caplo iij.parte pꝛima ..
De diſcretione trium perſonarum in deil
tate vna. cap.uiij. Parte pꝛaima
Auguſtinꝰ aduerſꝰ impietatẽ Irrij.ꝑte.j.
Ambꝛolſius de trimtate parte pꝛima
O verbu carnẽ aſſumpſit cũ pena ſiñ cul
pa.cũ moꝛtalitate ſine iniqᷣtate.cap.v.pte.j.
OQ verbum cuz carne rationalẽ anmam
aſſumpſit.⁊ qlis fuit aima illa in ſapientia
et virtute ? iuſticia et bonitate ⁊ merito.ca.
pvi parte puma
De carne quã verbom aſſumpſit qualis

fuitßem paſſibilitatẽ ꝛ ſenlũ ꝛ effectũ.c vij p.
Muõ intelligendũ eſt qd ſcuptůũ eſt de xpᷣo

conceptus eſt de ſpũſancto. ca.piij ꝑte j.
De vmõe v̈bi ⁊ aiea carnis in xpᷣo.c.x ꝑ.j.
De ſeꝑatione aie ⁊ carnis i xpᷣo.ca x. par.j.
yxpᷣus ſeparata aima a carne ? perſona
fuit ⁊ deus ⁊ pomo caplo rj ꝑte pᷣma
, ꝑbominẽ vᷣbo vnuũ deo vnutur oẽs
qui membꝛa ſuntillius ca. xij parte pᷣma
Qο nũcchꝛiſtus ſcdᷣm bumanitatẽ in celo
eſt. m diuimitatem vbiqʒ. caplo xtiij par.j.
In ſcdapartecapitulaſunt hec.
egratia q̃ per cbꝛiſtũ datur et ſpu a capi

te in membꝛa diffuſo caplo pᷣmo pte.ij.

De eccleſia ⁊ qd ſit eccłia. caplło.ij.ꝑte ſcda
De duobus parietibus eccleſie laicis ſcilʒ
et clericis. capitulo uij.parte ſecũda
Duas eẽ vitas ⁊ jm duas vitas duos po

puloſ:⁊ in duobꝰſplis duas ptãtes a ĩ vtra
dqʒz diuerſos gous ⁊ dignitatum oꝛdines et

vna inferioꝛẽ ⁊ aliã ſuꝑioꝛẽ. ca.iiij.pte ſcdᷣa
omiq ecchaſtica admiſtratio ↄſtat in
tribꝰ. B eſt in oꝛdinibꝰ ĩ ſacramẽtis in pꝛece
ptis. caßp.v. parte ſecunda
De poteſtateterrena caplo vj. parte ſcdᷣa
MQuõ ecclia trena poſſideat ca.pij. pte. ij.
Quot modis in ſeculari ptãte determinan

da eſt iuſticia ſicut ſcrniptũ E. NRed dite que

ſüt ceſaris celari. ⁊ qᷓ ſunt dei deo ca.viij.xij
Deoꝛnamẽtis regis caplo ix ꝑte ij
¶ M tercia parte capitula ſunt hec
De ſonᷣa iptãte ⁊ de clericis. ca.j.pte uj.
De tonſura eccliaſtica. caplo ij pte iij.
Quõ oꝛdies ſacri ĩ mõacbis ſũt. ca. uj. p. ij

De ſepte: Soibus ſacris ca.iiij.pte tercia

De boſtiarijs cCa. p. parte tercia
De lectoꝛꝛbus ca.vj parte tercia.
De exoꝛciſtis ca.pij parte tercia
De acolitis co. viij. pte tercia
De ſubdyaconis. ca.ix. pte.iij
De diaconibus caplo.x.pte tercia
De pꝛeſbiteris. ca. xj pte tercia
BDe epſiſcopis capło xij pte tercia
BDearcbießis. ca. xiij parte tercia

Be ſummo pontiſice ca.xuuij.parte iij

BDe ceteris officijs qᷓ ſunt ĩclero ca.xp. p.iij
Bearcbidiacono

BDedalmatica cap uar
Beſandalijs ⁊ caligis biſſinis ſiue lineis.

caplo xpj.pte iij

Debꝛmicerio. capitulo xyij. pte tercia

Detheſaurano. ca xnuij pte icia
n⁊ quomõ oꝛdinatõnes lint fadiende

capitulo xix parte tercia.

Qua etate oꝛdinãdi ſũt qͥ oꝛtinãt cxx p.ij
, ſine certo titulo oꝛdinandi non ſunt la
cerdotes. ca.xxij parte tercia
Quales ſint eligendi ad ſacros oꝛdies.ca.
xxij parte tercia. ð
Qua ratione mutatio poſſit fieri oꝛdinato
n. capitulo xxuij. pte iij

rum
¶ In quartaparte capitula ſũt hec.

De indumẽtis ſacris ca.j. pte qrta
Betunica biſſina ca ij. pte quarta
De zona. capitulo uij.parte q̃rta
De feminalibꝰ lineis. capło. uij. parte qrta

De interioꝛi tunica ⁊ iacinctina.ca.v.p.ij.

De ſuꝑbumerali ca.pj parte quarta

Be rõnali qð grecelogion dꝛ ca. vij pte uij

De mitra q̃ cidaris ðꝛ vłtyara.c.viij p.uij.
De indumẽns noui ſacerdotij.c. x ꝑte miij
De ſtola vel oꝛario.capłox. parte quarta.
De planeta vłcaſula. capitulo xj. pte.iiiji.
Demapula vel mampula ca. xij.pte. ui
cap̃ xiij parte quarta

capitulo xuij.parte quarta

De baculo ep ꝛanulo ca xp partequerta
Be pallio arcbiepilcopi capitulo xvj.pini

De vaſis ſacris cap.xvij. xte qꝛta
¶ In quĩta parte capitula ſũt hec.
De dedicatõne eccie. capitulo. pte v.
De bis q viſbiłragunĩ in ea. ca. Ij. pte v.
ð ſit miſteriũ ſupdicioꝝ ca uj.pte p

¶An lexta parte capitula ſunt hec

De ſacramẽto baptimi. cap̃.i. pte ſexta
Quid ſit baptiſmꝰ ca. cdᷣo.ꝑte ſexta
Quare inſtitutü ſit ſaẽme
pitulo iij. parte lexta —
Quando inſtitutũ ſit. ca. iuij. parte ſexta
Quãdo bomies obligari ceperint pᷣcepto
percipiendi baptiim ca. v.parte ſexta
Qund diſtet intbaptiſmũ Johis ꝛxpi ⁊ de
foꝛma baptiſmatis IAobannis ⁊ baptiſmi
chꝛiſtti. capitulo. pj parte ſexta
Si pꝰ datũ pꝛeceptũ baptiʒandialiqs pol
ſit ſaluari niſi actualiter percepto ſacramẽ

ntũ baptiſmi.ca (urn

geen
San
ncan

Gig

lut
Ge
Ponlot
Pom
Ciuei⸗
cbonn

orſ
Olein
Nainco⸗
dſe
. nſoen
dwoiz,
Alprbin

Phek

wi
i⸗
n

dii
el
erag
6,0.

nio
de .
ec. 1.

Nn

g

neqn
rin
on
glan
ſpeli
on
bei,
Punn,
geul
veng
arn

Gads.

wen
donen
M
alan
allhen
inthe
Fltnn
urinn⸗
ctinics

lartſen
emſeind
nnmnn
Honthi
tbapy
gun
ndieli⸗ .
Ge e

Beconfirmatiõe

jp̃i veritatem

ipm eſt

to baptiſmi. capitulo vij. parte ſexta
De ſacramẽtis neopbitoꝝ ca.vuij.ꝑ. vj
De catheʒiʒatione ceopitulo.x. ꝑte vi.
De exoꝛcilmo ca.x.parte lexta
De bis que poſt exoꝛciʒanonẽ ſequunt᷑ in
baptiſmo capitulo xj parte ſexta
De patrinis cæapitulo xij. parte ſerta.

De rebapniſatõe. cxuj.pte. vſ. Qua⸗
re in ſola aq̃ baptiſmꝰcelebꝛet᷑ c xiiij.pte.vj
De foꝛma baptiſmi ca.ᷣxp.parte ſexta
In ſeptima parte capi.ſunt hec.

OQQ, impoſitio manus ꝑ ſolos põtifices ce
lebꝛatur capᷣ.ij.parte ſeptima
De eoꝙ Sllueſter ppᷣ inſtituit pt baptiſa

tü pᷣſbii criſmate in vertce liniat c. uj. ꝑ. vij
Mõ ſit maiꝰ ſacramẽtũ impoſitio manuũ
an baptiſmus

ca.iiij parte ſeptima
Q, nõ debeat iterari manꝰ ipoſitio ſiẽ nec
baptiſmꝰaq a ieiums celebꝛãda.c.d ꝑte pij
Quãto tpe debeãt eſſe ſo diſciplina criſma
tis qͥ manꝰipoſitionẽ acceperũt.c.vj.ꝑ.pij
octaua parte cap.ſunt hec
De ſacmẽto coꝛpis ⁊ ſãguis xpi.c.j..ꝑte mij
Quãũdo inſtitutu eſt ſacramẽtuʒ coꝛpoꝛis

et ſanguims xpi capitulo ij parte viij
Vtrum moꝛtale velimmoꝛtale coꝛpꝰ ſuuʒ
in cena tradiderit capitulouj ꝑte vui

S coꝛpus chꝛiſti ſuerit quod iudas ꝑ in:
tinctam buccellam accepit ca.uij ꝑte vuij

NO, agnus paſcalis figura coꝛpis cbꝛiſti

funt. capitulo p. parte octaua
, ſacramẽtũ altaris ⁊ figura eſt qᷓntũ ad
panis ⁊ vini ſpẽm.⁊ res eſt q̃ntũ ad coꝛꝑis
capitulo vj parte piij
Tria eẽ in ſacmẽto altaris:pais ⁊ vini ſpẽʒ
coꝛꝑis xpᷣi itateʒ.grãm ſpũalẽ.c.vij ꝑte viij

Muare in ſpẽ panis ⁊ vinxpᷣs ſacramẽtuʒ

coꝛꝑis ⁊ ſãguĩs ſui inſtituit ca.vuij.p.viij
Qualis intelligenda eſt mutatio pamis et
pini in coꝛpus xpi capitulo ix ꝑte viij
Quid ſignificẽt tres poꝛtões ille q dᷣcoꝛꝑe
xpᷣl in ſacramẽto altaris fiunt ca. x. ꝑ.vuj
, coꝛpꝰxp̃i qñ diuidi videt᷑. ſm ſolã ſpẽm
diuiditi.bm aũt ſe integꝝ manet.ac ſic in ſin
gułꝑtibꝰtotũ.ſic in diuerſ locis vnũ : ideʒ
capitulo xj.parte octaua

ca.pᷣmo parte vij.

O, de eaque in coꝛpe xpᷣi indigna vident᷑
ſcᷣm ſpeclem ſolam fiant.capitulo xij par
te octaua.
Quid ſiat de coꝛpoꝛe xpᷣi ⁊ de coꝛpoꝛali pᷣ
ſentia eius poſt ſumptoem ſacramẽti.capi
tulo.xuj.parte octaua
celebꝛatio oſecrationis coꝛpis xpᷣi miſ⸗
ſa vocatur ⁊ qᷓn miſſa vocat ⁊ vñ miſſa pꝛi
mum inſtituta eſt ⁊ vnde milſa dicit. caplło
xiuij.parte octaua H
¶ In nona paꝛte cap.ſunt hec
De ſacramentis qꝗᷓ ad exercitatõem inſtitu
ta ſunt que omia ſanctiſicant per verbum
dei. capᷣ. pᷣmo parte.x.
De aqua aſperſionis que cum ſale bñdici
tur ca pitulo ſcdo.parte nona.
De ſuſceptione cineris cap.iij.parte ix
De ramis palmaꝝ et frondibus benedicẽ
dis capitulo uiij parte nona
De cereo qui in ſabbato ſctõ bñdicii. et de
agnis qui bñdicunt in paſca ca.n.pte. ix
Deſignis quoꝛum ſonitu ſideles in vnuʒ
conuocant capitulo ſexto parte nona
Decoꝛtinis ca.vij.parte nona

BDe alijs ſacramentis q in factis ↄſlãt ca.

vuij parte nona
De bijs ſacramẽtis que in verbis conſtãt
capitulo nono parte nona
De ſacris ⁊ non ſacramẽtis (.x ꝑteix.
¶ In decimapaꝛte capi.ſunt hec
De ſimonia vnde dicuur ⁊ quid eſt ſimo⸗
nia. ca.pᷣmo ꝑtedecima
De auctoꝛbus ſimonie ca. lcdo ꝑte x.

De bis qm ſpalia emunt aut vendut ca:

pitulo iij.pte decima

De bis qui coꝛpoꝛalia in eccleſia compan

do cum eis ⁊ in eis ſpũalia emunt.capitu⸗
lo nij parte decm·
De eo ꝙ ſola coꝛꝑalia venduni.ca.p.pte.x
Tuo vneciin paꝛtecap.ſunt hec
Deſacramẽto coniugij ca. pᷣmo ꝑ.xj.
De oꝛigine coniugij ca.ſcdᷣoꝑte xj
De duplici inſtitutõne piugij.⁊ de cã inſti
tutionis duplia ca.iijpte vndecima.
Quid ſit coniugiũ ca.iij.ꝑte vndecima

Wñ comugiũ eſſe incipiat. ca.v.parte xj

De bis qᷣ occulie nubijt vłpoſtqʒ nupſerit

ↄtra cõiugiũ aliq̃ verenda faciũt.ca.vj.px
O, tria lunt bona q̃ cõiugiũ comitant 10
eſt. ſides. ſpes plis.ſacramentũ.ca.pij.ꝑ.rx
Vtruʒ bec bona inſeꝑabilia ſint coniugio
an non.
Be bis qui in ↄiugioincontinenter piuu

2 plus explende libidimnqᷓ; generande pꝛo
. caplo ix partexj.
Qua ratione antiquiſimul plures vroꝛes

lh inſeruiunt.

babuerunt caplo x parte xj

Si coniugium dicendũ eſt quodaliquan

do diſſolui poteſt · caplo xj parte xj.
De bis qui putant etiam inter legitimas
perſonas quaſcunqʒ conſenſum ad inuicẽ
babitũ coniugium facere caplo xij.pte.x-j
Deconiugioinfideliũ capło xiij partexj
Deconſanguinitate⁊ gradibus cõſangui
nitatis

De affinitate caplo xpv. parte xj

Quare conſanguitas inſtituta eſt vſqʒad

ſextum gradum capitulo xpj partexj
Muomodo computandi ſunt gradus cõ
ſanguinitatis. Gꝛegoꝛius papa. partexj.
Libꝛo tercio inſtitutionum.ſexto capitulo
de gradibus cognationis parte xj
Eola Jobãnis ↄſtãtinopolitam epi ꝑte xj
Zacharias papa capitulo ꝑpꝛimo. ꝑte xj.
Item capitulo quinto. partexj
Decretum Gꝛegoꝛij iunioꝛis partexj
Beda in biſtoꝛia angloꝛum interrogatõ

Auguſtini. parte vndecima.
Capitulo xxxvij. Gꝛegoꝛiꝰ reſpondet Au
guſtino parte vndecima
Be affinitate. parte vndecima

Ex concilio maticenſi parte vndecima
Ex concilio cabillonenſi parte vndecima
De ſpirituali germanitate.Hicolaus ſalo
moni Conſtantienſi epiſcopo perte xj.
Idem Harolo arcbiepiſcopo
Er concilio cabillonenſi. parte vndecima
Ex concilio maguntinenſi parte vndecĩa
Ex concilio triburienſi idem
Quid diſtet inter cognationem ſiue con⸗
ſangumitatem ⁊ affimtatem ⁊ſpiritualem

germanitatem caplo xvij partexj
Atrum dolus qui ſuppoſitio dicitur. con
iugium diſſolust

coplo xpiij parte xj.

capitulo puij.parte
* R De votis.

capitulo xiiij partexj

partexj

parte xj

Vtrum cõditio ſeruilis ſi neſciatur. poſtea
coniugium diſſoluet caplo xxparte xj
¶ In parte duodecima capitula
ſunt hec.
capitulo pᷣmo pte xij
De quinqʒ modis quibus mens agenda
tractat capitulo ij. parte duodecima
Quid ſit vonere caplłouj parte duodecia
Que vota tenenda non ſint caplo iiij par
te duodecima .
O, votum nullam commutationẽ admit
tat capitulo v parte duodecima
Que vota commutationem patiantur ca
pitulo vj parte duodecima
In tredecima parte capitula
ſunthec. ..
De vicijs ⁊ operibusmalis capitulopᷣmo
partetredecdima
De virtutibus ⁊ operibꝰbonis capitulo ij
partetredecima

Denmoꝛe et amoꝛe caplo iij. parte xiij.

Quidſittimoꝛ: capitulo iii parte xiij
Dequattuoꝛ timoꝛibꝰ capitulo p.pte xiij

Decharitate capitulo vj ptetredecima

Quare non ſinttris pꝛecepta charitatis ca
pitulo vij partetredecuma

OQypure ⁊ gratis amat qui deũ pꝛopter ſe
amat capitulo viij ꝑte iredecima

De menſura diligendi deum caplłoixpar

tetredecima .
De menſura diligenbi pꝛoximum.capitu
lo decimo pare tredecimg.
Vtrum cbaritas ſemel babita amittatur.
capitulo xj parte tredecima
Vtrum omnis dilectio deicbaritas ſit no
minanda capitulo xij parte tredecima

¶ In decimaquartaparte capitu
la ſunt hec.
De confeſſione caplo pᷣmo parte xiiij
De penitentia capitulo ij. partexiui
De bis qui in bac vita penitennã nõ com
plent capitulo iij. ꝑte decimaãria
De eo ſi iteraripoſſit pnĩa ca.iiij ꝑte.eiij.

De bis q in extremis penitẽt ca.v. pte xuiin

Oſola bona voluntas ſuſficit ſi facultas
operandi non dei. coaplo. pj pte xiief

S B S

1
5
De
Chcd
po
RNain
Gh
Gul
lbus
G⸗
nmnen
Quale⸗
gyales
1chg
chndion
lubus⸗
dollsſe
Mbatterv
tiodem
kep⸗
Degegn
fſunfie
oppenn
ulor
Banine
chnlon

N dea

doſen
Pnen
Pin

open
agende
MNngn
Node
ier
Needri
WNn
Nanr
Cpin⸗
inbi
ivbi

mni
ert
ppenn
deuna
arsen

ipehet
eceenm
cgorde

N d

ninmen.

berntſtn
we teams

mechin

gbihnunt
— H
gedenmnn

miſſa ſunt

wnn

, bomo opus indicat: deus voluntateʒ

penſat. caplo vij. parte xuij

BDe remiſſione pctõꝝet ſi ſacerdotes qͥ bo⸗
mines ſunt peccata poſſunt dimittere. ca.

vuij. parte xiiij.

De eo vtru petã redeant poſtqm ſemel di
capło.irx. ꝑte. xuij

In decimaquinta parte capitu
la ſunt hec.
De vnctione infirmonꝝn caplo.j ꝑte xv

Quãdo ⁊ a qinſtituta eſt vnctõ infirmoꝝ

capitulo.ij partexp.
De eo ſi iterari poſſit boc ſacramentuʒ.ca.
lij. parte xpp. Kr
In decimaſexta parte capitula
ſunt hcec. .

De moꝛentibꝰ. capło.j.ꝑte.xvj.
De exitu ammaruʒ capło ij.pte.xvj.
De penis animaꝝ ca. uij. pte xvj
De locis penaꝝ ca. uij ꝑtexvj

De qualitate toꝛmentoꝛum gebennaliuʒ.
capitulo.v.partexyy

coꝛpoꝛeus igmis gebenne non tantu;ʒ

coꝛpoꝛa cruciabit ſedetiam ſpũs .luguſt.
de ciuitate del de eodem. barte. xm.
O) ignis gabenne ad aliqd lucebit pel ali⸗

quio non. de eodem. Gꝛegoꝛius in moꝛa

libus.parte xpj.

G, ignis gebẽne ab intõ ſic creat??ẽ vt nu

trimento non egeat. Itẽ in eodem. ꝑtexpj.
Quales ſunt purgatoꝛie pene in bac vita
et quales poſt. ug.de ciui.dei. ꝑte xpij
De cura pꝛo moꝛtuis agenda. Aug. in en
chiridion ca.vj parte xpj
Quibus pꝛoſit poſt moꝛtẽ vel quomodo
pꝛo illis fit. Nuguſtinus ð ciuuate dei.capᷣ.

wij. parte xj
De eodem idem in eodem libꝛo ſcðo. par
te.xpj.

De exequijs ideʒ in eodẽ lih.j.ca. viij. ꝑxpj.
De ſacrificio p defunctis Gꝛegoꝛi? in dia
logo caplo.ix.parte xvj.
Quibus pꝛoſit.ꝗdem in eodem. ca.x.pxpvj
Sianime ſciunt que in boc leculo gerunt
capitulo.xj.parte xvj.
In decimaſeptima parte capitu

ad Eſicuum .
Beyltima tribulatõe Aug. de cim. di. caᷣ.
ij. parte. xxiſ. W

uitate der .
Exremplum ſupꝛabdictoꝝ. Idem de ciui. dei

la ſunt hec.

De temꝑe aduent? xp̃i in nouiſſimo Aug.
caplo.j. pte xpij/½

Quare mõ diabolꝰligaĩ ca iij partexxij

Muere in nouiſſimo ſoluet. ca.uij. pxvij.

Quãto tpe erit vltiatribulatio ca.v ꝑ xvij.
De aduentu Helye ⁊ Enoch. ca. vj. hte xpij

Be qualitate pſone iudicis. uguſtinus

deciuitate dei. capio vij. parte xvij.
De celeritate iudicij. Auguſtinꝰ ad Con

ſencium. capitulo.viij parte xvij
DBeeodem. parte.xvij
De eodem parte xpij.

Deoꝛdine reſurgendi. ca.ix.parte.xpij.
Quõ intelligendũ eſt qd ſcriptu eſt. viuos
et moꝛtuos iudicabit. ca x. pte.xvij
Dereſurrectione coꝛpoꝝque et qualia re
ſurgent. capło.xj.pte. xvij
De aboꝛtiuis ⁊ monſtris vtureſurgent et
qualia. Auguſtinꝰ. cap̃.xij.parte xvij.
De modo reſurrectõis.uguſtinus decci
capło.xiij.pte.xpij.

libꝛo. xxij. caplo xiiij. parte.xvij.
, coꝛꝑa ſctõꝝ ſine vicõ reſurgent ⁊ incoꝛ
ruptibilia.Aug.i enchiridion.ca.xp.ꝑ.xpvij
O, infantes nõ in ea ſtatura qua moꝛtui
lunt reſurgent. Auguſtinꝰ nerum de cui
tate dei. capxpj.parte.xpvij.
O, omnes in ea ſtatura relurgent quã in
perfecta etate.id eſt.iuueniliivel babuerüt
vel babituri elſent ſi viuerent. Nuguſtinꝰ
in libꝛo de ciuitate deixxij. ca.xpij.p.xpvij.
Atrum coꝛpoꝛa repꝛoboꝝꝑ reſurgent cum

vlcijs ? defoꝛmitatibul.Auguſtinus in en

chiridion. capło.xviij.parte.xvij
Quomodoterrena coꝛpoꝛa in celo mane
bunt. Auguſtinus de ciuitate dei libꝛo
xiij. caplo xix.parte.xpij.
Quale ſit futurum iudicium.luguſtinꝰ
caplo xx.parte.xvij.
, deus conſclẽtia noſtra teſte vtetur ad
iudicandum nos. Gꝛegoꝛius in moꝛalibꝰ
caplo xxj.parte xvij. .
De eodem in omelia JFauſtim. parte. xpij

Quare deul in pñti iudicot Auguſtins in
bꝛo de ciuitate dei caploxyjj pte xvij
Auguſtinus de eodem parte xvij
AItem de eodem Giegoꝛius in moꝛal bus
parte xvij.
Item de eodẽ idem in octauo parte xpij
Vbi erunt ſancn coꝛpaliter ãndo mund⸗
Auguſtinus.capło xxiij.ꝑte xvij.

¶ In decimaoctaua parte capitu
la hec ſunt.

Be ſtatu futuri ſecuiim.
De innouatiõe mũdi. caplo.j ꝑte xviij.
NMuomodo pꝛoderit eterna pena maloꝛuʒ

bvonis. caplo.ij.parte xpuij.
boni illic malos videbunt non mali
bonos. capᷣ.uij. pte. xpiij.
Demoꝛte ſcda. pte xvuij
mali idcirco ſemper viuent vt ſemper
moꝛiantur. cap̃ᷣ.iiij. pte. xviij
M, eternus ignis non equaliter cruciabit
omnes. caplo.p.parte xvuj.
Deeodem. parte. xvuij.
De eodem. parte.xpuij.

Muomodoiuſtuʒ ſit vtpꝛo tempoꝛali cul
pa eterna pena reddatur. NAuguſtinus de

ciuitate dei capᷣ pj.parte xpiij.
De eodem ꝑpte.xpiij.
Item in eodem parte. xpiij.

Nuomodo dyabolus nunccruciat ⁊ quõ

Beeodem
OQpoſt damnationẽ repꝛoboꝝſancii ple

—S

cruciabit in futuro. ca.pij pte xviij.

parte xpiij.

nius cognoſcent grãm dei.ca.viij. ꝑte.xpiij
damnatis malis ſancti intrabüt in vi

tam eternam. cap̃ix pte.xvnij.
Quomodo iuſti tunc nõ compatientur
malis. caplo x.parte xviij.
Beeobem. barte xviij
De eodem 7 parte xviij.
De viſione dei. cap. xj. pte xviij.

Quid diſtet inter videre credere. caß. xij
parte xvuj.
De viſtone copoꝛali eſpirituali in futuro
capitulo.xiij.parte.xviij.
Si volubiles eruntillic cogitationes no⸗
ſtre. caplo xiiij parte xpiij.

Mualis ⁊ quanta erit felicitas et beatitu

do futura. capᷣ.xv.parte xviij.

In tribus conſtare beatitudinem veram.

caplo.xvj. parte xviij.
ſanctis ĩ futuronõ ad doloꝛẽ ſʒ ad gau
dinpiiciatßteron mẽoꝛla.ca xvij ꝑ. xpiij.

Explicit regiſtrum doctoꝛis exi⸗

mij Hugonis de ſancto victoꝛe in

ubꝝ ſecundum de ſacramentis fe,
liciter.

ſusel
Hleno
eratal
venin,
ſao
Po
boaift
lopurre

ntnbon
leannho
mun
unlen
uu

tõe verbi et impletiõe et exhibitiõe

*

—

V ſus eſt non pater aut ſpũſſanctꝰ.quia cõöoue

☛

gratiedei.Etð ſacramẽtiſ noui teſta

mẽti vſq; ao finem et cõſummatiõʒ
oĩim. ¶ MPꝛimaparsde ĩicarnatiõe
ver bi et tẽpoꝛe gratie.

tulumpamum.

Nſuperioꝛ

parte operis buius cõ

Lapi

a pᷣmo pᷣncipio.cum la
pſu bomims ⁊ bis que
poſtea ad reſtauratio⸗
Onem eiꝰ vſqʒ ad aduen
tum vᷣbi pꝛeparata ſunt vel ꝑpetrata ſũma
tim deduxi. Huũc ea que ſequuũtur vſqʒ ad fi
nẽ et ↄſummationẽ ommũ oꝛdine ↄtingere
libet. Cempus gratie ab aduentu filij dei in
carne exoꝛdiũ ſumpſit. Sicut ſcriptum eſt.
Gꝛatia et veritas ꝑieſuʒxpᷣm facta eſt. Gꝛa
tia q pe dei redẽptõ eſt generis bumani.q̃
dum ꝑaduentũ xpᷣi peꝛficii.veritas ꝓmiſſio

Mnis dei in exbibitione gratie ei? adipletur
¶ Quarefilius miſſuſ eſt potius ãʒ

pater vel ſpirituſſãctus.
”M pitulum n

Deo autem filius mil/

niens nõ erat vt pater ab alio mitteret.q̃ nõ
erat ab alio. Si eniʒ ab alio mitteret ab ill
venire babereta quo mitteret.⁊ eſſet illi qua
ſi quoddã pꝛincipiũ abillo a quo mitteret.
Pꝛopiea eꝛgo patab alio mittiñ bʒ qꝛaba
lio eẽ ñ bʒ. Kilſꝰ eſt aũt pꝛimuʒ filiꝰqͥ a ſo
lo patre eſt. deinde enam ſpũſſanctus qui
eſta patre ⁊ filio. ſꝛimũ filius venit.pvt bo
mines liberarentur. poſtea ſpũſſanctus ve
nit. vt homines beatificarentur. ꝛimum
ille a malo liberauit.poſtea iſte ad bona re
uocauit.ꝗlle abſtulit qð ſuſtinebamus.iſte
reddiditqð perdideramus. Venit filius na
turalis miſſuſ a patre.vt adoptandos in be
reditatẽ vocaret.⁊ ↄſenſum ſuũ in gtia ado
ptionis compꝛobaꝛet.Heqʒ enĩ ſine conſen

ditionem omniuũ reruzʒ

ſu filij a patre alieni in hereditateʒ ducendi

erant. A Diſit ergo pater ꝓ filijs vemit filiꝰ p
fratribus. quia i patre et ſilio. paternitatis ?
filiationiſ nomẽ cõſtat vt filijnomẽ adoptã
di perciperent. illum cuius erat ⁊ abillo
a quo erat. Venit ſapientia pt boſtis ratio
ne vincereturet vt habitaculũ ſuũ ip̃a vẽdi

caret qd malicia poſſidebat Qui enim aſtu
tia vicerat.iuſtum fuit pt non foꝛtitudine.ſʒ
pꝛudentia vinceretur.vt in eodeʒ in quoſe
pictoꝛ erexerat.victus ſterneretur Factꝰeſt
filius deifilius bominis vt filios bominuʒ
ſilios dei faceret.et ne filij nomẽ ad alteram
tranſiret pſonam. ⁊ eſſent in trinitate duoſi
lij. ⁊2 ↄfundereturtrinitatis diſcretio. Si eni
pater carnem aſſũpſiſſet. idem ipſe ⁊ pater

filius eẽt. ater filij queʒ genuit ex eternita

te. ⁊ filius matris a qua genitus eẽt ex tẽpo

re. Si autem ſpũſſanctuſcarnem aſſũpſiſſet

duo filij in trinitate eẽnt. Alter ſilius patris

ſine matre. alter filiuſ matris ſine patre.Ne

ergo incõmunicabile nomẽ diuideꝛetur.ſili
us ſolus carnem ſuſcepit.vt vnus etidẽ eſſʒ

ſilius dei et ſilius bominis. Iilius dei pᷣm

diuinitatẽ genitꝰa patre.ſilius bomimsſᷣm

bumanitatem nat? ex matre. HWW
¶ Quomodo ſolusgfiliuſcarnem ſu

ipere potuit. ¶ Capitulũ. In

Eo foꝛte erũt a/

liqᷓ qᷣ dicãt.ſi iſeꝑabilia ſi oꝑa tri

pat᷑. Sl aut omne qðᷣfacit filiuſ
facit et pater. ergo ſi filꝰ carnẽ aſſũpſit.⁊ pat᷑
carnem aſſũpſit.quia ſiliꝰ ſine patre carneʒ
aſſumere non potuit.ſi nibil ſine patre face
re potuit ¶ Sed h pᷣmopſiderandũ eſt.qͥa

cum dicitur filius facere omne qd pater fa

cit. de illa nimirũ operatione intelligenduz

eſt qua creaturã ſuã ↄdiditet regit ac diſpo

nit conditoꝛ et opifex deus in qua operatõ
ne pater a filiꝰetſpnſſanctꝰ omnino ſepara
rinon pñ̃t.qᷣa in deitate vna in qua et ꝑquã

operantur vnũ ſũt. Hec autẽ dcirco ðᷣdiui
na operatione diſtiguimꝰ neds Otra idqðᷣ

dictum eſt. Omnia que facit pater. et filiꝰ

facit. oſponẽdũ putet.quia pater gignit.qðd
filius nõ facit. ⁊ filius gignitur.qð Batnon

nitatiſ ergo qcqd fac filiꝰfacitet

facit. Si enim filius ſicut pater gigneret. pa

ter eẽt. ſi pater ſicut filius gigneretur. filiꝰ

eſſet. Jtagꝗʒ ne quis pꝛopterea quia ſiliꝰnon
gignit qð pater facit.exiſtimaretſilium non

facere quecũqʒ pater facit Dicimuſquia G

de illa operatione intelligendum eſt.qua vł

creaturã operat.vt qð nõ erat eẽincipiat.y

in creatura vt quoð factũ eſt in eo qð factũ

eſt ſubliſtat. Abi eni tota trinitas inlepabili
ter operatur vbi nec pater a filio.nec filiuſa
patre.nec ſpũſſanctus ab vtroqʒ in operati

one ſeparatur. In opere qſpe operatio ppe
deſignatur. Nam in eo qð factũ nõ eſt adẽ
deus. non facitipſe.ſed tantũ eſt. In eo autẽ

dqð factum eſt. abillo vtiqʒ factuʒ eſt a quo
factum eſt omne quod factumeſt. Hic er

go omnia que facit pater.ꝛ filius facit ſimi⸗
liter. In bac itaqʒ operationequa carnis aſ
ſumptio inuenitur.quo ſoli filio ↄuemiat et

nõ patri.nõ incõuenient queritur? Cu eniʒ

dicit.qꝛ filiꝰcarnẽ aſſũpſit.opus ptiqʒ ſigni
ficatur.qdð filius fecit.a quo opere ſi pater ex
cluditur.nõ oĩa que facit filiꝰpater ſacit vel
operat. An foꝛte quia dictũ noõeſt. omnia qᷓ
facit filiꝰ.pater facit.ſed quecũqʒ pater facit
bec et ſilius facit.exiſtimanduʒ eſt ommia qᷓ
dem filium faceꝛe.que pater facit.quedã au
tem filium facere.que pater non facit abſit
Sed oĩa que pater facit.ſiliꝰ facit.⁊ oia que
filius facit.pater facit.quia in eo qdᷣin diui⸗
nitate vnũ ſunt.in operatione ſeparari non
pñt. Omne ergo qð ſilius facit. pater facit.
quia in diuinitate q̃ filius eſt patris.q̃a cuʒ
patre vnũ eſt. nibil facit ſine operatione pa
tris. Fecit qdam in bumanitate. m quã fili
us patris non erat.quia illam naſcẽdoa pa
tre non acceꝑat.que ppterea adſolam ꝑſo⸗
nam filij referunt.qꝛ ea in illa ⁊ m illã natu
ram fecit.quã cũ patre comunẽ non babuit
ſed ſolus ex tempoꝛe ppꝛiã ſingulariter ac⸗
cepit. Nerũtamẽ omnia q in diuinitate fec
ideo ſolus non fecit.qͥa in diuinitate ſolꝰnõ
funt. ſed idem cum ipſo fecit.qui cũ ipſo idẽ
fuit. Si ergo ſilius in diuinitate bumanita⸗
tem aſſumpſit. qᷓmodo in eadem diuinitate
pater idem cũ ipſo non fecit.qui cũ ipſo idẽ
fuit. An foꝛte cum dicitur filius carnez alſũ⸗

pſit. ex vi occulte relationis qᷓ intelligit qͥs ſi

bi vniuit. idẽ de patre ñ dicit.qͥa ſi ideʒ dice:
retur.nõidem ſed aliud intelligeret. Si enizʒ
diceret. pater carnem aſſũpſit intelligeretur
ſimiliter qð pater ſbi carnẽ vniuit.qð iã idbẽ
non eẽt ſed aliud. Aliud q pe eẽt ſi patri ca:
ro vnita diceretur.qᷓ; cũ filio npnita dicit qꝛ ſi
cut alius ẽ in perſona pateꝛ.⁊ alius filius.ſic
aliud dicit cu filiua incarnatuſdicit.qᷓʒ dice
retur ſi pater incarnatus diceretur. Hõigi
conſequensa eſt.ſifilius carnem aſlũpſitd⸗
circo carnem aſſũpſiſſe ⁊ patrem.ſicut conſe
quens non eſt.ſifilius ſibi carnẽ vniuit.cax
nem ſibi vnijſſe ⁊ patrem. Cõſequẽs autem
eſt. qa ſi filius carnem ſibi vniuit.eãdem caꝛ
nem ipſi ſilio vnijſſe ⁊ patrem. quia dũ npna
vtriuſqʒ operatio oſtenditur.nechilius ſine
patre.nec pater ſine ſilio operatus demon⸗
ſtratur. Si autem ſibi pater carnem indu⸗
iſſet. ⁊ filius ſibi.nõ boc idem eſſet. ſed aliud.
quoniam in eoip̃o nõ eadem demonſtrare
tur operatio.ꝙnon ad eundem vtrimqʒ fa
cta ꝓbaretur relatio. Huncautẽ aſſumptõ
nem ſiue pnionem carnis.⁊ pater operatuſ

eſt. quia carne induit filium. ? filius opera

tus eſt. quia carne induit ſemetipſum. fuit

vna vnio.⁊ operatio vna. ꝛopterea vnio

vna quia qð pnitũ eſt. vni vnitum eſt ꝓpteꝛ
ea operatio vna.quia qð factum eſt.in vno
factum eſt. Tres operabantur.⁊ nõ tria.ſed
vnũ operabaniĩ.⁊ qð ſiebat ⁊ vmus erat.q̃n
tum ad ipᷣum ſolũ factũ eſt. ⁊ trium erat.q̃n
tum ab illis factũ eſt. Legitur in libꝛo iudi
cũ. Quia manue vxoꝛẽ accepit ſampſom ſi
lio ſuo.nec tñ ſibi vxoꝛẽ accepꝑit.qui filio vxo
rem accepit. Et poſtulat filiꝰpatrem.vt ſibi
vxoꝛem accipiat.quaſi ꝑſe ſolus boc facere
non poſſit.⁊ nemo eſt q argumẽter.pt dicat
Si pater ſilio vxoꝛem accepit.ergo vxoꝛem
accepit pater. ⁊ contendat vxoꝛatu eẽ patre⸗
qꝛ filio accepit vroꝛẽ Quare ergoincarnatꝰ
dicat eẽ pater.qꝛ filio ſuo carnẽ vniuit.ſicue
ipſe fili incarnatꝰ de.qꝛlibi carnẽ coplamit
Spõſa qſpe vbi caroeſt.⁊ aſſũpſitillã vᷣbũ
ſibi.⁊ pater vᷣbi ſimilii ᷣbo ſuo vniuit esm.⁊
operatiſũt duo vnuʒ.⁊ fuit in vno operano
duoꝝ vna. Nꝛopterea ait.quecũqʒ facit pa

ligline

dadee
iGen

geene.

tadiͤ
ſpatrtag
diaig
ſlus ſe
glzdice
Poigt
idir ⸗
lance
Niuncer
bis uen
idenn.
adü
fliveſe
3bemon
windr
hal
Mrar
gg

GQinpro⸗
ſowaled⸗

vsien

wmentin

PUo

zlanpont
gntlone
ummnrl
otor hetr
niripeden
woMorem
giti are⸗
onarnat
iwintſin
miccrun.
ſihfllifn
oMittn
pno opera

—

ter. bec ⁊ fulius ſiliter facit. bec inqᷣt et filiꝰ ſiłꝛ
facit Quid eſt ? Nõ aua Quid elt ſiliter⸗
Mõ aliter. Hõ poterat vnitas opatioms ꝑ:
fectius demõſtrari.Hõ alia nõ aliter. Eadẽ
⁊ eodẽ modo.Si eadẽ operaret᷑.⁊ nõ eodeʒ
mõ operaretur.operatio vna nõ eẽt.qa aliè
eẽt. Si eodᷣ mõ oꝑaret.a ñ eadẽ oꝑaret᷑ oꝑa
tio vna ñ eẽt.q̃a alia eẽt.uc aũt ⁊ eað ⁊ eo
dẽ mõ opatur.vt nibil ſit. aut aliud.aut alii
in oꝑatione illius. Oſtẽde mibi aliquid qð
facit pater. Si tamẽ querẽdũ eſt.qd facit.q̃

totũ facit. one tamẽ exempli cauſa vnuz

aliquidex omnibꝰque ſacit pater.dico.qͥa ſi
lius bocipſuʒ facit. Heaʒ ita bocipſũ dicoqᷓ
ſi ſimile ill. ſed idemipſũ.Cũ emz dico. Idẽ
facioqð tu facis.quia foꝛte domũ edifico.ſi
cut tu ediſicas domũ.⁊ cũ alia ſit domꝰtua
quã tu ediſicas alia domꝰmea quã ego edi
fico.tamẽ idẽ me facere dico.quod tu facis.
Quoniã id qð facio ego ſᷣm aliqᷣd ſimile eſt
illi qᷣtu facis.Hõ ſic intelligo cũ dico.qᷣa fi
lius Bipſum facit qð pater facit. Si autem
ego domũ ediſicarẽ.et tu eandẽ mecũ edifi⸗
cares domũ.dico qᷣa ideʒ faceres qð ego.Et
iam verius vnũ.qꝛidipſuʒ et nõ aliud nec
tamẽ adbuc vere vnũ.quia tu partẽ vnam
⁊ egoalteram.tu inſtrumẽtis tuis.⁊ ego in⸗
ſtrumentis meis. tu mambꝰetlacertis tuis.
ego meis. Deniqʒ tu viribꝰ tuis.ego meis
Et iam nõ vere vnũ.ſʒ et in alio ⁊ palia.Nũ
quid ſic dico cũ dico.qꝛ filꝰbocipſũ facit qð
pater facit. Ergo alia eſt man?ꝰtilij.⁊ alia eſt
manꝰ patris.aliud bꝛachiũ filij. etaliud bꝛa
chiũ patris.alia vᷣtus ſilij.et alia vᷣtus patriſ
Cum iple filius et manꝰet bꝛachiuʒ et vᷣtꝰ ſit
patris. Sicut idem eſtqð bõ manu facit.et
qð manus bominis facit.et qd bõ bꝛacbio
facit. et qdᷣ bꝛacbiuʒ bominis facit.et qðᷣ bo
mo ſoꝛtitudine facit.⁊ qd foꝛttudo boĩs fa
cit. Sic idem eſt qð pater facit.⁊ qð filiuſ fa
cit.quia omne qð pater facit.per filium fac.
Si eẽntia vnaẽ,ſi natura vna.ſi foꝛtitudo

vna.ſi volũtas vna.qũo nõ eſt vna oꝑatõ?
BDicis qa boc facit pateret ego dico quia fſi
lius bocipſũ ſacit. Hocipſum pater. bocip̃ʒ

filius. LCotum paterettotũ filius ꝗpſum fa
cere patris.filij eſt. Holi penſare quaſi dual⸗

pxma

actiones. vnam maioꝛem et vnã minoꝛem.
Aut foꝛte ſimilis ponderis equales duas.
Amtas ibi eſt. nibil mluiplex. Vna ẽ acio
duoꝛum in vno.triuʒ actio vna.ſicut deitas
vna.et in vna actõe tres.ñ treſagentes ſunt
ſed vnusagens.ſicut in deitate vna.tres.nõ

tres dij ſunt.ſed vnus deus. ſater et fllus

et ſpuũſſãctus tres ꝑſone lunt.ſedtres dij nõ
ſunt.nec tres creatoꝛes.nec tres factoꝛes.q̃a
in eo qð vnum ſunt.diuidi nõ pñt. Quecũ
qʒ ergo facit pater.becet filius facit ſimilit.
Quid mag ſile eẽ poteſt.qm vnitas? Quo
modo poteſt diuidi.qð multiplicari nõ po
teſt? Aut quoa ſe recedere poteſt.qð vnum
eſt? Ne ergo mireris.ſi aſſlſumptionem car
mis que ad ſolum filium refertur.non ſolus
filius operatuſeſt.ſed cum filio etiam pater
et ſpũſſanctꝰ. Meqʒ idcirco tres incarnatoſ
dixeris.quia incarnationeʒ pnius.tꝛes opa
ti ſũt.qꝛ vnitaſnature. iſeparabilẽ fecit opa
tionem. ppetas perſone ſingularem aſſũ
ptioggem. .M
De diſcretione trium perſona

in deitate yng.
(Capitulu. A n
Ma uero infir

mitas büane mnrengenele ad
ea que credere iubetur copꝛe
— krnden da nõ ſufficit ſacri elo
quij auctoꝛitate interim fouenda eſt. nõ rõ
ne bumana diſcutienda. Quappterea que
a ſãctis patribꝰde diſcrenone triũ pſonarũ
in deitate vna ſᷣm catbolice tatiſ frmamẽ
tum iam dicta ſunt in medium pꝓferꝛe libet
nibil de noſtro adijcientes. vtpoteqᷓ nec ſuf
ficienteſ inuenimur ad ea que dicta ſunt ab
illis. U
Zluguſtinus aduerſus impieta
tem Arꝛij. r

Artes noſtri no /
Juum nomẽ bomouſyõ ↄdiderũt
lſed nõ nouaʒ rem tali noie ſignifi
cauerũt. enim vocal bomouſyõ.qð ẽego
etpater vnũ ſumꝰ.vniꝰvidelʒ eiuſdemqʒ ie̊ᷣ
ſtanne. ¶ Aoẽ. Oẽs c holiadche með tri

nitate ſcpſerũt. boc intẽderunt ſm ſcpturas
docere.ꝙ pater ⁊ ſilius et ſpuſſãctus vmus

eiuſoemqʒ ſubſtantie.inſeparabili equalita

te. diuinã inſinuant vnitateʒ. ꝓdeoqʒnõ ſũt
tres dij. ſed vn? eſt deꝰ. qʒuis pater filiuz ge

nuerit. ⁊ ideo ſilius nõ ſit qui pater eſt.ſiliuſ

qʒ a patre ſit gentꝰ. ⁊ ideo pater nõ ſit q fili
us eſt. Spũſſanctus qʒ nec pater ſit. nec fili
us. ſedtantũ patris et filij ſpũs.et patri et ſi

lio coetnuspſe coequalis ⁊ ad trimtatisp

tinẽs vnitatem. nec tamẽ eaʒ trinitatẽ natã

de virgine mania. led tantũ filiũ. nec eandez
trinitatẽ deſcendiſſe in ſpecie colũbe.ſedtan

tum ſpũmſãctũ. Nec eandeʒ dixiſſe de celo.
Hic eſt ſilius meus dilectꝰ.ſed tantũ voceʒ
patris ad filiuʒ fuiſſe.qᷓʒuis pater et filius et
lpũſſanctꝰ.ſicut inſeparabiles ſũt ſic inſepa
rabiliter operent᷑. Hã q intellectu bõ deum

capit. qui ipſuzintellectũ ſuu q eũ vult cape

noõdũ capit? Antelligamus autem deum ſi
poſſumus et quãtũ poſſumus ſine q̃litate
bonũ.ſine quãtitate magnũ.ſine indigẽtia
creatoꝛẽ. ſine ſiu ꝑxñtem.ſine ambitu oia ⸗
tinentẽ.ſine loco vbiqʒtotũ.ſine tempoꝛe ſẽ
piternum.ſine ſui cõmutatiõe mutabilia fa
cientẽ nibilqʒ patientẽ. Quiſqs deũ ita cogi

tat.⁊ nõdũ põt omnino iuenireqᷣd ſit. pie ta

men cauet quãtũ pᷣt.aliqd de illoſentire qd
nõ ſit. Eſt tñ ſine dubitatione ſubſtãtia vel
ſi meliꝰ hoc aſpellatur eẽntia quã greci vſy
am vocãt (¶ Idẽ in li. ↄtra maximinũ.Nul
la ſit partiũ diuiſioin vnitate deitans. vnuſ
eſt deus pateret filius et ſpũſſãctus.boc eſt
ipſa trinitas vnus eſt deus Cres eni perſo

ne ſlunt. pater et filius a ſpuſſactuſ.a bi tres.

quia vnius ſubſtãtie ſũt.vnũ ſũt et ſumme
vnũ.pbinulla naturaꝝ nulla eſt diuerſitas
volũtatũ. St aut natura vnũ eẽnt.⁊ ↄlenſio
ne non. Hõ ſume vnũ eſſent. Si vero natu
ra diſpares eẽnt. vnũ nõ eſſent. HMi ergo trel
quia vnũ ſunt ꝓpter ineſfabilem ↄuctionẽ
deitatis qua ineffabiliter copulant᷑.vnꝰ deꝰ
eſt. Sed xpᷣſ vna perſona eſt gemine lubſtã
tie.nec tamẽ deus pars huiꝰplone dici põt.
alioquin filius del anteqᷓ; ſuſciperet foꝛmã
ui nõ erat totuſ.⁊ creuit cũ bomo diuinita
ti eins gcceſſit. qð ſi in vna perſona abſurde

ars 4

dicitur. quia pars illius rei eẽ nõ poteſt de⸗
quanto magtrinitatis eẽ nõ poteſt pars qͥ
cunqʒ vnua in tribꝰ? In trimtate ergo q̃ de

us eſt pater eſt deus afilius eſt deul. ⁊ ſpuſ
ſanctus eſt deus.⁊ ſimul bi tres vnus deus

nec huius trinitatis tertia pars eſt vnꝰ nec

maioꝛ ꝑs duo q́; vnus eſt. vbi nec maiꝰ ali

quid ſut oẽs qʒ ſinguli.quia ſpiritalis ñ coꝛ
poꝛa iſeſt magtudo. QNunp̃t capere capiat
qui no p̃t credat ⁊ oꝛet.nt qð credit itelligat

pater et filiusa ſpuſſãctꝰ ppterindiuiduam

deitatẽ vnꝰeſt deꝰ⁊ ppter vmuſcuiuſqʒ pꝛo
petatem. tres perſone ſunt.⁊ ꝓpter ſingulo
rũ perfectionẽ partes vniuſdeinõſunt. Au
tus eſt pater.nvᷣtus eſt filius.vtus eſt ſpũſſã
ctus. ¶ Aẽ in li. de trinitate. Si ſolus ſiliuſ
intelligit ſibi.⁊ patri et ſpuiſãcto.illud cõſeqᷓ
tur vt pater non ſit ſapiens de ſeipſo.ſedðſi
lio. nec ſapientia ſapiẽtiã genuerit. ſed ea ſa
piẽna pater dicatur ſapiens eẽ quã genuit.

UVbi enim nõ eſtintelligẽtia. nec ſapiẽua eẽ

poteſt. Ec per boc ſi pater nõ intelligit ipſe

ſibi. ſed fili? intelligit patri ꝓfecto fili? patreʒ
ſapientẽ facit. Et ſi Beſt deo eẽ qð ſape. illi

eadẽ eẽntia eſt qᷓ ſa piẽus.nõ ſilꝰa patre.qðᷣ
verũ eſt. ſed a tilio potiꝰ pater bʒ eentiaz.qðᷣ
falſum eſt. Eſt ergo deus pater ſapiẽs ea qᷓ
ipſe eſt ſua ſapientia. ⁊ſilius ſapientia pats
de ſapientia que eſt pater.de qͥ genitꝰeſt fili

us. Quareet intelligẽſ eſt pater. ea que iöe

eſt ſua intelligentia Filt? autẽ intelligẽtia pa
tris. de intelligẽtia genitꝰq̃ eſt pater. ¶ Idẽ

nõ quoniã deꝰ trinitas eſtadeo triplex pu

tandus eſt. alioqn minoꝛ eẽt in ſingul qʒ in
tribus parit. In bac q; trintate cũ dicmꝰꝑ
ſonã patris.nõ aliud dicimꝰq; ſubſtãtiam
patris. qa pſona patris nõ aliud eſt qʒ ipſe
pater. Ad ſeq pe dicii ꝑſona.nõadfiliũ vel
ad ſpumſanctum.ſicut deus et ſimilia. Hoc
eniſolum nomẽ eſt. qdᷣ cũ dicatur de ſingul
ad ſe. pluraliter non ſingularii accipiat i ſũ
ma. Dicimꝰnãqʒ ꝙ pater eſt perſona.a fili
useſt ꝑſona.⁊ ſpuſſanctus eſt pſona. Mai
