quia meliuſ eſt laluari duoſ q̃m vnum.ido

inquis magiseligo vt pereat vnus ⁊ duo
ſaluẽt.ergo niſvt mag ſaluẽt duo iſti qᷓʒille

S⸗
qu
nl
ni
N⸗
Nl
go
dllige
coyt
peree
eriſtt⸗
Mo⸗
rumt
hancn
ape
bltar
bocal
datpt
alijsp
cupien
hoſtri
mulat
feantan
niamd
ſedlig
aſunn
ae⸗
uial
latai/
ſuumdt
chpltao
nire dd
temden
qzſeipl
ſteaßmn
nyreſep
bünon
ſuannll
Poreni
tuamde
beoſſo
dents
Möi
bonie
tuä dil

enima

in

bo

Dlg.

nG

lbn

fune
nmneſie
imnton
o, Q

lecdee.

e nfn
mipori
engtin
dmſon
Mang
alenipn
opeltei
ninoeui
nugeel

nn
Ni
n

m dunos
nwogzeann
oleterge

oneten
e Senn

nrntch
Wunaicd
heodl
r nto
eps
Hin
Eenis

lonic

nſtian

—

dfi

Ita inquis oino magis diligo. Vide ergo
quid ſeq̃tur? Suꝑius aũt ofeſſꝰ es qꝛ tãtũ
diligis vłſi nõ dilgis. tantũ diligere ðbes
ꝓxim tuũ qᷓntũ teipʒ Si ergo tãtũ diligiſ v⸗

nu iſtũ tãq; teipᷣ̃m ⁊ rurſuʒ duosiſtos plꝰ

diligis q; vnũ iſtuʒ. plus vtiqʒ duos illos

diligis q; teipᷣm. Et ſi plus duos iſtos dili /

gis qᷓ; teipʒ.qᷓntũ videtur plus duos illos
diligis qᷓ; deũ ꝓpter quos ſeparari pis ab
eo vt deu non babeas. neqʒ diligas deñ et
pereas tu vt illi ſalui fiãt Et foꝛtaſſis aliqs
exiſtimabit eiuſmodi dilectönem babuille
QENoyſen:qui iraſcẽti deo pꝛo ſalute ꝓrio/
rum le opponens ait. Si non dimittis eis
banc noxam dele me de libꝛo quẽ ſcripſiſti
Et apoſtolꝰpꝛo fratribus anatbema eẽ cu
pit a xpᷣo vtilli ſalui fiantĩ xpᷣo. Et foꝛtalſe
boc aliquis etiã ad amoꝛeʒ dei ꝑtinere cre
dat vt eu tantũ diligamuſ.vt gliam eius in
alijs potius ampliſicari q̃; in nobᷣcoartari
cupiamus. Et pꝛopterea pꝛo ſalute mitoꝝ
noſtrã nobis perditionẽ optandã pt ponꝰ
multi ſaluent et nos pereamꝰ.q̃ʒ multi pe

E

rreant nos ſaluemur. Sed conſiderate q̊

niam dilectionis oꝛdotalis nõ eſt. vt ante
ſe diligat bo pꝛoximũ ſuũ cuius dilectõem

a ſua trabere ⁊ ſiqꝛmare iubel cũ dicit. Di

liges ꝓrimũ tuũ ſicut teipᷣʒ. Si eni ꝓximũ
ſuu diligit ſicut ſeĩm.quomõ pꝛorimũ duᷣ
ligit cũ ſeipſuʒ non diligit.Si enĩ pꝛoximũ
ſuum diligit ſicut ſeipſum.pꝛofecto boc illi
cupit ⁊ optat quodſibi. Si aũt bocilli eue
nire ðᷣſiderat quod ſibi. qmodoillius ſalu
tem deſivᷣrat quiſuã perditõnẽ optat? ꝗIta
qʒ ſeipſus pꝛimũ bene diligere debet. vt po⸗

ſtea bm ſe bene diligat primum ſuuʒ. Si

autẽ ſe perdere vult vt ſaluũ faciatpꝛoxim
ſuũ non eſt oꝛdinata dilectio.quia pꝛo aia
ſua nullã cõmutationẽ dare poteſt bomo.
Hoc eni pꝛimũ a te requirit deus vtaiam

tuam desilli deinde cetera adijciaſ. Si qd

pꝛo iſto dare volueris nõ accipitur niſi de
deris aiſtdᷣ. ꝛimũ iſtud reliqua cuʒiſto.
Mõ itaqʒ dico duos auttres aut quattuoꝛ

pomies.ſed nectotũ mundũü contra aiam

tuã diligere debes. Si eni aliquid plus qʒ
gqnimã tu diligisidem ipſũ ꝓfecto pl? qʒ

deũ diligere cõpꝛobaris. quia animã tuaz
non diligis.niſi in eo ſolo quia bonũ illꝰ

quoddeus eſt diligis. Jocirco pᷣmũ dilige
animã tuũ diligendo bonũ anie tue. dein

de etiã dilige pꝛoximũ tuũ ſicut teipᷣm dili⸗
gendo illi bonũ qᷣd diligis tibi. Hoc eſt eiʒ
illu diligere bonũ illi dingere. Nam bonũ
illius diligere poſſes etiam ſi illinon dilige
res. Noſſes eni tibi diligere aut alteri cui
libet ⁊ non illi. Etita illũ nõ diligeres qʒuis
bonum üũülius diligeres quia illi non dilige
res. Noſſes diligere equũ illius.veſtimen
tum illius. domũ ⁊ agruũ. pecuniam illius.
foꝛtitudinẽ illiꝰ pulcritudinẽ aut ſapientiã
illius. quãuis ull non dilgeres. quia tibi
diligeres non illiita bonũ illius tibi dilige
gere poteras.et tñillũ non diligere. qᷣa tibi
diligeres nonillitñ verum bonuʒ non po⸗
teras tibi diligere nili illud diligereſ cupe
res pꝛoximo tuo.Diſtinxit ergo ſcriptura
dilectionẽ iſtã ſm illaʒ queĩ alijs ⁊ de alijs
boms eſt dilectionẽ. pꝛimuʒ pꝛecipiens bo
min pt deü diligat. Intendẽs vtiqʒ vti eo
iplo leipᷣm diligat. quia diligere ſeipʒ non
alið ẽ qᷓ; bonũ ſuũ diligere.et bonũ ſuũ di
ligere non eſt aliud qm ſibi diligere. boc eſt
velle llud a deſiderare. QNuia enĩ omnis qᷣ
bonũ ſuũ diligit. ſibi diligit rurſum quia
omnis qui deũ diligitibonũ ſuũ diligit.cõ
ſtat pꝛofecto.quia nemo deuʒ diligit quiſi
bulllu non diligit.⁊ omĩs qui diligit ſibi di
ligit.qꝛ deſiderat ⁊ haberecupit quẽ diligit
Item quia non ois quibonũ alterius dili
git. illi diligit cuius bonũ diligit.quia nõ
illi diligit bonum qd diligit. Diſtinxit ſcri
ptura bumane menti ſcᷣm ea q̃ in buma
nis diuiſa aliquotiens inueniuntur.id qd
diuina inſeparabile babent dicẽs bomini
vt poſtqᷓ; diigeret deũ.diligeret ⁊ ꝓximuʒ
ſuum. non q illud ſine iſto facere polſʒ. led
ne poſſe putaret. ſoꝛimũ ergo dixit vt deun
diligeret.⁊ ĩ eoipſo dixit vt ſibi diligeret.qꝛ
oĩs dui bonũ ſuũ diligit.ſibi diligit. vo

non omis quibonũ alterius diligit.illi dili

git cuius bonũ diligit. Moſt dilectiõeʒ dei
ſtatim ſubiunxit dilectioezpꝛoximi. vt boc
bomo pꝛoximo ſuo cuperet dligend ullu

quod ſibi diligẽdo deũ. Nemo igit exiſti
met pꝛo eo qᷓd dictu eſt. dilige pꝛoximũ tuũ
ſicut teipᷣm.tantũ quẽlibet vnũ bominẽ ſe
diligere debere quantuʒ ſe.⁊ duos auttres
aut quatuoꝛplus qᷓ; ſe. Si enĩ tantũ ſe dili
git quantũ ſuũ diligit bonũ. tantũ diligit
bonũ ſuũ quantũ diligit deuzʒ. conſequens
erat vt tantũ diligeret pꝛoximũ quantum
deum ſuu. ſieuz tantũ diligeret quantuʒ ſe
ipſum. ꝛopterea non illi dici vtillũ tan
tum diligat. ſed vtin eo ĩ quo ſe diligit illũ
diligat. vt qd ſibi cupitilli cupiat. Hoceſt
eniz diligere ſicut ſeipʒ cupere illi etoptare
quod ſibi optat.⁊ cupit bonũ pꝛimũ quidẽ
ſibi. deinde illi. Mon eni amat illuʒ ſicut ſe.
miſi pꝛius amet ſe. Etin coꝛpoꝛalibꝰ quideʒ
boms que intantũ quidẽ aliquando coar
tantur pt qd ab vno ſolo poſſidei adalteri
us vſum tranſire nõ poſſit.niſi abeo a quo
poſſidetur totuʒ receſſerit.ſi gratuita chari
tate ⁊ ꝓpter ſpualis boni amplioꝛeʒ remu
nerationẽ aut dilecuonẽ bomo ſe ſupᷣ debi
tum non extollat. nicbil pꝛoximo ĩpendere
cogitur qð ſue neceſſitat debetur. Hicbil
eni ꝓximo debet nil poſt illud etßm illud
qð ſibi debet. Etidcirco cũ vtrunqʒ nõ po
teſt. puimũ faciat quodpmũ facienouʒ eſt,
De reliquo eniſi deeſt effectus.ſufficit affe
ctus.Et foꝛtaſſis pꝛopter bunc affectũ oſtẽ
dendu MMoyſes de libꝛo ſcripto deleri pe
tijt. ?2 Maulus pꝛo fratribus anatbema a
chꝛiſto ſieri concupiuit.nõ qꝛ deũ pꝛopter
bominẽ perdere vellent. led qa deuz li fieri
poſſet ſine ꝓximo quẽ diligebant poſſidere

nollent. Affectus eni loqbatur et quaſi de

dilectione ſecurus.amato ⁊ amanti in dul
cedine dilectõnis de ſeparatõe ↄminabat
non qa illius ſeparatõneʒ diligebar. ſed qᷣa
alteriue comunctõeʒ optabat. In eoautẽ
qdð ꝓximi bonũ amat.⁊pximobonũ amat
bonũ ſuum amat ⁊ ſibi amat.qa bonũ ſibi
eſt bonũ primi ſui. Si amat illud et cupit
illi qd eſt bonũ illi. Aeꝝeni bonũ cuʒz ꝛinui
dia nõ poſſidetur et cũ charitate feliciꝰ poſ
ſidetur. Sed dicis. N magis bonumeſt.
magis diligendu eſt. Daig autebonuz
eſt duolſſaluari q̃; vnũ. Quappter ſioptio

treoecima

data fuerit quid malim ego eligere debeo
vt multi ſalueni qʒ ego ſolus Hoc ergo nõ
attendis qꝛ maiꝰbonũ mibi eſtvt laluꝰfiã
ego ſolus.⁊ plures pereãt qᷓ; pt pereã ſolꝰ
ego ⁊ młii ſaluent. Qd aũt maiꝰbonuʒ mi
chteſt. a me plus diligendũ eſt. qͥa mibi pꝛi
mü inſitũ eſt vt diligam bonũ meũ illd ma
xime qd ven eſt bonũ. poſtillð ꝛ ſcdʒ illð
diliga bonũ ꝓximi mei. Scðᷣin me et poſt
me aliquid illi debeo. ante me vł otra me
nibil. alioquin nõ ſtaret. Diliges primum
tuũ ſicut teip̃m. ſi illũ diligerez odio babẽs
meipſuʒ Scom bunc itaqʒ moduʒ; nõ niſi
duo ſunt pcepta cbaritatis. Mꝛnmuz de di
lectione dei in quo bõ veraciter diligit ſeip
ſum. Secundü de dilectiõe primi in q̊ pri
mũ diligit ſicut ſeipſuʒ.

¶ Atrum chanttas ſemel habita
ittatur.
Capitulum XI.

tate tam mita dicere volũt vt ca

tatem. Ernõ eſt tñlaus cbaritans. vbi eſt
imuria veritatis. Dicũt charitatẽ taleʒ ac
tantaʒ Nrtutẽ babere ve hñ illa reliq pirtu
tes omnes quãuis aliqᷓ mõ ſcdᷣm affectuʒ
nature adbonum pcliuem ineſſe poſſint.
meritũ tamen eterne retributõnis apð de
um babere nõ poſſint. Qð enim ſine chari
tate fit ꝓpter deum nõ ſit.et q̃d ppter deuʒ
nõ fit. dens remunerare nõ babʒ ſi vlt etiã
ſi ſcdᷣm aliqdbonũ eſt illud qᷓo fit. Hature
enĩ bonũ eſt nõ gratie. ꝗn natura.non ſupᷣ
naturã. Qð ergoex nata ſola bonuz eſt. in
ſola natura ⁊ meritũ illius ſiml ⁊ pᷣmii eſt.
Itaqʒ quodſine caritatein ſola natura fit.
ad illuo quodin deo eſt ſupra naturã pꝛe

mium nõ ꝑtingit. Liquet ergo qa bonum

operandoſummũ bonũ non merei.niſi is
ſolum quiid qðᷣfacit bonũ ppter id qd fa
cit. ſummũ bonũ oꝑatur. Nis mereri deü
fac quod facis ppter deũ. Hoc ergo dicũt
decharitate qa virtus eſt omniũ virtutuʒ
et placent ppter ipam que ſine ipſa ⁊ ſi ad
aliqd bona eſſent.ad ſlummũ tamen bonũ

Wioaz de chari

titates laudare incipiantꝰ veri

ob
nn
n
gli
ſu⸗
pin
nue
gent
cbart
nebꝛ
eſtin
char⸗
Plun
ni
hote
ſvole
tenq'
mape
riate
peeſi
potue
buan
Mooin
Ernnme
gounbel
ponns
Gaͤßt
rüt qn
nte
rhnrotea
cbzntat
tamipt⸗
erunt. S
lamſchn
tatem.
cbanta⸗
munda
modon
gultatet
nimaſ⸗
wondle
ena
Pumm
Qiu
modo
ien,

nt

Nde
crgon⸗
tllorfi
ceiſſo⸗
wnezn
mbipi
illöm
chlö
Nad

Aene

openon
dobtbis
Coznöni
mzdedi
dlater
una
h
N
che
mnmünt
H
R
Wuiner
bnin
nnr
cewn.
undoe
mlnecrn
oppade
nenn
PDiuan
grora o i
linit
umn ſt.

eränd

adad⸗
,werendn
egchen

irein

junatnn

”

obtinendũ bona elſe non poſſent. Hec om

mia de cbaritate dicta libenter ſuſcipimus
qᷓi pᷣncipiũ bonũ ſententie veracis.Sʒ ſeqᷣt
aliud qᷓdſe quidẽ coniungit veritati cũ fal⸗
ſum ſit illð.vt cũ illa ingrediat᷑ ⁊ pilla ſuſci

piatur. ſed nos atenebꝛis lucem diſcerni⸗

mus ⁊ deridemus obſcuꝝqð lumini ſe in

gerit et ſtare ſe putat cuʒ lumine.Si enim

charitas lumẽ eſt.erroꝛ vero ⁊ ſtulticie te⸗
nebꝛe ſunt. vbi charitas eſt. lumen eſt. ⁊ nõ

eſt in ipſa qͥ palpando incedit. Nui eniʒin

charitate ẽ aut abulat vldet aut ſtat ⁊ nõ
pſumit vltra q́; videt. Quãdiu vero inlu⸗
mine eſt ſiue ſtet ſiue ambulet errare non

poteſt.qꝛ videt vbi ẽ. Qui aũt pꝛelumptõe

ſua ſe pꝛecipitat vbi nõ videt. perdʒ clarita
tem qa non habʒ charitatẽ.et quocunqʒ vl
tra pꝛoceſſerit.erroꝛtotuʒ ẽ. Sic iſti de cba

ritate mentiunĩ neſcienteg charitatẽ.quia
pꝛeſumere nõ debuerũt in eo qð viderenõ

potuerunt. Dicunt qꝛ cbaritas ſemel ba
bita nunqᷓm amplius amittat. Ego igitur

illosinterrogo ſi charitatẽ vnqͥm ꝑdiderũt

Et vtinã idcircocharitatẽ non ꝑdidiſſent.

quia babitã retinuiſſent. Sʒ vereoꝛ qiðo

potius nõ ꝑdiderunt.q̃a nunqᷓʒ habuerũt
S aũt nunquã babuerunt neqʒ guſtaue
rũt: quomõ aſſexere pꝛeſumũt quod neſci⸗
unt? Si autẽ charitatem aliquãdo babue
runt atqʒ guſtauerunt.babẽt adbucipam
charitatẽ quam babuerunt qꝛ ſcᷣm ſentẽ
tiam ipſoꝝ ſemel babitã amittere nõ potu
erunt. Si autez babent charitatem. ambu
lant ſcdᷣm charitatem ⁊ nõ oꝑantur imqui
tatem. Stautẽ agunt iniquitatẽ nõ babẽt
charitatem. Si eni deum non diligit qui
mundũ diligit. ⁊ ea que in mᷣo ſunt.quo

modo multo magis nõ deum diligit qͥ ini
quitatẽ diligit. Qui diligitiniqtatem odit

animã ſuam. qui odit animã ſuam ſeipᷣm
non diligit. vel ſi diligit male diligit.qa ᷣm
ſolam carnẽ diligit. Quiaũt non diligit ſe

ipſum non diligit primũ ſuum ſicut ſeip̃m
Mui auteʒ nõ diligit primũ quẽ videt.quo

modo poteſt deũ diligere quez non videt?

Aſti ergo qᷣ aliqndo oꝑantur iniquitatem
dicant qmodo babeant charitatẽ An foꝛte

tredecima

dicent.quoniã non ipſi operantur.ſed pec
catum quod babitat in eis.Mã atales fue
runt nõnulli ſtulti ⁊ nõ intelligentes id qð
bomo eſt.qa putabant qᷓdam peccata etiã
cum deliberatõe ꝑpetrata eiuſmodi eſſe vt
de ipſis bomo dicere veraciter poſſet.ſNõ

ego operoꝛ ſed peccatũ quod babitat ĩ me
non attendẽtes. quia boc quideʒ quod bõ

concupiſcentiaʒ ſentit qa ex neceſſitate eſt

vite coꝛruptibilis nõ ipᷣe oꝑatur. Quando

pvero concupiſcentie ↄſentit.quia ex volun
tate eſt non niſi ipᷣe oꝑai.Si ergo perppuꝛ
am voluntatẽ operantur iniquitateʒ. non
babent vtiqʒ charitatem. Et quid dicent?
Conueuiant ↄſcientiam ſuã et moderẽtur
ſcientiam ſuam. Conſcientia bumiliet ne
ſcientia infletur. Hon ergo de iuſticia pᷣſu

mant ne foꝛte per ipᷣam falſe iuſticie pꝛeſũ⸗

ptionem ſcientiam veritatis amittant.DDi
cunt qᷣa qui ſemel charitatẽ babʒ.deinceps
eam amittere nõ poteſt.boc eſt dicere qͥ bo
nus eſt malꝰ eſſe non pᷣt. Quare ergonon
ſimiliter dicemus.qa qui malus eſt bonꝰ
eſſe non poteſt.ſi dicimus.qa qͥ modo bo/
nus eſt malus eẽ non pᷣt? Qui eni charita
tem babetbonus eſt. 2 q̃ non babet chari
tem bonus nõ eſt. Sic ergo bonus qd ba
bet non pᷣt amittere.nec malus qd non ba
bet poteſt acquirere.Qð ſi verum eſſe con
ſtiterit nec ſtanti timendũ eſt nec ſperãduʒ

iacenti. Hos in temꝑe ſumus vbiincerta

voluuntur omia.⁊ tu michi detemꝑe eter
nitatem facis? Scriptura diẽ quia bomo
nunqm in eodẽ ſtatu permanʒ.⁊ tu neſcio
vnde contendis.qᷣa qͥ ſtat nunquaʒ cadit.
Quare ergo dictum eſt. qui ſtat videat ne
cadat. Atinam verũ elſet.ſi tamen iuſtum
eſſet vt in bac vita omnis qͥ bonus eſt.ma

lus eẽ nõ poſſet. Sed nũc vita iſta boc ba

bere non poteſt.in q̊ ⁊ mali expectãtur pt
boni fiant ⁊ bom pꝛobantur ſi adiniqtatẽ
non declinant. Extra banc vitaʒ q dam ma
li ſunt qᷣ boni eſſe non poſſunt.⁊ bom qᷣdã
ſunt qui ſimiliter mali eſſe non poſſuntqᷣa
illi per maliciã ligati ſunt.iſti per grãm cõ
firmati. Sedet in bis q; neceſſitatẽ natura
que ex ſe mutabilis eſt nullatenus operat

&

(Pars
ania in alijs vt dictũ eſt mutabilitatẽ natu
re:nõ natura ſed malicia in deterius coar
tat.ĩ alijs vero eandẽ nature mutabilitateʒ
nõ natura ſʒ gtia in melius ↄfirmat. Qui
ergo illic mali ſunt boni eſſe nõ pñt. et lilr
qui boniſunt mali eẽ nõ poſſunt. HMoc eni
eternitatis eſt ⁊ immutabilitatis vtillic de
alio in aliud trãſitus eſſe nõ poſſit. Mic au
tem mutabii quãdiu piuitur.⁊ malus bo

nus.etbonus malus eſſe poteſt. Etſi foꝛte

aliquis ita bonus inueniaĩ quiſemperbo
nus ſit. idemipᷣe tamẽ qui bonulſ eſt.malꝰ
eſſe poteſt. qᷓzdiu ille qui maluseſt. bonus
eſſe poteſt. Aterqʒ enim ſub tempoꝛe vi
uit ⁊ vtriuſqʒ conditio vna eſt in tempoꝛe.
Sepd dicis. Quid ergo ſibi vlt auctoꝛitas

que dicit. Cbaritas nunqm excidet.udi

ANd. tu foꝛtaſlis intelligebas.q exquo ſemel
babet amplius nõ amittat᷑. Moluit boc di
cere ſcriptura.ſed aliud quod tu quidẽ id
circo recte nõ intellexiſti. qꝛ ip̃am ſcripturã
non bñ inſpexiſti. Quid ergo. QNuid dicit

ſcriptura illa? Nunc inquit manẽt tria Z.

fides ſpescharitas. Quidẽnunc? Moc eſt

in bac vita qʒdiu qd non videtur creditur.
et ſperatur qᷓd expectatur. a deſideratur qᷣd

amatur. Cum autẽ finẽ acceperit pita bec.
et omia facta fiant manifeſta. quid enit oc⸗
cultum quod credatur. qᷓndo nibil erit qᷣd
manifeſte non videatur? Quid etiazʒ tunc
poterit ſperani futurũ.quando omma pꝛe
ſentia erunt. ⁊ nichil eritfuturum? Dictũ
eſt quia ſi vides nõ eſt ſides. Et iterum. qd
pidet quis quid ſperat? Ergo illic non cre
des.no dico quia inſidelis eris. ſed nõ cre
des quia ſcies. Similiter dico quia illinc
nõſperabis. nec tamẽ dico deſperabis.ſed
ideo dico nõ ſpabis.quia qᷓd ſperaſti totũᷣ

babensnichil futuꝑexpectabis. Nuũquid

ſimiliter dico quia illic nõ amabis? Ergo
quando adbuc nõ babuiſti dilexiſti. non
amabis qndo babebis. Abſit. Imo multo
magis tunc amabis quãdo queʒ amabis
idebis.⁊ quem videbis babebis.HNãeni
ſic amoꝛ iſte ẽ vtabſens diligatur p̃ſens

faſtidiatur. Ergo tũc etiam amabis.⁊ mul

to magis amabis ⁊ remãebit cbaritas.q̃n

tredecima

dofides ⁊ ſoes amplius nõ erunt. Hoc ſib i
vult quod dictum eſt. cbaritas nunqjm ex⸗

(det. qniaz bic babetur ꝛ ullic retneĩ. Siue

pꝛopbetie euacuabuni.ſiue ligue ceſſabũt.
liue ſcientia deſtruetur. Omnia eni bec in
bac vpita ta ntũ ſunt. Etiam ipla ſcientia no
ſtra que modo eſt tũcnon erit. NMon quia
tunc nulla erit. ſed quia alia erit. Omia er:
goiſta cum ipᷣa vita excidunt. quia nõ per
manẽt poſtea quãdo pidebitur qd credit.
et babebitquod ſperatur. Charnitas autem

„₰„

nunqʒ excidet.qniam et bic eſt ⁊ iluc erit et
nõ habebit finẽ vnqm dilectio.ſicut finem
nõ babebit vnqᷓm inſpecno. Sicut nunqʒ
ſeparabimur acontemplatione. ſic nun⸗

am euacuabimur a dilectõne.ſedſemꝑ vi

debimus ⁊ ſemper diligemꝰ Sic ergocha

ritas nunqm excidet quia ſemper manet.
Mon eni dixita nullo excidet.ſed nunquã

excidet q nõ in omibus manet. et tñ ſemp

manet in qbus manet. Nam ſi pꝛopterea
non manet lemper. quia nõ in omibꝰ ma
net. ergonec fides nec ſpes bic manet.qꝛ ñ

in oibꝰmanʒ Dultt eniz a fide ⁊ ſpeqᷓ in

deum eſt receſlerũt. et ſidem ſpem ipſam

quam habere ceperant deſeruerunt.⁊ exci
dit ab eis fides ⁊ ſpes etiam in bac vita.ne
tamẽ idcirco minꝰ perum fuit qd dictu eſt.
Nunc manẽt fides ſpes charitas tria bec.
Si ergo ſides ⁊ ſpes que bic aliq̃ndoa qui
buſoam excidüt. tamen bic manẽt. qa bic
nunqᷓ; pꝛoꝛſus excidut que in alijs manẽt
ergo ſimiliter cbaritas que aliqᷓndo bic a
qbuſdaʒ excidit tamẽ ſemper manet quia
qᷓmuis a qᷣbuſdam excidit. nunqm tamen
pꝛoꝛſus excidit.qᷣa in alijs ſemper manet.
NMeqʒ enim idcirco perit. ſi in me perit et

micbi perit. neqʒ pꝛopterea deſtruitur ſia

me euacuatura in me deſtruitur qᷓniaʒ al
teri manet qd mich nõ manet. Sed dicis
iterum. Si bij qͥ mali ſunt.futuri ⁊ peritu

n cbaritatẽ aliqᷓndo babere poſſunt.qmo

do charitas fons pꝛopꝛius nominat.deqᷓ
non communicat alienus? Qui enim pe
reunt alieni ſunt.etnõ pertinẽt ad nos.ne
qʒ ad id qd noſtrũ eſt. Si ergo aliem ſunt

◻

qmodo deillo q̊d noſtrum eſt pꝛopꝛium

4
u
ba
o
gle
nol
xm
run/
nlfu
runt
elee
lope
harn
deie
quo
u
eſton
beren
gouoo
men
atem
nlibe
teert
fum
titurg
choeſt
choelt.
ctoqn
dllgtt
raſent
guiſen
cmittit
deduc
ſaliqui
ſeltde
perdin
qywlan⸗
etqun⸗
bere

bi
r
A
ai.
Niben
og
öe
doc
Winen
lens
aufnnn
nnnni;
le nun
lnpvi
roche
nant.
wavi
nüͤleng
Rct
mib'n
nngi
then
nien
mag
apa

DNcad.

nombr.
liſdorn
alionu
incoh
manetq
nimun
Dper .
nim
AM
rhii
Sodas
mhentd
nin

voninnide

Guiant⸗
aaooe
alni

Chncus

commumcare poſſunt. Miruʒz eſt. Sieni

bij qui aliqñ aliem fuerunt ꝓximifacti ſüt amici qui in pꝛoſperiate amare le ſimulãt

accedẽdo.quare nõ ſimiliter bijqͥ pꝛoximi
ſunt. alieni fieri poſſunt recedendo Si eiʒ
accedere poſſunt qͥ longe ſunt.poſſunt etiã

recedere qui pꝛope ſunt. Qui acceduntre

conciliantur.q recedunt abalienant᷑. Si ãt

qui reconciliati ſunt pximi ſunt.ergo ⁊ qui

abalienati ſunt aliem ſunt. Camen qᷓʒdiu
pꝛoximi fuerũt alieni nõ fuerunt.ſicut bijqͥ
alieni fuerũt pᷣus q; recõciliarent.pꝛoximi
nõ fuerunt.Et qii ꝓximi fuerunt:q̃diu p
ximi fuerunt.de fonte ꝓpꝛio cõmunicaue
runt. Et ſimilr qui alieni fuerunt qᷓdiu alie
ni fuerunt.de fonte ꝓpꝛio nõ cõmunicaue
runt. Cum auũᷣt bij qui alieni fuerunt pximi
eſſe ceperũt.de fonte pꝛopꝛio cõmunicare
ceperũt.⁊ ſił qͥ ꝓximi fuerũt poſtq; abalie
nari ceperunt.de fonte ppo communicare

delſierüt. Et remanet ſemd fons ppꝛius. de
quo nõ cõmuncat alienus Alienus eniʒ

ↄmunicare non poteſt.⁊ tamẽ qui alienus
eſt pꝛoximꝰ eẽ poteſt. Charitatẽ malus ha⸗
bere non pᷣt.led qui malꝰeſt bonus ellept.

quãdo bonꝰeſſe incipit ⁊ cbaritatẽ habere
mnncipit. Et quãdobonuselſſe deſinit. cbari⸗

tatem habere deſinit.⁊ nunqᷓ; charitatem
nil bonus habexe poteſt.qꝛ charitatẽ babe
re et ſimul malꝰ eẽ nemo poteſt. Dicis ite
rum. Si aliqñ cbaritas ſemel babita amit
titur. quid eſt qd dicit ſcriptura. Quiami⸗
cus eſt ſemꝑ diligit? Si eiʒ aui diligit ami
cus eſt. ⁊ q amicus eſt ſemper diligit. pꝛofe
ctoqui diligit ſemꝑ diligit. Qui aũt ſemꝑ
Diligit nunq̃ charitatẽ amittit. Si ergo ve
ra ſcriptura eſt. et qui duligit ſemꝑ diligit.
qui ſemel cbaritatem babet nunquã illam
amittit. Sic tibi videi. ¶ulta ſnnt talla q̃
deduci quo vis poſſunt ſed magnũ nõ eſt
ſi aliquid dicas.ſedſi boc quod dicis vtrũ
ſic ſit dicendũ intelligas. Qui amicꝰẽ.ſem
per diligit. Uerum eſt boc.quia amicus
ſempꝑ diligit ⁊ inimicꝰ ſemper odit.et tamẽ
qui amicus eſt.inimicꝰeſſe poteſt et odire
et qui inimicus eſt amicus eẽ poteſt ⁊ dili
gere. Quãdiu amicus eſt. diligit.qʒdiu ini

treoecima
micus eſt odit. Sunt añt quidã non veni

et in aduerſitate pꝛobanti quales ſu nt. ppi
buiuſmodi diciñ eſt. qꝛ verus amicꝰ ſemp
diligit. boc eſt. non in pſperitate tãtum di
ligit. ſed enã in aduerluate. boc eſt ſemper.
Hon eni eſt verus amicus.etiam quando
amicus elſe vider. qui ſcõᷣm tempus nutat
vel mutatur vt in ptranqʒ partẽ poſt foꝛtu
nam mouei.Hon talis eſt ille quiſemper

Diligit qͥ bominẽ amat.noõ pecumã.amicũ

nõ lucrum. Qui enipꝛopter ſolaʒ pecuniã
amat.qʒdiu pecunia abundar.amat.qndo
pecunia deficit.dilecno deſicit.⁊ no eſt am
cus iam qui amicus eſſe videbatur.ymo qᷓ
pꝛius amicus nõfuit ſed putabatut. uunc
manifeſte amicus nõ elſe nec fuiſſe cõpꝛo
batur. Alli ergo iure dicitur qui amicus eſt
ſemper diligit.ſi amicus fuiſtiin pꝛoſperi
tate. dilige in aduerlitate. Quid eni in pꝛo
ſperitate dilexeris.in aduerſuate oſtendis
Si enim amicũ dilexiſti adbu cip̃e eſt dili

ge eum. Cur ceſſet dilectõ. cum qd amatur

non auferatur? Si autẽ foꝛtunã dilexiſti.
nõ habesqᷓdiam diligas.qᷣa foꝛtuna dilcel
ſit ⁊ pmanlit bomo ſolus.hoc ſibi vult qᷣd
dictuʒ eſt. qui amicus eſt ſꝑ diligit.ꝗnſtas
abhuc quaſi maius aliquid adducturꝰad
compꝛobanduʒ. quia charitas ſemel habi
ta nõ recedat. Oſtendis integram tunicã
chꝛiſti que ſcindi non potuit.etiaʒ quando
cbꝛiſtus pati potuit.coꝛpuſ chꝛiſti vulnera
batur.⁊ tamẽ tunica cbꝛiſti non ſcindebat.
Magnũ eſt quod affers ſi bene intelligas
Quid eſt eni tunica chꝛiſti nin eccleſia xpᷣi⸗
et quid eſt integritas tunce miſi vnitas ec
cleſie? Ecce q̃ʒbonũ ⁊ q̃; iocunduʒ babita
re fratres in vnuʒ. Nuod vnum? Nane
te in dilectione mea. Ergo charitas vnitas
eccleſie eſt. Et dicit ſcriptura. Nui in vmta
te eccleſie ſunt perire nõ poſſunt.boc eſt qᷣd
dicere voluiſti. Qui in cbaritate ſunt pꝑire
non polſuut.ſiue cbaritatẽ ſiue vnitate no
minesadem eſt quia vmtas eſt chantas.
charitas vnitas. Qui ergo in vntate eccle

ſie ſuntin charitate ſunt.et qui in charitate

4 3

pars

ſunt. perire omĩno nõ poſſũt. Manifeſta
eſt ratio.nemo fidelis ↄtradicit.Nullus in
charitate perire poteſt. ꝗbi perire nõ põt.ſʒ
inde exire poteſt.q̃ ibi manet.pꝑditiõem nõ
timet. Caueat ergo ipᷣe ne egrediatur foꝛas

Intus poſitis ꝑditio non eſt.ſicut bijs qui
foꝛis ſunt ſalus nõ eſt. qui incpit exire inci
pit perire. Cum autẽ foꝛis poſitus ad cbari

tatem reuertitur. ad ſalutẽ reparat. Quid
amplius qris ? Foꝛtaſſis aliam vnitatẽ ec/
cleſie interpᷣtari voles de qua veraciter di

cere poſſis.qa icirco in illa nullus peribit

Iniam exilla nullus exibit. Eſt eniz vnitas

pꝛedeſtinatõnis de qua dicitur.nouit dñs

qui ſunt eius.et veru eſt quia omnes qui
in bac vnitate ſunt ſalui erunt. quoniam
ex bis qui pꝛeuiſi ſunt ad vitã nullus peri

bit. Sicut enĩ dicit ſcriptura. Quos pꝛede

ſtinauit bos ⁊ vocauit.et qᷓs vocauit bos
⁊iuſtiſicauit.⁊ quos iuſtiſicauii bos ⁊ glo
rificauit Iſti ſunt ergo diligentes deuz qui
bus omnia cooperant in bonũ.bijs q ſᷣm
pꝛopoſitum vocat ſunt ſancn. Mam qui
ſcdᷣm pꝛopoſitũ vocati nõ ſunt.⁊ qui ad vi:
tam pꝛedeſtinati nõ ſunt.et ſi alnquãdo de
um ad tempus diligant vſqʒ ad finẽ in dile
ctione dei ñ perſeuerãt. Qu ppterea amil
ſa cbaritate pereunt. quoniã cuʒ ad imiaui
tatem ceciderint. ad charitatẽ nõ reſurgũt.
pꝛedeſtinan autẽ poſtquaʒ deum diligere
ceperint.vel perſeueranter diligunt vta di
lectionenõ cadant.vel cũ a dilectiõe cecide
rint iterum adillam reſurgũt vt non pere⸗
eont. Quid tibi videt? Credis neita eſſe pt
dico? Foꝛtaſſis nõ tibi ſuffiget Apoſtol⸗
qui boc dicit. pꝛopterea ꝙnõ exſtimes ita
intelligendum eſie quod dicit Apoſtolus
Mon omẽs diligentes deuʒ. in numeroil
loꝛum ponere voluit quibus omia coope
rantur in bonum.niſi eos tantũ qui ſcõm
pꝛopoſituʒ nocati ſunt ſancn. Danifeſta
eſt veritaſmſi eam impudenter negare vo
lueris. Sed dicis ſoꝛtaſſis non ita intelli
gendum eſſe quod ait Apoſtolus.Scimꝰ
quoniam diligentibus deum omia coope

ranturinbonũ.hijs qui ſcᷣm pꝛopoſitum

vocati ſunt ſancti. Dicis ergo nõ ita intel
ligendum eſſe quaſi per id quod ſubiunxit
bijs quiſcdᷣm pꝛopoſitũ vocati ſunt ſancti
determinare voluerit quibus diligẽtibus

deum omnia cooperantin bonum.ſed po

tius eoſdem ipſos diligentes deum omẽs

ſcm pꝛopoſitum vocatos ſanctoſ. Sic er

go foꝛtaſſis intelligenda putabis vᷣba apo
ſtoli.nec mibi credes ſi dicere voluero boc

ibi ſignificatum eſſe.q a non omnes pꝛeoꝛ
dinati ſunt qui aliquãdo deum diligunt.
quia non permanẽt in eo quod diligunt.

Verba Auguſtini lunt bec.ſi micbi non

credis.illi crede vt mibi credaſ.ymo nõmi

cbi ſz ſitati credas. NHudi ergo qð dic apls

inqᷣt cũ dixiſſet. Scimꝰqniã dili.deũ oia co

operantur in bonum. Sciens nonnullos
diligere deum.⁊ in eo bono vſqʒ ad finem
non permanere.mox addidit. hija qui im
pꝛopoſitum vocati lunt ſancti. Hij eniʒ in
eo quod biligunt deum permanẽt vſqʒin
finem.⁊ quiad tempus inde deuiãt reuer
tuntur. et vſqʒin fineʒ perducunt qᷓd in bo
noeſſe ceperũt. Ecce babes mãifeſte.quia
quidam ad tempus cbaritatem babentes
qꝛ in illa vlqʒ in finẽ non perleuerat.cadũt

et pereunt.⁊ rurlus quidam qui abilla ad

tempus cadunt.quia iteruʒ reſurgunt. cõ
ſeruantur ſaluãtur. Akj vero quia ab il
la nüquã deficiũt vſqʒ in ſinẽ perleueranti

feruoꝛe ſeł cepte caritatis deuonõ; pducũt

Quid maniſeſtius q̃ris S boc nõ videſ
quid vides? Sʒ dicis qmodo aliqñ veraʒ
charitatẽ babere potuerũt.quiin ea pſeue
raturi nõ fuerũt? Min eſt. Ergo lides nõ

fuit q̃ aliqndo fides eſſe deſijt. Quare non

ſimilr dicis quia nunqᷓ albus ſuit.q aliqñ
albus elſe ceſſauit? Mone intelligis quia
eoipſo aliqñ illud fuiſſe dicii qui aliqñ eſſe
illò deſuiſſe mẽoꝛat᷑. Qð ei qs nũqᷓ; fuit nũ
qᷓʒ eſſe deſijt. Quapꝛopi qui aliqndoama
re deſijt. conſtat pfecto qa paus qᷓ; amare
deſineretamauit. Sʒ verus inquis amor
nõ fuit qͥ adtempꝰ ſuit. Ergo nec ven odiũ
fuit qᷓo a tẽpus fuit nec nvere albꝰ fuitqͥ ad
tempꝰalbus fuit. Nuis H dicat?ergo vera

bes die
dliger
ſciolle
pſhin
dleen
ſoriin⸗
tatis in
binnode
deomn
Cbarite
catant
blecae
wamtt
eoone
mmneſa
hanent⸗
chante
aminurn
qltih
aodeczr
auütin

nnnt
binet
tlanci
getbrs
hledp⸗
nomis
☚
apo⸗
noboc
ee .
. ,
ün. .
Nbn n
orfön
ddeap⸗
Nide
CNnells
Dſnen—
Neguhn
Megan
ätn.
mmdo.
eſte a
nbabenes
nericdet
ehlan
Wurgonn
ocucbl
ipehunm
woedd
dotlcn
guinape
Carneah
ahlilin,
Gelerga!
lgieſe
Goczaware
gapis amo
gecpepod
utqn⸗
egoen

dilectio fuit.⁊ vere fuit qᷓ;diu fuit.etiã ſi ᷑ᷣm

aliquẽ modũ vera nõ fuit ĩ eo qd deſijt.qñũ

iam vere nõ fuit. Si ergo dicis qᷣa pᷣa dile

ctio nõ fuit.q̃ aliqñ dilectio eẽ ceſſauitſic ĩ⸗

tellige qꝛ qñ dilectio eẽ deſijt.vᷣa dilectõ nõ

fuit. qꝛ in eo ipo d nutabat ⁊ defecit vt di

lectio nõ eſſet. eſſe cepit ⁊ accepit.vtd pꝛiꝰ
fuit iam pᷣa dilectio nõ eſſet.

ritas ſit nominanda.

Vtrum omnis dilectio dei cha ſui ol dinis
et ad eãdẽ poſtea turpitudinẽtegendã illũ

quod qdam eiuſmodi dicũt.q̃a

tatem q dem nõ bñt.ꝓ eo ꝙ nõoẽm dilectõ

nem dei charitatẽ appellandã putãt niſi eaö

ſolam q vſqʒ in finẽ ꝑſeuerat Sʒ boc ſi qͥs

dicere voluerit.q̃ rõe vel autoꝛitate pbare

poſiit nõ inuenio.niſi foꝛte idcirco aliud di
lectionẽ alið caritatẽ ſonare putet.qꝛ alteꝝ
latinũ alteꝝ grecũ vocabulũ eẽ putʒ Scri
ptura ſacra noſᷣ dicit qͥa dilectio cbaritas

eſt. ⁊ da dilectio dei ſemꝑbona eſt. Hõ no

bis dicit qa ille diligitbene facit.et qa iſte
diligit male facit.Auguſtiꝰdicit apoſtolũ
ſciuiſſe qſoam diligere deum et in eobono
vſqʒ in finem nõ ꝑmanere.⁊ bonam vocat
dilectionẽ deietiaʒ in bis qui non perman
ſuri in illa ſunt.⁊ iſti neſcio q̃tſpecies chari
tatis inueniũt moꝛe pigmẽtarioꝝ in nun
dinis declamationũ ſtultoꝛum. Dicũt nõ
de omni charitate intelligendũ qd dicitur
Cbaritas ſemel babita nõ amittit.ſʒ de pfe
cta tantũ.Et ſi ego illos interrogo qᷓ ſitiſta
pfecta charitas nõ michi rñdent. miſi illa qᷓ
nõ amittii. Mon eni audẽt dicere deilla ſe
pfectõne charitans loqui q̃ in futuro hẽbi
tur.ne ſuꝑfluo de illa loqui ↄuincani.q̃ ad
banc vitã nõ ꝑtinet.Ergonõ imnueniũt quã
charitateʒ dicãt bic ꝑfectã niſi illam q non
amittitur. Et rurſlum cu aſſignare volunt
q̃ ſit illa charitas qᷓ nõ amittit.nõ inueniũt
dd dicant. niſi illaʒ qͥ pfecta eſt. Ita circłm
fociit.inuoluẽtes ſemetipos.qꝛ qexeat no

Ad. HM XI.
Oꝛaſſis olces

beilj q diligunt deum nõ perſeue
raturi.dilectõem dei qdem babent.ſʒ chari

Z MB

treoecima

byt. Moſtremo tanta erꝛoꝛis caligie inuol

uunt.vt dũ ꝑtinaciter charitatẽ ſemel babꝛ
tam cõtendit nõ poſſe amutti.aſſerere inci
piant eã a qbuſoã nõ ſolũ minoꝛa peccata
ſed criminalia qʒ a damnabilia ex delibera
tione ꝑpetrantibꝰ retinere. Dauid adulte

rum ⁊? bomicidaʒ charitatẽ dei babuiſſe di

cunt quãdo libidini ſuiens in vxoꝛẽ ꝓxim
ſui niolandam turpitudinis frena laxauit

ipſũ cuiꝰthoꝛi federa violauerat.innocẽtẽ
et iuſtũ crudeli pꝛoditione extinxit. Dicãt
mibi vbi tũc fuit charitas nõ agens perpe
ram vbi innocẽs oſpꝛimitur.non qrens qᷓ
ſua ſunt qndooliena rapiũiur. Oſtendat
michihic ſi poſſunt dilectione q plenitudo
legis eſt. vbi 1 p̃cepta legis Nolãtur ⁊ ius
nature coꝛrumpit. Lex dei dicit:nõ occides

nõ mechaberis. nõ ocupiſcesrexs pꝛoximi
tui. Si charitas bic eſt plenitudo legis bic

eſt. Si plenitudo legis eſt. quomõ pꝛeuari
catio eſſe poteſt? Sitalia facientem. chari
tatem babuiſſe dicunt.quare non etiam in
boc faciendo nichil peccalſe dicũt.quia ſcri
ptura dicit qui natus eſt ex deo non pec
cat. Et quia rurſum alibi dici. Habe cha

ritatem et fac quidquid vis. Si enim hoc

verum eſt quod charitatẽ tala faciẽtes re

iinere poſiũt. cum bije qui caritatem bnůt

quidquid libet agere cõcebitur. ꝓſecto q̃d
quidegerint.peccatũ quidẽ nõ eẽ ↄpꝛobat᷑
Eant ergo nunc cũ charitate ſua et faciant
quidqᷣd volunt.qꝛmagnos deſenſoꝛes bñt
Alios q̃dem defendẽtes ꝙ charitatez non
amittãt.alios aũt ↄcedẽtes.ntqdqd volũt
cũ charitate faciãt.Sed dicunt. Si dauid
peccando cbaritatem amiſit.quomõ ergo
verũ eſt quod ſcriptũ eſt deip̃o.q; ſpiruus
dñi non recedebata Dauid ab eo die etde
inceps? Si eni charitas receſſit quõ ſpũs
dñi remũſit.q̃ſi vero ſpũs domini hmmłia
alia remanere nõ potuerit.euã ſibᷣm donũ
charitatis receſſerit? Mõne etiaʒ in illis ſi
ue cũ llis remanet q̊s cadẽtes cuſtodit ne
pereãt.qᷓs tñ ſtantes ñ cuſtodit ne cadãt⸗
Juſtus cũ ceciderit non collidet.q.d.ſm.ſ.

Quid ergo? Si pꝛeſens erat dominꝰ ſtan
ti. quare lapſus eſt?Et ſi pᷣſens non eratca

denti quare colliſus non eſt? Si eiʒ tenere

tur non laberetur Etiterum. ſi manus non
ſupponeretur. collideret NMꝛopter bocergo
colliſus non eſt.quia cecidit ſuper manuʒ.

Si manus ſuper eü cecidiſſet colliſus fuiſ⸗

ſet. Qui ceciderit inquit ſuper lapidẽ iſtu;
confringetur.ſuper queʒ autẽ ceciderit.cõ⸗
teret eum. pꝛopter boc ergo dominus ma
num non ſuperpoſuit iacenti vt pꝛemeret.

ſed ſucpoſuit vtreleuaret.ſuſpoſuit vt adiu

uando repararet.nõ ſuꝑpoſuit vtiudican
do condemnaret. Sic itaqʒ ſpiritus domi
ni non receſſit a Dauid.quia cum eo erat
vt abeũtẽ reduceret ⁊ peccantẽ iuſtificaret
et ſtaret.et foꝛte cũ eo erat ſed in eo nõ erat
Cum eo erat ad cuſtodiã.ſedin eo nõ erat

ad iuſticiã.Hon eni tunc imuſtꝰerat Da⸗

uid quando in tam graui peccatopꝛoſtra
tus erat.neqʒ ad eũ tunc pertinuit qᷣdſcrip
tum eſt. Juſtus in die ſepties cadit.⁊ tamẽ
nomen iuſtinõ amittit. Mꝛopter boc igit
ſpiritus domini ⁊ ſi cuʒ DOauid tücerat vt
peccãdo nõ periret.nullatenꝰtamẽ ſic erat
vt dãnabiliter non peccaret. Simile eſt qd
de Netro negante aſſerere conant.qetiã
tüc charitatẽ dei non perdiderat qñinter⸗
rogatus cbꝛiſtũ ſe ↄgnouiſie negauit.Hõ
eciz attendũt quod ſcriptũ eſt. Hemo in ſpi
ritu deiloquẽes dicit anatbema abeſu. Et
nemo poteſt dicere dñs ꝗbeſus niſi in ſpũ
ſancto. Q, ſi ſoꝛte dicere voluerint.q̃a ſpi⸗
ritum dei tunc quideʒ etrus intꝰ in coꝛ

de habuit.ſʒ qðᷣ foꝛis loqbaturi ſpiritu dei

non dixit. Audiant qd ſcriptu eſt. Ex abun
datia coꝛdis os loquit᷑. ꝗlle ergo ſpũs ſo

ris in oꝛe loquebaturq intus in coꝛde do

miatur. Qui coꝛregebatlinguã mouebat.
Sed dicent foꝛte. Spiritus qdem dei receſ
ſit. ſedcharitas remanſit. Conſiderate ptrũ
veritas boc dictum patiatur. Apoſtolꝰ di
cit. Charitas dei diffuſa eſt in coꝛdibus no/
ſtris per ſpiritũſanctum qui datuseſt no

bis. Mos charitatem nõ babemus. niſi m

quantum ſpiritumſanctum babemus.Et

trevecima

tu dicis. quia recedẽte abſente ſpirituſan
cto. charitas manet. Et dicũt. Quid ergo?⸗
Nulla ſcintilla pietatis.nulla affectio dile⸗
ctionis in Dauid ꝛm Metro remã ſit. quã
do alter moleſtia ↄcupiſcentie carnalis pi
ctus.alter veroiminẽtis moꝛus timoꝛe fra

ctus. quodãmodo vterqʒ; inuitus pecca

nit? ꝗmo voluntarie pterqʒ peccauit.quia
ſi voluiſſent vterqʒ nõ peccaſſẽt. Sed quia
ſemetipᷣos magis q̃́; deum dᷣilexerunt ſuã
potius q̃ʒ dei voluntatem impleuerunt.
Caro aliud ſuadebat.et alið deue pꝛecipie
bat. ⁊ elegerütmagis obedire carni qʒ crea
toꝛi Si voluiſſent carnis voluntatẽ contẽ
pſiſſent. et voluntatẽ creatoris ppoſuiſſent
Sed nondũ magiſtrum bonum imitabã
tur docentem ⁊ bicenteʒ. ater.non mea
voluntas ſiat ſedtua.Et fieri poteſt ꝙ ipᷣm
carnis voluntatem cuius violentiã lenſe

runt. aut nullam. aut non tam violentam

eſſe voluerunt. tamẽ quod eidẽ temptanti
et fatiganti cõſenſerunt. non niſi volẽtes fe

cerunt.qa magis creatoꝛẽ offendere q̃; iꝰ

ſam moleſtiã ⁊ fangatõem tolerare volue

rũt.qð ſi voluiſſent oĩno non feciſſẽt. Ergo
in boc quidẽ volẽtes ið quodcaro voluit

fecerunt.id qᷓd creatoꝛ noluit. noluerũt.q̃a
ſi iſtud voluiſſent. ad iſtud faciendum vo
luntarie non cõſenſiſſent. Cum eniʒ e duo
bus que ſimulfieri non poſſunt.vnum vo
