ria agitur. Gcðdo debet oſculari. Sed

quantum ad oꝛdinẽ oſculandi diuerſi

ritus obſeruãt.Alliqͥ em pᷣmo oſculant

me
nqo
cir
iund
N
tepen
ppunn,
mide
lagit
97de
wndi
Rcdr
mew
dadero⸗
mict
rvo
mnnn.
lde
puno
onmni
wmde
tad
n
Mümm
o .
nheo
oierſt
Kln/

Tractatus

peocs cruciſixi. poſtea pedes maieſta/

tis. ĩ ſignũ ꝙ ꝑ filij dei m änge olin

niemꝰ ad pedes maieſtatis diumne.llij
autem econuerſo pꝛimo oſculantur pe/
des maieſtatis poſtea crucifixi.hacra⸗
tione quia omne datum optimũ et om
nedonum perfectum deſurſum eſt de⸗
ſcendens a patreluminũ.iacobi.i.Cer⸗
tio debet ſe inclinare iunctis manibus

et hec inclinatio aliud in chꝛiſto et alio

in ſacerdote figurat. In chꝛiſto enimſi
gurat inclinacõeʒ et orõeʒ qᷓ; fecit ante
paſſionẽ in qua factꝰ eſt ſudoꝛ eius ſicut
gutte ſanguinis decurrẽtis in terram.
luẽ.xxij. In ſacerdote vo ſigniſicat.q;
debet conſiderare ſeipſum quaſi origi⸗
naliter eſſe terrenum. et ſic ſe humilian

do et ſeipſum recogitando accedat að

ſacrificium Quarto ſᷣm aliquos debet
ſe eleuando oſculari altare.et hoc tripli

ci rõe.Pꝛimo að deſignandum veran

dilectõeʒ ad deum. Gcdo ad deſignan
dum fixam deuotionẽ Ande ⁊ rebus ſi⸗
gno crucis ſignatis/ oſculũ damus ad
deuotionẽ.Tercio ad deſignandũ fide
lem miniſtrũ.quia nõ debet eſſe infide⸗
lis vt iudas fuit Quantũ ad ſcom eſt
ſciendum. ꝙ aliquãdo vocatur canon/
quod eſt regula ꝛᷣlliqũ ſecreta Aliquan
do actio Et interdũ ſacriſcinm Canon
aũt grece dr regula latine.Dicit᷑ autẽ
canon ſiue regula.Pꝛimo rõne ſignifi⸗
cationis.quia ſignificat paſſionẽ chꝛiſti
que eſt tanqᷓ; regula in iſto toto offitio.

ſeu quia in eo chꝛiſtꝰ verus ſacerdos re

gulariter ꝑñtatur. Scðo rõne ↄpoſiti
onis eſt em factus ⁊ ↄpoſitus ex regul
multoꝝ ſanctoꝛum patrum.⁊ ex dictis
plurium aggregatus ⁊ oꝛdinatus.vt in
fra patebit.Cercio rõne interpꝛetati⸗
onis.quiaut dictũ eſt.regula intelligit
eo ꝙ nos ſingulariter habet regulare.

Tercius.

quia ibi ↄtiner̃ maioꝛ deuotio qᷓ; in ali
quo alio offitio: quod fit in eccleſia dei
quare merito nos ſolite regulamus:qñ

debemꝰcelebꝛare vel cõicare.quia de⸗
uotius nos diſponimꝰ ⁊ ꝑfectiꝰ confite
mur. 8 ideo quia ꝑ hunc fit regulari

ter conſecratio ſacramenti. Quarto ra
tione mirabilis oꝑatiõis. Habet em̃ ef
fectus ⁊ fructus mirabiles in nobis.qui
bus nos regulat qui ſunt duodecim. de

quibꝰ dictũ eſt ſupꝛa lij. Secundo ðr
ſecreta quaſi occultatio.qꝛ humana rõ
plenarie nequaq; poteſt caꝑe tm̃ miſte⸗
rium. Verba em̃ que ibi dicũtur /ſecre
tiſſunam hnt vᷣtutem. ſcʒ ꝙ mutant ea
que ſunt diſtantia in infinitũ.Tam oc⸗
cultam vim hñt verba canonis.ꝙ etiã
angeli de eoꝝ virtute mirant᷑.⁊ ideo ſe
creta vocecelebꝛatur. Idcirco etiã ſa⸗
cerdos velatur quibuſoam coꝛtinis qᷓ
ſunt in lateribus altaris ne turbetur.
ad denotãdum maximũ ſecretũ Tercõ
vocatur actio ꝓpter ſacra miſteria que
ibi aguntur. Velideo qꝛ in eo cauſa no
ſtra agitur tanq; coꝛam iudice. VUñ qͥa
certis diebꝰ vltra oꝛdinaria verba ca⸗
nonis addũtur q̃dam/vt in iſta ratione
cõmunicãtes ꝛc̃ Et iiſta.hac igitur ob
latiõem ꝛc̃.ideo in miſſalibꝰ ſupꝛa iſtas
additiones/ſcribitur talis titulus infra
actionem:eo ꝙ infracanonẽ vel quaſi ĩ

medio addunt. Quarto r ſacrifitium

a ſua ꝑte dignioꝛi quãobꝛem decretum
ſtatuit: ꝙ nulli laycoꝛum liceat in eo cõ
ſiſtere loco. vbi miſſa celebꝛatur.vt ſa⸗
cerdos libere abſq; impedimẽto ⁊ ſine

diſtractione celebꝛatiõis offitium expe

diat. Vñ ꝙ nunc fit. ſcʒ e viri v mulie⸗
res in faciem pꝛoſpiciũt ſacerootis.et

ſtant contra eius faciem multũ deteſta
bile eſt. ⁊ diuine iuſticie ↄtrarium.quia
gduertere deberẽt illud qð legitur ·ij.

LAiber.

Regum. vj.ca. Dum dauid voluit de⸗
ducere archam oni in ciuitatem ſuam/
impoſuerũt eam ſupꝛa plauſtrũ nouũ.
Mlſa aũt extẽoit manũ od archam do⸗
mini ⁊ tenuit eam.qm calcitrabant bo
ues⁊ declinauerũt eam ad caſum. Ira
tuſq; indignatiõe dñs contra oʒam/ꝓ
cuſſit eum ſuper temeritate ſua/⁊mor
tuus eſt ibi Et ðr ꝙꝙ nihil aliud fecit.ni
ſi ꝙ ꝓpꝛiam vxoꝛem pꝛecedẽti nocte co
gnouit. Bet hʒamite quoq; qꝛ voluer̃t
videre archam dñi/ ꝓcuſſi ſunt ſeptua
Ginta viri.j.Regũ.vj. Siigitur beth/
gamite eo ꝙ; temerarie ↄtegerũt arch⸗
um dñi ⁊ eam viderunt /que fuit figu/
ra coꝛꝑis chꝛiſti/ moꝛtui ſunt. qᷓ;oma⸗
gis temerarie ad loca ↄſecrationis ac⸗
cedentes ſunt pumendi. Huantum
ad terciũ ſcʒ. de modo legendi canonẽ
eſt not anou. qꝙ canon debet legi regu⸗
lariter. ita ꝙ nihil addat᷑ quia ſi quis
aliquid aꝓpoſuerit ad hec axpponet deꝰ

ſuper illum plagas. Et ſi quis diminue⸗

rit de verbis libꝛi ꝓphetie huiꝰ.quffert
deus ptem eius de libꝛo vite Ilpoc.vl.
Debet etiam legi integraliter ⁊ diſtin⸗
cte Verba em̃ nõ debẽt coꝛrumpi nec
reſecari:Etiam debet legi expedite.id
eſt nõ nimis tarde.ne auditoꝛibꝰ miſſe
tedium generetur In cuiꝰfigura legit
Exo.xij. Comedebãat agnum feſanãter
Etiã non nimis feſtinanter.quia nõ de
bet hoc ſacrifitiũ ſine ſale.id eſt ſine di⸗
ſcretione ⁊ deuotione offerri. Etiã de

bet legi in libꝛo.ne vllus erꝛoꝛ ↄtingat

Et debet legi attente. qꝛ ſᷣim gregoꝛiũ.
Illam oꝛationẽ deus nõ audit. cui ille

qqui oꝛat nõ attendit. Hebet etiamſilen

ter legi. dꝛimo rõne ſignificatiõis.qꝛ
hoc ſcretum ſilentiũ repñtat latibulũ

chꝛiſti Mam vt oᷣr Johis. xij. ſPoſtq;

ielſus laudabiliter fuit ſuſceptus aturbᷣ

cum palmis ⁊ laudibus / abijt ⁊ abſcon⸗
dit ſe ab eis.nõ vtiq; cauſa foꝛmidims
ſed diſpenſatiõis officio.qꝛ nondũ veit
hoꝛa eius.que poſtq; aduenit ſoõtaneꝰ
ad paſſionem acceſſit dicens. Gurgite
inquit eamus hinc. eccæ a ꝓpinquabit qᷣ
me tradet. Oblatus eſt qna ipe voli
it. Nam cũ chooꝛs ⁊ miſtri. veniſſent

cũ laternis ⁊ facibus ⁊ armis/vc ↄpꝛe⸗
henderent eum ſciens ieſus omi q vẽ⸗
tura erant ſuꝑ eum ꝓceſſit ⁊ oixit.quẽ
queritis. Reſponoerũt ieſum naʒare⸗
num Dixit eis ego ſinn Item ſilenter
legitur. ad inſinuadũ ꝙ nõ debet legi

clamoꝛoſa voce ſed tacita deuotione.ĩ
qjua ceſſante vboꝝ tumultu ſolum/oiri

gitur ad deum intẽta deuotio. Lũc em̃
ſacerdos debet intrare cubiculum cor

dis Thoſtio ſenſuum interciuſo/ deum
patrem oꝛare non in multuoquio ſicut
ethnici faciunt.qui putont exaudiri in
multiloquio.ſed coꝛoe puro.ↄſcientia
bono fioe nõ ſicta. Ous em non eſtex
auditoꝛ vocis ſed coꝛdis.Mec eſt amo⸗
nendus clamoꝛibus.q; ſcrutatoꝛ eſt re
num ⁊ coꝛdiũ.Quod anna typum ge
rens eccleſie legitur obſeruaſie.que nõ
peticione clamoꝛoſo/ ſeo tacita deuoti

one quod petijt impetrauit. Gcriptũ

eſt em.. Regum.j.ꝙ anna loquebat᷑ in
coꝛde ſuo.t mq; labia illiꝰtnouebantur
⁊vox penitus nõ audiebatur Vñ mo⸗
yſi dixit dñs Quid clamas ad me Exo
xiiij ca. cũ tamẽ ipe taceret ꝓphetapẽ
iiij.dic. Que dicitis in coꝛdibꝰ veſtris
ꝛin cubilibus veſtris ↄpugimini.Opi
ritus eſt deus.et eos qui adoꝛant deũ.
in ſpña veritate opoꝛtet adoꝛare. Itẽ

ne ſacerdos clamando in hijs q agunt

minus intendat ideo legitſecrete. It
ne ſacra ⁊ ſancta verba vileſcerent.dũ

pene oẽs ꝑ vſum ſcientes / ea ĩ plateis

von,
ns
Nit
tn
re
r

wa
ſent
pre,
W
ng
lerer
r .
ei
ori
meor
N
woſen
nonn
neſtex
kämo,
deſtre
Punge
en
doon
pri
rbyrin
nwr
limo⸗
xtro
xtaps
voſris
mBpi
me ſ
jyn⸗
r. du

gaten

FTractatus

Et vicis/alijſq; locis incõgruis vecãta
rent Decreuit eccleſia. vt hec obſecra
tio que ſecreta cenſetur.a ſacerdote ſe
crete dicatur Ande aſſerunt quidã.q;
an oſuetudinem que poſtmodũ inole⸗
uit. cum qdam paſtoꝛes ea verba decã

tarent in agro et panem ſupꝛa lapi⸗

dem poſuiſſent.ad ipoꝝ vᷣboꝛum ꝓla⸗

tionem. panis in carnem ↄuerſus eſt. ſz

1

ipſi diuino iuditio igne celitus miſſo/⸗

pcuſſi ſunt. ¶dꝛopter qð ſancti pr̃es

ſtatuerunt verba iſta ſub ſilentio diei.
Inhibentes ſub anathemate ne pꝛofe
rantur niſi a ſacerdote ſuꝑ altare.et in
miſſa et cum veſtibus ſacris ↄſecratis
Ergo mens pᷣm rõnale vt pᷣmiſſumeſt⸗
ad illud ſolum debet eſſe intenta Nam
eos qui adoꝛant.in ſpũ⁊ veritate opoꝛ
tet adoꝛare.ne muſce venientes ꝑdãt

ſuauitatẽ vnguenti eccleſiaſtici.x. NMe

impoꝛtune cogitationes / tollant deuo
tionẽ oꝛatiõis flabello ſpiritus abigã

tur.i.inſpiratione gratie repellantur.

q̃tenus auſter veniens id ẽſpũſſanctꝰ
pflet oꝛtum ideſt fecũdet.vt aromata
fluant id eſt vt vtutes abundent Ad
qð deſignãdum. eſtiuo tꝑe dum ſecre⸗
ta r flabellum adhibetur. Et ſciẽdum
q miniſtri infra canonẽ ſtant. poſtter

gum ſacerdotis. in ſignum huius. in⸗

ſtante paſſõe domini diſcipuli relicto
eo. omnes fugerũt poſt tergum. Del

pꝛotunc retrocedũt.multo mahie alij
aſtãtes retrocedere tenent᷑ Bed du

bium eſt. quomodo facta fuit cõuerſio
panis in carnem ad vba paſtoꝛũ. cum

nõ eſſent ſacerdotes.et cũ de neceſſita⸗
te requiritur ꝙ celebꝛans ſit ſaceroos.
Dicendum ꝙ illa ↄuerſio nõ fuit facta

habebant. ſed fuit qdam aparitio car.

Fercius

nis nobis in exemplũ.ne t ales irreue⸗
rentias faciamꝰ. Vel potuit eſſe ↄuer⸗
ſio virtute dei.que nõ eſt obligata ali⸗
quibus vᷣbis. Item vᷣba canonis dicũ
tur ſub ſilentio ꝓpter maioꝛẽ reueren⸗
tiam ⁊ reputatõnẽ Que em̃ ſunt in pu
blico.in minoꝛiſunt reputatõe. Quia
nimia familiarit as ↄtemptũ parit.Et
ideo non licet vt hec ſacratiſſima vba
a laycis audiantur. Uidemꝰ em̃ ꝙ reli
quie que tardius ⁊ rarius oſtẽduntur ĩ
maioꝛi reuerẽtia habent. Et eſt ſᷣm in⸗
nocentiũ ſciendũ.ꝙ inter pᷣfationẽ et
canonem.fere in omibus libꝛis ymago
crucifixi depingitur.vt nõ ſolũ intelle
ctus Fe. verũetiam aſpectus picture/
memoꝛiã dominice paſſionis inſpiret·.
Vñ de oſe.dil. i. grego. ſcribit ſeuero
epᷣo..AIder picture hyſtoꝛiã/ quid ſit a
doꝛandũ aodiſce. Nã qð legẽtibꝰſcri⸗
ptura. hoc ydeotis pꝛeſtat picturacer
nentibus: qꝛ in ipa ignoꝛãtes vident
quid ſequi debeant In ipᷣa legunt qui
literas neſciũt Vñ et pᷣcipue gentibꝰ
ꝓ lectione ſcriptura eſt. Beos hoc fit
vt incarnatiõis ⁊ paſſionis miſterium-
et ſanctoꝝ exẽpla magis in nra eſſent
memoꝛia/dũ quotiðie oculis noſtris pᷣ
ſentatur. Lercio ad excitandũ deuoti
onis affect ũ. qui ex viſis efficatiꝰ ex⸗
citant᷑qᷓ; ex auditis· Quantũ ad ſcoaʒ
ꝑtem pncipalem eſt ſciendũ.ꝙ in cano

ne recolitur memoꝛia dominice paſſio

nis. et generaliter eorũ que geſta ſunt

per ebdomadam immediate ante fe⸗
ſtum paſche / vſq; quo dominus reſur⸗
rexit a moꝛtuis. Tradit᷑ autẽ ꝙ gelaſiꝰ
papa vel ſm alios ſcolaſticꝰ romanus
canonẽ ita vt habet᷑ pꝛĩicipali oꝛdina⸗

uit. qᷓuis multi ſancti pres ipm ꝑ ꝑtes

ↄpoſuerũt.Mõ em̃ canon totꝰ ab vno

ſimul eſt compoſitus vt infra pauebir.

Je
—

—

Circa ſingulas partes aliqua etiamꝰ
ba ſunt adqꝗita ab aliquibus.quoꝝ no⸗
mina ignoꝛomꝰ. vt dicetur circa vba
ſecrationis Mulli tñ ſubtrahbere vel
addere licet ut pdixi niſi foꝛte qñq; no
mina eoꝝ ꝓqbus noĩatim ſacrifitium
offert. qꝛ illa non ſunt de eſſentia cano
nis vel de vbis eius. Et diuidit᷑ canõ

in qnq; ꝑtes. eo ꝙ; ꝓqͥnq; ꝑtitam paſſi
onem diuinã liberati ſumus.et ꝑ eam
oro fidelium exaudit᷑ Uel ꝓpter quin
tuplicem ſanguinis xp̃i effuſionẽ. de q̃
dicti eſupta. In pima gte fiunt oro⸗

nes ⁊ obſecratioes ꝓ eccleſia ſancta di

pꝛotota congregatione fidelium in
generali. ⁊ pꝛo aliquibus in ſpecialiet

inuocatiõnes ꝓ ſuffragijs ſanctoꝝ. In

ſcda pte petit dei patris benignã pla⸗

cationẽ a peticõem/pꝛo hmõiſacrifitij
ꝓſeecratioe/q incipit ibi hac igitur ob⸗
ipam olecr. ationẽ tam coꝛꝑis q;ᷓ ſan gui

nis xpi efficientia ⁊ pficientiaibi qͥ pꝛi

die. In quarta pte determiatur de oſe
cratoꝛum rememoꝛatiõe In quoꝝn me
moꝛiã offerunt᷑. et ꝓ quibus ibi. vnde
memoꝛes In quinta pte oꝛatur ꝓre
frigerio⁊ g oꝛia moꝛtuoꝝ.fit ſcða ca
memoꝛatio ſanctoꝝ ibi:memẽto etiam
dñe ſpꝛima ps diuibit᷑ in ouas ſdꝛio
fiunt memoꝛie viuoꝛũ et orones ꝓ eiſ-
ctoꝛuma inuocatiões ſuffrogijs or)

dem ibi ommicantes ſꝛima in tres
Mꝛimo dirigitin petitio ad deum vt
Scdo fiunt ores pꝛo hijs qui in digni
dio ſpualiet ſeculari.et ꝓ tota eccleſia
q vtroq; gladio gubernat᷑ Tercio ſp.⸗
cialiter funt orones ꝓqbuſoamperſo
mis ziunctis ⁊ circumſtatibꝰ Ocda ibi

.
——

. . .

In pmis que tibi offerimꝰ.·Terciaibi ·

ple creatiõe. pietate et ↄſeruatiõe PDa

. Secũdus

Wemento domine.

—

Ecigitur clementiſſime pater

unm tuůũ ſupplices rogamꝰ ac

petimus vt aceepta habeas ⁊ benedi-

cas hec dona hec mũera hec ſancta ſa
criſitia illibata. In hac pᷣma ꝑte cano⸗

nis / dirigitur petitio ad deum. vt has
oblatiões acceptet ⁊ benedicat Expo
nitur ſic Te igitur id eſt certe aſſertiue
ſumptũ. Vel exponitur ꝓ ergo ſump⸗

tum ↄtinuatiue:clementiſſime id ẽ mi⸗

ſericoꝛdiſſune clariſſima mente ſupabũn

dantiſſune mentẽ clarificans pater ſup
ter eſſentialiter . Pr ꝑ amoꝛẽ ꝑ ieſum
xpᷣm ſupple tanq; mediatoꝛẽ: filiũ tuũ

dnm noſtrum ſupple. nõ ad optimũ. qʒ/

admodũ iuſti ſunt filij i ꝑ gratiam ad
optionis.ſeo naturalẽ ex vtero tuo ge
nitum ante luciferũ. ſuxplices rogamꝰ
ac petimus ið eſt humiles /nõ pᷣſumen

tes de noſtris meritis/ſed ↄſidentes 8

tua benignitate vti accepta.id eſt gra

ta.habeas id eſt ſuſpicias ⁊ benedicas.

ſuꝓple ad veꝝ⁊ ad ſalubꝛe ſacrifitiũ cõ

uertẽdũ hec dona ſupple nobis collata

hec munera ſupple a nobis oblata. hec
ſancta ſacriſitia.ſupple quo ad repñta⸗
tionem.quia repñtant coꝛpꝰ ⁊ ſangui⸗
nem ieſu xpᷣi/illibata id eſt imaculata.
Circa quam literam pꝛimo eſt notan⸗

dum. ꝙ canon incipit a litera ſic

foꝛmata.quod forte diuina pꝛouiden⸗

tia factum eſt. vel veriſimiliter. licet

humana induſtria non ſit procuratum

yt ab illa litera canon inciperetur.
ſui foꝛmaſignũ crucis oñderet᷑ ⁊ figura
thau ſuꝑ qu moyſes ſerpentẽ eneum

vieſnnr m oſnnnoſt Hfii⸗

rrrr—

„

—— .

ibi

ater
uſli⸗
mo
nedi⸗
ctaſa
mo⸗,
Ns
re
Aerme
voſunp⸗
Wemm⸗
ſibij
werſi⸗
iNim
fi
Nrmic
nma
vtoge
rogm.
bſunen
dondesd
denget
dendies
iriic
bocolr:
Uruler
Unpira⸗
1ſnoni⸗
nculaca.

tnotan⸗

4 ſe
pouden
rer er
onmunm

„—

peraun.
inora
teeneum

tudo eſt vtus que mitigat iras

Tractatus

xrexerat in debto De quo ꝛ eʒechia

Figura thau in frontibꝰ viroꝝ dolen

tiũ ⁊ gemẽtiũ ſuꝑ habitatioes hieruſa

lem:directe foꝛmã ⁊ ſignũ crucis expᷣ⸗
mit.et eius virtutem. vt infra dicetur
Mam bm yſid. in li ethimo. Ira thau ſi
gnat crucẽ xpᷣi.cũſit lFra miſtica qꝛ in

iſta lᷣa tria ſunt. Mꝛimo eſt ibi baſis ſi⸗
gnans fidei foꝛtitudinẽ:⁊eſt ibi ſtipes

ſignãs ſpei altitudinẽ. Et eſtibilr̃a trã
ſuerſalis ſignans latitudinẽ caritatis.

Scæꝰo nota.ꝙ hec ↄiunctio igiteſt no⸗

ta ↄſequẽtis.q̃ requirit aliq pᷣmiſſum
ad qð eerat Eſt ergo dubiũ ad quid

referat᷑ Et rñdetur ꝙ refertur ad illð

qð dictũ eſt in cantico angelico.ſcʒ ſan

ctus Vt ſit ſenſus Exquotu vñe deus

ſabaothes ſanctꝰ.⁊ glia tua pleniſunt

celiet terꝛa Igitclemẽtiſſime pr̃/nos

ſupplices rogamus te Ex qͥbus verbis

infero duo coꝛrelaria ꝓbabiliter Pei
mũ ꝙ plus ↄfoꝛmat ſe vbis canoniset
ex hoc meliꝰ apparet.ꝙ locio ſcda fiat
ante lanctꝰ qᷓ; poſt.ptʒ ex iam dictis ſi
logiſanti Gedðm eſt ꝙ admonẽdi ſunt
ſacerdotes ſeculares.ꝙ nihil interpo⸗
nant inter ſanctꝰ et iniciũ canonis.ſeʒ
te igĩ Quida tamẽibiinterponũt tuã

crucẽ apoꝛamꝰ dñe ꝛc poſtq; reuertũ

a locione:qð nõ debet ſieri ptʒ ex iam

dictis.qꝛ ly igit᷑ refertur ad ſanctꝰ ænõ

ad aliud Tercõ nota ꝙ differẽtia eſt in
ter clementiã manſuetudinẽ ne⸗
emẽ
tia remittit penas ⁊ ſpectat ꝓpꝛie adiu
dices ⁊ ad pᷣſidentes Ergo 8s pr eſt ele
mentiſſimꝰ.id ẽ in remittẽdis penis mi
ſericoꝛdiſſimꝰ. Vel dꝛ eclemens qꝛ ꝓte⸗

git nos ab hoſtis impugnatiõe Icðo

r clemẽtioꝛ qꝛ ꝓtegit acarnis verati

one Et tercio ðꝛ: clemẽtiſſimꝰ.quia ꝓte

git nos a mũdi oblectatiõne Quarto

Tercius

nota/pr qũq; ſumit᷑ pſonali cũ ponit᷑

in oꝛoine ao filium ut hic Nnq; eſſenti
aliter. tũc attribuit᷑ toti trinitati. ⁊ hoc
fit cũ adiungit᷑ termis quiſigniſicant
opus tociꝰ trinitatis. vt in cantico mo

Tan. eſt pr tuꝰ qui fecit te
ris Inñ lex noua qꝗᷓ eſt lex amoꝛis / ſepiꝰ
vtitur hoc vocabulo appellado oeum
pfrem Dñs vo eſt nomen timoꝛis VUñ
lex vetus qꝗᷓ fuit timoꝛis. hoc noĩe deũ
frequẽter expmit. Quito nota ipᷣe pe

F naq; eſt nomen amo⸗

tit deũ preʒ ꝑ ieſum xpᷣim Mã ipᷣe ieſus
xpᷣc eſt mediatoꝛ dei hoim.ꝑ quẽ fide
les recõciliant᷑ ⁊ ſalutẽ ↄſecunt᷑.⁊ergo
deũ patrẽ ſupplicamꝰ/ꝑieſum xpᷣmtã
qᷓ; ꝑ mediatoꝛẽ Yeſus em interptatur
ſaluatoꝛ.qꝛ ꝑ ipᷣn ſaluamur. Ipm em̃

ſaluũ faciet populũ ſuum a pctis eoꝝ·
Mat.j. Rpc etia interpᷣtat᷑ vnctus ⁊ ſic
deſcribitur quantũ ad eius dignitatẽ
regalem Reges em̃ ꝓphete et ſaceroo
tes inungebantur in veteri lege Chꝛi⸗

ſtus autem fuit rex. vns pꝛopheta.De

us iudicium tuum regi da.Et iohanis.
xj. NHenediccꝰqui venit in nomine vo
mini rex iſrael. Et iterum. Moli time/

re filia ſyon. ecce rex tuus venit tibi.
Fuit etiam ſacerdos: ſᷣm illud pſalmi⸗

cix · Lu es ſacerdos ineternum ſcom

oꝛdinem melchiſedech Yuit etiam pꝛo
pheta Deutrono. xviij. Meophetam
ſuſcitabit dominus de fratribus ve/
ſtris ipſum ſicut me audietis. Fuit er⸗
go chꝛiſtus vnctus. quod non intelligi

tur de oleo materiali ſed de oleo ſpiri⸗
tuſſancti. ſcilicet gratie.pꝛe participi/
bus ſuis. Juxta illud
deus tuus oleo leticie Dſ. almo. xliiij.

vnxit te deus

ic ergo chꝛiſtus in iſtis verbis qua⸗

tnm ad effectum ſalutarem cum dicit

Aiber

Jeſinn Scðdo quantũ ad eius dignita
tem regalem cum dꝛ xpᷣm. Tercio quã

tum ad ꝓpꝛiet atẽ ꝑſonalem.ibi filiũ In

Vn athanaſius võllius pater alius fili⸗
us ꝛc. Quarto quantũ ad dignitatem
impialẽ.cum dꝛ dñm. Ipᷣe em̃ imꝑatoꝛ
⁊ vdñs noſter eſt. qꝛ emit nos ſanguine.

Vñ apoſtolꝰ adcoꝝ. vj. Empti eſtis p
2mexionem. cum dꝛnoſtrum. vñ Heñ
xxx vij. aro em̃⁊ frater noſter eſt.Et
nota ꝙ hic multiplicant Rhapetsi

D

tia ꝓpter magnitudinẽ affectus Iih oꝛ
tione em̃ debet eſſe humilitas.qꝛ roga

re ad humilitatẽ ꝑtinct.eoꝙ ſemꝑ ro⸗

gans vt ſic eſt inferioꝛ. ⁊ rogatꝰ vt ſic

eſtſapioꝛ. Abꝛopter q8 e ſuſplices id
eſt humiles rogamꝰquantũ ad illa que

nobis deſicint 'lc petimus quautũ ad
illa ꝗᷓ ad ſatutem nram ſunt neceſſaria:
Itẽ nota ꝙ petit vti accepta habeas

ac benedicas. Iccepta quidẽ od ↄuer⸗
tendum in ven et ſalubꝛe ſacrifitiũ. Et
benedicas faciendo vt optatũ ſalutis
effectũ habeant in ipſis ꝓ quibꝰofſerũ
tur Et debet ly vti aeui in vltima ſilla
ba:ad dr̃ am vti qð eſt infunit iuꝰhuius
verbi vtoꝛ Dicit ergo vti. id eſt vt ac
cepta.i.grata habeas.⁊ bñdicas.bñ⸗
dictione ſcʒ diſpoſitiõis ⁊ pꝛeꝑatiõis:
ſicut diſponunt ⁊ pꝛeꝑant᷑ qᷓ ꝑtinẽt ad
hoc ſacrafitiũ. Ilel benedicas bñdicti

one traſſubſtantiatiõis. ſcʒ ꝙ fiat tran
ſubſtãtiatio. Gexto nota ꝙ oblatiões

ponis ⁊ vini vocat hic dona.munera⁊

ſacriñtia dicẽs. Vti hec dona.hec mu⸗

nera hec ſancta ſacriñtia Pona ſunt ra
tioe dantis Ounera rõe accipientis.
ſacriſitia rõe offerentis danis naq;
2 vinum que dedit nobis deꝰ in dona

liberalis gratia.o liberalitas grarioſa.
nobis dedit deus in donum hec acci
pit a nobis in munꝰ Et ſubiũgit. Eadẽ
em̃ ſacriſitia. dona ſumul ſunt I muneraæ

Secũdus

illa accepit a nobis deus in munera.?
inquantũ eaofferimus deo tunc dicũt

ſacriſitia Uñ innocentiꝰ exclamat. O

Dona ſunt nobis collata.muneraſunt
ꝓ nobis oblata. Mã que ſacris offerũ
tur altaribꝰ ⁊ munera nuncupat᷑ ⁊ do⸗
na VUñ dñs MWat. v. Bi offers munus
tuũ ante altare vade reconcilari pᷣus

fratri tuoꝛc.Et apls ad hebꝛe.v.de põ

tifice dicit. At offerat dona ⁊ ſacrifitia
ꝓpeccatis PHaniel quoq; dicit ad bal⸗
thaſar. Munera tua tibi ſunt.⁊ dona
tua alt eri da. Illa em tria idem ſigniſi

cant ſed diuerſis rõibꝰ.Et idem hic rei

teratur ſub diuerſis vbis ꝓpter excita
re deuotionẽ. vel ꝓpter comendationẽ
ineffabilis ſacramenti qð ex hijs ↄficit

Vñ innoc. Germonũ em multiplica⸗
tio et incultatio/ pie deuotiõis eſt exci
tacio. vel ineffabilis vmendatio ſacra⸗
menti. Mon em̃ aliquod inuenitur vo
cabulum/quod tamen ſacramẽtum di⸗
gne valeat explicare.niſi quod grece
dicitur eucariſtia.ꝙ expoĩtur quaſi bo
na gratia el dicuntur dona.quia do
nantur a ſuperioꝛi. Jacobi:j. Omne
datum optimum . Dicuntur munera.
quia offeruntur ab inferioꝛi. Vel quia
mittuntur nobis inferius. Sacrificia
dicuntur. quia offeruntur pꝛo pecca⸗
tis noſtris. Dicuntur etiam dona per
comparationem ad donantem Mune
ra per comparationem ad offerẽtem.
Bocrifitia per comparationẽ ad effe⸗
ctũ. Veletiã ꝑ repñtatiõem.qꝛ chꝛiſtũ
paſſui et crucifixum repꝛeſentãt.j. ad
Lon.xj. Muotienſcũq; manducabitis
pPranem hũc et calicẽ bibetis ⁊ ceterꝗ·

W
dep
ba!
na
crei
netn
non
r
nci
vo
g
b⸗
ud
Hnmne
urre.
ſci⸗
nicia
cc/
aper
Dwe
riten.
ockh,
criii
iad
blcis
gerg

Tractatus

deo datꝰ:Munera quia a iuda traditꝰ

Sacriſicia qꝛ a iudeis fuit ad moꝛtem

traditꝰ Vel ᷣm innoc. Deus pr eſt do
nans ab acutoꝛite.ideo ðꝛ dona. Filiꝰ
eſt ſe ſacrificãs ex caritate.ido dꝛ ſacri
ficia Gpuſſanctꝰ acceptãs ex liberali⸗

tate ideo ðꝛ munera.vt ſic oſtentat᷑ to

tam trinitatẽ fuiſſe oꝑatã ad xp̃i paſſi⸗

onẽ Beptimo nota plaliter ðꝛ.hec do
na hec munera ꝛc̃.cũ tñ ex hijs vnus ſo

lus xpᷣe ↄſecrat᷑.ad deſignandũ ꝙ pa⸗
nis ⁊ vinũ anteqᷓ; ↄſecrat᷑ diuerſe ſunt
ſpẽs ⁊ ſubſtatie.poſtq; vo celeſtis ↄſe⸗
cratio acceſſerit/ ſpẽs quidẽ remanẽt
ſed ſubſtantie ↄuertũtur.ita qꝙ diuerſa
erũt tunc ↄtinentia⁊ vnũ ↄtentũ:ã
idem xpᷣc ſub vtraq; ſpecie ↄtinet᷑·licʒ
non in idem vtraq; ſpẽs ↄuertat᷑ vt in
fra declarabit᷑ Octauo nota.illa ſacri

ſicia dicunt᷑ ſancta ⁊illibata. Gãcta di⸗

cunt᷑ qꝛ panis ⁊ vinũ ſignant ſacroſan
ctum coꝛpꝰ ⁊ ſanguinẽ ieſu xpᷣi/ratiõe
cuiꝰſancta dicunt᷑ Alibata vo dicunt
nõ ideo.qꝛ nondũ ſunt guſtata.ſed po

cius dicuntillibata. id eſtimmaculata
qꝛ ſine macula coꝛdis ⁊ coꝛꝑis offerri

debẽt.quat enꝰ coꝛ ab omni iniquitate
purget᷑ ⁊ coꝛpꝰab omni ĩmunditia mũ
det᷑. Quicũq; aũt ſecꝰ obtulerit.indi⸗
gue maãducat qui ergo indigne mãdues
cat reꝰ erit coꝛꝑis ⁊ ſanguinis dm Al
dicunt᷑ illibata.i.incoꝛrupta.non ideo

qꝛ ſubſtantia panis ⁊ vini poteſt coꝛrũ

pi.ſed quia coꝛpꝰ ⁊ ſanguis xpᷣi que ibi
ↄtinent᷑ coꝛrũpinõ poſſunt.iuxta illð
pſalmiſte Qõ dabis ſanctũ tuum vide
re coꝛruptionẽ. Nono nota ꝙ ad hec
verba tres cruces fiũt ſuꝑ panem ⁊ ſu
per vinũ.⁊ nõ ſolum adiſta verba/ſe
ad multa verba ifra ponenda.Et ↄſe
cratio et cetera fiunt ꝑ ſignum crucis

quia vt dictum eſt ĩ cꝛnone repñtatur
vnica paſſio. et rememoꝛat᷑ que in cru⸗
ce totaliter eſt ↄſumata.⁊ xpc fact/ eſt

obediens patri vſq; ad moꝛrẽ/ moꝛtẽ
autẽ crucis.qᷓ; ꝓfundum vero ſic cru⸗

cis miſterium et qᷓ; arduum ſacramẽtũ
patet ex multis figuris. Legit᷑ em̃ nu⸗

meruxxj. ꝙ moyſes ad mandatũ dni/

ſerpentem eneũ erexit ꝓſigno.ꝙ aſpi⸗
cientes hmõi ſerpentem /qui ꝑcuſſi fue
rant a ſerpentibꝰ curabant᷑ qð dñs ex

Ponens in euangelio dixit. Ricut moy
les exaltauit ſerpentem in deſerto.ita
exaltari opoꝛtʒ filiũ hominis. vt ommnis

qui credit in ipſum non ꝑeat.ſed habe⸗

ruſſia vexatione antiqui ſerpentis ſcʒ
pyaboli/tuitione ⁊ ꝓtectione crucis

muniũtur ⁊ ſaluant᷑ eo ꝙ canitur hoc

ↄtra ſignũ nullum ſtet ꝑiculum Eʒechi
el etiam audiuit dñm dicentẽ ad virũ
veſtitum lineis/et hñtem atramentoꝛi
um ſcriptoꝛis ad renes. Tranſi ꝑ me⸗
diũ ciuitatis.et ſigna thau in frontibꝰ
viroꝛũ dolentiũ et gementium. Poſt

hoc dixit ſex viris. Tranſite ꝑ mediã

ciuit atẽ. et ꝑcutite omnes ſuꝑ quos nõ
videtis thau.nemini ꝑcet oculꝰ veſter
eʒech/ix. Quod ſignu thau eſtſignum

crucis.Crux enim Fᷣm innocẽtium ſan⸗

ctitatem reſtituit. benedictionem im⸗

pẽdit. diſcernit a perſidis.liberat a pe-

riculis. hoſtes expellit.victoꝛes con⸗

ſtituit: Crux eſt miſterium fidei.firma⸗

mentum ſpei. clauis ſcientie.foꝛma in⸗
ſticie. magniſicentia regum. gloꝛia ſa⸗

cerdotum ſuſtentatio inopum.paupe⸗/

rum cõſolatio. cecoꝛum dux.claudoꝝ
baculus.ſpes deſolatoꝝ.reſurrectio
moꝛtuoꝛum: Eſt autem ſignum crucis
tribus digitis expᷣmendum. quoniam

ſub inuocatione trinitatis expꝛimitur

i⸗

Aiber

Fta ſuꝑioꝛi tranſit ad inferius: qꝛ xps

de celo tranſiuit ad terrã.⁊ ꝓdueitur a

ſiniſtra ad dexterã. qꝛ de mieria tranſi
re debemꝰad gloꝛiã. ſicut xpᷣe trãſiuit

de moꝛte ad vitam.de inferno ad ꝑadi

ſum Pecimo nota qad hec vᷣba.dona
munera.⁊ ſacrifitia.fiunt tres cruces
ad deſignandũ triplicẽ xpᷣi traditionẽ?
Traditus eſt em a tribꝰſeʒ a patre.a in
daa iudeis De pᷣma traditioe dic apo
ſtolꝰ Pꝛopᷣo filio ſuo nõ pepcit deus.ſ,-5
ꝓ nobis oibus tradidit illum De ſcda
de Mat. xx vj. Judas Sehe opoꝛtuni

tatem vt eũ traderet.

t alius euãgeli
ſta addit ſine turbis De tercia 8e Yo⸗ “
xx. Bens tua ⁊ pontifices tui tradide⸗
rũt te mihi. Adꝛima traditõ fuit ex gra

tia ⁊ caritate.qꝛ ſic dilexit deus mudũ

vt vnigenitũ ſuum daret Joh.iij. Be
ñ dixit

cunda fuit ex auaritia Vñ dixit Quid

vultis mihi dare ꝛc. et ↄſtituerũt eitri

ginta argenteos Math.xx vj. Tercio

ex inuidia Sciebat em pilatꝰ ꝙ ꝑ inui

diam tradidiſſent eũñ Parci. xv:Veꝰ

ergotradidit illũ ex dono:iudas ꝓ mu

nere.iudei ĩ ſacrificiũ illibatũ. q vtiq;

iudeiñ libabant ſed gẽtes. qm ablatũ ẽ=
eis regnũ.et datũ eſt genti facienti fru

ctum eius Eſt em̃ ſenſus. ſᷣm innocẽtiũ
illiꝰ or̃onis fferunꝰtibi clemẽtiſſime

pater hec dona ꝛc.q̃ſi ꝛmemoꝛãtes illã
traditõʒ. quã ðs fecit ex dono.iudas p

munere iudeꝰ ĩ ſacfitiũ illibatũ.ſinguli

tñ ad moꝛtẽ moꝛtẽ aũt crucis Mã licet
diuerſa fuerũt oꝑantia.vnũ tñ fuit op

atum Pec aũt trina traditio tũc ince⸗

pit.cum filiꝰex decreto dei pr̃is.ex cõ
ſilio ſpũſſancti necnõ ex ꝓpꝛio benepla

cito veniẽs hieroſolimã ieipᷣm ſponta⸗

nee obtulit paſſioni. Mui cum veniſſet

Expoſuit ad qͥdq venit dicẽs.niſi granũ
immnenti cadens in tenam ꝛc Et ego ſi

cxraltats fuero aterꝛa ? Et ſicille tres

cruces ſigniſicare pñt ꝙ xp̃ᷣi cruciſixio
Qtota trinitate fuerat oꝛdinata ꝓnr̃a

ſalute Pater em̃ dedit. filius obtulit-
ſpuũᷣſſanctus accepit. Dacter dedit per
guctoꝛitatẽ. filius obtulit ꝑ humanita⸗

temſpũſſanctꝰ accepit ꝑ benignitatem

vllij dicũt ꝙ ille tres cruces/ſignificãt
triplicẽ xp̃i paſſionem. IDꝛima fuit m

voluntate pſequentiũ Phx] Ko lege
ue

runt pontiſices ⁊ pharilei⁊c.lb illo er

o die cogitauerũt interfſicere eũ. Se⸗

cũda fuit in voce clamantiũ / cruciſige
truciſige eum Johᷣ xix.Tercia fuit inꝑ
foꝛatione manuũ et pedũ. Joh vbi ſu⸗
pꝛa.⁊ cruciſixerunt eũ.et cum eo alios
duos latrones Vel ꝓpter tria ſacriftia
deo in veteri teſtameto accepta. Abel
obtulit agnum Beñ.iiij. Melchiſedech

panẽ et vinum Geñ xiiij. bꝛaam filiũ

ſuum yſaac Geñ xxij: IMlij dicũt ꝙ fũt
tres cruces in honoꝛe ſancte trinitatis

cuiꝰ virtute ſit iſta ↄuerſio. Vel in ſig⸗

num triplicis vnionis in incarnatione

ſaluatoꝛis Fuit em̃ diuiuitas vnita aie

chꝛiſti. Item diuinitas fuit vnita cum

humanit ate Coen caro ⁊ aĩa fuer̃t

vnite inter ſe. Vndecimo nota.ꝙ ſa⸗
cerdos dicit illam oꝛationem coꝛam al
tari.⁊ deuote ſe inclinat.pꝛopter humi
litatem. quia vt dicit ?Imbꝛoſius ſuper
lucam Quiſquis cupit diuinitatis tene
re veſtigia/humilitatis yma ſectetur-
Item pꝛopter exauditionis impendi⸗
um Vnde pſalmiſta. Reſpexit in oꝛatio
nem humiliũ et ñſpꝛeuit pꝛecem eoꝛũ:
tẽ inclinatio ſacerdotis quando oꝛat

üllam oꝛationem / te igitur clementiſſi⸗
me pater ꝛc.· humilitatem chꝛiſti ſigni⸗
ficat.qua chꝛiſtus humiliando et exina

niendo ſeipſum / voluntarie et humi⸗

lſier ad Paciendum obtulit:

bi
7
.
er
i
en
ei
tm.
ge
er

h
tinp
hiin
los

he

ch
ci
giir

vone
agie
cum
J/
md
rbmi
i
ene
tur⸗
nvi⸗
ie

☛

Tractatus

Hoq; ſacerdos cum reuerentia ad mi
ſterium erucis accedit in hoc notatur.

ꝙ ſicut ſacerdos legalis ĩtrauit ſancta

ſanctoꝛũ cum ſanguine Bicanoſter ſa

cerdos cum ſanguine/ id ẽ cum memo
ria paſſionis chꝛiſti. in qua ſanguinem

effudit canonem ſubintrare debet. ſec
tur textus. e.

Mpꝛimis que tibi offerimus
ꝓ eccleſia tua ſancta catho⸗
lica quam pacificare cuſtodi

re. adunare ⁊ regere digneris toto oꝛ⸗

be terrarũ vna cum famulo tuo papa

nr̃o.M. et antiſtite noſtro. N.et rege
noſtro. M. et omibus oꝛthodoxis atq;
catholice et aplice fidei cultoꝛibꝰ ꝛc.

Ec eſt ſeda pars pᷣme partis
pꝛincipalis.in qua fiũt oꝛati
ones pꝛo hijs qui in dignita

te ↄſtituti ſunt.ſcʒ tam ꝓ gladio ſpnali/
qᷓ ſeculari et pꝛo tota eccleſia/que ab

eis gubernatur Et exponitur ſic In 5

mis id eſt pꝛĩcipaliter offerimus id eſit
ſacriſicamus tibi. ſupple deo patri que
ſupple dona. munera et ſacrifitia ꝓ tua
eceleſia/id eſt pꝛo ↄgregatione omniũ
tuoꝛũ fidelium / ſaucta id eſt ↄfirmata
Iſanctificata.quam ſupple eccleſiam di

gneris.i.vel paciſicare ſupple vt pacẽ

ab hereticiſaſciſmaticis hẽat cuſtodire

ſupple a vicijs ⁊ monijs.adunare.i.cõ

gregare. ſupple que diſperſaẽ inter ꝑſi

dos paganos. et regere ſupple ĩ pꝛo

ſperis ⁊ aduerſis toto oꝛbe terꝛaꝝ ſup

ple diffuſam. ⁊ fidei ſacramẽtis vnitã
ſupple ⁊ digneris hoc facere.vna id eſt
ꝑiter ſeu ſimul cum nr̃o papa.ip.famu

lo tuo ſupple exiſtenti. et antiſtite nr̃o
idẽ epiſcopo non romano ſed nr̃e dio
ceſisrege nr̃o ſupple romanoꝝ. vlł im/
atoꝛe.et idẽ etigm omibus oꝛthodox

Tercius

is id ẽ xpᷣianis.qui ſub vtraq; ptãte fi⸗
dem ppianam venerãtur atq; colunt
atq; pꝛo et omibus cultoꝛibꝰ io ẽ vene
ratoꝛibus.catholice fidei.io ẽ vniuer⸗

ſalis ⁊ apoſtolice ſioei/id ẽ per apłos
fundate per doctrinas eoꝝ. Mota pꝛi
mo ſacrifitium laudis ſiue altaris offer
tur ꝓ cunctis generaliter ⁊ ſpecialiter

ꝓ aliquibus.ſcʒ pꝛo pꝛelatis ⁊ ſubditia

pꝛo viris ⁊ mulieribꝰ.ꝓ ſacerdotibꝰ et
aſtantibus Pꝛo pꝛelatis ⁊ ſubditis ibi
vna cum famulo tuo papa nr̃o. ꝛo
viris ⁊ mlieribꝰibi. memẽto oñe Se⸗
ſacerdotibus ⁊ aſtantibꝰ.ibi et oĩm cir
cũſtantium.⁊ quitibi offerũt hoc ſacri⸗
fitium laudis pꝛoſe ꝛc̃. In iſta enim ꝑte
et ſequenti.pᷣmũ inueſtigandũ occur⸗

rit ſcom innocentiũ/ videlicet quibꝰet

pꝛo quibus.qualiter ⁊ quare.ſacrifitiũ

altaris debemus offerꝛ?.que quattuoꝛ
ex ipᷣo canone poſſumꝰ aduertere.qͥbꝰ
fſTLcilicet ſoli deo ⁊ indiuidue trinitati.p

quibꝰ.quia pꝛo eccleſia catholica ⁊ om
nibus oꝛthodoxis.qualiter ſcʒ ĩ vnita⸗
te fioei 2 vmunione ſanctoꝝ. quare ſeʒ
pꝛo benefitijs tempoꝛalibus/ſpiritua
libus et eternis.etiam pꝛo omibus pꝛo
pter Ceran ſweinnan notatur cum di⸗
citur.reddũt vota ſua eterno deo. Ge
cundum ibi.pꝛo eccleſia tua ſancta ca⸗
rn Tercium ibi. conmunicantes.
uartum ibi.pꝛo redemptioõe anima⸗
rum ſuarum. Cheennado nota:ꝙ ſacer⸗
dosgerit tipum perſone cõmunis re⸗
pꝛeſentans chriſtum: ⁊ergo pᷣmo oꝛat

pꝛo bono cõmuni vniuerſalis eccleſie.
quod pꝛeferendum eſt bono pꝛiuato.
t petit quattuoꝛ.ſcilicet tranquillita

te pacis cuſtodia ab aduerſarijs. adu⸗

nationem oĩm in five vna ad colendũ

vnũ deũ ·⁊ ad credendũ in ieſum xpᷣm

Liber .

cleſie gubernationem pꝛo ſalute oĩmſi
deliũ. Pꝛimũ ledieetgee De

cundum ibi cuſtodire Tercium ibi ad⸗
unare Auartum ibi regere Tercio no
ta ſacerdos dicit in pluraliofferimus.
ad denotãdum ꝙ ſacerdos nõ tantum
in ſua ſed tocius eccleſie ꝑſona ſacriſ⸗
cat.qua /ꝓpter in ſacramento coꝛpoꝛis
chꝛiſti nihil a bono magis nihil a malo
minꝰ ꝑficiti ſacerdote.quia nõ in me
rito ſacerdotis. ſed in verbo cõficitur

creatoꝛis Mõ eĩ ſacerdotis imiqtas effe

ctum impedit ſacramenti · ſicut nec in⸗

firmitas medici virtutẽ impedit medi
cina uis ergo opus oꝑantis quãdo
q; ſit immũdũ.tamẽ ſemꝑ opus oꝑatũ

eſt mundũ.⁊ ſicut omia mũda ſunt mũ
dis. ſic omnia ſunt immũda mmundis.
Malus ergo cum vitã aſſumit. moꝛtẽ
incur rit. ſic ecõtra bonus cum moꝛtem
ſuſtinet vit am adquirit. Dam qui man
Ducat indigne.iudicium ſibi mãducat
Muarto nota de hoc ꝙ dicit pꝛo eccĩa
tua ſancta.q̃ſi diceret.nõ intelligimus
de eccleſia. is eſt de ogartone mali
gnãtiũ. De q̃ ð ĩ ps Odiui eccĩaʒ ma
lignatiũ.Eccleſia em grece/ latine idẽ
eſt ꝙ ↄuocatio eo ꝙ omẽs ad ſe cõuo⸗
cat. hꝛiſti em fidelium populus eccle⸗
ſia dicitur. iupeoꝝ vero ſynagoga. q
interptatur ↄgregatio. Oongregatio
gutẽ pꝛopꝛie eſt pecoꝛũ vel irrationa⸗
Püiumn⸗ figreges pecoꝝ ꝓpꝛie dicũt
cõgregari.Cõuocatio vero eſt vtenci
um ratiõe.idcirco apoſtoli⁊ ſancti ec⸗
cleſiam nram nũqᷓ; ſynagogam. ſeð ſp
eccleſiam nücupauerũt. Cur autem ec
cleſia cum ſit vna.a iohane tamẽ ſeptẽ
eccleſie deſcribũtur/niſi vt vna catho
lica eccleſia ſeptifoꝛmi plena ſpiritu de
ſignetur.ſicut ⁊ de domo nouimꝰ ſalo⸗
monẽ dixiſſe. Rapientia edificauit ſibi

Pecundus

domum. et excidit columnas ſeptem

lee tamẽ ſeptem columne/ vna eccle

ſia eſſe nõ ambigũtur. dicẽte apoſtolo
Eccleſia dei viui/que eſt columna ⁊fir⸗
mamentũ veritatis. Inchoauit auteʒ
in eo loco vbi venit ſpirituſſanctus.⁊

impleuit in vno loco ſedentes ⁊ voca⸗
tur eccleſia ſyon.etiã quãdoq; hieruſa⸗

lem pꝛo ꝑegrinatiõe pꝛeſenti ſyon dici
tur.eo ꝙ ad huiꝰ.ꝑegrinationis longi
tudinem poſita/ꝓmiſſionẽ rerum cele
ſtium ſpeculetur.Et idcirco ſyon id eſt
ſpeculatio nomen accipit. ꝛo future
vero patrie pace hieruſalem vocatur.
Mieruſalem em̃ pacis viſio interpᷣtat

bi em abſoꝛpta om̃i aduer ſitate/pa⸗

cem io ẽ chꝛiſtuʒ pᷣſenti poſſidebit intu

itu. Quinto nota.eccleſia dicitur catho
lica io eſt vniuerſalis Non em̃ ſicut cöõo⸗
uenticula hereticoꝝ in aliquibꝰꝑtibus
coartatur. ſed ꝑtotum oꝛbeinterꝛarũ

dilatata diffunditur Quod etiam apo

ſtolus ad Mo. axꝓpꝛobat dicens. Gras

ago vñno deo meo.pꝛo omnibꝰ vobis

quia fides veſtra ãnunciatur in mũdo
vniuerſo Pinc ⁊ vniuerſitas a quodã
nomiata eſt. eo ꝙ in vnitatem colligit

AVngde dñs in euãgelio Qui non colli⸗

git mecum diſpergit. Mec yſido. viij⸗
ethi c.j. Gexto nota alexander de ha⸗

les dicit. DHigneris pacificare ꝑ carita

tem Vnde dñns in euãgelio inquit. In
mundo pᷣſuram habebitis. in me autẽ
acem Cuſtodire ne ꝑeat vel ſuccum⸗

bat in temptatiõibꝰ. Adunare ꝑ cõfoꝛ

mitatem. Regere ꝑ pꝛogreſſum virtu⸗

tum. Innocentiꝰvero exponit ſicut di
ctum eſt ſuꝑ lam Et ſubditur. Jdipᷣm
videt eſſe pacificare ⁊ adunaꝛe cuſtodi
re ⁊ regere.Lunc em̃ pacificat cũ men

tem ſioelium adunat.vt ꝑ ſpirituſſan⸗

cticaritatẽ diffuſam multitudinis cre⸗

ꝙq pater patrum.
ſcʒ vt eccleſie ꝛeſit ex caritate.⁊ ergo
