(5 ſit miſteriuʒ ſupꝛadictoꝛũ.

apitulum IrIm.

Blta in his oibꝰ
latent pfunda miſteria ex quib?
pauca admemoꝛiã excitandam
attingimꝰ. Domulſ dedicanda ſanctifican
da anima eſt. Aqua penuẽna eſt ſoꝛdesab

luens peccatoꝝ Sal ſmo diuinꝰ increpati

one moꝛdens ⁊ ↄdienscoꝛda inſipida.¶m
na aſperſio.trina merſio eſt purificandiꝑ
aquã. Duodecim lumiaria ſunt apli eccle
ſiam per q̃ttuoꝛ mundi ꝑtes illuminãtes.
crucis miſteriũ ꝑ totum mundũ efferẽtes.

ontifex xpᷣus eſt. Nirga poteſtaſ.Crina

ſuꝑlimiaris ꝑcuſſio celi terre ⁊ inferni do
minatio. Interrogatio incluſi.ignoꝛantia
pli. Apertio oſtij.ſublatio pecccan. Non
tifex eccleſiaʒ ingrediẽs pacẽ domunimpꝛe
catur.quia xpᷣs mundũ ingrediẽs.pacem
int deum ⁊ boĩem fecit. NMꝛoſtratꝰ p ſancti
ficatione domꝰ oꝛat.⁊xpᷣus bũiliatus p di
ſcipulis ⁊ p creditunis omibꝰ pꝛẽm oꝛabat
dicens. Nater ſanctiſica eos in nomietuo
Surgens autẽ ab oꝛõne plłm non ſalutat.

quoniã qui nec dũ ſanctificati ſunt aſplau

dendũ non eſt ipᷣis ſed oꝛandum pꝛo ipſis.

tl
ſend⸗
ſusa
Pbm
ſcont
lalpi
poſt
vino
ame
chr⸗
tgli
ſide
ſo⸗
ogo
glaſi⸗
Inlta
dature
wiͤa
mped
ſeſbe
0one
ſta p.
adiye
Mor
greyn

ſeh⸗
iſi
un
an
ds
ct
nroi
Görel
db
Ntln
ſanſa
dor
len
Mh⸗
Non
a
briſ⸗
eraen

Abse

wii,
ſ
t
N

Nan

ſode⸗
Pwogt
ſoal
Gnpt

le

diſſis
chihin
ufmid
owunn
m pon
muhr
em
epenan

atwspd

indn
nnonien⸗
Hongon.

An e

pars quinta

Delſcriptio alphbabeti ſimplex doctrina ſi⸗

dei. NDauimentũ coꝛ bũanũ. In pauimen

to alphabetũ deſcribii qñ carnalis ⁊rudis

plus pᷣma ac ſimplici doctrina fidei initiat᷑

Ductus a ſiniſtro angulo oꝛẽtis in dexiꝝ
occidentis.⁊ iteꝝ a dextro angulo oꝛientis
in ſimſtꝝ occidentis foꝛmã crucis erpꝛimit
que mẽtibꝰhominũ ꝑ ſideʒ euangelice pᷣdi
catõis impᷣmit.⁊ qꝛ pᷣmũ fides iiudeis fuit.
⁊ poſtea ad gentes trãſiuit.et rurſuʒ in fine
cũ plenitudo gentiũ intrauerit.tũc omnis
iſrłſaluꝰ erit. Atriuſqʒ ergo pli collectiõeʒ
bi duo vᷣſus ſignificãtin crucis effigie ↄpa
cti.ẽ ꝙ Jacob nilios Joſepb bñdicẽs can
cellatis mãibꝰfoꝛmã crucis expᷣmẽl dextrã
manũ ſuꝑ caput Effraym.ꝛ ſiniſtrã ſuꝑ ca

put manaſſe poſuit.qꝛ poꝛi ſplło abiecto iun

moꝛ ad dextrã collocatꝰẽ. Cambuca ſiue n
ga paſtoꝛalis qᷓ ſetura figurat miniſteriũ
ſignificat doctoꝝ qᷓꝝ ſtudio ⁊pᷣdicatõneet
ↄuerſio gentiũ facta ẽ ⁊ ꝑſicienda ẽ iudeoꝝ
OQ/ ſtans añ altare deũ in adiutoꝛiũ inuo
cat ſignificat eos qͥ perceꝑta fidei ↄgnitõe

ſead bona oꝑa ⁊ad luctã ↄ inuiſibiles bo
ſtes accingũt.⁊ qma de ſuis viribꝰminus
pᷣſumunt diuinũ auxiliũ ſibi adeeſſe depo⸗/

ſcunt.In qᷓ qꝛ certantiũ laboꝛ expmit᷑ q̃ int
ſuſpiria ⁊ gemitus nõdũ alleluia nominat
poſt bec aq̃ bñdicit cũ ſale ⁊ cinere addito
vino aque mixto.lq ſplus eſt.ſal docina.
cinis paſſiõis xpᷣi mẽoꝛia.⁊ vinũ aq̃ mixtũ
cbꝛiſtus deus ⁊ bõ. Uinũ dinitas.aq̃ moꝛ
talitas. Sic eni ꝓpłus ſãctiſicatur docrina
fidei ⁊ mẽoꝛia paſſionis xpᷣi.vnitus capiti
ſuo deo ⁊ bomini. oſt h̊ eccleſia interiuſ
aqua ſanctificata aſꝑgii.vt intus et exteriꝰ
aĩa ſãctificata oñdat᷑. AUſperſoꝛiũ yſopi bu
militatẽ cbꝛiſti ſignificat.q̃ aſpſa ſctã mun
datur ecclłia. Circuit pontiſex altare ⁊ ecciaʒ
totã aſpgendo.qᷓt omẽs luſtrando ⁊ curã
impẽdendo oĩibus v̈bo ⁊ exemplo ↄmunẽ
ſe pᷣbens vniuerſis. ſꝛopter q ð etiã opuſ
oꝛõne ↄſũmat.oꝛans vt exaudiant inibi iu
ſta petentes.quoniã opꝰbomis ſiñ dino
adiutoꝛio eẽ poteſt. fructuoſum eẽ non pt.
Nouiſſime ↄpleta expiatõe pontifex ad al
tare ↄuertitur.qð reliquuʒ eſt deaq̃ puriſ

Pars ſexte.

cariõis ad baſim eius effundẽs.qᷓi ↄmittẽs
deo quod ſupeſt. vires ſuas excedẽs in pfe
ctõne ſacri miniſterij Debinclinteo altare
extergit. Altare xpᷣus eſt ſupquẽ offerimꝰ2
patri noſtre deuotiõis munꝰ.Linteũ caro
eius tunſionibꝰ paſſionũ ad candoꝛẽ incoꝛ
ruptionis ꝑðucta.Incẽſum oꝛationes ſan
ctoꝝ ſignifſicat Oleum autẽ grãm ſpũſiciĩ
demõſtrat cuiꝰ plenitudo in capite pceſſit
de hinc ꝑticipatio ad mẽbꝛa defluxit. Nꝛo
pier boc a ſacrato altari duobecim cruces
in pietibꝰcriſmant᷑.quia ſpual gratia a xpᷣo
in apłos deſcendit vt crucis miſteriũ ꝑ qtu
oꝛ mundi ꝑtes cũ fide trinitatis pᷣdicarent.

Candidũ velamẽ quo poſt ↄſecratõem al
tare operit. gliam incoꝛruptois deſignat.qᷓ
poſt paſſionẽ ↄſumpta moꝛtalitate Abeſu
bũanitas induta eſt ſicut ſcptũ eſt. Conſci
diſti ſaccum meũ ⁊ circũdediſti me leticia.
— ¶Wars ſexta
(De ſacrgamento baptiſmi.
—Capitulum J.
eicramentu⸗
— baptiſmi pᷣmũ eſt inter oia
ſacramẽta in qbus ſalus
oſtare ꝓbat. De ip̃onãqʒ
dñs dicit. Mili qs renatꝰ
fuerit ex aqua ⁊ ſpũſancto non pᷣt intrare ĩ
regnũ dei.Et iterũ. Qui crediderit ⁊ bapti⸗
ſatus fuerit ſal.e. Hec ſunt igi que ð ſacra
mẽto baptilmi pᷣncipaliter inqrenda ꝓpo
nimus. Nꝛimũ quid ſit baptiſmꝰ.ſcdʒ q̃re
inſtitutꝰ ſit baptiſmꝰ vel qre circũciſio mu
tata ſit.et cetera q̃daʒ neteris legis ſacramẽ
ta. tercium qñ inſtitut? ſit baptiſmus et de
tribꝰ tꝑibꝰ. Nꝛimo qñ circũciſio ſtatũ ba
buerit añ baptiſmũ. Altio qñ baptiſmꝰſta
tuʒ babuerit poſt circũciſionẽ. edio qñ
circumcilio ⁊ baptiimꝰſimul cucurrerunt
Aliud vt finiret.aliud vt confirmaret.ꝗteʒ
qñ bomies obligari ceperũt pꝛecepto ſuſci
piendi baptiſmu. Item quid diſtet inter ba
ptiſmũ Jobannis ⁊ pi. Itẽ que fuerit foꝛ
ma bapiiſmi Jobannis. ꝗItẽ queſit foꝛma
baptiſmi chꝛiſti. Item ſinullus ſaluaripᷣt
niſi actualiter ꝑcepto ſerameo obeiimi⸗
2

ars
BDebijs ergo omnibꝰ multa qrenda reſtãt
ſed nos interim pꝛo tꝑepauca ſcdᷣm noſtrã
poſſibilitatẽ pꝛoſequamur.
¶ Quid ſit baptiſmus.
ergo queritur
Nauid ſitbaptiſmus. Dicimꝰ quia
baptiſmus eſtaqua diluẽdis cri
minibꝰ ſanctificata p ᷣbum dei.Alqua enĩ
ſola elementũ eſſe poteſt. ſacramentũ eẽ nõ
poteſt. donec accedat verbũ ad elementuʒ;

et ſit ſcramentũ. Per verbum eni elemen
tum lſanctificat. vt virtutẽ ſlacramẽti accipi

at.vt quẽadmodũ elementuʒ ex naturali qᷓ

dam qualitate repᷣſentat.ex ſupaddita inſti
tutione ſanctificat. ſicex ſanctificatõe conti
neat que ſanctiſicandis p eam impertiẽda
eſt grãm ſpũalem. Nerbum auteʒz quo ele
mentũ ſanctificat᷑ pt ſit ſacramentuaplũ in
telligimꝰ de q dictu ẽ. Ite docete oẽs gẽtes.
baptiʒantes eos in noie patris ⁊ filij ⁊ ſpũſ
ſancti.Nomen ergo patris ⁊ ſilij ⁊ ſpũſſcti

ip̃meſt ver ae nqnoo ſancnſcateleme
ntu. Et recte per verbuz
dei ſanctiſicantur que per verbu dei creata

tum vr lit ſacrame

„

ſubſiſtunt. Ipe dixit ⁊ facta ſunt.per verbũ

creare potuit ⁊ per verbũ ſanctiſicare non

poteſt. quibꝰ per verbũ ſubſiſtentiã dedit?⸗
putaſquia per ipſũ verbũ gratiã a ponere
non poſſit? Ne ergo mireris ſi per verbuʒ
dei lanctificatur quod adremediũ ſalutis
inſtitutũ eſt ſacramentũ. Sed foꝛte dicit ti
bi cogitatõ tua. Quod eſt iſtð verbũ dei?
Nuod eſt nomen patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti.
in quo baptizari iubemur? ſNũquid vocẽ
aliquã bic cogitare opoꝛtet.⁊ ſonuʒ ad au
res bumanas pꝛolatũ? Si vocẽ aliquã in

telligi oꝑtet nomẽ trimtatis ip̃am aut qußs

lem intelligi opoꝛtʒ? Si dicimus qꝛ ſ vox
deus in noie iſto intelligẽda eſt. conſequẽs
eſt vt vbi ſonꝰ iſte ſuꝑaquã ſanctiſicandaʒ
pꝛolatus nõ ſuerit ſacramentũ baptiſmi eẽ
non poſſit. Quid ergo? merſiſti bomineʒ
et diriſti. Gaptizotein noĩie pꝛis ⁊ filij et ſpi
ruuſſancn. ⁊ dicis michi cbꝛiſtianus eſt
bic bomo.baptiʒatus eſt in nomie patris

=

ſexta

etfilij ⁊ ſpirituſiancti. Ego illũ merſi tercio
in aqua.Ego dixi cũ mergerẽ illuʒ in aqua
Baptiʒo te in nomie patris a filij ſpuſlã
cti. Ego igit teſtis aſſiſto.qꝛ baptiʒatus eſt
bic in noie pꝛis ⁊ filij ⁊ ſpũſſãcti.baptiʒatꝰẽ
in nomine trinitatis. In quo noĩe? Cumi
chi dixiſti. quia nomẽ trintatis eſt deꝰ boc
nomen ego bic nõ audiui.cuʒ dixiſtiin no
mine pꝛis ⁊ filij ⁊ ſpuᷣſſãcti. QOð ergo nomẽ
dicere voluiſti? Dyxiſtite baptʒareĩ noĩe
patris ⁊ fi.⁊ ſpũſſcti. Et illud nomẽ de quo
dixiſti nõ dixiſt. Quomõ ergo ſanctifica⸗
ta eſt aqua in nomie qdð dictuũ nõ eſt? Oð
ſi putas te in boc dixiſſe.nomẽ patris ⁊ filij
et ſpuũſſancti.qꝛ dxiſti in nomie pꝛis ⁊ filiij ⁊
ſpũſſancti.et ſic eẽ intelligenduʒ in noie pa
tris ⁊ fi.⁊.ſ.pꝛo eo ꝙ nomen patris ibi dici
tur. in eo ꝙ patris dicũ. et nomen filii ibi
bicitur. in eo qfilij dicit et nomẽ ſpũſſãcn
ibi dicit. in eo ꝙ ſpũſſancti dicit.ergo ſunt
multa nomia. nõ vnü nomẽ Ego pᷣceptü

dñ̃i accepi vt baptiʒarẽ in noie patris etſi.

et ſpuͦſſancti. tu auteʒ in nomibus multis

baptiʒaſti. ſater aſilius e ſpuſſanctꝰ tria

nomia ſunt et triũ nomia ſunt non vnum
nomen. nec vmꝰ nomen.qꝛ tres vnuo non

ſunt.quãuis vnũ ſint tres.ꝗpſe nõ dixitin

nominibꝰ. ſedin nomie inqu it patris et fi
lij ⁊ ſpũſſancti.qꝛ vnũ nomen eſt.pbi vnaẽ
natura. vna ſubſtantia. vna diuinitas. vna
maieſtas.boc aũt nomen eſt in qͥ omes ſal

uos fierioꝑtʒ. Nelim ergo pt mibi ondas

vbi ꝓtuleris boc vnũ nomẽ patris ⁊ filij et
ſpũſſancti. cuʒ mergens bominẽ dixiſti ba
ptiʒo te in nomĩe pꝛis ⁊ filij et ſpũſſãcn. Si
ergo tale alidd in cogitatõe ↄcipiaſ voce
ri expoſtules. qðᷣ ſit nomẽ pꝛis ⁊ f.⁊ ſpũſſci
in quo baptiʒamur ⁊ remulionẽ peccatoꝝ
conſequimur?ego diligẽnaʒ fidei tue neqᷓᷣ
qm contẽnendã exiſtimo. Quomõ entz in
ipᷣo nomine baptiʒare poſſumꝰ.ſi iᷣm no
mẽ ignoꝛamꝰ ?Clamamꝰ quondie lancti

ficetur nomen tuũ.⁊ qᷓmodo in nobis ſan
ctiſicatur ſi a nobis ignoꝛatur? Et ſi voceʒ

ſanctiſicari petimꝰdicat qui poteſt. quõ in
voce ſaluari rogamꝰ? Deus inquit ĩnoĩe
tuo ſaluũ me fac. Si ergo in voce ſalus eſt

ſic
nnan
dabii
atdoſt
it
(Auni
de bor
tinno
onomè
rüwie
idno
manen
ces
morſt
poorſin
nnwen⸗
nobde
Nenftib
ihili
ſawo
Nieyi
a
nuls
atena
We
wod
odeta
narstt
Obmi
—*
nhein
nmatſit
widrſen
=
gtitüla
gignon
atvene
oröcnzn
SKüöndo
de nl
Gcbe
reCilbec

oecclon

Pnrig

wrlel

ergo tacentes vel potius loqnõ valentes.
ſaluarinõ poſſũt.qꝛ loqi nõ pñt. Quis h
dicat? Ergo nomẽ di in qͥ nos ſanctificari
a ſaluari optʒ. extra vocẽ qrere oꝑtʒ. ne foꝛ
te ſi illð ĩ ſola voce ponimꝰ.ſcandalũ veri
tati faciamꝰ. Motus in indea deus.in iſra
el magnũ nomẽ eiꝰ.ergo pbi noticia.ibino
men eſt. qꝛ ⁊ ipſa noticia nomen eſt. Dicit
aliquis? agni nomĩs eſt bomoille.ꝛil
le bomo magnũ nomen babʒ in poplo foꝛ
te.quia multas ſillabas babet nomẽ eius.
ideo magnũ eſt nomen eius.Ergonomen
der paruũ eſt.qꝛ duas ſillabas tãtũ ↄplectit

æt duabus ſillabis foꝛmatur nomẽ dei. Vi

des mõ vbiſit magmitudo nomis ði. Abi
enĩ magnitudo eſt nomis.ibi ⁊ iꝛᷣm nomẽ

conſiderare opoꝛtzʒ. Si ergo magnitudinẽ

noĩs magnitudiuẽ ſame ⁊ noticie magni
tudinẽ puementer intelligimꝰ. nomẽ ipſuʒ
ipᷣam famã ⁊ noticiã magis qᷓ; vocẽ aliqm

vel ſonũ vocis ad aures vemientẽ intellige
re debemꝰergo fama eius ⁊ noticia eiꝰipʒ

eſt nomẽ eius Etrurlus ipᷣa noticia eiꝰ ñ
eſt aliud q; fides eiꝰ.qꝛ ꝑ ſidem ſolã nũc in
terim cognoſci deꝰ poſtmodũ etiã cogno
ſcendꝰ ꝑ ſpẽm /Fides ergo Si. ipᷣa eſt nomẽ

☛

verbuaz nũc in boĩbus noncia ei? babet
pbiadbucab boibus pñ̃ᷣtia eiꝰnõ videtur.

puto iam quidẽ obſcurũ vel ambignu nõ
eſſe quẽadmodũ in noie dei ſaluat.q in eo
qðᷣ de ipo ſenure potuit ⁊ ſentiendo credit.
iuſtiſicat ⁊ iuſtificatus liberat. Rurſuʒ q̃li
ter nomẽ dei ſanctificat᷑ qñ ab bijs a quibꝰ
cognoſcitur deꝰ bonoꝛat boc dubiũ nõ eſt

ſiei quẽ iam ꝑ fidẽ cognoſcere meruimus
caſti timoꝛis ⁊ dilectiois reuerentiã exbibe

mus. Quid ibi videi? Si nomẽ dei eſtno
ticia eiꝰꝛ fides eius in nob.nõnein nomine

baptiʒant᷑.qui in fidebaptiʒant pꝛis ⁊ filij ⁊

ſpuſſancti Hoc eſt eni vnũ nomẽ ⁊ vniꝰ
nomen qð trinitas pᷣdicaĩ et vnuas none⸗
gatur. Oñ ergo baptiʒas in fide pꝛis ⁊ filij
et ſpuſſancti. in noĩe patris ⁊ filij ⁊ ſpiritus

lancti baptiʒas.Et boc nomẽ.id ẽ.bãc fidez

conſiteris.cũ dicis Baptiʒote in noĩe pꝛis
et filij ⁊ ſpũſſcni. vt impleat qdſcriptumeſt.
Coꝛde creditur ad iuſticiã. oꝛe at cõfeſſio

fitad ſalutẽ. Szʒ foꝛte qꝛ dixit dñs Iys xpᷣs
baptiʒare in nomie patris et filij ⁊ ſpũſſcti.
ſiipᷣm nomẽ noticia et fides intelligenda ?
trinitatis. ſufficiet ad foꝛmã ſacmẽti ↄplen

dã ⁊ ſctiſicatõeʒ ꝑficiendã ſiñ verboꝝplati

one.cũ ſola fide baptiʒandum immeꝛgere.

Qui en dixit vt in ſidetrinitatis boĩes ba

ptiʒarentur.nõ quid dicat docuit.ſed quid
credat᷑ oñdit. Quappter ne foꝛte in ſancniſi
catõne ſacramẽti fidei ꝓfeſſio ſupuacua vi
deatur eẽ. oꝑtʒ nos in eo ꝙ dictu eſt ĩ noie
pꝛĩs ⁊ fi.⁊ ſi.apliꝰ aliqᷣd ĩtelligere q̃ᷓ ſi dictũ
fuiſſʒ.in fide pꝛis ⁊ fi.⁊ ſſ. Olꝰei aliqd bꝛẽ pi
detur nomen qᷓ fides.Hã ſides intꝰẽ ⁊ latʒ
occulta. donꝰ noĩari incipiat.⁊ venire ĩi ma
nifeſtatõneʒ. Cunc qᷣpe nomẽ eſſe incipit
qñ noĩariincipit ⁊notiſicari vt cognoſcat.
Et ſic quidẽ in noĩe patris ⁊ fi.⁊ ſpuũſſancti
baptiʒamus.qñ baptiſamus in cofeſſiõe fi
dei patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſcii. pe eni dixit. Ite

docete oẽs gentes baptiʒantes eos in noie
pꝛis ⁊ fi.⁊ ſi.Docete ⁊ baptiʒate. Si tingis

et taces tingis ⁊ nõ docel.habes baptiʒare

loquere merge vt in ↄfeſſione lauent que
mundãda ſunt. Sʒ foꝛte q̃ris ip̃am pfeſſio

ſed docere non babel. Crede ergo 2 2htere

nis deifoꝛmã in pficiendo baptiſmatis ſa?

mento.qualẽ intelligi opoꝛteat. Ad quod

bꝛeuiter rũdendu puto.illã eſſe ba ptizandi

foꝛmã quã dñs ꝗbeſus ps cñ diſciplłos
ſuos ad baptiʒandũ oẽs gẽtes mitterettra

didit dicens. Ite docete omẽs gentes bap

tiʒantes eos in nomie pꝛis ⁊ fi ⁊ ſi. Ergo re

cte feceris ſi qd ille pꝛecepit tu ofiteris Ille

iuſſit pt in noie pꝛis ⁊ ſilij ⁊ ſpnſſciibaptiʒa
res. Tu mergis boĩeʒ ⁊ dicis. Ego bapuſo
te in noie pa.⁊ fi.⁊ſ.Bene ſeq̃ris foꝛmã in
ſtitutiõis dñi.facis qð iuſſit.pfiteris quod
inſtituit. Sed dicis. Nuid ergo? Siquis
foꝛte ꝑ ignoꝛantiã ſine conſcientia errons
boꝝ verboꝝ ſoꝛmã nõ tenens.tñ cũ plena
fide bominẽ baptiʒzaret dicens. Baptizo te
in nomine patris omipotentis ſiue in noie
filij dei ſiue in noĩe ſpuſſancii.ſiue etiaʒ qðᷣ
in Actibus apoſtoloꝝlegimꝰ. in noĩe dñi

noſtri Ihu Chꝛiſti ſiue aliud aliqd ſile qðᷣ

quidẽ qᷓntũ ad expᷣſſionẽ vocos ei diei
15 3

mie dñinr

Cars

dcendiſoꝛma diuerſuʒ eſſet ſedquantum
ad ꝓfeſſionẽ pitatis nõ eẽt priuptꝝ ne veꝝ
bapuſmatis ſacramentũ in illoↄſtare debe
ret. Poterãt foꝛtaſſe adbanc qitionẽ tuã

ſoluendã plurime bincinde rõnes ↄduci⁊

oſtendi.qꝛ vbi eadẽ fides cõſtat. diuerſiras

ſᷣmonis ab ipſa dũtaxat ſinceritate ⁊ vnita

te fidei ñ diſcrepans nibil ofniciat. Sʒi bac

parte mibi piſum eſt auctoꝛitate potius q̃
mea ronetue inirogatõi rũdendũ. Beatul
Amõ.i libꝛo quẽ de trinitate ſcripſit ſicait.

Illi qͥ negauerũt ſe ſcire ſpumſctũm q̃ʒuis

baptizatos ſe dicerẽt ĩ ꝗohis baptiſmo.ba
ptiʒati ſunt poſtea. qꝛ Johes in remiſſionẽ
pctõꝝ.in aduemiẽtiſ Bu nõ in ſuo baptiʒa
uitnoĩe.⁊lõ ſpũm neſciebant.quia neqʒ ba
ptiſmũ in xpᷣi noĩe ſiẽ Johes baptiʒare ſole
bat acceperãt. Johʒes eni lic; nõ baptzaret
in ſpũ.tñ ⁊ xpᷣ pdicabat et ſpũm. deniqʒ cũ

introgarei ne foꝛte ipe eẽtxps. Rñdit. Ego
voſaqᷓ baptiʒ o. Neniet auũtfoꝛtioꝛ me cuiꝰ
dignꝰ nõ ſũ calnamẽta poꝛtare ipᷣe voſ ba
ptizabit ĩ ſpuſctõ ⁊ igne. Igit iſti q ne in xp̃
noie neccu fide ſpũſſanctibaptiſati fuerut.

nõ potuerũt accipe baptiſmatis ſacmentũ
Baptiſati ſunt taqʒ in noie Ihu xpi.nẽ ite
ratũ eſt in bis baptiſma.ſʒ innouatũ. Anũ

eni baptiſma. Abi autnõ eſt plenũ baptii

matis ſacramentũ. nepncipiũ vlł ſpẽs aliqᷓ
baptiſmatis eſtimat᷑. Olenũ aut eſt pꝛem

et filiũ ſpumſſctm fateri. i vnuz neges.
totũ ſubꝛuis.⁊ quẽadmodũ ſi pnũ in mer⸗
ſione alias ſmone ppᷣbendas.autpꝛẽm aut
filiũ aut ſpũmſanctu.vide aũt nec patrẽn⸗

filiü nec ſpumſcim abneges. plenũ eſt ſidei

ſacramentũ. ꝗta etiã qʒuis 2 patrẽ ⁊ filiũ

ſpumſctim dicas.⁊ aut pꝛis aut filij aut ſpi

—

rituſſctĩ minuas ptãtem. pacuñ eſt oẽ mi

ſterin.deniqʒ ⁊ illi ĩi qͥ dxerãt.neſi ſpulſã⸗
ctꝰ ſit.aubimimꝰ. baptizati ſunt poſtea ĩ no
i gbũ xp̃i et Habũdauitad grãz.
q; iam ſpũmſanctũ Maulo pᷣdicãte ↄgno
uerant. Hec oriũ dʒ pideri.qꝛ qʒuis etiam
poſtea tactũ ſit ðᷣ ſpu eñ creditu eſt. Et asð

vbo tacitü fuerat. expſſũ eſt fide. Cu en dꝛĩ

noie dñi nri ꝗbũ xpᷣi ꝑ vnitatẽ noĩs imple

teſtmiſtenu. Keca xp̃i baptiſmate ſpũs

ſepatur.qꝛ Joßes in pnĩa baptiʒauit xps ĩ
ſpu. Huc ↄſideremꝰptxquẽadmodi xp̃i
noie plenu eẽ legimꝰbaptiſmatis ſacramẽ
tumũta etiã ſctõtantũ ſpuũ nũcupato nibil
deſitad miſterijplemtudinẽ. Et ronem ſeq̃
mur.qꝛ q vnu dixerit trinitatẽ ſignauit Si
xpm dicas ⁊ deũ pꝛẽm a qᷓ vnctus ẽ ſili? et
ipm q vnctꝰẽ filiu.⁊ ſpiritu qnctusẽ deſi
gnaſti. Scriptu eſt eni. Hunc Iim a naza
retb quẽ vnxit deꝰ ſpũſcõ. Et ſi patrẽ dicas
et filiũ eius ⁊ ſpũm oꝛis eiꝰ piter indicaſli.
cum id in coꝛde ppᷣbendas. Et ſi ſpiriuũ di
cas deum patrẽa q pcedit ſpũs.⁊ filiũ qaꝛ

—

filij z eſt ſpus nuncupaſti. Añ vtrõm co

pulet auctoꝛitas.in ſpu q̃qʒ recte baptiʒzari

nos poſſe ſcriptura indicat dicente dño.
Vos aũt baptiſabiminiſpũſctõ. Et aplus
ait. Omẽs eni in vno ſpuͦ in vnũ coꝛpul ba
ptiʒati ſumꝰ. Vnũ opꝰqꝛ miſteriũ vnum.

Baptiſma pnũ qꝛ moꝛs vnap müdo. vni

tas ergo oꝑatõis. vnitas pᷣdicatõis q nõp̃t

ſepari. HMucuſqʒ vba bti Almbꝛoſij qliter 8
recta bapti; andi ſoꝛma ſentiendũ ſit man⸗
feſte explanãt. Vides ergo qualr in fidetri
nmtatis ſolo patre vł filio vłſpuſctõ.nuncu
pato plenũ ſit baptiſmatis ſacramentũ et
quẽadmodũ ſine ſide trinitatis etiã tribus

ſilnomĩatis unbſectu. Bicen pbiqʒ fides

integra qritur. ſic eadẽ ſidei integritate ma

nente ſine detrimẽto ſalutis ſmo vanatur
veruntñ eccleſiaſtica ↄſuetudo bãc poniſſi

mũ in baptiſando foꝛmã tenere elegit. quã
ab ipo lanctificatiõis auctoꝛe ex pᷣma inſt

tutione Puandã accepu.Si qs ſoꝛte q̃rat.
ytruũ in articulo necelſitatis ſufficere poſſit

ad plenũ bapti mi ſacramẽtuʒ.ſi fuerit qs
in fide trinitatis ſine pꝛolatiõe verboruů ba
ptiſatus.pel quia is qͥ baptizauitloquinõ
potuit.ſiue quia ob feſtinationẽ vel ſtupo

rem imminẽtis periculi.ſiue alia quacũqʒ

cauſa pꝛeuentus dũ baptilaret. locutioms
memoꝛ ñ fuit? Si quis ergo foꝛte boc que
rat. Ego de bijs que occulta ſunt iudicare
nolo.pꝛecipue quia nomẽ trinitatis bicnõö
audiui. Abi etſi vera ſides fuit. confeſſio
tamen ſidei non ſuit. Et boc quidez de eo

quid ſit ſacramentũ baptiſmatis.⁊ de vyho

f222-

rgn

1
ie
den

9
6

ſul
B
dur

no
ſvo
fo
loĩ
bums
onſer
vegor⸗
z

ada
nde

ptiin
nch

aunctifi cante in pſti dicta ſufficiant.
ſen ¶Muare inſtitutuʒ ſit ſacramen
l ſum bapriſiinmn.
dent,; ([Capitulum III. —
adD nc reſtat demõ
eſls 14 Driſe
idei ſtrare. q̃re inſtitutuʒ eſt bapiſmi
W Ecramentũ et quare circumciſio
ies que loco illius olim poſita fuiſſe putatur
en ſuccedente baptiſmo ablata ſit vel murata
– Mam ſi olim per circumciſioneʒ ſimiliter
ſin vt nunc per baptiſmũ peccata dimitteban
in tur.quid neceſſe fuit vt ipᷣa circũciſio ſucce
ntin dente baptiſmi ſacramẽto mutaretur. Cur
riagen aũtaccepta minus pꝛofuiſſe credatur que
nhſ neglecta non minus nocuiſſe afſirmatur.
bi ESESicut enĩ nunc per euangeliũ dicitur. Hi
ahut ſi quis renatus fuerit ex aqua ⁊ ſpirituſan
ni min⸗ cto non intrabit in regnũ dei.ꝗta olim per
cn legem dicebatur. Waſculus cuius caro
vglogt pꝛeputij circũciſa non fuerit peribit aĩma
ird illa de populo ſuo. Miſi foꝛte in boc quod
inn ille qui nõ eſt baptiʒatus.a regno dei exclu
nſden 3 dendus dicitur. Ille vero qui nõ eſt crcun
DNunn ciſus.periturus memoꝛat.quis velit intel:
Nhn ligere pꝛopterea baptiſmũ aliquid ampliꝰ
Kürdse conferre qᷓ; circunciſionẽ Quia circũciſio
pcgids ſuſcepta a perditõne tantũ potuit liberare
Emmuum Baptiſmꝰ verorenatos etiã ad gliaʒ per⸗
nommun ducere pt/ Haã illi antiq pꝛẽs qui ſacramen
wtiho ti circũciſioms iuſtificationeʒ eceperanta
mrirg dſi ꝑditione quidẽ buabant.ſʒ ad gliam regni
Laphan non ducebant. donec veniretille qᷣ ſanguĩe
ſisbrin ſuofuſo frameã igneã extinguẽs.aditũ pa
cenol radiſi rurſum patefaceret.⁊ credentibus in
glünti⸗ ſe oibus regni celeſtis ianuã pꝛecedẽs ipᷣe
tmib pꝛimꝰ apiret. In ̊ ergo baptiſmꝰ ampꝑliꝰ
lnuii confert.qꝛ renatos bincexeuntes.ſtatiad
regnuz mittlt. qd tñ ex virtute ſanguĩs fuli
ctic, ipſaʒ aquã ſanctificantis condonal Siigi
oanee tur quis dicere velit idcirco circuncuioneʒ
dle baptiſmo mutatã. vti baptiſmo ꝑficeretur
i dpop circũciſio implere non potuit.foꝛtaſſis
— videbitur ↄuenienteilli reſponderi poſſe.qꝛ
nimns bpoc qdðᷣ amplius nüc in baptiſmo eſt.ex ba

o. pruſmo noeſt. ex paſſione xpt baptiſmuz
anctificãte impletu.dẽ vero circũciſionẽ

Pꝛopterea ſocmẽtũ circũciſiõis ĩ corne ⸗

ſexta

ſacere potuiſſe ſi illi paſſio cbaſti in coope

rationẽ ſanctificatõis adiuncta fuiſſet.ſNã
in baptiſmo quantũ ſcʒ ſpectat ad pirtutẽ

baptiſmi ſiliter pt in circunciſione remiſſio

tantũ peccatoꝝ percipitur. Quia ſicut dic
tũ eſt ꝙ iuſtificatis poſtea aditus patrie ce
leſtis panditur.cruce cbꝛiſti condonatur.
Pꝛopter eiuſmodi rationẽ aliam mutats
circũciſionis cauſaʒ cõmodioꝛẽ ſoꝛtaſſe
manifeſtã magis pꝛoponendã putamus.
In pᷣcedentibus quodam loco cũ de ſacra
mentis tractaremꝰ diximus ſacramenta
omnia ſigna quedã eẽ eiusque per illa da
tur granie ſpiritualis. Opoꝛtere autẽ vt hbm
pꝛoceſſum tempoꝛũ ſpiritualiũ gratiaruʒ
ſigna ſemꝑmagis ac magis euidẽtia ac de
clarantia foꝛmarenĩ. vt cuʒ effectu ſalutis
creſceret cognitio veritatis. Itaqʒ ſub lege
naturali pꝛimũ data ſunt ſacramenta. de⸗
cimatiões.ſacriſicia ⁊ oblatõnes.vt in deci
matione quidẽ peccatoꝛũ remiſſio.in ſacri
ficijs vero carnis moꝛuficatio.in oblatõne
autẽ boni operis exbibitio deſignarei. Sʒ
erat obſcura ſigniſicano b?in ſacramento
decimatioms:pbibomo de bijs que poſſi
debat. partẽ obtulit. ptẽrennuit. vt ad büc
modũ in eo quodiperfectionis erat.⁊ deſe
ctus fuit ſibi tribueret.qð vero ad bonitatẽ
ſpectabat. deo ĩputaret.boc ſibi voluerunt
nouẽ partes retente.qꝛ nouenariꝰnumerꝰ
ſignũ iperfectionis eſta denario ꝑfecto de
ficienſ. NMꝛopterea aũt qꝛ obſcuꝑꝝ ſignũ fu
it emundatois in decimatõne.data eſt cir
cũciſio vt pirtutẽ iuſtiſicatõis euidentiꝰ de
monſtraret. quando dictũ eſt bomini. pt

poꝛtionẽ carnis ſue.nõ qdẽ ſuꝑfluã ſʒilliꝰ

qð ſuꝑfluũ erat in boie ſignũ auferret.vt ꝑ
boc agnoſceret.qꝛ culpã quã natura ꝑillã
piẽ coꝛꝑis traberet.grã ꝑſacmentũ circun
ciſionis emũdaret. Sʒ qꝛ circũciſio eastä
tũ que foꝛis ſunt enoꝛmitates ãputare p̃ᷣt.

eas vero que intrinſecus ſunt pollutionũ

ſoꝛdes mũdare nõ poteſt.venit poſt circũ⸗
ciſionẽ lauacꝝ aq totũ purgãs.vt ꝑfecta iu
ſticia ſignaretur. Rurſũ qꝛ poꝛis ſpliq ſub
timoꝛe leruiebat mundatio laboꝛioſa ſuit.

4

doloꝛem babet illi datü eſt. Nouoaũt iplo
qui volũtate et dilectione ſeruit ſacramẽtũ
ꝛuſtificatonisin lauacroaqueq ſuanẽ bʒ

purificatõem ꝓpoſitũ.⁊ ſic quidẽ rõnẽ red

dendã eſtimamꝰ.pꝛo eo ꝙ lacramentũ cir⸗
cũciſioms mutatu eſt. ⁊ locmẽtü bapnſim
inſtitutü eſt.
Muando inſtitutum ſit.

Weritur etiam

quando inſtitutũ ſit ſacramẽtuʒ
baptiſmi.ex quo deinceps licitũ

Waz illud negligere.⁊ qñillud ſuſcipe de

bicum fuit. Et ſunt quidẽ ſuper boc diuerſe

plurimũ eſtimationes.Allij dicunt ex eo in

ſtitutũ baptiſma.quo cbꝛiſtuſ Nicodemo
nocte ad ſe vementi modu noue regenera
tionis inſinuans ait. Miſi qs renatus fue

rit ex aq̃ ⁊ ſpuͦſſancto nõ poteſt intrare reg.

dei.Alij dicũt inſtitutioneʒ baptiſmi ex eo
incepiſſe quo xpᷣs poſtreſurrectionẽ ſuã in
celu aſcenſurꝰdiſcipłos ad pᷣdicandũ miſit
dicens. Ite docete oẽs gentes baꝑtiʒantes
eos in noĩe pꝛĩis ⁊ fi.⁊ ſpũſſancti.Quidã in
ſtitutionẽ baptiſmi ex eo cepiſſe putant qᷓ
iohannes in aq̃ baptizare cepitpᷣdicans ba
ptiʒatuꝝ in ſpũ Alijin paſſionexpᷣi qñ dixit
conlümatũ eſt. omnia veteristeſtamẽti ſa
cramenta finem accepiſſe.et noui exoꝛdiuʒ
putant. Cõmodius autẽ pidet᷑ pt dicamus
baptiſmũ pᷣus ꝑ Johezʒ. ⁊deinde ꝑxpᷣm ſiue
per diſcipulos xpᷣi aliqndiu ſolũ ne ab incõ
ſuetudine abboꝛrerent in pſũ pductũ.No
uiſſime aũt qñ in vniuerſũ mũdũ pᷣ̃dicato
res baptiʒare miſſi ſunt generalr inſtitutũ
Vident aüt bic tria tẽꝑa diſtinguẽda. ſdꝛi

mü en antebaptiſmũ circũciſio ſola ſtatũ

bũit.⁊ ſuſcipiebatadiuſtiſicatõem ſine ba
ptiſmo. Mouiſſime aũt nũc poſt circũciſio
nẽ ſolꝰbaptiſmꝰſtatũ bʒ ⁊ celebꝛat᷑ ad ſalu⸗
tem ſine circũciſione. Fuit ãt mediũ tpᷣꝰqðᷣ
dã qñ ⁊circũciſio ⁊ baptiſmꝰſil cucurrerũt
Aluud.idẽ.circũciſio pt finiret.aliud.i.bap
tiſmꝰ vt ↄfirmarei. Opoꝛtuit eni vt et illa
q̃ finẽda erãt. nequaqʒ ſhito płp̃cipitãter

led paulatim ⁊ q̃i cuʒ qdasz reuerẽtia dimit

cſexta.

terent vtoñderen bona fuilſe tẽpeſuo. Et

ſitr ã inapienda erãt nõ ſhito in auctoꝝta
tem aſſumereni.ſʒcũ moꝛa ⁊ guitate incbo
arenĩ. ne velut aliẽa ⁊ pᷣter rẽ aliunde indu

cta ſubito putarent.·ꝗlla igii dimiſſa ſũt.nõö

piecta. Et iſta inſtituta ſut nõ vſurpata. vt
diuini ↄſilij auctoꝛitas pbiqʒ ſpuaret. abna
na cauſatio.ne diuia opꝑa repᷣbendᷣre aude
ret admoneret. Quãuis ergo in paſſione
xpᷣiper quã ↄſũmata ſunt oia veteris figu
re ſtatus ſinẽ accepꝑit.⁊ noui ↄſtitutio ſacra
menti exoꝛdiũ tñ ⁊ pꝛus aliquanto tẽpe et

noua inchoata ſunt ad ↄſuetudieʒ.⁊ veterꝰ

poſtmodũ aliqndiu tolerata hm diſpẽſatõ
nem. Simbergo fuerunt vtraqʒ tẽpoꝛe illo
ſiue ante paſſionẽ ſiue poſt. ab eo quando

inchoata lunt noua.donec poſtmoduʒ ve

tera lunt interdicta Et in iſto mediotẽpoꝛe

quo fuit baptiſmus cũ circũciſione.ab in⸗·
choatione ſua vſqʒ ad paſſionẽ chꝛiſti. boc
fiut circumciſio cu baptiſmo poſt paſſnõez
chꝛiſti vſqʒ ad illud tẽpus quo ipᷣa circũci

ſio cepit pꝛobiberni. Sicutei ante ꝑpaſſionẽ

ipſa circumaſio in ſtatu ſuo ad remedinz
lſucipiebatur.et tñ tunc etiã baptiſmus ſiñ

periculo ſalutis non contẽnebatur ab bis

quibus pꝛedicabatur.ita poſt paſſonem

baptiſmus quaſi in ſtaeu ſuo ſuſcipiebaĩi
ad ſalutem.et tamen etiã tunccircumciſio

ſine periculo ſalutis non contẽnebatur ab

bijs quibus finiseius nonduʒ manitfeſta

batur. Moſtquaʒautẽ dictum eſt ſicrcun
cidimini Chꝛiſtus vobis nibil pꝛodeſt. Ju

deinceps non poterat circũciſio ad ſalute⸗
percipi. Sicut pꝛiusq̃ᷓ; dictũ fuerat. ſRa
ſculus cuius caro pꝛeputij circũciſa non
fuerit. peribit ania illa de populo ſuo.non
potuitcircũciſioab bijs dumtaxat quibus
iniuncta fuerat.ſine periculoſalutis contẽ
ni.Rurſum quemadmodũ baptiſmus in

pꝛincipioa Jobanne ſcpᷣm ſolũ ſacramen

tum dabatur pvt bij qui baptiſandi vſum
nõ nouerant erudirent. Sic in nouiſſimo
a quibuſoã fidelibus circumciſio diſpenſa
toꝛie ſcdᷣm ſoluʒ ſacramẽtuʒ ſuſcipiebatur

ne bij qui circumcidi ↄlueuerant ſcandali

30 renthr.

ſont.
etde⸗
putie
temp.
gltpt
ngno
busde
Npapr
mege
Ühe
dowu
Mor
omnè
terren
thitſon
ſohre

perint vrecſpto percipiendi baptiſ

(Paors

Ouando homines obligari ce

Yergo queritur

quando bomines obligari cepe
runt debito percipiendi baptil⸗
mi? Hoc veritati ⁊ ratiõi conſentaneu eſſe
pꝛobatur.ex eo vnũquemqʒ obligari cepiſ
ſe debito baptiſmatis ſuſcipiẽdi.ex quo vł

poſt inſtitutionẽ pꝛeceptũ vel ante inſtitu⸗

tionẽ conſiliũ percepit bapnzandi. Qul eiʒ

nec pꝛius contẽptoꝛ conſilij.nec poſt pꝛeua

ricatoꝛ pꝛecepti extitit. culpandus non fuit
MHiſi foꝛte quis aut pꝛius aut poſtes ita ig
noꝛans fuiſſe dicatur. ad queʒ diuine inſti

tutionis noticia peruemſſʒ. niſi eius culpa

obſtitiſſet. Quando igi chꝛiſtuſ Micbode

mo nocte ad le vementi dixit. Miſi quis re

natusfuerit ex aqua et ſpũ.nõ poteſt vide⸗
re regnũ dei. amico reuelatũ eſt conſilium
Quando vo poſtea dixit. Ite docete omẽs

gentes baptiʒantes eos in nomie patris et

filij æ ſpũſſancti. infoꝛmandis oibus expoſi
tum eit pꝛeceptuʒ. Abi quidẽ generalisin
ſtitutio facta eſt q ex eo vnũquẽqʒ debito
rem babuit. quo ad ipſuʒ pꝛedicantibꝰ apo
ſtolis nuncijs verbi pꝛeceptũ inſtitutõnis
peruenit. Qui auiẽ interim lõge poſiti aut
pꝛope in occulto conſtituti.nondũ Ognita
inſtitutione diuia foꝛte ab bac vita öducti
ſunt. boc deißis michi ſentiendũ videt. qd
et de ülis qui añ ipᷣam inſtitutõeʒ ſiue in pᷣ
putio ſiue in legefuerũt qꝛ qð illis fecerunt
tempꝑa. boc iſtis oꝑata eſt abſentia. Si qͥs
aũt ꝑtinax eẽ velit.⁊ adbuc eiuſmodialiqᷣs
in ignotis regionibꝰ et remotis terraꝑ ſedi

pus degere ↄtẽdat.q foꝛte mãdatũ diuinũ

de pcepiendo baptiſmi ſacramẽto ñ accepe
rint. ego vł neminẽ talẽ eſſe.vłſi foꝛte alids
eſt. ſi eius culpa nõ obſtitiſſʒ.audire ⁊ ſcire
potuiſſe ac debuiſſe ſinñ cunctatõe aſfirmo.

NNaxime cuʒ ſcpᷣtura euidẽter clamet. In
omnsẽ terrã exiuit ſonus eoꝝ.⁊ in finesoꝛpᷣ
terre verba eoꝝ. Si ergo in omnẽ terrã exi
iuit ſonꝰ eoꝝ.in omni terra quidẽ vłauditi
ſunt. et contẽptoꝛes ↄdẽnantur.pel auditi

lerta

non ſunt pꝛo culpa ſus.etignoꝛantesigno
rantur ⁊ nõ laluantur. Et bec de temꝑe in⸗
ſtitutionis baptiſmi.⁊ de debito percipien
di baptiſmi dicta ſunt.

¶ Qmd diſtet inter baptiſmũ Jo
hanis et chuſti. et de foꝛma bapiii

matis YJohannis et baptiſmatis

i bannis a baptiima Ep5̊: bec diſtã⸗
tia eſt. Q, in baptiſmo Jobãnis ꝑp
intinctionẽ aque ſolu ſacramentuʒ dabat.

In baptiſmate vo xp̃ᷣi c ſacramẽto etiam

res ſacramẽn ꝑcipitur. Johes aũt peccato
res aqua tinxit. ⁊ peccata ↄſitentibꝰ pniam
imunxit. Ep̃us baptizat a peccata dimittit
Ille bapnʒans penturum et baptiʒatuꝝ in
ſpiritu pꝛedicauit.hic baptiʒãs ad remiſſio
nem peccatorũ ſpuũm inſundit. Aluc boĩes
baptiʒabant in nomine venturi.bic boĩes
bapnʒant in nomie patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſãcti.
Sacramentũ ergo ptrobiqʒ qntum ad foꝛ

ter baptiſmũ io

mã exterioꝛẽ ideʒ fuit.ſʒ qᷣntũ ad eſfectũ idẽ

nõ fuit Qꝛillic ſacmẽtũ lolũ fuit. ſzremilſio
pctõꝝ nõ fuit.Hic aũt ⁊ ſacramẽti foꝛma p

ponitur.a vᷣtus ſacramẽti parit in remiſſio

nem peccatoꝝ ↄdonat.
Si poſt datũ pꝛeceptũ baptiʒã

di aliquis poſſit ſaluari niſiactuali

ter percepto ſacramento baptimi.
BVlent quioam ſi
N ue curioſe ſiue ſtudioſe inquirere
vtꝝ ne aliqs poſt indictũ et publia
eppoſitũ baptiſmatis ſlacramẽtuʒſaluari
polſit niſi actualr ipʒ ſacramẽtũ baptiſmi
pcipiat. Uident eni rões mãifeſte eẽ. et bñt

aguctontates młtas. Si tñ bꝛẽ dicẽdi ſunt qᷓ

nõ intelligũt. Mꝛimũ qꝛ dictũ eſt.niſi ãs re
natꝰfuerit ex aq̃ ⁊aſpuũ.nõ pᷣt introiĩreg.dei.
Et iteꝝ ait. Qui crediderit ⁊ baptizʒa fu. lal.
erit. Et ſunt alia multa talia.quibus quaſi
aſtrui videtur. nullo modo laluari poſſe
eum qui boc ſacramentum non bobuerit.
quidquid pꝛeter ̊ lacramentũ babuit. Si

1

nidem perfectã babuit. ſiſpem ſi charitatez in yxpᷣo baptiſatur. Ita inquiũt verũ eſt. qz
babuit. etiaz ſi coꝛ contritu et bumiliatũ ba uis bi dictü non eſt. Et weo verü eſt quia / b
buit. quod deus non deſpicit. Aeram peni alibi dictu eſt. etiã ſi ibi dictü non eſt. Qui F
tentia de pꝛeteritis.ſirmũ pꝛopoſitũ ðᷣfutu enim dixit. Miſi quis renatus fueritex aqᷓ 1
ris. quidquid babuit ſaluus eẽ non poteſt. et ſpiritu.non poteſt introire in regnuz den⸗
ſi boc non habuerit. Et boc totũ ita ip̃is v DIdem iple ꝛ: alibi dixrit. Qui me ꝓfeſſus fue 1
detur.pꝛopter boc quod ſcriptũ eſt. niſi qͥs rit coꝛam bomibus.confiteboꝛet ego eum 9
renatus fuerit ex aqua ⁊ ſpũ.non intrabit coꝛam patre meo. Qðergo ibi dictum nõ ſn
in regnũ delitamen ſi quis querat quid eſt. ſubintelligendu tamẽ eſt. quãuis dictũ mi
factu ſit de illis quip chꝛiſto ſanguie effuſo non eeſt.quoniã alibi dictuz ẽ. Nidete ergo vo
ſine ſacramẽto aque ab bac nita tranſierüt quid dicunt. Ideo inquiũt quod dictũ nõ le
dicere nõ audent eiuſmodi ſaluos non eẽ. eſt. ſubintelligenduz eſt vbi dictuz non eſt. be
Et cũ oſtendere non poſſunt bocin eo qd quonmiã alibi dictũ eſt. Si ergo boc in B lo d
ſupꝛa mẽoꝛatũ eſt ſcriptũ eſſe. dicere tamẽ co ſubintelligendũ eſt vbidictũ non eſt. qa n
non audent.qma ibi ſcriptũ non eſtido ne alibi dictu eſt. quare ſimiliter etiam defide in
gandñ eſſe. Qui eni dixit. Miſi quis renatꝰ ſhintelligendu non eſt. quoniã leiciauz (
fuerit ex aqua ⁊ ſpiritu. non addidit płeflu eſt? Qui crebit inquit in me.moꝛtẽnon pvi pol
ſo ſanguine vice aque.⁊ tñ eſt veꝝꝑ quãuis debit ineternum. Ideʒ qui dirxit. Miſiquis dect
boc ſcripiũ non eſt.Hã ſiſaluus eſt quip renatus fuerit exaqua ſpiritu.non po pril
pter deum aquã ſuſcepit. quare nõ multo teſt introire in in regnũ dei. pſe dixit. qui ciu
magis ſaluus eſt qui pꝛopter deuʒ ſangui creditinmenõ moꝛietur ineternuʒ. Cuter w/
nem fudit. ſelus eni eſt ſanguinẽ dare qᷣm gonega ſidem. autconcede ſaluationem. (Wro⸗
aquã accipere. ꝗlludeni quodquidaʒ d· /Quidubi vidtur? Vbi fides eſt. vbi ſpes 6ot
cunt pꝛopterea ſaluos eſſe qin ſanguinem eſt. vbicbaritas eſt deinde vbi plena et per lißen
fundunt.quia rũ ſanguine etiam aquam fecta pirt?ſacrament eſt. ſal? non eſt ?quia fotni
fundunt.et in ip̃a aqua quaʒ ſfunduntbap ſolũ ſacramentũ non eſt.ꝛ ideo non eſt.qͥa püco
tiſma percipiunt.qᷓʒ ſit friuolũ patet. Si eiz baberinõ oteſt? Qui crediderit inquit. (cun
pꝛopter bumoꝛẽ aque qui cũ ſanie cruoꝛis baptiſatuſ fuerit.ſaluꝰexit. Ecce ergo dubi beree
de vulneribus manat baptiʒari dicuntur um nõeſt. qꝛ vbi ides eſt. ꝛbaptiſmꝰet ſalꝰ ſolt
qui interficiunt. Ergo qui ſuftocantur vel eſt.Et qnid ſequi? Qui pero non credide Itſen
ſubmergũtur.vel alio quolibʒ genere moꝛ rit. condemnabit. Quare ta dicere voluit? em
tis vbi ſanguis non funditur. occiduntur Ouare nõ di⸗ it. qui non crediderit ꝛbapit· nrnu
baptiʒati non ſunt in ſanguie ſuo.⁊fruſtra ʒatusnõ fuerit. condẽnabitur. ſicut direrat oaqde
moꝛtui ſunt pꝛo cbꝛiſto.quia bũoꝛeʒaque Out crediderit ⁊ bap.fu.lal.erit? Quare⸗ oynem
quẽ intra coꝛpus babuerunt non elfude⸗ Miſi qꝛ credere volũtans ẽ. ⁊ qꝛ lides crede gultnte
runt. Quis boc dicat ? ergoin ſanguie ba re volẽn deelſe nõ pt? Et idcrcoin eoq nõ ſoſitme
ptiʒatur.qui pꝛo xpᷣo ele ſi ſangui credit. ſp pᷣua voluntas arguit. vbi nccitas i
ne non fundat ex vln eredat vitã que pcio nulla ellept. q ad ad exculatõʒpᷣtendai Ba iſhitn
ſioꝛ eſt ſanguĩe.Hã ſanguinẽ fundere po ptizariãt in nolütate eẽ pt. etia qñ nõeſt in uſon
ſet. etã ſinõ daret. min?eẽt ſlã guiez füdere poſſibilitate. Et idcirco iuſte bõa voluntaſ lerer
