Gb730_fol_2
author: Hugo, von Sankt Victor

ð
E S

.ſ
⸗

ee,
”
N

*

8
R

E è
s
=

ð

—
en
1

.

ò
ð èð l
è
⸗ SES
ð 2
ð F
Nðð
ð
—

2ð

ð

E2 2——
ò

u

ł‚

N 125 119 10546 021

,utnnmmmurendtQnm . .

.r
.

„
/

. .
. †

W. Raiser

D

— —
= . , ———

S 4 a n ς.Mi

ð

ncipit liber Hugo⸗/

nis de ſacramentis adſcõöam eru⸗

ditionem ſacri eloquij quodeſt fun

damentum ſcientie.

Mume partis capitula ſunt hec.
NPꝛima pars exameron in oꝑa ↄditõnis.
Vnum eſſe pᷣncipium a quoſfacta ſunt om
nia denichilo. caplo pꝛimo parte pma.
Si pꝛius materia facta eſt q; foꝛma.caplo
ſecundo parte pꝛima.

NRatio quare voluit deus ꝑ tempoꝝ inter

ualla opera ſua ad complenonem ꝑduce
re et pꝛius eſſe facere q̃ᷓ; pulcrum eſſe.capi
tulo.uij.parte pꝛima. H
Si potuit aliquãdo eſſe materia ſine foꝛ
mao. capitulo. uij. pte pma.
Simul creata fuiſſe omia.id eſt. viſibilia
et inuiſibilia. caplo.p.parte pꝛima

BDe prima infoꝛmitate rex omniũ qualis

fuit ⁊ q̃ᷓ; diu mundus in illa ꝑmanſit.capi
tulo.nj parte pꝛama. M
De diſtinctiõe foꝛmatõis. ca.pij.pte.j.
De miſterio lucis quare pᷣma facta ẽ.cap.
octauo parte pꝛima. M
Qualis eadem facta eſt lux ⁊ vbi.ca.ix.ꝑ.j.
Q, ſimul facta eſtlux vilibilis ⁊ inuiſibilis
et parit diuila a tenebꝛis. ca.x.pꝑte pᷣma.
O, lux tres dies illumiauit et q̃re ante ſo
lem facta eſt. capitulo xj.parte pꝛima.
Sacramentũ diuinoꝝ opeꝝ. ca.xij.pte.j.
Quare dixit ſcriptura. vidit deus lucem.
capituloxiij parte prima.
Que ſit cautela boni oꝑis bic ſignificata.
capitulo.xuij.parte prima.
Quid factum ſit de luceille pꝛimaria poſt

creatum ſolem ⁊ ſi de ipſa ſubſtantialłr ſol

factus eſl. capitulo.xpv.parte.pᷣma
Si deus per ſex dies ſine interuallo ope:

ratus eſt ſiue alio quolibʒ mõ.ca xpj.pte.j.

De opere lecunde diei qñ factuʒ eſt firma
mentum. capitulo xvij. parte prima.
De qua materia factũ ſit firmamentũ ⁊ q̃
le factum ſit. caplo. xpiij.pte pᷣma.
Sacramentuʒ ſupꝛadictoꝝ. ca.xix.pte.j.
Quare nõ dicitur deus vidiſſe opus ſcðe

diei quia bonum elſet. cap.xx. ꝑtepᷣma
Quõ ↄgregate ſunt aque in vnum locum
vt arida appareret capło xxj.ꝑte prima
Quomõ terra germina pꝓduxit.ca xxij.p.j.
Quare ille aque que ſup celos ſunt nõ ſũt
congregate in vnum locũ. ca.xxiij.pte.ſ.
OQ, bis tribus diebꝰfacta ẽ ren diſpoſino.
ca.xxuij.parte pꝛima. H
Quomõtribus diebus ſequentibus oꝛna
tus eſt mundus. capituloxxpv.ꝑte pᷣma.
Si de ipſis elementis facta ſunt que ad oꝛ
natuʒilloꝝ facta ſunt.caplo xxvj.ꝑte pᷣma
Sacramentũ qualii piſces et aues denna
materia facti ſunt etĩ vna lede diſpoſiti nõ
lunt. capitulo.xxpij.parte pꝛima
Quare oꝑa conditõis pꝛius comemoꝛan
tur deinde opera reſtauratiõis. capᷣ xxpiij.
parte pꝛima. .
O, in operibꝰreſtauratõis maxime verſa
tur tractatio. capło.xxix pte pᷣma.
Quattuoꝛ eſſe per que ſermo ſubſeq̃ns de
currit. capitulo.xxx.parte prima
Scdepartis capitula ſunt hec.
Incipit ſecũda ꝑs de cã creatiõis bominis
et de cauſis puimoꝛdialibuſ rerum omniũ
capitulo primo:parte ſecunda.
Decaulis pꝛimoꝛdialibus ⁊ de eſſecibus
earum. capitulo.ij.pꝑte ſecunda
De generatione cauſarũ pꝛimoꝛdialium.
capitulo.iij.parte ſecunda.
Que ſit pꝛima cauſa conditionis rationa

lium. capitulo.iuj.parte ſecunda.
O, diuine volũtati ⁊ bonitas affuit et po
teſtas. capitulo v.parte ſecunda
Detribus perſectis ⁊ perficientibus om
nia. caplo.vj.parte ſecũda
, bectria de deo ſcdᷣm ſubſtantiã dicun⸗
tur. capitulo.pvij.parte ſecunda.

Quare bectria qui ſcdᷣum ſubiam dicanĩ
quaſi pꝛopꝛia in quibuſdã locis ꝑſomis at
tributa inueniunt. caplo.vuij.pte ſcdᷣa.

O, lapientia dei cum vna ſit in ſe diuerſa

nomia ſcdᷣm nos ſoꝛtitur. capᷣix ꝑte ſcdᷣa
O/pvolütas dei eterna fuit de ope tempo
rali. capitulo.x.parte ſecunda.
, tria in deo coeterna fuerũt.ca.xj.ꝑte.ij.

O tria vilibilia mundi tris ininſibilia

deidemonſtrant.capitulo xij.parte ſecũda
O; ſimilitudo dei in rationali creatura ꝑ
fectioꝛ eſt q; fons capitulo xuj. ꝑte ſcdᷣa
De ſcientia et pᷣſcientia dei et quoniã ex ea
in rebusneceſũitaſ cadere viðtur. capitulo
xiuij parte ſecunda.
Quomodo omnia in deo abeterno erant
pꝛius q́; in ſemetipſis ſubſiſtereut et illoꝛũ
illic non pꝛeſcientia ſed ſcientia erat. caplo
xv.parte ſecunda Mã
Si res future non fuiſſent ſapientia dei ſci

entia eſſet. ſed p̃ſcientia non diceret. capłlo

xpj parte ſecunda
Quomõ vtrunqʒ eternuʒẽ et pꝛeſcitũ eſſe
et futurum elſſe. capitulo xvij. parte ſecũda
Quomodoſi reruʒeuentus mutarentur
pꝛeſcientia tamẽ non mutareĩ.ca xvuij. .ij.
De pꝛouidentia dei.⁊ quia duplex eſt pꝛo
uidẽtia delin ſuis ⁊ alienis.capitulo xix.ꝑ
te ſecunda.
De diſpoſitiõe diuina caploxx ꝑte ſcda
De pꝛedeſtinatõe diuĩa.capitulo xxj.ꝑte.ij.
De poteſtate dei ⁊ ꝙ dupliciter conſidera
tur poteſtas in deo eſſe et vtroqʒ modo de
um omnipotentẽ eſſe. ca xxij. pte ſcdᷣa.

¶ Tercie partis capitula ſunt hec.

Qualiter ab initio deus agnitus eſt et q̃ᷓ
re vnus ⁊ trinꝰ.capitulo pᷣmo:parte tercia
Quare deus nec totus ſciri nec totꝰ igno
rari poteſt. capitulo ſcdᷣo partetercia.
Quibꝰmõis cognuõ dei ad boĩem venit.
capitulo iij ꝑte tercia
Oo deus trinus ⁊ vnus et quid in vnitate
et quid in trimtate capitulo uij.pte tercia
Explicatõ ꝓpoſitarum diſcretionũ.caplło
quinto parte tercia.

.NM

Beilla cogmtõnis genere quo mẽs rõnał

in ſe deum videre poteſt. caplo vj pte tcia.

Quia ſeipſam eſſe videt mens rationalis

capitulo vij.partetercia
Et eſe cepiſſe intelligtt capbło viij. ꝑte iij
Quia deus eſtet qͥa ſine pꝛinepioeſt.
Eiuſoẽ rei argumentü foꝛis in creaturis.
capitulo ix. parte iij.

xxjſ parte tercia

O deus trin? et vnus eſt capko x. pte uj.
Q, immutabiliseſt deus cap xij pte tercia
OQ, ratio in creatura recte conſiberata ad
iuuat ad cognoſcendum deum.

OQuibus modis coꝛpoꝛa mutantur.capi⸗

tulo xiij.parte tercia.
Quibulſ modis ſpiritus mutani.capitulo

xiiij.parte tercia

O, deus eſſentialiter eſt et vere ẽ et in om

creala ſiue natura ſine difſinitõe ⁊ ĩ omni
loco ſine circumſcriptione et in omm tem

poꝛe ſine viciſſitudine vel mutatione. capi

tulo.xp. parte tercia
Quomõ ſpũs creati locales ſũtet quomõ
coꝛpoꝛa.capitulo xpj parte tercia
NRatio qualłr deus non ſolũ vnus ſed tri
nus ſit. capitulo xpij. pte tercia
De vᷣůbo intrinſecoꝰ extriſeco.ca. xp iij p.iij.
, ymago dei in rationali creatura expᷣlli

oꝛeſt et veſtigi trinitatis inuenitur in ip⸗

K. capitulo xix parte tercia.
Quomõ tres pſone eſſentia vna ſiue ſub⸗
ſtantia. capitulo xx. partetercia.

De diſcretione nominũ in trinitate. capło
Quomõ ſpirituſſãctus a patre ⁊ filio mit
titur eterna pꝛoceſſione ab illis ettemꝑali
aduentu ad nos capitulo xxij pte iij.
Quare tria illa ineffabilia in deitate perſo
netres dicuntet tria in bumanitate nõ di⸗
cuntur. capitulo xxiij. parte tercia
Quare potentia patri attribuit ſapia filio
bõitas ſiue benignitas ſpũiſcõ.cxxiuij.p.iij.
Alia ratio q̃re illa qͥ ̃m ſubſtantiã dicunt
et cõmuma ſunt ꝑſonaliter ſũt diſcreta ca.
xxv parte tercia

O veſtigiü trinitatis nõ ſolum in rõnali
creotura ſʒ enã in coꝛꝑea repit. ca.xxvj.p. iij
O, in bis tribus ommia ſint perſonalr.

capitulo xxvij ꝑte tercia

ℳ

Meca pitulatõ ſuß̈dicton caplo xxviij piij

Bꝛeuis ſumma eoꝝque ſupᷣdicta ſunt cuʒ

qadiectiõe quoꝛundã capłloxxix ꝑteicia.
Auartepartis capitula ſunt hec

De voluntate dei. capitulo..ꝑte qrts.

Q eſt vere a ſumme vnus.ca xj. ꝑte tercias

S=81 ) — — — .ͥ — —

=ẽ
—

S=

.

n

tii

a
n

ini

N
d

l
in
ei
hop
1

thece

iin⸗

Quot modis ſcriptura voluntatẽ dei acci
piat. capitulo.ij. parte quarta.

ꝛima beneplacitũ dicit ca.uij.ꝑte q̃rta
Secunda oꝑatio.tercia permiſſio cap.iiij
parte quarta .
O, deus bona feẽ mala ꝑmiſit.ca.v. pte.iiij
Quare deꝰ mala ꝑmilſit capło vj.pte uij.
Quare operatio et ꝑmiſſio dei voluntas
eius dicuntur. cap̃. vij. parte quarta.
O, duplex ſit diſcretio voluntatis dei in

beneplacito eius ⁊ in ſigno bñplaciti eius

capitulo viij.parte quarta
Quarta eſt in pceptõne quinta in pꝛobibi
tione. capitulo ix parte quarta
M, non ſimilia ſigna ſunt eterni benepla

citi pꝛeceptio ⁊ ꝓbibitio ſicutoperatio ⁊ ꝑ/
miſſio. capitulo x.parte quarta

Quomõ fallere videt deꝰ pꝛeceptione pel
pꝛobibitione aliud innuens qᷓ; ſit in bũpla
cito ſuo. capitulo xj.parte quarta
Vtrũqʒ duꝝ ſonare vł qꝛ deus pᷣcipiat qᷣd
nolit vel qð nolit fieri ꝑmittat. c.xij.pte iuij.
O, deus non vult mala qᷓmuis velit pt
mala ſint qꝛ B bonũ eſt.ca.xuj ꝑte quarta.
O, ſemꝑimplet volũtas dei ca.xuij.ꝑte iiij
Quõ mali excuſabiles non ſunt qᷓʒuis per
eos volũtas dei impleat. ca pło xp ꝑ.iuj
Quare percipit deus omne quod pᷣcipit.
capitulo xvj parte quarta
Nmne qd bonũ dicitur vel ſcᷣm ſe vel ad

aliquid bonum dicitur. caplło xpij ꝑte qꝛta

Qðõ ſcdum ſe bonum dicit ⁊ vniuerſaliter
dicitur vere ⁊ ſummumbonum eſſe.caplo
xviij. parte qurrtaags
De tribus generibus boni ca.xix. parte iij
NHaius bonum elſſeillud ex quo maius
bonum eſt. capitulo xx.parte q̃rta
O, deus pꝛopter ſe.id eſt. pꝛo ptilitate ſua
vel cõmodo nicbil pꝛecipit capitulo xxj.
parte quarta VU

O deus boc vnicuiqʒ pꝛecipere babʒ qd

bonum eſt ipi cui pᷣcipit etiaʒ ſibonũ om⸗
nium non eſt. capitulo xxij ꝑte q̃rta
bonum v̈niuerſitatis deus impedi
re non babet etiam ſiillud alicuibonũ nõ
eſt. capitulo xxiij parte quartia

tercijſſ.

Q, operatõ et ꝑmiſſio beiſigna ſunt quib
eẽ bonũ ſit etiam ſiillud bonum nõ ſit. pꝛe

ceptio et ꝓhbibitio ſigna ſunt qd bonuʒ ſit

etiam ſi illud bonũ non ſit. capitulo xxiuij.

parte quarta

—

Beneplacitũ dei aliquãdo eſſe adrem ali
quando adactum rei. capᷣ xxv ꝑte q̃rta
De rerum oꝛdine in pꝛimis a ſecundis et
capitulo xxvj parte quarta

Quinte partis capla ſunt hec

Becreatione engeloꝛum et de libero arbi

trio. et de ceteris que ſpectant ad naturaʒ

angelicam ſiue ad officium etoꝛdinatõem

capitulo pᷣmo parte quinta
O, in pncipio creati ſunt angeli. capitulo
ſcdᷣo parte quinta.
O, ratiõalis creatura pꝛima omniũ ſacta
eſt dignitate quomã abiplſam refertur cõ
ditio reliquoꝝ ſicut ipius conditõ ad deũ
refertur quoniaʒ ad limilitudinẽ dei facta
eſt ſola. capitulo.uj.parte quinta.

O, in pᷣncipio pᷣmo ſimul facta lunt a coꝛ

poꝛea omnia in materia ⁊ incoꝛꝑea in an
gelica nata. capitulo uij.parte quinta
Q/coꝛpoꝛea ⁊ incoꝛpoꝛea natura et ſcᷣm
aliquid infoꝛmis facta eſta ſm aliquid foꝛ
mata. cc pitulo v. parte quinta
Quales fuerunt angeli quando pamo fa
cti. caplo vj. parte quinta.
O, nõ facti ſunt de materia piacenti ſicut
coꝛpoꝛa. capitulo vij.parte quinta
De quattuoꝛ ppꝛietatibus nature angeli

ce. capitulo viij.parte quita

pitulo.ix.parte quinta
De dꝛñtia cognitionis caplox ꝑte v
De dꝛñtia liberiarbitrij. ca xj. par.qnta
In quo ſimiles conditiſunt et in quo diſia
miles. capitulo xij parteqnta
De triplici poteſtate illoꝝ capło xuj p.v
De triplici cognitione illoꝝ.capᷣ.xuij ꝑ.p.

De differentia ſubſtantie ſpiritualis.capi:⸗

Siperfecti facti ſuntangeli an imperfeci

capitulo xp parte quinta
, tribꝰ modis perfectum dicitur. capło
xpj.parte quinta
Scðm tempus. ca. xvij.parte q̃nta

Seðᷣm naturam. capitulo xpiij pte. v.

Aniuerlſaliter. caplo.xix.parte quinta.

QO, perfecti cõditiſunt ſcdᷣm pᷣmã pꝑfectio
nem. capitulo xx. parte quinta.
Si pꝛeſcij fuerunt futuri euentus ſui.capi
tulo.xxj.parte quinta

Quales conditi ſuntboni vel mal iuſtivk

iniuſtibeatian miſern capitulo xxij. pte.v.
De libero arbitrio illoꝛuʒ in pꝛaimo condi

tionis pꝛincipio quãdo ſubſiſtere ceperüt

capitulo.xxuij.parte quina.
Quidſit libeꝝ arbitriuʒ.caplo.xxuij ꝑte v.

M ſemper liberum arbitrium no ad pꝛe⸗

ſens ſpectat ſed ad futurum nec ad omne
ſedad cõtingens tantũ. ca xxpv.ꝑte qnta
De auerlſione ⁊ lapſu maloꝝ et de conuer

ſione et confirmatione bonoꝛũ.caplo xxyvj.

parte quinta.
Quomodo in labentibꝰ culpa grãm auer
tit in ſtantibꝰgratia merituʒ adiuuit.capi⸗
tulo.xxvij.pte quinta.
Min ſola voluntate ⁊ iuſticia eſt ⁊ iniuſti
cia. capitulo xxvuij. parte quinta.
O, peccatũ nec ſubſtãtia eſt nec de ſubſtã
tia dicit ſed pᷣuatio boni. capitulo xxix.ꝑ.v
Quomõ deus omnẽ voluntatẽ ⁊ poteſta

tem angeloꝛum ad ſue voluntatis oꝛdinẽ

et diſpoſitiõem intoꝛquet.caplo.xxx.ꝑte v.
OQtribus modis deus cobercet volunta
tem et poteſtatem maloꝝangeloꝛum.capᷣ.
xxxi.parte quina.
De occulta diſpoſitione dei qua malas
etiã voluntates ad ſuam voluntatẽ intoꝛ
quet et diſponit ſcdᷣm ſuam voluntatẽ.ca.
pitulo xxxij parte quinta
Deoꝛdinibuſ angeloꝝ qꝙ in pᷣncipioa deo
conditi ſunt. capitulo xxxuj.pte quinta.
Si plures remanſerunt q̃ ceciderunt.ca.
xxxuij.parte quinta
De diſcreta cognominatõe angeloꝛuʒ.ca⸗
pitulo.xxxv.ꝑte quinta.
Vtrum omnes ſpiritus celeſtes mittãtur
capitulo xxxpvj.ꝑte quinta
De miniſterijs angelicis ca.xxxvij. pten.

Sexte partis capitulaſt unt hec
De creatiõe bomims ⁊ deſtatu eius ante

beccatum. MR
Quare deus bominẽ ex coꝛpoꝛe etanima
fecit. capitulo.pᷣmo parte ſexta

Qualiter bomo ad ymagnem et ſimilitu
dinem dei ſactus ſit. capło.ij.parte ſexta

De creatione ⁊ oꝛgineanime capitulo.iij

parte ſexta.

De libero arbitrio caplo iiij pte ſexta

De duplici ſenſu anime cap.p. pte ſexta

De duobus bonis bominis. capitulo pj.
parte ſexta.

Deduobus pꝛeceptis nature et diſcipline.

capitulo.pij.parte ſexta.

Detribus generibus rerum.ca.viij. ꝑtevj
De gemina cuſtodia pvite inferioꝛis.cap̃ᷣ.

ix. parte ſexta
Detribus ſtatibꝰbomiĩs.capitulo x ꝑte vj
Depmo ſtatu onte peccatũ.ca.xj.ꝑte ſexta
Deſcientia bomis añ peccatü.c. xij.pte.vj
Decognitione rerum viſibiliũ. ca xiij. p. vj

De cognitione creatoꝛis.ca.xiuj.ꝑte ſexta

De cognitione ſui. cap xv.parte ſexta.
De qualitate liberi arbitrij pertres ſtatus
capitulo xpj parte ſeraaga
De virtute bomis añ peccatũ.ca.xvij ꝑ.vj

Qualis creatus ſit pimus bomo ſcdöum

coꝛpus capitulo xniij parte ſexta.

Quãdiu bomo ſi non peccalſiʒ in bac vita
inferioꝛi manere debuiſſet.caplło xix. pte.vj

Dealimento eius.capitulo xx parte ſexta
De ſtudio bumane vite ante peccatuʒ.ca⸗
pitulo xxj.parte ſexta.

Si non peccaſſet bomo quales filios ge⸗

nuiſſet. capitulo xxij. parte ſexta
Vitrũ iuſti an iniuſti naſcerent.cxxuij.ꝑ.vj.
Si patne iuſticie beredes caplło xxuii ꝑ.vi
Vtrum ſimul tranſferendi fuiſſent an per

ſucceſſiõᷓees capitulo xxpv parte ſexta
Vtrum ꝑfecti naſcerentur ſtatura et ſeen
tia. capitulo xxpvj parte ſexta

De inſtitutõe pᷣmi bomĩs.ca.xxvij ꝑte vi.
De inſtitutione bominis ſcᷣm inferioꝛeʒ
vitam. caplo xxviij. parte ſexta
De inſtitutione bomis ſm ſuꝑioꝛẽ vtam
capitulo xxix. parte ſerta .
De loco in q̃ poſitꝰ eſt pᷣmꝰ bõ.c xxx. ꝑ.vj.
De ligno vite.

capłlo xxxi ꝑte ſexta

“
S
H

4

n
on
na
n
nus

dn

es
30

ne⸗
mꝙ
Ner
nelns
,laen
eler⸗
Ne
ſcnore;
gelen
en

gren

Deligno ſdie boni ⁊ mali.ca.vri.hte vj.
OQ,bomo in paradiſo poſitus eſt nõ crea

tus. ccaplo xxxuij. ꝑte ſexia
Quare vnus primũ creatus eſt. caxxxuij

parte ſexta.

Quare mulier de viro facta eſt et quare d

Quare doꝛmientiviro coſta abſtracta eſt
capitulo xxxvj.ꝑte ilJl.
De ſex modis oꝑandi.
¶ Septime partis caplaſunt hec.
De lapſu pᷣmi boĩis. capło.j ꝑte ſeptia

Quare diabolꝰ in foꝛma aliena ad boie,ʒ

venitt. copitulo.ij. parte ſepuma

Quare pꝛius adfeminã venit. c. ij. p. vij.

Quare ab interrogatõe exoꝛſus eſt. caplo
niij. parte ſeptima. —

. %

O non ſoli viro pceptum datum lit. cop.

pv.parte ſeptima

De modo temptatõis. caplo. vj p. vij.
Que mala fuerũt in oꝛiginali peccato.ca.

pij.pte vij.

My mulier delectatione pmiſſionis ꝑſua

ſioni aſſenſum dedit. ca.piij.par.lſeptia
De duobꝰgeneribꝰ tẽptationũ c.ix.ꝑ.vij.
Quis plus peccauerit Adam vel Eua.
capitulo x.parte ſeptuna .
Deaſpetituiuſti ⁊ aſpetitu ↄmodi.capxj.
pte. vij. .
Atrum bomo nolens aut volens aſpentũ
iuſti perdidit. ca.xij. ꝑte vij.
M, iuſticia ſit menſura. ca.xiij.par. vij.
De menſura inferiori. c. xiuj. ꝑte vij
Demenſura ſuꝑioꝛi. capᷣ xv ꝑte leptia.
Qð malum fuit in bomie ca xpvj.ꝑ.vij
, bomo in aſpetitu iuſti peccauit. in ap/
petitu aũt cõmodi punitus eſt.c xpij.ꝑ.vij
Quare inferioꝛ aſpetitus menſuram non
tenet. capło xvuj.par.ſeptima
O, ſpũi carnis cura iniũcta ẽ.c xix ꝑte.vij.
neceſſitas cõcupiſcendi nõ excuſat.qꝛ
voluntate venit. caplo xx.pte ſeptima
Q, commodũ ⁊ oꝛdinatũ aſpetenduz ſit.
capitulo xxj.pte.viij. .
: mbil aſpetit nin ↄmodũ. ca xxij.ꝑ.vij

ca. xxxvij ꝑ.xvj

Quõ nccitas ex noltate veit. ca xxiij p. vij
Muid generati trabimꝰ quid regenerati
capᷣ xxiiij.par.ſeptia
nali peccat ca.xxp. pte.pij
Quot mõis dꝛ oꝛigiale pttumczzinr. vlif
Q,pᷣmo bomini actuale fuit bocnobis
onginale. ca xxpij. parte ſeptio.
Quid ſit oꝛiginale peccatũ.ca xxviij.p. v)
Quomõ oꝛginale pctüm a patribus in
ranſeat. capᷣxxix.par.ſeptia
OQ; gaima nõ ſit ex traduce. ca xxx. p.vij
Quõ ꝑcarnem peccatũ tranſit adanimaʒ

amittimus.
De oꝛiginali peccato.

filios tranleat.

capitulo.xxxj.parte vij.
Quõ ignoꝛantia viciũ ſit. ca.xxxij.p.vij
Q, angeli facti ſunt vt ab intus erudirent

bomines a ſons. crap̃ xxxiij ꝑ.ſeptia
Vnde concupiſcentia naſcii ⁊ vñ ignoꝛan
tia. cc. xxxiiij. parte ſeptima

Quomõ anima peccati oꝛginalis parti:

ceps fiat. cap̃ xxxv. ꝑte ſeptima
KRatio quoꝛundã de animabꝰincoꝛpoꝛan

diis. cap.xxxvj.parte ſeptia

Quomodo a patribus iuſtis peccatoꝛes
ca. xxxpij. pte vij

filij naſcuntur. . 4
Vtrum omia peccata pᷣcedentiũ patrum
ad filios tranſeat. cop̃ᷣ.xxxvuij. . vij

6 D ctaue partis capla ſunt bec.

De eo qtria ſunt conſiderãda circa repa:

rationem bomis. ca.j.parte octaua
De quinqʒ lons. ca.ij.parte octaua.
Quõ diſpoſitꝰẽ bõ adpniam.ca.ij.ꝑ.vuij.
De cauſa bomĩs aduerſꝰdeum ⁊ diabolũ
capituloiiij. parte octaus.
De diſcretiõe iudicioꝛũ.cap.p.pꝑte octaua
Cur deus bomo.
Quidad noſꝑtinuit paſſio xp̃i.c.vij.ꝑ.viij

De iuſticia ptãtis ⁊ eqtatis.capᷣ.piij.p.viij

De iuſticia patiente ⁊ cogẽte. c.ix.p.vuj.
O, aliter deus redimilſſe potuiſſet bomiĩeʒ
ſi voluiſſet. caplło.x.ꝑte octaua
Qua rõne inſtituta ſũt ſacoamẽta. cap xj
Parte octauas .⸗.
De tꝑeinſtitunõis ſacramẽtoꝝ.c xij.ꝑ.viij.

De inſtitutõe cõiugij añpẽtm.cxxuij.ꝑ.vij
Mone partis caplaſunt hec.

ca. vj. ꝑte puij.

Quattuoꝛ eſſe conſiberãda in inſtitutõöne

lſacramentoꝝꝑ.

Ouid ſit lacramentũ. caplo.j.pte ir.
Quare inſtituta ſint ſacramẽta. ca.ij.p.ix.

De diſtinctõe trium opeꝝ ettrium oꝑan

tium. capitulo uiu. par. nona
Inſtieutõem ſacramẽtoꝝ qntũ ad deũ diſ⸗
penſationis elſe qntum ad hbominẽlneceſſi

tatis. capło iuj.parte nona.
De materia ſacramẽtoꝝ.

capitulo vij.parte nona.
Secime partis caplaſunthec.

BDer ſide ſeptẽ eſſe inqrenda.
Muid ſu fides.
Quot ſint in qbus fides ↄſtat.ca.jj.par.x
Be incremento ſidei. caplo iij. ptex
De bijs que ad ſidem ptinent. cap iij ꝑx
Si ab inuiio ſᷣm mutatiões tempoꝝ muta

ta ſit ſidel credenti’n. ca. vꝑte deima
Quid ſit quo nibil minꝰ vnqʒ vera ſibes
habere potuit. caplo vj ꝑte decia

NRecapitulatio ſupᷣdicton.
De ſacramento fidei ⁊ virtute eiuſdem.ca

“ pitulo vij. pte decima H
¶ Andecime partis capłaſũt hec.

e ſacramẽtis naturablegis.caplo.j.ꝑtexj

ca. v.ꝑte. x
NMNuot ſunt genera lacmentoꝝ.c.vj.par.ix.
De tribus que necelſaria ſunt ad ſalutem

caploj.parte decdcima S

ſacramentoꝝ. capitulo ij parte vndecima

Alia differentia. capło uj parte xj.
OQ, bomo a deo inſtruct⸗ en ad ecmes
offerendas caplo qrto parte xj.
Pꝛima differentis. capilo p. parte. j
Secunda dꝛñtia caplo vj parte xj
Tercia differentia. ca. vij. parte xj

Quare pꝛima mutata ſunt ꝑ ſecunda. ca.

piij.parte vndecima.

Deinibus generibus open caplo ix ptexj.

Buodecime partis capla
E nt bec. pia

De vnione ſpli fidelis. caplo pmo pte xij
Be circũciſione. capitulo 1 vten
De pꝛepatione legis.capitulo.ij parte xij.
eſacramẽts ſcripte legis ca plo uij pxij
De immobilibꝰ?p̃ceptis. ca.p.parte.xij

De irib? p̃ceptis pᷣmetabule. c. vj. pxij

.

De ſeptem alijs lecũde tabule. capitulo pij

parte duodecima.
Deoꝛdine pꝛeceptoꝝdei. ca. viij. par xij

De mobilbus ⁊ ſuperadditis pceptis.ca.
ix. parte duodecmg.

tra ſunt genera ſacramentoxi lege. ca

pitulox ꝑte duodeamos.

BDe pnima dꝛũtig pcedentiũ 2 ſubſeqntiuz

dio quorũdaʒ ſcribere cõ

la que antea ſparliʒz dicta⸗
uerã ꝓpterea ꝙ iterato ea
dem ſtilo expꝛimere moleſtum vel ſuꝑfluũ

nvidebatur inſerui. in quibus ſi ſoꝛte ſermo

ſimplicioꝛ coloꝛem dictamims ſeruare non
potuerit. non multũ intereſſe putaui eadeʒ
peritate conſtante.Hocaũt magis me mo⸗

uet q cum eadem pꝛiuſnegligentiꝰ dictaſ

ſem. vtpote nondum adbuc futuri operis
pꝛopoſitũ babẽſpaſſim tranſſcribẽda expo⸗/
ſui ſufficere tuncarbitratꝰpmõi mima vel
annotata in noticiam venire. Sʒ quis poſt

moduz cum eadez buius operis textui inſe

rerem quedã in ipſis mutare quedã po ad⸗
ijcere vel detrabere ratio poſtulabat. Lecto

rem admonitum elſe volo vt ſicubi ea extra

buius operis ſeriem aliud aut aliter alidd

babentia inuenerit banc diuerſitatis cũm

eſſe ſciat. ſi quid foꝛtein eis emẽdandũ fue
ritad bmõi operis foꝛmã coponat. Sane
boc opus in duos libꝛos diſtinxi quatinuſ

in tanta rerũ multitudine ⁊ ꝓlixitate inciſio

narrationis legentibus tediũ tolleret.⁊ ſimł

vtrũq; ſcribere non valentibus aut diumſuz valel
lectionũ diuoꝛcia ſine oꝛdine et direcnõe ra
peret. ¶ Huiꝰ libꝛi capitula per ſingulasꝑ
tes ſubter oꝛdinauim? in bunc modu. In di
ſtinctione pꝛologi capitula ſunt bec.

pabere volentibus cõmodioꝛem foꝛmam

Nexbiberet.
carnationẽ verbi narꝛationis ſeri
em deduct.
Secũdus liber ab incarnatõne vbi vſaʒ
ad finẽaꝛ conlũmationeʒ oĩm oꝛdine ꝓcedit.
¶ Atẽ pꝛimus liber.xij.clauſulas ſiue ꝑtes
complectitur. JJ́MJZẽBẽ
¶ Pꝛima pars tractat de creatõe ⁊ ſtitu
tione buius ſenſibilis mund.
¶ Secunda paro tractat de cauſa creetõiſ
bumane ⁊ de hᷣmoꝛdialibꝰcauſis rerũ oĩm
HITCertia pari tractat de cognitione deiãli
ter ab initio mamfeſtatus ẽ 2 vnꝰatrinul
¶ Quarta pars tractat de volütate dera ð
diuerſis modis quibꝰſacra ſcptura de volü

NRumus liber a pꝛincipio vſqʒ adĩ

R

pulſuſ ſum in quonoõnul re
⁊ öde ſtatu eius ante peccatun.
AGSepitima pars tractat de lapſu.

naturalis legis

NMBůo oẽlartes ſubleꝛuiant diuie ſapiẽne
¶¶Benumero libꝛoꝛũ ſacri eloquij.

Wꝛologus
Ibꝛum de ſa

cramentis xpᷣiane ſidei ſtu

tate dei loqui conſueuit.

☛

uinta pars tractat de creatiõe angelo

rũ et confirmatione ⁊ lapſu ⁊ de ceteris que
ad ipſos pertinent.

¶ Sexta pars tractat be creatione bomĩs

¶ QOctaua pars tractat de reparatione.
¶ Mona pars tractat de inſtitutione ſacra
HBecima pars tractat deſide.
decima pars tractat de ſacramentio

odecima pars tractat de ſacramẽti

ſcripte legis.

WVm igituroe pꝛi

ma eruditione ſacri eloquij que ĩ
biſtoꝛica ↄſtat lectione cõpendio

ſü volumen pꝛuus dictaſſeʒ H nuncad ſecũ⸗
daz eruditionẽ que in allegoꝛia eſt introdu

cendiſ paraui in q̊ quaſifundamento qdaʒ
cognitionis ſideranimũ ſtabiliant nt ceteꝛa
q̃ vellegendo vel audiendo ſuperedificar.
potuerint inconcuſſa pmaneant. Hãc autẽ

qᷓſi bꝛeuẽ quandã ſũmã oiĩuʒ in vnã ſeriem
cõpegivt animus legentis aliquid certum

baberet cui intentioneʒ affigere ⁊ .foꝛmaꝛe
valeretne ꝑ varia ſcripturarũ volumina et

¶ Ancipiunt capirula pꝛologi in li

bꝛum hugonis de ſacramentis.

¶ Que ſint dicenda ante pꝛincipiũ.
Zue lit materia diuinarũ ſcripturaruʒ.
ſo diuina ſcriptura per opera condi
tiois deſcẽdit ad narꝛãda oꝑa reſtauranõiſ
MOy tripliciter tractat de materia ſua elo
quiuʒ ſacruʒ H

¶ Ein ſacro eloquio non ſole voces ſeda

res ſignare babent

a

Nue lnt dicẽda añ pꝛicipiũ (Ca.l
vVBiſqsao oiuina

rũ ſcpᷣturaꝝ lectõnẽ erudiendꝰ ac
cedit pᷣmũ ↄſirare dʒ q̃ ſit matia
circa quã pᷣat᷑ eaꝑtractano.qꝛ ſi reu eaꝝ dqͥ
bᷣſcptura facta eſt noticiã babuerit faciliuſ
poſtmodũ dictoꝝ erꝰ nitatẽ ſiue pfũditate:
aſpꝛciet. ¶ Que ſit materia diuiaꝝ
ſcꝛiptuꝛaꝝ. Capitulum ſcõm.

Ateria oiuinarũ
Iſcpturaꝑꝝ oĩm ſũt opa reſtaurati
onis buane. Duo eni ſũt opꝑa in
qbꝰpniuerla ↄnnent q facta ſũt.DPnmũ eſt
opꝰↄditõis. Scdm eſt opꝰreſtauratonis

Opꝰↄdittõis eſt qͥ factũ eſt vt eẽnt qᷓ none· tio accreatio podere tholez tact elt
Dopꝰ ↄdittõis eſt ꝗ q none- mũdo ſonodẽ pheden corpe ppeſpzmi
dꝰppt coꝛpꝰbũanũ.vt ſpũs do ᷣiſceret᷑ ſo

rãt. Opꝰ reſtauratõis ẽ q̊ factũ eſt vt meliꝰ
eẽnt q ꝑierãt. Ergo opꝰ dinõis eſt creatio
mũdi cũ oĩbꝰelemẽtis ſuis. Opꝰreſtaurati
onis ẽ incarnatio vᷣbi cũ oibꝰſacramẽtis ſu
is. ſiue bijs qᷓ pceſſerũt ab initio ſcli ſiue biſ
q̃ ſoſequẽt᷑ vſqʒ ad finẽ mũdi.vᷣbũ eni incar
natũ rex noſteſt.qͥ in bũc mũdũ vemt cũ dy
abolo pugturꝰ.⁊ oẽs ſeti qͥ añ eiꝰaduẽtũ ſu
erũt q̃ſi milites ſũt añ faciẽ regpᷣcedẽtes a q
poſtea veniũt vſqʒ adfinẽ mudi miltes fũt
regẽ ſuũ ſõſequẽtes.⁊ ipſe rex mediꝰ eſt ĩ ex
ercitu ſuo bincinde vallatꝰ incedẽs a ſtipa
tus agminibꝰ ſuis. Etlʒin bactãta młiitu:
dine diuerſe armoꝝ ſpẽs in ſacramẽtis ⁊ in
obfſuatiõibꝰpᷣcedẽtiũ ⁊ hᷣſeq̃nnũ plłoꝝ ap
pareãt oẽs iñ vm regi militare ⁊ vnũ vexil
li ſeqᷓ pbant᷑ ⁊ vnũ boſtẽ ꝑſeqᷣ ⁊ vna picto
ria coꝛonari In hijs oĩbꝰopa reſtauratõis
ↄꝓſiderant in qbꝰdiuinaꝝ ſcpᷣturaꝝtota vᷣſa
tur intẽtio. Huũdane ſiue ſclares ſcpte ma
teriã bñt opa ↄditiõis. Diuĩa ſcptura maii
aʒ bʒ.opꝑa reſtauratõis: Pꝛopiea tãto excel
lẽtioꝛ oibꝰ ſcpturis iure ocedit.q̃nto digoꝛ
eſt ⁊ ſublimioꝛmaſa in q eiꝰↄſideratio tra
ctatioqʒ pᷣſaĩ.Hã opa reſtauratiõis valdi
gnioꝛa ſũt oꝑibꝰ ↄditiõis qa illa ad pᷣuitutẽ
facta ſũt vt ſtãti boĩ ſheſiẽt. iſta ad ſalutẽ vt
lapſuʒ erigerẽt ꝓpiea illa qſi modicuʒ aliqᷣd
ſex diebꝰ pfecta lũtiſta nonõ niſi ſex etatibꝰ
cõpleri pñtiõ ſex oſex e diueꝛſo ponunt᷑ pt

idẽ repatoꝛ qͥ creatoꝛ eſt demonſtraretur.
Muũo diuĩia ſcpᷣtuꝛa per oꝑa ditio
nis deſcẽdit ad nanãda opꝑa ꝛc᷑ſtan
rationis. (Capitulum tertium
uamuiiſ aũt prici
palis materia diuine ſcßture ſint
opa reſtaurationis tñ vt cõpetẽ
tiꝰad ipa tractãda accedat pᷣmũ in ipo capi

te narꝛationis ſuebꝛeuiißm ſidẽ ren geſtaꝝ
exoꝛdiũ ⁊ .ſtitutiõʒ narꝛat opũ ↄditonis.ſᷣ

em ↄuenient oñdere poſſet qt bõ reꝑpatiꝰ ſit
mſi pus oñderet qiiſit lapſꝰ. neqʒ po lapſũ
eiꝰ ↄuenieni oñderet niſipᷣꝰq̃ut a deo iſtiiu
tꝰfuerit explicaret Ad ondendã aũt pᷣmã ĩ
ſtitutiõʒ boĩs oꝑtuit vt etiã tonꝰmũdi cõdi
tio accreatio pãderet.qꝛ ꝓpt hoieʒ fact?ꝰ eſt

ritui coꝛpꝰ.coꝛpi mũdꝰ.̊ igit oꝛdine ſcpᷣtu
ra lacra.pᷣmũ creationẽ mũudi deſcribitqͥ ꝓ
pter boiĩeʒ factꝰeſt. deide cõmemoꝛat q̃luer
bõ fact? in via iuſticie ⁊ diſciplie diſpoſitꝰ ẽ
Poſtea qũo bõ lapſꝰeſt.nouiſſime quẽad
modũ reꝑatꝰ. ꝛmũ gdeſcribit matiam
in eo ꝙ factꝰeſt ⁊ diſpoſitꝰ.deĩidmiſeriã ĩ cul
pa ⁊ pena.deĩde reꝑatuõʒ ⁊ miſcdiãʒĩ cogtõ
ne pᷣitatis ⁊æ amoꝛe piutis. deinde patriaz et
gaudiũ butudinis. (¶ OQ, tripli tra

ctat de mateꝛia ſua elodum ſacꝛum

Capitulum quartum,
hac aũt mate

ria tractat diuia ſcptura pmtri
plicẽ intelligẽtiã ;̊ eſt hitouaz.
allegoꝛiã. tropologiã. Hiſtoꝛia ẽ ren geſtaꝝ
narratio que in pᷣma ſigſicetõne litie tine
Allegoꝛia eſt cum per ið quod factum dici
aliquid aliud factum ſiue in pñi ſiue in pꝛe
terito ſiue futo ſignat. Tropologia ẽ cuʒ ꝑ
id qd factũðꝛ aliqᷣd facẽdũ eſſe ſignstur
OQ ĩ ſacro elodo nõ ſole voces ſů
et reſ ſignaꝛe habẽt Ca. quintus

Ntũ ſcptura diuia cecis oibꝰſepturis
nõ ſolũ in maſia ſua ſʒ ccin mõtra

nde apparz quan

——

— —

— — ——

— ððů
=☛ =.

—

ta
luer

e

ſid

cis
1
m.,

R
Gnn
ſo.
r
Mei
ndic
npe
Ge
N
leß
inny

N

uns
Cons

=

ſam
l

PWꝛologus

ctãdi ſtilitate pfũditate p̃cellat cũĩ cecis

qᷣdẽ ſepiuris ſole voces ſigſicare inueniãt.

in bacaũt non ſolu voces ſʒ etiã res ſigniſi

catiue ſint. Siẽ igilin eo ſenſu qᷣ int voces
et res verſat.neceſſaria eſt cognino vocuʒ

ſic in illo qͥ inter res ⁊ facta vel facienda mi

ſtica ↄſtat nccaria eſtcognitõ reꝝ Cognitõ

aut nocũ in duobꝰↄſderat᷑ in pnunciatiõe

videlʒ ⁊ ſignificatoe.ad ſolã pnunciationeʒ

ptinet grãmatica. ad ſolã ſignificatõʒ ꝑtinʒ

dyaletica.ad ꝓnunciatõem ſił ⁊ ligſicatõeʒ

ꝑptinʒ reiboꝛica. Cognitio reꝝcirca duo ver

latur circa foꝛmã ⁊ naturaʒ.foꝛma ẽ in exte
rioꝛi diſpoſitiõe.natura in interioꝛi q̃itate

Foꝛma reuaut in nuero ↄſideraĩ ad quẽ ꝑ

tinet ariſmetica. aut inppoꝛtõe ad quaʒ ꝑ
tinet muſica.aut ĩ dimẽſione ad quã ꝑtinʒ
geometria.aut in motu ad quẽ ꝑtinʒ aſtro

nomia Zld interioꝛẽ o reꝝ naturã philica
ſpectat.

uo omẽs artes ſubſeruiãt diui
eſapientie. (Ca. VI
Xquo conſtat ꝙ;
oẽs artes natales dine ſcie famu
lant ainferioꝛ ſapia recte oꝛdiata
ad ſupioꝛẽ ↄducit. Sb̃ eo igit ſenſu qᷣ eſt ĩ
ſignificatõe vocu ad res ptineĩ biſtoꝛia cui

famulant tres ſcie ſiẽ dictũ eſt. grãmatica

dyaletica ⁊ retboꝛca.Sub eo ãt lenſu q̃ eſt
in ſigſicatõereꝝ ad facta miſtica ↄtinetur

allegoꝛia.⁊ ſub eo ſenſu qui eſt in ſignifica

tione rerum ad facienda miſtica contine:
tur ropologia. et bijs duobꝰ famulantur
ariſmetica.muſica. geometa. aſtronomia
et phiſica. Suꝑ bec aũt oia diumũ illð eſt
adqð ducitſeptura dina ſiue in allegoꝛia ſi
ue in tropologia.qꝝ alteꝝ qdin allegoꝛia ẽ
rectãfidem. Alteꝑ qᷣdem qd intropologia
eſt in foꝛma.bonũ oꝑatiõem in qᷣbꝰ ↄſiſtit

cognitõ veritatis ⁊ amoꝛ piriutis.⁊ bec eſt

vera reparatiobomis. ¶ Ca. VII
¶ Be numeꝛo libꝛoꝝ ſacꝛi eloquij.

GDſtquaz demon

raꝝ ⁊ q̃ti deſbiecis ſibi maiia tra

ſtrauimꝰ qᷓ ſit matia dinaꝝ ſeptu

ctẽt ĩ iplici ſenſu biſtoꝛie.alle goꝛie. tropolo
gie.nuc ondere ↄuenit ĩ abꝰlibꝛis ea q iure
dinitatis nomie cenſet ſernipta ↄſiſtat Duo
ſunt teſtamẽta q omne dĩnaꝝ ſcripiaꝝ coꝛ

pus ↄcludũtpetꝰ.ſ. nouũ. Atrũqʒ tribus

oꝛdinibꝰ?diſtigun. Vetꝰ teſtamẽtu otinz le
gem ⁊ pphᷣas.agyogpbos q;d interpᷣtatuʒ
ſonat ſctõs ſcptoꝛes vłſctã ſcribenteſ. In le
ge ↄtinent᷑ qnqʒ volumia.ſcʒ.geneſ.exoduſ
leuiticꝰ.liber numeri.deuteronomiũ. Ge⸗
neſis aũt a generatõe ðꝛ. Exodꝰ ab exitu. Le

Uiticꝰ a leuitis.liber Huũeri qꝛ i eo nũerant

filij urł. Deuteronimiuz ſcda lex. bebꝛayce
autẽ bꝛelith. belleſmoth. vaiecra. vaiedaber
elleaddaberim. In oꝛdine pppᷣaꝝ octo ſüt
volumia.pmus liber Joſue qͥ et Iꝓbeſuna⸗
ue. et iolue bennun.i.filiꝰ nun.ſcdᷣus liber
iudicũ q̃ ðꝛ ſoptbim.terciꝰliber Samuelis
qui eſt pᷣmꝰa ſcdᷣs regũ.quariꝰ malacbim
qð interpᷣtat᷑ regũ quiẽ terciꝰ⁊ q̃rtꝰ regum
Quintꝰ Yſaias. Sextus Hieremias.Se
ptimꝰ Eʒzechiel. Octauꝰ liber xij. ꝓpbetaꝝ
qui ðꝛ thareaſra.Hij ꝓpbetici dicunt eo ꝙ
pꝛophetarũ ſint euã ſi nõ oẽs ꝓpbetie ſint.
ꝛopbeta ãt tribꝰmõis dicit.officio.gtia
miſſione.vulgo autẽ vſitato vocabulo ma
gis pphete vocant᷑ qui vel officio vel aꝑta
miſſiõe ꝓpbete ſunt ſic in boc loco.ᷣm quã

acceptõem Bauid ⁊ daniel et ceteri qᷓʒplu

respphete non dicunt ſʒ agiograpbi.In oꝛ
dine agiogpboꝝ ix.volũina ↄtinent.pᷣmuʒ
Job.ſcdᷣm liber pſalmoꝝ.terciũ ꝓuerbia ſa
lomõis.q̃ grece pabole.bebꝛaice maſioib
dicun:.q̃rtũ eccliaſtes qd bebꝛaice coeleth.
latine ↄcionatoꝛ interpᷣtatur.quiniũ ſyraſi
rim.idẽ.cantica cãticoꝝ ſextũ Daniel.ſepti
mũ paralipomenon qdlatine ſonat verba
dieꝝ.bebꝛaice dabꝛeiamin dicit. octauũ beſ
dꝛas.nonũ Heſter. qui omẽs.i.qnqʒ.octo
nouẽ ſimul faciũt.xxij.q̃t lrãs etiã alpbabe
tum ↄtinet bebꝛaicum.vt totideʒ libꝛis eru
diat᷑ vita iuſtoꝝad ſalutẽ q̃t litteris ligua
dilcentiũ ad eloqntiã inſtruitur. Sunt pᷣte
rea in veteri teſtamẽto alij qᷣdẽ libꝛi q̃ͥ legu’/
quidẽ ſed in coꝛꝑe textus vel in canone au
ctoꝛitatis nõ ſcribũtur. vt eſt liber Cbobie
et Juditb ⁊ machabeoꝝ.⁊ q inſcribit᷑ liber
2

ſapientie ſalomonis ⁊ eccleſiaſtici. Nouũ
teſtamentũ ↄtinet euãgeliuz aplos.patres

Enangelia atuoꝛ ſuũt Matbei Marci Au
ce Jopᷣis. Aplica ſimilr voluũma qtuoꝛ ac⸗
tus apłoꝝ.epłe auli. canonice eple.apo
caliplis.qui iũcti cuz ſupioꝛibꝰ xxij.veiis te
ſtamẽti xxx. complẽt. in qbꝰ copꝰdine pbagi

ne ↄſũmat. Scripta patꝝ in coꝛꝑe textꝰnõ

oputant qꝛ aliudnõadijcit · zwißum qo
in ſupdictis ↄtinei explanando ⁊ latꝰ ma

NExplicit pꝛologus.

¶ Incipit liber Hugonis de ſacra

mktis ad ſcaʒ eruditionẽ ſacri elo

., 7

n iet fundamẽtum ſcientie.

ra conditionis.
¶ Vnũ eẽ pꝛincipiũ a quo facta ſũt
Domnia ex nichlo. (Ca.

Rduuz pꝛoſe
cctoz laboꝛioſũ opꝰ crebꝛa
nꝛã pcatiõe flexꝰaggredioꝛ
vniuerſaʒ dinaꝝ ſlcpᷣturaꝝ
eriẽ ñ ſolũ reſtringẽdo ad
ompendiũ redigere. ſed exponẽdo q; pꝛo
ſunditatis eiꝰarchana in lucẽ euocare.Cꝰ
aquidem oꝑis inchoatõnem ꝓmpta deuo

nõeoftero ſpe ↄſumationẽ pmitto. In pön
cCcipio creauit dꝰ ce.⁊.crã. Nð creatũ eſt de

mchilo factu eſt. Nam q de aliqᷓ factũ eſt
factũ eſt ſed creatum nõ eſt quia de nicbi
lofactũ non eſt. Fecit ergo deꝰ celũ ⁊terraʒ
non ſolü fecit ſed creauit. B eſt de nichilo fe
cit. Nbiloſophi gentiliũ tria quedam rex
pꝛincipia ſine pneipio poſuerut. opiſicem.
materiã ⁊ foꝛmã pꝓfitentes ea q facta ſunt

omia ex materia qdem in foꝛma ꝑ opiſiceʒ

eſſe pducta. Sʒ iſti factoꝛẽ ſolũ ñ creatoꝛẽ
Heũ ꝓfeſſi ſunt. Fides ant a vnuʒ ſolũmõ
pmũu pᷣncipiũ ↄfitet qdſꝑerat.⁊ pipᷣm ſolũ
factũ eſt nt eẽt qᷓd aliqñ non erat.cuiꝰoipo
tentie virtus ineffabił ſicẽ nõ potuit alud
pter ſe bꝛẽ coeternuʒ qᷓ in faciendo iuuaret᷑
ita ſibi cũ voluit ſuberat. vt qð voluit ⁊ qñ
volit ⁊ qntu voluit de niblo creareĩ. Nia
ergo q facta ſunt deꝰnõ ſolũ ex materia fec

Pꝛima pars exameron in po

(Pama.

ſz materlã oim ipe de nichilo creauit. .
4 Suare pꝛius facta eſt materia

facta ſunt ſikin ma

. teria afoꝛma adeẽ pdierũt. an pᷣꝰ
ꝑ materiã

quidẽ eẽntialr odita ſunt. pꝰmo
dum foꝛmata. Scio qſoa ſctõꝑ patꝝ qͥ añ

2

nos vbi dei archana excellent ſcrutat ſũt.
quaſi aduerſa quedã ſupbacinqᷣſitiõeſcri

pts reliqſle.alijis qᷣdẽ aſſerentibus oia ſiłin
matia ⁊ foꝛma fuiſſe creata.alijs aũt G̊ ma

gls ꝓbantibꝰ vt coꝛpoꝛea qᷣdeʒ oĩa qᷓ facia

lunt pᷣus ſił⁊ ſel materialr cõdita.poſtmo
dum no ꝑ interualla ſex dieꝝ in foꝛmã diſ
poſita fuiſſie credant. Ego puto piros ſapie
in rebꝰtam obſcuris ⁊ dubijs atqʒa ſenſu
nro remotis nectemere aſſeruiſſe qd neſcie
runt.neqʒ in bije q aſſeruerũt p̃ſtim tanta

