etiam ĩ hoc vnitas eſſentie diuinitatis.
ↄtra quod erꝛant arriani.qui diuerſas
in trinit ate ſubſtãtias aſſerunt.ↄtra il⸗
lud eſt quod domiꝰ dicit.ego et pater

vnũ ſumus. Gequitur patrẽ omnipotẽ

tem.vbi ponuntur ea que ꝑtinẽt ad ꝑ⸗
ſonan trinitatẽ. Et diuiditur itres ꝑ⸗
tes. Quia pꝛimo ponũtur ea que per⸗
tinent ad perſona patris Ocdo ꝗᷓ ꝑti⸗
nent ad perſonã filij.ibi.et in vnũ dñm
ieſimn xpᷣm. Tertio que pertinẽt ad ſpi
ritũ ſanctum ibi et ĩ ſpiritũ ſanctũ do

Mona de eccleſia catholica: ibiẽt vnã

Secundus

minum. Pꝛima aohuc in vuas: Quia
pꝛimo ponitur quod ꝑtinet ad patrem
ĩſe. Scðo qð pertinet ad ipſum per re
ſpectum ad creaturas.ibi factoꝛeʒ celi
x illis ergo ꝑticulis colligitur.ꝙ tres
ſunt ꝑſone in viuinitate.Contra qð er
rant ſabelliani.qui aſſerũt vnã ꝑſonam
pr̃is etfilij ⁊ ſpũſſancti.HNanc ꝑſonarũ
diſtictõʒ innuit pſalmiſta.cũ dicit. Be⸗
dicat nos deus.deꝰ nr ⁊ benedicat nos

deꝰ. Dicit Peuno b enedicat nos deus

ſup: pr̃ ⁊ſub ſcʒ
us qui ſignanter dꝛ noſter ratioe aſſum
te humanitatis quia caro ⁊ fraternr ẽ

T addit benedicat nos deꝰ ſupple ſpũns

ſanctus.Et ðꝛ notanter oĩpotẽtẽ.quia
omnia que vult poteſt.eo ꝙ non eſtim
Pnr apuo deũ omne verbũ. luce. i⸗

Vontra hoc errant phi gẽtiles vt ariſ⸗
totiles ⁊ ſin ſequaces negantes deũ eſſe

infiniti vigoꝛis. Et ꝙꝙ nõ poſſit aliqd ꝓ⸗
ducere ex nihilo. Gcdo dicit factoꝛẽ ce

li terre per hoc ↄfundũt᷑ heretici qui

alium celi aliũ terꝛe aſſerũt creatoꝛem
vnũ coꝛpoꝛalem aliũ ſpiritualẽ. Cõtra
quos moyſes dicit gen.i. In pꝛincipio
creauit deꝰ celũ ⁊ terꝛã.Et iohis.i.Dĩa
per ipᷣm facta ſunt.Et ſpetialiter archi⸗
machyaci menandꝛini.qui vniuerſita
tẽ mũdialẽ oꝑaãgeloꝝ eẽ defendũt Cõ
tra quos ðꝛ in põ. Initio tu dñe terꝛaʒ

fundaſti et opera manuũ tuaꝝ ſunt celi.

Et ſubdit᷑ Et ĩuiſibiliũ oĩm qð ẽ ↄtraer
roꝛẽ manicheoꝝ.qͥ ſpũᷣalia dicũt eẽ cre
ata a bono pꝛimo pꝛicipio.⁊coꝛpoꝛalia
ſeu tpalia dicũt eſſe creata a malo pꝛici

—

pio. Cõfutat᷑ ĩ hoc etiã eꝛroꝛ auicẽne.q̃

ſicut recitat: auerꝛoys cõmentatoꝛ ſuꝑ

xij. methaphiſice:voluit ꝙ pꝛima ĩtel⸗
ligentia crearet ſecundam. et ſecunda

tertiam.et ſic deinceps. Sequitur. Et
in vm dominum noſtrumieſum xpᷣm.

1 *

—

iũgit deꝰ noſter ſcʒ deꝰ fili

£

Abi ponuntur ea que ꝑtinẽt ad perſo

nam filij. Et diuiditur in duas partes.
Nuia pꝛimo ponũtur ea que pertinẽt
ad filij diuinitatem. Becundo ea qᷓ per
tinent ad filij humanitatẽ: Ibi qͥ ꝓpter
nos homines. Quantũ ad diuinitatẽ
dic. Et ĩ vnũ dñm Hic expmit᷑ ſecũdꝰ
fidei articulus qui eſt de media pſona
in trinitate. ſeʒ ieſu qui interpᷣtatſal⸗
uator.mat.j. Ipe em̃ ſaluũ faciet popu
lum ſuũ a peccatis eoꝝ. Et eſt xpᷣs qui ĩ
terpꝛetatur vnctus. Ipſe em̃ e vnctꝰ
oleo leticie pꝛe cõſoꝛtibꝰ ſuis.ps.xliiij:.
Et ẽ filius dei patris ſᷣm illð dauid ps:
ij. Filius meus es tu ego hodie genui
te.Et eſt dominus noſter qui nos crea

uit. et nos ſuo ſanguiĩe lauit.apoc̃.i.d

quem dominũ deus pater ſic loquitur
ps.cix.dixit domĩꝰ domino meo ſede a
dextris meis. Mic eſt ſilius vnigenitꝰ
quia in dĩnitate nõ ſunt pluresfilij ſᷣm
generationem.Et ergo dicitur in vnũ
quod eſt contra dicẽtes ꝙxpᷣs erat.du
plex ꝑſona.cũ tamen athanaſius dicat
ꝙſicut anima ratiõalis et caro vnus ẽ
nomo. Ita deus et homo vnus ẽ xpᷣs
Et dicitur dominũ ↄtra illos qui dixe⸗
rüũt ypᷣm eſſe puꝝ hominẽ.quia dñatio
ad diuinitatẽ pertinet. Sequitur. Fi
lium dei vnigenitũ.qð eſt ↄtra iudeos
negãtes eũ eẽ ſaluatoꝛẽ ⁊ filiũ di Et eti
am cõtra illos qui dixerunt eũ nõ ema
naſſe ꝑ modum oꝛiginis a patre.Et ad
ditur vngenitum. quod eſt ↄtra fonti⸗
nũ qui dixit xpᷣm non eſſe filium deiali
ter qᷓ; ſicut alij boni viri qui ſunt filij di
per adoptiõem.Et etiam contra mani
cheos qui poſuerunt plures filios in di
linis⸗ Geſuicun Er ex patre natũ an⸗
te omĩa ſecula.xpᷣs em̃ filius dei ex pa⸗
tre ẽ genitus. Et ẽ filius ſeom genera⸗
tionemet ꝑticppationemeſſentie. ¶õ

Secundus
tra quod crediderunt boneſyaci et bo
niſaciy qui xpᷣmſiliũ dei adoptiuũ⁊ nõ
Pꝛium aſſerut. Et eſt genitus ſilius dei

ex patre ante omnia ſecula. Quoo dici

tur ꝓpter arrianos.qui dicunt filiũ dei
non eſſe coeternũ priſic arguẽtes.Gi
Fruruse⸗ pr̃e.ergo poſterioꝛ eſt pr̃e
TCoõtra quos ait beatꝰ augꝰ.vi.de tri.
Statim cũ ignis ẽ naſcit᷑ eiꝰ ſplẽdoꝛ.⁊
tñ ſplendoꝛ ignis nõ eſt poſterioꝛ igne
Et dato pꝛo poſſibili ꝓignis fuiſſet ab
eterno.etiã ſplendoꝛ eiꝰ fuiſſet ab eter
no. Kt ſi pes ab eterno ſtetiſſet ĩ pulue
re tunc etiã veſtigium pedis fuiſſet ab
eterno. qᷓ;uis tñ veſtigiũ haberet eẽ a
pede. Sic ⁊ in diuinis. quis filiꝰ ſit ge⸗
nitus a patre tñ eque bene eſt coeternꝰ

patri. Gequitur: Deum de deo Moc

dicitur contra hereticos qui xpᷣmtm̃
hoĩem aſſerebãt ſicut carpocriſianiEt
contra alios qui arguebat: Si genitꝰ
eſce tũc creatura eſt ⁊ nõ deus.Et addit

lumẽ de lumĩe.ad oſtẽdẽdũ ſiliũ eſſe ge⸗

nitum a pr̃e ſine ſubſtantie paterne di⸗
minutione. Pater em̃ generando ſiliũ
totãꝗ ſubſtãtiã ſibi dedit ſine diminuti⸗/
one et ſine diuiſione.et tñ totã ſubſtãti

am ſibi retinuit ſine diminutõe ſicut lu

mẽ a lumine accenditur abſq; alterius
lummis defectu.Et ſubiungit Heum
verũ de deo vero:Quia ſine alteratio⸗
ne ſine traſmutatõe ac ſine fictione ve⸗
rus deus de vero deo naſcit. Et quia
arrius dixit ipᷣm eſſe factumſicut aliam

creaturam. ↄtra hoc addit᷑. Genitũ nõ

factũ. Iẽ qᷣa dixit.ꝙ nõ ſit vna natura
cũ pꝛe iõ addit᷑ Cõſubſtatialẽ pri.i vĩꝰ
ſubſtatie ſeu eẽntie cũ pr̃e.⁊ ſubiũgit᷑ ꝑ

ʒ oĩa fcta ſunt. Juxta illd io:·. Mia p⸗

ipm feta ſunt qoẽ ↄtraillos qñ poſuer̃t
eũ eẽ creatoꝛẽ.· Sic gptʒ ꝙ crdere dẽ
Epe ſit vnigeitus et verus dei filius

eh
10
Sdei
dici
üdei
sBi
ſepte
etn.
doꝛ 7
gne
ſſarad
err
tinle
ſerp
ræ
nenp
he
W
nt
Gigene
frwol
jeſege⸗
ernedi⸗
cdoflii
Gminuti

N

küſdſ

eeſortl
eens
nro⸗
none ve⸗
frquu
nralum
itünd
d
hfün
ſbiin⸗
ahup
iniert
eede
Neflis

Tractatus

Et q fuit enmn patre eternaſiter. ⁊ vni
us nature et ſubſtãtie cũ patre.alia tñ
nos homines. Illa ẽ tercia ꝑticula ĩ q̃
ponũtur ꝑtinẽtia ad hum ꝛtatẽ chꝛiſti
Abi quĩq; declarantur. Pruno incar
natõis miſteriũ cij dicit᷑. Qui pꝛopter
nos homines ꝛc: Gcdo paſſio ibi.Cru⸗
ciſixus Tertio reſurꝛectõ ibi.Et reſur

rexit. Quarto aſcenſio ibi aſcendit ĩce

lum. Quĩto aduentus ad iudicimm ibi
Et iten vẽturus eſt cũ gloꝛia. Adꝛĩo

igit᷑ agitur de incarnatione xpᷣi vbi qᷓ;

tuoꝛ tãgit ↄcurꝛentia ad incarnationẽ

Mꝛimo cauſam finalẽ. ⁊ hanc duplice,ʒ

quia pꝛopter nos homines et pꝛopter
noſtram ſalutẽ: Ocdo ponit modũ et
foꝛmã ibi deſcẽdit de celis.Tercio po⸗
nit cauſam efficientẽ ibi. de ſpiritu ſan
ceo Quarto ponit cauſim mateꝛialem
ibi ex maria virgine. Sequitur et ho⸗
mo factꝰ eſt. ſupple nõ confuſiõe ſubſtã⸗
tie aut tranſnutatione ſed humanita⸗
tẽ aſſumẽdo ad vnitatẽ perſone.Et iõ

credere debemꝰ. non ſolũ xpᷣm filiũ di

imo eiꝰ incarnationẽ. Vñ ⁊ iohes pꝰ⸗
qᷓ; dixerat de verbo dei multa ſubtilia
⁊ardua ↄſequẽter inſmnuat nobis eius
incarnatõʒ dicẽs.Et verbũ caro factũ

ẽ.et habitauit in nobis. Dicit ergo. ꝓ

ipſe filiꝰ Zi vnigenitꝰ pꝛopter noſtram
glutẽ deſcendit de celis Unð iohĩs iij
dicitur. Bic deꝰ dilexit mũdũ vt filiũ
ſuũ vnigenitũ varet. Et augꝰ dicit. Bi

deus peccatoꝛes nõ dilexiſſet. de celis
ad liberandũ eos nõ deſcendiſſet. De
iſto deſcẽſu dicitur in ps. Inclinauit ce

los ⁊ deſcẽdit. Iſtũ deſcẽſuʒ ſuſpirãdo

petijt yſa.xliiij. ca dicẽs Otinã dirũpe

res celos ⁊ deſcẽderes.t incarnatꝰ ẽ

de ſpiritu ſancto.iuxtaillo lucen. SGpi

perſona a patre. Gequitur. Qui ꝓpter

altiſſimi obumbꝛabit tibi. Et licet tota
trinitas fuerit ncarnationẽ xpᷣi opera

ta attribuitur t amẽ ſpetialiter ſpui ſan

cto.quia incarnatio eſc opꝰ caritatis ⁊
donũ largitatis.Et qꝛ ſpiritꝰ ſanctꝰ eſt
donũ et amoꝛ. et nexus patris et filij
ido ſibi attribuitur.Et nota ꝙ ly ð qñ
q; ſignificat cauſam materialem vt i
chꝛutus natus eſt de virgine. Quãdo⸗
q; circũſtantiam cauſe efficiẽtis.vt hic
æincarnatus eſt de ſpiritu ſancto.Qñ
q; ydemptitatem ſubſtãtie vt cũ dicit᷑
deum de vco. Quãdoq; tranſubſtãtia
tionẽ vt cum dicitur coꝛpꝰxpᷣi fit ð pa
ne. Subditur ex maria virgine hocẽ
ↄtra valentinianos.qui dixerũt xpᷣm
nihil coꝛpoꝛis ex maria virgĩe ſumpſiſ⸗
ſe. ſed tanq;ᷓ ꝑ fiſtulam trãſiuiſſe. Etiam

eſt ↄtra illos qui dixerũt ꝙ; beata vᷣgo
Eelt q 2 g

pꝰea plures genuit filios.Et iõ ſpũſſan
cti infoꝛmatione deuotio vulgarium
picit.ex maria ꝑpetua virgĩe.vbi nos

dicimus ex maria vgine Et implicite ĩ

telligimus vᷣginis ꝑpetuitatem.Et hoc
ꝓphetiʒauit yſa.dicens.Ccce vᷣgo cõcis
piet ⁊ pariet filium.yſa.vij . Erubeſcat
ergo infelix iudeus · qui dicit xpᷣm ex io

ſeph ſemine eſſe natũ. Ft quia arrius ⁊

appollinaris dicũt. ꝙ licz chꝛiſt? fuit v⸗
bũu dei ⁊ virginis filiꝰ.nõ tñ habuit ve⸗
rã aĩam.ſed loco anime fuit in eo diuini
tas.qð ẽ ↄtra euãgeliũ mat.xxvi.Tri⸗
ſtis ẽ aia mea vſq; ad moꝛtẽ.Et ad hoc

deſtruenoum additur. Ft homo foctus
eſt. Nomo enimex coꝛpoꝛe et amma ex
neceſſitate cõſtituitur. Jdẽ etiamẽ eõ

tra manicheos qui dicũt.chꝛiſtũ nõ aſ⸗
ſimpſiſſe carnẽ verã ſeo fantaſticã. Et
hoc ẽ falſum qͥa nõ decʒ doctoꝛẽ verita
tis aliq; hre falſitatẽ ꝓpter hoc dixit di

ſciplis lu xxiij galpate ⁊ viote mo? me⸗

as ⁊peds meos q; ſpuũs carnẽ voſſañ hʒ
M i ij

Liber.

Et quando hoc cantatnr. tunc gẽnua
flectũtur a populo ob reuerentiam do
minice ĩncarnationis. Et cum dicitur
crucifixus etiam pꝛo nobis.tũc cũ pol
lice crux foꝛmatur.et oſculatur alt are
ob reuerẽtiam paſſionis dominice. Et
in hoc orticulo de paſſione xpᷣi uatu⸗
oꝛtangũtur ex ꝑte paſſionis. Idꝛimo
cangit paſſionis actũ cum dicit.cruci⸗
fixus id eſt cruci affixus. Hoc dicit̃cõ⸗
tra baſilianos.qͥ xpᷣm paſſum abnegãt
Et ↄtra manicheos ·q ſicut dicunt chꝛi
ſtum habuiſſe coꝛpus fantaſticum: ita
paſſionem veram nõ habuiſſe. Contra
quos ðꝛ in ps.xxi: Foderũt manꝰ me
as et pedes meos:t yſa.liij. VUere lan
guoꝛes noſtros ipſe poꝛtanit. Secun⸗
do tãgit paſſionis obiectum ſiue illos
Pꝛo quibus eſt paſſus.cum dicitur.eci
am pꝛo nobis. VUnde ad philip̃: ij. dici⸗
tur: xpᷣe ſemel moꝛtuus ẽ pꝛo peccatis
noſtris Et yſai.liij. Ipſe vulneratꝰ eſt
Pꝛopter mmiqͥtates noſtras.CTertio de⸗
ſcribit tẽpꝰ paſſionis. cũ dicit᷑ ſub pon
tio pilato. Crucifixus ẽ em tempe pila
tipꝛeſidis. qui dicebatur potius a põ⸗
tia inſula in qua exulauit. Nuarto po⸗
nit ſignum ibi. paſſus ⁊ ſepultus eſt. Et
paſſus additur ↄtra hereticos. qui di⸗

cebant ꝙ xpᷣe nõ vere doluiſſʒ nec paſ

ſus fuiſſz niſi apparẽter. Contra quos
ipſa veritas ait. Triſtis eſt anima mea
vſq; a moꝛtem. Math.xxvi. Vbi oꝛa
uit patrem. ater inquit ſi vis tranſ⸗
fer calicema me. Et factꝰ eſt ſudoꝛ eiꝰ
ſicut gutte ſauguĩs in terram decurrẽ
tis. luce: xxiiij. Et dicitur ſepultꝰ eſt in
quo ſepulcro licet fuerit coꝛpus.ani/⸗
matamẽ fuit ſeparata acoꝛpoꝛe. q̃ ad
inferos deſcẽdit.ſed diuinitas erat iñ
cta cum vtroq;.· quia quidquio verbũ
deiſemel aſſumpſit nucq; dinmnſit. ergo

Secundus⸗

pꝓpoꝛtʒ nos crepere ⁊ dicere nõ ſolũ fi⸗
lij icarnationem ſz paſſionẽ. Quia ſᷣin
gre. nipil nobis naſci ꝓfuiſſet ſi redemi
nõ affuiſſzʒ ⁊ĩ hoc ſimbolo a ſetis patri⸗
bꝰ diſſaẽ hec clauſulamoꝛtuꝰ ẽ.q; nũẽᷓ;
fuit hereſis otra hoc De ſepultura xpᷣ
de yſa: ix. Icm gẽtes pᷣeabũt᷑ ⁊ ſepul
cx eiꝰ erit gloꝛioſum ꝑ hoc qð dicitur⸗
Ipᷣm gẽtes dpᷣcabũt᷑ tãgiteiꝰ diuĩtas
q ſolꝰdeꝰẽ adorãdꝰ. Geo per hoc qð
ðꝛ t erit ſepulcꝝ eiꝰglioſum.tãgit᷑ eiꝰ
humanitas.Ft in hebꝛeo habetur. ⁊ære
quies eius erit gloꝛioſa.quia factaẽr
quies coꝛpoꝛis eius iu ſepulcro. ⁊reqͥ⸗
es anime eius gloꝛioſa fuit in inferno⸗
ſed requies vtriuſq; ſcilicʒ coꝛpoꝛis et
gnime in eternum eſt in celo. Requies
coꝛpoꝛis eius facta eſt gloꝛioſa in ſepl⸗
cro quia coꝛpus eius in ſe nlergvon⸗
coꝛruptũ.iuxta illud pſalmiſt. Qm nõ
dereliques animam meã ĩ inferno.nec
dabis ſanctũ tuum videre coꝛruptio⸗
nẽ. Hoc dauid de ſeipᷣo nõ potuit dice
re. qͥa ipſe vidit coꝛruptionem. Item
facta eſt requies anime eius in inferno
gloꝛioſa.quia ſolus fuit inter moꝛtuos
liber. VUñ pſalmiſta.vita mea in infer/⸗
no aꝓpinquabit. eſtimatus ſum cũ de⸗
ſcendẽtibus in lacum:factus ſum ſicut
homo ſine adiutoꝛio inter moꝛtuos li⸗
ber. Deſcẽdit em̃ſicut homo ĩ infernũ
ſeo ſolus inter moꝛtuos fuit liber. quia
moꝛs illum tenere non potuit. Requi⸗
es anime ꝛ coꝛpoꝛis ſimul iam eſt in reg

no celoꝝ. Jocirco exquo per ſepultu⸗

ram intelligitur requies xpᷣi. et quia aĩ
ma requieſcente in inferno coꝛpus eiꝰ
requieuit ĩ ſepulcro.idcirco articulus
de deſcenſu xp̃i ad inferos ſub iſto po⸗

teſt cõprehẽdi. Geqt articulꝰde reſur
ꝛectõe vbi duo facit.pꝛĩo ponit᷑ reſur⸗
tõis actus. Ocdo reſurꝛectioĩs tꝑꝰ ibi

4
ſſ
tur
tn
ſeu
n
lenn

WVr

ſn

gomnh
meno⸗
portzet
eqnies
nſeot⸗
onn
D
ſſerno
wmnpro⸗
oturoice
Fem
inſerno
morvos
zminier/
ſuncide⸗
sſumſar
wwerwosl⸗
iineni
rgi
ſequi⸗
ſtinreg
epultu⸗
tqrias
aprseß
Mticls
bnopo/
Ppefeſur
ninſr,

Tractatus

Tercia die. Et ergo dicit· Et reſurꝛex
it. ſutple ꝓpꝛia virtute.Vnde ð ſe dicit
in põ Ego doꝛmiui⁊ ſopoꝛatus ſum.⁊
exurrexi.Et pater dicit ad filiũ.in pẽ

Exurge gloꝛia mea.exurge pſalterium

meumet cithara. Filius reſpondet.ex

urgã diluculo.Et nota licet multos in
uenimus reſurrexiſſe. ſicutlaʒarũ filiũ

vidue.filium archiſynagoge.tñ xpᷣi re⸗
ſurꝛectio ab iſtis differt: ꝛimo ratio

ne vᷣtuoſitatis qͥa.ꝓpᷣa ſurrexit vtute ·
iohĩs.i. Doteſtatem habeo ponẽdi aiꝰ
mam meã et iteꝝ aſſumẽdi ea. ARlij aut
xpᷣi reſurrexerunt virtute vel ad pꝛe-⸗
ces eiꝰ Scdo rõe vite ⁊ imoꝛtalitatis.

quia alij reſurrexerunt ad vitãmoꝛtal
xpᷣc ãt ad ĩmoꝛtalẽ. Vñ ad ro.vi. Rpᷣc
reſurgens ex moꝛtuis iam nõ moꝛitur

ertio ratiõe cauſalitatis quia reſur
rctio ſua eſt cauſa noſtre reſurrectõöis
i.ad coꝝ.xv. Si xpc reſurꝛexit ⁊ nos

reſurgemus.Quarto ratione tẽpoꝛis
⁊pꝛimitatis.quia reſurrectio alioꝛum

Iifſertur vſq; in finem mundi.ipſe aũt
die tercia reſurꝛexit.Et aſcẽdit in celũ

iſte eſt articulus de aſcẽſione. Vbi oſtẽ

ditur pꝛimo actus virtuoſus.qꝛ aſcen

dit in celũ virtute ꝓpꝛia. Nemo em̃ aſ⸗

cendit in celum ſtʒ virtute ꝓpa niſi filiꝰ

homis qui deſcendit de celo.iohĩs ·iij⸗

Et actuũ.i ðꝛ. Et videntibꝰ illis eleua⸗

tus eſt iucelum: Scdo oſtenditur ſitꝰ
gloꝛioſus cum dicitur: Gedʒz ao dexte

ram patris.qð nõ eſt ĩtelligendũ qua

ſi pater habeat manũ dexteram vel ſi
niſtram quia hoc eſt hereſis antropo
foꝛmitanoꝝ: Sʒ quio ꝑ dexterãſigm⸗
ficatur dictum eſt ĩ expoſitione gloꝛa
in excelſis.Et poteſt hic dextera ſumi⸗
pꝛo equalitate. quia ſicut ſiniſtraĩ ſaẽ
ſeriptura ſumitur pꝛo aduerſis ⁊ malis
ita dextera pꝛo bonis ⁊ pꝛoſperis.Vñ

Secũdꝰ
ſenſuseſt ſedet ad dexteramdei patris

idẽ eadẽ pꝛoſperitateẽ ſibi ſimilis ſeu-
ęqualis. Contra hunc articulũ errauit

celentianꝰ:qui negat xpᷣm ſᷣm carnem
ſedere ad dexterã patris. ſʒ dicit ꝙ eã
exuit ⁊ĩ ſolem poſuit. Contra qð dici –c
marci vltimo. Hominus quidem ieſus
pꝰq; locutus ẽ eis aſſumptus ẽ in celũ
ſedet ad dexteram patris.Et mathi⸗

xvi. ammodo videbitis ſiliũ homĩs ſez

— „

dẽtẽ a dexteris vᷣtutis di: ⁊ veniẽtẽ in
nubibus celi. Et ergo ſubditur. Et itez
venturus ẽ iudicare. Abiponit quiq
Mꝛimo aouẽtũ:cũ dicit vẽturꝰ ẽ. Se
cundo modumibi. cũ gloꝛia.luce. xxi.
Tũc videbũt filium hominis cũ ptate
magna et maieſtate.Tercio actũ.cũ dðꝛ
iudicare.vnð pſal. Juſticia ⁊iudicium
pᷣparatio ſedis eius. Quarto obiectũ
quia viuos ⁊ moꝛtuos. Et de hijs dici.
tur actuũ i. Viri galilei quid ſtatis aſpi
ciẽtes iu celũ.hicieſus qui aſſumptus ẽ
in celum a vobis ſic veniet.Et eccleſia
cauit. Diſtrictus rediet arbiter omniũ
qui mitis modo tranſit. Sicut em̃ pꝛi⸗
mus aduẽtus videlicet ĩ carnẽ fuit cũ
humllitate.ita ſecundus aduẽtus eiꝰ vi
velicet ad iudiciũ erit cum gloꝛia⁊ ma⸗
ieſtate.Et licetiudicet auctoꝛitate diui⸗/
nitatis.tamẽ iudicabit ĩ humanitate ĩ q̃
iudicatus eſt. Et quia iniuſte iudicatus

eſt ido iuſte iudicabit viuos et moꝛtu

os. Mer viuos intelliguntur boni ad
regnum celoꝝ pꝛedeſtinati.ſeo ꝑ moꝛ⸗
tuos intelligũt᷑ iſti qui in peccato moꝛ
tali ſine penitentia defuncti ſunt. Quĩ

to tangit iudicis ſtatum cum dicit. C¶u

ius regni non erit ſinis. Unde danie⸗
lis vij. Doteſtas eius poteſtas eter⸗
na.et regnum ipſius non coꝛrupetur.

Ec illd or ↄtra luciferianos hereticos

iij. i⸗

Ziber.

qui dicunt ꝙ poſt iudiciũ filius di reg⸗
nabit mille annos et poſtea regnũ ſuũ
ceſſabit.⁊lucifer regnare ĩcipiet. Ge⸗/

quitur articulłꝰde ſpiritu ſancto.ĩ quo

ponunt᷑ ea que ꝑtinent ad ꝑſonã ſpũs
ſancti.qui eſt tercia ꝑſona in diuinis
De qua dixit moyſes. Gpiritus domi
ni ferebatur ſuper aquas. Vbi pꝛimo
cõfitemur eius perſonalẽ ꝓpꝛietatẽ cũ
dicimꝰ ſpi ſanctum. Gcdo eius impe
rialem poteſtatem cõtra macedonos
dicentes ſpm̃ ſanctum eſſe creaturam
contra quos dicitur.ij:ad coꝝ.iij. Spi
ritus eſt deus.Et ido ↄtra hoc dicimꝰ
hic dñm. quia licet ſunt miti alij ſpiri/⸗
tus ſancti ſcilicet angeli omẽs tñ ſunt
qminiſtratoꝛij ſpiritus. vtdicit᷑ ad he

bꝛe. ſed iſte nõ eſt miniſter nõ ſeruꝰ ſed

dominus: Tertio eius vitalem opera⸗
tionem viuificantem.⁊ hoc eſt ↄtra il⸗

los qui dicebant ꝙ ſpiritus ſanctꝰ ſo⸗

lum purgaret mentẽ ⁊ non viuificaret
Ctiam dicit᷑ ad differẽtiam amoꝛis no

ſtri quinõ viuificat. Quarto tãgit eiꝰ
oꝛiginalem pꝛoceſſionẽ ibi. Quiex pa

tre filioq; pꝛocedit. Quod dicitur cõ⸗
tra grecos.qui dicunt ſpiritũ ſolũ pꝛo
cedere a patre non ab vtroq;. Dicit
tamen rationale.qipſi greciſe erraſſe
vidẽtes quoſdam pꝛelatos de ſuis ad

generale conciliũ lugounenſe ſub gre⸗

goꝛio papa decimo celebꝛatũ miſerũt
qui in dicto concilio nobis videntibꝰ
ſuo ⁊ oim pᷣlatoꝛum ⁊ imperatoꝝ noĩe

pꝛofeſſiſunt ꝙ ſpũſſanct.eternaliter a

pre ⁊ filio non tãq; ex duobꝰſj tãqᷓ; ex
vno nõ duabus ſed vnica ſpiratõe ꝓ⸗

cedit.pꝛout in eiuſoem gregoꝛij conſti

tutione ↄtinetur. Quinto ponit eius
cum patre et ſilio eq̃litatis ꝑfectionẽ

ibi: Qui cum patre ⁊filio ſimul adoꝛa⸗

tur. Hoc eſt contraillos· qui dicũt ſpi

Gecundus

ritũ ſanctũ eſſe nũciũ ſeu famulũ pꝛĩs
et filij. Et ĩ hoc innuitur. ꝙ ſpiritꝰ ſan⸗
ctus ſit deus ↄtra macedonos qui ne
gant ſpiritũ ſanctũ eſſe deum Et ſubdi

tur. At ↄgloꝛificatur ↄtra donatiſtas
qui dicũt eũ minoꝛem eſſe patre ⁊ filio
Tſic nõ eſt ↄſubſtãtialis nec eiuſdẽ na⸗

ture.Nõtra quos dicitur hic. Qui cũ
patre ⁊ filio ſil adoratur ⁊ cõgloꝛificat
qð nõ eſſet niſi eſſet eis ↄſubſtantialis
coequalis.Et ſubdit᷑. Qui locutus ẽ
per pꝛophetas:Contra erꝛoꝛem illoꝛũ
qui dicut ꝙ ꝓphete locutiſuut ſpiritu
fantaſtico ⁊ quaſi ſomniando. Contra
quos dicitur.i.petri.i.ꝙ ſpiritu ſancto
inſpirante locuti ſunt ſancti di omnes
Et rõ dictat eſſe falſum. Quia licet ꝓ
phete fuerũt in magna diſtãtia ab ĩui⸗
cem tñ vnꝰalteri in nullo cõtradixit ⁊

idẽ deſtruiterꝛoꝛ manichei qui dixit

vetꝰ? teſtamẽtũ nõ eſſe ð bono deo Se
quit᷑ articulꝰꝑtinẽs ad diuinitatẽ quo
9o effectũ grie:Et vnã ſanctã catholi
cã. Circa quod nota.ꝙ ſicut videmus
ĩcoꝛpore naturali hoĩs ſic et in miſtico
i.in eccia. In hoĩe ãt eſt vna aia ⁊ vnũ
coꝛpꝰ diuerſa tñ mẽbꝛa diuerſa offitia
habentia:ſed neceſſaria ad regimen et
ad integꝛitatẽ coꝛpoꝛis.ſic ẽ in eccĩa q̃
ẽ qᷓſi vnũ coꝛpꝰ habẽs diuerſa mẽbꝛa.
Ania autem q hoc viuiſicat eſt ſpiritꝰ
ſanctus. Et ideo poſt fidem de ſpiritu
ſancto inuehitur. credo eccleſiam ca⸗
tholicam Et ſciendum eccĩa.i.con⸗
gregatõ ſideliũ ĩ qᷓ qlibet bonꝰ xpĩanꝰ
ẽ ſiẽ mẽbꝝ:q̃tuoꝛ hʒ ↄditões. ꝛiĩa eſt

ꝙ ẽ vna.q het᷑ Can.vi. Vna eſt colũba

mea Hec at vnitas ex tribꝰcãt᷑ Pꝛĩo
ex vnitate fidei · Omnes enim xpiani
idẽ credunt coꝛde ⁊oꝛe ↄfitentur. Et

ideo apoſtolus ad epheſeus.iiij. dicit
Vnus deꝰ ⁊ vna fides vnũ baptiſma

ty⸗
cie
tof
Vi!
V
lca
gli

901
non
lon
n.
lece
N

on
if
n

lon⸗

ig
an⸗
ine
bdi
as
flio
na⸗
nici
ſcat
dais
gi
wo
Lonm
ſao
ommes
lcetp
cin⸗
wet

dre
R£½
xigo
cxholi
demus
miſtico
ari
ſaoſrn
ſinihy⸗
ißn⸗
pincy
ſam c
i. con⸗
tpiar
Pügert
ſtcolib⸗
i Peo
n t
nrk
,deet
Prin

VFract atus

Gecundo ex vnitate ſpei.quia omẽs
firmati ſunt in vna ſpe perueniẽdi ad

vit am eternam. ao ephe.iiij. VUnꝰ ſpi⸗
ritus.⁊ vnum coꝛpus.ĩ vna ſpe voca

tionis:Tertio ex vnitate caritatis.qꝛ
omnes ↄnectuntur in amoꝛe di⁊ ad ĩ⸗

unicem amoꝛe mutuo. Johannis xvij.

Aolo ꝙ vnum ſitis. ſicut ego et pater

vnum ſumus. Ax quo ſequitur.ꝙ nul⸗

lus debet velle abijci vl excomunica
ri ab illa eccleſia.quia non eſt niſi vna

in qua poſſumus ſaluari et non extra.

Sicut ex ra archã noe nullus fuit ſal⸗

uus. Ocda conditio eſt ꝙ ẽ ſancta Et

iõ in ſimbolo ðꝛ ſanctã. rõe puritatis
vel ſanctam id eſt ſanguine ĩtinctam
S hoc dicitur ad differentiam eccle⸗
ie vel ↄgregationis malignãtiũ. De
qua pſalmiſta pſalmo.xxv. Odiui ec⸗
cleſiam malignantiũ.Tercia eſt ꝙ di
citur catholica id eſt vniuerſalis a ca
thos grece io ẽ ↄmune latine.Et dici⸗
tur vniuerſalis.Tdꝛimo quantũ ad lo
cũ.qꝛ ꝑ totũ mom.Mã eccia ẽ ↄgrega
tio fioliũ Fides at ꝑ totũ momẽ diſꝑſa
vñ Math vltimo. Euntes in munoũ
vniuerſum pꝛedicate euãgeliũ.Et hec
eccleſia habet tres ꝑtes. Vnã in celo
aliamĩ terra. Terciam in purgatoꝛio
Gcdo dicitur vniuerſalis quantũ ad
ↄditiones hoĩm · quia nullꝰ abijcitur
non dominus nec ſeruus non maſcu⸗

lus nec femĩa. ad gall.iij. Lercio quã⸗
tum ad tempus. licet aliqui dixerit ꝙ;

eccleſia debet durare in eternũ. Ged
hoc eſt falſum.quia eccleſia hec ĩcepit
ab abel et durabit vſq; ad conſumati⸗/
onẽ ſeculi.Quarta ↄditio ꝙ ðr aplica
i.firma.rõe doctrine aploꝝ.qꝛ ꝑ docu

mẽta aplica ſideles ĩ vnitate fidei ſunt

adunati. Muia ĩ oẽm terrã exiuit ſonꝰ
5 F oin: 74 „ =. V
eoꝝ Pv. x viij: Et bñ dꝛ qplica.:firma⸗

Cercius

qꝛ firmũ hbʒ fundamẽtũ.ixpᷣm.j.að coꝝ
iiij. Füdamentũ alið nẽo põt ponere
pᷣter illð qð poſitũ ẽ.qð ẽ xpᷣc. Funda
mentũ ãt ſecũdariũ ſunt apli⁊ eoꝝ ſuc
ceſſoꝛes.Et iõ ðr aplica.i.firma ĩ aplis
fundata vñ ᷣłpoc.xxi.dꝛ.ꝙ ciuitas ha
bebat duodecĩ fundamẽta.⁊ erãt ĩ ſcri
pta noĩa.xij.aploꝝ Et inde ẽ.ꝙ ad deſi
gnãdũ firmit atẽ eccĩe.vtex vocatꝰeſt
etrꝰ.i.firinꝰ Firmitas ãt eccĩe apparʒ
qꝛ nullo mõ deſtrui a pctõꝛibꝰ potuit
imo in pſecutõibus creuit.quia funda
ta erat ſupꝛa firmã petram. Sequitur
Confiteoꝛ vnum baptiſſma.Et diuidi
tur in duas partes. Pꝛimo ponit᷑ ipᷣiꝰ
ſacramẽti expᷣſſio cũ dicitur.vnũ bap⸗

tiſma. Secundo eius virtus vel oe⸗
hic

ratio.ibi remiſſionẽ peccatoꝛũ.vñ hi
ponitur confirmatio ſacramẽtoꝛũ qui
bus peccata delẽtur. vnde ad hunc ar
ticulum pertinẽt omĩa ſacramẽta licet

ſols baptiſſmꝰ expꝛimatur. Quia bap

tiſſmus.eſt pꝛincipium ⁊ ianua omniu
ſacramẽtoꝛũ alioꝛũ ſine quo nullꝰ po⸗
terit ſaluari.ideo de ipſo ſolo fit men⸗
tio ſingulariter. ⁊ per pꝛincipiũ dãtur

intelligi pꝛincipiata. He hoc ſacramẽ

to dicitur. exech xxx vi Effund am ſup

veos aquã mudã.et mudabimĩ ab om⸗

nibus inquinamẽtis vrĩs. Geqt arti⸗
culus vltimus de coꝛpoꝛũ⁊ aniaꝝ glo
rificatione cum dicitur Et expecto
reſurrectionẽ moꝛtuoꝛum. In quo po
nitur coꝛpoꝛũ reparatio.ibi reſurrec⸗
tionem moꝛtuoꝛum. Gcdo animarum
et coꝛpoꝛũ gloꝛiſicatio ſimul.ibi et vi⸗
tã vẽturiſeculi. Tercio oĩm pᷣdictoꝛũ
ↄfirmatio.ſcʒ amen.Circa pꝛimũ ẽ ſci⸗
eudum. ꝙ opoꝛtz confiteri carnis no⸗
ſtre reſurrectõz. Quia ſm aplin. Dẽs
quidem reſurgemus.Et iſte articulus

ꝑtinʒ ad diuitatẽ quãtũ ad effectũ gle

*nig. 16

7
=ðèUMB
S..

Ziber⸗

Et aoditur iſte articulus as cõfutãoũ̃
erroꝛem phõꝝ. qui dicunt ioẽ in nume
ro nõ poſſe regenerari Et ſarracenoꝝ
qui non recipiũt reſurrectionẽ moꝛtu
oꝛum. Eciã additur ꝓpter hereſim ara
bicoꝛum. qui dicunt aiam cum coꝛpo⸗
re moꝛi.atq; in nouiſſimo die vtrumq;
reſurgere. Vnde iob. xix. dicitur: Ere
doꝙ redemptoꝛ meus viuit. et in no⸗
uiſſimo die de terra ſurrecturꝰ ſum Et
aplus Omnes quidem reſurgemus. ſz
non omnes imutabimur. Gequitur
vtriuſq; ſeʒ coꝛpoꝛis ⁊ anime gloꝛifica
tione. cum dicit:Et vitam vẽturi ſech
Hoc pertinet ad effectũ gloꝛie Et ex⸗
pPonitur ſic is eſt interra viuentiñ.· Be
qua dauio. Credo videre bona domi
nimterra viuentium: Eſt autem vita
eterna videre patrem ⁊ q́; miſit ieſum
xpᷣn filium eius Q adijcitur contra
hos phõs qui negant vitam poſt hãc
vitam. Et ↄuenienter ponitur iſte ar⸗

ticulus vltimo. cum ſit finis deſiveri⸗

oꝛum nrõꝝ.et vltimũ pꝛemiũ noſtrum

Circa quod ſciensũ. ꝙ in vita eterna
ſunt hec. Iꝛimũ ꝙ ibi homo ĩtime do
ↄiungitur. Ipſe enim eſt merces pꝛe
mium nr̃m vltimũ et finis noſtroꝛum
laboꝝ. Hec vnio oↄſiſtit in nuda et aꝑ
ta dei viſione.j.ad coꝝ xiij. Videmus
nũc pꝑſpeculũ et menigmate. tunc aũt
facie ad faciem. Item ĩ feruẽtiſſuna di
lectione quãto em perfectiꝰcognoſcit
aliquod bonũ tanto ampliꝰ amat Itẽ
in laude plena. Vñ augꝰ. Videbimꝰ
eñ amabimꝰ ⁊ laudabi Gcom .pleĩtu
do deſiderij et ꝑfecta ſacietas que ibi
habetur. ull, em̃ bonũ creatũ ſaci⸗
at appetitũ. ſev deus qui eſt infinitum
bonu otinẽs omnia ſupereminẽter ille
ſolus ſatiat et implet. iuxta illuo pſal⸗
miſte. Qui replet in bonis deſiderium

ꝓpꝛie vocatur ſecretũ vel ſecreta. In

ſedus /

tuum. Terciũ eſt perfectiſſima ſeecuri⸗

tas que ibi datur quia nulla triſticia
nullus timoꝛ nullus laboꝛ. Quoniam
hec prioꝛa abierũt. poc̃.xxi.Et per
oppoſitũ mali moꝛte eterna cruciabun
tur. ſpꝛimo ex ſeparatione dia bono⸗
rum que eſt maxima oim penarũ. Se
cundo ex remoꝛſu ↄſcientie. Vñ pſal
miſta. Arguã te et ſtatuã cõtra te faci⸗
emtuã.Tercio ex immẽſitate pene ſen
ſibilis ſcʒ inferni que erit moꝛs eterna
NQuarto ex deſperatione. qꝛ non hñt
ſpem de liberatione. Jdeo voloꝛ miti
gari non poteſt. Vñ yſa. vlt. Vermis
eoꝛum non moꝛiet᷑ et ignis eoꝝ non ex
tinguetur. Et ſequit᷑ vitio mẽ qð eſt

confirmatio oim pᷣcedenciũ. De quo

dictũ eſt ſupꝛa ĩ hunno angelico.

Tractatus tercius de tercia ꝑte miſſe
ſcʒ oblatoꝛia ſdꝛĩa ꝑs capituli pꝛimi ẽ
de ſalutatione q̃ pmittit᷑ offert oꝛio ⁊
de ipᷣo offertoꝛio.
VHſt; viſum eſt
duabꝰ ptibꝰ miſſe
quo ad pꝛios du⸗/
os tractatus huiꝰ
ℳ licbꝛi ſecundi ſcʒ de
pꝛeparatoꝛia et inſtructoꝛia. ia quan⸗
tum að tractatũ terciũ aliqua dicẽda
ſunt de oblatione ſeu de tercia ꝑte miſ
ſe que oblatoꝛia nucupat᷑. in qua ꝑte ĩ
cipit miſſa fiveliũ.Et diuiditur iſta miſ
ſa fideliũ in quiq; ꝑtes.ſcom q; quina
fuit ſanguis xpᷣi effuſio. Pꝛima fuit in
circũciſione. Gcda in ſupoꝛe. Tercia
in flagellacione. Quarta in cruciſixi/
one. Quinta in lateris aptione. Pꝛi⸗
ma ꝑs vocatur ſecretella diminutiue
Fim rationale ad differẽciã canonis qͥ

3
—

4

ſ
ſe
ſcl
en
des
le

r

S
ner
et

We
mme
woz

ſtö
nice⸗
6
sbe
iſczve
un
/
rni
geei
zmi
nina
enci

ari/
cir
de⸗
4
4

Tractatus

qua partẽ pꝛemittũr quedã figuralia
et quedam pꝛeambula miſtice verum
ſacramẽtum pꝛecedẽcia. Ge cũda ꝑs
vocatur pꝛefatio. Tercia vocatur ca
non. in qua ſacerdos accedit ad ſacri
ficandũ et ad offerẽdũ illo verũ ſacri

ficiũ ꝓpter qʒð miſſa inſtituta eſt Muar

ta vocatur dmica oꝛatio. Quita lau⸗
des ſeu graciaꝝ actio. Vbi q̃libʒ pars
habebit iniciũ patebit in loeis ſuis· Et
fſm hoc tractatus ille poteſt diuidi in

qnq; magna capitla. Laplm pꝛimum

ſex habet partes · In pꝛima dicetur ð

ſalutatõe que pᷣmittit᷑ offertoꝛio et de
ipſo offertoꝛio. In ſecunda de obla/
tionis pñtacione.ibi ſuſcipe ſancta tri
nitas. An tercia de altaris thuriſica⸗
tione. In quarta ð manuũ ablutione
In quita de coꝛdis humiliatione.cum
dicitur in ſpũ humilitatis. In ſexta ð
oꝛatione ſequẽte ſcʒ ð ſecreta.Mõ oꝛdi
nis a wilhelmo in rationali.ſic ponit
Dolus oꝛdo eſt ↄueniẽs vt poſt pꝛedi
cationem fipes iequatur in coꝛde laus
in oꝛe fructus in opere.pꝛedicatio qͥdẽ
eſt in euãgelio. fides in ſimbolo.laus
et honoꝛificẽtia in offertoꝛio.fructus ĩ
ſacrificio. Et quia nulla oblatio eſt ac⸗
cepta do niſi deus ſit cũ offerẽte ꝑ gra
tiam quia oblatio offerentis a deo ac/⸗

ceptatur et acceptabilis reddit᷑ pꝛop⸗

ter offerẽtem. Mã ds pꝛius reſpicit ad
offerẽtẽ qᷓ; ao oblatũ iuxta illuo gene.
iiij. Reſpexit deus ad abelet ao mune
ra eius. Hoc tamẽ non eſt intelligẽdũ
de oblatione que ꝑ ſe placet deo ſicut
ẽ oblatio coꝛꝑis ⁊ ſangumis xpᷣi.qꝗ pla
cet deo rõne oblati⁊ nõ rõe offerẽtis.

Jdo ſacerdos añ offertoꝛiũ depᷣcatur

⁊adoptat ꝓplo diuinã gram.vt ipſius
oblatio deo fiat acceptabilis dicens.
Dñs vobilcũ. Que gra ſibi reoptata

——

tercius⸗

Tplo. vt ſua oblatio acceptabilis fiat

deo.ꝓplus rñdet.t cũ ſpũ tuo. Gcom
rõnale vo ſacerdos dic oñs vobiſcũ.
Monẽs vnũquẽq; ad ſeipᷣm redire.⁊
ↄſciam ſuã diſcutere.vt ſic mentẽ ſuã⁊
ſeipᷣm in holocauſtũ iuſtũ ⁊ hoſtiã ſan⸗

ctam deo placentẽ offerꝛe valeat. Et

ſubiũgit. oꝛemꝰmonẽs ꝓplin oꝛare.q⁊ ⁊
oñs diſciplos ad oꝛandũ hoꝛtabatur
picens. Vigilate ⁊ oꝛate. ac ſi diceret.
Dꝛate vt fidẽ in ſinbolo recitatã ⁊ in
euãgelio edictã firmiter tene atis.⁊ vt
in ea ſtabiles pꝑmaneatis. Innocẽtius

diẽ. Sacerdos dicturꝰ oꝛemꝰ. pᷣmittit

oñs vobiſcũ.q̃ſi diceret.niſi ñs ſit vo
biſcũ.nõ poſſum oꝛaꝛe ad ſalutẽ vram
Et q;uis ſacerdos dicat oꝛemꝰ non tñ
ſtatim oꝛat.ſed ante oronẽ acceptat ⁊
thurificat.q̃ſi di.nõ ceſſat oꝛare q non
ceſſat bene agere. Scom quoſdꝗa illð
oꝛemus nõ refertur ad offertoꝛiũ can
tandũ ſed ad oꝛatõnẽ ſecretã dicendã
Et illud oꝛemꝰ ↄr ex alta mentis eleua
tione.ex auditu euagelij⁊ ſimboli ↄce⸗
pta Icom alios vo vr. ꝙ illud oꝛemꝰ
qð pᷣmittit᷑ offertoꝛio.reſfert᷑ ad mẽta⸗
lem regratiationẽ ðↄ donis fidei regra
tiantis deo intimo ſuſpirio ð mirabili
noſtre reoẽptionis benefitio qð euan
geliũa ſimbolũ ĩ nobis rememoꝛãtur
igitor oꝛemꝰ. vt hec in nobis ſuũ effe⸗

ctũ ↄſequãt. VUidetur em̃ ꝙ ꝓpter mul

titudinẽ interualli in quo mes ad młta
alia multipliciter oiuertit᷑.nõ referat
ad ſecretã.ideoq; ↄſuetudo plurimoꝝ
eſt. vt oꝛemus oꝛatõni ſecrete pᷣmittũt
Quare aũt ſacerdos oronẽ no ꝓſeqͥ
huiꝰinnocẽtius reddit cauſam vicens
ꝙ oꝛatio nõ eſt ꝓſequẽda.qꝛ ſigniſicat
teẽpus quo xpᷣe occulte ambulauit ĩter

iudeos. Uel aliter ad deſignãdũ ꝙ ſa⸗

cerdos debet eſſe attent/ circa oblata

—

Vel etiã ꝙ ſacerdos aggreſſurus að
diuinũ ⁊ ſanctiſſunum ſacramẽtũ debʒ
totam intentionẽ ad deũ recolligere.
Deinde poſt oremus dicitur offerto⸗
rium cũ cantico deſignans iocundita
tem ⁊ leticiã offerentium quam in offe
rendo debent habere. Muia hilarem
datoꝛem diligit deus. AUñ pſalmiſta

Circuibo et ummolabo in tabernacu⸗

lo tuo. hoſtiã vociferationis cãtabo
Et ĩ ꝑalip. Mũ offerrent olocauſta ce
perunt laudes vomino decantare. ⁊
in diuerſis oꝛganis q̃rex dauid fece/⸗
rat ↄcrepare. Filij naq; iſrael cũ offe
rebant in tubis clangebat. Dũ em̃ cã
tatur populꝰ offerre debet. deſignãs
ꝙ ſalomon in dedicatione templi inu
merabilem multitudinẽ olocauſtoꝛũ
obtulit cũ magna ſolenmtate. Vnde
ij.paralipᷣ.v.dicit᷑ ſRex ſalomõ ⁊ vni
uerſus cetus iſrahel⁊ oms qui fuerãt
congregati ante archam federis arie
tes ⁊ boues ymmolabãt abſq; vllo nu
mero. vt moyſi deſcendentide mõte

occurrit ꝓplus ⁊ munera obtulit exo.
xxxv. Egreſſaq; ois multitudo filioꝝ

iſrael ð conſpectu movſi ⁊ obtulit mẽ⸗
tem pꝛõptiſſimam atq; deuotam pꝛi⸗/
mitias dno. Gcdm ↄſtitutionẽ grego
rij ſeptimi.ſꝑ aliqͥd ĩ miſſa ẽ offerenoũ
vt dr de oſe.diſ.j.oĩs.in hec vᷣba omĩs
xpᷣianꝰ ad miſſaꝝ ſolẽnia aliqͥd pcuret
do offerꝛe ⁊ ducere ad mẽoꝛiã ills qð
dðs ꝑ moyſen dixit. MNõ axparebis ĩ cõ
ſpectu meo vacuus. ⁊ ĩ collatõibꝰſan
ctoꝛũ patrum liquide aꝓparet ꝙ oẽs

xpĩani ex vſu ſanctoꝛũ patrũ aliquio

debent offerre. quia ad ipſum pꝛimũ
eſt confugiendum qui noſtre pᷣt cura⸗
re anime paſſiones. Et ↄſtitutio ĩtelli
git᷑ de oblatiõe interioꝛi ſeu bonoꝝ ĩte
rioꝝ ⁊nõ exterioꝛũ.lldꝛ ꝙ ſit cõſiliũ

Becundus

d iſtũ ſenſum. ꝙ nullꝰxpĩanꝰ in ↄſpec

tu dei debet apparere vacuus. ſeo q;

quilibet qui apparet in conſpectu dei

aliquod donũ tempoꝛale vel ſaltẽ ſpi⸗

rituale debet offerre. Cempoꝛale qui
Dem in recognitioneʒ ꝙ omnia exteri

oꝛa a deo habemus. ideo ex eis deum
honorare tenemur. Gpirtuale vt fa
teamur fidem.ſpẽ. et caritatẽ ⁊ quid/
quid boni operis in nobis relucet do
num dei eſſe. Unde aplus. Auid ha⸗
bes quod non accepiſti. Bi accepiſti
quid ergo gloꝛiaris. Inmo nos de⸗
bemus offerre deo hoſtiam viua pla
centem. ad ro. xij. Qui ſemetipᷣm ob
tulit pꝛo nobis in ſacrfitiũ redainpti⸗
onis noſtre. Abi notaãdum. qꝙ qᷣ vult
acceptã deo offerre oblationẽ. ¶Dꝛio
offerat ei ſuam voluũtatem mentem
NQuia dominus non ea que offerũtur

ſed volunt atem reſpicit offerentium.

xxiuij.q.ca. i.odi. et augꝰ de penĩa
diſ. v. ca. i. dicit. Menitens ſemper
mentem offerat et contritionẽ coꝛdis
Deinde poſſeſſionẽ tunc quod offert
ſecurꝰ offert. Et ita qui vult peccata
ſua redimere per temporaliũ oblatio
nem. pꝛimo debet offerre mẽtẽ. Be⸗
cundo cõſideret diligẽter añ quẽ offe
rat.non quid offerat. Unde augꝰ.nõ
eſt conſiderandũ quid offerat. ſed an
te quem offerat. thuribula naab
abiud ſanctiſicata ſunt.et circũpo⸗
ſita ſunt altari. nõ pter offerentes qꝛ
illimali fuerũt, ſed ꝓpter deũ ante qʒ
offerebantur. de ↄſe. diſ. ij. ca.⁊ dix
it. Tercio debet conſiderare q; munꝰ
offerendum ſit decens. Indignum eſt

em̃ dare do qdð dedignatur ho.xlviij⸗
dil.ca. vltimo. Quarto vt cum fratre

—

ſuo ſe pꝛius cõponat. Ende ĩ euange⸗

lio mat. v. Gi offers munus tuum ao

5 U ⸗

—

e⸗
5 9
dei
qui
teri
eum
vtfa
nid,
t do
dda⸗
cſti
osN
n
nnob
irut
d
oren
Wir
tardn.
peni
coꝛdis
offert
ccara
WMario⸗
icioſ
t ſco
nub
ripo⸗,
ſtese
mreq;
.1
Pmny
nunet
nffee
uge⸗
na

altare ⁊ ibi recoꝛoatus fueris quia fra
tertuns habet aliqͥd aouerſumte reli⸗
que ibi munus tuũ ante altare ⁊ vade
pꝛius reconciliari fratri tuo tunc ve
niens offeras munus tuũ: Quito af⸗
flictis ſuccurꝛat. Vnde criſoſt. Libat
domĩo pꝛoſpera. qui ab affflictis tollit

aduerſ. diſ. xxxvi. Gcom yſido. vij.
ethuno. P flertoꝛiũ tali ex cã ſumpſit
vocabulũ. Fertum em̃ dicitur oblatõ

que altari offertur. ⁊ ſacriſicatura põ
tiſicibus a quo offertoꝛiũ nomĩat᷑ qua
ſi ꝓpter fertũ. Et dicitur offertoꝛiũ· ab
