ad panem qui ↄuerſus eſt in carnẽ ⁊ coꝛ
pus xpᷣi:ac datis id eſt fructibus arboꝝ
q;tum ad vinũ quod eſt cõſecratum in
unguĩem. De hijs inq; et illis offerimꝰ
hoſtiam puramꝛc. Vel ꝓ dona ad ſpũ
glia. et data ad temꝑalia referãtur vt
ſit ſenſus. Inter cetera dona tpalia et
ſpũalia que nobis cõtuliſti/ offerimus
maieſtati tue tanq; donũ potiſſimũ. ho
ſtiam puram.id Eeucariſtiam. immunẽ
ab omi peccato oꝛiginali ſanctã ab oĩ
peccato crimiĩali immaculatq. id ẽ ſine
macula peccati venialis. Vlel purã qᷓ;

tum od cogitationẽ. ſanctam quantum
ad locutionẽ. immaculatã quãtum ad

ꝓperationẽ. Uel ſic hoſtiam puram i.
ſine macula oꝛiginalis ↄceptus.vel pu
rama fomite carnis: Moſtiam ſanctã/
plenitudĩe virtutis. immaculatqᷓ q cõ⸗
togie culpe et erꝛoꝛis PDanem ſanctũ

vite eterne:quia eſt viaticũ ſuſtentans

viqtoꝛes in via. vt poſſint ad eternam
Patniam venire.et calicẽ ſalutis perpe

———

. Becundus

tuẽ in quo eſt potus inebꝛiãs nos ⁊ leti

ficans perpetue. Vel panem ſanctum
id eſt ſanctiſcantẽ. et datoꝛẽ vite eter⸗
ne q;tum ad ſtolam carnis.et calicẽ ſa⸗
lutis q;tum ad ſtolam oĩme ſcom illud.
Ego ſum panis viuus qui de celo deſcẽ
diſi quis maducauerit ex hoc pane vi
uet in eternum. Mota. ex hijs verbis
quĩq; tangũtur de xpᷣo. Fſt em chꝛiſtꝰ
hoſtia pura.electos ſuos peccatis pu

rificans. hoſtia ſancta electos ſuos ſan

ctificans. hoſtia immaculata maculas
noſtras purgans. panis ſanctus vite

eterne. homines et angelos refitiens.
. Falt ſalutis perpetue id eſt e calice ſii

ſanguinis inebꝛias et perfundes Et ſi⸗
unt hic quinq; cruces.ad recolendum

in virtute crucifxonis xpᷣi. p hanc
hoſtiam ſaeramentlem. puriſicamur.
ſanctiſicamur. et imaculati reddimur
KEtĩ virtute eiuſoem crucifixionis xpi

coꝛpus xpii et foꝛma panis eſt nobis ci⸗

bus vite. et ſanguis eius ſub foꝛma vi⸗
ni eſt potus ſalut 18 PPetue Be 0 um 0

dicit. ꝙ eccleſia dicit ſe memoꝛiã domi⸗

nice paſſionis ꝑagere. ſtatim acerbio⸗

rem penam illius paſſionis ↄmemoꝛqt.

recolens quĩq; crucibus chꝛiſti vulne

ra / ipſi in ſua paſſionis infucta. q̃ ſunt
viuentis petre foꝛamina. in quibꝰ reſi
det iſta imaculata columba fructuoſẽ

nidiſicons Eſt em inter pꝛedicta quina
q; crucis ſignacula.quinq; vulnerum

Dilecti filij dei. videlicet/duoꝛum vul⸗

nerum in manibus/ duoꝛum in pedibꝰ

et vnius in latere Contemplarina me⸗ .
moꝛia/tres cruces cõmuniter facit ſu⸗

per oblatamet calicem. quomiq in tri⸗
bus verbis vtrumq; Pariter intelligi⸗

tur. Munq; enim in crucis ſignaculo

Panis ſeparatur a calice. niſi cum diä/

ſtincte et ſepatim noiantur in cqnone.

en

color.
oꝛdine
ud.
ſneca⸗
Nore
gic
torinf
nisoꝛ
ſtoꝛient
nonise
telioin
dmre

”

Tractatus. TLercius »
ian— EkFElt ergo ibi diſtincte nomiantur hoſtia ſepeſit.vt que narꝛationem ſuccedunt
Cer; coꝛpus xpᷣi cũ dicit. panem ſanctũ.Er intellectu pᷣcedunt. vel potius vt tam
EſxH go etiam oblata diuiſim cruceſignaf. litere qᷓ; hiſtoꝛie/ſuus oꝛdo ſeruetur.
Und. et ſimiliter calix quia ſubditur et calcec
deſee igitur etiã diuiſim ſignatur. Verũ etiã Apꝛa que pꝛopitio.ac ſere⸗
Neſi eſt ꝙ erecta pars crucis.ſuꝑ panem ſo no vultu reſpicere digneris
erdis lũmodo tranſuerſa vſq; ſuꝑ calicẽ de⸗ et accepta habere.ſicun acce
dd bet extendi.quoniã erecta pars crucis pta habere dignatꝰes mũera pueritui
dap coꝛpus ſuſtinuit. traſuerſa vo bꝛachia iuſti abel. et ſacriſitium patriarche nr̃i
Non— viſtendit Ged hic oꝛitur q̃ſtio ſßm abꝛae. et quod tibi obtulit ſimmus ſa⸗
mhs innoẽ. Non pᷣt ermittẽda ſilentioquaa cerdos tuos melchiſedech ſanctum ſa⸗
Ne re ſuꝑ eucariſtiã ↄſecratam pleniſſine criſitium/et immaculatã hoſtiam.
frin adhuc bñdictionis ſignum impmitur. ———— MW
creſi Ego ſuꝑ hanc queſtionẽ. poti vellem Ecunda pticula quarte par⸗
esri⸗ doceriqᷓ; docere.· magiſq; referꝛe 4 tis pꝛincipalis. in qua iſta cõ
* ferꝛe ſententiã Verũ qui nihil a mnio à0 ſecrata et oblata in figuris
bne ribus dictum in hac re potui inuenire. 2ↄmemoꝛant᷑ Et petitur vt dinino vul⸗
*KWM dico tñſine pᷣiuditio qd ſentio: In ca⸗ tu benignius reſpiciantur ad deo et ac
mr. none ſiqdem aliud ſigna pᷣtenount⸗ et ceptentur. Et cõſtruitur litera ſic. Gu
. galiud verba Aerba nanq; pᷣncipaliter pꝛa que ſupple dona ⁊ ata. ſupple o de?
eng ſpectant ad eucariſtiam ↄſecrãdam.ſi digneris reſpicere pꝛopitio vu tu / io ẽ
bH gna vero ad hoſtiam dñice paſſiõis re placida facie. ac ſcreno id eſt illumito
colenda Dam vbis vtimur ad ↄlecra et digneris habere acceNa/ id ẽ grata.
W dum panem⁊ vinũ in coꝛpꝰ⁊ ſaguinẽ ſupple q;tum ad offerẽtem.ſicuti digna
Do 1e ignig vero vrimmr ad recolen⸗ tus es habere accepta.id eſt grata.mu
dum ea que ꝑebdomadã ꝓximã añ fe nera / id eſt oblationes. pueri id ẽ ſerui
wmr. ſtũ paſche acta et geſta ſunt cirea chꝛi⸗ tui iuſti. abel ſic dicti:et ſacrifitiumio ẽ
r ſtum Dicatur itaq;. ꝙ ſigna nõ referuo olocauſtum abꝛae noſtri patriarche.id
. ire tur ad ↄſecratione:ſed ad hiſtoꝛiam re eſt ſancti patris.et qð ſuxpple ſacrifitiũ
brei colendã onice paſſionis. Mam q́;tu as ſunmmus. id eſt ſupᷣmus ſacerdos tuus.
ucn oꝛdinem eucariſtie ↄſecrãde. capitulũ melchiſedech ſic dictꝰ. obtulit tibi ſan
rianm illud.ſcilicet.qui pᷣdie qᷓ; pateretur/in cctum ſacrifitium et immaculatam ho⸗
ſerum fuine canonis ſubici debuiſſet. qm in eo ſtiam: Gentẽtia eſt iſta. O deus pater
nrz x— ↄſecratio ↄſummatur.ſed quonio impe clementiſſime nos petunus.vt digne⸗
genx diuiſſet oꝛdinẽ hiſtoꝛie recolenoe. quia ris reſpicere pꝛopitiꝰ. p acida facie ſu⸗
tnaer . qui dqͥq fuit geſtum in medio. recolere per hec dona et data. idẽ ſuper coꝛpꝰ
erGüH9 tur in fine: Idꝛouide vidit ergo cano- ett ſanguinem xpᷣi filij tui habendo ea
gämm nis oꝛdinatoꝛ.vt oꝛdinen ſe eruaret hi⸗ grata et accepta ſicut grata Taccepta
R ſtoꝛie. quare et verba ↄſecratioms ca⸗ dignatus es habere muneraiuſti abel.
en nonis collocauit. vt que ſequerẽtur in/⸗ T⁊iacrifitia ſancti abꝛae priarchea mel
aunoi/ telligatur pcedere.maxie ea que vidẽ⸗ chiſedech ſummi tui ſacerdotis. Nota

tur reſpicere ↄſecrationem Fmillamq ſuqpplicat̃ hic. vt dñs dignet᷑ reſpicere

e:
, b eij⸗

Aiber.

ſuperilla oblata ⁊ cõſecrata. ſereno et
placido aſpectu.nõ tñ eſt ex hoc eſtimã
dum. ꝙ vultus dei immutetur qnq; ſʒ
tunc vultũ ſuũ deus ſerenat et illumiat
cũ ſuom mſericoꝛdiã erga nos exhibet
T demonſtrat.iuxta illud ps.x vj: Illu

minet vultũ ſuum ſup nos et miſereat

9

noſtri Lc ſubiũgitur. Gicuti accepta

2

habere dignatus esꝛc. Gcom innoc⸗

lyſicuti expᷣmit ſimilitudinẽ aliqualem
nõ tamen equalem Multo quippe acce
ptiꝰ ẽ hoc ſacrifitiũ. q ꝙ obtulit abel.
abꝛaam vel melchiſedech. Habet ef̃

amplius res q; vmbꝛa. veritas q; figu

ra Ipᷣam aũt ſimilitudinẽ magiſq; qua

litatem ſine equalitatẽ debemꝰ notare
Bimiles ergoofferendo ſumus abel.

ſi recte quidem offerẽtes nihilominus
Dundamus.qd qꝛ ⁊ cayn nõ egit pecca

—.n

uit. ſua nanq; nõ recte obiulit. ſed reti⸗
nens ſibi ſeipm. et coꝛ ſuñ auferẽs deo·
male duuſit Abel aũt acceptũ deo intꝰ
obtulit in coꝛde olocauſtum. qꝛ nõ ſe ſi⸗

bi retinuit. ſe totum ſe deo ſubdidit 7
impedit. Ft ideo deus reſpexit ad abel
et ao munera eius. d cayn autẽ 1 90
munera eiug nõ reſpexit IPpꝛius reſpe

xit ad cayn. et poſtea ad munera eing.

quia offerens nõ placuit a muneribus.

ſzmunera ab offerente Bimiliter abꝛa

am egregia. fide. ᷣmo ſetotũ obtulit al

tiſſimo. quiz credidit abꝛaom deoet re⸗

putatum eſt ei ad iuſticia. Et poſteg cũ

duceret ſua offerẽda.placidas deo ho⸗
ſtias offerebat. q8 vt nos faciẽtes imi⸗

taremur / deus ab illo exigit paternos
affectꝰ. Tolle inquit filiũ tuum vnige⸗

nitum quẽ diligis yſaac. et offer eum in

oloenuſtum ſup vniũ montiũ quem mõ
ſtrauero tibi. Heñ xij. Gtatimq; pꝛõp

—

tum et obedientẽ

um et obedientẽ inuenit. imo nobis o
ſtdit melchiſedech nifi pus ſe acceptũ

Becundus

do ſacriſitiũ̃ obtuliſſet. futuroꝝ cauſas

non pᷣueniſſet quarũ intuitu/miſticũ/

pane et vino mũ obtulit ſacraftium
Erat em ſacerdos di altiſſimi Dos igi⸗

tur aſſiſtentes ad offerendũ ſi recte di⸗
uidimus. nos pᷣus in ſacrifitium offera

mus. ac deinde ſicut munus abel. ſicut
ſacrifitium abꝛae. ſicut olocauſtũ mel⸗

chiſedech: vota noſtra acceptabit.
ed oubitatur. quare adducti ſunt ty
piet figure de tempe nature ⁊ nõ typi
velſigure legales. iendetur. hoc ſit

ideo. quia illi patres qui in tempe natu

.

re ĩfide hoſtias obtulerũt/ ſemp fuer̃t
deo accepti hoſtie aũt legales minꝰ ac
cepti fuerunt.ſed ad tempꝰ tolerabã/
tur.vt eas populus carnalis pociꝰdeo
vero qᷓ; ydolis offerꝛet. ideo dicit deꝰ
Pphetam. Punquid manducabo car
nes thauroꝛũ. aut ſanguinem hircoꝝ
potabo.immola doſacrifitium laudis.
Ps. xlixy· Bed quare iſti tres pr̃es
veteris teſtamenti p ceteris hie nolan
tur. Rñdetur ꝙ; ideo quia ſacriſitia eo
rum acceptioꝛa erant/a eoꝛũ ſacrifitia

ſpecialibus ceteris/hoc ſacrifitium no

R

uum et noſtrum pᷣfigurauerũt. et figu⸗

ram paſſionis chꝛiſti ⁊ eius ſanctiſſume

—

cene valde ꝓpꝛie repᷣ MDui
em per munus abel offerentis de mo

genitis. niſi xp̃ᷣeexpᷣmitin. pꝛimogeni⸗
tus immultis fratribus.qui obtult ſe⸗
ipſum agnum immaculatum deo patri
de quo.j. Jphannis. Ecce agnus dei.
Et in Mocalipſi dicitur. Iſte eſt agnꝰ
qui occiſus eſt ab oꝛigine mundi. Et ſiẽ

abel inuidioſe interfectꝰeſt a fratꝛe ſuo

ſic et chꝛiſtus ieſus / malicioſe et ex in⸗
uidig / a fratribus ſuis ſcilicet iudeis
occiſus eſt ⁊ necatus. Quid ꝑ ſacifitiũ
abꝛae vnicum et dilectum fili offeren
tis / mſi paſſio domini figuratur / et

ſentabant. Nuid

ilen/
geniinc
tur Ict
e

culeti⸗
ormn
gnng.
ſenfimn
clgab

ſas
ici/
nun
igi⸗
ede⸗
ffera
ſeut
mel
i.
n
phoeſt
wenarn
noſeft
nin
krobi⸗
deo
tde
ocx
beran
nlaos
pis
ſueo
d
taſi⸗
meiſme
1. K
Sdepn
eurſe⸗
toporn.
modei⸗
ſtagn
ſſe
meſuo⸗
etex
t wos
ſcii
.
an / e.

Tractatus.

.·Inmmolatio ſilij dei a patre ꝓnobis. He

qua apoſtolus dicit. Mꝛopꝛio filio ſuo
nõ pepercit deus. Sicut abꝛaamobe⸗
diuit deo filiũ ſuum immolãdo.ſic xpᷣe
factus eſt obediens patri vſq; ad moꝛ
tem:et in manus patris tradidit ſpm̃.
DOblatio vero melchiſedech/tam pꝛo

—

pꝛie nouum ſacrifitium demonſtrat:qG;

inde pᷣdictunn eſt. tu es ſacerdos ĩ eter⸗

nũ ſcom oꝛdinẽ melchiſedech ps.cxix.

Cui ſᷣm apoſtolũ ꝑ omia filiꝰ dei aſſimi
latus manet ſacerdos inperpetuum.
Sicut em̃ melchiſedech panẽ et vinũ

obtuli. vt legitur Geñ xuij. Jic xpᷣus
ſub ſpecie panis ⁊ vini offertur pꝛo no

bis deo patri pacificans nob ipᷣi xpᷣe

abel dicitur ratione innocẽtie.abꝛaam

ratione obedientie melchiſedech rati⸗
one clementie et ſanctitatis eximie.

Oeichiſedech interpᷣ̃tatur rex iuſticie
qui fuit rex ſalem / id eſt pacis.et figura
bat xpᷣm e quo põ. Mietur ĩ diebꝰ

eius iuſticia ⁊ abundantia pacis Ullte
rius nota. bel dicitur puer. tam a

puericia q;ᷓ a puritate. iuxta illud yſa.

lxij. Ecce puer meus dilectus quẽ elegi
poſii ſuper eñ ſom meũ vlbꝛaam dieit
patriarcha. nõ tm̃ iſraelitice plebis.ſʒ

et populi chꝛiſtiani Ylliꝰ iſraelitice ple
bis ꝑ carnem iſtius vero ꝑndemſeoin
illud. Mon vltra vocabitur nomẽ tuũ
abꝛam. ſeo abꝛaam. q; patrem multaꝝ
gentiũ cõſtitui te. MPota in litera ſubdi⸗
tur Sctm et immaculatũ ſacrifitium.
Mec verbaĩ canone addidit leo papa

pmus. Et poſſunt referꝛi ad ſacrifitiuʒ

melchiſe dech. qd dicit ſanctũ ⁊ imma⸗
culatũ ꝓpter ſacrifitiũ eucariſtie in ipo
figuratum. Ipſe em melchiſedech. vt le

—

gitur Sen rmij. abtulit panẽ ⁊ vinũ in

ſacrifitium reddẽdo gratias deo de vYi

ctoꝛia abꝛae/quoderat valde acceptũ

Tercius

deo. ſed referendo adnr̃m ſacriſcium.
tunc eſſet ſenſus: Gicut iſta tipica ſacri
fitia tibi ðo accepta fuerũt.ſic hoc ſan/

ctum ſacrifitiũ. et hoſtia immaculata ꝗ

in ſe ſemper tibi accepta eſt. Etiam P⸗
tum ad offerentem accept abilem face
re digneris. Mota iſtam oꝛationem et
alias ſequentes. ſacerdos oꝛat extẽfis
bꝛachijs et manibus ſuper menſam al⸗

taris Gacerdos manus extẽdit quia

iuxtaillus ꝓpheticum. Extendo manꝰ
meas ad populũ nõ credentẽ mihi. Et
oꝛat ↄiunctis manibus alias duobꝰ di⸗
gitis. ſcʒ indice et pollice in vtraq; ma
nu. Mec de cetero eas diſiungit.niſi qñ
facit ſignũ crucis.vel hoſtiam tangit
vſq; ad ablutõnẽ calicis Et quare hoc
ſacerdos facit rationale ponit multas
cauſas. Vna q hoc fit ob reuerẽtiam
coꝛpoꝛis et ſanguĩs xpᷣi.ne digiti aliq
aliud tangant ante lotionemniſi hoſti
am Gecunda cauſa.quiaſicut ĩ cali di⸗
gitoꝛum ↄiunctione digitus maioꝛ con

xpᷣeſuper aram crucis manus extẽdit.

ingitur minoꝛi/ et mus ſcdo. ſie ꝑ pol

licem deus pater.et ꝑ indicem filius in

telligitur. Tercia cauſa. ad denotãdum

ꝙ fideles xpᷣicoꝛpus/fide et deuotiõe
tangẽtes / debent eſſe caritate ↄiuncti.
Et ſicut digiti iſti faciẽdo ſignũ crucis
Er menr⸗ Gie fidliũ operatões in hac
vit a cum expedit ſeparantur Quoniã
qñq; ꝑ ↄtemplationẽ ad ſpũalia elenã⸗/
tur.et qñq; pꝛo mũdanis neceſſitatibꝰ
tꝑalia ammiſtrant. Quarta cauſa con
iunctio digitoꝝindicat ꝙ; mens et coꝛ
pus ſacerdotis/ coꝛꝑe et ſanguine xpi
debent eſſe inſeparabiliter coniuncta
NQuĩta cauſa.vt ſi aliqua ꝑticula hoſtie
digitis adheſerit. vt eo tucius obſerue

Albber.

Vpplices te rogamus omni
pot ens deus iube hec pfer⸗

riper manꝰ ſancti angelitui

inſſublime altare tuum in aſpectu din

ne maieſtatis tue/et pᷣſta. vt quotquot
ex hac altaris ꝑticipatione ſacroſan⸗

etũ filij tui coꝛ pus et ſan gui⸗

nem ſumpſerimꝰ omni bene dicti⸗
one celeſti et gratia repleamur. Per
eudem chꝛiſtum dñm noſtrum.

partis pᷣncipalis ip̃iꝰ canoĩs

Cõſtruitur

a ſi. omipotẽs deus⸗

nos ſupplices id ẽ humiles et deuoti/ro

gamus id eſt depᷣcamur te. iube id ẽ fac
ſupple hec vota noſtra. pferꝛi ideſt rep

ſentari per manus id eſt ꝑ miſteriũ ſan

ctiangeli tui / ſupple aſſiſtentis. in ſubli
me altare tuũ id eſt in totam curiã cele
ſtem. in cõſpectu diuine maieſtatis tue.
id eſt gloꝛietue. vt quotquot idẽ quo⸗

cienſcũq; nos fideles tui ſumpſerimus

heroſancrũ id ẽ ſnctum coꝛpus et ſon

guinemſilij tui ex hac ꝑticipatione.id
eſt ↄmunione altaris repleamur omni
benedictione ⁊ gratia ce eſti.p endem
xpᷣm dñm noſtrum. Sententia eſt iſta.

2

omnipotens deus / humlliten te de⸗
pᷣcamur. iube noſtra vota et nras oꝛas⸗

tiones. ꝑ miſterium ſanctoꝝ angelon/

pferꝛi in ↄſpectutue diuine maieſtatis
vt omnes ex hac ꝑticipatione altaris /
gratia et celeſti bñdictione repleamur. =
Nota pᷣmo.ſacerdos dicens hanc oꝛa⸗
tionem humiliter ſe iclinat ante altare.

t coꝛpoꝛe oſtẽpatur foꝛis.qð ꝑ humi⸗

litatem geritur intus. ut ſm innoẽ I⸗

la inclinatio rep̃ſentat humiliat ionem

Ercia pticula huius quarte

bus oꝛans et dicens.
teſt ꝛc. Oʒ ꝙ ſacerdos

in monte oliuax. quia bm euangeliſtas⸗
dñs himno dicto exijt in mõtem oliua⸗

rum trans toꝛrentẽ cedꝛon vbi erat oꝛ

—

tus.ĩ quem introiuit ipᷣe et diſcipuli eiꝰ

Et dixit diſcipulis ſuis. Bedete hic do
nec vadam illuc et oꝛem. Et aſſumpto
petro et duobꝰ filijs zebedei/ cepit cõ
triſtari et meſtus eſſe et pgreſſus puſil
lum.pꝛocidit in faciem ſuam oꝛans ⁊ di

7

cens. Mater / ſipoſſibile eſt tranſeat a

me calix iſte. Nerũtamen nõ ſicut ego

volo ſed ſicut tu. Et venit ad diſciplos

ſuos. et inuenit eos voꝛmientes. Ged

ſermonem dicẽs. Et factus eſt ĩ agonia

pꝛolixius oꝛabat.et factus eſt ſudoꝛ eiꝰ

tanqᷓ; gutte ſanguis decurꝛentis in ter

.

raom. Et tunc venit ad diſcipulos ſuos

⁊dixit eis. Gurgite et eamꝰ Ecce ap⸗

popinquat qui me tradet. Adhuc eo

loquente ecce iudas vnus e duodecim
venit cũ turba multa 26. Mui aut tra⸗
didit eum dedit eis ſignũ dicens. Muẽ

cunq; oſculatus fuero.ipe eſt tenete eũ
Et ↄſeſtim accedens adieſum oſculaba
tur eñ. Per hoc ergo ꝙ oꝛat ſacerdos
inclinans ſe. repᷣſentatur illa inclinatio
xpi/qua pꝛocidit ĩ fa

ciem poſitis geni⸗
ter ſiferipo⸗

vt quotquot ex hac altaris ꝑticipatõe

iude traditoꝛis. Ged ſm alios.inclina
tio ſocerdotis in hoc loco ſignificat in⸗
clinationẽ capitis xpi Inclinato naq;
capite.et expanſis manibꝰ tradidit ſpi
ritum quod nõ aliud ſigniſicare videt
. SFlargrarem ſue caritatis. Expandit
n manus ad ſuſcipiẽdũ nos in ſuũ am L
plexum et quaſi noſtrꝗ pacem deſide⸗
onem rans oſculari nos velit. aut auditũ be⸗
Fpiin ſua oꝛatioe.ĩminẽte ſua paſſione

— -—

. .—

nigmim pꝛebere. Sed oſculum altaris

ſub iſtis verbis

ulatur altare repſentatur oſculum

ſns

in⸗

Koꝛ
leß
edo
me
it co
puſil
ardi
ſen 4
wtd

8,
eücen
on
gore⸗
znter
ſs
e
vodecim
güthe⸗
A
wreei
Culaba
cNds
Ginrroo
risgeni

pr
NCum
nnelina
ſerin
tonich
nehhi
evdel
rpenor
nſuim
ie

E

Alinam diſtincte ſuper oblatam.

Tractatus

ſignificat recõciliationẽ noſtram cum
deo.in moꝛte xpᷣi. ꝑ quam recõciliacio-
nem:recepimus in moꝛte ipſiꝰ et recõ⸗

ciliati digni efficimur gracia dei. Quo
niam qui fueramus inimici.iam factiſu
mus valde dilecti et amici. Porãdum

etiam ſcom ↄſuetudinem aliquoꝝ/cinn

ſacerdos illam oꝛationẽ oꝛat.ſupplices

⁊c. ſtat inclinatus. cancellatis manibus
ante pectus.ad deſignãdum ꝙ oꝛatio
nis humilitas que ꝑ inclinationẽ deſig

natur.tunc exaudiri digna eſt et nõ ali

gs. ſi ex fide pectoꝛis et mentis.ꝑ dile⸗

ctionem opantem ꝓcedit:que oꝑatio ꝑ

manus intelligitur. Et quia oꝑa aliqua

—

ſunt vite ↄtemplatiue:aliqua actiue.qᷓ

qdammodo cancellatimſe babẽt. ſicut

ſiniſtra ad dexteram. Om̃ia em opera
vite actiue / ſuppoſita et inferioꝛa ſunt

ad opa vite ſpeculatiue Et opera vite

ↄtemplatiue ſunt altioꝛa.et ꝑficiunt et
ↄſimmant opera vite actiue. Ideo in
ipᷣaꝝ manuũ cancellatiõe / ſiniſtra ſup⸗

ponitur dextre. MNurſus oꝛat cancella⸗
tis manibus añ pectus.quaſi in ipo fa

cto dicat ſacerdos. Obſeeramꝰte ſup
plices. p crucemet paſſionẽ tuam. quã
ſuſtinuiſti expanſis manibus in cruee.
Cancellatõ em̃ manuũ xpᷣi figurat cru

cifixionem Hec rationale Et poſtea ſa

cerdos facit tres cruces ſᷣminnocẽtiũ

ſuper calicem. terciam ſeipᷣm ſignando

in facie. Foꝛſan ꝓpter ſudoꝛem coꝛpis

crucem impꝛimit ſuꝑ coꝛpus et ꝓpter

guttas ſanguinis impmit crucẽ ſuper

ſanguinemeet quia xpᷣc pꝛocidit in faci

em ſuã/ ſacerdos ſe ſigno crucis ſignat
in facie Vel ꝑ alias duas crucesquas⸗
facit ſuꝑ coꝛpus et ſanguinemdeſignã

tin vincula et flagella Nin eula quib⸗

.

eliſus eſtſanguis. Nam de vincuiliel
gitur. Miniſtri ↄpꝛehenderunt ieſum

Tereius

et ligauerunt eũ. De flagellis legitur.
Cõpꝛehendit pilatus ieſum. ⁊ fligella
P

uit eum cuiꝰ liuoꝛe ſanatiſumus. Der
terciã vero crucem quã ſacerdos facit
ſibi in faciem. Kecolitur illud ꝙ expue
batur in faciem eius et ꝙ palmas in fa
ciem eius dabant. et velabant faciem
. ee dicẽtes. Prsbberizalriſte quis
eeſt qui te ꝑcuſſit
Vad albert ſup üllnd po. Participẽ

dec omia innocẽtius

*

me fac deus oimtimentiumte ꝛc dicit ·

cruces hic facimus: vnã ſuper coꝛpus

xpᷣi aliam ſup ſanguinem cerciq ante fa

ciemvt recoꝛdemur coꝛpus xpicruci

fixum. ſanguinem eius effuſum in cru

ce.et ꝙ ꝑ paſſionem xpᷣi/ crux facta eſt

foꝛmidabilis figura demonibꝰ quia ca
ractere crucis efficaciter cõtra demo⸗
nes munimur Sʒ alij dicũt ſic ꝙ pᷣma

crurx que fit ſupꝛa coꝛpus xp̃i ſignat. ꝙ

xpᷣc poꝛt auit qucen o in ꝓpꝛio coꝛ⸗
poꝛe ad delẽda peccata. ſicut dicit apo

ſtolus. xpᷣc peccata noſtra poꝛtauit in

coꝛpore ſuo ſuper lignum. vt peccatis
moꝛtui iuſticie viuamus Gecũdacrux
que fit ſuꝑ calicemtectum ↄtinete ſan⸗

guinem rep̃ſentat. ꝙ xpᷣc victa moꝛte/

triumphũ ſuum et cicatrices victricis

carnis int ulit in celum vbi in ↄſpectu

patris etiã interpellat pꝛo nobis Ter
cia crux fit ĩ figura illius. q; ſpũſſanctꝰ

miiſſus eſt ad fidelium ſanctiñcationem

et gratian donationẽ. et pleniſſim cõ

.

cie faciunt. iudeis quidem ſcandalum.
gentib? vero ſtulticiam. virtute aute
dei his / qui ſalui fiũt gentilib' iudeis
In ſigno nanq; crucis.tota fides ↄpꝛe

ſolationem Gacerdotes crucem in fa⸗

henditur et ioeo virtus diuina nõ in⸗
merito nũcupatur. ſcut claruit cuidã

MM Aber.

mona cho. TFliſum enim eſt ili ꝙ cum

vybolo deberʒ pugnare.cũq; ſe ſigno

crucis ſignaret et muniret/⸗ tabeſcens
Pyabolus dicebat. Non pauerẽſignũ.

ſi nõ otineret tam magnum miſterumm:
Honachus git. Quid eſt hoc ergo / et

quale miſteriũ.ꝙ in tontũ foꝛmidĩe cõ⸗

turbaris/et quaſi victus tabeſcis. Re
ſpondit demon: In foꝛmatione crucis
cotafides ↄtinetur.que ex coꝛde credẽ
cig focta et foꝛmata /ip̃m ſic induit cele
ſtiormnatura. vt omne meã vᷣtutem ex⸗

uciat quaſi puluerẽ. Iludite mira. Je⸗
uqre manꝰ ſurſum. nihil aliud pꝛofitet

G vnus eſt deus poſſeſſoꝛ celixter⸗

re.· viſibiliũ et inuiſibilium cõditoꝛ. Et

hoc quaſi iuromẽto firmatur. pꝛopter

fidei aſſertionẽ indubit atã:qua dicimꝰ

Lredo in vnũ deum pacrẽ

omnipoten

tem. Manus de ſurſum ducta vſq; ad

pcoꝛdia:hoc fatetur ſignanter. ꝙ vni
gemitus filius dei/cõſubſtancialis ⁊ co

etern? patri dę ſurſum venit. ad ſuſce⸗

ptionem homs et ex ſinu patris ĩ vte⸗
Tum venit virginis. Quare hoc credẽ
tes dicimus.⁊ in vnũ dñm ieſum xpᷣn

ꝛc. vſq; et homo factꝰ eſt incluſiue DHe⸗
inde ad ſiniſtram ducta mhil aliud pᷣtẽ⸗
dit. qᷓ ꝙ idem dei filiꝰ.inuenit nos ob

noxios maledictiõis.et fuios ire a ſini⸗

ſtris poſitos, cũ dyabolo deputatos.

Ducendo tomen ad dext ram manũ in
carnationis cauſam/paſſionis efficati

am/ moꝛtis xpᷣi meritũ.reſurꝛectionis

triuphuun/ ꝓꝑ quã ad benedictionẽ dei
pducimur clare enũciat. VUnde ſeqᷣtur
Crucit xus etiam pꝛo nobis. vſq; ibi.

inſtinti ſpe firmati caritate e qmiati.
in vnitatemtendimꝰ beatoꝝ baptizati
et cum fioncia expectantes reſurꝛectio
nem moꝛtuop. qd in vltimaclauſula ad

Becundus

iñgimus.et in ſpiritũ ſanctum. vſq; ibi⸗

et vit am venturi ſeculi. Alij dictt.
in his ſignis intelligi datur. ꝙ neceſſe

habemus. vt dñs noſter tribuat caſti-
tate mcoꝛpoꝛis.quod intelligitin hoc
quod dicit᷑ coꝛpus. Item nerege habe⸗

mus vt tribuat nobis ſidem. Juſtꝰem
ex fide viuit et aima in ſanguine eſt Et

hoc intelligitur cum dicit et ſanguinẽ.

Item neceſſe habemꝰ vt d ominus tri⸗

buat nobis cognitionem / et cogitatio
num puritatẽ.quod in tercio intelligiẽ

quia facietenꝰ ſuꝑ pectus tercia crux

impmit᷑ vbi cogitationũ ſedes eſt. Er⸗
go ſi ſeruauerimꝰet amauerimus caſti⸗
tatem coꝛpoꝛis.fidei firmitatem. aĩaꝝ
puritatem.gracia et celeſti benedictio
ne meremur repleri.Ged adhuc glij ð8
iſtis tribus crucibꝰ dicũt:ꝙ duoſigna
crucis/ ſuꝑ coꝛpus et ſanguinem fiunt
hoc intelligitur. ꝙ ꝑ moꝛtẽ xpia du⸗
plici moꝛte liberamur. ſcʒ coꝛpis ⁊ aie.
ſeo tamen ↄpaſſionem in mente ſerua⸗
mus.·ꝙin tercio ſigno expᷣmitur. quia
ſiↄpatimur/ et ↄregnabimus.vt dicit

paulus. Item in iſtis tribus fignis.rep
ſentatur oiuerſitas gacisis rbi flagel
latio quo ao pmũ.ſanguiĩs effuſ
ad ſcom faciei velatio quo ad tercium
Gcdo nota circa verba textꝰ.ſeʒ iube
hec pferꝛi dicit Junocẽtius. ; tante p
funditatis ſunt hec verba. ꝙ intellectꝰ
hũanus ea vix ſufficit penetrare Mam
et beatus Gregoꝛiꝰ.tantiſacramẽti di⸗

gnus interpꝛes in quodã loco.de illis

tanq;ᷓ ð re ineffabili/pene ineffabiliter
loquens dicit. Muis fieliũ dubiñ ha⸗
bere poſſit.in ipa immolatiois hoꝛa ad

ſacerdotis vocem / celos aperiri.⁊ mi
ſteria choꝛoſq; angeloꝝ adeſſe.ſumma
imis ſociari.terꝛena celeſtibus ↄiungi.

—.,——

nen
ioe
ret
glran
ſce
tate
trimn
ſorr
nira
soer

p
min
ſob⸗
nmii
iin
dehit
lun id
flütn
ſſrei

dusß⸗
Nonm
doxz
aſſitit
lehom
hen

en
ſitn
c
dtio
tans
ſgu
mäun
ſiaden
Srae,
tdict
nreh
ſoge
nſoqn
teriun
Gibe
m
elee
Nm
deilis
biühen
hor
rri

Fracratus

Et alibi. Uno atq; eodem momẽto/et
in celum rapitur miniſterio angeloꝛũ.
in altari ante oculos ſacerdotis vide

tur. ſaluo tamẽ occulto celeſtis oꝛaculi

ſacramento Mec verba. licet ſimplici⸗
us.tamen ſecurius poſſunt exponi. Ju

be ideſt fac. hec ſcilicet vota.ſupplicati

ones ⁊ pꝛeces fidelium.ꝑferꝛiid eſt pꝛe
ſentari ꝑ manus / id eſt ꝑ miniſterium.

ſancti angeli tui /id eſt ſanctoꝛũ angelo

rum qui ſunt ad miſtratoꝛij ſpũs ⁊ qui
vota noſtra deo offerũt.iuxta illuꝰ qð
ait angelus ad thobiam: Thoxij Dñ
oꝛabas cum lacrimis ego obtuli oꝛatio
nem tuam dño.in ſublime altare tuum.
id eſt in ↄſpectu diuine maieſtatis.⁊ cu
rie tue celeſtis. Nam et ipᷣa dimaieſtas

altare dicitur. vt habetur Exo xx 5
aſcendas ad altare meũ / id eſt in trini⸗

tate non facias gradus.ſedequalitatẽ
trinit atis crede.nõ deſcenſionẽ ł aſcẽ⸗
ſionem ſicut fit in gradu.quia in hac tri

nitate/mihil maius aut minus. nihil pꝛi
us aut poſterius.ſed toto tres ꝑſone co
eterne ſibi ſunt et coequales Magiſter

alexandern ſic exponit. Jube hec / id eſt
coꝛpus r pᷣi miſticum.quod eſt eccleſia
militantis. perferii / id eſt aſſociari. in
ſublime altare tuum. id eſt in eccleſiam
crinphantem que altare dicitur.ſuxta
illud leuif. Ignis in altari meo ſe empar
debit. et hoc per manus ſancti angeli
tui / in eſt per virtutẽa opationem xp̃i
filij tui. qui eſt magn conſilij angelus.
yſaie.iiij.: Wam angeli ſancti miſterijs ſa
cris intereſſe creduntur. vt dicit. Bea

tus Hieronimꝰ Et brũs ambꝛoſiꝰ dicꝛ
Mon dubites ſſiſtentem angelũ, quãa

do xpᷣus aſſiſtit qui immolatuxr/et non
aſſiſtit vt cõſecrat. quia in hac poteſta⸗
te homies angelos excedũt.ſed vt vo
ta. ſacrificiq.et oꝛatiões ſanooꝛumſa⸗

cerdotumęt populi dẽo repꝛeſentant.

ſedmillud. Iſcendit fumus aromatum
in cõſpectu domini. de manu angeli.q

funt oꝛationes ſanctoꝛũ. Et nõ dicitur
angelus ſcom btm̃ auguſtinũ oꝛatiões

offerꝛe deo quaſi tune deus nouerit ꝗd
velimus.quia omnia nouit anteqᷓ fit.

Ged quia neceſſe habet creatura rati

onalis / tempales eauſas ad eternitatẽ
referꝛe ſeʒ. petendo erga ſe quid faciet
vel ↄſulendo quid faciat.aut quid deo
iubẽte implendũ eſſe cognoſcat.⁊ hot
nobis euidenter vel latenter angelus
repoꝛtat. Vel aliter. Lex diuina/vult
infuna per media reduci ad ſupꝛema.
Et hoc ita oꝛdinauit.nõ neceſſitate.ſʒ
voluntate. ꝙ autemſic oꝛatiões nr̃as⸗
et vota noſtra ꝑ ſanctos angelos deo

pſentari cõtingit. intelligere poſſinnꝰ

per ſumilitudinem Vnde q;uis rex ali⸗

quis viderit militẽ / ſtrẽnue in exereitu
opantem. nihlominus alij reges famili

ares illum diligẽtes / recomendant ip⸗

ſinn coꝛam rege:vt ſibi gratioſe incline
tur et dona de pꝛobitate largiatur.Et

ad hunc modum. angeli multum cõpla

centes. de bonis actibus hominum.et

de bonoꝛibus ab eis deo exhibitis pꝛe

ſentant eoꝛum opera et vota deo.com⸗
mendantes eos et S vt eis
ſuam gratiam donet.
tur. per chꝛiſtum dominum noſtrum.

AVbi non reſpondetur vlmen . quia fu⸗

miter creditur ꝙ ab angelis circumſta
tibus reſpondeatur. ́JJÿMW

Eñmẽto etiam domine famu⸗
loꝛum famularumq; tuarum
ſigno fideiet doꝛmiũt in ſomno pacis.
M.ipſis domine et om̃ibus in xpo qui⸗

eſoetibus locũ refrigerij lucis pacis

Heinde cõcludi⸗

Aiber.

t indulgeas deprecamur. Der eun⸗
demxpm dominum noſtrum.

Ec eſt quinta pars pꝛincipa
ulis tocius canonis.in qua oꝛa
tur ꝓrefigerio et glia moꝛ⸗
tuoꝛũ.E moꝛ
mine memento. id eſt miſerere famulo

rum. famularumq; tuarum.id ẽ omniũ

nNos cum ſigno id eſt caractere fidei id
eſt baptiſinatis et doꝛmiunt. id eſt reqͥ⸗
eſcunt in ſomno pacis. oñe nos de⸗
pcamur id ẽ petimus. vt indulgeas. id

eſttribuere digneris. ipſis/⸗ ſuꝓple pꝛo

tuoꝛum fidelium eoꝝ qui pceſſerũt

quibus hic oꝛamus et omibus quieſcẽ⸗
tibus in xpᷣo.id ẽ quiĩ fide catholica ð
ceſſerunt.locum refrigerij iẽ gaudij.
lucis id eſt gloꝛie et pacis eterne. Sen
tencia eſt hec. mmpotens deus nos
etiq rogamus ⁊ petimus te ſuppliciter.
vt miſerando recoꝛderis. amuloꝝ fa⸗
mularum tuaꝝfidelium. quicũ ſigno fi⸗

dei obdoꝛmidrut in ſomno pacis. pe
timus vt iſtis et omibus fidelibꝰdefun
ctis in chꝛiſto locũ indulgentie. locum
lucis: et locum refrigerij. et pacis per⸗
Loſtian,don eundem xpᷣm dñnm
noſtrum. Nota pᷣmo/ ꝙ hec cõ unctio

etiam cõnectit ſequentia ꝓxime pꝛece

dentibus. vr ſit ſenſi us. Etiamn/cum hoc
petimꝰ vt nos viui gratia. et celeſu bñ
dictione repleamur. Etiam dep̃camur
te. memento famuloꝝ et famulaꝝ tua⸗
rum:c. Vel ꝙ lyetiam reſpiciat Pbmã
memoꝛationẽ ĩ qua oꝛatũ eſt ꝓ viuis
Nꝛat ergo pia mater eceleſia ſedm in⸗
nocentin. Mõ ſolum ꝑ viuis.verũ etiã

P de functis vt eos deo patri/ſacre ob

lationis imterceſſiõe cõmendat certiſſi

me credens. ꝙ ille ſonguis pᷣcioſus. qui
one pececg

—

P multis effuſus eſti remiſſi

t ↄſtruitur lraſic. Etiam o do⸗

Gecundus

toꝛum.nõ ſolum ad ſalutem viuentium
effuſus eſt verũ etiam ad ablutionem

et ſalutem valeat defunctoꝛũi Ideoqʒ
CLomo anenſi conciliũ ſtatuit. vt in om
nibus miſſan ſolennus. loco debito / de
functoꝝ memoꝛi babeatur. iuxta illʒ
beati Auguſtini. Mon ſunt pcermitrẽ⸗

de ſupplicationes ꝓ ſpiritibus moꝛtuo

rum Et qꝛ aliquãdo deſunt amici. parẽ

tes cognati qui ſupplicationes ꝓ eis ef
funderent Ergo et pia mater / io eſt to
tacccſeſin omnes defunctos ſub gene⸗

ralicõmemoꝛatiõe ſuſcipit. tacitiſq; n 0
minibus eis exhibet ↄmemoꝛationem.

Mon em̃ pᷣtereũda eſt dies. in qua qui
libet catholicus non habeat ſpecialem

memoꝛiã defunctoꝝ. Quia ſi defuncti

ſunt in purgat oꝛio.ibi ſimt taq; cap iui
qui in nul o ſibupis poſſunt ſuſrragari.
ſeo ſolum ipis ſubueniri poreſt ꝑ ſide⸗
les viuos.qui adhuc ſunt in ſtatu merẽ
di. Poſt hanc em vitã nec mereri nec
demereri valemus. ſed ſolum recipiꝰ
pmiũ pꝛomerit s/vel ſi upliciũ pꝛo de
merit is:Oi vero anĩe o efunctoꝝ ſunt
in celis.oꝛatio pꝛo eis a nobis effuſa.in

ſinum nrm ↄuertetur. Etiam ſi ſunt in

purgtoꝛio adhuc oꝛatio ſubuenit oꝛã
ti. quia opus pieratis exercet. Dicunt
em doctoꝛes ꝙ qui ꝓamico vnũ pſal
mů vel vni pater noſter/cũ deuotiõe
legerit.plus cum ↄſolatur. qᷓ; in hac vi
ta dum viueret. ſi eidem mille marcas
cõtuuſſet. Mui em pꝛo defuncto oꝛat.
multũ apuo deum meretur.iuxta iliud
Min pꝛo alio oꝛat ſeipᷣm liberat Wota
circa irem dicitur pmo memento. PHe

us dicitur memoꝛari illoꝝ quoꝝ miſere

tur. ⁊ quos ſua gr. tia viſitot Sic ergo
petit ſacerdos/ vt oeus memoꝛetur il⸗
loꝛũ defunctoꝝ / id eſt vt eis miſereat.
Per ſinm gratiam eos conſolando et

o⸗
lege
mer
nim
cum

pei

omtn
diſcer
Rd⸗
dung
trb
uine
ergo⸗
l
ceſſob⸗
Nuur

uum
em
q;
om
de
il
re,
o
e
8
Nd
genen
löo
nonen
Paqni
caigen
xieti
e
freom.
Ktofen
immer
wenc
nmpi
iode
torſimt
cſalum
ſſonen
.Dan
wüpl
avnie
nwcv
murcs
goo.
rtaüud
o⸗
nto. De
ormier
gcoy
eeu
niini.

——

Tractatus

viſitanꝰo Becundo nota. rubꝛica po⸗

nit hic fit comemoꝛatio defunctoꝛum.

Eſt igitur ſcienou. ꝙ ſacerdos ĩ hoc lo

xo.quoꝛũ maluerit debet agere memo

riam ſpecialẽ. MDꝛimo em debet 02 are
et memoꝛia habere patri

. get matris / ſi
defuncti ſunt poſtea ꝓcognatis fratri

bus et ſoꝛoꝛibꝰ pefunctis.poſtea coõme

moꝛationẽ illius a quo benefiti acce⸗

pit eccleſiaſtieñ ſi habet. et pꝛo onib⸗
bñfactoꝛibus pꝛo quibuæ ſpecialiter

oꝛare tenetur ſi obierunt. Poſc hoc ꝓ
— „ „⸗ „ 8 4 ,
omibus ſibi comiſſis.et pᷣmo viroꝛum

poſtea mulien mentionẽ habeat. Mec

ſed in coꝛde memoꝛiter et recoꝛdeten⸗

reuoluat Pꝛohibitũ em eſt. ne alicuiꝰ

i collectis miſſe / mentio nominetenꝰ

cęt oꝛetenus fiat. qui pꝛo ſe vel pꝛo ſuis

miſſam comꝑat.ne ex hoc pᷣſumtio aua

ricie ſacerdotalem fallat. Gimiliter et j
canone cauendum eſt. ne mentio illoꝛũ

pꝛo quibus oꝛare vult.nomiando vel
legendo ſiat · ne foꝛte ſacerdotis vox/⸗
eoꝛũ ſic pꝛope aſtantiũ aures tangat.⁊
cõſcientia ipſi frangat.ſed ſolum coꝛũ
memoꝛiã habeat in coꝛde expedite.nõ
nimis ꝓlixe.nee nimis celeriter. ne cir
cumſtant es tedip paciantur. Se
Nui nos pꝛeceſſerunt cum ſignofidei.
Ader ſignũ fibei intelligitur caracter
baptiſmalis. qui anime in baptiſino im
bpmitur. per quẽ fiveles ab inidelibus
diſcernũtur Juxta illð apocalip. vij.
Audiui numeꝝ ſignatoꝛũ. centum qua
dꝛagintaquattuoꝛ miliaſignati.ex om̃i
tribu filioꝛũ iſrael Et dicitun notanter
qui nos pᷣceſſerunt cum ſigno fid ei. Et
ergo nõ debet ꝑ ſignũ fieifides intel
ligi.quia in futuro ſeculo et in alia vita
ceſſabunt ſides et ſpes.quia ſidei qha
betur in pᷣlenti vita luccedit viſio ĩ fu⸗

guit

Tercius

tura vita. et ſpei ſuccedit res ſperata.
Et ergo dicit innocẽtiꝰ. Mõ eſt eſtimã⸗
dum: wiſit ſides et ſpes. ſeo potiibi
eſt elara viſio et res ſperata: Mã fides
euacuatur. caritas autẽ nunq; excidet

Vel facilius et planiꝰ. Mij pᷣceſſeruut

cum ſigno ſidei. de quibus aparuit cũ
vixerut ꝙp eſlent veri xp̃iani de quibꝰ
noõ eſt deſperodum ſev inceſſanter oꝛã
dumet marime.
ſomno psacis. id eit qui credunt᷑ obijſſe

ipſis qui doꝛmiũt in

in pace cõſcientie et pectoꝛis moꝛtuiſi
ne peccato moꝛtali Eſt aduertenoũ ꝙ

in hus verbis notat᷑ ꝓqbus defunctis

eſt oꝛanduũ. Mꝛo hijs tantũdem quos

meritum fidei comendat. de quibꝰ eſt
ſpes vt eis pꝛoficiat oblatio ſalut.

Hijs naq; quos iudaica cecitas vel er
roꝛ paganiſmi.aut heretica pꝛauitas.a
ſoꝛte beatoꝝ ſeꝑauit. virtus ſacramen
ti gratia miſterij. oꝛatio ſacerdotis.ſa⸗
lutis oblatio non cõgruit nec pꝛoficit.
Nui em extra fidem diſeeſſerit i iudi⸗
catus eſt. Qui non credunt in filium ꝓ
bis neq; oꝛandum eſt.quẽ admodũ dic.
canonica epiſtola.Eſt peccatũ ad mor
tem. ꝓ quo dico nec oꝛanoũ.quia oꝛa⸗
tio ꝓtali facta eſttemeraria. ſicut vo⸗
ce diuina ſmuel redargutꝰ inſtruitur.

MDuid clamas ao me pꝛo ſaul.cumego

abiecerimeum tanq; repꝛobatũ. Ba⸗
cerdos etiam pꝛo talibus oꝛans ſacrile

gus efficietur. Etiamillis qui deceſſer̃t

in peccato moꝛtali nõ aliqua ſalutaris
oblatio vel oꝛatio pꝛodeſt. Nec ꝓiſtis
qui ſunt in inferno inferioꝛi eſt oꝛadum
quia ibi nulla eſt redemptio / id eſt pꝛo
byjs quos pꝛo certoſcimus eſſe damna
tos. quia dieit auguſtinꝰ. Si ſcirem pa

—

trem meũ eſſe in inferno. non plus oꝛa

rem pꝛo eo qᷓ; ꝓ dyabolo/id eſt ita mo⸗

dicum poeſt ei ficut vyabolo. Oꝛandũ

eſt ergo pꝛo iſtis idelibus defanctis

doꝛmiunt in ſomno pacis/id eſt qui nu
la hereſi. vel diſcoꝛdia. vel impeniten⸗
