tum nõ diminuat᷑laudabile eſtꝙ quo/⸗
tidie celebꝛet MDatet ex concluſione ⁊
illuo coꝛrelariũ innuit beatus elugu.

ſic dicens. Quotidie accipe qðᷣ tibi pꝛo

ſit. ſie viue qÿ quotidie merearis acci⸗
pere. Cui conſonat beatus Pꝛegoꝛius.
in hec verba. Si quis peccandi poſi
tum non habet. quotidie celebꝛare de⸗
bet ne pꝛiuet ſanctã trinitatem.maxia
laude et gloꝛia:angelos leticia.viuos

gratia. defunctos venia. Iter omia eĩ

opera meritoꝛia pꝛimatum tenet miſſa
Et in libꝛo dyalo· ſic inquit. Hebemus

itaq; pꝛeſens ſeculũ tota mente cõtem

8

nere. quotidiana deo lacrunarũ ſacriĩ
cia offerꝛe quotidianas eius carnis bo

ſtias immolare et ſanguinis Kon⸗
eluſio ſeptima. Ex ꝑte fragilitatis hua

ne laudabile videtur. ꝙ ſacerdos non

raro nec impᷣtermiſſe ſanctã hoſtiamm
celebꝛatiõe miſſarũ accipiat. Pꝛobat

illa concluſio.qꝛ ſi raro celebꝛat minus
circumſpectus erit in vita ſua ſi vero

imptermiſſe celebꝛat. hoc notare vide
tur aliqualem irꝛeuerentiã. cum vix ali

quis tam deuotus ſit. quiſemꝑ eadem

peuotiõe ferueat.quin etiã aliqñ aliq̃n

tulum tepeat. Hec concluſio videtur
eſſe de intentioe beati Nugu.in libꝛo ð

eccleſiaſticis dogmatibus. Et habetur

de oſe. diſ.ij. ca. Quotidie. vbi ſic dicit.

Nuotidie eucariſti ſumere.nec laudo

nec vitupero.omnibus tñ dominicis

bicbus mnunicanpiierbortoa. Bi tij

9
len

ei

on
üs
3non
MN

nus
ero
de
rali
den
nin
v
.

S=SR

Tractatus.

mens en affectu peceandieſt. grauari

puricari. Et ſm glo ibidem. deng hoc
dicit. ignoꝛans mentẽ ſumentin. vtru

rius vipere non poterat.et ſuboit ibi⸗

.

dem Dixerit ergo quiſpiam cõmuni⸗
candũ eſſe quotidie alius affirmat quo

quiſq; ꝙ ßm ſuam fidem pie credit eſſe

faciendu. Meq; em litigauerunt aoinui

cem ʒacheus et ipße centurio.cum alter
eoꝛũ gaudens in domũ ſuã ſuſcepit do
minũ ſuum: Alter vero dixit. Domine
non ſum dignus vt intres ſub tectum
meñ ꝛc. Idem innuit Innocentius ſic
dicens. In perceptiõe coꝛpoꝛis et ſan⸗
guinis xpi. magna eſt diligentia adhi⸗
benda. Lauendũu em eſt ne ſi nimi de
feratur. moꝛtis peꝛiculum incurꝛatur.
oñno dicente. Niii manducaueritis car

nem filij hominis et biberitis eius ſan

guinem. non habebitis vitã in vobis.

cium damnatiõis incurꝛit Wpoſtolote

Joeoq; iuxta eiuſoem apoſtoli doctri

nam pꝛobet ſeipᷣm homo. et ſic de pa⸗

ne illo edat et de calice bibat. Meceſſa⸗
ria itaq; videt᷑ nobis bñ viuẽdi neceſſi

tas ne coꝛpus dñi vel indigne ſinnen⸗
do ſumamus iudicium. vel ceſſando m
hilominus incurꝛamus periculum.e

ceſſario quippe ſumendus eſt agnus.

vt a deuaſtante angelo pꝛotegamur.

Mon em exire poſſumus de egipto niſi

agnum paſchalẽ evendo phaſe vomĩo

celebꝛemus: Hec ille. Ex his dictis pa
tet ſolutio queſtionis et rationum ao

vtrãq; partem Dicto ergo de ſa⸗
cerbotibus aliqua ſunt videnda de cõ

tidie nõ eſſe cõmunicandũ.faciat vnuſ

munione laicoꝝ Tlnde ſm canones ex

mſtiutione Fabiami pope. Wunlibet
xpᷣianus ſi non frequentius ſaltem ter
in anno debet cõmunicare ſed nõ vult

eccleſiaſticis carere liminibus.ſcilicet i

paſcha penthecoſte ⁊ in natali domini

quentius.immo

non ↄmunicauerint catholicinon eſti⸗

mantur. nec inter catholicos habeant
oc eſt veru bim glo. niſi pꝛopter huu⸗
militatem vel delicti conſcientiã abſti⸗

neant. Beo qꝛ hoĩes multũ ceperunt

in caritate tepeſcere et eſſe negligẽteg⸗.
Ioeo Ynnocentius tercius ſtatuit. c
ad minus xpiſdelis ſemel manno com

nicatiois et carentia eccleſiaſtice ſepul

ture. vt habetur ex. de penitẽct re.ca.
Hmnis vtriulq; Auida tamen
doctoꝛ ponit alium modũ capiendi co⸗/

D mnis vtriuſq; ſexus 1

munionẽ dicens. Si homo ſentit ſe in

ſtatu primitiue eccie foꝛe.videlicet ꝙ;

ſentit ſe eſſe ita feruentem in caritate

rpᷣi ſicut ſancti apoſtoli et martires fu

erũt cõmunicet frequenter. Si vero

ſentit ſe eſſe in ſtatu finalis eccie ſcilic,
coꝛ ſuũ eſſe frigidum et in amoꝛe dei te
pioum raro omunicet Si vero nedio
vt plus inflametur ardoꝛe caritatis et

ere ad illam declinet. qo
homo faciliter in ſe per experientiam
poteſt cognoſcere . Et tm̃ ſit dictum de
ſacramento eucariſtie in generali·

melius pꝛo

tius. immo m conciliũ agatenſe.

S

Aber

Tractatus tercius
libꝛi pꝛimi. De mi

niſtro ſacramenti

eucariſtiie.

Alia in pꝛece⸗

denti tracta⸗
tu viſum eſt/
„ ZZellacramen⸗

M xo eucariſtie ĩ
.... generali. vi⸗
pelicet 8 ipᷣiꝰ
vignit ate. ne⸗
teſſit ate.et ſic

de alijs. Io

lam q̃ntum að tractatũ terciũ/aliqua
ſunt dicenda de huius ſacramenti mini
ſtroĩ officio miſſe vſu quotidiano ipᷣm
ſumente et tractante: Et habebit ille

tractatus octo capitula que ſequuntur

He quibuſoam condictioibus requiſi⸗
tis ao dehitumminiſtrũ huius ſacramẽ

4 7

ti. caplin pꝛimũ.

none biblie expꝛeſſis capitulũ ſecũdũ.

He eoꝛum dignitate et excellentia. ca⸗
pitulum tercum.

.

He ipon honeſtate et clericali decen⸗

ia.capitulum quartũ

De ipoꝝ caſtitate capitulũ quintum
e clericali coꝛona. capitulũ ſextum
Muomodo ſaceꝛdotes ad miſſam ſe de
eant pꝛeparare caplin ſeptimm.

VDe indigne conſicientibus et ſumenti⸗
bus coꝛpus xpᷣi capitulũ octauuũn.

apituhmnpauni Dereduu
litis ad debitum miniſtri Bu

Pꝛimus

llegitimũ miniſtrũ huiꝰ ſacra
menti ſex condictiões requirunt᷑ qua⸗
rum ſi vna defuerit in aliqua perſona
talis nõ erit debitus miniſter.nec opꝰ

ſuũ alicuius erit momenti vel valoꝛis⸗

ꝛima condictio requiſita ad debi
eum miniſtrũ huius ſacramenti eſt. q;

debet eſſe homo quia nec angelus bo⸗

nus nec malus hoc ſacramentum confi

cere poteſt Patet ſic quia miniſtri hu

ius ſacramenti debent eſſe confoꝛmes
xpᷣo qui in foꝛma hominis confecit.et

hominibus dixit. Hoc facite in meã cõ

memoꝛatiõem.tales autẽ non ſunt an⸗
geli. igitunꝛẽ. Becunda condictio

cy debet eſſe maſculus quia mulier nul
lo modo eſt caracteris ſuſceptiua q̃ntũ

cunq; etiam ſancta. Vnde non beate
virgini ſed apoſtolis dictum eſt. Moc
quocienſcũq; feceritis ꝛc̃. Bicut ergo
xpᷣc fuit homo maſculus. ſic miniſter qͥ
libet eſſe debet. Oautem mulier non
poteſt recipere caracterem alicuius oꝛ
dinis clericalis/oſtendit beatus Am⸗

bꝛoſius ſuꝑ illud apli.j.ad Thimo.ij. di

cens.ſimiliter mulieres pudice ꝛc. Mu

lieres caracterem non recipiunt impe⸗

diente ſexu.ex conſtitutioe.nec poſſunt
pꝛedicare. Gloſoa.publice. Etiam abba
tiſſa / nec excommunicare. nec benedi⸗
cere. aut abſoluere. aut penit entiam da

re.nec aliqð officium exercere poteſt.

xxiij.ca.Mulier. Seod dubium oc

curꝛit circa hoc de hermofroditis. an
poſſunt oꝛdinari. Ao qð reſpondet
Si magis vergeant ad ſexum virilem
H av ſexum femineũ tunc pñt recipere

Aantum ad pꝛimũ capitulũ
eſt ſciendũ ꝙ ad debitum et

=—

— G— —

ull

ere
A

I
n⸗
ndi

npe⸗
ur
ba
dir

caracterẽ ſi at econuerſo tũc nõpñt.
Seo tñ in darß ſexu nõ debent oꝛdi
naripꝛopter di oꝛmitatẽ ⁊ monſtruo
ſitatem 8
ſceret ſexus ſemineus et virilis. cara⸗
cterem recipere nõ poteſt ſm wilh. qꝛ
non põt dici aliquis ſed bene aliqua
Tercio requiritur ꝙ ſit ſaceroos rite

—

oꝛdinatus ᷣm claues ecc

conceſſit aplis et eoꝛum ſucceſſoꝛibus

ex. de ſum. tri. ca Firmiter credimus.
Vnde nõ põt dyaconus ſeuſuboyaco
nus q;tumcũq; ſanctus hui⸗ ſacramen

ti yooneus eſſe miniſter eo ꝙ ſolis ſa⸗

cerdotibꝰ poteſtas cõficiendi hoc ſa⸗
cramentũ eſt cõceſſa. vt patet in locis

pallegatis. Quarto requirit᷑ intentio

ſacerdotis qᷓntumcũq; em eſſet bomo
maſculus et ſacerdos et pꝛoferꝛet ver
ba debita ſuꝑ debitam materiã ſi non
haberet intentiõem facere illud qð ec⸗
cleſa facit nihil eſſet. Unde ĩ collatiõe
ſacramentoꝝ requirit᷑ intentio Racio
qꝛ ad actiõem que pꝛocedit ex libero
arbitrio requiritur intentio agentis ·
ſed et miniſtratio ſacramẽtoꝝ eſt actio
pꝛocedẽs ex libero arbitrio miniſtri er
go ad eã requirit᷑ intentio mĩſtri Qua
lis aũt debeat eſſe an actualis vel habi

tualis loquendo de actuali qua bhbomo

int endit aliquio facere continue et ſp·

dicendũ ꝙ talis non requirit᷑ ſed ſuffi⸗

cit habere talẽ in pꝛincipio ⁊ hoc oꝑtʒ
q; poſteatotum ꝑficit᷑ ex vi illius intẽ⸗

tionis babet in pꝛincipio. Uix ein

eſt poſſibile quin in opere qntumcũq;
modico interꝛumpat᷑ intentio actualis

Et ergotalis non ſemꝑ requiritur ſed
ſufficit in pꝛiĩcipio actus vt premiſſum
eſt. Loquẽdo aut de intent ioe habitua
liſcʒ ey cõtraria vel oppoſita intentio

nõ int erneniat. tic dico ꝙ talis ꝑt otũ

i vero equaliter ĩ eoinuale/

iĩe quas xps

— — —

Quartus

req̃rit Quinta ↄdictio eſt ꝙ ſit loquẽs
Ratio qꝛ nullum ſacramentũ põt eſſe
ſine foꝛma In hoc aũt ſacramẽto ver⸗
ba pꝛolata a xpᷣo ſunt foꝛma huiꝰ ſacra

menti. vnde de neceſſitate opoꝛtet ꝓ
verba pꝛoferant᷑ alias qᷓntumcũq; ha/

—

beret caracterẽ ⁊ intentiõem niſi vba
ꝓferant᷑ nihil eſſet Bicut ergo ſine pa

ne et vino que ſunt materia hui ſacra

menti non poteſt confici· ſic etiam ſine

verbis pꝛolatis que ſunt foꝛma huius

ſacramenti non conficit᷑ ſacramentum
Exquo ſequitur ꝙ pᷣſ biter mutus non
poteſt conficere hoc ſacramentũ · Be⸗
xta conditio eſt ꝙ habeat ratiõem. qꝛ

ſi eſſet amens vel doꝛmiens aut freneti

cus ⁊ ſi habeꝛet materiã ꝓferꝛet ver
batñ qꝛ non vteretur roe nec haberet
intentiõem faciendi qd eccĩa facit nihl

fieret. Ilie ſunt conditiões que impedi

unt ex pᷣcepto eccĩe et non ſunpliciter.

quia non obſtantib? his adhuc poteſt
confici hoc ſacramentũ licet non rite

et conuenienter. ODꝛima eſt ꝙ ſacer⸗/

dos ſit ieiunus et hoc ecciĩa ſtatuit pꝛo
pter reuerenti ſacramenti. vt patz de
conſe. dil.ij.ca. IOlacuit. et ca. ſacramen
tum. Geda conditio ꝙ ſit mudus men
te et ſine peccato moꝛtali. De qua di⸗
ctum eſt pꝛius. Tercia ꝙ non ſit coꝛpo

re viciatus.ſed integer in membris naã
viciati in coꝛꝑe pꝛohibent᷑ pꝛomoue⸗

ripꝛopter diffoꝛmit atem ex qua timet᷑
periculum. Quarta condictio eſt quo
ad tempus determinatũ quo miſſa e
celebꝛanda. DVebet autem dici in die
et nonin nocte regulariter loquendo.
quia ſacramentũ hoc ad tempꝰ gratie

pertinet. quoð per diem ſigniſicatur

tribus hoꝛis diei eſt inſtituta ſolennis
miſſe celebꝛatio:ſcʒ hoꝛa terciaꝝ in die

bo feſtiuis vt ptz de ſe. dil. c. Mocte.

—a-

In diebus pfeſtis hoꝛa ſexta Et in bdie
bus ieiunioꝝ hoꝛa nona.de ↄſe.dil.j. c.
ſolent plures. Ot ratio eſt qꝛ in miſſa re
colitur moꝛs xpi.qꝛ hoꝛa tercia crucii’ij
xus eſt linguis iudeoꝝ. ſed hoꝛa ſexta
manibus gentilium.et hoꝛa nona expi-
rauit in cruce ſpꝛiuate aũt miſſe/ dici
poſſunt amane vſq; ad terciam. vel
920 hoꝛgin nonã. vt patet de ↄſe. dil. . c.
Meceſſe. Quinta condictio ꝙ non ſit
pꝛiuatus ſciſmaticus.degradatus.ſu⸗
ſpenſus.velexcõmunicatus.de quibꝰ
dicet᷑ poſtea magis in ſpeciail.

Caplinſcom De diuerſis no

minibus mĩſtroꝝ huiꝰ ſacra,⸗

menti in canone biblie expſſis.

— M

liter nominant᷑ om̃s qui in eccia deſer
uiunt et ad hoc oꝛdinant᷑.et dicuntur
clerici.a cleros grece qð eſt ſoꝛs latine
⁊ pꝛimũ oꝛdinatũ ab apoſtolis ſoꝛte
legimus electum ſcʒ beatũ mathiam.q

ſoꝛte electus annumeratꝰ eſt inter vn⸗

decim aplos ſicut : alctuũ. Ca. ſdꝛo
pterea dicti ſunt clerici qꝛ de ſoꝛte dñi
ſunt.vel qꝛ domini partẽ habent id eſt
decimas et pꝛimicias que dicunt᷑ pars

dei. vt dicit glo. ibidem. Gcdo noiant᷑

pſ biteri·p̃ſ biter em̃ grece latine ſenioꝛ
interptatur.nam nõ pꝛo etate nec de⸗
crepita ſenectute:ſed ꝓpter honoꝛem

⁊ dignitatẽ quẽ acceperũt pᷣſ biteri no
minant᷑ QNuncupant ergo pᷣbiteri qſi

ſenioꝛes ꝗpter tria Pꝛimo pter moz

NPſacra ſeriptura miniſtri cõ
ſecratiõis ſacramẽti eucariꝰ
ſtie qnq; nominantur clerici
qũñq; pᷣ biteri.qnq; ſacerdotes.⁊ aliſin
reges Pꝛimo nominant᷑ clerici Unde
ſciendũ ſᷣm yſidoꝝ.vij:ethimo.et habe
tur dii.xxj.ca.Clericus.Clerici genera

honeſtatem qua debẽt ſuꝑ alios eluce⸗
re ſicut em ſenes vt plurimũ vigẽt mo
rum honeſtate. ſic et pſ biteri moꝛũ ho⸗
neſtatẽ et maturitatẽ habere debent.

vt homines ex moꝛibus eoꝝ exemplũ
ſumant virtutũ vt infra dicer᷑. Gcdo
ideo dicunt᷑ pᷣſbiteri q̃ſi ſenioꝛes ꝓpter
ſapientie veritatem qua alios dñt eðo
cere qꝛ in ſenibus eſt ſcientia.et in mul⸗

to tempoꝛe pꝛudentia. vt habet in li.

Mꝛouer. Bebet ergo habere ſcientiã

eoꝝ que ad ſuum officiũ ſpectant com/

petentem.vt per doctrinas dño popu
lum faciat acceptum.ne eis dominus
impꝛoperãter loquat᷑ per ꝓphetam di⸗
cea hul tu repuliſti ſcientiã H

⁊ ego te ne ſacerdotio fungaris †tem
dicunt᷑ pᷣſbiteri quaſi ſenioꝛes ꝓpter tẽ
ptatiõem et paſſionũ immunitatem qꝛ

ſicut ſenes minus vexant᷑ a paſſionibꝰ
⁊. temptatiõibus carnis qᷓ; iuuenes ita

et pᷣſ biteri non debent eſie paſſionum

ſecutoꝛes ſed in vita penitus immacu⸗
lati. Mam ſenectus venerabilis eſt. nõ
diuturna neq; annoꝝ numero compu
tata.Cani em ſunt ſenſus hoĩs.etas ſe
nectutis. vita innnaculata. Gapĩe.iiij.
Tercio noĩnant᷑ ſacerdotes ⁊ hoc mul
tiplici de cauſa.Dꝛimo dicunt᷑ ideo ſa
cerdotes quaſi ſacra recipientes. reci⸗
piunt em̃ ſpũmſanctũ per manus ep̃i
impoſitiõem.ratiõe cuius omnia dicũ
tur ſacra et ſancta cum eis dicit᷑. Acci

pite ſpũmſanctum. quoꝛũ remiſeritis

beccata remittunt᷑ eis. OGcdo ideo q̃ſi
acra cõficientes In eoꝛũ nãq; vnctio⸗
ne ðꝛ ꝑ epᷣm Conſecrentqueſumus do
mine manus iſte et benedicautnr. vt q̃ᷓ
cunq; benevixerint et conſecrauerint⸗
benedictaſint et conſecrata Lonfici⸗
unt pꝛeterea coꝛpus et ſanguinem ie⸗
ſuchriſti que maxime ſunt veraſacra.

SEE — — — 0- ð— f —b

— —

— —

—

mul

orm⸗
Nopr
16
1di⸗
eli
tem
aß
mnc
vnc
Bl
um

BGicut enim rex dðꝛaregendo.ita ſacer
dos a ſanctificando dictus eſt. Lonſe⸗
crat em̃ ⁊ ſanctificat diſxxj.c. Clericꝰ
Tercio dicuntur ſacerdotes quaſi ſa⸗
cra dantes.ſolis enim ſacerdotibus da

ta eſt poteſtas ſacramentoꝛum mini-
ſtrandi ſub quo modo etiã comp̃hen⸗
ditur iſte modus quo ſacerdotes quaſi
ſacra docẽtes interpᷣtant᷑.in officio em̃

Pdicatiois dant doctrinas ꝑ verboꝝ
ſacroꝝ ſeminatiõeʒ Item quarto dicũ
tur ſacerdotes q̃ſi ſacra dicẽtes q;ꝛ hñt

dicere miſſam ⁊ hoꝛas canonicas ⁊ nõ

ſolũ ipi ſed et om̃es beneficiati.qꝛ ſᷣm
doctoꝛes a laycis dati ſunt reoditus

clericis vt ipi in officio eoꝝ vices lay⸗
conꝝ ſuppleant. Et ido beneſiciati tenen

tur ad hoꝛas ⁊ nõ ſolũ ex ſtatuto eccĩe
ſed etiam ex obligatiõe iuſticie Et qꝛ oꝛ
dines ſacri nulli dñt ↄferꝛi niſi benefici
ato vel ei qui ad ſuũ patrimoniũ loco

eccĩaſticoꝝ reddituũ voluerit oꝛdina⸗

ri.ep:de pᷣben.ca.epᷣs.⁊ ca cum ſeruus-
Ideo q̃ibet habẽs oꝛdinẽ ſacrũ tenet
ad hoꝛas canonicas etiã ſi bñficiũ non
habeat qꝛ exquo recipit oꝛdĩes ⁊ pote

ſtatẽ ſpẽalemtenet etiã in ſpẽali do mi
niſtrare et hoc facit dicẽdo hoꝛas. niſi
tũc habuerit legitimũ impedimentum

puta ꝓpter defectũ viſus vel infirmita

tis vel qꝛ carent libꝛo rõne pauꝑtatis
tũc recõpenſat ꝑ pſalmos penitentia⸗
les vel ꝑ oronem dñicam Di vo nullũ
impedimentũ habuerit peccat moꝛta⸗
liter hoꝛas canonicas nõ dicẽdo. Vñ
ep. de cele. miſſan. dꝛ diſtricte pcipimꝰ
in virtute ſancte obediẽtie vt diuinũ
officiũ nocturnũ piter et diurnũ q;dtũ

eis ðs dederit ſtudioſe celebꝛent ꝑiter
et deuote pᷣceptũ aũt obligat ad moꝛ⸗

icere ſingulas hoꝛas immo ſacerdoti

lato eſttraditus:et. ꝗ moꝛte reſurgens

.

DQuartus

pmittithr. vt de mane dicat om̃es ho⸗
ras vſq; ad veſperam incluſiue.patet
e.de cele.miſſaꝝ ca.pᷣſbiter.Ex cauſa

em rõnabili frequẽter licet anticipare-
vel potius ſupplere qꝛ ante tꝑs oꝛare ẽ
puidentia in tꝑe oꝛare eſt obedientia.
poſttempus vo eſt negligentia Gunt
aũt ſeptem hoꝛe deputate pꝛo hoꝛis ca
nonicis et nõ plures MPꝛimo ꝓpter ſcri
pturã dicentẽ Septies in die laudem
dixitibi. Gcdo ꝓpter recognitiõem ſe⸗
ptifoꝛmis gratie ſpũſſanctiꝑ quã eou
cti ſumus de ſeruitute dyaboli.Tercõ
ꝓpter ſeptem etates ſcʒ infanciã. pueri
ciam. adoleſcentiã.iuuentutẽ.ſenectu⸗
tem.ſenium.et decrepitũ. Oer matuti
nas et laudes repᷣſentat᷑ infantia · ꝑ pꝛi
mam pueritia ꝑ terciam adoleſcẽtia. p
ſextam iuuentus.ꝓ nonam ſenectus.p
veſperam ſeniũ.ꝑ completoꝛium finis
noſtre vite. In his om̃ibus creatoꝛem
noſtꝝ laudare debemus.ꝙ aũt in tem/
— homo poſſit laudare deũ
eatus nicolaus nobis cedit in exem/
plum. qui quartis et ſextis ferijs ſemel
ſugebat vbera matris. He alijs aut ſa⸗
tis notñ eſt. AUñ pſalmiſta Benedicam
dñm in omnitpe · pſalmo.xxxiij. Ma⸗
tutinas dicimꝰ ꝓpter illud pſalmi. Me
dia nocte ſurgebam ad confitendũ ti⸗

bi. Eccleſia em̃ inſtituit matutinas dici

in nocte ad domãdũ carnis illecebꝛas.
pſallendo et oꝛando.qꝛ eccleſia xrri⸗
Vigilia honeſtatis tepefacit carnis il⸗
lecebꝛas. Laudes aũt dicimus ad tem/
ptatiões dyaboli repellendas. Unde
xxvj. ðꝛ.Exꝑgiſcimini et laudate q
abitatig in puluere Alie aũt hoꝛe ad
oꝛandum ſunt deputate pꝛopter que⸗

dam pꝛiuilegia quibus decoꝛantur.

ꝛima em̃ hoꝛa chriſtus a iudeis py

9 ij⸗

Alber.

hoꝛa pꝛia marie magpalene apparuit
Inſuꝑ hoꝛa pꝛima viſus ẽ in litoꝛe ma
ris ſeptem diſcipulis piſcantibꝰ dicens
Joh.xxj.Moꝛa tercia xpᷣ crucifixus ẽ
linguis iudeon et flagellatus et eadem
hoꝛa ſpumſanctũ muit apoſtolis in lin⸗
guis igneis Actuu. ij. Hoꝛa ſexta pꝛo
nobis in lingno crucis eſt affixus et in
die aſcenſiois eadem hoꝛa cũ diſcipu⸗

lis diſcubuit Mona hoꝛa exclamãs emi

ſit ſpum et lanceatꝰ de eius latere duo
ſacramęæta ſalutis noſtre ſcʒ aquam ba
ptiſmi.et ſanguinem redemptiõis no⸗
bis eduxit. In veſpera de cruce depo

.

ſitus eſt. et envem hoꝛa cum diſcipulis

ſuis cenauit in die cene.et ſacramentũ

coꝛꝑis ſui et ſanguinis illis tradidit et
tradendo inſtituit. Eadem etiam hoꝛa
ipo die reſurꝛectiõis du obus diſciplis
euntibus in emaus aꝓparuit. in fracti
one panis cognitus fuit. Au. xxiiij. In
completoꝛio vero ſepultus fuit ꝓpter

hec igit᷑ pꝛiuilegia hee hoꝛe ſpecialiter
ſunt deprate. Larto vocant reges
et hoc ꝓpeer tria. ſbꝛimo ꝓpter coꝛone
dignitatem qꝛ ſicut coꝛona decꝰ rega⸗
le ſignificat.ſic et deo ſeruire regnare
eſt. nam ſicut regibus coꝛona imponit᷑
ſic ad modũ coꝛone ſacerdotibus cri⸗
nes tundunt᷑. Bcdo ideo pter regen⸗

et ſm yſioonix. ethimo. Regis nomen
recte viuendo ſeruatur. male aũt viuẽ
do amittitur. Vnde apud veteres ta⸗
le erat ꝓuerbium.Rex eris ſi recte fece

ris aberoos igit qꝛ ſe et alios rege⸗

re debet ideo rex dꝛ vt vult mgr.ĩ.iiij

ſman diſ. xx caiiij. ¶Lercio dieunt̃ re⸗

ges ꝓpter auctoꝛit atem recipiendi tri⸗
buta q; ſicut regbus dant tributa ob

Pacis pꝛocuratioem et ſubditoꝝ pꝛote

—

ctiõem:ita tiã decime et tributa vant᷑

ſacerdotibꝰ ĩ peccatoꝝ populi remiſſi⸗

onẽ. Vñ dauid in pſalmo.Et dedit illis

regiões gentium et laboꝛes populoꝛũ

poſſedert vt cuſtodiant iuſtifſicatiões

eius et legem eius exquirant. VUñ pꝛo⸗/

phet atum eſt de eis ꝙ peccata come⸗
dunt. immo et maioꝛibus regibus pñnt
aſſimilari/eo qꝙ ipi auctoꝛitatẽ recipiẽ
di ab ipis tributa habẽt. AUnde de mel

chiſedech qui ꝑ omia figur abat xpᷣm⸗

et ſacerpotes noui teſtamẽti ad hebꝛe⸗
vij. ðꝛ. Mic eſt melchiſedech rex ſalem
ſacerdos dei ſummi. qͥ obuiauit abꝛae
regreſſus a ſede regum et benedixit ei
eun et decimas oĩm dimiſit abꝛaam:

goapitulũ terciũ De dignita
te ⁊ excellentia miſtroꝝ huiꝰ

Yonitas ſacerootalis tenet
uo pᷣcipue cõmendat᷑ pꝛĩo
atatꝰ ſublimitate Gcdo ab
officij miniſtratiõe Gublimitas ſtatus
ſacerootalis ex tribus oſtendit᷑. ſcʒ ex
diuina electioe.ex ſpuali ↄſecratiõe.ex
ſingulari et ſuꝑexcellenti dignitate vl
poteſtate Mec oĩa innunt᷑j. PDe.ij.ca.
Abi beatus petrus dignitatẽ ſacerdo
talem expꝛimit his verbis ad ipos di⸗

rigens ſermonẽ Wos inquit eſtis genꝰ

electũ regale ſacerdotiũ gens ſancta.
populus adquiſitiõis. vt virtutes eius
annuncietis qui de tenebꝛis vos voca

uit in aomirabile lumen. In quibus in

; verbis dignitas ſacerdotalis et eiꝰ
ſublimitas/ pꝛimo oſtenditur ex diui⸗
na electione. Mam ip̃i ſacerdotes dñt

immediate vocari et eligi a Zo vt nul⸗
lus ſibi aſſumat honoꝛẽ niſi qui vocat̃
deo tanq; aaron Alo. ebꝛeos.

v⸗

enet
io
oab

ſher
be er
gey
c.
din
ve⸗
a⸗

voct
noin
ga⸗

ul⸗
t

Tractatus

Et ſic de quolibet clerico electo merito
dicet illud qð ſcribit᷑ Eccĩaſti.v. Ipm
elegit ex omni gente.offerꝛe ſacriñciũ
deo.incenſum et bonũ odoꝛem. Ipe ei

nõ debet eligi ad ſpuᷣalia beneſicia nec

n9 ea oꝛdinari per parentũ potentiam
vel ꝑ ipᷣoꝝ nobilitatem ſeuꝑ ſymonia⸗
cam pꝛauitatem. immo ſic volentibus
aſſumere eccleſiaſtica beneſicia debet
dici illuo qð petrus dixit ſymoni ma⸗
go. Pecunia tuatecum ſit in perditio⸗
nem qꝛ exiſtimaſti donum dei pecunia
poſſidere Actuñ.vij.ca. Gecundo in
verbis pᷣmiſſis ſtatus ſacerdotalis et
ſublimitas oſtendit᷑ ex ſpũali conſecra
tiõe. Nam ſacerdotes inungunt᷑ quem
admodũ et reges ⁊ ab ep̃ᷣis conſecran
tur. In quoꝝ manuum inunctiõe dicit

eis Conſecrent᷑ queſumus dñe manus

iſte et benedicant᷑.vt quecunq; bene⸗

dixerint et conſecrauerint/benedicta
ſint et cõſecrata Tercio in verbis pꝛe⸗

miſſis oſtendit᷑ ſublimitas ſtatus ſacer
dotalis ex ſingulari et ſupexcellẽti po
teſtate vel dignit ate.Cõſiciũt nãq; coꝛ
pus ⁊ ſanguinem dñi noſtri ieſu chꝛiſti
in quo maxima et ſingularis poteſtas
annotatur qꝛ ſacerdos cũ ſit homo et

creatura miro modo ſuũ creatoꝛẽ cre⸗

at qñ officium miſſe pagit et celebꝛat.
Teſte beato Berñ in pſona ſacerdotis
ſic dicẽte Qui me crequit creare ſe mi⸗
hi dedit Qui creauit me ſine me creat
mediãte me. Lalis itaq; eſt poteſtas ſa⸗
cerdotalis ꝙ; nulla poteſtas in celo et
in terꝛa poſt deũ ſit ei comꝑabilis cum
verba ſancta a ſacerdote pꝛolata co⸗
oꝑante ſpũſancto panis in coꝛpus xpᷣi
tranſſubſtantiat et vno atq; eodẽ mo
mento deus qui pᷣſidet celo manibus
eoꝝ continet᷑ in ſacriſicio: De quo idẽ
bern in libꝛo de ſacrqamẽto altaris pul⸗

LCTCTercius

ere loquit in hec verba. Crevimus ꝙ;

nõ eſt poſt deum aliqua poteſtas/ſicut
eſt poteſtas veſtrao ſacerdotes vobis

a deo conceſſa vt conſecratus in ſacer
dotem penitꝰ idem offerat in altari qʒᷣ
chriſtus ſuis manibꝰ fecit ĩ cena paſcha
liEt ſubdit. O venerãda ſacerdotum
dignitas. intra quoꝛum manꝰ velut in

uteꝛo virginis marie dei filiꝰ incarna⸗

tur qdð per vos pater filiꝰ et ſpritꝰ ſan⸗
ctus mirabiliter operatur. Guper hoc
tam inſigni veſtro pꝛiuilegio ſtupet ce
lum.miratur terra.hoꝛret infernus.cõ
tremiſcit dyabolus.veret᷑ homo.ãmi⸗
ratur angelica creatura.qð vno atq;
eodem momento deus ipſe q̃ pꝛeſidet
celo manibꝰ vris ẽ ĩ ſacrificõ Bvene
rabiliũ manuũ ſanctitudo o felix exer
cieiũ overe mdi gaudiũ Vbi yma ſum
mis coniũguntur cũ xpᷣc tractat xpᷣm
ſaceꝛdos dei filiũ cuius delicie ſunt eſſe
cum filiſshominum hec. bern.Ex qui⸗
bus colligere poſſumus admirandam

excellentiam ſacerdotalis dignitatis.

pretulit enim deus eos regibus et mũ⸗
di pꝛincipibus.et quantum ad officium
angelicis ewiubua errreica
dubitat de quo idem.bern.ſic dicit.D.
quantã dignitatem deus cõtulit ſacer⸗
dotibus.quanta eſt pꝛeꝛogatiua ſacer⸗
dotalis oꝛdinis · Dꝛetulit enĩ eos om̃i⸗
bus regibus et pꝛĩcipibꝰ terre pꝛetulit
enim hunc oꝛdinẽ ſacerdot alem omni
bus hominibus Immo vt audatius lo
quar. Abꝛetulit eum angelis. archan⸗
gelis thꝛonis. dominatioibus. et omni

bus ongelicis oꝛdinibus. Secundo di

xi pꝛineipaliter. q in verbis pꝛemiſſis
ſacerdotalis dignitas commendatur
ex officij dignitate. et hoc tangitur
cum beatus petrus dicit vt vᷣtutes eiꝰ
d iij⸗

Iiber

Eirca qð ſciẽdũ officiũ ſacerdotum
in tribus pꝛincipalter videtur conſi⸗

atiõe.

ſtere Knen in dei virtutum annunci
ic vos exiſtimet homo. vt miſtros

xpiet diſ penſatoꝛes miniſterioꝛum dei

Secũudo conſiſtit in peccatoꝝ expulſi

one.Mam ipᷣi ſacerdotes ſacramẽta ec
cleſie miniſtrando tenebꝛas peccatoꝝ
expellunt Tercio in diuine gratie infu⸗
ſione Vnde apli ꝑ manus impoſitionẽ
dabant ſpuſanctuů. vt habet᷑ in actibꝰ
eorundẽ.Et apo.ad gall.dicit.ſe ſpům
ſanctũ eis tribuiſſe.q; miniſterium ha⸗
buit in quo dabatur eis ſpuͦſſa unctus⸗ 3

deo.

Caphin quartũ 6 De boneſtga

ti timinſtro?ꝛ

ne lale
faciant cathedre.dil. xl calmulti. Ba⸗

cerdos em̃ nõ ab intra oꝛnatus virtu⸗/
tibus nec ab extra decoꝛatꝰ bonis mo
ribus ſacerdos eſt ſolo nomine et non
re.teſte chꝛiſoſto.ſic dicente. YMulti ſa⸗
cerdotes.et pauci ſacerdotes. Multi
nomine pauci vero oꝑe. VUidete ergo
quõ ſedeatis ſupꝛa cathedram . qꝛ ca⸗
thedra non efficit ſacerdotẽ ſed ſacerꝰ
dos cathedram Mon locus ſanctificat
gentem ſed gens locum. Non om̃is ſa⸗
cerdos ſanctus ſed omnis ſanctꝰ ſacer
dos. Qui ergo bene ſedet ſuper cathe
pram honoꝛem facit caqheore.ideoqq
malus ſacerdos de ſacerdotio ſuo cri
men adquirit nõ 5 dignitatem. Ini iudi⸗
cio em ſedes.ſi nõ benedixeris et recte

nde apoſto ao· coꝝ.iiij. dicit.

1 te et decentia huius ſacramẽ .

HVHneſtas clericalis ĩ duob⸗
b ) Zfiſtit Mꝛimo in hoc vt 022*
mnati ſint interius virtutibus
ſedẽtes in cathedra. iniuriam .

populi dei inſtruis. Bi em bene voen
eris et male vixeris tui ſolius condem

natoꝛ es Mam bene viuendo et bene

docendo populũ inſtruis quõ viuere

debeat Be ene aũt docendo et male vi⸗

uendo deũ inſtruis quõ te ↄdemnare

debeat. Oec ille. Et habet in cano. diſ·

Palle. ecũdo honeſtas clericalis con
ſiſtit in hoc. vt ſint exterius oꝛnati et
boc in pluribus Mꝛimo in inceſſu et ce
teris geſtibus coꝛꝑis vt ſacerdotes nõ

curꝛant.ſed moꝰerato ⁊ equali greſſu

incedant.et vt ſic maturitas coꝛpoꝛis
maturitatem iudicet mentis. Incom⸗
poſitio em̃ coꝛꝑis vt ait augꝰ. inequali
tatem iundicat mẽtis.diſ.xl.circafſinem
Gcdo in habitu vt nõ habeat veſtimẽ

ta fractilata.vt ioculatoꝛes.nec varij
coloꝛis.ſeu veſtes partitas ꝑ coloꝛes.
nec veſtes virides nec rubeas:non ni⸗
mis longas. nec nimis bꝛeues vt patet
ex. de viet ho.cleri.ca.Alerici. Nec

lana nimis pcioſa niſi tunc ſtatus exi⸗
gat. nec etiam de nimis vili lana.quia
vt ait beatꝰ Miero.ſec affectate ſoꝛ⸗
des nec exquiſite delitie laudem pari⸗
unt. dil. xlj.circa pncipium. Añ beat?

Au ugy. in li.de doc.xpᷣiana ſic ait. Quiſ⸗
quis is rebus pᷣtereuntibus ſtrictius vtit᷑
qᷓ; habeant ſenioꝛes eoꝝ cum quibꝰ vi
uit aut intempoꝛatꝰ aut ſupſticioſus ẽ,
Nuiſquis vero ſic vtitur vt metas ca

ſuetudinis bonoꝝ inter quos verſatur
excedat aut aliquid ſignificat aut flagi

cioſus eſt. In omnibꝰ em talibus/non

vſus eoꝛum ſed libido culpãda eſt diſ⸗
ea. ca. Quiſquis. Lercio honeſtas cleri
calis conſiſtit in coꝛona et in tonſura.

quia comã et barbam debent depone⸗

re extra de viet hone cle. ca. Gi quis.

Coꝛonam etiã debent habere decentẽ

de qua dicekinfr. ca.v. huiꝰ tractatus

. — 0— 2-2-—

—
— =

2—— e y -0 —. —

N

,

u⸗

on

Tractatus

luqrto in cõuerſatione SGacerdotes

em debent oculos et alia membꝛa ſub
freno caſtitatis et modeſtie cohercere
vj. q.j.cca.ex merito. Et diligenter dñt

—

ꝓuide

re ꝙ non laboꝛent vicio inconti

nentie maxime ideo.qꝙ ꝓpter hoc vici

um venit ira dei in filios diffidentie q̃⸗

tenus in conſpectu dei. puro coꝛde et
mundo coꝛꝑe valcant miniſtrare. BGi

qui vero fuerint inuenti vicio inconti

nentie laboꝛare pꝛout magis vel minꝰ

peccauerint puniant᷑ vt quos diuinus
timoꝛ amalo nõ reuocat.temꝑalis aũt
pena cohibeat a peccato ex.e.ti.vt cle/
ricoꝝ. Pe ſacerdotibus em̃ incontinẽ/
tibus loquitur beatꝰ Augꝰ in hec vᷣba

Di ſacerdos fuerit vas incontinentie
et libidinis iuxta filium virginis in al-

tari ſtatuit ydolum veneris et cũ pꝛo⸗
fert canonis verba os eius plenum eſt
qmaritudine.et dolo ⁊ qᷓ;uis oꝛat cum
labijs tamen in faciẽ expuit ſaluatoꝛis
Et cum pᷣſumit coꝛpus domini ſumere
in os ſuũ pollutum leuius ei eſſet ſi pꝛo
ijceret ipᷣm in lutum Hec augꝰ.Cui al⸗/

ludit. b. Berñ. in bec verba. Turpiſſi⸗

mum eſt manus deo dicatas / et ſacro
chriſmate dedicatas et cõſecrat as pu⸗
dendis ingerere.⁊ poſt hoc coꝛpꝰ dũi
ſanctiſſimu cum eiſoem tangere P qᷓ;
temerarium tãq; nephandu eſt pollu⸗

tis manibus tangere filiũ virginis. et
immũdis labijs oſculari.et oꝛe ſoꝛdido

ſumere. Que mens non rapitur ad ex
ceſſum. Quis oculus nõ erubeſcit Cu⸗
ius auditus nõ reueret᷑.vbi mũdi pᷣciũ
pꝛoijcit᷑ in ſterquiliniũ id eſt in os indi⸗
gne ſumentis ſt alibi ſic dicit. Clerice
qualiter audes eiſdem labijs oſculari

filium virgis quibꝰ pauloante oſcula-

tus es labia meretricis.ꝓfecto.oſculo.
cum iuda filium hois tradis: Hec ille.

Tercius

Quinto honeſtas exterioꝛ ſacerdota⸗
lis apparet in ſobꝛietate quã ſacerdos
in cibo et potu debet obſeruare.ſacer⸗

dotes em̃ maxime debent cauere ebꝛi

etatem qꝛ ebꝛietas mentis inducit exili
um et pꝛouocat ad libidinẽ eo.ti.ca.cra
pula ventris.Nanq; repletio ad luxu
riam facile pꝛouocatet omne opus bo
num diſſoluit. Vñ hieroꝰ. venter ⁊ ge
nitalia ſibimetipᷣis ſunt vicina. vt ex

vicinitate membꝛoꝝ confederatio in⸗

telligatur vicioꝝ.xliiij.diſ.circa pꝛinci
pium Ft alibi dicit idem Venter mero
eſtuans ↄe facili ſpumat in libidinem.
xxxv.dilſ.ca.j.et ca.venter. IOtem quia
impedit ſapientiã. Pꝛouer.vj. Vi
rioſa res eſt vinum et tumultuoſa ebꝛi
etas qui his delectatur nõ erit ſapiens
NMec aũt duo ſcʒ munditia et ſapiẽtia⸗
maxime dei miniſtro ſunt neceſſaria⸗
qꝛ ambulans in via umnaculata hic mi
hi miniſtrabit Et quia acceptus eſt rei
miniſter intelligens. Mena aũt eius qͥ
ebꝛietati inſiſtit eſt vt ſi monitus non
deſiſtit ſi eßs pᷣl biter vel dyaconus de
ponatur.ſi vero ſubdyaconus velinfe
rioꝛis oꝛdinis communione pᷣuetur diſ.
xxxv.ca.Epᷣus.xt hoc intelligitur de
ebꝛiet ate pꝛout ebꝛietaseſt quedã indi
ſpoſitio mentis et ſtudiũ ad ſe de facili
inebꝛiandũ Bimiliter ⁊ intempoꝛãtia
cibi ſacerdotes debẽt euitare.qꝛ vt ait
Hiero.Guꝑfluitas cibi diuerſos gene

rat moꝛbos et moꝛtiferos· Moderata

vero refectio egritudines fugat ſenſu⸗
um acumen oꝑatur.ſoſpitatem et hyIla
ritatem pꝛocurat Pe cõſe.diſiv.ca.Ni
hil. Gexto honeſtas clericalis exteriꝰ
debet eſſe oꝛnata in ſocietate. et hec ſo
cietas in tribus conſiſtit/ ſꝛimo in
hoc ꝙ confoꝛmat ſe his cum quibus vi⸗

Liber

Secũdo in hoc vt abſtrahant ſe acon
ſoꝛtio mulieꝝ. quia honeſtas clericoꝛũ

ſepius a conſoꝛtio earundem depꝛaua

ſtatuitur ꝙ pᷣſ biteri nõ cohabitẽt mu⸗
lieribus.neq; illas quas canones conꝰ

cedunt apuo ſe retineant.ſcʒ amicam
matrem.ſoꝛoꝛem vel glotem.ſi ſint ſu⸗

ſpecte qꝛ inſtigante vyabolo.etiamin
illis io eſt occaſione illarum ſcelus re⸗

Krin perpetratũ. Unde augꝰ. dicit

on omes que cum ſoꝛoꝛe mea ſunt.

ſoꝛoꝛes mee ſunt.lxxxj.diſ.ca.legitur

Tercio in hoc vt non ſocient ſe malis
et ſuſpectis ꝑſonis.qꝛ ſepe cõſoꝛtia ma
loꝛum etiam bonos coꝛrumpũt.nð
xvij. Geptimo honeſtas exterioꝛ pꝛeſi⸗
biteroꝛũ oꝛnatur in depoſitiõe armoꝝꝛl
Alerici em nõ debent arma deferꝛe.ni
ſi ex iuſta cauſa. ſcʒ ꝓpter latrones ad
terꝛoꝛem poſſunt poꝛtare.ſed non de

ꝓpheta.Cum ſancto ſanctus eris.

bẽt pcutere niſi extrema inſtet neceſſi⸗
tas. Pena oppoſitum facientiũ eſt. vt

ſipoſt trinam monitiõem poꝛtare non

deſiſtant/pꝛiuilegiũ clericale amittũt.
er. de ſen.ex.ca.ex l̃is.eo.ti. Octauo
in ſolatio honeſto.non em̃ ao taxillos
debent videri. nec hmõi ludis debent

intereſſe.qꝛ talis ludus inſe turpis eſt.
etſine peccato difficulter põt exerce-⸗
ri.ex. eodem ti.ca.clerici.⁊ in ca.de ſan
ctis epᷣis.interdicinus.Cetera omnia
que ob cauſam ſolacij fieri dicunt᷑ ſaceꝛ
dotes debent ſub rois iudicio coherce

re. Mono honeſtas clericoꝝ exterioꝛ in

locoꝛum honeſtoꝝ viſitatiõe conſiſtit.
Mon em̃ debent viſitare loca ſuſpecta

ꝓſtibula.aut lupanar:et taberngs. Ta

bernas tñ cauſa neceſſitatis in ꝑegriꝰ-
natiõe poſſunt intrare vt patet e.tica.

clerici circa pꝛincipiũ. Mec etiã ſpecta

Pꝛimus.

culis mundanis ſcx choꝛeis toꝛneamẽ⸗
tis.aut haſtiludijs.et ſimilibus debent

intereſſe. Et generaliter omibus ꝗᷓ ſcãa⸗

dala imponere poſſent plebi aut ſubdi
tis et laycis cauere debent. et ſic hone
ſte/ interius et ab extra bonis moꝛibꝰ

refulgentes. digne kathedram ſacer⸗

dotalem obſeruabunt.

Caplin v. Pe caſtit ate mini
ſtroꝝ eucariſtie ſacramenti
QEͤto de cauſis ſacerdotibus
o indicta eſt caſtitas: Pꝛima
Qqꝛ nõ poſſunt deo placere ſi
carnaliter viuãt.teſte Apoſto.ad Ro.
ſic dicente. Qui in carne ſunt deo pla⸗
cere nõ poſſunt. Et concoꝛdat Alugꝰ.
lxxxij.diſ.ca. ꝓpoſuiſti:ſic dicens. Qui
em̃ interceſſoꝛes pꝛo populo ad deum
parant᷑.neceſſe eſt vt eius graciã bene

viuendo mereant᷑. Nec is quẽ crimen

depꝛauat pꝛopꝛiũ.interceſſoꝛ fieri ap⸗

petat pꝛo culpis alioꝛũ:Quia ſᷣm bea⸗

tum Gꝛego.cum is qui diſplicet ad in⸗
tercedendũ mittitur.irati animus ad
deterioꝛa pꝛouocat᷑. Opus em̃ carnis

immunoccia et luxuria. ld Gall. v. Et
ideo apls.j. ao Thimo. vj. pᷣcipit eum

foꝛnicatiõem fugere.Quia foꝛnicatio⸗

nem fugere et gule ſeruire. aut impoſſi

bile eſt aut difficilimũ. Vnde deo pla.
cere nõ poſſunt.vt inquit policratus.
li:viij. Gacerdotes em̃ habent officiũ
aduocati.vt oꝛent.et coꝛam deo alle⸗
gant pꝛo populo ſibi cõmiſſo.et ꝓ om⸗
nibus quoꝛũ elemoſinas et oblationes
accipiũt. x.q.ĩ. Quia ſacerdotes:Et ſᷣm
Gꝛego Sacerdotis negociũ eſt funde
re oꝛationẽ pꝛo iuſtis ne cadant et pꝛo
peccatoꝛibus vt reſurgant. VUt igit ex
audiantur neceſſaria eſt eicaſtitas

is
*

0
1

½

Tractatus

ecunda cauſa cũ deus ſit ſpũs minn⸗

ſtri eius ſeʒ ſacerdotes ſpũᷣaliter debẽt
viuere et nõ carnaliter. Juxta illð yſa.

xlj Vos ſacerdotes vocabimini miſtri

di Et.j.ad coꝝ.iiij:ſic dicit Gic vos exi

ſtimet homo. vt miniſtros xpᷣi et diſp-

ſatoꝛes miſterioꝝ dei.Et qꝛ non ſolum
religioſi.ſed etiam ſeculares pᷣſ biteri

ſunt ſub regula degentes:et eccleſiaſti
cis oꝛdinibus mancipati.ideo canoni/⸗

cis regulis tene antur aſtricti.xxiij · dil.
ca.qᷓ;; Et eadẽ diſ.c His ergo.yſido.

vt a vulgari vita ſecluſi.a mundi voln
ptatibus ſe abſtineant.nõ pompis nec

ſpectaculis interſint. conuiuia publica

vitent. et ita caſtimoniã id eſt caſtitatẽ

inuiolati coꝛpoꝛis perpetue ſtudeant
cõſeruare.Et iocirco ſpũaliter viuere
debent mente et coꝛpoꝛe. diuiĩo officio
et ſacriſicio diligentius intendenꝰoj.
