unt de veritate.non eſt abſurduʒ ſi qᷓrimꝰ.

quid etiã in bac parte conſcientia bumana

ſi aliqua pt ſolet cogitatione pulſetur ſibi

debeat reſpõdere. Si ergo queritur vtruz

peccata que ſemel peniteti bimiſſa fuerint
ampliꝰ imputent᷑. Joꝛtaſſis qͥ dixerit aſſe
rendũ nõ eſſe ſʒ timẽdũ ſecuriꝰ iudicabit
AHelius eſt eiʒ aliqñ in eiuſmodi occultis
q̃ ſine piclo ſalutis neſciri pñt timere qali
quid diſfinire. Dicat ergo aliqs qᷣa timen
dü eſt boc nõ aſſerenduʒ. Egoilli qui cogi
tationẽ ſuam caſtigare poteſt vt boc ei ſuſ
ficiat boc ſatis elſe putovt magis ſoaſſis
expedire vt amplius non querat. Quivo
vꝛget ⁊2 am molollicitaĩ neq; bic ſtere ꝑxot.

N

blim
hnlaten
delet

Nun
n
Venmd
Nele

pean

ninn

Neatbe
reroie
Nolts
Gcriͦt
ckoen
wcpis
nwon.

nn

unthhn
piolv⸗
loneſvn

e
adcdt

Gennon

GGe
oddt
ancnen

culpconep
mnmg
vopaiqor
nurinti

duſid.

elenb
mn
i⸗ Genm

zonn ℳ
diciht

iocen⸗

güncr

lisapnni
ol glice
4 1

nagee

vemt Cul⸗

lue 1

pt vltra nõ pergat ad inquiſitõem. illiſatiſ⸗
faciendũ eẽ quantũ fieri poteſt ſalua reue⸗

rentia ſecretoꝝ. Ecce ergotu quicũqʒ certꝰ

eẽ vis vtrũ peccata tua ampliꝰ redet qaue
ſemel demiſſa fuerũt. Aideam? ergo et di⸗

ſcutiamꝰquid te ſollicitet. peccata iqs mea

dimiſſa fuerunt. voloſcire ſi amplius debe
ant imputari. Quid ergo tibividet. Mibi
inquis non videtur ꝙ debeant denuo ipu⸗
tari peccata qᷓ dimiſia ſunt.alioqᷓn mutabi
lis videatur deꝰq nonteneatſententiã ſuã
⁊tam facile mutet iudiciũ ſuũ. Quomodo
mutet? In boc inqs mutet quia cummi⸗
bi pᷣus peccata mea condonauit dixit. qa
ampliꝰea a me non requireret. Mon enim
condonaſſet niſi boc dixiſſet. Nuncaut ite
rum requirit ea et exigit ad penam a meꝗ
pᷣus dimiſerat. Ideo dico dqa ſi deꝰðꝛ pctã

que ſemel dimittit iterum imputare muta

bilis pꝛedicatur et varians verbum ſuum

quod ſemꝑ conſtaredebet. Pꝛopterea igi

tur qͥa boc eſſenon poteſt.videtur nubiq;
peccata que ſemela deo dimiſſa ſunt.nulla
ratõne debeant ampliꝰimputari.Sic foꝛ⸗
taſſis tibi videbitur et hac ratõne cõfirma
bis te vt non timeas periculũ tuum. Seð
dic mibi modo quomodo intelligas id qᷣd
dicis peccata tua tibi dimitti? Si enim nõ
intelligis quomodo recedũt peccata.non
intelligis quomodo redeũtamo ſi nõ itel⸗
ligis quomodo aſſũt.nõ intelligis vel qũo
recedũt vel quomodo redeunt. Quid ergo
8ꝛ cũ ðꝛ deꝰpeccata imputare? Si ðꝛ quia
quando imputat peccanti iraſcitur. ergo
quando penitenii cõdonat peccate placat.
Si ergo dicimus.qa deꝰ aliquãdoiratus
poſtea placetur.quomodo nega:ꝛe poteris
quin in bocipᷣo mutetur? Quando ergo
imputat et quando cõdonat nõ mutatõe
ſui ſed mutatõne tuiimputat et condonat.
eccata imputat quando peccatoꝛem di
gnum pena iudicat. Meccata condonat
quando penitentem dignũ venia iudicat.
et vtrobiqʒ idẽ ipe eſt. Tu mutaris de alio
in aliud:modo peccatoꝛper culpaʒ.modo
zuſtus per penitentiã. ꝗpe nõ mutatur ſed

idem permane: ſemꝑ.et ſtans inillo quod

(ecimaquarta.

ipe eſt. immutabiliter vibet et diſcernit qd
tu variabiliter faciꝰes.ſiue debono malus
ſiuede malo bonus et qñte peccatoꝛem vi
det imputat tibi peccata tua.qa talem te di
ſcernit quem digne puniat. Quando auiẽ
penitentem te videt peccata tua condonat.
qa talem te diſcernit cuiiuſte parcat. Hec
aũt omia ipᷣe imutabiliter operatur.quia ⁊
cum tu per penitentiã peccatoꝛ eẽ deſinis
nõ tamẽ ipᷣe delinit ſcire qualis fuiſti.et cũ
iuſtꝰeẽ incipis.nõ iñ ipᷣe incipit ſcire quod
tu eẽ incipis q̃ et anteqʒ iciperes ſciuis qua
lis tu futurꝰ fuiſti.et cum deſieris eẽ quod
eꝛas.nõ tamẽ ignoꝛat ipᷣe qualis fuiſti.iNõ
ergo ſic itelligas quali mutetur deꝰcum tu
mutaris.ſedqa peccata tibi ꝓpterea impu
tare d.qa ira ſua et indignatõe dignum te
diſcernit. Eadem aüt poſtea cõdonare pec⸗
cata qñ venia et miſericoꝛdia dignuʒoegno

ſcit. Siigitur boc eſt peccata imputare re

um eẽ p culpam.et peccata condonari iu⸗

ſtum fieri p penitentiaʒ. quare peccata ad

bominẽ reuerti nõ dicaniur cuʒipᷣe bomo
ad peccata reuertit. Sed dicis mibi. Ego
quãdo ad peccata reuertoꝛ ita reuertoꝛ vt
ſimile aliq d agam illi qd pᷣus egi.nõ tñ boc
ipᷣm quod pᷣus egiet ſi idem ago ideʒ ſimi⸗
litudine nõ idem vnitate idem qᷣa ſimile il
li.nõ idem qa illud.vna ſimilitudo agendi
nõ tñ actio vna.Si ergo dicoꝛ ꝓ pꝛeteritis
delictis idcirco puniri debere.qa poſt illa
dimiſſa ad ſimilia perpetranda redeo. ego
ſic iuſtũ eẽ fateoꝛ ſi boc modo pꝛoillis pu⸗

miri dicoꝛ.qũo ulla perpetrare dicoꝛ. Siaũt

ppter ̊ ſolũ pᷣma mala denuo agere dicoꝛ
qꝛ alia quedã ago ſimilia illis.pari modo
cũ ꝓillis puniendꝰdicoꝛ.nõ aliudintelligẽ
dũ ratio ſuadet q̃ᷓ; me puniendũ eẽ ꝓ bis qᷓ
ſimilia poſtea poꝛibꝰperpetram.Hõ autẽ
B in queſtione erat. ſed vtruʒz videlicet poſt
poꝛis delicu indulgentiã ſi ſᷣm delictů re⸗
petit illa que dimiſſq fuerat culpa ad ſubſe
quentẽ reuertẽte reutꝰ duplicetur Verbi
grana. Nuidã ꝓ bomicidioꝑpetrato exio
to coꝛde penitentiã egit.et indulgentiã con
ſecutus eſt. contigit poſtea vt bomicidium
ppetraret. Ecce bomo iſte duo homiodin

lecit. vel poti bomicidiũ bis.ſic eni ↄueniẽ
tius et expꝛeſſiꝰ ſm ꝓpetatem locutonis dꝛ.

Unũ enim quodoa malũ bomicidium eſt

ſicut adulteriũ eſt et furtũ et foꝛnicatio ſin⸗

gula mala lunt. quẽadmodũ caritas et p⸗

tnentia et bumilitas et caſtitas ſingule vir
tutes ſũt.et qui duos boĩes diligit nõ dua⸗
bus dilectõlbus dailigit. led vna caritate et
vna dilectone. Sicergo bomo iſte bis bo
micidiũ fecit. pᷣmo qñ indulgentiã peniten
do obtinuit.ſecũdo qñ poſt indulgentiam
acceptam iterũ bomicidiũ ſecit. MMoꝛtuus
eſt aüt bomo iſte poſtea ſine pemitentia et

damnatꝰpꝛo peccats ſuis. Queritur eꝛgo
de boc bomine ſi debeat puniri pꝛo illo bo

micidio pꝛo quo penitentiã egit ⁊ indulgẽ⸗
tiam accepit Et ſi boc d. qua iuſticia ſfiat
nõ videiĩ.ſi punitur ꝓeo ꝙ peccauit etnon

emendauit.iuſticia eſt manifeſta. Oi autẽ

iterũ requirit᷑ quod fuerat condonatũ.aut

iniuſticia vera. aut iuſticia occulta. ꝗn boc
ergo demonſtrari opoꝛtet qua iuſticia bõ

pꝛo eo qdðᷣ iam dimiſſũ fueratiteruʒ pumat᷑

Sic foꝛtaſſis pꝛo bac parte obiſciendũ nibi

videat. Dic ergonuc. Juſtum nibi mdetur
vt ppter ſubſequenteʒ penitentiam pᷣcedẽs
culpa q̃ imputabat condonet᷑ et nõ ſimilit

ppter ſubſequentẽ culpã illa quefuerat di

miſſa pꝛecedens culpa iteruʒ imputet. Si
lubiuncta virtulſ plagã peccati biantẽ clau
dit.ſubiücta culpa plagã clauſã nõaperit?
S. bona opera viuentia ꝑ culpam moꝛiũ

tur.et ꝑ iuſticiã iterũ moꝛtua vimiſicantur.
quare ſimiliter opa mala q ꝑ vutẽ excuſã⸗
tur ꝑculpã iterũ non imputat? Vis vt pe⸗
mMtentia tantũ valeat vt q iputabant᷑ cõdo/
nẽt. ⁊ nõ vis vt tantu valeat culpa vt qᷓ ↄdo
nabãtimputent. Penuẽtia ſequens potu
it pcedentẽ culpã excuſare vt nõ noceat ali

quandofuiſſe imputatã et ſequens culpa

non poteſt pcedentẽ penitenna; euaeuare
vt non pꝛoſit aliqñ finſſe laudatã? Si ſen⸗
tencia tuo iudicio conſtare poteri.magis

comodum queres qᷓ; iuſtũ. Maledice ?bõ
q partem ſuã deterioꝛẽ facit ideo partẽtuã

lfacis bonã.qᷣ etiudicas bene ꝓpartetuo.
Foꝛtaſſis bene elſet tibi ſi ſententis venitatii

pecimaquarta.

iudiciũ inũ ſequeret. nunãʒ te iudice dãna
reꝛis. BGed timeo ne foꝛte dum tu aliud pis

q veritas.aliud peritas faciat qᷓ; tu velis.
MHagis ei veritatẽ implere opoꝛtet qᷓʒ iuã
voluntatẽ. Cu dicis qa qd ↄdonatũ ẽ iterũ
iputari nõ debet. ergo ſilr qd imputatum

eſt condonari nõ debet. iterum ſi qᷣd codo
natum eſt iterũ imputarinõ debet. Si pe⸗
nitentia placet qa facit vtunputata condo
netur malicia.contẽptꝰ qꝛ diſplicet non ſi

miliuer facit vt condonata iputent. Si bu⸗
militas penitentie dignũ te ſacit vt pꝛo bis

etiam q imputabant᷑ non puniaris. coõtem·
ptus et tranſgreſſio culpe dignũ non facit

vt ꝓ bis etiam q condonabant᷑ adpenam
exigaris? Monne attendis qꝛ quanto ſepi⸗
us gratia datur. tãto nequio: ingratitudo
iudicatur. Ecce duo ſuni pnus ſepius offẽ
dit et ſepiꝰ oꝛanti et depcanti vema indul⸗
getur. Alter innscenter viuens et ſemꝑ vo
luntati et imperio pᷣſidentis dñi bũilii obe
diens non babetꝓ quo depᷣcetur. Cõtingit
aüt poſtea qᷓd contingere poteſt vt vterqʒ;

in ſimili culpa offendat. Dic ergo qᷣs boꝛũ
ampliꝰreus iudicat᷑.niſi ille qui poſi tantã
gratiam ingratus cõpꝛobatur. Leges ſe⸗

cunda crimina grauiꝰ plectunt. et uerata
vulnera difficiliꝰ ad ſanitatem reducũtur.
Et tu dicis qꝛ nibil intereſt at reatum ſub

ſequentium. quaha aut quanta pᷣcedentia
fuerunt. Si mala pᷣma q ꝑ poſterioꝛa bo⸗
na excuſata fuerant.ꝑ ſubſequentia teruʒ
mala nõ viuificant að reatum. ergo pᷣma

bona qᷓ ꝑ poſterioꝛa mala moꝛtificata fue⸗
rant ꝑ ſubſequentia iterũ bona non viuifi

cantur ad meritum. Recte iudicate filij bo

minũ. Si aliter iudicas ꝓte aliter cõtra te.
iuſtus iudex non es tantum iuſticiaʒ dili⸗

gere debes vt nec teipᷣm contra ipam dili⸗

gas. Litteratoꝛes ſũt qͥ cauſastranſfſoꝛmãt

etmutant veritatem ꝓpter cõmoditatem.
tales iuſticis nonꝓbat. Dñe inqt non coę
gnoui litteraturam in.i.p.d.d.m.i.t.lhoc ẽ

iudiciũ ſolum in quo ſola iuſticia ita atten

Ditur vt nibil iuſticie pponat.Juſtuʒ ergo

iudiciũ iubica ſi vis pt bona tua iam pdeʒ

per culpam moꝛtua iterum ꝑiuſticiam vii

i
dys
N
Gi
elteni
Num

cödo

W.e
R
Gk
iche

gtöen
oſ

Denen

voſen
irdo
leeſe
nd,
hr
ilich
orz.
NN
ſboii
Noon
T ſ
ena

wnl
Gecdot
—
anerm,
ccot
car
R
arflit
roönt
un
indll
omat
Notem.

nona

lulpot

zuenmg

lſozee

gnte

ſcnn

DNcr.

uiſicent. Moli iraſci neqʒ iniuriaʒ tibi fieri
putes.ſi mala tua lam pꝛidem per peniten⸗

tiam excuſata iterum pꝛopter maliciã tuaʒ
tibi imputent. Sed deꝰ inqᷣs dixit de maliſ

meis qñ penitentiã egi qea mibi amplius

nõ imputaret. ſimiliter et de dixit de boml
tuis qñ peccaſti ꝙ nõ ampliꝰea remunera⸗

ret. Si ergo ppter dictum deiſtare debʒ vt

illa ampliꝰno imputen:.quare ſimili ᷣbũ
dei ſtare nõ debet vt iſta ampliꝰ non remu
nerent. pꝛo cõmodo tuo vis vt deꝰmentia!
tur. Abiaũt te ledi ſentis pꝛo veritate ipſiꝰ
ↄſeruanda laboꝛas. Quare ergo boc facis
niſi qꝛ puerſe te diligis et deũ non diligis.
Jpᷣe ant recte diligit veritatem ſuã et iuſte
damnat pꝛauitatẽtuã.qa tñ de dictodei ar

gumentum ſumere putas.et eiꝰſponſionẽ

ptendis ad defendendã iniquitatem tuam

Petibi reſpondeat quãtũ coſidere debeas

cuũ male agis in eo ꝙpᷣus pemuẽti veniaʒz ꝓ

miſit. Et ſimiliter ſibene agis vtrum ideo

deſperare debeas pꝛo eo ꝙ pᷣus male agẽni
moꝛtem et perditionẽ intendit. Dñs ꝑpꝛo

pbetã loquit᷑ dicens. Cu ſilibomiĩs dic ad

filios pli tui. ꝗuſticia iuſti nõ liberabit eũn

in quacũqʒ die peccauerit.et impietas im
pij nõ nocebit eiin quacũqʒ die conuerſus

fuerit ab impietate ſua.et iuſtus nõ poterit

piuere in iuſticia ſua in quacũqʒ die pecca
Uerit. Etiam ſi dixero iuſto ꝙ vita viuat. 7
confiſus in iuſticia ſua fecerit iniquitateʒ.
omẽs iuſticie eiꝰobliuioni tradent.⁊ in ini⸗
quitate ſua quam operatꝰ eſt in ip̃a moꝛie
tur. Si aut dixero impio moꝛte moꝛieris.
et egerit penitentiaʒ de peccato ſuo.fecerit⸗

qqʒ iudiciũ et iuſticiã. pignꝰ reſtituerit impi

us uüle. rapinãqʒ reddiderit. in mãdatis pi⸗

te ambulauerit nec fecerit quicqʒ iniuſtuʒ
vita piuet.et nõ moꝛiet. Omia pctã q pecca
uit nõ imputabũtur eiiudiciũ et iuſticiam
fecit vita viuet. Et dixerũt filij pli tui. Mõ
eſt equi ponderis via dñi.etimpioꝝ via in
iuſta eſt. AUide ergo qa idcirco pᷣlumendũ
tibi nõ eſt ſi peccaueris qꝛ pus penitẽti ve⸗
nia pmittebat neqʒideo deſperandũ ſi bñ
egeris qͥa peccanti moꝛs et damnatio intẽ⸗

tabaj. de? tibi de tuo reſpõdet nõ ð ſuo me⸗

(Decimaquarta.

ritũ tuũ tibi ĩolcat.ↄſiliũ ſuũ ñ reuelat.ma

leagẽti dicit moꝛieris. beneagenti dict vi⸗

ta viues. Quid eſt dicere moꝛieris.niſi dã⸗

naberis.et qd eſt dicere viues. niſi ſaluabe⸗
ris. Quid aũt eſt dicere dãnaberis.niſi di⸗

gnũ damnatõe iudicare.et qd eſt dicere ſal

uaberis. niſiſe aluatõe dignü diſcernere. Di
cit ergo tibi q̃d tuũ eſt qd tibi debet. qᷣd ſu⸗

turũ eſt quantũ ad meritũ tuũ.nõ q̃ntũ ad
ↄpſlilium ſuũ. Hoc eſt eni iuſtum vt de tuo
tibi reſpondeat et hoctibi ꝓpponat qd adte

ptinere videtur.ſic nimiuitis ſm ipoꝝmeri
tum nõ ſm cõſilium ſuum mãdauit dicẽs
Moõobuc quadꝛagita dies et niniue ſubuer⸗
tetur.ſic eni meritũ illoꝝrequirebat ⁊ ita fu

turüũ fuit ᷣm meritũ illoꝝ.Ad G ſpectabat⸗

illudetiã qd dictu eſt Ezechie. Biſpone do
mui tue qꝛ moꝛieris tu etnõ viues.ꝗta enĩ

quũtum ad ipᷣm futurũ fuit.et vt ita futuꝝ

eſſet exigebat qd in ipſo fuit.Calis eni erat
infirmitas illiꝰpt ampliꝰviuere nõ poſſet.
mſi aliunde iuuaret᷑ et aliunde acciperet vt
poſſet. ergo quãtum adillos ꝑtinebat futu
rum fuit qͥd dicebatur.qᷓ;uis dilatum atqʒ
aliter ſit diſpenſatum ab illo a qͥ dicebatur.
Sic ergo cum tibi peccãti ðꝛ moꝛte moꝛie⸗
ris.meritũ tuũ expᷣmitur.ſicut cũ tibi bene

agentiðꝛ viues. debitũ tuũ nüciat. Et ſi qñ

dictũ mutari videt nõ ppter dicẽtem muta
tur. ſed ppteꝛ te ꝓ qᷓ ðꝛ.qa tu mutaris et idẽ
nõ ꝑmaneſ.neqʒ mereris vt idem tibi ſꝑ di

catur. Moli ergo ppter dictuʒ dei pſidere ſi

male egeris.qa cu tu mutaris abdilluʒ mu⸗
tatur adte dictuʒ ulliꝰ. Etiam inqᷣtſi dixero
iuſto.qa vita piuet et ↄſiſus in iuſticia ſua
fecerit iniquitateʒ. omnes iuſticie illiꝰ obli⸗
uioni tradẽt. Si omẽs iuſticie illiꝰ obliuio
ni tradenẽ. ergo et penitẽtia eiꝰ⁊ bumilitas
eiꝰet cetera q̃ operatus eſt bona obliuioni
tradent. Si aut penitẽtia obliuion tradit
culpa vnde excuſat ? ergo ſi penitẽtia delet
culpa qᷓ ꝓpter penitentiam dimiſſa fuerat
iterũ neceſſe eſtrenaſcatur.et meꝛito qͥ poſt

acceptaʒ grãm ingratꝰ extitit cũ illo gratia

ipa nõ ꝑmãũſit. ſed mutata eſt ab io. quo⸗
niã ipe ad illã noluit idem eẽ. Nide qd tibi

euangeliũ dicit deſeruo nequã et ingrn:s
.

cui roganti omne debitũ a dño ſuo dimiſ⸗
lum tuerat.ſʒ qꝛ ille.erga ↄſeruũ ſuũ mileri⸗
coꝛdiam babere noluit. rurſũ abeo ꝑdiſtni
ctionẽ iuſticie exigit.qcquid ꝑlenitatẽ gra⸗
tie dimiſſum fuit. Recte igit dictũ ẽ.qꝛ cum
peccantibꝰin nos debita ſua dimittereno⸗
lumꝰiure iterũ exigitid enã qd nobis eẽ di
miſſũ gaudebamꝰ. Et merito. Nyei pecca⸗
toꝛi culpa dimittebat᷑ grã fuit nõ debitum.
q ſi ſponte grãm collatam abijcit iuſtũ pꝛo
fecto eſt npt illi grãʒ accepiſſe nõ pꝛoſit. Sʒ
dicis mibi. Si poſt penitentiã factã peccã
ti iterũ poꝛa denuo peccata imputant᷑ vbi
eſt qd ðꝛ.qꝛ nullum bonũ irremuneratum
elle poteſt? Ecce bonũ quoddaʒ bic eſt. pe
nitentia ſcʒ bois buiꝰq bona fuit q̃ʒdiu ve
ra fuit.et nõ babet bonũ iſtud remunera—⸗
tionẽ aliquam.qa imputant᷑ homini buic
peccata ſua.quali nunqᷓʒ penitentiã egiſſet
aut penitẽtia illa bona ñ fuit.aut ſibona fu
it oſtende remunerationẽ eiꝰ. Quid ergo?

Monnetibi magna remuneratio eſſe viide

tur peccati remiſio? Iſte qñ pemtẽtiã egit.
dimiſſum eſt ei peccatũ ſuũ.qʒdiu penituit
peccatũ ſuũ nõ imputabat illi.qᷓ;ʒdiu meri⸗
tum fuit pᷣmiũ pmanſit. Nolebas tu bane
libertatẽ dari boĩbꝰ vt cum meritum dedi
ſent et pᷣmium accepiſſent.qñ rurſuʒ place
ret eis meritum tollerentet pᷣmium retine
rent? Mon eſſet equa cõmutatio iſta.iniq
ageres aduerſus deũ.ſi ſictuũ dares⁊ ſuuũ
acciperes vt iterũ tuũ tolleres et ſuum reti
neres.ſi tuum dediſti ſuũ accepiſti.ſituuʒ
recipis ipᷣe qd ſuum eſt babere pult.nunqᷣd
tibinõ ita videt? Foꝛtaſſis dicis quia non
eſt equa via dñi.et ſenties ↄtra pietatẽ dñi.
qa nõ ĩtelligis veruatẽ.qũo inqs ſtabit q̃d
ſcpᷣtum eſt. Hon iudicabit deꝰbis i idipᷣm
ſi ea q dimiſſa fuerãtiterũ ad penã requi⸗
rãiæ Audi qũo.Bis in idipᷣm deꝰnõ iudi⸗
cat.qͥa peccatũ qð ꝑcondignã ſanſtactõem
deletum oſtendit᷑ ab eo nullatenꝰ ad penã
reputatur. Sed boc inqᷣs qᷓdꝑ ſatiſſacnõeʒ

deletum fuit.iterũ ad penam requiru.40o

requirit qa fatiſfactio iam nõ eſt aliq̃ q ad
excuſationẽ iltꝰ oſponat. Quãdiu ſatiſfa⸗
enoꝑmonſit.pmanſitremiſſio et nõ punie⸗

iuſticia. Quantũ poniturtantum repont

tendere ſed depꝛecare. Mon tibi expedit vt

Cecimaquarta.
B .
batur poſtqᷓ; ſemel dimiſſum fuerat. Ceſſa⸗
uit aũt ſatiſſactio qñ iterata eſt malicia.q̃a
⁊ boc ad ſatiſfactõneʒ ꝑnnebat pt facta coꝛ
nigerentur et coꝛrecta non iterareni. Roſt
q́; ergo culpa redijt iam quodãmodo id⸗ ðð
ipſum nõ fuit.qꝛ bis in reatu cepit elſe pec .
catũ vnum. Quia aut culpa reuerlſa eſt. xe 4
uerſa eſtet pena.que pꝛofecto repetita non 1
fuiſſet ſi culpa reuerſa nõ fuiſſet. Quando „
venit culpa lecuta eſt ⁊ pena. Quando coꝛ 4
recta eſt culpa ſubtracta eſt et pena. Nuã:
do reuerſa eſt culpa reuerſa ẽ ⁊ pena. Anũ
contra vnum.et duo contra duo.non vnũ
contra duo.nec duo contra vnum. boc eſt 8

tur. QNuid tibꝛ videtur? Reſponde ſi potes
Siautem reſpondere non potes.noli con⸗

intres in iudicium cũ deo. Quere ergom

ſericoꝛdiam vt ſuſticiam poꝛtare poſſis. N
NQ Mars quindecima. 2
Ge vnctione infirmoꝛum. dD

Hia ſunt ge⸗
nera olti ſancti. ꝛuimũ
eſt oleü vnctionis. Secũ ſi⸗
dum eſt olenʒ pncipais eul
riſmatis. Tertiuz eſt qᷣd an
dicitur oleum infirmoꝝ .
Criſma grece vnctio latine dicituꝛ.⁊ tamen en
cum omne oleũ ad vnctionẽ faciendam ſã teet
cnficetur. non omne oleum pᷣncipalis cri uſd
matis vocatur.niſi illudſolum quo pꝛĩci⸗ on
palis vnctio perficitur.quodetiam ſingu⸗ an
lariter criſma vocatur.Criſma eni eſt oleũ (
cum balſamo mixtum.quo vnguntur ca⸗

pita regum et pontiſicum. quo etiã bapti⸗ ðJMRM
ſatos ſacerdos vngit in vernce. ſicut eo⸗
dem pontifer per impoſitionẽ manuscon
firmandos vngit in fronte.Hoc itaqʒ oleũ‚
cum balſamo mixtum criſma vocatur.ſine
oleum pꝛincipalis vnctionis. Hec enĩ vn⸗ A
ctio que criſmate fit pᷣncipalis vnctio bicit
quia in ea pᷣncipaliter paraclitus dai vnde

C
ni⸗
end
ſe
do ,
iſeper
V
W
nd
ndde⸗
md
i
Moni
nweck
nor
elpors
Mor
wn
napn

nſols⸗ (X

1

et pꝛopter abundantiã gratie duos liquo-
res mixtos babet.oleũ ſcʒ etbalſamũ.oleuʒ

conſcientie. balſamũ fame. ONleũ quoĩtus
conſcientia perũgitur. Gallamũ cuiꝰ odo
re foꝛis pꝛorimi reſperguntur. Oleũ intus
ad pacem cũ deo. Balſamũ foꝛis adexem⸗

plü cũ pꝛorimo. Eſt aliud oleũ quod dicit

oleũ vnctionis.quo catbecumimi ⁊ neopbi

ti vnguntur in pectoꝛe etinter ſcapulasad

ſacramentũ baptiſmi percipiendũ. Certiũ
genus eſtolei quod dicitur oleũ infirmoꝝ
quodad pꝛeſens ſacramentũ pertinet.

(Duando et a quo inſtituta eſt
vnctio infirmoꝛum.
(LCapitulum. II.

Acramentum un

ctionis infirmoꝝ ab apoſtolis ĩ
ſtitutũ eſſe legitar. Jacobus eniʒ
apoſtolus in epiſtola ſua ſcribens ſic ait.
Infirmatur quis in vobis inducat pꝛeſby⸗
teroſ eccleſie vt oꝛent pꝛo eo vngentes eum
oleo ſacro.⁊ ſi in peccatis eſt dimittentur ei
et oꝛatio ſaluabit infirmũ.In quo oſtendi
tur duplici ex cauſa ſacramentuʒ boc inſti
tutũ.et ad peccatoꝝ ſcʒ remiſſionẽ et ad coꝛ
poꝛalis infumitatis alleuiationẽ.vnde con
ſtat ꝙ aui banc vnctionẽ ſideliter ⁊ deuote
percipit per eã ſine dubio et in coꝛpoꝛeeti
anima alleuiationẽ et conſolationẽ accipe
re meretur.ſi tamen expedit vt in ptroqʒ al
leuietur. Quod ſi foꝛte ad coꝛpoꝛis ſanita⸗
tẽ et valitudinem illi non expeditaillam pꝛo
culdubio que anime eſt ſanitateʒ et alleuia
tionem in buius vnctionis perceptõne ac

(De eo ſi iterari une hoc ſacra
erunt quioam

Mi vnctio infirmoꝛuʒz iterari poſſit

alia quedam ſacramenta ſemel ſuſcepta de
nuo non iteꝛenur. Sed mihl inteꝛim ratio

cum baptiſmus et confirmatio ?

decimaquinta.

nulla occurrit quare conuenienter iterari
non poſſit boc ſacramentu. Qui eni bapti⸗

ſatur ðo baptiſatur vt cbꝛiſtianꝰ fiat. Qui
autẽ ſemel cbꝛiſtianus factus eſt. amplius
chꝛiſtian? non eſſe non poteſt etã ſimalus
fiat. quia et chꝛiſtianus malus eſſe poteſſ:

nec tamen cbꝛiſtianus elſſe deſinit etiã ſi bo

nus eẽ deſinit. Mꝛopteres qui ſemel bapti
ſatus eſt. denuo non baptiſatur etiam ſi ð
malo adbonũ conuertatur. Qui aũt oleo
vngitur ideo vngitur vt ei peccata dimittã
tur etinfirmitas alleuietur. Sed qui iuſti
ficatur poteſt iteruʒ peccare.et qui ſanatu:
poteſtiterũ egrotare. Qui aũt cbꝛiſtianus
efficitur.quia quod babet ſacramentuʒ no
minis perdere non poteſt. recipere non po
teſt. Mon ſic eſt ſacramentum vnctiomis.

Spiritualis eſt quedam medicina. coꝛpo

ris et anime languoꝛes mitigans ⁊ ſanãs.
Mam oleuʒmẽbꝛa dolentia ſanatita oleuʒ
ad vtꝛũqʒ curandum pꝛodeſt. Si moꝛbus
non reuertitur.medicina non iteretur. Si
autem moꝛbus non poteſt cobiberi quaꝛe
debet medicina pꝛobiberi. Si vnctio itera

ni nõ poteſt.nec oꝛatio iterari poteſt. Atra

qʒ enim illic commemoꝛata ſunt. Oꝛent in
quit pꝛo eo vngentes eum oleo ſacro. et
ſi in peccatis eſt dimittentur eietoꝛatio ſal
uabit infirmum. Sed foꝛtaſſis dices quia
vnctio non pertinet niſi ad peccatoꝛumre
miſſionẽ.et oꝛatio non pertinet niſi ad coꝛ
poꝛis alleuiationeʒ.quia dictum eſt oꝛatio
ſaluabit infirmum. ANerte quo libet. Si di
cis quia vnctio confert peccatoꝛum remiiſ
ſionem.et oꝛatio infirmitatis alleuiationẽ.
ego verum eſſe confiteoꝛ.ſic tamen pt con
uerſam non neges.quia vnctio confert coꝛ
poꝛis alleuiationem.⁊ oꝛatio peccatoꝛum
remiſlionem. Atrunqʒ vadit ad vtrunqʒ.
vtrunqʒ operatur.et vtrunqʒ vtriqʒ coopꝑe
ratur.et vtrunqʒ alteri cooperatur.et vnuʒ

babet effectum vtrunqʒ. Quod in ſacramẽ

to non diuiditurn virtute ſacramenti nõ
ſeparatur.tamen quia vnctio membꝛoꝛuʒ
doloꝛem ſanat.et contra coꝛpoꝛis infirmi
tatem magis pꝛodeſſe videtur. ideo foꝛtaſ

ſis dixit. oꝛatio ſaluabit infirmũ. vt in vtro
qʒ ptrunqʒ intelligas.et non putes vnctio
nem magis ad ſanitatem coꝛpoꝛs perti⸗
nere q́; ad peccatoꝛum remiſſionem. ꝛi
us anima curatur poſtea coꝛpus ſanatur.

1.
9

pꝛopter coꝛruptionem amme infirmatut
eſt coꝛpusideo ad ſanitatem coꝛpoꝛis o

tinendaʒ pꝛius curanda eſt amma :et ſi foꝛ

te coꝛpus ad pꝛiſtinam ſantatem non con

ualelcit nibil periculi eſt. ſi tamen anima ſu

am ſantatem receperit. Quare ergo nege

tur ꝙ vnctionis ſacramentum ſuper infir
mum iterari poſſit adreparandam ſepius

ſanitatem et ad impetrandam lepius pec

catoꝛum remiſſionem. cum negari nõ poſ
ſit pꝛo eadem coꝛpoꝛis ſanitate.et ſimiliter
pꝛo peccatoꝛuʒ remiſſione ſepius iterandã
eſie oꝛationem? Et vꝛt in lacramentis idez
demonſtremus.quis dicat bomineʒ aqua
aſperſionis ſemel illuſtratũ amplius aſpber
gi non poſſe?et quod maius eſt ſacramen
to coꝛpoꝛis et ſanguinis chꝛiſti ſemel peꝛce
pto amplius illud non debere ſuſcipere?
Ded ſi foꝛte ad boc reſpondendum exiſti
mes.quia coꝛpus ſemel conſecratũ denuo
in eodem ſacramento non benedicitur. ne
qʒ aque aſperlſionis bñdictio ſepiꝰin eadẽ
aqua reiteratur. Aide quia ſimiliter dem
oleum poſt vnam conſecrationeʒ. alia rur
ſuz benedictione aut conſecronone nõ ſan
ctiſficatur. Et tamen ſicut ille qui coꝛpoꝛis
ckbꝛiſti ſacramentum iam percepit. nequa
gquaʒztamen idcirco a percipiendo iterum
eo pꝛobibetur. ſicei qui vnctionis ſacra⸗
mentum accepit ſi neceſſe fuerit. et cauſa ſi
ue deuotio expoſtulet vt illud iterum perci
piat. rationabiliter non contradicitur.

De Moꝛientibus.
Capitulum pꝛimum/

Decinga.

2
„ 4
6
7
7

triptura oi⸗

t at. Bean mortui qui in

domino moꝛiuntur. In
domino moꝛiuntur qut

tes. in domino tamen vt

uentes inueniuntur. Quid eſt in domio?
in fide et ſpe et caritate. Per iſta eni viun
in illa vita qua viuitur in dño. Eſt quedaz
vita qua coꝛpus viuit ex amma:et eſt que /
dam vita qua ania piuit er deo. NHunc qui

dem fide ſpe et dilectione. Moſtea nᷣo pꝛo

fide ſpe et contemplanone remanente dile

ctione. Hon igitur nocere poteſtanime ſi
coꝛpus pitam ſuam perdit quando ipa vi

tam ſuaʒ in fide et ſpe et caritate perſiſtens
non amittit. Hemoigitur mibt dcat qui
paruam ſidem et ſpem paruam et par⸗
uam caritatez bæbent non ſaluantur. Ego
non menſuro. creſcant quantum volunt.

quanto maioꝛes tanto melioꝛes.camẽ ego

illos condemnare non audeo. quantũuis
parui ſint. Exquo nati ſunt ex deo filij ſunt

dei.putas quia magnos filios ſuos deus
ſaluabit. et paruos condemnabit? Scptu⸗

ra mibi dicit. amperfectum meũ viderunt
oculi tui. ⁊ in lbꝛo tuo oẽs ſcribent. Soẽs
ergo et magniet parui.
viderunt alpꝛobauerunt. Qutd eſt ilibꝛo

uid eſt oculi tui

ſcribentur ſaluabuntur. Ergo imperlectn

quoqʒ; ſaluabuntur. Qui enim imperfecti

ſunt aliquid ſunt.et aliqui ſunt.et in nume
ro ponuntur et ſcribuntur. Qui nibil ſũt

nulli ſunt. nec ſcribi aut numerari poſſunt

qui nibil ſunt. Ergo omm babenti dabitur
et abundabit. Omn babenn meritum. da
bitur pꝛemiuʒ. Mon dixit. babenn magnu
meritum. dabitur pꝛemium et paruuz me⸗
ritum babenti non dabiur. ſed omniinqt
babenti dabitur etabundabit. ergo etiam
lle qui poruum meritum babet cu pmiuʒz

49

acceperit ſatis babebit. qʒuis non tantũlba

bebit quantum ille qui magnum merntuz
babebit. Solus iſte excluduur a percipien
do pꝛema qui nbil babet demerito. Om⸗

An carne quidem moꝛien

per
ſu⸗

in
guu
len
n
ſo
uſ⸗
ge⸗
opo⸗
eol
vel
a
ins
gli
/
E
n.
netgo
nius
ſprt
deus
b
doms
s
cbbtr
Kilbe
nhn
penan
nrv.
abli⸗
nwoſn
abier
mund
ſugn
usme
riunq
ottan
ip⸗
mnin
e
gtage

Wars

e

nes ergo qui in domino moꝛiuntur beati

ſunt.quia poſt meritum virtutis perueni

unt ad pꝛemium beatitudinis.

ðð Ge exitu animarum.

Blta queri pol/

ſunt.ſi tamen omnia queri de⸗

dbent que queri poſſunt. Querũt
bpomines de exitu animarum a coꝛpoꝛibꝰ
qualiter exeant. et quo exeuntes pergant.
yel cum peruenerint quo pergunt.quidin
ueniant. vel quid peꝛcipiant aut ſuſtineãt?⸗
Sed bec omnia magis timenda ſunt qm
querenda.Ideo quiſpe abſcondita ſunt ne
querantur aut inuenantur led timeantur
Quis enim ſecurus eſſe poteſt in incertuʒ
pergensMoc autem ſolum incertum elſe
non debet. quia bonam vitam mala moꝛs
ſequi non poteſt. Mala enim moꝛsnõ eſt
nilſi ea ſola quam mala ſequuntur. Qui er

go bene moꝛi vult bene viuat. quoniam ea

que poſt moꝛtem veniunt contra ea diſpo

nuntur et ſcum ea retribuuntur que ante

moꝛtem in vita pꝛecedunt. Vſqʒ ad moꝛ⸗
tem meritum eſt. poſt moꝛtem vero pꝛemi
um. Eoꝛs meda eſt in qua dies domint
incipit.dies bominis finem accipit. In die
ſuo bomo ſibi relinquitur. vt quod vult
operetur. In die vero domim iã in poteſta
te ſua non eſt bomo.ſed in illius poteſtate
ad quem venit vt remuneretur. ꝛopte⸗
rea ad bominem pertinet. vt id ſoluz quod
ſibicommiſſum eſt bene diſponere ſtude⸗
at. llud vero quod non commiſſum ſʒ pꝛo
miſſum ſibi eſt. illius arbitrio a quo illud
impleꝛi opoꝛtet relinquat. Multi querunt
de exitu animarum quomodo a coꝛpoꝛi⸗
bus egrediãtur anime ſiue ſcilicet boc mo
do pt eſſentialiter et localiter foꝛas egredi
antur pt extra eſſe incipiant quaſi excluſe.

ſuueboc ſolum illis egredi ſit ꝙ ſe a viuikfi⸗
catione coꝛpoꝛum retrabunt.et quaſi ſe ad

ſe colligentes g vegetatione coꝛpoꝛum cel⸗

ſant vt in ſemetipſis lubſt ſtat e. AUerbi gra⸗

tia. Quando flatus iſte coꝛpoꝛeus ſpira⸗
tur. egreditur a coꝛpoꝛe et incipit eſſentia
liter atqʒ localiter extra coꝛpus eſſe qui pꝛi
us eſſentialiter atz localiter iira coꝛpꝰconti
nebatur. Quando vero coꝛtex areſcerein?/
cLipit in arboꝛe exit bumoꝛab illoet contra-

bitur ad interioꝛa.neqʒ foꝛas egreditur vt
extra ſit ſed interius remanet in eo ꝙ itus

eſt ſiue in ligno ſiue in medulla vtin coꝛce
ipſo non ſit tamen omnino non exit a coꝛ⸗
tice vt in coꝛtice iam nõ ſit. neqʒ exit q̃t ad ex

terioꝛa effuſus.ʒ exit quaſi ad interioꝛa col

lectꝰ.et ſi foꝛte bumoꝛ rurſum ab interion

ſuo ꝓdeat vi ſe iterũ effundat in coꝛticẽ rur
ſũ reuireſcit coꝛtex ille quomiã bumoꝛiipᷣo
eſt vita eiꝰ. Sicquerũt de amma qñ exit a
coꝛpoꝛe vtrũ B̊ ſolũ illi exire ſit ꝙſe retrabit
ad ſe a Niuificatõe coꝛpis et in bocipᷣo iam
in coꝛꝑe nõ eſt ꝙ coꝛpꝰ viuificare ceſſat. In

B eĩ videt qꝛ iã qdãmodo extra oẽ coꝛpꝰeſt

qin lemetia ſola ſubſiſtẽs ad coꝛpis viui
ficationẽ effuſa non eſt Quando veꝛolcoꝛ
poꝛe nõ eſt nõ eſt in loco.qᷣa locꝰ nõ eſt niſi

in coꝛpe. Quando aũt extra coꝛpꝰ? eſtet ex
tra locũ eſt. inter ip̃am et coꝛpꝰ nõ eſt locꝰ.
et equaliter diſtat ab omni coꝛpe.quia iter
iam et omne coꝛpꝰnullũ eſt coꝛpꝰ. Si ve

ro inter ipam et omne coꝛpꝰ nullũ ẽ coꝛpꝰ
conſtatpfecto qa inter ipam et omẽ coꝛpꝰ

nuilꝰeſt locus.qa locus nõ eſt vbi non eſt

.

coꝛpus. Quando igitur extra omne coꝛpꝰ

eſt quantum ab locum equaliter pꝛope eſt

omni coꝛpoꝛi.qa ſi extra coꝛpus polits vni

coꝛpoꝛipꝛopioꝛ etalteriremotioꝛ eſſet. itra
ipam pꝛofecto et coꝛpꝰſpacium eſſet.ſi ſpa⸗

cium eſſetlocus eſſet.ſi locꝰeſſetcoꝛpus eẽt.
Si autem inter ip̃am et omne coꝛpus coꝛ/

pus eſſet extra omne coꝛpus coꝛpus elſet.
quod fieꝛi nõ poteſt. Itaqʒ dicũt qa anima
neqʒ pꝑcoꝛpus a coꝛpoꝛe recedit.neqʒ coꝛ
pus ad coꝛpus accedit.⁊ ideonec loco mo

netur vt recedat a coꝛpoꝛe ãdẽ in loco. nec

loco mouetvt accedatad coꝛp⸗ qdẽ iĩloco.
Inter omnẽ eni locum etid quod eſtiĩnul⸗

ſo loco nullꝰeſt locus. NMꝛopter b itaqʒ du

ctum putant ꝙſpũs creatꝰtꝑe quideʒ mo⸗
uetur.qa mutabilis eſt ſed loco nõ mutet.
qa nec loco mouetur recedẽs a coꝛpe qd ẽ
iloco.nec loco mouetur accedẽs ad coꝛpꝰ
quodeſt in loco.Heqʒ eni loco mouet qñ
recedit aloco.neqʒ iterum loco mouet qñ

accedit adlocum.enam quando in coꝛpo⸗

re poſita anima coꝛpꝰlocaliter mouet.ipſa

tamen localiter non mouetur. Si en idcir

co localiter moueri eſtimatur.qa in coꝛꝑe
eſt quod localiter mouetur.quare nõ ſimi
liter ſapientia localiter moueri dicat.quia
in coꝛde eſt quod localiter mouet.Nam ſi
Sðꝛ qa peranimã ip̃am in coꝛde eſt ſapien⸗
tia. cum aĩa ip̃a per coꝛpꝰlocaliter motum
localiter moueri ðꝛ.quare non etiaʒ pipᷣaʒ
animã localiter motam ſaptentia q in ipſa
omma eſt localiter moueri dicat. Si vero

bec ratio non pꝛobat pt ſapientia localiter

moueri dicatur cũ ſit tñĩ anima quare aĩa
localiter moueri dicatur.qʒuis in coꝛꝑe ſit
quod localiter moueri cernitur. Hmoicõ

ſideratõe pꝛobant ſpũm localiter non mo

ueri.qᷓʒuis in coꝛpoꝛe ſit qᷓd localiter moue

tur. tempoꝛaliter tamen moueri quia viciſ

ſitudini ſubiacens de alio in aliuð mutat᷑.

Sed nos in occultis nimis curioſoseẽnõ

opoꝛtet.ne foꝛte plꝰ pᷣſumamꝰq̃; poſſumꝰ.

Cue ſit via ſpiritus deꝰ nouit qui feciteũ

Nos autem neqʒ ſcimus quomodo veit.
neq; cõpꝛebendimꝰ quomodo recedit.qñ
flatus iſte coꝛpoꝛeus trabitur coꝛpoꝛalit
localiter ingreditur. Quando autẽ ſpirat
coꝛpoꝛaliter et localiter egreditur.ſed alia ẽ
natura ſpiritus alia coꝛpoꝛis. Quãdopꝛi⸗
mo bomini data eſt anima.inſpirauit deꝰ
in faciem eiꝰſpiraculum vite. Et quis dice
re poteſt qũo inſpirauit deꝰanimã coꝛpoꝛi
piuificando? ſiue quia extra creataʒ ad vi

uificandum immilit. ſiue quia ibidem fecit

vbi poſuit et ab intus creatam in piuifica⸗
tionẽ pꝛodire iuſſit? nec alia fuit inſpiratõ
qᷓ;ip̃a viuificatio? Si ergo nelcit quomõ
inſpiratur.qũoſciri poteſt qualiter exſpira
tur ?deus inſpirat. bomo exſpirat. deꝰmit⸗
ut bomo remittit. QNua vis mittit cũ acce⸗

Gedecima.

dit. eadezremittitur cum recedit. Hoe vnũ

ſcimus.quia recedente anima coꝛpusmo⸗
ritur ⁊ iᷣa ſeparatio anime moꝛs coꝛpoꝛis
eſt. Moc noſᷣ ſufficit ſcire. quia recedit. quo
recedat ex abundanti eſt ꝑſcrutari. MMul⸗
tis tamen exemplis didicimus in exituani
marũ angeloꝝ ſiue maloꝛũ ſiue bonoꝛum

pꝛeſcientiam adeſſe quiullas pꝛo mentis vy

adtoꝛments pertrabant vel ad requlez de⸗
ducant.ſed ⁊ animas ipᷣas adbuc in coꝛpo

re poſitas ante exitum multa aliquãdo de

bis quefutura lunt ſuper eas ſiue exreſpõ

*

ſo conſcientie interioꝛis ſiue perreuelatio⸗

nes exteriꝰfactas pꝛeſciſe cognouimꝰ.Ra

ptas etiam aliquando.et iterũ ad coꝛpoꝛa

reductas viſiones quaſdã ⁊ reuelatões ſi⸗

bifactas narraſſe ſiue de toꝛmentis impio
rum.ſiue de gaudijs inſtoꝛum.⁊ in bis om
nibꝰtñ nibil niſi vel coꝛpalem pel coꝛpoꝛa:
libus ſimile reciaſſe.flumina.flãmas.pon
tes.naues.domoſ.nemoꝛa.pꝛata.floꝛes.bo
mines nigros.cãdidos.⁊cetera q̃lia in boc

mũdo pideri et baberi ſolent.⁊ velad gau⸗

diũ amari.vel ad toꝛmentũ timeri.ſe qʒ ſo⸗

lutasa coꝛpoꝛibꝰmanibꝰtrabi.pedibꝰ de ⸗

duci.collo ſuſpendi.flagellari.pꝛecipitari.⁊
olia bmõi que non niſi coꝛpoꝛali nature cõ
nenireominonon poſſunt. Que omnia ſi
illic ita piſibiliter et coꝛpo aliter eẽ credimꝰ
pꝛeter alia que abſurda naſcuntur.et ip̃as

vtiqʒ animas etiam acoꝛpoꝛibus ſepara⸗

tas coꝛpoꝛa eſſe et ad ſimilitudinem coꝛpo
rum membꝛis compactas atqʒ diſtinctas
confitemur. Ego quiddã quod ðᷣbacreau

diui tacere non debeo. Nuidaʒ pꝛobatite-

ſtimonij frater narrauit mibiſea ſuoabba
te veraciter boc affirmante audiſſe.q̃a cuʒ
aliquandoille ad quoſdaʒ fratres eminus
conſtitutos viſitandos pergeret in itinere
vt ſolet quodaʒ loco hoſpitiũ accepit. Ubi
factum tunc apudomnes eiuſdem loci ba
bitatoꝛes celebꝛe paucis ante diebus con⸗

tigiſſe didicit. Quidam peregrinus oꝛatio

nis cauſa ad ſanctů Jacobum pergens in
eodem loco boſpitatus eſt. Mocte vtitine⸗

rantibus mos eſtante diluculum ſurrert

nn

bi
gt
nit

.

M
one
igdo
Nu⸗
vani
Num
epe
der
ond
.
rn
elnro⸗
N
pon
esſ
npoo⸗
on
hong
asbon
tsh
Hiboe
e
rde⸗
Nian
d
wnn
tdi
eie
ſeen,
nco
Ntncn⸗
bocrean
ohnit
bobtn
ſeinag
8chuu
unere
loab
s /
60mt
rgenon
epelene
nhrn

, (PWars

Egreſſus de vico in ſiluam q̃ eidem vicina
erat peruenit.ibi a comitibꝰinneris caſu vt
vt ſolet diſcrimine vie diſiunctꝰ deuiare ce
pit. Cũqʒ longiꝰ pceſſiſſet obuiũ babʒ quen
dam venerandibabitꝰet vultus vprruma q
interrogatꝰ.qͥs aut vnde eſſet vel quo per⸗
geret. nomẽ.patriam.ſimul et cauſam uine
ris expoſuit. Ille ſeeſſe ſanctum Jacobum
ad quemtenderet pteſtatur.ſeiam pᷣdẽ oĩa
ſciſſie.Nũc npero quaſi beneplacitoet grato

veniſſe obuiam. Deuotõem laudat. bonũ
pꝓpoſitũ cõmendat.pᷣmiuʒ apud ſe magnũ

parari.neclonge eſſe iam remuneratõem.
Eultis poſt bec verbis bincinde intercur
rentibꝰ tandem miſerias ⁊ doloꝛes vite bu
ius quales aut quante ſint exponit. Omẽ
quod bic amatur qʒcito fugiat.et pari mõ
omẽ quodtimetur vłdoletur qũo ſine mo
