rationem coꝛpus moueretur per ſenſum.
ratio autem libero arbitrio moueretur ꝑ
Ddeum.
Be libero arbitrio.
Capitulum II.

Dꝛro tres ſunt
motus in bomine. motus men

tns.motus coꝛpoꝛis.motꝰ ſen
ſualitatis. Dotus mentis in voluntate ẽ

motus coꝛꝑis in ope.motus ſenſualitatis
medius in ðᷣlectatõe. In motu mẽtis ſolo
hberum arbitriuʒ eſt. ꝗn motu coꝛpoꝛis:

ſexta

ſenſualitatisilla ſunt que ſequũtur liberũ

arbitrium. Sic enim pꝛima fuit diſpoſuõ
nature. NHNam motus mentis voluntariꝰ
eſt aſpetitusin voluntario liberum. in op
petitu arbitrium. Mensigitur per ſe mo
uetur. eſt pꝛimꝰpoluntatis motus..o
tuʒ volutatis ſequit motꝰ coꝛpis. ens
itaqʒ ſicut diri per ſe moueni babet. ſed hm
ſe moueri non debet.ymo ſcdᷣm voluntatẽ
creatoꝛis ſui.que foꝛma illi eſt ⁊ exemplar
et pꝛopoſita regula quã ſequat. Et pꝛopte
rea ſi im deu mouet boc ẽ uſticia.ſi pter
deum mouet᷑ vel contra deum boc eſt imiu

ſticia. Ergo motus mentis iuſticia ſemꝑ

eſt vłimuſticia.motus autẽ coꝛpoꝛis ſem
per eſt obedientia. Q, enim mens mouet
libertate mouetur.quia poluntarie moue
tur et per ſe mouei. et eius eſt quod mouet
vel ad meritum ſibene. velad culpã ſi ma
le. , autem coꝛpus mouetur neceſſitate
mouetur.quia ab alio mouetur boc eſt a
mente.nec ſuum eſt ꝙ mouetur ſedillius a

quo mouetur. ſiue ad meritum ſi bene. ſi⸗

uead culpam ſimale. Ita motus mentis
dominatur motui coꝛpis lege nature ſub
iecto. et quãdo abutitur illo vicium eſt un
perantis debitum obedientis. Nec culpa
tur qui ducitur quia neceſſitate ducit.ſed
culpatur qui ducit quia in ſubiecto liberta
te abutitur. NPorro voluntas ſi iuſticiam
tenuiſſet baberet non ſolum motũ coꝛpis

obedientem ſed motum ſenſualitatis con

ſentientem. NHnnc vero quoniaʒ rectitudi
nem ſuam ipſa non tenuit. babet qdem ad
buc ex indulgentia creatoꝛs motũ corꝑis
obedientem. Ex pindicta autem motũu ſen
ſualitatis contradicentẽ.cuiꝰ violentam
oliquando infirmata ſequitur.aliqᷓndo au
tem roboꝛata cobercet ⁊ modᷣratur Si au
tem motus ſenſualitatis dominatur mo
tui mentis dominatur et motui coꝛpoꝛis
qui ſubiectꝰeſt illi.⁊tunc peccatũ regnare
incipit in noſtro moꝛtali coꝛpoꝛe.ſiautem
non dominatur vtitur mens ſeruicio coꝛ
poꝛis ſui ⁊ exbibet membꝛa ſua arma iuſti
cie.et ſunt ſimul motus mentis et motus

e 2

Wars

coꝛpoꝛis. ſeoꝛſum motus ſenſualitatis et
perhcituriuuſticia.⁊ imquitas cobibetur.

De dupliciſenſu anime.
Ama gute ratio
Wnalis idciro dupliciſenſu inſtructa
eſt vtet niſibilia foꝛis per carnem caperet
inuibiſilia intus per rõeʒ.qtinꝰ piſibilia/
et iuiſiblia ad laudẽ creatoꝛiſillã excitarẽt
Meqʒ enim in omnibus operibus ſuis de
us a rationali creatura laudaretur ſi non
omnia opera dei a rõnali creaturs cogno
ſcerentur. At ergo perfecta eſſet laus dei
monſtrata ſunt rationali creature oꝑa di
vt eum intus et foꝛis miraretur et per am
mirationẽ pꝛoſficeret ad dilectionemfacta
eſt creatura vna cuiꝰſenſustotus intꝰerat
et ereatura alia facta eſt cuius ſenſus to
tus foꝛis erat. Senſus angeloꝝtotus intꝰ
erat.et ſenſus bꝛutonanimaliuʒ foꝛis erat.
angeli quoꝛum ſenſusintus erat contem
plabantur que intus erant ⁊ per eaque ſo
ris erant. Bꝛuta aimalia quoꝛum ſenſus
foꝛis erat contingebant viſibilia que foꝛis
erant ſed nõ per ea ſimiliter inuiſibilia que
intus erant.quoniã qui inuiſibilia pident
in ipᷣis viſibilia videntquoniã piſibilia in
inuiſibilibus cognoſcutur. ſed non equeqͥ
viſibilia vident inuiſibilia in eis vident. qꝛ
ſenſus quo inuiſibilia percipiũturin ſum
mis infima compꝛebẽdit. ſed ſenſus qᷓ con
tinguntur pilibilia in inſimis ſumma non
capit/ Sic itaqʒ; vna creatura erat vnꝰ ſen
lus totus intus erat. et alia creatura erat
cuius ſenſus totus foꝛis erat.⁊ poſitus eſt
in medio bomo. pt intus ⁊ foꝛis ſenſuʒ ba
beret. Intus ad muiſibilia. foꝛis ad e

lia. Intus per ſenſum rationis.foꝛis ꝑſe
ſum carnis. pt ingrederetur et contempla
retur. et egrederetur 2 contemplaret. Intꝰ
ſapientiã. ſoꝛis opera ſapientie. vtrunq
contemplaretur ? ptroqʒ reficeret. videret
Sauderet. amaret ⁊ laudaret. Sapientia
paſcua intus erat. opera ſapientie paſcua

foni erat. etadmiſſus eſt ſenſus bominia

nadyptrunqʒuet e in vtroqʒ refectionem
inueniret. gret per cognitionẽ. reſiceretu-

per dilectonem. Sapientia liber erat ſcrip

tus intus opus ſapientie liber erat ſcriptꝰ
foꝛis. Noluit autez poſtea adbuc aliter fo
ris ſcribi ſapientia vt maniteſtius videre
tur ? perfeciꝰ ↄgnoſceret. vt oculus bomi
ms illuminaret ad ſcripturã ſcdᷣaʒ quã ca
ligauerat ad pꝛim. Fecit ergo opus ſcdᷣm
poſt puimũ etillud emdentius erat. quoni
am non ſolu demonſtrauit ſed etnã illumi
nauit. aſſumpſit carnẽ non amittens diut
mtatem et pꝛopoſitꝰ eſt liber ſcriptus intꝰ

et foꝛis. foꝛs in bumãttate. intus in dini

tate vt foꝛis legeretur per imitation em.
intus per contemplationem.foꝛis ad ſam
tatem. intus ad fel icitateʒ. foꝛis ad meritũ
intus ad gaudiuʒ. Intus in pancipio erat

verbu m. foꝛis verbũ caroſa ctü eſt et babi

tauit in nobis. Liber ergo vnus erat ſemel

intus ſcriptus et bis foꝛis. ſoꝛs pꝛimũ per

viſibilum conditionẽ ſecundo ſoꝛis ꝑ car
ms aſſumptionẽ. pꝛimũ ad iocunditateʒ.
ſecundo ad ſanitatem. pꝛimo ad naturam
ſecũdo contra culpam. pꝛimo vtnotura fo
ueretur. cðᷣo vt vicium ſanaretur et natu
ra beatificaretur. Mä
Be duobus bonis hominis.
Hia uero homo

x duplici nata ↄpactꝰ fuerat vt

ſuus conditoꝛa pꝛincipio pᷣparabat. vnuʒ

pvilibile alterum inuiſibile. vnum coꝛpo

rale. alterum ſpirituale. vnum tranſitoꝛiũ
alterum eternum. ptrunqʒ; plenum 2 vtruů
qʒin ſuo genere perfectum. vnũ carni. alte

rum ſpiritui.pt in vno ſenſus carnis ad o

cunditatem foueret᷑ in altero ſenſus men

tis adfelicitatem repleretur. carni viſibilia
ſpiritui ĩuiſibilia. carmi ad ſolatiũ.ſpiritui

ad gaudium. ex bis bonis vnũ dedit aliud

pꝛomiſit.vnũ vt gratis poſſideretur.alten
vt per meritum quereret. Quod piſibile

otꝰ beatificaretur. duo illibona

inis
ohen
hng

l

o⸗
terſo
ldere

naͤea
cm
voni
ſom
dn
non
N
onen.
Pir
meni
oan
Abe
ſanel
jpen
cer
tes

erat bonum gratis dedit. quod autez inui

ſibile erat merito querenduʒ pꝛopoſuit. vt
ex dono gratuito pꝛobaretur et excellentia
pꝛomiſſionis et fides pꝛomittentis. Si enĩ
tale ettantũ eſt quod gratis dedit quale ⸗
quantum eſſe putanduʒ eſt illud pꝛo quo
ſeruitiũ querit? Rurſum ſi tanta bonitas

illi inerat vt nicbil meritis tam młta daret

quomõ malicia illi ineſſe potueritvt ſerui
entes nõ remuneret? Ad boc ſpectabat ꝙ

viſibilia omma gratis data ſunt bomimn.
et continuo creatus dominus rerum con
ſtitutus eſt. Roſtea vero obedientia iniũ

cta eſt uli et pꝛeceptum datum vt pꝛimu
mereretur deinde remuneraret.Hõ remu
neraretur in bijs que iam data fuerant in
dono ſed in bijs que pꝛopoſita fuerant in
pꝛemio. Heqʒ vero idcirco ſeruitium ab
bomine queſituʒ eſt ꝙ ommpotens condi
toꝛbominis a le facn ſerintõ indigeret. ſed
ptipſe bomo vera bona merito acquiſita
gloꝛioſius poſſideret. Et quia plus erat ſü⸗
me bonitati ⁊ meritũ dare et pꝛemiũ qᷓm
ſine merito ſoluʒ pꝛemium. Pꝛo tempo
ralibus autem et tranſitoꝛiſs bomo ſerii
re non debuitne dignitas bumane condi
tionis ad vilitatẽ deduceretur ſi pꝛo bijs
que ſubiecta illi fuerant ſeruire cogeretur.
pꝛopter boc inuiſibilia quaſi vera bene ſer
uienti poſt meritũ pꝛomittunt᷑. ꝗſta auteʒ⸗
quaſi modica ⁊ tranſitoꝛia gratis interme
rendũ adijciũtur. ꝗſta interim ad ſolatuʒ
illa poſtea ad gaudium. iſta ad ſuſtentatõ
nem.illa ad gloꝛiſicationẽ. Sine illis non
poteſt bomo beatiſicari in patria.ſiñ iſtis
non poteſt ſuſtentari in via. Oꝛopter q8ᷣ

et talis factus eſt bomo vtinterim nũc ad

tempus iſtis indigeret quatinus per iſta
indigentiã ſuaʒ in illis agnoſceret et pt in
telligeret quia quodipſe erat bonum ſibi
ſufticiens non erat niſi ⁊a illud quoq; mere

retur babere bonũ a quo erat. boc autem

bonum ili ſuit ꝙ ipſe ſibi ſufficiens non fu

it. ANagna quiſpe dignitas bumane con

ditiomstalis facta eſt vt nulluʒ ei bonũ

lexta
pꝛeter ſummũ ſufſiceret. Et rurſuz magna
libertas ꝙ interim arburo ſuo dimilla eſt
vt adipſum bonũ ſummũ cogi non poſſit
quatinus ſola voluntate ad illud iret qd
ſola dilecnone poſſidere deberet. pt ergo in
terioꝛis vite bonum querere addilceret. ex
terioꝛ pita eius talis facta eſt ptad tempꝰ

per ſe ſtare non ſufſiciens alio pꝛeter ſe ⁊ ex
tra ſe bono ſuſtentãte indigeret.

4 De duobus pꝛeceptis nature et
cipune.

Hnum Homini a
deo vel datum vl pꝛomiſſuʒ nibil
pꝛofuiſſet niſi ⁊ ad illud quod da
tum fuerat aſponeret᷑ cuſtodia ne amute
retur. et adillud qᷓd pꝛomiſſum fuerat ape
riretur wa vt quereret ⁊ inueniretur. NMꝛo
pterea ad bonum datum polita eſt cuſto
dia pꝛeceptum nature.et ed bonum pꝛo
miſſum aperta eſt pia pꝛeceptũ diſcipline.
Duoiſta pᷣcepta data ſũt bomi. pꝛeceptü
nature ꝛ pꝛeceptum diſcipline. ſꝛeceptuʒ
nature fuit quod intus aſpiratum eſt per
naturam. NMꝛeceptum vero diſcipline eſt
quod ſoꝛis aſppoſitum eſt ad diſciplinam.

intus per ſenſum. foꝛis per Verbuz. In bis

duobus mandatis totum cõtinetur quid
quid bomm vel faciendu vel couendum

piꝛecipitur. In pꝛecepto etiam nature tria

ſunt.ſcilicʒ pꝛeceptio. pꝛobibitio. conceſſio.
Nꝛeceptum autẽ nature nos nibil intelli
gimus aliud q́; ipſam diſcretionem natu
ralem que intrinſecus aſpirata eſt pt per
eam bomo erudiretur debijs que ſibi pel
aſpetenda vel fugienda fuerant. Quaſi enĩ

quoðdam pᷣceptum dare erat diſcretioneʒ

et intelligentiã agendi coꝛdi bominis aſpi
rare. Nuidergo cognitno faciendoꝛum ſu
it niſi quedã adcoꝛbomis facta pꝛeceptõ?⸗
Et qd rurſus cognitio vitandoꝛum fuit ni
ſi quedam pꝛobibitio? Quid vero cogni
tio eoꝛum que media fuerut eſtimanda ẽ?
mſi quedã conceſſio vt illic bõ ſuo arbitrio

e ;

—

t1¹9

d Vratio et pꝛouidẽtia per quã bãc

relinqueretur vbi qauãcuna; partẽ elegiſſz
non lederetur? Deo igitur pꝛecipere erat

docere bominẽ que ſibi foꝛent necelſaria.
pꝛobibere autem domonſtrare noxia. con
cedere vero inſinuare ad ptrũlibʒſe baben

*

e trib'generibus rerun

ſibilibꝰ que pꝛopter inferioꝛem pi

genera creata inueniũtur. quedam ſcilicʒ

ao vſum ipſius vite neceſſaria in tantum
vt ledatur ſi eis non vtatur. quedam vero
noria quibus ſi vtitur ledi. Alia autez me

dia ſunt quibus vti et non vni ſine leſione
poteſt. Naʒ quia ita iſta inferioꝛ ſuperio

ris pite ymago eſt congruũ erat vt in illis

que ad banc pitam facta ſunt eoꝛum que
ad ſuperioꝛem vitaʒ ſpectant documentu
bomim pponeretur. Sunt autẽ q per iſta
foꝛis demonſtrari debuerũt.quedam intꝰ
noxia vite ſpirituali quibus ipᷣa ſimiliter

vti ſine leſione nõ poteſt. vt ſunt vicia om
nia que aime coꝛruptoneʒ adducũt. Süt

item intus qdam ſalubna⁊ neceſſaria qui
bus ſiñ leſione carerenõ poteſt. qualis eſt
cognitio dei ⁊ cognitio ſui.et vtutes oẽs ꝗ
ſanitatem aĩme operantur et nutrimentũ
pꝛeſtant. Suntitem alia qᷓ adeſſe et abeſſe
ſine lelione poſſunt.et becad vtrũlibet ſe ba
bent quia ſalutes non impediũt quali no/
xia nec nelutneceſſaria operant᷑.qualis eſt
cognitio rerum extrinſecaꝝ ⁊ alia quedaʒ
buiuſmodi.&ld neceſſaria ergo et ſalubꝛia
pertinet pꝛeceptio.ad noxia pꝛobibitio.ad
media conceſſio.

¶ e gemina cuſtodia vite inferio
rI8.
Capim WX.
Ataeſt Homini

nlam ſua imnferioꝛez cuſtodiret

a. (VII

tã bominis condite ſunt tria reruz

ſeyxta

eabem pꝛouidentia naturalifugiendono
xia.ſalubꝛiaaſpetendo.medijs ad vtrumli
bet vtens. Hac ergo cuſtodia munitus ne
gligentiam vitare potuit ſed violentia; re
pellere nõ potuit. ꝗn pꝛouidentia enim bo
minis erat omnez negligentiã cauere ſʒ ñ
eque in poteſtate hbominis eratomnẽ vio
lentiam repellere.pꝛopterea ratiom buma
ne adiuncta eſt pꝛouidentia diuina quan
nus ratio bumana in parte vna vigilaret
contra negligentiam. pꝛouidentia diuina
in parte altera ſtaret contra violẽnax.· Hac
itaqʒ gemina cuſtodia munita ciuitas vi
te bumane nullis aduerſis lederetur quia
ſi ratio bumana non tepuiſſʒ aduerſus ne

gligentiam pꝛouidentia diuina nunquaʒ

in bomine violentie locum dediſſʒ. Quia
vero ratio pꝛimũ per negligentiam locuʒ
ſuum deſeruit diuina poſtmodũ pꝛouidẽ
tia iuſte ſe a cuſtodia ſua ſubtraxit vtiam

in vita bominis nonnunqm violentia pꝛe
ualeat. et ratio ipſa nunciam etiam inui

ta cogatur ſuſtinere quodpꝛius ſponte ca
uere negleer.

Getrihus ſtatibus hominis.

Eo foꝛtaſſis ali⸗
cui querendũ videatur qualit᷑
bomo ante peccatuʒ violentiã
aliquam pati potuiſſet qui ſi non peccaſ⸗
ſet ſicut videt pati ommino non potuiſſet.

Siergo omnino pan non potuit piolen

tia ei nocere non potuit neqʒ opus babuit
cuſtodia ne violentiam pateretur qui qd
cunqʒ ſibi illatum fuiſſet nichil omnino pa

teretur. Mam ſi violentiã pati potuit quo
modoetiam monnon potuit.ſi auteʒ mo:

ri potuit quomõ immoꝛtalis fuit? Nꝛopꝑ
ter buiuſmodi ratõnes ſoluendas queab
bijs qui diligentius ſecreta ſcrutari ſolent
obijciũtur tres ſtatus vite bũane.Nꝛima
conſideratione diſtinguimꝰ et in bis qua
lis pomo fuerit ſiue in coꝛpoꝛe ſiuein ani

ma quãtumcunqʒ ab eo qð pamũ factus

.½

(Pars

eeſt mutatus ſit aut in quo ideʒ perſtiterit babiliter dicutur tantum diſtinguere. Fta

neceſſario determiandũ putamꝰ.pꝛimus periculum diligentis inquiſinonis nulluzʒ

ſtatus bominis fuit ante peccatuʒ in eo ꝓ erit ſipꝛ
fuit conditus.ſecũdus ſtatus eſt poſt pec fuerit.

catum ſi tamẽ ſtatus dicendꝰeſt ⁊ non po
tius ruina in quẽ ꝑer peccatũ et per pena
peccati pꝰ pẽtm ſeqntẽ eſt lapſus.Cerciꝰ

.

ſtatus erit pꝰ reſurrectõnẽ a moꝛtuis quã
do plene ⁊ perfecte tam a peccato qm a pe
na peccati liberabitur.⁊ non ſoluʒ in idin

quo fuit conditus.ſed ſupꝛa id ⁊ vſqʒ ad il
lud ad quod conditus fuit reſtituet.In pᷣ
mo ſtatu diuiſit deus ⁊ bomo.in ſecundo
ſtatu diuiſitdyabolꝰ ⁊ bomo.in tercio ſta
tu totũ dens accipiet In pꝛimoſtatu laus
dei erat et aliquid pꝛeter laudem nicbil tũ

catum.

.

eſumptio temerarie aſſerionis nõ

¶Be ſcientia hominis ante pec

(Ta.

ergo qaue
de pꝛimo bomine qual ante pec
catum fuenit?ſcᷣm animam qui
dem rationalis fuit babens diſcretionem
mali et boni. Saentiam quoqʒ rerum qn
tum ad pꝛincipiũ conditiois pertinuit per
fectam. Ham ſicut quantum pertinet ad

ratur

MM

perfectionem ſtature ⁊ etatis bumani coꝛ
poꝛis pꝛimum bominem perfectum factũ
credimus ita quoqʒ quantũ adanimaʒco
gnitõnem pveritatis ⁊ ſcentiam eam dum
taxat que pꝛime perfecnoni ↄgrua fuit per
fectam mox conditam accepiſſe putamus
et ad illam non ſtudio aut diſciplina aliqᷓ
per interualla tempoꝛis perſeciſſe ſed ſimł
igc. etlemalabwſ ſ̃ vecondatbis rhmo vna
—à— ac ſimplici diuine aſpiratonis illuminatõ
De pꝛimoſtatuantepeccatum. ne üllam percepilſe. Criplici autem cogmi
Caplm EEI. ouegeiinnn bonrin erudimn conſtat
Jonſi eet ↄsnitõe ſcʒ creatoꝛis ſui vt agnoſcereta qᷓ
B erutur 9 utem factus erat.⁊ cognitione ſui vtagnoſceret
plurima de pꝛimo ſtatu bomis quodfactus eratet quid ſibi faciendũ erat

contra laudem dei.in ſecundoſtatu nicbil
adlaudem ſedtotum contra laudem dei.
in tercio ſtatu totum ad laudem nibil pꝛe⸗
ter laudem nec contra laudem dei. ad lau
dem dei charitas.pꝛeter laudeʒ dei necelli
tas.contra laudez iniquitas.Inpꝛimo ſta
tu charitas et neceſſitas. in ſecundo ſtatu
neceſſitas ⁊ iniquitas.in tercio ſola cbari⸗

men ſciunt᷑ ſi cũ diſcretione diſcutiantur.

ante peccatum qualis fuit bo
moanteqm peccaret et qualis futurus fu
iſſet ſi non peccaſſet. etin coꝛpeetin anima
moꝛtalis an immoꝛtalis.paſſibilis an im⸗
paſſibilis. de termino inferioris piteet de

deinde cognitõem quoqʒ illius qd ſecum
factum erat et quid ſibi de illo et in illo fa

ciendum erat.

¶ Becognitione reꝝ viſibilium.

manſitu o ſutiorem de qualltate amora Sirlunn . MVII.
viuendi.de pꝛopagatõne filioꝛum.de vita P=
et de meritis naſcentium ab ipſoet ſequen Erum enim uiſi

num poſt ipſum et multa alia que licet ali
quando curioſitate queruntur vtiliter ta⸗

Hos vero in tam multis pꝛecipueque a
noſtra intelligentia et capacitate remota
ſunt reſponſioneʒ noſtrã moderari opoꝛ

tet. et ab bijs que dubia non ſunt ea que p⸗

bilium omniũ que cuzbomĩe
eet ppter bominẽ facte erant per
fectam cognitiõem bomieʒ accepilſſe dubi
uñmelſſe nõ debet quantum videlicʒ; ſiuead
anime eruditionẽ ſiue ad coꝛpoꝛalis vſus

neceſſitatem pertinere videbatur. Ham et

idcrco ipᷣecreatoꝛnõ a ſe aut abaliquo an

e 4

WHare

gelo ſingulis quibuſqʒ animalibꝰ ſed ab
bomine nomina foꝛmari voluit vt mani
feſte oſtenderet ꝙ ſinguloꝛuʒ naturam et
vſum ⁊ oſficis ex inſita libi bomo ratone
agnouit. Que enim pꝛopter illum creata
erant abillo regenda et diſponenda erant.
et idcirco boꝛum ommiũ deus illi ⁊ ſcienti
am tribuit ⁊ pꝛouidentiã reliquit. it nan
qʒ aplus.Nunqᷣd cura eſt deo de bobuſ⸗
Curam etenim boum anialiumq; ceteroꝝ
pꝛouidentiã deus bomini reliquit vt do
minationi illusſubijcerentur ⁊ ratione il
lius regerẽtur pta quibus debueratobſe
quium accipere ſciret etiaʒ in illis neceſſa
ria pꝛouidere.Hanc autẽ ſcientiaʒ quẽad

moduʒz etillam qua carnis cõmoda et ne

ceſſaria ꝓuideredebuerat.quia bomopec
cando non perdidit.idcirco deus poſtmo
dum illi per ſcripturas ſuas de buiuſmo
di erudire nõ curauit. De ſcientia vᷣo anĩe
ſola idcirco bomo cũ reparabatur erudiẽ
dus fuit.quoniã ſolamillã pꝛius peccãdo
amiſit. 4
¶ Becognitione creatoꝛiss
(Capitulum XHII.

Ognitionem ue⸗
ro creatoꝛis ſui pꝛimũ bomineʒ
babuiſſe dubium nõ eſt. quoni
am ſi pꝛo vita tempoꝛali ſeruanda in rebꝰ
tranſitoꝛijs tam magnã ſcientiam accepit.
multo magis pꝛo pita eterna adipiſcenda
excellentioꝛeʒ et abundantioꝛẽ in celeſtib⸗
cognitionem babere debuit. Cognouit er
go bomo creatoꝛem ſuum nõ ea cognitio⸗
ne que ſoꝛis ex auditu ſolo perapuur ſed

ea potius que intus per aſpirationem mi

niſtratur. non ea qua deus modo a credẽ
tibus abſens fide queritur ſed ea qua tũc
per pꝛeſentiam contemplatioõis ſcientima
nifeſtus cernebatur. Sciendum tamẽ eſt
ꝙ illam pꝛimã cognitonem bominis quã

de creatoꝛe ſuo habuit ſicut maioꝛem ⁊a cer

tioꝛem illa cognitione que nũcin ſola ſide

ſexta

conſtat veraciter dicimꝰ ita etiam ills uuue

poſtmodũ in excellentia contemplationis
diuine mamifeſte reuelabii minoꝛem neceſ

ſe eſt confiteamur Cognouit ergo creato
rem ſuum bomo noneñ ita excellẽter ſicut
poſtea cognolcere debuiſſet ſi perſtitiſſet.
Sicut eni nobedientia bominis per lbᷣſe
quentem ignoꝛantiã pꝛime cognitõni mł⸗/
tum abſtulit. ſic eidem cognitom ſi in obe

dientia bomo perſtitiſſet per ſubſequentẽ

reuelationez plurimum addendum fuit.

Aodũ vero diuine cognitionis quã pꝛi

mus homo babuilſſe creditur explicare dit
ficile eſt. excepto eo qð diximuſ quia per in
ternam aſpiratõnem viſibiliter edociꝰnul
latenꝰ de ipo creatoꝛe ſuo dubitare potuit.

¶Be cognitioneſiu.
Tapitulum XV.
Dꝛro cognitiõzʒ
lui eundem bominẽ a pꝛima cõ
ditione ſua talem accepiſſe cre⸗

dimus pt et debitum obedientie ſue Siua

ſuperioꝛem agnoſceret et debitũ pꝛouidẽ

tie ſue Itis inferioꝛẽ non ignoꝛaret. boc ſiq
dem erat ſemetipſũ agnoſcere conditionẽ

et oꝛdinem et debitum ſuũ ſiue ſupꝛaſe ſi
ue in le ue ſub ſe nõ ignoꝛare. Intelligere
qualis factus eſſet et quali incedere debe
ret.quid agere.quid cauere ſimiliter Bto:

tum erat ſemetipᷣm agnoſcere. Si boꝛum

cognitionẽ et diſcretionem homo non ba

buiſſet ſemetipſum non cognouiſſet neqʒ
per pꝛeuaricationes borü poſtmoduʒ exti

tiſiet reus ſi pꝛius ad boꝛum cognitõnem
non fuiſſet illuminatus. Si autẽ queritur
vtrum bomo iam tunca pᷣncipio cognitio
nem eoꝛum que circa ipſuʒfutura fuerunt
id eſt lapſum ſuuʒ et ruinã preſcierit.et ce⸗
tera mala omnia que pꝛimũ in ipſum po
ſtea per ipſum in omnes qui fuerũtex ipᷣo
tranſierunt. et ſimiliter ſi pꝛeſcierit bona q

babiturus fuiſſʒ ſi in obedientia perſtitiſſʒ

illud omino pꝛobabile et conſequens eſſe

—

r

(Bars

pidetur qad inſtitutionẽ et formam recte
viuendi ſpectabat magis vt ei facienda in
dicerentur potius q̃ᷓʒ pt futura pᷣdicerẽtur
Illud nanqʒ ⁊ arbitrij libertatẽ et obedien
tie puritate minuere omnino videretur ſi
ipſe bomo ante meritũ futuroꝛum pꝛeſciꝰ
diceret.quia nec bona ſperare cuʒ pꝛeſcien

tia maloꝝ potuiſſet nec cũ pꝛeſciẽtia bono

rum mala futura timuiſſet. Mꝛopter hoc
igitur magis conueniẽs iudicatur pꝛimu

bominẽ eoꝛum quidem que faciendo fue
rant ſcientiã ⁊ pꝛeceptum accepiſſe ſed eo

rum que futura erant pᷣſcientiam non ba

buiſſe vt liberum ad vtrãqʒ partẽ arbitriũ

ſtaret. Et bec quidem de ſcientia bominis

quantũ ad pꝛimum pertinet ſtatum dixiſ/

ſe ſufficiat.

¶ Dequalitate liberi arbitrij per

Mibertate quantũ ad eundẽ ſta

Liberum arbitrium hominẽ ante peccatu

babuiſſe nullatenꝰ ambigendũ eſt. ea ſane
libertate qua poterat ſiue ad bonũ ſinead

malum poluntatis ſue aſpetitum inclina⸗

re.ad bonũ quidem gratia adiuuante.ad

malũ vero ſolum permittente non cogen

te. Mꝛima ergo libertas arbitrij fuit poſſe

peccare et poſſe non peccare.ſicut pltima
erit libertaſ poſſe nõ peccare et non poſſe
peccare. Nꝛima libertas quidẽ adiutoriũ
adbonuz habuit ſedad malum infirmita

tem non babuit.ſic tamẽ pt nec adbonuʒ

cogeretur necↄtra malũ teneret. AUltima

libertas in bono grãʒ babebit.in malo in
firmitatẽ non babebit. necſolum gratiam

in bono adiuuantẽ ſed etiaʒ contra maluʒ

confirmantẽ.adiuuantẽ vt ſit poſſe nõ pec

care.confirmantẽ vt ſit non poſſe peccare.

Nedia libertas poſt peccatũ quidẽ ante
reparationẽ gratiam nõ babet in bono ſʒ

Capiim KVI.
arbitrii uero

tum ſpectat in pᷣſenti adijcimꝰ

infirmitatẽ in malo.etidcirco in ea eſt poſ

ſe peccare nõ poſſe nõ peccare poſſe pecca
re:quia libertatem babet ſine gratia confir

mante. non poſſe nõ peccare quia infirmi
tatẽ babet line gratia adiunuante. Dedia
libertas reparatõnem ante confirmatio⸗

nem babet gratiã in bono. infirmitateʒ in

malo.gratiã in bono adiuuãtem pꝛopter
libertatem. et gratiam contra malum ad
iuuantem pꝛopter infirmitateʒ vt ſit in ea

poſſe peccare pꝛopter libertateʒ et infirmi

tatem. ⁊ poſſenon peccare pꝛopter liberta
tem et grauã adiuuantem. nondum tamẽ
non poſſe peccare pꝛopter infirmitatez ad
buc perfecte non ablatam et ppter gratiaʒ
confirmantem aobuc perfecte non conſũ
matam. Cum autem intirmitas tota e me
dio ſublata fuerit et gratia cofirmans fue
rit conſummata erit non poſſe peccare.nõ
quia vel tunc aut arbitrij libertas aut na
ture babilitas deſtruatur ſed ꝙ gratia con
firmanſ qua pꝛeſente peccatum nequaq̃m
ineſſe amplius pᷣt non auferatur.

¶ Bevirtute hominis ante pecca

tum.

(Capitulum vVII.

Nautem queri /

ſ tiur an vᷣtutes aliq in ipſo pᷣmo
— bomine ante peccatuʒ fuerint
⁊ ſi in ipſo virtutes fuerint vtrum in eis ali

quid meruerit. cum certe videãtur virtu

tes ſine merito eſſe non poſſe.Hos quideʒ
duplicit virtutes baberi reſpondemus. ſe⸗
cunduʒ naturam.ſcdᷣum gratiam Untus
namq; nichil aliud eſt qm affectus men⸗

tis ſcdᷣm rationeʒ oꝛdinatus qui ſcõm pva

rias eiuſdem mentis aſplicatões plurimi
eſſe dicuntur. vnam tamẽ radicem et oꝛigi
nem bñtes voluntatem. Ana eniʒ nolun
tas ſcdᷣum ꝙſe ad varia vel aſpetendo vel
fu giendo inclinat variosfoꝛmat affectus

et diuerſa. ſcdᷣm eoſdeʒaffectus noĩa ſoꝛtit

cuʒz tamẽ omia bec in vno ſunt voluntate
et vna voluntas. Noluntas autem aliqn

do per naturam ſurgit aliquãdo excitatur
per gratiam.⁊ eſt quidem ipſa natura per
gratiam. ſed alia eſt gratia creatrix. alia ſal
uatrix. per gratiam creatricem facta ſunt q
non erant.per gratiã ſaluatricem reparan
tur que perierant. Gꝛatia creatrix pꝛimuʒ
nneature condite quedam bona inſeruit.gra

tia ſaluatrix et bona quenatura pꝛimũ coꝛ

rupta perdidit reſtaurat. ⁊ que imperfecta
nonduz accepit aſpirat. per pꝛima bona li⸗
berum arbitriũ reparatur.per ſecunda bo

na liberum arbitrium operatur. In pᷣmis

boms deus in bomine operatur.in ſecun
dis bonis deus bomini cooperatur. ꝛi
ma bona donum dei ſunt.non meritũ bo
minis. Secunda bona ⁊ del ſunt per donũ

hominisqʒ per meritũ. ſSꝛima bona gtia

ſunt.ſecunda bona gratia pꝛo gtia. Quan
do vero voluntas bomis ſcdᷣm naturam
ſolam mouetur extra naturã nõ meretur.
Quando vero ſcdᷣm deum mouetur ſup̃
naturam meretur.quomam illum meret᷑
per quẽ et pꝛopter quẽ mouet.Omis eni

qui vult aliqd pult⁊ ppi aliqd vlt qð vlt.
Quicunqʒ ergo vult aliquid ⁊ pꝛopterea
ſolũmodo vult quod vlłt quia natura boc

vult. velle babʒ a natura.qui auteʒ aliquid
vult ⁊ pꝛopterea vult quod vult.quia deꝰ⸗
boc vlt velle babet a gratia ⁊a iia boc meri
tum bominis eſt ꝙ pꝛopter deum vult qðᷣ

pvult. et pꝛopter deuʒ facit quod facit. Hoc

nanqʒ deus reddere babet quod pꝛopter
ipſum fit ſiue voluntate ſola in volendo ſi
ue etiam voluntateet oꝑe in faciendo. Bo
na igiturnature ⁊ affectus oꝛdinan ſcdᷣm
naturam pirtutes ſunt naturales que et ſi
laudables ſunt. quia bone ſunteta natura

ſunt. non ſunt tamen digne merito illo

quod eſt ſupꝛa naturam. quia nicbil in ſe
babent pꝛeter naturam. Nicbil tamen me
reri enã bmõi virtutes nõ mibi ↄueniẽter
dicipoſſe videtur. qᷓmuis extra bona bec

ſexta

que pꝛopter naturam condita ſunt nicbil
mereantur queex ſola ſunt natura. Nirtu
tes autem quas gratia reparatrix nature
ſuperaddita foꝛmat.quia in merito aliqᷣd
ſupꝛa naturam accipiuntin pꝛemio etiam
ſupꝛa naturam remuneraridigne ſunt vt
quibus amoꝛ dei cauſa eſt in opere pꝛeſen
tia dei pꝛemium ſit in retributõne. Sedin
biis nirtunibus que per gratiam reparatri

cem ſunt pᷣmum ſpirituſſanctus bonam

voluntatem operatur. deinde bone volun
tati mouẽti ſe ⁊ opanti cooperat᷑. Nꝛimũ
bonã vpoluntatẽ aſpirat pt ſit.deimnde bone
voluntati inſpirat vt moueatur et operei
vt vacua non ſit pꝛimuʒ operatur eam. de
inde operatur per eam. Bona poluntas

enim inſtrumentuz eſt. ſpirituſſanctus ar

tifex. Quemadmodü autem artifex ᷣmuz
inſtrumentũ operatur. deinde per inſtru
mẽtum operatur ⁊ ꝙ inſtrumentũ operat
pꝛimum ſolusipſe operatur. Quod vero
poſtea perinſtrumẽtum operatur non ſo
lus ipſe operatur. ſed inſtrumentum ettaz
ippſum per quodipſe operatur.ſic ſpiritus

ſanctus qui pꝛimum bonam voluntatem

in bomine operatur ſolus ipſe operatur.

quod vero poſtea per bonam voluntateʒ
operatur.non ſolus ipſe operatur.ſed vo
luntas etiam per quam operatur. tamen

opus bonum ex ſpiritu eſt quioperaĩnon

ex voluntate bomims per quaʒoperatur.

In ipſa quidem eſt bonuʒ ſedex ipſa non

eſt. Ex ip̃a non eſt quoniã aliunbe accepit

in ipſa tamẽ eſt quoniam babet quod ac

cepit. Et idemipſuʒ ⁊ ſuum eſtin quantuʒ
bʒ et non ſuũ in quantũ a ſemetipſa nõ ba

bet. Tali igitur diſtinctione facta quia ſcili

cet quedã virtutes ex ſola natura ſunt.que
dam ex gratia ſi queritur ntrum pꝛimus
bomoin illopꝛimoſue conditionis ſtatu
pirtutes aliq̃s babuit nullatenꝰambigen
dũ putamꝰ affectꝰbonos ꝛſᷣm iuſticiã oꝛ
dinatos naĩeillius a ſua pꝛima oꝛigine in⸗
ſertos per quos adbonitatem ⁊ iuſticiam
exequendaʒ naturali aſpetitu trabebaĩ. Et

feck

Vrr
13
16
ae
chl

Ho
tum
hur
gui
eſ

oſt

ſbll⸗
wcon
mos
cor
ala
emnz
nee
bir
bui
fut
S
po
poſe
e
fenon
nd⸗/
Coſtat
wonſe
beccane
ltmhor

bl
ii
n

in
ri

un

gee

ſtunu
ben
noaot
Gren
ſtonm

in bijs quidez affectibus boms naturales

virtutes conſtitiſie quibꝰa pꝛincipio natu
ra bommis foꝛmata eſt? inſtructa. De il⸗
lis autem virtutibus que voluntate bona

et eo amoꝛe biumo mota perficiuntur. ni/

chil temere cõtra ipᷣm quãtum ad pꝛimuʒ
ſtatum illum pertinet diffinire volumus.

Nꝛecipue cum de oꝑecbaritatis nullum
ſiue ex autoꝛitate ſiue ex ratione argumen

tum certum babeamꝰ. Et ſi quidem ama⸗
re creatoꝛem ſuũ cepit Hoc tamen omino
laudabile non fuit.quia non perſeuerauit
quia motus incipientis virtutis extinctꝰ

S ZB
.
1
.
„

qʒ tamẽ ex gratia nõ ex natura.quia ſi grã

eſt 1 abolitus per tepoꝛem culpe ſubſeq̃n

ti6 HW
¶OQualis creatus ſit pꝛimus ho
mo ſcõm coꝛspbus.

Bnuc ſupereſt ut
conſideremꝰ etiam qualis pꝛi
mus bomo ſcdᷣm coꝛpus fac
tus ſit boc èſt moꝛtalis an immoꝛtalis.pal
ſibilis an impalſſibilis et cetera que de ſta
tu coꝛpoꝛs bumani querẽda vident. Pꝛi
mus igitur bomo quantum ad naturam
coꝛpoꝛis terreni et immoꝛtalis factus eſt
ſcdᷣm aliquio quia potuit non moꝛi et im
aliquid moꝛtalis quia potuit moꝛi. Sicut
eniz in illo pꝛimo ſtatu babuit poſſe pecca
re et poſſe nõ peccare quia h'fuit pꝛima ar
bitrij libertas ita etiam in eodeʒ ſtatu ba

buit poſſe moꝛi et poſſe non moꝛi.qꝛiſta

fuit pꝛima coꝛpoꝛis bumãitimmoꝛtalitas.

In lecundo ſtatu babet poſſe moꝛi et non

poſſe non moꝛi ſicut ⁊ poſſe peccare ⁊ non
poſſe nõ peccare babet.quoniã in boc ſta⸗
tu eſt et moꝛiendi ⁊ peccãdi nccitas o
riendi neceſſitas qmdiu adeſt vita. NMec
candi neceſſitas qmdiu abeſt Sta. Inter
cio ſtatu bẽbit poſſe nõ moꝛi et non poſſe
moꝛ ſicut ⁊ poſſe non peccare et nõ poſſe
peccare. quoniã ad bunc ſtatum perunet

et moꝛiendi ⁊ peccãdi impolſibilitas.vxrra

„— *

1

non adelſet in altero moꝛiẽdi.in altero pec
candi nature poſſibilitas nõ deelſet. Si er
go vltima immoꝛtalitas ex gratia erit vbi
moꝛiendi poſſibilitas non erit.quanto ma
gis pꝛima imoꝛtaltas ex natura non fuit
vbi moꝛiendi poſſibilitas fuit. Ergo pᷣmꝰ
bomo ante peccatũ immoꝛtalis fuit: qmiaã

in coꝛpoꝛe eius coꝛruptõ et infirmitas nul

lafuit.⁊ extrinſecus pᷣter cetera fomenta ci
boꝛum quibꝰcoꝛpoꝛalem vitam nutrire et
ſuſtẽtare debuit ſpiritualẽ in ligno vite me
dicinã acceperat qua eandẽ vitam contra
moꝛtis defectum ſanã atqʒ incoꝛruptam
potuit conſeruare.don?᷑ ad veram immoꝛ
talitatem vbi iam mon non poſſet tranſ
ferretur ⁊ trãſlatus conſirmaret. Sicut er
go immoꝛtalẽ non dicimꝰpᷣmum bominẽ
fuiſſe ante peccatũ vt moꝛi omĩno nõ poſſʒ
ſic enam nequaq̃ʒ impaſſibilẽ fuiſſe crede
re debemus.quaſi nibil omino pati potu
iſſet: quia naturam in ſe paſſibilem babuit

Sedtamẽ ſi non peccaſſet ſicut nõ moꝛtu

us ita enam ſiue ad moleſtiã volũtatis in
mente ſiue ad coꝛruptõʒ integritatiſ in coꝛ

poꝛe paſſus omĩno aliquid nõ fuiſſet.Hã

ꝙ pꝛimus ille bomo nõ ſcdᷣum quoalitatem
coꝛporis terreni ſʒ ex beneſicio vitalis edu
lij nõ moꝛi potuit.ſũcriptura manifeſte oſtẽ

dit vbi eum ab eodem ligno eiectum ne i·

tamipſam perpetuam conſeruare potuiſ
ſet teſtatur dicens. Ecce adam qual vnul
ex nobis factus eſt ſciens bonum etmalũ
Nunc ergo ne foꝛte mittat manuʒ ſuam
2 ſumat etiam de ligno vite ⁊ niuat ineter
num eiecit dominꝰ deus adam de loco vo
luptatis. Qui ergo ð ligno vue eiectus di
citur ne ſemper viueret manifeſte oſtendi

tur ex ip̃ius ligni beneficio boc habiturus

ſiſemper piueret. Sic itaqʒ pꝛimus bomo
ante peccatum natura moꝛtalis et paſſibi
lis fuit qui tamẽ ex beneficio creatons pꝛe
cedente et pꝛopꝛio ſtudio ſubſeqnte facere
potuiſſet vt nec moꝛeretur. nec in pita coꝛ
ruptõnem pateretur. Quia igitur naturã

paſſibilem non babuerit contra paſſionẽ
ei cuſtodia necellaria fuit.pti vibelicʒ per
rationẽ pꝛiopnam contra negligentiam ca
nendam excitaretur per pꝛouidẽnam di
uinam contra piolennam omnemilleſus

ſeruaremur.etſic vtrimqʒ munitꝰ neqʒ mo

reretur nec pateretur. —
¶ Quamdiu homo ſi non peccaſſʒ

in hac vita inferioꝛi manere debu⸗

Ulet. —
iſſ Capitulum XlX.

in bac vita terrena bomo mane

re debuiſſet argumẽtum aliud
VPVPaberi non poteſt niſi quia pꝛobabile om
N mino eſt. ꝙpoſt peractam obediẽnam ſiin

ipſa obedienna perſtitilſz ſtatimad pꝛemi
um ipſius obedientie tranſterri debuiſſet.

quatinus ſine moꝛns interpoſitõne de pꝛi
mo ſtatu vbi babuit poſſe non moꝛi ad

5

ri iam omnino nõ poſſet.
Ge alimento eius.

alium ſtatum tranſiret vbi amplius mo⸗

Nterim uerouitazʒ
terrenam fructibus terrenis nutri⸗

tur vbi nullis pꝛoꝛſus alimẽtis indigeret.

Hieut ſcriptum eſt. Factus eſt pimuſbo

mo in animam muentẽ. ſecundus in ſpiri

tum viuiſicantẽ. Quia eni quod piuit vitã

babet. quodautem viuificat vitã dat plus
eſt omnino niuiſicare qᷓm viuere. pꝛopter
quod quia vita pꝛima ſtare nõ potuit per

ſe. vita autem nouiſſima aliunde ſuſtenta

ri opus nõ babebit pꝛimus bomo in ani⸗
mam puentem factus dicitur que vitam
quidẽ in ſe babuit ſed coꝛpoꝛi per ſe ſolam

ntam dare non potuit. Secundus auteʒ
in ſpiritum viuificantẽ qui et vitam bab /

bit in ſe ⁊ coꝛpoꝛi dsbit ꝑle.

Wamoin autem

Cta.. (ex.

t donec abillam pitam tranſferre

ſexta

Be ſtudio humane vite antepec

catum. —

—

da ⁊ exercenda fuiſſet nõ incouementer di
citur pꝛeter interna ⁊ ſpinitualia ſtudia ſa:

pientie et diuine contemplatiõis. ſoꝛis etã
in terre culturas ſiue in arando ſiue ĩ ſemi:

nando. ſiue in plantando et ceteris buius
operibus quibus natura bona exculta p/
fectum capit in meliꝰ pꝛimum bominem
non ad laboꝛeʒ ſed ad delectationẽ exercen

Dum.ppt et opus eſſetad delectanonẽ et exẽ

plum ad eruditionẽ. Sic nãqʒ exterioꝛ bo
mo exercendꝰ erat vt ab ipſo ſtudio exterio
ris operis foꝛma ſumeret᷑ ſtudij interioꝛis
et in eo qð ſoꝛis faceret agnoſcer; quid ſibꝛ
intus faclendum eſſet. Nam et intus ſimi
liter quedã terra erat quebona quidẽ crea
ta erat. et tamẽ ſi bene excoleretur adbuc

melioꝛ eſſe poterat. que culta ſructus bo⸗

nos daret. neglecta vero mala et noxia ger
mina pꝛoferret. “”

Sinon peccaſſet homo qua
les filios genuiſſſet.

pidetur qualiter bomo filios p

creare potuiſiet ſi non peccaſſzqualeſqʒ ſu
tuni elſent. qui ex eo naſcituri eſſent. In bu

iuſmodi ergo ſiẽ iam ſepe diximꝰ⸗ diligent

conſiderare oꝑtet vt ab bijs que dubia nõ

ſunt es que pꝛobabiliter tãtũ dicuntoiſcer
namus. Que eni necautoꝛitas pꝛobat nec

ratio arguit manifeſta ini dubia relinquũ

tur. tamẽ etiam iſta nõ inutiliter aliquãdo
in queſtionẽ admittuni pt vel inueniatur

quod verum eſt el ſaltem quod ſolſum ⸗

non credatur.

Jgutem queri/
tur quomodo ſtudio nita bũa
