tamen et filius et ſpuſſanctus nõ vna ꝑſoa
ſedtres. Nerum cum dicimꝰ. tres pſonas.
vnã eſſentiam. neqʒ vt genus de ſpeciebus
neqʒ vtſpeciem de indiuiduis pꝛedicamus

.
ui
nlo
Guu
ape
gundt
ſode
laſtgi
luſti
ſiesn
ann
catin
ſlie
lede
hen
dell
gude⸗
loti
flinp
degia

pApe

alude
lihon
mele
ſapin

nde
knni
gode
ſaſil
s dens
nnghen
nyil
len coꝛ
rlnet
gialign
d
bnulagon
n
dbn
iſhil⸗
Glsfl
rocl
olooſ
loah
janut
Ninei
ape⸗
ili
nc
nineh
ong
s
wirilfil
zucheht

Ming

pidetur poſſe dici.vttres bomines pna na
tura.ſed plus ſũt duo bomĩes.qᷓ; vnꝰ. Sed
ñ maioꝛeſt eſſetia pater ⁊ filiꝰ.q̃; ſolus pat᷑.
aut ſolꝰfiliꝰ. ⁊ tres ille perſõe.Si ita dicẽde
ſüt. equales ſũti ſingulis.qð aialis bõnõ ꝑ

cipit. Cuꝛ ergo latinitas Bita iuſitate poſutt

mſi qa voluitboc vnũ nomẽ buire buicſigſi
catiom quointelligitur imtas.ne ominota

cerem?ꝰqd tres cũ tres eſie fateremur.qᷓ no
mie n diuerſitatem itelligi voluit ſed ſingla
ritatem noluit. ꝗIta et illa tria. ⁊ a ſe inuncem

deimiari idẽtur. aĩ ſe iſinita ſut ita ⁊ ſingu
la ſüt in ſingulis.⁊ omma ĩ omibus ſinguiiſ
⁊ ſingnla in omnibꝰ⁊ vnum omnia ¶ Idẽ
Deniqʒ ſiqua eſt deo cũ alijs alicuius noiſ
cõmunio.palde pculdubio itelligẽda eſt di
uerſa ſigficatõ Sed boc patẽtioꝛi ratõe oꝑ
tet oſtedere. Si nullius accidẽtis ſuſcepubi
lis eſt. quomodo dicitiuſta vel ſapiẽs vł ali
quidð buiuſmodi diuia natura? Sed certũ

eſt ꝙdiuia vel ſumma natura ideo vereeſt.
quia ꝑer ſe eſt quicqd eſt. nibilautem iuſtũ
eſt. niſi per iuſtitiam. Agitur ſi non eſtiuſta

niſi ꝑiuſticiã.⁊ ñ poteſt eſſe iuſta mii per ſe.

Quidcõſequẽtius qᷓ; vt eadeʒ ſit ipſa iuſti
cia.per quam iuſta eſt? Quappt᷑ ſi querat

quid ſit ipſa ſumma natura? quid rectiꝰ re

ſpõdetur qʒ iuſticia?Et cũ cꝛeatuꝛa dicatuꝛ
iuſta ĩ eo ꝙ q̃le ẽ eo ꝙ bʒ iuſticiã ipᷣa.ſ.diuia

iuſtitia non ꝓpꝛie dꝛhabẽs iuſticiaʒ. ſed exi
ſtẽs iuſticia.⁊ideo nõ in eo ꝙquale.ſed ĩ eo
ꝙ quid ſit dicitur. nibilqʒ i ea differt.ſiue di
cat iuſta ſiue iuſuicia Qð voi exemplum iu
ſticie ratũ eẽ cõſpici boc de oĩbus que ſimi
lit᷑ deſũma natura dicuni. intellectus ꝑrati
onem ſetire cõſtringitur. Quicqᷣdigit eoꝛũ
de illa dicat᷑nõ qualis vł quãta.ſed magis
quid ſit mõſtrat. Quicq̃denim eſt quale vł
quãtũ.eſt etiam ĩ eo aliquid qð qᷣd eſt vnde
ñ ſimplex.ſed cõpoſitũ eſt.Hã cuʒ aliqs bõ
dicatcoꝛpꝰarationalis ⁊ hbomo.ñ vno mõ

vel vna cõſideratiõe bec tria dicũtur ſm eiʒ

aliud coꝛpꝰ.aſm aliud rationalis ẽ.⁊ ſingu

lũ boꝛum ñeſt totũ.qð bomo. ꝗlla veroſũ

ma eſſetia. ſumma vita.ſũma iuſticia. ſũma
ſapiẽtia.ſũma magtudo.ſumma einitas.et

alia ſimiliter queciqʒ lt in vocabul muln

—

Pꝛama
plicia.ñ pla ſignãt.ſed vnũ. ¶ Idem. Neqʒ

perſõa patris.neqʒ perſoa ſpũſſãcti.ſedſola
filij perſõa carnẽ aſſũpſit.⁊ pt bocintelligas

coparationibus vtar. ptex creatura creato

rem itelligas. In anima eſt rato. cum ſint
vnum.aliud anima agit.aliud ratio.aia vi
uimꝰ ratione ſapimꝰ. Ita et pat᷑ ⁊ filꝰ.⁊ ſpi
rituſſãctuſ.ſed cũ vna ſubſtãtia ſit tota trini
tas operata eſt bominẽ quẽ aſſũpſit eũ q ñ
tota tritas aſſumpſit.ſed ſola perſona filij.
¶ Adẽ i libꝛo quito de initate.Deo aliq dach

cidere ñ poteſt. Dicitur ad aliqd ſicut pateꝛ

ad filiu.⁊ filiꝰad patrem.qð accidẽs ñ eſt.qe
et ille ſemper pater.⁊ ille ſemꝑfilius. Si pᷣo
pater ad ſeipſum diceretĩ.Im ſubſtãtiam di
ceret. ¶ Atem q́ʒuis diuerſum ſit eẽ patrem
⁊liliũ.ñ eſt tamẽ diuerſa ſubſtãtia qa nõ
ſm ſubſtaãtiam dicunt.ſed ſᷣm relatiuuʒ.qdð
tamẽ relatiuum ñ eſtaccidẽs.qꝛñ eſt muta
bile.¶ Atem. Nõ ſᷣm bocq adpatrem dici
tur. equalis eſt filiꝰ patri reſtat ergo vtm
id equalis ſit.qᷣ ad ſe dicit. quicquid auteʒ
ad ſe dicit. ᷣm ſubſtantiam dici reſtatergo
vt bm ſubſtãtam ſit equalis eadeʒ igit᷑ vtri
uſqʒ ſubſtãtia. Cum vero ingenitus dicitur
pater ñ quid ſit.ſed quid ñ ſit dicitur. Cũ au
tem relatiuum negat.ñſᷣm ſubſtãtiaʒ negat
quia ipᷣm relatiuũ ñſᷣm ſubſtãtiaʒ ðde ¶ Atẽ
Quidtres?mag ꝓꝛſus laboꝛat inopia bua
nũ eloquiũ.Dictu eſt tres ꝑſone.ñ vt illð di
ceret.ſed ne taceret ¶ Atem. CTrinitas nullo
modo filiꝰdici poteſt. ¶ Atem. Fatẽdu eſt
patrẽ ⁊ filiũ.pꝛicipium ſpirituſſãcu. (¶ Atez
Filiꝰñ tãtũ pt ſit filius.qð relatiue dici? ſled
omnino ptſit ipᷣa ſubſtãtia naſcẽdo babet.
¶Atem Cu conaꝛet bumana inopia loquẽ
do pferꝛe qð tʒ ðdño deo.timuit dicere tres
eẽntias.ne intelligeret᷑ in illa ſüma equalita
te vlla diuerſitas ¶ IAtem. IJdeo dicimꝰtres
ꝑſonaa.nõ vt aliqua intelligat᷑ diuerſitas eſ
ſetie.ſed vt vel vno vocabulo rñderi polſſit.

cum dꝛ q; d tres vel qdtria ¶ Mieronimus

Vnuʒz in tribus pſonis ſatemur deũ.Cres

pfſonas expꝛeſſas ſub ꝓpetate diſtinguimꝰ.

nõ noia tãtumodo.ſed ⁊ nominũ ꝓpetates
ideſt ꝑſonas. Vel vt greci erpᷣmũt ypoſtaſ
boceſt ſiviſtengs eoſireiginr mec hater filij

— An-

aut ſpũſſãcti pſonã aliquãdo excludit.nec

rurſus ſilius aut ſpũſſãctꝰpatris nomẽ ꝑſo
namqʒ ꝛecipit.ſed pat ſempꝑ eſt pat.filiꝰſemꝑ

eſt filiꝰ.ſpuſſãctꝰſpeſt ſpuſſãctꝰ.ꝗtaqʒ ſub

ſtantia vnũ ſũt.perſonis ac nominibus di
ſtinguuntur.
Ambꝛoſius de trinitate
Dlertio noſtre ſi
dDei bec eſt. vꝛ vnũ deü eẽ dicam?
6 nõ duos aut tres. ¶Cres deos eẽ
dicit. qui diuimitatẽ ſeparat trinitatis. NHos
aũt patrem ⁊ filiũa ſpũmſanctũ vnũ den eẽ
conſitemur.ita vt in trinitate perfecta ⁊ ple
nitudo ſit diuinitatis.⁊ vnitas poteſtatis.
Deus enim vnꝰ eſt. Deꝰ nomen eſt magni
ficẽtie nomen poteſtaus.Si ergo vnus de
us eſt. vnũ nomen. vna poteſtas. vna eſt tri
nitas. Deniqʒ dicit. Ite baptiſantes in noĩe
patris filij a ſpuũſſancn. In nomie itaqʒ.nõ
in noibus. Anũ nomen eſt. vbi eſt vna ſub
ſtantia. vna diuinitas. vna maieſtal.boc no
men eſt in quo opoꝛtet omnes ſaluos fieri.
tem. Ego et pater vnũ ſumꝰ Unũ dixit
ne fiat diſcretio poteſtatis.ſumꝰ addidit. vt
pꝑſonas cognoſcamꝰ.HNõ emʒ pat ipſe qͥ fi
hꝰ. ſed ex patre gemtꝰfiliꝰ.ex deo deꝰ.ex ple
no plenꝰ.Mõ ſũt igit H̊ nuda noĩa.ſed vᷣtu
tis indicia. ſSlenitudo diuinitaus in patre
plenitudo in filio.ſed nõ diſcrepãs.nec cõfu
ſum qð vnũ eſt.nec młtiplex qð indifferens
Mũofiliꝰa patre genitꝰ impoſũbileẽ ſcire?
mes ðᷣficit. ligua ſilet.ñ boiʒ tãtũ.lʒ ãgłoꝝ⸗
Supꝛa angelos. ſupꝛa cberubi.ſupᷣ ſerapbi
ſupꝛa oẽʒ ſenſũ eſt.credere iubemur.diſcute
re nõ pmittimur.aufer argumẽta.vbi fides
querit. Credimꝰ vnũ deũ.patrẽ a ſiliũ ⁊ ſpũʒ
ſanctũ. ſatrẽ eo ꝙ babeat ſiliũ. Filiũ eo q;
babeat patrẽ. Et ſpũmſãctuz. eo ꝙ lit ex prẽ
⁊ filio Pat᷑ergo pᷣncipiũ beitatis.qͥ ſicut nũ
qᷓ fuit nõ deꝰ.ita nnqᷓ; fuit nõ pat.A patre
ſilius natus. ab eo vero ⁊ a filio ꝓcedit ſpũſ
ſanctus. Mater eternꝰ.eo q bẽat filiũ eter
nũ cuius einus ſit pat. Fliꝰ eternus.eo ꝙ ſit
patri ⁊ſpũiſancto coeinus.Spũſſanct?ꝰ eteꝛ
nus.eo ꝙ patri et filio ſit coeinꝰ.Mõ cõfuſa

vi Sabelliꝰdi trinitas in vna ꝑlona.neqʒ ſe

vnus ſilius

parata aut biuiſa in nata diuitatis.vt Arꝛi
us blaſpbemat. Sedalii perſona pater.ali
filius.alter ſpũſſanctꝰ.vnꝰin natura in tuini
tate. deꝰ pat ⁊ filꝰ⁊ ſpũſſãctꝰ
pater carnẽ alſũpſit. neqʒ ſpũſſãctꝰ.ſed ſiliuſ
tantũ. vt qͥ erat in diuitate patris dei filius.
ipe fieret in bomie bomia filiꝰ.nefilij nomẽ
ad alterũ tranſiret.qui nõ eẽta nanuitate f⸗
lius. Dei ergo natiuitate ſilꝰ homis factuſ
eſt filius natꝰpſᷣm veritatẽ nature.ex deo dei

filiꝰ. æm veritateʒ nature.ex bomie bomis

filiꝰ. vt peritas geniti nõ adoptiõe neqʒ aꝑ

pellatione. ſedin vtraqʒ natitate ſilij nomẽ

nalcendo baberet. ⁊ eẽt verus deꝰ?a verꝰ bõ

neqʒ duos filios.ſed deũ ⁊ bomĩem vnũ ſili
um.quẽ pꝛopterea vnigenitũ dicimꝰ manẽ

te ĩ duabus ſubſtãtijs ſicut ↄtulit ei veritas

nature.nõ ↄſuſnaturis.neqʒ imixtis. ꝗta eᷣ

filiꝰ aſſũpſit bominẽ. vt qͥ ſuſcepit ⁊ qd ſuſce

pit. vna eẽtin initate pſona.Heqʒ eni bom

ne aſſũpto qua trinitas facta ẽ. ſedð trinitas
manſit aſſũptioneilla ineffabiliter faciente

perſone vniꝰ in deo et bomiĩe veritatẽ Quo

niam non deum tantũ .nec bomiem tantuʒ

dicim?ꝰxpᷣm.ſed deũ verũ natũ de deo patre
⁊ verum bomiem natũ de boĩematre. Nec
eius bumanitatẽ q̃ minoꝛ eſt patre.minue

re aliqdeꝰdiuinitati q equałeſt patri. Hoc

igitur vtrũqʒ vnus eſtxpᷣs quietm deum
dixit. Ego et pater vnũ ſumꝰ.et ſm boiem.

pater maioꝛ meeſt ( Ex quo bomo cepit
eẽ.nõ aliud cepit eẽ qʒ dei filius ⁊ B vnigenꝛ

tus.⁊ ꝓpter deũ verbũ qdᷣillo ſuſcepto caro
factum eſt. vt quẽadmodũ eſt vna pſona qͥᷣ
libet bõ.ania.i.ratõnalis ⁊ caro.ita ſit xpᷣus
vna pſona vbů et bomo. ¶ INem Xps ieſ⸗
dei ſilius.eſt et deus ⁊ bõ. Deus.qꝛ dei vbũ

lHõ qᷣa in vnitate pſone acceſſit dei ᷣbo aia

rationalis ⁊ caro. Et quia vnicus dei filius
eſt. enam et flius bominis id eſt ipſe vtrun
qz ex vtroqʒ vnus cbꝛiſtus.vnus dei filius.

idemqʒ bominis ſilius.non duo ſilij deꝰ et

bomo.ſed vnus filius. Eemn Weikoo

nẽ aſſumpſit. bomoin deum tranſiuit. non

nature verſibilitate. ſed dei dignatõe. vtnec
deus mutaret in bumonã ſubaʒ aſſumẽdo

tem. Hon

tem. Mon ergo duos xpᷣoſ

Ez
E
—

O

bominem nec bomoin diuinam. gloꝛiſica
tus in deum.quia mutatio vel verſibilitas
nature.pel diminutionem.pvel abolitionem
facit. Creditur a nobis.ſine confuſione con
iuncta trinitas.ſine ſeparatione diſtincta
tem. Hibil creatum. aut ſeruiensĩ tri

nitaie credendum eſt. mbil inequale. nibi

tie equale.nibil anterius poſteriuſue.nibil

maius aut minul.nibil extraneũ aut officia

le alti. nibil ſibi iuiſibile.nibil creaturis viſi

bile.nibil moꝛibus vel voluntate diuerſum

nibil de trinitatis eſſẽtia ad creaturaruʒ na

turam deductum nibil officõ ſingulare nec

alteri communicabile.nibil cõfuſum. ſedto
tum perfectum.quia totum ex vno ⁊ vnum
nõ tamẽ ſolitanium ¶ Item. Homouſyõ
ergo.id eſt in diuinitate patri filiuſbomou
ſyon patri ⁊ filio ſpirituiſãcto. Omouſyon
deo et hbomini.vnusfilius manens deus in
bomineſuo in gla patris.deſiderabilis pið
ri ab angelis. Sicut pater et ſpirituſſanctuſ
adoꝛatur abangelis⁊ omni creatura.Hon
bõ ꝓpter deũ.vel xpᷣs cũ deo.ſed bõin deũ.⁊
in bomie deꝰ.

O, verbum carnem
aſſumpſit cum pena
ſine culpa. cum moꝛ
talitateſine iniqtate
apitulum 4

carne illa quam perbũ aſſum
—* pſit. qualiter a peccato mũda
fuerit?cet q̃liter ſine peccato penam peccati
poꝛtauit. Et de eo quidem qlitera peccato
munda fuerit vel mũdata? Quoꝛũdazʒ eſti

mationem tacere non debemꝰ. ne foꝛte ſinõ
exponatur.nõ videatur.⁊ſi nõ videatur qd
eſt. credatur quob nõ eſt. ¶ Quidam pu

tant carnem illam que aſſũpta eſt a verbo
ua ab initio ⁊ in pꝛimo parẽte quando tota
maſſa nature bumane per peccatum coꝛꝛu
pta eſt. a contagione et coꝛruptiõe peccati
immunem fuiſſe cuſtoditam.⁊ ab ipopᷣmo
parente vſqʒ ad ſuſceptionem ſuia verboli
beram abomni peccato.⁊ mũdam deductã

vtnun qʒ ſub peccato fuerit. Etiðo a pecca

VBlti querũt de

tonon liberatam. ſed liberam. Aiunt eni qa
illa pars nature bumane ſub peccato eẽ nõ
debuit per quã ipa natura bumana pbi ob
noxia peccato fuerat a pcio liberanda erat.
Elo cõpꝛobandum q;ʒipſaʒ eandem eſtima

tionem. adducũtillqð poſtolus cuʒ no

uum ſacerdotiu; veteri pꝛeferendum aiſere
ret. Helchiſedech qui typuʒ ipſius xpᷣiac
noui ſacerdotij gerebat. ab abꝛaaʒ decimas
accepiſſe oſtẽdit.in qua decimatione etiã le
ui.a quo veteris ſacerdotijminiſtros deſcẽ
diſſe dubiũ nõ eſt. decimatũ compꝛobauit.
Ac per boc vetus ſacerdotnũ qð in leui deci
mas dedit inferius.nouũ auteʒ quodi mel
chiledech qui foꝛma xp̃i eſt decimaſ accepit
ſuperiꝰa dignus eſtimandum. Vbi tamẽ

xpm qui tucſm carnem ſimiliter pt leuii lũ

bis abꝛae fuit decimatũ nõ dicimꝰ ne ſimi
li ratione nouũ quoqʒ ſacerdotiũ quod in
xpo eſt. ibidẽ decimas dediſſe cõöuincamur.
NQuomodo autem leui q̃ ſᷣm carnẽ in lübis
patris tũc fuit decimatuſ eſt.⁊ xpᷣs qͥ ſᷣm car
nẽ ibidẽfuit.decimatus nõ eſt.nullaʒ cauſã
aliã inuenire poſſe putant.nili quia caro le
ui cũ culpa ibifuit. caro chꝛiſti nõfuit. Altqʒ
ideo quod peccato obnoxiũ erat expiatiõe
eguiſſe.quod autem mũduʒ atqʒ a peccato
liberũ erat. nõ eguille. Tali ergo ſe ratõe pu
tãt pꝛobare ꝙ caroilla que a verbo aſſũpta
eſt.nunq̃ʒ obnoxia peccato fuit.ſed ab initõ
ſiuein eoa quo deſcẽdit. ſiue in bis peꝛ quoſ
deſcẽdit.mũdaßſuata ſit a peccato.pt aliquã
do eſſe poſſit hoſtia pꝛo peccato Sed catbo
lice vitatis diffinitio.filiũ dei q ꝑ pctoꝛibꝰet
8 peccatoꝛibꝰnatꝰ ẽ ð̊ carne obnoxia pecca
to carnẽ aſſũpſiſſe aſſerit liberaʒa peccato.?
ideo liberaʒ. quia liberataʒ. JDeo liberaʒ. nõ
qꝛ ſub illonunãʒ fuit.ſʒ qꝛ ſubilloeẽ aliquã
do ceſſauit. Nuandoalſũpta eſt. mũdata ẽ.
Per eandẽ quiſpe gratiam natura bũana
mũdata eſt. vt dei verbo libera a peccato v
niretur.per quaʒcbꝛiſtianꝰa peccato libera
tur. vt eideʒznature in cbꝛiſto capite ſuoſo
cietur. pareat itaqʒ nobᷣ ſicut d.btũſ Au

guſtinꝰ gratia in cbꝛiſto noſtro capite.vnðᷣ

ſm vniuſcuiuſqʒ menſuraʒ ſe per cũcta mẽę
bꝛa elꝰ diffudit. Ea Ztia fit ab mſtoſibe ſue.

bomo quicũqʒ xpᷣianus.qua gratia bomo
ille ab inmitio ſuo factus eſt cbꝛiſtul. De ipbo
ſpiritua bic renatus.de quo eſt ille natꝰ. Eo
deʒ ſpiritu fit in nobis remiſſio peccatoꝛum
quo ſpiritu factum eſt, v:nullum baberet il
le peccatum Sic ergoſacium eſt per gratiã
vt caroillaa peccato ſubquo ab oꝛigie ſua
erat mũdaretur. ⁊ mũdata in illo qͥ liber ab
omni peccato in ea futurus erat.a peccato
libera aſſumeretur.vtnec gratia coꝛruptioi
nature pꝛeiudiciũ faceret.nec coꝛruptiona
ture gratiam impediret. Quomõ ergo indq
unt xps in lumbis abꝛae decimatus nõ fuit
ſi caro eius ibi peccato obnoxia fuit? Sed
ſciendum eſt ꝙ licet caro xpᷣi ſicut caro leui
adbuc in lũbis abꝛae ſub peccato uit. tamẽ
ipſum peccatum eius nõ ſui:ſub q; caro eiꝰ
fuit. Hoc enim ſolum eiusibi fuit. quod in
defuturum eius fuit. Quapꝛopter leui illic
anaturam ⁊ culpam babuit.quia inde per
pꝛopagatõnem onginis anaturã a culpaʒ
trabere debuit Quia ergoxp̃s ĩ lübis abꝛae
ſolam naturam babuit.pꝛopterea ꝙ ipſam
ſolam inde accepturus fuit.ꝓculdubio ob
latõe nõ eguit.que pꝛo eo qð eiusſolum ibi
erat neceſſlana nõfuit. Oblatõ enim nõ pꝛo
natura.ſedꝓ culꝑa offertur.quia ſi culpa ñ
eſſet. natura oblatõne opus nõbaberzʒ. Sic
ergo leui in lũbis abꝛae decimatꝰeſt.qᷣa ⁊
nataʒ et culpaz ibi babuit qui et naturaʒ et
culpã inde accepturus fuit.Epᷣs vero deci⸗
matus non eſt.qui pꝛopterea quod indeſo

lam naturam accepturus erat llam etia,
et tũc ibi culpã nõ babuit cum ipſa que eiꝰ

futura erat ſine culpa natura in ſua ongine
culpe obnoxia non fuit.

Quoo verbum cũ car
ne rationalem animaʒ
aſſumpſit.et qualis fu
it anima illa in ſapien
tia et virtute ⁊ iuſticia
et bonitate et mente,

ueruntqᷓ putauerũt in xpᷣo cuʒ
carnea verbo rationalẽaiam aſ

pars

ſũptam nõ fuiſſe.ſed ſolã carneʒ verbo vmi
tam. ⁊ iplã diuinitateʒ verbi carnẽ loco anie
viuiſicaſſe.eãdẽqʒ diuinitatẽ ab ipſa carne.
quando in cruce moꝛtua eſt receſſiſſe.rurſũ

qʒ ad ipſam quando reſuſcitata eſt viuiſicã

daz et reſuſcitandaʒ redijſſe. Sed catbolica
ſides boc babet.totum qð bomis erat pꝛei
culpã deũ aſſũpſiſſe.quia nec aliter verꝰbo
mo eſſe potuiſſet.niſi totũ qð ad veritatẽ bu

mane nate ꝑtiebat. aſſũpſiſiʒ. Accepit ergo

cũ carne ⁊ icarneiplã aiaʒ rationalẽ.que et
carneʒs ipſaʒ vegetaret ⁊ ſenſiſicaret ad vita⸗
am liberas nolũtates peccatũ reſpueret.et
ſectaretur iuſticiaʒ.Cuia boc ex ſocietate di
uinitatis collatũ eſt. vt ſpontanea quidem
libertate bonũ faceret.ſed ad malum facien
dum nulla pꝛoꝛſus neceſſitate vel nfirmita
te ðᷣcliaꝛe potuiſſʒ. Dicit quixpe btũs Augꝰ
De ſpirituſancio et virgine ¶Moria dei fili

us vnicus natus eſt. non carnis cupidine.
ſed ſolo dei munere. libera in illo voluntas
erat.ac tãto magis erat. quãto magis ſerui

re peccato non poterat Rulta autez que⸗
runtur de illa rationali amma.e quibꝰvnũ
eſt. vtrũ videlicet equalem cum diuinitate
ſciẽtiã babuerit S q̃ qſtione in alio opuſcu

lo qðde ania chuiſti intitulatũ eſt pꝛoliius

diſputaui. Hic vero boc ſolũ commemoꝛa
re ſuſticii ꝙ eadem amma lſicut plenam ꝑ
fectam dei ſapientiam vnitã babuit.ita ple
ne et perfecte ex ipla et per ipſam ſapientiã
ſapiens fuit. nec tamẽ ipli ſapientie natura

eãlis fuit qa longe aliud eſt ſapientia ſlape:

re. atqʒ aliud ſapienuã eẽ Ex quo enim bũa
nitati diuinitas comũcta eſt.ex ipſa diuimi

tate bũanitas accepit per gratiam totũ qðᷣ
diuinitas habuit per naturaʒ ita vt ſm illaʒ

ineffabilem vnioneʒ et dei eſſet in buanita
te ſua totũ qdᷣ bũanitatis erat.⁊ bomis idi
uinitate ſua eẽttotũ qdðᷣdiuimitati erat Sic
ergo bũanitatem verbi in ania rationali a
pꝛima conceptione ſua exineſfabili vnione
diuinitatis plenã ⁊ perfectã ſapientiã.⁊ po
tentiaʒ ⁊ virtutẽ ⁊ bonitatẽ accepiſſe credi
mꝰ.⁊ ipſaʒ ſicut in vniõe diuimtatis inſepa
rabiliter. ſicin ipſa q er vnione diuitatiſ erat
plenitudine virtutis incomutabiliter pꝑmã

— — —N—E

— — — —

Ne

4 *

1
de.,
14s
ni
e
ni
an
Ms
mi
ng
n
tenn
nug
hinte
Nodyn
nni
nioli
niſl
m
Awo
tid
DleGNn
aus cn
imic

PCnr

8.2

S
& 5=

ſiſſe confitemur. Neq; enim idcirco deꝰ bõ

inter bomies conuerlſari voluit.vt quaſi ꝑ

interualla tempoꝛũ. ſapientia aut pᷣtute ꝓph

ciens.meritũ ſibi compararet.⁊ ſeipſo meli
oꝛtieret.ſed pt ea ſapientia ⁊ bonmitate quaʒ

ipſe in diumitate ſua plenam et perfectaʒ ſẽ

per babuit.⁊ in bumanitate ſua plenam ⁊ ꝑ
fectam ſemel et ſimul accepit.diſpenſatonẽ

ſalutis bumane ſm ineſfabilem oꝛdinatiõʒ
ſuam compleret. Qua ppter id qð diẽ eus

geliſta. quia pꝛoficiebat ieſus etate et ſapiẽ
tia ⁊ gratia. Mon ita accipitur qſi in ſemet⸗
ipſo melioꝛfactus ſit.ſed quia bominibus
quam ipſe babebat.ſed latebat ſapientiaʒ et
gratiam pꝛout ratio tempoꝛuʒ poſtulabat.
magis ſemper ac magis a peruit. Ita apud
bominesipſe pꝛoſiciebat.quãdo bomines
ipſim eius cognitione pꝛofecerunt. ¶pð de
um autem pꝛofecit in eo ꝙ dum ſe ſapiẽtia
⁊gratia dei plenum oſtenderet.eos adlau

dem dei patris.a quo bec eſſeteſtabatmag

ſemperac magis pꝛouocauit De merito et
xpᷣi pꝛetereundum non eſt qd quidam miꝰ⸗
conſiderate dicere ſolent.quia ſcilicʒ chꝛiſtꝰ
bomo aliter ad gloꝛiam immoꝛtalitatis ꝑp
uenire non potuiſſet. niſi pꝛiuſ per paſſionẽ
merendo moꝛtem ſuſtinuiſiet. Non enim
attendunt bi.quia ꝙ deus bomo moꝛtalis
fuit. non neceſſitatis erat.ſed volũtatis.lNã

ſi pimus bomoſine moꝛte adimmoꝛtalita

tem peruenire potuiſſet. ſiſe ab inobediẽtie
culpa cuſtodire voluiſſet. quanto magis
chꝛiſtus bomo qui non ſolum ſine peccato
bõ iuſtus.ſedſupꝛa bomineʒ deꝰ fuit carni
ſue quam ad conſoꝛtium deitatis in conce
ptione ſublimauerat.glłam incoꝛruptionis
dare potuiſſet. etiam ſillam ad tolerantiaʒ
paſſionis et moꝛtis bũiliare noluiſſet? Si
xpᷣs ad gloꝛiã reſurꝛectionis.niſi moꝛiendo
peꝛuenireñ potuit. ergo ꝓ ſe moꝛtuꝰeſt xpᷣs
⁊ nccehabuit moꝛi.vt viuere poſſet. Nuid

auteʒz dicit? Nado inquit immolari ꝓpob
Hic intendite. vadoimolari pꝛo vob. Qua

re non dicis et pꝛo te Si pꝛo nobis moꝛtu
us es.vbi eſt pꝛo teæ Audite ergo xpᷣs dicit.

quia pꝛo nobis moꝛtuus eſt.⁊ nos diamuſ

pꝛima

quia pꝛo ſemetipſo moꝛtuus.eſt beneficiuʒ
negamus.quia gratias referre nolumꝰ Si

pꝛo ſe moꝛtuus eſt. quid ei debemus. Ipſe

igtur ſibi cõgratuletur. pꝛoſe ſuſtinuit.ſibi
recepit. En foꝛte et ſibi ⁊ nobis? Quare er
go tacuit ſibi.⁊ dixit vobiſ? An foꝛte erubu
it de neceſſitate.⁊ gloꝛiabatur de pietate? Eꝛ
go et ipſe erubuit manifeſtare. tu nõ erube
ſcis impꝛoperare.Sed dicũt. Si cbꝛſtus ꝑp
tolerantiam paſſioms. gloꝛiam reſurꝛectio
nis nõ meruit.quid eſt quod dicit Apoſto
lus.Cbꝛiſtus factus eſt pꝛo nobis obedieni
patri vſqʒ ad moꝛtem. moꝛtem auteʒ cruciſ
pꝛopter quod et deuſillum exaltauit.⁊ ðᷣdit
illi nomen quod eſt ſuper omne nomen?
Ecce manifeſte dicit NApoſtolus quia pꝛo

pterea per reſurꝛectionis gloꝛiam. cbꝛiſtus

meruit exaltari.quia pꝛius per obedientiaʒ
paſſionis pſq; ad moꝛtem nõ reſpuit bum
lari. Si ergo pꝛopter boc exaltatus. quia
bumiliatuſ. Ergo exaltanoms cauſa.bumi
liatio fuit. Ergo in bumiliatione meruit. q
in exaltatone bumilistioms pꝛemium rece
pit. Gi autem merendo ab glonam perue

nit.quomodo adillam peruenire potuilſſer.

ſi non meruiſſet? Sicigitur iſti argumen

tando de pꝛopoſitione erꝛoꝛis.ad concluſio
nem mendacij perueniunt. Fallit quipe eoſ
q meriti nomen non diſcernunt. Et pꝛopteꝛ
ea quia dicere non audent chꝛiſtum nibil
meruiſſe.ne foꝛte opera abeo facta apud de
um nullius virtutis aut pꝛecij fuiſle dicere
videãtur. dum cadᷣre timent. pꝛec pitant ſe
aſſerentes ꝙ Chꝛſtus patiendo gloꝛiaʒ me
ruit.ita pt ſi paſſus non fuiſiet.illam nec ba
bere potuiſſet nec debuiſſet. Si emm dici
mus.quia mibil meruit.conſequens eẽ pu

tant opera virtutis aut iuſticie eũ non feciſ

ſe. Si autem dicimus.quia meruit.ſtatim
inferunt aliquid eum pꝛius non debitum
ſibi operando obtinuilſe. quod eſt dicere.
quia chꝛiſtus aut bona opera nõ fecit.aut
aliquid quod ſibi pius nõ debebatur ope
rando pꝛomeruit. Sed videte qm ſtulta
ſit iſta aſſertõ Quid ei? Ergo de?ꝰ bonu oꝑꝰ
facere nõ p̃t.qꝛ nibilñ debitum ſibiꝓmereri

oteſt. Aut ideo operando non meretur.
aia debetur.etiaʒ ſi nõ oꝑet.Nñ nobᷣ
beneficia impendit deus et dona munificẽ
tie largitur. nonne bec ipla faciendo a no
bis pꝛo beneſicijs ſuis amari ⁊ laudarime
retur? Aut quia mereturideo pꝛius dignꝰ
non fuit. aut minus ſuit. Et opere tempoꝛa
li creuit meritum dei.⁊ melioꝛ ſeipſo factus
eſt deus. Munquid non melius eſt etmłto
melius.vt dicamus.quia eterna bonitate q
inipᷣo eſtnunqʒ creuit?quia plena in ipo et
perſecta ſemper fuit. pleneſemꝑ ⁊ ꝑfecte bo
nus fuitet dignꝰ laudari ⁊ aman? Et quã
do opus tempoꝛale facit.et nobis benefacit
amari laudaria nobis meretur.⁊ eſt me
ritũ operis in illo eternum. qdᷣ pobii tẽpoꝛa
liter exbibetur. Meqʒ ideomodo non mere

tur.quia pᷣus dignus fuit.neqʒ quia modo

meretur pᷣus dignus nõ fuit. Eſt ergo meri
tum in opere qa qð fit opꝰ eſt bomitatis.et
ipſum meritũ tamẽ cũ operein operanten
incipit.quoniam ⁊ ante expibitionem oꝑis

bonitas fuit operantis Similiter ðe deꝰ Po
mo.qui ſicut in diuinitate ſua ab eternop·
fectam bonitatem habuit.imo ipſe perſecta
bonitas fuitita in bumanitate ſua a pima
cõceptione plenam perfectamqʒ bonitateʒ
accepit.non tunc pꝛimũ obedientiã patien⸗

di ⁊ moꝛiẽdi babere cepit.quãdo pati⁊ mo
ri cepit. Ecce cõcedimꝰ.qꝛobediẽna meritũ

eſt. exaltatio pᷣmiũ. Quid ergo? Sobediẽ⸗

tia mer:tũ eſt. Mõne ex qauo obediẽtia cepit
meritũ cepit? Factus eſt inqᷣt obediẽs vſqʒ
X. Quis factus eſt xpᷣs ſᷣm qd factus eſt⸗
ſim bumonitatẽ factꝰeſt obediens.ſm diui⸗
nitatẽ ſubeſſe non potuit. in qua patriequa
lis fuit. Alia ſcpᷣtura dicit. Didicit ex bis q̃

paſſus eſt obedienniã. Didicit að neſciuit.
Quid neſciuit? Obedientiã. Subelſe neſci

uit.nõ potuitieo ꝙ equalis erat eẽ inferior

NPꝛoptea didicit qdneſciuit.qͥa id qð in ex
cellentia deitatis exꝑtus nõ fuit. ꝑ inferioꝛeʒ
naturam in pſũ aſſupſit. Factꝰeſt obediens
Ex a factus eſt bõ. factꝰ eſt obediẽs. Ex quo
bõ eẽ cepit. ſubiectꝰeẽ cepit. An qntũ bõ dig

tate.in quãtũ bonus volũtate.̊ᷣ eſt meritũ

Si volitas ſemp perfecto ſuit.ꝛ merituum

8
DPama *

ſemꝑ plectũ funt. Ex q̊ deus cepit eẽ bõ bõ
cepit ee deꝰ.Deꝰcepit eẽ homo ſubiectus.⁊⸗
bõ cepit eẽ de?ꝰ ꝑfectꝰ. Si deꝰ bumiliatusẽ
quantum potuit in bomie.bomo ſublima

tus eſt quantum potuit in deo. Si deus in
eoꝙ bomo elſe cepit. paſſibilis et moꝛtalis
elſe cepit.⁊ homo in eo ꝙ deus eſſe cepit. in

ſtus etbonꝰ ⁊ perfectus eẽ cepit. Sicut en

deus quando bomo eẽcepit.quod bomis
erat accepit.ſic ⁊ bomo quando deus eẽce

pit. quod di erat. accepit. Quapꝛopter ſicut

deus perfecta ſapientia.⁊ poteſtas.et boni
tas eſt. ita bomo exquodeus factus eſt. per
fecte potens ⁊ ſapiens ⁊ bonus in deofactꝰ

eſt. An putas chꝛiſtum bominem tuncpꝛi

mum plenam et perfectam potentiam diui

nitatis accepiſſe.quando dixit Data eſt mi

biomnis poteſtas in celo etin terꝛa. AUnde

ergo pꝛius demonibus imperauit. Ange
los miniſtros babuit celementa adnutum

imperij ſui inclinauit? An foꝛte quia oꝛan

tem legis quaſi pꝛecibus obtinuiſie putas.
quod pꝛius ipſe non potuit? aterinquit

clarifica filium tuum. Et ecce vox facta eſt ö

celo dicens. Et clarilicaui. et iteruz clariſica
bo. Aubiſti filium poſtulantem. patreʒ an
nuentem. Nutas quia pꝛecibuſobtinuerit

quod non obtinuillet ſi pꝛeces nõ fudiſſet?
Audi quodſequitur. Mon pꝛopter me in
quit facta eſt vox iſta.ſed pꝛoꝑter vos. Si

rñſio ꝓpi me facta non eſt. nec poſtulano

ꝓpimeſacta ẽ Sicego rñſiõʒ patrisnõ ac

cipio. vt me exauditũ intelliga Sic nec pcel
patri fundo.vt quod ñ poſiũ obtineã.Ego

enim totum poſſum totum quod pater po
teſt ego poſſum.qui filius ſuʒ patris Om

nia enim que pater facit. becet filius facit ſi
militer. Ex quo enim vt ſilius dei patris eſ
ſem bomo accepitotum quoddeus pater

poteſt poſle accepi. Videtis ergo quomo

do chꝛiſtus bomo in eo qꝙfilius dei fuit.⁊ ex

quo dei filius fuit, diuinam ſapientiam et

poteſtatem et bonitatem habuit.ac plene⁊

perfecte.quia plene et perfecte fuit. Aut iðoo

abinitio hoc non fuit. quia ab initioboc nõ
dixit. beciquit abinitio ñ diri vob. Ergo ab
initio xpᷣus bomo ex quo bõ eſſe cepit deul

ſemn.
hon
ter
lalut
vall
obin
cog
bube
d

bedi

lnbo
ſecbin
ſopor
hedei
hoſuig
Godot
Crecon
hern
nfäͤn⸗
volen
pan
tiende
enoſe
Arad⸗

lap

1e
nii
in
lon
as
in
teni
wi⸗
ae
ſan
n
e
ſ
men
ndi
akni
e⸗
Ae
Dun
wan
uns
rncvr
duck
ia
unn
onn
Grnen
mmme
Gnitn
oN
Snec
unuͤl;
No
ſepn
ueta
8 ⸗ 4
wsuer
5 o
aanack

nõ fuit Quia obinnio ex ã bõ eẽ cepit ñ
dixit Diu fuit chꝛiſtus bomo int bomines
prnuſqm deum ſe diceret vel pꝛobaret. Et

quando boc dicere cepit. cum magna mo
deſtia ac reueꝛentia B dixit.ne ſcãdaliʒarẽt qᷣ
mirar entur. Hecſuſciperẽt qui nõ caperẽt.
Ideo reuerẽterſe ſuggeſſit.nõ pᷣcipitant in
geſſit. Quẽ inqt dicũt bomies eẽ filiũ bois.
Mõ pꝛedicauit.ſed interꝛogauit. Dici volu

it. ſed dicere noluit. ne nõ veritatẽ docere. 5

gloꝛiam querere videretur. Treditis in de
um et ĩ me credite. Cõſidera quomodo mo
deſte ſe adiungit.quia ſciebat extra hois in

telligẽtiã eẽ. vt bõ deus crederet⸗ Nꝛopiea
pumaneitelligẽtie adbuc ſubditus erat bo

neqʒ in fide bois adbuc vt deus crederetur
alcẽderat ideo dubitãn et amũti dixit. Ho
k me tangere.nõdum eni aſcẽdi ad patrem
meum. Oꝛopter boc ergo qꝛſciebat ĩ cõſci
entia bumana le ſubditum eẽ.⁊vt equalłcre

deretur. eidem conſcientie longiquũ ⁊ extra

neum eẽ paulati illam ſouebat vt ad verita
tem aſſuefaceret. pt veritas lam illumĩaꝛet
nõ nouitas ſcandalizaret. Sic ergo xpᷣs bõ
inter bomies cõuerſando ſᷣm diſpenſatõnẽ
ſaluti bumane cõgruam per tempoꝝ inter
ualla. quod in ſeſimbł erat. aperuit.⁊ qdᷣ ipſe
ab initio plenũ ⁊ perſectũ babebat bumane
cognitioni per q̃ſoã ꝓfectus reuelatõnis ſe
babere magis ac magis put opoꝛtebat.oñ
dit. Ded dicũt Sii xpᷣo bomie ab initio ex
obedientia ſuſcipiende paſſiomis meritũ fu
it. in bocipſo iam ↄſtat.qꝛ ſi paſiurꝰ nõ fuil⸗
ſet ab initõ meritu obediẽtie patiẽdi habere
nõ potuiſſet. Si eni paſſio futura nõſfuilſʒ.

obediẽtia patiẽdi nulla fuiſſet Si obediẽtia

nõ fuiſſet. meritũ obediẽtie nõ fuiſſʒ Sicita
qʒ ad obtinẽdã glam incoꝛruptioms.indu⸗
cere conant neceſſitatẽ paſſionis. Sʒ minꝰ
ↄſiderant.qꝛ eadẽ bonitate qua ſead obedi
entiã paſſioniſ ſpotaneũ exhibuit.qꝛ ſic pati
voluituſtꝰet bonus ⁊ glła dignꝰfuiſſet.etiã
ſi pati noluiſſʒ. Si eĩ pati noluiſſet.⁊ ad pa
tiendũ obediẽs nõ ſuiliet.nõ tamẽ inobedi
ens fuiſſet.qa volũtati patris boc nolẽsnõ
ↄtradixiſſet.quoniã boc et ipſe pater noluiſ
ſet. Mã ſicut obediẽs fuit.quia volẽti volel

cõſenſitito pculdubio obediẽs fuiſſet. ſ no⸗
lenti hboc patri idem ⁊ ipſe nolẽs cõſenſiſſet.
Itaqʒ lemper obediẽs fuiſſʒ.etiã ſi paſſꝰnõ

fuilſet. neqʒ merito eiꝰqᷣcq̃ʒ minueret.etiã ſi

ad paſſiõeʒ quã nõ ex debuo.ſed ex digtõne

ſuſcepit ñ builiarei Unũ ẽ tñ inqunt.qðxpſi

ꝑpalſiõʒ obtinuit qð vtiqʒ bꝛẽ nõ potuiſſet.
ſi paſiꝰnõ fuiſſʒ. Datiẽdo q pe oĩbꝰcredẽti⸗
bᷣfactꝰ eſt exeplu paſſionis.ſicut reſurgẽdo
oĩbꝰ patiẽtibꝰfoꝛma glłificanõis.G̊ ergolu:
cratꝰ ẽ patiẽdo.q ipᷣm magiſtrũ ⁊ doctoꝛeʒ
ſequũt oẽs qͥ bñ patiũ: Ragnũ qᷣd lucra:
toeſt. Quid libi Bpdeſt. Pꝛecedit ⁊ oẽs ſe⸗
quũt. Cꝰbonũ ẽ ̊? Erꝛãtes mueni.pceſſi vt
niã docereʒ.oẽs ſecuti ſũt. Mibi qd pdeſt?
Esgo viã ſciebã. ꝑ me incedere poterã.ſʒnon
erat cã ꝑgẽdi.ſi cõpaſſio nõ eẽt ſubueniendi
Stulti et tardi ad credẽdũ.nõne oꝑtuit pa
ti xpᷣm.⁊ ita intrare in glam ſuã? Intendite.
Opoꝛtuit itaqʒ inquit pati xpʒ.⁊ita intrare
in glam ſuã? Quideſt ita? er paſſiõʒ.pꝰ
paſſionẽ glificatiõʒ. Quid· Ergo xpᷣs ñ po⸗
tuit. intrare ad glam.miſi tranſiret ꝑ penam
Quid eſt opoꝛtuit.nili qa aliter non potuit
Quomodo ergo ſuam.ſi opoꝛtuit?⁊ quo
modo opoꝛtuit.ſi ſuem? Si gloꝛia fuit ſua.
quomodo vt adillamintraret.pati opoꝛtu
it? ſed ſuam pꝛopter ſe.opoꝛtui pꝛopt nos
Poterat quidem cbꝛiſtus ſi voluiſſet alia
via intrare in glonam ſuam.et quomodo
vellet illam accepiſſe? quemadmoduʒ ſi vel
let nũq̃; caruiſſet.ſed ſemper babuiſiet. Sʒ
voluit pꝛopter nos per penam irein gloꝛã
vt moꝛiens timoꝛeʒ tolleret paſſionis.reſuꝛ
gens redderet ſpẽ gloꝛficationis. Hac via
ire voluit.quis nos bac pia ire debuimul.ꝗ
alia non potuimus.Hos volumus.ſeðnõ
poſſumus.ipſe potuit.ſed noluit.quia ſi ali
ter uilſet peruenilſet. ſed ñ ſubuenillet. Nui
ergo xp̃m in paſſione aliquid meruilſe alſe
rit ta vt eadem paſuone bonum aliquod
ad commodum vel vtilitatem vel gloꝛiã ſu
am euʒz obtinuiſſe contendat. quod iuſte ba
bere non potuiſſet.ſi paſſus non fuiſſet xpᷣm

plane in neceſſitatem paſſionis deducit.et

parit᷑ redẽptionis grãʒ q̃ in moꝛte ipſiꝰ exbi

bita ẽ imiuerełpotiꝰeuacuare uicit.q cãʒ

paſſiomis eiꝰnõ noſtrã ſedſuã neceſſitatem
fuiſſe pbare conat. Ergo xpᷣs nõ meruit.qſi
indebitũ ſibi aliqd acqrens.et tamẽ merunt
opus virtutis poſtea exbibitũ dignũ remu
neratione perſiciẽs. Meq; emm ideo qͥa p⸗
ipſe dignus fuit. opus vᷣtutis poſtea exbibi

tum remunerabile nõ fuit. neqʒ rurſũ qa ꝓp

oꝑe nirtutis remuneratꝰ ð.pus etiã qʒ ope
raret dignuſ fuiſſe negat᷑.Meruit ergo an:
tũ ad vᷣtutẽ operis.quia ꝓ opere remunera

tione dignus fuit. nectamẽ ſic meruit. quali
dignus nõſfuiſſet etiam ſioperatus nonfu
iſſet. Paterſamilias laboꝛat in vinea ſua. et
poſtea cum ad refectionem venit. poſtulat
cibũ.beneſemeruilſie dicit qdᷣ accepturus ẽ

Szʒ aliter mercẽnariꝰ meretur.aliter domi⸗
ANHercẽnariꝰmeret᷑.quia ei nõ ðᷣberet.ſi nõ

operaretur. Dñs autẽ etiã ſinon operat.pa
nem ſuũ manducat.qa ſuus eſt.⁊ nõ opus
babet ſi vult ꝓeo laboꝛare.qꝛ ſuꝰeſt eniam ſi

ne opere ulta ſũt que dici potuiſſent ſu
per bis. ſed hec pꝛeſenti abbꝛeuiatiomi ſuffi

ciant. Mouiſſime querunt de anima illa ra

tiõali quã vᷣbũ cũ carne in vnitatẽ ꝑſõe aſſũ
pſit.vtrũ ſicut eam ex ineffabili vmone diui
nitatis. perfectã ſapientiã ⁊ vtutem etboni⸗
tatẽ accepiſſe dicimꝰ.ita qʒ abinitio puſq̃ʒ

glam relurꝛectionis per immoꝛtalitatẽ car

nis indueret ex eadẽ vnione diuinitatis,/ple
nã qʒ beatitudinẽ babuiſſe dicamꝰ.NMðſiꝰ
cedimꝰ.obijciunt.q anima illa ante reſurꝛe

ctionẽ paſſiones et doloꝛes ſuſtinuit. ac peꝛ

boc plena beattudo eẽ nõ potuit vbi pena

2 doloꝛfuit Sednõ attẽdũtqq anima illa ſe

cũdũ aliud carni vnita fuit.⁊ pᷣm aliud diui
nitati. In eo ꝙ carni vnita fuit. pita carnis
ipſa fuit. In eo autẽ ꝙ diuinitativnita fuit.
Vita ipſius diuinitatis fuit ꝗn eo autẽ ꝙ car
ni iungebat recedente aĩaſpſa caro moꝛie⸗

batur. In eo añt ꝙ diuinitati iungebatetã

a carne recedens abipſa diumitate nõ ſepa
rabatur. Que igiti ſenſu carnis adtẽpꝰdo⸗
loꝛem ſuſtinint. in ſocietate deitatis plenuʒ
et perfectũ gaudiu ſemper poſſedit. Abi eĩʒ
perfecte iungebatur. plene ⁊ perfecte beatifi
cabatur. vbi aũt ad tẽpꝰminꝰ babuit ex di
ſpenſatione. poſtea ſulpletum eſt in gloꝛfi

eatione ita tamen vtadin parteſublimioun
babebat verumbonum. necaliquandored

deretur.quia nunqᷓ; fuit amiſſuʒ.nec ſuple

lumet effectum (Cal
Ecarne uerbi

tet. ꝙillã ab ipa conceptione

ſumeret. pena tamen peccati volutate non
neceſſitate aſſumẽtis remanẽte.pt dum iſta

in ſaluatoꝛe ſine culpa pateret illa que in ſal

uandis ꝓ culpa pene obnoxia fuerat. libers
retur. De bac itaqʒ pena paſſibilitatis ſiue

moꝛtalitatis querunt quidam quomodoĩ
carne ſaluatoꝛis erat? Sed facile eſt ſcire qᷓ

modo caroilla quãdiu in maſſa geneꝛs bu

mam ſub oꝛiginali debito fuit penã q; pue
ricationiſ qua totũ tenebatur in toto ipoex
neceſſitate ſuſtinui. Doſtq; autem a tot

iplo ſingulariter diuila eſt. vt nec in ipſo eẽt
neccum ipſo in cauſa participaret.iaʒ nibil
pene debuit.quia culpe nil babuit itaq; qᷓn
tů in ipſa fuit nõ debuit ſuſtinere penaz. qn
doiam nõ babuit culpaʒ. Moterat ergo ſal
uatoꝛ iuſte in carne ſua quã ſine culpa aſſi
pſit. penam q́; moꝛtalitatis ? paſſibilitatis ĩ
firmitatẽ nõ aſſũpſiſſe.ſedeam non ſoluʒ ſu
pꝛa id qð nos ſumꝰmoꝛtales.qꝛ peccatoꝛ ſᷣ
erat. ſz ſupꝛa idet qð pᷣmꝰbõañ peccatũ fuit
qꝛ ꝓbãdꝰñ erat a pᷣma ↄceptõne glaz imoꝛ
talitatiſ induiſſe. pmꝰq pe bõ qꝛ ꝓbãdꝰeras
tal eẽ ðᷣbuit.q et peccare ⁊ ñ peccare potuii
ſet. vt volũtatil ñ neceſſitatis eẽt vtrũqʒ INe
qʒ enĩ vel obediẽti meritũ.pel ñ obediẽn cul

pa eẽ potuiſſet. niſi et obediẽtia ⁊ puaricatõ

polũtaria fuiſlet.Itaqʒ qꝛ adꝓbationẽ vtrĩ
qʒ volũtas eꝰexpectabat.ad vtrũqʒ ei poſſi
bilitas pᷣſtabat.qꝛ po peccãdi ⁊ nõ peccãdi
poſſibilitatẽ habuit. oꝑtebat pt et moꝛiẽdi

nmoꝛẽdi polſihilitotẽ hꝛẽt Si e exncetate

ꝛetur. quia ex quo datum eſt. ſemper manſit
perſectum. ”Mẽ
¶ Be carne quã verbũ aſſumpſit
qualis fuit ſ,m Patdiitaem et ſen

bocpᷣmuʒ cõmemoꝛare op
ſpũſſancti operatiõe ita mã

batam credimꝰ vteam verbum ipſuz libe
ram pꝛoꝛſus ⁊ immunẽ ab omm peccato aßl

dd
ſge

nnſe

hpſt
tſen
WI

tdi

mog
mde
eiani
diylbe
ai
nen
dnl
avenrl
mlben
ns ſue
orodoi
klirg
mmube
e
idet
wawWe
Goio
wwitl
n
e ſag
mapi
rahu
galbplat,
nmr
e
