lo verbo benedixit Pꝛimum videtur

ſequi innocentius dicens. Qane po⸗

teſt dici.ꝙ chꝛiſtus virtute diuina/ pꝛi
us confecit.anteq; illa verba pꝛotulit

et poſtea foꝛmam expꝛeſſit. ſub qua po
ſteri benedicerent. Jpſe namq; per
ſe virtute pꝛopꝛia benedixit. nos au-

tem ex alia virtute quam indidit ver

bis. Contra hoc dictum Innocentij
foꝛtiter inſtatur. quia vel chriſtu

coöoa
Perte ⁊ mamifeſte. Et ſcom iſtum modun
ↄſtruxi l̃am Et idem narꝛat innocẽtiꝰ

ſeve
oſei
6 tmu
nons,
ung
woch
aci⸗
ſcs e
„d
ſegon
tino
dicci
tbep
verb
ſe
ran
ton
mit.
beo⸗
Aliſsi,
diriter
Porllt
khnt
ſon⸗

ſtum

e
eſtcor
Pilis⸗
teerhr
lensren
Urttf
Puns
gucn
con
edeb.
nonfi
Elan
gadi
denze

ne. Er
irt. vi
rci bñ
cagei
Pado
neuon,
poſte,
meoor
RWwe
nds,
nefegt
Aprr
tan;
prorr
den
oy
woer
gi
e.Bedos
umnw
aboceſt
iriſcer⸗
dner
mentis. 1
thoege
ndofoni
ecſib
bincgi
mabi⸗
wdetur
ne po⸗
im/ pi
Rorulit
bquapo
c
nosa
e
s

confecit cum verbis vel ſine bis. Bi

ſine verbis/et cũ nos ↄficimus cũ ver
bis ſeqͥtur ꝙ ſacramentũ noſtrũ et ſuũ
qð tradidit nobis/ nõ ſunt eiuſoem ra⸗
tionis.qð totaliter videtur eſſe abſur⸗
dum Bi vero cõfecit cum verbis vel
ergo cũ eiſoẽ cum qbus nos ↄficimus
vel cũ alijs. Gi cum eiſoẽ.ſeqͥtur ꝙ cũ
iſtis verbis ↄfecit /id eſt ſub iſta foꝛma

verboꝝ ſicut ⁊ nos Gi vero cum alijs

ſequitur iterum diuerſiſicatio ſacramẽ
ti noſtri et ſui.quod in cena tradidit. vt
dictũ eſt pᷣus Ergo om̃ibus difficulta⸗
tibꝰ pᷣtermiſſis dicendũ eſt.ꝙ xpᷣc iſtis
verbis cõfecit.hoc eſt coꝛpus meũ.et

ↄſecrauit At cum hoc ꝑ ea foꝛmã cõſe⸗

crandi dedit Ged ꝓpter argumentũ in
oppoſitum factũ quidã dicũt.qꝙ hoc ꝑ⸗
ticipium dicens.nõ ſolum habet cõco⸗

mitantiã.nec ſolum reſpicit boe verbſn

pedit.ſed reſpectum habet ad ipᷣm/ eũ

glijs pꝛedictis vt ſit ſenſus.dum bene

dixit et fregit ⁊ dedit diſciplis ſuis tũc
pꝛotulit hec verba.hoc eſt coꝛpꝰ meũ:
Et ſᷣm hunc modũ ſoluatur etiã ꝙ vpᷣc
ſolũ iſta verba ſemel pꝛotulit. Vel ſᷣm
iſtum modum dicatur oꝛdo fuiſſe talis.
Accepit panẽ et benedixit dicẽs PHoc

eſt coꝛpus meũ.et fregit et dedit diſci-
pulis ſuis dicẽs Erethie et manduca⸗
te ex hoc omes:ſolũ hoc ꝑticipimn di⸗
cens reiterando.vel ꝙ iſta tria reſpici
at:ſcʒ fregit benedixit et dedit Bequi

tur Et fregit. ſcom numen diſcipuloꝛũ·
Innocẽtius querit quid xpᷣc fregit.et

crationem remaneret
ſic. rõne et auctoꝛitatibus/ quiaſicut
ſubſtantia materialis non poteſt ſubſi⸗
ſtere ſine accidentibus.ſic accidentia
non poſſunt ſubſiſtere ſine ſubſtantia⸗
quia accidentis eſſe eſt in eſſe ſubſtãtie

quid nos frangimꝰ.non poteſt diciq;
coꝛpus ſuũ.quia dicit innocẽtius.qᷓ;uis
edebat᷑. nõ tñ ledebatur.et ſi ibi leſum
non fuit. nec mõ coꝛpus eiusfrangitur
qꝛ iam eſt impaſſibile. Fuerũt quidam
qui dixerũt. ꝙ ſicut poſt cõſecrationẽ
vera accivencia panis remanẽt. ſcilicʒ

Tercius

albedo. rotunditas ſapoꝛ:grauitas 26

ſic et vera ſubſtantia Haa hons
tpꝛobant hoc

vij. metha Et cõſequenter iſti dicũt.ꝙ
poſt cõſecrationem ſub ſpecieb eſt ſil
ſubſtantia panis et verum coꝛpus chꝛi

ſti. ſic ſimiliter ſub ſpecieb? vini eñ ſub⸗

ſtantia vini et ſanguinis chꝛiſti Auo⸗
rum vnum pꝛobat ſenſus.alterum cre
dit fides. Mij tunc reſpondent ad que⸗
ſtionem. ꝙ ſubſtantia panis frangitur
et atteritur dentibꝰ.inoucẽtes ad hoc

auctoꝛitatem beati pauli ad Coꝝ x. di⸗

centis Panem quem frangimus/no⸗
ne ꝑticipatio coꝛpoꝛis domini eſt. hec
opinio erꝛoneaẽ.et oĩno falſa.t ergo
aliter eſt dicendum/ꝙ poſ cõſecratio
nem panis / deſinit eſſe ſubſtantia pa⸗
nis.nec eſt ibi alius panis niſi caro xpi
que nomine panis ꝓpter certas metha

foꝛas deſignatur. iuxta quod dominꝰ
ait. Danis quem ego dabo caro mea

eſt Itẽ apls.j.ad Coꝝ.xj. Quotiẽſcun
ucab

2

q; mand

poſt cõſecrationem qᷓ; caro et ſanguis
chꝛiſti credenda eſtEt ſubdit: TPPanem
quem in miſterio ſumimus.illum intel⸗

ligo:qͥ manu ſpũſſanctiĩ vtero vᷣginis
foꝛmatꝰ/ et in ara crucis igne paſſiõis
decoetꝰẽ Et vtanirabiliꝰloq̃r Mõ alia

caro plane.qᷓ que nata eſt ð maria vᷣgi
ne paſſa in cruce.⁊reſurꝛe xit ð ſepul

cro. Ex quibus patet. ꝙ poſt conſecra⸗

tionem non manet ſubſtancia panis.
n une

itis panem hunc ꝛc. Vn
beatus IImbꝛoſius d e conſe. dil. ij. ca.
omia dicit. Licet in ſacramento foꝛma
panis et vini videatur. nihil tamẽ alið

8

4
● .

—

NQuod declaratur ſic rationibꝰ Quia
ſi remaneret ſubſtãtia panis.ſacerdos
non poſſet vna die bis celebꝛare.et in
qualibet miſſa ſacerdos peccaret moꝛ
taliter Pꝛimũ patet ſic:qꝛ ſumens ſub
ſtantiã panis nõ eſtieiunꝰ. ſʒz ad miſſe
celebꝛationẽ reqͥritur celebꝛans ſit
ieiunus ieiumo nature vt patuit S.lij.
Bcom ſumiliter ſic patet.qꝛ poſt panẽ
ſumptũ ſumeret calicẽ ⁊ ſanguinẽ dñi.
et ſic ſimeret ſanguinẽ xpᷣinõ ieiunus
etꝑoſequens moꝛtaliter peccaret. Et
Poſcun accidẽtia nõ ſubſiſtere poſſe
ſine ſubiecto etiam eſt negandũ Eet po
teſt ꝑſuaderi ratione qꝛ ſoꝛma maioꝛẽ
dependentiã habet ad materiã/qᷓ; acci
dẽs ad ſubiectum.ſed foꝛma ſubſßſtere
poteſt ſine ſubiecto aut ſine materia.⁊
maxime intellectiua que eſt foꝛma car

nis humane igit ꝛc. Maioꝛ ꝓbatur. qe

ex materia et foꝛma fit vnũ per ſe.⁊ ex

*

ſubiecto et accidenti fit vnũ ꝑ accidẽs

ſeo mino: patet ij. de aĩma/ et. iij. vbi

dicitur. Bepatur autem hoc ab hoc tã
ꝙᷓ perpetuũ a coꝛruptibili Seod tũc

mentoet quid fregit xpᷣe. Dicendũ eſt

P queritur. quid frgit ſacerdos in ſacra

S
I.
„ ℳ
.
⸗

ſvcꝛa amg

oꝛma et ſpecies panis frangit᷑ et ſic
imili modo ſpecies panis atteritur dẽ
tibus Et geneꝛaliter nota q omia ver
ba que ſignant coꝛruptionẽ vel attri⸗
tionẽ.et pᷣdicantur de eucariſtia. refe⸗
rũtur ad illas ſpecies quas vides:⁊nõ
ad coꝛpus xpᷣi Ea vero que notant ac⸗
ceptionẽ referũtur ad coꝛpus chꝛiſti⸗
Vierbi gratia. cũ dicitur coꝛpꝰ chꝛiſti
maſticatur.frãgitur.atteritur. diuidit
ſenſus eſt. ꝙ ſpecies illa frangitur. teri
tur. diuiditur. ſub qua eſt ĩm coꝛpus
chꝛiſti verum. Similiter cum dici⸗
tur. coꝛpꝰ chꝛiſti videtur guſtatur. ſen

„ee eſe eſtiſte ſpecices vidẽtur guſtantur.

Becũdus

et nõ ipᷣm venꝝ coꝛpus xpᷣi/qð ibi latet
ſub illis ſpeciebus Et tales ſpecies per
ↄſequẽs poſſunt replere ventrẽ⁊ ſaci
gre.et a mure vel ab alio aĩmali coꝛro
dinõ autem ipᷣm verũ coꝛpꝰxpᷣi. OQñ
autem ðꝛ.coꝛpus xpᷣi accipitur vel ſu⸗
mitur ab iſto datur iſti. exquo talia v⸗

banon ſignificãt coꝛruptionẽ:ideo re⸗

ferenda ſunt ad coꝛpus chꝛiſti VUñ bñ
dicitur Coꝛpus chꝛiſti ſumitur accipit̃
datur.nõ tamen illa ſpecies coꝛpoꝛis
chꝛiſti Herengariꝰquippe vt dꝛ de oſe.
Ziiſego. NQuia ſuſpectus habebatur
ereſ⸗

ba. ad maioꝛem expꝛeſſione/coꝛam ni⸗
colao papa. centum et tredecim pre⸗
ſulibus eſt ↄfeſſus · panem ⁊ vinũ que in
alt ari ponũtur.poſt ↄſecrationem nõ
ſolum ſacramentũ.ſed etiam coꝛpus et
ſanguinẽ xp̃i eſſe ⁊ ſenſualiter /nõ ſolũ
ſacramentũ/ſed etiam in veritate ma
nibus ſacerdotũ tractari.frangi.et dẽ⸗
tibus atteri quod tamẽ nõ eſt intelligẽ
dum. ꝙ coꝛpus xpᷣiita frangitur ⁊ den
tibus atteritur.cũ ſit immoꝛtale ⁊ im⸗/
Paſſibile. ſed ſpecies ſub quibꝰ eſt veꝝ

coꝛpus xp̃i et ſanguis / dẽtibus atteruũ

cur et frangũtur. Et quo et quare fiat
fractio vlattritio beatꝰ ARugꝰ oſtẽdit
dicens. Qñ xpᷣe mãducatur. reficit et
nõ deficit.nec quãdo manducamꝰ.par
tes de illo facimus. ſed quidẽ illud ſac⸗
mentum ſic ſit. Nam⁊ xp carnalẽ ſen⸗
ſum redarguit diſcipuloꝝ.qui putabãt
carnẽ eius ficut et alia carnem diuiden
dam in ptes. et moꝛſibus lacerandam.

vt dꝛ de ↄſe.dil. ij. Qui manducat

FF Sen queritur.ſi mus coꝛroderet hoſti

am ↄſecratam.vel ſi incineraretur. aut
cremaretur.qo tunc eſſet faciendñ Ald
hoc reſpõdet Innoẽ ſicut miraculoſe

ſubſtantia panis ↄuertitur in coꝛpus

i ne remaneret anguis ſub her

later

per
ſoci
coro
A
velſu⸗
lli ,
eofe⸗
üba
VN
Ws
deben⸗
bſubher
mor
igen
menno
wpsn
oſ
rrrem
ier
nnlige
r den
Nerim
den
Pateri
gumeſir
Goſdr
fefarer
mor
oſie,
leſen
cabat
Nuden
mode
rety

wi
bſe
s

Tractatus

xpi/ et incipit eſſe ſub ſacramento. ſic
illud quod mus coꝛrodit miracloſe re

uertitur in ſubſtantiã panis.et deſinit
eſſe coꝛpus xpᷣi Mus em̃ vel aliud bꝛu
tum nõ eſt capax huiꝰſacramenti.quia
illud ſacramẽtũ ſumitur.aut ad ſalutẽ·
aut ad eternam damnatiouẽ. ſed mus
nullius illoꝝ eſt capax Et quãdo dictũ
eſt ꝙ ſubſtantia panis reuertitur/non
eſt intelligendũ ꝙ eadẽ ſubſtantia pa⸗
nis reuertatur que pᷣus tranſiuit.⁊trã
ſubſtantiata eſt in carnem.ſed alius pa
nis miraculoſe reuertit᷑ et de nouo cre
atur. Ita dicit magiſter exponẽs ſum
mam ſacrifitioꝝ. Et ſic ſcom pᷣus dicta
dicitur. ꝙ ſpecies incineratur ⁊ coꝛro
dountur /nõ autẽ coꝛpus xpᷣi Vñ ſtatu⸗
tum eſt in cõcilio aurelionẽſi. ꝙ qui nõ
bene cuſtodierit ſacrifitiũ.et mus vel
aliquod aliud animal illud cõmederit-
quadꝛaginta diebus debet penitere.
NQui aũt illud pdiderit in eccleſia.aut
pars eiꝰceciderit et inuenta fuerit. tri
ginta diebꝰ peniteat. Sequitur de
dit. Hic ſolet queri/quale coꝛpus vxpᷣcĩ
cena dedit diſcipulis ſuis. an moꝛtale/
vel immoꝛtale. paſſibile an impaſſibile
Innocẽtius reſpondet Ego diuina ſa
cramenta magis venerãda qᷓ; diſcutiẽ

dapꝛofſiteoꝛ / ſimplicitatifidei ſufficit ſi

dicatur. q; tale dedit quale voluit. Et
rurſus quale dederit.ipſe nouit. Fue⸗
runt tamen quidã qui dixerunt.ꝙ dñs
dedit diſcipulis ſuis coꝛpus immoꝛt ale

et impaſſibile. Et ↄſequenter dixerunt

ſicut idem veraciter erat qui dabat et
qui dabat᷑ita in eo ꝙ dabat erat paſſi
bilis ⁊ moꝛtalis.ſed in eo ꝙ dabat᷑ erat
impaſſibilis ⁊ immoꝛtalis · ſicut viſibili
ter geſtabat et inuſibiliter geſtabatur
ynuiſibiliter inquã. q;tum ad foꝛmam
xpᷣi nõ autem q;tum ad ſpeciem ſacra

FTercuius

menti. Mam in eo ꝙ geſtabat ed erat

hoc apparebat. in eo vero ꝙ geſtabat

quod erat ipſe nõ videbatur At ergo

pꝛobaret ꝙ moꝛtalis erat/nõ neceſſita
te ſed voluntate. eo ꝙ; ĩmunis erat ab
omni culpa / liber erat ab omi pena: ſu
ſcepit ſpõte moꝛtalitatem. qꝛ moꝛtem
ſuſtinere valebat q; ſimoꝛtalitatemnõ

ſiſcepiſſet. oino moꝛi nõ potuiſſet. At
ergo pꝛobaret ꝙ moꝛtalis erat/ nõ ne
ceſſit ate ſed voluntate/qñ voluit moꝛ

talit atem depoſuit et ĩmoꝛtalitatẽ ac⸗

cepit. Legitur em̃ in euãgelio. ꝙ dum
iudei duxiſſent ieſum ad ſuꝑcilium mo

tis vt pꝛecipitarẽt eũ ipſe tranſiens ꝑ
medium illoꝝ ibat. Cũ eſſet ducendus

ſeſicut paſſibilem teneri tolerabat. ſed
cumeſſet pᷣcipitandus / ſicut impaſſibi
lis ꝑ medium illoꝛũ ibat. Mã quattuoꝛ
ſunt ꝓpꝛietates coꝛꝑis gloꝛiſicati .ſcz
ſubtilitas. agilit as claritas. et impaſſi
bilitas. Bingulas has ꝓpꝛietates ſibi
chꝛiſtus ſigillatim ⁊ diuiſim aſſumpſit
anteq; reſurgens ex moꝛtuis naturam
coꝛꝑis gloꝛificati induiſſet Gubtilita⸗
teuicũ naſceretur ex virgine.qꝛ tran⸗
ſiuit ꝑ vterũ virginis nõ coꝛrumpẽdo
matris integritatẽ. Claritatẽ. cũ trãſ⸗
figurabatur in monte Igilitatem / qñ
incedebat ſuꝑ mare. ſed impaſſibilita⸗
tem accepit. cũ manducaretur in cena
Sicut em̃ paſſibilitatẽ exhibuit in coꝛ
poꝛe immoꝛtali / cũ poſt reſurrectionẽ
oſtendit manus et latus. ſic in coꝛpoꝛe
moꝛtali ſignũ impaſſibilitatis oſtẽdit/⸗
cum carnẽ et ſanguinẽ ante paſſionem
in cena exhibuit. Et licet iſta ſubtiliter
ſint dicta.tamen ↄtra ea oꝛitur grãdis
difficultas.quia poſito ꝙ aliqua pars
ſacramenti ꝑ trivuũ moꝛtis xpii fuiſſet
reſeruata. ſequeretur ꝙ idem coꝛpus
iacuiſſet moꝛtuũ in ſe epulcro. ⁊ maſiſſet

0r

de hm magiſtn.ii

viuum ſub ſacranento Et q; idem cor

pus in ara crucis paciebatur.⁊ ſub foꝛ

ma panis non ledebatur Ergo alij ali⸗

ter dicunt.ſicut Innoc dicit Qalua fi

„ .

tn. iiij.ſen. diſ. xj. xp̃us
coꝛpus dedit diſcipi. lis ſuis. quale
habuit. ſed tunc habuit moꝛtale ⁊ paſſi

bile. ergo dedit eis coꝛpus moꝛtale et
paſſibile. tamen ſub ſpeciebꝰ panis et
vini nõ habebat ſe paſſibiliter Et ſic in
nocẽtius reſpõdet tacite queſtioni.q̃ſi
diceret aliquis. Gi oñs in cena dedit
diſcipulis coꝛpus paſſibile. ergo lede⸗
batur ꝑ maſticationẽ dentium Reſpõ⸗
deri videtur. Aicet xpᷣc paſſibilis erat
ratione humane nature.tamẽ nõ lede⸗
batur ratione diuine potentie ꝑ quam
facere poteſt quidqͥd vult. QNunc autẽ
a nobis ſumitur ĩmoꝛtale coꝛpꝰ ꝛĩpaſſi
bile. eo ꝙ iam coꝛpus ſuũ eſt gloꝛifica⸗
tum. Mec tamẽ nuc maioꝛẽ efficaciam
habet. ſicut nec maioꝛẽ potentiã. Etſi
diceret aliquis:tunc illud ſacramentũ

nunc/et quod tunc dedit/nõ eſſent eiꝰ

dem rationis. Reſpondebat. ꝙ ſolum
Differũt penes accidẽtalẽ pꝛietatem.
ſcʒ paſſibilẽ et impaſſibilẽ. Ged iſta di⸗
ner ſitas nõ facit diuerſitatẽ ſacramen

ti. eoꝙ eaqem eſt materia ſacramenti
nũc ſicut tunc. et eadem foꝛma.et idem

ↄtẽtum ſub ſpeciebꝰ nũc ſicut tũc Be⸗

quitur diſcipulis ſuis· IFb deſignandũ

ꝙ hij qui ſunt diſcipuli xpi/ illud ſacna

mentũ digne ſuſcipiunt et non alij. Di

ſcipulus xpᷣi es. ſi firmiter credis que
xpᷣc credenda oſtendit.qꝛ multi abiert
retro.et iã nõ cum xpᷣo ambulat ex eo
ꝓꝙ verbis eius non crediderunt dicen
tes Durꝰ eſt hic ſermo quis poteſt eũ
coapere.iohis. vj. Unde berñ in ſer. de

cena domini.Nec hunc ſolidũ panem

digne poterit maducare.q fiẽ catholi

.

Becundues

camn voluerit infirmare. Biſcipulꝰxpi

es.ſi feceris ea qᷓ pꝛecepit.ſcdm ꝙ do⸗

minꝰ dicit diſcipulis ſuis. Beati eritis

ſi ea feceritis que pꝛecipio vobis. Joh
xiij. Quimandatũ dm̃ nõ ignoꝛat.ne⸗

ceſſe eſt vt ſcmillud viuere nõ negli⸗
gat Mam ſeruus ſciens voluntatẽ dñi

ſui et non faciẽs plagis vapulabit mul
tis:qui auũt fecerit diuicijs ⁊ honoꝛibus
dit abitur. VUñ oñs dicit Joh. xiij. In

hoc cognoſcent hoĩes ꝙ diſcipuli mei
eſtis. ſi dilectionẽ habueritis ad innicẽ
Bup quo dicit beatꝰ berñ In hoc di⸗
ſcernũtur filij lucis a filijs tenebꝛarũ⸗
diſcipuli xpᷣi a diſcipulis dyaboliſi gre
miũ caritatis ad inuicẽ ⁊ ad homĩes ex
pandũt Hec caritas amica regis eter
ni / nõ timet intrare ad demm/ 1 ↄfiden
ter intrat lectulũ ſalomonis.⁊reqeſce⸗

re dedignatur / niſi ſub pectoꝛe chꝛiſti.

Si inter vos fratres dnabitur hec re⸗
gina vtutum. ꝓfecto ↄgnoſcent om̃es

puſilli et magni ꝙ vere erimꝰdiſcipuli
dñi Quicaritatẽ nõ habet. iam non eſt
eius qui dedit mandatũ caritatis diſci

pulus. nec huiꝰ ſacramenti dignus ꝑ
ceptoꝛ Et credite mihi fratres. ſi quis
de hac ſcola xpi/a doctrina ſpũſſancti
exierit. ⁊in hac doctrina nõ ꝑſeueraue
rit. abſq; dubio ineternum peribit

Sed oubiumeſt. vtrũ iudas cum alijs

diſcipulis eucariſtiã acceperit De iſto

dubio ptrauerſia inter euãgeliſtas vi⸗
detur eſſe Aucas oſtendit iudam inter
fuiſſe cum alijs/ex eo ꝙ ſtatim poſt do
nationẽ calicis. traditionẽ memoꝛat
dicens Mic eſt calix noui teſtamẽti / in
ſanguine meo qui pꝛo vobis tradetur.
Verũtñ ecce manꝰ tradẽtis mecũ eſtĩ

menſa lue xxij. Quot quot aũt interſu
erunt eucariſtiam acceperũt/marco te

ſte:ꝛet bibert ex hoc oẽs iuxta hoc q; ipe

iihh«ùä

gui
Neee
vin
lent
mine⸗
an
nai
ſoren
god
eſhor
cun
mi
ein
ſſf⸗
o
gen
0n
ce
gui
is⸗
durn,
ſtan.
icen
o
dide
dabi
hoce
dum
gos
nnue⸗
cucant/
Lcepit
neno⸗
vondo
ſoin
poſte
hnog
ſone
gltan
inſer.
coaf

do⸗
1tis
e⸗
egli⸗
dĩi
emul
Wüi
Ginnic
jbodi⸗
lge
iger
Ser
rhbecren
Noñs
napati
wneſt
tsdiſci
s
8ſigus
eerae
enber
mals
Nei
ſtas vi⸗
minter
poſtdo
mo
ote
qie

chꝛiſtus pꝛeceperat teſte matheo. Bi⸗

bite ex hoc omnes. Sed in ↄtrarium/⸗/
iudas nõ interfuit oſtẽditur ſic. MNã
An matheũ ieſus dixit bibentibus cali
cem Mon bibam ammodo de hoc geni
mine vitis vſq; in diem illũ.cũ bibam
illud nouũ vobiſcum in regno patris
mei. Judas ergonõ aderat.qꝛ cum eo
non erat bibiturꝰ in regno viuentium
quoꝛũ nullinn excipiens ait pꝛo vobis
effundetur. ſed alioꝛũ multos excepit/
cum inquit pꝛo multis effundetur in re

miſſionem peccatoꝝ Uñ ſᷣm iohanem

eũ vpᷣc diſcipulis dixiſſet. Beati eritis
ſi feceritis ea ꝛc ſtatim excepit dicens
NMon de omibꝰ dico.ſcio em̃ quos ele⸗
gerĩ. Et iterũ Vos mundi eſtis ſed nõ

/

omnes Item q; iuðas nõ acceperat eu

cariſtiam. videtur eſſe illud iohis.

quia cũ iudas accepiſſet bucellam pa⸗

nis /exiuit continuo.erat em̃nox ·. xpᷣc
autem poſt alios cibos tradidit eucari
ſtiam. luca teſtaute. qui ait.ſumiliter et
calicem poſtqᷓ; cenauit dicens: Videt̃
ergo ꝙ iudas pꝛius exiuit/ qᷓ; xpᷣe tra⸗
diderit eucariſtiam Relinquitur ergo
dubium qd in hoc caſu ſit tenendũ. In
nocentius rñdet.Illud foꝛte eſſe tenẽ⸗
dum / ſine piuditio alioꝛũ euangeliſtaꝝ
quod iohãnes ↄmemoꝛat:qui videtur
innuere. ꝙ; iudas anteq; xpus tradidit
eucariſtiam exiuiſſet. et per ↄſequens
accepit. ꝙ autem lucas poſt calicẽ cõ⸗

memoꝛat traditionẽ/ per recapitulatio
nem poteſt intelligi. que ſepe ſit ĩ ſacra
ſcriptura.vt quod pꝛius factũ fuerit/
em̃ bi⸗

poſterius enarꝛetur.
duo ante feſtum paſche ↄmemoꝛat effu
ſionem vngenti eſſe factam. Johone

aũt ante ſex dies paſche Beat? bern.
in ſer. de cena dñi qus zaerponi illud
Quidam pu

quod facis fac citius dicit

Terceius

tant ꝙtune coꝛpus xp̃iaccẽpit. ſed eſt
ſciendum. qꝙ dum om̃ibus diſtribueret

ſacramentũ coꝛpoꝛis et ſanguĩs.inter

quos et iudas fuit. Et alibi dicit O bo
ne ieſu de vna menſa comedũt petrus
et iudas. petrus ad ſalutẽ.iudas ad dã⸗
nationem. Et hoc plurimi expoſitoꝛũ
ↄcedũt Geo iſto dicto iohis.qꝙ iudas
poſtq; intinctam bucellã accepit ↄti⸗
nuo exiuit. reſpondet Rlugꝰ in li.ve cõ
coꝛdia euangeliſtaꝝq; coꝛpus xpᷣi pri
us erat diſtributũ necPri⸗ iude pa
nemintinctum poꝛrexit e iſta bucel⸗
la intincta. Beatus berñ.ſic loquitur⸗
Aer bucellam intinctam / intelligunt
falſi xpᷣiani et ficti religioſi. Multi em̃
ſunt falſi religioſi / et falſi tonſurati. q̃
cum viris pie religioſis ↄmuniter do/⸗
minicũ coꝛpus accipiũt.ſed ab iſtis di⸗

ſcerni non poſſunt.niſi per bucellam in

tinctam / que eſt detractio/ murmura
tio inobediẽtia verboꝝ laſciuia.occul

ta pecunia et foꝛte grauidꝛa peccata.
talis eſt monachus nõ eſt. ĩmo iude tra

ditoꝛe ſimilis eſt. Sed quiſquis ille mi
ſer eſt. timeat penitendo.ne ſcilicʒ cum

iuda traditoꝛe damnetur moꝛti.Et ex⸗

clamat hoꝛtando dicens Mos igitur qᷓ
ſumus diſcipuli chꝛiſti. videamꝰ ne pa
nem intinctum comedamus.religionẽ

quam tenemꝰ in veſte / ſeruemus et in

mente.⁊ ſanctitatem qua habitus exte
rioꝛ pollet.intus animus ſplendeat. ne
in hoꝛa noctis exeamꝰ repꝛobati a do
mino / inſtagnum ignis ⁊ ſulphuris cũ
dyabolo ↄcremandi. Lunc dubium
relinquitur ex pꝛemiſſis.quare medic⸗

ſalutis medicinam devit egroto/quã
ſciebat eieſſe moꝛtifeꝛam. Sciebat em̃

q ad iudic ium moducaret · quia indi⸗
gne manducabat. Dicendũ. ꝙ hoc do
minus fecit ſacerdotibus in exemplũ·

— .

— ——

aßs

ane) —

Aiber

Nuia ſm innoẽ. Gacerdos nõ debet S

negare illi eucariſtiam/ quem ſcit eſſe
in moꝛtali crimine.dũmodo illud nõ ſit
notoꝛium / id eſt manifeſtũ eccleſie/ ne
foꝛte nõ ſit coꝛrectoꝛ/ſed pociꝰ ꝓditoꝛ.
Admoneretamẽ debet ſacerdos eum.
vt nõ accipiat et ſi llle nolit deſiſtere.iñ
debet ei denegare quia pctm̃ erit acci
pientis et nõ dantis. vñ lugꝰ de oſe.
diſ. v. Won pꝛohibeat diſpẽſatoꝛ. pin⸗
gues terre io ẽ peccatoꝛes mẽſam xpᷣi
manducare.ſed exactoꝛem.idẽ illum
qui inſtanter petit moneat timere
DSed inſtatur contra dicta Minus em̃

malum eſt reddi ſuſpectum de crimine

q; crimen ↄmittere.ſed de duobus ma
lis minus malũ eſt eligendum.ergo vi
detur ꝙ diſcretus ſacerdos negare de
bet criminoſo eucariſtiam. q̃tenus mi⸗

nus malũ incurꝛat.et deuitet maiꝰma

lum/id eſt indignã ↄmunicationẽ · Re⸗

ſpongdet innocẽtius: Qum nemo vnũ
peccatũ mo?tale debet cõmittere.ne
pꝛoximꝰ aliud moꝛtale cõmittat. eligẽ⸗

dum eſt pocius ſacerdoti/ nõ pꝛodere

Peccatoꝛẽ/qᷓ; ꝙ ille nõ peccet. ſed ille

ↄmunicand pocius debet eligere. vt

abſtinendo reddatur ſuſpectus q; mã⸗
ducando indignus Et vlterius dicen

vum eſt.ꝙ reddi ſuſpectumin ſea intẽ
ſiue.eſt minus malũ qᷓ; cõmittere erimẽ

mãaducando indigne et ſic malus poci⸗

us debet eligere abſtinendo eſſe ſuſpe⸗
ctus qᷓ; maducare indigne.Tamen ex⸗
tenſiue ſeu ad alios extendendo reddi
ſuſpectum eſt maius malũ qᷓ; mãduca⸗

re indigne.quia ex tali ſuſpitione oꝛit

ſcadalum. exquo alij plures inficiũti-

Sed vlterius poteſt queri An chꝛiſtꝰ

iude dedit eucariſtiam ad bonũ vel ad

malum. Mõ ad bonmm quia alias xpe
ſuanrtentiõe fuiſſet defnudatus: quia

Becundus

teſte ꝓpheta Fecit vniuerſa que volu⸗

it Judas em̃ nõ accepit ad bonum ſeo
ad malum Mec vidtur ſibi xpᷣe dediſſe
ad malum.quia xpᷣc nõ eſt auctoꝛ malo
rum ſed vltoꝛ. Rndet᷑ ꝙ veriſimiliter

Dici poteſtſi illa pꝛepoſitio ad denotat

intentionẽ ſeu affectum / falſa eſt Ppoſi⸗
tio ſcʒ xpᷣc dedit iude eucariſtiã ad ma⸗
in Si vero denotet ↄſecutionem vl
efſectum tunc vera eſt Dubitatur

etiam an chꝛiſtus in cena coꝛpus ſuum

6

accepit. Dicẽdum ꝙ ſic VUnde hieroni

mus Dñs ieſus ipſe conuiua et ↄuiuiũ
ipſe comedens ⁊ quod comeditur Vñ
de hoc quidam verſus metrice cõtexti
ſunt. ⁊ appꝛobati in iure canonico Rex
ſedet in cena/cinctus turba duodena⸗
Ze tenet in manibus. ſe cibat ipe cibꝰ
Sea dubitat᷑.quare dedit ſibiipi coꝛ⸗
pus ſuum.cum coꝛpꝰ eius datur ad au⸗
gmẽtum ſalutis ⁊ gratie.modo ipᷣemet

eſt ſalꝰet gratia. quare ergo ſibipſi de⸗

dit Reſpõdetur.ꝙ chꝛiſtus coꝛpꝰſinm

ĩ cena ſumpſit.nõ ꝙ indiguiſſet ſʒ alijs

in exemplũ Bicut em̃ baptiʒatus eſt a
lijs in exemplũ/licet nõ indiguit.ſic et
coꝛpus ſuũ ſumpſit ne alij coꝛpꝰ ſuum

abhoꝛrerent Sequitur Alccipite ꝛ mã
ducate. dicit Accipite et nõ rapite.q

eſt ↄtra illos/qui.cum ius nõ habeant

hoc ſacramentũ ꝑcipiendi accedũt. et
iſti verius rapiunt qᷓ; accipiũt Accipi⸗

te ergo cum deuotione ⁊ mãducate cũ
veneratione Vel accipite per fidem.⁊
mãducate per caritatem bon eſt intel
ligendum ꝙ coꝛpꝰ ſumptum de manu
domini ſibi diſcipuli miſtrarẽt ſed qui
ↄſecrauit idem et miniſtrauit. Et nota.
ꝙ chꝛiſtus dupliciter manducatur ſcʒ
ſacramẽtaliter et ſpũaliter.ſcom ꝙ du

plex coꝛpus xp̃i intelligitur vnum coꝛ
Ppus verum. q traxit de maria virgie

Nli
ſed
iſſe
nlo
ider
orrr
oſe
nyl
W
Sin
deron
Aini
rgi
oteri
ker
don
ch
G
r
vine
fum
Halns
seſta
ſe
ſuum
Z
Pteq
bobennt
i
Tapi⸗
cxecĩ
eſtintel
eWe
rſeoqu
Etnoer
cuur;
H
munco:
yrgi

Tractatus

et ꝙ in cruce pependit aliud miſticum
qð ẽ eccleſia ſpiritu xpᷣi vegetata. De
pᷣmo coꝛpoꝛe dicit dñs. Hoc eſt coꝛ 9
meum quod pꝛo vobis tradetur .· De

miſtico dicit apoſtolus. vnũ coꝛpus et

„

vnus panis multi ſumus..ad Coꝝ.x.
Et illud miſticum coꝛpꝰ comeditur ſpi

ritualiter id eſt in fide ſub ſpecie panis
ideſtin fide coꝛdis Spiritualiter man
ducat xpᷣi coꝛpꝰ veꝝ.qui exiſtens in ca
ritate firmiter credit. ⁊ adoꝛat fidliter
et reuerẽtur xpᷣm ↄtentum inſacramẽ
to qᷓuis nonſeruet ſpeciem. Sed ſacra

mentaliter mãducat:qui coꝛpus chꝛiſti

ſub iſtis ſpeciebꝰ recipit de comeſtiõe
ſacrament ali dicit dñs.dlccipite ⁊ mã⸗
ducate hoc eſt em̃ coꝛpus meũ.hoc fa⸗
cite in meã ↄmemoꝛationẽ Hoc modo
ſeʒ ſacramentaliter / tã boni q; moli mã

„. —

ducant coꝛpus xpᷣi. ſed boni comedũt

ad ſalutem. mali vero ad iudiciũ.vt di

xit dñs apoſtolis q̃ mãducat indigne
iudicium ſibi manducat et bibit.nõ di⸗

iudicans coꝛpus dñi. De ſpiritualico⸗
meſtione dñs ait. Niſi mãducaueritis
carnẽ filij hominis / et biberitis eiꝰ ſan⸗
guinem / nõ habebitis eius vitã in vo⸗

bis Noc modo tm̃ boni comeount coꝛ
pus xpᷣi Et de eadem comeſtione ſpiri⸗
tuali dicit beatꝰ Ilugꝰ. Vt quid paras

dentemet ventrem crede ⁊maducaſti⸗
DQui credit ĩ xpᷣm.ipᷣm comedit ſpuali⸗
ter. qm incoꝛpoꝛatꝰ eſt x-pᷣo per ſidem
et membꝛũ ei efficitur . Et ſi quis fide
libus eſt aggregatus·et xpᷣo per fidem
et dilectionẽ incoꝛpoꝛatꝰ.plus ꝓficit ĩ

fide et dilectiõe / vel in vnitate coꝛꝑis
eius firmius ſolidatur. qꝛ deus caritas
eſt. et qͥmanet in caritate in deo manet
et deus in eo. Et nota ꝙ difſerentia eſt
in mãducatione coꝛpoꝛali/et mãduca⸗
tione huiꝰſacramenti. Quia in mandu

—
s

cationè coꝛpoꝛali illud quod manduca

tur incoꝛpoꝛatur et qui maducat incoꝛ2ꝛ0

poꝛat. Sed in manducatiõ

9

beato eNugu.
de mãducabis me.nectu me mutabis

in te. ſicut cibum carnis tue. ſed tu mu-

accipite ⁊ mãducate.non unt ð foꝛma
huiſacramenti ſed ꝑtinent ad diſpuen
ſationem et vſim hui ſacramenti. DSe

—

quitur Ex boc ofmes Hoc nullus euan

geliſtarũ addidit ð coꝛpoꝛe. ſeð de ſan

guine bene ðꝛ bibite ex hoc omnes.et

ab apoſtolis creditur eſſe additum.

Sed dubium incivit. quare non dixit
dñs vᷣlccipite ⁊ manducate hoc om̃es
cũ videtur eſſe magis cõgrua locutio.
qꝛ non ex coꝛpoꝛe ſed coꝛpus xpᷣi man
ducatur. Etiam dubitat quid ly hoc

demonſtrat cũ dixit. mãducate Fhar
omes.cum oĩbꝰ panẽ fre iſſet: Bi em̃
demonſtrat ali fragn on / illud nõ
dabatur omibno comeder
ſingula diſtribuerat framenta. Si aut
demõſtrabat coꝛpꝰ xpᷣi/nõ poterãt ex
illo omnes comedere/ quia coꝛpus xpᷣi
nõ mãducatur per ꝑtes ſed integrum-
Ibi reſponderi poteſt ſᷣm regulã phi⸗
tonei. quod frequenter in ſacraſcriptu
ra videtur agi de vno / hoc tamẽ agit
de diuerſis: At eſt illud Benedixit. fre
git. et dedit Henedixit panẽ. fregit foꝛ
mam ſeu ſpeciem panis. dedit coꝛpus.
Eodẽ modo cũ dixit. mãducate ex hoc
omnes. hoc ꝓnomen hoc oſtendit inte

grum coꝛpꝰ. et illa pꝛepoſitio ex innu/

it foꝛmã diuiſam. vt ſit ſenſus. comedi⸗
te coꝛpus meũ ſub foꝛma diuiſum

ſola foꝛma per ꝑtes diuiditur. ⁊ totum

coꝛpus manducatur. Sequitur Mocẽ

menti/ qui manducat incoꝛꝑatur. quu
incoꝛꝑpat mãducatur. Uñ dictum fuit
Cibus ſum grandiũ. cre⸗

comedere / cũ ſingul

—

em̃ coꝛpus meum MQueritur vtri

pꝛeciſe ꝑ hec verba fiat ↄſecratõ Qui
Dom doctoꝛes dicunt ꝙ ſic quia ſicut ĩ

ſacramento baptiſmi/per iſta verba/⸗

ego te baptiʒo in nomie patris et filij ⁊
ſpnſſaneti/perficit ſacramentũ baptiſ⸗

mi.etiam oibus exoꝛciſmis omiſſis.ſic

etiam ad ↄficiẽdum in neceſſitate. vt ſi
quis eſſet in periculo maris / ſufficerẽt
hec verba hoc eſt em coꝛpꝰ meũ. Iſta
em verba ſunt de ſubſtancia ꝛ eſſentia

ecrationis ita his verbis non pꝛo
Utis nõ eſt ibi ſacramentũ. Cetera aũt
vVer ba. ſcʒ qui pꝛidie ꝛc̃. ſunt de bñ eſſe⸗

tamẽ addita ſunt ex reuelatiõe ſpũſſan
cti Etiam qꝛ creditur ꝙ vpᷣceadẽ ver

ba.ſcʒ hoc eſt coꝛpus men/ dicendo ↄfe

cit. ivcirco etiam ſacerdos noſter pciſe
ad ꝓlationem hoꝝ verboꝝ cõſecrat ⁊
conſicit 2llij tamẽ dicũt. ꝙ caucius eſt

7

Dicere. ꝙ etiam pᷣcedentia verba ab il,⸗

la parte/ſcʒ qͥ pꝛidie ꝛc᷑. ſunt neceſſaria

vd ↄſecrãdiun.ex eo qp xpᷣe non exp̃ᷣſſit

Ppciſam foꝛmam ↄſecrationis Etiqmex

„

eligenda. et quod certius eſt tenẽdum
eſt. ſed iſta ſeva via eſt cercioꝛ q; pꝛima
idcirco eſt tenenda ft ad rénem dicit
c nõ eſt ſimile de ſacramento baptiſimi
et eucariſtie. qꝛ ſocramentũ baptiſini ẽ

eo. quia in dubijs ſempꝑ ſecurioꝛ ꝑs eſt

ſimpliciter neceſſarimm ſine quo nullus

RD

Poteſt ſaluari ſed ſacramentum eucari

ſtie non Vñ nõ eſt ſimpliciter neceſſa⸗

rium ad ſalutẽ manducare:ſeo credere

et deſiderare. Ande glugꝰ. et eſt pꝛius

allegatum. Ut qͥq paras dẽtema ven⸗

trem crede et maducaſti. Gecũdo

cinca iqem dubitatur ſdꝛopter q illa

Aiunctõ em̃ addatur cumtamẽ xpᷣc eã
no ꝓtulerit. ſed ſimpliciter dixit. hoc ẽ
coꝛpus meum. Ocotus dicit. ꝙ lyem̃
adqitur. ad faciendum ↄtinuationẽ ad

.

beatus petrus.
cio ſi ſcerdos omitteret illam ↄiuncti
onem an etiam cõſiceret Rndetur pm

Secundus

piecedentia ita ꝙ bec verba referunt
290 xpᷣ̃m. quia ſacerdos nõ pꝛofertiſta

verba in ꝑſonaſua ſed xpᷣiet hoc ꝑ illã
Ziunctionẽ em deſignatur. Et idᷣo apo
ſtoli eam dicunt᷑ adqidiſſe/ et ſignater
Sed dubitat ter

doctoꝛes ꝙ ſic.quia pꝛoferens verba

—

xpi cum debita intentione/⁊ ſuꝑ mate
riam debitã ↄficit. ſed dicendo hoc eſt
coꝛpus meũ/omittendo illa cõiunctio
nem em / ſacerdos habens intẽtionem

conficiẽdipꝛofert verbaxpi/ꝑq xpᷣus
cõfecit.ideo et ipſe conficit. Lamẽ ſciẽ

dum . ꝙ ſacerdos ſcienter eam omittẽs

peccat moꝛtaliter. quia qᷓ;uis nõ eſt de
eſſe ſacramenti/eſt tamẽ de neceſſitate

niniſtri. Muaren dubitat Biiſta
N. foꝛma verboꝝ hoc eſt coꝛpus men/mu

taretur vt ſiſic dicatur. hoc eſt coꝛpus

meũ quod traxide virgine vel benedi
ctum aut ſubtrahẽdo. dicendo ſic/ hoc
eſt meũ:vel hoc eſt coꝛpꝰ. an ſacerdos

ↄficeret. Neſpondetur bm AUlbertũ in

Zoffitio miſſe. qꝙ ſi aliquid addatur qʒ
ſententiã non mutet. nec erꝛoꝛem indu
ct. nihilominꝰfit ↄſecratio Dꝛo certo

tñ ſciatur. ꝙ grauiter peccat qͥ hoc at⸗

temptare pſumpſerit maxime ſi foꝛmã

intẽdit mutare:aut hereſim introduce

re. Sed ſi aliquid ð foꝛma verboꝝ hoc
eſt coꝛpus meũ/ diminutũ vel ſubtra⸗
ctum fuerit. nõ ↄſicit nec ↄſecrat. quia
ſi dicatur hoc eſt coꝛpus/ nõ adequate
ſignificatur coꝛpꝰxpᷣi. Etiam ſi dicatur

hoc eſt meũ. indeterminatũ manet qͥd

ſit meum iocircotalis nõ conſecrat.
Dubitatur quito circa idem.quid ſi ſj⸗
cerdos mutaret foꝛmꝗ illoꝛũ verboꝛũ

tranſponendo an cõſiceret Innocẽti⸗
vult ꝙ, hmoi qſtiones debet prermitti

an
gide
erh⸗
Hvum
it
ſtuide
igurde
dict
rung
catun
do.
vjpei
6 teturt
ſeend
ſiedi
nic⸗
turb⸗
oi
luhi
elin
croſe
niöhe
ſoter
dapin
baaot
coꝛon
negle
tera ſir
tiopen
nobin
nn
wil

Ptial
egon⸗
onein
velae
lutnn
danor

ne
a
do
ter
ter
cti
en
ba
We
KR.
mo
ohen
jrus
nece
tde
ſere
N

e
ℳ 9

rdos
mün
n
doco
aboer⸗
eifoeni
rwovc
wvrboe
ſubcra⸗
1. qui
equate
carur
nanetqͤ
ſrt,
verwei

umit

Practatus

Et dicit Gane fecit deus hominem re⸗
ctum. ſed ipſe ſe infinitis queſtionibus

umſcuit. lHijs itaq; ptermiſſis / que ali

quãdo magis ſabuercũt animũ q; edifi
cent. hoc ꝓcertoſciatur. ꝙ foꝛma ver⸗

boꝛun quã xpc expꝛeſſit/per omia de

bet illib ata buari. znis em ſcom phm̃.
ij. piarmenias Momia verbatraſpo
ſita idem ſignificant. ne tamẽ vtile per

inutile viciek Abertus in offitio miſſe

dicit. qnõ debet mutari foꝛma verbo⸗
rum ꝑtranſpoſitionẽ verboꝝ ſic ꝙ di⸗

catur coꝛpꝰ meũ eſt hoc. aut ſumili mo⸗.

do. licet etiã ſic eũdem ſenſum habere

videãtur alias no cõſiceret Dubi

tatur ſexto. quid ſi ſacerdos nõ recolit

ſe ea dixiſſe / que in ↄſecratione eucari⸗

ſtie dicũtur. Reſpondetur ßm.ſ. Tho.
in iij. pte. q lxxxiij· ꝙ nõ debet ex hoc

2

turbari. Mon em qui multa dicit / reco⸗
lit oĩm que dixit. itamẽ ſacerdoti ꝓ

babilit er conſtat aliqua ſe omiſiſſe. coꝝ

que ſunt de neceſſitate ſacramenti. ſcʒ
circa foꝛmam ↄſecrationis. debet reſu⸗
mi ipᷣa foꝛma et cetera per ſuum oꝛdinẽ
reiterari. Ex iſto dubio ſoluitur aliud
dubium ſi ſacerdos tranſpoſuiſſet ver
ba oſecrationis.dicendo. hoc eſt men

coꝛpus ex inaduertentia. vel ex quada

negligentia.ſtatim foꝛmã reſumat. ꝛce.
tera ſuo oꝛdine reiteret.et de negligen
tia peniteat Quio ſi aliquid hoſtie

ex obliuione remaneat in altari. aut vi
num. nũ quid ſacerdos ſicit illas hoſti

as vel illud vinũ. Reſpondetur hmal.
bertum in li. de miſſa. ꝙ iſtas nõ cõſicit

ꝑticulas. quia intentionem cõſecrandi
eas nõ habet. Et m Zlug · ſine intenti⸗
o altaris nihil agitur.

one in ſacrament
vel actuali vel habituali.Quið ſi ver⸗
batruncaret.vel accurtaret. vel ſilla⸗
bam omttteret. vt ſi diceret hoc eſt coꝛ

pus meum. Dicendum eſt bꝛeuiter.
nõ cõſecrat aut conficit. quia verba de

„

bent integreailleſa pꝛoferꝛi. NR Item &
dubitatur. Quid demõſtrat ſacerdos
cum dicit hoc eſt coꝛpus men ꝑ illu?“
ꝓnomen hoc Mõ em poteſt dici ꝙ pa-
nem . quia hecnõ eſt vera pᷣdicatio hoc
ſcz panis eſt coꝛpus meu Wec acciden⸗
tia ſenſualia ibi demõſtrantur. ſimili
ratione. Mec etiam coꝛpus xpi. qꝛ ad⸗
huc nõ pꝛotulit illa verba. ad quoꝛum
ꝓlationem panis mutatur in coꝛpus
chꝛiſti. In ſimili obiectio fit a laicis cũ
dicitur hoc viuũ eſt moꝛtuũ. poſito
in pꝛolatione ſubiectiſit viuũ. ⁊ in pꝛo
latione pꝛedicatiſit moꝛtuũ. Innocẽti
us dicit. quãtum diſtat oꝛiens ab occa

ſu. tatum refert inter miraculũ ⁊ natu

ram.Et ergo ab huius q̃ſtionis laqueo
facile ſe abſoluit. qui dicit. ꝙ xpᷣe tũc cõ
fecit quãdo benedixit Et ſic ante pꝓlati
onem illoꝝ verboꝝ fuit coꝛpus xpᷣi ve⸗
rum icq; dicendum eſt æp chꝛiſt? coꝛ
pus ſuũ demonſtrauit. Sed ſi oxponit

de ſacerdote qui cõſecrat cum illa ver

bapꝛonũctiat.Reſpondet innocẽtius.
ſacerdos nihil demõſtrat. quia illis
verbis nõ vtitur enuntiatiue: ſed ſolũ
recitatiue.quia ſenſus talis eſt Oñs di
xit hec verba. hoc eſt coꝛpus meun. qᷓʒ⸗
admodũ dñs alibi ait. Ego ſum lux mu⸗
di. ego ſum vitis vera. ſic ð alijs mul⸗
tis. Richardus de ſancto victoꝛe li.v.
8 trini. dicit. ꝙ ĩ iſta oꝛatiõe.hoc ẽ coꝛ⸗
pus meũ. fit demonſtratio ptim ad ſen
ſum. ꝑtim ad intellectum.ita ſit ſen

ſus. illuo eſt hoc quod ↄuertendũ eſt in

+

coꝛpus meũñ Tercia via dicit. ꝙ in iſta

oꝛatione: hoc eſt coꝛpus meũ/p ly hoc
demonſtratur coꝛpus xpl.no pꝛo iſto

tempe quo ꝓfertur hoc ꝓnomen hoc.

ſed piiſto tẽpe in quo coplete ꝓlatq elk

M

—

nier

„

dquis oiceret Hoc eſt bonum verbum
Atime deũ . hoc pꝛonomẽ hoc nõ demõ⸗

ſtrgret iſtam oꝛationẽ/deum time.pꝛo

ut pꝛofertur.ſed pꝛout hec oꝛatio deũ

time eſt pꝛolata Oimiliter videtur di⸗
cere Scotus ſuper. iiij ſen. qui ſic dicit.
Hꝛatio nõ cauſat ſenſum et cõceptum
in animo auditoꝛis.niſi fuerit tot aliter

ſinita et pꝛolata. Secũdoſic declarat᷑
ſicut ſe habet ſillaba ad dictionẽ. ſic ſe
habet dictio ad oꝛationẽ. ſed ſillaba
nõ cauſat aliquem ſenſum niſi dictione
tot aliter pꝛolata.ſic ſinnliter ⁊ oꝛatio.
Et ↄſequenter dicit.ꝙ illud pꝛonomen
hoc.hic demonſtrat coꝛpus chꝛiſti. Et
ſicut oꝛatio nõ cauſat ſenſum pfectum
niſi ſit totaliter finita ⁊ pꝛolata.ita iſta
nõ eſt vera / hoc eſt coꝛpus meum / niſi
oꝛatione totaliter ꝓlata. Quarta via
Dicit. ꝙ in illa oꝛatiõe.hoc eſt coꝛpꝰme⸗
um/ↄillud pꝛonomẽ hoc demonſtrat
coꝛpus xpᷣi/Tatione illius inſtãtis quo
finitur iſta oꝛatio. ⁊ ſic fit demonſtratio
ad intellectũ. Et petrus comeſtoꝛ dicẽ.
2 cum totũ eſt dictũ.totum eſt faetum
t

nota ꝙ certiſſime credendum eſt q;

cum iſta verba ꝓferũt᷑/et pꝛolata ſunt
cum intentione ↄficiendi.⁊ ſuꝑ materi
Im debitã. ꝙ panis in coꝛpus xpᷣi ↄuer
titur ex pacto ⁊pꝛomiſſo diuino.quod
vtiq; magnũ ⁊ eximiumẽ miraculũ.

