mentũu. Et de hoc habet᷑ ſigura Exo.xij

agninn palchale. tunc poſuerũt de ſan
guine in ſuperioꝛi liminari et in ytroq;

poſte hoſtij ſui.et ſic domus eoꝝ erant
Peeleruate ab angeli pꝑcuſſura. DHe eoð
abetur figura Gechielir. vdi dꝛ. &

illi ſoli pſeruati fuerunt quos vir veiti

tus lineis ſez dominus ieſus Epe ſigna

q habetur j.Reg riiij vbi dꝛ iona⸗
thas guſtauit de melle et illuĩnati ſunt
oculi eius VUnde berñ. ſup can. ſic inq̃t.
MWer fidem intellectus illuninatus x
confoꝛt atus,. attingit hanc veritatem
indubitanter ꝙ xpc vere eſt inſacram̃
to et diuinitas vere ĩ xpᷣo. Vndecimꝰ
fructus eſt ꝙ pceptio eucariſtie munit

*
— —

bat thau thau in frontibus eoꝝ.thauẽ

figura crucis/que cum accedimus ad
altare in fronte id eſt in pꝛoſpectunr̃e

rationis debet eſſe depicta. Duodeci⸗

mus fructus eſt fomitis mitigatio / ſeu

inoꝛdinate concupiſcẽtie extinctio. de
quo in pſalmo. Guper aquã refectiõis
educauit me ꝛc̃. Bicut em̃ aqua refri⸗
gerat ſic illud ſacramentũ etiam refri
gerat a feruoꝛe concupiſcentie. Tnde

berñ. Gacramentũ coꝛpoꝛis xpᷣi duo
operatur ĩ nobis videlicet ſenſum mu

nit et a grauioꝛibus peccatis tollit om
nino conſenſum verbigra Gi quis no
ſtrum non tam crebꝛos vt ſolebat. nec
tam acros ſuſtinet iracundie vel luxu⸗
rie inuidie ac ceteroꝝ vicioꝛum motꝰ/

gracias agat coꝛp oꝛi ⁊ ſauguini domĩ
noſtri ieſu xpᷣi.quoniã virtus huius ſa

cramenti operatur hec in eo. DHec ille.
Mꝛopter qð beatꝰ ambꝛoſius in q̃dã
oꝛatiõe dominũ noſtrũ ieſum chꝛiſtum
ſic adoꝛat. Domine rex virginũ ama⸗

toꝛ caſtitatis et integritatis decus ce⸗

leſti roꝛe benedictiõis tue extingue in
me totim fomitem ardentis libidinis
vt maneat in me tenoꝛ tociꝰ caſtitatis

anime et coꝛpoꝛis. Et illud videt᷑ eſſe

figuratũij. Mach.j. vbi legitur. ꝙ flaã
ma accenſa a lapidibus perfuſis/aqua
reſidua a lumnne qð reſfulſit ab altari

conſumpta eſt. Gepe em flmmma con⸗

cupiſcentie que naſcitur ex aqua reſi⸗

dua id eſt ex rerum tempoꝛaliu aff luẽ
tia et ſupfluitate. qua lapides et homi⸗

nes mundan perfunduntur extingui⸗
tur a lumine ab altari fulgente. id eſt a

gracia ſacramẽti eucariſtie. Obꝛopter
tanta igĩ᷑ dona que ex hmõiſacramẽ⸗

ti ꝑceptioõe digne ſumẽti ↄferunt᷑ dili-
gentiaĩo deuotaq; mete eſt inquirẽdũ

— — — —ð

— ———— — —

— — —w,–

— = .

—. —

— — —. —

— — —

õ

18
ri⸗
fri
We
do

xe
̃⸗
o/
on
.

m⸗
cen
en
.
ſe

n
l

— —

ỹẽõ

Tractatus

Mualis eſſe debeat qui að hane men⸗
ſam digne accedere mereatur. o
quod reſpondet Pꝛopheta m pſalmo

ri. Vbi in perſona chriſtiſic dicit.
dent pauperes et ſaturabunt᷑ ꝛc. q̃ᷓſ

diceret. pm beatum ugu. et glo. ibidẽ

VWota mea id eſt ſacramenta et ſacriſi⸗
cia coꝛpoꝛis et ſanguinis mei reddam-

et hec ſacriñcia edẽt pauperes.et hui

ſeculi cõtemptoꝛes. quos xp̃ᷣ̃e Math.

v.vocat pauperes ſpũ qui ad hunc pa

nem vite ſumendu digne merentur ac
cedere. Tales enim ſunt vere humiles

et huius ſeculi cõtemptoꝛes xpᷣm regẽ
ſuꝑ omnia diligentes et omnes affecti

ones ſuas in xpᷣm oꝛdinantes. Ita vt
nihil cupiant nec habere deſiderẽt pꝛe

teripᷣm Ft illa reuera aperte dicit᷑ pau
pertas ſpũs dum quis mente ⁊ ſpiritu
nihil ſibi vendicat immo nec ſeip̃ᷣm nec

aliqð aliud temꝑale niſi hoc alteri to⸗
tũ liberaliter et ſponte donet etã xpᷣm

referat.ita vt fic nec velit eſſe ſui iuris

ſeod domini ſui cui ſe donauit. nec aliqᷣd

poſſideat tanq;ᷓ ſuum ſed tanq; dñiſui/⸗
ad cuius honoꝛem reꝝ ſuarum ſi quas

habet poſſeſſionẽ oꝛdinabit. vt dicere
poſſit cum Aplo. ij.ad coꝝ. vj. Lanqᷓ;ᷓ

—

nihil habentes et omia p oſſidentes qꝛ
poſſidet oĩa. cuius poſſeſſio eſt veꝰ.vñ

in pſona cuiuſlibet talis dꝛ in pſal. lv.
Ecce cognoui Be me⸗ es tu. Bu
per quo augꝰ.
led eoꝝ pꝛopꝛie deus eſt.qui eũ diligũt
qui eũ timent.qui eũ poſſident et colũt
et ſunt tanq; magna familia de domo
ipᷣius.redemptimagno ſanguine vni⸗
ci filij eius. Et ſubdit. Quanmnn dedit

nobis deus pater. vt filij dei nomine⸗

mur et ſimus Ecce mirahilis coniũctio

ſiunmne paupertatis cũ maxiĩs diuicjjs.
Quid nãq; pauperius illo qui nibil ſi

mmũ quidẽ deus eſt.

—.— „*

Becundus

bi retinet q́ð alteri non donat. Et qͥð
dicius illo qui deũ poſſidet.Et ergo be
atus augꝰ. ſuꝑ pſal. vbi.S.hoꝛtat᷑ nos
vdicens. Nos ergo deum amemus frẽs

puri et caſti.ſed nõ eſt caſtũ coꝛſi deum

ob mercedẽ colit: Zed diceres Quid
ergo de cultu dei.ſi mercedẽ non habe
remus Reſpondet augꝰ. Mabebimus

plenarie ip̃m deũ quẽ colimus ipᷣe no⸗
bis merces erit qꝛ vivebimus eũ ſicuti
eſt. Johã. iij. Ipe dixit abꝛae Beñ.xv.

Ego pꝛotectoꝛ tuus ſum et merces tua

magna nimis. Ex quibus ver bis elicit
ꝙ de omni ſtatu eccleſie poſſunt eẽ ho⸗

tes.quia dictũ eſt ſupra:Edent paupe
res et ſaturabuntur pauperes. ſcilicet
ſpiritu. Lales aũt pauperes poſſunt eẽ

boni reges et pꝛĩcipes finium terꝛe.cõ

iugati. virgines et vidue.layci et cleri
ci.ſeculares et religioſi. Qam quiſquis
talium in caritate dei eſt. et deũ ſuper
om̃ia diligit.ſi pꝛinceps vel pꝛelatus
vel qualitercũq; ſuper alios conſtitu⸗

tus.potentatus.honoꝛes.diuicias.⁊c̃.

que ſuo ſtatui cõmuniter attribuuntur

ipe non ſolũ ſibi ſed deotribuit.cui mi

litat:cui ſeruit.et pꝛo quo diligentẽ cu⸗

ram ſubditoꝝ ſuoꝝ geriti et non ſolum

ſua ſed etiam ſeipſum pꝛo eoꝛum ſalu⸗

te exponit. hic dignus eſt vt ad hanc
menſam accedat. Pauperes enim xpi
magnates et diuites pauperes ſubdi⸗

ti et in bonaſimplicitate viuentes pau

peres ad arcioꝛem obſeruantiam et in

abdicatiõe tempoꝛaliũ / et multiplicis

regularis diſcipline vt ſecurius chꝛi⸗/
ſto regi famulentur ſe ſtudioſe aſtrin⸗

gentes MHij ſunt qui digne hunc pa⸗

nem celeſtem ſumentes. angeloꝛum,
ſunt cõuiue. Juxta illud pſalmi Panẽ—
angeloꝝ manducauit homo. Et ita hie

c iij

in gratia viuificante pꝛomerent᷑ gloꝛi

am ſublimantẽ ßᷣm eꝙ

euangelio. Joh. vj. naducat car⸗
nem meã et bibit meum ſanguinẽ habe

dixit vominus in

bit vitam eterna Et tantũ ſit dictum ð

his duodecun fructbus. Poſſunt tmñ

hij fructus piſtingui m tres ſtatus bo

refectiuum.

CLapitulum. x. DPe malis et·

dsanmnnis que conſequu

gne ſumente«

curꝛunt Teſte aplo ad cox. xj ſic.
te. Qui manducat et bibit coꝛpu

.

indigne . inoicum ſibi manducat et bi /
bit. Et ſubdit ideo inter vos multi inm/
becilles/ et infirmi viuunt. Et dꝛ multi.
Mullius enim opus placet deo niſi iſe
pꝛius placeat deo. Indigna naq; com
munio hominẽ peccatis illaqueat. di⸗
natiõem pꝛeparat.pꝛoximum ſcanoalli
zat. mentem excecat.temptatiõem ſub
iungit. deum irꝛitat. vit am temꝑalem
bꝛeuiat. cuncris gratuitis et eternis bo.
ms ſpoliat. De quibus omibus per o ſpũualrt

1

minũ in eccia miitante Eſt em hoc ſa /
pientibus culpe expiatiuum. gratie co
lſematiuũj. xpᷣi incoꝛpoꝛatiuũ et cõtra
recioiustioem ſuſtent atiuũ. Et in pꝛo
ficientibus eſt fidei confirmatiuũ/ſpei
augment atiuum.et fomitis extermina
tiuum.Eſt in viris perfectis dominice
bene operandum roboꝛatiuum cõtra
temptatiõem dyabolicam munitiuum
per internam coniolationem ipſoꝛum

Icut recte cõmunicantibus
multa bona pꝛoueniũt vt di/
cctum eſt in capitulo pceden/
mala in/
ic dicen

Aꝛimns.

dinem dicitur in pſal lxvuij. Fiat men⸗

ſa eoꝛum coꝛamipis in laqueum: quo

90 pꝛimũ.et in retributiões quo ao ſeæ

cunoũ. et in ſcandalũ quo ad tercium

et obſcurentur oculi eoꝛum ne videar
quo ao quartum et doꝛſum eoꝛũ ſemꝑ
incurua quo ad quintum.effunde ſup

eos iram tuam quo ao ſextum. fiat ha⸗

bitatio eoꝛum deſerta quo ad ſeptimũ

et in tabernaculis eoꝛũ non ſit qui iᷣ⸗

habitet quo ad octauum. Be quo etiia
hylar ius ſic dicit Lalis homo denind
vindictã excitat:ſuam vitam bꝛeuiat.
ſanctos a ſe fugat. hoſtem ſun letiſicat⸗
qui coꝛpus xpᷣi indigne maducat.Cui

alludit Mꝛigenes in hec verba oap⸗

quidem et ſanguinem xpi in vamnatio

nem ſumit tam mentis q; coꝛpoꝛis:qui

abſq; guſtu acceſſerit interne dei dul⸗
ceoinis et amoꝛis.Ex quibꝰ dictis ap⸗
paret. ꝙ vterq; tam bonus qᷓ; malus
cõmunicans coꝛpus et ſanguinem xpᷣi
ſumit equaliter quo ad eſſentiã. quis
tf inequaliter quo ad efficientiam In
bono em efficit vitam gre in pnti/ ad
gloꝛiã in futuro.in malo vero damna,
tiõem pꝛepat et moꝛtem eterna inou⸗
cit. Unde canit eccia Gumũt boni ſu⸗

mũt mali.ſoꝛte tñ inequali ꝛc. Et beatꝰ

Augꝰ. de hoc ſic inquit.Eſt quidẽ ĩ pec

catoꝛibꝰ et indigne ſumentibꝰ vera ca
ro et verus ſanguis xpᷣi eſſentia nõ tñ
ſalubꝛi efficientita

apitulũi xj. Quot modis
S oc ſacramentũ ſumat ab ho

mine viatoꝛe

mois pt ſinni ab homine via

—

Acramentũ eucariſtie tribꝰ

Tractatus Fecundbuns
ocuiꝰ maioꝛi intellectu aduertẽdũ tudinẽ illa ſpecies viſibilis cũ coꝛpoꝛẽ

q; ſm mgr̃mĩiiij.ſen. diſ. xviij in ſacra xpᷣi miſtico que eſt vnitas fideliũ.quia
mẽto eucariſtie eſt aliquio qð ſolum eſt ſicut ex multis granis cõficitur vnꝰ pa

. ſacramentũ id eſtſignũ ſacre rei / vt eſt nis.et ex pluribus vuis vinũ confluit
h foꝛma vel ſpecies panis vel vini que in vnũ ſic ex multis fidelibꝰ perſouis
ibi videtur quia pꝛeter ſpeciẽ quã inge vnũ coꝛpus xpᷣi miſticũ cõſtituit᷑. cuiꝰ
rit ſenſibus aliquid aliud facit venire ĩ ipe xpᷣc eſt caput.AUnd apls.j.ad coꝝ⸗
4 cognitiõeʒ.ſcilicet coꝛpus xpᷣi verum xj. VUnus panis et vnum coꝛpus multi
“ et miſticũ. Eſt ergo ſpecies poſt conſe,⸗ ſumus. Et ANugꝰ.ſuꝑ nẽ Ome.
cratiõem. vocabula rerũ que ante fue vj. et allegatur a magiſtro in.iiij.ſniaz
ed runt · ſcʒ panis et vini.vt patet de 2ſec. diſ. viij.q ſic dicit. Anus panis ⁊ vnuũu
ir. diſ. ij. c Benſus. AUnde in fine cuiuſdã coꝛpus eccleſia dicit᷑ pꝛo eoꝙ ſiẽ vnꝰ
r miſſe que celebꝛatur inſ. abbato quat⸗ panis ex multis granis.et vnũ coꝛpus
li tuoꝛ tempoꝝ in menſe ſeptembꝛis oꝛat̃ ex pluribus membꝛis componit᷑· ſicec⸗
y et dicitur. Perficient in nobis domie cleſia ex multis fidelibus caritate coꝛ
queſumus tua ſacramẽta qð cõtinent. pulante annectitur. Huius coꝛpoꝛis
c vt que nũc ſpecie gerimus.rerũ veri⸗ miſtici pꝛopꝛiũ coꝛpus xpᷣi ſumptũ de
di tate capiamus. llius eſt res ſacramen virgine eſt ſacramentü id eſt ignũ . g
n ti et illa eſt triplex. Alliqua eſt res con⸗ ſicut coꝛpꝰ xpᷣi ex multis membꝛis pu⸗
tenta et ſignificata. Altera ſigniſicata riſſimis et immaculatis conſtat. ſicet
et nõ contẽta Lercia operata.res con ſocietas eccleſiaſtica ex multis perſo⸗
tenta et ſignificata eſt caro xpᷣi quã de nis a criminali macula liberis conſiſtit.
is virginẽ maria traxit. et ſanguis quem In cuius ſcʒ coꝛpoꝛis xpᷣi typo ſeu figu
Nn pꝛo nobis effudit. ſeu ipe xpᷣc qui ſub ra factaẽ arca domini ð lignis cetbim.
65 ſpecie panis et vini veraciter contine Exo.xxv: que ſunt imputribilia. Bed
tur: Sed res ſignificata et nõ contẽta res operata eſt gratia que in ſacramen
dn eſt coꝛpꝰ xpᷣi miſticũ.ſeu eccĩa ſiue vni to et in eius digna acceptiõe co ert.
tas eccleſie in pꝛedeſtinatis quo adec ſmꝙ dictũ eſt ſupꝛa ca. ix. Iſtis iam de
7 cleſiam militantẽ vocatis per pᷣdictaʒ⸗ claratis dicetur q iſte ſumit coꝛpꝰ xpᷣi ðWWð
inuſtificatis per graciã in pᷣſenti · et gloꝛi ſi piritualiter tm̃.qui per fidem tanq; ꝑ W
. ficatis in futuro per gloꝛiã.quo ad ec⸗ cognitiõeʒ et caritatẽ tanqᷓ per refecti D
i cleſiam triũphantẽ. Atriuſq; aũt coꝛ⸗ onem coniungit᷑ xpᷣo:et vnitur coꝛpo⸗
poꝛis xpᷣiſcilicet veri et miſticiſ⸗ pecies rixp̃i miſtico ſcʒ eccleſie. AUnde Augꝰ.
viſibilis eſt ſacramentũ eucariſtie quia ſuꝑ Johannẽ mel xx vj. et habetur

vtrãq; rem ſigniſicat.et vtriuſq; rei ſi⸗ de conſecra. diſ.ij. ca. Quid eſt ſic dicit.
militudinẽ gerit expꝛeſſam. Qam ſicut Quid eſt xpᷣm manducare nõ hoc ſolũ

panis triticeus pᷣ ceteris cibus eſt pꝛe⸗ eſt coꝛpus eius accipere multi enim in
cipuus ad humani coꝛpoꝛis ſuſtentati digne accipiunt ſed in ipo manere io E
onem et refectiõeʒ et vinũ hominẽ leti eſſe de cðꝛpoꝛe eius miſtico per gratiã
ficat et inebꝛiat ſic caro xpᷣi interioꝛem et habere ipm in ſe manentẽ piritua

hoĩem plus ·ceteris SBan ſpirituali⸗ liter em̃ manducat qui in vnit ate xpi
ter reſcit et ſaginat. Mabet etiã ſimili⸗ et ecciĩe quã ſacramtu ſigniſicat manet
ün

ðèðW

Liber
9 = .
* . = . .

Hum qu diſcoꝛdant axpo nec cornem
xpᷣi ſcʒ miſticam manoucant nec ſan⸗

guinem miſticum bibunt. et ſic tante

reiſacramenti ap inoicium accipiunt
tualiter tatum. qm exiſtens in caritate

firmiter credit in altari eſſe verum coꝛ

pus ppi et ſanguinem eius ex hinc eſt
accipiens rem ſacramenti io eſt graciã

non autem ipᷣm ſacramẽtum coꝛpoꝛis
xpiſub ſpecie panis et vini De iſta mã

ducatiõe dicit beatus ↄlugꝰ.in libꝛo d
remedio penitentie.et habetur de ↄſe.

diſij. c. Vt quio paras.ſub his verbis.
NQuid paras dentem et ventrẽ crede
et manducaſii. crede ſcilicet fide ope⸗
rante per dilectionẽ.et manducaſti io
eſt coꝛpoꝛi xpᷣi miſtico es incoꝛpoꝛatus
Et eſt ſciendũ. ꝙ bonus duobus mõis
manducat xpᷣm ſpiritualiter. VUno mõ
in ſemetipᷣo.dumſacramentũ ipᷣm oꝛe

coꝛpoꝛali percipit.fide ⁊ caritate ſpũs

in ſe ſpuůaliter trahit et ſibi vnit: Nlio
modo in alijs ſcʒ vum iuſtus alijs com⸗
mnnicat. ſicut em̃ os coꝛpoꝛale non ſo⸗
lumſibi ſumit cibum/ſed membꝛis om
nibus ↄmunicat. ſic quoplibet membꝝ
eccleſie non ſibi ſoli cõmunicat ſed toti
eccleſie.vt virtus ſpiritualis ↄmeſtio⸗
nis / ao homines fideles pueniat ꝑ cari

tatem qua vniuntur. Seo iſte ſumit ſa

cramentaliter tantũ qui ſub ſpecie pa
nis et vini / hoc ſacramentũ in pecca⸗
to moꝛtali ſciẽter ſumit. Iſte vero ſpi
ritualiter et ſacramẽtaliter ſimul ſumit.
qui hoc ſacramentũ ſub ꝓpꝛijs ſpecie⸗
bus ſimnit. et rem ſacramenti ſeu gr̃aʒ
conſequitur. Et de hoc modo mandu⸗

candi beatus Bern. ſic dicit:· Coꝛpus

xp̃i egrotis eſt medicina peregrinanti
bus dieta. debiles confoꝛtat. languo⸗
res ſanat. valentes delectat.ſanitatem

conſeruat. fit bomo manſuetio: ad coꝛ

reptiõem pacientioꝛ ad laboꝛem.aroẽ
tioꝛ ad amoꝛem.ſagatioꝛ ad cautelam
ad obedientiã pꝛonioꝛ.ad graciaꝝacti
ones deuorlo⸗ PDec ille. Mij aũt modi
manducandi xpᷣm ſᷣm Adetrũ de tharẽ
taſia diſix.iiij. li.tripliciter poſſunt di⸗
ſtingui. vel ex pte manoucatis. vel ex

parte rei que manducat᷑.· velex parte

modi manducandi.Dꝛimo ſic.aut em

manoucans accedit ad ſacramentun
diſpoſitus.et ſic dicit᷑ mãoucare ſacra

mentaliter ex ꝑte rei que manoucatur
Aut em̃ manducat rem ſignificatam ⁊

contentam. et ſic iterum manducatur

ſacramentaliter. Rtut manducat remſi
gniſic atamet nõ contentãet ſic man⸗
ducat ſpualiter. Aut percipit graciam

ex parte modimanducãdi.ſic aut em

„

ſumitur ſolo oꝛe coꝛpoꝛis.et ſic mandu

catur ſacramentaliter. aut etiam ſumi⸗

tur oꝛe coꝛdis.et ſic manducat᷑ ſpiritu⸗
aliter. Gpiritualiter em manducare.=

xpo et ecciĩe incoꝛpoꝛari. Hoc aũt du⸗

pliciter eſt. vel per modũ meriti cred⸗
do. vel virtute lacramenti credendo

percipiendo.ꝛimo modo accipitu

ſpiritualiter mapucare ↄmuniter. De
cundo mõ magis ꝗpꝛie. Mꝛimꝰ mod⸗
ſpũaliter manoucavi poteſt alicui pꝛo⸗
uenire ſine ſacramento. Secudus aut
modus nõ. Et quauis ſpiritualis man
ducatio ſufficiat pꝛo mo meriti ad ſaln
tem.non tñ ſufficit ſacramẽtaliter quia
melioꝛ eſt iſte modus maducandiſpiri⸗

tualiter q; alter. eo q; vtrũq; comple⸗
ctitur. Ex his dictis faciliter poteſt ha
beri ſolutio cuiuſoã dicti ↄmunis quo
querit᷑ aln moꝛtalis peccatoꝛ non con

feſſus nec contritꝰ.ſumens illuo ſacra⸗
mentum vere ſumat coꝛpus xpi. q ve

ly vere determinat veritatem ſumptig

— — m - — — — — =ðð

— — —

ſen
r.
n
ur.
enſ
nn
cun
ten
non
ni⸗

gun
4
N

l

Tractatus.

nis ſacramentalis / vel ſpͦalis. Quo
ad pꝛimũ dicit᷑. ꝙ qᷓntumcuq; ſit alis

magnus peccatoꝛ. ſi ſumit illud ſacra⸗
ment iᷣ. vere ſimnit coꝛpus xpᷣi· loquen⸗

do de veritate ſumptiõis ſacramenta⸗
lis.qꝛ qui vere ſumit continẽs vere ſu⸗

mit et contentũ. ſᷣm ꝙꝙ continetur ſub

hmõi continente. ſcʒ ſub ſpeciebus pa

½

nis. que ſunt ſacramentũ licet nonſint
res ſacramenti. Tere tñ ſacramentali
ter continẽt coꝛpus xpᷣi.vt patet ex au
ctoꝛibus ſupꝛa adductis. Seo quo ad
ſecundũ dicit᷑ ꝙ nullus peccatoꝛ moꝛ⸗

talis ſciens ſe eſſe talem ſumit vere coꝛ

pus xpᷣi.loquẽdo de veritate ſpiritua⸗
lis ſumptiois.quia qui illo modo ſinnit

manet in xpᷣo.et xpᷣc in eo.ſed nullus

pctõꝛ moꝛtalis manet ĩ xpᷣo.nec xpᷣein
eo:cum talis non ſit membꝛum viuens
xpᷣietiam nullus moꝛtuus poteſt cibũ
vitalem vit aliter ſumere. ſeꝰ peccatoꝛ
moꝛtalis quantũ ad vitam ſpuᷣalẽ moꝛ
tuus eſt. qꝛ ſeparatus ab eo qui eſt vita
anime. bm Augu:Et cibus iſte eſt viuꝰ
cibus ſeu vitalis. dans vitam ſpnalem
ſumenti eum. Juxta illuo Joh. vj. ego
ſum panis viuus qui de celo deſcendi⸗
ſi quis maducauerit ex hoc pane viuet
in etermin

gaphn xrij. ln peccata veni
glia poſſint impedire effectũ
huius ſacrameti in ſumente.

tliqua ſunt peccata venialia
per que mens non numis di⸗
üſtrabitur nec feruoꝛ carita⸗
tis ſenſibiliter diminuitur. hec in nullo

impeoiunt effectum huus ſacramenti

unt etiã nonnulla peccata venialia.
que non ex toto impediũt ſed in parte

effectum huius ſacramenti. Nameffe⸗

ctus huius ſacramenti nõ ſolum eſt ad
eptio gratie vel caritatis. ſed etiameſt

quedam actualis refectio ſpualis dul⸗
cedinis que per peccata venialia impe
ditur. He hoc ſic loquitur ſanctus tho
mas Peccata venialia dupliciter pnt
cõſiderari. Ino modo inqntum ſunt
pᷣterita. Alio modo inquantũ ſunt ex⸗
ercitata. Pꝛio modo in nullo imgedi
unt effectum huius ſacramenti.
em contingere ꝙ aliquis poſt multa
peccata venialia cõmiſſa deuote acce⸗
dat ad illud ſacramentum. et plenarie
effectum huius ſacramenti conſequat
Gecũdo modo peccata venialia non
in toto ſed in parte impediũt effectum

huius ſacramenti. qꝛ ſic quis accedit
mente diſtracta per peccata venialia N

que tollunt ab eo actualem deuotionẽ
et refectionem ſpũalis dulcedinis.non
aũt augmentum gratie habitualis vel

carit atis Inde iſte qui cum actu ve,

nialis peccati accedit ao hoc ſacramẽ⸗
tum/ manducat in Ennn ſpiritualiter.

ſed non actualiter Et ideo habitualem
effectum une ſacramenti percipit noõ

ant actualẽ. Hec Tho.Ex quibus ver

bis colligitur. ꝙ accedens in peccatis

venialibus percipit augmentũ grotie
et caritatis habitualiter quis tñ per in
ternam dulcedinẽ ſpiritualem non re⸗
ficiatur actualiter. Et ſic patet cõſequẽ

ter ꝙ peccata venialia in ſumente im⸗

pediunt effectum huiꝰ ſacramenti actu

gliter tantũ. q;uis tñ non habitualiter.

ſic ꝙ nõ efficit actualiter in eo. qmuis

per virtutemſacrqmenti ↄſequitur ha
bitum et augmentũ caritatis. Hee in⸗
telligenda ſunt de ſimeute nõ exiſtente
in peccato moꝛtali et accedente ĩ pec⸗
catis venialibus / deuotis oꝛatiõibus

. — —

——— — -

Döt

Jiber

c&miſſis polente.Et qᷓ;uis pẽccata vẽni
alia non tollunt huiꝰ ſacramenti effe⸗
ctum quantũ ad habitũ vt premiſſum
eſt. tñ magis bonũ eſtſi homo per con

his emendare Verecundũ nãq; debet
eſſe anime deuote cũ ad hocſacramen
tum celeſte ſumendũ acceſſerit.ne cele
ſtis ſponſus ad ip̃am veniens aliquam
maculã cuiuſcunq; peccati etiam veni
alis quantũ poſſibile eſt inueniat.quia
quanto quis cum maioꝛicoꝛdis et coꝛ
poris munditia ad hoc ſacramentum

exinde repoꝛtabit. Etiam quia nihil pu
rius ea mente eſſe debet. que in dei ha⸗

bitaculũ eſtpꝛeꝑanda

Lapitulũ tredecimũ 'ln pꝛio
AlbtgH pter nocturnalem pollutio⸗

Dhoc ꝙ; quis digne accedit

requiruntur. Pꝛimo mundi
cia conſcĩe que non tollitur niſi ꝑ pec⸗
catum. Scdo ne ſit ibi indeuotio ſeu
mentis ebetudo. Tertio ne ſit ibi coꝛ⸗

concurꝛũt in aliqua pollutiõe noctur⸗
nali. qñq; duo de his.qñq; vnũ tantũ
et ᷣm hoc homo magis vl minus impe
ditur. Et ideo diſtinguendũ eſt de pol⸗
lutione. Vnde ſciendum pollutio no⸗
cturualis eſt coinquinatio.qua quis in
ſomno coꝛrumpitur per ſeminis emiſſi

fluitate ſeu ex abundatia materie ſemi
nalis et repletione in vaſis ſeminalibꝰ
non valentibus eam retinere.qnq; ex

feſſionẽ vel alia remedia.ſtudeat ſe ab

acceſſerit. non dubiũ.quin maioꝛẽ gr̃aʒ
et vberioꝛẽ fructum ſpũalium bonoꝝꝛ

nem cõmunio ſit pᷣtermittenda⸗

ad eucariſtie ſacramẽtũ.tria

poꝛis immũditia: Mec tria qñq; ſimul

onem. Et contingit qñnq; ex nature ſu-

infirmitate et debilitate virtutis retẽ⸗

tiuẽ pꝛopter debilitatem neruoꝝ.ſicut

qñq; contingit cũ homines ieiunant.
et in iſtis non eſt peccatũ.ſed quedam
ena vel infirmitas ⁊ in talibus caſibꝰ
Fomo relinquitur ſibumetipᷣi Qñq; ꝓp⸗
uenit ex crapula.et hec pꝛohibet a per
ceptiõe coꝛpoꝛis xpᷣi.niſi tunc neceſſi⸗
tas aliqua. vel feſtiuitas alicuius ſolen

nitatis cogat ad oppoſitũ · Mñq; cõtin
git ex imaginatiõe et cogitatiõe turpi

pꝛecedẽte.et hec tantũ eſt peccatũ q̃n⸗
tum meruit cogitatio pꝛecedẽs. Qñnq;
em̃ cogitatio hmõiturpiũ eſt ſine pec⸗

cato veniali.vt cũ quis de talibus eſſ,
diſputaturus.opoꝛteret ꝙ de his cogi

taret. Aliqñ etia eſt eũ peccato venia⸗
li. ſcilicet qñ cogitatio inſola delectati⸗
one finitur.ſine conſenſu deliberatiõis

Qñq; etiã eſt moꝛtale ſcʒ quando con-
ſenſus adiungit᷑. Et ſi dubitatur de con
ſenſu. an concurꝛebat ad cauſam pol-
lutionis an non.et ſic conſequẽter du⸗
bitatur.an ex peccato moꝛtali.vel ve-⸗
niali pollutio acciderit.abſtinere debʒ

Quia teſte beato gregoꝛio Bonarum

mentiñ eſt ibi culpam agnoſcere / vbi
culpa non eſt. Et habetur de ↄſec. diſ.

v.c. No eos. Si aũt eraeſ inuenerit
conſenſum non pꝛeceſſi
ceſſerũt /ſcilicet imaginatio et delecta
tio mala.ſic tñ ꝙ talis imaginatio fini⸗
ta erat in delectatiõe.abſq; cõſenſu de
liberatiõis.tunc poteſt comunicare/iſi
vrget neceſſitas et ſolennitas feſti im⸗

mineat. Qñq; aũt accidit ex illuſione
dyabolica deo permittẽte.tũc ſi illuſio

nis cauſa in nobis pᷣceſſit.ſcʒ cogitatio
turpis et imaginatio.tunc idem eſt iudi
cium ſicut de cogitatiõe pꝛecedẽte Gi
vero non.ſed oppoſita cauſa pocius et

hoc frequenter accidit in diebus in qui
bus debet cõmunicare tunc ſignum eſt

—

ſſe. et tñ alia p⸗

=

22

— — ‚ — — —

— —. —

— — — — — —

— — —

— — —

N⸗ð —

or

———

qy vyabolus conatur homini auferꝛ?
fructum eucariſtie Unde ĩ tali caſu cõ⸗/
ſultum fuit cuidam monacho. vt lcgit
in collatiõibus patrũ ꝙ cõmuuicaret⸗

etſic dyabolus videns le non poſſe cõ
ſequi intentũ ab illuſione ceſſauit Bed

quia non poteſt vefacili ſciri cauſa ex ꝗqᷓ

contingat pollutio.iocirco conſultum

et tucius eſt tali die abſtinere ꝓpter re⸗

uerentiam ſacramenti. Et dicut quidã

q; debet abſtinere ad vigintiquattuoꝛ
hoꝛas.qꝛ in tali ſpacio natura deoꝛdi⸗/
nata per mentis ebetudinem et coꝛpo
ralem immundiciã/econuerſo reoꝛdi-
natur.niſi neceſſitas incumbat. vel ſo⸗
lennitas feſti immineat.que contrariũ

exigit. Dico tñ ꝙ in pꝛedictis omnibꝰ

pollutiõibus cõmuniter eſt immundi⸗
cia coꝛpoꝛalis.ſed mentis ebetudo non
eſt niſi in illis p ollutõibus que acciduůt
cum imaginatiõe.qꝛ ĩ illis que ſine ima⸗
ginatioe acciount anima nihil videtur
perdere. Rulla aũt dictarũ pollutio⸗
mum eſt peccatum in ſe. qꝛ in ſomnis ex

qjuo ratio eſt ligata nemo põt peccare

põt tamen eſſe ſignum vel effectus pec
cati. et iðo ſemꝑ recurꝛendũ eſt ad cau⸗
ſam pollutiõis.Ex hoc videtur quado
ſit abſtinrndoũ a cõmunione et qn non.
al Lrimen
habet noctis pollutio qñ fuiſti ebꝛius.
Aut pꝛimo meditatus turpe fuiſti. ¶ri
menſabeſt tua ſi natura ſuꝑflua tollit.
Aut ſi debilioꝛ vacuo ſe ventre reſol⸗

Vnoe de hoc habent᷑ metra:

uit. De hac materia plene habetur de

ſe diſ vj ca. Teſtame

lo qð reſpondet ꝙ pollutio qntů ad

ti Bꝛegoꝛij Et ꝓꝑ magr m.j.li.ſniaꝝ
habetur hoc idem. Sed dubiũ ma/
net an pollutio que incipit Ooꝛmiẽdo
et terminatur in vigilia ſit peccatum.

Gecundus

catur ſm pꝛincipium qð eſt in doꝛmien
do qᷓ; ſ̃m ninem qu eſt in vigilanoo.c x
quo excitatus eſt motu carnis in doꝛ.
mienoo non ſubiacet voluntati vigilã
tis ille motus vltimus.Nec reputatur
vigilaſſe quouſq; perfectũ vſum liberi
arbitrij recuperauit. Poteſt tñ contin
gere ꝙꝙ in ipᷣa vigilatioe peccatũ oꝛiat

fit qñ pollutio placet ꝓpter delecta
tiõem.tunc talis coplacentia aut eſt ex

ſurꝛeptiõe tunc eſt peccatum veniale.

gaut eſt deliberate et cum cõſenſu et tũc
eſt moꝛt ale. Iſta aut complacentia nõ

facit pꝛeterita pollutiõem peccatũ.q?
non eſt ip̃ius cauſa ſed ipᷣa in ſe eſt pec⸗
catum Gi autem pollutio in euigilatio
ne placeat ꝓpter hoc ꝙ eſt nature alle
uiatio et exoneratio.tunc peccatũ foꝛe
non creditur Geo qꝛ in pꝛincipio hꝰ
capituli dictũ eſt ꝙ in accedente ad ſa
cramentũ eucariſtie requiritun ꝙᷓ; non
ſitimmundus coꝛpoꝛaliter.ideo dubiũ
pulſat mẽtem. an immunditia pure coꝛꝛ
poꝛalis ſicut lepꝛa fluxyus ſanguinis. ſe
minis.aut menſtrui impediant eucari⸗
ſtie ꝑceptionẽ. Ao qð dicendũ exquo
iſte cbus non eſt coꝛpoꝛalis cibus ſeo

mentalis et ſpiritualis.ideo in eius ſu/

ſceptione.magis conſideranda et attẽ
denda eſt mentis deuotio ⁊ diſpoſitõ
qᷓ; coꝛpoꝛ is mũditia t ivco diſciguen
dum e.q; talis immunditia ſeu infirmi
tas.aut ẽ perpetua ſeu diuturna.aut
tempoꝛalis et cito curabilis. Giẽ per⸗
petua et diuturna.tũc talis homo nul

lo modo debʒ abſtinere.ne pꝛopterim

munditiã coꝛꝑis perdant᷑ fructus mẽ

tis vt accidit in lepꝛoſis et pacientibꝰ

fluxunſſeminis vel ſanguinis. Bi ault
eſt tempoꝛalis et cito curabilis:tuncſi
aliquis in mente ẽ bene diſpoſitus. nõ
ꝓhibet᷑ ſinnere qᷓuis ao tempꝰ debeat

abſtinere pꝛopter reuerentiã ſacramẽ

So eos.

ECapitulum.xiiij. An melius
ſiit hoc ſacramẽtũ eucariſtie
frrequẽtius ſumere qᷓ; rarius

Alm hec queſtio inter diſpẽ
ſatoꝛes miſterioꝛũ xpᷣi vide⸗
licet ſacerdotes.ſepius mo⸗
nUeatur.ideo de ea q̃ntum ex doctoꝛibꝰ
haberi poterit aliqua dicent᷑. Queſtio
igitur ꝓponitur ſub hac verboꝝ foꝛma
AVAtrũ ſacerdoti inſcio peccati moꝛta⸗
lis exiſtenti in firmo pꝛopoſito a pctis
Abſtinendi melius ſit quotidie ⁊ inpᷣter

terdum abſtinere:Et arguitur pꝛimo
GCGHWWmelius ſit imptermiſſe celebꝛare . aꝛ
“ Dicit beat? Aug. Accipe quotidie qð

dDum abſtinere patet per ſanctũ Tho.

0
ſic inquientem. Mõ eſt res qᷓntumcũq;

mern

re.dlo illam queſtionẽ ſaluo iudicio me

uius cibi ſpiritualis /ſit continue xpᷣi

rena tepipioꝛ.elongatioꝛ a carnalibug⸗

ti. VBe hoc plene in canone diſ. vj. ca⸗

miſſe miſſam celebꝛare.vel meliꝰ ſit inꝰ

tibi pꝛoſit. modo miſſa ſacerdoti et nõ
ſolum ſibi. ſeo cunctis fidelibus viuis
et defunctis pꝛodeſtideo debet coꝛpꝰ
xpᷣi in celebꝛatõe miſſe quotidie accipe
re Beo ꝙꝙ melius ſit ſacerdoti inter:

pꝛecioſa et bona/ſi nimis eſt cõmuniaga:
aut tepeſcit in amoꝛe.vel vileſcit in re
putatiõe. Idheo ne hoc pᷣcioſum ſacra⸗
mentũ vileſcat.vel eius amoꝛ tepeſcat
melius eſt ſacerdoti interdum abſtine⸗

lioꝛi primo plane reſpõdebo. NPeinde
per ſeptem concluſiöes Quantũ ao
Peimanic⸗ Si quis ex frequenti vſu

foꝛmioꝛ id eſt xpᷣo in virtutibus ſimili⸗
oꝛ.ſcʒ humilioꝛ.magis miſericoꝛs.paci
entioꝛ.feruentioꝛ ad celeſtia.et ad ter⸗

—.,.—

dẽuotioꝛ in dei laudibuset largio:ꝛ in
operibꝰ pietatis.ille poterit omni die
celebꝛare. Ged qui ſedule illo cibo vti
tur.et non ſit xpᷣifoꝛmioꝛ. ſed foꝛtaſſis

ypo diffoꝛmioꝛ.vel in eadem habitudi

ne vel ebetudine ſemper manet. nõ yi
dert ydonee diſpoſitꝰ ad hoc. ꝙ poſſit
omni die celebꝛare aut communicare⸗

Beo diceres ſi ſic· tunc boni viriſemꝑ

diſpoſiti qui quotidie celebꝛant. vtiq;

deberent ſentire ſe augeri in pꝛedictis

virtutibus.et notabiliter fieri xpᷣifoꝛ⸗

mioꝛ:es. Reſpondet᷑̃ ꝙ nonnulli ſancti

pᷣſbiteri olim ex pꝛiuilegio efſectus hꝰ
ſacramenti notabiliter ſenſerunt ſe xpᷣi
foꝛmioꝛes.ſicut adhuc aliqui deuoti pᷣ

ſbiteri ſenciunt.et hoc ſᷣm eoꝛũ in fide
et deuotiõe diſpoſitionẽ/ ac diuine vo
luntatis erga eos dignatiõem.ꝙ autẽ
in omibus qui cõmuniter bene diſpoſi

ti ſunt non fiat ſimiliter. rõ eſt. De ſi ex
effectibus concluderetur huius ſacra—z
menti veritas meritum tam magne ſi

dei vacuaretur. Cum ergo hoc ſacra⸗

mentum agat non naturaliter ſed pꝛo
voluntate xpᷣi qui omniũ coꝛda nouit᷑

qñq; vnus ſentit interiꝰ hunc eius effe
ctum.alter alium.et alius nullum. Vñ
licet hoc ſacramentũ quodam occulto
influxu augeat habitualiter fidẽ ſpem
caritatem ac ceteraꝝ virtutum oĩm
habitus. hec tũ augmentatio ſicut in qͥ

buſoam pceptibiliter redundat ĩ actu

alem feruoꝛem.et quendã ſpiritualem
dulcedinis guſtum.ita in quibuſdam

ſolũ manet ĩ hitu ſuſpẽſa tli redudãtia

in actu ⁊ aohuc qñq; ſuſpẽdit ĩ aliqbꝰ

illa redundatia ſic ꝙ ñ ſolũ nihil deuo
tiois feruoꝛis aut ſpualis dulcedĩs ſen
cinunt.ſed minus feruidos et alacres ad
deum ſe reperiũt. et quaſi graciam plꝰ
ſolito ſubtrabi licet bene diſpoſiti fue⸗

==
—

—

—

==ZS2

— — —

on
nen
vßy

iß
ſde

e
.
ſpoſ
ſier

o
oni

eſe

e
im

ni

AFractatus.

rint qñ ſacramentũ ſumpſerunt. Geos
nec cui tale accidit diffidat.quia ſi ſibi

actus foꝛtitudinis puta ſuſtinere marti
rium pꝛo xpᷣo aut grauis tentatio ineũ
beret.foꝛtitudinem reperiret.vbi foꝛ⸗
taſſis alter qui ſpiritualiter guſtũ ſen⸗
ſit caderet. Nonne petrus plus erga
xpᷣm verbuit.et tñ ipſum pꝛimo nega⸗
nit Itaet hic eſſe poteſt Item aduer
tere pebet talis ꝙ quidam ſunt natu.
raliter molles et incit atoꝛes animi. et

ideo ex facili compungunt᷑ et delectan

tur. Nlij aũt naturaliter ſunt duri et ri
gidi animi.in quibus idcirco non facili
ter ſe monſtrat interna ſpũalis refectõ
ſicut in alijs qui tũ minus ſunt conſtan
tes immo in caſu arduitatis.iſti q̃ ſunt
rigidi animi ſirmioꝛes ſunt qᷓ; viri mu⸗
liebꝛes. YItem multis de cauſis et mo
dis ſepe hominũ ſpiritus aff liguntur
rigoꝛe et duritia quibus ſi reperit ho⸗
mo pꝛobabiliter ſe cauſam non dediſſe
nonfatiget eum res illa.qꝛ deus mille
modis electos ſuos affiigendo pꝛoba⸗
re ſolet. Nec adhuc ſacriſicium ſalutis.
offerꝛe pigritetur. Ut dicit quivam
Diuina em pietas ſalutem anime ſepi⸗
us et ſecretiſſime et fideliſſime operat᷑
cum ſolum fidei anima innititur nec ali
qua dulcedine ſpuali fulcitur. non mi⸗
nus q;ſi pꝛoſperitate ſpũalium chariſ⸗
matum afflueret. Et ideo interdumta
les gratie ſubtrahunt᷑ vt ſubtracte aui
dius repetant᷑.et recepte cautius co

ſeruentur. et vt ſic anima deo vilecta.
humilitatis ſtola exercitetur VUnde di

ligenter eſt aduertendũ q; pmiſſus ſi

ritualis ſapoꝛ aut internꝰ quidẽ guſtꝰ

non eſt niſi fidei debitus effectus. Ne

qꝙ eſt pntis tempoꝛis ſed eterne beati⸗
tudinis. Et ergo cum datur alicuiin ſa

cramento vel extra gratias agat deo

Secundus

Aum vero non datur iterum gratias
agat et pacienter ſuſtineat.ſciens quia

non eſt in poteſtate ſua ſed ſummi ⁊ be

migniſſimi lar git oꝛis.qui non ad volũ⸗
tatem hominis qñ iße vult. ſed quado

ſibi placuerit tribuit.pꝛout iudicauerit

eſſe ao laudem ſuam ⁊ hominis vtilita
tem et ſalutem. Non ergo qui nihil ſpi

ritualis ſapoꝛis perceperit. in huius ſa
cramenti ſumptiõe diffidat aut deſpe⸗

ret ſed putet hoc aut ad pꝛobatiõem fi
dei aut incitatiõem ſui incidere. vt ſic
attentius aut particularius circa illus
excellentiſſimu miſterium conſideret/⸗
et meditetur.vt ex hoc inardeſcens ſe
ad hoc dignius ſumendũ habilitet et
diſponat. Iſtis ſic ſtantibus. venio ad
concluſões Mꝛima concluſio ſit hec
Mon poteſt dari omnibus ſacerdoti⸗

regula vnifoꝛmis. Et loquoꝛ etiam de
ſacerdotibus inſcijs peccatoꝛum moꝛ⸗
talium. de quibus querit queſtio. Et ꝓ

batur concluſio hec ex ſimili qꝛ ſicut nõ

põt vna foꝛma ſeruari in dandis medi
cinis coꝛpoꝛum.qũq; pꝛopter diuerſi⸗
tatem complexionũ.qnq; ob diuerſita
diete. ſic etiam de medicina ſpuali in⸗

telligendu eſt. ꝙ; ſic pꝛobatur qꝛ omnes

tranſſerentes ſe hm aliquã ſumlitudiez

ſe tranſferũt. vt Dhilo. dicit ĩ topicis

Sunt em diuerſoꝝ diuerſa ſtudia. Ali

qui ſunt occupati terꝛenis curis. Aliqᷣ
gis circumſpecti in cuſtodia vite ſue ⸗

Alij minus. ſpꝛimi meliꝰ poſſunt ſe di⸗

ſponere ad lacramentũ q; ſecudi igit

NAuotidie celebꝛare de facto eſt lauda

ble Pꝛobatim illacocluſo. Illuo ds

4 ℛR
ℳ N

deſiciat hoc de facto eſt laudabile ſeð
quotipiana celebꝛatio ſacerdotis ad
poc diſpoſiti eſt hmõi.igitur ⁊c. maioꝛ
pꝛobat᷑.Mam ſicut alimentum quodia
num onimali coꝛpoꝛali ad ſeruandã vi

tam naturalem eſt neceſſariũ.ſie alimẽ

tum ſpnale vt eſt hoc venerabile ſacra

mentũ ad vitam anime ſeruandã ſum/

me eſt neceſſarium igit ꝛc. Lonelu⸗
ſio tercia. Interdũ abſtinere a celebꝛa
tiõe miſſe rõne facientis eſt laudabile.

Abdꝛobat᷑ concluſio ſic. Omne illud q

oꝛdinatur ad reuerentiã huius ſacra⸗
menti ratione facientis eſt laudabile.

ſed interdum abſtinere a celebꝛatione

miſſe oꝛdinatur ao augmentũ reueren
tie et deuotiõis:igitur rõne facientis
eſt laud abile. et per conſequẽs conclu
ſio vera Loꝛrelarie ſequitur ꝙ boni
ſacerdotes qnq; ad tempus abſtinent

a celebꝛatiõe/vt eoꝛũ deuotio augea⸗
et vt eo melius diſponẽt ſe. Coꝛrelariid

patet ex concluſise Concluſio uat
ta Sacerdos qᷓnto ſepiꝰ poteſt ad hoc
ſacramentũ ſtudeat ſe pꝛeparare. pꝛo
batur. quia in hoc erit in maioꝛi cuſto⸗/
Dia vite ſue et conſcientie.⁊ ſecurius in
tendit viuere. igitur concluſio vera
Concluſio quinta. Gacerdos faciens
qð inſe eſt. potius debet ex confidẽtia

diuine pietatis accedere ad miſſam ce

lebꝛandam /ꝙᷓ; ex conſideratione ꝓpꝛia

abſtinere. ꝛobatur ↄcluſio auctoꝛi⸗

tate ambꝛoſij ſic dicentis. BGraue eſtſi

ad menſam domini mundo coꝛde.ma⸗

nibus innocentibus nõ venimus. grꝗ⸗
nius eſt ſi de peccatis metuimus et ſa⸗
criſñcium non reopamus. Moncluſio
ſexta Melius eſt quotidie celebꝛare ex
amoꝛe ⁊ deuotiõe qᷓ;interdum abſtine
re ex timoꝛe: IOꝛobat᷑ ſic omne bonũ
per ſe melius eſt bono ꝑ gecivens. ſed

celebꝛare quotidie ex peuotiõe et amo
re eſt de per ſe bonum. ſed abſtinere in

terdum eſt bonũ per accidens. vt ſcʒ
augeatur deuotio.⁊ maioꝛetur reuere
tia.igitur pꝛimũ eſt melius. Coꝛrela

rie ſequitur. Si ſacerdos quotidie ſen

tit ſe pꝛeparatũ ad miſſam celebꝛandã
et deuotio eius et amoꝛ ergaſacramen
