tum iudicetur. Quod ſi ita verum elſe con
ſtare debebit. conſiderandum eſt quomo
do ſupꝛa memoꝛate queſtiom reſponderi
opoꝛteat. Dubium non eſt quia id quod
eccleſie pꝛobari non poteſt eccleſia ipᷣa iu⸗
dicare non poteſt. Et rurſus dubium non
eſt quia id quodlegitimo et manifeſto ec⸗
cleſie iudicio facum eſt ſine leguima et ra⸗

nonabili et manifeſta cauſa reſcindinõ po
teſt. Matio nos vꝛget. Iſta mulier dicit qa

pari conſenſu cum viro illomatrimomu;
fecit. Sed quod dicit nec ipſa pꝛobare po⸗
teſt. nec eccleſia quod pꝛobatuʒ non eſtap⸗/

pꝛobare poteſt. Mon poteſt ergo pꝛo eo

quod occultum eſt id quod manifeſtũ eſt
infirman. Quapꝛopter opoꝛtet vt ſecun⸗
dam copulaʒ que iudicio eccleſie legiume

facta eſt ipſa eccleſia iudicetratam eſſe de⸗

bere. Sed diciſ. Quid ergo faciendum eſt
buic mulieri que virum ſuuʒ abeccleſia re⸗
quirit ſed babere non poteſt.quia idquodð
occultum fuit pꝛobare non poteſt. ſoꝛtal⸗
ſis cum viderit ꝙ marituʒ ſuum babere nõ
poteſt. alteri nubere volet et veniet ad eccle
ſiam expoſtulans vt aut ſuus illi maritus
reddatur.aut alteri nubere cocedatur. Hic

ergo queris quid eccleſia facere debeat. ſi

pꝛopterea quia pꝛioꝛem feddere nõ poteſt
ſecunduz concedat? Sed vide quomodo
concedere eccleſia poſſit illi maritum alte⸗
rum queſuum adbuc viuum eſſe confite

tur. Ipſa dicit vir meus viuit ⁊ tamen pete

re pꝛeſumit vt alteri nubat. Ergo dicis ad
continentiaʒ cogenda eſt mulier iſta. ꝗſta
ſane quia negligentiam cauere noluit iu⸗
ſtum eſt pᷣt penam ſuſtineat. Nuare in ma
nifeſto non nupſit?ſi pꝛius in nubendo te
ſtimonium eccleſie babere cõtempſit qua
ratione nunc iudicium eccleſie interpellat.

Ipfa ſe igitur obligauit. Suſtineat ita

qʒ nunc penam negligentie vt alijs mulie⸗
ribus ne idem pꝛeſumant coꝛrectionis et
cautele exemplum ſiat. Connnere pecca
tum non eſt nec impoliibile eſt etſi diſficile

by
linr/
ſene
gzlan
hees
ſiſce

Miam

polſu
cende
adben
teſt,n

trafre

tie ten
tradin
teſibi.
adecce
ſalonse
lgeni
lece
Dimita
doſeco
rembe
tſtine

odoh⸗

ceni
ellenn
quomno⸗
ponden
dgpod
pau/
umnon
icſoer/
marg;,
Wd
naderi⸗
No
dwhartd
noneſe
wo
Mlſtüc
nnlan/
Nlume,
n
bacclion
H
laut,
Cberno
andecce
uns
Noobe
moca.

nd
e
NNN/N

mdlecnir
utNN
bcoen
nllr iiſt

imnen nn
Gdioane

orecnono
gnerehelch

chen Nn

eſt. Si ergo mulieres nolunt continere ca

neant in occulto nubere bi nubant vbi te⸗

ſtes babere poſſunt ſi maritos conſentien
tes babere non poſſunt.ꝙ ſi culpam vitaꝛe
nolunt ſuſtineant penam. Qui ergo con /
iugium ſuſcipere vult cogitetpꝛimuʒ quia

cum illud ſuſceperit legem eius poꝛtare de
bebit. Nui alpetit quod delectet poꝛtat ne

ceſſe eſt ſiin eo vel pꝛo eo euenerit etiam id

quod grauat. Mon ergo permittt eccleſia

illi mulieri que ſe alteri viro nupſiſſe conſi

tetur illo viuente ad aliaſtranſire nupnas
etiam ſi poſtmodum contingat vt idez ipᷣe

virr poſt celebꝛationem ſecundarum nupti

aruz ad ſe reuerſus et defacto penitens pec

caſſe ſe confiteatur.⁊ ad pꝛioꝛem vxoꝛem re

dire voluerit. eiqʒ de veritate pꝛimi pacti
conteſtetur non recipit eccleſia teſtimoni⸗

um eius. quia variauit verbum ſuum.et

contra ſemetipſuʒ teſtimonium tulit et ab⸗
ſtulit ſibi ſfidem ab vtroqʒ. Camen eccleſia
ib quod ipſa fecit ſine cauſa legitima reſci
dere non poteſt. ſed ratum eſſe debere cen⸗
ſet. ne occulta manifeſtis pꝛeiudicent.Ita⸗

qqʒillam mulierẽ bommi pꝛo legitima vxo/

re adiudicat quam ſcdᷣum iudicium eccle
ſie legitime duxiſſe cognoſcitur. Sed dicis
ſi ſicẽ ergo iudiciuʒ eccleſie ſtare debet.quo

mniam occulta mamifeſtis pꝛeiudicare non

poſſunt.quidillibomini pꝛo anima ſua fa
ciendum eſt qui viuente vxoꝛe ſua alteri
adberere cogitur.quam nec dimutere po⸗

teſt. ne pꝛeceptioni et iudicio eccleſie con-⸗

traire pideatur. nec ſine ſcrupulo conſcien

tie tenere quam viuente adhuc pꝛioꝛe con⸗

tra diumam iuſticiaʒ et inſtitutionem illici
te ſibi ſociaſſe cognoſcit. Si ergo iſte talis
adeccleſiam confugiat queꝛens conſilium
ſalutis quid uli dicet eccleſia. Nudi et intel⸗
lige quidilli dicere poteſt eccleſia. ſi dixerit

ei eccleſia vt ſecundam quaʒ publice duxit
dimittat et ad pꝛioꝛem reuertatur quã mo

do ſe contra pꝛeimam teſtationem ſuaʒ vxo
rem babuiſſe confitetur. et in boc receperit
teſtimonium eius. omnes deinceps qui

odio babebunt vxoꝛes luas fingent ꝛmen⸗

Wndecima.

tient ſe pꝛus alias duxiſſe.vt ab bis quas

odiunt ſeparentur. et ita lex matrimonij ni
bil in le ſtabilitatis babebit. ſed paſſim vbi

qʒ pꝛo voluntate vniuſcuiuſqʒ diſſoluetur
Non ergo eccleſia aliud dicere illi poteſt
qᷓʒ vt matrimonio quod eius atteſtatione

firmatum eſt fidem ſeruet. Sed dicis. cau

ſa illi eſt pꝛo anima ſua.conſilium ſalutis

querit. Ham vtrobiq; periculum videt et

quid potius eligat non inuenit. Simanet
contra conſcientam ſuam facit. Si diſce
dit contra obedientiã facit. Mon ergo iam
querit. ſi diſcedere liceat. ſed ſi non diſcedit
vtrum permanere expediat. conſcientiam
exponit.et conſilium ſalutis querit. Quid

iilli dicet eccleſia bomim conſitenti peccatũ

et querenti conſiium?Si dixerit illi vt ma

neat poſtquam reuelauit peccatuʒ. boc eſt

dicere quantum videtur et maneat in pec
cato. Si vero nec boc nec ill dicere poteſt
quantum videtur bomim tali via ſalutis
monſtrari non poteſt. Sed boc rurſum
multum a fide chꝛiſtiana abboꝛret. vt di⸗
catur aliquis talis eſſe qui non poſſit ſi ve⸗
re penituerit in qualcunqʒ ſit periculo ſal
uus eſſe. Multa ſunt que ad bunc moduʒ
contingere potuiſſent. Alius dicit ſe cum
ſoꝛoꝛe aut cum matre vxoꝛis ſue rem babu
iſſe ¶ Zlius vroꝛem ſe pꝛius aliam duxiſſe
fatetur.et multa alia boꝛrenda que mileria
bominum vel falſa confingit vel vera com
mittit. Et verum eſt quia multa ſiunt boꝛ
renda ab bommibus.deſiderijs ſuis ma⸗
lis excecatis vt faciant que non opoꝛtet.et
ſunt tanta bec mala vt vix conſiliuʒ admit
tant. niſi deus qui legem dedit gratiam et
miſericoꝛdiam pꝛeſtet. ſer legem enĩ non
iuſtificabitur in conſpectu eius omnis ca⸗
ro. Sicut olim maledictum legis omnes
qui ſublege erant pᷣmebat.nec erat qui eua
dere potuiſſermaledictionem.quia nõ eꝛat
qui cauere poſſet pꝛeuaricationem.donec
ipe legiſlatoꝛ veniens maledictõeʒ abſtulit
ꝑ gratiam.et ne ſemꝑ maledictio ⁊ puarica
tio regnarent ꝑ eandem gratiã ipſam enaʒz
legem mutauitata et modo noõnunqʒ cum

E

bomo peccato ſuo et malicia vꝛgente inne
ceſſitatem peccandi venit. nec poteſt legez
poꝛtare miſi maledicnoneʒ pꝛeuaricatõnis

incurrat. commutat illi deus per miſericoꝛ

diam legeʒ ⁊ donat penitenn pvt ſaluus eſſe
polſlſit.qui ptiqʒ non ſaluaretur ſi per iuſtu
ciam er rigoꝛem legis ſine miſericoꝛdia iu⸗
dicaretur. Mon tibifoꝛtaſſis ſcdᷣm eſtima⸗
tionem tuaz reſpondeo. demeo eſt non de
tuo quodloquoꝛ. Non aliud poſſũ.quod
mibi mens ſuggerit pꝛofiteoꝛ. Si aliud di⸗
cerem contra conſcientiaʒ meam eteſtima
tionem dicerem. Quiſqʒ pꝛo ſe iudicet.ego
tibi de coꝛdemeoloquoꝛ. Venit peccatoꝛ
ad meet exponit mibi conſcientiam ſuam
conſilium ſalutis querens.quidilli dicam
Si dixero illi recede.facio illum inobedien

tem eccleſie matri ſue.et exemplo eius alioſ

confirmo vt dimittant vxoꝛes ſuas legiu⸗
mas.et cuʒ eas odio babuerint fingant qd⸗
cunqʒ ſibi placuerit et mentiantur eccleſie
vt libertatem babeant recedendi ab eis qꝛ
eas non amant. Et ſi boc eccleſia receperit
et paſſa fuerit venietmagnum malum ⁊ di
mittent omnes pꝛo libito aut viri vxoꝛes

ſuas aut mulieres maritos ſuos.et pꝑ vno

bomine multi dãnabuntur.quod fieri ita
non opoꝛtet. Quidam acute ſe conſideraſ⸗
ſe putauerunt ſibi non pꝛoximo conſulen:
tes dicentes. quotiens eiuſmodi ſfoꝛte cõtin
geret aliquid eccleſiaʒ vtrunqʒ facere debe
re.et in occulto ſcilicet penitenn conſulere.
pt ab eiuſmodi copula recederet.⁊in mani
feſto diſcedentẽ cogere vtmaneret. Quod
quidem non eſſet ſalutem pꝛoximi quereꝛe
ſed quaſi ſe velle a periculo liberare. Non
mibi ſuadet conſciẽna mea pt boc illi dicaʒ
Querit a me quid ſibi faciendum ſit oſten
dit periculum ſuum.neceſſitatem ſuam de
monſtrat.ſeparatum eſſeteſtatur ad vtrũ
libet quodcũqʒ iuſſus fuerit. Ego minus
de meo confido. dico illi vt pergat ad deuz.
Bomme tu legez dediſti per ſeruos tuos
qualem voluiſti.et per quos voluiſti. Et
ecce nos ſerui tuiſub lege ſumus.tu domi⸗
nus latoꝛ legis ſub lege non eſ. Nuoo inſti

Wnoecima.

tunſti quando voluiſti et auidiu voluiſtt.

potes cum volueriset quibus volueris ſi
ne pꝛeuaricanonis reatu indulgere.Heqʒ;
enim iaʒz culpa erit qindulgenns eſt remil⸗
ſionon agentis pꝛelumptio. ¶ u ergo pꝛece
piſtidomine per ſeruostuos per quos lo
cutus es.et oꝛdinaſti eccleſiam tuam vt vi:
viuente vxoꝛe ſua alteri nõ adbereret. Ego
vxoꝛem babui et illa viuente alteri adbeli.
Ecce iam ego facere non poſſum pt boc fa
ctum nonſit. Sedtu domine lacere potes
vt boc damnabiliter factum non ſit. Iteʒ tu
mandaſti domine vteccleſie tue vicem tuã
in terra agenti obediremus ſicut tibi. et vt

non ſcandaliſaremus vnũ de puſillis tuis.

⁊ dixiſti. quia qui eccleſietue mandatũ ſpeꝛ
neret tibi obediens non eſſet. Ecce ego mi
ſer pꝛopter peccata mea in contradictionẽ

veni. laqueu incidi necelſitatis vt exire ſine
peccato non poſſim Si maneo accuſatme
cõſcientia mea aduerſũ te de occultis mei/

quibus contra tuã diſpoſitioneʒ facio. Si
recedoinobediens ero eccleſie tue. et ſcãda
liſo non ſolũ puſillos ſed etiaʒ magnos ſer
uostuos qui in bacparte quod occultum
eſt neſciunt. tamen quodiuſtũ eſt volunt.
accuſat me conſcientia mea de man feſtis
meis quibus contra tuã pꝛeceptionẽ ago.
Ego igitur in ario poſitus etcinctus vndi
qʒʒ periculis tuam miſericoꝛdiam imploꝛo
paratus ad omne quodiubes ſillud ſcire
dederis. Si dixeris diſcede non maneo.ſi

dixeris mane non diſcedo. Scio eni quod
te iubente fit. malũ eſſe non poſſequodcun

qʒ illudfuerit. Cua eſt eni poteſtas ex qua
bonũ eſt omne quod tibi placuerit. Cui in
dulges non imputatur.cui imputas non
idulget. Si ergo tu dñe uſſeris vt poſtpo
ſito eccie ſcandalo ⁊ cõtẽpio mãdatomagi
ſtroꝝ meoꝝquos mibi dediſti et quibꝰ me
obedire pꝛecepiſti.ego magis te audio q̃ᷓ;
bominẽ quem audire ñ debeo. niſipꝛopter
te nec volo contra te. Si ergo tu iubes do
minead bominem non attendo. Si autez
parcere vis puſillis tuis et ecclie tue aucto

ritatem pꝛopter ſaluiẽ multoꝛũ cõſeruare.

ne
glapin
fecnon
gvib
mlsr
mbin
imeb
poſſun
direye
etbeoe
amfogt
uanoo
teconr
lumeſter
Aenie
lonimpen
ba
e ten
Raaen
reptpo
ſedſzcre
opois

Bnoecima.

—
Ant Eso quidem pꝛo peccatis meis in iudicio iure exigere non poſiit. non iñ ſacit vt debi
enſe⸗ tuo ſum. ſed tamen ſcio quia benignꝰet mi tuʒ alterius in coꝛpoꝛe ſuo negare iure poſ
dcknt ſericoꝛs es.et potes ſi volueris non impu ſit. Queritur ergoet de bis qui ſe dicunt
cue tare neceſſitatem.ſi aceeptam habueris vo poſt coniugalem pactionem ſiue ante cuʒ
ouh luntatem. Magis ergo volo inceidere in ſoꝛoꝛbus aut matribus aut aliſs quibuſli
mppi manus tuas q in manus bominũ.qatibi bet linea cognationis pꝛopinqui commer
n et adeſt poteſtas ⁊ nõ deeſt pietas Homo cium babuiſſe carnale quid faciendum ſit.

NMAd, mutare legem non poteſtlex tibi nõ domi ſi bocfactuʒeſſe legitimo teſtimomo com⸗

rem tuum eccleſie ſcandalum facere.quia
ſpero ꝙ offenſam tuam mibi pie ignoſcere
debeasCu idcircoñ pꝛeſumooffende pꝛo
rimum.ne in pꝛoximo et pꝛoximũ offendaʒ

et deum meum Bic mibi videtur quotiẽs

occulta aliqua in neceſſitate conſcientiam
remoꝛdent. maxime ſi talia fuerint in qbus
diſpenſatio inſtitutionis indulgentiaʒ ad⸗
mitttat. quia ea que contra naturam ſunt
et ſine peccato nunqᷓʒ fieri potuerunt.non
accipiunt remiſſionem.niſi babuerint coꝛ
rectionem. In buiuſmodi ergo occultis in

naheſ natur qui conditoꝛ ⁊ dominuslegis esbo pꝛobaripoſſit. Ego quidem quãdiu fieri
umnats mofacta iudicatnon voluntatem eu factiſ rationabiliter poſſet pꝛopter ſeruandaʒ pa
leen parcis ppter voluntatem. Confidens ergo cem iboꝛi coniugalis eiuſmoditeſtimonia
Enanti ĩ miſericoꝛdia tua occulta neceſſtans mee et pꝛobationes declinarem. Si autem res
tbt en tibi cõmitto non pꝛeſumens pꝛopter tino omnino maniteſta fieret. tunc quideʒ pꝛo⸗

pter boꝛroꝛem facti et candalum vitandũ
ſeparationem fieri ſuaderem.ſic tamen vt
vterqʒ in continẽtia permanere cogeretur
quonmamquidẽ comugij ſaciamentum ad
inuicem non ſcinderetur.etiam ſi opus caꝛ
nalis commercij contradiceꝛetur. Si quis
autem dicat quomodo mulier que nõ pec
cauit cogi poſſit ad continentiam in pita.
videat et boc eſſe de miſeria carmi a cuius
voluptate qui ſe in pꝛoſperitate nõ cobibet
dignum eſt vt in aduerſitate quoqʒ dolo⸗
res illius poꝛtet.ꝗſta mulier que modo di⸗

daͤt quibus tempoꝛalis inſtitutõnis non natu⸗ cit ſe contineꝛe non poſſe quid faceret ſima
Anmn ralis pꝛeceptõnis pꝛeuaricatio eſt.videtur ritus eius longa et continua vel etiam per
roneng mihi nunq́ʒ ea qůe latentmanifeſtis ⁊ ma petua egritudine pꝛemeretur. Queʒ ergo
tanann rime bis que ſine graui ſcãdalo mutari nõ non deſereret in languoꝛe coꝛpoꝛis iacen
donne n poſſunt pꝛeiudicare debere.ſed magis expe tem non deſerat modo de iniquitate peni⸗
bn dire vt in manifeſtis ſcandalum caueatur. tentem. Ael ſi ſoꝛte conditionem carnis ſu
S et de occultis ap gratiam ⁊ admiſericoꝛdi ſtineꝛe non vult. leg carnis ſe non ſubijciat
Soonn am fugiaturſdoſſe auteʒ ſieri vt quodali: neqʒ ſuſcipiat ad delectationem quod pa⸗
oſegenn quando pꝛo ſcandalo vitando ex neceſſita tinon vult adafflictionem. Et bec quidem
rſui te contra inſtitutionem agitur.quia occul de occulto conſenſu coniugij ſiue de cete⸗
uum tum eſt et pꝛobariac per boc vitan non po ris quein eo occulta ſunt vel occultanda
1en teſt. penitenti et dolenti per miſericoꝛdiam perenda eſſe poſſunt nobis dicenda fuerũt
R non imputetur. Vir poteſtatem ſui coꝛpo· Fatemur ergo ſicut dictum eſt in conſen⸗
Nntuvns ris non babet ſed mulier. ſimiliter mulier ſu maritali coniugium ſancciri.et qa poſt

etS‚ea poteſtatem ſui coꝛpoꝛis non babet ſed vir. ipſum legitime factum quicquid aliud fit

Sed Poteſt ergo vir ſiue mulier peccãdo face contra ipſum ſtare non poteſt.ſi bic ſolus
– revt poteſtatem in coꝛpoꝛe alteriuſ perdat legitimoteſtimonio pꝛobari poteſt. MPoſt
blcbes ſed facere non poteſt ptalteri poteſtatẽ ſu ãʒ ergo demonſtrauimꝰqd ſit coniugium
do N coꝛpoꝛis quantum in ſe eſt tollat.quodſui etex quo coniugiũ ſit dicendum vtratum
cheuew iuris eſt perdere poteſt. quod ſuum nõ eſt elſſe debeat. Nunc conſequenter de boms
loi ℳN tollere non poteſt. Sic ergoet ſi aliquädo coniugij tractandum eſt.

faciat vt debitum ſuuz in coꝛpoꝛe alterius

(. tria ſunt bona que coniugiũ

comitantur:id eſt.fdes.ſpes ꝓlis.
ſacramentum. Capitulum. VII.

Hia ſut pꝛincipa
liter bona coniugij que comugiũ
comitantur.fides.ſpes pꝛolis.ſa
cramentum. In ſide attenditur ne pꝛopter
vinculum coniugale cum altera vel altero

concubatur. In ſpe pꝛolis attenditur vt de
uote expetatur. vel exſpectetur. amanter ſu

ſcipiatur religioſe nutriatur. In ſacramen
to attenditur ne coniugium ſeparetur. ⁊ di
miſſus aut dimiſſa nec cauſa pꝛolis alteri

copuletur. Hec ſunt bona que oponit cõ

iugium contra eaʒ quein carne peccati ad
buc manet concupiſcentiam carnis ſine q̃
carnis cõmixtio fieri non poteſt. Bonum
quiſpe coniugij vt dicitbeatꝰ Auguſtinus

malum inobedientium membꝛoꝛũ limitat

quodãmodo et modiſicat vt concupiſcen
tia carnalis fiat ſaltem pudicicia coniuga
lis.Duobus modis autem bonũ boccon⸗

tra malũ illuo remediũ occurrit.dum etil⸗

lum imoderate libidinis ardoꝛeʒ ſub certa
regula vnius federis limitando a vago cõ
cubitu modificat.et eum qui per ſe malus
eſſʒ.per bona ſibi adiuncta excuſat.Hec tñ
facit vt malum pꝛoꝛſus non ſit.ſed vt dam
nabile non ſit.quipe ppter boc malum nõ
fit culpabile illud bonuʒ imo pꝛopter boc
bonum veniale fit illud malum ¶ Hiſi eni
malum eſſet non opus baberet excuſari. et

rurſum niſi remedium baberet deberet im

putari. Si autem comugiũ nibil boniin ſe
baberet. remediũ contra malũ eſſe non poſ
ſet.Hunc auteʒ ipᷣa que ei inſunt bona ma
lum quodab eo non queritur.ſedin eoto

leratur excuſant vt nõ imputeturad dam/

nationem quoð neceſſitas imponit nõ vo
luntas exigit. Item Nuguſtinus ad Uale⸗
rium.Hon tantum fecunditas cuiꝰ fructꝰ
eſt in pꝛole.nec tantum pudicicia cuiꝰ vin⸗
culuʒ fides eſt.ſed etiã ſacramentũ nuptia

rum cõmendatur fidelibꝰ coniugatis. Hu

ius ſacramenti res eſt vt legitime copulati
qdiu piuunt nõ ſeparentur.

Tapitulum. VIII. .
I fioes coniugij

eſt pꝛeter maritalem copulã aliã
nelcire. et violatio fidei buiusad

ulteriũ cõmittere.patet ꝙ ita boc bonũ con

iugio adberet vt ſi quidẽ aſſit.ex eoampli
us coniugiũ cõmenderur.ſi non aſſit. non
tamen coniugijſacramentum annibiletur

Que enim adultera eſt non ideo coniunx

non eſt. quia adultera eſt imoſſi comũxnõ
eſſet. adultera eſſe non poſſet. Hon eniʒ ad
adulteriuʒz eſt niſi cum fides thoꝛi legitimi

piolatur.quod vtiqʒ cũ fit culpa cõmittiẽ.

ſacramentũ non caſſatur Similiter ſi ſpes
pꝛolis eſt in eo ꝙ deuote expectatur.aman
ter ſuſcipitur. religioſe nutritur.non dubiũ
eſt etboc quoqʒ bonũ omniconiugio ſiue
cõiugibus omnibꝰſemper adeſſe nõ poſſe.
NQuomodo eni abilliſpꝛoles ſperatur. pel
exſpectetur.qui vel pari voto continentiaʒ
cuſtodiunt.ſiue pꝛo etatis defectu ampliꝰ
generaꝛenon poſſunt.Itaqʒ duo bec.id eſt
fides et ſpes pꝛolis ita Rugiũ comitant.vt

vbi quidẽ aſſũt coniugiſ in altero ſinceriꝰ.

in altero fructuoſiꝰ appareat. Abi aũt non
aſſunt aut culpabilius aut infructuoſius
pꝛobetur. ettamen coniugiũ eſſie non deſi
ſtat. Sacramentũ autẽ ita ſ eparabile eſle
videtur. vt ſine ullo coniugiuz omnino elſe
non poſſit. Ande Auguſtinꝰ. Vſqʒ adeo
fedus nuptiale cuiuſoam ſacramenti res ẽ

vt nec ſeparatione irritum fiat.quia niuen

te viro a quo relicta eſt mechatur ſi alteri
nupſerit. Hoc autem vult tants ſibi firmi
tas pinculi coniugalis.qð non tantũ vale
ret niſialicuiꝰmaioꝛis reiquoddam ſacra
mentuʒ adhiberetur. quodinconcuſſũ ma
net. quia iterueniente diuoꝛtio nõ abolet
nuptialis confederatõ.ita vt coniuges ſint

etiam ſeparati. Nam quia duo ſunt diuer

ſa. coniugiũ qd conſtat in legitima ſocieta

te. et coniugij officium qð conſtat in carnii

cõmixtione. et in altero quidẽ ideſt. in coõiu
gio ſacramentum elſt. ad alterũ verondeſt.

¶ Utrum hec bona inſeparabilia
int coniugio an non.

ot
ice/
Cſtend⸗
daurg
ſeſoe
nunizß
aſeine
ſeolten
lnmett
eeſepo
nilmon
eius On
glepider
Drims
Ur aſte
lonmot
necceſan
Maumgl
gNumam
tumneen
meſaern
iglurbe
piakren

ibusc
ſeyins⸗

hoſtnen

W

lugt
li ali
dalnsad
mücon
omnd
NN
amnbler
Nocnun.
loonüͤrii
Nonanze
Gulegin
nlöni.
lunſies
munrannn
Pnonddhi
Nngo t
int

mang
memo
GN
en
roſr,
ein
EENNNH⅓⅞⁸
gun

u; mnt

nArt

ſammanu

ier NMn

unſin
mbini
mminle

ſcrn
nl

ongen
duoſon dul

egt

diuiditur.ita et ſacramentũ ſocietatis cõiu

ot i⅓

(GWars

að officiũ coniugij fides ⁊ ſpes plis pertine
re videt Anum.i.ſides pt per eã illicita car⸗
nis cõmixtõ caueatuꝛ.Alterũ id eſt.ſpes pł
pt ppter eã licita carnis cõmixtio exerceat᷑.
ſicutipſum officiũ carnalis cõmercija cõiu
gio abeſſe poteſt.ita etiã ipſũ coniugiũ ſine
bis que ad officiũ cõmercij carnalis ꝑtinẽt

eſſe poteſt.q̃ʒuis pt dictũ ẽ.ſi ſide careat mi

nus ſincerũ.ſi autem ſpe pꝛoliſ careat min⸗
fructuoſũ inueniat. Fideſ enum fructũ babʒ
in caſtitate pudicicie cõiugalis.ſpes pꝛolis

fructũ babet in vſu fecunditatis. Cõiugiu⸗

autẽ in ipſa ſocietate maritali ſacramẽtuʒ ẽ
⁊ideo ſicut ipſa ſocietas vptroqʒ viuẽte no

galis q̃ʒdiu cõiugiũ ↄſtat ab ipſo non ſepa
ratur in q videlicet ugio ſacramẽtũ foꝛis
eſt indiuiſa ſocietas.res ſacramẽti intꝰadin
uicẽ flagrãſꝑſeueranteraĩoꝛũ caritaſ.ſacra
mentũ foꝛis adxpᷣm ⁊ ecclam.res ſacramẽ
ti intus ad deũ ⁊ animũ.pt ſicut in copla car
nis xp̃i et eccleſie ſacramentum diximꝰ ita

etiã in federe ſocietatis eiuſpem ſacramẽtũ
oſtendamus. Moc ergo dictum eſt vt oſtẽ⸗

datur.quia aliquãdo cõiugium ſine fideet
ſine ſpe pꝛolis eſt.ſine ſacramẽto autem eẽ

nunq́ʒ pᷣt qʒuis ⁊ Guʒ ſacramẽtũ aliquotiẽl
eſie inuemiatur. vbi ſanctitas ſacramẽti nõ

eſſe oſtenditur. Dicit enim beatꝰ auguſ.q̃a

ſacramẽtum ↄiugij ommibꝰgẽtibꝰ commu

ne eſſe poteſt. ſãctitas autem ſacramẽti nõ
niſi in cuntate dei noſtri eſt. ⁊ in mõte ſãcto
eius. Quod quemadmodum verum ſit fa

cile videre poteſt qͥ ſuperiꝰ dicta cõſiderat.

Diximꝰeĩ ſupꝛa ꝙ in ↄiugio ſacramẽtũ du
plex ↄſtaret. Anũ in commixtione carnali
ſacramẽtum illiꝰſocietatis q̃ eſt inter xbůum
æ eccleſiam. Aliud in ſocietate ↄiugali ſacra

mẽtumilliꝰ ſocietatis que eſt inter deum et

animam. ſiue etiam ꝙ xp̃i ꝛecclie ſacoamẽ⸗
tum eſſet in ſocietate Nugij. Dei vero ⁊ ani⸗

me ſacramẽtum in dilecuõe iugali. Siue
igitur boc ſiue Bmõ ſacramẽtum ↄiugij ac
cipiat. recte ſacramẽtum ↄiugij ommibꝰgen
tibus cõmune eſſe dicitur. Sãctitas auteʒ
ſiue virtꝰ ſacramẽti non niſi in ciuitate dei
noſtri. in mõte ſancto eiꝰ Beſt in fide ⁊ ca

Bndecima

ritate in eccleſia videlicet ſancta et inter ſide
les eſſe peꝛbibetur. Sacramẽtum autem ⸗
iugij babẽtqᷣ pari ↄſenſu ad eam quea deo
inter maſculum afeminam inſtituta eſt ſo
cietatem indiuiſe adinuicem ↄſeruãdam 2
uenerut. Sacramẽti nero boſanctitatẽnon
babent niſi bi ſoli qui ꝑfidem membꝛa xp̃
facti ſunt.⁊ ꝑcaritatem intꝰmente ⁊ deuoti
one deo vniti lunt.
WGe his qui in coniugio incõti
nenter viuunt.et plus explendelibi
dim qʒ generande pꝛoli inſeruiunt
abitulum. MX.

Eatus auguſtinꝰ⸗

de bis qui tali incontinentie ſiue
infirmitate ſiue voluptate vicn ĩ
ſeruiunt ſic dicit. Concubitum qui nõ fit cã
pꝛoliſ nuptie non cogunt fieni ſedimpetrãt
ignoſci.ſi tamẽ nõ ita ſit nimius pt impedi
at tempoꝛa que oꝛationidebentur.nec imu
tetur in eũ vſuʒ qui contra naturaʒ eſt. Con
cubitus eniʒ qui eſt neceſſarius cauſa pꝛo⸗
lis inculpabilis eſt tantũmodoſi eſt nuptia
lis. Qui auteʒ vltra neceſſitatẽ iuſtã ꝓgredi

tur iaz non rationi ſed libidini obſequit et

bunc non exigere ſed reddere cõiugi ne foꝛ
nicetur ab coniugeʒ ꝑtinet.Si vero ambo
tali concupiſcẽtie ſubiguntur rem faciunt
que non eſt nuptiarũ.cuius delicii non ſũt

nuptie exboꝛtatrices ſed depꝛecatrices. De⸗

cus quidẽ ↄiugale eſt caſtitas pꝛocreãdiet
reddendi carnalis debiti ſides. Hoc eſt opꝰ
nuptiarũ qð ab omni cnimine defẽdit aplłs
bicens. Si acceperis vxoꝛẽ nõ peccaſti.et ſi
nupſerit virgonõ peccat Immoderata. au
tem ꝓgreſſio pᷣm veniã ↄcedii. ſanctitati etiã

Augij nec infidelis ↄiunx obelſſe poteſt.ſed

potius ſidelis pꝛodeſt inſideli. Añ apoſto

lus. Sanctiſicatus eſt vir inſidelisꝑ mulie

rem ſidelem. .
¶ Ouaratione antiquiſimulplu
res vxoꝛes habuerunt
CCapitulum

Ehoc ſimilꝛ beg

tus Auguſtinꝰ ſic S

tẽpoꝛibus cũ adbuc ſalutis noſt:e miſteriũ
velaretur iuſti officio ꝓpagãdi nuptias co
trabebãt nõ victi libidine ſy ducti pietate q

multo facilius ↄtinere poſſent et vellẽt. Ate

bant᷑ tñ ↄiugibus ⁊ plures vm viro babere
licebat quas caſtius babebat qᷓ; nüũc vnam
qlibʒ iſtoꝝ in qbꝰ videmꝰ qð ſᷣm veniã con
cedit apls. Habebãt eniʒz eas in opere gene
randi noin moꝛbo deſiderij dẽ in li. de vir
ginibꝰ. Antiquis iuſtis non fuit peccatũ q;
pluribus feminis vtebantur. neqʒ cotra na
turã boc faciebant?cũ nõ laſciuiendi cũ.ſed
gignendi boc facerẽt. neqʒ ↄtra moꝛẽ qꝛ eo
tẽpoꝛe ea fiebant neqʒ ↄtre pꝛeceptũ.qꝛ nul
la lege erat ꝓbibitũ. Nerũtamẽ ſicut ideʒ ali

bi teſtatur. magis ꝑtinet ad bonũ nupnaꝝ

vnũ cũ vna q; cũ multis copulari.qð indi⸗
cat pᷣmi coniugij copula diuinitꝰfacta pt in
de cõnubia ſumerent imitiũ vbi boneſtiꝰ at⸗
tenderetur exẽpluʒ. Itez idez. Sicut non eſt
impar meritũ patientie in petroq paſſꝰeſt
ain iobanneqͥ paſſus nõ eſt.ſic non eſt ĩpar
meritũ ↄtinẽtie in iobanne q nullas exꝑtuſ
eſt nuptias.⁊ iĩ abꝛabã qui filios generauit
Et illius eniz celibatꝰ iſtiꝰ cõnubiũ ꝓtẽpo
rũ diſtributione xpᷣo militauerũt.ſed ↄtinẽ:
tiaz iobãnes in opere.Abꝛabã in ſolo babi⸗
tu babebat. HGelioꝛ eſt autẽ caſtitaſ celibũ
q; caſtitas nuptiaꝝ.quarũ abꝛabã pvnaʒ ba
bebat in vſu ãbas in babitu.Caſte eniʒ con/
iu galit vixit. eẽ ãt caſtꝰ ſineiugio potuit.ſʒ
tũc ñ oꝑtuit dẽ Juſtꝰq̃ʒuiſ cupiat diſſolui
⁊ eẽ cũ xpᷣo.ñ ſumitalimẽtü non cupiditate
viuendi.ſed officio cõſulendipt maneat qð
necelſſariũ eſt ꝓpter alios. Sic miſceri feis
iure nuptiarũ oſficioſũ fuit ſanctis piris nõ
libidinoſũ. Nð eniʒ eſt cibꝰ ad ſalutẽ bois⸗
boc eſt concubitus ad ſalutẽ generis.⁊ ptrũ
qʒ non eſt ſine delectatiõe carnali.que tamẽ
modificata et reirenãte tẽperantia in vſuʒ
naturales redacta libido eſſe nõ poteſt. Nð
autẽ eſt in ſuſtentando victu cibus illicitus

boc eſt in querenda pꝛole foꝛnicariꝰ vładul

terinus concubitus.Et qð eſt in cibo licito
immoderatioꝛ aſpentus boc eſt in comugi
bus venialis ille vcubitus.

(Si coniugium dicendum eſt að

Bndecima.

aliquando diſſolui poteet.
Capitulum XxI

.

Moam coniug

ſlcidiũ admittit. Inuemit eniz au
ctoꝛitates qᷓſdaʒ et verba ſcripturarũ diuia
rũ a ſanctis patribus plata qbus q̃ſi idiᷣm
videtur aſtrui. Dicit eniz beatꝰ Nuguſtinꝰ

in li.de bono conugali vſqʒ adeo feduſ nu
ptiale cuiuſoaʒ ſacramenti res eſt.pt nec ſe⸗

paratione irꝛitũ fiat. quia niuente piro a q̊
relicta eſt mechat ſi alteri nupſerit. Et item
quia interueniente diuoꝛtio nõ aboletuꝛnu
ptiauis confederatio.ita vt oluges ſint etiaʒ

ſeparati. ꝛopter bmõi alſertiones pidetil

lis non eſſe dicendũ coniugiũ etiaʒ quando
eſt qad aliquando ita diſcidiũ aſeparatiõʒ
admittit vt diuiſi ab iuicẽ ↄiuges ñ aſpellen
tur. Sed mibi interiz non aſparet qua ratõ
ne ꝓbare poſſit.quia boc ad vᷣtutẽ ſacramẽ⸗
ti coniugalis pertinet pt indiuidua ab vtril

qʒ ſocietas q̃;diu vterqʒ viuit conſerue p⸗

pterea cõiugiũ non fuiſſe qdᷣaliqndo diſiol

ui potuit. Si enim idcirco Hiugiũ nõ eẽ
dicũt. qa bec es que ad ↄiugiũ ꝑtinẽtin toto

nõ babet.intẽdãtqꝛ cũ bxcii eſt indimduã
ſocietatẽ ad piugiũ ꝑtinere.pere dictũ eſt.qꝛ
banc ↄiugiũ babere debet qñ.ſ.eſt vbieẽ de
bet. Mec eniz cõiugii eſt ⁊ bãc oiugiũ exigit
ſiue potiuſconfertqntuũ in ſe eſt ſicut baptil
mi eſt remiſſionẽ cõferꝛe peccatoꝛuz.⁊ vere
dicitur cũ dicit.qꝛ baptilmꝰremilſiõeʒ oim
peccatoꝝ ↄfert.⁊ ſicut ſacramenti coꝛpoꝛis

xp̃i virtus eſt ſocietatẽ participationẽxpᷣʒ

conferꝛe.⁊ vere dicit cũ dicitur.qͥa ſuſceptio
coꝛpoꝛis xpᷣi cõfert ſpũaleʒ partuicipanoneʒ
xpᷣi.⁊ tñ qͥ fictꝰbaptiſmi ſacramentũ accipit
remiſſiõeʒ peccatoꝝ non percipit et qͥ indi⸗
gne manducat coꝛpꝰxpᷣinequaqʒ; peridme

retur ſpiritualez participationẽ xpᷣi. Bic er

go vere bec ad illa pertinere dicimꝰ ca tñil
la ſineiſtis aliquonens inuenimꝰ.necideo
minꝰad illa pertinent.qꝛ ſine iſtiſ aliqñ ſũt
illa qndo videlicet ſũt vbi eẽ ñdebẽt ⁊ apð

qs eſſe nõ debent. miruʒ eſt ſi indiunduã ſo
cietatem ad coniugium pertnere dicimꝰ?

uz omninoeſſe negãt qd alicñndi

endun
culana
tinere⸗
beccatn
lnign
hhot
ntion
mmones
eelen
nongler
ligoni
radn⸗
aſparer
late

D

lugt

Alqidi
nian
nidrin
dn
Ngſe⸗
ien
Kuhet
enn
mEien
eun
Gſrann
neondeil
Waand

rnn

Giepdn
nuna
nni
bn
waip/
NN
i
wdnod

ſroß
Nia

Crbici de
guic⸗
☛
oDN
mocon

Nnn pen

cwrif
iginn
Nmn,
Gmiaht
Ggre aino⸗
nizperone
don nii
anchnb,
eicla
i⸗ ſbin
iiwnn

f.

cum tamen cõiugium ſineilla inueniamꝰ⸗

gquãdo videlicet eſt vbi eſſenõ debet.⁊ apð
qs eſſe non debet. Q/,ſi idcirco ugij ſacra

mentũ nõ eſſe dicunt.q̃ͥa boc non babet qð
babere bebet ãndo eſt vbi eſſe non debet. di
cant ſimiliter baptſmi ſacramẽtũ neꝝꝑ non
eſſe apud fictum.⁊ fictũ vere baptiſatũ non

eſſe.qa ibi remiſſionem peccatoꝛum nõope

ratur.⁊ verum coꝛpꝰ xpᷣinõeſſe qdð indigne
percipitur qͥa illic participatio ſpũaliſxpi ñ
confertur. Intelligãt ergo qᷣa qᷓ̃nẽs eiuſmo
di ſpuũales effectus ſacramentis diuinisat
tribuunt᷑ pirtꝰipſoꝝ ſacramentoꝝ expᷣmitã
quo quidem nõ oſtendiẽ qd pᷣm viciu ſacra
mentis dei abutentium futurum ſit.ſed po
tius quid ex ipſis ſᷣm efficatiaʒ gtie ſpũalis
que in ipſis eſt ſi in pꝛauitate abutẽtiũ non
remaneat.ſieripoſſit. Qui ergo boc cõiugi
um babere dixit. boc vtiqʒ dicere voluit.qͥa
2iugiuʒ hoc qntũ in ſe eſt babere debet.ſi fu
erit vbi eſſe debet. Si autem foꝛtenõ fuerit

pvbi eſſe debetnon mirum eſt ſi eo careat qð

bhabere debet.neqʒ ideo minus tamẽ veruʒ
eſt ſacramentum dũ eſt q̃ʒuis minꝰptile ſit
illi in quo eſt. Ad büc modum putamꝰ que
dam coniugia vere dici poſſe q̃;diu ſpᷣm iudi
cium ecclłie rata babenĩ.q tamẽ poſtmodũ
emergentibus caſſ legitimiſ recte ſoluunt
⁊ ſi poſtea contra eccleſie ꝓbibitionem per
tinaci pᷣſumptione tenentur illicite ⁊ illegit

time copulationes iudicant.non tamẽ boc

de omnibus ſicutſupꝛa memoꝛaui ſic ſenti
endum eſtimamus.Ham facta boꝛroꝛiſ ex
cuſatione nulla legitimoꝝ nomẽ poteꝛũtre
tinere.Aliud eſt enim de illis vbi penialiter
peccatur.vt pidelicʒ ſi qs infra ſeptimũ aut
ſextũ.aut etiã foꝛtaſſiſqntũ gdum lineã pꝛo
pinqtatis ignoꝛãs temeraret qdð qdem non
tantũ otra naturalem ſiue antiq̃ʒ legalẽ iſti
tutionẽ q̃ntũ ↄtra ſubſequentẽ eccłie pᷣcepti
onẽ eſſet. Legim?ꝰ ꝙ Beatꝰgregoꝛiꝰ anglis
nouiter ad ſidem ↄuerſis.ne foꝛte xpᷣianã re
ligionẽ boꝛrerẽt diſpẽſatoꝛie ↄceſſita qͥnto
gradu ↄſanguinitatis ↄiugia copulare.ĩ q
aſparet qa ea q̃ aliqñdiſpeſatiõe admittũt
vt licite manileſte fiant excuſationẽ bñtenã

ſi pᷣter oceſſionẽignoꝛãter fiãt.et idcirco foꝛ

Wnoecima

taſſis eiuſmodi qᷓʒdiu omnino latent igno
rantia Ouenientiꝰeſtimentur excuſari.q tñ
manifeſta facta qͥa cõtra pꝛeceptionẽ ſũt nõ
debẽt tolerari. Hec aũt dicta ſut otra illoſ qᷓ
putant diugiu o poſſe omnino dici qð ali

qñ diſſe

e his qui putant etiã in
ter legitimas perſonasqſ
cunqʒ conſenſum adinui
cem habitum coniugium

facere.
Lij non min? pꝛe

cipiti eſtimatione in cõtrariã aſ
Aertionem ferunt intantuʒ vt di
cant q̃ntũlibet illegitime peꝛſone fuerit cuiꝰ
cũq; ꝓfeſſionis ſiue oꝛdinis pari cõſenſu ad
inuicẽ facto cõiuges elle.nõ ſacerdotes pii
nentiã ꝓfeſſos.nõ ſũmos ſacerdotes.nñ mo
nachos aut ſacras virgines ab bac lege exci
piendos putãt. Et bñt iſti ſimili vba qdaʒ
ſcripturarũ qbus munire credũt⁊ cõſirma
re eſtimationẽ ſuã.⁊ ſũt vere quedam dicta
eiuſmodiin quibus ↄuenient bhoc intelligi
poſſit. ſi puenient boc intelligi poſſet.ſed nõ
lic iudicare debent qbꝰdoctrina vbi deicõ
milſſa eſt. vt ꝓpter vnũ aliquod ↄſᷣrmandũ
a ſenſu vniuerſoꝝrecebant.lHeqʒenim par
tem totum. ſed totum pars ſequi debet. Et
ſi foꝛte inueniatur pars a toto diſcordani⸗
aut coaptanda eſt ſi fieri poteſt.aut ſi nteri ñ
poteſt abicienda. Aelius enima parte re
ceditur qᷓ; a toto. Oꝑtimum autem ſi et ps
retinetur et totum. Hec ſũt ergo queaddu
cunt in appꝛobationem aſſertioniſ ſue. Bea
tus auguſtinus in libꝛo de pꝛofeſſione ſan
cte viduitatis ſicait.In coniugali vinculo
ſi pudicicia conſeruatur damnationõ time
tur. led i viduah ⁊ ivirginali continentia ex
cellentia muneris amplioꝛis expetitur.qua
expetita et electa 2 vot debito obligata iaz
non ſolum capeſſerenuptias.ſed etiaʒ ſi nõ
nubatur ?nubere velle dãnabile eſt. Naʒ vt
bec demonſtraret apoſtolus non ait. Cum
indelicijs becegerint in xpᷣo nubũt ſʒ nube
re volũt. Hũteſ inquit daãnato; zns pꝛimã
3

N

fidem irꝛitam fecerunt.a ſi non nubendo tñ
volẽdo.Hõ qꝛipſe nuptie vel talũ dãnãde
iudicẽt.Iʒ dãnat᷑ ꝓpoſiti fraus.dãnat᷑ fracta
poti hides. dãnat nõ ſuſceptioa bono inferi
oꝛe ſeh ruina exbonoſuꝑioꝛe.poſtremo dã

nant᷑ tales nõ qa ougales ſidẽ poſteriꝰ inie
rut. qꝛ ↄtinẽtie pᷣma ſidẽ irꝛitaʒ fecerũt. Et
pꝰ pauca.pide qͥ dicũttaliũ nuptias ñ eẽ nu
ptiaſ ſʒ ponꝰ anuliia.ñ mibi vident ſatiſacu
te ac diligent oſiderare qͥ dicant.ſallit eos
q pe ſilitudo veritatis. Quia eniz ↄiugium
xpi dicunt᷑ eligere qͥ xp̃ᷣiana ſanctitate non

nubunt. binc argumentant qᷣdã dicetes Si

niro ſuo viuo q̃ alteri nubitadultera eſt.ſic
ipᷣe dñs in euangelio difiniuit. Niuo ergo
xpᷣo cui moꝛs vltra nõ dñabuq̃ cõiugiũ eꝰ

elegerat. hominm nubit adultera eſt. Om
B dicut acute qdẽ mouent᷑ æſed paruʒ atten
buũt bãcargumẽtationẽ qnta ſequat abſur
Ditas. Cũ eniz laudabilit etiã viuẽte piro ex
eiꝰpſenſu cõtinentiã femia xpᷣo voueat.iam

ſm iſtoꝝrationẽ nulla facere dʒ.ne ixpo

qð ſentire nepbas ẽ adulteniũ faciat cui vi
uẽte viro nubit. ⁊ pꝰ pauca. Nit aũt ꝑ bãcmi

nꝰↄſideratã opinionẽ qᷓ putai lapſarũ a ſã

cto ꝓpoſito femiarũ ſi nupſerint nõ eẽ couu
gia. no paruũ malũ vta maritis ſeparẽtur

vxoꝛes quaſi adultere ſint nõ vxoꝛes.a cum
volut eas ſeparatas rebdere continentie fa

ciunt maritos ean adulteros veros cũ ſuis
Voꝛibus viuis alteras duxerint. Qus ppi

nõ poſſuʒ qᷣdeʒ dicere a ꝓpoſito melioꝛe laꝑ

ſas ſi nupſerintfeminassdulteria eſſe non
colugia. ſed plane non dubitauerim dicere

lapſus ⁊ ruinaſa caſtitate ſanctioꝛe q̃ voue
tur deo adulterijs eſſe peioꝛes. Et ſic quidẽ

beatꝰ augꝰ. dicit.⁊ videtur maniteſta aucto

ritas ⁊ ratio euidẽs de q̃ dubitarinõ polſit
Sedecce dicam?ꝰita etita ſentiamꝰ.pelapſe
a ꝓpoſito ⁊ pꝛoſeſſione ↄtinentie femie ſi nu
pſerint ugia eẽ vera nec ſolmi poſie oĩno
eiuſmodi. Quid ergo? Mõne ſimili a eadẽ
ratione de alio ſexu ſẽtienduʒ eſt. ſi lapſi a p
poſito a ꝓfeſſione continẽne viri vxoꝛes du

xerit Oiugia eſſe vera ⁊ rata eſſe debere intã
tu vt ſolui omnino nõ poſſint qʒuiſa culpa

defendi nõ polſint Ecce ergo olcamm? qꝛ ita

eſt ꝛ ita ſenre atenere opoꝛtet. Nõ babem⸗

rationẽ aliquã qᷓ infringere poſſimꝰ aut in

firmare tam euidentẽ rationẽ ⁊ auctoꝛtatẽ

Tenemur neceſſitate pt ita ſentiamꝰ atene

amꝰ. Nidetequid ſequn? Si boc ꝓmulga
tũ fuerit.⁊ audierint boĩes qꝛita tenet eccla
ꝙ lapſi a ꝓpoſito ↄtinentie pfeſſione ſi con
iugia mierint ſeparari nõ pñt. neqʒ cogere
