uußen
iuloni
ſieu
ſon⸗
Gugi
Gusnone⸗

N
phelan
vzann 6
Suhn⸗

ein h

oren

ZãhK

autaſpꝛobat vt dicat xrp̃m non verein ſepul

cro iacuiſſe.nec vere ad infernũ deſcendille
Quid enim? Siideo non pvere in ſepulcro
iacuit.quia ſolum coꝛpus in ſepulcꝛo iacuit
nec vere ad infernum deſcẽdit.quia anima

ſola ad infernũ deſcẽdit. Ergo nec vere moꝛ

tuꝰſuit.qꝛ ſola caro moꝛtua fuit.nõ ania vel
diuinitas. QNuid ergo eſt qdᷣſcriptum eſt?⸗
Quia cũ xpᷣs in ſepulcro iacuiſſe dicitur.to
tũ ꝓ parte poſitũ eſt? An aliud eſt totuʒ ꝓ
parte poni.atqʒ aliud totũ ĩ parte operari?

ñ enĩ totũ p parte ponit.ipſũ quidẽtotũ
nominatur.ſednõipᷣm intelligit.ſed parſeꝰ

ſola ꝓ qua ponii. ñ veꝛo totũ in ꝑte oꝑpaꝛ
dicit.ipᷣm qð dicit. intelligit.nec pipſo qð ðꝛ
aliud intelligi. qᷓʒuis ſᷣm aliud.id eſt ſᷣm ꝑtẽ
operari intelligat. Nñ enĩtotũ in parte ope
ratur.ideo pere totũ operat᷑.quia et totũ cũ

parte eſt. ⁊ pars in toto eſt.qñ et totũ ⁊ paꝛꝛs

operatur. ñ ſimul ſunt.ſimł operaripñt.
Tic qpe operatio partisrecte totius dicit
qñtonus eſt.⁊ in toto eſt ipſa pars q oꝑat᷑.
Quando vo totũ deſtructum eſt.⁊ iam to
tum nõ eſt. nõ pꝛopꝛie totius dicitur qð ex

ma totũ pꝑs ſola operatur. Quid ergo? Nũ

quid ſᷣm boc dicemus.qñcaro xpᷣimoꝛtua
eſt. ideo xpᷣm vere moꝛtuũ fuiſſe.quia bõ ĩ
parte ſua ſuſtinuit paſſiones. ñ vero coꝛ
puſxp̃iin ſepulcro iacuit.ideo xpᷣm verenõ
iacuiſſe.quia pars ipſa queiacuit.a toto ia⸗
diuiſa fuit? Ergo xpᷣs vere moꝛtuus eſt.ſed
vere ſepultus nõ eſt. Abſit. ſed vere moꝛtuꝰ
eſt. ⁊ vere ſepultus.vere adinfernũ deſcẽdit

7 vere in celu aſcendit. Qüoergo totũ poſi

tũ eſt pꝛo parte.quãdoſcriptũ eſtxpᷣm iacu
iſſe in ſeplcro? Quod eſttotũ.⁊ que eſt ꝑs⸗
Totũ enĩ ad partes dicitur.et partes adto

tü referunt. Foꝛtaſſis ergo cogitas q̃ſitria q̃

dã diuinitatẽ.⁊ animã et carnẽxpᷣm cõpoſu
iſſe. ⁊ xpᷣm eſſe totum quoddaʒtribus parti
bus compoſituʒ. dininitate carne ⁊ anima.
Ergo tertia paroxp̃i verbũ eſt? Abſit. Hõ

enim pars xpᷣi verbum eſt. ſed ipſe xp̃s vyᷣbũ
eſt. Totus verbum. ſicuttotus deus. nõ di
midia pars verbum xpᷣi.⁊ dimidia pars bõ

ſʒ totꝰxpᷣs pᷣbũ.⁊ totꝰ xps bõ.qꝛidẽ ipᷣe deꝰet

bõ. Intelligis quid dico? Si non intelliggs

crede tamen. Ceedi poteſt ſi mtelligi non o

teſt. Nerum tamen eſt. quia xp̃ᷣsidemipe

deus et bomo fuit. nectertia pars xᷣi vbuʒ
fuit. nec aliquid ex carne ⁊ anima et verbo

quaſi ex partibus compoſitum totum ſuit

qꝛtotuʒipᷣm nᷣbum fuit. Abi gototum fuit.
compoſitum fuit ex ꝑtibus? Abi partes fu
erunt in toto.totum ſuit ex partiibus? Diui
nitaſautem ꝑs non fuit.vt ex ipſa totum eſ
ſet maius ipſa.nec in ipſa parſſfuit.vt in ipᷣa
aliquid eſſet minus ipſa.n bumanttate ſo
la partes inuenimus.⁊ totum ex partibus

cõſtat. Homo quoddam totum eſt duabuſ
partibus conſtans. anima et carne. iſte ſũt

due partes bominis.⁊ in bis duabus parti
bus conſtat totꝰ bõ Hatura diuina ſimplx

eſt. natura humana duplex. ꝓppies ptes bo
minis due ſunt. Quia in natura bomims

duoſunt.anima et caro. Abi bec duo ſunt.
totus bomo eſt.vbi alterum boꝛum eſt. ꝑs
bomims eſt. Pꝛopi boc igitur verbum to
tum bomĩem aſſumpſit.quia totum quod

bhoſmis erat. aſſumpſit animam et caꝛnem.

In ſepulcro autem totus bomo nõ lacuit.
ſed tantum pars bomĩs.boc eſt caro Simi
li ad infernum nõ totuſhomo delcẽdit.ſed
tõtum ꝑs bomii.hoc eſt anima. Si emmin
ſepulcrototus bomo iacuiſſe diceretur. ꝓfe
ctoa carne moꝛtua anima recelſiſſe negare

tur. Similiè ſi totus bomo ad infernum de

ſcẽdilſe diceretur.caro vtiqʒ pariter cum a
nima illuc ðᷣſcẽdiſſe affrmaret. Itaqʒ ps bo

minis tãtum in ſepulcroiacuit.⁊ nõ totus
bomo.⁊ duʒ xpᷣus in ſepulcro iacuiſſe dicit.
ppt ſolam carnem queibiiacuit verum eſſe

ꝓbatur.Dum enim ypᷣs in ſepulcro fuiſſe
dicit. totus bomo in ſepulcro fuiſſe dicitur.
quia cum xpᷣus dicitur. totus bomo dici
tur qniam totus bomochriſtus Et verum

S..qꝛ xpᷣſ ĩ ſepłcroiacuit.nec tñ totꝰbõ ĩ ſepul

croiacuit.qʒuistotꝰbõ xpᷣs fuit. Jõ qᷣpe to
tꝰbõ xpᷣus fuit.qꝛ aia et caro verboin perſo
nam vnita fuit. xpᷣus autem ꝓptea vere ĩ le

pulcro iacuit.quia caro eiuſ ibi iacuit. Etid

circo verbum perſona deeſſe nõ potuit. vbi
caro erat que ipſi verbo perſonalii vnita fu
it. Sic itaqʒ xpᷣus in ſepulc:oſuit.quãdo ca
3

ro eius ibi fuit. ⁊ totus tamen bomo bi nõ
fuit.quia nõ anima et caro ſimul.ſʒ ſola ca

ro ibi fuit. Q autem bomo dicitur bomo.

⁊ pſona bõ ꝓpter totũ bominẽ ðꝛ.⁊ ꝓpter to

tũ qð bomis eſt ᷣ. Hõid dico mõ bõapꝑ

te de bumo aſſupta denoĩatur. Sed cũ dict
tur bõ ⁊ intelligit perſona.totũ qð bõ eſt a

toto ðꝛ qð bois eſt. Aliud vero elt. cũ bõ dꝛ

eẽ id qð hõ eſt. atqʒ aliud cũ dðꝛ eſſe id aðẽ in

boĩe. Cu enim dici bõ ꝓpter totũ bois eſſe

dicit id eſt ammã ⁊ carnẽ. Cũ vero ðꝛ eẽid
qdðᷣeſt in boie. ꝓpter partẽ boĩs dꝛ.B eſtꝓpi
ſolã ammã.vel ꝓpter ſolã carnẽ. Cũ hõ bici
tur. bõ perſona dicit.cũ dicitid qð eſt in bo
mine. dici qdᷣ eſt in perſona. Dicit qpe bõ
ſapiens.⁊ non dicitur tamẽ ppter totũ qð ẽ
bõ.ſed ppter partem que eſt in boĩe.quia ſa
pientia nonin ania ⁊ carne eſt. ſed in aia ſo
la.Atem cũ dicitur bõ candidꝰ.aut mgeꝛnõ
ꝓpter totũ qð eſt bomo dicitur.ſed ppter ꝑ
tem que eſt ĩ boĩe.quia candoꝛ etnigredoñ

in ania ⁊ carne eſt.ſed in ſola carne.Et ſi ſoꝛ

tetotus bomo boc eſſe dicitur.nõ tamẽ ita
ðꝛ.quaſi totũ qð boiſeſt boc ſit.ſed qa id qð
m boie eſſe debet. boc totũ boc ſit.Dicit qp
petotus hbõ albus.quando totũ coꝛpꝰboii

albũ eſt.nõ quia totũ qð eſt bois albũ eſt. ſʒ

quia totũ qð in hoĩe albũ eſſe poteſt albũ ẽ
Itaqʒ et xpᷣus cũ bicitur bõ ꝓpter totũ dici
tur qð eſt bõ.id eſtammã ⁊ carnẽ. Cũ auteʒ
moꝛtalis vl moꝛtuꝰ dꝛ vel ſepultꝰ ppter ꝑtẽ
bomis ðꝛ.ld eſt ſolã carnẽ.quia ſola caro et
moꝛtalis fuit.quãdo coꝛruptionẽ paſſibili⸗
tatis poꝛtauit et ſola moꝛtua ſuit qñ in cru
ce ſine anĩa pita ſua pependit.⁊ ſola ſepulta
fuit.qᷓndo anima cũ ipſa in ſepłero moꝛtua
iacente nõ fuit. Ettamẽ xpᷣs boc totũ qð ſo
la caro fecit, paciter etipſe fecit.q̃ per diumni
tatẽ ſuã pſonaliter pꝛeſens erat icarne.ꝛ cũ
carne ſua q̃ boc fecit. Similiter cũ xpᷣs ſpiri

tu exultaſſe ðꝛ.ſiue affectũ.aut deſidenũ płti

moꝛẽ habuiſſe dicitur. ſᷣm ſolam animã boc
babuiſſe intelligitur.quia ſola ania bocha⸗
buit. ⁊ ipſe per aniaʒ veracii babuit cuiꝰdi
uinitatiipſa ania perſonalit vnita fuit. Ha

buit qſpe ania illa ſᷣm affectus nature cũ q

pꝛima

bus aſſuüpta fuit. ⁊ deſideriũ ⁊ gaudiũ et do
loꝛem et timoꝛẽ paſſioniſpꝛo carne ſua que
omma adtẽpus ratiõabilii admiſſa ſũt po
teſtate faciẽtis ⁊ voluntate patientis.⁊ cũ ti
muit penã ſue carnis.a doloꝛes reſugit.pᷣm
aſfectũ nature fecit.quo nemo odio caꝛnem
ſuã babet.cuius malu aliquãdo ex ratione
ſuſtinere poteſt. amare autẽnunq; poteſt.
Sicitaqʒ in chꝛiſto ſᷣm aſſectũ nature quẽ
anima in carne ⁊ ꝓcarne babuit.voluntaſ
quedã erat ſᷣm quã etmoꝛtẽ ⁊ doloꝛẽ ⁊ paſ

ſionẽ boꝛruiſſeet noluiſſe veraciter dicitur.
NQNuã tamẽ volũtatem ſupioꝛ volũtas ſpiri
tus que ad obedientiã patne iuſſionis pꝑm⸗

pta fuit dirigebat. Nolũtas qpe ſpũs ixpᷣo

quaſi medio quodã loco ↄſtituta.volũtatẽ

carnis ſubiectã per ratonem moderabat.
volũtati patris ſuperioꝛiper obedientiam
ſubijciebatur dicens.Hõ mea volũtas ſed

tua fiat. Ita ergo ꝙ xpᷣs dicit aliquando ſm

perſonã dꝛ.aliquado ſᷣm id qðfuit in perſo
na.⁊ ſimliter qð ſm hbominẽ dicit.aliquan:
do ſm ipſũ bominẽ ðꝛ aliqndo ſm ipſũ qð
fuit in bomine.In natura autẽ diuinitatis
vbi multiplicitas aut diuerſitas nulla eſt.ꝑ
ſona et id qð eſt in perſona diuerſum eẽ noõ
poteſt An ſola autẽ bumanitate vbi młtipli
citaſ inuenitur. aliud totũ.⁊ aliud ꝑſ eẽ oſtẽ
ditur. Cotũ pſona eſt. pars in perſona. Co⸗

tum eſt anima et caro.parſ anima ſola aut

ſola caro. Dicit autem ſcriptura. Sicut

anima rationalis et caro vnuseſt bomo.

ita deus æbomo vnus eſt cbꝛiſtus. Vide
te limilitudinem. Bene dico anma et ca⸗
ro eſt hõ.⁊ iterum.bene dico bõ eſt ꝑſona.⁊
rurſuʒ bene dico. aima et caro eſt vna ꝑlõa
Hõautẽ ſimiliter dicere poſſũ.ſola ania eſt
bomo.aut ſola caro eſt bomo.Etidciꝛcodi
cere nõ poſſũ.ſola ania eſt ꝑſona.aut ſola ca
roeſt pſona.Inxpᷣoautẽ bicere poſſuʒ.de⸗
2 bõ eſtxpᷣs.⁊ dicere poſſũ ſimilit deꝰeſt xpᷣi
⁊ iterũ. bõ eſt xpᷣs Et rurſum dicere poſſuʒz.

deꝰa bõ vna eſt pſona.⁊ iterũ.deꝰeſt ꝑſona

⁊ bõ eſt perſona. Qual ergo eſt ſimilitudo
bec. cuz dicitur. Sicut anima ratiõalis ⁊ ca
ro vnus eſt bõuta deus et hõ vnus eſtxpᷣo

nit
o

Jy
id
lunr,
lont
ſe
Untg
intel
1.*
heſic
perſ
tie
bory
Perſon
ghod
Miab
undän
duudai
nongle
Pere⸗
ſornen
„Cpaxre
lbon

nhe

e

ð

— — —
ðððÿ —
=

—

Gars.

Sienim ommmoda ſimilitudo eſt. quare
ſicut inxpo dicitur. deus ⁊ bõ xpᷣs et deꝰ xp̃l
nõ ita enã in boĩe ðꝛ.ſicut caro et ania ſimt
bõ ita etiam ſola caro per le bõ aut ſola aĩa
perſe bomo.vel ſicutin bomie amia quideʒ
et caro ſimiliter bomo dicitur.nec amma ꝑ
ſeſola bõ dicitur. nec caroſola perſe bomo

dicitur. ſicin cbꝛiſto deus quidem etbomo

ſimiliter chꝛiſtus dicitur.ita tamẽ vt nec ho
mo ſolus per ſe.nec deus ſolus per ſe xpᷣus
dicatur. Dagna inuolutio dicendi eſt cir
ca bec.⁊ laboꝛat bomo in ſuo.qui pene mil
intelligere nouit. mili boc et hm qð dicere
nouit. Nuerunt bic quotidiebomines qᷣd
dicendum ſit. et quid credendü raro? Que
runt ſi locutio ulla bona eſt.⁊ſi locutõ illa re
cipienda eſt. et ſi pꝛobanda eſt locutõ illa In
moneta verboꝛum poſiti ſunt.et curꝛit mul

titudo magna ſermonum ⁊ infinita perple

xio.quia iudicium ſpiritul a littera trabere
pvolunt. non iudicium litteꝛea ſpiritu Melci
unt enim.quia ſpirituſ litteram iudicare de
bet. non littera ſpiritum. Sicut ſcꝛptum eſt
Spiritualis iudicat omnia.⁊ ipᷣea nemine
iudicatur. Laboꝛant ergo in iudicio dicen
di.quia ſpiritũ non babent intelligendi. Uo
lunt babere iudicium.⁊ ſpiritum babeꝛe no
lunt.ſine quo recte iudicare non poſſunt.
ꝛopteꝛea laboꝛant in dicendo.⁊ inuem
unt alia etalia dicenda de illo quod vnum
intelligendum eſt. Nuerunt quid ſit perſo
na. adoucunt deinde diffinitionem perlo

ne ſicuta quibuſoam facta eſt. ⁊ pꝛobata.q?
perſona eſt indunduum rationalis ſubſtã

tie. Ecce dicamus ſᷣm nos quia perſona eſt
boc. Bene difſintum eſt ſcᷣm nos quid lit
perſona. Scdᷣum nos ita bicamus.Ham
quod ſupꝛa nos eſt. omnino dici nõ poteſt.
Indicibile eſt. quia incõpꝛebenſibile eſt Se
cundũ nos ergo dicamus. ſerſona eſt in
diuiduũ rationalis ſubſtantie. Que eſt ra
tionalis ſubſtantia niſi ſpiritus ratiõalis?
Pec eſt enim pꝛopꝛie rationalis perſona.
ſpiritualis ſubſtantia.que ſola rationis eſt
capax.quia in ea ſola ratio eſſepoteſt. Maʒ

ſi bomo rationalis ſubſtantia eſle dicitur.
non pꝛopter totum dicitur.ſedpꝛopter ani

——

(ꝛima

mam ſolam.que pꝛopꝛie ratonalis ſubſtã
tia eſſe dicitur. Homo enim m animamtã
tum rationalis eſt. quia ip̃e rationalem ami
mam babet. Anima autem ſecundum ſera
tionalis eſt.quia ipſa in ſe rationem pel ra
tionalitatem.id eſt ratoniſ capacitatem ba
bet. Sic itaqʒ ratõnalis ſubſtantia pꝛopꝛie
et ſecundum ſe non eſt niſiſpiritus ranona
lis qui indiuiduum pere eſt.⁊ in quantum
natura ſimplex eſt. compoſitionem partiũ
non babens.⁊ nature ſimplicis eſt euſdem
pꝛopꝛietatis plura non continens. Hicita
qʒ ſpiritus rationalis pꝛopꝛie perſona dici
tur. et numero diſcretus.et ratõne diſcernel

Sic emm quidam perſonam dictaʒ eſſe o

luerunt.quali per ſe ſonantem. et quaſi lin
gulariter diſcernentem vtin quantum nu
mero dilcreta ẽ ꝑ ſeinqᷓntũ rõe dilcermit ſo
nãtẽ vel ꝓnüciãtẽ vel iudicãtẽ ſe itelligamꝰ
Ecce ergo ſcdᷣm banc diffinitõnem pꝛopꝛie
dicimus.quia ſpiritus rationalis perſona
eſt. per ſe diſcernens ſe. Non eſt bic magna
queſtio neqʒ ambiguitas intelligendi. vbi
quod eſttotum. vnum eſt. In bomine autẽ
non eadem ratio occurꝛit vbi quidem duo
ſunt. et tamen perſone due non ſunt.ſed v
na perſona caroet anima. Hic autem qui
dam tam multipliciter deliraſſe inueniun
tur ſolis verbis adberentes. vt non facile
verboꝛum muolucra iudicari potuiſſent ni
ſi in fine erꝛoꝛ ſe manifeſtus oſtenderet Di
cunt bominem totum quoddam elſſe com
poſuum ex amma etcoꝛpoꝛe aliud omnino
et diuerſum ab amma et coꝛpoꝛe.ita vt boc
totum nec anims ſit. nec coꝛpus ſit.nec ſi
mul amma et coꝛpus. Mon enim totum
iſta eſſe. ſed ex iſtis eſſe dicunt. Hoc ergo to
tum bominem eſſe putant. ⁊ ipſum homi
nem qui boc totum eſt ratonalẽ eſſe ea ra
tionalitate que in ipſo toto eſt. diuerſa a ra
tione ſiue a rationalitate partis. ideſt am
me.ſicutipſum totum diuerſum eſt a par
te. AWdoſtremo omnia que in toto ſunt di
uerla eſſe omnino ab bis que in partibus
conſtant ſicut ivpKſum totum a partibus di
uerſũ ẽ. Itaqʒ ſicut rõnalitas boĩs alia ẽ qᷓʒ
ratiõalitaſaie.qꝛ vna ẽtotiꝰ.⁊ĩtoto ẽ. ¶Mia

partis eſt.ꝛ in pꝑte eſt. gta et bonitatẽ totius
que in toto eſt aliã eſſe dicuũr.⁊ bomitates ꝑ

tis aliã.qa partis eſt. ⁊ in ꝑte tantũ. Smili

teræ manciã bomiſaliã que in toto eſt.⁊ ma
liciã anie aliã que in parte eſt. NMoſtꝛemo ꝗ
tienſcũqʒ totũ facit.⁊ pari facit.qʒuis ſimul
operent.aliã tamẽ eſſe actionẽ partis q̃ in ꝑ
te eſt ⁊ aliã eſſe actionẽtotiꝰquein toto eſt.
ſicut ipſũ totũ aliudeſt. ⁊ aliud ꝑs eius.Ad
bunc modüu igitur qnens bõ peccat vel bñ
facit. peccatũ płiuſticiã in boie eſſe que toti
accidunt ad ppᷣetatẽ. Et iterũ peccatuʒ ſiue
iuſticiã in ania eſſe qᷓ parti accidunt ad ꝓpe
tatẽ cõtendũt. Quapꝛopter qñ bõ moꝛitur
⁊2 ania a carne ſeparat᷑.diuiſis btibus.totuʒ
ipſuzʒ qð ex eis cõpoſitũ fuerat iam nibil eẽ
ac per hboc ipſũ bominẽqͥ boc totũ erat.ſimi
lit nibil eſſe.necalicubi eẽ. Et mõ interi nec
peccatũ eiꝰpuniri.neciuſticiã remunerari.
aniam tantũ in iudicõ eſſe. vt bõbm meritũ
ſuũ vel penã vel gloꝛiã recipiat.bonec tãdẽ
in nouiſſimo.ania ad coꝛpus reuertẽte.rur

ſũ bõ eẽ incipiat.⁊ tũcſᷣm meritũ ſuũ ipſe qᷓ;

remunerationeʒ accipiat.Cales modos lo
quẽdi boĩes ſibi ↄſingunt.et per falſas ficti⸗
ones ſmonũ ad veras deceptiones erꝛoꝛũ
ducunt᷑. Quideni ſtultiꝰẽ qᷓ; dicere ꝙ tunc
bõ eẽ deſinat q̊ndo vere eẽ incipit.⁊ tãtopt
qʒ veriꝰ qᷓnto veriꝰeſt.in q̃ eſſe incipit.Mon
inqunt.ſʒ figura eſt qñ ſancti eẽ cũ xpᷣo bicũ
tur.bñ. Qñ vobiſcũ ſunt veritas eſt.⁊ qñ cũ
xpᷣo ſũt figura eſt? qn boc vobᷣ credite. Noſ
eni nõ credimꝰ. os ſcimꝰqa xpᷣs veritas
eſt. Nuiadxp̃m vadũt.nõ adſigurã nadũt
ſed ad htatẽ vadut. figurã euadũt. Quid
tantopere boĩes ſancti moꝛi deſiderauerũt
ſi poſt moꝛtẽ nibil futuri fuerũt. Cupio inqᷣt
Apla diſſolui aeſſe cũ xpo. Quid cupis⸗
QHoꝛi⁊ eẽ cũ xpᷣo gmo moꝛiet nibil eẽ hoc
iſti dicunt qa mibil eris poſt moꝛtẽ. Si iſtis
credis. moꝛtẽ nõ optaſ.niſi foꝛte ſi nõ eẽ deſi
deras. Si boni boies pꝰmoꝛtẽ nibil futuri
ſunt.quũo de iniqs ⁊ pꝛauis boibus pere di
ctü eſt. Eſſe mbil cupiüt nectñ eſſe queunte

Delinãt ergo nunc ⁊ boniſperare.⁊ malin

mere. qa nõ erũt aliqd cũ hinc exierint. vt vl
mala pel bong ſentire poſſit Sed bñ inqũt

ſperent et timeãt. qʒuis nõ ꝓſe tñ p aniab⸗
ſuis.quia cũ ipſinõ erũt.anie ipſoꝛũ erũt. q̃
vel gloꝛiabunt piuſticia. vel cruciabuntur
ꝓculpa. Ideo ergo inqunt ſperent ⁊timeãt
ꝓ aniabus ſuis. Atina tã recte diceretis.qᷓ
rectu dicitis. Bene ei dicitis. cũ bomini ſpe
randu ⁊ timendũ ꝓ ania ſua dicitis.ſi tamẽ
intelligeretis nunqz meliꝰ aut veri? pſeti
met hõ.qᷓʒ cũ timet ꝓania ſua. Quid enim
maiꝰeſt bõ q̃; aia? Non boc putabasqcũ
qʒ es quite figuriſſermonũ mumeras ſſho
uũ aliqd illatũ eſt auribus tuis.cũ dictũ eſt
boc potiꝰeſſe bominẽ qð potius bomiĩs eſt
Audi eꝛgo.tu xrpianus neſcis qdetbnicꝰ ule
teſtatus eſt ens. inquit cuiuſqʒ is eſt qᷣſ
qʒ geethnicꝰ ille te xpᷣiano religioſioꝛ fuit. q
veritatem confeſſus eſt. quam tu negaſl. Er
go inquis. homoeſt anima. Quid enim?⸗
Mõne tu dicis.quia bomo eſt coꝛpus.⁊ di
cere times.bomoẽ anima. Saulo ante ar⸗
gumentãdo occurꝛiſti.quia omnis bomo
eſt coꝛpus Ois bomo ẽ ammal.⁊ omnea⸗
nimal eſt coꝛpus.ergo ommis bõ eſt coꝛp⸗
Nullam contradictionẽ biceſſe putas.lu
ctoꝛitas eniʒ hoc dicit. Mꝛoducis auctoꝛes
etbnicos. vt pꝛobes quia omms bomo eſt
coꝛpus et ethnicis auctoꝛibuſ credere non
nis quia omnis bomo eſt anima. Foꝛtaſſiſ
quia magis iibi placʒ boc eſſe bominem.qᷓ;
illud.quia boc magis placet tibi qm illud.
Sed ego inqnis de toto loqr. cũ dico.omiſ
homo eſt coꝛpus.nõ de partetotiꝰq coꝛpꝰ
eſt. neqʒ de parte qᷓ ania eſt. boc eni totũ bõ
eſt. nõ ꝑa eiꝰaliq̃ De ̊ ergo toto dicoquia
coꝛpus eſt Dic ergo Htotũ quare mag di⸗
cis eẽ coꝛpꝰq̃ʒanimã cũ ex ania ſimul 2 coꝛ
poꝛe ↄſtet. Si ppter partem vnã q coꝛpus
eſt totũ ipſum coꝛpꝰdici enõne multo ma
gis dicendũ eſt aĩa ppter partẽ alterã que
ania eſt. Si ema partetotũ etnaturã ⁊ no
mẽ trabere dicitur.ab illa pꝛoculdubio pa:
te que dignioꝛ eſt et melioꝛ rectius et natu
ram ⁊ nomen trabere dicetur. ſed non bʒ in
qs vſoloqndi pt bõ ania dicat᷑ Ecce ↄcedo
ſm vſũ loqndi.dic qdð libʒ pt tñ ſᷣm regulaz
credẽdi ſetiaſ idqð negariñ dʒ. AUſꝰ loqndi
ab bominibꝰ inuent? eſt 2 ꝓpter boĩes iuẽ

hhe
n
guir
ſeſ⸗
ne
Plors
venia
phu⸗
G
biel
peere
qui⸗
dam
dunm
ſace
nulea
Maxi
MMlao
dſpſe

daſ⸗

Uigten
Pniat
ohem
totins
nobit
aütſin
teſuih
noe

ſi
*
rnini
uni
nm
lme
Vpſen
Wenm
nnoi
moſß
Ni
boniotk
ancle
ocke
in
g
ndanne
urn
Daner
blono
mnes/
ſo
1Ar
odns
Wog
wwenn
N ſout
wmi
biini
wrie
caiirn
wwonn
unigN
ulte
jipos
Nmnan⸗
uron

ſoboen

een

nbn
Ee
fn tui
Cbin

rbrign

tus eſt. ⁊ ideo ea potius in dicẽdo bomini
bus foꝛma eſſe debet quaʒ ſenſus bumanꝰ
in rebus percipiendis et cognoſcendis bʒ.
Scimus qpe qniaʒ vere vnü nibil eſt miſi
id ſolũ qð vnitate vnuz eſt. Id enm ſolum
ratio vere vnũ diſcernit in quototũ qð eſt
vnũ eſie inuenit. Quecũqʒ ergo nũero plu
ra ſunt ⁊ ſi aliqndo vniaãtur.vere tamẽ vnũ
eſſe non pñt.quia tamẽea que in vna com
poſitione vniuntur quodãmodoadleinui
cem accedunt et apꝛopinquãt ſibi vt quã
tum poſſunt vnitate vnientur. idcirco hm
quendam modum ⁊ ipſa que limuliuncta
ſunt vnum eſſe dicunt.Ham ſicut ratioid
quod vere vnum eſt in percipiendo no di
uidit.ita quoqʒ ſenſus qð ſimul iunctum ẽ
et vnitũ in percipiendo non diſcernit.⁊ quẽ
admodum illic ratio in eo qð vnuʒ eſt totũ
non diuidit eſſentiam. Ita quoqʒ ſenſꝰ bic
in eo quod vnitum eſttotum.nõ diuidit foꝛ
mam. Allic ratio percipit ſimul qð vnũ eſt.
quia nõ eſt in eo aliud ⁊ aliud. Hic vero ſẽe
ſus ſimul percipit quoð vnitum eſt.qꝛ non
eſt in eo alibi et albi.tamen que vnita ſunt
plura non vere vnum ſunt qmuis ſimul⸗
ueniant ⁊ quodammodo aſpꝛopinquãtad
vnitatem. nec tamen ita vere aut ita pꝛopꝛie
Quid enim ꝓpꝛius eſie poteſt q̃; vnitas ſi
bi? Quando eꝛgo dicuntur plura vnumꝓ
pterea quia vnita ſunt non ꝓpꝛie dicuntur.
quia non vereſũt id qð dicuni.ſed ſᷣm quẽ
dam modum tantũ ſimilia. Nerũtamẽ ſciẽ
dum eſtꝙ aliter vniuntur ea que ad vniõʒ

faciendam pariter conuemunt pt exeo ꝙ ſi

mul eſſe incipiunt vnum quodãmodo eſſe
incipiant.Aliteꝛ peꝛo illa vbi ante vnionem
vnitas pꝛeceſſit.⁊ qðᷣ addituʒ eſt dereliquo
adipſam vnitatem per vmonẽ acceſſit. Ali
udqſpe eſt aliqua ſimul per vnionẽ ad ve
ritatem componi atqʒ aliud aliqua ꝑ vmõʒ
vnitati apom. Quando enim aliqua ꝑvni
onem ad vmtatem componuntur nomen
totius partis cõmunicare non poſſunt.qͥa
nõ bñt ſingula ſeparati in ſe vnionẽ quã ſa
ciũt ſimul ex ſe. ñ vero aliq̃ alicui vnita
tẽ ſuã babẽn ꝑ vmonẽ aꝓponuntin partici
patõnẽ uliꝰtrãſeunt cui apponuni.vt nomẽ

qʒilliꝰcũ illo participareĩcipiãt.ſicut ꝑ vm ⸗/
onẽ ſuã vnitatẽ illiꝰparticipaꝛe incipiht veꝛ
bi gratia. Daries tectũ etfundamentũ tria
ſunt quedãa.⸗ nullü boꝝ pſe domꝰeſt Duã
do ergo oueniunt vt bec eſſe incipiãt tria ſi
mul cõponuni.nõ duo terno aſponuntur.
Mõ aũ ſiciuncta ſunt coꝛpꝰa ania. Ylia q
deʒz inquãtuʒ ſpũs eſt ranonalis ex ſe ⁊ ꝑ ſe
eſſe hbabet ꝑſona.⁊ quando coꝛpus ei ſocia⸗
tur notantũ ad ꝑſonã cõponit᷑ qntuʒ in per
ſonaʒ aſponitur. vt leo ꝙ ꝑ vnionẽ quodã⸗
modo vnũ ſit cũ illa. eadẽ queipſa eſt per
ſona eſſe incipiat. cum illa.ꝗnquantũ ergo
coꝛpus cum ania vnitum eſt vna eſt ꝑſona
cum ania. ſed tamen perſona eſſe aia ex ſe bʒ
inquantuũ eſt rationalis puo. Coꝛpus vero
ex anima babet inquãtum vmtum eſt rati
onali ſpiritui. Quia vero ſenſus bominis
in bomine viuente coꝛpus ſimul ⁊ animã ꝑ
cipit.nõ animã per ſe aut coꝛpus per ſe.ſeð
animã ſimul ⁊ coꝛpus dicere pſonaʒ buma
nus ſermo conſueuit. Hec auteʒ perſona qᷓ
in anima quideʒ pꝛopꝛie vna eſt.per vniia
tem inter coꝛpus vero etanimã vna ꝑ vni
onembm vſum loquendi diuerſis nomim
bus aſpellat. Euoꝛuʒ quedã a parte ſũpta

ſunt.quedã vo ab bis que ↄſtant in parte.

Nam qꝙpſona dicit rationalis bõ dicit.vel
coꝛpꝰvel ania a parte ſola vocabula ſũpta
ſunt.quia in boie ſolu coꝛpue bois eſſe coꝛ
pꝰa ab bumo lſũptũ eẽ.⁊ ex ↄiũctõe aĩe ſenſi
ficatũ eẽ ĩuemit. Hec ergo vocabla a pꝑte bo
mis ſũpta ſt. ñ aũt albꝰeẽ ðꝛ bõ autniger
aut magnꝰ aut ꝑuꝰ.pocabla ſumũt ab bis
q̃ ĩ ꝑte ↄſtãt.qꝛin ſolo coꝛpꝑe bois ⁊ ñ in aia
eiuſmoi ppᷣetates iueniut. Qñ aũt ronałðꝛ

poõ aut lapies aut iuſtꝰ.ab bis q ſolũ in ꝑte

ſut noĩa ad totũ ſumũt᷑qꝛ ñ coꝛpꝰboĩsſʒ ſo
la aia rõnał⁊ ſapiẽſa iuſta iueni. Itaqʒ no
mẽ hoiĩs aliqña coꝛꝑe ſumit.aliqñ ab his q̃

ſũt ĩ coꝛꝑe.aliqũ aũt ſumi ab bis q ſũtiia.
nũq̃ aut ſumit ab aia.ab illa qpe ꝑte bois

puũana locuno boĩi ponſiimu; vocabla foꝛ

mauit quã pᷣmũ ⁊pᷣncipł iboie ſeſꝰbũanuſ
agnouit Et öbuiſſz qdẽ bõ a melioꝛi ꝑteſua
nomẽ potiꝰſũplſiſſe.qꝛ ſmo alii aditelligẽnã
boĩ famłaꝛi ñ potuiſſʒ.n pꝰeũ q; ſeſꝰbũanꝰi

R F

percipiendo babuit modum in dicendo te⸗
nuiſſʒ. Itaqʒ quia idqdᷣab bumo erat euidẽ
tius in bomie videbatur.ab illo potius bo
dicebatur. Sic qdem ex infirmitate lſentien
di confuſio dicendioꝛta eſt.⁊ debemꝰ ꝓpter
vſum in loquendo modum dicendi buare.
nec tamẽ ppter conſuetudinẽ loquẽdi a ve
ritate credẽdi recedere. ſꝛopterea q pe ſcepᷣ

tura ſacra ne ba bominũ in veritate dei er

rare noſ faciant. perſonã iplam pꝛopꝛie ipᷣʒʒ
ſpum rationalem elſe teſtatur. que perſona
licet pꝛopter id qd de bumo ſumptũ eſt bõ
dicatur. tamen pveriſſime et quãdoilli ſocia
ta eſt ſola bene vel male operatur.⁊ quan⸗
doab illoſeparata eſt ſola in pena vel gla re
muneratur. Et ſicut ĩ coꝛpoꝛe poſita ſola q;
dam bona cogitatione ⁊ voluntate facit ſi
ne coꝛpoꝛe.quedam vero poſt volũtatem ⁊
ſm voluntatem in operatione per coꝛpus.
ita quoqʒ pꝛo meritis pꝛimum percipit pꝛe
mium ſeparata a coꝛpoꝛe ſine coꝛpoꝛe.poſt

ea iuncta coꝛpoꝛi in coꝛpoꝛe.Ecce ergo dica

mus. omo eſt anmal.perum eſt pꝛopter
id quod in homine abanima ſenſiſicatũ eſt
Homo eſt coꝛpus.Aerum eſt quia id qð
ſenſiſicatum eſt in bomine ⁊ de bumo ſum
ptum eſt iplum eſt coꝛpus. Homo eſt per
ſona. Verum eſt.quia id qd ab bumo ſum
ptum eſt anme iunctuʒ eſt in perſona. boc
totum vlus dicendi babet. ⁊ um eũ moduʒ
quo vere dicitur.ſine incõuenientia ꝓ veri
tate recipi poteſt. Iterum dicamꝰ. Homo ẽ

anima.non boc vſus dicẽdi recipit qui foꝛ

matus eſt ᷣm modũ ſentiendi. Solũ enim
coꝛpus in homie videtur a in ſolo coꝛꝑe bõ
videtur. ⁊idcircoa coꝛꝑe homim nomen ſu
mitur qmam pꝛopter coꝛpus bomo vocat
Iterũ quia in eo qð videtur aliud eſſe perci
pitur qð non videt. Duo in bomine eẽ depñ
bendunt᷑ id eſt coꝛpus ⁊ anima.que qᷓniã li
muliuncta ⁊ vnua inueniunt᷑ eiuſdes vnio
nis in boĩe coꝛpꝰa ania partes noiant Ecce
igitur cõcedamꝰqð pſus loquẽdi aſſirmat
bomo eſt coꝛpus.⁊ bõ non eſt ſpũs.bomo
eſt animal.et bõ non eſt ania.Nunqᷣd ſimi
liter concedemus bomo moꝛtuꝰnon eſt bõ

Homo enim viuens bõ eſt. Si autem bõ

(Pꝛima

moꝛtuus non eſt bomo.ergo bomo quen

do viuere deſint bomo eſſe deſinit. Sʒ qᷣd
eſt quod niuere deſinit.niſiquod moꝛit qd
autem moꝛitur niſi ſolum coꝛpꝰ qð abani
ma deleritur. Amma enim nõmountur nec
Nuere deſinit. etiam quando viuiticare de
ſinit. Ergo ſolum coꝛpus moꝛit. Sed bõ in
quis.id eſt ipſa perſona moꝛtur. Quid eſt
perſona nunqᷣd indiuiduũ rationalis ſub
ſtannie. Si ergo indiuiduuʒ rationalis ſub
ſtantie perſona eſt. ratonalis ptiqʒ ſpirituſ
qui⁊ ſimplicitate vnus eſt ⁊ natura ratiõis

capax. ꝓpꝛie perſona eſſe babet.ex ſe quideʒ

inquantum ſpiritus ratiõalis eſt. per ſe au
tem quando ſine coꝛpoꝛe eſt. Quãdoauteʒ
coꝛpus illi vnitũ eſt inqntũ cũ coꝛpoꝛe vni
tum eſt. vna cum coꝛpoꝛe perſona ẽ. Quan

do vero a coꝛpoꝛe ſeparatur perſona tamẽ

eſſe non deſinit. ⁊ ipſla eadem perſõa que pᷣꝰ
fuit. qniã coꝛpus a ſocietate ſpiritꝰdecedẽs
eidem ſpiritui perſonam eſſe nõ tollit. ſicut
pꝛius quando iungebat᷑ ipſi vt perſona eẽt

non dedit. Remanet taqʒ; ſepata ania a caꝛ
ne eadem perſona ſpũs ratioalie.qͥ licet fſoꝛ
talſſis ſm vſũ loquẽdi bõ iaʒ dicinon poſſit

qꝛid qð deterꝛa ſũptũ erat iam ſibi vnitum
nõ babet. nõ tamẽ ideo min?ꝰ perſona eſt. et
eadẽ ꝑpſona que pᷣus fuit.qñ et illud ſibi vni
tũ babuit.⁊ pꝛopter ipſã vnionẽ vna cũ illo
ꝑſona fuit. Sicut ergo coꝛpꝰrõnali ſpiritui

iictũ nõ batilli vt ſit ꝑſõa.ſʒ iunctũ illi acci
pit ab ulo pt ipſũ ſit vna ꝑpſona cũ illo.ſic bu
manitas iuncta vbo nõ qdeʒ ulli dedit pt eeẽt
plõa.ſʒ vnita illi accepit abillo pt vna eſſʒ p

ſõa cũ illo. Cõſiderãdũ nvoẽ qcũ veꝛbũ ⁊ bõ

vna ſit ꝑſõa in xpᷣo.recte tñ ꝑ ſe dicimꝰpᷣbũ ẽ

ꝑſona. ꝛ iteꝝ recte ꝑſe dicimꝰ bõẽ pſõa.⁊ re
cte dicimꝰ.qꝛ ſiml bõ ⁊ vbũ ñ dueſũt.ſpna
pſõa. Quia eni pᷣbũ ⁊ añ aſſũptũ boiem ꝑ
ſoa fuit.⁊ pꝰaſſũptũ hoĩeʒ pſõa eẽ ñ deſinit.
dðo recte dicimꝰp ſe nbũ eſt pſõa.Et qꝛrur
ſũ inteꝛ: bominẽ aſſũptũ ⁊ vbu maioꝛ⁊excel

lentioꝛ qᷓ; inter animam et coꝛpus vnio fu

it. nibilominus recte per ſe dicimus bomo
eſt perſõa.bomo quiſpe ideſt coꝛpus ⁊ ani
ma ſimul iuncta perſoa eſie babet.ñ tñ alia
qᷓ; vbum.qꝛ vna eſt pſona bomo ⁊ verbum

4

adue
in bo
beatu
herſu
deo⸗
buebe
conalle
Ntreſoꝛ
1ddeä
ſaauſi
ſaperen
aepaen
Pinqus
gtuse⸗
feconal
ſer Bu

nnbu⸗

n
S
nicd
ben
Tne
rede
bo
dec
lb
lb
ru
ns
ano
pefſenn
Mbr
enn
Gn
vnni
ſbey
hi⸗
le
aci
dacn
aſer
a
Mun
it
n
lprn⸗
il
iloin
ectot
nmnch,
inilhh
umeue
itre
Nuhn⸗
itomd
zidn.
abanm
woo
gein
e . i
Vlit⸗

Anio qᷣpe vnũ facit. caro nãqʒet amma ſil

ꝛuncta pſona fuiſſent ſi vna pſona cum ver
bo nõ fuiſſent. et verbo perſone vnita nõ ſu
iſſeẽt. Dꝛopterea recte dicimꝰ. quia ⁊ verbü
eſt perſona.⁊ iterũ recte dicimꝰ.quia bomo

eſt ꝑpſona.⁊ ſimiliter recte dicimꝰ.qa ⁊ vbuʒ

⁊bomo non ſunt due ſed vna pſona. Itẽ re
cte dicimus.quia verbum exquo bomo fa

ctũ eſt. nunqm poſtea bomo eſſe deſijt. qꝛ le

nec in moꝛte carnis ſue ab aſſumꝑta buma

nitate vnqʒ diuiſit. Qua ꝓpterxpᷣs etiam ĩ
moꝛte carnis ſue nec deꝰeſſe delijt. quia ĩ ve
ra deitate immoꝛtalil ꝑmanſit.nec ꝑpſona eẽ

deſijt. quia verbũ ſuit.nec bõ elſe deſijt.qꝛ di

uinitas eins ab bumanitate ſua nõ receſſit
Sola aũt anima a carne ad tempꝰ diuiſa ẽ

ſed diuinitas nec ab ania nec a carne ſepe:

rata eſt. Ep̃ſergo vere moꝛtuꝰfuit ꝓpimoꝛ
tuaʒ carnẽ.⁊ vere viuus ꝑmanſit ppter im/
moꝛtalem diuimtatem.⁊ veꝛus deus ſimul
⁊ veruſ bõ fuit ꝓp inſeparabilẽ diuinitatiſ
⁊ bumanitatis vnionẽ.
¶ O per hominem verbo vnituʒ
deõ vniuntur omnes qui membꝛa
unt ulius (¶Capitulum. ANXI

ERediatoꝛ nõ eſt vniꝰ. oeuſ
autem vnus eſt. Duo enim
— erant deus ⁊bomo diuerſi⁊
aduerſi. Deus eratiuſtus.bõ erat iniuſtus
in hoc nota aduerſos.Hõ erat miſer.deus
beatusin Gᷓ; nota diuerloſ.Sic igit bõ ⁊ ad
uerſus deo erat per iniuſticiam. ⁊ diuerſus
a deo per miſeriã. ſꝛopter boc neceſſe ba:
buit bõ pᷣmuʒ quið iuſtificari a culpa pt re⸗

conciliaret. oſtea vero liberari a miſeria

vt refoꝛmaret In H gomediatoꝛe eguit bõ
ad deũ pt recõciliaret᷑iulli reduceret᷑ ad ulũ

ſʒ cauſã diſſidentiũ agendam ↄuenienter ſu

ſcipere nõ poſſet.qui non aliqua ſocietatis
ac pacis amicicia vtriqʒ familiariſ atqʒ; pꝛo

pinquꝰexiſteret. ꝛopter hoc ergo fuiꝰ di

factus eſt bomo.pvt inier bominem ⁊ deum
reconciliationis et pacis mediatoꝛ eſſe poſ⸗

ſet Suſcepit bumanitatem per quam bo⸗
minibus aſpꝛopinquaret. Betinuit diuini⸗

Poſtolꝰ oicit.

(pꝛima

tatem per quam a deo non recederet ſactꝰ

bomo ſuſtinuit penam vt demonſtraret af
fectum.ſeruauit iuſticiam pt confer:z reme:

dium. Aerbum quiſpe qð cum patre deo

vnum erat per ineffabilem vnitatem cũ bo

mine aſlumpto vnum factum eſt per admi

rabilem vnionem. AUmtas in nata vnio in
ꝑſona cũ patre deo vnũ in nata nõ in perſo
na. cũ boĩe aſſũpto vnũ in ꝑſoa ñ in natura
Quid mas vnuʒ qᷓ; vnitas.qð vnitate vnũ

eſt ſũme vnũ eſt. AUerbũ et pat in vnitate v

num erant.quia natura vnum erant. 2 vo⸗
luit ipſum verbum nobiſcum vnum ſieri.
vt noſin ſe ⁊ per ſe vnum faceret⁊ cum illo
cum quoipſum vnuʒ erat lſſumpſit ergo
ex nobis noſtram naturam pt eam ſibi ſoci
aret per vnſonem in perſona.que ſoclata ñ
erat per vnitatem in natura.pt per id quið
quodde noſtro vnum ſecum ſaceret nos ſi
bi vniret vt cum ipſo vnum eſſemus perid
quod noſtrum ſibi vnitum erat,⁊ peripſuʒ
vnum eſſe cum patre qui cumipᷣo vnũ erat
Nater inquit ſancte ſerua eos in nomine
tuo quos dediſti mibi.vt ſint pnum.ſicut ⁊
nos.Hon pꝛo eis autem rogo tantum.ſed
et pꝛo eis qui credituri ſunt per verbũ eoꝝ
in me pt et ipſiimn nobis vnum ſint.⁊ mũdꝰ
credat.quia tu me miliſti. Et ego claritateʒ
quam dediſti mibi dedi eis vt ſint vnum ſi
cut et nos vnum ſumus.Egoin eis atu in

me vt ſint conſummat in vnũ.⁊cognoſcat

mundus.quia tu me miſiſti. Rogat vnitaſ
pꝛo vnione. Aerbum cum patre vnũ in na⸗
tura. homo cum verbo vnũ in perſona.mẽ
bꝛa cum capite vnum.pꝛimũ in iuſticia po
ſtea in gloꝛia. At enim in iuſticia vnũ ſint.
cognoſcat mũdꝰqꝛtu me miliſti. Atauteʒ
ĩ glona vnũ ſint.volo vt vbi ego ſũ a illiſint
mecũ vt videãt claritatẽ meã quam dediſti

mibi.qꝛ dilexiſti me ante ↄſtuunonẽ mũdi.

nuͤ xpũs ſ,m hũanitatẽ ĩ ce
lo ẽ ſim diuitatẽ vbiqʒ ¶Ca. Xlil
Weri quo media
oꝛ dei⁊ boĩm bõ. Rp̃s ielꝰ nüc eẽ
credatur i celo. aut quia deꝰ vbiqʒ
it. bominem quoqʒ ulum qui in deo ſit

pbiqʒ diffuſum.ex boc nimiruʒ intelligi vo
lens etiã in paradiſo eſſe potuiſſe qui vbiqʒ
ſit. Moli taqʒ dubitare ibi nũc eẽ bomineʒ
ielum xpᷣm. vnde venturus eſt. Demoꝛit
quoqʒ recole.⁊ fidelitertene xpianam cõfeſ
ſionem quoniam reſurrexit a moꝛtuil.aſcẽ
dit ad celũ ſedet ad dexteram dei patris.nec
aliunde qm inde venturus eſt. ad muos et
moꝛtuos iudicandos.:et ſic venturꝰ eſt illa
angelica voceteſtante. QNuemadmodum
vilus eſt in celum ire. id eſtin eadeʒ foꝛma
carms atqʒ ſubſtantia. cui pꝛofecto immoꝛ
talitatem ðdit. naturã non abſtulit. õm bãc
foꝛmam nõ eſt putandus vbiqʒ diſfuſꝰ. Ca
uendũ eſt eniz ne ita diuinitatẽ aſtruamus
bomis.uvt veritatẽ coꝛꝑis auferamꝰ Mõ eiʒ
eſt ↄſequẽſvt quod in deo eſtita ſit vbiqʒ li
cut deꝰ. Haʒ de nobis peraciſſima ſcpᷣtura
dicit in illo viuimꝰ mouemur ⁊ ſumus
nec tamen ſicut ille vbiqʒ ſumꝰ.ſed aliter bõ
ille in deo. quoniam aliter ⁊ deus ille in bo⸗
mie ppꝛio qdã et ſingulari modo. Vna eni
perſona eſt deus ⁊ bomo.⁊ vtrũqʒ vnuſeſt
ielſus xpᷣs vbiqʒ per id quod deus eſt. In ce
loautem perid qð bomo.Eſt ergo deꝰ per
cuncta diffuſus.Ipſe quiſpe ait per pꝛophe
tam. Celũ ⁊ terꝛã ego impleo.Et qdð paulo ã
te poſui de ſapientia eiꝰ Attingit a ſine vſqʒ
ad finẽ foꝛtiter et diſponit oia ſuauit.Item⸗
qʒ ſcriptũ eſt. Spiritus domini repleuitoꝛ
bem terꝛarum. Eiqʒ dicitur in quodaʒ pſal

mo.Quo iboa ſpiritu tuo ⁊ quoa facie tua

f. Si aſcendero in celũ tu illic es.ſi.d.ĩ it.ad.
Sed ſic eſt deus vbiqʒ per cuncta diffuſus
vt non ſit qualitas mũdi.ſed ſubſtantia cre
atrix mũdi.ſine laboꝛe regens.ſine onere cõ
tinens mundum. non tamen per ſpacia lo
coꝛum quali molesdiſfuſa. ita pt in dimi
dio mundi coꝛpoꝛe ſit dimidiuſ. in alio di
midio dimidius.atqʒ ita per totum totus
et in celo ſolototus.⁊ in ſola terꝛa totus.⁊ĩ
celo et in terꝛa totuſ.⁊ in nullo contentꝰloco
ſed in ſeipſo vbiqʒ totus Iia paterita filius
ita ſpirituſſanctus. ita trinitas vnus deus.
Verum illud eſt multo mirabilius ꝙ cũ de
us pbiqʒ ſit totus.non tamen in omnibus
babitat. non enim omnibus dici poteſt qðᷣ

pnma

ait a poſtolus pel qðᷣ iam dixi. pel etiam ul&
Meſcuis quia templũ dei eſtis.ſpiritꝰden
babitat in vobis. vnde et ecõtrario de qbuſ
dam dicit idem. Quiſquis autem ſpiritum
xp̃ᷣt non babet bicnon eſt eius. Quis poꝛro
audeat opinari miſi quiſquiſinſeparabilita
tem penitus ignoꝛat trinitatis que in aliq
babitare poſſit pater autfilius in quo non
babitat ſpirituſſanctus.aut in aliquoſpiri⸗
tuſſanctus in quo non pater a filus. Vndð
fatendum eſt vbiqʒ eſſe deum per diuinita
tis pꝛeſentiam. ſed non vbiqʒ per babitatio
nis gratiam. ꝛopter banc enim babitatõ
nem vbi pꝛoculdubio gratia dilecuonis eiꝰ
agnoſcitur.non dicimuſ. dater noſter qui
es vbiqʒ.cum et boc verum ſit. ſed pater no
ſter qui es in celis vttemplum eius in oꝛati
one ponus commemoꝛemus quod et noſ
ipᷣi eſſe debemus.⁊ inquantum ſumuſintã
tum ad eius ſocietatem et adoptionis fami
liam pertinemus. Cum igitur qui vbiqʒ eſt
non in omnibus babitat. ⁊ in quibus babi
tat non equaliter babitat. Ham vnde eſt il
lud quod Heliſeus popoſcit pt duplicieſpi

ritus dei in eo fieret qui erat in Helia.⁊ pn

deim ommbus ſanctis ſunt alij ſanctioꝛes

niſi abundantius babendo babitatoꝛez de
um. Quomodo ergo verum eſt quodſuß̃

diximus.q deus vbiqʒ ſit totus.quando in
alijs eſt amplius ⁊ in alijs minus.Sed nõ
eſt neglgenter intuendum ꝙ diximus in ſe
ipſo eſſe vbiqʒ totum. non ergo in eis quia
alia plus eum alia minus capiũt.ideo eniĩ

vbiqʒ eſie dicitur.quia nulli parti rerum ab

ſens eſt. ꝗdeototꝰqꝛ nõ ꝑn reꝝptẽ ſuã pñtẽ
pbet. ⁊ alii ꝑn alterã ꝑteʒ.eq̃les eq̃ibꝰ.mioꝛi
mioꝛẽ.maioꝛiqʒ maioꝛẽ.ſʒ iſoluʒ vniü ſitati
create.veꝝ etiã cuilibʒ pti eiꝰtotꝰ piteradeſt
Poꝛro aũt qð paꝝꝑdiſiicte putauimꝰpoſſe

itelligi. cũ dicerem? deũ eẽ vbiqʒ totũ niſlad

deꝛemꝰĩ ſeipo õ diligẽtiꝰexponẽdũ.qũo eĩʒ
vbiqʒ ĩ ſeip̃o.vbiqʒ.l.qꝛnuſqʒ ẽ abſẽſ ſeipᷣo
aũt qꝛ nõ ↄtinet abeis qbꝰpñs ẽ tanq̃ᷓ; ſine
bis eẽ ñ poſſit.ſic̃aũt nec ab illo abeſt i q nõ
