bitat.⁊ totꝰadẽ q̃ʒuiſille ñ bẽat eũ.ita ⁊ iillo
in quo babitat totus eſt q̃ʒuis pꝛeſens non

ex toto eũ capiat.neqʒ enim ad babitanduʒ

s

Hj.
lbn
agte
bos
ob
wme⸗
lſſit
tene
ſuee
bita
gotn
reaß
tasen
dientt
lazb⸗
ſtuma
quale
ſrcc
ſenten
toüp⸗
locoe

Cbei⸗

l

unt
rp
deiht
Pinnin
pord
nablin
ali⸗
o on
ohei

NS

o

nbabe⸗
ono
ergi
Nu
Geinun
wan
Pnuini
Moheni
bizek
1s hj
ſeckl

ie

Raa
ncs

brreer

Koß
un
—RKãà
mt
vnc
ummmmn
gnibigt
ibnn
emniiſtat
numnoſt

Pun holt

wünlic⸗
dicoc⸗
giriſl
lorbchic⸗

S

ſopripnn
Ppbiucn

diundit ſe per bominũ coꝛda ſeu coꝛpa.aliã

ſui partẽ buic tribuens.illi alam.ſicut lux
iſta per aditus ⁊ feneſtras domoꝛũ.ſed po
tius vt quẽlibet ſonũ cum coꝛpoꝛea res ſit
et tranſitoꝛia ſurdus nõ capit.ſurdaſter nõ

quanto eſt acutioꝛio tanto autẽ minus q̃n
to eſt obtuſioꝛis auditus.cuʒ ille non varie
ma gis minus ve ſonat.ſj in eo loco in quo
ſunt᷑ omẽs equaliter pꝛeſto ſit.quanto excel
lentius deuſ natura incoꝛpoꝛea ⁊immuta
bilis viua.qui nõ ſicut ſonus ꝑ moꝛas tem
poꝛum tendi⁊ diuibi poteſt.nec ſpacio ae⸗
reo tanqm loco ſuo indiget vbi pᷣſentibus
pſto ſit.ſʒ eterna ſtabilitate ipᷣe in ſe manẽs
totus adeſſe rebus omibꝰ poteſt et ſinglis

totus.quãuis in quibꝰbabitat babeant eũ

pꝛo ſue capacitatis diuerſuate. alij ampliꝰ
alij minꝰ quos ipᷣe ſibi dilectiſſimũ templũ
gratia ſue bonitatis ediſicat. Habitare enã
in ommbꝰ adbuc animabꝰ nondũ ſpiritua
libus ideo dicitur deuſ.quia in eis occulte
agit vt ſint templu eius.idqʒ in pꝛoficienti
bus ⁊ pficiendo pſeuerãtibꝰperficit. Quã⸗
obꝛeʒ deus qui vbiqʒ pꝛeſens eſt ⁊ vbiqʒto
tus nõ in omnibꝰ? babitat ſed in eis tantuʒ
quos efſicit beatſſimũ templũ ſuũ vel bea
tiſſima templa ſua eruenseosa poteſtate
tenebꝛarũ ⁊ tranſferẽs in regnuʒ claritatis
ſue qð incipit a regeneratiõe. Cum igit ba
bitationẽ eius cogitas.vnitatẽ cogita.ↄgre
gationẽqʒ ſanctoꝝ maxie in celis vbi ꝓpte
rea pᷣcipue babitare dicitur.qꝛ ibi fit volun
tas eius perfecta eoꝝin quibꝰhabitat obe
dientia. deinde in terra vbi edificanſ domů
ſuaʒ babitat in fine ſeculi dedicandã. Chꝛi
ſtum aũt dñm noſtꝝ vnigenitũ dei filum
equalẽ patri eundẽqʒ bomiĩs filiũ quo ma
ioꝛ eſt pater ⁊ vbiqʒ nõ dubiteſtotũ eſſe pꝛe
ſentẽ tanqm deũ.⁊ in eodẽ templo deri eſſe
totũ pñtem tanq̃; deum inbabitãtem.et in
loco aliquo celi ꝓpter veri coꝛpis modũ.

¶ Wars ſecunda de gratia que per
Chꝛiſtu datur/eęt ſpũ a capite i mẽ
bꝛa diffuſo.

totũ capit atqʒ in bis qui audiut cuʒ pari ON —
ei aſpꝛopinqnt. tanto magis alꝰalio capit

4

apitulum 1

RKriptum eſt
quia lex neminẽ ad ꝑfe-
ctum adducit. Lex enim
ignoꝛantiã docere potu
it. nfirmitatẽ adiuuare
1EWMe„q hʒRnon potuit. Duo bema
la in bomine fuerunt ⁊ ex bijs cetera mala

bomis oĩa ꝓceſſerũt. Rnũ ſuit ignoꝛantia

aliud ↄcupiſcentia.ignoꝛantia boni.concu
piſcentia mali.ex ignoꝛantia venit delictũ.
ex concupiſcenna peccatuũ./ Hecigit duo ab
initio in bomiefuerũt.ſqʒ pt cognoſceret bo
mo mo:bũ ſuũ dimiſſus eſt totꝰ ſibi,ne foꝛ
te grãm ſuꝑfluam iudicaret.ſi pus defeciũ

infirmitatis ſue nõ agnoſceret. oſitü eſt

ergo tempus naturał legis vt natura ꝑ ſe

operaret.non q per ſe quicq̃ʒ poſſet.ſed pt

ſe nõ poſſe agnoſceret. Illa ergo ſibi relicta
errare cepit a veritate ꝑignoꝛantiã.⁊ cõui

cta eſt de cecitate. poſtmodũ etiaʒ ↄuincen

da de infiritate. Data eſt lexſcpᷣta pt igno
rantiã illuminaret.ſedinſirmitatẽ nõ coꝛro
boꝛaret. vt in ea parte bomo qua defectuʒ
ſuũ agnouitiuuaret. Abi aũt ꝑſe ſtare pu
tauit relinquerei. Accepta ergo ſcientia ve

ritatis per legeʒ conari cepit vt pſiceret. ſed
pꝛeſſus ↄcupiſcentia quia grãm adiuuan
tem nõ babuit. ab ope virtutis defecit. Cõ
ulctus eſt igit in vtroqʒ.qꝛ videlicʒ per ſenꝰ*

verũ poteſt agnoſcere nec bonũ perſicere.
NRoſt bec itaqʒ ↄuenienter gratia data eſt
que ⁊ illũmaret cecum ⁊ ſanaret infirmuʒ.
illuminaret ignoꝛantiã. refrigeraret ↄcupi
ſcentiamalluminaret adcognitionẽ verita
tis. inflãmaret ad amoꝛẽ virtuns. Pꝛopte
rea ſpiritus in igne datus eſt vt lumẽ babe
ret ⁊ flammã.lumen ad cognitõnem.flam
mam ad dilectioneʒ. oꝛro ſicut ſpiritus
bomiĩs mediante capite ad membꝛa piuili
canda deſcendit. ſic ſpuũſſanctus per Rpᷣm
pvenit ad cbꝛiſtianos. Caput eſt xpᷣus.mem

bꝛum cbꝛiſtianus. caput vnũ. mẽbꝛa mlta.

et conſtat vnũ coꝛpus ey capite ⁊ membꝛis
et in vno coꝛꝑe ſpiritus vnꝰ.cuius plenitu
do quidem in capite eſt participato in mẽ

bꝛs. Si ergo coꝛpus vnũ eſt ⁊ ſps Enus

Pars

quiin coꝛꝑe ipᷣo non eſta ſpiritu viuiſicari
non potelt ſicut ſcriptũ eſt. Qui non babet
ſpiritum chꝛiſti bic nõ eſt eius. Qui auteʒ

non babet ſpũm xpᷣi.bic nõ eſt membꝛum

chꝛiſti.in coꝛpoꝛe vno ſpũs vnus. nicbil in

coꝛpoꝛe moꝛtuũ.nibil extra coꝛpus viuum

per fidem membꝛa efficimur. ꝑ dilectioneʒ
piuiſficamur.per fidem accipimꝰpnionem

per charitatẽ accipimꝰ viuificationẽ.in ſa

cramento aũt ꝑbaptiſmũ vmmur.ꝑ coꝛpꝰ

chꝛiſti ⁊ ſanguinẽ viuiſicamur.ꝑbaptiſmũ

efficimur membꝛa coꝛꝑis. per coꝛpus autẽ
chꝛiſti efficimur participes viuificatiõis.
eccleſia et quid ſit eccleſia.
apitulum II.

poꝛis membꝛa ſinguli quiqʒ hidelium exi

ſtunt omẽs coꝛpus vnũ ꝓpter ſpiritüů nũ

et idem vnã. Nuẽadmoduʒ autem in coꝛ
poꝛe buano ſingula queqʒ membꝛa pꝛopa

ac diſcreta officia babent.⁊ tamẽ vnũ’quod

qʒʒ non ſibi ſoli agit qð ſoluʒ agit. ſicin coꝛ
poꝛe ſancte eccleſie dona gratiaꝝ diſtributa
ſunt.⁊ tamẽ vnuſquiſqʒ nõ ſibi ſoli bʒ etiaʒ
id quod ſolus babet. Soli eni oculi vident
et tamẽ ſibi ſolümodo non vident ſed toti
coꝛpoꝛi.ſole auresaudiunt nectamẽ ſibi ſo

lummõ audiunt ſed toti coꝛpoꝛi.ſoli pedes

ambulant et non ſibi tamẽ ſolumodo am
bulãt ſed toti coꝛꝑi Erad bunc moduz vnũ

quodqʒ qð babet ſolum in ſe non babʒ ſo

lummodopprer ſe.quatenꝰſcdᷣm diſpẽſatõ
nem optimi largitoꝛis ⁊ diſtributoꝛis ſapi
entiſſimi ſingula ſint ommũ ⁊ omia ſingu
loꝛum. Quiſquis ergo donum gratie dei
perciꝑe meruit.ſciat non ad ſe ſolum ꝑtine
re quod babet etiã ſi ſo?ꝰ babʒ. Hac itaqʒ ſi
militudine ſancta eccleſiaid ẽ. vniuerſitas
fidelium.coꝛpus xpᷣi vocatur ppter ſpiritũ
chꝛiſti quẽ accepit. cuiꝰ particpatio in no
mine deſignatur quãdoa chꝛiſto xpᷣianus
aſpellatur. Hocitaq; nomen ſignat mẽbꝛa

chꝛiſti participantia ſpũm xpᷣi pt ab vncto

ſit vncius quna xpᷣo diciturxpᷣianus. Chꝛ

eleſia ſancta coꝛ .

pus chꝛiſti eſt vno ſpiritu piuifſica
a ⁊ Nnita fide vna ⁊ lanctiſicata.Huiꝰ coꝛ

WMecunoa

ſtus quiſpe vnct? interp̃tatur. illo videlicet
oleo leticie qdᷣ pꝛecunctis ꝑticipibus ſuis
ſm plenitudinẽ accepit.⁊ cunctis pticipib⸗

ſuis quaſi caput mẽbꝛis cdᷣm participatio

nem tranſtudit ſicut vngentuz in capite qd
deſcendit a capite in barbã.⁊ deinde vſqʒ in
oꝛam. boc eſt. in extremitatem veſtimẽti de
fluxit vt ad totũ efflueret ⁊ totũ pimicaret

Quãdo igi chꝛiſtianus efficeris. membun

coꝛpoꝛis chꝛiſti efficeris participãs ſpiritũ
chꝛiſti. Nuid eſt ergo ecclelia niſi multitut
do fidelium.pniuerſitas xpᷣianoꝛum.

Be duobus parietibus eccleſie
laicis ſʒ et ceriees.
Capitulum .III.

Auerſitas auteʒ

bec duos oꝛdines complectit cleri
cos ⁊ laicos quaſi duo latera coꝛ

poꝛs vniꝰ. Quaſi eni ad ſiniſtrã ſunt laici
qui ite pᷣſentis neceſſitati inſeruiũt. Mon
ita dico ad ſiniſtrã quęadmodũ illi ad ſini

ſtram ſtatuent qu bꝰdicetur. Ite maledict
in ignemeternuz. Ablita me vt bonos lai:
cos ibi ſtatuere plumã. Haʒ qui boni erũt

ſine laici ſiue clerici ibi nõ erunt.⁊ qui mali

erunt ſiue laici ſiue clerici ibi erũt Hõ ergo
adillam ſiniſtraz laicos xpianos qui veri
chꝛiſtiani ſunt cõſtituo.ſed adillã ſiniſtrã.
de qua dicit. In dextra eius longeuitas vi
te.in ſiniſtra autẽeius diuitie a gloꝛia. Qð
enim ad ſiniſtrã in coꝛpoꝛe ẽ de coꝛꝑeeſtet
bonũ eſt quãuis optimũ non ſit Laiciergo
cbꝛiſtiam qui terrena ⁊ terrene pite neceſſa
ria tractant. pars coꝛpis xp̃i ſimſtra ſunt.
Clerici nvero quoniã ea que að ſpũalẽ vitã
ꝑtinent diſpenſant quaſi dextera pars ſunt
coꝛpoꝛis xpᷣi. Et conſtat hijs duabꝰpariibꝰ
totum coꝛpus xpᷣi quod eſt vniuerſa eccle
ſia. Laicus interpᷣtatur popularis. greceeiʒ

laos.latine dicitur populus AUnde ⁊ Bali

leos rex dictꝰ putat᷑ quaſi baſiſlaos.idẽ.ſui

ſtẽtamentũ populi. Clericul ðꝛ a greco cle
ros qð latine interpᷣtatuʒſonat ſoꝛẽ.ſiue

ipſe ſoꝛteelectus ſit a deo ⁊ ad buitium dei.

ſiue ꝙ ipſe deus ſoꝛsillius ſit.⁊ ꝙ poꝛtionẽ

aliam in terra babere non debest clerics

Neiu
dſ
lele⸗
ſid
milts
bon
lolge⸗
loc
lurco
udin
neſa
n
came
eſtdi
altur.
ſtate⸗
tumg
llen⸗ al

Nic
61
ah
poto
Nec
pſozn
ſne
cret
NNn
ni

n.
lcclſe

.
⸗

1

en
mm
nho
,n
cni
n
wolat
Neit
wan
Mep
g
Pni
un
hett
luoep
RRZZ
nich⸗ in
zinini
meh
Hnh⸗
hall
gnai⸗
deibn
tiloi
mum
4 n

niſi deum ⁊ ea que ad dei partem ſpectant
Cui ſtatutũ eſt decimis ⁊ oblanõibꝰq deo
offerunt᷑ ſuſtẽtari.Laicis ergochbꝛiſtianis
tidelibus terrena poſſidere ↄcedit.clericis
vero ſpualia tantu committütur quemad
modũ olim in illo populo pꝛioꝛe cetere tri

bus que tipum laicoꝛũ pꝛeferebant poꝛtõ

nes in bereditate acceperũt. ſola tribus Ae
ui queclericos figurabatdecimis oblatio
nmbus ⁊ ſacrificioꝝ victimis paſcebat.

¶Buas eſſe vitas et ſcõᷣm duas

vitas duos populos etinduobus

populis duas poteſtates et in vtra
qʒ diuerſos gradus et dignitatum
oꝛdines etvnam inferioꝛeʒ et aliaʒ
ſuperioꝛem. ((Ca. III.

WBe ſunt quippe
vite. vna terrena. alia celeſtis. alte
ra coꝛpoꝛea.altera ſpũalis. Ana q̃
coꝛpus viuit ex anima. Alia qua anima vi
uit ex deo. vtraqʒbonũ ſuum babet quo ve
getatur ⁊ nutritur vt poſſit ſubſiſtere. Ai⸗
ta terrena bonis terrenis alitur. pita ſpiri

tualis ſpnᷣalibus bonis nutritur.Ald vitaʒ

terrenam ꝑtinent ommia q̃terrena ſunt.ad
vitam ſpũalem que ſpiritualia ſunt bona
omnia. Vt autẽ in vtraqʒ pita iuſticia ſer
uetur.⁊ ptilitas ꝓueniat.pꝛimũ ad vtrũqʒ
diſtributi ſunt.qui vtriulſqʒ bona ſcdᷣm ne
ceſſitatẽ pel rationẽ ſtudio aclaboꝛe acqui
rãt. Deinde alij qui ea poteſtate officij cõ
miſſi ̃m equitatẽ diſpenſent vt nemofrẽm
ſuum in negocio ſuꝑgrediai.ſed iuſticia in
uiolata conſuet. ſꝛopterea in vtroqʒ po
pulo ſcdᷣm vtranqʒ nitaʒ diſtributo ptãtes
ſunt conſtitute In laicis quiſpe ad quoꝛũ
ſtudium ⁊ puidennam ea que terrene vite
neceſſaria ſunt ptinent.poteſtas eſt terre

na.In clericis autẽ ad quoꝛũ officium ſpe

ctant ea que ſpuał pite ſuntbona poteſtas
eſt diuina Illa igitur poteſtas ſecularis di
citur.iſta ſoũalis nominat᷑. In vtraqʒ pote
ſtate diuerſi ſunt gradus ⁊ oꝛdies poteſta
tum ſub vno tamẽ vtrimqʒ capite diſtribu
ti et quaſi ab vno pꝛincipio deducti et ad

(ſecunoa

vnuʒ relati. Terrena poteſtas caput babet
regem. Gpiritualis poteſtas babet ſũmuz
pontificem. ld poteſtateʒ regis pertinent
que terrena ſunt ⁊ ad terrenã pitam facta
ommia. lo poteſtatem ſummi pontificis
ꝑtinent que ſpiritualia ſunt ⁊ pite ſpiritua

liattribita vmuerſa. Quantü autem pita
ſpũalis dignioꝛ eſt qᷓ; terrena. ſpiritus q̃

coꝛpus.tantũ ſpũalis poteſtas terrenam
ſiue ſecularem poteſtateʒ bonoꝛe ac digni
tate pꝛecedit. Haʒ ſpiritualis poteſtas ter
renam poteſtatem ⁊ inſtituere babet pt ſit
et iudicare babʒ ſi bona non fuerit. Ipᷣa ve
ro pᷣmo a deo inſtitutaeſt.⁊ cum deuiat a
ſolo deo iudicari poteſt. ſicut ſcniptum eſt.
Spiritualis diiudicat omia.⁊ ipea nemie
iudicatur. Q, autẽ ſpiritualis poteſtaſ q̃n
tum ad diuinã iuſtitunonẽ ſpectat ⁊ pꝛioꝛ
ſit temꝑe ⁊ maioꝛ dignitate.in illo antiquo
veteris inſtrumenti populo manifeſte de⸗

claratur. vbi pᷣmum a deo ſacerdotiũ inſti

tutum eſt.poſtea vero ꝑ ſacerdonũ iuben
te deo regalis poteſtas oꝛdinata eſt. Undᷣ
adbuc in eccleſia dei ſacerdotalis dignitas
regalem poteſtatẽ conſecrat ⁊ ſanctiſicans

per benedictionẽ. etfoꝛmans per inſtitutio

nem. Si ergo vt dicit apoſtolꝰ. Qu bene⸗
dicit maioꝛ eſt et minoꝛ quibenedicitur. cõ
ſtat abſq; omnidubitatiõe ꝙterrena ptãs

quea ſpuali benedictioneʒz accipit iure inſe

.

rioꝛeſtimer. W
¶(E, omniseccleſiaſtica admini

ſtr õſtat in tribus.hoceſtin oꝛ

dinibꝰ. in ſacramẽtis.in pꝛeceptis.
Capituluum V.
Mnis eccleſiaſti⸗/
ca adminiſtratõ in tribus ↄſtat.

in oꝛdinibus.in ſacꝛamẽtis.in pᷣ
ceptis. Oꝛdĩes ↄſideramꝰ in pſonis pᷣlato

rũ.Sacramẽta in miniſterio eoꝝ.ꝛecep

ta in ↄuerſatõe ſubiectoꝝ q̃ ſingta ppꝛia cõ

ſideratiõe egent. De oꝛdinibꝰ Bpmoatten

dendũ eſt. ꝙ alij ſunt m gouz differentẽ ſiẽ
eſt dyaconꝰ ⁊ ſacerdoſ.Alij in eodẽ gradu
ſm ptãtem excelleniẽ. ſcut dyaconꝰꝛ arcbi
dyaconus. Vnus Sous ẽin Gaamstono
2

tamen vna poteſtas in mimſterio. DOyaco
nus eni ſacerdoti miniſtrat in ſacramento
coꝛpꝑpis ⁊ languis xpᷣi. Archidiaconus aute
boc plus babʒ qp̃ter miniſteriũ altaris ſᷣ
epiſcopo ⁊ vice epiſcopi curam babet eccle⸗
ſiarum ⁊cauſas eccleſiaſticas examinat et
miniſteria diſpenſat. Similiter ſacerdos ?
pontikex ſiue ſummꝰſacerdos vnꝰ gous ẽ
inſacramẽto. diuerſa tamẽ poteſtas in mi⸗
ſterio. quia cũ ptriſq; coꝛpis ⁊ ſanguis xpᷣi
ↄlecrandi. baptiʒandi.cathbeſiſandi.pdican
dilligandi ſoluendi vna quodãmodo ſit di
gIgnitas pontificibꝰ. tamẽ eccleſias dedicãdi
oꝛdines faciendi.manꝰ imponẽdi.ſacri criſ
matis conſecrandi. communẽ ſuꝑ populũ

data eſt. Sic itaqʒ eſt bifferentia alia in ſa⸗
cris oꝛdinibꝰgraduum. Alia eſt in eodem
graduũ differentia dignitatũ Oꝛdoautem
aliusẽ in ptte terrena vł ſeculari.⁊ aliꝰ in
poteſtate ſpũail. 3
¶ Depoteſtateterꝛena.
Capitulum VI.

Pteſtas terrena

que ad terrenã vitaʒ ſpectãt ſub
iecta ſunt terrene poteſtati. Hec aũt omĩa
dupliciter ꝑtinẽt ad ius terrene poteſtatis
pvt videlicet ipſa terrena poteſtas bec ⁊ poſ
ſidentibus ſcᷣm iuſticiam diſtribuat.et cõ

da iuſte diſpenſare.⁊ eos contra iniuſticiã
defendere. ſic hiectoꝝ debitũ eſt ᷣm inſtitu
ta legum ⁊ rõnabiles cõſuetudines pᷣlatis
et in le ⁊ in ſuis ſuitium exbibere. Eſt auteʒ
ſeruitium aliud determmatũ.ſicut cenſus
et tributa q̃ annuatim ſoluũtur. Aliud foꝛ⸗
tuitum quod videlicʒ ꝑ culpis ex caſu acci
dentibus exigitur. Qð et ip̃ᷣm licet legbus

tamen qᷓdammõ determinatũ nõeſt. quia
euentus eius certus nõ eſt.neqʒ exigi iure
poteſt niſi cum acciderit culpa pꝛo qua ſol
nendum elt. Hec ergo eſt diſcretio terrene
poteſtatis vt ſciatur quid pꝛelati ſubiectis

benedictõem faciendi ſingularis poteſtas

pertinet ad vitam terrenã.et oa

tra iuſticiã impugnantiũ defendat. Sicut
autẽ pꝛelatoꝝ debitũ eſt lubiectis poſſiden

ſm menlſurã peccatideterminatum ſit.in B

pel qd ſubiecti platis expibere debeãt p ip

ſa terra vel terrena ſubſtantia circa quam

vtrimqʒ debitũ penſat.

uomõ eccleſia terrena poſſide

E his aüt terꝛeniſ

bonis adterrenã vitam ptinenti
bus que vel polſident pᷣlati in ſbie

ctis vel ſubiecti poſſidẽt a plans.quedaʒ ec
leſns xpᷣi deuotione fideliu ↄceſſa ſunt poſſi
denda. ſaluo tamen iure terrene poteſtatis
Sic enim rõnabile eſt ⁊ bonũ.quia deꝰ no

ſter paciſamatoꝛeſt. ⁊ nil inoꝛdinatũ apꝛo
bare poteſt vera iuſticia. Spiritual ſiq deʒ

poteſtas nõ iðo pᷣſidet vtterrene in ſuo iu

re pᷣiudicium faciat.ſicut ipᷣa teꝛrena ptãs

quod ſpũali debet᷑ nunqm ſine culpa vſur

pat. Sic igitur qñ eiuſmodi que ad irenaz D
ſpectant ptãtem eccleſijs xpᷣi cedunt᷑.Hij

qdem qui largitoꝛes ſunt muneris ̊ ſoluʒ

ↄcedere poſſunt in eis qð poſſident.qꝛ nec

ſubditi id qð ſuis ſuꝑioꝛibus debet ad ali
am poſſunt tranſferre ptãtem.nec pꝛelati ĩ
bis q̃ iuſte a ſubiectis poſſidentur alienos
poſſeſſoꝛes inducere.boc eſt vt n pꝛelati id
quod ſubiectoꝝ eſt tribuãt.nec ſubiecti id
quod pᷣlatoꝛum eſt imutare pᷣumant.No
tandum eſttñ ꝙ pꝛincipes terꝛeni in terre
nis poſſeſſionibꝰquas vel in ſubiectis vłſi

ne lſubiectis poſſident ecclie aliquãdo coce

dunt ſolam vtlitatẽ.aliqñ ⁊ vtilitateʒ ⁊ po
teſtatem. Aulitatem ſine poteſtate ↄcebũt
quando fructü quidẽ poſſeſſioniæ að pſuʒ
eccłie tranſferri decernũt. Sedpoteſtatem
iuſticie exercende in ipᷣe poſſeſſiõe adeius
ditionem tranſſerrinõ permittunt. aliquã
do ⁊ vtilitatem ⁊ ptãtem ſimł tribuũt. Abi
tamen diligenter attendendu eſt q eccleſia
licet fructũ terrene poſſeſſionis in vſum ac
piat. ptãtem tñ exercendeiuſticie ꝑ ecdleſia
ſticas pſonas aut iudicia ſecłaria exercere

non p̃t. poteſt tñ miſtros hꝛẽ laicas pſonaſ

ꝑ q̃̊s iura ac iubdicia adterrenã ptãtes ꝑtinẽ
tia ſm tenoꝛẽ legũ.⁊ debitũ iuris terremi ex
erceat. Sic tñ vtet im qð ptãtem bʒa pᷣn
cipeterreno ſe babere ↄgnoſcat.⁊ ipᷣas polſ

ſde

U
enti
ſbe⸗
Wec
Kus
Wo
iipe
oin
gpis
Rlr
im;
h
blo;,
gnec
al
s
waud
wd
nnß
wen
Gitin
Ner
cockun

Pe On⅓h

Ni
ni

gunpr⸗

otenent

ntiti
Gin

ſpirituali ptãte eraminent. Scoᷣm moduʒ
ſiue menſurã iuſticia determinat᷑ cum vic;
quelibet culpa ↄgrua ⁊ ↄueniẽti pena mul

(vars

ſeſſiones nunqʒ ita a rega ptãte elongari
poſſe intelligat.quin ſi ratõ poſtulauerit⁊
nccitas.⁊illis ipſa ptãs debeat patrociniũ
⁊ illi ipſe poſſelſiões debeant in nccuate ob

ſequiu. Sicut eni regia ptãs pꝛõciniũ qðᷣ

debet alteri nõpᷣt dare. ſicipᷣa poſſeſſio etiã
ab eccleſiaſticis ꝑſonis obtenta obſequiuʒ
qð regie poteſtati debet iure negare nõ pᷣt

ſicut ſcriptũ eſt.Reddite q ſunt ceſaris ceſa

ri.⁊ que ſunt der deo.
¶ Ouot modis in ſeculari pote
ſtate determinãda eſt iuſticia ſicut
ſcriptum eſt. Beodite que ſunt ce
ſaris ceſari.et queſunt dei deo.
Capitulum VIII.
Lienouz eſt uero
qiuſticia illa q̃ terrene ptãti in ſᷣ
iectis data eſt qnqʒ mõis determi
natur ſcdᷣm pſonam.ſᷣm cãm.ſᷣim modum
ſcom locũ.⁊ hᷣm tempꝰ.Nã að aliq̃ mõ licʒ⸗
non ſtatim oino licʒ.⁊ ipᷣa iuſticia niſi iuſte
exbibita fuerit iuſticie nomẽ amittit. Qua
pꝛiopter qð licʒ ꝑſpiciendũ eſt diligenequõ
licet.? Onderandi ſunt modi qbus iuſticie
foꝛma determinat. Scᷣm ꝑſonã aliqd licʒ
etaliquidðnõ licet.quẽadmodũ ſeculari iu
dici in ꝑſonaʒ laicã ſi peccauerit manũ mit
tere licʒ. in clericũ non licet. Scᷣm cauſã iu
ſticia determinat᷑.pt piðlicʒ negocia ſecula
ria a ptãte terrena.ſpũalia pᷣo ⁊ ecciaſtica a

tatur vtnec puatꝰ amoꝛ in vindicta eqtati

aliquid ſubtrabat. neq; obiũ pꝛiuatũ adiici
at debite ſeueritati. Scm locũ et tempus

determinat iuſticia ſi vbi ⁊ qñ conuenit iu

ſticia exercetur ⁊ pfertur veritatis ſentẽtia.

Scõðm ꝑſonaʒ igitur iuſticia violaret ſi iu
dex ſecularis in ecciaſticã ꝑſonã manꝰmit
teret. Scom cãm ſi eccleſiaſtica negocia ex
aminanda ſuſcipet. Scdᷣm menſurã ſi mẽ/
dacium vel maledictũ ſuſpendio puniret.
Scðm locũ ſi loca ſacra nolare pᷣſumeret
⁊ confugientibꝰadilla etiam reis ꝓ ſuis ſce

leribus ↄdemnandis inoꝛdinate violentiã

D

ſecunoa

inferre temptaret. Scoᷣm temp ſi acris et
ſolennibꝰ diebus reuerentiã non exbiberet

qn ꝛ bijs parcendũ eſt quibꝰ p culpis ſuis
ſuſplicia debent. Hijs ergo modis ſeclaris
ptãs iuſticiã exercere dʒ leg ĩſtituta ſeq̃ns
⁊ mibil pᷣter iuſticiã ⁊ peritatẽ apꝛobans in
iudicãdo Secularis aũt ptãs caput babet
regem ſiue impꝑatoꝛẽ ab illoꝑ ſubiectas po
teſtates duces ⁊ comites ⁊ pfectos ⁊ magi
ſtratus alios deſcendẽs. qui tamẽ omnes
a pꝛima ptãte auctoꝛitatẽ ſumũt in eo ꝙ ᷣ
iecti pꝛelatis exiſſttuun.
e oꝛnamentis regijs Ca.X.
bz aüt poteſtas
ſecularis oꝛnamenta quedã digni
+ ½ Laatis lue qbus et excellentia oꝛdis
oſtenditur ⁊ ſacramẽtũ mimiſterij figuraĩ.
Anulus ſidem. armilla bonã operatoneʒ.
ſceptrum iuſticiã.gladius vindictã.purpu
ra reuerentiam. dyadema gliam delignat.
Et H quidẽ de ſeculari ptãte in Plenti dicta

ſufficiant. -·

— (Ware tercos.
Ge ſpugli poteſtate et de clericis.
Capitulum I.

Piritualpo
teſtas in clero oꝛdinatur
babens gous et oꝛdines
dignitatũ differẽtes. Dꝛi
mum ſignaclm clerici eſt
coꝛona.qua ſignat ad ꝑtem ſoꝛtis miniſte
rij diuim cuißuire regnare ẽ. Coꝛona qpe
regale decus ſignat.ſic dicit biũs etrus
aptus. Nos eſtis genꝰ electũ.regale ſacer
dotium ppter ̊ ergo coma capitis clerico
in modũ coꝛone tondet.⁊ipᷣa capitis ſũmi
tas deſuper nudatur ⁊reuelat.pt ꝑ boc det᷑
mtelligi. quia ad regiã in xpᷣo ptãtem aſſu⸗
mitur. ⁊ qꝛ inter ipʒʒ ⁊ deũ deinceps velamẽ
eęẽ non debʒ. ⁊pt reuelata facieet pura men
te dñi ſui gloꝛam contẽpletur. ſummuʒ ca
pitis ſummũ eſt mẽtis. denudatio capitis
illummnatõem mẽtis ſignificat. Cleric? qpe
ſecretoꝝ deinõ ignarus eẽ debet. quia nun
cius eius eſt ad populũ. Condẽtur enam

3

capilli capitis pſqʒ adaſparinõema reuela
tionẽ ſenſuũ.iv eſt. oculoꝝet auriũ vt eum
ab audiendo ꝛintelligẽdo v̈bo derterreno
rũ occupano q ꝑ capillos ſignificat no im
pediat. ſdoſtq; autẽ clericꝰ factus elt dʒ de
inceps de ſtipendijs eccie ſuſtẽtari.⁊ ſubtu

tela ⁊ cuſtodia ſpũaliũ ma giſtroꝛũ ſcientia

diuina ⁊ eccleſiaſtica diſciplina erudiri. qtt
nus ad ſacros oꝛdines miniſterij diuim cu
ratio popoſcerit digne poſſit accedere. Ne
mo ad cleru aſſumendeſt nili ſbtitulo cer
to. Qui eni caputnõ bñt acephali ſunt no

c lerici
GSeto ura cccleſiaiea.

Dnſure aut eccle
Eſe vſus a nazareis eẽ exoꝛius
utat:qui pᷣus crine puato.deinqʒ
ob vite onnentiã caput radebãt.⁊ capillos
in igne ſacrificij ponebãt.binc pſus ab apo
ſtolis introductusẽ.vt qui diuims culubꝰ
mancipati deo ↄſecrant᷑ q̃i naʒareiid ẽ.ſan
cti crine poſio inueniant ſicut ad Eʒechie
lem dicitur. Cu fili bomĩis ſume tibi gadiu
acutũ.⁊ duc ſuꝑcaput tuũ ⁊barbã Hoc eti
am inouoteſtameto na:areos illos pꝛilcil:
lam et aquilã in actibꝰ Aploꝝ pᷣmũ feciſſe

t

legimus. aulum q́; aplin ⁊ qſoam diſci

puloꝝxpᷣi qui in bmõi cultu imitadi erſtite
runt..vt G ſigno vitia in coꝛde ⁊ oꝑe pullu
lantia pcidenda doceant.
¶ Quõ oꝛdines ſacri in monachis
unt. a.III.

Wioam uolũt co

ronã aliqñ ꝓ ſigno accipiendã pe

nitentie. qu?ęadmodũ in oꝛdie mo

nachoꝝ quibꝰ⁊ ceteri oꝛdines ſacri q in cle
ro ꝓpꝛij ſunt ſᷣm indulgentiã ↄcedunt.-Hõ
eni in ꝓplo peſſe pñt.nec ſpũalis dignitatis
in ecclia curã ſuſcipe donec ad clexaſſumã
tur. Mꝛopterea qd in illis ẽ ſacri ſignaculi
ad indulgentiã eſt.nõ pꝛo poteſtate pᷣlatio
nis in ppio dei. ſed ne in io q; habitu peni
tentie quo ſe ſponte ꝓpter deũ ſequeſtraue
runt ſacroſanctã coꝛpoꝛis ⁊ ſanguis cbꝛiſti

communionẽ vel babere nõ poſſint. pel ex
tra ad impedimentũ quietis ſue reqrere cõ
pellant. At ergo quietiꝰ intrinſecꝰ viuant.
oꝛdines miniſterij diuini ipᷣis ꝑindulgei
am ↄcedunt.nõ ad exercendaʒ pᷣlationẽ in

ſplo dei. ſed ad celebꝛandã intrinſecꝰ coõmu

nionẽ ſacramẽti dei.quodtñ a pꝛincipio ñ
ita fuiſſe dicunt. Uonacbi quiſpe et bere

mum babitates olim pᷣbbiteros non babu

iſſe legunt.

ESeſeyrem gradibus ſag i
Himuz igitur ſi

gnaculũ clerici coꝛona eſt q̃ in ꝑ

quibus ꝑ ſpũalem ptãtem altius ſemꝑad
ſacra tractanda ↄſcendunt.ſrim?ꝰ gduoẽ
boſtiarioꝝ.ſcdus lectoꝝ.tercius exoꝛciſtaꝝ
quartꝰacolitoꝝ.qᷓntus ſubdiaconoꝝ.ſexiꝰ
dyaconoꝝ.lſepiimꝰſacerdotũ.Hii gous di
ſpares in eodẽ oꝛdine bñt digmitates. Maʒ
poſt ſacerdotel altioꝛes ſunt pᷣncipes ſacer

dotũ.id ẽ epiſcopi.ſupꝛa qs iteꝝ ſunt arcbi

epᷣi. ſupᷣillos qui dicunt pꝛimates. ſupᷣ qs
quidẽ patriarchas ↄſtituere volũt.alij eoſ

dem pꝛimates ⁊ priarchas dicunt. Hostñ

qᷓttuoꝛ tantuʒ ex anuqᷓ ecclie vſu pꝛiarcbas
nominatoſ inuenimꝰ.i.alexandꝛinũ.ibero
ſolimitanũ.antbiocenũ aquileienſem.qui
poſt grandẽſis dictꝰ eſt.niſi foꝛte ſ᷑m ꝓpꝛie
tatẽ linguaꝝ.i.ipſi alibi patriarcbe.alibi pᷣ
mates aſpellan ſunt.poſt bos omẽs ſequit᷑
ſummꝰpontifex quẽ papã.id ẽ.pꝛẽm patrũ
ↄſuetudo eccleſiaſtica nominareinſtituit.
Mic eſt pᷣncipalis maximꝰſedis apłicein
eccleſia Romana ſucceſſoꝛ vnde ⁊ ipᷣm ſpe
cialiter apoſtolicũ ſancta eccla nominare
ↄſueuit. Cui pice petri pᷣncipis aploꝝ pꝛeſi
denti omĩs eccliaſticꝰ oꝛdo obtẽtꝑ erare dzʒ
q ſolꝰ pꝛoganua bigeatis claues bʒ ligãdi
omia atʒ ſoluẽdi ſuꝑterrã. Iſti ergo oꝛbies
ſacri diuerſ locis ꝑoꝛbẽterraꝑ qcunqʒ ſetẽ
eccle coꝛpꝰ diffuſu eſt diſponuni.nõ ſoluʒ
volũtaria oꝛdinatõe ſpualiũ patꝝ.ʒ ex ipo

qʒ gentilitatis vſu ouenienti rõne allũptio.

—
*

tem miniſterij ſacri ↄſignat. Se
quuntur deinde ſepiẽ graduũ ꝓmotões in

—— v— —

(pars

Inillis ſiqdem ciuitatibꝰpbi olim gentiles

lamines ſuos ↄſtituere ↄſueuerãtibi nũc
ep̃i ſunt oꝛdiati.nbi no arcbiflamĩes diſpo
ſiti fuerãt archiep̃i ſucceſſerũt.Lege libꝛum
Clemẽtis ibi inuenies quõ bẽs etrꝰ pdi
uerſa oꝛbis traꝑloca pᷣncipes eccłiaꝑdiſpo

nmiĩſtituit. Septẽ ergo ſpũaliũ officioꝝ gra

dus pindein ſancta ecclia ſm ſeptifoꝛmeʒ
gram diſtribun ſunt qs dñsxpᷣus eiuſdeʒ
ſpũs plenitudinẽ bñs omia in ſemetpᷣo ex
ipᷣius ſpũs pticipationẽ concelſit.

Ge hoſtiarijs. vy.
Rter hos ſeptem

gradus ſpũalis officij pᷣmꝰẽ eoꝝ q̃
ſtiarij dicũt.q in veteri teſtamẽ
to olim ianitores vocabãtur.Adofncium
boſtiarij ptinẽt claues eccleſie vt claudat ⁊
aperiat boꝛs ↄpetẽtibꝰ templũ dei ⁊ oĩa qᷓ
intus ſunt ex:ra cuſtodiat.ſideles recipiat.

excõicatos ⁊ infideles excipiat. Hoſtiariꝰ

cũ oꝛdinat poſtq̃; ab archidiacono inſtruc
tus fuerit qᷓicin domo deidebeat ↄuerſari
ad ſuggeſtionẽ archidiaconi tradit ei epᷣs
claues ecclie de altario dicẽs ei. Sic age q̃i
redditurꝰ deo rõeʒ phis rebꝰ q̃ bis clauibꝰ
recludunt᷑. Hoc officiũ dñs in ſua pſona ſu
ſcepit qn flagello de funicuł facto vendẽteſ

g emẽtes in tẽplo ciecit. ꝗpſe qpe boſtiariꝰ

diẽ. Ego ſũ boſtiũ.ꝑmeſi qs introierit ſal
uabit in grediet ⁊ egredieĩ ⁊ paſcua iueniet

e lectoꝛibus (¶ Ca Vl.
Ecuousgraous

eſt lectoꝝq̃ foꝛmã ⁊ initiuʒ a pꝛo
phetis accepit.Süũt enĩ lectoꝛes q̃
vᷣbum dei annũciãt. Quibꝰdꝛ.clama ne ceſ
ſes q̃ſi tuba exalta vocẽ tuã.Hij cũ oꝛdinãt
pᷣmũ de vita ipᷣoꝝ⁊ fide ⁊ ingenio epᷣus ad

płm verbũ facit. deinde eis vidẽte pło ab

epᷣotradit᷑ codex diuinaꝑꝝlectionũ.⁊ ᷣr eis.
Accipite ⁊ eſtote verbi di relatoꝛes.habitu

ri ſi ideliter ⁊ vtilic im pleueritis officiũ ꝑtẽ

cum bis q verbũ dei miniſtranerũt. Ex bic
ergo ptãtem bñt in ecclia coꝛã ꝓplo ppbeti⸗

cas ⁊ aplicas lectões rectandi.ij quideʒ

bibuit ⁊ coꝛꝑi ſuo.ieccie imitãda reliqᷣt cui

tercia

qui adbunc gradũ pmouent lrãn ſcientia
debent eẽ inſtructi. vt eopq̃ legunt ſenſuʒ in
telligant. in pnuncianõe pim accentuñ ag
noſcant. diſtincte legãt. ne fuſione pnũcia
tionis intelleciũ auditoꝛibꝰtollãt. oſniderẽt
quid ſit indicatiue legendũ.qd ſub introga
tione pnunciandũ.vbi ſit in oꝛõe diſtinctcõ
pel media diſtinctõ facienda. qꝛ ⁊ bec male
ſuata intellectũ ꝑturbant. et grãamancoꝛuʒ
tipum gerentes ad irriſionẽ ꝓuocãt. Nox
lectoꝛis auribꝰ⁊ coꝛdi ↄſulere dʒnõ oculis
ne motu vel geſtu indiſciplinato ſpectato⸗
res ma gis ex ſeipᷣo faciat qʒ auditoꝛel.eque
effractũ ⁊ femineũ qᷓ; agreſtem ⁊ruſticũ ſo
num deuitãs. Lectoꝛes olim pᷣcones vel p⸗
clamatoꝛes vocabant.qꝛ in plo vocem fa
ciunt Hoc officiũ dñs in ppᷣa pſona oñdit
qñ in medio ſemoꝝ libꝝ gſaiepphe aperiẽs
diſtincte ad intelligẽdu legit. Spũs dñ ſu
ꝑ me.euangeliʒare pauꝑibus miſit me. Ex
quo lectoꝛibus intelligi dat.quia gna ſpiri
tuali clarere debent qui plo vybũ dei ãnun

e exoꝛciſtis. ¶ Ca. VI.

ſtur oꝛdo exoꝛciſtaꝝ qͥ ſuꝑcatbecu
— inos faciũt ſacramẽtuʒ apertio
nis.⁊ habẽt ſpeciale imperiũ ſuꝑ ſpus im
mundos pt eos de coꝛꝑibꝰ obſeſſis eijciant
Debet aũt habere ſpum munduũ qui ſpiri
tibus immũdis imꝑat vt vita ab officõ nõ
diſcoꝛdet.et malignn quẽ ꝑ officiũ acceptũ
expellit de coꝛꝑe alieno.p mundiciã pite ex
pellat de coꝛde ſuo.Hij cũ oꝛdinãtaccipiũt
de manu ep̃i libꝝ exoꝛciſmoꝝ ⁊ dicitur eis.
Accipite ⁊ mẽoꝛie ↄmẽdate.⁊ habetote po
teſtatẽ imponẽdi manꝰſuper energumios
ſiue catbecuminos. Erxoꝛciſte in oꝛdie ꝛmi
niſterio eccie ↄſtituti ſunt 'm officia q̃ in tẽ
plo Salomonis erant diſpoſita.qᷓ poſtea
ſunt ab Heſoꝛa diſpertita. Leguni eniz ſub
Heſdꝛa fuiſſe actoꝛes templifilij bfuoꝝ Sa
lomonis qͥ actum templi totiꝰſub cura ſua
bꝛẽnt ⁊ ſacris oblationibꝰ depuirẽt.Et cuzʒ
finſſent ex oꝛdine in miſterio templi.longe
tñ fuerunt ab officio altaris dei.MHeqʒ eniʒ

4

Ercio loco ſequi

pſalmiſtisidẽ. cantoꝛibꝰ. nec boſtiarijs.nꝰ
ſacroꝝbuis attingere lucebatadmuneraal
taris. miſi tantũmodo leuitis. Quaſi ergo
actoꝛes quidam ſpiritales templi dei exo
ciſte ſuntin ſpło dei qui de ſubſtãtia domi
ni ſui ſibi in donis ſpiritalibꝰtradita.in ſpꝑi
ritalibꝰediſicijs dilapſa reſtituãt ⁊ reparẽt
diſſipata. Exoꝛciſtas ſigniſicat apoſtolꝰcũ
dicit. HNunquid omẽs donationes babent
ſanationũ. Hoc officio vlus eſt dñs quan
do ſaliua ſua tetigit auers ⁊ linguaʒ ſurdi
et muti dicens. Elteta. quod eſt. adaperire.
Hoc exemplo nos docens ſpũaliter ape⸗
rire debere aures pᷣcoꝛdioꝛum bominũ ad
intelligendũ ⁊ oꝛa ad confitẽdum.vt expul
ſo demone ſpũſſanctus vas ſuuʒrecipiat.

Similłr boc officiũ exbibuit qñ ð oris

magdalene ſeptem demonia eiecit.
De acolitis.
pitulum VIII

Warto loco ſucce

bunt acoliti qui latine dicunt᷑ cero
ferarij.quia accẽſos cereos deferũt
dum legitur euangeliuʒ vel dum offert ſa
crificium. non vt tenebꝛas buiusaeris illu
minent.ſʒ ob boc vt ſicut piſibile lumen ma
nibul geſtant.ita opera lucis ꝓximis oſten
dant. moꝛe lucis errantibꝰ viam intene
bꝛis palpantibus ducatũ pꝛebeant. HMi cuʒ
oꝛdinantur poſtqᷓ; edocti fuerint ab epiſco
po qualiter in officio ſuo agere debeant.ac
cipiunt ab archdyacono ceroferarium.id
eſt candelabꝛũ cum cereo vt ſciant ſe ad ac
cendenda lumĩaria in ecclia mãcipari.lc
cipiunt ⁊ vꝛceolũ vpacuũ ad infundendum
vinũ in calicem q conſecrãdus eſt ſanguis
chꝛiſti vbiſit memoꝛatõ ſanguinis de xpᷣi

latere pfluẽns ⁊ aque inde ꝓcedentis.que
duo ideo in calice ↄmilcentur.quia cbꝛiſti

ſanguine ſumꝰ redempti ⁊ aqua baptiſma
tis a peccato abluti.Hoc officium ſe babe
re dominꝰin euangelioteſtatur dicẽs. Ego
ſum lux mundi qui ſequitur me nõ ambu
lat in tenebꝛis. ſed bẽbit lumẽ nite.

(BDe ſuboyaconis. ¶Ca. X.

Winto loco oꝛoo

eſt ſubdiaconoꝝ qui apud grecos
ypodiaconi vocant. qſti ſunt qui ĩ
Eſoꝛa natbanei.id eſt. in bumilitate domi/
no buientes aſpellant ex quoꝛuʒ oꝛdine fu⸗
it ille Matbanael qui in euangelio ſaluato
rem confiteri ⁊ ab ipᷣo meruit collaudari di
cente domino. Ecce vere iſrabelita in qᷓ do
lus nõ eſt.Iſti ſubſerniũt leuitis ⁊ vaſa coꝛ

poꝛis ⁊ ſanguis xpᷣi ipſis ad altaria deferũt
et iterum referunt. De quibus quidẽ patri

bus placuit vt qui lacra miſteria cõtrectãt
legem obbuent continentie.ſieut ſcriptuʒẽ
Mundamini qui fertis vaſa domimi.Hij⸗
in templo domini oblatõnes ſuſci piunta

populis. Ad iſtoꝛum etiaʒ pertinet pꝛoui
ſionem tantũ de oblatõnibꝰponere in alta

ri quantũ ſufſicere poſſit populo ði. Sim.
liter ip̃i pallas coꝛꝑales ⁊ ſubſtratoꝛia leua
re ⁊ aquam in baptilinũ vergere debẽt. vꝛ
ceü qqʒ ⁊ aquã manile ⁊ manutergiũ tene
re ep̃o ⁊ pꝛeſbitero ⁊ leuuis.pꝛolauãdis añ
altare manibꝰ aquã pꝛebere.HHij cum oꝛdi
nontur ſicut ſacerdotes et leuite manꝰ im⸗
poſitionẽ ñ accipiunt.ſʒtantũ caltcẽ vacuũ
et patenam vacusʒde manu epiſcopi.De
manu vero archidiaconi vꝛceoluʒcũ aqua
manile ⁊ manutergiũ quibus mũdare de

bent manus ſacerdotes ⁊ leuite tractaturi

diuina lacramenta. Hoc officio vſusẽ do

minus qñ facta cena cum diſcipulis linteo

ſe pᷣcinxit ⁊ mittens aquã in peluim pedes
diſcipuloꝝ lauit ⁊ linteo exterſit.

¶De dyaconibus.
(Capitulum ℳ.

ſexto loco ſequitur nõ ſine aliquo
ſenarij miſterio in quo ꝓpter per
fectioneʒ ſui ſignifica? opeꝝ ꝑpfectio. Hicoꝛ
do in veteri teſtamẽto a tribu Leui babuit
exoꝛdiũ. Nꝛecepit eni dñs Hoyli vt poſt
oꝛdinatõem Aaron et filioꝝ eius rurſꝰ tri
bus Leui ad diuini cultus miniſteria oꝛdi
naretur ⁊ conſecraret domino ⁊ buirentp
ilrael coꝛaʒ NHaron ⁊ filijs eius in taberna

Jaconoꝛũ oꝛoo

Nulaco
erper
M
nboe
N
nahn
ſſen⸗
wirmp
gbens

—

pars

culo dei. ipſiqʒ geſtarent archam ⁊taberna

culum ⁊ omnia vaſa et in circũitu taberna
culi ipſi caſtra ↄſtituerent. ⁊ in trãſpoꝛtan
do tabernaculoipᷣi deponerent.rurſus ipſi
ↄponerent.¶ viginti sautem annis ⁊ ſupꝛa

tuſſi ſunt puire in tabernacło.quã regulam

etiã ſancti patres in nouo teſtamẽto cõſti

tuerũt.quomiã bec etaſ ad poꝛtanda onera

robuſta eſt qð illi oꝛdini a Moyſeinſtitu
tum eſt Qð etiam in nouo teſtamẽto repꝛe
ſentat cum diaconibꝰſupᷣ ſiniſtꝝ bumerus
ſtola imponit᷑.⁊ caſula in diebus ielunij ſu
per eundẽ humeꝝ complicat.quia quidqd
laboꝛis ⁊ ſuſtinentie ĩ bac vita toleramus

tanq́ʒ in ſiniſtra poꝛtamus. don? in dextra
oc eſt in eternitate requiẽ babeamul.Hic

oꝛdo ĩ nouoteſtamẽto ab apoſtolis immũ
ſumpſit quãdo ſic legit in Actibꝰ apoſto
loꝛum. Apoſtoli ſepteʒ viros bom teſtimo
nijplenos ſpũſſancto ad boc officiuz elege
runt. ⁊ oꝛatione pꝛemiſſa manus eis impo

ſuerunt.⁊ exinde apoſtoli⁊ eoꝝſucceſſoꝛes

decreuerũt ptĩ omni matrice eccleſia ſeptẽ
dyacones circa araʒ cpꝛiſti ſublimioꝝ gra

Du tanq̃m columne altaris aſſiſterẽt.nõ ſi
ne aliquo ſeptennarij miſterio.in quo figu
rai pt ſeptifoꝛmis gratie ſpũ fulgentes.ſan

cti ſint coꝛꝑe ⁊ ſpũ.Hij ſuntſeptem angeli ĩ
apocalipſi tuba canentes.Hij ſunt ſeptem

candelabꝛa aurea. bi voces tonitruoꝝ. Iplſi

enim clara noce in modũ pᷣconis admonẽt

cunctos.ſiue ad oꝛanduʒ.ſiue ad genua fle

ctenda ſiue ad pſallendũ ſiue adlegendũ ⁊

audiendu verbum. IJpſi euangeliſant. ipſi
ſacramenta dei diſpenſant. ſine ipſis ſacer

dos nomẽ babet.oſficiũ non bʒ. Nam ſicut
in ſacerdote ↄſecratiota in miniſtro diſpẽ

ſatio ſacramenti eſt. Ipſis etiã ſacerdotibꝰ
pꝓpter pᷣſumptõem non licet calicem dom

ni in mẽſam tollere.miſi traditꝰ fuerit eis a
diacono. Leuite boſtias ſuꝑaltare ponũt.
apſi mẽſam dñi componũt.leuite operiunt
archam teſtamẽti.qꝛ non omẽs videre de
bent aut poſſunt alta miſterioꝛuʒ que oꝑe
riunt᷑ a leuitis.ꝗpialbis induti veſtibꝰ aſſt
ſtunt altari vt candoꝛe veſtis mundicia vi

te ſignificet.nindiqʒ od boſtias ꝛ iĩmaclati

tercia.

accedunt. Tales enĩ dñm decet babere mi

niſtros qui nullo carms coꝛrũpani conta

gio. ſed ꝑfecta mẽtis ⁊ coꝛꝑis caſtitate ſplen
deant. Nuales eni dyacones oꝛbinãdiſũt.

apoſtol?plemiſſime docʒſcribens ad ¶Cby⸗
motbeũ.Ham cum pᷣmiſiſſʒ de ſacerdotuʒ
electione ↄtinuo ſubiunxit. dyacones ſimi

liter irrepᷣbenſibiles. boc eſt ſinecrimine. ſiẽ
epiſcopos pudicos.boceſt. a libidine con

