vero nõ recipit benedictiõem lecturꝰ

epiſtolã qꝛ xpc iohannẽ baptiſtã cuius
typum gerit ſuboyaconus.et ꝓphetas

inuiſibiliter miſit. et ſic nõ publica dei
miſſione et exterioꝛi.ſed occulta eius

inſpiratiõe pᷣdicabãt. Sed poſtq; xpᷣc
in ter:is viſus eſt et cum hominibꝰ con

uerſatus eſt. aplos et euangeliſtas ꝗᷓs
dyaconus et ſacerdos repᷣſentãt viſibi

liter miſit. dicens: Euntes pdicate et

Gecudus.

Socete ofes gentes. Math. vlt. dya⸗
conus benedictiõem capiẽs caput ad
ſacerdotem in dextera ꝑte altaris ſtan
tem inclinat.ad ſigniſicandũ.q; pᷣdica
toꝛ caput io eſt intentiõem ſuã.debz in

clinare ad gloꝛiam xpᷣi.cuiꝰ typim ge⸗
rit ſacerdos.Licet enim ſedm apoſto⸗
lum qui ſeminant ſpũalia poſſunt me⸗
tere tempoꝛalia. Non tamen eſt ꝓpter
tempoꝛalia verbum dei finaliter ſemi⸗
nandum. ſed pꝛo ſpuᷣalibus et eternis.

Wam qui ſeminãt in benedictiõibus de
benedictiõibus et metent vitam eter⸗
nam Mercenariꝰ em̃ de pᷣdicatiõis of
fieio querat pꝛemium ſempiternum.⁊
nõ ↄmodumtempoꝛale.ec Innocẽ.
GBeld occurꝛit dubium quis ſit debitus

miniſter euangelij et quid debeat poꝛ
tare. Reſpondet᷑ ad pꝛimum ꝙ ſacer⸗
dos vel dyaconus et nullo modo ali
inferioꝛ. eſt debitus miniſter euangelij
imm ſi aliquis cantaret ſolẽniter eſſet

irꝛegularis. Ad ſecundã partem du⸗

bij reſpondetur ꝙ dicens euangeliũ ĩ
duitur dalmatica.in ſignum caſtitatis

quia ad eam eſt obligatus etiã ſubopya
conus Ged dalmatica dyaconi habet
manicas amplas in ſignum largitatis
et piet atis. Mam ad dyaconum ꝑtinet

miniſtrare ſacramentũ eucariſtie ſeu ſa
crificia. In qua miniſtratiõe debet eẽ
largit as. Etiam et ĩ alijs debet eſſe lar⸗
gus.vnde in pꝛincipio eccleſie.miniſtri

. Pandere erant dyaconi. vt legitur de

eato ſtephano ctuũ.vj.ca.Et ð ſan

cto laurentio canit᷑ qꝙ; leuita laurentiꝰ
theſaꝝ eccĩe dedit pauꝑibus Itẽ debʒ

poꝛtare ſtolam in ſiniſtra ꝑte vᷣſus de⸗
xterã In ſignũ qᷓ; aſcendemꝰ a ſiniſtra

huiꝰ miſerie ad dexterã glie celeſtis.

Seo tunc eſt dubium quomodo ad cãa

tandũ euangeliũ dyaconꝰ dʒ incedre

hu iiij.

Liber.

Ao qð dicitur.ꝙ in diebus ſolennibus
in quibuſdam locis pᷣcedit crux añ euã
gelium in quo ſignificat᷑. ꝙ qui pᷣoicat
euangeliũ mente debet ſequi xpᷣm cru⸗
cifixum et in memoꝛia habere. VUñ do
minus dixit petro Johᷣ xxij. Gequere
me. oſtea duo pᷣcedunt accoliti. inſi
gnum ꝙ pdicatoꝛes dñt habere ſcĩiam

et noticiam vtriuſq; teſtamenti. Lelĩi

ſignum ꝙ xpᷣe quiꝑ euangelium nunci
atur illuminat omnẽ hominẽ venien⸗
tem in hunc mundũ Joh:j. Vel dicen
dum eꝙ candelabꝝ cum lumine ſignifi⸗
cat fidem cum bona oꝑatione quia fi⸗
des ſine oꝑibus moꝛtua eſt vt di Zag.
Et ſunt duo poꝛtantes cereos ad deſi⸗
gnandum ꝙ in euangelio veritas pꝛo
phet aꝝ et patriarcharũ continet᷑. vel
ad deſignandũu duplicem xpᷣi aduentũ
quoꝝ pꝛimus habuit vnũ pᷣcurſoꝛem.
ldeo in diebus ferialibus tantũ vnus
pcedit accolitus. Ged ſecundus qͥ erit
manifeſtus et generalis habebit duos

pcurſoꝛes ſcʒ enoch et hel yam ideo in

Diebus feſtiuis pᷣcedũt duo accoliti cũ
luminibus qꝛ illi cum publica pᷣcedunt
pᷣdicatione. Uel põt dici ꝙ dyaconus
pmittit ceroferarios cum candelis ad
deſignandũ ꝙ, pdicatoꝛ deſiderium in
coꝛdibus auditoꝝ debet attẽdere q̃te

nus libenter audiant et gratater obe⸗

diant. Duis em̃ nõ veſiderat bonum
nuncium et de bono nuncio quis non
gaudeat.Fuangeliũ aũt bonũ nunciũ
ipᷣa noĩs interpᷣt atiõe ſignificat.qꝛ dꝛ
ab eu qð eſt bonũ. et angelus vel gelõ
quod eſt nuncius q̃ſi bona nunciatio

q ꝑ euangeliũ pꝛomittit᷑nobis gratia

in pñti et gloꝛia in futuro. Dꝛemittit
dysaconus accolitũ cum incenſu. ao de

Secunbus

bone fame et opis. Juxta illud Apoſt.
Bonus odoꝛ ſumus in omni loco. Mã
hfᷣm Bꝛego. Cuius vita deſpicit᷑. reſtat
vt eius pᷣpicatio cõtemnatur.Et iuxta
ill ſaluatoꝛis medice cura teipᷣm.eice
pꝛimo ipoertia trabem de oculo tuo qᷓ;

etiam iſta. ſeʒ thuribulum et cãdela.qꝛ
virtus.⁊ fama pᷣibant euangelium xpi
teſte euangeliſta. Exijt ieſus in virtute
ſpũs in galileam. et fama exiuit in om
nem regiõem de illo et ipe docebat in
ſinagogis. MPoſtea ſequitur ſuboyaco

nus poꝛtass puluinar. ſignificans q;

dignus eſt mercenarius mercede ſua-
Unde Apoſto. ad con ix. Bi nos vo⸗
bis ſpũalia ſeminamus. nõ eſt magnũ

ſi veſtra carnalia metamus Quare au

tem dyaconus · cũ tot ſociatim vadit.
Dicit ꝙ ideo qꝛ ſigniſicat xpᷣm. quem
multi ſecuti ſunt vt habet᷑ Joh/ xiij Et

oꝙ tüc totus mundꝰ poſt ip̃m abiſt

NDuantũ ad quartũ nota ꝙ ſacerdoꝰ

ante inceptioem euangelij ſalutando

populum dicit. Pñs vobiſcum ꝑ hoc
oꝛqt ⁊ optat populo vt dñs ſit cum eis
et eos attentos reddit ad audiendum
verbum dei Magna aũt leticia auſcul
tanda ſunt verba euangeluj et ſingula
verba ponderãda qꝛ plena ſunt celeſti

bus miſterijs. Bane ſicut caput pemi-

net coꝛꝑi.et cetera membꝛa ſibi ſubſer

uiunt. ſic enangeliũ totũ pᷣcellit officiũ.
et ei cetere partes intellectuali rõne

conſentiũt. Hoc em̃ ſcʒ euangelium eſt

verbũ dei. ſermo ſermõis ſapientia ſa⸗

pientie. verbum verbi dei. qð erat in

quia regalibns ſedibꝰ venit poꝛtãs ſe
cum patris imperiũ ſermo viuus et ef

ſtupam de oculo alterius Dꝛecedunt

— — —— —. ———

— —

ſignandũ bone ſcientie odoꝛem. quags ficax penetrabilioꝛ omi gladio ancipiti
Poicatoꝛ debet de ſe emittere odvoꝛ»em Ad hebꝛe iüij. Gapientia ſapiẽtie que

—
—

— ⸗

— .eZ-. Hr..ee —☛ —

in
KoOS

u

R.
Vem

wum

ſi

Etingit a fine vſq; ad finem foꝛtiter/
et diſponens omnia ſuauiter. Gapie⸗

viij. Hoc verbum nõ eſt locutus moy

ſes qui heri et nudiuſtercius nõ eſt elo

quens.ſeð impeditioꝛis et tardioꝛis lĩ

gue factus eſt. Exo.iij. Hoc verbumũ

loquit᷑ yſaias qui dixit Ve mihi/quia
tacui.qꝛ vir polutis labijs ego ſum yſa
ie.vj.nec hieremias qui dixit.a.a.a.do

mine deꝰ neſcio loqui. qꝛ puer ego ſum
Hiere.j. Ged loquit᷑ hic pater in filio/

—

quem cõſtituit heredem vniuerſoꝛum.
P quẽ fecit et ſecula.lð hebꝛe.j. Jocir
co dyaconus vel ſacerdos lecturꝰ euã
gelium.ſtudeat ſe habere. et exhibere
purum coꝛde,mundũ oꝛe et caſtũ oꝑe
quatenꝰ ſacroſanctũ euangeliũ digne

poſſit pꝛoferꝛe.qꝛ eſt puteus aquarum

viuentiũ.id eſt pdicatio euãgelica nõ

fluit impetu id eſt libere niſi delibano.

id eſt de coꝛde caſtoet oꝛe candido.nã
nõ eſt ſpecioſa laus in oꝛe peccatoꝛis.

aueat ergo ne ſibi tanq; ummundo ⁊
indigno.dicat᷑ illꝰ ꝑſal. Nuare tu enaꝛ

ras iuſticias meas.et aſſumis teſtamen
tum meũ per os tuũ.
populi miniſter euãgelij obſeruat illð

er ſalutatiõeʒ

quod dũs iuſſerat.in quãcunq; domũ

intraueritis pꝛimum dicite Pax huic

domui: Gtans ergo populus et cho⸗
rus attentus et deuotus reſpondet.⁊

cum ſpũ tuo.qdð anteqᷓ; epla legeretur
nõ fecerat.lc ſi diceret dñũs tecum ſit.

a dicendũu et ad pꝛoferendum digne
xpᷣi euangeliũ. Peinde vt cunctos do

ciles et beniuolos reddat ad audiẽdũ
verbum dei. vel vt digne poſſit enun⸗
ciare euangeliũ xpᷣi.ſeu bonn nuncin/
nunciantẽ regnum der. Bubdit Geqᷓ;
tia ſancti euangelij.ſignans libꝝ cruce

tribus digitis quaſi dicat. hic eſt liber

cruciſixi quẽ pdico Yur illuo ad coꝝ. j.

Secũudus

Mos p̈dicamus xpᷣm cruciſixum iudis

quidem ſcandalũ.gentibus aũt ad ſtul

ticiam ꝛc̃.ipᷣis at vocatis iudis ⁊ gre

cis xpᷣm dei virtutem et ſapĩiam ⁊ dya
conus ſigno ſancete crucis ſe munit.ne
ſemen ver bi dei in eo ſuffocetur. Vndð
Auce.viij. Uolucres celi comederunt

illuo. Et vt dyabolum a ſe fugat ne foꝛ

te ſemonẽ diuinũ de oꝛe ⁊ pectoꝛe ſuo

rapiat.qꝛ nihil dyabolus tantũ odit ſi
cut euangelium Poſtea bᷣm conſuetu⸗

dinem aliquoꝝ ſignat frontem ſimul ⁊

ceret. redo cruciſixumet crucem nõ
erubelco. immo mihi abſit gloꝛiari niſi
in cruce dñi noſtri ieſu xpᷣi Rd gall. vj.
GBevd ſignat os. quaſi diceret. Eruciſx
um quẽ coꝛde credooꝛe conſiteoꝛ.coꝛ⸗
de nanq; creditur ad iuſticiã. oꝛe autẽ
fit confeſſio ad ſalutem Ald ro.x. Poſt
hoc ſignat pectus quaſi diceret. Cruci
fixum coꝛde credo. DPeinde populꝰ cũ
honoꝛe et reuerentia reſpondet. Blo⸗

os. et — ſignat quaſi di

ria tibi vne gloꝛiſicans deum in hoc ꝙ

miſit eis verbum ſalutis ſicut in actibꝰ
aopoſtoloꝝ legit᷑ ꝙ gloꝛificauerũt deũ.
eo ꝙ miſerat eis verbum ſalut is dicen
tes:qꝙ deus gentibꝰ penitentiã dedit
a6 vitam. Actuũ̃.x. et xiij.
av quintũ dico ꝙ ſacerdos vel dyaco
nus legendo euageliũ. vertit ſe verſus
gqaquilonem vt oſtẽdat p̃dicatiõem xpᷣi
contra eum ſpecialiter dirigi qui dixit
ponam ſedem meã ad aquilonẽ et ero
ſimilis altiſſimo.vſa.xuiij. Legitur etiã
vyerſus aquilonem vt aquilo fugiat et
auſter adueniat id eſt vt dyabolus fu⸗
gieat.et ſpũs ſanctus adueniat. Item le
gitur verſus aquilonem.in ſignum ꝙ;
euangeliũ eſt ao euitatiõem maloꝛũ.et
imitationem bonoꝝ.Malienun ꝑ aqui
onemintelligunt Juxtaillud hier.j.

mantum

Libẽr.

Ab gquilone pandetur omnè malũ. vʒ

aũt legi in loco alto et eminenti ꝓpter
HGBoc:qꝛ locus eminẽs ſcʒ celum creden⸗

tibus ꝑ euangeliũ offertur. iuxta illud
Luẽ.xj. Peati qui audiũt verbum dei

et cuſtodiũt illud Yelinſignum ꝙ euã
gelium publice eſt pᷣdicãdũ.Guxta illð
Mathei.· Mð dico vobis in tenebꝛis.
vos dicite in lumine Et yſaias. Buper
montẽ excelſum aſcende tu qui euãge⸗

liſas ſyon. Nuõ aũt debet cantarieua⸗
gelium.et ſᷣin quẽ modũ intonandi lb0

4.—

igmun ꝙ doctrina xpᷣi omes alias dẽt

—

Pa ur 2 pire. Unde apls. ad Ro. vij

Lex neminem ducit ao pfectum. euan

gelium aũt oꝑatur ſalutem om̃i credẽ
ti. Ao ſecundũ dico. ꝙ debet incipi a
ſono maturo.ad inſinuandũ ꝙ xpᷣm
nunciat᷑ illuꝰ quõ ſobꝛie.pieet iuſte.vi

uamus.et terminat᷑ in acuto.vt oſten⸗

vatur ꝙ ad introitum glie iam ſumus
eleuati alte. Vel iveo.qꝛ in euangelio
ꝓmittuut᷑ celeſtia.ideo terminatur in
accentu acuto vocem eleuando. Lecti
ones vero terminant᷑ depꝛimendo in
accentu graui.qꝛ ꝑ legem antiquã ſolũ
temꝑalia pꝛomittebant. Quantũ ad
ſextum ſcʒ qualiter ſe populus debeat
habere in audiendo euangeliũ. ꝛo
quo ſciendũ ꝙ qñ legit᷑ euangeliũ pᷣo⸗

baunnns quinq; in ſe ſim oꝛdinem debet

abere Pꝛimo ꝙ debet ſtare et non
ſedere. in ſignum eꝙ pꝛo euaugelio et ſi
de vpp̃i ſeruanda parati ſint pugnare/
dicentes eũ petro. Paratus ſum tecũ
in carcerem et in moꝛtem ire. Gecũdo

capita debent Zergere et diſcoopire.
. et poicari nuda et
clara veritas. In cuius ſignum velum

in ſignum eꝙ eis de
templi ſeiſſum eſt. Luẽ xx.
in ſignum qꝙ; parati ſint o

iiij. Vel etiaʒ

eimn dico ꝙ debet alte legi et vici. in

eu
g9ö9

ret · j. Pe. v. Doſt hoc lecto
pyaconꝰ libꝛũ offert ſacerdoti.qꝛ ad

edire eusn⸗

Beeunbi

gelicè veritati. Vel vt detur iutelligi
ꝙinter deũ et ipᷣos nullum debet eſſe
mediũ. Uel ad ſignificandum ꝙ mens
debet eſſe apta ad obſeruantia illoꝛum
que ibi dicunt᷑.et auida et voluntaria

et attenta ad audiendũ et poſtea ad
exequendũ.Lercio vebent baculos ſi

poꝛtat deponeread deſignandum qð

ðdꝛ Math. vj. Bi quis te pereuſſerit ad
maxillam dexteram.pꝛebe ei et alterã⸗

Duarto faciem debẽt að euangelium

vertere.in ſignum reuerẽtie ⁊ timoꝛis
dirigentis ad ea que ibi dicunt᷑ Quin
to debẽt ſe ſignare ſigno erucis inpꝛin

cipiso et in fine euangelij. In pꝛincipio

ne dyabolus auertat mentes eoꝛũ ab
euangelij pᷣdicatione · Et in fine dicto

—-

ggelio ne dyabolus de coꝛdibꝰ eoꝝ

ic ergo euangeliũ audire debemus

et legere diſcooꝑto capite et ſtantes.

Detectio capitis allegoꝛice ſigniſicat
illud qð olim in lege fuit velatum.nũc

aboucto velo datur ꝑſpici. id eſt aꝑte
cognoſci Cropologice vero ſigniſtcat

ꝙ aures debemus habere patentes et
quĩq; ſenſus noſtros totaliter expedi⸗/
tos ad audiendum verbum dei. Per
hoc ꝙ ſtantes debemus audire.notat

pꝛomptitudo quã debemꝰ habere ad
pugnam pꝛo fide xpᷣi ſeruanda eo q;

ſtantes ſolemus pugnare ⁊ ꝑ fidem re

ſiſtimus dyabolo qui circuit quaſi leo

rugiens et rapiens querens quẽ deuo
oſt hoc lecto euangelio

deum cũcta bona ſunt referẽda a quo

bona cũcta ꝓcedunt. Vnde xpᷣc finis
eſt conſummãas et nõ conſumẽs abr
nis

et o pᷣmus et nouiſſimꝰ iniciumet

erat ſemen verbi dei. Mam demo⸗
nes ſignificant᷑ ꝑ illas volucres. AIuẽc.
. ZPi enalene celi comederunt illud.

— —,i — ———.———

— ⸗

ſſe
s
m.
e
0
ſi
wid.
Gum
mos
npen
iab
dicto
Neon
deno⸗
Suo
vS
mtes.
ncat
m. N
Rate
onſer
nes
votzf
read
lõ
emre
Klo
7
Co
ins
loba
fmi⸗

Et ſucer os oſculat libꝛũ· quaſi dicat

atiõem accepimꝰ. Et pm ritum aliqua⸗

run eccleſtzk liber offrtur lacerooti
apertus et alijs qui ſunt in choꝛo clau⸗

ſus. cuius rõ tangitur in euagelio. vbi
ðde vobis datum eſt noſcere miſterium

regni dei.ceteris aũt in parabolis.ido
offertur ſacerdoti apertus et ceteris
clauſus.qꝛ ſacerdos ſignificat xpᷣmqͥ
apperuit libꝛu ſeptem ſignaculis ſigna
tum. vt dꝛ ĩ Apoc. Et traditur ad oſcu⸗
landũ ſacerdoti.et poſt alijs miniſtris
in ſignum volũtarie impletiõis ibi. cõ⸗
tentoꝝ. Et oſculatur ſacerdos.in ſignũ
ꝙ xpᷣc appꝛobat ſermonẽ pꝛedicantiũ.

et poſt dyaconus · in ſignum ꝙ nihil hʒ

ibi niſ poſt xpᷣmet axpo
Capitulũ.vij. Pe ſimbolo et
eius expoſitiõe KZ
öQia iuxta ſententiã apoſto⸗
li.ſine fide eſt impoſſibile pla
cere deo vlo hebꝛe. xj. Qul⸗

lus em̃ ſaluari poteſt nifi oꝑa eius pla⸗

ceant deo.idcirco fides neceſſaria eſt

asð ſalutem. Quare de ipo ſimbolo in
quo ſides noſtra continet᷑ aliqua ſunt.

dicenda. Et pꝛio quare fides nobis ne
ceſſaria ſrg e
dicatur.et de eius oꝛdine ad euãgeliũ:
Tercio de tripliciſimbolo et quare va

rijs tempoꝛibꝰ et modis decantetur.

NQuarto de articulis fideiĩ ſimbolo cõ
tentis ⁊ quid ſit articulus eſt dicendũ
Ponte quibꝰ diebꝰ ſunbolum ĩ miſſa
Bebeat decantari Gexto de eius expo
ſitiöe. Nuantũ ad pꝛimũ dubium eſt
dicendũ:ꝙ fides eſt nobis neceſſaria
Apter quattuoꝛ bona que in nobis oꝑa
tur.Adꝛimũ qꝛ per fidẽ anima deo con

ecũdo de ſimbolo. vnde

Becundus

iungitur. Nam aĩa xpᷣiana ꝑfidem faẽ
Ani quoddam matrimoniũ cum deo
Ande oſee.ij. dꝛ Gponſabo te mihi in
fide. Et inde eſt ꝙ homo cũ pꝛimo ba
ptiſatur confitetur fivem. cũ dꝛ ei Cre
dis in deum Baptiſimnus em ſine fide ni
hil pꝛodeſt. IJdðo dñs dixit Math. vlt.
Mui crediderit ⁊ baptiſatus fuerit ſal
uus erit. Gecundũ eſt qꝛ ex fide nobis
vita eterna inchoatur. qꝛ vita eterna
nihil eſt. niſi cognoſcere deum. VUnde

Joß̃·xvij.ð Hec eſt vita eterna vt ag

noſcant te ſolum verũ deum. et quem
miſiſti ieſum xpᷣm. Et hec cognitio inci
pit in nobis hic ꝑ fidem. ſed pficietur

in vita futura et eterna. vbi cognoſce⸗
mus eum ſicuti eſt. j. Job. iij. Et ido ad

hebꝛe.iij.ðꝛ ꝙ fides eſt ſubſtantia ſpe⸗
randaꝝ rerum. Tercium qð operatur
in nobis eſt. qꝛ per fidem pᷣſens vita di
rigitur. Qam ad hoc ꝙ homo bene vi
uat opoꝛtet ꝙ ſciat neceſſaria ad bene
viuendu. Fides aũt docet omia neceſ
ſaria ad bene viuendũ. Ipᷣa em̃ docet

weſt vnus deus qui eſt retributoꝛ bo⸗

noꝛu.et punitoꝛ maloꝝ et ꝙ eſt alia vi⸗
ta pᷣter iſtam. Et hmõi qͥbus allicimur
ad bene operandũ et ad malũ vitaoũ
Abacuck. i. Quartũ qð in nobis oꝑa⸗
tur eſt q; ꝑ ſidem vincimus temptatio
nes. Ald hebꝛe xj. Gancti ꝑ fidem vice
rũt regna.Et hoc patet.qꝛ om̃is tenta
tio vel eſt a dyabolo vel a mundo vel
a carne.Gia dyabolo qui temptat vt
nõ obedias deo.nec te ſubijcias ei. iſta
tẽtatio remouetur ꝑ fidem. Nam per
fidem ↄgnoſcimus ꝙ deus eſt dominꝰ
omniũ · et ꝙ ei eſt obediendũ ido dicit

petrus. lduerſarius veſter dyabolus
tanqᷓ; leo rugiens circuit. querens quz

deuoꝛet. cui reſiſtite foꝛtes in fide.j.pe.

y. Si aut tentatio eſt a mũdoqͥ tentat

Aiber.

alliciendo in pꝛoſperis.vel terꝛendoĩ
aduerſis.iſta tentatio remouetur ꝑ fi⸗
dem. que facit nos credere aliam vitã
melioꝛem qᷓ; iſtam idobeſpicimus pꝛo

ſpera et nõ foꝛmidamꝰ aduerſa:j. Yob.,.

v. Mec eſt victoꝛia que vincit munoũ.
ſides veſtra. Quia ipᷣa docet nos creę⸗
dere bona maioꝛa ſcʒ paradiſi. et mala
peioꝛa ſcʒ inſerni. Gi vero tentatio eſt
gcarne que nos inducit in tent atioes

et deleetatiões momentaneas pᷣſentis

vite Pec eriam remouet᷑ ꝑ fidem que
oſtendit nobis.ꝙ ſiiſtis adheremus in
debite ꝙ tüe ꝑdemus eterna.qꝛ vt ait
Apo. Bi ſm carnẽ vixeritis moꝛiemi⸗
Ao ro.viij. Ideo ad epheſi. vj.ðꝛ. In
omnibus ſumentes ſcutum fivei inquo
poſſitis omĩatela ignea nequiſſimi ho⸗
ſtis extĩguere.Et ſic patet quomõ mul
tum vtile eſt ſiem habere Quantum
ad ſecundum de ordine. ſcʒ quare poſt
eusgelium ſequiturſunbolum. eſpon
detur vno mõ ꝙꝙ hoc ſit in ſignũ ꝙ his
que dicũtur in euangelio debeat fides
aohiberi . ⁊ credere debemuspredica⸗
cionibus quas audiuimus in euãgelio
vt ait aplus at ro.x. Fides eſt ex audi
tu. auditus aut per verbum dei. Vel
ideo qꝛ ᷣm apoſto.ibidem.coꝛde credi
tur ad iuſticiam.oꝛe autem fit eonfeſſio
ad ſalutem Alt igitur eccleſia oſtendat
ꝙ euangelij verbũ coꝛde recepit mox

igitur poſt euangeliũ oſtendit fipem q̃ᷓ

conſecuta eſt ꝑ xpᷣi pᷣdicatiõem. Mam

teſte iohanne euangeliſta. Hee eo lo⸗
quente multi crediderũt in eum. Mua
re aũt ſacerdos ipᷣm incipit et choꝛus
ꝓſequitur.ratio eſt.q;ꝛ fides a xpᷣo no⸗
bis reuelatur. In ſignum ergo huiꝰ q;
ſignificet ꝙ omne bonuma xpᷣo pꝛoce

dat ideo ſacerdos inchoat. Mam ome

ſimbolũ fidei oꝛe decantat. BGimbolu

Satum optimũ et omne vonũ perfectũ
deſurſum eſt deſcendens a patre lumi
num. Jaco.j. Bimbolum aũt ſpe dicit
collectio multoꝝ ſermonũ:vel etiã pe⸗
cuniarũ.Et ↄꝛ a ſimultate et collectiõe

Ande ſimboliʒare dicunt᷑ aliqui quan

do ex pluribꝰ partibus faciunt vnum

continuũ.ſᷣm aũt theologos rõnabili⸗
ter ſimbolum collectio ðꝛ. Una quat⸗
tuoꝛ collectiõibꝰ nomen ſumboli impo
nitur. Pꝛimo a collectiõe multoꝛum
hominũ in vnã ſioem. SGcdo ex colle⸗

2

ctiõe pᷣoicantium fidem. Omes enim

apoſtoli collecti.hanc ſidei regulã tra⸗
diderũt. Dicit em Innocenẽ. Poſtq;ᷓ
apoſtoli ſpumſanctũ acceperũt cũ iam
foꝛent ad pᷣdicandum euangelium pꝛo
fecturi. conferentes in vnũ duodecim

grticulos fioei ſtatuerũt.vt ſicut om̃s

in vna fide erant eoncoꝛdes.ſic vnam
fidem omnes ↄcoꝛditer pᷣdicarent Et
ideo ſimbolum componætes.quilibet
ipoꝝ bolum id eſt particulã vnam adie
cit vt infra patebit.et ſic duodecim ar
ticulos ſᷣm duodecim aplos ðꝛ contine
re.ercõ qꝛ ex diuerſis locis ſacre ſcri
pture ea que credenda ſunt ibi colligũ
tur.et ibi in pꝛompto habent᷑ Mam cũ
fidei veritas in ſacra ſcriptura cõtinet᷑
in pluribus locis.longum ſtudium reqͥ
reretur ad colligendam ſimnatim ve⸗
ritatẽ fidei noſtre neceſſe fuit vt ĩ vna
ſummma colligeretur. vt ſic collecta om
nibus ꝓponeretur ad credendũ. ne fi⸗
des ſimplicum per hereticos ſcriptu⸗
ras ſuis gloſis depꝛauãtes coꝛrumpe⸗
retur.et vtſic facilioꝛ cognitio creden
doꝝ haberetur Quarto ſumpſit nomẽ
a collectiõe.quia omia beneficia nobis
diuinitus collata ibi colligunfẽ Gʒ di
ceres ꝙ articuli fidei non deberẽt col

„*

ligiiſinbolo, eo ꝙ tota fides ſpẽaliter

ti⸗
mi
af
dey,
we
um
num
bili
nat/
wo⸗
Wn
e⸗
Senn
n
Ml;
jun
wo
No
ts
h
llxt
nadie
n er
eſoi
coli
nch
ucej
nf
r⸗
Vn
gom
nefn
ſiro⸗
unpe
ceden
Eton
nobig
Got
it col
lite

Tractatus.

ſuꝑfluum fuit articulos in ſimbolo cõ/
ponere Reſpondetur vt aliqualiter ta
ctum eſt. ꝙ opoꝛtuit ea que a diuerſis

locis ſacre ſcripture tacta ſunt.colligi
in vnum locũ.vt fides magis in pꝛom

pto haberetur. AYeritas nanq; fidei di
fuſa in ſacra ſcriptura continetur ĩ plu

ribus libꝛoꝛum locis.⁊ longum ſtudiiũ
reqͥreretur ad legenoum ſigillatim ve
ritatem fiei neceſſe igitur fuit in vnũ
colligere.vt ſic collecta omnibus pꝛo⸗
poneretur clare.ne ſides ſimpliciũ coꝛ
rumperetur ꝑ hereticos.depꝛauantes
ſuis gloſis ſacras ſcripturas Quan⸗
tum ad tercium eſt ſciendũ.ꝙ tria ſunt
ſimbola. vnum aploꝝ.ſcʒ Credo in de⸗ꝝ
um. Becundũ Miceni concilij.qð dĩi
diebus dominicis poſt euangelium ſc,
TCredo in vnũ deum Tercium athana
ſij.ſcʒ Quicunq; vult ſaluus eſſe ꝛc.
Hec em̃ ſunbola facta ſunt diuerſis tẽ

poꝛibus. Gimbolum em̃ apoſtoloꝛum
factum fuit tempoꝛe veritatis nondũ
pꝛopalate ideo ðꝛ ſubmiſſa voce in pꝛi

ma et in completoꝛio nõdũ ſole ꝑfecte

lucente BGimbolum enim grece latine

.

ſignificat indicium.quia regulam fidei

plene indicat et ꝑfecte.ſᷣm alios vero

dicitur collectio pꝛopter cauſas pꝛius

tactas. Gimbolu aũt nicenũ quod ym
JZnoceri vocatur conſtantinopoli
thnum factum fuit tempoꝛe verit atis

iam publicate. contra aliquos hereti⸗

cos inſurgentes contra fidem ideo ſo⸗

lenniter in miſſa poſt euangeliũ decan
tatur Bimbolum aũt athanaſy / factũ
fuit tempoꝛe veritatis concuſſe ꝑ he⸗
reticos in quo tñ veritas pꝛeualuit ꝓ⸗

pter quod mane iã pulſis tenebꝛis reci

tatur Ilud tamen magis per modum

—.—

Secundus

Et in his tribus ſimbolis eadem veris
tas eontinetur. ſed tũ magis clare in
vno q; in alio Gimbolum apoſtoloꝛũ
editum fuit ad pꝛoponendam fidei do
ctrinam ideo dicitur quotidie in pꝛia
et in completoꝛio quaſi in pꝛincipio di
ei et noctis in ſignum huius.qꝙ omnis
noſtra operatio a fide debet ſumere in
icium et in fide terminari. Etiam quia

pfſiemt am in pꝛoſperis q; in aduer⸗

ſis que per diem et noct em deſignant
pꝛotegimur. Etiam ſimbolum apoſto⸗
loꝝ dꝛ in pꝛima ſub ſilentio quia in ꝑpꝛi⸗
mitiua eccleſia viguit perſecutio xpᷣia
noꝛum.⁊ ſic xpᷣe occulte colebatur Bi
militer in completoꝛio qꝛ in fine mũdi
fides etiam pacietur ꝑſecutiõem maio
rem ab antixpᷣo.qᷓ; pꝛius vnq; fuit paſ/
ſa Tunc em̃ erit tanta tribulatio qua/
ante non fuit et tunc pꝛopter metů añ
xpᷣiſideles confugient ad antra deſer⸗
ti. Etiam ex hoc vt ſi homoiſta die mo
reretur ꝙ inueniretur in five catholi⸗
ca deceſſiſſe. Gcomſumbolũ ſcilicet ni

cenũ.non ſingulis diebus ðꝛ. ſeo ĩ iſtis

in quibus hoies maxime ad ecciamcõ
uenire conſueuerũt. et in quibus aliq

ſolennizatio facta eſt.in his que ad artt

culos fioei ꝑtinent Et editum eſt qu⸗
ſi ad manifeſtatiõem ſidei et ao elucivã
dam et defendendã ißam Beo di
ceres ſimbolum pꝛoponit᷑ vt regula fi
dei cuius actus eſt aſſentire.ſed dicit
Aug. in epiſtola ad Hieroni.ꝙ ſolis

gpoſtolis et ꝓphetis eſt honoꝛ exhibẽ

dus. vt quecunq; dixerint vera eẽ cre
dantur.ergo poſt ſimbolũ aploꝝ non
debuerũt fieri aliaſunbola.nec alijs vi
detur eſſe aſſencienoũ. Reſpondet ÿ
pr̃es qui alia ſimbola poſt aplos edi/

derunt nihil de ſuis appoſuerũt.ſed ex

doctrine traditur qᷓ; ꝑ modũ ſimboli. ſacris ſcripturis ea que addiderunt

Liber

accepeꝛũt.Et qꝛ quedã difficilia in ſim
bolo aploꝝ continent᷑ ideo ad eoꝛum
explanatioem editum eſt ſimbolũ nice
num.qð diffuſius ſeu clarius fidẽ/quo
ad aliquos articulos pꝛoſequit᷑ et quia

queda iniſtis ſumbolis ↄtinebat᷑ impli

cite que opoꝛtuit ꝓpter inſurgentes he
reſes explicari ideo additũ eſt ſimbo⸗
lum athanaſy priarche alexanorini ·q̃
ſufficienter cotra hereticos ſe oppoſuit
Muant ũ ad quartũ eſt ſciendum.
ꝙarticulus duobus modis dꝛ. Uno
mõ omne illud adqð artat nos fioes ⁊
iſto mõ deũ eſſe vnum eſt articulus.qꝛ

qỹj;uis alio modo hoc ſcire poſſumꝰ.ſcʒ
per ſciẽtiãtñ etia ꝑ fidem artamur ad

hoc credendũ.Allio mõ.omne illud qð
artat nos ſola fide dꝛ articulus. et iſto
modo articulus ðꝛ illud qð excedit ra
tiõem naturalem vt deũ eſſe trinũ in

ꝑſonis et vnũ in eſſentia.et filium dei

incarnari.et ſic de alijs. Et iſti ꝓpꝛie et

ſtricte dicunt᷑ articuli fidei.Et difſiniẽ

ſic hm Rich.de ſancto victoꝛe. Articu
lus eſt indiuiſibilis veritas de deo ar⸗
tans nos að credendum Et talis veri
tas ðꝛ articulus ad ſimilitudinemĩ re⸗
bus naturalibus. In quibꝰ articulus
vocat᷑ oꝛganũ qð non eſt diuiſibile in
lura alia membꝛa.Nð aũt eſt diuiſi⸗

bile in plura. nõ eſt articulus.ſicut ma⸗

nus que in plures digitos diuidi põt ñ
⁊ articulus.ſed ſolũ pars eius ðꝛ arti

culus. Gimiliter veritas fidei que nõ
diuiditur in plures difficultates ſpecia

les ðꝛ articulus.ꝙ aũt ðꝛ artans nos
ad credendũ. intelligendũ eſt de arta⸗
tiõe non coactiõis.qꝛ nullus credit ni⸗
ſi volens.ſed de artatiõe ſupplicatiõis.
ſcʒ ſi volumus ſaluari artamur ad cre⸗

dendum qꝛ qui nõ crediderit pdemna

bitur. Mar. vlt. Bel põt dici · artat

Becũdus

nos neceſſitate finis qꝛ ſine fide articu⸗

lon non põt eſſe ſalus. Articuli autem
fidei dupliciter diſtinguunt̃ Uno mõ

Intum ad ipᷣa credibilia. et ſic ſunt xiiij
lio mõ qᷓntum ad ipos qui articulos

diſtinxerut.etſic ſunt xij. m numeꝝ xij

apoſtoloꝝ Et ſufficientia ſic ſumitur.
mnis articulus fidei eſt veritas de
deo. aut ergo eſt de ipᷣo deo tm̃.aut de
deo rõe humane nature aſſumpte. Bi
pꝛimo mõ·hoc cõtingit eſſe tripliciter-

qꝛ aut eſt de deo rõne nature.aut rõne

ſone. aut rõne effectus ꝓpꝛij. Si rõe

nature ſic habemus pꝛimu articulũ ſcʒ
credo in deũ Birõne ꝑſone hoc eſt tri

pliciter. aut rõne patris.aut filij. aut
ſpuᷣſſancti. Gipꝛimũ.ſic habemus ſe⸗

cuudũ articulum ſcʒ patrẽ omnipoten
tem. Gi ſecundũ ſic habemꝰ terciũ. ſcʒ

et in ieſum xpᷣm filium eius. Giterciu
ſic habemus quartu.ſcʒ credo in ſpũm
ſanctũ. Si aut eſt rõne effectus hoc eſt
dupliciter. aut ꝑtinet ad conditionem

natur e et ſic habemus quintũ.ſcʒ crea

toꝛem celi et terꝛe.aut ad donum gr̃e.
et ſic habemus ſextũ ſcʒ ſanctã ecciam
catholicam.ſanctoꝝ cõmunionẽ.remiſ
ſionem peccatoꝝ.Et effectus gratie cõ
ſiſtit in duobus.ſcilicʒ in conſecutione

boni et remiſſione mali. Nam vue ſunt

ꝑRtes noſtre iuſtiicatiõis.ſcʒ declinare
a malo.et facere bonum. Aut talis effe
ctus refertur ad donũ gloꝛie.et ſic ha

bemus carnis reſurꝛectiõem Quidam

tamen hos tres articulos diſtinguunt
qꝛ opus creatiõis ineludunt in pꝛimo
articulo.qꝛ ꝑtinet ad vnitatẽ eſientie:

Et vltimu opus diuidunt in duos arti

culos dicentes vnũ eſſe carnis reſurꝛe
ctionẽ.et ſecundũ dicunt eſſe vitã eter
nam. Geo pꝛima diſtinctio videtur eẽ

melioꝛ quo ad ſecundã ꝑtem.qꝛ ↄpletio

ecundus
Tractatus P
— rt i te tie Zacharias.slſpiciẽt ad me quẽ cruc
em vite eterne et glie cauſat urtionenn Farhara d ſe Peſcendit ad ine⸗
es:nis et anunte j Se en ſie iteꝝ ros.tercia die reſurꝛexit a moꝛtuis po
rüij rõne nature humane aſſi uncte⸗ . ſuit philippus. Et illud pꝛedictum erat-
los ſunt ſeptem Pꝛimus ptinet a Ter⸗, WVWſee xiij. OM moꝛs ero moꝛs tua moꝛ
Ai ptiõem.Gecũuũdus ad naciuſtale eſcẽ ſis tuus ero inferne. EFt notanter dicit
w. eius ad paſſionem Quartus oi t l moꝛſus. q; partẽ tulit et bartem maio⸗
ode ſim ad inferos. NQuintus ao reſurꝛe⸗ ndimiſit ibi. Gextũ ſcʒ Aſcendit ad
tiöem. G d aſcenſiõem. BGepti rem di Erterain potris Poſint
nede ctiõem. Gextus ad a emn. los ſedet ad dexteram patris poſui
nus a0 aouentũ xp̃i ao iudiciũ . Et q celos ſe d de PN
G Mesdgdthrun Eh lie ꝑſone.iõ iacobus maioꝛ Et hoc pᷣoixit Amos ix
e natar el wiſcns ſtount glie pſone , ediſicat aſcenſiõem ſuã in celũ
we Apter effectũ mi oms pl fi⸗ Geptimũ ſcʒ Inde venturus elſt iudi⸗
dee eis appꝛopꝛiant᷑ qᷓ; patri.Et na ia⸗ dr vinos et moꝛtuos poſuit thomas
i 5es geco-gerineeraneanecho⸗ t illud poixit Gophoniac. ilrca. Er,
gein ibua de oibns bino⸗ nfe⸗ z iſto pecta me dicit oñs in futurũ qꝛ iudiciũ
oen lo - ſanctum.poſuit bartho XDee
„* baptiſma. Alij dicunt ꝙ fioes ſacramẽ ſan Johelis. ij ca. Effundã ſpi⸗
duch ſtur ad paſſionem xp̃i. eo qꝙ; dictumeſt Jo ij ſ.
m PAtoppcsahtbiaſceranwntis tributt ritũ meũ ſup omnẽ carnem Mond eʒ
Rti aſſio xpi omibus ſacramentis in ſanctam eccleſiq catholicã. anctoꝛum
nßin Halno xpioimpusſaer⸗ loꝝ tres/in ſanctam eccle licg. l. 4
efficatiã. Hoꝛũ aũt articuloꝝ tres/⸗ õmuniõem: poſuit matheus Et hoc pᷣ
kwri onum! ſt ↄplexus.ſcʒ credo in comunioem: ppoſui SEr Po!
vmun petrus eſt ↄplexus.ſc 721i3 ixit micheas: Inuocabũt omes deũ.
nopen ũ deũ patrẽ omipotentẽ factoꝛem dixit michegs: Inuocabut omes de
ces celi et terꝛe viſibiliũ omniũ et inuiſibi et leruiet ei. DHecunuũ ſcʒ Remiſlionen
celi et terꝛe viſibi m er oſuit ſymon Etillud pᷣdixit
ngfe. ſq; ibi et ĩieſumxpᷣm. Et talis ar / preccatoꝝ poſuit ſymo mibus ini
um⸗vlq; ibi e 1 ſt Adlalmiſta. Qui ꝓpiciatur omibus ini
E ticulus ↄpetit p urn quitatibꝰ tuis.Ds.cij. Vndecimũ ſcʒ
wni fons diuinitatis. ſic petrus eſt coput quitat denz holingtaddeng
14 AEEU , Lre Pc e carnis reſurꝛectiõem.poſuit taddeus.
grrd aploꝝ Et hoc pᷣdixit hieremias dicens carnis reſurꝛ. och re⸗
Pacre inoc ghuiu afoarterꝛ ein⸗ Et illud pᷣdixit Yobix. ca. Bcio ꝙ re⸗
carione Parré inuocabitis qͥ fecit terꝛa et co⸗ ir S0.. vodecimff.
Datt n.. AIn ͦncipio ere demptoꝛ meus viuit ꝛc Puodecimũ
orſr didit celos. Et geñj. In pᷣncipio erea⸗ na. ↄpoſuit mathias. Et
. . —— m articulum ſcz. vit am eterna.ↄpoſuit ma 138. X.
winm uit dðs celũ ⁊ terꝛam. Gcom articulum hetizatũ fii iel. vij. vbi dꝛ Eui
ioſzum m li eij9 oni hetiʒatũ fuit Haniel. vjj. vbi dꝛ E
luff Et in ieſum xpᷣm filiũ ei⸗ Killmo depe⸗ sbir hij in Wain eternã alij in op⸗
tſe ha noſtꝝ. ↄpoſuit ndꝛegs Ki eſhn⸗ pꝛobꝛiũ vt videãt ſemꝑ.Ex dictis ptʒ
uden Dauid dicẽs. Oñs Mni conce cpaulus et barnabas ui nũc apoſto
uunt us es tu· ¶ẽ. ij. Lerciũ cʒ Q£& nke õ boſmerat
Neu⸗ Ficeſtelbiſſencro eß A poirte qꝛ nõ continent in illo mimero duode
ſeu vninch e⸗ n Nigies aafier fi. nario et poſt miſſiõem duodecim opo⸗
in VeCueNREs Wanteni perr ednindeRrndrrKm deb- .
nin. Vſa.ix. Quartũſeʒ Maſſus ſub põtio debeat decant ari De boc Innocent
nre pylato crucifixus.moꝛtuꝰ.et ſenplnn
geo poſiit icobus minoꝛ. Et hoc pꝛedixit

dicit. ꝙ ſunbolum tm̃ ĩ his feſtiuitatib⸗

Aiber

pebet decantari adaniſſam. dẽ quibus
fit aliqna mentio in ſimbolo: videlicet
omnibus diebus dũñicis. in die natalis
domini. circimneiſiõis. et epiphanie. in
cena dñi paſche.aſcenſiois domini. pẽ⸗

thecoſtes in omibus feſtiuitatibus ſan

cte marie. crucis. angeloꝛum apoſtolo
rum.dedicatõis ecciaꝝ omniũ ſancto

rum. in feſtis patronoꝛum.infra octa⸗

uam natalis oni:excepta die innocen/
tum. In octaua innocentũ licite can⸗
tatur. qꝛ talis octaua ſignificat futurã
reſurꝛectiõem. Infra oct auas epipha
nie. paſche. aſ cenſiõis. penthecoſtes.
octauas petriet ꝑauli.et beate virgis.

AVinde lcet in feſtiuitate iohannis ba⸗

ptiſte et ſancti laurencij.credo decan⸗
tari non debeat. tamenin octaua iohã
nis baptiſte. et ſancti laurentij ſimbo⸗
lum poteſt decantari.exquo oetauaio
bamis baptiſte venit infra octauam
apoſtoloꝝ petri et pauli.in qua pᷣfatio

de apoſtolis canitur · ſed oct aua laurẽ

cij venit infra octauam aſſumptionis
beate virginis.in qua canitur Ppfatio 8
beata virgine. Hoꝛũ omniũ feſtoꝛum
ↄmemoꝛatio fit in ſinbolo quoꝛũdam
tñ obſcure.vt epihanie quod eſt feſtum
baptiſini. De quo in ſimbolo Confite⸗
oꝛ vnmm baptiſma. Kene domini · que ẽ

ſolennit as eucariſtie, ad quam reſpicit
illud.ſanet oꝛum cõmunionẽ. Ungelon

qui nomine celi debent intelligi. come
moꝛatio fit cũ dꝛ. Factoꝛẽ eeli ⁊ terꝛe.
fm illud. In pꝛincipio creauit deus ce

7

lumet terꝛam.id eſt naturam angelicã
et humanã. Attamen iſto non obſtan⸗
te. videtur quibuſdam in feſto angelo⸗
rimn ſimbolum nõ eſſe cantandum. eo
ꝙ angelinunq; habuerũt fioẽ ſʒ ſpem.

5credentes ſeo agnoſcentes ſeu ſciẽ⸗

Secundus

illud ſanct am ecciam catholicam.paſſi
onis et ſepulture articuli quis in ſim⸗
bolo continent:tñ in cõmemoꝛatione
ipoꝝ ſimbolum nõ cantatur quia iſtoꝝ
dierũ officium regulam non ſectatur⸗
enthecoſtes tangitur ibi.et in ſpiri
tum ſanctũ verſus Mꝛima canit feria

ſemp credoſimlłiſta. Crux et terꝛibilis

xpᷣc cum virgine matre. DHmnes ſan⸗

ctillucas patronus. cũ duodems. Ged

tñ kathedꝛam demas.oleiq; iobannẽ⸗
Gi dant octauas.credo cantaſq; per
illas. Mon habet hoc mihael. nec hoc
baptiſta iohaãnes. Martir cõfeſſoꝛ nec

cir go retinet illuo. Magoalena canit

luce marcoq; negatur. Quidamtame
canũt credo in diebus luce et marcieo
qꝙ doctrina eoꝝ eccĩa eſt coꝛroboꝛata.·
fpmillud.et vnã ſanctam ecciamcatho
licam. Alij vero dicũt qꝙ; nõ. qꝛ non fue
runt apoſtoli Rõnale tñ ſonat ꝙ rõna
biliter in die iohãnis baptiſte ſimbolũ

ppoſſit decant ari eo ꝙ iohes pluſ q; pꝛo

pheta fuit. De ꝓphetis aũt talis fit mẽ
tio inſimbolo en ðꝛ. Qui locutus eſt ꝑ
tas. Quantũ ad vltimũ ſcz de
expoſitiõe ſumbolieſt ſciendum . ꝙ ſim⸗
bolũ nicenũ quod in miſſa cantatin di
uidit᷑ in duodecim ꝑtes ſᷣm duodecim

fioei articulos. Pꝛima pars eſt de vni

tate eſſentie deitatis et de ꝑſona pris.

ſpẽaliter. Scda pars eſt de gſona filij

et incipit ibi Et in vnũ dñm. Tercia ꝑs
de incarnatione et natiuitate xp̃i
ꝓpter nos hoĩes. Quarta de paſſione
et ſepultura xpᷣi · ibi crucifixus etiã pꝛo
nobis Quita de reſurꝛectiõe ibi. et re⸗
ſurꝛexit tercia die exta de aſcenſioõe
ibi. et aſcendit in celũ. Geptima de ad
uentu ad iudiciũ. ibi et iterũ venturus

eſt em gloꝛia iudicare Octaua de pſo

na ſpuſancti . ibi et in ſpuſſanctũ dñm

ſ
ſia
Nre
ſn

wſ
pfön
wi
⸗
Eme
ſte
ſde
gimn
r
mn
V
6ℳ
gflij,
nts
Aui
ühen
etre⸗
ſiani
ecd
urus
letſo
ſdun

„—, —

ſanctã catholicã Hecima de baptiſino

ibi confiteoꝛ vnũ baptiſma. Vndecĩa

de reſurꝛectõe nouiſſima.ibi ⁊expecto
reſurꝛectionem. Suodecima de vita
eterna.ibi et vitã venturi ſech. Aliter
poteſt diu idi ita ꝙ pꝛimo ponũt᷑ que⸗
da que ꝑtinent ad eſſentie vnitatem ſe
cundo que ꝑtinent ad perſonaꝝ trini⸗
tatem.ibi.patrẽ omnipotentẽ.Quan⸗
tum ad eſſentie vnit atẽ.dꝛ hic.credoĩ
vnũ deũ. Ibi nota differentia eſt inter
credere deumacredere doet credere ĩ
deum: Credere deũ.ẽ credere deũ eſſe
ſeu ꝙ ipſe veus ſit.et hoc demones fa⸗

2

ciunt.Fm ꝙꝙ dicitur in canonica iaco.ij

Demones credunt ⁊ cõtremiſcũt. Sʒ
credere deo:eſt credere vera eſſe q̃ deꝰ
loquitin.et ſic mali etiam crebüt. Bed
credere in deum.eſt credẽdo deũ ama
re.et per amoꝛem ei adherere.quod ſo
li boni faciũt.Et ergo qui dicit ſe crede
re in deum mẽtitur ſi non diligit ipſum

Et dicitur notanter in vnũ.quod addi

tum fuit per eccleſiam ao ſimbolũ aplo
rũ ad coꝛrigendũ erꝛoꝛẽ quoꝛundã he⸗
reticoꝝ. qui ſicut tres in trinitate per⸗

ſonas.ita quoq; tres aſſerunt eſſe deos

Contra quos ðꝛ deutro. vi. Audi iſra
el.dominus deus tuus vnus ẽ Et inuit
