humani generis cum deo recõciliatio

quã temꝑe oꝛtus ſui ꝑ abundantiã pa⸗
cis in terꝛis pꝛo tunc exiſtentẽ dũs de⸗

ſignauit Jux illud pſalmiſte. Oꝛietur

in diebus eius iuſticia.et abundantia
pacis ſdſalmo xlj. Gecunda pars tan
gitur cum ſubiungitur. Et in terꝛa pax
hominibus bone volunt atis. Dꝛima
pars exponitur ſic vna cum ſequente

particula. Gloꝛia io eſt clara laudis le

ticia / ſupple ſit deo in excelſis. Quod

dupliciter exponitur. Uno modo in

excelſis id eſt in angelis quinõ pecca⸗
uerũt nec inter ſe diſcoꝛdiam habuer᷑̃t.

Secũo modo in excelſis id eſtin ſub

limibus angeloꝝ habitaculis.Et pꝛo⸗
pter hoc euangeliſta dicit Gloꝛia in al

tiſſimis deo Et ſic eſt ſenſus iſtius parti

cule Gloꝛia eſt/ et ſit deo.in excelſis io

eſt in celis. et in angelis de angelice rui
ne reparatiõe que facta eſt ꝑ xpi nati-

uitatem. Et ĩ terꝛa ſubintellige / ſit pax
hominibus io eſt tam iudeis q; gentili

bus bone volunt atis id eſt iſtis q xpᷣm

recepturi ſunt. et in ipᷣm credituri.et

eius manvata obſeruaturi Inter iude
os et gentiles facta eſt pax ꝑ xpᷣi nati-
uit atem. qꝛ xpᷣc vtriuſq; partis ritus
deſtruens tanq; in ſe angulari lapide
in vnitate fidei ex vtraq; parte popu⸗
lum ſibi electũ copulauit.et gentẽ ſan
ctam in ſanguine ſuo ſibi conſecrauit.
Secunda pars huius himni ſcʒ lauda
mus te. vſq; ad finem a beato hylario
pictauienſi epᷣo legit fuiſſe appoſita qꝛ
ſolum pꝛima pars in pꝛimitiua eccia
dicebat in miſſa · Innocenti vero ꝛ

Erꝛimus

iſta ateleffero papa eſſe addita. Alij zẽ
ſymacho papa.Et idẽ inſtituit q; illu1d

canticũ in diebus feſtiuis apoſtoloꝛum

martirũ virginũ. et confeſſoꝝ. Et ge⸗

neraliter diebus dñicis qñ nõ eſſet tꝑs
luctus et penitentie.debeat decantari
vt in hoc recolamꝰ ſanctos ꝑ domini-
cam reſurꝛectiõem eſſe angelis aſſociã

dos.et iam in gloꝛia eſſe ſociatos. Veꝝ

qꝛ ſᷣm ſenecam. Mõ quis dicat ſed quio
dicatur attendendũ eſt. Et ideo firmi⸗
ter eſt credendũ ea eccleſiaſticos do⸗
ctoꝛes compoſuiſſe.et a ſummis ponti
ficibus illas particulas appoſitas fuiſſe
vt dꝛ dẽ ↄſec. diſ. j. Et diuiditur illa ꝑs
vno mõin duas ꝑtes. Pꝛimo enim po
nitur illuo qð ꝑtinet ad laudem ſancte
trinitatis in comuni. Secũdo quod ꝑ⸗
tinet ad laudem cuiuſlibet perſone in
ſpecialiibi. Dñe deus rex celeſtis PDꝛi
ma adhuc in quinq; ſcom ꝙ quinq; at

tribuunt᷑ trinit ati ꝑ excellentiam. et

ſᷣm hoc ponuntur hic quinq; clauſule-
Pꝛimo em̃ attribuitur trinitati potẽ
tia.ideo dicimus laudamus te.ſcʒ rati
one potẽtie benè operantis Nam tam

bene operanti laus debetur. Item at⸗

tribuitur trinitati ſapientia.ideo dici⸗
mus benedicimus te. rõe ſapientie oĩa
diſponentis. Item pꝛouidentia. ideo
dicimus adoꝛamus te. ſcilicet ratione
pꝛouidentie omnia ſuſtinẽtis. Iẽ ma⸗
ieſtas cinn dicimus gloꝛificamus te ſcʒ
ratione maieſtatis omnibus pꝛeſiden⸗

tis. Item bonitas per excellentiam.iõ

ſubiungitur. tibi gratias agimus.tibi
ſcʒ ratione bonitatis omnibus exhibi⸗

te. Et hec omnia facere debemus quia

tu es dignus ꝙ fiant tibi pꝛopter ma/
gnam gloꝛiam tuam quia dignus es

laudari bũdici deind ibidñe ðs rex
celeſtis ponũt᷑ laudes ꝑtinẽtes ad ſin⸗

414
9g . ⸗
*

Aiber.

gulas ꝑſonas ſpecialiter. Et diuiditur

in tres particulas.dꝛimo ponit᷑ laus

ibi. Homine deus rex celeſtis. vbi oſtẽ
ditur pꝛimo potentia imperialis Se⸗
cundo laus filij ibi Pomine fili vnige⸗
nite. vbioſtenditur pietas filij. Tercio
laus ſpirituſſanctiibi. Cum ſancto ſpi
ritu. vbi ponitur bonitas naturalis
Pꝛimo igitur dicimus a⸗ laudem pa⸗

tris Homine deus rex celeſtis am

in ipo eſt pꝛimitas auctoꝛitatis. ido dꝛ
Domine. Cauſalitas vniuerſalitatis.
ideo ðꝛ deus. Ype etiam eſt. a quo eſt

omnis maieſtas imperialis ideo dꝛ rex

quia ipᷣe eſt rex regum. Felicitas eter⸗
nalis.ideo dðꝛ celeſtis.quia ibi ſuam feli
citatem manifeſtat.
ſonalis. iveo dꝛ deus pater. Pꝛopꝛie
tas generalis. iveo dðꝛ omnipotens q̃ſi
per omnia potens facere que non im⸗

.

plicant contradictiõeʒ Gequitur Do

mine fili. vbi ponitur laus filij. et quat
tuoꝛ innuunt᷑ ſm ꝙ quattuoꝛ mõis ſibi

aliqua cõueniunt. Idꝛimo conueniũt

ſibi aliqua ratiõe diuinitatis ⁊ ſm hoc

conuemit ſibitria. Pꝛimo ꝙ deus exi

conuenit ꝙ eſt a patre per modũ natu

re.ideo dꝛ filij. Lercio ꝙ pꝛocedẽs to
tam natin am patris habuerat.ideo ðꝛ
vnigenite. Gecundo conueniunt ſibi

aliqua ratiõe humanitatis.ſcʒ vniuer⸗
ſalis redemptio. .ideo dꝛ ieſu. qd inter⸗

pꝛetatur ſaluatoꝛ. Secunoũ eſt gene⸗

ralis diffuſio ideo ðꝛ rhe an interpꝛe⸗

tatur vnctus. In chꝛiſto em fuit pleni

tudo graciaꝝ et vnctio.a quo tanq; a
copite fluunt riui gratie ſicut a fonte.
Tercio conueniũt xpᷣo aliqua ratione
ſuppoſit alis vnionis vl vnitatis natu
re leʒ diuine et humane. Quia ſicut d

ꝛopꝛietas per⸗

tas. vñ Apoc ij. H en e
teſtis fidelis. zAliqñ eſt aduerbiũ. vt in

Bécundus

nalis et caro vnus eſt homo ita peus

et homo vnus eſt chꝛiſtus. Et ex ho

competit ſibi ꝙ eſt deus Jpeo ðꝛ deus

contra arꝛianos. qui dicunt eum eſſe

creaturam Item ꝙ ſit immolatus.ido
dicit. agnus dei contra manicheos. qͥ
dicunt ip̃ᷣm non fuiſſe immolatum nec
paſſum. Item ꝙ ſit filius patris. cõtra
ſabellianos/qui dicunt alium filiũ vir
ginis a filio patris. Quarto cõueniũt
ſilio aliqua rõne ſue miſerationis. que
ſunt tria. Dꝛimo ſupplicamus pꝛo ex⸗

piatiõe peccaminũ.ibi.Qui tollis pec

cata mundi miſerere nobis. Secundo
pꝛo exauditiõe pꝛecaminum.ibi.Nui
tollis peccata mũudi ſuſcipe depꝛecatio
nem noſtram Tertio pꝛo remuueratio

ne ſolaminis. ibi. Qui ſedes ad dexte⸗/

„ . , . —
ram patris miſerere nobis.Et quoniã

ſupplic antes cõmuniter conſueuerunt

allegare cauſam et rationem quare de
bent exaudiriideo conſequenter alle
gamus triplicem cauſam dicendo.qm̃
tu ſolus ſanctus.ideo debes indulgere

peccata. Tu ſolus dominus. ſcʒ exau⸗
diens pꝛecamina Tu ſolus altiſſimus.
ſcʒ conferens eterna ſolamina. Cum
ſancto ſpiritu. Hic ponunt᷑ ſpectantia
ad laudem ſpirituſſancti que ſunt duo.
dzimũ ꝑſonalis pꝛopꝛietas.ideo dꝛ.

um ſancto ſpũ. BGeom ſumma et coe

terna felicita s iõ addit᷑.in gloꝛia dei
patris: Vltimo ſequit᷑ amen. In quo
optamus nobis omia ↄfirmari et fieri
Vbi nota ꝙ amen eſt dictio hebꝛaica

et aliqñ eſt nomen et tũc ioẽ eſt ꝙ veri

euan Amen amen dico vobis.i. vere.

Aliqn eſt ᷣbu et tũc ioẽ eſt ꝙ ſiat. n
Plſalmiſta. Et in ſeculũ ſe eculi fiat fiat.
binos habem fiat. ibi bñt amen. Et

ic dicit amen qͥ eſt

”

Lm

o⸗
9 5
e
dei
o

ic
Neri
zch
en

Tractatus

ſcſto mõ ſumitur hit et in cõcluñonibꝰ

collectarũj. verſus. ðmen ꝓ vere duo

ſunt aduerbia quali. Amen ꝓ fiat tunc
yerbũ deficiẽs eſt. Bi de eſt amen in

declinabile nomen. Aliter poteſt legi
iſta ſcdᷣa ꝑs.et ſᷣm hoc ꝑt diuidi ĩtres

ptes ĩ pꝛia ꝑte deũ laudãtes ſibi gras
referimus de xpᷣi natiuit ate. In ſecun
da parte ſpecialiter filium inuocamus
et imploꝛamus ſuam miſericoꝛdiã alle

gantes pꝛopter que decet deum noſtri

miſereri Tercio ſanctã trinit atem ſub
vnit ate eſſentie expꝛimẽtes et cõſiten⸗

tes concluſiue pconiſamus. Gcda ibi
doñe deus agnus dei.Tercia ibi qm tu

7

ſolus Et expomi᷑ litera. O dñe ds rex
celeſtis deus pater omnipotẽs.o dñne
ieſu xpe fili vnigenite et ſancte ſpiritꝰ
AIpter tuã magnã gloꝛiam. io eſt ꝓpter

tuã ineffabilem maieſtatem et dignita⸗
tem. omni honoꝛe et quibuſlibet mois
reuerẽtie excolendã et magnificandã.

nos laudamus te cũcta optime facien
tem benedicinius te plenitudinẽ omis

boni cõtinentẽ adoꝛamus te deũ ſum⸗
mum deuote pꝓfitentes. gloꝛificamus

te tua inenarꝛabilia oꝑa pꝛedicantes

gras agimus tibi tuam mirificam bo⸗
nitatem in redimẽdo nos cognoſcen⸗
tes. Gecũda pars dñe deus agnus di.
In qua ſpẽaliter filium imploꝛamus.
ailegantes pꝛopter que decet deũnr̃i
miſereri. Et conſtruit᷑ iſta pars ſic. dñe
ieſu xpᷣe agnꝰ dei.filius patris/ꝗt ollis
peccata mũdi miſerere nobis.Qui tol
lis peccata mundi ſuſcipe depᷣcatiõem
noſtrã. Qui ſedes ad dextrã pr̃is miſe
rere nobie Wie bis imploꝛamꝰ miſeri⸗
coꝛdiã dei. dicẽtes bis miſerere nobis
ꝓpter duplex genus peccati. ſcʒ ꝓpter

peccatũ oꝛiginale et ꝓpter pctm actua
le ſic. ꝙ pꝛimũ referat᷑ ad peccatũ oꝛi⸗

Pꝛmus

ginale qd pie : peccatũ mũdi.eo ꝙ;
totum mundñ fecit reü eterna damna
tiõe et ſecũdũ miſerere reſerat᷑ ad pec

catũ actuale.qdð eſt duplex.ſcʒ veniale
et moꝛtale et ergo etiã petit.o xpᷣe qui
tollis peccata mũdi ſuſcipe depcatio⸗

nem noſtrã ꝑ hoc inſinuans ꝙ ðs nos
habilitat peccata tollẽdo. vt depᷣcatio
et oro exaudibilis reddat᷑ Et eſt hic ſci
endũ de hoc ꝙ dicit ꝙ xpᷣc ſedeat ad
dexterã pr̃is qꝛ pñt intelligi tria. vno
mõ gloꝛia diuit atis in qua filius dei ex
titit ante ſecula/ vt ds eſt pri ↄſubſtan
cialis vllio mõ ꝑ dexterã beatitudo pa

tris intelligit Unbeat aug;. ꝑſedere
habitare intelligit᷑ quẽ admodum dici

mus de quocũq; hoĩe ꝙ; in iſta patria
ptres annos ſedit. Bic ergo credite
xpm habitare in dextera dei pr̃is Be

atus em̃ eſt qͥ hitat in beatitudine q̃ de
xtera dei vocat᷑ Tercio ꝑ dexterã dei
patris. intelligit᷑ poteſtas iudiciaria.

poteſtatẽ quã accepit ille h ſuſceptus

g deo vt veniet iudicaturus qui pꝛius

venerat iuoicãdus Igit xpᷣe ſᷣm ꝙ ðs

ad dexterã pr̃is ſedet id eſt equalis eſt

pr̃i in diuinitate et maieſtate ſm pᷣmã
expoſitiõem Rpᷣc vo ᷣm hũanitatem
ſedet ad dexterã pr̃is id eſt in pocioꝛi⸗
bus bonis pr̃is.i in eterna beatitudĩe
habẽs iudiciariã poteſtatẽ iuxta ſcdaʒ
et terciã acceptiõeʒ dextere. In tercia

ꝑte trinit atẽ ꝑſonaꝝ ĩ vnit ate ↄfitẽtes

eſſentie ⁊cluſiue laudamꝰ dicẽtes. qin
tu ieſu xpᷣe cũ ſancto ſpũ in glia di pr̃is

id eſt idẽ cũ ſancto ſpuet pr̃e es ſolus
ſanctꝰ.ſolus dñs ſolus altiſſimꝰ. ꝓ ple/⸗

nitutinẽ et nõ ꝑ participatiõeʒ vel cõ
municatiõem ab alio. Et nota ꝙ hic et
in pᷣcedẽti ꝑte tagunt᷑ quiq; ꝓpcer que

pebet peii eii miereri. Paim giße

ñ aug;. Ipam dexteram intelligite

Liber.

eſt agnus dei oblatus ꝓ peccatis moi.
tollendis in ara crucis. ſemel realiter
et vſq; ad coſinnatioeʒ ſeculi in foꝛma
pPanis ſacramentaliter Geom eſt g
acta noſtra redẽptiõe et deuicta moꝛ⸗
te ſactus eſt noſter qquocatus ſedens
20 dexteram patris in gloꝛia Terciũ
eſt qm ipe ſcedm ꝙ homo eſt ſanct? ſan

ctoꝝ q;ʒ vnxit deꝰ pꝛe cõſoꝛtibus ſuis

Lleo leticie vt iße ſolus inter homines

ſit ſanctus ꝑ plenitudinẽ virtutũ / et

ſpuũalium cariſmatũ vt de plenitudine

eius omes accipiamꝰ gratiã. Muartũ
eſt qꝛ ipe vt eſt ſilius hoĩs/ſolus eſt do
minus/ ↄſtitutus iudex a deo viuoꝝ ⁊
moꝛtuoꝝ. Cui dictũ eſt. Moſtula a me
et dabo tibi gentes. Quintũ qe iße eſt
ſolus altiſſunus quẽ ꝓpter meritũ paſſi
onis deꝰ exaltauit. et dedit illi nomen
qð eſt ſup omne nomen ad Ohilip.ij.
Hoꝛũ igitur quinq; intuitu decet xpᷣm
pᷣcipue deuotiõe ad ſe clamantiũ acce

ptare et eoꝝ miſereri. Quantum ad

quartũ pꝛincipale/quare videlicet in

miſſa beate virginis aliqui tropi inter

pPonunt᷑ Reſpondet᷑ ꝙ ſpter ſex pꝛiui

9

legia beate virgĩs ſex tropi interpo⸗
nunt. Pꝛimũ eſt ↄceptõis. Qoncepit
em̃ opatiõe et obumbꝛatiõe ſpuſſancti
et ideo aꝓponitur pꝛimꝰ tropus ſcʒ ſpi⸗
ritus et qalme oꝛphanoꝝ ꝑaclite. poſt
illum verſum. Dne fili vnigenite Be
cundũ pꝛiuilegiũ habuit roe diuini ge
neris. qꝛ beata virgo mernit eũ tpali⸗
ter generare et ſine patre/ quẽ ds pr
ſine matre genuit eternaliter. Et iqeo
ðꝛ pꝛimogenitꝰ marie. Et li pꝛimogeni
cus nõ dicit ibi oꝛdinẽ quaſi alius ſit ſe
eutus poſt eũ ſed dicit dignitatẽ. Uel
pꝛimogenitus id eſt anteq; nullus fue⸗
rat genitus nec etiã poſt. Lerciũ habu
it roe materne dignitatis / que eſt lli

maxima laus et gloꝛia. Joeo abditur

IAd marie gloꝛiã. VWel aliter Apter pꝛi⸗

uilegium diuine miſe eratõis que nobis
Ream ↄmunicata eſt. qꝛ q; deus nos
exaudit ad gloꝛiã eius cedit. Fñ deea

canitur. AMudi nos nam te filius nihil

negans honoꝛat. Quartũ habuit rõe
ſanctiſicatiois.qꝛ nullo mõpeccare po

tuit. Uñ in pſal. Sanctificauit taber⸗

naculũ ſuũ altiſſimus. Et ideo additur
mariã ſanctificãs. Quintũ habuit rõe

conſeruatiõis. qꝛ tanta plenitudo gr̃e
in eã ſupuenit ꝗᷓ eã ab omni pctõ actua

li cõſeruauit. Vnde augꝰ. Num de pec
catis agit᷑.ð maria noli fieri mentioõez

Ergo aodit᷑. mari gubernãs. Gextũ

habuit rõe exaltatiõis ſeu coꝛ onatiõis
Vnde de ea canit eccĩa. Ecce exaltata
es ſuꝑ choꝛos angeloꝝ. Et iveo addit᷑.
mariã coꝛonãs.
NLapitulũ ix. Quare nõ ſemꝑ

canit᷑ gloꝛia in excelſis.

cõom ſymachũ papam̃ glia
1gfmnnmexcelſis vt dictũ eſt in ca.

decantari Et generaliter ĩ diebꝰ domi
nicis / niſi fuerit tꝑs luctus et pnie. vt

in aduẽtu dñi et in ſeptuageſima vſq;

ad vigiliã paſche Etiã nõ debet decan
tari in diebꝰ ꝓfeſtis.⁊ in diebꝰ ieiunio
rum. niſi ſit ieiuniũ exultatioõis vt in vi
gilia paſcbe et penthecoſtes. et ĩ miſſa
defunctoꝝ etiã nõ cantat Eſttñ ſcien
ep̃s bethlehemitanꝰ om̃i die omi
iſch etiã ꝓ defunctis cãtat glia in ex⸗
celſis. Sc ie himnꝰ luca atteſtante/⸗
vᷣmo ĩ bethlecmitana regiõe ẽ decanta
tus Bzʒ re glia in excelſis nõ canit᷑ in
aduẽtu pᷣterq; ĩ ſolẽni et duplici feſto.

h multiplex rõ aſſignatur. Pꝛĩa vrꝑ

Pcedenti in diebus feſtiuis
aploꝝ martiꝝ. vir ginũ. et ofeſſa oꝝ debʒ

f— —— ——

wis
den

FTractatus

iter pellatõʒ cãt iſtiꝰ himniiſte himnꝰ
quaſñi innouari videt᷑ in nocte natalis
oñm / in qua pᷣmũ fuit decantatus. et ſic
in maioꝛi deuocõe et leticia decantet᷑.
Sca rõ vt cũ maioꝛi reuerẽtia.hono
re.leticia. ⁊ deuotione decantetur.qꝛ q̃
cum interpellatiõe dicunt᷑ maioꝛẽ fer⸗
uoꝛẽ hñt.Tercia cauſa q; hoc tempus
aduẽtus deſignat tempus añ natiuita
tem xpᷣi qð erat tempꝰtriſticie ⁊ nõ leti
cie nec iocũditatis eo ꝙ adhuc ianua
padiſi erat clauſa. que xpᷣo adueniẽte
patefacta eſt.⁊ idᷣo tunc ab angelis de

uit decãt ari: MQuarta cauſa/qꝛ gla in

excelſis eſt cantus leticie.ido tunc ob⸗
mittitur ꝓpter ſignificandã aff lictionẽ
ſanctoꝝ patrum. ⁊ ad figurãdũ quãta
paciebant᷑ ex longa expectatione xpᷣi
venturi. Gpes ein qᷓ differtur aff ligit
aiĩiam ꝓuerbi.ij. Bed diceres· qᷓre tũc

cant atur alla in aduentu dñni. Rñdet᷑
ꝙ duplici rõe.qꝛ licet haberẽt aff lictõ
nem ð eo ꝙꝙ filiꝰ dei tm̃ tardabat veni
re.⁊ido dimittit glia in excelſis.habe⸗
bant tñ leticiã de certitudine ꝓmiſſio⸗
nis. qꝛ certiſicati fuerũt ð redemptõe

generis huani ꝑ xpᷣm factura.⁊ in iſta
ſpe firma exultabat / iuxta illo ioh. viij.
Abꝛaã exultauit videre diẽ meũ.ideo

tũc cãtatur alla. Gcda rõ eſt.qꝛ tũc fit

mẽtio de aduẽtu xpᷣi qͥ eſt duplex Unꝰ

in carnẽ qͥ eſt iocundꝰ.⁊ ideo canitur
alla Alius erit ad iudiciũ. ⁊iſte eſt dolo
roſus ⁊ tremendꝰ.iõ dimittit᷑ glia in ex
celſis Ged qre nõ cantat᷑ in feſto inno
centũ. duplex eſt rõ. Pꝛima qꝛ innocẽ

tes in vituperiũ xpᷣi fuerunt occiſi igit
in ſignũ deteſtatõis ꝓpter doloꝛẽ pa⸗/

rentum nõ cantat᷑ in ipoꝝ feſto · Quia
tunc impletũ eſt ill Mieremie. ⁊ hẽtur
Math.ij. Vox in rama auita eſt plo⸗
ratus ⁊ vlulaiꝰ ꝛc. Geda rõ qꝗy tunc in⸗

nocentes occiſi ſtatim deſcẽderunt ad
lumbũi.⁊ nõ venerũt ad padiſuin / niſi
pꝰ xpᷣi paſſionẽ.⁊ g in ipſoꝝ die nõ ca⸗
nitur. Sʒ in octaua canit᷑qꝛ dies octã

ſignificat tempus adepcõnis glie cele⸗

ſtis ⁊ future reſurꝛectois / q̃ erit in glia

Igaudio. Sed qre nõ cantat᷑ in qᷓoꝛa

geſima vſq; ad vigiliã paſche. Muiꝰrõ
aſſignatur de 2ſe. diſ. .ca. ij duo. ꝛ
tunc ſancta eccleſia recolit traãſgreſſio
nempmi parẽtis.ꝑ quã impedita fuit
reſtauratio ruine angelice.⁊ ideo tũo
tacet cantũ angelicum⁊leticie. Gcda
cauſa q; illð tempꝰrepntat tempꝰquo
filij iſrael fuerunt in captiuitate babilo

nica / in qſiluert a caticis leticic.ita xpᷣi
ani / veri iſraelite ſolent ſuſpendere cã

tica iocundit atis vſq; ad paſcha.ĩ quo

facta eſt a xpᷣo liberatio pienaria a fui⸗

tute dyaboli.q ꝑ captiuitatem babilo
nicam fuit figurata. In miſſis etiã de

functoꝝ.nò canitur.qꝛ certitudinẽ de

gloꝛia vefunctoꝝ nõ habemꝰt ã quia

Officiũ defunctoꝝ eſt lamẽt abile. iõ cã⸗

tica leticie in eodẽ obmittunf. Bed

dubium adhuc manet. qñ regulariter
debeat decantari ſeu dici himnꝰ ange
licus.A¶dhoc rñdetur extra de ce. miſſ⸗
rum ca.cõcilium. vbi ðꝛ.ꝙ debeat de⸗

cantari qñ in matutinis ðꝛte deũ lau⸗
damus. Ged hec regula fallit in ſabba
to paſche⁊ in die cene ſcom officiũ ro
manũu. De ſabbato ſancto reddit᷑ ratõ
de ↄſe. diſ. vbi dꝛ. ꝙ illa miſſa ſpectat

ad diem paſche.q̃re tunc r alleluia.æ
gloꝛia in excelſis.qꝛ tunc redditum eſt

gaudiñ angelicum. In die aut cene Ir.
ab aliqbus epis . ſcʒ cum chriſma cõfici
unt ⁊ non aliter.nec a ſimplicibꝰſacer⸗

dotibus. et hoc ratione pꝛiuilegij⁊ ce⸗
lebꝛitate ſingulari.quia ulo die fuit a

2222—

chꝛiſto ſacrificium inſtitutum.

SWl

H

Jn na F.

. .R . pitulu. x. De ſalutati on 3 S

mIggelico himno ſinito/ lacer
dDdoos ſe ad ꝓplin voluens ſeu
Dñs vobiſcu. Que ſalutatõ ſumptaẽE
de libꝛo ruth capitulo.ij. vbi legit bo⸗
os ſic ſalutaſſe meſſoꝛes ſuos Et iudicũ
Vi. Angelus ſalutas gedeonem dixit
VOñns tecũ viron foꝛtiſſunie Et illa ſalu⸗
tat io repntat ſalutationẽ/quã ieſus fe
eit diſcipulis ſuis poſt reſurꝛectionem
Nuã ſalutationẽ ſacerdos pᷣmittit añ
oꝛões / vt ꝓplin reddat attentũ ⁊ vt erꝰ
mens ad deũ dirigatur. Xt exponitur.
Dñns vobiſcũ.i. dñs in vobis maneat.
⁊ vos pᷣmio vite eterne remuneret.et
peticionibꝰ veſtris affectũ tribuat. vt
gram veiimpetretis ſeuerates ĩ illa
Alio mõ exponit ſic. Bmis vobiſcu.i.
oñns ꝑ ſuam gram vos viſitet. ⁊ vobi⸗
ſeum manẽs ſanctifcet. vt ſic petitões
vrfe effectum ↄſequatur. hoꝛꝰ reſpõ⸗
det. Et cum ſpũ tuo Qo ſumptũ eſt de
ſeda epiſtola beati pauli ad th mo: ij.
vbi dieit. Oñs nr ieſus xpe cũ ſpũ tuo
Et eſt ſenſus. Tu ꝓ nobis fuſurꝰ es pꝛe⸗
ces ao dñm. Et qm tantũ illa p̃ces ap⸗
pꝛobat ⁊ exaudit que de bono coꝛde ꝓ
cedunt Hꝛamus ⁊ nos ſimiliter pꝛote
vt iſte ſine quo nullũ eſt bonũ.ſit cum
tuo ſpij. vt qͥ ate oꝛe ꝓfertur⁊ in os tu
um ſumit. ſit tecũ in coꝛde ⁊ inte mane
at. Bʒ Biceret alims. quare ꝓpłs opt at
vt dñs ſit ſolum cũ ſpuᷣ eius.⁊ nõ cuim
toto ſacerdote. LCum tñ dixit ſacerdos
Dñs vobiſcum. nõ ſolũ in ſpũ at etiã ĩ
coꝛpoꝛe. Moteſt ſic rñderiꝙ in hac re
ſponſione populꝰ ſe totaliter offert ad

—

BGecundus

impetrandũ petenda. I: qd immolati

onẽ ſacerdos ꝓcedit. in qua ꝑ ſpm̃ to⸗
taliter eleuatus. ⁊ ab omni terꝛenitate
orſiſe abſtractꝰdebet eſſe Et ideõ dðẽ
ſibi cum ſpũ tuo.ſcʒ vt detur intelligi
cp ſacerdos debet eſſe totꝰ ſpualis. Et
nota ꝙ iſta ſalutatio dñs vobiſcũ/að
ſimplices ſpectat ſacerdotes. Bʒ epᷣs
qq ꝑfectus vebet eſſe.⁊ expᷣſſam ſimilitu
dinẽ pᷣi gerit. vt ſe vicariũ xpᷣi ondat
vtitur oꝛaturꝰ pᷣma vice vᷣbo dñi ioh.
Fr hor vobis.qꝗᷓ fuit pꝛima vox dñiad
diſcipulos pꝰreſurꝛectiõem/qñ eis pꝰ
reſurꝛectionẽ apparuit q̃ñ diceret. g.
pſenti detur vobis pax pectoꝛis ⁊ cor
dis. ſed in futuro pax eternitatis. DBe
vtraq; pace dðꝛ Joh.xiij. Pacẽ meã re
linquo vobis. pacem mea do vobis Et
epᷣs oꝛaturꝰmitram deponit. vt ſic nu
do capite.ſiẽ ⁊ alter ſacerdos oꝛatõnẽ
ↄpleat.qꝛ vir ſᷣm apoſtolũ reuelato c
pite debet oꝛare.qᷓtenꝰinter deũ ⁊ ipᷣin
nullũ malicie ſit velamẽ. ⁊ reuelata fa⸗
cie gloꝛia dñi ↄtemplet᷑ Poſtea adð in⸗
ſtar ceteroꝝ ſacerdotũ dicit dñs vobi
ſcũ.vt ſic ſe vnũ ex eis eſſe oñdat Irẽ
nota.ꝙ populꝰ ſeptẽ vicibꝰ ſacerdotũ
in miſia ſalutatur.qᷓtenꝰ excluſis ſeptẽ
vicijs capitalibꝰ/ gram ſancti ſpũs ſu
ſcipiet ſeptifoꝛmẽ · Miſteriũ em miſſe
ad ſeptem dona ſpũs ſancti refert᷑ Et
ergo ſex vicibus in miſſa dꝛ dñs vobi
ſcum. ⁊ vna vice/pax dñi 2c. qð etiam
ꝓ ſalutatione habetur. Et g in qttuoꝛ
cpibus /ſalutatio ante pᷣmas collectas
obmittit/ ne numeꝝ ſeptenarium trqſ⸗
grediamur Pꝛima ſalutatio fit antep
mã collectq. ⁊refertur ad ſpm ſapiẽtie
qꝛ tunc ibi recoli᷑ quomõ dei ſapiẽtia
intrauit mũdũ ad ſaluadũ nos. Gca
ſit in pᷣncipio euangelij ꝑ qua intelligi

—

tur ſpus intellectꝰ. qꝛ circa euagelinm

4 ☛ .

— —, — — —

Tractatus
nitate cõfidens/ vniuerſalẽ ad ſe colli

rec olitur xp̃i pdicatio. xpc em pꝛedica tate conoens/ vmuerſale.
re uit Kulunnnaqo itt eleiru nod Doce, git eccleſa pice. oscii ſi dꝑccrer oꝛ
. ret. Tercia fit poſt euãgeliũ/ vel pꝰcre te om̃s fimul mecu/vt qð poſtulamus
. doꝑ quã intelligit ſpus alilij qr ibire, ecicius impetrem.qm fioueialiter ons
. colitur quõ xp ſecreto di ↄſilio.paſſio mu tituoinẽ citius exaudit. Dicẽoo g
5 Hiilſe obtulit at teclineret nos. Muar- oꝛeiihostatur ad osaoſ qꝛ xipſe rpc
5 ta in pᷣncipio pᷣfationis.ꝑ qᷓ; intelligit monuit oꝛare diſcipulos dicẽs.vigila⸗
. ſpũs foꝛtitudinis. q; ibi recolĩ xpi ceru teoꝛate c. Moſtea ipe ſacerdos oꝛa
ciſxio xpc em in cruce pendẽs dynabo tiones ꝓnũciat/qᷓ noiant collecte. Di
icd⸗ lm expugnaquit. nos ab eterna mo: citur ait collecta ꝓ tanto q; ſup popu
Rn ko liber aux. Nuit aibipur dni. meuug uimncolleern regat uni r vr habet
* ſpũͦs ſcientie inuitur.q xpᷣi reſurꝛecto de ↄſe. dil. iiij. Et ſic hee oꝛões ꝗpꝛie di⸗
”ßß recolitur. q; xpc reſurgendo ſalutauit ¶cunt collecte / qfiũt ſup collectionẽ po
diſcipulos ſuos.⁊ eoꝝ ſenſus aperut puli.ſcʒ qn ꝓplus colligit᷑ ad ſtacionẽ fa
1r vt nos erudiret. Sexta fit in ncipio cienoã vl ꝓceſſionẽ de vna eccleſia ꝗd
„. orois poſt ↄmunionẽ. in qᷓ xpᷣi aſceIsio galiã Ylel dꝛ collecta.qꝛ ſacerdos qͥ fun
recolitun. ꝑ quã ſpus pietatis notatur gitur legatione populi/ vſtat qſi medi
qa ſola pietate natura bumana ſuprr atoꝛ inter deũ a hoiem vel populũ/ꝑe
ſem— aſtra leuauit.vt nos exaltaret Gepti ticões populi in ſe colligit ⁊ Pcludit. in
rir ma fit in fine añ benedictionẽ. qᷓ recoli qbus depcatur ꝓ noſtris neceſſitatibꝰ
wi tur xp̃i aduẽtꝰ ad iudiciũ.⁊ ꝑ eã ſpy is ſpũalibus ⁊tempoꝛalibꝰ Vicunt autẽ
zn amoꝛis repntatur.qꝛ angelitremẽt ced in dextera ꝑte altaris. quia ꝑ dexterã
in venerit ad iudicium vt nos iudicet Et bona eterna.⁊ ꝑ ſiniſtra tꝑalia dſignã
n⸗ qq epties populũ ſalutat vt dictu ẽ. tur. Vt ẽᷓ oſtẽdatur ꝙ eternaa ſpnalia
bi tamẽ ſolum qnquies in iſtis ſalutatiõi Bus petere debemꝰ uxta illud. pᷣmum
bus ſe ad ꝓplm vertit.⁊ hoc ſigniſtcat ¶rite regnum dei.iõ collecta dꝛ in dex
b qnq; aꝓparitiones quas xpᷣc fecit diſei tera parte altaris: Ael eti iveo. quia
ſi pulis ſuis in die reſurꝛectionis/ qᷓ unt orones in noie xpᷣi fiunt. qui ſedet ad
ioſ magis pbate ex euagelio. Mꝛia fuu derxtera dei Mach. vlt. Et nota. ꝙ oꝛa

obi
iam
noꝛ
108
tri
e
Un

marie magoalene Joh xx. ⁊ Mar. vl.
Geða fuit eidẽ ⁊ aljs mulieribꝰredeũ⸗
tibus de ſepulcro cũ dixit. luete Mat
vltimo. Tercia petro.q̃ aꝓparitio deſi
gnatur ꝓꝑterciã vſionẽ q fit pꝰ manuũ
lotionẽ. vbi ſacerdos nihil alte dicit.

qꝛ illa repñtat apparitionẽ factã petro

de qua nõ fit mẽtio in euãgelio quãdo.
aut vbi.aut quõ facta ſit. Quarta fctã
fuit duobꝰ diſciplis euntibꝰ in emaus.
QZuẽ. vlt. Quĩta in domo abſente tho⸗

ma· Poſt hoc ſacerdos panꝝ de ſug bo

tionũ varij fuerunt inuentoꝛes/ quoꝝ
numerus ⁊ varietas tantum excreſce⸗
bat. ꝙ octauũ ↄcilium affricanũ oſtitu⸗
it ꝙ nulle pᷣces vel orones vel pᷣfatio
nes dicãtur / nili in cõcilijs fuerint a p
bate. Poſt hoc gelaſiꝰpapa orones⁊
collectas t a ſe qᷓ; ꝑ alios ↄpoſitas in
vnũ oꝛdinauit. Bcaft greg⸗ ſeclu
ſis hijs ꝗᷓ nimia ſiue minꝰ ↄgrua vide⸗
bantur. rõnabilia condunauit. ↄgrua
multa nihilominus neceſſaria ſuperqd

collectaꝝ ⁊ de concluſione

Eterum q̊dam modũ ⁊ oꝛdi⸗

e nem exceoẽtes/oroes intm̃
multiplicãt. vt quditoꝛibus

tediũ generant ⁊ faſtidium. qſi deꝰ vt
hõ multitudie vboꝝ flecti poſſet. cum
ecõtra dñs ꝑ yſaia dicat. Cummltipli
caueritis oroes nõ exaudiam vos. Et
ñs ꝑ ſe in euagelio dic. Molite multũ
loqui oꝛantes/ſicut ethnici faciunt pu
tant em̃ multiloqo ſeexaudiri Math.
vjñj. Vn cum dixiſſent apli. DHñe doce
nos oꝛare ↄpenvioſam eos docuit oꝛa
tionẽ dicẽs.ſic oꝛabitis Dr nr ꝛc̃.ſep⸗
tem peticõoes in ſe ↄtinentẽ.Eius ergo
oronis foꝛmã ſequẽtes ſacerdotes/in
miſſa ſeptenariũ numeꝝ nõ excedunt
NMa xpcc ſeptẽ peticõibus / oĩa neceſſa
ria coꝛpis et anie ↄpᷣhendit. ĩmo ſcom
ↄmunẽ ↄſuetudinẽ. oroes ſemꝑ ſub im
pari numero dicunt᷑ Na ꝙ in ſummis
Muor mſannb ſeſtis/ſiẽ qñ eſt vuplex veltotũ feſtum
5 tm̃ vna collecta dꝛ.niſi foꝛte in eodem

die aliud feſtum occurꝛat.⁊ tunc dicit

vna / ad deſignandũ fidei vnitatẽ. Ali
qñ dicunt tres ao deſignadum miſteri
um trinitatis.⁊ qꝛ xpᷣe/ter añ paſſionẽ

oꝛauit dicẽs.pr ſi poſſibile eſt tranſeat

a me calix iſte. Aliqñ qᷣnq;/ ad deſignã
lecia dumqnq; vulnera xpᷣiſeu quintiparti

tam xpᷣi paſſionẽ. Itẽ qñq; dicuntur
ſeptẽ ad deſignandũ ſpm gre ſeptifoꝛ⸗
mis ſeu ſeptẽ dona ſpus ſancti.Et ſᷣm
innocẽtiũ ille numerus excedi nõ debʒ
Et eſt ſciendũ.ꝙ totidẽ collecte ⁊eodẽ
oꝛdine diei debent in ſecreta⁊ poſt cõ⸗

munionẽ.quot pᷣceſſerũt añ epiſtolam

nec plures nec paucõꝛes.Finis quoq;
debet ſuo pᷣncipio coꝛreſpõdere.Ct q̃ii

bẽt collecta poſt vmnnionẽ ⁊ in ſecre⸗
ta debet pᷣcedẽtibus ↄuenire.Et nota
cqſi in miſſa ꝓ viuis / vis interponere
collectã ꝓ defunctis. tũc talis nõ debʒ
eſſe vltima/ ſʒ antepenultia ſeu penui⸗
tima. Rõ qꝛ finis ſemꝑ debet coꝛreſpõ⸗
dere ſuo pᷣncipio. Et in miſſa ꝓ defun⸗

ctis nõ debet interponi collecta ꝓ vi⸗

uis.vt dicit wilhelmus.qꝛ moꝛtuinon
valent iuuare viuẽtes in hac vita. nec
etiã valent imploꝛare viuẽtibꝰ vitam
eternã.licet eↄuerſo ipſi poſſunt iuua⸗
riab eis quo ad vtꝝq;. Immo nec iſta
oro ↄmunis auguſtini.ſcʒ omĩpotens
ſempiterne ðs qͥ viuoꝝ dnaris ſimul ⁊
moꝛtuoꝝ.eſt dicenda in miſſa ꝓdefun⸗
ctis Ocom aliquos tñ collecta pᷣt inter
Bn de ſanctis ſic ꝙ ſit penultima

Sed de mõ claudendi oroes ſciendũ.
ꝙ ſi in oroe ſermo dirigitur ao patrẽ/
nõ habita mentione filij ⁊ ſpuũs ſoncti/⸗
tunc ↄcludit᷑ ſimpliciter ꝑ dñm nr̃mie
ſum xpᷣm.vt hic Cõcede nos famulos

ꝛc: Bifit autẽ mentio de filio hoc ẽ du

plieiter vel in pncipio. vel circa finem
Biin pᷣncipiotunc ↄeluditur ꝑeundẽ

dſim nr m.vt ibi.os qui in filij tui hua⸗

nitate iacentẽ mũdũ erexiſti ꝛc. Si cir

ca finẽ tunc ↄcludit᷑ qui tecũ viuit⁊ re
gnat / ſiẽ in illa. Reſpice qſumꝰ one ſup

hanc familiã tuã. Aliqũ etiam ipᷣa or̃o
dirigitur filio directe.ſicut iſta oꝛatio.
Deus q vginalẽ aula.⁊ tunc debʒ dici
q̃ viuis ⁊ regnas. Bi autẽ fit mẽtio de

ſpũ ſancto.tunc ↄcludit᷑ꝑ dnm nr̃mꝛc:

et in fine ðꝛ ĩ vnitate eiuſdẽ ſpũuũᷣſſancti

deus. ſic in iſta oꝛatiõe.deus qͥ coꝛda fi

delimn ſancti ſpũs illuſtratione docui

ſti. Bi autẽ fit mẽtio de filio ⁊ ſpũ ſctõ.

tunc cõcludit᷑ ꝑ eundẽ dñm ⁊c.⁊in fine

dicitur. in vnit ate eiuſdem ſpũſſancti
Aliqñ autẽ ðᷣ nullo iſtoꝝ fit mentio.ſiẽ

en

u
„

lo,
„

eti
ſi

=

Tractatus

in exoꝛciſmis/a in oronibꝰ qque bñdi

cte et in quibuſcũq; offcijs ſepulture.

tũc ðꝛ ꝑ eũ qui venturꝰ eſt iudicare ꝛc
ad terꝛoꝛem demonũ.qui de iudicio fi⸗
nali plurimum terꝛentur. qᷓ;uis tñ dici
poſſet ꝑ dñm.verſus.Ader dñm dicat
cum patrẽ pᷣſ biter oꝛat.Cum xpᷣm me⸗

moꝛat.ꝑ eundẽ dicere debet Cum quo

ſi loqueris.qui viuis dicere q̃ris. Nui
tecum / ſi ſit collige finis ĩ ilo. Si ſpuũs
almi. eiuſdem dicere debes. Et in hic
ſciendũ.ꝙ vt plurimũ in fine collecte

cõcluſiue ſubiungit᷑. Per dũm noſtrũ

☛

ieſum xpᷣm. qꝛ ſicut bulla autenticat li⸗
teras papales ita et oẽs orones bullã

tur noĩe dñi nri ieſu xpᷣi. Cuiꝰ duplexẽ
ratio. Pꝛima qꝛ hoc ſit ad implendũ
documentũ xpᷣi/qð ponit᷑.xxvij.ioh.
Quidquid pecieritis pr̃em ĩ noĩe meo
dabit vobis. Aſder ipᷣm em̃ ſeʒ xpᷣm ⁊ ñ

P aliam viã/diuina beneficia ad nos
pnñt decurꝛere.qꝛ ipᷣe ſolus extitit me⸗
diatoꝛ dei et hoim Vnde ⁊ ipᷣe ſeꝑius
manus vel bꝛachiũ dñi aꝓpellat Nuid

quid em̃ nobis donat᷑ ꝑ ipm nobis da

tur Scðdo hoc fit pꝛopter meritũ paſñ

onis xpᷣi. qꝛ omia nobis in merito paſſi

onis eius dant᷑. Tunc ſubiungitur. in
vnitate ſpũſſancti deus.qð dupliciter
exponitur.

¶Ano modo ſic. in vnitate
ſpus ſancti/id eſt vna cũ ſpũſancto qꝛ

tres ꝑſone pr̃ filus et ſpuũſſanctꝰ ſunt

vnus deus . Gcdo in vnitate ſpuſſan⸗

cti id eſt in ſpuſancto quieſt vnitas pa
tr is et filij/ amoꝛ et connexio vtriuſq;
Bubiungit per oĩa ſecula ſeculoꝛum.

qdð etiã dupliciter intelligi pt Vno mõ
ↄſecutiue id eſt ꝑ generatioes genera

tionũ ſibi continue ſuccedentiũ. quia

vna luccedente alia ſubſequit᷑. Gcðo
exponit᷑ ſic. oĩa ſecula ſeculoꝝ/id eſt

Ante oĩa ſecula:dñs nr̃ ieſus xpe vixit

tecum. ſic in pñti viuit et in futuro vi⸗
cLturus eſt. Et tñ valet bꝛeuiter.per oĩa
ſecula ſeculoꝝ.id ẽ eternaliter. vt vult
beatus lug. Et additur hec particu⸗

la pꝛopter luciferianos hereticos.qui

dicũt adhuc luciferum regnatuꝝ et ao

ſevẽ xpᷣi collocatuꝝ. Contra quos ſcri

bitur Vſai.ix · Guper ſoliũ dauid et ſu

per regnũ eius ſedebit vt conſirmet il

lud in indicio et iuſticia vſq; in leipi⸗

ternũ Choꝛus reſpondet.amen. Vbi
ſciendũ fm beatu Bern. in ſermõe de
cena dñi. ꝙ amen qnq; eſt aduerbium

optandi.ec valet intantũ ſicut fiat. vñ

vbi nos habemus in pſalmis fiat fiat.

ibi hebꝛei habent amen amen. Bicut

etiam amen ſimitur in orone domĩca.

cumðꝛ ſed libera nos a malo amen.

Bimiliter quando ↄcludit᷑ collecta ꝑ
oñm noſtꝝ ꝛc et choꝛ/ reſpondet amẽ.
Mopulus em aſſentiens voci ſacerdo
tis qui dixit ſder oĩa ſecula ſeculoꝛum
gſſentit ꝙ ſeculũ ꝑ eum creatũ eſt. Re⸗
ſpicit ergo ad foꝛmã oronis vt qð oꝛꝛaꝛ
tur hoc detur vel ao modũ cõcluſiõis
vt qð concludit᷑ affirmetur.⁊ in tantũ
valet ſicut vere.⁊ ſic pᷣt ſumi in reſpon
ſione qñ concludit᷑.quitecũ viuit ⁊ re⸗

gnat. et choꝛus reſpondet amen. id eſt
veꝝ eſt ꝙ viuit et regnat in ſecula ſecu
la ſeculoꝝ.· DVe hac materia dictum fuit
ſupꝛa capitulo octauo.

Tractatus ſecundus libꝛiſe
cundi de ſecũda parte miſſe
ſcilicet inſtructoꝛi..

Er Alber
peditus de pꝛĩo
cum dei adiutoꝛio
ſcʒ de parte pꝛeꝑa
toꝛia q;tum ad pꝛi⸗
mam ptem miſſe.
tIt ꝑ ↄſequẽs quo
ʒ᷑99PB90 tractatu peammn
huiꝰ fecũdi libꝛi iam aliq̃ quo ad ſcdaʒ
partẽ miſſe et quo ad tractatũ ſcm hꝰ
lubꝛi ſecũdi bꝛeuiter ſunt dicẽda.Con/⸗

gruum em eſt vt oro pᷣcedat lectionẽ/
et poſt or̃onem ſeq̃tur lectio.qꝛ ꝑ lecti

onem inſtruimur de diuĩis mandatis et
declaratiõe tradende veritatis. QNam
ad hoc tẽdere dẽt fideliũ oꝑatio ⁊ oro
vt cognoſcant ⁊ intelligat volũtatem
dei et m eam viuãt. Alia põt poni rõ
ſm wilhel.et ↄfoꝛmis huic. In epiſtol

em̃ vt plurimũ ↄtinetur doctrina apo
ſtoloꝝ. Et ideo eleganter doctrinã illã

pcedit oro.qꝛ oꝛare debemꝰ vt doctri
na dei ⁊ aploꝝ nos in agendo inſtruat
Juxta illd Auc.x. lRogate dũm meſſis
vt mitt at oꝑarios in meſſem ſuã. Uel

pt ſic poni rõ oꝛdinis.q; collecta ſig⸗

nificat deuotã oronem.Epla vo legis
xpᷣiet pᷣceptoꝝ eius ſeruatiõem. modo
deuot a oro impetrare debet añceden
ter legis obſeruantiam. Et habebit ille
tractatus ſeptem capitula
De epiſtola capitulũ pꝛimũ
De graduali. caplin ſecundũ
He alleluia. caplin terciũ
DHe tractu ſeutractibꝰ caplin quartũ.

eeuangelio capitulum ſextũ
eſimbolo et de eiꝰ expoſitiõe ca.vij

8

Capitulũ pꝛimũ De epiſtola

Npꝛimo capitulo hui⸗ tractatus ſedi
pꝛimo vidẽdũ eſt quid repᷣſentat epla.

He pꝛoſis ſeu ſequẽtia caplin quintůj.

Becũdus.

Sedo quare epła aliq ex nouo teſta⸗
mento ſumit᷑. et aliqñ ex veteri Tercõ

quare aliqñ ĩ pᷣncipio epiſtole dꝛ cariſſi

mi. aliq fratres.aliqñ in diebus illis.
NQuarto quare legentẽ epiſtolã in ec⸗

cleſus collegiatis ſolum vnus ſeqtur ſʒ

legentẽ euangeliũ plures ſequuntur
Muinto vnde dicat᷑ epiſtola. Gexto/⸗
quare aliqñ legit᷑ in dextera parte ał

tar is ⁊ aliqñ a miĩſtro q̃ſi in medio cho

ri in aliquibꝰ eccleſijs.et quare cuage⸗
lium legit᷑ in parte ſuꝑioꝛi.epiſtola vo

in loco inferioꝛi. Beptimo de diuerli⸗

tate miſtri ipius epiſtole. Vñ quantũ
ad pꝛimũ eſt ſciẽdũ ſᷣm innocentiũ.qꝙ;
epla que pᷣmttitur euangelio repntat

officiu et pdicatiõem pᷣcurſoꝛis xpᷣi ſcʒ

beati iohanis baptiſte qd exercuit ipe
iohannes ante xpm qui pᷣiuit ante faci

em pp̃i parare viã eius ſicut ipᷣe ſanctꝰ

iohannes de ſe teſtat dicẽs. Ego vox
clamãatis in deſerto parate vias dñi.
rectas facite ſemitas ei. Johᷣ.j. Et xpᷣc
de eo dicit Malach.xxx vij. Hic eſt de
quo ſcriptũ eſt:ecce ego mitto angelũ
meũ qui pꝛeꝑabit viam ante te Jopᷣes

nãq; fuit ſubminiſter illius.qui de ſe di

cit non veni miniſtrari ſed miniſtrare

Marerx. Ynoe ſicut dicatio iohis
pceſſit pꝛedicatiõem xpi ſic epiſtola p
cedit euangeliũ.ſᷣm vilhel. epla gerit

figuram legis et ꝓphecie que xpᷣi aduẽ
tum pceſſerũt.ſicut epla pᷣcedit euan⸗
gelium MPꝛeceſſit nãq; lex euangeliũ.
ſicut vmbꝛa lucẽ. litera ſpũm.timoꝛ ca
rit atem. iniciũ ꝑfectionẽ. dominantis
pᷣceptum.amantis conſiliũ.Nam lex ꝑ

moyſen data eſt. gratia et veritas per
xpᷣm ieſum facta eſt. Joh.j.Epiſtola g
vox eſt legis ſuam imꝑfectionem teſti⸗

monio iohannis pꝛofitentis.et ad ꝑfe

ctionem euangelij tranſinittentis Hic

— — NA 5—²n—U

—– — — – —= r rrrCrr

— —

ia⸗
cõ
iſi
is.
ec⸗
rſz
r
to/
ab⸗
cdo
Nade
diert⸗
nii.
Pirar
t i⸗
ntefe
Eſine
vnx
ii.
pi⸗
elt de
mgei
Jode
deſe
niirer
vihs
ſh
gerit
ladrẽ
euan⸗
geli⸗
moꝛd
mans
mlerg
vpej
olog
eſt
Pe

Tractatus

me venit. ante me factus eſt. me oꝑtet

minui.illum aũt oꝑtet creſcere Pon ei

erat lux.ſed vt teſtimoniũ perhiberet

de luce. Lex neminẽ ducit ao ꝑfectum
euangeliũ vero ꝑfectionem inducit et

oſtendit. Quantu ao ſecundũ eſt dicẽ
dum. exquo iohannes fuit limes pᷣce⸗
dentiumet ſequentium/ medius inter

aplos et ꝓphetas.nam lex et ꝓphete vſ

qᷓ; ad iohannẽ durabãt et ex eo regnũ
dei euãgelizatur. Math. vij. et iõ epla
nec ſemꝑ legit᷑ ex pꝛophetis.nec ſemꝑ
ex dictis aploꝝ.ſed interdũ ſumitur ex
ꝓphetis ſeu veteri teſtamẽto.et inter⸗
dum de nouo teſtamento. ſcʒ ex dictis

aploꝝ. Johannes em̃ cuius vocem re-

pꝛeſentat epla cum modernis vpᷣm inſi
nuat pᷣſentem dicens: Ecce agnus dei
Joh.).Et cm anrigin pdixit xpᷣm eẽ
venturũ dicens. Hui poſt me venit⸗
ante me factus eſt. Ao terciũ notandũ
ꝙ epiſtole ſemꝑ accipiunt᷑/ aut de epi⸗
ſtolis pauli/ aut ex canonicis/aut ex
