ꝗqj. Tercia cauſa qꝛ ſacerdotes ſoda⸗/
les ſunt angeloꝝ et ergo debent habe⸗
re puritatem angelicam. Eſt em̃ vetus
auctoꝛitas iam inde ab inicio conſtitu
ta.q in templo vite ſue habitare pce⸗
pti ſunt ſacerdotes/vt ſeruiẽtes ſacris
oblatiõibus puri ab omni labe purga⸗

ti/ſibi vendicẽt diuina miſteria. lx. diſ.
ca ꝓpoſuiſti. Et non immerito.quia ſᷣm
beatũ Bꝛego. ad mauriciũ. vt habet

rxſ. q·j. Ipi ſacerdotes qũq; in diuinis
eloquijs angeli vocant᷑.qnq; dy Mam
ad moyſen de eo qui ad iuramentũ du

cendus erat. vt habet᷑ Exo xxij.dicit

Applica eum ad deos id eſt ad ſacerdo

tes Et iteru ibidem habet Pis non re
trahes.io eſt ſacerdotibus Et malach.

ij.ð Labia ſacerdotis cuſtodiũt ſciam

et legem de oꝛe eius requiret qꝛ ange⸗
lus dñi exercituũ eſtid eſt nuncius fi⸗

delium Eſt em ſacerdos angelus ĩ gra

Tercius
cianactiõe. in conſolatiõe. in cõtempla
tiõe.et in aãminiſtratioe.immo dignioꝛ
eſt angelis in auctoꝛitate ↄficiendi coꝛ

pus et ſanguinẽ dñi nr̃i ieſuxpᷣi qꝛ hoc

nulli angeloxꝝ ab inicio mũdiẽ oceſſum
AUnde Berñn. O ſacerdotes qᷓ; felices

vos diximus .qꝛ non eſt poteſtas pᷣter

deũ ſicut ptãs vr̃a eſt Joem em̃ deus
qui mirabilis ẽ in om̃ibus.oſtendit mi⸗
racula in ſacerdotibꝰ et ꝑ eos ſua mira
cula oꝑatur.qð nullis oꝛdinibus ange
loꝛum neq; potentibꝰ terꝛe cõceſſumẽ
Muarta cauſa qꝛ ſacerdotes intendũt

generatiõi ſpuali que ſancta eſt et mu⸗
daꝗ ideo abſtinere debent a generacioõe
carnali q̃ ẽ fetida et immũda.ne amoꝛ

filioꝝ carnalium minuat amoꝛẽ et affe⸗

ctum habendũ ad filios ſpuales. M ſa

cerdotibus em̃ eligendaẽ fides cu vi⸗

ta qꝛ ſi vita deeſt fides meritũ non hẽt.

tes tractant ſancta ideo ſancti et puri

eſſe debent ſaltem quo ado carnis mun-
diciam.iuxta illud Leuiti. xx: Bancti
eſtote qꝛ ego ſanctus ſum dñs deus ve
ſter. qꝛ ſᷣm Alugu. Melius ẽ ſpiritualia
penitus obmittere qᷓ; indigne tracta⸗
re Et hieronimꝰ in doctrinis in agone
datis ſic loqui᷑ Qui vita puerſam ſa⸗

cerdotis cognoſcit et illũ ante ſe cele⸗

bꝛare facit ſit eiuſdem peccati conſcius

et pene ꝑticeps. Gexta cauſa qꝛ cũ ali

os mundãt doctrina et pᷣdicatiõe ſua⸗
mundi eſſe debẽt. iuxta illud Vſaie. liu.

Nundamini vos qui fertis vaſa dñi

Ct ido iudas elegit ſacerdotes ſine ma
cula voluptatẽ habẽtes in lege dei In
cuius figura ðꝛ Leui.vxxij. Homo qͥ ac⸗
ceſſerit de ſtirpe vra ad ea ꝗ ſanctifica
ta ſunt in quibus nõ eſt immũdicia pe⸗
ribit coꝛã dño.Geptima cauſa qꝛ nobi
liſſima habẽt ſponſam ſcʒ ſopientiam.

De qua Sap̃.viij.dꝛ Hanc amquiet qᷓ
ſun mihi ſponſam aſſumere eam.⁊ ama

toꝛ factus ſum foꝛme illius. Anñ chꝛiſo.

celo angelis.omi creature immo ſeipᷣo
carioꝛem cũ omibus ſuis dotibꝰ id eſt
ſacramentis ſacerdotibus ↄmenoauit.
Eſt aũt ſacerdotis officium docere po⸗

puliet bene vinere q; docendi officiñ
dei habet in populo. Daulo teſte..ad

Thimo.iiij. vbi dꝛ. Attende lectõi ⁊ ex
hoꝛtatioi.et doctrine.et ſemꝑ in his ꝑ

mane. Sciant ergo ſacerdotes ſacras

ſcripturas. et opus eoꝝ.in pᷣdicatione

et doctrina cõſiſtere. atq; eoicent cũ/
ctos tã fidei ſcĩa q́ open diſciplina diſ.
xxx viij. ca. ignoꝛatia. Ubi dꝛ Hebet ei

ſacerdos docere credenda. ſicut ſidei
orticulos.⁊ faciẽda et ernanpalen

mandata dei.fugiẽda ſicut pctã.timen

da ſicut moꝛtem eternã et appetenda ſi

cut regnũ deiet iuſticiã eius. Octaua

cauſa qꝛ ſacerdotes dñt eſſe ꝓpꝛijipiꝰ
dei. vt habet᷑ in Exo. vbi ðꝛ Elegi vos

de cuctis tribubꝰ iſr ael vt eſſetis mei.
Et berñ:Elegi et pᷣelegimihi ſacerdotẽ
ad cõdignum maſionis habitaculum-

Añet ſacerdotes dicunt᷑ pupilla ocli

ꝗ ſipeccauerint gradis eſt eoꝝ ruina.
teſte beato Hiero.ſuꝑ Ezech. ſic dicen

te. Grandis dignitas ſacerdotũ ſ̊ grã

dioꝛ eſt ruina ſipeccat . Et ſuboit Neta

pſum. Mec em̃ ſolũ pꝛo lictis noſtris
reddem rõnem ſeꝰ etiã pꝛo omibus

peccatis eoꝝ quoꝛũ vtimur donis ꝛc.

Capitulũ ſextñ. De coꝛona

Idꝛimus

ſniauꝝ. Qð habet oꝛiginẽ a veteri ⁊ no
uo teſtamẽto Nam naʒarei ad munda
ciõem crines abradebãt. Gilr in nouo
teſtamẽto legit᷑ ꝙ gẽtiles beatũ petrũ
in anthiochia / ao deriſionẽ et pudoꝛẽ
detonderũt ꝑ gyrum qð nũc clericis

cedit in honoꝛẽ. Circa quã coꝛonã tria

notant᷑.ſcʒ capitis abraſio.crinium de⸗
truncatio.et foꝛme circulatio. Crines
em̃ ſacerdotũ ex ꝑte ſupioꝛi raount᷑ ne
mens eoꝝ tꝑalibus occupatiõibꝰ a con

templatiõe diuinoꝝ retardet᷑ ſʒ reuela

ta facie dei gloꝛiã libere ⁊ expedite cõ
templent. Gürmttas em̃ capitis eminẽ
tia eſt mẽtis Henudatio capitis eſt re⸗
uelatio mentis. Aericus em ſecretoꝛũ
dei cognitoꝛ eſt. id eſt ſacrarũ ſcriptu⸗

raᷣrũ non debet eſſe ignarus. vt inquit
magr in. iiij. diſ. xxiiij. In Pte aũt infe⸗

rioꝛi capitis crines ſacerdotis tondun
tur et detrucant᷑/vſq; ad reuelatiõem
ſenſuũ. ſcʒ oculoꝝ et auriũ vt vicia in
coꝛde ⁊ opꝑe pullulantia doceant᷑ pᷣſcin
denda. ne ad audiendũ et intelligẽdũ
verbũ dei impediat᷑ mens . qua ꝓpter

datur ĩ excelſis Exquot coꝛonaẽ fi

gura rotunda que nullũ angulũ habʒ.
ſignificat ꝙ clericinõ debent hfe ſoꝛ⸗
des. Mam vbi angulꝰ ibi ſoꝛdes. Et de
bent hr̃e veritatẽ ĩ doctrina · qꝛ vitas
nõ habet anguſũ vt dicit Hiero. Itẽ
hec figura oim figurarum eſt pulcerꝛi⸗
ma VUñ adinſtar illius figure ↄs cele⸗
ſtes figuras fecit Item ꝑ hoc ſigniſica

tur ꝙ clerici debẽt hr̃e virtutũ pulcri

tudinẽ interiꝰ in mente ⁊ exterius ĩ cõ
uerſatiõe In coꝛona clericali et capi⸗
tis abraſiõe tria cõſequunt Mꝛimũ eſt

müüditie oſeruatio q; ex crinibꝰ innnũ

NPꝛona clericalis ẽſt ſignun
caracteris qð in aiaʒ oꝛdina⸗
tiimpmitur. vt dic magt iij

— — — —

Xractatus
dicie ĩ capite congregant Per qdð de
ſignatur ꝙ clerici ummũdicia ⁊ caſtita
teſe debent cõſeruare. Gcom eſt coꝛ
oꝛalis defoꝛmatio.ꝑ qð deſignat᷑ nõ
ſe ab extra/habito exquiſito debet oꝛ⸗
nare ſed honeſtate vite.Lerciu eſt ca⸗

pitis enudatio.qð nulium mediũ inter

deum et cleru monſtrat

CLaplin vij Quõ ſacerdotes
ſe go miſſam debeant pꝛeꝑare:

Acerdos celebꝛaturꝰ miſſaʒ
pꝛimo ſe examinet. an ſit in
tantũ coꝛꝑaliter vigoꝛoſus.
vt ſciat officium inchoatũ cõtinuare⸗
et tandem ꝑficere. Quare ſacerdotes
habentes tremulas manꝰ vel moꝛbum
caducũ vel aliam hmõi infirmitatẽ ao
celebꝛandũ nõ ſunt aomittendi.vij.q⸗
ij. Et hoc maxime eſt veꝝ ſi moꝛbꝰ vel

infirmitas illa eis continue vel ſepius

adueniat ſed ſi ſemel in anno poſſunt qͥ
dam admitti Gcdo coꝛꝑaliter ſe mun⸗

dent et videãt ne coꝛpauter ſint immũ
di.qꝛ ſᷣin ſanctũ thoma.Munditia con

ſcientie mẽtis ad deum eleuatio.et mũ
ditia coꝛꝑalis ad.digne cõmunicantẽ
requirunt᷑ Quare ob reuerentiã ſacra
menti conſulitur ſacerdoti ꝑ illuſiõem
nocturnalem polluto ne celebꝛet vt di
ctimn eſt in tractatu pᷣcedenti. Gimili⸗

ter ſi quis haberet manus lutoſas non
deberet cumeis coꝛpus xpᷣi tractare.
Tercio ſi ieiuniũ nature no cuſtodiuit
Mꝛo quo ſciendũ ꝙ duplex eſt ieiuniũ
ſcʒ eccie et nature ieiunũ nature eſt cũ
nihil ſumitur ab extra in os.qð volun⸗
tarie ꝑmittit᷑ intrare ſtomachũ. Dico
notãter ab extra q; ſi ſaliua deglutiret

nõ eſſet ſolutũ ieiuniũ nature.Et dico

qð voluntaxie ꝑmittit᷑ intrare ſtoma/

Lercius

chum qꝛ ſi ſcerdos abluẽdo os aliquã

guttulam aque pᷣter intentioem et vo⸗
luntatẽ in ventre mitteret ieiuniũ na⸗
ture nõ frangeret. Jeiuniũ vero eccĩe
bene ꝑmittit medicinam de mane ſume
re ante pꝛandiũ in neceſſitate ꝓpter re
creatiõem.ita ꝙ ieiuniũ eque bene nõ
ſoluitur ꝑ talem medicinã quo ad me⸗

ritum qᷓ;uis quo ad eſſentia bene ſolua

tun & taleietumu no ſuſſcit a miſ in

celebꝛandã Uñ patet erꝛoꝛ dicentium

ꝙ poſt medicina ſumptã ſacerdos lici⸗

te poſſit celebꝛare Sed diceres: po⸗
ſito ꝙ ſacerdos nõ ieiunus celebꝛet.an
cõficiat.ðꝛ ꝙ ſic.licet grauiter peccet.
De hac materia habet.vij:q.ca.Mihil
Vbi ðꝛ ꝙ nullus poſt cibum potumq;
q́;tumcũq; minime ſimptũ miſſas face
re pᷣſumat Quarto requirit ꝙ numeꝝ
oꝛationũ ↄſuetũ et ad quẽ tenetur ꝑſol
uat. Unde ſicut moꝛtaliter peccaret ſi
ante diẽ celebꝛaret/pᷣterqᷓ; in nocte na
talis xniſic ſi celebꝛaret anteq; matu⸗
tinũ diceret.et alias or̃ones ad pꝛepa
ratiõem neceſſarias ſm ↄſuetuoinem
eccie mnoꝛtaliter peccaret. Quintore⸗
quirit᷑ ꝙ ad minus a media nocte vſq;
ad diẽ:a cibo et potu abſtineat ſi vult
celebꝛare.vt ſic cibus ſit digeſtus. Et
qꝛ talis digeſtio maxie oꝑat᷑ in ſomno
ideo oꝑtet ꝙ ſi poſſit naturalẽ ſomnũ
Pſex aut ꝑ ſeptem hoꝛas compleat in
nocte.vel ſaltem ſex hoꝛis abſtineat ſe
acibo et potu ſi illuceſcẽte die vult ce
lebꝛare. Gexto reqtirit᷑ ꝙ ꝑ pꝛofundã
contritiõemet coꝛdis compunctiõem
ſe aptet et pꝛeparet De quo venerabi
lis Huge ſe dicit Nriplex eſt ſacrificij
genus. Vnũ eſt onici coꝛꝑis alius con
triti coꝛdis.terciũ moꝛtiſicate carnig.
Dptet ergo pᷣcedere ſacrificiũ hũilita
tis in mente et aff lictionis in carne. vt

Liber

habeat᷑ deuotio ĩ dominici coꝛpis ſuſce
ptiõe et ↄſecratiõe Multum em valet
hec ſalutaris hoſtia ſi fuerit cũ coꝛdis
contritiõe et lacrimaꝝ effuſiõe pꝛolata.
teſte beato gꝛego.ſic inquiẽte. Gingu
lariter nãq; ad noſtrã abſolutiõem ob
lata cũ lacrimis et benignitate mentis.
ſacri altaris hoſtia ſuffragat᷑.q; is quiĩ
ſe reſurgens ex moꝛtuis iam nõ moꝛit᷑
gohuc ꝑ hanc in ſuo mĩſterio ꝓ nobis
patitur. Mam quotiens ei hoſtiam ſue
paſſiõis offerimus:tociẽs nobis ad ab
ſolutioez nr̃am paſſiõemillius reꝑamꝰ
Aauate ergo lacrimis maculas pctõꝝ.
elemoſinis tergite.ſacris hoſtijs expia
te PHec ille. Geptimo requirit᷑ vt ꝑ cõ
feſſionis lauacru ſe expurget.nõ ſolum
gꝗ moꝛtalibꝰ.ſed etiã a venialibus pec⸗
catis.Mam nõ ſolũ indigne ſumũt qui
ſcienter ſunt in moꝛtalibꝰ/ſedqͥ de ve⸗

nialibus nolũt penitere.vt dicẽ beatus

Ambꝛoſiꝰ ſuꝑ hec vᷣba.indigne eucari
ſtiam ſumũt.q de venialibꝰ nolũt peni
tere.iqui ex quadamnegligentia et in
curia de venialibꝰ nõ curãt ſatiſſacere
⁊ eis remedia exhibere.vñ augꝰ.qᷓ;uis
quis moꝛdeat᷑ peccato veniali.peccan
ditñ voluntatẽ de ceteronon habeat
ſatiſfſaciat lacrimis et oꝛatiõibus de di
uina pietate et miſericoꝛdig ↄfidens⸗
intrepidus accedat et ſecurꝰ. Octauo
vt ſeipᷣm pꝛimo deo ſacrificium offerat
anteq; deo ſtudeat ſacrificare. Git em̃
agnus paſchalis ꝑ pacientiã. ſit imma⸗
culatus ꝑ mũdiciã.ſit agniculus ꝓꝑ tem

perantia.ſit a lacte cõcupie carnaliter

ſegregatus.Fm illuo apli Ao Ro.xij.

Mbſecro vos fratres cariſſimi ꝑ miaz

dei. vt exhibeatis coꝛpa vr̃a hoſtiã vi
uentem deo placentẽ VUñ beat? gregꝰ

in dyalo.ſic dicit. Lunc em̃ pꝛo vobis

heo vero hoſtia erit. cum voſmetipos

ſibi hoſtiã feceritis. Nono requirit᷑ vt
habilitet ſe qntum poſſit ao actualem
deuotiõem adqrendã et mentis eleua⸗

tiõem Anteq; celebꝛet deuotiõem inci
tare exerceat.deuitet occupatioes cir
ca ſecularia negotia vel euagatioes.⁊

ſic exterioꝛẽ et interioꝛẽ quietẽ habẽs.

diuinũ liberius poſſit ꝑtractare ſacriſi
cium Et ſi ſacerdos fecerit qᷓntum in ſe
eſt. et deuotiõem gr̃e nõ ſentit.vel nõ
tantꝗ ſicut libenter vellet.aohuc ſacri
ficiũ intrepious accedat in fide et cari
tate nihil heſitans de dei pietate.quia

nõ eſt curꝛentis nec volẽtis ſeo dei mi⸗

ſerentis. vt ait apls Etiã nõ eſt in pote
ſtate hoĩs hre iſta dona gratuita qñcũ
qᷓ; vult ſe deus pꝛout vult ſingulis di
ſtribuit. Aliqñ dona gratuita et gr̃am
deuotiõis ad tꝑs ſubtrahit.vt poſtea ĩ
graꝝactiõe ſuſcipiant᷑. Hecimo requi⸗
ritur vt gloꝛioſe recogitet et ꝑtractet
virtutẽ et dignitatẽ huiꝰ ſacramẽti ſcʒ
vt pᷣmeditet᷑ quis ſit quẽ ſuſciꝑe quẽq;
tractare intendit. Ilel q̃nta bona con

ſequit qui digne accedit.et qᷓnta mala 8

is qui indigne accedit. De quibꝰ oĩbꝰ
dictũ ẽ in tractatu pᷣcedenti Ged con

tra hoc heu multi faciũt ↄtra quos qui

dam abbas inuehit᷑ ſic dicẽs O q; młi
ſunt qui nõ adhibent diligentiã nec cu
rant ponderare huiꝰ ſacramẽti virtu⸗
tem pcioſiſſunã ac eillkare gerenune
q̃dẽ quadã arida ↄſuetudĩe feſtinãtes
nõ vt accedãt ſed vt recedant feſtinan
tes nõ ex affectu deuotiõis ſed ex defe⸗
ctu diuini feruoꝛis. Et ideo ſicut vacui
accedũt ita inanes et ſine gr̃a recedũt
Pec ille. Andecimo requirit᷑ vt quili

bet qᷓntumcũq; deuotus cuiuſcumq;

gradus ſit cũ timoꝛe et reuerẽtia acce⸗
dat. vt ꝑ talem ſumptiõem ſalutem aĩe
ſue valeat ↄſequi Eñ dlug. Aiaduer

N— —

=ç=. SN

ote
di

i
n

Tractatus

titeo vos ſacerdotes qᷓ;a puritate tre
moꝛe et reuerentia ad ulud ſacramen⸗/
tum accedatis.ad qð xpᷣc acceſſurus⸗
qñ pati voluit ſanguineũ ſudoꝛem ſu⸗
dauit. in quo fuit ipe mirabiliter et in⸗
effabiliter ſacerdos et ſacrificium Qui

libet etiq ſacerdos aĩaduertcat et ĩ aio

ſuo ſedule reuoluat ſcʒ ꝙ ipᷣe iohannes

baptiſta in vtero matris ſanctiſicatus
pueritia in heremo cõuerſatus. et a

ono vocatus timuit tangere ſanctam

dei verticem. VUnñ de eo canit eccia B

ptiſta cõtremuit. et nõ audet tangere
ſanctã dei verticem ſed clamat cũ tre⸗
moꝛe ſanctiſica me pater et ſaluatoꝛ.
Nuõ ergolaliquis immũdus. etſi non
coꝛpoꝛe tñcoꝛde nõ tunet ſumere coꝛ⸗
pus xpᷣi gloꝛificatum

apitulũ viij. Pe indigne cõ
ficientibus et ſumẽtibus eu
cariſtie ſacrqmentũ.

Mdigne conſiciẽtes et ſumentes coꝛpꝰ
xpᷣi multipliciter deũ grauiſſime offen
dunt. Pꝛimo nãq; cum iuda traditoꝛe
filium dei et hoĩs tradunt demonibus
teſte beato Gꝛegoꝛio ſuꝑ illud Au xxij⸗
Verũtamen manus tradentis me me
cumeſt in menſa ſic dicẽte Judas xpᷣm
trapidit ꝑſecutoꝛibꝰ ſic cõſciens et ſu⸗
mens coꝛpus xpᷣi indigne qᷓntum in ſe
eſt tradit illum demonibus. dum ponit
eum in loco qui eſt in poteſtate demo⸗
num. Gcdo tales magis peccant qᷓ; q̃
cruciſixerũt dñm in terꝛa ambulantem
Vnde beatus Augꝰ. magis inquit de⸗

linquunt qui iam regentẽ in celis ↄtem

nunt q; qui crucifixerũt eum ambulan
tem in terꝛa. nõ quaſi cruciſxoꝛes.ſed
quaſi tanti ſacramẽti indigni confecto

res ⁊ pᷣſumptuoſi ꝑceptoꝛes Quia iſti

Tereius

eun ſemel crucifixerũt. Ali vero q;ᷓtũ
in eis eſt quotidie eũ cruciſigũt. Nuia

dñs ait. O pctõꝛ noli me amplius aff li

gere tuis pctĩs plus em ledit me vul⸗
nus peccati qᷓ; vulnꝰ lateris mei: Mec

Aug. ad idẽ Berñ. ſic dicit. Heu quid

dico qꝛ ſunt quidã ſacerdotes qui lotis

tryim manibꝰ. illotis vero oꝑibus cruen

ta ↄſcia accedũt ao diuinũ ſacrifſicium
LComedũt ſine timoꝛe et reuerẽtia car
nes agni qui pꝛeſidet celo.ſicut carnes
agni que vendunt in foꝛo. non ſicut ſa⸗
cerdotes aſtates in altari ſed ſicut car
nifices in macello.Et ꝙ hoc ita ſit mul
tis declarat circumſtancijs. Dꝛimoxex
hoc qꝛ tales indigne ↄficientes ⁊ ſumẽ

tes ↄtumeliã xpᷣo inferũt/quẽ verum

deũ eſſe credũt.deterioꝛes in hoc ſunt
iudeis qui ſi regẽ gloꝛie cognouiſſent/⸗
nunq; eu crucinxiſſent. vt ait apls. Vñ
dñs nõ põt ſic oꝛare pꝛo indigne ſumẽ
tibus et ↄficientibꝰ ſicut pꝛo iudeis ro⸗
gauit dicẽs. Pater ignolce illis. qꝛ ne⸗
ſciunt qͥd faciunt Gcoo/q; ↄtemnunt
rpᷣm regnantẽ quẽ iudei cõtempſerũt
moꝛtalem. Maioꝛ em̃ eſt cõtumelia qᷓ
alicui infertur in ſtatu honoꝛis et glie.
q; que ei infertur in ſtatu humilitatis-
Paeto qꝛ ↄtumelia iudeoꝝ cruciſixoꝝ
ti ſemel illata eſt ſed ab indigne ſumẽ

tibus et cõficientibꝰ hoc ſacramentum

ntum in eis eſt quotidie interficitur
Puanto indigne conficiẽtes maxime
et grauiſſime deũ offendũt.qꝛ maximã
ↄtumeliã dño ſuo inferunt Que em̃ eſt
maioꝛ ↄtumelia qᷓ; ꝙ quis dñm ſuũ re⸗
cipiat et cõculcet et in carcerẽ immun⸗
diſſimũ pꝛoijciat. Hanc indigne ſumẽs
et ↄficies dno ſuo infert. Vñ ad hebꝛe

ix. ðꝛ IJrꝛitam quis faciens legemmoy⸗
ſi ſine vlla miſeratiõe duobus vel tri⸗

bus teſtibꝰ moꝛitur q;omagis putatis

Aiber

deterioꝛa mereri ſupplicia qui filium di

conculcauerint ꝛc. Abi dicit glo. xpᷣm
ↄculcat qui libere peccat abſq; timoꝛe

et pnig et indigne eo ꝑticipat Quinto
tales indigne ↄficientes et ſumẽtes rei

et culpabiles erũt. ac ſi xpᷣm occiderẽt
Jurxta illuo apli Qui maducat panem
Hunc et bibit calicem dñni indigne reus

erit coꝛꝑis et ſanguinis dñi vñn ambꝛo

ſus.Nui indigne xpᷣm ſumit ivemẽ ac
ſi eũ interficiat. Et talis iterũ xpᷣm cru
cifigit. Juxta illuo ad Hebꝛe. vj. Rur⸗
ſum crucifigentes filiũ dei · Biqᷣs fioẽ
hñs ſciret ſe ſeme xpᷣm cruciſixiſſe.ipᷣe

vellet nudis pedibus ꝑ mundu ambu⸗
lando gdorn tꝑs vite ſue penitentiam

agere. Quid ergo dñt tales facere qui
multociẽs fecerũt peccatũ huic ſimile
Gexto deũ tales offendunt ex magna
ingratitudine Ibi ei venit diuĩa ma⸗
ieſtas viſitare hoiem in ſacramẽto alta
ris cũj plenitudĩe chꝛiſmatũ.et vilis hõ

—,

nõ timet deo ↄtumeliam inferꝛe · We⸗

ioꝛes ſunt hij latronibꝰ. Ma latrones

iſtis ad quon menſam ↄmevũt ſepius
annũ ſeruãat fidem et in nullo eos ↄtur
bant. indigne vo ↄficiẽtes et ſumentes

in ipᷣa menſa ei cũ quo comedũt. ſcʒ ðo
inferũt cõtimeliam. Et vltra iſtas gra
uiſſunas offenſas hõ incurꝛit lõgas in⸗
firmitates et impꝛouiſam moꝛtẽ. Teſte

Aplo ao Ro vin ſic dicente. Pꝛopter
qð inter vos imłti infirmi et imbecilles
et doꝛmiũt multi. Legitur nãq; in libꝛo

paſchaſij ꝙ hij qui invigne ↄnunicant.
niſi bonitas xpi cuiꝰ inditio pendẽt om
nino gladiñ vlciõis ſuſpenderet et tem
poꝛalẽ moꝛtẽ remoueret. ab angelis ſta

tim pꝑimerent᷑qꝛ ciuitas iudeoꝝ ꝓ moꝛ

.

ſicut factũ fuit anno xlij.poſt moꝛtem

xpᷣi· ꝑ tytumet veſpaſionũet peccatũ

poſſent tales inter
dei ad pmaʒ eos reſeruaret.

te xpᷣi deſtrui debuit.et iudei interfici.

Paꝛimus

indigne Aficientiñ ſimile eſt peccato il

loꝝ qui xpᷣm cruciſixert· igit᷑ iuſtiſſime
ci.niſi tũc bonitas

Tractatus quartus libꝛipꝛi
mi De miſſa⸗ =
Amin tractatibꝰ
tribus pᷣcedentibꝰ
dictũ eſt de ſacra⸗
mento eucariſtie/
et de eiꝰ debito mi
niſtro ſcʒz de ſacer⸗
dote ĩ officio miſſe

fpm ſumente ⁊ cõſiciẽte quare expedit

m ad tractatũ quartũ·qliqua
in ſpẽali de ißa miſſa declarent l abe
bit aũttractaty iſte decẽſeptem bꝛeuia
copituuag
Quot modis miſſa dꝛ.⁊ quõ diuiditur
et vnde dicat᷑ caplin pꝛimuim.
Quomodo milla ſit celebꝛandaet vbi

capitulũ ſcom.

De progatiuis miſſe caplin terciiũ/·
Nuare quotidie miſſa celebꝛatur cũtñ
ppᷣe tm̃ ſemel paſſus ſit caplin quartũ.
An lceari aliqno caſu ſacerdoti bis ce
lebꝛare in vno die capitulũ quintum
In miſſa boni ſacerdotis melioꝛ ſit qᷓ
miſſa mali ſacerdotis caplin ſextu
MPuare miſſa ſemp ſit libenter audiẽda
capitulũ ſeptiimm ⸗⸗“

.

uare officium miſſe verſus oꝛientem

Zuane rmiſſaſit audienda ca. octauũ

offert᷑ cũ tñ deus ſit vbiq; ca:ꝛnonum-

Qualiter a ſacerdote exquo in miſſa

adoꝛdus vs ſit. et qs.·et qiter ſuas oꝛa
tiões ꝓnunciare debet caplin decimũ

Quot mõis miſſa ꝑagitur.et de contu

quo miſſa ſolennizatur ca. vndecimũ.

De diuerſitate officij ambꝛoſiani et

–

—
—

qʒð offer? in pactiõe talis officij. Lotũ
offficiũ ↄꝛ miſſa quaſi tranſmiſſio eo q;

Tractatus

Sroni eMinnc ouopecimi.
e hoꝛa celebꝛatiõis miſſax.ca.xiiſ.

De pꝛĩa inſtitutiõe miſſe et a qᷣbꝰ miſſa

ſim hmõi ritũ eſt oꝛdinata.ca.xiiij
e ꝓuida oꝛdinatiõe miſſe et in quibꝰ
ↄſiſtit capitulũ quindecimũ. “M
De retoꝛſiõe legalis ſacrificij ad ſacri⸗
ficiũ miſſe caplin ſedecimũ
NQuore dies ſabbati ceſſit beate vᷣgini
in ſpẽalem ↄmemoꝛatiõeʒ·et q̃liter offi
cia miſſe diſtinguunt᷑ ſ̃ᷣm aliquaꝝ terꝛa

rũ ↄſuetudĩeʒ iuxta numeꝝ dierum in

ebdomada caplin decimũſeptimiũ.
Lapitulũ pᷣmũ Quot mois miſſa
ðꝛ et quõ diuidit᷑ et vnde dicatmf
ſſa vno mõ ſignificat miſte
riũ ſeu officiũ llio mõ ſigni

—

ficat miſteriũ ſeu ſacrificiũ.

—

plebs fidelis ꝑ miſteriũ ſacerdotis qui
fungit᷑ vice mediatoꝛis deiet hoĩm/pᷣ
ces et vota trãſmittit altiſſimo. Ipm
vo ſacrificiũ ſeu hoſtia qᷓĩ miſſa trt
miſſa vocat᷑ qᷓſi traſmiſſa.nobis qdem
pᷣmo ꝑ incarnatiõeʒ trãſmiſſa poſtea a
nobis do pr̃i trãſiniſſa ꝑ oblatoeʒ Dꝛi
mo nobis traſiniſſa a pre vt ſit nobiſcũ
poſtea a nobis trãſmiſſa pr̃i vt ꝓ nobᷣ
intercedat apud ipᷣm.hec em̃ miſſio ſeu
legatio ſola ſufficies eſt ad ſoluẽdũ oẽs
inimicitias ⁊ offenſas ĩter deũ ⁊ hoĩeʒ

.

Miſſa etiã generaliter ↄꝛ a mittẽdo.iõ

hm dlugu.qꝛ celeſtis nunciꝰ miſſus ad

Zſecraãdũ coꝛpꝰ dñi aduenit. Juxta q;

ſacerdos oꝛat Jube hec trãſſerꝛi ꝑma
nus ſcti angeli tui ĩ ſublime altare tuũ
Gfficiũ miſſe diuidit᷑imiſſam cathecu
minoꝝ.⁊ in miſſaʒ orli hi a cathe
cuminoʒꝝ eſt ab iutroitu vſq; pꝰ offer⸗
toꝛiũ et dꝛ illa miſſa ab emittẽdo qꝛ tꝑe
illo quo ſacerdos incipit ↄſecrare euca

—

NQuartus.
riſtiã cathecumĩ foꝛas de eccia mittũt᷑
Tecto ſiqͥdẽ euãgelio dyaconꝰ clamaa
re ſolebat.ſi qͥ cathecuminꝰ adeſt excz
qt foꝛas. Nathecum ſacris miſterijs ñ
oñt intereſſe qᷓ nõ niſi ſidelihꝰ baptiſa⸗
tis ↄmittunt᷑. Miſſa vo fideliũ eſtaab
offertoꝛio vſq; ad finẽ. Et dꝛ tũc pꝛie
miſſa a mittẽdo qꝛ tũc ad ꝓpꝛia fidelis
qſq; traſmittit᷑ ↄyacono dicente. Ite
miſſa eſt. Lõſtitutũ em̃ eſt i aurelionẽſi
ↄcilio.ꝙ cũ ad celebꝛãdas miſſas ꝓplłs
ↄueniret in dei noĩe nõ ante diſcedat
q; miſſe ſolẽnitas ↄpleat.de ↄſe. dil.j.. c.
Aumaad celebꝛanda.
Caplinſcom ?l quoet quõ ⁊
vvbi miſſa ſit celebꝛanda
NMſa nõ eſt celebꝛãda niſi a ſa
1 cerdote ꝓpter hocſi laycꝰ ex
HMHAI temeritate veſtes ſacras in⸗
dueret.et canonẽ legeret ⁊ vba ↄſecra
tiõis cũ intentiõe ꝓferꝛet nihil ageret.
qꝛ reqrit᷑ oꝛdo ſacerdotalis.vt poſtea
dicet Gedo miſſa nõ eſt celebꝛada niſi
a ſacerdote induto veſtibꝰ as hmõi ſa⸗
cramẽti ⁊ offieij ſolennitatẽ oꝛdinatus
qᷓ;ᷓuis ſine veſtibꝰ ↄficeret.eque bñ.tñ
nõ dẽt ſine veſtibꝰ celebꝛare ne videa
tur eſſe ↄtemptoꝛ ſacroꝝ canonũ vt ha
bet de aſe. dii.jca. Aeſtimẽta. Cercio
miſſaẽ celebꝛãda in eccĩa ↄſecrata niſi
in magna neceſſitate vt poſitis ĩ itine⸗
re ſi eccia defuerit in tẽtoꝛijs celebꝛari
Pmittit᷑.vt habet᷑.de ↄſe. diſ.j.ca.Con
cedimꝰ. Quarto ꝙ ſupꝛa altare vel ſu⸗

pꝛa tabula cõſecrat i qua lapis firmi⸗

ter ſit ↄiunctꝰ celebꝛat᷑.qꝛ eccia funda
ta eſt ſupꝛa firmꝗ petrã.qui lapis ſi mo
tus fueꝛit a ſua capſaperit bñdictio Et
dẽt tlis lapis iteꝝ ſirmari ⁊ conſecrari
de nouo anq; ſuꝑ eũ celebꝛet᷑ Añ in coõ

cilio cribꝛimẽeſi ſtatutũ habet᷑ ſitabula

altaris cõſecrata ceteraq; miſteria ad
OJ”JMƷM

Liber

Aluð officiũ ꝑtinẽtia affuerint miſſarũ
ſolennia celebꝛare ↄcedimꝰ: vt patz de
2le. diſ. ·. Bitabula. Motandũu ẽ hic in⸗
cidẽtaliter ꝙ vſus altaris in veterite⸗
ſtamẽto ſinnpſit iniciñ. vt legit. Geñ· ix
vbi dꝛ. Edificauit noe altare dño ⁊ tol
lens ð cũctis pecoꝛibꝰ et volucribus
mundis / obtulit holocauſta ſuꝑ altare
oↄñno.qui noe pꝛimũ ritũ altaris exhibu
it. poſt hoc abꝛaã vſum in oblatiõe al⸗
taris habuit.poſt hoc tꝑs legis moſay
ce ritꝰ legalis multũ altaris indiguit. ⁊
8: altare qſ alta ara. tũ rõe ſitus q; e
eleuatũ ſupꝛa terꝛã.tũ pter ſacrificium
qð ĩ altari offert᷑:q; ſuꝑ altare cõſecra
tur coꝛpꝰ ⁊ ſunguis xpi.qð ẽ altiſſumũ
ſacrificiũ. Et ſic ðꝛ ara ab ardoꝛe qꝛ ĩ le
ge antiqua holocauſta ↄcremebant᷑ in
altari Quĩto miſſa celebꝛari dʒa ſacer
dote nõ irꝛegulari. nõ excõmunicato ·
aut alias pꝛepedito.qᷓ;uis ita ſit. ꝙ ſa⸗

cerdvos ſi ſit hereticꝰ. ſciſmaticꝰ.excom

municatꝰ: irꝛegularis. vel ſuſpenſus.
dummõ ſeruat foꝛmã vboꝝ et intentio
nem ↄficiẽdi habeat eque bene ↄficit.
Hec tñ ↄdictio axpoĩtaẽ ꝓpter cautelã
Gexto miſſa eſt celebꝛãda cũ lumĩe ac
cenſo.ſine em̃ igne ſacrificari nõ dʒ · iux
illud Leui. vj. Ignis ĩ altari meo ſp ar
debit. lumẽ illud fidẽ ppli deſignat qñ

dẽt eẽ abſconſa ſub modio / ſ poſita ſu⸗

pꝛa cadelabꝝ. vt ingred iẽtes vnit atẽ

eccĩe videãt oꝑa ex fide relucẽtia ⁊ cla

rificent preʒ qͥ celis eſt. Beptimo a ſa
cerdote calceato miſſa debet celebꝛari

WNMec odictio eſt honeſtatis nõ tñ neceſ

ſitatis. Uñ not andu. ꝙ religioſus ßᷣm
ſui ꝓfeſſiõis oꝛdinẽ diſcalceatus. ſi ince
dat miſſam celebꝛaturꝰ calceat ſe ex p⸗
cepto apli ad Eph. vlt. dicẽtis. Gtate
calceati pedes ĩ prepꝑatiõe euãgelij pa
cis. Calcei fiũt de pellibꝰ moꝛtuoꝝ qia⸗

liumet calcat hõ cũ his terꝛam.⁊ ſun
clauſi de ſubtus ⁊ aꝑti deſuꝑ ꝑ qð delẽ
gnat᷑ ꝙ ſacerdos dẽt eſſe moꝛtu mðo
et coꝛ hr̃e clauſuz ð terꝛenis ⁊ ipᷣa tacqᷓ
lubꝛica calcare et vilipẽdere et coꝛ aꝑ
tum hre. ad int elligẽdũ et ad ipasn
du ⁊ ad deſiverandũ celeſtia Hctauo
ſacerdos dʒ celebꝛare miſſam ſuꝑ glta⸗
re adminꝰ duobꝰ pãnis tecto / vt vult
Ray. Mono miſſa dẽt celebꝛari ĩ die et
añ meridiẽ. de quo dicet᷑ infra xiiij · ca⸗
hy tractatꝰ Becimo adminꝰ vno pñte
debet miſſaz celebꝛare ſi aliquo mõ eũ
hr̃e pt. vt dicit glo. ſux ca. Hec
de 2ↄe. dil. j. Di vo nemo reſpõderet ſi
bi. vel ſi nemo aſtaret vel ſea olũ vn? ad

huc dicere dẽt. dñs vobiſcũ.et oꝛate ꝓ

me. Quia ſacerdos eſt pſona enumns⸗
et loqᷣtur ad totã eccĩax:et in pſona to⸗

cius eccĩe ſacrificat. Nmmno ßᷣm gloſam

4

vbi ſupꝛa. incluſus miſſam ſolus canta
re põt Moc intellige. vbi clerici copia
non ſuffragatur. alias ſecus eſſet. De
hoc plenius patebit infra circa pꝛumã
ſalutationem ſcʒ dñs vobiſcũ

Capitulũ.iij. De progatiuis
ißius miſie.

NKerogatiua ipᷣꝰ miſſe ex ĩ
p dictis aliqualiter patuerunt
poſſunt tñ adhuc plura alia
aſſignari. Unum eſt quia mſſſa pꝛeimo
achꝛiſto eſt inſtituta. vt patet de oſeẽ.
diſ. ij · ca. Quia coꝛpus.Gecundum qꝛ

ab apoſtolis et a ſanctis patribus. per

indumenta et oꝛnamenta.et cantus.et
geſtus eſt ſe olennizata. quia vt habetur
de conſecra. diſ..ca. Jacobus. Hꝛdo
celebꝛandi miſſam abeato iacobo fra⸗
tre domini et baſilio ceſarienſi epiſco⸗
po inſcriptis eſt redactus. 4

Hec quoq;

—— ——

S

— == —

— =

—
— , 1 —

cii

ſ

no.
10
n
1

Tractatus

Terciũ qʒ ibi ſonant vᷣba diuina ange
gelica⁊ humana Abi em eãtatun pater

noſter. qeſt oo dnica.⁊ vba euangelij

vba ↄſecratõis legũtur. que oĩa ſunt
vba diuina. qꝛ a dño nr̃o ieſu xpᷣo pꝛo

lata ⁊ oꝛdinata. IJlngelica verba ſunt.
Amen. olla. gloꝛia ĩ excelſis ꝛc. Cetera
ſunt humana. Quartũ pᷣrogatiuũ ẽqp
in miſſa audiũtur tria notabilioꝛa yde
omata qᷓ ſunt in mðo ſcʒ hebꝛaicũ.gre

cũj. ⁊ latinũ. De quo dicet᷑ in hiri eley⸗

ſon. Quintũ qe miſſa ta plena eſt miſte
rijs.ſuo mõ ſic mare guttis.⁊ ſol atha⸗

mis ſicut firmamentũ ſtellis ⁊ celũ em

irꝛeũ angelis. Gextũ q; ſacerdotes
in ſolẽnibꝰ eccleſis ⁊ feſtiuitatibꝰhñt
plures mniſtros ad hoc ofliciũ ↄſecra
tos ⁊ oꝛdinatos.ſcʒ dyaconũ.ſubdya⸗
conũ.⁊accollitos. Geptimũ q; ibi eſt

ↄñis celia terꝛe. ſub ſpẽbꝰ panis ⁊ vini

ui poſt ↄſecratiõem offert deo patri.
Petzuc qꝛ nil tam ſalubꝛe⁊ do accep

tabilius eſt ad ſalutẽ viuoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ

ſicut miſſe celebꝛatio.
Capitulũ.iiij. Quare quoti
die miſla celebꝛat cũ tnxpᷣe
tantũ ſemel paſſus ſit.

Dꝛtaſſis ⁊ hec dubitatõ pul
ſat aim. q̃re quotidie miſſ. ce
lebꝛatur. cũ tñ xpᷣc ſemel ſo⸗
lum paſſus ſit. cuiꝰ paſſionis memoꝛia

in miſſa recolit.Et licet hui dubitatio

nis aliq cauſe ſint pus aſſignate.tñ pꝛo
pñti tres cauſe ſpealiter aſſignantur.
Aꝛima qꝛ ſic coꝛpꝰ naturaliter ĩdiget
quotidie nutrimẽto coꝛp oꝛali.ſic ⁊ aĩa

quotidie indiget nutrunẽto ſpũali. ſed
coꝛpus ⁊ ſanguis xpᷣi ſunt nutrimenta
ſpualia anime . vt ſufficiẽter ſuperius
dictum eſt cũ de ſacramẽto eucariſtie

MNuartus.

ageretur ido quotidie offertur. Gcda

cauſa eſt qꝛ ↄtra moꝛbũ quotidianum.

neceſſaria ẽ medicina quotidiana. Dʒ

homo quotidie labitur in pctm̃.ideo

quotidie indiget hoc ſacramẽto ꝓ me⸗
dicina. teſte btõ ambꝛo. ſic dicente. Bi
quoeiẽſcũq; ſanguis xpᷣi in remiſſionẽ

pctõꝝeffunditur. debeo ſemꝑ aceede

re vt lemꝑ mihi petã dimittãt᷑.qͥ ſemꝑ
pecco. ſemꝑq; debeo hr̃e medicinam.
Cui alludit be. Alugꝰ. dicẽs. Quotidie
hec oblatio iterat᷑: licet xpᷣc ſemel ſit
paſſus.qꝛ quotidie peccam.pctĩs ſine
qbus huana ⁊ moꝛtalis ĩfirmitas viue
re nõ põ:.ct qꝛ quotidie labimur.quo
tidie ꝓ nobis xp miſtice immolatur.
Tercia cauſa qꝛ hoc ſacmentũ eſt inſti
tutũ in memoꝛiã paſſiõis dñi Au.xxij.
NHoc facite in mea cõmemoꝛacõeʒ. Et
g quotidie recoꝛdemur paſſionis dñi.
quotidie miſſa celebꝛat Eñ de ſe. dil.
ij. ca. ſemel ðꝛ Bemel xpᷣc moꝛtuꝰ eſt. iu
ſtus ꝓ ĩiiuſtis.⁊ certũ hẽmꝰ ⁊ ſpe immo⸗
bili tenemꝰ.qꝛ iꝗ nõ moꝛit᷑.moꝛs illi vl⸗
tra no dnabit. Tñ ne obliuiſcamur qð
ſemel factũ eſt quotidie fit immolatio
miſſe. tõq; videaꝰ dñm pẽdentẽ ĩcruce

aplin. v. An liceat ſacdoti ĩ aliquo

caſu bis celebꝛare vno die.
lcerdos ẽ qᷓi publica ꝑſona

iõ oꝑtet ꝙ nõ ſolũ ꝓſe.ſʒ et iã
ꝓ alijs celebꝛet.qᷓ ꝓpter ne⸗

ceſſit ate cogẽte. pt pluries vno die ce
lebꝛare · Quilibet g alter homo ĩ vno

die ſolũ ſemel cõmunicet. Tũ ꝓpter pu
ritatẽ paſſionis xpᷣi. Tũ ꝓpter reueren
tiam ſaeramenti. vt in hoc ꝙ ſemel ſu
matur. reuerentia ſacramento exhi/
beatur. Si autem neceſſitas non co⸗
gat. ſufficiat ſacerdoti vnam miſſam

in vno die celebꝛare · quia xpᷣus ſemel

e .

——= SS
”ƷMẽ DUD

õ 2 „*

paſſus eſt. et tũc totũ mundũ revemit⸗
vt dꝛ de Zeſe. diſ ij. ca. Gufficit. Mam

nõ modica res eſt vnam miſſam face⸗

re et valge felix eſt. qui vnã miſſam di
gne põt celebꝛare.vt patʒ de oſe ·dil.ij⸗
ca. Mon modica. Bunt tñ ſex caſus in

quibus ſacerdos licite vna die p̃t bis

celebꝛare. Pꝛimus caſus / in die natal
dni. immo ter vt infra dicet Becũdus
caſus ſi funus eſt pns tũc põt vnã miſ

ſam de die/ alteram pꝛo defunctis ce⸗

lebꝛare ſic ꝙ illam de die pꝛiꝰ celebꝛet

et poſtea ꝓ defunctis. VUnde de ↄſec⸗

dil. ij. ca. Mon modica dꝛ. Quioamtũ
vnãa pꝛo defunctis faciũt.alterã de die
ſi neceſſe ſit. Ex iſto videt᷑ ſequi pꝛout
dicit dñs wilhemꝰ.qꝙ qui vnã celebꝛat
de feſto / alterã pꝛo aniuerſario abſq;
funere pñti moꝛtaliter peccat. ſi facit
in locis in quibꝰ pꝛohibitũ eſt. Bi aut
nõ eſt inhibitum ⁊ ſi nõ facit hoc ꝓpter
cupiditatẽ.ſed ꝓpter euitare ſcandalũ
qꝛ: foꝛte ãniuerſariũ alicuiꝰ notabilis
occurꝛit.et ſcandaliʒarent᷑ foꝛte amici

eius ſi qniuerſarium nõ faceret. vel ex
alia neceſſaria cauſa nõ peccat Zerciꝰ
ꝓpter neceſſitatẽ ꝑegrinoꝝ cõmeantiũ

20 limina vel reliquias ſanctoꝝ in die
ſolenni illoꝝ ſanctoꝝ.vl in dedicatioe
eccleſie.ſi non poſſunt om̃es eadẽ ho⸗
ra ao eccleſiam cõuenire. põt bis cele
bꝛare.ne populum pꝛiuet deuotione‚

iterũ põt bis celebꝛare. Quintꝰ ꝓpter

aouentũ pꝛincipis vel magne ꝑſone

põt bis geelnare. excns pter ne⸗

ceſſitatem nuptiaꝝ.cu tempꝰ nupciaꝝ
labitur ſi neceſſe eſt põt bis celabꝛare.
Nerſus. Unus dies miſſam tantũmõ
poſtulat vnã Excipit̃ functus.neceſſi⸗
tascum ꝑegrinus. Infirmus cõmeãs

dmi natalis ⁊ hoſpes Et mulier nubẽa

Haꝛimus.

dem. Matalis nuptus functus eger ꝑe
grinus. HMoſpes ſi fuerit miſſam licite

duplicabis. Ader nulla aũt neceſſitatẽ

vltra duas miſſas celebꝛabit pᷣterqᷓ

die natalis domini.ĩ qua licite poterit
tres celebꝛare. Verſus Tres vult na⸗

talis niſi binas cetera querũt. Qui vᷣo
pꝛo pecunijs.ex cupiditate vel adula⸗

ciõibus ſeculariũ vna die pᷣſumit plu⸗

res miſſas facere grauiter peccat. nec

eſtimo eũ euadere eſtimatiõem. intelli
a nõ peniteat.qð ptʒ de ↄſe. diſij. c.
Mon modica. Beo quare in die nata⸗
lis dñitres miſſas ab vno ſacerdote li
citũ ſit celebꝛare.eſt ſciendũ.ꝙ hoc fit
Ipter certũ miſteriũ. QAm̃ ꝑillas tres
miſſas repᷣſentat᷑ triplex ſtatus ſcʒ ſta⸗

tus ante legem ſub lege.et ſtatus gre.

lla miſſa que cantat in nocte ſigniſi⸗
cat ſtatũ ante legem.qñ hoĩes erant in
tenebꝛis. VUnde in illa miſſa legit ꝓphe
cia.populus genciũ qui ambulabat in
tenebꝛis vidit lucẽ magnã. Secund
miſſa que dꝛ in auroꝛa/ſignificat tꝑus
ſub lege in quo iam incipiebãt aliqua⸗
liter ↄgnoſcere xpᷣm/ꝓpter dicta legis
et ꝓphetaꝝ. ſed no plene.et ideo canta
tur inter diẽ et noctẽ. Cercia miſſa dꝛ
in die et ſignificat tꝑs gratie id eſt pns
tꝑs.Et de officiũ miſſe. Puer natꝰ eſt
nobis. Et hoc intelligi põt velſe cirijin
his verſibus. Tres in natali miſſe pñt
celebꝛari. Quarũ pꝛima ſacram xp̃ᷣi
ſignat genituram. ↄlltera venturi deſi
gnat gaudia xpᷣiercia iã factũ vt lex
foꝛe facta dſignat. Etiã ille tres miſſe

Apter aliud miſterium celebꝛantur. ſcʒ

Ipter triplicẽ xpᷣigeneratiõem et nati
uitatẽ. Quonia pꝛima miſſa ſignificat
generationem chꝛiſti/qua genitus eſt

4 —

Tofficiũ ca

— –S= —

—— — — —

.,,, ——————— —— —

— — —

.
nn
rin

Tactaens

nt Dñs dixit ad me. et graduale Te⸗
cum pꝛincipin.⁊ cõmunio In ſplendo
ribus ſanctoꝝ:que omnia din un
iſtam eternã generat õem.qꝛ iſta gene⸗
ratio eſt impſcrutabilis et inenarꝛabi⸗
lis.ſci ꝙ dicit Vſai Generatiõem eiꝰ

quis enarꝛabit. Idcirco miſſa illã ge⸗
neratiõeʒ repᷣſentans in nocte celebꝛa
tur. Secunda miſſa ſigniſicat genera⸗
tiõem et natiuitatem xpᷣi ſpualem qua
naſcitur in coꝛdibꝰ fidelium ꝓ graciã.
Vnñ cantat᷑ officiũ Lux fulgebit hodie
Tercia miſſa ſigniſicat generatiõeʒ et
natiuitatẽ xpᷣitꝑalem qᷓ natꝰ ẽ de vᷣgie
ꝛmaria Vñ cantat᷑ officiũ Duer natus
eſt nobis.Et eſt notandũ pꝛo cautela.
ꝙ ſacerdos volẽs bis celebꝛare vno
die non debet ſumere ablutioem cali⸗
cis in pꝛima miſſa.quia alias ſacramẽ⸗
tum. in ſecunda miſſa nõ ſumeret ieiu⸗
nus. ſed poteſt iſtam dare puero mo.

vlpoteſt ſeruare eandem/quouſq; eu⸗

ccriſtiam in ſecunda miſſa ſumpſerit et
tũc iſtam ablutiõem cum ſecũda ſunul

ſumere poteſt IJIdem faciat ſiter cele⸗

— — — ——

bꝛat vel celebꝛare intendat vt in die

natalis domimi⸗

apitulũ. vj. aln miſſa boni.tu

ſacerdotis melioꝛ ſit qᷓ; miſſa
mali ſacerdotis

Emiſſa poſſumus loqui dus
pliciter. Uno modo quo ad
id qʒð eſteſſenciale miſſe/ſeu

ſunt eque bone cum in om̃ibus miſſ

ſit idem xpᷣc.et ioẽ coꝛpus xpᷣi c

*
„ 1r

qᷓntum ad opus operatu/ſcʒ coꝛpus
xpᷣi / qʒ in miſſa conficit᷑ et ſic oẽs miſſe
atur. llio mõ poſſumus loqui de miſſa
qntum ad id qð eſt annexũ ſacramẽto

AQuartus

— .— 8

miſſe. vel quantůͦ ao opus operantis

et ſic qꝛ nõ ſolum miſſa efficatiã habet
ab opꝑe operato.ſed etiã ex oꝑe operã

te ideo ceteris paribus melius eſt au⸗

dire miſſam boni ſacerdotis q; maliſiẽ

in menſa coꝛꝑali eundem cibũ iocundi
us ſumimus a miniſtro mũdo.q; ab in
mundo Altt amẽ ſacramentũ coꝛpoꝛis
xpᷣi nec melius dicet᷑ ꝓpter bonũ ſacer
dotem ſicut nec deteriꝰ ꝓpter malum
ſacerdotem.qꝛ nõ immerito cõſiciẽtes
ſed ĩ virtute ꝑficitur creatoꝛis.verſus
Vim ſacramenti nõ mutat vita miſtri
Sicut deterius nõſit ꝑ deterioꝛem:ſic
nõfit melius ꝑ pᷣſ biterũ melioꝛem.
