nus oĩpotens eſt.qꝛ ſii nõ poſſet nõ oĩpo
tes eſſet. Dico ergo ꝙ deus oĩia pᷣt a m̃ ſe de
ſtruere nõ p̃t.Beni poſſe.poſſe nõeſſet.ſʒ nõ
poſſe.Itaqʒ oĩa pᷣt deꝰ q poſſe potentia ẽ.et
ideo vere oĩpotẽs eſt qꝛ impotẽs eẽ non p̃t.
Eãt ergo nũc⁊ de ſuo ſenſu glonent qͥ ope
ra diuina ratõne ſe putant diſcutere ⁊ eius
potentiã ſub mẽſura coartare.Cũ enĩ dicũt
bucuſqʒ pᷣt et nõ ampliꝰqᷣd ẽ aliud qᷓ eiꝰ
potentiã q̃ infinua ẽ ↄcludere ⁊reſtringere
ad menſurã.Ziũt enĩ non pᷣt ðs aliud face⸗
re qᷓ; facit nec meliꝰfacere q; facit.Si enim

cut Oe ſapientia

aliud p̃t facereqʒfacit poteſt facere qad non
puidit.et ſi pᷣt facere qᷓd nõ pᷣuidit.pt ſñ pui
dẽna oꝑari deꝰ.qꝛ omne qᷣd pᷣuidit.ſe ſacuu
rũ facit.nec facit aliqd qdᷣnõ pᷣuidit. Ster⸗
go nõpᷣt ꝓuidentia eiꝰaut mutari vt alud
fiat qᷓ; puiſũ ẽ aut caſſari vt ̊ nõ fiat qd pio
uilũ ẽ. neceſſe ẽ totũ fieri qd ꝓuiſũ ẽ.et nibil
fieri qdᷣ puiſũ nõẽ. oꝛro quicqd fit pui

ſum eẽ ↄſtat.et quicqd ꝓuiſũ ẽ fieri dubiuʒ⸗
nõẽ. Q, ſi pter puidentiã fierialiqd impoſ
ſibile eſt. Omẽ aut qð puilum eſt eẽ ſieri ne
celſe ẽ.aliud ſieri q̃ᷓ; ſit nulla rõe poſſibile ẽ.
Ampliꝰquicqᷣd facit deꝰſi meliꝰpõt facere
q́; facit in ipo nõ bñ facit qoptime qdeʒ

nõ facit quod facit. Neliꝰ eni faceret ſi qd

facit meliꝰfaceret.facere qᷣſpe nolle meliꝰ
facere ei bonũ facienni male ẽ facere. Sed
H̊ pia mens in deũ dici nõ ſuſtinet. Et ob H

primũ videt᷑ et ↄſequẽs.qꝛ meliꝰ facere nõ
poteſt qʒ facit. q ſic facit vt non faciat ma
le in ꝙ ſicfacit. Eiuſmodi aũt cauſis ⁊ra
tionibꝰ quidẽ inducũt vt dicant deũ operũ
ſuoꝝ mẽſura ac lege ita aſtrictũ atqʒ aliiga
tũ pt pᷣter q; facit qcq̃; nec aliud facere poſi
ſit nec meliꝰ. cꝑ planeillam infinitam
atqz imenſam diumnitans potentiã bter⸗
mino ac menſura alligare conuincũtur. q
vſqʒ ad aliqͥᷣd qð vere fineʒ iſᷣm babet eam

extendunt et vlira negãt pcedere. Certu eſt
enĩq omne qd factũ eſt in numeroet põde

re etmẽſura legitimũ terminũ ⁊finẽ ſuum
babz.et idcircoſiad opio mẽſurã creatoꝛis

potentia modũqʒ cõponii ipᷣa ꝓculdubio
etfineet mẽſura termiari declaratur. Qua

ppter ne vel bijs q vident rõnes ſine cauſa

aſſenſuʒz negare vdeamur vel oino creduli

ſine ↄſideratõne fallum ꝓ vero recipe opoꝛ

tet pꝛo cõpẽdio pᷣſenti bꝛeuit ad ea q̃ dicta
ſuũt reſpondere. NMꝛimũ ↄſiderandum eſt ſi
deꝰ plla rõne neqʒ mutata neqʒcaſſata ſua

puidẽtia aliud facere poſſit q; facit. Cõſtat
eni oẽ qðᷣfit ab eino pꝛouiſũ eſt eſſe futu

rum.qꝛ ab eino futurũ ẽ qdᷣipᷣm tñ abeind
eſt. Et dicim? epoſſibileẽ nõ fieri qd futux
6 Et ſi non fieret quod fiet et non fieri poſ⸗

ſibile eſt nunãzfuturum lfuilſet nec puiſuz.

— — —,— — — 2

— — — ———GU

—— — — —

. Quod emp vtrunqʒ pari inconuenientia impoſſibile
uiſum eſt. Nulla ergo mutatio hicaut caſ:⸗ eſt. Si vero ideo non poteſt melioꝛ eẽ quia
ſatio pꝛouidentie aſparet.quia ſicut puſũ bonum amplius quodei deeſt capere ip̃a
6) eſt et fiet. ſic ſi pꝛeuilum non elſet non ſieret. non poteſt iam boc ipſum non poſſe defe⸗
5 Sediam inquiunt pꝛeuiſum eſſe.bene pꝛe· ctionis eſt.non conſummationis.ꝛ poteſt
o uiſum eſt quia futurum eſt. Etdicunt. GOʒ melioꝛeſſeſi fiat capax maioꝛis boni. qua
pꝛouidentia mutari nonpoteſt neccaſſari. et boc ipſe quifecit facere poteſt. ergo in/ſe
euentus autem impediri poteſt vinõ fiat non poteſt.in deo poteſt.quia ipſa non po
iz “ quodfuturum eſt. Si autem impediretur telſlt ſed deus poteſt. etquantum ipſe poteſft·
c4 euentus rei quod fieri poteſt mutareĩ vel dici non poteſt. ergo ipſe melioꝛ eſſe nõ pp
x caſſaretur pꝛouidentia quod fieri ommno teſt. ſed quod fecit omne melius eſſe poteſt
non poteſt. Sed nos ad becreſpondemus ſitamen ipſe voluerit qui poteſt et ipſe qð
1 quia ſimutaretur euentus quod fieri po- fecit melius facere poteſt non tamen coꝛri
„ teſt nec mutaretur nec caſſaretur pꝛiouidẽ gens male factum ſed bene factum pꝛomo
6P tia quia boc omnino fieri non poteſt.qʒ po: uens in melius.non vt ipſe quantum ad ſe
9 tius nunq̃; fuiſſet pꝛouilum quod nunim meluus faciat ſed pᷣt quod fecit ipſe. id eſt.
D fueratfuturum.et conſtaret pꝛouidentia i operante et in eodem perſeuerante melius
ch eo vt nõ fieret ſicut modo conſtitit in eo ot fiat.Ergo ſumme potenſ eſt qui poteſt om
nend fieret.non mutata vt poſt aliam alia eſſet. ne quod poſſibile eſt. nec ideo minꝰ poteſt
e ſed vtnunq̃ʒ alia eſſet. Ergo deus aliud po quia impoſſibilia non poteſt. quia impoſ⸗
in teſt facere qʒ facit. vt tamenipᷣe aliud facen ſubilia poſſe non eſſet poſſe.ſed non poſſe.
pei do alius non ſit. Sed ſiue idem ſiue aliud Itaqʒ omnia poteſt deus que poſſe poten
o faciatipſe tamen ſemper idem ſit. Nuncil tia eſtet ideo vere omnipotens eſt quia im
dMH N ludreſtat vt diſcutiatur vtrum nemelius potenselſſe non poteſt. Cum ſint ergo tria
ean 1 poſſit facere deus qᷓ facit. Gilli noſtri ſcuta in deo.ſapientia.potentia.et voluntas pꝛi⸗
dee et. toꝛes qui defecerunt ſcrutantes ſcrutatio· moꝛdiales cauſea voluntate quidem diui⸗
r⸗ nes nouum aliquidet verenouum.nec tã na quaſi pꝛoficiſcuntur.per ſapiennam di
verum qʒ nouum afferreſe dicunt. Et di/ riguntur. per poteſtatem pꝛoducunt. No⸗
cunt ſingulas quidem creaturas perſe co⸗ luntas enim mouet.ſapientia diſponit.po
4 ſideratasa perfecto minus babere. vniueꝛ: teſtas explicat. Hec ſunt eterna fundamen
m fſ ſitatem autem omnium rerum in tanta cõ ta cauſarum omniumet pꝛincipium pᷣmũ
* ſũmatione boni expꝛeſſam vt non poſſit ee que ineffabilia et incompꝛebenſibilia ſunt
bo melioꝛ qᷓʒ eſt. Abi mibipꝛimum reſpõderꝛ omni creature. Sicut enim eternitateʒ dei
expoſtulo cum dicunt vnuerſitatem reri non equat tempus. nec immenſitatem lo⸗
e omnium non poſſe melioꝛem eſſe qᷓ;ẽ.ques cus.ſic nec ſapiennam eius ſenſus.nec bo
e liter id accipiendum eſt quod dicunt aam mtatem virtus.nec potentiam opus. De
n melioꝛem eſſe non poſie.Siue ideo nõ po voluntate dei et pꝛouidentia multa querẽ
n teſt eſſe melioꝛ quia ſumme bona eſt.ita vt da reſtant.pꝛimum ſi vim facit rebus pꝛe⸗
n . nulla omnino boni perfectio ei deſit. ſiue ſcientia ⁊ pꝛouidentia dei.de quo iam mul
a 1 ideo non poteſt eſſe melioꝛ quia maius bo to dicta ſunt poſtea de volũtate dei de qua
num quod ei deeſt capereipſa non poteſt. quedaʒ dicenda ſunt ita tamen vtpꝛiusad
l, Sed ſi ita ſumme bona dicitur vt nulla iplum fidei oculis contemplandum reſpi⸗
efun ei boni perfectio deſit am opus ſuum ple ciamus quantuʒ poſſibileẽ bumane fragi
pimd ne creatoꝛi equatur.et vel extra meiam ex· litati. .
ig tenditur quod inſra eſt.vel infra mmenſi⸗

c.

Quodquia fiet et futurum ſemper eſt⁊

tatem coartatur quod ſummum eſt. quod

I

Oualiter deus ab inicio agnituſ
au e ut et trinus.
—(Capitulum pꝛimum.

„Mriptuza di

cit. deũ nemo vidit vnãʒ
tñ ſides qꝗᷓ non vidit cre⸗
dit. et ex Bmeruuz idei
onſtat nõ vidiſſe et cre
dere.vñ pulcrũ illud di⸗
ciũ eſt Ham ſi videsnõ

8

eſt ſides. Credit ergo fides qð nõ vidit. 2 ñ
vidit quidẽ qð credit. Et vidit tñ aliqd per
qðãmona eſtet excitata credere qð nõ vi

diiDeus enĩ ſic ab inicio notitiã ſuã ab bo
mine temꝑauit vt ſicut nuqᷓʒ d eſſet totuʒ

poterat cõpꝛebendi ſic qͥa eſſet nũq; pꝛoꝛlꝰ

poſſet ignoꝛari.

ritum ſides non baberet necinſidelitas lo
cum. Inſidelitas eni de maniſeſto cõuince

uare deus nec totus ſciri nec

totus ign ari poteſt.
— Ca

pitulum.Ii.

MPopterea quip/
P/ pe deꝰa pᷣncipio nectotꝰↄſcie bũa
nemaniteſt? elie voluit. nec totus
abſconditꝰ. ne ſitotus manifeſtus eẽt me⸗

retur. et fides de occulto non exerceret. Si
vo abſcondit?ꝰtotꝰeẽt fides quidẽ ad ſciam

noõ adiuuaret et infidelitas de ignoꝛãtia ex

cuſaret. Quocirca opoꝛtuit vt pꝛoderet ſe
occultũ deꝰne totus celaret᷑ et pꝛoꝛꝰ neſci⸗

rei et rurſũ adaliq pꝛodituʒ ſeet agnitum
occultaret ne totꝰmamlſeſtaret pt aliqᷣd eẽt

qð coꝛ boĩis cognitu enutriret et rurſus ali

quid qdᷣabſcondi puocaret.

¶ Quibus modis cognitio dei ad
hominẽ venit.

illuo pꝛimum
nunc ↄſiderandũ eſt qũo deꝰpꝛi
mũ occultus et abſconditusla
tens interim a coꝛde bumano depᷣbenſus ẽ

nl t ſciri potuiſſet qꝛ deꝰ eſt npel qderat credi.

Modi ſt duo et vie dneet maniteſtatões

due quibꝰa pncipio coꝛdi bumano latens

pꝛoditus eſt et indicatus occultus deꝰpar:
tim.ſ.rõne bumana partim reuelatõe diui
na. Et ratio quidem bumana duplici inne
ſtigatõne deuʒz depᷣbendit partim videlicet
in le et parum in hijs que erant extra ſe. Si
militer et reuelatio diuina duplici inſinua:
tione eum qui neſciebatur vel dubie crede
batur et non cognitum indicauit ⁊ paruim
creditum aſſeruit. Nam bumanam igno⸗
rantiam nunc ab intus per aſpirationem
illuminans edocuit.nunc vero foꝛis vł per
doctrine eruditionem inſtruxit vel permi⸗
raculoꝝ oſtenſionem confirmauit. Atrun
qʒ manifeſtationis diuine modum quo vł

ratione bumana deus ab bomine cognuꝰ

eſt. vel reuelantone diuina bomini mamife⸗
ſtatus.exponit apoſtolus dicens. Quod
notum der erat manitfeſtum eſt in illis. De
us enim illis reuelauit. Et deinde ſubiũ git
Inuiſibilia enim ipſius acreatura mundi
per ea que facta ſunt intellecta conſpiciunt.
Cum enim dicit quod notum dei erat.idẽ.

quod noſcibile de deo.oſtendit nec totum

abſconditum nec totum manifeſtum. Cuʒ

vero dicit manifeſtum in illis et non dicit
maniteſtum eſtillis oſtendit plane quoni⸗

am nonſolum reuelatione diuina que ſa⸗
cta ulliſ fuerat ſed etiam rõne bumana que
in illis erat notum illis facium erat. Cum
autem ſubiungit. deus enim illis reuelauit
oſtendit quia ratio humana ad bec ſubli⸗
mia et alta inueſtiganda etintelligenda in⸗
firma et inſufficiens omninoſuiſiet mſidi⸗
uina reuelatio illi inadiutoꝛiũ etſirmamẽ
tum cognoſcende veritatisgadiuncta fuiſſz
oſtea oſtenſo eo qͥ ab intus erat inueſti
gationis vel reuelatõis modo ſtatim de il⸗
lod foꝛis fit vtroqʒ ſniazſimulſubiungit di
cẽs.Inuiſibilia eniʒ ipᷣiꝰa creatura mudiꝑ
ea q facta ſunt intellecta ↄſpiciunt. Inuiſi⸗
bilia enim dei queintus erant et abſcodita
angtun quefoꝛs erant et nota erant vi⸗

ſibilia viſa ſunt vel in conditione rerũ a ra⸗

none bumana vel in gubernatione admi
niſtratõne viſibilia ſacta lunt reuelatõe di
uning.

tle

Peil

¶ O deus trinus et vnus et auio
in trimtate et qud in vnitate.
+ Capitulum. III.
Ta ergo ab ücio
deꝰpꝛoditꝰ eſt Aſcientie bumane
et adiuta fides iudicijs veritatis

eſſe. etin vnitate quidẽ .feſia eſt eternitateʒ
et imenſitatẽ.in etermitate aũt incomutabi⸗

litatem. An ĩmenſitate vo ſimplicitatẽ. B eſt

eternitatẽ ſine tpꝑe.etimenſitatẽ ſine quanti
tate. In trinitate no ↄfeſſa eſt comunioneʒ
vnitatis. equalitatẽ imenſuatis.coeuitateʒ
eternitatis. Ec comumonẽ qᷣdẽ vnitatis ſñ
diuiſione.equalitatẽ imenſitatis ſine dimi⸗
nutione. coeuitatẽ einitatis ſñ oꝛdine łſuc⸗
ceſſiõe. B eſt ſingulũ in vnitate totũ ĩ imẽſi
tate plenũ.in eternitate ꝑfectum.

31 Explicatio pꝛopoſitaꝝ diſ. cretio⸗
num. (Capitulum. V.

Bnc opoꝛtet per

ſingula que ꝓpoſita ſũt currenteʒ
ſiderare qualiter mens bumana
guetam longe eſt a deo tãta de deo potuit
alpꝛebendere vel rõne ꝓpᷣa directa vel reue
latione diuina adiuta Et pᷣmum vſqʒ qip̃a

0

bumana ratio ex inſito ſibi lumine vitatis

cõualuerit dignum ẽ ↄſideratõne ne ſi vel
totũ bomim det᷑ negare ↄuincamur grãm
aut ſi tollat totuʒ ignoꝛantiã excuſare.ta⸗
qʒ vtrũqʒ modũ bumane inueſtigationis

oꝛdine ꝓſequamur.quo rõ boĩs vel ꝑſedi

recta vel abalijs q̃ extra ſe naturalia erant
viſibilis admonita ad verum cognoſcen⸗
dum emila eſt. .

¶ De illo cognitionis genere quo
mens rationalis in ſe deum videre

muiſibil da qntu ad majifeſtatõeʒ expolitũ

tio
elſſa eſt deũ eẽ etipᷣm vnũ.deũ etiã trinuz

Dare non potuit.

Cpꝛimũ quioem
in ſeerat quoniã ⁊ B illi pᷣmũ erat
et pncipale ſpeculũ ↄtẽplãde verꝝ-
tatiſinſpiciamꝰ. In eo igi pᷣmũ ⁊ pᷣncipali

eſt viberi poterat qilliꝰimagini ſilitudi
ni primũ ⁊ cognatũ magis factũ erat.B ãt
ipa ratio erat? mensrõne piens q adyomlã
ſimilitudinẽ deifacta erat vt ꝑ ſeinuenre
poſſeteum a qfacta erat. 28
¶ Quia ſeipſam eſſe videt mẽs ra

Dn enim ut io lo

gquamur qdpmũ occurrit ⁊ ſcien
lulſ nibil minꝰeẽ poteſt.ſeipſam
eſſe aliqd ignoꝛare pᷣt cũ ex bis omnibus q
in ſe. Beſt i coꝛpoꝛe ſuo viſibilia videt nmibil
ſe eſſel eſſe poſſe videt. Secernit geet diui
dit ſe ꝑſe ab eo toto qd piſibile nidet in ſe
inuiſibilem oino ſe eẽ videt in eo ꝙ ſe videt.
et tñ pideri ſe non poſſe videt. Vdet ergo
inuilibilia eẽ que tñ viſibiliter nõ videt. qͥa
ſe inuilibilem eẽ videt et tñ viſibiliter nõ vi⸗
det. L l
Et o ſe cepiſſe intelligit.

im ergo de ſe ou
bitare non poſſit quoniã eſt dqa ſe
llignoꝛare nõ pᷣtcogit᷑ et ex ſe Bcrede
re qꝛ aliquando cepiſſe ſe meminit qmam
nõ ſemꝑẽ qꝛſe neſcire nõ poteſt cũ eſt.Cuʒ
ergo ꝑle et in ſe cepille et iniciũ babunſſe ſe
pideat nec ̊ ignoꝛare pᷣt quoniã cũ non fu
it ſibijp̃i vt elſet iniciũ et ſubſiſtentiaʒ oino

Ouia deus eſt et ſine pꝛincipio ẽ
Cergo inciperet
& nõ erat ab alio factũ ẽ qui erat.
uẽ idcco ipᷣʒʒ ab alio ñ cepiſſe ncce
z. qmã qͥ ab alio eẽ accepitpᷣmꝰ oĩbꝰexiſtẽdi
auctoꝛ eẽ ñ potuit.Mõ ergo ab alio acciꝑe
eẽ potuitqͥ oĩbꝰeẽ dedit quẽ ppterea ſꝑpfuiſ
ſe ⁊ nũqᷓ; cepiſſe fati opoꝛtʒ.qmã oẽ qð ali⸗
qñ eẽ ĩcepit auctoꝛẽ babuit ꝑ quẽ cepit.Cõ
ſtat a“ ner vubitari vllo mõpt qꝛ ille ꝑx quẽ
cepit qdn ſꝑfuit nũqᷓ; cepit ſʒ ſpfuit.llu ãt
reꝝ auctoꝛẽ ⁊ pᷣmũ pᷣncipiũ h̊ mõ rõ iueſti
gat ⁊ viuentẽ pietas venerat᷑ et adoꝛanduʒ
fides pᷣdicat deum. MJMSä
– . 9 a. X) 1— nra: A . r

– 91

¶Eiuſoem rei argumentũ foꝛis in

reaturis. apitulum.lx

uentiũ in ſe pꝛobat et in bijs q̃ vi
det extra ſe.qa oꝛtũ et occaſũ ba:

bere poſſent nec reparatõneʒ. Que in toto
aliqñ cepiſſe dubiu idcirco eſſe non poteſt.
qa in ꝑnbꝰ ſuis ſine ceſſatione quotidie et

ouri videtur quod non eſt.et pᷣterꝛe quod

eſt. Omẽ ant qᷓd mutabile ẽ aliqñ nõ fuiſſe
necelſeẽ.qa quodſtare nõ potuit cũ pᷣſens
fuit indicat ſe aliqñ non fuiſſe pᷣuſqm fuit.

Sic reſpondent que foꝛis ſunt bijs qintus
videntur ad veritateʒ copꝛobandã ⁊aucto

rem ſuũ naturs clamat q ſe abillo factam

oſtendit.
trinus et vnus eſt.
pitulum. X.

₰

onẽ deũ inuenit eſſe et venitratio

deinde per ea que extra ſe erant facta ſᷣm ſe.

vna pietas.vna deuotio.vna cultura.dñũm

vnum etdeu vnum. Sic dyrit ratio et com
pꝛobauit in ſe ne ſciſma mentiu fieret ĩ pła
pncipia et non eſſet certa ſalus. Et melius

eſſet cõſonũ magis veritati ⁊ ↄſentaneum

natureppncipiũ vnũ et finem vnũ in quem
babere poſſent ↄuerſionẽ que abillo exiſte
rent omma.lluioquin diſſipationẽ eſſe vni

uerſitatis ſine capiteet pᷣncipio et modᷣato

re.et clamauit illi natura foꝛiaet ↄteſtata ẽ
ad eandem veritatem.et dixit opus vnum.
auctoꝛem vnum.et concoꝛdia pna.ↄſilium
vnuʒ.vna adminiſtratio.pꝛouidentiã vnã
Et maifeſtatus eſt deus vnus creatoꝛ vnꝰ.
moderatoꝛ vnꝰ et rectoꝛ.qͥa totũ vnũ et ad
vnumtotum.
QN, eſt vere et ſumme vnus.
Capitulum. Xl.

atio ⁊ acquieuit ⁊ dixit qꝛ vnꝰnec

Dc quũtratio ui⸗

bentia cuncta ſine auctoꝛe nec oꝛiginem ba

Ta ratio per rati

alia que nõ ſolum eſſe deũ ſz vnũ
eſſe et trinũ eſſe cõpꝛobaret.et pᷣmum perſe

appꝛobauith

. .V
l s

collectõe diuerſoꝝne turbaʒ faceret. nec cõ
poſitõne ꝑtiũ ne maſſam foꝛmaret.necſi li
tudine multoꝝ. ne plu:alitas ſuꝑflua vłſin
gularitas impꝑfecta aſꝓpareret. Omĩis ceĩ vm

tas in limilitudine ſola oſiſtens plurimoꝝ
aut imꝑfectõʒ oſtendit in ꝑte ſi minꝰ babet

ſingula aut ſuꝑfluã geminationẽ in toto ſi
pfecta ſũt vniuerſa. Et nõ eſt in bijs oibus
vnitas vera ſed emulant ſolü bec pnitatẽ.
dqa quodãmodo aſpꝛopinquant ei ſʒnõ cõ
tingũt ad illã quomiã elſe vnũ non eſt et qᷣd
ſunt vere vnũ non ſũt ſʒ vniunt tantũ ⁊ ac

cedũt ad ſe et fit illis ſimul eſſe.et ↄuenire i

vnũ vnum eſſe. Mec tñ vere vnũ ſunt qmã
eſſentialiter nõ ſunt.nec eſt vnuũ totũ q̃d ſũt
Deum aũt vnũ opoꝛtet eſſe ⁊ eſſentialiter
vnũ eſſe et imutabiliter vnũ eẽ et ſume pnũ
eſſe. Nðeni eſſentialiter nnũ eſt vere vnũ ẽ
Mð imutabiliter vnũ ſũme vnüu eſt. Oðãt
in vtroqʒ bonũ eſt meliꝰeſt vtrũqʒ q̃; alte
rũ tantũ. Etbonũ eſt eſſentialiter vnuz eẽ et
imutabiliter vnũ eſſe. et vtruqʒ eſſe meliꝰẽ.
Deus aũt eſt lummũ bonũ et nõpt deeſſe
ſũmo bono bonuʒ q;d meliꝰ ẽ. Et ſuadet rõ

dare optimo qd meliꝰ eſt bonuʒ. Etidcirco
fatet de ſuum et auctoꝛeʒ ſuũ ⁊ pncipium
ſuũ vnũ eſſe quoniã h̊ meliꝰeſt et vere vnũ

elſe quoniã ſubſtantialiter eſt.et ſũme vnũ
eſſe quoniam inuariabiliter eſt.

immutabilis ſit deus.
Capitulum. xXII.

gſcendit et tran
e ſit et pbat qniã ita ẽ ⁊ qmiã variari
mutari nõp̃ᷣt deꝰoĩino.Hon eni
augi p̃t qͥ imenſus ẽ nec minui qͥ vnus eſt.
nec loco mutari qͥ vbiqʒ ẽ.nec tꝑe qͥ eternꝰẽ
neccognitõne qͥ ſapiẽtiſſimꝰẽ. nec affectu q

opumꝰ?eſt. .
¶ O ratio in creatura recte conſi
derata adiuuat ad deũ cognoſcẽdũ

clamat creatu⸗
a foꝛiset pꝛobat rauonẽ banc⁊

cõmendat qꝛita ẽ. Etdemõſtrat
ſũma pulcritudo oꝑis ꝑfectã elle ſapienuã

6

conditoꝛis etolponit ſe ꝑſeuerãtia decoꝛis

—–
4 5. 4

III

ſte nõ videtur. Et nõ eſtfoꝛma aliqua om

i ipius.et qͥa nõ vniuntur quodinſtitutu eſt nino miſi diſpoſitio partiũ in toto et cum S
in pꝛimũ bonumet diẽ quoniam eterna ẽ ſa mutatur quia partes locum mutant.mu⸗
n pientia eius et minui omnino non poteſt. taturfoꝛma intoto. q̃a diſpoſitio partium
nec decreſcit aliquãdo plenitudo ſenſꝰipiꝰ mutatur que eſt ſoꝛma totiꝰ. Etita muta⸗
a conſumatione. Et exit ratio cũ atteſtatde tio foꝛmein totoſieri non poteſt ſine muta
b alia et videt quoniã voluntas dei eterna ẽ tione lociin partibus. ſed non demutatio
1 ⁊ita ſentire bonũ.Et quoniam boc pꝛobat loamiſi cum totum locum mutat cõſiſten
opus eius quod non mutatur et oꝛdo vni tibus partibus in toto. Sic mutatio tem⸗
6 uerſitatis idem pſeuerans. Etadicit ißam poꝛs ſequitur mutatõnem loci et foꝛme et
6 rationem quomiã nibil eſt nouũ deo nei non eſtvnquã ſine ipis in coꝛpoꝛe quoniã
ce ludtunc vel nũcamare incipiat qdpus nõ fe bas ſolum oꝛdo ineſt et ſucceſſio que tẽ
i nouit.aut obliuiſei ſicut bomo dilectionis pus vocatur. Iterum conſiderandum eſt
ni antique vt in memoꝛũ non veniat qd bus quoniã exbijs iribus mutatõibus due ex⸗
dii cognitumfuerat.aut errare.exiſtimans bo trinſecus fiunt.quoniã nec mutant eſſe rei
glir num quod maluʒeſt. vt diligat illud quod ſedcirca rem aliquid bec mutatio lou⁊ tẽ⸗
ei non opoꝛtet.et poſtes quaſipenitens ⁊ mu poꝛis. Iiem prima mutatio ſecundam et
mit tans coꝛ⁊ affectum variãs cũ ceperitagno tertiam infert quoniam caulſa illoꝛum eſt.
Pi⸗ ſcere erroꝛem ſuũ quia bec digna deo non Secunda autem ternam quoniam cauſa
lle ſunt.nec pꝛobat ratio vt ita ſentiamꝰ ð illo illius eſt tertia autẽ inferturtantum anon
er quiſapiens eſt et bonuset pfectus.Et non infert quomam eſt effectꝰ ſolum. Sola au
. innenitur mutabilitas in eo vlla cum om/ tem mutatio foꝛme intriſeca vocatur quo⸗
4 nia genera mutabilitatis fuerint in cõſide· niam non circa rem ſed in ia re mutat ali
5 ratione adducta ſiue que in coꝛpoꝛibus in quid et ipᷣa tñ non fit ſine mutatione loci
i⸗ ueniuntur ſiue queſpirituũ naturã ↄtigüt. tempoꝛss. .
(R (Muibus modis ſpũs mutantur.
di d ncbng moionora metan (Capitulum. XIIII.
ni ne enim coꝛv Oſt bas mutatio
„Al coꝛp nes coꝛpoꝛum quibus ſubiacent
.V aut loco mutatuꝛ aut foꝛma aut gue coꝛpoꝛaliter mutantur omia
5 tempoꝛe.et que foꝛma mutãtur tranſimꝰ ad ſpũalẽ creaturã mutabilitateʒ
aut augmentum ſuſcpiunt aut diminutõ llliꝰↄſiderãtes ſi q barũ mutationũ illi cõ⸗
nem aut alteratõnem.et que alterationem ueniat ⁊ ſi qua alia mutatio q extra naturã
Ui quið ſuſcipiunt nonillis accedere quicqm coꝛponꝝſit in illaʒ cadat. Et videmꝰqa ſpũs
videĩ quod non erat aut quoderatrecede oino nec augmẽto ꝑnũ creſcere pᷣt.quomã
Wa re pꝛobatur.ſed quod erattantũ alteratur coꝛpꝰnõ ẽ nec decreſcere diminutõe qᷓniaʒ
uck et aliter babetur et non fit ſine loco. boc eſt ſimplex ẽ nata ⁊ tñaffectu ⁊ cognitõne mu⸗
i quoniã partes locum tranſmutãt in eodey tat᷑ ſpũs.⁊trãſit de B in illud ⁊ variai ⁊ viciſ
eend conſiſtente toto.et non fit tñ niſi ſm locum ſitudinẽ ſuſcipit gaudij.doloꝛis et plenitu
nec tamẽ dicitur ſm locuʒ pꝛopter totũ d dinis et voluntatis.et creſcit ſcientia.et ob⸗
locum non mutat ſed aſparet tantũ foꝛma limo in eũ cadit. a variat cogitatõnes ⁊ ſuc
alia in toto pꝛopter partes quelocum mu ccedeni intelligit. Et ẽq foꝛme mutatio iſta
tauerunt et ideo bec mutatio ſm foꝛmam ieo mutatio ſcie et affeciꝰ.et ſequitiſtãmu⸗
dicitur.quoniam BGin toto manifeſte nide tatio tꝑalis et ſubiacet tempoꝛi ppter iſta
turet non dictur ſcdum locum cum tñ in que variantur in eo.Necambiguũ vlliẽ
m. parnbusſm locũ ñſit quoniam ̊ manife de ſpinitu creato.qniã tpe paristur ſm bec
ahts

(Pars

que eadem non permanent in ip̃o. Demu
tatione vero loci magna inter conquirẽtes
ambiguitas generatur quoniã ſunt qui di
cunt ſpũm nullum mutari loco poſſe.quo
niam locꝰpꝛopꝛie coꝛpoꝛis ſedes ſit et capa
citas coꝛpoꝛis que determinat ſᷣm coꝛpus

aliquãdo qᷓd in illa eſt aliqñ in quo eſtipa

et non eſt coꝛpꝰlocus.quoniã locꝰnon eſt
aliqd nec pomt aliqdlocus ſed quaſiinane
et vacuũ pbi coꝛpus eſt vel eſſe poteſt ⁊ nõ
eſt coꝛpus ipᷣe et tñ nõ vocatur locꝰniſi de⸗
terminatꝰ? pcoꝛpus vel d in ipo eſt. ſm fi⸗
nem dimenſionis vbi deſinit coꝛpus et vl⸗
tra non eſt.ſiue ſm coꝛpus quodlocũ con⸗
tinet hm ip̃ᷣiꝰcoꝛpoꝛis circũſcpᷣtionem quo⸗
niã intra ipᷣm coꝛpus non eſt.Ita nibil eſſe
poſie in loco niſi qð dimenſionẽ babet coꝛ

poꝛalem et circũſcptionẽ.quoniã locus ſm

dimenſionẽ coꝛpoꝛis conſtat et circũſcpᷣtio
nem et nõ poſſe vllo modo h̊ ſpũi cõueniꝛe
qui coꝛpoꝛalis qntitatis expers eſt. Mꝛo⸗
pterea coꝛpꝰſolum in loco eſſe etloco mu⸗
tari et tempoꝛe.ſpũm aũt creatũ in loco nõ
eſſe quoniã coꝛpus non eſt.nec loco muta

riſed ipe Spũm aũt creatoꝛem necin loco

eſſe nec loco mutari quoniã coꝛpus nõ eſt
nec tempoꝛemutari quoniaʒinuariabilis
omino eſt. ꝛopterea ſoli coꝛꝑi aſſignari

recte et̊ aliquid eſſe qᷓd difrinuũ eſt et bic
alicubi eſſe quoniã circũſcpᷣtum eſt.et nic
aliqñ eſſe quoniam pariabile eſt. Spiritui
aũt creato cõuenireet h̊ alidd eſſe quoniãͤ
diffinitus eſt. ⁊ nicaliquando eſſe quoniã
variabilis eſt.ſed nõ bic alicubieſſe qaniam

circũſcriptus non eſt qui dimenſionis ca⸗

pax non eſt. Creatoꝛẽ autem ſpirituũ nec h

aliquid eſſe qui diffinitus non eſt nec h̊ ali
cubi eſſe qui circũſcriptus non eſt. necnuc
aliquando eſſe quoniã inuariabilis eſt. p⸗
ſentem tñ peraciter ⁊ eſſentialiter ommi qd
Haliq̃d eſt et omni quod h̊ alicubi eſt ⁊ oĩ
quod nunc aliquando eſt.quomiã in omni
bus eſt ⁊ vbiqʒ eſt et ſempeſt. Semper ſine
tempoꝛe.vbiqʒ ſine loco.in oĩbꝰſinetermio
et diffinitione. ¶ Et nos quidẽ boꝝ cõſide⸗
rationeʒ ſublimẽ nequaqʒ falſitatis argui⸗
mus verba tñ ſupꝛa capacitatem et poſſibi

litatem minoꝛũ et ſimplicium intelligentie
foꝛtia nimis iudicamus. “

(Sös eſſentialiter eſt et vere eſt
inomnicreatura ſine diffinitõnein
omni loco ſine circũſcriptõe ĩ omĩ
tẽpoꝛe ſine viciſſitudie vel mutatõe

Enſemꝰ? autem et
Jomino ita opoꝛtere aſpꝛobamꝰ
multo ſanius et comodius vera
citer affirmandũ quoniã deus ſubſtantia:
liter ſiue eſſentialiter et ppꝛie et vere et in oĩ
re ſiue natura ſiue eſſentia eſt ſine ſui diſſi⸗
nitione.et in omni loco ſine circũſcriptione
⁊ in omnitempoꝛe ſinemutabilitate.am
idquod quidã inſipientes imo ſolam car⸗

nem ſapientes et que carnis ſunt ſolũ conſi

deꝛantes eſtimant quaſi coꝛpaliũ ſoꝛdium

et pollutionũ inquinatõues deũ cõtingere

poſſint ſirebuſ omnibꝰſubſtantialiter ſiue
eſſentialiter ineſſe dicatur. tam friuoluʒ eſt
vt ne reſponſione ſit dignũ cum et ipᷣe crea
tus ſpũs coꝛpoꝛeis ſoꝛdibus inquinari nõ
poſſit. Si eni ſpũs ſoꝛdes coꝛpoꝛee contin/⸗
gunt.dicant ipi qũo anima bumana in caꝛ

ne poſita ĩmaculata eſſe poſſit.dum carms

bumane ſoꝛdibus nulla inquinatio vł pol⸗

luno maioꝛ inueniri poſſit Dicant ð carne
lepꝛoſi cuiꝰetiam cõtacti bomo ſine boꝛro

re ſuſtinere non poteſt. qũo animã ſanctaʒ
et iuſtam non inquinet que in tantuʒ in ea
ſine pollutione viuit vtex ea etiam a pollu
tione emundetur? Noſtremo reſpondeãt
quid potiꝰconcedendũ de deo eſtimant vł
quia nuſqᷓʒ ſit deus. vel quia pbiqʒ ſit? Q,
ſi abſurdum eſt omino confiteri quoniam

deus nuſqʒ eſt cogantur neceſſe eſtpſiſuo

iudicio id quodad dictum etiã cõmodius
et pulcrius ſuſcipitur ↄfiteri quoniam ali⸗
cubi eſt. Qui enim vocibꝰ ſerume elegerüt
potius q; veritati ⁊ id ſolum reſpuendum
putant qð aures vulgaritatis abboꝛrent.
tuſtum eſt vt in bocquoqʒ a ſententia ſua
declinent. Dicant ergo ſi H̊ auribus efferre
p̃ᷣſumunt quomiã deꝰ nuſqʒeſt ⁊ nõ ſtatim

ch⸗
loe
j⸗
1ur.
an
peen
loca
Men⸗
finl
hdoel

ein
mi
we

ct
3nen
onnn
tens
dcn

nie
N
ma/
i
Nonm
Ngere
re
dud
an
mi
tin
nn
Nro
zaane
von
zon
nuin
mi
n
g
Ncnen
oho
ee
neni
niin
öſonm

(Wars
ex eoconſequi arbitrent. quoniã quod nul
qm eſtip̃m oĩno nichil eſt. Si ergo conue
nienter dicinon poteſt quia deuſ nuſqʒeſt

quẽ eſſe ⁊ verius omibus que ſunt eſſe ne
ceſſe eſt credi. dicant vbi eſt. Si enim alicu
bi ⁊ vbiqʒ non eſt. eſt vbi eſt ⁊ eſt vbi nõ eſt

et iam localis deusfit. ettermio ⁊ fine con

cluditur qdᷣ omĩno impoſſible ẽ. Jatendũ

eſt itaqʒ ⁊ ſine dubitatõne pfitendum quo

miam diuia natura que pꝛo immẽſitate ſui

nuſqʒ deeſſe poteſt in omm loco veraciter
eſſentialiter nectomẽ loco ↄpᷣbendi vllo
quoniã omino incircũſcripiibil eſt. Eſter

go vbi eſt totũ que cõtinet totũ ⁊ penetrat

totum. necſine ea eſſe poteſt aliqdex oĩbuſ
que facta ſunt abea q nec ꝓ ſui ſimplicita⸗
te diuidi nec ꝓ ſui puritate maculari nec ꝓ
ſui immẽſitate vllomodo ↄpᷣbendipoteſt.

¶o modo ſpũs creati ſunt lo

calesetquõ coꝛpoꝛa.

AMο᷑.. ¶XV.
Ane de ſpu cre

to Bↄmodiꝰ dictũ ⁊ ad intelligẽ
tiam B accomodatiꝰeẽfatemur
vt non ſolum in loco elle led ꝛlocalem eſſle
ſine dubitatõe pnunciemꝰ.In loco quideʒ
quomiã bic alicubi pᷣſens cernitur. Localẽ
vero quoniã cum ſit alicubinõ vbiqʒ inue
mitur. Omne eni quod diftinuũ eſt m aln
quodlocale eſt qᷓniã in eoipſo qᷓd finem ⁊
terminũ babet locũ babʒ ⁊ determiat locũ
ſicut determinatũ eſt in loco. Sed coꝛpus
quod dimenſionẽ babʒloco circũſcribitur

quoniã eiſᷣm locũ pncipiũ ⁊ mediũ et ſinis

aſſignatur. Spiritus no quoniã dimẽſiõʒ
non capit ſʒ diffinitõne ſola terminatur cir

cumſcriptionẽ quideʒ non recipit loci.⁊ tůũ

locoquodãmodo concluditur. quoniaʒ
cũ h alicubipᷣſens ſit totus alibi nõ inuemi
tur. Itaqʒ coꝛpus locale eſt quoniã loco cir
cumſcribitur. Spũs aũt quomã inloco ꝑp

p̃ſentiã nature ⁊ operatõnis concluditur
localis ⁊ ipſe iure nominat. Spũs autem
increatus quoniã ommni loco pꝛelens eſt n?“
tñ vllo in loco concludi aut circumſcribi

poteſt veraciter in omni loco eſſe dicit.nec

Im

tamen localis aliqñ vlla rõne aſpellai. Nõ

ignoꝛo tamen qſdam ab omm ſpũ locum
vniuerſaliter remouere voluiſſe qᷓniaʒ bᷣm
dimenſionẽ tantũ ⁊ circũſcriptionẽ coꝛpo:-
ralem locum ↄſtare pꝛobauerũt. Sed bo
rum pvt ſupꝛadiximꝰ conſideratio nimisa
comuni eſtimatione ⁊ poſſibilitate receſſit

MUlagis autẽ ea ponenda in vſum loqndi

que ſe ſponte accomodant ⁊ nibil a latere
ingerant alienũ a veritate.
¶ Katio qualr dens nõ ſolũ vn⸗
ſz et trinꝰ ſit. (Ca. GyV.
Buc dixim quo
modoratio vera pꝛobat quoniaʒ
eus vnus eſt ⁊ q ad vmtatez dei
tatis ſpectant vera eſie conſiderat.et deinö
etiam arguit ⁊ commẽdat.⁊ arguit qniam
non ſolũ vnꝰ ſʒet trinꝰ eſt deꝰ. ⁊ babeth qʒ
inueſtigatõis 2 .ᷣratõis bõea dᷣo exẽpla
ria vera. Deꝰ eni quiin ſe videri nõ potuit
in opereſuo manifeſtus eſt.⁊ vidit eũ ratõ
bumana nõ in ſe aꝛ inuiſibiłfuit ſed in ſil
tudine ſua quoma ad bocfacta eſt vt vide
aturin es deus.

Be verbo intrinſeco et extriſeco.
(Tapitulum ℳVII.

Am ſicut ſapien
tia bominis non videiur niſi ab
plo bomie donec exeatet manife
ſtetur per verbum.ita ſapiẽtia dei inuiſibi
lis fuit ⁊ nõ potuit cognoſci niſi ab ipᷣo ſo
lo cuius erat don? mamifeſtata eſt per opꝰ
ſuum. Et erat ipſa ſlapientia verbuz. ſed ver
bum intrinſecũ ⁊ abſconditum quodomi:
no ſciri non poſſʒ nili per verbum extrinſe
cum maniſeſtaretur quẽadmodum et co⸗
gitatio homis quaſi intrinſecum verbum
illius eſt quod latet abſconditũ eſt donꝰ
reueletur per pꝛolationẽ oꝛis.et eſt ip̃a pla
tio vocis verbum ſimilr. vt verbum eſt co⸗
gitatio coꝛdis. ſed verbum qdmanifeſtum
eſt pdit et reuelat verbum quod eſt occul:
tum. Sic ⁊ in deo verbũ intrinſecũ ⁊ occul
tum ⁊ inuiſibile verbum fuit coꝛdis eius ⁊
ſapientia erat boc verbum et inuiſibile do
c

nec maniteſtum eſt per verbum extrinſecũ
quod viſibue factum eſt quod erat opus
eius ſicut per verbum oꝛs maniſeſtatũ eſt
verbum coꝛdis.Sic loquitur omis natu:
ra auctorẽ ſuum ⁊ indicat quod factuʒ eſt
Crin intelligendi ſenſuʒ; bñtibus.

O, imagodei in rationali creatu

ra expreſſioꝛ eſt et veſtigiuʒ trinita
tis iuenitur in ipſa.

2. RX
ſüt in His ſimu

icantia et babentia ſimilitudi

ram demonſtratõnem efficiunt. In bijs er

gocitius quod inuiſibile di eſt agnoſcitur

in quibꝰeuidennus maniſeſta declaratõe
demonſtratur. Ea nanqʒ perfectiꝰ auctoꝛẽ
ſuum manifeſtant queilliꝰ ſimilitud m pi
cinius aſpꝛopinquãt.bocauteʒ eſt ipſa ra⸗
tionalis creatura que excellenter ⁊ pꝛopꝛie
adiullius ſimilitudinẽ facta eſt que tunc ci
tius creatoꝛẽ ſuũ queʒ ñ videt agnoſcit cũ
ſeip̃am adillius imaginẽ factam intelligit.
Inboc ergo pꝛimũ trinitatis veſtigium in
uentum eſt cum agnoſcere cepit ipa quod
erat in ſe ⁊ ex eo conſiderauit quod erat ſu
pꝛa ſe. Nidit enĩ quomiã exipſa naſcitur ſa
pientia que eſt in ipſa ⁊ diligit ipᷣa ſapiẽtiã
ſuam et pꝛocedit amoꝛ ex ipſa et ſapientia
ſua quo amat eã genitã ex ſe in ſe manẽtẽ
non diuidita ſe ⁊ aſparent tria qᷣdã in vno
mens.ſapientia ⁊ amoꝛ.et eſtſapia de men:⸗
te.et de mente ſapiẽtia ⁊ amoꝛ.⁊ ſurgittrini
tas quedã ⁊ vnitas non recedit.⁊ ſunt ſimł
trinitas et vnitas ſcdᷣm poteſtateʒ ⁊ ymagi
nis virtutẽ et conſcendit mens ab iſtis per
beciuluminata ⁊conſiderat creatoꝛẽ ſuum
ſapientẽ eſſe ⁊ ſapientiã bꝛẽ et ex ipſo eẽ ſa
pientiã ſuã ne fuiſſe vnq̃ʒ ſiñ ſapia q̃mã ſp
ſapiẽs fuit.Et qꝛ ſemꝑſapiaʒ ſuaʒ ipᷣe dile
rit ⁊ ſemper babuit amoꝛẽ ad ſapiennaʒ ſu
am ⁊ erat coeternus amoꝛcoeino ⁊coeter
ne ſapientie illius.

Nrs

lacra quedã quali ð longe ſigni

neʒz pꝛo parte. quedam veroexpreſls yma⸗

fecta emulatione conſignata ca ceon —
gine per 5 tura ſiquidem indiuiſa et vnitas vera ſciſi

4 O,tres perſone vna eſſentia ſiue
na lubſtantia.

1†
E rurſũ conſioe
rat quia nõ poteſt in deo eſie ali
aquid diuerlũ abip̃o ⁊ quia vnũ
eſttotũ quodẽ ꝛ pprea vere eſt trinitas et
vnitas manet. Quia ei ibi eſt qui a nullo
eſtet eſt ibi qͥ abillo eſt ⁊ pariter cuʒ ptro
qʒ qui ab vtroqʒ eſttrinitas eſt. Neqʒ enĩ
quia nullo eſt eſſe poteſt ille qui ab illo eſt
et qui ab vtroaz vel ille q a nullo eſt vel q̃
ab illo tantũ eſt eſſe poteſt. Itaqʒ trinitas
vera eſt : vnitas manet pfecta quoniã
deo nicbil eſſe poteſt qᷣd deuſ nonell he

onem pꝛobibet.diſcretõ vero ⁊ pꝛopꝛietas
trinitatem doce.

N¶ Bediſcretiõe nominũ in trinita

t poſuit nomina
fides quibus ſignaretur qᷓd cre
Ditur. ⁊ Dictus eſt pater in trinita
te.quia ab ipſo filius erat qui de ſua ſub⸗
ſtantia erat. Qui eni gignit de ſua ſubſtan
tia gignit:⁊ id quodiple eſt gignit.et ppte
rea a quo erat qui cum ipſo erat idem q̃d
ip̃e erat.pater dictus eſt qꝛ ab ipᷣo erat ſiliꝰ
Quiautẽ ab vtroqʒ erat vtriuſqʒ filiꝰ nõ
erat ne duo eſſent patres vmus filij et pa
ter qui filius diceret ⁊ confunderet᷑ trinita
tis diſcretio ſed ſpũſſanctus patris etfilij
pꝛocedẽò a patre ⁊ filio. Et pfeſſa eſt fides
catholica pꝛẽm et filium ⁊ ſpiritumſanctũ

et eſt pater qui filum babet ⁊ ſilius qui pa
trem babʒ. ſpirituſſanctus qui eſt a patre

et ilio. et eſt quidem pater ſpiritus quoni
am deus eſt eteſt pater ſimiliter ſanctus qͥ
niam deus eſt. Sed voluit ſides vnam in

trinitate perſonam diſtinguere cum dicit

et ſpiritumſanctũ.ipſe emim eſt qui ad ſan
ctificationẽ datur cum inſpiratur ſanctiſi
candis ⁊non tamẽ venit ſine patre ⁊ ſilio
qniã trinitas eſt indiuiſa.

1

de
ali
hiͤ
get
lo

en
deſt
Ni
nnns
i

ei

in

(Dars

¶ Quomõ ſpũſſanctꝰ a patre et fi
lio mittitur eterna pꝛoceſſione ab

uus et tẽpoꝛali aduẽtu 38 nos.
Eo inſpirari a
patre ⁊ ſilio h eſt uli vemente
eſſlea patre et filio qdᷣ eiernũ illi
eſt ne nomen ſit ꝑfectionis qui datur extẽ
poꝛe et accipitur qꝛ tempoꝛale non eſt uli

elſe a patre et filio.quia ẽ a patre etfino qd
eternum eſt ⁊ nontempoꝛale ili Sicut ſpi

rituſſanctus donum dei eſt quia donũ eſt
pꝛis ⁊ ſilij:et cũ datur ex tꝑe dat ⁊ dal a pꝛẽ
⁊ſilio.⁊ daria pꝛẽ ⁊ fiio.no aliudullieſt qͥʒ
cũ dai eſſea patre ⁊ filio exeo qdᷣeternũ illi
eſt a patre 2 ſlo. et eſt in trinitate pater et
filius ⁊ ſpũ ſanctus.pater a leipo.filiꝰa pa
tre lolo. pũſisnctus a patrea filio Et quia
vna natura eſt ⁊ vna ſubſtantia. vna trim
tas eſt in vna natura ⁊ vna ſubſtãtia.⁊ cu
mens vna quediſcreta ſũt ⁊ pꝛopꝛia in tri
nitate conſiderattria inuenit tres confite
tur. Cum vero qdðideʒ eſttribus attendere
ceperit vnum oſtenditur. H

¶ Quare tria illa ineffabiliain dei
tate perſone tres dicũtur et tria in
humanuate non dicuntur.

NCſurgit rurſus ex
aduerſo alia dubietas ⁊ pulſat mẽ
em pꝛofundo rerum caligantiuʒ.
et exit queſtio ⁊ interogat ſeip̃am ro quare
illa tria quein deitate reperta ſunt pſone
dicantur cum in trinitate illa que in lemet

ip̃ᷣa pꝛimũ mens reperit. tria ſimiliter inuẽ

ta ſunt nec tamẽ tres perſone in ſe menteʒ
rõnalem continere aut tribuſ perſonis cõ
ſtare in aiam rõnabilis conſideratio pa:
tiatur ⁊ diligenter cõquirit ratio quare ita
ſit cum necita elſe dubitare liceat. nec quo
ſit facile fieri poſſit. Et cuʒ videt aliqd ex eo
q totum nõ videt nec ignoꝛare ꝑmittitur
