

loco iſtius cantici leticie capitur tractꝰ“
ex inſtitutõe thelefferi pape.Hicit at
tractus atrahendo.qꝛ aſperitate vocũ
et ꝓlixitate verboꝛũ dum canitur po
trahitur in tractibus.ſm rõnale repite
ſentat᷑ longa ſanctoꝝ patꝝ expectatio
et iundeoꝝ captiuoꝛũ meroꝛ et a ff lictio
quã tꝑe captiuitatis babilonice per ſe,
ptuaginta ouos annos anteqᷓ; plene li
berarent᷑ ꝑtulerunt. M eccleſia ſigu⸗-

rat per ſeptuaginta dies vſq; ad feſtũ

paſche. Innocentius aũt dicit. Cractꝰ
tam a pꝛoſperitate vocũ/iqᷓ; pꝛolixits
te verboꝛum/miſeriam pntis incolatꝰ

reſenrat imilluo pg. Ieunnhiqin,
rõnale. et hm magiſtru in ſimma ſacriſfi
cioꝝ.· Tractus ſignificat lamentatiöes

colatus meus pꝛo

lacrimas ſanctoꝝ viroꝛum ↄtejnpla

tiuoꝝ.qu lugent et flebiliter gemunth
pꝛo ſuperne beatitudinis dilatiõe aff li
cti tedio incolatus et bilileiun die

⸗2-

et miſerie ſtatus pᷣſentis. Qñq; lugent

Ppꝛo ſuis ſuoꝛũc exceſſibus.dum ex v·
cinitate babilonici fluuij io eſt munda
ne miſerie. vident ſeipos aſperſos. et
alios penitus immer ſos / ipius fluuij
rapacit ate iam ferꝛi deoꝛſum Et qꝛ hic

»„

—

„ *

—

EDminica ſeptuageſime vſqg

ploꝛamus qnq; rõne ſupermi gauoj.

Zecundus

qnq; rõne noſtroꝛum et alioꝛum exceſ
ſuum.idcirco tractus qñq; ſunt de leti

cia ſu perioꝛi.vt iſti Jubilate deo om̃is
Zaudate dnm omnes gentes. Dnq;
de miſeria inferioꝛi.vt iſti. De pꝛofun⸗
dis clamaui.ꝛc. No te leuaui ocuios me

os. Qñq; de peccatis. vt hic One nõ

Fm peccata noſtra. NQuare aũt in aliq⸗
bus tempoꝛibꝰ tractus ſequunt᷑ imme

diate poſt epiſtolam vt in quarta feria

Vltime onice quaorageſume. rõ qꝛ illis

diebus recolimus.quomo ille verꝰ mu

ſicus in quo exultabimus et letabimur

nobis fuit oblatus. Quia quarta feria

venditus.ſexta feria crucifirus. Jbeo

90 maioꝛem luctũ inſinuãdũ.quem ex
hibere debemꝰ plus illo temꝑe qᷓ; alio
tempoꝛe tractus qui maioꝛem inſinuat
luctum qᷓ; graduale ſtatim ſubiungituꝛ
poſt eplam. Sed ꝙ tractus maioꝛem
luctum inſinuat qᷓ; graduale. huius ſi⸗
gnum ex hoc ſumitur.ꝙ nunqᷓ; tractus

cantatur cum alleluia niſi ſemel. ſcʒ in

vigilia paſche et graduale ſepius cum
alleluia cantat᷑.ſed quare in vigilia pa

ſche tractus cum alleluia cantat᷑ Picit
ᷣper hoc inſinuatur/qꝙ xpc ad infer⸗
na deſcenderat ao patres cõſolandos
et eos ſua claritate letiſicados.d iſta
leticiam ſigniſicandã canitur alleluia-

Bed q; nondũ reſurꝛexerat ideo tra⸗

ctus lamentũ repᷣſentans ſubiungitur

iſcipuli nanq; xp̃i de eius obitu con

triſtati abſentiam eius lamentabantur
Rocionale vicit ꝙ ideo fit q; non expe
dit gaud ium ſine luctu in hoc ſabbato⸗

LLooapitulim. v. De

pꝛola ſeu ſequentia

q nobis defertur. qñq; rõne miſerie/

*

—

—
——

ceſ⸗
eti
is
;
⸗

„

no
iqi
me

“

s
Ven

dem
le

ner
do
mu
MW
rn
nus ſt
W
an
cum
upa
Deñ
inior⸗
mdos

1 S
W
tn
tur.
con
ncur
e

Tractatus

Vandoq; in feſtiuitatibꝰ añ
gſeptuageſunã poſt alleluia cã
tatur pꝛoſa vel ſequentia Et
ðꝛ ſequentia a ſequendo q; ſequit᷑ poſt
neuma iubili id eſt poſt alleluia. Et ſᷣm
doctoꝛes olim melodia ſequentie ↄfoꝛ
mis erat melodie ipᷣius alla:q;uis nunc
nun ſeruat᷑. Et ꝛ pꝛoſa quaſi pꝛofuſa.
Vel ðꝛ ſequentia a conſequendo qꝛ cõ
ſecuta eſt antiquoꝝ patrũ cantica.Et
vltimo quaſi nouiſſimũ inter cetera cã
tica miſſe/ a modernis officio miſſe eſt

ꝗdiuncta.idcirco ciſtercienſes eis ĩ mii

ſis decantãdis nõ vtuntur. Sequẽtia
em̃ eſt canticum exultatiõis etſigniſi
cat laudes vite eterne.et iubilũ ineter
na feſtiuit ate:qui moꝛtalibus eſt inco⸗
gnitꝰ quibus ſancti deum eternaliter
collaudabũt. Rotherus vero abbas⸗
pꝛimo ſequentias pꝛoneumatibꝰ ipᷣius
alleluia compoſuit:Gimiliter herman
nus teutonicꝰ/inuentoꝛ aſtrolabij mł
tas compoſuit ſequẽtias.videlicet illã:
Sanctiſpũs aſſit nobis gratia. Item
illa. Rue maria.et anthiphonã. æ¶llma
redemptoꝛis.et illam Gymon bariõa
Et petrus cõpoſtolanus fecit illã Bal
ue regina · Quidam rex francie noĩe
Rupertus.compoſuit illam ſequentiã
Veni ſancte ſpũs.Et himnũ. Choꝛus
noue hieruſalem.Et nicolaus papa as
miſſam conceſſit cantari ſequẽtias An
tiquitus veromos erat.vt ſemꝑ allelu
ia cant aret᷑ cũ neumate.ſed poſtea di
ctus papa ſtatuit loco iſtius neumatis
in pᷣcipuis feſtiuitatibꝰ ſequentias dici
Nñ ergo nõ ðꝛ alleluia.nõ debet dici
ſequẽtia.quoniã loco neumatis eiꝰ ðꝛ.

Laplin vj. De euangelio ·

55 OGſt hoc ſequitur pꝛĩcipalis
pet ſalutaris inſtructio que fit

„ °.

Zecũdus
per ẽuangelium: in quo ipᷣe chꝛiſtus
met/et non ꝑ miniſtros ſed per ſeipᷣim
nos de celeſtibus ĩfoꝛmat Et gratiam
apercionis ianue regniceloꝛum perip
ſum facte mundo denunctiat.et quali⸗
ter dyabolũ vicit et nos ab ipĩus ſerui
tute liberauit.et ad ſua veſtigia ſequẽ⸗
da nos amonet et hoꝛtatur. CLirca
quod videndumeſt pꝛincipaliter ð ſex
Dꝛimo ſacerdos lecturus euangelium
quare mutat locum ð dexteraparteva
dens adſiniſtran. Gecũdo ð oꝛdinaci
one euangeliſtarum et de eorum titulo
Tertio de benedictione dyaconi.et de
ceꝛoferarijs et ð thurificatiõe.Quarto
de ſalutatione que pꝛemittit ante euan
gelium. et de reſponſione choꝛi.et de
ſigno crucis Quinto quare euangeliũ
verſus aquilonem legitur etquomodo
debeat catari. Gexto qualiter debeat
audiri et legi.et de his que dicto euan
gelio ſunt facienda. uantum ao
pꝛimum dico.qꝙ ſacerdos lecturus euã
gelium ideo mutat locũ de dextera par
te altaris ad ſiniſtrum latus vt per hoc
inſinuet.ꝙ chꝛiſtus non vẽit vocare iu
ſtos ſed peccatoꝛes Juxta qð ipſe dicit
in euãgelio Quia nõ indigent ſani me
dico ſʒ qui male habent.luce.v.Et mat

xi. Mon eſt opus valentibus medicus

Et ibidem dicit non vẽi vocare iuſtos
ſed peccatoꝛes et lucas addit per peni
tentiam. Per dexteram enim iuſti per
ſiniſtram vero peccatoꝛes deſignant᷑.
pꝛopter quod dominꝰ in iudicio ſtatu⸗
et oues a dextris hedos aũt aſiniſtris
Mat.xxv. Duioa vo dixer̃t in hoc lo
co ꝙ ſacerdos in pꝛincipio miſſe conſĩ
ſtit ad dexteram cum autem pꝛonunci
at euangeliũ cõuertit᷑ ad ſiniſtrã et cir
ca finẽ iteꝝ redit ad dexteramido quia
cultus fivei pꝛimo fuit in ꝓplo ngalco⸗

Liber

Deinde tranſiuit ad gentiles et circa
finem iterũ reuertetur ad iudeos. per
ppdicatiõem enoch et helye qui couer⸗
tunt coꝛda patrũ að filios. Malach.iij
Mm in diebus illis ſaluabitur iuda et
reliquie iſrael ſalui fient. Hiere.xxiij⸗
verſus.Aſt ratio cur pars altaris dex
tera miſſe. Principium finemq; tenet.
mediũq; ſiniſtra. Dextera iudeos gen
tiles leua figurat. Cepit ab his. defert᷑
ad hos.refertur ad illos. Moſtra fides
et erunt in fine omes fideles. Alio mõ
põt dici ꝙ ideo fit. qꝛ ſacerdos pꝛonũ⸗
cians euangeliũ ꝑſonam gerit xpᷣi qui
non pdicauit gentilibus ſed iudeis Ju
xta illud Math. xv. Non ſum miſſus
niſi ad oues que perierãt domus iſrael.
Vel ſic.pꝛimũ ad dexteram.vt gaudi
um dominice incarnatiõis et natiuita
tis inſinuet.deinde ad ſiniſtram cõuer
titur. vt paſſiõis triſticiam inſinuet. et
iteꝝ redit ad dexteram vt reſurꝛectio
nis gaudiũ annunciet Quantum ad
ſecundũ notandũ.ꝙ euangeliũ in ali⸗
quo die feſto.qñq; legitur bin hyſtoꝛiã
vt illud quod ðꝛ in die paſche.maria
magdalene et maria iacobiꝛc. Math.
xv:Mñq; ſm allegoꝛiam vt illud in fe⸗
ſto aſſumptiõis marie Auc. viij. Intra
uit ieſus in quoddam caſtellũ ꝛc. Qñq;

fm rem.vt illud ð ſancta tri. Johᷣ.xvj.

cum venerit ꝑaclitus ꝛc. Qnq; ſᷣm per
ſonam vt illud in die ſancti thome Jo.
x.thomas vnus de duodecimꝛc̃. Nñʒ
fm partẽ vt in feſto ſancte crucis. vbi
ſic dꝛ Pptet exaltari filum homis In
quibus verbis ſuam paſſiõem inſinuat
Nñq; ſᷣm totum vt illud de circumci⸗
ſione oñi. Luce. v. Poſtqᷓ; cõſinmmati

ſunt dies otto. Qnq; ſin tempus vt il

lud qdð degrern in quarta feria cinerum
Mat. vj. Qñq; ꝓpter letanias.vt illð

BGecundus

5 quio pecieritis patrẽ in noĩe meo:

Joh. xvj. ñq; pꝛopter locũ vt illud
exijt qui ſeminat· ius notẽ
dum. ꝙ in euangelijs que in eccĩa le/
gunkt ouo tituli generaliter pᷣmittunt

Vllterius notã

Mꝛimus inicium ſancci euangelij. Be

cundus ſequentia ſancti euangelij. pꝛi

mus titulus omibus pꝛincipijs euage
lioꝝ quattuoꝛ euangeliſtaꝝ pᷣmitti dẽt

ita ꝙ qñ ſumitur de pꝛincipio textꝰ vt

ibi. In pꝛincipio erat verbum. vel ibi.
Aber generatiõis ieſu xpᷣi.vel ibi 1

Diebus herodis. in ills debet dici In

icium ſancti euangelij.et tũc nõ debet
dici in illo temꝑe. Gecundus vero ti⸗
tulus pᷣmittitur omibus alijs euange⸗
lijs et ðꝛ ſequẽtia.quia iſta verba legẽ/
da ſequuntur poſt inicium ſeu poſt ea
que pꝛecedũt in textu euangelij vnde
ſumpta ſunt. Vnde cum dꝛ. ſequentia
ſanc i euãgelij.ſupplendũ eſt. hec ſunt
verba.ita ꝙ ſit ſenſus.ſequentia.ſupple
verba.ſunt ſancti euangelij.Etc vt ſic ly
ſequẽtia eſt pluralis numeri.Et poſtea
debet addi euangeliſta cuius illa ſunt

ver ba. puta ſᷣm iohanne. Vel ſᷣm ma⸗

theum. Wel põt dici ꝙ ly ſequent ia ſit

ſingularis numeri. vt ſit ſenſus hec eſt

ſequẽtia ſancti euangelij.Allij ſᷣm pmũ
ſeuſum intelligunt ly dicunt᷑.vt ſit ſen⸗
ſus.ſequentia verba ſancti euangelij.
ſupple dicunt᷑ ſm iohannem. Et in tali⸗
bus titulis ſubiũgitur. in illo tempoꝛe
et hoc debet fieri qñ in euangelio non
expꝛimit᷑ tꝑs determinatũ.ſʒ qñ ex v⸗
bis euãgelij certũ eſt de tꝑe tuc debet
omitti vt ibi anno quĩt odecĩio imperij
BGimiliter qñ euangeliũ eſt ſimplex rei
geſte narꝛatio.certũ tꝑs determinãs.

tũc iteꝝ nõ debet addi vt ibi. Poſtqᷓ;

conſumati ſunt dies octo ꝛc̃. Eliʒabeth
impletũ eſt tempus pariendiet ceterꝗ

ſiß

4

Tractatus

Kuin natus eſſet ieſus. Et ſignificat: in

illo temꝑe ſupple gre. De quo apls.ij.
ad coꝝ.iij.Ecce nũc tempꝰ acceptabi⸗

le. Ged dubium nüc eſt. quare in epi⸗
ſtolis nõ dicimus ſcõᷣm paulum vel ᷣm

petxꝝſicut in euangelie dicimus ym io⸗
annẽ bim lucam ꝛc Ao qð dicendũ ꝙ;
eple facte ſunt ꝑ eos a quibus denomi

nant᷑. Ideo optime põt dici epla pau
li vel petri. Sed euãgeliũ nõ eſt ſactũ
per illum cuius ↄꝛ ſed ſolum eſt recita⸗
tum ab eo vnde euangeliſte nõ ſunt au

ctoꝛes verboꝝ dei.ſed ſolum recitato⸗
res: Iveo debet dici ſᷣm iohannẽ hoc ẽ

ſignũ iohannes vel lucas recitat.ſed

debet dici euangelium xpᷣi. qꝛ ipe fuit
auctoꝛ ¶ Quantũ ad tercium ſciendũ.
ꝙ dyaconus lecturus euangeliũ.reci⸗

pit benedictiõem a ſacerdote.in ſignũ

uius ꝙ nullus ex ꝓpꝛia auctoꝛitate de

bet pᷣdicare.ſed tanq; miſſus Juxta il
luo apli. ad Pe r⸗Quon⸗ pᷣdicabũt

niſi mitt ant. Et Auc ·x. Dñs ad. aplos
inquit.meſſis quidem multa operarij
aut pauci: Rogate ergo dñm meſſis

vyt mittat oꝑarios in meſſem ſuã yſaias
quoq; cũ audiuiſſet vocem dñi dicẽtis

quem mittã et quis eſt ille ꝛc. dixit.ecce
ego ſum. mitte me. Et dixit dñs Tade

et dic populo huic. audite audientes ⁊

nolite intelligere. videte viſiõem ⁊ no
lite ↄcupiſcere vVſaie.vj. Guboyaconꝰ
