ſione poſtmodum ſtulte aſſenſum pꝛebuit
in perſuaſione.pꝛimum enim pꝛomiſſam
excellentiam per ſupe:ꝛbiam aſpetijt. deinde

pꝛomiſſam babũdãtiaʒet qualis talem ex

cellennam decebat per auariciam concupi
uit. oſtremo vi bec duo pꝛo voto obtine
re mereretur cibum vetituz gule vicio coꝛ⸗
rupta guſtare conſenſit. Mꝛimũ quidem
conſenſit pꝛopter alia que dilexit.poſtea re
ſpiciens et concupiſcibile videns tantuz in
concupiſcentiam exarſit vt iam etiam ſip⸗
mium nullum eſſet pꝛopter ſe tamen place
ret quod vidit ꝛimum igitur quaſi pꝛe⸗
cio conducta eſt ad conſenſum.poſtea pꝛo
pꝛia delectatiõe attracta deſcendit ad actũ.
In ſuperbia et auaricia pꝛecij cupiditate al
lecta ſe vendidit. in gula autem poſtea de⸗

Aectata libẽter iam gratis ſeruire cepit. Mã

eum amoꝛepʒomiſſionis pinus mens ſiuł-

ta flecteretur. Nidit inquit ſcriptura mu⸗

luer lignum qelſet pulchꝛum vilu et ad ve⸗
ſcendum ſuaue et tulit de fructu eius et co⸗

medit. Mꝛimum per ſuperbiam et auari⸗

ciam videre conſenſit. poſtea in npiſu ſpeciẽ
agnouit. de inde in ſpecie ſuauitatem dep̃⸗

bendu. per ſuauitatem autem in concupi⸗
ſcentiam gule exarſit. nouiſſime per concu⸗
piſcentiam deuicta accepit ⁊ comedit. Dic
ergo pꝛimum pꝛo pꝛecio ad ſeruiendum

peccato ſe vendidit. poſtea nero pꝛopꝛia de

lectatione euicta libenter iam etiam gratis
ſeruire cepit. ꝗta nõnunquam mens iuſta
in ſua iperſectione pꝛimum quodampꝛo⸗

poſito pꝛemio ad ſeruienduʒ deo excitatur

deinde cum in amoꝛeʒ bonitatis excreſcere

ceperit in eius ſeruitute ſola voluntaris du
lectione teneuaaarr.

ptationYum.

Dꝛro ſcienoũ eſt
duo eſſe temptationum genera.
vnum exterius alterum inteꝛius
Exterioꝛtemptatio eſt quando nobis ex⸗
trinſecus malum ſiue viſibiliter ſiue inuiſi⸗

biliter faciendum ſuggeruur. Interioꝛtem

ptatio eſt quando ex motu pꝛaue delecta

tionis intus animus ad peccandum ſolli⸗

citatur bec autem temptatio difficilꝰ pin⸗
citur. quia interius oſpugnans de noſtro

contra nos roboꝛatur. Pꝛopterea dyabo

lus veniam non meruit quia ſine vlla tem
ptatione peccauit.bomo vero quia ſola ex
terioꝛi temptatione pulſatus cecidit.tanto
grauius plectendꝰ eratquanto leuioꝛi in
pulſu pꝛoſtratus fuerat. Ettamen quia ali
quam q̃ʒuis modicam ad cabdendum occa
ſionem babuit idcirco bunc tandẽ dei gra
tia ad veniam erexit. Mos vero quãto gra
nioꝛem in peccando temptationis piolen

Ge duobus generibus tem

un
nſn
kpot
lgr
gd
pern
ipoo
quia
lgeb⸗
dirg
ficar
vele
lbi
eino
ſtaren
leng.
hoſtr
kelgte⸗
depn

qung

(Ode
eſtan
wn
llin

tiam patimur tanto leuioꝛi piacuload gras et peccatumillius conſentiendo ſuuʒ fecit.
I tiam amilſam renouamur. ecettt boc modo quidem pꝛimus bomo a bya
. bolo evnavc eſt vt heccaret Di autemin
Iſctric lta& erit adarm timuſ conſiderare voluerimus quomodo
6 ¶uis blus heccauert adaom preccatumin eum venit. aue enam quid ir
n (Capitulum. NMN. ipſum peccatum quod naturam bonaʒ vi
i H é— SJJID atertolutalchntuminem integritatez
RK “ lius quedam de interioꝛis bominis qua
/ Berunt etigm q/ litate que ad banc conſiderationem necel
c bam quis plus peccauerit adam ſaria nidebuntur in medium pꝛoponere
d an eua. Sed ſicut dicitapoſtolus boHêH⁊ô⁊Fet.
Mulier ſeducta eſt non vir. Eua quilpe ſe l
de ducta eſt. quia verum credidit quod dya ¶ De appetitu iuſti et aape
dug bolus dixit. et idcirco non ſolum inoꝛdina titu commodii.
ſ te ſimilitudinem dei cũ ſcientia boni etma (Capitulum. XAl.
E uaſpag ſes miantem etiaz pꝛolapſa per
uerſitatem periſimiliter putatur.vt deuʒ ex 7 H
i inuidia lignum ſcie boni ⁊ malibõi vetuil NVo quedaz pꝛo
a ſe crederet. ne ĩe bomo ex eo guſtando ad poſuerat deus in bomine a pꝛaci
equalitateʒ; ipſius pꝛoſicere potuiſſet. Hec pio quibuſ natura illius tota rege
eſt enimilla peruerſa ſimilitudo que crea/ retur eiconduceretur ad conſummatõnez
ture nõ conuenit que ex imitatione nõ que ſuifinis. Duo bec erant aſpetitus iwuſti et

nitur ſedex cõparatione. banc ergo mulier
in ſuperbiam elata aſpetijtet ne banc babe
re potuiſſet ipſum creatoꝛem inuidia tactũ

lignum boc vetuiſſe putauit. Noluntaria
ergo malicia ſe contra creatoꝛem ſuũ erexit
peruerſe contra ipſum volendoet impie ð

ipſo ſennendo. Adã vero non eſt ſeductus
quia quod dyabolus pꝛomiſit falſum elſe

ſciebat.neqʒ idcirco pomuʒ vetitum come

dit quaſi per illam comeſtionem deo pari

ficari ſe poſle crederet vel etiam parificari
vellet. ſed tantum ne mulieris animuʒ que
ſibi per affectum dilectionis ſociata fuerat

eius petitioni et voluntati reſiſtendo cõtri
ſtaret. maxie quia putauit ſe et mulieri mo
rem gerere ⁊ poſtea per penitentiã et venie
poſtulationem creatoꝛi poſſe placere. e
re igitur dictuʒ eſt quia vnus peccauit qui
de pnia et miſcdia cogitauit. peccauit tñ
quia peccanticonſenſit et peccantem non

coꝛrexit.et idcirco que in peccato oꝛginali

eſt culpa qᷓʒuis diſſimiliter ad vtrũqʒ tamẽ
tota redundatin illam quidem quia pecca
nitin iſtum vero quia peccanti conſenſit.

aſpetitus commodi. vnumid eſt. aſpetitũ
iuſti dederat pt ineſſet ad voluntatem. al
terum.id eſt. agpetitum commodi dederat

vt inelſet ſecundum neceſſitateʒ. vnum vo

luntarium alterum neceſſarium. Elpetitũ
iuſti pꝛopterea voluntarium eſſe voluit vt
in eo pꝛomereretur bomo ſiue bonuʒ ſi vi
delicet eum retneret cum polſet delerere.
ſiue malum ſi eum delſereret cum poſſet re
tinere. Apetitum autem commodi pꝛo
pterea neceſſarium voluit eſſe deus quati
nus in eo remuneraretur bomo ſiueab pe
nam.ſiue adalternzʒ. id eſt. apetitum iuſti
deſereret ſiue ad gloꝛiam.ſi eundem aſpeti
tum ſcilicet iuſti retineret. In aſpetitu igi
tur iuſti deus merituʒz bominis conſtituit.
in aſpetitu vero commodi pꝛemium:Dꝛo
pterea aſpetitum iuſti ſolum voluntan bo
minis ſubiecit quia niſi in noluntate ⁊ libe
ro arbitrio meritũ eſſe non potuit poſt boſ
duos aſpetitus duo effeetus illoꝛum ſaque
bantur iuſtum et commodum. diſſimiliteꝛ
tñ et oꝛdine contrario. aſpetitus quiſpe iu
ſti ſiue affectus ſeparabilis eſt quia ſcöonſm

voluntatem ineſt. ſed effectus ulius id eſt
iuſtum ſiue iuſticia inſeparabilis eſt ab il
la.quia a petuus iuſti ſine iuſticia eſſe non
poteſt. Ipſam enimiuſticiam aſpetere ſe⸗
cundum aliquidiuſticiam babere eſt. al⸗
ctus ergo iuſti a voluntate ſeparari po⸗
teſt. ſed effectus eius. id eſt ulticia ab af⸗
fectu ipſo ſeparari non poteſt. Rurſum

aſpetuus commodi inſeparabilis eſt quia

ſecundum neceſſitatem ineſt era volunta⸗
te rational nunquam ſeparari poteſt. Ef⸗
fecius autem eius.ideſt. cõmodum ſepa:
rabilis ẽ ab eo.quia deſideraricommoduʒ
enã cum non babei poteſt. et in bocſũma
conſtat pena cuʒ creatura pene adiecta ne
qʒcõmoduʒ ſuum faſtidire poteſt pꝛopter
immutabilem naturaʒ. neqʒ; babere poteſt

pꝛopterirremiſſibilem culpaʒ. NMꝛopterea
igitur deus affectũ iuſticie bominis ſepaꝛa

bilem dedit et ſi affectui cum inelſet effe⸗
ctum ſuum.boc eſt iuſtiaam inſeparabili⸗
ter adeſie conſtituit. Affectuʒ commodi in⸗
ſeparabilem tribuit et effectum illiꝰ.id eſt.
cõmodum non eque inſeparabiliter adelſe
pꝛecepit.quatinus bomo vel illo ſolo ſcilʒ
aſpetitu iuſti amilſo huius ⁊ulius effectuʒ
perderet vel ulo ſoloretento vnius et alteri
us eſfectum renneret. Sed bomo ſoluz qd
potuit fecit. et quia alpetitum iuſti ſponte
reliquit iocirco merito et iuſticiam et com
modũ perdidit. ſolum aſpetituz commodi
adaugmentum infelicitatis retinens. Si⸗
cut enim augmentum gloꝛie fuiſſet in iuſti
cia perſeueranti non poſſe abamoꝛe et de⸗
ſiderio babiti bom tepeſcere.ita cumulus
milerie eſt ab oſpetitu bom nõ polſe ſeſe q̃ʒ
uis adipiſci nequeat cobibre.

¶ Etrum homo volens aut no⸗
lens appetitum iuſti perdidit.

Cmirum uioe⸗
tur ſi bomo pꝛius aſpetitum iu⸗
ſice babuit. quomodo poſtes

ipla iu

2

.. —

illum amiſit. vtrum videlicet volens an no

lens ilum deſeruit. Srenim nolens deſe⸗
ruit vel potius ſi nolens perdidit neceſſita⸗
tem paiſus eſt. iniquitatem non fecit.neqʒ
violentia patientis culpa dicenda eſt ſed

inferentis. Si autem voluntas in eo pꝛe⸗

ceſſiſſe dicitur.quia iuſticie affectum ſpon⸗
tanea adeR eliberotione abiecit iam
tiae deſertio pꝛimum peccatum ne
gatur fuiſſe.quia voluntas mala ipᷣaʒ pꝛe

ceſſit per quam facta eſt. Nec poteſt inue⸗
niri vnde voluntas talis bomint aduene

rit qua vellʒ bonum quod babuit deſerere

quoniam neqʒ a ſemenplo velle babere po

tuit.neqʒ a deo quicq̃ʒ pꝛeter commodum
et iuſtum velle accepit.Sedconſiderandũ
eſt quia cum iuſtuʒ axpeie nibil aliud ſit q̃;
iuſticiam velle. aſpetitum iuſtidelerere idẽ
eſt qd iuſticiam velle deſinere. Nui autem
velle deſinit non volendo pelle deſinitſed a
voluntate ceſſandaquemadmodũ ille qui
aliquid facere deſinit non faciendo deſinit
ſed ceſſando tantum et qmeſcendo ab eo
quod facit. Quia igitur bomo aſpettuʒ in
ſti deſerens non velle cepu quod pꝛus vo

luit ſed tantũmodo quod pꝛius voluit vel⸗

le deſinit.non neceſſe eſt vt boc aut volens
aut nolens feciſſe dicatur. Noluittamen
aliquid quod quia cum iſto velle non po
tuit. deſijt iſtud velle quod voluit. Nec ido
illud voluit quia iſtud velledeſijt.ſed poti
us ideo iſtud velle deſijt.quia illud volmit.
Peccatuʒtamen et iniquitas eius pꝛopte
reg non ex eo pendet.quia illud voluit led
quia iſtud velle deſijt.quoniam ſi boc velle
non deſineret ſiueilludſiue alud volendo
nunquam peccare poruiſſet. Quid autem

ulud fuiſſe dicetur quod volendo iuſtum
velle deſijt. niſi qula aliquid enra menſurã
voluit.in qua ſola iuſticia fuit? Quicquid

enim extra menſuram eſt iuſtum eſſe non
poleſt. Sed que ſuit iſta menſura in qua

voluntas ip ſius bomimis eſſe debueꝛat vt

bona eſſet et malumm ea non eſſet? boc di
ligenter conſiderare opoꝛtet.

ẽ

—

nde
400
dſoi
Ku.
No
ue
l
eid
ueen
lon
nurs
ib
enon
nqs
NN
choch

(. iuſticia ſit menſura.
X Coapitulum. xII.
BVo bona pꝛepa
auerat deus bomini.vnũ tempo⸗/
rale et aliudeternum vt tempoꝛa:
li vteretur.eterno frueretur. Sed quia bo⸗

nis vti aut frui laudabile non eſt niſi bene
vtaris aut fruaris definita eſt bominimeʒ

ſuꝛa pᷣm qm bonis ſuis tempoꝛalibusbene

pteretur vonis ſuis eternis bene frueret.
SDe menſura inferioꝛi.
CQCaapitulum. XIIII.
Dous aut menſu

reĩ vſu inferioꝛisboni quadꝛiper⸗
titus conſtabat. Nꝛmo pt ptere⸗

tur bijs tantum quibus vti deberet. Scðo

vt qualiter deberet. Lertio vt qᷓntũ. QNuar⸗
to vt quando.boꝛuʒ quodcũq; bomo pꝛe⸗
teriret menſuram amitteret.
(Be menſura ſuperioꝛi.
Capitulum. XVN.

Dous aüt men⸗/
ſure in fructu ſuperioꝛis boni bi
Vpertitus tantum inueniebatur.
Pꝛimo vt ſciret bomo qualiter illo bono
frui deberet. Secundo vtetiaz quendoeuzʒ

illo bono frui conueniretagnoſceret. Maʒ

quo bonoibi fruendum eſſet idoirco que⸗
renduʒ ñ erat.quoniam non niſi vnum bo
num ſolum ibi erat. Similiter ⁊ quantum
illo bonofruendum eſſet omnino queren⸗
dum non erat cum ſine dubitatõne conſta
retqa quanto magis illo fruereturqs tan
to ptiqʒ felicioꝛ eſſet.ꝗllic autem tantũ men
ſura quantitatis querenda eſt vbi parum
aut nimium eſſe poteſt. Feuctus aũt buius
boniua ſe babet vtĩ eo qui minus poſſidet
plenum ſit et qui amplius non ſit ſuꝑfluũ.
In boc igitur ſolo menſura conſtabat vt
agnoſceretur qualiter illobono frui debe
ret ne inoꝛdinate illud non quod ad imita

tationem ſicut creature ↄuenit.ſebad equa

litatem quod creature poſſibilitatẽ tranſcẽ

dit poſſidere concupiſceret. Similiter vt at
tenderet neillud antetempus pᷣripere feſti
naret cumilluo pꝛiuſqʒ obedientiam cõſũ
maſſet accipere non deberet. Sicut igitur
in bijs bonis commoduʒ bominis conſta
tutum erat.ſic in menſura vtendi vel fruen

di bonis bijs iuſticia eius eſſe debuerat. Et

quemadmodum voluntas ei data fuerat

gqua bona ſuaet in bonis ſuis commoduʒ

ſuum aſpeteretita etiam voluntati eius in
ſituʒ fuerat pt ipſa ei menſura ſcdᷣm q̃m bo
ms eiſdem ſuis vti vel frui debuerat nõ de
ſpliceret. In eo igitur ꝙ bona ſua amauit
conſideramus aſpetitum commodi. In eo
autem ꝙ menſuraʒ in bonis ſuis dilexit in

telligimus aſpetitum iuſti. Si ergo men
ſuram bomo ſemper dilexiſſet alpetituz in
ſti non amiſiſſet Menſuram dilexilſet ſi ex

tra menſuram nibil voluiſſet. Ex quo autẽ
extra menſuram aliquid velle cepit menſu
ram pelle ceſſauit. Moſtqᷓ; autem menſu
ram velle ceſſauit deſtint amare iuſticiam

et in ipſo iuſticiam perdidit quo ipſum iu

ſticie amoꝛem amiſit. Sicut enim iuſticiã
amatoꝛi ſuo deeſſe non poteſt. ita illia quo
non amatur nullatenus adeſſepoteſt. In

boc igitur iniuſticia bominis fuit ꝙ aſpeti
tum luum extra menſuram extendit. et hm

qualitatem creatoꝛiſuo parificari voluit.⸗
ſᷣm tempus ante meritum pꝛemium pꝛeri
perefeſtinauit. Cum igitur ſummuʒbonũ
alpetut bonum aſpetijt ſed non bene aſpe
tijt. quia illud et immoderate et intempeſt

ue aſpꝛebendere concupiuit.

(Quod malum fuit in homine.
(Capitulum. XVI.
idete ergo quoo

malum ibi fuit. nam bonũ quod
alpetebat malũ nõ fuit.⁊ volũtaſ

qua aſpetebatur ſimiliter inqntũ fuit volũ
tas ⁊ inqntũ adbonũ fuit malum nõ ſuit.
ſed ꝙſine menſura aſpetebatur boc ſolum

malũ fuit. eꝛgo volũtati boĩs nec h̊ malum
eſt ꝙ volutas eſt. qa aliqdeſt et omẽ qd ali

quid eſt bonũ eſt. nec H malum eſtad adẽ
qa ſimiliter aliqd eſt. et omne q;d aliqd ẽ bo
num eſt. Benim eſſe nõ eſt aliqd eſſe. ſedeſt

aliqdð non eſſe ad eſſe deberet. et ideo malũ
nibil eſt cũ id qd eſſe deberet nõ eſt. Hoc er

g8o malũ i.non eſſe q;d eſſe debeꝛet cum alibi
vel pena ſit vel ad penã ſit in rõnalivolũta
te culpa eſt qͥa qtiens in ipᷣa eſt ex ipᷣa ⁊ per
ipam eſt. Ex ipa quidem qa libo. per ipam
qa arbitꝛio ipᷣius factum eſt. In quo aden

a ſimilitudine dei puerſa quadã imitatiõe

recedit. ex qᷓ et ꝑ quẽ etin q̊ eſt omne qdeſt.
qa cũ pꝛaua efficitur ex ipᷣa et ꝑpipam ⁊iipa

ſoluũ eſt d nibil eſt. Et Buli peccatũ ẽet

imuſticia et culpa ex q̃ turpis aſparet et re⸗
p̃benſibilis et digna repꝛobatõne.qͥa nõ ba
bet foꝛmã ſuã nec decoꝛẽ nec pulcritudineʒ

ꝑłauã amari debuiſſet ⁊ adducl ad gloꝛiaz.

CS homo in appetitu iuſti pecca
uit in appetitu aũt cõmodi punit
eſt. Capitulum. XVII.

alpetituʒz iuſti deſerens peccauit
in retento aſpetitu comodi puni⸗

ſeparabiliter rõnali volũtati adeſſet q̃tinꝰ ĩ

eo vel punireĩ ſia iuſticia recederet vel re⸗
muneraret᷑ ſiĩ iuſticia pmanerʒ.cũ vtiqʒ oĩ

no penã pati ñ poſſʒ ſi cõmodũ niłm aſpete
ret. Incõmodũ qdeʒ mibil eſſe conſtat alið
niſi qᷣd volũtati ſiue aſpetitui cõtrariũ eẽ ꝓp
batur. Quia igilhõ aſpetitum iuſticie deſe
ruit aſpetitꝰ comodi ſolꝰ illiad penã remã

ſit. in qᷓ qdem duplicii punit.ſiue cũ ab bis

qoꝛdinate aſpetit reſtringit.ſiue cũ ad alia
comoda q oꝛdinate aſpen non poſſũt aſpe

tenda relaxai. In alteꝛo eni eſt pena.ĩaltero
pena et culpa. Menſura eni ſupioꝛisaſpe
titus in libero arbitrio poſita fuerat.en

ſura no inferioꝛs aſpetitus ↄceſſa in dono.
uappter illam tenere velle vᷣtutis fuiſſet
Iſtã at retinere poſſe felicitatis. Añ ſiccul
pa ſuit illam non tenuiſſeita pena facta eſt

Wia ergo homo

tus eſt. Nam æille ppterea ſic dat?eſt vt in

iſtam amiſiſſe. In qua tamen pena etiaam
culpa fuit.qa et bic quoqʒ menſurã nõ te⸗
nere Oira iuſticiam fuit. becautem culpa p
cedentis culpe pena ſuit qa niſi ſpiritus in

alpetitu ſuo menſuraʒ deſeruiſſet caro ſub
iecta ſpiritui aduerſus ipſum ſpiritum in
mo alpetitu terminum menſure non tran⸗

¶uare interioꝛ appetitus men⸗
ſuram non teeent.
(Capitulum. XVIII.

Eus eteniz pꝛimi

nibil

in vtroqʒ talem conditionem poſuerat. vt
nec integritas nec ſanitas ſine adminiculo
polſet conpuari. Itaqʒ in rebus creans ſo⸗
rinſecus quedam oꝛdinauit que ad conſer
uandam atqʒ tuendam incolumitateʒ ſiue
n egrige eius palere potuiſſſent.

cta eſt. ¶ Capitulum. Xlx.

uidendoꝛum curam et officiũ ſpi⸗

(itui qui coꝛpoꝛi pꝛeſidebat iniun

et ſpiritus pꝛeſidebat carni et ipſa caro iu⸗

mentum ſpiritus erat. pꝛopterea ab ſeſſo⸗
rem pertinebat vt iumento ſuo pabulum

pꝛouideretne deficeret. Et bocſolum tunc
foꝛtaſſis ſufficere potuiſſet.nam modo pꝛe
ter pabulum etiaʒ freno et calcaribus neceſ
ſe babet. freno quidem vtferuentem q dem

et pꝛecipitem a malo cobibeat.calcaribus

autem vt ad bonum faciendum excitet pi
grum. Cuncergo ſolum pabulum mini
ſtrans ſine freno et calcaribus ſuauiter
poꝛtaretur.et ſi foꝛte frenumibi eſſet quo
per ſe neſcia incedere regeretur.neqʒ pun

gi tamen opus baberet, quia non elſer

vominis coꝛpus ſanum et inte⸗
grum condide:at. Sanum quia
lilli inerat ad coꝛruptionem. Integruz
quia nibil illi deerat ad perfectioneʒ. Sed

(S, ſpiritui carnis cura iniun

Dꝛum autez pꝛo

xit. Nam ſicut deus pꝛeſidebat ſpiritui tta

,

id
Gron
un
on
boln
ne
wrr
gbeeel
dem
Nbrs
ap⸗
nWN
antt
ſea⸗

.

ſic eĩ oĩa qᷓ ad illã ↄſeruãdã palerent libeni
ꝓuideret. Rurſũ ne vel in ilis querẽdis la

4

pigra.nec cobiberi.qꝛ non eſſet impetuoſa.

Quia igitur ſpũs ſeſſoꝛerat iniũctuʒ eſt ei
officiũ pt iumẽto ſuo pabulũ ꝓuideret.lNe
vo in ilo exequẽdo ſi ſola hͥ pceptõne nõ et
ex amoꝛe impleret ſeruili ↄditõe pᷣmeretur.

deditei deꝰ affectũ quo coꝛpus ſuũ amaret
pvt ſicut eiꝰintegritatẽ et ſanitateʒ diligeret.

boꝛ eſtz. vel in ſumẽdis piculũ indigentiam
ſimul et aſpetitũ carnalẽ certa mẽſura tẽꝑa

uit q̃tinꝰei ad fomentum ⁊ pauca ſufficere
potuiſſent ⁊ ad ſacietatẽ modica. Itaqʒ pꝛo
uidẽtia carnis nõ tam laboꝛ qᷓ; oblectamẽ

tũ et exercitatio futura foꝛet ſibomoiuſtici
am tenuiſſet. Sed qꝛſpũs ſupꝛa ſe elatꝰ ap

petitũ ſuũ intra menſurã cobibere noluit.
idcirco ad laboꝛẽ illiꝰet miſeriã factũ ẽ pt iã

in aſpetitu carnis ſue menſurã teneꝛe ñ poſ

ſet. ꝛopter peccatũ enĩ ſpũs puniendum
deꝰ fregit moꝛtalitate integꝛitatẽ coꝛpis bu
mani et ob ̊ pluribꝰiam ſomentis indiget
ʒ pus cauſa ad reparandã incolumitateʒ

q̃tum petijt q̃ʒ ad ↄſeruandã qᷓntũ reman

ſit binc illa dira neceſſitas gignit vt extꝛa oꝛ
dinẽ pᷣme diſpoſitõis neceſſario appetitum

extendat.q̃tinꝰſcʒ nõ ſolũ naturã cuſtodi⸗

at ſed vt ei ipiꝰ nature viciũ ⁊ coꝛruptõeʒex

pellat. Spus eni ſicut ei naturalit datũ eſt
cõmodũ carnis ſue dilige ſic naturalit etiã
babet vt eiꝰincõmodũ nõ poſſitamare.

¶ O, neceſſitas concupiſcendi nõ

exculat quia voluntate venit.
(apitulum. XXN.

nõ iõ culpa ñ ẽqꝛneceſſitas ẽ.qꝛ

pt eẽt neceſſitas nõ neceſſitas cã fuit.ſed

volütas. Sʒ qd dicem?ꝰſi natalii bʒ bõ vt
incõmodũ ſuũ amareñ poſſit. neq;ʒ cõmo⸗
dü ſuü faſtidire.ergo quicqd axpetit coõmo⸗

Diuü illiẽ.⁊ñ aſpent niſi cõmodũ ſuum vnqʒ
W ſi verũ ẽ quare repbendit aliqñ vel ac⸗
culat᷑ p eo qð aſpetit.cũ nõ aſpetat vnqᷓʒ ni

ſi cõmodũ ſuũ.et B ei apeie natalii datũ eſt

Ciendũ uero eſt

quoniã &̊ neceſſitas cupiſcendi

intantũ vtip̃a naturain eo qdᷣ factaẽ im/
mobiliterſiſtente aliud omnino pᷣter cõo/

modum ſuũ aſpetere non poſſitt.
¶ OQ, cõmodum et oꝛdinatum ap
petendum ſi.
Napitulum. XXlI.

Eo aliud eſt iO

tere eo modo qᷓ cõmodũ nõ eſt

atqz aliudid quod cõmotũ eſt deſiderare

eo modo q̊ comodũ ẽ. Omẽ eni qdcõmo⸗

dũ eſt aliqͥ mõ cõmoduẽ.et ſimiliter oẽ qðᷣ

incõmodũ eſt aliquo modo incõomodum
eſtet nõ vniuerſaliter. Nui ergo alpetit qðᷣ
aliquo modocõmodum eſt et non aſpetit
eomodo quo cõmodum aſpetendü eſt. tñ

putans cõmodum eſſe eo modo quo ap⸗

petit iſte non niſi cõmodum aſpetit. qʒuis
comodum non ſitillud quod aſpetit. quia

pꝛopter cõmodum aſpetit qdᷣaſpetit.⁊ pu⸗

tat cõmodũ ſuũ eẽin eoquod aſpetit.Hon
ergo decipitur in eo q comodum ſuus ap⸗
petit.quia ſcit cõmodum ſuum eſſeqdaxpe
tit. ſed decipiturin eo ꝙ coõmodum ſuũ eſſe

putat pbi non eſt in illo videlicet quod pꝛo
pter cõmodum ſuum aſpetit. Qui aũt ap⸗

petit quod cõmodum eſt. et eo modo aſpe
tit quod cõmodum eſt oꝛdinatum tñ non
eſt non in eo malum conſtat quod aſpent

quod commodum eſt led in eo quod oꝛdi
natum non eſt. Sicut enim illi datum eſt

quod commodum eſt aſpetere ita etiã pꝛo
bibitum eſt illi agpetere quod eſt inoꝛdi⸗
natum. Cum igitur in vnum concurrunt
quodaliquo modo commodum eſtet qð
inoꝛdinatum eſt ſi aꝓpetitus eſt ad com⸗/
modum in affectu quia ̊ nature eſt inſuũ
refrenandus tamen eſtab effectu pꝛopter
debitum rationis cui adinoꝛdinata ire nõ
eſt conceſſum. In bocenim pulcritudo ap
paret et dignitas rationis ꝙ affectum ſuũ
ab inoꝛdinatis cobibet qᷓniaʒ idcirco plu
ra commoda eſſe debuerunta quibꝰ dum
ratio pꝛeſidens affectum quantũ in ſe erat
effluentem reſtringeret quanta foꝛet digni
tas et excellentia illiꝰ aſpareret.

qðᷣaliq modocõmodũ eſt ape

Capitulum. XXI.

nibil oino natura aſpetere poteſt
pter comodum.non ideo falſum
eſtimandũ eſt quia quedam aſpetit in qut
bus coõmodum eius non eſt qn decipii. vel

etiã quia quedaʒ aſpetit in quibꝰ aliquod
cõmodũ eſt ſed oꝛdinatum non eſt añpꝛe/
uaricatur. Aidemus qñ infirmꝰ aſpetit po
tionem vel ſectionem nõtñ amaritudineʒ

alpent vel doloꝛem. ſed ſanitatẽ. Et ſũt que⸗

dam dulcia queaſpetunt et maleaſpetunt
quia inoꝛdinata ſunt.nec tñ mala ſut quia
dulcia ſunt ſed quia inoꝛdinata ſũt. Et rur

ſum ſunt quedã amara que aſpetuntet be

ne aſpetuntur quia oꝛdinata ſunt nectñbo
na ſunt quia amaꝛa ſunt ſed quia oꝛdinam
ſunt.et ſic nõnunqʒ vt ea que dulcia ſũt ali

quidbom inſe babeant ⁊ multũ mali gene

rent exſe.⁊ fit bonũ paruũ in illis magnũ
malum ex ulis. Et rurſum fit pt ea q amaꝛa
ſunt aliquid mali babeant in ſe et multum
boni generentex ſe et fit paruũ malũ in illiſ

et bonũ magnum ex illis. Et ppterea ipꝛu⸗

dentes qui pꝛeſentia vident futura non pꝛe

uident. parua mala ſugiunt etmagna icur
runt.et parua ſimiliter bona eligunt ⁊ ma:
gna perdunt. Et in bijs omnib? non niſ cõ
modum aſpetit. qñ oꝛdinate quidem bene

qñ vero ino:dinote male. nectamẽ idcirco
male qꝛ comodum ſed ideo male quiainoꝛ

. .WB . .

dinatum.

OQuomodo neceſſitas ex volũta

te venit. (Capitulum. XXIII.
lis videtur bomoꝓeo qnatura ĩ

t firmitate moꝛtalitatis coꝛrupta ef

fectum ſuũ iam ex neceſſitate vltra menſu⸗
ram effluentem pſe cobiberenon poteſt. cõ
ſiderandũ eſt quia non poteſt excuſareilla
neceſſitas quã pᷣcedens operata eſt volun⸗

Penmn aũ̃t operata eſt infirmitatẽ. Infiꝛmi

E „nihil appetitur niſt cõmodũ.

Vergo vicimꝰ q/

Yautez excuſabi

tas aũt induxit neceſſitatem.⁊ idcircoquia
neceſſitatem operata eſt voluntas ip̃aʒ vo
luntatem non poteſt excuſare neceſſitas.
Tranſgreſſioneʒ ergo ſuperioꝛis apetitus

que ſolum funt culpa ſubſecuta eſt trãſgrel

ſio inferioꝛis queẽ et pena et culpa.In ſpꝛi

ritu ſola culpa.in carne culpaet pena. Con

cupiſcentia ſpũsinoꝛdinata eulpa. Conen ·
piſcẽtia carnis et culpa etpena pena pᷣcedẽ

regenerat amittimus.

VBanoo ergo ca

q ꝗro moꝛtalispcoitumad generã
dam pꝛolem ſeminaĩ in concupi
ſcentia ad naſcituram pꝛolem in carne per
concupiſcentiã tranſit pena etculpa. QNuã
do vero ꝑſacramentum redempꝑtionis re
generantur qm generati ſunt pena ⁊ cualpaꝛ

emundandisp ſpum regeneratõnis iipo
oꝛiginaltimtio tollitur nõ pena ſed culpa.
Culpa quiſpe idcircotollitur vt iuſtificent

pena vero idcirco remanet vt exerceantur.

De oꝛiginali peccato.
(Capitulum. XXVN.

lius q; dicunendo ſi tamen diſcuſſionẽ ali
quam admittunt q ſolutõnem plenã babe

renon poſſũt tractentignoꝛo. ꝛimũ que

ritur qͥd ſit oꝛignale peccatuʒ. deinde quo
a patribꝰ pcipue ab bijs in quibus ꝑ ſacra

mentum regenerationis ſolutü eſt in finos
traducatur vtrum per ſolam animaʒ ſiue
per ſolam carnem ſiue peranimam ſimul

et carnem et ſi per ſolam animam vtrũ per

creationem velper traduetionem. Siant
per ſolam carnem quare in animam redin

oꝛiginali pecca

queſtiones que vru cedendome

n.

Tnn
one
ſonis
nih
inig
egio
bo⸗
nſios
nulue
H

¶ Quot modis dicatur oꝛiginale

Peccatum.

Taplim exVI.

Risginale pctům

dupłxr intelligi poteſt. ſiue videlzʒ

⁊ pᷣma illa inobediẽtia boĩs q̃ pꝛi
ma ommuũ peccatoꝝ fuit ⁊ lubſeq̃ntiũ oim

oꝛigo extitit ſiue viciũ illud cũ quo ab illo
traducto vniuerſi oꝛiunt᷑ qui ab illo ꝑ car

nis pꝛopagationẽ traducunt.Hocautem
viciũ oꝛiginis bũane duplici coꝛruptone
naturã inficitignoꝛãtia ſcʒ mentẽ.⁊ cupi

ſcentia carnẽ. Mec duo mala in pᷣmo qdẽ

ꝑente pena fuerũt pᷣcedentis culpe ⁊ culpa
actualis. in nobis auteʒ culpa ſubſeqᷓntis

pene⁊ culpa ſimła pena oꝛiginał. Quan⸗

do ergo oꝛiginale peccatũ quãtũ ad pmũ
bominẽ dicimꝰ intelligimus pᷣmã culpaʒ

nnobedientie illius qᷓ illi quidẽ oꝛginał ðꝛ.
non qabula pvel cũ illa oꝛiginẽ accepit na
tura illiꝰ. ſed ꝙexilla q̃ſi pᷣma omniũ poſt
modũ oꝛta fuit.et exierũt ſubſeqᷓntia omia

mala illius. Qui aũt in illo a pᷣma oꝛgine

nullum peccatũ deſcendit illð etiã pctům

gðin illooꝛiginale dicit actuale illiꝰfuit.qꝛ

ꝓfecto qui naſcendo peccatũ nõ traxit pec

catũ nõ babuit niſi qd agẽdo perpetrauit.

N¶ O, pꝛimo homini actuale fuit

hoc nobis eſt oꝛiginale.
Os Uero qui ab

illo naſcendo oꝛiginẽ traximus
qðᷣilli actuale fuit oꝛigiale bẽmꝰ
quia in nos ꝑ ſolã natiuitatẽ deſcendit qðᷣ
in illo ꝑ actionẽ fuit. Hatura ei noſtra coꝛ

ruptõnem quã in illo per illiꝰactionẽ con
cepit per noſtrã ſoluʒ ad nos natiuitatem
tranſduxit.et ideo nos naſcẽdo pctũm ↄci
pimus qðdðᷣule nõ naſcendo ſʒzagendo bültt
a quo per natiuitatẽ venimꝰ. In illo qpe
ſpus per ſupbiã ↄtra creatoꝛẽ tumens obe

dientiã non tenuit.et icirco creatoꝛad vl⸗
ciſcendam iniuriã ſuã.ſpũm qᷣdẽ ignoꝛan
tia. carnẽ vero ↄcupiſcentia damnauit.pt

in ſe bonu agendo nõ nidest. in carneautẽ

XxxVI.

ſeptima

ſua malũ agere ↄcupiſcat. Hec duo vicia
ad puniendã ſupꝑbiã bomis iuſte in ſp̃o cõ
firmantur. Ignoꝛantia quidẽ dũ abaimo
ſubtra bit lumen vitatis. Concupiſcẽtia vᷣo
dũ caro ꝑcuni pena moꝛtalitatil.Hãc igit
oꝛiginalẽ coꝛruptionẽ nata pꝛimũ viciata

ad poſteritatẽ tranſducit. Ignoꝛãtiã aĩme

carm vo ↄcupiſcentiã ad corruptionẽ mi
niſtrans.

N¶NQuid ſit oꝛiginale peccatum.

Ca. (XXVIII.
Nergo queritur
uid ſit oꝛiginale peccatũ in noſ&ᷣ
intelligu coꝛrupnio ſiue viciũ qd
naſcendo contrabimꝰ pignoꝛantia in mẽ
te. per concupiſcentiaʒ in carne.

¶ Quomõ oꝛiginale peccatũ a pa

tribus in filios tranſet.
ſtquam igitur
demõſtratũ ẽ quid ſit peccatũ oꝛi
ginale ↄſequens eſt vt eniam inue
ſtigemꝰ quałr a patribꝰ tranſducat ad ſili
os.id ẽ.ſiue ſjm ſolam animã ſiue ſm ſolã
carnẽ ſiue ſcdᷣm vtrunq; Quidã oꝛiginale
peccatũ non ſolum per carnem ſed etiam
per animam a patribus in ſilios deſcen
dere putauerũt.quoniã non ſolũ carnẽ ſed
animã quoqʒ extraduce materia eſſe credi
derunt. Sicut eniʒ in generatione plis de

carne paterna ſubſtantialr caro trabitur.

ita etiam de gignentis amma. anima gen

ti eſſentialr deduci ab bijs exiſtimat ppter

quod ſiẽ de coꝛrupta carne caro coꝛrupꝑta

ſeminatur. ita etiam de anima peccatrice.

anima peccatrix coꝛrupꝑtiõe oꝛiginali infe
cta trabitur. OD——ÿðẽ
OQ, aimanõ ſit extraduce.
(Ca. XXNX

Js gut quidam
doctoꝛü multas binc inde rõnes
utoꝛitates opoſuiſſe inueniun
tur. quibꝰ nõ animã ſed ſolam carnem ex
traduce eſſe aſtruere conati lunt. Et H qᷣdẽ
8

ratio pꝛima eſt ꝙ ſpũali nature nõ ↄuen
neqʒ ex materia eſſe.quoniã eſſentialr ſim
plexẽ. ſs neqʒmateriã eſſe.qᷓniã in vnitatis
ſue ſimplicitate indiuidue ſemꝑ ↄſiſtẽſ au
geri vłmuluplicari oino non pᷣt. Simplex
enĩ nata ꝓpagatõem non facit vbi ad ill
quod ꝓpagandũ eſt.ex eoa q ꝓpagandu
eſt ꝑs ſumi non p̃t niſi totũ tranſierit. Nð
ergo vnũ eſt int duo ſitotũ tranſierit nibil
ex eoremanetilli a quoeſt. Si autẽtotum
pmanet nibil oↄfertur illi ad ãd eſt. Siigit
anima ex ania gignit ſicut caro ex carne.di
cant quomõ illa ſimplex ſubia aut tota in
gignẽte remaneat ſi in genitũ trãſierit.aut
tota in genitũ tranſeat ſi in gignẽte reman
ſerit niſi foꝛte omnes aias ↄlubſtãtialesdi
cere velint.et illam naturã ſimplicẽ in ꝓpa

gatione filioꝝ pſonalłr quidẽ multiplicari

ſed eſſentialr non diuidi. Mõ attendentes
qnta incõueniẽtia bãc aſſertiõem ſeqntur
ſi vna ⁊ eadẽ eẽntia ſiłᷣ btitudini et dãnato

nipene ⁊ gloꝛie addicta credatur. MRoſtre

mo cũ dicat autoꝛitas.Reuertaĩ puluis ĩ
terrã de qua ſumptꝰ eſt et ſpũs redeat ad
dñm qui deditilluũ.mãifeſteoſtendit.quia
non ſpũs deſpiritu.ſʒ caro de carne matia
liter traducat. Quãuis enĩ noſtra coꝛpa
pꝛimo loco materiał de terra lumpta nõ
ſint idcirco tamẽ nõ incõueniẽter de terra
ſumpta eſſe dicunt.qꝛ pᷣmi bomiĩis coꝛpus
a quo noſtra coꝛꝑa materialr ðᷣſcenderũt
de terra ꝓ materia ſumptũ eſt. Nõ licet ſᷣ
eodez intellectu de ſpiritibꝰ? qʒ noſtris etiã
ſi de traduce eẽ crederent dici poſſet a ðo
dati ſunt in eo qa dño datus eſt pꝛimus
llle ſpiritus a q̊ ꝑmateriã deſcenderunt.eñ
in boc ꝓbabiliꝰↄſtat aimas extraduce nõ
eſle.ꝙ ſiẽ in pᷣmo homie coꝛpꝰde ira ſũptũ
ſpus pᷣo a dño datus legit᷑ ita enã rõ expo
ſtulat vt in ſeq̃ntibus q; bomibꝰcaroqdẽ

de carne ðſcendere.ſpũs aũt a dño venire

credai. Nerũtamen cũ ſpũm rõnalẽa dño
datũ eſſe ſiue inſpiratũ legimꝰ nequaq̃; eũ
quaſi materialr de diuia eẽntia ſiue ſubia
ſumptũ credere dẽmꝰ. Sʒ qꝛ coꝛpꝰp mate

riã de terra veit.ſpũs aũt ſiñ piacentema

tena ꝑ ſolã creatoꝛis potentiã eẽ accepit ſi

cut coꝛpus abillo eſta quo materiaʒ traxit
ſic ſpũs abillo eſt per quẽ ⁊ a q eſle accepit
per illũ videlicz cũ fecit. ab illo aũt cũ dedit
Dicit rurſũ pſalmiſta. Qui finxit ſingilla⸗
tim coꝛda eoꝝ. Coꝛda quiſpe.idẽ.rõnales

ſpus ſiue anias deꝰ ſingillatim ſinxit.qꝛ ea
non alia ex alijs quẽsomodũ in nata aca
ret coꝛꝑali.ſed ſinglła per ſe de nichilo crea

re pbibetur Mꝛererea cum in lege ſeptum
ſit. Si qs ꝑcuſſerit mulierẽ pꝛegnantẽ ail

la aboꝛtiiuũ fecerit ſi nõfuerit foꝛmatum

multetur pecunia.ſi ãtfoꝛmatũ fuerit red⸗

dat animã pꝛo aĩma aperte declarat q cũ
caro ex carne ſeminatamma ſilr ex aima ñ
trabit. Si eni cum carne anima ſemiatur:
quare ĩ aboꝛtiuo⁊ nõſoꝛmato aĩa ꝓaiañn
redderet? Cum ergo in aboꝛtiuo tantũ foꝛ

matoanima ꝓaima reddi iubetur qd niſ/

in eo qdᷣnondũ fo:ꝛmatũ eſt animã adbuc

non elle oſtendil. vt nidelicet qu?admodũ
in pꝛimo bomie pꝛius coꝛpus foꝛmatum

deinde animã infuſam legimus.ita etiam

in ſubſeqᷓntibus omnibꝰ pᷣus in vulua bu
manũ coꝛpꝰ ſoꝛmari.deinde animã infun

di credamꝰ. Qð ſi cui foꝛte mirũ videatur

quomodo paternũ ſemẽ in vulua añ ani

mationẽ vel creſcere poſſu vł vegetari vel
etiam vſqʒ ad ipſam bũani effigiem coꝛpo

ris pꝛomoueri pideat quomõ arbuſta et
plante germina vniuerſa buiõi anmaʒ
non babẽtia ſola viriditate vegetant et cre

ſcunt ⁊ motu ſuo in foꝛmã pꝛopꝛio generi
conuenientẽ ꝑducunt. Mijs igitur ⁊ bmõi
rationibꝰ pbabile factum eſta imas ey tra
duce nõ eſſe.ſedð nouas de nicbilo cregttas
nonis quotidie coꝛpibus de paternoſemi

ne in vulua foꝛmatis ad niuinicatõʒ inſun
di. In quibuſ tamen omnibꝰ? nulla vnqm
ratio ſiue autoꝛitas in tantus pꝛeualere po
tuit pt dubietatẽ tollerʒ queſtiõis excepto

eo ſolo ꝙ ſides catbolica magis credendũ

elegit aimas quondie co:ꝑibuo viuifican
dis ſociandas de nicbilofieri q̃; ſcᷣm coꝛ:
poꝛis naturã etcarnis humane ꝓpꝛietatẽ

detraduce pꝛopagari. Si autem animeex

traduce eſle crederenturnõtants queſtio
eſſet. quia manifeſtioꝛ iuſticia elſet in eo ꝙ

n
lpe
he
gng
i
wn
ſri⸗
an
oſent
itun
nin
gepo
rho⸗
od
wten
G.
wpreue
ninet⸗

(Wars

peccatum oꝛiginalea patribꝰ in ſilios trãſi
re dicitur. Seð nos ſi occulta dei iudicia

ratõne compᷣbendere nõ poſſumustamẽ

pꝛo ſoluendis dubijs bubia alia alſerere
non dẽmuſ.Queriłtñ ſi anime ex traduce

non ſunt quomõ peccato parentuʒ ſfilij ob

noxij efnciuntur. Nð enim in parente pec

catum eſt per illam ptiq; naturam ſolam
in filium deſcenditque ſola per generatio

nem a patre in filiuʒ tranſit. Si ergo ſola
caro ſeminatur per ſolam vtiq; carnẽ pec
catum oꝛiginale tranſoucitur. Qõð ſi veꝝ
eſt duo nobis querenda occurrůt vnum
ſcʒ quomodo per ſolã carnem ſine anima
peccatum a patre in filium tranſeat.alterũ
quomodoanimaillius peccati q̃d ꝑ ſolaʒ
carnem et in ſola carne deſcẽdit particeps
fiat. Ham caro ſine anima quomõ pecca

tum babere poteſt que ſine anima omino

peccare non poteſt? Si ergo in carne ſine

qgima peccatu nonfuit quomodo per car

nem aut in carneadanimũ peccatũ tranſi
re non potuit? Quod eniĩ aliquãdo in car

ne nõ fuit excarne illud poſtmodũ non ac

cepit. W
Quomodo peccatum tranſit

percarnem ad animam.

Capitulum I¶XXXI.
o uicia bhuma
na natura a pꝛima ſui coꝛrupiõ
ne concepita quibus ſubſequen
tium maloꝝ omniũ poſtmoduʒ pꝛopago
pullulauit. Hec autẽ erant ignoꝛantia bo
ni⁊ concupiſcentia mali.quoꝛũ vnum.id
eſt. ignoꝛantia mentẽ infecit. alterum. idẽ.
concupiſcentia carnem maculauit.gno⸗

rantia pena fuit elatiomis. concupiſcen⸗
tia effectus moꝛtalitatis. Ita eniz quattu
oꝛ mala in bomine aſparent.ſuꝑbia.igno⸗
rantia. moꝛtalitas. ↄcupiſcentia. Supbia

mentis culpa tantuʒ moꝛtalitas carnis pe
na tantum. ꝗgnoꝛantia et culpa ⁊ pena in
mente Ocupiſcennia et pena et culpa in car

ne. Nꝛopter elatiõem animꝰ obſcuratus

eſt perignoꝛantiũ.pꝛopter moꝛtalitateʒ ca

ſeptima

roemollita per concupiſcentiã. Quis eniʒ

animꝰ contra dominu per elatidemtumu
it ignoꝛatia percuſſus lumẽ peritatis ami
ſit. Quia pero moꝛtalitate caro percuſſa ẽ

ipla lui languoꝛis infirmitate diſſoluta ex

tra menſurã pꝛime diſpoſitionis deſideria
ſua extendit. Hec eſt enim ip̃a que carnis
concupiſcentia vocat᷑ natural. ſcʒ. apetitꝰ
ſiue affectꝰoꝛdinẽ tranſgrediena ⁊ mẽſurã

trãſcendẽs. Oꝛdinẽ trãſgrediẽs qñ moueĩ

adeaqᷓ non dʒ. Denſurã tranſcẽdens qñ
mouet aliter qᷓʒ debet. Oꝛdinẽ enĩ aſpetitꝰ
trãſgredit qñ ea aſpetimꝰq̃ appetere ñ dᷣbe
mus.ANenſurã eni aſpetitus nõ tenʒ: qñ
etiam que aſpetenda ſunt aliter aſpetimul
q́; debemus. Sicigitur pᷣma culpa ⁊ pena
vltima duo media oꝛta ſunt culpaa pena
Isgnoꝛantia boni.culpa et pena in mente.
Concupiſcentia mali culpa et pena in car
ne. In quibuſ peccatioꝛiginalis radix con
