ſ liugij ſolum ex ommbꝰſacramen⸗
tis que ad remediũ bominis in⸗
ſtituta ſũt ante peccatũ bomis inſtitutum
legitur.non tñ pꝛopter peccatum ſed ad ſa
cramentũ ſolũ etadofficium ſabd ſacramen
tum pꝛopter eruditõnem.ad officium pꝛo

pter exercitatõnem. Erant eni duo bec ĩ co

iugio ipᷣo.iugiũ ipᷣm et coniugij officium
et ptrũqʒſacramentũ erat. Coniugiũ con:

ſtabat in conſenſu federis ſocialiſ.coniugij.
officiũ conſtabatin copula carnis. Coniu⸗,

giũ ſacramentũ fuit cuiuſdã ſocietatis ſpi⸗
ritualis que ꝑ dilectionẽ eratinter deum ⁊
animã.in qua ſocietate amnima ſponſa erat
et ſponſus deꝰ. Olſſficiuʒ coniugij ſacramẽ
tum fuit cuiuſoã ſocietatis que futura erat

Acramentum cõ⸗/

—

ꝑcarnem aſſumptam inter xpᷣm et ecckam/

in qua ſocietate xpᷣs ſponſus futurus erat
et ſponſa eccleſia. Et qui ſponſus erat ptro
biqʒ ſuperioꝛ erat.et eius dilectio ꝑ pietateʒ
trabebatur ad inferioꝛem. Que aunt ſponſa
erat vtrobiq; inferioꝛ erat.quia ſibi ſuffici⸗
ens non erat et ꝑſe ſtare non poterat.⁊ pꝛo
pter boc eius dilectio neceſſitate magis cõ
uertebatur ad ſuꝑioꝛem. Superioꝛ diligen
do beneficium pꝛeſtitit.inferioꝛ diligendo
beneficiũ accepit. Huius ergo ſocietatis qᷓ

vtrimqʒ dilectione mutua conſtabat ſacra

mentũ foꝛmatũ eſt quando coniugiũ inſti
tutũ eſt. alterius ſocietatis ſacramentuʒ in
coniugio.alteriꝰ ſocietatis ſacramentum i
cõiugij officio. ꝛopterea natura buma⸗
na duplici qualitate diſtincta eſt pt in piro
quidẽ robuſtioꝛ.in femina veroinfirmioꝛ
et aliena ope egens appareretet iuncti ſunt
duo in vnũ vna dilectione et ſocietate pna.
yvt in vna dilectione eſſent et ꝑ vnaʒ dilectio
nem in vna ſocietate manerent.et pir qᷓᷣdem
vt ymago dei fieret.in ſacramento pieta⸗
te ad dilectõnem inclinarer ſemina pero vt
foꝛmã anime rationalis expᷣmeret neceſſi⸗
tate magis et quaſi reſpectu cõmoditatis
cuiuſdã ꝑſuaderei.ſic tamen vt vtrimqʒ vo

CvII

luntaria eſſet dilectio.quia ſi volũtarianõ
eſſet neqʒ nera dilectio neqʒ vere dilectiõis
ſacramentũ eſſe poſſet. Item pt ſacramen⸗
tum aliud in bac ſocietate foꝛmaret pcepit
deus pt maſculus et femia in vna carneiũ
gerentur.pt ſicut pus in ſacramento coniu
gij ꝑ dilectionẽ vnũ erantita poſttmodum
in coniugij officio vnũ fierent ꝑ vnam car

mnoscõmixtoneʒ vt oſtenderet qa qͥ pus in
ſua diuinitate ꝑ dilectionẽ iunctꝰ erat anie

poſtmodũ ꝑ aſſumptã carnẽ iunctꝰeſt ec⸗
cleſie ſue. Item ne ocioſa eſſet ſocietas illa
cõiugalis inter maſculũ et feminã ppterea
poſt ſacramentũ coniugij additum eſt offi
ciũ quodin comixtione carnis expleri de/
buerat vtin eo et coniuncti exercerent᷑ per
obedientiã ad virtutem et fructiſicarent ꝑ

pꝛolis generationeʒ. In quo officio maſcu

lo qdeʒ qui ſuperioꝛ erat datũ eſt q̃d pꝛopa
gandü fuiſſet de ſuo ſeminare. femine autẽ
concipereet parere.pt in eadẽ ſimilitudine
demonſtraret.quoniã in illa inuiſibili ſoci
etate anima rationalis nullatenus fructifi⸗
care poſſet niſi pus ſemen pirtutis a do cõ⸗
ciperet. Erat adbuc aliud in natura buma
na quod ꝑſocietatẽ coniugij monſtrari dbe
buiſſet. Sic quiſpe condieus eſt bomo vt
quiddã in eo ſupꝛemũ eſſet.et ĩ boie nibil al
terius eſſet.poſt illud aũt aliud ſubillo eẽt
et ſubiectũ illi.deinde aliud nouiſſimũ et in
vno conſtitutũ et ceteris duobus ſubiectũ.
Erat quiſpe ratio in boĩie ſupꝛemo loco con
ſtituta ſolis diuinis ⁊ inuiſibilibꝰ intendẽs
et diuine voluntatiſe confoꝛmãs. poſt bec
alia quedam ratio ad coꝛpoꝛalia et piſibi⸗
lia reſpiciens que ſuꝑioꝛi ſubiciebat ⁊ ab il
la infoꝛmata ſubiecte ſibi ſenſualitati domi
nabatur que tertio et imo locofuerat con⸗

ſtituta. Sic itaqʒ tria inuenta ſunt in boje.
ſapientia.pꝛudentia.et ſenſualitas. Sapiẽ⸗

tia ſcʒ ̊ eſt ratio ad diuina. Oꝛudentia aũt
ʒᷣ eſt ratio ad bumana. Senſualitas vero
affectus ſiue aſpetituſ abdterrena. Equn
bus pᷣma ratio regebattantũ et nõ regebat
Senſualitas vltima regebat᷑tantũ etnõ re
gebat. edia vero ratioeta ſupioꝛ rege⸗

batur ⁊ inferius negibat globachiitudins

4 õ . 6 6 5
2
Cẽ .

tria animalia fons facta ſunt. vnum ratio⸗
nale quod dominabatur. aliud irrationale
quod ſubijciebatur. tertiũ ranonale quod
a ſuperion quidem regebatur et cum ſupe
rioꝛe inferioꝛi dominabatur. Erat igit vir
ymago ſapientie. femina foꝛma pꝛudentte.
beſtie autem ſimilitudo ſenſualitatis ⁊ con
cupiſcentie. Mꝛopterea ſerpens feminam
peccatũ ſuadendo decepit. femina vero de
cepta pirum ad conſenſum inclinauit. quia
concupiſcentia pꝛudentie carnis pimum
delectationem peccatiſuggerit.deinde pꝛu
dentia carnis per delectationem peccatide
cepta rationem ad conſenſum iniquitatis
trabit. ꝛopter bas et hmoi rationes di⸗/
ſcreta eſt bumana natura vtin alteꝛa parte
robuſtioꝛ eſſetem altera vero infirmioꝛ de/
monſtraretur. vt in ea vnum inueniretur
quod regeret etalud quod regeretur. d⸗
iuncta eſt deinde foꝛis in carne etiam diſcꝛe
tio ſenſuum que quidem quantuũ ad pirtu⸗
tem ſacramenti in coniugio neceſſsria non
fuit. ſed quia ſine ea in officio coniugij mi
niſterium generandi impleri non potuit.
Sic igitur ante peccatum inſtitutum fuit
comugium et coniugij officium et vtrũqʒ

ctificaretur pura mentis dilectione. officiũ
quoq; coniugijunpleretur ſine carnis pol
lunone.nunc vero quia per peccatum bo⸗
minis caro hbumana coꝛruꝑta eſtiam poſt
peccaiũ carms commixtio ſine carnali con
cupiſcentia fieri non poteſt. Foꝛtalſſis gutẽ
aliquẽ mouere poteſt quare poſt peccatuʒ
bomo boc poniſſimum opus ſine peccato
explere non poteſt. ſed diligenter conſiderã
ti rano manifeſta occurrit. Nuãdiu enim 1
ſpiritus rationalis creatoꝛi ſuo ſubiectus
fuit nullam in carne ſua contradictionem
inuenit.et erant membꝛa coꝛpoꝛis imperio
anime ſubiecta vt nec pꝛeteripſam aliquã⸗
do mouerentur nec ad aliquid contra ip̃aʒ
Poſtquaʒ auteʒ ſpiritus aduerſus creato
rem ſuum per ſuperbiaʒ intumuit merito
in ſuo inferioꝛiius antique dominationis
amiſit. pt mẽbꝛa coꝛpoꝛis iam imperio eiuſ
ad iniuriam creatoꝛis ploiſcendam contra

dicerent queilli miſi per creatoꝛem ſubiecta

eſie non deberent. Quia veꝛo vita bumana

nullatenus ſubſiſtere poſſet ſi in membꝛis

coꝛpoꝛis lui nullam ſpiritus rationalis po

teſtatem baberet vindictam ſuam deus in

parte per iuſticiam ſuam exercuit.et in ꝑte

miſericoꝛditer temperauiiquatinꝰſimul⸗
culpa plecteretur et natura foueretur. At
ergo inobedientia manifeſta fieret/vnum
in coꝛpoꝛe bumano mẽbꝛum poteſtati ani

me ſubtraxit per quod poſteritas in carne
ſeminanda fuit. vt omnes qui per illud ge
nerantur ſe filios inobedientie eſſe intell⸗
gant. et ex ſua oꝛigine quales et ex qubꝰge

nerantur agnoſcant. Quia ergo in Bmem
bꝛo per quoð bumana pꝛopaganio tranſi

re debuit ſignum obedientie poſitum eſt /

cunctis per illud tranſeuntibus mamteſte

oſtenditur quoniam cum culpa inobediẽ
tie generantur. Quaſi eni in ipotitulo qui

poꝛte inſcriptus eſt per quã tranſeũtogno
ſcunt vnde veniunt ⁊ quo vadant:ꝛopt᷑

boc ergo ceteramembꝛa coꝛpoꝛiſ que impe
rium rationis ſequuntur ſine culpa opera
ri poſſuntſ̊ vero membꝛuʒ in quo cõcupi
ſcentia pꝛecipue regnat qa nutum volũta
ad ſacramentum.vt coniugium quibẽ ſan⸗ Banon equitur ſine culpa non operatur.
nt

antũ enim boc membꝛũ coꝛpis impiũ
qanime nõſequivt ſicut no mouetur aliqñ

qñ vult ſic ſepe etiã qñ nõ vult moueatur.

Exinde ergo carnale cõmerciũ exerceri ab
hoie non debuit ex quo illud ſine turpi con
cupiſcẽtia ⁊ carnis lbidine exerceri non po
tuit. Ape eni ſibi Billicitum fecit ex q ſe taleʒ

fecit qͥ illud licte implere nõ poſſit. Sed qeꝛ

carnis bumaneinfirmitasturpius adom
nem concupiſcentiam efflueret ſi nõ in ꝑte
aliqua licite rapererngconcaſſum eſt po
ſtea ad remedium quo ſiciuz
fueratſolum inſtitutum. vt dum per indul
gentam pꝛo maioꝛi malo eutando agituꝛ/
ipſum quod el ineſt malum infirmitatis/
per pudiciciam coniugalem excuſetur. Et

de pᷣma quidem inſtitutione coniugijꝛ bec

in pᷣſenti loco ſuſficere poſſunt.

7„

pꝛius adofſiciuʒ

1

⸗
9
ſ
me
ſpi
lte
cke⸗
guo
ce
cam
ooſop
Geſ
ſnnto
pſe
nde⸗
ater

Hactare uo
quattuo: pᷣmũ ↄſiderã⸗

pidelicet q̃d ſit ſacramẽ⸗
tum. Secundũu quarei⸗
ſtituta ſint ſacramenta. Certiũ q ſit vniuſ⸗
cuiuſqʒ ſacrament materia in qᷓ ↄficitur 2
ſanctificat. Quartũ quot ſunt ſlacramento
rũ geneꝛa. Hoc eſt difſinitio cauſa.mateꝛia
diuiſio. Hec enĩ quattuoꝛ ſi diligenti pꝛoſe
cutione diſcuſſa fuerint intelligentiã facere
poterunt de hijs q̃ ppoſita ſũt. ſꝛimuzʒ er⸗
go pᷣmo tractando ſuſcipbimꝰs

¶ Duid ſit ſ acramentum. (Ca. I.

Mio ſit ſacramen
q/tum bꝛeui doctoꝛes deſcpᷣtione ſi⸗
gnauerunt. Sacramentu eſt ſacꝛe
reiſigni Quemadmovu enĩ in boie duo
unt.
ſimiliter. littera et ſenſus.ſicin omni ſacra⸗
mẽto aliud ẽ quod viſibiliter foꝛis tractat
et cermitur. aliud eſt qd muiſibiliter intꝰ cre

ditur et ꝑcipitur/ Quod foꝛis eſt viſibile et
materiale ſocramẽtũ ẽ qᷓdintꝰẽ inuiſibile et
ſpũᷣale res ſiue vᷣtꝰſacramẽti eſt.ſptñ ſacra⸗
mẽtũ qd foꝛistractat ⁊ ſanctif ca ſignũ eſt
ſpũalis grẽ q res ſacramenti eſt et inuiſibi⸗
liter beipii/ Sʒ qꝛ nõoẽ ſign ſacramẽtũ ſa
cre reiſacramentũ eiuſdẽ ↄuenienẽ dici pt.
quoniã et irẽ ſacroꝝſenſuũ etfoꝛme ſiue pi

cture ſacraꝑrerũ ſigna ſũtquaꝝ tamenſ. a/

cramenta rõnabiliter dicinõ poſt lũt idcir⸗
co ſupꝛa memoꝛata deſcpᷣtio ad interp̃tati
onẽ ſiue expꝛeſſionẽ vocis magis qᷓ; ad diſ
finitionẽ referenda vider. Siq̃s aũt pleni⸗
et pfectiꝰqd ſit ſacramentũ difnimire volue⸗
rit dicere pᷣt. qꝛ ſacramentuʒ eſt coꝛpale vel
materiale elementũ foꝛis ſenſibilit ppoſitũ

—

erx ſimilitudine reßſentans et ex in titutoe
lignus et ex lanctincatõne otinens aliquoz

5858 4 ⸗
— * ſw Ere

lentibus de ſacramẽns

da occurrũt. ꝛimum

coꝛpꝰ et anima.et in vna ſcpᷣtura duo

X

inuiſibilẽ et ſpũalem grãʒ. bec diffinitio ita
pꝓpꝛia ac pfecta cognoſcipt ommſacramẽ
to ſoliqʒ ↄuenire inuenmial. Omne eni qd hᷣ
tria babet ſacramentũ. ⁊ omne qᷓd bis iribꝰ
caret ſacramentũ ppe dici nõ poteſt Debʒ
eni omne ſacramentü ſimilitudinẽ qndaz
babere adipᷣaʒ rem cuiꝰeſt ſacramentũſſim
uã babile ſit ad eandẽ rem repᷣentandam
Alturdzes quã oꝛdinatũ ſit ad illã ſã⸗
ctiſicandã/ſſdoſtremo ſciicatõeʒ ꝑ quam
illã Otineat et efficax ſit ad eandẽ ſanctificã
dis erendeſle aüt interelſe vider oẽ
ſacramentũ ſimilitudinẽ quidẽ babetex pᷣ
ma pditione.inſtitutõem ex ſupaddita di⸗
ſpenſatione.ſanctificationeʒ ex a poſita vᷣbi
vel ſigni benedictõnelvt ergo in vno ſacra:
mento ea qᷓ de omnibꝰdicta ſunt tria ᷣ q̃li
ſint agnoſcamꝰ.aquã baptiſmi ꝓexemplo J
aſſumimꝰ. Jbi eni eſt aque viſibile elemen⸗
tũ qd eſt ſacramentü. Et inuemũt tria in
vno. Rep̃ſentatio ex ſimilitudine. Signifi
catio ex inſtitutõe.virtꝰ ex ſanctificatõnelet
ipᷣa ſimiliudo ex creatõe eſt. Ip̃ᷣa inſtitutio
ex diſpenſatõe. Ja ſanctificatio ex bñdicu
one. Nꝛima indita ꝑ creatoꝛẽ. Scðdᷣa adiũ⸗
cta ꝑ ſaluatoꝛẽ. Tertia miſtrata ꝑ diſpenſa
toꝛẽ. Eſt ergo aqua piſibilis ſacramentum
et grã inuiſibilis res ſiue virtꝰ ſacramenti.
babet eni omis aqua ex naturali qualitate
ſimilitudinẽ qᷓndã cũ grã ſpũſſancti. q̃a ſiẽ
bec abluit ſoꝛdes coꝛpoꝝ ita illa mũdat in⸗
quinamenta aĩaꝝ.Et ex bac quidẽ ĩgenita
qualitate ois aqua ſpũalem grã; repᷣſenta
re babuit pᷣuſqʒ etiã illã ex ſupaddita inſti
tutione ſignauit. venit aut ſaluatoꝛ etinſti

tuit viſibilẽ aquã ablutõʒ coꝛpum ad ſignã

dã ĩuiſibilẽ ꝑſpũalẽ grãʒ emũdatõneʒ aĩax.
et ex eoiam aqua nõ ex ſola naturali ſimili
tudine repᷣſentat.⁊ex ſupaddita etiã inſtitu
tione ſignat grãʒ ſpũalem. Sʒ qꝛ qͥ duo ſiẽ
diximꝰnõdũ adhuc ad pſeciõeʒ ſufficiũt ac
cedit ibũ ſanctificãs ad elemẽtũ et fit ſacra
mentũ nt ſit ſacramentũ aqua viſibilis.exſi
militudie rep̃ſentãs.ex inſtitutione ſignãs
ex ſanctificatõe ↄtinens grã; ſpũalem. ZFld
bunc modum in ceteris quoqʒ ſacramẽtis
tria bec ↄnderare opoꝛtet.
b:

. (OQuare inſtituta ſint ſacramẽta
Capitulum. J.

Hima ergo pꝛo⸗
poſinõis parte expoſita ad ſcdaʒ
tranſeamꝰ. Criplici ex cauſa ſa⸗
cramenta inſtituta eẽ noſcunt. ſꝛopt bũi⸗
liatõem. ꝓpter eruditõem. ꝓpter exercita⸗
tionẽ/Dꝛopteꝛ buillatõem quidẽ vt dů bõ

roõnalis creatura in ſenſibilibꝰ elementiaq

natura inſra ipum ↄdita fuerũtſex pcepto
creatoꝛis ſui ſubicitunex hac ipa ſua bumi
liatõne creatoꝛi ſuo recõciliari mereai. Hõ
nãqʒ ita factꝰerat vtbonũ eiꝰſolus ipe elſet
a quo erat.cetera oĩa ſub ipo facta ſunt nõ
vt in eis eẽt eius bonũ ſed vtex eis eẽt illius
obſequiũ/ Omne eni bonũ mai? eſt ipo cu⸗
ius eſt bonũ.qꝛ vebonũ non eſt niſi qdbo
nũ facit ulũ cuiꝰ eſt bonũ. Omis ergo q bo
nus eſt ⁊ ex bono ſuo bonꝰeſtinferioꝛẽ ipᷣo
bonoꝗq; bonus eſt.qꝛ ſine iſobonobonꝰnõ
eſt Sic ergo bonũ boĩs ſupꝛa boĩem erat.
ſolus ille bonũ boĩs eratqſupꝛa boĩeʒ erat
buic ergo bono qʒdiu in oꝛdine oditiome
ſue pſtint ĩmediate iũgebat. et eo libere frut
bat. qꝛet volũtate adillud ibat.et libertateĩ
illo ſtabatſpoſtqʒ aũt ꝑ ↄcupiſcentiam ab
ſtraciꝰa ſuꝑioꝛi auertebatad inſerioꝛa cõ⸗
uerſus pcipitabat et illis ſe ſubijciebat að
bonũ ſuũ faciebat.ꝗuſta ergo recõpenſati⸗
one qͥ ſuo ſupioꝛ ꝑobedientiã ſubiect? eſſe
noluitꝑ ↄcupiſcentiã ſuo ſe inferioꝛi ſubie⸗
cit vt iam ipᷣm inter ſe iöᷣm deü mediü inue
niat diuiſionisnõ mediatoꝛẽ recõciliatõis.
boc em medio diuidente buana mens ⁊ ob
nubilatur ne creatoꝛẽ ſuũ cognoſcere vale
at. et refrigeſcit neipᷣm ꝑ dilectõnem reqrat

guſtu ergo eſt v bõ q̊ pus deũ ſuꝑbiendo

delerẽs terrenis ſe ꝑↄcupiſcentiã ſubdidit
non ꝑbũilitatẽ deu requirẽs vt pleniꝰaffe
ctũ ſue inſinuit deuotõis eiſoẽ ſe ꝓpter pᷣce⸗
ptum dei p obedientiã inclinet. Secut enizʒ
pnicioſa fuit elatio ſupeꝛioꝛi nolle ſubici.ſic
laudabilis et fructuoſa deuotio ẽ ppter ſu
perioꝛẽ etiã inferioꝛibꝰ inclinari.Et quẽad/

modũ damnabllis fuit ſupbia pᷣſentẽ deſpꝛ

cere ſic laudabilis builitas eſt abſentẽ que⸗

tionẽ ſupioꝛẽ eriſtereet tñ cũ idẽ bõ in biſa

in re ſacramẽti ↄſtatagnoſcendãmens bu
mana erudiat. Homo eni qᷣ viſibilia noue

rat redditfoꝛis ei eiuſdẽ ſignatioper ſpecc
es piſibiles adbibet. vt foꝛis excitet ⁊ intꝰ re
pareĩvtĩ eo ãdtractat ⁊ videt agnoſcat ale

ſpecie virtꝰocculta oſtenduĩ? Eger enime

X

rereet pſeueranti amoꝛe vſq ad inuentiõʒ
ab inquiſitione nõ ceſſare.vt ſit ⁊ deuotio ĩ
bũilitate ⁊ bũilitas in deuotõne.Nemo ſi⸗
quidẽẽ qͥ neſciat botꝛem rõnalem mutis et
inſenſibilibus animalibꝰ vel elemẽtis cõodi

ſalutẽ querere iubet ad experiendã obediẽ⸗
tie ĩt vtutem qd aliud q luo inferioꝛi ſu⸗
perior ſuvicl uaeſ gonmfceli oech qut
viſibilia lolũ videntſacramentaſalutis ve
nerari deſpiciunt.qa in eis tantũ qd ſoꝛisẽ
ↄtemplabile in ſpecie viſibili cernentes in⸗
uilibilem virtutem intus et fructũ obedien
tie non cognoſcũt. Hon eni ſciũtqꝙ fideles
ſalutem exiſtis elemẽtis non querũt etiã ſi
in iſtis querit ſed ex illo et abillo querit in
iſtis a quo iubent querere.⁊ credũt ſe perci
pere in iſtis. Mon eni iſta tribuũt qd tribui

ſalutẽ querere iubet. Hoc modo igi intelli
gendũ eſt ꝙ inuiſibilia ſacramenta ꝓppt bu

miliationẽ bois dximꝰ inſtituto.

Mopteꝛ eruditio
mem qz inſtituta ſatſecomerg e
per id q foꝛis in ſacramento ĩ ſpe
cie npiſibili cernit ad inuiſibilẽ vᷣtutẽ q̃ intus

rat inuiſibilia nõ nouerat diuina agnoſce
re nullatenꝰ poſſet niſibumams exctatus.
etidcirco dum ei bonũ muilibile qð amiſe

ſit qd pᷣcipit et non videt. Dona enĩ gratie
ſpãlia q quedã anthidota inuiſibilia ſũt /q̃
dũ in ſacramẽtis viſibilibꝰqᷓi quibuſdã va⸗

ſculis bõi poꝛrigunt᷑.qd aliud qᷓ; ex patenti

dicamentũ videre nõpᷣt. ſed vas in q medi
camentũ dat᷑ videre pᷣt.et ꝓpter h̊ in ipa va
ſis ſpecie viriꝰ ei ermit medicine. vt agno
ſcat q̃d accipit.⁊ꝑipᷣaꝭ agnitõeʒ ꝓficiat ad
dilectionẽ. Sic itaqʒ intelligenduʒẽ qdixi⸗

mus ppi eruditionẽ ſacromẽts inſtituta.

N

ls
ll

me
nge
uſi
Ment
gine⸗
anc
gha
ago
Bigor⸗
Nttue

Mopter exercita⸗
tionẽ ſimiliter inſtituta ſũt ſacra
mentaſvt dũ mẽs hũana ꝑ varias
ſpecies foꝛis exercitata coli ad mul

operũ

tiplicẽ virtutis fructũ interiꝰ fecũdet. bonũ

quidẽ boĩs erat vnũet qʒoiu bõ iilli ꝑ dile
ctionẽ adbeſit bac multiplicitate non eguit
NPoſtq̃ʒ ãt mentẽ ſuã ꝑ ↄcupiſcentiaʒ ad
multiplicia becet tranſitoꝛia diuidi ꝑmiſit
ſtabilis eẽ nõ potuit. Quia ſiẽ młta diligẽs
in bis per affectum diuidii ſicmutabilia ſe
quens variat. Quicqᷣd enĩ in bis omnibuſ
ad requiẽ et ↄſolatõem aſpetit.ipᷣa ei muta
bilitatis ↄditio ad labo:ẽ et doloꝛẽ ↄuertit.

vnde fit vt ſiẽ ad Ine deficiatlre compellit·

ſic ab bis poſtmodũ vt requieſcat exire co
gai vt aſpareat alter cba yn vagꝰ ⁊ ꝓfugus
ſuꝑ terrã.vagus in varijs querens .ↄlolati
onẽ.pꝛofugꝰinuentam vbiq; declinans af
flctõnẽ l mbulat bõ ſi ſp ambulauerit de
ficit. Sedet ergo vel ſtat ne deficiat.⁊ tamẽ
ſi ſempꝑ ſederit deſicit. Eſurimꝰ⁊ deſicimus
manducamꝰ ne deficiamus ettũ ſi ſman
ducaremus deficeremus. Et vertit ad do⸗
loꝛẽ q̃d queſitũ ẽ ad ↄlolatõeʒ.Sic oĩis mu
tabilitas boĩs defeciũ bʒ nõ ꝓfectũ et defici
mus qꝛ mutamur q tñ nũqᷓ; mutari ceſſa⸗
mus ne deficiamꝰ Quia ergo vita bomis
bic ſine mutabilitate eẽ ñ pᷣtollã q̃ defectũ
generat mutabilitatẽ alia ei mutabilitas qᷓ
ꝓfectũ parit aonii.vt qꝛ ſtare nõ pᷣt vt ſꝑ
idem ſitmoueat ⁊ pmoueat᷑ ſꝑpt melioꝛ ſit
umũ ei bonũ erat in ſũmo ſtare.Scðᷣm
eſt bonũ ad ſupioꝛa aſcendere.et idcirco vi
ta mutabilis ne ſua mutabilitate diſſoluta
ad deterioꝛa ſꝑ deficerettalibus ſtudijsnu
trienda fuerat.in quibꝰa rerũ varietate fo
ris exercitata et emulatõe vᷣtutũ intꝰ accen
ſa pficiẽdi occaſionẽ inueniret/ Diuiſa ſüt
tpꝑa et diſtincta loca ꝓpoſite ſpecies coꝛpo
rales inuncta ſtudia etopeꝛa exercenda vt
medicinã interioꝛis bois hõ exterioꝛ pꝛepa

raret. et eidẽ pdeſſe ⁊ ſubeſſe addiſceret/ſNã

cũ pᷣus vita bumana ꝑ duo exercitanonuʒ
genera cucurriſſet. in altero ad neceſſitateʒ.

in altero ad voluptatem.inalteroad vſum

ANXN

— —

in altero ad viciũ.ad vſum 5 natura. ad mi

ciũ pꝛo culpa.alterũ ad ſuſtentatõeʒz. alterñ

ad ſubuerſionẽ cõgruũ erat vttertũ q́ʒ ex

ercitatõnis genꝰ adiun geretvt pillud vnũ:

eduobꝰpᷣmis euacuarei.qꝛ erat nocẽs aite
rum ꝑficeretquia nõ erat ſufficiens. Dꝛo
poſita ſũt ergo bomimi oꝑa virtutum foꝛis:

adediſicanonẽ interioꝛẽ exercendã vt illis
poccupatus nec vnqʒ vacaret ad opa iniqͥ

tatis nec ſemꝑad opera neceſſitatis.n bi

autem virtutum ſtudus mirabili diſpenſa
tione deus multiplicitatem pꝛeuidit va

rietatem et intermiſſionẽ vt bumana mẽs

et ĩ multiplicitate exercitationẽet ĩ varieta
te delectationemet in intermiſſione recrea
tionem inueniat. Sacrata ſunt quedaʒ lo
ca ediſicate baſiliceet determinata tẽꝑa cer
taſquibus populus fidelis in vnũ congre
getur et vt vnitas cõmendeð p: gratias red
dat.pꝛeces offerat.vota perſoluat.llic deꝰ
nunc in ſilencio ſuſpliciter adoꝛatur.nunc
conſonil vocibus deuotecollaudat.pt ſide
lium coꝛda viciſſimnũc cõponantur ad re
quiem. nunc excitentur ad deuononem.
In ipᷣis qʒ diuinis pꝛeconijs non eadẽ ſem
per exbibetur foꝛma collaudationis.nunc
pſalmodie accendunt ad deuotionẽ. nunc
bymni et cantica ad diuinam excitant io⸗
cunditatem.nunc lectiones recitant᷑ ad foꝛ
mam moꝛum et vie bone inſtructionem.
Ipᷣe enam actiones noſtre in diuinis obſe
quijs non eadem ſemꝑ inſtitutiõis foꝛma
pꝛocedunt.nunc erecti.nunc pꝛoſtrati.nũc
inclinatione.nũc conuerſione ex geſtu coꝛ
poꝛis ſtatum mentis expᷣmimꝰ.Sed ⁊ ipᷣa
in quibꝰſe operando exerceta diuinũ cultũ
adoꝛnat fideliuʒ deuotio multa et multifa
ria et ſimili ratione pꝛouiſa ſũt vt ſint pluri
ma ⁊ ſacra ⁊ ſocramẽta qᷓ̃tinꝰfides in eiset
materiã exercitatõis et foꝛmã recreatõis ꝑ
fectã inueniat. Sic ei fidelisanimꝰdum ſo
ris ad varia ſancte exercitatiõis ſtudia du
cilmagis ſꝑet magis intꝰex ipſa ſua deuo
tione ad ſcitatẽ inouat. Et ad bũc modũ qᷣ
dem intelligendum putamꝰ ꝙ dictum ẽ ſa
cramenta ꝓpter exercitatõeʒ inſtituta.

—

bz3

Be diſtinctione trium tempoꝝ
et trium operantium.
¶Capitulum. III.

Ot igitur triplex
cauſa bec inſtitutionis ſacra⸗
Imentoꝛum omnium. Humilio⸗
tio Eruditio. Exercitano bominis. Que
caulſe ſi non eſſent ſacramenta omnino.id
eſt. ſacroꝛum ſigna vel inſtrumenta elemẽ
ta per ſe eſſe non poſſent. Q, enim elemen

ta acramenta ſuntjnon natura pꝛima facit
ſed apolita inſtitutio per diſpenſationem ·

et gratia infuſa per benedictionez. que duo

ſi elementa poſt pꝛimam naturam non ac
cepiſſentſacramenta pꝛopꝛia eſſe non po-⸗-

tuiſſent. Dedit pꝛimum natura babilitateʒ
vt hec elſe poſſent. adiunxit ſecunda inſtitu
tio auctoꝛitatem vt bec fierent.ſuperaddi⸗
dittertia benedictio ſanctitatem vi ß eſſent
lꝛima facta per creatoꝛeʒ. Secunda pꝛo
poſita per ſaluatoꝛem. Terna adminiſtra
ta per diſpenſatoꝛeʒ/ſꝛimum creatoꝛ per
maieſtateʒ vaſa foꝛmauit. poſtea ſaluatoꝛ
per inſtitutõeʒ eadẽ pꝛopoſuit. Noſtremo

diſpenſatoꝛ per benedictioneʒ becipſa mũ

dauit et gratia impeugſe aſparet mirabi⸗
le quia qui maioꝛ eſt qd minꝰerat fecit et q
minoꝛ fuit fecit qd maius erat. Plus eniʒ
ſanctificatio contulit qᷓ; creatio.quoniam

in creatione naturam acceperunt vt eſſent

in ſancuiſicatione grauam vt bona et ſan⸗

cta eſſent. Si ergo deus creat.ſacerdos ſan

ctificat. plus bomo videtur facere q́; deus.

quodomnino abſurdum et inconueniens

eſſet ſinon quod facit bomo etiã faceret
et deus. Deus enm ſine bomine creat. ſed
bomo ſine deo nõ ſanctiſicatvt grã quodã

modo a ſummo incipiat et in imo cõſum⸗

meiur et in boc ipſo deſcenſus gratie nobiſ
ſignatur.quia niſi gratia deſcenderetiacen
tes non eleuaret Creauit pꝛimuʒ deus per

le et in ſuo.boc eſt in maieſtate ſolus inſti⸗

tuit. poſtea ſaluatoꝛ per ſe quidem ſʒ in no

ſtro boc eſt ſolus etin bumanitate.San⸗
cuficat poſtremo ſacerdos neqʒ per ſeneqʒ

in ſuo.quia neqʒ ſolus ipſe eſt qui opera⸗

tur nec virtus ipſius eſt que ad ſanctifica⸗
tionem tribuitur. Ipſe enim miniſtꝛanti co

operatus cuius pirtute per miniſteriũ mi /

niſtrantis qui ſanctifſicandus eſt ſanctiſica

miniſtratur Alter eſt a quo datur.alter per
queʒ mittitur/ Et cum venit ipᷣa gratia ad

nos peripſum venita quo venit. quoniaʒ

miniſtranti cooperatur auctoꝛ muneris.
ſed non ſimiliter abillo venit per quem ve⸗

nit.quoniam auctoꝛ muneris eſſe non po-

teſt qui ſolũ eſt miniſteꝛ diſpenſatõnis.Ne
moigitur dicat quomodo bomo ſanctiſi⸗
cat quando deus per bominem ſanctificat
quoniam bomo in boc verius facit qð deꝰ
per eum facit. Ham quod per ſe facit et in
ſuo facit bomo pvere non facit.quoniaʒ ve:
ritatem non facit quoniam per ſe et in ſuo

non niſi malum facit. Sic ergo deus ſolus

mirabilia facit quoniam de ipſo ſcriptura
dicit. Quifacit mirabilia ſolus. quomam

ſine illo nullus facit. ideoqʒ ſolus facit et
omnis qui facit per ipſum facit et per om/
nem qui facit ipſe facit. ideoqʒ ſolus facit.

quomam ipſius ſoliuseſt quod omnis fa:

cit qui facit. et tamen de ſeruo dei dictuʒeſt

Fecit enim mirabilia in vita ſua.quoniam
ex heo fecit et deus per ipſum fecit.neqʒ co

trarietas vlla ex iſtis pꝛocedit. Sic deusſo

lus ſanctificat et benedicit.quonmiã ab ipſo
omms ſanctificatio et benedictio eſtet tñ
ſacerdos dei miniſter ſancuficat et benedi⸗

cit quoniam per ipſum quedaʒ benebictio

et ſanctificatio eſt. que et ipſa quoqʒ a deo
eſt qui eſt auctoꝛ in dono et per deum qui

cooperatoꝛeſt in miniſterio. Tali conſide

ratione rationabiliter diſtinguitur quidin
ſacramentis ommbus ſingillatim vel crea
tio quantum adnaturam elementuvel in⸗
ſtitutio et ſanctiſicatio quantum ad virtu:
tem ſacꝛamenti operatur. et in ipſa ſanctiſi

catione quantum exiillo eſt qui datoꝛ ẽ mu

tur.vt ſit quidem vna virtus per pnu opuſ
ad vnum effectum. que qundem virtus in
duobus ſimul operantibus ſic diſcernitur
quoniam per alterum datur.per alterum

=SO — —.—

— ——

— — — — —

tun
ſtat
teri
bon

rep

ſich

ſalar
Ptrn.
ſonfee
anie
Aan
fabie

finon

teſla
gui

Wars

ſtremo quinqʒ diſcreta et diſtincta ab inun
cem ad cognitionem pꝛocedunt.deus me⸗
dicus bomoegrotus.ſaceꝛdos miniſter vr
nuncius. gratia antbidotuz. vas ſacramen
tum. Mldedicus donat. miniſter diſpenſat.
pas ſeruat que ſanat percipientem egro⸗
tum. gratiam ſpiritualẽ. Si ergo vaſa ſunt
ſpiritualis gratie ſacramenta non ex ſuo ſa
nant quia vaſa egrotuʒ non curant ſed me
dicina/Non ergo ad boc inſtituta lunt ſa
cramenta vt ex eis eſſet quod in eis elſet ſed
vt peritiam ſuam medicus oſtenderet in il
loremedium pꝛeparauita quo languidus

———ʒ—ʒ—

occaſionem moꝛbi accepu. QNuia enim bo

mo viſwilia concupiſcens coꝛruptus fue⸗
ratcongruereparandus in eiſdem viſibili⸗
bus ſalutis occaſionem recipere debebat.
pt per eadem reſurgeret per que coꝛruerat.

¶ Inſtitutio ſacramentoꝛum
quantum ad deum diſpen⸗
ſationis eſt quantum ad ho
minem neceſſitatis eſt.
Capitulum. IIII.

Nſtitutio ergo ſa
i cramentoꝛum quantum ad deuʒ
ctoꝛem diſpenſatõnis eſt. quã⸗
tum ad bominem vero obedientem necel⸗
ſitatis. quoniam in poteſtate dei eſt et pꝛe⸗
ter iſta bominem ſaluare. ſed in poteſtate
bominis non elſt ſine illis ad ſalutem veni
re. Motuit enim deus bominem ſaluareet
ſi iſta non inſtituiſſet ſed homo nullatenuſ
ſaluari poſſet ſiiſta contemneret. Dicit ſcri
ptura. Mon poteſt ſaluari qui baptiſatus
non fuerit. quiboc velhoc non fecerit ſal⸗
uari non poteſt.et confitemur quod veruʒ
eſt. et quia ſaluari non poteſt bomo qui ca
ret bijs ſine quibus ab bomine ſalus babe⸗

ri non poteſt. bomo ſine bijs ſaluan nõ po

teſtiſed deus ſine bijs ſaluare poteſt. bomo
quippe ſine bijs ſaluari poſſet.ſi ſine bis ſal

mul ad bec percipienda ratio tempoꝛis nõ

neris et quantum exipſo vel potius pidm nar in poteſtate bominis elſet. et ſi poſlet
qui ſolum miniſter elt HH

bomo pꝛo arbitrio ſuo iſta quead ſalutem
obtinendam pꝛopoſita ſunt relinquere. et
ſim ſuam electioneʒ alia ad ſalutem ma per
venire. Nuod quia bominiimpoſſibile eſt

omnino pꝛopterea recnſſime dicitur. quuns
bomo ſine bijs ſaluari non poteſt omnino-

deus autem bominem ſine bijs ſaluare po
teſt. qui virtutem luam et ſanctificatoõnem
et ſalutem quocunqʒ ipſe voluerit modo
bominilargiri poteſt. Alo nanqʒ ſpiritu
quo docet bominem ſine verbo iuſtificare

etiam valet ſi voluerit line ſacramento. qa

virtus deiex neceſſitate elementis non ſub
ditunetiam ſi gratia der ex diſpenſanone ꝑ

ſacramenta donetur (binc eſt ꝙ quoſdam

etiam ſine buiuſmodi ſacramentis iuſtifi⸗

catos legimus et credimus ſaluatos.quẽ
admodum Hieremias in vtero ſancufica
tus legitur. et Jobannes baptiſta ex vtero
matris ſpiritulancto implendus pꝛopheta
tur. et qui ſub naturalilege iuſti deo placu
erunt bec lacramenta babuiſſe non legi⸗

mus. de quoꝛum tamen ſalute nequaquã
dubitamus. et qui exiullis ſacramenta iſta?
poſt iuſtificatonem ſuſceperunt.ſigna ma
gis iuſticie ſue babueruntin iſtis qʒ cauſa
exiſtis. Qui vero per ſpiritum dei quicq d

confertur in iſtis ſine iſtis perceperunt.dã

non perciperent.vel ratio tempoꝛis no po
poſcit. vel neceſſitas non permiſit. nunquã
contemptus religionis effecit¶ Memo er⸗
go in elemenus ſiclegem iuſticie diuine in
ſtituat vt dicat bomineʒ nec iuſtificari poſ
ſe ſine bijs etiam ſi gratiam iuſtificantẽ ba
buerit. nec ſaluari poſſe ſine bijs etiam ſi iu
ſtus fuerit. cum ab bijs percipiendis vel ar
ticulus neceſſitatis excludit.vel ſicut dixi⸗

nabiliter iſtis non caruerunt. quia vt

conſtringit. Quemadmodum bij qui ſub
naturali lege erant iuſti buiuſmodi ſacra
mentis non imbuebantur ſicut et pꝛeceptil

cramẽtti in fide recta et caritate vera babue

pmõi non tenebant. Quicũqʒ ergo rem

rũtſacramẽtis iſtis dvanabili ñ carueri.qa

ea vel tpe ſuſcipere non debuerũt. vel pꝛo

iminentenecellſitate ſuſcipere nõ potuerüt
¶Muid igitur tibi videtur acũaz ſacramẽta
dei veneraris ⁊ cũ te ſacramẽta dei hbono⸗

rare putas deu inbonoꝛas.Sacramẽtil in

dicis neceſſitatẽ a auctoꝛ ſacramẽtoptolliſ

ptãtem negas pietatẽ. Dicis mibi qꝛqn
bʒ ſacramẽta deiſaluare no pᷣt.⁊ ego dicon

bꝛ.qͥ bʒ virtutẽ ſacramentoꝝ deiꝑire no pt.
aut nega pvᷣtutem eẽ poſſe vbiſacramẽtũ no

eſt. aut ſi ↄcedis vᷣtutẽ nega damnationem
Quid eſt maiꝰ.ſacramentũ aut pᷣtul ſacra
menti? Quideſt mauꝰ.aqua vel ſides? Si
vis dicere verü dic fides.Si ergo ſacramẽ
tu aque qd minꝰeſt ſaluat qſdam nõ babẽ
tes fidem 2 nõ imputat eis ꝙfidem nõ ba⸗
bent. qꝛ eam babere nõ poſſũt.qũo fides q̃
maioꝛ eſt nõ liberat babẽtes fidem et ſacra
mentũ aque nõ bñtes etnõ multo magis
parcet eis p eoq ſacramentũ aque nõ bñt
qðᷣ quidẽ habere volueꝛũt ſednõ potuerũt

Se d dicis quo ergo intelligemꝰ qd ſeptuʒ

5

e
eſt. Milſi qsrenatꝰ fuerit ex.a.⁊.l..i.p.ĩtro.i.

re. di. Et egote iterrogo quo intelligenduʒ
putas qðᷣſcpᷣtuz eſt? Qui creditin me moꝛ

tem nõ hidebit ineternũ. Cu dicis quoniã
q̃ nõ facit non ſaluat᷑.Et ego dico quom⸗
am qͥ Sfaat nõ damnatur. Quis ergo erit
mediꝰlocus bmõi capiens boies non ſal⸗
uandos qꝛ aquã non babent.nec damna
dosqꝛ fidem babent Eſt bomo q ſide bʒ
et cum fide dilectionẽ. aquã nõ babet non
tñ aquã ↄtemnens ſedaquã babere volẽs
et non valens.bũc ergo aqua abſens dãna

bit. et nõ potiꝰfides ⁊ deuotio pñs ſaluabit

Quið ergo ais eſt mibi cum ſacramentis
NHabeo ſidẽ et dilectõnem ⁊ vᷣtutes alias et
bonꝰero et ſufficiet mibi. vide ergo ſi dile⸗
ctionẽ dei babere potes a p̃cepta eiꝰ ↄtem
nere? Si ergo dilectõnem dei habes ſtude
ſata ge.conare qntum potes ꝑficere mãda
ta eiꝰ.et ſi incidis in neceſſitatem quere pie

tatem. Si en neceſſitas non eſt qp̃tendat:
contemptus non excuſatunmide ergo qꝛſa

cramenta deimedicine ſunt ſpũales que fo
ris coꝛpoꝛibus adbibentur per viſibilẽ ſpe

ciem ſed intus animas ſanant perinuiſibi

tum ad pꝛecipientem diſpenſatõnis eſt. ſu⸗
ſcepno vero quantum ad obedientẽ neceſ⸗
ſitatis. VNis ſciꝛe qͥs in iſtis piſibilibꝰſpecie

bus ad curandos mo:bos ſpũales remedi

um deus non ſumit ſed ſolum ſacramentiũ
conſtituit. accipe ſacramentũ deſacramen
to/Egrotauit ezechyas et milſus eſt ad euʒ
yſa yas pꝛopbeta qui ei moꝛtem iminenteʒ
pꝛediceret quo audito territus ⁊ doloꝛe cõ
punctus lacrimas cum pꝛece ſudit et miſe⸗
ricoꝛdiã impetrauit. Remittitur continuo
vlaias vt qndecim annos pite illius adijci
endos onnnncſeger ad virtutem ſacramẽſti
amplius coõmen
nando nouam nouo modomedianam pᷣ
pare; Noſit eſt medicina foꝛis vt virtuſ
occulta intus operaretuplet non erat ſani⸗
tas ex medicina.quomiam ſm ſe contraria
ſanitati erat medicina. vt aperte monſtra/
retur quoniam ex illa non erat quod pillã
erat magnum de ſacramentis ſacramẽtuʒ
cõmendatum eſt / Eger eſt genus buma⸗
num quodð languet et intus per iniquitatẽ
et foꝛis per moꝛtalitatem. Ald queʒ ſermo
pꝛopbeticus mittitur vt ei moꝛs iminens
non ſolum pꝛeſens ſed et futura annuncie
tur. Qui terrentur confitentur. ploꝛantet
oꝛant et miſericoꝛdiam impetrant. Remit⸗·
titur ſermo pꝛopbeticus qui nos de len⸗
gioꝛis vite ſpacio indulto certos efficiat.
auia eadem nos ſcriptura de eterne vite p⸗
miſſione conſolatur penitentes que de per
petue moꝛtis damnatione terret in pecca⸗
to perſiſtentes. Aſponitur medicina curã⸗
dis vulneribus noſtris que cuʒex ſui qua
litate moꝛbo contraria oſtenditunin cura
tione egroii non medicine ſed medentis viꝛ
tus euidentiſſime declaratur. Ip̃a medici⸗
na mpᷣa ſunt ſacramenta que dum foꝛs no⸗
bis per miniſtros ſacre diſpenſationis coꝛ
poꝛaliter adbibentur vulneꝛa animarum
noſtraꝝ inuiſibilii curant vt curati ſanati
ad ppetue vite repmiſſionẽ ꝑiige poſſimꝰ.

q̃ quidem vita xv.annoꝝnumero ſignata

eſt que ? in pᷣſenti per requiẽ mẽns in ſepte
nario inchoaĩ.⁊ in futuro ꝑ imoꝛtalitatem

andam vulneri eius ſa⸗

n
boe

en
die
lna
mee
wr
gbod
ſchrp
lnn
h
Ece
gul
ellq
lee

tiſonmn

golg
nonſ
luR

ad eoꝝqualitatem et noſtrã inſirmitatẽ ꝑ⸗

carnis octonario perficit.q tñ medicina ãn

tum ad ſuã naturã ſpectat moꝛbũ auge ba

buitnõ curare.qᷣa terrena omnia quantuʒ

tinet coꝛruptionẽaĩau operari ſolentponꝰ
zz curatõem /per ã tñ de? cum noſtram ſa⸗
nitatem peꝛficit qd aliud qʒz ſue virtutis po

tentiã euidenter oſtendit?cũ in eodem no
ſtrum pꝛocurat remediũa quo infima⸗

uss et coꝛruptõnmis contraximꝰmoꝛbũ/lNo
itaq;iſtis aſſcribatur quod periſta nobis
miniſtratur. neqʒ in illis viſibilem ita ve⸗
neremur ſpeciem vt inulſibilem ei? ſubice
re conuincamur veritatem.Macoſideratõ
ne diligenter intuentibꝰ maifeſtũ fit qntuʒ
pel illi debeãt quod foꝛis in ſpecie ſacramẽ
ti viſibiliter cernitur vel illi quod in vir⸗
tute ſacramenti intus inuiſibiliter operat.
et bec quideʒ omnia ad boc ſpectant quod
ꝓpoſitum erat inueſtigandũ quare videlʒ
inſtituta ſint ſacramenta.

¶Be materia ſacramentoꝛum.
— C(Capitulum. Y.

Eſtat nunc tertia

pars de quattuoꝛ que pꝛopoſita
,NDND luerant diſcutienda. In triplici
materia oĩa diuina ſacramenta ↄficiũt ſcʒ
aut in rebus.aut ĩfactis.aut in ᷣbis. Quia
enim totus bomo coruptus ang ior 60
bois foꝛis erapad ſacramentum ſumendũ
erat vt totum in ſacramento foꝛis ſanctiſi
cetur in toto virtus ſacramenti intꝰreme
dium operetur. Itaqʒ in rebus ſaciamenta
ſanctificanda erant vt ſanctiſicaretur boĩs
materia.in factis pt opa.in dictis pt verba
vt totum videlicet ſanctũ ſit. et qᷣd bõ eſt et
quod boĩs eſt An rebꝰ ↄſiciunt ſacramẽta
ſicut videlicet ſacramentũ baptiſmi ĩ aqua
ſacramentũ vnctionis in oleo.ſaeramẽtuʒ
coꝛpoꝛis et ſanguinis xp̃i in pane et vino.
et quecunqʒ ſunt alie coꝛpoꝛales ſpecies in
quibꝰſacramẽta diuina ↄſiciunt/In factis
etiã inueniũt ſacramẽta quẽadmodũ vide
licet cũ ſignũ crucis vel ꝓmunimine cõtra
aduerſas poteſtates opponẽtes vł ꝓ ſancii

148

ficatione quibuſqʒ rebus ſanctificãdis im
pᷣmentes facimus vel cũ etiã expanſis ma⸗
nibus ſiue eleuatii in oꝛõne inclinatõe ſiue

erectõneſiue cõuerſione ſiue quocũqʒ alio

geſtu vel motu vel ectuſ acrũ aliqᷣd et ſacre
rei ſacramẽtũ expᷣmimꝰ In dictis ſacramẽ

