libet de populo ne coꝛ habẽs deoꝛſinn
ad ſechin ſpui ſancto dãnabiliter mẽci
atur ps.iiij.QMam vt quidam dicũt hoc
eſt ſolenne mendatiũ mũdi quia vt plu
rimũ qui hoc rñdet oꝓpoſitum tenet

facto/quia non habet coꝛ ad deum ſeo

ad terram deoꝛſum. Contra quos ait.
pſalmiſta.Filij hominum vſq; quo gra
ui coꝛde vt quid diligitis va.et queri⸗

tis mẽdatium· Gacerdos autẽ poſtqᷓ;

homines deuotos et attẽtos reddidit

excitat populum vt reuocatis ad mẽo

riam beneſicijs dei innumerabilibꝰ ei
referat graciarum actiones dicẽs Gra
tias agamus domino deo noſtro. Nm̃
ipſe eſt dominus id eſt redemptoꝛ.ipᷣe
eſt deus ideſt creatoꝛ.ipſe ẽ noſter.iſal

uatoꝛ · Lunc em̃ veriſſime erit nr cum

erit omnia in omnibus.i.ad coꝝ:x v:q̃a
ergo eſt redẽptoꝛ noſter.creatoꝛ⁊ glo
rificatoꝛ:ideo gratias agere tenemur ſi
bi ex noſtra creatione.qua dedit nobis

naturam.ideo dicimꝰ dño.Et quia eſt

redẽptoꝛ nr̃.quia dedit nobis gratiam
ideo dicimus deo.Et quia eſt ſaluatoꝛ

nr et gloꝛificatoꝛ.quia dedit nobis glo

riam ideo dicimꝰ noſtro. Ojmes enim

tenemur gratias reddere deo ſcʒtã ĩno
centes qᷓ; penitẽtes. Innocẽtes qꝛ eos

in gra conſeruat. Penitẽtes vo quia
eis indulgẽtiã dedit. Choꝛꝰ aũt rñdẽs

Oppbat et ↄfirmat dictũ⁊ vbũ ſacerdo

tis dicẽs. Nignũ et iuſtũ eſt. Pignũ eſt
q;tũ ad deũ ſeu ratione diuine maieſta
tis.quia ipſe eſt gloꝛia ⁊ honoꝛ digniſſiꝰ
dñs deus m. Vñn.apoc.iij.dꝛ:Gñndictõ
et claritas et ſapia ⁊ graꝝactio.honoꝛ
vtus et foꝛtitudo.deo nro in ſecla ſecu
loꝝ amen. Juſtũ qᷓ;tũ ad nos vt ei reo⸗
damꝰ grãꝝ actiones.qꝛ nos ſumus po⸗
pulus eius et oues paſcue eius.pſalm.

Tercius

lxxxxiiij.Tũc ibi ve dignũ ⁊ iuſtũ ẽ.
laẽ ſcða ꝑs miꝰ pꝛĩcipalis capitſi ĩi qua

a ſacerdote aſſignat᷑rõ Sraracroa .

ſᷣmmgrm petꝝ anthiſiodoꝛenſem. hic
incipit pᷣfatio ĩ qua ſacerdos captat be

niuolẽciã oñi vt as ↄſecrãdũ coꝛpꝰ dñi

meliꝰ ſalubꝛiꝰ poſſit puenire Et in pᷣfa
tõe tagũt᷑ duo. Dꝛĩo ꝙ ĩcitamurad re
gratiãd ũ deo priet recolẽdã dei pr̃is
bonitatem ĩ nobis ꝑ filiũ eiꝰ dñm nr̃jm
ieſum xpᷣm viuificataʒ. Bcdo ꝑ ea q in
pᷣfatõe ↄgeſta ſunt ad magnificadũ eiꝰ
maieſtatẽ ãgelis et hoĩbꝰ tremẽdã ado
rãda vna cũ angelis excitamur. Et no.
qpᷣfatio repñtat et ſignificat.ill gau/
diũ et pᷣconiũ laudis quo pueri hebꝛeo
ꝝ exultãtes ſuſceperũt xpᷣin veĩentẽ ie
ruſalẽ ad ſuã paſſionẽ canẽtes bñoictꝰ

qqui venit in noĩe dñi. ↄĩter aũt ĩ libꝛis

añ pᷣfatõʒ ſcribitur qᷓdã ſigura repntãs
a ꝑte ãterioꝛi hãc lram v.a ꝑte vo po⸗
ſterioꝛi ·d.q̃ due lr̃e ſic ↄnexe capiũtur
pꝛo vere dignũ:łra vidlicet pꝛodictõe
Inſup non caret miſtice intellectionis
acumine. Hec em̃ lr̃a.v.q iferiꝰ ẽ clau⸗
ſa et ſuꝑius aꝑta hñs iniciũ linea lõgio
ꝛi hñaĩtatẽ ſeu hũaʒ xpᷣi naturã q̃ ĩ vgie
pꝛincipiñ habuit ſʒ fine carebit vſignat
er ð vo q̃ſi circulariter clauſum dĩni
tas ſeu diuina natura que nec pꝛĩcipiũ
nec finẽ hʒ ſiguratur. Tractus vero in
medio vtrãq; ꝑtẽ copulãs ſignũ crucis
efficit: Et hec figura ſic in pꝛicipio pᷣfa⸗
tionis ponit᷑ ad ðᷣſignãdũ ꝙ; humoĩtas
ↄiũcta deitati cruciſixa fuit ꝓ nobis ex
boĩt ate eterni pr̃is. Vel ꝙ ꝑ miſteriũ
paſſionis xpᷣi et ꝑ crucẽ hoĩes recõcili⸗
ati ſunt deo.paciſicati ſunt cum anglis
et ꝙ humana diuinis aſſociãtur ⁊ ſunt
aſſociata.quia in pꝛefationibus homi⸗
nes ⁊ angeli combinantur ad concin/.
nẽda regis pꝛeconia.dehoc bPetin.

=

Aber. “

deit atem. Stans crux in medio fede⸗
rat iſta duo.Ctiam pᷣt dici ꝙ pᷣfatio ſig
mificat ꝙ illud altiſſimũ ſacriſitiũ req⸗
rit altiſſumã mẽtis eleuatonem in deũn.
Apꝛima pars peꝛfationis cõmunis ſie
ponitur in verbis: Vere dignũ ⁊ iuſtũ
eſt equũ et ſalutare nos tibi ſemper et
vbiq; gros agere oñe ſancte pᷣr omni⸗
pPotẽs eterne deus.ꝑ xpᷣm dñmnoſtrũ
In qua incitamur ao reddẽoũgratiaꝝ
actiones deo patri et ad recoledã eius
bonitatẽ et dilectionẽ.ꝑ filiũ eius dñm
noſtrũ ieſum vpᷣm nobis exhibitã. Et
exponitur ſic. Pne ſancte pater omni
potens eterne deus. O domine ꝑ pꝛe
ſidẽtiain cuiꝰ magnificentia eleuata eſt
ſuper celos ſancte eſſentialiter ⁊ pꝛĩoꝛ⸗
dialiter ꝑ ſanctitatẽ non ab aliquo alio

tibi inexiſtẽtem ſed in nos ꝑ participa
tionem t anq; a ſuꝑabundantia plenitu

dinis redũdantẽ et nos ſanctiſicantem
AYuxta illud ſanctificetur nomen tuum
Vr ꝑ pietatem⁊ creationẽ ⁊ ↄſeruati
onẽ.eterne deus per immarceſſibilem
et intranſinutabilẽ maieſtatẽ. Vere id
eſt certe dignũ eſt nos tibi ſemper gra
tias agere id eſt gratiaꝝ actiones refeꝛ
re. Dignũ eſt quia mira voluntate tua
nos feciſti:Et iuſtũ ẽ nos tibi ſemꝑ gra⸗
tias agere quia pura miſericoꝛdia nos
redemiſti. Equũ eſt nos tibi ſemꝑ gra/⸗

tias agere quia gratuito nos iuſt fics

Et ſalutare eſt nos tibi ſemper⁊ vbiq;
⁊c. In hoc quod dicitur ſemper inclu⸗/
ditur omne tempus.In hoc quod dici
tur vbiq; ↄtinetur omnis locus. Sa/
lutare eſt id eſt ſalute plenũ.qꝛ ꝑpetue
nos gloꝛiſicas. ld idem hoꝛtatur nos
Apheta dicens. Benedicom dñm ĩ omni
tempoꝛe.ps.xxxiij.Et alibi. In omĩ lo⸗
co dominatioms eius benedic aia mea

Beecnndus

vomino.pð cij. Concludit ꝑ xpᷣm dñm
noſtrũ.quia aduocatum habemꝰ apud
patrem vñm noſtrũ ieſum xpᷣm.qui in⸗
terpellat ꝓ nobis ad ro.viij. Et ipſe ẽ
Aiciatio noſtra qui pꝛo omnibus et in
omnibus exauditur pꝛo ſua reuerẽtia
Per eũ ergo quaſi per mediatoꝛẽ gra
tes referimꝰ ſimul et laudes. Ider eun
dem etiam quaſi per aduocatum grati
as exhibemꝰ. Sed dubiñ eſt. dln ſemp
debemus deo gratias referre et videt
ꝙ non.quia ſic nulluspoſſet intendere

neceſſarijs coꝛpoꝛis.et nullꝰ poſſet qᷣeſ

cere et doꝛmire quod non ſuffert hũa⸗
na fragilitas · No hoc dicitur ꝙ deus
ſemꝑ eſt laudandus et benedicẽoꝰ non

actualiter ſo habitualiter ſeu quãtũ ad
habitum. ſic 6 in conſcientia nr̃a nihil

habeamꝰ? qð ſit ↄtra deũ ſed ſunꝰ ſemꝑ
in bono ꝓpoſito faciendi bona.Tũc ſi⸗
ue comedamꝰ ſiue bibamꝰ ſemꝑ oꝛamꝰ
habitu. lctu em̃ ſemꝑ laudare deũ ⁊ei
himniſare eſſʒ coꝛruptibile nature na
turali modo eſſet impoſſibile: Be⸗
quitur ſeda ꝑs.AIder quẽ maieſtatẽ tuã
laudat angeli ꝛc᷑: Ubi duo fiunt.pꝛimo
oſtẽdit᷑ quõ ꝑ xpᷣm angeli maieſtatẽ di
umã ↄcoꝛditer exultantes venerãtur.
magniſicãt adorãt ⁊ tremũt. Der qðĩ
citamur ad ↄſimiliter facienꝰ Scvo di
rigit᷑ oꝛatio ex ꝑte nr̃a ads deum vt no⸗
bis grazx ↄſilr laudadi⁊ magniſicandi.

vna cũ anglis largiat᷑ ibi cũ qͥbꝰ nr̃as

voces.pꝛia vᷣba ſic ponũt᷑.ber q̃ʒ ma
ieſtatẽ tuã laudãt ãgli adoꝛat dñatões
tremũt ptates celi celoꝝq; virtutes ac
beata ſeraphĩi ſocia exultatione ↄcele/
bꝛãt. Et exponit᷑ſic. der quẽ ſeʒ xpᷣm

tanq; per nr̃m mediatoꝛẽ et aduocatũ

angeli lauvant maieſtatẽ tuam.· ITixta

—

illð pſal. laudate eñ omẽs angli eiꝰ. Et

alibi Eñdicite dño omnes angeli eius:

.è

tn⸗

im
ud
lin⸗
ſe
Kin
eg
reun
Nri
ſng
NR
Nerd
nhir
pdals
Vn
üed
nhl
npormd
roitcj
wezna
ge⸗
nretr
npemo
neſtnidi
rirn⸗
Gcdve
unwy
iimdi⸗
anfes
vräzma
dütoes
rnres
exk
neſoin
NNN

Tractatus

Roorant dominationes id eſt ſpiritus
celeſtes ſic dicti. Juxtaillð eſoꝛe Exer
citus celite adorant.Xt iteꝝ pſalmiſta

adorate eum omnes angeli eius.Tre/
munt poteſtates. VUnde iob. Nolumne

celicontremiſcunt et pauent ad eiꝰ nu
tum:Tremere autem dicumtur bᷣm in⸗
nocenti.non metu foꝛmidinis cum ſint
perfecte beati. Geo dicuntur tremere
ſpiritu ãmirationis vel obedientie fa⸗
mulatu quia ſᷣm aplin omnes ſunt ãmi
niſtratoꝛij ſpũs in miſterium deſtinati
Tumoꝛ eſt duo complectere. videlicet
illatõʒ mali futuri. ⁊reuereri illũ a quo
illud malũ inferri poteſt. Vtiq; rite ꝑ
iſtun lauvant. adorant ⁊ tremunt per

— om̃s ſpirituũ oꝛdines creatiſunt

um dixit deus. Fiat lux ⁊ facta ẽ lux

verbo diuino. Verbo dixit: et verbo

fecit:quia verbo domĩ celiſirmatiſunt
et ſpũ oꝛis eius omnis virtus eoꝝ. Et
alibi. Ipſe vixit et facta ſunt ipſe man/

dauit et creata ſunt · Celi celoꝝq; vᷣtu⸗
tes ac beata ſeraphin io eſt ſancti ange
li quoꝝ quilibet ſeraphin eſt vocatꝰ cõ

celebꝛãt.id eſt vnanimiter magniſcãt
ſocia exultatione id eſt ↄcoꝛdi iubilati⸗
one.Et ðꝛ ſocia exultatõe:qꝛ in celo eſt
vera ſotietas ſine omm ĩuidia et diſcoꝛ

dia. Ft ẽ notãdũ.ꝙ celi dicũt᷑ laudare
deum i laudis materiã pꝛeſtãt.ps⸗
cxl viij.
celos ſunt laudent nomen domini.Vl

eli celoꝝ et aque omnes q̃ ſuꝑ

per celos intelligere poſſumus thꝛo⸗

nos ideſt angelos ſic dictos.per quos

domin ſua iuditia diſtribuit. Thꝛonꝰ
em̃ eſt ſedes iudicij. ſm ꝙ dominꝰ. Ce⸗

lum mihi ſedes eſt thꝛonusꝛc̃. Et ps.x.

Dñs m celo ſedes eiut. Tuc vlteriꝰ ðꝛ
ſeraphin Vbi nota ꝙ nouẽ ſunt choꝛi

ſeu oꝛdies angeloꝝ vtres ierarchie qꝛ
tres ſunt ĩfimi choꝛi. ⁊hec ẽ pᷣma ierar

chia tres medij choꝛi ⁊c ſea ierarchia
tres mpmi ⁊ẽ tertia ierarchia Ynfimi
vocãt᷑ ãgeli arhangeli vtutes. Pedij

vocãtur dñatões ptãtes pꝛincipatus:

Buperioꝛes thꝛoni.cherubin ⁊ ſeraphi
Et vide ſimilitudinẽ miniſtroꝝ qui ſunt
apud regẽ tꝑalẽ.NQã quidã operant᷑im
mediate circa ꝑſonã regis.ſcʒ cubicula

rij vel aſſeſſoꝛes. et hoc cõpetit ſupᷣme

ierarchie reſpectu dei.Quidã vero ha
bent offitia ad regimẽ regni in ↄmuni
nõ deputati huic vlilli ꝓuicie vel offi⸗
tio.ſicut ſunt pꝛincipes militie.Et hijs
ſunt ſimiles angeli ſcde ierarchie. Qui
dã vero pᷣponũt᷑ ad regimẽ partis ali⸗
cꝰ regni. ſicut ſunt officiales capitanei
et aduocati.hijs ſunt ſiles oꝛdines ter/⸗
cie ierarchie angeloꝝ:ↄlingelus em̃ ſᷣm
vocabulum nomẽ ẽ officij . Mam ſancti

ſpus celeſtis patrie ſꝑ quidẽ ſpũᷣs ſunt·

3ͤ nequaq; ſꝑ ãgeli vocari poſſunt. ſj ſo
lũ quãdo mittunt᷑ quibus debẽt. Joõo
pictoꝝ licẽtia alas facit H celerẽ
diſcurſum mcũuctis ſigniſicẽt. Angli vo
cãt᷑ eo ꝙ de celis ad nũciãdũ homĩbus
mittũtur ãgeli grece hębꝛayce molach
latine nũcij dicutur. AUrchãgeli greca
ligua ſumminũcij dicunt᷑ et interpᷣtãt
Nui em̃ ꝑua nũciant vel mima oicunt
angeli Qui vero ſumma nuciant arch
angeli vocantur. Archangeli em̃ dicti
ſunt eo ꝙ pᷣmatũ ĩter ãgelos tenẽt. Ar

chos em grece pꝛiceps latiĩe dꝛ. Mã q;
archãgeli agelis pᷣſunt ʒacharias teſta

tur dicẽs. Ecce agelꝰ qui loqbat᷑ adme

egrediebat: aliꝰ madiba in occur

en iſtũ dicẽs: bſq; muro hitabit hrin

Di em in ipis officijs ãgeloꝝ nequaq;

poteſtates ſuperioꝛes diſpoſte eſſent.

nullo modo hoc quod homini diceret.

angelus ab angelo cognouiſſet
HM Rk. iiij.

=è=èGSGDG

Liber.

Virtutes ſunt angeli ꝑ quos in mũdo

ſfint miracula ꝓpter qð ⁊ vtutes dicũt
Noteſtates ſunt angeli quibꝰ maligna

.*

ſpũs ſunt ſubiecti Et ideo ſic ſunt voca

tiqꝛ eoꝝ poteſtate maligni ſpũs arcẽt

ꝙ non tantũ noceant quantũ nocere

deſiderant Adꝛincipatus ſunt angeli q̃
pꝛeſunt alijs agminibus · qui pꝛo eo ꝙ;
ſubditos angelos ad explendũ diuinũ

miſteriũ diſponũt pꝛincipatus vocabu

lum acceperũt. Mam alij ſunt qui mini⸗

ſtrant. alij qui aſſiſtunt.iuxta illud dañ.

vij: Milia miliũ m niſtrabãt ei.⁊ decies
milies centena milia aſſiſtebant ei.· Do
minationes ſunt qui virtutibus et ptã⸗
tibus pᷣeminent.qui pꝛo eo ꝙ ceterisã
geloꝝ dominantur agminibus nomen
dñationis acceperunt.Lhꝛoni ſunt ag
mina angeloꝝ qui latine ſedes ĩterpꝛe⸗
ttur. ⁊ vocati ſunt thꝛoni·eo ꝙ illic cõ
vitoꝛ noſter pᷣſidet et ꝓꝑ eos iudicia ſua
diuponat. Cherubin vero ſunt ſublimi
oꝛa angeloꝝ agmina qui pꝛo eo ꝙ vici⸗
nius poſiti ſunt deo.diuina ſcia ceteris
aplius ſunt pleni. g ex hebꝛayco ᷣmõe
plenitudo latine ſcientie ĩterpꝛetãtur
Seraphin vero eſt multitudo angelo
ꝛum .·qui latine ardentes vel nitentes
dicũtur. quia inter eos nulli angeli me
dij exiſtunt. Et ideo quantũ viciniꝰ cõ
ram deo aſſiſtunt.tato magis diuini lu
minis inflamõt᷑ claritate.vnð ⁊ipᷣi vt
legitur yſa:vi. Aelant fatiem et pedes
ſedentis in thꝛono.idcirco centa ange⸗
loꝝ agmina videre plene dei eſſentiam
non valent · qm ſeraphin eamtegunt.
lec yſa. Et nota ſm innocẽtiũ. Gera⸗
phin inuenitur neutraliter et maſculi
ne. MPꝛimo modo terminat in. n. vt hic
in lĩa.ſecudo modo terminat inm: vñ
vſa:vi. Oeraphin clamabat alter ad al
teꝝ. Inno. mouet dubin. exquo nouẽ

Becundus

ſumt oꝛdines angeloꝝ vt dictum eſt qua
re tribus excluſis tmn ſex in pfatione po
nuntur. et iſti tres excludũt.ſcʒ cheru⸗
bin. pꝛincipatus et archangeli:nũquid
illitres non gloꝛiſicant di maieſtatem

Ao hoc rñdetqꝙ ꝑ virtutes celoꝝtres

alij oꝛdines cõphendũtur et intelligũt
nð in ps.xxiij Dominus vtutũ ipſe
eſt rex gloꝛie. Et alibi.Et ſpũ oꝛis eius

oĩs vtus eoꝝ hoc põt elici ex ome.gre
ſuꝑ · i. luẽ. vbi diẽ ꝙ vtutes celoꝝ moue

buntur. Scda cauſa hoc fit ad deſignã
dum.ꝙ in cõpaꝛatione eterne trinita⸗

tis cuius maieſtas hic pꝛincipaliter cõ

mendatur omnis alia trinitas diminu

ta reꝑitur ⁊ imꝑfecta.Nam quis ĩ nu⸗
bibus equabitur domino. aut quis ſi⸗
milis do in filijs di Quelibet autem tri
nitas ſiue ſpũᷣalis ſiue coꝛpoꝛalis ſimili
tudinẽ quandã diuine triuit atis oſten⸗
dit: Ipſius tamen ſimilitudinis non
perſicit verit atem. Hec innocen. Se⸗
quitur:Cum quibus ꝛc. Jam dirigitur
orat io ad deum ex ꝑſona nra.vt nobis
gratiã ↄſimiliter laudãdi vna cũ ange⸗
lis largiatur. Exponit᷑ ſic: um quibꝰ
ſupᷣ angelis laudatibus nos vpᷣcamur
iubeas aomitti etiã noſtras voces.et
nr̃as laudes.ſupplici confeſſione nõ ſu⸗
perba pᷣſumptione ſed humili laude di
centes:Oanctus. Nota ſᷣm inno.Deꝰ
omĩpotẽs duas creaturas rõales ↄdi⸗
dit. ſcʒ angelicam ⁊ humanã.· ꝓpter hoc
vt laudibꝰ inſiſterẽt diuinis. Et ei gra
tiaꝝ actiones referrẽt.quatenus cũ pa
ri voce ↄcelebrent vt inferioꝛes ⁊ ſupe
rioꝛes ĩ celeſti cythara ſociẽt. De quo
dicit iohßes apoc.iij.Et audiuivocemſi
cut citharedoꝝ cithariſantiũ in citha⸗
ris ſuis et cantabant quaſi canticũ no⸗

uũ dicentes. Nanctus. Danctꝰ. Dan
ttus c. Illa eſt tercis pars pꝛime ꝑtis

Tractatus

pꝛincipalis huius capith ſecundi. in q

diuina laus a populo decantatur. Gccle
ſia ãt ſperãs ſe ſaluari⁊ vna cũ angelis
eternaliter deum laudare ſtatim pꝰ pᷣ⸗
fationem confoꝛmat ſe ſanctis angelis
De quibus ⁊ de quoꝝ laudationis pᷣco
nio mẽ io facta eſt in pᷣfacõne:antum
quẽ ipſi angeliſancti quotidie vna vo⸗
ce coꝛam maieſtate diuina decantare ñ
ceſſant.ſimiliter vnanimiter cũ ſacerdo
te pꝛoſequit᷑ dicẽs. Ganctus:⁊c̃. Pic
himnꝰ ꝑtim angeloꝝ ⁊ ꝑtim hoĩm ver
ba oplectitur. Peim pars ẽ angeloꝝ

ſcda hoĩm. Jegit em̃ yſa.ca.vi.Vidi do

minũ ſedentẽ ſuper ſoliũ excelſumaele

uatũ . et ſeraphin ſtabant ſuper illð.et

clamabat alter ad alteꝝn ⁊ dicebãt. Oã
ctus. Qanctus. Qanctus.dñs deꝰ ex⸗

ercituũ. Adlena eſt omnis terꝛa gloꝛia
eius. Regitetiam in euangelio.Et qui pᷣ

ibant ⁊ qui ſequebant᷑ clamabãt. Hene
dictus qui venit in nomine dñi oſanna
ĩexcelſis. Oath.x xi.et.io.xij.lox an
geloꝝ trinitatis et vnitatis in domino
ↄmẽdat archanũ. Vox vero hoĩm hu⸗
manitat is ⁊ diumit atis in xpᷣo ꝑſonat
vnionem· Scdo notaſixtus papahũc
himnũ ad miſſam decãt ari inſtituit.Et

merito cãtica ãgeloꝝ ĩ miſſa decantaꝰ

quia per hꝰmoĩ ſacratiſſimũ ſacriſiciũ
derrena celeſtibus ſociari non dubitãꝰ
Etiam ideo qꝛ cũ eis in excelſisſaluari

ſperamus. Etiam quia deus has na/⸗

turas ſcʒ humanã ⁊ angelicã ad inſiſten

dũ ſuis laudibus ⁊ ad reddẽdũ gratiaꝝ

actõnes creauit. Vel vt ſibi laudes pa⸗
ri voce ↄcelebꝛẽt oꝛdinauit.Lertio no
ta:q.ter Wanecuen ſemel oñs deꝰ
vt trinitas ꝑſonaꝝ in diuinis ⁊ vnitas
eſſentie in diuinitate com pbet᷑. Deꝰ
em̃ nr̃ ſanctus ẽ.id ẽ ſanctiſicans ⁊ non
ſanctificatus. Vel ſin innoẽ ẽ ſanctus

Tercius

idẽ ſanetitatis ſanctiſicatoꝛ. VUnde ſan
cti eſtote.quia ſanctus ſum domiꝰ deus
Wens pater ſanctus eſt. teſtãte
filio qui dicit. ¶Qater ſanctiſica eos in
veritate quos dediſti mihi: qm tu ſan⸗
ctus es.Et alibi. Gerua eos in noĩe tuo
quos dediſti mihi iohis.x vij Fllius eſt

veſter

ſanetus angelo pꝛoteſtãte luce.i.t qð
naſcetur ex te ſanctum vocabit᷑ fili di.
Spiritus eſt ſanctus xpᷣo dicẽte.lcci

pite ſpiritũ ſanctum. quoꝝ remiſeritis
peccata remittuntur eisiohis vltimo

Subiñgitur. Domĩꝰ deus ſabaoth. ið
eſt exercituũ videlicet angeloꝝn⁊ hoĩim
quoꝝ terribilis eſt vt caſtroꝛũ aties oꝛ
dinata. Tot em̃ exercitus deus habet
in terra.quot ſunt oꝛdines ſtatuũ ĩ ec⸗
cleſia. Tot habet in celis.quot ſunt oꝛ
dines in anglis: Et ſubdit. PDleni ſunt
celivterra gloꝛia tua.lo lam:lena
ẽ terra quia gloꝛia diuina celi ⁊ terra re
plẽtur eo ꝙ deitas eſt vbiq;. Vnð pſal

miſta. Si aſcẽdero in celum tu illic es.·

Di deſcendero ad infernũ ades.po.cx

xx viij:Et iere.dicit. Celum⁊terrã ego

implebo.glo dicit. Super omnia deus
eſt non elatus. Subtus omnia nõ pꝛo
ſtratus.inter omnia non ĩcluſus extra
oĩa nõ excluſus.Nomie ergo celi⁊ ter

re angeli⁊ homies pleni diuina gratia

intelliguntur. Vel pleni ſunt celiater⸗
ra gloꝛia tua eo ꝙ tua gloꝛia ⁊ que ince
lis et que in terra ſunt gloꝛioſe guber⸗
nantur. Neli em̃ iã ſunt pleni re.terra

vero ſpe.tune vero reaſpe plena erit

terra. cum deus erit omnia in omnibꝰ
et merces nra.· Item nota ꝙ de miſte⸗
rio trinitatis perſonarum et vnit atis
eſſentie.innoc. dicit. DHeus ſpiritus eſt
increatus immenſus et incõmutabilis
ſunmme ſapiens ⁊ ſumne bonus. Incre

atus eſt. quia non incepit in tempoꝛe·

Aber.

Immenſus:quia non circumſcribit᷑lo⸗

co. Incõmutabilis quia non variat af⸗
fectum ſuum. ene potens quia nulli
us eſtimpotentie.

tenter ſunt creata per quem oĩa ſapiẽ⸗
ter ſunt foꝛmata.in quo omnia diligen

ter ſunt ſeruata. Lreata per potentiaʒ

foꝛmata per ſopientiam. Conſeruataꝑ

diligentiam: Ier potẽtiã intellige pa⸗

trem cauſam efficientem. Per ſapien⸗
tiam filium cauſam diſponentem. Per
diligẽtiam ſpm̃ ſanctũ cauſam pficiẽtẽ

Tres em̃ ſunt qui teſtimoniũ ꝓhibent

in celo.pater verbum.et ſpũs ſanctus
Et hij tres vnũ ſunt. Tres ꝑſonaliter
quia quiſqʒ ſua notione diſtictus. Da
ter ageneratione. Wiltaſliatione
ritus ſanctus apꝛoceſſione. Sed ſunt
vnum eſſencialiter. Omẽsq;et ſinguli

natura potentia ⁊ voluntate vnũ ſunt
et oĩno quidquid ꝑ ſubſtantiam pᷣdica⸗

tur. Manc eternamet indiuiduã trini/

tatem angeli laudare nõ ceſſant dicen
tes. Sanctus. Qanctus. Danctꝰ. Oʒ

qwuia neceſſarium ẽ ad eternam ſalutẽ

incarnationis xpᷣi miſteriũ ↄfiteri.ideo
recte ſubiungitur. Benedictus qui ve⸗

nit in nomine dommi. Ego inquit veni

in nomine patris mei. Nomen patris

eſt filius. De quo pꝛopheta dicit. Ecce

nomen domini venit de lõginquo. Et

tunc pꝛeſbiter ſolłʒ ſignum crucis face⸗

re ãte ſe ad deſignandumꝙ iſte qui ve
nit ꝑcrucem triumphabit per virtutẽ

ſancte crucis ⁊ nos triũphare fecit ⁊ ꝙ
per cruciſixionem nos ſaluauit. ¶õſue
uerunt etiam ſideles in rebus ſenſibili

bus videlicet in ſtatuis in parietibus
et in manibus ſignum crucis facere et
ſigno crucis facto oſcla altari dare. q

——,— —

ie. Güme ſapiens cui ni
hil eſt ignorantie.¶ quo omniain quo
omnia.ꝑ quem omnia.ꝗ quo omnia po

Gecunous.

fit ad excitandam deuotionẽ ad xpᷣm?

ex amoꝛe oꝛdinatꝗ ad xppi crucemet ad
eius paſſionem. Nit vtiq; quantumex

maioꝛi deuotione tanto laudabilius.ꝓ

ſi foꝛte quað ſiniſtra intentiõe euenerit

vt ne manus ledatur vel quidquid ma⸗
nus attigerit optatum habeatur quan

to tunc intentio fuerit ꝑuerſioꝛ: ð tãto
miſerabilioꝛ. Ot antes autem decanta
mus.et ſcᷣm quoſoam inclinamꝰ.quia
tunc incarnationem et maieſtatem di⸗/

uinam per angeloꝝ hoĩmq; cantumre
cognitam veneramur. Gequit᷑.oſan⸗
na in excelſis Oſanna dictio ẽ hebꝛa,yx

ca.et ſᷣm vſodoꝝ.vi.ethymo.in alte
rius lingue interpretationem in toto

tranſire non poteſt. Oſi enim ſaluiſica
interpretatur. ſed anna interiectio eſt

motum animi ſigniſicans ſub depꝛecati
onis aſſectu. Integre autẽ dicitur oſy
anna.quoð nos coꝛrupte media voca
li depoſita.i.Fa dicimus oſanna. ſicut
ſit in verſibus quando ſcãdimus vſus

Eclipſis necat m ꝑimit ſinalipha voca
lem. Zitera em̃ pꝛima ſequentis verbi

extremam verbi pꝛioꝛis excludit. At

hic: Ira odium generat. ſcandiendo

dicitur. Ir odium generat. Et in⸗
terpꝛetatur oſanna idẽ ſaluifica.ſubau⸗
diendo vel populum tuũ vel totũ mũ/⸗/
dum In excelſis id eſt in altiſſimis.Bi
citur autem bis oſanna ĩ excelſis. ꝓpter
dquas partes ſalutis que ſunt ſtola men
tis.et ſtola carnis.quibus beatifſicãtur
ſanctiĩ gloꝛia.vt videlicet coꝛpoꝛe ⁊ aĩ⸗
ma ſaluati inter angelos deputemur in
excelſis. Hic etiam verſiculus laudis
reꝑitur in põ. cxvij.ꝙ em̃ turbe dixer̃t
oſanna hoc eſt quod dicit᷑ o domine ſal
uum me fae. Et eiſoẽ verbis ibi ſubiun

gitur Benedictus qui venit in nomine

domini. Per hoc etiam ꝙ ſubiugitur

S,,S .ν.

=*

R
d
er
M
un
oco
au
nd
dmn
,ſen/
Ntey
nale
toro
nſe
R
chnd
uwe
Kr
vis
gvoc4
sJerbi
t. r
mdeoe
4. Kin
aſbe
rini⸗
nsN
ſ ſeer
lamen
cacur
e
tenme
nslond
theomt
.
luubiun
nponmine
pigeu

—

Tractatus

oſanna in excelſis ꝑſpicue oſtenditurq;
aduentus xpᷣi nõ ti hoĩm ſalus ſit ſed
tocius mũdi.iungẽs terrena celeſtibꝰ
vt omne genu ei flectatur celeſtiũ ter/
reſtrium et infernoꝝ. Ahriſoſto. dicit
Quod quidaz interpꝛetantur oſanna
gloꝛia NHuidam redemptionem quidã

Biuncg W illi gloꝛia debetur et re
i conuenit Qui omnia re/

demptio i
demit. et pᷣcioſi ſanguĩs ſui effuſione ſal
uauit. Item nota ꝙ ſabbaotheſt vnũ
de decem nominibus quibus apud he
bꝛeos deus nominatur qð ↄuertiturĩ
latinumet valet tm̃ſicut exercituũ ſeu
virtutum. De quo ab angelis in ps:ðꝛ
quis eſt iſte rex gloꝛie/ dñs vᷣtutũ ipᷣe

eſt rex gloꝛie. Sunt em̃ in huiꝰ mundi

oꝛdinatione virtutes multe. vt ange⸗
li archangeli.cũctiq; celeſtis milicie oꝛ
dines. quoꝝ tm̃ iſte dominus eſt. Dẽs

em̃ ſub ipſo ſunt et eius domĩ tõni ſub

iacent Sed dubium eſt quare imme

diate poſt pᷣfationẽſequitur ſanctꝰ ld
quod reſpondetur ꝙ in pᷣfacionis fine

ſacerdos depꝛecatur vt voces nr̃e cũ
laudibꝰ et vocibꝰ angeloꝝ ſocient᷑ ⁊ ad
mittant cſdieirur. Pom quibus ⁊ no⸗
ſtras voces.⁊c.Et quia angeliſemꝑ can
tant deo. Sanctus. Sanctꝰ. DPanctꝰ
Ideo nos illis ↄformãdo hymmũiſtũ
anglicũ ꝑiter et humanũ decantamus
vel incho amus. Et quia hic fit mentõ

de aduentu xp̃iideo ſciendum ꝙ ſeptẽ
ſunt aduentus xpᷣt qui deſignantur ꝑ

ſeptem antiphonas que in aduẽtu can
tantur. Idꝛimus fuit de celoin vteꝝn v
ginis ad dandũ nobis ſapientiã et pꝛu
dentiam. Joeo cantatur o ſapientia qᷓ

ex oꝛe altiſſuni pꝛodiſti:cus fuit de

vtero virginis in mundũ. Jdo cantat

eccleſia. O adonay dñatoꝛ et dux dõꝰ
iſrael q moyſi in ignis flama apparuiſti

Lercius

veni ad liberandũ nos.Terc iusfuit ꝗ
mundo ad crucs patibulũ.et tũe poſi
tus fuit inſignũ priarchaꝝ et pꝛophe⸗
taꝝ Ideo dicunus. O radix yeſſe qui
ſtas in ſignũ populoꝝ. Quartus fuit ð
ce as limbũ hũs clauemet aperiẽs
infernũ. YWo dicimus. Oclauis dauio
veni educ vinctos de carcere.Quintꝰ
apuentus ſpiritualisao deuotũ anim
q; iluminat et ſplẽdere facit ꝑ verã no
ticiam. Ideo dicimus.Ooꝛiẽs et ſplẽ
doꝛ lucis eterne veni et illumina ſedẽ⸗
tes in tenebꝛis ⁊ĩ vmbꝛa moꝛtis. Sex⸗
tus erit ad iudiciũ.vbi iudicabit et ap⸗
parebit vt rex regum. IJveo dicitur.o
rex gentium et deſideratus eoꝝ. Oep⸗
timus ẽ inducẽs ĩ regnũ celeſte: Jõ dꝛ
D emanuel id eſt nobiſcũ deus. rex et
legifer noſter veni ad ſaluanoũ. Jam
quantum ad ſecundam ꝑtem pꝛincipa
lem huius capituli videndũ eſt de duo
bus Pꝛimo quoꝛ ſunt pᷣfatiões ſpetia⸗
les. Gecũdo vidẽdum eſt ð vnaquaq;
eanꝝ in ſpeciali. Quantũ ad pꝛimũ ẽ ſci⸗
endum q olim multe fuerũt pᷣfatõnes
ſim offitin ambꝛoſianũ qͥa quilibʒ ſanc⸗
tus famoſus habuit pꝛefationẽ ſpẽaleʒ
MHelagius tamẽ papa natione romanꝰ
ceteris relictis omnes ad nouẽ reſtrin⸗
xit: Vnd de ꝛſe. diſ. ca. muemmus dꝛ
Aelagius romae eccĩe et aplice ſedis
eps vniuerſis gallicoꝝ atq; germanoꝝ
epᷣis. Inuenimus has nouem pꝛefatio

nes in cathalogo tm̃ recipiẽdas. VUnã

ĩ diebus paſchalibus Alliam in die aſcẽ

ſionis domini. Lerciã in die pentheco

ſtes. Quartam de natali domn. AQui⸗
tam de apparitione. Sextam de aplis

Septimã de trinitate: Octauã de ſm
cta cruce Nonam in ieiunio ſeu in qua
dꝛageſima tmmõ dicendam. Vrban⸗
veropapaſuꝑaddidit decimã pfatõnẽ

ber

ſez de beata virgine. uantũ ad ſecum

dum agendũ eſt de qualibet eaꝝ in ſpe

tiali eo oꝛdine quo in miſſali ſcribũtur
MPꝛima eſt de natinitate domini et inci
pit ſic. Muia ꝑ incarnati verbiꝛc. Vbi
pꝛimo tangitur incarnationis miſteri⸗
um. Wocatur autem incarnatio miſte/
runn quia miſterium.eſt idem quod ſa⸗
erimſecretum. Cale autem ſecretũ eſt
incarnatio. quia nulla mens ad ipſam
gttingere valet. nec etiam capere põt
quomodo verbum dei factum ſit caro
iohis. Oecundo inſinuatur diuine illu
minationis pꝛeſidium.ibi noua mẽtis
noſtre quia ad l̃am de hijs que debẽꝰ
credere et ſperare ſumꝰ infoꝛmati ꝑv⸗
bum incarnatumet illuſtratũ quia vt
dicitur luc:i. Ipe venit illuminare hijs
qui in tenebꝛis et ĩ vmbꝛa moꝛtis ſedẽt
Perri tangitur alte ↄtemplatõnis ſo
laciũ ibi.vt dũ viſibiliter deum cogno

ſcimus.quia vbũ caro factum eſt⁊ vidi

mus gloꝛiam eius.ioh.i.ſber hunc ſci⸗

licet deum viſum in carne quẽ tamẽ vi

C

Dere nõ poſſumꝰrapiamur raptu amo
ꝛis in amoꝛem inuiſibilium Muartotã
git̃ diuine iubilationis tripudium.ibi
et ideo cum angelis. Abi quaſi omnes
oꝛdines tangit angeloꝝ.Et hoc idᷣo qꝛ
in die natiuitatis domini angeli canta
uerunt laudes deoſcʒ gloꝛia in excelſis
deo. Gecũda eſt de epiphania domini
Vbi bꝛeuiter duo continentur ꝛimo
ſublimitas luminis apparentis cum dꝛ
Nuia cum vnigenitus tuus in ſubſtan
tia noſtre moꝛtalitatis aꝓparuit ſcʒ car
nem aſſumendo. Becundo vtilitas ho
minis indigentis cum ſubiungitur no
ua nos immoꝛtalitatis ſue luce repara
uit. Nicitur epiphania ab epi quod eſt

ſupꝛa phanes apparitio. qimm in illa die
ſupenmm lumen arparuit tribusregi /

Gecundus.

bus ipm adoꝛantibus mat. i. Itẽ in eo
dem die reuolutis triginta anis muta⸗

uit aquam in vinũ in nupcijs:ioh.x vij⸗
In quo eius poteſtas diuina apparuit

euidenter Nercia eſt de quadꝛageſima
ſeu ieiunio coꝛpoꝛali in qua ponũt᷑.uij

vtilitates. Pꝛima ẽ quia vicia ↄpᷣmit

Joeo dicit.vicia ↄpᷣmis/Oecunda qꝛ

mẽtem ad ſuperna erigit et leuat: ꝗo

dicit mentem eleuas.Hercia eſt quia v
tutes colligit et congregat. Jdo dicit
VWirtutem langiris.Quarta eſt qꝛ mer
cedem adquirit et donat. IJdeo dicitur
Et pꝛemia.ſupᷣ largiris.Etquia omnia
iſta fiunt in virtute xp̃i. Weo icitur

per xpᷣm dominum noſtrum. Quarta
eſt de paſſione dominiſeu ð ſanctacru⸗

ce ſcʒ qui ſalutẽ huani generis in ligno
crucis conſtituiſti. Abi duo oſtendũt
Peimo xpᷣi paſſionis vtilitas cũ dicit
Dun ſalutem humani generis. Ocdo
ꝙ paſſio xpᷣi fuit ſatiſſactoꝛia cũ dicit
vt vnde moꝛs oꝛiebatur.inde vita re⸗
ſurgeret Tertõ oſtenditur crucis ſub⸗
limitas.et hoc in duobꝰ pꝛimo ĩ hoſtis
pꝛoſtratiõe cum dicitur. Et qui ꝑ lignũ

vincebat in ligno quoq; vinceret᷑. Ge⸗
cũdo in cruciñxi coditoe, quia dicttur

per xpᷣm dominũ noſtrum. Nuinta
eſt de reſurꝛectioneſcʒ te quidemdomi
ne omnitempoꝛeꝛc. In qua quattuoꝛ
oſtenduntur. ſdꝛimo tꝑis ſumma con.
gruitas cũ dicitur. Le quidem domĩe
omni tempoꝛe ſed in hoc potiſſimũ die
ꝛc. Mam nunc pocius laudandꝰ ẽ quia
reſurꝛexit ꝓpꝛia vᷣtute tanq; ille qui hʒ
APpꝛiam poteſtatem Gecũdotangitur
paſſioĩs acerbitas ĩ hoc ꝙ dicit᷑ ců pa⸗

ſcha noſtrum immolatus ẽ xpᷣc. ¶d c⸗

reieuidentiam ſciendũ ꝙ filij ſraelce⸗
lebꝛabant paſcha in ſignũ et memoꝛiã

——— —

tranſitus angli percucientis egiptios

dede
vomi

⸗
igo
wi

ian
oſts
i
a e⸗
e
An

mn.
donie
nüdie
ianu
guy
noen
icüp⸗
ſc
ri

Xrractatus

interſiciendo pꝛimogenitaegiptiorum
et tranſeundo et adnittendo hebꝛeos q̃
habebant de ſanguine agni in ſuꝑlimĩa

ri domus.vt habetur exo xij.Et idðᷣo pa
ſcha celebꝛabãt.quod interpᷣtatur tran⸗

ſitus. Ael in memoꝛiam tranſitꝰ maris
rubꝛi ꝗð ſicco pede trãſierũt. Vnð exo
xiiij. Filij autem iſiael tranſierunt ꝑ me

dium ſicci maris: Ideo paſcha colebãt

et agnum ĩmolabant ad veſperã.exo. xij
Sic ſimiliter et nos colimus paſchaĩ ſi
gnũ trãſitus filij di per limbum.ð quo
eduxit patres ſanctos dimiſſis peccato
ribus malis.⁊ hoc ꝑ ſanguinẽ ſuum nos
redimendo. et trãſeundo ꝑ mare rubꝝ
nos liberando.quod figurat baptiſinus
vbi egiptij id eſt peccata ſubmergutur
et filij iſrael liberant per agnũpaſchalẽ
qui pꝛo omnibꝰ in veſpere paſche iude
oꝝtanq; verus agnus fuit ĩmolatꝰ ſicut
pᷣdixerat yſaxiij. ca· Et ergo d h cũ pa
icha nr̃m imolatus eſt xpᷣc. Non agnus
iudeoꝝ typicus et ſiguratiuus. ſed ipſe
qui eſt veritas.Tertio oſtenditur paci⸗
entis trãquillitas cum ſubdit. Ipie em̃

verus eſt agnus.qui abſtulit pectã moi

Quar to paſſionis vtilitas cu ſubditur
NQui moꝛtem nr̃am moꝛiẽdo deſtruxit.

Frt ẽ ſenſus.qui moꝛtẽ ſcʒ peccatið quo
dicit iacobus. Beccatũ cũ ↄſumatũ fu

erit generat moꝛtem. Hanc moꝛtẽ ipſe

Sſtruxit moꝛiẽdo ꝓ nobis coꝛpoꝛaliter

et vitam ſcʒ gloꝛie et gratie reparauit.
Quia ſᷣm aplin. Di xpᷣ reſarrexit ⁊ nos

reſurgemus.quia ſumꝰ eius mẽbꝛa niſi
in nobis deficiat. Sextaeſt de alcen

ſione. ſcʒ qui poſt reſurꝛectionẽ ſuamꝛc

Abi quattuoꝛ oſtendũt. IOPꝛimo reſur

rectionis viſibilis pbatio cimn ðꝛ Qui

poſt reſurꝛectionẽ ſuam omnibus diſci⸗
pulis ſuis manifeſtꝰ apparuit. Gcdore

ſurrectionis ſolẽnis 2ſumatio cũ ſubiũ⸗
gitur. Et ipis cernentibus eleuntꝛ eſtin

lis et archangelis.

Tercius

celum. Tertio reſurrrctõis vtilis intẽ⸗
tio.ibivt nos diuinitatis ſue tribueret
eſſe participes. Quarto noſtre mentis
eleuatio cum infertur. Et ideo cũ ange⸗
eptima eſt de
ſpu ſancto ſeu de feſto penthecoſtes ſcʒ
qui aſcendens ſuper om̃s celos. Vbi
ſex inuũtur.¶Dꝛimo aſcenſionis digni⸗
tas quia ſuꝑ omnes celos Gecundo aſ

cenſionis felicitas ibi ſedens ad dexte/

ram tuã.Tertio pꝛomiſſionis veritas

ibi ꝓmiſſum ſpm̃ſanctum. Quarto im

pletionis felicitas ibi Hodierna die in

filios adoptionis effudit. Quĩto pñtis

diei ſolennitas ibi Quappter pꝛofuſis

gaudijs totus in oꝛbe terrarũ mũdus

exultat Gexto ipſoꝝ angeloꝛum tripu

diumet laudatio ibi ſedet ſuperne vᷣtu

tes.at q; angelice poteſtates hymnum

gloꝛie tue concinnũt et ſine finedicen/

tes. NOctaua eſt de ſancta trinitate

que incipit. qui cũ vnigenito tuo ⁊ ſpũ

ſanctoꝛc AVbi videtur pꝛimo que debe

mus credere de ipſa trinitate. qꝛ ꝑſona

rum pluralit atẽ in eſſentie vnit ate ido
dicitur dirigendo ad patrem verbum

eterne deus.qui cum vnigenito tuo⁊

ſpũ ſancto vnus es deus. Opoꝛtet er⸗

go credere in trinitate vnitatem eſſen
tie. Vt ergo credamꝰ in trinitate vni

tatemeſſentie dicit. vnus eſt deus vnꝰ

eſt dominus.Et vt credamꝰ in vnita/

te eſſentie trinitatẽ perſonaꝝ ideo ſub
ditur. Mõ in vniꝰ ſingularitate pſone
ſed vnius trinitate ſubſtantie.ↄtraer⸗

roꝛem ſabellianoꝝ qui negabant plura
Sarund⸗ oſtendit qᷣd
debeamus credere de perſonaꝝ digni⸗

litatẽ perſonaꝝ.

tate. quia eaꝝ in omnibus equalitatem
cum dꝛ. Quoo em̃ de tua gloꝛia reuelã

9

te te credimus.qꝛ nihil de trinitate niſi
ber- reuelationẽ ſcimus.hoc de filio tuo

——

oc ð ſpũ ſancto credimꝰ.quaequales

7 Hl

Aber

ſunt in gloꝛia. Vñ athanaſius.Qualis
pater.talis filius talis ſpũſſanctus IYtẽ
equalis gloꝛia.coeterna maieſtas. IJdo
talem equalitatẽ ſine diſcretione diffe⸗

rentie ſentimꝰ. quia in hoc nõ difſerũt

immo ↄueniũt ⁊ ſunt vnũ.Cercio oſtẽ⸗
dit quid credere debemꝰ de ꝑſonarum
viuinaꝝ vnius ab alia emanatione ⁊ ꝓ
ceſſione.ibi vt in cõfeſſione vere ſempi

terneq; deitatis.⁊in ꝑſonis ꝓpetas.ic,
credi debet ⁊ adoꝛari. ꝛopꝛiũ autem
filij eſt ꝙ ſit a patre ſicut lux a ſole Da

tris ꝓpꝛiũ eng ſit a nullo. Opirituſſan
cti ꝓpꝛium ꝙ ſit ab vtroq;.ſcʒ ſole ⁊ lu⸗
ce ⁊ nõ eouerſo. Vñ generare ↄuenit
patri. generari filio. ꝓcedere ſpũiſan⸗
cto Et hee ſunt ꝓpꝛietates ipᷣoꝝgt ideo

dicit in pſonis pꝛietas. Et quis pꝑſona

liter diſtinguũtur.non tñ eſſiencialiter.
ideo ſubdit᷑ Et in eſſencia vnit as.quia
ſunt vnus deus ⁊ nõ tres ꝛopter qð
ſequitur ⁊ in maieſtate adoꝛetur equa⸗
lit as Quarto tangit᷑ quid debemꝰcre
dere de ipſius trinitatis laudatione qꝛ
ſemp laudatur ab angelis:ideo ſeqͥtur.
Nuã laudant angeli. qui ſunt oꝛdines

inferioꝛes. cheꝛubin quoq; ac ſeraphin

qui ſunt oꝛdines ſuperioꝛes. Mona eſt
de beata virgine. quã vꝛbanꝰ papa cõ
pilauit.ſcʒ ⁊ in veneratiõe beate marie
Abi q̃ttuoꝛ tangũt᷑ Pꝛimo ſeruitus⁊

ſubiectio filialis/cum dꝛ.Et te in vene-

ratiõe beate marie ſemꝑ virginis. Ge
cundo maternitas diuinalis cum dicit᷑
Que et vnigenitũ tuum ſancti ſpiritꝰ
obumbꝛatiõe ↄcepit. Tercio dignitas
virginalis cum ðꝛ. Et virginitatis glo
ria ꝑmanẽte. Quarto huiꝰmundi vti⸗
litas. ab ipſa ꝓcedens cum dicit᷑. Huic
mundo lumẽ eternũ effudit. Decimaẽ
de aplis. ſcʒ te dñe ſuppliciter exoꝛare

Eti hac pfatione pmutitpauno deuo

Secundus-

tam meditacõem ⁊ ſupplicatõem: ibite

dñe ſuppliciter exoꝛare. Gcdo ſuxpli/⸗
cat gregis pᷣſentationẽ/ ibi vt gregem

tuum paſtoꝛ eterne nõ deſeras Tercio

petit gregis ꝓtectionẽ.ibiſʒ ꝑ beatos
apoſtolos tuos ↄtinua ꝓtectiõe cuſto
dias. Quarto optat ſupernã guberna
tionem. ibi vt eiſdem rectoꝛibꝰ guber⸗
netur. quos operis tui vicarios / eidẽ
ↄtuliſti pꝛeeſſe paſtoꝛes.

CLapitulum tercium. De co⸗
none⸗ G L

8Sſtacclamatĩ pconumm ſeq̊
P tur ſecretum ſilentiũ.in quo
ermiſſe canon deuote dicit ⁊
ſacrum miſteriũ in quo xpᷣc ſumitur ꝑ
agitur.quod fit ꝑ ſolum ſacerdotẽ · qͥᷣa
xpc ſolus oꝛauit. Et habet hoc capitu⸗

lum duas partes pᷣncipales. In pꝛima

agitur de ritu pᷣcedenti canonem ⁊ de
diuerſis noĩb eiuſoem. In ſecũda agit
de diuiſione canonis in ſuas ꝑtes.⁊ de
ꝓſecutione earũdẽ. Pꝛima ꝑs pꝛinci⸗

palis diuiditur ĩ tres. In pᷣma dicetur
de ritu.quẽ debet ſacerdos ſeruare vo

lens cononem aggredi. In ſcda de no⸗

minibꝰ?canonis. In tercia videndũ eſt

de modo legendi canonẽ et q̃re verba

canonis ſecrete ⁊ ſubſilentio dicuntur.

Nuantũ ao pᷣmũ dico. ꝙ ritus quẽ de
bet ſacerdos obſeruare/eſt iſte ꝙ pmo
debet reſpicere cruciſixum. Vñn ↄmuni

ter in antiquis libꝛis ante canonem de

pingitur ymago crucifixi/ etiã dñice
maieſcatis. Pebet gᷓ ſacerdos ſᷣm ↄmu
nem vſum: pmo quantũ ad oſculũ yma
ginẽ crucifixi reſpicere.cuiꝰ hic memo⸗
