pceleſtes aqsallicõt ess qͥ ſo celo ſũt ſepati
diſponit nõ pᷣt inferioꝛ coꝛruptela ſuꝑioꝛẽ /ſ alueos la
aĩme puritatẽ inficere.neqʒ ipᷣa que ſurſluz/ ſis a arere cepit pᷣmo qᷣdeʒ lutulẽta ⁊ lubꝛi

eſt ſinceritas ad ea que ſtus ſunt abiecta

et pilia ſinii ſeſe inclinare.
¶ Quare nõ ðꝛdeus vidiſſe opus
ſcðdediei aꝛ bonũ eẽt. ¶ Ca. XX.

EO miruz eſt qua

eſſet bonũ ſiẽ in cetis oĩbꝰdiebꝰ vi

eius ñ fuit. ⁊ bonũ nõ fuit.aut ſi opꝰ eiꝰ ſu
itbonũ fuit. Si ant bonũ fuit ⁊ opꝰ eiꝰfuit
nidit ptiqʒ qꝛ bonũ fuitq nõ potuitignoꝛa

ergo h ñ dictu ẽ. vidit de? eẽt bonũ ſic all
bi vbiqʒ dictü ẽ. vdit deꝰ eẽt bonu Maz
ſi idᷣo alibi dictũ eſt qꝛ factũ ẽ. cur etiã h dici

Sacramẽtũ ſupꝛadictoꝝ. Ca. XX.
Ware aũt factum
ſit vt fimamẽtũ aqᷓsa le diuiderz
partiqʒ ſupꝛa atqʒ infra ꝑti earun

renõ pidit deuſ opus ſcdᷣe diei

diſſe legit 2 vidit deꝰ eẽt bonũ.autei opꝰ

re qð fuit ſiue bonũ ſiue maiũ fuit. Quare

nõ debuit ſi factü fuit. lortaſſis qꝛbinarius
ſignũ diuiſtõis ẽ qͥ pᷣmꝰ ab vmta te diſcedit
ſacramentũ aliqð bic cõmendat᷑. Et ñ ſunt
laudata oꝑa cdᷣa.nõ q;ꝛ bona nõ eent.ſʒ da
maloꝝ ſignũ eẽnt. Mꝛima eni opa fecit deꝰ

Z illa oia bona valde erãt q bus neq; inerat

coꝛruptio neqʒ deerat ꝑfectõ. Sʒ veit dein
diabolꝰa bõ ⁊ fecerũt ipi oꝑa ſua ꝛ: Herant

opa ſcdᷣa poſt pᷣma. mala p?bona.⁊ noluit

deus opera iſta videre quia mala erant

KRateen vidit. ꝑ iudiciũ impbauit.
EU

cõgregate ſunt aque in vnũ

locũ yt appareatarida. KaXXI

TCoixit deuſ con
gregent aque que ſub celo ſunt in
Mocũu vnũ. Quãatũ ad lrãm ſpectat
locus vnꝰ in qͥ ↄgregate ſũt aq que ſ clo
erãt abiſſus mag credit᷑ q̃ ab ipo mi exo:
dio in ire coꝛꝑe tante capacitatis facta fu
iſſe putaĩ vt ommũ receptacłm aq̃neſſe po
tuiſiz Nã aqn nata ĩ pncipio tenuiſ admo

duz leuiſqz in modüu nebule cunuſdã diſ⸗

perſa. poſtq́; diuina vᷣtute a iuſſiõe in vnã
pt ita dixerim maſſã ↄpingi qdammõ atʒ
denſari cepit ipo ſuo pondere deoꝛſũ vᷣgẽs
in ima collapla a terra excepta ẽ ſpaciũ qʒ
ill qdde ſuꝑ vſqʒad ipʒ firmamẽtũ occu

pauerat. ſerenũ pupqʒ dereliqtipaqʒ terre

ſupficies aqᷣs omibꝰini alueos ſuos cõclu

anudaq; velut qͥ germina nondũ plla p

tuliſſz auibus veltiri ſuperducipotuiſſʒ.

uõ terra germia pduxit. XXII
Yru ergo deus
e yvt pduceret ira berbã virẽteʒ 2 fa
cientẽ ſemen lignũqʒ pomifey faciens fru
ciũ in genere ſuo. cui? ſemẽ iipo eẽt ſupter
rã:a factũ ẽ ita. Deinde ad irrigandã vmi⸗
uerſã irã abip̃a mag abiſſo qi a fonte qdã
aq interiꝰ quideʒ int viſcera telluris ꝑ tra
cbones occultosqʒ meatuſ.de ſupꝑ vo inſu
pficie ꝑalueos ſuos ĩ oẽs ꝑtes deducte ſüt
itu reditu mirabili ⁊ indeſeſſo lege perpe
tua ad vnũ locum. CQua

re ille aque que ſupra celos ſunt

nõ ſunt cõgregate inlocũ vnũ.

ᷓſupꝛa celũ ſunt non dixit ſcripta
ogregate ſint in locũ vnũ quẽad⸗
modũ deillis q erãt ſubcelo Magna ſunt
in bijs oĩbꝰ ſacramẽta n“ explicabilia pre
ſenti abꝛeuiatõni ꝙ aque que ſub celo ſüt
ↄgregant᷑ in locũ vnum ꝙaſparet arida et
germina ꝓducit.ſimłqʒ ipᷣa aeris ſpacia cõ
tracta tãdẽ caligie ſerenani:et aq̃ꝝ tractus
adirrigandã atʒzinfüdendã terrã ꝑcoꝛpuſ
illius qᷓcũqʒ ſpargunt. et nicbil ſin cã feim
eſt. boc mix videt gaq que ſo celo ſüt ogre
gant᷑ in locũ vnũ.⁊aq̃ q̃ ſupꝛa celũ ſũtno⸗
gregant᷑ neqʒ eis locꝰ vnꝰtribuit᷑ ſʒreliquũ
tur diſtule atqʒ expanſe q̃ſi q̃ coartari no
lint vel colligi Quid putas ̊ ſibi vłt niſi ꝙ
cbaritas dei diffuſa ẽ in coꝛdibꝰnris ꝑ ſpi
ritũſanctũ qͥ datꝰ eſt nobᷣ.⁊iſte ſunt ſuꝑce

leſtes aq̃.qꝛ adbucexcellentioꝛẽ inqt aplus

viam vob demõſtrabo Siliguisboĩim lo
r ⁊angeloꝝ.ſibabuero oẽʒ ꝓpbetiã.ſi no
uero omia miſteria qᷣdeſt. nibil pdeſt ſi ca
ritatẽ nõ babeã Maxait dei qᷓ exuꝑat oẽʒ
ſenſum cuſtodiat coꝛda vrã a intelligẽtias
vrãs Jam qᷓdammõ videmꝰ qᷓre aq ille q̃
ſuꝑcelũ ſunt nõ debuerũt colligi ⁊ in vnuʒ
coartariqᷓmã charitas ãplificanda ſpeſt ⁊
dilatanda.⁊ q̃nto latiꝰpandit᷑ tanto celſius

ſublimat᷑. Que ãt ſe celoſũt aq

tos tramites ⁊ exitus oꝛdinatos q̃cũqʒ de

ducant Quoniã a ffectio aĩe ĩferioꝛ niſicer
ta lege ↄſtringat nõp̃t apparere arida nec

germina pducere.ſic aplus caſtigat coꝛp⸗
ſuũ ⁊ in puitutẽ redigitne foꝛte cuʒalijs pᷣ
dicauerit ipſe repꝛobꝰ efficiatur.
his tribus diebus facta eſt
rerum diſpoſitio. ¶Ca. XXIIII

dierum opera anteq́; ſol vel cetera
Auminaria facta fuiſſent In bijstri⸗
bus pꝛimis diebꝰ diſpoſita eſt vmuerſita
tis bꝰ machina ⁊ partibus ſuis diſtributa

oſũt aq̃ ↄgregãde
ſunt ⁊ ↄſtringẽdein locũ vnũ pt indeꝑ cer terre ſutno lumt
potuerũt. Moc ⁊a ſi in alijs veꝝ ↄcedimꝰnõ

pꝛima.

ſirmamento de ſuper expanſo Beinde ter

ra reuelata atzin imo reſidente ⁊ ſuo põde
re libꝛata collecnſqʒaq̃ꝝ molibꝰ intra rece
ptacula ſua aere ſerenato q̃ttuoꝛ mũdi ele

mẽta ſuis locis diſtincta et oꝛdinata ſunt.

¶Quõ tribus diebus ſequẽtibus

oꝛnatus eſt mundꝰ. ¶ Ca. XXV.

Einde ſeqbatur
oꝛnatꝰ eoꝑ ⁊ Btribꝰ diebꝰitẽ ſeq̃n
tibꝰfactũ ẽ. qᷓrto qͥ fuit pᷣmꝰ in tii
bus oꝛnatũ eſt ſirmamentũ ſoleet luna et

ſtellis. Quinto die qui fuit ſcdᷣus in tribuſ/

aer in volatilibꝰ ⁊ aq in piſcibus oꝛnamen
ta acceperut. Sexto die qͥ fuit terciꝰ in tri
bus accepitterra iumẽta ⁊ beſtias et repii
lia cetera aĩmũtia q mouent᷑ in terra.Hhõ

ſt nouiſſimo die factꝰ ẽ ðͥ terra ⁊ intra.nõ

tiᷣ ad terrã neqʒppt terrã ſed adcelũ ⁊ ppi
eũ qii fecit celũ ⁊ terrã.ergo factus eſi bõ
non qſioꝛnatꝰ terre ſed dñs ⁊ poſſeſſoꝛ vt
no að terrã referatur conditõ eius pꝛopter
quẽterra facta eet.
Side ipſis elemẽtis facta ſũt que
ad oꝛnatũ eoꝝ facta ſür.

Eoꝛnatibus ele⸗

nnam credendü ſit ex ipis ea queqz

elementios eſle condita.ad quoꝝ decoꝛeʒ et

pulcritudineʒ facta pbant.vt vᷣbi grã q ad
oꝛnatũ terrefacta ſũt nõ niſi de terra ſumi

tñ in elemẽto aeris vllomõ ꝓbare valemꝰ
cu manifeſte volatilia legamꝰaccepiſſſe et

abaquis oꝛiginẽ ⁊ in aere mãſionem ð̊

quare factum ſitvt nõ ad ſilitudinẽ alioꝛũ
que adoꝛnamẽtũ elemẽtonmðicreata ſũt
exipᷣo elemẽto materiã ſumerẽt in q̊ locuʒ
ſoꝛtiri ðbuerũt. foꝛte qs ad ip̃iꝰ elemẽn ma
teriã referat ꝙ q̃i tantã aer coꝛpulennã nõ

babuerit pt aiantiũ coꝛpa que ſolidã mate

riã requirũt ex eoconderenti. lq̃rũ antna
turã magis terꝛe afftinez pluſqʒ coꝛpulẽtie
babẽteʒ ac per B ſfoꝛmandis coꝛpoꝛibꝰapti
oꝛẽ Sed altioꝛ in bis rebus ſacramẽti vir

mentopꝝ ſi interroget quis vrrum

e
tee
ee⸗
ine.
.
.
1
i
am
me
rh
u
arn

ni

aue

mmi
aſa

inlon
ali
zloaz
ſunm
muͤn
dame
im
n
vipe

tus obtecta elt. Cacramemt zli⸗
ter aues et piſceſ de vna materia fa

cti ſũt etin vna ſede diſpoſiti nõ ſũt

¶ Capitulum NxVI.
Wo ſunt genera

latilia lurſũ tollunt᷑ ⁊ fit q̃ſi ſupꝛa id qͥd fa

cta ſunt.ſic de vna maſſa coꝛruptibilis naite
⁊ ſua mutabilitate defluentis vmuerſa giul
bumam ꝓpago trabitur.ſed alijs deoꝛſũ in
ea qua nan ſunt coꝛruptione iuſte relictis.
alij ſurſũ dono grane ad ſoꝛtẽ celeſtio pate

eleuantur.

Quare opera conditionis pocom

memoꝛantur deinde opera reſtau⸗
rationis. ¶Capitulum ¶ XXVIII

alia qᷓ de biſ dieb? miſtica dier
potuerũt.ſʒ nos q̃ſi extra mat

az tractandã qſi er pcedẽti acceſſũ ↄuementi
oꝛẽ bꝛẽmꝰ. Nos ſiqdẽ ppoſitũ bẽmꝰde ſac̃·

mẽto redẽptiõis buane qᷓd a pncipio in oꝑi
bꝰ reſtaurationis foꝛmatũ eſt q̃ntũ dña de/
derit in B oꝑe tractare.qʒq; oꝑa ↄpinõis tꝑe
poꝛa fſuerũt ab hiiſ exoꝛdiũ bmoniſ ſũpſimꝰ
vt inde ad reliq̃ q ſequẽt ſuo oꝛdine viã face⸗

remꝰ. Dicimꝰnãqʒ oꝑa ↄditionis creatiõʒ
vniueꝛſoꝝ qñ facta ſũt vt eẽntq̃ nõ t o

v reſtauranonis qbꝰ impletũ eſt vel ſigu⸗

ratũ ſacramẽtũ redẽꝑtionis qͥ repata ſüt q̃

pierãt. Ergo opa ↄduionil ſũt. q in pncipio

müdi lex dieb? facta lunt.opa vo reſtaurati
onis q̃ a pncipio mũdiꝓpi reꝑationẽ boĩs.
ſex etatibꝰ fiüt. qᷓ vt bꝛeuidiffintõne ſtrĩgãꝰ

oꝑa reſtaurationis eẽ dicimꝰincarnatiõ ᷣ
biaq̃ in carne ⁊ ꝑ carnẽ gelſit ᷣbũ cũ oibuſ
ſacramẽtis ſuis.ſiue bijs q̃ ab iniio mũdi

ad ipam incarnatiõʒ ſigurãdã pceſſerũt. ſi⸗

ue bijs q vſqz in finẽ ch ad ipaʒenũciandaʒ
p̃dicandã ſubſequũt. De bijs loqt ois di/

uina ſcripia ⁊ debijs et ꝓ bijs facta eſt oĩs
diuina ſcripia.qꝛ quẽadmodũ łibꝛi gẽtiliuʒ

oꝑa ↄditõmis inueſtigãt ⁊tractãt ſic diuia

animãtiũ que ex vna onigine p
deunt. ſed nõ vnã manſionẽ ſoꝛ

nunt. NPilces in oꝛiginaliſede ꝑmanẽt. vo⸗ dingene⸗

Wam multa ſüt

aznrãz ;curſiz iſta pſtriximꝰ ptad eãdẽ maii

pꝛima.

loqa ad oꝑa reſtaurafloniotroctonbanes

mendanda operam maxime dant

in operib“ reſtaurationis ma⸗
xinie perſai tractatõ (Ca. XXIX

Bso i operibuſ
rreſtauratiõis a pncipio redẽptõ
. is miſteriũ mnueſtigõdũ ẽ. ⁊ ſi H
nbus oibꝰpm ſeriẽ tẽpoꝝ ſucceſſi
ones generationũ ad diſpẽſanões p̃ pceptoꝝ
inqrimꝰſũmã totã diuinaꝝ ſcpturaꝝ fident
nos attigiſſe pnũciãꝰ. Haut incipienduʒ eſt
a pditiõe pᷣmi parentis eruendũ paulatip
grediẽtibꝰnob ſpad ea qioꝛdine ſubſequũ
tur. Sʒ bꝛeunt in clauſula ipa ſup̃ dicta col:
ligidad itelligẽtiã dicẽdoꝝ cõpandã. Opa
g ditionis iiſte mu doſenſibil cũ ñ oibsele⸗
mẽtis ſuis ĩ matia qdẽ añoẽʒ diẽ in tꝑe ꝑiẽ
⁊ cũ tꝑe facta ſũt.poſtea ſexdiebꝰin foꝛmaʒ
diſpoſita ibꝰpᷣnus diebꝰoꝛdinata ⁊ ſequẽn

boibꝰoꝛnata.Nouiſſime ſexto die lactꝰẽ bõ
adã 2 eua ppt quẽ facta ſũt ceia oĩa ⁊ ipe in

padiſo collocat?eſt.p pᷣmo mãſurꝰbi ⁊ opa⸗

turꝰ pt pꝰopꝰↄſũmatũ ⁊ obediẽnã cõpletaʒ

exide illuc pueheret vbi ſp erat mãſurꝰ.ſ qꝛ

lequẽtis oꝑis ſeriẽ a dinõe pᷣmiboĩs ðou:
cere inſtituimꝰ iuſtũ ẽ vt in ipo exoꝛdio lip
mũ cãʒ pditiõis bũmane inueſtige? vt ſimn k
Omõſtret᷑ ⁊2 pmũ rõnabilit a o ↄhitꝰa poſt
moð miſericoꝛditreꝑatꝰ bi q; dũ ↄderet ẽ
tuito factũ opꝰrõnabile ⁊ B̊ duʒ redimerei
rationabilii impletũ eſt opus grate.
Quattuoꝛ eẽꝑ giemo ſubſequẽs

reit Capim XXXN
Battuoꝛ igitur

ſũt ꝑq pᷣmo! bſequẽs oꝛdie de.
curꝛere dʒ. . pᷣmun qre creatꝰ ſit
bõ. Deide qlereat? ſit. deide qlitlapſ? ſit. po
ſtremo aũt qlit ſit repatꝰ ¶ Ancipit.ij ꝑs.
¶De cã creatiõis hũane ⁊ de caub
imozialib'rey oim Ca. pꝛimũ

Qpꝛĩcipio operis

ad vrã inſtãtia magqʒ; alacritate
Ppria agreſſo ſum mũuri buius ſenſibilis oꝛ
gnem ? diſpoſitionem qm bꝛeuiſſimo po⸗
tui ſermoneet qui maxime vt pꝛopoſitum

nobis fuerat introducendis ↄuemiat expli⸗
cui. Müc vero cõſequens eſt vt creationem

bois ppter queʒ ipſe mundus factus eſt b/

mone pꝛoſeqmur.eo ſane oꝛdine loquendo
incedentes quẽ creatoꝛipſe rerũ demõſtra⸗
uit operando. ꝛius ſiquideʒ deus opifex
mundũ fecit ⁊ deinde bominẽ poſſeſſoꝛeʒ et
dñm mund pt ceteris omnibꝰiure conditi

onis dñaretur bõipſia quo factꝰ fuerat ſo
li voluntaria libertate ſubiectul.vnde pſtat

creationẽ bois rerũ viſibiliũ omniũ pditio
ne poſterioꝛẽ quiðᷣtẽpoꝛe ſed cã pꝛioꝛeʒ fuiſ
le.quia qui factus eſt poſt omnia ꝓpter eũ

omnia facta ſunt. Cauſa ergo conditionis

bumane ante omma eſt ⁊ ipſam inueſtiga
re opoꝛtet ſuper oĩa et ante oia que tẽpoꝛe
oꝛta ſunt.⁊ antetẽpoꝛa oꝛdinata ſũt. Si eni
deus oĩa fecit pꝛopter boĩeʒ cauſa oĩum bõ
eſt. ⁊ cauſaliter bomo pꝛoꝛoibus eſt. ꝗpſuʒ
po ppter qð bõ eſt factus pꝛius bomine ẽ.
⁊ multo ante omnia quibus bomo cauſali᷑
pꝛioꝛ eſt. Ib autem pꝛopter qdᷣ bomo factꝰ
eſt quid aliud erit niſi ipſea quo factus eſt
bomo? Si eꝛgo cauſa mundibõ eſt.qͥa pꝛo
pter hoĩez factus eſt mundus.cauſa bomi
nis deus eſt. quia pꝛopter deum factus eſt
bomo.ergodeus erat mundus non erat.
neqʒ homo erat.et factus eſt pꝛopter deum
bõ qui non erat.et mũdus pꝛopter bominẽ
qui necdum erat. Et quoſi eadem cauſa pið

batur ꝙ factus eſt bõ pꝛopter deum ⁊ ꝙ p⸗/

pter bomineʒ mũdus factus eſt. nã ⁊ bõ fa⸗
ctus eſt vt deo ſeruiret pꝛopter quẽ factꝰ eſt
⁊ mundus factus eſt vꝛ ſeruiret bominiꝓ⸗

pter quẽ factꝰeſt.⁊ quaſi mẽ erant.⁊ idẽ non

erat.qa idem non erat pꝛopter qðᷣ erat. Deꝰ
perfectꝰerat ⁊ plenus bono conſũmatone
qʒ opꝰbabuit aliũde iuuari.qniaʒn minui
potuit eternus necimmẽſus augeri.bomo
vo natura egẽs erat alieni auxilij q̊ vel cõſeꝛ
uaret qðᷣ mutabile acceperat pł augeret qð
non conſũmatũ babebat.Ita poſitꝰeſtĩ me

dio bõ vt⁊ ei ſeruiretur ⁊a ipſe ſeruiret et ac

ciperet vtriq; ipſe ⁊ totũ ſibi vendicaret ⁊ re
fluerettotũ ad bonũ boĩs ⁊ qᷓd accepit obſe
quiũ ⁊ qd ipendit. Voluit eniʒ deus vt ab
boie ſibi ſeruiretur ſic tamẽ vt es ſeruitute ñ

ſecunda.

deus ſed bõipſe ſeruiens iuuaretur.⁊ voln
it vt mundus ſeruiret boĩ ⁊ exinde ſiliter iu

uaretur bõ ⁊ totũ bois eſſet bonũ.q̃a ꝓpter

boĩeʒ totũ boc factũ eſt. ergototũ bonũ bo⸗
minis erat videliceta qd factum eſt pꝛopter
ipſum ⁊ pꝛopter qd factus eſt ipſe. Sed ali
ud bonum erat deoꝛſum ⁊ de ſubtus ſume
batur ad neceſſitatem. aliud bonũ ſurſum

erat ⁊ de ſuper ſumebatur adfelicitateʒ. GoO
num quiſpe illud quodin creatura poſituz

erat bonum erat neceſſitatis.quod vero in
creatoꝛe erat bonum.bonum erat felicitatil
⁊ vtrũqʒ ad boĩem ferebat᷑.quia ptrũqʒ boĩ
debebatur.quia pꝛopter aliud factus eſt bõ
pvt illud poſſiret ⁊ frueretur.aliud pꝛopter
bominẽ factum eſt vt illudacciperet ꝛiuua
retur. In tantum ergo rationalis creature
coditio ceteris omnibus que pꝛopter ipſaʒ
facta ſunt excellentioꝛ eſſe pꝛobaiur q¶ omm
um cauſa ipſa eſt. Cauſa vero eius alia nul
la eſt niſi ipſe a quoipla eſt. Sicut enim ab
ipſo eſt vt aliquid elſet ſic pꝛopter ipſum eſt
vt beate eẽt aliud ſumẽs abiplo. B eſt qdeẽt
aliud in ipſo B eſtꝙ beate eſſet. Sʒ dicz alt
quis quare deus creaturã fecit ſi iuuari ipᷣe
non potuit per creaturam? cui alteri fecit
quodſibi nonfecit quando alter nemo erat

mſiipſe qui fecit? Quaſi entʒ ꝓ nibilo facũ
eſſe videtur ⁊ caulſã nõ babuiſſe pt fieret qð

ita factũ eſt. vt inde nec iuuaretille q fecit qᷣa
perfectus non eguit. nec alter inde iuuaret᷑.
quia pꝛeteripſũ qui iuuari poſſetalter non
fuit. Et H foꝛtaſſis diligẽnꝰ onðᷣratũ aliquẽ
mouere poſſit. pꝛopiea cauſaʒ ↄditiõis rati
onaliũ quã in ſolo rerũ auctoꝛe ↄſtituimuſ
non ſolum pꝛo bominibus de quibus hmo
pꝛopoſitꝰerat.verũ etiã pꝛo angelis qniam
⁊ ipſi ſicut ⁊ eiuſdeʒ nature parucipes ſunt.
ita quoqʒab eodẽ fõte oꝛiginis couſam tra
bunt generali quadam conſideratõne inue
ſtigare opoꝛtet qᷓniaz in ipſa pꝛicipiũ oſiſtit
vmiuerſoꝛũ qᷓ facta lſlttt.
e ut⸗ pꝛimoꝛdialibus et eaꝝx
effectibus “

ib

pitulum

Erum oĩm oꝛoo

.
ſn
her
ſit.
glie
gue
on
nue
bace
ltis
uen
pus
nun
nãe
pooe⸗
onel
onpni
gboni

dai

(Bars

biſpoſitioq; a ſĩmo vſqʒad imũ vpniuerſi⸗

tatis bꝰcõpageita ſeſe cauſis qbuſdã rõnũ
qʒ genituris pſequitur vt omniũ que ſunt
mbil incõnexum aut ſeparabile natura ex⸗
ternũqʒ inuemat᷑. Quecũqʒ eniſũt rerum
omniu aut cauſe inueniunt ſubſequentiũ
effectuum eſie aut effectus pᷣcedentiũ cau⸗
ſarum. Et reruʒ quidem alie cauſe tantum
ſunt nõ etiã effectus ſicut pᷣma omniũ alia
ſicut effectus tantũ nõ etiam cauſe ſicut vl

tima et poſtera vmuerſoꝝ.alia aũt et cauſe

ſunt ad poſterioꝛa que generant et ad pꝛio
ra quibꝰgenerant᷑ effectus.et ſicut bijs que

vltima lunt et effectꝰtñ poꝛum mbil poſte⸗

rius cernitur.ſicquidem bijs que pᷣma ſũt
et cauſe tantũ ſubſequentiũ nibil pᷣus inue

nitur. De medijsaũt quecunqʒ poꝛa ſunt
magis cauſe nomiantur etmiuus effectus

Quecũq; poſterioꝛa ſũt magis ſũt effectꝰ
et minus cauſe etpꝛima cauſaliſſima. Et qᷓ
pᷣma ſunt poſt pᷣma pᷣmi ſũt effectus.⁊ que

vltima ſũt ante vltima cauſe vltime et vlti⸗
ma generata et pᷣma generantia.pᷣme auteʒ

cauſe alie create ſunt et que ſunt in ſuo ge⸗
nere pᷣme alie increate et q̃ vniuerſali pᷣme
ſũt. QNue enim in ſuo genere pꝛime ſunt ad
alidd pme ſunt ſʒ vniuerſaliter pᷣme nõ ſũt.

quomiã ⁊ ſiipᷣe pceduntqueſubſequuntur

omiĩa.habẽt tñ et ipᷣe aliquid qᷓ poſterioꝛes

inueniant quomã non pᷣcedunt omnia In
bac enim vniuerſitate rerũ omnuũ ita cun⸗
ctis cauſaliter coberenuibꝰ aliqd pᷣmum in

uenttur vt ex bijs omnibus nibil poſſit eſſe
pᷣus.quoniã ipᷣum ex omnibꝰpmũ eſtom
niũ et tñ ipᷣo aliquid pᷣus eſſe necelſeẽ quo
niã ex omnibꝰeſt auibꝰ vniuerſaliter aliqd
pus eſt. Hijs vero cauſis que vniuerſaliteꝛ
pᷣme ſũt nibil pᷣus eſt quoniã ipᷣe pᷣmeſunt

ommuũ nec habent alias cauſasipᷣe pꝛioꝛes

quoniam ommum ſpe cauſe ſunt.

(De generatione cauſarũ pꝛimoꝛ⸗
Dialium. (Capitulum. III.

Ine.

caüt ſine motu
efficiũt ⁊ generant ſinetraducto
uoniaz eternitas necin ſuo

ſtatu ðᷣſeruittemꝑa oꝛdinãs nec ex ſuo ſub
ſtantiam miniſtrauit coꝛruptibilia creans
ſed manens qð erat fecit quod nõ eratin ſe
continens poteſtatem faciendi nõ ſumens
ex ſe materiam facti. Meqʒ enim degenera⸗
uit inferioꝛa cõdens vt natura in ipᷣa deſcẽ⸗
deret qauibꝰ? dedit initium. quoniã et ipſum
ommpotentie eiꝰnatura cõtinebat ſine na
tura naturam creare qua initiuʒ ſumerent
que nõ erant.quoniã opus et factoꝛ natu
ra idem eſſe nõ poterant. Sicut enim in fa:
ciendis ſe nõ minuit eternitas.ſic in factis
ſe non auxit vniuerſitas. Sed ante facta ſi
ne defectu plena ↄſtitit ⁊ poſt facta ſine mo
tu indeficiens pmanſit nibil nouũ aſſumẽl
nibil antiquũ amittenstotum danſ ⁊ nibil
abijciens. Hec pᷣma cauſa rerum omnium
ſm ſe et propter ſe operata eſt opus ſuum.
Scõðm ſe quoniam extrinſecus operis ſun
foꝛmaʒ nõ accepꝑit.pꝛopter ſe quoniã aliũ⸗
de cauſas operandi non babuit.fecit enim
ad ſimilitudinẽ ſuam quod diſponebat ad
participationeʒ ſuam vt etip̃a eandem foꝛ:
mam traberet quecum ipſa idem bonum
poſſidere debuilſet.

¶ Que ſit pꝛima cauſa conditõnis
tionalium. (Capitulum. IIII.

NInc ergo ſupſit
b bmam creature cauſam rationa
us conditio ꝙ voluit de? eterna
bonitate ſue beatitudinis participes fierꝛ
quaʒ vidit et communicari poſſe et minui
omnino non poſſe. Illuditaqʒ bonum qð
ipᷣe erat et quo ipᷣe beatus eratbonitate ſua
non neceſſitate trabebatur ad cõmunican⸗
dum.quoniaʒ et optimi erat pꝛodeſſe velle
et Hõ non poſſe.

D, diuine voluntati et bonitas
adfuit et poteſtas.i Capitulum.v

Buina etenim uo
untas ſola bomitate pfecta nõ fu⸗
iſſet niſi pariter adfuiſſet poteſtas
quomam id quod bonitate pᷣeunte voluit
poteſtate ſubſequente adimpleunt. In te⸗

deſtinatõne itaqʒcreandoꝝoperata eſtbo

nitas.in creatõne aũt pᷣdeſtinatoꝝopera⸗
ta eſt poteſtas. In beatificatme aũt creato
rum poteſtas ſimul et bonitas.

(BDe tribus perfectis et perficien⸗
tibus omnia. (Capitulum. VI.
e ſdam et bec tria vnũ erant ⁊ eterna
erant tria bec.et nibil eſſe ꝑfectum
poterat ſine hijs tribus. et tñ bijs nibil di⸗
minutum. Conſtabat eni vt ſi adeſſent tria
bec nibil pfectum deeſſet. et ſi deeſſet de bijſ
tribus vnũ aliquid conſũmatũ eẽ non poſ
ſet. Et bec tria erant. potentia.ſapientia. vo⸗
luntas.et ad omneʒ effectũ cõcurrunt tria
ber.nec aliquid abſoluitur niſiiſta affuerit
volũtas mouet.ſcientia diſponit.poteſtas
operatur et ſi diſcrenonẽ eoꝝ ꝓponas.nec
eſt polſe illud qð ſcire neq; ſcire illud quod
pelle.⁊ tñ etiã ðo vnũ ſunt.poſſe.ſcire ⁊ pel
le.et diſcernit illa ratio et natura non diui
dit et venit nobis trinitas indiuila que to⸗
tum continet ? ſine ipᷣa totũ eſt nbil. Qinc
quid de deo vere ðꝛ aut pie credi poteſt in
deo hectria ↄtinent.poteſtas.ſapietia.⁊ bo
nitas.·et plena ſunt bec tria pariter.ſiimmẽ
ſum nominaslſi incoꝛruptũ dicis.ſi eternũ
ſi incõmutabilem.et quecunqʒ boꝝſimilia

*

totũ Bᷓ̊ poteſtatis eſt. Si ſcientem aſpellas.

ſi pꝛonidũ.ſi inſpectoꝛẽ.ſ ſcrutantem ⁊ con
ſiderantem et diſcernentẽ. totum H̊ ſapien:
tie eſt. Si mitem. ſi manſuetum. l cõpatien
tem et benignũ.vel quecunqʒ bmõi ſimilia
ſunt vocasſtotum H̊;bonitatis eſt.et nibil ẽ
quod in iſtis non eſt.et quod etiam in iſtis
eſt plenũ eſt et conſũmatumtotum.ſꝛo⸗

pterea tria bec ſpecialiter diſcreta ſunt ⁊ ſu

ſcepii fides catholica trinitateʒ quã necnu⸗
mero augere voluit nec extra tria aliqᷣd cõ
fiteri videretur nec natura confundere ne

4

trium alidd negare conuinceretur. et inue

nit in deo tria elſe et in deo tria vnuʒ eẽ nec
Pppterea tria nõ eẽ.quia vnũ erãt neqʒ vnuʒ

non eſſe ꝓpteꝛea qa tria erant Ettribus ad
monita dixit tres ꝑſonas tria que natura

„ 2a* . ⸗ . —„„ . „ 2 6
Trnm) 5 H . ſt lje E: zm- T ſ 8

ant eniz tria q⸗/

liter deus erant et vna ſubſtantia et iõ pᷣn⸗
deus. Et aſſignauit potentiam patri.ſapiẽ
tiam ſilio. bonitatem ſpirituiſancto. Et con
feſſa eſt trinitatem patrem ⁊filium a ſpim
ſanctum.
¶ O, bec triade deo ſcoõm ſubſtan
tiã dicuntur. (Capitulum. VII

uidebatur fili⸗

nel filius bonus deſuo qͥa ſpũſſanctusbo

nitas erat. etſi diceretur ſcandalum patie
batur veritas et vnitas ſciſſionẽ. nec poiat
in tribus perfectus dici vnus cui pꝛopiuz

deeſſʒaliq̃d qd ali ſingulare baberet. ꝛo
pterea potentia patris erat et filij erat ⁊ ſpꝛ
rituſſancti erat et ſubſtantialiter erat ⁊ eqli
ter erat. Et ſapientia ſilij erat et patris erat
et ſpũſſancti erat.⁊ſeſtãtialit erat et equali
ter erat. Et bonitas ſpũſſancti erat et patriſ
erat et filij erat. et equaliter erat et ſubſtan⸗
tialiter erat.et tũ cauſa erat vt perſonaliter
diſtingueretur qᷓd ſubſtantialiter idẽ erat.

¶ O, hec tria cum ſcõm ſubſtãtiã

dicantur quaſi pꝛopria ĩ quibuſoa

locis perſonis attributa inueniun

tur. (Capitulum. VIII.

Auitt qa ſm ſubſtantiam erant ſed H
tria pm neceſſariam notionẽ perſonis aſſi⸗
gnauit vt aſſererent quid m cõmunionez

nature erant. Nominandus eꝛat in trinita
te pater et filius.et ſumpta ſunt vocabula

ipᷣa ab vlu humano cuipꝛimo data ſunt.et
qd ſᷣm aliquid tantum ſimile erat in toto ſi
militer dicendum erat. Et cauit pꝛudentia
eloquij ſacai ne plena ſimilitudo credeꝛetu:
inter diſparia ſi in dimnitate pater po: aut
ſilius poſterioꝛ diceretur. Sic enim ſeĩ om
nibus natura habet vt pater eſſe non polſſie

q non fuerit poꝛ filio geqʒ ſilius qin potre

auaſi non de ſuo potens q̃a po⸗
,tentia patris erat. neqʒ pater ðſi
lio ſapiens qͥa ſapientia filij erat.neqʒ pateꝛ

Eaz bis tribꝰbm

n pꝛopꝛietatem fides perſonas ſigë⸗

,

Ered

et

.

N
e;
te
bul⸗
ntet
Nolt
enns
en
A
ſion
oli
bere

poſterioꝛ non ſit. ideo patri potentia aſli⸗

gnata eſt ⁊ ſapientia filio.non quia magis

erat.ſedqa minꝰ eẽ credi poterat. Dixerat
enĩ ſcptura ſancta qͥa deus pater eſt et au⸗
diuit B bomo quibominẽ patrem viderat
et deũ patrẽ nõ viderat ⁊ cogitare cepit pᷣm

boiem quẽ viderat euũ qdᷣdã plixũ et mul
titudinẽ ãnoꝝ pᷣteritoꝝꝛ lenectutis defectũ

et occurrit ſepᷣtura et dixit patrẽ potentẽ ne
crederes impotentẽ.aut minꝰpotenteʒ.nec
ſolũ potentẽ ſed etiã oĩpotentẽ. Non ergo
qꝛ ſolꝰp̊ eſt pater ſolus eẽ dicebat ſed qꝛ
minꝰ eẽ ſolus pater putabat. Rurſũ cuʒ
diceret ſcpᷣtura ſiliũ deü ne putaret bõ qui
bumana nouerat.diuina non nouerat mi
noꝛationẽ q̃ndam ſenſus et intelligẽne eſſe
in filio qᷓi adbuc infra ꝑfectõem etatisoſũ⸗
mate addidit ſapientẽ.nõ qꝛ ſingulariter ̊
ipe erat qð eẽ cõmune omnibꝰ erat.ſed q̃a
ſingulariter erat de qᷓ magis an ̊ eſſʒ dubi
tari poterat. Nocatꝰeſt etiã ſpũs deꝰ.et di
ctũ eſt ſpum babere deꝰ.et videbat B q̃ino
men inflationis tumoꝛis ⁊ ↄſternebat᷑ cõ
ſcientia bũana ad deũ ꝓ rigoꝛe et crudeli⸗
tate et ſublecuta eſt ſcpᷣtura et temꝑauit di
ctum ſuũ ſpũm benignũ nominãs ne pu⸗
taretur crudeliſ q mitis erat.⁊ diſtincta ſũt
perſonaliter q̃ ſubſtãtialiter comunia erãt
vt bũana mens diuinoꝑ veritatẽ nõ ſm bu

mana eſtimare diſceret cũ otra ↄſuetudiĩeʒ

bumanã quedã de deo dici audiret. Deus
ergo trinitas trina bac pᷣtute omia oꝑaſua
ↄꝓſũmauit pt pfectũ ꝑfecta ſequeꝛent ⁊ emu
larent auctoꝛẽ ſuũ cũcta q̃ fecerat. Quicqᷣd
em in tꝑe aparuit ante tꝑa in eternitate di⸗
ſpoſitü fuit.et ipᷣ̃a diſpoſitio eterna coeter⸗
nã babuit cauſam rerũ omniũ voluntateʒ
creatoꝛis qua factuʒ eſt vt fieret quicquid

factũ eſt et ipᷣa facta non eſt.

¶ O, ſapientia dei cum vna ſit in ſe
diuerſa nomina ſcm nos ſoꝛtitur.
¶ Capitulum. IX.
Nuina auũtſapien
ia ⁊ cientia pocat᷑ et pſciẽtia et di
ſpoſitio et pᷣdeſtinatio et pꝛouidẽ⸗

6.3. D απ 12- p- N.. . . 6,. „ l.:. v

prr- fio

. e. S

tia ſcientia exiſtentiũ pſcientia futuroꝛum.
diſpoſitio faciendoꝝ. pdeſtinatio ſaluãdo⸗

rum. pꝛouidentia ſubiectoꝝ. Et totũ boc in
vna erat ſapientia et vna diſpoſitio et ip̃a
eterna erat et cũ ipa coeterna volũta s erat
⁊ſcðᷣm voluntatem ipᷣa diſpoſitio erat.⁊ tñ
voluntate poſterioꝛ non erat.

(G, voluntas dei eterna fuit de

opere tempoꝛali. (Cap.X.
Ecundũu uolunta

tem quiſpe diſpoſuit quod volun
tate facturꝰ fuit et volũtas eterna
fuit et opus voluntatis eternum non fuit.
Semper enim voluit vt faceret ⁊ noluit pt
ſemꝑ faceret ſed pt aliqñ faceret qd ſemper
voluit pt aliqñ faceret.Sic voluntas eter
na fuit de opere tempoꝛali.quomiã ⁊ ißfum
tempꝰin eterna voluntate fuit qñ fieret qð
futurum fuit. Duo itaqʒ h̊ in creatoꝛe erãt
pariter. bonitas et ſapientia.⁊ eina erant
et aderat ſimul poteſtas coeterna. Et bom⸗
tate voluit.ſapientia diſpoſuit.poteſtate fe
cit. Et videtur quaſi quedam eſſe diſtictio
et ſucceſſio tempoꝛaliũ et demonſtrat ſe cõ
ſideratiom pᷣmabonitas.quia peam volu
it deus.deinde ſapientia quia peam diſpo
ſuit. nouiſſime poteſtas quia peam pfecit.
quoniam oꝛdo videtur eſſeet fuiſſe volun
tas pᷣma et poſt eam diſpoſitio et nouiſſi⸗
me operatio ſubſecuta.niſi enĩ voluiſſetnõ
diſpoſuiſſet et niſi diſpoſuiſſet non feciſſet.
Et occurrit magna ratio quia ſemꝑ in om
nmibus pᷣcedit voluntas ↄſiliũ ⁊ ↄſiliũ opus
ſubſequitur. Sedquid facimꝰ? Nunquid
audebimus inducere tempa in etermitatẽ?
nam ſi ̊ in deo ſint quẽadmodũ in bomi⸗
nibus aliquid in eo pᷣus fuit aliqd poſteriꝰ
et non totus deus eternus eſt. Sed boc ne⸗
pbas eſt conſiten.

(H. tria in deo coeterna fuerunt

apitulum.XI.

Taqʒz eterna bo⸗
nitate ſp voluit et eterna ſoptsin
2

lemp diuſpoſuit qðᷣ eina ptãte aliqñ facit. Et
erãt ſimul ſꝑbonitas.ſapia.⁊ ptãs.nec diui
di vel ſeparariab inuicẽ tꝑe poterãt qᷓ ſub⸗
ſtantialiter idem erãt. Et abbijs foꝛmã de
dit operi ſuo artifer deꝰ quibꝰ ↄſũmata ſũt
oĩa abeuo inchoatõis et einitatis pncipio
oꝛdinata.
,Z tria viſibilia mundi tria inui
ſibilia dei demonſtrant.
Capitulum.xXH.

pis trinitas ineffabilis q̃ icreato
re quidẽ vnũ ſũt ſed ꝑ create ſpe

ciẽ diuiſim ſe ad cognitõem effundũt. Su

ſcepit eni foꝛmã ptãtis rerũ imenſitas.ſapi
entie ho pulcritudo. bonitatis veilitas. Et
videbani ̊foꝛis et ↄcurrebãt cũ alio ſimu
la ero quod intꝰ ꝑfectiꝰerat.
O, ſimilitudo dei in in rationali
creatura perfectioꝛ eſt q̊ʒ foꝛis.
(,QCapitulũ. XIII.

Enit enĩ creatura
rõnalis babẽs hoꝝ ꝑfectioꝛẽ ſimi⸗
Atudinẽ in volutate cõſilio et po
ntia et cõparauit qᷓ foꝛis inuemit cum bis
q̃ babuit intus et ↄurit duo hᷣnt ꝑ viſibilia
inuiſibilia videret vidit creatons poten⸗
tiã et ſapientiã et bonitatẽ a ſemetipſap es
q foꝛis paruerũtin agnitõʒ excitata. Et bec

erãt qᷓi ãmonitio ⁊ recoꝛdatio pᷣma trinum

eẽ deu ſzʒnondũ pfecta ↄſũmatio agnitõis
qmã ad ſubſtantiã erãt nec poterãt ſingla
riter diuidi q vnũ erãt. MNon ei ꝑlone pꝛis
ſingulariter potentia erat q filij erat ⁊ ſpũſ⸗
ſancti erat. neqʒ ſingulariter ſapia ꝑſone ſi

lij erat q̃ patris erat et ſpũſſancti erat.neqʒ

ſingłarii pſone ſpũſſcti erat bonitas q pꝛii
erat filij erat.ſʒ pdicabat trinitas exiſtilñ
ſignabatur in iſtis. ⁊tñ hectria erant eina
et cã ommiũ erantet ꝑ bec facta ſũt omĩia et
ipᷣa nõ ſũt facta.Et aſſignauimus bonitati
volũtatẽ.et ſapientie diſpoſitioneʒ. et ptãti
operatõem. Et oboꝛit ↄquiſitio grauis et
inueſtigatio ꝓfunda de volũtate dei etðpᷣ

tinuenta eſt tribꝰ

ſcientia ipiꝰ ⁊ puidentia et diſpoſiõe erpo
teſtate. Hec eni oiĩa in cauſis reruʒ ↄſiſtunt
et obijciũt queſtionẽ inueſtigatõi ꝓpohlite.
¶ Be ſcientia et pꝛeſcientia dei et
quoniam ex ea in rebus neceſſitas

kadẽ videtur. ¶Ca XII.
IYoetur in deum

neceſſitas cadere rerũ faciendaꝝ
qi creatoꝛ eẽ non poſſet niſ crea
tura eſſet. Deinde ex ipᷣa pᷣſcia et puidentia
dei alianeceſſitas in rebꝰfactis vel faciẽdis
puenire q̃ſi fieri non poſſit vt non eueniat
qð pꝛouiſum eſt pel pꝛeſcitũ a deo qᷓ vtrũqʒ
pari incõuenientia animũ pullat ⁊ ↄſidera
tionẽ pturbat. ſꝛimũ ergo ↄſiderandum
eſt qua rõne rerũ faciendaruʒ neceſſitas in
deu cadere videat ex pᷣſcientia et pindentia
et diſpoſitione vel p̃deſtinatõne eoꝝ q faciẽ
da fuerãt ab ipᷣo. Omis quiſpe ſcia et pᷣſciẽ
tia et puidentia vel diſpoſitio vel pᷣdeſtina
tio ad aliqd eſſe videnĩ et aliciiꝰeẽ vident.
omnis qpe ſciẽtia ſic alieꝰ eſt qa m aliquo
eſt ita alieuiꝰeſt qꝛ de aliqͥ eſt Omis eni qͥ

ccit aliq̃d ſeit et qᷓ aliquid non ſcit nibil ſcit.

Scientia qſpe q denullo ẽ et iᷣa nulla eſt.
Omis ergoſcientia de aliquo eſtqꝛ ſi mibil
eſſet de q̊ ſcia elſet ſcia nulla eſſer. nõ ergo ĩ
deo eterna ſcientia eẽt vel pᷣſciẽna niſi ſutu
rum aliqᷣdeẽt de qͥ eſſet. Si ergo creatũ vel
creandũ nibil fuiſſet nibil in creatoꝛe ſcituʒ
vel pᷣfenum fuiſſet. Acꝑ ſcientia nila vel
pſcientia fuiſſet. Si ãt ſcĩa nulla in creatoꝛe
fuiſſet maĩfeſte ↄſequeret᷑ qniã nec ipᷣe crea
toꝛ fuiſſet. qͥ vtiqʒ ſñ ſcia eẽ nõ potuiſſet cut
idez eſt eẽ qd ſcire. At ergo ſcia vel p̃ſcia in
creatoꝛe eẽ potuiſſet neceſſe erat aliqd eẽ vł

futurũ eẽ vñ ſcientia eẽ potuiſſet cũ ſicut di

ctũ eſt ſi de nibilo eẽt nulla eẽt Omis enim
ſcia eſt alicꝰ ſcia et dealiauoelt. Siergo ex
creatis pẽdet pᷣſcia creatoꝛis cauſali pnus

eſſe videbii qd creatũ eſt ipo qᷣ creauit illdð.

Oũo oĩa in deo ab eterno erant

pꝛiuſquã ĩ ſemetipſis ſubſiſterẽt ex

eoꝝ illic nõ pꝛeſcia ſy ſcia erat.
. Z Capitulum. XV.

(Pars

toꝛe ab eino increata fuert q̃ ab ipᷣo tꝑaliter
creata ſũt et illic ſciebant vbi habebãt et eo
modo ſciebant q̊ babebant.⁊ nõ cognouit
aliq̃d extra ſe dᷣo q̃ oĩa babebat in ſe. Neciõ
ibi fuerũt qꝛ h̊ futa fuerũt.nec cã illaꝝfuiſſe

qi eẽ nõ potuiſſentilla ſñ iſtis.Mã et illa fu
iſſent ei ſi iſta exilis fuia nõ fuiſſent. tamen
iſtoꝝ cã ñ fuiſſent ſuiſta fula nõ fuiſſent
S Si res future nõ fuiſſent ſapiẽtia
dei ſcia eſſet pꝛeſcia non diceretur.

itulum. XxyVI.

s ſſcientia eoꝝqᷓ eſſent.pᷣſcia ãt ñ fuiſ
ſet eoꝝ q̃ futa ñ eſſent. Hec idcirco
minꝰaliqd in creatoꝛe fuiſſet ſi pᷣſcia eoꝛũ q̃
futa nõ eſſent nõ fuiſſet qꝛ ipſa q̃ pᷣcia ẽ ſcia
fuiſſet et ſi pᷣſcia non fuiſſet quoniam futu⸗
rum aliqd nõ fuiſſet.

—

tum eſſe et futurũ eſſe.Cap.XVII.

Bnc autez quoo

ab eterno pᷣſcitum eſt ab eterno fu
turũ ẽ ⁊nõ eternũ ẽ ipᷣm qᷓd futuꝝ
eſt qꝛ ſi eternũ eſſet futurũ nõ eſſet ſʒpᷣſens.
Et nõ pᷣus pᷣſcitũ fuit qᷓ; futurũ fuit ſed pᷣus
pſcitũ fuit ⁊ pus futuru fuit qᷓ; fuit. Et añqʒ

fuit qñ adbuc futuꝝ fuit potuit eẽ ſm ↄtin/

gens qd nõſieret et ſpꝑ potuit eẽ qᷓʒdiu fu:
tuꝝ fuit vt nõ fieret ſiẽ ſꝑfutuꝝ fuit vt fieret
Mõfutuꝝ ſuitad ̊ ſpectabat qð futuꝝfuit
qdeẽ potuit ad ̊ ſpectabat qð eẽ potuit ⁊
futurũ nõ fuit. Et currebãt ſimul abeterno
duo bec.quodſuturum fuit ⁊ qd eẽ potuit

qð futurũ nõ fuit.
( ſi reꝛ euentus mutaretur
pꝛeſcientia tamen nõ mutaretur.
Capitulum. XVII.

ſi factum fuiſſet

aðᷣ eẽ potuit ⁊ tñ futurũ nõ fuitfu
turũ fuiſſet et pᷣſcitũ qð futuruʒ nõ
fuit necpᷣſcia bꝰfuturi mutata fuiſſet ſʒ nũ⸗

Noicemꝰqꝛ oĩa ĩ crea

credat ex iſtis neqʒ iõ h̊ venerũt qꝛ ibi fueri

fuiſſet quioem

ũo vtrũqʒ eternũ eſt et pꝛeſci

õ

q̃; babita. qꝛ futuꝛũ nõ fuiſſet. Qd ãt p̃deſti

nauit deꝰ facturũ ſe diſpoſuit nec pᷣdeſtina
uit niſi qo facturꝰfuit qꝛ pſciuit eẽ qd futug
fuit in qͥ quedã futura fuert q facturꝰ fuit.
quedã q̃ ꝑmiſſurꝰ. ppter ̊ aliqd ampliꝰpᷣ⸗
deſtinatio bꝛẽ videt qʒ pᷣſcia pᷣſcia eĩ de alie
no eſt. pᷣdeſtinatioãt nili de ꝓpo eẽ nõ põt.

e pꝛouidentia dei et qꝛ duplex

eſt pꝛouidentiadei in ſuis et alienis

Cabitulum. X X.
Jaüt quis que⸗
rat de ꝓuidentia dei.nos recte di
cimꝰ ꝙ puidentia ẽ cura eoꝝ q ex
bibenda ſüt ſubiectis et q cõmiſſis cõuenit
impꝑtiri. Scpᷣtum ẽ quoniã ihᷣi cura ẽ de oĩ⸗
bul. Hec eſt ergo puidentia illa q̃ deꝰcurat
de omnibꝰ qᷓ fecit.⁊ nibil derelinqt ex oibus
q̃ ꝑtinent ad ipᷣm et q̃ ſubiecta ſũt ip̃i.qʒ pꝛo
uidet linglis vt babeat vnũqðqʒ quod ſibi
debet et ↄuenit. Scðm hãc itaqʒ vniuerlſa⸗

lẽpuidennã cũctoꝝ nõ ſolũ ſuis q bona fe⸗
cit ſed alienis qʒ q̃ mala nõ fecit ſed pmiſit

að debitũ eſt diſpẽſat vt mibil in regno ſuo
iuſtã oꝛdinatõem euadat.ſNam ⁊ipᷣa inid

tas ex bac ꝓuidentia ſtipem babet. et ñ po

tuit vłipᷣa malicia in obliuionẽ venire apð

puiſoꝛẽ omniũ. Vis ſcire q̃ ſint iniqtans et

peccati ſtipendia? ſcpᷣtü eſt. Supẽdia pcti

moꝛ:s. Grã ãt dei vita eina. Stipẽdia pcii

moꝛs.ſtipendia iuſticie vita. eccato dat
moꝛs.iuſticie vita. Culpe pena.pirtuti glia
vnũqðqʒ qð ſuũ eſt accipit.becẽ ꝓuidẽtia.
ptrũqʒ operat᷑ in ſuo et in alieno.In ſuo q;
fecit. in alieno ꝙ ꝑmiſit. Cũcta illi ſubdita
ſũt et puidet omnibꝰpᷣſidens omnibꝰ. Cre⸗
ature gubernatõem.iuſticie gloꝛilicatõem
malicie damnationen.
e diſpoſitõne diuina.
Capitulum. XcNxX.
mili wodo doi⸗
ſpoſitio diuina dupliciter cõſide
rat᷑. Bona qpe diſpoſitõeʒð ſuꝑ

babent pt ſint Rtane ſunt et vt ſic ſint qa

oꝛdinata ſũt. Mala vo ex diſpoſitõe ſuper
na nõ babent ꝙ ſintqꝛ mala ſt zzſͤbobent

ꝙſic ſũtqꝛ oꝛdinata ſt. Dedei malũ nõ fa⸗

cit ſz eũ faciũ ẽ inoꝛdinatũ eẽ nõ ꝑmittit. qa
maonauctoꝛ nõ eſt ſzoꝛdinatoꝛ.

¶ Be pꝛedeſtinatione diuina.

zeoeſtinatio eſt
ratie pᷣparatio pꝛopoſituʒ ergo
dei in q graãm electis luis dared/
ſpoſuit ipᷣm ẽ pᷣdeſtinatio.q idcirco Pdeſti⸗
nano vocat qmã in ea ad faciendũ fuit di
ſpoſitũ ẽ huſãʒ fuit. Notelt ãt pdeſtinatio
generaliter aliqñ intelligi ip̃a faciendoꝝ di
ſpoſitio vt dicat deꝰ quicqͥd facturꝰ fuit ab

eterno p̃deſtinaſſe. qd ãt facturꝰnõ fuit ſed
permiſſurus non pꝛedeſtinaſie ſed pꝛeſcc2

uiſſe ſlolum.

(Bei poteſtate dei et q⸗ dupliciter

conſideratur poteſtas in ðo eſſe et

odo deũ omnipotentẽ eẽ.
(apitulum. XXII.

—

vtro

Vei quedm tempsoiim ia e
ptãte eiꝰaliqua ad eruditõem legẽ

J tiũ cõmemoꝛare opoꝛtʒ Poteſtas duplex
alia ad aliqd agẽdũ.alia adnibil patiẽdũ
Scðm virũqʒ deꝰoĩpotens affirmat᷑ veriſ

ſime.qꝛ nec aliqdẽ qdᷣ ei ad patiendũ coꝛru
ptionẽ poſſit inferre.nec aliqd ad faciendũ
ipedimẽtũ affeꝛre Oia qſpe pᷣt faceꝛe pᷣterid
ſolũ qᷣo ſñ eiꝰleſione fieri ñpᷣt. ꝗn qtñ ñ mi⸗
