dicit᷑noſtro. Maritatem em̃ ad noſtros
habemus Et ſubditur Antiſtite noſtro
Muecq;ʒ em̃ eccleſia ꝓ ſuo debet oꝛare

pentium ſit vnum coꝛ et vna anima⸗
Tunc cuſtodit. cũ inter ꝑicula mundi
regit. vt de ſancto mittens auxiliumn ʒ
ſvontuetur eã. Nicet em̃ in apocalipſi
ſeptem ſcribitur eccleſijs. vna tamẽ iã
ſupꝑius dicta quã pacificat. adunat.cu/
ſtodit regit. qui pꝛopter ipiꝰ munimẽ
⁊regimen vnum ꝓpoſuit vniuerſis.
quo ſtatim oꝛatur cũ dicit. vna cum fa

mulotuoꝛc̃.que addidit clemẽs ban
Vnde ↄſtat: q pelagius dixit Ab vni

uerſo oꝛbe ſeꝑatos eſſe.qui q̃tibʒ diſſen
ſiõe inter ſacra miſteria / apoſtolici põ

tiſicis memoꝛiã. ſcom ↄſuetudinem nõ

frequentat Hic tangunt quattuoꝛ vir
tutes que debent eſſe in papa. Mꝛimũ
eſt fioei vnanimitas. ergo dicitur vna.
Anð ſcom canones.ſipapa eſſet here
ticus poſſet deponi. Geðm eſt humili⸗
tas cũ dicit famulo Vnde ſcribit ſeſer
uum ſeruoꝝ. q; beatus gregoꝛiꝰ pᷣmo
inuenit . Zerciũ eſt pᷣncipalis auctoꝛi⸗

tas. ergo HH quod idemẽ
uartũ eſt caritas.

pontifice. quatenꝰ omes vnitatem ſpi

ritus in vinculo pacis obſeruẽt. Et de
bet referꝛi ao epᷣm/ĩ cuiꝰ dyoceſi quis
celebrat ⁊ nõ ad illuma quo eſt oꝛdina
tus. vel ex cup dioceſieſt oꝛmdus. ARn
tiſtes celebꝛans non debet dicere anti

ſtite noſtro Zimiliter ſiqͥs celebꝛat ro

me vel ĩ dioceſi romana / nõ debʒ dice

re ꝓ antiſtite nr̃o quia iſta dioceſis nõ
habet antiſtitem ſeo ſolum papam. Et
ſubiũgitur pꝛo rege nro. Oꝛanvũ eſſe

LTercius.

rũactiones. ꝓoĩbus hoĩbꝰ. regibus/
pncipibus. ⁊ ꝓ oĩbus qui in ſublimita⸗

te ſunt ↄſtituti· vt quietem ⁊tranquillã

vitã agamus in omni pietate⁊ caſtita

te. Sicut em oue ſunt vite. ſcʒ celeſtis
æterrena.vna qua ſpiritꝰ viuit ex deo

altera qua caro viuit ex ſi piritu. ̊ vtra

q; vita nutritur vt poſſit ſubſiſtere. ce
leſtis ſpũalibus. terrena carnalibus.

ita ſunt oue poteſtates. ſcʒ eccleſiaſtica
Imundana Una qua moderant ſpiri⸗

tualia. altera qua moderãtur carnalia
Iſta p clericos. alia ꝑ laycos.· Iſta va
cat ſpualibus q;tum ad aiam iſta terꝛe

nis qtñ ad coꝛpꝰ. Et ꝓ iſtis duab ptã

tibus hic oꝛat̃. Fecit em̃ deus duo lu⸗

minaria magna. vnũ vt peſſet dieiꝛc.

Geñ.j. Atruq; magnũ alterun tñũᷣma
ius. Igiturad firmamentũ celiidẽ ad
vniuerſitatem eccleſie. fecit duo lumni⸗

naria. id eſt inſtituit duas dignitates⸗

que ſunt põtifcalis anctoꝛitas ⁊ reg⸗
lis poteſtas. Duo quipp⸗ ſunt qͥbꝰ hic

mundus pꝛicipaliter regitur.videlicet

auctoꝛitas ſacra pontificalis.⁊ pote/
ſtas regalis diſ.vj.duo.Ccce inquit pe
trus.duo gladij hic: Et dixit ons ſaffi/

cit: Et ſicut aurum pꝛecioſius eſt plum
bo.ita pontificalis auct oꝛitas excellen

tioꝛ eſt regali dignit ate/ imꝑiali ma⸗
ieſtate. xxvj iſ. duo. Papa poteſtpe
nas tam coꝛꝑis qᷓ; anime efficere. Im⸗

peratoꝛ vero nõ niſi coꝛꝑis habet o⸗
oc

teſtatem. xxiiij qiij ſi hec. Nota p ho
ꝙ dicitur oꝛthodoxis ab effectu hui⸗
ſocramenti ipocrite ⁊ falſi chꝛiſtiani ex

cluduntur. Oꝛthodoxi em ſunt recte
gloꝛiantes. ab oꝛthos quod eſt rectum
7 doxa gloꝛia.quia ſic oꝛe ſidem ↄfiten
ꝓpncipibus aplus docet. j. ad Thi.i · tur /ꝙ eã oꝑe vemonſtrãt ⁊ tales ſunt
dicẽs: Obſecro pᷣmo oĩm fieri oblſecra
tiones. oꝛationes. poſtulationes. grati

—

veri chꝛiſtiani. Fpo em̃ xpiani ſunt
cognomiati:a iuda iudei. D? magiſtri

Liber.

quippe nomiĩe cognomen ſectatoꝛibus
datum eſt. xpᷣiani autẽ olima iudeis qi
obpꝛopꝛio naʒarei wvocabãtur. pꝛo co
doñs noſter atq; ſaluatoꝛ/a vico qus
dai galileo naʒareus ſit axppellatꝰ. .2.5
gutẽ gloꝛificet ſe xpᷣianus qui nomẽ ha
bet. facta qautẽ non habet. Ubi autem
nomen ſecutum fuerit opꝰ/ certiſſime
ille eſt xpᷣianus. quia ſe factus oſtendit .
xXpᷣiamnn: ambulans ſicut ⁊ ipſe ambu

tauit/ a quo nomentraxit Oꝛthodox⸗

us eſt recte credens. ⁊ vt eredit recte
Viuens.·hic eſtvir recte gloꝛie quo noĩe
nõ poteſt vocari. qui aliter viuit qᷓ; cre
dit Hec yſido.Et nota q; neceſſarium
eſt oꝛare pꝛo pacificatione eccleſie. qa
ſiqes multas impugnatioes paſſa ẽ.ab

aquerſarijs multis. ⁊ turbatibus eam
ſcom eius ſeptem ſtatus. pꝛout in ꝗpoẽ

reuelatum eſt In ſtatu apoſtoloꝝ ſeu in

pmit iua eccleſia.iudei fidem impugna⸗
bant. In ſtatu martirũ tiranni. In ſta
tu doctoꝛum heretici. In quarto ſta⸗
tu ipocrite. In quinto ſtatu pꝛaui reli
gioſi In ſexto ſatellites atixpi In ſep⸗
timo antixpᷣc met. Contra que oia pe⸗

tit eccleſia muniri.paciſicaricuſtodiri.

Et ꝙ oꝛandum eſſe dicit pꝛo rege/ hec
noua eſt traditio Et ĩtelligitur ð rege
romano.quia papa⁊ rex romanoꝝ te/
nent apices gubernatiois eccleſie ſ⸗
vtraq; poteſtatem/oꝛandũ eſt ꝓ omĩ⸗
bus oꝛthodoxis. qui ſub vtraq; ptãte
fidem cat holicam apoſtolicam vene⸗
rantur ⁊ colunt. Oꝛthodoxi dicuntur
quaſi recte gloꝛioſi. ⁊ ſunt hij qui deũ
fioei cõfeſſione gloꝛiſicant Aln dicunt
debet referri ad regem/in cuius re⸗
gno ſacerdos celebꝛat. et non ad regẽ
omanoꝛum.ſicut illuo de antiſtite/re
ferri debet ad ipſum epiſcopũ in cuius
Doceſicclebrataun.

Secundus.

SEnmento domie famuloꝛum
m tfamularumq; tuaꝛum. N. Et

dOomnmuü circumſtantiũ. quoꝛũ
tibi fides cognita eſt. ⁊ nota deuotio p
quibus tibi offerimus. vel qui tibi offe
runt hoc ſacrifñtium laudis ꝓſe ſuiſe 3

omnibus pꝛo redemptione animan ſu⸗
arum pꝛo ſpe ſalutis et in colamitatis
ſue tibiq; reddunt vota ſua eterno do
vino et veor. —

Etc litera expoĩtur ſic: O do
h mine memẽto / id eſt recoꝛda
reꝑ viſitationem gratie. fa⸗

muloꝛũ famulaꝝq; tuaꝝ. id eſt colentiũ
te per fidem catholicam ⁊ oim id eſt ſin
guloꝛum circũſtantiũ id eſt miſſam au⸗
dientium:quoꝛum fides tibiẽ cognita.

ſcilicet illoꝛum qui recte credunt ⁊ de
uote. tibi eſt cognita/ id eſt manifeſta.

ſupple eo ꝙ nihil te latet 2 deuotio ſi

pie eoꝛũ eſt tibi nota.qui offerunt tibi

ſupple ꝑ ꝑſonaã ſacerdotis hoc ſacrifiti
um. id eſt hanc oblationẽ laudis/id eſt

in qua ſpecialiter laudaris ꝓ ſe ſuxple
ipſis. q pꝛo et ſuis/ ſupple amicis: ⁊ om
mibus familiaribꝰ ſen cognatis ⁊ cõſan
guineis. pꝛo remiſſione aiarum ſuarũ
id eſt ꝓpter remiſſionẽ ſuoꝝ peccatoꝛũ.
quibus omia remittũtur. pꝛo ſpe ſalu⸗
tis / io eſt ꝓ ſalute eterno.ſperata⁊ op⸗
Mta. ⁊ incolomitatis ſue/ id eſt ſanita⸗
tis coꝛꝑis/ſuxple ↄſeruande ⁊adquirẽ
de.tibiq; reddunt/idq eſt ꝑſoluũt. vota
ſua id eſt affectus. vel deſideria. vel ꝓ⸗
miſſa bona. eterno deo/⸗ ſuxple quo ad
patrem ſcom eſſentiam. viuo quo ad ſ
lium. ⁊ vero quo ad ſpiritumſanetum⸗
Notandum ꝙ; pꝛius petitũ eſt pꝛo om
mbus ſidelib in generali. hic iam oꝛan
tur pꝛo ſidelibus in ſpeciali Et pᷣmo fit
mentio quoꝛundam explicite ſeeundo

———,-————

‚R—— — — — ———N—WW W☛£

—— — —

— — —

☛ S. a

n

do

Nd.

R.
oſ
r
iti
eſt

om
N
ſuri
tori⸗
ſol
,
e
ir
t4
500
aaf

Tractatus

circumſtantium implicite ibi.et omniin
circumſtantium Et habetur hic memo
ria viuoꝛum Abi ſpecialiter ſacerdos
viuos quos voluerit debet nominare
Et tantũ viuos.quia in ſequentibꝰ ſpe
cialiter habetur locus in quo fit mẽtio
defunctoꝝ Innocẽtiꝰ mouet hic du⸗
bium. cũ deus nihil ignoꝛat.nec alicuꝰ
vale at obliuiſci · quid eſt quod petimꝰ
memẽto dñe.Reſpõdetur.ꝙ ſacerdos
deum petit / dicens memento dñe. non
wobliuio cadat in deum. ſed ſicut obli⸗
uiſci illoꝝ dicitur quos ſua gratia non
viſit at. ſic et deus dici᷑ hos et noſcere
quos viſitat ſua gratia et quos aꝓpꝛo
bat. Vnde. ij. as Dimo.ij. Qognouit

deus qui ſunt eius Et iohis.ix.dicitur.

IAgnoſco oues meas Et dicitur neſcine
eos quos repꝛobat. vñ .ach. vij: ¶õ

noui vos. Rurſus ſimiliter dꝛ obliuiſci

maloꝛũ.cum malus ado bonum ↄuertit
Vnñ dominus inquit ꝓphet am GBech
ielis. x viij. BGi impiꝰegerit penitẽtiam

ab omibus peccatis ſuis.que oꝑatus ẽ
et cuſtodierit om̃ia pꝛeceptamea. et fe

cerit iudicium iuſticiã vita viuet vnõ5
moꝛietur. ommũ iniquitatũ eius quas
opꝑatus eſt non recoꝛdaboꝛ. Et deus ðᷣr

obliuiſci bonoꝝ. cum bonus ad malũ cõ
uertitur. Vñ in loco vbiſupꝛa.Si aũt

gauerterit ſe iuſtus a iuſticia ſua et fece⸗

rit iniquitatem. ſecundũ om̃es abhomi

natiões ſuas quas operariſe olet impiꝰ
nũquit viuet. Omnes iuſticie e ques
operatur nõ recoꝛdabũtur. Añ Job.

emento mei domine.quia vent

vita mea Quãdoq; recoꝛdatur ad pu⸗
niendum Añ pſalmiſta. Memento do

mine filioꝛimn edom in die hieruſalem.

id eſt ĩ die vindicte. quãdo erit tempꝰ
punitionis In pᷣſenti tamen petimus.
memento domine ꝛc¶ Hoc petimus.

Tercius

nos ſua gratia viſitet. et noſtri miſerẽa

tur. iuxta illud ps. ſteminiſcere miſera

tionum tuarũ domine. Beo dubium
eſt.quare nõ dicit ſeruoꝝ⁊ ancillarum-
ſed dicit famulon ⁊ famularum Keſpõ
detur.ꝙ notanter dicit famuloꝝ.quia

famulus ðꝛ a fauoꝛe.ſeruus aut a ſerui

tute Vnde dicit auguſtinꝰ.ꝙ quouſq;
filij noe nõ peccauerunt.nõ fuit ſeruit
m eis. ſed bene reuerentia deo debita-⸗
pentibus ⁊ alijs.ſed ꝓpter peccatũ ſer⸗

uitus eſt introducta. Mo oſtẽdendum
ergo.qꝙ illud ſacriſitium debet eſſe ex

vera dilectione ⁊ nõ ex ſeruitute.ideo

dicit᷑ famuloꝝ. Moſt hoc ſtat rubꝛica⸗

Reic nomiĩentur noĩa viuoꝛũ vl hic fit

memoꝛia viuoꝛũ. Abi ponderandum⸗

ꝙ memoꝛia pᷣus debet fieri pꝛo viuis
; pꝛo moꝛtuis.cuiꝰratio eſt. qꝛ vbieſt
maius piculum.ibi eſt citius ſubuenien

dum. ſed certum eſt ꝙ viui ſunt in ma⸗
ioꝛi ꝑiculo quia poſſunt damnari.moꝛ⸗

tui aũt qui ſunt in purgatoꝛio ꝓ quibꝰ
ſolum eſt oꝛandum certiiam ſunt de ſa⸗

lute ſua.licet eam nõdum ↄſequentur.

donec omnia crimina purgent Bed
dubitatur circa hoc. an ſacerdos tene
gtur nomina illoꝝ ꝓ quibꝰ vult oꝛare
vocaliter ꝓnunciare.⁊ fiſic.in quo ca
uiul et ſecundum quem oꝛdinem vᷣd hoc
poteſt dici· Cum dominꝰ exauditoꝛ ſit
coꝛdis et non vocis. ꝙ nõ ſit neceſſe ꝙ
ammoneatur clamoꝛibꝰ.qui ſcrutatoꝛ
eſt coꝛdium renum Vñ et dominꝰ in⸗
quit moyſi· Quio clamas ad me. cũ tñ
ipſe taceret t pꝛopheta dicit. Dicite
in coꝛdibus veſtris ꝛc. Gufficit ergo. ſi
ſacervos ſigillatim ⁊ diuiſim oĩm eoꝝ
pꝛo quibus vult oꝛare habeat memoꝛi⸗
am. poſito etiam q; nomina eoꝛũ vocꝗ
liter nõ expᷣmat. Et ex hoꝛum verboꝛñ

iunctura / manifeſte conuincitur. illg

AZiber

nomina in genitiuo debent poni e
pᷣcedentia et ſequẽtia in ſunui caſu po

nuntur. et maioꝛ erit contoꝛmitas cõ⸗
memoꝛationis ⁊ oꝛationis Tercio

nota ꝙ dubium eſt quo oꝛdine debeat

fieri ↄmemoꝛatio. Vnde ſciendum. qꝙ;
gliquibus clericis talis oꝛdo ſeruatur.

qualis oꝛdo ſeruatur in declinatiõe no

minis ſcom gramaticos.ſcʒ ſecundum
oꝛdinem ſex caſuum:ita ꝙ ſacerdos ſe

ctando rectam caritatẽ.pᷣmo pꝛo ſeiſßo
tanq; pꝛo recto vel noĩatiuo oꝛat.ſecũ

do ꝓ genitiuo id eſt pro genitoꝛibus ⁊

parentibꝰ tam carnalibꝰ qᷓ; ſpũalibus

ſcilicet fratribꝰpatrinis ⁊ceteris. Ter
cio ꝓ datiuo / id eſt ꝓbenefactoꝛibus
elemoſinã ſibi poꝛigetibus Quarto ꝓ

accuſatiuis qui eſt ꝓpe caſus inimicoꝛu

vt dicit Pꝛiſtianꝰ.idcirco ꝓ inimicis

ꝓꝑſecutoꝛibus ſuis iuxta toꝛmam vi

—

v. Diligite inimicos veſtros oꝛate ꝓ

ſequentibus vos. Inimici em̃ q;dtum
ad ea que habent a deo.ſcʒ naturam ⁊
grat iã ſunt diligendi. licet non q;=tum
ad culpam defectum.quia hoc hñt a
ſeipſis Quinto pꝛo vocatiuo / id eſt ꝓ
inſidelibus vocandis ad fidem. vt dès
infideles ab erꝛoꝛe reuocet ad ſui culttũ
⁊ad cognitionẽ ieſu xpᷣi. Vel ꝓ voca⸗
tiuis / id eſt ꝓ his pꝛo quibus aduoca⸗
re vel reſpondere tenemur vt ſiſacer /
dos ſit pꝛelatus Sexto ꝓ ablatiuo. id
eſt ꝓ moꝛtuis ablatis de hac vita ⁊ de
hac luce.⁊ hoc nõ debet fieri in illa co,⸗
memoꝛatione / ſed ĩ ſequẽti. ſcilicʒ poſt
coꝛpoꝛis xpᷣi eleuationẽ Et laudabile æ
multum decens eſt. ꝙ ſacerdos ſeruet
oꝛdinem ſcom merita perſonarum x

—

dignitates po

qᷓ; ꝓ accuſatiuo oꝛet iuxta illud Math

ſtqᷓ; ſuiipᷣiꝰ ⁊ ſuoꝛũ parẽ

tum memoꝛiam habuerit . Et noõ eſt · Mule ſunt pꝛiuapi ↄmumione. ergo gra

Secundus

ceſſe vt oĩm nomina ꝓpꝛia ponat/eo q;
deum nihil latent ſed ſolum intentionẽ

æ affectum ad has perſonas ꝓ quibus

oꝛare vult gerat Et ſubiũgicur Et oim
circumſtantium Abiſciendũ. ꝙ anq;
hoc dicetur. debʒ ſieri memoꝛia viuo⸗

rum. ſed nõ debet fieri memoꝛia nimis
magna. ⁊ hoc ꝓpter coꝛdis diſtractioʒ

a mentis euagationem.ſed bꝛeuiter de

bet ſe ſacerdos expedire In cuiꝰ figu

ram pꝛeceptum fuit in lege. ꝙ agnus

pPaſchalis qui figurabat xpᷣm/comede
retur feſtinanter ne ſcʒ cogitationes ꝑ
Dant deuotionẽ. Quarto nota.ꝙ in il
lo dicto Et omniũ circumſtantin apa

ret qᷓ; ſalubꝛe ⁊ ſanctũ eſt intereſſe mii
ſarum ſolennijs. eo ꝙ ſacrifitium euca

riſtie ꝓcircũſtãtibus ſpecialiter offert
quiſi unt diſpoſiti aliquos effectus ſa⸗
cramenti ↄſequuntur.ſicut dicitur in
vmo libꝛo de vtilit atibꝰ audiendi mil⸗
iam. Et hoc verum ſi vſq; ad finem ꝑ⸗
ſeuerauerint. VUnde ſtatutum eſt in ca⸗
none. ꝙ omnes ſideles in ſolẽnitatibꝰ
ad eccieſiã ↄueniant:et ſeripturas apo
ſtoloꝛum⁊ euangelium audiant: NMui
vero nõ ꝑſeuerauerint in oꝛatõe vſq;

dum milla ꝑagitur.velut ĩ quieti diesz
eccleſie ↄmouentes/conuenit huiꝰmo⸗
di gratia puari Et ex hoc incidit du⸗
bium. vtrum liceat recedere amiſſa an
faciem Reſpõdetur.iſte qui omittit au
Ddire totam miſſam.aut omittit ex mala
conſuetudine. vel ex tepiditate.ſeu ex

toꝛpone · velex neceſſitate. Sipꝛunũ

tum debet a ↄmunione ſuſpendi. maxi
me temꝑe ſtatuto.Et ex hoc foꝛmatur
ratio talis Nullus debet cõmunione
puari niſi ꝓpter grauem culpam. ſz iſti
qui ex mala ↄſuetudine nõ ſtat ad fin

—

— — — 2—

— ——— ——

—— — — m.

Ne
n
Puni
i
c
ſ
l
Nrn
0 n⸗
Me
tip⸗
po
Cui
u des
o⸗
d
iſoa
1
maa
ner

Tractatus

niter moꝛtalłi peccãt Si ex tepiditate
vel ex toꝛpoꝛe vel ex accid a receoũt:
peccant ad minus venialiter. Et ſcom
ꝙtoꝛpoꝛ vel accidia vel tepiditas ex
varijs cauſis introducitur.ex hoc ma⸗
ius ve minus peccatum perpetratur
Siquis em iſtum toꝛpoꝛẽ ad quiuiſſet
ex nimia repletione/maius eſſet pct m̃
qᷓ; ſi ex laboꝛe vel ex occupatiõe hone
ſta. Si vero recedit ex neceſſitate.tũc
nõ peccat. quia neceſſitas nõ habet le
gem. maxime ſi eſt ronabilis. glias Pe
nõ eſſet neceſſitas Et ſic a miſſa ante fi⸗
nem poteſt recedere.vt ſi habet expe⸗
dire negotia ardua ⁊ legitima. ꝗ alias
ↄuenienter exequi nõ poſſet. Itẽ omit
teꝛe miſſam vno temꝑe peccatũ eſt cer
te perſone. et alio temꝑe ſine peccato
eſſbr. A ſi quis paꝛrochianꝰ die domi
nico vel ſolẽni nõ audiret miſſam ĩſua
paꝛrochia cum tamẽ poſſet hoc facere

peccaret moꝛtaliter. ꝙ ſi eſſet dies feri

ata in qua neceſſe eſſet vt lab oꝛaret/ñ
peccaret ſimiſſam non audiret: velſi
vſq; infinem nõ aſtaret. vñ dicit decre

tum Miſſas die dominico ab omiĩbus
ſecularibus audiri ſpecialiter pꝛecipi⸗

mus.et quicunq; ſecus fecerint.ab epo
ↄfundantur.gloſa id eſtexcõmunicẽt.

ſeruato tamen oꝛdine iuris: Et ſtatutũ
eſt in aurelionenſi concilio. vt cumad

celebꝛandas miſſas cõueniret in deino

mine popułꝰ. nõ ante diſcedat miſſe

ſolẽnitas ↄpleatur. Quinto nota.ꝙ ĩ

litera dicitur. quoꝝ tibi fives cognitz

eſt. quaſi diceret. tu es qui ꝓpiciaris fis
libus et deuotis. qui ſolus vides in cõ
ſcientijs eos qui recte credũt. et deuo
te te diligunt vtputa renum ſcrutatoꝛ
et coꝛdium deus ſcientiaꝝ.et dominus

occultus occultorum oĩm ꝑſcrutatoꝛ

In cuiꝰ aſpectu nulla eſt cregtura inui

Tercius

ſibilis. Tu es ille cui omne coꝛ patẽt.⁊
om̃is voluntas loquitur. ⁊ quem nullũ

latet ſecretumquoniam omia nudaet
aperta ſunt oculis tuis. IFld hebꝛe. iiij⸗

Et hic tangũtur duo que debẽt eſſe in
circumſtãtibus et miſſam audiẽtibus.
Pnꝛmo debet eſſe in audiente miſſam
nides.io eſt fiveliter debet credere ꝙ
poſt ↄſecrationem in ara. ſub ſpeciebꝰ
panis ⁊ vini verum coꝛpus et ſanguis
ppᷣi ↄtinetur. quia iſta que ibifiunt mi/
rabiliter tranſcendunt naturam et hu
manam rationẽ Et cũ nibil experimen

ti ſenſibꝰ ingerũt.ergo neceſſario opoꝛ

tet vt fides pꝛebeat ſupplementũ ſenſu
um defectui. Secũdo debet eſſe in au
diente miſſam deuotio.quia hominez
deuote aſtantes ſphᷣaliter ↄmunicant⸗

Hec duo ſcʒ ſides et deuotio.ſi audis

miſſam in ſe habuerit fructum buiꝰ ſa⸗
cramentipercipit. ⁊ ſepius pꝛop:er ex
cellentiam deuotionis. fructũ dinine
gratie habundãtius ꝑcipit.audiens qᷓ;
ↄficiens Si ergo deuotio debet eſſe in

gaudiente. quanto plus in conficiente.

Sexto nota.vlterius dicit quitibi of⸗
ferunt Et aliqui textus habent. ꝓ qui⸗
bus tibi offerimus vel qui tibi offerũt
ꝛc quaſi diceret.memẽto domine nõ ſo⸗
lum eoꝛum ꝓ quibꝰ tibi offerimus ſed
etiam eoꝝ ſacerdotum quitibi offerũt

Lum eñ ſacerdos offert ꝓ populo.ni⸗
hilominꝰ etiam offert pꝛo ſe. Et dicit in
plur ali pꝛo quibus tibi offerimus. ad
denotandum qꝙ ſacerdos loquitur ibi
in pſona fidelium vel eccleſie.ſeu ꝙ re⸗

pᷣſentat cõmunem ꝑſonam xpit ĩ hoc
qp dicitur quitibi offerunt. deſignatur
nõ ſolum ſacerdotes. ſeð etiam vni
uerſi fideles circũſtantes vna cum ſa⸗
cerdote offerunt hoc ſacrifitimn deo.

vñ Innocẽtiꝰ vccit. Nam qð ſpẽaliter

adimpletur miniſterio ſacerdotũ.hoc
vniuerſaliter agitur voto ſideliũ. Bi
cut em in veterilege.populꝰp ſacerdo
tes offerebat hoſtias multifarias/ ao
placandum deũ ſuper peccatis 1, p di
Uer ſis beneſitijs impetrandis. ita pns
ſocrifitiũ/ cuius hoſtie legales vmbꝛe
fuerunt. excellens in infinitũ omnia ſa
crifitia legis.tam in collatione gratie⸗
qᷓ; in dignitatis magnitudine.offertur
populo voto⁊ deuotione ꝑ miſteriũ
ſacerdotis Beptimo nota.ꝙ vlterius
Dicit ur. Gacrifitiũ laudis.quia in hoc
ſacrifitio magnitudinẽ. potentie. cle/
mentie. ⁊ milericoꝛdie dei recognoſci⸗
mus. et ad memoꝛia reuocamus.qðeſt
laudare Uel ſcom Innocẽtiũ vr ſacri
fit ium laudis.quia ſᷣm dictum apoſto
liqdquid facere debetis omia in laude
dei agite. vt deus laudetur in vobis
AVel dicitur ſacrifitium laudis. qͥa cũ
deo quidquꝗ offerimus.ſua ſibi reddi⸗
mus.nõ noſtra largimur Vnge ipᷣe di
cit in ps. Bi eſuriero nõ dicã tibi.meꝰ
eſt enim oꝛbis terꝛe.et plenitudo eius.
Hunquidq manoucabo carnes thauro
rum Et ſubdit. YInmola deo ſacrititiũ
laudis Nui em alteru laudat non ſua
ſibi offert ſed ea que in illo ſunt extol⸗
lit Clel dicitur ſacrifitium laudis. quia
dominus hoc ſacramentũ qð deſigna
tur ꝑ illuo ſacrifitiũ gratias agens et
laudas inſtituit Vel iõ ꝗqꝛ ꝓpt erhoc de
unm moxime laudare debemus.quia nõ
ſolum dedit ſe nobis in pcium. ſed etiã
incibim. vt p pꝛecium reoimeret nos
9 moꝛte ꝑ cibum autẽ deducet nos ad
vVitam Unde dicit Qui manducat me
ipᷣe vinet ꝓpter me. Bequit ꝓſe ſuiſq;.
Vvidelicet ꝓ ſuis ↄſanginneis.affinibꝰ
famliaribus amncis Buper quo ver

bo dicit Ynnoceti Niczem teneamur

Becundus

diligerẽ inimicos · ſcom ills ſaluat oꝛis
iligite inmmicos veſtros.benefacite
his qui oderũt vos.ſeruare tamen de⸗
bemus oꝛoinem caritatis.iuxca illuo
Lan. ij. Introduxit me rex in celiam
vinariam.oꝛd inauit in me caricatem.
Et apoſtolꝰ ao galla. vj. vicit Dũ tem
pus habemus oꝑemur bonũ ad omnes
maxime autẽ ad domeſticos fidei Hic
ergo pꝛo ſe . quia ꝓ ſeipo homo debet

oꝛare.eo ꝙ oꝛdinata caritas a ſeipa in

cipit. Suiſq; omibus hoc ꝑtinet adil⸗
los ꝓ quibꝰ tenemur oꝛare. Gequitur

ANbꝛo redemptiõe animaꝝ ſuaum. hic

tangitur pncipatis ? pima cauſa ꝓprer

quam hoc ſacramentu offerimꝰ.icilicʒ

Pꝓ remiſſione peccatoꝝ.quibꝰ remiſſis
anima eſt redepta. Mat. xx vj. Hic ca

lix noui teſtamenti.qui ꝓ multis effun
detur in remiſſionẽ peccatoꝝ Et ſubiũ
Guũtur alie cauſe pꝛopter quas etiã of⸗

rertur.ſcʒ pꝛo ſpe ſalutis. id eſt pꝛo ſalu

te ſperata. Bpe nanq; ſalui facti ſumꝰ

Fm aplin. Offertur etiã pꝛo ſalute mẽ⸗
tis ⁊ incolomitate coꝛpoꝛis Qam vtra

ꝙß ſanitas eſt deo. qui dicit. Galus po
puli ego ſum. Verũetiam vtraq; ſani⸗

tas ꝓuenit ex redemptione anime. io
eſt ex remiſſione peccati. Gic etiã ecõ

inſirmitas. ſcom ſententiam veritatis:

Ecce inquit dominus Ganus factꝰ es

iam noli peccare.ne deterius tibi aliqͥd
Ptingat. Johis. v. Bed oꝛitur hic du
bitatio.quare hic oꝛatur pꝛo ſalute.io

eſt ꝓ ſanitate coꝛpoꝛis. cum tamẽ apo
ſtol/ dicit Virtus ĩ infirmitate pficit᷑.

Erianm um infirmoꝛ.tunc foꝛcioꝛ

lſunet potens. Reſpondetur. q ipᷣe lo⸗
quitur ibi tanqᷓ; ꝓfectus. nos autẽ no⸗
ſtram fragilitatem recognoſcẽtes. oꝛa

mus pꝛo ſanitate coꝛpoꝛis.vt deꝰ nr̃e

vis

te

de⸗

en.
tan
es
e
r
n
nbe
Per
nihs
Nec
schn
nſhä
wan
üm
eme⸗
Vra
so
cſari⸗
nmne. id
tiͤech
vniſ
*
es
iglĩ
hicdu
ite. id
eao
fiet,
ſoꝛcio⸗
e o⸗
es,03

infirmitati condeſcendens / a nobis 00
caſionem impaciẽtie pᷣcludat. Vel ſᷣm
innocentiũ

ue infima.media et ſupᷣma.ꝓ quibus di

cit ſe offerre ſacerdos Aſdꝛo coꝛpoꝛali⸗
bus ibi.ꝓ incolomitate coꝛpoꝛis. Mo
ſpũalibus ibi.p redemptione animarũ
ſuarum Adꝛo eternis ibi. ꝓ ſpe ſalutis.

Nam ⁊ dñs docet ꝓ his tribus oꝛare⸗/

in ſecũda tercia et quarta petitiõe oꝛa

tionis dominice Offerimus ergoſacri
fitium laudis pꝛo eternis.vt dẽtur no
bis in pᷣmium ꝓ coꝛpoꝛalibꝰ.vt dẽtur
nobis in ãminiculum ꝓ ſpiritualibꝰ.xvt
dentur nobis in meritum. vt per hec⁊
iſta ꝑueniamꝰ ad illa ſcʒ eterna Geqt.
Reddunt tibi vota ſua Dicit glo. Vo⸗
ta ſunt que voluntarie ꝓmittimus.qͥa

libentur volenter/deo vouere red/

dere votum debemꝰ Ael alia gloſa Ti

bi redqunt vota ſua nõ vt debent.ſe d
vt poſſunt ¶ Pic eſt dubium qꝛ vide
tur eſſe ↄtradictio in verbis.cum dicit

tibi reddũt vota ſua quia noſtra damꝰ

et aliena reddimus. Si ergo vota ſunt

ſua.ſcʒ populi.tunc nõ reddunt ſed po⸗

tius vonant.et econtra ſi reddunt tüc
nonſunt ſua vota ſed aliena. Goluit in
nocentius Votum inquit bonũ homis
eſt et dei.Eſt dei ꝓpter auctoꝛitatẽ gra
tie. quia nullꝰ fouet aliquod bonũ ſine
adiutoꝛio gratie dei Eſt hominis ꝓpter
libertatem arbitrij. In quantum igi
vota ſunt homis / rationabiliter ſunt
ſua. In quãtum dei.rationabiliter reo
duntur: quia omne bonum deſurſumnẽ
deſcendẽs Jacobi.j. Propter hoc dis
eit apoſtolus. nõ autem ego / ſed gratig

ꝛamus pꝛo ſanitate coꝛ-
poꝛis vt ſanitate ↄſeruata vel reodita
referamus in eccleſia gratianactiones
Et nota ꝙ triplicia ſunt bona homĩs.
ſcʒ coꝛpoꝛalia ſpiritualia.et eterna.ſi⸗

deimecum Etiterſ· Koadiutoꝛes bei
et vero Abiſcienoum homines di
cũtur dij. imagines ⁊ demones Homi

nes quidem adoptiue dij dicũtur. vnõ
ps. Ego dixidij eſtis a filij excelſi om/
nes Demones vſurpatiue. vñ pſalmi
ſta Omnes dij gentium demonia. qui
vſurpant ſibi honoꝛem dei.et nomen
deitatis vt gentiles deciperent. Ima⸗
gines vero dicuntur dij nuncupatiue⸗
Vnde ſapientie.xiij. Infelices ſunt. in

ter moꝛtuos ſpes illoꝛum eſt quia appel

lauerũt deos opera manuũ ſuan. Dꝛi
mi ſcilicet homĩes ſunt viui et veri: nõ
tamen eterni. Secundo tamen ſcilicet
demões.ſunt viui.ſʒ nec veri nec eter
ni eternitate gloꝛie vel nature. q;uis
voluntate dei . Ged tercij. ſcilicet ima
gines nõ ſunt viui nec veri nec eterni
et ergo nulli eoꝛum hoc ſacrifitium lau
dis offert. ſʒ illi ſoli:ſcʒ indiuidue trini
tati.que eſt deꝰ ſolus ꝑ eſſentiam. ꝓut

de ſe teſtat dominꝰ. Ego ſum deꝰ:et nõ

alius deus pꝛeter me. DPuiꝰ eſtergo a,⸗
doꝛatio que pꝛincipaliter exhibetur in
ſacriſitio Quia ergo tres diuine ꝑſone

operantur in hoc ſacrifitio.igitur rati⸗
one patris cui attribuitur eternitas/

dicitur. eterno deo: Ratione ſpũſſan⸗
cti cui attribuitur viuificatio. diẽ viuo
Vñ in ioh ðꝛ. Opus eſt qui viuiſicat.

Geod ratione filij cui attribuitur veri⸗
tas dicitur vero. .—

Ommunicantes et memoꝛi⸗

( eAam yvenerantes in mis glo
rioſe ſemꝑq; virginis marie
genitricis dei ⁊ domini noſtri ieſu xpi
ſed et beatoꝛũ apoſtoloꝛum ac martiꝰ
tuoꝝ petri pauli andꝛeeiohannis. tho
me iacobi philippibartholomeimathi

Liber

ſamonis.et taddeilini. cleti. clemẽtis

ſixti coꝛnelij.cripꝛiani.laurentij.criſo
goni.iohanis et pauli.coſine et damia⸗
ni. et omniũ ſanctoꝛum tuoꝝ/quoꝛum
meritis pᷣcibuſq; concedas vt in oĩibus

ꝓtectõis tue muniamur auxilio ꝑ eun

dem xpᷣm dñm noſtrum Nmen.

Muülla porte imploꝛatur. ſuffragiũ ſan

ctoꝛum Et exponitur ſic Dos comuni
cantes id eſt ꝑticipantes.ſupple offeri
mus in fide.vſu ⁊ oblatione huiꝰſacriſi

tij et ſumus venerantes.id eſt recolen

tes memoꝛiam ſanctoꝝ.qui mediante
Hhoc ſacrifitio ſalutem cõſecuti ſunt.in
pmis.ſupple memoꝛiã gloꝛioſe.ſemꝑq;
id eſt ꝑpetue vᷣginis marie genitricis
id ẽ matris dei⁊ domini noſtri ieſu xpᷣi
Et ſupple venerantes memoꝛiã beato
rum apoſtoloꝝ ac martirũ tuoꝛum.ſcʒ
petri pauli ꝛc. ⁊ oim ſanctoꝝ tuoꝝ.quo
rum meritis et pᷣcibus.id eſt interceſſi
onibus ↄcedas.vt in oĩbus:ſuxple oꝛa
cionibꝰ actõibus ⁊ operibꝰnoſtris mu
niamur/id eſt ꝓtegamur. auxilio. id ẽ
ſubſidio tue pꝛotectionis / id eſt defen
Ronis tt ꝑ hoc ↄfutatur erꝛoꝛ gualdẽ
ſium.qui dicunt ꝙ ſancti non ſunt inuo

candieo ꝙ nõ faciunt oꝛatiões ꝓ no⸗

bis nec eoꝝ memoꝛia eſt habẽda.nec

coꝛpoꝛa illoꝛũ veneranda.inſiſtentes

his rõnibꝰ Coꝛꝑa ſctõꝝ moꝛtua ſunt
nihil ſentiũt g mihil ꝓdeſt ea venerari.
Item anĩe ſanctoꝝ ſunt in celis.et nra
ſeruitia non ꝑcipiunt. videtur ergo qꝙ;
eis non ſit ſeruiendũ.nec ſunt inuocan
di. Hij perſidi et ceci duceſq; ceeoꝛum
omnimoge veritati diſſenciẽtes/ inua
lidis rõnibus innitũtur. Quoꝝ vt er⸗
roꝛ repꝛobetur/ rationes eorum diſ⸗
ſoluantur et dicatur.ꝙ ſancti ſunt in⸗

SGBecundus

docet. quia ip̃i nras deuotiones ꝑcipi

unt et cognoſcunt. Cuiꝰ ratio eſt com

dictum veritatis · quia gaudium eſt an
gelis dei ſuper vno peccatoꝛe penitẽ⸗
tiam agente Bed eſſencialiter eſt idem
et nõ minus gaudiũ ſanctaꝝ animarũ.
ſicut et angeloꝝ. Igitur et ipſi ſancti ð
noſtra penitentia/ et de noſtris bonis
et virtuoſis operibus gaudẽt ⁊ letant
ſi gaudent cognoſcunt.quomõ em̃
quis ð eo qð nõ cognoſceret gauderet
Oecunda ratio huius eſt. Intellectus

poteſt in omne intelligibile ſibi poꝛtio
natum. ſed oꝛationes noſtre ſunt ꝓpoꝛ

tionate animabꝰ ſanctoꝝ et cognitiõi

ipᷣaꝝ.idcirco ꝑcipiunt eas.Sed ad hoc

de modo per quẽ modum ꝑcipiunt no
ſtras deuotiones ⁊oꝛationes dꝛ.ꝙ per
reuelationẽ ſanctoꝝ angeloꝛũ.qui no

ſtras oꝛationes ſurſum ꝓuehunt in ce

lum. iuxta ill tho.xij. Quãdo oꝛabas
cum lacrimis ego obtuli oꝛationẽ tuã

domino Vel iſto modo.quia ſancti in
diuinam eſſentiã videndo/tanquã in

ſpeculo eternitatis vident omnia. vũ

de Gregoꝛius. Quio eſt quod non vi⸗
detqui videntem omnia videt Item
inſtant.qꝙ ſancti non faciunt oꝛatõnes
ꝓnobis.quare ergo eſſent inuocandi
et arguunt ſic. quia vel ſancti ſciunt ꝙ;
deus velit illum ſaluare ꝓ quo oꝛant-
vel ſciunt ꝙ non velit illum ſaluare ꝓ

quo oꝛant. i ſciunt.nõ eſt neceſſe pꝛo
eooꝛare Gi autem ſciunt . ꝙ non velit

illum ſaluare.et ꝙ pꝛeſcitus ſit ad eter⸗
nam damnationem / tunc oꝛatio fieret
fruſtra. YPi aliqui doctoꝛes reſpõdẽt
ꝙ non eit neceſſe.ꝙ aliquis ſanctꝰ vi/⸗
deat. an deus velit illum ſaluare an
non. quia iſtam cognitionem deus ſi⸗
biſoli ſeruauit. Aliter dicitur. dato q;
ſanctus ſciret ꝙꝙ deus velit hominem

hoſte
ſana
decimn
ſuiſt⸗
Mrſa
toeg
1. dom
opey
reſp
node
deoo
utti⸗
ſamn

S
m
n
te⸗
em
ri.
n
nis
nt
demn
or
Eens
ſornio
2
Groöj
obwe
uno
Hper
auno
n nee⸗
ab
win
in
.vn
on
en
deönes
ocm
ſcunmeg
,
y
ſepꝛo
veltt
geter⸗
ſeret
hoder
nc V
ore
hauſi,
oy

illum ſeruare pꝛo quo oꝛat. adhuc ſan

ctus oꝛat pꝛo eo.et non fruſtra.quia ſi⸗
cut deus diſponit finem ſic et oꝛdinata
in finem Vnge ſicut diſpoſuit illum ſal
uariſic et diſpoſuit media ꝑ que ſaluat
ſcilicet.per merita et interceſſiões ſan
ctoꝛum. et ſic nec hominis oꝛatio/nec
ſanctoꝛam erit fruſtra. Coꝛpoꝛa etiam

ipᷣa debent venerari. NMam vt dicit da

maſcenꝰli.iiij.c.vj. Quattuoꝛ ð cauſis

coꝛꝑa ſanctoꝝ a nobis ſunt veneräada.·
am ipa ſanctoꝝ coꝛpoꝛa fuert pꝛom

ptuaria dei templum chꝛiſti. alabaſtꝝ
ſpiritualis vngẽti fontes diuini Et au

guſtinns.ĩ.li:de ci. dei addit.et oꝛgana

ſpirituſſancti AUnde idem ſic loquitur.
Mon ſunt cõtemnenda/ſed plurimum
reuerenda ſanctoꝝ coꝛpoꝛa.quibꝰdũ
adhuc viuerent.ſpirituſſanctus quaſi
quibuſoam oꝛganis ad omne opus bo
num vſus eſt. Becũdo nota ſacerdos
ſcom pꝛius pꝛemiſſa/iã in canone agit
ea que figurata ſunt.in his pagebat ſa
cerdos legalis in veteriteſtamẽto/ dũ
intrauit ſancta ſanctoꝛũ.· Ipſe quidem
ſacerdos poꝛtauit thuribulum carbo⸗
nibus viuis plenum in ſancta ſanctoꝝ
Et ſcom rationale. eſte quadam que
figurabat ſuperhumerale quod defert
noſter ſacerdos intulit.habens nomĩa

ſanctoꝝ patrum. ſcilicet nomina duo⸗

decim patriarcharum/ filioꝛum iacob
ſeu iſrael.ſic et noſter ſacerdos.quãdo
vult ſacrificare/ debet carbones igni⸗
tos qui viui nominãtur / id eſt feruoꝛẽ
deuotionis in mente et ſplendoꝛem in
opere habere. et ſic inlamatus amo⸗

re/plenus virtutum odoꝛibus. domi-

no deo debet adolere incenſum. vt ſic
deo offerat ſacrifitium.et odoꝛem ſua⸗

uitatis.ſicut etiam iſte intulit nomina

ſanctoꝝ patrum.ſic ⁊ ſacerdos noue le

—

Tercius

gis habebat memoꝛiã ſanctoꝝ apoſto⸗

loꝛum et martirũ Et per hoc tropoloi
ce/deſignatur ꝙ ſancti in fide ⁊ bonis
operibus ſunt ĩmitandi Vnde ⁊ ſacer
dos ſicut et ſanctoꝝ memoꝛiã habet. ſic
et eoꝛũ exemplo in vita ſua ſe regat et

eos imitetur Vnð nihil pꝛodeſt ſetõꝝ
memoꝛiam habere.ſi eos nõ imitamur

bonis moꝛibus et operibꝰ. ſuper quo
dicit ſic iohanes epᷣus in quadamome-
de mar. Qui ſanctoꝛũ merita religioſa
caritate miratur/ quiq; iuſtoꝛũ gloꝛiã
frequenti laude colloquitur/eoꝛũ mo⸗
res atq; iuſticiam imitetur Quoniam

qᷓ; delectat ſancti alicuiꝰmeritum.dele
ctare debet par circa cultum dei obſe⸗
quium.quare aũt imitare debet ſi lau-
dat. aut laudare non debet ſi immitari
detractat id eſt negligit vel ↄtemnit.

el qui aliũ laudat laudabilem ſe red

dat. et qui ſanctoꝝ merita miratur/mi

rabilis ipſe vite ſanctitate reddatur.
Ma ſi ꝓpterea iuſtos fideleſq; diligimꝰ
ĩ ipis fidẽ iuſticiaq; ſuſcipunꝰ.poſſu
mus ⁊ nos eſſe qð ii ſunt.ſi faciamꝰ qð
ipᷣi ſecerũt Hec iohes epᷣs Tercio no⸗

ta.ðꝛ pᷣmo in Fa ↄmũicates.ꝑ qð ver/

bum oñdit᷑ / q̃liter ſacrifitiũ laudis ſit
offerendũ Eſt em hoc ſacrifitiũ offerẽ⸗
dum in ↄmumione ſctõꝝ. ⁊in vnitate fi
dei ſctõꝝ. In fide q̃ vna cũ ſanctis cõ⸗
municamſeu ꝑticipãꝰ Supꝑ quo ſic lo
qtur inocẽtiꝰ. Am̃ extra vnitatẽ eccĩe
nõ eſt locus offerendi ſacrifitiũ vnita⸗
tia fidei.ideo ſctõꝝ memoꝛiã ↄmunica

mus in ſacrifitio.qᷓtenus in ↄmunione

ſctõꝝ ſacrifitiũ offeramꝰ. Scriptũ eſt
em̃ llienigena nõ veſcetur ex his.qm̃

ſancta ſunt Et iõ ad eſum agni.icoꝛpis

xp̃/ recipimus ſolũ hũc qͥ nre ↄiũctus
eſt domui. videlicʒ. hominẽ domeſticũ

ſidei Qõmunicare em eſt participare.

m j34

Aiber

in via id eſt in ſtatu huieccleſie militã
tis et ↄmunicamꝰ id eſt ꝑticipamꝰ/cũ
ſanctis in fide.qꝛ nos fidẽ habemꝰquã

et ipſi habueraãt.et idem credimꝰ q ?⁊

ipſi crediderũt Et ↄſimiliter ↄmunica
mus cum eis ꝑ ſpem:qꝛ illud qð ipᷣi ſpe
rauerũt.⁊ nos ſperamus Et in patria
eis cõmunicamus ꝑ viſionẽ ⁊ rem ſpe

ratam.qꝛ ibi fidẽ ↄſeq̃tur viſus.⁊ ſpem
res ſperata Subiungit᷑ Et memoꝛiam

nos venerãtes. Mota q̃re ſanctia no⸗
bis ſunt venerãdi et honoꝛandi.Huiꝰ
da.li.iiij.ca.vij.quattuoꝛ ponit ratões
que ꝓ vna ↄputantur.ſcʒ qꝛ amici ſunt
dei filij dei heredes dei et duces nr̃i.
De quo ioh.xij. Jam nõ dicã vos ſer⸗
uos ſedqmicos.De ſcvo iohej. BVedit
eis poteſtatẽ filios dei fieri. De tercio

ad ro:viij. Si autẽ filij dei ⁊ heredes.
De qrto dama.ſic dicit Si quis multũ

laboꝛat ducẽ inuenire qui eũ alicui re
gi moꝛtali adducat.et ꝓ eo ad ip̃ᷣm vᷣbũ

faciat q;tomagis duces geneꝛis hbuma

ni qͥ ꝓ nobis ad deũ interpellatiões fa
ciunt ſunt honoꝛãdi:templa eis erigẽ⸗

do. et memoꝛiã eoꝝ venerãdo. Gecunꝰ

feſta celebꝛamꝰ eſt iſta.qꝛ eos honoꝛan

do rem nr̃am agimꝰ. nã eoꝝ feſtiuitas

nra eſt. Uñ apls. Omia nr̃a ſunt. nos
aũt yxpᷣi. caritas aũt omĩa ↄmunia facit

Tercia cauſa.vt habeamꝰeos intercei
ſoꝛes ꝓ nobis. q; legitur tercõ Re.ſ. c.
q berſabee que interpꝛetat᷑ puteꝰſaci⸗

etatis ꝑ quã int elligit eccia triũphãs
impetrauit filio ſuo regnũ.id ẽ nobis ĩ
eccleſia militanti regnu celon. Quar⸗

ta cauſa qꝛ in hoc vcẽ eis reimpẽdimꝰ

qꝛ ipſi celebꝛãt feſtũ ð nobis.eo ꝙ gau

dimm eſt angelis ⁊ ſanctis in celo ſuper
vnopeccatoꝛe pnĩam agente. Quĩta
caula vt eos immitemur. Per eoꝝ emjñ

Gecũdus

exempla ad eos ĩmitandũ ꝓuocamur)

Bexta cauſa.pꝛopter nr̃e ſecuritatis

augmentũ ⁊ ad ſpeiſubleuationẽ Gi

em̃ homĩes moꝛtales nobis ſimiles po
terunt ita ſubleuari a nobis/⁊ nos ab

ip̃ᷣis ſimiliter poterimꝰ ſubleuari aſan

ctis.qꝛ manus dñi non eſt abbꝛeuiata.

eptiĩa cauſa ꝓpter diuine maieſtatis

honoꝛẽ.q;ꝛ deũ ĩ ſanctis honoꝛamꝰ ⁊ mi

rabiliter ppicamꝰ.q eos ſanctificauit
Nctaua cauſa vt viſa eoꝝ pulcritudi,
ne/et cognita mũditia.homo ↄfundat

de ſuis peccatis.et terꝛena ↄtemnet.

ſicut et ipſi fecerũt Ged dubiũ.q̃re hic
in canone et in celebꝛatõe miſſaꝝ/ſctõ

rũ memoꝛiã veneramur.et eoꝝ auxiliũ
imploꝛamꝰ.Rñndet᷑.ꝙ huiꝰ multe ſunt

cauſe Pꝛima eſt vt antiquoꝝ patrũ F

ſanctoꝝ veteris teſtamenti moꝛibꝰcõ⸗

foꝛmemur. vñ innoc. dicit. In hac em
ↄmemoꝛatoe ſanctoꝛũ / illud obſeruat
eccleſia.qð antiqͥtꝰↄſueuit agere.vt in
oroibꝰ ſuis ſanctoꝝ memoꝛiã recolat
q̃tenus eoꝛum meritis facilius obtine⸗

at quod unploꝛat.Sic em̃ ſanctus mo

yſes pꝛo peccãte populo intercedens.

patrum memoꝛiã interpoſuit. Recoꝛ⸗
dare inquit dñe abꝛaam.yſaac. ⁊iſrael
ſeruoꝝ tuoꝝ Exo.xxxij. Sic etiam aʒa
rias in foꝛnace feciſſe dꝛ. Dañ. iij: Ne

q̃ſumꝰauferas miſericoꝛdiã tuama no⸗
bis dñe deus noſter. pꝛopter abꝛaam
dilectũ tuũ.⁊ yſaac ſeruũ tuũ.⁊ iſrael
ſanctũ tuũ Et ſubiũgit. Multũ em̃ pa⸗

trũ merita filijs ſuffragantur Vñ cum

Eeyzechias diuinũ auxilumm imploꝛaret
agudiuit Pꝛotegã vꝛbẽ hanc . et ſalua⸗
bo eam pꝛopter me. et pꝛopter dauid
ſeruum meu. iij. Re. xix: Et alibi legit
iij. Me. xij. Cũ coꝛ ſalomõis depꝛauatũ
eſſet per mulieres.vt ſequeretur deos

nor
Ger
ſen
ad
e
ſoe
uer
porr.
nſſe
cſter
conr
dann
ſun
ſif
õ
ion
gome
dandg
beytun
hieven
corunn
cundo
teſtam
honp⸗
ion
teme

it
⸗
ena.
iebie⸗
V
ndi
teſunt
mii
Wo
drin
doer
en
obeine⸗
crus mo
edens.
t. e
l
cetimn
hai itn
umaw.
rArun
arifrel
ſeñpa⸗
Viarn
glourer
erſclon⸗
