ti obtemꝑans.ipe xpc qͥ caput eſt eccĩe

hũuũanitatẽ aſſumpſit. et diuinitatẽ ſub

carnis tegimie abſcondit. vt rebellem
hoĩem ad pr̃iaʒ reuocaret.et offenſum

pr̃em placaret. Allba linea qua indui᷑

ſacerdos paſſibilis carnis xpᷣi mũdici

am et ſanctiſſimi coꝛdis ac immaculati

coꝛpis puritatẽ ondit qꝛ pctm̃ nõ fecit
pec inuent? eſt dolus in oꝛe eius et ipe

ſpecioſus foꝛma p filijs hoim. ¶ingulꝰ
albã aſtringes ſignificat meritũ iuſticie
quo voluit xpc electis ſuis ſuff⸗=agari.

et ſalutis nre inſidiatoꝛẽ dyabolũ liga

r.

vide bat cũ dixit. Ett erit iuſticia cingu

——

tũ tenere. Et taliter eũ cinctum yſaias

lũ lũboꝝ eiꝰ et fives cinctoꝛiũ renũ eiꝰ

Yai x. Fp̃c em iuſtꝰ et a peccatoꝛibꝰ
ſegregatꝰ.inter pctõꝛes aꝓparuit. et

eoꝝ moꝛes ſua ouerſatiõe corꝛexit ⁊ iu

ſticie ſue meritũ indigentibꝰ ↄmunica

uit. vt ſic iße iuſt? iuſtificaret eos q ex
fide ſunt ieſu xpᷣi.vt oĩs qͥ creoideritiẽ

ipᷣm nõ pereat ſʒ habeat vitã eternam
Manipulꝰ in ſiniſtra manu ſuſceptus.
ſignificat xpᷣi immutabilẽ ↄſtantiã in
tentatiõibꝰ et ĩ mãdato pr̃is ꝑſeuera⸗

tẽ volũ atẽ. Mã neq; dyabolicis neq

hũanis ceſſit inſidijs nec frangebatin
iurijs.⁊ ergo pugnã xpᷣi ꝓ iuſticia deſi
gnat Fpᷣc em ꝓ iuſticia certauit m
ſuꝑauit ⁊ poteſtatẽ dyabolieiecit Ot
la q collũ ſtrigit et pectus ſᷣm foꝛm
crucis adoꝛnat/ſignificat illa maximã
obediẽtiã xpᷣi q̃ moꝛtẽ ſuſcepit ⁊ ſubijt
moꝛtẽ valde ſuſpectã videlicet crucis

penã latronũ aut malefactoꝝ. Vnde
apls ait. Epᷣc factꝰ ẽ obediẽs pri vſq;

ao moꝛtẽ.moꝛtẽ aũt crucis ad Eph.ij.
BGicut em ſtola collo ſubijcit. ſic xpc
baiulas ſibi crucẽ in humero q̃ſiſtolã

in collo.t ſtola in pectoꝛe cãcellata⸗

ꝓ modũ crucis ipᷣius moꝛtis ↄtẽptibil
ꝓPpꝛiũ genꝰ et ignominmiã crucis deſigẽt.
quã xpᷣc ꝓpoſito ſibi gaudio et glia vi⸗
ctoꝛioſe reſurꝛectõis ſuſtinuit omi con
fuſiõe ↄtempta. Qaſula larga et ampla
ſignificat latitudinẽ caritatis ĩ xpᷣo.q̃
nõ ſolũ amicos venetiã ↄplexus eſt ini
micos Mõ qᷓ; dulci caritate amicos ſu
os ꝓſequeret᷑ expᷣſſit cũ dixit Maioꝛẽ
carit atẽ nemo hʒ/qᷓ; vt aĩaʒ ſuã qͥs po
nat ꝓ amicis ſuis Nuantũ aũt dilexe
rat inimicos ĩ hoc patuit cũ ꝓ ſuis cru

cifixoꝛibꝰ et deriſoꝛibus tam vulciter

oꝛauit dicẽs ater ignoſce illis qe ne
ſeiũt ꝗd faeiũt. IZcom alios vo hec in⸗
dumeta quoꝝdã armoꝝ deiet xpᷣi rep

ſentat inignia Buphumerale repnrat

—, —

☛

— —2
d — – e e = —

S KBe S

1 .

Tractatus

cooꝑtoꝛiũ quo iudei faciẽ xpᷣi velaue
rũt dicentes. Pꝛophetiʒa nobis xpᷣe⸗

quis eſt qte ꝑcuſſit Mach. xxvl. Alba

vo repñtat veſtẽ albam.qua herodes
xpᷣm induit et illuſit Auc.xxiiij.q̃ veſtis
creditur ſtaturã xpᷣi exceſſiſſe.et eum
in greſſu impediuiſſe:et ſic ſepius ꝑ im
petũ iudeoꝝ coꝛruiſſe qð nunc figurat
alba. lõge ſtaturã ſacerdotis excedẽs
anteq; ligat. Bed cingulũ ſeu ʒona re
pᷣſentat flagellũ quo pylatꝰ xpᷣm ceci⸗
dit Joh. xix. Stola vo repñtat illamli
gatura q xpᷣc ligatꝰ fuit ad columnam
Paniput repntat funẽ quo xpᷣc liga⸗
tus fuit qn a iudeis pꝛio ↄphendebat
vt ðꝛ Joh.xviij. Compᷣhendert ieſum
et ligauerũt eũ. Caſula veroſignificat
veſtimentũ purpureũ quo milites cir
cũdederũt ieſum Joh xix. Nllegoꝛice
aũt veſtes ſacerdot ales geneꝛ aliter lo
quẽdo ſignificãt vᷣtutes qbus ſacerdo

tes dñt oꝛnari Juxta illud ꝓpheticum

Sacerdotes tui induant᷑ iuſticia. Et ſi
gnificãt ſpũalia arma qbꝰ ſacerdotes
armari dñ̃t ↄtra ſpũales nequicias pu
gnaturi De quib armaturis di. apls⸗
ad Ephe. vlti. Induite vos armatura
dei. vt poſſitis ſtare aduerſus inſidias
dyaboli. State igit᷑ ſuccincti lůbis in
veritate.⁊ induite loꝛicã iuſticie et cal
ciate pedes ĩ euãgelij pacis pꝛeꝑatiõe.
In oibus ſumẽtes ſcutum fiei in quo
poſſitis oĩa tela ignea neqͥſſimi hoſtis
extinguere et galeã ſalutis aſſumite ⁊

gladin ſpũs qð eſt verbũ dei . ſPꝛoui⸗

deat ergo diligẽter ep̃s et attẽdat ſtu⸗
dioſe ſacerdos.vt ſignũ ſine ſignato ñ
ferat ne veſtes ſine vtute poꝛtet ne foꝛ
te ſit ſils ſepulcro foꝛas dealbato intꝰ
xvo omni ſpurcitia pleno.qͥſquis ſacer
dos indumẽtis oꝛnat᷑ et honeſtis moꝛi
bus nõ inouit.qto venerabilioꝛ aſpʒ

rẽt hoĩbꝰ tãto reddit᷑ indignioꝛ apuð
deũ · Pontiſicalẽ itaq; et ſacerdotalẽ
gliaʒ iam nõ honoꝛ ↄmẽdat veſtiũ /ſed
ſplendoꝛ aĩaꝝ qm et illa q̃ quondã ab
tuitibꝰblandiebant᷑ ea pociꝰ q̃ in ipis
intelligẽda erãt poſcebãt. At quioqͥdð
illa velamia ĩ fulgoꝛe auriĩ nitoꝛe gem
marũ et mitimodi oꝑis varietate ſigni
ficabãt. hec oĩa in actibus ſacerdotũ ⁊
moꝛibꝰ eluceſcãt. Hec IAnnocentiꝰ et
rõnale diuinoꝝ. Gcom tropologiam
vo magis ſpẽaliter loquẽdo ſacer ha⸗
bitꝰ ſacerdot alis ſigniſicatq̃lis eſſe de
beat ſacerdos celebꝛaturꝰ Rmictꝰ emm

ſuꝑhumerali quo caput velatur et hu

meri circũquaq; ↄtegũtur ſigniſicat ꝙ;
ſacerdos in mẽte ſua dʒ hr̃e firmũ ꝓpo
ſitũ et fidele.exequẽdi volũtatẽ dei ſa⸗
croſanctũ miſteriũ ꝓ ſanctificatione
populi oſſerẽdi pᷣſertim in hoc oꝑe ne
ceſiario ſaluti aie vt intẽdat immolare
deo rogare ꝓ ꝓplo ↄſecrare ⁊ ↄficere
coꝛpꝰ xpᷣi et oibus ꝓficere qͥ ↄmunicãt
etñ tali ꝓpoſito firmiter ꝑmanere deſi⸗
derãt oe em̃ eſt caput velare ſancti
ficatiõis fructũ intẽdere ⁊ q̃rere ſcðm
oꝛdinẽ diuie volũtatis. Gicut em̃ ca⸗

put oĩbꝰ mẽbꝛis coꝛꝑis pꝛincipat᷑ ſic

metis intẽtio cunctis oꝑibus dnatur-
Vnñ intẽtio iudicat hoĩem et talẽ exhi⸗
bet iuditio.q̃lis fuerat intentio qᷓ ꝑ ca⸗
put deſignat᷑ ſᷣm expoſitiõeʒ b. Berũ.
ſuꝑ illud dictũ euangelij.vnge caput
tuũ et faciẽ tuã laua. Ded ꝙ ſuphume
rale humeris circũquaq; coextẽditur.
hoc ſcm innocentiũ foꝛtitudo oꝑm
dſignatur. Humeri quippe foꝛtes ſunt
ad oꝑa ꝑagenda iuxta illud pr̃iarche
iacob. Supꝑpoſuit humeros ſuos ad
poꝛt andũ.et factꝰ eſt tributis ſeruiens
Dacerdos vo nõ dẽt ocioſus exiſtere
ſz bonis oꝑibus quotidie inſudare hm

. — »„ —
. . „ 4. —.—

dicit aplus ad thymo. Jaboꝛa ſicut
bonꝰ miles ieſu xpᷣi. In ſingulis em̃ pa
cienter ſe heat. vt ſic in pacia ſua poſſi⸗
deat aĩiam ſuã. Mabzʒ etiã ſuphumerale
ↄuas coꝛdulas. qͥbus añ pectus ligat᷑:
⁊ hee ſignificant intẽtionẽ ⁊ finẽ.qbus
opus infoꝛmandũ eſt.ne fiat opꝰ in fer
mento malicie ⁊ neqͥcie.ſʒ in aʒimis ſin⸗

ceritatis ⁊ verit atis.j.ad Conꝝ.v. Pe⸗

inde ſacerdos albã induit.que vt plu⸗
rimũ eſt de biſſo vł detela candida in
ſignũ hꝰ. ꝙ ſacerdotes debẽt hr̃e coꝛ
caſtũ ſeu innocentiã vite iuxta illud ec
cleſiaſticix v. Omnitꝑe veſtimẽtatua
cadida ſint. Gicut em̃ biſſus vltela.cã
poꝛem q; nõ habʒ ex natura.ſʒ ex mul⸗
tis tunſioibꝰtrita ꝑ artem adqᷣrit ſic et

caro hoĩs. mũditiã ſeu caſtitatẽ quam

nõ obtinet a natura.multis caſtigatiõi
bus macerata ſoꝛtit ꝑ graʒ. VUnſacer
dos Fm aplin. caſtiget coꝛpꝰ ſuũ.⁊ ĩſer
uitutẽ redigat. ne foꝛte cu alijs pᷣdica⸗
uerit ipᷣe repꝛobꝰ fiat. Deinde ſacdos
cingulo ſeu ʒona cingit qua alba coꝛꝑi
coartat᷑.⁊ tũc a lumbis pcingit᷑.vt ca/⸗

ſtitas ⁊ mũditia ꝑ albã dſignata nullis

ſtimulis diſſoluat. ſmillud luc.xij. Bit

lũ. vri pcin. In lübis em luxuria vnat

Sicut dñs de dyabolo ait. Virt eius
in lumbis eius. ⁊ foꝛtitudo ĩ vmbilico
ventris eius. Job. xl. Debent g lumbi
ſacerdotis pᷣcingi ꝑ ↄtinentiã.⁊ ſuccin
gip abſtmnentis n gres, Zübos pꝛe
cingimꝰ.dũ carnis luxuriã ꝑ ↄtinẽtiã
coartamus. Ocdm alios vo cingulũ
quo alba coꝛpoꝛi coartat᷑.ſignificat q;
ſacerdos debet hr̃e iuſticiã opis cingẽ
tem ⁊ munientẽ caſtitatẽ eiꝰ.vt iuſticia
ſeruata in oꝑe/ↄmendet pur it atẽ pua

tam in caſtitate. OQm̃ vt diẽ gregoꝛiꝰ.

Vaſtitas modicaẽ ſine bono oꝑe.nec

Pꝛimus.

ponũ opus aliqd eſt ſine caſtitate P⸗
hoc ſacerdos ſtolã q leue ⁊ ſuaue iugũ

domini ſignificat.ſuꝑ collum ſuum im⸗

ponit. vt ingum domini ſe ſuſcepiſſe Z

monſtret. Vn cum ſacerdotes ſtolã ſu⸗
ſcipiũt epũs dicit. Accipite iugum dñi
Jugũ em dñi ſuaue eſt ⁊ onus erꝰ leue⸗
Buaue in pꝛoſperis.leue in aduerſis.

MNDuã ſtolam ſacerdos ſibi cũ oſculo im

bontr. ad denotandũ deſideriũ quo ſe
huic iugo ſubiecit Iſta ſtola ꝑ anterio
raſdeſcendẽs.dextꝝ⁊ ſiniſtꝝ adoꝛnat.

q; ꝑ arma iuſticie.a dextris ⁊a ſiniſtꝛis
idd eſt in aduerſis ⁊ in ꝓſperis.ſacerdos
debet eſſe munitꝰ. ſez ne eleuetur in ꝓ⸗
ſperis. ⁊ ne fragatur in aduerſis Debʒ

etiam ſacerdos mediante ſtola. cerui⸗
cem ꝑiter⁊ vtrũq; humerũ.inſignum
crucis in ſuo pectoꝛe Peepare⸗ Blq
gutẽ aliter egerit. excõmunicacoi ſub⸗
laceat. Et hoc ſit ido vt ſacerdos ſe do
minice paſſionis memoꝛiã. in mente de

ſignet habere ſine qua hoc ſacriſtin·.

in memoꝛiã dominice paſſionis inſtitu
tum.non liceat offerre:vt ſicimit ator
dominice paſſionis. mundinnſibi cru⸗
cifixum. et ſe mundo crucifixum exhi/⸗
beat. Crucem poꝛtat in coꝛpoꝛe per
penam abſtinentie crucem poꝛtat in
coꝛde credendo in ſe damna inſirmita

tis aliene. Inſuper ſtola a pectore vſ

q; ad genua pꝛotenditur. vt ſaceroo⸗
tem mitem coꝛde. et humilem eſſe in o⸗

pere extra obere inſinuet. iuxta dictũ
ſaluatoꝛis Math.x. Diſcite a me quia
mitis ſum ⁊ humilis coꝛde. Peine ſa⸗

cerdos manipulum in ſiniſtrum bꝛa⸗
chium ponit. quaſi captus detentuſq;
ne malicia mutet intellectum eius.et
ne ðᷣcipiat aĩaʒ eiꝰ.ſʒ it tioꝛe di a malo
coartatꝰ. etiã diuino amoꝛe cohibeat᷑

— — 2T-——ð

— — — — — —

— — — — —

S –

+ — „ — =—

8
in⸗

me.
78

nom
c
ſih⸗
no

iü⸗
tu
Kor
erbi
.
nica
evſ
ro,
10
cti
qi
/
5
et
lo

N

Tractatus

eius affect? ne tranſeat inſiniſty cõſen
ſum ⁊ perdat iuſticie fructũ et ſiniſtre
maledictionis ſe reddat obnoxium.
com alios vero manipulus penitẽ⸗
tiam deſignat. qua labes et quotidia⸗
nus exceſſus/et vicia humane ↄuerſa
ciõis extinguũtur Et cum hoc manipu
lus ſacerdotẽ amonet habere vigilan
tiam in oꝑe.ne quodã toꝛpoꝛe ⁊ tedio
ipᷣius animus reddat᷑ ad agenda acci

dioſus Eriq ꝑ manipulũ pᷣmioꝝ retri⸗
butio deſignat iux illuꝰ PDs. Veniẽ⸗
tes auũt venient cu exultatioe poꝛtan⸗
tes manipulos ſuos.Et ſiniſtrum bꝛa⸗
chium cui imponit᷑ manipulꝰ vitam 5
ſentẽ figurat. vt quidqͥd laboꝛis et cu⸗
re ſacerdos ꝓ xpᷣi grege in caritate in
hae vita ꝑegerit. ꝓ his ĩ futura patria

ſcom ꝗpꝛiam mercedẽ recipiat retri:

butiõem.qm̃ oꝑa illoꝛũ ſequunt᷑ illos.
oſtremo ſuꝑ omnes veſtes caſila
ꝗ lacerdote induit ſignificans carita
tẽ ſine qua ſacerdos eſt quaſi es ſonãs
et cimbalũ tiniẽs Et recte caritas per
caſulã deſignatur.qꝛ ſicut caſula oꝑit
cetera indumẽta.ſic caritas oꝑit mul⸗
titudinẽ pctõꝝ.vt habetur Jaco. vlt.
Et ſicut hec veſtis cetera veſtimenta

in ſe includit et ↄtinet. ſic pᷣceptũ carni
tatis oĩa ſeripta legis ⁊ ꝓhetaꝝ inclu

S

dit vt dñs dixit. In hac pendet tota

lex ⁊ ꝓphete. Ouꝑ quo beatꝰ augꝰ.di.

Hic tenet qð latet et qð patet in diui
nis codicibꝰ qui caritatẽ ſeruat in mo
ribus De hac caritate apls. ad eoꝛint.
xiij. ſic dicit Aohuc excellentioꝛẽ viã

demõſtro vobis Nam ſi linguis homm

loquar et angeloꝝ.carit atẽ aũt nõ ha
bea factus ſum ſicut es ſonãs et cimba
lum tinniẽs.Et ſi habuero ꝓpheciã.ita
vt nouerim oĩa miſteria et omnẽ ſciam
et ſi habuero omnẽ fioẽ ita vt montes

Ouintus⸗

trãſferam caritatẽ aũt nõ habeã nihil
ſum ·Et ſi diſtribuero in cibos paupeꝝ
omes facultates meas. et ſitradidero
coꝛpus meũ ita vt ardeã caritatẽ autẽ
nõ habea. nihil mihi poeſt. Hec ſiqui⸗
dem caritas eſt veſtis nuptialis. De qᷓ
dicit dñs in euangelio mice quõ huc
intraſti nõ habẽs veſtẽ nuptialẽ Caſu
la eſt lata, cuius latitudo latitudinem
caritatis ſigniſicat q̃ amicũ in deũ di⸗
rigit. et ꝓpter deũ hoſtem nõ excludit
Sropteregmengor dei finis. et le⸗
gis plenitudo caritas.non immerito
nuncupat.teſte ꝓpheta pẽ. cx viijſic in
quiẽte. Ois cõſumatiẽ s vidi fmemla
tũ mandatũ tuũ nimis Item caſula in
extenſiõe bꝛachioꝝ in anterioꝛẽ et po⸗
ſterioꝛẽ ꝑtẽ diuidit᷑.ꝑ qð duo bꝛachia
carit atis deſignant᷑ ſcʒ erga deũ ⁊ er
ga ꝓrximũ Vnde dñs pᷣcepit Hiliges
ons deũ tuũ ex toto coꝛde tuo/et pꝛo
ximũ tuũ ſicut teipᷣm. Ex dictis patet.
ſex eſſe indumẽta ſocerdotis quibus ĩ
officio miſſe ſe cõſueuit exoꝛnare.qua⸗
re aũt hec indumẽta poꝛtat. Dicendũ
ꝙ; hoc eſt rõe officij ꝑtinentis ad ſacer
dotẽ q; ſacerdos habet alios catheci⸗
ʒare qð amictus ſignificat hẽt baptiſa
re qð alba ſigmficat.hẽt pᷣdicare.qð
manipulꝰ ſignificat. hẽt ligare qð cin⸗

gulus ſigniſicat. habet abſoluere. q
ſtola repñtat.et hʒ cõſecrare ꝙ ſtola ſi

gnificat. Et eſt ſciendũ ꝙ indumenta
miniſtroꝛum ſignificant ydoneitatem
que in eis requiritur ad tractandum
diuina et quia quedam ſunt que in om
nibus requirũtur ⁊ quedã requirũtur
ſolũ in ſupioꝛibꝰ q nõ exigũt᷑ ab inferi
oꝛibꝰ ipeo qᷓdã veſtes ſunt oĩbus mini

ſtris cõmunes quedã ſuꝑioꝛibus tm̃.

Hmnibꝰ em̃ miniſtris cõpetit amictꝰ:
Rqð ſignificatur foꝛtitudo ao diuina

—

Liber

officia exẽquenda. Similiter alba qu

ſignincat puritatẽ vite/ et cingulũ qʒ
ſigniſicat rephenſiõem carnis. Dʒ ſub

dyaconus vlterius poꝛtat manipulũ
quo ſigniſicat᷑ abſterſio minimaꝝ cul-
parum qꝛ quaſi ſudariũ poꝛtatur quia

——

ipe pꝛimo admittitur ad ſacra tracta⸗
da. Item poꝛtat tunicam ſtrictã que ſi
gniſicat doctrinã xpᷣiqꝛ ipᷣe adð doctri
nam noue legis annunciandũ oꝛdina
tur. DPyaconꝰ at vltra hoc habet ſto
lam in ſiniſtro humero.in ſignum cuꝰ
axpplicat᷑ að miniſteriũ in ipis ſacramẽ
tis. Gacerdoti aũt in vtroq; humero

ſtola imponit᷑.vt oſtendat᷑ plena po⸗-
teſtas diſpẽſandi ſacramẽta iõ ſtola de
ſcendit vſq; ad inferioꝛa, Habet etia
caſulã qᷓ ſigniſicat caritatem qꝛ ſacrm

ↄſecrat caritatisſcʒ eucariſti. Se ep̃i
vltra illa hutnouem oꝛnamẽta.ſc

ligas.ſandaliaſuccinctoꝛiũ.mitrã.Oal
maticã.tunicã. cyrotecas. anulũ ⁊ ba

culũ.qꝛ nouem ſunt que epipñt vltra

ſimplices ſacerdotes.ſcʒ oꝛdinare vgi
nes bñdicere.baſilicas dedicare. cleri
cos ↄponere.ſynodos celebꝛare. chꝛiſ

ma cõſicere.veſtes et vaſa cõſecrare.

ac ↄfirmare. Per caligas ſignifſicatur

rectitudo greſſuũ.per ſandalia q pe⸗
pes tegũt ſigniſicat ↄtemptꝰ terꝛenoꝝ

Per ſuccinctoꝛiũ quo ſtola ligat cum
alba ſignificat᷑ amoꝛ ſocietatis. ¶DDer
tunicã ꝑſeueratia qꝛ ioſephtunicã ta⸗
larẽ legit᷑ habuiſſe ꝑ quã ſignificat᷑ exx

tremitas vite. Ader dalmaticã ſigniſi⸗
cat᷑ largitas in opibus miſericoꝛdie.
Ader cyrotecas ↄſignat᷑ cautslaĩ oꝑe

ita ꝙ ſic opus faciat ĩ publico ꝙ inten

tio maneat in occulto Mer mitrã ſcia

vtriuſq; teſtamẽti deſignat᷑ iõ duo coꝛꝛ

qua debet coꝛrigere vagos qð ſignifi

Pꝛumus

cat curuitas baculi et pungere lentos
ſeu tepidos qð ſignificat ſtimulus ĩpe

de baculi. verſus. Coꝛrige ſuſtenta iti⸗

mula vagos moꝛbiva lenta. Der anu
lum ſacramentũ fioei deſignat. qua ec
cleſia xpᷣo deſponſat᷑ Ipᷣi em ſunt ĩ ec
cleſia loco xpᷣi Vltra hoc archiep̃i as

huc hñt palliũ inſigne puilegiate pote

ſtatis qð ſignificat toꝛquẽ aurea qua
ſolebat legitime certates accipe Vtꝝ

aũt ſacre veſtes refici pnt qñ rumput
ita vt de nouo nõ ſit opus eas ↄſecre·

rñdet bern.in glo.ſuꝑ ca. Quid in dvdu
bijs. ex. de ↄſe.eccĩe. Et dꝛ ꝙ filum vel
pannꝰ nõ cõſecratꝰ pᷣt apponi cõſecra
to.nec eſt opus noua cõſecratiõe cõſe

crari Et alanus dic q q;diu remanet

foꝛma ſacre veſtis eã iterato cõſecrari

nõ optet licet ꝑ ꝑtes ples reficiat. De

cus aũt ſi foꝛma ſaluat vel mutat huic
coõcoꝛdat hoſtieñ.in glo.ca.pᷣallegato

—

Quio aut agẽdũ ſit qn vetuſtate ſunt

coõſumpta. vtn ad alios vſus ſint ↄuer
tenda. de hoc dicetur in caplo ſequẽti:

Capitulũ ſcom De inſtrumentis

co officium miſſe requiſitis

Mſtrumenta cõcurꝛentia ad officium
miſſeꝑagenoũſunt plura ſcʒ domꝰ⸗ vl
ecciĩa altare calix coꝛꝑale et lumen. Ct
3 his q;uiſ aliq̃liter. dictũ ſit ĩtractatu
Sce denti. tñ aliqua in ſpeciali de his

—

iunt dicẽda Et pꝛio de eccia Añ dicco
ꝙ miſſa nõ debet celebꝛari niſi ĩ eccia
coſecrata ſi fieri pᷣt vel ſaltem in altari

conſecrata. vel ſi hec non habent. tũc

2d minus habeat parua tabula conſe

crata. In neceſſit ate tñ miſſa celebꝛa⸗

ri põt in tentoꝛijs ſcilicet in itinere vel
in exercitu honeſto dummo tamenba

beatur ibi paruatabula vt dictũ eſt

ſe

num
yl
ſt
ehis
dico
eluu
ic
ſſe
649

veel

ſe

2

Tractatus

cetera inſtrumenta ſeu oꝛnamenta ne
ceſſaria. He aſe⸗ diſ. ..ca. Concedimus.
et c. 9iſſa. Debet etiam miſſa celebꝛa

ri ſupꝛa terꝛam ſolidam.et nõ in mari⸗
vel in flumninibus tempeſtate imminẽ⸗
te ne fieret ſanguinis effuſio vł coꝛpo

ris xp̃ᷣi indebita motio. Moteſt tñ in⸗
troitus miſſe ibi dici. Hebet aũt eccĩia

ꝓpter quattuoꝛ cõſecrari Pꝛimo pꝛo⸗

pter reuerentiam illius qui realiter in
hoc ſacramento continet᷑. de ↄſeẽ. diſ.

Eccĩaꝝ cõſecrationẽ. Secundo pꝛo⸗
pter hmõi loci efficatiam qꝛ in templo
antique legis erat aliqua virtus. vt

habet᷑.ij macha,iij. Mõ minus ergo in

eccleſijs Tertio ꝓpter angeloꝝ frequẽ
tiam ⁊ demonũ terꝛoꝛem et excluſioezʒ
Quarto opter infoꝛmatiõem deuoto
rum.qui perpendere debent ea q̃ ma

terialiter agunt᷑ ſpũaliter in ſe cõple⸗

ri · Quantũ ad altare dico.qꝙ quatuoꝛ

ſunt eius conditiões. IPꝛimo ꝙ ſit la⸗
pideum.et hoc pꝛopter tria DBDꝛimo/⸗/

pꝛopter xpᷣi ſepulcri lapidei repᷣſenta
tiõem Scdo ꝓpter ipᷣius xpᷣi ſigniſica
tionem qꝛ altare ſigniſicat xpᷣm quipe
tre comꝑatur.j.ad coꝝ.iiij. Ietra aũt
erat xpᷣc Tertio pꝛopter materie ↄdi⸗
tionẽ qꝛ cõmunis eſt et vbiq; inuenit

Scda cõditio eſt ꝙ debet eſſe ↄſecra⸗

tum qꝛ eius ↄſecratio ſignificat conſe⸗/
cratioem xpᷣi. De qua pſalmiſta. Vn⸗

xit te deus deꝰ tuus oleo leticie. P⸗

xliiij Tertia cõditio ꝙ debet eſſe com
poſitum ex ee e. et ſtructura vel ca

pſula quadam ęt ſignificat vnionẽ di⸗
uine nature et hůane Quarta ↄdicio
ꝙ ſit integrum et nõ motũ De fractu⸗
ra tñ eſt diſtinguendũ qꝛ aut eſtenoꝛ⸗

mis.eęt tũc conſecrari debet.aut eſt mo

dica et inxta extremitates. et tũc non
debet cõſecrari. Sed de motione eſt

᷑ꝙᷓ debet eſſe de panno lineo moo Xñ

Quintus.·

ſcienpũ ꝙ ſilapis motus fuerit de cap
ſula ſua.tũc cõſecrari debet.qꝛ conſe⸗
cratio fit in cõiunctiõe lapidis ⁊ ſtru⸗
cture Et ideo dicunt quidam ꝙ altare
poꝛtatile ſi amotum fuerit a ligno ſeu
a capſula tunc cõſecrandum eſt. Hoc
credo intelligendũ qñ lapis eſt ſinu
conſecratus cum ligno.ſi aũteſſet con

ſecratus ꝑ ſe vt fiebat antiquitus non
eſſet bis conſecranoũ ſcdᷣm quoſdam-
Quantũ ad calicẽ qualis eſſe debeat/
ſciendũ ꝙ debet eſſe aureꝰ vel argen⸗
teus vel ao minꝰ ſtanneꝰ et hoc ꝓpter

eoꝝ puritatẽ et ſoliditatẽ õ aũt debʒ
eſſe de cupꝛo vel de ferꝛo.qꝛ hec duoõ
rubiginẽ cõtrahũt nec ex ere aut auri
calco qꝛ etiã rubiginant᷑ et ad fomitũ
inducunt. Dec de vitro aut criſtallo.

ꝓpter frangibilitatẽ qꝛ de facili frägũt

Nec de lapide ꝓpter ineptitudinẽ ma⸗

terie. NMec de ligno qꝛ poꝛoſum eſt et

poſſet in poꝛis de ſanguĩe xpᷣi aliquid

diſ.j. Quantũ ad coꝛꝑale diceudũ eſt⸗

8
1
—
. „

„.

in epla ſilueſtri pape de ↄſec.diſ.j.ca
Coõſilio.ðꝛ ¶õſilio oĩm ſtatuimꝰ vt ſa
criſiciũ altaris nõ de ſerico pano/aut

tincto quiſ q; celebrare pᷣſumat ſed in
puro lineo ab epᷣo ↄſecrato ſicut coꝛ:
pus xpᷣi in ſindone mũda ⁊ linea ſepu1
tũ fuit Et hoc ↄpetit ſignificatiõe qꝛ ſi-
cut talis pannꝰ multis tunſiõibus ⁊ ꝓ
cuſſiõibꝰ parat᷑ ſic etiã xpᷣc młta ⁊ plu
rima ſuſtinuit ĩ hac vita. Ged dubiũ &ẽ
q̃d agendũ eſt de lignis eccĩe ↄſecrate
et de ſacris pãnis qñ antiquant᷑ DHicẽ
dũ ꝓꝙ ligna eccie ↄſecrate pñt poni in

gliã ecciam vl in alio loco honeſto vl

vſu ſili plta ĩ ca.doꝛmitoꝛio łrefecto⸗
rio. vt igloea ign de ſe. di j · et

i vineis aut hmõi

ñ dñt poniĩ coqͥna f.

Alſ.
Celent

G Parms

—— . 2

De pãnis aũt ſicut ſunt palleẽ altaris

coꝛtine eccĩe.veſtimenta miniſtroꝛum

ſiue ſacra vaſa.nõ debent conuerti in
vſum laicoꝝ vel ao/ꝓphanos vſus.ſʒ ſi

aliqua veſtimẽta ſacra vel panni ſint
vetuſtate conſumpta/debent cõburi⸗
et cineres recondi ſub baptiſterio. vł
in pariete eccie.aut alio loco tuto.ne

ab incedentiũ pedibus ↄculcent. De
lumine vero dicit Hoſtiñ/qꝙ ſine lumi

ne non debeat miſſa celebꝛari. VUñ e
uitici. vi. ca. Jgnis in altari meo ſemꝑ

ardebit. Cuiꝰ ratio eſt. qꝛ ille ibi ſacra⸗
mentaliter exiſtit.qui de ſeipſo dixit-
Joh. viij. Ego ſum lux mundi.Et de

quo ſune on Luc.i.Lumen ad reuelati

onem gentium. et gloꝛiam plebis tue
ſraefcl. ..

2

AIncipit liber ſecunouns

de pꝛima parte/ ſeu de

puimo libꝛo huius to⸗
tius laboꝛis/ſcʒ de qui

buuſdam pcedentibus
diſponentibus / ad dominici coꝛpoꝛis
tractatiõem et ſumptiõem/et de ipᷣo
ſacramento coꝛpoꝛis xpi ſcom ſe.⁊ de

ipa miſſa in generali/que omnia pꝛo⸗

hemialiter ſeu introductoꝛie ſunt pꝛe⸗

libata.iam qᷓntum ao libꝛum ſecundũ.
officium mille in ſe et in ſuis ꝑtibus ſi-

gillatim et diuiſim/ vna cum geſtibus

ſacerdotis/ reſtat declaranduquibuas
expoſitis et declaratis/ clare appare⸗

bit que ſint perficientia ſacramentum

coꝛpoꝛis xpi Et q; off cium miſſe ſcom
quoſdam tm in tres partes diuiditur.
ſcʒ in partem pꝛeparatoꝛiã.inſtructoꝛi

Fpeditus per deigr̃aʒ

am. et oblatoꝛiam. Pars inſtructoꝛia
incipit ab epiſtola. ⁊ terminat᷑ in offer
toꝛio.Et pars antecedens epiſtolã eſt
pꝛeparatoꝛia. Oblatoꝛia vero pars in
cipit in offertoꝛio. et terminat᷑ in fine
miſſe Yoeo illam diuiſionem cauſa bꝛe
uit atis ſequẽdo/hunc libꝛum ſecundũ

diuidam in tres tractatus Quoꝝ pꝛi⸗

mus erit de parte pꝛeparatoꝛia Becũ
dus de inſtructoꝛia Percius de obla
toꝛia. Lractatꝰ pꝛimus xj.ca.ↄtinebit.
De debita miniſtri diſpoſitioe et eius
pꝛeparatiõe capitulũ pꝛimũ
De introitus allegoꝛica et etiam tro⸗
pologica ſigniſicatiõe caplin ſcõm.
De laude ſancte trinitatis /ſcʒ gloꝛia
patri capitulũ terciũ

De At ſ u altaris capitulũ quartum.

e oſculo altaris et de ſigno crucis⸗
capitulum quintum.

De tranſlatiõe ad dexteram partem

gltaris et de libꝛi apertione ca.ſextum

De cantu angelico/ſcʒ gloꝛia in excel
s et de eiꝰ expoſitiõe.et quare ĩ miſſa
beate virginis in hoc cantico interpo
nitur / ſpiritus et alme oꝛphanoꝛum.
capitulum octauum
Quare non ſemper canitur gloꝛia in
excelſis caplin nonum 2
De ſalutatione ſacerdotis ſcilicet.do
minus vobiſcum et de collecta capitu
lum decimum
De numero collectarumet de conclu
ſione earundem capitulũ vndecimũ

Ryri eleyſon caplin ſeptimũ.

— — — —

— —

1o

mn.
s,

men
m

cc
iſſa
mo
m.

,0
pen

nchu

Tractatus

ſttri diſpoſitiõe et eiꝰ pꝛeꝑatiõe.

DDOD debitam miniſtri pꝛepa⸗
Mꝛimũ eſt manuum lotio.Et hoc pꝛo
pter duo. Pꝛimo vt mũdus accedat
ad tangenoũ coꝛpus xpᷣi.qꝛ ſi munde
debet tangi panis materialis milto foꝛ
tius ille pams celeſtis Secundo quia
ſignificat ablutionẽ mentis ꝑ contri⸗
cionis amaritudinẽ Juxta illud yſaie.
pPmo.Lauamini et mudi eſtote. Secũ
ↄum qð requirit᷑ eſt pectinatio.ꝓpter
duas cauſas. MDꝛima eſt literalis / ſcʒ
qꝙ pili decenter oꝛnẽtur ⁊ ſtent bene
foꝛmati.et ne aliqui cadant ſuꝑ ſacriſi
eium. Becũda cauſa eſt magis miſtica
ꝛ ſacra ſcriptura per pilos noſtros
intelligit cogitatiões noſtras innume
rabiles/que tũc debent eradicari Ju
xta illuo Aqie.xvij. ITluferte mala co
git ationum de coꝛdibus veſtris. Et

Deutro.x vij.luferes malũ de medio

Tercimnm eſt quoꝛundã pſalmoꝛũ oꝛa⸗
tio.qᷓntum ad illos pᷣcipue qui dicunt
officium romanũ/qð linus papa inſti
tuit.ſcʒ Quã dilecta. Benedixiſti dñe
Inclina domine.Credidi:et De pꝛo⸗
fundis. Et dicunt᷑ quinq; pſalmi ſcom
Innocenti. vt ſi quis quinq; ſenſuum
traſgreſſione aliquio ↄmiſerit. quinq;
pſalmoꝝ oꝛatiõe detergat. Et dicunt
iſti ſingulariter qꝛ in quolibet illoꝛum
fit recoꝛdatio de his.que ſpectant ad
hoc ſacriſicium vel ad remiſſionẽ pec⸗
catoꝛũ. In pꝛimo de altaris offitio cũ
ðꝛ altaria tua domine virtutũ. In ſe⸗
cundo de miſericoꝛdie dei oſtenſione.
cum ðↄꝛ. Oſtende nobis vomine miſe⸗
ricoꝛdiã tuam Intertio de adoꝛatõe
Venient et adoꝛabũt coꝛã te domine⸗/

Capitulũ pꝛimũ.De debita mini

ratioeʒ quattuoꝛ requirunt

MPꝛimus

In quarto de deuota oblatiõe cum ðꝛ
Calicem ſalutaris accipiam et nomen
domini inuocabo. In quinto ðe finali
redemptiõe.cum ðꝛ. pud dominum
miſericoꝛdia et copioſa apud eum re⸗
demptio. Quartum qs ibi concurꝛit.
eſt ſui et populi cum aqua benedictꝗ
aſperſio/ et pᷣcipue in die dominico.
Vbipꝛimo videndũ eſt ex quibus de
beat conſtare aqua benedicta. Et di⸗
cendũ ꝙ debet conſtare ex aqua et ſa
le. Sai aũt ſignificat diſcretiõem ſa⸗

cerdotis. Vnde in antiqua lege in ſa⸗

crifitio ſal imponebat᷑. In immerſiõe
aut ſeu in immixtiõe ſalis cum aqua.
tres cruces fiunt.ad denot andum qꝙ;
totũ a ſancta trinitate ꝓcedit.aqua
vero ſignificat populũ. Vnde poẽ.
que multe / populi multi. De modo
aũt aſpergendi cũ aqua benedicta eſt
ſeiendu.ꝙ pꝛimo debet aſpergere al⸗
tare qð ſignificat xpᷣm.ad effugandũ
demones ab illo.a quo ad populũ gꝛa
tia diriuatur. poſtea populus debet
aſpergi pꝛopter tria. Pꝛĩo ꝓpter de⸗
momun expulſionẽ. Becundo ꝓpter
venialium deletionẽ Tertio ad men⸗
tis ſatiſſactiõem.de ↄſec.di.iiij.c. Me
quaq;. Quid autem debeat cantari in
aſperſiõe ſciendũ.ꝙ a feſto pentheco⸗
ſtes A feſtum paſche debet can⸗
tari 2lſperges me dñne ꝛc.cũ verſu mi⸗
ſerere mei deꝰ. In quo petimꝰ graciã

iuſtificantẽ dicendo. lſperges me. id

eſt aſpgas me.qꝛ hebꝛei nõ hñt optati

uum modum Geod pꝛo eo vtunt᷑ futu
ro indicatiui modi ſequitur. yſopo et
mũdaboꝛ. hic loquit᷑ de mũdatiõe ſpi

rituali gmodũ emũdatiõis coꝛpꝑalis.

Abi ſeiendũ ſcom dlug. ⁊ glo. ſuꝑ ver
ſum aſpges me. pſal. lLq yſopꝰ ẽ herba

humida et medicinalis raoicihus ſut

Liber.

adherens ſaxo ·et ſcom medicos. pul⸗

mones in quibꝰ eſt inflamatio ꝓpur⸗

gat. Ideo dicit TNugꝰ. Eſto humilis in

humili deo tuo.et aſpergeris yſoꝑo.et
humilitas xpi te mudabit. et omnẽ in⸗
flatiõem ſupꝑbie tollet.et ita pulmonẽ
purgabit. dum fixus ſis in radice ca⸗
ritatis Item Leui xiiij. habet quõ le⸗
pꝛoſus mũdandus aſpergebat yſopo
intincto in ſanguine paſſeris ita ꝙ yſo
pus erat tanqᷓ; aſperſoꝛiũ Conſtat aut
ꝙ peccatũ eſt lepꝛa ſpũalis. Sicut er⸗
go coꝛꝑalis yſopus intinctus in ſan⸗

guine paſſeris.valuit ad emundatioõeʒ

lepꝛe coꝛpꝑalis.ſic humilitas in radice
caritatis fixa id eſt in xpᷣo.et tincta in
eius ſanguine ꝑ efficatiam paſſiõis eiꝰ
mundat nos a lepꝛa ſpũaliſcʒ a pecca
to. Juxta illud elgo Hebꝛe. ix. Si
ſanguis hyrcoꝝ ⁊ thauroꝛum ⁊ vituli
aſperſus inquinata ſanctiſicat. qᷓnto/
magis ſanguis xpᷣi/qui ꝑ ſpũmſanctũ
obtulit ſeipᷣm immaculatũ deo/emun⸗
dabit conicientiã noſtrã ab oꝑibꝰ moꝛ
tuis. Conſtat aũt ꝙ hoc fecit ꝑ maxi⸗
ij Humiliauit ſeipᷣm facius obediens
vſq; ad moꝛtem Vnde hãc humilitatẽ
cum memoꝛia paſſiõis xpᷣi habentes⸗
beatus petrꝰ vocat electos ſcom pꝛe
ſcientiã dei patris / in iuſtiſicatiõeʒ ſpi
ritus/ in obedientiã et aſperſionẽ ſan
guinis ieſu xpᷣi. Pꝛima pe.pꝛimo. Eſt
ergo ſenſus. quaſi diceret ſcom gloſaʒ
Incerta et occulta ſapientie tue mani

feſtaſti mihi.et ita certius. ꝙ aſperges
me dñe yſopo id eſt virtute humilita⸗

tis / fixa in radice caritatis inxpo ⁊ in
tincta in eius ſanguine/a quo habet
efficatiam.ſicut omia ſacramẽta euca

riſtie efficatiam hñt a paſſione xpᷣi. et

ſic mũdaboꝛ a lepꝛa peccati. Et notat

mann huilitatẽ. Juxta illud ad TOhlli.

Innoceéntius in pꝛima particula tria-
ſcilicet. in redemptis pluralitatẽ.in re
mptiõe humilitatem. atq; in revem/

ptione vtilitatem. Oluraliras in redẽ

ptis innuitur cñ dicitur ꝛlſperges me.
Auoo enim aſpergitur i multis locis
circumfundit᷑.pꝛopter qð veritas ait
Hic eſt ſanguis meus nouiteſtamenti
qui pꝛo multis effundetur ĩ remiſſiõeʒ
peccatoꝝ. Math xxiij. Humilitas in
redemptõe deſignat᷑ cum dicit᷑ yſopo
Quia humilis et medicinalis heroaẽ

chꝛiſtus Ohꝛiſtus enim per ſuam humi

litatem / fidelibus ſuis tribuit ſalutarẽ
medicinam. Vnde dicebat . Dilcite a
me quia mitis ſum et humilis coꝛde.
Math. vij. Vriucas in redemptione

axpparet cum lubditur. et mundaboꝛ ſu

per niuem. Quonia ſicut apoſtol? ait
languis eius emunoabit conſcientias
noſtras ab operibus moꝛtuis. vbi ſu⸗
pꝛa. Cum igitur audis AWUſperges me
domime yſopo et mundaboꝛ. in aſper

ſione ſanguinis xpᷣi paſſionem intelli⸗

ge Deinde lauabis me. ibi ſubdit emũ

dationem que fit in aqua baptiſini / vl

in penitentie lotione. Quia vt dicit
Innocentius Qum audis lauabis ine
et ſuper niuem dealbaboꝛ:in ablutiõe
aque baptiſmi/ſacramentũ regenera
tionis agnoſce. vt ſit ſenſus ſcom glo.

Aauu me aqua baptiſiniid eſt ſicut in
baptiſmo lauas fideles tuos tempoꝛe

gratie. ita nũc lauabis me aqua ſaluta

ris penitentie. Et illa aqua eſt gratia
dei que in anima efficit penitentiã fru

Efſundam ſupꝛa vos aquam mundã

et mundabimini ab ommibus inquina
mentis veſtris · Et tanguntur hic tria
ſcom Innocentium ad effectum ba⸗

ptiſmi pertinentia / ſcilicet remiſſio

— 4 ———

——— — — — -----——

nbe
Go

Tractatus

culpe.deletio pene.⁊ infuſio gratie pᷣ⸗

mnum notatur cũ dicitur.lauabis me.
Gecundum cum additur. dealbaboꝛ:
Tertiũ eum ſubditur:ſuper niuem id
eſt incõperabiliter vt dicit glo. Can/
doꝛ enim ſpiritualis/ incõperabiliter
maioꝛ eſt qᷓ; coꝛpoꝛalis.vñ ?lpoẽ.·vij.
dicit Lauerũt ſtolas ſuas.⁊ dealbaue⸗
runt eas in ſanguine agni. Et vſaie pꝛi
mo dicit. Gi fuerĩt peccata veſtra vt
coceinũ /quaſi nix dealbabũtur.⁊ ſi fu
erit rubꝛa quaſi vermiculus/ velut la⸗
na alba erũt vt notat hic Alugꝰ.q ſan

ctiſic loti dealbati/recte poſſunt di

ci vẽſtis chꝛiſti ſine macula⁊ ſine ruga

Vnde veſtis xpᷣi in monte tanq;ᷓ deal

bata refulſit OMathei.xvij. Joeo ſigm
ficat eceleſiã ab omni macula mundam
Vnde apoſtolꝰ ad epheꝰ.v. Rpc dilex
it eccleſiama ſemetipᷣm tradidit pꝛo ea
vt illam ſanctificaret/mũdans eam la

uacro aq̃ in verbo vite: vt exhiberet

ſibüp̃i gloꝛioſam eccleſiam nõ haben⸗

tem maculã aut rugam aut aliqͥd huiꝰ⸗

amodi. ſed ut ſit ſancta⁊ immaculata.
Sequitur verſus Miſerere mei deus
vnde Alugꝰ. Qui magnam miſericoꝛ⸗
diam depcatus eſt. magnam miſeriam

confitetur. Ubiſciendũ. ꝙ; ↄfitetur ſe

miſeram creaturam.et deũ miſericoꝛ⸗
dem creatoꝛem ⁊ ſic cõfitetur quattu

oꝛ. ſcilicet duo in ſe.ſcʒ miſeriã ⁊ natu/

ram In deo duo ſcilicet.omĩpotentiã
a clementiam. Miſeriã confitetur cũ
dicit.miſerere.naturã cũ dic.mei.oĩpo
tentiã cũ dic.s.clementiã cũ dic.ſecũ
dum magnam miſericoꝛdiã tuã.quaſi

dicat. Narcat u Ncregn n⸗

ſericoꝛs miſerie. vnð Ilugꝰ. Gubueni

graui vulneri.ſcdðᷣm magnã medicinã

tuã. Graue eſt quod habeo.ſed ad omi

potentem cõfugio. de meo tam letali

Wꝛimus!

vulnere deſperarem. niſi tantũ medi⸗
cum reperirem. Et dicit miſerere mei
deus. quaſi diceret.tibi pꝛopꝛiũ eſt mi
ſereri ⁊ parcere.quia natura tua miſe//

ricoꝛdia eſt.⁊ tu ſolug peccara dimit /
uis poteſt pec

tis.iuxta illð Luce.v.
cata dimittere niſi ſolꝰ ds.quaſi dicat
nullus. Et bene dicit ßm magnã miſe /
ricoꝛdiã tuã.⁊ nõ dicit ſecunoũ legis
iuſticiaʒ. quia Leui.xx.dicitur. Moꝛti
adiudicabunt᷑ mechus et adultera.Et
quãuis foꝛte rex dauid huic pene ſub/
iaceret.licet per nuliũ hominẽ ſibi in/
fligi poſſet talis pena cum nõ haberet
talem iudicem ſuperioꝛem ſe.nouit ta
men ſe quantũ ad viuinam iuſticiã di/
gnũ eſſe pena grauioꝛi. Ideo cõſugit
ad miſericoꝛdiã dei. Innocentiꝰ 9i⸗
ſerere mei deus.quia miſericoꝛdia tua
plena eſt terꝛa.⁊ miſerationes tne ſuꝑ
omia opera tua. O q; delectabilis ſer
mo. ſuauis locutio. dulce verbum.⁊nè
ceſſariũ peccatoꝛi.vtile miſero.⁊ con⸗
gruũ penitenti. NPec ſemel/ ſeo ſepe cũ
omaritudinẽ cogitãdum. cũ doloꝛe di

ſternendũ.⁊cum lacrimis iterandum.

ex toto coꝛð.ex tota mẽte.ex tota ani

ma.ex totis afſectibꝰ.⁊totis viſteribꝰ
tuis.totis meoullis.cũ ſuſpir ijs ⁊ ſin/⸗
gultibus atq; lamẽtis exclamadũ / ſtʒ

miſeꝛere mei ds.Al paſca vo vſq; ad pẽ

thecoſten cãtatur. Vidi aq;. ⁊ eſt ſum

ptum de eʒech. ca. xl vij. Un ibi duo ſi⸗

Snificãt ſcʒ redẽptio ꝑ paſſionem.⁊ ſa
tiſſactio per ſacranentoꝛum inſtituti
onem. Et ideo illo tempoꝛe cantatur
quod eſt pꝛopinquũ paſſioni/a ſatiſſa

ctioni/et vſui baptiſini/quod fiebat

antiquitꝰ ſabbato ante paſcha et pen
tecoſten. de conſecra.diſ.iiij.capitulo
baptiſnicc.

Liber.

Capitulũ ſcm De introit?
allegoꝛica ⁊tropologica ſi⸗
gnificatione.

ceptio miſſe tres habuit vaꝛietates
olim. Iliquando em̃ a lectione incho⸗
abatur.ſicut hodie fit ĩ ſabbato paſehe
Moſtea celeſtinus papa pᷣmus / pfſal⸗
mum decãatari ad introitum miſſe inſti
tuit. vnde adhuc vnus verſus eiuſdẽ
pſalmi anthiphonatim ad introitũ cã
tatur: Secundo ex oꝛdinatione beati
gregoꝛij/ qui anthiphonas ad introi⸗
tum modulandas cõpoſuit.⁊ cumcan
tu oꝛdinauit. t de conſe.diſ.pᷣma di⸗

citur. ꝙ philogius papa ꝓpter tedium
cantanciũ/ et grauitatẽ/ ꝓpter mul⸗

titudinem pſalmoꝝ/oꝛdmmauit ꝙ de il
lis pſalmis ſumeret᷑ aliqua pars/m q̃ᷓ
intentio pſalmiſte explicaret᷑.ſicut eſt
introitus cõmuniter/a verſus/⁊ gra
duale. offertoꝛiũ. et cõmune: Antroitꝰ
miſſe in duplici ſunt differentia. Aliqͥ
ſunt regulares.aliqui nomĩantur irꝛe
gulares. Iie qulares ſunt qui accipiñ⸗
tur de pſalmis / vt ſunt iſti introitus.
Ildte leuaui. Dixit dñs ad me.Et pꝛo
maioꝛi parte / ipſi introit? de pſalmis
ſumũtur. Cuius vna cauſa ſᷣm yſidoꝝ
eſt iſta. quia iſte liber pſalmoꝛũ quaſi
cõcluſiue. continet in ſe totam ſacram
ſcripturã. quia in eo ſcribitur pᷣmium
bonoꝛũ ut ibi gratiã ⁊ gloꝛiã dabit do

minus: Ouppliciũ maloꝛũ / ut ibi veni

at moꝛs ſuꝑ illos Pꝛofectus vᷣtutum
ibi. unr de virtute in virtutẽ . Itẽ
ibi deſcribit̃ ꝑfectio oꝑationum / Ybi

expecta dñ̃m: viriliter age. Vita eter .

na beatoꝛũ / Jbi. Credo vidare bona
domini in terꝛa viuentium: Specula
tio ſuꝑnoꝛũ / ibi placebo domino in re
gione viuoꝛũ. Et cum hoc liber ille ha

re intrat.
nam. ad officium miſſe intratur: Et eſt

ſcdus

bet modũ loquendi narꝛatoꝛiũ.oꝛato
rium. ⁊ inuocatoꝛiũ. Et verſus facile

et apte / omnibus feſtis ⁊ cuilibet ma⸗
terie ac tempoꝛi/ ſunt applicabiles. R

liga cauſa eſt. qͥa pſalmiſta anthonoma⸗
tice id eſt ꝑ excellẽtiam. pꝛe ceteris de
incarnatione dñi⁊ de ei paſſione pꝛo
phetauit. Irꝛegulares introitus ſunt
qui ſᷣm varietates ſolennitatum ex

diuerſis locis ſacre ſcripture.preter⸗
qᷓ; de pſalmis excerpti ſunt ⁊ copoſiti⸗

