Dilligentia platis errare potuiſſe. Illud ma

gis crediderim ſub aſſertõis ſoꝛma inqᷣſiti
onisaliañ ſtudiũ fuiſſe. Nun ſic dicta lctõꝝ

pie interpᷣtari voluerint. nec falſa credẽdo
erroꝛem incidũt.nec pᷣa repᷣbendẽdo elatõ
nem. Mos ergo in nullã ptem pcipiti aſſer
tione declinãtes id cui noſter ſenſus interĩ
magis accedit qᷓntus capere poſſumꝰ ape

rimꝰ. Qui deuʒ oia ſimłin matia ⁊ foꝛma
feciſſe ptendunt ꝓpterea foꝛtaſſis ſuã aſſer
tionẽ iuſtã eſſearbitrani oĩpotentie crea

toꝛis indignũ videatadbumane imbecilli
tatis ſilitudinẽopꝰſuũ ꝑ iniualla tempoꝝ

adpfectõz ꝓmouere.qqʒ etiaʒ q dam ſcpᷣtu

raꝝ loca qᷓdãmõ idem aſſerẽtia inuemunt

vt eſt illud. Qui miuit inetinũ creauit oia

ſiml. Ipſa q́; geneſeos ſcriptura vnde pᷣma
ab nos bꝰ rei manauit cognitio ſic ambi

gue de opatione ſer dieꝑloquit. vt ſepe nu
mero oia potiꝰſił facta fuiſſe ꝓbare videat
Nꝛopter baſ igit 2”bmõi ratones aiũt cre

Ddenda eſſe miſticã illas in geneli. vj. dien di

ſtributionẽ Rei aũtvitate oẽm creaturaʒ
ab iplo tpis exoꝛdio quo eẽ cepit talem ce
piſie taliqʒ foꝛma qlem nũc nidet bꝛẽ qᷓntũ
ad vniuerſitatis diſpoſitionẽ ꝑtinet.
¶ Muare deus voluit per tempoꝝ

inſterũalla opera ſua ad completõe

—
—

0
un
ton
ma
nb
eln
et
ige
ndi
oz
me
ſu

o
cde

8

perducere et paus eſſe facere quaʒ
pulcrum eſſe. (-Ca. III

Vobil autez uide
turexcepto eoqꝙ nibil i bacre te
mere dilffinire volum?ꝰ oſpotẽtie
creatoꝛis in nullo derogari ſi per intualla

tꝑis opꝰſuũ ad ↄſũmatõeʒ ꝑduxiſſe ᷣr.ita

vt iñ indubitant eẽ alitfacere potuilſe ſirõ
oĩpotẽtis volũtatiseꝰ expoſtulalſz credaĩ
Omipotẽs etenĩ deꝰ cꝰpolutas ſua bõita

te nunãʒ puari pᷣtſiẽ pptrõnalẽ creaturaʒ
ceia omia feẽ na etiã i eis oibꝰſaciẽdis illu
pcipue modũ pᷣuare debuit qͥ ipᷣiꝰrõnałl cre

ature cõmoditatiac cauſe magiſↄgruꝰfu
it. Hic aũtille erat in qᷓ eidẽ creature rõali

ſcʒ nõ ſolũ obſequiũ ſʒ etiã exẽplũ pararet᷑

idẽ.in quoilla acciꝑet.nõ ſolũ id q̊ adobſe
quiũ indiguit ſʒ ꝑillð etiã qd acceꝑitagno

ſcerʒ id qᷓd fuit. ppterea ĩ cetenis rebꝰ pᷣus

infoꝛmis materies facta ẽ ac deinfoꝛmata
vt eo ĩo demõſtraret ꝙabillo pꝰ ñ exiſtẽ
tia accepiſſẽt eẽntiã ſiñ q mõ foꝛmã ⁊ oꝛdi
nem nõ poterant bꝛẽ ↄfuſa. Eodẽ mõ ipſa
rõnalis creata per id qðᷣ fiebat foꝛis in ſe
agnoſceret.⁊ abillo eẽ qð erat atʒ ab illo ex

petendũ eẽ q̃futa erat q̃tinꝰ ⁊a p eo qð acce

pat in grãꝝ actõʒ exurgeret.⁊in id qð acce
ptura erat obtinendũ in ipᷣum affectũ dile
ctionis dilataret.Haã ⁊aipᷣa rõnał creatura
qᷓdã ſuo mõ maiia pꝰ infoꝛmis facta ẽ pꝰ

modũ ꝑoↄuerſionẽ amoꝛis ad creatoꝛẽ ſuũ

foꝛmãda.et idcirco pᷣꝰ foꝛis ei demonſtra
ta eſt ifoꝛmis mauia. poſtea foꝛmata vt q̃n
taſoꝛet inter eſſe ⁊ pulcruʒ eſſe diſtantia di
ſcernerʒ.ac ꝑ Bammonita eſt ne ↄtenta eẽt

eoqð ꝑ ↄduõem a creatoꝛe eſſe acceperat.
donec ⁊ pulcruʒ eẽ atqʒ beatuʒ adipiſceret᷑

quod pamoꝛis ↄuerlionẽ a creatoꝛe acce
ptura erat. Q, ſi quis q̃rat q rõnał creata
lam tũc in ipᷣo mũudi pᷣmoꝛdio extiterit.cui
exemplũ pponi debuiſſetfacile rñdetur.

gJam tuc creatos fuiſſe ãgelos qͥ ̊ fcõ am

monerent᷑ ſeip̃os agnoſcere.et vſqʒin fineʒ

bomies futuros q̃ lʒ B qñ factũ eſt nõ vide

rint.tñ pꝑ ſcpturas edoctifactũ eẽ omnino

iã nelcire nõ poſſint. Si cui bec quaʒ ꝓpo

pꝛama.

ſuimusratio minꝰſufficitens nidebit ad cõ

ꝓbandã nrãm exiſtimatõʒ dereꝑcreatõne

ↄcedimus.nt ſalua pace vel aliã ad idẽ eni
dentius Opbandũ melioꝛẽ atqʒ ſubtilioꝛeʒ⸗
exq̃ret. Aut ſi buiꝰꝑtis aſſertio einõ placʒ
alterã ꝓut libet aſſumat. nos autẽ ſcðm ꝓ
poſitũ cepti noſtrirẽ oꝛdie pleq̃mur.
¶ Si potuit aliquando eſſe mate
ria ſine foꝛꝛma Ca. I.

Eſtat eni ut ſi pꝛri

us materiã reruʒ infoꝛmẽ creataʒ
uiſſe aſſerimꝰ. vtꝝ ne aliqd ſiñ foꝛ
ma exiſtere potuerit.q̃lẽ pe eſſentiaxs añ foꝛ
mã inditaʒ babuiſſe credendũ ſit oñndamꝰ
et vtbꝛeuit qᷣd ſuꝑp boc ſennendũ mibi pꝛr
aperiam.Certe nõ puio pᷣmã illam oim re

rum materiã talr infoꝛmẽ ſuiſſe vt nllam

oĩno foꝛmã habuerit.qꝛ nec aliqd tale exi⸗
ſtere poſie oĩno qᷓd aliqð eſſe bẽat ⁊ nõ ali
quã foꝛmã crediderim.ita tñ non abſurde
infoꝛmẽ illã appellari poſſe ꝙ in cõfuſione
⁊ꝑmixtione qᷓdam ſubſiſtens.nõduʒ hanc
in q̊ͥ nüc cernit pulcrã aptãqʒ diſpoſitõem
et foꝛmũ recepꝑit.ergo ante foꝛmã facta eſt
materia tñ in ſoꝛma.In foꝛma ↄfuſiõis añ
ſoꝛmã diſpoſitõis.In pᷣma foꝛma ↄfuſiõiſ
pꝛius materialr omĩa coꝛpalia ſimul et ſeł᷑
creata ſunt.In ſcdᷣa foꝛma diſpoſitõnis ꝑꝰ
modũ ꝑ ſex dieꝝ interualla oꝛdinats.
(Simu creata fuiſſe omnia.i. viſi
bilia et inuiſibilia. ¶Ca. V.

n illuo quan

tum opinoꝛ abſurdũ erit ſi cred/
mus vnũ ꝛidem pꝛſus momẽtuʒ
tempis fuiſſe quo in pꝛincipio ſił creata ſit

et reꝝ viſibiliũ coꝛpaliũ qʒ materia.⁊ inuiſi

biliũ in angelica nata eẽntia.⁊ G eſſe qdᷣſcri
ptura refert omiĩa ſił creata fuiſſe ſicut ſupᷣ
diximꝰ Qui niuit in einũ creauit omĩia ſił.
quia eodẽ momẽto ſimul ⁊ viſibilium ma
teria eẽntialr creata eſt.⁊ iuiſibiliũ natura
nichilqʒ poſtea factũ ciiꝰ inipᷣo pᷣmoꝛdio
aut maiia vt in coꝛpibꝰ. aut ſilitudo vt in
ſpiritibus nõpꝛeceſſeritſHam ⁊ ſi noue ad
buc q̃tidie creant aĩime noua tñ creaĩia ñ fit

3 3

quia in euangelicis ſpiritibꝰiam tũc q̃ndo
creabani eius ſilitudo pᷣceſſit Duoautem
nũc nobᷣ diſcutiẽda occurrũt.pᷣmũ illa pꝛi
me cõditionifoꝛma infoꝛmis q̃lis fuerit.
Scõðm qualxr ex ula inſoꝛmitate ad bãcq̃m
nũc babet ſoꝛmã pducta ſit.
¶ De pꝛima infoꝛmitate rexomni
um qualis fuit et quadiu mundus
in üla permanſit. Ca. VI.
Wantuz conüce⸗/
re potui ex bijs que in ſcripiis
Pde bac re manikeſte ſiue obſcure
feſperi ſcom rei geſte veritatẽ expᷣſſa pᷣma il
la omniũ rexmoles qñ creata eſt ibið ⁊ tũc
ad eſſe pdijit vbi nũc ſoꝛmata ſubſiſtit Erat
qʒ terreũ hoc elemẽtuʒ medio eodẽqʒ imo
loco ſubſidẽs.ceteris in vna Puſone pmix
tis foꝛma melioꝛe pᷣditũ.ſʒ bijſdẽ circuq̃qʒ
in modũ cuiuſdã nebule obpanſis ita iuo:
lutum vt aſparere nõ poſſʒ qᷣd fuit. alla pᷣo
tria in vna lc dictũ eſt adbuc ↄſuſiõe ꝑmix
ta ſiue potiꝰ in vna pmixtione ↄfuſa circũ
quaqʒ ſuſpenſa eo vſqʒ in altuʒ poꝛrigebã
tur quſqʒ nücſummũ coꝛpee creature ꝑtin
git. totũqʒ q ſpaciuʒ qdᷣa ſuꝑficie re in me
dioiacentis loco vſqʒ adextremũ ſupᷣmũ
qʒ ambitꝰceli limitẽ ptʒ illa nebula ⁊ alan
0

5 . 4

ne replebat. Et q nũc ſunt aluei ſiue traci
nes aq̃ꝝ iam tũc in ipo naſcentis mũdi ex
oꝛdio in terre coꝛꝑe futa adqs receptacla pa
rata erant.in qbus etiã mag illa abiſſus de
q̃ oĩa fluẽta aqrũ pducenda ſiue diriuãda
fuerãt patulo adbuc hyatu.vacuoq; boꝛrẽ
dum in pᷣceꝑs mane pᷣferebat. Cui qdeʒ de
ſuß tenebꝛoſe illius caliginis q̃ tũctota ter
re ſuꝑficies obuoluta eratnebula tẽdebat.
quas vt ego arbitroꝛ tenebꝛas ſcpᷣtura cuʒ
celũ ⁊ terra creareni ſuꝑ faciẽ abiſii fuiſſe te
ſtatur. Talis mũdi facies i pncipio pᷣus qᷓʒ
foꝛmã ſ alciper aut diſpõſitõem ꝑ ſcpᷣturaʒ
ſignat᷑ cuʒ de.In pᷣncipio cre.deꝰce.⁊ irã.t.

aũte.ina. ⁊ va. Siue vt alia trãſlatio babz
incõpoſita.⁊ tenebꝛe erãt ſup fa.ab NMer ce
lũ nanqʒ ⁊ terrã materiã illaʒ oim celeſtiuʒ

terreſtriü qʒ H loco ſignari puto de q̃ pꝰea
ſuccedẽter ĩ foꝛma fcã ſunt q in ip̃a p p eẽn

pꝛima

.„ 2
tiã ſił creata ſuerũt. Ibi nãqʒ terra eratipʒ
terre elemẽtũ.⁊ celũ erat illa mobił leuis

cõfuſio reliquontriũ q̃ in circũttu medio

iocentis tre ſuſpẽſa ferebat.⁊ biſ duobꝰ ois
coꝛpoꝝ ſiue celeſtiũ ſiue ireſtriũ foꝛmãdo
ru matia otinebat. Deiñ ſedtur ſcptura.et
dicit. Ettenebꝛee. ſu . ab. Duo ſupius ppo

ſuerat. vcʒ celũ ⁊ irã.mõ qdã alia duo ſbiñ
git.ctenebꝛas ⁊ abiſſuʒ. alten. i. abilſuz ĩ tra
alten..tenebꝛas in eo qd celuʒ vocauerat ſi
gnãs intelligẽdũ. ſꝛoptea nãqʒ ſupꝑ faciẽ
abilſi tenebꝛe erãt. qꝛ abiſſus ſubtꝰerat ⁊ de
ſuꝑ caligotenebꝛola erat.neqʒ abiſſus tene

bꝛe erat qꝛlumẽ futura nõ erat ſʒde ſuꝑ fa

ciẽ abiſſitenebꝛaxloc?fuit in eo..elemento
vnde lumẽ poſtea venire debuit neqʒ niſi

in lucis loco tenebꝛe eẽ potuerũt ꝓpterea
tenebꝛe erãt ſuꝑ faciẽ abiſſſi.⁊ ſpũs der fere
bat ſuꝑaqs. Sbitoaq̊s noĩat cũ pusĩ rex

creatõe ð ſola ira ⁊ celo mẽuonẽ feciſſʒ Sʒ
no ꝓptea aqs icreataſeẽ credẽdũ ẽ.qꝛ ĩ cre

atõe reꝝ aq̃a nomẽ poſitũ nõ ẽ qꝛ ipʒ celu,ʒ

ipe ſunt tenebꝛe. iße aq celu ppt leuitatem
tenebre ꝓpt lucispuanõem.aque ppi mo

tum a fluctuatiõeʒ. Hã a ſi abiſſus erat in

ira ⁊ tenebꝛe erãt ſuꝑ fa. abilſſi.ergo tenebꝛe
eꝛãt ſuꝑ trã. Sʒ qͥd erat ſuꝑterrã. Duo in
pncipio poſita ſuũt.celũ ⁊terra. Quidboꝛũ
putas ſubius aut ſupꝛa fuilſe dicemus?⸗
aut terra ſupꝛa et celum ſubtus. aut ter⸗
ra ſubtꝰ et celuſupꝛa Sed nunqm creden
dũ eſt in pᷣma illa cõditioneren celum ſub
tus creatum fuiſſe ⁊ poſtea in foꝛmatione
ſupꝛa diſpoſituʒ? Foꝛtaſſis quia pꝛius ſcri
ptura nomiauit celum qᷓ; terram. pꝛopte
rea celuʒ quaſi fundamentũ ſubtus fuiſſe
creatum quis dicat? Ego auteʒ non oꝛdi
nis ſed dignitatis caula ſic poſitum reoꝛ.a
quia etiamſermo ſequens de elemento ter
re quaſi de ꝓximo et ob boc poſterius no
minato babendus fuit. ideo puus celum

⁊poſtea terra nominari debuit. Sedneqz

ipſa conditoꝛũ naturaalium poſitiõis aut

locationis oꝛdinẽ pateretur qʒ pt pondero
ſa deoꝛſum ⁊ ſurſum leuia diſponerentur.
ergotra deoꝛſuʒ eratet celũ ſurſũ.⁊qð ſup

terram erat celu erat. ergo celuʒ ſupꝛa ter

— — .

6
c
ule
N
ter
3no
lom
neg;
aut
den
nu⸗
Ph⸗

ram erat Et aq̃ vbi erant ſubcelo an ſupꝛa

celũ? Nec ſub celo ne ſupꝛa celũ aque erãt

ſedin ipo celo aq̃ erant.qꝛipᷣm celũ aq̃ erãt

quia ipᷣm celũ aque erat.totũ celũ ⁊ totum
aque.qꝛ idẽ aq̃ ⁊ celi. Ocda die factũ eſt ſir
mamentũ ⁊ vocatũ eſt celũ ⁊ poſituʒ eſt vt
diuideret intaquas ⁊aq̃s.⁊ q pus aq̃ erãt

facte ſunt aque.⁊ aq̃ aque q̃ſ̊ celoet aque

que ſupꝛa celũ ⁊ factũ eſt celũ celũ:⁊ celũ ce

lum ſupꝛa celũ ⁊ ſub celo celũ.vſqʒbodie ecẽc
celũ eſt ſupꝛa celũ ⁊ ſub celo celum ⁊ totuʒ

exvno celo ⁊ vnũ celum.ſed anteqᷓ; fieret ð
illo celo celum qᷓd eſt vocatũ firmamẽtũ
non erat illud celũ celũ ⁊ celũ ſʒ celũ tantũ
necille aque aque ⁊ aqᷓ̃ ſz tantũ aque.etaqᷓ
et aque ⁊ celuʒ vnũ celu.⁊ ulud celũ ⁊ aque

ille nec ſupꝛa celũ erãt nec ib celo ſz ſuptrã
nicbilqʒ erat inter celũ ⁊ terrã qꝛ nicbil erat

pter celũ ⁊ terrã ⁊ tñ a erãt ⁊ tenebꝛe erãt
etabiſſus erat. Abiſſus in terra.tenebꝛe et

aque in celo.⁊ tenebꝛe erãt ſuꝑ faciẽ abiſſi.
et ſpũs deiferebat ſuꝑaq̃s.ergoſuꝑ omia
errat ſpũs dᷣi qꝛ oĩa in ptãte deierãt ⁊ m om
nibꝰnõ artabaĩ ptãs dei Toꝛtaſſis iaʒ ſatis

eſt qntũ ad ꝓpoſitũ bꝛeuitatis ꝑtinʒ.de bis

hactenus dilputaſſe ſi bocſolũ adiecerimꝰ

qnto tꝑe mũdꝰ in bac ↄfuſione pꝛiusqʒ eiꝰ

diſpo itio incboaretur ꝑſtiterit. NHam q; il
la pᷣma omniũ reꝝ materia in pncipio tꝑis
vel potius cuʒ ipo tꝑe exoꝛta ſit. conſtat ex
eo qð dictũ eſt. In pꝛincipio crea.ð.c.⁊ trã.
Ouãdiu in bac inſormitate ſiue Ofuſiõe ꝑ
manſerit ſcripia mãifeſte nõ oñdit. Michi

aut piör qᷓntum ego conijcere naleo int cre

tionẽ diſpoſuem ren oꝛdinẽddẽ tẽpis
ſed nullã fuiſſe moꝛã interiectã ita vt vere

quidẽ dici poſſit poſt illud factũ fuiſſe.ſʒ
inter boc factũ aillud nullã oĩno dilatõem
interfuiſſe. Et vt bꝛeui quidqd mibi im̃ ſen⸗

tiendum videt᷑ abſoluã. Ego arbitroꝛ in p

mopᷣncipiotemꝑis vel potius cũ ipᷣo pᷣnci
pio tꝑis.boc eſt añ ipᷣm tpᷣs cepit ſimul ce⸗

prilſe ⁊ reꝑ viſibilũ omniũ materiaʒ eodẽqʒ

ꝓꝛſus momẽtoinuiſibiliũ in angelica natu

ra eẽntiam ptranqʒ qdãmõ in foꝛma ⁊ qᷓdã

modo pvtrãqʒ ſiñ foꝛma.Hã quẽadmoduʒ

.,
l D . f . ̃ ᷑ ᷣ

pꝛama

ula foꝛmãdoꝝcoꝛpoꝝmaiia qñ pᷣmũ crea

ta eſt ⁊ qndam foꝛmã buit in 3 ſubliſtere ce

pit. ⁊ tamẽ inſoꝛmis erat qꝛ nodũ diſpoſita
et oꝛdinata fuit illa ita pꝛſus rõnał natura

qñ pꝛimũ in ſpiritibus angelicis creata eſt
mox quidẽ per ſapiam ⁊ diſcretõem foꝛma
ta ?.ð ſʒqꝛilli ſummo ⁊ po bonoin qᷓ beatifi
canda eratnõdũ ſe ꝑↄuerſionẽ amoꝛis im
pꝛeſſerat dammõ adbuc infoꝛmiſpmane
bat. vtraqʒ ergo natura ⁊ coꝛpoꝛea.iꝑ ma
teriaʒ ⁊ incoꝛꝑea ꝑeſſentiã ſimł ad eſſe pꝛo

dijt. quia et in illa vnde facta ẽ ⁊ in iſta qd

facta eſt vno eodemqʒ tempis momẽto in
tempꝑe pariter ⁊ cum tꝑe eẽ cepit. Hã ſpũał
nata cu ſimpłr ſit eiqʒ idẽ ſit oino eẽ qð eſt.
materialr pus q̃; ꝑſonalr fieri nõ bʒ ſiẽ coꝛ
poꝛea natura.⁊ ꝓpterea illa dum crearetur

pꝛuus q dem ꝑ materiaʒ ex q̃ facta ẽad eẽ ꝓ

dijt. Mec vero ſtatim in ipᷣa q ſubſiſtit vita
ſimplici ⁊ eẽntia immoꝛtali indiſſolubiliqʒ
pᷣmũ eſſe accepit.vtraqʒ tñ ſił facta ẽ altera
id eſt coꝛpoꝛea in eo ex qͥ ipᷣa eſt. altera veꝛo
id ẽ incoꝛpꝑea in eo qð ipᷣa eſt vtraqʒ ſoꝛma
ta ⁊ vtraqʒ infoꝛmis.ſicut dictũ eſt.

(Bed iſtinctione foꝛmationis.

Jb. 6
Oe illo quioez

pꝛime cõditiõis ſtatu pꝛius q̃́; in
Roꝛmũ natura diſpoſinõemqʒ ve
niret bec dicta ſuſficere volumꝰ. Deinde ſe
quitur vt diſpoſitionẽ ipſam q̃liter ꝑfecta
ſit oꝛdine pſequamur.Sex diebulſ diſpoſu
it ⁊ oꝛdinauit atqʒ in foꝛmã redegitdeꝰcun
cta quefecerat. ꝑfecitqʒ opus ſuu bie ſexta
et ſic deinde die. vij. requieuit.i.ceſſauit ab
ope. Nꝛima die facta eſt lux. ſcðᷣa die factũ
eſt firmamentũ. Cercia die ↄgꝛegate ſũt aq̃
Quarta die fcã ſunt lũinaria. Quita die pi
ſces ⁊ volucres.Sexta die beſtie.iumenta
et reptilia. nouiſſime eadẽ tamẽ die bomo
Hec pumũ in boc loco lectoꝛem ãmonere
volumꝰ pt qᷓtiens in bis oꝑibꝰpicʒ ſex dien

aliqᷣd fieri audierit vt vbi grã.cũ dici pᷣma

die facta eſt lux. Scda die factuʒ eſt ſirma
mentũ. Cercia die ↄgregate ſũtaq̃. Quar
3 4

ta die facta lunt lũinaria nõ modo pꝛimuzʒ

cum facta oſtenduni bec de micbilo creata
fuiſſe exiſtimet. ſed potius deipſa que ſupe
rius creata erat de nichbilo matia ſoꝛmata ĩ
telligat. Etiam ſi aliqñ verbum creatõnis
poſlitum repererit vt eſt ibi. Creauit deus
cete grandia ⁊ omnẽ anmã viuentẽ atqʒ
motabilem non ad materiã qua eſſe cepe⸗

runt ſed ad foꝛmam qua boc qd ſunt eſle

ceperunt referendum eſſe ſctt.
¶ Be miſterio lucis quare prima
ſactaz . La. VII.
cipiens ergo
deus opera ſua vi perficeret pri⸗
munm fecit lucem vt cetera omia

ſe nobis non amareopera que in tenebꝛis
ſfiunt quoniã mala ſunt.quia omnis qͥ ma
le agit odit lucem ⁊ nõ venitad lucem pt
non arguãtur opera eius.quomam mala
ſunt. Qui auteʒ facit veritatẽ penit ad lucẽ
vt maniſeſtentur opera eius quia in deo
facta ſunt. Ipſe ergo qui veritatẽ facturus
fuit in tenebꝛis operari noluit ſed venitad
lucem ⁊ fecit lucẽ nt ſe manifeſtaretpluceʒ
MNon eni deo fecit lucem vt ipe videret p
lucem. ſed vt opera ſua manifeſtarz per lu⸗
cem.quia in deo facta ſunt.etideo vidit de
us cuncta que fecerat eterant valde bona.
Hoc michi interim pꝛo reddenda ratione
dicendü fuit cur deus pꝛimü luceʒ fecit.

Mualis eadẽ facta eſt lux et vbi.

‚ECa. lx.
S Eo nunc ſupereſt

vt rei geſte veritatem diligentius

pbitꝛoſequamur. pncipium ergo di
ninoꝛum operum fuit creatio lucis qndo
ipſa lux non materialiter de nichilo creata
eſt ſʒ de piacẽti illa vniuerſitatis mada foꝛ
maliter facta eſt vt lux eſſʒ æ vimet pꝛopꝛie
tatem lucendi haberet. Hoc opꝰpꝛima die

factum eſt. ſed buuus operis materia ante
pemam diezʒ creata eſt. moxqʒ cum ipᷣa lu

————DW —

poſtmodũ faceret in luce. Signauit enim

ce dies cepit. quia ante lucem nec nox fuit
nec dies 2 ſitempus fuit. Si autem qu eri⸗

tur qualis be lux fuit coꝛpoꝛea aut incoꝛpo

rea.⁊ ſi coꝛpoꝛea cuiuſmõi coꝛpꝰbũit⸗ viꝝ

vno loco circũſcripta an vbiqzʒ diffuſa. vmn

in motu aut immobilis Quantuʒ egoar

bitroꝛ rectiſſime reſpondetur coꝛpalibus
rebus et piſibilibus illuminãdis non niſi

lucem coꝛpoꝛeã cõgruere potuiſſe. Omne

ali nature aſpꝛoximans loco circumſcribi

neceſſe eſt. Rurſumqʒ niſ mobilis fuilſet

luxilla nequaqᷓm alterna piciſſitudine diez

acnoctem diſtinguere. nec tempis ſpacĩ
yllatenus ſine motu peragere valuiſſet.

Secundaʒbancitaqʒ conſiderationemcõ
Uenientius puto vt credamus lucem illaʒ
in pꝛincipio factam abilluminãda coꝛpea

ſine dubio coꝛpoꝛeam fuiſſe. quale foꝛtaſſe
eſſe potuiſſet coꝛpus aliquodlucidum cu⸗

ius pꝛeſentia cũcta illuſtrarent quẽadmo
duz nuc in ſole videri poteſt ipſamqʒ lucẽ
et loco ſolis factaʒ pt interim motu ſuo cir
cumageretur et diem noctẽqʒ diſcerneret.

nqʒ quia pꝛima dies exoꝛta eſt ego cre

diderim magis illaz quando ſacta eſt. ibi

dem pꝛimũ aſparinſſe vbi ſol quondiano
curſu circũuectus oꝛiens emergit. pt eodeʒ

tramite crcũcurrens ac pᷣmo ad occaſum

delcendens veſperam faceret. deinde reuo
cata ad oꝛtum auroꝛũid eſt. mane ante oꝛ

tum ſequẽtis dien illuſtraret. Et pꝛopterea
pꝛimus dies auroꝛã pꝛecedentẽ nõ habuit

quoniã anteqs lux crearetur plene tenebꝛe

fuerunt. Moxaut luce aſparente ſuperter
rm plenꝰ dies ppteres qð a perfectoopꝰ
dei incboani debuiſſʒ ideo dixiſſe ſcripturãẽ

△

Factuʒ eſt veſpere ⁊ mane dies vnꝰ.Non

enim diyit factuz eſt mane ꝛ veſpere: ſed fa⸗
ctum eſt inquit veſpe et mane dies vnus.

quia ſicut diximus pꝛimꝰdies mane pꝛece

dens non babuit. quoniãaluce plenaatqʒ
perfecta initiũ ſumpſit. pꝛopterea omnis

auroꝛa pꝛecedẽtis biei eſt ⁊ omnis dies ab
oꝛtu ſolis initium ſumit Eſtqz dies natura
lis illud ſpacium temꝑis quod ab oꝛtu ſo

autem coꝛpus quantulibet ſubtili ⁊ ſpiritu

— — ——0..————0‧6 5*½

ls vſq; adoꝛtum pertranſiens nocteʒin ſe

diemqʒ; concludit. in qua quomiã naturali

ter dies noctẽ pꝛecedit ⁊ ſinem diei veſperã

picimus.finem noctis auroꝛam. conſtatin
dubitanter ꝙ auroꝛa ſemꝑ ad pꝛecedentes

Diẽ referenda ſit ergo illud pimũ momen

tum tpis quãdo creata eſtilla oĩm viſibili
um ĩuiſibiliũqʒ natura.n“ nox fuit ne dies

et tamẽtempꝰ fuit.quia mutabilitas fuit.

NMoſtea veroꝝnnuo lucefacta diuiſe ſunt
tenebꝛe ⁊ lux.et tempus iam per diem ⁊ no

ctem diſtingui cepit.

¶ O, ſimul facta eſt lux viſibilis
et inuuiblilis et pariter diuiſa a te
nebzis Ca. .
Nut michi uioe
tur eodẽ pꝛſus tꝑis momento
uo viſibilr ⁊ coꝛpoꝛaliter diui

ſa eſt lur a tenebꝛis. inuiſibiliter quoqʒ bo

ni angeli diſcreti ſũt a malis illis tenebꝛis

peccati cadentibꝰ.etiſtis ad lucem iuſticie

conuerſis illuminatiſqʒa luce pt lux eẽntñ
tenebꝛe. Sic igitur conlonare debuerũt ex
emplaria operum dei vtque viſibilia erãt

opera coꝛpoꝛea ſapientie inuiſibilium pꝛo

uẽtus ſequerenĩ.ſcõᷣm ꝙmp̃a que vtrobiqʒ
operabatĩ lapientia ibiiudiciũ exercuit.bic

foꝛmauit exemplũ. Diuila eſt ergo lux a te

nebꝛis ⁊ erat lux miſibiłet viſibiles tenebꝛe
erant.ſimiliter ⁊ lux inuiſibiłerat ⁊ tenebꝛe
inuiſibłes erant ⁊ ptrimqʒ diuiſio facta eſt
et ſimłfacta eſt diuiſio tenebꝛarũ ⁊ luciset
pocata eſt lux dies ⁊ tenebꝛenox. Ntrũqʒ
qdẽ deꝰ diuiſit ⁊ vtrunqʒdeus nominauit
ſed vtrüqʒ non fecit. Deus eni auctoꝛtene
bꝛarum non eſtſed lucis.quia peccatuʒ te
nebꝛe eſt ⁊ peccatũ mibil ẽ⁊ ſiñ ipᷣo ſactuʒ ẽ
nibil. Lux ab ipᷣo ſcã eſt.qꝛ iuſticia ⁊ vitas
lux ẽ.⁊ ðᷣluce audiuimꝰ qꝛ deꝰdixit.fiat lux
et ſtati fcã eſt lux.Huſqʒ dixit deꝰ fiãt tene
bꝛe. ſʒ de luce dixit.fiatlux.et diuiſit lucẽa te
nebꝛis ⁊ vocauit lucẽ diẽ ⁊te.noc.ergo vtrũ

qʒ nõ feẽ tñ vtrũqʒ diuiſit ⁊ vtrũq; noĩauit

Diuiſit ꝑiudiciũ ⁊ ꝑ meritũ nomiĩauit. qu

pama

dicauit ⁊ diſpoſuit qꝛ ne apðᷣ eũ iudicãtẽ in

oꝛdinatuũ eẽ potuit qdapð delinqntes inoꝛ
dinatũ fuit. vocauit lucẽ diẽ ⁊ tenebꝛas no.

NO lux tres dies illũinauit et qua
fe ante ſolẽ facta eſt.

Rago nemo oicat
quõ añ factũ ſolẽ dies eẽ potuit qꝛ
anteqʒ ſolfieret lux erat.et vidit de
us lucẽ q eẽt bonũ ⁊ vocauit lucẽ diẽ ⁊ tene
bꝛas noctẽ ⁊ ipſa luxipſostres pᷣmos dies
faciebat añqᷓʒ ſol fieret ⁊ illiüinaret mũduʒ

Sz qo ſignat ꝙñ ſtatim factẽ ſol. ex q̃ lu

cem fieri opoꝛtuit. ſznt q̃ilux eẽt pᷣus qᷓ; lux
clara et foꝛtaſſis oↄfuſio plena luce digna ñ
erat. aliquã tamẽ lucem accepit vt videret
exire ad oꝛdinem et diſpoſitionẽe.
Ncranentu diuinoꝝ operum.

ge 1I.

puto magnuz

RSS B aliq̃d ſaẽmentũ Omẽdari qꝛ ols

anima q;ʒ diu in pctõ eſt qᷓi in tenebꝛis eſt qᷓ

buſoã ⁊ ↄfuſiõe.ſʒ pᷣt ñ euaðre ↄſuſiõeʒ ſua
⁊ ad oꝛdinẽ iuſticie foꝛmãqʒ diſpomi niſi il
lũinet pᷣmuʒ nidere mala ſua ⁊ diſcernere
lucẽa tenebꝛis.̊eſt vᷣtutes a vicijs vt ſe di
ſpõat adoꝛdieʒ ⁊ ↄſoꝛmet vitati Hc igiaĩa
ĩↄfuſiõe iacẽs ſiñ luce facere nõpᷣt.⁊ ꝓpiea
ncc̃e eſt pᷣmũ vt lux fiat vt vidᷣat ſemetipᷣaʒ
2a itelligat ſiue agnoſcat boꝛroꝛeʒ ⁊turpiiu
dinẽ ↄfuſiõis ſue ⁊ explicet ſe atʒ coaptet ad
illã rõabilẽ diſpoſitõʒ ⁊ oꝛdinẽ vtatis. ꝰ

q́; aũtoꝛdiata fuerint oĩa eiꝰ ⁊ſᷣm exẽplar
roõis foꝛmãqʒ ſapie diſpoſita tũc ĩcipiet ſta

tim ei lucere ſol iuſticie qꝛ ſic i repmiſſione

dictů ẽ. Bti mũdo coꝛde. qa. d. v. Nꝛiꝰ ergo

in rõnali ilo mũdocoꝛdis bũami creat lux
⁊ ilinai ↄfuſio vtĩoꝛdieʒ redigat NꝰH cũ
fuerit purificata interioꝛa eiꝰ veit lumẽ ſoł

claꝑꝝ ⁊ illuſtrat eã.Hõ diꝗ eĩ eſt ↄtẽplari lu
mẽeinitatis don? mũda ⁊ purificata fuerit

bñs qᷓdammõ ⁊ ꝑ materiã ſpẽʒ ⁊ ꝑ iuſticiã
diſpoſitionẽ. Sic lex pᷣceſſit grãs.ermo ſpiꝛ
ritũ.ſic pcurſoꝛ ioheſ ſaluatoꝛẽ xpʒ.lux lucẽ.
lucerna ſolẽ.⁊ ipᷣexpᷣus hũanitatẽ ſuã pᷣus

demonſtrautt vt poſt manifeſtaret bim/
mtatez et vbiqʒ lux lucem pꝛecedit. Luxque
peccatoꝛes ad iuſticiã illuminat.illam lucẽz

(Wars

queiuſtificatoſ adbeatitudinẽ illuſtrat. Er

go facta eſt luxpꝛius qᷓ ſolis clantas mãi
feſtarei et dies erat.⁊ tres dies erant qñ lux

erat ⁊ ſolñ erat Quarta die illuxit ſol.⁊illa
dies clara erat.quia lumẽ verum babuitet

tenebꝛe nõ erant vlle. ſic nulla anima mere

tur lumẽ ſolis accipere etſumme veritatis

claritatez contemplari niſi tres dies iſti in

ecea pꝛecedant. NMꝛima qeʒ die fit lux. ⁊ diui

duntur lux et tenebꝛe.vocatuꝛqʒ lux dies ⁊

tenebꝛe nox. Secunda die ſit ſirmamẽtum
collocari int aquas ſuperioꝛes ⁊ aquas in
ferioꝛes et vocaturfirmamentũ celuʒ. Ter
cia die congꝛegãtur aque que ſub celo ſunt

bus dicitur. Ae bijs qui dicun bonũ ma⸗

in locum vnũ manifeſtari aridam et veſti

ri graminibus ſuis Omma autem h̊ ſpiri

tualia pꝛeferunt documenta. ꝛimum in

coꝛde peccatoꝛis creatur lux quãdo ſemet
ipſum agnoſcere incipit pt diuidat interlu

cem et tenebꝛas ⁊aſpellare incipiat lucem

diem ⁊ tenebꝛas noctẽ:⁊ non ſit iam dequi

lum et malum bonum. ponentes lucem

tenebꝛas ettenebꝛas lucem. oſt becau

tem cum ceperit inter lucem et tenebꝛas di

uidere ⁊ diem lucem tenebꝛas quoqʒ alpel
lare noctemid eſt. cum mala ſua veraciter
periudiciũ rationis impꝛobare.etque ſunt

bona et laudabilia lucis opere eligere cepe
rit reſtat vt fiat in eo firmamẽtum boc eſt
vt in bono pꝛopoſito coꝛroboꝛetur. Diui⸗
Dere inter aquas ſuperioꝛes etaquas inſe

rioꝛesid eſt. deſideria carnis etſpintus vp

medius ⁊ mediatoꝛ duo ſibi aduerſaria nꝰ

ermiſceri ſinat nec tranſpomi.ne ſimul ſit

qddiudi debʒ aut ſupꝛa qð ſubter aut ſub

△⬤

ter qoſupꝛa collocandũ eſt. Nouiſſime ſecd

tur in diſpoſitõnis oꝛdine opustercie diei

vt congregent aque que ſub celoſunt in lo

cum vnuʒz ne carms deſideria fluxa ſint et
vltra metam ſe neceſſitatis expandant vt

totꝰ bomo adſtatü naturereuocetur aſjm

ordinem ratioms diſpoſitꝰ adlocum vnũj

(vpꝛima.

omne deſiderium colligat quatinuset caj
ro ſpiritui ⁊ ſpiritus ſubiectus ſit creatoꝝ.
Quilſquis ſic oꝛdinatus eſt dignus eſt lu⸗

mine ſolis vt mente ſurſum erecta 2 delide

rio in ſuperna deſixo lumen ſumme verita
tis contẽplanti irradiet. qꝙiam nõ pſpecu:
lum in enigmate ſed in ſeipa pt eſt vericatẽ
agnoſcat ⁊ ſapiat. Sed et illudnõ negigẽ

●—

ter tranſeundũ eſt d dici. Adit deul lucẽ

qꝙ eẽtbona.·et di.late.⁊ vo.l.d ett. n. fecit eiʒ
et nidit. deinde diuiſit ⁊ vocauit. Quare
vidit?noluit pus diuidere qʒ vidiſſet. Pꝛi
us vidit ſi eſſet bonũ et tunc dem dꝛuilie
lucẽ a tenebꝛis ⁊ vocauit lucem dieʒ ꝛtene

bꝛas noctẽ Idducet eiz omne opusſuum

in iudiciũ. non ſolum alia opers que inln
ce fecit vidit deus ꝙ eſſet bonũ.ſedipam qᷓ
qʒ lucem vidit ꝙ eſſet bonũ ⁊ diuilit lucem

et tenebꝛas.Ham ipᷣe angelus malꝰcranſſi
gurat ſe aliquando in angelum lucis ⁊ in
gerit ſe ad cipiendã mentẽ quaſilux vera
ſed beclux non eſt oiuidẽda a tenebꝛis nec

vocanda eſt dies ſed nox. qͥa ſpecieʒ quidẽ

luas babet ſed tenebꝛas peral. Mꝛopterea
pꝛus pidit deus lucẽ ſi eſſetbona vtnõ ſta

tim credamus omni ſpiritui.ſed piobemꝰ

ſpiritus ſi ex deo ſint. ⁊ cum viderimus lu⸗
cem quia bona eſt. diuidam?tunc demuz
lucem a tenebus ⁊ vocemus lucez diem er

tenebꝛasnoctẽ.ergo nonſolũ ſtudendũ eſt
pvt lux pꝛecedat in operibus noſtris et ptin
luce fiant opera noſtra. ſedipſa quoqʒlux
pꝛius videnda eſtet conſideranda dilgen
ter. et ſic poſtremo cũ viderimꝰ luceʒ quia
bona eſt. diuidamꝰ lucema tenebꝛis et vo
cemus lucem diem ⁊tenebꝛas noctẽ.
¶ Quare dicitſcniptura vidit deus
Ca. (XIII.

Eo occurrit ſoꝛ
taſſis quomodo vidit deus lu⸗
cem ꝗ eſſet bona et diuiſit lucẽ

do tenebꝛis et vocauit lucẽ diem et tene.no.

Nam ſi cetera opera ſua viditq eẽnt bõa

inq luce vidit lucẽ q eẽt bona ⁊ diuilit lucẽ

i

4
i
ſon
gtene
le
n
ſhel
hoq
nohn
Nden
ne
N
G
bo
ann
bie⸗
j/
Hhyo
ſbon
tenebe
tveie
Pont
ctin
Per⸗
logen
Mlidre

n
il
oe

Wõ
.
ge
ſci
ati
u
We
n
dini
Klen
Pemt
coen
vrpen
hnshe

N
zariſt

nu
um
nt
ich
hann
we

cavri

a tenebꝛis.⁊ vocauitlucẽdiẽ ⁊ tenebꝛas no.

Micbil enĩ ſine luce videri pᷣt ſznec tenebꝛe
ſine luce vidẽtur anto magis lux nõ videt
ſine luce. Nue fuit ergo illa luxꝑ quã deuſ
vidit lucẽ ꝙ eſſet bona ⁊ diuiſit lucẽ a tene

bꝛis.⁊ vocauit lucẽ diẽ⁊ te.n? An ꝑſeiplaʒ

eã vidit qꝙ eſſet bõa an ꝑ aliã lucẽ vidit qeẽt
bona? Sʒ quõ p ipᷣam lucẽ vire potuiſſʒ
qbona eẽt ſialiam lucẽ nõ babuiſſet p quã
et in q ipaʒ vidiſſet lucẽ ꝙ eẽt bõa. Hã ſi vi
dit qꝙ eſſet bona luxiſta ⁊ vere pidit. in aliq
vidit de cꝰ bõitate dubitari ñ potuit. Ergo
alia fuit lux increata in qᷓ iſta lux creata vi

debal qeẽt bona. qꝛillã imitabat q ſꝑẽ bo⸗

na. In ula eĩluce cũ ipᷣa ſolũ ſit bona vidẽi

et mala ⁊ bona ⁊ nõſolũ mala ⁊ bona in ea
vident ſed etiã mala eẽ mala ⁊ bona eſſe bo
na in ea videnippterea ꝙ ipa ⁊ vere ſum⸗
meẽ bona. Qð eni ab ipa diſcoꝛdare vir
malũ eſſe videi. et qdᷣ ei iile eſſe viðꝛ bonuʒ
eſſe vider.⁊ ntrũqʒ nõ niſi in ipa ⁊ pipaʒ pvi
detur. ſder lucẽ ergo ꝓbauit lucẽ qꝛ iluce
incõmutabili viditqꝙ luxiſta coõmutabilis
ſuo modo et oꝛdie bona eẽt et diuilit lucez
a tenebꝛis.vocauitqʒ lucẽ diẽ ⁊ te.n.et in ea
luce ĩ q̃ vidit lucẽ ꝙ eẽt bõa etiã cetera oꝑa
ſua que oꝑatus ẽ vidit ꝙ eẽnt bõa ⁊ mibil

ſine illa luce vidit vel bonũ pl malů ſaue ex

bis qᷓ̃ ipᷣe bona feẽ ſiue exbis qͥ nos fecimꝰ
mala. que oĩa ipeñ male ſed bñ vidit. ⁊ ibi
vidit vbi nullũ malũ fuit. Hec ipſa lux eſt
qua etnos videreoꝑtʒ oẽm lucẽ ſi bona eſt

nec poterimꝰ iudicare vere de luce ſi bona

eſt donec iſta luce illũmatifuerimꝰ q̃ vere
bona eſt. Spũalbenim dijudicat oĩa et ipe
a nemine iudicaĩ. ⁊ ſi ſpũs der vere in nob
bitat. non nos poterũt deciꝑe ſpũs erroꝛiſ
etiã ſi in luce vemãt ad nos.qꝛ bẽbimꝰlucẽ
in nobis in qᷓ nob manifeſtũ erit de oĩ luce:
ſi bona eſt ⁊ ſic fiducialr diuidemꝰ luceʒ a
tenebꝛis ⁊ iudicabimꝰnõ ſolũ in tenebꝛas
2 lucẽ ſʒ etiã inter lucẽ ⁊ lucẽ iudicabimus

Mon ſolũ in diem ⁊ noctẽ iudicabimꝰ ſed

etiã ini diẽ ⁊ diẽ ⁊ iudicabimꝰ omnẽ diem.

NParum eſt enĩ ad pꝛofectũ inter diem et

noctem iudicare.paꝝ eſt ⁊ luceʒ ⁊ tenebꝛas

diuidᷣre h̊ virtutesa vicijs ſequeſtrare niſi

ſciamus etiã inter diem ⁊ diem iudicare
ſciamus oẽm diem iudicare vt ſapiamꝰ q̃ͥ

ſuntilli motus qui ſub virtutũ ſpẽ quaſi
ſub luce aliena vemunt ad nos. a qui rur⸗
ſum iſhi ſunt qui naturã lucis claritatẽ pꝛe
tendunt. in ipis q;ʒ virtunbꝰ nõ ſolũ que
bona ſint ſed que ſint etiam potioꝛa pꝛobe
mus. Spũalis enim dijudicat omĩa ⁊ ip̃e

a nemine iudicat᷑ quia ſpũs omnia ſcruta

tur etiã pꝛoſunda deiet vnctio eius docet
nos de omibꝰ.
Oue ſit cautela boni operis hic
ignata. (Ca. XIII
Ic tibi attende
qnta ſit cautela bono oꝑi adbibẽ
Da.i pᷣncipio oĩim tuoꝝ opeꝝ vide
vtlucẽ babeas in te vt oĩa tna opera lucis
ſint ⁊ nõ tenebꝛaꝝ.poſtea cõſidera diligen
ptuꝝne luxtua pura ſit ⁊ non fuſcata.⁊ cum
inueneris quia bona eſt.tũc demũ diuide
eam a tenebris et voca lucẽ diem ⁊ te. noc.
Demũü reliqua oꝑa tuo que in luce feceris
vide ſi etiaz ipſa bons ſint ⁊ nullum omino
opus ſline iudicio pertranſeas donecagno
ſcas cuncta que feciſti. Ita geminũ eſt udi
cium.pꝛimum in quo lux iudicatur ⁊ vide
tur ſibona eſt vt diuidatur a tenebꝛis. ſcʒ
iudicium eſt quãdo ipſa oꝑa que in lucefa
cta ſunt ad iudiciũ vocantur. videntur
qᷓ; quia ipla bona ſũt ⁊ ſic demu requielcit
deus.Aliqua quedã lucis miſteria interiʒ
pꝛo tempoꝛe tranſcurrentes ꝑſtrinximus
nũc iteꝝꝑ ad pꝛopoſiti noſtri ſerieʒ texendã
reuertamur. l
Quid factũ ſit de luce illa prima
riã poſt creatum ſolem.et ſi deipſa
ſ⸗ upſtantigter ſol factus eſt.

9. 4
gitur deus lucem
ipus facere voluit ad illũmanduz
mundũ anteqᷓʒ ſolẽ crearet ope vi
caria p̃currentẽ donec veniret quod perfe
ctum eſt. ⁊ ſunt qui querãt q;d de illa luce
lactum eſt ppterea q iaʒ nlła eius veſtigia
reperiri poſſint ex quoſolis claruas illuxit

Wars

Allij dicunt diſperſam per ampla aeris ſpa

“ “

ꝛma

gerit. Si cui autẽ iſta inipꝛetatio nimis ob

cia vim lucẽdi ailluinandi amiſiſie.ſuꝑeſſe ſcura pibit.maxie ꝙ ðömotu firmamẽnn
tñ adbuc q̃ſoãtenues reliqas q̃ in ambitu dü rats ſit aſſertõ ad illã alterã quã ppoſui 9
firmamẽti extrinſecꝰpuc illucqʒ ſparſim diꝛ mrecurrat expoſitionẽ q facilioꝛ ẽ ⁊ ſe pm 4
ligentiꝰ intuẽtibꝰ nocte demõſtrent. die vo ptiꝰadintelligẽdũ pmodat rõeʒ. Dicz igit
maioꝛi eaſ ne videri valeant ſolis clartate deu ſex diebꝰ oꝑatũ ⁊ ſeptima deiñ die reqᷣ
abſcondi. Sic qͥqʒſuas opiones put poſſi euiſſe ab oꝑe qꝛ nullꝰiuenit de. vj. diebꝰ ĩ ꝗ
bile eſt cõfingut. Sʒ qs ſcit ſi ifa eadbemqʒ opus nõ fecerit deꝰdonec ſeptima dies ve
lux poſtea in lucis ſubiaʒ trãſlata ſit etam mret.qñ deiñ ab ommopꝑe reqeuit. Etů q ℳ
pliata claritate ſoꝛmã melioꝛẽ acceꝑit.quẽ dem de operatõe pᷣme diei dicta ſunt. HS
admodũ in nuptijs ghs de aq vinũ feit ¶ De operatione ſecũde die quan
pvt refoꝛmatõis ſtatũ i meliꝰ⁊ reſtauratcois do factũ eſtfirmamẽtũ. VII. ſ
ſacmẽtuʒ demõſtraret.Hã qð eratluxan.·⸗

pidit deꝰ ꝙ eẽt bonũ ⁊ ait. Fat

q́;; ſol factus ẽ Berataq̃ pꝛiꝰqʒin vinũ mu⸗
tata eſt vtnõ aliud fieret qd ponꝰexbibitũ
eſt. z de eoip̃o qð añ viliꝰhẽbai.ita de rebꝰ
dubiis nẽo eſt q poſſit certũ aliqᷣd difnnire.

irmamẽtum in medio aq̃ꝝ. Ho⸗ 4
uit igit deus ad ſeqᷓns opꝰ tranſi⸗
re donec bijudicaſſet pᷣmũ. Cu ergo vidiſſʒ

Si de per ſex dies ſineinterual
lo operatꝰẽ ſiue alio quolibʒ modo

de tcia ⁊ q̃rta:qnta vłſexta die ꝓut rõ dicta

nerit exquiret quiſqs bꝰ ꝑtis aſſertionẽ ele

pᷣmum deluce eẽt bonũ tũc ait.ſiatfirma
mentũ. Quãtũ ad lrãm pꝑtinere viðꝛ factũ
eſt firmamentũ ſcdᷣa die. ꝛius qᷣdẽ in illa

tiõe dẽmꝰ qꝛfactũ ẽ firmamẽtuʒ vt diuide
retaq̃s abaqs.boc eſt vt ꝑtẽ aqꝝint ambu

ao. QXVI vniuerſitatis matcia de nibilo creatũ ⁊ nuc
SS ) lum gobuc il/ exilla eſebeol ama erutũ ⁊factuʒ fir⸗ 4
ludde opatione diei pᷣmeinqnren mamentu ntambuu luo mediu; qdamõ n
— uOde vbatlone diet Peinaren meuemẽs magnã illa aqn vniuerſaãq; ↄge
dum reſtat ſi de lucẽ in pmoex oꝛtu eiuſi niem ab muicẽ ſeparetatz diuideret 2 ð aqſ ſe
diei ipme creauit cũ nl eadẽ die alifeciſſe fſaceretaqᷓs aqᷓs. B eſt qquas qᷓs ambitu Jn
legai q; lucẽ vꝑ ne vſqʒ ad exoꝛtu ſeqntis ſuo intrinſecꝰ ↄplectereĩ ⁊ ſubtꝰ ſe ↄtineret. nt
dier qñ firmamẽtu fec ab obe ceſſaſſe crebẽe aqqs qs exttilecaꝛ ſup ginlumitis ſuirelin ſu
dus ſit cũ ſcripia ſeptima euʒ die demũ re queret. ¶¶ De qua materia factum fõ
quieunſie teſtet. Cui qſtoni gemins rñſõe ſit firmamentu et quale factu ſit. ne⸗
obuiamꝰ?. Aueen vicen⸗ deũ in ill ſex ddd A aaa. WVII. bee
ebus oꝑatõem ſuãita ꝑſeuerantia ↄtinua AE n ſun eme n⸗,
ꝓdu xiſſe vt nullo tꝑis interuallo ab oꝑan a Aeenenahne
do deſierit. autita ſex diebꝰ opatũ vt nullũ poſſent ſi becbumana inueſtiga⸗
adem diez in opando inimilerit nõ nllo jorelihquẽda potius q; biſcunẽdanõvn 4
tempis ſpacõ ceſſauerit operari. Q, ſi qdẽ peret. HNã piver puro igne factũ ſit ſiue ex
illã aſſernonẽpbare voluimꝰꝙ ptinua fue aere aut eẽ ex aqᷓ vł poſiremo e duobꝰ aue ſ
rnit eiusoꝑatio. icere poterimꝰ pᷣma die mribo bop omirns a ſi ſubiaʒſollidã nataqʒ
lucẽ in exoꝛtu imnus diet fecit deinde vt aur palpabilẽ bẽat qntane ſpiſſitudo eixcredẽ⸗
ſu ſuo diem noctẽaʒ diſtingueret pᷣmuʒ de daſit vtu ip̃m calidũ vłfngidũ aut cꝰalte
oꝛiente ad occaſum. rurſum de Faentr rius q̃litatiſ exiſtat merito qrereĩ ſi iñ aliqᷣd
adoꝛiũ dirent. Hec ſolu opus ei fuiſſe certü ſciri potuiſer. Nuncautẽ in inquiſi⸗ hſel,
lux ſacta ẽ ſʒ ꝙ directa ipo gubnãte ꝛ dini: nonbus barum rerum nõ micbi multũ aus
gente curſu expleuit Eodeʒz modo de ſeda laboꝛandũ videtq̊s necratõ vlla ↄpᷣbẽdit ſbon
die dicet qñ firmamẽtũ factü ẽꝛ circũactõ nec auctontas cui fibesodbibenda ſit pꝛo „
nis ppetue pceptũ ſiła legẽ accepit. Getia,; pat. Solu B adlegim?credere ſine dubita⸗

we
gati
Gint
ürni⸗
u
Göno
⸗
zadae
nben
ut
glin
n
.
1
mun’
ulye
uche⸗
⸗
ſrſo
ob'
G le

M

crede ⸗

ce
ülc
nai
Bli
14n
ulp

tum ſuñ ocluderet. ptem vo extrinſecus ſe

dem aq̃n naĩa oſiſteret nõ qrat extra ſe qͥ H
ꝓptſefacta credit. Hã eſt in illoqͥ interius
fabꝛicatꝰeſt mũdo qddam buinꝰ oꝑis bñs
foꝛmã ⁊ exẽplar vbi ira qdaʒ deoꝛſũ poſita

Aoſiſtit ſenſuał nata boĩs.celũ aũtſurſuʒ pu

ritas intelligentie ⁊ q̃ſi quodaʒ imoꝛtalis
vite motu pᷣenm vegetata ratio. Duas vo

iſtas taʒ diſſimiles in vno bomie naturas
masgqdã deſiderioꝝ moles binc iñ fluctu

antm.⁊ in Oria ſepe motu alterno tendẽtiũ
oberrat.qꝛ ⁊ aliudẽ qð ſtꝰ caro exinfirita
te p̃ſſa axpetit. ⁊ aliud qd ſpũs ſurſuʒ ꝑ ↄtẽ
plationẽ veritatis eleuatꝰ intẽdit. ſz fit aliq;
niẽs vt ↄtrarij motꝰ ↄfuſiõeʒ gignũt niſi rõ
media interueniẽs diuidat ab inuicẽ et di
lcernat volutates etaſpetitus delſideria qʒ
dijudicʒ qᷣd ſit videlicʒ qd ex carne deoꝛſũ
trabit. qd qᷓd ex ſpu i ſuꝑna inbiat.ſummũ
illud ⁊ imoꝛtale bonũ ambiens.Hã cũ ipᷣa
rõ iudicij cenſura foꝛtiter qᷓi qddaʒ firma
mentũ in medio ſeſe collocat.atqʒ binc ſu:

