De damnis que cõſequunt᷑ indigne ſu
entes capitulũ dicumlu·

capitulũ vndecimliui·
An peccata venialia poſſint impedire
effectum huius ſacramenti in ſumente
capitulũ duodecimũ H

IAn pꝛopter nocturnalem pollutionzę
Anm ſit ptermittẽda ca. tredecimũ

n melius ſit frequetius hoc ſacramẽ⸗

.— —

tun nꝑcipe re q; taroius et rarius capi
tulum quartũoecili

iam qᷓntum ad tra-
ctatum ſecunoum
aliqua generalia

uot modis hoc ſacramentũ ſumat᷑.

Capitulum pꝛimũ Oſtendit
in quibus ſacramentũ euca⸗
iſtie in veteri legè ſit pᷣfigu⸗

ratum. “
VAluberꝛimũ eucariſtie ſacra
mentũ in veteri teſtamento

chiſedech ipᷣi abꝛae. Vnde Geñ. xiiij·
82. lt vero melchiſedech offerens pa

nem et vinũ ꝛc:erat em̃ ſaceroos dei al

tiſſimi. Per qð vt qit ambꝛoſius ĩ qua⸗
dam omelia datur intelligi.ſacramẽta

xpᷣianoꝝ eſſe anterioꝛa iꝰ eſt pꝛius figu

rata q; iudeoꝝ In illa em̃ oblatione re
pꝛeſentata fuit foꝛma exterioꝛ huiꝰ ſac
menti. Aliuð em̃ in hoc ſacramentocer

nitur.et aliud creditur. Cernit᷑ em̃ pa⸗

nis et vinũ.ſed creditur vera caro et

ſanguis xpᷣi ſub ſpeciebus panis et vi⸗

ni veraciter contineri. Mam ſicut pa⸗

nis eſt pꝛincipale quo ſuſtẽtamur in ci

bis ⁊ vinũ pꝛincipale in potibus qᷓ̃ntũ
ad nutrimentũ coꝛꝑale.ſic caro et ſan
guis xpᷣi ſunt pꝛincipalia quantũ ad nu
trimentũ ſpũᷣale ſcʒ aie. Unde MDꝛoue.
xiiij. ðꝛ. Venite Sinephe panem meum

Hmnia quidẽ ſacrincia veteris teſta⸗
menti ceſſauerũt et ſolum ſacriſiciũ pa

nis et vini remanſit.et ideo deo eſt ac⸗

ceptũ Quod pᷣuidens dauio in ſpiritu

dixit in ꝑſona dei Munqd manducabo
carnes thauroꝝ aut ſanguinem hircoꝝ

potabo.qꝗſ diceret nõ acceptabo talia

ſacriſicia Et ſubdit. Anmola deo ſacri
ſicium laudis:Et iteꝝ Sacriſicium ↄo
ſpũs contribulatus.Tale igit᷑ ſacrifici

um laudis eſt pnñs ſacramentũ.quia in
ipᷣo et per ipᷣm deus potiſſime laudat.
et paſſio filij eius ad memoꝛiã reuocat᷑.
Hoc idem malachias ꝓpheta longe in

nmultis figuris eſt pᷣfiguratũ.
Aꝛimo in oblatiõe panis et vini a mel

ſpũ cocnt dicens in ꝑſona dei að iu
deos Mon eſt mihi voluntasin vobis
dicit dñs exercituum.et non ſuſcipiam

munus de manu veſtra. Ab oꝛtu enim
ſolis vſq; ad occaſum magnũ eſt nomẽz

meũ in gentibus et in omni loco ſancti
ficatur et offertur nomini meo oblatõ
munda / id eſt oblatio panis et vini. ſeu
coꝛpoꝛis et ſanguinis domini nr̃i ieſu

xpᷣi. Malach.. Becundo hoc ſacramẽæ

tum eſt pᷣiguratum per manna qð da⸗
batur iudeis in deſerto poſt tranſitum
maris rubꝛi.De quo Exodi.xvj.Ecce
ego pluam vobis de celo panem.egre⸗
diatur populus et colligat quo ſuffici⸗

at per ſingulos dies. VUnde in Pſalm.
lxx v. . anem angeloꝝ maducabit
homo id eſt panem paratũ in aere mi⸗

ſterio angeloꝝ vel panem figurantem
panem angeloꝝ. Bicut em̃ manna da⸗

tum fuit hebꝛeis.iã ſubmerſis egiptijs.

ſic eucariſtia datur xpᷣianis poſt ablu⸗
tionẽ baptiſmi ↄletis iam peccatis vt
ꝑ baptiſmũ mundati a malo.pꝑ eucari⸗
ſtiam nutrientur in bono·E᷑t ſicut man
na populũ iſtum. per faſtiditatẽ in via

ſolitudinis.ad terꝛam ꝓmiſſiõis ꝑdu⸗

xit.vt patet Joſue.v.ſic eucariſtia per
iſtum incolatum vite pꝛeſentis fideles
huius ſeculi terꝛam tranſeuntes.ad pa
triam dei perducit. vnde recte viaticũ
qꝓpellatur.qꝛ reficiens nos in via /du
cit ad patria: Item ſicut manna venit
de ſurſum Se celoſic ⁊ eucariſtia Jo
hannis. vj.

videntes manna mirabant᷑ dicentes
adinuicem. manhu.manhu. qð ſignifi⸗

cat quid eſt hoc. Exo.xvj.ſic de iſto ſac⸗

mento iudei mirabant᷑ dicẽtes.quomõ
põt nobis dare hic carnẽ ſuã ad mãdu

candũ. Joh. vſ: VUñ ꝓpheta ait. Memo

de celo deſcendi. Item ſicut filij iſrael

—
—

tem qui collegerat plus de mannan
habebat amplius nec qui minus pꝛepa
rauerat detulit minusſed ſinguli iux⸗
ta ið qdð edere poterant congregaue/
rant Exo.xvj ·ſicet in eucariſtia. QNam
quantacunq; quiſq; paruam partẽ ac⸗
cipiat.totã ꝑcipit eucariſtiã. Juxta io
qð cantat eccĩa.Mec facilles ſed memẽ
to tm̃ eſſe ſub fragmento /quantũ toto

tegitur Cui cõcoꝛdat dictũ b· gregoꝛij
in Hmelia paſchali. et hẽt de ↄſe dii.

ij. ca. Quid ſi ſanguis. vbi ꝛ. Rouertẽ
dum eſt ꝙ ſiue plus ſiue minus omnes
eq̃liter coꝛpus xpᷣi integerꝛime ſumũt.
et generaliter omes et ſpẽaliter vnuſ⸗
quiſq;. Itẽ habehat in ſe om̃e ſuauit a⸗
tis delectamentũ ſic ⁊ eucariſtia ↄfert
vitã eternõ.et eius dulcedinẽ facit de⸗
guſtare in qua vita ſunt omes delecta
tiones asgregare. Qu Joh vl.e g
quis manducauerit ex hoc pane viuet
in eternũ:Ged hec eſt differentia quia
om̃s qͥ hunc panẽ manducauerũt moꝛ
tuiſunt. iſte vero panis viuus qui de
celo deſcendit.vitam mundo tribuit.
Manna illuo de celo hoc ſupꝛa celum
illud ſcaturiebat in diẽ alterum ſerua⸗
tum. hoc ab omni coꝛruptiõe eſt alienũ
qꝛ quicũq; digne guſtauerit et ſic vſq;

in finem ꝑmanſerit.coꝛruptiõem id eſt

damnatiõeʒ eternã non videbit. vt in
quit mgf. in iinj· ſen. diſ. viij. Cercio mõ
figuratũ eſt hoc ſacramẽtũ in eſu agni
aſchalis ꝑ quẽ iſtud ſacramentũ repᷣ⸗

entatur. Un Exo. xij.ðꝛ. Decima die

menſis tollat vnuſquiſq; agnũ per fa⸗
milias ſuas Erit aut agnus ſine macu⸗
la.maſculus agniculus Gicut em̃ eſus
agni paſcalis inſtitutus fuit in ſignum
liberatiõis de ſeruitute egipciaca.ita
eſus veri agni paſcalis inſtitutus fuit

riam fecit mirabiliũ ſuoꝝ ꝛc.pſal. cxix.

Secundus

ſignnn liberatiõis apoteſtate et capti

uitate dyabolica.qꝛ iſte eſt agnus veiqͥ

tollit peccata mundi. Joh.j.. Icem eſus

agni paſcalis inſtitutus fait qn filij iſra
el erant tranſituri de egipto in terꝛam
ꝓmiſſiõis ita oũs ieſus inſtituit hoc ſa

cramentũ traſiturus de hoc muoo a0/

„

par Jon riu: Ruanta hoc ſacramẽ
tum pᷣfiguratum eſt in diuerſis ſacrini⸗
cijs. DBe quibꝰ habet᷑ in Leui.quibus fi
gurabat᷑ paſſiõis xp̃i oblatio · vbi fuit
hoſtia quo ad recõc liatiõem. victima
quo ad ſatiſſactiõez pꝛo peccatis nr̃is.
et olocauſtum quo ao tocius ſuicoꝛpo

ris leſionẽ. Quinto pᷣſigurtũ eſt ꝑ ce⸗
nam quã rex darius tecit omibus ver

naculis ſuis magiſtratibꝰ. et omnibus

purpuratis. pconibus. cõſulibus. et p/

☚

tectis.ij. Eſore.ca.uj.id eſt ieſus xpᷣc ſui

coꝛpꝑis ſanguinis cenã. pꝛeꝑauit oĩbꝰ

iuſtis et fivelibus. licet interoũ iniuſti
ſe ingerant. in quibus aliqui ſunt ſubdi

ti et illi intelligunt per vernaculos/qͥ

ſunt ſerui in domo dni. Alij vero ſunt

pᷣlati eccĩe maioꝛes.et illi intelliguntur

per magiſtratus vllij ſunt pᷣlati mino⸗/

res et illi intelligunt per pᷣtectus Qui

dam aũt ſunt reges terꝛe ⁊ hij per pur

puratos intelligunt Quidã vero ſunt

. . „ *

pꝛincipes inferioꝛes ⁊ iſtiintelligunt᷑ꝑ

pꝛecones. Demũ quidam ſunt religio
ſi et hij per cõſules deſignant᷑quia cõ⸗

ſilia ſunt pꝛofeſſi. Omma etiã ſacriñcia
tpe nature et legis ab abel iuſto pꝛimo

incipiendoet deſcendẽdo vſq; ad noe
melchiſedech abꝛaã vſq; ad ſacriſicia
legalia aaron et filioꝝ eius omnia figu/
rabant illud vnicũ et ſingulare officiũ

ſcʒ obꝑtiõem xpᷣi in cruce et ſacriſiciũ
eucariſtie in altari qꝛ m ?lpo.j.ad coꝝ

x. Omnia in figuris contingebant illis

et in fide illiꝰ ſacrificij cetera ſacriſicia

TLi ”

naturlia et legalia deo placuerune.

apitulii ſedm : quo ⁊ qua
re hoc ſacramentũ eucariſtie

ſacramentũ inſtituit verbo

ſum panis viuus qui de celo deſcendi.
Joh. vj. JFacto qñ cena facta cũ diſci⸗
Pulis ſuis poſt eſum agni paſchalis di⸗
xit. Nccipite et ↄmedite hoc eſt coꝛpꝰ
men. Juc xxij. Muattuoꝛ aũt de cauis
oñs ieſus hoc ſacramentũ inſtituit

MPꝛo vt memoꝛiale ſue moꝛtis etpal

onis nobis relinqueret. uc xx vj. Hoc
facite in meã cõmemoꝛatioeʒ · Ct. j. ad

2

Coꝛinthxj. Quocienſcũq; manducaa

bitis panẽ huc/et calicem bibetis moꝛ
tem dñi qannunciabitis donec veniat⸗

Secuũdo vt ſignum ſue caritatis fid
libus ſuis declararet.teſte Chꝛiſo. ſux

Johannẽ ſic dicente Epc hoc fecit ad
maius amicitie fedus docens nos ſuã⸗
q; caritatẽ declarans erga nos pᷣſtans
ſe non ſolũ videri a deſiverantibꝰ. ſed
etiã palpari comedia amplecti Cercõ
vt per cibum ſue carnis ad guſtum di⸗
uimtatis nos inuitaret:De quo vene⸗
rabilis hugo ſuꝑ pꝛologũ angelice hie⸗
rarchie. Sapientia increata que ſe per
viſibilia manifeſtat voluit oſtendere
quõ ipᷣa animan cibus et refectio eſt.
MPꝛopterea aſſumptam carnẽ nobis ĩ

edulium ꝓpoſuit in ſacramẽto vt per ci

bum carnis ad guſtũ nos inuitaret di⸗
uinit atis. ¶Der coꝛpus em̃ xpᷣi in ſacra
mento ſenſus quodã ſigno ſenſtbili de⸗
tinetur et fouetur / intellectus lumine
naturali fivei confoꝛtat᷑ et confirmaſ.

a ſic qamopo ꝑ ipᷣmtanq; per hoſtiũ

Pmin noſter ieſus xp̃c hoc

eet facto. verbo cũ dixit. ego

et vim
nitur. hec ile Quarto pꝛo tanto inſti

tuit hoc ſacramentũ qꝛ in pꝛopꝛia ſpe⸗

cie xpᷣc erat receſſurus a nobis.⁊ ſic in
ſacramentali ſpecie ſeipᷣm hic reliquit⸗

vt nobiſcum eſſet vſq; ad cõſummatio

nem ſeculi ſicut ipe pꝛomiſit. Mat. vlt.
Ego vobiſcum ſum vſq; ad cõſunnmna⸗

tiõem ſeculi. Unde Euſebiꝰ de hoc ſic

inquit · et habet᷑ de cõſe.dil.ij.ca.ij:quia
coꝛpus aſſumptũ ſcʒ de beata virgine.
ablaturus erat ab oculis noſtris et al⸗
laturus ſideribus. neceſſe erat ꝙ die

cene ſacramentũ nobis coꝛpoꝛis et ſan
guinis conſecraret vt coleretur iugi⸗

ter per miſteriũ qð ſemel offerebatur

in pcium ſcʒ generis humani.

Lapitulum tercin. Quando
heoc ſacramẽtũ ſit inſtitutum
ett quare in vltima cena xpᷣi
cũ diſcipulis ſins ſit inſtitutũ

Oſtq;ᷓ cenatũ eſt quart ade⸗
cima luna menſis ſcʒ apꝛilis/
ad veſperam yxpᷣc hm legem
ꝓPaſcha cũ apoſtolis celebꝛauit.de quo

cum dixiſſet Deſiderio deſiveraui hoc

paſcha manducare vobiſcũ anteq; pa
ciar.ſtatim oſtendit vt veteri paſche fi
nem imponẽs.nouum paſche ſubſtitue
ret ſacramentũ. Accipiens em panem
benedixit ac fregit. deditq; diſcipulis
ſuis dicens.hoc eſt coꝛpus meũ qð pꝛo
vobis tradetur. ſimiliter et calicẽ poſt⸗

qᷓ cenauit dicens. bibite ex hoc omnes

hic calix nouumteſtamentũ eſt in meo
ſanguine qui pꝛo vobis tradetur inre

miſſionẽ peccatoꝝ. Hac igit᷑ celebꝛati

one infoꝛmati celebꝛamꝰ iugiter ꝑ mi⸗

ſterium qðo ſemel offerebat in pꝛecium
Tuius quattuoꝛ cquſe aſſignantur. Fm

nad guſtum ſue diunitatis Ppue;

FTraactatus,

eſſe mepicinã qua quotidiana peccata
curant. Eñ ANuget habet de ſe. dil.

ij ca: Vtrũ ſub figura. Iteratur quoti-

die hec oblatio licet xpe ſemel paſſus
ſit qꝛ quotidie peccamus peccatis ſine
quibus moꝛtalis infirmitas viuere nõ
põt.Et ideo qꝛ quotidie labimur quo⸗

tidie xpᷣe pꝛo nobis miſtice immolatur
Secunda vt lignũ vite ſemper ſit in

medio paradiſi. Tercia vt nobis xpᷣc
quotidie vniatur ſacrament aliter. et
nos ei ſpuᷣaliter Quarta vt vero agno
loco tipici quotidie vtamur quẽ iudei
ad veſperã cõuertẽdi eſurient hm illð

pſalmi. Conuertent᷑ ad veſperã et fa-
mem pacient᷑ vt canes ꝛc. Mam vbi ve
ritas venit figura ceſſauit. Eſt aũt hoc

ſacramentũ in vltima cena inſtitutum

multiplici de cauſa. Pꝛima vt finẽ ve⸗

teribꝰ figuris daret. Ende poſt eſum

agni paſchalis qui inter cetera ſacriſi:

cia fuit magis pꝛincipale ſacrificiũ ſta⸗
tim hoc ſacramentũ fuit inſtitutũ.agnꝰ
em̃ paſchalis figura fuit paſſionis xpᷣi
et huius ſacramenti Congruũ igit᷑ fuit

vt figuram immediate ſequeretur figu
ratum:Gecundacauſa q; ea que vlti-
mo ab amicis dantur magis memoꝛie
cõmendant᷑.pᷣſertim qꝛ tunc magis in
flamatur affectus anicoꝝ ad amicos.
ea vero ad que magis afficimur aio ꝓ
fundius impꝛimunt᷑ igitur allexander
papa ſcos dicit Mihil in ſacrificijs põt
eſſe maius q; coꝛpꝰ ⁊ ſanguis domini
noſtri ieſu xpi nec vlla oblatio hac po
cioꝛ. De ↄſe. dil.ij. ca. Ahil. Jdeo vt in
maioꝛi veneratiõe haberet dñs in vl⸗
timo diſceſſu diſcipulis hoc ſacramen
tum inſtituit. Et hoc eſt qð inquit bea⸗/
tus Augꝰ. Galuatoꝛ ep vehementius
2menoaret miſterij illius altituoinem

Innotentiũ. Adꝛima qꝛ oꝑtet paratã

ratum fuit Ante legẽ ꝑ oblatiõem pa⸗
ncr vun zmelctnebech. ingnan
ra habemꝰ foꝛmã huius ſacramẽti ex⸗
terioꝛem et pꝛimũ eius effectũ ſcʒ pꝛio
refectiõem ſpualem Scdo in lege ĩ mã
na vbi figur abat᷑ effectus gratie: et in

Becundus

vVltimo hoc voluit infigere diſcipuloꝝ
coꝛdibus et memoꝛie a quibus ꝑ paſſi⸗
onem erat diſceſſurꝰ. Tercia cauſa vt

per hoc ſacramentũ inſtante hoꝛa paſſi

onis et neceſſitatis ſue vltimũ cõderet
teſtamentu. De quo innocentiꝰ terciꝰ
ſic ait Ob id etiã coꝛpus et ſauguinem

ſuũ poſt cenam dedit apoſtolis vt hoc

ſacramẽtũ illud vltimu teſtimonij ma

datũ arcius memoꝛie ↄmendaret. Vn
nouiſſuinũ condens heredibus teſtam
tum ait. Uos inquit eſtis q̃ ꝑmanſiſtis
mecũ in tentatioibꝰ meis.et ego diſpo
nam vobis ſicut diſpoſuit mihi pater
meus regnũ vt edatis ⁊ bibatis ſupꝛa
menſam meãꝗ in regno meo. Aue.xxij.
Lapitulũ quartũ. Dedigni⸗
tate huiꝰ ſacramenti

1 ) Ignitas huius ſacramentiĩ
multis aparet Pꝛimo qꝛ tã
in lege qᷓ; ante legem pᷣfigu⸗

igu

agno paſchali in quo ſignificabat᷑ libe
ratio a dyabolo.de quibꝰ pleniꝰ dictũ

eſt ĩ capitulo pᷣmo huiꝰ tractatus. Ge

cundo dignitas huius ſacramẽti appa⸗

ret ex hoc qꝛ a ꝓphetis pʒenunciatũ eſt

De quo ꝗꝓpheta dauio Danẽ angeloꝝ

manduc auit hõ ps.lxx vij. vbi pᷣteritũ
ponit᷑ pꝛo futuro ex certitudine ꝓphe⸗
tali. Tercio dignitas eius ex hoc appa⸗
ret qꝛs xpᷣo eſt inſtitutũ . de quo dictũ
eſt ſupꝛa ca.ij: Quarto ex hoc quia ab
aplis eſt obſeruatũ.j. ad Coꝝ. xj. Con⸗
nenientibus vobis in vnũ iam non eſt

Tractatus

vñicam cenam manducare. Quinto ex
hoc apparet.qꝛ a ſummis pontificibus
eſt ſolenniʒatũ qui ad hoc celebꝛandũñ
ↄſtituerũt or̃0onem cantũ locũ tempꝰ
veſtimenta vaſa ⁊ ſtipendium ſpũale-⸗
que oĩa ſunt ad decoꝛẽ huiꝰ ſacramen⸗

ti vtſptʒ e. de re.et ve ſanctoꝝ ca. SGi

dñm. Gexto apparet ex hoc qꝛ nõ niſi
a ſacerdote cõſicitur qꝛ ſolũ ſacerdoti
dus dñno hec poteſtas eſt reſeruata⸗
et cõmiſſa. vt habet eỹ. de ſum tri ca.
Firmiter credimꝰ. VUbi dꝛ. hoc ſacra⸗
mentũ nemo ↄficere põt niſi ſacerdo⸗
qui rite fuerit oꝛdinatus.ſm claues ec⸗
cleſie quas xpc ieſus conceſſit aplis et
eoꝝ ſucceſſoꝛibꝰ. Geptimo eius digni
tas apparet rõne cõtinentie ſue.qꝛ ſub

ſe continet xpᷣm in quo nobiliſſimũ in

celo.et nobilſſimũ in terꝛa ſunt. ſcʒ dei⸗

tas et humanit as He quo vbi ſupꝛa ſic

habetur. VUna eſt fideliũ vniuerſalis
eccia.ex. quã nullus omnino ſaluat᷑. in

qua idem ipᷣe ſacerdos eſtet ſacrificiũ

ieſus xpᷣc.cuiꝰ coꝛpus et ſanguis in ſa⸗

—
S
õ
—
2

4 41 4
— 2

Bẽatinãq; ſunt qui as cenã nuptiarũ
ſunt vocati. Ipoc. xix. Et vere beatijẽ
pfti ſcʒ ꝑ graʒ viſitantẽ et in futuro ꝑ

gloꝛia eternã exaltantẽ. Vñ glo. ſuper
illud Gap̃. vij. venerũt mihi oĩa bona
ꝑiter cũ illa ſic dicit Quicoꝛde xpᷣm ſu
ſcipit noticiã oĩm virtutũ pariter ha⸗
bebit. Hicq; gramet in futuro gliam
fternã.Manc etiã neceſſitatem innuit
beatꝰ augꝰ. in qdã. Ome. de feſtuitate
coꝛꝑis xpi ſic inquiens. Dedir ſe nobis

ſaluatoꝛ in pabuin. vt q; homo ꝑ cibũ

in moꝛtẽ coꝛruerat neceſſarium fuit vt
ipᷣe ꝑ cibum releuaret᷑ ad vitã.cecidit
hõ ꝑ cibũ ligni moꝛtiferi releuatus eſt
Ecibum ligni vitalis in illo ligno pepẽ
dit eſca moꝛtis ĩ iſto aũt vite alimentu:

Ullius eſus intulit leſiõem. iſtius guſtus
gttulit ſanit atẽ guſtus iſtius ſauciauit

guſtus aut illius curauit. vt vñ vulnꝰ
eſt exoꝛtũ inde et medela.et vnð moꝛs
ſubyijt inde et vita venit. De illo enim
guſtu dꝛ. Quacũq; die ↄmederitis ex
eo moꝛte moꝛiemini ſi qͥ aũt manduca

R

uerit ex hac carne viuet in eternũ Ge
cundo neceſſitas huiꝰ ſacramẽti axpa-
ret ex hoc qꝛ nullã ſalutem põt cõſequia
aia. ſine huius ſalutiferi cibi ſuſceptiõe
debita LTeſte Nemigio ſic dicente Mul
la nobis ſalus coꝛpoꝛis et aĩe abſq; xpi
carnis et ſanguinis ſuſceptiõe.qꝛ vt in
quit Richar. de ſancto victoꝛe. In hoc
beatiſſimo ſacramẽto xpᷣi videlicet coꝛ
poꝛe et ſanguiĩe tata conſiſtit ſalus aĩie
vt omnẽ graʒ quã habet ho ſibixpᷣi ſa.
cramẽto tribuit. Cui alludit venerabi
lis beda in hec vba. Omne qͥdẽ dofntũ
celeſtis gre ſancta eucariſtia mediãte.
Nuia ſᷣm b.berñ.in tractatu ſuo de cõ
templatiõe et copis xpᷣi manducatioe
manoucanti ꝓmittit vita ſupna at;
beata in qua eſt gaudium ſine meroꝛe

cramento altaris.ſub ſpeciebꝰ panis ⁊
vini verociter ↄtinet᷑ tranſſubſtancia⸗
tis pane in coꝛpus et vino in ſanguinẽ.
ptate diuina vt ad ꝑficiendum hoc mi
ſteriũ accipiamus ipide ſuo qð ip̃e ac⸗
cepit oe noro.

.

Caplin quintũ. De neceſſita
te huius ſacramenti.

Eceſſitas huius ſacramẽti in
nuitur iohis vj. vbi dicit do⸗
ℳ minus Miſi manducaueritis
carnẽ filij hoĩs et biberitis eius ſangui
nem nõ habebitis vita ĩ vobis. qꝛ non
hẽbit deũñ inhabitatẽ q̃ eſt vita eterna
Vſus em̃ huiꝰ ſacramẽeti ꝑducit hoĩe,ʒ
nd gre ↄſummatiõeʒ q eſt vitg eterng

??”M”MUä “l . 4

Tractatus.

reqͥes ſine laboꝛe dignitas ſine tremo⸗
re.opes ſine amiſſione.ſanitas ſine lan
guoꝛe.habũdãtia ſine vᷣfectu.vita ſine
moꝛte.ꝑpetuitas ſine coꝛruptiõe.btĩtu
do ſine calamit ate.vbi oĩa bona in ca⸗
ritate ꝑfecta.vbiſpes et viſio faciei ad
faciẽ.vbi plena ſcia in om̃ibus et ꝑ oĩa
vbi ſumma dei bonitas cernit᷑ et lumẽ
illuminãs a ſanctis gloꝛiſicat᷑ vbi maie
ſtas dei cõſpicit᷑.et hoc cibo ſine defe⸗
ctu mens intuentiũ ſaciatur. Mec ille.
Vercio neceſſitas hꝰ ſacramẽti ex hoc
apparet qꝛ ſine hoc ſacramẽto/coꝛpoꝛi
xpi miſtico nõ poſſumus incoꝛꝑari.ꝓ
ut poſtea patebit cũ de effectibꝰ huius

ſacramẽti dicet᷑. Per hoc etiã ſacramẽ

tum via nobis pᷣbetur. ad vite eterne
ingreſſum quocirca viaticũ nominat᷑
qꝛ pᷣbet viamilluc veniẽdi:ſcʒ ad eter⸗
nam patriã et fruitiõeʒ diuine maieſta
tis quã pᷣſignat Uñ dicimꝰ in quadam
collecta.Fac nos queſumꝰ dñe diuĩta

tis tue ſuꝑna fruitiõe repleri.quã pᷣcio

ſicoꝛꝑis et ſanguĩs tui tꝑalis ꝑceptio
pᷣigurat.Et in quadam pꝛoſa ſic canit
eccia Ecce panis angeloꝝ factus cibus
viatoꝝ ꝛc. Per hoc deniq; ſacramẽtũ
graʒ nõ ſolũ ꝑ patrẽ ſed ad plenitudi⸗
nem veraciter attingimꝰ. Vñ eucari⸗
ſtia dðꝛ id eſt bona gr̃a. Quid em̃ meliꝰ
coꝛꝑe et ſanguĩe ieſu xpᷣi Uñ bern pa⸗

nis iſte ꝑ excellentiã eucariſtia dðꝛ id eſt

bona gra In hoc em̃ lacramẽto nõ ſo⸗

lum gra ſed iſte a quo oĩs gr̃a fluit con

tinetur Et idẽ dicit ambꝛoſius.

apliin . Hebuuusſocr,
menti nominũ multiplicitate

gram Tercio dꝛ hoſtia de quo in PsS.

Mõ Secundus

ſacramentũ in ſcripturaſacra.ↄiuerſa
noĩa inuenit᷑ habere.ðꝛ em̃ qñq; miſſa
et hoc quadꝛuplici rõe.PDꝛimo rõe an
geloꝝ qui ibi mittunt᷑.vt patet de ↄſe.
diſ.ij. ca.ꝙ ſi ſanguis. Gecũdo rõe filij
qui ibi mittit᷑ ad deũ patrẽ Tercio rõe
noſtri qꝛ ꝑ miſteriũ ſacerdotis qui me⸗
diatoꝛis vice fungit inter deũ et hoĩeʒ
vota nr̃a mittimus et pᷣces deo fundi⸗
mns.vt deus nobis ſuã mittat graʒ et
benedictiõeʒ: Nuarto rõne aſſiſtenciũ
ſcʒ cathecuminoꝝ qui foꝛas mittebant
antiquitus in eccia pꝛimitiua.vt dicit
Hugo. Cũc em̃ dyaconꝰ lecto euange
lio.ſolebat clamare exite cathecumini.
qꝛ ſacerdos ſecretũ incipit. Ratio aũůt
huiꝰ expulſiõis erat qꝛ illi erant ſine ſa
cramento baptiſmi/ q oĩbus alijs ſac
mentis eſt pᷣmittendũ. Gcdo ðꝛ eucari
ſcia ꝑ excellentiã ab eu qð eſt bonũ/et
cariſina gra q̃i bona gra.q; in hoc ſac
mento nõ tm̃ eſt augmentũ virtutis et
gre ſicut in conſirmatiõe ſed ibi xpᷣc ſu
mitur totus ꝑfectus et integer in coꝛ⸗
poꝛe ⁊ aĩa ⁊ deitate /qui eſt finis ⁊ oꝛi
go tociꝰ gre vt inquit mgꝗjr̃.in.iiij.ſen.
diſ. viij. Etiam qꝛ cõtinet illũ in quo eſt
plenitudo gre qꝛ coꝛpꝰ xpᷣi ⁊ ſanguieʒ
Et quid melius coꝛꝑe et ſanguine xpi ·
vt Raolt, ſeculariũ Et Joh.
e plenitudine eiꝰ oẽs accipimꝰ
irupiſti dñe v m. t. ſa. ho. lau. p;. cx v.
bm yſidoꝝ. Moſtia ðꝛ ab hoſtibꝰ vĩ⸗
cendis ſicut victima ð a victis. VUn an
tiqᷣtus antequã ierãt ad bellũ.faciebat
deo ſacrificiũ et hoc vocabat᷑ hoſtia ſʒ
qn vicèft iten fecerũt ſacriſiciũ ⁊ hoc
vocabat᷑ victima. Quia ergo nos hoc

Aia in pꝛecedenti capitulo ſacramentũ offerimꝰ ao vincendũ imi⸗
ſunt tacta aliqua noĩa hꝰ ſaa⸗ micosſcz demões ergo merito dici pt
cramẽti ideo ſcienoũꝙ hboc heoſtia Quarto vocat̃immolatio ?⁊ Im

. Tractatus
vſidoꝝ ðꝛ ab in et moles qꝛ ĩ mole alta
ris ſacriſicabat᷑ Etqꝛ hoc ſacrificiũ de
bet fieri in altariiõ immolatio ꝓpꝛie di⸗
ci p̃t.vñ ps.immola deo ſacrificiũ lau⸗
dis põ.xlix. Quinto appellat̃᷑ ↄmunio
id eſt ↄmuuis eſca Cõmunicare em̃ ſᷣm
papia.i.qð ſimul participare et qꝛ oẽs
de vno pane et ð vno calice participa
mus iõ merito ↄmunio ðꝛ vel ðꝛ ↄmu⸗
nio eo ꝙ vxpᷣe ſe nobis ↄmunicat in iſto
ſacramẽto Vel a ↄmunitate qꝛ ↄmũis
eſt oĩbus Sexto ↄꝛ viaticũ / qd idẽ eſt
8 victus in via neceſſitatis m Eug.

t qꝛ iſte cibus datus eſt nobis ĩ via iu

xta illuo Joh.vj. caro mea vere eſt ci⸗
bus et eſt neceſſariꝰ ad ſalutẽ et ad per
uentiõeʒz ad terminũ noſtrũ qꝛ mandu
caueritis carnẽ filij homĩs et biberitis
eius ſanguinẽ nõ habebitis vitã in vo
bis.iocirco ꝓpꝛie et bene viaticũ dici
pt.Et figura illiꝰ habebimꝰ in iij. Reg.
vbi dꝛ. ꝙ; angelꝰ dñi poꝛtauit helye pa
nem ſubcinericiũ et vas aque dicens
Burge et ↄmede grandis em̃ tibi re⸗
ſtat via Et ſubdit᷑. Et ambulauit in foꝛ
titudine cibi illius.ꝛc. Ita et nos viato
res de pñtis exilij ꝑegrinatiõe ad ſu⸗
perne patrie beatã viſiõeʒ et manſiõeʒ
tendere debemꝰ. Septio appellat ſa⸗
crificiũ qð ſᷣm.b.greg.in ca.nõne mul⸗
ti ſeculariũ.j.q.j.ð: 5 ſacrũ officiũ.vel
q̃ſi ſacrũ factũ qꝛ pᷣce miſtica ↄſecrat᷑ ꝓ
nobis in memorin dñce palliois ꝛ bin
eundẽ ibidẽ dꝛ miſteriũ.eo q; ſecretam

et recõditã hʒ diſpenſatiõeʒ.i. vtutẽ et
gẽ̃az a do diſpenſatã et collatã ſᷣm glo⸗.
ibidẽ Octauo vocat᷑ actio qꝛ ſiyt hẽe
de ↄſe. diſ.jc. Leo papa.vocat ſacrifſici

um miſſe actiõeʒ cũ dicit ꝙ miſſa ẽ qoã

actio q̃ fit ꝑ modũ cuiuſoã cauſe Nam
hic hobemꝰ Iocũ oꝛatoꝛiũ iudex eſtdS
accuſeſtoꝛ dyabolꝰ.reus eſt pls / teſtis

Becundus

eſt ꝓpꝛia ↄſcia ſacerdos defenſoꝛ et as./
uocatꝰ vt dicit beatꝰ ambꝛo.in orone

ſumme ſacerdos ꝛc. qͥ inquit me pecca⸗
toꝛẽ inter te et eundẽ ꝓplin mediatoꝛẽ
eſſe voluiſti.ðꝛ etiã metalipſis ĩ greco.
ꝙ eſt aſſumptio ĩ latino eo ꝙ ꝑ hoc ſa⸗

cramentũ aſſummimꝰ filij diuinitatem

Capitulum.vij.De modo ae

cedendia ſumendiillud ſacrg

mentů⸗

hoc venerabile ſacramẽtum
mnmeceſſe ẽ vt iuxta doctrinaʒ
apli ad Coꝝ.xj.hõ ſeip̃m ꝓbetꝛc. Q⸗

dictũ tractas b. tho. de aqͥno in iij. ꝑte
ſue ſum. ſic di. Pꝛobet hõ ſeipᷣm.i.pᷣpa
ret examinet et purget.pꝛeparet ꝑ coꝛ

dis ↄtritiõeʒ. oꝛis ↄfeſſioeʒ et debitam
ſatiſfaetiõeʒ. examinet an habeat ſetita
tem in coꝛde.veritatẽ in oꝛe.ꝑfectã cõ

uerſatiõeʒ in oꝑe.purget a vana glia ĩ

tellectũ.a vana cupiditate afſectũ ſen⸗
ſum a rebelliõe ꝑ inobedientiã infectũ.
et ſic a ſeipo ꝓbatꝰ ad ſummi regis mẽ

ſam accedat. Modũ aũt accedendi di⸗
ſcere poſſumꝰ ex eſu agni paſcalis exo.
xij. ↄmedebãaãt em̃ iudei agnũ paſchalẽ

accinctis renibꝰ cũ aʒimis panibꝰ.cal⸗

ciatis pedibus.baculos hñtes in mani
bus. cũ lactucis aggreſtibꝰ ⁊ feſtinater
Mer pꝛimũ figurat puritas caſtitatis
vñ Auẽc: xij. Sint lumbi vri ꝛc. PPer ſe
cũdũ vo intelligit᷑ carẽtia coꝛruptõis
peccati maxie moꝛtalis qꝛ Fm. b. greg.
aſima ſumus. ſi a coꝛruptione peccati
ſumus alieni. Per tercium deſignatur
aiſect euotiois. De quo incamticis.
Æpulcera es in calciamentis tuis filia
pꝛicipis Oer quartũſiguratmemoꝛia
pñice paſſiõis. vñiacob priaꝛcha dixit

Olenti digne accederẽ ad

D f

Tractatus

In baculo ꝑtranſiui ioꝛdanẽ iſtũ. Per

quintũ innuit᷑ amaritudo ↄtritiõis pꝛo

pctis vñ ꝑps. Cibabis nos pane lacriaꝝ
der ſextum mõſtratur pꝛomptitudo
bone volũtatis.Ex his igit᷑ iam dictis
ſcʒ puritate caſtitatis/iunmunitate pec
cati moꝛtalis.xpᷣifere deuotionis. me⸗
moꝛia dominice paſſionis.pꝛomptitu⸗

dine bone voluntatis.et amaritudine

contritiois.ſit armatus omis qui ad ſa
cramenti cõmunionẽ digne vult acce⸗
dere. Unde beatꝰ Ambꝛoſius in qua⸗
dam or̃one de hoc pulcre loquitur in
hec verba. Quanta coꝛdis contriciõe
et fonte lacrimarũ/quanta reuerentia

et tremoꝛe/quanta coꝛpoꝛis caſtit ate

⁊ animi puritate illud diuinũ et celeſte
miſteriũ eſt celebꝛandũ. dñe deus. vbi
caro tua in verit ate ſumitur. vbi ſan-
guis tuus in veritate bibitur. vbi ſum
mis yma humanis diuina iunguntur-

AVbitu es ſacerdos ⁊ ſacriſicium mira

biliter et ineff biliter. Quis digne po⸗

terit celebꝛare hoc miſteriũ.niſi tu deꝰ
omnipotẽs offerentẽ feceris dignum.
Mec ille. Et vt cuilibet volenti tracta

re aut ſumere hanc eſcam nobiliſſimã

hoc contingat cum accedere voluerit
beatus Berñ.in tractatuſuo de contẽ
platione dicit.ꝙ in hune modũ poteſt

oꝛare. oiues omniũ bonoꝛũ dapum

ſuperne ſacietatis opulentiſſime largi

toꝛ deus,. da laſſo cibum. collige diſper

ſum libera captiuum reintegraſciſſum
Siſtat ad hoſtiũ et pulſat.obſecro per
viſcera miſericoꝛdie dei:quibus viſita

ſtioꝛiens ex alto. iube pulſanti miſero
aperire. ꝙ liberis greſſibus ingrediat
adte et requieſcat inte.et reficiatur de
te pane celeſti Sanctꝰ vero Thomas

bꝛeuiter ponit tri que cullibet digne
manducanti ſunt neceſſaria. dꝛimum
ððl

Tercius

eſt mundicia coꝛpoꝛalis vt per eã reue
rentia ſacramento exhibeatur. Gecũ⸗
dum eſt conſciẽtia munda vt ſic digne

ſacramento manſio et habitaculum di
ſponatur. Terciũ eſt actualis deuotio
per quã mens apud deũ eleuetur. De
quibus dicetur poſtea magis in ſpẽali:

Capitulũ octauũ.Que ſint ſi
gna et cõiecture ꝑ quas con
iecturari poſſumus nos eſſe
dignos ad hoc ſacramentũ
percipiendũ =

re dignus ſit quõ igitur aliqͥs ſᷣm hmõoi

condictiões digne poterit ad hoc ve⸗
nerabile ſacramentu accedere. boc
reſpondet ſanctus ho. dicens. LZicet

cceret aliquis cum nemo ſit
certus anſine peccato ſit eti
Aoritate qꝛ iuxta dictũ Gap.
Eccle.ix. ſdeſcit homo an odio v lamo

de hoc nõ poſſit haberi certitudo ſcie.
tñ de hoc põt haberi pꝛobabilis conie

cturaet pᷣcipue per quattuoꝛ ſigna.q

ponit Berñ. in libꝛo de ſtimulo amoꝛis
Muoꝛũ pꝛimũ eſt cum quis duote ver
bum dei audit. qꝛ teſte ſaluatoꝛe Joh.

viij. Qui ex deo eſt verbũ dei audit.

„ .

Secundũ cũ quis pꝛomptũ ſe in bene
operando inuenerit:qꝛ pꝛobatio dile/

nitentia conſiſtit. Vnde ſiquis per hu

iuſmodiſfigna facta diligenti diſcuſſiõe

ſue conſcientie.qᷓ;uis non ſufficienti de

uote ad coꝛpꝰ xpᷣi accedat aliquo pctõ
moꝛtgliĩ ipo remanẽte qd eꝰ memoꝛia

CI.

ctionis exhibitio eſt operis. AUt inquit
beatus Bꝛego. in quadam omel. Ter
cium cũ quis pꝛopoſitum habet abſti⸗
nendi a peccatis in futuro. Quartum
cum de pteritis doluit ſeu volet et con
teritur. In his ein ſjm Gꝛego. vera pe⸗

X

Liber

ſubterfugiat ñ peccat ſi acceoit immo
ex vi ſacramenti remiſſionẽ pcti ↄſeG
de beatꝰ Alugꝰ. in quodã ſer. oicit
awrenerain mandueatur / vi

uificat moꝛtuos.am tale peccatumĩ
contritiõe generali eſt dimiſſum licetñ
ita plene ſicut ea que in ſpecie ſunt con
feſgg.
Capitulum nonum. De fru⸗
ctibus et vtilitatibus quas
conſequunt᷑ digne ſumentes

Airdcoꝛpus xpᷣi digne man/
vucat.huc duodecim fructꝰ
q eet vtilitates conſequuntur-.
qui duodecim fructus figurati ſunt ꝑ
lignum vite qð eſt in meoio paradiſi.

HBeneb.ij. Alfferens duodecim fructus·

oca. vlt. et notãtur in his verſibus.
nflammat. memoꝛat. ſuſtentat. robo⸗
rat.auget.Hoſtia ſpem purgat.reficit·
vitaliter vnit. Confirmatq; fivdem mu⸗
nit. fomitemq; remittit. Pemmaſtn
ctus quẽ coſequitur digne manducãs.
eſt carit atis inflamatio De quo quidã

doctoꝛ ſic dicit. ꝛe omnibꝰ alijs gra

cijs coꝛpoꝛis ſummi ſcʒ manducatio di
gna accendit in nobis carit atem Qui
em̃ panem calioũ de clibano iam acce⸗
ptum comederit.cũ pane vtiq; ſumit
et caloꝛem.ſic qui coꝛpus xpᷣi comedit

in clibano crucis.ex ardoꝛe maxime
caritatis decoctum in eodem comedit

et earitatem. Ignitus quippe amoꝛ dei

—

in coꝛpoꝛe ipiꝰ ſuſcipitur quo ſumpto.
et nos inardeſcimus. et ipᷣm ſemꝑ am⸗/

plius eſurimus. Secundus fructus

eſt ꝙ ad memoꝛiã reoucit dominicam

paſſionem. diuinam dilectiõem.et no⸗

ſtram liberatiõem. Vnde Au xxij. boc
faeite in mea cõmemoꝛatioem. Zer ci

fructus eſt contra recidiuatiõem ſuſtẽ?
tatio. He quo in pſal. Panis coꝛ hois
confirmet Quartus fructus eſt ꝙ ro
boꝛat ſumentẽ ad bona operandum et

continuandũ. Cuius figura innuitur
Vſaie.xl.vbi dicit᷑ Qui ſperant in dño

imit abunt foꝛtitudinẽ.aſſumẽt pennas

vt aquile.ambulabũt.et non deficient.

Ande yſido.de hoc ſicinquit Cibus il

le coꝛpus illius nõ impinguat.ſed coꝛ
hominis in bono confirmat. Mic eſtpa
nis vite qui ergo vitam manducat di⸗
gne.moꝛi non poteſt ſcʒ moꝛte ſpiritu
ali et eternali: NQuintus fructus ẽ
ſpei et deuotionis augmentatio.⁊ non
ſolum ſpei /ſed et cartatis vt dictumẽ
in pꝛimo fructu.et etiam fidei vt dicet
in decimo fructu.que ſunul bene innu⸗
untur. Eʒech. xv. vbi anime deuote/ſa
cramentũ eucariſtie percipienti.cũ iſta
rum virtutũ augmento ſic ðꝛ. Similã

mel et oleum come diſti. et decoꝛa facta

es vehementer.⁊ pꝛofeciſti in regnum
et egreſſum eſt nomen tuum in gentes

ꝓpter ſpeciem tuã. Vbi ꝑ ſunila ꝓpter
ſui puritatem intelligere poſſumus ſin

ceritatem fidei. Ider mel pꝛopter ſui
ſuauitatem intelligere poſſumꝰ digne
ſumentis eminentẽ caritatẽ Per oleũ
Apter ſui intrinſecã ſubtilitatem intelli⸗
gere poſſumus ſpem. Mam ſicut oleum

eeſt vᷣtutis penetratiue et ſuꝑnatat ce

teris liquoꝛibus:ſic ſpes diligentis aĩe
omnia creata quaſi deſpiciens.pene⸗
trat et tranſcendit Et non obſtante tẽ
peſtate huiꝰ mũditanq; maris magni

et ſpacioſi iu quo ſunt reptilia/quoꝛũ

non eſt numerus.anchoꝛam ſue conſfi⸗

dentie figit in ſolo ſuo creatoꝛe/et in
virtute perfecte eucariſtie. Unde do.
hoc fructu quĩto dicitur pſalmo.xxiiij

—☛

— — —

——

— —

—

S

Sl
co
da
N dir
n
me
non
me
le
WE
e
il
ct

ſtes

n.

M G
N õ

Xractatus.

& calix meus inebꝛians qᷓ; pᷣelarus eſt·
Gextus fructꝰ eſt peccatoꝝ remiſſio
et hoc intelligitur de venialibus pecca
tis. quia per iſtum cibum fit reſtaura/

tio ⁊ reparatio deperditi vapoꝛis id ẽ

ip̃ius caritatis. Et non intelligitur de
moꝛtalibus qꝛ ſicut alimentũ naturale
ſolum pꝛodeit viuenti ⁊ nõ moꝛtuo ſic
olimentũ ſpuale. Attamen ſi homo ſuf⸗
ficienti facta diſcuſſione. de omnibus
peccatis cõtritus fuerit et ꝓpoſitum ſa
tiſſaciendi habuerit de quocũq; pecca

to moꝛtali ab eo perpetrato / ſi ſibi a
memoꝛiam reduceret᷑ ſi alicuius pecca
ti moꝛtalis reus extiterit deo cognito
ſibi tũ totaliter ignoto · et a memoꝛia
eius remoto ex viſacramenti quod ſu
mit remiſſionẽ illius peccati conſequi⸗
tur. pꝛout innuit beatꝰ Augꝰ.cũ dicit.
MNñ coꝛpus xpᷣimanducatur viuificat
moꝛtuos. De iſto etiã fructu dicit yſid⸗
Accedite igitur ad eum et illuminami⸗
ni quia lux eſt. lccedite ad eum et ſaci

emini. qꝛ panis eſt. lccedite ad eum ⁊

liberamini.qꝛ vbiſpiritus domini⸗ ibi
libertas. Accedite ad eum et abſolue⸗
mini.q; remiſſio peccatoꝝ eſt. ¶ui cõſo
nat Hieroꝰ. in hec verba. Mihil adeo

eſt extinctiuũ et remiſſiuum peccatiſiẽ
hmoi oblatio et ſacrificiũ.et hoc eſt ve
rum ſi digne offeratur Popter quod
Ambꝛoſius in quadam orone ſic oꝛat.
Manis qui de celo deſcendiſti veni in
coꝛ meũ et munda me ab omni inqui⸗

namento carnis et ſpus.Et ad iſtã pur

Per ſguranagni paſchalis aui vie
Hima ſic dicens. Expurgate vetus fer
nem refectio. De qua : Sapie. xvj.
Panem de celo pſtitiſtieis. habentem

Gecundus

oine delectamentüũ. et omnẽ ſapoꝛem
ſuauitatis Et in Pſal.xxij. In loco pa
ſeue ibi me collocauit. Et ideo xpᷣe qui

eſt ſacerdos ⁊ hoſtia ait Uenite ao me

om̃es qui laboꝛatis et onerati eſtis.et

ego vos reficia. Math.xj. In rei enim

veritate dulciſſime põt reficere. quia
eius ſpiritus eſt ſuper mel dulcis/⁊ he

reditas eius ſuꝑ mel ⁊ fauum.Eccle.xx

Vnde beatus bern. de iſta vtilitate ⁊

quarta ſic dicit. In hoc ſacramẽto aĩa

celeſti dulcedine inebꝛiatur. peccatũ
veniale deletur ⁊ homo in gratia robo
ratur. Idem de hoc ſeptimo fructulo⸗
quitur in hec verba Quiſanctam euca
riſtiam digne ſumit/nunqᷓ; maius into
ta ſua vita gaudium refrigeriumq; ex
pertus fuerit qᷓ; in ſumptiõe coꝛpoꝛis
et ſanguinis domini noſtri ieſu chriſti
deguſtauit. Octauus fructus ẽ interi⸗/
oꝛ per gratie collatiõem viuificatio qꝛ
lignũ vite cõmeſtum vitã pꝛeſtabit.nã
per virtutem huius ſacramẽti de attri
to fit contritꝰ. de irꝛiſoꝛe fit penitens.
Vnde Joh. vj. Qui manducat me ip̃e
viuet pꝛopter me. Rationabiliter eſm̃
vita per cibum reout. per quẽ moꝛs in
trauit. ꝙ aũt in ſumendo hoc ſacramẽ
tum gra ↄferatur De boc habetfigura
Exo.xvj.vbi ðꝛ. Heſcendente manna
deſcẽdebat ꝑiter et ros. Monus fruct.ꝰ
is xpi miſtici incoꝛperatio. OHe
quo 1mbꝛo. in or one vbi. S. ſic git. Cu
em dixiſti dñe panis quẽ ego dabo/ca

eſt coꝛpis

ro mea eſt ꝓ mũdi vita.qui manducat
me viuet ꝓpter me et ipe in me manet
et ego in eo. Joh. vj Et illud figuratũ
eſt xo:x vj. vbi dꝛ q cũ ſol incaluiſſet

liquefiébat mana et ꝑ ↄſequẽs per flu⸗
ximm vnitum fuit cumterꝛa⸗ ꝛopter
quod ipſe chriſtꝰ qui eſt cibꝰ clamauit.
2t beatum dluguſtinũ vt ptʒ in liofeſ.

gihus ſum grandium creſee et mandu
cabis me:et ſuboitur. WMec tu me muta
bis in te. ſicut ibum carnis tue. ſed tu
mutaber is in me. Mam per iſtu cibum
efficimur membꝛa incoꝛpoꝛata in xpo.
et ynũ in xpo. Et ideo hec ſpiritualis
manducqtio iure comunio nuncupa⸗

tur vt patet ſupꝛa ca.vj.huiꝰ tractatꝰ
et vt Mamaſcenus dicit. Decimꝰ fru⸗

ctus eſt fivei confirmatio ꝑ intellectus

illimminatioem.

qð deſignatur per illuo

PMs. YParaſti in conſpectumeo men⸗

Im aouerſus eos qui tribulãt me. ſuꝑ
quo dicit yſivo. Guſcipe dñũm ieſum in
tue mentis hoſpicium. cũ aũt aduerſa⸗
rius hoſpicium tuũ viderit occupatũ
celeſtis fulgoꝛe hſerrie hrellige oeum
temptamẽtis ſuis per xpᷣm eſſe circum
cluſum ſeuclauſum. h o ef
cõſequendo beatus ambꝛoſiius in oꝛa
tione vbi ſupꝛa ſic oꝛat. Homine muni
me beatoꝝ angeloꝛũ pia atq; fioeli cu⸗
ſtodia atq; foꝛtiſſima tutela.vt hoſtes

ℳ

dꝛo quo effectu

omniũ bonoꝛum confuſi a me diſcedat

per hoc magnificum et apmirabile ſaẽ

vbilegitur ꝙ qñ filij iſrael comederũt

