Que ido capitalia ſiue
ꝛincipalia vel oꝛigina
H lia nominant. qͥa reliqꝝ
omnium caput ſũt ⁊ pᷣncipꝑiũ et oꝛigo. Oia

quiſpe alia abiſtis ſeptem vicijs oꝛiũt.Hoc
autem intereſſe videtur inter peccata ⁊ vi

cia.q vicia ſunt coꝛruptiones amme ex qui
bus ſi ratione non refrenentur.peccata.id
eſt actus iniuſticie oꝛiunt. Quando autem
temptanti vicio ↄſenſus adbibeĩ. actꝰ miu
ſtitie eſt qdᷣ peccatũ d. Itaqʒ viciũ ẽ infirmi
tas ſpũalis coꝛruptõis. NPeccatũ aũt ex coꝛ
ruptõeoꝛiẽſ pↄſenſũ act? iniqtatiſ. Itaqʒ; vi
ciij abſqʒ ↄſenſu infu mitas eſt.cuiinquãtũ

Eptem capi

alaaria
lrun⸗
lonlat
hulläbe
tianneg
ſupbi
bot pae
bergul
mfedig
neinund
Egnong
ſſien
nudo
ritual
apicor
eſtimot
moderg
chpilcen

Annär
Nanente
umllni
oebunt
enigzſ;
tatered

tian
ltpa.

svaͤ
Gn
de.

eng

spprg

eEKorne

erae on
knmnini
Asapdel

lrdne

Nceäch

iboeüin

no guic⸗
Nom gd

Sms

n

–
10MN
Haninuß
Na a

nmi ſtin
imp ſin

ne
Gunmetr un
gecan. P
vnnpoic
Pbatacd i
nicuinmmn
cuñ utt 6
Riͤrni n
tumin

8 5” .
”!” 22 N ð”ð

(Wars
infirmitas eſt miſericoꝛdia debei.NRꝛemiũ
aũt et coꝛona inqntũ ab actu iniqᷣtatis cobi
bet. Cñ cõſenſu vero viciũ cłpa ſit.vbi inq̃n
tũ viciũ eſt.malũ eſt.inquãtũ voluntariũ ẽ
pena dignũ eſt. Niciũ ergo eſt in coꝛruptõe
peccatũ autẽ eſt in actione.Actꝰpᷣo peccati

ſolo ↄſenſu ꝑficit.etiã ſi foꝛis opuſnõ fuerit

da qð iniqtatis eſt per ↄſenſũ pꝛauũ in ſola
polũtate cõpleĩ.etiã tunc cuʒ ab eo qð vult
perſiciendo foꝛis inuita reſtringit.facit eniʒ
qð ſuũ eſt totũ.⁊ qdᷣampliꝰnon ſacit.ſuum
non eſt. nec abipſa eſt qd amplꝰnõ facit.ſed

ↄtra ipſã.ꝗta in ſolo ↄlenſu opꝰiudicat.cui

quidẽid qð foꝛis eſt opꝰtãtũ in malicia ad
ijcit ãntũ ipſũ q intus operat᷑ motũ volũta
tis ad maliciã accẽdit.Sic ergo vicia ongo

peccatoꝝ ſũt.ex qbus naſcunt᷑ oꝑa iniq̃tatil

que quidẽ ſicut dictũ eſt abſqʒ ↄſenſu penaʒ
babent.qa coꝛruptio ſunt.cũ ↄſenſu autem
culpã qa volũtaria ſunt.Inqntũ eniʒ oꝛigi
nalia ſũt.pena in ipſis exercet. Inq̃ᷓntũ volũ
taria ſũt pena ipſiſ debet.Sũt aũt bec. Nꝛi
ma ſuperbia.ſecũda inuidia.tertia ira.quaꝛ
ta accidia.q̃nta auaricia.ſexta gula.ſeptima
luxuria.Ex biſtria boiem expoliant.quartũ
ſpoliatũ flagellat.q̃ntũ flagellatum eijcit.ſe
xtũ eiectũ ſeducit.ſeptimũ ſeductũ ſeruitun
ſubicit. Suꝑbiasaufertbomini deũ.inuidia
ꝓxi:nũ ira ſeipſũ.accidia ſpoliatũ flagellat.
auaricia flagellatũ eijcit. gula eiectũ ſeducit
luxuria ſeductũ ſuituti ſubicit. Aia rationa
lis in ſanitate ſua vas eſt ſoldũa integrum
nullã habẽs coꝛruptionẽ.quã vicia venien
tia in eã boc modo viciant ⁊ coꝛrũpunt.per
ſuꝑbiã inflatur.per inuidiã areſcit.ꝑirã cre
pat.ꝑ accidiã frangit᷑.per auariciã diſpergii
per gulã inſicit. per luxuriã ↄculcatur.⁊ĩlu
tũ redigitur. Supꝑbia eſtamoꝛ ꝓpꝛie excellẽ
tie. inuidia eſt odiũ felicitatis aliene.ꝗra eſt
irꝛationabilis peribatio mẽtis. Accdia ẽ ex
ꝓfuſiõe mẽtis nata triſticia ſiuetediũs ama
ritudo animiimoderata.qua iocũditas ſꝑi
ritualis extinguitur qdã deſperationis pᷣ
cipiciomẽs ĩſemetiplſa ſubuertit.Auaricia
eſt imoderat?ꝰ aſpenit?ꝰ babẽdi. Gula eſt im
moderatus aſpetitus edendi Luxuria ẽ cõ
cupiſcentia explẽde voluptaus nimia.pl cõ

Creoecima

cubitus deſideriũ ſuper modũ vel ↄtra rati
onem efferuẽs. Superbie duo ſunt genera.
vnũ intus.aliud foꝛis. Intꝰ eſt ſuperbia.fſo
ris iactantia. Superbia in elationecoꝛdis.
lactantia in oſtentatione operis. Supbiaĩ
eoqꝙ ſibi placet. alienũ teſtimoniũ delpicit.
Jactantia autem pt magis ſibi placeat. alie
nũ teſtimomũ reqrit. ꝛopterea iactantia
per lemtatem blandã ſe ſimulat. Superbia
pero in tumoꝛe crudelẽſe demõſtrat. Supꝑ
bia enim timeri vult.ilactãtia amari.⁊ vtra
qʒ tamen in eo qð aſpenit ſibi placẽs puerſe
diuerſo licet modo inoꝛdinate ↄuĩcitur glo
riari. Si quis igitur ſuperbiam ⁊ iactãnaʒ
ſub vno cõputauerit mẽbꝛo ſepteʒ inueniet
pvicia ca pitalia.de quibus peccata oĩa.id eſt
actus iniqtatis ⁊ iniuſticie opera oꝛiuntur.
Meccata aũt alia venialia.alia crialia dicũ
tur. Nenialia ſunt que nec facile vitari pñt.
pvt aliqñ non fiant.neqʒ multã turpitudinẽ
velleſionẽ magnã babent ſi ſiant. Crimĩalia
dicuntur que velleſionẽ magnã inducunt.
pvel turpitudinem ingerũt. in qbus vel deuſ
vel pꝛoximus multum offenditur.vel ipe qͥ
facit maculatur.Calia ſũt bomicidia.adul
teria.periuria.furta.et que bis ſimilia adiũ
gun:.vel continentuꝛ in iſtis.ſicut rapine.ſa
crilegia.et inceſtus.⁊ cetera talia. AHemalia

ſunt ſicut ira leuis tranſitoꝛia rilus ⁊ eiuſ

cemodi que ſine deliberatione agentiuz cõ
tingunt. ſiue ex negligentia incaute.lue ex ĩ
firmitate pꝛecipitanter.
¶ De virtutibus et operibꝰ bonis.
Capitulum CQ .

—+„⸗ „ 1
Icut ſuperiꝰoi/
ximꝰ.aliud viciũ eſſe.atqʒ aliudð
peccatum qð ex ipſo vicio pꝛoce
dit. Ata intelligimuſ aliud eẽ vᷣtutes. atqʒ ali
ud opera iuſticie que exipſis oꝛiunt᷑. Nirtꝰ
enim q̃ſi quedã ſanitas eſt ⁊ integritas ani
me rationalis cuiꝰcoꝛruptio viciũ pocatuꝛ
Oꝑ veroiuſticie eſt in motu mentis ratio
nalis.qð ſᷣm deũ incedita coꝛdis cõceptiõe
ſurgens.⁊foꝛas vſqʒ adactiomis coꝛpoꝛaliſ
cõplerionẽ pꝛocedens. Virtutes in ſcriptu
ris plurime numerãtur.maxime e oane
3 53

in euangelio quaſi quedam antidota pel ia
nitates oira ſeptem vicioꝛuʒ coꝛruptiones
ſub eodem numero biſponunt᷑.ſꝛima eſt

bumilitas.ſecũda manſuetudo.tertia men

tis cõpunctio.quarta deſideriũ iuſticie.quĩ

ta mileꝛicoꝛdia.ſexta coꝛdis mundicia.ſepti

ma pax mentis interna. Homoiguurĩ pec
catis iacens egrotus eſt.vcia vulnera. me
dicus deus.dona ſpirituſlãcii antidota.vir
tutes ſamtates. beatitudines gaudia. Der
Ddona enim ſpuſſancti. vicia ſanantur Sani
tas vicioꝛum. integritas eſt virtutũ. Sanꝰ
operatur.operans remuneratur. Sic poſt
virtutes opera bona lequũtur. ex vꝛutibꝰ⸗
opera ipla onunt. Sed opera miſericoꝛdie
in euangelio ſpecialiter a dño enumerãtur
in quibus ꝑfectio bonoꝛũ operũ ſigniſicat.
uꝛmũ eſt eſlurientẽ paſcere.Secundü ſiti
entem potare.Tercium boſpitem colligere
Quartũ nudũ veſtire. Quintũ infirmum
viſitare. Sextũ adincarceratũ ⁊ clauſũ ve⸗
nire.in bis enĩneceſſitatibꝰ.omnis vite bu
mane moleſtia vel compꝛebenditur vel ſis
tur in qubus quiſqs pꝛopter deum pximo

cõpatit.milcdᷣiaʒa deo in ſlua neceſſitate me

((e timoꝛe et amoꝛe 4
(Capitulum II.
Ane motus ouo

ad omne qð facitagendu impel
litur. Anus eſt timoꝛ.alter amoꝛ. Hec duo
cum bona ſunt. omne bonũ efficiunt. er
timoꝛem eni mala cauẽtur. er amoꝛẽ bo
na exercent.Cü autẽ mala ſunt.ommiũ ma⸗
loꝛu initiũ ⁊ cauſa exiſtũt. Der timoꝛeʒ eniʒ
malum a bonoreceditur. Der S

ſunt coꝛdis qbus ania D

malũ mala perpetrani. Sunt ergo duo bec
quaſi poꝛte due per quas moꝛs ⁊ vita igre
diunt. Hoꝛs quidem quãdo aperiuntur
admalũ.vita aũt qñ adbonũ reſerantur

¶Muid ſit timoꝛ .
gpitulum IIII.
Imoꝛ eſt affectꝰ

mentis quo mouetur vt ſupioꝛ

Credecima

cedat. Amoꝛe enĩ accedit. timoꝛe recedit Si
in iuſticia ꝑſtutiſſz bomo ex volũtate ſubijce
ret melioꝛ nũcautẽ ex neceſſitate ſubijcitur
foꝛtioꝛi. Hec eſt pꝛaua illa vis timoꝛis exqᷓ
ſeruilis nominatur.quando qui volũtate p

us melioꝛi noluit.nunc ex neceſſitate foꝛtio

ri ſubijcitur. Quã pꝛofecto penã tũc caritaſ
foꝛas mittit.qñ ſubiectionem volũtariã fa⸗

cit.quãto magis creſcit caritas. tanto mag

creſcit volũtal.quãto magis creſcit volütaſ
tãto magis decreſcit neceſſitas.et iam per⸗
fecta caritate amat ad reuerentiaʒ melioꝛeʒ
voluntariꝰ.non timet ad penam foꝛtioꝛem

inuitus. Querunt de xpᷣo boĩie qũo timoꝛẽ

dñi babuert? Sed facle eſt demõſtrare q̊
modo voluntarie patri inquãtũ ipſe bomo

erat ſibi ſuperioꝛiſubijciebatur. ⁊ ſpõtanea

reuerentia cedebat illi quẽ ſuperioꝛem co⸗
gnoſcebat dicens.pater maioꝛ meẽ. Sicut
igitur amoꝛcum ſit motus mentis natura
liter vnus.ſcdᷣum diuerſas qualitateſ diuer
ſa nomina ſoꝛtitur.et dicitur aliqñ cupidi⸗
tas.quandoſcʒ ad mũdũ eſt.qᷓndo vero ad

deum eſt caritas. ſic timoꝛ cum ſit motꝰ mẽ

ſigmificatur.

tis naturaliter vnꝰ pm diuerſos tũ modoſl
quibus babetur veloperat diuerß noibus

De quattuoꝛ timoꝛibus
Battuoꝛ ſane tiᷣ
moꝛes ſacra ſcpᷣtura diſcernit.ſer
uilem mũdanum.initialẽ. ſilialẽ.
Seruilis nmoꝛ eſt ꝓ euitãda pena abſtine⸗
rea malo retenta voluntate mala. Muũda:
nus nmoꝛ eſt peuitanda pena abſtinere a
bono retenta volũtate bona. nitialis vero
timoꝛ eſt pꝛo euitanda pena cũ peruerſoo:

pere etiã pꝛauas cogitationes reſecare. R:·

lialis timoꝛ eſt bono firmiter adberere qa il
lud amittere nolis. Ex bis quattuoꝛ nmor:
bus duo mall ſunt.ideſt. eruilis. et mũda
nus.duo pero boni.i.initialiſet filialis Ser

uilis timoꝛpenã que ab boibuſinferi metu

it. ⁊ idcirco ei ſufncit ceſſarea maloopꝑere.qꝛ
ad oculũ famulat.⁊ restũ ↄſcenne nõmetu
it hoibus placere volens. unden?ꝰ voti

guiy
coront
totun
ſob he
lume
perfw
intend
none
limo⸗
redeh⸗
ferdel
gocoꝛ⸗
otade
tumd
fhata
nimnere
teboni
nozgli
bolamn
ſtotspie
erletune
nlettü
bier de⸗
Uerennra

4

tater

nltatez
Mipio

meſdorr
japo⸗
me0
nor ne
inode
s

moꝛbominibus placere ñ querẽs.etñ diſpli
cere metuens ⁊ iple fingit qð non eſt.tcã mẽ
daxin neganda veritate. qz fallax alterin fal

ſitate tegenda. Et veqz in veritate offẽdit alt

quia timide negat qð eſt. alt qa peruerſe ſi
mulat qð non eſt, Initialiſverotimoꝛ quia
eam quã deus cominatur penaʒ declinare
ſatagit. nequaqʒ libi ſuſficere videt vtabil

licita ſe operatione contineat.quia elq coꝛi

tuetur non eſt ſatis ad pꝛobationem liino.

cens fuerit actio.niſi enam ipla coꝛdis cogi
tatio ante eiuſ oculos ſincera atqʒ impollu
ta a pareat. Nuia ergo illi diſplicere metutt

qui videt totum ad perfectam innocentiã
coꝛam eo necelſe eſſe conſiderat vt mundet
totum. ⁊ ideoiſte timoꝛ initialis dicitur.qᷣa
ſub boc per bonam voluntatem ⁊ virtꝰ ini
tium capit.⁊ vicium finem. Hec dum tamẽ
perfectnio eſt. quia dum aliud agitur. ⁊aliud
intenditur ipſum adbuc pꝛopterſe bonum
non amatur.tunc acceditcaritas et intrat ꝑ
timoꝛem iſtum qui dum monſtrat ꝙ; fuge
re debeamus periculum.qdãmodo aſpete

res deſiderare facit pꝛendium. Conuerut er
go coꝛ addeum. vt qdammodo de ipſo lu⸗

giat ad ipſum. voc eſt. duʒ cauet babereira⸗
tum. ſtudet babere ppiciũ.bũc ſequit᷑ timoꝛ
fihal. qui ex ſuccedente caritate naſcit vt ipʒ
nimere nibil aliud !it q́; deguſtatũ in carita
te bonũ iam nolle amittere. Et bicqdem ti
moꝛaliqd pene adiunctũ bʒ.dũ in incertoã⸗
bulamus et pᷣt in vtrãqʒ adbuc ptẽ decliare
ſtatꝰ vite mutabilis.ſʒ cũ mutabilital nulla
erit. tunc nulla ex incerto ſuſpitõiſ pena ine
rit.et tũc timoꝛ qdᷣãmodo ſinetimoꝛe erit p⸗
bi et de ſtabilitate certi erimus.⁊ tamen re
uerentiam creaton exhibere non deſiſtem?

De caritate.
Capitulum ſextum.

Eminam nobis
ſcriptura ſacra caritatem cõmẽ

tatẽ di vt ſic ipʒ diligãꝰpt ĩ ipo gaudeãꝰ.Ca
ritatez pꝛoximi. vt ſicipſum diligamus vtñ

in iplo ſedcum iplo mn deo gaudeamus. H

dat dei videlicet ⁊ pꝛoximi. Cari

Mß ZZ

Creoecima.

eſt vt deum diligamus pꝛopter ſeipſum. ꝓ

ximum autem pꝛopter deum. Deus auteʒz

idcirco diligendus eſt pꝛopter ſeipſum. qᷣa

ipᷣe eſt bonum noſtꝑ. ſeꝛoximus auteʒ iðo
pꝛopter deum diligendus eſt. quia cuʒ ipſo
in deo eſt bonum noſtrum. ꝗlluʒ dilgimꝰ
vtad ipſum veniamus. ĩ iſſo gaudeamꝰ
Iſtum diligimus. vt cum ipſo curramus,
2 cum ipſo peruemamus gllum vt gaudiũ.
iſtum vt gaudij ſocium Illum vt requiem.

iſtum vt requiei conſoꝛtem. Quid eſt en

deum diligere babere velle Qund eſt deuz
dolligere pꝛopter leiplum? ideo dilgere vt
babeas ipſum. Quid eſt pꝛorimum dilige
re pꝛopter deum ?deo dilgere quia babet

deum. Sicut diligimus bominem pꝛopteꝛ
iuſticiam. ideſt quia babʒ iuſticiam. ⁊ ſicut
vilgimus bomimem pꝛopier ſapientiam.
id eſt quia babet lapientiam ſic diligmus
bominem pꝛopter deum.id eſt quia babet

deum. velſi foꝛte nondum babet. quia babi

turus eſt eum. velvt babeat deum. Sic ita

qʒ pꝛopter deum bominem diligmus quẽ

ptiqʒ pꝛopter deum non diligeremus.ſi de

um nondiligeremus. quemadmodum cũ
bominem pꝛopter ſapientiam diligo .ideo

diligo. quia ipſam lapientiam diligo.queʒ
pꝛofecto non diligerem.ſi ſapientiam ipſaʒ

pꝛopter quam iplum diligo non diligerez.

Ita cum pꝛoximum pꝛopter deum diligo.

ideo diligo quia deum oiligo pꝛopter queʒ
ipſum pꝛoximum diligo.quem vtiqʒ nõ di
ligerem.ſi deum pꝛopter quem ipſum dili

gonon diligerem. Sicigitur ſibene diligo
abonum diiigo. Hon enim bene diligo niſt

cũ bonum diligo.⁊ cum bonü qddiligonõ
ob aliud qᷓ; pꝛopter bonitateʒ diligo. Si er
go bñ diligo. ſic dingo. QNuomõ? Amicuzi
deo et inimicum pꝛopter deum. Quid eſt a
micum diligere in deo? ideo diligere.quia
deum babet. non in diuitijs ſuis.non in foꝛ

titudine ſua.non in pulcritudine. ſed in iu

ſticia ſua. in ſonctitete ſua. in bonitate ſua
Alla enim ⁊ ſi a beo ſunt.extra deum diligi
poſſunt.et ſepe cũ diligũtur.auertut v puer

tunt mentem diligentuz le vt deü ñ dilgat

—

(Pars

Jocirco pꝛo bis laudanduſeſt quidẽ deꝰqꝛ
cum dantur ab ipſo dani.⁊ dona eius ſunt
ſed in bis non eſt amandꝰpximꝰ.qꝛ nᷣtꝰ eiꝰ
non ſũt. neqʒ bonũ faciũt iſta boiem.etiam
ſi abũdauerint.neqʒ ſi defuerint malũ Bõi
tas aũt bonũ facit.⁊ iuſticia iuſtũ.⁊ veritas
verũ.⁊ bec cũ aſſũt.adeſt deus.quia deꝰbo/⸗
mitas ẽ iuſticia ⁊ veritas. ꝗIdeo in bonitate⁊
iuſticia ⁊ peritate diligendus eſt bõ.⁊ qñ in
iſtiſ oiligitur. in deo diligitur. quia deꝰboni
tas eſt etiuſticia ⁊ veritas. Si ergo bñ dili⸗
gimus ⁊ bonũ diligimꝰ.boni ſumꝰ.Hõ eni
bonos facit.nili dilectio bona ⁊ dilectio bo
m. Si ant bom ſumuſ.nullos amicos babe
mus niſi bonos.⁊ nullos inimicos niſi ma
lol.qa ſi boni ſumuſnibil pꝛeter bonũ diligi
mus. ? mibil pꝛeter malum odimꝰ. Si autẽ
amicos bonos babemꝰa inimicos malos
amicos quidẽ in bonitate ſua diligere debe
mus.iideo qa boni ſũtinimicos auũt qᷣͥa in
bonitate duligere non poſſumꝰ qͥa boni nõ
ſunt. tamẽ ppterea diligere debemꝰ vt boni⸗
tatem babeant ⁊ boni ſint. Et in bis oibꝰnõ
niſi bonitaſ diligit qniam nibil diligit niſi p
pter bonitatẽ. Simili mõ cũ deꝰdiligit᷑ pp
ter ſe diligitur.qa ab alio non eſt. neqʒ aliud

ab iplo qð diligitur in ipſo. Cũ po ꝓprimuſ

diligit᷑ non ppter ſe diligit. ſed ppter deu. ali
i. amicus.qa deũ babet. alterammic? vt de
um babeat. Et in bis olbus non niſi deꝰ di⸗
ligitur.qͥa aliud non eſt qᷓ; deus.qð⁊ diligi

tur in illo.q̃a eſt.⁊ in iſto diligitur vt ſit. Er⸗

go cũ deus diligi ⁊cũ ꝓximꝰdiligit deꝰdili
gitur. Quare ergo dicit ſcptura vt ⁊ deü di⸗
ligas ꝓximũ? Siin deo deũ diligis. ⁊ in p
ximo deum diligiſ.nec aliudin ꝓximo qᷓ; in
deo diligis. Quare duo pꝛecepta ſũt carita
tis? Si enim vtrobiqʒ deus diligit. in ptro⸗
qʒ vnũ impletur.nec opꝰfuerat pceptũ ge⸗
minar:i de opere vno. ſufficeret ſi dixiſſet. Di
lige do. de tu. in boc enim totũ eſt. Din eniʒ
deu vere diligit vbiqʒ diligit. Si diligit vere

diligit vbicũqʒ iueni. In ſeipſo⁊ in primo.

intus et foꝛis.ſurſum ⁊ deoꝛſũ.longe c ppe
S mel dulceeſt. dulcis eſt 2 fauuſ. Si mel
diligis.diligis ⁊ fauũ receptaculũ mellis.ſ: 3
cum mel diligitur. ideo diligitur quia dulce

—

Creoecima

do ipſum eſt. Cum vero fauus diligi ideo

diligitur quia dulcedo in ipſo eſt. Ael pꝛo

pter ſeipſum diligitur. fauus autem pꝛopẽ
mel diligitur. ſi ſoꝛte viderisfauum nõ ba
bentem mel. vides receptacula pbi mel elſe
debuerat.⁊ doles eſſe pacua.⁊ non placetti

biq arida ſunt. ⁊ cupis melillic eſſe quod

diligis. a ſi venerit. magis diligis Ita dilige

deum tuum. quia dulcedo eſt ipe. ⁊ bonitaſ

venitas.Oꝛoximum autem tuum dilige.
quia receptaculum eſt dulcedinis ⁊ bonita
tis et veritatis et ſi in eo inueneris quam
babere debet dulcedinem ⁊ bonitatem e pe
ritatem. diligein ipſo illa. ꝛ dilige ipſum pꝛo
pter illa. St autem inuenenis vacuum bo⸗
ms ſuis dole.quia receptaculuminane vi:
des. ⁊ opta vt veniant ad eum et intrent in
eum bona ſua.pt fiatipſe bonul.babens bo
na ſua ſine quibus bonus elſe non poteſt.
Dilige ergo deum. quia bonitas eſt. dilige
pꝛoximum.aquia ex bonitate bonus eſt.vel

ſibonus non eſt. pt ſit. quia bonus eſſe po⸗

teſt Qui enim iam eſſe non poſſuntbom. di
ligendi non ſunt nec pꝛoximi ſunt.ſed alie⸗
m et remoti et extranei. Ne des inquit alie
nis bonoꝛemtuum ⁊ annos tuos crudeli.
ne ſoꝛte impleantur extranei viribus tuis 2
laboꝛeſtuiſint in domo alena. Iſti ergo ſũt
aliem etextranei nimis remoti et longe fa
cti quibus amplius reditus non patet ed
bonum. demones.lbomines maligni cum

demonibuſ damnati.qui idcircoa nob am

plius diligendi non ſunt. quia ab illo bono
pꝛopter quod diligitur omnis qui bene di
ligitur irꝛecuperabiliter coꝛruerunt. MHuſq̃ʒ
nobis dicit ſcriptura vt demoneſ diligamꝰ
neqʒ illos bomines qui iam cum demoni
bus damnati ſunt. ꝗalli enim pꝛoximi non
ſunt ſedremoti alienfact a nobis. Hos
autem pꝛoximos diligere debemus non a
lienos.ideſt bomines non demones.⁊ illoſ

bomines qui vel perbonitatem non receſ

ſerunt.pel per arbitrij libertatem redire poſ
ſunt. Hon enim omnino longe ſunt.qui et
ſi abierint adbucredire poſſunt. Iſti ſunt
pꝛoximi qᷓs diligere debemꝰ.pel in doſiñ re
ceſſerunt.vel ꝓpter deũ ſi rebire pñt. Quos

mue

9
glig
lodt
tera
lge
eut
rebu
ꝛpoo

gleert
ſmmu
ea
füdi⸗

Boe

Adben

0on

onte

breape
nmmendi
Ngeret
Nſeodi
lumod
Mauuvee
dligte
teſtetor
eſlepide
mod
lgat de
rehosg

gih
Mnn
mpagt
mnob
ſneleſ⸗
phcan
good

dlge.

honigf
mdlg.
Gn
Ws n

enie.
no

un bo
nunnen
hmmin
lhnebo
m.
Hschdl
us ayl
uptſeco
nbono
de⸗
ageaie
Mi⸗
rhrsnisn
Mepi

e en
on ad

Gmaigian

rnedn
chloter

nsgbiband
wawnr
rtalen
gNon

1 ſon

CcrvsNoRe
wweao
Enden
emtdirfe

geſont gui

unt. W
gi⸗

caritatis.

quãdo diligumꝰ. vel in eis deñ diligimꝰ. qa

bon ſunt vłin eis bonũ diligimꝰ⁊ optamꝰ
cũ qð non ſunt boni eſſe poſſũt. ſꝛopter
ergo duo ſũt pꝛecepta caritatis dei videlicet
2 ꝓximi.vt per caruatem deiipſum bonum

diligas.per caritatem pꝛoximi bonũ 6 di

ligis pxrimonon inuideas.Doteras aliqᷣd

diligere.⁊ pꝛoximo non diligere. NMoteras

aliquid velle babere. tamen nõ velle vtil⸗

ludbaberet pꝛorimꝰtuus.in deo tñ non po

teras. Hon eni poteras diligere deu.niſi di
ligeres pꝛoximũ tuũ.quia cũ iuidia ⁊ odio
deus diligi non poteſt.tamen quia in alijs
rebus bocfacere poteras.vt aliquid velles

2 pꝛoximo tuo non velles. diſtinctum eſt vt
ptrũqʒ tibi faciendũ eſſe intelligas.qᷓʒuis tñ

alterũ ſine altero facere non poſſi. Quãuiſ
ſimul ſint tñ duo ſunt dilectio dei ⁊ ꝓximi.
Neqʒ eniʒ ideo debuerunt in pꝛeceptiõe cõ
fũdi.q̃ʒuis non poſſint in actione ſeparari.
Duo igitur ſunt pꝛecepta caritatis. VUnuʒ

3 deũ diligere pᷣcipimur. alterũ qᷓ ꝑrimum

amare iubemur.
¶ Muare non ſint tria pꝛecepta

Eo dicis quare
tria data ñ ſũt p̃cepta caritatis
nyHt ſiliter diligat bomo ſeipſũ.ſi
cut diligere iubetur deũ et pꝛoximũ.Sʒ cõ⸗
ſidera qa ſuperfluũ foꝛet vrillud fieri iube⸗

returad quod faciendũ ſic bomo pꝛonꝰſue
rat ex ſe vt ludaut non poſſet.aut non vel⸗

lert dimittere.⁊ ſi pꝛobiberetur. Mon igitur

pꝛecipiendũ erat bomini vt ſe diligeret. ſed
timendũ vel cauendũ magis erat.ne nimis
diligeret. Hoc ſiquidem nature inſitũ erat.
pt ſe odire non poſſet. ſm quaʒ nemo carnẽ
ſuam odio habuit. cuius commodum qui
nature inſitus eſt appetitus inſeparabiliter
diligit.⁊ quod aduerſum eſt illi ſemper de⸗
teſtatur a fugit. Lamẽ quia queſtio aliqua

eſſe videtuꝛ. quare pꝛeceptum non eſt bomi

ni vt diligat ſeipſum. ſicut mandatũ ẽ vt di

ligat deum ⁊ pꝛoximum ſuum. Conſidera

re nos opoꝛtet.ſi ſoꝛte in bis duobus man⸗

(Tredecima.

datis in quibus de dilectione dei ⁊ pꝛoximi
agitur. id etiam qð ad diligendum ſe bo⸗
mini vel pꝛecipiendum vel faciendum eſt
contineatur. Duo in bomine ſunt. anima
coꝛpus.ſpirituſet caro. Atrunqʒ deus ſecit
⁊ ptrunqʒ bomoa deo accepit. Quodautẽ
a deo accepit. totum bonum eſt.⁊ quod bo
num eſt. totum diligendum eſt. JItaqʒ di⸗

ligere debet bomo totum quod a deo bo

num accepit.quia bonitati ingratus elſet.ſ᷑
quoð ab iplſa eſt. totum non diligeret. Be
ne ergo facit. cum diligit coꝛpus ſuuʒ.ita ta
men ſi bene diligat id eſt ſi in eo diligat. in
quo diligendum eſt. Similiter cum diligit
animmam ſuam bene facit. ⁊ mehius fact
cum dihgit animam ſuam.q̃m ſacit cum di
ligit carnem ſuam. Et tanto meliuſ quanto
melioꝛ eſt anima qm caro.ꝗtaqʒ in vtroqʒ
bene facit. cum vtrunqʒ bene diligit. Coꝛpꝰ
quiſpe bene diligendum eſt ad neceſſitateʒZ.
amma vero diligenda eſtadbonttatez. Ca⸗
ro diligenda eſt. vt contra coꝛruptioneʒ ſo
ueatur.anima diligenda eſt vr contra iniq;
tatem cuſtodiatur.tamen ſi neceſſitas alteꝛi
us inciderit.⁊ alterum pati neceſſe ſit.meliꝰ
eſt vt caro ſuſtineat corruptionem qᷓm ani
ma faciat iniquitatem. Atrunqʒ ergo dili⸗

gendum eſt. ſed tamen magis ilud qd me

lius eſt. Quamuis autem vtrunqʒ diligen
dum eſſet, non tamen vtrunqʒ pt diligeret
erat pꝛecipiendum. Ham quia per nature
affectũ carniſ ſue amoꝛ ſufſicienter bomini
inerat.non erat pᷣcepto pꝛouocandꝰ ptillũ
baberet. ſedadmonitione potiꝰtẽperanduſ
ne nimis bꝛẽt. Carnis inqᷣt apls curam ne
feceritis in deſiderijs. Carnẽ qpe ſuã bõ an
te peccatũ per affectuʒ nature dilexit ad ne⸗

ceſſitatem. oſt peccatum autem ꝑ viciũ

cõcupiſcẽtie iã nũc diligere ↄſueuerat ad ſu

pfluitatẽ. Et idcirco in bac ꝑtep̃cepto non

eget. vbi ꝑ ſe volũtariꝰẽ. aſiñ moneai.ſʒ phi
bitõe potiꝰ⁊ cõmĩatõe.ne in pᷣceꝑs eat ſi ñ
teneot?. Sic ergo dilectio carmo i pᷣcepto po
nẽda ñ fuit. ð qᷓ ↄſtabatqꝛ ſatis baberet.ettiã
ſi nõ p̃cperet De dilectiõe nvo aie qri pᷣt. vtꝝ
ĩ mãdato ↄſtituta ſit.⁊ ſi ; mãdaiũ ẽ boĩ vt
diligat aĩaz ſu.vtꝝ B mãdatũ aliud ab ill

vunobꝰmãdatiſ q ſupꝛa diſtincta ſũtĩ dilecti
one dei et ꝓximi itelligẽdũ ſit.aut idẽ cũ ill⸗
Quideſt autem animã diligere.niſ bonuʒ
eius amare? Sicut enim carnẽ ſuam ama
re dicitur. qui bonuʒillius amat ⁊ comodu
alſpetit. 1 odiſſe quia ea que aduerſa ſũt illi
2 norxia. aut ſtudioſe agit. aut voluntarie ſu
ſtinet. ꝗIta quoqʒ animã ſuam amare dicit.
qui amat ea q bona illi ſunt et ſalubꝛia.⁊ qᷓ

adbonum illius compaꝛantur. ſaluti ꝓfi⸗

ciunt Qu autem q ili nocent amat.nõ illã
amat. Qui diligit inquit imqtatem. odita⸗
mam ſuam. AMmas liuoꝛes ⁊ percuſſuras ⁊
vulnera.⁊ dicis amo carnem meam. Qua
lis amoꝛ.Cu illã ledere ⁊ affligerenõ ceſſas
⁊amarete dicis? Siamas illã.ama bonuʒ
illiꝰ Si amaſ illã bñ faculli ſi potes.opta ſiñ
potel.ᷓ̊ ẽ amaꝛebñ faceꝛe.⁊ bonũ velle.q̃ ꝑpſe
quit᷑ odit.q fouet diligit. Si me diligere vis

ſic dilige. Alioqn ſi amicos ꝑſeq̃ris.⁊ inmi

cos foues.malote boſtem babere qʒ famili
arem. NHos amoꝛem vocamꝰ cũ bonũ dili⸗
gitur. cõmoduʒ optatur.ſalꝰqritur Qum B
facit diligit. Si auiẽ boc ẽ amare.ille ꝓfecto
animã ſuã diligit.qui bonũ illiꝰdiligit.⁊ qð
bonüũ illi eſt diligit. Quid eſt aũt bonũ ani
me rationalis aliud.q́; deus? Si ergo veꝝ
bonũ anime deus eſt.ille vtiqʒ animã ſuaʒ
diligit. qui deũ diligit. quia anime ſue bonũ
Diligit. NRuid emm putaſti tibi dictũ fuiſſe
q̃ndo tibi dictũ eſt. vt deũ diligas? Foꝛtaſſ

eſtimabas tibi dic..vt deũ tuũ diligas ſicut

Ddiligis vicinum tuũ.cognatũ.qmicũ ⁊ pꝛo⸗
ximũ. Quomodo eniʒ eũ diligiſ? niſi qa bo
nuʒ illicupis ⁊ optas.⁊facis ſi potes.⁊ facis
Intũ potes.ſi diligis qᷓntũ potes. Cantum
enim facis qntuʒ diligis.ſi tantuʒ potes.q̃n
tũ diligis.tantũ facis qᷓntuzʒ diligis. Si aũt

minus potes.facis tamen q̃ntuʒ potes.Si

vero plus potes ⁊ minus diligis.qntũ dili
gis tantũ facis. Quidigitur? ꝗIta putas ti⸗

bi dici vt deũ tuũ diligas.pt facias pel cupi

as illi bonum⁊ nõ potius pt cupias iliũ bo
nũ.Hõ illũ amas adbonũ ſuũ.ſʒ amaſ illũ
ad bonũ tuũa amas illũ bonũ tuũ Neqʒ eĩ
ſicilli amaſadbonũ tuũ.vt ab illo ſitbonũ
tuu ⁊ non ille ſit bonũ tuũ.taqʒ amasillũ

(Treoecima

adbonũ tuũ. vtipſe quem amas ſitbonum
tuu. Si enim illu amare vis ad bonũ ſuuz.
Quidillibõi dare potes qdᷣtu bẽas ailleñ
babeat.qui totũ qð babes ab ipſo babes?⸗
Oblitus es illi dicere. deus meus estu.qᷓni
am bonoꝛũ meoꝛũ non eges. Quid ergoil
li dabis qui totum babet quodtu babes.⁊
plus babet qᷓ; tu babes? Cu pauper es il⸗
le diues.ꝗn boc mundo pauperes dantdi:
uitibus. ⁊ qui plus babent accipere poſſunt
aminus babentibꝰ quod non babent. Hic
enim qui ditioꝛes ſunt plus babent. qui ta
men quia totum non babent accipere poſ⸗
ſunt quodnon babent. Deus tuuſalias di
uitias poſſidet. Quod tu minus babes ille

plus babet.⁊ qd aliquid babesille totũ ba⸗

bet. Nuomodoillum ergo amas cquidilli
dabis? Sed dicis. quamuis dare non pol
ſum.tamen optare poſſum. Cupio vtilli bo
num eueniat.poſſibilitas quidem mea par

ua et exigua eſt ad illum. affectus autem et

amoꝛ diues in illum quod facere non poſ⸗
ſum.velle poſſum.fſacerem quidem ſi poſſeʒ
ſed quia non poſſum facio quod poſſum.
Quid facis Amo deum meum. Quomo
do amaſ? cupio inquis bonum illi. Quod
bonum illi cupere potes. qui extra illũ bo
num inuenire non poteſ? Beus ſummum
bonum eſt. ⁊ in ipſo omne bonum.⁊ omne

bonum ipſe eſt Quid cupiſ illi quitotũ ba

bʒ.totũ poſſidʒ? Bonũ bono optaſ.iuſticie
rectũ.ſapientie ſenſum.perſectioni incremẽ
tũ. Superuacua pietate moueris.milſerere
potius tui.ille ſatis babet. Cu illum qui op
timus eſt melioꝛem vis facere? Cum ergo
deum diligis. tibi diligis. bonum tuum ẽ
quod diligis.⁊ ad bonuʒ tuuʒ diligis.quia
bonum tuum ipſe eſt quem diligis. Cuz di
ligis iuſticiam. Cui diligisæſibi an tibi Cũ
ſapientiam diligis. cum veritatem bonita⸗
tem et iuſticiam diligis cun diligiſæ ſibi an ti
bi? Ipſum lumen quodiocundum et dele⸗
ctabile oculis eſt. cum diligis.cui diligis: ſi
bi an tibi? Sic eſt deustuus cum diligis
eum.intellige quia bonum tuum ipſe eſt.
Quid eſt diligere niſi cõcupiſcere ⁊ babere
pelle ⁊ poſſidere ⁊ frii? Si ñ babet velle bꝛẽ

1

liſes
narii
ſpolt
ercun
nne
zgatn
jumul.
nble⸗a
Giade⸗
Audit
ipſuſet
gmet
bomo!
gerens
dllecno
Poze
ſpventt
tſhonſ⸗
Rpremit
anobo
wercenna
ue
onono
ſoh
pſogen
aliodeg
guerise⸗
gulnn⸗

onun
üſun
llei
ubese
tuni
egoil
beo?
aul!
Wde
Wn
arhe
qgun
oepo⸗
Nſalasd⸗
babrale
leübe
ecolli
nemdnhol
ponide
mnae
Goutenet
ruon c/
nlole;
ſol.
Qoro⸗

nläde
eſumneon

nNe

Dawün
l e.

wwninami

Genonnln
DUun gelch.
ene

unue

S

atlnd

ainn
ginn

☚–

ſi babetur. velle retinere.quis nerũ bonum
nunqʒ diligi poſſit. niſi cu babet. nec baberi
nin cu diligitur. Bona iſta que ſoꝛis lunt ſe
pe amantur cũ non babent.⁊ cũ babeni.nõ
nunq̃; deſpiciuntur. Montale eſt bonuʒ qðᷣ
deus eſt. ſ amat babetur.ſidiligitur guſtat
prelens eſt dilecnom. Si potes diligere. po
tes babere. Si boc das.boc recpis. Mõ ali
ud pꝛo illo queritur.nec pꝛo alio illud dat

¶ O, pure et gratis amat qui deũ

Kapter ſe anat W
MEo ſoꝛte mercen /

narius eris.ſi diligis deuʒ ⁊ buis
ei. vt pꝛemiuʒ abilo acapias.Di
cunt bic quidam ſtulti ⁊tam ſtulti pt ſeipoſ
nõ intelligant. Diligimus deum ⁊ ſeruimꝰ⸗
illi. ſed non querimus pꝛemium.ne mercen
narij ſimus etiam ipſum nõ qᷓrimꝰ Dabit
ſi voluerit.ſed nos non qᷓrimꝰ. In tantũ eni
excutimꝰmanus ab omm munere.vt etiaʒ
ipᷣm non queramꝰquẽ diligimꝰ. Dura eiʒ
2 gratuita ⁊ filiah dilectione diligimꝰ.mbil
q̃rimul. ꝗpſe cogitet ſi qdð dare voluerit.noſ
nibil rearimꝰ. Diligim? ipſũ.ſed nõ q̃rimꝰ
aliqᷣd.etiam ipᷣm nõ qrimus quẽ diligimꝰ
Audite omnes ſapiẽtes. Diligimꝰ inquiũt
ipſũ.ſed nõ querimꝰ iplũ.boc eſt dicere dili
gimꝰipſum.ſed non curamus de ipſo. Ego
bomo ſic diliginollem a vobis. ſi me ſic dili
geretis vt de me nõ curaretil. ego de veſtra
dilectione non curarem. Nos videritis ſi di
gnuz eſt vt deo offerans. qd bomo dignere
ſpueret. Quomodo ergo inqunt mercẽna

rij non ſumus.ſi deum ꝓpter boc diligam2

vt pꝛemiũ ab eo accipiamꝰ. Non eſt ergo
gratis boc amare.neqʒ amoꝛiſte filialis.ſed
mercennarij et ſerui qui pꝛemium q̃rit pꝛo
ſeruitute ſua. Qui bec dicunt.viriutem dile
ctionis non intelligunt. Quid enim eſt dili⸗
gere. niſi ipſũ babere velle?no aliud ab ill
ſedipluʒ. boc eſt gratis. S aliud qreres ab
ipſo.gratis non amares Munc autem non
aliud queris ꝓeo qdᷣamas.⁊tamen aliqᷣd
queris et deſideras in eoipſo qd amas.Ali
oquin nõ amares.ſi non deſderares.ſeda⸗

Creoecima.

liud eſt pꝛoipſo.aliudin ipſo. Sip ipſo ali⸗
quid amas.mercẽnariꝰ es. Si in ipo amal
ipſũ amas.filius es. Etiam ſi vitam einaʒ
aliquid aliud eſſe cogitaueris. ⁊ diuerſum
abipſo bono qð deus eſt.⁊ pipſo adipiſcẽ
do tantum ſeruieris. non eſt ſeruitus pura
neqʒ dilectio gratuita. Filij ʒebedei qui con⸗
ſeſſum dertre et ſiniſtre petierunt in regno
eius quiodaʒ aliud cogitauerunt alienum
et diuerſum ab iſto bono. et p eo adipiſcen⸗
do aliqᷓndiu illi adbeſerunt. donec increpa⸗
tlet mutati veritatem cognouerunt ⁊ intẽ
tionem coꝛrexerũt. Mutauerũt enim ꝙ ðo
leruiendum elſet.pꝛo eo qdᷣipſe nõ eẽt.quia
non intellexerũt iplũ eſſebonũ qð ſolü amãa
on eſt ppter ſeipſum.⁊ quicqd amandum
eſt pꝛeter ipſũ amandũ eſt ppter ipſum. qᷣ
quidem tanto amatur felicius quanto ar⸗
dentius. Nui boc amat.ſeipſũ amat.qͥa bo
num ſuum amat.⁊ vere amat.qᷣͥa veruʒ bo
num amat.pꝛopterea ſcriptura nõ dixit tibi
vt diligas teipſum.ne foꝛte erꝛares ⁊ puta:
res mdulgendum tibiet ſtudendum bis q
foꝛis ſunt cõmoda ⁊ ſuauia carm tue.⁊ eſti
mares qte ſic diligere deberes. ⁊ occaſionẽ
ſumeres a ſcriptura.vt ſolam carnem ſoue
res.⁊T animam tuam negligeres.pꝛopter G̊
non dixit tibi vt teipſũ diligas.ne H intellige

res vybi magis diligeres, Bnegligeres vbi

periculoſiꝰdeperires.Mõ ergo tibi dixit vt
teiplũ diligas.nec tamẽ oino tacuit cũ dixit
vt deü tuun diligas. Cu emm dilig deu tuu.
diligis bonũ tuũ.⁊meliusbonũ.⁊ melioꝛis
bonũ. Et cum diligis bonum tuum diligis
te ipſum.qui bonum ipſius diligis ⁊ q bo
num eſt uli diligis.
¶ Be menſura diligendi deum.
Capitulum .
lantuũ aut dilige
e debeamꝰ bonũ nrũʒ qð deꝰẽ ſcp
tuꝛa nob̊ mãifeſtat cũ di. Dilige. d.
deü tu. exto. coꝛdetu.⁊ exto.mẽ.tu.⁊ ex.t.a.t.
q.d. NMon tibi pcipio pt tãtũ vl tãtũ diligaſ
deutuu. Quãtũ potes.cãtũ dilige. poſſibili
tas tua.erit mẽſura tua. Quãto plꝰamaſ.cã
to plꝰhẽs.⁊qᷓto plꝰbabes tanto felicioꝛ es.

õ
D

Pars

Extendere ergo ⁊ dilatare quãtuʒz potes pt
totum impleatur ꝗðᷣ in te eſt. etiã ſi nõtotũ
capiat qdð in ulo eſt. Moli imere quaſi tibi
deficere debeat ille ſi minꝰcapax ſueris. Ca

pe quãtumcũqʒ poteris.nunqʒ tantũ pote⸗

ris qᷓntũ ipſe ẽ.Si tãtũ poſſes tãtꝰeẽſ.Nüc
aut creſcerei illo potel.eqre illi ñ poteſ.creſce
g a pꝛoſice. Quãto maioꝛ eris in bono tã
to melioꝛ eris. GOi ſummus eſſes.optimus
eſſes. Hunc quia ſummꝰeſſe non potes.po

tes eſſe in ſummo.⁊ magnum tibiheſt. ⁊ ex
boc tu magnus es.ſi in ſummo es.⁊ tanto

vtiqʒ maioꝛ qᷓnto altioꝛ. Aſcendis auteʒ cũ
diligis.ſurſum pergis in caritate.quia cari:
taſſurſum ducit.ſicut ait apłs.Adbuc excel
tioꝛẽ viam vobis demonſtro. Aſcẽde ergo
dum potes modo tẽpus eſt creſcendi⁊ pꝛo
ficendi. poſtea cum ↄſũmabunt᷑ omnia ſta
bis in eo ad qᷓd perueneris.⁊ erit B ſummũ
tuũ in illo ſupꝛa qð non tranſies amplins.
ſed ſummũ illius non eritin quo pꝛopterea
conſiſtas quaſi non inuemas ampliꝰ q cre

ſcas.adcirco aſcende dum potes.quãtum

potes nunqʒ nimis potes.vbinunqʒ poteſ
totum. Dilige dominũ deũ tuũ ex toto coꝛ

de tuo.⁊ exto.a.t.et ex.t.m.t.pt ex illo totum

tuum umpleat᷑ enam ſi a tuo totũ illiꝰnõca⸗
piatur. totum replet in te.⁊ ſuperabundat ĩ
ſe. Si vas non delicit oleum ſufficit.coꝛtu⸗
um pas eſt.amoꝛillius oleuʒ eſt. Quandiu
pas habesille oleum infundere nõ ceſſat.⁊
poſtea cum tu ampliꝰnas nõ babesalle aꝰ⸗
buc amplius oleum babet. ſꝛopterea no⸗
li parcere illi cape quãtuʒ potes.Dilige q̃̊n
tum ſufficis.quia ille non deſicit. Dilige ex
toto coꝛ.tuo.⁊ext.a.t.⁊ ex to.m.t.i.ex totoĩtel
lectu tuo.⁊ ex toto affcũ tuoꝛ extota memo
ꝛia tua. Quantum intelligis quantum ſa⸗

pis ⁊ quãtum ſufficis tantũ bilige. totũ co:
gnitione impleatur. totum dilectione affici
atur. totu memoꝛia teneatur.quicqᷣd de illo

in cognitionem ⁊ memoꝛiaz venit. Sirecte
totum pꝛobatur.cur nõ totuʒ diligai.Quã

tum illuminaris tantum afſiciaris vt totũ

dulce ſit. Quantuʒ ergo innoteſcere digna
tur nobis. tantum diligatura nobis. Lotũ
quod capere poſſumus diligamꝰ quãtuzʒ

(Creoecima

poſſumus. ſura dil
e menſura diligendi pꝛoximuʒ
Re Menſenn geae Ptor X;

dilectione pꝛo

ximi dicit nobis ſeptura. Dilige

ꝓximum tuuzʒ ſicut teipſum. Gð

mandatum tunc pꝛofecto implemꝰ ſi pera

citerid quod nobis cupimꝰ bonum etiam
illi cupiamꝰ. ꝗn quibus enim noſmetipos
recte diligimuspꝛoximum noſtrum ſjue

adð neceſſitateʒ coꝛpoꝛis.ſiue adanime ſala
tem ſine fictione diligere.⁊ quantũ rationa
biliter poſſumꝰ.adiuuare debemus. Que

runt autem aliqui ſi id qð dictuʒ eſt. ſicut te
ipᷣum. m limilitudinem tantũ.ſiue enã m
equalitateʒ intelligendum ſit. Nam ſi pꝛoxi

mos noſtros tantum diligere iubemurqn

tum noſmetiploa.pidetur quiddam ſcꝛupu
loſum inde oꝛiri qð nõ leuiterexplicare poſ
ſumus. Ecce duo ſunt.quoꝛum alterũ pen
re neceſſe eſt. Gatur vmoptõ.quod velit eli
gate duobus quoꝛum alterus omnino eui
tari non poſſit. Si ſuam ſalutem magis eli
git. minus pꝛoximuʒ diligit. Si pꝛoximiſa
lutem magis eligit deum minus diligit qʒ
pꝛoximũ.a quo ſeparari vult pꝛopter pꝛoxi
mũ. Sed foꝛte quis dicat parem dilectiõez
facere non poſle electioneʒ. Atrunqʒ equa

liter velle.⁊ ptrunqʒ equaliternolle nec poſ

ſe alterum alter: pꝛeferꝛe in optione.que pa
ria omnino conſtant in dilectiõe. Sicergo
foꝛte quis banc obiectionem euitare contẽ
dat. Sed quid dicemus?Si vnum aliquẽ

bominem tantum diligere debeo quantuz

meipſuʒ. nõne duos auttres.aut quattuo⸗
diligeꝛe ampliꝰdebeo q̃; meipſum? Sic va
dut qſtiones boim.⁊ inqetãt bomies ſemet
ip̃os cogitatõibꝰſuis.dicũt eiʒ. Qð meliꝰẽ
apliꝰdiligẽdũ ẽ. õamꝰtꝛes boiel.vnũ bĩc
duoſ ĩde.dico qꝛ ꝑirencceẽ. aut pnũ iſtũ aut
duoſilloſ. dic gotu mibi. qd elig qᷓ ꝓximũ tu
uz dilig tãqᷓʒ teip̃ʒ.meliꝰẽ ꝑire vnũ qᷓ; duos.

