tempꝰiudicãda ſũt aparebũt eẽ iuſtiſſima

fiat vtnuc tam multa ac pene oĩa iuſta iu⸗

Bmualoe occul

ta ſint diuia iudicia curĩ bac vita

(Ouare deus in pꝛeſenti indicat.

oicat oeꝰ hoc tem⸗/

nũ atʒ bominũ pt miſeri ſint ꝓpi pᷣmoꝝn me

falſis obꝛutꝰteſtimonijs.ecõtrario ſceleſtꝰ

qʒ ⁊ malis mala eueniũt.⁊bonisbona pꝛo⸗/
ueniũt.magis inſcrutabilia ſũtiudicia dei.

Abi S qʒ manifeſtabii qiuſto iudicio deiꝛ

dicia dei lateã: ſenſus mẽteſqʒ moꝛtalium.
cũ tñ in bacre pionfidem nõ lateatiuſtum

eſe ödlate.
de eodẽ Gregoꝛiꝰ ĩ moꝛalibꝰ

nonnũqʒbonis male ſit. malis bene. tũcoc
cultioꝛa ſũt cũ et bonis bicbene eſt.⁊ malis
male. Nam cũ bomis male eſt. malis bene.

B foꝛtaſſis depᷣbendit.qͥa et boni ſiqua bic

deliquerũt bic recipiũt vt abeterna plemꝰ

damnatõe liberent. et malibona que p bac
vita faciüut. bic inuemiũt vt ad ſola in poſte-
rũ toꝛmẽta pirabant᷑.vnde ⁊ ardenti diuiti

ð
S

in inferno ðꝛ. Memẽto fili qa accepiſtuabo

na in vitatua et lazarꝰ.ſ.m. At cũ bonis hic

beneẽ et malis male incertũ valde fit vtruʒ
bom idcirco bona accipiant vt puocatiad
aliqd meliꝰcreſcant.an iuſto latentiqʒ iudi

cio H̊ ſuoꝝ operũ remuneratõem ꝑcipiant

vtrum maloſ idcirco aduerſa feriant pt ab
eternis ſuſplicijs defendãt.an bic eoꝝ pena
incipiat pt quandoqʒ cõplenda ad pltima
gebenne toꝛmenta pducat.

EUtem de eodẽ. idem in octauo.
obus moois in
bac vita boĩeʒ deꝰ indicat.qꝛaut

bmala pᷣlentia irrogare iã toꝛmẽ
ta ſequentia incipit. aut toꝛmẽta ſequentia

flagellis pᷣſentibꝰextingut
bierunt ſcti coꝛpoꝛaliter qua⸗

do mundys ardebit Auguſtinus.
— (Capitulum. XXIII.

lum nouũ
poꝛe ↄflagratoõis eiꝰvnbi erũt ſancti cuʒ eos
babentes coꝛpa in aliquo coꝛpoꝛaliloco eẽ
neceſie ſit. poſſumꝰ reſpõdere eos futuros
eſſe in ſuꝑioꝛibꝰptibꝰ.q ita nõ aſcẽdet flam
ma illiꝰincendij quẽadmodũ nec vnda di⸗
luuij.Talia q pe ulis inerunt coꝛꝑa vt illic
ſint ybi eſſe voluerint. ſed nec ignẽ ↄflagra⸗
tionis illiꝰptimeſcent ĩmoꝛtales atqʒ incoꝛ:

mund? ardebit ante; pꝓiüllo ce⸗

vt a pꝛemijs vite ſequẽtis inuaneſcant. E

et terra noua reponat.eo ipᷣo tẽé⸗

ruptibiles factiſi nroꝝtriũ illoꝝcoꝛrupti⸗

bilia coꝛꝑa atʒ moꝛtalia in camino ardenti

illeſa viuere potuerunt. *
R :

SBe ſtatu futuri ſeculi. De inno⸗
natione mundi. (Tapitulum. l.

VYWoicatis his qui ſeri

pti non ſũt in libꝛo vite.et in eternu ignem
milſſis qͥ ignis cuiuſmodi e in aua mundi

troꝛ neminẽ. niſi foꝛte cui ſpũs diuin? oſten
dit. Cũcfiguꝛa buiꝰ mũdi mũdanoꝝigniũ
ↄfla gratione p̃teribit. ſicut factũ eſt müda
naꝝaquavinundatõne diluuiũ. Itaqʒilla
pt dixi ↄflagratõne müdana elemẽtoꝝ coꝛ
ruptibiliũ qualitates q coꝛruptibilibꝰnris
coꝛpoꝛibꝰↄgruebãt ardendo penitꝰ interi⸗
bunt. atqʒ ipa ſubſtantia eas qualitateſ ba
bebit q coꝛpoꝛibꝰ imoꝛtalibuſ mirabili mu
tatione conuemiat. vt ſcz mund? innouat?
in meliꝰ. apte accõmodet boibꝰ etiaʒzcarne
in mehꝰ innouatis.

Nqui ao aliquio
ardebut ſc; vt iuſti oẽs a in dno vi⸗
deant gaudia qᷓ ꝑcipiũt. et in ulis re
pictant ſuſplicia qᷓ euaſerũt. quatinꝰ?tanto
magis ineternũ diuine graue debitoꝛes ſe

nir cõſpiciunt.qᷓ ei adiutono vicerũt.

¶O, boni malag vid
libonos. (Capitulum. III.

Nui erunt in penis
q / dqd agat᷑ intus in gaudio dñine:
ſciüt. Qui vero erunt in illo gau
Dio quid agatur foꝛis ĩtenebiiſ exterioꝛbꝰ
Be moꝛte ſecunda.

Dn enim nulla ſʒ
ſempiterna moꝛs erit. quãdo nec
Vuers amma poterit deũ nõ babẽ
do.ec doloꝛibꝰcoꝛpoꝛis carere moꝛiendo
VPiꝛima moꝛs animã pellit a coꝛꝑe nolẽtẽ.

=
—

pvel terre parte futurꝰ ſit. bominẽ ſcire arbi⸗

elſſe cognoſcant. quanto ineternũ mala pu
idebũt nõ ma

alijs leui

ſecunda moꝛs animã nolentẽ tenet in coꝛ⸗

poꝛe. Et ab vtraqʒ moꝛte cõmuniter id ba⸗/
betur. vt quod nõ vult anima de ſuo coꝛpo

(Bmalt ideirco ſemper viuent
ut ſemper moꝛiantur. Cap. IlII.

llic anima poſita

beata eſſe pdiditet eſſe nõ pdidit.
x qua re ſemꝑ cogit vt et moꝛtes⸗

ſine moꝛte.et defectũ ſine defectu.et finẽ ſine
ſine patiat.quatinꝰei et moꝛs imoꝛtalis ſit.

et defect? indeficiens. ⁊ finis infinitꝰ.

Anet oiſſimilitu
do paſſoꝝ enam in ſimilitudine
paſſionũ. licʒ ſub eodẽ toꝛmẽto
nõ eſtidem virtus et viciũ. Mam ſicut ſub

vno igne auruʒ rutilat palea fumat et ſub
eadẽ tribula ſtipule cominuunt frumenta

purgant᷑. nec ideo cũ oleo amurca ↄſundit.
qa eodẽ pꝛeli pondere expᷣmit᷑ ta vna eadẽ
qʒ vis irruens bonos pꝛobat.purgat. eli⸗
quat. malos damnat. vaſtat.exterminat ã

tum intereſt non qualia ſed qualis quiſq;
Patlat 2

e eodem

Equaq́z negan/
dü eſt etiã ipᷣm eternũ ignẽ ꝓdi⸗
uerſitate meritoꝝ qʒuis maloꝛũ
s Neuidꝛẽ alijs futurũ eſie grauioꝛẽ. ſiue
ĩiꝰvis atqʒ ardoꝛ pꝛo pena digna cuiuſaʒ
varier. ſiue ſpᷣe equaluer ardeat.ſq nõ equa⸗
li moleſtia ſentiatur.

PBe eodem.

Igebenne ignis.ſqʒ nõ oẽs vnomõ

eteni qntu erigit culpa tantu illic ſentietur

pena. HNam ſicin ;̊ mũdo ſub vno ſole mul
tiↄſtituunĩ.nec iñ eiuſoẽ ſolis ardoꝛẽ equa
liter ſentiijt.da oliꝰ plus eſtuat atzaliꝰ mi⸗

ES, eternus igllis non equaliter
cruciabit oẽs. (Capitulum. V.

us quioem eſt

cruciat pctõꝛes. Aniuſcuiuſqʒ

* . 4

S

—
—

nus ita illic in vno ignenõ vnꝰeſt modꝰ in⸗
cendij.quia qd bic diuerſitas coꝛpoꝝ.illic
agit diuerſitas pctõꝝ.vt ⁊ ignẽ nõ diſſimilẽ
habeant.et tñ eoſoem ſingulos diſſimiliter

exuragat.“
Güo iuſtũ ſit vt pꝛo tempoꝛali

culpa eterna pena reddatur. Augu⸗⸗

ſtinus de ciunitate deii.
Capitulum. VI.

no ergo ueruz eſt

inquiunt qd ait cbꝛiſtus veſter.
In qua menſura mẽlſi fueritis ea:
dem remetiet vobis. Si tempoꝛale pecca⸗
tum ſuſplicio pumteterno. Hec attendunt
nõ ꝓpter equale tꝑis ſpaciũ.ſed ppter vicil
ſitudineʒ mali.id eſt. vt qͥ male fecerit mala
patiat dictã fuiſſe eandẽ menſurã. De indi
cijs enim etcõdemnation bꝰdñs loqueba⸗
tur. pꝛoinde q̃ iudicat et condemnat iniu⸗

ſte ſi iudicatur ⁊ cõodemnat᷑iuſte.in eabem

menſura recipit.q̃ʒuis nõ boc qᷓd dedit. Ju⸗
dicio eniʒ fecit. iudicio et patit᷑.q;ʒuis dam/
natõem fecerit qd iniquũ eſt. patit᷑ damna
tionẽ q̊d iuſtũ eſt. Nec quiſq̃ʒ exiſtit q̃ con
cedat tam cito nocentiũ ſinienda eẽ toꝛmẽ
ta qᷓʒ cito factũ eſt bomicidiũ vel adulteriũ
pel ſacrilegiũ pel quodlibet aliud ſcelꝰ non
tempoꝛis longitudine. ſed iniquitatis ⁊ im
pietatis magnitudine metiendum.

¶Be eodem.
ps ait i qua men⸗
ſura menſi fueritis remetiet vobil
ideſt. quod feceris patieris.nõ vt
ſi ſtupꝛum fecerit ſtupꝛum patiatur. ſed qᷣd
peccato iſto facit legi hoc ei lex faciet. id eſt
quia legem talia pꝛobibentem deſua vi⸗
ta abſtulit. aufeꝛat eum etiam ipᷣa lex de bo
minũ vita quã regit. Idem. Holite iudica⸗
re vtnon iudicemim. In quo enim iudicio
iudicaueritis in eo iudicabimim. Muũquid
ſi iniquo iudicio iudicabũt.iniquo iudica
bũtur? abſit. Nulla quiſpe iniquitasaꝑpð
deum. Sedita dictum eſt. in ano iudiao
udicaneꝛitis ĩ eo iudicabimi.tãq ſi dicere

(Decimaoctaua

In q̃ volũtate bñ feceritis ĩ ip̃a liberabimiĩ.
vł ĩ qᷓ volũtate male feceritis ĩ ip̃a puniemĩ
Ex qlitatibꝰquipe voluntatũ nõ ex tẽpoꝛũ
ſpacijs ſiuerecte facta ſiue peccata metient
Alioquin maius peccatum baberet arbo⸗
rem deiſcere qᷓʒ bominẽ occidere. Illud enĩ

fit longa moꝛa ictibus multis. boc vno ictu

bꝛeuiſſimo tempoꝛe. In bac quiſpe ſenten

tia ad bocſolum eadem menlura eſt. vt d

non pꝛeſtititei nõ pꝛeſtetur. Atqʒita quod
ip̃e iudicatur erit eternũ.qʒuis quod iudi⸗
cauerit eternũ eſſe nequiuerit. In eadeʒ igi⸗
tur menſura qʒuis non eternoꝝ malefacto
rum eterna ſuſplicia remetientur. vt quia
eternam pvoluit babere peccati perfruitio⸗
nemanueniat eternam vindicte ſeueritatẽ.

¶Nem in eodem.

cire uelim quũo iu
ſtum ſit vt culpa que cum ſine ꝑ⸗
petrata eſt ſine fine puniat? Gre⸗
goꝛus boc recte diceretur ſi diſtrictus iuz
dex non coꝛda bominuʒ ſed facta penlaret.
iniqui enim ideo cum fine deliquerunt. qᷣa
cum fine vixerunt.HNam voluiſſent vnqʒ ſi
potuiſſent ſine fine viuere vt potuiſſent ſine
ſine peccare. Oſtendunt enĩ quia in pecca⸗
to ſemper viuere cupiunt.qui nunãʒ deſi⸗
nunt peccaꝛe cum viuunt. Ald magnam er
go mſticiam pertinet iudicantis vt nunqʒ;
careant ſuplicio.qui in vita bacnunaʒ vo
luerunt carere peccato.

¶ Quomodo dyabolus nunc cru/
ciatur.et quomodo cruciabituri fu
turo. Capitulum. VII.

Aiquus hoſtis
nequicie ſue vinculis aſtrictus
aliud eſt quod nũc patit.aliud
jd in fine patietur. Euia enima lucis inti
meoꝛdine cecidit nunc ſemetipᷣm intrinſe⸗
cus boꝛroꝛis caligine contunin ſen poſt H̊
amaritudine inuoluetur. quia ſuper bie eꝰ
ſucplicia non ſolum onfnimoda ſed etiam

infinita pꝛeporantur.aue videlicet euns pe

na tunc inicium accipit cum diſtrictus ad
exremum iudex vent.

Be eodem. .
Moꝛte guͦt carniſ
alieno dysbolo vnde nimiũ ſup⸗
bus incedit moꝛs alteriꝰ generis p
paratur in eternoigne tartari. quo non ſo⸗
lum cum terrenis ſed etiam cum aerijs coꝛ
poꝛibus excruciari ſpiritus poſſint.

¶ O, boſt damnationem repꝛobo
rum ſancti plenius cognoſcẽt gra⸗
tiam dei. Capitulum. VIII.
manentibus igi

tur angelis et bominibꝰ repꝛobis

nius qui

onicontulerit eis gratiꝛa.

¶ S damnatiſ malis ſancti intra
but in vitã eternã. ¶ Capitulũ.lX.
Wut enim impijſ
dicet. Ite maledicti in ignẽ eternũ.

iſic iuſtis. Venite benedicti patris
mei percipite paratũ vobis regnuʒ.et ſicut

—

ibunt illi in ambuſtionem eternas.ſic iuſti

in vitam eternã. Quid eſt aut vita eterna?
niſi vt cognoſcant te inquit verũ deũ ⁊ quẽ
miſiſti hieſum chꝛiſtü.ſcʒ iam in illa clari⸗
tate de qua dicit patri.quaʒ babni apud te
Ppuſq̃ʒ mundꝰſieret. Tuc eni tradet regnũ
Deo patri pt intret ſeruus bonꝰ in gaudiuʒ

dñ lui.

Wubieſt Plancti

ptiqʒ dictũ eſt pꝛo inimicis veſtris oꝛste⸗

un eterna pena tunc ſancti ſciẽt ple

Huũo iuſii tũc non cõpatienturr

ſſunt pꝛo inimicis ſuis q̊s tũcarde/
re nidebũt non oꝛabunt. Quibus/

oecimaoctaua.

ctuoſaʒpenitentiã eoꝝ coꝛda ↄuertere atqʒ
ipᷣa ↄuer ſione ſaluare. Qund enĩ aliud pꝛo
inimicis oꝛandũ eſt.miſi ̊ qᷣd apoſtolꝰ ait.

vt deꝰ det illis penitentiã ad cognoſcendaʒ

veritatẽ. et reſipiſcant a dyaboli laqueis a

quo captitenentur ad ipſius voluntatem.

¶ Be eodem.

et quomodo pꝛoillis tunc oꝛabii
qui iam nullaten? poſſũt ad iuſti⸗

qʒ cauſa eſt cur non oꝛeturtunc ꝓ boibus
eternoigne damnatis.que nunc etiaʒ cau:
ſa eſt vt non oꝛetur pꝛo dyabolo et angelis

eius eterno ſupplicio deputatis.que nunc

etiam cauſa eſt vt non oꝛent ſancti boies ꝓ
bominbus infidelibus impijſqʒ defunctll.
niſi quia de eis vtiqʒ quos eterno ſu plicio
deputatos iam nouerunt.ante illum iudi⸗
cis iuſti conſpectum oꝛationis ſue meritũ
caſſari refugiunt. O, ſi nunc q́; muẽtes iu⸗

ſtiet moꝛtuis ⁊ damnatis iniuſtis minme
copatiuntur.quando adbuc aliquid iudi⸗
cabile de ſua cauſa ſeſe perpen etiaʒipi no⸗
uerunt.quanto diſtrictiꝰtunciniquoꝝtoꝛ⸗

menta relpiciunt. quando b omni vicio
coꝛruptionis exuti ipſiiam iuſticie vicimꝰ
atqʒ artius inherebunt. Sic quiſpe eoꝛum
mentes per boc ꝙ iuſtiſſimoinberent iudꝛ
ciius diſtrictionis abſoꝛbet. vt omino eis
non libeat quicquid abillius eterne regu⸗

le ſubttilitate diſcoꝛdat.

DBe viſione dei.
Capitulum. XI.

deo quia in veriſſima ſcriptura legitur. Be

ati mundo coꝛde quoniã ip̃i denñ videbunt

et cetera talia. SGi queris quomodo inuiſi⸗

bilis ſit dictꝰſi videri pᷣt?rñdeo iuiſibilẽ eſſe

natura.pideri ãt cũ vult ſicut vult.Pluri⸗

ms eniz viſus eſt nõ ſicuti eſt. ſed qli ſpecie

Uacet quod oiciſ

ie opera ab iniquitate cõmutari. Eadẽ .ita

Y queris utrum
poſſit deꝰ videri? reſpondeo po⸗
teſt. Si queris vnde ſciaz? reſpõ

illi placuit aparere. Quid ergo eſt qddicit

eadeʒ auctoꝛitas. Deũ nemo vidit vnqʒ et
qd aplus planiꝰ explicans.quẽ nemo inqt
bominũ vidit nec videre p̃ᷣt. Rüo ergo vi⸗
dit deũ Abꝛabaʒ Pſaac Jacob Job Moy
ſes ichbeas Plaias et ſi qͥ alij ſunt.de qui
bus veraciſſima ſcriptura teſtatur ꝙ deuʒ
viderint ſi deuʒz nemo vidit vnqʒ quem ne⸗
mo bominũ pidit nec videre põt. agna
queſtio eſt qũo nõ ſit ↄtrariũ ꝙtot antiqui
deũ viderũt ſi deũ nemo vidit vnqʒ quẽ ne
mo bominũ vidit nec videre poteſt. Certe
refelli nõ pᷣt vt dicit Ambꝛoſiꝰ vel patrẽ vel
filiũ vel certe ſpũmſanctuʒ:ſi tñ eſt ſctiſpũs
piſio ea ſpecie videri quaʒ volũtas elegerit
nõnatura foꝛmauerit. Quẽ qᷓ; ſpũmſctũm
niſum accepimꝰin colũba et ideo deum ne
mo vidit vnqʒ.qa eam q̃ in deo babitat ple
nitudinẽ diuinuatis nemo cõſpexit nemo
mente aut oculis cõpꝛebẽdit. Vñ moyſes
ait deo cum q et vt amicꝰ amico facie ad fa⸗
ciẽ loquebat. Si inueni grãm anteteoſtẽ
de mibi temetipᷣm. Nuid ergo? ille nõ erat
ipᷣe? ſi non eſſet ipᷣe.ei nõ diceret oñde mibi
temetip̃ᷣm. ſed oñde mibi deü et tñ ſi ei? na⸗

„

turã ſubſtannãqʒ; ↄſpiceret multo minꝰ di⸗

ceret oſtẽde mihi temetipᷣm. Jpe ergo ergt
in ea ſpecie qua aſparere voluerat.lHoaũt

ipſe aſparebat in natura ppᷣa quaz moyſes

videre cupiebat. Ea qpe pmittit ſctis ĩalia
vita.vnde qð rñſuʒ eſt Moyhl.Hon pide⸗

bit me bõ et viuet. verũ eſt. qa nemo poteſt ſi

videre faciẽ dñi et viuere.i.nemo põt eum ĩ
hac vita viuẽs videre ſicuti eſt. Nam miti
viderũt.ſʒ qð polũtas elegit nõ qd natura

ſceleratꝰqñ ð ſuo ſcelere abiullo iterrogatꝰ

⁊iudicatꝰẽ cłeniã ipe dyabolꝰqñ veit cũ an
gelis vt coꝛã illo aſſiſteretſi beati mũdicoꝛ

des.q.i.d.v.Rñdeo.nũquã eſſe ↄſequẽs vt
etiã videãt deuzqͥ voces abeofactas aliqñ
audiũt. Neqʒ eniz viderũt eũ qͥ audieri qñ
dixit adð filiũ.et clarificaui etiterũ clariſica⸗

bo. Neruntñnõ eſſe miranduʒ ſi aliquãdo

nõ mũdicoꝛdel etiã videãt deũ iſpecie quã

volũtas eiꝰfecerit. latente inuiſibili ⁊ apund
ſe incõmutabil monẽtenatura. Si queris

Ire.
foꝛmauit. Si qris qũo eũ vidit vel Can

decimgoctaua

vtru etiam ſicuti eſt aliquando poſſit vide
ri? reſpõdeo nilijs boc eſſe pꝛomiſſum. de q;
bus dictum eſt. Scimus quia cum apa⸗
ruerit ſimies et enmus.quando videbimꝰ
eũ ſicuti eſt. MHunc eni queritur qũo pidea
tur deus non ea ſpecie qua in iſto ſclo qui⸗
buſdam voluit aſparere ſed qũo videatur
in illoregno vbi eum filij eiꝰ videbũt ſicunt
eſt? Tunc quiſpe ſatiabitur in bomis del⸗
derioꝝeoꝝ.Hon enim indigm deum vide⸗
bunt de quibẽ dictum eſt. Tollatur impiꝰ
ne videat claritatem dei.quibꝰ etiã dicetur
Ite in ignem eternum quiparatus eſt dya
bolo etangelis eius. ¶ Nldꝛomilit aut deꝰ
ſe oſtenſurum dilectoꝛbus ſuis cum patre
vnüũ deü.nõ quũo in boc ſeculo in coꝛꝑe viſꝰ
eſta bomis et a malis.et in iudicio etiam fu
turo quo ſic vẽturus eſt qũo viſus eſt iens
in celum. boc eſt in eadem foꝛma filij bomi
ms eandem foꝛmam videbunt quibus di⸗
cturus eſt. Eſuriui ⁊ non dediſtis mibi ma
ducare.qa ⁊ indei videbunt in quem pupu
gerunt. non illam deifoꝛmam in qua nõar
bitratus eſt rapinã eſſe equalem deo.in illa
die tunc videbunt ſicuti eſt. NHecideo vide⸗
bunt.quia pauperes ſpũ in hac vita fſuerüt
quia mites.quia lugentes⁊c.ſed quia mũ⸗
do ſunt coꝛde.quoniam mũdo coꝛde vide⸗
bitur q̃ nec in loco videt.nec oculis coꝛpo⸗
ralibꝰpidet.nec conſcribit viſu.nec tactu te⸗
netur.nec auditur affatu. nec ſentitur incel.

I.
(Quid diltet inter videre et crede
Capitulum.XII.

ter uioere et creoe⸗/

re boc diſtare dicimus.qͥa pᷣſenna vidẽtur.
creduntur abſentia. lane foꝛſan ſatis eſt
ſip̃ſentia illa boc loco intelligamus dicta
que pꝛeſto ſũt ſenſibꝰſiue animi ſiue coꝛpo
ris. pnde etiaʒ ducto vocabulo pᷣſentia no⸗
minãsur. Sicut enim banc lucem coꝛpoꝛiſ
ſenſu. ſic et meam voluntatem plane video
qꝛ pꝛeſtoeſt animimer ſenſibꝰatʒ imꝰ mibt
pꝛeſens eſt. Si qs vero mibi indicet volun
tatem ſuam cuiusos et voxm ibip̃lens eſt

tñ qꝛ ĩa volũtas qua mibi indicat latet ſen
ſum coꝛꝑis et animi mei credo non video.
Aut ſi mentiri eum exiſtimo non credo.et
ſi foꝛte vt dicit ita ſit. Creduntur ergo illa qᷓ
abſüt ſenſibꝰ noſtris ſi mdet idoneũ qᷓd eiꝰ
teſtimoniũ pbibetur. Mec qꝛ dixi ea crediq̃
abſunta ſenſibus noſtris ſic accipiãtur.vt
inter illa deputent᷑ que aliquando vidimꝰ.
et nos vidiſſe retinemꝰ.certiqʒ ſumus quã
uis non tunc pꝛeſto ſint cum recolunt a no
bis.Meqʒ eni inter credita ſed inter vila de
putantur.et ideo nota ſunt.non quia fideʒ
habuimꝰalijs teſtibꝰ.ſeð quia nos vidiſſe
ſine dubio recoꝛdamur et ſcimꝰ. Cõſtat igi
tur ſcientia noſtra ex piſis rebus et creditis
ſed in bis que vidimus et videmus noſipſi
teſtes ſumus. In bis autem que credimus
alijs teſtibmouemur ad fidem cũ earum
reꝛũ quas nec nidiſſe nos recolimus nec vi
dimꝰ.dant ſigna velin vocibꝰ pel in lris łi
quibuſcunqʒ documentis qbus viſis non
viſa credantur. Mon autes immerito ſcire
nos dicimꝰñ ſolũ ea qͥ vidimꝰaut videmꝰ.
verũ etiam illa que ydoneis adquãcunqʒ
rem cõmotiteſtimonijs vel teſtibus credi
mus. Moꝛro ſic ſcire nõ incõgruenter dici
mus etiã illud qd certiſſimũ cꝛedimꝰ Minc
factum eſt vt etiã recte credita et ſi nõaſſint
ſenſibus noſtris videre mẽte dicamur. Cũ

itaqz dicit homini crede chꝛiſtu relurrexil
a moꝛtuis ſi credit. attende quid videat.ar

oecimaoctaua.

modo credatur vł non credatur. Sed ſi di
uinarũ ſcpᷣturarũ eaꝝſcʒ q̃ canonice in ec⸗
cleſia nominantur perſpicua firmatur aus
ctoꝛitate ſine vlla dubitatõne credendũ eſt.
Alijs vero teſtibus vel teſtimonijs quibꝰ

Iliquid credendum elſe ſuadetur tibi crede

re vel non credere liceat.quantuʒ me ea ad⸗
monenti ad faclendaz fidem vel babere vyk
non babere ꝑppenderis.Si eni ea que non
vidimus boc eſt in pꝛeſenti apparentia non

ſenſimus vel mente vel coꝛpoꝛe neqʒ ð ſcri

ptuꝛis ſanctis vellegendo vel audiendodi
dicimus.nulla omino cꝛedidiſſemus.vnde
ſciremꝰeſſe ciuitates vbi nunq̃; fuimꝰvel a
romulo conditam romam. pvel vt de pꝛo⸗
pioꝛibus loquar conſtantinopolima con⸗
ſtantino? vnde poſtremo ſciremꝰ qui nã
parentes nos pꝛocreaſſent quibus patribꝰ
auis maioꝛibus geniti eſſemus. Talium
quiſpe cũ plurima ſciamus non tamen ea
pvel vllo ſenſu pꝛeſentia ſicut ſolem.ſicut no
ſtri ammi voluntatẽ pel canonicoꝛum elo⸗
quioꝛum auctoꝛitatem ſicut adam fuiſſe pᷣ
mum bominem aut chꝛiſtũ in carne natũ
paſſumqʒ et reſurrexiſſe didicimꝰ.ſed alijs
referentibus de quoꝛum teſtimomoin boc
dumtaxat rerũ genere minime dubitandũ
eſſe putauimus.ſatis vt pᷣto iſta mea pꝛo
locutione recognouiſti quid ſit pidere vel
mente vel ſpiritu vel coꝛpe.et quid ab eis di
ſtet credere. QNuod quidem fit mente et vit

tende quid credat. 2 ptrũqʒ diſcerne. Nidet detur mente. quomam mentinoſtre fides

pominem cuius aubit vocem et ip̃a voxin perſpicua eſt. Sed tamen quod eade; ſide
uiſis coꝛpoꝛalibus deputatur ſm ea que ſu cceditur abeſt et ab aſpectu coꝛpis noſtri.
pꝛa diximus. Hecduo ſunt teſtis teſtimo ſicut abeſt coꝛpus in quo chꝛiſtus relurre⸗
nium.quoꝛum ab oculos vnum.alterũ ag xit. et abaſpectu alterius mentis ſicutabeſt
aureſ pertinet. ſed bunc teſtem foꝛtaſie alio ab aſpectu mentis noſtrefides tua.q̃ʒuis
rum teſtimonioꝛum auctoꝛitate cõfirmat eam eſlſein te credam cũ eam nõ videã coꝛ⸗
diuinarum ſcilicet ſeturarum vel quorũ poꝛe quod nec tu potes.nec mẽte qdtu po
libet alioꝛum quibus eſt motus ad ſidem. tes.ſicut ego mesm qdtu non potes.
ſcripture ad piſa pertinent coꝛpoꝛis oculo
rum ſi eas legit. vel aurium ſiaudiuit. Qð
igitur non ſic oſtendero.vtaut coꝛgis aut
animi ſenſu viſum peꝛceptumqʒ teneatur.
et tamen dixera aliquid quod aut verum
quidem aut falſum eſſe neceſſe ſit.ſed nullo

rum duoꝝ genere vdeatur reſtat vt tantu

¶e viſione coꝛpoꝛali et ſpiritua
Lli in futuro. ¶Capitulum. XIII.
jruz eſt dicere q;
ancti coꝛpoꝛalia tunc babebunt
pt nõ polſint oculos claude atqaʒ

aperire cũ velint. Duriꝰ aũt q ibi deũ quiſ⸗
quis oculos clauſerit nõ videbit. Si enip
pbeta Heliſeꝰpuerũ ſuũ ges abſens coꝛꝑe
pidit accipientẽ munera que dedit ei Maa
man ſyrus queʒ ꝓpbeta memoꝛatꝰa lepꝛe
defoꝛmitate mundauerat qð ſeruus neqʒ
doö ſuo non nddente latenter le feciſſe puta
uerat. quãto ma gis in illo coꝛpoꝛe ſpiritua
,li videbunt ſancti omma non ſolum ſi ocu
RW los claudant. verum etiam vnde ſunt ab⸗
W G ſentes coꝛpoꝛe. .
EGi volubiles erũt illic cogitatio⸗
22 nes noſtre. ¶ Capitulum. XIIII.

RKoindoe uerbum

32

q ſonat foꝛis ſignũ eſt verbi qᷣd
intus lucet. cui magis vᷣbi cõpe⸗
nt nomẽ. Ham ũülud qd ꝓfertur carmis oꝛe
vox verbi eſt. verbũqʒ ipim ðꝛ ꝓpter illuda
quo vt foꝛis apareret aſſũdtũ ẽ. Idẽ in eo⸗
dem paulopoſt. Quappter ita ðꝛullud dei
perbũ pt dei cog tatio non dicaĩ nec aliqo
eẽ quaſi volubile credatin deo qͥd nuncac
☛N apiat nũc recipiat foꝛmã vt verbũ ſit.eam
pe poſſit amittere atqʒinfoꝛmii quodamo

⸗ do volutari. Et paulopoſt. Dicui quidem
4 o exs in ſchturis lanctis cogitatões dei. ſʒz eo
4 1locutionis mo oibi et oblimio dei ðꝛ. q̃ vti⸗
4 , gaopetarein ðo nulla eſt. Et paulopoſt
. Et tũc quibẽ cz in eterna vta verbů noſian
. nõ eritfalſu.qa neqʒ mentiemur neqʒ falle
6 mur. Foꝛtaſis etiam non erunt volubiles
2 noſtre cogitanones ab alijs in alia euntes
atqʒ redeutes. ſed omnem ſcientiam vnoſi
n mul ↄſpectu videbumꝰ. Cñ cũ et B fuerit ſi
et fuerit ſoꝛmata erit creatura q̃ foꝛmabii
4 lis fuit vt mbil iam deſit eꝰ foꝛme ad quam
êM puenire debeꝛet. Sed iñ coequanda nõ eꝛit
“ illi ſimplicitati vbiñfoꝛmabile aliquid foꝛ⸗
ℳ matũ vel refoꝛmatũ eſt. ſed foꝛma neqʒĩfoꝛ:
mig neqʒ foꝛmata ipᷣa wi eſt eterna imuta⸗
biliſqzſubſtantia.
4 ualis et quanta exit felicitas
beatitudo futura. (Cap. XV.
, . . uanta erit felici⸗/
4 tas pbi nullũ erit malñ. nullum

N

7
4
i4 28

onmnia in omnibꝰ. Ioem in eodẽ. Certe vbi

latebit bonuʒ. vacabit dei laudibꝰ q erit ibi

volet ſpus. bi erit ptinꝰcoꝛpꝰ.nec polet ali⸗
qᷣd ſpũs qᷓd nec ſpm poſſit decere nec coꝛ⸗
pus. Aera ibi gla erit vbi laudats nec er⸗
roꝛe qſq̃; nec adulatõne laudabii. Nerꝰ bo
noꝛ q nulli negabit᷑ digno.nulli defert᷑indi⸗
gno.ſednec ad eũ ambiet vllus vbi nullus
pmittel elſe niſn digne er pax vbi nibil
aduerli neca ſeiplo nec obali q ʒ panet.
pmiñ vꝛutis erit ipeqͥ ntutem dedit. eiqʒ le
ipm qᷓ meliꝰa maius nibil poſſit elſe pmiſit
OQuid enm eſt aliud qd ꝓpbeta dixu. Ero
illoꝝ deꝰ.etipi erũt mibi ſplłus.niſi ego ero
vnde ſatientur. ego ero quecunqʒ boneſte
ab omnibus deſiderantur. et vita et lalus.
vicius et copia. glona ⁊ bonoꝛ. pax⁊ omiĩa
bona. Sic eniʒ et ilud recte intelligi quod
git apoſtolus. At ſit deus omnia in omm⸗
bus. Ape enim erit finis deſiderioꝝ noſtro⸗
rũ quiſine fine videbitur.ſine faſtidio ama
bitur. ſine fatigatione laudabii. boc mun⸗
hic effectus.bic actus pꝛofecto erit omibul .
ſicut ipa vita eterna cõmunis. Ceterũ qui
futuri ſunt pꝛo meritis pꝛemioꝝetiam gra
dus bonoꝛum atqʒ gloꝛarũ qs eſt idoneꝰ
cogitare quanto minus dicere? Qy tamẽ
futuri ſũt nõ eſt ambigenduʒ atqʒ ita etiaʒ
beata illa ciuitas magnũ in ie donuʒ vide⸗
bit qd nulli ſuꝑioꝛi nullꝰinferioꝛ inuidebit
ſiẽ nũc nõ inuidet arcbangelis angeli cete⸗
r.. Tam nolet eſſe vnuſquiſqʒ quod non ac
cepit qʒuis ſit pacatiſimo vinculo concoꝛ
die ei qui accepit obſtriciꝰ q; nec in coꝛpo/
re vult oculus eſſe qui eſt digitus.cũ mem
bꝛum vtruqʒ connneattotius partis paca
ta compago.ſic taqʒ babebit donuʒ alius
alio minus vt boc q; donũ babeat ne velit

¶ In tribus onſtare beatitudiney
ram. (Capitulum. XVI.

Bi eſſe noſtrũ nõ
babebit moꝛtem ibi nolſe noſtrũ
non babebit errwez ibi amare no
ſrũ nõ babebit offenſionem.
— —

(, ſanctis in futuro non ad do:
loꝛem ſedo ad gaudium ꝓficiat pꝛete
nemoꝛia. ¶Capitulu. XVII
it ergo illius ci

tis ⁊ vna in oibꝰa non ſepara

ritoꝝ

juita
bilis in ſingulis volũtas libera et
ab oĩ malo liberata.⁊ impleta oĩbono.fru⸗
ens indeſinẽter eternoꝝ iocũditate gaudio
rũ.oblita culpaꝝ.oblita penaꝛũ tñ necideo
ſue oblita liberatõis vt liberatoꝛiſuo nõ ſit
grata. Quũtum ergo attinet abſcientiã ra
tionalẽ memoꝛ erit pᷣteritoꝝetiã maloꝛum
ſuoꝝ. Quantũ ãt ad experienus ſenſũ ime— ”
moꝛ. Nam et peritiſſimꝰmedicꝰ ſic arte ſci/, MU .
untur oẽs moꝛbos coꝛꝑis nouit. Sicut ãt
coꝛpoꝛe ſentiũt plurimos neſcit qᷓs ipᷣe non
paſſus eſt. Atergo ſcientie maloꝝ due ſũt. S=
Ana qua potentiã mẽtis nõ latent. Alteꝛa l
qua erperiẽtis ſenſibꝰ inberent. Aliter q pe S
ſciunt oĩa vicia ꝑ ſapientie doctrinã.aliter M “””
ꝑinſipientis peſſimã vitã ita et obliuiones S
malonꝝ due ſut. Aliter nãqʒ ea obliuiſcitur
eruditus ⁊ doctꝰ.aliter expertꝰ paſſꝰ. JFlle
ſi peritiam negligatiſte ſi miſeria careat.
Scðm banc obliuionẽ quã poſterioꝛi lo/
co poſuinõ erũt memoꝛes ſancti p̃teritoꝛũ
maloꝝ. Carebut ei malis omnibꝰsita vt pe⸗
nitus deleatab eoꝝ ſenſibꝰ.⁊tñ potẽtia ſciẽ
tie que magna in eis eꝛit non ſolum ſua pꝛe
terita ſed etiaʒ damnatoꝛũ eos ſempiterna
miſeria non latebit. ꝗbi vacabimꝰ et vide⸗
bimus.videbimꝰ et amabimus.amabimꝰ2
et laudabimus. Ecce quid erit in fine ſine

fine.

Expliciüt ſententie libꝛi ſecundi ma
giſtri Hugonis de ſancto Aictoꝛe
de incarnatione verbi.et impletöõne
et erbebitione gratie dei et de ſacra⸗
mentis noui teſtamẽn vſqʒ adfinẽz
⁊cõſümatõem omniũ feliciter. ꝗm⸗
pꝛeſſi ſunt iſti duolibꝛ Elrgenti’ne.
Enno dñi. MM. cccc. lxxxv. Finiti in ⸗ .²ͦDnW

die ſciõnmarne Abdon Sennes . .

R

Wülr . “

„

—

2=ð ðèð
ð
=
ðèð

5,
ð = =ðð èð
S 4 2 „
=
.
8
2 ð .
E 14
Sr . „
. 2
DE me⸗ 2

ð⁴

3

4
4

34
R4*
3
ee

ð
= èð =ð
. . . . 35 SM = £
2 . =
= S “l
. ð S
ð
. =ð
S. = 5 .
è .
E = 8 . . 3
.l =

=

2
GU
ð
èòð
= = ðòð?ðü
5 .
5 . Sè
. =
. e rrereEE
4 . ð =
B * 4 1 — „
. . “ 4
2

—=

—
è
õ

. ðð
ðð
è

188O elesolng -„Pepuels Toloelesqe-eA uiOO lelseuIAXAMMM HquIO JeISE MANA

2 A 61 . 9 6

Ssnoo⸗