ſiſtit. Quia igitur caro bumana a paren
tibus cum moꝛtalitate ſeminat᷑ in eo ipſo
q; ſeminata ſubiacet moꝛtalitati piuiſicata
poſtmodũ carnalio ↄcupiſcentie ſubiecta
inuenitur neceſſitati.qꝛ ipa moꝛtlitatis in⸗

ſirmitas cauſa eſt quã conſequit concupi
ſcendi neceſſitas. Caro igitur que in cõcu
piſcentia ſeminat᷑ cuʒ moꝛtalitate concipi

tur. cum neceſſitate concupiſcendi naſos
tur.in eo a quo ſeminatur culpam babet⸗
actum culpe.in eoquod ſeminat.ne culpã

babet nec actum culpe ſed cauſaʒ. In eo q;
naſcitur cauſam culpe culpaʒ babet. ſed

actum non habet. Cauſa culpe coꝛrupꝑtio
moꝛtalitatis eſt. Culpa concupiſcentia eſt.
actus culꝑe concupiſcere eſt. Caula culpe
radix eſt. Culpa ipſa arboꝛ.actus culpe ſfru

ctus.In eo itaqʒ ꝙ ſeminat coꝛruptõ moꝛ

talitatis eſt In eo aũt ꝙnaſcitur niciũ con
cupiſcentie eſt. In eo autẽ qꝙ mouetur per
concupiſcentiã actus qui a motu volũta
tis inchoat motus oꝑis perficit.Hõitaqʒ
naſcentes pꝛopterea ſine vicio eſſe eſtimẽ
tur quia nõ concupiſcũt.quoniã radicatũ
viciũ pcupiſcentie in ipſis eſt ꝑ qd poſtea
cum operani concupꝑiſcunt.

8 ¹

OQuomodo ignoꝛantia viciñ ſit.
itilum XNXNXII.

Gnoꝛantia autez

Vnon pꝛopterea in eis vicium eſt.
quia cum naſcũtur veritatem non
cognoſcunt quando non debent.ſed quia
tunc cuʒ naſcuntur vicium in eis eſt qauo
poſtea impediuntur ne veritatem cogno
ſcant quãdo debent. Haſci quiſpe ſine co
gnitione natura eſt nõ culpa. Sed in eo vi
cio naſci quo poſtea a cognitone veritatis

impediant culpa eſtnon natura. Hocaũt

*

piciũ in coꝛruptione carnis eſt ⁊ in coꝛru

ptione ſenſus carnał qui ſenſus ii integri
tatem ſuam baberetpuectus ⁊ exercitatus
iudicium veritatis per ea quefoꝛis viderẽ
tur ammoniꝰ anima intus ſiñ laboꝛe con
ciperet.qꝛ vero ex carne coꝛrupta integrita
te ſua pꝛiuatus eſt purã ſine cõfuſioneer
roꝛis veritatem baurire non poteſt.
¶ M, angeli facti ſunt vt abintꝰ eru
diremurhominesa foꝛis.
. NPgeli quippe qꝛ
6 perſfecti ſunt ab intus eruditi ſũt
lHomines autem excepto dum⸗
toxat pꝛimo illo qui ſicut ſuo modo ꝑfectꝰ
factus.ita et ipſe quoqʒ ab intus eruditus
eſt qꝛ ꝑiterualla tpoꝝad ↄgnuoʒ pmoue
ri debuerüt ꝑ ſpẽs reꝝ tꝑaliũ ⁊ vilibilium
foꝛis ad cognitõnem veritatis excitandi et
erudiendi fuerunt. Que ta mẽ excitatio et
eruditio naturaliter et ſine laboꝛe bomini
adeſſet ſi ſenſus bomiĩis in carne moꝛtali ꝑ
peccatum coꝛruptus nõ fuiſſʒ.vt tunc eiꝰ
plenum ac pꝑfectũ conſtaret quod ai apo/
ſtolus. Inuilibilia enim eiꝰ a creatura mũ
diper ea que facta ſunt intellecta conſpici
untur. “””MB!ʒ
¶ Undeconcupiſcentianaſcitur
et vndeignoꝛantia.
MCaa. KxXXII
NRcarne igitur

tabile. Mon itaqʒ maluũ illi eſt aut mala vo
malum quia nõdum adbucbene vel male

niii per gratiam adiuuetur neqʒ ↄgnuoeʒ

moꝛtali ex ſenſualitate coꝛrupta naſcit vN
cium ↄcupiſcentie.ex ſenſu coꝛrupto viciũ
ignoꝛantie ibi quia aſpetitus querende ne
ceſſitatis vlira menſurã ſe extendit Mic au
tem quia inſtrumentũ concupiſcende veri
tatis ab integritatis nigore deſicit. Hoc ãt
difficultatem queſtiõis maximaʒ adducit
ꝙ; oꝛiginale peccatuʒ nõ niſi in ſolo carna
lis coꝛrupꝑtõnis npicio aſſignare vdemur.
ꝙ tamẽ vſqʒ ad parncipatõnem anime ra
tionalis extendi neceſſe eſt oſiteamur.

¶ Ouõ anima peccati originalis
particeps fiat. è

Womo do a utez
anma que munda ac ſine vicio
creatur particeps ſiat illius vicii
quod per ſolam carnem adducitur dignũ
inquiſitõne eſſʒ ſi aliqua boc diligentia in
ueſtigari potuilſet.Hunc auteʒ quia ſcien
tie bumane expoſitũ non eſt ad cognitõeʒ
fide a nobis credendũ eſt non curioſitate
inquirendum. Ham ſi oxerimus animã

quando coꝛpoꝛi commiſcet᷑ volutate qua:

dã ad delectanonẽ culpe inclinari iam nõ
oꝛginal tantum ſed actual quoqʒ; pecca
io obnoxiam eſſe demonſtramꝰ. Si vero
neceſſitate aliqua ad conſortiuʒ coꝛpoꝛls

et ad contagiuʒ vicij coꝛpoꝛalis detruſam
confitemur ex ip̃a neceſſitate a reatu abſlo

lutam eſſe oſtendimꝰ. Quod eni ommino
necelſſitatis eſt imputabile non eſt. Quod
autem volütatis eſt oꝛiginale non eſt ſed
pꝛopꝛium. Conſtatigitur ꝙ ratiõalis am:
ma coꝛpoꝛi bumano infuſa nec voluntate
coꝛrumpit᷑ ne peccatum ſit actuale nec ne⸗
ceſſitate coꝛrumpitur ne viciũ ſit nõ unpu

luntas quia nõdum velle accipit. aut opꝰ
agere potuit.ſʒ malum illi eſt ꝙ talis eſt qꝛ

veritatis acciꝑe.neqʒ cõcupiſcentie carnis
lue reſiſtere poſſit. Hoc autẽ illi mneſt non

ð

— — — — —

— —

li
ene
Nri
cat
ct
ma
w.
W

s

44
W

le⸗
ne
jn
i
Nl

(Wars

de integritate conditionis ſed be ſocietate

carnis coꝛruptibił. Que vicʒ coꝛruptio qᷣͥs

apꝛimo parente in omnẽ poſteritatẽ ꝑ car
nis pꝛopagatõnẽ tranſoucitur peccatioꝛi

ginalis macula in vicioignoꝛantie ⁊ cocu

piſcentie ad vniuerſos dilatatur. Quod ſi

queritur qua iuſticia anime imputetur
quod neqʒ ex creatõne accepitneqʒ volun
tate ꝑpetrauit.ſed ex ſola carnis ſocietate

contraxit. quã tamen ſocietatem non ipſa

ſuo arbitrio mendicauit. ſed pcepto etdil⸗
poſuõne creatoꝛis ſuiſuſcepit. Nos tan⸗
dem idqð verum eſt pſiteri opoꝛtz iuſtici
am diuinã in irrepꝛebenſibilẽ quidẽ eſſe

ſed comp̃̈benſibilẽ non elſe.
¶ Ratio de animabuſ incoꝛpoꝛan

pitulum XXXVI.
Am hi aui oicũt

deum a pꝛincipio ꝓpoſuilſe ani
mas coꝛpoꝛibus piuificãdis ſo
ciare ⁊ coꝛdoꝝquidem generandoꝝ bomi
ni ofſicium imũriſſe.ammaruʒ autẽ crean
darum poteſtatẽ ſibiretinuiſſe.vt bõ iuſtꝰ
coꝛpoꝛa mũda generaret.deus iuſtus am
mas iuſtas crearet mundas.et coꝛpibus
ſociaret.et ſi bomo opus ſuũ coꝛrupit deꝰ

pꝛopoſitum ſuuʒ mutare nõ debuit. ſdꝛo

pterea qʒ deũ ſcᷣm ppoſitum bonum ani
mas creare mũdas et coꝛpibus ſociare in

guibus dum coꝛruptionẽ inueniunt ⁊ coꝛ
ruptionẽ trabunt non bocerx deo elſe qui

ſine coꝛruptõne illas facit ſed ex bomineqͥ
coꝛpoꝝ naturam coꝛrupit. Qui ergo boc
dicunt rationẽ diuineiuſticie nõ exponũt.
quia ſicut ad diuinã voluntatẽ vel bonita
tem nõ ꝑtinuit pt eas malas faceret.ſic ne

qʒ conuenire videbatur vt pꝛoponeretillic

collocare vbi malas fieri neceſſe eſſet.õ

igitur magno opere inſiſtendũ eſt vt rõne

inueſtigetur qdðᷣ fide magis q̃m ratõe ſcru

taor opoꝛtet.

¶ Quomõ a patribus iuſtis pecca
toꝛes filij naſcuntur.

ſeptima

Capitulum xXxXxXVn
WBeritur tamen

qmodo oꝛiginale peccatũ cõtra
. büt qui generant ab bis qui oꝝ
ginalis peccati ſiue per ſacramẽta fidᷣ ſiue
ſola ſide remiſſiõeʒ acceperũt Quomodo
eniʒz a patribus in filios tranſire poteſt q̊d

in ipſis patribus nõ eſt? Sed ſcienduz eſt
oꝛiginale peccatuʒ quoda patribus per

carnis generationẽ ad filios tranſducitur
quãuis in bijs qui gignũt quantũ ad cul
pam remiſſum ſit qntum ad penam tamẽ
remanſit. Quantum ad culpam dimilſuʒ
quia non imputatur.quantũ ad penaʒ re
tentum quia non tollitur. Hoc eſt emʒ qðᷣ
dicit apoſtolus.Jam nicbil damnanonis
eſt bijs qui ſunt in cbꝛiſto ibeſu. vt videlicz
oſtenderet quia bis qui ſunt renan in xpᷣo
bieſu quãuis infirmitas onginalis coꝛru⸗
ptionis non tollitur interueniẽte tñ rege
nerationis lacramẽto ad damnatiotioneʒ
non imputat᷑ Quibus fomesquidem pec
cati ineile poteſt. ſed peccatũ domiari nõ
poteſt.quia quãdiu ubertatem ſuaʒ cuſto
diunt ⁊ ſpiritũ adoptonis voluntarie pec
cando nonamittũt. Aberati quideʒ a ſer

uitute peccati ſub coꝛruptione quidẽ moꝛ

talitans neceſſitate tenemur.ſed dñio pec
cati nõ niſi volũtate ſubijcimur. Nꝛopter
quod idem Apłus dicit. MHon regnet pec

catum in veſtro moꝛtali coꝛꝑe. Coꝛpꝰ qdẽ
noſtꝝꝑ moꝛtale nerxeſſitate in ipſa coꝛruptio

nis radice fomitẽ peccati poꝛtat.ſed pbiſpi
ritus libertatis eſt peccatũ ipᷣm ad regnan
dũ ſurgere non poteſt. Sic itaqʒ oꝛiginale
peccatũ qð in patribꝰ ꝑ generationẽ dele
tum eſt qᷓntũ ad culpã.quia tñ ad penam
remanet ad eos qͥ generanĩ trãſiens nõ ſo
lum ad penã ↄſtat ſed etiã imputat ad cul
pam donec ꝑcepto lauacro regeneratõis
in im̃is qqʒ culpa deleatur etiam ſi pena re
maneat.

,Atꝝ omnia peccata pꝛeceden

tium patꝝ ad filios tranſeãt.

Caplm XXXVIII.

WVeritur autem

viꝑ omnia peccata pᷣcedentiuʒ
patrũ ad filios tranleant ſ ill
pꝛum parentis delictũ in omẽs quiex ipo

natiſunt redundaſſe videmꝰ. Qð ſi verũ

7 . 7 . —

eſt qnto poſterioꝛes tãto vtiqʒlũt mfabi
lioꝛes. Mec equa vidᷣr conditio vttp pPee

iudicet nitati vbi foꝛte nala qnto mag coꝛ
rumpit᷑ tanto deterioꝛſeminat Cu eiz dicat
ſeptura. Reddã pctã paty in filios vſqz in
terciam 2 qrtam generatõem. Hameſte

oſtendit qa filijs pctã paty requirant. S⸗
qre vſqʒ in terciam ⁊ q̃rtaʒ generatioʒ ⁊no

vſq; qqʒ non facile eſt vemonſtrari niſi foꝛ

te ea que periuſticiã in omnẽ generatioezʒ
exquiri potueruũ: ꝑ mibicoꝛdiaʒ intercia et
quarta generatiõe terminant᷑ ne foꝛte iudi
cium unpoꝛtabile ſieret ſi cucta pcedentiu
peccata in ſubſequẽtibꝰ vltio diuina puni

ret. Quodaũt in alo loco dicit. ſilius non
poꝛtabit mniquitatem patris. ?.p.n. p.l.f. de

illa veraciter iniqtate intelligit quaz pſone

liter diſcreti 2 eſſentialiter diuiſi ab inuiceʒ

pater a filius operant. Exqᷓ eniʒ filus a pa
tre et pata filio aliin perſoa effectus eſt ſi
cut pterqʒ pꝛopꝛio arbitrio operari babet.
ſic quod alter facit deinceps alteri impu/

tarinon debet. Quod ergo dictu eſt. Red
dam peccata patruʒ in filios de illis pec

catis intelligi opoꝛtʒ que patres ↄmiſerũt

pꝛius q́ de ipſis naſcerentur bij ad quos

peccata eoꝛuzredundare debuerũt. Qua⸗
reergo vſqʒ in quartaʒ generatõnem mii
quia vłper miſericoꝛdiã rigoꝛ iuſticie tem

peratur.vel ꝑ terciã et qrtam generatõem
omis generatio intelligit.vel qdð magis ꝓ
babile pidetur eouſqʒ peccata patruʒ in fi
lijs puniri dicunt᷑ quo ipſi fuij eondẽ patꝝ
peccata videntes imitani ptintelligamꝰ fi
lios nunquã in peccatis parentũ fieri par
ticipes.niſpꝛius fuerint peccanbo etſfecti
imitatoꝛes vt ſuo quilqʒ peccato nõ aliẽo
bamnetur dum alenum ſuum facit quod

amando et lequẽdoimitatur. Sic eniz ge

neraliter dictum conuemẽtius intelligitur

ℳ

ſilius non poꝛtabitiniquitatẽ patris.⁊ p.n.
p.i.l.vt nunquaʒ peccata aliena noceant ni
ſi bijs qui ea peccando imitantur. Cum eizʒ
contra id quod dictü fſuerat patres come:
derunt vuã acerbam. et dentes fiioꝛuz ob
ſtupeſcunt opoſitum ſit.ſilius non poꝛta
bit ..pa.n.p.i.f. Anima que peccaueritip⸗
ſa monietur.necelle ẽ vt ſimplicioꝛi ſentẽtia
pꝛecedentiũ patrum peccata ao ſubſequẽ⸗
tes ſilios tranſire ſignatũ accipimꝰ in lub

ſequentiaſſertiõeſuo quenqʒ peccato tene

ri neqʒ pꝛecedentiũ peccata patrum adſbõᷣ
ſequentes filios redundare intelligamus.

Quod ſi verũ eſt conſtat quia peccata pa

trum actualia ab filios non tranſeunt. led
oꝛiginale ſoluʒ quod omibus ceteris tan

to maius fuit quãto pꝛe omibꝰ ceteris na

turam ipſam mutare potuit Quod quibẽ

in ea coꝛruptione ſeminatũ ad poſteritatẽ
pertranſit qua in pᷣma radice ſua naturaʒ
pumanã coꝛrupt infecit.

(ars octaua.

a reparatõem hominis.

pomis fuit ſuperbia qm
triplex pena ſublecutaẽ.

nam tpalem ad penã eternam delcenderet

He aut damnãdus inueniret ſi ſatim iun·
dicarei dilatũ eſt iudiciũ eiꝰ.⁊ qꝛ eum diui
na miſcdᷣia ad ſalutẽ pꝛeoꝛdiauit. in Btẽꝑe
expectationis et dilatõis locũ ei pnie ⁊ cꝛ

rectiõis aſſignauit.qtinꝰ eu interim p gra
tiam ſuã talẽ efniceret quẽ tandeno muen

coꝛditer ſolum ſʒ etiã iuſte ad ſalutez iudi

Be eo ꝙ triaconſideranda ſunt

Wima culpa

Ana aue pena eſttantũů
— id eſt. moꝛtalitas coꝛꝑis.
due relique qᷓ ⁊ pene ſunt ⁊ culpe. QNuaruzʒ
vna ẽ ↄcupiſcentia carnis.altera ẽignoꝛan
tia mẽtis. Qꝛ igi bomo tali pena pcuſſus
eſt pqu culpa non purgeret᷑ ſzaugeretm
ſi per grãm poſtmodũ liberat? fuilſʒ. p be

ab inuio mũdi vſqʒ in fineʒ ſeculi. Locusẽ

de. in opibꝰbonis.in ſacramẽs. Cempus
longũ ne imparatꝰ poccupet᷑. Locꝰ aſper

—

nlen e. I
GHe guinaz locis.
— Kabim J
7 Wingz ſuntloca

fſummũ bonuʒ. vnus in qᷣ eſt ſo
lummal me oſt Halia duo
alter ſub ſummo in qᷓ eſt ſolu bonũ ſed no

ſummũ. alter ſup imũ in eſt ſolũ maluʒ
ſed nõ ſummũ. In medio vnꝰi quo ẽꝛma

lum ⁊ bonũ neutaſummũ.In celo eſt ſũ⸗
mum bonũ aſolũ. In infernoẽ ſummuʒ
malu a ſolu.In padilo eſt ſolum bonũ no

ſũmũ.In mũuvo eſt bonũ ⁊ malũ neutrũ

et in melius pficientiũ et ideo ibi eẽ ſolum

bonũ debnit qꝛ creatura a malo imtianda
non fuit. Montamẽ lummũ elſe debuit. 2
ſi ſummũ ibi eſſʒbonũ illic poſitis ꝓlectus
non eſſet. Celum locus eſt ↄfirmatoꝛuz bo-

noꝛum etꝑdiſoplinam ad ſummũ ꝓfectũ
pertingentiũ. Anũ ſolũ ſummũq; bonuʒ

H in eo collocatu eſt. Iufernꝰ loc?eſt cõfirma
toꝝ maloꝛuʒ ⁊ diſciplinã irrecuperabiliter
deſerentiũ.et ideo ibi ſolũ ⁊ ſummũ maluʒ

poſitum elt. Hut gatoꝛ igmo eſtlocz in
pꝛima coꝛrectione minus coꝛrectoꝝ ꝛ inſe

errantiũ et reparandoꝝ ettdeo ſimtbonũ
et maluz in eo oꝛdinatum eſt. vt per bonu
quidem conſolatõem accipiant. per malũ

ð

care paleret. Tria ergo bec in reparatione
boĩs pꝛimo loco ↄſideranda ocurruũttem
pus locuſ.remediũ. Cempus eſt pñs vita

mundꝰ?iſte. Remediũñ in tribus oſtat. in fi

vt puaricatoꝛ caſtiget.Remediũ efficax vt

ynus in quo eſt ſolum bonũ et

ã æ ſũmũ malu. oſt Halia duo

ſummũ. In igne purgatoꝛio ſolũ malũn-

ſummu. Oaradiſus eſt locus inchoantiũ

cunda ꝑpficiendoꝝ.et tdeo ſolu maluʒ babe
re debuit vt pꝛioꝛe peioꝛ eſſet vbi bonuʒ et
malum ſimul ↄſiſtit. Mundus eſt locus

pero coꝛrectionem. MHon tamẽ ſummum
bonum aut ſummũ mali lbi eſt vt ſit quo
⁊perſiſtẽtes in malo deſicere. recedẽtesas

malo pꝛoſicere poſſint. Sic er go celum in
ſummo eſt.poſt celuũ paradiſus.pꝰpadilũ
mundꝰ.poſt mundũ ignis purgatoꝛꝰ.pꝰ
ignẽ purgatonuũ infernus. DO yabolꝰ ergo

qꝛa ſummo ceciderat in imo detrulus eſt.
vpterea qꝛ reparãdus nõ erat. Homo aũt
quia a ſummo nõ coꝛruit nõ eſt poſitus in
imo.iʒ in medio collocatus vteilocꝰeſſʒ qᷣ
aſcendere polſſʒ p meritũ iuſticie vel delcẽ

dere per reatum culpe.

¶Quõ diſpoſitus eſt homo ad pe

nitentiam.
(Capimn II.
Oſitus eſt ergo
in mundo iſto in loco pentẽtie
ſpacio penitendi indulto vt ma

la coꝛrigeret. bona reparar; vt tandẽ coꝛre
ctus ad iudiciũ veniẽs nõ ꝓculpa penaz.

ſed p iuſticia gliam ſibi pꝛepatã acciperet.

MReſtat ergo vt du tempꝰ eſt oſiliuʒ exqrat

et auxiliũ requirat coꝛrectõis et liberatõis

ſue. Ged qepſe ad neutu lufficiẽs inuenit
necelle elt vt ille qui per grãzʒ ſuam dilfert
iudiciũ interim ꝑ eandẽ grãm ondat eua/

dendi oſilium poſt oſilin oeratauxiliuz.
Sic itaq; opoꝛtet vt interim deponat ꝑſo
nam iudicis et aſſumat perſonã pꝛius ↄſi

liatons. poſtea auxiliatoꝛis. ita dumtaxat
pt pꝛimo bominẽ totuʒ ſibi dimittat q̃tinꝰ

et iße bomo ⁊ ignoꝛantiã ſuã experiat ⁊ in

telligatſe indigere ↄſilio. deiñ etiã defectũ

ſuuz lentiat ꝛagnoſcat ſe opus babere au
xilio. Cali ergo ratõne in tꝑe naturałlegis

totus bõ dimiſſus eſt ſibi.poſtẽa in temꝑpe

ſcripte legis cognoſcent ignoꝛãtiaʒ ſuam
datũ eſt coſiliũ. MDoſtremo in tpe Stie cõſi
teri defectũ ſuũ pꝛeſtitũ eſt ei auxiliuʒ. Cõſi
liũ eratĩ rõe ſatiſfactois.auxiliũ erat ĩ effe
ctu rebẽptoil.vt ergo rõeʒ ſatiſfactõis quãũ

pꝛo pꝑẽto ſuo bõ creatoꝛi ſuo ꝑſoluere dbe,/

bat euidentiꝰ agnoſcere poſſimꝰ cauſã bo
minis paus neceſſe pauliſper attentiꝰ oſi
deremus. Cauſa vero bec intertres per/ſo
nas agenda foꝛmatur.id eſt. den bominez
et dyabolum.

Pars

¶(Becauſa homis aduerſus deuz

et dyabolum. CCTCa. III.

Bergo tres ĩ cau

ſam vemũt. bomo. deus ⁊ byabo
lus. dyabolꝰoeo iniuriã feciſſe cõ
incitur.qꝛ puũ eius boĩem ⁊ fraudulẽter
abduxit ꝛ violenter tenuit. Homo ſilr deo
iniuriã feciſſe ↄuicit qꝛ 2 ntempſit pceptũ
eius.⁊ ſe ſub manu aliena ponẽs ſue ſßuitu
tis damnũ ulli intulit. Item dyabolꝰ homĩ
iniuriã feciſſe ↄuinciĩ qꝛillj ⁊ pus bona p⸗
mittendo decepit ⁊ poſt mala inferẽdo no
cuit. Iniuſte ergo dyabolꝰtenet boĩem ſed
bomo iuſte tenet.qꝛ dyabolꝰ nũq̃ʒ meruit

pvt boĩem ſibi ſubiectu pᷣmeret ſzbõ meru
it ꝑculpã ſuã vt ab eo ꝑmitteret. Licʒ enim
ignoꝛaret falſũ eẽ qd diabolꝰ pmiſit tñ nõ

ignoꝛauit. ꝙetiaz ſi veꝑ eẽt volutatẽ crea
toꝛis ↄcupiſcere nõ debuit. Juſte ergo ſub
iectꝰ eſt bõ diabolo qᷓntũ ꝑtinet ad culpaʒ

ſuã. iniuſte ãt qᷓtũ ptinʒ ad diaboli fraudu

lentiã. Si ergo bõtalẽ patronũ bꝛẽt cinus

potẽtia dyabolꝰ in cãm poſſz adduci iuſte
dominio eiꝰ Sdiceret qꝛ nullã diabolus iu

ſtam cãm buit qre ſibi ius in bomie vendi
care debuerit. Satronus aũt nullꝰ tał in⸗
ueniri poterat niſi ſolꝰ deus. Sʒ deꝰ cãm
bomis ſuſciꝑe noluit.qꝛ bomi adbuc pcul
pa ſua iratꝰ fuit. Opoꝛtuit ergo vt bõ de
pᷣus placaret et ſic deinde ðo patrocinãte
cũ diabolo cãm iniret. Sʒ deum rõnabilr
placare ñ poteratniſi ⁊ dãnũ qð intulerat
reſtauraret ⁊ 8ↄtẽptu ſatiſfaceret. Hõ vo
mnchil buit qð digne deo ꝓ oblato damno
recõpenſaret.quia ſi qͥd de irratõnali crea

tura redderet ꝓ rõnali ſlata creatura mi

nus eſſʒ. Sedn boiem ꝓ bomie reddere
potuit.qꝛiuſtũ ⁊ innocẽtẽ abſtulerat et ne

minẽ niſi pctõrem inuenit. Hichil ergo bõ

muenit vnde deũ ſibi placare poſſzʒ. qꝛ ſiue
ſua ſiue ſeipᷣm daret digna recompenſatõ

nõ eſſet. Uidẽs ergo deus hoiĩem ſua vᷣtu
te iugũ dãnatõis euadere nõ poſſemiſertꝰ
eſt eius.⁊ pᷣmuʒ gtuitopᷣuenit eü ꝑ ſolã mi
ſericoꝛdiam vt deinde liberaret ꝑ iuſticiaʒ

octaua

boc eſt aꝛ bõ pſe iuſticiã euadẽdi nõ buit
deus bomini ꝑ milcdiam iuſticiaʒ dedit

neqʒ eiʒ ereptio boĩs ꝑfecte rõnabił eẽt niſi

ex vtra qʒ pte luſta ſoꝛet. Beſt ſiẽ deus iuſti
ciam bũu boĩem reqrendi.ita etiã bõ bꝛẽt
iuſticiã euadẽdi. Sed bãc iuſticiã bõ nun

qm babere potuiſſʒ niſi deus illi ꝑ miſcdiã

ſuã illam tribueret. At ergo deꝰab bomĩie

placari poſſet deus gis bomi dedit qd boõ

ex debito deo redderet. Dedit ig bomini
boĩem quẽ bõ ꝓ boĩe redderet qͥ pt digna
recõpenſatõ ſieret poꝛi nõ ſoluʒ eq̃lis.ſed
maioꝛ eſſet. At ergo pꝛo boĩe redderet bõ

bomie maioꝛ?factꝰẽ deꝰ bõ ꝓ boĩe.⁊ dedit
ſe bõ homi vt ſe aſſumeretab boĩe. Incar
natus eſt deꝰ dei filiꝰ et datus ẽ bomibus
deuſ bomo 5us. ſicut Plaias ait. Duer

natus eſt nobᷣ et ſiliꝰdatꝰeſt nobis ⁊c. Qð
ergo bomini datꝰ ẽ xpᷣus dei fuit miſcdia
qꝛ ab bomie redditꝰẽ xpᷣc:fuit bomis iuſti
cia. In natitate eni xr̃ᷣi placatꝰ eſt iuſte deꝰ
bomini.quia talis bõ inuẽtuſ eſt ꝓpboĩem

qui nõ ſolum ni dictuʒ eſt par. ſed etiã ma
ioꝛ boie eſlet. Joeo in natiuitate xp̃ᷣi ange
l mũdo pacem nunciãt dicẽtel. Glia in ex

celſis deo:eti tra pax bo.bo.vo. Sʒadbuc
ſuꝑerat bomi vt ſicut reſtaurãdo placaue
ratitram. ita qqʒ ꝓ ↄtemptu ſatiſfaciendo
dignusfieret euadere penã. ſed B ↄuenien
tius fieri non poterat niſi vt penam quam
nõ debebat ſponte ⁊ obedienter ſuſcperet
vt de pena quã per obedientiaʒ meruerat/
eripi dignꝰfieret. Hanc autem penam bo
mo pctõꝛſoluere nõ poterat qui quãcun
qʒ penam ſuſaperet nõ niſidigne et iuſte

pꝛopter contemptꝰ pꝛimi reatum ſuſtine

ret. Atergo bomo iuſte penam debitam
euaderet. neceſſefuit vt talis bomo penaʒ
ſuſciperet pꝛo bomine qui nicbil pene de⸗
buiſſet. Sedtalis nullus inueuiri poterat
niſixpᷣus. Ep̃us ergo ⁊ naſcendo debitum
bominis patri ſoluit ⁊ monendo reatum
bominis bieu mcun ipſe pꝛo bomi⸗
ne moꝛtem quaʒnon debebat ſuſtinerʒ iu
ſte bomo pꝛopter ipſum moꝛtẽ quam de

bebat euaderet et iam locum calumniãädi

s

— — —ʒð

ribunonem. Scom pꝛeſcientiam iudicati
ſumus pꝛius q́;elſemus. Scm cauſaʒiu

(Wars

dyabolus nõ inueniret qꝛipſe ⁊ bominido
minari non debuit ⁊ bomo liberari dignꝰ
fuit. Idemitaqʒ; ⁊ iudicium noſtu caulaʒ
noſtram fecit ſicut ſcptum eſt. Quoniam
feciſti iudicium meũ ⁊ cauſam meaʒ. Cau
ſam noſtram pꝛo nobis fecit quia debituzʒ
patri abſoluit ⁊ moꝛlẽdoreatum expiauit.
Judicium pᷣo qꝛ deſcẽdens ad inferos et
poꝛtas moꝛtis frangens captiuitatem que
abidem tenebatur liberauit. Judicium vpo
diaboli aduerſus deũ factuʒ eſt ſtatim ab
initio ſecl. ꝗudicium bomis aduerſlus dy
abolum in paſſione cbꝛiſti. Judiciuz bomi
nisaduerſus deuʒ differtur vſqʒ; in conſũ
mationem ſeculi.⁊ ideo bomo ſi pꝛius per
cbriſtum deo reconciliari voluerit poſt iu
dicium ſuumſine timoꝛe damnationis ex
pectabit.
WGe diſcretione iudicioꝛ.
(CTapim V.

Wattuoꝛ ſunt iu
dicia ſcdᷣm pꝛeſciennam. Icöum
cauſam. ſcᷣm oꝑationẽ.ſcoᷣm re

dicamur ex quo eſſe incipbimꝰquandobo
m vel mali ſumus. Scdum operationem

udicamur quãdo opꝑibus foꝛis oſtendi,/

mus quales intus apud nos ſimꝰ Scdðᷣm
retributionẽ iudicabimur quãdo in ꝑcipi
enda mercede opeꝝ cognoſcemus quales
ab eterno apud deũ pᷣuiſi fuimus. Ex bijs
quattuoꝛ iudicijs duo ſunt occulta iudici
um ſcðᷣm pꝛeſcientiã ⁊ iudiciũ ſcdᷣm cauſã
et ideo in eis iudiciũ bũanũ non recipitur.
duo manifeſtad ẽudicium ſᷣm oꝑatõeʒ
et iudiciu pm retributõem in quoꝝaltero
id eſt. iudicio ſcdᷣm operanonẽ omnibus
adeo in p̃ᷣſentiiudicandi ptãs daĩ. Alteꝝ
pero boceſt iudiciũ ſᷣm retributionẽ non
abomibꝰſʒza deo coꝛã bominibꝰiudicabit
Sediudiciũ bim pᷣſcientiam occultũ eſt et
immutabile. 4Audiciũ ſcᷣm cãm occultuʒ ẽ
et mutabile. ꝗJudiciũ ſm opatõem manite
ſtum ⁊ mutabile. ꝗudiciu m retributõez

(octaua

manifeſtũ ⁊ immutabile. Judiciü ſᷣm oꝑa

tionem ymago quodãmo eſt ⁊ ſacramen

tum indicij ſm retributõem.qꝛullud mani

ſeſtat cãm ⁊ pᷣcientiã innuit. boc ᷣomani
feſtabit cãm ⁊ pꝛeſciennã ↄfirmabit. Item

ↄſiderandũ ꝙ iudiciũ aliter fut vbi ſentẽtia
dictatur. aliter vbi pfertur. In dictanda q
dem ſententia omme iudicij iudicat limul
pater ⁊ filius ⁊ ſpũſſctũs.ꝗnꝓferenda aũt
iudicat filiꝰſolus.qꝛ cum in diuinitate ſua
cum patre et ſpuũ ſancto omĩs indicijſentẽ
tiaz dictare babuit in buanitate ſua omis
iudicij ſniam pꝛoferre ſolus accepit Nꝛo
pterea bumãuas que ſententã dictare nõ
babet qntum ad dictandam ſententiaʒ di⸗
xit. ego non iudico quenqʒ.et tamen quia
pꝛoferre babet ſcdᷣm boc qd dictata eſt ſub
dit. lcut audio iudico. Quod eĩz intus au

dit pbi ſententia dictat foꝛs iudicat vbip

fertur. Hijs itaqʒbꝛeuiter de diſcrenone iu
dicioꝝ pꝛopoſiuis.nunc adipſam narratõ
ms noſtre leriem reuertamur.
(Cur deusbo⁵mmo.
₰„ Capim VI.

ctus eſt itaq z
deꝰ bomo vt boiem quẽ fecerat
liberaret vt ideʒ eſſet creatoꝛ bo

miniò redemptoꝛ. iſſus ẽ itaqʒ filus

vt in adoptione paina alſenſuʒ ſuũ demõ:
ſtraret. venit ſapientia vt vinceret malicid
vt boſtis qͥ aſtutia vicerat pꝛudẽtia vince
retur.
Ouidad nos pertinuit paſſio
hꝛiſi. Ca VI.

Bſcepit de natu

ra boſtiã p natura vt de noſtro el

in bocipᷣo ptineret adnos redemptõ qꝛ de
noſtro ſũpta erat imolatio. Cuiꝰ qdem re
demptõis pucipes efficimur ſi ipſi redem
ptoꝛ ꝑcarnẽ noſᷣ ſociato per ſidẽ vnimur.
Matura qdẽ bũana tota ꝑ pẽtm coꝛrupta
fuerat ⁊ tota ppi pẽtm dãnatõi debita fue
rat. ⁊ idcuco ſitota dãnata fuiſſʒ.uuſticia ñ
fuiſiʒ. Aenit aut grã et elegi: quoſdam de

ſet olocauſtũ offerendũ ꝓ nob. ot

maſſa vniuerlitatis ꝑ miſcdᷣiam ab ſalutes
quoſoam autem periuſticiam deſeruitad
damnatõnem et quos per miſericoꝛdiam
ſaluauit non ſine iuſticia ſaluauit.quia in
eius poteſtate erat vt ̊ facere iuſte poſſet.
quos tamẽ ſi non ſaluaſſetiuſte feciſſet.qͥa
in eoꝛũ merito erat vt ſi boc facerʒ imuſtũ

non et.
(de iuſticia poteſtatis et equita

nitulum VNmI.
WBſticia enim alia

meritum patientis. ꝗuſticia ſcdum

cia ſcdᷣm meritum patientis eſt equitats.
Juſticia eſt poteſtatis qua ſiñ iuſlicia licʒ
faciẽti ſi velit quod eius poteſtati debetur
Juſticia equitatis eſt qua retribuitur pa
tienti ettam ſi nolit quodeiuſmerito debe

tur. Cum ergo deꝰ punit peccatoꝛem iuſte

facit.quia poteſtati debetur pt boc poſſit
ſi velit. et iuſte puni qui patitur.quia ſcdᷣ
meritum ſuũ ei retribuitur quodeius me
rito debetur.et eſtillic poteſtas iuſta qua
Ddeus iuſtefacit ⁊ ſpᷣeiuſtus eſt. et bec retri
butõ equa qua peccatoꝛiuſte patit qua ta
men ipſe nõ eſt iuſtus ſed pena eius iuſta
eſt. Cum vero deus iuſtificat peccatoꝛem

iuſte agit et iuſtus eſt iuſticia poteſtatis
qua boc ei licet. Qun veroiuſtincatur iu
ſtus eſt iuſticia quaʒ accepit ſʒ nõ in eoq

contra meritũ ſuum accipit.ſedtamẽ inin
ſtus non eſt quia non facit ipſequod ac
pit qꝛ per ſe nõ accipit ſed pattur tantũ ꝙ
accipit.et eſt qui fac qꝛ facit et iuſticia qua
facit.et ẽ iuſtꝰ qui accipit iuſticiam qᷓm ac
cipit.nontamẽ quia accipit quia ſine iuſti
cia ſua per ſolam gratiam iuſticiam acci⸗
pit.

(Taplim .

HS em ſnenonm

i eſt ſcõᷣm debitum facientis.alia ſᷣm

debitum ſacientis eſt poteſtatis. Juſti/

GBeiuſticig panente etcogente.

octaua

iuſticia alia patiẽs eſt alia cogẽs. Juſticia

patiens eſt qua ſi fiat alquidiuſtum eſt.
ſinon ſiatimuſtũ nõ eſt. ꝗuſticia cogens
eſt qua ſic aliquid iuſte ſit vt ſi non fieret:
iniuſtum eſſet. NMꝛopter quod iuſticia pa
tiens diſpenſationem babet iuſticia cogẽs
neceſſitatem. Sic igitur deus de malſa ge
neris bumaniquoſoã ad ſaluatõnem ailu
mens iuſticia vtit debite poteſtatis. quoſ
dam vero ad perditionem deſerens iuſti
cia vutur licite eqtatis. alic de debito ſuo.
bic de merito noſtro. Si pero eos quos
ad ſaluationẽ nuncaſſumit deſereret iniu
ſticia non eſſʒ. quoniã ſcdᷣm merita ſua re
ciperent iuſticiam equitatis. Si autẽ eos
quos nunc deſerit aſſumeret ſimiliter imu

ſticia non eſſet. quia in eoꝛũ ſaluatõne pte

retur iuſticia poteſtatis. Siue igitur ĩ bis
quiſaluantur ſiuein bijs qui damnantur
iuſticia paciens eſt per quam illud quod

ſiciuſtum eſt vt etiam ſi aliter ſieret imnu /
ſtum non eſſet. Ham ⁊ bij qui ſcm meri
ta ſua iuſte damnãtur per gratiam dei u

ſte ſaluari potuiſient ſideus voluiſſet. Et
rurſum qui per gratiam dei iuſte ſaluant

ſcðʒ merita ſua iuſte damnari potuiſlſent.

ſi deus eos ſaluarinoluiſiʒ. Sic ergo qᷣd

poluit ptrunqʒ iuſtum ſuit pt etiã ſi aliter

voluiſſet iniuſtum nõ ſuiſſʒ.quia poteſtas

eſt in voluntate eius qua ſine iniuſticia fa
cere illi licet quodcunqʒ voluerit.

¶ O, aliter redimiſſe poſſet deus
hominem ſi voluiſſet.

opter quoo
pveraciter pꝛoſitemur ꝙ redem
ptionem generis bumamaho
etiam modo deus perficere potuiſſet ſi vo

infirmitati conuententioꝛ fuit vt deus bõ

fieret.⁊ p boĩe moꝛtlitatẽ aſſumẽi boisad

ſpeʒ ſue imoꝛtalitatis boĩeʒ ewen red )
n diffidat iõ bõ ſeadbõa illiꝰ poſſe aſcẽdre

luiſſet. Sedideo boc modo qᷣa iſte noſtre

Pars H

quem ad ſua mala toleranda videt deſcen
dilſſe/pt in deo bũanitas gloꝛiſicata exem
plũ eẽt gloꝛificatõis boĩb? vtieo qð paſſꝰ
eſt videãt quid ei debeãt retribuere. in eo

ꝗꝙl gloꝛificatus eſt oſiderent qᷣd ab eo debe

ant expectarept ipe ⁊ via ſit in exemplo et
peritas in pmiſio et vita in pꝛemo.

¶ Quaratione inſtituta ſunt ſacra
menta. (Ka. (IXIL.

ODOſtquaz pꝛmus

parens bumani generis ppter in
obedientie culpã a ꝑpadilo exulãs.

in bunc mundüu venitd yabolꝰ us tirãni⸗

cũ in eo exercensſiẽ eum pᷣus fraudulẽter
ſeduxeratita poſtmodũ violenter polſide
batſed dei puidentia que bũc diſponebat
ad ſalutem ſic iuſticie rigoꝛẽ per miſcdiam

temperauit vt eũ ad tempuſ quidẽ ab illo

pꝛemi permitteretet tamẽ ne ab illlo in eter

num pᷣmeretur ex ipſa eipena remedium
pꝛepararet Ataq; iam tũc ab illo mi exoꝛ

dio ſacramenta ſalutis ſue bomini pꝛopo
ſuit /quibꝰ eũ ſub expectatione future ſan
ctificatõnis conſignaretſqᷓtinus ea quiſqᷣs
fide recta et ſpe firma pꝛopter obedientia⸗

inſtitutiõis diuine perciꝑetet ſub iugo po

ſitus ad conſoꝛtium libertatis pertneret.
Mꝛopoſuit itaqʒ edictum ſuũ infoꝛmans
bomineʒ et erudiens vt quicunqʒ eum ſal

uatoꝛem atqʒ liberatoꝛẽ expectare eligeret ·

eiuſdem ſue electionis votũin perceptiõe
ſacramentoꝛum eius aſpꝛobare debuilſet.
ꝛopoſuit ⁊ dyabolꝰſacmẽta ſua qbꝰ ſu
os ſibi alligaret.q̃tenꝰ ab illis qui eius im

periũ detractabãt qnto eos manifeſtiꝰ di

ſcernerettanto ſecuriꝰpoſſideret/Cepit er
go bumanũ genꝰ mox in ꝑtes ↄtrarias di
uidi alijs ſacramẽta diaboli ſuſcipientibꝰ
alijs vero ſuſcipientibꝰſacramẽta chꝛiſti/t

facte ſũt due familie.vna xpᷣi altera diabo

l uid eni verbũ incarnatũ dixerim niſi
regem qui bũc mundũ intrauit ꝑaſſũptã
buanitatẽ cum diabolo pugnaturꝰ.⁊ eum
ex inde quaſitirannũ ⁊ violenter in alieno
dñantem repulſurus Et quid omnes po

dam optimos regem ventunin acie pcedẽ

et ſi non nomĩere tamẽ cbꝛiſtiam fuerunt.

ſpacium decurrit. Nꝛimum eſt tempꝰ? na

Similr tria ſunt geners bomini.dẽ. bo⸗

tecti. aperte mali ſunt detecti.qui per gog⁊

res ſanctos qui ante incarnatõeʒ ab initio
electi fuerunt aſpellauerim nili milites qſ/

teg ipis quibus tunc ſanctiſicabant ſacra
mẽens quaſi quibuſoã armis muniti atqʒ
pꝛecincti Quid item eos qͥ poſt incarnato
nem vſqʒ in finẽ electi ſubſequunt᷑/miſi mi
lites alios non tñ alium ſed ipſum regem
ſuum pᷣcedentẽ vnanimiter atqʒ alacriter
ſubſequẽtes. babentes ⁊ ipi arma nouino
uaſtamẽ ab eodem arman et eundez pu
gnaturi?ſiue igitur ſubleqntes ſiue etiam
pcedentes vniꝰ regis ſacramente poꝛtãteſ
vni regi militãtes ⁊ vnum tirannũ ſuperã
tes. illi venturum pᷣcedentesaſti pꝛeceden⸗

—

tem ſubſequẽtes. Unde patz quia abinitõ
ria eni ſunt tpa per que pꝛelentis ſeculi C= g s ſte-

turalis legis. ſecundũ tempꝰ ſcripte legis.
tercium temp?eſt Ztie. Mrimũ eſtab adã
vſqʒ ad HEoyſen. Scdᷣm a moyle vlqaz ad
chꝛiſtum. Cerciũ a xpᷣo vſqʒ in fineʒ leculł.

mines naturalis legs. bomines ſcripte le ””ỹ”MM
dis vornle⸗ gratie ſoſiſner nararalss le
gis dici poſſunt.qui ſola naturali ratõne
vitam ſuam dirigut. pel potius naturalis 1 ,
legis bomines dicuntur qui ſcᷣm coneauau·
piſcentiam in qua nati ſuntambulat/Ho e ſirrr Eſe
mines ſcripte legis bij qui exterionbuspe
ceptis ad bene piuendu infoꝛmant. Ho: oc= Gs ſr
mines gratieſunt bij qui per aſpirranone,z
ſpirituſſancti afflatiet illuminantur vt bo
num quodfaciendũ eſt agnoſcant.et inflã
mantur pt diligant.et coꝛroboꝛãtur pt pñ
ciantlet vt em̃ imandeſtio⸗ daſeineftofie
ignemug Homines naturalis legis ſunt .—,
aperte mal. bomin es ſcripte legis ficte bo O veie 8 000
m. bomines grane vere boni ficte boni lüt ”M

magogſignati ſunt.quod interpꝛetaturte⸗
ctus et detectugin perſecutõeʒ populi dei
pꝛedicantur penturi. quia bec duo genera
bominum ſemper vere bonos Ptleannm,

tur /zn pꝛimo genere ↄtineni pagam. An

ſcoõb genere iudei n tercio x̃iani/ꝗſta tria

L

genera bominũ ab initio nunãm yllo tẽpe
defueruntſiñ tempꝰnatural legis ad aꝑte

malos ptinet.qꝛ illi tunc ⁊· numero płes et

ſtatu ercellentioꝛes fuerũt. Cempus ſcpᷣte
legis ad ficte bonoſ qꝛ tũc bomĩes in timo
re buientes opus müdabantnonanimuʒ.
Tempul gratie ad vere bonos ꝑnnet.qui
modo et ſi nũero plures non ſunt tñſtatu
excellẽtioꝛes ? dei gratia publice anteferũt
etiam ab bijsqᷓ eis moꝛbꝰ contradicunt.
Scias ergo qcunqʒ tpe ab imtio mũdivſ.
dʒ in finem nullũ fuille vł eſſe vere bonuʒ

niſi iuſtificatũ per grãm. Gꝛatia aut nüqʒ

aliq adipiſci potuiſſe niſi per xpᷣm/ita vt
omnes ſiue pᷣcedentes ſiue ſſeq̃ntes vno

.“ ſanctiſicatõis remedio ſaluatos agnoſcas
Alſpice ergo caſtra regis noſtriſꝛ acies ex⸗
ercitus eiꝰin armis ſpũalibꝰ fulgẽtes.⁊ q̃n

—

ta pcedentiuz ſubſeqntiumqʒ ſploꝝ multi
tudine ſtipatus incedat.

¶Be tempoꝛe inſtitutionis ſacra
mentoꝛum.

NBDitur quo pꝛimꝰ parens merito
mnobedientie a gaudijs paradiſi expulſus
in bꝰvite moꝛtlis exilio cũ tota poſteritate
vſqʒ in finespᷣme coꝛruptiõi obnoxiꝰtenet
Ex quo eni bomos ſtatu pᷣme incoꝛruptõ⸗
nmis lapſusin coꝛꝑe ꝑ moꝛtalitatẽ ⁊ in ania
per iniquitatẽ egrotare cepit.otinuo deus
reparandoin ſacramentis ſuis medicinã
parauit.que quidẽ put raiõ poſtulabat et
cauſa diuerpᷣtemꝑibus etlocis ad curatõʒ
illins exbibuit. Allia añ legeʒ. alia ſub lege.
alia ſiᷣ Ina. diuerla qdẽ imn ſpecie. vnũ tñef
fectu babentia et vnam ſanitatez pficientia
Si quis igitur querat tempuſ inſtuutois
ſacramentoꝝ.ſciat qꝛqʒdiu moꝛbusẽ op⸗
medicine eſt. Mꝛeſens igitur vita ab initõ
ſeculi vſqʒ in finem ꝑ moꝛtalitatẽ decurrẽs
tempus eſt moꝛbiettempus remedij In
ipla et pꝛopter ipſam inſtituta ſunt ſacr
menta.et quedam a pꝛincipio ipſius q ſuo

— (Caplm A.

nis ſacramentoꝝ ab eo cepiſſe cre

octaua

tempoꝛe cucurreruntet ad ſanitateʒ quan
tum ipſis datũ erat et per ip̃a danduʒ erat
reſtituendam pꝛeualuerunt. Et iſta ſacra:
menta ſuo tempoꝛe expleto ceſſauerunt. et
alia pꝛo illisad eandem ſamtatem pficien
dam ſucceſſerunt. Et rurſum poſt illa alia
quaſi nouiſſime adiũcta ſuntquibus alia
ſuccedere non debueruntvelut medicamẽ
ta pfecta que moꝛbumipſum conſumerẽt
et perfectam ſanitateʒ; plane reſtaurarent.
Et bec omnia facta ſunt ſcoðᷣm iudicium et
diſpenſatõnem medici qui moꝛbum ipſuʒ
pidit:et qualia ei remedia ſingulis tempo

7

ribus adbibenda elſent agnouit (Doꝛro

vnum ſacramẽtum etiam ante peccatum

bominis inſtitutum inuenit. Coniuguum
nanqʒ pꝛius etiam qᷓ; bomo peccaret ſan⸗

citum legii.vtteſte ſcriptura mulier facta
viro in adiutoriuʒ ſociata memoꝛat᷑. Cuiꝰ
tamẽ inſtitutionis cauſa tunc ad remediũ
non fuit ſed ad officiũ.quia moꝛbꝰ in bo
mine non fuit qui lanaretur ſed virtꝰ que
exerceretur. NMꝛopter quod ex tribus cau
ſis inſtitutiom ſacramentoꝛum duas tan
tum bic inuenimꝰ. eruditionem ſcilicet et
exercitatõnem. Humiliatio eni ibi neceſſa
ria non fuit vbi ſuꝑbia nulla fuit. ſed ratio
que erudiretur ad maioꝛẽ cognitionem ⁊
virtus quepmoueretur ad maioꝛem perſe

cnonem. Inuenitur itaqʒ boc ſacramentũ
ſingularem babens legem quẽadmoduzʒ

ſingularem babet inſtitutionẽ. Et videtur
oꝛdo poſtulare pꝛius q̃ ad ea que de cete

ris dicenda ſunt ſacramẽtis diſcutiẽda ac

cedamus.Be iſto ſingulariter quedã que

ab pꝛimam inſtitutionẽ ſpectare videbun

tur pꝛemittere.bijs que ad ſecundaʒ eiꝰ in

ſtitutionem pertinent ſequẽti narrationi

reſeruatis/ Habet enim boc ſacramentuʒ
duplicem inſtitutionem. vnam ante pecca

tum ad officium. aliam poſt peccatum ad

remediũ.et ſcdᷣm illam qdẽ qua ſingularii

inſtitutum eſt ſingłariter tractari debuit:
vt poſtea ſcᷣm illam que ceteris in tẽpoꝛe

coniungit᷑ a ceteris in narratione nõ ſepa
retur. ́òMUMW

— ☛ —

—w—

ob „„ . ——

e inſtitutione cõiugij ante pec
((Lapitulum. XIIl.

