tilatis leg bua⁊ ſacris canonibus diſtincte
inuenimꝰob aliã atq; aliã cauſam alterã le
gSũ alterã canonũ fiericõputationem.an le
gibus ſiquidẽ ob nibil aliud ipſoꝝ graduũ

ſio ab vna ad alterã ꝑſonã inter ↄlanguine
os deferat. Hac igit᷑ de cauſa.qꝛ bereditatel
nequnt deferꝛi niſi de vna ad alterã ꝑſonaʒ
ideo curauit leculaꝛis imꝑatoꝛ in ſingulis ꝑ

deolſaguinitatis ¶ Sext? Gꝛegoꝛius
ape⸗ lſacri canoneſ duas in vno gradu ↄſtituunt

tiliter fuerit ꝑſpecta idem ſenſiſſe ⁊ eandẽ eẽ
in ſententia atqʒ ad eundem terminu cõue

intelligere quẽadmodũ vlterioꝛes goꝰ nie

alia iura ↄtrabere ⁊ ad bmõi pfanũ erꝛoꝛez

merationẽ ſctõꝝpatrũ ⁊ antiqᷓ; eccle cõpu
ta tioneʒ ad nos vſqʒ perduciã ꝑpuerſa qᷓdã

mentio facta eſt.niſi nt hereditas pel ſucceſ

WBnoecima

ſonis ſingulos pſigere gradꝰ Quia vo nu
ptienõ valent ſine duabus ſieri pſonisido

ꝑſonas.ptrũqʒ tũ cõputationẽ ſi attẽteac ſiᷣ

nmire maniteſtũ erit. Juſtintanꝰnãqʒ pſqʒad
quẽ gdu ↄſangnitas ipſa ꝑduꝛet in ſuis iegi
bonõ diffiniuit. Canones vᷣo vltra ſeptimã
nullã nũerant generatõnẽ Sexto qpe gou D
detminato in ipſ legibꝰſubintulit impatoꝛ
bacten? oñdiſſe ſufficiat qu? admodũ Fouſ
cognatois numereni.Haqʒ ex bis palã eſſ᷑
rare debeamꝰ. Generata qlpe ꝑſona gdum
adicit. Ecce in bis bꝛeuibꝰ pᷣbis aꝑte oſtẽdik
tales gous qleſiſti cõputãt. nõ tãtũ pſqʒad
ſextü verũ ⁊ vlira nũerare debere.cum vltia

ſex vleioꝛes Soꝰnũerandoſeẽ decernat Abi
eni pliioꝛes nũerat Soꝰapte indicat ñ ſex tã
tu eẽ go. ſ lex finitis? adbuceẽ aloſ nierã
dos vt genidice leges ſit ⁊ aces ſi canões
dicamꝰh̊ ꝗð nitas bʒ.ſq ñ iminat ↄſangui
tas in bmõi ſer. q iminat ſm canões in ſepit
mo gou.pvtraqʒ eni cõputatõ ſiẽſuꝑiꝰ dixiꝰ
vno ſie Ocludii.nãqʒ duo goꝰlegales vnũ g̊
dũ cãonũ efficiũt Feẽſitaqʒ qͥ pᷣin ſdaꝛeſlegeſ
dicũt᷑ iſcᷣo uxta canõeſnijerant ĩ pꝛio. Filij
frũʒ q̃ illic nũerant inq̃rto ̊ cõputãi i ſcdᷣo
nepotel vᷣo qᷣ ibi cõputãt ĩ ſexto iſtic nũerãt᷑
ĩtno.ſic deĩcepſqᷣ ĩlegibꝰſcꝛibũti.puij.⁊ĩ xin
canõibꝰdiſfiniut i. uij.⁊.v.Etqʒ B mõ ð reli
q̃s ſciẽdũ ẽ vt qͥ ſm canones dicuntin ſexto
vel in ſeptimo.ſecundum legeſ accipiantur
in duodecimo vel decimoqrto Hã in leptẽ
gradibꝰſi canonice ⁊ vſualiinumerant om
nia ꝓpinqtatũ nomia ↄnnent᷑ vltra qs nec

ↄſan guinitas inuenit necnoĩa reperiuntur

nec ſucceſſio poteſt ampliꝰpꝛogari.nec me
moꝛiter ab aliqua generatõe recoꝛdari. NHe
vero in bac cõputatione ↄſanguinitatis ali
qua de binc paleat ãbiguitas remanere.ali

am quã quidã faciunt numerationẽ in baoc

etiã diſpoſitione duximus finiendã Süũt eiʒ
quidam qui nõ a fratribꝰſeda filis eoꝛum
id eſt patruelibus pel ↄſobꝛinis genealogi
am numerare incaipiũt.dicẽtes ſiios fratrũ
in pꝛima generatione computari debere.qʒ

— — — - —

n
la
erl
int
top
true
dee
a
gr⸗
ci
imn
ſor
iaui
Nean
gviap
ſcheen
tenter⸗
glpelia
lnfrae
ſooſa
omag
Kigui
frater
fatrtbe
gtecee.
dunbe
hoqer
Aeopog
ontſon
ftarren
amine
amig
tuautt
lla iſrg
batru⸗

aon
Mig
ſtuune
ttegc
ndeei
cöne
Nrad
nolg
ani
umnan
Mid
gaik
cie
nön

Kelide

ilnn
d
em

Niltrc.

wſuini
ſanors

AMngi

Gnkope

eſ⸗
NNnd

„

hiͦginfi
wlwin

mdtn

gbrödnn

Naninead
Aeguoũ g
oHiri

nerixn

iunisnet
onr
anneeme
mudan e

Pninii

kenunerin
Nonenh
endia
fs n
ns Galin
vſivyfun

mmmd

ſrẽs q̃ſ q dã trũcꝰexq̃ ceteri ramuſculi oꝛiã

tur exiſtut. Seð nec iſta graduũ computa
tio ſi bene intellecta fuerit ab ea quã ſuperi
us expoſuimus ĩ ſentẽtia poterit eẽ diuerſa
¶ Libꝛo tertio inſtitutionum ſexto
apitulo.Degradibus cognationis

Dc loco neceſſari

um ẽ exponere quẽadmodũu gduſ
cognationis nuerent q; in rein pꝛi

mis admonedi ſumꝰ cognonẽ aliã ſupꝛa.a

liaʒ infra nũerare.alã extrãſuerſo.que etiã
ex latere dꝛ. Superioꝛ cognatio eſt paretũᷣ
inferioꝛ liberoꝝ.extrãſuerlofratrũ ſoꝛoꝝ vel
eoꝝ q̃ vel q̃ ex bis ꝓgeneran ⁊ ↄſequent pa
trui ⁊ amite auũculi matertere. Et ſupioꝛ q
dẽ et inferioꝛ cognatio a pᷣmo gou incipitat

ea qᷓ ex trãſuerſo numeranta do. nmo

gradu eſt ſupꝛa patmat. infra filiꝰfilia. Se⸗
cũdo ſupꝛa auꝰauia infra nepos neptis.ex
tranuerſo frat ſoꝛoꝛ. Certio ſupꝛa pauꝰ ꝓa:
uia.infra. pnepos ꝓneptis.ex trãluerſo fra
triſ ſoꝛoꝛiſq; filiꝰfilia.⁊ ↄſeq̃ᷓne patruꝰamita
auũculꝰmaitera. Datruꝰẽ patris frat quẽ
greci nacpac vocãt. Auũculꝰeſt mais frat
qui apud eos ꝓpᷣe dãcpoc aſpellat ⁊ piomi

ſcue eneycos ðꝛ.Imita eſt pats ſoꝛoꝛ ADa
tertera eſt mats ſdꝛoꝛ. que pt ſupꝛa pʒ oeya

aſpellat. Quarto gdu ſupꝛa. abauꝰ.abamia
infra. abnepos.abneptis.Ex trãſuerſo fra᷑ſ
ſoꝛoꝛiſqʒ nepos neptis.⁊ cõſequẽter patru⸗
us magnꝰ.amita magna.i au frat᷑et ſoꝛoꝛ.
Itẽ auũculꝰmagnꝰ.maitera magnan.auie
frater ⁊ ſoꝛoꝛↄſobꝛinꝰↄſobꝛina.i.qcunqʒ ex
fratribꝰaut ſoꝛoꝛibꝰpgenerant᷑.Sũt qdam
q̃ recte ↄſobꝛinos eos et ꝓpe dici putãtqͥ ex
duabꝰſoꝛoꝛibꝰpgenerãt q̃ſ ↄſoꝛoꝛinoſ.Eoſ
vo qͥ ex duobꝰgenerãt fraibꝰ ppᷣe frẽſ patru
eles vocari. Si aũt ex duobꝰfratribꝰtilie na

ſcunt ſoꝛoꝛes patrueleſaſpellant.at eos q ex
fratre ⁊ ſoꝛoꝛe pgenerant amitios ppe dici

amitine filij ↄſobꝛinũ te aſpellãt.ſi fuerittua
amita Itẽ amite tue filij ↄlobꝛinũ te aſpe lãt
tu aũt illos amitios. Quito ſupꝛa atauꝰat⸗
uia.ifra abnepos abneptis.ex trãſuerſo fra
tris ſoꝛoꝛiſqʒ ꝓnepos ꝓneptis.⁊ ↄſeq̃nt pꝛo
patruꝰ ꝓamita.i.paui frater ⁊ ſoꝛoꝛ ꝓauun

Bndecima.

culꝰ ꝓmateria.i pauie fratet ſ. oꝛoꝛ. Itẽ frail

bpatruel ſoꝛoꝛis patruełↄſobꝛim ↄſobꝛine a
mitin amitine filiofilia ppoꝛ ſobꝛnꝰſobua·

na biſũt patruimagni amite magne auun

culi magni.mattere magne filiꝰfilia. Sexto

gradu ſũt ſupꝛa tritauꝰtritauia.infra trine

pos trineptis.ex trãſuerſo fratris ſoꝛoꝛilqʒ
abnepos abneptis.⁊ ↄſequeni abpatruꝰab

amitai.abaui frat ⁊ ſoꝛoꝛ.abauũculꝰ.abma

tertera.i.abauie frat⁊ ſoꝛoꝛ.ꝗtẽ ſobꝛim ſobꝛi

ne.i. qui qᷓ ue ex frairibꝰ ⁊ ſoꝛoꝛibꝰpatruelii
vel ſobꝛiniſ vel amitinis ꝓgenerant filiꝰſi⸗
lia lHactenꝰoñdiſſe ſuſiciat quẽadmodũ 5

intelligere quẽadmodũ vluoꝛes qʒ Soꝰ nue
rare debeam?. Quiſpe generato ſepqqs g
du adicit. vt lõgefacil? litrñ
qʒ ꝓpᷣa cogtiõis aſpellatiõe quẽq̃ᷓ; notare.
At generationis qͥ; Sdꝰ eo mõ nuerãt. Sʒ
cu mag itas oculata ſide q́; p aures anis

boim miſigit. do neceſſariũ duxiꝰpꝰnarꝛati

onẽ gouu etiã eos pñ̃ti li inſcribi q̃nnꝰpoſ⸗
ſint ⁊ ex auribꝰa ex iſpectiõe adolelcẽtes pie

cuiſumã docinã gouũ adipiſci. Pꝛogenieʒ

ſuam vnũquẽqʒ ad ſeptimã obpuare decre
uimꝰgiatiõʒ.⁊ q̃diu ſe agnoſcũt affinitate
ꝓbinqs ad piugalẽ coplaʒ accedere denega
mus.qð ſifecerint ſeparentur.

tani epiſcopi.

regoꝛi p

ep̃o.qᷓta generatione fideles ðbe
ant copulari diſpẽſatoꝛie ſic reſcribit. QNue⸗
daʒ lex romana in republica ꝑmittit vt ſiue
frater et ſoꝛoꝛ ſen duoꝛũ fratrũ germanoꝛũ
vel duarũ ſoꝛoꝝ filiꝰet ſilia miſceat.ſicut ex:
bpimento didicimus in tal cõiugio ſobolẽñ
poſſe ſuccreſceꝛe vnð neceſſe eſt pt iã qꝛta vł

(Ex epla Johãnis cõſtatinopoli

areqh

ſitꝰ ab Auguſtino anglon gens

it rñreqs qͥ gdu ſit

qnta generatiõe ſid eles licent ſibi vugan.

Item ꝗJobãnes di. Nerũ poſt muliũ tẽpo⸗
ris Felice melſſane ſicilie pꝛeſule reqſitus
vtrũ Auguſtino ſcpᷣſerit vt angloꝝ quarta
generatione contracta matrimomia mime
ſoluerentur. bumillimꝰpater Gꝛegoꝛi? int
cetera talem deditrationẽ Q, ſpᷣſi Nugu⸗

ſtino angloꝛum gentis epo. alũno videlicz is eſſe innobaluz.
vt recoꝛdaris tuo.de ↄſaguinitatis uncti: lus ſacerdos tribuat er cõmunionẽ. St vo

conuerſus diuiſuſqʒ fuerit a talr copulatio

anaibematis pinculis eſſe innobaiuʒ a nul

ſeparentur. aut infra aſfinitatis lineãid eſt

one ipſi et angloꝛum gẽtn que nuꝑed ſideʒ
pveneratne a bono qð cepeꝛat metuendo au
ſterioꝛa recederet ſpecialit non generaliter
certiſſime ſcripſiſſe me cognoſcas.vnð ⁊mi
bi omnis romana ciuitas teſtis exiſtit. nec
ea intentione becillis ſcripſi mãdata. vt pꝰ⸗
q́; firma radice in fide fuerint ſolidatiſi ifra
pꝛopꝛiam ↄſanguinitatẽ inuentifuerint no

pſqʒ adſeptimã geneꝛationẽ iungani.ſed ꝙ
adbuc illis neophitis exiſtẽtibus eis pᷣmuʒ
illicita ↄſentire ⁊ eos verbis ⁊ exeẽplis inſtru
ere.⁊ que poſt de talibus egerint rationabi
liter 2 fideliter excludere opoꝛtet.Haʒ iuxta
opoſtolum qͥ dixit. Lac dedi vobiſ potum
non eſcam.ita illis modo non poſteriſvtp̃ᷣ
ſixum eſt tempoꝛibꝰ?tenẽda indulſimus. ne

bonum qðdᷣinfirma adbuc radice plantatũ

erat erueretur. ſed aliqᷓntulum firmaretur.
a pſqʒ ad perſectionẽ cuſtodiretur Hec gꝰ“
ego ſobãnefidcirco perſtringenda curaui
pvt bi qui occaſione noue diſpẽſationis illici

ta matrimoma cõtra bũc eruditiſſimũ vix ſi

cauſant. non generaliter quarte generatiõiſ
copulam cẽſuiſſe.imo venialiter ſimulqʒ tẽ
poꝛaliter ꝑmiſiſſe cognoſcãt.

Jacharias papa caplo primo

Oſerentibꝰ hoĩ

bus de germanie paribulſ didici
ꝙ beate recoꝛdationis Gꝛes pa⸗
dum eis ad religionẽ xpᷣianitatis diuia
gratia illuſtraret licentiã illis dediſſet in qr
ta ſeſe copulari generatione. Nðquidẽ xpᷣi
gnis licitũ non eſt? dum vſqzſe cognouerit
ſed du rudes erant inuitandi ad fidẽ qᷓmqʒ
mime ſcriptũ reperimꝰnõ ãbigam...f
NVItem capitulo quinto
Tconſobꝛnam
neptẽ nouercam fratris vxoꝛẽ vel de Reopᷣa
cognatiõe vłquã cognatꝰ babuerit nullus
audeat ſibi copulare in coniugio. Siquio
buic tali coniugio nepbario ↄuenerit ⁊ ĩeo
permanſerit ſciot ſe apoſtolice auctoꝛitatis⸗

tradicere videatur

ne digne penitẽne ſubmittatur vt ſacerdos
loe conſiderauert.

cretum Gꝛegoꝛij iunioꝛis.

J debeant ou/

vxoꝛes accipere q̃ ſunt abillis

longa ꝓgenie generate.rñdet Auguſtinus

Hfieri modis oĩbus licet nequaqʒ eni in ſa⸗
cris eloquijs inuenitur.qð huic caplo con⸗

Capitulo. xxxvij. Gꝛegoꝛius re
pondet auguſtiio.

lare pᷣmũpſerit pais pfecto turpitudinẽ reue

lauit. Cũ cogta qʒfris miſceripbibitũ eſt. qꝛ
p ↄuctionẽ poꝛeʒ caro fris ſuitſacta p qᷓre

etiã ſãctꝰ Johes baptiſta capite trucatꝰẽ.⁊
ſãcto martirio conſummatus.
Be gffinitate. . „
Regoꝛiſeruꝰſer

noꝝ bei. venerio caralitão Natni

amãde qᷓs ðᷣbeo refero gtes. Quoniã qſiſti
que debuilti iocũdum reddidiſti me. AUñ
placide adinquiſita reſpõdeo. Sedem apo
ſtolicã oſulere dcreuiſti.ſi mulier copla nu

ptiali extrãeo piro iũcta cognatõieiꝰ ꝑptieat

Aquis fratriſurx
oꝛem in coniugiũ duxerit anatbe
ma ſit. Si qs de ppa cognatione
vel quã cognatꝰbabuerit. duxeꝛit in ↄiugiũ
anatbema ſit. Si quis nouercaʒ autnuruʒ
duxerit. anathema ſit. SS
¶ Beda in hiſtoꝛia angloꝛum inteꝛ
rogatio augꝰ

o germani fiẽs ſinglaſ ſoꝛoꝛel

ceri gue facim eſt. qꝛ in lege ſceõ
tũ eſt. LCurpitudinẽ patril tunñ
reuelab.HNeqʒ; eni turpitudinẽ pats ſilꝰ re
uelare pt. ſz aꝛ ſcptũ eſt. Erũt. din. c. v.q tur
pitudinẽ nouerce q̃ vna caro cũ patre reue

tatis tue ſtudioſe ſa gacitati frat᷑

ſee
aln
pel
ni⸗
yen.
en
Hel⸗
bitr⸗
deyn
edir
ema
inch
doch
ſolie
Knl
pobi
cre
tnn
ſecol
di⸗
obin
bepro
Nacaro
gousp
Good
wdod
turne
noco⸗
it
tspo⸗
perbi
dintp
ipſema
ſeaui⸗
oͤpoer
neöo
omngn
Ghond⸗
mdrt
klaee
mMepy
in kenn
ranog
binqn
iglodi

lopyle⸗

N
Gin
polh
Lerdos

ſur
ube
GN
mmougi

en.

miraan

1/
Aood
hls

in
bg9n

s te

E

lte

ina

tonchiet

ügaeen
Vuudnin
hhnit
uutg

en

ſi eo defũcto cognatio maneat eadẽ.vłſi ſub
alio viro cognationis vocabula diſſoluant
vel ſi ſuſcepte ſoboleſ poſſint legitie ad poꝛiſ
viri cognationis tranſiꝛe copulaʒ. Eſt enim
verbũ dñi validũ.⁊foꝛte eſt.durabile eſt.pſe

uerabile eſt. immutabile eſt.non momenta

neũ.nõ tranſitoꝛiũ.it autẽ ꝑſe ipſa nitas
deꝰeſt verbum dei. Telum et terꝛa tranſi
but. verba autẽ mea non tranſient. Anteqᷓʒ
deꝰ in carne inter hoĩes aſpareret.eo inſpiꝛã
te dixit Adaʒ. Nuãobꝛẽ relinquet bõ patrẽ
æ matrẽ ſuã.⁊ adheꝛebit vxoꝛi ſue.⁊ eꝛũt duo
in carne vna. Cui non cõtradixit dñs Deĩ
de cũ oꝛiret veritas de terꝛa in terꝛã ⁊ inui
ſibilis in bumanitate aſparuit.interꝛogatũ
eſt.ſi licitũ eſſet bomini vxoꝛẽ reliquere.qð
pꝛobibẽs fieri petuit.pꝛeteꝛ ſi foꝛnicatio ſola

excluderet copulã maritalẽ. Anð ptulit ſta

tim in mediũ eandẽ ipſã ſententiã quã ante
ſecula manẽs cũ patre verbuʒ inſpirauiti a
dã ipſe ↄſirmãſ qð ipſe ꝓtinꝰptulit bõ Quã
obꝛẽ reliquet hõ patreʒ et matrez ⁊ adhere
bit vxoꝛi ſue.⁊ erũt duo in carne vna. Si v
na caro fiũt.qũo poterit eoꝝ aliquiſ pꝛopin
quus pertinere vni.ſi non pertineat alteri⸗
Quoo fieri mime poſſe credendũ eſt. Haʒ
vno defücto in ſuꝑerſtite affinitas non ðᷣle
tur.nec alia copulæ piugalis affinitatẽ pꝛio
ris copule ſoluere poteſt.Sed neqʒ alteriꝰ
ↄiũctionis ſobolem placet ad ipſiꝰ afſinita
tis poꝛis ſiquidẽtꝛanſiꝛe conſoꝛtium ꝓeoq

verbũ dñi validum eſt. ⁊ foꝛte et vt inquiẽs

dixit ppheta. Nuomã ipſe dixit et facta ſũt.
ipſe mandauit et creata ſunt. Statuit ea in
ſeculũ ⁊ in ſeculũ ſeculi.pꝛeceptũ poſuit.cc.
Hõ poteſt per verbũ ſun atqʒ pᷣceptũ eſfice
re duo in carnem vnam et maſculuʒ ⁊ ſemi
nam qui innumerã multitudinẽ ſexꝰ ptriuſ

qʒ non deſiſtit ſecũ ſacere vnũ ſicut per ſe vi

tas dixit.Hon ꝓ bis tantum rogo.ſed pꝛo
eis qui credituri ſunt per veꝛbum eoꝛum in
me.vt vnum ſint ſicut tu pater in me ⁊ ego
in te.⁊ ipſi in nobis vnuʒ ſint.Si quis teme
rario auſu ⁊ ſacrilego in defũcto querit ꝑ

pinquitatem vel ſubaltero vocabula afſini
tatis diſſipare.ſuſceptam ſobolem altenus
copule credens legitime ſociari pꝛopinqui

Bndecima.

tatis pꝛioꝛis. bic negat dei verbum validuʒ
elſe vel foꝛte. ⁊ qui tam facile vel tam veloci
ter auerit diſſoluere. bicnõ credit dñ v̈buz
manere ineternum. Conſpiceterꝛã in quat
tuoꝛ locis diſtantibus magna intercapedi
ner confectaz et conglunnatam finge cuiuſ
cuqʒ figure vel immẽſitatis coꝛpꝰ polueris

Xconcilio maticenſi

— Ane conſangui⸗/

ntas que in ꝓpo viro obſeruã
da eſt. hec nimirum in vxoꝛiſ pa
rentela de lege nuptaruʒ cuſtodiẽda eſt. qꝛ
ↄſtat eos duos fuille in carne vna.coõmiis
illis vtraq; parẽtela eẽ credẽda eſt. licut ſcri
ptũ eſt. Erüt duo in carne nna

E concilio cabilloneni.
Vntraoicimus
qʒ vt in quarta vel ĩ qnta ſexta
Lqʒ generationenullꝰ amplius

coniugio coplet. Abi aũt poſt interdictum

factü fuerit nuentum ſeparetur

De ſpirituali germanitate. Nico
laus papa Salomoni cõſtatiẽſiepõ

Kiſcitatur a no/

0 bis ſãctitaſ veſtra ſi aliqs bomo

cõmatꝛeſ bꝛẽ paleat ſpualeſ vnã

psalterã. q frainitas tua memiſſe dʒſcptuʒ

eẽ. Erüt. d.i.c. v. Itaqʒ ↄſtetqꝛ vir ⁊ vxoꝛ vna
caro ꝑ ↄnubiũ efficiũt reſtat nimirũ niꝝ cõ
pꝛẽʒoſtitui illi mulieꝛi cꝰmat:ĩonio aſiũpta
vxoꝛ cõmat eẽ videbat. Et idcirco liquet vꝛ

rũ iulli feie ñ poſſe iũgiin copla q cõmat erat

eiꝰcũ qua idẽ vna fuerat caro effectus.
Edem Harolo archiepiſcopo
JIquis cũ ſpuali
matre fuerit foꝛnicatus. anathe
matis ꝑcutitur pt ſciusictibꝰ Si

militer aut ⁊ illũ ꝑcutere pmulgamꝰ.qᷓ cuz

ea quã de ſacro baptiſmatis fõte ſuſceperit
aut cü illa quã añ epʒtennerit cũ ſacro cril
mate fuerit vncta foꝛnicatõis ꝑpetrauit ſce

l2. legitiaz tñ ſi buerit ñ dimute cogal vxoꝛẽ.

(Ex concilio cabillonenſi

Ictum etiam no

dam vero fraudulenter vt a viris

bis eſt quaſoã femias deſidioſe q̃ſ
ſuis ſeparentur pposſilios coꝛã epis ad cõ
firmãdum tenuiſſe. Ande nos dignũ duxi
mus nt ſiqua mullier filiuʒ ſuuʒ deſidia aut
fraude aliqua coꝛã ep̃o tenuerit ad ↄfumã

dum ꝓpter fallaciã ſuã aut pꝓpter fraudem

quãdiu piuat penitẽtiã agat.a viro tamen
ſuo non ſeparetur.
Exconcilio maguntinenſi.
Eeo quoo inter
rogaſti.ſi ille qui filiolã ſuam du
xit vxoꝛem. ⁊ de eoqui concubu

it cum cõmatre ſua ſpũali.⁊ de eo qui ſiliuʒ
ſuum baptiſauit.⁊ cuius vxoꝛ eũ de fonte ſu

ſcepit.ea ratione vt coniugij diſcidiũ ſieret.

ſi poſtea in tali copulatione permanere poſ
ſent. De talibus ſic reſpondendũ eſt. Si fi
filiolã aut cõmatrẽ ſuã ſpũalem aliquisĩ cõ
iugio duxerit. eos ſeparãdos eſſe iudicamꝰ
⁊2 grauipenitentia plectẽdos. Si autẽ cõiu
ges legitimi vnꝰaut ambo.exinduſtria fece
rint.pt filiũ ſuuʒ de ſonte ſuſcipiant.vt diſci
dium fiat.Cale oſiliũ damus.ſiinnupti ma
nere voluerit. bonũ eſt.ſinautẽ grauis peni
tentia inſidiatoꝛi imungatur.⁊ ſimul mane
ant. ⁊ ſi ſupuixerit pꝛeuaricatoꝛ iugij.acer
rima penitẽtia mulctetur.⁊ ſine ſpe cõiugij
monegt.

Ex concilio triburienſi. IJdẽ

MWi ſpualem com

patrem babet. cuiꝰfiliũ vel filiã de
lauacro ſacri fontis accepit.⁊ eiuſ

tre ſuo eius viduã ducerein vxoꝛẽ.ſi nulluʒ
babent ꝓpinquitatis graduʒ. Quidenim?
Nundqd non pñt coniungi.quoſ nulla pꝛo

ximitas carnalis.pel nulla generatio ſecer

nit ſpualis.Item ſimili ratiõe q̃ ſpnalem ba
betcompatrem. gener eiꝰ fieriñ pbibet. De
illa dumtaxat filis quam ipſe de ſacro fonte
non ſuſcepit.ſpũalium qʒ patrum.i.ompa

vxoꝛ cõmater nõ eſt. liceat ei defuncto cõpa

WBnoecima

trum filij vel fllie ante ſiue poſt compateꝛni

tatem geniti. legittime cõiũgi pñt. p̃terillas
ꝑſonas qbꝰ compatresexiſtũt.qꝛ ſpũalem
hliam patris ſuinemo vxoꝛem ducere põt.
qzuis ſiliam eiꝰq compater eſt patris ſui.ſi
filiola patris ſui nõ fuit. vxoꝛem accipeꝛe nõ
pꝛobibetur.

¶ Quid diſtet intercognationem ſi
ue conſanguinitatem ⁊ affinitatem
et ſpiritualem germanitatem.
Bia queoaz ſüt
conſanguinitas.affinitaſa ſpũa
Ais germanitas.in qbuſ xpᷣianoꝝ
comugio lex indicta eſt Cõſanguinitas eſt
inter eos qui iungunt ſm lineã generis.At
finitas eſt inter eos q̃ͥ genere quidẽ iũcti ñ
ſunt. 2tñ mediante genere ſũt ſociati. Aerbi
gratia.filius fratris mei cõoſanguineꝰmeus
eſt. vxoꝛ eiꝰqͥ de genere meo nõ eſt per ipᷣm
q eſt de genere meo.affinis mibi facta eſt. et
ego illi. Qui ergo de aliena cognatiõe vxo
reʒ ducit. cognatos ſuosilllaffines facit.⁊cẽ
inter mulierẽ et cognatos vini.ſiue inteꝛ viꝝ
⁊ cognatos mulieris.non quideʒ cõſangui
nitas.ſed affinitas.in qua ſiliter vt in cõſan
guinitate ↄtractꝰmatrionij phbibetuꝛ. In cõ
ſãguinitate vſqʒ adſeptimũ gradũ ↄiugia

ſunt vetita. Quedaz tñ ſcripture in ſexto g

du.quedaʒ pero in ſeptimo pbibitionẽ im
nare vidẽtur. Ambigua eſt eniʒzlocutio cuʒ
dicitur. ꝙ vſqʒ ad ſeptimũ gduʒ cõiugia co
pulari non ꝑmittunt. Poteſt eni et ſic itel
ligi.qa vſqʒ ad ſeptimũ quidẽ pbibent.ſed i

ſeptio ↄcedunt.velqa ſeptius Sdus vltius
eſt in quo ꝓbibentur.⁊ poſt queʒ ꝑmittunt.

Quidam pᷣmo gᷣdu poſuerũtſilios.ſecũdo
nepotes.tertio ꝓnepoteſ.quarto adnepoteſ
quinto abnepotes.ſexto trinepotes.ſeptio
trinepotum nepotes. In bũc modũ ſeptem

gradus in phibitione continent. Qui autẽ
batrem et matrem rabicem generationiſ eẽ

dicunt. ſilium autem et filiam quaſi truncũ
generatiomis conſtituunt iſti in nepotibus
bᷣmum gradum computandum cẽſent. bßm
quam acceptionem ille gradus qui in ſupe

A

rio⸗
oſte
lnte
noe
ſopn
treot
pon
Nle
fa.G
dung
cop
min

m
eſſe
t⸗
nu
gt
ſu⸗a
Flue
ritnal
ter ſi
glipo
nl
ſol
matveſt
paterge
btüren

lles
aſenſi
ſco gde⸗
obaun
nenlem
nn⸗
duc⸗

peerllns

ſürien
eeren.

mnolſui

gpeen6

ichonſt

n.
G

Ml

nntgltſi⸗

ſtner

aseſt

hücif
anedi
undu⸗
arßn
lekehi
nmöryro
Gntri
eNN

Nönmn
rnnc

Ocbbeens
anon
Wöust
chß⸗
ulan ttil
ie is
ulaido
pte

Cors ſchi

noduſegen
ent C
Pnemli

Papltnn

.
gian

—RK

ntnm

rioꝛi diſpoſitione ſeptimꝰfuit in bac ſexiꝰeẽ
oſtenditur. Gꝛadꝰ ↄſanguinitatis qᷓntũuis
intendatur ſurſũ et deoꝛſũ copulã piugaleʒ
nõ admittit. ſicut de filio ad matꝛẽ.⁊ oẽs qui
ſupꝛa ſunt.boc eſt auiã pꝛoauiã &.⁊ de ma
tre ad filiũ.⁊ omnes qui infra ſunt.boc ẽne
poteʒ pꝛonepoteʒ⁊c. S. liter de patre ad ſiliã
vel de filia ad patreʒ conſideratur ſupꝛa et ĩ
fra. Qua ppter inter eos qui a latere deſcẽ

dunt. gradus cõſanguinitatiſin matrionio

cõputantur. Quidaʒ affuntatẽ quinto ter
minari gradu voluerunt.alij vſqʒ ad ſepti

muʒ.ſicut et conſanguinitateʒ obſeruandaʒ

eſſe iudicauerunt. Spiritualis autẽ germa
nitas ſiue pꝛopinquitas boc modo cuſtodi
tur. Hemo cõmatreʒz aut filiã ſpiritualẽ vx
oꝛeʒ ducere poteſt Sil modo mulier cõpa
tri ſuo aut filio ſpirituali.vxoꝛ eſſe non põt.
Flius quoqʒ cõmatreʒ patris vel filiaʒ ſpi
ritualez. vroꝛeʒ babere pꝛobibetur. Et ſimili
ter filia cõpatri matris ſue.aut filio ſpiritu
ali proꝛ eſſe non poteſt. In conſilio triburi
enſi conceditur vt bomo defuncto cõpatre
ſuo illius vxoꝛeʒ ducat.ſi ei cõmater non eſt

Oõ ſi veruz eſt. ſimiliter mulier defuncta cõ

matre ſua.viro illius nubere poteſt.ſiei cõ

pater non eſt. quodtamẽ in aliqbꝰ locis ibi

bitũ relperii. ⸗ S
Atrum dolus qui ſuppoſitio di
citur.coniugium diſſolutt
pitulum (NVIII

facie deſponſantibus alias quaſ

a31
ſi aſſenſũ ſuũ poſtea bi qui dolũ ſune paſſi
facto qð exintentione non fecerunt pꝛebere
noluerunt.nequaqᷓʒ coniugiũ ratũ eſſe ðbe
re cenſemus. Exintentione eniʒ non factuʒ

conſtat. nec poſſunt conſtringi ad exequen &
dũ id qdᷣnecdũ intenderũt cũ facerent. nec xx

poluerũt cũ ſcirent.

AUtrum conditio ſeruilis ſi
neſciatur poſtea coniugiũ

* Diſſo uat.
CLapitulum

Joiuialiquan/

do quibuſoaʒ vxoꝛes incognitaſ

es perſonas dolo ſuſpoſitas.vbiq dẽ

WBnoecima
ueritur etiaz utrũ

ſiqᷓ mulier ſeruo nupſerit. lberuʒ
euiũ exiſtimãs. aut liber ancillã du
xeritliberã putãs.poſtea vbifraus detecta
fuerit coniugiũ diſſolui debeat? Et ſũt qui
bũc dolũ aliter qᷓ; ſuperioꝛeʒ iudicandũ pu
tant. Haʒ qa non in perſona bic.ſed in qua
litate perſone ſolũ erꝛatur. Idcirco ſanctita
tẽ matrionij pꝛeiudicare debere cenſent. Sʒ
foꝛtaſſis boc magis veritati ⁊ paci in q̃ vo
cauit nos deꝰconueniat.pt vbi alteriꝰ igno
rantia culpabilis non eſſe oſtenditur.alteri
us dolꝰad leſionẽ innocentisin eo qð frau

de vſurpauit.ſtare non permittaĩi
¶ Duodecimapars.

Dtũü non ſol
uo.tu poſtlaſti ⁊ ego qᷣdẽ
qᷓ ſpopõdi ſoluere cc goꝛ.
Hodicũ int freq̃ntes oe
cupationeſ furatꝰ ociũ ũ
mnMatiz pſtrinxi. z nõ plane
ꝓſecutꝰſũ qð q̃ſiſti. Queris de votis.vtruʒ
pari debito ⁊ eadẽ neceſſitate aſtrigãt pmiſ
ſoꝛes ſuos? Si inirogationi tue taniu ⁊ nõ
etiã edificatiom reſpõſũ dare vellẽ. bꝛeuiter

rñdere potinſſe.q:non vnũ in votis oĩbꝰ de

bitũ cõſtat. Aerũ qͥa te nõ qſtionẽ mouiſſe
ſed edificatione mag q̃ſiſſe nõ dubito.q̃ntũ
interi ptẽpoꝛe poſſibilitas ſe ſuggeſſit ⁊ ratõ
deuotiom tue ſatiſfacere conatꝰſũ.
¶ De quinqʒ modis quibus mens

agenda tractat. 1
Capitulum (ſecundum.
uinq b modi ſunt

y'quibus mẽs bũana tractare agẽ
da conſueuit. cogitatione volũta
te delcberatione ꝓmiſſione voto. lið eſt
eniʒ cogitare aliqd.atqʒ aliud velle qð cogi
taueris. Hã et cogitare potes q; vis. velle
autẽ ñ potel niſ cũ placet id adð cogitaueriſ

Aerũ aliquotiens contin git pt id qdᷣpm de
lectanonẽ placet. m ranonem non placest
⁊ vt nondũ ipſa ratio acquieſcat ad illud vt

laciat ipſum qð delectat. Et eſt quidẽ inipa

delectatione quaſi quedam voluntas facti.
ſedin ipſa ratone necdum tamẽ eſt ppoſi
tum faciendi. Si autem ſecutuʒ fuerit poſt
voluntatem ppoſitũ.vt mens in idqð dele
ctat aſſenſum confirmetaaʒ tenetur. ſiue ad
culpam ſi maluzʒ eſt. ſiue ad meritũ ſi bonũ
eſt. Hocautemtotum qð cogitatonis eſt.
⁊ noluntatis eſt. ꝓpoſiti eſt.totũ in ipſa eſt
⁊ per iplam.ſiue bonum ſit.ſiue maluʒ.⁊nõ
tenetur nili in ſe.⁊ quantũ in ſe eſt tantuʒ te
netur. Cũ autem pꝛomiſſio ſecuta fuerit p
pꝛopoſituům.iam obligari incipit aduerſus
alium ſponſoꝛ.⁊ debitoꝛ ſit pmiſſioniſ ſue ꝓ
peritare ſeruanda adꝓximũ. Siquideʒ bo
num eſt qð pmiſitdebitoꝛ eſt quia bonũ eſt
quia pꝛomiſit. Oiautem malum eſt qðᷣp
miſit. debitoꝛnon eſt in eo qd malũ eſtqð p
miſit. reus tamẽ eſt qͥa pmittere pᷣſũpſit qð
ſine culpa iplere non potuu Houiſſime ſeq
tur votũ in q ãpliꝰaliqd a ꝓmillione oupe
ri videtur.
i

ad ſolu deü ꝛad ea q deiſut mag
pꝛopꝛie refertur. vouere ſiqdẽ eſt teſtiſicatio
nepmilſſionis ſpõtanee deo ſe obliigare ac ðᷣ

bitoꝛẽ ſtatuere.Hã qͥ pmittit ſimpli ſoõdet

ſe facturũ aliqd.qͥ vero vouet ↄteſtaĩ pmiſ
ſioni ſue ⁊ affirmat ipſã pmiſſionẽ vbiinqn
tů eſt pꝛomiſſio tenet inqntũ ẽ ↄteſtatioob
ligat. Notũ aũt aliud occultü eſt. ad deü et
coꝛã deo.aliudmamifeſtũ ad deũ coꝛam bo
mine. Occultũ votũ fractũ peccatũ eſt. ma
mfeſtũ ant notũ fractũ peccatũ et ſcandalũ

In illo deus offenditur in iſto vero enã in

pꝛoximũ peccatur. Q, ſi queris qᷓ vota om
nino tenenda ſunt. ⁊ que itẽ ſine culpa pꝛet⸗
mitn ſiue ettam cõmutari poſſint banc pꝛi
mũ diſcretionẽ accipito.
MNue vota tenenda non ſunt

Duodecima
CQCapitulunmn

criptura oicit.uo
Its ſtultoꝝfrangẽda ſũt. Nota qp⸗
pe ſtultoꝝ intelligimꝰ ea q vel de
malo fiũt.vel de bono male. vbi gtia. Si qᷣs
poueret quẽpiã interficere.liue qdᷣlibet ali⸗
udin quo culpa conſtaretſe factuʒ votũ de
maloeſſet ⁊ malũ eſſet.⁊ idcirco ſoluẽduʒ ñ
eſſet. in quo pᷣma culpa fuit vouere. ſecũda
foꝛet ſiimpleretur perficere. Similii ⁊ votũ
de bono factũ ſi bene nõ fiat inter pota ſtul

toꝛũ que frangenda ſuũt deputatur. Bñ aut

nõ fit etiam ſi de bono ſit illud votũ in q̊ vo

uetur. vel qð nõ licet.vel qd nõ expedit.Nõ

licet vt mulier non conſentiente vel potius
contradicente piro ſuo otinentiaʒ voueat.
Mon expedit pt qᷣſpiã in ieiunio velalio ꝗ⸗
libet opere ſupꝛa pires ac poſſibilitatem ſu
am aliqd ſe facturũ eſſe pponat Hecigituꝛ
omnia inter vota ſtultoꝛũ deputant.que vł
peruerſa ſunt.velillicita. vel indiſcreta Abi
autẽ ⁊ bonũ vouetur ⁊ bene vouetur. qᷓdaʒ
eiuſmodiſunt pt cõmutationẽ ex diſpẽſatõ
ne lulcipiãt.quedã verotalia vt recompẽſa

tionez oino non abmittãt
O, votum nullam commutatio⸗
nem admittat
*½ Capitulum VYV
Js ſcire que ſüt
illa qᷓ cõmutatiõz nõ patiuni loꝛ
aſſ mibi nõ credis qͥ auẽtẽ qris.
Siqdẽ ex vnuerßvnü ego pferꝛe volueꝛo.ẽ

enĩi qdᷣdã qd cõmutatõʒ nullã admittit Nãa

diſpẽſatio eẽ nõ pᷣt vbirecõpẽſatio eẽ nõ pᷣt
Diſpẽſatioqſpe nomẽ diſpẽdijẽ.⁊ deimẽũ
ſonat qntu in io eſt. Stultũ no eſt vo uta:
rie dãnũ ſuſtiere vbi nullũ lucrũ olſeqt. Abi
aũt ĩꝑuo deimẽtũ volũtarie toleraĩ pt ĩma
ioꝛi lucꝝ pueniat.ᷓ diſpẽſatio vocat.⁊ bona

eſt diſpẽſatio iſta. Ecce gꝰ'qũo bñ in ulo vo

lũtarie dãnũ ſuſtineript q maiꝰ mbil acan
pt? Vnũ ẽ ſi auctoꝛitatẽ viſ qd cõmutatõʒ
nõ recipit.HMõ ego dico.ſʒ vitas dic.⁊ ſi ego
dico.pꝰvᷣitatẽ dico.⁊ ſᷣm npᷣtatẽ dieo.qꝛ non

dobit bõ cõmutatõʒ ꝓ ais ſuo. Sʒfoꝛtere

III

ſ⸗
nor
tat
uUlt
ai
de⸗
non
ſon

pote⸗a
Apl
poln
luot
vo4
mno
guey
1ſllſe
deope
Aude
Gus
diede
geret
nlic
luus
toknete
noneam
esqin
art V

Dereno

pouere
tineren⸗
reddim
nerabit
nabit
reput
musq'
culpe
aqu
leniete
ſirenne
Bone
Pakerege
nmw
eddere
tuadas
iico. ſ
o pen
nnig,

ltho

don
Aede

din. Giis

Abera a

poräde

Wuin
wetie

tnnnrdon

mu bii
Dwunq
oaped

nrhe polne

hn vopest

molocd

lbimuentt
nhheigen
Nppnanioen

Noe

wanr ſoy
iadlpih
guronhi

We

etef

nonn

mhisiitiics
Pperewoben

“

oban lo⸗
a oblan

ſecrne

lnsonn

eAunad
rc,tpia
Fni i
runeiptia
oliben

ſpondebis ? dices quia non dixit veritas

non dabit. ſed quam dabit bomo commu

tationẽ pꝛo aĩa ſua? Ecce igi᷑ non affſirma

utt. ſed interꝛogauit. ⁊ tu reſponde ſi potes.
quã dabit bõ cõmutationẽ pꝛo anĩa ſuaevi

des manitfeſte quia nnũ eſt qd cõmutatõʒ

non recipit. neqʒ diſpẽlationez admittit. H
ſi voues imo qͥa voues. non enizbonus eſſe

potes.ſi boc non vouenis reddeað vouiſti
⁊ ipſũ qd vouiſti redde.qͥa ſi aliud reddere

volueris. non accipitur pꝛoiſto qdᷣcunqʒ il
lud fuerit. Uouete inqᷣt pſal.et reddite.d.d.

v.o.ꝗᷓ in cir.e.a. m. Que müera? Afferte do

mino filij dei a. d.f.a. foꝛte iſta ſunt munera

que vouere nos iubet reddere pſal.arietel

a filij arietũ.cũ dicit. Nouete ⁊ reddite dño

deo ve. oẽs q̃ in cir.eiꝰafmu.Cuimunera?⸗
Audiqd ſequit.Terꝛibili ⁊ eiq.a.l.p.t.q.r.t.
Ouid boc pertinuit vt poſtqʒ dixerat Bed
dite dño deo veſtro munera.ſtatim ſubiun
geret. Terꝛibili ei q̃ aufert ſpiruũ pꝛicepũ⸗
mii qa ipſa munera ipſũ ſpiritũ ſigniſicare

voluit. Si ſpiritũ pꝛincipũ aufert. auferꝛe ñ

poterit ſpiritũ tuũ? Redde ergo voluntari
us ne amittas inuitus. Nouete ꝛred. d. . v.
oẽs q̃ in cir. eiꝰaf.mu.Terꝛibili et eiq̃ a..p.t.

a.r. t. Aide ergo frat d eſt q̊d vouereꝛ red
dere nos opoꝛtet ðñno deo noſtro My ſi pꝛiꝰ
vouere vel poſt votũ reddere nolumꝰ tñre

tinerenon valemꝰ. Si reddimꝰ accipiet.ſiñ

reðdðdimus tollet. Si reddimꝰ ꝓ dato remu

nerabit.ſi nonreddimus. pꝛo ñ dato cõdẽ

nabit. Si eni reddimꝰ.q̃d noſtrũ eſt damꝰ
a reputatur ad iuſticiaʒ. Si autẽ non reddi

mus.qᷓd alienũ eſt reunemus.⁊ imputatuꝛ

ad culpaʒ. Qui amat inquit aniaʒ ſuñ pdet
eã.⁊ qui perdiderit aniaʒ ſuã pꝛopter me in

ueniet eaʒ. Seruat ſibi qui mibi tribuit. ⁊ q
ſibi retinet amittit. Nouete ergo ⁊ reddite.

Si voues aniaʒ tuã redde aniaʒtuaʒ. Noli

putare ereddere poſſis pꝛo ania tua pecu
niã tuã. bPoc eniʒ eſſet plus vouere et minus

reddere. non eſſet equa recõpenſatio. Si
tua das deo teipſü dyabolo.non eſt equa ꝑ
ticio. Honne ſi recte offeras ⁊ nõ recte diui

pas.peccaſtiꝰ lus valet ania minus pe

—

cunia. Monne aia plus eſt ʒ eſca? ⁊ coꝛpꝑꝰ

plus q; veſtimentũ? Si ploeſt aĩa eſca?
plus vtiqʒ eſt q; pecunia ?quia et eſca plus

eſtq́; pecunia. pꝛopter eſcã eniʒ datur pecu
ma.? ſi eſca nõ eſſet. pecunia quid eſſet? ã

qd plus confert ⁊ pꝛodeſtapluũ plus eſſe ne

ceſſe eſt. Si ergo voues aniaʒ noli pꝛo ama
dare pecuniã.qꝛ ſi Bfaciſ ſaudẽ facil.plꝰpo

uens.⁊ minus reddens.Cũ aĩa tua dare po
tes pecumã tuã.pꝛo ania nõ potes.lNiſi foꝛ
te pꝛo ania tua ita pecuniã tuã dare volue
ris. vt anĩa tua data acceptabilioꝛ fiat pilla
cũ illa amatur pꝛo illa ſine illa nõ accipitur

Moli ergo putare ꝙ pꝛo ania tua.ideſt pꝛo

cõmutatõne anietue pecuniã tuã dare poſ
ſis.quia et ipſe pecuniaʒ tuaʒſic datã nõ ac
ciperet.⁊ tu aniaʒ tuã ſeruare non poſſes ſic

retentã. Itaqʒ et pecuma amitteretur.⁊ aia
non ſeruaretur. Mocigitur vnũ eſt qd recõ

pẽſationẽ non accibit·
ZAue vota commutationem
patiantur

itulum ¶ſextum.
terg omnla pꝛo

loco ⁊tẽpoꝛe ⁊ cauſa cõmutatiõʒ
Aadmittüt. Nouiſti aurũ. argentũ
redbere potes.quia qd pꝛecio minꝰeſt.ĩ põ
dere maius eſſe poteſt. Nouiſti peregrina
tioneʒ tuã dño.cõmutationẽ admittit.ſi foꝛ

te expediat magiſ qd contingere poteſt. vt p
maneaſ in patria tua ⁊ in domotua.Haʒ ſi

illic perſoluere potes aliud tantũ valens.ſi
ue adlaboꝛezoperis ſiue addeuotionẽ vᷣtu
tis. ſiue ad vtilitateʒ ãminiſtrationis cõmu
tationez dare potes. Vouiſti ieiuniũ.⁊ bic
cõmutano eſſe poteſt.ſi foꝛte boc non expe
diat qd contingere poteſt. Aliud adbuc di
co. Nouiſti deo ſeruire in loco aliquo.vel ĩ
babitu.vel in ſocietate aliqua.dico quia ⁊ B
totũ cõmutatiõʒ babere poteſt. quia poteſt
⁊locus deſtrui⁊ boĩes moꝛi.⁊ babitus mu
tari. Nũquid putas ideo perdis anĩaʒ tuã
ſilocas aliquis paſtatur. aut ſi boĩes moꝛi

untur. Cãtuũmodo ex te non ſiat.qdð in illis

fit. neq; ĩ teremaneat qdᷣate fier: biit Nõ
eſt periculũ tuũ. vbinõ eſt culpa tua.ſac qo
potes tu. ⁊ quãtũ potes.et ſufficit bi bo

na volũtatenon ãplius exigitur niſi quãtũ
poteſt. Si auteʒ aliquid boꝛuʒ voueris vel

ſimiliuʒ aliquid q vel inuitis auferꝛi pñt.vł

a volentibus cõmutari.⁊ implerequidẽ na

les qd vouiſti.non eſt in tuo arbitrio comu

tatio votitui.etiã ſi maius aliquid videris
vel melius faciendũ qᷓdfacias. Moteſt qui
dẽ diſpenſatio fieri circa te.ſed non debetſi
eria te. Haʒ tu quidez qᷓntuʒ in te eſt boc de
bes quod vouiſtiipſũ et non aliud. Non ti
bi licet pꝛo alio alið cõmutare.ſed diſpenſa⸗
toꝛi magiſtro tuo ſi voluerit et expedire no
uerit. licet aliud accipere. Si idẽa te dat de
bitũ eſt. ſi aliud abillo accipitur indulgẽtia
eſt. Maã ⁊ idcirco diſpenſatoꝛdiciturille qui

lubiectis oibus ſᷣm vtilitatẽ ⁊ fructũ recopẽ

ſatiõis diuerſa quedaʒa pᷣmis⁊ alia abbis
que pꝛopoſita fuerant ſalubꝛi ac ranonabi

li cõmutatione impenderepoteſt. Sicut er

go votũ tuũ in tua conſtat volũtate.ſic com
mutatio voti tui in illius conſtat poteſtate

Allic ꝑpte operari potesbonũ qᷓo delectat.

autẽ conſulere illů debes qd magis expedi
at. Eſt⁊ adbucãpliꝰaliquid qd dictiſ adijci
endü videtur. Ecce vouiſti virginitatẽ car
nis tue dño deo tuo.dicoꝙ reddere debes

●○

ud ꝓ iſto reddere. ſi iſið potes reddere. Sʒ
qdfacimꝰ Ecce vouiſti ⁊ votũ non tenui⸗
ſti.qa virginitatem amiſiſti. non potesãpli
us reddere virginitatem. nõ potes dare qðᷣ
nõ babes. Semel amiſia eſt virginitas.am
plius reparartaut recuperarinõ p̃t. Quid

ergo facies? Quid reddes dño deo tuopio

pirgitate tua quã vouiſti ⁊ poſt votuʒ ami
ſiſtEſt ne aliqd aliud qd piſta reddi poſ
ſit. vt debitũ reddaĩ. ⁊ votu ipleatur? Sim⸗
bil eſt aliud qð pꝛo iſto reddaturſalus non

eſt bis qui banc vouerũt.⁊ amiſſam iaz red

dere non poſſunt. Hunquidigitur fontem
miſericoꝛdie pꝛecire audebimꝰbmai?Di
cat hoc qui audet.ego nõ pꝛeſumo nec vo⸗
lo. Ndᷣat qui boc dicere voluertt. ne foꝛte ſi⸗
bupſi periculũ ſtruat. Ergoaliudeſt qöred
dere poſſis pꝛo nᷣginitate tua.ſi eũ perdidi⸗

qd vouiſti. Hon licet tibiretroſpicere.ptðö
inceps adexperientiam carnis deſcendas.
BDico getibi redde qd debes. Hõ lʒ tibi ali/

Duodecima

ſti. Quid aliud? Redde penitentiã tuã. red

de contritionem tuã.redde bumilitatem tu

am pꝛo virginitate carniſ.redde bumilitatẽ

coꝛdis. Nꝛo carne fracta. frange coꝛ bumilt
tate. Humilitatem per ſe debuiſti. etiaz ſi n
ginitatẽ babueras.et tamẽ ſi vi:ginitatẽ red

Dere non potes. redde ꝓ illa bumilitatẽ.⁊ ſa
tiſfacies tã ꝓ ſe qʒ pꝛoilla. Aide quãta ſit viꝛ

tus builitatis. Socia eſt virginitatis buli
tas. æ ſocia bumilitans virginitas. Et non
poteſt ſi abeſt bumilitas ſatiſfacere deo vir

ginitas. Moteſt autem etiam ſi abeſt virgi
nitaſ ſatilfacere ðo.ſibabeatur vera bumili

tas. Eſt igitur aliquid qᷣreddas p virgin
tate tua.ſi illaʒ reddere non potes.Eſt vnde

ſatiſfacias deo.etã ſi iſtã non offeras Nun

quid ſic dico de ania tua perde ammã tuã

ita vt eã ampliꝰreddere non poſſis.⁊ pꝛde ſi
aliquid tibi ſupereſt qð pꝛo üla reddere pol
ſis.· Mꝛopterea dixi tibi.qͥa boc vnũ eſt pꝛo
q cõmutatio nulla dari poſſit.ſi boc ſolũ da
ri non poteſt. Hoc niſi rebddideris quicqd

dederis nõſatuiſtacis.boc ſi reddideriſ qᷣcqd
non dederis non offendis

¶ Wars tredecima

(De vicijs et operibus malis.
Capitulum (Lpꝛumum.

talia vicia.ſiue pꝛincipa
lia ſiue oꝛiginalia ſacra
ſcptura commemoꝛat.
