ra ꝑtrãſeat. Inter bec ⁊ bõi quaſiratõna

bili ꝑſuaſione paulatim menti bominis ni

hil ſiniſtrum ſuſpicantis ↄtemptũ pite in⸗
gerit. metũ moꝛtis tollit. poſtꝛemo teſtatur
nibil magis viro vᷣtutis expedire q̃ᷓ vt bic
exire feſtinet.et ſi alia via non detur manu
ſua foꝛtiter moꝛtem laceſcat.⁊ non ꝑmittat
ſe in bis doloꝛibꝰ diu teneriq̃ͥ gaudiuʒ ſibi
paratum eſſe non dubitat. Quid multa?⸗
Deceptus fraubulenter perſualſioni aſſen
ſum pꝛebet et iniecto ferro ſemenp̃m iugu⸗
lat. Comites eius diu per deuia queſitum

tandez extinctũ inuemunt. ad vicum vnde

exierant cadauer exanime repoꝛtant.Et qꝛ
boſpes apud quem illa nocte manſerat bu
ius ſceleris veriſimiliter conſciꝰvidebatur
eundem falſa criminatione ad penã expo⸗
ſcunt. Ille dum innocentiaʒ ſuã ſine cauſa
periclitari cerneret.et diuinum auxiliuʒ in
tima coꝛdis deuotõne ſibi adeſſe imploꝛa⸗

ret.ecce ſubito qui moꝛtuus fuerat ſurrexit
et rem geſtam cunctis aſtantibus et mirã⸗

tibus exponens innocentem abſoluit. Re⸗
ferebatſe ab eodemangelomaloa quoad
interfectioneʒ ſui ꝑſuaſus fuerat ad toꝛmẽ

ta deductum.ſed dum duceretur quendaz

ſplendidum facie.pᷣm autem ſanctum qꝗa
cobum fuiſſe àtebat euntibus occurriſſe.
eumq; ereptum in celum adthbꝛonum iu⸗

(BDeoecima.

dicis deduxiſſe.illicqʒ pꝛecibus pꝛo illo ſu⸗
ſis vt pite denuo reðderetur obnnuille. ibi
ſemulta milia angeloꝛum vidiſſe afſirma⸗
bat. De quoꝛum tamen ſtatu et facie inter

rogatus.nibilin boc mundo eſſe debat ſi

mile illis quo illam quam in ipſis viderat
qualitatem expꝛimere potuiſſet. niſi foꝛte
ignem aut lucem et ipſam tamen longe et

valde diſſimiliter. memoꝛem quidem ſe eẽ

ſed expꝛimere nullo modo poſſe quod vDiꝰ
derat. Hoc quidem commemo:are volui⸗
mus ne mirum videatur ſi animabus a
coꝛpoꝛibus egreſſis ſigna quedam coꝛpo⸗
ralibus ſimilia ad demonſtrationem ſpi⸗
ritualium pꝛeſentantur.que niſi in talibus

et per talia ab animabus coꝛpoꝛe exuns vi
Derentur. nullo modo ab eiſdem ad coꝛpo

ra reuerſis in coꝛpoꝛe viuentibus et coꝛpo
ralia tantum ſcienunbus deberentur. qu⸗
uis enim illa aliter ibia coꝛpoꝛibus exute

pidere poſſent non tamen boc nobis aliter

narrare poſſent. et manerent ſemper occul

ta illa. nec eſſet quod de illis nobis a rede⸗

untibus diceretur. niſi exeuntibus et viden
tibus ſcdᷣm iſta monſtraretur. Atrum au/
tem anime que hinc amplius non reuer⸗
ſure exeunt ſcdᷣm bũc modum illa videant
aut ſentiant omnino dubium eſt.niſi quia
pꝛobabilius videtur qille que in coꝛpoꝛi⸗
bus viuentes per dilectationẽ rerum vili⸗
bilium coꝛpoꝛalibus imaginationibus af
ficiuntur.a coꝛpoꝛibus exeuntes in eiſdem
illicumaginanonibus toꝛmenta patuntuꝛ
NHeqʒ enim omnino coꝛpoꝛalem paſſibili⸗

tatem exeunt. quando coꝛpoꝛalium imagi

natõibꝰðᷣlectatõis pꝛaue vſu ĩpꝛeſſis obuo
lute ⁊ iuolute exeũt. Que vero bic manen⸗
tes ab eiuſmodi delectationibus et cogita
tionũ fantaſijs mundare ſe ac ſpoliare ſtu
duerunt.illic poſtmodum poſtq̃ʒ a coꝛpo⸗
ribus egreſſe fuerunt penaʒ in eis ettoꝛmẽ⸗
ta nõ ſentiunt que in bocio quodamodo
impaſſibiles exiſtũt.quia nibil pena dignu
ſecum ferunt. —

epenis animarum.
Capitulum.III.

Wioam putant

animas coꝛpoꝛalibꝰ penis cru⸗

ribꝰexutas animas nullas alias penas ſu
ſtinere credũt niſi eas ſolũ quas cõſcientia
intus accuſatrix irrogat. Sed veriſſime au

ctoꝛitate ſacri eloquij et catbolice veritatis
teſtimonio pꝛobatur coꝛpoꝛali et materia
li igne animas etiam nunc ante ſuſceptõe,ʒ

coꝛpoꝝcꝛuciaꝛ. Si eni demonibꝰ? qui ſunt
ſpũs. coꝛpalis ignis pᷣparatꝰ ðꝛ.qd mirũ ẽ.
ſi anime a coꝛpoꝛibꝰexute coꝛpali igne cru

client. Sed qũo inquiũt anime ſine coꝛpor

ribꝰa rebus coꝛpoꝛalibꝰpati poſſunt. Ecce
dicamꝰ. Neſcimꝰqũoid fien poſſit.Nũqᷣd
ideo verũ nõ eſt.qa nos neſcimus quũo eſt.

Tamen quid mirum eſt ſiamme extra coꝛ
poꝛa patiantur.ſi leditur dum ceduntur
indute cur non ledantur ſi cedanturexute.

Si affici poſſunt qñ inter ipᷣas etillud a q̊
afficiuntur mediũ eſtillud per quod affici
untur.nõne pꝛobabile oino eſt multo ma⸗

gis eas affici debere.quando illi a quo af/

ficiüturimmediatepingantur. Lñ ̊ vbiqʒ
querendum nõ eſt.vt qd credere iubemur
noſtra ſemper ratione diſcutere conemur.
Scptura ſacra magiſtra fidei noſtre h̊ no
bis dicit. Quid ampliꝰ queꝛimꝰ. Suſcipia
mus nõptradicamꝰ. Beat? Gregoꝛiꝰdiẽ.
Muia in eo ardent q le ardentes vidẽt. qd
ſibi vult putatis G̊ qð dicit. Quia aie in eo
ipᷣo ardent ꝙ ardoꝛẽ ſuuʒ vident. In rebus
coꝛpoꝛalibꝰ nõ eſt ita vt arboꝛẽ ſentiat qui

cũqʒ ignẽ cõſpicatur. Que eſt ergo viſioll nn
meas. oterat ergo deꝰenã ſine elemẽtis

la anie qua ſentit omne d videt:vel ſi non
omne Hcerte qd ad penam pvidet. An quia
ſenſus anime qñ ꝑ coꝛpꝰegreditur.ideo di
uerſis modis percipit.qͥa ꝑ diuerſa inſtru
mmaenta pcipit. Et ob boc quedã emin? con⸗
ſtituta coꝛpoꝛali ſenſu nõ percipit.qa adꝑ⸗
cipienda illa inſtrumentũ coꝛpoꝛalisſeniꝰ
nõ ſufficit. ꝗbi eni ſenſus deficit vbi ampli
us inſtrumentũ nõ ſufficit. ꝛopterea ſen
ſus illi quumſtrumenta ma gis ſufficientia
boabent maioꝛeʒ in ꝑcipiendo vim babent.

ca.ari non poſſe. niſi ꝑ coꝛpoꝛa et
in coꝛpoꝛibꝰmanẽtes. Quappter a coꝛpo⸗

Oculus longe poſua videt.tactꝰvero ſen⸗
tire non poteſt niſi immediate piuncta. Si
inſtrumentũ tangendi eque vt videndiꝑ:

ſpicax eſſet. eque tactꝰ vt viſus eminꝰ cõſti
tuta pcipeꝛet. Nuidigitur. Abiinſtrumen
toꝝ diuerſitas nulla erit. quare non omis

ſenſus equalis erit.vt videlicet ſit illic vide
re q̊d tangere.tange qᷓd dolere. Hoctñ non
nili de illis intelligendũ eſt q idcirco a toꝛ/
mentis affici poſſunt.qͥa binc exeũtes ĩ coꝛ
ruptione vicioꝝ ſecũ paſſibilitatem ferunt.

Mec tñ qͥa ſenſum anime eminꝰaffici dixi

musidcirco inter penas coꝛpoꝛales ⁊ ipᷣaʒ
animã quaſi aliqua locoꝝ ſpacia colloca⸗

mus.qᷣa ipᷣa q̃ in lui natura nulla dimẽſiõe

tendit. vbicũqʒ pᷣſens eſt ſenſu ꝑſemetp̃aʒ
etiã pᷣſens eſſe pꝛobat. Nuia eni in ipᷣa locꝰ

non eſt. inter ipam ⁊ omnẽ locũ nullꝰ ẽ lo⸗

cus. Hec tñomja qꝛ vt dictũ eſt rõne bũa⸗
na inueſtigari nõpoſſunt. In bis mentem
ſolidemꝰque fides nõ dubia pꝛobat.qᷣa ſcʒ

peccatrices aĩeq̃ culpã nõ coꝛrexerũti bac
Vlta.penã babent poſt banc vitã.q licet q̃li
ter ab illis ſentiat a nobis nõ intelligat.qd

intereſt cũ non ideo minꝰ abillis ſentiat qᷓʒ
uis a nobis non intelligat. Mil eteni refert

*$

a quibꝰrebus patiant᷑ ſed quantũ patiant.

qa vis doloꝛis nõ in toꝛmiento ſed in ſenſu

patientis conſiſtit. Quid eni pꝛodeſſet ſi ele

mentonꝝ foꝛis cruciantiũ materia abeſſet.et
patientiũ tñ doloꝛ ꝓpterea minoꝛnõ eſſet.
vt q̃dignem ac flãmam times niſi qͥa vriti
mes? Si vulnera et plage non dolerẽt qᷣs
arma aut tela timeret? Nideergo qꝛ omia
bec a qᷣbꝰdoloꝛ eẽ pᷣt non timeni.niſi ppter

ip̃m doloꝛẽ Tolle ſenſũ doloꝛis nõ eſt qdi

materialibus animabus cruciandis ſen⸗

ſum doloꝛis dare ſed dignum eſt vt in eis
puniantur in quibus peccauerunt, pꝛius

quidem ſine coꝛpoꝛibus ſicut in ipſis per⸗

uerſe ſunt delectate. poſtea vero in coꝛpoꝛi
bus ſicut in ipſis per coꝛpoꝛa inique ſunt
operate.

De locis penafum.
Capitulum.III.

G
do
Then
mmis
nde
non
a⸗
gi
nn⸗
n

7

locx/
niloe
nö;
gloc
Pio⸗
hi⸗
mnen
Ninſe
iiibee
ril
le
nt

.

nſene
ſaſee
ſbclace
nnoe.

dinm
lei⸗
Nceran

nir
pcken
Amnii⸗
s h
nrſneis
,puus
lopen
coro
gbeſnn

coꝛpoꝛales.ita etiã adipᷣas penas

menta ſed etiam documẽta eoꝛũ eſſe debẽt

que inuiſibiliter operat idcirco coꝛpoꝛali⸗

busetiam locis et toꝛmenta impioꝝa gau

dia iuſton diſtinxit. Infernꝰeſt locꝰtoꝛmẽ

toꝝ. Celũ locꝰ eſt gaudioꝝ. Bene eteni locꝰ
toꝛmentoꝝ deoꝛſũ eſt. etlocꝰ gaudioꝛũ ſur
ſum.qa et culpa deoꝛſuʒ pꝛemit. et iuſticia
ſurſum ſuſtollit. Maxima toꝛmẽta locum
in imo babent. marxima gaudia in lummo.
Aedia aũt bona ⁊ mala in medio,.boc eſt
in bocmũdo mixta ſũt. Dicitur infernꝰ in/
ferioꝛ eſſe locꝰinimoterre damnandoꝛum
penis pparatus.de q tñ omino certum nõ
eſt in qua parte eiꝰideſt.pitũ intra cõcaui
tatem iliꝰ ſiue extrinſecꝰ in aliqua regione
ambu?ꝰip̃ius diſpolit? ſit. qʒuis tñ veriſimi
lius videat᷑ infra terrã quaſicarcerẽ quen⸗

dam et velut ergaſtulũ tenebꝛarũ colloca

tum. In boc inferno dicunt inextinguibileʒ
ignem.et q vt ſemꝑ ardeat nutrimẽto non
eget. ab inicio mũdi demonibꝰ eternaliter
cruciandis pᷣparatuʒ.in quo ſcʒigne enam
bomines maligni cũ demonibꝰeternaʒ pe

nam paſſuri ſũt.qꝛ eis in bac vita poſitiad

culpam ↄſenſerũt.Ad buũc infernũ anime
ſceleratoꝝa coꝛpoꝛibꝰegreſſe ſtatim retru⸗
di eſtimant. Sicut ecõuerſo pfectoꝝ iuſto
rũ et qͥ ab bac vita purgati exeunt ſine mo⸗
ra ad celũ.vbi ſm bũanitatẽ ſuã iha xpᷣus
in dextera patris ſedet in glona ↄtinuo de⸗
duci credunt᷑ ſicutſcpᷣtum eſt. Ubicũqʒ fu⸗
erit coꝛpus illucↄgregabunt ⁊ aquile. Eſt
aũt alia pena pꝰmoꝛtẽ q purgatoꝛia dꝛ.ĩ q̃
bi q̃ ab bac vita cũ quibuſdã culpis iuſti tñ

et ad vitã pᷣdeſtinati exiuerũt.ad tꝑs cruci⸗

antur vt purgen cuiꝰlocus omino deter⸗
minatꝰnõ eſt.niſi qꝛ multis exemplis are
uelatõibꝰ animarũ in eiuſmodi pena poſi
tarũ ſepe numero monſtratũ eſtin B mun
do exerceri illam Et foꝛtaſſis ꝓbabiliꝰerit
pt in his poniſſimũ locis ſingule penam ſu⸗

Nut peccatoꝛibꝰ

cruciandis deus p̃parauit penas

coꝛpoꝛales loca coꝛpoꝛalia diſtinxit. Quta
enĩ ea que foꝛis ſũt oꝑa eiꝰnõ ſolum inſtru

Dedecima.

ſtinere credanturin quibus culpam com⸗

milerunt. ſicut mulns ſepe documentis ⸗)
batum eſt. Alia vero ſiqua ſunt barum pe
narum loca non facileaſſignantur. Beo⸗

tus Aluguſtinus ex epiſtola petrioſtendit
auomodoapoſtate angeli labentes in bu⸗
ius mundi ima detruſi ſunt viq; ad futurã

in die iudicij vltimam damnatone;. Ham

quod petrus carcerem vocat calignis in⸗
feriidem paulus tenebꝛas aſpellalſſe credi

tur dicens. Rectoꝛes tenebꝛarum barum

ſpiritualis nequicie in celeſtibus. Huũcau
tem carcerem ſiue tenebꝛas iſtas aerẽ iſtũ
intelligimus eſſe. vnde etaeree poteſtates

dicunturin quo modo ipſi maligmſpiritꝰ
ante vitim iudicij diem et hᷣm aliqiid liga

ti ſunt inquantum ſcilicet conſcientia futu
re domnationis conſtringuntur. et ſm ali⸗
quid ſolutiinquantum ſcilicʒad temptan⸗
dos homines hᷣm moderamen duuine di⸗
ſpenſationis ab illis interim maximis ge⸗

benne toꝛmentis laxati vacare permittun⸗

tur. De infermoautem vbi ignis ille eter⸗
nus pꝛeparatus eſt crucdandis beatꝰ Gre
goꝛius in libio dyalogoꝛuʒ teſtatur boc ve

rilimilius iudicari.pt ſicut diximus ſub teꝛ

ra eſſe credatur pꝛoꝑter ſcripturam que di

cit. Mec in celo nec in terra nec ſubterra in

uentum qui libꝛum ſignatum aperire po⸗
tuiſſet. Queri autem non inconuenienter

poteſt vtrũ anie dãnandoꝝ eoꝝſcʒ qͥ abim
pijs et ſceleratiſſimis quadã piuẽdi menſu

ra in malicia inferioꝛes fuerũt egreſſe a coꝛ
poꝛibꝰſtatim ad inferni loca rapiani.ſiue i

alijs aliquibꝰ locis penalibꝰ pᷣm occultam

dei diſpenſationẽ ab illis grauioꝛibus ge⸗
benne toꝛmentis adbuc intenim differãtur
vt videlicet quemadmodum boni qui cũ
culpis quibuſdam manſionibus detinen⸗
tur. vt non ſtatim ad gaudia celoꝝaſcẽdãt
ita quoqʒ minus mali binc dum egrediu⸗/

tur qzuis dãnandi.quibuſdaʒ tñ leuioꝛbꝰ

penis ſᷣm modũ ſcʒet menſurã culparũ di⸗
ſpoſitis hõ ſtatim ad toꝛmẽta inferni delcẽ
dãt. De pfecns qpe bonis dubiũ nõ eſt qn
binc egrediẽtes ſtatim ad gaidia trãſeant.
ſitr a de valde malis dubiu nõ ẽ qn exeutes

en

bincſine moꝛa adinferni toꝛmenta deſcen
dant. De imperfectis quoqʒ bonis cerin e

q; nũc interim quibuſdã penis vſqʒ ad ple
nam videlicet purgationẽ a venturis gau/
dijs differantur. De imperfectis ſiue min⸗
malis certum non eſt vbi nũcſint. donecin
tempoꝛe vniuerſalis relurrectõis receptis
coꝛpoꝛibus adilla toꝛmenta deſcendãt vbi
ſemper ſint. MHam ſi deirco ab illis differ⸗
ri dicũtur quia minꝰmali ſunt.poterunt ſi
miliratione non differri credi quia dãnan
di ſunt. Duid enim facit dilatio. vbi emen⸗

datio vel purgatio eẽ non poteſt? Quod
tñ quia occultü omnino eſt.nequaqz teme

re difliniendum eſt.

¶(Be qualitate toꝛmentoꝝ gehen⸗
alium. Capitulum. V.

Dc gautem ualoe

dignũ inquiſitione videtur ptruʒ
ſczſolꝰignis cruciatibꝰdamnãdo
rum pꝛeparatꝰſit.pꝛopterea q illũ ſolũ ve⸗
ritas comemoꝛat dicens. Ite maledicti in
ignem eternũ qui paratꝰeſt dyabolo etan⸗
gelis eiꝰ. Cum eni in bac vita non ſoluʒ ab
igne ſʒ abalijs quoqʒ elemẽtil peneac cru
ciatus pꝛoueniant.quare etiaʒ non illic in
alijs elementis.ſicut etigne pene damnan⸗
doꝝconſiſtunt.Detoꝛmentis quiſpe ipio
rum ſcpᷣtum eſt. Tranſeunta frigoꝛibus ni
uium ad caloꝛes igmũ.et iterũ alibi. Aer⸗
mis eoꝝnon moꝛietur.et ignis eoꝝnon ex
tingueiur. NHam ſivermem quis ad ſolaʒ
cõpunctõnem conſcientie peccatricis refer

re velit. et ob boc quidẽ ignem coꝛpoꝛalem

vermem aũt non coꝛpoꝛalẽ ſed ſpũalem in
telligendũ putet. quid eſt qd alibi ſcptuʒẽe
NVidicta carnis impij ignis et vermis. Si
enĩ ppterea ignis coꝛpoꝛalis credit qa vin
dicta carnis eſt.quare nõ ſimiliter vermis

coꝛpoꝛalis dicit.quia ĩ vindictã carnis pa/

ratus cõmemoꝛaĩ? Mꝛopter bmõi nõle⸗
uiter vnu aliqd diffinni poteſt. Lamen qui
dixerit ppterea carnis impij vindictã i ver⸗
me futurã eẽtt in igne.qa impiꝰpꝛo eo ꝙĩ

corne male virit? in carne cruciabit ꝑignẽ

et in ſpũ per vermem conſcientie ſane ĩelli
get. et vermem nõ moꝛiturũu in eterno cru⸗
ciatu ↄſcientie.etignem nõ extinguendũ in

carne. Sed quo illa frigoꝛa munũ ꝛ caloꝛeſ
igniũ interpᷣtabimur ad que cruciandi im

pij alternatim tranſire dicutur. An foꝛte HB

de illa tantũ pena intelligendũ eſt.qua nũc

in ſpu ante vluimi indicij dieʒ cruciãtur. vt
videlicet ꝑ varietatẽ toꝛmẽtoꝝadillã vwrãä
et ſummã penã tranſeant.in qua ſicutiter

minabiliteꝛ ita etiã inuariabiliter ſubſiſtãt
Vltima quiſpe damnandoꝝ pena ſiẽ cun
ctis penis maioꝛ eẽ non inconuenient cre⸗
ditur.ita quoqʒ in eo ꝙ ceteꝛis omnibꝰacri
useſt et vebementiꝰ excrucians toꝛmentũ
eẽ nõ irratonabiliter putatur. Quodp:ꝛo
pterea foꝛtaſſis ſolum erit vt ſemꝑſummũ
eẽ poſſit.quia quicqͥd pꝛo illo mutaret de

illo minueret. Nuidaz tñ fuerunt q ſicut di
ctum eſttoꝛmonta gebenne ſpũaliter tãtũ

et nõ coꝛpoꝛaliter intellgenda putauerũt.
ꝓpterea ꝙ quedam verba Seearan qualſi

idem aſſerentia inuenerũt. Dicũt ei quedã

ſcpᷣture.qᷣa ſubſtantia inferoꝝ ſpũalis ẽ nõ

coꝛpoꝛalis ·et ſi ſtridoꝛes dentiũ a fletꝰ ocu
loꝝ ſpũaliter intellig oꝑoꝛtet.flãmas qʒet
toꝛmenta non coꝛpoꝛalia ſed ſpũalia cogi
tanda. Eiuſmodi ambiguitatibꝰ? verboꝛuʒz
fluctuant qᷓ nõ ſunt radicati in fide. Quid

eni necelſe fuit ꝓpterea toꝛmenta gebenne
ſpuũalia tantũ credere.qͥa ſubſtannia infero

rum ſpualis ⁊ nõ coꝛpoꝛalis dicta ẽ. Quid
ſunt enim inferi nili ſpũs maligniqͥ a ſum

mis ad infima et per culpam lapſi fũt.⁊ peꝛ

penã depꝛeſſi? Quoꝝnimi lubſtãtia etã
poſt culpã nõ coꝛpoꝛalis ſed ſpualis eẽ cre
ditur. qa licet in eis voluntas ꝑ maliciã ad
aliud mutata ſit. natura tñ et poſt eadẽ per
manſit. Animarũ qʒ nũc in inferis damna
toꝝ ſubſtantia nõ coꝛpoꝛalis ſed ſpiritualiſ
recte perbibeĩ.qa nũc a coꝛpoꝛibꝰ abſolute
in ſola ſpuali natura illic in toꝛmentis deti
nentur.et idcirco ꝙ de ipis in ſeptura ſacia
ſim naturã rerũ coꝛꝑaliũ cõmemoꝛat.merni
to nõ coꝛpaliter ſed ſpualiter intelligendü
creditur. MHam ſi id quoeipᷣe ſũt nõ coꝛpꝰ

led ſpũs eſt. qd in ipis eſt nõ coꝛpoꝛale led

1

il⸗
on
din
dor
din
dneß
n
rpr
imi
Nin
i

on
e

weni

n

o.
NNü
Ni de

ſendi
e n

1
4
*

4

M.

6tn

ino

nn

ch
n
Neher
c
na
gnanie
nid⸗
ninn
ſiesre

Niuei

ldh

rier
val

ee

ſpirituale intelligendum eſt. In huncergo
modũ pveraciter inferonſubſtantia ſpiritu⸗
alis et non coꝛpoꝛalis eſtimatur. Sed et

illud q; qd dꝛ.qa ſi fletus et ſtridoꝛes dẽnũ
ſpũaliter accipimꝰ.flãmas q; toꝛmentoꝛũ
in ip̃is nõ coꝛpoꝛales ſeo ſpuales credere
debemꝰ.ſic ſane intelligi poteſt.iicruciatuſ
animarũ qͥ ex flãmis coꝛpoꝛalibꝰ generari
credunt.nõ coꝛpoꝛaliteraid eſt. medianubꝰ
coꝛpoꝛibus in ip̃is fier intelligãtur.¶Mul⸗
ta ſunt alia que vel ambigue dicta ſunt. vel
ambigue dici poſſunt. Sed aliud eſtreruz
peritas.aliud verboꝛuʒ varietas.neqʒ nos
opoꝛtet pꝛopter multitudinẽ dicendiaſim
plicitate credẽdi deuiare. Dicit auguſtinꝰ
in encberidion.qͥs tempꝰ quod inter bois
moꝛtem er vltimã reſlurrectõnem poſitum
eſt animas abditis receptaculis continet
ſicut vnaqueqʒ dignaẽ vel requie vel eru⸗
na.ergo abdita ſunt recepacula animarũ.
necpoteſt bomini diffimri quod nõ poteſt

ab bomine ſciri. Item qualis intelligendus
ſit ignis ille gebenne. et quẽadmoduz igne

coꝛpoꝛali incoꝛpoꝛei ſpũs ſiue aĩe coꝛpoꝛi⸗

pus ſolute cruciari poſſunt. non ſoluʒ ſidei

chꝛiſtiane ſed ſacri eloquij auctoꝛitas com

mendat.

D, coꝛpoꝛeus ignis gehenne

non tantum coꝛpoꝛa cruciabit ſed

etiam ſpiritus. Auguſtinus de ci⸗
uitate dei de eodem.

Ehenna quod et
g ſtagnum ignis ⁊ ſulpburis dictũ
eſt.coꝛpoꝛeꝰignis eritet cruciabit
coꝛpoꝛa damnatoꝝ.etbominũ ⁊ demonũ.

ſolida bominũ.gerea demonũ.auttantum

bominũ coꝛpoꝛa cum ſpiꝛinibus.demones

aut ſpiritus ſine coꝛpoꝛibus babentes ſu/

mendo penam.nõ in percipiendo vitã coꝛ
poꝛalibꝰignibus. Cur enim non dicamus

quãuis miris tamen veris modis enã ſpi⸗
ritꝰ incoꝛpoꝛeos poſſe pena coꝛpoꝛał ignis

affligi. ſiſpũs bominũ etiam ipᷣi pꝛofectoĩ⸗
coꝛpoꝛei.et nũc poterunt includi coꝛpoꝛał

bus membꝛiget tunc poterunt ſuoꝛũ coꝛ⸗
pon vinculis inſolubiliter alligari? Si vi⸗

uentis bominis incoꝛpoꝛe?ꝰſpũs tenetur in
coꝛpoꝛe.cur non poſt moꝛtem.cũ incoꝛpoeÄN
reus ſit ſpiritꝰetiam coꝛpoꝛeoigneteneat?
Etenim per ignez ſpuũm teneri dicmus.pt
in toꝛmento ignis lit ndendo atqʒ ſentien
do. Ignem nãqʒ eoipſo patitur quo videt.
et quia concremari ſe conſpicit crematur.
Sicqʒ fit pt res coꝛpoꝛea incoꝛpoꝛeam cre
met. dum ex igne vilibili. ardoꝛ et doloꝛ in⸗
uiſibilis trabltur. vt per ignem coꝛpoꝛeum
mens incoꝛpoꝛea.etiam coꝛpoꝛea flamma
crucietur.et poſt pauca. Dum ergo pecca
toꝛem diuitem damnatum veritas in igne
perbibet.qͥs nam ſapiens ammas repꝛobo
rü teneri ignibꝰneget

¶ O, ignis gehenne ad aliquid

lucebit.ad aliquid non. De eodem
Bregoꝛius in moꝛalbus.

Ala ultrix flama

D vicioꝝ crematõnem babet et lu⸗
men noõ babet. Allic ignis ad con⸗
olatõem non lucet.et tamen vtmagistoꝛ
queat ad aliquid lucet. Mam ſequaces q́;
ſuos ſecum in toꝛmento repꝛobi flamma
illuſtrante viſuri ſunt.quoꝝ niui amoꝛe de
liquerunt:quatinus quoꝝ vitam carnalii

contra pꝛecepta cõditoꝛis amauerant.plo

rum qʒ intuitus eos in augmentodamna
tionis ſue affligat. Sicut electis ignis ar⸗
dere nouit adſolatium.et tamen ardere ad
ſutpliciũ neſcit.ita e diuerſo fiamma geben⸗
ne repꝛobis et nequaqʒ lucet ad conſolatio
nis gratiaʒ. et tamen lucet ad penã.vt dam
natoꝛum oculisignis ſuſplicij.et nulla cla
ritate ſplendeat vel candeat. et ad doloꝛis
cumulum delicti qualiter crucientur oſtẽ⸗
¶ O ignis gehenne ab inicio ſic
creatus eſt.vt nutrimento no ege

icia futuroꝝ pꝛelcia abipᷣa mun
di oꝛngine gebenpe ignez creauit.
qui in pena repꝛoboꝝ lemel elſe inonoen

ſed ardoꝛem ſuũ etiam ſinelignis nunauã

finiret. ignis nanqʒ coꝛpoꝛeꝰ vt elſe ignis
valeat coꝛpoꝛeis indiget fomentis.qͥ cũ ne
geſſe eſt vt ſeruetur ꝑp cõgeſta ligna pꝛocul⸗
dubio nutritur.nec valet niſn ſucceſus eſſe
et niſi refotus ſubſiſtere. At contra geben⸗
neignis cũ ſit coꝛpoꝛeꝰ et imiſſos repꝛoboſ
coꝛpoꝛaliter exuꝛet.nec ſtudio bumano ſuc
cenditur.neclignis nutritur. ſed creatus ſe⸗
mel durat inextin guibilis. et ſuccenſiõe nõ
indiget. etardoꝛe nõ caret. Bene ergo vmi

quo dicu. Deuoꝛabit eũ ignis qͥ nõ ſuccen

Quales ſint purgatoꝛie pene in

hac vita.et quales poſt.Auguſtinꝰ

NPhac quidez ui
ta moꝛtali eſſe quaſdã penas pur

gatoꝛias conſitemur. in quibus
afſfliguntur quonpita vel inde fit melioꝛ vl

protiꝰ inde fit peioꝛ. ſed illis purgatoꝛie ſũt

qui eis coberciti coꝛrigunt. Cetere omnes
pene ſiue tempoꝛanee ſiue ſempiterne ſicut
vnuſquiſqʒ diuina pꝛouidentia tractãdꝰ

eſt inferuntur.vel pꝛo peccatis ſiue pꝛeteri

ns ſiue in quibꝰ adbuc piuitille qͥ plectitur
vel pꝛo exercendis declarandiſqʒ virtutibꝰ
pbomines et angelos.ſiue bonos ſiue ma
los. Sed tempoꝛales penas.alij in bac pi⸗
ta tantum. alij poſt moꝛtem. alijet tunc et
nunc. Neruntamen ante iudicium illud ſe
ueriſſimũ nouiſſimũqʒ patiunt. Non aũt
venient omnes in ſempiternas penas que
poſt illud iudiciũ future ſunt.qui pꝰ moꝛ

tem ſuſtinent tempoꝛaleſ.Mam quibuſdã

quod in iſto non remittitur. remitti in fu⸗
turo ſeculo.id ẽ. ne ſuturi ſeculi eterno ſup
plicio pumiant conſitemur. Rariſſimi ſunt
gutem qui nullas in bac vita.ſed tantum
poſtea penas luant.fuiſſe tamen aliquos
qui vſq; ad decrepitam ſenectuteʒ ne leuiſ
ſimam quidẽ febꝛiculam ſenſerint quantã
cũqʒ duxerũt vitam etip̃i nouimꝰ et audi⸗
uimus quãqʒ vita ip̃a moꝛtaliũ tota pena
ſit. Non enim parua eſt pena ip̃a vel inſi⸗
pientia vel imperitia que vſqʒ adeo fugẽ

Dedecima.

da merito iudicatur. vt ppetuis doloꝛbus

pueri cogantur queqʒ artificia vel literas

diſcere. ipᷣmqʒ diſcere ad qd penis adigunt᷑
tã penale eſt eis vtnunqʒ iasꝑ q̊s pena⸗
cõpellunt᷑ diſcere ferre malint qm diſcere.
Quis auteʒ non exboꝛreat et moꝛieligat ſi
ꝓponatur ei.aut moꝛs per penam.aut rur⸗
ſus infantia? Que quidem quodnõ a riſu

ſeda fletu oꝛditur hanc lucem quid maloꝝ
ingreſſa ſit neſciens ꝓpbetat quodãmodo.

Solum quãdo natus eſt ferunt riliſſe Te⸗
roaſtrem. Hecenim ei bom aliquid mon⸗

ſtruoſus riſus ulle poꝛtendit. NHam magi⸗

caruʒ artuũ fuiſſe perbibetur inuẽtoꝛ.A ny
no quiſpe rege aſſyꝛionbello ſuperatꝰoccu
buit. Nerum tanta eſt dei miſcdia in vaſa
miſericoꝛdie que pꝛeparauit in gloꝛiam. vt
etiam pᷣma bominis etas id eſt. infantia qᷓ
ſine vllo remſu ſubiacet corni. et ſcdᷣa que
puericia nuncupatur.vbi nondũ ratio ſu⸗
ſcepit contra vicia pugnam.et fere ſub om

nibus picioſis delectationibuſ iacet. Quia
licet fari iam valeat. etideo infantiã trãſijſ⸗
ſe videatur. necdum in ea eſt pᷣcepti capax
infirmitas mentis.ſi ſacramenta mediato⸗

ris acceperit.etiam ſibanc in eis annis vi⸗
tam finiat. tranſlata ſcʒ a poteſtate tenebꝛa

rum in regnum deinon ſolum penis non
pꝛeparetur etermis. ſed ne blla poſt moꝛte⸗

purgatoꝛia toꝛmenta patiatur. Sufficit ei
ſola ſpũalis regeneratio.ne poſt moꝛteob
ſit quod carnalis generatio traxit cu moꝛte

Cum aüt ventum fuerit ad etatem que P ⸗
ceptum iam capit.et ſubdi iam poteſt legik

imperio.ſuſcipiendum eſt bellum cõtra vi
cia. et agendum ſiue gerendum acriter ne

adð damnabilia peccata perducat. Et ſiqui

dem nondũ victoꝛiarum conſuetudine ro
boꝛata ſunt. ſacilius vincuntur et cedunt.
Siautem vincere atqʒſuperare conſueue:
runt. laboꝛioſa difficultate vincũtur. HMoc

aut bellum nunq; pllum eſſet ſinatura bu⸗

mana per liberũ arbitriuʒin rectitudine in
qua facta eſt perſtiuſſet. Nunc veꝛo q pacẽ
felix habere noluit. ſecũ pugtinfely. Dau⸗
ciſſimi aũt ſunt tante felicitauſ.vt ab ipa in⸗
eunte adoleſcẽtia nulla dãnabilia peccata

*

pvel in nefarie cuiuſquã impietatis erroꝛe.ſjʒ

cõmittant. vel in flagicijs vel in facinoꝛibꝰ

magna ſpũs largitate oſpꝛimant.qcquid i
eis poſſet carnali delectatione dominari.

Plurimi vero pꝛecepto legi accepto cum

bus victifuerũt pualentibꝰ vicijs et pꝛeus

ricatoꝛes eiꝰeffecti extũcad gratiam cõfu⸗

giũt adiuuantem.qua fiant etamariꝰpeni
tendo.et vebementius pugnando pus deo
ſubditi.atz ita carni pꝛepoſita mente victo
res. Quiſqs ergo cupit penas euadeꝛe ſem

piternas.non ſolum baptiſet.verum etiam

auſtificeti chꝛiſto. ac ſic veretranſeata dya

bolo ad cbꝛiſtum. MHibil in edificio pꝛepo/

nitur fundamento. Inueniemꝰergo qͥ po

ſit ſaluari ꝑignem.ſi pꝛius inuenerimꝰ qd
ſit babere in fundamento cbꝛiſtum. Siqs
itaqʒ cbꝛiſtianus meretriceʒ diligit.eiqʒ að
berens. vnum coꝛpus efficitur.iam funda:
mentũ non babet chꝛiſtum. Si quis autẽ
diligit vxoꝛem ſuam ſm chꝛiſtũ.quis ei du
bitet in ſundamẽto eſſe cꝛſtum? Si vero
ſim boc ſeculũ.ſi carnaluter.ſiin moꝛbo con
cupiſcentie. ſicut et gentes que ignoꝛãt deũ
enam bocßm veniam conceditapoſtolus.
imo per apoſtolum chꝛiſtꝰ. Moteſt igit et
iſte babere cbuſtũ in fundamento. Si enĩ
nibil ertalis delectatõnis voluptatiſqʒ pꝛe
ponat.qʒuis ſuꝑediſicet ligna.fenũ.ſtipulã

chꝛiſt?eſt fundamentũ pꝛopter boc ſaluus

erit perignem. Delicias quiſpe buiꝰmun⸗
diamoꝛeſqʒ terrenos pꝛopter coniugalem
quidem copulam non damnabileſiribula
tionis ignis exurit. Qui amat patrem aut

mrẽʒ aut filũ aut filiã ſuꝑme ait dñſ.non ẽ

me dignꝰ. Aerum q bas neceſſitudines ſic
amat carnaliter. vt tñ xpᷣo dno no pponat.

.

malitqʒ illis carere q; cbꝛiſto.ſi adhũc fue⸗

rit articulũ temptatois adduct? pignẽ ſal⸗

uus erit. Quia et earũ amiſſionetantuʒ ne
ceſſe eſt pꝛat doloꝛ quantũ beſerat amoꝛ.ac
ꝑ boc ei qᷓ ediſicauit.erit edificatio iſta da⸗
noſa. quia non babebit qd ſupedificauit.et
earum amilſſione cruciabitur.quibꝰ fruen
dovtiqʒletabatur. Nidein apoſtoli pᷣbis
edificantem luꝑ fundamentũ lapidespꝛe
cioſos aurũ et argentũ. Qui ſine vxoꝛe ein

„

(Dedecima.

quit. cogitat que ſunt dei.qũo placeat deo.
Vide alium edilicantẽ ligna.fenũ. ſtipulaʒ
Qui ant matrimonioiunctꝰeſtinquit.co⸗
gitat q ſunt mundi.qũo placeat vxoꝛ. NHa⸗
ſa figuli pꝛobat foꝛnax. et homines iuſtos
teinptatio tribulatõis. vniuſcuiulqʒ op?
quale fuerit ignis pꝛobabit. S cuiꝰ opus

pmanſerit pmanet enim qd qᷣſqʒ cogitat qᷓ

ſunt dei.qmodo placeat deo. qd ſuꝑediſi⸗
cauit mercedem accipietad eſt. vnde cogi⸗
tauit boc ſumet. Si cuiꝰ opus arſerit dam
num patietur. quoniam q;d dilexeꝛat nõ ba

bebit ipe laluꝰ erit. qa nulla eum tribulato

ab illiꝰ fundamenti ſtabilitate ſemouit.ſic
tñ qſi per igneʒ. Nð enim ſine illiciẽte amo
re non babuit. ſine vꝛente doloꝛe nõ perdit
Ecce quantũ mibi videtur inuentꝰẽ ignis
q̃ nullum eoꝝdamnet.ſed vnum ditet alte
rum damnikicet. ambos pꝛobet. NHullas qͥ
dam penas niſi purgatonaſ volunteẽ poſt
moꝛtem.quoniam terris ſuꝑioꝛa ſũt elemẽ
ta. aqua.aeraignis.ex aliquo boꝝ müudetur
pexpiatoꝛias penas qd terrena contagõe
contractum eſt. Ande genullis poeta. Alie

pandunt manus ſuſpenle ad ventos. alijs

ſub gurgite vaſto. nfeſtum eluitur ſcelus
aut exuritur igne. Iniuſtum enim putant
vt pꝛo peccatis quamlibet magnis paruo
ſcilicet tempoꝛe ꝑperratis.pena qſqʒ dam⸗
netur eterna. qi nullius id vſquã iuſticia le
gis attendat vt tanta moꝛa tempoꝛs qſqʒ;
pumiatur. quanta moꝛa tempoꝛis vnde pu
niretur admiſit. Munquid in vinculis tã⸗
diu quiſqʒ iudicandꝰeẽ debet. quũdiu fecit
vnde meruit alligari? Cum iuſtiſſimeãno⸗
ſas penas ſeruus in cõpedibꝰ pendat. qui
perbo aut ictu celerrime tranſeunte. vel la⸗
ceſſiuit dum vel plagaut? Quod igitur ð
ſempiterno ſuſplicio damnatoꝝꝑ ſun pꝛo⸗
phetam dñs dixit fiet omĩnofiet. Aermis
eoꝝnõ moꝛietur.et ignis eoꝝnno extinguet
Airũq;ʒ boꝝ.ignem ſcʒatqʒ vermem.volu
erunt quidam adanime penas no ad coꝛ⸗
poꝛls pertinere. dqa ſeptum eſt. Sicuttinea
peſtimentũ. ⁊ vermis lignũ.ſic meroꝛ excꝛu
ciat coꝛ viri. Qui vero penaset anime et
coꝛpoꝛis inillo ſulplicio futuras ndara⸗

igne vꝛi coꝛpꝰ.animã aũt rodi quodvãimo⸗
do verme meroꝛis affirmãt. Quod etli cre
dibiliꝰðꝛ.qͥa vtiqʒ abſurdũ eſt ibꝛaut dolo⸗
rem co:ꝑis aut amme defuturũ.ego tñ faci
lius eſtimo pt ad coꝛpꝰdicam vtrũqʒ ptine

re qᷓ; neutrü. Legitur quipe in veteribꝰlcri

ptis. Nindicta carnis impij ignis vermis
NPotuit bꝛeuiꝰdici vindicta impij. Cur er⸗

go dictũ eſt carms impiij.niſi q̃a vtrũqʒ.id

eſtignis et vermis.pena erit carnis Qũo

ergo verũ eſt inquiũt qd ait cbꝛſtꝰ veſter. i
qua menſura menſi fueritis. remetiet vołᷣ.

ſi tẽpoꝛale peccatũ ſuplicio puni eterno⸗

Mec attendunt ꝓpter equale ſpacium tem
poꝛis.ſed pꝛopter piciſſitudinẽ mali.id ẽ. pt
q̃ mala fecerit mala patiat.dictã fuiſſe ean
dem menſurã.De iudicijs eni et condẽna⸗
tionibꝰdñs loquebat.pꝛoinde quiiudicat
et condemnat iniuſte.ſi iudicatur et condẽ

natur.iuſte in eadem menſura recipit.quã

uis non boc ad dedit. Judicio eniʒ fecit iu⸗
dicio et pantur.et q;ʒuis damnanõe fecerit
quod iniquũ eſt. pantur quod inſtum eſt.
Nec quiſq; exiſtit qui cenſeattam cito fini

enda eſſe nocentiũ toꝛmenta.qᷓ; ctto factũ ẽ

bomicidiũ veladulteriũ vel ſacrilegiuʒ pel

quodlibet aliud ſcelus.non tempoꝛis ſion⸗

gitudie. ſz impietatis iniqtatis magnitu⸗
dinemetienddunn.
¶ De cura pꝛo moꝛtuis agenda.
Auguſtinus in enchiridion.
KTapitulum. VI.

Eqz neganoũ eſt
n defunctoꝝamimas pietateſuoꝛuʒ
iuentiũ releuari. cũ pꝛoillis ſacri
ficium mediatoꝛis offertur. pel elemoſine ĩ
eccleſia ſiunt. Sed eis bec pꝛoſuntq̃ cuʒ vi
uerent becſibi vt poſtea poſſint pdeſſe me⸗
ruerunt. Eſt enim quidã piuendi modus.
nectam bonus vt nõ requirat iſta pꝰ moꝛ
tezʒ. nectam malus vt ei non pꝛoſint iſta p⸗
moꝛtem. Eſt enĩ talis in bono. vt bec nõ re⸗
quuat.et eſt rurſustalis inmalo.pt n bis
naleat cum ab bac nita tranſierit adiuari
NQuocirca omne meritum cõparatur quo
poſiit poſt banc nitam releuaꝛ quiſpiã pel

Gedecima..

grauari. Memoũt ſe ſperet qᷓd bic neglexiꝛ-
cum obierit apud dñm pꝛomereri.No igi
tur iſta qᷓ pꝛo defunctis frequentat eccleſia
cõmendan dis illi apoſtolice ſunt aduerſa
ſententie qua dictum eſt. Omnes eni aſta
bimus ante tribunal cbꝛiſti.vt referat vnul

quiſqʒ hm ea que ꝑ coꝛpus geſſit.ſiue bonũ
ſiue malũ.quia etiam boc meruũ ſibi quiſ:
qʒ cum in coꝛpoꝛe niueret cõparauit. pt ei
poſſint iſta pꝛodeſſe. NHon eni omibꝰ pfſũt.
et cur non omnibꝰ miſi ppter diſterentiam
vite quã quiſqʒ geſſit in coꝛpoꝛe? Cü ergo

ſacriſicia ſiue altaris ſiue quarumcũqʒ ele-

moſinarum pꝛo baptiſatis ommbus befũ

ctis offeruntur.pꝛo valde bonis gratiaruz

actiones ſunt.pꝛo non npalde malis pꝛopi⸗
ciationes.pꝛo valde malis etiaʒ ſinulla ſũt
adiumenta moꝛtuoꝝ qualeſcunqʒ viuoꝛũ
conſolationes ſunt. Quibus ant pꝛoſunt.
aut ad boc pꝛoſũt pt ſit plena remiſſio.aut

certe vt tolerabilioꝛ iatipſa damnatio.

Quibus pꝛoſit poſt moꝛtem. vł
quomodo pꝛo illis fit. Aluguſtinus

de. ciuitate deir. ”
Capitulum. VYII.

—

e /modus vite nec tam male. vt bis
qui in ea viuũt nibil pꝛoſit ad ca⸗
peſſendum regnũ celoꝝ largitaſ elemoſina

rum.quibꝰetiaʒ iuſtoꝝ ſuſtentat inopia.et

fiunt amiciq in tabernacula eterna ſuſcipi
ant.nec tam bonevt adtantam beatitudi⸗
nẽ adipiſcendã eis ipᷣa ſufficiat.niſi eoꝛum
meritis qs amicos fecerunt miſcdiam cõ⸗
ſequantur. Miraꝛi autem ſoleo.etiã apud
virgilium reſperiri iſtam ſentennã vbiait.
Facite vobis amicos de mãmona iniqui⸗
tatis.vt et ipi recipiant vos in eterna taber

nacula.Nam cum Eliſios campos poeta
ille deſcr beret. vbi putãt babitare animas
beatoꝛum, non ſolum ibi poſuit eos qui
pꝛopꝛijs meritis adillas ſedes peruenire
potuerunt.ſedadiecit atqʒ ait. Quiqʒ ſui

memoꝛes alios facere merehdo.deſt. qui
pmouerunt alios eoſqʒ ſui memoꝛes pꝛo/

Dt itaqz. quioaz

6
ul
nii
ul
ni
i
n
rp⸗
N
ti;
P
l
ai
.

N
66

merendo fecerunt. pꝛoꝛſus tanq; diceretur
eis quod frequentat᷑ oꝛe cbꝛiſtiano cum ſe
cuiqʒ ſanctoꝝ bumilis quiſqʒ; commendat

⁊ dicit.memoꝛ eſto mei.Atqʒvt id eẽ poſſit
ꝓmerendo efficit. Seð quis iſte ſumodus

et que ſint iſta peccata que ita impediũt ꝑ/

uentionẽ ad regnũ dei vt tantũ ſanctoꝛum
amicoꝝ meritis impetrent indulgentiã dif
ficillimũ eſt inuenire periculoſiſſimuʒ diffi
mire Ego certe vſqʒ ad boctempꝰcum inde
ſatagerẽ ad eoꝝindaginẽ puenire non po
iui. Nunc vero dum venialis iniquitatis
etiã ſi pſeueret et ignoꝛatur modus. pꝛofe
cto ⁊ ſtudiũ in melioꝛa pꝛoſiciendi oꝛando
et inſtando vigilantiꝰadhibetur.et faciẽdi
de mãmona iniquitatis ſanctos amicos
cura non ſpernitur.perũ iſta liberatio que
fit ſiue ſuis quibuſqʒ oꝛationibꝰ.ſiue inter
cedentibꝰ ſanctisid agit.vt inignẽ nõ mit:
tatur eternũ.nõ vt cum ſherit miſſus poſt
quantũcunqʒ tempus inde eruatur.

ſecundo.

On exiſtimemus
ad moꝛtuos pꝛo quibusiã curaʒ
Qggerimꝰ pꝛouenire.niſi qᷓd pꝛo eis
ſiue altarnis ſiue oꝛationũ ſiue elemoſinarũ
ſacrificijs ſolenniter ſuplicamuſ.qᷓ;uis nõ
pꝛo quibꝰ fiunt omnibꝰ pꝛoſunt ſed bis tã
tum pꝛo quibus dum viuũt cõparatur vt
pꝛoſint. Sʒ quia nõ diſcernimꝰqͥ ſintopoꝛ
tet ea pꝛo regeneratiſ omnibꝰfacere vt nul
lus eoꝝ pᷣtermittatur.ad quos bec bñſicia
poſſint et debeant ꝑuenire. Meliꝰ enim ſu
pererunt iſta bis quibꝰ nec obſunt nec pꝛo
ſunt. qᷓ; eis deerunt quibꝰ pꝛoſunt. Diligẽ
tius tñ facit bec quiſqʒ pꝛo neceſſarijs ſuis
quod pꝛo illo ſimiliter fiata ſuis. Coꝛpoꝛi
autem bumano quicqd impenditur. nonẽ
pꝛeſidiũ ſalutis.ſed bumanitatis officium
ſim affectuʒ quo nemo vnq̃ʒ carnem ſuam
odio babet. Unde opoꝛtet vt qui poteſt ꝓ
carne pꝛoximi curam gerat.cuʒ ille inde re
ceſſerit qui gerebat.

(ve eodem idem in eodez libꝛo

De exequijs ideʒ in eodemlibꝛo
pꝛimo. ([Tapitulum. VIII.

Bratio funeris.
ↄditioſepulture.pompa exequi:⸗
arũ magis lunt viuoꝝ ſolatia q̃ᷓ;
ubſidia. Si aliqd pꝛodeſt impio
pꝛecioſa ſepultura.oberit pio vilis aut nul
la. Mꝛeclaras exequias ĩ ↄſpectu bominũ
purpurato illi diuiti expibuit turba famu⸗
loꝛuʒ.ſed multo clarioꝛes in conſpectu dñ
vlceroſo illi pauperi miniſterium pꝛebuit

angeloꝛuʒ.qui eum extulerunt non in mar

moꝛeum tumulum ſedin abꝛae gremiin

¶ Be ſacrificio pꝛo defunctis.
Sregoꝛius in dyalogo.
apitulum. .

eculpe poſt moꝛ
tem inſolubiles non ſunt multo⸗
rum ſolet animas etiam poſt moꝛ
tẽ ſacra oblatio hoſtie ſalutaris adiuuare.

¶Qubus pꝛoſit idem in eodem.
N(Capitulum. XæA.
Eo ſcienoum eſt
qulis ſacre victime moꝛtuis pꝛo
ſunt.qui bic bene viuendo obti⸗
nuerunt.vt etiã eos poſt moꝛtem bona að

iuuent. que bic pꝛo ip̃is ab alijs fiunt. Hec

nanqʒ ſingulariter viciima abeterno inte⸗
ritu animaʒ ſoluit. que llam nobis moꝛteʒ
vnigeniti per miſteriũ repꝛeſentat.qui licet
ſurgens a moꝛtuis.am non moꝛi ⁊ moꝛs
vltra uli nõ dominabitur.tamẽ in ſeip̃ᷣo im
moꝛtaliter atqʒ incoꝛruptibiliter viuẽs pꝛo
nobis iterum in boc miſterio ſacre oblatio
