eos poteſt eccia pt ad ꝓpoſitũ Otinentie ſer
uandum reuertantur. nibil deinceps ſtab:
le aut ratũ eſſe poterit.Hõ oꝛdo vel babitꝰ
nõ deniqʒ votũ aut pꝛofeſuio vlla tenere po
terunt bomines.qn frena pudicicie laxẽt et
ruent in deſideria ſua vel cum faſtidire ce
perint bonum in quo ſũt libertatem querẽ
tes.vel cum tẽptati fuerint foꝛte de malo in
quo nondũ ſũt ad voluptatẽ ſuã explẽdam
feſtinãteſita diſſipabii oĩs oꝛdo.⁊ pulcritu
do religionis xpᷣiane ad nibilũ redigetur et
turpitudo magna ſuccedet. pm infirmitateʒ
tẽpoꝛis noſtri loq̃r. QNuis deinceps in babi
tu vel ꝓfeſſione religionis ↄſtitutus ſtabit.
ſi vrgeri ceperit ſtimulis carms ſue.ſicutna
tura moꝛtalis et coꝛruptionis obnoxia pa

ticonſueuit. dixerit ei cogitatio ſua.nõ po
teris reliſtere tam piolente paſſioni tãtil in

cendijset eſtibus deſiderioꝛũ tuoꝛũ que nõ

bodie aut cras. aut triduo ſiue qttuoꝛ. aut
octo diebꝰ aut etã vmꝰ? menb. aut vni? ani
ſpacio bellũ tibi indixerũt. Sed qʒdiu viuil

ſuper terꝛã q;diu moꝛtalẽ carnẽ poꝛtaſ.qᷣm
diu lentire poteris non te deſerent. non tibi
parcent nõtibi pacẽ dabuntaut requiem ſẽ

perintentonẽ tuã oimẽt. cogitationem
tuam auertent. vt nuq́ʒ mentem liberã aut

volũtatẽ purã ad deũ erigere poſſ. Nið er
go qa et ſeculũ ꝑdis ⁊ futuꝑ nõ acquiris.
Nelius tibiſaltem eſſet vel iſta toꝛmenta
deuitare qʒex toto pire ⁊ mibilſenure boni.
Videt deus qꝛ inuitꝰ pateris.traberis no

lens.coactus aſſentis.foꝛtaſſis reſpiciet ad

violentiam paſſionis tue.⁊ milertꝰ excelſun
tuo dabit veniã. pcipue cũ dicat apłi. Qmia
melius eſt nubere q́ʒ vri. ⁊ iteʒ. Unuſqſqs

vxoꝛẽ luũ babeat ꝓpter foꝛnicationẽ. Bene

enim nouit aplsinfirmitatez bumanũã.etiõ

non dirit ill pabeãt dqa illis lcet, ul nõ ba

ſennt
ſimn⸗
poteg
Keee
plhe
lont
ſhent
ltan
weot
inpler
niaud
boedi
düelſea
buoq
Dtta⸗
ſetuſi
dicgel
lrbe
naio
nnt
(lltatt
ſib⸗
tezred
eccleſ
ſern

aben,
Wane
Udones
moetene
pwolg
Metecchh
weſcon
hogere,
wehſer
ne n
NMAbebr
lrnmg
arlni
Korre⸗
enodri
Anaoe
n
dawarn
ident
nüming
apeben

wo re.

elcuene

ere
Nnneen

ſcniͤln
woüͤgee
veien/
au
min
rn,
Atnont
un
ben
imor 9,
6 ments
nnebon,
bensno

igcnn
ſec li

te
awili
bon,
cthlin

beant qnis illis nõ licet. ſz vnuſqſqʒ babeat
inquit q continere non poteſt.meliuſ eſt vt

nubat q̃ vratur. Meliꝰeſt pt licite excipiat

inſirmitatẽ qᷓ; nicio ſemꝑpꝛatur ad paſſiõʒ.

Nam ipſe dñs dicit. Qui poteſt caꝑe capi

at. Ipſe ſcit.quia capere non poſſũ verbũ H
pt continẽs ꝑmaneã. Qñputaui poſſe libẽ
ter ppoſui ⁊ eadẽ adbuc volũtate libeni per
ſeuerarẽ ſi pati poſſem.ſed nõ valeo tolera
re eſtũ bullientis nature.ardoꝛẽ concupiſcẽ
tie feruentis ſuſtinere nõ poſſuʒ ideo facio
qð poſſuʒ. Aado ⁊ duco vxoꝛẽ excipio infir
mitatem meã.dolẽs quidẽ qͥa a ſuꝑioꝛi bo

no deſcendere cogoꝛ.ſed tamẽ nõ oio deſpe

rans qa ad conceſſa deſcẽdo. agis volo
in ĩferioꝛ bono ſaluari q́; in ſũmo piclitari

⁊ ſi foꝛte culpa eſt aliq̃ in deſcẽdẽdo.qͥa ꝓpo

ſitum meum nõ teneo.ego penitẽtiã agam
⁊ latiſſactione placabo deũ. Mibil durum

erit aut difficile. tantũ bãc paſſionẽ euadeꝛe
poſſim ⁊ moꝛtem iſtaz in qua viuẽs teneoꝛ
declinare. Quis putatis nõ hmõiratõnibꝰ

ſe inſtiget coboꝛtet cũ affligi ceperit.⁊ pꝛi

ſtimulis carms ſue ſi ſciat qᷣa licet ⁊ q̃ͥa fieri
poteſt. ⁊ ſalus eſt illis q̃ͥ bocfaciũt.⁊non co
Sit eccleſia illos qui ſic retro aſpiqunt.ſʒ ita
piuere ↄcedit ⁊ legitima cẽſet eſſe cõiugia il

loꝛum. Quis nõ malit cũ in tẽptatione gun
fuerit multis annis penitere et quãlibet ſa
tiſfactionẽ exolueretantum vtſꝛui poſſit vo

to ⁊ optatione ſua ⁊ deſideria ſua licite ad

implere. Quid ergo dicem? eplane atteſta
ri audemꝰ.qᷣa et ſi negarifoꝛte nõ poteſt ita

boc dictum eſſe.⁊ boc dictumita intelligen
dü eſſe. nulla tamẽ ratione bis maxime tꝑi
bus qbus bomines ad vicia ꝓniſunt.expe
Dit ita tenere ⁊ ita facere. Et ad bunc modũ
foꝛtalſſiſ.ſi qs dicere voluerit. bec de ilłtꝑibꝰ

dicta eſſe quando bommes magis peccare
erubeſcebant.⁊ quãdo ſola erubeſcẽtia pᷣus
ricationis cobibere potuit fluctuantes ⁊ in

tẽptatõe conſtitutoſ.ne a ppoſito ⁊ voto ſã
ctitatis labereni.⁊ qñ magisterꝛebãturĩi eo
cſibi poſt lapſum ad poꝛiſ excellẽtie purita
tezʒ reditũ ampliꝰnõ patere ſciebãt.⁊ ita tũc
eccleſiã pſm tempoꝛisilliꝰſtatũ tenere debu
ille ⁊ tenuiſſe.vt qͥ poſt votũ ⁊ ꝓſeſſioneʒ cõ

ſunt deinceps illo viuente bomies babere

Bndecima

tinentie ad hiugalẽ copulam deſcẽderent.
ita manerent nec ſoluerentur eiuſmodi cõ
tractus. ⁊ m iudicium ⁊ ꝑmiſſionẽ eccleſie
tunc rata fuiſſe cõiugia eiuſmodi. NPoſtea
autẽ cum inciperẽtbomines abut tali con
ceſſione ⁊ permiſſione eccleſia propter peri
cula imminentia pſum mutalſe ⁊ ſententiã
intoꝛſiſſe ad aliud.atqʒ ideo nüũc ugia nõ
eẽ eiuſmodi ppter ꝓhibitionem et inſtitutõ
nem eccleſie pᷣm quã licita velillicita rata et
ſoluenda omnia iudicanti. Si quis boc di
cat foꝛtaſſis aliquid dixiſſe videbit. Nos ni
bil repꝛebẽdimꝰex omnibꝰ que veritateʒ qᷣe
tam elſe ꝑmittũt. Si autẽ aliquis bec dicta
eẽ intelligat de bis qui ꝓpoſitũ ↄtinentie oc
culte vouerũt.⁊ votum ſuũ ſine atteſtatõne
bumana ſoli deo obtulerũt eoſqʒ ſi poſtea
voto fracto ad ↄiugalem ſocietatem ðſcẽde
re voluerint.idcirco ab eccleſia pꝛobiberi ñ
poſſe.qa pꝛofeſſionem illoꝛum non accepit.
neqʒ obſuantiam cõtinentie eis indixit. Si
quis igitur tales viduas aut virgines poſt
votum continentie ad maritalem copulaʒ
deſcendentes damnatõnem quidem babe
re.id eſt rem damnabilem facere.nõ qͥa nu
bunt. ſed quia votum frangũt.non pꝛopter
bonum inferius quod aſpetunt.ſed ꝓpibo
num ſuperius quodrelinquũtita quidem
pꝛopter fidem violatam damnationem ba
bere. ſed tamen omnino ↄiuges eẽ.nec ſepa
rari debere exiſtimet. certum eſt ſicut ſupeꝛi
us diximꝰ.quia ea que eccleſie pꝛobari non
poſſunt. ab eccleſia iudicari omnino non
poſſunt. MHec igitur que vera eẽ ↄſtat ſi i ſẽ
tentia ſuperiuſ memoꝛata ↄuenienter dicta
accipimꝰnibil ampliꝰreſtat queſtionis cur

eraciter dicta ⁊ ptilit tenenda appꝛobemuſ

Certum eſt enim ꝙ bi qui poſt occultũ vo
tum caſtitatis et ppoſitũ continentie nõdũ
manitfeſta pꝛofeſſione conſimatum adexꝑi
entiam carnis redeunt.nullo mõ ab ecclia
ꝓhiberi pñt.neqʒ eiuſmodicopulã ab eccia
ipſa ſiquando contigerit abiudicat ſed ratã
eẽ.neqʒ occulta manifeſtis pꝛeiudicare ðᷣbe

re conſirmat. Q, ſi qs ad bocdicere volue

rit q ille que xpᷣo ſpũaliter nupſerunt ñ poſ

53

maritos.recte ſupꝛadicta ratione eius aſſer
tio repꝛobatur. Ad bunc modum de bis q̃ᷓ
manleſte falſa ſlunt vel occulte vera. vnicui
qʒ ſᷣm ſuam menſuram ſentire licebit. i!
bi autem magis boc ꝓbabile eſt liinuenire
tigerit qdᷣꝛ veritatem ſeruat.⁊ auctoꝛitatẽ
nõimpꝛobat.pꝛecipue tanti viri de q̊ bñſen
tire debem?enã tuc qñid qð ſentit ipſe.nos
ſentire non poſſumꝰ. Dicam?ꝰigit qᷓ;tũ ſᷣm
peritatẽ dicere poſſumꝰ.quia aut ſm tẽpꝰ
boc dictum eſt quandoita fieri opoꝛtebat.
aut ᷣm eos tantum boc dictum eſt. qui pꝰ
occultum votũ continentie ad experientiaʒ
carnis redeunt ⁊ coniuges fiunt.quos idcir
co eccleſia ſeparare non poteſt.quia cũ binc
manlifeſtũ ↄſtet factũ qð illic occulium ſuit
pꝛobari non poteſt.in quibus tamẽ temera
te fidei reatꝰ ſᷣm aliquid peioꝛ adulteriodi
citur.quia per illud in bominem.per bunc
pvero in xpᷣm peccatur.Aliud eſt autem ð il
lis qui poſt votũ etiã pfeſſione publica ſub
teſtimonio ecclie erga deũ ſe obligauerunt
foꝛte adbuc qð amplius eſt ad ſanctimo
niam continentie ↄſecrati ſunt.de quibꝰ ve
re dicimus.qꝛ poſt tale ppoſitũ et tale votũ
manifeſta ꝓfeſſione ↄſirmatũ ad ↄiugale fe
dus deſcendere non pñ̃t. et ſi foꝛte boc aliqñ

gttẽptauerint nõ piuges ſed foꝛnicarios et

ſpiritualis caſtimonie riolatoꝛes ad pꝛiſti
nam pꝓpoſiti ſui integritatẽ reparandam et
ↄſeruandam diſtrictereuocandos. Si at
temerario auſu in incepto ꝑſiſtere voluerit
⁊illicitam copulã quã ↄira pᷣme ꝓfeſſiomis
Debitũ inierũt deſerere ↄtẽpſerint qſi inobe
dientes ⁊ inceſtu foꝛnicatiomi nefãde cõta
minatos luſte ſeueritatis ſnia ab eccłe cõio
ne pcidẽdos.neqʒ vllatenꝰ ad penitentiã re
cipiendos niſiſe ab buiꝰ infamis ſocietatis
conuerſatione retraxerint.⁊ boc eſt foꝛtaſſiſ
qð ſibi vo ũt verba illa cunctis pene pꝛo ſin
ambiguitate iam nota. Innoceniꝰeni papa
cuius auctoꝛitas in eccleſia xpᷣi celebꝛis eſt.

ſic dicit. Que in xpᷣo inquit ſpũaliter nubut

⁊ a ſacerdote velantur ſi publice nupſerint.
vel clãculo coꝛrupte fuerint non eas admit
tendas ad penitentiã agendam.niſi is cui
ſe iunxerant ab bac vita diſceſſerit. Si enim

Gnoecima

bec ratio in boĩbus ſeruaturyt que dimiſſo
Viroſuo ad alium tranſierit adultera babe

atur. nec ei penitentie agende locꝰ cedatu
mii alter defũctus fuerit. quanto maꝗ etiã
ea que ſe immoꝛtali ſponſo iunxerat. Mon

eſt ergo dubium quin de illis bic agat. que

in ppoſito cõtinẽtie ſub manifeſta etiam ꝑp
feſſone ad caſtimomam ↄſeruandã ↄlſecra
te ſunt. De bis ergo dicit qa ſipoſt tale pꝛo
poſitum adnuptias carnales tranſierit ad

penitentiaʒ nõſintadmittẽde.niſi iſ cui ſeiũ

xerant.id eſt foꝛnicatoꝛ ſiue adulter ab bac
pita.id eſta tali conuerſatõe diſcelſerit. In
eo enim ſtatu penitentiam agere non pñt.
quo quãdiu permanſerint ſaluari non pñt
Quidam enim cui ſe iunxerant xpᷣm inter

pꝛetari volunt cii pꝛaus pꝛopoſito continẽ

tie ſe vouerũt. ⁊ quaſi ſub conditone diciũ

ſit. quia ſecundus ad quem tranſeunt legi

timus non iudicatur. niſi pꝛius ille cui an

te ſe iunxerãt moꝛiatur Si eni ĩ bomimbꝰ

bec ratio ſeruatur vt q̃ʒdiu pꝛioꝛ viuit ſcdᷣs

legitimus eẽ non poſſit. conſtat pꝛofecto qꝛ

vbipꝛioꝛomnino moꝛnon poteſt. ſecũdus
nulla ratõe legitimuſ eſſe poteſt.⁊ ad bunc
modum qualicũqʒratione pꝛobatur.quia

beque cum pꝛofeſſione continentie ſponſe

xpᷣi conſecrate ſũtamplids ad carnales nu
ptias tranſire non poſſunt. Et eſt in iſta vñ
qʒ pꝛobatone non quidem per omnia rato

cogẽs.ſed ad aliquid ſimilitudo conueniẽſ

qua doceniurſponſe xpᷣi. quia ſiĩtboꝛo car
nali tanta ſides exigitur multo maioꝛ deuo
tio etamoꝛ ſincerioꝛ ſpirituali debetur Süt
qui bec adterꝛoꝛem dicta eſſe putãt.alij adð
publicam penitentiam referunt que pꝛopꝑt

rigoꝛem ad incutiendum timoꝛem eliquã

do negãda videtur vtdum peccatoꝛ ſm di
ſpenſationem foꝛis repellitur.⁊ in ſtantibꝰ

timoꝛ cadendi et in iacentibus bumilitas
relurgendi augeatur. Ego nibil abio ex
bis que veritati contraria non ſunt Dicai

quod libet dum non credatur niſi qðᷣ licet.
Summa bec eſt.quia ſiquis poſt votuʒ co
tinentie facium ad carnales nuptias tranſ
terit. ſiquidem occultum fuerit votum eius
non poteſt illum pꝛobibere eccleſia qͥn nu

X

nn
(A ye
D deber

nonoe
intint
kone;
deere.
gdbere
Ayee⸗
lohece
Kink
wene
autſo
buse
ertra

lugi

Nc

e

ledenn
ngͤei
on
Rqre
tamp
Neen
e
nd
leſei
ercbbe
aleng

onn

non pit
m mn
ncnn
d
ſeuntieg
8leaunn
wond

nitoxN

no
ſcüdys
Avone
WW.
gneſpote
Gne
rlun
fou
i
ſitond⸗
nicndin

ð

bat.⁊ ſi foꝛte poſtea facti peniteat.eccleſia ne

qʒ de occultis penitentem a conſilio ſalutiſ
repellere.neqʒ pꝛopter occulta ea que mani

feſta ſunt diſſoluere poteſt.Si autem bi q

pꝛopoſitum et votum ſuum publica pꝛofeſ
ſione et voto firmauerunt.dinde voluerint
ad carnalis federis iura tranſire nullatenꝰ
eos eccleſia permittit.et ſi foꝛte pꝛeſũpſerint
ea contra pꝛopoſitiac pꝛofeſſionis ſue puri
tateʒz inire.q̃ſi ilegitima a ſanctitate coniu

gij aliena debita diſtrictione diſſoluit. Sic

eccleſia tenet.ſic nos tenere debemus qui ec

cleſie inſtituta ſequimur.⁊ ſalubꝛe elſe credi
mus quicquid ſpiritu dei dictante abillafu

erit inſtitutum dignum reuerentia iudica

tum.etiam ſi alijs tempoꝛibus aliquando

non ua fuiſſe ⁊ nũc aliter eſſe qᷓʒ fuerit ðᷣmõ
ſtretur. non tamen cogitare debemꝰ qſi leui
tate aliq̃ factum ſit pt nunc aliter teneatur
aliter inſtitutum ſit qm fuit. ſed quia tüc oꝑ
tebat ita ſalubꝛe fuit vt ſic iuberetur. ſicte

neret nüc aũt alia eẽtꝑa.⁊ aliud eẽ congruũ

ſiue necęſſarium ſalun bumane

uioam putaue
rũt paganoꝛuʒ ſiue quoꝛũli
bet alioꝛũ infideliũ ſocietatẽ
— coniugiũ non eſſe.qʒuis etiã
ßm moduz inſtitutionis diume legitime fa
cta fuerit.Dicũt enim qᷣa legitimũ dici non

debet qd ſine fide factũ eſt. Sed mibi interiz

non occurꝛit ratio aliq qmodo negare poſ
ſint infideliũ ſocietatẽ pᷣm diuinam inſtitu
tioneʒ factaʒ coniugiũ eſſe.niſi foꝛte ſimiliteꝛ
dicere velint baptiſmi ſacramentũ non eſſe
qᷓ̃d bereticus dat vel accipit.qͥa fidelis non
eſt nec ille qui dat neqʒ ille qͥ accipit.⁊ bac ra
tione contendant ſacramenta dei nõ poſſe
ad ifideliũ participationeʒ venireſi ſacra

mentũ coniugij babere infideles non pñt.

aut ſolũ ſacramentũ coniugij ceteris omni
bus excellentius eſſe dicendũ eſt.ſi boc ſolũ
extra fideʒ participari nõ poteſt. Baptiſmi
ſacramentũ infidelis babere poteſt.et con

iugij ſacramẽtum inſidelis babere nõ pᷣter

¶Bnodecima

g8o baptiſmi ſacramentũ in qᷓ ſpiritualit ſig

culũ ſidei eſt infidelij babere poteſt.⁊ comu
gij ſacramentũ qᷓd non taʒ fidei eſt qʒ natu
re ſignũ.non taʒ npirtutis indiciũ q; ꝓpaga
tionis inſtrumentũ eque fidelis et infidelis
babere nõ poteſt.ſed baptiſmi inqunt ſacra
mentũ qᷓndo infidelis accepit. ideo accepit.
qa et ſi in alio inſidelis fuit.ipſũ tamẽ ſacra
mentũ ſm rectã fidᷣ foꝛmã accepit.Allioqn
niſi illðpm rectaʒ fidei foꝛmã accepiſſet.non
ptiqʒ accepiſſet ſiue ſidelis.ſiue infidelis fuil
ſet. Itaqʒ quia in boc accipiendo fidei cõtra
rius non fuit.accipere iulð potuit q̃ᷓʒuis ßm
aliud ſidelis non ſuit. Et ego dico quia q̃n

do infidelis vxoꝛeʒ pꝛopter pꝛopagationeʒ

filioꝛũ ducit fidem tboꝛo cõiugali ſeruat.ſo
ciam diligit et cuſtodit. illo viuente ad alie
nam ſocietateʒ non tranſit qʒuis in alio inſi
delis ſit.quia.ſcilicet non credit.in boctamẽ
neq; contra fideʒneqʒ contra diuinaʒ inſti
tutioneʒ facit. Sed auctoꝛitas inqunt dicit
eiuſmodi coniugia veꝛa non eſſe.deo dicit
quia omnia que pꝛeter fidem ſunt.aſi vera
ſunt ad ſpeciem non ſunt vera ad ſalutem.
⁊ ſi vera ſunt ad foꝛmaʒ ſacramenti.ad effe
ctũ tamen virtutis et gratie ſpũalis vera nõ
ſũt. Sic et de quibuſdaʒ alijs ſacramẽtis di
ctum eſt. quia vera nõ ſunt quãdo ab inſið
libus participantur.nec ſolum ab indelibꝰ
ſed etiam a fidelibus pꝛauis et peruerſe agẽ
tibus indigne contrectantur. De ipſo ſacra
mẽto coꝛpoꝛis xpᷣi dicit auctoꝛitas.quia no
eſt verum coꝛpus xp̃i qᷓd cõſicit ſciſmaticuſ

et iteʒ alia auctoꝛitas dicit. quia erꝛãt qͥ coꝛ

pus xpᷣi verba ſacerdotis facere putãtet nõ

vitam. ⁊ multa ad bũc modum ita dicta in

ueniunt. Et dignum eſt vt dicta ſanctoꝛum
quantum poſſumꝰ veneremur per omnia
æcredamus verum eſſe quod nobis abiilliſ
dictum eſt in quibus et per quos locutus
eſt ſpiritus veritatis.ꝗtaqʒ dicimus verita
tem ſacramentoꝛum dei duplicem eſſe. aliã
ſcilicet in ſanctiſicatione ſacramenti aliaʒ in
effectu ſpirituali. Dicitur eniʒ veritas ſacra
mentoꝛum virtus et gratia ſpiritualis que
in ipb⁊ per ipſa ſacramenta percipitur quã
peritatem acapere nõ poſlůt qu ſacrom
4

ta dei indigne percipiüt. m buncitaqʒmo

dum ſcriptura lacra aliquotiens dicit. ꝙ ſa

cramenta di illiſ vera non ſunt qͥ ea indigne
percipiunt pꝛo eo ꝙ ſola exterius ſacramẽ
ta contrectando ab veritatem illoꝛum que
in gratia ſpirituali cõſtãtnõ pertingũt Sic
itaqʒ lacramenta dei.⁊ in ſe nera ſunt ſemꝑ
quatum adeam que per verbum dei ſit ſlã

ctificauonem. ⁊ indignetractantibus acꝑci

pientibus vera non ſunt quantũ..pertinet
adeam que in ipſis percipitur gꝛatie vl vite
ipiritualis participationem. Ita ergo verũ
xp̃i coꝛpuſ non eſt quod conſicit ſciſmaticꝰ
quia cum coꝛpus rpᷣ lacramẽtũ ſu vnitatis
in ipſo vtiqʒ ſciſmaticus ſibi vmtatem non
conſicit q le ab ipſa vnitate dimſit. Simili
movdo qui putant ſola verba lacerdotis ad

coꝛpoꝛis xpᷣi conſecrationem ſufficere ⁊ nõꝰ

etiam vitam et conuerſationem bonam üli
us neceſſariaʒ elſe ad boc vt illi fiat ⁊ ad vn

/ltatem illius fiat qð per illum ſit ſacramen

tum dei.q hoc ſcilicet putant erꝛant.quia ſa

cramẽta dei ⁊ carnes agni in peccato ꝑyma
nentes non ſanctiſicant.quiſ pilloꝛum mi

niſterium ad aloꝛum ſancuſicationẽ ſacra
menta ſiat. Sic ergo dicimꝰa de comugij ſa

cramento.quia pᷣm aliquid apudillos recte

verum ſiue ratũ ſiue ſanctũ non eſſe bicituꝛ

qui ſolum ſacramentũ habẽtes vel non re⸗

cte credendo vel pꝛaue viuendo veritatem

eius boc eſt virtutem et effectũ ſpiritualem

accipere non merentur.NDicit beatus Au⸗
guſtinus quia ſacramentum coniugij om
nibus gentibus eſt coõmune. Sanctitas au
tem ſacramenti nõ eſt niſi in ciuitate dei no

ſtri ⁊ in monte ſancto eius.item cum euã⸗

gelium pᷣmum cepit pꝛedicaꝛ pꝛimum gen
tiles gentilibus comunctos inuenit ↄugel
Item ſi dñs dimittende cõiugis ſolam cau
ſam foꝛnicatioms admittit.⁊ paganum cõ⸗
iugium dimitti ꝓbibet cõſequens eſt vt pa
ganiſmꝰnon ſubiaceat foꝛnicationi. Quid
ergo eſt inqutunt ꝙ Beatus ambꝛoſius di
cit. Mon eſt ratum coniugium pꝛeter deũ ⁊
deo non eſt peccatum dimiſſo ppteꝛ deum
ſi alij copuletur. Item Beatus gregoꝛuſoi
cit. Dimiſſo pꝛopter deum non eſt peccatũ

ſi alij coniungatur. Iniuria enim creatoꝛis
ſoluit ius matumomj.ſed videte quomodo

pꝛobant comugium nõeſſe eiuſmodi.quia
inquit dictum eſt. non eſt ratum coniugi⸗
um pꝛeter deum.et quia iterum dictum eſt.
Iniuria creatoꝛiſ ſoluit iul matrimonijido
ergo coniugium eẽ negauit.quia ratum ñ

eſſe dixit.⁊ quia imuriam creatoꝛis ſoluere

dixit ius matrimonij. Sed attendite quia
in boc potius comugium elſe dixit qui con⸗
iugium illud ſed non ratum affirmauit.

2 ſimili modo quidixit iniuriam creatoꝛis

ius matrimonij ſoluere. matrimonium il
lic eſſe ⁊ ius babere aſſeruit.quod ptiqʒ; ius
firmum ⁊ non ſine peccato negaretur.ſi nõ
maioꝛi cauſa ſuperueniente ſolueretur. Si
emim pꝛius nullum ius ibi fuit quid neceſ⸗
ſe erat tantopere excuſare eos quiſe abillo
iure perſoluendo ſubtraxerunt? Si culpan

dus videbitur etiam ille qui dimiſſus eſt ni

ſi per cauſam maioꝛẽ excuſaretur quomõ
ile qui ſine caula dimitteret nõ iure accuſa⸗
retur. Muncautem quia debuũ ſacramen

ti coniugalil verum ſuit ſine cauſa omnino
negari non potuit. Debet emm vir vroꝛi et

vxoꝛ viro vt alter ab alio non dilcedat et ſi

foꝛte dilceſſerit. alt le aui deſerituꝛ comugij
tamen ius et debitum inniolatũ cuſtodiat.
Sed eſt cauſa dei maioꝛ aduerſus quãẽnu
la deber ſtare cauſa.nec cum leditur conrrs

eam nulli aliquid debetur. In omni caula
ius ſuũ ꝑdit qui buiccauſe aduerſatur ſub
illa m illã quedã debem? otra illaz nibil

Dicit tibi vxoꝛ tua. xpᷣianus factus es ego

te non ſequar.quia ydola non colil.quia pa
rentũ tuoꝝritum et conſuetudinem abieci

ſti. eo ad alium vel ſi ad alium non eo tecũ
iam non eo.nõ te cognoſco maritũ nil xpᷣʒ

neges.Hic tibi intẽde.iniuria creatois ſol
uit ius matrimonij. nibil illi ãpliꝰdebel. per
didit ius ſuũ qͥ creatoꝛi ſuo imuriã fecit.nõ
tibi licuerat illã deſerere ſi ius ſuũ in te non
pdidiſſet poteſtatẽ babuit in coꝛꝑe tuoñ

tibi licuit tollere illi qd ſuum erat donec ißa

creaton tollere noluit qdᷣ ſuũ erat.poſtqm
aũt creatoꝛi ſuo iniuriaʒ facere voluit iure
ius ſuũ amiſit. B de prẽ. Gde matre. de fra⸗

nen
ei
diae
mi⸗
t
ilet
got
frat
plin
efitt
necea
Eua
luer
feeti
nonen
pbad
nche
eccz
Nor
catin
lurln
darn

Uitht

ads
Nn
Ming/
wmeſt
nid
Num i
olvere
dana
a
imnt
endos
Wuni
Ngl⸗
urlin
m
onece
lechlo
Glhen
utcn
Nrudnh
gimen
mona
rsl
Deimhg
Sekn
ei n
Cenn
zals SH
cellen
nm ta

— à* 5
—

——

nmenrti

mmninim 6
õ
B
Miſatnr
üineen
udoneeh
Er N
epolur

Gtahni,

tre et loꝛoꝛe. B de filijs et cog is. B deniqʒ de

aĩia tua facere te oꝑtet Oibꝰeni bis aliqd ð̊

bes.ſed p deo nonↄ deum.Ecce pat᷑ tuus
aut mat tua aut frat aut ſoꝛoꝛ.aut etiã ania

tua ex vna ꝑte eſt ⁊ dicit vnꝰaliqdtibi. Ego

Bamo. aſpeto.ad Bintẽdo.vado pt B ob

tmeã. B acqrõ. B pſiciaʒ. Nem pꝰme.aſſẽtire

mibi.cooꝑare volũtati mee. deſiderio meo
faue. Stat de?tuꝰex alta ꝑte ⁊ dicit tibi. Ego
Haduerſoꝛ.deteſtoꝛ maliciã illã.peccatuʒ il
lud nõ mibi placet.noli aſſenſuz dare.malũ

eſt nõ facias illð.ad me potiꝰintẽde.mibi ac

qeſce.pꝰme vem.ſectare qð ſuadeo.ſeq̃re q
pꝛecedo. Clamat ecõtra tibi pat tuꝰ ſih qũo
me deleris ego te genun ego in banc vitã ꝑ
duxi.ego aluiet nutriui.moꝛibꝰ⁊ diſciplina

inſtitui.DOicit ecõtra nibi deꝰtuꝰ ꝗlle qdẽ te

genuit.ſed qñ genuit de meo accepit qð tibi
dedit. Subam ð meo generãs mimiſtrauit
ſed vitã generato dare non potuit. Ego qð

tibi de meoa me miniſt:ꝛabat᷑ ꝑillũ ſolꝰviui

ficaui ſine illo.Ego tibi dedi vitã tuã.dedia

moꝛtẽ meã. nõ eſt moꝛtuꝰ ꝓte pater tuꝰ ſiẽ

ego moꝛtuus luʒ p te.vt tu viueres in meñ
mein caula pᷣcedere debet.q in gratia et be
neſicio anteire nõ potuit. Hon illũ igi au
dias contra me.non illũ ſequaris in eo qð
mibi diſplicet.nibil illi debes.niſi pꝛopt me.
a quo nibil accipere potuiſſes niſi datũ fu
iſſet a me.Idcirco hic intendite. Si qñ ali⸗
qd tale contigerit ſiue pater ſiue mater ſiue
frater ſiue ſoꝛoꝛ ſiue pxoꝛ ſiue ſili.adbucam
plius dico etiã ſi aia noſtra auertere polu
erit nos a deo noſtro nõ debemꝰillã audiꝛe
nec ad illa attendere neqʒ ſeq dᷣeſideria illiꝰ
Euangelium nobis clamat. Qui nõ dimi
ſerit patrẽaut matrẽ fratreſaut ſoꝛoꝛes pxo
rẽet ſilios.adbuc autẽ et ammã ſuã ppeme

non eſt me dignꝰ. Nis pietas illic ĩpietas ẽ
vhbi ad boc pius ſis pt ĩpiꝰefüciaris Nidete

ergo qꝛ O cãʒ di nulla cã ſtare poteſt.imo eĩ᷑
neccauſa eſt q̃ illi aduerſatq̃ ſũma ⁊ ſola ẽ
AMobhũc modüũ dimiſſe pꝛopter deũ nõẽ pec
catũ ſi alij ↄiũ git. Iniuria eniʒ creatoꝛis ſol
uit ius matmonij. Si infidᷣlis diſcedit diſce

bat.nõ eſt ſubiectꝰpuituti frat in eiuſmõi.b
uituti ſubieciꝰeẽt ſi vel traberet immtꝰ vel te

nerelñ volutariꝰ. Mibililli d ſiue diſcedat
ſiue maneat. pdidit ius ſuũ qͥ creatoꝛ iniu
riã fecit. Si vo diſcedit inſidelis diſcedat ni

biiad nos.ñ cogit fidełquaſi aliq debito ob

ligatꝰ aut ſeq ducedentẽ aut ſuſtinere ↄtẽnẽ
tẽ nõ ẽ ſubiect? buituti lib eſt vt faciat qð vlt
tatũ in dño.Ducat vxoꝛẽ ſi vir ileẽ. ſi femia
eſt nubat. quã vult eligat ſocietatẽ. nõ iã te⸗
netĩ debito poꝛis ſocietaus cꝰius ſolutũ ẽ ꝓ·
pter iniuriã creatoꝛis.q videlicʒ iniuria cre⸗
atoꝛis ñ ſolu tũc excuſat fidelẽ qñ ab infideli
pꝓpt deũ dimiſſuſalteri ſine culpa ↄiungituꝛ
led tũcetiã excuſat qñipſe fideł magſocieta
tẽ ſidelẽ elgẽs. infidelẽ cobabitare qdẽ volẽ
tẽ. ſz fidẽ recipe renuẽtẽ xpᷣana deuonõe dᷣte
ſtaĩ. Siue ent diſcedat ſiue manere eligat in
ſidelis. nibil illi dʒ q fidelis factꝰeſt. nemoil⸗

lũ cogere poteſt qn faciat qð velit. Iniuria

creatoꝛis ſoluitiusmatmonij.Hõp̃t iaʒ iſi
delis ab illo qcqʒ exigere.qꝛ in ilio debitũ ſu
um pꝑðidit poſtq̃; creatoꝛ io qð dʒ reddere
ↄtẽnit. Hʒ iã fidelis cãʒq̃ iuſte negaripᷣt et

idd qp?debuit. ⁊ qdᷣ adbuc q̃dẽ debuilſſet ſi

cãʒ intuemiẽtẽ ⁊ debitũ ip̃ ſoluẽtẽ nõ babu⸗
iſſʒ. Ergo liß ẽ ſideb ſi ſociñ ſidelẽ eligere vlt

nemoillu phibeꝛep̃t. LCñ ſi patit iſidelẽ coba

bitare voletẽ. opꝰpfecuõis ſacit ad lucrãdũ
ꝓximũ ſuũ.ſicut di.apłs.Sactiſicatꝰẽ pir in
ſideliſ ꝑ mulierẽ ſivelẽ.⁊ iteꝝn mulier ifidelp
viꝝ fidelẽ Si gefidel ifidiẽ ↄſetiẽtẽ cohitare

ad patit vtòᷣ iſil faciat fiᷣlẽ ſiue faciat ſi⸗
ue ñ faciat q́ʒtũ ĩ ſeẽ luctaĩeʒ iriſſui ⁊ iplʒo:
pꝰ pietatiſ.Si ãt pati ñ vłi dᷣteſtãs iſidelita
tẽ eꝰñ ẽ Giectꝰſᷣuituti ĩ eiulmodi frat. Ne⸗

mo illu cogere pᷣtli vlt qn iſidelẽ deſerat. ne⸗
qʒ ꝓbibere et ſi voluerit qn ſe fideli uũgat
Intideli peccatũ ẽ qͥ ſidelẽ reſpuit.cꝰ culpa
ſoluit iuſmrioniiita vt iã exigereiure ñ poſ

ſit. qdᷣſi exigeret ſine iniuria negare ñ pollet.

Clpa qſpe ifiᷣl fidelẽ a bito ſolmit.ſc eõꝛio
iuſticia fideł inidelẽ bito aſtrigit Itaqʒ nõ
peccat fiᷣłſi alci ſe uũgit qniã a iuremrio

mnij aduerſꝰinᷣlẽ ſolutꝰẽ.ſʒ ifiᷣł cĩ dꝛeliceꝰſi⸗

ne culꝑa alienã ſoctetatẽ ñaſpetit q; adbuc
ius mrionij ⁊ ðbitũ piugal feduſeꝛga ſfioᷣlẽ
aſtrigit. geñ pᷣt aduli um vocari ſi ſidel alte
ri coniungitur.infidelis aũt etiõ derelictus

crimen adulterii incurait ſialteri copulatu:
Oꝛopterea ſi fidelis etiã ab eo qð licet pꝛo

periculo ꝓximi vitãdo ſe tẽperat perfectius

opus ſacit ad qdᷣtñ nullatenus cogi poteſt
qa non debiti opꝰeſt ſed caritatis officiũ.ſiẽ

di. Beatꝰ Nuguſtin? ĩ libꝛo de adulterinis

ↄiugijs. Diſceſſionẽ ſidelis abifideli dñeñ
pꝛobibet.qa nõ eſt imuſta coꝛam eo.qʒapo⸗

ſtolus conſilio caritatis nõſolum ne dimiſ
ſi ſcandaliſentur.ſed etiam cũ in aliena iu⸗

gia ceciderint adulterinis nexibus colligati

Difficillime abifidelitate reſoluant ꝓtaqʒ ad

ulteriũ cõmittit infidelis ſi alteri ſe ſociat qꝛ
a debito pꝛioꝛis pacti ſolutus non eſt. ſed di
cis. Ecce infidelis vłquicũqʒ paganus ſiue

iudeꝰ xpianus efficituꝛ.vxoꝛem quã pus ba

buit. qa eũ ad fidem ſequi nõ vult fidei libeꝛ
tate derelinquit aliam idelem Ducit. pꝛioꝛ
ſpꝛetam ſe vidẽs alteri nubit adulterino ne
xu ſe alliganſ.cõtigit poſtea vt cõpũcta ĩſið
litatẽ ſuã boꝛrere incipiat ad nidẽ veniatxpi
ana efſiciatur. Quid de bac muliere nube⸗
re volẽti faciendu eſt? Connmnere nõ poteſt.
expoſtulat ab eccleſia vt aut vir ſun recipt
at. aut alteri nubere cõcedatur. Quid illi d
cet eccleſia? Si virum ſuuʒilli reddit ſoluit
matrimoniũ qð xpᷣůiana ſanctitate firmatuʒ
eſt. ⁊ adulterum eum facit cũ viuente vxoꝛe
ſua quã ſideł fidᷣlem leginme duxit alter co
pulatur qð oĩnofieri non licet.eꝛgo non red
det illi ecclia maritũ ſuum uid igit illidi
cet? Si dixerit illi vt alteri nubat adulteraʒ

eã facere videtur. quã nõdũ ſolutã a lege vi
uentis viri cũ altero iugiũ copulare coce⸗

dit. Mon igitur aliud ſuperelſſe videt.miſi vt
banc mulierẽ eccla ad continentiã buandã
cogat q peccato ſuo obligata videt. vt nec
ſuũ babere poſlit nec alteruʒ Sed ſi B ecclia
fecerit cõtingere poteſt vt ſcandaliſetmuli⸗
er illa ⁊ fidẽ xpᷣianã abboꝛrẽe ad iſidelitatẽ
reuertaĩt. Alie q́; mulieres ſiue miri in infið
litate conſtituti qᷓrũ maritt qꝝ vxoꝛes iaʒ
ad ſidẽtranſierũt.⁊ iꝑſᷣ derelictis cũ alijs ſi
delibꝰ oiugia inierũt.boc cognito ad ſidem
xpᷣianaʒ venire pertimeſcant.⁊ ſubſeq̃tur ꝑ/
ditio młtoꝝ.dũ fidem fugiũt.quia ↄtinẽtes
elſe vel nolũt vel non pnt. oſtremo ſi mu

Wnoecima

lier iſta poſt perceptã gratiã baptiſmi debß

oꝛi peccato adiudicat. videi imperfecta fuii
le gratia ⁊ nõ totũ qð pꝛecedᷣbatin culpala
uacro regenerationis ablutum.nec verum
iam elſe quia vetera tranſierũta noua facta
ſunt omnia. NMꝛopter bocliberata videtur
mulier bec poſtq̃fidem percepit ⁊ ſacramẽ
tum libertatis ⁊ nouitatis iduit vt deiceps

pꝛioꝛis copule debito non teneatur. ꝗuſtuʒ

eſt enim vt quã iniuria creatoꝛis obligauit
reuerentia nunc ⁊ fides eiꝰabſoluat. ꝛo
pter boc non pꝛobibet eccla eiuſmodi hi cõ
tinentiam ſeruare noluerit cum alijs matri
monio copulari. Noteſt aũt quer: ſi conti

gat eũ qui pꝛioꝛad fidem venit coniugaleʒ

copulam non iniſſe.donec eũ alter qui in in
fidelitate remanſerat ſubſequat.quid eccia
8ð huiuſmodi facere debeat. Sed dubiũ nõ

eſt tales poſtã; in ſide vnum facti fuerint ſi

continere noluerint.in idipſum redire debe

re.ac denuo chꝛiſtians deuotione conueni
re ad pons matrimonij quod non ſine cre

atoꝛis inſtitutione inierant debitum perſol
uendum. Hoc etiam queri poteſt.ſi eo qui

pꝛioꝛ ad ſidem venit fideli matrimonio alli

gato.ille qui in infidelitate remanſit cuʒ illo
cui ſe nexu adulterino iunxerat ad fidem pa

riter ſubſequatur.vtrũ ecqlia tolerare debe

at vt poſt ſidem ſuſceptam ſimł maneãt q
in infidelitate poſiti male iũcti fuerũt. ſed ea
dem gratia interueniente ⁊ vetera omnia ð̊
lente nibil impedit quin bene in xpᷣoſimulꝑ
maneant qui extra fidem chꝛiſti male ſocia
ti fuerunt. De bis ettam queri poteſt qui iĩ
infidelitate conſtituti cognatas ſuas ducũt
aut aliaſ quaſcunqʒ quibus lege cbꝛiſtiana
ſociari non poterant.aut ſi ſoꝛte ſiml ambo
ad fidem veniant vtrum eccleſia buiuſmo
dicopulam tolerare poſſit. Sed alia ratio
bic eſt. quia baptiſmi gratia culpam delet.
non naturam.in baptiſmo qð generiſ eſt in
natura ſanctificatur.quod eriminis eſt in

culpa excuſatur. ſꝛopteres chaſtione reli
gio concedere non debet cum ad indicium

eius peruenerit ꝙ extra ipſam quidem an
te potuit incboari.ſedĩ ipſa non debet tol
lerari. Hec vero que ſupꝛa memoꝛata

nu
D

he
ho⸗
h
ap
ſgvo
gtnun⸗
tera.
hiun
nept
patrr
vope
matt
eſtar
abus
hom
etſoꝛo
dbleta
.ozon
nepo
deoſot
Miter
neſil
lsep
. 0 pa
nema⸗

de
aſul
aen
erum
ſocn
detur
nme
inds
ez
Aene
co
l
loner
Rci
ngal;
mmn
dace
üo⸗
uemt
nd

ECNn

virae
nprol
leqot
oꝛle
gao
Meon
emndr
Awni
and
mmoned
nijon

sdvon

4 len

uſno
un fatlo
dlet⸗
ein

nians

Bnsebe
oſen

ſunt de vtroqʒ ſexu ſimili modo penſanda

ſunt. ſiue vir mulierem.ſiue mulier virum

Rimo graou ſu
perioꝛi linea ↄtinentur pater.ma
ter. inferioꝛi filius.filia. qbus nul
le alie perſone iunguntur. Secũdo gdu Pti
nentur ſuperioꝛi linea. auus.auia.inferioꝛ.
nepos.neptiſ.in tranſuerſofrater.ſoꝛoꝛ.que
perſone duplicant.Auꝰeteni ⁊ auia tam ex
patꝛe ; ex matꝛe accipiũt.q̃ pſone ſub ſeqn

in quo gradu ſubſiſtũt in ipſo oꝛdie dupli
cant.Iſte ꝑſone in ſecũdo gradu idðo dupli
ces aſpellant.qꝛ duo aui ⁊ paternꝰeſt ⁊ mat᷑

nus. qItẽ duo genera nepotũ ſunt ſiue ex hi
lio.ſiue ex filia pcreati. Frater et ſoꝛoꝛex trãſ

uerſo veniuũt.i.aut frat patris.aut fracmats
q̃ aut patruꝰ.aut auũculꝰnoĩatur,q̃ etip̃i
oꝛdine duplicant᷑. TCertio gradu vemunt ſu
pꝛa pauꝰ ꝓauia.ifra ꝓnepos ꝓneptil.ex ob
liquo fratris ſoꝛoꝛilqʒ filiꝰvel filia.patruus
amita i. patris frater.⁊ ſoꝛoꝛ.Auũculꝰmat᷑

tera.i.matris frat ⁊ ſoꝛoꝛ. Quarto gou ve⸗
niunt ſupꝛa abauꝰ abauia.ifra abnepos ab
neptis.ex obliq frats ⁊ ſoꝛoꝛis nepoſnepti

patrue lis frater.ſoꝛoꝛ patruelis.i.patrui filit
us vel filia. ↄſobꝛinus ↄſobꝛina.iauũculi ⁊
mattere ſilius vel fina Amitinꝰamitina.id⸗

eſt. amite filiꝰ vel filia. Itẽqʒ ↄſobꝛini qͥ ex du

abus ſoꝛoꝛibus naſcut.qbꝰaccreſcũt patru:
us magnꝰ.amita magna.i.aui patni frater
et ſoꝛoꝛ Muũculꝰmagnꝰ.mattera magna.i.
auie tã paterne qᷓ; matne frater ⁊ ſoꝛoꝛ Quĩ

to Sou veniũt ſupꝛa atauꝰ. atauia. infra ad

nepos adneptis.ex obliq fratris ⁊ ſoꝛoꝛis ꝓ
nepoſ ꝓneptis frẽs patrueles.ſoꝛoꝛeſpatru

leſ Amiti aitine ↄſobꝛim ↄſobꝛine filiꝰł filia

ꝓcõſobꝛinus ꝓcõſobꝛina.i.patriin magni.a
mite magne.auũculi magni.matertere ma⸗
gne filius vel ſilia.quibus accreſcũt ppatru
us ⁊ ꝓamita.hi ſunt paui paterni frater ⁊ ſo
roꝛꝓauũculꝰpmatertera.be ſũt pauie pat᷑:
ne materneqʒ frater et ſoꝛoꝛpauiaqʒ mater

in ſide xpi puenaat r
Se conſanguinitate et gradibus
anguinitatis ¶Capitulum XxIII

tibus qᷓ; Sᷓoibus ſimilit ꝓ ſubſtãtia earũ qᷓ

(Wnoecima.

ni. Mec ſpecies nec alijs gradibus qʒ ſeßta

eſt. nec alijs vocabulis declaran poteſt. Se
xto gradu veniũt ſupꝛa tritauꝰtritauia.ifra

inepoſ.ineptiſ ex obliq̃ fris⁊ ſoꝛoꝛiſ adnepol

adneptis fratres patruelis ſoꝛoꝛes matrue

lis amitini amitine ↄſobꝛim ↄſobꝛie patrui

magni.amitine magne. auuncułi magm.
matertere magne. nepos neptis pꝛopuo⸗
ris ↄſobꝛim filius vel filia qui ↄſobꝛini aſpel
lantur.qbus exlatere accreſcut ppatrui pa
mite pauũculi pmattere filiꝰpel filia adpa⸗
truꝰ adamita. bi ſunt abaui patermfrai 2ſo

roꝛabauũculꝰabmatta.bi ſt abauie paine

matneqʒ frat ⁊ ſoꝛoꝛ abaui qʒ maini.ᷣ q́
explanari ãpiiꝰñ pñtqʒ ipe actoꝛ diſſeruit.

affinitate. ¶Capitulũ XV.
Eptimo graou

ſunt qui ↄgnati recta linea ſupᷣ
infraq; ꝓpꝛijs noibus non ap
lantur ſed ex tranluerſa linea continentur
fratris ſoꝛoꝛis adnepos adneptis ↄſobꝛini
filij iieqʒ ſucceſſoꝛes.Icirco gradus ſeptẽ
conſtituti ſunt.quia plterius per rerumne
turam nec nomina inueniri.nec pita ſucce

dentibus pꝛoꝛogari poteſt. In bis ſeptem
gradibus omnia pꝛopinquitatum nomia

continentur. vltra quos affinitas inueniri
nec ſucceſſio poteſt ampliꝰ pꝛogari.

uare conſanguinitaſ eſt inſtitu
ta vſqʒ ad ſextũ gradũ. Ca. XVI
DBnſanguinitas
dum ſe paulatim pꝛopaginuʒ
oꝛdinbus dirimens vſqz ad yl

timũ gdũ ſtraxerit ⁊ ꝓppinqraſeẽ deſieꝛit eã

rurius lex mrionij viclo repett ⁊ qdaãmõ re
uocat fſugieniẽ. Jõ ãt vſqʒ ad.vj.gnis gouʒ
ↄſãguĩtas ↄſtituta ẽ.vt ſic̃ ſex etatibꝰmundi
generatio ⁊ boĩs ſtatꝰfimi.ita ppiqtas gñiſ
tot Soibuſ iminetur. Moc mõ filiꝰa filia qdᷣ
eſt frater et ſoꝛoꝛ ſit ipſe truncꝰ.qllis ſeoꝛſũ
ſeiunctis ex radiceilliꝰtrüci egrediũtur iſti
ramuſculi nepos ⁊ neptis pᷣmus ꝓnepos ⁊
pneptis.ſecũdus abnepos ⁊ abneptis.terti
us adnepos ⁊ adneptis.q̃rtus trinepos tri
neptis.qntꝰ inepotis nepoſ ⁊ inepuiſ neptiſ

SPars

( Quomodo computandi ſũt gra

Nogeniez ſuaz
pnũquẽqʒ ad ſeptimã obſuare
decreuimꝰgeneꝛationẽ. qᷓʒdiu
ſe agnoſcũt affinitate ppinqᷓs ad augalem
ẽ accedere denegãꝰ. qdð ſi fecerit ſeꝑẽt

exanoer epus
yjßuꝰpᷣuoꝑ dei oĩbus epis et cli
/2 ciſnecnõ iudicibꝰ ꝑ italiã ↄſtitu
iis ſalutẽ ⁊ aplicã benedictoneʒ. Ald ſedem
apoſtolicã ꝑlata eſt queſtio nouit exoꝛta ð
gradibꝰↄſanguinitatis quã qdaʒ legũ ⁊ca
nonũ imperiti exiſtimãtes eoſdẽ ꝓppinqᷣta⸗
tis gradus ↄtra ſacros canões ⁊ eccleſiaſti⸗
cũ moꝛẽ numerare nitunt.nouo et inaudi⸗
to erꝛoꝛe affirmãtes ꝙ germani fratres ł ſo
roꝛes inter ſe ſuntin ſcdᷣa generatõne.ſilij eo
rũ vel filie in quarta nepotes ⁊ neptes eoꝝ
in ſexta. Laliqʒ mõ ꝓgeniẽ cõputantes ⁊ eꝰ
modi ſexto eã gradu terminantes dicũt dei
ceps viros ac mulieres inter ſe poſſe nupti⸗

ↄꝓfirmandũ in argumentũ aſſumũt ſecłares
legeſquas ꝗuſtinianꝰ imꝑatoꝛ pmulgauit
de ſucceſſionibus ↄſanguineoꝝ qbus cõſiſi
oñdere moliunt᷑ fratres in ſecũdo gradu eẽ
numeratos.ſfilios eoꝝ in quarto.nepotes ĩ
ſexto. Sicqʒ ſeriẽ genealogieterminates nu

calliditate diſturbare nitunt.Nos vero ðo
annuente bãc queſtionẽ diſcutere curauiꝰ
in ſinodo babita in lateranẽſi ↄſiſtoꝛio.ↄuo
catis ad hoc opus epᷣis et clericis atqʒ iudi
cibus diuerſarũ pꝛouinciarũ.deniqʒ diu vẽ
