offero offers. quia medio tempoꝛe dũ
offertoꝛiũ canitur. populus offert. Et
ſacerdos recipit oblatõnes a populis

vel poſtmodum hoſtiã vel ſacrificium
ↄſecrandũ a miniſtris:vel quia tũc ſa⸗

crificiũ laudis offertur. Et oli offerto⸗
rium habuit ples verſus ſicut adhuc
ſcripti inuemũtur in antiquis grada
libus qui hodie in pleriſq; locis obmit
tũtur cauſa bꝛeuitatis.ut tam miniſtri
q; populus liberius oblationibꝰ ⁊ora
tõibꝰ vacẽt. Etiã ꝓpter hoc vt ait augꝰ
de ↄſe:diſ ij. Chriſtianam religionem
pauciſſimis ⁊ maĩfeſtiſſums miſericoꝛ/
dia dei voluit eſſe liberã. Et ſcom iero
nimuũ. Mõ multitudine verboꝝ flectit
dñs vt homo. Melior eſt em̃ quinq;

pſalmoꝝ cũ hijlaritate decantatio.q;
tocius pſalterij cũ anxietate modula⸗

tio In offitio tñ defunctoꝝ iſti verſus
adhuc decantãtur.qꝛ illud offitiũ ĩml:
tis nõ ſequitur noꝛmã officij alterius.

D igit᷑ offertoꝛiũ cantãdũ ẽ ſeu can /
t

tum et incenſum paratum ſaceroos
ſilencij ſolitudinem expectat. Et ĩſtan

te iam memoꝛia dominice paſſionis ſi⸗

lenciũ obſeruat. Alud inſinuans ꝙ ie⸗
ſus iam nõ palã abulabat apud iudeos
dũ cogitarent eũ interficere.ſedabijt

in regionem iuxta deſertum in ciuita⸗
tem que dicitur effraym. et ibi moꝛa⸗
batur cum diſcipulis ſuis.iohãnis.xi⸗

Silentiũ igit᷑ ſacerdotis xpᷣi latibulũ

ſignificat ¶Circa ſcdᷣam partem capi

tuli illius ſcʒ circa oblationis pꝛeſenta

tionẽ plura ſunt declarãda. Dꝛio ſolẽ
nis pꝛeparatio ex ꝑte vaſoꝛum. Mam
quatuoꝛ requirũt᷑. Mꝛimo calix q qua

lis eſſe debeat dictu eſt ſupꝛa.⁊inferiꝰ

aliqua reſumẽt᷑: Gcdo patenaqᷓ debz
eſſe lata et rotunda.ſignificans coꝛda
noſtra que debent eſſe dilat ata in cari⸗
tate. ⁊ rotũda in ꝑſeuerãtia. Item ibi
debet poni ane et vinũ aqua mixt ũ
De hoſtia eſt ſciẽdũ. ꝙ ipᷣa dʒ eſſe alba
ao deſignadũ xpᷣi innocẽtiam. Gcdo
debet eſſe triticia. ad deſignandũ xpᷣi
ſuauiſſimã delect abilitatẽ. Lertio de⸗
bet eſſe tenuis. ad deſignãdã xpᷣi mag

nam paupertatẽ. Item debec eſſe non

magna.ad deſignadã xpᷣl abiectiſſimã

humilit atem Itẽ oebet eſſe rotũda ad

deſignandã xpᷣi eternitatẽ Itẽ debet

eſſe ſine fermento: addeſignãdam xpᷣi

ſinceriſſunã benignitatẽ. IAtem debet

Inn paten .ℳ

Whoſnaeſ

eſſe nõ ſalſa. ad deſignadam xpᷣi ſine cu

piditate liberalitatẽ. Gal em cõmeſtů
ſitim facit. per quod deſignatur cupi⸗
ditas que eſt bonoꝝt pᷣaliũ.verſus.Cã

dida triticea tennis nõ magna rotun
da. Expers fermẽti non ſalſa ſit hoſtia

xpᷣi. Mec ſeptem deſignant ſeptẽ vtu
tes quas in ſe ſacerdos debet habere
volens celebꝛare Debet em̃ eſſe cadi⸗

dus per vite caſtitatẽ. DHebet eſſe triti
cius ꝑ mãſuetudinis duicedinem. TeQ/

nuis per abſtinẽtie ſa obꝛietatem. Pebz
eſſe nõ magnꝰſcdm ſui eſtimationem ꝑ
veram humiltatẽ. Pebet eſſe rotundꝰ
per caritatis perpetue ꝑfectionẽ. Ex⸗
pers fermenti ꝑ peccatoꝛu moꝛtalium

ber·

imnũditatem Mon ſaliꝰ per cupidita⸗
rem ꝓr ex iſns patet.ꝙ ſacerdos debʒ

conſicere panẽ triticiũ nõ fermẽtatũ⸗

hoc duplici de cauſa. Yna ratione
facti.Mam exo.xij.pꝛeceptum fuit. vbi
ſic legitur. menſis pꝛimi quarta decĩa
die ad veſperam ↄmedetis aʒimos pa

nes vſq; ao diem Farlmnani eiuſ⸗

Dem menſis ad veſperam. Beptẽ die⸗

bus fermẽtum non iuemiatur in domi

bus veſtris. qui ↄme erit fermẽtatũ

Peribit anima eius in iſrael.tã de adue

nis qᷓ; de incolis iſrael.Cum ergo xpᷣs

decimaqrta die mẽſis pᷣmi cenauerat
cum diſcipulis ſuis.⁊ agnũ paſchalem
comederat et vtiq; ritu legali cũ lactu
cis agreſtibus.conſtat ꝙ eadem hoꝛa
fermẽtũ nõ inueniebatur ĩ domibꝰ iu⸗

deoꝛum ⁊ ſic panem aʒimum ↄſecrauit
Ande exemplo xpᷣi et nos in pane aʒi
mo cõficere debemꝰ. Ocdo debet hoc
fieri ratione miſterij. Fermẽtumenim

coꝛruptionem ſignificat.apoſt.teſtäte
qui dicit. Modicũ fermẽtitotam mafß·

ſom coꝛrũpit.i.ad coꝝ.v. Vt ergo ni⸗

hil coꝛruptum nihil coꝛrumpens ſed
totum eſſe ſincerũ iu hoc ſcramento
demonſtretur. ideo non fermentatũ

ſed aʒimũ panem ↄſecramꝰ. Maʒ ſcom
Ygpoſtolum vbi ſupꝛa. Caſcha noſtrũ

imolatus eſt xpᷣe. IJFaq; epulemur nõ

in fermento malitie T nequicie ſed ĩ aʒi
mis ſinceritatis ⁊ veritatis. Grecita⸗

men pſeuerantes in ſuo erꝛoꝛe ↄſiciũt
in fermẽtato · aſſerantes in ꝑaſceue lu

nam decimã quartam inſtetiſſe in qua
Verus agnus ĩmolatus ẽ. vt legis iĩple
retur ſigura ꝗᷓ decimaquarta lũa men

ſis pꝛimi paſchalem agnũ iiſſerat ĩimo
ri. Bominꝰ ergo ea die ſe paſſurũ eſ⸗
ſe epꝛenoſtens:in pcedẽti veſpera anti⸗
cipauit comedere paſcha. Et qͥa tũc li

Secũdꝰ.

citẽ poterat comeere fermẽtatumn S
ipſi coꝛpus dom de fermẽto ↄficiunt
Ft ↄfirmant ex alio. Quia iohĩs. x viij⸗
dicitur. ꝙ iudei non introierũt in pꝛe⸗
toꝛium ne ↄtaminarentur ſed vt man⸗

ducarẽt paſcha.et ergo ĩ paraſceue ad
veſperã debebat maducaripaſcha.et
ſic videtur fuiſſe luna decimaquarta.

ed iſti nõ recte intelligẽtes ſeducũt

quia beatus iohannes dicit. qiudei nõ

introierũt in pꝛetoꝛium vt manduca /
rẽt paſcha. ibi paſcha nõ accipit᷑ ꝓ age⸗
no paſchali ſed ꝓpane aʒimo q; ſeptẽ

diebus cõmedebant. Bed diceret
quis.ſi ſcerdos latinꝰ attẽptaret con

ſecrare ĩ pane fermẽtato an cõſiceret.

Reſpõdetur ꝙſic.licet peruerteret ri

tum eccleſie ſue. ⁊ĩ hoc peccaret. quaa

panem eſſe fermẽtatum hoc eſt accidẽ
tale pani nec pꝛopter hoc ſubſtãtia pa

nis mutatur ideo poteſt fieri conſecra

tio in pane fermẽtato. Mã ſacerdos
grecus ↄficit ⁊ tũ in pane fermentato
Vnñ innocentiꝰdicit. Oʒ ad huc młiĩ
fermẽto ſacrificãt qbꝰtanq;catholicis

eccleſia cat holica⁊ romana ↄmunicat
Yerum hoc qm melius ſoluẽdo differ

tur.vt alias ↄtemptus abſoluat᷑ Et·di
cit ſanctꝰ thomas ĩ iij parte queſtiõe.
lxxiiij.ꝙ quamnis ↄſuetudo confciẽ⸗
diĩ aʒimo rationabiliter ſit tamẽ apꝰ
grecos peccaret quis ↄficiendo in aʒi
mis quaſi peruertẽs eccleſie ſue ritum.

Sed diceres que eſt cauſa ꝙ ð tritico
debet fieri hoſtia. Reſpondet᷑ vna cau

ſaẽ.q; inter frumẽta triticũ ẽ optimũ

ſeo quia ſm alexan.papã nihil in ſacri⸗
ficijs poteſt eſſe maiꝰ q; coꝛpus ⁊ ſan/
guis xpᷣi iocirco ð pane optimi frumẽ
rni debet ↄſici. GBedacauſaeſt. qꝛ ſicut

triticum electius et purius eſt ceteris

grans ex quibꝰ fit panis. ita caro xpᷣi

——— — — — — —. -———

ſt
ano
N
e
ſepee
Nceret
tcℳ
neri
ngnn
onſen
cos
o
emli
hols
wicN
dodſſer
mitre
crtci
nmip
vinazi
rtum.
mco
meca
Hrinih
inſoen
81ſe
ſifmm
lar
lurris
rorp

Tractatus

formata fuit ð puriſſimo ſanguinẽe bea

te virginis et eius caro depurata fuit

ab omni labe peccati:ð qua ſumpta fu
it caro xpᷣi.Etiam idcirco.quia domiꝰ
ſeipᷣm cõparauit grano frumẽti dicẽs.
iſi granum frumenti cadens in ter⸗
ram moꝛtuũ fuerit ꝛc̃ iohĩs.xij: Sed
diceres ſi oblata eſſet facta de tritico
mixto cumſiligine vtrum ex iſto poſſʒ
ↄfici coꝛpus xpᷣi. Reſpondetur diſtin⸗
guendo de mixto. quia vel ibi eſt plus
de ſiligine vel plus de tritico vel ſunt
in equali menſura. VDꝛimo ⁊tercio mo

do nõ poteſt ↄficere.ſed ſecũdo modo

eonficit ſed grauiter peccat.Et debet
de hoc penitere. Sed magiſter heinri
cus dicit.ſi grana alterius geneꝛis ad

mixta fuerĩt piculũ eſt. quia vbi granũ

ſic admixtumſit vt nõ totũ abſoꝛbeat
a tritico coꝛpus xpᷣi inde nõ cõſicitur
Seo de materia eucariſtiẽ quo ad ſan
guinem dicit ſanctus thomas ſuꝑ.iiij
ſnĩaꝝ diſxi.q; vinũ naturale ſcilicet vi
tis in quo xp ↄficiteſt debita materia
calicis. Et ſi vinũ penitus ↄuerſum eſt
in acetũ nõ poteſt ↄfici:quia acetũ nõ
eſt vinum ſed fuit vinũ. Etiam quia dif
ferunt vinũ ⁊ acetũ:ſicut viuũ⁊ moꝛtu

um. xij.metha. Sed ſi vinũ eſt quaſi in

ꝓpinquo ⁊ in via ad acetũ:pᷣt quidẽ ↄſi⸗
ci. Peccat tamen ↄficiens ꝓpter reue⸗
rentiã ſacramẽti: IJdẽ intelligit̃ de pa⸗
ne muſcido vel coꝛrupto. Ad ioẽ pcoꝛ⸗

dat albertus. Si vinũ ẽ oĩino putrioũ

adeo ꝙ naturam a ſapoꝛem perdit nõ
poteſt ↄfici.ſi autem nõ ſit coꝛruptũ ſ

in via ad coꝛruptionẽ ↄfici quidem pᷣt

ſed ꝓpter reuerentiã ſacramenti nõ de
bet. Idẽ intelligendũ ẽ de pendulo vi
no⁊ multũ acro.VUns de ſanctis patri
bus legit᷑ ꝙ vinũ bonũ mundũ ⁊ recẽs
et quanto melius poterãt haberea pᷣ⸗

cioſiꝰ pꝛo iſto ſacrifitio aptauẽrunt.ad

reuerentiam iſtius ſacramenti. Unde
quidã doctoꝛ dicit. Inquãtũ vigoꝛo⸗
ſius ⁊ foꝛtius tanto melius ẽ ad ↄſe crã
dum. vt ſic minꝰ p aquam ↄmixtã natu
ram vini ꝑdat. Innocentius dicit.L⸗
cet autem diligẽtiſtudio vinũ optimũ
ſit querendũ vt in ſacriſiciũ offerat vi
ciatum tamẽ non maculat mũdiciã ſac
mẽti:Quo circa ſiue nouũ vinũ quoꝰ

dicitur muſtũ. ſiue acidum vinũ qð di⸗

citur acetoſum:in ſacrificiũ offeratur

ſacramentum ↄficitur.⁊ diuinitus ↄſe
cratur quod intelligitur modis ſupꝛa
poſitis. Seod dubitatur. an de agre

ſta poteſt ↄfici. Reſpondet ſanctꝰ tho

mas vbi ſupꝛa ꝙ noquia adhuc nõ ha

betſpetiẽ neq; ſapoꝛem vini· ſ tm̃ eſtĩ

via generationis. Mec poteſt ex aqua

fuſa ſuper feces vini ↄfici.quia hoc ni-

hil aliud eſt niſi aqua ſumẽs aliqualẽ ſa
poꝛem ex fecibus vini. Ged vtrũ poſ⸗

ſit ↄfici ve muſto.Rũñdet ſanctus tho.
mas vbi ſupꝛa.⁊ petrus de tharẽtaſia

ꝙ ſic. Et albertus in expoſitione miſſe
dicit. Si eſt aliquat erꝛa vbi nõ habe⸗

tur vetus vinũ valẽs tunc poteſt cele
bꝛari cum muſto. Debet etiam vinũ eſ

ſe puꝝ ⁊ non mixtũ ſpetiebꝰ nec ↄditũ

Ans raymũdus. Ainũ mixtũ vel ↄdi

tum ſpetiebus ad miſſam domini non
accipias nec acetum. Ged.. quid in
iſtis terꝛis fiet vbi nõ eſt vinũ.nec pot

haberi vinũ vtrum ibi ſine vino poſſz

ↄfici:ſteſpondeo ꝙ nõ eſt aliqua terꝛa
quin ad eam poſſit tantũ de vino poꝛ⸗
tari quantũſufficit as celebꝛandũ. Al⸗
bertus ſuper expoſitionem mi ſe dicit
Ginon paſcit aliqua terꝛa vinun nec
per aliquẽ modum poſſit ibiperueni/
re.nõ ẽ abſtinẽduma miſſa ꝓpter ſalutẽ
fivelium. ed tamẽ ꝓpter hoc domin⸗

papa ↄſulẽdus eſt et cim licẽtia ipſius

debet fieri. Dicit etiã ꝙꝙ ſi ſolu ſub ſpe⸗
tie pams fieret conſecratio adhuc eſſʒ
ibi ſanguis xpᷣi cum coꝛpoꝛe ex quadvã

2comitantia.qᷓ;uis non vtnq; eſſet ibi
ſingulariter et ſacramẽtaliter. Geo

quid ſi eſſet vas plenum vino.⁊intro⸗
mitteretur vna gutta aque.vtrum poſ
ſet ſieri ↄſecratio. Rñdet ſanctus tho.

ꝙ ſic.quia ibi aqua conuerſa eſt ĩ ſubſtã
tiam vini Circa qð ſciendim ꝙ vino Z
bet admiſceri vna gutta aque vel due
VYel tres.⁊ adeo parum.qꝙ penitus ab⸗
ſoꝛbeatur a vino. ſic ꝙ nec fuerit in eq⸗
li mẽſura.nec ĩ maioꝛi qᷓtitate ſit aqua

Et debet eſſe aqua naturalis et nõ arti

ficialis:Gi tñ apponeret᷑ nihiloĩnꝰ con
ſiceretur. Mam ipſa ita bene ↄuertere
cur in vinũ ſicut aq̃ naturalis. Quare
gutem ſiat talis mixtio vini et aque hu
ius triplex ẽ ratio. Vna quia facimus
hoc exẽplo xpᷣi qui ĩ cena miſcuit aquã

cum vino.vt dicit cipꝛianus de oſe. diſ.

ij et quedã gloiero.ſuper mathe. Be⸗
cndo ſit ꝓpter hoc quia ſanguis ⁊aqua
fuxerunt coꝛpoꝛe xpᷣi.Tertio ꝓpter
boc vt populus xpᷣo adunetur. vt po/
pulus in xpoęet xp in populo maneat
Scominnocentium quia per aquã po
pülus deſignatur luxta illoa C. xvij:

que multe populi multi. et oc ratio
nabiliter. quia ſicut aqua eſt fluxibilis

itg et homines labiles. Ged per vinũ
ſonguis xpᷣi vel eius diuinitas deſigna
tur. Chꝛiſtus em ſanguinem ſuũ effudit
pꝛo populo iuxta illud.hic eſt ſanguis
mneꝰ noui teſtamẽti. Gacerdos igitur
aquam miſcet vino. quia xpᷣe ĩmoꝛte ꝑ
uſionẽ ſui ſanguinis recõciliauit po
pulum deo. Vnde gloſa. ſup matheum
xx vi. Nec panis ſine aqua nec vinũ ſi⸗

ue gug oflertur. Per aquam popul/

Secunous

ſignatur. qa nec ſine xpi paſiõe popu⸗
lus ſaluatur. nec ſine eiꝰ ſtʒ ꝓpli amoꝛe

xpc paſſus ẽ. Bed quid ſi ſacerdos
obmiſerit aquã an poſſit cõficere Re⸗
ſpondet ĩnocentius ꝙ ſic. grauiter tñ

Peccat.qui negligẽter alterutrã ſpeti⸗

emobmittit: grauius qͥ ſcienter et ſpon
te.maxime ſi foꝛmam intẽdit mutare⁊

hereſim introducere. Di igitur per ne
gligentiam obmitteret aqua: ꝑfectum
eſſet ſacramentum. quia remanent ibi

ea que totum xpᷣmſigniſicant.ſed vnio
mẽbꝛoꝝ ad caput ſcʒ ad xpᷣm nõ ſeruat
ibi ꝓpter defectum gaue Ali dubia pa
tebunt infra loco ſuo. Et quia vmũ cũ

aqua debet miſceri.ideo de calice ⁊ eiꝰ

materia debet videri. Unde calix quã

do; nrretſionere in euãge

lio mathei xxvi. ater ſi vis tranſter

hunc calicem a me. Et alibi. Doteſtis

bibere calicem quẽ ego bibiturꝰ ſinn?c
Muandoq; ſumitur ꝓſinguine xpi vt

patebit circa verba ↄſecrationis. Itẽ
paſſio dicitur calix.quia ſm antiquam
ↄſuetudinẽ moꝛiẽtibus vel moꝛe debẽ

tibus miniſtrabatur qmarus potus de

calice. Ginnitur etiam calix pꝛo ſan/
guine xpᷣi.⁊ ſic dicitur calix a calida po
tõne qͥa calix io eſt ſinguis xpᷣi ad maxi

mam caritatẽ vel feruoꝛẽ pꝛouocat de .
uotionis. Ged de materia ẽ ſciendũ q;
in pꝛimitiua eccleſia in vaſis ligneis cõ
ficiebatur quia vt dicit rationale.Tũc
erant aurei ſacerdotes ⁊ lignei calices
tandẽ ſucceſſu tempoꝛis illud fuit ĩmu⸗
tatum.eo ꝙ lignũ eſſet poꝛoſum.et ſic ĩ
ſe poterat inbibere ſanguinem xpᷣ.ido
ſtatutũ fuit ꝙ in ipis de cetero non de
beret ↄfici. Landẽ fuerunt vitrei illud
itex immutatũ ſint ꝓpter vitri frãgibi
litatem. Pemũ vrbanus papa ſtatuit
Yt in aureis et orgenteis conficeretur

— —ð

,

um
i
tbup
mnüci
ceres
rq
ruſer.
eſts
erüin
gum
debe
wusde
winj
idapo
men
notoe
nndig
nisco
Ke
calices
timn
etſici
hido
nonde
reinld
ifigbi
ſemit
etur.

FTractatus

Ande de ſe. diſij. dicitur. Vaſa qbus
ſacra ↄãciuntur aurea vel argetea eſſe
requirũtur coꝛpoꝛalia. de quo in canõe
de e. dil. iſic legitur. Conſilio omniũ
conſtituimꝰ:vt ſacrificiũ altaris nõ ĩ ſe
rico panno vel intincto q̃ſquã celebꝛa⸗
re pᷣſumat.ſed in puro linteo ab epᷣo cõ
ſecrato terraneo ſeu lineo et contexto
ſicut coꝛpus dommi noſtri ieſu xpᷣiĩ ſin
done munda linea ſepulta fuit. 12 hec
eſt ↄſtitutio ſixti pape et euſebij.Et coꝛ
poꝛalia ſeu pallee que diſponuntur ſuꝑ
altare ſigniſicant lintheamina quibus
inuolutus erat coꝛpus xpᷣi. Pars aũt

illa que plicata poĩt᷑ ſupꝛa calicẽ ſigniſi⸗

cat ſudoꝛiũ qð fuit ſupꝛa caput ieſu ſe⸗
paratim inuolutum in vnum locum. vt
dicitur iohis. x. Bed pars extenſa ſig
niſicat ſindonem lineam et mundã qua

fuerat coꝛpꝰ xpᷣia ioſeph ab arõathia

inuolutum. llij vero habent tmm vnum
coꝛpoꝛale.vt religioſi ꝓeo ꝙ ĩ euãgelio
legitur. ioſeph coꝛpus xpᷣi inuoluit ĩ
ſindone munda. don em̃ dicitur plali
ter ſindões.ad deſignandum ſacramẽ⸗
ti vnit atem. Poteſt tñ in hijs aliud fi⸗

gurari · io eſt pars extenſa ſignificat fi⸗/

demſedpars ſupꝛapoſita ſignificat ĩtel

lectum. HMoc em miſteriũ credi debet ſʒ
non poteſt comp̃hendi aliquo intellectu
ꝓt fides habeat meritũ cui humana ra⸗

tio non pꝛebet exꝑimẽtum. Credamus

et nõ pꝛeſumamus diſcutere.quia ſm.

pſahmiſt. Defecerunt ſcrutantes ſcruti
nio. Et iuxt a dictum ſapiẽtis:Qui ſcru
tatoꝛ ẽ maieſtatis oꝓpꝛimetur a gloꝛia
Mam qui dixerũt.durus eſt hic ſermo
quis poteſt ipſum audire.abierunt re⸗
tro ⁊ nõ ambulabant cũ xpᷣo.iohisvi.
Debet autem coꝛpoꝛale in latũ habe⸗

pᷣcipimꝰ. Item circa ſolennẽ pparatõ,ʒ

J
.

re quattuoꝛ plicaturas:ad deſignandũ
quattuoꝛ perfectiones xpᷣi.q ſunt gra⸗
titudo caritatis ſeu latitudo.lõgitudo
eterĩtatis. altitudo maieſtatis. ꝓfundi⸗
tas immẽſitatis. Etiã quatt uoꝛ eius pli
cature in longũ deſignant quattuoꝛ v
tutes cardinales ſcʒ iuſticiã pꝛudẽtiaʒ
temperãtiã:et foꝛtituoinẽ.per quas in
nate paſſiones in nobis repꝛimuntur.
Tres vero plicature in latũ tres theo
logicales virtutes ſigniicãt. ſeʒ fidem
peanc caritatẽ per quas deo vnimur
ſiguraliter. Sed queritur. an talis
variatõ ſit licita circa coꝛpoꝛale.ſcilicʒ
ꝙ aliqui habẽt ſolũ vnũ aliqui vo duo

quon qslibet vocatcoꝛꝑale:Siliter ⁊
de lotione manuũ:aliquiante oblatõeʒ

ſacrificij aliqui ſtatim pꝰ aliqui pꝰ ſan

ctus. lo hoc rñdet beatus augꝰ.ad va
lerianum dicens. Mihil officit. id eſt no

cet diuerſa ↄſuetudo eccie duũmõ ſerua
tur vnitas caritatis. Et de ↄſe.Oſtiiij ·

terquina diekenr⸗ In vna fide nihil off
cit ſancte eccleſie ↄſuetudo diuerſa. Si⸗

ue em̃ puer ſemel tm̃ vel ter imergat

baptiʒzatus creditur: Et ↄſuetudo vni
us eccie non debet ſubuerti ꝓpter ↄſue
tudinẽ alteriꝰ eccleſie. diſ.xij. illud. In

—

uererata em̃ conſuetudo pꝛo lege ſerua
ri debet.vt habet ff in legibus. Et iðo

ſicut nihil debet ↄtra legẽfieriſic nihil
debet fieri contra longam ↄſuetudinẽ·
Codice. que ſit longa oſuetudo lege o⸗

ma . Eque em puniri debet traſgreſſoꝛ

laudabilis ↄſuetudinis.ſicut trangreſ⸗

ſoꝛ legis xi.diſ In Mijs Et hec intelli/
gi debent de ↄſuetudinibus rationabi
libus que non ſunt oneroſe nec obuiãt

ſtatutis canonũet diuinis pᷣceptis. et
maxime ſi ſint redacte in ſcriptũ. quia
tunc vocant᷑ ↄſtitutiones. Illis ſic diſ⸗
poſitis . ſacerdos accipiet hoſtiam in

patenam.et vinum in calicem cum ſuis

oꝛationibꝰ offerens illa domino. Aꝛe
ceſſit em veritatem huiꝰ ſacramẽti vm
bꝛa ĩ melchiſedech ſacerdote di ſummi
offerẽte panem ⁊ vinũ in typum ſeu fi⸗
guram eucariſtie. Quare et hodie ĩ me
moꝛiam huiꝰ acceptabilis figure ſacer⸗

dos hm oꝛdinem melchiſedech inſtitu⸗
tus xpo panem ⁊ vinũ ante ↄſecratiõʒ

offert. depꝛecans. vt deꝰ ea benedicat
et ſanctiſicet. vt ĩde ſacriſiciũ verũ ſiat

quod in oblatione melchiſedech ſigura

batur. Et populus etiam reali exhibiti
one recognoſcat benefitiũ oblationis
xpᷣi pꝛo eoꝝ ſalute in ara crucis factũ.
et in ſacramento altarisſiendum dicẽs
quãdo offert. Guſcipe ſancta trimtas
2c· In qua oratione patet cui ofſert qꝛ
ſancte trinitati. Qund offert quia obla
tionem. Quare offert quia in memoꝛiã
paſſioĩs xpᷣi ⁊ pꝛo ſalute oĩm. Qua oꝛa
rione finita locat caliceʒ Et aliqui ſcom

ↄſuetudinem romanam locant calicem

ad dexterum latus hoſtie quia ſanguis

—

dommi noſtri ieſu Bielamg dexte

ro latere ꝓfluxiſſe. VUel ſᷣm alium vſuʒ
oblata locatur inter ſacerdotẽ et cali⸗

cem.ad denotandum ꝙ vpᷣe homo me

diat oꝛ fuit inter deum hominẽ. Ilurũ
diuinitatẽ ſignificat panis xpᷣm ſacer
dos hoĩem. patena vero lata et parue
pꝛofunditatis ad retinẽdum hoſtiã oꝛ

dinata ſignificat latitudinem caritatis

aploꝝ qui xpᷣm receperũt.Et ſic hoſtiã
ſuper patenã offert vt ſupꝑ latitudinez
caritatis ſacrifitiũ iuſticie debet offer⸗
ri vt olocauſtũ anĩe pingue fiat Manc
latitudinẽ carit atis coꝛda diſcipuloꝛũ
habebant eñ petrus dicebat. Abarar⸗
ſum tecum in carcerẽ et in moꝛtem ire.
ꝙ autẽ patena ſublata hoſtia abſcondi

Becundus

quaʒ dyaconus retinet imolutãſigniſi
cat ꝙ apli ſe abſconderunt et ĩ manibꝰ

capientium relicto ieſu omẽs fugerũt
ſicut do minus eis pᷣdixerat. Hmnes
vos ſcãdalum paciemĩ in me ĩ hac noc⸗

te.mat.xxvi. Bcriptum eſt em̃ ꝑcuci

am paſtoꝛem ꝛc. Et ideo ſacerdos ãnũ⸗
ciaturus reſurꝛectionis eulogiũ reſer⸗
uat patenã.quia cum eſſet ſero die illa
vna ſabbatoꝝ⁊ foꝛes erãt clauſe vbi di

ſcipuli erant congregati ꝓpter metum

iudeoꝝ venit ieſus ſtans in medio eoꝝ

et dixit. pax vobis.iohis xx· Inueniẽs
oues que trepidantes aufugerunt:·
uantum ad tertiũ ſcʒ ð thuriſicatõẽ
altaris ſciendum ꝙ calix coopertꝰ ſig⸗
nificat xpᷣm ſepultum. ſed thuriſicatio
ſigniſicat vngentũ pꝛecioſum qð muli
eres obtulerut. Vel ſignificat aroma⸗

ta que emerunt vt venientes vngerẽt
ieſum. mat. vlt. Vel eſt dicẽdũ.q; thu⸗
riſicatio deſignat. ꝙ maria magdalẽa

accepta libꝛa vngenti nardipiſtici pꝛe
cioſiefſudit ſuper caput ieſu.mat.xxvi

et domus impleta eſt ex odoꝛe vngẽti
Vnde ⁊ ſaluatoꝛ dixit ibidem. Mittẽs
hec mulier vngentum hoc in coꝛpꝰ me
um ad ſepeliendũ me fecit.Et iterum:

Abicũq; pꝛedicatum fuerit hoc euĩge

lium in vniuerſo mũdo.dicetꝙ hoc fe⸗
cit in memoꝛiã eiꝰ Et ergo dicũt docto
res· ꝙ hec thurificatio fit in memoꝛiaʒ

ſepulture domĩ.ꝙ aũt ſacerdos ter di

cit ſupꝛa incẽſum. ſignificat ꝙ maria
ter adhibuit vngentũ circa coꝛpꝰ ieſu
AIꝛimo quando vnxit pedes ieſuĩ do⸗

mo ſymonis phariſei. luce.vij. Gecun⸗

vo cum in domo ſymonis lepꝛoſi ſuper
caput ieſu effudit vngẽtum.mat. xxvi⸗
Tereio cũ venit vt vngeret ieſum iã

poſit ũ in ſepulcro. Et circũducitur cũ

ſigno erucis vt in pluribus.vt omms

niki
rüt
neg
hoce
i
ini⸗
fer⸗
eil
Wo
M
doe
eni
iri⸗
ſ
ſero
Pei
n
e
igthe⸗
ti
Ors
opne
rienm:
ai
gberß
ro
emorq;
gterdi
wris
wieſ⸗
einide⸗
Bem
iinĩ
darc
onns

1

dyabolice fraudis/ ⁊ omĩs malignita⸗

tis conatus.ꝑ vcutem ſancte crucis⸗/⁊
ex thuris incenſione effugatur. vt nec
cõtra ſacerdotem nec ↄtra ſacriſitium
pᷣualeat. Fumi em̃ incenſio valet ↄtra

demones effugandos Uñ thobie. vj:

hobias minoꝛ interꝛogabat angelu
dicens Quot remedia hñt ea que obſ

uare iuſſiſti de piſce Reſpondit. Coꝛð

eius ꝑticulam.ſi ſupꝛa carbones ponas
fumus eius omne demonioꝝ genus ex
tirpat.Et ſciendũ.q dyaconꝰ vlthu⸗
ribulum poꝛtãs/ accipiendo incenſum
anteq; mittat in thuribulum. debet pᷣ⸗

ſentare ſacerdoti.inſignum ꝙ nihil eſt

acceptum deo niſi benedictũ. Cuuc ſa
cerdos accipiens thuribulum ſcom ali
quos facit tres ductus.in ſiguũ vel ob
reuerentiã trinitatis in circuitu hoſtie
vnam crucẽ deſuꝑ obreuerẽtiã vni⸗
tatis diuine eſſentie. Etimmediate pꝰ
hoc vadit ad dexteram ꝑtem altaris.
ſignificans xpᷣi predicationem miſſam
ad iudeos.⁊ ad oues que perierunt
domus iſrahel. Ged poſt hoc dimiſſa
dextera vadit adſiniſtram.ſigniſicans

axpploꝝ predicacõnẽ repulſama iudeis

conuerſam ao gentiles.Doſtea totã
fatiem altaris afiniſtra vſq; ad dexte/
ram thuriſicat.inſignũ pᷣdicacionis gẽ
tibus miſſe finaliter ad iudðos reuerſu⸗
re.quia in fine mũdi ſᷣm aplin ad ro.vi.
Reliquie iudeoꝝ ſalue fient: einde ſa⸗

cerdos thurificatur a dyacono et mini

ſtri ab accolito vel a thuriferario. et
poſtea totus choꝛus mediãtibus mini
ſtris in ſignũ ꝙ a xpᷣo ſacerdote magno
cuncta bona pꝛocedunt mediãtibꝰ ec/
cleſie miniſtris ad populum:qꝛ influyꝰ
diuinus per media deſcendit ad infima

hnoyo. de angelica ierarchua. J9öo dꝛ

KM

Tercius

ad con.ij. Odoꝛem notitie ſue ſparſit
ſuper nos in omi loco Et notaq ſcom

alios.ſacerdos thurificas nihil diẽ Sʒ

fm offit ium rom mũ dꝛ.dirigatur dñe

að te oro mea.vbi pᷣmo optat exaudi⸗

ri. ſcoo acceptaricu dicit Eleuatio ma

nuum mearu ſacrifitiũ veſpertinũ.qd
erat ſolẽniſſumũ in lege.Tertio optat a
malis pᷣſeruari.ſcʒ in coꝛoe cogitatiõe
T in oꝛe a ꝓlatione mala dicens TPPone
dñe cuſtodiã oꝛi meo. Quantũ ad q̃r

2

tam ꝑtem huiꝰcapituli q̃ eſt de manuũ

ablutiõe eſt ſciendũ: qᷓ;is ſacerdos in
pꝛĩicipio miſſe dũ ſe veſtibns oꝛnat ma

nus abluit. in ſignũ ꝙꝙ carere debet ma
cula moꝛtali.tñ in hoc loco volens ſac⸗

ficare iterum lauat ſe.in ſignum caren

tie venialium ⁊ minoꝛũ. Ideo fit in ca
pitibꝰ digitoꝛum:quatenꝰſic lotis ma

nibus. oblationem accipiat.incenſum

offerat ⁊ oꝛationẽ effundat.Quia ſcrip
tum eſt Exo.xxv F. cias lauacrum ene
um. et ad lauadum ponas illud in teſti⸗

moniũ tabernaculi ad altare ⁊ miſſa.in
eo aqua lauabunt.in eo aaron ⁊ filij eiꝰ

manus ſuas ac pedes:quãdo ingreſiu⸗
riſunt in tabernaculũ teſtimonij et qñ
acceſſuri ſunt ad altare Iſta fuit figura
vt ſacerdotes oblaturi.abluti eẽnt ma

nibus ⁊ pedibus.quod nuuc veraciter

⁊ miſtice debet eſſe in noſtris ſaceꝛdoti
bus. Hebẽt enim purgati eſſe apꝛauis
oꝑibus:⁊ mundatia noxijs affectioni⸗
bus:quia per pedes affectiones.et per
manus opera deſignantur. Sic igitur
lotionem manuum coꝛꝑalem reiteret.
magiſq; mundatus. offerat hoſtiam
immaculatam. ſanctam. deo placen⸗/⸗
tem. Unde dauid cum eſſet munda⸗
tus petebat amplius mundari dicens

k 77

.

Implius laua me ab iniq̃tate mea pz.

Sacerdos eĩ ſacriſicaturꝰ debʒ lauare

ↄſciẽtiam lacrimis pniĩe.ſᷣm illð pſalmi

Zauabo ꝑ ſingulas noctes lectum meũ

Zectus homiĩs eſt ſua ↄſcientia. in que
ſecure mens delectat᷑ ⁊ qͥeſcit ſi bona

iur dictũ ſapientis Gecura mẽs eſt q̃ſi
iuge puiuiũ Bi vo mala eſt inamaritu
dine ⁊ timoꝛe eſt.quianõ eſt pax impijs
yſa.xlviij. Innocẽtiusdicẽ̃. ꝙ ipſe xpᷣc
anteq; veꝝ⁊ vnicũ ſacrifitiũ offerret ĩ
ꝗra crucis/ in lazari reſuſcitatiõe lacri⸗
mas miſeratꝰeffudit Joh.xj. Jeſus in⸗
gemuit ſpiritu et turbauit ſeipſum/
et lacrimatus eſt
cerdos etiam hoc facere debet. Et ſci⸗

endũ ꝙ ſacerdos lauando digitos.diẽ

illud pſalmi.xx v. Aauabo inter innocẽ
tes manus meas.Et eſt ſentẽtia talis.i.
ↄſitendo ⁊ penitẽdo/ faciã munda oꝑa
q̃ ꝑ manus deſignãt᷑.⁊ hoc inter inno⸗
centes ↄuerſas mẽte ſepe ⁊ coꝛpe. Mꝛ
ſic dicit ps. Aũ innocẽte mnnocẽs eris:
oc facto dicẽ̃. ⁊ circũdabo altare tuũ
dñe.qꝛ nullꝰniſi mũdus debʒ accedere
ad altare Auantũ ad qͥntã ꝑtem /q̃ eſt
de coꝛdis huĩiliatiõe eſt aduertendũ q;
ſacerdos poſt hec qᷓ dicta ſunt /huĩliter
ſe declinat dicẽs illud dañ.iij.in ſpũ hu
milit atis. Quã or̃oem diẽ in medio al⸗
taris/inclinatꝰ ꝓfunde ⁊ manibꝰiũctis
añ pectꝰ. vbitangunt᷑ tria q̃ debẽt eſſe
in ſacerdote ſacrifitiũ offerẽte/iĩmo ⁊ ĩ
oibus aſſiſtẽtibꝰ ꝓqͥbus ſacdos offert
Mꝛimũ eſt coꝛdis humiliatio cũ dicit.

in ſpũ huĩlitatis. Ocom eſt mentis cõ⸗

tritioibi ⁊ in aĩo ↄtrito.Tercium eſt re
cta intentio offerẽtis / ibi vt ſic fiat ſac
fitium nr̃mꝛc.Hec aũt huĩliatio ſacer⸗

dot is humiliatiõʒ xpᷣi ſignificat.qᷓ exin
aiuit ſemetipᷣm/foꝛmã ſeruiaccipiens

texemplo chriſti ſa

Gecũbus.

onem coꝛꝑis diſcat humilitatẽ mentis

vt ſic ineo ꝓuocetur mẽtalis deuotio.
Maã cum frequẽter oꝛans / humiliat ſe

coꝛꝑaliter inclinãdo/vel genuflectẽdo

vel manꝰ leuado ad deũ.in ipſo ſurgit
humilitas mentis ad deũ ⁊ deuotio Ex
hoc dicebat aplus. Volo vos in omni
loco oꝛare.leuãtes manꝰ vr̃as ad deũ
Dehinc ſaceꝛdos inclinãs ſe:oꝛat pᷣmũ

ꝓſe.poſt hoc monet ꝓpl'in ꝓ ſe oꝛare.et

poſtea oꝛat ꝓ ꝓplo FPpc em̃ pᷣmo pꝛo ſe

deinde ꝓ populo oꝛauit dicẽs. IDater

clarifica filiũ tuũ vt filiꝰ tuus clarificet
te. Poſtea ꝓp aplis dicẽs. Pater bᷣua
eos quos dediſti mihi vt ſint vnũ.ſicut

Inos vnũ ſumus Joh. x vij. Et iteꝝ ꝓ

omnibꝰcredituris in ip̃ᷣm dicens.Non
tm̃ pꝛo ipſis rogo.ſed ꝓ oĩbus qͥ ꝑ vbũ
eoꝝ credituri ſunt in me. DHeinde ſacer
dos ꝓplin admonet oꝛare pꝛo ſe/vten⸗

do ſe ad populum dicens Hꝛate ꝓme

pctõꝛe ꝛc. Debemꝰ em̃ ꝓ inuicẽ oꝛare
vt ſaluemur Jacobi. vlt. Mã ⁊ dñs in⸗
quit in euãgelio 'mẽ amen dico vobis

Di duo vl tres ↄſenſerint de oĩ re ſu

terꝛa:quecũq; pecierint ſient illis a pa
tre meo qͥ eſt in celis. In hijs aũt vbis/⸗
ſaceꝛdos imploꝛat quxiliũ circũſtanciũ

Apter altitudinẽ ſacramenti. Et debẽt
iſta vᷣba aliquantulũ ſonare. ſic ꝙ aſſi⸗

ſtentes capere poſſint.qꝛ ꝑ hec vbaad
ſupplicandũ inuit amur.ibi oꝛate.Et ad
nos mutuo amondum inflamamur. ibi
vt meum pariter et veſtrum ſacrifitiũ
acceptum fiat omnipotenti deo:
NQuontum ad vltimum /ſcilicet de oꝛa
tione ſecreta eſt ſciendum. ꝙ poſt vba
que dicta ſunt/ſequitur oꝛatio ſecreta
que ſic vocatur.quia ſecrete et ſub ſilẽ⸗
tio/et recollecta mente/ vici debet vt
denotetur mentalis conuerſio in de⸗
um . vt ſacriſit ium deo ſit acceptum.

lja
bamn
diſ
ceri
ute
inno
gütt
ſſinn.
lyis
ctve
ns⸗
oule

entis
otio.
maſe
fegede
bſ
robe
omm
Pdeñ̃
römi
nneet

wpoſe
Schrkfet
Mrerh
üfar
rirr
s ſon
o
wel
ryne
nioxe
rosin
wyobis
direſug
saa
s
riſtmoi
.Kae
Kpaſ
em
vfrad
mu. bi
iriũ
0:
ded
joſen.
aloſi⸗
evt
vude⸗
Nun.

. Zractatus.
Huiꝰaũt ſilentij. ⁊ alioꝝ que ſacerdos
ſub ſilentio legit. cauſa oꝛiginalis fuit
occultatio ſpũalium miſterioꝝ hꝰſacri⸗

ficij a ↄmuni circũſtãti ꝓplo Uñb.oyo⸗

in ecclaſtica hierarchia.loquẽs de ritu

ſacriſicioꝝ dic. Greci hec vidẽtes ⁊ au-/
diẽtes ridebãt.putãtes tã hũilibꝰ vᷣbis

rebꝰnon poſſe ineſſe tantã ſanctifica
tionẽ Et debẽt tot ſecrete dici.quot fu
erũt in pᷣncipio collecte. exceptis aliqͥ⸗
bus diebꝰ pcipue ᷣm officiũ romanũ.
ſicut ſunt dies qᷓttuoꝛ tꝑm.ſabbatũ pa
ſche.⁊aliqᷓ vigilie ⁊ ꝑaſceue qꝛ hij dies
hñt q̃dam ſinglaria.Etia ſacerdos ꝑ il⸗
lud qð obſuat ſilentij ſolitudinẽ / ſigni
ſicat latibulũ xpᷣi.quo xpᷣc nõ palã am
bulabat apudiudeos.cũ cogitarent eũ

interſicere. ſ abijt in regionẽ iuxta de

ſertũ/in ciuitatẽ que ðꝛ effraym. et ibi

moꝛabat᷑ cũ diſcipulis ſuis.vt dðdꝛ Joh.

xjĩ: Et poſtqᷓ; ſubiunxit ſecretã oroem
ſacerdos leuat vocẽ ꝑ quã inſinuat.q;
xpᷣc demũ redijt hieroſolimã ad tẽplũ
orois.qð ad tẽpꝰ deſeruerat cũ receſſe
rat in effraym Bic em̃ ſcribit᷑ Luẽ. xix.
Ingreſſus tẽplum cepit eicere emẽtes
⁊ vẽdẽtes dicẽs. DHomꝰmea domꝰor̃o
nis vocabit᷑ ꝛc· Ideo tunc ſacerdos ele
uat vocẽ palã.dicẽdo ꝑ oĩa ſecula ſecu
loꝛum over hoc inſinuas:q ieſus iterũ
palã ambulabat Itaq; incraſtinũ/tur
bamulta qᷓ ↄuenerat ad diẽ feſtum cũ
audiſſet ꝙ ieſus venit hieroſolimã/ ac
ceperũt ramos palmaꝝ ⁊obuia pᷣceſſe
runt clamãtes.oſanna bñdictus qͥ veĩt
in noĩe dñi rex iſrael Hath.xxj. Finis
aũt huiꝰ orois.iniciũ eſt pᷣfatiõis.p qð
ĩſinuat ſacerdos.ꝙ xpᷣc eſt lapis angu⸗
laris quẽ repꝛobauer̃t edificãtes· q fe⸗
cit vtraq; vnũ yſa.xxviij. Judeos ↄti
nens 7 gentiles vt ſit vn paſtoꝛ⁊ vnũ
ouile· Et ꝓpter hoc ꝙ oroeʒ quã ſecrete

Tercius

dixit ↄcludit aꝑte.querit aſſenſum po⸗
puli ⁊ ↄfirmationẽ.qꝛ ipᷣe quaſi ligatus
eſt populi ideo populꝰ ↄſentiens voci
eius dicit Amen id eſt fiat. Hoc ꝑ xpᷣm
in quo exaudimur apfre ſicut petiſti in
ſecreta. Uel ꝑ hoc monet ꝓplin / vtſibi
adoptet ⁊ petat/vt dñs velit eũ exau⸗
dire. q̃tenꝰ peticões quas ſecrete effu
dit effectũ ↄſequãtur. Uel poteſt dici.
qꝙ or̃o ſecreta alte termat᷑.ad deſignã
dã publicam pdicacõeʒ xpᷣi poſt laʒari
reſuſcitationẽ.qꝛ extunc publice pᷣdica
uit. Et ſciendñ ꝙ ſacerdos hec dicẽdo
debet manus deßſſas tenere donec di
cat ſurſum coꝛoa.qꝛ tũc debet manus
leuare.⁊ipᷣas extẽſas tenere.adeo alte
ſictñ ꝙ aſſiſtẽtes ſuꝑ humen ſuum ali/⸗
quantulum poſſint videre

——

Lapitulum.ij. Be pᷣfatione.

NRefatio/ðꝛ a pre qð eſt ante
Tfoꝛ faris.qꝛ fatur añ pꝛinci
pale ſacſiciu. ad qð offerẽdũ
miſſa eſt inſtituta.Eſt em̃ pᷣlocutio toci
us canonis ſecuturi. In hoc em̃ pᷣloqͥt
ſacerdos grates ⁊ laudes deo.vt meliꝰ
ad ↄſecrandũ coꝛpꝰxpᷣi poſſet ꝑuenire
Vocat᷑ etiam pꝛeꝑatio:qꝛ pꝛeparat fi/
delium mẽtes ad future ↄſecratiõis re
uerentiã. Et ab aliqͥbꝰ vocatur himnꝰ
angelicꝰ.qꝛ angelicis laudibus eſt ple⸗
nus:ↄlb illa enim parte/ dominus vo⸗
biſcum/vſq; ad ſanctus.rite poteſt vo
cari himnus.Et habebit illud capitulũ
duas partes pꝛincipales. In pꝛima
dicetur de pꝛefatione in generali.⁊ de
expoſitione cõmunis pꝛefationis. In
ſcda de numero ſpecialiũ pᷣfationum ⁊
eaꝝdẽ expoſitõe.Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in
tres. In pᷣma Wpius xclaturann or.

Nominus vobiſcũ. In ſeda ratio aſſi⸗

gnatur a ſacerdote ibi vere dignum

iuſtum eſt. In tercia laus diuina a ꝓplo
decantatur ibi.ſanctus.Idꝛima ad huc
in tres:quia pꝛimo excitatur populus
o9 attentionẽ cũ dꝛ:oñs vobiſcũ. Ge⸗
cundo ad mentis erectionẽ ibi.ſurſum
coꝛda. Tercõ ad gratiarum actionẽ ibi
gratias agamus: Nuantum ao pꝛimã

pticulam eſt ſciendum. ꝙ ſacerdos di⸗

cturus rem digniſſimam cum attentio
ne ſalutat populum dicẽs dominꝰ vo⸗
biſcum. Optans nos tales exiſtere.cũ

quibus dominus manere dignetur. Et

illꝰ ↄuiuiũ digniſſimũ in quo xpᷣe fons
pietatis et bonitatis ſumitur nobiſcũ
celebꝛare.De quo ſcribitur iohis.xiij.
Bi quis diligit me ſermones meos ſer
uat.⁊ pater meus diliget eum.et ad eũ
veniemus et manſionẽ apud eum facie
mus:Et apoc iij. Igo ſto ad hoſtium et
pulſo.ſiquis audierit vocem meã ⁊ ape

merit mihi ianuam introibo ad eum ⁊

cenabo cum eo.et ipſe mecũ. Chorꝰ in
perſona populi rñdet. et cum ſpũti o:
ſacerdoti hoc idẽ iterate reoptãs Gie
em̃ mutuo pꝛo ſe oꝛant.facientes iuxta
dictum apoſtoli Oꝛate pꝛo inuicem vt
ſaluemini.iacobi:vlti.Et rñdet populꝰ
et cum ſpũ tuo.et non cũ coꝛde vel oꝛe
tuo ſeu cũ coꝛpoꝛe tuo:quia totũ illud
quod agit ſacerdos ẽ ſpũale ⁊ miſterijs
plenum. Peinde ibi ſubiũgitur aſacer⸗
dote incitatio ad ſingularem deuotõʒ
et mentis ad celeſtiũ eleuationẽ ꝓpter
ſacramentalis miſterij magnitudinem
cum dicitur.ſurſum coꝛda.ſupᷣ.habete
ul leuate ad dñmper celeſtium medita
tionẽ. Monet em̃ nos ſacerdos vt coꝛ⸗
da ſurſum habeamꝰ ad dñm. ſᷣm exhoꝛ
tat ionem apli ad colocenſesiij. Due
ſurſum ſunt querite et ſapite.non que
ſunt ſuper terram: Nam vbi eſt theʒau

tias agẽdo domino deo nro.Ct nota g.

Becũdus⸗

rus ibi eſt et coꝛ tuũ mat.vi.Multi em̃
oꝛe loquũtur celeſtia.et exterioꝛi habi⸗
tu celeſtibꝰ et diuinis ſe ingerunt.coꝛo
vero terreſtria meditantur. Quibus
dñs imperat ꝑ pꝛophetã dicẽs. No/⸗
pulus hic labijs me honoꝛat.coꝛ auteʒ
eoꝝ longe eſt a me yſai.xxix: n quali⸗
bʒ ergo oꝛatione cogitare terrena vel
vana · ꝓpeccatũ eſt celeſtibꝰ vacare debẽ
ti. ⁊ in iſta teꝛrena volũtarie vel ex ma
la conſuetudine ſe ingerentem grauis
peccati moles veriſſune ſuxpꝛimit. Sʒ
et ꝑiculũ eſt coꝛ habere diuiſum ab oꝛe

et os diuiſum a coꝛde.Nam qui ſemet/

ipᷣm nõ audit.nec deus illum exaudit.
ecinnoc. Quilibet em̃ homo xpᷣianꝰ
tempoꝛe quo celebꝛat vł audit miſſam
debet effundere vnguẽtũ ſuper caput
recũbentis moꝛe mulieris vnguẽtarie
q̃ quod geſſit coꝛꝑaliter nos peragere

debemꝰ ſpuᷣaliter. Quilibet em̃ homo

coꝛ ſuũ adipᷣam verbi deitatẽ eleuet.⁊
ad illuo caput eqle pri fide ↄtingẽs ca⸗
tholice confeſſionis non ſolũ verbalis
ſed rationalis in factis vngenda pun/
gat. credẽdo et ↄſitendo.et ſedule gra
ſuper hoc werunn um coꝛda de ↄſe
diſ. pꝛimadꝛ.
fratres dilectiſſumi inuigilare ⁊ in cum
bere ad pᷣces toto coꝛde debemꝰ.Cogi
tatio oĩs carnalis et ſecularis abſcedat
ne quidq; tũc aĩꝰ aliud cogitet qᷓ; illud
ſolũ qð pᷣcat᷑.It ſacerdos ante oꝛatõnẽ
prefationis premiſſa intentõe ſurſum
mittentis dicendo ſurſum coꝛda · et dũ

populꝰ rñdet. habemus ad dñm ammo

netur.nmihil alud qᷓ; dommũ cogitare⸗
debere⸗.Maudat᷑ cõtra aduerſariũ pec
tꝰ. ⁊ ſoli vo pateat.nec ad ſe hoſiẽ tꝑe
oꝛatõis puenire paciat᷑. hoꝛꝰ rñdet
habẽꝰ ao dñm.Et ĩ hoc ꝓſitetſe moĩta

ſacerdotis ſuſcepiſſe cũ ait hẽꝰ qꝗd dñm

— ců

ñ aũt ſtamꝰ ad oꝛatoeʒ

ein
bi⸗
08
bus
e
e
nuuli,
avel
cebe
Iw
Oas
. G
mebor
uſene/
or.
miſem
a
Wre
derper
gce
erdas
N
Me
bung
deN
porri⸗
rR GRN
cedac
oꝛacone
eſurſun
do d
namo
co
ſixec
the
ſemoitr
in

Tractatus

Aaene ergo ꝓuideat populus ⁊q̃⸗
