luntarie eligitur. pꝛoculdubio alterum nõ
eſſe in voluntate compꝛobatur. In ea igit

voluntate qua contra deum carni conſen

tire elegerunt. charitatez vtiqʒ; dei nullate
nus habuerũt qᷓmuis tamen in eoipſo ꝙᷓ
magnam in temptatione violentiaʒ palſlſi
ſunt aliquã in peccato ſuo excuſatõem ba
bere poſſunt. De aflectu veropietanis quẽ
bmõi peccãtes nõ nunqᷓ; bꝛẽ vident.qñ ſił
et peccare ↄſentiũt.⁊ tñ qdãmodo in pctõ

3J3 nõ delerũt doloꝛe qᷓdaʒz affici non deſi

ſtunt. cauenduz eſt oino ne charitans liue
dileciõis dei noĩe dignꝰeniſtimet Si eiʒ in
bis qͥ ab uiqtate ad iuſticiã ↄuertũt affectꝰ
qdã ⁊ dleciatões pᷣteritoꝝmaloꝝ remanẽt
q tñ in bono ppoſito ↄſtitutis ad iniqtatẽ

oͤ
ten
g
n
pr
ſust⸗
dici
eſten
ſive
eſtn
bong
loton
gin
cedy
ſueer
ſtitun
ſtioes
nunc⸗
nlunt.
damn⸗
Peccaus
goslre
derepoe
ſeneſi
penire.
pꝛedeſt
pecore
ſhemt⸗
oteſte
hta pecc
deſtnane
Asadd
mibinon
quſan
dlegoni
ſdngqni
banib⸗
Ponf
Gei ut
namß
hüihore

uirten
dergd⸗
godin
alrqvi
mlsy⸗
norefnn
b pecca⸗
eqnis
Wan
wn
Nauenn.
cepepe
min
nteoe
ollen
müntab
rtonmnen
gn
ornäſene
wa
dinngnn
poles
mareqz
ſorrepoln
ela Ergo
crd

nOerüt d

ſacndond
umangtdo
ſurtwmnt
boälennt
un Naß
namco

nennneogen
goknte
heuhn 4
npimpli
ienigiiſ
onpeto
fiapon del
tontmelt
ma Simſt
Nenüinft/
Nouncnni

non imputant.quare non ſimiliter in bijs

qui ad iniquitateʒ declinauerũt ex vſu pꝛe
terite virtutis. etiã in malo pꝛopolito affe

ctõnes quedã amiſſi ſiue coꝛruꝑti boni ali

quãdo ſupereſſe dicantur?que quidẽ ſine
pꝛopoſito bone volũutatis ex vſu ſiue exna
tura ineſſe poſſunt.ſed ſine ipſo iuſticie me
ritum babere nõ poſſunt. Anũ enim boc
eſt propoſitũ.ſcilicʒ voluntatis ſiue cõſen

ſus animi expoluntate ſurgens cui ſoli iu

diciũ eſt cuʒ deo.Et boc ſolum ſi bonum
eſt. nõ eſtad malũ quidquid in bomine eſt
liue bonũ ſit ſiue malũ.⁊ iterum ſi malum

eſt.nõ eſt adbonũ quidqd reliquũ eſt ſiue

bonũ ſine malũ.Ad bũc ergo oculũ ex qͥ ſo

lototum coꝛpus lucet reſpicere debuerũt

qui in affectõmbus neſcio qlibet.qᷓs et in⸗
credulis ⁊ iniquis aliquotiẽs ſiue ex naia

ſiue ex vſu ineſſe videmꝰ meritũ bois con

ſtituũt. Ooterant bic ſatis ſuꝑſtinoſe que
ſtiões finẽ acciꝑe.ſi tñ finẽ acciꝑe poterãt.
nunc aũt querunt ⁊ ſp q̃runt.⁊ nunqᷓʒ inue
munt. Interrogant vtrũ Dauid 2 ſdetrꝰ
damnari debuiſſent ſi ante penitentiã in

peccatis ſuis moꝛtui fuiſſẽt. Que queſtio

quali reſponſione digna ſit. vtinam ipſi vi
dere poſſent. QNuare eni perire non debuil

ſent. ſi in peccatis ſuis moꝛtin fuiſlent? Sʒ

perire inqunt nõ hotuerũt.qniã adð vitam
pꝛedeſtinati fuerunt. Quareergo ſitr non
peccare nõ potuerũt.qniã peccaturi pᷣſciti
fuerunt? Si enĩ pꝛedeſtinatõ impediri nõ
poteſt. nec pᷣſcientia falli pᷣt. Si aũt pꝛeſci
entia peccandi nõ infert neceſſitatẽ.nec pꝛe
deſtinatio damnatõis tollit poſſibilitateʒ.

AVis adbuc audire qᷣd diẽbis Nug. Quia

mibi non credis? Audi qui ſunt q diligũt
et qui ſunt qͥ pſeueraturi ſunt.⁊ q̃ ſit vmitas
dile ctõnis.⁊ q ſit vnitas pᷣdeſtinatõis.Sci
mus qᷓniã diligentibꝰdeuʒ oĩa cooꝑani in
bonũ bijs qᷣ ſᷣim ppoſitũ vocati ſunt ſancti

Pꝛopoſitũ aũtnõ ſuũ ſʒ dei. Qui etiã pde
ſtinati ſunt atʒ pꝛeſcit vſqʒ adeo pꝛorſus
omia ut enã ſi q eoꝝ deuiant ⁊ exoꝛbitant

etiam Hipᷣʒ eis faciat pficere in bonũ.quia
bũilioꝛes redeunt atʒ doctioꝛes. boꝛum ſi

—

quiſqʒ perit fallit᷑ deus.⁊ picio bũano vin⸗
citur. Sʒ nemo eoꝝ perit qꝛ nulla re vincdi
tur deus aut fallit. Iſti ſignificati ſunt ad
bimothᷣ. vbi cu diciũ fuiſſet ymeneumet

pbiletum fidez quoꝛundã ſubuertere.mox

additum eſt. firmuz autẽ fundamentũ dei
ſtat. babens ſignacim boc. NHouit dña qui
ſunt eiꝰ.boꝝ ſides que per dilecuonẽ opaĩ
pꝛoſecto aut oinonon deſicit.aut ſiquilũt
quoꝝ deficit reparatur anteqm vita iſta ſi
niatur. 2 beleta que intercurrerat iniq̃ta:
te vſqʒ in finem perſeuerantia deputatur.
Qui vᷣ ꝑſeueraturi non ſunt.ac ſica fide
cbuſtiana ⁊ cõuerſanõe lapſuri ſunt. vt ta
les eos vite buiꝰ finis inuemat. pculdubio
nec illotemꝑe quo bñ pieqʒ pixerũt.in iſto
rum numero ↄputandi ſunt.Hõ eni ſunt
a malſa illa pditionis pꝛeſcientia dei ⁊ pꝛe
deſtinatõne diſcreti.⁊ ideo nec ſcdᷣm ppoſi
tum vocatiac ꝑ boc nec electi. Sed in bijs
vocati de quibꝰ dictum eſt. multi vocati.

non in bis de quibꝰdictum eſt. pauci vero

electi. Et tamẽ quis neget eos electos cum
credunt ⁊ baptizantur.⁊ ſcdᷣm deũ viuũt?
Plane dicunt᷑ electi a neſcientibus quid
futuriſint.non abillo qui eos nouit nõ ba
bere pſeuerantiã que adbeatam vitã pdu
cit electos. Scitqʒ illos ita ſtare vt pᷣſcierit
eſſe caſuros. Hic ſi a me queratur.cur eis
deus pſeuerantiam nõ dederit.qui eã qua
chꝛiſtiãe piuerẽt dilectionẽ dedit. me igno
rarereſpõdeo. Reſpondeñt ? ipli ſi poſſũt
cur illos deus cũ fideliter pie niuerẽt.nõ
tunc de vite buius periculis rapint.ne ma
licia mutaret intellectũ eoꝝ.et ne ſictio deci

peret animas eoꝛum. UNtꝝ boc in poteſta

te nõ babuerit. an eoꝝ mala futura neſciuit
nempe nibil boꝝ niſi puerſiſſime atqʒ inſa
nilſſime dꝛ. De bmõi diẽ Johes. Exnob exi
erunt. ſz non erãt ex nobio. Q. li fuiſſent ex
nobᷣ.pmanſiſſent vtiqʒ nobiſcũ. Et qd alið
dic. niſi nõ ert filij.enã qñ erantinpfeſſiõe
et noĩe filioꝝ.Hon qꝛ iuſticiã ſimulauerãt
ſed qꝛ is ea nõ ꝑmanſerũt. Meqʒ enim ait.
nam ſi fuiſſent ex nob. verã non ſictaz iuſti

diã tenuiſſẽt vtiqʒ nobiſcũ. Sʒ ſi ſuiſſetinqjt

exnobis pmanſiſſent ptiqʒ nobiſcũ. Inbo
noitaqʒ erant. ſed qͥa in eo nõ ꝑmanlerũt.

id eſt vſqʒ in finez non pſeuerauerũt.Non

erant inqt ex nobis.etiã quando erant no⸗
biſcum . boc eſt non erant ex numero filioꝝ
etiam qndo erant in fide filioꝛum. qniam

qui vere filij ſunt. pꝛeſciti ⁊ pdeſtinati ꝛßm
pꝛopoſitũ vocati ſunt vt ſint elect.MHõ eni

perit filius pmiſſiomis ſed perditiõis.acꝑ
boc nullus pꝛedeſtinatoꝝ ex bono in malũ
mutatus hanc vitam ſinit. Quoniã ſic eſt
oꝛdinatus.aideo xpᷣo datus vt non pereat

ſed babeat vitam eternã. De quibꝰ ait 0%

bannes. Scimus qᷓniam omnis qͥ natus
eſt er deo non peccat. Dauid grauiter pec
cauit.ſed quia ex deo natus.ad ſocietatem

filioꝛum dei pertinebat.non peccauit vſq;ʒ

ad moꝛtem ſed veniam penitendo meruit
De boc ſiqdem peccato ad moꝛtẽ ante idẽ

meminit Jobannes bis verbis. Eſt pecca
tum ad moꝛtẽ et ſtatim ſubiunxit. Soimꝰ

qniã omnis qui natus eſt ex deo non pec

cat ⸗ .
. (TPars decimaquarta.
e confeſſione.
A.

que ſecerunt.bicunt nob. Date auctoꝛita
teʒ.que ſcpᷣtura H̊ nobᷣ pcipit vt ↄfiteamur
pctã noſtra? Si ergo ſcripta peccata ↄſite

ri non pᷣcipit. reſpõdete modo ſi ſepturã ba

betis q peccata tacereiubeat? Si ergo cõſi
teri nõ vultis. qͥa auctoꝛitarẽ ↄfitendi non
babetis.qᷓre tacere vultis cũ auctoꝛitatẽta
cendinõ babeatis. Lñ qꝛ auctoꝛitatem q̃ri
tis.accipite auctoꝛitatẽ. AUntiq̃ lex peccata

confuteriiubʒ.⁊ homĩes ad ſacerdotes mit

tit vt ofitedtur pctã ſua vt indulgennã ac
cipiant.Illic ergo pᷣuancatõ legis cõfeſſio

ne ⁊ oblanone aboleiur.quãdo adbuc vm

Blta eſt ma
licia bomis. Nemo qᷓn⸗
do male agere vli aucto
ritatem qrit ñ aut dici
nus boibus vtbona fa⸗
ciant ⁊ pt cofiteant᷑ mala

te. p

decimaquarta

biꝛa fuit et adbuc confeſſio crimĩs penam
potius timere debuu qz miſericoꝛdiã expe

ctare. Si becauctoꝛitas non ſufficit qudi

te ſcripturam alibi manifeſte dicentem.

Qui abſcondit ſcelera ſua.non iuſtifica

bitur. Quid eſt enim abſcondere niſi tace

re ⁊ confiterinolle? Nam quiſcelera ſua
impudennã pꝛaue agendi manifeſtantnõ
iuſtificationẽ merentur ſed damnanoneʒ

Igitur tegenda ſunt mala quantum perti

net adimpudentiã pꝛaui operis.etreuelan

da ſunt per bumilitatẽ confeſſioms. Aul⸗

tis adbuc ſcire periculum taciturnitatis ⸗
ptilitatẽ confeſſionis? Quoniã tacui inqᷣt
pſalmiſta inueterauerũt oſſa mea duʒ cla
marẽ tota die. Et iterum. Delictũ meũ co
gnitum tibifeci ⁊ imuſticiã meã nõ abſcon
di. Dixi confiteboꝛ aduerſũ me ininſticiaʒ
meã domino.⁊ u remiſiſti impietateʒ pec

cati mei. Vide ergo ⁊ conſidera. Si taces

peccata tua inueterant. ſed ſiconfiteris cõ

donantur. Sed dicis. Ecce dico peccatu,ʒ
meũ. ſed deo non bomini. Scripturam ſe

quoꝛilla micbidicit vt deo ↄfitear ꝑctũm
meũ.nõ me ad bominẽ mittit in quo ſalꝰ
non eſt. ſz lluc trabit confeſſionẽ vnde pꝛo
mittit remiſſionẽ. Dixiconfiteboꝛ aduerlũ
me imuuſticiã meaʒ domano.et turemiſiſti
impietatẽ peccati mei. Quid facii bomo?⸗
Audi quid facit? Honne ulle bomo fuitqͥ
dixit. Fli dimittuntur tibi peccata tua. Et

pverum eſt quia ille bomo fuit qin boc di

it. Et pꝛopterea qn ilum bominẽ eſſe vide
runt. deuza: = Iuerut ideo mur
murauerumina

R

raue coicetes, Quns eſt bic
qui etiã peccata dimittit? Sclebant enim
quia peccata dimittere dei erat.ſed neſcie⸗

bant qa quod dei erat. bomoa deo accepe

rat. Et ille quidez bomo quod babebat in
quantuʒ bomo erat.ideo babebat quia ac

ceperat. inquantuʒ vero deus erat. bomo
idemipſuʒ babebat ⁊ non acceperat. M:o
pterea auteʒ voluit accipere aliquando in

bumanitate quod ſemper babuit in deits
t e vicino bomini appꝛopinquaret.
in eo quod bomins erat. et in eo ipſo

— — — — —

1
loc
prer
ſand
dun
hye
yel
gclep
hond
lalar
winee
teſtat
tüo
exerca
femn
guox⸗
bonot
lerapo
Ncisſo
praden
ſecurde
beccit
xpopt.
tapelce
gnode
isperz
egrosg
Medi
nondir
häſcer⸗
kentet ſ
ontret
ieghhrm
anone
men⸗
mncure
leluti
Ueront
gllt
13 veſte
ude

nn
iihe
ard⸗
nen,
ſlften
Kart
lup
anuno
Kone;
nden
mmndan
no
inet
aning
dneh
meito
bos
lnſtas
ne⸗
Ams
ſuensd
edne
ufane
rptfn
NtoD
e
MNunmn
min
lben e
Ebenoned
rqubeer
mmeelem
güteon
it
mmacche
nen
6erndbon
cen e
Ziapecro
opt

quod bomis erat bomini exbiberet quod
dei erat.In eo nanqʒ qd boĩs erat familia
rius bomi iungebat᷑. In eo no qd deierat.
potentiꝰin boie operabat.pꝛopterea dixit.
Vt ſciatis qͥa filius bois ptãtem bʒĩterra
dimittendi peccata.tunc ait ꝑalitico. Sur
ge ⁊ ambula Oñdit qd videre poterãt vtꝑ
boc crederent q̃d videre nõ poterãt. ꝛo
pter ̊ ergo deusfactꝰeſt bõ vt ſead ↄfabu
landũ bomĩ ꝓpximũ ac familiarẽ exbiberet.
⁊in vna eademqʒ pſona ⁊ ſuum genus bõ
inueniret cui fiducialiter infirmitatẽ ſuaʒ
reuelaret. ⁊ ſupꝛa bominẽ deũ credens de
accepta ab illo remiſſione peccatoꝑ ſuoꝛuʒ

tia largius multiplicaret. deus bomo bo
mines qͥ puri boĩes erant ꝑticipes ſecit po
teſtatis ſue vt ĩplerent officiũ eius peniten
tiũ ↄfeſſionẽ ſuſcipiendo.et᷑ poteſtateʒ eius
exercerent penitentibꝰ ⁊ cõlitentibus pctã
remutendo. Accipite inquit ſpiritũſanctũ
quoꝝ re.pec.re.eis.⁊ qꝝ re.re.ſ. Ergoxpᷣus
bomo diſciplis ſuis vicẽ eius agentibuſ in
terra poteſtatẽ dedit dimittẽdi peccata Sʒ
dicis foꝛtaſſis. Quare non ſiłr cbꝛiſt? pꝛece

ptũ dedit boibus peccata ſua confutendi.

ſicut diſcipulis pateſtatẽ dedit conſitentiũ
peccata dimittendi? Nudi quare? Noluit
xpᷣs pta temetipᷣo ſurgeres vtno q̃i extoꝛ
ta vel coacta videret conſeſſiotua.ꝗdcirco
quod ad ſe ꝑtinuit officiũ ſuũ diſcipłis ſu
is pera gendũ imũxit vt medicoꝛum more

egros adſe veniẽtes exciperẽt et ſanarent.
QNedicis ergo dirxit vt curarẽt. ſʒ inſirmis

non dixit vt ad medicos curãdi venirent.
Bq̃icertũ eẽ voluit.q egri ſalutẽ libent q̃re
rent et ſe curandos offerrent ſi medicos ĩ
uenirẽt. ſꝛopterea ſolos medicos monu
it. Infirmũ eni ip̃e moꝛbꝰ ſuus ſuffſicienter

in curatiõe ſua egrotos inuenerur.eos ad
ſalutẽ querendã.⁊ ammonitõne ſua excita
uerunt ⁊ pꝛecepto attraxerũt. Confitemini
inquitapoſtolus Jacobus alterutꝝ pecca
ta veſtra. ⁊ oꝛate pꝛo inuicem vt ſaluemim.
Quid eſt alterute? Alter alteri. bõ bomi.

3 55 —

non difnderet/ Oeinde vt diſpen atõis grã

cata. led in

ãmonet. neqʒ opus pᷣcepto babetſidolet. ca
Tamen ip̃i medici quia poſtea negligẽtes

Decimaquarta

Mon ſolũ bomo deo ſicut vetus ille confel
ſoꝛait. Dixi confiteboꝛ aduerſũ me iniuſii
ciam meã dño.ſed bomo bomi pꝛopter de⸗

um. Plus enim facit qui ſernuo builiatur

piꝛopter den.q; qui ip̃i deo builiatur. Sꝛo
ptterea confitemi alterutrũ peccata veſtra.

Quid eſt alterutrum?Mon tantuʒvnuſ⸗
quiſqʒ vnicuiqʒ.ſed alterutꝝ:boc eſt inter
vos. homines boibus.oues paſtoꝛibꝰ.ſub
iecti pꝛelatis. Hij qui peccata babent bijs
qui peccata dimittere poteſtatẽ babẽt. De
bitum quidẽ erat vt confeſſionẽ ſacturiad
illũ iretis qui eſt ſuper voſ.Nunc ãt pꝛoin
dulgentie diſpenſatõne conceditur vt pec/

inter vos.Ille quidẽ qui ſolus conſeſſionẽ
acciperet.confeſſonẽ non faceret.quia pec
cata non haberet.Hij autẽ qui peccatoꝛuʒ
confeſſionẽ accipiunt ⁊ confuentibꝰpecca
ta Dimittunt.neceſſe babent pt ⁊ ip̃i pecca:
ta ſua ↄfiteãtur pt penitentibꝰ pfitentibꝰ
peccata ſua bimittani
fitemini alterutꝝ pctã vꝛã.⁊ oꝛate ꝓ inuicẽ
Zlo qð? Atſaluemi. Cõſitemi vt ſaluemi.
Quid ẽ ↄſitemi vt ſaluemi? Hoc ẽ.nõ ſal
uemi niſi confiteamĩ.boc foꝛtalſis tu audi
re noluiſti.qui latebꝛas qᷓris et abſcondis
ſcelera tua vt nõ iuſtificeris.Hõ tibi placʒ

cata veſtra ad inuicẽ vobis conſiteaamini

pterea ergo co

qð dicitur.qꝛ bij qui nolũt conſiteri pecca
,

ta ſua ſaluari non poſſunt/ſEaopterea ſoꝛ

taſſis conaris adaliud dictu Apoſtoli re⸗

toꝛquere. vtintelligatur conſitentibus qui
dem pꝛomiſiſſe ſaluationẽ tamen non cõfſi

go. Auguſtinꝰ dicit. Mon poteſt qs iuſti
ficari a peccato.nili ante peccatũ confeſſus
fuerit. Item Beda in eað epiſtola Jacobi
de qua teſtimomũ ſuperius ſumpſimus.

₰

tentibus nõ negaſſe iuſtificationẽ. Audi er

Sine conkfeſſõe inqt nequeũt dimittni pec
boc illa diſcretio elſe debet vt qᷓ

tibiana leuiaqʒ peccata alterutruʒ coequa
libus confiteamur vt oꝛationibus inuiceʒ
ſaluemur.poꝛro grauioꝛis lepꝛe immundi
ciam ſlacerdoti pandamꝰ a ad eius arburi
um iuſtificari curemꝰ. Videte quomõ cõ
coꝛdantteſtimonia pitatis. Eſt qdo omu
nis pnia ĩ eccia quã qtidie adiuicẽ facimꝰ

(ecimaquarta

ſuetudo deitibi demonſtrat᷑ qui tas mitis

in qᷓ oꝛatione fuſa pꝛo inuicẽ pꝛo qtidianis

2 leuioꝛibus peccatis indulgentiã ⁊ remii aocſuauis eſtoibus adſe confugiẽtibus wt

ſionẽ conſeqmur. G:auioꝛis aũt culperea ab iplo ĩpꝛoperiũ aliqd te foꝛmidare non
tum ſingulari confeſſione ſacerdoti aperi

mus. et cdᷣm eius conſiliũ munere ſatiſſa te bomĩ manileſtare ſine erubeſcentia nõ

ctionis oblato indulgentiã peccati obtine polle contingat. In eo eiʒde quo erubeſcis

musSeð dicis. Si ſaluari nõ poteſtbõ cũ bomi dicis, erubeſcere te nõ opoꝛtet cũ

opoꝛteat. Et ſi talia fuerit peccata tua ptea

niſi conſiteatur peccata ſua. qᷣd eſt qd ſcrip
tum inuenitur. Lacrime lauant delictũ qd
oꝛe pudoꝛ eſt ↄfiteri. Inueniuntur eni qdã
buiuſmodi dicta etrapiunt ea boies gau
dentes.non qa veritatẽ querant in eis.ſed
qa maliciaʒ ſuam defendere volunt exeis.

Dicunt eni. Quid nos conſtringitis?qd

nos artatis? Pudenda ſuntfacta noſtra
non nos permittit vererundia eloqui.eru
beſcimus ↄſiteri qd fecimus.qᷓd poſſumꝰ
tñ facimus.coꝛ contritũ et bũiliatuʒ offeri
mus.dolemꝰ pꝛo eo male egimus.lacri
mas fundimꝰ.carnis maceratõe reatũ pu

deo dicis. quia nonĩpꝛoperat dicenui. ſz cö5

donat cõſitenti. Dic ergo bomi pt lalubꝛ
ter ad tẽpuſ confundaris coꝛã eo vtiſta cõ

fuſio gloꝛiã tibi poſtmodũ adducat fſidu
ciam pꝛeſtet.ne ĩpꝛoperiũ timeas cũ mani
feſtari ceperis coꝛã deo. Camẽ ne foꝛte tibi
Diceret cogitatio tua ſi taz graueeſt bomi

reuelare peccata.⁊ ſi ta erubeſcimus coꝛã

bomine.qdfaciemus ante deũ cuius maie

ſtatẽ declinare non poſſumꝰ neqʒ iudiciũ

effugere. He igitur ſic de deo cogitãdo te

metipſuʒ deſpełares.oſtendii tibimanſue

tudo dei ergo penitẽtes et cõfitentes ppec

nimꝰ. Quid verba qritis vbi opera bona cata omia penitentibꝰcondonat ⁊ cõſiten
ſunt.babemꝰ ſcripturã conſolantẽ nos et tibꝰ non ipꝛoperat.Sic ergo accipe quod
dicentẽ. Lacrime lauant delictũ qᷓdoꝛepu dictuʒ eſt. Dic deo qͥ non ipꝛoperat.quaſi

doꝛ eſt ↄſiteriinon maliciã excuſamus.ſed diceret. Enaʒ ſi erubeſcas coꝛã boĩene ernu

verecundie parcmus. Quodergo dicere belcas coꝛã deo.qu oniã deꝰ mitioꝛ eſt bo
bomini erubeſcimꝰ.dicimus deo qͥ nõ im

runt bomines excuſationẽ toꝛpoꝛi ſuo.⁊ p non tibi dicitur pt peccata tua bomi non

mine ⁊ mauſuetioꝛ ⁊ cõpatiens miſeris vt
pꝛoperat. Eiuſmodi ergo occaſionibus ꝗᷓ non ĩpꝛoperet. Scdᷣum huncitaqʒmoduʒ

uertere conant᷑ ſcriꝑpturas.qa ipſi peruerlſi
ſunt. Quid eni? ſi ſcriptura dixit. Lacrime
lauant delictum qᷓdoꝛe pudoꝛeſt conſiteri.
NNunqd weo dixit. ſi erubeſcis cõſiteri pec
catũ tuũ q̃d tibi ſufficiat ſi tãtũ lacrimeris

etiaʒ ſi non conſitearis. Honne multo me

liuſ eſt vt ſcpᷣturã B ponꝰdicere voluiſſe in
telligas ꝙlacrime ex intima coꝛdis contri
tiõe pꝛolate illa etiã peccata lauare polſſũt
q̃ ſine pudoꝛe ⁊ verecundia oꝛe pꝛoferri nõ
poſſunt. Quid ergo? Si pudeda peccata
lacrime lauant.ibi tacendũ eſt pbi diuinũ

dicas.ſed vt in bijs etia ʒ q coꝛã boĩe erube
ſcenda ſunt de dei pietate confidas. Olpo
nis adbuc lacrimasillas Metri q̃̊s legos.

contfeſſionẽ non legis. Lacrie lauãt delictũ
quod oꝛe pudoꝛ eſt confiteri. Has ergola
crimas oſponis non qa amas copucnonz

ſed qa fugis conſeſſionẽ. Dicis ergo quia
lacrias Metri legis.ſatiſſactionẽ nõ legis.
Au diſti quia fleuerit ſed qͥd dixeritnõau

diſti.ideo lacrie lauãt delictũ qdᷣoꝛe pudoꝛ

eſt oſiteri Quid ergo? Hoctibi dici putaſ
vt quia etrus lacrimatꝰlegit ↄfeſſus nõ

auxiliũ magis neceſſariũ eſt? /mo multo legitur. Cu ſi lacrimaris nõ ↄfitearis.Nõ
magis ibi confitenduʒ ẽ vbi bũilitas con ne multo meliꝰeſt vt illud potiꝰbic demõ

feſſionis lacrimas adiuuet contritde. Si ſtrariintelligaſ.qꝛ ſi illictantũ lacrie palue

militer cũ dicitur tibi.ſi bomini erubeſcis

dicere peccatũ tuuʒ pi dicas deo q̃ non im

pꝛoperat.⁊nõ tibi dicitur.ſi erubeſcis dice
re bomĩ vthomi non dicas ſed deo.ſʒman

runt vbi ↄfeſſionẽ oꝛis nõ babuerũt.quan

to magis ſi vere fuerint nic valent vbi cuz

coꝛdis contritione etiã oꝛis ↄſeſſioneʒ bůt
Hoc enĩtibi demonſtratur cum ſubditur

nit
pen

c

tur
tem
dae
nes
ſen⸗
ſuc
n
kw

cl

bi
ie

mmis
lbusy
dare ſon
waypen
entia p
ubeſcis
let ci
n ho
Anaebe
wopicho⸗
Mattſon
gocämm
neſoneghi
teſtbon
mus con
Momate
diai

gidee

cmande
ennsg
ecöſten
gceovod

ren

wieneenm

No.

ncen

agzwden

vabonivon

Nöbieete

gidrs p⸗

dmnieiS

bvärdtri
aonge
gocoha
o/
mninilze⸗
Niniid
curpudo⸗
ð
1 lusn
tears
ybecdend
Ulociemin
pueritgn

Polanthaß .

engt
ltm

ꝛius flendum poſtea ↄltendũ Hocſid

dem ad veritatẽ cõfeſſioms ſpectat vt pᷣus
compũgaris poſtea ↄſitearis. Ham ſunt
quidã ſicut impudentes ad factendũ.ſic in
uerecundi ad dicendũ.qui qniam turpitu

dinẽ ſuam in faciendo nõ vident.verecũdi

am in dicendo nõ habent. Nuibꝰ vtiqʒ per

ꝓphᷣůᷣam ð. Frons mlieris meretricis facta
eſt tibi: neſciuiſti erubeſcere.aſtinoõnunqʒ

ſine aliquo compunctõis motu.ſine aliq̃ n
moꝛis vel amoꝛis dei attactu pꝛo ſola con
ſueeudine explenda ad dicenda pctã ſua ie

ingerunt. eſtimantes ſe ꝓpter ſolam vboꝝ

ꝓlatõnẽ a debito pctõꝝſuoꝝ abſolui. Qui
bus recte ðr. pꝛius flendũ poſtea conſiten

dum. In confeſſione nanqʒ peccatoꝛuʒ bo

minẽ ⁊ verecundariopoꝛtʒ vt bumiliter q
fecit agnoſcat.⁊ tamẽ non ſic verecundari

pvt taceat. Hoc bñ nouit peccatrixilla muli

er que ⁊ venit vt peccata ſua ſe abſcondere
nolle oſtenderet. ⁊ tamen nõ ante ſʒ retro
ſtetit vt verecundiã turpitudinis ſue ſe at
tendere demonſtraret pꝛopter boc recte ðꝛ

pꝛus flendũ poſtea ↄfitendum.

¶ De penitentia.
Capitulum I

Ennentia alia eſt

exterioꝛ. alia interioꝛ. Menitẽtia ex
terioꝛ eſt in afflictõne carnis. De
nitentia interioꝛ eſt in ↄtritõe coꝛdis.ſder
penitentiã exterioꝛeʒ caſtigatur culpa pꝛa
ui operis.per penitentiãinterioꝛẽ emenda
tur culpa pꝛaue voluntatis. Scdm qntita
tem delicti menſura coꝛreptionis penſan⸗
da eſt. Agite inqt fructus dignos peniten
tie. Aliud eſt eni fructus penitentie.aliud
penitentia ipᷣa. Siẽ̃ aliud eſt arboꝛ ⁊ aliud
fructus eius.ſic aliud eſt penitẽtia ⁊ aliud
fructus eius. ſdenitentia eni doloꝛeſt pᷣte
riti quãdo doles te feciſie quod maluʒ eſt

OQuãdo ergo impꝛobas ⁊ damuas mala

tua penitentiã babes. Quandoaũt ſatiſfa
ctione ſubſequẽte ⁊ punis ⁊ coꝛrigis mala
tua.fructus penitentie agis.Si diſplicet ti
bi quod feciſti penitentiã agis. Si perſeqᷓ
ris ⁊ punis quod feciſti fructus penitentie

Quartadecima

agis. ſenitentia eſt facti impꝛobatio. fru
ctus penitẽnie eſt delicn coꝛrecno. Sed qͥa

ſcdᷣm menſurã delicn coꝛrecnõis menſura
eſt penſanda.iðᷣo fructꝰ pemitentie dignos

facere opoꝛtet. Si in coꝛrecnone minoꝛ eſt

afflictio qᷓ; in culpa delectatio fuit non eſt
dignus fructus penitẽtie tue. Sʒ dics mi
cbi. Quomõ ſcire poſſuʒ quãdo condigna
ſit penitentia mea. quia lcire boc nõ potes.
ideo neceſſie babes ſemꝑ pemitere.ſanſface
re potes mimis facere non potes. Melius
eſt ut plus facias q̃; minus.idcirco ſollici
tus eſto. Satage da operam.ſtubiũ impẽ/
de. vt culpa ſit cũ ſine. deuotio ſine fine. ¶ñ
vt aliquando peccatrix ↄſcientia conſolet.

poſitus eſt modus ⁊ menſura penitẽne ex

terioꝛi s..vt illa expleta vel ꝑfecta ſiduciam

babere incipias.⁊ ſancta q dam pᷣſumptõe

in ſpe diuine milericoꝛdie de indulgẽtia
remiſſione peccatoꝝ confidere. tanto ve⸗
rius quãto vtiqʒ ſincerius iniunctã pniaʒ
expleueris.
Be hijs qui in hac vita peniten

tiam non complent.
Ta. U. .
Eo foꝛta ſſis tibi

tacita cogitatione reſpondeas.
Quomò inquis certꝰ eẽ poſſuʒ
de venia pꝛopter penitentiã ⁊ ſatiſfactiõeʒ
ab bomine iniunctã.etiam ſi illaʒ ſtudioſe
impleuero cuʒipſe bomo cui peccata mea
cõſiteoꝛ ſepe aut ignoꝛantia neſciat.aut ne
gligentia non cõſideret qualẽ michi ſcõᷣm
modũ ⁊ menſurã delicti debeat ſatiſfactio⸗
nem iniungere. Ad boc tibi bꝛeuiter reſpõ
deo.quia ſi bomo neſcit deusſcit.tu tantu
fac quodtibi pᷣcipitur. obediens eſto in eo
qð uibi iubetur. Videat deus deuotionem
tuam. etiã ſi bomo nõ condigne moderet
afflictionẽ tuam. Perire non poteris ſi de
uotus fueris inuẽtus. Sʒ decipioꝛ inquis
puis me ſatiſfeciſſe cũ nõ ſatiſfecerim. Ille
micbiimũxit vttantũ facerẽ ⁊ nõ amplius
micbi p̃cepit. Ecce totũ pfeci ⁊ nonſ. atiſfeci
vado qſi ſecurꝰ ad deũ putãs me ſatiſteciſſe
ilu cũ adbuc teneoꝛ obligatus.q; ng leale

cerim. Quare ergo nds factu eſt vt talez
ſacerdotẽ non babeã qui michbi dicat B q

opoꝛtet.audi quare Rꝛopter peccata tua
factum eſt boc quibꝰmeruiſti vtmaluʒ ba
beres quibꝰ ſi diſtricte iudicareris et boc
merueras vt nulluʒ baberes. Qui inquit
ſcriptura regnare facit bominẽ ypocritaʒ
Pꝓbrter petã populi. Et ego ait adbereſcere
faciaz linguã tuaʒ palato tuo.n eris quaſi

pir obiurgans da domꝰexaſperans ẽ.Hã

vtſcias qa malicia tue fecit. vide vbi erat
Deuotio tua. Si enĩ ꝑpfectã deuotioneʒ ba:

buiſſes etiã nullo ammonẽte ceſſaretñ nõ
potuiſſes. Nunc tñ pigricia tua ⁊ negligẽ

tia occaſionẽtoꝛpoꝛis qſiuit nõ coꝛrectõeʒ
et vidit boc deus ⁊ dedit tibi ſm coꝛtuum
vt non inuenires qd non qrebas accipere.
Mec tamẽ dico vt deſperes etiã ſi boc con⸗
tingat vt bõ qui exterius curandil pulneri

bus peccatoꝝ medicamẽtuʒ aſpomtaliqd

minus ſufficiens tribuat. Sepe qð minus
foꝛis agitur.efficaciꝰ intus operat. ꝗn ꝑuo
opere mag deuotõ eſſe p̃t. Homo videt in
facie. deꝰ aut intuet coꝛ. Et vtminꝰ dicam.

magnũ eſt in bac nita incipe poſſis. ſinõ

pſicias. Ham a poſt moꝛtẽ igmis qdã pur
gSatoꝛꝰ ðᷣ. pbi purganĩ et mundant bij q
coꝛrigi ceperũt ⁊ nõ ꝑfecerunt. Qui aũtin
bac pita ne incipe voluerũtibi ↄſummare
non pñt. Quibꝰ aũtbic coꝛrectionẽ ſuam
inciꝑe datur etiã ſi pſicerenõ dat illic coꝛre
ctionis pfectõ reſeruat. Camẽtutius oino
eſt vt bic etincipe ⁊ pſicere contendas ptil
lic nibil faciendu tibi vel patiendũ ſ uperſit
Burum eſttoꝛmẽta illa vład modicũ ſen
tire. pꝛopterea tutiꝰtibi omino eſt pt bic in
cipias ⁊ pficias qd facere debes. Qd ſi bic
ꝑpficere nõ poteris ſitamẽ incboaueris.no
li deſperare ſaluus eris. ſictamen qi ꝑ ignẽ
ardebit quidem donec ↄſumptũ fuerit qᷣd
cremabile poꝛtas.tu autẽ ſaluus eris.qᷓmã
fundamẽtum inte ꝑmanſit cbaritas dei.

. Be eo ſi iterari poſſit penitẽtia.

Bnt qui vicant

quartadecima

relapſie in pꝛiſtina peccata locũ penie am

plius nõeſſe. pꝛopterea ꝙ qdaʒ ſcripturaꝝ

teſtimonia bis q̃ poſt accepttã penitentiazʒ

ad pꝛioꝛa peccata redeũt aditu ſalutis ne
gare nidentur. Et ſüt quidẽ eiuſmodi qdã
dicta in quibꝰ non hoc qð dictũ eſt. ſʒa nõ

bñ intelligentibꝰ dictũ elſevidet. Aplus

Naulus in illa epła quã ad Hebꝛeos ſcri
pſit ſic ait. ꝗmpoſſible eſt inqᷣt eos q lemel

ſunt illumiati guſtauerũt etiam donũ cele
ſte ⁊ participes facti ſunt ſpuſſancti. guſta

uerunt nichbilominꝰ bonũ domimni verbuz

virtutelqʒ ſeculi venturi ⁊ pꝛolapſi ſuntre

nouari rurſus ad penitentiã. rurſuʒ cruci

figentes ſibimenplis filiũ dei ⁊ oſtentui ba

bentes. Etrurſum. Noluntarie en peccan
tibus poſtacceptã noticiam veritatis iam

no relinqtur ꝓ peccatis boſtia. Et itex ſcri

ptum alibiinuenit. quia locus nõ eſt ſcdᷣe
penitẽtie Sʒ ſiue bec ſiue alia tlia ſcpta pł
dicta catbolicoꝝ viroꝝſuꝑ ᷣ ſueniani nul
la rõne eſtimandũ eſt eos qui recte ſapue
rüt bocaſtruere voluiſſe ꝙ in qualiacũq
peccata pꝛolapſi vł penitere nõ poſſent. ſi
per diuinã miſcdtam reſpicereni.aut veni
am ↄſequi nõ valerent ſiꝑ verã penitentiã
compungerẽtur. Moc entʒ lides catholica
non reapit omino.quia qui dixit. nõ bico

ſepties ſed vſqʒ ſeptuagieo ſepties. ſenè ſej

cundã necterciam nequotamiibetpctõꝛs
piam veraz Dumtaxat refutare ſigniſica
uit. E28 ergõ dictũ eſt impoſſibile eẽ eos

qu poſt illu nationẽ gratie a guſtuz doni

celeſtis a ꝑticipationẽ ſpũſſancti pꝛolapſi
ſunt renouamrurſus ad pniam.vlſic intel
ligendum eſt quia ꝑ ſecadere potuerunt.
ſed per ſe ſurgere nõ poſſunt.atqʒ ido illis
impoſſibile eſſe:deo non eẽ ſicut ſcriptum
eſt. Spũs pabens ⁊ nõrediens. Et de pia

pditionis dictũ eſt. quia omẽs qui ingredi

untur peam amplius nõ reuertent᷑.qꝛ bõ
perſe quidẽad maluz ire poteſt. redire aũt
per ſe nonp̃tniſiꝑ grãm adinuet et adin
tus ſicad pniam renouetur. VUel ſic ergo
intelligendu eſt qd ſcriptum eſt. Impoſſi
bile eſſe pꝛolapſos adpniam renouan vel
pꝓpbeticum illud quod dictum eſt. Airgo

oril

mlir

repe
al
irce
eſt⸗
guls
cond
gutn
poſſe
bocd
quor
poten
eſe
me
um
ze
eie
cec
ſine
Pm
Dire
wel⸗

tee

olben
rhan
HMZ
npaan
ian
inſe
vaͤſ⸗
ns
Maninn
nelre
laig,
lel
Auden

röd
nuglert
lbeer
R
ibleic⸗
ſozn

po

on.
gals

puN
Gdepia

redreant

uie zn
laſe N

lun
.

in

rni ab

ilrael cecidit nõ adijciet vt reſurgat virgo

iſraelin quo ſimilr quidam a recta intelli
gentia errauerunt. bis verbis expꝛeſſuʒ cõ

uemiẽter quis dicat. Nam qꝛ ſanctus Hie
ronimꝰ ſuper bunc locũ quedã verba am
bigua expoſuit. quidam qui libentius ex

ſcripturis materiã erroꝛis q̃; edificationis

aſſumunt lapſos reparari nõ poſſe conan
tur aſtruere. ANit enim. Quia cũ deus om
nia poſſit de coꝛrupta virginẽ facere non
poſſit. Ipſe viderit qd dicere voluerit. ego
a puritate xpᷣiane ſidei nõ diſcedo. Neritaſ
vna eſt:apoſtolũ dicentẽ audio. Si aliud
angelꝰeuangelizauerit anathema ſit. Ego
tamen ſic ſentio qᷣa aliqd dicere voluit etiã

ſi ego neſciam quid dicere voluerit. Sictñ

pium eſt ſentire mibiquia verũ dixit. etiã

ſi foꝛte cõpetentius vel euidentiꝰdixiſſe po

tuiſiet quod dixit. Ego dictũ catbouici viri
ad catbolicã veritateʒ interpᷣtari conaboꝛ.
Tamen ſi de coꝛruptiõe carnis intelligit ᷣ

ſtultum eſt ſic ſentire. qꝛ bomo carnẽ ſuaʒ

piciare poſiit.deus ſanare nõ poſſit.Si de
coꝛruptõne coꝛdis boc intelligitur ⁊ boc ſi
militer ſtultũ eſt dicere.quia bomo pecca
re poſſit.deus iuſtificare nõ poſſit ettantũ
iuſtificare quantũ ille peccare.Si autẽ id
circo illud non kłoſie dici᷑ deus quia factũ
eſt ⁊ quod factũ eſt.non factum eẽ nonp̃t.
quia q verũ eſt. falſum eſſe non p̃t.⁊ idcir
co nõ poteſt.q̃a contra veritatẽ nõ poteſt.
quia ſi contra veritatem poſſʒ ↄtra ſeipſuʒ
poſſet qui veritas eſt. Nð pondue habet
boc dictũ magis qᷓʒ ſi diceret de alio qlibʒ.

quod factum eſt. iam non eſſe factũ non

poteſt. etiã ſi quod factũ eſt emendari põt
vt factũ eſſe non noceat qd factuʒ eſt? Cer
tum eſt.qᷣa qui cadit relurgere poteſt et nõ

ſolum reſurgere. ſed etiam melioꝛ reſurge

re qᷓ fuit cum cecidit. Multi ceciderunt et
melioꝛes ſurrexerũt q́; fuerunt etiã anteq̃̊ʒ
ceciderunt.melioꝛes enã qᷓ; futuri fuiſſent
ſi non cecidiſſent.quia að bocipſuʒ cadere

pmiſii ſunt vt ex Bipſo caſu ſuo ⁊ ruina eru

direntur ⁊ melioꝛes efficerentur Nemotñ
melioꝛ poſt caſum ſurrexit vel ſurgere po

tuit qʒ fuiſſet ⁊ ſ non cecidiſſet. et bec q mo⸗

do reſlurgendo bona operatus eſt omnia
ſtando operatus fuiſiʒ. In bocſcdᷣm aliqᷣd

dici poteſt. quio omnis qui cadit id qdᷣ ca

dendo perdit ampliꝰtotuũ recuꝑare non pᷣt
quia quidqd poſtea ad coꝛrectoem vel ad

recuꝑationem adiecerit facere omino nõ
poteſt quin melioꝛ fuiſſet ſi ; ommia bꝛẽt
et tamen nõ cecidilſſʒ. Sꝛopterea nemo in

ſpe correctionis peccare debet.q̃a quod le

mel amittit ampliꝰipᷣm non recuperatur.
qꝛ quidqd poſtea adiectũ fuerit ꝓ recuꝑa

tione ꝑditi non eſt ipᷣm ſed aliud pꝛo ipſo.
et plus vuqʒ eſſet ſi vtrũ qʒ ſimul eſſet. Qð
idcirco fieri nõ poreſt.q̃ͥa ſicut temꝑa trãſ
acta amplius non rebeunt.ita que ſemel ꝑ
petrata fuerint ampliꝰnõ facta eſſe nõ pñt
Si ergo virgo es cuſtodi diligẽter quod
babel.noliin ſpe peccare.noli cadere quaſi
melioꝛ ſuxrectura ſis. Quidqd poſtea lece
ris. faceretamẽ nõ potes quin melioꝛeſſes

ſi boc faceres ⁊ virgo eẽs. Sic itaqʒ foꝛtaſ:

ſe ſcõᷣm bũc modũ ↄuemienter intelligitur.
quia vᷣgo iirael cecidit ⁊ non adijciet vt re⸗
ſurgat vᷣgo irael. Et qa vbi mille erant cẽ
tu erunt.⁊ nbi centuʒ erant decẽ erũt in do
moilrael. Si in bunc modũ lapſos ad pe
nitentiã renouari nõ poſſe dicimꝰ.nibil ſoꝛ
taſſis inconueniẽs dicimꝰ.neqʒ penitenti
bus viaʒindulgentie claudimꝰ.ſed pericu
lum cadendi demonſtramuſ. Si enim eſt
magnũ aliqndo ſurgere.maius eſt vnqʒ
nunqm cecidiſſe. Si bonũ eſt ſanatum eẽ
meliꝰnunqʒ coꝛruptũ eſſe Eſt ⁊ adhuc aliꝰ
ſenſus quẽ in pᷣdicta ſententia eadem veru
tate intelligere poſlumus.nvtrũ equali con

uenientia neſcio. Impoſſibile eſt inqt eos

qui ſemel illumiati ſunt ⁊ guſtauerunt do
num dei.et cetera q̃ adiecit. pꝛolapſos rur⸗
ſus ad penitẽtiam renouari.⁊ quaſi cauſaʒ

ſubiunxi:.quare eiuſmodi ad penitentiaʒ

renouari non pñt. Rurſus inqᷣt cruciſigen
tes ⁊ oſtentui babentes filium dei.In boc
ergadenuo renouari nõ poſſunt quia aliã
crucem ⁊ aliã moꝛtem filij dei babere non
poſiunt.non ꝙ penitentibus vema denege
tur. ſed quia pꝛo peccantibus pus iterũ
non moꝛietur. Cuſtodi ergo ſaintemiaz

ſemel pꝛo illa chꝛiſtus moꝛtuus eſt. ſi illaʒ

amileris non poteris babere chꝛiſtũ aliuz

qui pꝛo te moꝛiatur.vł eiuſoem xpᷣi moꝛtẽ
aliam. Dicit tibi chꝛiſtus. Serua ſalutem
tuam.ego pꝛoilla ſemel moꝛtuus ſuʒ.ſi il
lam amiſeris ego iterũ mori non poſſum.
tamen eadez moꝛte amiſſam iterum redde
re poſſum.ſed nolo mibi iniuriam facias.
quis ſi ſalutem tuã moꝛte mea acquiſitaʒ
poluntarie peccando iterum amileris.q̃n
tum in te eſtiten crucifigi.itermm memo
ri compellis. Ego carnem meam boſtiam

obtuli vt de peccato penitẽtes veniaʒ con

ſequerentur. non vt voluntarie peccantes
et in peccato perſiſtentes iuſtificarentur.
QMuiergo ð peccato penitent babent in ea
boſtiam expiationis. Qui aũt in peccatis
ſuis voluntarie permanẽt.nõ babent ex ea
cauliam ſaluationis. Hoſtia quidẽ iſta da
ta fuit illis vt per eam expiarentur de pec
cato penitẽtes.ſʒ iam nũc nõrelinquit ipᷣa
boſtia eis vt per eã in peccato voluntarie
perſiſtentes iuſtificentur. Hon ergo putẽt
voluntarie peccantes iſtã boſiã adle ꝑti
nere.quia voluntarie peccantibusiaʒ non
relinquit boſtia pꝛo peccato qᷣa non poſſũt
lſbi eaz vlurpare que ita oblata eſt vt bijs
pꝛoſit qui de peccatis pemtent nõ qui per
manent in peccans. Sic vna veritate ma
nifeſta. alia quoqʒ in lucem venit. Quod
autẽ dictũ eſt. qa non eſt locus ſecunde pe

niteneie. ita quidã intelligere volunt. quia

tota bec vita locꝰ penitentie eſt bomim pec
catoꝛi qui bic penitentiã facere volunt lo

cum babent. qa bic locus datus eſt penitẽ

di homimbus. Qui autẽ bic penitentiam

agere nolit in alia nita eẽ ſi voluerit facere
Pmaʒ no poterut. ita vt fructũ babeat peni

tentia eoꝛum qa locũ non babent. Iſꝛima
ergo penitentia in bac vita locuʒ babet. le
cunda penitentia poſt banc vita locũ non
babet necfructũ babet etiã ſi doloꝛẽ babet
Alij boc dictum intelligunt de publica pe

nitentia quaʒdicunt iterari non poſſe pꝛo

pter rigoꝛem et caſtigationeʒ ne bomines
ſacramenta dei contenant. ſed vnuſquiſq;
ppeout potuenit ſcᷣm veritateʒ ſentiat. Ego

9 ℳ
2

W.

quartadecima.

illum qui dixerit ideo non locũ eſſe ſecũde

pententie. qa vna debet eſſe penitentia bo
mini qmdiu viuit vt ſemper de p̃teruis do
leat ⁊ a futuris ſe cuſtodiat.⁊ nuqᷓ; ad pec
cata redeat que ſemel dimilit 2 qui boc
facit qd facere debet facit. et qui aliter facit
id eſt qui ad peccata pꝛeterita reuertitur pt
cu peccauerit qᷓ; diu pult iterum ad penitẽ
tiam redeat.⁊ quaſi poſt pꝛimãſecundam
facit penitentiã. facit qᷓd facere non debet.
nectamẽ in eo ꝙ penitz male lacit. ſed in eo
ꝙ non perſeuerat in penitentia male facit.
Qul ſic dixerit locũ non eſſe ſecunde peni

tentie. ego illum facilioꝛẽ inuemiſſe exitum

puto.⁊ ſine ſcrupulo queſtionis moleſtiaz

CTa.

quid de bijs ſentiẽdum ſit qui
in peccatis ſuis pſqʒ ad fineʒ pi
te perſeuerãt. ꝛtamẽin extremis moꝛte im
minente territi copunguntur a penitent. et
ex toto coꝛde miſericoꝛdiã et indulgentiã
qrunt.etiam ſi ſatiſtactioneʒ articulo tem

declinaſſe.
ebioqui in extremis pentent

poꝛis preuentiperſoluere non poſſuntbꝛe

uiter qͥd micbi videtur abſoluo. Ego puto

bominẽ aʒbiu in bac vita viuit ſicut malũ

facere poteſt ita ⁊ emendarepoſſe ſi fecerit
et nunq; quocunqʒ tempe etiã in extremis
etiam in articulo neceſſitatis penitentiam

