bomis infructuoſazelſe ſi vera fuerit. Ego

ſcripturã audio dicenteʒ. Quia in qcunqʒ
boꝛa pctõꝛ ingemuerit ſaluus erit. Non ti

bi dixit biduo aut biennio ante moꝛtẽ ſi in⸗

gemuerit. ſz jcũqʒ boꝛa ingemuerit ſalu⸗
erit. ergotu noli ponere tempꝰ milcdie dei

ne ſoꝛte iudicium tuum tibup̃t aduerſetur

Moli ponere legem q tibi non expedit pec
catoꝛ es ama miſericoꝛdiaʒ.qᷣa ſi ſ amas
nõ eretiaſee tñ tibi ſõ bacſpe ſecure pec
candum eſt ꝓꝛopterea ꝙ in fine ſi conuer
ſus fueris ſalus tibi pꝛomittit. Maʒ q̃ᷓʒuis
etiam tunc venia tibi pꝛomittitur. ſi vere
penituerisinõ tamen tibi ꝙere tunc peni
tere debeas pꝛomittitur. valde difficile eſt

S

. —
—

—
„

prte
ſenl

es

loe
uigt
vol
nUtel
welt
en
reles
dest
chme
lro
fit
agecep
nuns
cato⸗
195 0

nlbue
mminib⸗
byosli⸗
nlent⸗
nnleis
ſnikev
lentite
auferr
bonis
ch
iſtpo
eeie⸗
nelte⸗
min
opue
poln
poo⸗
E

NR.

ſii
nndb
mon
ed e
gu hor
terſage

erre

ddenni
WMN
ndir
alone
eſet
ehe⸗
ſe Ku
woeſt

.
non
n Egei
oinezn
rorein
Menar
gerr
Woen
olanie⸗

NCe

namms
ntennnn
ent,

tann

en y
genoriln⸗
nen o
uettur
gpeotpel
hawas
ſechrehe⸗
eſtcchu
Pachue
icur Aver
rewne

—

1NE

reſipiſcas. Q, ſi foꝛte tibi ſuſpetere non vi

vttunc ſit vera penitẽtia quan do taʒ ſera
penit qᷓndo cruciatus mebꝛa ligat ⁊ doloꝛ
ſenſum oſpꝛimit.vix aliud bõ cogitare pt.
Ergo ſi vis ſecurus eẽ age pniam dũ ſanꝰ

es. du mens ſibi vacare poteſt exerceillã in
ope ſuoſvalde ſuſpecta dʒ eſſe penitentia q
coacta eẽ videt ꝛ facile eſt vt bõ ſe nolle pu

tet qð poſſe nõ datur. poſſibilitas opume
voluntatẽ pꝛobatſi nõ facitz di potes ma⸗
mfeſte oſtendis q: nõ vis. Quãms autem

in temꝑe ſanitats ſecurioꝛ ſit penitẽtia. tñ
melioꝛ eſt ſera q́; nlła. ante finẽ time ne pe

nitere dilteras. in fine ofide vt veltunc e

des tempus oꝑios.egredere tñ in ſpe firma
cum arra bone deuotõisiMultuũ ſera fui

latronis penitentia.ſʒ indulgẽtia ſera non

fuit. Nð tamdiu petere diſtulit vide qʒcito

accepit Coꝛ otritü et bum liatu de? noſter
nunãm deſpiciet. quia moꝛteʒ nõ pult pec

— —YYG

catoꝛis. ſedvt conuertai wiugast.

( O, ſola voluntas ſufficit ſi facul

5*

tas operandi non detu⸗.
— CCa.

lũtatẽ bes noli deſperare Angeli
de celo damãt. Max in ra bomi

minibꝰdiuitibꝰ aut nobilibus aut potenti
bus ſiue multa facere valennbꝰ Si boc di

xiſſent timendũ tibi eſſʒ. qa bec omnia enã

inuitis ⁊ abeſſe pñt ⁊ adeſſe non amantibꝰ
ſimilr. voluntas nulli abeſſe poteſt niſi vo⸗
lenti tale aliquid eſt volũtas ꝙ nec darin?*
auferri poteſt inuito. Nꝛopterea volũtas

bomis eſt ptãs dei.⁊ deo volutas bomis

eſt. qa velle in poteſtate bomis eſt 2 nõ po

teſt voluntatẽ tollere bomim aliqᷓ violẽtia
extriſecꝰ incurrẽs neqʒ inſirmitas neqʒad
uerſitas vlla. neqʒ pauꝑtas voluntateʒ bo
mini tollere poteſt miſi ie bomo voluerit.
opus ei auferri poteſt etiaz qñ ipſe nõ nult
voluntas nõ poteſt. Oꝛopterea nõ eſt in
ipſo qndo poſſit. ſin ipo eſt qñ velit. etiaʒ
quãuis ab ipſonõ ſit voluntas qndo vult

Pergo bonaʒ uo

nariavdecena

tamen in ſpo bomie dicit eſle quando velit

qniam⁊ ipᷣm velle bonu ex deoeſt. idcirco

quia extriſecus velle bomis nõ poteſt im

pedir. lo H pt velit micbil foꝛis qu erit to⸗

tum in ſpo eſt qd ad bocfacienduʒ; opus?.

non queritaliqd extra ſe pt velle babeat in

ſedcirco in o eſt velle poſle in io nõ eſt

miſi aliud foꝛs oſponatur ad explicandaz
voluntate q;d quando adeſſe debeat vlab

eſſe in ptate bomis non eſt. Idcirco qñ nõ

vult bonũ non culpatur niſi ĩe. Quando
autẽ non pt ſi vult qdem ppter volütateʒ
impoſſibilitas nõ imputat.Si autẽ nõ vlt

pꝛopter impoſſibilitatẽ voluntas no excu
ſatur. Totu ergo merituʒ in voluntate eſt

qntũ vis tantu mereris. Sʒ dicis. ſi lolum
velle meritũ eſt et ſi merituz bomis in ſola

conſtat voluntate. Quid ergo opꝰ facit⸗
Habeo voluntatẽ ? ſufficiet michi. Quid
necelſe eſt operari ſi opus nibil facit ſed vo

luntatẽ ſine oꝑe babere nõ potes qñopari
potes. Hon eſt voluntas ſinõ operat qð

poteſt. Si aũt non pᷣ̃t operari ſufticit ipᷣa ſi
bi ⁊ babet meritũ ſuum pꝛopter ſe in quo

ſola placet ꝙbona eſt. ſed dicis iteru. Si to
tum meritũ in voluntate eſt nibil amplius
er opere eſt. etiaʒ qndo ipᷣm opus cũ volũ⸗

tate eſt. Quare ergo opus reqritur. ſipꝛo

opere merito bomis nicbil adijcitur vłau

fertur. Audi quare. Ideo poſt voluntatez

etiã opus reqritur vt in io oꝑe voluntas

augeatur. Tale eſt coꝛ bomis vt opere ſuo
amplius inardeſcat ſiue ad bonitatẽ amã
dam ſi rectuʒ eſt. ſiue ad maliciã ſi pꝛauũ.

Ita vtrimqʒ affectꝰ opere nutri pt crelcat

et amplioꝛ ſit.⁊ pix ſieri poteſt pt voluntas
opere ſuo nõaugeat. Quantũ ergo volũ
tas creſcit tantũ meritũ creſcit.⁊ tantũ opꝰ
ipᷣm voluntati aut pꝛodeſt in bonũ autin
malũ nocet.q̃ntum ipſam voluntatẽ abdaf
fectũ bonitatis ſiue malicie accendendo ex

ercet. ⁊ ſi foꝛte cõtingittantã eſſe voluntatẽ
in eo qui nõ operatur.q̃nta ẽ in illoq opꝰ
exercet. vbi voluntas eadẽ eſt merituʒ diſſi
mile eſſe non pt. ſed dicit terũ. Sitotu me
ritum in voluntate eſt ⁊ mchil omilſa⸗ ex

(bpars

opere elt. ergo opus bonũ nõ remuerat

ſed ſola voluntas. Uide quomodo boc in⸗

telligere velis. naʒ ſcᷣm aliquid ⁊ B veraci
dicitur.qꝛ bomis voluntas ſiue ad bonuz
ſiue ad malũ ſola remunerat᷑. Etrurſus coõ
uenienter dicitur.qꝛ opus ⁊ voluntas ⁊ ip
ſe etiã bomo volens ⁊ operans pꝛo volun
tate operemuneratur. Dicitur voluntas
remunerari.da in ipᷣa meritũ conſtat. dicit
etopus remunerari. quia in ipo oſtat cau
ſa ſiue occaſio merendi. Aoluntas remu:
neratur pꝛo opere. opus remunerat ꝓ vo⸗
luntate. Holuntas remuneratpoꝑe.quia
in illo vt placeret meruit. Opus remũerat᷑
pꝛo volũtate. qͥa ex illa pt placeret meruit.
Voluntas placet.quia ipſa bona eſt etin

iplſa iuſticia eſt que placet Opus placʒ.qꝛ

ex bona voluntate eſt. ⁊ ſignũ eſtiuſticie et
bonitatis que in ipᷣa voluntate eſt ⁊ placʒ.
AVolũtas plac p eo qd in ipſo eſt.Opꝰ pla

cet pꝛo eo ex quo ipᷣm eſt. Sicut ergo ſola

iuſticia eſt pꝛo qua ⁊ voluntas placʒ ⁊ opꝰ

voluũtatis.ſic non due ſed vna retributõ eſt
qua ⁊ voluntas remunerat ⁊ opus volun
tatis Vna ergo retributõ eſt qua ⁊ bomo
remunerari dicitur quia illi datur. ⁊ volũ⸗
tas remunerari dicit᷑ quia pꝛo illa datur.⁊

opus remunerari dicit in quo volũtas ip
ſa placere meretur etiam qᷓndo nõ operaĩ.
Voluntas placet in boc quod voluit ope
rarti.⁊ de ipᷣo opere placet etiaʒ quando illð
facere non poteſt. Semper ergo placet vo
luntas pꝛo oꝑe ⁊ bomo nunqm placʒniſi/
pꝛo voluntate.tñ quando bomo pro volũ
tate placet ideo placet.quia ipſa voluntas

placet. Quando autẽ voluntas ppter op⸗
placet. non ſic placet quaſi opꝰppter ſe pla

ceat.⁊ poluntas pꝛopter opus cuʒ potius
poluntas pꝛopiſe placeat ⁊ opus pꝛopter
voluntatem. Sed diciĩ pꝛopteropus pla
cere voluntas.quia ipᷣa voluntas operis

et de opere eſt qð placet. ANelle enim ſemꝑ
aliqd velle eſt ⁊ placet bomo.quia vult ali⸗

quid ꝓpter voluntatẽ iuſtaʒ quede anquo
eſt. ⁊ wo iuſta eſt. quia eſt de quo eſſe debʒ.

et talis eſt qualis eſſe debet. Sic ergo imn vo

quartaoecima.

luntate totũ meritum eſt etiam ſi reſpectu
operis ſit.quod opus ſiue ſit ſiue non ſit ni
chil in voluntate minꝰ eſt miſi loꝛten bocq

voluntas ipſa maioꝛ fieret ſi ipſum opus
fieret. Si ergo magnũ merituʒ babere vis.

magnã babe voluntatẽ. agna ſiducia.
tantum mereris quantuʒ pis.poſſunt eſſe
voluntate pares q facultate impares ſunt.
Aſdultum dedit zacheus quia diues erat
et multũ babebat. Vidua illa que duo mi
nuta miſit paruʒ babuit ? parũ dedit ymo

tantũ dedit qntum ʒacheus. Einoꝛes fa

cultates ferebat. ſed parẽ poluntatẽ bẽbat
Si attendas quid dederint diuerſa inue

nies. ſi attendas vnde deberint paria inue

nies. Mon autẽ penſat deus quãtuʒ detur
ſed ex quanto detur. Si ergo vbi plus dai
et vbi minus difierens merituʒz non eſt ſi
equalis polütas babeat.ergo vbi aliquid
datur ⁊ vbi nichii datur differens merituʒ

eſſe non poteſt ſi equalis vtrimqʒ volũtas
babeatur. ideo dixi tibi vt nõ deſperes ſifa

cultas deeſt tibi aſſit bona voluntas quan
tum nis tantum mereris. Fac ergo volun

tatem magnaʒ ſi vis babere meritumma
gnum. Bene boc ſciuit peccatrix illa que

quia multum habuit quod dimitteretur

non attulit lubſtantiam magnam ſed dile

ctionem magnam. multum contra multũ

Simlita pecuma magis q́; charitate mul

ta iniquitas multa redimeretur. felicioꝛes
diuites eſſent qm panperes.get ſecure pec
care poſſent quãtum vellent ⁊ quãdiu vel
lent. In ipſis enim eſſet redemptõ peccato
rum ſuoꝛum quãdo vellent darent pecuni

am ⁊ baberent iuſticiam. Hunc autem bñ

fecit deus.quia in eo poſuit redemptõem
noſtram vbi nulus niſi ipſe velit egere po
teſt. amare poſſunt equaliter a diues 7 pau
per.etiam ſi pecuniam equaliter dare non

poſſunt. Dilige multum ſi vis vt multum

tibi dimittatur. Dimittuntur inquit ei pec

cata multa quoniã dilexit multuʒ. Cui pl?
dimittitur plus diligit. Aliquid contrarie

tatis bic eſſe videtur. Si enz ideo eidimit

tuntur peccata multa quia.dilexit multũ.

*

4

nisig
dlls
nntur
debe
wult
tume
wolt
noſcn

lert

leg
mu
h⸗

1

W

W

hboeg
hoprs
mnye,
on,
nteſe
gon
c
W
Am
osſ
ibih
folmne
müe
Bdar
oorl
achi
Und
ner,
üs
muſſ⸗
oglan

unme
lucge
Uroto
mede

„„
4
.
1

nmi

niu 4
1 c n

tlrurepe
gidun
deen
rentpean
caumt
npem
lugnt⸗
Ntul
vorthon
tmdlum
gnap⸗
Cu
dcoN
Notnn
ſaimdi

— =

(pars

vider dilectio pꝛioꝛ eſſe qʒz remiſſio. Et rur
ſum ſi ule plus diligit cui plus dimitutur.

videtur pꝛioꝛ eſſe remiſſio qʒ dilectio. Sic

enim dictuz eſt. Duo debitoꝛes erant vni
feneratoꝛi. vnus multum debebat. aliꝰ pa

. rum. vnus plus alius minuſ. Cum non ba
berent vñ redderẽt donauit vtrilqʒ. Nus

ergo eum plus diligit? Etreſpondit. Eſti⸗
mo is cui plus donauit. Nidetur bic pꝛioꝛ

eſſe remiſſio ⁊ poſterioꝛ dilecto. ꝗdeo emʒ
multũ diligitur quia multum bimittitur.

Poſtea ſubiungit oſtendẽs quare pꝛopo
ſitionem iſtam fecerit. Aides inquit banc

mulierem. Intraui in domũ tuam aqua,
pedibus meis non dediſti. bec autem poſt

q́; intrauilacrimis lauit pedes meos et ca
pillis exterſit et poſtea.pꝛopterea inqt di

co tibi dimittuntur ei peccata multa quia

dilexit multum. Cui minus dimittitur mi

nus diligit. ⁊ cui plus dimuttiturplus dili

git. Mon videntur iſta coberere quia dixit
eum plus diligere cui plus dimittit. ⁊ buic
idcirco multũ dimiſſum quia multum di
lexit. In boc ergonon videtur conueniens
elſe ſimilitudo nili lic foꝛte oicat.quia ĩ boc
alparet ꝙ multuz ei dimittitur. quia dilexit
multum. quisa ille cui plus dimittitur plus
diligit DOimittunt᷑ inquit ei peccata multa
quoniã dilexit miultuʒ. Dimittutur inqui

illi peccata multa. Et vnde boc pꝛobo aut

quomodo aliud oſtendo.quia dimittütur

el peccata multa. In bocinquit. quia dilex

it multũ. ¶Ma gna dilectõ magne remilſio

nis indici eſt. Tui enĩ plus dimittitur plꝰ
Diligit. Debitoꝛ eſt eniz ille cui plus dimit
titur vt plus diligat. ſi plꝰ diligit facit ad

debet. ⁊ oſtendit ſe multum debere in eo
multuz reddit. Sic igitur mulier iſta mul

tum ofſicioſa, multũ ſedula.multũ deuota

multum diligit. quia multů ſe accepiſſe ag
noſcit. dimittuni ei peccata multa quia di

*

lexit multnʒ. Si quis ergoita intelligere ve

lit quod dictũ eſt. Dimittuntur ei peccata
multa quia dilexit multũ. nicbil inconueni

entius erit. ſz videbitur foꝛtaſſis boc alicui
ma gis ad verjtatem pertinere. xt illaz bic

—

quartadecima

dilectionem intelligamus quã mulier pec
catrix deſiderio ſanitatis accẽſa diligere ce

pit ſaluatoreʒ a quo ſe credidit babere ſalu

tem. ⁊ quia agnouit multu eẽ quod libi ab
eo dimittendu eſſe ſperauit. ideo multuz di
lexit. Nondũ adbuc audierat dimittũtur
tibi peccata tua.adbuc quodimpetrare de
ſiderauit poſtulauit. et tñ quaſi iam acce
piſſet datoꝛeʒ ſuum amauit a qᷓ ſe qð petiſt
accepturã ñ dubitauit. IOdcirco inat ſides
tua te ſlaluã fecit. DNꝛ en credidilti dilexiſti
et aꝛ dilexiſti meruiſti. Ex qᷓ eni fides cepit
ſalus cepit.ſed tu neſciebas ꝙ ego te ꝑfidẽ
et dilectionẽ ad me traberẽ vt credenti ⁊ dr
ligenti pctã młta ↄdonarẽ. CTu aũt ſoꝛte H
nõ cogitabas.iõ pt ſcias ⁊ ↄloleris.nũc di
conbi.Dimittuni tibi pctã tua.cui plus di

mittit plꝰiligit. alij diligut p?q accipiũt.

tu et pus q́; acciꝑes dilexiſti.qꝛ te acceptu
rã credidiſti.iõ ſides tna ſaluã te fecit vade
in pace. Aide nũc qᷓntũ p̃ᷣt deuotio magna
qntũ facit charitas.qntu fac bona volutas
Moli ergo timere ſi bona voluntas pigra
non fuerit. indulgentia tarda non ernrtt.
¶ O, homo opus iudicat deꝰ vo
luntatem penſat.
„ (CCa. VI.

Wo ſunt nolutas
t opus voluntatis. Deus volun
Mrtatem penſat bomoopuſiudicat.
Sed ſuntiterũ opa alia occulta qn eſciun

tur alia dubia ꝗᷓ no diſcernũtur alis mani

feſta. id ẽ. vł ita mala pt nõ valeãt abſcon
di ſiue ita bona vt de bis nõ poſ ſit dubita⸗
ri. Occulta ⁊ dubia dino iudicõ reſeruant
Que aut manifeſta ſunt ſibona ſunt.ꝑap
pꝛobationẽ iudicãtur ſedper retribunonẽ

nõ iudicãtur. quia pᷣmuũ et mercesilloꝛuʒ

in poſterũ rebuatur. ala voluit des bic
iudicari ⁊ puniri ne ſi in poſterũ illoniudi
ciũ ſeruarei.nõ ad coꝛrectõem ſʒad dam
nationeʒ omneiudiciũ exerceret. Nꝛopte
rea poſitiſuntbomines iudices vice beipt
culpas ſubiectoꝛum examinando caſtiga
rent. vt in fine cum venerit iudex coꝛrectos

—
P--

ſaluare poſſit quos coꝛrigendos büano iu

dicio ſubiecit.Data lunt ergo iudicia.⁊ cõ

traculpas diuerſas expiãdas coꝛrectionũ
et ſatiſfactionũ modus ac meſura rarõna
bili diffintõe pᷣfigitur. Et eſt ſcriptus liber

penitẽtialisin quo q̃ ſpũalis medicine an

tidota pponuntur.pbi medici ammarum

ſi quis etiã poſt impetratã peniã peccatoꝝ

poſſunt dimittere.

intus a dno abſolui.poſtmodũ

accipiant q̊d contra moꝛbos pctõꝝ ſanan
dis egris mennbꝰ aſponant.

de remiſſione peccatoꝛũ et ſi ſa

cærdoteſ qui homies ſunt peccata

(Capituuum (( VIII.
Btelſtatem remt

p tendi pctã quidã ſoli deo ita aſcri

bere conantur vt in ea bominem

nus pꝛus ꝑ ſemetip̃m ſanitati reſtituit. ac
ſicdeinde ad ſacerdotes miſit non pteius
mundatio virtute illoꝝ perficeretur.ſed pt
tantũmõ teſtimonioilloꝝn confirmaretur.
Simili mõ nunc in pñiti ecclia dicũt mini
ſteria ſacerdotũ nmicb. amplius vᷣtutis ba

bere niſi quedaz tantũmõ ſigna elſe. pt ille

ndelicet qui pꝛius per contritionẽ coꝛdis
confel
ſione oꝛs ab eis abſolutus eſſe oſtendatur
O, autẽ in ſola coꝛdis contritione etiam

ante confeſſionem oꝛis pctã dimittantur.
pꝛophetico illo teſtimomo aſpꝛobare vo

lunt q̊ diatur. Quacunq; boꝛa ingemue
rit pctõꝛ ſaluꝰ erit.et alibi. Quia adbucte

1 loqnte dicã ecce aſ ſum Et pſalm iſt a. Diri
inquit ofiteboꝛ aduerſũ me iniuſt. m. ð.⁊ t.

re m. .im. Jdercotamẽ poſt contr itioneʒ
coꝛdis .felſionẽ qʒoꝛis eſſe neceſſariã.qa

conſiten eadẽ peccata ſua neglexerit q̃ſ in
ſtitutõis diuie ptemptoꝛ qᷓ;ʒuisnõ pꝛo pec⸗
catis qiam dimiſſa ſunt reusteneat.tamẽ
reus pꝛo contẽptu erit. Al foꝛtalſis ceipᷣa

peccata iim adcontumacẽ redeunt q pꝛuꝰ
perↄpunctionẽ biiliato dimiſſa fyerunt

participem fieri poſſe nullo mõ concedãt.
Et adconſirmanonẽ buiꝰaſſertiõis addu
cunt mundationẽ illius lepꝛoſi quẽ domi

quartadecima

Hac ergo rõne phbant bomies nilo mõpo

teſtatem babere dimittendipctã. ſed banc

ſoliꝰdei eſſe. ſicut etiã in euangelio iudei 3

dñʒ murmurãtes.qꝛ dixerit palitico.dimiſ

ſa lunt tibi pctã tua.aierunt.ſolũ deũ polſle
peccata dimittere. Sed foꝛtaſſis qͥ boc de

abſolutiõe peccatoꝝdicũt. quomõ quiſqʒ

peccato lige non ſans diligenter attendũt

Duobꝰeni modis peccatoꝛligatꝰ eſt. liga

tus eſt obduratõne metis. ligatus eſt debi

tofuture dãnationis. Quãdiu nanq; gtia
dei cuz bomie eſt. ſolutꝰ eſt bõ 2 adbnope

randũ expeditus. Sedcũ ꝑ peccatũ gratia
dei ſubtrabitur. ſtatim ipſa ſus obdura tõe
mens intrinſecus obligatur. Iſta obdura
tio ſiue excecatio mentis interioꝛes tenebꝛe
ſunt in quibꝰbomo ppctõ ſuoin pꝛelenti
obligatus tenet. 1 miſi ab bis in bac pita ſo

lutꝰ fuerit pꝰmodũ ligatis manibꝰ ⁊pedi
bus in tenebꝛas dxterioꝛes pijcietur. Sed
qꝛ nemo ſua virtute poſt ruinã peccaniſur
gere valeret.niſi diuina miſericoꝛdia gtun⸗

to pᷣueniens eũ ſuſcitaret. ido neceſſe eſt vt

deus gratiũ ſuam quaʒ peccantibꝰ nobis

iuſte ſubtraxerat qndo adpemitentiaʒ piui
ſicandi ſumus ſola miſcdᷣa nullis noſtris
pᷣcedentibꝰmeritis reddat qᷓtinus ip̃a gra
tia adueniẽs coꝛnoſtꝑa toꝛpoꝛe infidelita
tis ⁊ a peccati moꝛte exſuſcitet. vt cz dü pꝛi

mũ ipſa ſola operante adpniam compun
cti a vinculis toꝛpoꝛis abloluimur et ipſa
deinde cooperante penitentes a debito dã

nationis abſolui mereamur.Hoc bñinre
ſuſcitatione Laʒari ſignificatũ eſt quẽ ipſe
dñs ꝑſe pꝛius intrinſecꝰa ninculo moꝛtis
abſoluit. viuificatu aũt de foꝛis miniſterio
ipſoꝝ aploꝝ ſolui p̃cepit. Sic nãqʒin ſan
cta eccleſia nunc moꝛtuos pectis ꝑ ſolã gra

tiam ſuã intrinſecꝰ vinficas ad opunctio
nem accendit atqʒ viuificatos ꝑ ↄꝓfeſſionẽ

foꝛas venire pcipit. ac ſic deiñ ↄfiẽtes pmi
niſteriũ ſacerdotũ ab exterioꝛi vinclo. Hẽ:
a debito dãnatõnis abſoluit. Bñ aut debi
tũ dãnatiõis vinclm exteriꝰ dðꝛ.qꝛ ptinet ad

tenebꝛas exterioꝛes q̊s euadere dignꝰñ eſt

dſqs pꝛiꝰ iĩbac vita a tenebꝛis iterioꝛibꝰ ſol

Ut
le⸗
ten
ſti
din
dr
pi
Fal
ſtatea
ferr
pot
mib
mn.
mert
quan
pecea
netii
ſontk
1els
ſunt⸗
eſtn⸗
enzee
ſolus
hommr
ſaite
tance
dimmn
bom
bom
ymo
qpe

ni⸗
dbene
Mnl
ipole
bocde
guſ⸗
ndue
Al
Ad
nggon
ig
Ugan
Mrto⸗
ovr
hebee
Nlent
Noſo
ed
aannſrr
g
ſecſer
ſobes
mori
Mro
ſgn
Pfoka
tadüpe
c
ehe
chr
Ccbäte
ſaipt
loners
nuue
ittn
bige
nno
i
rohſt
Ncobe⸗
nin
cetpet
f

(ars

ui non meretur. Sed male inquiunt de ſa
cerdote deuʒfacitis qui ei poteſtatẽ dimit
tendi peccata quod deo ſoli cõpetit tribui

ſtis. Hon ego ſacerdotes deos facio.ſᷣmo

diuinus qui mentiri nõ poteſt ſacerdotes
deos dicit.Dijs inquit non detrabes ⁊ pᷣn
cipi ꝓpli tui non maledices. Iſti vero con
tra legis pᷣceptum dijs detrabunt. qa pote
ſtatem diuimtus collatã ſacerdotibus au⸗

ferre volunt. Heqʒ vero ego ſacerdotibus

poteſtatẽ dimittendi peccata tribui Ille ho
mibus poteſtatẽ diuinã tribuit qui de bo

minibus deos facit. ſed tamẽ ipᷣe ſicut exſe

metipſo deus eſt. ita etiaʒ per ſemetipſum
quando vult ſine bumana cooperatione
peccata dimittere poteſt. Hij vero qui exſe
metip̃is dij non ſunt.illi etiaʒ niſi eoa quo
ſunt boc qᷓd ſunt in eis ⁊ per eos operante
a eis cooperante peccata dimittere nõ poſ
ſunt. Quomodo ergo ſolus deus bonus
eſt. nec tamen inde ſequitur bonos nõ eſſe
etiã eos qui domino ſeruiũt.et quomodo
ſolus deus mirabilia facit.⁊ tamẽ de iuſto

bomine dꝛicitur. Fecit eni mirabilia in pita

ſua.ita etiam ſolus deus peccata dimittit.
tunc q; quando ſacerdotes ab eo⁊ per eũ
dimittunt. Ipſe enĩ boc in bomine facit qð
bomo per enm ſæcit Necideo dicendumẽ
hominẽ ibi nihil facere.qꝛ per euʒ deꝰ facit
ymo voiõ multo meliꝰ młto veriꝰ facere
qꝛ p eñ deꝰ facit. HNinceſt ꝙ Metro vncipi
apłoꝝdiæ. Cibi daboclaues regni celoꝛuʒ.

GOuodcũqʒ ligaueris ſuꝑ terrã erit ligatuʒ

et in celis.et qdᷣcunqʒ ſolueris ſuꝑ iraʒ erit
ſolutum ⁊in ceł Mon dixit:quodcunqʒ ſol
ueris boc eſt vtilli aiunt ſolutũ oſtenderis

fuit ſolutũ ſed erit ſolutum.quia ſententiã

Netri non pᷣcedit ſed ſublequitur ſentẽtia
celi Neautẽ Bſoli Metro cõcelſſuʒ LNute⸗
eſſe audi do ommbꝰ? apoſtolis ac per hoc

omnibus apoſtoloꝛũ ſucceſſoꝛbus et opo
ſtoloꝛuz vice fungentib? oicat. Aaibi⸗ .

uit ſpumianctum. quoꝛuũ remiſeritis pec

cata remittutur els. quoꝛum retinueriug

bi dixit. Si oſtenderitis ſu⸗
it? nnuſq̃; boc dᷣixit.led dixit ſi feceritis erit.

Audiant ergo ⁊ intelligant quoꝛuʒ remilſe

1

itis peccata remittuntur eis quibus boe

tumſanctusne nel quon dabatur rebere
tur contẽptibile.vel qᷣd accipientes operan

tur exiſtimetur ex buana virtute pꝛocede⸗
re. Hon ergo mirũ eſt ſi bomines peccata

dimittere poſſunt. quia pt bec poſſint nõ
ex ſua ſed ex diuina virtute accipiunt.⁊ boc
bomibus deum dare nichil aliud eſt qʒ de
um hoc per bomines facere. Quod au

tem de mundatione lepꝛoſ oponunt mi⸗

nime opinioni eoꝛum ſuffragatur.quia ſi

ideo peccatoꝛ ante confeſſioneʒ abſolun cre

dẽdus eſt. qꝛ lepꝛoſus mundatus eſt ante

demonſtrationes. eadem ratione peccatoꝛ

poſt compunctionẽ ad ſacerdoteʒ ire non
debet peccatum ſuum plangere.ſed iuſtici
am demonſtrare.quia et ille ad lacerdotes

miſſus eſt non pt ſanitatẽ reciperet.ſed pt

ſanitatem demonſtraret.quod omnino ſi
des chꝛiſtiana abboꝛret. Mꝛopterea ſi mi
raculum quod dominus operatus eſt. ſa
cerdotibꝰnon ob reuerentiaʒ oſficij ſed ad

impꝛoperiuʒ; oſtenditur. quid aliud q̃ᷓʒ no

ui quoqʒ ſacerdotij in ſpirituali curatione
contemptus generatur? Sʒ etilud quod

dicunt. Nuacunqʒ boꝛa ingemuerit pecca

toꝛ ſlaluus erit.ego de bis pꝛecipue dictum
puto qui totam vitã ſuaʒ in peccans agen
tes in fine penitent. ⁊ tunc peccata delerũt
quandoiam in bac vita tempus ſatiſſactõ
nis habere non poſſunt. Quibus dicitur
ne tamen vllo modo de vema deſperent. qꝛ
tunc quoqʒ ſi vere pentuerint miſericoꝛdi

am conſequi valent.boc eſt eniʒj. Quacun

qʒ boꝛa ſcilicʒ etiam in exiremis etiã in ar⸗
ticulo neceſſitatis ſi peccatoꝛ ingemuerit.
boceſt ex tota coꝛdis contritione conuer:

ſus fuerit ſaluus erit. ab eterna ſcilicʒ dam

natiõe.quaſi alijs verbis diceretur. Qua
cũq; boꝛa in pꝛelenti vita peccatoꝛ pere pe
mituerit in futura vita nõ peribit. Q, ſi qs
ↄtendat illð qᷓd dictũ eſt ſaluꝰerit nõ eſſe di
ctu de laluatione q̃ in fuio tribuit.ſʒ de illa
potius q̃ in pñii in ablutõne pctõꝝ condo
nat. nõ neceſſe eſt tamẽ nos dicere ꝙ pec

catoꝛ ab omm dᷣbito ſuo abſoluai ſtati exqᷓ

gemere cepit don? totũ conſecutus fuerit
remedium.qd deus adobtinendã pveniam
inſtituit Hoc eſt autem remedium vt coꝛ
de peniteat etoꝛe confiteatur delictum.qd
cum fecerit iam amplius debitor damna⸗/
tionis non erit.etiã ſi ſatiſfactioreſtat quã
pꝛo peccato perſoluit. Q, ſi foꝛte peccatoꝛ
pvere peniteat ſed intercurrente articulone
ceſſitatis ad confeſſionẽ venire non poſſit

confidenter ꝓnuncio.qa in eo ſummus ſa

cerdos complet quod moꝛtalis nõ potuit
et apud deuũ iam factũ ↄſtat qo bomo qᷣdẽ
vyere voluit ſʒnõ valuit adimplere.qꝛ ↄfeſſi
onem nõ contemptꝰ excluſit ſʒ impediuit
neceſſitas.pꝛoinde ſiid qd dictũ eſt. Qua
cũq; boꝛa ingemuerit pctõꝛ ſaluꝰ erit de pᷣ
ſenti ſalute accipitur ſic intelligendũ eſt ac
ſi diceret. Cunc peccatoꝛis ſalus incipit qñ
veraciterꝓ delictis ſuis ingemiſcit.q tamẽ

ſalꝰ tunc plene ꝑſicit᷑ qũ id vndeingemue

rit etiaʒ oꝛe ↄfitetur. Item illud qo dicitur
quia abdbuc te loqnte dicam ecceaſſum.ſic
conueniẽter p̃t accipi.qa deus pꝛius adeſt
per grãm vt coꝛad penitenuã ↄpungat.de
inde adeſt vt peccatoꝛũ indulgentiã ↄſiten

titribuat. Noſtremoid qd de pſalmiſta

oſponũt. Dixi ↄhi. abuer. m.i.m. d.? t. r.. p.
m. Sãctus Gꝛeg. de culpa cogitatiõis tan
tũmõ dictuũ eẽ aſſeruit i bec ᷣba.Sepe mi
ſericoꝛs deuſeocitius pctã coꝛdis abluit q̊
hec exire ad opera non ꝑmittit. vnde recte

per pſalmiſtã ð. Dii ↄſiteboꝛ aduerſum

me miuſticiã meã dño.⁊ tu reim.pec.mei.
et paulo poſt. Quã facilis ſit ſuper boc ne⸗
nia oſtẽdit.qui dum ſe adbuc pꝛomittit pe
tere boc qð ſe petere pꝛomittebat obtinuit.
quatinꝰqa pſqʒ adopuſnõ venerat culpa
vſq; ad cruciat non peruenirz penitentia.
ſed cogitata afflictio menteztergeret quaʒ
nimiꝑtantumodo cogitata iniqtas inqui
nalſet. Q, ſi qs boc de quolibet delicto ve
lit accipere.ſciattamen aliud peccatuʒ eſſe
aliudimpietateʒz peccati. ꝗImpietas nanqʒ;
peccati ipᷣa rectiſſime obduratio coꝛdis ac
cipitur.que pꝛimum in compunctione ſol
uitur. vt poſtmoduʒ in confeſſione pctũm
ipſum.id eſt. debitũ damnationis abſolua

Muarta oecima

tur. Sedſiue boc ſiue alio quocũqʒ modo

pᷣdicte autontates exponãtur.nos verilſi

me ↄſitemur ſacerdotes dei in ecclelia po

teſtatẽ babere ligandi ſoluẽdinõ perſun

ctoꝛie ⁊ inuſitato qdam genere locutionis

ſignificatã ſed veraciter a deoↄceſſam.qᷣbꝰ
dictũ eſt. Quoꝝ remiſeritis peccata remit

tuntur eis.⁊ quoꝝ retinueritis retenta ſũt.

Sedſoꝛte quis oſponet.qꝛ ſacerdoteſ mul
tos ligant in eccleſia qui apud deum non
ligãtur. ꝓtemqʒ multos ſoluũtqui apðde
um ligati permanẽt.quia ſepe a innocetes
ligant. ⁊ in reatu permanentes ſoluũt.⁊ ſic
verum no erit. Quo:uʒ remiſeritis pecca
ta remittuntur eis.et quoꝛũ retinuerinsre
tenta ſunt. Sed ſciendum eſt ꝙ lepe lacra
ſcriptura ſic de re aliq̃ loquitur.vt qͥd inð
euentuꝑſit pꝛenunciare videatur. tamen
pirtutem eiꝰmagis q́; euentum expꝛimat
quia non qdeuenire ðᷣbeat. ſed quid eueni
re poſſit oſtendat. Nerbi grana Dicit dã
loco ſcriptura. Qui crediderit ⁊ bapti: atꝰ
fuerit ſaluꝰerit. ettamen ſcimus quia miti

credentes baptiſmũ accipiuut qui poſtea
culpis ſuis exigentibus repꝛobati ad ſalu
tem eternã non pertingunt. ꝗteʒ in alio lo
co. Qui manducatcarneʒ meã ꝛbibit ſan
guinez meñ babet vitã ernã et in iudiciũ

non venit. led tranſit a moꝛte in vitaʒ. Etta
men NMaulus dicit. Quia quiſqᷣs coꝛpus
domin indigne manducare et calicem bi
bere pꝛeſumpſerit.iudiciuʒ ſibi manducat

et bibit. Abiqʒ ergomagis vᷣtus ſacmento

rum expꝛimitur.nec ꝙ per ea quilibet par
ticipantes ſaluandi ſint.ſʒ ꝙ ſaluari poſſint

ſignificatur. quaſi diceretur. LCanta ntue ẽ
baptiſmi pt quiſqs illud fideliter et deuote

acceperit.per illð ad eternã ſalutẽꝑtingere

polſit. Itẽtanta nᷣtus eſt iĩſũptione coꝛꝑis
⁊ ſanguis mei vt pillud qͥ digne ſumpſerie

eternaʒ pitã conſeq poſſit. Sili modo Bdi

ctũ exiſtimo. Quoꝝremiſeritis pctã remit

tũtur eil.⁊ qʒre.reten.ſũt.ac ſi apꝑtiꝰdicerct
Tantã vobᷣ poteſtatẽ in ligandis ⁊ſoluen
dis peccatis tribuo.vt quiſquis a vobis li

gari meruerit iaʒ apð me lolutus eſſe non

poſſit. etqſquisa npobis abſolui meruent

amne
ſon
beo
coo⸗
fitne
fe de
ande
nmel
lope
ſator.
ſnt.
wuse
conge
gbaq
erpop
leleeſt
condist
fuange
Von
N no
pente
les ſin
handa⸗
perare
boſſi
toꝛ pt
ſeritcn
fedtte
ſnegn
neaper
anrius.
olaen
ceſone
bommn
Pkin h
deum

gttend

etfateo
eanoß
noſeg

wode
bherlt
elapr

perfnn

to6
renete

aſäͤt,

NNNn
AANDn
nedan
NnNtn
bie.

opeee
veniere
ſpelen
ncdn
rnumen
nchenet
Wdann
Daacei

lortn

gusmtt

Ulpeſta

nadbe

nde
zibehn

ninweri

Uruen

aspes
ealcind
ordven
oloinan
aübete
uunole
Lununuel
raencte

Pepdpgee
he lolp
Aiunpſen
voroa
poarent
n

doronn

i

(pars

iam apud meligatus non ſit. Audiant bo
mines et intelligant peccatoꝛes quod pᷣſi⸗
dium eis a domio conceditur qd rurſuʒ
iudicium pꝛeꝑatur.foꝛtaſſis deũ nec dum
interpellare pꝛelumũt. babent homines ſa
cerdotes vice dei fungẽtes cũ quibus inte
rim cauſam ſuã ſine ꝑpiculo agere poſſunt
ament interceſſoꝛes ⁊ timeant iudiceſ. Sʒ
foꝛtaſſis iteruʒ querit aliqs quid opus ſit.
deo ad ſoluenda peccata bominũ bomies
cooperatoꝛes querere q̃ſi per ſe qᷓd volue

rit non valeat adimplere. Sʒ certiſſime ſci

re debemusqꝙ in abolendis peccatis neqᷓ
qm deo bũana cooꝑatio ſuffragetur. dðo
tamẽ bominẽ cooperatoꝛem ſieri.quia ſa

lus peccatoꝛs eo modo competẽnus per
ficitur. Quideni peccata nilſi plage quedã

ſunt.⁊ q̃d eſt penitentia niſi medicia. Et ſci
mus ꝙ in ſanandis vulnenlbꝰ carnis miſi
congruũ adbibeatur remedium doloꝛi ne
quaqm ſequitur effectus curatõis. Quia

ergo per ſuꝑbiam omne pctũm geritur.ne

celle eſt vt per bumilitatẽ omis penitentia
condiatur.qtnus inobedientiã obediẽtia
frangat.⁊ elationis tumoꝛẽ bumilitatis de

uotio pꝛemat.Conueniens eſt ergo valde

pt nos qui peccãdo deo ↄtumaces fuimꝰ.

penitendo bomibus etiam ᷣuis dei ſuſpli

ces ſimus.⁊ bomo qui ad dei grãm conſer
uandaʒ mediatoꝛe nõ eguit.iam eam recu
perare non niſi per bomineʒ mediatoꝛem
poſſit.Nam ⁊ boc ſaluberrimuʒ eſt pecca
toꝛi vt diſcat qᷓ; longe peccãdoa deo receſ⸗

ſerit. cum taʒ difficulter penitendo ad deuz

redit.qꝛ ⁊ cautioꝛ de reliq efficitur. dum nõ
ſine graui laboꝛe penitenti aditus indulgẽ
tie aperitur. Gemat ergo pctõꝛ ⁊ ſuſpiret⁊
anxius p peccato ſuo timeat et expaueſcat

ſollicitus diſcurrat. auxiliatoꝛes et inter

ceſſoꝛes querat. pꝛoſternat ſe bumiliter
bomin qui voluit bumilr aſtare creatoꝛi
pt in hoc etiam ſacto quodammodo ad

deum clamet ⁊ dicat. Nide dñe ⁊ plidera ⁊
attende quidfacio. Scio quidem domine

et fateoꝛ qꝛ tibi ſubijci nolle dãnabilis fuit

elatio.ſʒ lam ꝓpꝑt tecoꝛam bomine pᷣſterni
nõ ſit queſo deſpicabilis duot o. Aſdagnũ

quarta decima
eſt quod abſtuli.nec panʒ eſt zdreddo. O

qſuauis ⁊ iocunda dei noſtri miſeratõ to
tum bonũ noſtꝝipſe in nobis operatur.

pelut pater alludens filijs ſic totuʒfacit. vt

quaſi nibil facere videat. Ecce peccatoꝛ cõ
punctus gemit.ſuſpirat.lacrimaĩ.conſitet᷑
reatũ ſuum. poſtulat vemaʒ. flagitat miſe
ricoꝛdiaʒ. ⁊ boc totum quaſi ex bomie eſſe
creditur. Sed qs queſo boc facit niſi ille qᷓ

intus pꝛeſidet ⁊ coꝛbomis ad boc faciẽduʒ

mouet. Obſecro vt non ſit oneroſum ſi bꝛe
ue buius rei quoddã exẽplum ꝓpoſuero.
ater quidam quẽdam contumacæẽ ſiliũ
quaſi cuʒ magno furoꝛe expulit vt ita affli⸗
ctus bumiliari diſceret.ſedillo in cõtuma

cia ſua perſiſtente.quadã diſcreta diſpenſa

tione conſilij a patre mater mittitur. vt nõö
quaſia patre miſſa.ſed quaſi materna pr
ſe pietate ducta vemens muliebꝛi lenitate
obſtinatum demulceat. contumacẽ ad bu

militatem flectat. vebement patrem iratuʒ

nunciet.ſe tamẽ interuenturã ſpondeat.pe
niam pꝛomittat.conſiliũ ſalutis ſuggerat.
interceſſoꝛesq̃rere ſuadeat.nõ niſi magniſ
pꝛecibꝰpꝛẽm placari poſſe dicat.cauſaʒ tñ
rei ſe ſuſcepturã aſſerat.⁊ adbonum finem
rem omnẽ ſeperducturã pꝛomittat. Uide⸗
te queſo ſi non ita veſtra cauſa agitur.pec
cantem fillum deus pater qᷓſi expulit iratꝰ

cui tamẽ in pꝛopoſito bone volũtatis ſue
foꝛtaſſis nunqm iratꝰfuit. Seb qa inſirmi

tas bũana per ſe de lapſu ſurgere nõ palet

ad coꝛ pctõꝛis mater gna mittu. ſacerdos

interceſſoꝛ q̃ritur vt deus qͥ iratus nõ fue/
rat ↄplacet. QNuid dicam? Quis ſapiẽs et
cuſtodiet bec ⁊ intelliget mißicoꝛdias dñi.
Hunqdeni luꝑfluo iõ factuũ ẽ qd faciũ eſt.
qꝛ deꝰ ab irato in pꝛopiciũ non mutatꝰ eſt
qui nunqm ſuis pꝛopicius non eſt.Abſit.
Sed necelſe eſt ſic fieri quia aliter reatus
noſtri ſceleris non poteſt expiani. Meceſſe

elſt ergo ſic fieri.quia deus boc etiaʒ quod

bare deſiderata ſe pᷣcepit poſtulari.Heceſ:

ſe eſt ergo ſic fieri.qꝛ ⁊ ſi in deo ſ᷑m ppoſitũ

erga nos ira nõ fuerat.in nobᷣ tñ ſjm reatũ
ira manebat que cum debita ſatiſfa ctione
ſoluitur vt ita dicam non dens bomi. ſed

deo bomo reconciliat. De peccatis auteʒ
ptrum redeant an nõ ex quo ſemel dimiſſa
ſunt. Ego interim nõ aſſerendũ eſſe iudico
ſed verendu. Nuod tamẽ ſi ſit vel non ſit. q
iuſticia vel fiat vł non fiat alrerius tracta⸗
tus operam expectat.eo pꝛecipue ꝙ qdam
diuinaꝝ ſcripturarum teſtimomia de bac
re ambigue edita leguntur.iia etiam vt ni
chil ex eis abſurditatis naſci videatur.que
cerie non leui aut tranſitoꝛia conſideratõe
diſcutienda lunt.
¶ Be eo vtrum peccata redeant
poſtquaʒ ſemel dimiſſa fuerint.

Ca. 10*°
WBlte ſunt queſtio

nes bominũ.qᷓmdiu viuit᷑ ſꝑque

ritur. Qui eni querit nõdũ inue

nit qðᷣ querit.et tamen qrit quia amiſit qᷣd
querit. Et ſi non amiſit qa foꝛte nunquaʒ
ha buit. tamen qʒdiu qrit.ſignat ſe necduʒ
babere qd querit. NMꝛopterea qᷓmdiu vim
mus nece ſe babemus ſemper querere.q̃a
nondü totum babem? qᷓobabere debemꝰ.
OQuideſt autẽ boc qᷓo querere debemꝰ mi
ſi veritas ⁊ bonitas que ſi perfecte babere⸗
mus nichil amplius qrere deberemꝰ. Mꝛ
ſi quid foꝛte amplius eſſet. adijceretur etiã
ſi non q̃reretur. Querite inqᷣt pꝛmum reg
num dei ⁊ iuſticiam eius.⁊ bec omia adij
cientur vobis. Regnum dei veritas eſt. iu
ſticia eius bonitas.bec duo li quelieris ſicẽ
debes.cetera omnia gratis apponentur.
Quare ergo illa q̃rere laboꝛes que gratis
babere potes? Siiſta queris ſineillis.aut
non babes.aut ſi babes vtiliter nõ habes.
Siilla queris liñ iſtis.⁊ illa babes ad ſalu
tem ⁊ iſta ad ptilitatẽ ommia inqͥt bec adij
cientur vobis. HNulta ſunt bec. pauca ſũt
illa. Duo ei ſunt ibi. bic plunma inueniũt

et tamen plus valent duo illa q́; omia be.

Noli reſpicere ad maius ſedad meliꝰ No
li attendere ad aceruũ ſed pꝛecium penſa.
auca quere vtmła inuenias.ec ſunt
ergo ſola que q̃rere debent bomines veri⸗
tas ⁊ bonitas.et vtinam taʒ ſtudioſi elſent
ad querendã bonitatem qntum ad verita

uartadecima

tem querendam curioſi inueniuntur. Ne
ſcio quo pacto familiare eſt omnibuſ ven
tatem querere.etiam bijs qui bonitatem
non amant. Intantũ eni omnes veritateʒ
ſcire volunt vt nemo inuemat qui falli ve⸗

lit. MMulti ſine bonitate veritatem qrunt.

ſed ſocia eſt veruatis bomtas.non venit ſi
ne bonitate libẽter veritas.aut ſi venit nõ

venit de partibꝰ illis.⁊ de regione illa vbi

ſalus eſt. Querunt bomines vtrũ peccata
ipſoꝛum ad eos reuertãtur poſtqm ſemel
dimilſſa fuerint. Scire boc voluntet caue
re boc nolunt. Quare ergo boc ſcire volũt
qui cauere boc nolunt.nili quia curioſitas

eos trabit cũ bomtas nõ delectet Querũt
boc ſi foꝛte eis dicatur. qͥa ita non eſt. pen
dent ad nuncium toꝛpoꝛis ſui ſi foꝛte quis

veniat qui dicat eis quodaudire volunt.
Querunt quaſi veritatẽ.non qament vel
ipſam veritatem qa non diligunt bonita
tem. ſed verum eſſe volunt boc qdipſi vo
lunt. Ideo ergo querũt ſi foꝛteillis reſpon
deatur quodipᷣi ponus audire volunt.Et
ſi foꝛte venerit qsteſtis veritatis qui dicat

veritatem contra iplo:ꝛũ voluntatem. non

excitantur ſed conſternantur et coꝛruunt
mente quia non audiæunt quod audire
voluerunt.idcirco ſcdᷣm maliciaʒ ilioꝛum

peritas ulis reſpondet.pvel ſicut volunt pyt

amplius errent.pel ſicut nolunt vt amplłiꝰ
deſperent. Camen quia et bocipſũ queren
dum eſt pꝛopter eos qͥ excitantur ⁊ pꝛofici
