licem eſſe edem tranſſubſtatiatõe.nõ

in alterum ſed in eũdem ſanguinẽ quz

xpe effundere voluit.et in potũ vitalẽ
dare fidelibus ſuis in remiſſionẽ pecca

toꝛum fatetur.et dicit᷑ notater hũc pᷣ⸗

clarum calicem. lix dicitpꝛeclarus
pter pꝛeclarã puritatem ſanguinis. in

calicem ꝑ ↄſeœ ationem recipiedi.qui
ſanguis xpi ſub foꝛms nobiliſſimi potꝰ

datur. In vaſe ergo ↄſecrato.nobiliſ⸗

ſimo et puriſſimo recipi debet De pꝛe
claritate huiꝰ calicis dicit ꝓpheta.Et ca

lix meus inebꝛians qᷓ; pꝛeciarus eſt Et
dicitur hunc calicem Abi ſciẽdum. ꝙ;
calix triplicicer ſumitur. Qñq; pꝛo va

ſe receptiuo potus vel liquoꝛis.⁊ ſic ſu

mitur in ꝓpoſito Gecundo modo ſimit
pꝛo paſſione xpᷣ· Vnde math.xx. Mo
teſtis bibere calicem quẽ ego bibiturꝰ

ſimm vt bene dꝛ calix paſſio.quia ſcom

qntiqᷓ; cõſuetudinem/moꝛi debentibꝰ

dabatur amarus potꝰ de calice. Et di

citur calix a calida potiõe.vel qꝛ ſumit

mẽſurate Fidelis em deus.nõ ꝑmittit

nos temptari vltra qᷓ; poſſumus ſuſtĩe

nere aut poꝛtare.Tercio mõ ſumit᷑ ca⸗

lix pꝛo poculo in ipo ↄtẽto. fic dicimꝰ

Secundus

ille ebibit plenũ calicem / id eſt vinum

vel oaliñ liquoꝛem de calice. et ſic ſumi⸗

tur poſtea cũ dicit᷑.hic eſt calix ſanguis
meiꝛc̃. applicando ad xpᷣm ſanguis et
paſſio chꝛiſti bene dicit᷑ calix.a calibda
potione.quia ſanguis xpᷣi ad maximũ
feruoꝛem amoꝛis et deuotionis pꝛsouo
cat. Uel a mẽſurata ſumptõe.qꝛ paſſio
chꝛiſti volũtate patris fuit cõmenſura

ta. Vñ dixit. Verũetiam nõ ſiẽ egoꝛc

manus ſuas Añ calix iſtius nobiliſſimi

nan tear⸗ ac venerabiles

poculi.nõ niſi a ſanctiñcatis ac ↄſecra⸗
tis et mũdis manibus tractari debet.
Item tibi gratias agens / ad erudien⸗
dum nos vt in omibus tribulatiõibus

noſtris in gratianactione maneamus.
que tribulacões nomĩe calicis ſigurãt᷑

Seq̃ᷣtur. Benedixit. qð vbum cum vr
ſit crux ſuꝑ materiam in calice ↄtẽtam
a ſacerdote intentionẽ eccleſie ↄtinuã
te.ad denotaãdum ſanguinis xpᷣi ibi cõ
ſiciendi in cruce effiſionem. Sed quali

ter benedixit. hic ſuꝑſedeo. quia circa
verba ↄſecrationis coꝛꝑis ſufficiẽter

eſt dictum Dedit diſcipulis ſuisintelli
ge. nõ vinum purũ.ſed ſanguinem ſub
foꝛma vini Iſtud ſacramẽtũ quis do/
minus dedit diſcipulis ſuis ſub vtraqyʒ
ſpecie/tam panis q; vini tamẽ nũc po⸗

pulo et vulgo ſcʒ laicis ſolum traditur

ſub altera ſpecie. ſcʒ panis ⁊ nõ ſub ſpe

cie vini Et eãdem efficientiã habet ſub
altera ſpecie ſiẽ ſub vtraq;ʒ. Greci ve⸗

ro adhuc hodie tradũt ꝓplo ſub vtraq;

ſpecie. Quare aũt laicis nõ datur ſub
vtraq; ſpecie dictun eſt pᷣus. Hequit᷑
dicens: lccipite et bibite ex eo omnes
quia hoc poculum omibus eſt neceſſa⸗

riumet eſte ſaluatoꝛe Johãnis vj: Wiſi

mãducaueritis carnẽ filij homis/et bi

beritis eiꝰ ſanguine:c VHe hoc poculo

dco

Tractatus

et pane dicit᷑ ʒach ix. Quid em̃ bonũ
eius eſt. quid pulcrum eius eſt.niſi fru⸗
mentũ electum.et vinũ germinans.et
ante hoc dixit. Tu vero in ſanguine te
ſtamentitui / eduxiſti vinctos tuos de
lacu in quo nõ eſt aqua.Et ſubdit. Do
minus exercituum ꝓtegit eos.et biben
tes inebꝛiantur vino. et ſaluabit dñs
deus eos in die illa vt gregem populi
ſui. Ubi videtnr notari influxus gre⸗
quem accipiũt digne hunc potũ bibẽ⸗
tes De hoc etiã potu ðꝛ Hañ.v. Bibi⸗
te amici mei / et inebꝛiamini cariſſimi.
Amici em̃ dei exiſtentes.ſpũaliter per

ſidem ⁊ deuotionẽ hũc calicem bibũt

id eſt influxum gratiarum ði· cariſſimi
vero inebꝛiantur.quia qñq; tales vir⸗

tute illius ſacramẽti rapiũtur in exceſ⸗

ſinn. io eſt in extaſim mentis. ꝙ obliui⸗

ſcentes hoꝝ que in ↄſpectu eoꝛum ſunt

mente ⁊ animo in celeſtibꝰ ↄuerſantur
Subiũgitur Mic eſt calix ſanguis mei
Mec verba ſacerdos pꝛoferꝛi debʒ cũ

intentione ↄficiendi ſanguinem t po

nũtur hic methaphoꝛice ↄtinens pꝛo

ↄtento et eſt ſenſus Hic eſt calix ſang⸗

uinis mei. id eſt ille eſt ſanguis meus. ꝑ

modum poculi ſalutiferi miniſtratus

Seo dubiũ.quare xpᷣe addidit dicẽs:
Mic ẽ calix ſanguĩs mei.et nõ dixit ab

ſolute. hic eſt ſanguis meus. ſicut dixit

hoc ideo ſit quia ſanguis de ſe nõ habʒ
rationem notabilem.ido addidit calix

quia calix ad potum pertinens expᷣmit

ſanguinẽ chꝛiſtinobis in po
tarem dari et exhiberi. Item du⸗

bitatur. an hec verba ſufficiant ad ↄſe
crationem calicis et ſanguinis xpᷣi.vel
etiam verba ſequentia neceſſaria ſint

ad cõſecrationẽ Albertus dicit ꝙ hec

verba ſuſſtiunt ao aſecrationem ſan

lum ſalu

Ter cius

guinis xp̃i. quia ad ↄſecrationem coꝛ⸗
poꝛis chꝛiſti hec ſufficiũt.hoc eſt coꝛpꝰ

¶ meũ Sed ſanctꝰ thomas vult ꝙ hoc

totum:hic eſt calix ſanguĩs mei noui
eterniteſtamenti/miſterium fideiê/qui
pꝛo vobis et pꝛo multis effundetur in
remiſſionem peccatoꝝ.ſit de foꝛma ſan
guinis xpᷣi. Ratio eſt. quia cõdiciones
poſite ad ſubiectumvel pᷣdicatum ali⸗
cuius locutionis / ſunt de integrit ate
ſubiecti et pꝛedicati.illud autemſcilicet

noui et eterni teſtamenti/cum nõ ſit lo

cutio per ſe ꝑfecta.opoꝛtet ꝙ ſit deter
minatio pᷣdicati huiꝰ oꝛationis. hic eſt
calix ſanguinis mei Item quia ritus ec
cleſie eſt nõ leuare calicem quouſq; to⸗

tum dicatur. vſq; ibi. hec quocienſcũq;

Alie autem pꝑtieule.ſcʒ noui et eternite
ſtamẽti/ addutur ad viſcretionẽ ꝛ⁊ diffe
re ntiam huiꝰ hoſtie ab his que in lege
et ante legem offerebãtur. Et nota. ꝙ;
hec verba / hic eſt calix ſanguinis mei⸗

ſicut et illa. hoc eſt coꝛpas meũ /inten⸗

tiue ꝓferũtur a ſacerdote.vt ſcʒ in eil⸗
dem ſacerdos facere intẽdat. ⁊ fociat
quodchꝛiſtus intendebat ⁊ faciebat⸗

cõficiendo coꝛpꝰ et ſangninem ſuum
Mec aũt verba ꝓferũtur cũ ꝓnomine
poſſeſſiuo.ſez mei vel meũ.in ſignũ hu⸗

ius. ꝙ in actione illa gerit et exhibet

oĩbus modis ſacerdos vicem et perſo
nam chꝛiſti. Mamſi diceret. hic ẽ calix

ſanguinis xpi: nõ conſiceret.quia ver⸗
boꝛum foꝛma mut ata eſt. Et quia de al⸗

tero verba dicta/alienũ quoq; verba

facerent ſacerdotẽ a ꝑſona et vice xpᷣi⸗
Vnge dicit dñs ad ſacerdotem. Ser⸗
mones mei quos dedi in os tuum non
deſicient ex oꝛe tuo.adeſt em̃ nomẽ me

um.et munera mea accepta erunt ſuꝑ
altari meo: Mamſi ↄmmicãtes vnum

ſunt cum xpo et in xpᷣo ·ſicut ipſe dicit.

ALiber

qui manducat meam carnem / et bibit
meum ſanguinem/in me manet ⁊ egoĩ
co. Multo amplius ſacerdotes ↄſicien
tes et diſtribuetes xpᷣo vniũtur. Dicit

ergo ſacerdos.hic ẽ calix ſanguĩs mei/

idem faciens. idem dicens.idem ↄfici⸗
ens.quod xpc dixit.fecit et cõfecit xpᷣo
in illo manẽte et illud agente in ꝑſona
ſacerdotis/⁊ ſacerdote in ꝑſona chꝛiſti

In quolibet em̃ actu cõſecrationis.cõ

memoꝛatur illud quod xpᷣus in vltima

cena paſchali et in ꝓpꝛia perſona egit.ſi

cut legitur de quodam monacho oꝛdi⸗

nis ciſterciẽſis monolterei waltzenſis⸗

Mabuit em ille ſacerdos ſingularẽ gra
tiam in miſſa⸗vt et verbis intẽderet ⁊

fßoctis que gerũtur ⁊ ꝓferunturĩ miſſe

offitio et datus eſt illi hoꝛũ plenioꝛ in⸗
tellectus. Cum em̃ in actu conſecratio
nis verba de foꝛma ↄſecrationis pfer

ret. aliquociens occurrit illi in mente
cogitatꝰdeiecce nunc vnũ es cũ xpᷣo.
xpᷣ in te.et tuin illo.lffectu quoq; mẽ
tis oꝛabat Pꝛofſiciat dñe ieſu xpᷣe gra
in me ꝑ veram fidem et carit atẽ. ⁊ hac

beatiſicam vnitatem vt indiuiſus ſem

Per a te maneamet omnẽ lapſum fugi
am moꝛtalis culpe.⁊ ꝑicula euapampᷣ
ſentis vite. iudiciũ et penam gehenne

cui nõ defuit diuina ↄſolatio. Cuumẽ

em illi.ꝙ miſſam celebꝛaret.⁊ ad eadẽ
verba veniẽs/ cogitatumq; eũdem re

Plicaret.et ecce videt ſe totum ĩ hoſtia

et totum xp̃m in ſe ita mirabiliter: vt
duo coꝛpoꝛa diuerſis ſpeciebꝰ/et linea
mentis coꝛꝑalibus diſtincta. eũdemta

men locũ occuparẽt.tam in pꝛio ſacer

dotis coꝛꝑe. qᷓ; in hoſtia ſalutari:· Mec
potuit ille ſacerdos in omibꝰ creaturis
kuius vnionis dignũ habere exemplũ
nec ſufficiens documentũ 9odumtñn
expꝛeſſit in feno ignito.Dꝛopꝛiumca

—

loꝛemet vigoꝛẽ habet ignis. hec tamẽ
ferꝛo ↄmunicat Ferꝛũ vero habʒ pꝛi⸗
am figur am et magnitudinẽ. que ſimili

ter igni nõ negatur Sic in iſta viſione

duonꝝ coꝛpoꝛum vnus locus et duplex

effigies apparebat. in qua xpᷣe oſtẽdere

voluit. quomõ eſſet vnũ in actu ↄſecra
tionis cũ ſacerdote Beataigitur gens
cuiꝰeſt dñs deus eius.et populus quẽ

elegit oñs in hereditatemſibi. beatior
illa in tan miram ⁊ beatiſicam vnionẽ

electa gens ſancta. populus acqſtiõis

genus electum regale ſacerdotiũ Gau

dete er go ſacerdotes.quia elegit vña

vos ſibi ĩ heredit atem. ⁊ ideo vos ſan
cti vocabimini.miniſtri domini di nr̃i⸗

honorate miſteriũ vrm quia xpᷣc vos

ſuſcepit in honoꝛem dei.date nom eiꝰ
ſtris cuſtodiam:et ↄſtemini illi in voce
labioꝛum veſtroꝛũ / ob magni miſterij
veſtri reuerẽtiam vt homies in cultu.

moꝛibꝰ aut ductu. aut ſecuri ꝑſtrepen
tis mundi fluctibus/ ex bonis oꝑpibus
vos cõſiderantes/gloꝛificent deum et
patrem oĩm.qui eſt benedictꝰ nunc et
eternũ Dicitur vlterius. noui et eter

niteſtanẽti. Cum em̃ teſtamẽtũ ſit vl⸗

tima bonoꝝ diſtributio moꝛte teſtato⸗

ris firmata.ſeu ↄſtitutio vel traditio
oꝛdinãdis bonis/ atteſtatioibus legiti
mis firmata recte fides et lex xpᷣi eſt te
ſtamentũ nouum.nouitatem vite cõſti⸗
tuens. et hereditatẽ xp̃i fratribꝰ⁊ ſuis
ſidelibus diſtribuẽs et ꝓmittẽs.⁊ hoc
in virtute moꝛtis xpᷣi ĩ qua ſanguis eiꝰ
effuſus eſt. Utrũq; em teſtamentũ de⸗
dicatum eſt in ſanguine Vetus em̃ te⸗
ſtamentũ fir matũ eſt in ſanguine anĩa⸗
lium que ĩmolabãtur. Moyſes em̃ acci

piens ſanguinem hircon / ißm libꝛu et
omnem populũ aſperũt dicens Mic eſt

☛ ☛ rr—

nu
bon

end
Neh⸗

ui⸗
bite
here

Trroactatus Tercius
. * ſanguis teſtamenti quos ad vos man? terciumteſtamentũ ſcʒ ſpũſſancti. Cõ
dauit deus. Ecce qᷓ; pꝛopꝛie pᷣdixit mo⸗- tra hoc expꝛeſſe eſt illud Ds. Tu es ſa
. yſes ſanguinem quo xpus eſt in cena. cerdos ineternũ ꝛc̃. Sequitur miſteri⸗
. Nor⸗ Mouum veroteſtamentũ dedicatum un fideiidẽ ſacrum ſecretum fidei.qdð
rſemn eſtin moꝛte et immolatione ⁊ ſangunne ppoteſt referꝛi ad paſſionem et ad moꝛtẽ
4 xpᷣi. Hoc teſtamentũ dicitur noum. xpßi. que fuit ſanctiſſimũ ſacramentum
8 quia hominem ad nouam vit am ponit ſub figura veteris teſtamẽti abſcõſum-
puta ad vitã gratie et gloꝛie . De boc et fide antiquoꝝ patrum pᷣcognitum⸗
teſtamento nouo pᷣdixit Hiere.Ecce tanq; miſterium regalis ⁊ generalis re
i Dies veniũt dicit dominꝰ. et coõſmma demptiõis nature humane. Vel miſte
o bo ſuꝑ domũ iſrael/ ⁊ſuꝑ dommiuda rium fidei poteſt referꝛi ad ſacramẽtũ

teſtamentũ nouum. HMiere:iij. Hocte⸗

idẽ ad ſanguinem xpᷣ. Sãguis em rp̃i

—
G

ct

ſtamentũ poteſt dici noun id Evltimũ.⸗ ſub ſacramento eſt occultum ſacramen
l Houiſſimũ em teſtament ũ homis ima· tum fidei. quia aliud videt᷑ et aliud cre
. bile ꝑſeuerat.quia teſtatoꝛis moꝛte fir⸗ ditur. Et ſine fide hoc ſacramentũ nec
w matur Et ideo ſubiũgit et eterni. Doꝛ appꝛehendi nec intelligipoteſt. Vnde
1 ro teſtamẽtũ nõ dicitur ſcriptura ſeld fm Innocẽtium Tria ſunt ĩ hoc ſacra
pꝛomiſſio.q;admodum dicit apoſto?. maento diſcreta et diſtincta. videlicet/
8 ideo noui teſtamenti mediatoꝛ eſt. yt foꝛma viſibilis. veritas coꝛpoꝛalis. et
KcK pꝛomiſſionẽ accipiant.qui vocati ſunt et virtus ſpiritualis: Foꝛma panis et
nin in hereditatem. Et ſcom hunc modum vini. Veritas carnis ⁊ ſanguinis Tlir
naln⸗ dicitur. Mic eſt ſanguis noui et eternri tus caritatis et vnitatis. ſeimu ocu⸗
S”ñ teſtamenti.id eſt ↄſirmatio noue ⁊ eter lo cernitur Secũdumanimo creditur
s ne ꝓmiſſionis. ſicut ipſe dixit et pᷣmiſit Terciũ coꝛde ꝑcipitur. Dꝛimum ẽ ſac
ne ꝓniſſionis. ſicut ipſe dixit et pᷣmiſit Terciũ coꝛde ꝑcipitur. ODꝛimum ẽ ſaẽ
det qui manducat meã carnemet bibit me mentũ et non res. Secũdum eſt ſacra
Ncct un ſanguinem habet vitam eternam. mentũ et res Terciumẽ res ⁊ nõ ſacr
ddtr Dicitur etiamillud teſtamẽtũ nouum mentũ Sed dubitatur. quare non
D . et eternumex alio.quia non eſt tranſiꝰ dicitur miſteriũ caritatis. cum tamen
t toꝛium nec reuocabile ſicut vetꝰ teſta⸗ fm Chꝛiſoſtomũ calix xpᷣi fuitſignum
O”Y”YMBðBGU meutũ ſeu lex. ſed ẽ irꝛeuocabile⁊ eter eximie caritatis Et iterum quare bap
li num : Vet? em teſtamẽtũ pꝛomittebat tiſinꝰ nõ dicitur miſteriũ fidei.cumtñ
Sdr bona tempalia · nouum vero ꝓmittit infide cõfirmatur. Ad hoc reſpondet
Necotid eterna Ged videtur ꝙ hic ſit cõtradi galexander de hales.Licet in omibus ſa
Sſ1s ctio.quia nullũ nouum eſt eternũ. Hi- ecramentis aliud creditur qᷓ; cernitur:
1booc cendũ ꝙ illud teſtamẽtũ dicitur nouũ tamen maxime in illo cum ſit omnium
disch . reſpectu veteris teſtamenti. et dicitu ſacramentoꝛũ nobiliſſimum et mirabi
Ncite eternum id eſt perpetuũ a parte poſt. liſſimũ.Tum pꝛopter ↄuerſionem. Tũ
Bent quia eternabiliter durabit et permane pꝛopter accidentiũ ibi remanentium
memni bit et nõ reuocabitur. Et hoc eſt cõtra olit ariam ſubſiſtenti.et cetera mira⸗
zeñi hereticos qui dicũt. ꝙ ſicut poſt vetꝰ brilia vt dixi ſupꝛa. Et ergo plus dicit
ltie teſtiamemei ſeilie parris ſucceſſit rerta ¶muſteruun feichearitaris nna ſine i
mentum nouũ ſcʒ filij ſc poſt illud erit de / nec appꝛehendinec intelligi poteſt „„.⸗.˙rK

tis effundetur in remiſſionem peccato
rnmm Bloſa. Mꝛo vobis pᷣſentibus et
pꝛo multis futuris efſundet᷑ Illos em̃
expꝛeſſit.quos ſaluare diſpoſuit pꝛeſen
tes.ſcilicet duodecim apoſtolos.duo⸗
decimus dyaboli erat et filius ꝑdtiõis
et futuros quales nos eſſe ſperamus.
De quibus ipᷣe dixit. Mõ pꝛo eis rogo
tantum. ſed pꝛo his qui credituri ſunt
per verbum eoꝝ in me 6* ubitatur
quare dicit pꝛo multis et nõ pꝛo oĩbꝰ.

cum tamen xpᷣc dicitur agnus dei qui
tollit peccata totius mũdi Johis.j. Re

ſpondet innocẽtius ·; ſanguis xpᷣi nõ
erat effundendus q;tum ad efficientiã
niſi pꝛo electis.licet quo ad ſufficientiã
effuſus ſit pꝛo remiſſione peccatoꝛum
totius mundi. Sed quare hoc magis

additum eſt in cõſecratione ſanguinis

et nõ in cõſecratiõe coꝛpoꝛis.ſcʒ quod
pꝛo vobis tradetur. Reſpondetur q;

cur paſſio xpi quia nõmiſi ꝑ vulneratio

nem eff luit de coꝛpoꝛe. Et notaꝙ; gre
e ci dicũtur habere aliam foꝛmam conſi-

ciendiſanguinẽ. puta hanc. Hiceſt ſan

guis meus noui teſtamenti.qui pꝛo vo

bis et multis effundetur in remiſſionẽ

peccatoꝛũ. Uel igitur ipſi nõ cõſiciũt
vel ſunt plures foꝛme.Reſpondetur

habẽt foꝛmã eis traditam a beato pau

lo.et eſt eandem foꝛma intellectualis cũ

foꝛma noſtra.licet nõ ſit eadem verba
lis Bequitur. In remiſſionẽ peccatoꝝ
Abi nota.ſdeccatũ dupliciter dimit⸗
titur.ſcʒ quo ad culpe meritum.et quo
ad debitum pene.Ganguis xpᷣi pcium

ſufficiens eſt ad remiſſionem culpe pe
ne. ? ſſumpſit em̃ in ſe penitentiã pio
zzoun us. vt daret gloꝛiam vniuerſiss
Effuſio quippe ſanguinis iuſti p inuuſtig

Sequitur Qui pꝛo vobis et pꝛo mul-

tain diues fuit ad pꝛecium vt ſi vniuer

ſitas crederet.nullam penitus dyabo⸗
lus poteſtatem retineret Sed du
bitatur Utrum aquacũ vino ↄuertet
in ſanguinẽ. Si dicitur ꝙ ſic. ergo ſaẽ⸗
mentũ ſanguinis eſt aqua.ĩmo populꝰ.
eo ꝙ aque multe populi multi. S ve⸗

ro nõ ↄuertitur.et poſt ↄſecrationẽ ex

iſtit:et quomõ ſeꝑatur a vino/cum fue
rit in vinũ ↄmixta Pꝛeterea nõ ſolum
ſanguinẽ bibit ſacerdos ĩ hoe ſacramẽ—
to.ſi poſt ↄſecrationem aqua pura per

manſerit. poſt vnã ergo ſumptionẽ ſan

guinis nõ deberet in eadẽ die celebꝛa⸗
re.ac ſi poſtqᷓ; aquã bibiſſet nõ debeꝛet
celebꝛare. Inn foꝛte ſicut vinũ tranſit ĩ
ſacramentũ redemptiõis.ita et aqua ĩ
ſacramentũ ablutõnis ſcʒ baptiſmni.ſed
quis audet hec diffinire. Similiter illo
inquiritur. vtrũ xpᷣc reſurgens ex moꝛ
tuis/ ſanguinẽ reaſſumpſerat quem in
cruce effudit. Si em̃ capillꝰ in capite
nõ gpibit. q;=tomagis ſanguis ille nõ pe⸗
rutt qui eſt eſſuſus de veritace nature/

Innocẽtius reſpondet Melius eſt deo

totum ↄmitt ere. qᷓ; aliquid temere diffi
nire. Omnino nephas eſt opinari/qð

quidam dicere pᷣſumpſerũt:videlicet⸗
agquam in flegma cõuerti. Nam de late
re xpᷣi nõ aquam ſed humoꝛẽ aquaticũ
menciũtur exijſſe.nõ attendẽtes ꝙ de
latere xpᷣiduo pꝛecipue ſacramẽta ef⸗
fluxerunt.videlicet ſacramentũ redẽp
tionis in ſanguine. et ſacramentũ rege
neratiõis in aqua. NMõ em̃ baptiʒamur

in flegmate ſed in aqua.iuxta ſententiã

euangelij. Niſi quis renatus fuerit ex
aqua. Quibuſoam autem nõ abſurdũ
vigdetur.qꝙ; aqua cum vino mutatur in
ſanguinẽ/ea ratione. quia aqua ꝑ mix
tionem tranſit in vinũ/et vinum ꝑ ↄſe⸗
exrationẽ in ſanguinẽ· Quis em̃ abigit

r. 2

CTractatus Tercius
* aquam in vinum tranſire/ cum multo vini conſecrati/qᷓ;tũcunq; modicꝰ qao⸗/
vino modica qqua infundatur. Gi aũt heret calici.et ſic dum infunderet vinũ
Plus aque qᷓ; vini apponitur. erit irꝛitũ nõ ↄſecratum/ex contactu vim ↄſecra
ſacramentũ DOpoꝛtet quidem tantũ ti pꝛius in calice exiſtentis/etiam ↄſec
vini ibi ponatur.ꝙ aqua ↄmixta ſapo retur Et iterũ.alius liquoꝛ infuſus etiã
rem viniteneat. / Dubitatur quio cõſecraretur. ⁊ eſt ĩ infinitũ Item ſi ſic
. . ſit faciẽdum ſacerdoti/ſi poſt ↄſecratõ tunc mille hoſtie ↄſecrarentur ad cõta
. yn Aſ⸗ nem coꝛpoꝛis comperiat vinum eſſe o ctum vniꝰ hoſtie ↄſecrare.quod eſt fal
olun ſſm miſſum. Picũt aliqui ꝙ debet vinũ ap ſum et hereticum 73 Dkeret aliquis
m ponere.et ſupꝛa illud ↄſecrationem re quið ergo deſignat ꝙ hoſtia in die pa⸗
ni petere:ineipiendo ab iſta parte ſimili fſceue mittitur in vinu nõ conſecratum
ze modo Alij dicunt.ꝙ appoſito vino pa Dicẽdum ꝙ ꝑ hoc ſignatur.ꝙ xpᷣe ea
in nem cõſecratum debet ũmittere vino. die totꝰ immerſus erat in aquis tribu⸗
tben ſicut fit ĩ paraſceue.ſicq; ſacriſitium ſu⸗ lationis / vt figuratum fuit ione.j. vbi
der mere Ego vero ſemper ĩ dubijs quos dicitur. Lollite me et mittite me ĩmari
ſti tucius iubeo ꝓferendũ. Vndepᷣmũ eſt Et ideo in perſona xpᷣi dicit pꝛopheta
gui faciẽdum Et ergo gelaſius papa dicit. Saluum me fac deus/ quoniam intra
ni Biuiſio vniꝰ et eiuſoẽ miſterij ſine grã uerunt aque. Vlel aliter ꝑ hoc deſigna
wis di ſacrilegio fieri nõ poteſt. NRut ergo tur ꝙ vpᷣc in die ꝑaſceues totaliter in
DHRZ integraliter ſumat. aut ab integris ar⸗ ſuo ſanguine eſt madefactꝰ Item
mn ceatur Quicũq; ergo vnũ ſine reliquo dubit atur. ſi vna gutta vini poſt ſan⸗
ce ↄfecerit pena eius eſt ꝑ annum abſtine guinis ↄſecrationem calci imponeret᷑
e re a tali ſcramento AVult em ꝙ ſacra quid fieret de illa.vtrum etiam tranſi
are⸗ menta aut integra percipi debent.aut ret in ſunguinem xpᷣi vel nõ. Non põt
tdeo ab eis eſt integraliter abſtinendũ. He diciq tranſeat in ſanguinẽ xpᷣi. quia ſu
gedc hoc tamen dubio plenius vide thomã per illam guttam verba ↄſecrationis
nich de an gentina ſup. ii ſen. BGed dubium ſunt pꝛolata. Wec poteſt dicicy nõtrã
R incidit. quid valeat intinctio ĩ paraſce ſeat ſi cõmiſceatur ſanguini.quia tunc
nneln ue. quia tunc vinũ in calicem funditur.· ilula gutta ſeoꝛſin maneret ſegregata
urẽ et hoſtia in cena reſeruata intingit vel a ſanguine. quod tñ nõ apparet. Quia
immittitur Ao hoc dicitur in rationali donamus ꝙ vinum coſecratum ſit ru⸗
ſ⸗ Dicimus illuc otencmmnin calice. idelt ¶beun / 1 gutta ſuperflua fit alba certũ
wh vinũ nõ conſecrari ſed ſanctificari Ali eſt ꝙ gutta non apparet alba ſeoꝛſum.
iege udeſt ſanctificari. aliud aũt cõſecrari. Quidam volũt aſſerere.ꝙ ſicut aqua
. quia conſecrarieſt naturã mutari. Vñ pura per aque benedicte cõtactum ef⸗
— quãdo panis cõſecratur.natura muta ficitur benedicta.ſic vinum ꝑ ſacramẽ
rn tin.ſed ꝑ ſanctiſicationem nõ aufertur ticõtactum effieitur cõſecratum.⁊ trã
fnnt . natura Ratio eſt. quia ſi vinum ex con ſit in ſanguinem. quoꝝ aſſertiõe minime
bi ta ctu hoſtie ↄſecraretur. tamen nunqᷓ; fuffragatur Innocentius ergo reſpon
umyn poſſet ſumi ablutio ſine ſacramẽto ſan det. qꝙ illuo vinum nec traſit in ſangui⸗
nnne guinis. ↄſequens eſt falſim. Beo patet nem nec ſanguini ↄmiſcet . ſed vtraq;
n Zlequẽtia. quia ſemper aliquis humoꝛ ſpẽs ĩſua natura ꝑmanet. ⁊ accidẽrib⸗

Aber.

pꝛioꝛis vini ↄmixtum/coꝛpoꝛi qdð ſub

eis latet vndiq;circumfuuditur nõ ma

didans circumfuſimn. Ipſa tamẽ acci⸗
dentia vinum appoſitum videntur ef⸗
ficere quod inde cõuincitur. quia ſi aq̃

pura fuerit aꝓpoſita vini ſapoꝛem aſſu⸗

mit. cedit quippe natura miraculo etv
tus ſupꝛa ↄſuetudinem operat᷑. Rlij di
cunt.qꝙ gutta addita vino conſecrato

illa gutta quantum ad ſubſtantiam coꝛ

Gecundus

oꝑtmn ad peſign diun. ꝙ illus ſacra⸗

mẽtum difficillimũ eſt ad intelligendũ

Vel ideo.quia quãdo hoc ſacramentũ
inſtituit dominꝰ.tũc ſanguis ſuus ĩ ve/

nis latuit: et ſub ꝓpꝛijs ſpeciebꝰfuit in⸗

uiſibilis ſicut ⁊ nuc Vel ſᷣm guilhelmũ
ideo ad deſignadumꝙ ſepulto domĩo
clauſum eſt monumẽtũ vt dicit mathe

us. allij vero eleuat calicem diſcooꝑtũ

uia tempe paſſionis xpi/ ſanguis xpi

lngn

rumpitun diuino miraculo / ſpeciebus it viſibilis. et viſibiliter in cruce fun-
remanẽtibus. que aiumgũtur ſpecieb? debatur Item quia velamina fiqura HM
pꝛioꝛis vini / ſi multũ de vino ponitur ablataſunt. quia quodtipus ſigurabat 2
ad vnam guttam ſanguinis ſic quãädbo iam nũc aboucto velo datur perſpici.
fit ablutio. tunc ibi deſinit eſſe ſanguis». Oꝛaigitur viro. nos illo pane celi di ſir
quia ſpecies vini illius gutte ſub quo? gnos eff/o. h
ſanguis abſoꝛbetur a multo vino apo “”
ſito. t notadum. ꝙ ſeoᷣm cõſuetudinẽ Ecquocienſcunq; feceritis ĩ d
multarimn eccleſiarum poſt cõſecratio mei memoꝛiam facietis
nem calix eleuatur. licet ſanguis xpᷣi in e.
eo immediate videri nequeat. cumnõ
habeamus oculos linceos. Lamen iſta
eleuatio eſt ↄueniens.Cum quia de la
. tere xpᷣi eleuati ĩ cruce effluxit ſanguis
aqua.Timm / quia iſte ſanguis xpi eſt
adoꝛandus. llij vero nõ eleuãt calicẽ

EzEurEe ecidser . .
boſtiam/ quocienſcunq; ſup⸗ VYVx
Rple obtulenitis feceritis io ẽ aui
meimemoriamfacieris to Snborri er. ð
paſſionis memoꝛiã habeatis Hec ver mem
ba oꝛiginaliter habentur Auẽ. xxij Et ſhe

44

–

Vltra coput.quod credo ꝓpter piculu,ʒ oꝛiginaliter habentur Auc. xxyj.
et negligẽtiam euit andã eſſe inuẽtum. Fpm rationale hec clauſula.tam ↄſecra⸗

AVnde contigit . qqpam ſocerdos cũ tionẽ coꝛporis/ Gplanguinis ptreſſppi⸗

ante ſuſceptionẽ coꝛpoꝛis xpᷣi calicem cit. Et ideo poſt pepoſitum calicẽ/ dicei· e
ſupꝛa caput leuaret/et ſe cum calice et debet ꝑ que verba/ trapitis ia foꝛmis

*„ „

ſanguine xp̃i ſignare p modum crucis aſecrationis. xpc oſtendit ſuis diſcipu i
ſuper caput vellet/ſanguinẽ xpᷣi ſupia lis et ſacerdotibus / noui teſtamenti/ p aict
Apꝛium caput fudit.et ſic maxima negli huius ſacrificij oblationem.quociens ĩ di
gentiam ↄmiſit Mec hoc credo carere memoꝛiam paſſiõis offertur deũ patrẽ A
miſterio Poteſt em cauſa huiꝰ miſt

terij placari. ſicut per paſſionem filij ſui pla⸗ .è”ÿ” ud
eſſe. quia exquo laicis hoc ſocramenti catus. factus eſt deus pater ſuꝑ genus
ſub ſpeciebus vini nõ confertur idcir· humanũ Et ideo dicit in memoꝛis mei· efi
co et eis ꝑ eleuatõnem ſupꝛa caputnõ. id eſt mee paſſionis et moꝛtis facietis. Gantmn.
oſtenditur Ualeat ratio qᷓ;ẽtum poſiit In hoc em̃ ſacramẽto quotidie memo Mhan
Deo eleuãt es calicem ſuꝑ caput ſunt

merſiſ riam chꝛiſti et eius paſſionẽ reuocnꝰ iadn
diuer ſiicati Quidã eleuant calicẽ co ſic apoſtol pᷣna ao Eoꝝ F.deternmiat dvwe

——— *

–

— —

SeusS

Gihi
Gi⸗
vpe
roin
MZ
KNKNW

reſ

ies

upn

ogens

ME⁊̃

.

mmnig

Trractatus.

dicens. Quotienſcũq; manducabitis
panem hunc et calicẽ bibetis motem
oñi aqnunciabitis donec veniat PDꝛop
ter quod et dominus dicehat: Moc faci
te in meã cõmemoꝛationẽ. Hanc vlti⸗

m im ſui memoꝛiã/dominus dereliquit

quẽ admodum ſi quis peregre pꝛoſiſci⸗

ſcens. aliquod pignus ei quẽ diligit re⸗
linquit: vt quotiens illud inſpexerit.
ipſiꝰ qamicicias debeat memoꝛari.qdð

pignus. is ſi perfecte dilexit: abſq; fle,/

tu er magno deſiderio nequit aſpic

Ideoq; ſalutoꝛ hoc ſacramenti
tuit:quando venerat h

diligis. abſe; fletu et magno deſiderio
vliuſpirio offerꝛe nò debes nec potes

dominiee paſſionis.

. 4

ad viſum in ſcripturis et picturis cru.-
cifixi. ymagines em in libꝛis et eccle⸗
ſijs depinguntur.vt nos in memoꝛiam
chꝛiſti cruciſxi deoucant. Secundum

memoꝛiale habemꝰ quantũ ad auditũ.

ſcilicet in quantũ pꝛedicationẽ de do⸗

minica paſſione deuote audimus.Z.

cium quantũ ad guſtum et hoc quo aa

moꝛia iſtius excellentiſſune caritatis /
quꝗ chꝛiſtus in ſua paſſione demõſtra⸗
uit per quã et dens poteſt placari pꝛo

noſtris offenſis. Mam nullũ ſacramen

tum eſt iſto ſalubꝛius.quo peccata pur
gantur.virtutes augẽtur.et mens om
niũ cariſmatũ ſpiritualiũ abundantia
inpinguatur. Nullum etiã ita efficax ẽ
ad delendum peccata. tam viuoꝝ qᷓ

moꝛtuoꝛũ ſi eut oblatio eucariſtie ĩm
ſa. cũ pꝛincipaliter ibi adeſt qͥ pecca

ia à eius. vt trã
ſiret de hoc mundo ad patrem vt vii
bilem ſui memoꝛiq nobis cõmendaret.
NMuod memoꝛiale ſi perfecte chꝛiſtum

Mota. ꝙ triptex habemus memoꝛiale

— „ 1
rc 'U8.

„

dimittit. Jocirco/ bonũ et ſalubꝛe eſt⸗

vt quilibet in oꝛdine ſacerdotali cõſti⸗
tutus.ſtudeat ſe ad hoc ſacramentum.
percipiendum. per vite ſanctitatẽ ac.

euotionem ita aptare. vt valeat illuo

in remiſſionẽ ſuoꝛũ peccatum accipe⸗

re. Oelius nanq; ac tucius eſt. vt bonũ
quod quiſq; ſperat ſibi poſt moꝛtem.ꝑ
glios fieri.tam in miſſis legendis.qᷓ; in

alijs operibus. agat ipſe per ſe dum vi
nit. Unde beatus Gregoꝛins Kilb
dyalo. ſic dicit Pẽſandũ eſt. ꝙ tucioꝛ

via ſit. vt bonũ qd quiſq; poſt moꝛtem
ſuam ſperat agi per alios. agat ꝑ ſe dũ

viuit. Bꝛati⸗ em eſt poſt reſolutionem
coꝛpoꝛis liberum exire de hac vita. q;
poſt vincula libertatem querere: Pe⸗
mente contemnere/ quotioiana deo
lacrimaꝝ ſacrifitia offerꝛe quotivianas
carnisa ſanguinis eius hoſtias offerꝛe
et imolare. Beo neceſſe eſt. vt cu hec
agimus / noſinetipſos deo in coꝛdis co
tritione mactemus quoniam qui paſſi
onis domini miſteria celebꝛamꝰ debe⸗
Fremi glio
loco idẽ ſic dicit. Si quis ſacerdos pec
candi ꝓpoſitum nõ habet.quotidie ce⸗
lebꝛare debet.ne pꝛiuet ſanctã trinira
tem mayĩa laude et gloꝛia. quia maioꝛ
gloꝛia in terꝛa deo exhiberi nõ poreſt.
riſitiũ laubis
ſcilicet ipſe dei filius/ deo patri offerr.
et ne pꝛiuet angelos leticia.viuos grfa
defunctos venia. Inter em̃ omia ope-
ltoꝛia/pꝛimatũ tenet miſſi.·

mus imitari quod agimus.

q; in miſſe offitio.quo ſacr

meid PpH

1 7

4

ð

Aber. Secundus

Noe et memoꝛes domĩe nos ſaunctam. id eſt ſanctificantẽ ſutple ab · * S
Eꝛñruitui ſed et plebs tua ſan omni peccato erimiali. hoſtiam imma⸗ ton
cCLtta:eiuſoem chꝛiſti filtj tui o culatam. id eſt ſine macula peccati ve⸗ i
mini dei noſtri tam beate paſſiõis nec nialis. 1 panẽ ſanctum. ſupple exiſtentẽ near
nõ et abinferis reſurꝛectionis.ſed et in iaticum et datoꝛem vite eterne. et ca 2
celos gloꝛioſe aſcenſionis. offerimns pß licem ſalutis pcrpetueid eſt inebꝛian⸗ aun
clare maieſtati tue.de tuis donis ac 93 tem et letiſicantem/nos perpetue ĩ glo èèêèê
tis, hoſtiam, puram hoſtiam. G nis ſempiterna. Bententia eſt hec n
lnctam hoſtlam uimmaculata. pa Frquo oblatio benee fieri debʒ iyi
nembanerñ vite eterne. et ca lick in ſilij tu memoꝛiam. et eius moꝛtis e “—
ſalutis perpetue.· paſſionis. nos ſacerdotes ſerui tui ꝛto dor
l ta eccleſia tua ſancta ↄmemoꝛantes.tãa dos
Ec eſt quataparspneipalis eius beatnn paſſionein. qm ab inferis “q”JRM
tocius canonis.iu qua poſtreſurꝛectionem. et gloꝛioſam aſcenſio na
focta eſt et poſita oblatoꝛum nem: offerimus tibi de tuis donis graaa— MR
conſecratio.nunc fit cõſecratoꝛũ ↄme⸗ tuitis. hoſtiam puram 2c. Wota pmo ſu Notra ſi

moratio. Et dimpitur iſta pars intres per hoc quodlctmn vne Ahnn Prio
arttculas Jamaoſtentumunteli, es qua pſe vommus nabioherderd⸗
er hec conſecrata rememoꝛãda. In ſe vt hoc in ſui memoꝛiam faceremus yada zv
cunda oblatio iſtoꝛu cõſecratoꝛum re circotria cõtnemoꝛanda nobis pꝛopo “””
denn nen delitur. vt iſt oblatio nit eccleſtn. ſcz tambeatam paſſonn . . ln
diuino vultu benignius reſpiciatur. x necnoet ab inferis reſurꝛectionẽ et in Nun⸗
aeceptet un In tercia petitur eſſeetus celos gloꝛioſam aſeenſionem: quoꝛum Eea
Erameerchieſt grarie inuſio dinine. Smũ Tilcz paſſio vlnerat ca totem Wwin
eda pars ibi. Gupꝛa que pꝛopitio- ſcdm ſes reſiꝛectio. coꝛroboꝛat fidein. Wun
Aertia ibi Nupplices rogamus.et c bn terciũ ·1. aſcenfio. letiſicat ſpem. Muid chti
ſtnneur literaſic. Ande o domine nos em̃ in nobis magis caritatem accẽdit. .
ſerui tui.i. nos ſacerdotes.ſed⁊ plebs ᷓ ꝙ pꝛopꝛio filio nõ pepercit deus. ſʒ l
tg ſaneta. id eſt populus xpᷣianus tuag po nobis omibus tradidit illum. MWꝛi —, Eg
paſſione ſonctificat⸗ ſupple/ exiſtentes ſtus euim factus eſt pꝛo nobig obediẽs Fen
menmween eiuſoẽ xpᷣ filij tui domini dei NMuid magis in nobis fidem cofirmat eiſ
noſt/ tam beate paſſionis ſuſple que ꝙꝙ chꝛiſtus reſunꝛexit a moꝛtuis pmi Wir
nos heatificat necnon id eſt etiam/ne⸗ cie voꝛmient ium Quoniamqdem pr Aluz
ſinꝛectionis ab inferis id eſt a moꝛtuis hominem moꝛs/et per hominem reſinr- i
ſed er incelos gloꝛioſe aſcenſionis / offe rectio noꝛtuoꝛũ. Mam ſicut in adain ern
rimug ip eſt imolamus. pꝛeclare maie- omnes moꝛiũtun, ita et in xp̃ᷣo omnes ſennie
ſtaeiteue / ig eſt pꝛe ceterig tue clare po viniftcabuntur. Nuidin nobis magig dlim
tentie. de tuis donis⸗ ſuſple graruitie. ainpliſcat ſpem. qᷓ; ꝙ chꝛiſtꝰ aſcendẽ8 ſrereſe
e datis.i. collatis ſupple nobis hoſti in altmn / captinamn duxit captiuitat.· dorzi
mnneHn cantem / athob. deoit vona bominibus. vt vbi ipſe eſfdd cſani

cerdotee
alebont

ma⸗
ve,
ente
ca
nan⸗
iglo
thee⸗
debz
wset
Nest
ners
ſcenio
ba
wü en

no he

ℳ*
N 1

P
Korenn
tetem
ſden.
A
cedtt.
lun Dei
zobediis
coirnx
mopni
denper
mteſur
nadan

es .

smgs
ſcendis
=
iplct

— —— . Mnnnn

BGBẽ̃o oubit atur quare nõ fit memoꝛa

tio incarnationis vel natiuitatis.et
ſpuũſſancti miſſionis. Reſpondetur.ꝙ

incarnatio et natiuitas pꝛiꝰ ĩ habitu ſa
cerdotis.⁊ ĩ miſſe introitu.et infraſpe

cialiter et lucide cõmemoꝛantur et ſpi⸗
rituſſancti miſſio et cetera/ infra cõme

moꝛanda relinquũtur. idcirco hic nul⸗

lum eoꝛum recolitur Rlia cauſa/ſpecia
ecun⸗

*

licer tacta eſt in notabili pᷣmo

do notandũ ſcᷣm wilhelmum. Gacen

dos hec tria ↄmemoꝛans de quibug di

ctum eſt ſupꝛa:pꝛimo dominice paſſio⸗

nis. manus ad modũ crucis ao vcraq;
coꝛnua altaris extenvit. habitu coꝛpo
pᷣſentans. Mihilomin per hoc inſinu⸗
ans. q xpᷣc pꝛo iudeis et gentilibus/qᷓ

ꝑ vtraq; coꝛnua altaris deſignati ſunt

paſſus ſit. Et quia chꝛiſtꝰ pꝛolixiꝰ oes

factus eſt in agonia:ideo agoniam illã

habitu oculoꝛũ et faciei demõſtrat. NHi
cens autem / necnõ et ab in feris reſur⸗
rectionem illas manus vt pꝛius ad ſe
reducens. eas parum erigit. Unde in
cantico abacuc dicitur. Altitudo ma⸗
nus ſuas leuauit Et hoc in ſignũ illius.
q xpᷣc inuictus leo ſurꝛexit a moꝛtuis⸗
Iterum dicens. Sedet in celos gloꝛi

oſe aſcenſionis ⁊ cetera eas aliqualiter
erigit vſq; ad humeros.in ſignũ ꝙ xpᷣc
eleuatis manibus ferebatur in celum.
et ſedet ad dexterã patris. Zercio no⸗
ta circa verba textus vbi dicitur.nos

ſerui tui et ceteraid eſt ſacerdotes quia

ao lram bic loqᷣtur de miſtris eccleſie/
ſucceſſoꝛibus apoſtoloꝝ. vt ſunt ſacer⸗
dotes inter quos et epos in pmitiua ec

cleſia nõ erat diflerentia. Vnde ct ſa⸗
cerdotes memoꝛes eſſe debent. q; ipſi
celebꝛantes miſſamm / et ſacrifitium illö

excellentiſſimum offerentes / no debẽt

—

ignoꝛare ſe hoc ſacriſitium laudis ĩ me⸗
moꝛiam moꝛtis ⁊ paſſionis chaiſti offer
re,et a memoꝛia ſua eam nunqᷓ; ſeclude
re.ſed eam ſemꝑ tanq; pſentem pᷣ ocu
habere Et ſubditur.ſed aplebs tuaſan
cta.io eſt populus xpᷣianus.etiam me⸗

moꝛ eſſe debet tue paſſionis.quia non

ſolum xpᷣe pꝛo ſacerdotibus. verũetiã
pꝛo tota plebe ne perieret.paſſus ẽ et
moꝛtuus. iocirco et tota plebs huius

amare paſſionis memoꝛ eſſe debet iux⸗

ta illud. O vos om̃es qui tranſitis per

viam ꝛc. Mec plebs ſancta dicitur.qa

ex ſide et baptiſino ſanctificata eſt. Et

hec plebs vna cum ſacerdote offert. et
ergo ſacerdos dic. nos ſerui.ſʒ ꝓplebs
tua ſancta offerimus. quia qð ſacerdo
tes agũt miſterio populꝰagit voto Et
ſuboitur. xpᷣifilij tui domini dei noſtri.
Filium dei vocat dñm oeum noſtrum
qꝛ eadem intẽtione et deuotione anob
eſt colendus/ qua deus pater.quia con
ſubſtantialis et coeternꝰeſt deo patri.
nõ alter. ſed idem deꝰ noſter ⁊ oĩm ſiẽ
ipe docet loquẽs aplis dicẽs.Creditis
in deũ. ⁊ in me credite. Deũ ſe ein hoc
eſſe ↄteſtans. vt ait b. Augꝰ. Qd etiam
infideles noluit laterẽ indeos. dum eis
diceretſi ego non facio oꝑa pr̃is mei/
nolite mihi credere. ſi aũt facio oꝑa qᷓ
nemo facit niſi ſolus deꝰ.⁊ſi mihi ñ cre
ditis. ꝓpter ipſa oꝑa credite. quia egoĩ
pre.⁊ pr in me ẽ.⁊ pr in me manẽs ipe
facit oꝑa. Dũm nim noĩat.qᷓ;uis ſit do
minꝰ oĩm vt clamat ſcriptura: In diti⸗

one tua vniuerſa ſunt poſita. ons vni⸗
uer ſoꝝ tu es. tñ dñ̃m nrm ſinglaꝛi puile
gio ip̃ᷣm noĩamꝰ:qꝛ ꝑ gram ipiꝰ vocati

ſumꝰi ſoꝛtẽ fuioꝝ ⁊ſetõꝝ quoꝝ ſe deũ fa
te? dicẽs. Ego ſum deꝰ abꝛaã yſaac ⁊ ia
ob. Moc nomẽ men ĩ eternũ. ⁊mẽoꝛi⸗
gle meñ a generatõne ĩ generationem ·

Liber.

Subiungitur. Offerimus pᷣclare ma⸗
ieſtati tue. Maieſtas di dicitur pᷣclara
quaſipꝛe alijs clara. Mam ſi iuſti floꝛe⸗
bunt ſicut ſol ĩ regno patris eterni. qᷓ;
tomagis diuina maieſtas refulget. Be
intur. Luis donis ac datis ꝛc. Vona

atq; data ad idem poſſunt referꝛi.viꝭ

licet ad oblatoꝛũ ſubſtantiam /que diui
no munere nobis data. ipi deo redqun
tur oblata. vel ꝙ dona referantur ad
gratiam et dignitatem oꝛdinis et oꝛdi⸗
nationis ſacerdotalis ꝑ quã illi donan
tur a deo/vt poſſit hoſti iure offerre.
Et data referutur ad munera vel obla
ta a plebe / in obſequiũ diuine maieſta⸗
tis qa omnia hec fiunt diuini muneris
cauſa et noſtre ſalutis Geodm innoẽ ex
ponitur ſic. Mos offerimus tibi de do
nis tuis id eſt de frugibus ſegetũ/⸗ q;tũ
