accipimꝰcum dicitur deus vult bonum.
quia illud tantum diligit ⁊ nõ maluʒcum

quo ſibi participatio nulla eſt. neqʒ ſimili
tudo ſine bijs que ſunt ab ipſoet que ba
bent ſimilitudinem cuʒipſo. Itaqʒ vult de
us bonum et nõ vult deus malum et pult

omnebonũ ⁊omnemalum nõ vult.ꝛboc
totum ſuſcipimꝰ ⁊apꝛobamus.et dicimꝰ

qꝛ verum eſt totũ boc qᷓniã diligt q̊d ſuũ
eſttotum. et nõ diligit qda ſe eſt alienũ. Et
nõ diligit mſi qd ſun eſt. etnõ odit niſi qd
ſuum noneſt. ⁊ totum ſuum diligit. ꝛodit

totum non ſuum. Et ideo volutbonum

O, deus non vult mala quauis
Vn enim hoc ſo

ia malum eſſe vult et malum nõ
vult Q, ſi bocſolum intelligendũ eſt ineo
ꝙ dicitur vult deus malum. dicendũ om

eeſt ſed extraneũ ꝛlonginquũ et in omm
diſſimilitudine conſtitutũ. Ettamẽ vultee?
malum et in eo nõ niſi bonum pult: quua

4
w

ie
der
0
1.
8

6

i
ap
Hner
non.
gan
ni
gebs
lde
pple
boc
ung
lva
ſ
ſic
100
M

tar.

quod pꝛecepit ⁊ nõ voluit maluʒ qd pmi

ſit quia ſuum fuit bonũ ⁊ de ſuo ⁊ amicũ
ſibi et ſuo. Et dilexit ſuũ ⁊ aſpꝛobauit cõ
cupiuit ad ſe ⁊ amauit in ſe deſiderio eino

Et malum qð ſuum nõ fuit in ſe nõ dilexit

neqʒ ad ſe concupiuit.ſed repꝛobauit ⁊re
nuit ammo dilectiõis ⁊nõ ſuſcepit conſen

ſu chariatis vt locum illi daret in bũplaci

nsſnnis.
¶M, ſemper ĩpletur volũtas dei.
Ca XII.

Eo doicis mihi er
goſi bonum voluit imo quia vo
luit bonum q́d pꝛecipit et maluʒ

quod permiſit nõ voluit. ſactuʒ eſt quod

noluit ⁊ qᷓd voluit factũ nõ eſt quoniam

factum non eſt quod pcepit ſed qd pꝛobi

buit factum eſt quod permiſit.ꝗtaqʒ factũ
non eſt quod voluit ſed qð noluit factuʒẽ.
Imo factũ eſt quod voluit ⁊ non factuʒ ẽ
niſi quod voluit.quomiã ſic voluit fieri.et
ſic eſſe pt factũ eſt qᷓniaʒ bonũ erat ſic ſieri
et ſic eſſe vt factuʒ eſt ⁊ nõ aliter eſſe et ſic eẽ
bonum erat etiã in eo quod bonuʒ nõ erat
Et ipſum quod bonũ non erat ſed eſſe ip̃ʒ
voluit.quomiam id bonũ erat,xet cuʒ factũ
eſt id factũ eſt quod voluit.quomã bonuʒ
erat ⁊ B voluit.Camẽ diciſ minus babuit
voluntas eius ⁊ minꝰ adepta eſt etminuſ

impleta ⁊ imꝑfecta remanſit. quia factum

nõ eſt bonũ quod voluit et qd noluit ma⸗
lum factũ eſt. Non ergo conſideras quo
niam ſicut malu non babet ꝙ factum eſt
quod noluit.ita necbono caret ꝙ factum
non eſt adð voluit. Quod vultenim 2ꝛdili
git habet ⁊ qd non vult et odit nõ babet. et

quod pult eſſe adipiſcit quia ſit. et qð vlkt

non elſe ſimilii.quia nõſit.⁊ nunq̃́ʒ caſſa ẽ
voluntas eius vt non fiat quod vult.neqʒ
infirma aliqñ pt fiat qo non vult.
(Ouõ mali excuſabiles non ſunt
quauispereos volũtas deiimplea

dn. Ge⸗
Eoſoꝛtaſſig iterũ

quarta

mali excuſabiles videantur cum mala fa⸗

clunt quomam volũtas dei implel.etiã in
malis qͥ faciut Sed volütate ſua mali iu⸗
dicant᷑.qꝛ dei volũtati ↄtrarijſunt nõ qui

dẽ voluntati eiꝰreſiſtẽdo vᷣt fiat qd nõ vle

qꝛ nõ poteſt.ſed reſiſtere volendo qꝛ mali
ſunt. Et ißa mala volũtas culpa ẽ qua ali
ud pvolũt. facultas aũt iuſta q̃ aliud nõ pñt
Et cũ volunt q̃d deus vult non ideo bom

ſunt.qa non ppter boc volũt quia deꝰ vlt.
et quod volut ipᷣm deus nõ vult.qniã ma

lum volunt ⁊ deus malũ non vult.Apꝛo

bant eni ⁊ diligũt qd deus odit.ac ꝑ ̊ deo
ↄtrarij ſunt ⁊ mali ⁊ pctõꝛes ⁊ reinõ qdeʒ

tfaciendo qð deꝰ iuſte fieri nolit ſz amãdo

⁊alpꝛobando qᷓddeus non diligit.õ igi
tur in eo qꝛ fit qð ſit voluntatẽ dei impedi

unt. ſed in eo qo ſit a dilectõne recedunt. et

mali ſunt nõ efficiendo ↄrium ipſiꝰ volun

tati.ſz amãdo ↄtrarium eius dilectioni. Et

ſic qdem volutas dei ſemꝑ impletur.et nõ
excuſani mali pꝛopterea qniam in eis ⁊p
eos voluntas dei implet.quoniam nõ ſua
voluntate ad implendã dei voluntatẽ diri
guntur.ſed occulta eiꝰdiſpoſitõe qua alið
nõ poſſũt ad implẽdam eius voluntateʒ
cõducuni. Sed dicis iterum. Si deus vo
luitita eſſe totum vt factum eſt.quoniam
bonum eſtita eſſe totum ⁊ non aliter eſſe
qᷓʒ factum eſt. Cur ergo pꝛecepit quod fa
ctum non eſt.⁊ pꝛobibuit quod factum eſt
cum bonum ſit vtrunqʒ ⁊ factum non eſſe
quodð factum nõ eſt.et factum eſſe quod fa
ctum eſt. Nuare non ponus pꝛecepit vt
ſolum non ſieret quod non eſſe bonũ erat
ſimiliter. H
cuane pꝛecipit deusomneqð
Capitulum ¶ XVI.

Eo hic altiꝰ cau
am ⁊ modũ pꝛecepti ↄſiderare
ppꝑtʒ ⁊ pbibitois ſᷣm eũdẽ modũ
Omne eni pꝛeceptum vłphibitio aut ppi
ipſum ſit cui fit. aut pꝛopteripᷣma quo tit.
pel pꝛopter alium pꝛo quo fit. Tota auteʒ

—⸗

(auarta

„
4 *

pꝛecepti vnlitas ⁊ bonitas ſiue in eo qð fa
ciendum pꝛecipitur.ſiue in eo qd cauendñ
mandatur ad eum ſoluʒrefertur pꝛo quo
fit ſine idẽ ſit ille ſue alius ab eo cui ſit.vel
abeoa quo fit. Finis auteʒ mãdati fructꝰ
eſt v ptilitas ⁊ cauſa etbonuʒ quod conſe
quit᷑ poſt couſũmationem pꝛecepti.⁊ boc
bonum ad eum tantũ refertur pꝛo quo fit
pꝛeceptũ ⁊ illius bonum eſſe debet imple

ſio pꝛecepti.
(Binn⸗ qðbonũ dicitur vel ſcðʒ
e vł ao auquid bonumd

CTerũ conſideran
i dum eſtquoniã omne quod bonũ
dicitur. aut ſcdᷣm ſebonum dicitur
autadaliquid. Quod ſcoᷣm ſe bonum di:
citur ſubſtannaliter bonũ dicitur. quis ip
ſuʒ bonũ eſt. Nð vo ad aliqᷣd ⁊ ñſm ſe bo

num ðꝛ non ſubſtantialr bonũ ðꝛ quia ip

ſum bonum nõ eſt ſed accidentaliteret de
nominatiue.quoniam ex ipᷣo eſt bonum.
Quoddã vero bonum bonũ eſt.quomi
ipſum bonum eſt. aliud autem bonumeſt
quia alicuibonum eſt. ⁊ipſum bonũ non
eſt. Nð ergo bonũ eſt ⁊ ſibibonũ eſt ⁊ alij
bonum elt in toto bonum eſt. Quod aut
bonum eſt ⁊ ſibi bonum eſt ⁊ alteri bonũ

non eſt ex parte bonum eſt.ſicutquodbo

num eſt ꝛ⁊ alteri bonum eſt et ſibibonum
non eſt ex parte bonum eſt.

erſalr pꝛ vere et ſũme bonũ eſſe.

bonum et excelſius alijs boms
Aauod vere bonum eſt. quia in ſe

et quod ommuʒzbonum eſt vniuerſalebo⸗
num eſt. ⁊ omnebonũ ipſum eſt. quoniaʒ
omnium bonũ ipſum eſt nec extra ipſum
bonum eſt. Nuod autem adſe bonuz nõ

¶ G, ſcoõm ſe bonũ dicitur et yni

um el. ⁊ vmuerſaliter bonuʒ eſt. qua
ad omnia bonum eſt etommũ bonum ẽ.
Quodenim in ſe bonum eſt vere bonuzẽʒ

eſt non verebonum eſt. nec perum bonuz
eſt. led bonumtantuʒ dicitur non quia ip:
ſum bonum eſt. ſed quia ex ipſobonuz eſt
etpꝛodeſt.
e tribus generibus boni.
Capltm ¶ XIX

ANedium vero bonum eſt quod ipſum
bonum eſtetad aliquid bonuz eſt. Bonũ

infimũ quaſi extraneum et denominatiue

ſolum ⁊ conductum ⁊ nõpꝛopꝛum bonũ
quod ad aliquid bonum eſt etipſum bo

num non eſt. Quod enim ipſum ẽ bonũ
non eſt ſed quod exipſo eſtbonum eſt. et

ideo ſcdᷣum aliquem modum ⁊ ipſum bo
uum eſt auod exipſo bonum ẽ er pꝛodeſt.

Et ex eobonum eſt eſſeenam quodbonuʒ

ipſum nõ eſt.quia niſi eſſet ipluʒ quodbo
num non eſt nõ eſſet quod ex ip̃o bonum
eſt. Neqʒ idcirco pꝛeſtant mala quoniaʒ
exipſisbonum ẽ ſed ſeruiũt pꝛeſtanti ⁊ lar
gienti.quia per ipſa non eſt quod ex ip̃‚is

ANauus bonũ eſſe illud quo
maius bonumeſt. (Ta. (NX.

currunt duo ad vnũ.quod bo
num eſt et alicui bonuʒ nõeſt

et qdᷣbonũ eſt et alicun bonũ ẽ 2

virunq; eſſe non poteſt ſed ex duobꝰ alten

eſſe ſolum neceſſe eſt marꝰ bonum eſt boc
eſſe ꝓbonum eſt alicui.etiã ſi ipſuʒꝛbonuz

non eſt q̃; qd bonum eſt ſolũ ⁊ alicui bo
num nõ eſt. Ex eo eniʒz qybonũ nonẽet ali
cui bonũ eſtillð etiã ſequi ncce eſt ꝙbonũ
eſt et alicui bonũ eſt quod maius omino
bonũ eſt qᷓʒ q̃d ſolũ bonũ ⁊ alicunbonum
nõ eſt Mõ ei bonũ eẽꝙ bonũ ñ eſt ⁊ alicui
bonũ eſt niſ ex eo eſſʒ qdᷣ bonũ eſt et alicui

bonuz eſt. Itaqʒ q̃ͥd bonũ eſt qᷓniã ipſum

bonum eſt. bonũ non eſt alicui.quoniã ex
iplo bonum non eſt.et quod bonum non

Ot ergo ſummũ
bonum quodipſum bonuʒ eſt.
et ad omne bonum bonum eſt.

Wm autem con

Pars

eſt quomã ipᷣm bonũ nõ eſt bonũ alicui

qmam exipᷣobonuʒẽ. Et ↄtingit ̊ aliqn⁊

in fine ſuo omnia iudicant᷑ ſiue bona ſint
ſiue mala.quoniã ſcriptura manifeſte oñ
dii.quia bonũ vnum ⁊ bonũ ipſum eſtali
is odoꝛ vite in vitam. alijs odoꝛ moꝛtis
in moꝛtẽ.quoniã exbono malum ⁊ ex ma
lo bonum.⁊ bonum malis ad malũ ⁊ ma
lum bonis adbonũ.et quodbonũ intoto
eſt maius eſt q̃ᷓ; quod in parte eſt ſolũ.et G
pꝛobatur in bunc modũ. Omne eniʒ vni
uerſale bonũ maius eſt qm id qd in parte
conſtat.⁊ quod conducit magis ⁊ expedit

maius ip̃m merito nommat᷑. Huncauteʒ

ↄgregemus in vnũ ⁊ colligamꝰ que dicta
ſunt quoniã impletio omnis mãdati bo

num ili ẽ pꝛopter quẽ factũ eſt ipſuʒ man

datum.⁊ quoniam eſſebonũ aut per ſe bo
num eſt aut ad aliquid.et qd per ſe bonuʒ
nõ eſt et alicui bonum eſt maius eſtbonũ
qᷓ; quod ꝑ ſeſolũ eſt et alicui non eſtbonũ

et quod maius cõoucit ⁊ expedit vite ſem

per maiꝰ eſtimatur bonum. quoniam in

fructu ſuo eſt omne bonüũet eſt tantuʒ om

ne quantum eſtbonũ.

eus ppter ſeid ẽ pꝛo vtilita
te ſua vł commodo nichil pꝛecipit.

A. L A*2
Vnrc ergo uide

i pꝛopter ſe precipit aut pꝛopter

llum cuj pꝛecipꝑit. ſi ppter ſe pꝛecipit adbo
num eius eſt qd pꝛecipit. ⁊ bonum illi eſt
pꝛecepti ſuiimpletõ. Ged quomõ pꝛecipit

pꝛopter ſe qui pꝛofectu nõ indiget in ſe ne
qʒ bonoaliẽo adiuuari poteſt quimelioꝛ

elſe non poteſt. Clamat ſcriptura bic ⁊ pꝛo
fectioꝛ mãdati in ſcriptura. Deus meꝰ es

tu quoniã bonoꝛum meoꝝnon eges. ergo
pꝛopter ſe non pᷣcipit deus qd pꝛecipit.ſed
pꝛopter illum cui pꝛecipit.quoniã bonum
eſt li quod pᷣcipi cui bonum pᷣcipii.

Odeus hec vnicuiqʒ pꝛecipere

hʒ qd bonũ ẽ ipſi an pꝛecipit etiaʒ

us eſſe del

Lamus omne quod pꝛecipit deul

quarta

¶go quoniam

.2 pꝛopter illum mandatũ fit cui
fit ivbDſum mandatũ bonuʒ ipſi
et cun mandatur mandatum.

Meqʒ aliud mandare debuit niſi ꝗd bonü
eſt ilu cui mãdatur mandatum. Fruſtra
enim mandatũ fieret ſi illi ꝓpter quem ſie
ret bonũ non eſſet. Maxime cum a bono

mandatũ eſſet qui nibil pꝛopter bonũ mõ

dare deberet. eqʒ eni creature ſue deꝰau
ctoꝛ mali eſſe debet neqʒ cauſatiõem ipſiꝰ
aſſumere ſibi qi docendo coꝛruperit quodð
creauerit incoꝛruptũ.Non itaqʒ babʒalið
illi pꝛeciꝑe niſi ſolum d bonum eſt illia ꝗ
babet illa totũ qᷓᷣdbonum eſt ⁊ quod malũ
babet nicbil. uomam igit creatoꝛ nulli
creature ſue auctoꝛ mali eſſe poteſt boc ſo
lum illi pꝛecipere babet quod bonũ eſt illi
pt ſincera ſit eiꝰ inſtructio quemadmodũ
conditio incoꝛrupta fuit.
¶ ́ bonũ vniuerſuatis deus im
pedire non habʒ etiã ſi illud alicin
bonum non eſt. ¶ CLa. xXXII
Ontingit autem
quoðd bonũ eſt alicuius bonuz
leſtulius ⁊ non eſſe bonũ ad om
nia. Et iterum qᷓd malũ eſt alicuius malũ
eſſe illus ⁊ bonũ oĩm eſſe quomiã ex eo bo
nũ eſt oim. ⁊ qd bonum eſt ⁊ alicui bonuʒ
eſt minꝰ eẽ bonum q; qd malũ eſt ⁊ alicui
malũ.qniã ex ipᷣo maiꝰbonũ ẽ ex q oim bo
nũ eſt.⁊ maiꝰbonũ ẽ eſſe illõa q maiꝰẽ bo

nũ etiã cũ il alicui bonuʒ ñ eſt.qᷓniã ĩ to

to bonũ ?. Hõ dʒaũtin cõpenſatione mio
ris boni ipediri qð meiꝰ ẽ bonũ ab eoqui
optimꝰẽ. Et diximus qniã maiꝰbonũ ẽ ex

malo et bono eẽ bonũ q;ſolobono. er

mitti itaqʒ mala debuerut vt eẽnt qmiã vt
eſſent io bonum erat ex qbus bonũ futuꝝ
erat. Mꝛecepit itaqʒ deꝰ d bonũ erat ſin
guła ꝑmiſit qdᷣ bonũ ẽ vniuerſ qniã ⁊ ma

ius erat bonũ vniuerſitatis qdᷣ ipedirenõ

debuit. et non bonũ eratquod malũ erat
alicui cuius auctoꝛ eſſe non potuit.ibeo
pꝛecepit vnicuiqʒ qd bonum erat ⁊ quod

illi bonũ erat.⁊ pᷣcipiendo illud ſi Suit ſe vel
leillud et ſunt ſigna voluntatis eius pᷣce
pta eiꝰ.⁊ nocant᷑ volutas eius qꝛ ſig ſũt vo
luntatis eius.quomaʒ vult ⁊ aſpꝛobat ⁊ di
ligit ⁊ amica ſibi iudicat bona que pꝛecipit
et mala q pꝛobibet odit ? deteſtatur. ⁊ non
inuenit concoꝛdiã ⁊ amiciciã inillis.⁊ pult
tamen ipᷣa elſe mala que non vult ꝓpt ma
ius bonũ quod exillis eſt qd magis vult.
Sed non ptinet ad nos neqʒ exigitur a no
bis miſi quod noſtruʒ eſtet quod bonum
noſtrum eſt tantum vt faciamus et ap

pꝛobemus ⁊ diligamus in nobis.ſic et de:

us diligit ⁊ apꝛobat bonũ noſtrum tantuʒ

in nobis ptei hles ſimus in diligendo⁊
E⁊ lipᷣe bona tantuʒ diligit

bona faciendo
et facit. Et cuz pcipii nobis qdᷣnoſtꝝ bonũ
eſt ſignat᷑ nob s qð deus boc vult ⁊ pertnʒ
adnos ita ſentire ꝛita credere quomã deꝰ
boc vult quod pꝛecipit nobis ptfaciamus
Et non fit tñ niſi quod ipe vult ſieri.ſiue fa
ciamus ſiue nõ ſaciamꝰqð pꝛecipitnobis.
et ſi facdimus bonũ ̊ voluit ⁊ pꝛecipit deuſ
et volui quia factum ẽ boc et appꝛobat qð
factum eſt.⁊ quod factũ eſt vult qa factum

eſt. etbonum eſt. Et li facimus malum vlt

ꝙ non facimus bonũ ⁊aſpꝛobat ill qᷓnias
bonũ eſt ⁊ nõ appꝛobat malũ quod facimꝰ
quomaʒ malum eſt. ⁊ tamẽ vult qᷓd factuʒ
eſt. quia id bonuʒẽ vel quia quod eſt factũ
et vultipᷣe quod bonum eſt. Et conſtatom

nipotens voluntas eius certa ⁊ firma inbe

neplacito ſuoaſpꝛobans bona ⁊ permittẽs
mala poter bona que nõ poteſt impediri

vt nõ hat quodin ipᷣa eſt. neqʒinfirmari ali

quando vt fiat qd in ipſa non eſt.
. operatõ et permiſſio dei ſigna
U

t quid eẽ bonũ ſit etiã ſi ilð honũ
nõ ſit.pꝛeceptõ et pꝛohibitio ſigna

ſunt quid bonũ ſit etiã ſi illud ee bo
nũ non ſit.

Tſequitur poſt
ipſam ſigna eiuſ permiſſio eiꝰ⸗
ʒopatio ei?et oſtendunt quod in
illa eſt quoniam in ipio idẽ eſt. Et addunt
pꝛeceptaet pꝛobibitões.⁊ ſunt qʒ ip̃a ſigna

Aa. (XXIII.

et demonſtratões voluntstis ſumme ꝛcõ

placiti eterm peraſpꝛobationẽ ? dilctõnez.

non ſimilia qdem ſigna poꝛbus ſed demõ
ſtrationes tantu ⁊ alpꝛobatõis ſignincatõ

nes et complacitiin eo qᷓo bonum ſit. ⁊nõ

in eo qd eſſe bonum ſit ſiue bonũ ip̃m ſiue
malum ſit. Et ideo lignantipſa nõ B quidẽ

quod in ſumma ſit voluntate pt fiat ſed qd
in complacito et aſpꝛobatione ſit ſi fiat. et

tamẽ pirũqʒ volutatis eſſe ⁊ B bonũ eẽ etiã
ſinon fiat illud autem ſit bonũ eſſe vt fiat
¶ Weneplacitũ dei aliquãdo eẽad
reʒ aliquãdo ad actũ rei.

Wicuqz ergo di

inctionẽ facere voluerit loquẽs
de voluntatedei boc dicere poteſt

Diligenter conſiderandũ eſſe qmodo qdẽ
deus in alio boc vult quodipᷣmeſt. in alio
autem ſolũ boc quia ipᷣm eſt.⁊ in eo quidẽ
quo vultipſum q;d eſt rem appꝛobat. ineo
pero quo vult iplum eſt actuʒ rei. in eoau
tem quo aſpꝛobat rem æ nõ actum rei vult

aliquid ⁊ nondũ abbuc eſſe vult quod vle

. eo vero qð apꝛobat actum rei ⁊ nõ ip⸗

am rem alidd elſe vult 1 nõd tñu vult ipʒ
quod eẽ vult.Neqʒ enim bonũ eſt eſſe om

ne qd ipſum bonũ eſt quẽadmodum ali⸗

9—

qᷓndo quod malũ eſteſſeipᷣm maluʒ; nõeſt.
Ee non vult deus miſi qð bonum eſt et tñ

ipſum eſſe bonũ non eſt.⁊ non vult eſſe niſi
quod eſſe bonũ eſt etiã cum ipᷣm bonũ nõ
eſt. Et cum vult aliqᷣd qꝛ bonũ eſt 2 im eẽ
non vult. qa bonũ nõ eſt pficuur volũtas

eius ⁊ nõ remanet ſine effectu.etiã cũ resñ

perſici qꝛ ſic vult ⁊ bonũ eſt qd vłt.et cum

non vult aliqd:qa malũ eſt ꝛmpᷣm eſſe vult

quia bonũ eſt. pficit volũtaſcũ res pſicitur
gquia ſic vult ⁊ bonũ eſt qᷓd pult ⁊ ſemꝑ im
pletur voluntas eius 1 nunqᷓʒ caſſum eſt
beneplacitum eius quia bonũ eſt ſemper
quod vult ⁊ eſt lemper vt vult. Er bec ſunt

qnqʒ ꝓpoſita. bplacitum. pmilſio. oꝑatio

et ꝓbibitio et preceptio. Et diſtinguit bene

placitum in eoq resnõ aſpꝛe batet in hq
aſpꝛobaturactusrei ⁊ diſtinguitur oꝑatõ

llo⸗
di
60
ſdir
iß
een
i
zin
ei
boß
in
ünt
Ml⸗
inw
dN
ſepwt
viatur
m n
ſamek
ſenper
becſon
ot
guibene
fanb
oropnio

in eo qð operatur et ĩ eo qð cooperatur.qꝛ
alia facit deꝰoperando que ſolus facit.alia

cooperando que ſolus non facit. Et diſtin
guitur pᷣceptio in eam que fit exterius per
ſermonem ⁊ in eam que fit intrinſecus per

aſpirationẽ. Et conſtat in bijs omnibus qᷓ
de voluntate dei dicenda fuerãt qð ẽbene

placitũ eiꝰ ſignum beneplaciti ipiꝰ. Mꝛo
pter qð et multe dicunt volũtates eiꝰ cũ ſit

vna voluntas ipſiꝰ. quia ſunt multa ſigna
voluntatis ipᷣiꝰ.ſieut ſcpᷣtum eſt. agna
ſunt opera dñi exquiſita in omẽs volunta
tes eius. ſꝛopter ea que ex ipᷣa et ᷑m ip̃am
ſunt multa bec de volũtate dei diximꝰ quo
mniaʒ ipᷣa eſt pᷣma cauſa rerum omniũ ſicut
nobis ppoſitum fuerat et ſm intelligentiã

pꝛoſecuti ſumus.et ſunt alia multa foꝛtaſ⸗

ſis que cõpꝛebendinon poſſunt et fugiunt

ab intelligentia et ſermone noſtro.

¶Be rerum oꝛdine in pꝛimis et ſe
cundis et tertijs.
Capitulum. XXVI.

c ergo conſtat

rioꝛa ſequantpᷣma ommiũ eſt vo

luntas creatoꝛs quonia ex ipᷣa ſũtomnia.
poſt ipᷣam ſequent que ſunt ex ipᷣa. ꝛima

ſunt que in ea ſunt.Secũda que exea ſunt
Que in ea ſunt eterna ſuntnec gradum ba

bent nec ſucceſſionẽ quoniã in vnitate con
ſiſtunt et in eternitate non tranſeunt. Que
ex ea ſunt creata ſunt per eam que cauſam

ſumpſeꝛũt exipᷣa.nõ ſubſtantiã in ipa.qꝛna
tura diuina ſubſtantialiter exſenõ genuit

q cauſaliter creauit.qꝛ nõ poteſt naturali

ter idem eſſe aui fecit et qd factum eſt. Oue
igitur facta ſunt vnũ non ſuntetin bijs q
dam pᷣma ſũt quedam ſecũda.nonpᷣma ad
pᷣma ſedad ſecunda pᷣma. Queeniad pᷣma
ante ſe ſcdᷣa ſũt ad ſcᷣa a ſe tũc pᷣma et ſcdᷣa
ab ip̃is ſunt tertia ad pᷣma. Que in polũta⸗

te dei eterna ⁊ inuiſibilia ſunt pᷣma omniũ

ſunt que ex voluntate dei tꝑalia et inuiſibi
lia ſuntſcdᷣa ſunt poſtpᷣma. Que tpalia et
muiſibilia tertia poſt ſecunda. Et in ĩis vi

oꝛdo rerum pvt poſt pᷣma poſte⸗

ſibilibus que rõnalia ſunt ꝓpinquioꝛa ſũt
muiſibilibꝰqa in ipo inuiſibilia ſũt que ra
tionalia ſunt. NMonunt ergo in pᷣmo loco
cauſe pᷣmoꝛdiales et inuiſibiles et increate

creandoꝝ ommum in mente diuina. Se⸗

cundoloco angelica natura inuiſibilis qui
dem ſed creata. Tertio loco bumana viſibi
lis et creata.ſm aliqd viſibilis ⁊ ſm aliquid

inuiſibiliſ. Nuarto loco creaĩa coꝛpoꝛea in
toto viſibilis et temꝑalis in toto. Doſt pꝛi
mas ergo cauſas increatas ⁊ iuiſibiles exi

bit conſideratio et pcedet ad angelicam na
turam rõnalem et inuiſibilem. DHeinde ad
bumanã vilibilem et rõnalem de qua pꝛo⸗
poſitum pᷣmum fuit pt ↄſũmetuꝛ.Nam de
viſibilibus quidem que poſtrema ſunt id⸗
circo pᷣmã ꝓpoſitõʒ fecimus vt de bijs que
aſparent ad latentium cognitõem buanaʒ

mentem cõmodius duceremus.

¶ Incipit quinta pars de creatiõe
angeloꝛum et de libero arbitrio et

de ceteris que ſpectant ad naturaʒ
angelicam ſiue ad officium et oꝛdi
nationem, ¶ e creatiõe angeloꝝ.
Capitulum pꝛimum.

E angeloꝛuz

natura poſt alia qᷓ dicta
lunt de mudi exoꝛdio id⸗
circo pᷣmiſſa ſunt pt ð pi/
ſibilibus ad inuiſibilia cõ
tendamus. Queſtionez

ꝓponimus quando creati ſuntangeli ꝛ q;
les facti ſunt dum ↄderent pᷣmum. Ac de⸗

inde quales effecii ſunt dum diuiderentur
auerſione et conuerſione.et qũo diſpolſiti
ſunt dum iudicarent damnatõne ⁊ gloꝛiſi
catione.et de numero et de oꝛdinibus et de
excellentia ⁊ diſferentia donoꝝ⁊ de officijs
et de noĩbꝰ.et de moderatõne et guberna⸗
tione dei in illis et multa alia que cõſequũ
tur ad illa et que ↄtinentur in illis ppterea
nos opoꝛtet de multuudine rerũ latentiuʒ
ſm noſtrã poſſibilitatẽ doctrinaʒ foꝛmare.
et non ꝓmittere quod conſequi non poſſu⸗
mus.
6

(S. in pʒincipio creati ſũt angeli
(Capitulum. IJI.

riptura oicit qꝛ
ſ)pᷣmo omnii creata eſt ſapientia.?
intelligim?ꝰ ſapientiã creatã dicira

tionalẽ creaturã quoniaʒ ⁊ipᷣa lapia eſt. ſiẽ
lumen eſt lucẽs a lumine non lumẽ illumi
nãs. Nam illa ſapia qᷓ ſapit ſapia iſta crea
ta nõ eſt nec creatura eſt nec aliũde eẽ habʒ
ſiẽ aliũde ſape nõ bʒ. ꝗaſta ãt q de ſemetipſa

ſape non habet neqʒ eſie babeta ſemetip̃a ⁊
ipᷣa creata eſt ⁊ iniciũ bʒ. Et diẽ ſcptura aus⸗

o facta eſt ſapiẽtia iſta quoniã pᷣmo om/

niũ facta eſt ſapientia Et rurſũ alia ſcptura

dicit. In pᷣncipio cre.d.ce.⁊ ter. Et videntur

quedã ↄtraria oꝛiri ex aſſertonibꝰ iſtis. Naã
ſi pᷣmo omniũ creata eſt ſapientia oĩa poſt

ipam facta ſũtet facta ſũt poſtipam celũ et

terra et ipa facta eſt ante celũ̃ et terrã. Item
ſi in pncipio crea.d.ce.⁊.c.uibil factuʒ ẽ ante

celũ ⁊ terrã. nec facta eſt ipa ſapia añ celũ 2
terrã.qᷣd ſimul ſtare nõ pᷣt pꝛopter Hne di⸗
umaꝝ ſepturaꝝteſtimoma ↄtraria elle vi⸗/

deant qnõ oino fas eſt ſentite requinimꝰ

intelligennã veritatis. qniã in veritate non

repugnat quod verum nonelt.

ad ipſam refertur conditio reliquo⸗

rum ſicut ipſius conditio ad deum

refertur quoniam ad ſimilitudin
dei facta eſt ſola.

5
(Capitulum. IImI.

eſtcoꝛpoꝛea creatura nõ iñ tpeſʒ
cã ſolũ ⁊ reſpectu ⁊ dignitate.nam ipᷣiꝰ crea

ture 2ditio coꝛpoꝛee ad ipᷣaʒ refert creaturã
rõnalẽ ⁊ ſm ipᷣaʒ pfecta ẽ ſic ipiꝰcõditio ad
ſolum creatoꝛeʒ refert.qniã pᷣm ipᷣm facta ẽ

lola. Sola quiſperõnolis creatura ad ſili⸗
tudinẽ dei facta legi ⁊ nõ ðꝛ quoniam alis
creatura aliq̃ p̃ter ſolã rõnalẽ ad ſilitudieʒ

deifacta ſit. z ois creatura inrõne diuina

E rationalis creatura pꝛima
omnin facta eſt dignitate quoniaʒ

icim? ꝙ creatura

rõnalis poꝛ facta ẽ. et poſt eã fcã

V.

puidentia eina ipiꝰ cãm ⁊ ſimilitubinẽ ba⸗

buerit ex qᷓ ⁊ ſm quã ꝑfecta ſit in ſubſiſtẽna

ſlua. Sed magna diſtãtia eſt ⁊ dꝛã magna.

ſimilitudinẽ in deo bꝛẽ et ĩm deü bꝛẽ ſimi ⸗
litudinẽ. Quãuis eĩ in deo nibil eẽ poſſit qi

min? aut diuerſũ aut aliuda do eẽ. lõge tñ
aliud eſt factũ eẽ aliqᷣd ad ſimilitudinẽ iptiꝰ

ad in deo? ⁊ in rone eiꝰꝛ puidẽtia ipiꝰ⁊ fa
ctũ eẽ ſimilitudinẽ dei et deo ſimile ee. Haz

in deo qdẽ oĩa erãt anteqᷓ; eſſent in ſe ſm ra

tionẽ ⁊ cãm et ꝓuidentiã ex q̃futura erant

ſed qᷓ minꝰerani ſingla ꝑfecta et vnũqðqʒ

Haliqd et nõ totũ ſᷣm rõnem et diſcretoem

vniuſcuiuſqʒ que rõ oĩia ↄtinebat ⁊ maioꝛ

eratin toto et q ſuperabundabat lingulis

Et ideo nõerant ſingula Htotũ ſed in toto
erant ſinguia. quoniã totũ adtotũ ⁊ ſingla
ad ſingula.et tñ deo in ꝑte nibil minus eꝛat

qᷓ; in toto qꝛ pars et totu pnũ eratſʒrõne æ⁊

ꝓuidentia vna diſcreta ſunt q futa erant in
parte ettotoet minꝰ futura erant in parte

qʒ in toto. IJdeo et ipa in rõne minꝰbabue⸗

rũt qᷓniã i rõe minꝰfuia fuerũt.tñ dᷣs minꝰ

nõ babuit q in toto totus fuit ⁊ ꝑfectus et

vnꝰ. ꝛopter ̊ ergo ratõnali creature nõ

vnũ aliqᷣd aut aut illud in rõne diumnap
exẽplari ſufficere potuit ad cuiꝰ ſimilitudi

nẽ foꝛmarei ſed qitotũ aſſũpſit de vt eius
ipiꝰ ymago fieret ⁊ expꝛeſſa eſt adtotũ emu
lans pfectõnem.vt ſic deꝰſpũs erat pnus

erat et in ipo totus erat ſm rõnem et pꝛoui
dentiam et pᷣſcientiam et cauſam.ſicipᷣa ſpi

ritualis eẽt capax in vno ſcientie. ꝓuiden⸗
tie et ronis et intelligentie omniũ. Et eluxit
ymago ꝑ facta imtans auctoꝛẽ ſuũ.et ap⸗

paruit quaſi ipᷣm in altero et idem vnũ. Et

inuenta ſũt in ſecundo qʒ que ⁊ in ᷣmo ſᷣm

emulatõem. 2 imitatiõem et ymaginẽ et ſi /

militudinẽ rõnes et cauſe ⁊ ſimilitudies.et

foꝛme et diſpoſitões.et puidentie futuroꝛũ
q̃ facienda fuerant. Et cu facta ſüt illa q ſcã

ſũt ad ſilitudinẽ boꝝ facta ſũt q erãtin ſcðo

facta ſiẽ facta ſũt ad ſimilitudinẽ uloꝝqᷓ in
pncipio erãt nõ facta. Scoᷣm bmoi ratoeʒ

⁊2ſideratõʒ coꝛpoꝛea creata pꝰſcdᷣaʒ tertio

loco creataʒrõnalẽ ẽ.qniã ad eã fcã ẽ ſiẽ ipᷣa

rõnalisad pᷣmã facta ẽ increstã natura

(Pars

QO, in pꝛincipio pꝛimo facta ſũt
limul et coꝛpoꝛea omnia ĩ materia

et orpole⸗ in angelica natura.
(C(Capitulum. IIII.

ſimul in temꝑe vnoetin pᷣncipio tempoꝛis

qñ tꝑa ipᷣa ceperunt ſacta eſt nue creata pa
riter rerũ omniũ viſibinũ materia ⁊ iuiſibi
lium in creatura angelica etſpũali natura.
1Nec fuiiſſe in temꝑe nec cepiſſe alteraʒ ſine
altera nec pᷣus vnam q́; alteram ſed vtꝛãqʒ
ſimul in tpe et cuʒ tpe et tñ poꝛem fuiſſe ad
quã facta eſt altera etin qua fuerũt exẽpla:
ria ſapientie quoꝝeffectꝰſunt etexpᷣſſiones

que viſibilia ſunt condita. Et ᷓ̊ mõ pꝛimo
omniũ eſt creata ſapientia. Qui aũt dicũt
ante celum et terrã angelos creatos et ſub⸗
ſtitiſſe ante omĩa que mutabilia facta ſũt et

cõputant ſpacia etannos et ſecula quibus

ante müdi oſtitutõem deo ſeruierũt. et al⸗
ſerunt quoniã cũ mundo tempꝰcepit ⁊ nõ

fuit tempꝰante mundũ.quoniã mutabili⸗

tas non fuit et tñ fuiſſe angelosimutabilit

et intemꝑaliter anteqᷓ; mundꝰfactꝰẽ Et cũ

mundus cepit tunc pmũ cepiſſetẽpꝰqnia
mutabilitas cepit et factü mundũ in pᷣnci⸗
pio tempoꝛis.Sed nos interim magis ap
pꝛobamus qð dictum eſt pꝛo captu intelli⸗
gentie noſtꝛe ſalua reuerẽtia ſecretoꝝĩ qui⸗
bus nibil temere aſſerendũ putamꝰ. Et ad
bunc modũ interim diffinimꝰ quoniam ſi
mul facta ſunt omia ⁊ inuiſibilia ⁊ piſibilia
licut ſcptura dicit. Qui viuit ineternũ crea
uit omnia ſimul.

(O, coꝛpoꝛea et incoꝛpoꝛea natu
raſcõm aliquid infoꝛmisfacta eſt.
etſcõm aliquid foꝛmata.
(Capitulum. V.

Imnia quippe tem

o/poꝛe ſimul cõdita ſunt qᷣmã vno et
eode tꝑe pariter cepiſſe credimꝰ.

Wantü uero per

tinet ad momenta tempoꝝet in
terualla et ſpacia. interim com
modiꝰet peritati vicinius pfitemur. qᷓniaʒ

V

piſibiliũ omniũ materã ⁊ inuiſibiliũ nalaʒ

pvtrãqʒ infoꝛmẽ ſᷣm aliqᷣd.⁊ vtrãqʒ ſᷣm aliqᷣdð

foꝛmatã. Sic eni viſibiliũ et tpaliũ ommũ
ateni in exoꝛdio illo ↄditõnis pᷣmarie et
oꝛmã ↄſuſionis babuit ⁊ nõ babuit foꝛmã
diſpoſitõis donec poſtea foꝛmaret ⁊ ad oꝛ
dinẽ oſcenderetac diſpoſitõem.ita ſpuałet
angelica natura in ſua ↄditõe ꝑ ſapientiaʒ

et diſcretõnem ſᷣm babitũ nature foꝛmata

fuit.et tñ illã quã poſtea pamoꝛẽ et ouerſi
onẽ ad creatoꝛẽ ſuũ acceptura erat foꝛmaʒ
nõ babuit ſʒ erat infoꝛmis ſineilla foꝛman⸗
da abilla.

¶ Quales fuerunt angeli quando
pꝛimum facti ſunt. .aaο6. VI.

mpliꝰ gohuc pꝛo
aeo quales facti ſunt angeli diligen
ius inueſtigatã rõnem ꝓponimꝰ
Nam diximus qñ facti ſuntet qa ſacti ſũt
in pncipio et pᷣma creatura anteq́; nibil fa⸗
ctum eſt ſed qniã factuʒ eſtet qdẽ factũ eſt
cũ ipᷣa.vnde etſm aliqᷣd ante omia facta eſt
ipᷣa que foꝛma eſt omniũ et cauſa.Deinde

aũt opoꝛtet oſtendere qualesfacti ſuntan
geli tũc in ipſo pᷣmoꝛdio et pᷣma ſubſiſtẽtia

et inicio conditõnis ſue in eo apᷣmuz elſe
ceperuntet quale illud fuit qð pᷣmum fnit
in eis conditu eẽ.

(O, non facti ſunt de materia pꝛ
iacente ſicut coꝛpoꝛa.

C(Capitulum. VII.
Vn enim in mate
n ria pᷣiacente creata eſt ſpralie na⸗
tura quẽadmodũ coꝛpoꝛeaʒ dixiꝰ
conditã fuiſie qniam nõ itaẽ.neqʒ ſilisipᷣa
cuiꝰſimplicis ſubſtãtie non aliud eẽ poteſt
id qð eſt ⁊ id de q eſt qꝛ vnũ et ſimplex ⁊in
diuiduũ et imateriale eſt totũ qð eſt ſʒ fctã
eſt in ſua natura et eẽ ſuo qᷓntũ ad ſubſtan⸗
tiã ſpũaleʒ pfecta.nõ npt maſſa aut materia
cõfuſa out rudis moles autaceruꝰaut con
gregatio cumulata aut aliqd ex bijsquod
illã nõ otin git ſz pſonaliter diſtincta ⁊ expᷣſi
ſa et ↄſignata numero ſpũał et itelligbiis
d ꝛ

dilcretõis vtmultitudo rõnalis ⁊ ĩtelligibi
les ſpũs ſubſiſtẽtes bñtes ingenitã ronem
et foꝛmã ſapie cõcreate et qualitatẽ ſpũales
intelligentie capacisᷣm modũ ⁊ menſuraʒ⸗
pdinonis pfectꝰ ſublimioꝛis ⁊illuſtratõis
ſuꝑuenture in ipos.Liberũ qʒarbitriuʒzin
po mox exoꝛdio inſitũ innatuqʒ parii polſ⸗
ſidẽtes quo poterant ſine piolẽtia ad vtru
libet ppa volũtate deflecti in altero adiuti
ſñ coactonei altero derelict ſñ oſpꝛeſſõe.

¶ Be quattuoꝛ pꝛopetatibus na⸗
ture angelice. ¶Capitulũ.VIII.

4ds igitur que⸗

rat qualis in exoꝛdio ſuo facta ſit
vel cõdita ſpũalis natura q̃ttuoꝛ
ſunt iſta q ppoſuimꝰ vt diximꝰ? angelis in
conditõe ſua attributa. B eſt pᷣmũ ſubſtãtiã
ſimplicẽ et imaterialem. ⁊ m diſcrenonem
ꝑſonalem ettertiũ foꝛmã ſapiĩe ⁊ itelligẽtie
ronalis.quartũ pero ſiue ad bonũ ſiue ad
malũ liberam inclinãde volũtatis et electi
onis ppepoteſtatẽ. Et ſequit poſt ᷣ cõſide
ratio magna et neceſſaria ad intelligentia;
peritatis. de ſpuali lubſtãtia eoꝝet de ſapia
illoꝝet delibertate arbitrij et de ceteris que
curca iſta cõſiſtunt ſi omnibꝰ equalia erant
que equaliter omnibusinerant. Equaliter

eni oĩbꝰ inerant q comunia omnibꝰ erant. — qa

de quibꝰ nibil excipiebatur qð non erat in
omnibus ſed nondũ conſtat ſiequale erat
quod equaliter inerat. Et H pᷣmů querẽdũ
e de ſubſtatia. poſtea de foꝛma ac deinde ð
poteſtate. In pſoms eni ſubſtãna ẽ in ſapi⸗
entia ſoꝛma.in arbitrio poteſtas.Et ad ſub
ſtantiã quidem ptinetnatureſubtilitas ad
foꝛmã aũt intelligentie claritas.ad ptatem
vᷣo motus intelligibilis et apentus et volü
tatis rationalis habilitas.

Ge dilt Feentia ſubſtatie ſpũalis.
(Lapitulum. MN.
Ic ergo queritur
ſi eſſentie ille rõnales q̃ ſps erant
tnatura ſimplices et pita imoꝛta

———

les vniꝰſublilitatis vel puritatis ſiue vigo
ris eiuſdẽ pel quolibetalio noie ſignanduʒ

ſit quelibet eſſẽtia bona ſiue alia melioꝛ aut

decẽtioꝛ foꝛma iure aſpellatł create ſũt. Sic
eni coꝛpoꝝnatura ſe demõſtrat.et ſũt que⸗
dam ſolida coꝛpoꝛa magis et firma.et alia
purioꝛa aſparent et exterſa magis ⁊ mũüda

et clara et quaſimelioꝛẽ et digmoꝛẽ ſubſt⸗

nam vel eſſentiã vel foꝛmã babentia.?⁊ alis
leuia et coaptata et ꝓpꝛia et integra incoꝛ

4

rupta magis et alia fragilia etcoruptiom

ꝓrima et infirma ·et feculenta ⁊ npilis et pon
deroſa et incõgrua.Et eſt iñ pulcra mn vniim
uerſitatis cõpage et oꝛdine iſta diuerſits
in q̃ minꝰbonũ malũ non eſt.et diſterens

bonũ maiꝰbonũ non eſt. Adbũcergo mo

dü rõnabile eſt illas q; ſpũales naturas q
vniuerſaliter bñ ↄdite ſunt cõueniẽtes ſue
puritati et excelletie.ſiue nõ indignas et in
eſſentia et in foꝛma differentias et gradꝰ in
ipo mox exoꝛdio ↄditionis ſue accepiſſe q/
bus alijs ſuꝑioꝛes alij infeꝛioꝛes poſſent cõ
ſtituibßm moderamẽ ſapie cuncta bona cre
antis et bene oꝛdinantis dei.

¶ De differentia cognitionis.
Wi enim natura
ſubtiles magis ⁊ ſapia amplius
perſpicaces creatiſnut. bij meri⸗
to dignitatis ſuꝑioꝛes ſũt ↄſtituti. Qui vo
anata minꝰſubtiles ⁊ ſapia minꝰpſpicacel
ↄditi ſũt merito dignitatis inferi? ſũt oꝛdi⸗
nati.ita tñ pt bij qͥ excelleẽtioꝛes cõſtituti ſũt

ſine ſuꝑbia pꝛelati eſſent.et qͥ infenioꝛes po⸗

ſiti ſũt line miſeria ſubieci.
(Ser differentia liberi arbitrij.

atẽ arbitrij bm differentẽ nate vir
tutẽ ꝛ ſapie ⁊ cognitõis ꝛĩtelligen
tie vim ſi qs differentẽ aſſigre voluerit noẽ
q̃ er rone occurrat Quia ſiẽ differẽs vigoꝛa
ſubtilitas nature infirmitatẽ non adducit.
minoꝛq; cognitio ſapie ignoꝛantia non ins

—
—

— — —

hie
en
hha
ſtat
elde
thof
bua⸗
lume
nbet
poreſt
tunſa
Aecde
dlide
lber
hboteſt
tgeetd
autad⸗
thhe

6
N
.
1

,
S

n

s
oto
wi
ghe

Wars

gerit. ſiclibertas inferioꝛ nullã arbitrio vo⸗
lutatis neceſſitatem imponit.

In quo ſimiles conditi ſunt et ĩ

0 diſſimiles. Capitulum. XII.
Bodod eꝛgo ſpiritꝰ
erant.ꝙ mita erant.ꝙ indiſſolubi⸗
les vel imoꝛtales erãt.equales om

nibꝰerant. Q, aũtnatura potẽtes erant.ꝙ
eſſentia ſubnles erant.ꝙ intelligẽtia ſapien

5
7

tes erãt.et libertate volũtatis pꝛompti ad
ptrũlibet et babiles non equale oibus erot

et tñ ſufficienter erat. ꝗIſtas diſcretões inui⸗

ſibiles inuiſibiliũ etintelligibiliũ naturam

ſolus ponderare potuit ⁊ vniuſcuiuſqʒ mẽ
ſuramet modũ et terminũ ſapia ſua cõpꝛe
bendere.cuiꝰpotentia conditũ erat totuʒ et

pꝛouidentia oꝛdinatũ.Hos no caligãte in

telligentia timide incedimꝰ ad illa ⁊ palpa⸗
mus ſenſu cognitõnis infirme q̃ vtute non
cõpꝛebendimꝰ. Que igit pis et quanta po⸗
tentia fuerit inuiſibiliũ eſſentiaꝝ.q̃ ve ſapi:
entia.qualiſqʒ libertas et q̃ntum in bijs cõ
mune oĩbus et qd ſingulis ꝓpꝛiũ pel ſingu
lare ad differentias datũ ſit valde ineffabi⸗

le eſt eta ſenſu bumano remotũ. Sola eni

diuina poteſtas et ſapia diuina nec termio
nec menſura ↄcluditur.et arbitrij libertas

eteꝛni.atqʒ incõmutabilis voluntatis com

placitũ nulla vnq̃; minoꝛatõne ſiue neceſ⸗
ſitatis anguſtia coartat.ſed abſolutum eſt
et dominans et ſupercellens et efficax et in
tus ſui libertate ſingulariter pfectũ.atqʒ p·
pꝛia poteſtate plenn. Omne aut quod crea
tum eſt ex parteẽ et ex ꝑte potẽs eſt et ſapi⸗
ens et liberũ ex parte.qꝛ nec omis effectus
poteſtati creature ſubijctur nec oẽ occul
tum ſapientie manifeſtatr.nec oĩs euentus
electõem ſequit᷑ aut volũtati famulat.lʒ ᷣm
aliqd tantũ poſſunt et ſapiunt ſm aliquid
et liberi ſunt. Et ppterea determinanda eſt
poteſtas earũ et determinanda eſt ſapien⸗
tia. et determinanda eſt libertal. ſRoteſtas
aut adoperatõeʒ ꝑtinet.ſapia ad cognitõʒ.
libertas ad poluntatẽ.

(Se triplici poteſtate illoꝛum.
Capitulum. XIII.

Cexit pꝛimũ tri/
pꝓlex diſcretio poteſtatis illoꝛum
uoniam alia poteſtas erat m
acceperãt að ſe. alia qm accepant adinuicẽ
inter ſe.alia qᷣm acceperãt qᷓ ↄditõe oꝛdina
ta fuerant ſub ſe Mꝛima poteſtas virtutis
erat.ſecũda dominatõms tertia admiſtra
tionis.In ea poteſtate qm acceperant in ſe
omnes diſferentes erant.In ea vero qm ac
ceperãt iter ſe quidẽ excellẽtes.In ea ãt qm
acceꝑãt ſub ſe ⁊ differẽtes⁊ excellẽtes.an ea
ptãte q̃m in ſemetipſis ſinguli acceperant
vnicuiqʒ ad effectum famulabat᷑natura ꝓ/
pꝛia. In ea vero qm ad ſeinuicem babebãt
quibuſoaʒ ſubiecta erat obedientia aliena
In ea aũt q̃m ad inferioꝛa poſſidebant po/
teſtatẽ vnicuiqʒ ſᷣm pᷣtutem nature ⁊ digni
tatem officij mimſteriũ exbibebat ſubiecta
creatura. Hec de potentia pᷣma rõnalis na⸗

ture dicta future inueſtigatõni pᷣmam oc

caſionem exponunt.
De triplici cognitione illoꝛum.
(Capitulum. XIInm.
E lapientia quo⸗
hʒ illon in pᷣma ↄſideratiõe triplex
nobis diſcretio occurrit quomaʒ
illummabant tripliciter vel ad tria ſimpli⸗

lter erãt et erattrina cognito ĩeis vtagno
ſcerent qð facti erãt.ſimiliter ⁊ a qͥ facti erat

et cũ q̃ facti erant. ꝗIn eo qð facti erant mali
et bonm cognitõem accepant vr intelligeꝛẽt
qð aſpetendũ illis foꝛet vel reſpuenduʒ bᷣm
potentiã p̈tutis in ſe ⁊ libertateʒ volũtatis.
ſʒ ⁊ipiꝰa qfacti erant cognuõem acceꝑpant
vt itelligeꝛent ⁊ ſcirẽt pᷣncipiũ et finẽ ſuũ a
ↄditõne ꝓceſſerant et ad ipᷣm debuerant in
tentione conuerti. Illiꝰ vo cũ q̊ facti erant
cognitõeʒ acceperant vt ſcirent qd vel ſibi⸗
inuicẽ p diuina diſpoſuõe et oꝛdinatiõe de
berẽt. vel qntũ in bijs q cõditione ſibi ſũpta
fuerant poↄceſſa ptãte diumitꝰſine pᷣſũptio
ne valerent. Et in bunc modũ ſapientes cõ
dite ſuntet diſcernẽtes ⁊ ĩtelligẽtes ſpuales
d 3

ille ſubſtantie ettantum in bijs omnibꝰ ſa⸗
pientes quantum incipienn nature con⸗
gruum fuit vel pꝛo merito virtutis adipi⸗
ſcendo neceſſarum.

Gi perfecti facti ſunt angeli a

ad rem non pertinent cognitõnem et pꝛo⸗

imperfecbir.
Capitulũ.xV.
VWltt enim neſci⸗
