auctoꝛ videtur eſſe emptoꝛũ. Hoꝛum autẽ
vt dictum eſt ſectatoꝛes ſicut non ſunt in
erroꝛe diuerli ita necin damnanone diſcre

ti .
¶Be his qui ſpiritualia emũt aut

vendunt. (Capitulum. III.

emunt vel vendunt. conuicti ſine

Ab bereticis ad vnitatem ecclie venientes

galiquotiens legimus in ſuisoꝛdinbus ſu
ſceptos. Alij ſiquidem beretici in ſuſcipien
dis oꝛdinibus non errabant.ſedalia cauſa

erat atqʒ doctrina que eoꝝſidem impedie⸗

bat. Simoniacoꝝ verobereſis ⁊ peccatuʒ.

ipᷣa oꝛdinatio eoꝝ eſt. Merito ergo in ſuis

oꝛdinibus non ſuſcipiuntur. quoniam in

ipᷣis oꝛdinibus peccauerunt.Sciendũ npᷣo

eſt. ꝙ qui a limoniacis neſcientes oꝛdinant

qui eos catholicos non ſimoniacos putãt

ſpiritualem grãm per miniſteriũ illoꝛü ac.

cipiunt.ſi erroꝛis illoꝝ cuius conſcij nõſue

rant.participes non fiunt. Qui ergop gra
tia ſpirituali comparanda pecuniam offe

runt.etiaʒ a catholicis oꝛdinati.ſimoniaci
exiſtunt. Sed dicis mibi. Quomodoa ſi⸗
moniaco oꝛdinatus.ꝑimpoſitionẽ manuſ
illius donuʒ ſpũſſancti acciperepõt. Quo⸗
modo ſimomacuſ po:eſt dare quod nõ ba
ber. etiã ſi catbolicus eſſe putet.AMudi qũo.

Sicut adulter.ſicut foꝛnicatoꝛ.ſicut ebꝛio⸗

ſus.aut auarus dare poteſt quod non ba

bet. ita ſimoniacus quod nõ babet dare po
teſt. et vere dare poteſt bis qui digni ſũt ac

cipere. NMer miniſteriũ enim illi? datur nõ
per meritum. Ideo bis qui errons illiꝰ ꝑii⸗

cipes non ſunt.et culpe conſcij nõ exiſtunt.

gratia per illum datur. ab illo non datur.

Miniſter malus eſt largitoꝛbonus. cum

miniſter eſt ſiue bereticus ſiue aliꝰquilibet
⁊ malus miniſter. Malus eſt. ettamen mi
niſter. malus in eo ꝙ erroꝛem vel maliciaʒ

habet. miniſter. in eoq babet offiauz. Sic
hmonmiacus.nam ⁊ ipe berencus eſt/ qʒuis

Mioꝛdies ſacroſ
miſericoꝛdia deponuntur.qꝛ pꝛo⸗/

fecto ſacris oꝛdinibus indigni ſunt qui in
ipᷣis ſacris oꝛdinibꝰpeccaſſe cõpꝛobantur.

non lide. tamen opere.miniſter maluseſt.
et tamen miniſter eſt. Maluſ.in eo ꝙſimo
nacus eſt.miſter in eo ꝙin officium oꝛdĩa
tus eſt. Malusin eo ꝙ pꝛeciuʒ dedit. mini
ſter. ineo ꝙ oꝛdinem et oĩficiũ accepit. Sed
dicis mibi. QNuomodooꝛdinẽ aut officiuʒ

acciꝑe potuit.qui pꝛeciũ dedit. Nudi quo⸗

modo? Ad perniciem ⁊ ad ꝑdiuonem offi
cium emere potuit. gratiam accipere non

potuit. Camen quia officium accepit et ba

bet per miniſteriũ eius boms quidem gra⸗
tia et officium datur. malis vero ñ grã.

ſed officium ſolum accipitur ettamen acci
pitur.qʒuis ad perniciem eius qui male ac
cipit. ſicut ad perniciem eius qui male de⸗

dit.
Se his qui coꝛpoꝛalia in eccleſia
comparando cum eis et in eis ſpi

ritualiagemunt. ¶Ca. IIII.

parantur.cum perceptõne coꝛpo
ralis beneficij participatio etiam ſpirituał

dignitatis accipitur. Abi pꝛofecto quiſqs
alterum vendere aut emere cognoſci. neu
trum inuenditũ aut inemptũ reliquiſſe cõ
pꝛobatur. Sed dicis mibi. QNüo boc eẽ po

teſt? Ego ĩ eccleſia victum ꝛ veſtitum emi

eccleſiam non emi. Stipem emi.pꝛebendã
emi.coꝛpoꝛalia tantũ emi.ſpũale aũt nibi
emi.aut emere volui. Dic ergo mibi quis
nomen tuũ inter nomina fratrum aſcpſit?

Quis tibi in cboꝛo.ĩcapitulo locũ aſſigna
uit? Si becnon emiſti. vnde bec babes?

Cuis tibi bec dedit? Sed bec inquis gus

accepi. Cetera emi. bec gratis data ſũt. bene
dicis. Ouem emiſti etlanam non emiſti. ſʒ

gratis accepiſti.tñ ſi ouem non emiſſes.la

nam non babuiſſes.pꝛoarboꝛe pꝛeciũ dedi

ſti vt fructũ euis gratis manducares.ſatis

aſtute ingredi exiſtimaſti cõmento nidicu

lo. Nide ergo quo nõ emeris q̃d nõ babui

ſes. ſi pꝛeciu nõ dediſſes. Ant bocte pariter
emiſſe confitere.aut ſi non emiſti.noli tolle
re qdtuũ non eſt. Sed dicio mibi iterum.

Quidergo? Non poſſum abeccis ſiipem

E
——

Bnt autem que⸗

daʒ in eccleſia que dum pꝛecio cõ

pe
lel
ſuf

anin
ſen
fum
ſcar
v
etc
der
etd
e
det
tun
ech
ſon
yict
ſae
otm.
oe
holte
ſehtan
deog
mncem
Unqon
Erſid
taect

Eccimn

cipios
tur co

boſton
PApvende
genereen
ocol⸗
iniqunta
flanda
deſtruan

tnentdi

Aets
oging
mode
Rmini
le Sed
toſtei;
Ndqo⸗
Renofſ
Wedon
abe
wdenge
Ndögi
tlamena
Auindkene
mgede

necceſe
bß

n
Iwa;
rcopo
nnsk
wantis
Men
Maple;⸗
Ncdud
hunai

mie
Hinin
conbee
nmunAn
oai dn

Pehehin:
vawübene
nummit
vmniis
Noniden
Nario

mendo Nan

gadloben
edoetehgit
nnien
Pnhiinm
gbae on

emere etcoꝛpoꝛalis ſuſtentatõis impenſã
pꝛecioſine ſymonie culpa comparare.Ec
ce habeopꝛedia mea aut pecuniam meã q
ſuſtentari poſſẽ et viuere. Sed foꝛte timeo
piolentiam pᷣncipum.aut fraudem famili
arium.ſiue aliud quodcũqʒ.foꝛte etiaʒ de
fectum etatis.aut imbecillitateʒ viriũ mea
rum conſideꝛo. Aideo quia non poſſũ ipᷣe
ſicut expeditres meas diſponere.et ꝓpꝛijs
ptilitatibus deſeruiꝛe. Aenio ad eccleſiam
et cõmendo ei res meas et vite mee pꝛoui:
dentiam committo.pt alat meetſuſtentet.
et de meo mibi ſubſidiũ miniſtret. et ne foꝛ
te frauder in aliquo expeto certam mibiet
determinatam impenſam conſtitui.quan
tum ſcilicet accipit vnus aliquis eoꝛuʒ qui
eccleſie deſeruiunt.qui in titulo eccleſie cõ⸗
ſcripn ſunt.pꝛebendaʒ peto ad quotidiani

victus vſum.ſicut babet alius qui in ecce

ſia eſt. qui de ecdleſia viuit et eccleſie ſeruit.
dat mibi eccleſia et conceditillud.mea acci
piens et ſua reddens.imo mea non ſua mi
bi diſpenſans. Quid igitur inde iudicãdů
ſennam inquiris Ego tibibꝛeuiter reſpõ
deo.quia ſi eccleſiam in vita tuoꝝdiſpenſa

tricem facis. aut poſt moꝛtem beredem re

linquis.ego pꝛobibere nec volo nec poſſuʒ
Et ſi de tuo te paſch aut pꝛotuo.pꝛouiden
tia eſt non culpa.neceſſitas non iniquitas.
Sic interim vt aliudð non requiras nec ac
cipias.coꝛpoꝛalis nibineceſſitudo concedi⸗
tur. commertium iniquitats negatur.

(De eo q; ſola coꝛpoꝛalia vendun
tur. — C(Capitulum. V.
ntingit autem
liquando vt poſſeſſiones eccle
ſie vel quelibet alia eccleſiaſtica

vel vendita ab vſu eccleſie alienentur. in ꝗ̊
genere crimen ſimonie eſſe non videtur.q̃ʒ
uis culpa grauis non deſit. Nuanta enim
iniquitas ſit.manifeſtuʒ eſt eos qui adð edi
ſicandas eccleſias et cuſtodiẽdas poſitiſũt
deſtructioni illarũ et eoꝑ que adillos per
tinent diſſipationi operam dare. maxime

bonã coꝛpoꝛalia per malos pꝛelatos data

WBndecima.

ſiea q̃ abalienantur talia ſunt quead pſus
alienoꝝ nunqʒ licite tranſire poſſint.ſiẽ ſůũt
decime que abinitio inſtitute ſunt adeoꝛũ
tantum luſtentationẽ quitabernaculo de
ſeruiunt. HMecigitur adlaycos tranſferre
quid aliud eſt q̃; de ſacro ſacrum auferreꝰ⸗

Sic ergo ſi vnicuiqʒ peccato nomẽ culpe

conueniens datum fuerit.nibil mali fit in
iudicio equitatis.

WMars vndecima.
¶ Be ſacramento coniugij.
opitulum pꝛimum.

Bm omnia

ſacramenta poſt pecca⸗
um et pꝛopter peccatũ
ſumpſerint exoꝛdiuʒ ſo⸗
lum coniugij ſacramen
—lum etiam ante pecca⸗
tum legitur inſtitutũ.non tamen adreme
dium. led ad officium. In coniugio autem
bec pꝛaimũ conſideranda ſunt et diſcernen⸗
da. oꝛigo et inſtitutio.cum modo et cauſis

luis et eius ſm tempus et locuʒet ritus vo

riatio.

De oꝛigine coniugij.
apitulum. II.

Bmugij auctoꝛ

deus eſt. Apſe enim coniugium
leſſe decreuit quando mulierem
ad pꝛopagationem generis bumam bomi
ni in adiutoꝛiũ fecit. Adam quoqʒ in ſpiri⸗
tu cognoſcens adqueʒ vſum mulier facta
elſet cum adducta fuiſſet ad euʒ dixit. Hoc
nunc os exoſſibus meis.et caro de carne
mea. ſꝛopter boc relinquet bomo patreʒ
ſuum et matrem et adberebit vxoꝛi ſue. et
erunt duo in carne vna. Cbꝛiſtus etiam in
chana galilee nõ ſolum pꝛeſentia coꝛpoꝛali

ſed exhibitõne quoq; miraculi nuptias cõ

ſecrauit. In quibꝰomnibus oſtenditur cõ⸗
iugium eta deo eſſe et bonum elle.
De duplici inſtitutõne cõiugij et
de cauſa inſtitutionis duplici. 4.

Capitulum. III.

i gij duplex eſt. Ana ante peccatũ
ad officium. Alia poſt peccatum
ab remedium. Pꝛima vt natura mulupli
caretur. Secunda vt natura exciperetur
vicium cobiberetur. NMꝛima inſtitutio cõ⸗
iugium pꝛopoſuitin federe dilectioms. pt
in eo ſacramentum eſſet ſocietatis. que in
ſpiritu conſtat inter deumet animam. Of⸗
ficium autem coniugij in commixtõne car
nis pꝛopoſuit.pt in eo ſacramentuʒ eſſet ſo⸗
cietatis.que in carne futura erat inter chꝝ⸗
ſtum et eccleſiam Secunda inſtitutio.con
iugium in federe dilectõnis ſãcciuit. pt per
eius bona id quod in carnis commixio
neinfirmitatis eratet delicti excuſaretur.
Ofſicium autem coniugu in commirxtõne
carnis conceſſit vtin eo pꝛeter generis mul
tplicationem generantium infirmitas ex⸗
ciperetur. Quare autem inſtitutuʒ ſit con
iugij ſacramentum apoſtolus innuit vbi
virum imagineʒ dei eſſe acper bocquodã
modo mulierem anime rationalis typuʒ
poꝛtare oſtendit. Quareitem pꝛimo inſti⸗
tutum ſit coniugij officium ipſe deus in⸗
ſtitutoꝛ et oꝛdinatoꝛ oſtendit dicenſ. Crelci

te et multiplicamim et repleteterram. Of

ficium autem coniugij.boceſt. carmis com
mixtionem ante peccatum non ad remedi
um infirmitatis ſed ad mulnplicanonem
pꝛolis inſtitutum eſſe. poſt peccatum autẽ
idem ipſum adremediuʒ infirmitans con
ceſſum beatus Auguſtinus teſtatur bis
pverbis dicens. AUtriuſqʒ ſexus infirmitas
pꝛopendens in ruinam turpitudinis recte
boneſtate nupnarum excipitur. vt quod ſa
nis eſſet officium ſit egrotis remediũ. Ateʒ
in coniugio aliudeſſe et alterius rei ſacra
mentum eſſe. et ipſaum comugium et aliud
eſſe et alterius rei ſacramentum eſſe p̃um
ſcilicet coniugij officium idem ipe in libꝛo
de bono comugaliteſtatur dicens.ꝗn con
iugio aliquid boni pidetur eſſe.non ſolum
hꝛopter pꝛopagationem filioꝛum.ſedetiaʒ
pꝛopter naturalem in diuerſo ſexu ſocieta

Nſtitutio coniu⸗

Bnoecima

tem. alioquim iam non diceretur coniugi

um in ſenibus ſi vel amiſiſſent ſilios velnõ
genuiſſent. in quibꝰ? et ſi emarcuerit ardoꝛ
carnis.viget tamen oꝛdo caritatis.atem in
nuptijs plus valet ſancnitas ſacramentiq̃;
ſecunditas ventris. Unde quidam non in
telligẽtes boc quod dictum eſt illa mulier
nõ poteſt perninere ad cbꝛiſti et eccleſie ſa
cramentũ cum qua noſcitur non fuiſſe car
nale commercium. eſtimant ſacramentuʒ
comiugij eſſe non poſſe vbi commixtio car
nalis non fuerit. Heſciunt enim quia offi
cium coniugij in carnis commixtione illã
que inter chꝛiſtum et eccleſiam per carnis
ſuſceptionem facta eſt vnionem figurat.

pꝛoptereaqʒ chꝛiſti et eceleſie ſacxramentuʒ

eſſe non poſſit vbi camale commertiũ non
fuerit. comiugium tamen verum et verum
coniugij ſacramentum eſſe.etiam ſi carna
le commerciuʒ non fuerit ſubſecutũ. Imo

potius tanto verius et ſanctius eſſe quãto

nibil in ſe babet vnde caſtitas erubelcat. ſʒ
vnde caritas gloꝛietur. Nam et ipſum con
iugium ſacramentum eſt ſicut etipſum of

ſficium comugij ſacramentũ eſſe cognoſcit

Sed coniugium vt dictuʒ eſt ſacrameniũ

illius eſt ſocietatis que in ſpiriu elt inter
deum etanimã. Officium vero coniugijſa
cramentuʒillius eſt ſocietatis que in caꝛne
eſt inter cbꝛiſtum et eccleliam. Scriptum
eſt inquit. Erunt duo in carne vna.⁊ ſi duo
in carne vna iã non duo ſed vna caꝛo. Moc
eſt ſacramẽtũ quod ait apoſtolus magnũ

i chꝛiſto et eccleſia. Ad quoð ſacramentuʒ

pernnere non poteſt muler cuʒzqua noſci
tur carnale non fuiſſe commerciuz. poteſt
tamen pertinere adaliud ſacramentũ non
magnum in chꝛiſto ⁊ ecclelia.ſed maius in
deo et anima. Quid enim. Simagnuz eſt
quodin carne eſt. magnů non eſt mo mul
to maius eſt quod in ſpiritu eſt? Caꝛo inqt
nibil pꝛodeſt. ſpiritus eſt qui viuiſicat. St
ergo magnum eſt quodin carne eſt. multo
maius eſt vtiqʒ quod ĩ ſpiritu eſt. Si recte
per ſcripturã ſanctã deus ſponſus diciiur
et anima rationalis ſponſa vocatur. aliqᷣd
pꝛolecto inter deũ et animã eſt. culus et i

uſt
pel
ahit
Un
me
me
lan
ius
den
g
ſpſ
ert
ſonn
ode
non.
a
n⸗
niauce
nepo
neerce
tylle.

conlnſ
neconi
Monleg
ſoonene

Glegune

Cpononfn

nnondon
moden
lscan
ug) poe
deog

cnngi
rkad
6 ennn
wenn;
mnonn
umnlier

elegh

iblecar
Wunmn;
Wocer
ungrsokr
norel
npcaans
mügen,
umennn
nanünn
mahn
tunlam
cni ſno
legin
eceg
pon
noonc
r

NNnadn

znGn
R
scbenne

õ

Inepnid
omanh

KosA
. 4
oanvene

maul
unfor
ummihon
lpnaugn
mnmnnst
nanot
aeCrop⸗

Avuucen. 3

quod in comugio inter maſculũ afemimã

conſtat ſacramentum etimago eſt.et foꝛte
pt expꝛeſſius dicatur ipſa ſocietas que exte

rius in coniugio pacto federis ſeruatur ſa
cramentuʒ eſt.etipſius ſacramenti res eſt

dilectio mutua animoꝛum que adinuiceʒ
in ſocietatis et federis coniugalis vinculo
cuſtoditur. Et becipſa rurſus dilecuo qua
maſculus et femina in ſanctitate coniugij
animis vniuntur ſacramentuʒ eſt.et ſignũ
illius dilectionis qua deus rationali ani⸗

me intus per infuſionem gratie ſueet ſpiri

tus ſui participatione coniungitur. Copu
la igitur carnis que ante peccatum in con
iugio officium fuit.et poſt peccatum in eo
dem pꝛo remedio concelſa eſt ſic vtrobi⸗
qʒ coniugio adiungitur.vt cum coniugio
ipſa ſu non coniugium ex ipſa.Ham aan
teipſam coniugium verum eſt. et ſine ipſa
ſanctum eſſe poteſt. Cunc quideʒ ſi illa nõ
adeſſet infructuoſius. Hunc autem ſi illa
non affuerit ſinceꝛius. N enim poſt pecca
tuʒ copula carnis in coniugio admittitur
indulgentie magis eſt et compaſſionis.ne
piciũ concupiſcentie quod in bumana car
ne poſt peccatum radicauit turpius in om
nẽ exceſſũ pꝛoflueret ſi nuſq̃ʒ liote excipi po
tuiſſet. . MU

¶ Quidſit coniugium.

Mioam hoc mo⸗
do comugium diffinenduz puta
uerunt. vt dicerent coniugiuz eſſe
conſenſum maſculi et femine indiuidualẽ
vite conſuetudinem retinentem. Cui diffi
nitioni legiumuʒ adiungere opoꝛtet.quia
ſi conſenſus malculi ⁊ femine legitimꝰ.boc

eſt. legitime et interlegitimas perſonas fa

ctus non fuerit coniugium in eoconſecra⸗
ri non poteſt. Legitimas autem illas perſo
nas dicimus in quibus aliqua rationabi/
lis cauſa demonſtrarinon poteſt quare cõ
iugij pactum mutuo firmari non poſſint.

. Ieo autem dico in quibus rationabilis

Bnoecima.

cauſa demonſtrari nõ poteſt. quia et ſi foꝛ

te eſt et occulta etlatens et nonduʒ iudicio
eccleſie compꝛobata quantum ad iudiciuʒ

eccleſie ſpectat pactuʒ coniugale neqʒ pꝛo⸗

biberi poteſt vt non fiat.neqʒ cum factum
fuerit infirmari poteſt vt nõ conſiſtat. Qð
enim omninooccultum eſt quantum ad
iudiciũ eccleſie non eſſe dicendum eſt.quia
ad efficiendum aliquid vel impediendum
non differt ab eo quod non eſt. NMꝛima au⸗
tem inſtitutio duas tantum perſonas.idẽ

patreʒ et matrem a contractu matrimonij
excepit. Abibominem pt adberere poſſit

vxoꝛi ſue patrem et matrem relicturuʒ eſſe
aſſeruit dicens. Dꝛopter boc relinquet bo
mo patrem luum et matrem et adberebit
vxoꝛi ſue. amſfeſtum eſt auteʒ quia non
requiruntur ad boc qui relinquuntur pꝛo
pter boc. Has ergo duas perſonas ſolas
pꝛima inſtitutio excepit.in ceteris omnibꝰ
nullam nulli ad coniugij ſacramentum fe⸗
derandum pꝛobibuit. Nenit poſtea ſecun
da inſtitutio que per legem facta eſt.et exce
pit quaſoam alias perſonas.ſiue ad deco⸗
rem nature.ſiue ad pudicicie augmentum
Et ex tunc cepit eſſe ex pꝛobibitione illicituʒ
quodðfuerat ex natura conceſſuʒ. AVbiqui⸗
dem ſi non culpabiliter pꝛobibitio ignoꝛa
tur in tranſgreſſione ignoꝛantia excuſatur.
nec pꝛobibetur virtus ſacramenti.quãdiu
non patet tranſgreſſio pꝛecept. Cum autẽ
conſtans eſſe ceperit quod pꝛobibitum eſt
conſtare deinceps autratuʒ eſſe nõ poteſt
quod factuʒ eſt.quia quod manifeſte con⸗
tra pꝛeceptioneʒ agitur.legitimum aut ve⸗
ruʒ eſſe non iudicatur. Erunt foꝛtaſſis qui
exiſtiment ignoꝛantiam non tantuʒ facere
poſſe vt pꝛo ea comiugium aſpellari debeat
inter eiuſmodi perſonas quibus matꝛimo
nij copula iuſte pꝛohiberetur.ſi cauſa que
latet cognoſceretur. Egonlos interrogo
quid ſentiendum ſit de filiſs ex buiuſmodi
copula pꝛocꝛeatis.vtrum legitimi an illegi
nimi ſint iudicandi. Nuodſi duruʒ videtuꝛ
vtidcirco filij illegitimi dicantur: quia pa⸗
tresim cauſam aliquam latentem icre

lcdᷣm iudicium autem et con ceſſionem ec⸗
cleſie legitime fuerunt copulati concebant
neceſſe eſt copulam illam ex qua pꝛocreati
ſunt quamdiu quidem caula latuit legiti⸗
mam fuiſſe.etiam ſi iuſte illicitaʒ fuiſſe cau
ſentur. Mon omne enim quod illicite fit
ideo non fit quia illicite fit. quoniam quod
fit fiert omnino dicendum eſt quamuis in
eo q ſic fit malefieri recte dicatur. Si autẽ
quoð fit et quodiillicite fit fieri quidem ſci
atur. llicite auteʒ fieri neſciatur.poteſt qui
dem ignoꝛantia culpam temperare aut ex
cuſare vt factum legittimum conſtet in eo
quod fit quamuis facere non poſſit vt re⸗
pꝛebenſibiliter non fiat in eo quod ſic fit.
Si ergo filij cum aliquid legitimi ſunt.⁊
ſcdᷣm aliquid legitima eſt et copula ex qua
ſunt. Q, ſi copula ipſa ſcdum aliquid leg

tima recte dicitur non mibi aꝓparet quas

re non etiam ſcdᷣum idipſum coniugiũ me
rito nominetur. Hon enim magna eſt con
tentio de nomine vbi idem de veritate len
titur. Exceptis ergo eiuſmodicauſis in qui
bus vel pꝛopter boꝛroꝛem vel turpitudinẽ
pudicicie conſulendum videtur. In ceteris
omnibus boc ſentiendum puto.ꝙ ſi in ali⸗

qua foꝛte per ignoꝛantiam offenditur.quã

diu quidem latet matrimonio ſcdumiudi
cium eccleſie legitime facio.nequaqʒ tolle⸗
re poſſit quin legitimum aſpelletur. Hon
mibi ergo quis fratrem aut ſoꝛoꝛem oſpo⸗
nat aut cetera buiuſmodi in quibus ratio
ignoꝛantie excuſationem non admittit.nõ
permittuntur in eiuſmodi offendere quos
in eo quod faciunt ignoꝛantia debet excu⸗
ſare.boꝛroꝛis alias erroꝛis ſunt ſacta eiuſ⸗
modi non rationis.in quibus ⁊ ſi ignoꝛan

tia fuerit. verecundia tamen pudicicia cõ

fuſionem non euadit. Aliudeſt deillis lo
qui de quibus dicit apoſtolus. Cempta⸗
tio vos nõ aſpꝛebendat mii bũana.In qui
bus enim bumanum eſt errare.in illis po
teſt ignoꝛantia erroꝛis culpam exculare.
Sic ergo legittimas perſonas ſcdᷣum iudi
cium eccleſie apellandas putamus. in qui
buſnulla cauſa extat pꝛo qua aut iuſte pꝛo

Bnunoecima

bhiberi poſſit quod faciendum eſt. aut cum
factum ſuerit infirmari. et quamdiu qui⸗

dem ſic eſt legittimũ eſſe quod eſt. Si quis
autem interroget quomodo ſcdum iudi
cium eccleſie legitimuʒ eſſe poſſit quod ſᷣm
iudicium diuinum legitimuʒ non eſt. Ego
quidem vtrumqʒ legitimum eſſe puto.id⸗
cucotamen ſcdᷣm iudicium eccleſie ſpeciali
ter legitimuʒ dici.quia ſcdᷣum iudicium ec
cleſie nibil in eo eſt pꝛo quolegitimum di⸗
ci non debeat.ſed ſcdᷣum diuinum iudiciũ
aliquid in eo eſt.quod ſi iudicio eccleſie ma
nifeſtum eſſet coniugium leginmum non
eſſet. boc eſt. quia aliquid in eo eſt. eccleſie

quidem occultum.ſed deo notum. Nuod

ſi ſimiliter eccleſie manifeſtum eſſet coniu⸗
gium legitimum non eſſet. Nunc autem
per ignoꝛantiã excuſatur.vt ex eo ipᷣo tam
apud deum qᷓ; apud bomines legiumum
ſit quamdiu ignoꝛatur quia apud bomiel
quidem nibil in eo repꝛehenditur.apud de
um autem quod repꝛebenſiblile eſt. et ſi cul
pam babeat. abd confuſionem tamen repꝛo

bationis non imputatur. Et bas quidem

perſonas ecclie eẽ legitimas ſᷣm iudicium

eccie exiſtimamus. Conſenlum autem legi
timuʒzillum eẽ putamus qui adbocfit ad
quod ſieri debet. Naʒ qui ad ſolam carnis

commixtionẽ conſentuit. pꝛo tali conſenſu
coniuges adbuc dici non pñt. bocemm et
foꝛnicantes et adulterantes faciunt.a qui
bus coniugalis caſtimonie nomen pꝛocul
abeſie cognoſcitur. Ergo aliud illud eſt cu

ius conſenſus inter maſculum et feminsm

coniugiũ ſacrat. hoc autem qdeẽ dicenduʒ
eſt niſiſocietas illa quaʒ deus creatoꝛs pᷣn
cipio inter maſculum et feminam inſtituit
quando mulierẽ de latere viri ſoꝛmatam
eidẽ ſociauit. Quia enim ſocia data eſt.nõ
ancilla aut domina.idcirco nec de ſummo

nec de imo. ſed de medio fuerat hꝛoducẽda
Si eni de capitefieret de ſũmo fieret et v½
deretur ad dominationẽ creata. Si autez

de pedibꝰ fieret de imofieret et videret ad
ſeruitutẽ ſubiciẽda. ꝓpterea ð medio facta
eſt vtad equalitatẽ ſocetatis facta Pbaret

G
ſe
den
inn
pe⸗
ge
en
ho⸗
Aen
neq
tate
is
on
ſun
lu⸗
go
nltu
toꝛe
ab
ſim
/
tom
tenea
hdeſtit
Tals
conſoe
bocke⸗
vicem
teamp
ergode
poteſt⸗
boceſt
factum
nieecon
goidem
wertium
mdatu

en

Man
unb
Iun
un
gvoofn
ſE
o;,
thean
umec

nD

DWi
den
meone
a o⸗
m
l
neurn
ſonn

GN

wieri
m

Aell

mmmpd
grided
dcun
Meme
R
won
ten

abe

ewonſ
wintn
nafnen

In boc tamen quodãmodo inferioꝛ ipſo
ꝙ facta eſt de ipᷣo.vt adipſum ſemper qua
ſi ad pꝛincipium ſuum reſpiceret. etei qui⸗
dem indiuidue adberendo.abea ſe que ad
inuicem conſtare debeat ſocietate non ſe
pararet. ec ergoſocietas coniugium eſt
que federe ſponſionis mutue conſecratur
quando vteꝛqʒ voluntaria pꝛomiſſione de
bitoꝛem ſe facit alteri.vt deinceps neqʒ ad
alienam altero viuente ſocietateʒ tranſeat.
neqʒ ſe abilla que adinuicem conſtat locie
tate diſiungat. Ad cuius quidem ſocieta
tis conſenſum ſi etam carnalis commixti
onis conſenſus in pima federatione con
iungitur eiuſdem comixtionis debito con
iugati poſtmodum adinuicem conſtrin
guntur. , ſifoꝛte in federatione coniugij
vtrimqʒ pari voto conſenſus carnis remit
titur. pꝛo eodem deinceps coniugati debi
toꝛes adinuicem non tenentur. Quodemn
ab vtriſqʒ pari conſenſu dimiſſum et voto
fſirmatum eſt. iuſte poſtmodum ab altero
exigi non poteſt. ettamen firmum conſtat
etiam ſic coniugij ſacramentum.cuius vir
tutem copula carnis ſicutnon efficit cum
adeſt. ita etiam ſi defuerit tollere nõ poteſt
Talis itaqʒ conſenſus indiuidualem vite

conſuetudinem retinere creditur. quia ad

boc factus eſt vt mutua ſocietas que adin
uicem per ipſum iniciata eſt vtroqz viuen

te amplius diſcidium non patiatur. Qui

ergo diffinire voluerit coniugium.dicere

poteſt comugium eſſe conſenſum legitimũ

boc eſt. inter legitimas perſonas ⁊legitime
factum maſculi et femine ad indiuidualeʒ
pite conſuetudinem obſeruandaʒ. In quo

quidem conſenſu copule carnalis com/

mertium pan voto aut futurum non cõ
tradicitur aut non futurũ laudatur.

¶ uando coniugiũ eſſe incipiat.
Capitulum.V.

auis aüt que⸗

rat quando conugium eſſe inca⸗

piat. Dicimus quia ex quo talis conſen⸗
ſus qualem lupꝛa difſiniuimus inter ma
ſculum et femimnam factus fuerit ex eo ſta
tim conugium eſt. quem et ſi poſtea copu
la carnis ſequatur.nibil tamen coniugio
amplius ad virtuteʒ ſacramenti conferiur
Vnde conſtat quis ſi vir vel mulier poſt
talem conſenſum ad alienam ſocietatem
tranſierit etiam ſi commixtio carnis illicſe
quatur.ad pꝛioꝛem tamen ſocietatẽ in qua

ſacramentuʒ coniugij ſanccitum eſt. ⁊ poſt

qᷓ; ſecunda copula illicita omnino ludica⸗
tur redire debebit. Sed dicis mibi. Alidqᷣs
pꝛomiſit ſiue foꝛte iurauit alicui ſe vſqʒ ad

tempus complacitum illam ducturum. et

illa ſimiliter pꝛomiſit veliurauit ſeillinu
pturã.interim mutato pꝛopoſito alter ſiue
pterqʒ ad alienam ſocietatem tranſit et ille
aliam vxoꝛem ducit. et illa maꝛito alteri nu
bit. Quid ergo faciendum eſt? Nunquid
pꝛopter pꝛioꝛem ſponſionem federationis
ſecunde pactum ſcindenduz eſt? Sedcon⸗

ſidera quia longe aliud eſt pꝛomittere atqʒ

aliud facere. Qui pꝛomittit nondum ſacit.

Qui autem facit iam facit quod facit. In

eo qui pꝛomittit ſi non facit quod pꝛomit
tit mendacium eſt. In eo autem qui facit

etiam ſi poſt factum penitet.tamen factuzʒ

omnino eſt quod faciuʒ eſt. QNui ergo ſe p

miſit vxoꝛem ducturum. nondum tamen

vxoꝛeʒ duxit. Et que ſpopondit ſe nupturã
nondum nuplit. nec coniugium adbuc fu
it ſed futurum eſſe debuit. Cum autem po
ſtea et ille vxoꝛeʒ duxit et illa marito nupſit.
iam coniugius fuit vtrimqʒ et non poterit
diſſolui quod factum eſt.etiam ſi id quod
pꝛomilſſum fuit non eſt impletum. ꝛece:
dens ergo mendaciuʒ penitentia coꝛrigen
dum eſt. ſed ſequens coniugium diſſoluen
dum non eſt. Hon auteʒ ſiceſt quando ſa

cramentum coniugii non quideʒ vt ſupꝛa

eſt dictum mutua ſponſione futurum pꝛo
mittitur.ſed pꝛeſenns aſſenſus atteſtatõne
firmatur. quia poſt talẽ aſſenſuʒ quicquid
in aliena ſocietate etiam cum carnis com⸗

F 3

X

R
SEDESE

mixtione vel cum pꝛolis pꝛocreationeſecu
tum fuerit irruü omnino eſſe debebit. Sed

putant quidam poſterius factum idcirco
conſtare debere. quia in eo amplius eſſe vi
detur vbi poſt conſenſum etiam carnis cõ
mixtio ſecuta eſt. Sed cur ideoſtare debet
in quo plus factuʒ eſt? Si totuzid quodð
factum eſtiuſte factum non eſt. Si pꝛopte
rea poſterius coniugium iudicatur. quia
in eo copula carnis fuit que in pꝛioꝛ non
fult. ergo ſi tertium poſt boc ſecutum fue⸗

rit. dicet aliquis quia melius iudicandum

eſt qᷓ; ſecundum.quia in eo ſoꝛtaſſis copu
la carnis ſepius fuit q; in ſecundo fuerit.
quod ratio nõ admittit. Quapꝛopter quie
quid poſt conſenſum coniugalem qui ma
trimonium ſacrat cum alio vel alia ſiue in
conſenſu ſiue in coitu admiſſum fuerit ad
inceſtus et adulterij maculam non ad ſa⸗
cramentum coniugij pertinebit. Sed di⸗
cis.ſi poſt piimum coniugalis federis con
ſenſum ſtatim coniugium eſt.quid ergo ſu
bi vult quod dicit auctoꝛitas.aliter non ſie
ri coniugiuʒ legittimum niſi ab bis qui ſu
per eam feminam poteſtateʒ babere viden
tur.et a quibus cuſtoditur vxoꝛ petatur.et
a parentibus pꝛopinquioꝛibus ſponſetur
et legibus dotetur. etſuo tempoꝛe vt mos
eſt ſacerdotaliter cum pꝛecibus et oblatio⸗
nibꝰ a ſacerdote benedicatur.et cetera que
dam que in bunc moduʒ adiungit dicens.
Quoniam aliter pꝛeſumpta non comugia
ſed adulterina contuberma vel ſtupꝛa aut
foꝛmicationes potius q̃;ʒlegitima coniugia
elſſe dicẽda ſunt. Sʒ id in boclocointelligi
opoꝛtet.bec legitima non eſſe.id eſt.non fie
ri ſcdᷣum inſtitutioneʒ legum.que in bunc
modum coniuges deſponſari inſtituunt.
HMaʒ quod poſtea adiungit. aliter pꝛeſum⸗
pta adulteria potius vel ſtupꝛa elſe q́; legi
tima coniugia.confeſtim ſubſequenti ſer⸗
mone temperat dicens. Miſi foꝛte volun⸗
tas pꝛopꝛia ſuffragauerit et vota ſuccurre
rint legitima. Illiceꝛgo vbi voluntas pꝛo⸗
pꝛia ⁊ votum leginmum ſuccurrerit etiam

(Bnoecima

ſine bis ommbus legiimum coniugium

eſſe poteſt. Si enim coniu giuʒz eſſe non po⸗
teſt vbi iſta non ſunt. necbaptiſmus eẽ poꝛ
teſt vbi non pꝛecedit fontis conſecratio.ba
ptiſandi caiheʒiʒatio.exoꝛciʒatio.et vbi nõ

ſubſequitur oleiet criſmans vneio. Sed
ſicut baptiſmus eſſe poteſt ſine iſtis quã⸗

uis iſta debeant eſſe cum baptiſmo.ita ⁊ ſi

ne illis comugium eſſe poteſt etiam ibi vbiꝛ
ula in coniugio et cuz comugio elſe debent

Nam q coniugium non in coitu conſtet
ſed in conſenſu.nec in cõſenſu coitus.quia
ſicut ſine coitu ita etiam ſine coitus con⸗
ſenſu eſſe poteſt ſi foꝛte vtrimqʒ caſtitatis ⁊

continentie pꝛopoſitum placitum fuerit

beatus Ambꝛoſius teſtat in quodaʒ loco
vicenſ. Non defloꝛatio virginitatis ſed pa
ctio coniugalis coniugium facit.ꝗtem con
iugiuʒ non facit coitus ſed conſenſus.qui
ſidefuerit omnia etiam cum ipſo coitu fru
ſtrantur. Pſidoꝛus etiam dicit. Quia con⸗
iuges verius a ſpellantur a pꝛima deſpon⸗

ſationis fide quãuis adbucinter eos igno-
retur coniugalis concubitus. Sed foꝛte vi

detur contrarium bocilli eſſe quod ſuperi
us diximus comugium in conſenſu mari⸗
tali ſancciri. Si enim a puma deſponſatio
nis fide comugium incipit cum fides de⸗
ſpõſationis in pꝛomiſſtone futuri conſen⸗
ſus pꝛecedeꝛe videatur quando coniugiuʒ
ab bac fide iniciari dicitur. pculdubio etiaʒ

ipſum matrimonij conſenſum anteire pꝛo

batur. Sed ſideſponſationem iplam ſutu⸗
ri matrimonij pactionem et pꝛomilſſiones
intelligere debemus. tunc nimirum fidem
deſponſationis impletionem pꝛomiſſio⸗
nis et pactionis expibitionem conuenien⸗
ter accipimus l qua mimiꝛum quia in pꝛe
dicto conſenſu conſtat.merito coniugum
exoꝛdium ſumat.quia in eo ꝙfides pactio
nis et ſponſionis que de ſuturo coniugo
vtrimqʒ facta fueratadimpletur.in conſen
ſu maritali coniugij ſacramentum perfici⸗
tur. Homen autem deſponſationis non

ipſum comugij conſenſum quo matꝛimo⸗

ſhuen
dencea
tecede
que
ane
lugoc
luſmos
gecant
inquo
ſocen
poſter
Cm
deince
ell
um, pt
Anu
Audgn
denn
honde⸗
ccleben
Gmil

4

ningen
nond
nocede
Gatoh
etpbind
0, S
oqni,
itan
mhipbe
Cent
N
Cwwsgri
Wl
aſtrnes⸗
unſer
vodnloo
msſo
aſemcon
ſens gen
Pocgenſt
ra
wafn⸗
ruga
ſoren
dlpen .
damas
N

ſdedee .

RZ
NS
acho
ummenn
mn
ePoen
fininnen
npenie
mcnumnen;

õ

wenugmn⸗
ſisncto
o cNNge
Cunnoſe
ncntum etn
oarono

mum firmatur.ſed pactionemet pꝛomiſſi⸗

onem futuri conſenſus ſignificore in ipſa
vocis expꝛeſſione conicimus.quia et ſpon
dere non dare eſt aut facere.ſed pꝛomittere

Ande et apoſtolus dicit.Deſpondi enim

vos vni viro.virgineʒ caſtam exbibeꝛe cbꝛi

ſto. Quidſi deſponſatonis nomen in iõo
contractu matrimonij intelligere debemꝰ
tunc ſidem deſponſatõnis conſenſum mu

tue ſocietatis que coniugium dicitur con⸗
uenienter accipimus. Ande ⁊ de matre do
mim Auguſtinus dicit. Quia a pꝛima de
ſponſationis fide ↄiunx vocata eſt ioſepb.
quam nec concubitu cognouerat nec ſue.
rat cogniturus. et Ambꝛoſius ſimiliter.

Deſponſata piro comugis nomen accepit

Cum enim iniciatur comugium tunc con⸗
iugij nomen aſſumitur. In quibus verbis
ſicut ſupꝛa dictum eſt.ſideſponſanoneʒ ac⸗

cipimus in eo quando conſenſu maritali

coniugiuʒ ſanccitur.rectetunc ipſum con:
iugium incboariet nomen coniugis aſſu:
mi dicitur. Si autem deſponſationem in:
telligimus in eo ꝙ futurus ad comugium
faciendum conſenſus pꝛomittitur.tũc qui
dem coniugium in bis que comugiuʒ an⸗

tecedunt inchoari dicitur. et abinde etiam
que futura eſt coniũx. pꝛopterea quibus
iam coniugium iniciatuʒ eſt nomine con⸗

iugis cenſetur. Sed pt libet de bis et de bu
iuſmodi ſentiatur. tantum vt coniugium
nec ante legitimi conſenſus atteſtationem
in quo vterqʒ alteri ad coniugalis federis

ſocietatẽ ſe tra dit verum eſſe credatur nec

poſtea imperfecrum. Vis ſcire quid dico.
Cum ille dicit. Ego te accipio in meam. pt

deinceps ettu vxoꝛmea ſis et ego maritus
tuꝰ.⁊ illa ſimiliter dic. Egote accipio in me
um. vt deinceps et ego vxoꝛ tua ſim et tu
maritus meus.Aut ſcilicet boc dicunt aut
aliud quodcunqʒ ſimileilli.in quo ⁊ ſi non
boc dicunt boctamẽ intelligunt.aut ſi boc
non dicunt.quia foꝛtaſſis alicubi verba nõ
celebꝛantur ſed res agitur.tamen boe faci⸗
unt.illam ducit.accipit illam.ſicut mos eſt

Budecima.

legitimas ducendi pxoꝛeſ. Cum igitur boc
ſicut mos eſt dicunt vel fadunt et in boc ſi
biconſentiunt.boc eſt quod dicere volo.qᷣa
deinceps coniuges ſunt ſiue boc dixerint.
et in boc ſibi conſenſerint coꝛam legitimis
teſtibus ſieut debent. ſiue foꝛte ſoli ſeoꝛlum
et in ſecreto nemine atteſtante pel aſtante
qualiter non debent. tamen omnino con⸗
iuges ſunt.nec deinceps miſi alia emergat
cauſa diſcidij ab inuicem ſeparari licite
poſſunt. etiam ſi pꝛopter furtiuum con
ſenſum ſifactũ negauerint conuinci non
poſſunt.

¶ e his qui occulte nubunt vel
poſtquã nupſerint contra cõiugiũ
gliqua verenda faciunt.

Capitulum. VI.

Eo dicis.quio er
go faciendũ eſt de buiuſmodi qun
clanculo conuenerunt. ſi poſtea
aut alter aut vterqʒ factum negando ad
alienam ſocietatem tranſierit? Quidam
vroꝛem duxit clanculo ſine pꝛeſentia teſti⸗
um. ſolo adinuicem mariali conſenſu fir⸗
mato deuitans vt nonnunqʒ fieri ſolet ah:
qua ðᷣ cauſa conſcientiam alienam. poſtea
bꝛeui tempoꝛe interiecto.pꝛiuſq; conſenſuʒ
occultum facto maniſeſto pꝛobaſſet de fa:
cto penituit. eam quam in bunc modum

vxroꝛem duxerat dimiſit. Aliam buxit cele⸗

bꝛiaſparatu mamifeſte coꝛam ecclelia. ſoꝛ
taſſis cum parentum tradinone. cum ſa
cerdotis benedictione nuptias fecit.filios
genuit. Venit pꝛioꝛ ulla ad eccleſiam iudi
cium interpellat. iuſticiam poſtulat. iniu
riam ſibi illatam palam exponens. Megat
gat ille. nec ſunt bic teſtes qui poſſint pꝛo
bare quod occultum eſt. Mic queris quid
facere debet eccleſia.quia vtriqʒ inconue
niens aliquod incurrere videtur. S enim
illi mulieri que quidem verum dictt. ſed iñ
occultum eſt nec pꝛobatuʒ quod dicit ſine

(Pars

leginmoteſtimomo pꝛopter ſolum dictuʒ
luum creditur.et pꝛo eo qð incertum eſt⁊
occultum id quod certum et manifeſtum
eſt diſſoluuur. poterit deinceps quelibet ſi
ue quilibet in alium vel in aliam quodcun
qʒ voluerit fingere. vt ſibi ſimili ratione

credatur. Quoð ſiadmiſſum fuerit ma⸗

gna confuſio pꝛouemiet. neqʒ deinceps in
eccleſia aliquid firmum ſtabit.Si vᷣo pꝛo⸗
pter auctoꝛitatem eccleſie conſeruandam
coniugium quod pꝛimum eſt factum ſcin
ditur.⁊ adulterium quodſecundo pꝛeſum
ptum eſt confirmatur. aliud malum ma/
gnum eſt quando non ſolum libertas da⸗
tur ſed etiam neceſſitas indicitur bomini
vt maneat in peccato ſuo.Hic ergo conſi⸗
lium queris. Ego foꝛtaſſis potioꝛa nibidi

aurus non ſum. tamen opoꝛtet vt in tan

tis malis pꝛoꝛſus ignoꝛantes non ſimus.

Siquis putaueꝛi pꝛopter buiuſmodima
la pitanda talem conſenſum qui nullo te⸗

ſtimonio pꝛobatur.neq; faciendum mu⸗/
tua confeſſione firmatur irritum eſſe debe
re. neqʒin eo vllatenus coniugium ſtare
poſſe facilius inconueniens declinat. o
teſt enim etiam id quod ſupꝛa dictum eſt
furtiuos conſenſus non comugia eſſe: ſed
adulterina contubernia vel ſtupꝛa niſi vo⸗
luntas pꝛopꝛia ſuffragauerit et vota ſuc⸗
currerint legitima pꝛopter boc dictum pu
tari.quia eiuſmodi conſenſus qui in occul
to fiunt coniugium non ſancciunt.niſi ijdẽ
ipſi qui in occulto ſibi conſenſerint.eundẽ
conſenſum ſuum pvtriqʒ voluntarie in ma⸗
nikfeſto pꝛofiteantur. Cunc quidem volun
tas pꝛopꝛia ſuffragatur et vota ſuccurrũt
legitima. cum id quod in occulto fecerunt
ſponte vtriqʒ in manifeſto pꝛoſitẽtur. St
quis igitur ad bunc modum dicat comu
gium occulto quideʒ conſenſu iniciari poſ⸗
ſe. ſed non niſi manifeſta amboꝛum confeſ
ſione firmari compendioſius mala mul⸗
ta declinat. Sed plurium aſpꝛobatio boc
recipit.vt ſiue in manifeſto ſiue in occulto
talis conſenſus inter legittimas perſonas

Bnoecima.

factus fuerit perfectum coniugij ſacramẽ⸗
