tatam vim verbis deꝰtribuit/et ſacer

nocẽtius ꝓuehitur in hec verba Cum

ſacerdos hec verba pꝛonũciat /hoc eſt
coꝛpus meũ:hic eſt calix ſanguinis mei
⁊c panis et vinũ in carnẽ ⁊ ſanguinem
cõuertũtur:illa virtute qua verbũ ca⸗

ro foctum eſt. ⁊ habitabit in nobis qua
ipſe deus dixit et facta ſunt:ipſe mada
uit et creata ſunt. qua feiamn couertit in

tota oꝛatio. Verbi gratia in ſimili. Gi

Gecundus

ſtatuam ẽt oquã in vinũ et virgã zuer
tit in colubꝛem Mam ſi verbũ belie po

tuit ignem de celo deponere. vbũ xpᷣi
none poterit panem in carnẽ mutare.

quis audet hoc opinari dẽ illo/cui nul

lum verbũ ẽ impoſſibile: Certe magis
eſt creare illud quodẽ de nihilo/ qᷓ;ᷓ qðᷣ
eſt in aliud trãſinutare. Hoc quotidie
fit.⁊illud nemo dubitat. ⁊ hoc aliqs
dubitet abſit. Quod ergo panis fue⸗
rat cũ accepit/coꝛpus ſuum erat cũ de

dit. Hec em verba ſunt tante ꝓfundi⸗

tatis / vt intellectus nõ ſufficit ea pene
trare.
rium.

dibus xpᷣi fidelium ſemota. celi aperiũ⸗

tur:celeſtium curie aduemiũt cũ verbo
dei incarnato Et vt altius loquar To⸗

ta ſanctatꝛinit as ibi pᷣncipaliter aſſiſtit

Vñ ſanctꝰ gregoꝛiꝰſic loquitur. uis
fidelium dubium habere poſſit in ipſa
imolationis hoꝛa/ad vocẽ ſacerdotis
celum apire.in iſto miſterio choꝛos an⸗
geloꝛũ adeſſe.ſummis ima ſociari terꝛe
na celeſtibus iungi. quaſi diceret. nullꝰ
Felices igitur vos dixerim o ſacerdo
tes. qui tantũ ſacerdot aliter viuitis.
quoꝝ miſterio panis angeloꝛũ/panis
vite.moꝛtalibus quotidie pꝛeparatur
DO ſacramentũ pietatis o ſignũ vnita
8. Muali honoꝛe

tis.o vinculũ caritatis.ò
honoꝛati eſtis.quali mẽſa potimini.quã
angeli hoꝛreſcunt vidẽtes.et neq; ſine
timoꝛe reſpicere audẽt. Magniſicauit
oñs facere vobiſcum. vt vos idipſum

ↄficiatis in altari quod ipᷣe xpᷣe ꝓpꝛijs

manibus tractauit in cena paſchali ·
regale ſacerdocium. o felix pᷣſ biteriũ.
o felicitatis pꝛeſbiter.cui dñs opus op
timũ. et officiũ excellentiſſimũ tribuit.

Muis vnq;ᷓ audiuit talia. quis vidit

c innoc. Et ſm beatũ grego⸗
mnſtanti ꝓlationis hoꝝꝑ vboꝝ
qualibʒ dubitatiõis ambiguitate a coꝛ

i⸗
ſut
niti.
ſcde
jcoe
lohot⸗
u
deſthn
oſoerde
enpor
Ro⸗
rioſe
adhu
Peeſtt
prmnee
gehu⸗
R
tinoꝛe
ſracta
mulon
idiet⸗
Genect
inholhr
ddedse
come⸗
ribuso⸗
hocetn
clbuoſp
lnter
rmg
vro ſe
ſerrat
dicenea
niturp⸗
Vhere
cuntem
no hore
nncreod

epo
irßi
Ke.
in
ugs
isfen
raͤd
Pand⸗
or
epo⸗
acor
riͦ⸗
ed
mie
ri
. Qs
ſrnph

otis

vosan⸗
mitene
rer nul
oſcerdo
gens
ren

onoe

mnqi
echſne
icant
wihn
ig
ſbetenu⸗
gcp

guſtmꝰ.

Tractatus.

hijs ſimilia. ꝙ iſte qui cuncta creauit. ſi
fas eſt dicere/qdammodo creariſe de⸗
dit tibi. Buper qua poteſtate veſtra. o
ſacerdotes ſuper tam inſigni pᷣuilegio
veſtro celum ſtupet.terꝛa miratur.dia
bolus contremeſcit. Agitur quidem in
terꝛis miſterium. ſed offitium veſtrum
celeſtibus negocijs cõtinetur. Aſpice
o ſacerdos tui pᷣuilegij dignitatẽ. Nõ
em̃ homo nõ angelus nõ archangelus
nõ aliqua creatura nec virtus.ſed ſpi⸗
rituſſanctus hoc munus contulit. atq;
adbuc manẽtes ĩ carne.miſterio fungi
pꝛeſtitit angeloꝛum.quod non rex.nec
pꝛinceps terre.nõ angelus.nec archã
gelus. non ſeraphin nec cherubin. hac
ſingulari reſulget dignitate. Unde au
gu Pcirco fratres ad terꝛibilem
meniam dni. cum debita reuerẽtia.cũ

timoꝛe pariter et amoꝛe/ ad eius coꝛpꝰ

77

tractandum accedere cogitetis. nulla

malignitate ſuffocati.nullo veneno in

uidie tranſpuncti.nullo odio maculati

Siem̃ a coꝛꝑalibus vicijs debetis eſſe
impolluti multomagis a ſpiritualibus
debetis eſſe ſinceri. Coꝛpoꝛalis cibus⸗

cum ventrem inuenit a diuerſis humo
ribus occupatum. ampliꝰledit.magis
nocet.nullum auxilium pꝛeſtat. Ec iſte
cibus ſpiritualis.ſi aliquem reperit ma
lignitate pollutũ/magis perdit qᷓ ſal⸗
uat:magis damnat q liberat.non ſua
natura.ſed accipientis peccato. Hec
Augꝰ Ulterius notandum. ꝙ in verb
nc crationis hoc verbum eſt. debet
dicere actum exercitatum. ita ꝙ expo
nitur pꝛo exiſtit. et nonactum ſignatũ
vt heretici deſipientes intelligunt PHi
cunt em̃ exponẽtes verba conſecratio
nis. hoc eſt. id eſt ſignificat coꝛpus meu

non credentes in veritate eſſe ibi ven

totale tra⸗

Tercius

coꝛpus chꝛiſti. quod totaliter eſt erꝛo⸗

neum Pebetigitur exponi ·hoc eſt / id ẽ

exiſtit in veritate.coꝛpus meum quso

20 vobis tradetur Unð xpᷣc hec ver
a adiũgendo ſpecificauit. hoc eſt con
pus meũ qð pꝛo vobis tradetur · ſicut
ergo coꝛpꝰ xpᷣi vere tradebat ita vere
demõſtratur. Joeo et dixit.Caro mea

vere eſt cibus. Dubitatur exquo fit

cõuerſio panis in carnem xpᷣi · an cõce⸗
dendum ſit ꝙ panis incarnatur. eoꝙ
panis fit caro.et videtur ꝙ ſic. qꝛ con
cedimus verbun dei incarnari. eoqꝙ;
verbum dei factum eſt caꝛo. Dicendũ
eſt. qypanis quis ineffabiliter cõuerti⸗
tur in carnem. tamen non incarnatur
ſt de ratione in oppoſitum dicẽdum
eſt. ꝙ nõ eſt ſimile de pane et de verbo
dei Qã verbũ dei manens qð er at.ita
factumẽ caro. quia carnem aſſumpſit⸗
nõ ſic ꝙ tranſiuit in carnem. ſed panis
deſinit eſſe quod erat.et ita fit caro.qa
tranſiuit in carnem et noneeo/ quia
aſſumpfit carnem igitur ſimilituvoand
ducta non fuit cõueniens Atem ou

bitatur:Exquo panis cõuertitn ĩ cor

pus xpᷣi. vtrum partes panis cõuertũ
tur in partes coꝛpoꝛis chꝛiſti: vel vtrrů’u

totum in totum. Innocẽtius dicit: An

ſeat in totale / ille nouit qui
fecit: ego quod reſiouum eſtigne con⸗/
ro⸗bann credere iubemur. diſcute⸗
re pꝛohibemur · Si tamen querentis
inſtat impꝛobitas.ego ſaluaſide cõceſ⸗
ſerim.ꝙ totalis panis / in totale coꝛvꝰ
conuertitur.ita ꝙ nulla ꝑs panis tran
ſit in aliquam partem coꝛpoꝛis Reoꝛe
tiam ſalua fide.ꝙ vbipanis conſecra⸗
tus eſt ſub tota ſpecie/ totum coꝛpꝰex⸗
iſtit. ⁊ ſcut miraculoſe ta magnũ coꝛpꝰ
ſub tã parua qtit ate ↄcludit᷑ · ita totu
0% J

coꝛpus ſub ſingulis partibus ↄtinetur
BGunt tamẽ alij qui dicut. ꝙ qᷓ;diu ſpe⸗

cies ꝑſeuerat integra/ ſub totali ſpecie

in ſingulis diuiſionibus incipit eſſe to⸗
tum. ſieut in ſpeculo dum eſt integrum
Vna tantimn inſpiciẽtis apparet inago
ſed ſpeculo fracto in eo tot apparẽt ima
gines quot ſunt ineo fracture. Gʒ iſta
opinio falſa eſt. Mam verbis oſecratio
ms pꝛolatis / incipit ſub ſpeciebus pa⸗
nis eſſe coꝛpus chꝛiſti: et cum iſta vba
nõ pꝛoferuntur in fractione/ patet q;
onte fractionẽ hoſtie coꝛpus xpi eſt in
ptibus hoſtie ſicut poſt fractionem.,
Item dubitatur: vtrum xpᷣc ſub hoſtia
conſecrata ſit quãtus. Reſpõdetur ꝙ
ſic. quia eãdem quantitatẽ quam habʒ

in celo habet in hoſtia. quia quantitatẽ

ſuam nõ deponit exiſtens ſub hoſtia. ſʒ
non vtitur quantitate ſua. ſic ſeilic
quontit as eius faceret diſtãtiam loca⸗
lem. Mam ſicut in egreſſu de vtero vir
ginis marie coꝛpus xpᷣi fuit qᷓ;tum.ſed
nõ vtebatur quatitate.quia clauſo vte
ro exiuit.ſic et hic ſuo modoeſt dicẽdũ
Vnge ſolet dici. ꝙ xpᷣe eſt quatus ſub
hoſtia cõſecrata/q;is nõ vtatur quã⸗
titate Ged quomo hoc fieri poteſt. no
Uit ille qui fecit omia. cui mihil eſt impoſ
ſibile. Geo et quidã inquirũt. an xpus
ſub hoſtia cõſecrata habeat ſitum loca⸗
lem. et an dici debeat q ſedeat iaceat
vel ſtet. et multa alia/que melius eſt in⸗
tacta relinquere qᷓ; temerarie diffinire
IAnnmali ſiue naturali ĩtellectu hoc ap

pꝛehendere nõ poſſumus. ſed fide cres⸗

dunus. Man fige intellectus captiuat̃

miraculũ vincit naturam.et legi detra

hit diſpenſatio. Lucius eſt em in talibꝰ

citra rationem ubliſtere/ q; vltrarati

Becundus

onem excedere. Pam beſtia que tetige
rit montẽ lapidabitur. et ſerutatoꝛ ma

dubitatur. quid ſit faciẽqum ſi poſt cõſe
crationem coꝛpus xp̃ᷣi ſangumolentũ
vel carneum axparet: Kndetur bᷣm ſan

amm tho. ſup. uij ſen. dil. x. Cum vſus

7

huius ſacramenti fit ꝑ maducationem-

ideo quado apparet in ſpecie pueri vel

ſimilibꝰ/modo in ſpecie carnis/ modo
digiti nõ debet ſumi. cñ nõ habet racio
nem cibi Quia dicit Miero.in oꝛigina⸗
liſp leuiticum De hoſtia que fi incõ
memoꝛatione edere licet. de ea vo quã
xpᷣc ĩ ara crucis obtulit noli edere.ſed

*

reponi debet in loco aut vaſe mundiſſi
mo.et pꝛo reliquis haberi q Item

R dubitatur. vtꝝ plures ſacerdotes poſ⸗
ſint eadem hoſtiam cõſecrare.llbertꝰ

vult ꝙ; nõ ſed magiſter. iij ſen diſt xiij⸗
vult ꝙ ſic vbi dicit. ꝙ ſcom moꝛe quo⸗
rudam eccleſian/ ſacerdotes qui oꝛdi⸗

natur cõcelebꝛant epo. et ſimiliter pꝛe

ſbiteri oꝛdinati cũ epis celebꝛant.
Seo dubium relinquitur cũ ſint multi

ſacerdotes vni pontiſfici ↄcelebꝛantes

säs

ſi foꝛte nõ om̃es verba cõſecratõnis ꝓ

ferant / an ille ſolus cõficiat qui pus pꝓ

nũciat · quio ergo ceteri faciunt. an te
iterent ſacramentü ſpoterit ergo co⸗
tingere ꝙ ulle non cõficiat qui celebꝛa

pᷣncipaliter et ille cõficiat qui celebꝛat

ſecundario. et ſic pia intentio celebꝛan
tis defraudabitur Gane poteſt dici.
pꝛobobiliter teneri. ꝙ ſiue pꝛiꝰſiue po
ſterius pꝛoferant ſacerdotes/debet eo
rum intentio ſemper referꝛi ad intenti
onem epi.et ad illud inſtãs in quo epᷣs
verba pꝛofert.et ſic ibi taãtum erit vna
cõſecratio.et intentio alioꝛum non de⸗

ſrauoatur. quia factumẽ qd intendunt

inte ieſtatis oppꝛunetur a gloꝛia Zien
totale coꝛpus exiſtit. vbi vero diuidit R o

eterg.

ko
ln
Ntcoſe
weentü
hmſn
mnylüs
lerivel
(wodo⸗
DM
ongnn
eſtmno
eaj
Vere,

maiß
.

Fn

Nd
drn
nms
ESaod
inlergee
u.
ſnemalti
Anmres
gnonsg
xqihg
iunc. ne⸗
rrerpoe⸗
guialine
nclbuc
oeclbꝛan
ckdici
wuepo
deheteo
wurent
nnqeßs
meren
ummoe/
nmoutt

3

doo ſack

Conſueuẽrũt em̃ pꝛeſ biteri cardĩales
ſummo pontifici aſtare.et cum eo pari⸗
ter celebꝛare.in hoc oſtendentes/ apo
ſtolos a dño ritum huius ſacriſicij didi
ciſſe. ¶ ¶ Item dubit atur. vtrũ vno
ſacerdote deficiẽte ex inſrmitate ĩ miſ⸗

ſa/debeat offitium ꝑ alium expleri ſRe

Doſe f. ſpondetur ſm ſanctũ thomã. in tercia
ente

pte.qlxxxiij. Si ſacerdos graui infir⸗
mitate vel moꝛte poccupatꝰ fuerit añ
cõſecrationẽ / nõ opoꝛtet ꝙ; ꝑ aliũ ſup⸗
pleatur. ſi vero cõſecrato coꝛpoꝛe/tã/
tcum ante ↄſecrationem ſanguinis vel
etiam vtroq; ↄſecrato debet miſſe cele
bꝛit as per alium expleri. vt habet᷑: vij⸗
q-/jnihil. Ged quid ſineſcitur vbidi⸗

miſerit. vel an verba aſecratiõis tota⸗

liter pꝛotulerit an nõ. Pleriq; tucius
aſſerunt ꝓcedentes ꝙ alius ſacerdos
oſecrationem repetere debet atq; per⸗
ſcere.qm̃ vt tradit auetoꝛitas.nõ cre
ditor iteratũ quod neſcitur eſſe factum
Sed alij dicũt ad hoc.ꝙ adhuc poſito
ꝙ; ſacerdos dixerit iſta vba.hoc ẽ coꝛ⸗
pus meũ /et nõ poſſet pꝛocedere vltra
ꝙ cõſulcius et tucius dicatur.ne aliqͥs
Kripruus erꝛoꝛis ſeu dubitationis re⸗
maneat. nec vlla diuiſio vel iteratio ſa
cramentifſiat. talis oblata ſtudioſiſſime
recõdatur.⁊ ſuper aliam totũ offitium
celebꝛetur.ettotũ reſumatur Itẽ que
ritur de duobus ſacerdotibꝰ.quoꝛum
vnꝰ ſimulat ſe celebꝛare ⁊ nõ celebꝛat
ꝓpter cõſcientiam moꝛtalis peccati.al⸗
ter vero celebꝛat cum ↄſcientia morta
lis peccati ſtartegoblo⸗ quis eoꝛum
grauius peccat. Reſpondet᷑ ꝙ ille qui
ſimulat.quia falſa abicienda ſunt reme
dia/ que veris ꝑiculis ſunt grauioꝛa

Sr auius pꝛoculdubio videtur offenð

e'‚qui frauoulenter illud ſic pſumit ſie

—.—

mulare. quia alius in ſolius dei manũ

2

incidit. Iſte vero nõ ſolum deum/ ſeo
et popuſũ cui alludit offendit Yẽ̃

dubitatur. quid ſi ſacerdos inframiſſeʒ

aduert at hoſtiam non eſſe triticiã. vel
eſſe conpram Anerur ßm petrũ de
thharentaſia.ꝙ ſi ante cõſecrationẽ re⸗

periat.remota iſta hoſtiaſaliam ponat.

et canonẽ reincipiat. Di vero poſt aſe
cratiõeʒ idem faciat.ponendo aliã ho⸗

ſtiam. et hoſtiã pᷣmã poſt ſumptionẽ ſa⸗

cramenti ſumat.aut alteri ſunendã tra
dat. aut reuerenter ſeruet Si vero ad

uertat poſtq; eam ſimpſerit in iſto caſu

var ie loquũtur doctoꝛes.ſed ſanctus

tho. in tercia ꝑte · q xiij· dicit: ꝙ; debet
apponere aliam hoſtiam.et conſecrare

et ſumere. q pceptum de ꝑfectione ſa⸗

cramenti:maioꝛis ponderis eſt qᷓ illud
pᷣceptum ꝙ a ieiuno ſumatur. Portat⸗

dum e multamirabilia ſunt in hoc ſaẽ
mento /ꝓpter que ꝓpheta:p.cx.ait. Me

moꝛiam fecit mirabiliumfuoꝛum. Re⸗
uera hec eſca ſacramẽti memoꝛiale mi
rabiliũ dicit᷑: SGane mirabile eſt. ꝙ ao
vnius hominis verbum. vna ſubſtatia
in aliam conuertitur. Mirabile eſt. ꝙ;
multe ſubſtantie in aliud conuertũtur
et illud non augmentetur. Mirabile ẽ
vnum coꝛpus fimul ſit in multis lo⸗
cis multum diſtantibus. Mirabile eſt.
magnum coꝛpus ſub modica quãti⸗
tate continetur.et corpus chꝛiſti in tã⸗
ta quantitate eſt ſub hoſtia.ſicut pepen
dit in cruce ⁊ ficut nunc eſt in celo nec
tamen excedittermĩosillius foꝛme ſub
qua continetur. Mirabile eſt. ꝙ tantũ
de coꝛpoꝛe ſit ſub particula minima ali
cuius reiſicut in toto. Mirabile eſt. ꝓ
totũ coꝛpꝰ mãducat᷑ a tñ dẽtibꝰ nõ tã
git. Mirahil eſt. ꝙ, aliq q;ᷓtitas diuioit
0

c89 . mußa

Irnn)

NMo fãq an)

Liber.

et cõtentum ſub ea maneat indiuiſum⸗
Mirabile eſt. ꝙ ſimul plures vnumet
eũudem cibum in numero ↄmedunt.mi
rabile ꝙ poſt comeſtionẽ illd qð ome⸗
ſtum eſt integrũ pſiſtat Mir abile eſt. ꝙ
accidentia in ſuos actus exeant/ſine in
herentia ad ſubiectũ. Mirabile eſt. ꝙ
cibus coꝛpolis cuiꝰ eſt coꝛpus nutrire
nut riat ſpm̃. Mirabile eſt. ꝙ cibꝰ cuiꝰ
eſt in coꝛpoꝛari cibanti/incoꝛpat cibã
tem ſibi. Mirabile ẽ. ꝙ coꝛpus xp̃inõ
augetur ex multarũ hoſtiarum ↄſecra
cione. nec etiam minuatur ex multarũ
hoſtiarum ſumptione. Mirabile eriam
eſt ꝙᷓ caro habet ſapoꝛem panis. ſan
guis ſapoꝛẽ vini. Mirabile eſt. ꝙ diui⸗
ditur hoſtia oſecrata ſub qua eſt coꝛpꝰ
Epᷣlet tñ non diuiditur coꝛpus chꝛiſti.
Birabilgeſt quando tenetur hoſtia in
manibus ⁊ videtur oculis/coꝛpus xp̃ᷣi.
nec tãgitur nec videtur.ſed tantũmõ
ille ſpecies Mirobile eſt. ꝙ ſtatim cum
de ſinũt iſte ſpecies / ꝙ tunc deſinit ibi
elſſe coꝛpus Tᷣſanguis xpi. Mirabile eſt
wWùa cum ibi nõ ſit panis vinũ. ꝙ tamẽ
accidentia eũdem effectum habeant ſi
cut pꝛius.ſcʒ ſaciare et inebꝛiare. Sed
tupoſſes dubitare. quomõ ita magnũ
coꝛpus verus homo⁊ verꝰ deus / ſub
tam parua ſpecie panis poſſit cõtineri‚
Nuãdo occurꝛit tibi talis queſtio/ de⸗
bes ad memoꝛiam reuocare om̃ipoten
ciam dei. cui nihil ẽ impoſſibile. Etiam
in miraculis debes querere ratiões na
turales nec in fide expimentũquia ali

as fides nõ haberet meritum/ſi hũana

ratio pꝛeberet expimentũ.¶d memoꝛi

am etiam debes reuocare ſanctos pa-

tres ⁊ doctoꝛes.ſcʒ luguſtinũ lꝑiero
nimũ.et Bernhardũ qͥ de iſto ſacramz
to ſalutaria tradiderunt documenta.
Banctos apoſtolos. qui de hoc ſacra⸗

„

Becundus

mento ⁊ veritate eiꝰ per ſpiritũſanetũ
ſunt edocti. Et generaliter omnes ſan
ctos nouiteſtamẽti / qui illud ſacramẽ
tum ſincere crediderũt et adoꝛauerũt
et in illa ide deceſſerunt: ⁊ eterna gau

dia acceperunt. Vñ et ſi erꝛaſſent. ⁊ydo
latriam cõmiſiſſent in adoꝛando hoc ſa

mentum. nullatenus ad eterna gaudia
pueniſſent Et quia omnes iſti ſancti fir

L

miter illud ſacramentum/et mirabilia
crediderũt. nullꝰ nỹm ambigere debʒ
quuin fioes noſtra in iſtis articulis ſicut
in omibus alijs ſit veriſſima. Et ꝙ non
ſit fides pᷣter fidem romane eccleſie/ꝑ
quam homo poſſit ſaluari. Romana eĩ

„ 2

Eeccleſia/ſupꝛa apoſtolice fidei petram-
ſolida ſtabilitate fundata/ nullius pꝛoꝛ

ſis her etice pꝛauitatis pꝛocella potuit
oquaſſariſed ſemp integritatem fidei
ſeruabat.quã ab ipis recepit aplis. qui

pᷣncipaliter in ea ſacramenta inſtitue⸗

runt · et eccleſiaſticos ritꝰ regulariter
docuerũt. 0 ipſis ergo apoſtolis. ſcʒ
petro et paulo/quos viuos habuit / et
defunctos cuſtodit. huius ſacrifitij ri⸗
tum accepit. quem hactenus inuiolabi
li cultu ſeruat.

Nota deo cõuenit
eſſe vbiq; ſimpliciter et ꝓpꝛie. creature

coõuenit eſſe in vno locotantimn. coꝛpꝰ
cchaꝛiſti medio modo ſe habet. Cumem̃

ſit creatura nõ debet creatoꝛi adequa
riin hoc ꝙ ſit vbiq;.cum vero ſit vni⸗
tum deitati.debet in hoc excellere alia
coꝛpoꝛa. vt ſimul et ſemel poſſit eſſe in
diuerſis locis et pluribꝰſubiectis Vñ
Innocentius dicit. Pam vnus idẽ
nunc et tunc.hic⁊ alibi ſacriſicatur ab

omnibus. totus ẽ in celo. totus eſt in
altari. et ſimul ſedet ad dexteram pa⸗
tris. et manet ſub ſpecie ſacramenti.
NAiraris/ ꝙ verbum. id eſt filius dei/⸗

iuxta ſacramenti virtutem/totũ ſimul

ineti
gſan
ramẽ
crür
agau
ydo
hoeſa
udia
ctifir
iz
nN
Usſior
bo
onm
den. M.
lispeo
lporuit
renſdei
twlsgi
mmnrve⸗
Gunr.
vuit / et
nürijri⸗
ocoenit
,crexure
m cap
Lumen
iae⸗
vℳmi,
lereal
ſteſein
r Vn
us 1ide
crur o
s eſtin
teranr

————

—

— —

Fractatus.

in diuer ſis locis exiſtit. ⁊ non miraris
ꝓ verbum homis iuxta vocis naturã

totũ ſimul eſt in auribꝰdiuerſoꝝ Quid

q̃ris naturã in xpᷣicoꝛꝑe.cum pᷣter na⸗
turam ipſe ſit natus de virgine Sicut
ergo xpᷣc inſingulis ꝑtibus eſt totꝰ.ſic
in diuerſis locis eſt vnus. Hec innoc⸗

Item nota ꝙ in ſacramẽto eucariſtie.

qðdam eſt ſcoᷣm naturã.et qddamſuꝑ
naturã.ſed nõ ſuꝑ intellectũ.qðdam ſu

per naturã et ſuꝑ intellectũ. SGcomna

turam eſt ꝙ accidentia ſunt ibi in loco

determinato Suꝑ naturã et nõ ſuper
intellectũ eſt. ꝙ accidẽtia ibi ſunt ſine
ſubiecto Ouꝑ naturã et ſuper intelle⸗

ctumẽ ꝙ ibi xpᷣc eſt tantus / qᷓ;tus fuit

parue foꝛme Dubitatur vtru mi⸗
rabilius ſit traſſubſtanciare qᷓ; creare.
Mota ꝙꝙ in mutatione poteſt cõſidera
ritriplex difſicultas.vel ex ꝑte termĩ

in cruce. et Pbr termĩos illiꝰ

a quo:vel ex ꝑte termini ad quẽ. vel ex

ꝓPte diſtantie termioꝝ Pꝛimo mõ crea

re eſt mirabiliꝰ.qꝛ ibi eſt trãſmutatio

de non ente ſimpliciter adens. Scðo
mõ trãſſubſtãtiatio panis in coꝛpꝰ xpᷣi
mir abilioꝛ eſt om̃ibus.qꝛ eſt in ens pᷣus
actu exiſtens Lercio modo incarnatõ
xpᷣi mir abilioꝛ ẽ.quia ibi eſt vnio infini
te diſtancie · ſcʒ deitatis et hanitatis.
Conuerſio panis in coꝛpus xpᷣi/ eſt mu
tacio de ente actu exñte in ens actu ex
iſtens. et hec mutacio nõ habet ſimilitu
dinem ĩ natura.ſeð alterationi oĩno cõ
traria ẽ.quia hic mutatur vna ſubſtan
tia in aliam et manẽt accidentia.ſed in

alteratione ecõuerſo ẽ.quia ibi mutant᷑

accidentia. manet eadem ſubſtantia.
His viſis dicẽda ſunt aliqua de geſti⸗
bus ſacerdotis.quia ſacerdos pꝛimo ſe
inclinat.ſcdo eleuat eucariſtiam.tercõ

nat ſe reuerenter. ⁊adoꝛat h oſtiamin
ſignũ huiꝰ.ꝙ filius dei inclinauit celos
et deſcendit vel inſgnũ huiꝰ. ꝙ xpᷣus
poſt diſpenſationẽ ſui coꝛꝑis/oum exi⸗

uiſſet in mõtem oliueti et oꝛaſſet in ter

ram ſe pꝛoſtrauit Uel inclinat ſe/ repᷣ

ſentans ꝙ chꝛiſtus humiliauit ſe ꝓ no⸗

bis factus obediens vſq; ad moꝛtẽ. ¶l
ideo.vt inuitet populum ad xpᷣi coꝛpꝰ
adoꝛandũ Secudo eleuat coꝛpus xpᷣi

ſpe⸗ ſe ⁊ hoc fit pꝛopter plures cauſas

ꝛima cauſa ẽ.q ipſe filius deiiam pᷣ⸗

ſens in ſacrqmento exñs poſt ↄſecrati
ouem ab omnibꝰcircũſtantibus / taqᷓ;

deus et vñs noſter adoꝛetur ⁊ reuere⸗

gatur Scðda cauſa ẽ. vt omes rogent il⸗

lud ſaluberꝛimũ ſacramentũ ſibi pꝛoſi⸗
cere ad ſalutem. Tercia cauſa ẽ.vt ipᷣe
ſacerdos reuocet populo ad memoꝛiã
xpᷣi eleuationẽ in cruce/quãdo pende⸗

bat ↄtemptibiliter / videntibꝰ om̃ibꝰ

inimxis ſuis:quaſi diceret ſacerdos Ti
dete deum et hoĩem /qui ꝑro vobis pe
pendit in ligno. Illi exhibeatis reuerẽ
tiam.qui pꝛo vobis ſaturatus ẽ oppꝛo
bꝛijs et cotumelijs Cuius eleuationis
figura/pꝛeceſſit in ſerpẽte eneo. nen

erexit moyſes in deſerto. VUnde Joh.

iij. Gicut moyſes exaltauit ſerpentem
in deſerto.ita exaltari opoꝛtet filium
hominis.vt omnis qui credit in eum/
nõ pereat.ſed habeat vitam eternam⸗
NQuarta cauſa. vt oſtendatur magna
dei potentia. qui de puro pane poteſt
facere coꝛpꝰ filij ſui.ſcilicet chiꝛſti pau
coꝛum verboꝛum pꝛolatione: Eleuat
ergo ſacerdos quaſi diceret. O pecca⸗
toꝛ/hec hoſtia quam vides.prius fuit
panis purus/ſed modo eſt coꝛpus ſal⸗

uatoꝛis.quia qui hanc mutationem po
tuit. poteſt et te mutare de culpa in
gram. de gratia in gloꝛiã ad colocẽ ii ·

o iij⸗

.
ð

Moe ſaeNet xpimoꝛoſeretrahit. et ſup altare collo
cat. nd deſignãdum ꝙ xpc decruce de

Girrcya aſ⸗a a

Mos autem homines reuelata facie/
gloꝛiam dei ↄtemplates.in eãdem ima
ginem trãſfoꝛmamur Ae nõ credenti
bus hanc mutationẽ. ve indigne ſumẽ
tibꝰ.de quibꝰ.iij. Reguũ.vij. Videbis
et nõ guſtabis. Quinta cauſa vt popu
lus nõ pᷣueniat tempꝰ ↄſecratiõis.ſed
ex hoc cognoſcat ipam eſſe ↄſe ecratam

ſa ſcribitur in rationali.ad oſtẽdendũ
ꝙ hoc ſacriſtium ſuꝑex altatũ ſit oñu⸗
bus ſacrificijs ⁊ oblationibus. Vnde
alexander quintus a beato petro dicit
Mhil in ſacrifitijs maius poteſt eſſe.qᷓ
corpus et ſanguis xpi. Mec aliqua ob⸗

lacio hac pocioꝛ. Geptima cauſa ideo

ſacerdos eleuat xpᷣmin ſacramẽto mõ
ſtrans eũ oĩbus. ad deſignandũ illam
oppꝛobꝛioſam oſtenſionẽ qua pilatus
eum iudeis oſtendit dicens.ecce homo

Et poſt pauca Ecce rex veſter. Joh.xj.

BGacerdos igitur eleuat xpᷣm in ſacra⸗
mento et oſtendit populo.vt illam op

pꝛobꝛioſam oſtenſionẽ/ ad memoꝛiam

reuocẽt.et ſic gratiauactiones referat
Vnſicut pfidi crucifixoꝛes xpᷣi flexert
genua. et veniebant ad eũ et dicebant

dque rex iudeoꝝ ſic ecõtra/nos veraci⸗

ter cum omni reuerentia et humilitate
coꝛdis.debemus flectere genua.dicen
do iſtam oꝛationẽ deuotã/que hoꝛa ele
uationis ↄſueuit dici.videlicet aue ve⸗
rum coꝛpus. vel ali qua homo ſentit
ſe ſue deuotioni ⁊ ſuo deſiderio ſatiſfa⸗
cere. Et ſicut canina voce latrabãt as

oſtenſionẽ xp̃i pilato/cruciſige cruciſ
ge eum. ſic nos ecõtra cum deuotione

oꝛationes noſtras dicere debemus. et
ad deũ iſta hoꝛa eleuationis tota intẽ⸗
tione clamare. Lercio ſacerdos coꝛpꝰ

et xpᷣm ſuꝑ altare veniſſe. Gexta cau⸗

Becundus

poſitus in terrã fuit collocatꝰ.in ſindo

ne mũdo inuolutus. Vel ad dſignãdũ
ꝙ vpᷣc deſurſum ſuper altare in manus

ſacerdotis aduenit.qᷓ;uis tamẽ dexte-

ram patris nõ relinquat. q Sciẽdũ

ctiq hoꝛa eleuatiois capana pulſat᷑.

cuiꝰ multe ſunt cauſe Una vt veritas
coꝛreſpõdeat figure.quia iu veteri te⸗
ſtamento / leuite tꝑe ſacrifitij tubis clã
gebant. ſed quia illud ſacriſicium inter
oĩa eſt ſummũ ⁊ ſupꝛemũ.ideo cãpana
que eſt tuba regis eterni/ ꝑſonat tẽꝑe
eleuationis illius ſacrifitij. Secũda cã
vt eius ſonitu populꝰ pᷣmonitus foꝛet-

ad adoꝛãdum dñm pꝛeꝑatus.llia cãa

vt populus audito capanaꝝ ſonituad
deuotionẽ ⁊ ad adoꝛationẽ ſe pꝛeparet

et cõtra dyabolũ inteneſe aimet. DOi

cut em̃ exercitus bellantiũ auditis tu⸗

bis/ animoſioꝛes ad reſiſtendũ hoſtibꝰ
reddũtur ſic nos debemꝰfieri foꝛtes

in reſiſtendo et viriliter agendo dñm
ſuſtinere. Quarta cauſa ad ↄuocandũ
homies ad viuinũ offitiũ ⁊ ad laudẽ dei
Sciendũ etiam ꝙ hoꝛa eleuatiõis cã⸗
dela accenſa tenetur. Dꝛimo ad ſignũ
leticie demonſtrãoũ. Scdo ad demon
ſtrandum hoc ꝙ filius dei exiſtens ſub
ſacramento.ſit lux illumians omnẽ ho⸗
minẽ veniẽtem in huc müdũ Johis.j.
Vnñ yſi vij. ethy. dicit. Luc em accẽdũ
tur lumĩaria ab eis ⁊ depoꝛtant᷑.nõ ad
effugandas tenebꝛas/cu ſol eodem tꝑe
rutilet ſed ao ſignũ leticie demonſtrã⸗
qum / vt ſub tipo luminis coꝛpoꝛalis⸗/
illa lux oſtendatur. de qua in euãgelio

Erat lux vera.que illuminat omnẽ ho⸗

nem venientem in hunc mũdum. Ter⸗
cio hoc fit in ſignum huiꝰ.qꝙ coꝛda fide
lium circumſtantiũ accendi debent de

7

— .

S

mnz

e,

inren

lgen

iͦ . Zmili modo poſtqᷓ; cenatum lebꝛauit. Dẽ quo cũ diceret · deſiderio
1 eſt accipiẽs et hunc pꝛeclaꝝ deſideraui hoc paſcha manducare vo
e, j calicem in ſanctas ⁊ venera biſcum anteqᷓ; paciar.cum hoc dixit.
dd biles manus ſuas. Itẽ tibi deo gratiis ſtatim oſtendit. vt ſcilicet paſche vete⸗
K. agens:bene diyit dedit dilcipulis nifinem imponens / noui paſche nouũ
ſuis dicẽs. lccipite et bibite ex eo oẽs. ſubſtitueret ſacramentũ AUnde accipi
„ hic eſt em calix ſangnĩs mei noui veter ens panem. benedixit.fregit. dedit di⸗
dqdc ni teſtamẽti miſteriũ fidei quiꝓp vobis ſcipulis ſuis dixit Rccipite ĩ comedite
c et ꝓmultis effundetur in remiſſionem hoc eſt coꝛpus meum Similiter cali⸗
c4 peccatoꝛum. cem poſtq; cenauit dicẽs. Bibite ex eo
tek ‚ JM omnes. Hic eſt em̃ ſanguis meus noui
iͤhl Egrc eſt ſeda pars tercie ꝑtis teſtamenti. qui pꝛo multis effundeturẽ
ſct. pncipalis ipius canonis.· in ᷓ remiſſionem peccatoꝝ. Math.xx vj. ⁊
*= ponutur verba efficiẽtia AMſe Auce. xxij. cipiens et hunc pclarum
na crationẽ ſanguĩs xpᷣi· Uñ dicitur Gii ca icem. Abiſciendum.ꝙ xpᷣe calicem
et modo. ꝗ d. ſicut caroxpᷣi ſub foꝛma pa⸗ recepit reuerenter. benedixit traſſub
RNA nis a xpo ↄſecrata eſt. et oibus diſcipu ſtantiando eumſrealiter. dedit diſcipu⸗
tsd lis ad maducandu data: ſimili moõ / idẽ lis ſuis largiter. et poſtea uid eſſet q38
nori eodẽ mõ.vinũ coꝛꝑale eſt traſſubſtãtia dedit expoſuit veraciter DHicergotex
niſonns tum in ſanguinem xpi Et exponitur ſic tus ſic.· Gimli mõ poſtqᷓ; cenauit chꝛi⸗
oin . Sumili modo. ideſt eodẽ modo poſt; ſtus / et coꝛpus ſuum dedit diſcipulis.
4* cenatum eſtid eſt celebꝛata cena. in eſin tunc accipiens et hunc pꝛeclarum ca⸗
Eadn agnipaſchalis. ſupple dñs ieſus accibi licem / id eſt vinum et aqaam in calice
cdh e. ens. ⁊ hinc pclarum calicẽ / id eſt vinũ nam hic continens ponitur pꝛo contẽ⸗
dſgd in pclaro calice in ſanctas id ẽ ſanctiſñ to.ſcilicet calix pꝛo vino.in ſanctas ma
enn catas et venerabiles manꝰ ſuas. Item nus que firmauerunt celos.conſtruxe
ensſ idẽ iten tibi deo.ſupple patri oĩpotẽti. runt homines. vt at Job. Ic vener.⸗
tn gras idẽ granactiones agẽs idẽ refe, biles manus ſuas. que ꝭ omni creatu
mito rens. benedixit. id ẽ ↄſecrauit virtute ra debent venerari. eo ꝙ ab eis omĩa
Pbs . diuina. dedit id eſt diſtribuit diſcepulis benedicuntur vt a ſummo pontiſice.
tißi ſuis dicens · accipite ⁊ bibite ex eo oẽs deſenduntur vt ab omnis regni impa
nid Em̃ ꝓ quia. Pic eſt calix ſanguĩs mei. ratore. et nutriuntur vt a dilectiſſimo
nthe idẽ calix ↄtinẽs ſanguinẽ meum. ſupple patre.iuxta illud Oſalmi. Aperis tu
viſtri⸗ qui eſt ↄfirmatio ꝓmiſſiõis noui⁊ eter manum tuam. et imples omne animal
als/ niteſtamenti. miſteriũ id eſt occultimn benedictione. Item / id eſt conſequen
iigdio ſacramentũ fidei qui ſcʒ ſanguis / effun ter. gratias agens tibi patri ſuo / pꝛo
nneho⸗ detur pꝛo vobis ſcilicʒ diſcipulis meis humani generis redemptione / que ꝑ
um Ten/ et pro multis ſupple in me credentibus ſanguinem ſuum in craſtino effunden/
rdoſi in remiſſionẽ pctõꝝ id eſt ad delendum dum erat futura Uel ido gratias egit.
Nerde crima. Añ ſciẽdum.ꝙ quartadecima vt tibi patri per omnia grates refer⸗
gij⸗ luna pᷣmi menſis ad veſperã:xpᷣc ſeom ret. cuiꝰ virtute vinũ et qaqua in ſiun
legem. tipicum paſchacũᷣ diſcipulis e UD o iiſ.·

1 ummmnennnnnnen

—

N.

* Liber Hecundus „
ſanguinem erant ↄuertenda.veliã ſuea t et bibite ex eo om̃es. In quo notat᷑. *
rant conuerſaeo ꝙ iuxta ſnĩam iacobi ꝓ etiam iude dedit coꝛpꝰ et ſanguinẽ
j. Omne datum optimũ. ⁊ omne donũ ſuum:et hoc expꝛeſſe vult Augꝰſuꝑ io⸗
pfectum/deſurſum eſt deſcẽdens a pa hanem . vt ſupꝛa ſatis eſt declaratũ. Vl
.⸗ trre limninũ. Wel tercio ideo tibi patri dicitur. om̃es id eſt qͥ pꝛo omnibꝰeffun j
grat ias egit. vt nobis foꝛmã donaret: detur. Vnde.j. Joh. ij. Ipſe eſt ꝓpicia⸗ „4
in omni tꝑe et opere noſtro/pᷣus ip- tio pꝛo peccatis noſtris.nõ pꝛo noſtris .„
ſum inuocaremus.⁊ demũ gratiarum tãtum.ſed pꝛo tociꝰ mũdi. Nota pᷣmo n
actiones deuotius ageremꝰ.nõ ſolum ex hoc ꝙ habetur diuiſa foꝛma ↄſecra⸗ ns
in pꝛoſperis/verũetiam in omni tribu tionis/ vna coꝛpoꝛis alia ſanguinis.ex
latione noſtra⁊ anguſtia. et in cunctis hoc nõ eſt eſtimandũ/q; coꝛpus xpᷣi di⸗ 4
aquerſis.· Et hoc ſignifcat calix qui p uiſimnet ſeoꝛſum ſine ſanguine ſit ſub 8
tribulatione et paſſione ſepius ĩ ſiarra ſpecie panis.et ꝙ ſanguis ſeoꝛſum ⁊ di .
ſcriptura ponit᷑ſicut xpᷣe dixit iacobo uiſum ſit ſine coꝛpoꝛe.quia nõ eſt coꝛꝰ
et iohomi. oteſtis bibere calicẽ qum viuũ ſine ſanguie. nec ſanguis eſt ſiine
ego bibiturus ſum.id eſt poteſtis paſſi carne velcoꝛpoꝛemo totus xpᷣc ẽ ſub ſ
onẽ moꝛtis tolerare quã egopaſſurus vtraq; ſpecie:et indiuiſus/ ſcʒ coꝛpus . ſ⸗
ſumicruce. Gic igitur xp̃e gras ages æanimaet deus. ac ꝓhoc vtrobiq; eſt ”M
deo patri benedixit id eſt vinũ ⁊ aqua vnum et ſimpliciſſimũ ſacramentum⸗ t
in ſumm ſanguinem uertit. Vel bene⸗ Gub ſpecie nanq; panis eſt coꝛpus xpᷣi gl
vrit id eſt ſpũſſancti donis impleuit. Pↄuerſionem ſanguis ꝑ cõnectionem. ’7 .
Ael bñdixit id eſt ſanctificationi tradi anima ꝑ cõiunctionẽ.et deitas ꝑ vnio cy
dit. quia benevictio eſt ſanctificationis nem. Iſta em quattuoꝛ nõ poſſunt ab õ
traditio. xx viij. diſ ca.pᷣſ biterium. PHe⸗ inuicẽ ſepari nec diuibi. q Beo du⸗ . .
dit diſcipulis ſuis largiter et gratioſe/ bium relinqᷣtur. ex quo ſub vtraq; ſpẽ aſ
dicens. Alccipite et bibite ex eo oẽs hu R tam panis qᷓ; vini vtrũq; ſeʒ coꝛpꝰ xpᷣi
militer et deuote.fipeliter ⁊ virtuoſe. et ſanguis xp̃i.imo ⁊ totꝰ xpᷣe ſumatur ſer
Et nota. ꝙ dicit dedit diſcipulis ſuis. quare ergo ſub diuerſis ſpeciebꝰfit cõ ſe⸗
nullus em̃ bibat de calice xpᷣi niſi fue⸗ ſecratio ⁊ videtur ꝙ vna ↄſecratio vł io
rit diſcipulus chꝛiſti. Diſcipulus autẽ ſpecies ſuꝑfluat. ndetur. q ſeꝑatim lr
Epi eſt. quiſicut nõ erubeſcit vocem au ffit ↄſecratio coꝛpis et ſanguinis xpᷣi.ad
dire magiſtriſic nec ↄfunditur geſtare denotãdum ꝙ ſanguis xpᷣi in paſſione Ghe
ſpeciem chꝛiſti. vt inquit adam abbas ſeparatꝰ fuit a coꝛpoꝛe Nam pmo ſan⸗ dir
Pariſien. Et ſubdit dicens. DPeniq; ta guis ſubtilis intercutaneus ꝑ ſangui 3
diſcipulus innocẽtiam affectu retinet. neũ ſudoꝛem effuſus fuit. Gecũdo ſan wo
affatu loquitur veritatem. habitu ſim⸗ guis magis groſſus etiam intercutane , a
plicitatem pꝛedicat geſtu grauitatem us ꝑ flagellationẽ extractꝰfuit Tercio Kp⸗
redolet. victu ꝑcimoniã recolit. actu ſanguis capitis/ꝑ ſpinee coꝛone impᷣſſi lun
vite ſanctitatẽ repᷣſentat. Mõ hic lorn onem Quarto ſanguis neruoꝝ eff lux⸗ nen⸗
habet iude pꝛoditoꝛis iniqui fictio.qui it ꝑ clauoꝛũ infixionẽ. Quinto ſanguis vunn
licet diſcipuli habuit ſpeciem tamẽ mẽ alens coꝛ et vitam/ꝑ lancee tranſlatio nmmſa
tita eſt initas ſibi. Item dicit Accipi nem Et ſic totus ſanguis xp̃i in paſſiõe dope

*
4
/
9
R
.
.

Tractatus
extractus ⁊ ſepatus fuit a coꝛpoꝛe xp

ſecratio coꝛpoꝛis ⁊ ſanguĩs xpᷣi Inno.

—.MTLc

dicit Nicet ſub vcrach ſpecie vtrumch
ſeʒ coꝛpus ⁊ ſanguis xpᷣi ſumatur. vtra

—

quo eſt ſedes anime Ande leui. xx vij⸗

atur Deutro xij. Item panis vinũ

ſeorſum in ſacrifitium offerũtur.ad de
ſignandum ꝙ coꝛpus ⁊ ſanguis xpi ad
tuitionẽ coꝛꝑis et aĩe valeant.ne ſi ſub
alterntra ſpecie tãtum ſumeretur. ad
alterius tatum putaretur ptinere ſalu
tem Item alia cauſa vt in ſuſceptione

coꝛpoꝛis x pᷣi.plena doceatur refectio.
Plena em̃ refectio eſt cibus ⁊ potꝰ. Ci
i aũt et potus. panis ⁊ vinum pꝛicipa
lis eſt ſubſtantia ¶ E
cõſurgit.Exquo eucariſtia ſub duplici

ſpecie ↄſecratur. an debeat dici vnum

ſacramentũ vel plura. Reſpõdetur. q;
quo ad ↄtentum eſttantũ vnũ ⁊ idem

ſacramẽtũ. quia vnũ et idem ſub vtra⸗

Gſecie ſcz totus pc cõtinetur. Sed

.
—,

H ſeoꝛſũ ↄſect ⁊ neutra ſupfluit
bt oſtendat ꝙ xpᷣe totã hũůanam natu⸗/
ram aſſimpſit vt totã redimeret. Da
nis ergo reuertitur ad carnẽ. vinũ adð
animã.quia vinũ ſanguinem oꝑatur in

ſes etiam teſtatur idem in hoc. ꝙ caro
20 eBore ngmgh anima offere

x iſto dubio alid

—

q ſint diuerſa ſacramẽta. Ocom alios

vero ſic dici. Sacramentũ poteſt ac⸗
cipi aetiue.id eſt ſacramentũ ſignificãs

vel paſſiue id eſt ſacramentũ ſignifica⸗

tum Si actiue.tunc ſunt diuerſa ſacra⸗

menta ſigniñcantia. Si paſſiue / ſic eſt

vnum ſacramentů.quia vnũ eſt ſigna⸗
tum ſeʒ xpᷣe. Vnde cũ dicitur in cõplẽ
dis.pꝛoſiciãt nobis queſumus dñe.vel

puriſcẽt nos queſumꝰoñe ſacramenta

X

Terecius

ibi fit relatio ad ↄtinentia ſiue ſignifcã

tia.ſed cum dicitur ĩ ſingulari/vt hoc
tuum ſacramentũ ⁊c.tũc fit relatio ad
ↄtẽtum⁊ ſigniſicatũ. G Peiendun
ſcdo.eirca verba litere pᷣmo dicit᷑.ſuni
li modo.vbi notatur qͥdam modꝰ ſimi⸗
lituoinis. et illa ſunilitudo poteſt re/

ferꝛi ad actus xpᷣi.quia xpᷣe conſimilia

geſtaet facta egit circa ↄſecrationẽ ca⸗
licis ⁊ panis.vt manifeſte declarãt ver
ba textus. Gcðdo iſta ſimilitudo referꝛi
poteſt ad intentionẽ xpᷣiquia xpᷣc acci⸗

pienoo calicem benedicendo.⁊ gr̃as

agendo.ſimili modo intẽdebat ↄſecra⸗
re et bndicere et cõficere calicem ſicut

coꝛpus ſuum.Cunc ſubditur.poſtqᷓ; ce

natum eſt in quibus verbis denotatur
Cum em̃ verus agnus ꝓ peccatis mũ

diĩmolandus/agnum tipicũ cum diſci

pulis ſuis ↄmedit/dans finem termi

num legalibus ſacriſitijg que ipᷣm figu

rabãt/ſtatim introduxit᷑ ac ſtatuit ve⸗

rimn ſacriſitium ſui coꝛpoꝛis ⁊ ſanguis

Itutem oĩm ſacrifitioꝛum legalium in
finite excedens Mihil em̃ ↄferebãt niſi

ratione deuotõnis offerẽtis łHoc aut

ſacrificiũ non ſic.ſeo ex diuino pacto⸗
vel ex diuina oꝛdinatione infſnit gra⸗
tiam ⁊ virtutes iſtis qui offerũt et pꝛo
quibus offertur. Matet ex eiſoem etiã
Ferbiec; um bmũñ acceperũt apoſto
debemus.ſed ꝓpter hoc nõ eſt calũniã⸗
dus eccleſie modus/ ꝙ ſemꝑ aieiunis
accipitur. Placuit em̃ ſpiritui ſancto.

m/ no eos ieiunos credere

vt in honoꝛem et reuerẽtiam tanti ſac.
menti. pᷣus in os xpᷣiani dñicum corꝰ

intraret.et nõ ꝙ pꝛanſi aut cenati illõ

acciperẽt.qᷓ;admodũ iſti fecerũt quos

uenientibus vobis in vnn : Sub

Wlenan arguit.j. ad Coꝝ.xij:dicens.

yl ad

ditur: Accipiens et hunc pᷣclaꝝ calicẽ:

Vñ ſacerdos accipit calicem⁊ fatetur
eũdem eſſe quẽ xpe accepit in cena in
manus ſuas hũc et eudem intelligẽdũ

eſt. nõ ydemptitate metalliſed repſen⸗
tatiõe miſterij. ↄtinẽtem eãademmateri

am ſacramenti.ſcʒ vinum de genimine
vitis.ſicut ipᷣe expꝛeſſit Mõ bibamam
modo de hoc genimine vitis.donec bi

bam illud nouũ vobiſcũ in regno dei.
Ergo hic calix ↄtinet vinũ de genimie

vitis.ſicut et ille.nõ vinũ de figmento

artis vel nature ſupplemẽto Et ꝓtan
to idem eſt ſpecie.q;uis diuerſus mime
ro vel ſpecie facti.Bacerdos etiam ca

