erdand
un
mroeos
whon:

EFcce ego ſcindam regnũ meum de ma
nu ſalomonis.⁊ dabo tibi decemtribꝰ

verũtamen vna tribus remanebit ei⸗
ꝓpter dauid ſeruum meũ.vt remaneat
ſucerna dauid ſeruimeicunctis diebꝰ
coꝛam me in hieruſalem vñ Ps. Pꝛo
pter dauid ſeruum tuũ nõ auertas fa⸗

ciem xpᷣi tui Ecce quomõ dñs pepercit
ſalomoni ꝓpter merita dauid pr̃is ſui.
Ande legitur. ꝙ ꝓpter peccatum da⸗

uid quod cõmiſit cum berſabee vxoꝛe

vꝛie. q; ꝓcurabat ĩterfici opinio fuitẽ
coꝛdibus populi iſrael.; ꝓpterea filiꝰ

ſuus ipᷣm ꝑſequebatur.⁊ oñns hoc fien
miſit.et poſt moꝛtem dauid/iſta opi⸗
nio remãſit in coꝛdibꝰpopuli.q dauid

eſſet damnatꝰ.Caãdem cũ ſalomon edi

ficaſſet temꝑlũ.et illud vellet ↄſecrare
et cũ arca afferebatur/et circuitus cir
ca templũ fiebat ſicut aliquotiẽs fieri
ſolebat/ipᷣa hoſtia templiper ſe clauſa
fuerũt.ita ꝙ nemo introitum habere
poterat.et tamẽ nemo fuit qui hoſtia ſe
raſſet.ipᷣi ſacerdotes foꝛis ante hoſtiũ

exiſtentes.diuinitꝰ inſpirati inceper̃t

canere illum pſalmum Memento dñe
dauid ꝛc. Et dum decantarẽt iſtũ ver⸗

ſum ꝓpter dauid ſeruũ tuum ſtatim ho

ſtia fuerũt aperta.et pꝛimo tunc erꝛoꝛ

fuerat amotus a coꝛdibꝰ populi.q da

uid nõ eſſet damnatus Sic iteꝝ patet

quomõ dñs honoꝛauit ſalomon ꝓpter

dauid patrem ſuum Et quomõ merita

pentum multũ ſuffragatur filijs.⁊ iðo

hic veneramur memoꝛiam ſanctoꝝ vt
eoꝛum merita nobis ſuffragentur. Se
cundo eccleſia memoꝛat᷑ ſanctoꝝ noui
teſtamenti in ↄſecratiõe huiꝰ ſacriſitij
non vt ſancti aliquid opentur ad cõſe⸗

crationem huius ſacrifitij.ſed vt eoꝛũ
meritis iuuemur ⁊ ſanctificemur/qua
tenus digne ⁊ ſalubꝛiter hui ſacrifitij

quã ↄſecratur iꝰ ẽ anteqᷓ; adregnũ ad

Tercius

oblationem ꝑficiemus. vt amplioꝛem
effectũ gratie/eoꝝ meritis ꝑ eam cõſe
quamur. Gicut em meritũ paſſionis
rFpᷣi non plenarie eſt appꝛeciatũ in ſe.ſj
aſpꝛemiatur in oibus ſaluandis ꝑ col⸗
lationem gratie hic. et gloꝛie in futuro
ſic et beata virgo maria. apoſtoli.mar
tires. ⁊ cõfeſſoꝛes.ſupabundanter me
ruerunt. vt de eoꝝ reoundantia meri
toꝛum.etiã nobis ſubueniatur.quibus
Pꝛia merita non ſuffitiũt.Et ex iſtis re
dundantijs duabus ſcʒ meritoꝝ xpᷣi.et
ſanctoꝝ oꝛitur theʒaurꝰ.de quo eccle
ſia ꝑpapam⁊ epos indulgẽtias diſtri
buit. Tercio fit hoc ꝓpter figuras ve⸗
teris teſtamenti. ſicut em̃ ſacerdos le⸗
galis nomĩa duodecim tribuũ tulit in
ſancta ſanctoꝛum.ſic ſacerdos noſter.
nomĩa ſanctoꝝ qui nos pᷣceſſerunt tan
qᷓ; patres noſtri ſacriſicaturus memoꝛ
ratur Quarto cõmunicantes venera
mur memoꝛiã apoſtoloꝝ.martirum.et
pcipue gloꝛioſe vᷣginis marie:vt eoꝛũ
ſuffragio.deſide ꝑducamur ad ſpem:
de ſpe ꝑducamur ad viã.de via tranſẽ

amus ad patria. ⁊ de ſtadio ꝑcurꝛamꝰ

ad pꝛauiũ Pec inno. Itẽ dubitat᷑.q̃re
ðꝛ memoꝛiã venerates.⁊ nõ ſolennita

tẽ. Rñdet᷑ · ꝙ hoc fit. qꝛ memoꝛia in plꝰ
eſt q; ſolẽnitas.q; eccleſia ð aliqᷣpꝰ tan
ctis facit memoꝛiã.de q̃bus nõ facit ſo

lẽnitatẽ ⁊qᷓlibet die ſanctoꝝ habemus
memoꝛiã.quoꝝ tamẽ ſin gulariter ⁊ di
uiſim nõ ꝑagimꝰſolẽnit atẽ Ytẽ dubi⸗
tatur.q̃re an ↄſecẽtionẽ ſit ↄmemoꝛatio
ſctõꝝ.⁊ poſt ↄſecrationẽ iteꝝn ibi. Qobᷣ
quoq; pctõꝛibꝰ ꝛc̃. Innoc:ſoluit dicẽs
Aeꝝ qdem in ea ↄmẽoꝛatione qᷓ fit añ
2ſecrationẽ coꝛꝑis xpᷣiſctõꝝ ſachagi
imploꝛatur.quia nimirum coꝛpoꝛi xpᷣi
miſtico qð eſt vniuerſalis eccleſia.ante

m üi

ALiber

neniat / neceſſarium eſt in via ſuffragi⸗
um ſanctoꝛum. vt meritis eoꝛumet di⸗/
uine pꝛotectionis muniamur auxilio.

tum idẽ poſtq;ᷓ ado regnum aouenerit
et ad patriam ſanctoꝛum/tunc nõ indi

get auxilio. ſed vt partem et ſocietatẽ

cuin ſonctis apoſtolis habeat· Otergo
poſtea dicitur. Nobis quoq; peccatoꝛi

nare digneris cum ſanctis tuis ꝛc. vt
infra patebit. Ged in ſecunda comme
moꝛatiõe/memoꝛia ſanctoꝛũ complet
cum pᷣmitiuis ſanctis qui de eſſe vide/
bantur oe pꝛima cõmemoꝛatione. Et
commemoꝛatio ſanctoꝛũ repetiturEx
quo colligitur.q; ſecreta que ſcdᷣm ali⸗
quos canon et actio nuncupatur. non
ab vno ſed particulatim apluribus pꝓ
penditur fuiſſe cõpoſita. ſicut et in pꝛi
cipio canonis fuit oſtenſim. Et ſpecia⸗
liter hec verba canonis. Cõmunican⸗
tes ꝛc Cipꝛianus papa/velſedm alios
Ciriacus papa addidit.Et ſubiſgitur
In pꝛimis gloꝛioſe 1 Meecr pꝛincipa
fit memoꝛia vir⸗/
ginis gloꝛioſe. cum ipſa ſit pꝛecipua in
teruentrix pꝛo nobis.et diſpenſatrix
gratigrum dei que ſingulariter amica
humani generis / ſalutis noſtre auctoo
rem huie mundo effudit. pſonaliterq;
in tẽplo obtulit.⁊ ꝑ merita eiꝰ ⁊ inter·
ceſſiõnes nr̃a oblatio ðo acceptabilis
reddit᷑ ⁊ mediante ipᷣa hoc ſacfitiũ lau
dis coſecutiſumus et habemus. Et no
taꝙ hic ſex laudis innuũtur pꝛeconia
Pꝛimo innuitur impceſſibilis digni⸗
tas cum dicitur:in pꝛimis.quia pꝛe om
nibus eſt honoꝛificata et digniſicata.
iveo pꝛe omnibꝰſanctis.eius guxilium
et intereſſe eſt imploꝛandũ. Gecundo
tangitur eius felicitas inexceſſibilis /

licer in hoc ſacramẽto

Becidus

cum dicitur Gloꝛioſe. quia ſuper omn?z

hierarchiam angeloꝛum eſc exaltata.
Vnde in pſalmo.lxxx vj. Gloꝛioſa di⸗
cta ſunt de te ꝛc.Cercio tangitur eius
vir ginitas inamiſſibilis et perpetua.
cum dicitur. ſemper virginis. AVnð in

monaſterio ſancti victoꝛis / eſt quedã

imago av cuius pedes talis verſus ha
betur. Gum quod eram. nec eram qð

verſus eſt. Gum quod eram / quia vir
go ſicut ante. nec eram quod ſimm / ſecei
licet mater/nune dicoꝛ vtrumq; quia
mater et virgo. Et in hoc patet erꝛoꝛ
plures peperiſſeflios Mumtotangi⸗
regalis cum dicitur marie Yharia nan
q;ſirice/ vomina interpaetatur Etiam

canitur Quiꝰ vita gloꝛioſa vitã dedit
ſeculo Quinto tangitun eiꝰ mirabilis
fecũditas cum dicitun. genitricis. In
hac em ſola virginitas et fecunditas

ſunt cõnexa et colligata Gexto tangit

ipſius fetus immenſitas. cum dicitur.

dei. quia nõ ſolum hominenn / ſed etiam
deum genuit. vñ Hieronim in ſer. de

mariam chꝛiſtotocam/ſed etiã theoto
cam dicumus eſſe.et nõ ſolum matrem
cheiſti ſe eti marrem bei eſſe vicim⸗
Subiungit Gʒ broꝝ aploꝝꝛc. Hic

fit mẽoꝛia aploꝛum. qꝛ ipi tradiderunt

tin.i.ad Mon. xI. et huiꝰ ſacrifitij teſtes
memoꝛat vbig pdicauert:et effuſione
ſui ſanguis. taq; teſtimonio pbauerũt
Et noĩant᷑ h.xij apli ætotioẽ martires

n
in
1
go

G

mn
di⸗
eus
tun.
mn
Pedi
isha
ma
Sbus
wahr
ſum ſä
terene
Oirerir
cheiki
tange⸗
gunn
Dnden
miot
mirMis
is n
moias,
wtmgit
nRo.
etum
mthron
X
toen⸗
bie
erunc
ccri⸗
tuteſts
cſorti
tefftre
gbumnit
mumres
rticlo⸗

Tractatus.

fivei ſua coꝛpoꝛa tradiderunt. Ge⸗
quitur. ac martirum. Aliquis poſſet
obijcere.ꝙ nõ bene diceretur apoſto
loꝛum ac martirũ.quia hic nomnatur
iohanes apoſtolus et euangeliſta/ qui
tamen nõ fuit martir.iuxta dictum io⸗
hanis vlt. Bic eũ volo manere donec
veniam. Reſpõdetur ſcom beatũ gre⸗
goꝛiũ.ꝙ duo ſunt genera martirum.
Vnum mentis et voluntatis.alterum
mentis et actõis ſunul Et ſubdit beatꝰ
gregoꝛiꝰ Martires eſſe poſſumꝰ / etiã
ſi nullo ferꝛo ꝑcutientium trucidamur.
Ooꝛiquippe a ꝑſequente eſt martiriũ
in aperto opere Ferre vero ↄtumeli⸗
as ⁊ odiẽtem diligere.martirium eſt in

occulta cogitatiõe Filij ʒebedei id eſt

iacobus et iohanes.qᷓ;uis nõ vterq; ꝑ
martiriũ occubuit. tamenvterq;calicẽ
domini biberunt Johanes euaãgeliſta
nequaquã ꝑ martirium vitam ſuam fi
niuit/et tamẽ martir extitit. quia paſſi
onem quam nõ ſuſtinuit in coꝛpoꝛe ſer
uauit in mente Et nos ergo eius exem
plo / ſine ferro martires eſſe poſſumus
ſi paciẽtiam veraciter in anuna cuſto⸗
dumus Et ibidem dicit Bi em̃ adiuuã⸗
te dño/ virtutem pacientie ſeruare cõ
tendimus.et in pace eccleſie viuimus⸗/
palmam martirij tenemus Gequitur
Aetri.quem fecit dominꝰclauigerum
celi et caput eccleſie.qui in pmitina ec⸗
cleſia modũ ↄſecrationis et celebꝛatio
nis adauxit.vltra verba ↄſecrationis
dominicã oꝛationem adiungẽs/ ſcom
quem modum in ꝑtibus oꝛientalibꝰdi⸗
citur celebꝛaſſe vbi poſt paſſionem do
mnini quattuoꝛ annis cathedꝛã tenuit
ſacerdotalem vt dicit rationale Beqͥ⸗
tur. Pauli qui ĩ tercium celum raptꝰ
de virtute huius ſacramenti fuit infoꝛ

Tercius

matus.ẽt multa nobis ſcdᷣm ꝙ accepit

q domino tradidit de hoc ſacramẽto/⸗/
modum ↄſecrandi et ſuſcipiendi.vt
dicitur.jad Qoꝝ xj. Mõuemientibꝰ vo⸗
bis in vnum ꝛc. et iterum Ego accepia
domio quodet tradidi vobis Anoꝛee
qui de veritate huius ſacramenti mul⸗
tum cum egea diſputauit. vt habetur
in eius legenda Jacobi intellige maio
ris ſcilicet fratris iohanis euangeliſte
qui maioꝛ dicitur.quia vocatione pᷣoꝛ
q; alter. Oꝛius em fuerat vocatus ad

apoſtolatum qᷓ; alter. Etiam pꝛius ad

regnum celoꝛum peruenit. quia ipſe pᷣ

us ꝓpter teſtimoniũ ſidei/et huiꝰ ſacra

menti/ inter apoſtolos fuit abberode
martiriʒatus. vt dicitur Actuum. xij.
Oiſ herodes rex manꝰ.vt affligeret
quoſoam de eccleſia.occidit autem ia⸗

cobum fratrem iohanis gladio ꝛc Jo⸗

hanis qui in cena et hoꝛa inſtitutionis
huius ſacramenti/ ſuper pectus domi
ni recumbens altituoinẽ miſterij huiꝰ
verbi incarnati⁊ venerabilis ſacramẽ
ti/p ceteris excellentiſſume hauſit. NMãa
quis euãgeliſtarum/tanta cõmemoꝛat
de pane iüllo celeſti ſicut iohãnes patet
examinanti ꝙ nullus. vt manifeſte ap
paret. Johannis. vij. per totum ca⸗
pitulũ Thome. q in lococlauoꝝ domi⸗
ni noſtri ieſu chꝛiſti/digitos ſuos intu⸗
lit. et manꝰ ſuas in latus chꝛiſti ad fidẽ
cõfoꝛtandam coꝛpoꝛis chꝛiſti impaſſi⸗
bilis et gloꝛificati qð aſſiunpſerat ꝑ re
ſurꝛectionem de qua dubitauerant Jnꝝ
cobi mmoꝛis qui frater domini agnõi⸗
natur.eo quod ſimilis domino fuiſſe ꝑ⸗

one eius excellẽtiſſime ſanctitatis Pic

hibetur.et iuſtus cognominatus e⸗

inter ceteros apoſtolos/ pꝛimum poſt
aſcenſiõem dñi pontificale dignitatem

m ciij.

oꝛdinatione ſpirituſſancti et apoſtolo
rum accepit. et in eiſbem hieroſolimis
exiſtens epiſcopꝰ.pᷣmum hoc ſacramẽ
tum diſpenſauit. Genealogia iſtius et
qalioꝛum quoꝛũdam cõtinetur in his me
tris. IAnna ſolet dici tres cõcepiſſe ma
rias. Quas genuere viri/ Joachim.
cleophas. ſalomee. las duxere viri⸗
ioſeph. alpheus. zebedeus Marit pᷣma
chꝛiſtum.iacobum.ſecũda minoꝛem Et
ioſeph iuſtum/parit cum ſimone iudã.
Tercia maioꝛem iacobum/ volucrẽq;
iohanem. Bartholomei:qui ſolus no⸗
bilis et philoſophus /inter apoſtolos
philoſophiam veram / dei ſapientiam
agnouit. pꝛo cuius teſtimonio viuꝰ fue⸗
rat excoꝛiatus.Dhilippi per cuius he⸗
ſitationem quam habuit de patre eter
noet inquiſitionẽ quam fecit dicens.
domine oſtende nobis patremꝛc̃.infoꝛ
mati ſumus et docti de oꝛe veritatis.
ineffabili vnitate / patris et filij: qui fi⸗
lius ſub hoc ſacramento cõtinetur Mã
et dominus ei reſpondit Adhilippe qui
videt me. videt ⁊ patrem meum NMon
credis.quia ego in patre.et pater ĩ me
eſt Johanis.xvj. Qui tãdem ſumpta
veritate ex alto.totaliter cõfſirmatus.
vſq; in fnem ꝑſeuerans / pꝛo cõfeſſiõe
et conſtanti pꝛedicatione fidei/rat iõe
cuius os lampadis interpꝛetat᷑/paſſio
ne crucis interijt:Mathei. qui de the⸗
lonio vocatus dominmmn ſequebatur.
⁊ſic de publicano factus eſt apoſtolus
qui cum hoc ſacramentum in altariim
molaret et tractaret occiſus fuit. Di⸗
monis media coꝛrepta/ad differẽtiam
huius nominis ſimonis media pꝛodu⸗
cta/quod eſt ꝓpꝛium nomen cuiuſoã ru
ſtici Et dicitur ſimon.a ſin quod ẽ con
et machian pugna.quia ſeipᷣmet ſenſua
litatem refrenado. cum vitijs pugna⸗

,

Secũdus

—, —,.

bat. Et hebꝛaice ſimon.latinẽ audiens
vel obediens interpꝛetatur.Et ad dif⸗/

ferentiam ſunonis petri / dictus eſt ſi⸗
mon chananeus / de vico gallilee ſcili⸗
cet chana vbi dominꝰ aquam in vinuũ

cõmut auit.Et in vno euangelio voca⸗

tur ʒelotes Chana quixpe/ ʒelotes in⸗
terpꝛetatur. inde ʒelotes id eſt emula⸗
toꝛ et idemẽ ʒelotes ⁊ chananeus Vl

interpꝛetatur ponens triſticiam.qꝛ ha

buit obedientiam pᷣceptoꝛum per exe⸗
cutionem.triſciciam afflictoꝛũ ꝑ paſſi⸗

onem/ zelum animarũ per cõſtantem

dilectionis feruoꝛem. Hic ſanctoꝝ cõ
munionem in articulis ſidei aſſeruit ·
in quo et hoc ſacramẽtum.cuius peꝛce
tio cõmunio dicitur. a patre demon⸗
trauit. Taddei/ qui et iudas iacobi et
non ſcarioth dicitur. qui ſinceriſſime
hoc ſacramentũ ct fideliſſime credidit
et in nomine ieſu chꝛiſti remiſſionem
peccatoꝛum conſequi meruit.ſcom ꝙ;
iſtum articulum inſimbolo coniunxit.
Mic etiã taddeus qð interpᷣtat᷑ appꝛe
hendens qꝛ xpᷣm pᷣncipem ꝑ fidẽ appꝛe
hẽdit.foꝛtiter teuuit nec dimiſit:Micit
⁊iudas iacobi ſupple frater ⁊ ↄſobꝛinꝰ

xp̃ᷣi Dicit etiã iudas qð interpᷣtat᷑ cõſt

dens vel gloꝛioſus. vel ꝑ ethimologiã
q̃ſ iubilũ dans Ipᷣe em habuit ↄfeſſio
nẽ fidi gloꝛiã regni⁊ iubilũ eterni gau
dij Itẽ in eccleſiaſtica hiſcoꝛia interpᷣ⸗
tatur coꝛ vel ꝑuũ coꝛ ſeu cultoꝛ coꝛdis
Seqͥr Lini Hic noĩant᷑ duodcim mar
tires Et merito ſit mẽoꝛia martiꝝ.qꝛ ip

ſi ſemetipᷣos obtulerũt hoſtias viuen

tes ⁊ acceptabiles dei. ꝓ ↄfeſſiõe noĩs
xpᷣiſanguinẽ ſuũ fuderũt.quoꝝ mẽoꝛia
hic agit Pꝛio lini qͥ pᷣmꝰ papa fuit pꝰ
beatũ petrũ Sʒ ſi inſtat̃ qo ſcribit de
ſctõ clemẽte. ꝙ iſte fueꝛat pᷣmꝰpapa pꝰ
btm̃ petꝝ Ibiẽ ſciendũ ꝙ ſctus petrꝰ

— — — — — — --—— —

,.—

Hin

mon
Miet
gine
gedot
iſoyn
ſcne
unt.
Ge
We
Dei

mwog
utyfeſ⸗
mngn
imß⸗
cordis
ummar
mnceip
s VWen
Genos
r mor
ir
crbede
ppib,
operr,

Traetatus.

oꝛdinauit ſanctũ clementem papam:

hoꝛtuo ſancto petro.ſanctus clemẽs

noluit ſuccedere ſctõ petro in papatu
ne in ↄſuetudinem duceretur.ꝙ vnus
papa ſubſtitueret alium.⁊ ſic heredita

rie ſanctuarium dei poſſiderent.⁊ iðdo
Pmiſit linum/et illum in papam oꝛdi⸗

nauit quo moꝛtuo pꝛemiſit cletum.
et iſto moꝛtuo ipſe ſᷣm inſtitutionem
honcti petri/electus et compulſus/ pa⸗

Patum ſuſcepit et ſic ſecundũ inſtituti⸗
onem et oꝛdinationem et voluntatem

expꝛeſſam/fuit pꝛimus a beato petro.

ſed ſeom reiueritatem fuit quartꝰ a bea
to petro.Sixti qui fuit papa et martir

vite ſanctiſſime. qui miſſam cum canti⸗

co angelico ſcilicet ſanctus decoꝛauit.
Coꝛnelij qui fuit papa ⁊ martir.ſucceſ
ſoꝛ ſancti fabiani. Cipꝛiani qui fuit epi⸗
ſcopus cartaginẽſis.in cuius coꝛde au
rea figura crucis axparuit.ratione iſtiꝰ
qꝙ in maxima reueretia paſſionei chꝛi
ſtitenuit. Chꝛiſogoni martiris. Johã⸗
nis et pauli martirum. qui fuerunt pꝛe
poſiti ↄſtantie / filie conſtantini imꝑa

toꝛis.duo potentes.de quibus canit ec
cleſia Iſti ſunt due oliue/⁊ duo cande
lebꝛa.quos fides ⁊ paſſio fecit eſſe ger
manos Laurentij diſpenſatoꝛis huius

ſacramenti/et archidiaconi.quem ſixtꝰ

papa non degenerem in offitio ammi⸗

niſtrationis huiꝰſacramenti / ſed foꝛti
ter pugnãtemet triumphantem oſten
dit. ſine quo non cõſueuerat hoc diui⸗
num offerre ſacrifitium. Coſme et da⸗
miani.qui fuerunt fratres vterini/ain
arte medicine pꝛeclariſſimi.qui medi⸗
cinam coꝛpoꝛalẽ pꝛopter deu exhibẽ⸗
tes/ a vero medico chꝛiſto ad teſtimo

nium fidei ſunt vocati. as medendos

languores anmme. Bed diceres tamen

Terxcius

claruerunt miraculis et tempoꝛe apo⸗
ſtoloꝛũ vt ſpecialiter fuit beatꝰ ſtepha

mnus pꝛothomartir. et barnabas coapo

ſtolus pauli.quare iſti etiã ñ nominant
et ponuntim: Reſpondetur. ꝙ canon
iſte ex inſpiratione diuina eſt compoſi
tus.ideoiſti qui ex diuina reuelatione
ſunt hic inſerti.ſunt nomiandi et non
alij. Vnde legitur. ꝙ aliqui ſancti pa⸗
tres voluerunt hic aliquos inſerere.et
aliquos remouere. in craſtino nomĩa
illoꝛum quos remouebant inuenerunt
aureis literis in ſcripta:et hoc deletis
illis quos inſcribebant. Quapꝛopter/⸗/
nullus tante audatie debet eſſe. ꝙ ali⸗
quem ſanctum in canone addere vl de
onere pꝛeſumat Sed dubium re
inquitur.quare nõ fit memoratio cõ
feſſoꝛum et pꝛecipue doctoꝛum.qui he⸗
reſes contra ſacramentum inſurgẽtes
radicitꝰ eradicauerũt.et cum hoc eoꝝ

memoꝛia ab eccleſia magnifice venera

tur Innocentius reſpondet.qꝙ canon
pꝛius fuit editus qᷓ; eccleſia celebꝛaret

memoꝛiam ↄfeſſoꝛum.nam fere omẽs

ſancti qui nomiantur in canone/ pᷣceſ⸗
ſerũt ſilueſtrum papam pꝛeter iohãnẽ
et paulum.marcellinum et petrum.qui
ꝓximo ſucceſſerũt Etiam poſt temꝑa
beati ſilueſtri incepit venerari memo⸗
ria cõfeſſoꝝ:et ſignũ huiꝰeſt. ꝙ ſingule
ſedes epiſcopales / in ciuitatibꝰ iuxta

diſpoſitionẽ ſancti petri inſtitute/ non

in ↄfeſſoꝝ memoꝛiã.ſed ad honoꝛẽ apo

ſtoloꝛũ et martiꝝ. ⁊ pꝛecipue virginis

marie fuer̃t antiqͥtꝰdedicate ælliter ðꝛ
ꝙ hoc ſacramẽtũ eſt inſtitutũ ĩ memo⸗

riã aͤlſians xpi: et gilloꝝ qͥ etiã ꝓxpᷣo
Palnn

ſunt ⁊ ſanguinẽ ſuũ effuderũt/fit
memoꝛia. Ged confeſſoꝛes nõ ſunt in
publico paſſi.igitur non ſit eorum me⸗

moꝛia Guilhelm in rationali ſic dicit

m un

*—

Liber

ris.igitur in ipiꝰ ſacramenti miſterio⸗

debet ſolũ fieri memoꝛia de illis in qᷣbꝰ
ſpecialius apparuit ſignũ veri amoꝛis
xpi. In apoſtolis apparuit ꝑ tempoꝛa⸗
lium ſpontanea abiectionẽ.dicente pe
tro Ecce nos reliquimus omia⁊ ſecuti

ſumus te Math. xix. In martiribꝰ per

coꝛpoꝛũ toꝛmẽtis expoſitionẽ Gap.iij

Et ſi coꝛam hoibꝰ toꝛmẽta paſſi ſunt ꝛc

Et ſciendum ꝙ; gregoꝛiꝰ tercius addi-

dit hec verba / que in aliquibꝰ eccleſijs
dicuntur ſcʒ.Necnon⁊ illoꝝ.quoꝛum
hodie ſolennit as in ↄſpectu tue gloꝛie

celebꝛatur.domine deus noſter in toto
oꝛbe terꝛaꝝ: Circa quam lr̃am eſt nnorta
dum.q; karolus magnꝰ qui habuit re-
gnum.italie.alamanie.et frantie.ex di⸗

uina reuelatiõe infoꝛmatꝰfuit.ꝙ oĩ die
eẽt feſtiuitas fere q̃nq; miliũ ſctõꝝ.Et
guilhelmus in rationali libꝛo ſeptimo

de feſtiuitatibus dicit ꝙ conſtantinus

imꝑatoꝛ.ptes tranſmarinas petẽs/in⸗
uenit euſebium ceſariẽſem epᷣm virum
ſanctum cui dixit. Pete ame vnde ec⸗
cleſia tua ditet᷑ IAlle dixit Eccleſia mea
ſatis abundat in diuitijs.ſedego rogo
vt mittas per ꝑtes mundi/⁊ noĩa ſan
ctoꝛũ ⁊ temꝑa paſſionũ/et ſub quibus
qualiter.⁊ in quibus locis paſſi ſunt

reſcribas quod et factumeſt.Et refert
euſebius. ꝙ in quolibet die anni pluiq;
quĩq; miliu ſanctoꝝ feſta ↄcurrunt.ex⸗

cepto die kalendarũ ianuarij quo gẽ,

tiles intendebãt epulis ⁊ ſolẽnitatibꝰ

anõ ad martiriʒandũ ſanctos Et idem

dicit Hieronimꝰin epiſtola que ſuo ka
lendariopꝛeponit᷑ Et qui hoꝝ ſancto
rum feſtiuit as ſingulis diebus celebꝛa

ri ab eccleſia non poteſt.idcirco illa ꝑ⸗

ticula ad cõmemoꝛationẽ hoꝝ eſt inter

poſita.oncluditur tandẽ hec oꝛatio

g
.
.
** 7

Secũdus

per eundem xpᷣ̃m vomiuũ noſtrum q;
ſicut per dũm noſtrumieſum vpᷣm om⸗

nia facta ſunt. et ſicut omnia in eſſe per

ipᷣmſunt reparata.ſic et oĩa per ipium
A terminãda Et nõ reſpodetur hic
Amen quia vt dicit rationale TPie cre

ditur · et indubitater pᷣſumitur.q iam

aſſint angeli ipi ſacerdoti miſtrãtes et
o miniſtratoꝛio amen reſpondẽtes.
Hoc tamen non ſeruatur vbi;.

tutis nr̃e. ſed ⁊ cuncte familie
tuue qᷓſumus dñe. vt placatꝰ
ccipias dieſq; noſtros in tua pace di⸗
ſponas.atq; ab eterna damnatõe nos
eripe et in electoꝛũ tuoꝝ iubeas grege
numerariper chꝛiſtum dominũ noſtꝝ.

Gta eſt ſecunda pars pꝛĩcipalis cono
nis.in qua poſtulatur dei patris benig

na placatio:⁊ huiꝰ ſacramenti cõſecra
tio.⁊ſcom hoc iſta ꝑs habet duas par
tes Pꝛimo poſtulatur di patris beni⸗

gna placatio.vt ſic placatus acceptet

noſtra ſacrifitia.et det nobis pacem.⁊

vt liberet nos de maſſa. et de ↄgrega⸗
tiõe damnatoꝝ. ⁊ ãnumeret nos inter
electos ſuos. Necũdo petitur magnũ

et arduũ.ſcʒ ꝙ; ex eſca materialiſiat no
bis coꝛpꝰ ⁊ ſanguiſ domini nr̃i ieſu xpᷣi

ſic Igitur o vomine idẽ o pater elemẽ⸗
tiſſime nos queſumus vt accipias id ẽ

gratanter acceptes placatus id eſt mi⸗
tigatus.ſupple pᷣcibus ſanctoꝝ tuoꝛum
hanc oblationẽ / id eſt hoc ſacrifitiũ ob

latum.ſeruitutis nr̃e: ſupple qð tibiin

vera adoꝛatõne ſoli deo offerimus.ſed
et cuncte familie tue.ſupple militantis

ſub vexillo ſancte crucis:q; pꝛo et.nos
queſinmus. vt diſponas id eſtoꝛpines:

Anc igitur oblationem ſerui

—JJ——”ñ

=S E
—,

—
N—

mie

cedi⸗
enos
Nege

c
8deng,

zyr
Mi
N
mm.1

gi
birn
curpi
von
cni⸗
z ẽ
eſtmi⸗
nomm
rio
zrbin
nnsſeh
lits
getnos
vins.

Frac atus

noſtros dies.et temꝑa vite noſtre.in
tua pace.id eſt in tranqlitate pacis et
ſecurit ate. atq; pꝛo et/ſupple nos que⸗

ſumus nos eripe id eſt miſericoꝛditerli

bera ab eterna damnatiõe. id eſt a pe
na infernali damnatoꝝ. et tu iubeas⸗
ſupple nos numerari id eſt aſſociari in
grege id cõſoꝛtio ⁊ ↄgregatiõe electo
rum tuoꝝ. ſupple a te eternaliter pꝛede

ſtinatoꝛum ꝑ xpᷣm oñm noſtrum. Iſta

Ĩaiam lecta qdamodo eſt ↄcluſio om/
niũ iam dictoꝝ ſpecialiter huiꝰ qd per
oblationẽ huiꝰſacrificij impetrare intẽ

dimus. Et eſt ſententiaiſta. qa ſan⸗
cti tui domine.quoꝝ ↄmemoꝛatio iam
pacta eſt nobis ritum⁊ foꝛmã huiꝰ ſaz
menti tradiderunt. et reliquerũt.ipm
q; offerendo.et ſumendo gram ↄſecu⸗

ti ſunt. Jocircoillis ſic ꝓ nobis inter⸗

cedentibꝰ/rogamꝰↄſidenter.quatenꝰ
tu deus pater /per chꝛiſtũ dũm noſtrũů⸗
idem ſacrifitium qð tibiſoli deo vera
adoꝛatione impendimꝰ placatus meri
tis ⁊ interceſſionibus ſanctoꝛum tuoꝝ
appꝛobando accipias.et gratuite acce⸗
ptes:vt hoc ſacriſfitiũ tranquillit atem
pacis. liberationẽ ab eterna damnati
one.et ↄſoꝛtium omniũ electoꝝ tuoꝛũ.

nobis obtineat ⁊ hec eſt ſententia lite⸗

— =Rʒ—r

ralis. Motandum pᷣmo ſacerdos hanc
oꝛationẽ dicendo.ſcom ↄſuetudinem
quarundã eccleſiaꝝ/deuote et ꝓfunde
ſe inclinat: vt per hũiliationem coꝛꝑis

ꝓuocetur ĩ eo deuotio⁊ humilitas mẽ
tis. Vel ideo qꝛ ſaceroos iam in ſequẽ
tibus magnũ et arouũ petit.⁊ eſt peti⸗
turus.igitur rationabiliter ſe huiliat.
ꝑ deuot am inclinatõnem: vt a veo ſibi

benefitium exauditiõis impẽdatur.qꝛ

deꝰ humilibꝰdat grẽam Jacobi. iij. Et
deſignat inclinationẽ quam fecit vñs
facta cena ante pedes diſcipuloꝝ· Ge

Terelus

cũso nota ſacer os legalis / in veteri
teſt amẽto.qñ intrauit in ſancta ſancto

rum cũ thuribuloignitis carbonibus
pleno.et cum noĩbus patrũ videlicet⸗
duodecim patriarchaꝝ.ſculptis ĩ vuo

decim lapioibus pᷣcioſis / huic veſtiin
ſertis thymeama appoſuit ⁊ fumũ fecit
qui adeo augebatur. vt vmbꝛaretur⸗
et penitus tegeretur / ne pateret alicui
cum cremaret incenſum. Sic et ſacer⸗
dos noui teſtamenti / cui offitiũ pꝛedi⸗
cationis eſt ↄmiſſum /ſi vult ſacrifitium
deo acceptabile offerꝛe ex thymeama⸗
te/id eſt ex omĩbus odoꝛiferis vtutum
generibus tanqᷓ; thymeama redolẽti⸗

bus in thuribulo ſui coꝛdis/ feruoꝛe de

uotiõis et ardoꝛe caritatis.carbonibꝰ
ignitis.fumũ bone fame et laudabilis
ↄuerſatiois ð ſe debet emittere. Quia
ſeom gregoꝛiũ Cuiꝰ vita deſpicitur.re

ſtat vt eiꝰ pꝛedicatio ↄtemnatur. Nã
ſcm eũ in paſto. Cauſa ruine populi

ſunt ſacerdotes mali. Quo fumo bone
fame. et honeſte ↄuerſatiõis emiſſo / lõ
ge lateq; per oſſitium pꝛedicationis⸗
ar doꝛe ſue ignite caritatis / carbones
non incenſos.poterit tot aliter ignire.
hoc eſt in hoĩbꝰerꝛantibꝰ carit atẽ xpᷣi
incendere ⁊ inflamare.et carbones ex
tinctos vel extinctioni apxpꝛopinquã⸗

tes viuificare id eſt hominẽs in carita

te tepidos/ad feruoꝛem deuotionis ⁊
carit atis excitare. Et iſte fumus debet
eũ totaliter obtegere.ſic ꝙ operaſua
faciat recta intentione.non ypocriſan
do vt videatur ab homibus. Ged qᷣd
dicam de ſacerdotibus qui nõ bonam
famam/aut lauoabilem ↄuerſationem
exhibent. ĩmo ex luxuria / auaritia. ⁊ ſe
uitia. totaliter ſunt ĩfames certeñ alis

niſi ꝙ ſi non penituerint. in retri butio

ne in ſtoꝛum ptem nõ habebunt Sed

Inio de his qui poſito ꝙ bonam famãꝗ

habeant. ⁊ honeſtam ↄuerſationem ex
hibeãt. oues tamẽ eis ↄmiſſas pabulo
doctrine.⁊ pꝛedicationis fouent ⁊ re⸗
ficiunt. nec lima coꝛrectiõis ſubditos
cohercent / non aliud niſi qd oñs per
Aphetam dicit. Bangninẽ eius de ma⸗
m tua requiram. Redde rationẽ villi⸗
cotionis tue.nũc nõ poteris amplius
villicare Et quid de his ſacerdotibus-
qiui ſtudio l̃arumet eoꝝ que ſcire tenẽ
tur ſe abſtrahunt ⁊ ſecularibus totali⸗
ter ſe ingerunt.vt ex ignoꝛantia excu⸗

ſationes ſibi inquirãt.et ſe ſuos quaſi
Pꝛo eis nõ reſpondere debeãt ⁊ tenen
tur negligũt. certe nõ aliud niſi illð qð
iẽ. ꝗpoſtolꝰpᷣmaad Coꝝ xiiij. Igno⸗

ros ignoꝛabitur Ignoꝛas ea qᷓ ſcire te

net᷑. ⁊ que ad offitium ſuũ ſpectant.ig
noꝛabitur id eſt a deo repꝛobabit᷑ De
Wibus beatus Gregoꝛiꝰ ſic loquitur.

Meceſſe eſt vt qui ad officium pᷣdidica

tionis excubãt/ aſacre lectiõis ſtudio

non receqont.quia cum ſpũale aliquid
vgſtoꝛ a ſubditis inquirit.ignomioſum
eſt valde/ſitunc querat diſcere cũ que

ſtionem debet enodare. Sʒ qͥd dicã de

hijs ſacerdotibus qui longã oꝛacionẽ ſi

milantes in domibꝰ vwduaꝝ medunt
ſanctitatẽ ⁊ deuotionem ſimilãtes. vt
donis ⁊ fauoꝛe ⁊ fama ſeu laude hoĩm
magnificẽtur. Mõ aliud niſi qdð dñs diẽ
Math. v. Amen amen dico vobis. re⸗
ceperut mercedẽ ſuã Tertio nota cir/⸗
ca hoc quod in Fa dicitſeruitutis nr̃e
ꝓ due ſunt ſpecies ſeruitutis.vna que
ſoli deo impẽditur.et dicit latria IFllte
ra que creaturis impenditur. ⁊ dicitur
Dulia Et quidã addunt terciam ſpeciẽ
ſeruitutis.ſcʒ ypduliam et dicũt iſta
debetur coꝛpoꝛi xpᷣi. tamen ↄtinet᷑ ſub
dulia. verſus. Qatria ſit oño. debet du

Becunqus

inde Dulis ↄmunis homĩ deoq; patur
Atq; deo ſoli. latria iure datur. Ald coꝛ

pus xpᷣi/ſpectat yꝑoulia vere Vtrãa/

q; ſpẽm ſeruitutis expᷣmit dominus in
euãgelio dicens. Reddite que ſunt ceſa
ris ceſari. et qᷓ ſunt dei deo Mat. xvij.
dlo latriam ptinẽt. templa. alt aria. ſa⸗
cerdotia offertoꝛia. ſacrifitia.et hmõi
que ſoli deo ſunt exhibẽda.qui gloꝛiat
in ↄſilio ſanctoꝛum magnꝰ ⁊ metuendꝰ

ſuꝑ omes qui in circuitu eius ſunt non

em ſanctis ad honoꝛem dei.ſed do 90
honoꝛẽ ſanctoꝝ ↄſecrãtur templa. de⸗
dicatur altaria ſacerdotia ſtatuuntur.
ſacrifitia offeruntur. ne foꝛte ſi ſecus 3
gatur nõ theoſebia. id eſt diuine pieta
tis cultus/ſed ydolatrie crimen incur⸗
ratur Hinc ergo deus in lege pᷣcepit.
Dñm deum tuum adoꝛabis. et illi ſoli
ſeruies. Deutro.v. id eſt ſoli deo ſerui⸗
tutemſoꝛationis impẽdas. Hanc ſerui
tutem latrie/ ſicut impia ſuꝑbia hoim
vel demonum ſibi exhiberi/vel iubet

vel cupit.ita pia humilitas.vel hoĩm

vel angeloꝝ ſanctoꝛũ ſibi oblatam re⸗
cuſant.⁊ cui debetur ondit.vt vult yſi

Doꝛꝰ.li.viijethi.Et ideo cũ beatus io⸗

hanes euãgeliſta/vidiſſet ⁊ audiſſet ea

que ei angel? oñdit et manifeſtauit. ce⸗
cidit añ pedes angeli:Tunc angelꝰ ei

reſpondit Vide ne feceris. ↄſeruus eĩ
tuus ⁊ ↄfratrũ tuoꝝ ſum.ſolum deum
adoꝛa.Sic ergo nec homies nec ange
li adoꝛandi ſunt. iſta adoꝛatione ſcʒ la⸗
trie Quarto nota in litera ðꝛ.placatus

xccipias vlliquis poſſet dicere. tñ hoc

ſacrifitium de per ſe eſt bonũ maxime

ſacramenti coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis chꝛiſti

ieſu.et ideo dñs ſemper illud placatus

cccipit. quare tunc hic petit vt placa⸗
tus ccipigs. Reſpondetur q;uis quan

oc

Patur
coꝛ
Ari/
npin
ure
throi
lorigt
db
t
ſeddoed
p de
mmar.
ſilas
nepter
Wmcur⸗
dt.
Kſdi
udeoſenin
Haurſan
gbu vin
maubet
velhoim
gtam re⸗
N
becrsio⸗
oillten
nut
me/
nusei
moeum
ccange
xeſqzla⸗
lacas
tboe
s choidi
Olex 9
vpc
Gsun

Tractatus

tum eſt ex parte huiꝰ ſacriſitij ſemper

deus in ipſo placetur.non tamen qᷓtũ
eſt ex parte mĩſtroꝛum quibꝰ quãdoq;
offenditur. Mã ßm b. grego. Nũ is qui

—

diſpicet ad intercedẽdũ mittitur. ani⸗

mus iudicis ad deterioꝛa ꝓuocatur.ſi

cut eſt de iſtis qui ſacriſicant in pecca⸗/
tis moꝛtalibus. vel qui ſunt in ꝓPoſito

nõ abſtinẽdi a peccatis. Quinto nota

vlterius dicit᷑. Dieſq; nr̃os leo papa

adiunxit infra actionẽ:hanc igitur ob

lationẽ. vſq; ibi dieſe q; noſtros ꝛc Bed

beatus gregoꝛiꝰ. has tres petitiões in

canone dicit addidiſſe. videlicet dieſq;
noſtros in tua pace diſponas.ſuxple p
eum qui traditus eſt ꝓ nobis in manꝰ
eoꝝ qui pacẽ odeban Ab eterna dam
natõne nos eripi iubeas ꝑ eũ qui tꝑali
moꝛte ꝓ nobis traditꝰeſt. ⁊ in electoꝝ

tuonꝝ grege iubeas mnnerari.ꝑ eumqͥ
ꝓnobis deputatus eſt cum iniquis Et
nota ꝙ quadruplex eſt pax:vlliqua eſt

pectoꝛis ſiue iuſtoꝝ Mia eſt pax pecca

toꝛum Tercia pax tẽꝑis Quarta pax

eternitatis. oꝛro pax tempꝑis quan⸗

doq; cõceditur bonis⁊ malis.ſed pax

eternit atis nunq; dabitur niſi bonis.

quia nõ eſt pax impijs: yſa.lij. De pace
pctõꝛmm dicit Ps. zelaui ſupꝑ iniquos
pacem petõꝛum videns . HMec pax eſt
noxia ⁊ ꝓnitioſa. vñ Bregoꝛius. xiiij.
moꝛ. Oicut pernitioſum inqt eſt ſi vni

tas deſit bonis. ita pernitioſiꝰ eſt ſi nõ

deſit malis: Gi em̃ maloꝝ vnit as nox⸗

ianõ fuiſſet. nequaq; diuina ꝓuidentia

linguã ſuꝑbientiũ in tantã diuerſitatẽ
diſſipaſſet Iem gregoꝛiꝰ in paſtoꝛali.
J ꝑuerſoꝛum nequitia in pace iũgit
ꝓſecto eoꝛum malis actibus robur au
getur. Qui ergoiniquos pace ſociat
iniquit ati vires ãminiſtrat. qa bonos
eo deterius depꝛimũt quos vnanimi⸗

Tercius

ter ꝑſequũtur. Aduerſus bane pacem

oñsdixit. Non veni pacem mittere in
terꝛam ſed ail a aun De pace
iuſtoꝝ dicit apoſtolꝰ Fructus ſpũs eſt
caritas gaudium.pax et pacientia · ad
BGalla.v anc pacẽ reliquit dominus
apoſtolis dicẽs acem meã do vobis
ohis. xiiij. De pace tꝑis inquit ꝓphᷣa⸗
Dꝛietur in diebus eius iuſticia. et abũ
dantia pacis dñabitur Hanc pacemĩ
ceſſanter petit eccleſia dicẽs. DHa pacẽ
dñe in diebus noſtris. Nicet tribulatio⸗

nes et aduerſitates pᷣſtant aliquando

occaſionẽ boni·quia ſunt materia paci

entie.⁊ ſepe inducũt tribulatum ad re

cognoſcẽdum ſeipᷣm/⁊ad humiliandũ

ſeipm:iuxta illud prouerbi gerin

dat intellectũ. intellige tamẽ nõ ſit ni

mia vt ſcribit berñ. ad eugeniũ papã⸗

Vñet ſancta ſara exiſtens in tribulati⸗
one oꝛauit dicẽs. BHenedictꝰ deus pa⸗

trum noſtroꝝ. qui cũ iratus fueris mi⸗
ſericoꝛdiam facies.et ĩ tribulatiõe pec

cata dimittis / his qui inuocant te. tho
bie.iiij. Mõ tamẽ ſunt bona ꝑſelicet ꝑ

ℳ*

accivens ex eis pꝛoueniũt bona.Dax
eſt bonum ꝑ ſe.ſed quia homies hac pa
ce ſepius abutũtur ſicut et alijs bonis
ideo eccleſia ꝓ ea oꝛat · De pace eterni

tatis dicit dñs ꝑ ꝓphet am Zedebit po

pulus meus in pulcrituoine pacis / et
requie epulẽta. Item iohis.xiĩij. MPa

cem meam do vobis / non quia mudus
dat vt pꝛopheta. In pace ĩ idip̃m In

idip̃m eſt quod eſt inuariabile. et ſemꝑ
eodem modoſe habet . ſicut eſt in ſuꝑna
hieruſalẽ que edificatur vt ciuitas.cu⸗
ius ꝑticipatio eius in idipᷣm. ꝓpter
hanc triplicem bonã pacemiuſtoꝝ ſiue
pectoꝛis.temꝑis·et eternitatis ter oꝛa

mus in miſſa pꝛo pace. Mꝛimo hic. Di

eſq; noſtros in tus paceꝛc Secũdo ibi

Liber

Da ꝓpitius pacem ꝛc̃. Tertio ibi DHo⸗
na nobis pacem.vt de pace tempoꝛis.

per pacem pectoꝛis.tranſeamꝰ ad pa⸗
cem eternitatis t ſcias ꝙ ꝑfecta pax

nunq; inuenitur in hac vita. quia nũq;

bella bonis. nunq; diſcrimia deſunt.et
cum quo certat mens pia ſemper habʒ
Et berñ ſuper cantica dicit: candẽs
lilium. o tener et delicate flos. mcredu
liet ſubuerſoꝛes ſunt tecũ Vide ergo
Aomodocaute ambules inter ſpinas
lendee mũdus ſpinis In terꝛa

ſunt in aere ſuntin carne tua ſunt.ergo

verſari in his et nõ ledi piuine eſt potẽ

tie et non virtutis tue.lugꝰ de ciuita⸗

te dei dicit: Mugnant inter ſe mali et

mali.pugnãt inter ſe boniet boni. Bo⸗

m vero et boni ſi perfecti ſunt. inter ſe
pugnare nõ poſſunt.nec bonus quiſq;
ex ea parte cũ per ſe pugnet contra al
terum/eadem etiã contra ſemetipſum

In vno quoq; homine caro ↄcupiſcit

nouerſus ſpiritum/et ſpiritꝰ aduerſi us
carnem. t fulgentius dicit circulo

lune vſq; ad centrũ terꝛe. nõ eſt pfecta
ſecuritas. In gere non quia ibi ſunt de

mones inſidiates In terꝛa nõ. quia ibi
ſunt homĩes malignantes In marinõ
quia ibiſunt venti et tempeſtates. In
inferno nõ / quia ibi ſunt toꝛtoꝛes qĩas
cruciantes Ergo ſupꝛa lunam quere ſe
curitatem.quia citra lunam minime re
peries Et iocirco ſacerdos petit tran⸗
quillã vitam in pᷣſenti cũ dicit. ieſq;
noſtros in tua pace diſponas. Secun⸗
do pᷣſeruationẽ a malo in futuro cũ diẽ
Atq; ab eterna damnatiõe Terciope

tit collationẽ gloꝛie ⁊ ↄſoꝛtium beato⸗

rum cum dicit. Et in electoꝝ tuon gre⸗

ge ꝛc. ig eſt in eterna beatitudine/que ẽ

ſtatus oim bonoꝝ aggregatione perfe

ctus.· vt dicit boetius.iij de ꝛſo. phiĩe.

* 2

gecundus

Ibi em̃ quidqͥq amabitur adheret. om

ne quod ibi erit/bonũ erit.et ſummus
deus ſummũ bonum erit. et quod eſt

omnino beatiſſumũ ita ſoꝛe ſemper cer

tinn erit lec auguſtinꝰ

omnibus queſimus benedi
. Pctam.aſcrip tam.ra

facere digneris. vt nobis coꝛ ¶ pus

et ſan guis fiat dilectiſſimi filijtui

domini noſtri ieſu chꝛiſti:

ↄſecrationem huiꝰoblatõis vt ex eſca
materiali fiat nobis coꝛpus ⁊ ſanguis

oñi noſtri ieſu chꝛiſti. Et eſt ſententia

iſta. O deus pater clementiſſime/nos
petimꝰ quatinus hanc oblationẽ paĩs
et vini ↄſecrare appꝛobare et ↄſirmare
digneris in rõnabilem et acceptabilẽ

tibi hoſtiam vel ſacrifitiſj.vt nobis id

eſt ad nr̃am ſalutẽ panis et vinũ.fiant
coꝛpꝰ et ſanguis dilectiſſimi filij tui do
mini noſtri ieſu xpᷣi. Et exponitur du⸗
pliciter. ſᷣm ꝙ ly in omibus poteſt as

diuerſa referꝛi. Vno mõ poteſt cõſtrui

cum ly deus. vt ſit ſenſus tu deꝰ. ſupple

qui es in omibus E᷑t ſcom hoc lr̃a con

ſtruitur ſic. Nuam oblationemtu deꝰ.
ſupple pater clementiſſime/ in omĩbus
ſupple exiſtens.digneris facere benedi
ctam.id eſt ↄſecratam.aſcriptã id ẽ ap⸗

paahora. rain id eſt firmam rationa-

bilem id eſt diuine rationi et voluntati
ↄfoꝛmẽ.q; pꝛo et.acceptabilem id ẽ ac

ceptabile ſacrifitium. vt ſupple panis

vinum fiat nobis id eſt ad ſalutẽ nr̃am

coꝛpꝰet ſanguis dilectiſſimi filij tui do
min noſtri ieſu xp̃i. ttunc ſenſus eſt
gꝓptus et ↄueniẽs · eus noq; lemꝑ in

. Anc oblationem tu deus i .
q

tam rationabilem acceptabilẽq;

Mhac parte canonis / ſacerdos petit

dengi
enedi
leq;
s
idni

ho etr
terſe⸗
nons
meti
mne nos
Weis
imme
o
fimt
audo
dordu
Rened
ſicoſre
ſage
cEac
ma
us
beyedi
ideap⸗
nona⸗
luntati
ngidta
pens
ceſfam
liſenioo
niseſt
anpin

Aractatus

ſe incõmutabiliter exiſtens. p̃ᷣſenciali⸗

ter potencialiter et eſſencialiter: eſt in

omni natura ſeu eſſentia.ſine ſui diffini

tione id eſt limitatione ſeu determina

tione.et in om locoſine circ umſcripti
one et in om̃i temꝑe ſine mutabilitate.

