Gb733_fol_Ex1
author: Stoer, NicolausandVincentius, Gruner

N12511888405

IIHIIIIIIIINIIIIuIIIIIII

021

—W
4

uUB Tübingen

.

* 7
—

».

4
*
4
* *½ 2

.

õ

——ꝗõ

HM
icij miſſe tociꝰ canoniſq; ẽxpoſitio

.

*

W * * „ . * .
.
— *.
“WH
*
1
7
„
*
4 .
.
–

—

HMGfficij miſſe ſacriq; cano
nis expoſitio et ſignoꝛum q
inibi quotidie fiunt miſtice re
pᷣſentatiõis declaratio. cum
periculoꝛum contingere po
tentium obuiatione in alma
Vvniuerſit ate lipcʒenſi edita
Incipit feliciter

Aꝛologus

Feuerendipa
tres et domi⸗
ni. Cogit ante
mihi crebꝛiꝰ/
ac diligenti in
dagine diebꝰ
multis et no⸗
etibus in ar⸗
mario mẽtig
mee reuoluen

felici ineremento nouelle plantationis
illuſtriũ pꝛincipum dominoꝛũ marchi
onũ miſſenenſiũ / videlicet alme noſtre

vniuerſit atis libeʒenſis facere poſſem
et exhibere cum effectu.inter ceteraof

ferebat oculus mei coꝛdis ſacri cano⸗

nis expoſitiõem et ſignoꝛũ que in ſacra

te/ quid laboꝛis/ quid ve vtilitatis/ ꝓ

ð’

tiſſime miſſe officio per vniuerſum mũ

dum dietim fiunt miſticam repᷣſentati⸗

onem intelligenoã omnibus xpᷣiſideli-
bus foꝛe neceſſariã.et ad ſalutẽ anima

rum/necnõ ſpiritualem conſolationẽ

maxime valituram. et ſign agnter cleri.

cis / non ſolu religioſis/ verumetiã ſecu
laribus de facto in ſacris conſtitutis⸗

diuina iuxta ſui oꝛdinis exigentiã tra⸗,
etantibus aut etigm in futurumtracca

re volentibus. Omnino enim expedit
vt qlibet talis intelligat ea que ad offit

cium ſuũ ſpectare dinoſcuntur /neè eis

cuilibet eoꝛum contingat ſicut ſimee

que conſimiles actus pꝛout ab homini
bus fieri videt exercet et operatur. qd
vero ſignificent minime appꝛehendit.
Nuapꝛopter ob mei ingenij exercitati

onem/et pꝛoximoꝛũ vtilitatem ad offt
cium miſſe et verboꝛum ſacri canonis

expoſitionem. necnon ſignoꝛum motu

um actuum et geſtoꝛum eiuſdem miſti⸗

cam declarationem.pꝛout deus dede⸗
rit me conuertam. Mon nouas expoſi⸗
tiones aut rationes eoꝛum que in offi⸗

cio peraguntur de capite pꝛopꝛio aſſi⸗

gnãado.ſed cum paupercula ruth poſt

meſſoꝛes id eſt ſanctos doctoꝛes et ali⸗

os hanc materiam tractantes.ſpicas
id eſt expoſitiones et qualeſcunq; rati
ones in agro ſacre ſcripture.et pꝛeſerꝰ
tim ſacri canonis miſſe colligendo
Ad huius autẽ laboꝛis aggreſſum ho?ꝛ
tatur deſiderium pꝛoſiciẽdi ſes dehoꝛ
tatur infirmitas deficiẽdi. Vereoꝛ emm
ne opus vltra vires aggrediar Cum

pꝛopter ignoꝛantie mee nouercam ce⸗

citatem/qua cogos dici ſtolidiſſunus
viroꝛum/et ſapientia hominũ non eſt
mecum.non didici ſapientiã et ſcientiã

ſanctoꝛum non noui. Dꝛouer. xiij. Tũ

pꝛopter materie pꝛopoſite nimiã diffi⸗
eultatem. Mam quoolibet verbum qð

in ſacro canone expꝛimitur. et quodli⸗

bet ſignumet opus oꝛationis et cantꝰ
et quilibet geſtus /ex diuina reuelatio⸗
ne. vel ex apoſtolica inſtitutione. ſan

ctis patribus ſic fieri. et ſub tali foꝛma

credit᷑ eſſe reuelatum. ad aliq miſteria
et miſtica repᷣſentada.Has aũt miſtica

catões qͥ enarꝛabit puteꝰ nãq; altꝰ eſt

b j⸗

Pꝛologus

eſt. Joh.iiij. Ca. Quis em̃ cognouit ſen⸗
ſum domini.quonia incomphenſibilia
ſunt iudicia eius. et inenarꝛabiles vie
eius. 10 Ro. r]. Cogitatioes moꝛtali⸗
um timide et incerte pꝛouidentie no⸗
ſtre. Difficilia enim eſtimamꝰ que ſunt
in terꝛq et que in pꝛoſpectu noſtro ſunt
inuenimus cum laboꝛe. Muis igitur in
ueſtigabit ſenſum tuum. Quis ſciet
iter tuum niſi tu dederis ſapiẽtiã ⁊ mi⸗
ſeris ſpumſanctum tuum de altiſſumis
Aum pꝛopter virtutis mee intellecti⸗
ue inhabiltatem. Mon em habeo intel
lectum tante capacitatis et ydoneita⸗
tis vt per ipᷣmet in ipo haurire valeã
aquam viuam aquam ſcilicet ſapientie
ſalut aris.q me in veſtra coꝛda irꝛigue
emanatẽ Quare merito dicere poſſum
ilnd iuſanne Panelis xih. Weguſtie
mihi ſunt vndiq; et quio eligam igno⸗
ro. Confiſus tamen de adiutoꝛio illius
qui ait. Omnis qui petit accipit.⁊ qui
querit inuenit.et pulſanti aperietur
Zuce xj. Conſolatiõem ex verbis ſan⸗
ctoꝛum accipiens non retroſpiciendo
manmn miſſam ad aratru retrabam.
ſed conſtanter bene pꝛopoſitum et be⸗
ne deliberatum fidel ter exequar ⁊ eiꝰ
adiutoꝛio perſiciam. dicit nanq; beatꝰ
Jacobus in canonica ſuaca ⸗Stquis
veſtrum indiget ſapientia poſtulet eã
a deo . qui aff luenter dat omnibus . et
nulli impꝛoperat. Et ad idem inquit
ꝓpheta dicẽs.· lperi os tuum et imple
bo illud. Aoſalxxxj. Et alibi dicitur.
Accedite ad deum et illuminamini p⸗
xxxj. Quoꝛũ ſanctoꝛum dictis ſic mu⸗
nitus et animatus. accedo conſtanter
ad fontem ſapientie lucem verqllumi
nantem omnẽ hominẽ venientẽ in hüc
mundi. Joh. j. Petens conſidenter
cum ſalomone dicendo illus Sapie:ix

bꝛi inchoando.medio ſalubꝛioꝛi con

a dinuioue trinitatis/patris vi

merſeburgeñ.ſcʒ ſancti iohanis bapti⸗

cremẽto alme vniuerſitatis Libcʒenb.

annuente vtilẽ ac fructuoſum ſcʒ ſacra
tiſſune miſſe declarationem . dꝛe
melioꝛi dicendoꝛum intelligentia

eus patrũ noſtroꝛũ et domine miſe⸗ .„
ricoꝛpdie qui feciſti om̃ia verbo tuo da .
mihi ſedium tuarũ aſſiſtricem ſapienti
am:et noli me repꝛobare a pueris tuis
quia ſeruus tuꝰ ego ſum et filius ancil⸗/
le tue homo inſirmus et exigui coꝛpo⸗
ris. Elo intellectum iudicij et legũ mit
te mihi illam de celis et de ſede magni⸗
tudinis tue.vt mecũ ſit et mecum labo
ret.vt ſciam quio acceptũ ſit coꝛam te
Scit em omnia et inteiligit vt educat
me in operibꝰ meis ſobꝛie.et cuſtodiat
me in ſua potentia vt accepta illi ſint
opera mea.ducat inqᷓ; me in actibus
docendiet legendi per ſemitas aura

tis et veritatis.pꝛincipio bonoet ſ

nuando. ao ſinem optimũ pertingẽ
et cuſtodiat me in ſua potẽtia.ne a:
ratiõis exoꝛbit ans.ʒizaniã id eſcæ
rẽ pꝛopꝛie ignoꝛantie vel queuis
centia enoꝛmiter ſubinſeram ed⸗
do vt ſic opera mea fonti ſapien e
ius adiut oꝛio totaliter conſiſus .op
vltra vires aggredioꝛ.et vobis domi
nis meis ſin grata et accepta.quoo no
bis pꝛeſtare dignetur vera ſapientia⸗
vna cum patre et ſoncto paraclito dʒ

Phbonoꝛem benedicte et in⸗

delicet ⁊ ſilij ⁊ ſpirituſſancti

ſte et ſancti laurentij necnon ꝓ felicitn

aggreſſurus laboꝛẽ grandem ſeo dñdo

— . 5

„

Auoꝝ pꝛimus erit de quibuſoam pꝛe
— cedentibus et diſponentibus ad domi

nici coꝛpoꝛis tractatiõem ⁊ ſumptiõeʒ

et de ipᷣo ſacramento coꝛpoꝛis xpᷣi in ſe
et in generali. Becundus liber erit
de perficientibus hoc ſacramentũ di⸗
gniſſimũ et de periculis circa hoc con
Bec em duo vnicuiq; ac⸗
cedenti ad tantũ miſteriũ celebꝛandũ
ſſaria. ODꝛimo vt ſciat ſeißm

tingentibꝰ.

ſi
diſponere aptius. BGecũdo vt ſciat ſe⸗
ipᷣm perficere deuocius et periculis ſi

pꝛimũ redditur hoc ſacramẽtũ valde
glezioſuma laudabile ꝓpter ſcoᷣm mltũ

mndũ ineffabile et timoꝛoſum. et

eſttractandum.
luinq; cõtinebit tractatus quoꝝ. Mꝛi

ndus de ſacramẽto eucariſtie. Terci
ominiſtro hoc ſacramentũ in offi⸗
OWiſſe vſu quotidiano tractante. Et

tus quare miſſa ſit inſtituta vnde dica⸗
tur et quò diſtinguat᷑ Quintus de ve⸗

Inſtrumentoꝝ concurꝛentiũ multifoꝛ⸗
mitate et neceſſitate Tractatus pꝛi
mus ſex bꝛeuia capitula ↄtinebit vt vi
debit᷑ in pꝛoceſſa.
De cauſis ꝓpter quas ſacra ſcriptura
feruenter ſit ſtudenda caplin pꝛima
Muot et que ĩ ſe habere debeat lectoꝛ

NQuis ſit finis ꝓpter quẽ ipaſit ſtuden⸗
dacapitulũ tereaeaeuud—
NQuotupliciter contingat peccare in
ſtudendo iſtam vel aliã lciaʒ ca:quartũ
De modo ſtudendi ſacra icripturam
B capitulũ quintü. .“

contingant obuiare cautius.pꝛopter “
de car

mnmagna diligentia et ſolicitudi⸗
Pꝛimus liber
mmns erit de ſtudio ſacre ſcripture.Ge

de quibuſoam ad eũ ꝑtinentibꝰ Quar

ſtimentoꝝ decentiũ multiplicitate. et

Secundus

. — .A.——

Vnot modis ſacra ſcriptura exponat

CTapitulũ pꝛinmmmn
Ponit cauſas q̃re

ſacra ſcriptura fer —R

genter ſit ſtuvenda⸗

Vantum að pꝛimũ capitulũü
dico ꝙ ſacra ſcriptura quan
tumao pᷣſens occurꝛit nouẽ
de cauſis feruenter eſt ſtudenda Pꝛĩo
pꝛopter ſui oꝛiginis et auctoꝛis altitu-/
dinem. Ipᷣa nãq; eſt ſapiẽtia vera que
de ſe gloꝛiatur Eccleſiaſtes.xxiij Ego
ſapientia ex oꝛe altiſſimi pꝛodiui pꝛio/
genita ante omnẽ creaturam. Mam di
uina pagina non humanis ratiõibus ẽ
adinuenta quẽadmodũ alie ſcientie ſʒ
diuinitꝰ eſt inſpirata Eius nãq; auctoꝛ
non homo nec creatura ſed deus eſt et
creatoꝛ.quare eius excellens eſt aueto
ritas. Ohaioꝛ em̃ eſt eius auctoꝛitas q;
omnis humani ingenij perſpicacitas⸗
vt inquit beatus tugꝰ.SGecundo pꝛo
pter eius copioſitatem. Mulla nanq;
ſcriptura ea copioſioꝛ inuenitur. Ma
fᷣm beatũ Tlugu.in epiſtola ad voluſio
num Inea qdamodo omnis ſcriptura
continetur. MHec inquit eſt phiſica. eo
omniũ naturarũ cauſe ſunt in deo⸗
Her ethica inquantũ per vitam bonã

et honeſtam ea que diligenda ſunt dili
guntur. Sunt namq; deus et pꝛoximi

diligendi. Hec logica.quia lumen ve⸗
ritatis. Hec Ruguſtinus. Apſe quiſpe
deus gqui obiectum eſt ſacre theologie
verus doctoꝛ mentem illuminat veri

tatẽ oñndit Et iocirco vlpo · ij. ao thi ij.

Ziber

J llat eam omnẽ ſcripturam dicens

mnis ſcriptura di diuinitus inſpira
ta. Tercio ꝓpter eius neceſſitatẽ Finde
beatus Miero.ſuꝑ yſaia dicit Ignoꝛã
tia ſcripturaꝝ eſt ignoꝛatia xpᷣi.Et me⸗
triſta. Bi xpᷣm bene ſcis ſatis eſt. ſi cete
ra neſcis. Hoc eſt neſcire ſine xpᷣo plu⸗
rima ſcire. Quarto ꝗpter eius vtiſita⸗
tem· Ipa em valet nobis ad anime re
fectioem. vnde dicit ſaluatoꝛ Mathei
iiij. Mon in ſolo pane viuit homo ſedi
omni verbo dei. Bicut em̃ panis m.

*

„

ſcripture reficit mentẽ. Ja etiam eri⸗
git hominẽ a ſtrepitu terꝛenoꝛũ.et eter
ne beatitudinis dulcedinẽ facit degu⸗
ſtare dicente beato Hiero.in pꝛologo
biblie. Ama ſcientiã ſcripturarũ et vi⸗
cia carnis non amabis. Etiam ea igno

rata nemo vere ſciens et literatus nun

cupatur. AUnde hieroꝰ Meſcit literas
qui ſacras ſcripturas ignoꝛat. Et fim
venerabilem hugonẽ in dydaſcolicon

li. v. ca. v. Aohoc geminus eſt diuine
lectionis fructus Mam mentẽ illumiat

moꝛihus oꝛnat. docet nãq; quid debe⸗/
at. et quio expediat imitari. Quinto ꝓ

pter eius illuſtratiõemn De qua beatus
ꝛego.ij:mon. loquitur in hec verba.

Sacra ſcriptura quaſi quoddã ſpecu/

lum noſtris mentibus opponitur vt no

D

ſtra interna facies vidatur. In ip̃a nã

qʒ noſtra feda noſtraq; pulcra conſpi⸗

cimus. Sexto ipᷣa ſcriptura ſacra dili⸗

genter eſt ſtudenda pꝛopter varieta⸗

tem eoꝛum que in ißa ſcripta ſunt Ipa
nanq; figuratur Eʒech.ij. vbi dꝛ. Et ec
ce manus domini ad me miſſa eſtĩ qua
erat imnolutus liber et expendit illum
coꝛam me.qui erat ſcriptus intus ⁊ fo
ris.⁊ ſcripta erant in eo lamenta carmi

na . et ve qo beatus Hego. exponeng

men vero quia ibi pꝛonunciant ß
iuſtoꝝ:

Tonuertumini ad me in ieiunoe
ſcindite coꝛda veſtra et non veſtimen⸗
ta veſtra Et rurſum .beati qui lugent.
MWath. v. Item penitentia agite appꝛo

de pꝛomiſſione gaudij hylareſcas
gnoſce q̃ in hoc volumine ſcripta ſu
carmina laudis eterne videlicet Be

ſic dicit. Oenſandũ eſtnobis quomo⸗
do in hoc ſacro volumine ſunt ſcripta.
lamenta carmen et ve Jamenta quioã
quia in eo eſt penitẽtia peccatoꝝ. Car

le ant quia ibi eſt expꝛeſſa oa⸗

natio repꝛoboꝝ · At ergo peccata per
penitẽtiam deleas lege que in hoc vo⸗

lumine ſcripta ſunt:ſcʒ illud Jol

pinquat em regnum celoꝛi At aute

„ .

ti qui habitant in domo tua domine i 2“
ſecula ſeculoꝛum laudabunt te. SZed ſi

adhuc pꝛeſenti ſeculo inheres ſi adhue

terꝛenis voluptatibus delectarisco⸗
gnoſce in hoc volumine ve ſcriptumꝰ

ab animo per timoꝛẽ expelle quod dili
gis. Ibi quippe ſub vnius damnatiſpe

cie multitudo expꝛimitur repꝛoboꝛum
cum voce veritatis dicat᷑ ligatis ma-/
nibus et pedibus Fanore eum intene

bꝛas exterioꝛes · q; volu
ne omia ſcripta que erudiunt penitere
volentem continentur. Heccaſti igit
et iam penitet te illicita perpetraſſe et

vis agere penitentiã docearis ibi ⁊ in

uenies lamenta Bi vtro ſpe celeſtium
gaudioꝝ mentẽ releuari eſideras. ti⸗
bi ad conſolatiõem internam inuenies

carmen: Etiam ſi mala perpetraſti et
hec perpetraſſe non pemtet.ſed cerui-
cemet os erigis · ao nullas penitentie

lamentationes inclinare animum ve⸗

ſeo uoirur es ve. vt quem nec tre⸗

moꝛ humiliat. nec ſpes ad eterna pꝛe⸗
mig exaltat. Damnationis enim

mia

In hoc itaq; volumi

.
4

Tractatus
ſue nunc penam pꝛoſpiciat:etſine epcu
ſatiõe in eternum ſuppliciũ cadat.quid
ergo fratres agendũ eſt nobis modo/
niſi vigilandum ad huius verba volu⸗

minis.et mala que nos egiſſe nouimus

fletibus peniteamus.vt per lamẽta pe
nitentie ꝑueniamus ad carmen vite.
ec gregoꝛiꝰ.Geptimo pꝛopter eius
internã et delectabilem refocillatiõem
De qua beatus Hieroꝰ.in pꝛologo ad
paulinũ ſic ſcribit. Oꝛo te frater cariſ

ſime inter ſcripturarũ verba iſta medi

tari nihil aliud noſcere nihilq; aliud q⸗
rere. Monne tibi videtur hic in terꝛis

regni celeſtis habitaculum quaſi dice⸗
ret vtiq; Vnde Eccleſi xliij. Pulcritu

dinem candoꝛis eius mirabatur omis

oculus. Octauo pꝛopter conſiderato

rum limpitudinẽ. De qua lugꝰ. in li.
ↄfeſ.dicit. Mec ſcientia venerabilioꝛ ẽ
et dignioꝛ omnibus.qꝛ intellectu ꝓfun
dioꝛi ſeruato. verbis aptiſſimis et hu⸗
mili modo loquendi cũctis ſe pꝛebet et
manifeſtat. Mam hec ſcientia vtit᷑ ver
bis altis et ſublimibus pꝛopter ſubti⸗

les groſſis et exemplaribꝰ pꝛopter ru

des vnde quilibet tam magnus qᷓ; paꝛ
uus in hac ſcientia nutriatur et paicat᷑.
Mono pꝛopter eius excellẽtem digni⸗
tatem Unbe de ea ðꝛ Pꝛouer.iij. Be⸗
atus vir qui inuenit ſapientiam et/ cui
aff luit pꝛudentia.melioꝛ em̃ eſt adqui
ſitio eius negociatione auri et argenti
puriet puriſſimi. pꝛecioſioꝛ eſt em̃ cun⸗

ctis opibus.et omia que deſivberantur

huic comparari non poſſunt. Tongien

do dierũ in dextera eius et in ſiniſtra il

lius diuitie et gloꝛia AWie eius vie pul⸗
cre et ſemite eius omnes pacifice. et q
tenuerit eam beatus eꝛit:Ex quo patet
eius excellens dignitas ex eo quia eſt
habitus ſapiencialis quipꝛopter ſe eli

Becunons

gibilis eſt. et eſt honoꝛabiliſſimus habi

tus et omniũ nobiliſſimus quo nulla ſci
entia dignioꝛ eſt. vt patʒ.j.methaphi⸗

Capitulũ ſecundũ. Oſtẽdit
quot et que inſe habere deʒ
beat lectoꝛ ſacre ſcripture

Ectoꝛ ſacre pagine ſeptem in
1 4 ſe debet habere. Pꝛimo dẽt
eſſe ſolivdo fundamento fun⸗
rus. Et illus fundamentũ conſiſtit
in duobus. Pꝛimũ vt bꝛeuemet luci⸗
dam noticiam de his que credere opoꝛ
tet habeat.nec diuerſoꝛũ voluminũ de
ditus ſtudio.erꝛoꝛe incidat in ignoꝛan

tiam. Gecundũ vt aliqualiter artibus

liberalibus ſit imbutus: De quibꝰ ve-
nerabilis Hugo ĩ didaſcolicon loqᷣtur
in hec verba. Muapꝛopter videt᷑ mi⸗
hi pꝛimũ operam dandã artibus/vbi
fundamenta ſunt omniũ firma ſimplex
q; veritas aperitur que tocius philo⸗
ſophie inſtrumenta ſunt et in eis om̃is
doctrine eſt fundamentũ.que pꝛecete
ris omnibus ſunt habende.ſine quibꝰ
nihil ſolet aut põt phiſica diſciplinã ex
plicare et diffinire. Gecundo lectoꝛſde
bet eſſe in veritate educatus.qð bene
innuit ↄmendatoꝛ ſuꝑ.ij.metha.ſic di⸗
cens.Conſuetudo audiendi fabulas ⁊
falſa impedimentũ eſt in cognitiõe ve⸗
ritatis Jscirco exquo perſidi iudei a

cunabulis nutriuntur in erꝛoꝛe et falſi⸗

tate ad blaſphemiã ſacramentoꝛũ dei
et xpᷣiane religionis impoſſibile aut ax
minus difficile eſt eos agnoſcere lumẽ

veritatis. Tercio dbet eſſe hũilis quia
Fſim hugo.in didaſco.ꝛincipiũ oĩs di

ſcipline huilitas et ꝓpter hoc ſcĩa aſſimi
lat᷑ aq q a locis mõtoſis ad ꝑtes tendu

6* „ .

decliuioꝛes Vnde beatus gregoꝛiꝰ. in

pꝛoloimoꝝ.dicit. Qullus ſupbus eam
attingere põt quia ipᷣa ſacra lcriptura
eſt flinnus altus et planus in quo agnꝰ
ambulat et elephas natat. Mirabilis
eſtſiſte fluuius qui eſt ita planus ꝙ ibi
agnus id eſt funplex et illiteratus po

teſt ſiccis pedibus tranſire et elephas

id eſt magnus et ſuꝑbus natat. immo

multotiens ſubmer gitur pꝛout de ſen⸗

ſu ſuo pꝛopꝛio nimiũ confioit Et iõ hm

conſiliũ apoſtoli nõ eſt plus ſapiendũ
q; opoꝛtet. Quarto debet eſſe expidi⸗

cus a curis carnis.et ſeculi.In Mat.
inj.dicitur ; ſollicitudo ſeculi iſtius. et
ſallacie diuiciarũ ſuffocant verbum di
ſic ꝙ ſine fructu efficitur. Quinto debʒ
eſſe deuotus nõ ſolum lectiõe.ſed etiã
oꝛatiõe intellectũ ſcripture ſacre inqͥ
rat. VUnde Gap̃. vij. · Optauiet da⸗
tus eſt mihi ſenſus.inuocaui et venit in
me ſpuũᷣs ſapientie. Cui alludit dietum

Hugonis li.j.de anima ſic dicentis.ad
ſacre ſcripture cognitiõem opus ẽ po⸗
cius intima compunctiõe qᷓ; pꝛofunda
inueſtigatiõe.ſuſpirijs qᷓ; argumentis.

crebꝛis gemitibus qᷓ; copioſis argumẽ
tatiõibus lacrimis q; ſenſibus oꝛatiõe
qᷓ; lectiõe gracia qᷓ; lacrimaꝝ ſcientia li/
terarũ celeſtium pocius contemplatio
ne qᷓ terꝛeſtrium occupatiõe Hec ille.
Hanc condictiõeʒ excellenter in ſe ha
buit ſanctꝰ doctoꝛ ſcʒ thomas de aqui⸗
no.qui quocienſcũq; aliquis difſicilis
textus canonis biblie ſibi occurꝛebat.
quẽ ex in genio humano intelligere nõ
potuit tociens ad oꝛatiõem deuotam
ſe conuertit. et plenariã infoꝛmationẽ
ſeu intellectum impetrauit pꝛout ĩ ipiꝰ
legẽda apparet copioſe. Sexto debet
eſſe ſtudioſus. Dꝛimo in audiendo et
legendo. Unde ?lpoẽ .beatus qui hau

dit et legit verba ꝓphecie huius. Secũ̃

do meditando de quo ꝓpheta ait Bea
tus vir qui in lege eiꝰ meditabitur die
ac nocte pſalmo.ĩ. Lercio me moꝛie cõ
mendando Ecci.iiij. Qui tenuerit eaʒ
vitam heredit abũt.et eos qui eam dili
gunt diligit deus Quarto opere adim
plendo/ ac.j. Fratres eſtote factoꝛes

ver bi dei et non auditoꝛes ti fallẽétes
voſmetipos. Gi quis veſtrũ auditoꝛ
eſt et non factoꝛ.aſſunilabitur viro cõ⸗

ſideranti vultum natiuitatis ſue ĩ ſpe⸗
culo.Conſiderat enim ſe abijt et obli⸗
tus eſt qualis fuit.qꝛ teſte poſtad ro:
ij. Non auditoꝛes legis ſed factoꝛes iu
ſtiſicabuntur. Cui alludit dictũ beati
Hiero.ſuꝑ pſalmo.jſic dicentis. Me⸗

ditatio legis diuine non ſolum in legẽ

dis ſcripturis ſed etiam in his que ſcri⸗
pta ſunt faciendis cõſiſtit Et alibi Il le
plus ediſcit qui plus facit. Ceterum ſi
qð tu ediciſti ego facio magis mea oꝑa
ſcripturas tenent qᷓ; totus ſermo qui

vane ſonat. Hec ille. Septimo debet

eſſe vigoꝛoſus / ne ꝓpter amaritudinẽ

laboꝛis in adoiſcendo et difficultatem

intelligenvo et in oꝑe adimplendo.eã

poſtponat ⁊ contemnat quia ipᷣa ſacra

ſeriptura per ſenſuum obſcuritatem ⁊
intelligentie difficultatem aſſimilatur

libꝛo inuoluto Eʒech. ij. Canta enim vt
mmmeſt xpᷣianoꝝ pꝛofunditas literarũ
t ſi in eis pꝛoficerem quotidie /ſi eas

ge.in epla ao voluſio

ſolas a iuuentute mea vſq; ad decrepi

tam ſenectutem ſimmo ſtudio melioꝛi
ingenio conarer addiſcere hoc tñmi⸗

hi contingit qd eadem ſcriptura ĩ quo

dam loco ait.cum cõſumauerit homo
tic incipiat. Hec autem ſacra ſeriptu
ra licet in intelligendo in adoiſcendo.

et in implendo pareat difficilis. tñ

—

—

Tractatus

adacta p̃dictaſen diuulgata ſuper mel
eſt dulcis. Teſte ꝓpheta cum dicit. E
dulcia faucibus meis eloquia tua ꝛcipᷣa

em̃ſacra ſcriptura teſte beato Grego.
ijmoꝝ. ↄlliquãdo nobis eſt cibus:aliqñ
potus.cibus eſt nobis in locis obſcurio

ſis potus vero in locis apercioꝛibus
qꝛ quaſi exponendo frangit᷑ et mandu
cando glutitur. Potus vero eſt in lo⸗

cis apercioꝛibus.qꝛ ita abſoꝛbetur vt
reperituꝛ Cauſam aũt huius quare tan

ta difficultas eſt in ſcripturis diuinis/

reddit beatus Mugꝰ in de vera religio
ne ꝑ hec verba Oiĩ ſacra ſcriptura tin

eſſent que faciliter intelligerentur.nec
ſtudioſe queretur nec ſuauiter veritas

H febitnltereium Inſinuat
fuinem ꝓpter quẽ ſacra ſcriptu
ra ſit ſtudenda

Nig ſunt genera hominũ / ſa
J 9 cram ſcripturam legentium.
vSyt dicit Hugo ĩ didaſcolicõ ·
quoꝝ pꝛimi ſcientiam diuine ſcripture
appetunt / vel vt diuicias congregent.
vel vt honoꝛes ⁊ famã adquirant quo
rum intentio quantũ peruerſa tm̃ miſe
randa eſt. Sunt et rurſus alij quos au

dire verba deiet opera eius delectat
diſeere.non qꝛ ſalutifera ſed quia mira

bilia ſunt ſerutari archana dei. et inau
dita cognoſcere volunt. multa ſcire ſed
nil facere. ammirant᷑ potentiã.ſed non

ammirant᷑ miſericoꝛdiã. Hos igit᷑ qᷣd

agere dicam certe nil alið qᷓ; pꝛeconia
diuina in fabulas cõmutare quibus in⸗
tendere ſolemus vt auditum paſcamꝰ

non animũ.quoꝝ voluntas itaq; nõto

taliter maligna ſed impꝛouida vᷣllij vo

ivcirco ſacram ſeripturã legunt vt ſm

Prꝛimms

apli p̃cẽpta paratiſint et pꝛoni om̃i po
ſcenti reddere rõnem de ea fide in qua
poſiti ſunt vt videlicet inimicos veri⸗
tatis foꝛtiter deſtruãt minus eruditos
doceãt ipᷣi ꝑfectius viã veritatis agno

ſcant et alcius dei ſecreta intelligen⸗
tes aptius ament. Quoꝛũ nimirum de
uotio laudanda eſt ⁊ imitatiõe digna

pꝛimi ſunt miſerãdi ſecũdi iuuandi ter

cij merito ſunt laudandi. Idem expꝛi⸗-

mit beatꝰ bern.ſer. xxxiij · ſuꝑ cantica
ſic dicens. Bunt naq; quiſcire volunt
eo fine tm̃ vt ſciant.et turpis eſt curio

ſitas. Et ſunt qui ſcire volunt vt ſciant

ipi et turpis vanitas eſt. Et ſunt iterũ
qui ſcire volũt vt ſcientiã ſuã vendãt.

et turpis queſtus eſt: Gunt quoq; qui

ſcire volunt vt ediſicentur.et pꝛuden⸗
tia eſt. Et ſunt qui ſcire volunt vt ediſi
cent et caritas ẽ Hoꝛum vltimi ſolum
duo non inueniunt᷑ in abuſione ſciẽtie
NQuixpe qꝛ adhuc volũt intelligere vt

benefaciant.deniq; inttellectus bonꝰ

omnibus facientibꝰ eũ. Neliqui om̃es
audiant ſcienti bonũ ⁊ nõ facienti pec
catum eſt illi. Ac ſi ꝑ ſimilitudinẽ dicat
ſimenti cibum et nõ digerenti ꝑnicio⸗
ſumðẽ ei. Cibus quidẽ indigeſt⸗ malos
generat humoꝛes ẽt coꝛrumpit coꝛpꝰ.

ſed non nutrit ſic ſcĩa. ſiigne caritatis

nõ fuerit decocta et ꝑ quoſoam actus
bonos trãſſuſa et digeſcta reputabitur
aiĩe ĩ peccatũ. Cui alludit beatꝰ grego.
tractans illud pſalmi. Heſcendũüt in in

fernũ viuentes: Aiui quippe ſunt qui
circa illa que agunt᷑ ſeiunt et ſenciunt-
Moꝛtui aũt ſentire nihil pñt. Moꝛtui

in infernũ deſcendent. ſi mala neſcien⸗
do perpetrant Cum vero mala ſciunt

ettñ faciunt iniquitatem in infernum

viuentes miſeriq; ſencientes deſcen⸗

b iüiij

TZiber
apitulũ quartum. Decla
rat quotupuiciter contin git
peccare in ſtudendo ſcientiam

Dodiſcere qᷓntum inſe eſt nũ⸗
qu eſt malum. ſic nec ſcire.
. Puia cuius generatio nõ eſt
mala ipᷣm quoq; non eſt malũ. vt dicit
vnga maxima.ſed contingit ꝑ accidens
eſſe peccatũ in addiſcendo vel inſcien⸗
do. Hoc aũt dupliciter põt accidere-
Ano mõ ex parte cognoſcentis.Allio
modo ex pꝑte cognoſcibilis Ex parte co
gnoſcentis eſt duplex accidens. vnum
qñ ꝓpter occupatiõem in ſtudio alicꝰ
ſcientie impedit᷑ quis in executiõe ope
ris ad qð tenet᷑ vcſi magrob ſtudiũ di
mitteret horas canonicas vel viuinũ
officiũ ad qð tenet᷑ ¶liud qñ ꝓpter dele
ctatiõem in aliqua ſcientia ſtudens ve⸗
niret in contemptũ alicuius.qð tamẽ
venerari deberet.vel deſiſteret ama⸗
gis bono et magis neceſſario.ſicut ac⸗
cidit ſancto hieronimo quitm̃ delecta
batur ĩ oꝛnatu verboꝛũ tullij. ꝙ diſpli

cuit incultꝰ ſermo ꝓphetaꝝ queadmo⸗

dum etiam accidit illis qui tm rationi
bus humanis innitentes a fioe diſce⸗
dunt et ſiceam impugnant. Ex parte
vero cognoſcibilis tripliciter ↄtingit
peccare. ꝛimo qñ cõgnoſcibile de fa

cili ad malum inclinat et in ſe eſt parue

vtilitatis.vt ſunt ſciẽtie magice.ex q̃ꝝ
cognitiõe homo faciliter labitur in ea⸗
rum exercitia Becudo quando cogno
ſcibile eſt vltra potentia cognoſcentis
Vnde Eccle.iij.ðꝛ. Alltioꝛa te ne queſi⸗
eris Et ptholomeus in almageſti. Qui
extendit ſcientiã vltra inouſtriam ſuã.
eſt ſicut paſtoꝛ debilis cum multis oui⸗

bus. Tercio qñ in ſe cognoſcibile ẽ nul

lius vtilitatis vt facta cõtingentia ho

. .
1
. .
2„

pluſ q opoꝛtet ſed ſapite ad ſobꝛieta⸗

Pꝛimus.

mini rimari id eſt ſerutari.vnðè et curi

oſi dicunt᷑qui ſunt ſcrutatoꝛes ſciẽtia⸗

rum. Pe quibus beatus Pꝛeg.ſcribit
in euangelio. Ponn quidã fecit cenã.

Et in Omelia ſic dicit. Graue eſt curio

ſitatis vicium qꝛ dum cuiuſlibet men⸗

tem ad inueſtigaoũ vitam pꝛoxim ex⸗

terius ducit.ſemꝑ in ſe ſua intima ab⸗

ſcondit vt aliena facies ſe neſciat.⁊ cu

rioſi animus qᷓntum peritus fuerit alie

mincerti tanto fiet ignarus ſui.

apitulũ quintum. Tradit

atus bernharous ſermone
xxxij.ſuper cantica.vbi aſſu
mit illud apli. Molite ſapere

tem ſic dicit Quid eſt ſapere ad ſobꝛie
tatem vigilantiſſime ſeruare quid ſcire
magis pꝛius ve opoꝛtet.tempus enim
bꝛeue eſt. Eſt aũt qntum in ſe omnis ſci
entia bona que tñ veritati ſubnixa eſt
id eſt ſtabilita ſed tu qui cum timoꝛe et
tremoꝛe viuis tuaipius operare ſalutẽ
pꝛo tempoꝛis bꝛeuitate feſtines eam
ſcire amplius:quã ſenſeris vicinioꝛem
ſaluti.Mõne medici coꝛpoꝛis diffiniũt
eligere in ſumenois cibis quid pꝛius ⁊
quid poſterius Mam et ſi bonos ↄſtat
eſſe cibos quos deus creauit tu tamen
in ſumendo oꝛdinem et modũ non ob⸗

ſeruans reddis eos plane non bonos.
– ergo ꝙ dico de cibis.hoc etiã

ſentiri opoꝛtet de ſciẽtijs. Nides ergo

quoniã non pꝛobat multa ſcientẽ ſiſciẽ

dimodũ neſcierit Vides inqᷓ; quẽ fru⸗

ctum et quã vtilitatem in modo ſciẽdi

conſtituit. Quid ergo dicis modũ ſciẽ
di niſi vt ſcias quo oꝛdine.quo ſtudio.

quo fine.queq; noſcere opoꝛteat Quo

4

—

Tractatus.

oꝛdine vt ið pꝛius qð maturius eſt ad

ſalutem. Quo ſtudio. vt id ardentius

qð vehementius eſt as amoꝛẽ.Quo ſi
ne vt non ao inanem gloꝛiã aut curioſi
tatem aut aliqð ſumile/ſʒ tm̃ ad ediſica
tiõem tuã.aut peorimi Pee bernardꝰ
In quibus vbis tria innuunt᷑ que ſuut
neceſſaria volenti ſtudere ſacram ſcri

prturam ⁊ fructũ ac vtilitatem ex eius
ſtudio cõſequi Mꝛimũ vt congruo oꝛ⸗

dine ſe go ſtudenda applicet Bcom vt
moderamen in diligẽdo obſeruet Ter
cium vt finem laudabilem et rõnabilẽ
obſeruet et intendat.de quo ſufficien⸗

ter dictũ eſt in capitulo pᷣcedenti
Arimo igitur opoꝛtet diuinũ lectoꝛẽ
conſiderare oꝛdinẽ legendi ſcʒ que hoꝝ

oꝛdine legendi alia antecedant.Nptiſſi

me em̃ incedit qui incedit recto oꝛdine

ſcʒ qui incedit oꝛdine quo cuncta ſunt
vt dicit Hugo in didaſcolicõ.Wic aũt

oꝛ:do ſeruandus poteſt ſumi dupliciteꝛ

Vno modo abſolute Alio modo ad oꝛ

dinem intentiõis legentis. Pꝛdo abſo

lute ſumptus in ſacra ſcriptura debet
eſſe talis vt pꝛius hyſtoꝛias diſcat.et

rerum geſtarũ veritatem a pꝛĩcipio re

petens vſq; ad finem.ſcʒ quio geſtum
ſit q.vhi.et a quibus geſtumſit.Non

em̃ quis pfectus fieri poteſt in allego⸗
ria Pipene fundatus fuerit in hyſto

a Hanc ſcʒ hyſtoꝛiã ĩ ſacra ſeriptura
tanq; fundamentũ et pꝛincipiũ doctri

ne ponat Deinde ꝑ ſigniſicatiõem tipi

cam ĩ arcem fidei ſe erigat.allegoꝛie mi
ſteria inueſtigando. vt ſciat non ſolum
literam. venetiam ſpũm viuiſicantem

tractet et habeat per quẽ ſpũalis inte
ligentie veritati conſolidatus. ſenſum
ſuum diuinis auctoꝛitatibus non pꝛefe
rat nec ſeipᷣm ſequatur vt ĩ ea litera to⸗

tum veritatis indiciũ pendere credat

MPꝛimus

Tali vero moderamine vtatur.vt cũ
inquirendo ſubtilis fuerit in pᷣſumendo

non temerarius inueniat᷑.hanc ſcʒ alle

goꝛiam tanq; fabꝛicam que ſuꝑ hyſto⸗
riam fundat᷑ eſſe exiſtimet. In tropolo
gia vero magis rerum qᷓ; vocum ſigni
ficatiões aĩiaduertat.ex qua naturalis
iuſticia. et noſtroꝛum moꝛũ diſciplina
naſcitur. In qua contemplando quid

fecerit deus quid nobis faciendum ſit
ↄgnoſcimus .
pulcerꝛimo coloꝛe domũ anime ab in⸗

Per quã quaſi ſuꝑducto

tra. conuerſatiõeʒ vero ab extra bonis
moꝛibus depingat.ſi lectoꝛ habebit in

hyſtoꝛia quo facta dei memoꝛatur in al
legoꝛia quo ſacramenta eius credat in
tropologia vero quo ꝑfectiõeʒ eiꝰ imi
tetur. Hꝛdo vero ſumptus ĩ oꝛdine ad
intentiõem legentis non põt determi
nate et in ſpeciali expꝛimi eo ꝙ diuer⸗
ſon diuerſe ſunt intentiões poteſt tamẽ
ſub gener ali doctrina oꝛdo ſtudẽdi ſtu
dentibꝰ ſic explicari.ſᷣm ꝙ dicit hugo:

in didaſcolico per hec verba Qui vir
tutum noticiã et foꝛmã viuendi querit

in ſacro eloquio hos libꝛos debet ma⸗
gis legere qui huius mundi ↄtemptũ
magis ꝑſuadent.st animũ ad ſui condi
toꝛis amoꝛem accenoũt.recteq; viuẽ⸗

di tramitem docent vt ſunt libꝛi in qui

bus ſanctoꝛum patrũ vita. et martirũ

triumphi deſcribũtur.et illoꝛũ docto⸗

rum libꝛi ex quoꝝ dictis ad diſciplinã

veram ſm ſtatum noſtrũ ad nos perti
nentem diſcimus. vt ſunt moꝛalitates
gregoꝛij.bernhardi.ceteroꝝq; docto
rum. Qui vero voluerit ſpꝛetis ſimpli

cioꝛibus ſcripturis pꝛofunda atq; ob/
ſcurdrimari atq; enigmatibus ꝓpheta

rum et miſticis ſacramentoꝝ intellecti⸗
bus iuſiſtere doctoꝛes querat ſtili diffi

cilioꝛis vt auguſtinũ in multis libꝛis ⁊

iber
ambꝛoſium ⁊ oꝛiginalia voctoꝛum que
ſtiõeſq; difficiles ab eis ſolutas ꝑlegat
ſtudioſe Gecundo pꝛincipaliter vt di⸗

ctum eſt volens ſtudere ſacrã ſcriptu⸗

ram moderamen in applicando et ſtu⸗

dendu debet obſeruare. Poderamen

igitur ſtudendi et addiſcendi in duobꝰ
conſiſtit:ᷣm ꝙ lectio duobꝰ modis aĩo
faſtidium ſolet ingerere ſcʒſi obſcurioꝛ
fuerit. et in quantitate pꝛolixioꝛ extite
rit. In quon vtrocß wii magis mode⸗
ramine opoꝛtet.ne illud qð ad refecti⸗
onem queſitum eſt ſumatur ad ſuffoca⸗
tiõem. Mhꝛiſtiano em philoſophica le⸗
ctio exhoꝛtatio eſſe dehet non occupa
tio. et bonam deſiveratiõem facere de
bet non necare Vti ergo debet modo

ſtudendi in qualitate lectiõis· ne inani
raptus deſidero.ſcripturas pꝛofunde

intelligentie et obſcuras exquirat in q

brus animus plus occupatur q;ᷓ ediſica
tur. Gimiliter vti debet modo ſtuden

diin lectiõis quantitate. quiaſi nõ oia
legere poteſt ea tñ que ſunt vtilioꝛa le⸗
gat. ne per pꝛolixitatem lectiõis plura
in cofuſo noſcat.nullum tñ determina⸗
te. Mam bm Bene. in li. de beneſi. plus
pꝛodeſt ſi pauca pꝛecepta ſapientie te⸗
neas fic ꝙ iſta ĩ pꝛompto tibiſint.qᷓ ꝙ

multa didiceris et iſta ad manũ non ha

beas. De tercio pꝛincipali dictũ eſt. ẽ.
Capitulũ ſextum Declarat

.

ex P onatur.

D
6

ꝗq (uot modis ſacra ſcriptura

ſtoꝛiã ſe cre ſcripture fundatur.necnon
ettropologia.ido nota ꝙ quadꝛuplex

eſt modus exponẽdi ſacram ſcripturã.

Via in pᷣcedẽti capitulo mẽ⸗
tio facta eſt de hyſtoꝛia et eti
am de allegoꝛia que ſup hy⸗

ſcʒ hyſtoꝛiacus ſiue literalis. tropolo⸗
gicus ſiue oia Nllegceſoud ſiue mi

ſticus. et anagogicus. Ahꝛimo exponit

—

byſtoꝛiace ſcz qn res quelibet eo modo
quo geſta eſt pleno pꝛofertur ſermone

et ðꝛ literalis.qꝛ pꝛout litera ſonat ac⸗

cipitur. ſicut filij iſrael tranſierũt ꝑ ma

re rubꝛum de egipto.hoc exponitur vt
geſtum eſt vel ꝙ dauid vicit goliam ⁊

eum interfecit. t ↄꝛ hyſtoꝛia ab hyſte⸗

ron grece qð eſt videre latine.quia ꝑ

hyſtoꝛiam res eo modo quo viſa eſtex⸗

primitur. Secundo mõ ſacraſcriptu⸗
ra exponitur allegoꝛice ſiue miſtice. vt

qñ litera vnũ ſonat et ſpiritus aliud pᷣ
tendit. vt illuso Egredietur virga de
radice yeſſe. qd allegoꝛice ſic exponit᷑.

virga id eſt virgo maria egredietur.i.
naſcetur de radice id eſt de ſtirpe yeſſe

AVel cum dꝛ ꝙ dauid vicit goliam. hoc
eñm̃ verum fuit ad literam et ßm hyſto

riam. ſed tñ intellectus vlterius ducit
ad accipiendũ dauid pꝛo xpᷣo.et goliã
pꝛo dyabolo. per qð intelligĩ pugna
xpᷣiin ſe vel in mẽbꝛis ſuis contra dya
bolum.⁊ tũc ſenſus allegoꝛicus dicitur

miſticus. qꝛ ibi attenditur aliqd occul-
tum ſub ſenſu literari. Dicit aut allego

ria ab alleos qð eſt alienũ.et logos ſer⸗
mo quia alieno ſenſu per allegoꝛiã ver

ba exprimunt᷑ CTercio modo exponit᷑
tropologice. videlicet qũ verba refe⸗

runtur ad moꝛes.vt ibi. Omnitemꝑe

veſtimenta tua candidaſint. et oleum
de capite tuo non deficiet.qð ſic expo
nitur. Omni tempoꝛe veſtimenta tua.
id eſt oꝑa tua fint candida id eſt mida
et oleũ id ẽ caritas nõ deficiet de tuo
capite id eſt ab intentiõe tua. Et dici᷑
a tropos id eſt cõuerſio veltranſlatio.
et logos ſermo quaſi cõuerſio ſermõis

ad moꝛes. Quarto modo exponitur

anagogice ſcʒ qn per iſtainferioꝛa in⸗

telliguntur ſuꝑioꝛa.Et dicitur ab ana
qð eſt ſurſum.et gogos ductio quaſi ſer
mo ducens nos ſurſum. ſicut qn ſit ſer
mo de ecciatriumphali.ſiue ð vita eter

na et ſanctoꝝ beatitudine. Pij autem

quattuoꝛ modi vt magis pateãt ĩ vno
exemplo ſcʒ in hac dictione hieruſalẽ
comperiuntur Hieruſalem em̃ eſe no⸗
men cuiuſdam ciuitatis et interpᷣtatur
qnaſi viſio pacis.qn ergo ſcriptura loqͥ
tur de illa ciuitate literaliter vt de eiꝰ
nobilitate vel captiuitate vel deſtru⸗
ctiõe tunc ðꝛ ſenſus hyſtoꝛialis. Gi vo
hieruſalem accipitur pꝛo anima fideli⸗
in qua debet eſſe pax.tũc ðꝛ ſenſus tro
pologicus ſiue moꝛalis. Bi aũt accipit
pꝛo xpo vel pꝛo ecciĩa militante tũc eſt
ſenſus allegoꝛicus.xpᷣc em̃ pacem pe⸗
perit et pacem ſue eccleſie reliquit:Si
vero per hieruſalem intelligitur eccĩa
triumphans ſiue vita beata in qua eſt
viſio pacis.qꝛ ibi eſt pax eternitatis.
tunc dꝛ ſenſus anagogicus.quia de pa
cetempoꝛali fit ductio ſurſum ad pacẽ
eternitatis: Ende de pᷣmiſſis mõis ha
bẽturquedam metra. Litera geſta do⸗
cet quid credas allegoꝛia. Moꝛalis qᷣd
agas quo tendis anagogia.ſequitur.

Tractatꝰ ſecunðꝰ
libꝛi pꝛimi. De ſa⸗
cramẽto eucariſtie

Gecundus

Apedito de pꝛio/
ſcꝛz de ſtudio ſacre
ſcripture · et de eiꝰ
modis exponendi

DW

ſacramento eucari

ſcie S in miſſa conficitur ſunt inquirẽ⸗

da. Et habebit ille tractatus quattu⸗
oꝛdecim capitla ſᷣm ꝙ quattuoꝛdecim

in numero ſunt declarada.vt patebit.

In quibꝰ ſacramentũ eucariſtie in ve

teri lege ſit pᷣĩiguratum.ca.pꝛimũ

A quo et quare ſit inſtitutũ hoc ſacra⸗
mentũ caplin ſecundů. “
MQuando ſit inſtitutũ et quare in vlti⸗

ma cena xpᷣi cum diſcipulis ſuis ſit inſti

tutum caplin tercein/ HW
De eius dignitate capitulũ quartum.
De eius neceſſitate caplin quintum
De noim ipᷣius multiplicit ate ca.ſextũ
De modo accedendi et ſumendi iulud

ſocramentũ caplin ſeptimũ
Que ſint ſigna et coniecture ꝑquas

ↄiecturari poſſumus nos eſſe dignos
q hoc ſacramẽtũ ꝑcipiẽdũ ca.octauũ

De vtilitatibꝰ quas cõſequunt᷑ digne

ſinnentes capitulũ nonn
