ibi magis dicebatuꝛ.ſed qꝛ B ab illis magis

credebat. Quid enim? Hunqd ideo ſacra

mentũ altaris veritas non eſt.qꝛfigura eſt
Ergo nec moꝛs chꝛiſti veritaſ eſt.qꝛ figuꝛa
eſt. reſurrectio xpᷣi veritas non eſt.qꝛ ſigu
ra eſt. Ham et moꝛtem xp̃i et reſurrectõeʒ

figuꝛam eſſe etimaginem et ſimilindinem
et ſacramentũ et exemplum Apoſtolꝰ ma
nifeſte declarat dicenſ. Chꝛiſtꝰmoꝛtuus eſt
pꝛo delictis noſtꝛis.et reſurrexit ppter iuſti

et ſpeciem et figuram. Nꝛopterea qꝛ ſcptu
ra aliquotiens dicat.qꝛid qdin eukariſtia

ſicatiõeʒ noſtrã.vt peccatis moꝛtuiiuſiicie

viuamꝰ Et apoſtolꝰpetrus dicit. Chꝛiſtus

plu vt ſequamini veſtigia eiꝰ. Ergo moꝛs
xpᷣi exemplũ fuit vt peccato moꝛamur.⁊ re

ſurrectio eius exemplum fuit. vt iuſticie vi
uamꝰ. Nunqᷣd ideo veritas nõ fuit. Ergo
xpᷣs vere moꝛtuus non ſuit et vere non re

ſurrexit.ſi moꝛs eꝰvel reſurrecuio vera non

fuit. Abſit. Mam de ipᷣo ſcpᷣũ eſt. Vere lan
guoꝛes noſtros ipᷣe tulit.⁊ doloꝛes noſtros

iße poꝛtauit. Ergo moꝛs xpᷣi vera fuit.et tñ

exemplũ fuit.et reſurrectio eꝰvera fuit.et ex
emplum fuit. Quare ergo ſacramentuʒ al
taris ſimilitudo eẽ nõ poteſt et veritas.In
alio quidem ſimilitudoan alio veritas.

¶ Iria eſſe in ſacramento altaris.
panis et vini ſpecieʒ. coꝛpoꝛis chꝛi
ſti veritatem.gratiam ſpiritualem.
lum. VII.

n ſacramentuʒ.tria ibi diſcreta ꝓpo
unt. Species videlicet pilibilis.

et veritas coꝛpoꝛis.et virtus gratie ſpũalis

Aliud eſt eniʒz viſibilis ſpecies q̃ niſibiliter
cernitur.aliud eſt veritas coꝛpis et ſangui
nis.que ſub viſibili ſpecie iuuibiliter credu
Atqʒ aliud gratia ſpũalis.que cum coꝛpo
re ⁊ ſanguine inuilibiliter et ſpũaliter ꝑcipi
tur. Quod enĩ videm? ſpecies panis ẽ ⁊ vi
m. Qð ãt ſ ſpecieilla crediꝰ verũ coꝛpꝰ xpᷣi
et verꝰſanguis hu xpᷣi.qd pepẽdit ĩ cruce
et qui fluxit de latere. Hec ꝑ panem a pinũ
coꝛpꝰa ſanguinẽ tantũ ſignificari credimꝰ
ſed ſub ſpecie panis et vini verum coꝛpus⸗

pverũ ſanguinẽ ↄſecrari.et ſpeciem quidem

viſibilem lacramentum elſe veri coꝛpoꝛis
⁊veri ſanguinis.coꝛpus aũt et ſanguinem

ſacramentum eſſe gratie ſpũalis. Et quem
admodũ ſpecies illic cernit. cuiꝰres vel ſub

ſtantia ibi eſſe non creditur.ſic res ibi vera
citer ⁊ ſubſtantialiter pꝛeſens credituꝛ.cuiꝰ
ſpecies non cernitur. Uidetur eniʒ ſpecies
panis et vini.et ſubſtantia panis et vininõ
credit. Creditur aũt ſubſtantia coꝛpoꝛis et
ſanguinis xp̃i.et tamẽ ſpeciesnon naetin.
E 4

Am cuz ſit unum

kariſtia diuina in vero coꝛpoꝛe ⁊ ſanguine

Quod ergo vider ſm ſpeciem ſacramẽtũ ẽ
et imago illiꝰqd creditur ſᷣm coꝛpoꝛis veri
tatem Et q;d creditur ßm coꝛpoꝛis veritatẽ
ſacramentuʒ eſt illiꝰ qᷓd ꝑcpitur ſm gratiã
ſpualem. Sacramentum ergo altaris ⁊ꝛ eu

oñi noſtri hu xpiimago eſt. ſm ſpecieʒ pa
nis et vini in qua cerni.⁊ res eſt im ſubſtã

tie ſue veritatẽ.in qua creditillic atqʒ ꝑcipi

tur. Et rurſum qd nunc viſibiliter hm lacra
menti ſpeciem. et coꝛpaliter ſm caꝛnisa ſan
guinis xpᷣi veritatem xpᷣum in altari ſumi⸗
mus.ſacramentum eſt et imago ꝙ ipſlum
eundem inuiſibiliter et ſpũaliter ſm gratie

infuſionem. xet ſpũſſancti participationem

in coꝛde ſumere debemꝰ Ergo diuiniſſima
eukariſtia quein altari et im panis ⁊ vini
ſpeciem et ſm coꝛpoꝛis⁊ ſanguinisxp̃i veri
tatem viſibiliter ⁊ coꝛpoꝛaliter tractat ſacꝛa
mentum eſtet ſignum et imago inuiſibilis
et ſpũalis participationis bieſu que intus
in coꝛde per fidem et dilectionẽ perſicitur.

CQuare ĩ ſpecie panis et vini chꝛi
ſtus ſacramentum coꝛpoꝛis et ſan
guinis ſui inſtituit. ¶Cap. VIII.

ODluit eniz ſapien
tia dei q̃ ſe per viſibilia mamifeſtat
Eſtendere quoniã ip̃a animarum
cibꝰet refectio eſt.et ꝓpterea carnẽ aſſũptã
i1im eduliuʒ pꝛopoſuit.vt ꝑ cibum carnis ad
guſtum inuitaret diuinitatis. Sedne rur:
ſum bumana infirmitas ↄtactũ carnis in
aſſũptõne boꝛreret cõſueti ⁊ pᷣncipalis edu
lij ſpecie illam velaun.a ſic ſumendam pꝛe
poſuit.vt ſenſus in vno foueretur et fides

in altero edificaretur. Fouetur eni ſenſus i

vno. dum ſolita tantũ et ↄſueta pcipit. Edi
ſicatur aũt fides in altero. dum in eo quod
videt quale ſit illud qdᷣ non videt agnoſcit.
NMꝛoponitur igitur ſpecies panis et vini.
vt doceatur plena et pfecta refecno eẽ in ſũ
ptione coꝛpiset ſanguinis chꝛiſti.ex diuini
tate xpᷣi. NMlena aũt refectio cibꝰet poiꝰeſt.
cibi autẽ et potꝰ panis et vinum pᷣncipalis

ſubſtantia eſt. Et pponitur ſpecies ex pnci

octaua.

pali ſubſtantia refeciõis.vt in ea ſumatur.
et ꝑeam veritas coꝛꝑis ⁊ ſanguinis chꝛiſti
ſignificaret.ſicut ipᷣe teſtatur dicens. Caro

mea pere eſt cibus.⁊ ſanguis meꝰveꝛe ẽ po

tus. Que tamen coꝛꝑis et ſanguinis ſum⸗
ptio.qꝛ ſola ſine ſpuali effectu ſalutem non
ꝓferat.idem ipᷣe ſaluatoꝛnmaniſeſtat dicẽs.
Caro nibil pꝛodeſt. ſpũs eſt qui niuiſicat.
Virtus ergoꝰ plenitudo ſpũalis refectõis

q in coꝛꝑexp̃i ⁊ ſanguine eſt.ꝑſpeciem qui⸗
dem panis et vini ſigniſicat. In pceptione
aüt gratie.infuſio interne et eterne refectio

nis pficitur.et ſic quidem cum tria in vno

ibi ſintan pᷣmo quidem ſignü inuenitur ſe⸗

cundi.in ſecundo autem cauſa tertij.in ter⸗
tio vero virtus ſecundi et veritas primi. et
pec tria in vno ſunt.et vnuʒ ſacramentum.
Claꝛet itaqʒ quoniã diuiniſſime eukariſtie
ſumptio ſacramentuʒ eſt.etimago partici
pationis bieſu.qꝛ boc ꝙeiꝰ ſacramentũ vi⸗/
ſibiliter pcipimus.ſignum eſt ꝙei ſpũaliteꝛ

vniꝛi debemus. Ipᷣa autem eukariſtia.dẽ

bona gratia.ipᷣa ſcilʒ boſtia ſacra.diuiniſſi

ma vocatur.quoniam diuinos facit.⁊ par
ticipes diuinitatis eos qui ſe digne partici
pant. Et quia ipa ſignum eſt et veritas in ã
pera caro chꝛiſti ſub ſpecie panis ſumitur.
et in carne eius digne ſumpta ipius etiam
diuiitatis ſuſceptio et partucipatio et con
ſoꝛtium condonat pꝛopierea diuiniſſima
et ſanctiſſima ⁊ ſanctiſicans ſanctificantia

omnia et ſantaea.

Qualis intelligenda eſt mutatio
panis et vini in coꝛpus chꝛiſti.
Kapitulum. MKMK.
Er uerba ſanctifi
catõis vera pams et veꝛa pini ſub
ſtantia.in verũ coꝛpꝰet ſanguineʒ
xpᷣi ↄuertit.ſola ſpecie panis ⁊ vin remanẽ
te. et ſubſtantia in ſubſtantiã tranſeũte Cõ

uerſio aũt ip̃a nõ ſm vmonem.ſʒ ſm tranſi

tionẽ credẽda eſt. quoniã nequaqʒ eſſentia
eſſentie in augmentum accedit. vt ꝑidqd

accedit id ad qd acceditmaiꝰ ſiat. ſed tranſi

tõne vt id quoð accedit. cum ilload qd ac
cedit vnum fiat.Mec ſicin pane cbuiſti coꝛ

2

mun,
C
eid
oſon
empos
cie,
nica.
aös
hca
hne
Nrür
wnno
ru
mintn
Gpin.
nenun.
uhanſee
Pmna
Nweaün
ahiune
nlagi
uin
ir

mmona

Santet.

ee

pus chꝛi ſa eccleſ
membꝛis.⁊ inueniuntur in coꝛpoꝛe iſto q̃i.

—KZ
Most
2dunin

Anc

wodane

tmord

pus conſecrari dicimꝰ.vt depane coꝛpus

xp̃i eſſe accipiat.nec quaſi nouũ coꝛpꝰ ſubi

to factũ de mutata eſſentia. ſed in ipᷣim coꝛ
pus verũ mutatam eſſentiam. Hecipſam

ſubſtantiam pamis et vini in nibiluʒ reda:

cctam.quia deſijt eſſe quod fuit.ſed mutatã

potiꝰ.quia cepit eſſe aliud quod non fuit.

et ipᷣm quod cepit eſſe ex ea eẽ non accepit.
quia pᷣus panis fuit. Sedipſa eſſe accepit
quando deſijt eẽ quod fuit. Hoc expꝛeſſiꝰ

diſtinximꝰ pꝛopter eos qui ex ſua ratione

fidei pꝛeiudiciũ faciunt.et ſenſu ſuo incedẽ
tes aſſerere nituntur.vel boceẽ ſoluʒ quod

cernitur.pel tale eẽ quod creditur.bocẽqꝛ
ſola panis et ſpecies vini cernitur.ſolaʒibi

elſe panis et vim ſubſtantiam.pvel quia ibi

ſubſtantia coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis chꝛiſti cre

ditur paſſibiliter ei ineſſe ſpeciem et quali
tatem panis et vini.que cernitur quaſi nõ
poſſit ſpecies aparere cuius non aſſit ſub
ſtantia. vel ſubſtantia latere. cunꝰnon apa

OQuid ſignificent trespoꝛtiones

ille que de coꝛpoꝛe chꝛiſti in ſacra-
mento altaris fiunt.

Res poꝛtioneſ qᷓ
in altari fiunt de coꝛꝑexp̃i miſticã
ignificationem habent. Eſt eĩ coꝛ
ſti vniuerſa eccleſia. caputſuũ cuʒ

tres partes ex quibustotum coꝛpus ↄſtat
Ana pars eſt ipᷣum caput.Caput enimet
ipᷣm caput eſt.et pars ſimiliter coꝛꝑis.ꝗta:⸗
qʒ caput ipᷣum pars coꝛpoꝛis vna eſt.Alia

pars coꝛponss eſt in membꝛis illiſ.queiam
ſecuta ſunt caput.⁊ ſũt cum ipᷣo capite.pbi
eſtipᷣm caput.ſicut ſepᷣtum eſt. Abicũqʒ fu⸗
erit coꝛpus.illuc ↄgregabuntur et aquile.
Alli ergo quiiã de hac vita exiuerunt.quo
rum coꝛpoꝛa in ſepulchꝛiſ requieſcũt ⁊ ani
me cum cbꝛiſto ſunt.iſti ſunt pars coꝛpoꝛiſ
altera. et ſunt quaſi ſimul duepartes iſte.
caput ſcilicet et bec altera pars coꝛpoꝛis.
PPꝛopter ea in altaꝛi due paꝛtes ſeoꝛſum re

ſeruanturextra
nem.quoniam ipſu m caputiam imoꝛtale
et impaſſibile de moꝛte reſurrexit. amplius

ipfſum eſt.

ſeparat

ra calicem. quaſi extra paſſio⸗

non moꝛiturum.neqʒ paſſurum amplius.

et ſimiliter illi qui de bac vita egrelſſi ſũt ſã⸗

cti et cum ipᷣo capite ſuoiam gloꝛantur et
gaudent expectantes ⁊ ipᷣi reſurrectionem
carnis ſue ⁊ immoꝛtalitatem. iam neqʒ do
loꝛem neqʒ paſſionem ſentiunt vllam.⁊ ſũt
ſimul iſte due partes extra calicem et extra
paſſionem. quoniam bec pꝛioꝛa tranſierũt

Tertia pars in calice ponitur ſignificans

eos quiadbuc niuũt in paſſione.donec ip̃i
ab bac vita exeantet tranſeant adcaput ſu

um. vbi amplius nec moꝛiantur necpatiãa/

¶ O coꝛpus chꝛiſti gnãdo diuidi
videtur ſcöm ſolam ſpeciem diui
ditur. ſcõm autem ſe integruʒ ma/
net.ac ſic in ſingulis partibus totũ
ſicut in diuerſis locis vnum et ideʒ

Ou autem puta/
n re quando partes vides in ſacra⸗
mento altariſ quaſi diuiſum ſit vł
uz a ſe. aut velut per membꝛa diſcer
ptuʒ coꝛpus chꝛiſti. Ipſe integer manet in
ſe. nec diuiditur. nec partitur. ſed tibi ſcom
ſpeciem exbiberi opoꝛtebat. quod ad miſti
cam ſignificationeʒ pertinuit. onſtrat
ergo tibi foꝛis ſpeciem.in qua ſenſus tuus

erudiatur.et ſeruat intus coꝛpoꝛis ſuiĩcoꝛ⸗

ruptionem in qua vnitas eius non dimdi⸗
tur. Videtur pars vna.et quaſi pars eſſe vi
detur.ettotum ibi eſt. Et pars altera vide⸗
tur. et quaſi altera videtur.et idem eſt etto
tum ipſum. Et ſitertia pars nidetur ſimili
ter idem ipſum eſtet totum. Totum bic et
totum ibi.nec minusĩparte qʒ in toto.nec
maius in toto q́; in parte. Quotcunqʒ par
tes feceris in ſingulis totum eſt. Hec mi

reris. opus dei eſt boc. Si in biuerſis

locis poteſt eſſe vnus.quare enam non
in ſingulis partibus poteſt elſe totus.

Virunqʒ mirũ eſt. ed non ideo falſum eſt
qꝛ mirũ eſt. Et veꝛum eſt. hꝛmirum elt. nec
tñ ſic mirũ eſt. quia opus deieſt.MNõẽ mi
rum.ſi mirabilis mirabilia operat. Quo⸗
modo inquis coꝛpus vnum. eodem tem
pore in diuerſis locis eſſe poteſt. Hic eſt.
ibi eſt. et totü vtrobiqʒ eſt. et ĩ multis locis
ſimiliter. Holi mirari. Qui locuʒ fecit coꝛ⸗
pus fecit. et locum in coꝛpoꝛe.etcoꝛpꝰin lo
co. Etq fecit vt vnũ coꝛpꝰin vno loco elſet
fecit ſicut voluit.et ſi voluiſſet aliter facere
poruiſiet. Mam et qñ vultaliter facit.et eſt
ſicut ipe vult ſemper. Quia autẽ ſicut ipe
fecit vt coꝛpus pnum in loco vno eſſet.tu
quod factum eſt vidiſti.⁊ neſcis aliud.niſi
quod factũ eſt vidiſti. Jocirco miraris qñ
aliud vides vel audis qʒ videre et audire
ↄꝓſueuiſti. ꝗpᷣe autem non miratur quãdo
aliud facit qʒ quod facereconſueuit. quia
quando illud fecit ſciuit.et tunc quideʒ ali
ter facere potuiſſet ſi voluiſſet. IOdcirco cuʒ
quid mirari ceperis.et dixerit foꝛte tibi co
gitatio tua.quomodo boc eſſe poſſit. cogi⸗
ta facientem. deſinet eſſe mirabile quicqd
illud fuerit. Et ſi foꝛte mirabile non eſſe de
ſierit tamen incredibile non erit. Si factoꝛ
omnipotens cogitatur.non erit impoſſibi
le quicquiderit.

Oy eg aue in coꝛpoꝛe chꝛiſti in⸗
digna videntur ſcoõᷣm ſpeciem ſolã
Woo ſi cõtingat
1 Jaliquando ſicut contingere ſolet.
pvpltt videas aliqua fieri ĩ Bſacramẽ
to que minus digna eſſe vſidebuntur.noli
hoꝛrere. Sola ſpecies que aꝓparet ̊ babet

Tibi monſtrat ſpeciem.ſibiſeruat veritatẽ
Exbibet ſenſur tuo ſimilitudinem eibi coꝛ
poꝛalis vt ſenſus tuus per omia ĩ ſuo eru⸗

—

diatur.buat coꝛpoꝛi ſuo veritatem nature
inuiolabilia et immoꝛtalis.ne in ſuo coꝛrũ
patur. Stin aliquo a ſimilitudie recederet
verũ ſacramẽtũ non eſſʒ.et ꝓderet ſe tibꝛ.et
tolleret locũ fidei.neqʒ iam credereiĩ.ſi vide
ret. NMðita fieri nõ opoꝛtet.Itaqʒ qᷓntũ ad
nos ſeruat ꝑoĩia coꝛruptibilis cibi ſilitudi

nẽ atñ nõ amittit qntũ ad ſeiuiolabiliſ coꝛ

poꝛis veritatẽ. Aidet coꝛrodi.⁊ manet ĩcoꝛ
ruptꝰ. Nidet᷑ affici vel maculari.⁊ pſeueꝛat
inutolatꝰ. Suſtinet H̊ fieri circa ſe.ne ſenſꝰ
noſter aliqd alienũ ꝑcipiat.ſʒ nõ recipit Bi
ſe ne ĩcoꝛrupiibił nata ſinceritatẽ ſua amit
tat. Tãta ẽ dignitas et mũdicia coꝛꝑis xpᷣi.
vt nec coꝛruptõe aliq affici poſſit. nec ſoꝛdi⸗
bus maculan. Itaq; ſiqñ ̊ fieri viderisno
li timere ipi. lz ſollicuꝰ eſto tibi. gpe ledi nõ
pt. tu noceri potes.q male credere potes

¶ Quid fiat de coꝛpoꝛe chꝛiſti et ð
coꝛpoꝛali pꝛeſentia eiꝰ poſt ſumpti
onem ſacramenti. ¶ Cap.xXIIi.

diẽtibi cogitatio tua.q̃d fiat de coꝛ
Dpoꝛe xpᷣi poſtqʒ ſũpiu fuerit et co⸗
meſtu. Tales ſut cogitatõnes boim.vt vix
quieſcere velint. in bis maxime q querẽda
nõ lũt. Dicit ergo nbi coꝛtuũ. Quid factũ
eſt de coꝛpe xp̃i poſtq̃ʒilud ſũpſi etmãdu⸗
caui? Audi ergo Coꝛpoꝛalẽ pntiam chꝛiſti
queris. In celo quere ibichꝛſtꝰ eſt ad dex⸗
teram patris ſedens. Lecum adtempꝰeſſe
voluit.quando aut q̃ʒdiu neceſſe fuu.Exbi

buit tibiadtempꝰcoꝛpalem pñtiam ſuam

vt ꝑillamte adſpũalem excitaret. Ideo coꝛ
poꝛaliter adte venit.et expibuit tibiadtem
pus coꝛpoꝛalem pꝛeſentiam ſuã.vt ꝑillam

ſpiritualis inueniretur quenon aufeꝛetur.

Ita ꝑ carnẽ aſſumptaʒ olim in mundũ pe
nit.et hm pᷣſentiam coꝛpoꝛalem adtẽpꝰ cuʒ
bominibꝰↄuerſatꝰ eſt.vt eos ad ſpiritualẽ
p̃ſentiam querendam ⁊ inuemendam exq
taret. Noſtea cõpleta diſpenſatiõe ſᷣm coꝛ
poꝛale pñtiam receſſit.⁊ ſᷣm ſpialẽ pinam
remanſit. Ham pt oſtenderetꝙßm ſpuüalẽ
pnᷣtiam nõ recedebat.qñ ſᷣm coꝛpoꝛalẽ pꝛe
ſentiam abire diſponebat:ait. Ecce ego vo
bilcum ſum omnibus diebus vſqzad con⸗
ſummationẽ ſeculi. Sic ergo in ſacramẽto
ſuo modotempoꝛaliter venit adte.etẽ coꝛ

poꝛaliter tecuʒ. vttu ꝑcoꝛpoꝛalem pᷣſentiaʒ

ad ſpualem querendam exciteris. et inue⸗
niendam adiuueris. Nuando in manib?
ſacramentũ eiꝰ tenes.coꝛpoꝛaliter tecũ eſt.

Eo loꝛaſſis iteꝛzũ

mal
ſumli
ment
niſeſt
conu
hoce
nain
qper
cume
dogd
8
do mif
minn

Na⸗
nei
Naen
Ntlend
rzi
tüim
go.
☚
NSo.
Ondö5
s

unr

im
'
Uen

idece
nnetc
nn
gcrc⸗
ddei
Nenin
uncaſt
Eooey
mple
atin
unun
na
utoer
ingn

oNNehen

nubni
die
whrin

mNn

S
vNnen
onſcmed

Neet
nnl⸗
amßn
Monn

WPaors

Quando oꝛe ſuſcipis.coꝛtꝑaliter tecum elſt

Quandomãducas.et qñ guſtas.coꝛpoꝛa
liter tecũ eſt. Deniqʒ in pilu in tactuĩ ſapo
re.coꝛpaliter tecuʒ ẽ. Quãdiu ſenſus coꝛpo
raliter afficit pᷣſentia eiꝰcoꝛpoꝛalis non au
fertur. Moſtqᷓ; aũt ſenſus coꝛpoꝛalis ĩ per
cipiendo deficit. deinceps coꝛpalis pᷣſentia
querenda non eſt.ſed ſpũalis retinẽda. Di
ſpenſatio completa eſt.ꝑfectũ ſacramentũ
intus manet.chꝛiſtus de oꝛe ad coꝛ tranſit.
Neliꝰeſt tibi pt eat in mentem tuã.qᷓ ĩ vẽ

trem tuũ. Cibus iſte aie.non coꝛꝑis eſt.no

li inipᷣo querere ↄſuetudinẽ cibi coꝛpoꝛaliſ
Venit adte pt comedat.non vt ↄſummat.
Venit adte vt guſtetur.non vt incoꝛpoꝛet.
Auguſtinus vocem de celo audit.qꝛboca
terrenis illi dici aut reſponderi non potuit
Cibus ſum grandium. creſce et manduca
bis me Hon pt me mutes in te.ſicut cabum
carnis tue.ſʒ tu mutaberiſ in me.Itaqʒ pꝛu
denter diſcerne quid in lacramento der ſen
ſui exbibitũ ſit.quiðd ſpiritui accomodatuʒ
etiam vt ſolet ſi poſt completam perceptio
nem aliquid iterato ſenſeris.in boc quoqʒ
ſpecies ad ꝓpꝛietatẽ ſenſui famulat.vt ven
tas ſimilitudinis vbiqʒ ↄſeruetur. Mam ſi
in aliquo qᷓntum ſcʒſenſi exbibendum eſt

ſimilitudo deſiceretallic pꝛoculdubio ſacꝛa

mentũ non eſſet. ſd res ipa pꝛoderet᷑ et ma
nifeſtaretur euidenti miraculo.quod non
conuenit q;diu fides locum habet. NMPoſt

hoc ergo ſicoꝛꝑalem pᷣſentiam chꝛiſti que

ris.in celo quere. Ibiquere vbiet pᷣus fuit
q; per ſacramentum ſuum coꝛpoꝛaliter te
cum eſſe inciperet.et vnde nõdiſceſſit quan

do adte vent.

¶ Soy celebꝛatio conſecratõiscoꝛ
poꝛs chꝛiſti miſſa vocatur etquan
do miſſa vocatur et vnde miſſapꝛi

mũ inſtitr ta ẽet vnde miſſa dicitur

(Capitulum. XII.
Elebꝛatio miſſe ĩ
õmemoꝛatõʒ paſſiõis xpᷣi agitur

icipe pᷣcipitaplis tradẽs eis coꝛ
pus ⁊ ſanguinẽ ſuũ dicẽs.Hoc facite ĩ meã

cõmemoꝛatõeʒ. Hãc miſſã btũs petrꝰ apo

nonag.

ſtolꝰ pᷣmꝰoĩm antiocbie ð celebꝛaſie.ĩ qua
tres tantũ oꝛones in imitio fidei dicebãtur.
incipientes ab eo loco rbi ðꝛ Hãc igit obla
tionẽ. Cetera ãt poſtea a ſcas patribꝰdiuer
ſis tꝑibꝰdiueꝛſa adiecta ſũt. Miſſa ãt dicta
q̃ſi trãſmiſſa.vel qſtrãſmilſio. eo ꝙ płus
ſidelis ꝑ miſteriũ ſacerdotis qͥ mediatoꝛis
pice fungitur.uer deũ et boĩes pᷣces et vota
et oblationes deo tranſmittat. Ipᷣa em bo
ſtia ſacra miſſa vocari poteſt.qꝛ trãſmilſa
eſt. pᷣmum ſcʒꝭ a patre nobis vt nobiſcũ eſſet
Noſtea a nobiſpatri.nt apud patrem pꝛo
nobis intercederet. Nꝛimuzʒa patre nobis
ꝑ incarnationẽ. Doſtea patri a nobis prr
paſſionem. Modo i ſacramẽto pᷣmũ a pꝛẽ
nobis ꝑſanctificatõeʒ q̃ nobiſcũ eſſe icipit.
poſtea patri a nobis ꝑ oblatõeʒ.q ꝓnobᷣin
tercedit. Nel miſſa dicta ẽ ſicut quidam pu
tant ab emutẽdo.quia tempoꝛe q ſacerdos
incipit conſecrare coꝛpul dñ̃i.catbecumini
foꝛas emittuntur. Lecto eni euangelio dya
conus clamat. Si quis caihecuminꝰadeſt
exeat foꝛas. Catbecumimi ſacris myſterijs
intereſſe non debent q̃ nõ niſi baptiſatis et
xpᷣianis comittuntur. Sicut de quibuſdaʒ
q cathecuminoꝝet nondũ renatoꝝ tibum
gerebant. Scriptum eſt. Ipe autẽ hs non

credebat leillis.

H (Wars no1nas.
¶ Be ſacramentis que ad exerci
tationem inſtituta ſunt que omnia

ſanctificantur per verbum dei.
¶ Capitulũ pꝛimũ.

Bnt queoaz
ſacramenta in eccia ĩqbus
et ſi pᷣncipaliter ſalus non
cõſtetiñ ſalus ex eis auget᷑
inqntuʒ deuotio exercetur

peclicet in p̃ſenti omia enarrari nõ pollüt.

quedaʒtamen intermittere nõ opoꝛtet pꝛo
exemplo vniuerſoꝛum. Exbis ergo ſacra⸗
mentis alia conſtant in rebus.qualia ſũt
aqua aſperſionis. ſuſceptio cinens.bene-
dictio ramoꝛuʒ et cereoꝛum. et cetera talia,

Alia aũtoſtant in factis.qualia ſunt ſigna:
culum crucis.inluſflatio exoꝛciʒationis.ex
panſio manuum.incuruatio genuũ.⁊ alia
eiuſmodi. Alia in dictis conſtant.ſic eſtiri
nitatis inuocatio.et quecunqʒ; in buncmo
dum. Mec autem omnia ꝑ verbum dei ſan
etiſicantur.ſiue per pꝛolatonem verboꝛuʒ
Diuina vutute inuocata ſanctificentuꝛ. ſiue
ſola fide exbibita. per eandem diuinam vir
tutem ſanctificatois effectnz accipiãt. Abi
enim vera fides eſt. verbum dei deeſſenon

poteſt.quia ipᷣm verbum fide concipitur.

et per fidem operat. Omnia inquitapoſto
lus quecũq; facitis.in noĩe dñi facite.õ

daut conueniẽs eſt.vt intelligamus apoſto

lum pꝛecepiſſe.ꝙ ĩ omnibꝰ operibꝰnoſtris
verba pꝛoferemus.ſed pt in operibus nris
omnibus fidem rectam teneremus.qIlle eĩ
in nomine dñ omnia que facit operatur.q̃
ꝑ rectam ſidem agnoſcit ſe nec ſineillo ali⸗
quid boni poſſe facere.et ſialiqd fecerit lau
dabile extra illum gloꝛiari nõ debere. Qui
fideliter in omni opere ſuo et ante factũ ab
illo auxiliũ querit.⁊ poſt factũ totũ q̃d ope
ratus eſt bonũ.ad laudẽ et gloꝛiãã eiꝰↄuer⸗
tit. Sicut ergo omnia que facimꝰ ſola ſide

etiã ſine pꝛolatione verboꝝ ĩ noie dñi recte

fieri dieunt. ſicet quedam ſacraments ſine
vᷣboꝝplatione ꝑſolam fidem ſanctiſicant᷑.

Nam ipᷣa verba aliqñ ſacramenta ſũt.q tim

ex alijs verbis ſanctiſicantonẽ nõ accipiunt
Mullum tñ ſacramentũ ſine illo verbo ſan
etificatur qd ſiue ſola fide.ſiue ex fide ⁊ pꝛo⸗
latione verboꝝinuocatur omnẽ ſanctifica
tionẽ operatur.
Be aqua aſperſionis que cuʒ ſa
ebenedicitur. ¶ Cap. Il

Mexander papa

qntusa beato petro cõſtituit. vt
ſalet aqua benediceret ad aſper⸗
gendum populum et habitacula eoꝝ.llo
ptiqʒ exemplo q beliſeus ꝓpheta ſali aquã
miliſſe legitur.vt boc condimento fontes
amarii dulcedineʒ verterẽt. Hacigit aqua
lanctificata fideles aſpergunĩ.et habitacla
ſdeliũ luſtrant ab illuſione et infeſtatione

3

malignoꝝ ſpirituũ.Hec ẽ ãt ſignificano hbꝰ
ſacramenti.ꝙ aqua penitentiã ſignificat ðᷣ
pteritis.ſal diſcrenonẽ et cautelã de futuriſ.
q̃ duo ſi ſimul miſceant amara ↄſcientia in
dulcedinẽ vertit atzilluſiones ꝛ infeſtatõeſ
demonũ ampliꝰei nõ dñant᷑.ſNos itaqʒ ſu
pꝛadictã inſtitutõeʒ ſicuti ꝑ ſingulos dies
dñicos ſal et aquã ſił miſcendo bñdiciꝰ vt
bac aſperſione ſideles ⁊ babitacula fideliũ
ꝛa ſpũales nequicias mumamꝰ

Be ſuſceptõe cineris. Aap.

tio babet. vt ꝑ ſingulosannos in
D dinitio qdꝛageſime qᷓd caput ieiu⸗
nij ðꝛ.quarta feria qnieiuniũ potiuũ ſuſci⸗
pit.cinis ↄſecratꝰcapitibꝰ ſideliũ iponatur
ſcʒ ob recoꝛdatõeʒ moꝛtalitatis nrẽ.pt moꝛ

talis bõ qͥ tũc ex babitu penitẽtie et recoꝛda

tione peccatoꝝ ſuoꝝad deuotõeʒ cõpungi
tur.ꝑ memoꝛiam etiaʒ ↄditionis ſue bumi
lietur pꝛopter quodei dicitur. Memento
quia cinis es et in enerem reuerteris.

¶ De ramis palmarum et frondi⸗

bus benedicendis. (Cap. IIII.
Abet etiam eccle⸗

ſiaſtica ↄſuetudo.vtĩ dñica q̃ pꝛo
eima ẽante ſolesnitatẽ paſcalẽ ra
mipalmoarũ etfrondes arboꝝbñndicantur
et plło poꝛtandidiſtribuant᷑ in figurã eoꝛũ
q̃ͥ dño ihʒueodẽ die hieroſolimã aſcendenti

cũ ramis palmarum et frondibus arboꝛũ
pirentibus cantantes et laudantes occur:

rerunt. In quo non ſolum nobis id quod
ülli tunc coꝛpoꝛaliter ſecerunt.coꝛpoꝛaliter

faciendũ ꝓponitur.ſed id potiꝰ q;d veliillo

pel in iſto coꝛꝑali facto ſpũaliter imitandũ
ſigniſcat. Nalma quiſpe ſignum victoꝛie
eſt. rami ant virentes bona opera ſigficant
Tũcigitxpᷣo cum ramis palmaꝝa frõdibꝰ
occurriꝰ laubaãtes.qñ ipᷣm moꝛtistꝛiũpha

toꝛẽ bonis oꝑibꝰ et digna gratiarũactione

leppoomꝰ.
De cereo qui in ſabbato ſctõ be

nedicitur.et de agnis qui benedicãũ

tur in paſcha. A Capitulum. y.

ñj
n
daan
kerine
korun

perſe

un

impl
ſacre
trab⸗
ſus!
deinn
plab
liunte
gne⸗
guaa⸗
tenste
nultO
niͤne
eot

d
uun.
tan
höt
des
pt
dali

.
ſin
mosn
iein
i
nntur
hemo:
nc
ſhn
leben
Mino
8
odil
.
G

win
lain

ziaden
bosnhen
ees lalt
woden⸗
opwule

itih

ruumhn
mniie
nican
naſi
onügn⸗

grüacice.

n
ſnen

ars

ſtituit cereũ magnũ ĩ ſabbato ſctõ
paſce bñdici.quem dyaconꝰ acce

pta bñdictiõea ſacerdote.bñdicit. NMic cere
us xpᷣm deſignat.in cera bũamtatẽ.in igne

diuimitatẽ. Qui catbecumioſad bapnſmũ
pcedit illuminãs.ſiẽ olim ĩ colũna igmis fi
lios iſrłmare rubꝛũ trãſeũtes pceſſit.pignẽ

illuminãs.⁊ obumbꝛãs ꝑ nubẽ. Sub eadẽ

ſigura iuxta ↄſuetudinẽ antiquã in die pa
ſcali ĩ eccia romana agm cerei bñdicũtur ⁊
ſplło diſtribuunnt.
¶ De ſignis quoꝛũ ſonitu fidelesin

vniũ conuocantur. (Cap. VI.
Yonoꝛum uſusa

veteri teſtamento aſſũptꝰẽ. vbitu⸗
be argentee a dño ductiles ſieri pᷣci

piũt quibꝰmultitudo pliↄuocari debuilſʒ

Ad ſumilitudineʒz barũ tubarũ ſigna exme
tallo eris in eccia facta ſũt ad coꝛda fideliuʒ
excitanda.⁊ vt p ea ſignũ detur qñ debeant
in vnũ ↄuenire. Aaſa iſta metallina. oꝛa pᷣ
dicantiũ ſignificant. ſolectra ferrea quo ĩ⸗
terius tundun:.vt ſonũ emittant.ligue ſũt
eoꝛundẽ.Funis aũt menſura pite eſt.et con

uerſationis modus.q in ſcdtura pponitur
Funis manu tentr.qñ ſcpᷣtura mambꝰ ad⸗

impletur. Funem ſurſum ſequit. qui ductu
ſacre ſcpiure adbona eleuai.Funeʒ deoꝛſuʒ
trabit.q eadem docente qᷓntu in malis pꝛeſ
ſus iaceat.agnoſcit. Iſte aptꝰeſt populum
dei in vnũ ↄuocare.q̃ et eleuatꝰopere exem
pla bonitatis oſtendit.et inclinatus bumi

litate infirmitateʒ ſuã veracii agnoſcit. SS

gna ergo euangelica durabilioꝛa ſũt ⁊ lon
gius audiuntur q tube legis.quia vox ve

teris teſtamenti ad tempꝰtantũ iudeis iſo

nuit. Sonus autem euangelice pꝛedicatio
nis in omnes gentes ad fines oꝛbis terraꝝ
exiuit.et vſqʒ in finem ſeculi non celſabit.

ꝛtinis (Capitulum. VII
Mꝛtina que ante

ſancta i. inter ſplin et clerum pen

Dʒzimuſ papa cõ

nona.

det velamẽ lrẽ ſignificat.ꝑ qᷓd bis qͥ ſub lege
erant. verita adbuc euangelij tegebai. Co:
tina illa q inter ſancta et ſanctaſanctoꝝ. ẽ.
inter clerũ et ſanctuariuʒ ſuſpenſa ẽ. ſignifi
cat velamen moꝛtalis nature.ꝑ qda nobii
etiã ſ gratia poſitis adbuc ſecreta celeſtia
abſcondũt. ꝛimũ velamen eſt qdi moꝛte
rxp̃i ſciſſum legitur. Secundũ velamẽ vſq3ʒ
ad tempꝰ reſurrectiõis nõ auferetur. Sꝛo
pter B̊ in temꝑe quadꝛageſime q̃ vitã pñtẽ
ſignificat.vnu tantuʒ velamen inter nos et

ſanctaſanctoꝝ obpanditur. qd vſqʒ ad diẽ
reſurrectionis non aufertur.quia nunc rã

quidem reuelata eſt.ſed moꝛtalitas noduʒ
ablata.que tñ omnis in futuro e medio tol
lẽda erit. cum moꝛtale boc induerit immoꝛ
talitatem.et coꝛruptibile incoꝛruptõʒ.Cũc
quidem reuelata facie ingrediemur.pel ꝑo

tius egrediemur ad glam dñiptemplãdã.

vt eum quem nunc ꝑſolã fidẽ agnoſcimuſ
facie ad faciem videndo ſicuti eſt agnolca
¶ Be alijs ſacramentis queifactis
conſtäat (Capitulum. VIII.

Wlta ſunt alia ec

cleſie ſacramẽta rebꝰ pel faciis ex
Vpꝛeſia ꝗ oĩia enumerari aut enar
rari bic nõ poſſunt. Multa enĩ ſunt. ⁊ ideo
pñtis ſermonis bꝛeuitas ea nõ capit. Inſuf
flatio in exoꝛciʒatõe.vᷣtutẽ ſpũſſancti ſignili
cat. qua veniente fugat ⁊ ſubꝛui ſpũs ma
lignus.ſicut ſcptum eſt. Flauit ſps tuus⁊
operuit eos mare.⁊ ſubmerſi ſũt q̃ plũbuʒ
in aquis nvebementibꝰ. Signaculũ crucis
vtutez paſſionis xpᷣi oſtendit. ergo qñ frõ
ti impᷣmit xpianꝰ munit. Quando contra
iminens periculum oſponit.et aduerſaria
virtus fugat. pᷣmũ adarma.ſecũdũ adtela.
Pꝛimũ ad defenlionẽ.ſecundũ adimpug
tionẽ. TCunſio pectoꝛis compunctõem coꝛ
dis deſignat. Nectꝰtundit.vt cogitatones
vane.et deſideria pꝛaua de coꝛde pellantur
Inclinatio capitis.genuuz incuruatio ſiue
ꝓſtratio.hũilitatẽ ⁊ reuerẽtiaʒ.ſiue et venie
poſtulatõʒz ſigficat. Erxpãſio manuũ.carita
tẽ ⁊ affectꝰ boni amplitudinẽ demonſtrat.

vis conſtant Cap. KE

ia item ſũt ſacra
menta in ſola verboꝛum pꝛolatio/
eexpꝛeſſa.que et ip̃a variam ſigni

ficanonem oſtendunt. Celeſtinus papa in⸗
ſtituit. pt ex plalmis dauidante ſacrificiuʒ
antiphone canerent᷑. quod introitum dici⸗
mus. Collectas diuerſi compoſuerunt. pꝛe
cipue Gelaſius et Gregoꝛus. Bominus
pvobiſcum ab antiquo vſu allumptum eſt.
HBooʒ meſſoꝛes ſuos ſalutans.hac ſaluta⸗

tione vſus eſt. et ppbeta in paralipomenõ
ala regem et qᷣ cum eo erant ſalutat dicens
dominus vobiſcum. Nꝛimis tempoꝛibuſ

abepiſtola pauli miſſa incipiebatur. poſt

quam euangelium ſequebatur ſicut nunc.

Hymnꝰangelicꝰq ad officiũ miſſe in ſolen
nibꝰ?diebꝰ recitat.abangelis pᷣmũ decãtatꝰ

legit.cui ea q̃ adiecta ſũt a beato bilariopi⸗

ctauienſi addita credunta quo auctus eſt

etſicut nũccani ↄſũmatꝰ. Simachꝰ?auteʒ
papa in oꝛdine qͥnquageſimuſtertiꝰiſtiuit
yt bic bymnꝰdiebus dñicis et in natalicijs

martyrũ in ecciĩa ad officiũ miſſe decantet.

ſignificat. Allelu ya leticiaʒ ſignificat: er

iubilũ in quo finit ineffabile gaudiu in fine
venturũ expᷣmit.Craciꝰaliquotiens tribu⸗

lationẽ ſignificat.vt depꝛofundis.cõmoui

ſſti. Mliqñ leticiã. vt iubilate.laudate Credo

in vnũ deũ.centũ qnqua ginta pꝛẽs in con⸗

ſtãtinopolitano ↄcilio. bereſim macedo⸗

nij eiuſoẽ vꝛbis epi.qͥ ſpũmſanctuʒ creaĩaʒ
aſleruit. cõpoſueri. Siytꝰ papa inſtituit. vt

añ ↄſecꝛatõem pᷣus bymnꝰ Sctũs ſanctus

ſctũs caneret. Que trina repetitio.trinita:
tis ẽ ↄfeſſio.ſecreta vocat.qꝛ ſecreto ð.ne vi
leſcat. Olim alta voce dicebat.ſʒlegi pa⸗

ſtoꝛes dum illã quotidiano pſu audiẽdi co

gnitã in agro decantarent diuinitus ꝑculſ:

ſi ſunt. vnde et ↄſuetudo mutata putatur.
apa pelagiꝰdocet.ab vniuerſi oꝛbis cõ⸗

munoneſeparatos eẽ.qͥ qualibet diſſenſio
ne inter ſacrar miſſaꝝ ſolennia vel myſte
ria oplici ponnſicis memoꝛiã ſm ↄſuetudi

Meſponſoꝛiũ itali tradiderũt. q̃d operatõ;

nona

nẽ nõrequentant. Te igitin pᷣmis. Mãc ob
ſecratõem ⁊ ↄſecrationẽ ſanctꝰ Gelaſiꝰ pa:

pa ex maioꝛi parte cõpoſuit beatꝰ Gregoꝰ

addidit. dieſq; noſtros tua pacediponas
et oꝛationẽ dñicam cenſuit ſuꝑ coꝛpꝰxpᷣire

citari. ſicut in nita illiꝰlegit. Qun pdie qʒ pa
teret. vſaʒ in mei memoꝛã faciets. apoſto⸗
li in vyſu babuerũt.et in his vᷣbis xpᷣicoꝛpis

ſacramentũ celebꝛauerunt. Alij alexandꝛũ

papam bec addidiſſe ferunt. Leo papa con
ſtituititer actiones dicere Sanctum ſacri
ficium.immaculatam boſtiam. Felix papa

Aſtituit ſupꝛa memoꝛias mariyruʒ miſſas

celeb:ari. Gregoꝛius papa conſtituit in ca

none dici. QNuoꝝ ſolennitates bodie in con

ſpectu tue maieſtatis celebꝛãidñe deusno
ſter in toto oꝛbeterrarũ.intra quoꝝnoscõ
ſoꝛtiũ. Sergiꝰ papa ↄſtituit.vtagnus dei ĩ

fractione dñici coꝛpoꝛis cantaret. Innocẽ⸗

tius papa ad decentiuʒ.Racemaſieris añ
confecta miſteria quoſdam populis impꝑti
ri. vel ſibi inter ſe ſacerdotes tradere. cũ p⸗
omia q aperire nõ debeo.pax ſit neceſſario
indicenda. p quam conſtet ꝓpłm ad omnia
q in myſterijs aguntur atqʒ in eccleſia cele⸗
bꝛantur pꝛebuiſſe cõſenſum.ac finita eẽ pa
cis condudentis lignaculo demonſtretur.
Gloꝛia et honoꝛ patriet hlio et ſpirituiſciõ
in ſecula ſeckoꝝamen.trecenti.xvui.ep̃i ĩ ni
cena ſynodocompoſuerũt contra bereſim
Arrij qui filium patre.et ſpũmſanctũ vtro

qʒ minoꝛem aſſerebat. Hunc bymnum po

ſtea Hierommꝰdamaſo pape de greco in

latinum tranſtulit. et addidit. Sicut erat i

pᷣncipio et nũcet ſemꝑ⁊ in ſcla ſcloꝑxamen.

NPater noſter ipᷣexpᷣus tradidit diſcipulis

ſuis. Unde ſpecialiteroꝛatio dñica vocat̃.

in qua ſeptẽ diſcretepentõnes.ſeptifoꝛmis

gratie ſacramentũ ſũt.Symbolũ fideiidẽ

Credoĩdeum. duodecim apoſtol dictaue

runt.totidem ſententijs cõpꝛebenſum. qui
numerus apoſtolice ſideiſacramẽto ↄſtat.
Quicũqʒ vult beatꝰ Zlibanaſiꝰ papa com
poſuit.et mi alij ſancti patres alia etz als
in celebꝛatione diuini officij ad decoꝛem ec
cleſie et eruditionem ſidelium ac deuotõez
doiderunt.

ſi
rent
latd
tüe
bue
alea
to
ſim
con
u
per
nio
cta
g.
nen
noe
omin
unrett
ſnepe
demi
gonn
gloer
ſütrel
tüm
tor..
alte al
laycan
tronſi
ſuem.
obllla!

ſpoſuun.

bcom
doſeli
wbing
miuſte
denan
pſorpe
nopoſ
heinc

icch
ſc
nn
Ga
ſto⸗
s
Memn
ien
rne
nnle⸗
ena
Eeo
Nsdo
Mocb
udl
mi
leui
luippi
naip
nlino
donin
Kacde

oſrer.

nin

ncin

cbnnn

belnn
Ganen
Bpooan
weni⸗

hinwan.
tonms

biende
ldcnde
ſan n
ne en

Soben

1G laeO
Poromt

nõbabeãt. neqʒ ↄferãt ſanctificatõem.in B

nimng—

wüed

(Pars

Be ſacris et non ſacramen tis.

Bnt güt alia que
dã in ecclia ſacra.nõ tñ ſacramẽta
q ⁊ ipᷣa qʒ qʒuis ſpũaliſ grẽ effectũ

tñ ſacra ſũt q̃d ad ſancta ꝑtinẽt.aillis cohe

rent qᷓ et ſanctitatẽ babent.et ↄferũt ſanctifi

catõem. Eiuſmodi ſũt ommia que ad oꝛna⸗
tũ eccleſiarũ ꝑunent.ſiue que in poſſeſſiom
bus earũ continent.que in boc quidemſᷣm

aliquid ſancta ſũt.quod in miniſteriũ ſan

ctoꝛũ tradita ſunt et aſſignata. Iſta ergo q̃i

ſimpliciter ſancta ſunt.illa vero quibꝰ iſta

conſecrantur ſanctaſanctoꝝ. Qui ergo ſan

ctum de ſancto aufert. ſacrilegiũ facit. Qui
vero ipᷣa ſancta temerare audet.abomina:
tionẽ cõmittit. Eiuſmodi ergo ſunt que ſã⸗/

cta dicuntur vel ſanctis ſanctiſicata. quecũ
qʒ eccleſia poſſidet in ſubſtantia terrena.ſi
ue in pecunia ſiue in terra.maxime in deci⸗

mis que ab initio ita ↄſtitute ſunt.vt nũqʒ

a miniſterio diuino ſiueilloꝝqui deo ſerui
unt et miniſterio diuino deputatiſunt vſu
ſine peccato abalienaꝛi potuiſſent. Hec qui
dem in pᷣncipio ob foꝛmaʒ ſacramenti ma:

gis inſtitute videnꝭ. poſtea aũt ſub legeſcri

pta et gratia ad ſuſtentatõem miniſtron ði

ſũt reſeruate ita vt in eis ⁊ deuotio offeren

tiũ mereret.⁊ accipientiũ neceſſitas ↄſolare

tur. Hec igit᷑ nullo modo ab vſu eccleſie li
cite abalienari poſſunt.neqʒ in poſſeſſioneʒ
laycam. ſiue cõmutatione ſiue donatione
tranſire. Cetera coꝛpoꝛalia que ſiue in terriſ
ſiue in pecunia eccleſia poſſidet.qᷓʒdiu q deʒ⸗
ab ula licite poſſident.auferriſine culpa nõ
poſſunt. Sed ſi cauſa etrano poſtulauerit
ꝑcõmutationẽ aut donatõem abdalienam
poſſeſſionem tranſire poſſunt. Sicut ergo
rapina eſt ⁊ violẽtia eiuſmodi bona bomi⸗
m iuſte poſſidenti tollere. Sic ſacrilegum
eſt et plus q; rapina iſta eccleſie iuſte poſſi
dẽti auferre.Decimas aũt quoquo modo

vſurpaꝛe aut retinere ſine ſacrilegij culpa

nõ poſſunt.niſi hi ſolũ ad quoꝝ ſuſtentati:

onẽ inſtitutione diuina oꝛdinate ſunt. Hec

Capitulum. X. S

H Oecima .*

igit differentia eſt inter decimas et ceteras
eccleſie poſſeſſiones. , decime ⁊inſtitutõ

ne ⁊ poſſeſſione ad ſacra ꝑtinent.Cetere au: .

tem poſſeſſiones eccleſiaſtice ad ſacra peꝛti
nent ſola poſſeſſione. Alie ergo poſſeſſides
eccleſie ad alienos poſſeſſoꝛes ſine comuta

tione rationabili tranſſerri non pñt. Decie
autẽ ab aliems omnino poſſideri non pñt.

Ille ergo nõ pñt auferri.iſte trãſferri.In ill
ſacrilegiũ eſt ſi auferanturan iſtis ſi tranſfe
rani. Decimarũ aũt et ceteraꝝ poſſeſſionũ
eccleſiaſticarũ ep̃ᷣi diſpenſatoꝛes eẽ debent.
pvt eas bis qui eccie deſeruiunt rationabili
ter diſtribuant. ex quibus ſiquid foꝛte ali⸗
quando ad ſuſtentationem eoꝛũ qui in ec
cleſiaſticiſ officijs non deſeruiunt.ſedtamẽ
in ſecreto diuino ſeruitio mancipat ſũt ac
cõmodatur.indulgentia eſt nõ debituʒ.ita
tñ vt bocipᷣm de poꝛtione ſit pauperũ.non
de ſuſtentatõne clericoꝝ.In eo enim qð mi
niſtro debetur.dignus eſt operariꝰ merce⸗
de ſua.nec bene ſuſtentat egentem.quiſꝛau
dat ſeruienten.

Mars decima.
De ſimonia vnde dicituret auid
tſimonia. ¶Capitulum. l.

JZmonia a ſi

mMone mago nomen acce
pit.q buiꝰmali exempluʒ
exitiale poſteris reliquit
Eſt enim ſimonia grãm
irauatem pecunia vendere vel compara
re velle. Quod cum fit. et ille vtiqʒ qui ven⸗
dit et ile qui emit. eadem ſententia feriunt.
qꝛ eiuſdẽ reatus culpe obnoxij cõpꝛobãt.
¶ De auctoꝛibꝰſimonie Cap.II
Ymoniace here⸗/
ſis ↄtagiũ iã olim in balaam pul⸗
lulauit qui duinationis pꝛecio ꝓ
poſito.ad maledicendũ ſplum deiperrexit.
De binc buiꝰ bereſis duolegunt auctoꝛes
peſtilentes emerſiſſe. alter ſub ꝓpbetica alt
ſub apoſtolica doctrina. NMꝛimꝰ gyezi ma
giſter eſſe vendentũ. deinde ſnnon magus

————LG

