tũ inueni quẽadmodũ eſt inuocatio trini

tatis ⁊ cetera bmõi qtienſcũqʒ cũ boꝝ pla
tione factũ aliqd et ſacramentũ ſignamꝰ et
expᷣmimus:Poꝛroſciendũ eſt q cum bijs
tribus modis ſacramenta cõficiant᷑ illa tñ

maglis pppe et pᷣnapaliter ſacramẽta dicũt

in quibꝰ virtus eſt ꝑ ſcuificatõem. xet effectꝰ
ſalutis poperatõem. Hijs bꝛeuiter de ma⸗
teria lacramentoꝝ pꝛelibatis ad ſequentia
tranſeamus.
¶ Quot ſũt genera ſacramentoꝝ.
(Capitulum. VIl.
Ria ſacramento/
t genera ĩ pᷣma ↄſideratiõe diſcer
Anẽda H ſacra
meta in quibꝰpncipaliter ſalꝰ ↄſtat ⁊ ꝑcipi
tur.ſiẽ aqua baptiſmatis et ꝑceptio coꝛꝑis
ſanguinis xpᷣiSut alia qͥ ⁊ ſi neceſſaria nõ
ſint ad ſalutẽ.qꝛ ſine bijs ſalꝰbaber poteſt
pficiũt tñ ad ſciſicatõʒ.qꝛ bis itꝰ exerceri et
grã amplioꝛacqri pᷣt. vt aq̃ aſperſiõis et ſũ
ptio neno aſiha⸗ Batrurſu alia ſacr amẽ
ta qᷓ ad Bſolũ iſtituta eẽ vidẽlvt pip̃a ea q̃
ceuis ſacramẽtis ſcificãdis ⁊ inſtituẽdis ne
ceſſaria ſũt qdãmodo pᷣparent et ſciſicent/
pel circa ꝑſonas in ſacris oꝛdinibꝰ ꝑficien
dis velĩ bis q̃ ad babitũ ſacroꝝ oꝛdinũ pꝑti
nẽt iniciendis et ceteris bmõi. Pꝛima eꝛgo
ad lalutẽ. Scda ad exercitatõʒ. Tertia ad pᷣ
paratõeʒ ↄſtituta ſũt. Hijs ergo put rõ po
ſtulare videbat ꝑtractatis ad ea q̃ reſtant

explicanda tranſimꝰ.

⁰⸗Be tribus que neceſſaria ſũt ad

ſalutem. Capitulum. VII.

Hia ſane ſut que
ab inicio ſiue ante aduentuʒ xp̃t
ſiue poſt ad ſalutẽ obtinendã ne⸗
ceſſaria fuerũtid ẽ.ſfidesa ſacramenta ſidei

etbona oꝑa/ Que tria ita coberent pt ſalu⸗

tis effectu habere non poſſint ſi ſimul non
fuerint. Sides eni ſine operibꝰ teſte ſcptura
moꝛtua eſt.et rurſũ. Abifides non eſtbo⸗
nũ opus eſſe non poteſt. Item qͥ fibẽ operã

tem babent li ſacramẽta dei reciperenuunt

ſaluari non poſſunt.q̃a dilecnonẽ dei non
babent cuiꝰpᷣcepta in ſacramentis eiꝰ con
temnũtiveruntamẽ vbilides cũ dilectione
lcſeutno minuit meritũ etiã ſi opꝰquod
in bono pꝛopoſito deuotionis eſt exterius
non perſicitur.ſicſalutis effectꝰnõimpedi
tur etiã ſi ſacramentũ qd in vera volũtate
et deſiderio etarticulo neceſſitatis excludit

vbi aũt tria baberi ſimul poſſuntſine peri

culo ſalutis nullatenꝰabeſſe poſſũt.q̃a nec
fides meritü babet ſidũ poteſt oꝑari negli⸗
git. nec opus bonum eſt aliqd ſi ſine ſide ſit.
Etrurſũ ſides operanoboĩem ſanctificare
nõ ſufficuſſi eam qꝗ in ſacramẽtis dei cõſtat
ſanctiſicationẽ ſuſciꝑe ↄtemnit. CTria ergo

ſimul ſũt.ſides.ſacramẽtũ.et opus.an ſide

xpᷣiano foꝛitudo tribuit. qn ſacramẽtis ar⸗
ma. In openbꝰ vero bonistela cõtra dya
bolũ pugnaturoo.

= EKars Decima.
(Be fide.vij.eſſe inquirenda.
Efioe tracta
re volennbꝰ. vij. inqren⸗
da ꝓpponim?ꝰ. Quid ſit
ides. in ͥ ↄſtat fides. de
ſacramẽto fidei. de bis qᷓ
brtinent adſidem. Si ab
inicio hm mutatõemtꝑm mutata ſit fides
credentiũ. Quid ſit q minꝰ nibil vnqᷓ; vera

fides babere potuit.De ſacramẽto ſidei et

de virtute eiuſdẽ. Singula oꝛdine ſuo pꝛo
ſequamur. “

(OQuid ſit fides. (Capitulum. 1.
IYoes eſt ſubſtan

ta q credũtſide ſignats ſtelligim? ſẽper pi

ta ptaitaplo repſpandaꝝ argu⸗
mentu no aſparentiũ. Si pfidem

4
. 3 *

ſionẽ nõ nũqᷓʒ nõ eã q̃ videmꝰlʒ q̃ videmꝰ
accipimꝰↄuenientfides ſubſtãtia renſpan
daꝝ ðꝛ.qꝛ fide ea q̃ pe ſubſiſiũt bona ſperõ
tibꝰꝛ expectãtibꝰ ilia vẽmra credui. Scdðᷣm
quã acceptõeʒ nõ irratonabilii et argumẽ
tũ nõ aſparentiuʒ dꝛ.qꝛ q rõne bumana nõ

cõpꝛebendimꝰ ſola fide nobis credibilia eẽ

et vera pſuademꝰ. Quod ſi bãc diſſinitõeʒ
alio modo exponimꝰdicere poſſumꝰqᷣa fi⸗
des nõ in eo qd ſit ſʒ qd faciat diftinit. vt ſit
ſenſus.ſides ẽ ſubſtãtia..ſubſiſtẽtia rerum
ſpandaꝝ.i.futuroꝝbonoꝝ q ventura ſpant᷑
a nobis.⁊ q̃ ſola digna ſũt ſpe ⁊ expectatõe
noſtra.quoniã inipis ↄſtat bonũ noſtruʒ.
Eſt igifides ſubſtantiareruʒ ſperandaruʒ
qa bona inuiſibilia q̃ ꝑpactũ nondũ pᷣſentia

ſũt iam ꝑ fidẽ in coꝛdibꝰnris ſubſiſtũt.⁊ipßa

fides eoꝝin nobis eſt ſubſiſtenna eoꝝ. Cuʒ
enĩ res quelibet apud nos ſubſiſtãt vel per
actuz qñ videlicet pᷣſentes ſenſu cõpᷣbendut
pvel ꝑ intellectũ qñ abſentes pel ei nõ exiſtẽ:
tes in ſimilitudine ſua ⁊ in ymagine ꝑintel
lectũ capiũt.pel ꝑ experientiã qñ ea qi no⸗
bis ſũt ſentiunt᷑ a nobᷣ. vtẽ.gaudiũ.triſticia
timoꝛ.et amoꝛ.q ſubſiſtũt in nobis et ſentiũ
tur a nobis.nullo boꝛũ modoꝛũ inuiſibilia
deicõpꝛebendunt a nobis quecrediſolum

poſſunt. cõpꝛebendi oĩno nõ poſſunt.neqʒ
enĩ actu pᷣſentia ſũt vt ſenſu cõphendãt. qa

nec coꝛꝑa ſũt nec in coꝛꝑibꝰſubſiſtũt.neqʒ ĩ

ſimilitudie aliq̃ vmaginabiliter ab ammo

compᷣbendi poſſunt.qꝛlõge omnẽ ſunilitu
dinẽ et coꝛpoꝝ ⁊ coꝛpoꝛaliũ ſue diuinttatis

et puritatis excellentia tranſcendunt. neqʒ

quẽadmodũ alia qᷓin nobis ſunt et ſentiũt᷑
a nobis.qniã neqʒ de ſubſtantia ammi ſũt
neqʒ de bijs q̃ in animo ſubſiſtũt. Ergo ſi⸗

de ſola ſubſiſtũt in nobis et ſubſiſtentia eo

rum eſt fides eoꝝqua creduniqᷣa ſunt.ſed
non qualia ſuntcompᷣbendunĩi. Ergo deꝰ
credi poteſt. cõpꝛebendi oino non poteſt.
Dicis mibi. Quid dicam? Quid eſt deꝰ⸗
Ego tibi reſpondeoqꝛ indicibile oinoẽ qᷣd
eſt deꝰ. Saltem inquit.Quid cogitabo qñ
cogitare nolo quid eſt deus? Amplius di
co quia incogitabilis eſt deus. Quicquid
dicitur vel cogitatur ſᷣm aliquid dicitur vł

—

fep
go⸗
lent
R
Er
etd
ne
quo
fne.
don
ah⸗
lep⸗
n
hne
Moen
loc
dhan
vepde
te
vooe
pini⸗
eſſee
quie
ug
dubi

Ki
iihen
benne⸗
wlr
oras
ng
eſmi
mnm ſt
ECpot⸗
msc
gbtſe⸗
d⸗
vade⸗
cdi
labog
hn
Orvend

von .

ſm aliqd cogitatur. Quodenim ſm aliqꝰ
dici vel cogitari non poteſt dici omnino et
cogitari non poteſt. Quid ergo dices vel

cogitabis?cumid quoddeuſ eſt dicere vel

cogitare volueris? Si terraz cogitas. ſi ce
lum cogitas. Si ommia que in celo ⁊ in ter

ra ſunt cogitasnibil boꝑeſt deus Deinde
ſi ſpũm cogitas.ſi animam cogitas nõ eſt
boc deus. Scioinquit quia non eſt boc de

us tamẽ ̊ ſimile deo eſt. et ſimilitudine ſua
deus demonſtrari poteſt.vide quale ſimi⸗

le.Si ſpũm demonſtrare velles et coꝛpus
oſtendeꝛes qualis ſimilitudo bec eſſet? ꝛtñ
pluslonge eſt deus et ſpiritus q̃ᷓ ſpiritus
et coꝛpus. Omneenim quod creatum eſt

minus ab inuicem diſtat q̃ᷓ ille qui fecit ab
eo quod fecit. Mon poteſt ergo cogitari de

us quid eſt.etiam ſi credi poteſt quia ẽnõ

qualiſ eſt compꝛebendi. Quodinquit apo
ſtolus.nec oculus nidit. necauris audiuit.

nec in coꝛ bominis aſcendit. boc eſt illud

quid quod dicere volumus ſitamen dice⸗

re poſſumus quod cogitare non poſſumꝰ.
qð nec oculus pidit.necauriſ audiuit.quia
ſenſu non percipitur.nec in coꝛ boĩs aſcen⸗
dit.quia cogitatione non compꝛebenditur
Erant enim tria quedam.coꝛpus.ſpiritus.
et deus.et coꝛpus quidem mundꝰ erat.ani
ma ſpiritus. et ipſa anima quaſi in medio
quodam erat babens extra ſemundum.in
tra ſe deum.et acceperat oculum quo mũ⸗

dum extra ſe videret. ⁊ ea que in mũdo erãt

et bic erat oculus carnis.Alium oculuʒ ac
ceperat quo ſeip̃am videret et ea que ĩ ipſa
erant.hic eſt oculus rationis. Alium rur⸗
ſum oculum acceperat quo intra ſe deum
videret et ea que in deo erant et bic eſt ocu⸗
lus contemplationis hbos ergo oculos q̃;ʒ
diu amma apꝑtos et reuelatos babebat cla⸗

re videbat etrecte diſcernebat. Poſtquaʒ

aũt tenebꝛe peccati intrauerunt in illã.ocu

lus contemplationis quidem extinctus eſt
vt nibil videret. oculus vero ratiõis lipus
effectus vt dubie videret. Solus ille oculꝰ
qui exterius fuit in ſua claritate permanſit
qui quãdiu lumen clarum babet iudiciuʒ
Dubium non babet. Oculus vero ratõms

quãdiu lumen eius nubilum eſtiudicium

certum babere non poteſt. quia qui clare

non videt diſcernit ambigue.Hincẽ quodð

coꝛda bominum facilius ſibi conſentiunt
in bijs que oculo carnis percipiunt.qm in

bis que acie mentis et ſenſu rationis attin
gunt.quia vbi in videndo non caligantin

iudicando non diſcrepant. Homo ergoq̊

oculum carnis babet mundum videre po
teſt et ea quein mundo ſunt. Item qa ocu⸗
lum rationisex parte babet animum ſimi⸗/
liter ex parte videt et ea que in animo ſunt.
OQui vero ochlum contemplationis non
babet deum et que in deo ſunt videre non
palet. Fides ergo neceſſaria eſt qua credan
tur que non videntur et ſubſiſtant in no⸗
bis per fidem que nondum pꝛeſentia no⸗
bis ſunt per ſpeciem. Sic itaqʒ ſubſtantia
illoꝛum ſides eſt quia per ſolam fidem ſub

ſiſtunt nunc in nobis.et argumentum illo

rum ſimiliter eſt ſides quia per ſolam fideʒ
pꝛobantura nobis. Hon enim aliud argu
mentum magis de illis dubitantibus pꝛo⸗
ferre poſſumus q; quod illa creduntur fi⸗
de que ratione non compꝛebendũtur. ðᷣ
enim aliud argumentum adulla eſſe poteſt
quibus ſimile et comparabile nibil eſſe po
teſt. Cum ptiqʒ argumentum nullatenus
eſſe poſſet niſi aliquaʒ cumillo ad quod ar
gumentũ eẽt ⁊ ſilitudinẽ baberet. Que igit
oẽm ſilitudinẽ ⁊ cõpationẽ trãſcẽdũt q̃ ſili⸗
tudie arguia cõpbari pñt niſi qaꝛ ex fide ⁊ de
uotõe pᷣcedẽtiũ ſcõꝝ colligiꝰ.qniã ad illa q̃
futa pᷣdicantbona ĩicreduli eẽ nõ debemus
Oſag ei rõẽ ̊ ⁊ oĩno fidedigna qꝛ nequa⸗
qᷓ;ʒ ſcti etiuſti oẽs ꝓeine vite deſiderio tãta
oſtãtia pñtem vitã deſpicerẽtſi nõ ampliꝰ
aliqd ⁊ vltra nrãm ĩtelligentiã ð illiꝰ nmitate
pſenſiſſent. Sicitaqʒ fides ſubſtãtia ẽ reruʒ
ſpandaꝝ.qꝛ ꝑ eã iã qdãmodoq fula ſũt ꝑſi
ſtũtĩ nobᷣ.⁊ argumẽtũ nõ aſparẽtiũ.qniã ꝑ
ea qᷓ occulta ſũt ppanta nob. Sʒ qꝛ in bac
deſcptõe ñ qᷣd ſit ſidesſʒqd faciat fideſ oſtẽ

dit nec ea q̃ p̃teritis vł de pñtibꝰ habet ſi⸗

des oñdii.ſi s plenã ac geneꝛalẽ diffinitõʒ
ſidei voluerit alſignare dicere pt fidẽ eẽ cer⸗
titudiez qndã animið reb? abſentibꝰ ſupꝛa

—

opinionẽ et infra ſcientiã cõſtitutã. Dunt
eni quibã q audita ſtatim animo repellũt
et ↄtradicũt bijs que dicun:.⁊ bij ſũt negan
tes. alij in bijs que audiunt alteraʒ qcũqʒ
partẽ eligũt ad eſtimationẽ ſʒ nõ aſpꝛobãt
ad affirmatõem. Quãuis eni vnũe duobꝰ
magis pꝛobabile intelligũt vtruʒ iñ adhuc
idipᷣm verum ſit aſſerere nõ pᷣſumũt.bij ſũt
eſtimantes. alij ſicalterã parteʒ aſpꝛobant
vt eiꝰ aſpꝛobatõem etiam in aſſernonẽ aſſu
mant.bij ſunt credentes Doſtiſta genera
cognitõis illud pfectius ſequi᷑ cũ res non
ex auditu ſolo ſed ꝑſuã pᷣſentiã notiſicatur
Nerfecnus enĩ agnoſcũtqͥ ipᷣem rem vtẽ
in ſua pᷣſenna compᷣbendüt. hij ſũt ſcientes.
ꝛimi ergo ſunt negantes.Secundi dubi
tantes. Certij eſtimantes. Quarti credẽtes
Quinti ſcientes. Ex bijs ergo conici poteſt
quare fidẽ certitudinẽ aꝓpellamꝰ quoniaʒ
vbi adhuc dubitatio eſt fides non eſt. NMPa
tet etiã quare ipᷣam certitudinẽ veram fidẽ
aſpellamꝰſupꝛa opinionẽ vel eſtimatõneʒ
et infra ſcientiã diximꝰeſſe ↄſtitutaʒ. Nuia
nimirũ credere aliqd ſicut minus eſt q̃ᷓ; ſci
re ſic plus eſt qᷓ; eſtimare. minus dico non
quantũ ad meritũ ſed quantũ ad cognitio

nem.Miſi enim credeꝛe aliqñ quantum ad

meritum plus eſſʒ q́; vera videre.nequaq̃ᷓʒ
vViſio ſubtraberet vt fides mereretur. Nec
dictũ fuiſſet.beati qui non viderũt et credi⸗
derunt.pꝛopterea dixi credeꝛe aliqñ ploeſſe
qʒ videre.ſeed quantũ ad meritũ nõ quãtuʒ
ad gaudiũ.Aliodqn qᷓntuʒ ad cumulũ felici
tatis et pfectionẽ veritatis plus eſt pᷣſenteʒ
nldere qʒ abſentẽ credere. ſicut a plus eſt fi
de ſtare qᷓ; nutare eſtimatiõe. Recte igitur
dictu eſt. ndes eſt cerntudo rerũ abſennuz
ſupꝛa opinionẽ etinfra ſcientiam cõſtituta
Quãuis nõnunqʒ etiã in tpᷣa q̃ ex pᷣſenn cõ
templatione naſcit certitudo abuſiue fides
alpellet. De illa autez que pꝛopꝛie aſpellat
fides dictũ eſt. nam ſi vides nõ eſt ſides.

Lo/

(—
4 „ . 1

WBoſunt in quib⸗

conſtat ſides. Cognitio et affect?.
id eſt. cõſtantia vel firmitas credẽ⸗

di. In altero conſtat qᷣa ipᷣa illud eſt. In al!

tero conſtat qͥa ipᷣa in illo eſt. In affectu enĩ
ſubſtantia fidei inuenii.in cognitione ma⸗
teria. Aliud eni eſt ſides qua cꝛeditur aliud
qð fide creditur.In affectu inuemtur fides

In cognitõneid quoð credit᷑ fide. ꝛopte

rea fides que in affectu babet ſubſtantiam

qa affectus iple eſt fides in cogniuone ba⸗

bent matenã qa de illo ⁊ od illud qdin co⸗
gnitione eſt fides eſt. Credereigitur in affe
ctu eſt. qad vero credi in cogmtõne. Cogni

tonẽ aũt Hintelligimꝰ ſcientiã rerũ nõ illã
q̃ ex pᷣſentia illoꝛũ cõpꝛebenditur.ſed illam

q auditu percipitur ſolo.etex vboꝛũ ſignifi
catione manifeſtatur. Cum id quod dicit

7 abillo qui audit intelliguur quod ðꝛ etiã

ſi non ſciat ptrũ ſit vel non ſit ita pt dicitur
Sclentia tñ eſt in qntum intelligit ⁊ ſcit qð
eſt quod dicitur.bec aũt ſcientia cognitio ẽ
que ſicut ſine illa ſcientia eſſe nõ poteſt qua
res eſſe ſcitur vel non eſſeita ſine fide eſſe pᷣt
qua res eẽ vel non eẽ creditur. Ad banc co⸗/

gnitionẽ ſi ſides accedat vt credatur qð au⸗
diebaturet intelligebatur eſt credulitas in

cognitione et inuenitur in credulitate fidei
ſubſtantia.in cognitione matenia. Moteſt
aüt cognitio hunus ſine omni fide elle. fidel
auteʒ ſine omni cogmtione eſſenon poteſt.
quoniam qui audit aliquid et intelligit nõ
ſemper credit. Qui autem nibil intelligee

mil credit. quãms aliquando credere poſl
ſit quod non intelligit. Nam et ſides ẽ enã

de fide qua crediitur quod neſcitur quia ſci⸗

entiet credenti creditur. Ale emz qui credẽ

ti credit non inconueniẽter credere dicitur
quod ille credit cut credit etſi non ſciatillð
quid fit quod credit etſcit cui credit. Cales

ſunt ſimplices in eccleſia ſancta qui pfecti
oꝛibus credentibꝰa cognoſcentibꝰ credunt

quinimirũ in ſua ſimplicitate ſaluant.nec
ab uloꝝ merito aliem ſunt qʒuis adð cogni

nonẽ illonnõ pꝑtingunt. Soniptum eſt. Do
ues aqrabont ⁊ aline paſcebant iuxta illos.

latg
crele
adcẽ
mag
foat
ſdee
alſe⸗
mea
lonel
ſteoji
ob
or,
linta⸗
chr
capede
eſinin
0ſtende
6dune
merern
Nerag

nal
neni

tas
ſcit qñ eruditurad ſcientid. Scᷣm afſeciũ

Simplices quiſpe in ecdeſia lancta qᷓʒuis

cumpꝑfectis occulta ſacramentoꝝ deirima
rinõ valeant.qꝛ tñ le ab illoꝝ ſocietatenon
diuidunt q̃i iuxta eos poſiti in eadem ſide

et ſpe bene oꝑando ſe paſcunt. Sicergoſi

des aliqñ cũ cogninone eſt qñ ſcitur quod

creditur.aliquado ſine cognitõne quäa do

ſcienti tantũ ⁊ credẽti credit. Mecelle eſt tñ
ſemꝑaliquã eẽ cognitõnem cũ fide queip
ſam tidẽ ꝑintennonẽ dirigat.quia ſi nicbil
ex bijs que credenda ſunt cognoſceret᷑ nõ

baberet fides quo ſe pintentõem in bono

ope dirigeret.neqʒ ad q d bñ oꝑando ſpem
ſuam excitaret. Gedaliud eſt in quibuldã
ↄgmitõʒ fidetranſcẽdere.Aliud illa q̃ nun
am ignoꝛãda ſunt credenda neſcire. Illic
meritum ſides babet vbi enã cognitõe no
diſcernit.bic quia a cognitõeomino deſti⸗
tuit caditipᷣa ⁊ fides eiꝰdeſiſtit.

GBGe incremento fidei.
Capitulum III.

Bo ſunt m que
y ſides dicitur creſcere. Cognitio ⁊

affectus.idẽ.conſtantia vl firmi
credendi. Scðm cognitõem fides cre⸗

creſcit qñ ad deuotõeʒ excitat᷑ ⁊ roboꝛatur

ad cõſtantiã. Quoꝛudam fides cognitõe

magna eſtaffectu parua.quoꝛundam ve⸗/
roaffectu magna.cognitione parua. AZllij
fidẽ et cognitione ⁊ affectu magnã habent
alij ⁊ cognitõe et aſfectu paruã. Aerumta
mẽ affectũ magnũ in fide magis laudabi
lem eſſe qᷓ; cognitõem magnã dñs manife

ſte oñdit. vbi fidem gno ſynapis ↄparauit

quoð quidẽ quantuate puum eſt ſednon
feruoꝛe.binc mulieri cananee parum q̃deʒ
ſcienti adbuc ſed multũ confidenti dictuʒ
eſt. Mulier magna eſt fides tua.ꝗlla nan
qʒ apud deuʒ ſides magna reputatur.que
et ſi minus vigeat ſcia ꝑ cõſtantiã tñ foꝛis
oſtenditur. Cu ergo fides cognitiõe creſcit
adiuuatur. cum vᷣo f.des affectu creſcit pꝛo
meretur. Item m incrementa fidei tria ge
nera credenuũ inueniunt. Nuidã enim fi

decima

deles ſunt qui ſola pietate credere eligunt.
quodtamẽ vtrũ credendũ ſit vel nõ creden
dum ratione no compᷣbendunt.alij ratiõe
alpꝛobant quod ſide credant. alij puritate
coꝛdis et muda oſciẽna interiꝰ iam guſta
re incipiunt qð fide credunt. In pꝛimisſo
la pietas facit electõem. In ſecundis ratio
adiũ git apꝛobatõem. In tercijs puritas iĩ⸗
telligentie aſpꝛeb endit cerutudinẽ. Quar
tum genꝰ? bominũ eſt quib? credere eſt ſo
lum fidei non cõtradicere qui cõſuetudie
viuendi magis qᷓ; virtute credendi fideles
nominant. Solis eni tranſeunubꝰ intenti
nunqm mentẽ ad futura cogitanda ſuble
uant.⁊ q̃ʒnis fſidei xpᷣiane ſacramẽta cũ ce⸗
teris ſidelibꝰ vſu ꝑcipiũt. quare tñ xpᷣianuſ
ſit bõ vel q̃ ſpes xpᷣiano ſit in expectatõe fu
turoꝑbonoꝝ nõ attendũt. bij qᷓʒuis fideles
nomie dicani:re m̃ et neritate longeſunt a
fide.tamẽ bmõialiqñ diuia gtia vilitantur
et ad ſuiↄſideratõeʒ excitani.vel q̃re bõna
tus ſit. et ſi alia poſt bãc vitã leq̃ tur inqrãt
ſi pᷣmia iuſtis ⁊ pctõꝛibus toꝛmẽta repoſi
ta ſint. ⁊ ſi pꝰfinẽ oꝑis ſeq̃tur pᷣmm iuſte re
tributõis Tali ergo ↄſideratõei coꝛde ob⸗
oꝛta magno mox trepidatois motu be du
bio nite moꝛtal ↄſcia ipᷣ̃a ↄcutii.⁊ qᷓnto ma
gis ſibi erranti ꝑpiculũ imminere cermi.tã⸗
to mag ad cognuõnem veritatis puenire
ſatagit. Conſiderat in B mdᷣo taʒ diuerſas
eſſe boim eſtimatõnes ſuꝑ bis in quibꝰſa
lus bomis ↄſtat. Magam in ples vnitatẽ
diuitatis ſcindũt.iudei creatoꝛẽ ſitent.ſal
uatoꝛẽ nõ ↄgnoſcũt.⁊ in bis oibus mens
fluctuat et niſi pietate in ſuo teneret᷑ foꝛtaſ
ſis abiecta veritate falſitatẽ ſequeret. Acce
dit ad bec ſpuſancto ſuggerenteratio quo
niã in multis dubijs ſi vnũ aliquid relinqᷓ
tur vt vnũ aliud eligai.dubietas nõ tollit:
ſed mutaĩ.lccedit ad banc alia rõmaioꝛ.
meliꝰeẽ ↄfiteri vnũ pᷣncipiũ q̃; mita.qniã
pbi młtitudo eſt aut plłalitas ſuꝑfuſa ẽaut
vnitas imꝑfecta. Adbuc ampliꝰ.melius
eſt creatoꝛẽ ꝑiter ofiteri ⁊ ſaluatoꝛẽ q̃; crea
toꝛeʒ ſolũ.qᷓniã qui creatoꝛẽ dicit maieſta⸗
tem ↄſitel.qui ſaluatoꝛẽ intelligit pietatem

—

7

( 12-MWas

veneratur. Et mai? bonũ boĩs eẽ vt in deo
ſuo a maieſtatẽ inueniat quã ocło coꝛdis
ↄtemplet.⁊ buanitatẽ quã ocło carnis ſpe

culetur. vt totus bobeatilicet indeo. Hijs
rõnibꝰ animꝰ ꝓfoꝛtatus ad amplioꝛẽ reli
gionis diuie deuotõem excitat. deuotione

aũt mũdaĩ ⁊ puriſicatur vt mũdo coꝛdeia
qᷓdammõ pꝛeguſtare incipiat id ad qd ſið
et deuotõe ↄgnoſcendũ feſtinat. Ita mᷣa

oſcientia in viſibilibꝰ documẽtis et ſecreta

ac familiari vilitatõe ð deo ſuo ãtidie eru
ditur ⁊ certificat intãtũ vt iam qdãmoeuʒ
poↄtemplatõem pñtem babere incipiat.et
nulla am rõne ab eiꝰ fide ⁊ dilctõe etiam ſi
totꝰmundꝰ in miracula vᷣtatur auelli qat.
AIſti ſunt ergo tres gradꝰpmotõis fidei qᷣ⸗
bus ſides creſcẽs ad ꝑfectũ ↄſcendit. NMꝛi
mus ppietatẽ eligere. Scðᷣsꝑ rõnẽ aſpꝛo
bare. Tertius ꝑ veritatẽ apꝛebendere.

De his que pertinẽt ad fidem

Was il

Capitulum II

WBeritur etiam

q̃ resad fideʒꝑtineãt q̃s credere
oꝑtʒ eũ q fidelis iure noiai.nã ſi
q̃ alidd creduur G̊ mõ vt ꝗ credit
fide illa nõ dicatur fiðlis ppoſitinõ eſt pꝛe
ſemis. Sine fide eni etiã infideles no wiue
re ex ̊ manifeſtũ eſt.qᷓniã omis bõ in bac

vita piuẽs ſiẽ babʒ qᷓdam q p exꝑientiã ſen

tiatta quedã etiã bʒ que nõ vila n exꝑta
ſola ſide credat.fſidẽ tñ que ĩ deũ eſt neqᷣqʒ
babere ðr niſi qui illa credit q̃ credendo et
amãdo bõ deũpmeretur. Hec ſunt qadfi
dẽ ꝑinere dicũtur.q credẽdo bõ fideł noia
tur. Que vᷣů iſta ſint ſi diligent inqrimꝰ in

duobꝰ p̊ pncipalr ↄſtare inuenimꝰ. Sũt

enim quedã duo ⁊ ̊ duoĩ vno ſunt ⁊ vnuũ
ſunt duo bec. Creatoꝛ ⁊ ſaluatoꝛ duo ſunt
noĩa ⁊ rel vna.iñ aliud notat ſaluatoꝛ auð
creatoꝛ. Creatoꝛ qꝛ fecitnos.ſaluatoꝛ qᷣͥa re
demit nospᷣmũ nõ eramꝰa facti ſumꝰ.po
ſtea ꝑieramꝰ ⁊ redẽpti ſumꝰ.aab vno viꝝ

qʒ factũ eſt vt bonũ noſtꝝ totũ eẽt ab vno

et totũ in vno a vnuʒ. Creatoꝛi dẽmꝰ qꝛ ſu

mo,ſaluoton. aꝛ redempti ſumꝰ ſiue repa

eoecima

—M 2 è! .“.c sõs 4 5
. .
5

rati. Hec ſunt ergo duo q̃ fidei ppoſita ſũt

credenda creatoꝛ ⁊ ſaluatoꝛ ⁊ qᷓ ꝑtinent ad
creatoꝛẽ ⁊ q ꝑtinẽt ad ſaluatoꝛem ſilr. Crea

toꝛ eni ⁊ q̃ ꝑtinent ad creato:ẽ. bec eſt vna
pꝑs ſidei.ſaluatoꝛ ⁊ q̃ ꝑnnent ad ſaluatoꝛes
bec eſt altera. In pᷣma pte diſcernit ſides in
ter creatoꝛẽ ⁊ oꝑa ſua. Inſecũda pte diſcer
nit fides inter ſalustoꝛẽ ⁊ ſacramenta ſua.
Ad creatoꝛẽ ꝑtinent opa ↄditõis q̃ lex die
bus facta ſunt. ld ſaluatoꝛẽ ptinẽt oꝑa re
ſtauratiõis q̃ ↄplẽtur ſex etatbꝰ. In pte pᷣ
ma ad ſidẽ ptinet ofſiteri vnũ creatoꝛẽ.⁊ ab
eo facta eẽ omia q bñt eẽ. an ſcdᷣa pte ad ſi
dem ꝑtinet venerari ſaluatoꝛẽ vnu ⁊ ab eo
reparata eẽ ꝑdita.quibꝰdatũ eſt pł dandũ

beatũ eſſe. In pᷣma pte recta ſides int crea

toꝛẽ ⁊ creaturaʒ ita diſcernere dʒ vt et vnt
cuiqʒ boꝝ qᷓdſuũ eſttribuat. ⁊ viciſſim alte

rus ppetatẽ in alterũ nõ tranſſundat id ẽ.

vt necreature attribuat creatoꝛis maieſta
tem nec aſcribat creatoꝛi create infirmita
tem nec deü concludat tꝑe n“ creaturã ten

dat eternitate. Ita fides ſi vnicuiqʒ qᷣd ſuũ

eſt tribuat recte offert ſiine vtrunqʒz bene
diſcernir. recte diuidit ⁊ nõ peccat.Si veꝛo

in q́libet boꝝ delinqtur ſides ſane ncce eſt

detrimentũ patiatur.Hã illi qui creaturã
ꝓ deo colentes geminoerroꝛe decepti vel
creaturã eternã vł deũ tꝑalẽ eẽ crediderũt

quid iſti aliud feciſſe dicendi ſunt qʒ excel

lentiã foꝛis operi etinfirmitatẽ facture tri
buiſſe creatoꝛi? Rurſus philoſopbi genti
liũ quãuis ine creatoꝛẽ et opꝰ ſuu recte diſ
cernerent. nequaq̃ᷓ; fideles tamẽ aſpellant
quia fidem de ſaluatore nõ babuerũt. Se
quũᷣtur ergo dinde ea q̃ in ſecunda ꝑte po
ſuimꝰ vbipᷣmũ in ſaluatoꝛe agnoſcimꝰ re
demptiõem in ſacramẽtis eiꝰ redẽptionis

pᷣpationẽ. ſrima pars fidei ſpectat ad de

bitü nature.ſcdᷣa ꝑs ſidei ſpectatad debitũ
grane. Ala credere dẽmus aꝛ ꝑ naturã cõ
diti ſumꝰ.iſta credere dẽmꝰ.q;ꝛ ꝑ grãm re
parati ſumus.

¶¶ Si ab initio ſcðm mutationem

tempoꝝ mutata ſit fides credẽtiũ.

iin
Ni
bene
wo
wni
Gn
izer
Naunn

dinaa

. pllee

Ncnit. N

pepo
won'n
ion.
maobe
odebic
arorac
oint

ogen
aeri

Equũutur dehinc
duo illa que in pᷣma diſtinctde
buiꝰ tractationis ꝓpoſuimꝰ qn
to ⁊ ſexto locopoſt q̃ttuoꝛiſta de quibus
bactenus tractatũ eſtpleqnda.quoꝝ vnũ
eit ſi (cõᷣm mutatiõemtempoꝝ ab imitio fi
des credẽtiũ mutata ſit ſiue vna eademqʒ
ſidei foꝛma ⁊ ĩ bijs qͥ ab initio fuerũt ⁊ qui
vſqʒ in finẽ credentes futuri ſũt ſanctis cõ
ſiſtat Aleeꝝ vᷣo quid ſit quo ab imtõ nibil

minus vnq́; recta fides baberepotuitid ẽ
quid ſit illð cui vnqʒ nibil dem potuit vt
fides recta conſtaret.etiã ſi aliqd adijci po

tuit vt creſcerʒ. Hec duo rõne coberẽt.⁊iõ
indiuiſe ꝑptractari expoſcũt.næeleui oſidera
tione in hmõi opꝰ eẽ putemꝰ vbitã multe
ſunt eſtimanões boĩm ⁊ tã diuerſa ſide de
recta fide diſputat.nec ꝑuũ boc eẽ ꝑiculuʒ
putãdũ eſt. Quõ eni de bijs q̃ credẽda ſũt
fide bñ ſentire poſſimꝰ ſi deipſa fide male
ſentiamꝰ? Mꝛopterea ↄſideranda ſunt di

ligenter ſingła q̃ dicunt pt ea dicamꝰ ⁊ ſen

tiamus in qbus duʒ fidem rectã aſtruere
nitimur ſane fidei obuiare nõ ↄnincamur
Gunt boĩes quiqᷓʒuis pietate qᷓdaʒ impij

in deü efficiuntur vt dũ vltra id qð in vita

te eſt ſentiũt in ipᷣam vitateʒ offendut Hec

autignoꝛantia multos parit erroꝛes tã de
bonitate q́; de veritate. Dicunt alijbonita
n diuine nõ eſſe ↄueniẽs vtĩ oꝑa ſua crude
lis eẽ dicatur.⁊ vt aliquidex bijs q̃ fecit pe

rire pmittat.qꝛ nicbil ad Bfecit vt pereat.

AIta dü ſe bonoꝛare putant bonitatẽ offen

dunt vitatẽ. Qui eiʒ pius fuit vtnõ exiſten

tia crearet iuſtꝰ ẽ pt errantia et delinqntia

iudicet. Alij dicũt ad iuſticiã bomiĩs perti

nerevt in bac vita ſine pugna niuat cuʒ po

tius iuſtus eſſe nõ poſſit ſi nõ pugnat.Me⸗

qʒ enim ad iuſticiã huiꝰpvite ꝑtinet nõ tem
ptari ſed a tẽptatiõe non ſuꝑari. Hec vt q̃
bonuseſt nunqᷓʒ cadat.ſʒ cũ ceciderit vtre
ſurgat. Silr ſunt qui dicũt fidelem non eẽ
qui vł aliter credit quedã qꝛ pꝓpi infirmita
tem ↄp̃hendere non valet q̃liter in ip̃a ve
ritate eſt vel nõ omia credii qꝛꝑignoꝛũtiã

Decima

cape non hoteſt qntu eſt. Et beatiſicanda
putant biſidem verã in multitudine ↄgni
tionis ponus qʒ in magnitudie denotois

cum pietas diuia nõ attendat qᷓnta cogni

tione credatur.ſʒ magis q̊nta deuotione id
quod creditur diligat᷑. Mec idcirco cõmẽo
ramus qꝛ cognouimꝰqſdam eẽ minus di
ſcretos qui bũane poſſibilitatis mẽluram
neſciunt qꝛ ſuã poſſibilitatẽ nõ attendũt.⁊
ſi attendũt maioꝛi ſtulticia eſtimãt B omẽſ
elle debere quo ſe pᷣ ceteris vidẽt amplius
aliquid accepiſſe lffirmãt fidelẽnulla rõe
elſſe dicendũ qui nõ magna qdam et młta

et ſublimia fidei ſacramẽta agnouerit ⁊ de
maieſtate creatoꝛis ⁊ de buũilitate ſaluato⸗

ris q̃rundã diſputationũ ꝓfunditatẽ ⁊ren

geſtan ſeriem memoꝛia ↄpbendit. Jpaʒ qᷓʒ

diuĩtatis naturaʒ rudibꝰanimis et pix ad
ea q̃ vident ſufnicientibꝰ explicandaʒ et coꝛ
poꝛeam ab incoꝛpea nata ſubtili qᷓdaʒ con
ſideratiõe diſcernendã ppc nũt. Sʒ illa qʒ
que deſacramẽtis redemptõnis noſtre in
natiuitate et paſſiõe ⁊ reſurrecuõe ⁊ aſcen
ſione ſaluatoꝛis noſtri mᷣo iam mãifeſta
ſunt oibus ab imtio mði iuſtis ⁊ ſidelibus
tam minoꝛibꝰ q; maioꝛibꝰ eadẽ cogniõe

patuiſſe nẽtura q̃a nobis nüc ↄgnoſcunt᷑

pᷣterita. Alioquin nõ vere dicendũ fidẽ bo
rum omniũ habniſſe qua iſta nõ agnoue
runt.Iſta aũt omnia quein ſacramẽto no
ſtre redemptiois completa ſũt eos et credi
diſſe ⁊ agnouiſſe.nõ ſolum bacratõne pꝛo
bareſe putant.q quemadmodũ nos mo

do ad illaʒ redemptionẽ non peruneremꝰ2

niſi Hoĩa iam ⁊facta agnoſceremꝰet agni

ta crederemus. Sic quidẽ illi per boc ſal⸗

uati non fuiſſent niſi bec omnia ⁊ facienda
agnouilſſent et agnita credidiſſent. Nernʒ
etiam quia aliquotiens ſcripture teſtãtur

nullum ab initio ſine fide chꝛiſti eẽ ſaluatũ
Et beatus Zluguſtinus de boc ipᷣo loq̃ns

ſic ait. Eadem ſides mediatoꝛis ſaluos iu⸗
ſtosfaciebat antiquos puſillos cum mag
nis.nõ vetus teſtamentũ quod inſeruitu⸗
tem generat. Mon lex que non ſic eſt data
vt poſſit viuificare.ſed gratia dei per ꝓhm

tuum ita illi moꝛturum.ſicut nos reſurre
xiſſe ita illireſurrectuꝝ. et nos ⁊ illi adiudi
dum venturuʒz niuoꝛum a moꝛtuonꝝ. Hec
autem ſi vera ſint ſicut abillis eſtimatur.
et ſicut a ppoſitis actoꝛibꝰ affirmari videt
fuit antiquis tempoꝛibus aut perrara ſa
lus aut mmiũ numeroſa ꝑfectio quoꝛum
quidẽ quoolibʒ ſape diſcretonis termios
erxcedere eſt Qoſi videi tolerabilius ymo
etiam deo dignius iudicai replelſe ponꝰ

et ditaſie ſecula illa młtitudine ꝑfectoꝛu.et

omnes niblominꝰ replet ſpũ ppbeticonꝰ
dum reuelata miſteria iaʒ tuc penetraret
q́; aluãdoꝝ tanta fuiſſe paucitate cotemiu
qtinus ⁊ nõ pauci falui tũc fierẽt ſi vnqᷣm
bec recipi.bñdicimus quidẽ deu indonis
ſuis.ſed quid tempoꝛi gtie rebuatũ ſit non
videmꝰ? niſi ꝙ tẽpuſ grẽ ulð potiꝰ iuxta ſen
tentiã banc fuerit aſpellandü in quotot
tante dei populo diuitie ſpũs affluebãt vt
illud pꝛſus incredibih felicitate cerneretur
impletũ quod Doyſes optabat cuz dice
ret. Quis dabit vt omẽs pꝛopbetent. Que
ſo quid ſimile attulit euangeliuʒ. Fruſtra

gloꝛiatur Maulus de pꝛimitijs ſpiruꝰ qs

putat ſe cũ ſocijs ſuis coapoſtolis accepil
ſe. cuz niltale in diebus ſuis potuerit expe

riri. Deniqʒ aiebat. Hunquid omẽsppbe

te? Fruſtra inm gliatur de euãgelio ſuo
qꝛnõ ab bomie neqʒ pꝑ bomineʒulud acce
perit ſed qſi ſpẽali pꝛerogatiua quada per
reuelationẽ ꝗheſu xp̃i cũ et ante ipᷣm fuerit
per ſpũm etiã populis reuelatum. Sednꝰ
apoſtolus etrus ꝓfecto debuit pꝛoꝑbe⸗
ncum illud ad ſua tẽꝑa retoꝛquere. Effun
dam de ſpiritu meo luꝑ filios et filias ve⸗
ſtras et pꝛophetabunt filij veſtri et filie ve
ſtre ſi abundantioꝛ ſiam pꝛeceſſerat tranſ
actis ſeculis effuſio ſpũſ. Aut certe pꝛophe
ta vel potus in ꝓpbeta deusſi veretemꝑa
ila apoſtolica cũ boc diceret intuebatur.
non plane effundã ſed ſubtrabam magis
de ſpiritu meo dixiſſe debuerat. QNund eni
ſi filijs euangelij omẽs veteres iſtos pares
focimus in ſceentia. Munquio nonet ſu

ccbaiſtũ. quia ſicut nos crebimꝰ cbꝛiſtuzim
carne veniſſe ſicilli venturũ.ſicut nos moꝛ

decima

berioꝛes omnes in gratia conſequẽter ſa
teri neceſſe eſt. vtpote quos neclecto ſicut
nos aut pꝛedicatõ ſed ip̃a vnctio docuerit
omnes de oibus? Eſto tamen. TColeremꝰ
nos noſtram iniuriã ⁊ apoſtoli quoqʒ ſuã

vt et ipiquoqʒ minimi antiquoꝛuʒ iſtoꝛuʒ

comparẽtur in ſcientia pꝛoferantur mino
res in gratia.Sedet ſane quod vllo omm
no pacto non ferimus.vt dñs videlicʒ glo
rie ſentiat᷑ pel falli vnqm potuiſſe vł fallere

pvoluiſſe.⁊ qdᷣ ipſe pꝛoteſtatus eſt inter na

tos mulierum non ſurrexit maioꝛ Joban
ne baptiſta. ANide aũt ſi nõ vere fallũ fateri

cogimur veritatis boc teſtimoniũ ſi tamẽæę
tribuamus veteribꝰquantum nec Jobãm

vendicare valemus. Hon ptiqʒ fit imuria
Johanni ſi quid ignoꝛaſſe creditur aut di
ci nimiꝝ ꝙ ⁊ ip̃e nõ diffidet. Sʒ ſi qð pꝛe
coni neruatis negamꝰ contra pꝛeconium
veritatis alteri damus non tãtum iniuria
ſed blaſphemia eſt ⁊ plane nõ cõtradicere
Jobanni ſed veritati. Quid ergo? amicuſ

ſponſi dubitat et querit iu es qui venturꝰ⸗

es an aliũ expectamuſ?a nos milibꝰboim

cerntudineʒ de oibus noſtro mẽdacio ↄſir
mamus. Mecipos de ſeita veteres ſenliſſe
paucis aduertere poſlumꝰ. Doyſes ſcn

bit deum ad ſe loqntẽ dixiſſeſic. Ego ſum

deus Abꝛaham et deus yſaac ⁊ de viacob
et nomẽ meũ adonay nõ indicaui eis lub

andi ſiẽ et tibi. Oñdit ergo de dei naia plꝰ

aliqd pᷣcedentibꝰpatubꝰ accepiſſe. Dauid

qᷓ; ſup doctoꝛes ſuos ⁊ ſenioꝛes donũ ſibi

intelligẽtie audaci pᷣſumit ita dicẽs. Suꝑ

oẽs docẽtes me intellexi.qꝛteſtimonia tua

meditatio mea ẽ. Et rurſu. Sup ſenes itel
lexi. Sʒ a ppha Daniel. ptrõſibutait pluri
mi. mltiplex erit ſcia. amplioꝛẽ.ſ.noticiaʒ
ꝓmittẽs ⁊ ipe poſteris. Si ergo vt au ſcts
papa Gꝛegoꝛiuſ. Scom incremẽta tẽpoꝝ

creuit et ſcia ſpualiũ paty.⁊ qᷓntum vicinio
res aduentui ſaluatoꝛis extiterũt.tanto mi

ſterium ſalutis plenius perceperunt.non

eſt dubium quin bis qui etiam pꝛeſentes
fuerunt multo amplius ↄtulerit reꝝ iplaꝝ

exbibuõ atz pñtia exbibẽtiſ. Deniqʒ ⁊ audi

unt. Beati ochi qui vidẽt q vos viðiis. ꝗteʒ

— —☚ =—Gð f f— — — — — —,—,

1
ſ.
ſon
ſel
nnll
fem
gh⸗
zn
ſol
g
lan
nt
⸗
cch
Dde⸗
br
lum
erit
Purno
denpe
turarn
dered
etlllo
creden
gereg

Ne

n
ſan
lenn
en
glus
on,
nno

ONrN

hug
A
lopy
n
liae
lin
enen
Nand

n

un
Mond
Nn
n
un⸗
oin
che
n
epe⸗
o
iasi
awu

n

gdonihn
nhoti
glnuil
uupn
oco;
xorſeis
mio⸗
mpo
ton
crut ton
npn
nu
Gln
nns

—
— —

vos ãt dixi amicos:qꝛ oĩa q̃ a.a.p.m.n.ſ.v.
Dulti inqt reges 2 pphe voluerũt vioͤre
qᷓ voſ videtis ⁊ ñ vi.⁊ a.q.a.⁊ n.a. Nuare?⸗
vt videlz clar? largiꝰ qz pciperẽt q̊d vixte
nuiter obſcureqʒ pᷣſenſerãt.alioqͥn qᷣd opꝰ
erat nidere foꝛis carnẽ etcarnis audire ſer
mões ſi iam intꝰa ſpũ fuerãt pfecte inſtru
cti de omibꝰ.pᷣſtim cũ dñs dicat.caro non
ꝓdeſt quicq̃ʒ.ſpũs eſt qͥ niuinicat? Q,ſip:
pbete ⁊ q iluſtrioꝛes videbãtur in illo pło
nõ omẽs oĩa aliqñ eq̃li agnoſcere value⸗
runt.ſʒ alij plus alij minꝰ ꝓput ſpũs dabat
diuidẽs ſinglis put volebat idqʒ abſq; pᷣiu
dicio ſue ſanctitatis atʒ pfectõis.q̃ᷓnto ma
gis ſimplicioꝛes quiqʒ iuſti abſqʒ detrimẽ
to ſalutis ſaluatiõis tempꝰ.modũ ⁊ oꝛdieʒ
neſcire potuerũt.quã tamẽ certa fide ⁊ ſpe

vti pꝛomiſſa fuerat firmiſſime tenuerunt.

Quanti bodie quicũqʒpfecto in ꝑlo xpᷣia
no pite eterne ſecliqʒ futuri qdᷣindubitant
credunt ⁊ ſpant ⁊ ardẽter ðᷣſiderãt.foꝛmaʒ
tamẽ ac ſtatũ ne cogitare quidẽ vel tenui
noꝛuũt. Ita ergo multi añ ſaluatoꝛis aduẽ
tum deuz omipotentẽ tenẽtes et diligẽtes
ſue ſalutis gtuitũ ꝓmiſſoꝛẽ.credentes in ꝑ

milſione fidelẽ. ſperãtes ceꝛnſſimũ reddito
rem.in hac fide ⁊ expectatõe ſaluati ſunt.lʒ

quando⁊ qualiter ſalus repꝛomilſſa fieret
⁊ quooꝛdine ignoꝛarent.Ham ⁊ ipᷣisapo

ſtolis qᷓs et iuſtos fuiſſe nemo eſt qͥ ambi
gat. p̃ſente ſaluatoꝛe ⁊ regnũ celoꝝ manife
ſta iam luce pᷣCᷣdicante miſteriũ paſſiõis in

tantũ adbuc ignotũ fuiſſe atʒ occultũ legit
ptipſe boc dño aperte pꝛedicante et pꝛedi

cente illi nec intelligere poſſent q diceban:.

Duo quoqʒ dilcipuliili quibꝰ euntibꝰ et

dubitantibꝰ in via Ihs aſparuitad ipius
interrogationeʒ pulſati inter cetera dixiſſe
referüt. Hos ſperabamꝰ qipſeeſſʒ redem
pturusiſrael. In quo aperte oſtendũt qꝙre

demptõem iſrael per paſſionẽ cbꝛiſti ven
turam non crediderãt qui in ipᷣa paſſione

de redemptõe deſperabant. ꝛopter qᷓd

et illis ibidem ðꝛ. O ſtulti ⁊ tardi coꝛde ad
credendũ.Honne opꝑtuit xpᷣm pati ⁊ reſur
gere a moꝛtuis.⁊ ſic intrare in gliam ſuaʒ.
Noſtremo qðeſt miſteniuʒ a ſeculis ab

ſconditũ.⁊ ne foꝛte putetur ſolis malis ab
ſconditum ſubiecit nouiſſimis temꝑibus
ſanctis reuelatum. Si omẽs boc ab initio
bonicognouerũt quomõ ̊ vel mali igno⸗
rare potuerũt? maxime cũ ab ipſis bonis
qui boc ꝑcepiſſent qui vere bom vel mali
eſſent quibus boc reuelandum pł celandũ
foꝛet diſcerninõ potuiſſet. ¶tqʒ in bũcmo
dum conſeqᷓns eſſe manifeſte agnoſcimꝰ.
vt ſi bonis omnibꝰbec reuelata ↄfitemur.
malis quoqʒ non ignota fuiſſe non dubi⸗
temꝰ. Moꝛro ſi boc ſtare debebit quis nõ
nideat q̃ʒ ineſfabiliter pꝛioꝛa illa tempoꝛa
poſterioꝛibus ſeculis pᷣferenda ſint cum ſi
des que bic ſolo foꝛis auditu verboꝛũ per
cipitur.illic ꝑ contemplatõnem ꝓphence
aſpirationis intus ab omnibꝰ plena ⁊ ma⸗
mifeſta veritatis luce legeret. Quid ſides
noſtra comparatiõe fidei illoꝛuʒ niſi pt ita
dicam.non fides ymo opinio quedã dicẽ
da eſt. quos in tantũ certioꝛes agnoſcimꝰ
fuiſſe de futuro qm nos de pꝛeterito.qᷓniã
illi qdᷣ in re non viderunt agnouerüt ꝑ ſpi
ritum. nos quoð non vidimus auditu ſo
lo concipimus ꝑ verbum. Quod ſi verũ
eſt quis non videat quoniã aduentus xpᷣi
fidelibus non ſoluʒ illuminatonẽ nõ attu
lit ſed certioꝛem et melioꝛẽ agmtionẽ abſtu
litꝰ Quocirca fidem rectaʒ conſulentes cõ
modioꝛa ſaluti ⁊ pꝛopinquioꝛa veriati cõ
ſiteamur. ⁊ cognitõem eoꝛum que ad fideʒ

pertinent ſicut in vno eodemqʒ temꝑe ſᷣm
capacitatesdiuerſoꝝdifferentẽ agnoſcimꝰ

ita qᷓ; ꝑ ſucceſſionẽ tempoꝝab imitio incre
mentis quibuſdã actam in ipſis fidelibus

non dubitemꝰ. AUnam tamẽ ⁊ eandẽ fuiſſe
ſidem pᷣcedentium ⁊ ſubſeqᷓntium. in qbꝰ
tamen eabdem cognitio nõ fuit ſic indubi

tãter confitemur quemadmodũ in bis qs
in noſtris tempoꝛibuſ fideles cernimꝰean
dem ſidem.et tamen nõ eandem fidei cog
