na ſi bomo non peccaſiʒ colen

Oſt iſta que iam

dicta ſunt etiam querendũ illud

tia futuram nullatenꝰ dubitare debemus

”M
.D
5 „
r. „
.

an iniuſti naſcerentur.
apitulum XXIII.

¶ Vty in

gium inter maſculũ et ſeminam
ante peccatuʒ a deo inſtitutum.
iſqʒ vt creſcerent et multiplicarẽtur dono
benedictõnis conceſſum atqʒ iniũctum le

rationem ſine turpitudine et concupiſcen

Qui ergo ſine peccato generarentur cõſe
quens omino eſt ꝙ etiã ſine peccato naſce

rentur. Quemadmodũ bij qui modo ge

nerantur cum concupiſcentia quaſi ex ip
ſo radicis ſue vicio coꝛruptionẽ trabẽtes
naſcuntur cum culpa.

(Si parane iuſticie heredeg.

i inquiſitione videtur ſi paterne obe
dientie meritum per incoꝛruptam

oꝛiginem ad poſteros omẽs trãſire debue
rat.quemadmodũ nunc inobedientie illiꝰ

culpa per eandẽ oꝛiginem piciatam. in pni
uerſos ſe effundendo dilatat. Quod ſi ve

rum eſtita tuncin naſcentibꝰ ſoꝛeter meri
to parentum oꝛiginalis iuſticia ſicutnunc

inuenitur in eiſdem ex ſolo paterne tranſ

greſſomis reatu oꝛiginalis culpa. Jdcir-

co tamen temere aſſerendum non eſt:
quia ſimiliter non pidet ꝙ quemadmo⸗

du nunc natura per inobedientiaʒ ad coꝛ

ruptõem mutata cerniturita etiam nunc

per obedientiam obſeruatam niſi vſqʒad

tempus pꝛediffintũa deo ſeruata fuiſſet
adincoꝛruptionẽ mutaretur. Semel emʒ

tranſgredi plena mnobedientia fuit. ſed nõ

ſimiliter perfecta obedientia fuiſſet ſi in ip

ſa obedientia bomo vſqʒin finem non per

ſtiniſqʒ. NMDꝛopterea ſiẽ inobediẽtia vno tpe

conſummata naturã ad coꝛruptõem mu

tauit ita etiaʒ obedientia naturã ad incoꝛ

Wia ergo conin

gimus commixtionẽ carnis in pꝛolis gene

Aluo etiam dignũ

dAſexta

ruptionem nõ mutaſſet donec ſuotempo
re vſqʒ in finem ſeruata ꝑfecta fuiſiet. Qut
aute interim generarent a natura nonduʒ
ad veram adbuc incoꝛuptionem tranffoꝛ
mata ſeminarent᷑ neqʒ naſcẽdo oꝛiginalis
iuſticie meritum acciperent. quoniaʒ; etip
ſia quibus naſcerent nondum adbucper
fecte obedientie baberent iuſticiam. Non
autem potuit natura naſcẽtibꝰdare quod
in generantibuſ nondũ poſſidebat quẽad
modum ⁊ hbi qui nunc in peccato generan
tur non aliud naſcendo trabunt qʒ viciuʒ
quoda natura a qua ſeminani accipiunt
ſic itaqʒ pꝛimus homo tempoꝛe obedien
tie ſue caſto conugio adpꝛopagationẽ po
ſteritatis inſtitutioni diuine deleruiens ſi
lios generaret ſine peccato quidem quoni
am ex natura ab omni vicio kbera.ſed non
ſimiliter paterne iuſticie beredes quomaʒ

iplſa natura nondũ ſoꝛet ad incoꝛruptois

pꝛemium quod niſi poſt peractã obedien
tiam dandũ non erat tranſtoꝛmata. Poſt
qmautem a vita terrena ad celeſtem ſpi
ritualem ſtatum tranſtoꝛmatus fuiſſʒ am

plius generare nõ debueratſiẽ mõ pinobe

dientiaʒ moꝛtalitati ſubiectus a carnis tñ
ꝓpagatõe nõ ceſiat. ꝛopterea igiturnõöõ
viðᷣtur vna eſſe vtrobiqʒ conditio quia ra
tio eadẽ vtrimqʒ nõ aſpparet. Gunt iñ qui
credunt veraciter aſſerendum ꝙ pꝛimꝰ bo
mo ſi non peccaſſet nullos mii bonos fili⸗
os genuiſſet et nemo omnium qui ex eius
carne naſceretur damnaretur tamen ulud
merito quare ſi ſola pumi bominis obedi
entia pꝛobata omnibus poſteris ex eo na

ſcituris ad meritum ſufficere debuiſſʒ. aut
ſi ſinguli quiqʒ poſteri tempoꝛibꝰſuis quẽ

admodum ip̃e pꝛimus pꝛobatus eſt ſiue
eiuſdem ſiue alterius cuiuſlibet mandaua
obſuantia pꝛobandi fuiſſent. Et poteſt foꝛ
taſſis non abſurde credi qidem mandatũ
quod pꝛimo bomini datum eſt.poſteri qʒ
illiꝰobſeruare debuerũt pt ſinguli pꝛopꝛia
obedientia pꝛobarentur ⁊ ſinguli pꝛo ſuus
meritis digna reiributione gloꝛſficarẽtur.
pꝛimã tamẽ obedientiam obſuatã cauſaʒ

ſoꝛe gratie adiutricis ad omnes ſequẽtes
et iplamobedientiam obediendo imitan

Atp ſimul tranſferendi fuiſſent
xxV.

Etermio huiꝰ ui⸗/

te inferioꝛis in qua vſqʒ ad tem⸗
prus diffinitu; bomo manere de
buerat don? celeſti ac vereimmoꝛtali vita
ſuperinducerei.a poſt ꝑactam obedientiaã
ad pꝛemiũ obedientie ſinemoꝛns interpo

ſitione tranſferrei.boc magis rationi con

ſentaneum et fidedignũ videtur ꝙ licut in

pac vita moꝛtali alijo per moꝛtem deceden
tibus.alij per natiuitatẽ victuri ſuccedũt.

ita quoqʒ tunc pꝛecedentibus poſt termi
num buius nitetempoꝛalad vitaʒ eternã
tranſlatis bijs qui ex eis nati fuiſſent de

cedentibus ſuccederentapſi quoqʒtempo

ra ſua impleturi et obedientiam ſeruatu

ri donec tandem numer?ꝰ ad vitã pꝛedeſti
natoꝛum impleretur et tempus buicinfe
rioꝛ vite in genere bumano deputatu con

ſummaretur.
¶ Wtrum perfecti naſcerentur
ſtatura et ſcaenttia.

Nquales bomoſilios generare de

lcẽ quẽadmodum ipᷣe pꝛimus bomo et

ſcðᷣm ſtaturam coꝛpoꝛis ⁊ ſcᷣm ſenſũ men
tis perfectus mox conditus eſt.ita quoqʒ

qui ex eonaſcituri fuiſſent tam coꝛpoꝛeqᷓ;

ſenſuin ipſo mox natiuitatis ſue exoꝛdiop

fecti eſſe deberent. Nos ſcdᷣm eſtimationẽ
noſtram id magis aſpꝛobamus vt pꝛimꝰ
bomo quidem vt diximus et de coꝛpoꝛe et
ſenſu perfectus mox factꝰ fuiſſe credatur.
illos vero qui ex eo naſcerent eadem lege
qua nunc ⁊ natiuitatẽ bumanam oꝛdina
tam cernimus paruos naſcituros ac dein

Juero queritur

builſet ſi non peccaſſet.vtrum ſci

.,
.

ſerta

de per interualla tempoꝛum tam in ſenſu

animi q; in ſtatura coꝛpoꝛali incrementa

accepturos. Sic enim in omni genereren
aliam legem pꝛimaʒ conditionẽ babuiſſe

credimus atqʒ aliam ſubſequenteʒ pꝛopa

gationem. NMꝛima enim ommia perfecta
facta ſunt. cetera autẽ omnia queex ipſis

oꝛiuntur.et poſt ipᷣa ſubſequũtur miſi per

interualla tempoꝛum creſcendo adperſec
tionem venire nõ poſſunt. Hoc in arboꝛi
bus et plantis et germinibꝰ cunctis vel ce

teris.boc in beſtijs et cunctis viuentibus

cernimus.quia a modico vniuuerſa incipi

unt. ac deinde paulatim per incrementa
oꝛdine ad perfectioneʒ euadunt. Quocir

ca nequaqᷓm pꝛo mcio bumane nature de

putandũ eſt ſiin pnapio ſuo a perfecto in

cboata per ſubſequẽtem pꝛopagationem

a modico ad maioꝛa et melioꝛa pꝛoſiciat.

Et de coꝛpe quidem bumano foꝛtaſſis diſ
ſicile non erit. neq; incõueniens wdebit H
in eſtimatõeʒ recipe. Aeꝝ de ſenſu ⁊ cogni

tione nitatis foꝛtaſſe minꝰpbabile videbit.

ſcilicʒ bij qui ſine peccato naſcerẽtur ſen

ſu ⁊ intelligentia mentis imperfecti naſce

rent᷑. pꝛopterea ꝙ omnis ignoꝛantia inra
tionali creatura nõ niſi ex pena peccati eẽ
pvideatur. Sed ſibij qui boc dicuntnon ſa
tis diligenter conſiderãt:quia non omnis

qui aliquid neſcit aut aliqd minus perſec

te ſcit ſtatim ignoꝛãtiã habere ſiue in igno
rantia eſſe dicendus eſt.quia ignoꝛãtia nõ

dicitur niſi tuncſoluʒ cumid qð ignoꝛari
non debuiſſet neſcitur. Calis itaqʒ ignoꝛã

tia non niſi ex pena peccati ineſſe cognoſci

tur cum mensa lumie veritatis excecata
ne ea que ſcire deberet cognoſcere valeat

pꝛopꝛio vicio obſcuratur. ꝗllam vero que

in naſcentibꝰcunctis ⁊ nunc a pꝛincipioin

eſle videtur. ettunc quoqʒ ineſſe debuiſſe

creditur ſenſus ſiue cognitionis imperle
ctionem nature eſſe non culpe. Et er boc
manifeſte liquet.quia dominus in euen

gelio. cum ſub typo anime ſamaritanam

de occultis ſuis conueniret. Nꝛimũ eam
quinqʒ piros babuiſſe.ac deinde quem

ℳ

EZE —— — ðxosqss —2l — —–

d

tmyr explicemus.

(Pars

nnunc babet virumeius non elſe teſtatus
eeſt dicens. Quinqʒ enim viros babuiſtit
et bic quem babes non eſttuus vir. Qui
ſunt enĩ qnqʒ viri quibus aia rõnalpᷣmũ
legitime copulata ðꝛ niſi.p.ſenſus coꝛpis
ſcdᷣm quos pꝛima etas vite bumane ſine⸗
rationis diſcretõne gubernatur. Scdðum

quoꝛum ſcilicet ſenſuum affectus incede
re ſiulli etati non natura ſed vicium elſet ne
quaqʒ ipſi ſenſus viri ſed adulteri potius

D oſpellati fuiſſent. Mꝛopterea cum poſtea

ſubiunctũ eſt quia ille quem babebat vir
eius nõ eſſet.maniſeſtuʒ eſt quia bij quos
pꝛius babuerat qnqʒ eius.hoc eſtlegitimi

ſenſuũ affectus moueri atqʒincedere.Cuʒ
pero ad annos diſcretõnis ꝑuenerit ſi reli
cta veritate erroꝛẽ ſequit ipſe ei erroꝛ tunc
non maritꝰſʒ adulter aꝓpellatur. Qð aũt
pꝛius ſᷣm ſolum ſenſuũ motũ incedẽs ope
ratur nec maluʒ ei ad culpam nec bonum

ad meritũ reputatur. Hon igi infanubꝰ

etiã in peccato natis vicium eſt ſine cogni

tone naſci. ſed boc eis viciũ eſt cum tali. ſcʒ

vicio naſcei vnde poſtmoduʒ cum ad an
nos diſcretionis puenerint contingat eos

ſi gratiam adiuuantẽ non habuerint a co

gnitione veritatisilla dũtacat que adſalu

tem ptinet pꝛepediri. Qõſi veruz eſt neʒ
vicium fuiſſet illis qui ſine peccato naſce
rentur ſine cognitiõe etiaʒ naſci quia nibil

in ſe naſcendo haberent vnde poſtea cum

ad tempus ↄgnoſcendi ꝑueniſſent potuiſ
ſeent a cogniutõe veritatis pꝛepediri. Etnos

quidem ſcdᷣum bunc modum in rebusoc
cultis ea que magis pꝛobabilia nobiſ vide

bantur elegimus.ito tamẽ vtin nulla par
te dubia ꝓ certis aſſerere pᷣſumamus.pꝛo

eo autẽ ꝙ pꝛopoſitum nobis fuit qualis

pꝛimus bomo conditus eſt ̊ pꝛelenti ab
breuiationi ſufficere volumus nunc re⸗

ſtat vt id etiã quod ſequit? ſcʒ qualr inſtitu
tus ſit a deo quantũ interim animo occur

.

rerit et pꝛopoſito noſtro conuenire videbi

ſexta

. (Seinſtitutione pumi homis,

Qa. H VII.
Waliter pꝛmus
pomo inſtitutus ſit a deo etad

rrecte viuendũ infoꝛmatꝰ pt ple

muus valeamus agnoſcere. quedam nos

opoꝛtet ſuperiꝰiam dicta ad mediuʒ reuo
care. Dyimus nanqʒ luperius duobona

a pꝛicipio bominia deo pᷣparata vnũ coꝛ

poꝛale alterũ piruuale. vnum vihbile alte

rum inuiſibile. vnum tranſitoꝛiũ. ali eter⸗

num. vnũ coꝛpoꝛi.aliud ſpiruui.vnuʒ nite

ſsa perioꝛi.aliud pite inferioꝛi. vt vtraqʒ pi

et nõ alieni fuiſſent. Harurale ſiquidẽ bu ta iocunditatẽ ſuam baberet. alia ad fomẽ

mane nature eſt in pꝛima etate ſcðᷣm ſolos

tum.alia ad gaudiuũ.alia ad felicitates. alia
ad neceſſitatẽ. alia ad pluʒ tempis.alia ad
fructum etermtatis. Hoꝝ itaqʒ bonoum
que ad ptranqʒ vitaʒ ꝑtinebant ſpiritui q̃

itp̃i carni in bomine pꝛelidebat cura iniun

cta eſt. quatinus ſcilicʒ alterum boc eſt coꝛ
poꝛale bonũ ad vſum inferions vite ꝑ pꝛo
uidentiam diſponeret.alterum vero ſcilicʒ

ſpirituale bonũ ad fructum ſuperioꝛie vi

te per obedientiã quereret.vtrũqʒ ergo ad

ſpirituʒ rationalẽ pertinuit. vt et carni ſue

pꝛouteret.et ſibi. Carni quidẽ ſue ĩ bono
quod ſibi ad pſlum eiuſdẽ carnis erat ſub
dituʒ. ſibi autem in bono illo qd non ſoluʒ
carni ſedipᷣi quoqʒ quiin carne ſuꝑioꝛ fuit
extitt dignitate pᷣlatum. Quapꝛopter ad
inſerius quidẽbonũ conleruandũ pꝛoui
dentia pertinuit.ad ſuꝑius autem bonum
obtinendũ obedientia neceſſaria fuit. pui
dentia ex ratione.obedientia ex pꝛeceptõe
pꝛouidentia in pꝛecepio nature.obedien
tia in pᷣcepto diſcipline. Sic itaqʒ pᷣmꝰ bõ
inſtitutꝰ eſt pt inferioꝛis nite bonuʒ ppiu
dentiã cuſtodirʒ.vite ſupioꝛis bonũ ꝑ obe
dientiã q̃reret. Si ergoſm bc inſtitutõeʒ
ꝓceſſiſſet pfecte iuſticiã tenuilſſʒ.⁊ ſiẽ alienꝰ
fuilſet a culpa ita etiã liber ⁊ꝛimumis pꝑmã

ſiſiet a pena. At aũt bꝰinſtitutiõis moduʒ

riqʒ pfectiꝰagnoſcamꝰ.ptriuſqʒ vite rõʒ
et foꝛmã ⁊ea q ad vtranqʒ vitã vident ſpe

ctare bona eoꝝqʒ vſum diligennus nos

conſiderare opoꝛtet.

. Be inſtitutione hominisſcõᷣm
inferioꝛem vitam.
(Ca. XXVII.

Vo igitur bona
que ſuꝑius diſtinximꝰ deus bo⸗/
mini ab initio pꝛeꝑauerat. alten
temꝑale.et alterum eternũ.vtrũqʒ plenũ ⁊
perſectuʒ. Elter id ẽ tempale bonũ plenũ
ſtatim condito alpoſuit. AWlteꝝ. id ẽ. eternũ
bonum plenũ poſt meritũ dandũ pꝛopo
ſuit. Illi qd dederat cuſtodiam aſpoſuit cũ
pꝛouidentia ſua p̃ceptuʒ nature ad aliud
quod pꝛoppſuerat viam aperuit cuʒ gtia
ſua pꝛeceptum diſcipline. ſꝛeceptum au
tem nature tria continet pꝛeceptioneʒ.pꝛo

bibitionem. cõceſſionẽ. ꝛeceptõ natura

lis eſt diſcretio naturalis per quam inſpi
ratum eſt bomim que ſunt nature ſue ne
ceſſaria. ꝛobibitio vᷣo eſt per quam inſi
nuatum eſtilli que ſunt noxia. Cõceſſio au
tem eſt iloꝛum que ſunt media diſcreto.i.
quibus pti vel non vn ſine periculo vel in
coõmodo poteſt. Si ergo homo per natu
rale pꝛeceptũ inſtructus negligentiã caue
re voluilſet. diuina pꝛouidentia nulla euʒ
piolentia oſpꝛimi vel noceri ꝑmitteret.

¶Deinſtitutione homis ſcöum ſu

perioꝛem vitam.
Mterat itaq zhõ
N per pꝛeceptum nature ↄſeruare

boeonum naturale quod babuit.
ſed per illud non potuit ilud eternum bo
num quod nondũ babuit abipiſci. Meqʒ
enim ad vitam ſupioꝛem obtinendã meri
tum illi foꝛet ſi aut vitaret vite buius noxia
aut que ſalubꝛia ſũt appeteret ſiue ad vtrũ
libet medijs vteretur quomã in bis omni
bus non tam pᷣcipientis affectum qʒ com
modum obedientis aitenderet. Itaqʒ vt

bomo ſuper banc vitaʒ aliquid mereretur
neceſſariũ fuit vt pꝛecepto naĩe pᷣceptum
diſcipline adderetur. et pt in ipſiꝰpꝛecepti

executiõe hbomo nõ tam pꝛecepꝑt ptilitatẽ

q; pꝛecipiẽtis dilectionẽ amplecti pꝛiobare

ſexta

tur. Sed quid erit amplius quod ad expe

riendam bomiĩs obedientiaʒ illi pꝛecipiat
cum totu quodad vitõ bumanãũ pernnet
in pꝛecepto nate conuneat. Quecunqʒenĩ
pꝛopter bominẽ facta ſunt aut neceſſaria
ſunt vite bumane et pertinent ad pᷣceptio

nem.aut noxia ⁊ pertinẽt ad pꝛobibiõem

aut media ⁊ ꝑtinent ad conceſſionẽ. an
datum autẽ diſcipline neqʒ de pꝛeceptõne
neqʒ de pꝛobibitione natali ſumi poterat
ne ſi vel eadem pᷣciperet deus auteʒ pꝛobi
beret que pꝛiꝰpꝛeceꝑat et pꝛobibuerat me
ritum vt dictum eſt ad vitã obedienti nõ
elſet. Si vero in vtrolibz muearet manda
tum vt vł neceſſaria pꝛobiberet. aut noxia
pꝛeciperet naturaʒ a ſe ſactam iniuſte lede
ret et in repugnantia mãdatoꝛum ſuoꝛuʒ
quecuũqʒ pars ad effectũ duceretur bomi
nem in neceſſitatẽ pꝛeuaricatõmis pꝛecipi
taret cum e duobus contrarijs alterũ ſine

alterius tranſgreſſione impleri non poſſet

Opoꝛtuit ergo vt de concelſione naturali
pꝛeceptum diſcipline ſumeret quia ſolum

modo meritũ eſſe potuit vbi liberumarbi
trium fuit.⁊ vbi bomo ad ptrunlibʒ ſe pꝛio

voto inclinare potuit. Sictamen optebat

vt de ipſa conceſſiõe pꝛeceptum diſcipline

ſumeretur.quatinus per pᷣceptum ↄceſſio

iõa nõ mutaretid eſt. vt pꝛecepiũ naturã
rei de qua ſieridebebat non coꝛrumperet.

neqʒ contra inſtitutũ pꝛimum pvite biane
noxiam faceret.quatinus ſola inobediẽtia

pꝛeuaricatoꝛi nõ ipſius in qua puaricaba
tur rei natura noceret. Cum autem de con

ceſſione naturali pᷣceptuʒ diſcipline ſoꝛmã
dum fuiſſet congruũ fuitmagis vt ſocdum
pꝛobibitionẽ boc fieret nõ ſcdðᷣm pꝛeceptio
nem ne dyabolus poſſetobedientiã bomi
nis calumniari et in vno tantum non in
pluribus ne inobedientia ipſa valeret ab
bomine excuſari. Si eniz dixilſet deus bo

mim vt de ligno ſcientie boni ⁊ mali mãdu

caret baberet diabolus aduerſus bominẽ
aliquid quod dicere poſſet.quia nidelicet
in executione mandati magis comodum
ſuum q́; pꝛeceptuʒ creatoꝛis ſui reſperilſʒ
et ad perſiciendũ id qᷓd pᷣceptũ ſuerat non

e,
hal
nne
eni
n
no
em
en
one
Nrat
whi
zwe,
in
ſon
ele
on
wn

pt

do⸗
nur
hre
ie
Ria
nicche
decn
eſomma
ſu
lepeo
jbom
onn

Wars

amoꝛe dei ſed delectatione cibi fuiſlet abddun

ctus. Rurſus ſi multa de hijs que natura:
liter conceſſa fuerant deus bomini pꝛobi⸗
builiſſet et pauca conceſſiſſet pꝛeuaricatiois

experiendam obedientiam mandato infoꝛ
mans multa conceſſitet pauca pꝛobibuit.
vt ipa obedientia ellet libera et que pꝛobi⸗
buit idcirco pꝛobibuit ponꝰ q̃ʒ pꝛecepit nt
obedientia ipᷣa eſſet pura. De omni inquit
ligno paradiſi comede.de ligno vero lcie
boni et mali ne comedas vt ſcʒ pꝛius infir⸗
mitatem ſenſus bumani per cõceſſionem
conſolaretur.ne ſoꝛte poſtea ad pꝛobibitio
nem traberetur. Si ergo bomo in bac obe
dientia perſtitiſſet poſt tempus diffinitum
a deo adillud bonum quod ei in celis pꝛe⸗

paratum fuerat ſine moꝛtis doloꝛe traſfer⸗

n debuiſſet cum omm pꝛole ſua poſt ipᷣum
ſubſequente in conſoꝛtobeatoꝛum ange⸗
loꝛum vita celeſti ſine fine victurus.

us homo.
(Capitulum. XAXX.

Aantauerat aũt
dominus des ſicut dicit ſcriptu
ra paradiſum voluptatis a pᷣn⸗
cipio in quo poſuit bomineʒ quem foꝛma
uerat. Qualis autem paradiſus fuerit vbi
bomo pꝛobandus et exercendus poſitus ẽ
ſubſequitur ſcriptura et dicit. Nꝛoduxitqʒ
dominus deus de bumo omne lignũ pul⸗
cbꝛum viſu.et ad veſcendum ſuaue. lignuʒ
etiam vite in medio paradiſi. lignumqʒ ſci
entie boni et mali.et fluuius egrediebatur
deloco voluptaus adirrigandum paradi⸗
ſum.qui inde diuiditur in quattuoꝛ capita
patet ergo quante amenitatis locus ille fu
it in quo natura hominis adbuc a coꝛru⸗
ptione aliena foueriac nutriri debuit q fon

nbusac fluminibꝰirriguis arboꝛibus om/

mos generis frondoſus acnemoꝛoſus fru⸗

ſue bomo excuſationem aduerſus deũ ba
bere videretur. pꝛo eoq neceſſitate magis
q̃ʒ voluptate ad pꝛeuaricatõem impullſus
demõſtraret. Nꝛopterea deus bominẽad

Be loco in quo poſitus eſt pꝛi⸗

ctu tam pulcro ad videndum qʒ ſuani ad

veſcendum refertus pꝛedicatur.

¶GBe ligno vite.
(Capitulum.xXXXI.
MBi icer cetera oei
v/Rdona ad iocunditatez vite buma
ne pꝛeparata etiam illud mꝛandũ

coõmemoꝛatur ꝙ lignum ibi pite eſſe dieit.

cuius virtus tam mirabilis eſſe perbibetuꝛ
vt certis tempoꝛibus ſumptum vitam coꝛ
poꝛalem in bomine quãdiu ipᷣe bomo ipᷣo
vteretur non ſolum a moꝛte ſed ab omm ei
defectu illelam cuſtodire valuiſſet.

¶ Bẽ ligno ſcientie boni et mali.
Capitulum. X2XXII.

Ignum etiaz ſci⸗
lentie boni et mali ibi fuiſſe narra
ur quod non ſimiliter quidem ex
natura ſua ſcientiam boni et mali bomini
dare potuit quẽadmodum lignum vite vi
tam in bomine coꝛpoꝛalem ex natura ſua ⁊
pirtute ſibi indita a deo potuit conſeruare
ſed idcirco tantum hignum ſcientie bom⁊
mali dicitur. quia ad pꝛobandã obediẽtiã
bominis ſiue inobedientiam expeꝛiendam
parabatur. Erant enim quedam bona que
necdum bomo per experientiam cognoue
rat. Et erant ſimiliter quedã mala que non
dum bomoꝑ experienuiã ſciuerat.et poſi⸗
tum eſt qualin medio lignũ ſcientie boni
⁊mali.vt ꝑillud bõ vel obediẽdo adbona
guſtanda et cognoſcenda tranſiret.vł non
obediendo ad mala ſentienda ⁊ ꝑcpienda
ptingeret. Sic ergo in loco iſto ſiue boni ſi
ue malicognoſcendi occaſionem accipere
debuit.nõ iñ ex natura ligni qͥ h homini ex
ſe dare non potuit.ſed qͥa in eo ne vel boni
obediendo vel mali inobediendo pꝛo debi⸗
ta remuneratione occaſionem accepit. Si
vo aliter vim buiꝰnois interpᷣtari volueri⸗
mus dicere poterimꝰ.qꝛ adam ante pecca⸗
tü bonũ et malũ ſciuit.bonũ quidẽ ⁊ ꝑſciaʒ

et ꝑ experientiã.malũ po ꝑ ſolã ſco; poſt⸗

„ 5
—„

out lignũ vetitum tetigit. malum iam etiaʒ
experientiã cognoſcere cepit.atqʒ bex pe⸗
rientiam ipiꝰmalibonum qʒ qð ſtricte fue
rat tenendũ agnouit. Sicigit lignũ iſtud ꝑ
virtutẽ obedientie vl pinobedientie culpã
pꝛodeſſe aut nocere bomini potuit. Nuan⸗
tũ aũt ſpectabat ad natam ipius tale fuiſſe
credit vt ſiue ederet ſiue non ederet bomo
fructü eiꝰnõ lederetur. Cõueniẽter autez li
gnü vite ex ſua natura vᷣtuteʒ tribuit. lignũ
vo ſcie bomet mali vᷣtutis tantũ occaſionẽ
pſtitit. qꝛ bona inferioꝛis vite er natura ſũt.
bona vero ſuꝑioꝛis vite ex gratia.

homo in paradiſo poſitus ẽ
1, bom (Tapitulum.X NNII 3

NRetali ergo loco
i ⁊talibꝰdelicijs referto poſitus eſt
bomo nõ creat?ꝰ quatinꝰ bñſiciuʒ
deinõ nature imputaret ſʒ grẽ ſicut ſeptuʒ
eſt. Tulit dñs deꝰboĩem et poſuit en i para
dilo voluptatis. Quẽ eniʒtulilſe et poſtea
poſuiſſe in paradiſo ðꝛ.quoniã alibicreatꝰ
ſit ⁊ vt bic poneret alũde aſſũptꝰmanileſte

*

demonſtrat.
Quare vnus pꝛimũ creatus eſt.
Capalum. XXXllil.
Keauit ergo oe?
boĩeʒ pᷣmũ vnũ vt vnũ elſʒ buüani
generis pᷣncipiũ q̃tinꝰ in Ba dya⸗

*

boliſuꝑbia ↄfunderet.⁊ buane nate hũil/

tas diuine ymaginis ſilitudine gloꝛiſicaret᷑
Dyabolꝰnãqʒ aliud pᷣncipiũ eẽ a deo cocu
pierat.⁊ idcirco vt eiꝰ ſupbia magis ofũde
ret hõ in donuʒ accepit ꝙ ille puerſe rape
voluit ⁊ obtinere nõ potuit pti Bet imago
dei in boĩe appareret.qſiẽ deꝰin oibꝰrebus
creatõis pᷣncipiũ extitit ita iſte oibꝰboĩbus
pᷣncipiũ eẽt generatõis.⁊ omẽs boĩes dũ ſe
ab vno ⁊ vnu eẽ cognoſcerẽt oẽs ſe q̃tvnũ

amarent.

Ouare mullier de viro facta eſt er
(Qare delatere. (Cap. XXXV.

Pltea uero in ao

ſtracta eſt.

—

iutoꝛiũ generatõis de ipᷣo viro mulier fetã
ẽquoniã ſi aliũde fieret.vnũ ꝓfecto omniũ
bominũ pᷣncipiuʒ nõ eẽt. facta ẽ ãt de latere
vViri vt oſtenderet qꝛ in cõſoꝛtiũ creabat di

lectõis. ne foꝛte ſi fuiſſet de capite facta pꝛe
ferenda videret viro ad dñatonem.autſi ð
pedibꝰ ſubijciẽda ad ſeruitutẽ.qꝛ ergo viro

nec dña nec ancilla parabatſʒ ſocia.nec de
capite nec de pebibꝰſed de latere fuerat pꝛo
ducenda pt iuxta ſe ponendaʒ cognoſceret.
quã de iuxta ſumptã didiciſſet.

(Ouare dozmie ntipiro coſde al
Capitulum. MX½XNàI.

Eine voꝛmienti un
D ro potiꝰqᷓ; vigilanti coſta de q̃ mu
lieris coꝛpꝰfabꝛicarei ſubtracta ẽ.
ne in eopenã aliquã ſenſiſſe putaret᷑ ⁊ diui
neſimul potentie opus mirabile pbaretur
que bomis doꝛmientis latꝰapeꝛuit eteum

tñ a quiete ſopoꝛis ſuiminime ſuſcitauit.

Quantũ no ꝑunet ad ſpũalẽ intelligentiã
idcirco pᷣmꝰbomo adam doꝛmiendo ma⸗
teriã vnde illi ſponſa crearet᷑ de latere ſuop
ſtitit.quoniã ſecundꝰ adam poſtea ĩ cruce
ſomno moꝛtis ſopoꝛatꝰpt ſpõſa illiꝰecclia
foꝛmareĩ ſanguinẽ cũ aqua de latere fũden
do ſacramenta miniſtrauit. oꝛro ꝙðco
ſta viri mulieris coꝛpꝰſactũ eſſe dicit.ita ĩ⸗
telligendũ eſt. pt de ſola ipᷣi?ꝰ coſte ſubſtãtia
ſine omm extrinſeco additamẽto ꝑ diuinã

potentiã in ſemetipᷣ̃a multiplicata ideʒ coꝛ

pus factũ credat.eo ſane miraclo q̃ poſtea

de qnqʒ panbꝰin manibꝰ ieſu celeſtis bñ⸗
dictõne multiplicatis.qnqʒ ſütbominum

milia ſaciata.

¶ De ſex modis operandi.

Capitulum.XxXXVII.

cunt. ſꝛimũ opus ẽ denibilo ali

Ane ſex ſunt ope

ra quibꝰoĩa q̃ fiſt ad effectũ pdu

qð facere. Scpᷣm opꝰ ẽ de aliqᷓ aliqd facere
ſim ſubſtantiã ⁊ qntitatẽin maiꝰ.Certium
opusẽ de aliquibꝰaliqd facere ſᷣm ſubſtan
ti ⁊ qᷓntitatẽ in minꝰ. Quartũ opus eſt de

☚ — — -0 — — —m(Ghä

—— =ẽ = SEr

bl
e

ft
hut
ſta
got
iſey
i
ag
iyß
alg

daan
gdel
uh

t.

b⸗
N.

n
i

ur⸗

ii
c
n
unn
nun

do
ſoni
ſre

m.
bemn.

cer

aliquibꝰaliqua facere nõtñßm ſubſtãtiã 2
qnntatẽin maiꝰ. Quintũ opusẽ de aliui

bus aliqd facere nõ tñſm ſubſtantiã ⁊ qn/
titatẽ in minꝰ. Sextuʒ opꝰeſt de aliq mibil

facere.Ex bijs ſex oꝑibꝰ q̃ttuoꝛ ſoli deo ſũt

poſſibilia. duo reliq̃ tantũ creature poſſibi
litati ↄueniũt. de nibilo eni aliqd facere.⁊ð
aliq aliqua facere in maiꝰ.et de aliqbꝰ ali⸗
qd facere in minꝰ.ſiue de aliq̃ mibil ſolꝰ ðᷣs
pt. Duoreliq̃̊.i.de aliqᷓ aliq̃ nõ in maiꝰſicut
cũ totuʒ in ꝑtes diuidit. vel de aliqbꝰ aliqᷣo
nõ in minꝰquẽadmodũ ꝑtes vniunt in to
to creatura faceꝛe poteſt. Cuius opꝰrecte p
pterea nibil eẽ ꝛ qꝛꝑ eiꝰopus eſſentijs reꝝ
ſiue in ↄiũ gendo diuiſa ſiue in diuidẽdo cõ
iũcta nibil tollit᷑ nibil ↄferti.vbi aũt ð mbalo
aliqd fit aliqdfit.qꝛ B ipᷣm aliqᷣd vt ſit ĩ eo fit
qð niſi fieret idipᷣm qᷓdẽ aliq̃d nõ eẽt.Rur
ſum cũ de aliqᷓ plus fit aliqᷣd fit. qꝛ niſi in eo
qdiam aliqdeſt aliqd fieret.ipᷣm qð poſtea
plus ibi eſt non eẽt.Rurſum cũ de aliqbuſ
aliqd fitaliqd fit.qꝛ niſiillud qð pᷣusibi pl⸗

fuit aliqd factũ eẽt in eo qd minꝰmodo eſt

illud oĩno non eſſet. De nibilo aliqd factuʒ
eſt qñ id qð nibil pus erat vt aliqd eſſet fa⸗
ctum eſt. Cũ aut poſtea id qð pᷣus paruuʒ

factũ erat maiꝰfactũ eſt de aliq aliqd i ma⸗

ius factũ eſt. Cum po qdᷣmagnũ factuʒ mi
nus aliqñfit de aliq aliq̃din minꝰfit. Oꝛi⸗

mũ eſt opus creatõis.Scdᷣm ẽ opꝰ multi⸗

plicatõis.Tertiũ eſt opus vnionis ſiue col
lectionis n pᷣmoope ſit aliqᷣd ⁊ de nibilo.
In ſcdo ope fit aliq̃d et de aliquo.In tertio
ope fit aliqd quidem ſed nõ denihilo.qꝛ qð
fit bʒ materiam neqʒ ðᷣaliquo qꝛ cũ fit ipᷣm

habet in materia foꝛmã.ſed cũ duo ſũt vnũ

fit aliud et trãlit in illud vt ſit illud ꝛ deſinit
quidẽ eẽ qdᷣeſt et tñ nõ deſinit eſſe.qꝛ ĩcipit
eſſe quod nõeſt. et cũ ſit ilud qðeſſe incipit

aliqᷣd fit qꝛ illud aliqd eſt quod eſſe incipit.

et qð fit ⁊ tñ non de nibilo illud fit quod ſit.
qꝛ pᷣuſq; fieret aliqd fuit. Nec rurſum de
aliquo illud fit quod fit.qꝛ deſinit eẽ quod
pus fuit.q incipit eẽ qd pᷣus nõ fuit. Qð
dicim? pexemploĩ aliquo exᷣmamꝰ Omẽ
að eſt vnu eſt. et omne quod vnũ eẽ deſinit

mnn Hipo0 etiã eẽ deſinit quod vnũ eẽ deſinit.

Ita ſine vnitate nibil ſubſiſtere poteſt. Ae⸗
rum exbijs qᷓ ſũt ⁊ vnũ ſunt alia vnitatem
ſuam ex multis colligũt qualia ſunt cõpo⸗
ſita et ex partibꝰ ↄſiſtentia q̃ vnũ quidẽ eſſe
babent. ſed ex vno nõ babẽt. qꝛ oſtãt ex plu
ribus.Alia vnitatẽ ſuã ex vno babent et in
vno babent. qꝛ vnũ et idem eſt ip̃m ex q̊ ſũt
etipᷣm quod ſũt.qualia ſũt ſimplicia omia
et ex partibꝰnon ↄſiſtentia. Cõpoſitis ergo
vnũ eſſe aliuð non eſt qm vmta eẽ et ido vᷣe
vnũ eſſe non eſt.qꝛ ex multis etin multis ẽ.
Quibus aũt ſimplex eſſe eſt vere vnũ eẽ eſt
ad vnũ eſt totum et qd eſt et ex q eſt. Sʒ ex
bis rurſum que ſimplicitate vnum ſũt alia
pvirtutẽ ſuam ex multis nõ colligũt qͥa non
ſunt compoſita nec vnitatẽ ſuam in multa
effundũt qa multiplicaꝛi non poſſunt neqʒ
eſſe materia quales ſunt incoꝛpoꝛeiſpũs qᷓ

neqʒ ex materia ſunt.qa ſimplices ſũt. neqʒ

mateꝛia eẽ poſſunt.q̃a coꝛpoꝛei nõ ſũt. Alia
q̃ vnitatem ſuã ſimiliter ex multis non col⸗
ligunt qa ſunt ſimplicia ſed tñ vnitatẽ ſuaʒ
in multa effundũt.qa multiplicant et fiunt
materia.qualia ſũt coꝛpoꝛa ſimplicia quoſ
atbomos dicimꝰ.qᷓ quideʒs ex materia non
ſũt quia ſimplicia ſũt.ſedtñ mateꝛia fiũt.q̃a
in ſemetipᷣis multiplicantet in augmẽtum
excreſcunt. Quando ergoſimplex materia
ſiue atbomꝰſimplex factus eſt de nibilo ali
quid factuʒ eſt. ñ no ad ipᷣm ſimplex coꝛ
pus in ſemetipo multiplicat et in plura ex
creſcit fit aliq̃d de aliqͥ in maius. Quod liꝛ
cet mirabile nvideatur maius tñẽ de nibilo
aliqd facere qʒ de aliqᷓ plus faceꝛe. Hocmõ
operãdi de ſubſtantia coſte in ſe diuina vir
tute abſqʒ extrinſeco additamento młtipli
cata coꝛpus mulieris factum eſt.HHeqʒ eni
ↄuenit vt coſtã illam extrinſecꝰadditamen
tum accepiſſe dicamus q̃nnus in eam q̃n
titatem excreſceret q̃ coꝛpoꝛi mulieris foꝛ⸗

mando ſufficere potuiſſet. Quoniã ſi Bpe⸗

rum eſſetnon decoſta quideʒ ſed deillo qd
pter coſtam additum eſt. quod ptiqʒ mul⸗
to maius fuit coꝛpꝰ mulieris factũ eẽ con⸗
uenientius dici debuiſſet. Hoc ſiquideʒ in
materia maius et pncipaliꝰ fuiſſet et pᷣnci⸗
polis materia vocari debuiſſet. Hon az
2

coſte uli extrinſecꝰ aliquid addituʒ ẽ ſʒipſa
ex ſemetipſa diuima virtute operante mul:
tiplicata eſt quemadmodum poſtea natu:
ram bumanã a pꝛimis parentibus in ſub
ſequentem generationem ſeminataʒ a mo
dico iam in tantum multiplicatam cerni⸗
mus pt multa bominũ milia ex ea iam ex⸗
creuiſſe videamꝰ. et ᷓ̊ totum ad ſm opus
pertinet qñ de aliq fiunt aliqua in maius.
Cũ aũt ꝑcollectõem ⁊ vnionẽ multa in ſim
plicem elſentiam redeant ſicut pus creſcen
dopꝑmultiplicationẽ a ſimplici eſſentia plu
rima exierunt tertiũ opus eſt.quod vtrum
in occulto nature ſinu circa aliqs eſſentias
diuina potentia operei.vt ſcʒ aliqua a mul⸗
riplicitate ad ſimplicitateʒ reducat q̃ pus a
ſimplicitatead multitudinẽ ꝓduxerat ſicut
ſcire nõ poſſumꝰita etiam ꝑtinaciter nega⸗
re non debemꝰ. Hoc tñↄſiderandũ eſt qͥa
aliud opus eſt cũ ſimplex eſſentia multipli
cat aliud cũ multiplex in ſimplicitatẽ redu
citur. Moſt iſta tria oꝑa qſolideo poſſibi⸗
lia ſunt ſequit quartũ et qntum opus q̃ eiĩ
creature conueniũtin quibꝰ nibil aliud eſt
facere qᷓ; vel ↄiuncta diſiunge velſeparata
Aunge. Sextum opus eſt lʒ aliqd in nibi⸗
lum redigere ſoli deo poſſibile eſt et ſiue ali

quando faciat ſiue nõ faciat deꝰ. tñ oĩno

certũ eſt da q̃ͥ potuit de mibilo omia creare
poſſet etiã ſi vellet omĩia creata in nibiluʒ re
digeꝛe. NPoſt ſenariuʒ operibꝰ deputatum
ſeptenariꝰ ſequit᷑ cui nõ opus ſed quies de
betur. Hec oꝑa idcirco diſtinximꝰ ppi eos
q mirari ſolent vel ponꝰdubitare qũo ð co
ſta viri mulier facta ſit.et qũo ð modico pa

ſcere poſDÄit.

terno ſemine tam numeroſa pꝛoles excre⸗

(Wars Septima.
¶ Be lapſu pꝛimi hominis.

uidentia diuina in loco
deliciarũ quaſi in parte
potioꝛi ↄſtituto et ad cõ

Hmino igi⸗

tur mundi bomine pꝛo⸗

ſeruanda bona q̃ habebat eadẽ dei puiden

tia rõni bumane adiuncta munitoatqʒad

illa bona qᷓ babiturꝰ erat querenda et obti⸗
nenda pcepto obedientie cum gratia ope⸗
rante inſtructo vidu dyabolus ⁊ inuidit;
bomo illuc ꝑ obediennã aſcenderet vñ ipe
ꝑ ſuꝑbiam coꝛruilſſet.

¶ Quare dyabolus ĩ foꝛma aliena
ad hominem venit.
— gpitulum. Il.

Wia uero ul per

ſupplantaret quẽ nᷣtute ſuperarenon polſſʒ.
MNeautẽfraus illiꝰ oino mala eẽt ſi mimis
manifeſtaret in ppꝛia foꝛma vemre non de
buit ne manifeſte cognoſceret et nullatenꝰ
reciperet.Item ne nimis niolenta fraus eꝰ
eſſet ſi pꝛoꝛſus occultaret et homo ſimul ſi
deus cũ talifraude q caueri non poſſet de⸗
cipi ꝑmitteret iniuriã pati videꝛet in aliena
quidem foꝛma venire pmilſus eſt. ſedtali
in qua eiꝰmalicia pꝛoꝛſus non celaret᷑. At
igit in ꝓpꝛia foꝛma nõ veniret ſua volunta
te factu eſt. vt aũt aliam foꝛmã niſi talẽ que
ſue malicie ↄueniret babere non polſet di⸗
uina oꝛdinatione diſpoſitum eſt. Nenit
ergo ad hominez in ſerpente callidꝰboſtis
qui foꝛtaſſis ſi pmiſſus fuilſet in foꝛma co⸗
lumbe vemire maluiſlet. Sed B vas ſibiſpi
rituſſanciꝰreſeruauit qa pꝛofecto dignum

non erat vt ſpũs malignꝰillã foꝛmã bomi:

ni odioſam faceret in q poſtmodũ eidẽ ſpi
ritulſanct? alparere debuilſet.

Quare pꝛius ad femimã venit.
apitulum.III.

DEo libet cõſioera

re q̃; timida fuerit in pꝛincipio ad
— emptandã vᷣtuteʒ buiꝰ boſtis ma
licia. Quaſi eniĩ parũ de ſuis viribus pꝛeſlu
mens bumanam naturam in ea parte vbi
debilioꝛ pidebatur agreſſus eſt.vt ſi foꝛteil
licaliquatenꝰpᷣualeꝛe potuiſſet.poſtmodũ

piolentiam nocere non pomuitad
fraudem ſe ↄuertit vt dolo boiem

—.ò.ðòẽ,

zn

vißs

4
0
go
p⸗
rupr
orl

(Pars

cu maioꝛi fiducia adalteraʒ q̃ robuſtioꝛ fu

it pulſandã aut ponꝰſubuertendaʒ accede
ret. Sciens ergo qᷣa verũ eſſet q̃ʒuis adbuc
dictum non eſſet.pe ſoli.qa cũ ceciderit non
babet ſubleuantẽ. Et ſi quiſpiã pꝛeualuerit

aduerſus vnũ.duo reſiſtunt ei. ſOꝛimuz di

lgenter ſolitariã feminã exploꝛauit et inue
mens in ea pᷣmũ bominẽ ſuetemptatioms

econatum experiri diſpoſuit.

Auare ab interrogatoe exoꝛſꝰẽ.
—(Capitulum. IIII.

ete aũt quan⸗
ſit cõfuſio ⁊ timiditas neqcie in

bſpectu nᷣtutis. Stans coꝛã femĩa
boſtis ſuꝑbꝰex ſola malicia cogitata nõdũ

dicta ↄfundit.a q̃ᷓ ſeiam pᷣuſq̃ᷓz et loqueret

depᷣbenſuz metuensnõ audet exire in yᷣba
pſuaſiõis donec animũ tẽptande iterroga
tionep̃ſentiat. Cur inqᷣt pᷣcepit deus vobis
necomeðdetis de omni ligno paradiſi? Cun
rñdit mulier. De fructu lignoꝝ q ſũt in pa⸗
radiſo veſcimur. de fructu no ligm q;d eſt ĩ

medio paradiſi pᷣcepit nobis deꝰne come⸗
deremꝰ.et ne tangeremꝰ illud ne foꝛte mo⸗
riamur Diit aut ſerpens ad mulleꝛẽ. neq

q̃ moꝛte moꝛemini.Cõſiderate incremen
ta pditionis.pᷣmum dixerat deꝰ. In quacũ⸗
qʒ die comederis exeo moꝛte moꝛieris. De
inde mulier dixit. Me foꝛte moꝛiamur.o
uiſſime ſerpens dixit.HNequaqᷓʒ moꝛte mo/
riemini.Deus affirmauit.Mulier dubita
uit. Dyabolꝰnegauit.lHequaqᷓʒ ãt dyabo⸗

lus coꝛã muliere nba dei negare pᷣſũpſiſſet

ſinõ pᷣus ipᷣam mulierẽ dubitantẽ iueniſſet
Que ergo dubitauit ab affirmãte receſſit a
neganti aſpꝛopinquauit. Ipᷣa igiiſᷣm aliqᷣd
inchoauit maliciã q̃ temptatoꝛi inique ꝑ:

ſuaſionis dedit audaciam.

“ (. non ſoli viro pꝛeceptuʒ

Datumſit.
1 Capitulum. V.

7

Ane hic conſioe⸗
Arandu ꝙnon quẽadmodũ ſuꝑiꝰ
videi ſoli viro hceptũ datũ ẽ. Ipa
eni mulier bic teſtat ſibi q; mandatũ pt li⸗
gnũ ſcientie boni ⁊ mali nõ tanget. Sʒ vo⸗
luit ſeptura oſtendere quia mulier que ni
roſubiecta fuit diuinum mandatum non
niſi mediante viro acciꝑe debuit vt ſermo
dei qſi pᷣmũ ĩmediate ad pirũ fieret. deinde
mediante viro ad mulierẽ qzq viro ſtiecta
fuit ⁊ .ſilio viri ↄſtituẽda ꝑpueniret.

GBe modo temptationis.
Capitulum.VI.

Dc auteʒz diligen
ter ↄſiderandum qz callide boſtis
pmũ qmulier timuit malum ne
gando remouit. ac deinde qdiple intendit
malũ libere pſuaſit. HNouiſſime ãt ad ipᷣam

pfſuaſionẽ ſuffulciendã ꝓmiſſionẽ adiũxit.

et pt eadẽ ꝑſuaſio citiꝰ reciꝑet pmiſſionem
duplicauit. Qui enĩ vnã tantũ comeſtionẽ
ſuaſit ꝓ vna duoreponens in pᷣmioſimili:
tudinẽ dei ſciamqʒ boni et mali ſpopondit.
In ꝑſuaſione igit᷑ cbi bomiem temptauit
gula.in ꝓmiſſione deitatis et cognitõis va
na gloꝛia et auaricia. Immoderata nãqʒ
edendi concupiſcentia gula eſt. Deſideriũ
autem inoꝛdinatuʒ excellendi vana gloꝛia.
Nimius aũt aſpetitus babendi vel poſſidẽ

di auaricia.
(ue mala erunt in oꝛiginali
peccato. (Capitulum. VII.
RNoꝛiqgiali igitur

i peccato tria vicia fuerũt. Inobe⸗
dientie due et peccatu vnu ⁊ vNicia

tria fuerunt. Superbia. auaricia. et gula.

Due inobedientie.vna in pꝛecepto nature.
altera in pcepto diſcipline.et bec omnia da
vno actu ſunt completa vnum pectatum

dicuntur. An vicijs pꝛima fuit ſuperbia le⸗
cunda auaricia.teriia gula. An luperbia et
auaricia inobedientia fuit de pꝛecepto na⸗
ture. In gula ſola mobedientia fuit de pꝛe⸗
cepto diſcipline.Huſq̃ʒ enim legtuꝛ deum
pꝛobibuiſſe bomini ne ſimilitudinem diui⸗
nitatis vel ſcientiã boni ⁊ mali ↄcupilceret.
Quia tamen moꝛdinate bec concupiſcens
contra rationẽ ſuam fecit quodãmodo na
turalis pꝛecepti pꝛeuaricatoꝛ extiut. De ſo

lo ligno ſcientieboniet malilegimus quia

pꝛobibuit deus bomini ne illuo continge⸗
ret. et idcirco dum mullier illud oſpetendo

tetigit de pꝛecepto diſcipline mobedientie

reatum incurrit.

O,y mulier delectatione pꝛomiſ⸗
lvonis perſuaſione aſſenſum dedit.
apitulum. VIII.

Ocirco autem ſu
perbiam et auariciam in oꝛigina⸗
A peccato pꝛius qᷓʒ gule viciũ mẽ⸗
tem bomims deceptam obnnuiſſe dicimꝰ.
quia niſi pꝛius mulier id quod pꝛomitteba
tur aſpeteret nequaqm poſtmodum in eo
quod ſuadebatur aſſienſum pꝛebuiſſet. Sʒ
quia pꝛius peruerſe delectata eſt in pꝛomiſ
