Pꝛimũ pceptũ tabule pᷣme ad deũ ptinet

patrem ſicut pᷣceptum pᷣmũ tabule ſecũde

ptinet ad boiem patrem vt ptriqʒ paterni⸗
tas pᷣncipij auctoꝛitate bonoꝛet. In pᷣmata

bula pᷣcepiio eratet ꝓbibitio.ſimiliter in ſe
cunda pvt vtriqʒ ſtudeas et facere q̃ dehes

et cauere que non debes. In altero nãqʒ ſi
offendis delictum eſt. in altero vo ſioffediſ

peccaiũ eſt. facere eniʒ non focienda pecca

tum eſt. facienda aut nõ facere delictuum

pitulum. VI.

ĩi ſoli ſeruies. Hon Btotum depᷣ

cepto eſt ãd dꝛ.qͥs ante pceptũ ꝑ ũmonitõʒ

Mzmobilia ergo
i ſola lex naturalis babuit duobꝰ
bpcepus compᷣbẽſa. In vno bona

α trib⸗ pꝛeceptis pꝛime tabule .

Wor iltapel. oe

tuus deus vnꝰ eſt. pᷣm aboꝛabis.

Nboy,
Goto
hlgii
bültn
hnag
aioln
ambig
dcene
neiſan

i

0
b?
n
o
5
6
N
dan
ce
an
re
ci
Nhe
nöen
ntur
nes
no;
ct

adobedientiã auditons animꝰ pparatur.
KAludiiſrabel. bic nota obedientiam. deus
tuꝰ. bic nota grãm. deus vnꝰeſt. g̊ nota do⸗

ctrinã. Quaſi diceret. Obedientiam exbibe
grãm intellige.veritatem agnoſce. Nð au
dis bec ẽ obedientia quã exigeris.Q, deus
tuꝰeſt grã qua pᷣueniris. Q, deus vnd pe⸗
ritas qua illuminaris et pficeris. Deũ tuũ
audi qͥ miſcdᷣiam tibi iam exbibuit et nõdũ
tamẽ a te ſeruitiũ accepit.vt ſcias abipᷣo eẽ
vtrũqʒ ſcʒ ꝙa te exigit opus vᷣtutis ⁊ ꝙ tibi
ꝓmittit pᷣmiũ retributõms.Audiiſrabel.B
eſt auſculta et acquieſce. oĩs eĩ ᷣtus ab obe
dientia incipit quẽadmodũ omne vicium
ab inobedientia ꝓcedit. Fruſtra nãqʒ vł in

obedienti gratia. vel ↄtumaci doctrina.pel

nõ intelligẽtipᷣceptũ diceret.dcirco pᷣmuʒ
audi iſrabel vt ſis obediens.deus tuꝰ ptde
uotus exiſtas.deus vnuseſt vt veritatem
agnoſcas.Deinde ſequit᷑ p̃ceptũipᷣm ado⸗
rabis. ꝑtinet ad fidẽ.⁊ ei ſoli ſeruies. ꝑti
net adoperatõem. Fides eni operãs ex di⸗
lectione facit ꝑfectum.qꝛ neqʒ opus ſine fi

de neqʒ fides cuitempꝰſuſpetit accepta eſt

ſine opere.ꝛopteres adoꝛa recte creden⸗
do. Serui bene operando. Queri aüt po⸗
teſt ſiid qᷓd dixitei ſoli ad vtrũqʒ referen⸗
dum ſit.vt dicat.ipᷣm ſolũ adoꝛabis.⁊ei ſoli
ſeruies. Sed h̊ qũo ſtare poterit.qꝛ ſepe in
pveteriteſtamẽto ſctõs viros nõ ſolũ ange⸗
losadoꝛaſſe ſed boĩes etiã legimꝰ.nec tñ ꝓ
pterea alicubirepᷣbenſos inuenimꝰ. Et in
nouo etiã aplus quidẽ fideles ad ſeruiẽdũ
ſuperioꝛibus et pᷣlatis ſũmo opere exboꝛta

tur. Sciendũ ergo eſt ꝙ alio mõ boĩel. alio

modo deus adoꝛari p̃cipit. vſu nãqʒ veteri
ſuperioꝛes quiqʒ ab inferioꝛbꝰ dicebãtur
adoꝛari qñ eis ſiue incuruatõe genuũ.ſiue

capitis inclinatõne ab bijs reuerentia exbi

bebat. Deü aũt adoꝛare eſt ei totã mentẽ ꝑ
büuilitatem ac deuotõem ſubſterneꝛe ⁊ipᷣm
pᷣncipiũ acſinẽ omis boni credere.O, eniʒ
ei ſolinos debere nemo eſt ſanemẽtis qui
ambigat. vnde azʒ ie p ppbetaʒ de ſe teſtat
dicens Honoꝛẽ meũ alterinõ dabo.⁊ gliaʒ

meã ſculptilibꝰ.de ſeꝛuitute ᷣoidipᷣm com

petenter intelligi pᷣt.qꝛnimirũ omis ulle re⸗

patris filiꝰ ðqꝛ in filio et ꝑ filiũ Hateriinn⸗

XI

ctiſlime ſoli deo ſeruire dicitur q ſm deũ

bominiſuperion bumiliter ſe ſubicit.⁊ vbi

cã deiimpugnat fidẽter ↄtradicit. Qui ca⸗
uet ſollicite ne in ſus ſeruitute vel p timoꝛe
bois tra deũ qͥd faciat pel terreneretribu⸗
tionis lucrũ in intentõne celeſti pᷣmio ante
ponat. Sed in greco manifeſtioꝛ ſententia
expꝛeſſa eſt. Greca nãqʒ locutio diuinã ſer
uitutem abbumana pꝓpo vocabulo diſtin
guit.qd latinitas non babet.abi eni dei ſer⸗
uitus latria et bumana dulia pocat.Et ob

H ydolatre vocatiſunt qui eam ſeruitutem

quã deo debueꝛũt ydolis exbibebant. Sed
latina ligua vtrãqʒ ſub eodeʒ noĩe ſeruitu⸗
tem cõpꝛebẽdit. et ꝓpterea obſcurioꝛ ſigni
ficatio facta eſt cũ ðꝛ ei ſoli ſeruies qᷓdĩ gre⸗
co ambiguũ nõ eſt. Sed cũ B p̃ᷣceptum ad
patrem ꝑtineat.quare dictũ eſt.ei ſoli ſerui
es.q̃i etiã filio et ſpiritui ſancto ſeruienduʒ
non ſit. Sed quod dictum eſt. ſoli. nõ exclu
dit cõmunionẽ filij ⁊ſpũſſancti.ſed quicqᷣd

des nõ eſt. pater aũt et filius et ſpũſſianctus

vnus deuseſt. ipe ſolus adoꝛandꝰ eſt. eiq;
ſoli et nõ alteri ſeruien dũ eſt. ea videlicz ſer

uitute q ei ſoli debita eſt. Nam ⁊ in euãge⸗
lio cum ðꝛ. Nemo nouit patrem niſi fiius
non ptiqʒ ſpiſſanctꝰa patris cognitõne ex

cluditur cũ ipᷣe etiam ꝓfunda deiteſte apo
ſtoloſcrutetur. Sed eſt bmõi loquendi ge
nus vt dicatur nemo niſi ille videlicet qͥ nõ
H eſt ad ille. bijs pꝛo bꝛeuitate tranſcurſis
adſequens mandatũ diſcunendũ tranſea⸗
mus qðtale eſt. H

On aſſumasno⸗

men deitui in vanũ.Hoc ad ſim

mine diuino bonoꝛet.neqʒ falſitan nomen
diuinũ aſſociet. Miſtice aũt nomen dei in
vanum aſſumere eſt. ſiliũ dei viſibilem per
bumanitatẽ factũ creaturã eſtimare.In npa
nũ quiſpe nomẽ deiaſſumit.qͥ filũ dei eter⸗
nũ ex tpe cepiſſe credit. Momen ſiquidem

3

plicem lrẽ ſenſum taliter intelli⸗
gi debet. vt nomen dei bõ in vanũ non aſſu
mat.i.vel ad mendaciũ affirmandũ vel ad
ydolum venerandü. ſcʒ vt neqʒ ydola no-

ſibilis manifeſtai.nõ ſolũ qñ mundꝰpipᷣm

lactseſt. verũetiam qñ pipᷣm bõredemptꝰ
eſt. Sane qᷣ filiũ dei boiem factũ ↄfitentur
nequaqʒ in vanũ nomen dei aſſumunt. qa
quẽ credut bomiem ꝑ io qdaſſũpſit ex tꝑe.
Geũ verũ agnoſcũt ꝑid qd fuit ex etermitate
Soteſt adbuc aliter intelligi qð dictuʒ eſt.
Hon aſſumas nomen deitui in vanuʒ. In
vanũ nãqʒ nomen deiaſſumũt q filiuʒ dei
adſe miſſum et p:ꝛo ſua ſalute incarnatum
contemnũt. Quid eſt ergo dicere. Mon aſ
ſumas nomen deituiin vanũ.niſi vt ſicut

veneraris et adoꝛas eum ꝓpter hq abeo

factus es.ſic adoꝛa et venerare pꝛopter Gq
ab eo redemptꝰes.qͥa nõ minus nibi contu
lit cũ redemit q̃; cũ creauit. Adeundem ſpe
ctat ſenſum q pe filiꝰ in euangelio diſcipu
lis et ꝑ diſcipulos omnibꝰ in ſe credentibꝰ
dicit. Creditis in deũ et in mecredite. Mo⸗

deſta quidem vt decuit pium inſinuatõöne
nos ãmonens pt intelligamus eũ non ſo

lum adoꝛandũ a nobis in ſua diuinitate qᷓ
condidit. ſed in huanitate etiã qredemit.

ra. pᷣmum illud in q deus pfectis operibuſ
ſuis requieuiſſe ð. ſecunduʒillud qð filijs
iſrabel carnaliter cuſtodiendũ mandatur.
tertium ilud qð populo dei ſeruandũ pꝛe
cipitur.quartũ illud qð in pꝛomiſſione ſab

batum p ſabbato ſuis deꝰdilectoꝛbꝰ polli · me at
vtrobiq; paternitas pponitur.vtrobiqzpᷣn

cetur. Duo igit ſunt labbata exterius.vnũ

den.et vnuʒ hoĩis.et dbuo inter:ꝰ.vnum dei.⁊

vnũ hois. Sabbatũ deiillud quo exterius
ab ope ceſſaſſe ðꝛ ſacramentum eſtillius in
terioꝛis labbati eiꝰ in quo ipiiꝰ eterna imoꝛ
taliſqʒ eternitas incõcuſſa beatitudine per
fruens nullo vnqᷓ; laboꝛe fatigat. Sabba⸗
tum bois qð ei exterius viſibiliter ſeruan⸗
duʒ pcipit ſacramentũ eſt interioꝛis ſabba

ti vbi mens ſancta pbonã ↄſcientiã a ſerui

tute peccati quieſcenſ.in gaudio ſpũſſancti
tocundat. Hoc ſabbatum quiſqs in pᷣſenti
vita leruauerit vt nullis cõſentiat malis.ꝑ

ſabbata cõmemoꝛare videt ſcpᷣtu⸗

neniet in futura vita ab illlud eternum dei
ſabbatum vbi nulla ſentiet mala. Sicut diꝛ

ctum eſt.et erit ſabbatum pꝛo ſabbato.mẽ

ſis pꝛo menſe.lluditaqʒ pᷣceptum ſpecia

liter ad ſancti ſpũs pſonam referenduʒ vi⸗
detur cum ðꝛ obſerua ſabbatũ.vt videlicet

in pᷣſenti eum ſuſcipiamus.et cuſtodiamꝰ

inter nos in gaudiũ bone ↄſcientie qᷓtinus
eum in ſuturo ſulcipere et poſſidere merea
mur in gaudiũ vite. Hec igitur tria lũt pᷣce:

pta pᷣme tabule in quibꝰ pᷣeipue dilectõ dei

cõmendatur ettota trintas vnꝰ deus eqli
ter adoꝛanda et colenda pꝛecipitur.

¶ Be ſeptem alijs ſecunde tabule.

Eptem alia ſecun
pa tabula continebat que boĩem
ad dilectionez ꝓximi inſtruunt. et

ꝓpterea ſeptenario diſtinguit qa in pꝛeſen:

ti vita tantum que.vij.diebus voluitur no

ſtra coritas pietatis operibus exercetur er
80 ꝓximum.poſtea cõſummatis operibul
Ertiu pꝛeceptum et finiis laboꝛibus per contemplationem
. t arkanri ſabbatum. Nuattuoꝛ

pariter cum ꝓximo beatificanda in deum
Zlmoꝛ igitur pꝛoximi et tempoꝛalis eſt qn
tum ptinet ad exbibitionem opis. et eternꝰ
qntum ꝑtinet adaffectum dilecuonis.

Rimũ pꝛeceptuz
Acde tabule ad patrẽ ꝑtinet boiem
ſicut pmu; pᷣme ab patrem deum.

cipij dignitate bonoꝛat.qa ſm quendã mo

odum ſic babemus pᷣnapium noſcendi per
generationem a patre boĩe ſicut pᷣncipbium

exiſtendi ꝑ ↄditionem accepimꝰa deo pꝛẽ.
et paternitas boĩs ſacramentum eſt ⁊ yma

go diuine paternitatis vt diſcat coꝛ bůanñn
in eo pᷣncipio qd videt qd debegt ill pnc⸗

pioa quo eſtet quod nõ videt. Sic ergo di
ctum eſt. bonoꝛa patrem tuũ et matrẽtuã.
vt bene ſit tibꝛ.et ſis longeu? ſuper terram.
Sicut ſuperius dictũ eſt in pᷣmo pꝛecepto
bme tabule ita et H nõ totum ad pceptoem

ſlo

1

ſvi
leno
Oan⸗
bhom
behe
nbhs
bamne
tasſ
bust
ſpliz
dienti
gopn

di
N
me
a⸗
ce
m
us
res
ſee
dda
dii

boe.

l
ntet
elen
rNo
rer
en
No.
i
gamm
M

P

gaborn

enden

rben
oer
ug
o e,⸗
Kama
oepoa⸗

ASno?

Gcergh
marti
r ernmn.,
vpumn

dpenie

pPertinet quod pꝛopoſitũ eſt. ſedibi quod p

ter pꝛeceptũ erat pꝛemiſſum eſt.bic ſubiun:
ctuʒ eſt. Nudiiſrabel. deꝰ tuus deꝰvnusẽ.

boctotum ante pꝛeceptũ pꝛemittitur. ipᷣm

pꝛeceptum poſtea ſubinferturipſum ado
rabis et ipſi ſoli ſeruies.boc pꝛeceptum pꝛe
cepit. honoꝛa patrẽtuũ ⁊ matrẽ tuã.deinde
ſubiungit pt bene ſit tibi et ſis longeunꝰſuꝑ
terrã. Nuid eſt ergo quodibiante pᷣcepuʒ

caula pꝛecepti pꝛemittitur.boc poſt pꝛece⸗

ptum ſubinfertuꝛ.niſi quia deus dilgendꝰ
eſt pꝛopter ſeipᷣum et bomo pꝛopter deum
Nam et amoꝛ parentum ſi ad ſolã carneʒ
reſpicit ſpirituale pꝛemium non acquirit.
Er deo igitur in nobis pꝛiuſ eſt pꝛopter qð
poſtea diligendus eſta nobis.quia eiꝰ gra
tia noſtra dilectio pꝛeuenitur.et noſtra di⸗
lectio per eius gratiaʒ excitata ſubſequitur

In patribus autẽ carnis noſtre ſiadidbe⸗

neficium ſolũ noſtra dilecuo tenditur quo
carnaliter ab bijs noſtrum meritum pꝛeue
nitur quia vltra carnis affectum et ſupꝛa

carnis intuitum non pꝛoficit ad perfecuio⸗

nem pꝛemij ſpiritualiſ non pertingit. Ergo
pꝛopter vitam etermitatis diligendusẽau⸗
ctoꝛ vite tempoꝛalis vt ſcʒ bic non diliga⸗
tur quia banc abillo imoperillum vitã ac

cepimus.ſed quia peꝛ banc adillam vitam
intraturi ſumus. Bene ergo cum dictum

eſſet bonoꝛa patrẽ tuũ et matrẽ tuã.ſubiun
cta eſt cauſa. vt bene ſittibi et ſis longeuus
ſuper terrã.ſ.viuentium.quia boc dilgere
debemus in auctoꝛe vite buius quod ab
illo per banc nitam ad vitam futurã intra
turi ſumus. Et pulcre bonoꝛanti pꝛincipiũ
ſuũ longeuitas pꝛomittitur. quia deo ꝑdi
lectionem adherere eternitatẽ pꝛomeretur
Sane quantũ ſpectat ad ſenſum lrẽ duo⸗
bus modis parentes noſtros bonoꝛare de
bemus. et obediendo eis videlicet et in om
nibus exceptis bijs in quibus dilectio dei
patris offenditur eos quantũ noſtra facul
tas ſuſpetit adiuuando. Sed et de patn⸗

bus ſpiritualibusid eſt. pꝛelatis noſtris id
ipſuʒ intelligere nibil impedit quibus obe

dientiã debẽꝰ qʒtuʒ nrã babet poſſibilitas
etauxilium imo ſeruitium quontum ſuſpe

. ꝝ . 1e
s
ð

occides Momicidium fit multiſ

modis.manu.lingua.conſenſu. Manu ſit

cum quis alium actualiter vita pꝛuat. pel
in locum moꝛtis pbi vita pꝛiuetur pꝛecipi⸗
tat vt in carcereʒ vel in alium quemlibet ta
lem locũ. Lingua fit duobus modis in pꝛe
cipiendo vel ſuggerendo. Judei quiſpe oc⸗
ciderunt cbꝛiſtuʒ dũ vt occideretur iudici
ſuggeſſerunt. Conſenſu ſimiliter duobus
modis fit bomicidiũ dum vel moꝛtem alte
rius deſideramus et cupimus.vel ſi dũ eũ
a moꝛte liberare poſſimus vitam eius ne⸗
gligimus.id eſt. adiutoꝛiũ nõ impendimꝰ2.

Ertium pꝛeceptũ

ſecunde tabule eſt. Hon mecba⸗
beris id eſt. nõ foꝛnicaberis. Foꝛ
nicatio eſt omnis illicitus concubitul.⁊ eſt
du plex foꝛnicatio. anime. vnde pꝛopbeta.
perdidiſti omnes quiſ.a.te.et coꝛpoꝛis de
qua bic agitur.boc enim pꝛeceptum et que

dam alia ſub veteri lege tantum inchoata

ſunt.id eſt.non plene ſed ex parte data pꝛo⸗
pter infirmitatẽ auditoꝝ que poſtea adue⸗
niente gratia conſũmata ſunt.Lex enim di⸗
cit.Hon mecbaberis.coꝛpoꝛalem tantum
mechiam pꝛobibens. pus dicit. Quicun
qʒ viderit muliereʒad concupiſcendũ eam
iam mechatus eſt eam in coꝛde ſuo.omnẽ
illicitam concupiſcentiaʒ tam anime q̃ coꝛ

poꝛis contradicens. .Hr

Wartũ pꝛeceptũ
eſt. Mon furtũ facies.Turtũ acci
pitur in boc loco pꝛoqualibʒ illi
cita vſurpatione rei aliene ſiue occulta ſiue
manifeſta. Qui enim furtum pꝛobibuitra
pinam non conceſſit. cum ſit maiꝰ peccatũ
pvt teſtant ſancti aperte et piolenter raꝑe q̃;ʒ

occulte ſubtrabere.qꝛmaius odiuʒ etiram
excitat. Sub furto etiã cõp̃bendit vlurs.

K 5

Wintuũ pꝛeceptũ
ſecunde tabule eſt. Mon falſum
teſtimoniũ dices. vt ergo meliul
liqueat quid ſit falſum teſtimoniu; altius
incipiendũ eſt..a mendacio. aliud ei ẽ ſim⸗
plex mendacium in fallo teſtimonio.aliud
in periurio. aliudin voto. dum aliqs vouet
quod non ſoluit.de quibus omnibꝰ dicen⸗
dum eſt. ſDꝛimũ autem de ſimplici mẽda⸗
cio qua ppter ponenda eſt deſcripnio men

—

dacij.

cium ſic diffiniendum putant.
Mendacium eſt falſa ſigna⸗
ho cum voluntate fallendi que vel pꝛeſen⸗
tialiter adeſt vel poſtea aduenit. Mam ſi
quis alteri pꝛomitteret ſe aliquid daturuʒ
babens voluntatem dandi cum pꝛomitte
ret. poſtea veꝛo mutata voluntate daꝛe nol
let mendacium eſſet.non quia in pꝛomiſſio
ne coꝛ duplex fuit ſed quia pꝛomittens coꝛ
poſtea duplicauit. Sic ergoĩtelligi poteſt

quod dictuʒ eſt. Mendacuũ eſt fa ſa ſigni⸗

ficatio.id eſt.oꝛatio vel locutio per quã ille
qui loquitur auditoꝛi falſum ſignare inten
dit et putat. Ham et ſi verum ſit id eſt. ita
ſit pt dicit mentitur tamen ille quiloquuuꝛ
cum opinione etintent one fallendi.Joco⸗

ſa mendacia etironie et parabole menda⸗

cia non ſunt. alioquin ſancti repꝛebenſibi
les inuenirẽtur quiin parabolis et ironijs

multa locuti ſunt. Sed ⁊ipᷣe cbꝛiſtus in pa

rabolis loquebatur ad turbas quas vtiqʒ
in ſermone ſuo non aſſumpſiſſet ſi vllum
mendacium in eis conſtaret.boc ſolum in
tereſt ꝙ iocoſa illa mendacis et ſi falſitatis
reatum non incidunt leutatis tñ culpam
nõ euadunt. Eſt adbuc aliuð genus men
dacij cum aliquis quaſi bumilitatis cauſa
mentiri videtur vtpote cum ſe pecca:oꝛem
dicit et tamen non ita ſentit vt dicit. De qꝗᷣ
perilſime dictum eſt quia cuʒ cauſa bumi⸗

litatis quis mentitur ſi anteq̃ʒ mentiretur

peccatoꝛnon erat.mentiendo efficitur qð

non erat.quia qui peccatoꝛem ſe bicit anõ
ita credit veritas in illo nõ eſt. Eſt aliud ge

nus mendacij cum pꝛo ſalute vel pita alte

rius conſeruanda aliquis mentitur quod

et ipᷣm nullo modo aſpꝛobanduz eſt. Ma

le enim mentiendo pitaʒ ſeruat in alterius

coꝛpoꝛe qui per mendaciũ veritatem exnn
guit ĩ coꝛdeſuo. poteſt tn ibmõialiquãdo
ſine culpa veritas celari quando cauſa ſa⸗
lutis noſtre ſiue ptilitaus aliene ratio ex:
poſcit. Longe enim aliud eſt quodeſt verũ

tacere atqʒ aliud quod falſum eſt aſſerere.

Ipᷣa quiſpe veritaſ dicit. Multa babeo vo

bis dicere ſed non poteſtis poꝛtare modo.
quod vtiqʒ non dixiſſet ſi veritatem tacere

ſemper culpa elſet.

Aliuʒ teſtimoniũ
eſt cum quis alterius mendacio
d ode veritate teſtimoniũ perbibet.
qui non ſolum mendacio reus efficitur ſed
quia etiam ipᷣm mendaciũ contra veritatẽ
patrocinari conatur. Quod quidẽ ſi ſciẽs

ſfecerit damnabilis oĩno malicia eſt. ſi autẽ

ignoꝛans repᷣbenſibilis negligentia.

mentũ malũ eſt ⁊ iñ omne iura
tuʒ teſte veritate à malo ẽ. Qui
tamen veru iurat ꝓ neceſſuate ꝓxim aut
ꝓ vtilitate cũ.ſis cui iurat᷑ aut credere non
poteſt pꝛo ignoꝛantia.aut cꝛedeꝛe recuſatꝓ
malicia. bmõi iuramentũ malũ quidẽ non
eſtilli q̃ iurat.quia ex neceſſitate ↄteſtatur

peritati.et tñ a malo eſt illius cui iurat.boc

eſt vel ex infirmitate ſi credere aliter nõpt.
velſi credere ↄtemnit ex peruerſitate. Qui
at ſine cauſa iurat etaʒ ſi verũ iurat non iñ
ſine culpa eſt.q̃a aut pꝛo leuitate arguitur
aut ꝓ contumacia ↄdemnai. Qui aũt ma⸗
lum ſe facturũ iurat peccat. In quoin me

lius eſt iuramentum frangere qʒadimple:

re ia quideʒ pt maluʒ caueat quod iurauit

et nibilominus culpam agnoſcat in eo qð

male zurauit.

On omne iura

W⸗
e
e
Nod
Me
us
in
o
ſi⸗
ni
N.
n.

nde.
be.
worleo
entate

e
E
tin
goi
Pmnn
Ncherenn
venae
in
eAa
Num or
rvo.
o
NP
auand
gvoinche⸗
ioml
edann
cucl

Saciũ ſacroſancta atteſtatõe indu
cta cõfirmatũ. Qui enĩ falſũ iurat
piurat.In qͥ pᷣmũ maluʒ eſt culpa mẽdacij
cũ id q̃d falſũ eſt ð.Scdᷣm aũt qdᷣadtuen
dã falſitatẽ teſtimoniũ veritatis irreuereni

vſurpat. Qui viderit aliũ falſũ iurare volẽ

tem particeps peccatieſficit ſi ↄſentit.et ſi ñ
qᷓntũ poteſt ſalua veritate ne maluʒ ꝑficiat᷑
radicendo ⁊ ãmonendo obſiſtit Hicaũt
ↄſiderandũ eſt ꝙ peccatũ fris cũ ꝓbare nõ
poſſumꝰ.publicare non debemus.ne foꝛte
videamur pvelle primũ noſtrũ non coꝛrige
ſed infamare. Nꝛopterea ãmonitio peccã:
tibus adbibenda eſt vbi negannbꝰteſtimo
mu ↄuincens adduci non poteſt.

tũ eſt uolunta⸗

ria ſponſio animi. Nuiſqs eĩ do

dño.Dicit aũt ſcpᷣtura. Nota ſtultoꝝ fran⸗
genda ſunt. Ande vota ſtultoꝝ intelligimꝰ
omnia q; vel mala ſunt vel ſi bona ſũt oꝛdi:
nata tñ non ſũt et maiꝰmalũ eſt qd eſt ex eiſ
qᷓ; bonũ q̃d eſtin eis. At vᷣbi gratia.Si mu
lier nolente viro vel vir nolẽte muliere vo⸗
ueret cõtinentiã aut ſubiectus ſine licentia
et conſilio pꝛelati inoꝛdinatã ꝓmitteret ab
ſtinennam. bmõi pota da manifeſte ſtulta
eſſent oino tenenda nõ eſſent. QNui bonum
qðᷣcũq; vouet ſi poſtea illud aut adimple⸗
re nõ potuerit aut ꝓ maioꝛi bono ꝑficiẽdo
implere nõ poluerit poterit ſᷣm licentiã illo

rũ qbꝰdiſpenſatio in eñ credita ẽ votũ eiuſ
aut laxari aut mutari ita vt in eiꝰ arbitrio

non conſtet vel h dimitie qð vouit facien⸗
dũ vel aliud ꝓ eo facere et ſimaiꝰ eſt qð nõ
vonitt.

Extum pᷣceptum

qð ⁊ nonũ eſt.Hõ ↄcupiſces vxo
rẽ ꝓximi tui. Septimũ pᷣceptũ qð
et decimũ eſt. Non ↄcupiſcesrẽ ꝓximi tui
bic olponendũ videt ptra H qð dictũ eſt ſu

lvpotũ vouet reddere debet ãd vo
get. Juxta illud ppbete. Nouete et reddite

XII

perius in eo pᷣcepto q̊d diciũ eſt defoꝛnica⸗
tione cauenda. Hon mechaberis. mecbiaz
tantũ coꝛpoꝛa ẽ eſſe ppibitam. NPoſtea ᷣo
pid qðᷣ xpᷣs in euangelio dicit. Quicũqʒ vi
derit mulierẽ ad ↄcupiſcendam eam iam
mecbatus eſt eam in coꝛdeſuo. omneʒ tam

coꝛpalem qʒ ſpũalem mecbiã eẽ interdictũ.

Quũuo eĩ euãgeliũ ſuſpleuit qðᷣ lex ſepta pus
minꝰbabuit cũ id ipm qd euangelũ adie
ciſſe credi᷑ in lege pus ſcpᷣtuʒ inueniat. Qui
eni dixit non mecbaberis mechiã coꝛpaleʒ
pbibens.poſtea dixit.non ↄcupiſces etiaʒ
ſpũalem mechiã oimodis cauendã eẽ oſtẽ
dens. Quid ergo noua lex ſuppleuit qð ve
tus minꝰbabuit? Pꝛobibuit lex coꝛpalez

mecbiã. pbibuit ↄcupiſcennã. Quid am⸗

plius euangelium babuit quod faceret.
Sed ſciendum eſt ꝙ vetus lex qʒuis con⸗
cupiſcentiaʒ bomis a re aliena cobibuitin
ꝓpᷣa tñ minime temperauit.qᷣa qͥ dixit.non
concupiſces vxoꝛem pximitui et rem. mu
lierem et rem oino concupiſcendã non ve:
tuit ſed ab aliena tantũ aſpetitum cobiben:
dum demonſtrauit.Houa aũt lex et in pꝛo
pꝛijs temperatũ eſſe debere edocuit. vt oẽʒ

illicitã ↄcupiaʒ excludeꝛet. Moteſt ãt ⁊ alio

intellectu ↄuenient dici veterẽ legẽ ꝑ ↄcuꝑi
ſcentiã vxoꝛis ſiue rei aliene nõ illã ſignaſſe
q̃ ſola volũtate agit ſʒ ambitõe et macbina
tione.q̃ ſtudio quodã ⁊ anniſu adiplendũ
deſideriũ ⁊ ad obtinendũ id qdin deſideꝛio
eſt exteriꝰope exercet.Houa ãtlex illicitam
ↄcupiſcentiã nõ ſolũ dãnauit foꝛs ĩſtudio
opis ſed intus q̃́; dãnabilem eẽ oſtendit in
deſiderio voluntatis.

De oꝛdine pꝛeceptoꝛum dei.
apitulum. VIII.

Boinem gutem
ipoꝝpᷣceptoꝝ dei ſinepſideratõe
trãſire ñ opoꝛts. Hã ſioꝛdo viuẽ
di ð.eſt vtiqʒ ⁊ oꝛdo pᷣcipiẽdi.ꝛimũ ergo
attẽde qð dꝛ tibi vtadoꝛes deu iuũ ⁊ Fuias
illi. bocẽ pᷣmum pꝛeceptum. In adoꝛatõne
agnoſcere fidez. In ſeruitute mtelligere bo
nã operatõeʒ. Noſt h̊ ſcᷣm pᷣcepiũ ſequit.

2

vtnomen dei tui in vanũ nõ aſſumas qua

tinus verbum veritatis in oꝛe tuo ſit ppter
pveritatem vt poſt fidẽ coꝛdis ſequatur con
feſſio oꝛio. DPꝛmũ deuotioad bonaʒ con⸗
ſcientiam. poſtea exemplum operis ad bo/
nam famam.Hounſſime verbum pꝛedica⸗
tiõis ad doctrinaʒ. Deinde ſequitur ternũ
pꝛeceptum et dicitur ubi vt ſabbatuz obſer
ues. hoceſt mentis quietem cuſtodias vt
non conturberis ex aduerſis foꝛis concur⸗
rentibus pꝛo veritate.ſed diſcas eſſe pacifi
cus inter illos qui pacem oderunt· Pꝛedi
ces veritatem et non obmittas caritetem.
bec ſunt tria pꝛecepta pꝛime tabule de bijs
que pertinent ad deum.poſt quã ſequitur
lecunda tabula de bijs que ſpectant ad pꝛo
ximũ.ſꝛimum ergo pꝛeceptum eſt ſecun
detabule in quonbi pꝛecipiuur vt bonoꝛeſ
pꝛincipium tuum vt vitam longeuam ba⸗
bere poſſis. quoniam quinon honoꝛateuʒ
a quo eſt.dignus eſt vt retinere non poſſit

id quod eſt Secundum pꝛeceputʒ eſt non

occides. Conuenienter ſane cui in pꝛecedẽ:
ti mandato pite longeuitas pꝛomittitur. B

ne alienaʒ extinguat vitã pꝛobibetur. vt boc

ex caritate dei ſit ꝙ pꝛincipium ſuum bon
rans ad vitam que finem neſcit inbiat boc
vero ex caritate pꝛoximi ꝙad vite aliene li⸗
nem nullo crudelitatis odio ſe relaxat. De
inde ſequitur tertium pꝛeceptum. non me⸗
chaberis.et quartum.non furtum facies.
Mon mechaberis. boc pertinet ad pitam
pꝛopꝛiam. Mon ſurtum facieſ.boc periinet
Ood vitam alienam. Supꝛa enim iuſſus eſt
et ſuam ⁊ alterius vitam conſeruare.bic iu
betur et ſuam et alterius vitam non ledeꝛe
Juſtum eſt enim vt in pia vite coꝛruptiõeʒ
caueat qui in patria vitam incoꝛruptaʒ ex
pectat.et qui iã pitã pꝛoximi per apertam
violentiam non oſpꝛimit etiaʒ per fraudeʒ

occultam in bijs que ad pſum viuendi da

ta ſunt einon noceatet non ſoluʒ per ſe nõ
noceat.ſed neqʒ nocentibus et nocere volẽ
tibus ſua auctoꝛitate vel atteſtatione fidu:⸗
ciam aut firmamentum pꝛeſtaꝛe pꝛeſumat
boc enim in ſequenti mandato pꝛobibetur
cum dicitur. HMon falſum teſtimonium di

BDe mobilibus et ſuperadditis.

. s

ces. Et quia ab opere leſionis diu ſe cobibe
renon poteſt qui mentem ſuam ab inten⸗

tione ⁊?⁊ voluntate ledendi non cobibet. Se

quitur et dicit. Mon concupiſces vxoꝛem
pꝛoximi tui. nec concupiſces rem pꝛoximi
tui. vt nõ mecbaberis. nõ ↄcupiſcas prxoꝛẽ

ꝓximitui.nt furtũ nõ facias non cupilcaſ

rem pꝛoximi tui. Hec ſunt decem pꝛecepta
que pꝛime perfectionis piã et ſemitam pan
dunt directiois. ſꝛima emʒ perfectio per
bonam operationem bominemin ſemet⸗
ipſo dirigit. Secunda per caritatem pꝛoxi
mi in latum expandit. Tertia per caritateʒ
dei in altum extollit.quia denarius pꝛime

perfectionis lineam poꝛrigit. centenarius

ſecunde expandit lantudinem. Mille⸗
narius in altum ſummamtollit perfecno⸗

nem. Hec autem in pꝛeſenti de expoſinone

decem pᷣceptoꝝlegis dicta ſuffictant.

cantur. quoniam naturalibꝰman
danis ſcdᷣum diſpenſationem ad tempꝰſu⸗
peraddita ſunt ſiue pꝛo exercitationeſiuep
ſignificatione. Pꝛo exercitatione quidem
pvt plurima eſſent in quibus erudiendoꝛuʒ
obedientia pꝛobaretur et deuotio excolere
tur. NMꝛo ſignificatione autem pt futuꝛe ve
ritans in eis ſigna pꝛepararentur a per ipᷣa
que coꝛpoꝛalkter agenda pꝛecipiebant᷑ que

ſpiritualiter agenda vel credenda erant de

monſtrarentur. Hec antem omnia de me⸗
dijs ſumpta ſunt. boc eſt de bijs que in ſus
natura nec ita bona erant pt ineuitabiliter

ſfieri debuiſſentnec ua mala nt omnino de

builſent ex neceſſitate vitar. Omnia enim
bec que in buiuſmodi mandatis pꝛopoſi⸗
ta ſunt quantum adſuam naturam talia

fuerunt que pꝛoarbitrio agentis ſñ culpa

poſſent fieri ⁊ rurſum ſine culpa intermitti
Accedens autẽ mandatum becque perſe
media erant et ad vtrülibet ſe habebant ſi⸗
ue pꝛecipiendo ſiue pꝛobibendo in alteroz

— — —

— — — —

dde
nn;,
G
en
n
we;
po⸗
din
a⸗

e
mmn

partem deflexit ita vt iam ea que pꝛobibita

ſunt ſine culpa nõ poſſint fieri.neqʒ rurſuzʒ

ea que pꝛecepta ſunt poſſint omnino ſine
culpa dimitti.quodtamen non natura rei
facit ſed vis et obedientia mandan. Mꝛo⸗
bibuit lex ne caro cum ſanguine comedere
tur. non quia quantum ad naturaʒ reiboc
malum erat.ſeo quia malum erat quod in

iſto ſignare debuerat. Quaſi enim caro
cum ſanguine editur quando quis in oꝑe
furoꝛis et crudelitatis delectatur. Manda

uit etiam eadem lex a carne poꝛcina abſti!
nendum. opera ſcʒimmundicie Nitanda ſi
gnans.ld buncmodum alioꝛum quoqʒ
animaliũ tam volucrũ qᷓʒ piſciũ et eoꝝque
in terra verſant quedaʒab elu bumanoex
cepitet multa alia que pᷣma conditio noxia
non fecerat ſcdᷣa inſtitutio per diſpenſanio
nem quaſi noxia vitare mandauit. Erãt ãt
quedam alia debijs medijs que lex ſcripta
magis per conceſſionem pꝛopoſuit q; per
pꝛeceptionem vel pꝛob binoneʒ. que foꝛtal

ſis per ſe mala fuilſent ſi conceſſa non fuiſ⸗

ſent. verbi gratia. dicit lex vt ſi quis turpitu
dinem aliquaʒ in vxoꝛe ſua inueniſſet et ob
id illam in odio baberet ſcriberet ei lbellu
repudij et ſiceam dimitteret. quia videlicʒ
melius erat pt odio babitaſm vo untateʒ
Dimitteretur qᷓ; contra voluntatem reten
ta occideretur. Dictuz eſt iterum in lege iu
ramentum tuũ domino offeras.et iurabis
per dominũ.nõ quia videlicet per dominũ

urare bonuz eſt ledidcirco imperfectis iu
ramentum conceditur vt facilius ꝑiuriuʒ

vitaretur. Similiter etiam vt nomen dñi
penerari diſcerent cum illud frequentius

in aſſertionẽ et teſtimonium dictoꝛum ſuo

rum acciperent ⁊ non cogerentur nomina

ſalſoꝝ deoꝛum adconfirmanda iuramen⸗

ta lus aſſumere.quibus non ſolum pmiſſũ
ſed pꝛeceptũ fuerat ita dũtaxat ſi cauſa con
firmande veritatis expoſtularet dmi nomẽ
ad teſtimomum inuocare. Simlle erat et

boc quod permiſſi ſunt pꝛo illata iniuria

talionem reddere.ne foꝛte vebementioꝛifu
roꝛe exardeſcentes maioꝛa illatis conaren
tur mala referre. Multa ſunt alia genera

xI

pꝛeceptoꝛum que in lege ſcripta continen⸗

tur decentia quidem ad exterioꝛem conuer
ſationem et ſimul apta ad ſpiritnaleʒ ſigni
ficationem. In bijs eꝛgo omnibusillã quã
poſuit apoſtolus diſcrenionem in elemen:
tis exoꝛdij ſermonis dei ſignatam notamꝰ

Sunt enim tria bec elementa. exoꝛdia. ſer

mo. In elementis ſonus eſt lſed ſenſus non
eſt. vnde nec exoꝛdium dicuntur quia ſenſꝰ
in eis non incipit. Dictiones exoꝛdia ſenſu
um ſunt vnde er dicnones dicuntur quaſi
lam aliquid dicentes etpame partes oꝛati
onis quia pꝛincipium intelligentie ab eis
exoꝛntur. in elementis ergo ſonus eſt ⁊ ſen
ſus non eſt.in exoꝛdio ſenſus eſt ſed com
pletus non eſt. In ſermone ſenſus eſt ⁊ per
fectus. Nide tria hec in ſcriptura diſſimi⸗/

lia. Dixit ſcriptura. Carnem cum ſanguine
non comedetis. boc eſt elementum. Gub:

iunxit poſtea. Hon occides.boc eſt exoꝛdi⸗
um. oſtea compleuu etiam iram pꝛobi⸗
bens. boc eſt ſermo Atem dixit. Carnez poꝛ
cinam non edendam.in boc fuit elemeniũ.
Addidit poſt bec. Mon mecbaberil. in boc
fuit exoꝛdium. Nouiſſime aſpoſuit. Si qs
viderit mulierem ad concupiſcendaʒ eam
iam mechatuſ eſt eam in coꝛde ſuo.In boc
fuit ſermonis completio. NPꝛecepta ergo
adtempus ſuperadduta elementa fuerunt
pꝛecepta decalogi exoꝛdia.pꝛecepta nouite
ſtamenti ſermo. ꝛima ex inſtitutione di
ſcipline. Scðᷣa ex veritate nature. Tertia ex
pfectione gratie. Mꝛecepta ĩmobilia natu
raliter poꝛa ſũt.ſʒ pcepta mobilia ſiẽ dictũ ẽ
ſignificatiõe pᷣcebũt qꝛ pᷣmũ in eis bonitas
foꝛmat q̃ poſtea ĩ illis inchoaĩ et nouiſſime
ꝑgratiam ↄſũmatur. De pᷣceptis ſuꝑaddi
tis et mobilibꝰ quedam et nũc in tempoꝛe
gratie pꝛo exercitatiõe retenta ſunt ſicut eſt
obſeruantia ieiunioꝛum et alia quedam q̃ᷓ
cum ſuperioꝛibus tempoꝛibus fuerunt in
ſtituta. pꝛoinde iñ ad pᷣſentũ inſtructioneʒ
ſũt reſeruata et ea potiſſimuʒ que ad ſpũal
ſtudij exercitanonem ſpectant tempoꝛe grẽ
reſeruantur bijs qui ad carnales obſeruã
tias pertinebant abolitis.

frfrum in! K.. ⸗
—–—ECapitulum. KX.
Bia geneꝛa ſacꝛa

Imentoꝝ inueniuni fuiſſe ſub lege

Aſcp̃ta quedam ſpecialiter ad reme
mum. quedã po ad obſequiuʒ. quedam ad
cultuʒ diuinu. Mꝛima ptinent ab peccato
rum remiſſionẽ. Secunda ad exercendam

deuotõem. Certia ab colendam pietatem.

Niꝛma inſtituta fuerunt quaſi ad necelſſi⸗
tatemm. nvt in eis bomo ſanctificaret qual cir
cuũciſio fuit. et boſtie pꝛo peccatoet pꝛo deli
cCcto et ceteꝛa.quedam q̃ ſpecialiter ademun
Dationẽ et remiſſionẽ inſtituta fuerũt. Se⸗
cunda aũt quaſiad exercitatõem fuerũt ꝓ
poſita pt in eis deuotio fideliũ exerceretur
et merituz augerei.quales ſcʒ fuerũt boſtie
pacificoꝝ qᷓ offerebanta fidelibꝰob recon⸗
cliandam ſibi gratiaʒ diuinam. Cerna in⸗
ſtituta fuerunt quaſi ad pᷣparatõem quan
dam vt quaſi quedam inſtrumenta eſſent
ad cetera ſacramenta tractanda et ſanctiſi⸗
canda quale ſuit tabernaculum et atrium
⁊omnia vtenſilia qᷓ ↄtinebani in eis.necnõ
et ſacra indumenta miniſtrantum et ce⸗
tera omnia que ad exoꝛnandũ cultũ diui⸗
nũ fuerũt inſtituta. Item ſacramenta alia
ſuerunt que ſanctificabantur ademunda⸗
tionem. alia que tractabantur ad deuotio⸗
nem:tertia que exercebantur ad penerauo
neʒz. Pꝛima neceſſitatis. Secunda v̈tutis.
Tertia laudationis: Dꝛma ſuſcipiebãtur
ad ſancnſicatõnem. Secunda tractabãtur
ad deuotionem. Tertia exercebant ad lau
dationem. Item ſacramenta alia fuerũt in

rebus quibuſdam ſanctificatis.alia in ob?⸗

lationibus et ſacrificijs.ð alia in mimiſterijs
diuinis. Sicres eadem multis modis ad
euidentiam diſtingui poteſt. Sacrificium
dicebatur quando de animalibus fiebat
immolatio. Oblatio aũt aliarum quarũuli⸗
bet rerum vocabatur. Sacrificioꝝtria ſũt
genera. alia enim ſunt olocauſta. alia ſim⸗
plicia ſacrificia. alia paciſica Olocauſtum
vocobat quod pel ex debito vel ſponte ob

latum totum incendebatur. Sacrificium
vocabatur qd pꝛo debito inſtitutõnis ob⸗
latum partim cremabatur partim reſerua
batur. Macifica vocabani q ſponte offere⸗
bantur ſiue gratiaꝝ actione ſiue pꝛo pꝛe
cedentis poti adimpletõe.ſiue pſpontanea
⁊ rnoluntaria deuotione. Olocauſtũ aliqñ
fiebat de armentis. aliqñ de pecoꝛibꝰ. alr⸗

quando de volanlibus. Oblatio aliqñ de
ſimila fiebat que dicebatur ſacrificium cru

dum. aliqñ de clibano. aliqñ de lartagine.

aliquando de craticula qd ſacrificiũ coctũ
vocabatur. Sacrificia alia pꝛo pctõ erant.

galia pꝛo delicto/ ꝛo peccato quidẽ pt ex⸗
piaretur peccatum. pꝛo delicto vt expiaret
delictum. Peccatum eſt quando fit quod
fierinon debet. Delictum eſt qñ non fit qdᷣ
fieri debet. Et in his quidem omnibꝰ ſacra

menta conſtabant. Sciendum vero bec

omnia non talia ſacramenta intelligere de⸗
bemus qualia ſuperius ſacramenta q pꝛo
pꝛie ſacramenta dicunt eſſe debere diffim⸗
uimus ſed in bis et hbmõi quedam ob boc

ſolũmodo ſacramenta vocata.qͥa ſacraruʒ

rerum ſigna fuerunt. Sicigitur aliudẽ ſa⸗
cramentum ſanctificatõem ſignans aſan⸗
ctificationem ſanctificans aliud non ſãcn⸗
ficans ſed ſignans tantum. Et de ſacramẽ
tis quidem ſcpᷣte legis actenus dixiſſe ſuſſi
cluat. de pꝛomiſſionibus vero quas ĩ tertia
parte pᷣme diſtinctõnis ppoſuimus tracta
repᷣſentis ꝓpoſiti nõfuit. Sunt igitur tria
que lex ſcripta continebat. pꝛecepta. ſacra⸗
menta. pꝛomilſa. =ðð

Finitliber pꝛumus

en
ffee
ope
gnen
ſgi
d
de
nor
nane
icgei
vanr.
dent

.

cpaei
ſign
ſt
Gbo
wobe
end
o
Ofim,/
oboe
ao;
wil⸗
e⸗

N

.
ℳN—⸗
—
.
⸗ „
.
8
.
X

H

2

4
.
7
. .
. —

. ?? äs =ð èłM .l HM
– n Z M l ñ 4 5 sl H
”
õ
.
4
4
.
.
.
2
.
1
„
4
.
.
“H
W
S
H
̃ ̃

Incpit Pꝛefatiuncula in libꝛum
ſecundũ de ſacramẽtis fidei chꝛi⸗

ſtiane.
Agne ſunt in

ſcripturis ſanctis ſpũali
um ſenſuũ pꝛofüditates
Sed qꝛnõ omnibꝰ eadẽ
intelligendi Iua data eſt
babet ſacueloquiũ quedã in ſe quibꝰ fideʒ
ſumplicium paſcit. que quidem altioꝛibꝰ

iuncta vnam veritatis reglam perficiunt.

ꝛopterea in ſacri eloquij tractatõe non
eadem dicendi foꝛma vbiqʒ buanda eſt. qꝛ

altioꝛa fidei ſacramẽta excellennon hmone

et digno ſanctis reuerenter tractanda ſunt
Minoꝛa autẽ ſacramẽtoꝝ diuinoꝝinſtru
menta pꝛo capacitate ſimpliciũ bumilioꝛi

locutionis genere explananda.vt conſtet
quoo ſcriptum eſt in fimbꝛijs aureis circũ
amicta varietate. Sicut eniʒ ſancta electo
rum eccleſia moꝝ bonoꝛum ac virtutu va

rietate pulcre adoꝛnatur ita ſacra ſcriptu⸗
ra vnde ipſa eccleſia ſancta niuendifoꝛmã
ſumit in ſuo ſmone pulcra varietate conte
xiturun qua tamẽ varietas ipſa apta eſt vt
ſciſma non generet.⁊ diuerſitas concoꝛſvt
aduerſitatem non pariat Heqʒ enim in ea
magna modica deſpiciũt.neq; rurſuʒ mo
dica magnis aſſociar indigna ſunt.ſedoꝛ
nant ſe inuiceʒ in vna veritate que pꝛopter

veritatem glaceo omnia. Nemo igit mi
magna ⁊ inter magna fidei ſa⸗

retur ſi po na fider ſe
cramenta eoꝛum quein ſuo oꝛdine inferio
ra videntur mentio fit. quia non ſe abboꝛ⸗

rent ſimul q̃ in veritate vnũ ſunt. Hã ⁊ ip̃e
deus bũiliari dignatꝰeſt ad bũana deſcen

dens.pt bominẽ poſtmodũ ad dina ſuble
uaret.

CElat pꝛologu0gs.
¶ Incipiunt eiuſoem libꝛi partiũ

diſtinct iones que ſunt numero de

cem et octo per ſingulas partes
diſtincte.

ſicut ſubiecta ſunt. Continet autem decem
etocto partes.

Tredecima de vicijs ᷣ virtutibus

Becimaſepuma de fine ſeculi

oꝛdine ſubiecimus.

bꝛo ſicut in pꝛimo:capitula ꝑ ſin
gulas ptes diſtincta oꝛdinauimꝰ

ꝛuma pars tractat de incarnatione vbi.
“GScðda de vnitate ecclie q̃ coꝛpuseſtxpi.
Tercia ꝑs tractat de oꝛdinibꝰ eccliaſticis.
Quarta deindumentis lacris.
Quimta de dedicatione eccleſie
Sexta de baptiimo
Septima de confirmatioone
Octaua de coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis cbꝛiſti ſa
cramento. H
Nona de minoꝛbus ſacramẽtis et lacris
Decima de ſimonia
Andecima de coniugio
Duodecma de votis

Decimaquarta de confeſſiõe ⁊ penitentio
etremiſſione peccatoꝛum.
Onindecima de vnctione infirmoꝛum
Sedecima de ſfine bomis

Decimaoctaua de ſtatu futuri ſeculi.
Marum igitur partium capitula

¶ In pꝛuma parte capitula ſut hec.

De incarnatione verbi et tempoꝛe gratie.
capitulo pꝛimo.parte prina.
Qusore ſilius miſſus eſt potius qᷓʒ pater vł
ſpuũſſanctus. caplo.ijꝑte pᷣma
Quõ ſolus ſilius carnem ſuſcipere potuit
