nitionem inuenimꝰ. Creuit itaqʒ ſides per
tempoꝛa in omnibꝰ vt maioꝛ elſet ſed mu⸗
tata non eſt vt alia eſſet. Ante legẽ deꝰ crea

toꝛ credebaĩ ab eo ſalꝰ ⁊ redempitõ expecta

batur ꝑ quẽ vero ⁊ quomõ eadẽ ſalꝰimplẽ
da ac ꝑſicienda foꝛet exceptis paucis qᷣbuſ
1113

boc ſingulariter ſcire in munere datũ erat

a ceteris etiaʒ fidelibus nõ cognoſcebatur
Sub lege aut ꝑpſona redemptoꝛis mitteda

pdicebatur ⁊ ventura expectabat. QNueãt
ipᷣa pſona foꝛet. boc eſtbomo vłangel? vk

deuſ nondũ mamifeſtabat. Soli bocagno

uerunt q ꝑ ſpiritũ ſingulariter ad boc illu

minati fuerunt. Sub gratia aũt maniſeſte
ab oibus iaʒ ⁊ pᷣdicatur ⁊ credit et modus

redemptõnis ⁊ q̃litas pſone redemptoꝛis
Semptimñ in ecclia dei ab initio idem ⁊ co
gnuõem ſuiſſe credimꝰ incarnatõis ⁊ paſ
ſionis chꝛiſti. qꝛ ab mitio nunãm defuerũt
qui boccognouerũt. Alij ſaluabãtur.qᷣa
boꝝ pfectioni fide ſimplici iſgebãtur.⁊ eoſ
bñ operãdolequebãtur.

¶ Quid ſit quo nichi min? vnquaʒ
vera fides habere potniit.

„
Ec ſunt que ab
initio nibil minꝰ vnq́ʒ rectaſideſ
bꝛé˖ẽ potuit. Credere videlicz vnü
eſſe deum creatoꝛẽ oĩm dñm ⁊ rectoꝛẽ vni

uerſoꝝ. Ipm qdẽ nõ elſe mali auctoꝛẽ.eoꝝ

tñ qui in ſuis malis eius miſcdᷣiaʒ quere⸗
rent vel expectarẽt futurum redemptoꝛes.
Hoc ſimpliciũ in ſideunitõ ſuffeciſſe credi

mꝰqbꝰ a ſi nibil amplius additũ eſt ad co
gnitõnem.multũ tamẽ collatum eſt ad de
uotionem. Iſti quidem venturũ in carne
redemptoꝛem ⁊ in eadẽ carne moꝛituruzʒ

et reſurrecturũ ⁊ aſcenſuꝝ ſiue alia quedã
que ilis tꝑbus abſcondita fuerunt mani
feſte non cognouerũt.⁊tamen ſideʒ natiui

tatis ⁊ paſſionis ſiue reſurrectõis et aſcen
ſionis eiꝰ in boc eos veriſſime babuiſſe di
cimus.quia credentibꝰa ſcientibus bocſi
de ⁊ deuotione ſub ſpe et expectatiõe eiuſ

dem redemptionis adbeſerunt.quamuis
modum eiuſdem redemptionis ſueſimili
ter non cognouerunt. Sic ergo intelligen
dum putamꝰqð dicit beatus Auguſtinꝰ
quia eadẽ fides mediatoꝛis ſaluos iuſtos

faciebat antiquos.puſillos cum magnis.

⁊ eandem fidẽ mediatoꝛis antiqui iuſti ba
buerũt puũilli cĩ magnis. Alij quideʒque

ventura erant ſicut ventura erãt credẽtes
et cognoſcentes. Alij vero non quideʒ co

gnolcentes ſed credendo deſiderando co
gnolcentibus et credentibus adberentes.

Quod vero ſubiungit.quia ſicut nos cre

dimusin carne vemlſe. ic illi venturum. ſi
cut nos moꝛtuũ ſic illi moꝛiturũ cc. vel nõ

adomẽs referendum eſt. ſed ad eos tantũ
quibus ventura bec pᷣſcire ſingulariter da

tum eſt. vt oẽs quidẽ eandem fidez. ſednõ
eandem hider cognitionẽ babuiſſe dicaãtur.
aut li de oibus boc dictum intelligmus

omnes quifuturaʒ redempnõem credide

runt boc etiã in quibus redemptõ conſta

bat credidiſſe ñ incõueniẽter afſirmat In

quantum eniʒ ip̃am que omma bec conti
nebat redempnonẽ venturam crediderũt.

boc crediderüt quãuis eandẽ de ipſis om
nes in credendo ↄgmiionẽ non babuerũt.

boc modoigit ſano intellectu dici poteſt

omnes ab initio iuſtos ſidem ſaluatoꝛis
babuilſſe. et omnes in fide redemptionis
venture iuſtificatos fuiſſe.quia eandeʒre⸗
demptionẽ vel venturam cognouerũt vel
cognoſcentibus et credẽtibus crediderũt.
et cum bac fide ſacramẽta ipſius redemp/
tionis que ab iniuo inſtuuta ſunt ad ſan
ctiſicationem ſuſceperunt. et in ipſis ean
dem redemptioneʒ ſuam quaſi ĩi vmbꝛa et
ſigura poꝛtauerunt. Qð bene illi duo viri
ſignauerunt qui botrũ in vecte ſuſpenſum
de terra pꝛomiſſionis ad filios iſrael in de
ſerto poꝛtauerunt. Botrus ſiquideʒ in ve
cte chꝛiſtus in cruce eſt. cuius miſterium
duo populi in ſacramento poꝛtant. Qui

pꝛeceſſerunt poꝛtauerunt quidem ſednon

viderunt. quia pᷣcedentes oduentũ eius ſa
cramenta palſſionis eius omnes quideʒꝑ
fidem poꝛtauerunt ſed non omnes per co
gnitioneʒ qðᷣ poꝛtauerũtintelligere merue
runt. Sequentes auteʒ ⁊ poꝛtant ⁊ vident

quia ſideles qui poſt aduentũ eius in car

ne ſubſequentur ſacramentũ paſſionis eiꝰ

et per fideʒ ſuſcipiunt et per reuelataʒ iam

— — — OʒT—T — — —

— — —

— — —

gor
is
0
000
tes,
e
n
ino
nti
R
Dro
.

owos

cchde
corſ
nai
Cloni
Neni
ſon
veri⸗
Veß
ous
oni
e/
iwod
ſai
Oeng
e
glen
vrr
ndooe
ſonien
ſllode
goznn
ev
. C
oron
innos
woe
1GN
genant

bond
onoe
ummen

(Wars

cogmitioneʒ agnoſcunt. Unde Beda in ea
dem queſtione. Anũ inquit idemqʒ domi

nice crucis tropheũ pᷣus pꝛopbete ⁊ o

yſes qᷓ; apoſtoli nouerant et pꝛedicabant
ſed pꝛophete boc ali quotiens ſiguratis ve
latiſqʒ ſermonibus.poſtoli autem apo
ſtoloꝛũqʒ ſucceſſoꝛes patefacta luce euen
gelij ſemper aperte pꝛedicabãt.ita pt nunc
omnis populus cbꝛiſtianus ſcire ⁊ confi
teri debeat fidvẽ quã eo tempoꝛe pauci ad
moduz et perfectõꝛes quiqʒnouerunt m

uis omnis dei populus etiam tunc eiul:
dem miſteria fidei in legalibꝰ cenimonijs
typice poꝛtaret.

¶Recapitulatio ſupꝛadicroꝝ.

es. Si redẽptoꝛẽ ↄfiteris agnoſcis ꝙ reꝑ
tus es.vnus ẽ creatoꝛ ⁊ redemptoꝛ.in ſuo
te fecit.in tuo te refecit et vtrũqʒ vnus fecit
Si ipete fecilſet ⁊ alter te refeciſſʒ.deberes
illi ꝙ factus es.et deberes alteri ꝙ refectus
es. Et elſet diuiſa intentio tua ⁊ obediẽtia
tua nõ omẽs vnꝰtotuſ.Ete duobꝰillum
plus diligeres a q̃ plꝰ baberes. Qui crea
uit te dedit tibi eſſe. QRuiredemit te dedit ti
bi beatuz eſle. ſDꝛopterea ne plus a te dil

ſuſtinuit paſſionẽ tuaʒ pt emeret dilectõeʒ
tuam. ſdiſſus eſt naturalis filius pꝛo ad
optandis.qꝛ ſine ipᷣo aliem introducendi
nõ fuerant in hereditatẽ.venit ſapientia vt
boſtis non poteſtate ſʒ ratione vinceretur.
et in bijs omibus fides tua in vno conſtat
et ad vnum ⁊ vna.quia cum duo nomian
tur vnus ſignatur. quia vnus eſt creatoꝛ
et redemptoꝛ. Creatoꝛad naturã.redẽpꝑtoꝛ
ad gratiam. In bijs duobus eſt totum et

Wo igitur ſunt in
quibus ↄſtat vera fides. Creatoꝛ
et redemptoꝛ. vnum tibi ſine alte
ro non ſufficit vtrũqʒ agnoſce.vtrunqʒ cõ
fitere. Si creatoꝛẽ credis agnoſcis q fact?

vnum boc eſt in quo ab imno fides credẽ
tium vna eſt quãuis in eadem ſide in alijs

maio: in alijs minoꝛ de iſtis cognitio ſue
rit ſcdᷣum diuerſitatem tempoꝛũ.ſicut vno

eodemqʒ tempoꝛe in alijs maioꝛ. in alijs

minoꝛ inuenitur cognitio de bijs ipſis pᷣm

capacitatem perſonaruʒ. Quãuis ergomß
des creuerit pt aliquãdo ⁊in alquibꝰma
ioꝛ eſſet non tamẽ mutata elt vt alia elſet.
Sed omnes vna ſide crediderunt vnũ. et
omnes vna fide iuſtificati ſunt qin iuſtiſi
cari meruerũt. Sine fide eni pt ait apoſto
lus impoſſibile eſt placere deo.et ſicut dicit
btüs Nuguſtinus. vbi fides non erat b
num opus nonreeer..

Be ſacramento fideiet de virtute

eiuldem. r
(Capitulum VII

Acramentũ fioei
duptr intelligi poteſt. Sacramẽ
tum eni fidei vłipſa fides intelligit q̃ ſacra

mentuũ eſt. vel ſacramẽta fidei qꝗᷓ cũ ſide ꝑci

pienda ſũt intelligunt ⁊ ad ſctiſicatiõʒ fide
lium pᷣparata ſunt.Nam ⁊ quidẽ ſacramẽ
ta militaria dicuni quibꝰ milites in condu

tione ſua imperatoꝛi ſuo ad fidẽ ↄuandã
obligant et infideles qqʒ ſacramenta qdã
bñt que ſacramẽta dicunt.qʒuis nec ſacra

menta n“ ſacre rei ſigna.ſed execrationes

. potiꝰ ⁊ abominatões quibꝰ nõ ſacrant bo
geretur alter quidez redemproꝛ qʒ ipſe cre
atoꝛ voluit ipſe creatoꝛ eẽ redemptoꝛ.quia

mines ſed polluũtur. Cñ ad boꝝ dꝛñtiam
ſacramẽta fidei dicta intelligi pñt q̃ a ſide
libus tractant᷑ et cũ fide ad ſanctificatõem
ſuſcipiunt. ſdꝛimũ ergo ↄſideremꝰ q̃rõne
ipla fides ſacramentum bdicitur. vel cuius
rei ſacramentũ eſſe intelligat. Aplus dicit.
Videmus nunc ꝑſpeclin in enigmate.t.O.
fa. ab fa.Nuncſcʒ qñ ꝑſidem videmus.vi
demus per ſpeculu in emngmate. Tuncãt
qñ vid:bimꝰꝑ ↄtẽplationẽ videbim?ꝰfia.f.
Quid eſt ꝑſpeclm videre ? ymaginẽ viðre
Quidẽ facie ad facieʒ videre rem videre.

NPuta aliquem retroteeſſe. vel ſupte. auer
ſus es abillo nec pides facie ad faciẽ. facie
tua aduerſꝰfaciẽ illiꝰ. Nuerlſa eiʒ eſt facies
tua ab illo.et ſi foꝛte ille reſpicit aote nõ tu
ſimilr adilluʒ. Quamdiu igit ſic eris non
poteris illũ videre fa. ad fa. Exbibe ſpeculũ
ei pone añ te ſtatim videb in eo ymagineʒ
illiꝰ q eſt ad doꝛſum tuũ vłſupꝛa verticem
tuam ⁊ dices video te. Quid pides? Jam
aliquid pides ſed ymaginẽ ſolam. vides il
lum ſedin imagine ſua. nõopuʒin facie ſua.
nondũ cognoſcis ſicut ↄgnoſceris.nondũ
vides ſiẽ videris. viðris in te.vides in ima
gine. Ille ad te reſpicit qui te videt.tu autẽ
auerſꝰes ab illo. Cõuertete ad illũ et pone
fa. ad fa.⁊ videbis iã nõ ymaginẽ ſʒ ipᷣaʒ rẽ.

ꝛius vidiſti illu ſʒ in yma gie ſua.mõ vi

desiillũ in facie ſua. Camẽ cuʒipᷣam rem
piᷣre incipis agnolſcis.qꝛ aliqd ſilitudinis
fuit illi qd viſuʒ ẽ in ymagie ad id qð viðꝛ

in re. Quod videtur in imagie ſacramẽtũ
eſt. quod vir in re res ſacramenti eſt. ö
bonum ſuũ illeſum cuſtodire dant᷑ ei vt di
ctum eſt in ſacramẽtis arma quibꝰ ſe mu
niat in operibꝰbonis tela quibꝰ boſtem ꝓ
ſternat.vt ſcʒ fidei charitate ⁊ ſpe adiuncta

ergo nũc videmꝰ pꝑ ſpecłm in enigmate ſa

cramẽtuʒ ẽ ad illð qᷣd videbim? facieadoñ.

in manifeſta ↄtemplatõe. Sed quid ẽ em
gma ⁊ quid eſt ſpeculuʒin q̃ videt ymago
don?ꝰ ipᷣa res videripoſũt? Emgma eſt ſcri
ptura ſacra. Quare? Quia obſcurã babʒ
ſigſicatõeʒ. Speclm ẽ coꝛ tuũ.ſi ñ mũdũ
fuerit et exterſũ ⁊ clarificatũ. Imago in ſpe
culo:fides in coꝛdetuo.apſa eiʒ ſidesim⸗
goẽ ⁊ ſacramentũ. Cõtemplatio ãt futu
res ⁊virtus ſacramenti. Qui fidẽ non bin
nibil vidẽt qui ſidẽ bñtiam aliqᷣd viderein
cipiunt ſʒ ymaginẽ ſolã. Si eni fideł nmibil

videret ex ſideullüinatio nõ eſſet nediceren

tur illuinati ſideles. Si aut iam ip̃am rem
viderẽt ⁊ nõ amplłiꝰpidendũ aliqd expecta
rent non per ſpeculũ in enigmate ſʒ facie
ad faciẽ viderẽt. ergo qͥ pfidem vidẽt yma
ginẽ vident. quip ↄteplationẽ vidẽt reʒ pi
dent. Qui ſideʒbñt ſacramentuz bñt. Qui
contẽplatiõeʒ babent rem bñt. ſFidesergo
ſacramentũ eſt future contẽplatõnis.⁊ ipᷣa
contemplatio res ⁊ virtus ſacramẽn.etac
cipimus nũcinterim ſacramentũ ſanctiſi

VBnodecima

candi vt perfecte ſanctiſicati rem ip̃az cape

poſſimꝰ. Siergoſummũ bonũ bomis cõ
templatõ creatoꝛis ſui merito creditur nõ

incõuenienter fides ꝑquã abſentẽ quodã
modo videre incipi imtiũ boni ⁊ pᷣncipiũ
reſtauratõis eius memoꝛat᷑.que pidelʒ re
ſtauratio ſm incrementa ſidei creſcit dum
bomo ⁊ꝑ agnitionẽ ampliꝰ illũinat vt ple
nius agnoſcat ⁊ inflãmatur ꝑ dilectõeʒ pt

ardentnus diligat Sic ergo iuſtus qᷓmdiu

in boc coꝛpe exiſtens ꝑegrinata dño piue
re babet ex fide.quẽadmodũ cuʒ eductꝰ de

ergaſtulo fuerit ⁊ introducitur in gaudiũ
dñi ſui viuere babebit ex contẽplatiõe. Sʒ
mira dei diſpenſatõe agi ꝙ nunc interim
boſtis antiqui malicia adunpugnandos

perſeqndos ſideles 1 elaxatur quatinꝰ pi
delicet H bomini reputet pꝛo merito.ſi nũc

per fidẽ ambulãs viã veritatis etaʒ impu
gnatus nõ deſerat qͥ pꝛius piſione pᷣſentis

dei roboꝛatus ſola pſuaſione ꝓſtratus eſt.

vt aũt in boc pꝛelio inuictus ſtare poſſit

intus pariter roboꝛetur ⁊ viuat.
¶Wars vndecima
¶ Beſacramẽtis naturalis legis.
Mſt ſioem de ſa⸗
cramẽtis fidei tractare debemꝰ
Sacramẽta abinitio ad reſtau

rationem et curatõem bominis inſtituta

ſunt.Alia ſub natali lege.ᷣalis ſub lege ſcri
pta. alia ſub gratia. Et in bijs ſemper que
tempoꝛe poſterioꝛa fuerunt effectu gratie
ſpiritualis dignioꝛa mnueniunt. Omiĩa enĩ
illa ſuꝑioꝛis temꝑis ſacramenta ſiue ſe̊na
turali lege ſiue ſubſcripta ſigna queda fue
runt ⁊ figure eoꝝquenunc ſub gratia exbi
bita ſunt ſacramentoꝝ. et ideo effectuʒ ſpi
ritualem queʒ ſuo temꝑe opabantur poſi
ta pꝛo iſtis illa virtute et ſancnſicatoõe ope

pean
unmer⸗
goe
wocee
Gineſt
lgele
bonfen
laltrne
ſorpene
admo
tumder

Ain 4

ne
0
Urno
vodi
apii
ezre
dum
tpee.
ap
Mn
ne⸗
de
d
eG
mntenn
nandos
anne
olnie
Bimon
lmns
oeſt.
le
mu
np
an

rabãtur quã ſumpſerũt ab iſtis. Si quis

igitur ſacramẽta poꝛa effectũ ſctificatiõis
babuiſſe negauerit non micbi recte lentire

idetur. .

De pꝛima differentia pꝛecedẽtiũ
et ſubſequentiũ ſacramẽtoꝝ.

Caplm

Npoc tamen di

gnitatẽ ſequẽtium indubitanter
ꝓferimꝰ qulla ⁊ viſibilia ⁊ ſigna viſibiliũ
fuerunt. iſta vero cuʒ ſintip̃a quidem viſi
bilia tantũmodo inuiſibilis gratie ſigna 2

ſacramẽta exiſtunt. 4do ſacramẽta grẽ pꝛi

mum per bñdictonẽ virtutẽ in ſe ſanctiſi
catioms ſuſcipiũt.ac deinde qua continẽt
in ſe ſanctificatõeʒ ↄferunt vt ſint ex ſancti

ficatõne ſanctificãtia. atqʒ bec er ſua ſpig⸗
4

celitus indita ſanctificatõe ↄferant qdᷣil
pbec ex ſola boꝝ ſignificatõne ↄferre oſue
uerant. ſaſſio nanqʒ ſaluatoꝛis q̃ pꝛimo
loco ſacramẽta gratie ad effectum ſaluns

ſanctificat. mediantibꝰ iſtis etiam illa pꝛio

ristempꝑis ſacramenta ſanctificabat.vt ea
dem eſſet ſalus et in bijs qui recta fide ſig
na futuroꝛum in illis veneranſunt.⁊ bis qͥ
effectũ ſalutis in iſtis pepiunt.

Aadifferentia
Aluo quoqʒ inte
ipſa primi tempoꝛis ſacramẽta que
ub naturali lege erant et ea que vel ſiͦlege
ſcripta vel ſᷣ gratia inſtituta ſunt ſacramẽ
ta intereſſe perſpicimus qiulla voluntatis
magis eſſe vidẽtur iſta neceſſitatis. ꝗlla ex
poto celebꝛata ſunt.iſta ex pꝛecepto. Meqʒ;
enim eſtimanduz eſt illa pꝛrima naturalis
legis ſacramẽca ſiue decimas videlicʒ ſiue
ſacrificia ſiue oblationes ita bomini ex ne
ceſſitate indicta vt quiea nõ executus fuiſ
ſet reatum pᷣuaricatõnis incurreret quem
admodum ule quifideliter ea coleret meri
tum deuotionis ſue inueniret. Muſquaʒ

ænim legimus ꝙ ante legem ſcriptã deus

bomini dixerit. Nui decimasnon deberi
qui ſacrificia nõ obtulerit. ſicut poſteo per

legem dixit. HNRaſculus cuius caro pꝛepu

cij circumciſa non fuerit peribit anima il

la de populo ſuo.⁊ ſicut ſub gratia terribi

liter intonuit. niſi quis renatus fuerit ex

aqua ⁊ ſpũſancto nõ pᷣt inan regnuʒ dei.
Vnde conijcimus ꝙ ſacramẽta illa pᷣma

magis ad exercendam deuotõnem pꝛopo

ſita fuerant q; ad obtinendam ſalutem in:
dicta.Nam qui nicbil poſſidebat vnde de

cimas offerre debebat? 1 qui nicbil babe⸗

bat que ſacrificia et quas oblanões offer
re poterat? Notum vouit iacob deo dicẽs
Si dominus deus meus fuerit mecuʒ in
pia iſta c. Deinde ſubiungit. de vmuerlis
que dederis michi decimas ⁊ omnia p.of.
tibi. Quod ergo ex votoſe factum ſpopon
dit quia bec ex neceſſitate mandat non de

beret patenter oſtendit.
CGl homo inſtructus eſt a deo
addecimas offerendaos.
CCTa. C mn

obabue tamen

omnino eſt bominẽ ad exercenda
beca deo apꝛincipio inſtructuʒ et
eruditum fuiſle vt pᷣmi cõtemptus culpã

ſubſequentis deuononis ſtudio aboleret.
2 qui in ſemetipo contumar extiterat in lſu

is poſtmodũ obtemperare conſueſceret.
Unde enim bomo rerum ſuaruʒ decimã
potius qᷓ; nonam vel octauã vel quãcun

qʒ aliam partem offerrendaʒ eſſe ſcire po

tuiſſet niſi a deo doctus fuiſſet. Ex quo cõ
ijcimus q deus quidem bomineza pꝛinci
pio ad exercenda bec erudiuit conſilio ſed
pꝛecepto non obligauit. donec poſtea illa
venirent in quibus bomo pꝛecepti capax
obedientiam exbibere et pꝛeuaricanonem
cauere addiſceret. ſSꝛimũ igitur ante legẽ
paruulos cõſilio nutriuit. Moſtea ſe lege
exercitatos pᷣcepto tẽptauit. nouiſſime ſub
grã pfectos ĩ libtate ſpũs ãbulare ꝑmittit

Vt igitur bꝛeuit ſupꝛadicta ad memoꝛiaʒ

WHars

reuocemus. que ſit dꝛñtia inter ſacramẽta
noui teſtamenti illa que vel ſub natura

lilege vel ſub ſcripta lege ſacraments fue⸗

runt attendenda conſideremus.
Ruma igitur diſ/

ſtamentip̃mo loco ſpiritual Stie
ſigna ſunt.⁊ adipſam grãm ſanctificãdis
conferendã infuſa ſibi bñdictõe pᷣncipalr
inſtituta. Illa oſigna boꝝ tantum ⁊ me

runt grãm in ſuſtentatõem contulerũt.
Secndadiſſeremia
CCapitulum

Ecunda difſeren

buebant antiqui iuſti nõdum ad

donec ſaluatoꝛ ꝑcarnem aſſumptaʒ celos
aſcendit ⁊ omnibꝰin ſe credẽtibus ac ſeqn
nbus viam aperuit.

rcia differentia. VII.

Ercla Oifferentia
¶eſt ꝙ ſacramẽta naĩalis legis nõ
ex p̃cepto indicta videni. ſʒ ex cõ

ſilio ad votu ppoſita. Sacramẽts vo ſcnin

pte legis ⁊ grẽ nccitatẽ qndã executiõis in⸗
dicere. Mꝛopterea ꝙ nõ ex ſilio tantum
ſʒ ex pᷣcepto eẽ inſtituta noſcuůtur.
¶ Quare pꝛima mutataſint per ſe
Eo oboꝛitur non

ↄẽnenda q̃ſtio q̃re vicʒ ſi eundẽ ſa

grã ↄtulit dina iuſſioritũ antiqꝝ ꝑ inſtitu
tionẽ ſuccedennũ aboleuit. Ham ſi eadeʒ
pVirtus in il is fuit ſacramẽtis qͥd ncce erat
pt illa ceſſarent ⁊ iſta ſuccederẽt? Sʒ ſcien

ʒjbdu oiuine diſpenſatõis oꝛdo ⁊ratio boc
. — —— .

erentia eſt ꝙ lacramenta nout te

piantibus bijs quoꝝſigna fuerũt ne ſin ſa
luuute eſſent qui tempꝰ redemptionis pᷣcelſſe

¶( VI.

tia ẽ ꝙ qui in illis ſacramẽtis im/

puc regni celeſtis ianuã intrare potuerũt.

luris effectũ taʒ ppcedẽtia q p ſubſeq̃ntia

MWudecima

popoſcit vt ſiẽ ab initõ pcurrente tꝑe mag
ſemꝑ ac magaduentꝰſalnatoꝛis aſpꝛopin
quit:ſicſꝑ magis ac magefleciꝰ ſalutis cre
ſceret ⁊ cognitõ veritatis. Oꝛopt qð ⁊ ipa
ſigna ſalutis ꝑ ſucceſſionẽ tẽpoꝛũ alia poſt
alia mutari debuerũt. vt cuʒ effeciꝰdiuine
gStle in ſalutẽ creſceret ſimł qᷓ; ⁊ipᷣa ſctifica

tio in p̃is ſignis vilibilibꝰ euidẽtioꝛ alpa!

reret. Erat qſpe idẽ ſlaluatoꝛ eadẽ grã.eadẽ
fides illic venturi.hic exbibiti Sʒqꝛipſe ꝑ
quẽ ſalꝰdabat longe erat eiuſdẽ ſalutis ſigꝗ
obſcura eẽ debuerũt. NMoſtea pᷣo paulati,
eiꝰ aduẽtu ꝓpinqnte oꝑtebat vt eodem oꝛ
dine.⁊ fides ĩ ↄgnuõe et grã i ſalute creſce
ret. ⁊ eaðᷣ grã in lacmẽtis foꝛis ⁊ ſignis ſuis
ſe euidentiꝰmanifeſtaret. Quappi pimũ
ꝑ oblatiõem ⁊ poſtea pcircũciionẽ.ad pl
timũ pbaptiſmũ expiatõis et iuſtincatõis
ſacra mentũ foꝛmari inſtitutũ eſt.qꝛ eiuſoõ
mũdatõis foꝛma et ſilitudoi oblatiõe qᷣdẽ
occulte inuenit in circunciſione o euiden
tius expᷣmit.p bapnſmũ aũt mamffeſte de
claratur. Nꝛimã nanqʒ inſtitutõʒ accepit
bomo vt premedijs lalutis exterioꝛis ſub
ſtantie ptẽ offerret ðo ꝑiẽ ad pſũ ppꝛiũ re
tineret. qtinꝰ in facto diſcerʒ ea q intrinſe
cu bona erãt deo tribuere.qᷓ vero malaſi
biimputare.Denarius quiſpe qꝛ ꝑpfecus
vnus eſt:ſignũ bomtausẽ et pᷣtutis q̃ deo
tribuii ⁊ in bomie a deo eẽ cognoſcit.No
uenarius aũtqꝛ minuſ a pfecto bʒ defeciũ
et piciuʒ et coꝛruptionẽ ignat.que merito
bomin deputat. ꝛopiea igit bõ decimã
deo dare.nouẽ ſibi retinere pᷣcipitvtquodð
bonũ eſt in ſe a deoeſſe.qð po malũ eſt aſe
eſſe ofiteat. Sʒ boc ſignũ q̃ſi de longe ſum
ptũ mag docuit boĩem qᷣdeſſʒ qʒ quid fie
ret. Igit cũ tp̃s adueniſtet q veritas ip̃a de
clarari debuerat datũ eſt remediuʒ ꝑ circũ
ciſionis ſacramẽtũ vbi dũ de exteriori ſub

ſtantia bominis pars non quidẽ naturali

ter ſuꝑflua.ſed eius quod ſuperfluũ eſt ſi
gura pꝛeciditur iam manifeſtiꝰilla peccati
circũciſioquã in interioꝛi bomine gria ꝑfi
cit demonſtrat. Quia autem circumciſio

exterioꝛes ſoꝛdes ⁊ enoꝛmitates que fons

ſũt reſecat.ablutio ãt macłas interioꝛes e⸗

nz
od
e
1ps
hoſt
uine
ſüc
pr
aade
ſer
noſis
Amg
ed
ecie

Nee

nomi
Miady

icnaes
Nanſmd
ſoe de

oen
hrve
ccepe
lvv
würe
rſe
dwaun

Neoae

isi
waih⸗
bdern

bodeon⸗
Ninc
micki⸗
en
9 1
nbe
oaren
noni⸗
imun
lagean⸗
ega
R

ro

eorn

foicki

müdat. ↄuenieni iam manikeſta veritate

in aduentu xp̃i circũciſio ceſſare debuerat.
vt illud ſacramẽtum ſuccederet qð ꝑfectã

bomis emundatõem ⁊ interioꝛẽ anie can

doꝛẽ quã in ipſo ⁊ ꝑ ipᷣm ſacramẽtum adi
piſcitur poſſit declarare. Impliꝰaũtqꝛ cir

cũciſio quidẽ ſoꝛdes aufert ſed doloꝛes in

fert. ablutio vero inqnatos ſiñ doloꝛe mũ
dat.idcirco pꝛioꝛi populo in timoꝛe ſinẽn
et ſub lege laboꝛãti circũciſio ad emũ datõ

nẽ data eſt. Houo aũt płoin grãm pcba

ritatẽ ambulãti ablutio. Nidẽt ergo pᷣma
illa ſacramẽta q̃ ſub naĩali lege pᷣceſſerunt
qſi qᷓdam vmbꝛa veritatis.illa vo q̃ pꝰea
ſub ſcripta lege ſecuta ſũt q̃ſi q̃dã ymago⁊
figura npitatis. iſta aũt q̃ ſ̊ Stia nouiſſime
ↄſequũ nõ iam vmbꝛa vł ymago ſʒ coꝛpꝰ
vitatis An qbꝰſalutis eſfeciꝰ qᷓniã ⁊ pfecte
dat᷑ ⁊ euident oñoit quaſi ſpũs in coꝛꝑe vi
uenti exterioꝛi motõe pdit.ſicin eis inuiſibi
lis gtie pita clariſſime demõſtrat᷑. Nꝛima
ergo ſacramẽta vmbꝛa fuerũt.ſcdᷣaimago.
tercia coꝛpꝰ.poſt q̃ q̃rto loco ſequit nitas
ſpũs. Hec in pñti de ſacramẽtis natural
legis dicta ſufficere poſſe putamꝰ q̃ tũc q̃
dẽ ſiẽ ſuꝑiꝰiã ↄmẽoꝛatũ ẽ ita fideiiuſtificã
ti iuncta fuiſſe credimꝰ vt in eis eẽt exerci
tatio deuotõis non nccitas obtinẽde ſalu
tis. Sola eni fide oꝑante ex dilectõe illi tũc
iuſtificabant᷑ qui ꝑ grãm ad ꝑticipatõeʒfu
ture redemptõis puabant. Sʒ qꝛde pᷣmis
illis ſacramẽtis qbꝰdeuotio ſideliũ tũc ex⸗
ercebat iaʒ q dã ꝓ tꝑe diximus etiã de oꝑi
bus aliqua dicenda putamꝰ.

Be tripns generibus ne.
NKia ſunt genera

opeꝑquedã ita bona ſunt vt nũ⸗
qʒ licite pteriri poſſint.quedã ita
mala vt nunqᷓʒ licite poſſint ↄmitti.q̃dam

ti. Sola igit illa qᷓ ſic ſe bñt vt nunqᷓʒ licite
poſſint fieri lex naturał ꝓphibuit. Illa voqᷓ
nũq̃ᷓ licite pᷣtermitti pñt ſola pᷣcipit.media
oĩa ad vtulibʒrelinqns. De phibẽdis vnũ
pᷣceptũ in coꝛde hois ſcpſit. Quodtibi nõ

ãt media q̃ ptꝑe ⁊ loco ⁊ agi pñt ⁊ pᷣtermit

MWBnoecima

vis alij ne feceris De pᷣcipiendis ſilr vnuʒ
Quecũqʒ vltis vt faciãt voſ̊ bomies.p.ſ,

f.i. vt Nielʒ bõ ex ſui ↄſideratõe diſceret qlẽ

ſe erga pximũ exbibere ðberet. ſʒ poſtea cũ

lex Gintraret diſciplinã niuẽdi artioꝛem

pponeret ex bijs q̃ media fuerãt quedã ex
cepit ⁊ ex bijs alaa ꝑpᷣceptiõem.alia ꝑ pbi
bitionẽ in alterã ꝑtem deflexit.vt quemad
modũ pᷣmo bomi in ꝑpadiſo deꝰ ð ↄcelſſiõe
naturali vnã ꝓpᷣcepto diſcipline ꝓbibitiõʒ
exceperat.ita mõ filijs eiꝰ nõ in vna vitate
ſtantibꝰ ſʒ ꝑ varios erroꝛes diſſipatis non
vnũ de conceſſiõe natali pᷣceptũ diſcipline
q̃ſi pbandis.ſʒ q̃ſicoꝛrigendis ⁊reparãdis
multa foꝛmaret.vt qᷓnto mag ſe in medijs
tẽperare diſcerẽt tãto leuiꝰincõceſſa caueꝛe
valerẽt. allic mita ↄceſſa ſũt pauca pbibita
Hic multa phbibita.pauca cõcelſa. Illic di
ctum eſt bomi vt de ligno ſcie bom et mali
nõcomederet.nõ qꝛ lignũ malum erat.ſʒ
quia obediẽtia ꝓbanda erat. Hic dictũ eſt
vt carnẽ cũ ſanguie nõ comederẽt.vi diſcer
nerent hoꝛrere crudelitateʒ. carnẽ poꝛcinã
nõ ederent.vt ðᷣteſtarent immundiciã. In
boue ⁊ aſino nõ ararẽt pt pᷣdicatõni noxiã
agnoſcerent pigriciã a ſtultuuã. ⁊ ceta ſilia
que omĩa media erant.ꝗlla vo q̃ ſublege
natali in duobꝰpᷣceptis clauſa fuerãt ꝑ ſeri
ptaʒ legẽ poſtea ſeptẽ illis q in ſcdᷣa tabula
ꝓpoſita ſunt pᷣceptis explicata ſũt et diſtin
cta. Ex qbus pᷣmũ erat. Honoꝛa pꝛẽm tu.?

mrẽʒ tuũ.pt bñ ſit tibi ⁊ ſis lõgeuꝰſuꝑ eraʒ.

Scdðm nõ occides.Cerciũ nõ mechaberiſ
Quartũ nõ furtũ facies. Quintũ ñ falſuʒ
teſtimomũ dices. Sextũ ñ ↄcupiſces vxro
rem ꝓximi tui. Septim nõ ↄcupiſces rem
pximi tui.In qbꝰ⁊ G̊ nõ negligẽter pᷣtereũ
dũ eſt. qꝛ er bis ſeptẽ vnũ tãtummõ ſcdᷣm
pꝛeceptõem datum ẽ.ſex reliqua ſmpbib:
tionem. Mꝛimum nanqʒ peccatũ bomis
fuit inobediẽtia.⁊ idcirco vita iſta que bo
mini ad penitentiã cõceditur tota obedien
tie deputat. Quia igit bomoimał agẽdis
ex ppᷣa ↄcupiſcẽtia in diuerſa diſtrabii. n
bonis agẽdis ſola obediẽtie regla gubnat
iðo in mal cauẽdis q bʒ ex ſemenpᷣo ⁊ per
ſemetipſuʒz facere pᷣt ligilatim mnſtruendꝰ

erat Ad bonavo agenda adobedientiã ſo
lũmodo reuocãdꝰ vtibi ꝑſniam alteri? ſa
lubꝛius diſceret qᷣd ipᷣe agere debuiſſet.Cũ

eniiubei bomo patri ⁊ matribonoꝛẽ defer
re.nõ boc ad carnales pentes ſolũ referen

dũ eſt ſʒ potiꝰ ei pcipii vt qui deũ in pce
ptis ſuis aliqñ ↄptempſit bunc ppt deũ bo
mini ſupioꝛi obedientiã atqʒ bonoꝛẽ exbi
bere non dedignet. S
R (Wars duodecima.
4 De vnione populi fioelis.
(¶ Capitulum l.

Himus ſtatu

ab Adam vſqʒ ad Abꝛabaʒ

data ſit ante Doyſen tñ obbuantia lega
lis in circũciſione exoꝛdiũ ſumpſit.ꝛimũ
illud ſeculũ ſub lege natali q̃ſi in cofuſiõe
quadã tranſierat.⁊ qͥ in eo fideles extierãt

quaſi pauca q dam gna i buano genere di

ſperſa ⁊ ab inuicẽ diſcreta ſola intꝰſide vni
ta fuerant. Ut ergo ad interioꝛẽ vnitatem
cõ mendãdaʒ exterio: ↄderet.et eſſet in ma
nifeſto foꝛmaſidei ad quã ex diſperſiõe ſua
qui vocandi fuerant inuitarent. ꝓpoſitus
eſt vnꝰ ad quẽ in vno pficiendo qui aſſu
mẽdi fuerãt poſtea omẽs colligerent. Uo
catus eſt Abꝛabaʒ vnꝰ e mltis.vnitas pᷣn
cipiũ vnionis vt ad ſinũ illius colligerẽtur
quicũqʒ poſt illũ ſide uli ⁊ deuotoe iunge

reni. Nocat?ꝰ ẽ ergo vt exiret de terra lua et
recederet ab illis quibꝰ vnitus fuerat. nec
Aungeret illis ad qs ibat.Et data ẽfoꝛma

illi quã trãſmitteret ad oẽs ex ipᷣo naſcitu

ros.⁊ oẽsin ipᷣa vna foꝛma vnũ futurol.vt

ciũ fideliuʒ numerꝰ augeret.vnitas tñ fidei
no młtiplicaret.vt pᷣmũ in illiꝰ foꝛma vnũ
elſent qͥ ex ipᷣo naſcerent.⁊ poſtea etiã pnuʒ

fierentqͥ in eadẽ fide illi ſociarent. Extüc er
go vnitas ſpli dei cepit ⁊ vnitas ↄuerſatõ

nis fideus qᷓ pꝛimũ ſignata ẽ ꝑ ſacramẽtu
circumciſionis.poſtea ſignanda ꝑ ſacmẽ
tum baptiſmatis. ꝛimũ ſignaculum in
carne ſub quo vniendi erant qui in carne

magis ꝓpᷣe deiminat. Nuã⸗
uis eni ꝑ ENHoyſen lex ſcpta

uo oecima

vnũ erant. Mꝛopterea circũciſio data non

eſt niſi ſemi abꝛabe. vt in corne lignarent q
in carne vnirent. NPoſtqm aüt ad bãc vm

tatem acceſſerunt qui ſm carnis generato

nem exipᷣonon fuerãt. poſuũ eſt ſignacu
lũ vnionis extra ſubiam carnis.qꝛ ſpiritu
et fide vnum facti ſunt qͥ carne nõ fuerũt
e circũciſione.
Capitulum I.

Andauit itaqʒ
m Vdeus Abꝛabe vt circucideret car
nem pꝛepucij ſui ſibi in ſignũ. po

ſteris in exemplũ tantũ ad pᷣoꝛem ſtatũ ſu

peraddens.quatinꝰꝑ boc ſignaculuʒ płs
dei ab infiðlibꝰdiſcerneret.quouſqʒ ille pe
niret qui nõ ſolum de filijs Abꝛabe ſed de
vniuerſis generibꝰnideles colligeret. ac per
boc ſicut dictũ eſt nõ iam per ſignaculum

carms in genere ſʒ perſigculũ baptiſmatis

ſecernerent in ſcrin catõe. Sane q cuqʒ inte
rim nõ de ſemie abꝛabe fideles extiterunt.

buic pᷣceptõi ſbiectinõ fuerũt.neqʒ circun

ciſiõis q ſoli ſemini abꝛabe indicta fuerat
ſuſcipiende debito tenebãt᷑ ſʒſide opante ꝑ

dilectõem. ſc ⁊ pus ſilegenaĩali puſqʒ cir

cũciſio inſtituta fuiſſʒ qͥ iuſti fuerãt ſiñ cir

cũciſione ſaluabãt. Modꝰãt circũciſiomis

tal erat. pᷣceptuʒ fuit vt maſculꝰ puer octa
uo diea natitate ſua circũcideret in carne
pᷣpucij ſui.⁊ ſunt qͥ addendũ putant cũ cul
tello de petra facto.qð tñ nila alia autoꝛita
te ꝓbat᷑ niſi qꝛ ſephoꝛa vxoꝛ moyſi territa
ab angelo acutã petrã ſumpſilſe legit.⁊ ea
ppuciũ filij ſui circũcidiſſe. et Joſue in iraʒ
ꝓmilſſiõis ingreſſurꝰ ſcdᷣo in pło iſrł circũ
ciſionis ſacramentü cultris petrinis inuo
uaſſe mẽoꝛat. Sʒ illð qdẽ in alteromag ob
feſtinatõeʒ ⁊ trepidatoʒ.in alio no ob typũ

et iguratõʒ veriißu qᷓʒ ꝑ ↄſuetudieʒ faciũ

nõincõuenient eſtimat. At oñderetigitur
ſacramẽtũ circũciſionis nõ quẽadmoduʒ
pꝛioꝛa ſacramẽta ad volũtatẽ ꝓpolitũ ſʒ ex

neceſſitate exeq̃ndũ pᷣceptũ cõminatõe ſir

matur cum dicii Malculus cuiꝰpꝛepucij
caro circumciſa non fuerit peribitanima

beren
aen
Er
torn
dane
bmme
arme
turg
llei
teluo⸗

poſto

lepen

nid
eoken

latum
Aluon
nipeo
ſacnie
nimon

ſoye

.

G

Wwanr
Gop
ſtüͤtn

upp

en

beſeod⸗
macht
nlun
ninns
igme
.
can
fuerar

NN
Mezr
flinc
ccleox

eN
mmnan
mad

Genen

tnn
elgitn
Pbentn
aind
misnvo
wnugeb
hcbippe
Cdiezſaan

Nreligtat
e
Nliſt
imdeſt

eee
bitnm

illa de populo ſuo. Cauſa vᷣo ſubinfeꝛt᷑ cũ dᷣ

Quia pactũ meũ irritũ fedt. Si ergoꝑpa⸗
ctũ dei irritũ fectũ pᷣuaricatõeʒ pᷣmoꝝ pa
rentũ intelligimꝰ.cũ incircũciſus ob pᷣuari
catõem pacti piturꝰ maniſeſte daĩ intel⸗
ligi ſacramentu circũciſionis ad ̊ inſtitu⸗
tů vt ꝑ ipᷣm bomoa debito pᷣme pᷣuaricatõ
nis liberaret.Idem eni ſalutifere curatiõis
quxiliũ circũciſio ↄtra oꝛiginale peccatum
inlege operabat᷑.qð nũc baptiſmꝰ.excepꝑto

cregni celeſtis ianuaʒ pᷣmi patres intrare

nõ poterant.quapꝛopter neceſſaria moꝛs
xpᷣi fuit qᷓ aditum vite patefaceret.Tres ſũt

lane carcũciſiones. vna in carne tantũ exte⸗
riius qᷓ lacramentũ eſt. Duealie q̃ſũtres et

virtus ſacramenti. Altera q fit in pᷣſenn qñ
aĩa p depoſitõem iniqtatis circũcidit.alea
q̃ in futuro fiet qñ ꝑ depoſitõem coꝛruptio
nis coꝛpꝰcircũcidet.ꝛima igi ẽ in carne
Sc&da in mente. Tertia ĩ coꝛpoꝛe. Octona⸗
rius pero in ſacra ſcpᷣtura aliqñ temꝑꝰ re

ſurrectõnis ſignat qðᷣ poſt pñtem que.vij.
Diebꝰ?currit pitam ſequit᷑. Aliqñ temꝑꝰgrẽ

in quo quaſi poſt ſabbatum legis eina bo⸗
na ſeruientibꝰdeo pmittũtur.Nerito igit᷑

illa pᷣma circũciſio q̃ ſacramentũ illaꝝ dua

rum erat iuſſa eſt fieri octauo die.vtoſten⸗
deretur ꝙin temꝑe gratie coꝛda arcũciden

da erant ꝑ emundatiõem iniquitatis et in
tꝑe reſurrectõnis coꝛpoꝛa ꝑ depoſitõnem
coꝛruptõis. ꝛopterea aũt ſolis maſculis

data eſt circũciſio carnis.qͥa ſacra ſcpᷣtura

ꝑ maoſculinũ ſexum animã.ꝑmulierem no
carnem ſignare lolet. vt videlicet oſtendere
tur ꝙ illa exterioꝛ circũciſio aiabꝰ ſcificatõʒ

ↄtulit.ſʒ carm nõ abſtulit coꝛruptionẽ. Cul

tellus de petra factusxp̃m ſignat. de diẽ
apoſtolus. Metra autem erat xpᷣs.de quo

ſcriptum eſt. Ecce agnus dei ecce qͥ tol.pec.
mũdi.iIn carne pꝛepucij iuſſa eſt fieri.quia

ab remedium data eſt. contꝛa oꝛiginale pec

catum quod a parentibꝰ contraximus per

illud membꝛum pꝛopagati Poꝛro femine

in ſpło circũciſionis ſola fide ſaluabantur

ſacrificijs et oblatiombus alijſqʒ legis ce⸗
rimonijs purificate. Iꝓpſam quoq; circum
ciſionemfide ſuſapientes ⁊ in eis qui carne

QA

illã ſuſceperunt venerando participantes.
ANaſculi qui moꝛte pꝛeuenti adoctauum
diem peruenire non potuerunt.et ideo ſine
circũciſioms ſacramento ab bac pita recel⸗
ſerunt.ſola fide parentum cum oblationi⸗
bus et ſacriſicijs interuenientibꝰnõ impꝛo
babiliter ſaluati exiſtimantur.pꝛo eo ꝙ pꝛe
ceptum circũciſionis non niſi maſculis ad
octauũ diem venientibꝰindictum elſſe vide
tur. ac pꝛopter boc pꝛeuaricationis reos
non fuiſſe qui pꝛecepti contemptoꝛeſnõ fu
erant.quod datum non fuerat niſi perueni
entibus ad diem octauũ.ꝛecipue ne mi
ſerabilioꝛ bic ſexus aſpareat et ei etiam pꝛe⸗

iudicetur in illo a quo alter ſexus abſolutꝰ

omnino fuiſſe compꝛobatur. Sed merito
queritur ſi bij qui diem octauum negligẽ
tia ſiue contemptu parentũ ſine ſacramen:
to circumciſionis tranſierunt.poſtmoduʒ
eodem ſacramento peꝛcepto ſalutis effectũ
conſecuti ſunt.cũ pꝛeceptum diuinum boc

ſacramentum non niſi die octauo celebꝛan

dum indixerit. Et poteſt foꝛtaſſis non irra:

tionabiliter credi ꝙ ſicut de gentibus ad ri

tum legis venientes boc ſacramentũ qua⸗
libet etate ad ſalutem perceperunt.ita etiaʒ
ſi q̊ ſub lege tꝑe ſuo h̊ non ꝑcepiſſent ad ſa⸗
lutem tñ et ad remediũ eis oꝑeratum ſit il
lud poſtmodum ſuſcipiendo poꝛem negli⸗
gentiam coꝛrexerunt. Sic igitur circumci⸗

ſionis ſacramentum ſemini abꝛabe ſanctuifi

candoet ſignando paꝛiter datum eſt. San

ctificando vt iuſtificaretur.ſignãdo pta ce

teris gentibus diſcerneretur quatinus ſin⸗
glaris maneret et diſcreta generatio qua
xpᷣs naſceretur. AUnde conuenienter colligi
tur pꝛobabile elſe illi tantuʒ ſemini abꝛabe
circumciſionẽ ex pꝛecepto indictaʒ de quo
xpᷣs naſciturus erat.vt videlicet poſt abꝛa⸗

pam yſaac poſt vſaac iacob. ac deinde. xij.

tribubus que de ipſo iacob oꝛte ſunt. Haʒ
etiob ſm quoſdam de eſau ſtirpe fuiſſe cre
ditur qui tamen circumcilſus fuiſſe nõ le⸗

cũciſionis ante legis lationẽ datu
eeſt. pipᷣm queda pparatogdſu
ſcipiendã legẽ facta eſt. Quẽadmodu eniʒ
nũc in nouo teſtamento pᷣmũ bomo vnda

baptiſmi ablutꝰſignũ et nomen ꝓfeſſionis

ſue accepit. ac deinde numero ſideliũ aſſo⸗/
ciatus et pceptis diuinis inſtructꝰad com
plendã pfeſſionẽ ſuã accendii.ic anniquus
ille gkus pᷣmũ quidẽ ꝑ circũciſionẽ ſignatꝰ
eſt poſtea ꝑlegẽ infoꝛmatus.
¶ Be ſacramentis ſcripte legis.
(Cabpitulum. IIII.

Ex ſcripta tria cõ
tinet. pᷣcepta.ſacramẽta. pꝛomiſſa.
In pceptis eſt meritũ.in pmiſſis ẽ
p̃mii in ſacramentis eſt adiutonũ. Per p̃
cepta eundũ fueratad ꝓmiſſa. Sed qa bo
mo pſe infirmus erat venerũt ſacramenta
media inter pcepta et ꝓmiſſa qͥ ilũ iuuarẽt
et ad pᷣcepta pficienda et ad pꝛomiſſa obti
nenda. Sub lege nalali pauca erant ſacra
menta. ſublege aũt ſcpᷣta vtraqʒ multiplica
ta ſunt et pcepia ſcʒ⁊ ſacramenta.Nam cũ
pᷣmũ medicus deus ad boĩiem egrotũ cu⸗
randum acceſſiſſet totũ occupaueratmoꝛ⸗
bus qꝛtotũ reliquerat ſalus.Et aſpoſuit in
coꝛꝑe generis bumaniin pᷣmis pauca an⸗
thidota.et paucis mẽbꝛis.i.paucis pſonis
vt paulatim moꝛbꝰdeſiceret et ſalus creſce
ret. Noſtea ſub lege ſcripta plura remedia
ↄtulit et plures reparauit. Sub lege natu

rali duo pᷣcepta fuerunt et tria ſacramenta

Duopcepta.quodiibinõ visalij non fece
ris. Et quecũqʒ vultis vt faciant vobis bo⸗
mines eadem et vos facite illis. Tria ſacra

menta.decime.oblatõnes.et ſacrificia.deci⸗

me in poꝛtionibꝰ.oblatõnes in rebꝰ. ſacrifi
cia in animalibꝰ. Sub lege ſepᷣta mlta fue
rũtpᷣcepta et multa ſacꝛamenta. :ecepta
eni legis ſcpᷣte alia fuerũt mobilia alia imo

bilia. Mobilia lunt q ex diſpenſatiõe adtẽ SG

pus unt oꝛdinata. Immobilia ſuntquea
natura vemũtet velita mala ſunt vt nullo
tempoꝛe ſine culꝑa poſſint fieri vł ita bona

—

*
4 ..

vtnullotempoꝛe poſſint ſine culpa dimitti.

Beimn obilibus pꝛeceptis.
apitnumn⸗.

ꝑcipiendo.in altero mala phibendo.ᷣ vo

duo naturalis pcepta legs plegem ſeptaʒ
latius explicata ſunt et diſtincta.p.vij. illa

pᷣcepta que ſcdᷣa tabula continebat in ᷣbuſ
oſtenditur qualeʒ ſe expibere debeat bomo

erga pximũ.quẽadmodũ in tribꝰpᷣcedenti
bus demonſtratĩ qualeʒ ſe exbibere debeat

homo erga deum. Undeet pᷣma tabula di

cta eſt quia excellennoꝛa cõtinet mandata
que pertinent ad dilecnonem dei.Secũda
autem quia inferioꝛa et pꝛoxima poſt bec
pᷣcepta continet que ꝑtinent ad dilectõem
ꝓximi.pel pᷣma tabula ðꝛ qꝛ in ea ↄtinentur
pcepta q inſinuant fidẽ. Scdᷣa autẽ qꝛin ea
ↄtinent᷑ pᷣcepta q iſtruũt ad bonaʒ opatõeʒ

In pᷣma tabula tria ſũt pᷣcepta qꝛ qͥ ſide cre

diĩ tnitas ðᷣs ẽ. In ſcdᷣa tabla.vij.ſũt pcepta
qa in pᷣſenti vita tanqᷓʒ.vij.dien circulo vol:

uitur.officia bumanitatis ꝓpximo exbibent

Tria vero et ſeptem denariũ complent.qa
pfectum ſacit fides recta et operato bona

