qʒ vitam dare. Bene ergo ſanguinẽ fundit cũ deuotõe fidei lue ñ deſpicit. qʒuis ab eo Polerd
qui nitam pomit pꝛo chꝛiſto.⁊ babetboptii qðᷣfoꝛs eſt ſacramẽto bcpiedo articu lenen
ma ſuuz in virtute ſacramenti. ſine qua ſẽ loneceſſuatis ppediat. Vis noſſe pl enius tenr
ſacramentuʒ ipſuʒ accepiſſe non ꝓdeſt. its ptrum ne ratio bealicubi auctoꝛitate ma mennn

cumilla babetur ſacramentuʒ; babere non nifeſtiori ſe pꝛobet. Quamuis ille quas mn
poſſe non nocet. Nerum ergo eſt quãuis ſupꝛa memoꝛammus auctoꝛitates tam wege
lbi dictü non eſt. Quia qui pꝛoxpᷣo mon; manifeſte videani.pt de veritate iplarũ du

rf fe es r-e rd raſ

Nenſ
Bnones
nb
Gneſqt
nbeſoe
Geien;
in
ae
N
rg
zAue
en.
tibes
naper
Cepa
cin
wpapti
aodn
Hin
Occewe
voenir
latdrn
ert Cnt
M0. 1
Gotiaditos
itͤſtn
wolnnl
zusce⸗
domn
oleplenus
gotaten

sale 4

wiutsi
—⸗

(pars

bitari nõ poſſit. Audiiñ adbuc aliub.ſifoꝛ
te euidentiꝰ tibi demõſtrar poſſit de qʒ du
bitare nõ debes. Beatus Alugꝰ. in libꝛo ð
vnico baptiſmo ſic ait. Enam atqʒ etiã cõ

ſiderans inuenio.nõtantũ paſſionẽ p noĩe

xpᷣi id quod deerat baptiſmo poſie unplere
ſed enaʒ fidem ↄuerſionẽqʒ coꝛdis.ſi foꝛte

ad celebꝛandũ miſteriũ baptiſmi in angu

ſtijs tempoꝝ ſuccurri nõ poteſt. Vides q;
mãifeſte teſtat fidẽ ⁊ coꝛdis ↄuerliõʒbone

volütati ad ſalutẽ poſſe ſufficere. vbi vilibi

le ſacmẽtũ aq ex nccitate ↄtigerit baberi nõ
poſie. Sʒ ne fſoꝛte ↄtrarietas aliq̃ nibi eẽ vi⸗
deatur in eo qd poſtea in libꝛo retractatio
num exemplu de latrone qdᷣad bãc ſniam
in q̃ dixerat effuſionẽ ſanguĩs ſiue ſidbem et

coꝛdis cõuerſionẽ vicem baptiſmi implere

poſſe ↄpꝛobandã aſſumpſerat impꝛobaut
dicens. In q̃rto libꝛo cũ dicerem vicem ba
ptiſmi poſſe babere paſſionẽ.nõ ſatis ydo⸗
neũ poſuiilliꝰlatromis exemplũ.qui ptruʒ
non fueritbaptizʒatꝰincertũ eſt. Sed ↄſide
rare debes qꝛ in hoc loco exemplũ tantum
qð ad pꝛobatõem ſentẽtie adduxerat.coꝛre

xit. p̃am ſententiã nõ impꝛobauit. Quod
ſi putas idcirco ſniam impbandũ.qꝛ exem
plũ coꝛrectũ eſt ergo falſum eſt qð dixerat

effuſonẽ ſanguĩs vicem baptiſmi poſſe ba
bere.qᷓniã ad illud gbandũ exemplũ ipſum

politu eſt. Mon eni ait. cum dicerẽ vicẽ ba
ptiſmi poſſe bꝛẽ fidem.ſed cũ dicerẽ.inquit.
picem baptiſmi poſſe bꝛẽ paſſionẽ.quãuis

vtrũqʒ; in iᷣa vna ſnia poſuiſſʒ. Si ergo ad

idd qð dixit vicẽ baptiſmi poſſe babere paſſi
onem exẽplum poſitũ eſt cũ ipᷣm ſine ambi

guitate vlla ven eẽ pſtet. patz qꝛ exemplum
poſtmodũ coꝛrectũ eſt.ſed ſnia nõ eſtimꝑp

bata. Opoꝛtz ergo vt aut ↄfitearis vicẽ ba

ptiſmi.in articulo ncc̃itatis fidẽ verã ⁊ con

uerſionẽ coꝛdis implere poſſe.aut oñdas qᷓ

liter vera fides a charitas non ficta baberi
poſſit. vbi ſalus non lit. Hiſi foꝛte dicere ve

lis neminẽ ſidem veram babere et charita⸗
tem veram babere poſ e qui viſibile ſacra
mentum aque non ſit babiturus.quodta
men qua ratione vłauctoꝛitate ꝓbes igno

w. Sed noſ interim nõ contendimus vtꝑ

aliquis quibaptiſmi ſacramentũ peꝛceptu
rus nõeſt. .iſta babere poſſit. boc ſolo dum

ſexta

taxat conſtãte.quia ſi qͥs eſſʒ qui H̊ baberet

etiã ſine viſibili ſacramento aque pire non
poſlet. NRulta ſunt alia qꝗᷓ ſaobodad pꝛo

bandũ adduci potuiſſent.ſednosq ſupius
in tractatu ſacramẽtoꝝ ad idipᷣm pbanduʒ

poſuimꝰ.neqqʒ iteꝝ atqʒ itexreplicãda pu

tamꝰ?ꝰ. ¶ De ſacramentis neophi
NEophitus noui
cius interpᷣtatur. Heopbitus vo

·C(tur nuper ad ſidẽ puerſus. ſiue
rudis in diſciplina religioſe conuerſatõis.

n

Mouiter ad ſidẽ ↄuerſi viſibilibꝰ ſacramẽ

tis inſtruendi lunt. vt pea q vidẽt intelligãt
ea qᷓ nõ vident.dmonẽdi ſunt eiuſmodi
pt ↄſiderent nouã non eẽfibeʒ in q̊ nouilũt
ipſi.quoniã ab initio mũdi ſicut nullo tpe
defuerunt ſideles et iuſti mẽbꝛa xpᷣiita ab

initio nunqʒ deſfuerũt ſacramenta ſalutis

que pꝛeceſſerũt in pꝛepanonem a ſignuʒre
demptiõis q̃ cõpleta eſt in moꝛtexpᷣi. ꝛi

ma nanq; etate Abel agnum obtulit in ſa

crificio ſiguraʒ moꝛnis cbꝛiſti. Scðᷣa etate

MNoe arcam in diluuio gubernauit ſiẽ cbꝛi

ſtus ecchaʒ inter fluctꝰtemptationũ regẽs

mergi non ſinit. Cercia etate bꝛabamp

filio oblato arietẽ mactauit.ſicut deus pat

verbũ ſuũ pꝛo ſalute mũdi obtulit.in quo
tamẽ diuimtate mnuiolabili permanenteſo
labuũanitas doloꝛeʒ moꝛtis luſtinuit. No

ſtea eductus eſt populus iſrael de egipto
per mare rubꝛum in columna ignis et nu
bis ſicut fideles dei de tenebꝛis peccati libe
rantur.renouati per ſacramentum baptiſi
mi cbꝛiſti ſanguine conſecratum.ipſum fi
de ſequẽtes.in quo eſt nubes bumanita
tis ⁊ ignis diuinitatis. Quarta etate in ibe
ruſalem regnum populi dei ſublimatur.
tempoꝛalepꝛefiguranſ eternum. in quo pᷣn
ceps pacis.pater futuri ſeculi.ſideles ſuos
ad vilionem eterne pacis introducet. Hu⸗
ius autem regni exoꝛdium. Dauidexiitit:
qui per multas tribulationes pꝛobatus
et gloꝛificatus. pacis ſucceſſoꝛem filum

lutarni ↄfeſſione pmerendaz exigimus.

reliquit vtoñdatur.qꝛ ad future pacis q̃etẽ
puenire ñ poſſint.qui in pñti pita ↄtempta
tiones ⁊ tribulatiões vincendas foꝛtes nõ
fuerint. ꝓpter B qui in ſabbato ſcõ paſcalis
ſolẽnitatis baptiſandi ſunt.qrta bebdoma
da qᷓdꝛageſimal obſuantie q ↄtinẽtie nobᷣ
arma miſtrat.⁊iĩ q̃rta eiuſð bebdomade fe
ria catbeʒiʒãdi ⁊ etoꝛciʒãdi ðᷣferũt ad ecciaʒ
lbi audituri ⁊ inſtruẽdi q̃liter ↄ ſpũales ne
quicias ſunt pugnaturi. Sʒ tñ vſqʒ in ſab

betum paſcalis ſolennitaus. eoꝝ baptiſmꝰ
ifferti. HMocattendẽte eccha. qꝛ qui ad ago
neem in pñti y ta vocan:.in ſpe future quie
tis baptiſant. Quinta etate populuſppter

peccata ſua in BHabilonẽ captiuꝰ ducitur

rurlſum deo miſerãte. poſt ſeptuaginta an

nos ſoluto captiuitatis iugo ad terrã ſuaʒ
reuocai.Quomã ſplus dei qui in bac vita

que ſeptenario dieꝝ numero voluit.vanita

ti ⁊ ↄfuſioni ſubiectus moꝛtalitatis iugum
poꝛtat.poſt finẽ eius a coꝛruptõeliberatur

Sic igitur ab initio nullo tꝑe ſacramenta

dei defuerũt qbus fidelis ꝓplus ad ꝑceptio

nem inuiſibiliũ nutriret ⁊ excitaret ad cog
nitionẽ. AMo vltimũ ſexta etate de virgiena

tus eſt cbꝛiſtus.ſiẽ ſexta die de terra virgie

pꝛimꝰbomo eſt plaſmatꝰ.pſe ergo q̃ꝛ con

ſummaturꝰ omia cum að virilẽ etatem ꝑ⸗
ueniſſet. triceſimo etats ſue anno a Johᷣe

baptiʒatus eſt.nõ neceſſitate ſʒ diſpenſatõ

ne.vt lauacx emundãdis ſancnſficaret. De
binc aplos miſtros euangelij ↄuocans re

gnum celoꝝ ventuꝑpdicarecepit.⁊ nouiſſi
me in ↄſummatõem ommũ ſemetipᷣm bo

ſtiam ꝓ mũdi redemptõe in ara crucis pa

tri offerens moꝛtẽ ſuſtinuit.vt credentibuſ

in ſe moꝛtiatimoꝛẽ tolleret.⁊ a moꝛte reſur

rexit vtpꝛo ſe moꝛientibꝰ ſpem vite ⁊ reſur

rectiõis daret. Doſtea aſcenſurꝰ in celos.

diſcipulos in mom vniuerſum miſit doce
re ⁊ baptiʒare omẽs gentes pt vocarentur
qui pᷣcedenteʒ ſeq̃rent ad vitam. Hecſũt ſa

cramẽta ſidei xpᷣiane ab initio ↄdita vel cre
Dita. in fine credenda ſine fine ꝓfutura.lʒ?
ſunt quibꝰ catbeʒiʒãdos imbuimꝰ.⁊ eoꝝq̃
ſacmeto nouitatis regenerãdi ſunt. ſidẽ ſa

“

(ſexta

¶ Be catheʒiʒatione.

rantur paruulis eadem fo:ma pᷣuatur.qᷣs

etiam ipᷣos mater ecclia pꝛouida diſpenſa
tione ſacramẽto ſalutis interim carere nõ
pult. ne foꝛte ip̃a dilatione a ſalute aliem ſie
rent.ſi nõ percepto ſacramẽto ſaluns.ſubi

to ab hac Nita exirent. Congrue ergo puiſa

eſt. ⁊ illis medicina ſalutis vt in ſacꝛamẽto

fidei baptizent.⁊ ꝑ alteriꝰfivẽ deo recõciliẽ

tur. qs ꝑ alteriꝰ pctũm alienatos ↄſtar eẽ a

deo. Inſtitutũ eſt itaq; ad ̊ͥ nouũ ſacmen
tũ ad catheʒiʒandoſ ꝑuulos.exoꝛciandos
initiandos.a⁊ deindebaptiʒandos in qbꝰ p

puuł audit eccleſia.⁊ adinirogata rñdet ?·

ſpondet.donec ipᷣiadintelligibiles ãnos ꝑ
uemiãt.⁊ ſacramẽta fidei ⁊ cbaritatis ⁊ſpei

Ele intelligere voleant ꝛßuare.

.
checuminus in
ſtructus vel audiens interptatrr
ECatbezʒiʒare eniʒ eſt inſtruere q;
baptiʒandi pꝛiꝰ inſtruũtur et docẽtur qᷓ ſit
foꝛma ſidel chiſtiane in qua eo ſoaluos ſi
eri⁊ ſacramentũ ſalutis ſuſcipe opoꝛtet. ſiẽ
ſcriptũ eſt. Ite docete omes gentes baptiʒã
tes eos in nomie pꝛis a filij ⁊ ſpirituſſancti
Pꝛius docete. poſtea baptiʒate. docete ad
inſtructionem. baptiʒate ademundatoez.
Bocete ad ſidem. baptiʒate ad peccatoꝛu,z
remiſſionẽ. Jðo docete.quia qui crediderit
ideo baptizate. quia quibapnatus fuerit.
ſaluus erit. Hecigitur foꝛma catbeʒiʒatolis
apᷣmis temꝑibus cbꝛiſtiane fidei initituta
elt. Quetunc quideʒ neceſſario ßuabatur.
quãdo adultis et intelligentiaʒ babenuibꝰ.
pꝛius q́; ad baptiſmi ſacrsmẽtũ accederet
regula fidei xpᷣiane nunciabaĩ vt vłſponte
ſidei acquieſcentes digni regeneratõne ſpi
nituali iudicarent. pel credere nolentes me
rito a perceptiõe ſacramenti dei velutindi
gn repelleretur. Ao obtinendã quiſpe ſalu
tem. idcirco arbitriũ bomis cõſulenduʒz eſt
quomũã opus ſalutis noluntariũ eẽ optet.
Etboc quidẽ a pᷣncipioſic factuʒ eſt. Soſt
im autez ad fidem mliitudo gentiũ introi
uit.iam nunc etiã in bis qͥa fidelibus gene

„ . S

adf
ino
ſeſt
nt
D
Nanſan
oalſni
wobap
inpeco
mnoren
culom
cramet
aafruct
moser
nniqun
picloꝛi
ntſpin
llaures
ſopeenee
endumy
lemende

boeeſtſac

neuogeli
ſardeme

4
S
ſinn

e d

rqlt
losſ
etſie
wogi
lnci
wnd
s
Wn
M
Pee.
ſgr
tnn
Wnd.
Nae
tutſne.
ehi

eomwe

Auno
ipeii

Noe
fieen

ie
münm
Auiche
urng
aden
ce
–
vlini
ninni

wnle

Knis

gibenen

dene

dunſen
ognain
Air
anmteth
,

oꝛciſte enim ſunt qui ſuꝑ catbecu

minos ſiue energuminos.ideſt. eos qͥ ba/
bent ſpũm immundũ.inuocant nomẽ dñgi

noſtri hu chꝛiſti diuĩa virtute obiecta.ad⸗/
iurantes eũ vt egrediatur ab ulis. Recte er

go poſt cathbeʒiʒationẽ exoꝛciſmꝰ ſequitur.
vt ab eo quiiam fide inſtructus eſt aduer⸗

ſaria pirtus pellatur. Tria quiſpe ſunt pſqʒ
adſuſceptionẽ nouitatis perficienda.qbuſ

baptiʒandus quaſi concipit᷑et nutritur. et
vlqʒ ad integritatem noue vite pꝛomouet.
Hec aũt lũt cateciſmi exoꝛciſmi oꝛationes.
Pꝛimũ uaqʒ catbeʒiʒatur baptiſanduſ.pt
adfidem ꝓpꝛio moueatur volũtatis arbi⸗

trio. Deinde exoꝛciʒat vt abeo dyabolipo
teſtas iniqua pellatur. Addi etiam oꝛatio
vt p̃ueniat gratia et ſubſequat.qᷓ vires pꝛe
beat libero arbitrio.et qua pꝛoculfiat pni⸗

uerſa maligni ſpũs illuſio. oꝛma igiturex

oꝛciſmi in bunc modũ ꝑpficitur. Signat pꝛi
mo baptiſandꝰcrucis ſignaculo in fronte.
in pectoꝛe.in oculis.in naribus.in auribus

in oꝛe.vt totius coꝛpoꝛis ſenſus boc ſigna

culo munian:.cui virtute omĩa noſtra ſa⸗
cramẽta cõplentur.et omia dyaboli figmẽ
ta fruſtrant. Moſtea datur ſal benedictuʒ

in os eius.pt ſapiẽtia conditꝰ.fetoꝛe careat
iniquitatis.⁊ vltra nõ putreſcat a vermibꝰ
vicioꝛũ. Deinde exufflatur malignꝰfoꝛas.

vt ſpiritꝰſpiritu pellatur. PDoſtea tangunt
ei aures ⁊ nares cum ſaliua.vt tactu ſuꝑne
ſapientie et aures eiusaperiantur adaudi
endum verbuz den et nares ſimiliter ad di⸗

ſcernendũ odoꝛeʒ ſuauitatis vite ⁊ moꝛtis.

boc eſt ſacramentuʒ apertionis quod dñs
in euãgelio ſigficauit.qñ aures ⁊ ostetigit
ſurdi ⁊ mun dicẽs.Effeta qð eſt adaperire.

¶ De bis que poſt exoꝛciʒationeʒ
equuntur in baptiſmo. (KCap. N
Bs igitur cõple/

ns. venit ſacerdos ad fontem. con
lecrat fons in noie patris etfilij

xoꝛciſmus de gre

e co in latinũ adiuratio dicitur. Ex⸗

ſexta.

ſouſſctĩvt ſctitas ſacmẽt nõexeoqᷓ miſtꝛat
ſed ex eo qui ſancnficat cõſtare ſcia?. Sicut

ſcriptuʒ eſt. Miceſt quiu baptizat. Sicut enĩ

neca bono meliꝰ datur.ſic neca malo peꝰ
accipit. Quia ſanctitas ſacramenti dei nõ
in merito miſtrantiũ.ſed ſancnſicãtis nᷣtu
te perſicitur. Traditur etiam noue pite an⸗
ditoꝛibꝰ ſimbolum ſidei.in quo apoſtolice
doctrine foꝛma conſiſtit: Doſtremo obla⸗
tus ad baptiſmũ paruulus.et interrogatꝰ
a lacerdote ſi abꝛenunciet ſatbane et omni
bus eiꝰoperibus.et omnibꝰ pompis eius.
peroꝛa geſtantiuʒ reſpondet.pt qui aliena
iniquitate obligatꝰeſt. aliena ſide et confeſ
ſione ſoluatur. Noſt abrenunciatiõem ſa
ctã. vngitur oleo ſacꝛo in pectoꝛe tanq̃ʒ mu
matur aduerſus boſtem.ne ei deinceps im
mũuda etnoxia ꝑſuadere poſſit. Angitur ⁊
inter ſcapulas.vbi vigoꝛ poꝛtandi onerisẽ
pvt foꝛtitudinẽ accipiat adpoꝛtandum onꝰ⸗
dñi. Deinde interrogatur.ſi credat in deuʒ
patrem et filium et ſpiritũſanctum.vnaʒ eẽ
catbolicam eccleſiã remiſſionẽ peccatoꝝ.
vitam eternã. Sub bac igitur ſidei reſpon⸗
ſione.’rina merſionea ſoꝛdibus vetuſtatis
abluitur.et nouũ bominẽ indutus tridua⸗
ne moꝛti chbꝛiſti conſepelitur. ſicut ait A¶po
ſtolus. Quicũqʒ in chꝛiſto baptiſan ſumꝰ
in moꝛtem ip̃ᷣiꝰbaptiſati ſumus.Conſepul
ti enim ſumus cũ chꝛiſto perbaptiſmuʒ in
moꝛtem.vt quomodochꝛiſtus reſurrexita
moꝛtuis per gloꝛam patris ita et nos ĩ no
uitate vite ambulemꝰ. CTrina etiã ĩmerſio.
trina eſt cogitatõis locutionis etoperatio
nis emundatio. Completis autẽ baptuſmi
ſacramẽtis. poſtqʒ baptiſatusa fonte aſcẽ
dit. ſacro criſmate in vertice vngitur. vt ſpi
ritum cbꝛiſti participando merito deĩceps
cbꝛiſtianꝰaſpelletur coberes regni ⁊ gloꝛie
ſacra vnctione effectus. Exinde tradit chꝛi
ſtiano veſtis candida.vt qui pᷣme natiuita
tis decoꝛẽ vetuſtatis pannis obſuſcauerat
habitu regeneꝛatõis glłe pᷣferatindumentũ
Tegit᷑ ei pꝰſacrã vnctõeʒ eꝰ caput ſacro pe
lamine.pt intelligat ſe dyademate regali et
ſaceꝛdotali dignitate potiri. Ad vlumum
datur cereus gccenſus in manus eiul.qua

E

M.

(ars

tinus implere doceatur illud euangelicuz
quo dici. Sic luceat lux veſtra coꝛã boibꝰ

vt videant opera veſtra bona.⁊ gloꝛinicent
patrem veſtrum quiin celis eſt. Hanc igii
lampadez ſi inertinguibilem ſeruauerit ini
vir gines lapientes cum ſpõſo celeſti adnu
ptias introlbit.
¶ De patrinis. ¶ Capitulum XII
Atrini uocantur
qui paruulos ad baptiſmuz offe⸗
rüũt. et pꝛo ip̃is ſpondẽdo quaſi fi⸗
deiuſſoꝛes ad deũ fiunt. Hi ꝓpterea patri
ni vocãtur. quia regenerandos ad vitam
nouaʒ offerũt.⁊ qdammodo auctoꝛes fiũt
ip̃iꝰregeneratõnis noue.De quibꝰplacuit
patꝛibꝰ.vt ꝑſingulos baptiʒandos.patrini
ſingult admitterentid eſt. vnus tantuʒz ſiue
pir ſiue mulier.pꝛopterea foꝛtaſſis ne ſpiri
tualis cognatio cui reuerentiam exbibere
opoꝛtebat paſſim diffuſa in matrimonij co
pula obeſſe potuiſſet. Sed quedã eccie bãc

ↄſuetudinẽ nõſeruant.plures ad ſuſcepio

nem paruuloꝝ admittentes. Et boc ſimilii
ſanccitum eſt. vt alium in baptilmo vel in
criſmate. boc eſt in confirmatõne.in filiolü
non ſuſcipiat.quiipᷣe baptiʒatus non eſt pł
confirmatus. Sed nec monacbi cõpatres
aut commatres facere pñt.quibꝰeiuſmodi
cõmercia familiaritatis pꝛobibent. Datri⸗
nl ſideiuſſoꝛes ſunt.pꝛo bis qᷓs in bapuiſmo
ſuſceperũt.vt eos cum ad legitimaʒ etatem

pueuerint admoneant ſidem rectam ⁊ con

uerſationeʒ bonam cuſtodire. Ante omia

ſymbolum et oꝛationeʒ dominicam. pvt ipi

teneant et eis inſinuent pꝛo quoꝝ fide ſpon
ſionem fecerũt.
Be rebaptiſatione. Cap. Xxn.
Poſtolus oicit.
AUnus deus.yvna fides.vnuʒ ba
ptiſma. Quodergo vnũ eſt ge
minori nõ poteſt Quappter valde ratõna
bili diffinitione a ſanctis patribus inſtitu
tum eſt. vt qui ſemel baptiſnn ſacramentũ
pcepiſſe cognoſcitur. nulla ratione illud ite
rato accipiat.ſiue in eccia ſiue extra ecciam.

ee

Pẽ. ſiue a catholico ſiue ab beretico.ſiue de

niqʒ a fideli ſiue ab infideli cuiuſcũqʒ cõdi
tionis. etaus. aut ſexus pſona illud accepe
rit. duůmodo tamen ſᷣm ſidem rectaʒ caibo
lici baptiſmatis ſoꝛmam acceperit.ratũ cõ
ſtare debebit. nec vlla ratione poterit itera
ri. Quod enim bonuʒaccepit.quare bonũ
nõiudicetur.etiã ſi a bono non acceperit?

NMon enim illiꝰerat a quo accepit.vel poti

us ꝑquem accepit qui bonus non fuu..ſed
illius in cuius nomine accepit. Qui ſempꝑ
bonus malum darenon potuit. ꝓpter boc
eos quiab bereticis ĩ nominetrinitatis ba
ptiſati ſunt cum ad vnitatẽ eccie redeũt nõ
rebaptiſari ſed vel vnctõe criſmatis vel im
poſitione manuſ recõeiliari catbolice eccie

antiqua patꝛũ traditio inſtituit. Sic pdem

arrianos pimpoſuõem manꝰ occidens ꝑ
vnctionẽ pᷣo ſacri criſmatis ad ingreſſũ ca

tbolice eccie oꝛẽs refoꝛmauit. Mamq ſolu
ſacramentuʒ; foꝛis acceperũt intus ꝑimpo

ſinonẽ manus ſpũm accipiũt. Nlacuit tñ
eos qui ſe baptiʒatos neſciũt.et ſui baptil
matis teſtes nõ babent ſine cunctatõne ba
ptiʒari. quia iteratũ dicinõ debet.qdfactuʒ
eẽ neſcitur. Queritur et de bis quimimice.
id eſt. iocoſe baptiʒani.vtrũ verũ ⁊ plenum
ſacramentũ baptiſmi pcipiant. Sed ſcien
dum quia aliud eſt aliqdiocoſe vel luſone
dare ſiue accipe.et tñ velle dare et acciꝑe.et

poc omino mtendere vt detur et accipiat.

quodiocoſe datur vel accipit.Aliud auteʒ

aliquid agere qᷓd foꝛma illiꝰ in oꝑe habeat.

ettñ nolle agere neqʒ intẽdere vt H agat.
ſed aliud aliqᷣo qdcũqʒ. Abi ergo intentio

baptizandi eſt. etiã ſi reuerẽua debita ĩ agẽ

do nõ eſt. ſacramentũ qdem eſt. qa omino
agit.et intendit.nec tñ ſineculpa agenus

qa qd agit᷑ et intenditnon digne agit. Ridi

culũ aũt oĩno eſt.vt pbi intentio agẽdinlla
conſtat. opus eẽ dicat. ꝓpter ſpeciẽ qndam
aſſimilatã operi.nõ pter Baſſũptũ.q foꝛte
puenientẽ ex alio qcũqʒ.eiuſmodiẽ q qdã
imperitieſtimãt vbailla q̃ ad ↄficiendã eu

kariſtiã inſtituta ſũta quacũq; pſona ſiue

in qᷓcũqʒ; loco ⁊ qualicũqʒ; intentiõe ſupꝑ pa

pem et vinũ pꝛolata effectum conſecratõis

llter
— tulem

li
t
N
di

h
fe

9
n
uo

ſchre

ſ
mund
ſeant
ſuente
ſohae
ſcutſ
ghae
Rume
de

Uateſi
bapi

neoſo
Porerh⸗

ſede
N
Nectpe
cabo
tü c
tlera
bonij
hete
Apoii
ſc
Nnd
Mapee
lonsbe
dür,
eln
Nacat
iden
Ndro-
gtlia
mii
inw
arti
baptl
heba
ha
1harn
nt
rnn
Ang
nague
oendiil
Z
4 ℳ e
Aionno
nib
. ho

MRZ

et ſanctiſicationis babere.qi ſacramẽta dei
ſic inſtituta ſint vt nullã operãdironem ad
mttant. ſz tumultuoſa quadam et violẽta

atqʒ irrationabili ꝑtinacia ſine omni inten
tione aut voluntate operantiũ adeſfectũ ꝓ

cedant. Ego filiũ meuz foꝛte ad balnea tule

ram.peni adaquã nõ vt baptiʒarẽ.ſʒ vtbal
nearẽ.nõ vt ſacramentũ darẽ.ſed vt ſoꝛdes
abluerẽ vel carnem fouerẽ. Noſui paruu⸗
lü meũ in aquaʒ.et qꝛ voluivt bñ creſceret
et pdeſſet. dixi foꝛte ſicut dixiſſem in mãdu⸗

cando in bibendo ſicut in arando etiſemi
nando. ſiue aliud qᷓdcũqʒ agendo dixiſſem.

dixi in nomiĩe patris ⁊ filij et ſpũſſanct. Cu

venis et dicis mihi. qꝛ baptiʒatꝰ eſt filiꝰ me

us. Ego balneatuʒcio.baptizatum neſcio.
O, ſi idcrco baptiʒatũ putas.qꝛ cũ merge
rem illu.ᷣdixi in noĩe patris etfilij ⁊ ſpũſſcti.
Ergoet offa baptiʒzata eſt. qꝛ cũ mergerem
illã dixi in noĩe patris et filij et ſpirituſſãcti.
Vide ergo ⁊ .ſidera.qꝛ rationabile eẽ opoꝛ

tet opus miſterioꝝ dei.nec ppi ſolã foꝛmo;
Siudicare vbi intentio agendi nulla eſt.

uare in ſola aqua baptiſmꝰ ce⸗

lebꝛetur. ¶ Capitulum. XIIII.

Lienoũ etiam eſt

gin ſolo elemento aque ſacramẽ

eſt. Quia ſola bec plenaʒ babet et pfectam
mundationẽ.Alij hniquoꝛes oẽs aqua puri
ficant᷑.Et ſiq̃d alio quolibet liquoꝛe tactuʒ
fuerit.aqua abluit᷑ vt emundet᷑. ppterea in

ſola aqua ſacramentũ emundatõis cõſtat

ſicut ſcptum eſt. Miſi qs renatus fueritex
aqua et ſpũſancto non poteſt introire ĩre⸗
gnum dei.
Def V.
Aptumi foꝛma iꝗ
olim in diluuio p̈ceſſit. vbi ĩ figura
J ſaluandoꝝocto anime ꝑlignũ ſal
nate ſũt. Similiter et in mari rubꝛo vbiaqᷓ
baptiſmũ.et ruboꝛ ſanguineʒ pᷣferebat.Si
militer in aqua aſperſiõis cuicinis ruſe vi⸗

tule miſcebaĩ.q carnẽ xpᷣi ſigurabat.q femi

neo ſexu deſignat ppter infirmitatem.ruſfa
poter ſanguinem.

tum baptiſmi ↄſecrari inſtitutuzʒ

oꝛma baptiſmi. Cap. V.

ſeptima.

nurmatöne. Cap. J.
tionẽ iam ab antiq ĩ vete
riteſtamento inſtitutam
legimꝰ.qua tũc qdem re⸗
ges ſolũ ⁊ ſacerdotes lini
ebant.quoꝝ vncnone ſin⸗

gularisille vnctꝰ pᷣſigurabat᷑.qui pᷣ cũctis

participibꝰſuis vnctꝰ eſt.vt cũ illo ꝑticipa⸗
rent in noĩe qͥ ꝑticipes illiꝰ eẽ mererentur ĩ
vnctione. Al criſmate enixpᷣs d.⁊a chꝛiſto
chꝛiſtiãꝰnoĩat. ꝛopterea ex q nomẽ oẽs
cõmunicare ceperũt.oẽs vnctõnem acciꝑe
debuerunt. Quia in xpᷣo oẽs genꝰelectũ ſu
mus et regale ſacerdotiũ.Criſma ex oleo

balſamo cõſicitur.quia per oleum inſuſio

gratie.perbalſamum odoꝛ bone fame deſi
OQ impoſitio manus per ſolos
irices celebꝛatur. ¶Cap. I.

nus unpolitio
q vſitato noĩe cõfſirmato vocat
ua xpᷣianꝰ vnctione criſmatis
ꝑpimpoſitioneʒ manꝰin fronte ſignat᷑ ſolis
ep̃is apoſtoloꝝ vicarijs debei.ptxpᷣianum
ↄſignent.et ſpum paraclitũ tradant.ſicut ĩ
pᷣmitiua eccia ſpumſanctũ ꝑ impoſitioneʒ
manuum dandi apoſtoli ſoli poteſtatẽ ba⸗
buiſſe leguntur.
Be eo quod ſilueſter papa inſti⸗
tuit vt baptiſatũ pꝛeſ byter criſma⸗
te in vertice liniat qCapitulum.I.
Ngeſtis pontiſi/
calibꝰlegit ꝙ ſilueſter papa conſti

tuit. vt baptizatuz pbyter in vͤtice
criſmate limat. pꝓpter occaſionẽ qdẽ moꝛtiſ

ne foꝛte ppter abſentiã ep̃i ⁊ difficultatẽ eũ

ↄſequendiſinemanꝰ impoſitõebaptizatuʒ
ab bac vita migrare ↄtingeret.qð quidem
oĩno periculoſũ eẽt. Quia ſicut ĩ baptiſmo
remiſſio peccatoꝝaccipii.ita pmanꝰimpo
ſitionẽ ſpũs paraclitꝰ dat. Illic grã tribuit
ad peccatoꝝremiſſionẽ. bic grã dat ad con
firmatoʒ. Nuld ãt pdeſt ſi a lapſu erigeris.

E 2

miſietiã ad ſtandũ cõfirmeris. Mꝛopterea
timenduz eſt his q ꝑ negligentia amittunt

eypi pᷣſenniã.et nõ ſuſcipiũt manꝰ impoſitõʒ

ne foꝛte ppterea dãnent.qꝛ feſtinare debue:
rut du potuerunt.ꝓpter eos eni qͥ articulo

tẽpis pᷣueniunt.inſtituta eſt illa qᷓ ſacerdos

baptiʒzatũ ſtatim i nertice linit ſacri crima⸗
tis vnctio.pt in ip̃o oſtendat᷑ qntuʒ ſacra
meniũ iſtud ad ſalutẽ neceſſsriu ſit. cũ tam
ſollicite vniuerſis cauei.ne foꝛte ſine io ab
bac nita ſubtrabant.Hanitfeſtũ eſt aũt ꝙ

pmis tꝑibꝰ omis vnctio criſmatis ꝑ ſolos

pontifices fiebat. Sed poſtea qdem ĩiſtitu⸗
tum eſt. vt baptizatü ſacerdosin vertice li⸗

mat.ↄſignatio tñ frontis ſolis pontiſicibꝰ

reſeruatur. Solus enim pontifex frontem
ꝓſignare ac linire poteſt.et ſpũm paraclitũ
—

trabdere.
no ſit maius ſacramentum

impoſitio manuũ an baptiſmmus
= Wapltulum. Il.

firmatõis.idẽ.impoſitõis manuũ
entiã querit᷑ vtrü maiꝰſit ſacramen
tũ q́; baptiſmus. Sed ſicut ſacri canones
diffiniunt vtrũqʒ magnũ oĩno eſt ſacramẽ
tum et ſumma deuotione penſandũ. Quã
nis tñ alterũ. ideſt. impoſitio manuũ in eo
ad a ſolis ſũmiſqʒ pontificibꝰcelebꝛat᷑ ma⸗
ioꝛi videat reuerentia colendũ. Sed ̊ duo
ita oiuncta ſuntin operatione ſalutis. pt ni
ſi moꝛte interuemente omnino ſeparannõ
poſſunt. .
¶O non debeat iterari manus
impoſitio ſicut nec baptiſmꝰ. et q;

2 ieiunis celebꝛanda. Cap.V

Eſacramento im
poſitõis manuũ diffinitũ ẽ vtnul⸗
la ratione iterei.ſcẽ nec baptiſmus
2 li foꝛte factü fuerit graui penitentia ẽ ple
ctendũ. Hoc qʒ ſtatutũ eſt. vt impoſitõmis
manuũ ſacramentũ nõ niſia ieiunis vłdetr᷑

vel accipiat.ſi bi q accipiũt pfecte etatis fue

rint vt mundidonũ ſpũſſancti accipiãt. Si
cut enim duobꝰtempoꝛibꝰpaſca videlicʒ

E ſacramento coõ

guinis chꝛiſti

octaug.

pentbecoſtes baptiſma qd bis ſolũ tempo

ribꝰ? generaliter celebꝛandũ elt. a ieinnis ce⸗

lebꝛari debetata etiã donum ſpuũſſa neti peꝛ

manꝰimpoſitõem a ieiunis pontificibꝰcõ⸗

uenit celebꝛari.excepiis infirmis. et moꝛte

periclitantibꝰ.

Ouanto tempoꝛe debeant eſſe

ſub diſciplina criſmatis qui manꝰ
impoſitionem acceperunt.
CTapitulum. VI

rere quanto tempe debeãt vncti⸗
onẽ criſmatis obſeruare in capite
pvt ſcʒ capita non lauent qͥ accipiüt manus
impoſitõem abſqʒ tꝑe baptiſterj. Quibus
reſponderi poteſt. coueniena eẽ vt tãto tꝑe
aduent? ſpuſſancti apud vnũquẽqʒ qͥ eum

accipit celebꝛet.quanto tẽpe generaliter ab

ecclia celebꝛat aduentꝰ ſpuſſancti ſuꝑ apo⸗
ſtolos. boc eſt ſeptem diebus.Et merito.qꝛ
ſeptem ſũt dona ſpũſſancti.et in ſeptem co⸗
mitibus ad boſpitem ſuũ ſpſſanct? venit.
Et dignũ eſt vt babeat vnuſqſaz diem ſuũ.
et vnicuiqʒ in die ſuo conuiniũ pꝛeparetur
Alium diem ſapientia babet. aliũ itellectꝰ.

alium conſiliũ.alium foꝛtitudo.alium ſciẽ.
tia. alium pietas. alium timoꝛ. Calia conui
nia xpᷣs apud boſpites luos exercet.talisa

ſpuſſanctus.

A(Aars Octaug.
¶ De ſacramento coꝛpoꝛis et ſan/
Capitulum.

oꝛpis et ſanguims ebu⸗
ſti vnũ eſt er bis in qbus
pncipaliter ſalus cõſtat.
inter omia ſingulareqa

exipᷣo ois ſanctificatio eſt. Hec eniʒ hoſtia

ſemel ꝓ mundi ſalute oblata omnibꝰpꝛece
dentibꝰ? ſubſeqᷓnubꝰ ſacramẽtis vᷣtutez de

dit vt ex illa ſanctificarẽt. per illã liberãdos

omnes.

oꝛis chꝛiſti. Cap.I.

Wlent quioaz q/

Acꝛamentuz

Quando inſtitutum eſt ſacrame /

Gper
ddi
ugan
wwome

e
nse

nanden
cbec
amote

reſſe
mon⸗

NS

Nn

nee.

emans
Aubu
notpe
gian
m
or
nmno⸗
nc
Hhm.
mhi.
mmeu
uc.
lmnſc
War
dn

RlZ
un

nnp

zantn
wnba⸗
pd.
gune

ore⸗
nonen
U

Gtbnmi
d

xpᷣs inſtituit.q poſtcenã veternis
Palce panẽ et vinũ in coꝛpꝰet ſanguinẽ ſuũ

menduü diſtribuit. vt wem poſt H imemo
riã ſui agerẽt pcepit.
¶ Utrum moꝛtale vel immoꝛtale

coꝛpus ſuum in cena tradiderit.

(Capitulum. III.

rere quale coꝛpꝰſuũ diſciplis ſuis

Blent quioã que
—„

dũñsih̊s xpᷣs tradidit. eſt.paſſibi
le an impaſſibile.moꝛtale an immoꝛtale. et

cetera que ad hanc ꝑtinẽt queſtionẽ. Ego

in eiuſmodi ſicut et in alijs pꝛofeſſus ſum
diuina ſecreta magis veneranda q̃ʒ diſcu
tienda cenſeo. Simplicitati fidei bec ſufn⸗
cere puto.ſi dicimꝰqꝛ tale dedit quale volu
it. et rurſum.quale dedit.ip̃e nouit. adeo eĩ
dedittale quale voluit.qꝛ omnipotẽs erat.
et potuit omne qd voluit.Ideo aũt ipᷣe no
uit quale dedit.qꝛ ſapientia erat.et non po
tuit ignoꝛare qd fuit. ſSꝛopterea leuius ſe
queſtione abſoluit.etfoꝛtaſſe tutiꝰin ſemet

ipᷣo ſubſiſtit qͥ nõ dicit moꝛtale dedit.nevi⸗

deat᷑ dicere ↄtra ſacramenti dignitatẽ.Nec

diẽ imoꝛtale dedit.ne eſtimetur credere cõ

tra eã q̃ in xpᷣo añ reſurrectionẽ fuit moꝛtabł
coꝛꝑis veritates.Dꝛopter E foꝛtaſſis meliꝰ
eſt. vt neutruʒ diffinire pᷣlwumamꝰ. q̃nistñ
alterũ fuiſſe credamꝰ. Sic itaqʒ non dicat
boc vel ̊ fuu.q̃ʒuis tñ cꝛedat.quiaalterum
fuit. Nõ ſi alterũ dicendũ eſt. ego abſqʒ pꝛe

iudicio veritatis magis ſenſu ad illud acce
Do.pvt illud impaſſibileet imoꝛtale.qᷓntum

ſcʒ pertinet ad ſanctficatõnem ſacramenti
tradidiſſe dicat. Si qs aũtobiciendum pu
tet. q ante reſurrectõem dñs ihs xpᷣus coꝛ
pus moꝛtale poꝛtabat.et bocipᷣi indubitan
ter pfitemur moꝛtalem fuiſſe dñm bieſum
ſm humanitatẽ ſuſceptã.qꝛ ſi moꝛtaleʒ fuiſ

ſenõ crederemꝰ. moꝛtuum negaremꝰ. Hu

mana ergo natura in xpᷣo moꝛtalis fuit. ſed

voluntate.nõ neceſſitate. Exeo emm q̃ per

diuina potentia tranſmutãs.apoſtolis ſu

perenniter victurꝰ exueret. vᷣm tempe aliqñ

grãm ab omni peccato munda verbo deiĩ
vnitatez pſone iũcta eſt ab omnimoꝛis ne
ceſſitateet debito libera facta ẽ vt nibil moꝛ
ti debeꝛet. pꝛo eo ꝙ peccati nibil babeꝛet lu⸗
ſtinuit tñ ſponte moꝛtalitatẽ.qꝛ moꝛtem ſu
ſtineꝛe volebat. Quia ſi moꝛtalitatẽnon ſu
ſtinuiſſet. moꝛ oĩno nõ potuiſſet. Sic ergo
ſponte moꝛtalitatẽ poꝛtauit.quouſq;ʒ moꝛ
tem guſtaret.et ita moꝛtalitatez deponeret
QMuia ergo voluntate nõ neceſſuate moꝛta
lis fuitapᷣiꝰmoꝛtalitatis ꝓpetatẽ pᷣm quoð
ratio ⁊ oꝛdotẽpoꝛis poſtulabat.pᷣuſq; eam
per moꝛtem totũ exueret.aliquando ex ꝑte
qñ voluit depoſuit.etrurſum. quando vo⸗
luit recepit.vt in bocipᷣo pꝛobaret.qꝛinquã
tum eam ſuſtinuit.ex neceſſitate non elſʒ. qᷓ
ſic pꝛo poteſtate inquaniũ voluit eam non

*

babere. ſuſtinere oino non poſſet. Legitur

in euangelio.qꝛ dñs ihsxpᷣs cum verbuʒ vi
tepꝛedicaret.et ad vitam moꝛtales et moꝝ⸗
turos inuitaret. zelantes boſtes queʒ ratio
ne aincete nõ poterant.furoꝛe extingueꝛe
volebant. Itaqʒ quaſi in eum quinibilam
plius moꝛtali haberet. manus iniecerũt in

ip̃m. et duxerunt eum in ſuperciliũ montiſ

vt illic eum pᷣcipitarent. Ipᷣe aũt vt oſtẽde
ret ſe qdem moꝛtalem eẽ.ſuſtinuit vt teneꝛe
tur.⁊ pt iterũ demonſtraret.qꝛ volũtate nõ
neceſſitate moꝛtalitatem et paſſibilitateʒ ſe⸗
rebat. non ſuſtinuit pt pcipitaret. Cum eni
eſſet ducendus.teneri ſe patiẽter tolerabat.
Cũ aüt eſſet pᷣcipitandꝰ. potenter ꝑ mediũ
illoꝝ tranſiens ibat. Nuãdo voluit teneba
tur.et qñ voluit non tenebat. Quantuʒ vo
luit et qñ npoluit naturã moꝛtalitatis admi
ſit. Nuantũ aũt eam ſuſtinere voluit.et qñ
voluit.eandẽ a ſe poteſtatem remouit.Crã
ſiens inquit ꝑ mediũ illoꝝ ibat.Huũqd pu⸗

tas ꝙ xpᷣs luctandoſe de manibꝰinimicoꝝꝛ

ſubtraxerit. cum ab eis tenereiĩ.pt tranſiens
liber ꝑ mediũ illoꝝiret. Ergo foꝛtitudo coꝛ:
poꝛis ſola in eo laudanda ẽ.nõ vᷣtus deita⸗
tis. Mon ita cõuenit.ſʒ exhibuit ſe qualẽ vo
luit admittẽs ad ſe ex eo qd ſpõte poꝛtabat
qztũ voluit. Si eꝛgo xpᷣs moꝛtalitatiſ naĩaʒ
ſm rationẽ diſpenſatiomis diuine pᷣuſq̃ʒ eã

ctã

ex parte depoſuit.et iterũ cũ tempꝰ? poſtula

bat aſſũpſit.q uid mirũ eſt ſi ꝛ aliqñ ꝓ cau⸗

ſa et ratiõe tꝑis ſᷣm aliqᷣd et totã depoſuiſſe
in qua tñ adbuc cũ tempꝰ poſtulabat paſ⸗
ſurꝰfuit. Si ergo Beẽ potrit vt ipᷣe ſeibum
manibꝰ geſtaret et diſcipulis ſine coꝛrupꝑti⸗
one ſui edenduʒ diſtribueret. et tñ ipe qͥ de⸗
dit et qͥ dabatur.q poꝛtauit ⁊ qͥ poꝛtabatur
idem eſſʒ. quid mirũ eſt ſi ðꝛ.qꝛ ipᷣe in eo qd
dabat moꝛrtalis fuit.et in eo qd dabat ĩmoꝛ
talis fuit. ettñ ip̃e qͥ moꝛtalis dabat.⁊ qͥ im

moꝛtalis dabat. non duo ſed vnus fuit ipᷣe.

OQüoenim iĩmoꝛtalis nõ dabat᷑ qͥ inuiſibili
ter ſumebaĩ.et incoꝛruꝑtibilit maducabat.
Inuiſibiliter ſumebat᷑ q̃ntũ ad ſoꝛmã dico
ꝓpꝛiam coꝛpꝑis ſui.nõ q̃ntũ ad ſpeciẽ ſacre
menti ſui. Inuiſibiliter enim ſumebat. q̃a ĩ
eo qd ſumebat᷑ qdipᷣe erat non videbatur.
Chꝛiſtꝰ emm ſumebati.et ſpecies panis ⁊ pi
ni tantũ videbaĩ.Adeo dico inuilibiliter ſu
mebat.et qd erat nõ videbal. Si ergo in eo
qð dabat q ipe erat videbat. et in eo qd da
bat ꝙ erat ipᷣe nõ pidebat.Et ſi in eo qᷣd da
bat tenebai et crucifigebat.et in eo qᷓd daba

tur frangebat᷑ et nõ diuidebaĩi.edebat etnõ

eo:rüpebat. Quid miranis ſi ĩ eo qᷣd dabat
moꝛtalis ðꝛ.et in eo qdð dabatimmoꝛtalis⸗

ipaſſibilis fuiſſe pdicat Hectñ ſic dicta ſint
vt nemini in eo qad latet piudiciũ ſiat

Si coꝛpꝰ chꝛiſti fuit quod indas

per intinctam buccellã accepit.

Cabpitulum. IiII ł——
Werunt et hoc.

Vtrũ coꝛpꝰxpᷣiilluð fuiſſe credẽ

buccellã poꝛrexit. Cü intinxiſſʒ inqt is
panẽ.dedit iude ſimonis ſcaniotbis. Sʒ vt

Bicit beatus augꝰ. Hon ſicut putãt quidã

negligenteꝛ legentes tũc iudas xpᷣi coꝛpꝰac
cepit. Intelligendũ eſt enĩ qiam oibꝰ eis di

ſtribuerat ſacramentũ coꝛpis et ſanguinis

ſui.vbi et ipᷣe iudas erat.ſicut ſanctꝰ QLucas
euidẽtiſſime narrat. Ac deinde ad B ventũ
eſt vbibm narratõem Jobannis apertiſſi⸗
me ꝑbuccellã intinctã atqʒ poꝛrectã.ſuum

eyßmit traditoꝛẽ. Foꝛtaſſis ꝑ panis ĩtinctio

“

—
NS

dũ ſit qd ip̃e traditoꝛi ſuo ꝑĩtin⸗

octaua.

nẽ illiꝰſigniſicans ſictionẽ. Moneĩ omia qᷓ
tingunt abluunt.ſed vt inficiant nonnulla
tingunt. Si ant bonũ aliqd ſignificat beciĩ:
tinctio.eidem bono ingratũ.nõ imeritoſe:
cuta ẽ damnatio.⁊ qq dem verba ſũt beati
auguſtini ſuꝑeo qd queſitũ eſt.ſi iudas in

buccella coꝛpꝰ xpᷣi accepit. Ex eo iñ qdtra⸗

ditoꝛi ſuo =is ad notandũ eũ.buccellaʒin⸗
tinctã dedit. cõſuetudo bʒ vt coꝛpꝰ x̃l lide⸗
les intinciũ nõ accipiant.

. .
OQ, agnus paſcalis ſigura coꝛpo
Hꝛiſti fnutt. (Cap. V.
Icut circumciſio
olim qntũ ad effectũ remiſſionis
peccatoꝛũ baptiſmi vicẽ gerebat.
Eare rubꝛũ aũt eiuſdẽ ſimilnudinem afi
guram pᷣferebat.ita agnꝰ paſcalis cuiꝰcar:

nesa populo edebant.et ſanguine poſtes

domoꝝ ſignaban:.in figura ſacramẽti co⸗
poꝛis xp̃ipceſſit Roſtã; aũt veritas veit.
ſignü e medio ſublatum eſt.exquo iam nõ

erat res q̃ futura ſigniſicaret.ſʒ qpſens ꝑci

perei.manſit tñ figura q;diu res nondum
ſuit. et exbibituʒz pus eſt in ſimilitudine.qd
poſtmoduz complendum erat in veritate.
Egiptus mundꝰ exterminatoꝛ dyabolus.
agnuscbaiſtꝰ. ſanguis agni paſſio chꝛiſti.
domus animarũ coꝛꝑa.domus cogitatio
nũ coꝛda.lec ſanguine tingimꝰ.ꝑ paſſio⸗
nis fidem.illa ſanguinetingimꝰ. ꝑpaſſiõis
imitationẽ. crucis ſignũ intus et ſoꝛis op
ponẽtes otra aduerlarias poteſtates. De⸗
niqʒ carnes agni comedimus.qñ in ſacra
mento verũ coꝛpus eꝰſumendo ꝑnidem
dilectõnẽ xpᷣo incoꝛpoꝛamur. Alibi quod
manducai.incoꝛpoꝛat. Quando autẽ chn
ſti caro manducat.nõ q̃d manducat.ſed ꝗᷣ
manducat.ei quem manducat incoꝛpoꝛat
Idcirco voluit xpᷣsa nobis manducari.pt
nos ſibi incoꝛpoꝛaret.boc eſt ſacramentuʒ

coꝛpis xp̃i. et res ſacramenti voꝛpoꝛis xpi.

q̃ manducat et incoꝛpoꝛat᷑ ſacramentuʒ bzʒ

qrem ſacramenti babet. Quimanducat et

nõ incoꝛpoꝛatur.ſacramẽtũ babet.ſed rem

ſacramenti nõ babet. Sicut q incoꝛpoꝛaĩ.
et ſi manducarenõ ↄtingat.rem ſacramẽt

— —

Nin
Cnwolg
beti
ntole
itbent
aonn
iadere
Alzn
maͤder

nahe
N
nalo
nlons
igethr.
Noente
Nocular
vorſoſts
mnitch
anni.
mi
u
ſorn
dec
wai
lotrin
necen
+
ni
ns ui
S
Cuaihin
hg
itn

babet. qʒuis ſacramentũ nõ babet. Quiſu

mit. ſacramentũ babet Qu credit ⁊ diligit
rem ſacramenu babet. Meliuſ ergoilli eſt
q credit et diligit. etiã ſi ſumere et mãduca:
care non poſſit.qʒ illi qͥ ſumit et manducat
et non credit nec diligit. vel ſi credit. non di

Hſacramentum altaris et figu

ra eſt quantum ad panis et vini ſpe

ciem.et res eſt quantum ad coꝛpo

rischꝛiſti veritatem. Cap. VI.

Brnt qui ex qui/⸗

buſoã ſcpᷣturaꝝlocis munimẽtũ
erroꝛis ducere putaueri. dicenteſ
in ſacramento altaris veritatẽ coꝛpis ⁊ ſan
guinis xp̃i non eſſe.ſedimaginẽ illiꝰ tantuʒ

altaris ſumitur.imaginem ulliꝰeſſe vel ſpe⸗
ciem qᷓdin parncipatiõe xp̃i ihu ꝑcipietur.
Qui pfecto in bunc errons laqueũ nõ inci
derent.ſi vel ſacramenta dei recta ⁊ bumili
fide ſuſciperent aut ſcpturas ↄuenienti in
telligentia tractaꝛent. Hunc aũt qꝛin ſacꝛa

mentis dei ſenſum ſuũ fidei p̃ferunt.in ſcri

pturis ſacris ſanũ interpᷣtatõis ſoꝛmãtene

nere ↄtemnunt.et fit vt ſermo veritatis am
pliꝰeos caligarefaciat.dum non recte intel
lectꝰ erroꝛem ꝓ veritate miniſtrat. Quod
tñ ſcpᷣture vicium non eſt.ſed legentium et

non intelligentium cecitas.Heq; ſacramẽ

tonꝝ dei ↄfuſio.ſed pᷣſumentiũ pꝛauitas.Hi

ãt periculoſe errauerũt tot maniteſtis ſen:
tentijs et aſſertionibꝰ non dubijs quedam

ambigua pᷣferentes. et in ip̃is magis men
daciũ qᷓ; veruatem eligentes. Hon qꝛ boc
