untet ignoꝛanteſtimanteſ ſuꝑ·
effluẽtem quandã ſapiaʒ eoꝝe
uidentiam et pꝛeſcientiam futuroꝛum ⁊ eo
rum que circa ſe ventura erant fuiſſe in illiſ
et aliter imperfectos etignoꝛantes et non

ſicut opoꝛtuit conſũmatos et plenos qua

lia facere ommpotentem non decuitet per
fecium ⁊ bonum. Sed non diſcernũt quia
ad perfectionem aliquid facere vt perf cia
tur quod eſt imperfectum etiterum perfe⸗
ctum vt ſit pꝛimo imperfectum. Deide au
tem perfectuʒ et vt ab eo perficiatur a quo
imperfectum ſactum eſt. vt perficiatur nõ
imperfecno faciẽtis neqʒ turpitudo facii

quoniam et aliter facere potuit qui ſecit et
non aliter ſieri debuit quod factu eſt. Sed
h dicendum quoniaʒ perfectum eſt ſm ali⸗

quid babens totum quod babere debet et
ſinon babet quod babiturũ eſt totum.

(S tribus modis perfectum di⸗
eſtur. Capitulum. XN l.

Am tribꝰ modis

i bijs perfectio conſtat et noiatur
conuenienter. perfecium eſt eniʒ
Pm tempus perfectum. et eſtm naturam
perfectum.et vniuerſaliter perfectum. Ni
mũ perfectum eſt etquaſi imcium faciens
perfectõis ſᷣm tempꝰpꝑfectum.Et ſequu qð
maius eſt ſm naturã ꝑfectũ tertiũ ẽ ⁊ ma
ximũ ⁊ ſuꝑexcellẽs ⁊ vniuerſaliter ꝑfectũ.

apitulum. XVII.

perfectum eſt quod babʒ quicqᷣd
tempus requirit et ↄuenit ſᷣm tẽ⸗

pus baberi.

[Scöm naturam.
ACapitulum. XVni.

tum.
¶ Sniuer ſaliter. Cap. XIX.

Nuuerſaliter per⸗
ectum eſt cui nibil deeſt. pᷣma per
Afectio ẽ nature cõdite.ſedᷣa ꝑfectio
eſt natute gloꝛificate. tertia perfectioet ve⸗
ra eſt increate nature.

So perfecti conditi ſi unt ſeum
pumam perfectionem.,
(Capitulum. Xx.
go hüc mooũ

non mirabile eſt neqʒ in queſtio

perfectone crean ſunt etad ſcdᷣam ſub ter⸗
tia quoniam ſicut nõ poſſũt ad teniaʒ per/
tingere ſic neqʒ a ſcdᷣa inepere debuerunt.

Ellioqn perſiciendi locuʒaditũqʒ inuenire

nõ valuiſſent eundiin melius niſi reliquuʒz
fuiſiet poſt pᷣma dona nature q creſcere po
tuiſſent vel deficere.

Si pꝛeſcijfuerunt futuri euentus

Vc queꝛitur ſi pꝛe

ſuꝑ eos. ni vtriq; aliqd incõueniẽs
occurrere. Si eni qͥ ſun erãt mali lapſũ ſuũ

p̃ſcueri.penãqʒ cognoueri q ruinã ſeqᷓ de!

buerat ⁊ fimri nõ debuerat ⁊tãta libi mala

perfectum eſt quod babet omne
quod vel datum eſt nature ſue vt

neadducendum quaꝛe non fue
run angeli perfecti conditi quia in pꝛima

ij fueꝛũt futuri euent? ſui ꝛ i ſaxia
ata cognouerint qᷣd futurum eẽt
idet eni vtriqʒ aliqd incõueniẽs

nõ potuerũt et erant miſeri. aut potuerüt ctiſunt non fecerunt ipſi ſedtamẽ facn ſũt
etnoluerũtet erãt ſtulti et maligni. Siaũnt et quodfacti ſunt boni facti ſunttotuʒ. Si
neſcierũt ceci erãt neqʒ cognouert q̊ ꝑgerẽt eniʒ ꝙfacti ſunt mali facti ſunt culpa eſt fa⸗
et in cõtingẽs acfoꝛtuitũ miſerunt pedẽ vt clentis non facti quia aliud eſſe non potue⸗
vltra pcedeꝛent qͥ neſciebant. Et videt qi an runt neqʒ facereipſi cum facti ſunt tunc vt
quid abſurditatis afferre ſi h dicat.⁊ meli? aliud elſent qᷓʒfacti ſunt. Itaqʒ ex faciente
k „ ſedere etaptũ eẽ magis vt ſcientes dicãtur erant quando pꝛimum eranttotum quod
3„½ „½ eoꝝq̃futura fuerant. Et repugnat itenalia erant et acceperant totum quoderant et a
NW ratio qm ↄtra poſuimꝰet poteſt facile men ſe mibil babebant qui etboc quod erãterät
e tibꝰ inſirmis ſcandalum naſci in alterutri exniilo.et a crestoꝛe acceperant qð erant.
6 mſipueniat. Nꝛopter h dicimꝰ nõ erant Mon potuit autem creatoꝛ optimus au/
1 Pſcij euentꝰſui neqʒ eis data eſt cogniio eo ctoꝛmali eſſe ⁊ ideo totum bonum erat qð
r rum qᷓ futura fuerant ſuꝑ eos qniã ñ opo: exipſoillis erat.et totum bonuʒ erat quod
4 tuit ita vt liberã baberent electõem volun ex ipſo totum erat. Hoc modo pꝛobamus
tatis ſue ſine terroꝛe et ſpe in vtroqʒ. M:o⸗ gquoniam bonerant angeli quando mũů
1 pterea monſtratũ eis eſt qᷣd faciendu eſſet facn ſunt etꝙ boni facti ſunt omnes quo
ſen non qð eſſet futurũ vt nulla neceſſuate pio niam a bono facti ſunt qui malum facere
n uidentie impelli videreni ſz rõne dirigi 1 p non poteſt. Sic taqʒ boni erant et nõ ma⸗
pꝛia deflecti volũtate in ambobus.⁊ itabo li.etquemadmodum bonieerant ita et iu⸗
numfuit et ↄueniens etnõ eſt ſic rebẽſio ſtiet beati erant. ſed ea bonitate et mſticia
n ne dignum opus det quia ita fecit vyt boni et beantudine qᷓm natura incipiens bcce⸗
fuit. perat.non quã feceratipſa vel meruerat fa
M ciendo. Si enim boni dicuntur boni erant
4 Duales conditi ſunt boni vył ma gquemadmoduzbonum erat quod bonus
N liiuſti vel iniuſti beati an miſeri. fecerat totum. Et ſi melioꝛes erant ſiẽ erãt
Ni Capitulum. XXlII. mali⸗ erant pꝛo aen eran n pro
wt⸗ 2, „ . eo qðᷣ fecerantipſi vel faciebant. Similiter
n Eo et multa glia et qdᷣ iuſti dicuntur.ſolum bocillis erat in
ſer querunt de illa natura ſpũali qᷓ1iuſtos non fuiſſe.et qdᷣbii.non miſeros ex⸗
RK curioſitas humane mentisquie titiſſie. Aeruntamen neqʒ iuſti ad merituʒz.
wan. ta eſſe nõ ſinit. Interrogant ſi boni fuerit neqʒiniuſtiad culpã.quẽadmodum neqʒ
mur vel mali creati angeli iuſti vel iniuſti besti ad gloꝛficationem vel conſummationem
ce aut miſeri.et foꝛtaſſis qᷓdaʒ alia bis ſimilia beati pelad toꝛmentum aut penam mileri
Clang Et quia multa ſuntalia q in queſtionecos veriſſime affirmantur. Et foꝛte expꝛeſſius
ceruant nec poſſumꝰ nosadomĩa pꝛolira et ad intelligentiam euidentius fit nec bo
reſponſione occurrere. ſed bꝛeuiter diffim⸗ nos necmalos. nec iuſtos nec iniuſtos.nec
Unns mus quoniã tuncin ilopᷣmo pᷣncipio ⁊ exrx conuerſos nec auerſos. nec besatos nec mi
N oꝛdio incboatõnis qdbumana ↄſiderats ſeros conditos aſſerenti.HNam qui bonos
ita bꝛeue et momentaneũ ſimpliciſqʒ inſtã dicit ſignet virtutem. qu iuſtos meritum.
ſor tis ſine moꝛa et interuallo pᷣme ſubſiſtentie qui ↄuerſos dilectõem.q btõs gloꝛificatõʒ.
NA denibilo in aliquidaſparentis accipiat vt HD ä
ign id qðpꝛimũ omniũ illis erat intelligat. bofe ( Be liero arbitrio illoꝛũ in pꝛi
wrunee ſolum in conditis inuenitur quod natua mòõ conditionis pꝛincipio quando
öbeni contulit conditionis. Quod enim ceperüt ſubſiſtere cepernununt.
lpii totum acceperunt.et non poterat in illis ex Capitulum. X3XIII.

Nilice
obrc⸗

Pars

iminere p̃uidentes aut pitare voluerũt ſed

illis quxcqᷓ; eſſe. quoniam omne qd exillis

eſt poſterius eſt illis. taqʒ omne quoda⸗

Smũ acciꝑe velle nõ erat aut facere quiad
entes aut faciẽtes. Aelle eĩ aut facere mo
tü bʒet de H in ilud ⁊ ſucceſſũ etmoꝛaʒ.qð
incipiẽtis pᷣncipij eſſe nõ pᷣtqð incipittan⸗
ttu ⁊ ampliꝰnõ eſt adbuc ſʒ pᷣmũ eſt ⁊nõ de
iinceps. Nelle ãat volũtate eſt velle cũ moue

velle erat cũ adbuc velle nõ erat.ſʒ volũtas
erattantũ.pt ex ea velle eſſet qð incipientis
nõ erat autfacere.Mon ergo ſicitelligẽduʒ
eſt ſimplexpᷣncipiũ et pᷣma oꝛigo naſcentis
nature ſʒ vnũ ipᷣm ⁊ Btantũ et nõ amplius

tur poſtea in quibꝰ pelle conſtat et facere
ꝓceſſus motuũ ⁊actionũ poſt pᷣmũ pᷣncipi

libere mouebat᷑.qꝛ ꝑſe mouebat etnon im

erat. Et ex tũc mereri ceperũt ex q̊ volũtate
moueri ceperũt.⁊ G poſt pᷣmũ pᷣncipiũ erat
et a pᷣmopᷣncipio erat ⁊ non in ipᷣo quoniã
ab ipotantũ erat. Ex q aũt volũtas erat li⸗
bertas erat.qꝛ volũtatis eſt libertas.qᷓniaʒ
potẽs erat ꝑſe moueri nt vltra iret buc vel
lluc ſñ coactõe veladiuta vł derelicta.quo
niã libertas eſt volũtatisex q̃ eſt voluntas
ipa in ipo pᷣmo pᷣncipio!ſꝛopter E erat li⸗
berũ arbitriũ in illis quoniã volũtasĩ illis

pirunqz.

uid ſit liberum arbitrium.
Capitulum.XXIIII.

Boniam ſponta
neus motꝰpl volũtariꝰ alpetitꝰli⸗
berüũ arburiũ ẽ. liberü quidẽ in eo
ꝙẽ volũtaꝛiꝰ. arbitriũ in eo qẽ aſpetitus.
Sed ⁊ ipᷣa ptãs et babilitas volũtatis libeꝛ
tas eſtqua mouet᷑ adptrũqʒ et liberũ arbi
triũ ð volũtatis. volũtarieãt moueri ⁊ fer
ri ſpõtaneo aſpetitu Bẽ ptãte elige et liber⸗

volendũ ⁊ faciendũ tantũ facu erãt.nõ vo

tur volũtas et oꝑat᷑ iam alidd.⁊ẽ ibi et il
lus.et de ; in illud qᷣpᷣceſſit voluntas exq̃

ſine ſpacio et motu ⁊ moꝛa q oĩia ſubſequũ

um. Ex q̃ aũt volũtas mouebat velle eꝛat qᷓ

batur bonũ vel malũ.qꝛ liberũ erat ⁊ ex ſe

erat potens mouerieet ferri ſuo aſpetitu in

tate iudicare.in quo cõſtat liberũ arbitriũ.
et ppter boc facti ſũt liberi arbitrij vt volũ
tario aſpentu mouereni ſm electõeʒ volun
tatis et inclinatõem deſiderij ſui ſñ coactio
ne. Nerũtamen qdᷣpᷣmũ erat in illis incipe

moueri nõ erat neqʒ eligere neqʒ ↄcupiſce-

requoniã ſimplex erat ⁊ pncipiũ pᷣmu a tñ
liberũ arbitriũ iam tũc erat quoniã volũ⸗
tas erat cuiinerat h̊ et ex qua ̊ ſubſeqbat.
quoniam ex boc mota eſt ſaum et ſponta
neo aſpetitu ducta in electonem ppꝛiam.

(O, ſemper liberum arbitriũ nõ
ad pꝛeſens ſpectat ſedo ad futurum
nec ad omne ſed ad cõtingẽs tãtũ.

Eo et hic ſcienoũ
ſ ¶ quoniã liberũ arbitrium qð dixi⸗
mus pᷣmi pꝛincipij eſſe ppter vo⸗
luntatem que eratin pꝛimo pᷣncipio.Bipᷣm
ad pꝛimum pꝛincipiuʒ non erat quoniam
liberum arbitrium ad pꝛeſens tempꝰ non

refertur. ſedad ea que futura ſunt poſtea

in contingenti. Omne enim quodeſt deter

minatum eſt. nec poteſt aliud eſſe qm eſt
dum ipſum eſt. et ſi poteſt aliud eſſe poteſt
aliudeſſe poſtea et non aliud eſſe tũc quan
do eſt quod eſt ſed poſtea pt deſinat boc

eſſe quod eſt et incipiat aliud quod nõ eſt.

Quod enim poteſt in pꝛeſenti quidem po
teſt. ſed de pꝛeſenti non poteſt. et ſi de pꝛe⸗
ſenti poteſt non niſi adfuturuʒ poteſt. Qð
igitur pꝛimum facn ſunt iᷣi noneſſenõ po
tuerunt quia facu ſunt totum. et non fe⸗
cerunt ipſi et non potuerunt non eſſe boc
cum pꝛimũ erat quoniam tunc ipᷣum erãt
et eſſe ceperunt ſolummodo. Etſi poteſtas
illis erat vt aliud eſſent quia liberum arbi⸗
trium erat. non erat tamen poteſtas illis
vt tunc aliud eſſent qa boc erant ſed vt boc
eſſe deſinerent quod tunc erant.⁊ aliud eſſe
inciperent quod non erant. Mon enim eẽ
poterant quod non erant niſi pꝛius eſſe de
ſinerent qð erantettũc deinde eſſe incipent
quod non erant.quoniã liberũ arbitrium

iuu

N

lſtos
linns
hena
ftonnd
ſbepoo

ghert

A

1
“

(Wars

dep̃ſent eſſe non poteſt. et ſi ĩm in pñti eſt
ſedſpectat ſemꝑadfuturos euentus.⁊ eos
ſolum qᷣ in contingenti ↄſiſtunt.futa quip⸗
pe q̃ exneceſſitate futura ſũt liberũ arbitriũ

non ſequun:.ſedconſtat imobiliter ad vnũ

tantũ nec recipiũt ptrũlibet contingentis.

Sicigitur liberũ arbitriuʒ tũc in iſtis erat
non quidem pt tunc aliud eſſent q̃ʒ erãt.ſʒ

poteſtate quã babebantin eo qð erãt vt H
eſſe deſinerent et aliud eſſe inciperent quod
nõ erant. Et ſic quidez ſtudioſius inquirẽ
tibus ratio occurrit de ſtatu pᷣmo angeloꝝ
⁊depᷣmoꝛdio exiſtentie illoꝝquales fcti ſũt
pᷣmum. et de natura et de ſapientia et de ar⸗
bitrij libertate pꝛopoſita.

¶ De auerſione et lapſu maloꝛum

et de cõuerſione et cõfirmatõne bo
noꝛum, Capitulum. XXVI.

Vſt hec cõſioera
io adducit inquirere quales facti
ſunt dum diuderent auerſione et
conuerſione. QNð enĩ pᷣmuʒ erant ſᷣm aliqd
vnum erant. quia omẽſ bonmi erant ⁊ quod

boni erant non facientes ſed facti erãt. In

Bergo vnum erant ꝙ boni faci erant ⁊ nõ
dum adhuc aliud erantqᷓfacti fuerant.qꝛ
tunc pᷣmum facti erant et non ante quicqᷓ;
fecerant Ceperunt aũt diuidꝛiabeo qð facti
erant pt aliud iam eſſent vł pꝛofictentes ſu⸗
pꝛa illud vt bonieſſent vel ſub illo deficien⸗
tes vt mali eſſent. Hec eſt conuerſio ⁊ auer
ſio qua diuiſi ſunt qui vnũ erant ⁊ boni na
tura.t ſint alij ſupꝛa illuð bom ꝑiuſticiaʒ.
alij ſubillo mali ꝑ culpam. Conuerſio eniʒ

iuſtos fecit.⁊ auerſio imuſtos.vtraqʒ ei vo

lũtatis fuit et volũtas vtriqʒ libertatis.⁊ ꝓ·
pterea vtraqʒ merito imputat ⁊ vtraqʒ me
rito iudicat ſiue pꝛo bono merito ad gliam
ſiue pꝛo malo merito adpenam.

¶ Gůo in labentibꝰ culpa gratiam
auertit. in ſtantibꝰgratia meritũ ad
iuuit. Capitulum. XXVII.

Bi aüt ao bonũ

V

cõuertebant voluntarie monebanĩ gratia

cooperante ſine coactione. Qui autẽa bo⸗
no auertebantur ſponte pꝛecipitabantur

gratia deſerente ſine oppꝛeſſione.et qui con
uertebantur idcirco benemouebantur qa

gratiam cooperantem babuerunt. Sed qꝛ

auertebantur non idcirco pꝛecipitabantuꝛ
quia gratiam cooperanteʒ non habuerůt.

ſed idcirco a grata deſerebantur qaꝛ auer⸗
tebantur et pꝛecipitabantur.et qui auerte⸗
bantur non pꝛius auertebantur et poſtea

deſerebantur.quia cum gratia non cecide
runt.et qui conuertebantur non pꝛius co⸗-

uertebantur et poſtea aſſumebantur.quia

ſine gratia non pꝛofecerunt.ſed qui auer/
tebantur in eo ipo deſerebantur.et quicon
uertebantur in eo ipᷣo aſſumebãtur. pauer

ſione deſertiet ad ↄuerſionem allumpti.
¶ O in ſola voluntate iuſticia eſt
et iniuſticia.

voluntatis rõnalis iuſticia paꝛ
⁊ culpa inuẽta ẽ qꝛ motu volun
tatis factũ ẽ vt mali fierẽt auerſi a bono ĩ q

erãt.⁊ ſitr motu volũtatis factũ eſt vt boni

eẽnt ↄuerſia bono in q erãt adbonũ ĩ quo
nondũ erãt ꝓpterea ĩ motu rõnalis volun
tatis omẽ meritũ ↄſtabat q̊ vłboni vłmali
erãt. allic ergo ⁊ bonũ ⁊ maluʒ querendũ ẽ

vbi iuſticia et culpa ẽ qꝛ iuſticia bonũ eſt

culpa maluũ. ⁊ipa culpa nec volũtas erat.q
niã volũtas malũ nõ erat.qniã a deo data

erat. nec motꝰ volũtatis malũ erat q ex vo:

lũtate eꝛat ⁊ volũtatis eꝛat.⁊ moueni volun
tas a deo acceꝑat.necida q quidẽ motꝰvpo
lũtatis erat malũ erat.qmã aliqd erat et oẽ
qð aliqd erata deo eratet bonũ erat.

¶ S, peccatum nec ſubſtantia eſt

nec de ſubſtantia ſj pꝛiuatio boni.
Capitulum. X’XI'AN.

Wiog ulic malũ
eꝛat nili qꝛ motꝰpolũtatiſñ eꝛat ad
qð eẽ dᷣbuerat ⁊ iõ ñ erat qꝛ adalið
erat ad qð eẽ non debuerat.nec tñ ad ̊ eſſe

Eled ad illud non eſſe peccatum erat. quia ſi

Capitulũ. XXVIII.
unc uero ĩ motu

M . ðsð³
M tsl ð . . . ðsðl

Pars

ilub nõ eſſet etã ſi Belſet peccatũ non eſſet
Aſvens itaqʒ ratõnalis ſicut volũtatẽ acce
herat et moueri volũtate acceperat ſic ⁊ ad
q licite moueri volutate poſſet acceperat
adilla moueri eratm menſurã mouernet
mouen ſᷣm menſurã erat moueri ſm iuſti
cia. Et ſi adilla tantu mota fuiſſet m iuſti
ciam mota fuiſſet et fuiſſet iuſta volũtas.q
niam ſm iuſticiam mota fuiſſet. Qñ auteʒ
ad ea mota eſt que ↄceſſa non fuerũt extra
menſurã mota eſt.etin eo ſm menſurã mo
ta non eſt. et ibi malum illi erat hm menſu⸗
ram non moueri.neqʒ illi malũ erat moue
riad quod mota eſt.ſed ſm menſurã ñ mo
ueriad quod mota non eſt.qꝛ ſi ßm meniu
ram mota fuiſſet etiã ad G̊ mota peccatuʒ
non fuiſſet. Extra aũt menſurã moueri vo⸗
luntate erat appetere quod conceſſum nõ
eratin quo ſm menſuram nõ moueri erat
et idipᷣm malum erat ⁊ occaſio mali. Quia
eteniʒ extra menſuram voluntas mota eſt
ſim menſuram mota non eſt. nectñ maluʒ
erat ili moueri ad quod mota eſt ſʒ ſm mẽæ
ſuram non moueriſᷣm quod mota non eſt
et B ſi mota non fuiſſet maluʒ nullũ fuiſſet
Bitaqʒ malum factum eſt noluntati ouer
tenti le ettranſgrediẽti menſurã quodtur⸗
pis facta eſt et pꝛaua et inoꝛdinata eſflu⸗
ens et non tenens modum et legem pulcri
tudinis ſue. Que autem recte mouebatur
et ſm cꝛeatoꝛis voluntatẽ ↄfirmabat cõuer
tebatur ad eum a quo regebatur et illi boꝛ⸗
num eragt extra illius voluntatem non mo
uert a qᷓ erat. ?M
¶ QMuo deus omneʒ voluntateʒ et
poteſtatem angeloꝝ ad ſue volũta
uis oꝛdinẽ et diſpoſitõeʒ intoꝛquet.

las ⁊ ſpũales naturas moderat
1 ei liberi arbitrij ſũt faciüt qað volüt
⁊ſi faciũt qᷓd nolunt qũo ex ſnia dei pendet
að faciunt. Nam ſi dicimꝰ qnias icirco S.
facũt qð vult deꝰ. qꝛ non aliud volunt ant
velle poſſunt qʒ ad vult deꝰ. qj etim velle

tribuit ſicut poſſe concedit. B et ſi de bonis
aliquo modo concedit.de malis nulla ra⸗
tione aſpꝛobatur. ¶Malis liquidẽ deꝰ pote⸗
ſtatem tribuit ſolã nõ voluntateʒ. qꝛlicet e
ip̃ius pmiſſione ſit ꝙ malum poſſunt.ex in

ſpiratõnetñeius nõeſt qmalum volunt.

Malaꝛum eni voluntatum oꝛdinatoꝛeſt

deus nõ creatoꝛ. quo ergonõ faciũt minad
deus vult qui nunqʒ volunt niſi qd deꝰnõ
pult.qꝛ ſpmalũ volut qð nũq̃; deus vult.
HSi eni faciũt qð volunt et volunt qað deus

non vult. quo facunt qd deus vult? Rur⸗
ſus ſi deus non vult quodfaciũt quare ꝑp⸗

mittit vt faciant quod non vult cuz fieri nõ
poſſit niſi eo permittente nec pmitti niſi eo

volente? Ninc coartamur diligentꝰ inue⸗
ſtigare quomodo rationalem naturã pꝛe

cipue illam que poluntate iniuſta a diuina

polütate diſcoꝛdat iuſta dei moderatio gaua
bernat. HMinc conſideramus quattuoꝛ ge⸗
nerales modos gubernatõnis diuine ĩ ſpi.
quibus diſponuntur et oꝛdinantur in om

mnbus que agunt vt et ißa mala que agunte
quue contra voluntatẽ dei ſuntꝙ ſunt.quio

non aſp:obantura deo ꝙmala ſunt. extra
eius diſpoſitionem non effluant in quibul
hoc bonuʒ eſt et placet quod oꝛdinata ſint

——

Mooderatur ergo deus et regit ᷣm ſuã vo

luntatem eos quipꝛaua ac imuſta polun⸗

tate ↄtra ſuã nituntur poluntatãvt condu⸗
cantur et diſponantur ſᷣm ip̃am qui ſiꝛgũt
contra ip̃aʒad ꝑſinendum qð illi fieri pla⸗

cet.voluntate queilli diſplicet.

¶ OQ,s quattuoꝛ modis deus coher
cet voluntateʒ et poteſtatem malo⸗
rum angeloꝛuam. ”MB

NMVc ogutem mode⸗/
b ramen quattuoꝛ vt diximus mo:
dis ꝑficitur.auttermino naturali

collate poteſtatis. aut miraculo tempoꝛa:

liter illate impoſſibilitatiſ.aut obſtaculo ex
trinſecus ad hibite difficultatis. aut iudicio
intninſec? opontis diſpoſitõis. Lerminꝰna
turaliter collate ptãtis eſt qntuz naturslii

o
1uh
gh
ſoen
denl
ſpp
ſenp
onmn
done
pele
uo⸗
hape.
ſſe
nbeee
deS
Galc
iis⸗
ln
mon
ſdeſt
htbo
Ema

polſe oceditur. Miraculũ tẽaliter illate?
poſſibilitatiſ eſt qñ idipᷣm natale poſſe ſubi

ta ⁊ occulta vᷣtute diuine pᷣſentie ſñ exterio

rupedimẽtocoõpᷣmit. Obſtaculũ extrinſecꝰ
adbibite difficultatis eſt qñ nutu diuino ꝑ

alias poteſtates extrinſecus obuiantes ali
arum volütates ne ad effectum venire pol
ſintimpediunt. ꝗudiciũ intrinſecꝰ opantis

diſpoſitõis ẽ qn ipa vis diumna q ab intus
omni creature p̃ſidetillas etiam volũtates
qↄtra poluntatẽ ſuã oꝛteſũt ad ꝑficiendazʒ
ſuã volũtatẽ intoꝛquet.Hijs aũt quattuoꝛ

modis pꝛauas voluntates angeloꝛũ et bo
minum deus ad imperium ſue volütatis
diſponit vtin eo ei in ꝗᷣ diſplicetid adeſt gꝛ
malu eſt placeat qꝛ eſt q⸗ oꝛdinatũ eſt.

—

¶ De occulta diſpoſitõe ði qua ma
las voluntates etiam ad ſuam vo
luntatẽ intoꝛquet et diſponit ſcõm
uam voluntatem. Cap. XXXII.

Eillo aũt mooo

iuine moderatõis qᷓ malas enã
volũtates pᷣſidẽs occulta ⁊ inuiſi
bili operatõe adſuũ arbitriũ temꝑat ⁊ incli
nat. B ſentiendũ ẽ vt credat ðs malis volũ/
tatibꝰnõ dare coꝛruptõeʒ ſed oꝛdinẽ. Om⸗

nis eni voluntas pus eſtqʒ velle.et velle q⸗/

dem ſemꝑ adaliqdeſt. quis omnis qᷣ vult
ſemper aliquid vult. voluntas autem non
ſempad aliquid eſt donec velle eſt. quia nõ

V

contra iuſticiam. Noluntati ergo malevi

aum eſt ripa quo mala eſt. Orvoauter.
deo eſt quo per velle ſiue ad ̊ ſiue ad illud

eſt. In voluͦtate ergo immiciũ eſt ⁊ iᷣm malũ
eſt. et ex ipo volutas mala eſt.in velle auteʒz
et inicium eſt inquantum pelle ex volũtate
mala eſt. et oꝛdo eſtinquantuʒad ̊ vel ad
Bex diſponente eſt. Et cum ipᷣm velle ad H
aliquid eſt maluʒ eſt quodad boc eſt. quia⸗
mala voluntate eſt. quod autem potiuſ ad
boc qᷓ; adilludeſt bonum eſt quia oꝛdo eſt
et ex bene diſponente eſt. Doteſt ergo vo⸗
luntas mala in ſe coꝛrumpiet reſoluiꝑ p⸗
pꝛium vicium quod ei aliunde non datur
ſed non poteſt per velle extra ſe pꝛecipita 4
ri niſi qua ei via aperitunet quia pcipiti qᷓ
vult ad ruinam viam aperit quodãmopo
ip̃am inclinat non tamen impellendo ſed
permittendo a non tenendo nec auctoꝛ illi
eſtruendiſed incedendioꝛdinatoꝛ Domi⸗
nus inquit dauid pᷣcepit illi vt maledicat.
et ego ait vocaui ſeruuʒ meum nabucbo⸗
donoſoꝛ vt diſperderet terram. et in die illa
ſibillabit dominus muſceq̃ eſt in extremo
fluminis egipti.⁊ api que eſt in terra aſſur
et venient et requieſcent omnes in toꝛrent
bus vallium et cauernis petrarum In qui
bus omnibus manikeſte oſtenditur deus
ad iudicia ſua iuſta cõplenda malas volũ

tates bominum ſiue demonum quibꝰ ipſe

vult modis et occaſionibus ſiue intus ſiue
foꝛis et excitare ad volenduʒ et dirigere ad

omnis qui voluntatem babet ad aliqᷣd bʒ · perficiendum.et oꝛdinare ad ſubſiſtenduz.
donecipᷣa voluntatevelle incipit et aliquid in quibus ꝙ ſint maledei non eſt ſed ꝙſint
pelle. Sicut nõ ois qͥ viſionem babet adan oꝛdinate.Hec autem interna diſpoſitio in/
quid babet ſtatim donec ipᷣa viſiõe videre niſibiliter pꝛelidẽtis tam occulta eſt vt etiã

incipit et aliquid videre viſionẽ em babere
aliqs et in tenebꝛis poteſt quãdono vwet.
pidere aũt nõ poteſt nilſi in luce qñ aliqd vi
det. Sic et voluntatẽ bꝛẽ aliqs pᷣt ⁊ nondũ
ad aliqᷣd.velle aũt non poteſt niſi ad aliqd.

Omis ergo voluntas alicuius eſt. ſed non
ſempꝑ ad aliqd eſt donec velle incpiat. velle

aũt omẽ et alicꝰeſt qꝛin aliquo eſt.⁊ ad ali⸗

qᷣd eſt qꝛ de aliqᷓ eſt. Omnis aũt voluntas

aut bona eſt ſimbil ex natura eſt ł ſᷣm iuſti⸗

ciam. aut mala eſt ſi pꝛeternaturam eſt vt

ipſas voluntates malas in quibus fit late⸗
atque putant ſuo ſe ſolum arbitrio dirigi.
quia ſeſentiunt pꝛeter coactõnem pꝛopꝛio
aſpetitu moueri. Quia eni non impellun⸗
tur nequaqʒintelligunt ꝙ diriguntur. ⁊ne⸗
ſciunt ſe babere coꝛam pꝛecedentem vt oꝛ⸗
dinentur quia non ſentiunt retroꝛſum im⸗

pellentem vt pꝛecipitentur. Dealijs mo/

dis diuine gubernatõnis non multa bic di

ſputare voluimus quia ꝑ ſe magis paté t

nectantã queſtionẽ adducunt.

Be oꝛdinibe angeloꝝ quot ĩ pꝛin⸗
Apio a deo conditi ſunt.
((Capitulum. XXXIII.

oꝛoinib? ange⸗
oꝝbec auctoꝛitas pmulgauit.ix.
in pᷣncipio a deo conditos oꝛdineſ
angelon. oeſt. angelos. arcbangelos. pꝛin⸗
cipatus et poteſtates.virtutes⁊ dñationes
tbꝛonos.cherubin ⁊ ſerapbin.vt addito bo
mine denariꝰconſummaret ꝑfectõnis cele
ſtis. Mon eni vt quidã putant ↄditio hboĩs
ita ad reſtauratõem angeloꝝ puiſa eſt q̃ſi
bomo factꝰnon fuiſſet niſi angelꝰcecidiſſet
ſʒidcircoadreſtaurandũ ⁊ſuſplẽdũ lapſo⸗
rum numerũ angeloꝝbomo factꝰ dꝛ.qꝛ cũ
bõ poſtmodũ creatꝰilluc vnde iſti cecide⸗
rant ductꝰeſt ulliꝰſocietatis numerꝰq̃ in ca
dentibꝰ diminutꝰ fuerat ꝑ boĩem reparaĩ.
Mouẽ ergo oꝛdies ãgeloꝝab inicio cõdin
ſũt et ex illis qͥ ceciderũt qꝛ in vna ſimul oẽs
malicia oↄſenſerũt:iquaſi vnũ ex ſe ꝑuerſe ſo
cietatis oꝛdinẽ effecerunt.Habet auteʒ tra⸗
ditio ex ſinguliſ aliq̃s oꝛdinibꝰcecidiſſe.vñ
et paulus aplus cũ de malignoꝝſpirituuʒ
tyrannide mentionem faceret pᷣncipatus ⁊
poteſtates tenebꝛarum nominauit vt pi:
delicet oſtenderet quia idem nunc quiſqʒ
in malo miniſterium ex puerſitate exercet
quod ad bonum pficienduz ex conditione
accepit. Nuſq̃ʒ tamẽ ĩ ſcpᷣtura neq̃m ſpũs
ſerapbiĩ aſpellatoſ inuenio qꝛ licet cetera do
na poſt ruinam adbuc in malo poſſideant

caritatem tñ in dilectione dei nequaqᷓ; ba-

bere poterunt.

Si plures remanſerunt qʒ ceci⸗
derunt. (Capitulum.XXXIIII.

Enumero autem
lapſoꝝ nulla certa auctoꝛitas iue⸗
mtur. oino tñ ꝓbabile videĩ plureſ
remanſſiſſe qʒ cecidiſſe. NPꝛopbeta enĩ cum
demonſtraret currus igneos cõſolans ait
Mlures ſunt qui nobiſcũ ſuntqᷓʒ qui cũ ill
bincconicimus plures eẽ electos angelos
ʒ repꝛoboſ. Sunt q dicũttot electosex bo

minibus obdnumeruʒ angeloꝝ aſcenſuros

quot ibicõſtat remanſiſſe elecios angelos
pꝛopter ſcpᷣturam que ait. Statuit termi⸗
nos ſploꝝ iuxta numerũ angeloꝝdei. Qð
ſi verum eſt cũ multo plures in bominibuſ
ſint repꝛobi qʒ elecii plures inueniũt boĩes
repꝛobi qᷓ; electi angeli. Si aũt boĩes repꝛo

bi plures ſint qʒ electi angeli cũ electiange

li plures ſint q; repꝛobi plures erunt boies
repꝛobi qᷓ; repꝛobi angeli. Qũoergo veruʒ
eſt að ðꝛ vnũquẽqʒ bominũ duos angeloi
babere deputatos ſibi vnũ malum adim⸗

pugnatõem.et vnũ bonũ ad deſenſionem.

cum numerus bominũ tranſcendat nume
rum angeloꝝ. Si eni in boibꝰ plures mali
ſint qʒ boni ⁊ in angelis plures boniqᷓ; ma

li cum poſiuʒz ſit tot electos futuros boĩes

quot ſunt angeli bomi.conſtat ſñ plla dubi
tatione plures eẽ bomies bonos qʒangeli
mali.multoqʒ plures boĩes malos qᷓʒãge⸗
los malos quia plures ſunt bomines mali

q́; boni cum plures ſint bomines bom q̃;
an geli ſint mali, Miſi ſoꝛte dicatur idcirco
quia ſimul non ſubſiſtit genus bumanuʒ

ſed ꝑ tempoꝝ ſucceſſionẽ alij poſt alios ſe⸗
quunt᷑ poſſe eos qui in bomibꝰſimul ſubſi
ſtunt angeli cõparari numerolicet vniuer
ſitate pcedant Quod tñ quia certum eẽ nõ
poteſt melius inter occulta deputatur.vbi
ignoꝛantia nõ culpatur pᷣſumptio arguit.

¶De diſcreta cognominatione an

geloꝛum. ¶ Capitulum. XXXV.

Ecognominatio
ne ſpirituu. bic p̃ᷣcipue cõmemo
randũ putamus.qꝛ noia illis non
ppterſe ſedppternos data ſunt. Qui enim
ſibi non ſunt ↄtemplatione nobis innote:

ſcunt cognoiatione. Illa ergo dona gratia-

rum in ſingulis denotant᷑ ex noie.non que
ſingulariter ſed que excellenter data ſunt ĩ
participatõe. In illa enim celeſti patria vbi
plenitudo boni eſt licet quedam data ſint

excellenter mibil poſſidet᷑ ſingulariter. Om

nia enizin omnibꝰ? ſunt. non quidem equa:
liter.qꝛ alij alijs quedaʒ ſublimiꝰ poſſident

Gchm
ſpiun
pn

r
tudi
clan⸗
Gict
derd
ad⸗
preg
dlen

ſedtt

ſtio/
ſenp
quida
neoht
angeln
odine⸗
nllae
ſiose
Alno
(omun

ſed communiter. qꝛ omnes omia babent.

Iteʒ ſciendũ qꝛ omia dona gtiaꝝ ſuꝑioꝛes
oꝛdines ſublimiꝰ et pfectiꝰ ꝑceperunt ⁊ tñ
expᷣcipuis tantũmodo nomia ſoꝛtiẽdo ce

tera ſeqᷓntibꝰ poſt ſe oꝛdinibꝰad cognomi⸗

nationẽ relinquũt. At verbi grã: ſerapbin
qui oꝛdo excellentiſſimꝰ ommũ eſtimatur.
tam dilectionẽ q̃; cognoĩationẽ diuitatis

et cetera nᷣtutũ dona ceteris omnibꝰ ſubli

mius percipit.et tamẽ ab excellẽtioꝛi dono
ideſt. charitate vocabulũ trabenſ cetera ſe
quentibꝰ poſt ſe oꝛdinibus ad denomina
tionem reliquit. Mꝛimus poſt bunc oꝛdo
a pꝛoximo donoidẽ.cognitõne veritatis
cherubin aſpellatuſ eſt qd plenuudo ſcien
entie interpꝛetaĩ. ſicut ſeraphin ardens vel

ſuccendena dicit ppterignẽ dilectiõis.AðD
bunc modũ enam de ſeqntibꝰ? intelligẽ du

.*
—

eſtoꝛdinib?ꝰ

(Ca. XXXVI.
Weritur et hoc

=◻ adexterioꝛa nuncãda mittan
tur. Quidã putant alios elſe in illa multi
tudine qͥ foꝛas ex officio ad exterioꝛa nun
cianda exeunt.alios qui intꝰſemꝑ alſiſtũt
Sicut ſcriptũ eſt.Nilia miliũ miſtrabãt
eiet decies milies centena milia alliſtebãt
ei. Apłus autẽ excellentiã filij cõmendans
pꝛe angelis omẽs adminiſtratoꝛios ſpũs
elſe.in miniſteriũ miſios ppter eos qui be
reditatem capiũtſalutis ↄfirmat.Hincqᷓ
ſtio naſcitur quõ omẽs mittũtur.ſiq dam
ſemper aſſiſtũt.etſi omẽs nuncij ſunt quõ

quidam ſemꝑ aſſiſtere dicunt? Si eni om
nes nuncij ſunt oẽs angeli ſunt.⁊ ſi omẽs

angeliſunt quomõ vnꝰ tantũ inter noueʒ
oꝛdines boc nomie cenſet? Quidaʒ putãt
in illa celeſti curia omnes quidẽ mitti.ſed

alios ex oficio qui ppꝛie angeli ſiue archã

geli nominãtur.alios ex tẽꝑe ⁊ cauſa extra
comunẽ diſpenſationẽ oboꝛta.quiet ipᷣi q

qʒ cum angeloꝝmimiſteriũ ex tem poꝛe ſu

ſcipiunt nomẽ in miniſterio aſſumũt.Siẽ

ſcriptuʒ eſt.qui ſacit angelos ſuos ſpiruꝰ.

omẽs ſpus celeſtes mittan

vtrum omẽs illi celeſtes ſpũs

ſexta

quia videlicet qui ſemꝑ natura ſpũs ſunt
pꝛo tempꝑe et officio aliqñ angeliid ẽ. nun

cij fiunt. Alij dicunt tres oꝛdines lupmos
1d eſt. cherubin. ſeraphin 2 tbꝛonoſadð ſola
dina ⁊ interna ↄuerſioneʒ hꝛẽ lemꝑqʒ crea

toriaſſiſtere. Inferioꝛes autẽ tres ad exte⸗

rio:a agenda ⁊ nunciãda mitti. Cres autẽ

medios nõ ſolum dignitate vel loco ſʒ of
ficio etiã inter viroſqʒ conſiſtere qui pꝛece
ptum diuinũ a ſuꝑioꝛibus accipiunt ⁊ de
ferunt ad inferioꝛes. ac per boc cum ſupꝛe
mi medijs. medij imis. atqz bij nobis pᷣce
ptum diuinu nunciãt omẽs merito ange
li nominantur.
¶ Be miniſterijs angelicis.
(Ca. (AXXVII.
Iniſteria ange⸗
oꝝ ⁊ officia quidã ita interpᷣtan
tur vttotũ mundũ id eſt nõ ſolũ
vitam bumanãũ ſʒ omĩa q̃ ad vitã bũanaʒ
ptinent ſcᷣm dei diſpenſationẽ ab angelis
adminiſtrari putãt ſub deo ⁊ ſcdᷣm deum
Nalos aũt ex officio ptãtem nõ babere
ſed aliqñ ex permiſſione ptãtem accpe.

¶ Sexta pars de creatõne homĩs
etde ſtatu eius ante peccatũ.
¶ Quare deus hominẽ ex coꝛpoꝛe
et anima fecit.
Capitulum I.

Bein pꝛma
yparte buiꝰ operis de con
dinone bomĩs pſeqnda
oiſtinximus oꝛdine nũc
aulſuſcipimus explananda.
Quattuoꝛ enĩ erant in pꝛincipio ꝓpoſita.
ꝛimũ q̃re creatus ſit homo. Secũdum
qualis creatus ſit et qualr inſtituiꝰ bomo
Terciũ qualiter lapſus ſit. Quartuʒ q̃liter
reparatus ſit. Hoꝛum qᷣdem qᷓdpᷣmuʒ po
ſuum eſt.id eſt. cauſa creationis bũane ſu
perius iam m poſſibilitatẽ noſtrã tracta
uimus.et idcirco nüc ſupꝑeſt pt ad ſecundã
partem in q ꝓpoſitum eſt qual creatus ſit

6

bomo ?⁊ qualiter diſpoſitus diſcutienbam

tranſeamus Deus omnmpotẽs cuius bea

titudo nec augeri poteſt omino quoniaʒ

perfecta eſt. nec minuiquomam eterna eſt

ſola charitate nulla ſui neceſſitate rattona

lem ſpiritu creauit vt eum illi?ꝰbom quod
ipſe erat ⁊ quo ipᷣe beatus erat particpem
faceret. verum quia boc ad felicitatis illiꝰ
augmentũ pertinuit vt gratiã conditoꝛis

ſu per quem glonficandꝰ erats gnoſceret

voluit ipᷣe conditoꝛ pꝛius ei in ſua conditi

one oſtendere quod poſtmodũ in ipſo fa-

cturus erat ex dignatone.Creaturaʒ ergo
rationalẽ quaʒ fecerat iuſſit partim in ſua
puritate perſiſtere. partim eam coꝛpoꝛeis
indumẽtis et terrenis manſionibus copu
lans luteam materiaʒ fecit ad pite ſenſum
vegetare. Moc ſiquideʒ pꝛo exemplo futu

re ſocietatis queinteripᷣm ⁊ ſpũm rationa

lem in gloꝛificatione eiuſdem perficienda

fuerant pꝛopoſito vt videlicʒ oſtenðᷣretur.

quia quod tunc erat in conditione coꝛpꝰ

ſpiritui. boc ſcᷣm aliquid poſtmodum fſu

turus erat ex dignatõne aſſumptus ſpiri
tus ſibi. Cõpꝛobauit ergo deꝰ potẽtiam ſu

am et grãm oſtendit pᷣmum fingendo bo
minem quem poſtea exbibiturus erat bo
minem gloꝛificandoyt ſeret bomo quia ſi

potuit deus tam biſparem naturã coꝛpis
etanimead vnaʒz confederatõem atqʒ ami
ciciam coniungere nequaqm etimpoſſibi
le futurum rationalis creature bumilita⸗
tem licet longe inſeriorez adſue gloꝛie par

ticipationẽ ſublimare. Rurſum ſi tantum

gaudiuʒ ẽet tanta iocũditas vita iſta moꝛ
talis que conſtat ex pꝛeſentia ſpiritꝰ in coꝛ⸗

poꝛe coꝛruptibili. quãta iocunditas foꝛet

et quantum gaudiũ vita illa immoꝛtalis
ex pꝛelentia deitatis in ſpiritu rationali⸗

Quia ergo in ꝑte pꝛo exemplo vniuerſita

tis bũiliatus eſt rationalis ſpiritꝰ vſqʒ ad
conſoꝛtiuʒ terreni coꝛpoꝛis.ne foꝛte boc ip
ſum ad depꝛeſſionẽ eius pertinere videret

⸗ adiunxit pꝛouidentia der vt poſtmodum
cum eodem coꝛpe gloꝛificato ad conſoꝛtiũ
. illoꝛum qun in ſua puritate ꝑſtiterant ſub

kmaretur. vt quod minus ex diſpenſatõne

flſexta

creatoꝛis ſui acceperat conditus. poſtmo⸗
dum per gratiam eius accipet gloꝛifican
dus.Sic ergo conditoꝛ deꝰ rationales ſpi
ritus quos fecerat varia ſoꝛte pꝛo arbitrio
omnipotenuis ſuevolũtatis diſpoſuitillis
quos in ſua puritate reliqrat ſurſũ in celo
manſionẽ conſtituẽs illos pero quos coꝛ
poꝛibus terrenis ſociauerat deoꝛſuʒ inter
rena babitatione diſponens.ptriſq; reglaʒ
peoponens obedientie. quatinus etilli ab
eo vbi erant nõ caberent. etiſti ab eo vbi
erant ad id ybi non erãtaſcenderent. pt cũ
iſti perneniſſentet illi non diſceſſiſſent ſupꝑ
id quod facti erant ad id ad qd facti erant
pernngerent. vt cum eo eſſent a quo facti
erant. Fecit itaq; deus bominemer duple
ciſubſtantia.coꝛpus ſedᷣm materiã de ter
ra ſumens.aĩiam vero ſiñ materia de nichi
lofingens. 3
Wnaltter homoad ymaginem
Et limilituoinẽ dei factus ſi.
Capitulum II.

homo ad ymaginem et ſimilitu
dinem bei.quia in aima que po
tioꝛ pars bominis erat vel potus ipſe bo
mo erat fuit ymago a ſimilitudo del. ꝗma
goſcᷣm ratõnem.ſimilitudo ſcdᷣm dilectõ
nem. ymago ſcm cognitionem veritans
ſimilitudo ſcdᷣm amoꝛẽ virtutis. Ael yma
go ſcᷣm ſclentiã.ſimilitudo ſcᷣm ſubſtan
tiam. Imago qᷓniã omia ĩ ia ſim ſapiam.
ſilitudoqꝛ vna ⁊ ſimplexipſa ſᷣm eẽntiam
Imago qꝛ rõnab.ſilitudo qꝛ ſpũalis. ꝗma
go enim pertinet ad figurã ſimilitudo ad
naturam. Mec autem in anima ſola facta
ſunt quia coꝛꝑea natura ſimilitudinẽ diui
nitatis capere nõ potuit que ab eius excel
lentia et ſimilitudine in boc ſpᷣ̃o longe fuit
quod coꝛpoꝛea futt. Z

¶ Decreatione et oꝛigine anime.

Lapitulum. (III.
Weruntur autezs

qᷓmplurima de oꝛigine anime:
gquando creata fuit 2 vnde crea

Actus eſt autem

n
le
celo
3(
hter
z
ab
dw
Nci
nlp

–w; — .
£ P–

E
S

ns
Nan
Itan
o
ſacn
ſidon
ercel
Eſun

une.
.

te

nime.
deckes

E

ð — ẽ

ta ſit et qualis creata ſit. Nos vero in bnti

abbꝛeuiatione tam multiplices opinões

Pꝛoſequi ſuperuacuũ ⁊ infructuoſum eſti
mamus.et hoc ſoluʒ nobis ſufficere puta

mus.ſi ea tantũ que ſennenda ⁊ aſſerenda

ſũt ꝓponimꝰ.In bijs ergo fides catbolica

E potius elegit ⁊ veritati magis cõſenta
neum iudicauit vt credamus animaʒ pꝛi
mi bominiſ quando facta eſt nõ de pᷣiacen
ti aliqua materia factã ſed de michilo crea

tam neqʒ factaʒa pꝛincipio quando ange

lifacti ſunt ſed poſtea cũ coꝛpuſipſum cui
infundenda fuerat ſoꝛmatũ eſt ab ipſo cre

atoꝛe limul et factam et coꝛpoꝛ ſociatam.

Vtrum vero in coꝛꝑe velextra coꝛpus cre
ata ſit quanto difficilius eſt ſcire tanto mi
nus eſtpericuloſum ignoꝛare.Heqʒ vero
in boc ingemũ bominiſ apꝛobandum eſti
matus ſi bijs que difficilia ſunt ꝑtinaciter
inſiſtit.ſed potius ſi ea que ſcienda ſũt pꝛu
dent diſcernit. Equalis eni ſtulticie eſt pꝛe
ſumere in bijs quenon poſſunt ſciri ⁊ de⸗
ſicere in bijs que nõ debent ignoꝛari NM:ꝛo
pterea quantum ſanefidei ſatis eſt quera
mus agnoſcere et ea q̃ curioſitas ſola ſcru
tari ſuadet deſiſtamꝰ inueſtigare. Creauit
deus animam pꝛimi bominis de nicbilo
et inſpirauit eam coꝛpoꝛi de terra per ma
teriam ſumpto ⁊ foꝛmato dans ei ſenſum
et diſcretionẽ boni etmali vt coꝛpus ipſuʒ

ſibi ſociatum per ſenſuʒ viuilłicaret.per ra

tionẽ regeret et in iplo homine ſenſus eſſz
rationi ſubiectus.ratio creatoꝛi.vt ſcdum
