tia. a bono vnitatis eccleſie ſunt diſgꝛe
ar foꝛte aliqua cremalia vł pur
ganda lecum de hoc mundo tulerunt.
Beod diceres. quomõ ergo poſſimſci
re an parentes aut amici damnatiſunt
vel non.an in peccato moꝛtali deceſſi⸗
ſent vel nõ. Facio igitur fruſtra oꝛatõ
nes vel non. Poſito ꝙ ſunt damnati⸗
Reſpondetur ꝙ ob hoc nõ eſt deſiſtẽ⸗
dum aboꝛatione ꝓ defunctis· quia ſiẽ
dicit beat? ugꝰ. Gacrifſitia altaris ſi
ue quecũq; o
ctis valde bonis / id ẽ ſaluatis ſunt gra
tiarũactiones.pꝛo nõ valde malis / id
eſt pꝛo iſtis qui in purgatoꝛio ſunt.ex⸗
piat iones et pꝛopitiatioes ſunt. ꝓ val⸗
de malis vero / id eſt pꝛo damnatis.et
ſi nulla ſunt adiuuamẽta moꝛtuoꝝ ſunt
tamen ſolacia viuoꝛũ.et pꝛoſunt ipᷣis
lſacientibus. Ex quo clare habetur. q; o
ratio fideliũ pꝛo defunctis nihil ꝓdeſt
damngt is.ſed tantũ iſtis qui ſunt ĩ pur
gatoꝛio quia iſti ſunt in gratia et ſpeꝑ

iſtis qui ſunt ſaluatiquia nõ indigent.

Fniuriam em facit martiri / qui oꝛgt p

martire. vt dicit de celebꝛa.miſſe ca.
cum marthe. Ex his dictis patet. q illi

erꝛant qui dicũt.ꝙ bonũ opus merito

rium. factum ꝓ damnato / ſibi pꝛodeſt

adminutionẽ vene Er hoc itaſit pꝛo

„*

batur. quia fi opus ta
ferꝛet tantũ partem pene. tunc dupli⸗
catum aufert duplam ꝑtem pene.⁊ ſic
opus meritoꝛiũ poſſet eſſe tanti meriti.

ti boni meriti au⸗

ꝙ auferꝛet totam penam. ⁊ hoc ſuppoſi

to.qꝙ pena inferni ſit finita extenſiue li

cet nulli dubium ſit quin ſit infinitg intẽ
ſiue. Item ſeqtur. ꝙ iſti erꝛat qui dicut.

erutur a viuis ꝓ deſfun

ueniendi ad gloꝛiam etiam nihil ↄfert

pur gatis. qui det

GBecundus

ꝓopera meritoꝛi p damnato facta p
ſunt ao hoc damnato /ꝙ detur eifoꝛti
tudo ad facilius ſuſtinendũ penam Et
datur exemplũ inpoꝛtãte aliquod põ⸗

dus graue.ſi aliquis veniret ⁊ refrige

raret ipᷣm per aquã frigidam.pꝛoicien
do ſibi aquã frigidam infra oculos eiꝰ.
vtiq; eumn refrigeraret/licet adhuc nõ
deponeret pondus. Contra hoc inſta⸗
tur ſicut pꝛius.ſi opus bonum tanti me
riti daret ſibi tãtam foꝛtitudinem ad ſu

ſtinendum. ergo opus maioꝛis meriti

doret eimaioꝛem foꝛtitudinẽ.et ſic mul

tiplicando ſemp opera meritoꝛia/tan⸗
dem damnato cõferꝛetur tanta foꝛti⸗

rudo / ꝙ etiam penam parum vel nihil

ſentiret. Dubitatur. quare ſacer⸗
dos vocat moꝛtuos doꝛmiẽtes Reſpõ

det innocẽtius. Frequenter em deſfun
ctos ſacra ſcriptura doꝛmientes appel
lat. pꝛo eo.qꝙ ſiecut doꝛmiẽtes euigilant

ita moꝛtui reſurgent. Et pꝛopter hoc

dicit apoſtolus ad Theſſalo.iiij. Nolo
vos ignoꝛare de doꝛmientibꝰꝛc Et do
mit. Et ido ꝗpter cert am ſpem reſurꝛe⸗
ctionis defunctos doꝛmientes vocat.
Subiigitur Ipſis ⁊ omibus in xpoqͥ

imfoꝛmatis/ defunctis/nõdum plene

eſcentibus / id eſt ſide et caritate chꝛiſti

peccato. Gequitur. Jocum refrigeru.
Mota: ꝙ purgatoꝛiũ eſt locus purga⸗
tis incendij.eſt locus obſcurãtis erga⸗

ſculi.et eſt locus conflictus pugnantis.
Eſt em̃ locus cruciatis incendij.cõtra

qð petimus locũ refrigerij.ĩ quo nõ ?

ardoꝛ ignis Gecũdo purgatoꝛium eſt

locus obſcurantis ergaſculi: eo ꝙ ibi
ſunt tenebꝛe palpabiles. contra qᷣ pe
Eim? loci lucis/ in quonõ ẽ obſcuritas

gatis. qui deceſſerũt cum peccatis
venialibꝰ . vel ſolum cũ reatu pene p.

nenb
coce
An
ſemt
einsß
mems
ete
ſole

ml
don
cr
gime
tes.
vi
r
en
M
venm
iumiſa
Perinde
poſ;
Perian
noch
onispe
onen
Ajron
les don.
uuntan

nis.
fte
meins
Dutefn
nini ide
tedingi⸗
inn
Mien

ti

o⸗

d
n
WNKK.
h —
techelll

p .

Tractatus

tenebꝛarum Tercio purgatoꝛiũ eſt lo⸗
cus conflictus ipᷣisꝰpugnantis.eo ꝙ ibi

eſt moꝛſus ↄſcientie / ſiue oflict? Pena
ↄtra hoc petimꝰlocũ pacis ĩ quo nõ eſt

ꝓphᷣa In pace in idipᷣm doꝛmiã et req̊e
amEt alibi. In pace factus eſt locus
eius. Nam abſterget deus omnẽ lacri⸗
mam ab oculis ſanctoꝛum.et iam non
erit amplius/neq; luctus.neq; clamoꝛ.

= De hoc loco paeis dicit

neq; vllꝰ doloꝛ. neq; cadet ſuper illos

ſol.neq; eſtus.quonia pꝛioꝛa tranſierũt
Apocalipſi vij: Bed delectabuntun in
multitudiue pacis et pꝛecedunt coꝛam
domino in lumine viuentium. Nota ꝙ;
quattuoꝛ ſunt ſuffr agia /quibus iuuant
aĩme defunctoꝛũ in purgatoꝛio exiſtẽ
tes.vt a penis et a peccatis ſoluantur
videlieet. oblatiõe ſacramẽti in miſſa.

aut pꝛecibꝰ ſanctoꝝ.aut elemoſinis ca⸗

„ * .„

roꝛum. aut ieiunio cognatoꝛũ ſiue ami

coꝛum Idꝛimo modo imuãtur per inter

uentionem capitis noſtri ſcilicet xpᷣi/
in miſſarũ oblatonibus Becundo mõ
per interceſſionẽ pᷣuatam membꝛoꝛum
rpᷣi/ ſe per ſanctoꝛũ oꝛationẽ. Lercio
modoper redemptionẽ apena.·ſcilicet
per largitionem Acmaſnan ednmt
modo per modũ ſolutionis ſiue remiſſi

impetrat et pꝛocurat oꝛationes Et mne
lius eſt opus caritatis cõmunis/qᷓ; ſpe.·

cialis et pꝛiuate. ideo melius eſt ſuffr⸗
gium miſſe/ ᷓ̊ oꝛatiõis. ĩmo miſſa inter

omia opera meritoꝛia eſt optimũ quia
ibi cõcurꝛunt duo.ſcilicet actus latrie

et oblatio xp̃i. it iterũ. Quis bonum Z
ito cõmunius / ve tanto diuinius me
lius. ideo elemoſina melioꝛ eſtieiunio.

Etiam / quia elemoſina eſt actus virtu⸗

tis nobilioꝛis q;ᷓ ieiunium eo ꝙ; elemo⸗
ſina eſt actus miſericoꝛdie.ieiunium au
tem eſt actus temꝑancie.ſed miſericoꝛ⸗
dia nohilioꝛ eſt tempeꝛäétia.

Bbis quoq; peecatoꝛibo ſas

multitudine miſerationũ tu

grum ſperantibus/ partem aliquam ⁊
ſocietatem donare digneris cum tuis

„

hane. ſtephano:mathia. barnaba. igna
cio. alexandꝛo. marcellinto. petro. felici
tate. ꝑpetua. agatha lucia.agnete.cer
cilia. anaſtaſia. et cum omnibns ſanctis
tuis. intra quoꝛum nos conſoꝛtium nõ
gitoꝛ admitte. per xpᷣm dominũ noſtrũ
Per quem bhec oma domine ſemper

14

nmulis et famulabus tuis de

bona creas ſancti ¶ficas viuiſf
eas benedi cis et pꝛeſtas nobis ꝑ
ißmet cum ipſo ⁊ in ipᷣo
eſttibi deo patri om̃ipotenti in vnita
pongi ur nas purgans dei ſpirituſſanctiomnis honoꝛ ⁊ gloꝛia
gengy nis. Averitun tamen que illorum Mer omia ſecula ſeculoꝝ.
ſuffragioꝛũ ſimt melioꝛa ſNeſpondetur
HL ꝙ melius eſt opꝰ carit atis quod uimme
42r diate in deum dirigitur pluſ q; in ho⸗
minẽ. ideo pᷣmi duo modi:quia imedia Rnonis. in qua oꝛatio ſecunda
te dirigũtun in deum melioꝛes ſunt / ᷓrio iteratur pꝛo viuis. cundo fit cõ
moſina em̃ quãdoq; eſt melioꝛ. in q;dtiã litera ſic. ſuple o omipotens deus tu

* onis pene / ſcilicet per ieiunioꝝ afflictia
arrs onem. Adillos quattuoꝛ modos omes
alij reducuntur. vnde verſus. Miſſa p
en ces. dona iemnia. quattuoꝛ iſta. abſol⸗
uunt animas quas purgans detinet ig

sEc eſt ſecunda porticula qui
te partis pꝛincipalis ipſiꝰ ca

digneris dare/id eſt concz
eeſt fidelibus t

cẽdere nobis
ſamulis et famulabus.id
uis. ſperantibus de multi
de iĩmenſitate. tuarũ miſe⸗
rationũ / iq eſt tue miſericoꝛt
Partemet ſocietatem:
cum tuis ſanctis apoſt
bus. ſcilicet/cinm io
Hhia et ceteris. et cum o
largitoꝛ nos qu
tgoiunge nos. int
eſt ſocietatem. quon ſei
tuoꝛum.nõ eſti
HFßñmexigentia
lar gitoꝛ id eſt
ricoꝛdie.per
creas.ſuxple
iſicas ſugple ſm cauſa
ſuxple reſta
tam ſpiritualem. bene
tiplicondo nobis.
et pꝛeſtas id eſt c
fſuple dona. &
cet chꝛiſtũ.et
deo patri omi
ſuqxple eſſenci
noꝛ et gloꝛia.
id eſt eternaliten
tens ds/ qui nõ es eſtim
largitoꝛ venie.
ſanctis tuis.
cum iſtis ſa

edie: gliquã
id eſt cõſoꝛtium
tolis et martiri
ſtephano.ma⸗
mibus ſanctis
eſumꝰ.qdmitte
q cõſoꝛtium id
icet ſanctoꝛum
natoꝛ meriti / id eſt non
n noſtri meritiſed venie
Im exigentiam tue miſe⸗
iſtũ dominũ noſtrum.
ſupple tu deus
ſubitantiã. ſan
urango nobis vi
dicis ſupple mul⸗
per hec bona gratie.
ocedis nobis hec oĩia
Emper bona. per ipᷣm ſcili
im ipſo.et in ipſo. eſt tibi
potenti. et hoc ĩ vnitate
eſpirituſſancti. omis ho⸗
per omia ſecula ſeculoꝛũ
iter. Bentẽtia. Onnmipo
atoꝛ meritiſſ
digneris nos aſſociare⸗ .
et aliquã ptẽ beatitudi
is ſanctis tuis. ſcil
ſtephano et ceteris et en
ctis tuis/ pigneris nob
de miſericoꝛdia tua ſper
rchꝛiſtũ dominũ noſtru .
hec dona bona ereas. ſanctiſ
ſicas benedicis. et p
ipᷣm. et cumi

tibus dare.

ſo. et in ipſo. eſt tibide
Nomipor enci/ in vnitate ſpũn

Becundus

cti/om̃is honoꝛ et gloꝛia/ per omnia ſe
cula ſeculoꝛ ſ. Mota Ppꝛimo. Gacerdos
ſecundario oꝛans pꝛo viuis/pꝛimo diẽ
ſpecialiter nobis. quia ſicut ſepe ſupꝛa
dictum eſt ſacerdos nõ ſolum pꝛo ſe/ſʒ
pꝛotota eccleſia oꝛat.nõ in perſona ſui
ſeð in perſona circũſtantiuin. et totius
eccleſie ſacriſcat. ergo dicit nobis BGe
quitur. Pecctcroſbun. Wos peccato⸗
res pꝛonũciat. quia ſi dixerimꝰ/q pec
catum nõ habemꝰ/ noſipſos ſeducunꝰ.
etr veritas in nobis non eſt. j. Johis. j.
Aicet em omnitempꝑe debeam nos ex
toto recognoſcere peceatoꝛes. tamen
pꝛecipue in ſacrifitio miſſe cũ in remiſ⸗
ſonempeccatoꝛũ hoc ſaeroſanctũ mi⸗
ſterium celebꝛatur BGuboitur De muil
titudine miſerationũ tuarum ſperanti⸗
bus VUnde Ps. Ocom multitudinẽ mi⸗
ſerationũ tuari dele iniquitatem meã
Diceret aliquis. quare dicitur miſerati
onumtuari/ cumtantũ vna ſit miſeri
coꝛdig dei.· Ybi reſp ondetur. ꝙ tantũ
vng eſt milen coꝛoia/cum nihil alid ſit
miſericoꝛdin dei q deus miſericoꝛg. 5„
mulcti ſunt effectus qui miſerat iões di⸗
cuntur Unde po. Reminiſa cere miſera
tioni tuaru domine. Gubditur / Dar⸗
tein alic;. Hubit atur, cum dens ſio
omn SS HMlus et gloꝛia ſingu⸗,

loꝛum.quid eſt quod picitur. parte ali⸗
qum donare digneris tane nõ om
es electi eſſent vni denarium occep
turi: Reſpondetur ſm innocẽtiũ. Licʒ
vnũu et idem eſt pꝛemiũ ſinguloꝛ ij qux
oo obiectum ſcilicet/ ioſe deus incuins
viſione et cognitione eterna ſalus on
ſiſtit/ ſe omeꝙ ons per ſe Dicit in eu’ge
lio, hec eſt aitem vita eterna/ vtcog⸗
HM noſcat te vern Deum et que miſiſti ihm
rfm Johe, x vii rainẽ ſcdin differẽtiiã

miſe
dos
nodi
len
oſeß
naſui
totius
(cgto⸗
ARe
Wn,

4 5

Pohs,.

e
nen’
mümn,
Nefnl
donmen
umi

3 .
Wes dr⸗

lng,
mrial,

NoR,h?

nc
nü⸗
MuNS
luscon

gennge.
v

„ *
„*
„

Tractatus

meritoꝛum alij plus. alij minus. diuina
viſione fruunt Nam ſicut ſtella differt

a ſtella in claritate.j.ad Coꝝx v.ſic eſt

differentia in beatis in clara dei viſiõe
Mamet in reuelatione danielis aliqui

beati comꝑantur ſtellis.aliqͥ firmamẽ⸗

tco. ulgebunt inquit docti quaſi ſplẽ⸗
doꝛ firmamẽti. Haũñ.xij pꝛopter quod
oñs dicebat In domo patris mei mã⸗
ſiones multe ſunt. Bicut em̃ eſt vnus

ſolet vnũ lumen qð participãt vniuer

ſi:alij plus.alij minus.ſecundũ difſferen
tiam intuentiũ.ſic et vnus deus eſt pre
miũ ſinguloꝝ.quem alij clarius.alij ini⸗
nus clare vident ⁊ cognoſcũt. ſcom q;
maius vel minus lumen gloꝛie habent
Vnde eadem eſt beatitudo obiectiua⸗
lis.qᷓ;uis non ſit ea.dem foꝛmalis que ẽ
maioꝛ et minoꝛ in beatis Et ideoſacer
dos petit nobis aliqᷓ; ꝑtem dari cũ bea
tis.vt ſimus ꝑticipes iſtius clare viſio
nis dei.nõ ꝙ per ꝑtes vel ꝑtibiliter vi
deatur a beatis.ſeð ꝙ clariꝰ et minus
clare intuetur Gequitur. Cũ iohanne
Iniſta ↄmemoꝛatione ſanctoꝝ ex par
te magna ſupplentur ſancti/qui deeſſe
videbantur in pꝛima ↄmemoꝛatione.

Sed dubium eſt. Quare iohes repeti
tur.et ſtephanus pᷣmittitur mathie et

barnabe. Reſpõdet innoẽ. ꝙ iohanes
ponitur in pꝛima cõmemoꝛatione cum
ceteris pꝛopter dignit atem apoſtola⸗
emoꝛatione repe⸗
titur et ſtephano ſociatur pꝛopter pui
legium celibatus: id eſt virginit atis.
Johanes em̃ et ſtephanꝰ vgines ſunt
et ſecũtur agnũ quocũq; ierit.idcirco
etiã ceteris pᷣmittunt᷑. VUirginitas em
iohis exinde maxime ↄmendat᷑.qꝛ xpᷣc
matrẽ virginẽ diſcipulo virgim cõmẽæ
dauit Virgitas ſtephani ex hoc men
datur qꝛ deputat? erat ab aplis ao mi⸗

tus In hac autẽ amen

niſterium viduan Act. vj. Et in hoc ÿ

factus eſt pꝛepoſitus viduan teſtimo⸗

nium meruit ſinceriſſune caſtitatis. Et
dicit innoc ꝙ poſſit nõ iobanes euanz

geliſta ſed iohanes baptiſta intelligi / ſi
non pᷣmitteretur cum tuis ſanctis apo

ſtolis et martiribus Unde cõuincitur

tantũ apoſtoli et martires notẽtur.

et martir intelligi. Ipoſtolꝰ em grece.
latine miſſus dicit. Uñ legitur de ſan

cto iohane. Fuit homo miſſus a deoꝛc

Ißpe etiam martir extitit. quia pꝛo de⸗

fenſione iuſticie decollatus fuit Allij ta
men dicunt. non poſſe iohaãnem bapti
ſta hic intelligi. qꝛ hoc ſacramentũ nec

accepit nec tract auit allij dicunt ꝙ in
telligitur marcus/ qui fuit binominus
quiet vno nomie vocabatur iohanes
tum ſicut ⁊ alion apoſtolo
rum celebꝛatur quo ad officium. Igna
cio qui fuit capellanus beate virginis
marie.et tanto deſiderio chꝛiſti paſſio⸗

pauli. cuiꝰfeſt

5

nem dilexit vt diceret. Igiis crux. be

ſtie. oſſium ↄfractio. venarum diuiſio.
venient in me pꝛo xpᷣo.· Et iſta verba
ſemꝑ ĩ oꝛe ſuo habuit.amoꝛ meꝰcruci⸗
fixus eſt. et cũ fuiſſet exuteratus.inuen
taſunt hec verba:aureis is ſcriptaa
lexandꝛo.q fuit papa ſanctiſſimꝰ a btõ

pmꝰ plbiter.ſcds exoꝛciſta ꝓ xpᷣi noĩe

decollati ſunt. quoꝝ aĩas veſtib albis
Tgẽmis ĩdutas.ab angelis in celü ofer

.

riſpiculatoꝛ noĩe doꝛotheꝰ vidit.q pꝰ

modũ etiam xpianꝰ fact in pace qᷣeuit
Tũc noĩantur ſancti de ſexu muliebꝛi⸗

ibi felicitate Vnñ felicitas vidua⁊ mar

tir / fuit mater ſeptẽ filioꝛũ qui in ↄN ſpoe
ctu eius martiriʒati ſunt. et in vnoquo

qᷓ; pzale martiꝝ ſuſtinuiſſe inte ligitur
Ge et e⸗ q;

ALiber.

et ipſa ſanctig virginibꝰ añponitur et
Piercu. lcet hoc foꝛte ratione antiqui
tis fit factum. ita ꝙ pᷣuilegio virgini
atis in hoc nõ derogetur. Lamen Fᷣm
Aug.in hoc loco datur intelligi. fer
nentes ⁊ vere pemtentes. virgines te
dioſas ⁊ accidioſas in exercicijs diuĩs
viuẽtes pꝛeire conantur. Virginibꝰnã
Get martirbꝰet pᷣdicatoꝛibus xpᷣiane
ſidei/aureola celeſtis patrie rebuacur.
Ilgatha virgo ⁊ martir ſanctiſſima. cu

us vberaſunt amputata Aucia virgo

et martir / cui beata agatha apparuit

dicens. Lucia virgo ſoꝛoꝛ mea/quid a

me petis qdð ipᷣa ↄtinuo pꝛeſtare pote⸗

ris matri tue.que virgo ſuam matrem
induxit. vt omia ſua bona diſtribueret

pauꝑibus. et matrem a fluxu ſanguinis
curquit Ignes virgo et martir. que in

greſſa turpitudinis locum/angelũ oñi
Pꝛeparatũ inuenit:que apparuit matri

et ceteris qmicis: circa ſepulcrũ ſuum
flentibus. octauo die poſt paſſionẽ ſuã
ſtoms in choꝛo virgmũ dicens. Cũ his

omnibus licidas ſedes accepi. Cecilia
virgo romona nobilis.que ſuum ſpon

ſum cõuertit. et angelũ tiburcio demoõ

ſtrauit AMnaſtaſia de cetu viduali / que
Pauit btm chꝛiſogonũet ĩ die natiuita

tis oni occubuit: Seqᷓtur. Intra que

rum nos ↄſoꝛcium non eſtimatoꝛ meri
ti ꝛc. Vbi notatur clementia dei.quaſi
ſacerdos dicat Hanc ꝑtem et ſocieta⸗
tem cum ſanctis tuis nõ petimus quaſi

cõfiſi de noſtris meritis.quia tu no eſti

mas merita noſtra.nec remuneras ſe-

cundũ iſta.ſed es largitoꝛ venie ⁊ miſe
ricoꝛdie. Et ergo dicit innocẽ Lu non
es eſtimatoꝛ meriti.qꝛ nõ ſcom exigen
tiam meritoꝝ tribuis.ſed vel magis re

tribuendo. vel minus puniẽdo q; quiſ⸗
S meruit. Ipe enim eſt pius et mileri-

coꝛs dominus. remunerans vltra con

dignũ. Dicitur etiam largitoꝛ venie.
Lanta eni eſt abundantia diuine miſe⸗
ricoꝛdie.vt vinci qualicũq; malicia nõ

poteſt. Vnde dauid. Homies et iumẽ
ta ſaluabis domine. hoĩm noĩe vitamꝰ

moꝛes rõnabiliter viuentiũ volens in

telligi. Jumentoꝝ vo noĩe beſtialium
expmens ↄuerſationẽ Et ideo miſeri⸗
coꝛdie dñi multe. Beati ergo hoĩes qui
ↄfidunt in eo.pociꝰqᷓ in pꝛopꝛio meri⸗

to.quoniã nõ in pluribꝰ/ ſed in his ſo⸗

lis beneplacitũ dei. Not iſta pars. no
bis.quoq; peccatoꝛibꝰ ꝓfertur cum ele

uatione vocig et cõcuſſione pectoꝛis
er quod repᷣſentatur ↄfeſſioet ↄtri⸗
tio lat ronis.in ipo dñice paſſionis ar⸗
ticulo/increpãtis alterum et ticentis.

Nos digna factis recepimꝰ.hic vero

nil mali geſſit. Et dicebat ad ieſum Ve
mento mei dne dum veneris in regnũ
tuum. Cel per exaltationẽ vocis/et ꝑ

cuſſionem pectoꝛis expᷣmitur illud.q

centurio et qui erant cum eo/ viſis his
que fiebant timuerunt valde dicentes
Vere filiꝰ dei erat iſte. Et omis turba

eoꝝ / qui ſimul aderant aoſpectaculũ
iſtuo p rcucietes pectoꝛa ſua reuerte⸗

noſtrum Mer quẽ hec omnia ꝛc Dicit
hec omnia ſcʒ pan

ecommnia lcz panem vinũ ⁊ aq;. vel
Mam p ipᷣm omia facta ſunt. ſine ipo

factum eſt nihil. Et dꝛ hec ſemꝑ bona/

Aer⸗ fecerat et erqt valde bon g BGeñ j.

Etiã iſta. ſcʒ coꝛpus ⁊ ſanguis xpiſunt
ſeinp bona rõe collatiõis. ꝗꝛ ↄferũt bo
gratie gloꝛie. Etiã dicuntur bona
rat ione iſtiꝰ. qꝛ iſte cibus ſpiritualis nj

valet niſi bonis Vnde poeta Egris at

q; Hanis/ eſt ſana refectio panis. Seg

lecta
etinc
bo
n
ram
vink
rundb
Mece⸗

ſw

cramemn

se⸗
ate⸗
goadn
biſber
em
donob
tipliem
cbictpe
gracim
Dgnepe
nhen
egpen
Ulicetn
nedicti
gteina
llo ve

enn
venne.
nemien
lcians
umẽ
Nema
benein
linn
mieri,
ieqni
oweri⸗
sſon
NWN
rcmnde
pectans
ſoegmn
ſtons er
tacents.
.evero
ince
sinngi
Ns a⸗
tr ld0
ranres
misturda
Nod
Wregerten
indonin
nu: Drr
intil
1ſri⸗
mbona/
enscicta
Grßiſunt
oeritho
nturbomn
rtuolsny
nigr
n

Tractatus

domini panis non eſt ſanus niſi ſanis⸗
Ande dominꝰ. Miſi mandueaueritis
carnem filij hominis / et biberitis eius
ſangujnem nõ habebitis vitam in vo⸗
bis Nota hec dona et data ſunt bona
fm omnẽ ſpeciem boni Gunt em bona
vtilia ad reſoꝛmatiõem labentis vite
ſpuͤalis Gunt etiam bona honeſta ad
memoꝛanda et gratiſicanda dona ſalu
tis: Unde dominus hoc inſtituens gie
bat. Hoc facite in meã comemoꝛatiõez
Sunt etiã vona delect abilia ad ꝓmo

cioem ſumme et intime deuotionis. vñ

As. Canit in voce eoꝛum qui diumis
beneficijs memoꝛatis delectantur. OHe
lectaſti inquit me domie in factura tua
et in operibus manuũ tuarum exulta⸗
bo Gubiungit creas Funsan dicit

9

nnocentius. Lreas condendo natu⸗

—

ram. Sanctificas conſecrãdo ſacturã

viuificas tranſſubſtantiando creatu⸗
ram. benedicis accumulando graciam
HMec em omnia bona creas ſm cauſas
pꝛimoꝛviales.ſanctificas 'm cauſas ſa
cramentales. viuificas vt tranſeant in
coꝛpus et ſanguinem benedicis vt cõ⸗

ferant caritatem et vnitatẽ. vel ſic cre

as qᷓntum ad ſubſtancia panis ⁊ viniqᷓ
ibi fuerut. ſanctiſicas couertendo ĩcar
nem ſanguinẽ Xpi viuificas reſtaurã
do nobis vitam ſpnalem benedicis mi

tiplicando ꝑ hec nobis bona gracie et

pſtas nobis qntum qo vſum ſpiritualis
cibi et potꝰ vel ſic Ganctiſicas / id eſt

graciam et virtatem das his rebus vt
digne pcipiens ab eis ſanctificetur. vi⸗

uiſicas. id eſt his vitam confers vt hõ
ea percipiẽs moꝛibus et virtutibꝰ vi⸗
miticetur. Benevicis id ẽ iſtis rebus be
nedictiõez largiris vt qui digne ſumit
ate in celeſti patria beneoicat᷑. Auxta
illud. venite benedicti patris mei Jbi

3

7

— —

ficas. viuiſicas: benedicis.foꝛmantur

in pꝛolatiõ illoꝛũ verboꝛum ſez ſanctii

tres cruces Quio deſignant ꝗlliquiſic

plane dicunt.ꝙ ille tres cruces deſig⸗
nant ꝙ omia creata et recreata.ſancti⸗
ficantur. viuificantur. benedicunt · in
virtute crucifxonis xpᷣi.· Alij dicũt. vt

Innocentius q ille tres cruces que ſi

unt ſupcalicem coopertũ fiunt ad reco

lendã crucifixionẽ xpᷣi hoꝛaterciarum

eſſe factam linguis iudeoꝝ. ter claman/

cium cruciſige ꝛc. Et hoꝛa ſexta manibꝰ
gentilium. Et hoꝛa nona completiue/

cum in cruce inclinato capite tradidit

ſpũm. Quia ergo crucifixio xp̃i facta ẽ
et cõſummata ꝓſpacium triũ hoꝛarũ⸗
vt dictũ eſt. Jcirco fiunt tres cruces

poſt hoc dyaconus autiſacerdos met

diſcooperit calicẽ deponendo coꝛpo⸗
rale cum dicit pᷣſtas nobis: Yubitat
quare calix et ſanguis cooꝑitur coꝛpo

rali.et hoſtia nõ. Huius multiplex eſt

cauſa. vna literalis.et eſt iſta. ꝙ; hoc fit

pter ꝑiculum ne puluis gut muſca in

colicem cadat. Et hoſtia non tegitur qꝛ
immunditie et cetera ab hoſtia ſine pe⸗
riculo pñt remoueriqð nõ põt ſieri de

ſanguine· Scda cauſa qꝛ calix ſepe ſu⸗
mitur ꝓpaſſione idcirco paſſio ⁊ moꝛſ
xpᷣi magis figurant᷑ in calice qᷓᷓ in ho⸗

ſtia. idcirco moꝛtuus et paſſus cooper
tus fuit lapidibus. et ita calix coꝛꝑali

tegitur. Tercia cauſa qꝛ ſanguis in ca⸗/

lice / repᷣſent at coꝛpus xpᷣi in ſepulcro
poſitum / ſindone inuolutum. et hoſtia

io eſt coꝛpus Kccnnke extra ſepul⸗

crum.igit.ꝛc. Hec rõnale. Eubodi
tur. p xpᷣm tanq; ꝑ mediatoꝛ?· eu ipo
canqᷓ cñ eqliin ipo· tanẽq; oſi ubſtaeiali

inpre qpe notat᷑ auctoꝛitas ĩfilio eqli
tas ĩ ſpuſctõ ↄũitas:auctoꝛitas ipre ꝓ

pter pncipiũeq̃litas ĩ filio ꝓpte: mediũ

RW

cõmunitas in ſpũ ſancto pter ↄſoꝛciũ
Mota omnis honoꝛ exhibetur a crea⸗
turis patriet ſpiritiuſancto ꝑ filium. p
quem munoũ creauit et omnẽ lapſum
reparanit.Et cum hoc exhibet ipi filio
talis honoꝛ debetur ſilio.qui debet᷑
ſpũuᷣiſancto et patriin filio qꝛ pater ho⸗
noꝛiſicatur in filio eo ꝙ qui honoꝛiſi⸗/
cant ſilium honoꝛificant patrẽ qͥ miſit
illum Et qꝛ per miſterium redemptiõis
generis humani tocius trinitatis maie
ſtas gracioſius aꝓparuit. idcircotres ſi
unt cruces cum hoſtia ſup calicem nu⸗
dum. Et poſtea cum dꝛ. tibi deo patri
omnipotetiꝛcextra calicem vel citra
calicem fiunt due cruces.vel ſm cõſue
tudinẽ aliquarũ ecciaꝝ vna ſolum. due
fiunt ao deſignandum toti trinitati
honoꝛ et gloꝛia eſt infra iſtum mundũ̃
inferioꝛem et extra iſtũ mundũ in mun
do ſuꝑioꝛi ꝓpter paſſionem et eleuatio
nem xpii in cruce Ynnocentiꝰ dicit.q;
iſtetres cruces facte ſup calicem deli⸗
gnont crucifxionem xpi factam mani⸗
bus gentiliũ. p interuallum triñ hoꝛaꝝ
factam. cum milites crucifixerũt xp̃m.
Vel ſm ip̃m ſi ubtilius et pꝛofundius.
Tres cruces iſte ſignant tres cruciatꝰ
quos xpᷣc in cruce ſuſtinuit videlicet
praſſionem pꝛopaſſionẽ. compaſſiõeʒ
Adaſſionem in coꝛpoꝛe.pꝛopaſſionem
in mente. compaſſionem in coꝛde. De
paſſione coꝛpoꝛis ait dominꝰ ꝑ ꝓpham
D vos omes qui tranſitis ꝓꝑ viam/at
tenditeet videte ſi eſt doloꝛ ſimilis ſiẽ
doloꝛ meus. Et dauid. Yonerũt manus
meas et pedes meos. De pꝛopaſſione
mentis dixit ons aplſis. Triſtis eſt aĩa
mea vſq; ad moꝛtẽ Aedeem ieſus pa
Uere et tedereet meſtus eſſe. Ex com⸗
paſſione coꝛdis ꝓ ꝑſecutoꝛbus ⁊ cru

Secundus
cifixoꝛibus oꝛabat dicens Pater igno

ſce illis

q xpc ſuſtinuit hmõi cruciatus in coꝛ⸗
Poꝛe in patibulo. Per calicem em̃ dñi
paſſio deſignatur dicente dno Pater
ſi fieri põt tranſeat ame calix iſte. Hue
vero cruces que alatere calicis fiunt-
deſignãt duo ſacramenta que de latere

oni ꝓfluxerũt. videlicet agqua regene⸗
ratiois.et ſanguis redemptiõis.iuxta
teſtimoniũ iohis dicentis. AVnus mili⸗
tum latus eius lancea aperuit. et conti
nuo exiuit ſanguis et aqua. Vel vt in
alio loco. Innocentius dicit. iſte
due cruces fiunt in oꝛe calicis. et deſi⸗

gnant diuiſionẽ coꝛpis et aĩe in moꝛte
xpᷣi. In xpo em ſunt tres ſubſt

atie coꝛ⸗

pus anima et deitas. Due tñ ſcʒ coꝛp⸗
et gig in moꝛte fuerũt diuiſe. diuinitas

tum oue cruces.llij illas duas cruces

„.

reoucũt ad vnã. ſcʒa ſumitate calicis
crucem ad ſe deoꝛſum trahendo/faci⸗
unt per quod vnica moꝛs chꝛiſti deſi⸗
gnatur.eo ꝙ chꝛiſtus ſemel moꝛtuus ẽ
et moꝛs illi vltra non dominabitur Et

ſie reducunt a ſummitate vſq; ad ſe
Dicñt. ꝙ deſignatur. ꝙ anima chꝛiſti a

coꝛpone ſeperata. deſcendit od inferos

do genus humanũ redimenoum in vir
tute ſue paſſionis et erucis Et aliqui in

fine iſtoꝛum ſignon tangũt calicem cũ

hoſtia.per quod percu ſſio lateris xp̃i
cum lancea militis deſignatur Et nibil

nocet illa diuerſa conſuetudo.dummõ
ſeruetur vnitas caritatis. ſemotio et

depoſitio coꝛpoꝛalis de calice ſignifi⸗

cat ꝙ vellim templi ſciſſum eſt a ſum⸗
mo vſch deoꝛſum. Elelſignificat. ills
ð de ipoſcriptum fuerat erat clauſim

illis qe neſciunt quid faciut. Et ſaceꝛ
dos facit has tres cruces ſuꝑ calicem.-

ſcul
id⸗
Pol
pbr
ſcul⸗
ud
ſthi
hicen.
rocec
gnen
tii⸗

leen

eins
nemh
ammmw⸗
bolini.
Nc
Am
topon

nmnti

amnalo⸗
hecſa
cemnqu⸗
ufimodn
buoßee⸗
Pplantſ
tiidete
erdiin⸗
0egre. q
Poonune
dleitee⸗

ihn
1 ſaen D
lcem.
coꝛ⸗
endüi
Prer
eDee
fnt,
lere
ene,
SWA
Nnsnn
. condi
Lelven
t. On
s, etdeſt
Ein wer
bſäreecor
eDinnt
eofütti⸗
enwes
res
m i
aſi deſn
ownst⸗
Wen.
vſchedſ⸗
macheiti
tcinteros
wumiv
Kaigin
cem cu
ero ri
urtenl
voum
lenoroen
eſta in
i 1l
vdaim

Tractatus

ſicut ðꝛ de quibuſoam ꝙ erat verbũi
lud abſcõditũ ab eis tũc vo neuelatů ⸗

MPoſtea ſacerdos alte facit oronem vt

ꝓpls reſpondeat amen.Dicẽs ꝑ omnia
ſecula ſeculoꝝ.Et ſᷣim Inno. Deſignat
oce c

illud ꝙ vpᷣc magna voce clamãdo emi

ſit ſnm Etiam ſm alios vt onñdatur ꝗ;

hic eſt finis canonis.Et quia ieſus alta
voce clamabat MPater in manus tuas
ↄmendo ſpũm meũ ſacerdos pᷣfaciõeʒ

et dñicam oronem alta voce ꝓnũciat.

Capitulum quartũ De domi
nicꝗ ofone

BRemus pꝛeceptis ſalutari⸗
bus moniti / et diuina inſtitu
tiõe foꝛmati audem dicere.

AMiſta ꝑte agitur de cõſecratoꝝ digna

ꝓceptiõe.Et diuiditin quinq; ꝑticulas
Aꝛimo pᷣmittit dnicam or̃onem cum
eius pᷣfatiõe.ꝑ quã fideles ad ꝑceptio⸗
nem huiꝰ ſacramenti diſponunt᷑ et qðᷣ

ammodo ſanctiſicant᷑ Gedo ponit em

boliſmũ onice orois Tercio ponuntur
verba que dicunt᷑ qñ fit leactio. goſti⸗
MNuarto ponit᷑ or̃o ↄmixtiõis. Quin⸗
to ponunt᷑ oroes ad ꝑceptiõem ſacra⸗
menti pꝛeꝑantes. Gcda ibi. libera nos
a malo.Tercia ibi.pax dni Quanta ibi

hec ſacrnoſancta Quita ibi one ieſu xpe

Nꝛacio dñica habet pᷣfatiõeʒ vel lecti

onem que cõſtruit᷑ ſic. Oꝛemus ſupple

inſimul.nos moniti.inſtructi.ſalut ari⸗
bus pᷣceptis.id eſt pᷣceptis dñi nr̃i ieſu
xpᷣi.aut ſalutiferis documẽtis.⁊ foꝛma
ti.id eſt eruditi.diuina inſcitutiõe.id eſt
ex diuina oꝛdinatiõe qualiter debemꝰ
oꝛare.audemus dicere id eſt audacter
pꝛonunciare dñicam oronem Idꝛimo
dicit oꝛemus.vbi ſacerdos inſtigat po

Tercius

pul̃ od oꝛanbũ dicẽs. Oꝛemus vt ſi

adiuuante dño a moꝛte peccatoꝛum re

ſurgamus.et in eandem iterũ nõ cada
mus qꝛ xpᷣc reſurgens ex moꝛtuis iam

nõ moꝛit Gubiungitur pᷣceptis. Me ſa
cerdos vna cum ꝓplo q̃ſi ex pᷣſumptioe
ſuaq; auetoꝛitate videat᷑ petere. Dꝛe⸗/

mittit pᷣceptis ſalutaribꝰ moniti. Cum

em̃ diſcipuli rogaſſent dnñm dicentes.
Pue dar⸗ nos oꝛare.ñs aperiens os
uũ dixit. ſic oꝛabitis. Pater noſter ꝛc /

Et plurima ſalutis monita circa or onẽ

dabat. vt habet Math vj. Nu aũt cũ
oꝛaueris intra cubiculũ tuũ.et iteꝝ Cũ
oꝛaueritis nolite fieriſieut ypocrite tri

ſtes qui amant in ſinagogis et in angu

lis platearũ.ſtantes oꝛare.vt videant
ab hoĩbus Et iten. Aum oꝛaueritis no
lite multa loqͥ.ſicut ethnici faciũt. Nos
igit᷑ moniti iſtis ſalutaribꝰ pᷣceptis.et

foꝛmati diuia inſtitutiõe quid et quare

et qualiter oꝛare debemꝰ.ex hoc tunc
audemus id eſt audacter dicere poteri
mus Adater noſter ꝛc. Seo dubium
hic incidit Cummonere et pᷣcipere qð
ammodo ſunt ↄtraria.eo ꝙ pᷣceptum
obligat.monitio vero nõ quõ ergo ðꝛ
pᷣceptis ſalutaribus moniti. lo hoc re
ſpondet alexander ꝙ iſta oro eſt domĩ
etmgr̃i. Vndð Joh:xiij. VUos vocatis
me magiſter et dñe et benedicitis.ſum
etem.Et qꝛ dñi eſt pᷣcipere et magiſtri
monere vt igitur inſtrueremur ꝙ du⸗
plex eſſet ĩ xpᷣo auctoꝛitas ſeʒ dominij

et magiſterij.iocirco ðꝛ pᷣceptis ſaluta
ribus moniti. Lum ſacerdos dicit. per

omnia ſecula ſeculoꝛum.vna cũ dyaco
notunce aſtante et iuuante leuat calicẽ
modicum de altariet poſtea cum dicit
Rece ptis ſalutaribus moniti. deponit

Hoſtiam et calicem Altare enim

ſignificat crucem vt dicunt doctoꝛes.

— 2—
ꝗ i⸗

Liber

gr depe
illud ꝙꝙ venit ioſeph ab aromathia et
nicodemus.et impetrauerunt coꝛpus
xpia pilato.et leuauerũt de cruce de⸗
ponentes in ſepulcro. Et qꝛ iudei ad⸗

uoluerũt lapidem ad hoſtin monumen
tiideo dyaconus ſuꝑ os calicis coꝛpo

rale reuoluit

dam cenſuit. aſſerẽs incongruũ eſſe. vt
ſupꝛa eucariſtiã diceret᷑ oro quã ſcola⸗

ſticus compoſuerat. et illa omitterer
quã dñs et magiſter ipᷣe dictauerat. et
quã apli ↄſueuerũt dicere.Et cantatur

apud grecos a toto populo.apud nos

a ſolo ſacerdote qui ſacriſicat in ꝑęſ ona

populi.Nota illa oro excellit oms ali⸗
as orones multis ex cauſis.videlicet.
quctoꝛitate doctoꝛis.bꝛeuitate ſermo⸗

nis. ſufficientta petitionũ fecunditate
miſterioꝝ. Ructoꝛitate doctoꝛis qꝛ oꝛe

ſaluatoꝛis edocta et pꝛolata Os enim
oni locutũ eſt. Bꝛeuitate ſermõis quia

facile diſcitur et pꝛofert᷑: cũ ergo oꝛa⸗
tis nolite multũ loqui ſicut ethnici faci
unt. Bufficientia petitionũ qm in his
ſeptem peticionibus oꝛatur pꝛo bonis
gdipiſcendis et pꝛo malis amouendis
Mꝛo bonis tempoꝛalib ſpujalibus et
eternis Wꝛo malis pntibus pᷣteritis ꝰ
futuris.Eterna petunt᷑ in pᷣmium. cum
8e. Mdueniat regnũ tuum. Spiritualia
petunt᷑ in meritũ.Tempoꝛalia in ſuſtt
taculũ. MPꝛeterita mala ſunt dolenda.·
pᷣſentia vincenda.futura ꝑpꝛecauenda.
Fecunditate miſterioꝝ.qmimmenſa ?

tranſibũt em plurim et multiplex eri

oſitio hoſtie ⁊ calicis deſignat

Ilter noſter qui es ĩ celis ſan
Acttificet nomen tuũ ꝛc. Gan2/
cttus gregoꝛius papa.dñicã
oñronem ſup hoſtiam iu altari decantã⸗

te et accipietis.

Tene qð habes ne alter acc ipiatcoꝛo
nam tuã lHec oro que ꝑfectiſiuma a ſut
ficientiſſima eſt. diuidit᷑ in exoꝛdiũ.tra

uolentia captat᷑ cum dðꝛ PDaten noſter

ſuboitur. Sanctiſicet nomen tuũ. In
concluſiõe conſirmatio petitoꝝ optat
cum ðꝛ amen. Laptatur em̃ pꝛimo be⸗
mniuoletia cum dꝛ.pater noſter. VUnde
glo. Math. xj. Mꝛeuis captatio beni⸗
nolentie pᷣmittit̃ pater noſter. Oʒ obi
citur. Si in hoc verbo captatur beni⸗
nolentia ſeʒ pater. et bemuolentia ca⸗
ptatur pꝛo reuerentia.ergo magis de
buit dicere dñe qᷓ; pater.cũ dñs magis

eſt ꝙ dñs ſonat in reuerentiã ei cui de⸗
pater dicit reuerentiã amicabilem ei
cui debetur amoꝛ. qꝛ filij cicius impe⸗

one ſed pater vt conſidam tanq; filij.

Secũdus

ſcientia. Scit em̃ dñs quio velimus:ſʒ
vult nos oꝛare.ꝛimo pꝛo excitanda ⸗

deuotiõe.qꝛ qð flatus carboni hoc fa⸗
cit pꝛonunciatio deuotiõi: Scðo pꝛo

alioꝝ inſtructiõe vt coꝛtina coꝛtinam
trahat. et qui audiat dicat eidẽ venio.

qꝛ luceat lux vra coꝛã hoĩbus.Tereio

pꝛo lingue obſequio vt qꝛ lingua pecaæa

uimus lingua ſatiſſaciamus. Vnde ſiẽ
exhibuiſtis membꝛa veſtra imquitati
ſeruire ad iniquitatẽ.ita exhibeatis mẽ
bꝛa vra ſeruire iuſticie in ſanctiſicacio
nem:Quarto pꝛo rei petende obtinen
tia et cõmemoꝛatiõe qꝛ facilius obtine
tur qð mitmnrns haſtulak. Vlne hert
Auintopꝛo rei impe/
trate cuſtodia qꝛ qð ſea epins nequiritur
diligentius cuſtodit̃ dum inuent vñn

ctatũ.et concluſionẽ. Inexoꝛdio beni .

In tractatu peticiões oꝛoinan᷑/cum

ſonat ĩ reuerentia Reſpondet᷑ ꝙ verũ

betur timoꝛ. in hoc ergo ꝙ dicit pater
et nõ dñne dat fidutiã impetrandi quia

trant q;ſerui Vnde Wheiſol do dicit

5
mog
ſv⸗
No
Wa
eno⸗

ereo

ccc⸗
eſi
irai⸗
N
K
Oenen
ene
mwepe
gornar

e
narſ
ditt
oriobeni
terwwtr
uran
au In
a
mode
. Ve
ro den⸗
Gob
ur baſ⸗
un:
mosde
ſsmas
jcian der
ict pee
randiq
cabilen
nßilt

Tractatus

er nõtimeamus tanq; ſerui 2Mo ro. viij
Non accepiſtis ſpum ſeruitutis iterũ

in timoꝛe ſed ſpũm adoptiõis filioꝛum

dei. in quo clamemus abba pater io eſt
deus Dicitur pꝛimo pater ꝓpter gene

ralem ꝓuidenciã. Dapᷣ. vj. Equaliter

eſt ei cura de om̃ibus. Item generali⸗

ter dꝛ pater ratione creatiõis.vt deut.

xxvij.Nunquid nõ ipᷣe eſt pater tuus.
qui fecit et creauit te. ſed ſpẽaliter ẽ pr
iuſtoꝛum ꝑ filialem avoptiõem alo ro.
ſupꝛa. Mon accepiſtis ꝛc.ſed ſingulari⸗
ter eſt pater xpᷣi ꝑ naturalem genera⸗
tiõem: Joh.xx. cendo ad patrẽ meũ
Ande imminente paſſione eius oꝛauit
ad patrẽ dicens.Dater ſi poſſibile eſt
tranſeat a me calix iſte Sequit. Moſter
In hoc qꝙ ↄꝛnoſter inuit amur ad hũi⸗

litatem vt nn ſe extollat de generis

nobilitate. Malach.ij./Nunquið non

eſt pater oĩm noſtrũ.Et ideo dieit glo⸗

Math.xj. Monent᷑ nobiles et diuitesg
non ſupbire contra minoꝛes. Non em
vere poſſunt dicere pater noſter.niſi

am dilectõem BGeñn. xiij· Dixit obꝛaam
ad loth. Me queſo ſit iurgium inter te

et me. inter paſtoꝛes tuos et meos fra⸗
tres enim ſumus. Item inuitamur að

mutuũ auxilium ꝛouer. xv. Frater

adiuuatur a fratre. Dicit᷑ ergo poter

—— 2

noſter vt vna omnin nobilitatem oſtẽ
dat. quantũ eſt ratiõe pꝛime oꝛiginis.
vt homines inter ſe concoꝛdiã habeãt
et vt ſibi mutuũ auxilium exhibeant.·
Sed queritur an peccatoꝛ poſſit
vere dicere pater noſter. Reſpondeẽ̃

fie int elligendo in ſpe per adoptio⸗

nemin re vel ꝑ creatioem et ꝑ viſionẽ H
Sequitur. Qui es ĩ celis.ſuſple coꝛpo
ralibus ꝑ euidentiã nobiliſſimi effect?.

nõtñ ab eis cir cũlcriptibilis. ã effe⸗

ctus ſue potentie et ſapientie

alparent in celis coꝛꝑalibꝰ. Velĩ hoc

iterũ captat oꝛans beniuolentiã.alle⸗
ganddo dei ſufficientiã ipe eſt n celis
vbi eſt omnis ſufficientia. et omniũ bo
noꝛũ abundantia. Alel qui es in celis
Fm gloꝛiam: Oat. vj. Juſtis em ineſt ꝑ
graʒ et beatis ꝑ gloꝛiam. In boc ꝙ d⸗

qui es in celis. docemur celeſtia ſpera⸗

re vt illic ſpem noſtrã erigamꝰ vbi pa
trem habemꝰ. Bel ſi ꝑ celos intelligů⸗

tur ſancti.ſic monet nos ſaluatoꝛ vt
ſanctitate laboꝛemus. vt mereamur n

eri habitaculũ et celum dei. Beo

diceres cum deus ſit vbiq; quare ma⸗

gis dicitur eſſe in celis qᷓ; in alijs locis.

MReſpondet᷑ ſicut anima intellectiua in

qualibet ꝑte coꝛpoꝛis eſt eſſencia liter.

tñin vna magis in alia mimis opatur.
ita deus equaliter eſt in omni loco.tñ
magis ðꝛ eſſe in celo.pꝛotanto quia ibi

magis aꝓparent et relucẽt potentie et

bonit atis effectus ipius qᷓ in alio loco
Di ergo ꝑ pꝛĩcipalitatc ei locus aliqͥs

aoppꝛopꝛiatur hoc erit vbi oꝑatio eius
magis aꝓparet ſicut aĩia magis dꝛeſſe ĩ

cerebꝛo vel in coꝛde qᷓ; in alijs ꝑtibus
coꝛꝑis. In celis aũt dicit et nõ in celo
quaſi in vno qꝛ ſicut in celo ſtellato emi

nentioꝛ eſt eius effectus temꝑalis ita ⁊

in celo empirꝛeo maniteſtꝰ apporet eiꝰ

actus perpetuus et abundantioꝛ eſt
eius oꝑatio in celotrinitatis.ſicut ſunt

ſeipm intelligere. ſeipᷣm diligere · ſicut

dicit lugꝰ.xij ate Beguirun Bancti

–

ſcetur nomen tui ·io eſt ſanctũ habeat
ęt gloꝛificetur ab omibꝰ.et hoc ꝑtinet

titiões omne petibile ↄtinentes Ande

beatus ↄlugꝰ.ad probqm virginẽ. Si
recte ↄuenienterq; oramus. nihil dice⸗
re poſſinnus qᷓ; qd in iſtq dñica orone

*„* .
„ .

