Seo circa hoc occurꝛunt duo dubia.
Pꝛimũ an quelibet miſſa eque efficax
ſit ad ſalutem viuoꝝ et moꝛtuoꝝ. et lo⸗
quoꝛ de his viuis et defunctis quica⸗
paces ſunt effectus miſſe. Secundum

dubiũ In miſſa pꝛo defunctis celebꝛa

ta plus eis pꝛoſit pꝛo quibꝰ celebꝛatur
qᷓ; pꝛo alijs pꝛo quibꝰ non. Ad pꝛumũ
reſpondet᷑ ꝙ miſſa quo ad ſacriſicium
qð ibi offertur ſcʒ quo ad coꝛpꝰ ⁊ ſan⸗
guinem xpᷣi eque efficax eſt ad ſalutem
viuoꝝ et moꝛtuoꝝ eo ; in omni miſſa
agit᷑ cõmemoꝛatio tam viuoꝝ q; moꝛ⸗
tuoꝝ.ſed q̃ᷓntũ ad ſacriſicantẽ et qᷓntũ
ad orones annexas miſſe tũc vna miſ
ſa ꝓdeſt plus vni qᷓ; alteri. In miſſa ei
que eſt ꝓ defunctis vbi introitꝰ ⁊ to⸗
tum officium ↄcernit defunctos deu-
tio ſacerdotis ⁊ orones ſpẽales ibi fa⸗
cte plus pꝛodeſſe videntur moꝛtuis ᷓ
viuis eo ꝙ non fiunt pꝛo viuis ſeo ta⸗/
tummõ pꝛo moꝛtuis. lo ſecundũ dubi
um reſpdnoet hieronimus ꝑ ſimile di/
cens. ſicereus accenſus offeraturĩ do
mum aliquã ob reuerentiã alicuiꝰ dñni
ibi reſidẽtis q;uis iſte ceresu ſingl- ad

reuerẽtiã iſtiꝰ dñi offerat᷑ oẽs tñqͥ ſunt

e ij.

Aber /

inilla domo ꝑticipant de illo luminẽ.·
Codem mõ ſi celebꝛat᷑ miſſa ꝓ vno de
functo oĩbus eque ꝓdeſt lumen illud.
qð in tenebꝛis oſtendit᷑.ſcʒ lucioũ coꝛ⸗

pus xpᷣi ipis defunctis/qui dum viue.

rent in fide ꝑmanſerũt. Ueꝝtñ or̃oes
ſpẽales et deuotiões.et elemoſine ⁊ ce
tera talia pꝛo vno facta plus pꝛoſunt

vni qᷓ; alteri.

aplin. vij. Quare miſſa ſg
eſt libenter audienda

multipuci de ca. Pꝛima ca/

deuote audiẽtes vna cũ ſacerdote ſa⸗
crificium miſſe deo pr̃i ofterunt oĩpo⸗

tenti. Uñ et ſacerdos oꝛat in canone

in ꝑſona ecciĩe et circũſtantiũ Gicut in

pꝛinns tibi offerimus Et iteꝝ. Er oim
circumſtantiũ quitibi offerunt hoc ſa⸗
criſcium laudis Gcda ca/qꝛ ſacriſiciũ
eucariſtie pꝛo circũſtantibꝰ et miſſam
audientib? ſpẽaliter offertur. AUnde
Innocen.tertiꝰ ſuꝑ illum locum cano
nis vbi ſit memoꝛia viuoꝛum ſic dicit.
Hic euidenter apparet qᷓ; ſanctũſit et
ſalubꝛe miſſaꝝ intereſſe ſolennijs cum

ſacriſicium miſſe ſpẽaliter pꝛo circum
ſtantibus offeratur Lertia cauſa qe in
miſſa ꝓipis circumſtantibꝰ et miſſam
audientibus ſpẽaliter virigit᷑ a ſacer⸗
dote or̃o ad deũ/et ipᷣoꝝ ſpecialis fit
cõmemoꝛatio cum ſacerdos dicit YPe

mento dñe famuloꝝ famularũq; tuaꝝ

et omniũ circũſtantiũ/quoꝝ tibi fides
cognita eſt et nota deuotio. Ruarta
cauſa qꝛ miſſam audiens deuote/non
exiſtens ſcienter in pctõ moꝛtali coꝛ⸗
pus xpᷣi ſpujaliter manducat. Vñ bea
tus qug.icit. At quid paras dentẽ

Allſa eſt libenter audienda/

q;ꝛ circumſtantes et miſſam

Fꝛũmus

Eet ventrẽ crede et mãducaſti. Bé oſe

diſ. ij. Ut quid. Quinta cã qꝛ decedẽs

in iſto die cõmunicatus eſt cenſendus
q coꝛpus xpᷣi quod ſaceroos in altari

ſumpſit ſacramentaliter. ipᷣe creditur

ſumpſiſſe ſ pũᷣaliter. Gexta cã qꝛ qͥ de
uote miſſam audiũt accipiũt influxum

diuine gre ex pᷣſentia vtriuſq; ſcʒ tam
coꝛꝑis qᷓ; ſanguinis xpᷣi. Et qnq; maio
rem influxum gr̃e qᷓ; ſacerdos qui rea
liter et in veritate coꝛpus xpᷣi mandu⸗

cat Oeptima cã/qꝛ ex hoc quis de⸗
uote miſſam audit peccata venialia ſi⸗
biremittunt. VUnde generaliter ↄfeſſ

frequens pectoꝛis tonſio/miſſe audi⸗
tio. oronis dñice deuota pꝛolatio.ele⸗
moſina. aque benedicte aſperſio. Hee
ſex remouẽt a nobis peccata venialia

Hctaua cã/qꝛ nullum ſacriſcium ita
pꝛodeſt ad augmentũ gr̃e et ad dimi⸗
nutioem pene/et ad relaxatiõem cul⸗

pe ſicut ſacrificium miſſe qð ſacerdos

in ꝑſona circumſtantiũ et tocius eccĩe
ſacrincat. Nona cauſa/q; pie credit᷑
ꝙ quidquid homo ad neceſſitatem co

mederit vel biberit ꝙ hoc plus ſibi ad

ſanitatẽ et ad ſalutem ꝓficit in illa die

qua miſſam audit qᷓ;i miſſam nõ audi⸗
ret. Decima cauſa quia deuota et fre⸗
quens miſſe auditio.valet ad mitigati
onem pene.parentũ et amicoꝝ.et eoꝝ
pꝛo quibus oꝛare tenetur ſi ſunt ĩ pur⸗
gatoꝛio.

Laplin. viij Qualiter miſſa
ſit audiẽda et quid audieniti

ſit neceſſarim
Aldientibꝰ miſſam quattuoꝛ

mum eſt ſides ſic ꝙ audiens

ſunt pᷣcipue neceſſaria. ſDꝛi

5

—,— rrrrrT —— —

— 5— ͤRꝰ

.

d

— — — —

Tractatus

panis ẽt vini veꝝ coꝛpus et ver? ſan⸗
guis xpᷣi cõtinetur. Et ꝙ fides ad hoc

ſit neceſſaria patet qꝛ iſta que ibi fiunt

oĩno humana ratiõeʒ trãſcẽdũt ⁊ nihil

experimento ſenſibus ingerũt. Elñ le⸗

gitur de quodã qui hoc ſacramẽtũ nõ

credidit.et occulte hoc in coꝛde ſuote
nuit Contigit ꝙ vna dien duo viri re
ligioſi. ad hoſpicium ſuũ ꝑuenerunt.et
ibi hoſpit ati fuerũt Mane facto hij re
ligioſi ado eccleſiam adierũt ad legen⸗

dum miſſam ſicut et legerũt puer qui⸗

dam hoſpitis filius.cum iſtis ad ecciaʒ
cucurꝛit.qui in miſſa vidit ſacerdotem

hoꝛa eleuatiõis pueꝝ eleuare ⁊ poſtea

diuidere.et crudũ in cõmuniõe come⸗
dere: Puer valde timens. domum cu
curꝛit et ſe abſcondit poſtea ſuꝑueniẽ⸗
tibus iſtis religioſis puer queritur et

minime inuenitur. Landẽ diligenti fa
cta inquiſitiõe puerũ inueniunt et que

runt cauſam ſui latibuli. Qui puer re⸗

ſpondit timeo illos viros qui puerũĩ
altari ↄmederunt.ne foꝛte me etiã ↄme
dant. Quo audito pater pueri erꝛoꝛẽ
quẽ de hoc ſacramento habuerat con

feſſus fuit.et tandem firmiter credidit
deo referens graciaꝝactiões.qꝛ reco⸗
gnouit hoc miraculũ ꝓpter ſui incre⸗
vulitatem foꝛe factum. Simili huic le
gitur in legẽoa ſancti gregoꝛij de qua
ↄam matrona. que fioẽ dubiã habuit

de ſacramẽto coꝛꝑis xpᷣi quare pꝛo fi⸗

dei confirmatiõe ad petitiones beati

gregoꝛij panis in altari ſub foꝛma cru

de carnis apparuit. VUnde de eo cãtat

eccĩa Vere felicem pᷣſulem. vere fidei
doctoꝛem quo petẽte panis xpᷣi fꝛmã
accepit digiti. Becũdũ qð debet eſſe

in audientibꝰ miſſam debet eſſe deuo⸗
tio qꝛ hoĩes deuote aſtantes ſpũaliter

ↄmunicant. Iñ cum quadã die ſacer⸗

Quartus .

dos miſſam celebꝛartt/ et Iuẽ ã dfis

aſtaret ipᷣe ſacerdos in cõmunione tm̃

duas ꝑtes hoſtie inuenit. et terciã ami
ſit.pꝛo qua inquiſitiõe facta et nõ inuẽ

ta.alias duas ꝑtes ſumpſit.et poſt miſ⸗

ſam ante alt are ſe pꝛoſtrauit et amariſ
ſime fleuit. Tunc illa deuota domina/
ad eũ acceſſit.querẽs ab eo cur fleret
et cõturbatus eſſet.qui reſpondit ei
dicere non poſſet.domina vero dixit.
domine mi / ne triſtemini. terciã partẽ

hoſtie quã amiſiſtis/angelus domini

mihi attulit.et me cũ ea cõmunicauit⸗
NHec em̃ duo ſcʒ fidemet deuotiõem ſi
audiens miſſam in ſe habuerit / fructũ
et vtilitatem huiꝰ ſacramenti ꝑcipit ⁊
ſepius abundantius qᷓ; conficiẽs. Ex

quibus dictis patet ꝙ ſi deuotio dẽt

eſſe in audiente miſſam.qᷓntomagis dʒ
eſſe in celebꝛante et cõficiente Cerciũ

qð debet eſſe in audientibꝰ miſſam eſt
diſcretio in adoꝛando.diligẽter em au

diens miſſam acta ſacerdotis ↄſideret
et videat ne pꝛius adoꝛet hoſtiam qᷓ;

fuerit conſecrata/ſeu foꝛma conſecra⸗
tiõis ꝗ ſacerdote pꝛolata.ne oppoſitũ
faciendo ydolatriam cõmittat · Et con
ſideratiõem ſumere põt ex hoc.cum vi
derit ſacerdotẽ hoſtiã in manu tenen
tem et adoꝛantẽ ꝑ genuflectionẽ. Pe⸗
bet igit᷑ ſacerdos eſſe cautus in tenen
dohoſtiam in manu ne nimium eleuet
eam ante conſecratiõem.ſicut quidam
indiſcreti ſacerdotes facere ↄſueuert
in hoc ſunplicibus laicis occaſionẽ dã
tes ydolatrandiqð grande eſt pecca⸗
tum Me ergo hoc contingat poſſet ſa⸗

cerdoti quo ad hoc bona dari infoꝛma

tio et cautela videlicet qũcunq; ſacer⸗

dos dicẽdo hanc ꝑtẽ canonis qͥ pꝛidie

qᷓ; pateretur accepit panem. Recipit
hoſtiã ad manus non eleuet eã in altũ.

e. iij.

. 2 ſn

ſeaed

Aber

ſiniſtre manus partim/ et ꝑtim ſupꝛa
coꝛꝑale Et eleuado oculos ĩ celum ꝓ
graꝝact iõ tangat pectus dextera ma
nu ipᷣm tundendo.et facta cruce ſuper

hoſtiã antequã ꝓferat verba ↄſecrati

onis.recolligat ſe de debita materia

ꝓ ſacriſicio miſſeſibi obiecta Et ꝙ ipe

debitus ſit miſter iuxta ritũ eccie oꝛdi⸗
natus. volens ſeu intendens facere io

qð xpc in vltima cena fecit eñ diſcipu
lis ſuis. in memoꝛiã paſſiõis et moꝛtis

ſue inſtituit eſſe faciendũ ꝓ vba ad hoc

apta · Dua meditatiõe pꝛemiſſa ſacer⸗
dos ꝓferat foꝛmã verboꝝ traditam a

xpᷣo.icʒ hoc eſt em coꝛpus meũ.Ettũc
hoſtiam conſecratã capiat ad digitos

pꝛioꝛes vtriuſq; manus decẽter et ſoli
cite et tũc eleuet eam nõ nimis veloci⸗

ter nec nimis tarde.ſed medio modo⸗
reuerẽter eleuando vltra caput ſuum
qnto melius pᷣt.vt ꝓpls circũſtans vi⸗

dere poſſit coꝛpus xpᷣi. et ecõtra reue⸗
renter ſuꝑ coꝛꝑale ad ſiniſtrã partẽ ca
licis deponẽdo.vel ad partẽ anterio:

rem calicis pꝛout ſacerdos habet in

cõſue ſudine q;uis pꝛimũ ſit cautius.⁊
ita ſe habẽdo nõ ſimplicibꝰ de facilipo

terit dare occaſiõem ydolatrandi.ſuo
mõ faciat de calice Tideat tñ ꝙ in ele

uUando nõ nimiũ inclinet calicẽ ad ſe
vel a ſe.ne ſibi cõtingat periculũ effu⸗

ſionis ſanguinis xpᷣi ſicut heu ſepiꝰ cõ

DPꝛimus
riet mulieres in faciẽ pꝛoſpiciũt ſacer⸗
dotis ⁊ ad latera altaris apinquan⸗
tes.ſtant cõtra faciẽ ſacerootis multũ

deteſtabile eſt et diuine iuſticie cõtra⸗

rium Cales ſiquidẽ aduertere debent

illud qð ſcribit᷑.ijRegũ vj. Dum da⸗

uid voluit educere arcam dñi in ciui⸗

tatem impoſuerũt eã ſuꝑ plauſtrũ no⸗
uum. et qꝛ boues calcitrabant et decli

nauerũt eam/expendit oſan manum

indignatiõe dvns contra eũ ſuꝑ temeri
tate ſua/ꝑcuſſit eum.et moꝛtuus eſt ibi

ad arcam dñi ꝙ eamteneret. iratuſqqʒ

qui nihil aliud fecit niſi ꝙ ꝓpꝛiam vxo

rem in nocte pᷣcedenti cognouit. Gilr
aduertere debẽt illud qð legit᷑j. Reg.⸗

vi. Percuſſit aut de viris bethſami⸗
tis eo ꝙ vidiſſent arcam vni quinq; mi

lia plebis et ſeptuaginta viros. Piigi
tur bethſamite ꝑcuſſi ſunt/eo ꝙ teme⸗
rarie denudauerũt arcam dni et eã vi

derunt.que fuit figura coꝛꝑis xpᷣi q;to

magis temerarie ao loca cõſecratiois
accedẽtes ſunt puniendi.

Capitulum.ix.Quare
officium miſſe verſus
oꝛientem offeratur

Vbitant nonnulli. qua / vel
. 7 quibus de cauſis/ſacrificiũ
miſſe domino verſus oꝛien⸗
tem offeratur. cum tñ vbiq; ſit eſſencia

— e O—

tingit bnerie indiſcretis. Nuarto liter.pᷣſencialiter et potẽtialiter. Ged
debet eſſe in audientibꝰ miſſam reuerẽ pahuius viuerſe cauſe aſſignantur Ana
tia cũ timoꝛe. Unde decretũ ſtatuit p gquia dominus crucifixus ad occiden⸗
nulli laycoꝝ licet in eo loco conſiſtere tem reſpiciebat. Vt igitur nos oꝛãtes
ꝓpinquare ad altare. vt ſic ſacervdos entẽ offerimꝰ vt inq̃t Joh.damaſcenꝰ
ſine impedimẽto et diſtractiõe celebꝛa 2 Scva cauſa eſt pter ſignificatiõem.
tiõis officium valeat liberius expedi q ficut illuminatio medij coꝛpalis in⸗
1e Ande qo nüc muntter ſt ſez / vi ¶ cipit ab oꝛiente ſic noſtre mẽtis ilumi

——

vel

tere

Tractatus

natio fit axpo deo.quieſt verũ oꝛiens

De quo legit

hunc mundũ venientẽ . Tercia cauſa

qꝛ iſta pars eſt nobilioꝛ ꝑs müdi et oꝛ⸗

7„ 9

bis. vt igitur animũ nr̃m ad pocioꝛa
cõuertamus et ſemꝑ nobilioꝛa et poci
irco ad iſtã partẽ
adoꝛamus. QMuarta cauſa q; ibi appa⸗

oꝛa offeramus · J0

rẽt oꝑa eius melioꝛa. ibi nãq; ꝑadiſum
volupt atis noſtrã patriã ð qua expul
ſi ſumus collocauit.

tem igiẽ adoꝛamus. vt ſea olem iuſtitie

nos adoꝛare iutelligamꝰ. Bextaicau⸗

ſa vt memoꝛiã gloꝛiam nre reſurꝛecti⸗
onis que erit pᷣclaritate ſolis ſplendi⸗
dioꝛ reuocemus. Geptima cã vt dum

ad iſtam partẽ aſcendiſſe et ad iudicin

ventuꝝ ab illa ꝑte quaſi expectantes
moõſtremꝰ. Gi vo in eccleſijs aliquibꝰ

altaria ao occidentẽ cõſtructa inueni

unk vt in eccia romana ſic foꝛe narꝛa
tur.hoc fit ad deſignandu moꝛte rſi
ta

quex gccalim intclligi . xpᷣc in a
riintelligit᷑ ↄmoꝛari Gi vero ad alias

ꝑtes mudi hoc fit ad extirpanoũ mo⸗

res gentilitatis. Mã et ip̃i gentiles vt

dicit Ariſto. viij phiſicon ad oꝛientem

eos ſuos adoꝛãt. Me ergo videamur
gentilit atẽ ſequi tũc etiã ad alias ꝑtes

adoꝛamus et ſacrificamus.

adoꝛare debeat miſſam cele
bratuurnrs.

cerdos volẽs hoſtiã miſſe

pꝛo populo offerꝛe aiaduer

—.— —

Fcce oꝛiens nomen ed.
et lux vera illuminãs omne hoiem in

c. Quinta cauſa qꝛ
ſol in oꝛiẽte oꝛi. ꝑ quem ſol iuſticie ſcʒ
xpc qui eſt verus ſol expꝛimit. Ao oꝛiẽ

celebꝛare/a oroes deuotag

debet. qualiter oroes deo offere

Quartus

debeat et ipᷣm adoꝛare Eſdigit᷑ ſciẽdũ.
deus eſt adoꝛandus ex puro coꝛde.·
ↄſcĩa bona.et fide nõ ficta. Contra pꝛi
mũ peccant bij qui deo in ꝓſperis ſa⸗
crificãt. in aduerſis vero deũ blaſphe

—

man :et maledicũtde quibꝰ ꝓpheta p

dixit. Lonfitebunt tibi cñ bñnfeceris
eis. Si vero nõ fuerint ſaturati mur⸗
murabũt. Pz. viij. Contra ſcom pec
cant hij qui deũ grauiſſune offendunt
et poſtea temere ſ⸗ acriſicãt De quibus
Wůʒipſalmo xlix. Peccatoꝛi aũt dixit
deus.quare tu enarꝛas iuſticias meas.
et aſſumis teſtamentũ meñ ꝑ os tuum
Aluo vtiq; teſtamentum de,quo dñs

ait Auc xxij. Hic eñ calix ſanguĩs mei

*

noui teſtamẽti. Lontra terciũ peccat
hij qui recte dicũt et pꝛaue viuũt. qui
bus oñs impꝛoperat ꝑ ꝓphetam dicẽs
Hic populus labijs me honoꝛat.coꝛ

aut eoꝝ longe eſt a me. Qua ꝓpter a ſa
cerdote ſacrificiũ eſt offerendum coꝛ⸗

de puro ꝑ deuotiõem fide recta ꝑ con

feſſionẽ. ↄſcia pura ꝑ opeꝝ exhibitiõez

vel veneratiõem Qualiter aut or oes
a ſacerdote ꝓnũciari debeãt⸗ infra pa
tebit circa inicin canonis et finẽ expo⸗
ſitiõis miſſe

aplin. xj. Quot mois miſſa ha /
gat ⁊ de cãtu quo miſſa ſolẽnizaẽ
VLienoũ q; officium miſſe du
BRQpliciter ꝑagif Anomo ſum⸗

pliciter Alio mõ ſolenniter Simplici⸗

ter dico ꝙ tũc ꝑagitur qñſine cqtu et
ſine miſtris ſcʒ dyacono et ſubdyaco⸗

no celebꝛat᷑ t ꝑ oppoſitũ ſolẽniter qau
ci modulatioe cantus et cu hmoi mini

ſtris et ceteris que ſunt de ſolennitate
pagit᷑. Qualiter ergo illoꝝ vtroq; mo

c. U:

Liber

Fratres mei immolantes hoſtiã lau⸗
dis. iungamus verbis ſenſum. ſenſui af
fectum.affectui exultatiõem exultatio
ni maturitatẽ.maturitati humiliatõeʒ
humilitati libertatem. Bed de cantu
quo miſſa ſolenniʒatur eſt aouertendũ
ꝓ vſus cantandi a veteri teſtamento
ſumpſit in cium. vt legit᷑. . Paralip.et

92

in li Eſche Bane dauid ꝓphetaꝝ exi⸗
mius cultum dei volens ampliare can
toꝛes inſtituit/qui coꝛam arca federis
muſicis inſtrumentis et modulatis vo
cibus decantarẽt. inter quos tres fue⸗
runt pcipui. ſcʒ eman aʒzack ethan Tiñ

ſic legit in li. Poralip. Iſti ſunt quos

dauid ↄſtituit ſuꝑ cantoꝛes domus dei

ſtantes iuxta oꝛdinẽ ſuum ĩ miniſterio
de filijs iaphet et eman cantoꝛ ſiliꝰ io⸗
hel. et a dextris illius aʒaph filius ba⸗
lachie. Ao ſiniſtram aũt eius ethan fi
lius leyoſi et fecit ſtare contra altare
cantoꝛes.et in ſono eoꝝ dulces modu⸗
los fecit. Et de cantu dicit pſalmiſta.
Cantate ono canticũ nouũ ꝛc. Gcom
aut hugonem de ſancto victoꝛe/tres

ſunt ſpecies ſonoꝝ que mudulationes
fociunt Fit em ſonꝰ/pulſu. flatu. et vo
ce. Pulſu/vt in pſalterio et lutinis.

Voce vt in cantu. Flatu vt in tubis ⁊

oꝛganis Hec genera muſicoꝝ antiqui

tus populus exercebat in laudem dei

et ſic officium miſſe ſcom Richardum
epm/eõſiſtit in pſalmis/cantu ⁊ lectio

nibus. A pꝛimũ gen⸗ muſicoꝝ quod

ſit pulſu/ ſpectant pſalmodie. Juxta

illuo pſalmi. Laudte in pſalterio et ei

thara Ps. cxlviij. Plallin em grece
ðꝛ canere latine. Ao ſcom genus muſi

Pꝛimus

Cantus vero reflectitur ſiuẽ refertur
ad gen? muſicoꝛũ qð fit flatu.Celebꝛa
tur itaq; cantus vt om̃es ſatagant re⸗
ferꝛe gracias et laudem deo.et non ſo
lum manibus immo oꝛe lingua et alijs
membꝛis debent opera agere quibus
valeant placere deo. Et etiam /vt ani⸗

mus audientiũ ad deuotiõem valeat
excitari MPoteſt etiã conſonãtia ſono

rum aſſignari cõcoꝛdia moꝛum.ſic ꝙ
pulſum cythare manuũ operatio in⸗

telligatur. ꝑ flatum oꝛganimentis de⸗

uotio.ꝑ cantum vero ſermonis exhoꝛ
tatio deſignetur. Vnde berñ. Quid
pꝛodeſt dulcedo vocis ſine dulcedine
mentis.frangis vocem.frangas ⁊ vo
luntatem. ſeruas cõſonantia vocum.

ſerua concoꝛdiã moꝝ. vt ſis per exem⸗
plum ↄcoꝛs pꝛoximo.ꝑ voluntatẽ do

per obedientiã magiſtro. Et augꝰ.in
li. ↄfeſ.ſic dicit. Conſuetudinẽ canta⸗
di pꝛobat eccia. vt ꝑ oblectamenta au
rium / infirmioꝛ animus ad affectũ pie
tatis conſurgat. Mon em modulatio⸗
nes et neumata / in eccia debent canta
ri as complacentiã hoĩm.qꝛſcom bea
rio dum vox blanda queri. congru⸗
vita negligitur Et cantoꝛ peñ vocibꝰ

tum Bꝛego. Plermnq; in ſacro miſte⸗

ſtimulat cum populũ vocibus delectat

ui alludit Miero.qui ſic inquit Audi

ant adoleſcentuli. audiant hij quibus

eſt in eccia officium dñi cõmiſſum. deo
nõtantũ voce pſallendũ.ſed et coꝛde

eſſe cantandũ m magis deuotione

qᷓ; vocis iubilatiõe cantandũ eſt. quia
non clamoꝛ/ſed amoꝛ ſonat in aure di
Keterũ nõ pꝛopter carnales ſeo pꝛo⸗

coꝛñ q fit ꝑ voces/ꝑtinent lectiones pter ſpnales delectatiões vſus cantã
vt apoſtolus vocanit lectiõem per vo diineccĩa inſtitutus eſt. vt qui verbig
cen dices Ignoꝛantes ieſum 7 voces no compungunf ſalein iſ̃ nan tate mo⸗
Aphetarum que . ſabbatum leguntur: dulatiõis moueqnt᷑. bec Pieroꝰ.

ie⸗

Tractatus

apitulũ. xij e diuerſitate
officij ambꝛoſiani ⁊ gregoꝛiani

Mpꝛimitiua eccĩa diuerſa diuerſi qᷣſq;

pꝛo ſuo velle cantabat. dnmodo id qð
cantabat ad laudẽ dei ꝑtinebat: Offi
cia tñ ab omnibꝰ obſeruabant᷑ que ab

apoſtolis ⁊ axpo inſtituta erant vioe
licet dnica oro.et ſimbolum.et verba
cõſecrationis Succedentibꝰ verotẽ

poꝛibus qꝛ eccĩa dei hereſibus ſciſſa

erat/theodoſius imꝑatoꝛ / hereticoꝛũ

extirpatoꝛ/rogauit damaſum papam

vt ꝑ aliquẽ virum pꝛudẽtem et catho
licũ eccleſiaſticũ faceret oꝛdinari offi-
cium. Inde idem papa pᷣcepit hiero.

pᷣſ bit ero pꝛo tũe in bethleem cũ pau⸗
la ⁊ euſtochio virginibus moꝛanti q̃ti
nus officium eccĩe oꝛdinaret Ipᷣe em
nouerat linguã.grecam.hebꝛaicam et
latinã. et caldaycam.qui mandato erꝰ

obtemperans/oꝛdinauit qᷓntum ĩi vna

quaq; dñica vel feria de pſalmis legi
deberet.Euangelia quoq; ⁊ epiſtolas

pter cantũ ex magna parte oꝛdinauit

MQuo ope completo / idem hieroꝰ. ro⸗
mam miſit.et a damaſo papa canoniſa
tum eſt. ⁊ pᷣceptum eſt ab omnibꝰ ecele
ſijs obſeruari. Apꝛopꝛiatũq; eſt illud
damaſo pape/ ꝓpter auctoꝛitatem quã

interpoſuit. Officium vero miſſe tam

ambꝛoſius qᷓ; gregoꝛius cantu oꝛdina
uerũt. q;uis diuerſimode. De qua di⸗

uerſitate legit᷑ in vita eugenij . ꝙ cum

officium ambꝛoſianũ magis ab eccia

frequent aret᷑ qᷓ gregoꝛianũ / adꝛian⸗

papa celebꝛauit conciliũ. et ſtatuit q;
officium gregoꝛianũ deberet vniuer⸗
ſaliter obſeruari ad qð karolus impe⸗

ratoꝛ om̃s clericos minis et ſupplicijs

per diuerſas pꝛouincias cogebat Be⸗
atus vero eugenius ao hoc cõcilium

foꝛes eccie clauderent᷑.et omnes tota

edocti diuinitus ſtatuerũt ꝙ officium

na eccĩa no ſit canoniʒatũ et aPpbatũ.

diſ.j. ca.nocte. de miſſis populari⸗
bus et cõuentualibꝰ in quibus ſit con⸗

beatũ lug. Dopul a publicis miſſis
que hoꝛa tertia dicunt᷑ nõ retrabatur.
Neo tirpapa diluculo ſiue in pꝛim ꝑte
diei ad celebꝛandum miſſam intrauit.
cuius auctoꝛitate adhuc hodie miſſa
pst celebꝛari. vt dꝛ: de ↄſecra.diſ.j. co.
Hocte. Celebꝛat᷑ aũt miſſa popularis

Quartus

veniens / poſt ið̃m ꝑ triouum induxit
papam. vt omes pᷣlatos qui hmõi eon
cilio interfuerãt et iam receſſerant re⸗
uocaret.quo facto.et concilio congre
gato/ oĩm patrũ concoꝛs fuit ſentẽtia.
qp ambo miſſalia. ſcʒ gregoꝛij ⁊ ambꝛo
ſij ſuꝑ altare ſancti petri ponerentur.
ſignaculis epoꝝ munita et clauſa et ꝙ;

nocte inſiſterent.vt dñs indicaret per
aliqſignũ. ꝙ eoꝛũ officiũ ab eccleſia
magis vellet obſeruari Et hoc per oĩa
factum eſt. Mane aũt intrantes ecciĩaʒ
inuenerũt ambo miſſalia aperta.et mii
ſale gregoꝛianũ penitus diſſolutũ huc
illucq; diſperſum. Imbꝛoſianũ ſolum
modo apertũ in eo loco vbi poſitum
erat inuenerũt. Quoſigno ſufncienter

ambꝛoſianũ tm̃ in ſua eccleſia ſeruaret
gregoꝛianũ vero ꝑ totum mundũ.de⸗
beret obſeruari etita aohuc hodie ſer
uatur. Ceterum in eccĩa nihil eſt can?⸗
dum vel legendũ / q a ſancta roma⸗

Vapitulũ riij De hoꝛa celebꝛa
ciõis miſſarunm.
HMelefferꝰ papa inſtituit ꝓ
ante hoꝛam terciã miſſe non
celebꝛarent vt habet ↄſe.

curſus populi intelligẽdũ eſt. qꝛ ſcõm

Aiber
ſeu publica aut hoꝛatertia ſexta vłno
na In hoꝛa tertia.qꝛ hoꝛa tertia ſpns
ſanctus ſuꝑ aplos in linguis igneis de
ſcendit ⁊ eadem hoꝛa vpᷣe crucem poꝛ

.

tauit.et liguis iudðoꝝ eſt cruciſixus cla

mantiũ/crucifige cruciſige emn. In ſe
xta hoꝛa xpᷣc vere eſt crucifixus mani
bus gentilium. In nona qꝛ in illa hoꝛa
in cruee pendens emiſit ſpũm Celebꝛa
tur aũt hec miſſa popularis in diebus
dnicis et feſtiuis hoꝛa tertia.ĩ ꝓteſtis
hoꝛa ſexta.in quaprageſuma vero ho⸗
ra nona Pe hac materia etiam aliqua
liter dictũ eſt in tractatu ſecundo

apitulũ.xiiij. Pe pꝛima in
tutione miſſe et a quibus
miſſa ſcom hmõi ritũ eſt oꝛ
dinata

.

NMter cetera eccie ſacramẽta / illuo cõ
ſtat eſſe pcipuum qð in miſſe officio ſu

pꝛa mẽſam ſacratiſſimi altaris celebꝛa

tur repᷣſentãs illud eccĩe officium ⁊ cõ

uiuium. in quo filio reuertẽte pater oc

cidit vitulu ſaginatum. id eſt panẽ vi⸗

te ⁊ vinũ qo ſapientia miſcuit ꝓponẽg

NLoc aũt officin miſſe xpc inſtituit. cũñ
nouum cõdidit teſtamentũ diſponẽs
heredibus ſuis regnũ ſicutdiſpoſuit ei
pater vt epant et bibant ſupꝛa mẽſam
eius in regno ſuo.Et cenantibꝰ illis ac
cepit panem bñdixit ac fregit dicens·.

Accipite et comedite. hoc eſt coꝛpus
meñ q pꝛo vobis tradet᷑. Gimiliter
et ealicein poſtq; cenauit dicẽs · Hic ẽ
calix ſanguinis mei q pꝛo vobis effun
detur. Math. xx vj. et Auce.xxij. Mis
ver bis panẽ et vinñ in coꝛpus ſuum vꝰ

ſanguinẽ tranſſubſtanciado miſſam in
ſtituit. Mac igitur inſtitutione apli in

foꝛmati ceperũt hoc ſacroſanctũ fne⸗.

PHꝛimus

expᷣſſit dominus dicẽs. NQoc facite in
meã cõmemoꝛatiõem foꝛmã ſeruantes

in verbis materiã ſeruantes in rebꝰ

paout 1pla.-ad coꝛinth.vil teſtat di⸗

Ego em̃ accepi a domino qð et tradi⸗/
di vobis Apoſtoli aut hãc miſſam ad⸗

auxerũt dicentes nõ ſolum hec verba
circa cõſecratiõem.ſed et dominicam
oꝛatiõem ſcʒ pater noſter. VUnde ſan⸗

ctus petrus pꝛimo ſic in antiochia le⸗
gitur miſſam celebꝛaſſe. et beatus ia⸗

cobus frater vñi ſimili modo in ponti
ficalibꝰ hieroſolimis pꝛimo dꝛ miſſam
celebꝛaſſe.marcus in alexandꝛia.iaco⸗
bus em̃ frater domini qui pꝛimũ poſſe
dit hieroſolimitana eccleſiam.et baſili
us ceſarienſis epᷣus cuiꝰ ſanctitas tũc
toto oꝛbe claruit addider̃t in ſcriptu⸗
ris bunc modũ celebꝛandi miſſam. vt
habet᷑ de ↄſe. dil. j.ca. Jacobus. Cete
ra diuerſis tempoꝛibꝰ a ſanctis ꝓatri⸗
bus et doctoꝛibꝰ et ſummis pontifici⸗
bus/ſcz celeſtino. gregoꝛio· ambꝛoſio⸗
theleffero.ſixto:et multis alijs legunt
adiecta. pꝛout xpᷣiane religionis cultu
creſcente viſa ſunt decẽtius expedire

CLapitulũ xv. De pꝛouida oꝛdi⸗
natiõe miſſe et in qbꝰ ↄſiſtit.

fficium miſſe tam puida oꝛ⸗
dinatibe legit᷑ diſpoſitum qꝙ;
dOdie que circa xpᷣm et ꝑ xpᷣm
geſſta ſunt. ab incarnatiõe vſq; dũ ce⸗
ſos aſcendit/maxima ex ꝑte cõtineat.
et ipᷣa tam in verbis qᷓ; in ſignis aomi
rabili ſpecie repᷣſentat. vt infra lucide
axpparebit ipm aũt officiũ miſſe ĩ quat⸗
twuoꝛ cõſiſtit videlicet in ꝑſonis · in oꝑi
bus . in ver bis.et in rebꝰ. MPerſonaꝝ

tres ſunt oꝛdines ſcʒ ꝑfone celebꝛãtes

——
—,.— —r ꝑ r=- —

icn
ſo.
nt

elhr

ℳ

ñ
n

mi
we
t;
i
1

Tractatus

miniſtrates et circũſtantes. ſderſona
rum miſtrantiũ tres ſunt oꝛdines.ſcʒ/
accoliti.dyaconi.et ſuboyac om. Ac⸗
coliti grece latine ceroferarij dicunt.

ad depoꝛtandũ cereos /qñ euangeliũ
eſt legendum.vel ſacrificium oſſeren⸗
dum. Luc em accendunt᷑ luminaria et
depoꝛtant᷑ ab eis / non ad effugandas
geris tenebꝛas. cũ ſol eo temꝑe rutilat

ſed ad ſignũ leticie demonſtrandu. vt

ſub typo luminis coꝛꝑalis illa lux oſtẽ
dat᷑ Ve qua Johᷣj.dꝛ. Erat lux vera

que illumiat omnẽ hoĩem venientẽ in
hunc mom. Fd accolitũ etiam ꝑtinet

—

pꝛeꝑatio luminariũ in ſacrario. Ipᷣe eĩ
cereũ poꝛtat ipe vrceolum cũ vino et
aqua ſubmĩſtrat pꝛo eucariſtia. Gub⸗
dyaconus pꝛeparat.et ad ipᷣm ꝑtinet
calicem et patenã ad altare xpᷣi defer⸗
re.et leuitis tradere. et mĩiſtrare aquã
et manutergiũ pᷣſ biteris ante altare.
S dyaconũ vero ꝑtinet aſſiſtere ſa⸗

cerpotibꝰ.et mĩſtrare in oĩbus qᷓ agun

tur in ſacramẽtis xpᷣi ſcʒ in baptiſmo ⁊
ſirmatiõe et eucariſtie mẽſam.i.altare

veſtire et pdicare euangeliũ et epiſto-

lam. Dpen vero tres ſunt ſpẽs.videli

cet actus.geſtus. et motus. Verboꝛũ

etiã tres ſunt diuerſitates.ſcʒ orones.

modulatiões.ct lectiões. Rerũ ſimili⸗

ter ſunt tres ꝑtes ſcʒ oꝛnamenta.inſtru

mẽta et clenodia. que oĩa diuinis ple⸗
na ſunt miſterijs vt infra patebit ·

Capitulũ .·x vj. De retoꝛſiõe lega

lis lacrificij ad ſacificiũ miſſe

ſum ĩ duas ꝑtes Velo inter⸗
poſito vna ꝑs fuit extra ve⸗

lum. et iſta vocabat᷑ pꝛioꝛ edes.alia in
terioꝛ et vocabat᷑ ſanctaſanctoꝝ Hãc

VBmplum olim dñi erat diui⸗

Auartus

tem ſcdaʒ templi interioꝛẽ ſe ſanctã
ſctõꝝ ſolus pontifex intrabat ſemel in

anno. hñs noĩa prm in rõnali ſcripta⸗
ferens ſanguinẽ et carbones ignitos
cũ thime amate in thuribulo ponẽs ad
urebat. donec fumus eũ obumbꝛaret.
Deinde ad ꝓpiciatoꝛiũ et arã ſangui⸗
nem aſpgebat. hec oĩa ſigna fuerũt ſed
receſſert poſtq; verit as et ſignata að
uenerũt. Et qͥd hec ſignificãt circa ca⸗
nonẽ oſtendet pcipue tñtria ſacrificia

eccĩe ꝑ ꝓpiciatoꝛiũ.thuribulũ ⁊ altare

ſignata ſunt ſcʒ ſacrificiũ penitẽtie.ſa⸗
criſiciũ iuſticie et ſacrificin laudis. De
pꝛĩo dicit ꝓpha NCẽ.l. S acrificiũ deo
ſpũs ↄtribulatus coꝛ cotritumꝛc. De
ſcdo idẽ ꝓpha dicit Luc acceptabis ſa
criſiciũ iuſticie ꝛc. De tercio ioẽ ꝓphᷣa.
Libi ſacrificabo hoſtiã laudis Buꝑal
tare caro mactat᷑̃ · intra thuribulum

thus avoletur. Et ad ꝓpiciat oꝛiũ ſan

guinis infert᷑ Caro mactatur ĩ ↄtritio .

ne.thus adolet᷑ ex deuotione.ſanguis
infertur ꝓ redemptiõe ſuꝑ altare coꝛ⸗

poꝛis intra thuribulũ coꝛdis ad ꝓpici⸗

atoꝛiũ dei pr̃is. In ſacriſicijs panis et
vinũ ⁊ aqua ſpualiter offerunt. In ſa
crificio penitentie offert᷑ vinũ doloꝛis
et ↄpunctiõis.aqua meroꝛis ⁊ ploꝛati
onis panis laboꝛis et aff ictiõis. Do⸗
loꝛis i coꝛde meroꝛis in oꝛe.laboꝛis in
oꝑe. In ſacrificio vo iuſticie offerẽ pa
nis foꝛtitudĩs ⁊ conſtatie.vinũ rectitu
dinis et pꝛudẽtie.aqua maſuetudis et
tꝑantie. Foꝛtitudĩs inter aduerſa. re⸗

ctitudinis inter iniqua.manſuetudis

inter ꝓbꝛa. Geo ĩ ſacriſicio eucariſtie

offert panis vnitatis· vinũ caritatis.

aqua felicitatis.panis ꝓcoꝛꝑe.vinũ ꝓ
aĩa.aqua ꝓ ꝓplo.vt.j.pleniꝰ oſtendet᷑.

Inter hec ſacrificia pᷣmũ eoucit.ſcom
deducit.terciũ inducit. Coucit incipi⸗

2

ALiber

entes: Sepucit pficientes inducit pfici

entes.Eoucit incipiẽteg ex egipto.de
ducit ꝓficiẽtes ꝑ deſertũ ꝑegrinatiois
et inducit ꝑfectos in pr̃iam gloꝛificati

onis.hec tria ſacrificia ſacerdos offert

in mẽſa. Dꝛimũ in eonfeſſiõe.ſecundũ
in pᷣfatiõe.tereiũ in actiõe ſeu canone.
Hamet tria ſunt q̃ ſeom ꝓpham deus

requirit ab hoĩe ſcʒ diligere miſericoꝛ⸗

diã.facere iudiciũ.⁊ ſolicite ambulare

cũ deo Hiligat ergo mĩaʒ qͥ vult offer

re ſacriſiciũ pnĩe. Faciat iudiciũ qui

vult offerꝛe ſacrificiũ iuſticie. Cũ deo
ſolicitꝰ ambulet qͥ vult offerꝛe ſacrifici

um eucariſtie.hec Innocentius /

Caplin x vij. Quare dies ſabbati

ceſſit beate marie vᷣgini in ſpẽalem cõ
meratiõeʒ. Et qliter officia miſſe diſtin
guant᷑ ßᷣm aliq̃ꝝ terꝛaꝝ ↄſuetudinẽ iux
numerũ dieꝝ in ebdomada.

ſtructioe alcuini mgri. et rogatu ka⸗

roliet bonifacij archiepi moguntineñ

eccĩe ſtatuto/quolibet die dnico miſſa

de ſancta triniate celebꝛabat ſcda fe
ria de ſapĩa.tercia feria de ſpũſancto⸗.
quarta feria de carit ate.quinta de an⸗
gelis.ſexta de ſancta cruce.ſabbato ̊

beata vgine. Cauſa vo ceſſante ceſſa⸗

uit iſtius dñicalis officij oꝛdinatio. Et

Poſte· ſtatutũ fuit vt pᷣma feria hret
ſuũ officiũ.ſcõa feria de angelis.qꝛ tũc

pꝛimo creati ſunt in bonis gratuitis.
Tũc em̃ lux diuiſa erat a tenebꝛis.io

eſt boni angeli a malis qꝛ tũc boni ↄfir

mati ſunt in gra.et mali ceeiderũt.ſc,

in ſcda feria. ſeo in pꝛima feria creati

ſunt in bonis naturalibꝰ. Ded ↄſuetu

hiſtinis tgiboin eccia here⸗
ſibus pullulantibꝰ. ſanctã

——

do inoleuit. ꝙ ſcda feria celebꝛat᷑ pꝛo
defunctis.qꝛ vt innuit quidã aĩe que
ſunt ĩ purgatoꝛio pꝛĩa feria refrigeriũ
hñt.et ſtatim ſcdᷣa feria redeunt ad pe
nas.qᷓre vt ſubueniat᷑ eaꝝ laboꝛibus.

miſſa ꝓ illis in ſcda feria celebꝛat᷑. In
tercia feria tũc pꝛo pctĩs celebꝛabat᷑.

In quarta feria ꝓ pace. In quinta ꝓ

tribulatiõe/vel reſumebat᷑ officiũ do⸗
minice.ſʒ nũc ↄſuetudo induxit vt ce/
lebꝛet᷑ de coꝛꝑe xpᷣi. In ſexta feria de

ſancta cruce ꝗᷓ aꝓpꝛiatur paſſiõi xpᷣit in

qua xpᷣc cꝛuciñgi ⁊ moꝛi voluit In ſab
bato de beata vgine. Quare aũt dies

ſabbati ceſſit ad ſpẽalem ↄmemoꝛatio

nem beate vir ginis. huiꝰ multiplex rõ

aſſignat᷑. VUna hyſtoꝛialis Legit᷑ enim

ſie ꝙ in quadã eccĩa ciuitatis cõſtanti
nopolitane erat imago beate vᷣginis⸗/
coꝛã qua dependebat velũ qð totã ve
labat imaginẽ.ſeo hoc feria ſexta hoꝛa

veſpaꝝ recedebat ab imagĩe nullo mo

uente. ſeo ſolo dei miraculo et qᷓſi in ce
lum deferebat᷑ vt ad plenũ poſſet ima

go a ꝓplo cõſpici Celebꝛatis vo veſpe
ris in labbato deſcẽdebat ipᷣm velum

an eandẽ imaginẽ et ibi manebat vſq;
in ſextã feriã hoc miraculo viſo ſtatu⸗

ria niſi feſtũ impediat ↄmemoꝛatio et
miſſa de beata virgine habeat᷑. Gcða
rõ qꝛ dño cruciſixo et moꝛtuo in ſexta
feria ſuis diſciplis fugientibꝰ et de re⸗/

ſurꝛectiõe nõ credentibꝰ tota fides ca

tholica in ſabbato qua dñs ĩ ſepulcro

quieuit ĩ ſola beata vᷣgine ꝑmanfſit.id⸗

circo iſta dies magis ↄmemoꝛatiõi ſue

qᷓ; alia a ꝓpꝛiat᷑. Cercia rõ.qꝛ dies ſab⸗

bati eſt qᷓñ introitꝰ et ianua ad diẽ do⸗

minicu Dies aũt dñicꝰ eſt dies requi⸗
ei et ſignificat vita eternã vñ eũ ſumꝰ
in gra oñe nre qſi ſumus ĩ ianna ꝑadiſi

um
ſit
e

—*

et ip̃a nobis eſt poꝛta ad regnũ celoꝝ
idcirco ſibi inſabbato qð pꝓᷣcedit diem
dñicum ſolennizamꝰ Quarta rõ vt ſo
lennitas et memoꝛatio mr̃is ↄmemo
ratiõi et ſolẽnitati filij qᷓ ſexta feria ꝑa⸗
gitur continuet᷑ Quinta rõ.vt feſtiuiꝰ
agat in die iſta qua ðs ab omni oꝑe qð
patrarat quieuit qui eſt dies ſabbati.

Sequit᷑ tractatus quintus libꝛi
pꝛimi. De oꝛnamẽtis ſacerdotalibꝰ et
inſtrumẽtis ad officiũ miſſe requiſitis.

Ictum erat ĩ tractatu

bpccedenti ca. ij. ꝙ miſſa
nöuü ſit celebꝛanoa niſi a
ſocerdote veſtibꝰ ſacer
dDdotalibus ad hmõi offi
QCinum requiſitis et oꝛna⸗
mẽtis induto.et vbi aſſunt certa inſtru
menta ad hoc reqͥſita Quare iam qᷓ;tũ

ad quintũ tractatũ et vltimũ huius li⸗

bꝛi pꝛimi/de eiſdem in ſpꝛẽali aliqd eſt

dicẽdũ. Et hẽbit tractatꝰ ille duo ca.

De indumẽtis et oꝛnamentis ſacerdo
talibus caplin pꝛimũ’·
De inſtrumentis ad officium miſſe re⸗
quiſitis capitulũ ſcom.

Caplin pꝛimũ De indumẽtis
et oꝛnamẽtis ſacerootalibus

èM

.

em habitꝰ vita mutet᷑ in melius · et

ciõ

ſcom ſpũm viuẽdo ipᷣe ſacerdos exem
plũ cũcto xpᷣiano ꝓplo pᷣbeat bone cõ⸗

uerſatiõis Mec ĩ quotidiano vſu veſti

bus ſacris licet vti etiã in veſtibꝰ ↄmu
nis vite vſu pollutis.nõ licet ingrediĩ
ſanctaſanctoꝝ. ſeo veſtibus ſacris et

2 Eligio dinĩa alteꝝ habitũ hʒ
r in eccĩaſticis oſſicijs ⁊ alteꝝ
incõmuni vſu vt ſeoðm muta

Quintus

mdis etaſcia pura quã deſignãt diuia

ſacramẽta ſunt tractãda ſcðm ꝙ inſti⸗

tuit ſtephanꝰ papa dicens. Veſtibus
ſacris nõ niſi in ecciaſticis ⁊ Zo dignis
vtiliceat officijs ꝑ qᷓs veſtes in ſacris
vtẽdas nõ oĩa ſacra et miſteria ⁊ intel
lectũ ſacre ſcripture foꝛe ꝓplo reuelan

da intelligimus Et eſt ſciendũ ꝙ ſacre
veſtes a veteri teſtamẽto ſumpſer᷑̃t oꝛi
ginẽ. pᷣcepit em̃ dñs moyſi. ꝙ faceret
garon ⁊ filijs eiꝰ veſtes ſacras in gliaʒ
et decoꝛẽ.vt loti ⁊ ſacris veſtibꝰ indu
ti ſacerdotio fungerent. vt ðꝛ Exoð.
xx viij. De eodẽ hẽtur Eʒech.xlv.ĩ hec
verba. Ipi ingredient ſanctuarium
meũ.et accedẽt ad mẽſam meã.⁊ mini
ſtrẽt mihi · et cuſtodiãt cerimonias me⸗
as veſtibꝰ vtãtur lineis. nec aſcẽdant
ſuꝑ eos quicq; laneũ qñ miniſtrãt mihi
in poꝛtas atrij et intrinſecꝰ.Cumq; in⸗
gredient᷑ atriũ exterius ad populũ ex
uant ſe a veſtibꝰ. in quibꝰ miſtrauerũt
et veſtiẽt ſe veſtimẽtis alijs et non ſan
ctiſicabũt ĩ veſtibꝰ ſuis.Ex qͥbꝰ dictis
ↄfutant᷑ erꝛoꝛes quondã hereticoꝝ.re
pᷣhendentiũ nos temere qꝛ talibꝰ oꝛna
mur dicẽtes ꝙ nunq; xpᷣc et diſcipuli
eius hmõi veſtibꝰ legunt induti fuiſſe.
Quibꝰ obuiat ſic reſpõdendo.xpᷣc no
luit oĩa ꝑ ſe inſtituere.ſed voluit ſuos
ſucceſſoꝛes ⁊ vicarios ĩ hoc honoꝛare

ꝙin ꝓceſſu tꝑis ꝑ inſpiratiõeʒ ſpũſſctĩ

ad ſua reuerẽtiã multa ꝑ ſuos miſtros
inſtituerent᷑.qð notauit in his vbis cũ

diryxit aplis. Mlta adhuc habeo vobis

loqui.ſed nõ poteſtis ea poꝛtare modo
Ueſtes ſacrate qͥbꝰ ſacerdos induitur
com ↄmunẽ vſum ſunt hee. Suꝑhu⸗
merale qð caput velat ⁊ humeros te⸗
git. Alba linea que totũ coꝛpꝰ tegit et
veſtit Cingulũ qð albã ſtringit ⁊ coar
tat Manipul qui ſiniſtrum bꝛachimm

A õ S
—
“

Liber

mancipat. Stola qᷓ eolli eingit et ĩ mo
dũ crucis pectus oꝛnat.⁊ ſub cingulo
2nexa ĩ duas diuidit᷑ lineas. Laſula q̃

ſua latitudĩie coꝛpis mẽbꝛa ambit vni⸗

uerſa. ſzʒ ĩ duobꝰ bꝛachijs collecta an

terius et poſteriꝰ ſue latitudĩs mẽſurã
nõ abbꝛeuiat. De his vo qᷓ ao pontiſi-

calem oꝛnatũ pᷣdictis addunt᷑ vtpote
mitra palliũ. annulꝰ baculus paſtoꝛa
lis.ꝗᷓ nõ altaris obſequiũ ſ- acerdotale

reſpiciũt.pñti ↄſiperatiõi imntinent

videnft et intentiõe remota.Ceteꝝ de

neceſſarijs indumætis / omi et cuilibet
ſacerdoti et celebꝛãti ſacroſaneta mi⸗

ſteria. qdð allegoꝛice aut tropologice

deſignat eſt inqrendu Gedm allegoꝛi
am. hee veſtes veniẽtis ĩ carne filij di.

hũilitatis habitũ et ſuſcepte foꝛme ſer

uilẽ ↄditiõez ſigurãt. qꝛ ſemetipᷣm exi⸗
namiuit foꝛmã ſerui accipies. ⁊ habitu
inuent? vt hõ ſuos cultoꝛes docuit hu

miliare vſq;quaq;.vt ⁊ viuificari me⸗
reant᷑.⁊ ſertim ilos quos ritu ⁊ hĩtu
ſue gregis voluit eẽ doctoꝛes ⁊ duces
Buphumerale ſuſeeptũ ĩ capite ſigni⸗
ficat ſubiectiõeʒ xpᷣi qᷓ paterne voluta
