nentes. non bilingues ſcʒ ne turbent paceʒ
bñtes.non młto vino deditos.qꝛ vbiebꝛie
tas ibi libido ⁊ furoꝛ dominat᷑.nõ turpe lu
crũ ſectantes.ne de celeſti militia lucra ter

rena ſectentur. Moſt bec ſubiecit. Hij autẽ
pꝛobent pᷣmum. ſic miniſtrent nulluʒ cri

men babẽtes. Et bij itaqz licut epiſcopi añ
oꝛdinatõem pꝛobari debẽt.⁊ ſi digniinuen
ti fuerint ſic demũ ad ſacrum miſteriũ ad
miutti.Hij cũ oꝛdinant ſolus epiſcopus ma
nus eis imponit.quia ad miſteriũ non ad
ſacerdotiũ alplicãtur. omtur eis oꝛariũ
ideſt. ſtola ſupſiniſtrum bumen ab epiſco
po vt per boc agnoſcant ſe accepilſe iuguzʒ
vomini quo omia ad ſiniſtrã id eſt.pᷣſentẽ
vitam pertinẽtia aduerſa foꝛtiter tollerent
et diuino timoꝛi ſubijciãt. Accipiũt ⁊ textũ
euãgelioꝝ de manu epᷣi ꝑ quem intelligãt
ſe eſle pᷣcones euangelij xpᷣi. Nam ſic lecto
ribuſ vetus teſtamẽetũ.ita diacombꝰnouũ

5pᷣdicare pᷣceptũ eſt. pᷣcipue euangeliũ qd ſo
lis ipſis in ecclelia pnunciarelicʒ. Aldipᷣos

pertinet aſſiſtere ſacerdotibꝰ miniſtrareĩ

omnibꝰqᷓ aguntur in ſacramẽtis chꝛiſti in

baptiſmo. in criſmate.i patena ⁊ calice.Ob

lationes etiaʒ inferre ⁊ diſponere in altari

ↄponere enã mẽſam dñi atqʒ veſtire crucẽ
ferre ⁊ p̃dicare euãgeliũ et apłm. Ad ipᷣos
q́; ptinet officiũ pꝛecũ ⁊ recitation ominuʒ
Ipñi pᷣmonẽtaures bominũ vigilaread do
minu. ip̃ᷣi boꝛtant᷑ oꝛare ipſi clamãt ⁊ paceʒ
ipſiãnunciãt.Hoc officio pſus eſt dñs qñ
poſt cenam ppᷣooꝛe ⁊ ppꝛijs manibꝰſacra
menta ↄfecta diſpenſauit.⁊ quando aplos
doꝛmitantes adoꝛatõem incuauit dicens

Vigilate ⁊ oꝛate vt nõ intretis in tẽptatio

vem.

De pꝛeſbiteris KCaNKI.
Eoptimo loco ſub

S ſequit᷑ oꝛdo pᷣſbiteroꝝ qui in vete
niteſtamento a filiis Caronſum/
oſit initium. Ham qui tunc ſacerdotes vo
abant bi ſunt q nunc aſpellant pᷣbiteri.⁊ q
unc dicebant pncipes ſlacerdotũ nunc ep̃i
ominant. ſꝛeſbiteri aũt interpᷣtant᷑ ſenio
xs. qꝛſenioꝛes greci pᷣbiteros vocant. De
ent eiʒ pꝛeſbiteri ſenioꝛes eẽ in ſplo dei nõ
ntũ etate coꝛꝑis qᷓntũ pꝛudentia moꝛum
et maturitate bone ↄuerſatioms ſiẽ ſcpᷣtuʒ
ſt. Senect?ꝰ venerabilis ẽ. nõ diuturna ne
qʒ; numero annoꝝ ↄputata. Can eniʒ ſunt
ſenſus bomiĩs ⁊ etas ſenectuns pita imma
culata. Diſtat aũt hoctantũ ini pontifices
buius tꝑis ⁊ ſacerdotes ꝙ ſolis pontificibꝰ
addita eſt clericoꝝoꝛdinatõ.baſilicaꝝ dedi
catio.ſacri criſmatis ↄſecrano.manꝰ impo

ſitio.⁊ munis ſuꝑ populum bñdictio.In

alijs aũt ſacramẽtis.ſiue ſcʒ catheʒiʒandi.ſi
ue baptiſandi.ſiue miſſam celebꝛandi et cõ
ſecrandi coꝛpis et ſanguis xpᷣiſacramentuʒ
ſiue in eccleſia verbũ faciendi cõmunis eſt
vtriſqʒ diſpenſatio. Sũmis ergo ſacerdon
bus ſupꝛa dicta idcirco ſingłariter rebuata
ſunt.ne eaꝝꝑ pꝛſus auctoꝛitas ptãtis ab om

nibꝰ paſſim vẽdicata.iferioꝛes erga ſupꝛa

poſitos inſolẽtes redderet.et ſoluto obediẽ
tie vinculo ſcandalũ generaret. ſꝛeſbiteri
ſucceſſoꝛes ⁊ vicarij ſunt ſeptuaginta diſci⸗
puloꝛum qui pᷣcedebant dñm Ihm in om
nem ciuitatẽ ⁊ locũ quo eratipᷣe venturus
Ita quiſpe pᷣbiteri qui adiutoꝛes ſunt epᷣo
rum.rudes ſpłos catbeʒiʒando initiant.ba
ptiʒando vnitati eccleſie incoꝛpoꝛãt.⁊ in oĩ
bus ſacramẽtis vſqʒ ad manꝰimpoſitõem
ſplo dei miniſtrãt. Epiſcopi vᷣo ſucceſſoꝛes
ſunt aploꝝ qui ex neceſſitate ad adiutoꝛiuʒ⸗
et ſuſplemẽtum ſui officij in tanta młtitudi
ne populoꝝregendoꝛum mimniſteriũ ſibi ex
petũt ſacerdotũ.ſicut Doyſeò in beremo
ſeptuaginta piros elegit pꝛudentes q̃rum
conſilio ⁊ auxilio multitudinẽ tantã faciliꝰ
gubernarʒ.ſiue inferioꝛis ſiue ſupioꝛis ſint
oꝛdinis ſacerdoteſadẽ. ſue p̃ſbiten ſiue epi

Ctercia

viceʒ gerunt ſummi pontiſicis. dum popu

los delinquentes ad penitentiaʒ vocant.et

oꝛationũ ſuarũ medicam ento ſanant. Añ
apoſtolus dicit Deus eratin cbꝛiſto mun
dum reconciliãs ſibi.⁊ poſuit in nobis ver
bum reconciliatõms. Obſecramus ergop
chꝛiſto.recõciliamini deo. In boc igitur pi

ce mediatoꝛis funguntur lacerdotes q ipi

domino menſas componũt.⁊ deum pꝛo
peccatis populi exoꝛant.⁊ penitetes abſol⸗
uendo deo reconciliant. Quapꝛopter con
uenit vt tanãm bom mediatoꝛes inter bo
mines ⁊ deum ⁊pcepta dei ad populũ de
ferant.veritatem pᷣdicando.et pꝛeces popu
li deo offerant pꝛo peccatoꝛibus intercedẽ
do.mediatoꝛ auteʒ pt ait apoſtolus vnius
non eſt.quia diſcoꝛdes reconciliare nõ po
teſt qui vtrimq; ſocietatis pace et amicicie
vinculo concoꝛs non eſt.et idcirco ſacerdo
tes cum deo pacem babere ꝑ eminentiam
ſanctitatis.⁊ cum pꝛoximis ↄcoꝛdiam ſer
uare debent per affectuʒ ↄpaſſionis. Qua
les ergo debeant eẽ pꝛeſbiteri.apoſtolꝰſcri
bens ad Cytum inlinuat dicens. Huiꝰ rei
gtia reliqui te Crete vt cõſtituas pᷣbiteros
ꝑ ciuitates quę admoduʒ diſpoſuiubi. Si
quis ſine crimine eſt vmꝰ vxoꝛis vinbñteʒ
filios fideles non in accuſanõeluxurieaut
nõ ſubditos. Opoꝛtʒ eniʒ eᷣm ſine crimine
eẽ. Qua ſententia oñdit enã pᷣſbiteros lub
epᷣoꝝ nominetaxari. Añ ⁊ꝛ ad Cbimotbeũ
de oꝛdinatõne ep̃i ⁊ dyaconiſcribit. de pꝛe
ſbiteris tacens quos ſub nomie epᷣoꝛum in
telligendos reliquit. Qua ꝓpter tales etioʒ
in ecclia pᷣſbiteros conſtituendos eẽ ſicut

epᷣos ⁊ apoſtolꝰ aſſerit. et Canones oplicõ

auctoꝛitatem ſecutiteſtãtur. Mꝛeſbiteri cũ

oꝛdinantur epo eosbenedicenteet manus
ſuper capita eoꝝtenente. omẽs pꝛeſbiteri q

p̃ſentes ſunt manus iuxta manũ epiſcopi

ſupꝑcapita eoꝛum leuãt et ſpiritumſanctuʒ

ſuꝑ eos quioꝛdinant inuocãt. Anguntur
pꝛeſbiteris manus ſicut ep̃is vt ↄgnoſcant
ſe ̊ ſacramẽto grãʒ ↄlecrãdi acciꝑe.etoꝑa
miſcðdie erga omẽsp viribꝰ exercere vᷣbere.
Anctio capitis ſpecialr od epᷣm ptinet vt
intelligat ſe vꝛcariũ illiꝰeẽ deqᷓ ſcriptum ẽ.

— — —

— - -- – —

.

dines
Pelont
Huree
buben
Kdpin
eugen
etnön
bol
babe
Deg

Vnxit te deꝰdeꝰ tuꝰ oleo leticie. Hij pꝰ in
uocationeʒ ſpũſſancti ſtolam ſuꝑ vtrunqʒ
bumeꝝaccipiũt q̃ in modũ ſuſtentaculoꝝ
dextu latꝰ munit ⁊ ſiniſtꝝ vt ex Bintelligãt
ſe per arma iuſticie a dextris aa ſiniſtris eẽ
munitos.vt eos nec aduerlſa frangãt necꝓ

ſpera extollant. Accipiũt ⁊ calicẽ cu vino ⁊

patenã cum boſtijs de manu epiquannꝰ

bijs inſtrumẽtis ptãtem ſe accepiſſe agno

ſcantplacabiles deo boſtias offerendi.A¶d
ipſos nanqʒ ꝑtinetſacramẽtuʒcoꝛꝑis⁊ ſan
guinis dñi in altari deocõficere.oꝛones di
cere etbñdicere dona dei.Hoc officio vſus
eſt dñs noſter ghs xpᷣus quando pꝑꝰ cenaʒ
panem ⁊ vinũ in coꝛpus ⁊ſanguinẽ ſuum
mutauit et vt in memoꝛiã ſue paſſiones
adem facerent diſcipulos monens inſtituit
Hoc quoqʒ excellenterofficiũ implẽs exbi
buit quãdo ipᷣe ſacerdos ⁊ boſtia ſeipᷣm in
ara crucis ppt pctã generis bũam obtulit
et per ppꝛuʒ ſanguinẽ ſancta eina ingredi
ens celeſtia ⁊ terrena pacificauit. In qͥ apa
ret qnta ſit excellẽtia ſacerdotałofficij ꝑqðᷣ
qjuotidie in altari paſſio xp̃i celebꝛat.etreꝰ

quiſqʒa peccatis ↄuerſus deo reconciliat.

Muibꝰ oibus de ſacerdotali officio bꝛeuit
ptractatis admonendi ſunt cbꝛiſti ſacerdo
tes.qᷓtinus ſicut excellũt oꝛdinis dignitate
ſic excellãt vite ſctitate pt plebs eis ↄmiſſa
atqʒ eoꝝ diſciplinis edocta gtant᷑ eis obedi
at ⁊ eoꝛum imitatõe de die i diẽ pficiat.
(Beepiſcopbis. ¶ Ca XII.

cri canones dif
ſinuũt nullũ in epiſcopũ eligendũ
niſi qui pꝛius in ſacris oꝛdinibus
religioſe fuerii ↄuerſatus. Sacros autẽ oꝛ
Dines diaconatus a pᷣbiteratus tantuʒ ap
pellandos cenſent.qꝛ bos ſolos pᷣmitiua le
gGitur eccla babuiſſe.⁊de bijs ſolis pceptũ
babemus apli. Subdyacones tñ qꝛ etipſi
abminiſtrãt ſacris altaribuſ opoꝛtunitate
exigente in epos eligi ↄcedunt.ſʒ rariſſime
et ipᷣm nõ ſine romani põtificis ſiue metro
politãi licẽtia.ſi tñ ſpectate ſint religiõil.⁊ p
vablk ſcie. Ad ep̃m ſpẽałr ꝑtinet baſilicaꝝ

ꝓſecratõ.vncto altaris.⁊ ↄfectõ criſmatis⸗

☛

tercia.

manꝰ iĩpoſitõ ⁊ ↄmunis ſuꝑ ſplłm bñdictõ.
Iple pᷣdicta officia ⁊ oꝛdies ecchaſticos di
ſiribuit ipᷣe ſacras vᷣgines bñdicit. Dũ eni
pceſſit vnuſquiſqʒ in ſingulis.iſte poꝛdin
toꝛ eſt in cunctis.Nullusepᷣus aliũ in epꝑpi
ſcopũ ſiue metropolitamolenſu cõſecrare
debet. nec metropolitanꝰ oꝛdinare epᷣm.m
ſi tribus ad minꝰepᷣis pntibꝰ alijs omibꝰqͥ
in eadem pumntia ſunt ep̃is aſſenſuʒ dãtibꝰ
Cuʒ pᷣo oꝛdinat᷑ duo epiſcopi ponũt⁊ tenẽt
euangelon codicẽ ſupᷣcaput a ſuꝑ verticeʒ
eius.⁊ vno fundẽte ſuꝑ eũ bñdiciõeʒ.reliq
omẽs epᷣi quiaſſunt manibꝰ ſuis caput eiꝰ
tangut. Ungitur aũt ſacra vnctione caput
eius.qꝛ omis lanctificatio oſtat in ſpuſctõ
cuiꝰpᷣtus inuilibił in ipᷣa crimatis vncuõe
et ſigniſicat᷑ ⁊ ↄfertur. Oꝛdinando aũt pon
tifex manũ imponit. Euangelicã vo lectõʒ
diaconus legi. Confirmatoms aũt eplam
notarius ſcribit. Deinde ⁊ oꝛdinatoꝛ ⁊ oꝛdi
natus in ipᷣa oꝛdinatõne pterqʒ milſaʒs cele
bꝛare debet. Et bec q dem foꝛma ↄſecrandi
pontificis a ſctis patribꝰtradita eſt.

¶ De archiepiſcopis
Tapitulum. (NlII.

¶(Eo quando ar⸗
chiepiſcopus electus oꝛdinandꝰ
Aſuerit omẽs eiuſdẽ puĩtie epiſco
pi ad ſedem metropolitanã ↄuenire debẽt

vt ab omnibus ipſe oꝛdinetur. Opoꝛtz eni

yvt ipſe qui illis ommbꝰpꝛeeſſe debet abom
nibus illis eligatur et oꝛdinetur. alioquin
caſſa iudicatur conſecrano. Statutum eſt
autem vt archiepiſcopuſinſra tres menſes
conſecratõms ſue ad fidem ſuam exponen
dam et pallium ſuſcipiendũ ad apoſtolicã
ſedem mittat qd amplius epiſcopo babere
dinoſcitur. Archiepiſcopus eniʒ epicopis
pꝛeeſt ⁊ pallium poꝛtat. H
¶ Be ſummo pontifice
Capituluum XlIII
Ma ſeoeſ apoſto
ica cunctis in oꝛbe terrarũ pꝛefer
tur ecclijs. atqʒ ſuper ſe metropo
O ltanũ babere non poteſt. cardina

. 2
.
1 .
.
*
. . .* .
.
1

les epiſcopi pculoubio metropolitani vice
fungunt.qui videlicet electũ antiſtitem ad
apoſtolici culmis apiceʒ puebũt. Facta ãt
electõe ſi foꝛte caſus vł violentia aliqᷓ obſti
terit.vt is qui electꝰẽ in aplica ſede iuxta cõ
ſuetudinẽ introniſari nõ valeat.electus tñ
quẽadmodũ ſtatutũ eſt ſiẽc papa auctoꝛita
tem obtinere dz regendi ſctäm Romanaʒz
deſ. diſponẽdi facultates ilius.
De ceteris officijs que ſũt in cle
I ſunt oꝛoies et
miniſteria clericoꝝq̃ tamẽ in au⸗
ctoꝛtate pontificalii arcbidyaco
ni cura ⁊ pꝛimicerij ac tbeſaurarij ſollicitu
dine diuidunt.

Rchioiaconꝰ im
perat ſubdyaconibuſ a leuitis ad
quẽ iſta ꝑtinẽt mimſteria.ſollicu
do par:ocbiaꝝ ⁊ oꝛdinatio ⁊ iurgia adeiꝰ

baſilicis ip̃e ſuggerit ſacerdoti.ipſe inqᷣrit
ꝑꝛochias cũ iuſſione ep̃i⁊ oꝛnamẽta vłres
baſilicaꝝ vł ꝑꝛochbiarũ.geſta libertatü eccle
ſiaſticaꝝ ipᷣe refert epᷣo.collectã pecuniã de
ↄmuniõeipſe accipit⁊ epᷣo defert.et cetera
quedã epiſcopał ꝓuidẽtie miſteria ſh̊ ep̃o
qſi in ptãte cure aduocatus in cauſis eccle
ſiaſticis examinãdis diſpenſat.
Depzämicerio. (a

4†
pamiceriũ per
tinent accoliti.exoꝛciſte. lectoꝛesat
qʒ plalmiſte.i.cantoꝛes. Signũ q̊ʒ
dandũ pꝛo officõ clericoꝝ ꝓ vite boneſtate
et officiũ cantãdi ⁊ pagendi ſollicite.lectio
nes. bñdictões pſalmos laudes offertoꝛiũ
et rñſoꝛiũ quis clericorũ dicere debeat. Oꝛ

do qʒ ⁊ modꝰpſallẽdi in cpoꝛo p ſolẽnitate

et tꝑe. Oꝛdĩatio q; p lumĩaribꝰdepoꝛtũdis

ſiq deʒ etiã neceſſariũ eſt ꝓ reꝑpatõe baſiliia

ru q ſuntĩ vꝛbe ipſe denũciatſacerdoti. Epi
ſtolas epi ꝓ diebꝰieiunioꝝ pꝛocbianis per
boſtiarios dirigit. Clericos qͥs delinq̃reco

Se archidyacono. (CTa. XVI.

aner reparandis dioceſianns

dinantur.

tercia

gnoſcit ie diſtringit. Quos no emendare
non valʒ. eoꝝ excelſũ ad agnitõʒ ei detert.

Baſilicarios iſte ↄſtutuit ? mairiculas ipe

diſponit. Qñaũt pꝛimicerius abſens ẽea

gue p̈dicta ſũt iſte exqritq ei aut legeẽ pxi ·

mus aut eruditiõe bis explendis certus.

(Betpeſaurario. (Ta XVIII.

ciendi cura baptiſterij oꝛdinãdi.pꝑatio lu⸗
minarioꝝ in ſacrificio ⁊ ſacniiciſs.
¶ Quando etquõ oꝛdinatões ſint
faciende.

WCa. XI ęæKA.

ſocras (pᷣbiteron a byaconopnõ
nil certis tꝑibꝰ fieri debere ſcti pa
tres decreuerut.i.ietumo qrti mẽſis ſepti

mi ⁊ deami ꝛinicij qdꝛageſimalł acmediãe
qᷓdꝛageſime die ſabbati circa veſpã ieiunio

celebꝛato. Qñ po epᷣus oꝛdinatõnes facere
diſponit oẽs qͥ ad ſacꝝ oꝛdinẽ accedere po
lunt.feria qᷓrta añ ipſaʒ oꝛdinatõeʒ euocan
diſunt ad ciuitatẽ.vna cuʒ pᷣbbiteris qͥ eos
pñtare dñt. Tüc ergo ep̃s elatere ſuo elige

re dʒ ſacerdoteſa alioſpꝛudẽtes viros gna

ros legis diuie ⁊ exercitatos in eccłiaſticis
ſanctionibꝰq oꝛdinandoꝝ ⁊ vitã ⁊ ſcientiã
ſine fauoꝛis gtia aut muneris cupiditate
ßm veritatẽ diligent inueſtigẽt. vt ſic ꝑtres
dies ↄtinuos diligẽter examiati.ſabbato tã
dem q pbati inuẽn fuerint ep̃o ↄſecrandip᷑
ſentent. Gñdictiones vpᷣo pontihcũ diebus

tantũ domicis celebꝛandas eẽ ſaci Cano
nes ſanxerunt.

Qua etate oꝛdinandi ſuntqui oꝛ
etate uero oꝛoit
andoꝛü talez nobᷣ diſſimtio ſacre
ſcpture diſcretõnem reliqt. vt ſub
diaconus quidem non oꝛbinetante viceſi
mumquartum annos.nec dyaconus ante
viceſlimũquintũ.nec pᷣbbiter añ triceſimum

D theſaurarium
ptinẽt boſtiarij baſilicaxoꝛdĩiano
ncenſi pᷣpatio.cura criſmatis ↄſi

Hoinatoõnes aut

.
ll
pes
ſon
in
Us
obf
inn
ſne⸗
tentea
pod⸗
berer
fuüͤto⸗
Nootn
llero⸗
doant
Ulop
lhrei
nps
ſohm
ſr
honr
tenten
bone

J mope

lbgee

disſce
W.

⸗

ond
mlin
bilg
ne
uno
gte
end
don
weiw
ode⸗
Nrus
Uir
Nitan

SNn

nkeint
ulkturs

tcintnms

bn
nauen
von.
nuoo

rchiri
hean

onn

zinaine

2 *
.

quatinus deincepsſi dignus inuẽtus fue

rit in epiſcopum eligi poliit.
in⸗ certo titulo oꝛdinandinõ
ſunt ſacerdotes

(Ca. XXI.
oOaut une cer

nari nõ debeat. dicere qdeʒ refert.

cum eti ſi pfectõnem eccliaſtice diſcipline
ſeqremur aliter in clexaſſumẽd? nõ eſtet.

¶ Quales ſint eligendi ao ſacros
oꝛdines. ¶Caplm (¶XXII
Euita güt et cõdi
tione eon qui ad ſacros oꝛdies eli
gunt᷑.multa nobis pꝛẽs documen

ta reliq̃runt. HNam qꝙ a ſacris oꝛdinibꝰnon

impediat eos qu pbatefuerint ↄuerſatõis
placuit diffinire qui a medicoꝝ inciſiõe foꝛ
te claudi efficitur.vel per egritudinẽ ſiue
ꝑ violẽtiã abſcidunt.⁊ qui nõ ſponte ſed ca

ſu aliquod membꝝ ſibi amputauerũt.ſitñ

tale fuerit vt ab ope admimſtratõis nõ im

pediat. laici qui nõ ↄcubinã non pelicem

noꝛunt.nec bigami extiterũt.⁊in ceteris ſiñ

crimie vixerunt. Liberti quoqʒ quia domi

nisſuis ita manumilſſi ſunt.vt in eis nullũ

obſequij ius qut ptãtem reßuarunt et ſine

crimine vixerunt.bos in clerũ aſſumi poſſe
ſine cunctatiõeſanxerũt. Dublice vᷣo peni
tentes. criminoſos.illitteratoſ.bigamos.re
pudiatoꝛũ maritos.ex adulterio natos.ab
bereticis baptiſatos.et quiſeipſosabſcide

rüt a ſacris oꝛdinbꝰ arcendos.⁊ energumi

nos in cley non recipiendos.ſed ⁊ filios pꝛe
ſbiteroꝛuʒ ad acros oꝛdinesnõ admitten

dos. niſi qs vel babitus religiomis vel ſpiri

tualis vite boneſtas ↄmendat. Nenitẽtes
ſi neceſſitas exegerit inter boſtiarios depu
tari vel int lectoꝛes ita vt euangeliũ vel epi:

ſtolam nõ legant. St aũt oꝛdinati ſuntini
ſubd yacones baberi ocedunt.ita tñ vtma
num nõ imponãt aut ſacra ↄtingãt. Neni

tentes ant dicimꝰ eos qͥ poſt baptimuʒ p

bomicidio aut p diuerſ crimibꝰ aut Zuiſſi⸗
mis peccatis publicã gerentes penitentiaz
ſub alico diuio fuerint altario recõciliati.

——

to titulo pᷣſbiter aut dyaconꝰ oꝛdi

quarta

Simlliter tranſmarinos ⁊ incognitos bo
mines ſiue clericos aliarum eccleſiauneqʒ;
oꝛdinari.neqʒ oꝛdinatos recipi concedunt
ſine cõmendaticijs litteris epiſcopoꝛuʒ ſuo
rum. H

(Gua rõne mutatõ poſſit fieri oꝛ
dinatoꝛum Ca.XXIII.
Wtatio epiſcopo
rum delocis ſuis adalia loca niła

NN ratione debʒ ſieri niſi pꝛo magna
vnlitãte vel necelſit ate cogente. Et boc qᷣdẽ

non per ip̃os fieri opoꝛtet.ſed conſilio ⁊ in

uitatione coepicopoꝝ atqʒ auctoꝛitate ro
mani pontificis. utatio ſimili clericoꝝ
ſiue pꝛeſbiteroꝛum nõ ſine magna diſcretõ
ne fieri debet cum cõſilio ⁊ auctoꝛitate epbi
ſcopoꝛum ſuoꝛũ.Clericum etiã in eccleſiſ,z
duarum ciuitatũ aſcribi ſacri Canones ve
tant. ſOꝛeſbiteros quoqʒ relicta cura eccle
ſiarum ſuarum pꝛoſfecuõem luſcipere.ſiue

ad oꝛatões ſiue quolibet inconſulto eꝑiſco

po non opoꝛtere teſtant.HDeterminãt quo
qʒ que ſint que neceſſario pꝛeſbiteros ſcire
opoꝛteat.id eſt. lbꝛum ſacramentoꝛũ.lectio
narium.baptiſterium. compotũ.canonem
penitentialẽ. pſalterium. omelias per circu
lum anni domicis diebus ⁊ ſingulis feſti-
uitatibus aptas.⁊ multa alia que de vita ⁊
conuerſatione ſacroꝛuʒ oꝛdinũ vel ratõna⸗
biliter dicta lunt vel neceſſario facienda.

Kars quarta.

Be indumentis ſacris.

Oſſe opoꝛtz

cbꝛiſti ſacerdotes ⁊ mim
ſtros q̃niã idcirco ſingla
ris eis in ſacro miſterio
babitꝰ attribuit vt ꝑid qd
oꝛs aſparet qles intꝰ eẽ debeãt oñdat. Sa
crarum aũt veſtiũ ritus ptima veteri teſta
mẽto aſſumptꝰ eſt parti a patribꝰ nouite⸗
ſtamẽti adiectꝰ. Legimꝰ ꝙq moyſes Naron
frẽm ſuũ cũ ſilijs eiꝰ ad oſtiũ tabnachl teſti

monij ſanctiſicandũ aſplicuit. et lotũ aqua

tica biſſina veſtiuit deinde ʒons pꝛecinrit

(Wars

et veſtiuit eum tunicã interioꝛẽ. et impoſu
it ei ſupbumerale.⁊ cinxir eũ ſcdᷣm facturaʒ
ſuꝑbumeralis.⁊ impoſuit ſuꝑ eum logion
id eſt rationale in quo erat manifeſtatio ⁊
peritas.⁊ mitrã impoluit ſuꝑ caput eius et
ſuꝑmitram in fronte ipᷣius laminã aureaʒ
in qua erat ſculptũ nomen dei. Septem ſi
p̃dicta enumeres inſtrumẽta pontiſicalis
oꝛnatꝰ inuenies.idẽ tunicã biſſinam. ʒonã.
tunicam interioꝛẽ. ſuꝑphumerale.rationale
mitram.? laminã auream.quibꝰſi femina
lia linea q ritu ſacro circa renes pontificis
ſtringebant᷑ adieceris octo ſunt ſacerdota
lia indumenta. “
Betunica biſſina (Ca. II.
Bnica biſſina eſt
que grece poderis.id eſt. talaris
ſpellatur.qꝛ a collo vſqʒ adtalos
extenditur que in nouo qdẽ ſacerdotionõ
eſt de biſſo ſolũ ſedlino contexitur.que mẽ

bus coꝛpis modificata atqʒ aptata nibil ſu

ꝑfluum aut diſſolutũ in pita ſacerdotis eẽ
debere oñdit. Hec ⁊ ob ſpẽm candoꝛis no
men albe ſoꝛtitur qᷓ mundicia ſignificat mi
niſtroꝝ dei.ſicut ſcriptum eſt. Biſſinũ ſunt
iuſtiſicatoõnes ſanctoꝝ.caro quippe bomis
mundiciã quaʒ ex natura nõ babet.ſtudio
bono adnitente acquirit ꝑ grãm.vt ſcdᷣm

apoſtolũ miſter chꝛiſti coꝛpꝰ ſuuʒ caſtiget

etin bututẽ redigat. quemadmodu biſſus
vel lin candoꝛẽ quem exnatura nõ babu
it per ſtudiũ et induſtriã multis tunſioni
bus quaſi quadã vexatione attrituʒ acqui
rit.
De ona.

Ec ueſtis io eſt tu

nica linea circa renes ʒona foꝛtt
onſtringit pt caſtitas ſacerdotis
nullo incetiuon eſtu diſſoluat ſicut ſcriptũ
eſt. Sint lumbi veſtri pcincti. Aeſtis qlpe

candida mundiciã.ʒona vero ↄtinennam

ſigniſicat vt illicnõ ſoꝛdeſcat. bicnõ effluat
pita ſpualis. Hec ʒona quidẽ in veteriteſta
mento quattuoꝛ coloꝛibꝰdiſtincta inuenit

id eſt biſſo purpura iacincto cocco.queva

(Ca. I.

quarta

ria interpᷣtatõe ſiue ad quattuoꝛ elem ẽta.qᷓ

rum ↄplexiõe natura buana ↄſtat.vt totũ

qð bomis eſt ſtringai ⁊ cobibeatur a fluxu
pvicioꝝ.ſiue adqtuoꝛ pᷣncipales vᷣtutes ani
mi qbus bõ ex omni pte cingi debet acmu
niri referenda exiſtimat.
¶ De feminalibus lineis.
CToapitulum IIII.

B eiuſoeʒz caſcita

tis ⁊ ↄtinentie ſignũ que ꝑ tunicã

et zonã deſignat. boc eſt etiã ini

cetera ſacra indumẽta femialia linea circa
renes ad ſacꝑꝝ miſteriũ ingredientiũ apli

cari iubet. nõ taʒ ad turpitudis velandeqᷓ

ſolitis qtidiam vſus indumẽtis tegebatur

neceſſitatem qʒ ob oſeruande caſtitatis et
müdicie ſignincatiõem. Heqʒ vo exiſtimã
duʒin illo poꝛi populo viros diſcooperta

aut nõpelata carne pudoꝛis incedere pt in

traturi adſancta tunc demũ verenda tege

re iubereni.ſed voluit ſᷣmo dei in ſacro off⸗
cio miſtros deiadtegenda infirma coꝛpis
ꝓpꝛiũ ac ſinglare opimẽtum babere vt pp
oñderet pudiciciã ⁊ caſtimoniã illoꝝ pꝛeecꝛ
pue cum ſctã tractarent pnicã et ſingularẽ

eſſe debere. AUñ miniſtrinoui ſacerdotij h
operimẽtũ in ſacro officio ſingłare nõ aſſu
mũt quibꝰeſt iniũcta puãde caſtitatis qᷓ̃ti⸗
diana neceſſuas.ſic eſt quotidieofferẽdi cõ
ceſſa ptãs. Diniſtri npo veteris figure tpe
lſacriſicij ofterendi feminalia ſumũt q miſte
rio expletoiteꝝ ſoluũt qᷓniã a tactu carnis
petꝰlex ſancta tractaturos pbibuit.qs rur
ſus expleta vice ad operã carnał cõmercij
relaxauit.Reliq̃ aũt duo.i.tunica linea ⁊30
na veteris ⁊ nouiteſtamẽnſacerdonibuſcõ
munia eẽ noſcunt qʒuis noſtꝝ ſacerdotiuʒ
ʒonã q̃tuoꝛ coloꝛbꝰintextã ñ reqrat.foꝛtaſ
ſis ſuꝑſtitõiſ vitãdecauſa.aut inopia artifi
cij iductũ.ↄtextũ pura acſimplici ↄtinẽtia.
einterioꝛitunica et iacinctina.

indu mẽtum tunica interioꝛ ſiue
acinet

quitur quartũ

peteri 2i nouo

—

m
nign

nüͤpl
ndei
Stanr

ni
ehen
Menn
1
wvoß⸗
cops
enos

nan
ce

mo
riith
ſrun
rt
n
giime
RRZ
bauchnr
glanen

n

tii⸗
notu,
on
gunmn
Ma.
gencind.

g e

latur nel iacinctina. cuiꝰcoloꝛ ſpem celi ſere

(Wars qvWuarta

teſtamento ſoli vttur pontiſices. Et meri necaliudq; veritas ſuggerit efferre pꝛeſu
to pontifex duabꝰ tunicis induit qui ðᷣtbe mat.neqʒ id quoda veritate intus bauſerit
ſauro ſuopferre debʒ noua ⁊ vetera ꝓpter ratione ⁊ oꝑe aſpꝛobare manifeſtare deſi
quod ⁊ ipſa tunica ſecũda ⁊ interioꝛ aſpel ſtat. Notandũ vero ꝙad inuicẽ concatbe
nant᷑ rationale ⁊ ſuꝑbumerale.qꝛ coherere

ni imitat.vt per hoc intelligi det. quia pon
eifex plus debet de celeſtibꝰ cogitare qʒ de
terrenis. Rectuſoꝛdo:pᷣmũ in tunica linea

et ʒona ⁊ femina libꝰ expᷣmi mundicia car

nis.deinde per tunicã interioꝛẽ vel iacincti
nam ſigniſicatmũdicia coꝛdis.

ſuperbumerale qð bebꝛaice vo
ECcatur epbot.bocin teſtamẽto ve
teri ſoli pontifices ntebant᷑eiſdem qbus et

ʒona ſuerat diſtincta coloꝛibus.Sub Stia

autẽ boc veſtimẽtum tam ſacerdotibꝰ qᷣm
pontificibꝰ cõmune eſt. Nð autem ꝑ quat

tuoꝛ coloꝛes in ʒona ſigniricari dicimuſ.id
ipſum in ſuꝑbumerali ꝑeoſo quattuoꝛ co
loꝛes figuratũ inuenimꝰ. Signiſicat autẽ

ſuꝑbumerale foꝛtitudinẽ opeꝝ⁊ patientiã
laboꝛũ. pꝛo eo ꝙ ad poꝛtãda onera bumeri
ſupponut.Idcirco inipᷣo ſuperbũerali duo
bus la pidibꝰ pᷣcioſis.qu vnus a dextro bu
mero.alter no a ſiniſtro ſuꝑpoſitus fuerat
nomiĩia duodeciʒ patriarchaꝝ inſcpᷣta erãt.

ſex in nno ⁊ ſex in altero.quia ꝑ noĩia patri ·

archarũ memoꝛia ſctõꝝ intelligit.quã ſa⸗
cerdosa dextris ⁊ a ſiniſtris id eſt. in ꝓſpe
ris ⁊ aduerſis coꝛdi impᷣſſam ſemꝑbabere

et poꝛtare debet. Moſtꝝ no ſacerdotiũ ſup

bu merale ſimiłr intextum non babʒ vt ve

tus.pꝛo eo ꝙ chꝛiſtiana religio magis im

plici peritati ſtudere debeat.qᷓ; ſuꝑſtitõni.

¶ Be rationali quod grece logion
Dicitur. KCoa. VII.

rõnale ſiue logion qð pectoꝛi põ⸗
tificis ſupimponit vt in eiꝰ coꝛde

lſapientiã ⁊ diſcretionẽ ineſſe debere oñdat

In ipo autem ratõnali poſita ſunt manife
ſtato e veritas.vt in doctrina ſua ponufex

Ca. VI.

Se ſuperpbumerali.
Winta ueſtis eſt

Otiar

Equitur demde

et concoꝛdare debẽt ratio ⁊ opera vt quod
mẽus intellectu ꝑcipimus oꝑeimpleamꝰ.
Deinde etiã quia nõ pꝛius rationale qᷓ; ſu
perbumerale nomiatur.quoniam in ſcola
virtutuʒz opera pᷣcedunt vt ſapientiam ap
pꝛebẽdas ſicut ſcriptũ eſt. A mandatis tu
is intellexi. Et iterum. Que cepit Ibeſus fa
cere ⁊ docere. NPoſtea mamęfeſtatio ſeaui
poſt rationale ne docere pᷣumas qð pꝛius

nõ didiceris Muic enĩ ↄcoꝛdat qin ipſo ra
tionali duodeci lapides inſerti erãt duode

cim patriarcbarũ nomia inſculpta in ſe cõ
tinentes. quia pontifex ſonctoꝝ patꝑexem
pla impᷣſſa memoꝛie babere debet.⁊ſᷣm ip̃a
facta ſua moderari. Ml
¶ De mitra que cidaris dicitur vł

tiara. (Ca. VIII.
Oſt cetera oꝛna
mẽta ſuꝑpimponit capiti pontiſi
cis mitra q alio nomie cidaris vł
a vocai.q̃ qnqʒ lenſuũ q in capite ſedẽ
bñt regimen ſignificat niſter ergobñ
vitaʒ luã regens caput luũ xpᷣm oꝛnat.Qꝛ
autez ſicut ait aplus. Caputxpᷣi deusẽ.con
ueniẽter oꝛnamẽto capitis nouiſſime lami
na aurea ſupimponi cui inſculꝑtũ eſt no⸗
mẽ dei qð in bebꝛaico ineſfabile vocat.pt ꝑ
boc ligniſicet deũ ſicut Oditoꝛẽ oĩm.ita etiã
rectoꝛẽ eſſe vniuerſoꝝ.⁊ ad bonoꝛẽ ⁊ gliam
eius referendũ quidqda lacerdotibus et
miniſtris ſacris bñ ſuerit diſpenſatuʒ. Hec
igit indumẽta octo elſe debere Roiſes in
Exodo cõſtituit.ſed in Leuitico de eiſdem
indumẽtis tractans.de octauo.ideſt. de ſe

minalibꝰ tacuit.foꝛtaſſio quia ad genitalia

noſtra et verecunda lex manum nõ mittit
qui voluntariũ deo ſacrificium caſtitatis
offerre debemus ſicut ſcriptum eſt. De vir
gibꝰpꝛeceptũ dñinõ habeo.⁊ ipᷣe dñs ð po
lũtarijs eunuchis loqni adiecit. Quip̃t ca
tpe capiat.ac ſi dicerʒ femialibꝰ ego ñ veſtio

neccuiq̃m neceſſitatẽ impono.qui vult eſſe
ſacerdos iple ſe veſtiat ⁊ ingreſſꝰad ſancta
ad verecũda tegenda voluntarie munimẽ
tu caſtitatis aſſumat.lNotandũ po ꝙ ſacer
dotibus inferioꝛis oꝛdinis neqʒ tumca da
tur iacinctina.neqʒ ſupbumerale.neqʒ ra⸗
tionale. neq;ʒ lamia aurea.quibꝰ ſoli vtunt
pontiſices ideſt. ſummi ſacerdotes.ſedtan
tum poderis ⁊ mitra ⁊ ʒona qua ſtringitip
ſa poderis.idẽ. tunica biſſing.quia fũgunt
quidẽ ſacerdotio.ſed nõ in illa dignitate
funguni ſacerdotes qui octo indumentis
decoꝛani . .
e indumẽtis noui ſacerdotij.
Capitulum IX

Ec ſũt autez inou
menta quea veteri inſtrumẽto no
m ſacerdotiũ aſſumpſit.tunica
linea.z ona.ſuphumerale.tunica interioꝛ.ra
tionale ⁊ mitra. Sʒ tũica interioꝛi ⁊ rõnali
ſoli ptunt pontifices.laminã aureaʒ nouũ
ſacerdotiũ nõ babet.pꝛo qua nũc frontibꝰ
fidelium ſignũ crucis impaimi. quomniam
aurolegis ſenſus euangelij pcioſioꝛ eſt.

De ſtola vel oꝛario. ¶ Sa. X.
Ec ſunt que ueteri
bus noua inſtitutõ adiecit.ſtola q̃
lio nomie oꝛariũ vocatur.q̃ collo
ſacerdotis ſupimponit.vteũ lugũ domini
aſſumpſilſſe ſignificʒ.q a collopanterioꝛa de
ſcendens dextꝝ latus oꝛnat ⁊ ſiniſtrum. vt
doceat ipſum parma iuſticiea dextris et
ſiniſtris.id ẽ.in ꝓſperis et in aduerſis debe

re eſſe munitũ.ſicut ſcriptuʒ eſt. Satientia

vobis neceſſaria eſt vt repoꝛtetis pmilſio
nes. Et iterum. Qui pſeuerauerit vſqʒ in fi
nem bic laluꝰ erit. Inde eſt ꝙ ſtola cum ʒo

na poderis quibuſoãnexibꝰ colligat᷑.quia

virtutes vᷣtunbus ſociant᷑ ne aliquo tẽpta
tionis moueant impulſu.
¶ Ze planeta vel caſula.lCa. Xl
Ic igitur ſaceroo
te domini oꝛnato.per tunicã mun
dicia.per ʒonã ↄtinentia.per ſuꝑbu

Quarta

merale iuſticia.per ſtolã patientia.cũctis
poſtremo caſula ſupponit. que charitates
ſignificat ſicut ſcriptũ eſt. Mdbuc excellẽtio
rem viã vob demonſtro. Si linguis boim
loquar ⁊ angeloꝝ.charitatẽ autem non hba
beam nichil ſum c.

mapula vel manipula.

bene ↄpoſitis ⁊ diumo cultui mã
cipatis aliquotiens negligẽtia ſubꝛieꝛ
pit neceſſe eſt vt ad eam detergendã iugis
adbibeatur diligentia.qua velutquedã ab
oculis demergẽs pituita ſepius emũdetur
Pꝛopter quod in ſiniſtra mavu quedam
oſponii mapula.que ſepe fluentẽ oculoꝛuʒ
pituitã tãgat ⁊ limpitudinẽ oculoꝛũ abſter
gat.
Ge dalmatica (¶;Ca. XIII.
CTuntur pꝛeterea
leuite alio indumẽto qðᷣ dalma⸗
tica dicit.a regione qᷓdam vbi pꝛi
mus eiꝰ vſus inſtitutꝰputatur nomẽ.a col
lobio vᷣo quo apoſtolh ⁊ quidã apoſtoloꝝ
ſucceſſoꝛes pſi fuiſſe legunt abiectis mam:⸗
cis foꝛmã trabens. Significat autẽ dalma
tica pꝛopter ſui latitudinẽ curã pꝛoximoꝛũ
que ſe extendit per dilectõnem vt pluribꝰ
ꝓſiciat. Ad vnũ ergo ſinẽ tendit ⁊ ſigniſica
tio dalmatice in leuitis.⁊ ſigmficatio caſu
le in pᷣbbiteris.qꝛ ptriſqʒ cura et ſollicitudo
ꝓximoꝝ iniungi: ꝑdilectõem adimplẽda.
¶ De ſandalijs et caligis biſſinis
((Ca. XIIII.
Tunturaũt epiſco

pi ⁊ carbinales pᷣſbitcri landalijs qᷓ
calciamenta ſunt pᷣdicatoꝛum. Ha
bent adtẽ bec de ſubtus ſoleam integrã ne
pes terram contingat. De ſuper vᷣo pſtant
ex coꝛio per loca ꝑfoꝛato.quia grelſus pᷣdi
catoꝛis et ſubtus muniti eſſe debẽtne terre
nis polluant ⁊ de ſuꝑ aperti vt ad celeſtia
cognoſcenda reuelent. Q, autẽ locis qbuſ
dam aperiuni. bocſigmiſicat ꝙeuangelica

ſiue lineis.

1sn
pog
Copi

eics
Nug
clito
bboin
nonb

AI
uni
mſire

Ns

it⸗
NMe
beon
or
nittſ

N.
ne⸗

dune
zwan
miac

NNNe

ensoga

ruid

wner

erie
ial

S ä .èꝗò .e
.ðõ l
”ùꝗẽMñf WB ð,s/

pꝛedicano nec omnibus reuelari bebet.n·
ab omnibꝰ abſcondi ſiẽ ſcriptũ eſt. Qobis

datũ eſt noſſe miſteriũ regm dei.ceteris au
tem in ꝑabolis.Illic quiſpe ſandalia aperi
untur.vbi miſteria regni ðiↄgnoſcũt. Oꝛ
us aũt q̃ ſandalia in pedibꝰ aſſumũt indu
untur caligis biſſinis vel lineis vſqʒ ad ge
a renlier ibideʒ oſtrictis ꝑ quod ſigni
ficatur ꝙrectos greſſus dñt facere pedibꝰ
ſuis.⁊ genua debiliaudeſt. negligentijs re
ſoluta roboꝛare et ſic ad pᷣdicandum euan

gelium feſtinne.
(Be baano ciſcodi et anulo.
Tuntur põtiſices
baculis ⁊ anulis. Baclus ꝑ recti
tudinẽ ſui ſignificat iuſticiam pᷣla
toꝛum qua ſubiectos regere debẽt. Qui id
circò ſubtus acumen babʒ vt rebelles ꝑ in
crepatõem pungat.de ſuꝑrecuruus elſt vt
per ↄſolatõnem mites trabat.¶ nulꝰ ſacra
mentũ fidei ſigniſicat q ſponſa xpᷣi eccleſia
ſubarrata ẽ.cuiꝰ cuſtodes ⁊ pedagogi epᷣi
ſunt ⁊ pꝛelati ꝓ ſigno ferentes in teſtimo
¶ De pallio archiepiſcopi.
¶ Capitulum XVI

aureã quaʒ ſolebant legitime cer

mo deoꝛſuʒ pẽdentes. pdicatio vtriuſqʒ te
ſtamenti vel dilectõ dei ⁊ ꝓrimi figuratur.

—

Ec ſüt auũt que o

pvaſis ſacris in miniſterio diuino

ſignificat.calix ſepulcꝝ.patena lapidexs.coꝛ

poꝛalis palla ſindonẽ qua inuolutum eſt

coꝛpus chꝛiſti.

Tuntur archiepi
ſcopi pallio qd ſignificat toꝛ’queʒ
tantes acciꝑe. Circlo autez q bumer oſtrin
gũtur timoꝛ ⁊ diſciplina dñi intelligit.quo
ſe ⁊ ſubditos ſibi regere dñt. Der duas ve
ro lineas ex vtraqʒ ꝑte.idẽ.añ⁊ retro a ſũ⸗

e vaſis ſacris. ¶Ca XVII.

euiter attingimus.ara crucem

E ¶ars quinta.
De dedicatione eccleſie.
Capitulum. . .
Bſt oꝛoines
quos in pᷣma parte eccia
ſtice adminiſtratiõis po

ſideratõem tranſimꝰ. Et

— Hmü quidẽ de ſacramẽto
dedicationis ecclie in qᷓ cetera omĩa ſacra
menta celebꝛant loqndũ nobis videt. Su

perius in ea quã generalr de ſacramẽtis pᷣ

miſimꝰ tractatione diſtinximꝰ ſacramẽta

alia eſſe ſalutis. alia admiſtratõms alia ex
ercitatõiſ. ſꝛima ad remediũ.ſcdᷣa ad offi

ciuʒ. tercia ad exercitiũ. Et illa qdeʒ q adsmi
niſtratõis ſine pᷣpationis ſunt oꝛdinibꝰ co

berent.qmã ⁊ ipſi oꝛdines ſacramẽta ſunt
et q̃ circa oꝛdines oſiderantur q̃lia ſunt in⸗
dumẽta ſacra ⁊ vaſa ⁊ cetera bmõi.H?oia

ſuimꝰ ad ſacramẽtoꝛũ cõ

quia vt dictũ eſt circa ipſos oꝛdines cõſide

rani.diuiſim tractari ñ debuerũt.Rlia vo
ſacramẽta oia ad q ↄcienda ⁊ ſanctſican
da vniuerſa bec qſi quedã inſtrumẽta pꝛe

milſa ſunt ſubſeqnter tractari expoſcũt.Et
pꝛimũ ſiẽ iam dictũ eſt de dedicanõe ecche
quaſi de pᷣmo baptiſmate q ipſa dina qdã⸗

modo eccia pᷣmũ baptiſat.vt in ea poſtmo

dũ bomies ad ſalutẽ regenerãdibaptiſent
NMeeiʒ pamũ ſacmẽiũ in baptiſmo cognoa
ſci ꝑ qðᷣ ſideles oẽs in mẽbꝛa coꝛꝑisxpip

regeneratõiſ noue grãz ↄputan:.idcirco B

pmũü tractãdũ occurrit Mꝛimũ i ðdicotde
ecchlie figuratũ.deinde in ſanctiſicatõe anie
fidelexbibitũ. Nð eiʒz in bacdomo oꝛõnis

viſibilt per figurã expᷣmit᷑ totũ in ania ſide

li per inuiſibilẽ veritatẽ expibet᷑. Ipᷣa enim

ven deitemplü eſt lederatõe v̈tutuʒ qſi ã
dam ſtructura lapidũ ſpiritualiũ edificata

vbi fides fundamentũ facit.ſpes fabꝛicaem

erigit. charitas ↄſummatiõezimponit. Sʒ
et ipſa ecclia ex multitudine fideliũ in vnuʒ
ↄgregata domꝰeſt dei ex viuis lapidibꝰ cõ
ſtructa. vbi cbꝛiſtus fundamentũ anglare

poſitus ẽ.duos parietes iudeoꝝ et gentiuʒ

in vna ſide oungens. Mui?itaaʒ bementl

(pars

quod in dedicatõe ecclie expibei foꝛmã pꝛi
mũ ꝓponimꝰ. vt deinde miſticã intelligen
tiã fidei q̃ in illo foꝛmat᷑ exqramꝰ7.

¶Dehis que viſibiliter agũtur in
coo. (EEa II.
BHimuz pontifex
aquã bñdicit typicũ ſal admiſcẽs
deinde eccliam ipᷣaʒ extrinſecꝰ ter
girãdo aſpergit. clero ⁊ plo ſbᷣſeqnte. Inte
rim vero in circũitu dedicande ecclie intri⸗
ſecꝰ duodecim accenſa ſunt lumiaria.a ce
tera omia q̃ ibi pficiunt. ſer ſinglas autẽ

pvices ad poꝛtam baſilice veniẽs quã ob ſa

cramenti figurã clauſã eẽ oꝑtʒ ꝑcutit nᷣga
paſtoꝛali ſuꝑliminare ipſius dicẽſ. Tollite
poꝛtas pᷣn. vꝛãs ⁊ e.poꝛ.et᷑nales.Cuidyaco
nusintra poſitꝰrñdet. Nuis ẽ iſte rex guůe
Pontter autẽ. Bñs vᷣtutü ipe eſt rex gle.
ercia deinde vice reſerato oſtio ĩtrat põ
tifex cũ clero ⁊ ſplło dicẽs tercio. Nax buic
domui.deinde cũ ſacerdonbꝰ leuitis a cle
ricis ad oꝛonem pꝓſternit᷑ pꝛo ſanctiſicatõe

iplus domꝰ?dedicande. ſPoſtea coſurges

ab oꝛatione nõdum ſalutãs ſpim dicendo
BDominꝰ vobiſcũ.tantũmodo boꝛtat᷑ cun
ctos adoꝛandũ.bis cõpletis incipude ſini
ſtro angulo baſiliceab oꝛiente ꝑ pauimen
tum ſcribere alphabetũ pſqʒ ad dextruʒ an
gulum occidentis.atqʒ iteꝝ a dextro angu
lo onentis vſqʒ in ſiniſtrum angulum occi
dentis. Debinc ad altioꝛa ↄſcendit et ſtãs
ante altare deũ ſibi in adiutoꝛiũ inuocat di
cens. DBeus in adiutoꝛiũ meuz intende cõ
plens verſum cũ glie ſine alleluia. ſdoſt
aquam bñdicit ſalem et cinerẽ admiſcens
et faciens ter ſignũ crucis ſupip̃am cui mi
xture vinũ etiam addit᷑. Moſt bec tingit di
gium in aq̃ ⁊ facit crucem ꝑ q̃tuoꝛ coꝛnua
altaris. Inde venit añ altare etcircũiens aſ
pergit illud ſeptẽ vicibꝰaſperſoꝛio facto de
yſopo.circuit debincter totã ecciam. intrin
ſecus aſpergens parietesipiꝰde eadem aqᷓ
faciẽs hoc etiã tercio. Interim vpo cantatur
pfſalmꝰ Exurgat deus. cũanupbona. Qui
babitat in adiutono altiſſimi. Circuſt inte⸗
rim iple pontifextranſiens ꝑmediã eccliaʒ

quinta.

et cantans. Domusmea domꝰ oꝛõnis po
cabitur. Etiten. Harrabo nomẽ tuũ fribꝰ
meis imedio e. l.t. His itaqʒ peracuis pon

tifex ſe ad oꝛpem ↄfert petens ptomẽs qui

eandẽ domũ oꝛaturi itrauerint exauditos

ſeeẽ gaudeant. opleta itaqʒ expiatõe cõöuer

titur adaltare incipiẽs annpbonã Introi⸗

bo ab altare dei cum ipſo pſalmo.⁊ qddreli

quum eſt de ipᷣa aqua purificanõis ad ba
ſim altaris eſtundit.deinde ip̃ᷣum altare lin

teo extergitur. ⁊ pontifex incẽſum detert ſu
per illud. NMoſtea facit crucem in medio al

taris et ꝑ q̃tuoꝛ angulos eiꝰ deoleo ſancti
ficato. Deinde in circuitu eccleſie duodeciʒ
cruces criſmantin parietibꝰ abipo pontiſi
cetres ꝑ ſinglos angulos figurate. Reuer

ſus deinde iteꝝad altare accenſuʒ tbusſu

per illud offertĩ modũ crucis.⁊ ſic peracta

deniqʒ cõſecratione ipſum altare albis ve

laminibus operitur. S
