poſitum eſt. Namĩ hac orone continẽ⸗
tur oĩa que deſiderant᷑ inter omnia de
ſiderabiiia ilud pꝛecipue deſiderat᷑ qð
plus amatur.eęt hoc eſt deꝰ.ideo pꝛimo
pPetenda eſt gloꝛia dei.cum ðꝛ Gancti
ſicetur nomen tuũ.id eſt vt nomen tuũ
ſanctũ habeat᷑.honoꝛet᷑ ⁊ gloꝛiſicetur

4

ab hoĩbus. A deo aũt tria ſunt deſide⸗

randa q ꝑtinẽt ad te Dꝛimũ eſt vt ve

mas ad vitã eternã.et hoc petis cũ di⸗

cis.ldueniat regnũ tunj. Gcdm eſt vt
facias voluntatẽ dei et vt iuſte viuas.
et hoc petis. cum dicis Fiat voluntas
tua.Cercium eſt vt habeas neceſſaria

ad vitam.et hoc petis cũ dicis. Manẽ
noſty. Et oe his dꝛ Pat. vj. Abꝛimmnn
querite regnũ dei quo ad pꝛimũ.et iu⸗

ſticiã quo ad ſcomet hec oĩa adijci
ent᷑ vobis quo ad terciũ.ec pᷣmiſa
ſunt a nobis deſiderãda.que aut ſunt

fugienda ſeu vitanda ſunt cõtraria bo

no. Bonũ aũt qð petitur deſiderabile
eſt quadꝛuplex vt dictũ eſt. imheſt
dei gloꝛia ⁊ huic nullum malũ eſt ↄtra
riũ laltem ꝑ ſe quia de bono ⁊ malo re
ſultat gloꝛia dei. DOe bono inq̃ntumre

mmerat De malo inqᷓntum punit. VUñ

Job. xxxv. Quid nocebis ei ſi pecca⸗

Gcdm bonũ eſt vita eterna ⁊ hinc cõ

trariatur pctm̃qꝛ ꝑ peccatũ ꝑditur vi

ta eterna.Et ideo ad remouendũ hoc
dicimus. et dimitte nobis debita nra⸗
Tercium eſt iuſticia et iuſta oꝑa ⁊ huic
cõtrariat᷑ temptatio.qꝛ tentatiões car

nis mũdiet dyaboli nos impediunt et

detrahůt a iuſticia et bonis oꝑibus Et
ad hoc remouendũ petimus. et ne nos
inducas in tentatiõem: Quartũ bonũ

eſt coꝛꝑali vite neceſſariũ.et huic ↄtra
riant᷑ tribulatiões anguſtie:neceſſita,
tes et indigentie huius vite et iſta ſunt

Secunona⸗

malũ pene et ao hoc remouendũ peti⸗
mus dicẽtes ſen libera nos a malo.vel
aliter et redit inidem Adetit pꝛimo vt
nomen dei ſanctiſicet id eſt vt ſanctum
habeat᷑ ab hoĩbus. Ande augꝰ. in ſer.

— „*

dni in mõte.Cum dicimꝰ ſanctificetur

nomentuũ.nõ hoc petimus q̃ſi non ſit
ſanctũ nomen eius. cum ſcriptum ſit et
ſanctũ nomen eius:ſed vt ſanctũ ab ho
minibus habeat᷑.qdð ꝑtinet ad gloꝛiam
dei AIdeo maxime et ante omia petere
debemus et deſiderare vt deꝰ honoꝛe
tur et gloꝛiſicet᷑ ab hoĩbus. VUñ ꝓpha⸗
Mon nobis dñne nõ nobis ꝛc. Mio mõ
id eſt nomen ſanctũ tuũ nos ſanctificet

vt gloꝛiſceris ⁊ lauoeris a nobis Oan

ctincet᷑ nomen tuũ in coꝛde ꝑ qmoꝛem
reuerentiã in oꝛe. ꝑ efficientiaã in oꝑe
Beo petitur vita eterna cũ dꝛ:adue⸗
mat regnũ tuũ:De hoc ſcribit
Exv Menntebenepien pris mei.ꝑcipi⸗
re regnũ. Et merito vita beata comꝑa
tur regno.qꝛ ſicut in regno temꝑali ha
betur neceſiarioꝝ bonoꝝ abunoantia.
ſic in regno eterno habet oim bonoꝛũ
umficientia. Et pueniẽter dꝛ aoueniat
egnũ tuũ ideo q; non poſſum ad deũ
venire et ad gliam ipᷣius niſi pꝛius oeꝰ
veniat ad nos ꝑ graciã. Inde ælu

Alle ad deũ venit quẽ deus pᷣuenit ꝛi0

ueniat ergo regnũ tuũ.nonꝙ de nouo

fiat cũ ſempiternũ ſit ſm ꝓppetam. Re
gnũ tuũ regnũ oĩm ſeculoꝝ ſed adueni

regnũ tuũ nobis.ſcʒ vt regnemus.
Unde AMug? ad ꝓbam. Deſideriũ no⸗
ſtrum ad illud regnũ excitamus vt no
bis veniat atq; in eo regnemus.Et qꝛ

bonũ gloꝛie datur ꝑ bonũ gre. ido ſub
ditin tercia peticio Fiat volũtag tua
id eſt vt voluntas noſtri arbitrij ↄfoꝛ⸗

metur ꝑ graeiã tuã tue voluntati. el

—.——

ſiat voluntas tua id eſt da nobis tuam

Fractatus

gram vt et tuã voluntatẽ faciamus.
gram enm dei fit voluntas dei in no⸗
bis et a nobis.ſᷣm Miero. Noluntas di

ſemp fit ſcʒ beneplaciti. ſm illud yſaie-

mus vt libertas noſtri arbitriq ſociet

etconſirmet ꝑ graciam ſue voluntati⸗
Veloꝛamꝰ vt ſuis pᷣceptis obediamꝰ
NQui ergo obedit pᷣceptis dei facit vo⸗
luntatẽ dei qꝛ pᷣc ptio eſt voluntas dei
ſcʒ ſignum. Sequitur Sicut in celo
et in terꝛa io eſt ſicut a beatis fit volun
tas tua.ſic fiat etiam a nobis hominibꝰ
hic in terꝛa. b notandu ꝙ beatiqui
ſunt in celo.ſunt coniuncte immediate
regule diuine.ideo nõ pñt deſicere .nec
deuiare a diuina volũtate Et iðo nos
qui ſumus in via qui non ſumus ita cõ
iuncti petimus vt diuina gr̃a hoc ſupꝑ⸗
pleat/tenendo voluntatẽ noſtrã/in cõ
toꝛmitate ad ſuã voluntatẽ in oꝑibus

nris ſicut ↄfoꝛmant᷑ illi qui ſunt in celis-

HMec petitio fiat voluntas tua multum
efficax ẽ.qꝛ per hãc petitiõeʒ homo ſe
totaliter ſubdit diunne voluntati. Vñ
ſaluatoꝛ unmnde ſu benedicta paſli
one legitur dixiſſe.? Dater ſi nõ poteſt.
hic calx tranſire niſi bibam illu. Fiat
voluntas tua. Math/ xxv. Vnde et ꝓ
pheta oꝛabat dicens. Noce me facere
voluntatẽ tuã. anem noſtꝝ quoti
dianum. id eſt vite neceſſaria/quo ad
victum et amictũ.nobis quotidie tri⸗
buere digneris. Vel ſic.

non ſuꝑfluitas.nõ voluptas cum dicit

Hjimia queq; nobis dat deus.

ſanem nrjm
quotidianũ da nobis. io eſt eucariſtiã.
nr̃am id eſt pꝛo nobis oblatam.quoti⸗
dianu· id eſt qd offertur pꝛo nobis.da
nobis ſpnᷣali participatiõe. Hodie id
eſt in via pᷣſentis vite. HMic ponit᷑ quar-
ta peticio.in qua petit᷑ vite neceſſitas.

2

panem noſtꝝ quotidianũ.nõ aliqð ſuz

tluum ſeo qo eſt nature neceſſariu. vn
Ecci. xxix. Iniciũ vite homis aqua et

panis. Hic ergo quarto loco petinus

bonum temꝑaie ao ſuſtentatioem. Ec.

cleſia ergo no petit diuicias temꝑales
nõ veſtes pᷣciolas.ſed vite neceſſaria.
Vnde apis.Habentes alimẽta et qbꝰ2-

tegamur.his contenti ſimus.j:ad Chi⸗

vlt.Etiam ſalomon.uicias et pauꝑ⸗
tates ne dederis mihi ſeo tantũ victui
meo tribue neceſſaria. ꝛouerbio iij⸗
Nua ꝓpter ꝓpha dicebat. Diuicie ſi af⸗
fluant. nolite coꝛ apponere Gloſa. Coꝛ

axpponit. qui diuicias condit. qꝛ theſau

rus occultus:et ſapientia abſcondita q̃
vtilitas in vrriſc Kecle rl. Dui auteʒ
eſt in ſtatu aliquo. põt licite pecunias

obſeruare.vt ſibi ⁊ luis pꝛouidiat in fu

turo de neceſſarijs.vel ad cultun dei.
Manẽ noſtrũ Rodit noſtꝝ. ſᷣm chꝛiſo⸗
iue oꝛan
tibus.ſiue laboꝛantibꝰ fſõ ſolum nobis
dat ſed etiã alijs ꝑnos dat.vt de eo qð
accipimus a deo pr̃e.partem impoten
tibus et pauꝑibus demus.Danem no
ſtrũ quotidiauũ id eſt quotidie neceſſa
rimn. Joeo dicit quotidianũ.q; qui ſu

Eflue viuunt.nõ panem comedũt quo⸗/
tidianũ ſed multoꝝ dieꝝ. Da. Ideo diẽ
da.qꝛ nec minimũ habere poſſumus ni

ſitu des: Inde pha. Quidat eſcam
omni carni. Da nobis qui ſimnus filij ꝑ

regenaratiõem baptiſini et adoptionẽ
mus ſi in craſtinũ ꝑueniamus. ꝗdboteſt
etiã illa petitio intelligi de pane ſacra⸗

mentali.ꝑ quẽ ſuſtentamur ſpũaliter.

panemſcʒ eucariſtiã vt.s.dictũ eſt

Sequitur Et dimitte nobis debita no

ſtra. MPoſt petitiões boni conferendi⸗

SDR

4

ſupoitgtiöcs mallauſerenol. In ſt

qjuinta peticiõe petitur malum auferri

qʒ contrariat᷑ vite eterne et hoc ẽ pec
catũ qð excludit a vita eterna. Unde
opoſto.j. ad choꝛin. vj. Meq; foꝛnicarij
necq; auari. neq; furi neq; ydolis ſeruiẽ
tes regnũ dei poſſioebũt.t ao hoc ꝑ

tinet illa peticio. dimitte nobis debita

noſtra.id eſt peccata quibus aĩa obli⸗
gatur ad pena. loditur. Sicut et nos
dimittimꝰ debitoꝛibus nr̃is. Mec ẽ re
gula nobis impoſita.ꝙ ſi voluerimus

nobis dimitti peccata nrᷣa:ita debemꝰ

dimittere ꝓximis peccata in nobis cõ
miſſa. vnd Eccĩ. viij. Remitte pꝛoximo

et a deo querat medelam. Iſta tamen
dimiſſio pt intelligi vno modo quo ad
offenſam et qᷓntum ad rancoꝛem. ⁊ hoc
eſt neceſſitatis qꝛ tenemur om̃s hoĩes
diligere ex caritate.llio mõ q̃ntum ad
iniuria et ſatiſſactiõem.et hoc non eſt

neceſſitatis.lcet ſit ſuꝑerogatiõis aut

ꝓfectiõis. Gicut em̃ peccuniã ablatam
non tenet quis dimittere ſed repetere
põt. ſic de iniuria ſibi illata põt quis re

compenſatiõem ꝑ emendã petere.pm

oꝛdinẽ iuſticie. vnde lugꝰ. Qui mode

ſte ait vt pecunia ſibi reſtituat̃ nõ tam
curas pecunia qᷓ; de coꝛrectiõe debito

ris reddere nolentes qui pᷣt reddere ñ
ſolum nõ peccat ſed plurimũpꝛodeſt ei
quẽ coꝛrigit ne damnet᷑ ſed vt fide pa⸗
cigtur. NMuerit᷑ vtrũ peccatoꝛes

aliquio oꝛando nupetrẽt. Vioetur ꝓ

non.qꝛ Joh.x.ðꝛ Gcimus qꝛ peccato
res deus no audit. Sed in cõtrarium
eſt qð hic ꝛ.Cum peccatoꝛes oꝛant ꝓ
dimiſſiõe peccatoꝝ ſequeret᷑ ꝙ fruſtra

oꝛarent ſi non impetrarent. Et beatus
Augꝰ.ſuꝑ Johannẽ. Si deus peccato

Secundus

res nõ audiret. fruſtra publicanus di⸗
xiſſet Peus ꝗpicius eſto mihi peccato
ri. Reſponſio in peccatoꝛe duo ſunt cõ⸗

ſideranda.natura quã deus diligit/et

culpa quã odit Gi ergo peccatoꝛ ali⸗

quid petit inqᷓntum peccat/id eſt ſᷣmn &

ſideriũ peccati.a deo nõ exauditur ex
miſericoꝛdia ſed quandoq; auditur ad
vindictam dum deus pmittit eum am
plius ruere in peccata. eus em̃ que⸗
dam negat ꝓpicius que concedat ira⸗
tus vt auguſtinus dicit. Sed oronem
peccatoꝛum ex bono deſiderio pꝛoce⸗

dentem dñs audit nõ quaſi ex iuſticia⸗
quia peccatoꝛ hoc meretur. ſed ex pu⸗

ra ſua miſericoꝛdia. obſeruatis tamen
quattuoꝛ condictõibus. vt ſi ipᷣe petat
quid ad ſalutem.neceſſaria humiliter.

et ꝑſeueranter. Sed ad illuo Job. x.
Scimus quia peccatoꝛes deus nõ au⸗

dit beatus Miero.ſup iohannem reſpõ
det. Illud verbum eſt ceci nondum vn
cti.et nõdum pꝑfecte illuminati et ideo
non eſt ratum qᷓ;uis poſſet veriſcari.ſi

intelligatur de peccatoꝛe. inq;tumeſt
peccatoꝛ.per quẽ modũ eius etiã oro

eſt execrabilis

Item queritur. Utrum dicẽs oꝛa

tionem dominicam: peccet ſi nõ dimit

tat rancoꝛem quo ao pꝛoximum ſuum.

Reeſponderi poteſt Licet oꝛatõisg
ſue nonſit fructus quo ad ſe qui tenet
rancoꝛem in coꝛde ſuo contra pꝛoxi⸗

mumn / tamen non peccat. cum non ĩſua

ſed tociꝰ eccleſie perſona videtur oꝛa

re. Vnde non dicit dimitte mihi debi⸗

ta mea.ſicut et ego dimitto debitoꝛibꝰ

meis. Bequitur. Et ne nos indu⸗
cas in temptationem id eſt non nos in

duci permittas vt in temptatione ſuc
cumbamus.quia non ſuſſicit an ſaluteʒ
dimiſſio peccatoꝛum pᷣteritoꝛum. vt ſi

M
r⸗
cn.
erpn
Men
pern
ite.,
n5 W
nreh
unW.
uneſt
Rd

bnt
i cena
iſu
m
bio
do m
nſosn

.

homo paciatur in peẽccatum recidiuũ

et relapſum: et ſuccũbat tentationibꝰ

peccatoꝝ futuꝛoꝝ. Vnde ſequit᷑ ſexta
peticio.ſcʒ amocio mali futuri De quo
dicit Et ne nos inoucas in tentationẽ.
id eſt induci ꝑmittas. Non em̃ petimꝰ
vt nõ tentemur. quia tentari in ſe non
eſt malũ ſed magis eſt ad vtutem. quã
do foꝛtiter reſiſtitur. Dꝛopter qð dice
bat ꝓpheta. ꝛoba me domine ⁊ tenta
me. ſed petimꝰ ne in tentationẽ duca⸗
mur. id eſt ne ab ip̃a vincamur Sequi

tur. Sed libera nos a malo.ſcilicet cul

pe quod eſt pctm̃. Etiam a malo pene.
quod eſt ꝑturbatio pene.qð eſt ad pec

catũ inductiuũ.l malo mudi. ne nos

cõburat ꝑ cupiditatem. quia totꝰ mũ

dus in maligno poſitus eſt. j. Joh. vlt.

Amalo carnis.ne nos abſoꝛbeat ꝑ vo

lupt atem.qꝛ nõ habitat in me/id eſt in

carne mea bonũ.ad Ro. viij. Mã mul⸗
ta ſunt mala in mũdo ⁊ in carne noſtra

que pᷣmunt nos/a quibꝰ petimus nos

liberari ne ſub eis ſuccũbamus Sequi
tur. Rmen id eſt fiat. men autem nec
grecum nec latinumeſt. ſed hebꝛaicũ.
Et qñq; accipitur verbliater ꝓ fiat.vt
in fine oꝛationũ dicimus amen: ið eſt fi
at nobis oñe deꝰ.quod ate humiliter
petimus. Qnq; accipitur aduerbiali⸗
ter.vt xpᷣe ait.vtinen amen dico vob/⸗
id eſt firmiter et fideliter Aan oie
Amen / id eſt vere vel fideliter. Vere
quo ad intellectum. Fideliter quo ad
offitium Et ideo dñs ponit in fine amẽ.
quia hec oꝛatio potiſſime ex affectu et

intellectu eſt dicenda.

l omnibus malis pꝛeteritis pᷣ
entibus ⁊ futuris et interce

Seme pꝛo nobis beata et gloꝛioſa ſem

ieſum xpᷣm filium tuũ qui tecum viuit

4 ☛● Ecunda pꝑticula iſtiꝰpartis./

Abera nos queſumꝰ dñe ab

per virgine dei genitrice maria baa

tis apoſtolis tus petro et paulo atq;
andrea cum omibꝰ ſanctis tuis da pꝛo

picius pacem in diebus noſtris ut ope
miſericoꝛdie tue adiutiet a peccato ſi-

mus ſemper liberi et ab omi pertur
tione.ſecuri.per eũdem dñm noſtrum

et regnat in vnitate ſpirituſſancti deꝰ.
per omnia ſecula ſeculoꝛum olmen.

.

in qua ponitur oꝛatio que dꝛ
emboliſmus dñice oꝛatiõis.

in qua ſacerdos meminit pᷣteritoꝝ ma⸗

loꝛum et grauatur per pns.⁊ timet fu

liberet ab iſtis malis Nota. iſta or̃o ðꝛ

emboliſmus.id eſt ſuperexcreſcẽtia. eo
ꝙ nihil in ea petitur. qð in pꝛecedenti
oꝛatione dñica petitum nõ fuit.nec ta
men ſuperfluit. quia eſt repeticio ſepti
me peticiõis.ſcʒ ſed libæra nos a malo.
Vel dicitur ſuꝑexcreſcẽtia.quia ĩ pᷣmi⸗

tiua eccleſia/ multo tempe differentia

nõ fuit. Notandum triplex eſt malum

a quo petimus liberari.ſcx/malũ inna⸗
tum.malum additũ.et malum inflictũ.

MWeimſi ot —,⸗ — „ .
ꝛimũ ↄtrahimus Scom cõmittimꝰ

Tercium ſuſtinemus. PDꝛimum oꝛigi⸗

nale. Secundum actuale. Tercium pe
nale. Ded quid eſt ꝙ ſacerdos petit ꝙꝙ;
deus liberet nos a pꝛeteritis malis/ex
quo peccata tranſierunt nec poſſunt re
uocari.eo ꝙ non eſt potentia ad pꝛete

ritum ſcom philoſophũ.Reſpondetur

qᷓ;uis pꝛeteritum ſcom ſe idem ĩmnne⸗
ro non poteſt reuocari per potentiam
naturalem. tamen poteſt idem ĩ ſpecie
vel conſimile reuerti et ruocari ꝑ po⸗

tentiam ſuꝑnaturalem etiam idem in

S 2

Aber

cerdos.vt deus mala penalia ſuꝑ nos

non inducat. vt ſuꝑ egiptios. ſodomi-
tas. et filios iſrael. derelinquentes den
ſuũ induxit. Mec faciat nobis ſm pctã
ſue deleat iniquitates noſtras Mota
ſco. Hic ponit᷑ inuocatio ſanctoꝛum
et pꝛimo beate virginis marie/ que eſt
beato. iuxta illud Beotã me dicent o?ss

generatiões:Et gloꝛioſa.qꝛ plena gra
Im ẽs. Gloꝛioſa dicta ſunt de te ꝑcẽ.

Dicit᷑ ſemꝑ virgo qꝛ virgo ante partũ
in partu ⁊ poſt partũ Dicit maria q̊
ſiriace ſonat dña Vel maria q̃ſi amarũ

mare qꝛ ab illo tꝑe quo ſimeon ꝓpheta

uit. et tuã ipius niam ꝑtranſibit gladiꝰ
doloꝛis. vſq; ad xpᷣi paſſionem. nunq;
dies pᷣterijt. in qua iſta verba non re⸗
uolueret et ipa amare defleret. cogitan

„

miũ cõcupite crucinxionis et ſpus be⸗
nigniſſimi Et in hac orone non ſolum
inuocamus aplos ſeq etiam omes ſan⸗
iplicem ſtatum diſtingunf
Omes em qui fuerũt in eccia militan/
te. aut fuerũt in ſtatu cõiugali quiꝑ pe
trum deſignant᷑ qꝛ vxoꝛem habuit:fili
amet ſocrũ:aut in ſtatu vidualis conti

ctos qui ꝑ tri

beatũ Chꝛiſo.

do qñ fiet iſtud: Hic inuocant᷑ etia tres
opli ſcʒ petrus paulus et andꝛeas. Ec
iſtitres reinuocant ꝓpter eoꝛũ tres p/
rogatiuas. Petrus reſumit᷑ ꝓpter pꝛĩ
cipatum apoſidlatus. paulus ꝓpter pꝛi
uilegium doctrine pdicatiois. et immẽ
ſi laboꝛis. and:eas ꝗpter pꝛiuilegin ni⸗

annee deſignant᷑. qꝛ bm
.Vxoꝛe moꝛtua creditur
ſanctus andꝛeas in ſtatu viduali ꝑman
ſiſſe. aut in ſtatu virginali. qui ꝑ paulũ
deſignaut. ad quẽ ſtatum etiam angelli
reducunt᷑ qꝛ virginitas ſoꝛoꝛ eſt ange
loꝛum Da ſpicius :c Hic videtur pete

Secundus

re pꝛo duplici pace. videlicet pꝛo pacẽ

pectoꝛis que in hoc conſiſtit. vt ſimus

ab omni peccato ſinceri et liberi.et p
Pace tempoꝛis qua ſumus ab omni per

„

turbatiõe ſecuri. Infirmis em̃ nocet ꝑp

tnr batio quis pfectis ſit meriti augmẽ
tatio et coſtantie coꝛroboꝛatio. Juxta

illud apli: Virtus in infirmitate pficit-
Item nota hec or̃o ſub ſilentio dꝛ et il
lud ſignificat ſabbatum in quo coꝛpus

dniin ſepulcro quieuit. vnde Aucate⸗

ſtante mulieres que parauerũt vngen
ta ſabbato ſiluerut m mandatũ ſeo q

Hm carnem quieuit in ſepulero ſᷣm aĩaʒ

delcendit ad inferos. vt foꝛtioꝛ ſupue,
niens foꝛtem ſpoliaret armatũ. Lunc
engo momoꝛdit infernũ. vt educeret

vinctos de lacu in quo non eſt aqua.li

ber ans eos a malis.pteritis pſentibus
et futuris. Dans eis perpetuã pacem.
in qua ſemꝑ ſunt a peccatis lberi ⁊ ab
omni ptur batõe ſecuri Et hoc ↄmemo
rans eccia, oꝛat vt etiam ab hijs malis
liberet et ad illam pacẽ ꝑueniat. Et qꝛ
ſentimus nos deo quẽ petimus minus

ctos deo acceptos. vt eoꝝ interceſſiõi⸗
bus nobis donet᷑ qð nos impetrare ne
qnimus. Nota. quando choꝛus re
ſpondet. ſed libera nos a malo.tũe ſub⸗
dyaconus repꝛeſentat dyaeono inuo⸗

lutampatenamet oyaconus eam reue
doti.oſculando ipᷣius manũ dexteram
ſocerdos poſtea cum ea ſignum crucis
ſibi ĩ pectoꝛe vel alias in facie facit. et
eam etiam poſtmodum oſculatur etpꝰ
hoc iterum deponit coꝛpoꝛale. quia
oſt luctum paſſionis ad gaudium re⸗
ſunrꝛectionis peruentur. Jde
nunc in geſtibus ſacerdotis hyſtoꝛ
dominice reſurꝛectionis recolitur.

lat. et reuelat am ea

.

=
.

irco

ateſcb⸗
titẽ ſen
tens iun
ſpulure:
gromtta*
Pmecpat
dect
Prrqn
betur
ſtocr
pectore
oſcularur
ſeſam de
ftdoꝛ
poꝛgle /
nit lapide
eñncglieci
iherin
miumm
ſaouhot.
medietaten /
Werdect per
Poſſpügt
ſumgoirin
Nterss Coerd
ſumdimctt.
gyitecnmvin

* S. 2 — — ☛ õ

=

8

Le
cor

8
Ken.
iach

meno
tee

ſmn,
ReN.
le

jnnr
ſc

s
t
ap
m
ro
ſwu
.

Tractatus.

Wij ergo. ſcʒ ſubdiaconus diaconꝰ. et
.ſacerdos.tam numero qᷓ; miſterio rep/
Lntant illas tres mulieres ſanctas de
quibꝰ dicit math.euãgeliſta. Veſpere
autẽ ſabbati que luceſcit in ᷣma ſabba

ti ꝛc. Repᷣſentans patenã.id eſt coꝛ pa
tens latitupine carit atis ĩ obſequium
ſepulture: Juxta qð legitur.ꝙ emerũt
aromata vt venientes vngerẽt ieſum
Mance patenõ.id eſt coꝛ amplum latitu

Dine caritatis.ſacerdos id eſt xpᷣc acce
ptat quia xpᷣe ardenti deſiderio quere
batur Juxta illud Scio em̃ ꝙ ieſum qᷓ
ritis cruciſixũ. idcireocrux ſignatur ĩ
pectoꝛe vel ĩ facie Gtatimq; ſacerdos
oſculatur patenã. oſtendens ꝙ; vpᷣc cõ⸗
ſeſtim deſiderium mulierũ adimpleuit

Et ꝙ; g oꝛe calicis remouet diaconꝰcoꝛ

poꝛale/ deſignat T2 Gelna dñi reuok

uit lapidem ab hoſtio monumẽti. Os

efjm calicis hoſtium ſignificat monumẽ⸗

ti Hec innoẽ. Subditur. ꝑ eũdem do

minumnr mꝛc Gacerdos hoc dicens

frangit hoſtiam ꝑ mepium et alteram

medietatem ſubdiuidit.quo facto alta
voce dicit per omnia ſecula ſeculoꝛum
Adoſt ſubiũgit Pax dñi ſit ſemp vobi
ſeum. ꝙ aũt indiuiſibilia ſunt opera tri
nitatis.ſacerdos ſubtiliter inuit cũ ho
ſtiam diuidit. DPicit nanq; ad patrem.
Ader eũdẽ oñm noſtrũ ?c. vſq; ad hoc
qui tecum vinit Et vnam fractionẽ ho
ſtie facit. ac ſi diceret. Diuidere vide⸗
oꝛ indiuiſibilem. et ſi chꝛiſtus moꝛtuus

eſt ex humanit ate / vinit tamen ex vir⸗

tute diuinitatis: in qua ſemper exiſtẽs
nunq; receſſit a patre Cum vero dicit
in vnitate ſpirituſſancti. ſecũdam fra2⸗
ctionem facit. quaſi diceret licet filiius
dei ↄceptus ex vtero virginis legitur
tamen patrem et ſpiritumſanctumnũß
q;ᷓ deſeruit. ſeo ſemper tota ſanctatri⸗

gitur pmo ĩ duas medietates. Rõnale

nitas indiuiſa ꝑmanſit. per oĩa ſecula
ſeculoꝝ. Cauſa quare hoſtia frangit. ge
legit̃ de xpᷣo. ꝙ xpᷣc fregit et dedit di
ſcipulis ſuis. Innocẽtius dicit. Gacer⸗
dos frangit hoſtiã: vt in fractiõe paĩs
dſim cognoſcaꝰ. ſicut iſti duo diſcipuli
cognouerũt.quibus dñs in die reſur⸗

rectiõis axparuit in emaus. Quare frã

dicit. ꝙ hoc fit ꝓpter duplicẽ pᷣdeſtina⸗
toꝛum ſtatũ. ſez eterne gloꝛie. et tꝑalis
pᷣſentis miſerie. Et quia duplex eſt miſe

ria pᷣdeſtinatoꝝ. videlicet illoꝝ qͥ ſuntĩ

hoc mundo caduco moꝛbo viuunt. vil
loꝛum qui ſunt in purgatoꝛio.ido vna

mediet as ſubdiuiditur in duas partes

quaꝝ vna ſanctificatur pꝛo pꝛedeſtiua
tis qui ſunt ĩ purgatoꝛio.et alia ꝓ hijs
qui adhuc in carne viuunt in hoc mun

do. Et ſic iſte tres ꝑtes / deſignat tres

artes coꝛpoꝛis chꝛiſti miſtici. videlicz

eccleſiam triũphantem / eccleſiam mili
tant em. et eccleſiam purgatoꝛium ſu⸗
ſtinentẽ vl poꝛtãtem. Et ſesm aliquos
illa pars que immergitur/ veſignat be
atos qui inebꝛiantur dulcedine vber
tate domus dei. Gecũdum alios vero
ſignificat eos fideles!⸗ qui immer ſi ſunt
tribulationibus et paſſionibus pꝛeſen
tis vite. Ande verſus.Conſtat ĩ altari

carnem de pane creari: MDars intincta
vino / pꝛo viuis ſanctifcatur. Altera
ꝛ2o ſanctis pars tercia pꝛo redimẽdis
lij verſus Coꝛpoꝛis in partes chꝛiſti

diuiſio fit tres. Lincta datur viuis ſed
pars ſecunda ſupernis Eſt donanda
reis.pars tercia viuiñcandis. TPars ẽ
pro ſanctis. pars eſt pꝛo iuſtificandis.

Iſta refert grates. ſupplicat illa deo

Senſus eſt talis. Una pars ſignificat

gratiarumactiones pꝛo ſanctis. altera
oꝛationem que eſt pꝛo viuis.tercia pꝛo

W
gS= *

piciationem que eſt p defunctis. Ser⸗

miſſa coꝛpus chꝛiſti quod iam reſur:ex
itt ſignificat. pars ↄiũcta figurat coꝛpꝰ

AIschpuc ombulons ſuper terꝛam. tercia ĩ
Altori manens vſq; ad finem/ coꝛpus

rFßpi iocens in ſepulcro.quia ad finem ſe

culi coꝛꝑa ſanctoꝛum in ſepulcris erũt

ſcʒchꝛiſtum caput ſignifcat. ſecũda es
ſigmfcot illos / quoꝛum coꝛpoꝛa requi

C

xpᷣo: et ſunt ille due que extracalicẽ re.
ſeruantur. quia xpᷣc iameſt impaſſibilis

et aunne ſonctoꝛum ſunt inloco /vbi nec
eſt luctus.neq; timoꝛ. neq; doloꝛ. Ter⸗

9

cia pars que in calicem ponitur/ ſigni
ſicat eos qui adhuc in paſſione exiſtũt.

umtranſeant. vbi nõ moꝛientur ampli
us.et nullaten? pacientur. Alij dicunt.
wYhoc fit ꝗꝓpter tres perſonas diuinas
im vng eſſentia. Bicut tres ſunt partes
inin diuiſion hoſtie/ et tamen vnus chꝛi
ſtus ARlijs dicũt. ꝙ hoc ſignificat tres
ſtatus xpᷣi. quibꝰ fuit moꝛtalis moꝛtuꝰ
et immoꝛtalis. Itẽ pꝛopter tres aper
tlunas in coꝛpoꝛe domini. ſecʒ manuum.
pedum. et lateris. Item pꝛopter tres
chꝛiſti ſubſtatias.ſcilicʒ diuinitatis ani
mne et coꝛpoꝛis Bubitatur.quare

ſacerdos dicendo alta voce. per omia

ſecula ſecloꝝ/ paꝝ eleuat caicẽ ð altari
AAld hoc dicẽqu. pa
ſcẽqerat ad ĩferos p reſurꝛectiõz eleua
t2 ea moꝛtuis. LTuc ſubiũgit alta voce
hec vba Pax dñi ſit ſp vobiſeñ vbiiu
re ꝑ ptem ĩmergẽdã figuratiſunt fide⸗
les ſub tribulatioibꝰ pntis vite agoni
ʒtes.qꝛ ſacerdos ad tales ſic loqͥr pax

dDiilit ſempꝑ vobiſcũ. hic pax pectoꝛis ĩ
pᷣciꝑ graʒ et pox qetis ſeu eternitatis

cu lanctoꝛu ruct rum veni
Innocentius ſic dicit. na pars.ipm

cunt in tumulis. et aime regnãt cum Innocẽtius dicit. ꝙ virtus trinit atis
aqimam crucifixi reduxit ad carnem ne
derelinqret aiam eiꝰ in inferno nec car
nem eiꝰdaret videre coꝛruptionẽ Vel
ideo q; tres mulieres qrebat crucifix⸗
umag hoſtium monumenti. vel ſignifi
lione cat triduũ per qdð xpc fuit in ſepulcro⸗
vt ab hac vita migrantes.ad caput ſu A

; xpᷣe qͥ ꝑ paſſionẽ de⸗

mũdũ dona nobis paceʒ ſdoꝛroſ
Stiqᷓ; ↄſuetudĩeʒ romãe eccie tribꝰ mo

P defune er· in futmo per gloꝛiam Dubitatur
giuius papa aliter dicit. Pars in calicẽ

quare alta voce pꝛonunciat.pax domi
niꝛc Innoc. Reſurectiõis gaudium nõ

ſolũ ꝑ ſigna inſinuatur. ſed eti per ver
ba intimatur ⁊ eſt expᷣm endũ. Bacer

domini ꝛc. inſinuat vna die ſabbato
it ieſus ⁊ ſtetit in medio diſci⸗

dos ergo cñ alta voce pꝛonnciat. pax

puloꝛũ ſuoꝛum et dixit eis pax vobis.

2 Dubitatur. quare facit
ter ſignum crucis cũ hoſtia ſuꝑ calicẽ.

Vel quia pax quietis in gloꝛia d

*

.

tota trinitate virtute paſſionis xpᷣi in
uce. igitur choꝛus reſpondet. et cum
ſpũtuo· quaſi dicat. Tu nobis pacem

obtos. ⁊ eadẽ pax cũ ſpũ tuo maneat.qᷓ
ten toto ſpũ oiuinis miſterus aſſiſtas.
et ſpũᷣali gaudio p enus fias. qꝛ xpᷣc cũ

— 6
4

ſalutaſſʒ aplos dedit eis ptãtẽ remittẽ

dipeta dicẽs Quop remileritis pctãꝛẽ
Adcirco choꝛꝰclamat poſtulat ab eo

remiſſiõʒ pctõꝝ dices algnꝰ deiq tollis

—

pcto mũudiꝛc Abi ſciẽdiqꝙ agn dꝛ ab

nonon grece qgͤ eſt pi latie vel abag
noſcẽdo.q; agnꝰĩtoto grege ſolo bala

—

tu matrẽ agnoſcit. Rpc at t ara crucis

pf em cognouit matræ. or̃em ꝑ obe

dientiã:matrẽ ꝑ cura biq; piꝰobtulit

ſe ꝓ nob. Et iõ in altaris imolatiõe ter
dꝛ agny dei.q d. agn di qͥ agnouiſti pa
trẽ miſerere nob.agnꝰ deiqͥ agnoniſti

matrẽ miſerere nobis. pieq redemiſti

dis vmfoꝛmiter dꝛ miere nob ꝓpt tria

generupee⸗
mnrt ſco⸗
ſogtarior
cctionis ina
etvariſs
eccie ingv⸗
mart voma
ſacilus exan
poꝛdipteſ
inſttit vt.⸗
acndec
ſwoctond:
cio. donge
ſoelibus
betoptani
peninqu⸗
llaeſtesre
goꝛuanime
cter reqnen
mnihodo. T
Ponſezpoſt
Vollludmie
eſt equies
emamöcfit
rectoemn mar

damſturalis
poꝛvquoaliqu.
aliterferant in
eseſt verafen
ue deum pſene
pris coꝛoibug in
teret gfectiſſimer
tercig vcceetnon
nöſenprma
Paumüperimus eig

ſenſnnpmire,

berxriöen et ver

90 tefcinm berart
Utiocetcollatioee

Poloepees o

Arbitmn⸗

neigrer dani
gandinmnn
getüöper
Nonſdir vnr
moe ſibbero
spar vobis.
qarefzet
aſopcrlci⸗
Wtustrrütans
tadcamemne

infernoneccar

nnptione el
irehatauafr⸗
henti veſſcn
futinſenſcro⸗
na dehnre
decrisdin⸗
Sreondetonn
Tunohiuan
ipüonmeri
zmidensMtb.
igſech
rateronite
emerdstan
poſulgr he
Wr deictols
cicna de
piilrie vel hag
rogrege ſolobaln
pciriaaces
tni Mfenpobe
Pich rolit
y derq agouln
ds. Pie gtenenit
ace; Poniin⸗
orniae eccemt n

genera peccatoꝝ que petimꝰ nobis re

—

mitti ſez cogitatiois. locutiõis · et oꝑRis
Cogitatiõis in coꝛde · locutiõis in oꝛꝛ.·

actionis in ope ſdoſtmodũ aũt multis

et varijs aduerſit atibus et erꝛoꝛibus

eccĩe ingruentibus / ad dñm cepit cla⸗
mare dona nobis pacem Et vt clamoꝛ
facilius exaudiret in ipa immolatiõis

hoꝛa dixit eſſe clamãduũ.Gergi papa
inſtituit. vt añ ↄmunicantes · agnus di

a choꝛo decantaret᷑ Mota in miſſis de

functoꝝ ðꝛ bis dona eis requiem et ter

4

cio. dona eis requiẽ ſempiternã q; pꝛ o
fidelibus defunctis triplex requies de

bet optari Pꝛimo vt ab eis anferatur

pena in qua eſt laboꝛ et non requies et
illa eſt eis requies pene. Gcðdo vt eis
gloꝛia anime ↄferatur qua habita vera
citer requieſcũt in bono deſideratoſcʒ
in ipo ðo.Tercio vt donet᷑ gloꝛia coꝛ
poꝛi.ſeʒ poſt diem nouiſſunũ.ne vlteri⸗
us illud miſerijs exponatur. Nꝛimañ

eſt requies ſempiternaiqꝛ ſublata pena
ſenſus aobuc deſiverat gloꝛiã. Ocda

etiam nõ eſt tota requies.qꝛ ante reſur
rectiõem moꝛtuoꝝ ſiue coꝛpoꝝ. fm bea
tum vᷣlugu. ſempꝑ ineſt animalibus qui
dam naturalis appetitus reſumẽdi coꝛ
poꝛa.quo aliqualiter retaroant᷑. ne to⸗

taliter ferant᷑ in deũ. Ged tercia requi
es eſt vera requies ſempiterna. q; aĩe
que deum pſencialiter vident reſum⸗
ptis coꝛꝑibus in ipo vlterius eternali

teret ꝑfectiſſime requieſcũt IJoeoq; in

tercia vice et nõ in alijs congrue ðꝛre

quiẽ ſempiternã. Ael ſm alios quo 2d

pꝛimũ petimus eis liberatiõem a pena
lenſitiua puniẽte. quo ad ſeom a ↄſcia
liberatiõem. et verme moꝛdente. quo
ad tercium liber atiõem ab afſectiua di
latiõe et collatione gratie ſempiterne.
Poſt hoc pacis oſculum ſacerdos mi⸗

niſtris poꝛrigit. vnde hoc pꝛoueniat

Johãnes beleth. Inno ⁊ Mõnale ſic in
nuunt. In pꝛimitiua eccĩa ſingulis die
bus qui miſſe intererant ↄmunicare ſo
lebãt et poſt creſcẽte multitudine ſide⸗
limn inſtitutũ fuit vt tĩ diebus dñicis
ↄmunicarẽt. et poſtqᷓ; hoc obſeruari ñ
potuit. oꝛdinatũ fuit q; tin ter ↄmuni⸗

carẽt hoĩes videlicet in natali.paſche⸗
et penthecoſtes. Inuẽto hoc remedio
vt videlicet ꝓeoα ſingulis dieb? po
pulꝰ cõmunicabat᷑ · ſingulis dieb? olcu

lumpacis daret᷑ et panis benedictus.

Et q; in quadꝛageſima ſingulis diebꝰ

panis benedictus ſimi nõ potuit ſaluo

ieiunio. inſtitutũ fuit vt diceretur col⸗

lecta ſuꝑ populũ in fine.cum dyacon⸗

dicit humiliate capita veſtra deo. Sʒz
quid deſignat illud oſculum. Innocen

——Yðõ

cius dicit Poſtq; dñs om̃es ſalutauit

apoſtolos . iterũ dixit MPax vobis oſtẽ
dens nobis vt nõ ſolũ debemus habe

re pacem in oꝛe.ſed etiã in pectoꝛe.ne
ſimus ex illis qui loquuĩ pacem cimn

pꝛoximo ſuo mala aut in coꝛdibus eoꝝ
Et ideo cum hoc dixiſſet inflauit et ait
Accipite ſpũmſanctũ. Ald hoc deſignã

dumſacerdos dat miniſtro oſculũ pa⸗

cis. Et qꝛ caritas dei diffuſa eſt in coꝛdi

bus noſtris ꝑ ſpumſanctũ qui datꝰ eſt
nobis. ido pacis oſculum ꝑ vniuerſos
ſideles diffunditur ab eccia. Rlij dicũt

pacis oſculum anteqᷓ ↄmunicamꝰ poꝛ
rigimus ·et in hoc ſignificamus.q; oĩis
amaritudo coꝛdis quã habemus ad ꝓ
ximũ a nobis debemus ſeꝑare.quia ſi
ab inuicem diſcoꝛdamus in coꝛꝑe xp̃i

non manemꝰ. Teneamus ergo pacem

ↄcoꝛdie et tꝑis cũ ꝓximis pacẽ pecto⸗

ris in nobiſmetip̃is ſcʒ om̃es hoĩes ſin

—

ceriter diligẽdo vt pacẽ eternitatis cõ
ſeqmur ĩ celo adiuuate oſamo ie.xpo

r i

dommi ſui graciã et angeloꝝ cõcoꝛdiã
per moꝛtem eius pꝛomeruiſie gratulat

Item ſtgnum pacis ſibiinuicem dant⸗
vt oſtenoant ſe eſſe cõiunctos coꝛpoꝛi
rpᷣuꝑ quẽ facta eſt pax in celo et in ter⸗
ra. Jsem vt caritatis vinculo ↄnectan
tur. quia ergo odientes ſe inuicem oſcu
lant᷑ iude pꝛoditoꝛis oſculũ imitantur-
Rujrſus pꝛiuſ qᷓ; municamus oſculum
damus.vt inter nos cõcordiam eẽ oſtẽ
ↄamus.et cũ illa coꝛpus dñi ſumamus.
ſine qua munera nõ acceptanta deo.
Item hoc fit pꝛopter pᷣceptum apoſto
li dicentis. Galutate vos inuicem oſeu
lo ſancto.deus aũt pacis et dilectiõis
maneat ſemꝑ cũ omnibꝰ vobis Et ſciẽ
dum ꝙ in miſſa pꝛo defunctis in aliqui⸗
bus eccleſijs non datur pax. qꝛ ſideles
gnime iam nõ ſunt nec amplius erunt
in turbatiõe huius mũdi ſed quieſcunt
in domino. Unde eis nõ eſt neceſſariũ
pacis oſculum.qdð eſt pacis et concoꝛ⸗
die ſignũ Et ergo in rõnali ðꝛ ꝓĩ miſſa
pꝛo defunctis nõ dicitur illa oro. Pñe
ieſu xpᷣe qui dixiſti aplis tuis pacẽ meã
do vobis ꝛc. ſoſt hoc mittit partem
hoſtie in calicem dicẽs illam oꝛationẽ
ſequentem.

Ec ſacro ſancta cominixtio
coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis dñi no
ſtri ieſu rpᷣi ſit mihſet om̃ibꝰ
vitam eternã pꝛomerendã et capeſcen
dam pꝛeparatio ſalutaris amen

ponitur cõmixtionis oro: et
eerponit᷑ ſic Hec ſacroſancta
Eõmixtio · id eſt ſacrata et ſanctiſicata

mentis et coꝛpoꝛis ſcᷣm ſcʒ pꝛeꝑat

cEecceſt quarta particulaĩ qna

GBecuous

vnio coꝛpis et ſanguinis dñi noſtriie⸗
ſu xpi..id eſt ſpecierũ panis et vini. ſub

quibus ↄtinetur coꝛpus ⁊ ſanguis xpi
ſit mihi ſupple ſacerdoti et omnibus ſin
mentibus ſupple ſpũaliter. ſalus mẽtis
id eſt aĩe et coꝛꝑis.⁊ ad vitam eternam
pꝛomerendã et capeſcendã ·id eſt poſſi
dendã. pꝛeꝑatio id eſt diſpoſitio. ſalu⸗
taris.id eſt ſalutifera.amen. Nota ↄmi
xtio illa ſigniſicat vnionẽ carnis ⁊ aĩe
in xpᷣi reſurꝛectiõe que de nouo ĩ reſur
rectiõe ſunt vnita. Mam vt pᷣdictũ eſt
panis ad coꝛpus ⁊ vinũ ad aiam refer
ri debet Illud aũt ſane debet intelligi
q ſacerdos dicit cũ eucariſtiã mittit ĩ
calicem hec ſaeroſancta ↄmixtioꝛc.qð
vtiq; referendũ eſt ad ſpecies panis ⁊
vini ſub quibꝰ coꝛpus bi continetur.
Eorusemnvfinaneir ine ſanguine/
nec ſanguis ſine coꝛpoꝛe.et ideo nõ fit
cõmixtio coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis qꝛ idem
ſibiipi non comiſcetur. ſeo bene ſit com
mixtio ſpecieꝝ. Mixtio em̃ eſt miſcibili

um vnio. vt dicit. .ide generatioe.Mo

ta ꝙ in iſta litera innuuntur duo / que
abcar ſacerdos ſibi et omnibus ſumen
tibus hoc ſacramentũ videlicet ſalutẽ

ad capiendũ vitam eterna in quibus
innuuntur duo effectus huius ſatra⸗

menti.quos conſequitur digne confici

ens. et etiam ſumens hoc ſacramentũ

Omine ieſu xpi fili dei viui
qui ex voluntate patris co⸗
operante ſpiritu ſancto per

moꝛtem pꝛopꝛiã mundum viuificaſti.
libera me queſo per hoc ſacro ſanctum
coapo et ſanguinem tuñ a cũctis iniqta

n.

Zractatus

tuis ſꝑ obedire mandatis et a te nũqᷓ;
inperpetuũ ſeparari ꝑmittas. ui cůᷣ
eodem deo patre in vnitate eiuſoẽ ſpi
rituſſancti viuis et regnas deus ꝑ oĩa
ſecula ſeculoꝝ. Aoꝛpus et ſanguis dñi
noſtri ieſu xpi fiat nobis ſalus mentis
et coꝛpoꝛis et remiſſio oĩim peccatoꝛũ

canonis ipᷣiꝰ ꝓpter hoc di⸗
uerſi diuerſimode eã legũt ⁊

oꝛant. Ged vt iam lecta eſt ſciat ꝙ in

hac oronetria petunt᷑ſcʒ a peccatis li

beratio p̃ᷣceptoꝝ dei obediti. et adeo
nunq; in perpetuũ ſepatio. Rem nota

pꝛimo ðꝛ ex voluntate patris · quoniã
indiuiſa ſunt oꝑa trinitatis. Cota em̃

indiuidua trinitas chꝛiſtũ tradidit as
moꝛtẽ et ad redimendũ munduũ· et vt

totanatura humana ꝑ xpᷣm redimeret
a moꝛte pater filiũ dedit. filius ſeipᷣm

obtulit. ſpũs ſanctus accepit · Hinc er
go dicit apo. Ahꝛiſtus ꝑ ſpũmſanctum
ſeipᷣm obtulit deo patri hoſtiã immacu

latã.ſinguli tũ dederũt.acceperunt .et
obtulerunt. ſed ad diſtinctiõem pater

8: dediſſe ꝓpter auctoꝛitatẽ. filius ob⸗
tuliſſe peer humanitatẽ ſpũſſanctus
gaccepiſle ꝓpter benign
none ſacerdos ſe a plicat ad ſuſceptio

Apter benignit atẽ. Finito ca
nem ſacroſancte hoſtie. Quidam enim
ſacerdotes de manu quidam de pate⸗
na coꝛpus xpᷣi ſimunt.qui de manu ſu⸗
munt dico ꝙ; tucius agut qm̃ digiti in
calice poſtea lauant᷑ qui aũt de patena

ſumüt niſi lauent in calice patenam ne⸗

gligentiã cõmittunt. licet expoſitoꝛes
dicant ꝙ hij qui coꝛpus xpᷣi in patena

ſumunt figurat q; coꝛpus xp̃i in latitu⸗
dine caritatis ſit accipiendu que deſi⸗

Ratio iſta non eſt dẽ eſſentia

Tercius

deuotiõe ⁊ coꝛde cõtrito ⁊ conſcĩa nõ

ficta poſt hoc coꝛpus rpie ſanguis ſu

menda ſunt in qua quidem ſinnptiõeñ
expedit fieri magnam moꝛam ſed ſacer

dos bꝛeuiter et reuerenter ſe expediat

ↄmunicando ꝗꝓpter coꝛdis diſtractiõeʒ

et mẽtis euagatiõem. ne irꝛuẽtes cogi
taciones ꝑdant deuotionẽ. Iſta cuius

ſigura pᷣceptum fuit in lege.qꝙ agnus
paſchalis qui figurabat xpᷣm comede⸗

retur feſtinanter Mota ſacerdos in q̃/
buſomn eccleſijs omes ꝑtes hoſtie ſu⸗
mit. ſed in aliquibꝰ vnã ptem in duas
diuidit. quas miniſtris ſcʒ dyacono et
ſuboyacono poꝛrigit. et ſic cũ miĩſtris
municat et p hoc inſinuat . ; xpᷣc poſt
reſurꝛectionẽ cum diſcipulis maduca⸗
it. Me aſit vn ꝑtẽ accipit et reliquas

„

miſtris impendit inſinuat vt lucas euã
geliſta ↄmemoꝛat. qꝛ ieſis accipiẽs paꝰ⸗
nem fregit. et ſumens reliquũ poꝛrige⸗
bat illis quoꝝ coꝛ ardens erat in via⸗

Nota. ſummus pontifex nonſic ſumit

eucariſtiã ſicut ſacerdos ↄmunis vel al
ter ep̃s.nec etiã ſummus pontifex ſtati

particulam hoſtie ſubmittit in calicem

ſed eam poſtterciũ ſignaculũ crucis ſu
per patenam reponit. et poſt oſculum

pacis ad ſedem aſcendẽs/ibiq; ↄſiſtẽs

maioꝛem ꝑtem hoſtie ſuſcipit. de pate⸗
na.quã dyaconus ſibi appoꝛtauerit de
altari.quã dentibꝰ ſuis diuidẽs.vnam

particulã eius ſumit. et aliã in calicem

mittit. et de calice cũ calamo haurit.de
inde alias duas particulas diſtribuit

miniſtris. dyacono cum oſculo:ſubdya

cono ſine oſculo. et ivem ſcilicet ſub⸗
ↄyaconꝰ reſiduum ſanguinis in quem
ſummus pontifex partem miſit ſumit.
DZ . ⸗R r i ij

gnatur per patenã. Mota poſtilã oꝛa Nota H
tionem One ieſu xpe ꝛc celeriter onice ð
paſſionis memoꝛia habenda cum omi

