vt ibi. Vliri galilei.de actibꝰ apoſtolo⸗

rum. Ouer natus eſt nobis.de yſaia⸗
⁊ ſic de alijs.Et dicit᷑ introitus ab in
troeundo. eo ꝙ dum illa anthiphona
cantatur.ſacerdos celebꝛaturꝰ ad alta
lquia ꝑ ip̃am anthipho⸗

ſciendum de introitu regulari.ꝙ ſip/
mus verſus pſalmi eſt introitus.tunc
gliquis de ſequentibꝰ verſibus eiuſoẽ
pſalmi erit verſus ipiꝰ introitus:ver⸗
bi gratia. Dꝛimꝰ int roitus in aduen⸗

tu dñieſt. aote leuaui Huius verſus ẽ
vias tuas domine demonſtramihi.
Sic poteſt de ↄſimilibꝰ ſuo modo de⸗

clarari. Gi vero introitus nõ eſt pᷣmꝰ

verſus pſalmi. ſed aliqͥs alius de ſequẽ
tibus.tunc pᷣmus verſus ipᷣius pſalmi
erit verſus ipᷣiꝰ introitus.vt in pꝛima
miſſa nat alis vomini introitꝰ eſt Ho⸗

2

minus dixit ad me.⁊ vſus: Muare fre

muerũt gentes.⁊ hoc fit ad deſignan⸗/
dum vnionẽ ⁊ ↄnexionem capitis ſcʒ
chꝛiſti.et ſui coꝛpoꝛis miſtici ſcʒ eccle⸗

ſie. SZed quia officium miſſe. pꝛincipa

liter ⁊ de per ſe xpᷣm reſpicit.et cũ om
nia facta chꝛiſti.a pᷣncipio vſq; ad finẽ
agd memoꝛiam ⁊ ſpecialiter in miſſa de
bent reuocari:igit᷑ ſcᷣm expoſitoꝛes.
per introitum repᷣſentat᷑deſideriũ ſan
ctoꝝ patrũ:⁊ ſuſpiria eoꝛũ de aduẽtu

— DW

—

Fractatꝰ:

chꝛiſti in carnem. hoꝛus intonans ⁊

cantãs introitum mititudinem deſig⸗

nat ꝓphetarum.⁊choꝛũ ſanctoꝝ patꝝ
aduentum xpᷣi cum multis ſuſpirijs et
gemitibus expectantiũ ⁊ dicentium:

Fmitte domine agnum dvñatoꝛem ter

re.de petra deſerti ad montem filie ſy
on.Et iterum. Veni domine ⁊ noli tar
dare.relaxa facinoꝛa plebis tue.Quo
rum deſideria dominꝰ nota fecit diſci⸗

pulis ſuis dicens: Beati oculiqͥ vidẽt
que vos videtis.multi em̃ reges ⁊ pꝛo

phete voluerũt videre que vos vide

tis. et audire que vos auditis.⁊nõ vi
derunt neq; audierũt. Auce.x. Et iðo
in pᷣma dñica aduentꝰ.in qua aduẽtus

domini in carnem ab eccleſia recolit᷑ ·
introitus in ꝑſona ſanctoꝛũ patrũ ſic
intonatur. Ad te leuaui animã meam⸗
Beo repetitio introitus.multiplica⸗
tionẽ deſiderij ⁊ clamoꝛis illiꝰ inſinu⸗
at. Vnde yſaie.xx viij. Manda reman
da:expecta reexpecta:modicũ ibi.ino
dicum ibi.Et abac.ij.dicit᷑ · Et fimoꝛã
fecerit expecta eum.quia veniens ve

niet ⁊ nõ tardabit. Vel ſcom alios in⸗

troitus ido reſumit᷑.quia tam pᷣceden
tes xpᷣm ſcʒ patriarche ⁊ ꝓphete: qᷓ; ſe⸗
quentes ſcilicʒ apoſtoli ⁊ euãgeliſte ⁊

alij cõcoꝛdes ſunt de fide chꝛiſti:qꝛ; tur
ba que pᷣcedebat ⁊ que ſequebatur cla
mabat dicens. Oſanna fili dauio.Ma

thei xxj. Verſus vero introitus/ qui
qdamodo vt plurimũ videtur altius
ſonare / illius deſiderij clamoꝛis deſi

Var immẽſicatẽ. Vndð qͥdam dicebãt

Atinam dirumperes celos et deſcen⸗
deres. Alij. Mitte qᷓʒ miſſurus es. Et

pſalmiſta. Homine inclina celos tuos
deſcẽde.Oecundũ alios vero intro
itus cuiꝰcantus eſt grauioꝛ ⁊ innoluti
oꝛ.deſignat exultationẽ ſanctoꝝ patꝝ

gnte legem de aduentu chꝛiſti. VUnde
ſaluatoꝛ. Abꝛaam exultauit videre di

em meum: vidit. ⁊ gauiſus eſt. Johis.

viij. Verſus vo cuius cantus clarior

eſt planioꝛ.expꝛimit deſideriũ ꝓphe⸗

tarum ſub lege. qð ex clarioꝛi noticia
pꝓceſſit. Geo repetitio introitus deſi⸗
gnat exultationẽ patrũ nouiteſtamẽ⸗
ti.de ĩcarnationẽe xpᷣi: qui ↄmemoꝛan⸗

tes ⁊ ad memoꝛiã reuocates.⁊ repetẽ
tes ſuſpiria patrũ veteris teſtamenti
recurꝛunt ad antiquas ſcriptuꝛas pꝛo
teſtimonio chꝛiſti incarnati.

ſancte trinitatis ſcilicʒ glia

patri.

Au1ls ſancte trinitatis que in
hboc cantico ſcʒ gloꝛia patri
expᷣmitur.inter intꝛoitum⁊

eæius repetitionẽ poſt vᷣſum interponi
tur ⁊ decãtatur. ad ↄfutationẽ erꝛoꝛũ

arꝛij ⁊ neſtoꝛij hereticoꝝ.qui dixerunt

ſpiritũ ſanctũ nõ eſſe equalẽ in gloꝛia:
eri⸗ filio. ſed eſſe ſeruũ patris ⁊ filij

Legitur em̃ ꝙ ad petitionẽ damaſipa
pe. beat? Pierer glorl patri compo
u8

ſuit. ⁊ ie damaſus papa ad miſſam cã

tari inſtituit ⁊ pᷣcepit Vt igitur pr̃em

filium ⁊ ſpiritũ ſanctũ.eqlem gloꝛiã

amaieſtatẽ credamꝰ habere. Jdcirco
gloꝛia patri ⁊c ſic miſſe adiungitur. vt
ſit ſenſus cõtra arꝛiũ. Inde ſit par ho⸗
noꝛ patri filio ⁊ ſpiritui ſancto.ſicut

erat ei gloꝛia in pᷣncipio. id eſt anteqᷓ;

angelica humana natura laberetur.-
qñ eum laudabãt aſtra matutina: qlis

gloꝛia nuc eſtei a beatis. ⁊ erit inper⸗
petuũ el quaſi ſic dicat. q;uis deus
pater genuerit filium. ⁊ fili eiꝰ hoimno
factus ſit ⁊ ſpũs ſanctus miſſus: Non

. „* fnaf 70

terponitur. Ocom vero inn

tamen eoꝛũ digni: ati in aliquo eſt de⸗
tractum aut derogatum ſed tãta glo⸗
ria et perfectio eis nũc eſt⁊ erit inper
petuũ quanta erat eis in pꝛincipio et
ab eterno. Ecce qᷓ; pꝛofundi miſterij
et qᷓ;tremende maieſtatis iudicium in
gerit nobis auditio huius verſiculi ut
merito ad eius pꝛolacõʒ inclinemus ⁊
genua flectamꝰ. conſiderantes altitu
dinem diuine maieſtatis ⁊ immẽſitatẽ
ſumme bonitatis · Geo quare gloꝛia
patri interponitur. quidam dicũt ſic
ao deſignadũ ꝙ tota ſancta trinitas
indiuiſe incarnationem filij deiẽ oꝑa⸗

ta quam deſiderabant venturam ſctĩ

patres veteris teſtamenti vt dictum
eſt in capitulo pꝛecedenti.ideo ad lau
dandũu et ad regratiandũ et ad reddẽ
dam gloꝛiam deo de hac ineffabili ma⸗

ieſtate ſancte trinitatis goꝛianaerii
cẽtiu
et rationale interpoſitio gloꝛie ſeu hꝰ·
cãtalene gloꝛia patri captationembe

muolentie deſignat ut eum quẽ expec

tabant ſancti patres obtinerent et to
tam trinitatem gloꝛificado cantabãt
dicentes. Oſtẽde nobis domine miſe
ricoꝛdiam tuã. Oſtende nobis faciem
tuam et ſalui erimus: Quiſedes ſuper
cherubin appare. Bed dubiũ quare
gliquando gloꝛia nõ dicitur. vt patet
in miſſa ꝓ defunctis Mõ canitur glo⸗
ria patri ꝓpter tria. ꝛimo ꝓpter in⸗
certitudinẽ de eoꝛũ liberacõne.Gcdðo
pꝛopter hoc. quia creditur eos eſſe in

ſtatu pene ſcʒ in purgatoꝛio ⁊a gloꝛia

diſtãtes.Tercio quia ibi nil meritoꝛiũ
agunt ſed taãtum penam ſoluunt Ado
minica vero paſſionis vſq; ad paſcha

non dicitur.quia tunc fit memoꝛia de

paſſione filij dei que paſſio in mẽtibus

noſtris memorata magis lugere licet

qᷓ; gaudẽre

Lapitulum quartum De ac
ceſſu altaris.

Vmintroitus a choꝛo cani
tur ſacerdos ð ſac ede egre⸗
ditur. et ad altare accedit
ſignificas ꝙ xpũs expectacio gentiũ
de occulta habit atione egreſſus eſt in
mundum vt ſe pꝛo nobis in ſacrificiũ
et hoſtiam placabilem deo patri offer
ret et de ſancta ac ſecreta ede iugiter
clauſa ſcʒ de virginali vtero tanquam
ſponſus de thalamo ingreſſus eſt mũ⸗
dum. vt in ipſo benedicerentur omẽs
gẽtes. Quadoq; autẽ ſacerdos ſacris

veſtibus indutus cum ſolẽnitate pꝛe⸗

cedentibus miniſtris vislicʒ ſubdiaco
no ⁊ dyacono oꝛdinate ingreditur ad
gltare di Et in ſolẽnitatibꝰ ſcom moꝛẽ
quoꝛunda eccleſiarum pꝛecedũt mini⸗
ſtri cereos deferẽtes. ⁊ thuribulariꝰ q̃
pꝛimo pꝛecedit et deſignat opoꝛẽ bõe
fame vt poſſet dicere xpᷣo. Bonꝰ ovoꝛ

ſumus. ij. ad Coꝛinthe. ij. Item ſigni⸗

ſicat q̃liter ſacerdos debet oꝛare quo⸗

niam debet eſſe in carit ate: lo ſenſum

em̃ ptʒ.ꝙ niſi ſint accẽſi fumꝰnõ ẽ nec

aſcendit ſurſum niſi ſit in thuribulo in
quo ſit ignis. ſic nec oꝛat io aſcẽdit ad
deum. nec placet ſibi niſi in coꝛde oꝛã
tis ſit ignis caritatis.⁊ tũc optime aſ⸗
cẽdit. Vnde pſalmiſta. Pirigatur ao

te domine oꝛatio mea ſicut incenſum
Dyaconus et ſubdyaconus qui ſacer⸗
dotem pꝛecedunt ſignificat homines
qui fuerũt tempoꝛe legis nature⁊ ſub

tꝑe legis ſcripte qui chꝛiſtum pꝛeibãt

per eandem fidem eadem expectaci

one eavemq; deuotione venientẽ dei

filimm aſſumpto hoĩe ſuſciꝑe cupiebãt

—
– —

Tractatus

Hij tamen qui erant ſub lege nature/

cum eſſentin erꝛantiũ multituoine/ iõ
a ſiniſtris poſiti erãt quaſi remotioꝛes

aut minoꝛes in benedictiõe dei vt ſub

dyaconus in oꝛdine miniſterij ſui. Hij
vero qui erant ſub tempoꝛe legis ſcri⸗
pte ſeu ſub lege gratie / eo ꝙ inconta⸗
mingtuũ lumen legis effulſilſet et cla⸗
ruiſſet. oꝛaculo ꝓphetarũ verius ⁊ cla
rius xpᷣm in carne venturũ cognoue⸗
runt.ido quaſi a dextris poſiti vt dyꝗ

conus expectabãt benedictiõem quã

Daturus erat legiſlatoꝛ id eſt interpꝛe
tatoꝛ legis/ et legis executoꝛ xpᷣe/ pꝛo
ximo affuturus. Geo miniſtri cereos
deferẽtes cũ quibus ꝓccdit ſacerdos
qñq; in ſolennitatibꝰ.ſigniſicãt duote
ſtameuta,.ſcʒ vetus et nouum.ſub du⸗
plici ſenſu. literali videlicet et miſtico
plenius intelligenda. que in aſpiratiõe
gratie ſpũſſancti xpᷣm mundi lucẽ nun
ciabãt. Ipe em̃ xpᷣc a ꝓphetis in veteri
teſtamento aduenire eſt ꝓphetatus. in
nouo teſtamẽto iam adueniſſe ab apo
ſtolis eſt pᷣoicatus.Et notanoum ꝙ in
diebus feſtiuis duo ſunt accolliti/ſeð
in pꝛofeſtis tantũ vnus. Ratio poteſt
eſſe. qꝛ ſacerdos ad altare veniens ſi⸗
gnificat xpᷣm venientẽ in huc mundũ

Duplex ant eſt ꝛduent? xpi vnus qſi

ſpẽalis et occultus ſcʒ in carnem/quẽ

pꝛeceſſit tatum vnus pcurſoꝛ videlicʒ

iohannes baptiſta. De quo dꝛ Joh. i.
Mꝛeibis em ante faciem oñi Aliꝰ aũt
erit generalis ſolennis et manifeſtus.

ſcʒ aduẽtus ad iudiciũ. De quo MPẽ.

Deus noſter manifeſte veniet huc aũt

duo p̈cedent. ſcʒ helyas et enoch. et iõ
in pꝛofeſtis diebus et ferialibꝰ eſt vnꝰ

accollitus / reßſentans iohannẽ b apti
ſtam. in ſolennibus duo repᷣſentantes
belyam et enoch · Rationale vo dicit.

ſigniſica

Aꝛimus

ꝙ ſubdyaconus ſignificat iohannem
baptiſta / qui xpᷣm pꝛeceſſit in ſpiritu ⁊
virtute helye / qui et ante xpᷣm pᷣdicati
onem euãgelicam inchoauit/icẽs pe
nitentiã agite a pinquabit em̃ regnũ
celoꝛũ Math.iij. Bed oyaeonꝰ repꝛe

ſentat ꝓphetas / qui annuciaueruͦt vi⸗

tam xpi vt in euõgelio ↄtin et venturã
Sacerdos aũnt anteq; gradus altaris
aſcẽdat et aggrediat̃᷑ diuinũ officium.
reuerẽter inclinat ſe ante altare.ꝑ qðᷣ
xpᷣi exinanitio qua ſemetipᷣm
exinaniuit inclinado celos et deſcen⸗
dendo. vterũ virginis nõ abhoꝛrẽdo

ſed hominẽ ſuſcepturꝰ humiliado a0
noſtram infermitatem in hoc ꝙ carnẽ.
ſuſciperet paſſibilem. vt ſic ſe humiliã

doet inclinando/ nos exaltaret ⁊ glo
rificaret Debet aut ſacerdos ĩ via an

teqᷓ; ad altare veniat dicere et oꝛare
hunc pſalmum xlij. Judica me dñe et

diſcerne cauſam mea.in quo datur in

telligi. qꝙ ſacerdos accedat ad altare

1 ad dei.nõ pꝛopter aliqð teꝑale ſeo

pꝛopter letiricatiõem gratie S ſpe⸗
rat in pñti et gloꝛie in futuro.Et habʒ
ille pſalmus leptem verſus. In pꝛio

petit a dyabolo liberari. q; aliqn per
ſe. aliqũ per homines vel etiã in foꝛma
hbominis tentat. Joeo dicit diſcerne

cauſam meã de gente nõ ſancta.ſcili⸗
cet ipius dyaboli. Ab homine iniquo

dici dyabolus. Juxta illuo iniquus

et doloſo erue enn iniquus põt

homo hoc fecit. In ſecundo verſu in⸗
uocat dei auxilium.qꝛ tu es foꝛtitudo
mea. In tercio diuinã gꝛaciam jmplo
rat.cum dicit emitte lucẽ tuã. In quar
topꝛomittit ſe ſacrificiũ pꝛo ſe et po⸗
pulo facere cũ dicit. Introibo ad alta

re dei. In quinto pꝛomittit pec cata ð

teſtari. ibi confieboꝛ tibi in cythara⸗

mcken ar e

en ſexto dicit ſe ſolum de dei pᷣſentia
coſolari.cũ dicit.ſpera in deo quoniã
adhuc cõfiteboꝛ illi/ſalutare vultus
meiet deus meus · In ſeptimo ponit
gloꝛia patri.et ſignificat ꝙ non ſolum
vnam pſonã ſed totam trinitatẽ cupit
lauoare. Et quia ſcom ſalomonẽ. 3.
ſtus in pꝛincipio accuſatoꝛ eſt ſuijpᷣiꝰ.
ſacerdos cõfiſus de iſta ꝓphetica cõſo
latione.ſcʒ dixi confiteboꝛ aduerſum
me iniuſticiã meã domino.ettu remiſi
ſti impietatem peccati meivt de pec⸗

catis ſuis remiſſionẽ cõſequatur et vt

magis acceptabile fiat ſacriſicium ſuũ
ideo de peccatis ſuis cum aſtantibus
conſitet᷑ Iſta aũt confeſſio debet fieri
in genere et nõ in ſpecie.non em̃ ſacer
dos debet dicere et ſe accuſare de lu⸗
xuria.inuidia.homicidio.et de ceteris
peccatis in ſpeciali/de quibus foꝛte ñ
eſſet reus et ita hoc omnino eſſet ſuꝑ⸗
ſluum et vicioſum. Mec in ſpeciali dẽt
ſe accuſare de hijs in quibus eſt reus.
eo ꝙ iſta confeſſio non eſt occulta ſeð
publica et manifeſta.et ergo confitea
tur tm ſe peccaſſe cogitatione locutio
ne et oꝑe.et hoc ſufficit. Et poſtqᷓ; hec
cõfitendo dixit ſubiungit. mea culpa/
vt ſeipᷣm ſolum acculet et non alios ac
cuſet et ſic aduerſus ſe iniuſticias ſuas
domino confitet᷑.Et aliqui dicunt ibi
ter mea culpa incuſando ſeipos. Mꝛi
mo/mea culpa/pꝛopter peccatũ fragi
litatis per unpotentiã reſiſtenoi Ge⸗
cundo/mea culpa/pter peccatũ ſim⸗
plicitatis qd fit ꝑ ignoꝛantiã. Tertio
mea maxima culpa.pꝛopter peccatum
malignit atis. Vel põt dici.ꝙ dicit ter
mea culpa/qpter triplex peccatũ. ſcʒ
coꝛdis.oꝛis.et operis.Et cum ſic dicit
mea culpa.tãgit pectus exemplo pub
licani dicẽt is. Heus ꝓpicius eſto mihi

u⸗

Secudus

—.— —,,——.—.—

peccatoꝛi. vt ſic vna ſecum deſcendat

iuſtiſicatus in domũſuam. In ꝑcuſſio
ne em̃ pectoꝛis tria ↄcurꝛunt.ſcx/ictꝰ
ſonus.et tactus ꝑ que tria ſignificant
que in vera penitẽtia ſunt neceſſaria.

ſcʒ coꝛdis compunctio. oꝛis confeſſio-
et operis ſatiſſactio.vt ſicut tribꝰ mo

dis peccare ſolemus ſcʒ coꝛde cogitã⸗
do.oꝛe loquendo.et opere perpetran
do. ita tribus modis ſatiſſaciamꝰ.ſcx/⸗
coꝛde ꝑ doloꝛem. oꝛe ꝑ oꝛationẽ ⁊ pu⸗
doꝛem. oꝑe ꝑ laboꝛem. In huiuſmodi
confeſſiõe ſcom plurimoꝝ ↄſuetudinẽ
depcatur virginem mariam vt pꝛo eo
oꝛet et intercedat. Et hoc rationabili
ter ſit Quia vt dicit beatus Bernhar
dus ſupꝑ miſſus eſt:Redempturꝰ deus
humanũ genus tocius boni plenitudi
nem poſuit in maria.vt ſi quid ſpei in
nobis eſt / ſi quio gratie / ſi quid gloꝛie

ſi quio ſalutis.totũ ab ea nouerimus

reꝰundare.· Deinde depᷣcatur omnes
ſanctos ⁊ aſtantes vt pꝛo eo oꝛent ex
eo vt dñs abundantiã ſue pꝛopiciatio
nis ſibi multiplicatis interceſſoꝛbus
et oꝛantibꝰ largiatur. Hec ↄfeſſio ſa⸗
cerdotis ac miniſtroꝝ mutuo conferẽ⸗

tium / allegoꝛice ſignificat ongelicum

alloquium cum virgine obſequioſum
et fidele.quoniã miſſus a deo angelus
ſalutauit virginem que virgo cũ pꝛo

poſito pudoꝛis/et pꝛofeſſione humili⸗
tatis / debuit fecundari ſide pariter

miraculo/potius q;ᷓ virili aminiculo.
qm non erat impoſſibile apud deum

omne verbum. Ab angelo deniq; ſalu

tata/et mater dei electa/non alta dei
ſapere.ſed nouerat humilibus ↄſenti
re. Ecce inquit ancilla dñi / fiat mihi

ſcom verbum tun. Mũilitatis ↄfeſſio
gancullam exhibuit. fidei deuotio grani
dam effecit. AUnde ſicut humilitatis

— 1, — —£

—
—

W
in
veo

hi
.

Wi
NN
mes
terx
io
bus
dicun
pꝛo
mi,

ulo.
Neum
Pſan
n
hi
ſo
raui

„₰

Tractatus

dat gratiam Rationabiliter per con⸗/
feſſionem ſacerdotis cum aſtantibus⸗
angelicum alloquium cum virgine de

ſignatur.qꝛ ſicut ſacerdos in audiẽtia

eccleſie reddit ſe culpabilem/et offer⸗
re intendit hoſtiam/non ſolum pꝛo de

licto ſuo/ſed etiam pꝛo delicto populi

ſic et xpᷣc volens incarnationem ſuam
per angelum annũciari.et poſt conſen
ſum virginis in eius vtero incarnari ſi
militudinẽ ⁊ ſpeciem culpe aſſumpfit.
et ommiũũ noſtrum iniquitates pertulit
vt dicit Vſa. Deus poſuit in eo iniqui⸗
tates omniũ noſtrum Et alibi Heꝰ vo
luit illũ conterere iniquit ate.vt ſic cau
ſam ſuſcipiens hominis/que non rapu
it exolueret et hominẽ excuſaret DBo
quippe debuit/ſed non potuit delictũ

abſoluere. Deus potuit ſed nõ debuit
ideoq; deus factus eſt homo/ vt Ae⸗
oſt

beret poſſet:et qͥ potuit deberet
hoc ſacerdos oꝛat pꝛo circumſtantibꝰ
imploꝛans eis remiſſionem criminum
dicens. Miſereatur veſtri omnipotẽs
deus · Mec oꝛatio ſupplex ſacerdotis
ante altare/ ſignificat pꝛopoſitum ſa⸗
cerdotis oꝛandi pꝛo populo/et recon⸗
ciliandi cum deo.quia cum ſuꝑplicatio
ne pauper pauperum ſit aduocatus.

AVnde in Pꝛouer· Germo enim mol⸗

lis frangit ir am. Et ſicut pꝛo delicto ſic
et in conſpectu depcari intendit altiſſi
mi. vt auditus aſtantium ſibi paratur
ob reſpectum pietatis/et pꝛo illius re⸗
uerentia cuius vicem ſupplet in ꝑſona

pꝛofeſſio faciens conceptum/virginẽ
fecundauit.ſic et humilis confeſſio.ec
cleſiam fructuoſam virtutibus efficit/
et ad gratie obtentũ habilitauit. Deꝰ
enim ſuꝑbis reſiſtit. humilibus autem

apitulum quintũ De oſen
lLovo altaris et de ſigno crucis

üSH.rntkeſſione facta/ſacerdos
ſſe ſignat ſancte crucis ſigno
ett are aſtans ſacrum oſcula
tur altare. Signatur ſacerdos domi⸗/
nice paſſionis triumpho/ſcʒ ſigno ſan
cte crucis vt muniatur cõtra inſidias
dyaboli.qui ſemꝑ obſiſtit bono· et ma⸗
xime nititur impedire hoc bonum. qð
nõ dubitat cunctis pꝛoficere. Munit
ſe ſcuto fidei et memoꝛia dñice paſſio/⸗
nis vt ſcriptum eſt ad Kpec vi. In
omnibus ſumentes ſcutu nidei/in quo
poſſitis omnia tela nequiſſimi hoſtis
ignea extinguere. In paſſionibus em
crucis xpᷣc laboꝛauit vt illarum memo
res ſe tueantur in tentatiõibus. Ged
oſculum qð facit in altari tropologice
hoc pᷣtendit.ꝙ ſacerdos debet habe⸗
re coꝛ placatum cum omnibus deo re⸗
conciliandũ et pacem omniũ querere
qᷓntumcunq; alieniſint. Juxta apoſto
li as Eph.viij. Quantũ in vobis ẽ pa⸗

cem cum omnibus ſeruantes. Allego⸗

rice vero oſculatio altaris ſignificat.
ꝙ xpᷣc per aduentum ſuum ad nos in
carne.ſanctam ſibi copulauit eccleſiãa.
Juxta illud ephithalamicum Oſcule
tur me oſculo oꝛis ſui.Cant.i. In oſcu
lo ſiquidẽ os oꝛi cõiungitur ſicut et in
xpᷣo nõ ſolum humanitas vnita eſt di⸗
uinitati. veꝝetiam ſponſa eccleſia co⸗
pulata eſt ſuo ſponio ſcʒ xpᷣo. Juxta
ilud ꝓpheticũ.quaſi ſponſam decoꝛa⸗
uit me coꝛona.et quali ſponſam oꝛna⸗
uit me monilibus. Oſculum etiam qñʒ
ſigniſicat pacem Juxtailluo Coꝛinth⸗
et ad Roma.vlt. Salutate inuicẽ oſcu
lo ſancto.deus antem auctoꝛ pacis in
omnibus vobis amen At ergo oñoat

—

Liber

pacẽm illam in aduentu xp̃i adueniſſe
quã ꝓphete pꝛomiſerant.quoꝝ vnus

ſcʒ dauid dixit. Mꝛietur in diebus eiꝰ
iuſticia et abundantia pacis donec au

feratur luna. lalmo. lj.et alius ꝓphe
ta. Et pax erit in terꝛa noſtra cum ve⸗
nerit ideo xpᷣo nato/angeloꝛum vox
intonuit.et in terꝛa pax hominibus.
oſt hoc ſeᷣm ritum aliquarũ eccle⸗
rum.ſacerdos debet accipere thuri

bulum qo eſt clauſum inferius et aper

tum ſuperius/et fumigans. et ſignifi⸗
cat ꝙ ſacerdos debet eſſe clauſus ad
terꝛena et inferioꝛa apertus aũt ad ce
leſtia et ſuperna Juxta illud i
Due ſurſum ſunt querite.non que ſu
per terꝛam.Xt ſic fumũ deuote oꝛatio

nis mittere debet ad deum / dicẽs cũ
Pſalmiſta. Dirigatur ad te domine

oꝛatio mea / ſicut incenſum in conſpe⸗
Lapitulum. vi. De traſlatio
ne ad dexteram partem al⸗
taris et de libꝛi apertiõe

nit go iudeos qᷓ; ad gentes

„

te fuerũt.in ſiniſtra vero gentes eo

ydolac olebant. Gacerdos igitur ve
ſtibus oꝛnatus/xpᷣm carne noſtre hu⸗

milit atis indutum ſigniſieat.veniens

de ſecretario ad altare. xpᷣm de celis
in mundum veniſſe vt eum ſanaret de
ſignat/ Heinde in dexteram tranſiẽs

Acta oſculatione/ſacerdos
dQqao dexteram partem alta⸗
itttis ſe tranſfert.ibi ſi mĩſtros
habet cum eis plene introitum legen-
do. et Ryri eleyſon. ꝓꝑ quod innuit. ꝗ;
emanuel in lege pꝛomiſſus pꝛius ve/
dei aũt
pꝛo tunc pꝛopter legem. et quia vnũ
verum deum eolebant in dextera paf

Secunbs.

altaris deſignat ꝙ xpᷣc inmunduũ we⸗
niens venit ad viſitandum filios ifr⸗

ſcom ꝙ iße dicit Math. xv. Mon ſum
miſſus niſi ad oues que perierant do⸗
mus iſrael.de quibus naſci voluit Be

ata nanq; maria iudea fuit. Ioſt hoe

ad libꝛum clauſum veniens / ĩm ape

rit.tandem oſculando ad inſinuandũ

illud qð ſcribitur ace vlt. Et vidi
in dextera ſedentis ſuꝑ thꝛonum. libꝝ

ſcriptum intus et foꝛis.ſignatum ſigil⸗
lis ſeptem et nemo poterat.nec in ce⸗
lo.nec in terꝛa.nec ſuper terꝛam.ape⸗
rire niſi leo ð tribu iuda et yeſſe.iuxta

eanticum quattuoꝛ animaliũ et vigin

tiquattuoꝛ ſenioꝛũ dicentium. Dignꝰ

es domine accipere libꝛum et aperire

ſignacula eius.qui occiſus es et rede⸗

miſti nos in ſanguine tuo. Gimiliter ⁊
illud qdð ſcꝛibitur Luẽ.iiij. Venit ieſus
naʒzareth. vbi nutritus erat.et intra⸗/
uit ſcᷣm conſuetudinẽ ſuam in ſinago

gam. et ſurꝛexit legere.et traditus eſt
ille liber yſaie ꝓphete.et vt reuoluit li⸗
bꝛum inuenit ſcriptum.ſpiritus domi
ni ſuꝑ me eo ꝙ vnxit me.euangeliſare
pauperibus miſit me et pᷣdicare capti

uis remiſſionem et pᷣdicare annũ acce
ptum et diem retributionis:vxſaie.xlj.
Et cum compleuiſſet libꝛum dedit mi⸗
niſtro et receſſit. Der hoc em̃ ꝙ ſacer
dos libꝛum aperit. deſignatur ꝙ xpᷣc

verus ſacerdos ſcripta ꝓphetarũ de
eo occulte ꝓphetata ð eo eſſe quotidie

exhibita oſtendebat. AUnde poſt vba
piꝛioꝛa ſubſequitur cepit dicere eis
Mec ſcriptura hodie completa eſt in
auribus veſtris. Gecũvo ex hoc libꝛũ
aperit. quoniam vt xpᷣc pꝛimitiuam

apoſtoloꝛũ congregauit eccleſiam do

cens eos/miſteria ſcripturarum reue

lauit eis Juxta illuo Luẽ viij. Nobis

S☛rd Qe — -2-̃

0%

mi
ne
mi
e

cr

Tractatus

Satum eſt noſcere miſterium regni dei
ceteris aũt in parabolis. VUnde poſt
reſurꝛectiõeʒ aperuit illis ſenſum vt in
telligerent ſcripturas Luẽ.vlti. Ged
quare oſculatur libꝛũ et poſtea a par⸗

te ſiniſtra oſculat ip̃m euangeliũ. De

hoc poſtea habebimus

Capitulũ ſeptimüũ.
C De Ryri eleyſon

Ranſlato iam ſacerdote as
dexteram partẽ altaris exin
dtde q temp?ꝰ benignitatis et

annus pleni udinis aduenit/ſcom ꝓp

pſalmiſta dixerat.tu exurgens miſere

beris ſyon.qꝛ venit tꝑs miſerendi ei? .
NPlſalmo cj.cogrue choꝛus laudat ⁊ in

uocat ſanctam trinitatem in reiteran/

do Ryri eleyſon Et ideo poſt introitũ
et ante collectas dꝛ.Quoniã añ omnẽz

oꝛatiõem neceſſe eſt imploꝛare diuinã

miſericoꝛdiã vt eo citius petitum obti

neatur. Circa qð canticũ videndum

eſt vnde ſit inſtitutũ et a quo Gecũdo
quio ſigniſicet.Lertio de eius efficaci
virtute.Quarto quare nonies replice
tur. Quinto quare illuo vocabulum
ad patrem et ad ſpiritum ſanctum nõ

variatur.ad filium vero variatur.ter
dicẽdo xpᷣe eleyſon. Gexto qre alter

natim cantat᷑ Beptimo quare oꝛdina
tur poſt officium ſeu introitum Quan
tum ad pꝛimũ ſciendũ ꝙ hoc vocabu
lum kyri eleyſon ſilueſter papa a gre,
cis aſſumpſit ao decant andu in miſſa.·
Peatus vero gregoꝛius inſtituit kyri
eleyſon nonies. et a clero tm̃ publice
decantari in miſſa q pꝛius apuo grey,
cos tam a clero qᷓ; a populo decataba

tur. vt infra dicetur circa finem capi⸗
tuli Quantũ ad ſcom ſciendũ ꝙ kyri

eleyſon xpe eleyſon. ymas et anchpi

eleyſon ſcom iohannẽ ianuenſem in ca
tholicon eſt due partes oꝛatiõis.et nõ

eſt vnũ nomen compoſitũ.quarũ pꝛĩa
eſt kyri/et tantũ valet latine ſicut dne
et ſcdᷣa pars eſt eleyſon.⁊ hoc tantum

valet ſicut miſerere.inde kyri eley ſon
id eſt domĩe miſerere.Ergo wilhelmꝰ

in rationali dicit.kyri id eſt dñe.ely.i.

deus.eyl. id eſt miſerere.ſon io eſt no⸗
bis. quod tantũ ſit dictũ.domine deus
miſerere nobis. VUnde ꝓpheta. Homie
milerere nobis eſto bꝛachium noſtrũ ĩ
mane Et vltra notãdũ eſt ꝙ kyri eley

ſon eſt vocabulum grecũ.vbi ſciendũ

ꝙ in miſſa audiunt᷑ tria ypeomata no

bilioꝛa ſcʒ grecum. hebꝛaicum.et lati⸗

num Auduunt em̃ quattuoꝛ dictiones
hebꝛaice ſcʒ oſanna.ſabaoth. amen. al⸗

leluia.qñq; tria verba greca.ſcʒ kyri

cetera vero omnia ſunt latina. Bed
dubium eſt quare ſpecialiter illa tria

ydeomata pꝛoferunt᷑ et audiuntur in
miſſa et non glia. Illius tres P gtion es

ponũtur ſꝛima qe titulus triumpha⸗
lis xpᷣi. erat ſcriptus lit eris grecis· he⸗

bꝛacis.et latinis. Joh.xix. Gecunda
cauſa qꝛ ꝑ has tres linguas cetere lin⸗
gue intelliguntur q; omis lingua· aut

eſt hebꝛaica aut latina aut greca. Vt

igitur omis lingua deum laudet et cõ
ſiteatur qꝛ dñs xpᷣc in gloꝛia eſt dei pa
tris ad Dhilipenij. ideo ſpẽaliter uta
tria ydeomata pꝛoferunt᷑ et audiunt
in miſſa magis q; alia. Cercia cauſa qꝛ

iſte lingue inter ceteras ſunt pꝛincipa

lioꝛes. pebꝛaica qꝛ omniũ eſt mater t

pꝛima.greca pꝛopter ſapiam.q in gre

ca ſapientia ⁊ philoſophie ſtudiũ pꝛio
viguit. Etiam pꝛopter nobilitatẽ 1 di
gmtatẽ romani imperij latina ibi aſſn
mitur. Quantũ ao terciũ eſt ſciendũ.

Aiber

q magna eſt hoꝝ verboꝛũ ẽfficatia. le
gitur em dum beatus baſilius clamaſ⸗
ſet kyri eleyſon/poꝛte apienſis eccĩe
claule/ nullo reſerante / vltra hoc ſunt
operte. Rurſus dum beatus germanꝰ
kyri eleyſon clamaret/quinq; reges ĩ
fugam cõouerſi ſunt. Vnde foꝛte kyri
eleyſon ſignificat aliuo qᷓ; one miſere⸗
re qð tamen ignoꝛamus. Vel meliꝰ di
citur ꝙ hoc pꝛopter ſanctitatẽ illoꝛum

hominũ factum ſit.⁊ fidutiam ⁊ firmã

fſidem quã habuerũt in inuocatidõe di⸗
uine miſericoꝛdie.clamando kyri eley
ſon. Ao quartũ ſez quare nonies reite⸗
ratur huius multe ſunt cauſe. ꝛima
eſt alexandꝛi ð halis dicẽtis.qꝙ hoc fit
vt eccia ad nouem oꝛdines angeloꝛũ
aſſociata pueniat. Mã de quolibet oꝛ⸗
dine aliqui ceciderũt ⁊ non ꝑſtiterunt

qꝛ nondũ erant diſtincti.ſcom alios.

vt ruinas iſtonꝝ angeloꝛũ implere vale
amus nonies cantat. Bedo nonies re
iteratur cõtra nouem genera peccato
rum Eſt em peccatum cogitatiõis.lo⸗
cutiõis et operis Item peccatũ venia
le. moꝛt ale et oꝛiginale Item peccatũ
malignitatis ſeu m ſpiritũſanctũ.fra⸗
gilit atis per impotentiã reſiſtendi qð

ðꝛ peccatum in patrẽ.et peccatũ ſun⸗

plicitatis ꝑ ignoꝛanti qð dꝛ peccatũ

in filium. Quia ergo nouẽ modis pec⸗
cando excedimus rationabile eſt vt
nonies veimiſericoꝛpiã imploꝛamus.
Fertia cauſa ſic ponitur.kyri ſigniſi⸗

cat diuine miſericoꝛdie inuocationem

qua nouem modis indigemꝰ. PBꝛimo

tribus modis ao peccatoꝝ remiſſionẽ

que perpetramꝰ tripliciter ſeʒ oꝛe.coꝛ
de.et opere. Gcdo tribus modis ao
gratie collatiõem ſcʒ fideiſpei.et cari⸗/
tatis. Nertio tribus modis qntum ad
gloꝛificatiõem qua gaudebimus ſupꝛa

Gecundus

nos in futuro.in deo.ſcʒ intota trinita

te· intra nos de gloꝛificatiõe anime et

coꝛpoꝛis iuxta nos de pꝛoximis et ſan

ctis angelis. Quarta cauſa vt nouem

effectus gratie impetremus qui ſunt
viuiſicatio.ſimilitudo:gratiſicatio.pur
gatio.perfectio.illuminatio.excitatio
ad bonum. iuſtiſicatio et pᷣmiatio. No
quintũ eſt ſciendũ ꝙ kyri.ter dicitur
referendo ad patrem xpᷣeeleyſon ter
Zꝛ referẽdo ad filium. Item kyri eley

ſonter dicit᷑ referẽdo ad ſpumſanctñ

Dubit atur modo quare ſub eodẽ vo⸗

cabulo dirigit᷑ ad patrem et ad ſpiri⸗

tum ſanetum tt ſub alio vocabulo ad

filium. Et ratio eſt iſta.qꝛ ſi ivem filius

ſit eiuſdem nature cum patre ⁊ ſpiritu
ſancto tñ etiam eſt alterius nature/a
patre et ſpũſaucto. cum ipe ſit gygas
gemine ſubſtantie.qꝛ natura diuinita
tis et humanitatis in xpᷣo.vnũ ſuppoſi

tum intelligunt᷑.qꝛ deus et homo vnꝰ
eſt xpᷣe iuxta ſimbolum athanaſij. Jo⸗
circo vocabulũ illud variat᷑ ad filium
Quare aũt xpᷣc ponitur in medio hꝰ
ternarij Iſtius ratio eſt qꝛ ipᷣa eſt per⸗
ſona media in diuinis Item qꝛ ipe hẽt

rationẽ multiplicis meoij.ſcʒ gramati

citenent is congruit atem. logici docẽ

tis verit atem.rethoꝛice cõferentis de
coꝛem.ethici deferentis bonitatẽ.ma
thematici abſtrahentis dyaboli pote⸗

ſtatem In quibuſdam eccleſijs ſtatim

poſt vltimum kyri eleyſon ſubijciunt

ymasqð eſt verbum grecum et ſonat
latine nobis etẽ ſenſus Ryri eley ſon
ynnas id eſt potentia diuina miſerere

nobis Alo ſextum dicit᷑ ꝙ in pꝛunitiu
eccĩa tam a populo q; a clero cantaba
tur Ryri eleyſon qð etiã nunc vt dici⸗

tur de coꝛonatõe pape ſeruatur Beo
pter diſſonantiam beatus gregoꝛus

EeC1—— — , — —

rin
/4

unt
f
m
o⸗
lum
l
pern/

. - – —

rꝛdinauit. ꝙ a clericis alternatim can

taretur. Ad vltimũ dicitur. ꝙ ſicut di⸗
ctum eſt. officium ſeu introitus ſigniſt⸗

cat deſiverium aduentus xpᷣi in carnę

poſtqᷓ; ſequitur kyri eleyſon. vbi aduẽ
tus ſpũalis in mẽte petitur.ideo dicit᷑
kyri eleyſon id eſt miſerere nobis
Capitulũ.viij. DPe cantu an
gelico ſcʒ gloꝛia in excelſis eiꝰ
expoſitiõe Et quare in miſſa
beate vgis ĩ hoc cãtico inter
ponit᷑ ſpus et alme oꝛphanon
VFinſtitutiõe theleſſeri pape
mox dicto kiri eleyſon ſacer
dos in feſtiuitatibꝰ congru⸗
entibus inchoat himnũ angelicum vi
delicet gloꝛia in excelſis. Pimnum qui
dem angelicum quẽ angeli auditi ſunt
decantari ſicut legitur Au.ij. Iſte him
nus angelicus teſtimonium perhibet
tempoꝛali natiuit ati xpᷣi quẽ ſacerdos

tum ſaluatoꝛis ſolus angelus cuius ꝑ⸗

ſonam pᷣſ biter gerit iudeis tunc a de/

xtris poſitis.pꝛimo nunciauit luce vbi

ſupꝛa.Ecce euangeliʒo vobis gaudiũ
magnum quod erit omni populo quia
hodie natus eſt ſaluatoꝛ. Nirca iſtum
himnũ pꝛimo videndum eſt quio repᷣ⸗

ſentatur Gecundo quare immediate

poſt introitum et kyri eleyſon decan⸗

tatur quare ſacerdos pꝛimo incipit et
ꝓnunciat.et poſtea clerus ꝓſequitur.
quare in medio altaris a facerdote in⸗

cipitur. Tercio videndũ eſt de expoſi
ciõe toeius himni quis reſibuam ꝑtem
cõpoſuerat. Quarto quare in miſſa be
ate virginis interponunt᷑ aliqui tropi
ſcʒ pꝛimogenitus. Quatum ad pꝛimũ
ſciendũ. ꝙ illud canticũ cantat ad repᷣ
ſentandũ illud gaudium quo gauiſi fu

erunt angeli in natiuitate domini . de

4
.

humani generis reconciliationèe et dẽᷣ

ruine reſtauratiõe. Ante natiuit atem
enim xpᷣi tres fuerũt inimiciciarum pa
rietes. IDꝛimus paries fuit inter deũ
et hominẽ. Becundus inter angelos
et hominẽ. Tercius inter homines et
homines:pomo nanq; ſuum creatoꝛẽ
ꝓ inobedientiã offenderat et ꝑ ſuũ ca⸗
ſum reſtauraciõem angeloꝛum impedi
uit et homo ab homine per varios ri⸗
tus ſe ſeparauerat. Judeus nanq; ceri
monias excolebat.gentilis ydolatriã
exercebat ritꝰ vnius alteri diſplicuit
SGed veniens pax noſtra fecit vtraq;
vnum. Deſtruxit enim inimiciciarum

materiam.et cõcurꝛẽtes parietes in ſe

angulari lapide copulauit.vt de cete⸗
ro eſſet vnimn ouile et vnus paſtoꝛ.ab
ſtulit ergo peccatũ et reconciliauit ho

minem deo.reparauit caſum et recon⸗/

ciliauit hominẽ deo:reparauit caſum.
et recõciliauit angelo hoĩein deſtruxit
ritus.et recõciliauit honintin homini.
Reſtaur auit ergo ſᷣm eᷣłpo.as Eph.j.
que in celis et in terꝛis ſunt.Et ob hoc
iſta celeſtis milicie mitituꝰo pſallebat
gloꝛia in excelſis deo.Et in terꝛa pax
hoĩbus.iudeis et gentilibus / bone vo
lunt atis.Exhinc ꝙ angelus loq̃tur pa
ſtoꝛibus ⁊ gaudet ſatis aꝓparet ꝙ pax
inter hoĩem et angelum eſt refoꝛmata.

Maſcit᷑ ds hõ iõ pax inter deũ et hoĩeʒ

eſt reſtituta. Maſcit in pᷣſepio bouis et

gaſini. qꝛ pax inter hoĩes et hoĩes eſt re⸗/

foꝛmata ꝑ bouẽ em̃ iudaicꝰ et ꝑ aſinum
gentilis ꝓpls deſignat᷑.iux illo yſa.j.0o
gnouit bos poſſeſſoꝛẽ ſuũ ⁊ aſinus pſe
pe dñi ſui hoc ergo canticũ ꝑtimẽ an⸗
gelicũ et ꝑtim huanũ M hoc deſignã

dũu ꝙ qᷓ; angeli venerat᷑ ĩ celis et nos

hoies veneremur ĩter:is.Et ſilr in hoc

*

—.—

deſignatur ſpes eccleſie quia vna cum

g. j.

angelis ſperamus nos decantatuꝛos⸗

et laudaturos deim quoridie. Vnde
illoꝛn comticimn aſſinnimus. Quantum
ad ſcom vidẽonm. videlicet quare im
mediate poſt introitũ et kyri elyeſon
ſequitur Gloꝛia in excelſis. Gecundo
quare ſacerdos pꝛimo incipit et ꝓnun
ciat et poſtea clerus pꝛoſequit᷑ Cercõ
quare in medio altaris a ſacerdote inci
pitur.ld pꝛimũ dicit᷑ quia vt dictũ eſt
ſupꝛa ꝑ mmtroitum ſeu officium. et per
kyrieleyſon duplex apuentus xpᷣi deſi
gnatur. Poſt vtrũq; autem aduentũ
xpi ſcʒ in carnem et in mentem. debet
aut homo gaudere leticia ſpirituali. et
egm expꝛimere voce vocali.qð gloꝛia
in excelſis ſignat. IJoeo ſtatim poſt offi

cium et kyri eleyſon ſequitur o ſedm

ðʒ. ꝙ ſacerdos ſignificat angelum pꝛi⸗

mo cantantẽ ſed choꝛos ſigmſicat illos

Auce.·ij. Reſpondet aũt totus choꝛus

boſt inceptionem ſaterdotis pꝛopter
oc vt detur intelligi affectio intenſa.
qus habet eccleſia eſſendi cum angelis
Per dicitur ab omnibꝰ ſimul vt vnꝰ
fiat choꝛus angeloꝛum et hominũ quia
tunc homines eruntſicut angeli in ce⸗

lis. Quare aut ſacerdos canit gloꝛia in

excelſis ſtans an mepiñ altaris uius
tres cauſe poſſunt aſſignari. PDꝛima qe

iſte himnus angelicꝰ fuit dictus ad lau
dem xpi. AIpoſtolus aũt dicit pꝛima ad

thymotheum.q mediatoꝛ dei et hoim

eſt xpᷣc ꝑ cuius mepiatiõem placatiſu⸗
mus deo. vt ergo ille ieſum xpᷣm medi
atoꝛem deſignat.ioeo dꝛ in medio alta
ris. Item ſit ad cõmemoꝛandum illud
quod ðꝛ ſapientie · xviij. Dum medium

SZecuous

curſu medium iter haberet om̃ipotẽs

ſermo tuus vomine decelo exiliens/a
regalibus ſedibus venit. IAd deſignan
dum ergo ꝙ chꝛiſtꝰ natus eſt in media
nocte. ieo dꝛ in medio altaris. Lertio
hoc repᷣſentat illud ꝙ angelus qui pꝛi⸗
mo natiuit atem xpi annuciauit. ſtetit
in medio illoꝛum quibus annunciauit.
Juxta illud Au.ij.Et ecce angelus do
mini ſtetit iuxta illos.et claritas di cir
cumfulſit eos. Quare aũt incipiatur a
ſacerdote facie verſa ad oꝛientem. Di
cendũ ꝙ ido quia iſte himnus vt dictũ
eſt: cantatus fuit in oꝛtuſuo. Pe xpo
gut em dicit Yob. Ecce vir oꝛiẽs nomẽ
eius. Et Luc.ij. Viſitauit nos oꝛiens ex
alto Conſuetudo autem aliquoꝝ religi
oſoꝛum eſt. ꝙ ſacerdos in dextera par⸗
te altaris ſtans intonat loꝛia in excel

ſis. Et hoc iterum couenienter fit quia
natiuitas xpᷣi plena fuit gaudio et leti⸗

cie.in cuius annũciatione hoc canticũ
ab angelis fuit auditum. Juxta illud
Luce.ij. Ecce enangeliſo vobis gaudiũ
magnu. Modo ea que leta ſuut gaudio
ſa et pꝛoſpera.per dexteꝛã deſignant᷑.

adquerſa vero ſeu triſticia ꝑ ſiniſtram/

Juxta illud pſalmiſte.lxj. Cadent a la⸗
tere tuo mille.et decem milia ꝛc. Ratio

nabiliter ergo p̃ᷣſ biter illius natiuita⸗

tis gaudioſe annunciatioeʒ commemo
rans in dextera parte altaris illud can
ticum intonat: Muantum ad tercium.
quo ad illius himni angelici et humam
expoſitionem eſt ſciendum illuo to⸗

tum canticum pꝛima ſui diuiſiõe diuidiũ

in duas ptes ſcʒ in partem angelice de
cantatam ⁊ partem humanitatis appo

ſitam. Becunda ibi·laudamus te · Dꝛꝛ

ma ps eſt bimembꝛis. in qua duo expꝛi
mũt᷑. Mꝛio expᷣmit᷑ exultatio angloꝝ ĩ

t
n
io
i,
tit
it.
do
cir
Wa
Di
diti
Nri⸗
home
wer
rllg
1,
epcel
rqu
n
nci
lvo
din
wio
m.
ram/
Kaln
Rro
tuy
can
nun.
nun
to⸗
nah;
cede
o
N

Tractatus

tempoꝛali natiuitate xpᷣi. pter quam
gloꝛificauerũt deũ in diuinis et in ex/
celſis ratione reſtaurationis angelice
ruine cum dicitur gloꝛia in excelſis ðo.
Seco expꝛimit᷑ ab angelis cãtantibꝰ⸗
