quod nõ ſinitur aſpꝛebendere. videt enim
quoniã que in mete ſunt non vere ideʒ ſũt

(tercia

quodeſt ip̃ᷣa mens. Separant eniʒ a men
te bec aliquando ⁊ cum affuerint recedũt
et redeunt iterũ cum abieruut et pariãtur
circa ipſaʒ nec vere idem ſunt cum ipſa ſʒ
quaſi affectiones ſunt quedã. Et loꝛme ip
ſius quibus nõ ſit ̊ aliquid eſſe ſed adeſſe
tamu ei quodeſt ̊ aliquid. Itaqʒ; cum ſit
bomo ipſe ꝑſona be aut tantuʒaſfeciõnes
quedã adberentes perſone et circaiplam
exiſtentes inuemani. non eſt omino eius
ꝓpꝛium eſſe perſona ſed pſone in elſe tãtũ
Cum autẽ que in deo ſũt aliðabipᷣo eẽ nõ
poſſint.nec quaſi accidentia aut affeciões
quedaʒ ex temꝑe mutabiles aut ſepabiles
natura incõmutabili eſſente ⁊ cui lit wez
eſſe totum qð eſt cum vere tria in eo vera
citer pᷣdicantur ⁊ tribus vnuʒ eſſe ⁊ ꝓpnũ
idez elſe ⁊eternum ⁊ ꝑ eciũ aſſeritur.et di⸗
cutur tria tres perſone nõ tres eſſentie qꝛ
natura in tribꝰ eſt perfecta ſingułet tribꝰ
indiuiſa. o dicunt ꝑſone ſingule quia

deus ſuntet vnus deus treſ quia vna dei

tas in tribus.
(uare potẽtia patri attribuitur

ſapientia filio, bonitas ſiue benig
nitas ſpirituiſancto.

Capituuum XXIII.
Tattribuitur pa

tri potentia ⁊ filio ſapientia.⁊ſpi
ritui ſanctobonitas ⁊ diſcernunt
que cõmunia ſũt in qbus non dici᷑ quidẽ
quod nõ eſt.tamẽ qð eſt tacetur ne creda
quod non eſt. Dicitur emm pater potens
et eſt pater potens ⁊ nõ ſolus pater quia
potens eſt pater et filus ⁊ ſpuſictũs et nõ
tres potentes ſed vnꝰpotens quia potẽtia
vna in natura vna ⁊ ſubſtantia vna. Et eſt
filius ſapiens ſed nõ ſolus quia ſapiẽs eſt
pat᷑⁊ ſilius ⁊ ſpirituſſanctus et ñ ires ſapi
entes ſed vnus ſapiens quia ſapiẽnia vna
in natura vna ⁊ ſubſtantia vna. Et dicitur
ſpirituſſanctus benignus et bonus. et
eſt quidem benignuset bonus ſpiritus
ſauctus ſed non ſolum ſpiruuſſanctus be
mignus ⁊ bonꝰ eſt.ſed benignus et bonꝰ

eſt pai ſilius aſpũſſcis. netñ tres benigni

et tres boni ſʒ vnꝰbenignus ⁊ vnus bonꝰ
quia benignitas vna abonitas vna inna⸗
tura vna ⁊ ſubſtantia vna. Sed cauit ſeri
piura conſcẽtie bumane ne erraretin deo
ſuo ſimilia bomibus que nõ erantin ipſo
arbitrans.quoniã ab bominibus ſumpta
erant vocabula quedã non ad omnẽſimi
litudinez ad ſignanda que dei erant ſupꝛa
bomies ⁊ erat aliquid ſimile ibi ne imita
tio aliena eſſet ſed nõ totum ne idem crede
ret qd in tantũ differebat et dictꝰ eſtin der
tate pater quoniaʒ ibi erat a quo erat q de
ſua ſubſtantia erat. ſicut qui gignit ð ſua
ſubſtantia gignit et nõ eſt qui gignit ipſe
quem gignit. ſed alter ab altero 2 non alte
ra natura gignentis et gemiti. Et erat in B
ſimilitudo inter diuma ⁊ bumana.pꝛopte
rea ex boc dictus eſt pater ⁊ ſilius quia ge
nuit ille et iſte genitus eſt ⁊ nõ eſt qui ge⸗
nuit pater ille qui genitus eſt ſiliꝰ et tamẽ
quia natura vna eſt gignẽtis ⁊ geniti ⁊ſ⸗

qluia deus eſt ⁊ deus vnus gignẽs et geni
tus quia deitas vna gignentis et geniti. p
pterea vnũ inuenti ſunt in illo qd deꝰerãt
quia vnum erant totuʒ quod erant ſednõ
vnus in vno qꝛ pater erat qui a nullo erat
et filius qui a patre erat et ſpũſſanctꝰ qui

ab vtroqʒ erat qui filius non erat quoni

amabvtroqʒ erat ⁊ equaliter erat.et dicte
ſunt tres pſonetria bec.quia vnũquodqʒ
trium boctotũ erat et perſona erat.nectñ
vna perſona quia vnum boctotũ ſedtres
perſone quia tria in boc vno⁊ ; vnum to
tum.ęt bec tria tres perſone ⁊ ̊ vnuʒ vnꝰ
deuſ⁊ bectria boc vnũ a tres perſone vnꝰ

deus pater ⁊ filius ⁊ ſpũſſanctus Dictus

eſt ergo pater quia de ſua ſubſtantia filiũ
genuit ⁊ erat in G̊ ſimilitudo.ſʒ ne putare
tur pater pꝛioꝛ filio ſicut ſemper in omibꝰ
eſt ⁊ nunqm aliter eſſe poteſt niſi pater ſi
lium antecedat. pꝛopterea potens dictus
eſt pater. non ꝙ ſolꝰ erat. quia potens erat
ett ſilius ⁊ ſpirituſſanctus.ſed ſolus dicen⸗
/;dus eſt potẽs quia de ipſo ſolomagis du

—
—

—

ſunt perſonalr ſunt diſcreta.

ſtantia vna nõ aliud eſt gignensa genito

—

tercia

bitari poterat quaſi de pꝛioꝛe ⁊ antiquoet

annoꝛum numeroſitate defecto.⁊ dictꝰeſt

filius ſapiens nõ ꝙ ſolus erat.ſed quia de

ipᷣo ſolo magis dubitari poterat quaſi po

ſterioꝛe et etate adbuc ĩmaturo ⁊ ſenſu im

perfecto. Idcirco dictus eſt pater potens

ne putaretur pꝛioꝛ filio.ſlius ſapiens ne

credatur patre poſterioꝛ.aſpũſſanctus bo
nus ſiuebenignus ne crudelis exiſtimare
tur deus et conſternaret ad eũ conſcientia
bumana ſi ipſuʒ babere dicereĩ deus et nõ
additum fuiſſet ſanctus ſiue benignꝰ.quo

niam ſpiritus per ſe rigoꝛẽ quendaʒ ſigna
re nidetur ⁊ crudelem denotare.

(Alia ratio quare illa queſcöum
ſubſtantiam dicuntur et cõmunia

Heterea pꝛopter
ſimulacrum ſuũ quo inuenta eſt
trinitas ſumma ⁊ iplum ſimiliter
trinitatem pꝛeferebat quaſi veſtigiũ quod
dam et ymaginẽineffabilis trimitatis ⁊ in
ipſo bocita erat quoniã in mente rõnaliq̃
ſi potentia quedã ⁊ vis quedã erat exqua
eſſe poſſet quod nondũ erat et ex ea natus
eſt intellectus qui ſolum ſapientia eius
erat: et ſine pſo mens ſapientia nõ erat et
pꝛoceſſit nouiſſime amoꝛſiue gaudiũ men
tisad ſapientiã ſuam et ipſe ſolũ dilectio
erat quoniã ſine ipſo in mente et ſapientia
dilectio non erat. Et poſita ſunt bec nomia
ad propꝛietateʒ quia vnumquodqʒ per ſe
erat ⁊ diſtincta ſunt bec tria pꝛimũ potẽtia
a qua ſapientia erat.deinde ipſa ſapia que
de potentia nata fuerat. Nouiſſime auteʒ
amoꝛ qui de ſapientia ⁊ potẽtia ſimul pꝛo:
ceſſerat.⁊ diſtinguebani bec quia pꝛoꝛſus

bic ideʒ non erant que ſepabant ab inuicẽ
et non conſtabant in vno. MPꝛopterea in

mente rationali aliud potentia erat qꝛ pꝛi
oꝛ erat ſine ſapia ⁊ adbuc ſapiẽtia nõ erat
Et venit poſtea ſapientia ⁊ cum potẽtia
eſſe cepit quaſi aliudin alio ⁊ erant iã duo

potentia ⁊ ſapia et addituʒ eſt terciũ ⁊ tria

ſtyre Aenoz

—, ;]— — — — — — —

(Pars c(tercia

eſſe ceperunt potẽtia e ſapia a amoꝛ ⁊ non lectio eſt. fllius dilectio eſt. ꝛſpũſſanctus
erat potentia de aliq et de ipᷣa ſapia erat. dilecio eſt. ⁊ dilectõ vnaquia eſſentia vna.
amoꝛautez de potentia et lapientia ꝓpcelſe Sed pater potentia eſt ꝛnulliꝰ potẽtia eſt
rat ⁊ nõ erat potentia ſapia.qꝛ potentia an quia a nullo eſt. Similtr ſapientia eſt pat
. ſapiam erat.et deipᷣa ſapientia exierat.ſe et nulliusſapiẽtis quia a nllo eſt. Dilectio
6 qʒrurſũ amoꝛ potẽtia vł ſapientia dici po eſt pater et nulliꝰdilectioqꝛ a nullo eſt. 7
terat qa pceſſerat tãtũ a pꝛedictis et ia ali lius autẽ potentia eſt 2 potentia pꝛis ẽ.qꝛ
quando ſiñ po extiterut. Et erant Hna di a patre eſt. ꝛnlus ſapiẽtiaẽ ⁊ ſapia patris

–——

ſcreta in ania a in his tribꝰ trinitasanime quia a patre eſt. Spuſſanctꝰdilectio eſt et

H inuenta eſt. ⁊ aſcendit ania ab bisadſũmã dilectõ patris eſt et ſilij eſt qꝛ a patre ⁊ ſilio
trinitatẽ et inuenit ibi patrem qui a nullo eſt. Abi diligent cauendu eſt ne in cõmu⸗/
erat ſiẽ in ſe potẽtia et fuiuʒ qui a patre eratꝭ nione confundat quod diſtinguendu eſt.
ſicut in ſe ſapiẽtia et ſpirituſanctũ qͥa patre neqʒ in ſingularitate diſtinguat quod pꝛo
et filio erat ſicutin ſe dilectio a potentia et pꝛium eſt. Zeſt cum ꝑſonas in trinitate di⸗
9 ſapiẽtia ꝓceſſerat.etideo potentiam patri ſtinguere volumꝰnñ attribuamꝰ vniqdðeal
8 tribuit. quia in ſe ſimilitudo fueratillius ? teri 2mune eſt. neqʒ c ſubſtãtie vnitatem
ſapiennã filio quia becin ſeymago illius demõſtrarealſignemꝰalteri quod vm pꝛo
. ardued olemi, oꝛta eſt ouecnteneſbi pꝛium eſt. M
rituiſctõ attribuit. quouiã ie a potẽtis et ¶ G, veſtigium trinitatis nõ ol
ſapientia pceſſerat.ſicut ſpũſſanctus a pi in Znſtigm nintanenöſonn
et filio qui dilectio eſt patris 2 filij. Et ſicc reg reperitur. ”
dem diſtinxit veritateʒ ad ymaginem perr aᷣ apitulum N„NX„X
o quã inuenerat veritatẽ pt qd bic pꝛopauʒ AD ce Oemo nſcr aut
4ah. inuentũ eſt ad ſigniticatõʒ illic qi ſinglare Re emmennan
1 dicerei ad pꝛopꝛetatẽ. Et quia tamẽ doo mus veſtigiuz aliqd trinitatis ſũ
4 totuz quod eſt eſſe vnü eſt ꝛnon poteſt di me qntũ valet rõ bumana de mo
n uerſum inuenini qdin ſimplicinatura dẽ dico quod ſuũ eſt ⁊ datũ eſt illi : eſtin illa
eſt neqʒ vnius eſl vore quod alteriꝰ nõ et modicũ eſtad perfectũ totum. Cria enĩ
eſt vbiidẽ eſt vnus quod alter eſt. Cu emʒz · mnuentt in ſe ⁊ ex hijs trinitatẽ depꝛebendit
4 c☛ Potentia patris aliud nõ ſit q́; eius eẽntia queeratſupra ſe.: cõteſtata eſt illi natura
m neqʒ ſapientia filij aliud qʒeſſentia eiꝰ.ne foꝛis ſicutð vntate deitatis. Et aſparuerut
qʒ amoꝛ ſpũſſancti aliud qᷓʒ eſſentia eius tria foꝛis ſigna trinitatis ſednõ ymago pt
neceſſe omino eſt vbi vna eſt eſlentia vna lila que intus erant. et bec ipſa in perſecta
nn eſſe potentiã ⁊ vnam ſapientiã ⁊ dilecnonẽ ſimilitudine erãt. Erat ent potentia intus
zme vnam ⁊ ↄmunẽ eſſe ⁊ totam eſſe ⁊ ppꝛie eẽ ⁊ lapientia ⁊ amoꝛ⁊ tria bec ymago erant
wpen et equaliter eſſe. Itaqʒ; potentia patris eſt potentie creatoꝛis ꝛ ſapiẽne ⁊amoꝛis qꝛ B
nce etfilij eſt ꝛ ſpũſſancti eſt. ⁊ pꝛopꝛeeſt et ej: erant ꝛibi erant.ſz bicin ymagine ibi in ve
nui liter eſt Et ſopia filij eſt ⁊ potris eſt ſpuſ ritate. tamẽ vtrobiqʒ erant e idez erant. qꝛ
ſoo⸗ ſancti eſt ⁊ ppꝛieeſt ⁊ equaliteſt. Et amoꝛ boc bic erat quodibi erat. Sed quod bic
nis ſiuebonitas ſpũſſancti eſtet patris eſt et ſi erat ymago erat.quod ibi erat peritaſ erat
uce lij eſt et pꝛopꝛie eſt etequalr eſt. Et qꝛ deo foꝛis aũt potentia nõ erat ſed ſignum tan
unn babere idem eſt qð eſſe ⁊ omne din deo tum.neqʒ ſapiẽtia ſedſignũ tantum. neqʒ
Gen eſt aliud ; deus eſſe nonpt. pater poten, amoꝛ velbomtas ſeb ſignũ tantumet ipſa
otra tia eſt ⁊ filius potẽtia 2 ſpũſſanctꝰ potẽtis ſigna neq; potentia erãt neqʒ ſaꝑiẽtia neqʒ
Nis eſt ⁊ vna potẽtia qꝛ vna eẽntia. Similx pa amoꝛ ſicut intus ſedſigna tantu potentie
inno ter ſapia eſt fili? ſapia ẽ ⁊ ſpũſſctũs ſapiẽ ſapientie et amoꝛis. ſdotentie enim ſignü
ura tia et vna ſapia qꝛ eſſentia vna. Et pater di fuit immẽſitas rerum.ſapiẽtie pulcritudo

Weſngh. „

3. — 1I— * ð

perfectum eſt aliquid. Similiter ad omne

bonitatis vtilitas. et non erant ipſa ſigna
potentia vł ſapientia vel et bonitas ſʒ ſolũ
ſigna boꝛum atteſtanna bijs que intꝰerãt
pꝛopꝛia Et pꝛobata ẽ trinitas vera in obe
ribus ſuis.n“ potuit rato bis adicere ac
q́;; que perfecta erant. neqʒ tollere aliauid
que conſtabant diſcreta. Sunt eni tria b⸗
que omne rõnale perficiunt. neqʒ ſine bis

effectum concurrũttria bec quoꝛum ſiqd
deluerit nicbil abſoluit.et li alſint pariter
omma conſummani bec ſunt potentia.ſci
entia et voluntas:ex quibus ſi tollas vnu
gliquod ꝑfectiom imminuis. Si cũcta pa
riter conſtituas nibil deeſſe coõſiteris. Hjs
ergo et ipſe rerum conditoꝛ opera ſua pfe
cit et conſtat ipe perfectus.qmam in ipſo
perfecta ſũt que nec in parte augeri poſſüt
quomiam plena ſunt.nec in toto conſum
mari quia perfecta ſunt.n in vnitate diunin
di quoniã vnum ſunt. òMVM
Qin his tribuſoĩaſint perſonalr

L quecũqʒ; de de
dicuntur et credunt᷑ veraciter in
deo ad bec tria referunt. Et oſtat
in bijs tribus in ipſo quibus vt dictum eſt
ſi quid tollas ꝑfectum non eſt quod relind
tur. ſi quid adicere coneris maius non eſt
q̊d explicat. Si eni foꝛtem dicis ⁊ incoꝛru
ptũ ⁊ inuicibilẽ ⁊ incoõmutabilẽ ⁊ cetera q̃
ſimil ia ſunt bijs totũ hoc potentie ẽ. Si p
uidum.ſi inſpectoꝛẽ.ſi ſcrutantẽ cuncta vł
occulta.et intelligenteʒ boc totum ſapiẽtie
eſt. Si pium. ſi manſuetũ.i miſericoꝛdem
et patientẽ boc totum bomtats eſt. Et nõ
poteſt bijs adijcere veritas quicqm quia
totum in bijs continetur quod ꝑfectuʒ eſt
et verum. Ideotnia bectrinitate monſtra:
uerunt in ſimulacro perfecto ⁊ ꝑſuaſerunt
nichil adijciendũ tribus quia perfectuʒ eſt
et nichil tollendũ quoniã ſicconſtatꝰſum
matum.et tria bec in deo vnũ erant ⁊ deo
vnum erant. ſed diſtincta muenta ſunt bic
vbi nõ erant vnum.⁊ pꝛopterea trinitatis
ymago facta ſunt et ſecuta eſt connideratõ

tercia

Pꝓpꝛietatem inuenta bucuſqʒ ad ineffabilẽ

trinitatẽ et diſtinguit ibi pꝛopꝛiũ.quia pꝛo
pꝛium bic tantũ et differens inuentum eſt
ibi autem in vno erat totum et vnütotuʒz.
ecapitulatio ſupꝛadictoꝝ.
3 tulum MoXXVIII.
Bnuc ergo oixim⸗

guomodo ratio bumana pumuʒ
et in le deü eſſe reperit et extra ſeap
pꝛobauit ? quomõ adiudicauit quoniaʒ
vnus eſt deuſ ⁊ ſimphx natura ⁊ immẽſus
et eternus. Magnus ⁊ nõ quantitate.ſim
plexet nõ paruitate. Et quia trinus eſt ſiñ
diuiſione vnitatis et vnus ſine confuſione
trinitatis. Et quomõ trinitas ſũma inuen
ta eſt per eã q̃ erat ymagoilliꝰin nobis.Et
quomõ arguit nõ eſſe perſonas tria in no
bis ⁊ in deo tres eſie plonas quia de?ſunt
et quomodotribus nibil adici poteſt.qꝛ ꝑp

fecta ſunt nec demi aliqd quia diſcreta lũt

et quomodo diſtincta ſunt que in deo ſũt
ſcm ea que diſcreta ſunt in nobiſquoniã
ymago ſunt adilla 2 demonſtrauerunttri
nitatem. et Hquidem ſcdᷣum rauonis iudi
cium in vnũ cõlecimus:quonmiã ita verita
tem aſpꝛobauit. Si quid igitur additü eſt
ex bis que ſupeminent rõeʒ et non ↄtingit
ad ea ſufficere qᷓniã ſᷣm rõeʒfoꝛmani.Alia

ſunt enim ex ratiõe.alia ſcᷣm rationẽ.alia

ſupꝛa rationẽ. et pꝛeter bec que ſunt cõtra
rationemſey rõne ſunt neceſſaria.ſcdᷣm ra
tionẽ ſunt pꝛobabilia.ſupᷣ rõem mirabilia

contra rationẽ incredibilia. Et duo quidẽ

extrema omino ſidem non capiunt. Que
enim ſunt ex ratione omnino nota ſuntet

credi nõ poſſunt quoniã ſcitur. Que ve
ro contra rationem ſunt nulla ſimilr rõne

credi poſſunt quomaʒ non ſuſcipiunt vl

lam rõnem nec ocquieſcit bijs rauo aliãn
do. Ergo que ſunt ſcõm rõnem ⁊ que lunt

ſupꝛa rationẽ tantũmodo ſuſcipiuni ſidẽ.

et in pꝛimo quidez genere fides rõne adiu

uaturet ratio fide perficitur. qniam ſcoᷣm
rationẽ ſunt que credunt.quoꝝ veritatem

ſi ratio non compᷣbenditfidei tamen illoꝝ

non ↄtradicit. In bijs ergo queſupꝛs rõeʒ

in
ha
a
nl
horet
eye
före
pl
alin
veſunn
miide
Nends
nl
eurn
Hlion

nn ſoe

ſunt non adiuuaĩ fidesa ratione vlla. quo

miam non capit ea rano que ſides credit.
tamẽeſtaliquid quo rano admonet᷑ vene

babilia rationi et ſponte acqjeuit eis. Que
pero ſupꝛa rationẽ fuerunt ex diuĩa reuela

tnione pꝛodita ſunt et nõ operata eſt in eis
ratio.ſed caſtigata tamen neulla contende

ret. Nuũc ergoſequitur demõſtrare qntũ

pijs qᷓ in ratiocinando ꝓpoſita ſunt ? con
ducta pꝛobabiliter reuelatio diuina adie

cerit. et que manifeſta ſunt per inſpiratio
nem que per doctrina aſſerta ſunt ⁊ que
per miracula aſpꝛobata.et ex bis quantu
videbitur polnibile en.
reuis ſũma eoꝝ que ſupꝛa dicta
ſunt cum adiectõe quoꝛundam:
Nte omnem crea

turam creatoꝛ erat ſolus quideʒ
Aſedtamẽ non ſolitarius.quia cuʒ
ipſo erat ſapientia ſua in qua omĩia abeter

no per pꝛouidenuã fuerunt que abipſom
tempoꝛe per eſſentiam facta ſunt. Solꝰ er

go fuit quãdo pꝛeter ipſum nicbil fuit.⁊ tñ
ſolitarius nõ fuit.quia aliena ſocietateno
eguit. quia ſibi ſufficieus ſuit cui nicbil de⸗
fuit.quoniã ſicut dictum eſt totum in ipſo
per pꝛouidentiã fuit quod ab ipo per eſſen
tiam faciendũ fuit. Hec ergo duo diligent
etinter ſe diſtingueẽda ſunt et in ſe conſide
randa.creatoꝛſcʒ ⁊ creatura:ne vel creatu
ra eterna eredatur vel creatoꝛ tempoꝛalis
In bijs enim duobus omms cogmitio
conſiſtit veritatiſ. Mꝛimum eni conſidera
re opoꝛtʒ que de creatoꝛe dicenda ſunt vel
credenda. Creatoꝛẽ igtur rerum omnium
vnum ↄfitemur ꝛ trinum.vnuʒin eſſentia.
trinum in perſonis.quia eſſentia deitatis

vna elt et in eſſentia vna. perſone tres. pat᷑

etfilius ⁊ ſpũſſanctus.pater a nllo eſt. tilꝰ
a patre ſolo eſt.ſpũſſanctus a patre et ſiio
Quemadmodũ in vns anima mens eſt

c(ercia

et intellectus ?2 geudiũ et mens quide a ſe
eſt. intellectus veroa ſola mente eſt. de me
te autem auntellectu gaudiũ et bec tria ad
rari fidem quã non compꝛebendit. Que
dicta ſuntergo 2 ſcᷣm rationem ſuerũt p·

ſubſtannam quidẽ vna ſunt aima. qIta in

coꝛpoꝛe vno et figura vna eſt et foꝛma es
pulcritudo tria bec. et videtur figura pꝛi
ma elle ad ſubſtãtiam. beinde foꝛma etex
vtroqʒ; pulcritudo et bec tria in coꝛpe pno
et coꝛpus vnum pvt in vtraqʒ natura yma
go creatoriseluceat. In pꝛima quideʒad

ſumilitudinem.in ſecunda autẽ ad ſimilitu
dinis imitatoem. Sic ergo deum conſite
mur ⁊in elſenna vnuʒ ⁊in perſonis trinũ.

et in menſitatẽ. in eternitate autẽ incoõmu
tabilitatem. i immenſitate vero ſimplicita

tem. boc eſt eternitatẽ ſine tempoꝛe.immẽ

ſitatem ſine quãtitate. In trimitate conſite
murcommunionèẽ vnitatis.equalitatem
immenſitatis.coeuitatẽ etermitatis.et com
munionẽ quidem vnitatis ſine diuiſione.
equalitatem immenlſitatis ſine diminutõ
ne. coeuiate eternitatis ſine oꝛdine vl ſuc
ceſſiõe.boc eſt ſingulis vnitate totum.im⸗
menſitate plenum. in eternitate perfectuz.

Tres autem perſonos nicbilaliud elſe ãm

et vna elſentia eſt. Quapꝛopter tres vnum
lunt led tres vnus non ſunt.qꝛſi tres vnũ
non eſſent. vna eſſentia trium nõellet. et ſi

tres vnus eſſent tres non eſſent. Idcirco

tres vnum ſunt neſubſtantia diuidatur.

et tres vnus non ſunt ne perſone cõſundã

tur. Quodergo pater eſt fiiꝰeſt quia vna
eſt natura patris et filij.Sed nõ qui pater
eſt filius eſt. quia alia eſt perſona patris et
filij. Atem que de deo ſcðᷣm ſubſtannam di
cuntur equailter dicuntur de patre a filio
et ſpũſancto.quomi ſubſtanna patris a fi
lij ? ſpirituſſanctipna eſt ⁊ equalit eſt. De
us nomen eſt ſubſtane et boc deo elſe eſt
quod ſubſtannã eſſe. Ideo pater deus eſt
etnilius deus eſt et ſpirituſſanctus deusẽ.

et in vntate quidẽ agnoſcimus eternitatẽ⸗

quia tribus eſſe vnum eſt

4

„

et non tres diſſed vnus deus quoniã ſub

ſtantia vna. Et lſimiluer alis que ð deo ᷣm

α + 9

36 pſ E Kan c. 4

ſubſtantiã dicunt equa liter dicuntur. ꝛde
ſingulis ſinglariter et equaliter ⁊ de omni
bus ſimul non pluraliter ſed ſingulariter
dicuntur ⁊ equaliter. que cum de ſingulis
ſinglariter dicunt᷑ non minus dicuntur et
cum de omnibꝰ cõmuniter dicuntur non
amplius pꝛonunciat. Cum enim dicitur
pater eſt deuſ.deus nõ minus dicitur qm
cum dicitur pater a filius et ſpũſſanctus ẽ
deus.tota eniz deitas in patre.tota in fillo.
tota in ſpirituſancto. nec minoꝛ in patre ſo
lo qʒ ſimul in patre et flio ſoriulance.
Similiter et de filio ⁊ de ſpirituſancto in⸗
telligendum eſt. Anum nomẽ ſoluʒzeſt adð
de lingulis ſingulariter dicitur.in ſumma
tamẽ non ſingulariter ſed pluraliter pnun
catur. cum tamẽ ad ſubſtantiam dicũtur.
Dicitur nãqʒ pater eſt perſona et filiꝰ eſt
perſona et ſpirituſſanctus eſt pſona. ettñ
ſimul dic non poteſt pater et fiius ꝛſpiri
tulſcis eſt perſona ſed tres perſone. Hoc
eni ſolum ex bijs que ad ſubſtãtiam dicu
tur de lingulis ſin gulariter dicitur in ſum
ma tamẽ non ſingulariter ſʒ pluraliter pio
nunciatur, Que autez ſcum rationem
dicunt᷑ad ſe dicuntur ei de ſingulis ſingu
lariter dicuntur. In ſumma tamẽ nec ſin
gaularit nec pluraliter pnunciantur qnia,
ad le dicunt.et ideo ad inuicẽdid non poſ
lunt. Itẽ quod eſt patrẽeſſea ſeipo eſt eſſe.
quod filium eſt eſſea patre ẽ eſſe. qd eſt ſpi
ritũſanctũ eẽ ab vtroqʒ eſt eſſe. Filius naſci
babet. ſpirituſſanctus pꝛocedere. et ſolius
filij naſci eſt non ſpũſſancti. Quod enim
naſci eſt dealio ẽ eſſe nõ tñ in aliud. Ndat
eſt pcedere ðᷣaliqᷓ eſt eẽ ⁊ aliq̃tiens in alið.
Quodeni ſpiratur: ſpiratur aba liq et ſpi
raturin aliquo. ꝗdeo ſumpta ſunt vocabu
la adſignficandũ id quod dicenduʒ erat
de deo vt ĩtelligi allãten? potuiſſz gd com
pꝛebendi non poterat. Item ſic ab intõ de
us ſuam notitiam temperauit ab bomie
vt nectotus manitfeſtus eſſet nectotus ab
ſconditus. Si enim totus manikfeſtus eẽt
ſides non exercereturet infidelitas cõuin⸗

— —

¶tercia

ceretur. Si verototus eſſet ebſconditus
fides non iuuaretur æinfidelitas exculare

tur. Item quattuoꝛ modis inuiſibilis de⸗
ad nonciam bomis egreditur. duobus in
tus. duobus foꝛis. Intus per rationem et

aſpirationem. foꝛis per crea turaʒet doctri

₰

nam. Et ex bijs duo adnaturaʒ pertinent
duo ad gratiam. Ratio et creatura adna
turam pertinent. et aſpiratio et doctrina

dgratiam. ꝛopterea poſt hecin doctri

na adipiſcends ſi unt que autoꝛitas pꝛobat
quia ratio bumana niſi fuerit verbo deiil

luminata pi veritatis videre nõ poteſt.

(Nars quarta.
(De voluntate dei.
Capitulum. I.

Sima rerũ

oim cã volũtaſ ẽ crea

ſequens aliqua con
ſemetipſa iuſta eſt. ne

firmat. quoniam ex

qʒ idcirco iuſte voluit quia futuru iuſtuʒz

fuit quod voluit.ſed quod voluit idcirco

iuſtum ſuit quia ipſe voluit. Suum emzʒ

ac pꝛopꝛium voluntatis eius eſt u ſtum
eſle quod eſt. et ex eo qð in ea eſt iuſtuʒ. iu
ſtum eſt quodex ea eſt iuſtum. quomam

ſcdᷣm eam eſt iuſtum quod iuſtumeſt.qᷣd

ntiqʒ iuſtũ nõ eſſet ſiſcdum eam non eſſz.
Cum ergo querit᷑quare iuſtum eſt quod
iuſtũ eſt. conueniẽtiſſime reſpondet.· Quo
niam ſcᷣm voluntatẽ deieſt que iuſta eſt.
Cum vero queritur qᷓre etip̃a dei volütas
iuſta eſt B ſamus reſpondetur. quoniam

pꝛime cauſe nilla cã eſt cin ex ſe eſt eẽ quod

eſt. hec auteʒ ſola eſt vnde oꝛtũ eſt quidaͤd
eſt etipſa non eſt oꝛta ſed eterna.

Ouot modis ſcriptura volunta

tem dei accipiat.

44

s
ler⸗
d
6
me
r
dent
na
lna
tri,
e
dal

—=SS

—

¶ Mꝛima beneplacitum dic

*1
1
O
4
.

Pars

Capitulum AII.

undum nobi
tura de volũtate dei diuerſis

quibuſoã modis loqui cõlueuit.⁊ non eſt

volũtas diuerſa ſed locutio diuerſa eſt de

voluntate que non eſt diuerſa. Mam vo/
luntas dei in ſacro eloquio aliquãdo acci
pitur illa que vere eſt in ipſo ⁊idẽ cum ipo
et coeterna ipſi.aliquãdo veroſcdᷣm quan
dam dicendifiguraʒ voluntas eius vocat᷑
que ſcdᷣm pꝛopꝛetatem non eſt voluntas
eius ſed ſignum volũtatis eius.Et dicitur
ipſum ſignum voluntatis volũtas cuʒ po
ſuntasnõ ſit ſed ſignum tantum. quemad
modum ſigna ire ira dicuntur. et dilectio
nis ſigna dilectio appellantur. Et dicitur

iratus deus ⁊ non eit in eoira aliqua. ſed

ſigna tantũ que foꝛis fiunt quibus iratus
oſtenditur ira ipſius nominãtur. Et eſt fi

gura dicendiſcᷣm quam nõ eſt fallum qd
dicitur ſed quod dicit veruʒ ſimilitudinis

reſpectu obumbꝛatur. Et ſcom iſtos mo⸗
dos figurarum quãuis diuerſe volũtates

deo attribuunt. quia diuerſa ſunt illa que

per figuram dicuntur volũtas eius cum
ea queſcdᷣm pꝛopꝛietatẽ dicitur vna lit vo
luntas ipſius.

EGitur que pꝛimũ

tur illa eſt que vere eſt voluntas.

nec mutabilitatem.

(Scva operatiokercispen niſſio.

a In
R cuntur volũtates.et bec duo de

Einde ſequũtur

due voluntates. et duo que di

Ic non pꝛetere⸗

eſt ꝙ ſacra ſcri:

r. 1

et pꝛincipaliter voluntas dei dici

et bec vna eſt nec multipliatatem recipit

quarta

deo dicuntur ⁊ dei volun tates dicũtur.q̃a
ſigna ſunt voluntatis eius. Harũ volun
tatum vna permittens vocatur. alia faci:
ens.boc eſt permiſſio et operano.quia per
miſſio eius dicitur voluntas eius ⁊opera
tio eius dicit voluntas eius. quia ſcdum
eius volũtatem fiunt et ſigna ſunt volun
tatis eius.et ſunt duo iſta quali conſequẽ
tia volutatis ſummeet quaſi explicatio et
effectus eiuset paria ila non tamen coeter

na. Quidquid eni in illa lemper ẽ in iſtis

aliquãdo eſt.et quidqd in bijs aliquando
non eſt in illa nunqm eſt. Omne enim qd
eſt in illa ſemper eſt. et omne qd eſt in iſtis
aliquanðdo eſt quia nec aliqdeſt pꝛeter eiꝰ
pvoluntatẽ nec aliquid fieri poteſt extra eiꝰ
operatõnem ſiue permiſſionẽ. Etſequun
duo vnam et vna in ambobus inuentur
quoniã nec nolens opatur.nec permitiit
niſi volens.et cum fit aliquid dicii hoc vo
luntas dei quia volũtate dei factum eſt vt
boc ſieret nel permiſſum.et voluntate fecit
quod fecit et bene fecit etbonuʒ fecit quod

fecit et voluntarie ꝑmiſit quod permiſit et
bene permiſit ⁊ bonuʒ fuit ꝙ permiſit.ᷣetiã

ſi id bonũ non fuit quod ꝑmiſit.

[ deus bonafecit mala per mi

Dna enim fecit
et bene fecit et mala permiſit
non fecit et bene fecit.quia vtꝝʒ
qʒbonum fuit.et idcirco vtrũqʒ voluit.qa
vtrunqʒ bonum fuit.⁊ fuerũt bona bona.
et mala mala.nec bona fuerunt mala nec
mala bona. ſed bonum fuit eſſle et mala et
bona. Et voluit vtrungqzʒ eſſe deus quia v⸗
trunqʒ eſſe bonum fuit.et vtrunqʒ bonuʒ
non fuit.quia malum bonum non fuit.
Et iocirco non voluit deus malum cũ vo
luit vt eſſet et malum. quod tamen non
fecit in eo quod fecit bonum ſed permiſit
vt eſſet. quia bonum fuit quod voluit.

Meqʒ ibonum malum fſuit ſed ex malo
fecit bonum quia malis ⁊ bonis vti nouit

re deus mala permiſit.
Ca. (VI.
fuit maius bo

num eſſe bonũ ex malo ⁊ bonoãʒ
exbono ſolũ pꝛo quo voluit ſummũ bonũ
pt elſet boc bonum.et quod voluit fuu bo
num. Sicut ergo eterne ſapientie illusig
notum eſſe non potuit omne quod futuꝝ
fuit. ſic coeterne voluntati eius diſpucere
non potuit omne quod bonũ fuit. Et vidit

omne quod futurum fuit et bonum eſſe S5

totum vt eſſet totum.⁊ voluit vt elſet totũ
quia bonum fuit vt eſſet tſotum. Et vidit
mala que erantfutura pꝛocul cum bonis
pꝛius q̃; erant et conſiderauit quia malis
adiucta bona commendarẽturet pulcrio
ra ſierent cõparatione maloꝛum.et bona
eſſent mala in bona que non erant bona

quoniam ex eisoꝛnarentur bona ⁊ omen

darent.et amplius bonum acciperentad
decoꝛem ⁊ pulcritudinẽ nniuerſoꝛum.⁊re
ſpexit cũcta in oꝛdine ſuo et vidit bona ibi
etque ſibibona non fuerũt ⁊ voluit ſic eſſe
omnia vt bonuʒ fuit quia ita bonum fuit.
et vidit ⁊ voluit quod futurum fuit. et pen
ſauit equo iudicõ vniuerſa que vidit in co
placito vno quod bonũ fuit ⁊ iuſtumtotũ
elſe et nichil aliud eſſe 2 voluit totumeſſe.

etaliud non eſſe. Et bac voluntate poſtea

fecit vt bona elſent que eſſe bonum erat. ſi

cut viderat voluerat.⁊ pmiſit vt mala eſ

ſent que elle bonum erat que cuz bonis fu
tura eſſe pꝛeuiderat et pt eſſent cum bonis

voluerat quia bonum erat.Et erat quidẽ
voluntas eiuseterna et deboniset dema
lis que voluitvt eſſent ſed non erat notuʒ
bomibus donec complerenturet fierẽt de
quibus bonis ⁊ malis voluntas eius erat

pt eſſent.

Euare operatio etpermiſſio

uarta
dei voluntas eius dicũtur.

eſſe vpult quod facit pelpermittit pt ſit ⁊nõ

non incipit tunc cum illo quod ſit volun

tas eius que e terna eſt. ſed oſtenditur exil
lo quando ſit que occulta eſt. Et ideo ipᷣm
quod fit dicitur voluntas eiuſ.quia ſignũ

eſt voluntatis eius etaſparet quaſialia et

alia voluntas. quia ſigna ſunt alia vmus
voluntatis.
¶ ¶, duplex ſit diſcretto
voluũtatis dei in benepla
CLito eius etin ſigno bene

placiti eius.
Lexit inde no⸗/
pis diſcretio ↄgnoſcẽbe volun
tatis dei in beneplacito eius ⁊
in ſigno beneplaciti ipſius.et dicimꝰ quia
beneplacitũ eiꝰeſt voluntas eius.et ſignũ
beneplaciti eius vocamuſ voluntatẽ eius
et Verum eſt vtrũqʒ ⁊ vtrunqʒ vere dicitiur
Sedbeneplacitum eius eternum elt. nec
poteſt non eſſe quidqᷣdin eo eſtet quidqd
in illo non eſt eſſe nõ poteſt. Hec cõtra ip
ſum nec extra ipſum n ſine ipᷣo aliquid eſt
in omni quod eſt etcõſtat ipſum ⁊ ratum
eſt nec caſſari poteſtaliquãdo quodin ip⸗

ſo eſt. Omnia quecũqʒ; voluit fecit. in boc

pꝛobatum eſt quia non caſſatur volũtas
eius.et voluntati eius quis reſiſtit in boc
pꝛobatum eſt quia non impeditur bene
placitum ipſius. Ita ↄſonat rerũ effectibꝰ

beneplacitum ipſius et ipſi effectus reruzʒ

non diſcoꝛdant ab illo Ft enimm omneqðᷣ

vult ⁊omnequod nõ vultnonfi.⁊ omne

qð vult ſemꝑ vult vt ſiatqð nõ ſpeſtaliqñ

qð vult. Et Hbñplactũ vniuerſale qdᷣeinũ

eſt. omĩa que fiunttempoꝛibꝰ ſuis pari

Bm autem fecit
boͤnum et permiſit malum apa
ruit nobis volunt as eius de illo quoniaʒ

4
s
r
N
1d
ni⸗
ſh
n
nboe
ſits
nhoe
bepe
cib⸗
far;
nees
Me
ale

ſimplici nutu iuſticieſue alpꝛobat.vtadef
fectũ pꝛocedant ⁊ piã ꝑficit et conſummat᷑

et maniteſtatur duobus bijs que ſubſeqn

tur in tempe permiſſiõe ⁊ operatõe diuia
queet ipſa rerum ommiu que effectum ca⸗

piunt vel ſubſiſtunt vniuerſitateʒ comple

ctuntur ⁊ reſpondentilli qauod vnuz eſt in

ptroqʒ. et indiſſimile ad diſſimilia omma
beneplacitum creatoꝛis. Et ꝓpteres etiaʒ
ipſa duo volutates dicuntur.et eſt volun
tas deibeneplacitum eius.⁊ volũtas eius
operano eius.et voluntas eius ꝑmiſſio
eius
ca in pꝛohibitione.

NX

pꝛeceptum eius pꝛobibino eius
diciĩ vtrunqʒ voluntas eius.quia cuʒ qð

fit fieri pꝛeapit monſtrat ſe velle vt ſiat. et

cum quid fieri pꝛobibet monſtrat ſe velle
pt non fiat. et idcirco dicit ſimiliter. bec vo
luntas eius quia ſigna quedã ſunt nolun
tatis eius licut operatio eiꝰ⁊ permiſſio eiꝰ
ſed dilſumiluer ⁊ alio qdã modo ſignantia

voluntatẽ eius 2 ſigna ex parte.
¶ M. nõ ſimiliaſigna ſunt eterni
beneplaciti pꝛeceptio etpꝛohibitio
ſicut operatioet permiſio.

VDn eni ſicut ope
ratio eius ⁊ permiſſio eius ꝑ om
A ma tendütur. quia line bijs non
fit aliquid ſic ⁊ pꝛeceptũ eiꝰ⁊ pꝛobibitioeꝰ

ſedad rationalẽcreaturam dirigũtur iſta

duo tantum que ſola capax eſt pꝛecepti et
pꝛobibitionis cauta ſm inſitam rationem
ad vtrunqzʒ. Itaqʒ ſigna lunt ex parte bec
que nõ pertinent ad ommia neqʒ vniuerſa

liter ſummã voluntatemet que in ea ſunt
omnia educunt ad maniſeſtationẽ ſic ope
ratio et permiſſio.ſed ea tantum que adip

ſos ſpectant quibꝰ fiunt bec boc eſt pꝛece⸗
ptum ⁊ pꝛobibitio ſignant quoniam lunt

¶ Quarta eſt in pꝛeceptione quin

C ſequitur aobuc

gquarta

in lumma voluntate beneplacito eterno
Meaʒ eni ſimilia ſigna ſunt bec quẽadmo

dum operatio ⁊ permiſſio erꝰ certa ſu ntet
vera ſigna beneplacin eterni bic autẽ boc
eſt prceptum ⁊ phibitio non omino certũ
faciũt quod ſit in bplocito eterno donec

operatione vł permiſſione pꝛobetur cum

H actuz fuerit. Tunc eiʒ certũ eſt cum hᷣ fece

rit deꝰ? ſiue pmiſerit vt ſiat ⁊ factũ fuerit. q

miam in beneplacito eino ua fuit vt elſet vt

factum eſt vm quod voluntarie fecit vl pꝑ⸗·
milit vt fieret qadfactum eſt. quomiã ita bo

num elt elſe vreſt. Cum aut pꝛeceptuʒ ſue
rit vel pꝛobibuũ aliquid nondum conſtat

aobuc ad de p̈o diffinituzſit in bůplacito

eterno vonec ulud rey effectus in euidẽtia

educat ſiue operatuõe ſiue permiſſione vt

bonum eſteſſe et beneplacituz quod futu
rum eſt anteqm eſt. Mꝛeceptum autem ?
pꝛobibuõ mnuũt tantuʒ quoniã ita eſtin
voluntate iubentis vt fiatſiue nõ fiat ⁊ de
monſtratõem faciunt qua iuſtum et piuʒ
eſtnon alud credere illi cui fit etiam ſi ali
ud eſt in ulo a quo ſit. Et pꝛecipitur ſepe vt
fiat quod futurum nõ eſt. necfiet pꝛobi⸗

betur ne ſiat quod futurum elt et fiet ⁊ nõ

eſt in beneplacito niſi boc ſoluz vt ſit qdſi
et. qniã bonũ ita eſt eſle ⁊ non aliud qz fiet

ſiue operatione dei quod bonum eſt. ſiue

permiſſione quod maluʒ eſt quod totum
eſſe bonum eſt. Et non reſpondet pꝛeceptu

eeius ⁊ pꝛobibitio eius beneplacito eius ſi⸗

cut operatio eius ⁊ permiſſio eius.ſed pꝛo

cedunt ex aduerlo et diſſimilter oꝛdinant

et nõ conſentiũt aliquotiẽs ſcdᷣm id quod
futurum eſt er ie.
omõ fallere videtur deus

pꝛeceptõne vel pꝛohibitõe aliud in

nuens qz ſit in beneplacitoſuo.
Ca. Hr XI.

Cuidentur pꝛe⸗
cepta ðᷣi fallacie obnoria et mẽn
de vᷣtate cũ alið ſient de volun
te eius et affirmat nob alena qᷓdã et extra
nea et qᷓ ↄducta nõ ſunt neqʒ ↄſtãt m bñ

5
4 42 6
. 4

placitũ iiꝰ. qd ratum eſt bijs quefiẽt om

nibꝰ. et grauiti colluctatur conſcia bũana

in duobus aduerſantibus que nõ conue

*

niunt. pel quare pꝛecepit deus quod nolu
it. vk quare factum no eſt quod voluit. Si

en ntas eſt in pcepto videt oĩno voluiſſe
quod iuſſit.⁊ ſi ommipotentia eſt in bũpla

cito videtur factũ eſſe quod voluit.Mõeſt

autem factũ quodiuſſit⁊ factuʒ eſt quod
pꝛobibuit. Quid ergo conſequu ad bocni

ſi eum vel voluiſſe id quod pꝛecepit vłnõ

potuiſie quod voluit? Quodeni factumẽ?
a deo factum eſt.etſi ſactum nõ eſttamen
permiſſum eſt.es ſi factum eſt voluntarie
factum eſt. et ſipermiſſum eſt voluntarie
permiſſuʒeſt. qa neqʒ ad faciendũ ptra vo

luntatẽ eius compelli potuit neqʒ ad per

mittendũ ſine voluntate cogi. Igitur qd

foctum eſt poluntate eius ſactuʒ eſt. etiam

ſipꝛopter voluntateʒ eius factum non eſt
quoniã alia factũ eſt voluntate aue volun
tati eius amica nõeſt. Lamenoino voluit
quod factũ eſt qniam bonũ eſt ſic factum
elle vt factum eſt ꝛ lic eſſe vteſt. Quare er

go pꝛecepit ptaliter eſſʒ.et pꝛobibuit ne ſic

ſ2

et aliter non ele.
(Anuncß duruʒ ſonare ył quia
deus pꝛecipiat quod nolit vł quod

nolit fieri permittat.

li queſtione co
artamur et ducimurĩ ambiguũ
H bt nõ facile audesmꝰ bocvłboc
aliquodaffirmare. quia deus pcepit fieri
quod voluitet qᷓd noluit fieri ꝑmilit. etta

men ex duobus vnũ facilius apꝛobamus

quia voluit quod pꝛecipit bonuʒ qᷓ; malũ
quod permiſit.cum tamen quod pcipit fa

ctum nõ ſit bonum ſed malũ quod permi

ſit Neue eteni eſt A ſine cõſcientie ſcrupulo
dicitur. deus vultbonum et cuʒ dicitur be
ne ſonat deus vult bonũ Si enim dicitur
deus pult maluz graue eſt auditu et non

eſſet ců bonũ ſit ita elle ita futupfuit pꝛiꝰ i
qʒ fuit et beneplacitũ quia bonũ fuit its ee

facile recipit bot pia mẽa ð bono quia ma
lum vult. Aidetur eni boc ſolum dia cum
dicitur deuſ pult malum quia bonusma
lum diligit et aſpꝛobat quod pꝛaum eſt et
amicam ſibi reputat iniquitatẽ et gaudet
quaſi de conſimili et bonum putat quod
malum eſt. et ideo refutat mens pia.nõ
auia qð dicitur non bene dicii. ſed qa qd

bene dicitnon bñ intelligitur.

*

velit vt mala ſintqaꝛhocbonu eſt.

lum dicitur ſed in eo quod dicit
liud intelligiturquod non dici
tur.quoniã

nino non eſt quoniam non aſpꝛobat illd

pꝛoꝛſus neqʒ eſtimatbonuʒ ſed contraniõ
iudicatſibi bono malum eta ſuo alienum

etnõ deſideratillud q̃ſi ↄueniens ⁊ cõcoꝛ

dDiam babens cum eo quodipſe eſt et caum

eo quod ab ipſo eſt. et cum eo qd ſibi lim

bonum eſt eſſe malum. ⁊ non vultipſum

malum. qa bonum nõ eſtmalum ipſum.

ſed vultbonum tantü etdiligit et delectat
in eo quaſi in ſuo ⁊ amico ⁊ cognato et ꝓ

ximo. Et pꝛopter bocboneſonat? libenter
