et in ſanctis ſpiritibꝰ et aimabꝰ excel⸗
lentius eſt/ ſcilicet per gratiã inhabitaã
tem.et in homie xpᷣo excellẽtiſſime eſt/
quo plenitudo diuinitatis inhabitat.

Et beatus Aug dicit: DNeus eſt in om̃i

bus rebus cauſa eſſendi.oꝛdo viuendi

ratio intelligendi.nõ eſt mirandum · ſi
eſſencia diuina oinoſimplex ⁊ incõmu
tabilis omia replet loca et in omĩ bus
creaturis eſſentialiterẽ.nect amẽ cuiꝰ⸗
dam rei ſoꝛdibus ↄtaminatur Sol em
viſibiles radios.ſine ſui pollutõe efſun

dit ſuper loca et coꝛpoꝛa.nõ ſolum mũ

da ſed etiam immnũda. ſoꝛdida et vetẽ⸗
tia.quoꝝ cõtactu alie quidem res infi⸗
tiuntur: ſolis vero radij impolluti et
incõtaminati ea ↄtingentes exiſtunt.
Alio modo ly in omibus poteſt referri

ad ly benedictam. et ad cetera ſequen

tia vt ſit ſenſus. Nuam oblatiõem / tu
digneris facere benedictam accepta⸗
bilem in onũbus Et lic adhuc duplici⸗

ter exponitur. VUno modo in omibus

ſupple ſuis partibus. quod exponitur
aduerbialiter. io eſt omĩa et totaliter.
Secũdo modo ꝙ hoc adiectiuũ omĩ⸗
bus habet ly accipientibꝰ vel pꝛo qui⸗

bus offertur pꝛo ſubſtãtino. vel y offe

rentibus. vt ſit ſenſus. Benedictamĩ
omĩbus offerẽtibus et pꝛo quibus tibi
offertur. Tercio ly in omibus videtur
referꝛi ad ly queſumꝰ.et ſic videtur ex
ponere guilhelmꝰ in rationali qſumus
in om̃ibus id eſt totamente toto coꝛde
et toto intellectu. Ocdo nota. iße ſa

7

cerdos petit quĩq; ꝛimo q iſtam ob

„
Hõ

Tercius

lationem deus faciat benevictã Gecdðo

aſeriptam Tercio ratam Quarto rati
onabilẽ. Quinto acceptabilẽ. que qͥnq;
petitiões varie exp onũtur. Vno mõ
ſic ABenedicta io eſt talem. pꝑ quã ſpũa⸗
lium bonoꝝ multiplicatione benedica
mur. Fſcriptã id eſt talẽ que de tua me
moꝛia nulla poſſit obliuione deleri:ſRa
tam id eſt talem que de tuo bñplacito
ↄſtanter nobis ſuchagetur et que nulla
poſſit ↄmut atione euelli. Rationabilẽ

id eſt talem que tue diuine rationi ↄue

niat Differẽtia eſt inter rationale ⁊ ra

tionabile Rationabile dꝛ quod de rati

one ꝓcedit. Rationale vero quod vti
tur ratione Et acceptabilẽ id eſt que ti
biſit grata et accepta. Gcdo modo ſic

exponitur quã oblationẽ tu deus dig⸗
neris facere. benedictã id eſt traſſerꝛe
in illam hoſtiam que eſt omibus modis
benedicta. aſcripta. rata. rationabilis.

⁊ acceptabilis hoſtia ſalutaris /ſcʒ coꝛ

poꝛis et ſanguinis xp̃i.quę dicit᷑ bene

dicta om̃ibus modisquia ab omni ma

ledictiõne eſt immunis. tam actuali qᷓ;

oꝛiginali.tam veniali q; crimiali. ſicut

elizabeth inquit ad virginem. Benedi

ctus fructus ventris tui Auc.ij. ꝛWcri⸗

—

pta dicitur eadẽ hoſtia.quia guris et

ſcripturis veteribꝰ eſt deſignata.tam
in mãna celeſti. q; ĩ agno paſchali.tam
in yſaac immolãdo/ q; in abel immola
to: Quoniã vt inquit iohẽs in lpoẽ·

Hic eſt agnus occiſus ab oꝛigine mun
di id eſt occidi diſpoſitus ab eterna di
pdeſtinatione et pꝛeuiſione Endem ho
ſtia rata ꝛ.non quaſi tranſitoꝛia/que

ceſſit vbi noua ſucceſſit.ſed que perma

. —

et in eternũ ſcom oꝛoinem melchile⸗
dech Nationabilis dicit. quaſi nõ pecu

alis ſicut erat legalis oblatio.qᷓ ſanguĩe

hircoꝛũ ⁊ vituloꝛũ non poterat hoĩes

mnndare a peccato ſed illa que ſangui
ne pro ↄſcientias emundat ab operi⸗
bus moꝛtuis. Acceptabilis dꝛ. quia eã
deus acceptat in remiſſionẽ peccatoꝛũ

et redemptionẽ tocius mundi. Non

quaſi ila oblatio de qua Ipheta dicit
ſacrifit in et oblationem noluiſti Ps⸗
Exxix. Gimiliter vñs ait Mon accipiã
ðe domo tua vitulos.neq; de gregibꝰ
ruis hircos ſed ſicut illa ð qua pſalmi⸗
ſta dicit. Tibi ſacrificabo hoſtiam lau⸗
dis. GBcom hãc expoſitionẽ recte ſub
iũgitur vt fiat nobis coꝛpus ꝛc. Hec in
nocẽtius Augꝰ vero de 9ſe. diſ ij. vtꝝ
refert hec verba ad eucariſtiã.ẽt expo
nit ſic. quã digneris facere benedictam
id eſt per quam benedicimm. aſcriptã
id eſt per quam in celo aſcribimur. Ra
tam id eſtper quã in viſceribus xpi et
coꝛpoꝛe xpi quod eſt eccleſia cẽſemur
et in xpᷣo ratiſicamur.Rationabilẽ id ẽ
per quã a beſtiali ſenſu exuimur. Ncce⸗
ptabilem vt qui nobiſip̃is diſplicemus
p hanc aceptabiles erimꝰ eius vnico
filio Oed alij exponunt ſic ꝙ in iſtis v
bis qnq; petimus virtute hui⸗ oblatio
nis nobis dari. videlicʒ remotionẽma
loꝛum cũ dicimus benedictã. Petim⸗
em benedictionem/ a nobis amouẽdo
malũ culpe et penalis miſerie. Gecun
do impꝛeſſionẽ et inſignitõem ſpualiũ

bonoꝝ cũ dicitur aſcriptã. Tertio col⸗

latoꝛũ bonox ſtabilitionẽ. cum dicitur
rat am Muarto diſcretionẽ credendo
rum ⁊ agẽdoꝛum.cum dicitur rationa
bilem. Nuinto/ acceptacõem bonoꝛũ

operum noſtrorum. vt ſcilicet ſint deo

accepta. ⁊ ſic nobis pꝛoſunt ad vitam
eternã. cũ dicitur acceptabilẽ. Tercio
nota ſacerdos facit tres cruces cũ diẽ
Benedictam. aſcriptã. ratam. ⁊ poſtea
dugs cinn ſubiũgit. coꝛpus et ſanguis.

Becundus
Modo dubit atur quid ille trẽs cruces

deſignat. Cuiꝰ ſunt multe reſpõſiones

nnocẽtius dicit.ꝙ hoc fit ad deſignã
dum pꝛecij quãtitatem.quo xpᷣe vendi
tus eſt.ideo ſacerdos facit hic tres cru
ces ſuper oblatã et calicem cum dicit.

enedictam. Dꝛo cuiꝰ latioꝛi declara

tione eſt ſciendũ ſcdᷣm ꝙ pꝛius dictum
eſt. In canone agitur memoꝛia eoꝛum
que acta ſunt in ebdomada palmaꝝ.et
ſpecialiter modus venditois et empti⸗
onis xpᷣi Abi nota Feria quarta ante
cenam dñni in mane.iudas vnꝰ ex duo⸗

decim a dyabolo ſupplantatus/ſacrile

gium perpetrauit:dum filiũ di ſolis tri
ginta argenteis vendidit phariſeis in
recõpenſationẽ damni quod incurꝛit
Ipter effuſonem vngenti cũ dixit Do
tuit em̃ vngentũ hoc venundari pluſ⸗

ᷓ; trecentis denarijs et dari pauperi⸗

bus Hoc autẽ dixit.nõ quia de egenis
Etinebat ao eum.ſed quia fur erat.⁊ lo
culos habens / ea que mittebatur poꝛ⸗
tabat Johis. xij. Et quilibet argẽteus

valebat decẽ denarios vſuales.et ita

damnũ vngenti quod valebat trecen

tos denarios/triginta argenteis ↄpu
tabat alias recõpenſari. Gi vero dici⸗
mus argẽteos fuiſſe denarios vſuales
dicemus ꝙ iudas vendidit xpᷣm quaſi
vile mancipiũ.triginta eĩ denarij ſunt
decima pars trecetoꝝ denarioꝝ quos
valebat vngentum ꝓpter quod ioqui⸗
tur oñs deſpectiue per ꝓphetam dicẽs
Pꝛehenderũt mercenarij vitam tri
ginta argenteis/quibꝰ ſum appꝛeciatꝰ

ab eis Ad deſignadum ergo hui⸗ pᷣcij
quaãtitatem / quo xp̃c eſt venditus / ſa⸗

cerdos hic facit tres cruces ſuper ob⸗
latam et calicem Mam et trecenta pari

ter et triginta multiplicationẽ ſuſcipi⸗

2 .

it aternario. ſP ea vo ad deſignaãdũ

i

num
ner
anen
Ae
e
nesi
er
H
n
Negans
1
nwe
aeus
etita
tcecen
desa
rodich,
6wides
norylr
Nα
vlqui,
nmdices
tantri
eci,
wi he
lirns/1
ſpere⸗
rpri
pi⸗

Tractatus

emptionemet venditionem duas cru
ces impmit. ſigillatim vnã ſuper obla⸗
tam.alteram ſuꝑ calicem cũ dicit. vt fi
at nobis coꝛpus et ſanguis 2c. Ala ven

ditio fuit maledicta.pꝛoſcripta.irꝛata.

iniqua et deteſtabilis. ſed tu deus häa
oblacionem digneris facere benedictã
aſcriptam. ratam. rationabilem et ac/
ceptabilem. Jndas em dilexit malevi
ctionem. ⁊ veniet ei.noluit benedictio

nemet elongata eſt ab eo. ſed tu deus

hanc oblationem digneris facere be-⸗

nedictam / pꝛo qua nos in celeſtibus be

nedicas. Judas deletus eſt de libꝛo vi

uentium et cumiuſtis nõ inſcript?. ſed
tu deus hanc oblationẽ digneris facea⸗
re aſcriptam: ꝓqua nos inter electos

tuos aſcribas. Judas laqueo ſe ſuſpen

7

Ddit et eius epiſcopatumſuſcepit alter.

ſeotu deus hanc oblationẽ digneris fa

cere ratam. per quã ratumet gratum
ſit noſtre ſalutis pꝛomiſſum. Judas ex

9

ijt cõdemnatus / et oꝛatio facta ẽ pec⸗

catum. ſed tu deus hanc oblationẽ di⸗
gneris facere rationabilem/per quam
rationabile fiat noſtre ſeruitutis obſeqᷓ
um Judas reddidit mala pꝛo bonis:et
odium pꝛo dilectione tribuit. ſed tu de
us digueris hãc oblationem facere ac⸗
ceptabilem per quã reddas tibi accep

tos 2ᷣllia reſponſio. Vres cruces quas
facit ſacerdos ſimul ſuper hoſtiã et ca⸗
licem / ſignilicant tria que xpc in cena

ↄmuniter egit circa panem et vinũ ſcʒ
accepit. benedixit. ⁊ fregit Sed ꝙ po

ſtea ſpecialiter facit vnã crucem ſuꝓ

oblatam / deſignat ꝙ xpᷣeſpecialiter ſu

7 7

per panem dixit. accipite et comedite.·
oc eſt coꝛpus meum. Et alterã ſuper

calicem / quia xpᷣc dixit Bibite et diui⸗
dite inter vos.hic eſt ſanguis meus Et
ſcom hunc ſenſum recte ſubiungitur.

Tareus

Quipꝛidie ⁊c Tercia reſponſioqꝛ iu⸗
das vendidit xpᷣm ad cruciſigen dum
ſacerdotibꝰ. ſcribis et phariſeis.idcir
co ſacerdos ad deſignandũ ↄmuniter
tres emptoꝛes.facit tꝛes cruces ↄmuni

ter ſuper oblatam et calicem cũ dicit·

benedict am aſcriptam ratam. Ad de⸗
notadum vero diſtincte venditoꝛem
⁊ venditũ /facit duas cruces diſtincte

ſuper oblatamet calicem. cũ dicit. vt

fiat nobis coꝛpꝰ et ſanguis Quartare
ſponſio Gacerdos pᷣmo facit tres cru
ces in mis tribus dictionibꝰ. ſcʒ bene

dictam aſcriptam et ratam. vt deno⸗

tetur virtus cruciſixiõis xpᷣi.que ato

ta trinitate fuit volita ita fieri / q illis

dictionibꝰ petimꝰ fieri. Quartacrux
quam facit diuiſim ſuper oblatamn deñ

gnat coꝛꝑis xpᷣi in cruce immolationẽ

Ded quinta crux que fit ſuꝑ mixtũ ex
vino et aqua/deſignat ſanguinis aqᷓ
de latere xpᷣi effuſionem. oſtea cum
dicit dilectiſſimi filij tui ieſuxpᷣi. ſacer⸗
dos eleuat manꝰex intima veuotiõ⸗ cũ
ſuſpirio ĩ celum. Et pꝛopter hoc ſacer⸗
dos eleuat manus et extendit cũ oꝛart
in miſſa⸗. MNam cũ chꝛiſtus expanoiſſet
manus ſuas in cruce/ pro ꝑſecut oꝛibꝰ

oꝛauit et dixit Pater ignoſce illis. qᷓa

neſciunt quid faciũt. Moꝛaliter inſtru
ens. ꝙ vpe ſemper ꝑatus eſe recipere
penitentes.iuxta quod ipᷣe pꝛomiſit io
hãnis. vj. Eum qui venit ad me nõ eijci

am foꝛas. Mota de eleuatione manuu

dictũ eſt pꝛius quomõ ſiguratae Exo-

xvij. Nui figure expoſitionẽ aduerte
hic Cum em̃ verus moyſes. id eſt xpc
eleuat manus io eſt impẽdit auxiliũ et
ſolatiũ vincit iſrael. io eſt eccleſia. QNã

ſi deus pꝛo nobis quis ↄtra nos. Din

gautem paululũ manus remittit id eſtſi
exigentibus peccatis ſibrrabit auxillie

Liber
um et ſolatium / tunc ſupat amalech. i.
dyobolus:quia non eſt volentis neq;
cinꝛentis ſed dei miſerentis Quia ve
ro xpᷣc pꝛomiſit eccleſie dicens. Vobi⸗
ſcumſ um vſq; ad ↄſummationẽ ſeculi.

ob hoc aaron id eſt mons foꝛtitudinig

et vr. iq eſt ignis caritatis ſuſtentãt ma
nus eiꝰ. vt in foꝛtitudine ferat auxilium
et ex caritate ſolacium. ne manus eius
baſſentur vſq; ad occaſum ſolig. id eſt
ad finem mundi. Sicq; ioſue duce:id ẽ

chꝛiſto ductoꝛe/iſrael fugat amalech/

id eſt eccleſia ſuperat dyabolum. in oꝛe
gladij·ꝓ virtutẽ oꝛationis ⁊ verbi di:

Gladius em̃ eſt verbum dei. Si quis

ergo vult oꝛationis vᷣtute ſuꝑare dya
bolum / debet eleuare manꝰ. id eſt actꝰ
ſuos ad deum. vt ↄuerſatio eiꝰ ſit in ce
lis VUnde dimiſſas manus erigite. ⁊ ge
nua debilia roboꝛate Mã eleuatio ma
nuum/ſacrifitiũ verſpertinũ.bona eſt
operatio cum ieiunio et elemoſina. Fi
des em̃ ſine oꝑibus moꝛtua eſt. Zeue⸗
mus ergamanus ſine diſceptatõe que
rentes que ſurſum ſunt. non que ſuper
terꝛam. vbi chꝛiſtus eſt in dextera dei
ſedens. Bed dubium. quare hic di⸗
citur vt nobis fiat ꝛc. Dicendum eſt
huiꝰquadꝛuplex ẽ ratio Pꝛima adꝗ
luendũ illi verbo quod vixit maria an
elo Auc j. Fiat mihi ſedᷣm verbũ tuñ
Veride atõ ad abluendũ verbo cre
qtionis 1a deſignãdum ꝙ eadem po
tentia requiritur in trãſſubſtantiatiõe

ſicut in reſurꝛectione et in rerũ creati⸗

one de qua Geñ.j. Niat lux Diue ſiant
luminaria. Et ſeq̃tur Et factum eſt ita.
TZercia ratio/ ad deſignandũ ꝙ ſacer⸗
Dos ſolum eſt miniſter huius ineffabi⸗

lis cõuerſionis ideo nõ in perſona pꝛo
peia loquitur / ſed in perſona chꝛiſtilo

Hecundus

quens dicit. fiat. Quarta ratio / quia

opoꝛtet vt hec tranſſubſtantiatio fiat

E verba tranſitũ ſignificantia. ido nõ
dicit ꝙ panis ſit coꝛpus chꝛiſti.ſed bñ

dicitur panis fit coꝛpus xpᷣiideo dicit᷑

nat. Item dicitur dilectiſſimi ꝛc᷑.xpᷣus
em̃ ieſus maxime eſt dilectus a veo pa⸗
tre ſmillud Math.iij ⸗Dic eſt filiꝰ meꝰ
in quo mihi cõplacui.CTum quia oĩmo
Dam ꝑticipationẽ eſſencie pater filio e

ternaliter ↄmunicat um qꝛ omĩa que

habet pater.ſua ſunt Joh. xvj.Lum qꝛ
ꝗ patre tradita eſt ſibi poteſtas omniũ
que ſunt incelo et ĩ terꝛa Math. v:Tũ
quia per filij ſui ĩ cruce immolationẽ ꝓp
nobis pater placatus fuit pꝛo om̃ibuæ

offenſis noſtris. pñtibus. pᷣteritis ⁊ fu

turis Mtione cuiꝰ et ĩm exaltauit.⁊
dedit illi nomen quod eſt ſup omne no

men. Id philip̃ ij. t nos ipᷣm deñ pa⸗

trem diligere debemus. quia ipᷣe pꝛioꝛ

dilexit nos Quia ſic deus dilexit min

dum vt vnigenitum ſuum daret Joh⸗

„⸗

iij. Deum filium diligere debemꝰ quia

—

ipſe paſſus eſt ꝓ nobis.et nos redemit
Bokriri ſanctum diligere debemꝰ. qꝛ

eius ſapientia conditiſimnꝰ. et eius pꝛo
uidentia gubernamur. Heũ em̃ ſupꝛa

omia diligere debemus. Lalde nanq;

enat. qui non diligit deũ ſuum creato

rem. recreatoꝛẽ.et remuneratoꝛẽ Vñ

btũs Augꝰ dicit. Ualde emerꝛaremſi
deũ nõ amarem. qui dedit mihi animã
vt viuam. gratiam vt bene viuam. ſa⸗
pientiam vt oꝛdinate viuam.quam vi

tam nobis concedere dignetur ieſus

chꝛiſtus patris ab eterno vnigenitus.

poꝛaliternatus.

— °

ſune
knen
ndiees
onnes.

9/ eu

doſie
dond
labñ
wc
Phus
deopg,
lene
goimo
rflioe
Wge
Ang
sonmi
hi
leii
vomdus
rſt
onero
ndid
ihenn
enmn
r
ui
nedemit
cenb. q
Renso
enſpe⸗
Meinng
umarr
rra j
enn’
timmni
ium ſy⸗
quan vi
ur ieſus
gemirus⸗
oneten/

Aipꝛidie qm pateretur ac⸗
cepit panẽ in ſanctas/ ac ve
nerabiles manus ſuas. ⁊ ele

natis oculis in celum ad te deum patrẽ
ſuum omnipotentẽ tibi gracias agen-

benedixit fregit et dedit diſcipulis ſu⸗
is dicẽs.ꝭ ccipite et mãducate ex hoc
omnes. Moc eſt em coꝛpus meum.

it habet iſta litera duas partes Mꝛi⸗
mo introducũtur verba ↄſecrationis

coꝛpoꝛis xpᷣi. Becũdo ſanguinis ibiſi⸗/
mili modo.t eſt ſententia iſta. OHpa⸗
ter clementiſſime dñs noſter ieſus xpᷣs⸗
filius tuꝰ pꝛoxima die pᷣcedente ſuam

paſſionem/ hoꝛa cene accepit panemĩ

venerabileęs manus ſuas.et eleuando
oculos ſuos in celũ.ad te ſuum patrem
om̃ipotentẽ/et gracias agendo bene⸗
dixit dicens. Moc eſt coꝛpus meum.in
coꝛpus ſuum tranſſi ubſtanciãdo. At fre
git et dedit diſcipulis ſuis dicens. Acci
pite manducate ex hoc omnes Etex
poĩtur ſic: Qui ſcilicʒ dñs noſter ieſus
chꝛiſtus.pꝛidie id eſt pcedẽti die/qᷓ;pa

teretur accepit panem/ſuxple nõ cõſe⸗

cratum.in ſanctas.id ẽ ſanctiſicatas:ac
venerabiles idẽ honoꝛandas / man ſu
as et eleuatis ſurſum.ſupple ſcom hũa⸗

nit atẽ oculis:ſupple tam mentis qᷓ; coꝛ
poꝛis in celum id ẽ verſus celum.ad te

deum pratrẽ ſuum ſupple ſm diuinita
tem.omipotentẽ agens id eſt referens

tibi gracias id eſt gratianactiones be

nedixit id eſt conſecrauit.fregit ſupple

ſpeciem panis.et dedit id eſt poꝛrexit

NEtaeſt tercia pars pᷣncipa⸗
liꝛs canonis.in qua ponũtur
verba ipᷣam cõſecrationem
efficientia. et finaliter ꝑficientia/tã con
ſecrationẽ coꝛpoꝛis/q; ſanguinis xpᷣi

per fidẽ et mãducate id ẽ comedite ſup
ple ꝑ caritatẽ ex hoc om̃es Nota pᷣmo

ꝙ inilla ptieula repᷣſent atur illud/qdᷣ

dñs nr ieſus xpc in cena fecit.quã par

ticulã alexander pᷣmus dicitur ſic oꝛdi⸗

naſſe et addidiſſe ſeᷣm foꝛmã aplorl et

euangeliſcarũ ſic derelictam. Et eſt ſci

endum. ꝙ eccleſia in die cene ſpẽaliter

addit iſtam ꝑticulã.qui pꝛidie qᷓ; pate⸗
retur pꝛo noſtra oĩmq; ſalute:qð ẽ ho⸗
die ad ſingularẽ reuerentiã illius diei-
eo ꝙ iſta die hoc venerabiliſſimum ſa⸗
cramentũ ſit inſtitutum in qua die de⸗
ſideratiſſumum inſtitutũ eſt cõöuiuium/
ſcdᷣm ꝙ dñs dixit. deſiderio deſideraui
hoc paſcha manducare vobiſcum an⸗
teqᷓ paciar. Auce:xxij. In quibus ver
bis ſaluatoꝛis tria innuũtur. TPꝛimo/
pꝛimoꝛdialis affectatio huiꝰſacramen
ti cum dicitur.deſiderio. Scðdo ſacra⸗
ment alis demonſtratio huiꝰ miſterij.⸗
cum dicitur hoc paſcha Lewio fiouci
alis adamatio ieſu chꝛiſti cũ dici᷑.ante
qᷓ; paciar. Maioꝛem carit atem em̃ ne⸗

mo habet. vt aniam ſuam ponat quis ꝓ

in la dꝛ pᷣdie. Hic notat᷑ tempꝰ inſcitu⸗/
tionis hui ſacramenti. Quintaderia
em̃ die mẽſis pꝛimi.quod modo ẽ ſexta

feria. dominus pꝛo nobis paſſus fuit.
1 pcedẽti die q erat quartadecia luna

eiuſoem mẽſis. oſtq;; ad veſpeꝝ xpᷣc
ſcᷣm legẽ paſcha tipicũ cũ aplis cele⸗
bꝛauit.veteri paſche finẽ imponẽs.et

nouum paſcha ſubſtituit. vidlicet hoc

ſacramentũ.et eccleſie tradidit frequẽ
tandũ.Et dic innoẽ. Mac igitur inſtitu⸗
tiõe infoꝛmati.celebꝛamꝰ iugiter ꝑ mi
ſteriũ.qd ſemel offerebat᷑ in pᷣciũ. Qã
cũ vᷣitas venit.figura ceſſauit.⁊ ſignũ
ſublatũ eſt medio.cũ nõ erat res aliij

qſignificaret. ſed que pñs ꝑciperetur

n .ſ3

Manſit tamen figura tamoiu/ donec
in veritate completũ.quod in ſimilitu
dine pꝛius erat exhibitum. Chꝛiſtꝰ em̃
tunc impleuit figuras algnus enim pa
ſchalis ſigura fiit huiꝰ venerabilis ſa⸗

cramenti.poſt cuiꝰ eſum hoc ſacramen

tum inſtituit. vt figuris veteribus finẽ
daret Vno ſicut illi carnes agni in figu

ra ↄmedebant: ſic ſideles in ſacramen
to verũ coꝛpus ⁊ verum ſanguinẽ xpᷣi

ſuſcipiunt Etſicut manna datum eſt he

bꝛeis poſt traſitum maris rubꝛi ia ſub-
merſis egiptiacis.ſic eucariſtia datchꝛi
ſtianis poſt ablutionem baptiſini/dele

tis iam peccatis. vt per baptiſmũ mũ⸗

demur a malo. et per eucariſtiã ↄfoꝛte-
mur ĩ bono. Et ſicut mana populũiſra

elper vaſtitatem in via ſolitudinis ad

terꝛam ꝓmiſſionis ꝑduxit.ſic et eucari

ſtia populũ iſtũ ꝑ incolatum vite pᷣſen

tis ad patriam ꝑoucit paradiſi. Unde
recte viaticum aꝓpellatur quia reficiẽes
nos in viaꝰoe ducit ad patnã. De qui
Fuit aut
hec dies vltima ante ſuã moꝛtẽ ⁊ paſſi/
onem/ↄueniens ad huiꝰſacramentiin

bus dictũ eſt ſupꝛa plemꝰli.j.

ſtitutionẽ . vt illud arcius coꝛdibus fi⸗
delium infigeret.⁊ firmiꝰ memoꝛie apo

ſtoloꝝ impmeret.quod ante moꝛtẽ ſuã
ꝓxime futuram inſtitueret.ſcom quod
att eſtatur beatus glugꝰ per hec verba

Saluatoꝛ quo vehemencius ↄmenda

ret miſterij huius altitudinem. vltima

hoc voluit infigere coꝛdibꝰ diſcipulo⸗
rum.a quibus per paſſionẽ erat diſceſ.

ſurus Et idem dicit Innoc. Coꝛpus et

ſanguinem ſuũ xpᷣus poſt cenam dedit

apoſtolis vt hoc ſacramentũ velut vl

timũ teſtimonij mãdatum/arcius me⸗

moꝛie ↄmendaret. Ount et alie multe

cauſe de quibus ſufficienter dictum eſt

ſupꝛa li.j. Dicit ergo hic ſacerdos Qui

Gecundus

pꝛidie / id eſt pꝛioꝛi die anteqᷓ; pateret᷑.
accepit panem / volens ſacriñtium lau
dis deo patri offerꝛe. Donẽ et vimmm

obtulit: ex quibus coꝛpꝰ et ſangunnem
ↄfecit Buper quo verbo dicit Inno7

Huiaſacrißtij ritum/melchiſedech pꝛi

us legitur celebꝛaſſe/ offerens panem
⁊ vinũ Erat em̃ ſacerdos altiſſumi gSeñn

xiiij. Vñ dauid inquit ad xpᷣm. Tues

ſacerdos in eternũ ſcom oꝛdinem mel⸗
chiſedech Ex quibus patet. ſaeriſiti
um euãgelicũ / nõ ſolum pceſſit legale
dignitate ſed et in temꝑe.ſicut apls in

epla ad hebꝛeos pleniꝰ oſtendit Et do

minus ieſus panẽ ⁊ vinum in ſacrifitiũ
ſui coꝛꝑis ⁊ ſanguinis inſtituit:qꝛ ſicut

pꝛe ceteris cibis ⁊ potibꝰ panis coꝛ ho

minis ↄfirmat.⁊ vinũ coꝛ homis letifi

cat.ita coꝛpꝰ⁊ ſanguis xpᷣipꝛe ceteris

cibis ⁊ potibus ſpnalibus/ plus interi

oꝛem hoĩem reſiciunt. ⁊ gratiaꝝ donis
plus ſaginãt Unde ꝓpheta. Doculum

tuũ inebꝛiãs q; pꝛeclarũ eſt Et ſicut in
iſtis plena ꝑfecca conſtat coꝛꝑalis re⸗
fectio.ſic ⁊ in illis plena ſpũalis. Gicut

xpc teſtatur Caro mea vere eſt cibus.
7 ſanguis meus vere eſt potus. Qua/
lis autẽ debeat eſſe panis ſcʒ an aʒimꝰ

an fermẽtatꝰ.an ſalſus.vel nõ. ex quo
debet confici coꝛpus chꝛiſti. de hoc ſa⸗
tis dictum eſt pꝛius Seo dubitat

R hic pꝛimo.quare chꝛiſtꝰ ſub aliena ſpe⸗
cie coꝛpꝰ ⁊ ſanguinem ſuũ dedit. Huiꝰ
innocẽtius ponit tres cauſas. Dꝛimo
hoc fit pꝛopter augmẽtum meriti/quo
niam ibi aliud creditur. et alius cerni

tur. vt fides habeat meritum / cui hu⸗
mana ratio non prebet experimentũ.

etnm propter dignitatem/ quantum

a malos/ qui non ſunt digni videre

chhꝛiſtum in propꝛia ſpecie. Exemplum
de bethſamitis vt prius dictimn eſt.

4 n

euſt
see
a
uſ⸗
ſoncemn
ihrino
muov
ſus e
ſusmin
nocben
cpns
ſtynvy
deoial
ſnligo
desind

vinirß
Men
sKt
ſunnre,
noretme
Ner Pe⸗
ervineg
etſange
ctioeſe
buser
etvinn
umo
ſonorpt
Panse

(honr

ſocuni
tis vis
tisgen
wco
hee ſe
rtatee
tochad
chiede⸗

dunlau
tvimum
aunem

Inne

gechpri
Spanemn
ſm Beß
hi

ſr zn
ßn
inſacnii
urqeſicut
mscoho
onsleti
Dumung
EKrin
noalsre,
ns Gicut
tchus.
ons On
mne
watiy
lengſpe/
Prmw
verti/ qvo
nuocerni⸗
un /cuihun
gummm
unoce
eumplm
nunct,

coꝛpoꝛi xpᷣi.

Tauctus

etiam tpꝛer imbedillit atẽ q;tum ad ho⸗

mines et hoc ad vitanoũ hoꝛroꝛem et
nauſeam.quia ſi oculꝰvideret xpᷣm ſub

Ipꝛia ſpecie/ vtiq; animus abhoꝛreret.
qꝛ nõ ↄſueuimꝰcarnẽ crudã/et ſangui⸗

nem crudum comedere ⁊ bibere Quar
to ad vitandũ ridiculũ.ne pagani vel
iudei nobis inſultarẽt cum illud agere⸗
mus vnde verſus. Gumit᷑ occulte chꝛi

ſtus / ne dum tibi ſtulte Woꝛroꝛ vel ri⸗

ſus minuat fidem tibi viſus. VUnde in⸗/
nocẽtiꝰ Hanc ergo xpᷣc ſub ſpecie pꝛin
cipalis edulij ſumẽdam ꝓpoſuit eucari
ſtiam vt foueretur ſenſus in vno.eęt fi⸗
ves ĩ altero edificaretur Fouetur em
ſenſus:dum ſolita ꝑcipit Ediſicatur fi⸗
des in altero dũ illud qð nõ videt qua
le ſit / cuiꝰmodi ſit agnoſcit. D Item

ↄubitatur. quare ſub ſpeciebꝰ panis et

vini:Reſpondetur.qꝛ dñs in hoc ſacra
mento ꝓponitur nobis vt cibus refici⸗
ens Et quia in nutrimẽto neceſſitatis
humane in his habetur p omnibus ple

nioꝛ et melioꝛ refectioigitur ꝛc Innoc

dicit DPꝛoponitur nobis ſpecies paĩs
et vini.quatinꝰ in ſuſceptiõe coꝛpoꝛis
et ſanguinis xpᷣi/plena et perfecta refe

ctio eſſe poſſit. OPlena em̃ refectio eſt

cibus et potus.Cibi aũt et potus:paĩs
et vinum pncipalis eſt ſubſtantia. Se⸗

cundo qꝛ hec ſpẽs ad ſigniſicationẽ coꝛ
poꝛis xpᷣi veri et miſtici eſt expꝛeſſioꝛ.

Aanis em̃ ꝓpter ↄpactionẽ aſſimilat
inũ vero eo ꝙ liquoꝛ ẽ
ſanguini Et ſic de miſtico.ſicut ex mul⸗
tis vuis expᷣmitur vinũ:et ſicut ex mul
tis granis ↄſicitur panis· ſic nos multi
vnũ coꝛpꝰxpᷣi miſticũ ſumꝰ Lercio.qꝛ
hec ſpecies ad ↄuerſionẽ ꝓpter ſuiſince
ritatẽ et mundiciã eſt decentioꝛ. Quar

to qꝛ ad figuram veteris ſacrificij mel

chiſedech vtinnioꝛ· Muinto q; go com

menti comꝑauit

LTarciuus
parationem dñnicam ſimilioꝛ. DVñs em̃
nunc ſe viti nunc pani/nũc grano fru/
quare laicis non datur ſub vtraq; ſpe⸗

cleſia omibus xpᷣinoelibꝰ dabatur ſan

cie. Reſpondetur ꝙ olim in ᷣmitiua ec Ar ſabn †

guis cum xpi coꝛpoꝛe. ſ̊ poſtea ſancta

determinante eccleſia et dictante/non
datur ꝓpter tria Pꝛimo vt tolleretur

erꝛoꝛis materia.quia inſurꝛexerũt qui⸗

dam heretici dicetes.xpᷣm nõ ſub vna
ſecie totum/ ſed medium et in altera
imiliter medium cõtineri.vt ergo iſte
erꝛoꝛ tolleretur.ſtatuit eccleſia/tantũ
ſub vna ſpecie coꝛpus et ſanguinẽ xpᷣi⸗

fidelibus dari. Gecundo vt euitentur
picula. Mam ſanguinẽ chꝛiſti tractare

multũ piculoſum eſt.eo ꝙ ꝑtes ipſius.

ſunt natur aliter fluxibiles.q leuiter ab

indiſpoſitis ruſticis effunderent᷑.quod
de coꝛpe xpᷣi nõ ita cito ↄtingit.ideo ſo

li ſacerdotes ſan guinẽ ſumunt / in qbꝰ
maxima diſcretio et cautelà debʒ eſſe.

Tercio vt veritas reſpondeat vmbꝛe
qꝛ in lege nihil bibebant etiã offerẽtes
de libamĩe Sequit᷑ AMccepit panẽ ĩ ſan
ctas ac venerabiles manꝰſuas In quo
denotatur/q; hoc ſacramentũ non niſi
mundis manibus.non viciatis ſed eõ⸗
ſecratis.debet reuerẽtera venerabii⸗
ter tractari VUnde alexander papa de

conſe. il. ij. Mihil maius eſſe poteſt. ᷓ
coꝛpus et ſanguis chꝛiſti. Mec vlla ob⸗

latio hac pocioꝛ eſt. ſed omnes hec pꝛe
cellit.que domino pura conſcientia of
ferenda eſt. et pura mente ſumenda:
atq; ab omnibus veneranda.Et ſicut

ceteris eſt pocioꝛ ita pocius excelli et

venerari debet. Ox quo ſtatim habet᷑
q; ſolus ſacerdos hoc ſacmentũ habʒ

ficere Abiſciendũ ꝙ qttuoꝛ reqͥrunt

Ueie

—
Item dubitatur Oerbien

i5“ n
A¹*

,s . nn

S
. „
— .
.

2.

ber

AVerbum materies.intentio.ſenſus et
ꝛdo Coõueniũt xp̃ᷣi vt coꝛpꝰ ↄficiatur.
Dꝛimo reqͥ ritur puritas materie. qp
etritico puro debet eſſe hoſtia. quia
vns grano frumẽtiſe ↄpauit Et debet
eſſe aʒima vt z. Añ etia materia euca
riſtie ẽ duplex AUna neceſſafia. alia de

bita Materia neceſſaria eſt panis fru

mentiq; ſine illo nõ poteſt fieri ↄfectõ
Materia vero debita eſt ꝙ iſte panis
ſitaʒimus. qʒ licet in fermẽtato poſſet

còfici ſiẽ et greci faciũt. hoctñ ſedm cõ

ſuetudinẽ romane eccleſie fieri non d

bet Sed quare de hoc.d.eſt . Gimile
eſt de inateria calicis. quedã eſt mate
ria neceſſaria.et quedã debita Mate⸗
ria neceſſaria eſt vinimn. qeſine ipſo nõ
ateria vo debi⸗
ta.; Jua miceacn vino. cuius cauſa

Aficitur ſanguis xpiꝰ99
dicta eit ẽ. SGcdo reqͥritur oꝛdo ſacer⸗
dotalis Uñ bin ſchomã ſup. iij. ſen. diſ⸗
iiij. Gacerdos q;tuuncũq; malꝰ. ſiue ex

cõmunicatus.ſciſmaticus. ehereti⸗
cus.ↄficere poteſt. dũmodo ſen at illa

q reqrũtur ad ↄſecrationẽ. q́uis moꝛ⸗
taliter peccat. et irꝛegularitatẽ ĩcurꝛit.
Nec em hoc ſacramentũ melius dicit
Apter bonũ ſacerdotẽ. nec deteriꝰ pꝛo⸗
pter malũ.quia nõ in merito ↄficientis
led in verbo cõficitur ſaluatoꝛis. Et ſic
laicꝰ q;tinncũq; ſanctꝰ celebꝛãdo nihil

ageret. Tercio reqͥritur foꝛma verboꝝ

et eſt hec Moc eſt em coꝛpus meũ Iſta
cõiunctio em̃ nõ eſt de ſubſtãtia foꝛme
verboꝛum. ſed de bene eſſe ipius Et tñ
non debet omitti. Et ergo ſi quis omit
teret eam/eque bene ↄficeret.ſed gra
uiter peccaret / ſi ex intẽtiõe omitteret
Et ſic iſtis verbis non ꝓlatis nõ eſt ibi
ſacramẽtum.Cetera autem verba ibi.

Quipꝛidie ꝛc· Alqdita ſuntex reuelati⸗

að ↄſiciendum eucariſtiã. vnde uerſus

Secundus-

ene ſpũſſancti. Attamẽ iſta verba nul⸗
lo modo debẽt omitti in celebꝛatione

niſt in neceſſitate. IAllia dubia circa iſta
verba patebũt infra. Auarto req̃riẽ

intentio et eſt duplex Vna intentio cõ

ficiẽtis.ſeʒ ſacerdos intendat ↄſice/
re Intentio em̃ ſemꝑ eſtneceſſaria⸗/vł
getualis Ihabitualis ARllia ĩtentio gene
ralis /eſt eccleſie et ip̃ius qui hoc ſacra

mentum inſtituit. Gocleſia em̃ intendit

oc ſacramentũ cõſicere pꝛo vtilitate

vel ꝓneceſſitate generaliter et ꝑticu⸗
lariter Et ꝓpter hoc ſi quis ex ludibꝛio

vel ſtulticia pꝛoferꝛet verba cõſecrati⸗

onis ſuper totum panẽ in foꝛo/ettotũ

vinumin celario nõ ↄſicit.qᷓuis etiam
ipᷣe habuit intentionẽ cõſecrandi. Ge

quitur: et eleuatis oculis in celumꝛc.
In verbis ↄſecrationis coꝛpoꝛis xpᷣi
tria ↄmemoꝛãtur.que nullus euangeli

ſta deſeribit. ſeʒ eleuatis oculis in celũ.
etemi teſtamentimiſteriũ ſidei Et qᷓre

hoc Reſpondet innocẽtiꝰ tercius.

euangeliſte de verbis et factis xp̃ipꝛe
termiſerunt que apoſtoliſuppleuerũt.
Mullus em̃ tante pᷣſinnptiõis exiſtit et

audacie. vt hoc ð coꝛde ſuo temptaue

rit interponere:Ged foꝛmã iſtã vboꝝ

apoſtoli acceperũt a xpo. ⁊eccleſia ab
apoſtolis. Zed ꝙ multa ab apoſtolis

ſunt tradita que euangeliſte omiſerũt
patet in multis locis ſacre ſeripture.
SGenbit em̃ apls.j.ad Coꝝ.xv.q dñs
ieſus poſt reſurꝛectionẽ viſus ẽ plꝰqᷓ
q̃ngentis fribus.deindð viſus ẽ igcobo
deinde aplis oĩbus / nouiſſime viſus ẽ
mihi. et hoc nullus euangeliſtarum de
ſeribit. Nam etiam inter euangeliſtas
quedam omittuntur ab vno/que ſup⸗
plentur ab alio.etiã circa vᷣba oſecrati
onis Mã cũ tres euãgeliſte ↄmemoꝛẽt

— — è

hoc eſt coꝛpꝰ meũ ſolꝰlucas aqdidit qd

nopo
ſthet
apro⸗
gramt

mlts

cvn.
Tes
reret
ſonns⸗
KceN
ctetr⸗
ce
divo
elge
ſera
aof

ciperrir
ctionen
cad
gnci
Uatisoe
duiste⸗
ſcurin⸗
boine⸗
nneper
Juſer
ſorn
WMe
inch
heele
loince
mumg
Apaty
cpus.
behlos.

ſirendie
en
sen dbi
cinn⸗
vo ettyri
mdi. Be
mpors pi
Wamed
lsnctli⸗

ek
vrhißꝛe
seniter
Nenptae
ior
eccleſac
bppoſols
ſroniſenit
dñs

rmodſe
igephi
eͦobo
ne viins
narunde
ungelſins
eſpy⸗
bari
nrmwit
r

Tractatus

pꝛo vobis tradetur. Et vbi marcus et
matheus dicũt pꝛo mulctis.ibi lucas di⸗
cit pꝛo vobis. Geo matheus aodidit
in remiſſionem peccatoꝝ. Unde ꝓprer
multa que hic apponũtur eſt notadum

q euangeliſtaꝝ pꝛecipua cura fuit euũ

gelicas conicribere hiſtoꝛias magiſ qᷓ;
tradere foꝛmas ſacramentoꝛumm/quas
foꝛmas apoſtoli a pꝛincipio ſicut a dño
acceperut ꝓmulgauerũt.⁊eccleſie ſan

cte tradiderunt.ꝙ patet.j.ad Coꝝ xj.

di vobis: Adꝛius em q; oſcripta eſſent

euãgelia.per aliquos annos erat vſus
ſacramentoꝝ ⁊ inſtitutio. Nomnirum
ergo ſiin canone quo eccleſia generali
ter vtitur foꝛme verboꝝ/qua chꝛiſtus

ↄſecrauit. aliqua adiecta inueniuntur⸗/
vt eſt iſta cõiunctio em̃.que non poni⸗

tur in euangelio.ſed appoſita eſt ꝓPpter
ↄtinuationem ad pᷣcedentia.quã btũs

petrꝰ ſm qꝙ achꝛiſto accepit creditur
aodidiſſe cũ inueniatur in miſſali ſan⸗

ctipetri rome.ideo eccleſia iſtam ↄiun
ctionem addi voluit. Attamen iſta que

hic addũtur poſſunt ex alijs locis euã⸗

uatis oculis in celum. chꝛiſtus em in ar

duis factis legitur oculos ſuos leuaſſe

ſicut in reſuſcitatiõe laʒari leuauit ocu⸗
los in celum dicẽs Gratias tibi ago do

mine pater/quoniã exaudiſti me Joh

ſermone quem fecit poſt cenam⸗
vbi oꝛauit pꝛo humanitate ſua gloꝛifi/
canda.et pꝛo diſcipulis ſuis:teꝝ ocxos
in celum eleuauit vt ſcribitur Joh.xiij

Hec locutus eſt ieſus.⁊ ſubleuatis ocu
lis in eelum dixit.pater elarifica filium
tuum Bitunc leuauit oculos in celum.
ad patrem / cũ aĩam laʒari ſuſcitauit ad
coꝛpus.q́;tomagis credendũ eſt ꝙ tũe

Tercius

vinum in ꝓpꝛium coꝛpus ⁊ ſanguinem
ſuũ conuertebat Quare aũt xpᷣc leua
uerit oculos in celũ ad patrem. huiꝰ du
plex eſt ratio Una vt inſinuaret omia
ſe habere a patre et nihil a ſeipo Gecũ
da vt erudiret nos ꝙ in principio oim
actuũ nroꝝ oculos mentis noſtre/id ẽ
intentionẽ ad deũ tanq; ad auctoꝛem
oĩm erigere debemꝰ.iuxta illud ps

culi mei ſemꝑ ad dñm Uñ innoc.dicit

Atrũq; ad nram inſtructionẽ agebat.

vt et nos oculos coꝛdis nõ depᷣm mnꝰ ĩ

terꝛã ſeo eleuemꝰ in celũ.ſi quid oꝛan⸗

tes volumꝰ impetrare Et ſubiungitur.
gras agens.xpᷣc gratias agebat nõ ꝓ

ſe ſe pꝛo nobis.i.ꝓ nr̃a reꝑatione⁊ ſa⸗

lute oim per hoc ſacramentum futura.

Vl gratias agebat ꝓpter donum tam

maximi ſacramenti. Vel gratias age⸗
bat nobis in exemplũ.vt ⁊ deum in ſin
gulis actibus nr̃is pᷣ oculis habeamus

⁊ſibi graꝝactiones de ſingulis bonis

referamꝰ et nota.qñ ſacerdos dic hec
verba:tollit panem ð araet recipitaꝰ

manꝰ.et dum ſic recipit/ adhuc ibinõ
eſt coꝛpus chꝛiſti ſed a pꝛimo in vltio
inſtanti pꝛolationis illoꝝ verboꝝ.hoc

eſt em̃ coꝛpus meum / deſinit eſſe paĩis

et incipit eſſe verum coꝛpꝰ xpᷣi.⁊ergo

diligẽter ſacerdos caueat.q panẽ non

ↄſecratum non nimis eleuet. nec aliq;

ſignũ adoꝛatõis exhibeat.ſed in oĩbus
panẽ occultũ teneat.ne populus circũ
quo pleniꝰ li.j.fuit dictum. Bequitur.
benedixit. Hic ſit crux ſuper panem.
non eꝙ chꝛiſtꝰ benedicendo panẽ fecit
crucem. quia nondum facta fuit crux
caracter benedictionis et ſanctiſicati⸗

ſtans adoꝛet. et arairtgr

onis.ſz fit crux vt denotet᷑ panẽ eſſe cõö

uertẽdũ in coꝛpꝰ xpᷣi qͥ ꝓ nob imolatꝰ

n i⸗

☛t Hr nn

Siber

eſtin cruce Innocẽtiꝰ dicit. ꝙ iſte duẽ
cruces.ſeʒ vnam quã facit ſuper panẽ
et alteram quã facit poſtea ſuꝑ calicẽ:
ſigniſicant duplicem benedictionem⸗
Mꝛima crux fit ꝓpter benedictionẽ/ q̃
panis in coꝛpus xpᷣi tranſſubſtantiat᷑
Deda crux ſit ꝓpter benedictionẽ qua
vinũ in ſanguinẽ chꝛiſti trãſſi ubſtancia

tur. ⁊ ſic hic benedicẽdo ſacerdos facit

crucem ſuꝑ oblatam.qꝛ nunc crux vᷣtu

h tem benedictiõis infundit. Itẽ nota

dubium magnũ hic incidit. ſeʒ quomõ
xpᷣe benedixit panem.⁊ an xpᷣc per iſta
verba confecit ſicut ⁊ nos. ¶t videtur
ꝙ nõ. quia ſi ꝑ iſta verba confecit.tũc
añ ꝓlationem hoꝝ verboꝝnõ fuit cor

pus xpᷣi. ⁊ tunc ſᷣm oꝛdinem verboꝛũ
chꝛiſtus pᷣus fregit panẽ et dedit diſci⸗

Pulis ſuis.anteq; confecerit ⁊ ↄſecraue

rit. quod videt᷑ eſſe incredibile.qꝛ ſi ſic

feciſſet.tũc videtur q eccleſia erꝛaret-

que non frangit pᷣus Gar ſed po

ſtea frangite patet tñ ſic cũ ſequẽtia. qꝛ

omis xpᷣi actio noſtra debet eſſe inſtru
ctio Et ita hoc ſacramentum debettra
ctari q nobis. iuxta quod oñs tradidit
BGi vero dicit᷑ ꝙ nõ per iſta verba 2ↄfe
cit. ſequitur ꝙ illud ſacramentũ qo ip̃e
ↄfecit/et noſtrũ nõ ſint eiuſbem rõnis
quod eſt abſurdũ dicere. patet tñ cõſe⸗
quẽtia.iiij.ſen. Id vnum quodq; ſacra
mẽtum reqritur debita foꝛma verboꝝ
ergo diuerſitas foꝛme/diuerſit atem in

troducit ſacramenti. Pꝛopter iſta di⸗

uerſe diuerſimode loquutur. dpmũ
quomõ xpᷣc benedixit. dicunt qdam.q
benedixit panẽ. id eſt aliquod ſignum
ſuꝑ panẽ vl aliquod verbum nobis in
cognitũ expꝛeſſit/et nõ ſic benedixit ſi
cut nos.Ged huic reſpõſioni videtur

dingtun / videtur ſequi ꝙ xpᷣe fregit.

1.

Becũdus

dedit diſcipulis ſuis puſqᷓ; cõſecrauit.

quodnõ eſt credibile vt ꝓpatumẽ.Et
ergo alij dicunt aliter. ꝙ benedixit. vi
delicet hic id eſt cõſecrauit.et ſic cũ bñ
dixit tunc confecit Et dicunt ꝙ euãgei

liſta non ſeruauit oꝛdinẽ rei m ꝙ a do

mino geſta eſt. pꝛout ſepius fit in euan⸗
gelijs. vt vnũ pꝛius dicitur qdð poſte⸗
rius fact ũ eſt. et econuerſo:ideirco or

dine tali ↄſtruunt lFam. Accepit panz

et benedixit ſubaudiendũ eſt ly dicẽs⸗/

.

hoc eſtem̃ coꝛpus meũ.Et tunc fregit

7

et dedit diſcipulis ſuis et ait. Ilcipite
Tcomedite Et iterabat Noc eſt coꝛpꝰ

meum. Nꝛius em iſta verba pꝛotulit
vt eis vim pficiendi turbueret Heind

ꝓtulit eadem verba.vt apoſtolos vim
Aiciendi doceret ⁊ eameis traderet.⁊

ſic iſti videntur dicere plane. ꝙ illa vꝰ⸗

ba hoc eſt coꝛpus meũ xpᷣe bis Senli⸗
Vno modo occulte et tacite.

Sed de ſedo ſcʒ an ꝑ iſta verba hoc eſt
coꝛpꝰ meũ / ↄfecit ſicut et noſtri ſacer⸗

dotes Aliqui dixerũt ꝙ xpᷣc habuit ex
cellentiſſimã ptatem in ſacramentis.⁊
abſq; omi foꝛma ↄfecit et poſt hoc que
dam verba ꝓtulit. alijs dando foꝛmã
ↄſecrandi Allij dixerũt ꝙ nõ ↄfecit ſub
his verbis. ſed ſub alijs nobis incogni

tis / intellectis per euangeliſtam ſub il⸗
