iunit
rchne⸗
ciinn
mun pu
umnich
R
iſunghe
wpanoſefm
mnigiſh
Ninotn
änoi
Hgniin

immoꝛtalis fuiſſet et puaricatoꝛ ⁊ peccatoꝛ
moꝛ nõ potuiſſet. atqʒ ita inobediẽtia penã
debitã non baberet.nec ſe recognoſceret ali
qñ peccatoꝛ ſi moꝛtuuſintus.ſemꝑ ſoꝛis pi

ueret. Atẽ ſi ex neceſſitate moꝛtalis fuiſſet et

in obedientia perſiſtens moꝛi debuiſſet. ⁊ in

iuſte ſine culpa puniretur.ſi ñ peccans mo
reretur. Quappter quis pbandus erat.⁊ v⸗/
trum in obedientia perliſter; expectabatur

caro qʒillius. ⁊m aliquid moꝛtalis erat.qꝛ
ſcʒ moꝛi poterat.⁊ pᷣm aliqd imoꝛtalis erat.

quia poterat non moꝛi.quatenus ex eo qd

moꝛi poterat moꝛeretur.ſi peccaret. et ex eo
ſimiliter qd non moꝛi poterat.non moꝛereĩ
ſi in obedientia pſeueꝛaret Cbꝛiſtus autem
bomo.quia perlectus a pᷣncipio et ꝓbatꝰ in
uentus eſt. ad perfectionem vel ad ꝓbatiõʒ
expectatꝰ non eſt. Et idcirco ſicut hiberum
arbitriũ babuit nectamẽ ita vt peccare poſ

ſet.ita qz 1 imoꝛtalitatem quãtum in ſeerat
babere debuit.⁊ ita vt moꝛ omminonõ poſ

ſet. Ande conſtatꝙ cbꝛ ſto bomim a pꝛinci
pio nõ ſolum ülla immoꝛtalitas debebatur
quam pᷣmus bomo babuit ante pꝛeuarica

tionem. ſed illa qʒ quã nunc ſecũdus babet

poſt relurꝛectionem. vt videlicet ſicut ex cõ
ſoꝛtio deitatis ſpiritu confirmatus erat ad

peritatem. nt peccare non polſʒ ita q; exme⸗

rito vᷣtutis carne confirmatus eẽt ad incoꝛ
ruptionem vt moꝛi non poſſet Sed qꝛ caꝛo

peccatrixa pena peccati liberari nõ potuit.

niſi eiꝰ caro que ſine peccato ſuit pateretur
infirmitatem paſſibilitatis ⁊ moꝛtalitatis ĩ
carne aſſumpta retinuit poteſtate.ſuſtinuit
volũtate.non paſſus eſt neceſſitate.De ſen

ſu autem paſſionis in carne xpᷣi quidaʒ ma

le ſenſiſſe inueniuntur.alſerentes carnem il
lam in omnibus bis quein ea ⁊ circa eã ex
bibita ſunt paſſionis genera ſimilitudinem
quideʒ paſſioms et doloꝛis ſuſcepiſſe.ſʒ nul
lum omnino doloꝛem aut paſſionẽ ſuſtinu
ilſſe. ſed non attendunt qnta abſurditas eiuſ

modi aſſertionem ↄſequatur. Quomodo

eniʒ in xpᷣo vera cõpaſſio fui.ſi vera paſſio

non fuit Quomodo ſtabit qðᷣdicit pphᷣa?

Vere languoꝛes noſtros ipſe tulit.et dolo

res noſtros ipſe poꝛtauit? Sixpᷣs in cruce

doloꝛem paſſus non fuit.quare tanta pꝛece
calicem paſſiomis trãſferꝛia ſe poſtulauit?⸗
Quid ſibi voluit ſan guis ille deſudans.an·
guſtiam imminentis moꝛtis conteſtatur⸗
Quid ſibi voluit qipſexp̃us vinfirmitateʒ

ſᷣm quam caro paſſionem timuit. volũta
tem ſᷣm quaʒ ſpiritus pꝛomptus fut. expo

nens ait. Spiritus quidem pꝛomptus eft.
caro autem inſirma? Iſti ergoquineganti

ſaluatoꝛe ſᷣm inſirmitatem carnis veraʒ fu⸗

iſſe paſſionem. qutum in ſe eſt eam que ꝑ
paſſionem chꝛiſti facta eſt negare conuieu⸗

tur redemptionem. Sunt alij qui non mio

ri dementia de affectibus humanis in xpo
quosſᷣm veritatem nature cum bumanita
te in bumanitate ſuſcepit.quedam non ſo
lum falſa ſed boꝛrenda etiam blaſopemare
non timuerunt. Quia enim Mpoſtoluſ ait
Mon babemus pontiſicem qui non poſut

compati infirmitanbus noſtis.temptatuʒ
autem per omnia aſſerunt.bumanum affe
ctum in cbꝛiſto.motus etiam vicioꝛum ſen
ſiſſe. abſq; conſenſu tamen rationis pᷣm eaʒ

ↄcupiſcendi inſirmitatẽ q̃ nos qͥ peccatoꝛes
ſumꝰex illa oꝛiginali coꝛruptiõe quã poꝛta
m? illicitos aſpetitꝰ.⁊ motꝰcõcupiſcẽtie ſur
gẽtis et vicij tẽptãns.delectationẽ etiã inu
ti ſolemus ſentire Hos autẽ motus iðcirco
p̃m in carne ſua volũtarie ſuſtinuiſſe.vt
ãſi illis tẽptãtibꝰreſiſtendo victoꝛ exiſteret.
qᷓtenꝰ ſibi tẽptationẽ vicioꝝ ſuꝑando pꝛe

miũ iuſticie acqreret.⁊ nobin tẽptatiõe po
ſitis. reſiſtẽdi ⁊ vincẽdi in ſemetipſo exẽpluʒ

foꝛmaret. Sed abſit a ſẽſu xp̃iano vt vllãa in
illa carne ſacroſãcta agnĩmaculati inoꝛdia

te delectatioms ꝛcu pilcẽtie illicite titillatõ
nẽ aliqᷓ mõ fuilie. aut dicat. aut credat.quia

ſi vel aliquã pꝛaue delectationis radicẽ. aut

motũ ↄcupiſcendi inoꝛdinatũ ĩ illa fuiſſe di

ceremꝰ ꝓſecto ab oĩ vicio liberã negaremꝰ
Qüo aut viciũ müdaret.ſi viciũ poꝛtaret.
NRotꝰq e inoꝛdinatꝰex infirmitate cocu

piſcendi ſurgens cũ ipſa tantũ coꝛruptione
deqᷓ oꝛt᷑ñ ſolũ pena ẽ. ſj cłpa.q tů in baptiʒa
tis ad dãnatiõʒñ imputatur.qꝛ per gtia no

ue regnatiõis excuſat. ſi di. Apls. Ja; nibil
dãnationis eſt bis qͥ ſut in xpᷣo ieſu. Hec ia

men coꝛruptio ꝑ gratiã ſacramentinõ qᷣdeʒ

gccipit. vt culpa non ſit.ſed vt dãnabilis nõ
iſit.qa ſi culpa omnino nõ eẽt nõ bꝛẽt excuſa
ri. qꝛ nõ deberet ĩputari. QNuappter illã ifir
mitatem bumane nature q; pena eſt. ſolum
cũ ſuſcepnone carnis xpᷣm aſſũpſiſſe pactt

dicimꝰ. Allã nvoq ſic pena eſt. pt enã culpa ſit
nullatenꝰ admiliſſe indubitani affirmamulſ

NHeaʒ enĩ ſic nvictoꝛẽ vicioꝝdicere volumuſ

vt eü ipſa qᷓ vinceret vicia poꝛtaſſe aliqñ ac
ſenſiſſe dicamꝰ. Mꝛopterea enĩ ꝑ ſolã penã
infirmari ↄſenſit.pteos qͥ et in culpa ⁊ in pe
na egrotabant. pꝛimum a culpa iuſtificaret
poſtea a penaliberarert.
(Ouomodointelligendũ eſt að

ſcriptu eſt de chꝛiſto. Coõceptus eſtð

„

ſpaſanco.
(Capitulum (VII
Bm ſicut ſuperi
us dictüũ eſt incarnationẽ ſilij cũ
ipſo filio pater ſimul ⁊ ſpũſſãctꝰ

Operat ſit Eiſden to quenil jrein ſcßtura ſa

cra ſingulariter ð ſpuſãcto ↄceptꝰ memoꝛa
tur. Hec q dẽ ſicut ⁊ cetera q̃ de ipᷣo dicũtuꝛ
bumana intelligẽtia timide ↄtingit.ſed duo
tio fidei ãpliꝰpᷣumẽs.ſᷣm purã ↄſcientiã fi
denter inqrit. ¶ Querẽdũ itaqʒ in pᷣmisẽ.
qũo intelligi oꝑteat qð dictũ eſt. beatã a
riã de ſpũſãcto ↄcepiſſe.Scimꝰ nãqʒ ⁊ oẽs
t frequẽtiſſimo pſu nature didicimꝰ.qꝛ cũ
mulier a viro cõcepiſſe dicit.non aliud niſi
ſubam carnis ad generãdũ carnem per car
nis coitũ ſuſcepiſſe memoꝛatur. Et becqdẽ
carnis ſubſtãtia de carne viri pipᷣm carniſ
coitũ trãſfuſa.cũ carne mlieris vna caro ef
ſicitur.pt id qð naſciturũ eſtex vtriuſqʒ ſub
ſtãtia nacii oꝛginẽ ſumẽs abillo.piſtã etiã
ab iſta generei. Ergo mlier a viro ↄcipit. cũ
a carne viri ꝑcoitũ carnis ſemen ſuſcipitad
generãdã carnẽ. Nec alidð ↄcipit qʒilleẽa q
concipit.autipᷣa que ↄcipit.⁊ qð ↄcipit.hoc
parit. Quidergo dicemꝰ. Nuũqᷣd ſpuſſãctꝰ
de ſua ſubſtãtia ſemen ꝑtus infudit aluon
gins ? Qũo ergo ſemen carnis miniſtrare
potuit ſubſtãtia ſpecialis? Eln foꝛte ſemen
carms non fuit qdð ↄceptuʒ ẽ.⁊ caro fuit qð

ꝛimn

natũ eſt? Quid dicemus? Quomõmaria
de ſpuſãcto cepit? Et ſi de ſpuſãcto ↄcepit
quomodo ſpirituſſãctꝰ pater xpi non fuit⸗
Hec omnia magna conſideratione indigẽt
ne foꝛte in re difficili et valde obſcura.ſenſuſ
bumanusaliquidamplius ſua poſſibilita
te pꝛeſumat Hec ideo de bis dubitandumẽ
qꝙobſcura ſunt valde necideo aliquidteme
re diffiniendum. quia credenda ſunt. Que
ramus ergo quid cõcepit maria? Aut car
nem non concepit.⁊ carnem nõ genuit.aut
ſi carnem genuit carnem cõcepit. Quod eiʒ
concepit. bocet genuit. Sed quomodo car
nem miniſtrare potuit.non caro? Aut non
carnem. gignere caro ? Iſta ꝑplexa inqſitio
ſiue qᷓrendi ratio.quẽadmoduʒ ſane ⁊ cõpe
teni intelligi valest oſideremus. Et pmuz qᷓ
dẽ in ea que ſm ſolitã ac pſitatã nature ope

rationẽ pagit ↄceptione.eiuſdẽ nature opul

quomõ cõpleatintueamur. In parẽtibꝰca:
naliter generãnbꝰ. ⁊ p carmis coitũ naſcitu
rã carnem ex carne fabꝛicãtibꝰ vtrobiqʒ na
tura ſubſtãtiã miniſtrat partui creando vt
ex ptriuſqʒ carne ꝓcedat.q ſoluʒ in vniꝰcar

ne foꝛmũda eſt caro. Tñ ̊ vectigal qdᷣ natu
ra quaſi debitũ qᷓddã ex inſtituto creatoꝛis

ad fabꝛcã hũani coꝛpis abſoluendã ĩpedit.
ita ꝓꝛſus ſine vlla neceſſitate aut coactione

ab ea reqᷣꝛit.vt niſi ſola dilectõe ⁊ vt ſic dixeꝛĩ

ſpõtanea caritate łpolũtate ad ibuẽdũ id ñ

inclinet. Mibi eni eſt pᷣter lolã dilectõz qd B

debitũ a natura extoꝛq̃re poſſit.ſʒ cũ ſponta
nea caritate als volũtate fuerit pſuala.tunc
nimirũ ſibi adinuicẽ ad opus ↄſũmãdũ ex
vtraq; parte libẽter atqʒ gtant occurit. Sa

ne qᷣcqd violeni nolẽn abꝛpit.ad eiuſmodi

cauſe effectũ incõgruũ pꝛlus atqʒ inefficax
demonſtrat᷑. Sola ergo dilecto eſt qᷓ nataʒ
pſuadere ⁊ nolẽtẽ qdãmõ cogere pᷣtad ſemi
nãdũ ꝑtũ.Et qdẽ ĩi mliere amoꝛ niriipłoãt
amoꝛ mlieris id agere ſolʒ. vt qꝛ ĩ alio ſoluʒ
ſibi nata ſufficiẽs nẽ.aliutꝝ ſibi ꝑ dilectõʒ ſũᷣ

ueniat. vt qð in neutra perſe potuit.in vtra
qʒ ꝑ ſe cum altera poſſit. Igit ſemẽ bumani

partꝰa ſola młiere foꝛmadũ ↄcipit.qð ſimł
a piro et muliere ſeminat.Nðqdẽ ſic iaʒdi

ctũ eſt ĩ mliere ꝑamoꝛem piri et in viro per

Dů
Ni
nlr
ine⸗
Ne
t
nan
i
doc
enn
nſro
ncin
mnyi
mede
rrogt
du
gna
op
haar
orn
ud
Gi
r
gkar,
eridi
häen
um
Nridit
Nnn
Neuſno
nſuer
lini
nünon
oꝛn
Ntn
mibonan

zgriſiign
eunmfr

turin altero po per amoꝛem viri miniſtra
tur. Mon itaqʒ boc ſolum de viro ↄcipitqð

amoꝛeʒ mulieris natura operatur. Mꝛopi

qð enam mulier nõ niſi a viro ↄcipere dicit
licet tam de ſe qᷓ; de viro accipiat vnde ſecũ
datur. Et recte de ſolo viro ↄcipit. Quia id
qð ↄcipit. in altero quidẽ de carne piriſumi

de viro accipit.led boc etiã ðᷣ viro ↄcipit.qð

ex ſe de amoꝛe viri accipit. Moc pᷣmittere vo

luim? ppter qð dictũ eſt. Dariã de ſpuſan

cto concepiſſe. Cõceꝑit ergo maria de ſpũſã
cto.nõ qꝛ de ſubſtãtia ſpuſſancti ſemẽ partꝰ
acceperit.qʒ qa pamoꝛem ⁊ operationeʒ ſpi
rituſſancti ex carne virgims diuino partui

natura ſubſtãtiã miniſtrauit Nam quia in
coꝛde eius amoꝛ ſpũſſancti ſingularit arde
bat.ideo in carneeius nᷣtus ſpuſſancti mira

bilia faciebat. Cuius dilectio in coꝛde illius
non ſuſcepit ſocium.eiꝰoperatio in carne il

lius non babebat exemplũ. Hoc igitur ſolũ
vgo cõcepit.qð de ſua carne peramoꝛem⁊
operatiõem ſpũſſancti accepit.de q̃ etiaʒ ſo
lo ſine virilis ſeminis admixtione filium ge
nuit. Hon ergo libido carnis ↄceptiõs ope
rata eſt in virgine quenec ð carne viri ſemẽ
accepit.nec de ſua carne per amoꝛeʒ viri cõ
cepit.ſed per amoꝛem et operationem ſpiri

tuſſãcti. Hec iplſe ſpirituſſanctus idcirco pa

terxpi dicendus eſt.quia eius amoꝛↄcepti
onem virginis operatus eſt. Quia non de

ſua eſſentia virgim ſemen partus tribuit.ſʒ

ipſi de carne ppa pirgini per amoꝛem ſuuʒ.
atqʒ virtutem ſubſtantiã miniſtrauit.p̃ᷣs
ergo et de virginenatꝰ? eſt. quia de carne vir

ginis carnis ſubam accepit. ⁊ de ſpirituſã
cto conceptus eſt.quia iplſa euʒ virgo ex ſo

la carne ſua ſine admixtione virilis ſeminis
per ſpirituſſancti operationem amoꝛemqʒ
cõcepit. Hinc eſt ꝙ eideʒ virgini pariture ꝑ

angelum dicitur. Spirituſſanctus ſuperue
niet in te.⁊ virtus altiſſimi obumbꝛabit nibi

Spirituſſãctus namqʒ virgim ſuperuenit
vt per eius opeꝛatione caro xpi de carne vir

ginis foꝛmaretur et virtus altiſſimi obum

bꝛauit ei.ne ſubſtantiam carms miniſtrãs
carnaliſconcupiſcentia vreretur

¶ Be vnione verbi et anime et car

nis in chꝛiſto ¶ Capitulum IX.
Beritur etiam
ptrum verbum carnem ſimk
et animã aſſumpſerit. an car
nem paus qm ammaom. ſiue
animam pꝛius qm carnem. Sed veriſſime

⁊abſqʒ omni dubitatõne creditur qerquo

bominem deuſaſſumpſit. totum aſſumpſit

Muia exquo bominem aſſumpſit. ſicut bo

mo deus ſicet veruſoeus bomo fuit. AUerꝰ

gutez non fuiſſetin ſola carne. aut in anima
ſola. quia bomo eſt et caroet amma. Itaqʒ

quando bominem aſſumpſit. ſimul vtrũqʒ
aſſumpſit. Aſſumpſit autem carnema ani
mamid eſt bominem. naturam. non perſo
nam. Meqʒ; enim aſſumpſit bominem pſo
nam. ſed aſſumpſit bominem in perſonam
Ideo autem bominem aſſum pſit.quia car
nẽ humanã et aiaʒ bũanaʒ aſſupſit. ¶ðo po

ꝑſoaʒ ñ aſſũpſit.qꝛ caꝛoulla aia illa puſqʒ ꝝ

bo vnirenturin perſonã.non erat vnita ad
perſonam. VUna vnio fuit.⁊ ad vnum vnio
fuit.et verbi et carnis et anime.Hon pꝛius
pverbum ⁊caro.nec pus verbum etanma.
nec pꝛius anima etcaro.ſed ſimul verbum
⁊7 qnima etcaro. Et erat quidem verbuʒz an
te hãc vnionẽ ꝑſona.quia filius erat qii peꝛ
ſona erat.ſicut pater perſona erat.⁊ ſpirituſ
ſanctus perſona erat. Et erat perſona eena
ſicut verbum eternũ erat.et ſinꝰeternꝰ erat.

HMec cepit eẽ pſoa vbu. qñ bõ eẽ cepit. ʒ aſſũ
pſit boĩeʒ vt bõ eẽ ꝑſõa inciꝑet.nec alia ꝑpſo

na qʒ illa erat ꝗ eũ accipet. Itaqʒ pbũ pſona
accepit hoĩeʒ.nõ ꝑſoaʒ ſʒ nataʒ.vt qͥ ſuſcepit
⁊ qdᷣ ſuſcepit.vna eẽt itnitate ꝑſõa.lNeqʒ ei⸗
aſſũpto boie quainitas facta e.ſʒ initas mã
ſit. qꝛ bõ aſſũptꝰexq̃ deꝰeẽ cepit nõ alia pſõa
cepit eẽ qʒ illa q eü ſuſcepit. Qui ergo boiĩeʒ
oſſũptũ negat pſonã eẽ.negat boĩem in ꝑlo
nã aſſũptũ eẽ.Si eni illõnunq̃ʒ futurꝰeſſet
fruſtra adillud aliquãdo aſſũptꝰ eẽt Nunc
igitur bomo aſſumptꝰ perſona eſt.⁊ ñ alia
ſed ipſa illa ꝑſona a qua alſſumptus eſt.qᷣa
aſſumẽs et aſſupt?ꝰ vna perſona ẽ. Deꝰbõẽ
verum eſt pꝛopter bũamtatẽ ſuam. Hõ de
us eſt. verum ẽ pꝛopter diumitatem ſuam.

Beus bumanitatem ſuſcepit bomodiuini
tatem accepit Et eſt deꝰ vomo ppter bumas

nitatẽ quã ſuſcepit ⁊ babet.⁊ bo deus ppteꝛ

diuinitatem. non de duobus dicit. ſed de v⸗
no.quia deus et bomo nõ duo.iʒ vn⸗ Eieſꝰ⸗

rp̃s. Sed dicis quo vnuſe? Dic mibi qualiſ

vnio? Et ego dicã nibi qualiter vnus Si ve
ro ineffabilis eſt vno dei ⁊ bominis.ineffa
biliter non duo ſunt.ſed vnꝰdeus et bomo
Tamẽ omnino nõ duo ſũt deus et bõ.qʒp⸗
nus ieſus xp̃s. Qui eſt deus iple eſt bo. ⁊ q

eſt bomo ipſe eſt deus.nõ alter ⁊ alter. ſʒipe

vnus ⁊ idbem Quid ſigficat bomos naturaʒ
Quez ſignifcat bõ? plonam. Si queriſqᷣd
ſignificat bõraliudſigniſicat bomo.⁊aliud
deus. Homo eni ſigſicat bumamtatem de⸗
us ſignificat deitate. Si queris quẽ ſigniſi⸗
cat bomo ? eũdẽ ſig icat quẽ deus.qꝛ ideʒẽ
abomo ⁊ deuſ Quid eſtbomoæſinaturam
queris.coꝛpus et anima. Bene dico.qa bic
bomo.̊ eẽ bominis eſt.qꝛ ̊ eẽ bomineʒ fa⸗
cit. Nuid eſt bõ? Si pſonã queris deus eſt
Quare bomo deus eſt? Quia bumanitas
diuinitau pſonaliter vnita ẽ. Natura dei di⸗
uinitas.natura bominis bumanitas.Et di
uinitas quidẽ bumãttas nõ eſt.deus tñ bo
mo eſt.natura diuerſa.pſona vna Quia au
tem vnita eſt natura nature.vna eſt ꝑſona.
⁊ quia pſona dei et bomimis vna eſt.deus ⁊
bomo vnus eſt. ſꝛopterea qð facit deꝰ.fa
cit bomo.⁊ que facit hõ facit deꝰ.qꝛnõ duo.
ſed vnus bõ ⁊ deus.Nemo aſcendit in celũ
niſi qͥ decelo deſcendit.ſilius boĩs qui eſt in
celo.in terꝛa loquebaiĩ.ſed in celo ſe eſſe teſta
batur.vtrobiqʒ eni erat.In terꝛa ꝑ hũanita
tẽ.in celo ꝑ diuinitatẽ Idẽ q̃ ĩcelo erat.⁊ĩira
erat. Mer bumanitatẽ in terꝛa.et tantũ ĩter
ra.per diuinitatẽ in celo et in tra. Oi cogno
uiſſent. nunq́; dũm gęłe cruciſixiſſent. Muꝛũ
eſt. hõ in celo dñabat᷑.⁊ deus in cruce moꝛie
batur. Si potuit bõin terꝛa poſitꝰpbuma⸗
nuatẽ.in celo eẽ ꝑ diuinitatẽ potuit ⁊ deꝰĩ ce

lo regnas p diuimitatẽ.terꝛa moꝛ ꝑ buma
mitateʒ. Seod dicis. Quo deuſ moꝛ potuit?
Deus q imoꝛtaliſeſt.qũo moꝛtuꝰeſt. Hoc

ego ſciebã. qꝛ eẽnt qͥ boc dicerẽt Deꝰ moꝛiñ

poteſt. bõ moꝛtuus eſt. deuſmoꝛtuꝰ nõ eſt.

terꝛ Qusre ergo negatis deum moꝛtuum eẽe
dpiuinitatez quoʒaccepit et babet. Et cu diceck Quia inquiüt diuinitas mon nõpᷣt Sedſi
deus bõ. ppter bumanitatẽ.⁊ bõ deꝰ ppter

pꝓpterea deꝰmoꝛiuꝰnõ eſt.qͥa ſm diuinitatẽ
moꝛtuꝰnõ eſt.ergo nec de pᷣgine deꝰ natus

eſt. qa ſm duuinuatem natꝰnõ eſt de vͦgine.
nec inter bomies deus ↄuerſatus eſt.q̃a ſpᷣm

7 cetera omnia quein carne operatusẽ ſal

uatoꝛ. Si ergo deus h̊ non fecit qᷣs ille fuit
qui boc fecu? Mos putauimꝰdeũ ̊B omnia
feciiſe.vos dicitis qꝛ deus bec nõ fecit.dicite

ergo. Quiſ ullefuit qui bec fecite Cbꝛiſtꝰ inqᷓ
unt bec omnia fecit. Ergo xpᷣs bec oĩa fecit.
2 deus hec non fecit. AUidete ne foꝛte dicatur
vob. ſi xpᷣs ̊ fecit.⁊ deꝰnõ fecit.ergo xpᷣs deꝰ
non fuit. Holite tangere xpᷣos meos.et in ꝓ

pbetis meis nolite malignari Uos tangitiſ

xpᷣm.⁊ in ꝓpbetam malignamim.Hon dici

tis xpᷣm deum nõeſſe.⁊tamẽ dicitis qdðᷣſi ve

rum eſſet xpᷣus deus nõ eſſet. Ergotang tis
xpᷣm.non apꝑte negatis.ſed occulte necatis.
Mon inqunt nega mꝰaut necamꝰ.ſedideo
dicim us deũ monuũ nõ fuiſſe.qꝛ ſᷣm diuini
tatẽ xpᷣs moꝛtuꝰnõ fuit. Ergo dicite.qñ xpᷣs
ambulauit in terꝛa filiũ bois in celo nõ fuiſ⸗

ſe.qꝛ ᷣm banitatẽ in celo nõ fuit. Si auteʒ

nõ ido bõ in celo nõfuit.qñin ira abulauit

xpᷣs.qꝛ ſm bũanitatẽ in celo nõ fuit.neqʒ iõ

moꝛtuus nõfuit deꝰ.qñ ĩ cruce pepẽdit xpᷣs

qꝛ ſm diuinitatẽ moꝛtuꝰ nõ fuit. Quidei:5

Sibm Haut bocnõ eſt.ergo nõ eſt? Sibm

boc ñeſt. ñ eſt qa ſm aliudeſt. Aucioꝛtatẽ
vultis. Nudite lucernam.ſi nõ creditis luci

Au guſtinꝰdicit. Si ppter boĩem moꝛtuuſ
eſt deus. non eſt bomo victurus cum deo
nõ eſt moꝛtalis victurus ineternũ ꝓpi quẽ

moꝛtuꝰẽ qui viuit ineinuʒ? Sʒ qũo moꝛtu

us eſt deꝰ. vñ moꝛtuꝰ ẽet poteſt moꝛi deꝰe
Accepit ex te vnde moꝛeret deꝰ pte. ¶ Adeʒ
iterũ. Aerbũ inquit crucifixum eſt.ſed nõẽ
mutatũ in boiem. Et iteruʒz Per ergo
qð bõ erat.moꝛtuꝰẽ deꝰ⁊ ꝑid qð deꝰerat ex
citatus eſt bomo et qcdd paſſus eſt bõ.nõ
poteſt dicinõ paſſus eſt deus.quia deꝰerat

boiem aſſumẽs.ſed nõ eſt mutatꝰ in boiem

Nis
.
E
S
not⸗
aene
gnne⸗
aßm
ſſt
giſal
leſe
N
dte
Wpni
uſe
Ratur
rer⸗
lanp
dngnl
Wor
An
gns
de,
dded
doni
s
ow
Gug
ihten
un⸗
an
e
Acon
Ntose
nnum
ni
nu
jopot
nd
4 H
Rci
daerd

AVidete adbac. Quis fuitille qui dixit. Añ

q; abꝛaam fieret. ego ſũ. Nonne bõ? Quis
fuit ille qui dixit. Dater clarifica me clarita

te quã babuipᷣuſq; mũdus eſſʒapð te? Nõ

ne bõ? Ergo bõ vere dixit. MDꝛuſq̃; abꝛaaʒ

fieret ego ſum. Ergo bomo vere dixit. Dat
clarihca me claritate quã babui puſq; mũ
duſ eẽt apð te. Quid?Hoc vos ſcandaliʒat

Hoc vos mouet.qðillos mouebat qͥ dice
bant. Quinq̃ginta annos nondũ babes et

abꝛaam vidiſti Quare non? Honne et illi
veru dicebant.q boc dicebant ſPaulo ante

euãgeliſta dixerat. Etipſe ieſus erat incipiẽſ
q̃ſi annoꝛũ triginta. Dauca tempoꝛa ab il
lo fluxerant vſqʒad boc.HNondu qᷓdꝛagin
ta anni completi erant.qᷓnto magis qnqgi
ta ñ erant? An foꝛte verũ dicebant. qa trigi
ta annoꝛum illum eẽ dicebant.quia ̊ eꝛat?
Et non verum dicebant. qui en nondũ qͥn
q̃ginta annos babere dicebant.quoniam æ

boc amplius erat? Qui eniʒ triginta ãnoſ

nominabat.quod amplius erat ñ negabat
Qui aũt qnquaginta annos nõ credebant
multo magis qð ampliuſ erat nõ credebãt
Quid ergo? Quãdo triginta annos euan
geliſta nominabat.nibil nobis certũ deimi
nare voluit de ſpacio tempoꝛis etatis ieſu
boceſt bominis xpᷣ.vſqʒ ad qð noſtra cogi
tatio iret. ⁊ vltra non pꝛocederet. Si ampli
us babuit.in eo qð boc babuit.quare euan
geliſta amplius non dixit. Sed nõ ampliꝰ

babuit in eo qð hoc babuit. Criginta anno
rum erat ieſus. bomotriginta annoꝛũ erat.

qa etas bomimis triginta onnoꝛũ erat. ¶ri
ginta anniiam fluxerunt etnon ampliꝰex qᷓ

bõ eſſe ceperat.ꝛopterea bõ triginta ẽno

rü erat.⁊ nõ plus.Et quið? Si bõ triginta
annoꝛũ erat tantũ.nõne ſimiliteꝛ deus trigi
ta tantũ annoꝛũ erat. quibõ tantũ triginta
annoꝛũ erat? Quã recens deus.q̃;paruaʒ
etatem babet deus? Aere paruam qa par

uus factus.parua etas in paruo. magna et

nitas in magno.tamen plus tẽpoꝛis nõ ba

bult vbi tempoꝛalis ſuit. Ubi enim eternus
kuit nec triginta annoꝛum fuit.nec viginti
nec decem nec quinqʒ nec vnius.qꝗllic enim
onnus non fſuit ſed eternus. Abi autem tẽ

ſit. Ita xpᷣs quãdo bõ el

pꝛima

poꝛaliſfuit. nõ plꝰfuit. vbi eternꝰfuit. Quid
dicam? lꝰfuit.paruũ boc eſt. Lempꝰ eni

neqʒ ad comparationem eternitatiſaccede S

re poteſt. Ergo etern? fuit. 2triginta annoꝝ
tantum fuit.⁊ in tempoꝛe cepit.et ante tpo
ra fuit.et in eo qd cepit in tempoꝛe.factus ẽ
bo mo.⁊ in eo qð fuit ante tempoꝛa factoꝛẽ
deus. Et cũ cepit bomo elſſe ex tempoꝛe.nõ
tamen cepit quaſi pꝛiꝰnõ fuiſſʒ. Et ſimiliter
cũ factus eſtbomo.nõ tamẽ factꝰ eſt q̃ſ pᷣꝰ
nõ extitiſſet. ꝛopterea eos qͥ xp̃ᷣm creataʒ
eſie derũt ſides catbolica ↄdẽnauit.q̃a xpᷣi

qʒuis in tempe eſſe cepit.nõ tamen omnino

eſſe cepit.quia ſupꝛa tẽpoꝛa ⁊ ante tempoꝛa

idemple ſemper deꝰfuit. Hocẽ aũt creatu

rã eſſe.aliqd de nibilo elſſe. boc eſt de nibilo
eſſe aliqd.⁊ fuiſſe nibil.Hõ aũt ois qͥ aliqᷣd
eſſe incipit. ideo incipit.qa aliqðd eſſe incipit.
ſicut qͥ aliq d eſſe deſinit. nõ ideo eſſe deſinit.
qꝛ aliqᷣd eſſe deſinit.Hõ enim ita aliqd eẽ de
ſinit vt nibil ſit. led ſolũ vtid qdeſſe deſinit.
iam non ſit. Sic nõ ſemꝑ qᷣ aliqd eẽ incipit
ita aliqd eſſe incipit.qualſi eſſe incipiat pt ali

dqd ſit. ſvt aliqd qð pꝰ ñ fuit.eẽ icipiat vt iã

(

b bõ eſſe incepit aliqᷣd eẽ in
cepit.nec tamen ita aliqd eſſeincepit q̃ſi pꝰ

nõ fuiſſet aliquid.qꝛ et pꝛiuſqʒ fuit qð ali
Indo eſſe cepit. fuit aliud qdſemper fuit.et

nunqᷓ; cepit. Itaqʒ deꝰbõ factꝰeſt.⁊ tñ deuſ
creatura non eſt.qꝛ qðᷣ eſt ſactꝰ peoſfactꝰeſt

gqꝛ tempoꝛalit aſſũpſit.qð ſemꝑ nõ babuit.

ſed ex tempoꝛe non accepit.qð ſeper babuit.
Tñ poſtqᷓʒ deꝰſaciꝰeſt hõ.⁊ bõ deꝰ.nnꝰfuit
⁊nõ duo bõ ⁊ deꝰ.⁊ ppter ipſã ineffabilem
vnionẽ q deꝰet bõ vnꝰfuit.ſicut deuſ ꝑ bũa
nitatẽ ſuã ſe vaciter tꝑalẽ expibuit.ſic ⁊ bõ ꝑ
diuinitatẽ ſuã ante tꝑa ſe fuiſſe nõ fallaciter
pꝛedicauit. Si deꝰ eternus.triginta tãtum
ãnoꝝ aliañ fuit ꝓpi bũamitaẽ. Quare ſimili
ter bõtꝑalis einꝰnõ fuit ꝓpter diuinitatẽ?⸗
Ergo inquiũt bõ ab eternoſuit.⁊bõ mũdũ
creauit.et hõ fuit ãteq̃; bõ eẽt. Dueri eſtis

adbuc inuolumentis infantie expediri non

potuiſtis. Hondũ in vobis exeꝛcitatiſenſul
creuerũt.q lacte opꝰnõ bñt.ſedſolido cbo.
Quid enim ſũt vᷣboꝝ inuolucra.niſi quedã
inuolumẽta intelligẽnie. qbus qʒdiu ſea ſus

bumanꝰobuoluit.nunqᷓ; coꝛdis oculus ad
nitatis lumẽ ꝑfecie aꝑit. Nueritis ſi fuit bo
ante tẽpoꝛa ? ⁊ ego voſinterꝛogo.ſideꝰcepit
in tẽpoꝛex Si etern?factꝰ ẽ tẽpoꝛalis.tẽꝑał
nõ eſt factus eternꝰ ln foꝛte ideo deuſ ppi

bumanitatem in tempoꝛe fuit. quia bõ fuit.
qndo bõ in tempoꝛe ſuit. Sed bõ pꝛopi di

uinitatem ante tempoꝛa nõ fuit.quia quã

do deus ante tempoꝛa fuit.bõ adbuc deuſ

nõ fuit. Foꝛtaſſis aliquid rationilſ erit ppter
qð eiuſmodi locutiões caueatis. Salua tñ
integritate fidei xrpᷣiane.vt vnũ eüdẽqʒ ipᷣm
eſſe credatis qͥ et in tẽpoꝛe bõ fuit ꝓpter bũa
nitatẽ ſuã.et ante tpa deꝰfuit ppter diuinita
tem ſuam. Et idcirco idẽipſe veracii ſe dixit

⁊ in tꝑe veniſſe bomiem. ⁊ ante tꝑa fuiſie de
um. Cü autem ⁊ boc ⁊ B dixit.nõalius ⁊ ali

us dixit. ſed ᷣm aliud⁊ aliud dixit Qð deus
dixit. hõ dixit.et qdð bõ dixit.deus dirit.qᷣa et
bõ deus. ⁊ deꝰ⁊ bomo vnus fuu. Quando
dico bõ natuꝛã ſigniſico huanamad eſtani

mã et carnẽ. Nuãdo dico deus.naturã ſi’⸗

fico diuinam.d eſt verbi diumnitatem. Itez
quando dico bomo perſonam ſigniſico ex

animaet carne. Item quãdo dico deus prr
ſonam ſignifico in diuinitate.MNõ ampliui

notat bõ in natura.qᷓ; aiamet carnẽ.neqʒ ĩ

ꝑſoa.qᷓʒ ex ammaa carne Meqʒ ãpliꝰnotat

deꝰin natuꝛe q́; diuinitatẽ. neqʒin ꝑſona qᷓʒ

in diuinitate.⁊tñ in xpᷣo pſona ex ania 2 caor

ne.⁊ pſona in diuinitate.nõ due ſũt ꝑſone.ſʒ
vna eſt ꝑſona. Que eſt natura bomis? bu
manitas. Que eſt natura dei? diumitas.ex
bumanitate eſt bomo.exdiuinitate eſt deꝰ
Q, bõ eſt. ex anima et carne eſt. boc eſt eẽ eꝰ
quia natura eꝰeſt. N, bõ eſt. ex eo eſt. quod
bois eſt. Qy deus eſt. ex eo eſt qdᷣ deiẽ. Eteĩʒ
deꝰ ẽ. ex dꝛuitate eſt. S eẽ eꝰẽ qꝛ nata eiꝰeſt
Et ideo ꝗꝙdeus eſt. ex eo eſt. qd ſuuz eſt. y

bõ eſt. exeoeſt. qd voĩs eſt. Quappi qe deꝰ

eſt. exeoq bomis eſt. bõ eſt. ⁊ꝛ bõ er eo qddi
eſt. deus eſt. plecto et deus bõ.⁊ hõ deꝰ ꝗtẽ
qꝛnõ ex alio bõ deus.q; deꝰ.neqʒ ex alio de
us bõ q̃ᷓ; bõnõ alius eſt.ſedidẽ eſt deꝰa bõ.
Tamẽ qð bõ in ſuo eſt ↄditione.deus in eo
dem eſt dignitate. 2 cdeus in ſuo eſt pnatu
ram. hõ in eodẽ per gratiã Sicitaqʒ in xpo

ꝛima

aliam dicimꝰ?eſſe bumanã naturõ.⁊ aliã di
uinam.ſed nõ alii dicimus eſſe boĩem.⁊ali
um deü. ſed deum etboĩiem vnum ielũ xp̃ʒʒ
Quideſt ieſuſ ſaluatoꝛ. Quid eſt xpᷣs? vn

ctus. Aliud notat ieſus.aliudxpᷣs.⁊ nontñ
aliüu ſignificat ieſus qᷓ; xpᷣs. quia vnꝰeſt xᷣs

ieſus. ¶ Auguſtinus dicit. Aliam ſigniti

cationem babet ieſus.et aliam ſignificatõez

babet xpᷣs.cũ ſit vnus ieſusxpᷣs ſaluatoꝛno

ſter. gelus tamẽ ppꝛũ nomẽ eſtilli. quomõ
moyſes ppꝛio nomine aſpellatus eſt? quũuo

eſayas.quomodo abꝛaam. Sic tanq; ppꝛi
um nomẽ eſt dñs noſter ieſus xpᷣs. Cbꝛiſtꝰ

autẽ ſacramenti nomẽ eſt. quo ſi dicatur p
pbeta vel quo ſi dicatur ſacerdos. Lege ſer

monem auguſtini ſuper epłam Jobannis
ibiboc reperies. ¶ Idem in libꝛo de pꝛede
ſtinatione ſãctoꝛũ. ꝗile inquit nos credere ĩ

xpm lecit.qui nobis fecit in queʒ credimus

xpᷣm. Hoc itaqʒ dicit Auguſtinus. Vis er

go adbuc plenius audire. qmodo aut hm

quid dñs ieſus xpᷣs factus eſt. aut infectuſæ
Ambꝛoſius in lbꝛo quẽ de trinitate ſcribit.

ita dicit. Dicim?ꝰ igitur inquit factũ eſſe bo

minem.⁊ ad bominẽ. B eſſe referendum.

Demaza alibi babel. Qui ſactꝰ eſt ei ex

emie dauid ſᷣm carnẽ. ſᷣm carnẽ vtiqʒ factꝰ

eſt ex ſemine dauid.HDeus autẽ ante ſeculſa

ex deo natus eſt. nectamẽ factum eſſe ſemꝑ

ad creationẽ refertur. Scriptũ eſt eni: DHDo

mine refugiũ factus es nobis. Et paulo pꝰ

Ergo ſi factum eſſe requeni ad aliqᷣd. non

ad naturã refertur.enam creatũ ad cauſaʒ

refertur. Ande intelligimus illud qð dein

carnanone dñi ſcriptum eſt. Oñs creauit

me.in initio viarũ ſuarũ.in opera ſua id i

gnificare. ꝙ ad redimẽda opera potris do
minus ieſus ex virgine ſit creatus ¶ Idẽ

in eodem. MPaulus inquit ꝓbibet me crea

ture ſeruire.⁊ xpᷣo admonet ſeruienduʒ.nõ

ergo creatura xpᷣs. Naulus inquit ſeruu
xpi ieſu.et bonus ſeruus qui dominum re

cognoſcit.ipſe creature ſeruire nos pꝛobi
bet. Quemadmodum ergo ypo iple ſerui
ret. lixpᷣm creaturam putaret? Nide ergo ꝗ̊
modo xpᷣm et factum et creatum l'm aliqd

affirmat quẽtamẽ creaturã eẽ negat. Ibem

Goodbn

1
Ve
c
ſpece
e
ttur
düar
falt
ſiit
tuiſe⸗
vocen
dereli
adeo⸗
ſideo⸗
lnt
Nuint⸗
ur G

Ppe
Uledde
bodens
rgode
lgzrece

bbeore
aſe hö⸗

Mie ſhen

rore⸗
Aoe
ufn
ho
N.
Gae
*Rl
D

n

emd
pu⸗
Nicen

ön ꝑn

locan
Hisunt
aol
.
unece
Monjno
on e

oNv

enee

ln 1
se

quoqʒ in eodẽ lixpᷣm nõ adoptiuũ.ſed na

turalẽ filiñ eſſe teſtatur. dicẽs. Ner adoptõ
nem nos ſilij dicimur.ille ꝑ veruatẽ nature.

Můo ergo ex nibilo.qͥ ex mbilo fecit omia?

Ita opoꝛtet ᷣm teſtimonia ſcripturarũ fidi
veſtigia foꝛmare.pt recte credulitati ſincere
confeſſionis puritatẽ adiũůgamus.
¶ Be ſepaꝛatione anime et car
nis in chꝛriſo.
apitulun X
Bioam putaue /
rũt in moꝛte diuinitatẽ a xpᷣo bo
mie receſſiſſe.⁊ moꝛtẽ boĩs aliud

dqʒ ſeparationẽ diumitatisa carne nõ fuiſſe

Inueniũt enĩ quedaʒ verba in quibuſita di
ctũ eſſe videtur.et inuenientes buiuſmodi.

littere adherent. nõ ꝑtingẽtes ad ſpiritũ. Be

atus quoqʒ ãbꝛoſius tale aliquid videt᷑ di
cere in expoſitione pſalmi illius quẽipᷣe do
minus in paſſione de ſe ſcriptuʒ eſſe oſtẽdit
dicens. Beus deus meꝰ vt quid dereliqſti
me? Super bunc ergo locũ ãbꝛoſius ita di
cit. Clamat homo ſeparatõe diuinitatiſ mo

riturꝰ.⁊ alia quedã quaſi ad id ipſũ pꝛobã

dũ adducta.quia.ſ.deus vita eſt.et vbi vita
fuit.moꝛs eſſe non potuit. Alc pꝛopterea mi
ſi vita pꝛius receſſiſſet. moꝛs venire non po

tuiſſet. Scriptũ quiſe eſt. quia ieſꝰ clamãſ

voce magna dixit. Deus deus meus vt qd

dereliquiſti me? Clamat bõ ſe derelictũ eſſe

a deo.⁊ conqueritur deũ a ſe receſſiſſe.⁊ qna
ſi deo ſe moꝛiturũ eſſe.q deus ab ipſo receſ
ſerit ꝗdeo dixit. quia clamat bõ ſeparatiõe
diuinitatis moꝛiturus.Sed videte quid di
citur. Si enĩ agitur de illa ſeparatione diun

nitatis. pꝛo qua xpᷣs bõ in cruce clamabat.
Alla vtiqʒ iam facta erat. Mõenĩ derelinqn
dũ ſed derelictü iaz ſe pteſtabaĩ dicens. De

us deus meus vt quid dereliquiſtime. Si
ergo de illa ſeparatione diuinitatis agitur
iaʒ receſſerat dens quando bõ deuſin cruce

pendens derelicũ ſe a deo vociferabat.⁊ vti

qʒ adbucxpᷣs in carne viuebat.ãndo ſic deꝰ
ab eoreceſſerat. Reſpõdeantergo. Si moꝛſ

eſſe nõ poterat niſi pul nita diſcederet. qmõ
pita menere potuit.poſtqʒ vita receſſerat⸗

ma

uus in cruce pendebat.cũ ſe derelictuʒ cau

ſabat. Si ergo in bac receſſione dei ⁊ in bac

diuinitatis ſeparatõne illã que inter diuini

tatẽ 2 bumanitatẽ conſtabat vnionẽ perſo
ne ſolutaʒ dicunt. Fuit quoddã tẽpus quũ

doxpᷣs adbuc viuus hõ erat ⁊ deus nõ erat
Sed quis boc dicat? Quis ſane fidei cõcoꝛ
dans nõ abboꝛreat deo imponere.ꝙ aſſum
ptũ bominẽ vſqʒad moꝛtẽ quidẽ comitãdo
perduxit.⁊ in moꝛte quãdo maioꝛi periclo

iaz imminente maius auxiliũ neceſſarium

erat deſeruit? Quare ergo tantopeꝛe meꝛcẽ

cuſtodire debuerant.fugientes deſerant.cũ

ipſe vnicã illã ouẽ.⁊ agnũ illũ ouis vpᷣginis

filũ.quẽ non ſolũ cuſtodiendũ.ſed enã glo
rificãdũ ſuſcepit.lupo vemiẽte deſeruit? D⸗
uis pᷣus ð paſtoꝛe ſecura vemente lupo nõ
timuit dicens. Nenit pꝛincepſ mundi buiꝰ⸗
⁊in me non babet quicq̃;. Huncautẽ a pa
ſtoꝛe derelicta cauſando et conquerendo

clamat. Quare dereliquiſti me? ſolus

bomo fuit deus nonfuit. ⁊ iam deus bo
mo non fuit.quia iam ab bomine receſſe
rat deul.nec deus bõ fuit.quia adbuc piuꝰ
in cruce pendens a deo derelictus fuit. Jaʒ
non ſolũ ergo in moꝛte.leed ante moꝛtẽ diui
mitasab bomine receſſerat.qᷓndo bõ adhuc

hõ deü a ſerecelſiſſe.ac ꝑper hoc vtiſti aiũt de

Jaʒ eniʒ ſic receſſerat deus.⁊ adbucxpᷣus i

narijs impꝛopeꝛat ꝙ lupo veniente oueſs

um ſe non eſſe plangebat. Quis boc dicat?

Quomõ ergo inqunt intelligẽdũ eſt. ꝙxp̃ᷣſ
ſea deo derelictü eſſe clamat.⁊ ꝙ ſcptura bo
minẽ ſeparatione diuimtatis moꝛturũ cla
maſſe affirmat.ſi deus ab homine nõ receſ
ſerat? Quidergo? Mon potuit diuinitas
bumanitatem etiam pᷣm aliquid deſeruiſſe
inquãtũ videlicet eã poteſtati inmicoꝛum
ad tempus expoſitam nõ defendit. aßm ali
quid non deſeruilſſe.inquãtũ.i.etiam tũc ab

ea per pꝛeſentiã maieſtatis nõ receſſit? De

reliquit illũ.ſʒ illã nõ dereliqᷣt. Dereliqᷣt illis

ſed ſibi non dereliquit. Derehqt.quia auri

lium nõ cõtulit. Sed nõ dereliquit. quia p̃
ſentiam non abſtulit. Subtraxit pꝛotectioʒ

ſed nõ ſeparauit vnionẽ. Separauit ſe foꝛiſ

vt ad delenſionem ↄtra inimicos adeſet

2

ſed nõ ſeparauit ſe intꝰ ptuli adð vnionẽ per
ſone deelſet. Sic ergo dereliqt. vt non adiu
uaret. ſed nõ dereliqt. ptrecederet. Aado ꝑ
viã.mecum pergis.pariter ambulamꝰ Se

curus ſü quaſiamicũ mecũ babens. Aenit

boſtis meus ⁊ irꝛuens.inermem ⁊ reliſtere
nõ valentem vulneribus aſſicit. ¶Lu me pla
gari cernens.nibil moueris.ſʒ patieni ſuſti
nes. Et ſtas iuxta quaſi nõ curans vulnera
mea. Et dico. At quid dereliquiſti me? Nd

hpuc ſtas iuxta me.⁊ cauloꝛ te receſſiſſe a me

Juxta es loco.ſed lõge es auxilio.ꝗuxta fſu
iſti quãdo pñteʒ exbibuiſti in dilectiõe.lon
ge factꝰ es.quãdo in pericułↄſtituto te ſub
traxiſti a cõpaſſione.Sic ergo hbumanitas
a diuimitate in paſſione ſe derelictazʒ clama
bat.quia eã inimicoꝛuʒ poteſtati adð crucifi
genduz oceſſerat.ſicut ſcpᷣtuʒ eſt. Non bhabe
res in me poteſtatẽ niſi tibi datuʒ fuiſiʒ ðſu
per. Quã tñ moꝛteʒ quia nõ pꝛo lua iniqui
tate. ſed pꝛo noſtra redẽpnone ſuſtinuit in
cruce pendens.quare ſit derelicta requirit.
nõ qualſi aduerſus deum de pena murmu
rãs.ſed nobis innocẽtiaʒ ſuã in pena demõ
rco canſa querebat.qui peccatum neſcie

CO, xpũs ſeparata anima a car

ne et perſona fuit et deus et homo.

Kriptũ eſt. Et ie/

ſus clamãſ voce magna tradidit
ſpirituʒ. Quis tradidit? Jeſus.
Quid tradidit? Spirituʒ. Cultradidit? pa
tri. Mõ iudeuſ eiecit. neqʒ pater extraxit. ſed
ipſe ſpõtetradidit.Hõ miolent ablatus eſt.
ſed ſpõte datꝰ. oteſtatẽ inquit babeo po
nendi animã meã.⁊iteruʒ ſumẽdi eã. Ipſa
ammaapſe eſt ſpiritus. pᷣa ergo ania emiſ
ſa eſt poteſtate moꝛientis.nõ violentia occi
dentis. Emiſſa eſt ania.ille emiſit cuius fuit
Vnde emiſit ?cex carne. Quo emiſit?ad pa
trem. Beceſſit ania.⁊ moꝛtua ẽ caro. Roꝛ
tuus eſt xpᷣus.quia caroxpᷣi moꝛtua eſtSi

cut moꝛtuus eſt deus.quia moꝛtua eſt bu

manitas dei ita moꝛtuus eſt bõ.quia moꝛ

tua eſt caro boĩs. Sola caro moꝛtua eſt.

pꝛima-

in carne moꝛtuus eſt bõ cuius caro fuit.

moꝛtuus eſtenam deus.quia deus bõ ſuit.

Separatio anie moꝛs carnis fuit. Sola ca

ro moꝛtua eſt.a qua ſeparata eſt ania. Aia

moꝛtus non eſt. nec diuinitas moꝛtua eſt.
Sed ſola caro moꝛtua eſt,quia ſeparata ẽ
ania ab ea vita eiꝰ Ania ad infernuz deſcen
dit. caro in ſepulcro iacuit. diuitas cuʒ ptꝛo
qʒ permãſit. Heqʒ enim caro et ania pſonã
deſtruere potuerunt ſeparata. quã nõ fece
rant ↄiuncta. Nerhuʒplona eterna fuit Ne

qʒ tunc perſona eſſe cepit.quãdo animaʒ et

carneʒ in perſonã accepit. Accepit aniam ⸗
carnem.vtin ſe perſona elſent.noõ yvt le perſo
naʒ facerent Quia ergo ania et caro in eo ꝑ
ſona eſie acceperunt.q verbo perſone vni
ceperunt. Sẽper quidẽ cuʒ verbo vna ⁊ ea
dẽ ꝑſona ꝑmanſerunt.quia nunqᷓ; poſtea a
verbo vel inter ſe diuiſa receſſerunt Fuiter
g0 verbuʒ ꝑlona eterna ꝓpter diuitatẽ eter
nã.⁊ ipſa ꝑplona deus fuit ꝓpter diuitateʒ et
bõ ſuit ppter vnitã vbo bumanitatẽ. Ergo
xpᷣus perſona ad infernuʒ deſcendit. ſexbm
ſolamaniam.quia lola ania adinfernũ de
ſcendit.⁊ xpᷣus perſona in ſepulcro iacuit.et
ſᷣm ſolã carnẽ.quia ſola caro in ſepulcro ia
cuit etxpᷣus plona vbiqʒ fuit.⁊ ſᷣm ſolã diui
nitatẽ.quia ſola vbiqʒ diuimitas fuit. Meqʒ
ania in ſepulcro iacuit. neccaro ad infernu
deſcẽdit. Heqʒ caro vel ania pbiqʒ fuit.coꝛ
pus ſoluʒ in ſepulcroiacuit.⁊ ppteꝛ paꝛtem
iſtã boĩs xpᷣus bõ in ſepulcrolacuit. Dicũt
ic quebã ſcpᷣture quia cuʒ xpᷣs in ſepulcro
iacuille dicitur.totuʒ ꝓ parte ponuur.quia
non totus bõ in lepulcꝛo iacuit.ſed vna ꝑs
bomistantuʒ coꝛpus.lhic intẽdite.Nõ to
tus bõ.ſed ꝑs boĩs. Quis bõ xp̃us.Totuſ
bõ.totusxpᷣus.ꝑs boiſꝑs xpᷣ. pusiſepul
cro iacuit. totuzʒp ꝑte ponitur. Ergo nõ to
tuʒz iacuit. ſed ps. Nuideſt ergo totuʒ xxpᷣul

Muis eſt ꝑs ccoꝛpꝰ Ergo verexpᷣus nonia

cuit in ſepulcro.ſixpᷣus in ſepulcro iacuiſſe
ðꝛ. eſt ſigura dicẽdi.quia totuzʒ ꝓpte poni
⁊ in toto ꝑs intelligit. Ergo nec pᷣuſ veread
infernũ deſcendit. ſed xpi ps tãtuʒ ania ſola

EYliquid ſcrupuloſitatis incurꝛit Suſpecta
quiſpe ſunt h catholice veritati.⁊ nõ recipit

toſe
be
ol
A
ac
Natgi
deſcen
no⸗
o⸗

W

auihe
ninge
keanim
Nepe
onna,
onepen
Nte

an

1fute
inie
inge
G
ol
mäde
Mces
Moon

ONen

f

hage

ad
Gndruen
rur

