nis imolatur.eius quiſpe ibi coꝛpus ſumi

tur.eius caro in populi ſalute partitur. eiu-

ſanguis non iam in manus infideliuʒ. ſed

in oꝛa fideliũ funditur. Hinc eꝛgo penſemꝰ

quale ſit pionobis boc ſacriſicium. quod
pꝛo oblatione noſtra paſbonem vnigeniti

filij ſemper imitatur. Nuis enim fidelium

Ols 3

babere dubiuʒ poſſit in ip̃a imolatõnisbo

bielu mi ſteriochoꝛos angelo
mis ima ſociari. terram celeſtibu

ra ad lacerdons vocem celos aperiri ĩ illo
e. lum
9 iungi.
vnum quiddam ex viſibilibus atqʒinuili⸗

lop adelt

bilbꝰ fieriꝰ

Si anime ſciunt que in hoc ſer
culo geruntr.
( KCapitulum. Xl.

Werunt nonnulli
Ideammabus carne ſoluns.ptruʒ
cogitationeʒ babeant eoꝛum que
nbac vita geꝛuntur. maxime uloꝝ quiiam
in gaudio domini ſui et in abſcõdito faciei

eius veriluminis uluſtranone letant.Ad⸗

ijciunt quoqʒ illud de animabus ſanctoꝛũ.
quodmultiin queſtõnem adducunt.ſi pꝛe
ces ſuſpicantium audiunt.et cum adinter
cedendum inuocantur ſi vota poſtulann/⸗
um adiplſoꝛum vſqʒ cognitionem perueni
unt. Difficile eſtiudicare debmõi. Nũo eĩ

cientia noſtra certa eſſe poteſt de ipis.qui

eam quam de nobis babent ſcientam nec
capere hboſſumꝰ.nec iueſtigare? Hoc vnũ
certum eſt. animas ſanctoꝝ in ſecreto diui
ne contemplanonis conſtitutas.eoꝛũ que
foꝛis aguntur. tantum ſcire quantum illis
vel ad gaudium.pel nobis að auxiliũ pꝛo⸗
deſſe conſtat. nos interceſſoꝛes querimus

apud deũ. Nuidampliꝰpis? Cimes ne foꝛ
tenon oꝛent.quiſemꝑ oꝛant? Quomodo

non oꝛebunt pꝛote.quando tu oꝛas.qui⁊
quando tu non oꝛas oꝛare tamen non ceſ

ſant? Si non audiunt inquis.⁊ ego in ven

tum fundo verba non audientibus et non
intelligentibus loquens. Ecce dicamus.
Hon audiunt ſancti verba poſtulantium

neqʒ ad beatitudinez illonattinet iſta noſſe
que foꝛis aguntur. Ecce dicamus.non au⸗
diunt. Munquid deus non audit? Quid

ergo laboꝛasinueſtigare.quid audiunt et

quaniũ audiunt ſancti quos oꝛas.cum ip̃e

deus audiat ꝓpter quem oꝛas? Ipᷣe videt

bumilitatem tuã q remuneraturꝰeſt deuo
nonemtuam. Camen ſiaudiüt et quantuzʒ

—

4
—HE

Goedecima.

audiüt. quid eſt audire mili ſcire? Vnuz eſt
lumen in quo et audiunt ad ꝑcipiendum.2
vident ad cognoſcendũ.in quo ſi quid ſoꝛ⸗
tefoꝛis agitur.quod modointerim nõau⸗
diunt aut non vident miſteriũ eſt diſpenſa

tionis.non detrimentum felicitatis Innue⸗

muntur tamen quidam ſanctoꝛum patruzʒ
quedam ita diffiniſſe quaſi nibil ſit in crea⸗
turis quod nõ videant.qui videntem om⸗
nia vident. Ego amplius iudicare non pꝛe
ſumo.niſi boc ſolum. quoniamtantuʒ vi⸗

dent. quantum illi placitum eſt quẽ vident

et in quo vident.

Nars decimaſeptima.
Be tempoꝛe aduentus chꝛiſti in

nouiſſimo.Auguſtinus ad heſiciũ.

E ſaluatoꝛs
aduentu qui expectaturt
ſfine. tempoꝛa dinumera:

pphetam de bacre nume

poluit in ſua poteſtate. Lempoꝛa ergo co⸗
putare. boceſt CRONOS. vtſclamꝰ
quando ſit ſinis buius ſeculi vel aduentꝰ

domini. nibil aliud mibi videtur qʒ ſcire

velle qdipſe ait ſcire neminem poſſe. Opoꝛ
tuntas vero illius tempoꝛis pꝛofecto non
erit. antequam pꝛedicetur euangeliũ vm⸗

uerſo oꝛbi in teſtimonium ommbus genti

bus. A pertiſſima eniz de bac relegitur ſen
tentia ſaluatoꝛis dicentis. Et pꝛedicabitur
boc euangelium regni in vniuerſo oꝛbe in

teſtimoninz omnibus gennbus. Tunc ve⸗

niet ſinis. tunc veniet quid eſt. niſ ante non
veniet? Quando ergo poſt veniat. incer⸗
tum eſt nobis. Ante tamen non eſſe ventu

rum dubitare vtiqʒ non debemus. Sier⸗

go latet quando eccleſia fruetiſicante atqz
creſcente vniuerſus ominoa mari vſqʒ ad

re non audeo.nec aliquẽ

r anoy exiſtimo pᷣſiniſe
ſed illud potius pᷣualere quod ipᷣe dñs ait.
Memo poteſt cognoſcere temꝑa que pateꝛ

— — — ☛ – — — —

S4
—

+☛ =2

—

mare oꝛbis implebitur pꝛoculdubio latet

quando finis erit ante qui penon erit. tüc

reuelabitur ille iniquus id eſt. anncbꝛiſtus
quem dominus bieſus interficiet ſpiritu
onoſiuuu.
NDe vltima tribulatione. Augu⸗
ſtinus de ciuitate dei.
Capitulum. I.
Vnoc ſoluetur ſa⸗
t thanas de cuſtodia ſua. et exibit
dſeducendas gentes et natõnes
que ſunt in quattuoꝛ angulis terre. Gog
Aagog. quoꝛum interpꝛetatonem no⸗
MU minum eſſe comperimus. Sog tectum.
AEagog de tecto. Canquã domus et ipſe
qui pꝛocedit de domo. Gentes ergo lũt in
quibus dyabolum velut in abiſſo ſuperiuſ
intelligebam?incluſum et epſe de lllis qdã ⸗/
modo ſeſe efferens et pꝛocedens.vtille ſint
tectum. ipe de tecto.

Quare modo dyabolus ligatur.
¶Capitulum. III. ́MMVUD
Aligatio oiaboli
4 eſt nonpermitti exercere totã tem
y ptationẽ quam poteſt vel vi vel
doloãd ſeducendos bomines in partẽ ſuã
cogendo violenter.fraudulenter ve fallen⸗
do. M, ſi permitteretur in tam longo tem⸗
poꝛe.æt tanta infirmitate multoꝛum pluri
mos tales quales deus perpen idnõ vult
et lideles deijceret.et ne crederẽt impediret.
quod ne faceret alligatus eſt. Cunc enim

ſoluetur quãdo bꝛeue tempus erit.Nam
tribus annis et ſex menſibus legitur ſuis
totis ſuoꝛumqʒ piribus ſeuiturus et tales
erunt cum quibus eibelligerandum eſt. vt
pinci tanto eiꝰimpetu inſidijſqʒ nõ poſſint
Solueti ãt ſatbanas in fine ſeculi.vt q̃; foꝛ
tem aduerſariũ dei ciuitas ſuꝑauerit. cum
ingenti goꝛia ſui redemptoꝛis.adiutons.li
beratoꝛis aſpicat.
OQuare in nouiſſimo ſoluetur.
Capitulum. IIIII.

decimaſeptima
it autez ut oi/

tum eſt ſaibanas in apertam ple
Dlcutõnem de latebꝛis erüpet odio
rum. Hec erit emʒ nouiſſima pſecutio.No
uiſlimo ĩminẽte iudicio quando ſctã eccle:
ſia toto oꝛbeterraꝝ patiet. vniuerſa vide⸗
licet ciuitas cbꝛiſti ab vniueꝛſa ciuitate dya
boli quantacũqʒ erit vtraq; ſuperterram.
Vnde aplus. Refrigeſcet caritas multoꝛũ

et abundabit iniquitas. Unde daniel. Et

erittempus inquit tribulationis quale nõ
fuit ex quo nata eſt gens ſuperterram vſqʒ

. —R

ad tempus illnd.

Ouanto tempoꝛe erit vlti
a tribulatioo.
Ec peꝛſecutio no⸗
uiſſima futa ab antichꝛiſto. tribꝰ
annis et lex menſibꝰ erit. Mon eni
venietad viuos et moꝛtuos iudicãdoſ cbꝛ
ſtus. niſi pus venerit ad ſeducendos iani:
ma moꝛtuos aduerſarius eius anticbꝛ⸗
ſtus. quem dominus bieſus interficlet ſpi⸗
ritu oꝛis ſui. ð
¶ De aduentu helie et enoch
„ (KCapitulum. I.

Eniet tunc helias
tbeſbites. anteqʒ veniat dies domi
ni magnus etilluſtris.qui conueꝛ
tet coꝛ patris ad filium. et coꝛ bois ad ꝓxi⸗
mum ſuum.ne foꝛte veniens percutiaʒ ter

ram penitus. ſer bunc beliam me gnum

mirabilemq; ppbetaʒ expoſita ſibilege no⸗
uiſſimo tempoꝛe ante iudiciũ iudeos ĩ chꝛi
ſtum verumad eſt in cbꝛiſtum noſtrum eẽ
credituros celeberrimum eſt in ſermonib⸗
coꝛdibuſqʒ fidelũ. Ipſe quiſpeante aduen
tum iudicis ſaluatoꝛis non immerito ſpe⸗
ratur eẽ venturꝰ.qui etiã nunc niuere non
immerito credii. Curru nanqʒ igneo raptꝰ
eſt derebusbumams.quod euidentiſſime
ſcriptura ſacra teſtatur. Cum venerit ergo

exponendolegem ſpiritualiter. quam nüc

iudei carnaliter ſapiunt. cõuertet coꝛ pꝛis
ad filiũ.ideſt. coꝛ patru ad ſilios.Cunc enĩ
coꝛpatrũ ad filios conuertet cum intelligẽ
tis patrü pꝛoduceiur adintelligentiã filio⸗

rum.et coꝛ filioꝝad patres eoꝝ.dum in id

quod conſenſeruntilli. conſentiunt et iſti.

De qualitate perſone iudicis
luguſtinus de trinitate.
(Cabitulum. VII.

in malicia perſeuerant.in illo iudicio puni
endi ſunt ſicut alibi ſcriptum eſt. Uidebũt
in quem pupugerunt. Cum eniboni etma
li viſuri ſunt iudicem viuoꝝ et moꝛtuoꝛuʒ
pꝛoculdubio eum videre mali nõ poterũt.

niſipm foꝛmam qua filius bominis eſt ſed

tamen in claritate in qua iudicabit.non in

bumulitate in qua iudicatus eſt. Non eniʒ

iterum chꝛiſtus in cruce videndus eſt. Ce⸗

terumillam deifoꝛmam in qua equalis eſt

deo patri.pꝛoculdubio impij non videbũt
NMon eni ſunt mundicoꝛdes Beati ei mun
dicoꝛdes quoniã ip̃i deum pidebũt. Alio⸗
quin ſi filius dei iudex in foꝛma in q̊ equal
eſt patri etiam impijs cũ iudicaturꝰeſt ap⸗
parebit.quid eſt ergo quod pꝛo magno di⸗
lectoꝛi ſuo pollicetur dicens.Ego diligã eũ
et oſtendam meip̃m illi. Quapꝛopter ſiliꝰ
bomims iudicaturus eſt.nec tamen ex bu
mana poteſtate. ſed ex ea qua filius deieſt.

Et rurſus filiꝰdei iudicaturꝰeſt. nectamen

in ea foꝛma aſparens in qua deus eſt equa
lis patri. ſed in ea qua filius bominis eſt.
Itaqʒ vtrũqʒ dici põt.et filiꝰ hoĩs iudica⸗
bit. et nonfiliꝰbominis iudicabit. quia filiꝰ
bominis iudicabit. vt verum ſit quod ait.
Cum venerit filius boĩs tunc ↄgregabunt

ante eü oẽs gentes.etnon filꝰbois iudica

bit. vt verũ ſit quod ait. Ego non iudieo. et
ego non quero glonam meã eſt qͥ querat⸗
iudicet. Mam ſᷣm boc ꝙ in iudicio non ſoꝛ
mo dei.ſʒz foꝛms ſilij bois olparebit. nec ĩe

.

WBm uenerit filiuſ
bominis in gloꝛia ſua.et omẽs an
geli cũ eo tunc congregabunt an/
omnes gentes. Et inder quiſpe qui

ecimaſeptima .

—

pater iudicabit. m boc enĩ dictum eſt. Na
ter non iudicat quenqʒ. ſed omne iudiciuʒ;
dedit ſilio. Scoðᷣm autem quod dictumeſt.
dedit pater filio vitam babere in ſemetip̃o.
non vtiqʒ dicitur pater nõ iudicat quenqᷓ⸗.

Scðm boc eniquodequalem pater genu

it ſinum indicat cum illo. Scom boc ergo
dictum eſt quodin iudicio non foꝛma dei.

ſed foꝛma filij bominis apparebit. Non qa

non iudicabit. qaui dedit omne iudicium fi⸗
lio cum de illo dicat filius. eſt qui querat et
iudicet. ſed ita dictum eſt. pater nõ udicat
quenqʒ;ſedomne iudicium dedit filio. ac ſi
diceret. patrem nemo videbit in iudicio vi
noꝛumet moꝛtuoꝛum. ſed omnes ſilum.
quia et filius bominis eſt pt poſſitet ab im
pijs videri. cum et illi videbunt in quez pu

pugerunt. Omne ergo iudicium dedit fi⸗

lio.quia iudex in foꝛma filij bominis aſpa⸗
rebit.que foꝛma non eſt patris ſed filij. nec

ea filij in qua equalis ẽ patri.ſedin qua mi⸗

noꝛ eſt patre:vt ſit in iudicio bonis ⁊ maliſ
conſpicuus. Quando autem iudicem vi⸗

debunt mali.non eis pidebitur bonus. q̃a

non adeuʒ gaudebunt coꝛde. ſed tunc plan
gent ſe omnes tribusterre. ꝗn numero vn
qʒ maloꝛum omnium et inſidelium. viſio

illa filij bominis necbonus erit impijs qui

mittentur in ignem eternum. nec ſummuz
bonum erit iuſtis. Adbuc emnm pocat eos
ad regnum quod eis paratum eſt ab oꝛigi
ne mundi. Sicut enim illis dicet. Ite ma⸗
ledicti in ignem eternum.ſiciſtis dicet. Ae
nite benedictipatris mei poſſidete paratũ
vobis regnum. c. Et ſicut ibunt uliin am⸗
buſtionem eternam. ſiciuſti in pitã eternã.
OQuid eſt ãt vita eterna ? mſi vt cognolcãt

te inquit verũ deum et quem miſiſti ielum

cbꝛiſtum.ſcilicet iam in illa claꝛitate dequa
dicit patri.quam babui apud te pᷣuſq̃ʒ mũ:
dusfieret. Tunceniʒ tradetregnum deo et
patri.pt intret ſeruus bonus in gaudiũ do⸗
mini ſu. O—B
De celeritate iudicij. Auguſtin⸗
ad conſentium. Csp. VIII.

. . HWars«a decimaſeptima

1₰οℛ 1matti Et apoſtolꝰ. Cogitationibꝰinq̃t accuſanti
4 Nathamo iquit bus vel excuſantibꝰin die qua udicabu ðs
ab gaen ceſt in puctotẽꝑis occulta bominũ ſm euangeliũ men ꝑihᷣm
Woceſt uan ncinn pot. in inſce xp̃m. Etiam dñs ſic futur? teſtis eſt intellt⸗
4 iboc eſt. in ſumma celeritatein nouiſſima gendus veloxr. cum ſine moꝛa reuocaturuſ
tuba. boc eſt. in nouiſſimo ſigno qd dabii eſtin memoꝛiã vnde ↄuincat puniatqʒ cõ
rſa compleank Eaner enun maͤttuta et ſcientim. e
4. moꝛtui reſurgentincoꝛruꝑti et nos comu – Be oꝛdine re i3. .
dn tabimur. Ergo iſtamcõmutatoemimeli? ⸗ — inrelin gendi.
Din ſine dubitatõne opoꝛtet intelligi.quia om ☚ .
n nes iuſti et miuſtirelurrecturi lunt.ſʒ ſicut opheta Eſaiaſ
dn dominus in euãgelio loquitur. Qui bene Reſurgentinquit moꝛtui. relur
N H fecerunt in reſurrecnonem vite.qui mala gent qui erant in ſepulcris. Ande
on egerunt in reſurrectionem iudicij. ꝗudicin apoſtolꝰ. ꝗpe dñs in iuſſu et ĩ voce arcban
n galpellans penam ſempiternam. ſicut alio geli a ĩtuba dei deſcẽdit de celo et moꝛtui qᷓ
m loco.q non credit inquit iam iudicatus eſt in cbꝛiſto ſunt reſurgent pᷣmi. Deinde nos
n Nꝛoinde illi q ad iudiciuʒ reſurrecturi ſit piuentes qreliqui ſumꝰſimulcũ illis rapie
, nõ cõmutabuntin illam incoꝛruptelã que mur in nubibus obuiam chuſto in aera. et
N nec doloꝛis penã vel corruptõneʒ pati pot. ua ſemꝑcum dño erimus. Hec verba apo
le Ala nãqʒ fideliuzʒ eſt atqʒ mnctoꝝiſti vero ſtolica reſurrectionem moꝛtuoꝝ futuram.
z perpetua damnatõne cruciabuntur. quia quãdo veniet vtiqʒ cbꝛiſtꝰad viuos ⁊ moꝛ
D ignis eoꝝ nõ extinguet.et vermis eoꝝnon tuos iudicandos pꝛeclariſſime oſtendunt.
NH moꝛiet᷑ac ꝑ boc incoꝛrupii qudem reſur / Sedqueri ſolet vtrum illi quos bic viuen
gent integritate membꝛoꝝſʒ nõ a coꝛrum tesinuenturꝰ eſt cbꝛiſtus. quoꝝ perſonas
on pendi doloꝛe penarũ cum audierint. Ite in in ſe atqʒillos quiiunc ſecum viuebãt trãſ⸗
n gnem eeer nũ qͥ paratꝰeſt dyabolo etange fjigurabat apoſtolꝰ.nunq; omnino moꝛi⸗
No lis eꝰ.a quo auditu malo non timebit iu/ turiſint. an in ipo tempoꝛis puncto q cum
gr Ruuuuus. reſurgentibus rapientur in nubibus obui
m Be eodem. am chꝛiſto in aera ad ummonfalnarem per
uc —α☚119 eulin moꝛtem mira celeritate tranſibunt? Sier⸗
d1 radi oculi no⸗/ goſanctos qui reperientur cbꝛſto veniẽte
N9H v/ſtri nõ citiꝰpuenit ad ppinquioꝛa eiqʒ in obuiam rapientur crediderimus in
nH eardid ad longinquioꝛa ſed vtraq; eodem raptu de moꝛtalibus coꝛpoꝛibꝰ exi⸗
fi interuallla celeꝛitate parili contingitita cen turos.et ad eadẽ moxĩmoꝛtalia redituros.
NN1 in ictu oculi ſicut apoſtolus dicit fit reſur/ nullas in verbis apoſtoli patiemur angu⸗
i rectio moꝛtuoꝑꝝ. omnipotentie dei et ineffa ſtias. ſiue vbi dicit. Cu qd ſeminas non vi⸗
N4 bili nutui tam facile ? queqʒ recẽtia q; duu uificatur niſi pus moꝛiai.ſiue vbi dicit.om
G4n turno tempoꝛe dilapſa cadauera ſuſcitare. nes reſurgemus. aut omnes doꝛmiemus.
e qꝛ necillipꝑ ĩmoꝛtalitatem muificabuntur.
N6 Ne eodem.C niſi quamliber banlulumtn nlemonane
H AS j, acper boca reſurrectione non erunt aliem
d Kit Oiciu ipſo geien doꝛmitione pꝛecedunt. quãuis bꝛe⸗
inopinato aduentu dñi celern ulſſima non tamen nulla
“ Amũ quodtardiſſimũ putabatur .
fin Quia ipᷣas conſcientias ſine ſermonis pꝛo ¶ Quomodo intelligendũ ẽ quod
. lixitate conmũcet. In cogitationibus eniʒ ſcriptũ eſt. uiuos et moꝛtuos iudi⸗
. Capitulum. X.

ſicut ſcriptum eſt impij interrogatio erit. cabit.

carne viuentes inuenturꝰeſt eiꝰaduentus.
Moꝛtuog aũt qͥ de coꝛpe pᷣuſʒ veniat exi⸗
erut vel exitun ſunt. Siue viuos iuſtoset
moꝛtuos imuſtos.quoniã iudicabũtiuſti
iudicabũt iniuſii.
¶ Be reſurrectione coꝛpoꝛũ que
et qualia reſurgert.

ms oculis videatur. reſurrectõem fieri poſ
ſe deſperant. Et dum anda olſa inſpicunt

bec veſtiri carnib? rurſumqʒad vitam viri
deſcerepoſſe diſfidunt.q reſurrectõnis ſidẽ

ex obedientia nõ tenẽt. certe bancexratõne

tenere debuerũt: Quid enĩ quotidieniſire
ſurreciõem noſtram in elementis mundꝰ

imitatur? Per quotidiana quipe momẽ
ta lux ip̃a tempoꝛalis quaſi moꝛitur.dum
ſuꝑuenientibꝰnoctis tenebꝛis ea que aſpi
ciebatur ſubtrabitur.et quaſi quotidie re⸗

ſurgit dum luxablata oculis ſuſpꝛeſſa.iten
nocte reparat᷑ Per momenta qʒ tempoꝝꝛ

cernimꝰ arbuſta viriditatem folioꝝ amitte

re.a fructuũ pꝛolatione ceſſare. Et ecceſubiꝛ

to quaſi exareſcente ligno velut quadã re
ſurrectione veniente videmꝰſolia erumpe⸗
re.fructus grandeſcere.ettotam arboꝛẽ re⸗
diuiuo decoꝛe veſtiri Sed ecce reſurrectõʒ
audio. effectum tñ ipiꝰ reſurrectõis exqui⸗
ro. Credo nanqʒ quia reſurrecturus ſum.
ſed volo vt audiam qualis.Sciendũ q pe

mibi eſt ptrum in quodam alio ſubtili fo:

taſſe vel aerio an in eo quo moꝛiar coꝛpo⸗

re ſurgam. Sed ſiin gerio coꝛpoꝛereſurre
xero.iam ego non ero qui reſlurgo. Ham

quo eſt vera reſrrectio ſi vera nõ poterit
eſſe caro? Aperts ergo ratio ſuggerit.qꝛ ſi

VBobꝰ?modis ac
cipi niuos ⁊ moꝛuos iudica⸗
2 bit. Siue moꝛtuos inteligimus
qs hicnondum moꝛtuos ſedandbuc in iſta

WBnt nõnulli qui
oſiderantes ꝙ ſpũs a carne ſolui
1tur.q caro in putredinẽ vertitur.
putredo in puluereʒ redigitur. ꝙ puluis
in elementa ſoluitur. vt nequaq̃ʒ; abbuma

decimaſeptima .

vera caro nõ fuerit pculoubio reſutrectio
vera nõ erit. Heqʒ ei vera reſurrecno dici
poteſt vbi nõ relurgit qd cecidit Unde enã
redemptoꝛ noſter dubitantibꝰdeſua relur⸗
rectione diſcipulis oſtendit manꝰet latus.
palpando oſſa et carnẽ pᷣbuit dicens. al

pateet videte qꝛſpus carnẽ et oſſa nõ babʒ

ſicut me videtis babere. Jam vo derelurre
ctione carnis non ſicut quidã reuixerũt ue
rũqʒ ſunt moꝛtui.ſed in eternã vnã ſiẽ chbꝛi⸗
ſtiipiꝰreſurrectio quẽadmodũ poſſuʒbꝛe⸗
uiter diſputare. et ommbꝰ? queſtionibꝰ gque
de bacre moueri ſolent ſatiſfacere non iue⸗
nio. Reſurrecturam tamen omniũ carneʒ
qcunqʒ natiſũt et naſcunt et moꝛtui ſunt ⁊

moꝛient.nullo modo chꝛiſtianus dubitaz-

debet. VUnde pꝛimo occurrit de aboꝛtiuis
fetibus queſtio.q iam quideʒ natiſũt ĩ pte⸗
ris matrũ.ſednondũ ita nati vtiaʒ poſſint

renaſci. Si reſurrecturos eos dixerimꝰ.de

bis quiiam foꝛmaniſunt toleraripᷣt vtrũqʒ
qd ðꝛ. Infoꝛmes vero aboꝛtiuos qͥs non
pꝛocliuius arbitret perue.ſicut ſemina que

concepta non fuerint? Sed negare qs au⸗

deat.et ſi affirmare nõ audeat id acturam
reſurrectionẽ.vt qͥcqd foꝛme deſuit implea
tur. Atque ita ſit perfectio que acceſſua
erat tempoꝛe quẽadmodiſm non erunt vi
cia que acceſſerũttempoꝛe. pt neqʒin eo ãd
aptum et congruum dies allaturi fuerant
natura fraudetur.neq; in eo daduerſum
et ↄtrarium dies attulerint natura turpet.
ſed integretur qd nondũ erat integrũ ſicut
inſtaurabitur qd nondũ erat viciatũ.

De aboꝛtinis et monſtris vtrum
reſt urgen & qualia aluguſtinus.
Capitulum. XII.

Bper boc ſcru⸗

puloſuſime quidem inter doctiſ
ſimosquer ſoletet diſputari po
teſt. qd vtrum ab boie inueniri poſſit igno
ro. Quando incipit bomo in ptero viuere
vtꝛum ſit quedam vita occua que nondũ
motibꝰpiuentis aſpareat.Hã negare vixiſ/
ſe puerperia que pꝛopterea membꝛ:atim

exſecantur et eijciunẽ ex vteris ̃gnantiuz.

ne matrem quoqʒ ſi moꝛtua ibirelinquã⸗
tur occidant impudẽtia nimia videtur. Ex
q aũt incipit bomo niuere.ex illo vtiqʒiam
moꝛ poteſt. moꝛtuuſ vero vbicunqʒ moꝛs
illi euenire potuit quomodo ad reſurrecti

onem moꝛtuoꝝ non pertineat reperire nõ

poſſunt.Heqʒ enim monſtra que naſcun

tur et vinunt quamlibet cito moꝛiant. aut
reſurrectura negabuntur. aut non viciata
reſurrectura credenda ſunt.aut non potiꝰ
coꝛrecta emendataqʒ natura. Ablit eniz vt
illum bimembꝛem qui nuper natus eſt in

ouinte.dequo fratreſ dilectiſſimi qui eum

vderunt retulerunt.etbeatꝰ HNieronimus
pꝛeſbyter ſcriptum reliquit. Abſit inquaʒ
vt vnum duplicem bominem ac nõ ponꝰ

duos bomines.quodfuturũ fuerat ſi gemi

ni naſcerentur reſurrecturos exiſtimemꝰ.

AIta et cetera quia ſinguli quiqʒ partus vel

amplius vel minus aliqd habendo quadã

mmia defoꝛmitate mõſtra dicuntur ad bu

mane nature foꝛmam reſurrectõe reuoca
bũtur ita vt ſingule anime.ſingula ſua coꝛ
poꝛa obtineant nullis coberentibus.etiaʒ
quecũqʒ coberenna nata fuerant.ſed ſeoꝛ⸗
ſum ſibiſingulis ſua membꝛ:a geſtantibus
quibꝰbumani coꝛpoꝛis cõplebititegritas.
Mon perit deoterrena materies de q̃ moꝛ:
taliũ creat caro.ſedĩ quẽlibet puluerẽ cine:
rem ve ſoluat᷑.in quoſlibet alitus auraſqʒ
diffugiat in quãcũq; alioꝝ coꝛpoꝝſubſtan

nã vel in ſᷣa elementa vertat in quoꝛũcun
qʒ animalium vel bominum cibum cedat

carnemaʒ muteturilli anime bumane pu⸗
cto tꝑis redit.q illã pᷣmitus vt bomo ſieret
animauit.

¶BDe modo reſurrectionis Alugu
ſtinus de ciuitate dei 0 Cap. XIII.

Embꝛoꝛũ omniũ
refoꝛmatio.non ſolum exterra. ve

rum etiã ex alioꝑ elementoꝝſecre⸗
Niſſimo ſinu quo dilapſa cadauera receſſe⸗

runt in tempous puncto reuertenda et re⸗

integranda pꝛomittitur. ꝗꝓpa itaqʒ materi⸗
es terrena que diſcebẽte anima fit cadauer

decimaſeptima

non ita reſurrectõne reparabitur. vt ea aue
oilabuntur. a in alias atqʒ in alias aliaruʒ

rerum ſpecies foꝛmaſqʒ vertuntur. quam

uis ad coꝛpus redeant vnde dilapſi ſũt.ad
eaſdem qʒ coꝛpoꝛis partes vbi fuerunt re⸗

dire necelſe ſit. Alioquin ſi cepillꝰ redit qd
tam crebꝛa tonſura detraxit.ſi vnguibꝰ? qᷣd
totiens dempſit exſectio immoderata et in

decens cogitant bꝰet ideo reſurrectionem
carnis non credentibꝰ occurrit informital
Sed quemadmodũ ſi ſtatua cuiuſlibʒ vo
lubiliſ metalli.aut in igaem liqueſceret aut
contereretur in puluerem. aut confundere
tur in maſſam et eam velit artifex rurſꝰ ex
illius materie quantitate reparare mibil in
terelſet ad eius integritatem que particula
materie cuicunqʒ membꝛo ſtatue reddere
tur. dum totum tamen ex quooſtituta fue⸗,
rat reſtituta reſumeret. ꝗta deꝰ mirabiliter
atq; ineffabiliter artifex de toto quo caro
noſtra conſtiterat eam mirabili et ineſfabi
li celeritate reſtituet.nec aliqd attinebit ad
eius rei integritatem. vtrum capilli ad ca
pillos redeant.an vngues ad vngues.an
quicquid eoꝛuʒ perierat mutetur in carnẽ
et in paꝛtes alias coꝛpoꝛis reuocet.curante
artificis pꝛouidentia ne quid indecens fiat
NMec illud eſt ↄſequens vt ideo diuerſa ſta
tura ſit reuiuiſcentiũ ſinguloꝝ.quia fuerat

diuerſa vpiuentiũ.aut macri cum eadeʒma

cie. aut pingues cum eadem pinguedie re
uiuiſcant. Ged ſi boc eſt in conſilio creato
ris. vt in effigie ſua cuiuſcũqʒ ꝓpᷣetas et di
ſcernibilis ſimilitudo ſeruetur. in ceteris ãt
coꝛpoꝛisboms equalia cuncta reddantur.
ita modificabiturilla in vnoquoqʒ materi
es pt nec aliquid ex ea pereat.⁊ qdalicui de
fuerit. ie ſuſpleat. qui et ð nibilo potuit qd
voluit operari. Si aũt in coꝛpoꝛibus reſur
gentiuʒ rationabilis inequalitas erit. ſicut
pocũ quibꝰ impletur cantus.boc ſiet cuiqʒ
de materia coꝛpoꝛis ſui.quodet bominem
reddat angelicis cenbus ⁊ nibil incoueniẽi
eoꝝingerat ſenſibꝰ. Indecoꝝ quiſpe aliqd d
ibinön erit. ſed quicquid futurum eſt. H de
cebit. quis nec futurum eſt linõ decebit.

s
RM
“Sy

Exemplum ſupꝛadictoꝛum. Mẽ
de ciuitate dei libꝛo.xxiij.

C Capitulum. III. D
B eni ſtatuaz po/

teſt artifer bomo quam pꝛopter

—

aliquam cauſam defoꝛmem fece⸗

rat conflare.et pulcerrimam reddere ita pt
nibil ſubſtantie. ſed ſola defoꝛmitas pereat
acſiquidin illa foꝛma pꝛioꝛe indecenter ex⸗
tabat nec parilitati partium cõgruebat nõ
detoto vnde fecerat amputare atqʒ ſepare
ſed ita conſpergere vniuerſo atqʒ miſcere.

nyt nec feditatem faciat. nec minuat quanti⸗
tatem.quid de omnipotente ſentiendũ eſt.

¶GS, coꝛpora ſanctoꝛum ſine vi⸗
cio reſurgent et incoꝛruptibilia.
EYluguſtinus in enchiridion.
Eſurgent igitur

ſanctoꝛũ coꝛpoꝛa ſine pllo vido.

öüöVneolla defoꝛmitate. ſicut ſine vl
la coꝛruptione. onere. difficultate. in quibꝰ

tanta felicitas erit pꝛopter quodet ſpiritu
glia dicta ſunt. cum pꝛoculdubio coꝛpoꝛa
futura ſunt.non ſpiritus. Sed ſicut nunc
animale coꝛpus diciturquodtunccoꝛpus
non anima eſt. ta tunc ſpirituale coꝛpꝰerit

coꝛpus tamen non ſpiritus erit. MDꝛ:oinde

quantum attinet adcoꝛruptõnẽ quenunc
oggrauatanimã et vicia quibus caro ad⸗
uerſus ſpũm concupiſcit.tuncnõ erit caro
coꝛpus ſedſpiritus.quia et celeſtia coꝛpo⸗
ra perbibentur. pꝛopterquod dictum eſt.
Caro et ſanguis regnuz deinõ poſſidebũt.
et tanq; exponẽs.quod ait. neqʒ coꝛrupno
inquit incoꝛruptionem poſſidebit. Quod
pꝛius dixit caro et ſanguis.boc poſteriꝰdi⸗

rxit coꝛruptionem.et qd pᷣns dixitregnũ dei

boc poſterius incoꝛruptõnem. Quantum
auüt attinet ad ſubſtantiam. etiam tũt caro
erit. pꝛopter qd et poſt reſurrectõem evꝛpꝰ⸗
chꝛiſti caro aſpellatum eſt. Sediõ ait apo
ſtolus. Semiatur coꝛpus animale. ſurget

ſpirituale. Quoniam tanta erit tunc con⸗

.

(Decimaſeptima .

coꝛdia carnis a ſpũs Nuificante ſpũ ſineſu
ſtentaculo alicuiꝰindigentie ſubditam car
nem. vt nibil nobis repugnet ex nobis. ſed

ſicut foꝛis nemineʒ.ita nec intus noaipᷣos
patiemurinimicos.

. (, infantes non in ea ſtatura

gqua moꝛtui ſunt reſurgent. Augu

„

ſtinus iterum de ciuitate dei.

¶Capitulum. xVI.
Wio ergo dictu⸗

ri ſumus de infantibus niſi qͥa nõ
1in ea reſurrecturi ſũt coꝛpoꝛis exi
guitate qua moꝛtui ſed quod eis tardius

acceſſurum erat tempoꝛe. boc ſunt illo dei
opere miroatʒ celerrimo recepturi. In ſen⸗
tentia quiſpe dñi vbi ait. capillus capitis

peſtri non peribit.dictum eſt non defutuꝛũ

eſſe quod fuit. non ant negatuʒ eſt quod de
fuit affuturũ. Defuit auteʒ infanti moꝛtuo
perfecta quãtitas ſui coꝛpoꝛis.pfecto qpe
infanti deeſt vtiqʒ perfectio coꝛpoꝛalis ma
gnitudinis que cum acceſſerit iam ſtatura

longioꝛ eſſe non poſſit. Hunc perfectionis

moduü ſicbabent omnes vt cum ulo conci⸗
piantur atqʒ naſcani.ſed babent roõnenon

in mole. ſicut ißa membꝛa iam omnia ſunt

latenter in ſemine cum enam natis nõnul⸗
la adbuc deſint ſicut dẽtes aut ſiqd eiuſmo
di. In qua rõne vniuſcuiuſqʒ matenie indi⸗
ta coꝛpoꝛaliiam quodãmodo ptita dicam

liniamento initiatum videtur eſſe qdᷣ non⸗
dum eſt. imo quod latet. ſedacceſſutempo⸗
ris erit.vel potius aſparebit. In bac ergo

infans iam aut bꝛeuis aut longus eſt.qui

longus bꝛeuis ve futurus eſt. Reſtat ergo

vt ſuam quiſqʒ recipiat menſuram quam

pel babuit in iuuentute etiã ſi ſenex eſt moꝛ

tuus.pel fuerat babiturus ſi ante eſt defun

ctus.vt nec vltra nec infra iuuemileʒ ſoꝛmã
reſurgant coꝛpoꝛa moꝛtuoꝝ.ſed in ea etate
et roboꝛe vſqʒ ad quam bic chꝛiſtũ ꝑueniſ:
ſe cognouimꝰ. Circa triginta qpe annos
diſfimierunt etiam ſeculi buius doctiſſi⸗
mieſſe bominis iuuentutemque cũ fuerit
ſpacio pꝛopꝛio terminata.inde iam boiem

in detrimenta pergere grauioꝛis ac ſenilis
etatis. ⁊ iõ ñ eſſe dictũ in menſurã coꝛpoꝛis

vel in menſur ſtature.ſʒ in mẽſuraʒ etatis

mane chꝛiſti. H
omẽs in ea ſtatura reſurgẽt

qua in perfecta etate.id eſt.iuuem
li habuerũt vl habituri eſſent ſi vi⸗
uerent. Auguſtin? in libꝛo de ciui⸗

luo quoo ait apo

ſtolꝰpᷣdeſtinatos confoꝛmes imagi
ms filij dei. ſic poteſt accipi.vt quem
admodũ nobis ulle moꝛtalitateita et nos il
liiĩmoꝛtalitate efficiamur ↄfoꝛmes. Sicũt
in bis verbis q̃ foꝛma reſurrectura ſint coꝛ⸗
poꝛa ſumꝰadmoniti.ſicut illa mẽſura.ita ⁊
iſtaↄfoꝛmatio nõ qntitatis intelligenda eſt
ſed etatis. Reſurgẽt itaqʒ pẽs tam magni
coꝛpe qua vel erãt vel futuĩi erantiuuenili

etate. Siqs vo in eo coꝛpis modo in a de/
functꝰẽ reſurrectuꝛũ vnũquẽqʒ tendit.no

eſt cũ ullo laboꝛiola cõtradictione pugnan/
dum.
¶ Vtrum coꝛpoꝛa repꝛoboꝝ reſur
gẽt cũ vicus et defoꝛmitatibꝰ.Alu/⸗
guſtinꝰ ĩ enchiridion. ¶Ca.XVIII.

Wicuqz uero ab
lla pditioms maſſa qᷓ facta ẽ per
boĩeʒ pᷣmũ nõ liberantꝑ vnũ me

ĩi vnuſquiſqʒ cũ ſua carne.ſ vt cũ dyabo
loet angelis eiꝰ puniant. ANtrũ ſane ipi cuʒ

picijs ſuis et defoꝛmitatibꝰ ſuoꝑcoꝛpoꝝre

ſurgant. quecũqʒ in eis defoꝛmia et vicioſa
mẽbꝛa geſtauerũtinquirendo laboꝛare qdð
opus eſt?. Meqʒ eni fatigare nos debet in⸗

certa eoꝝ vel babitudo vel pulcritudo.qꝛũ

eritcerta ⁊ ſempiterna damnatio.Nec mo

ueat quo in eis erit coꝛpꝰ incoꝛruptibile. ſi
dolere poterit. Aut qũo coꝛruptibile.ſi nõ

poterit? Mon ei eſt vera vita. niſi vbi felicit

piuit.nec vera ĩcoꝛruptio.niſi vbi ſalꝰnullo
doloꝛe coꝛrũgi. Abiãt infelixmoꝛinõ ſim
tur. et vtua dicã moꝛs ipᷣa non moꝛit. ⁊ vbi
doloꝛ ꝑppetuꝰnõ interimit ſʒaffligit ipa coꝛ

diatoꝛẽ dei et bominũ reſurgẽt quidẽ etiaz

(ecimaſeptima

ruptio et non finil bec in ſepturis ſctis ſcda

moꝛs ð. Nec pᷣma tñ q̃ ſuu coꝛpꝰ aĩa relin

quere cogit.nec ſcdᷣa q̃ penale coꝛpꝰ animã
relinqᷓre nõ ꝑmittitur. boĩ accidiſis ſinemo
peccaſſet. itiſſima ſane omniũ pena erit
eoꝝã pᷣter peccatum ad oꝛginale traxerũt

nullũ inſuꝑ addiderunt. ⁊in ceteris qͥ addi

derũt. tãto quiſqʒibi tolerabilioꝛẽ babebit

tate di.xxiiji. ¶ Capitulum.xVII. „α☚ee minoꝛẽ miqtatẽ.

Ouũo terrena coꝛpoꝛain celo ma
nebũt. Auguſtinus de ciuitate dei
libꝛo tredecimo. ¶ Capitulũ.xlx.

Eceſſe eſt aiunt ᷣ/

n dam vt terrena coꝛpoꝛa naturale
(pondꝰpel in terra teneat vlcogat
adterrã. et ideo in celo eſſe nõ poſſũt.ꝛn⸗
mũ quidẽilli boĩes in terra erãt nemoꝛoſa
atʒz fructuoſa que paradiſi nomẽ obtinuit.
Et de põderib? elementoꝝ ſic argumẽtanĩ
Quoniã ſcʒ magiſtro platone didicerunt.
mũdi duo coꝛꝑa maxĩa atʒ poſtrema duo⸗

bus medijo.aere ſcilʒ et aqua eſſe copulata

atqʒ cõiuncta.cꝑ H inquiũt quoniaʒ ter
ra abbinc ſurſũ verſus eſt pᷣma.ſcdᷣa aqua

ſuꝑ terrã. tertiꝰ aer ſupꝑ aquã.quartũ ſuper

aerẽ celũ. non poteſt eſſe terrenũ coꝛpus in
celo. omẽtis enĩ ppꝛijs vtoꝛdinẽ ſuũ te⸗
neantſua elemẽta libꝛant. Ecce qualibꝰ ar·
gumẽtis omnipoiẽtie dei bũana ↄtradicit
ifirmitas quã poſſidet vanitaſ. Quid ergo
faciuntin aere tot terrena coꝛꝑa cũ a terra
ſit aer tertiꝰ. niſi foꝛte qͥ ꝑ plumarũ et pẽna
rũ leuitatẽ donauit auiũ terrenis coꝛpibꝰ
vt poꝛtenẽ in aere.ĩmoꝛtalibꝰfactis coꝛpoꝛi
bus bommü non poterit donare virtutẽ q̃
in celo etiã valeãt babitare? Nam cumter
renoꝝcoꝛpoꝝ ſicutonera geſtando ſentire
ↄſueuimꝰ q̃nto maioꝛeſt qnttas tanto fit
maioꝛ et grauitas.tñ mẽbꝛa ſuecarnis poꝛ
tat leuioꝛa anima cum in ſanitate robuſta
ſũt qᷓʒ in languoꝛe cũ macra lũt.⁊ cum alijs
geſtaͤtibꝰ oneroſioꝛ ſit ſaluꝰ validꝰ qᷓʒ exi⸗
lis et moꝛbidꝰ.ipᷣe iñ ad ſuũ coꝛpꝰmouẽdũ
atʒ poꝛtandũ agilioꝛ eſt. e in bona valitu:
dine plus babet molis qʒ cũ ipeſte nn fa

me minimũ roboꝛis.tantũ palet etiã in b.⸗

bendis terrenis coꝛꝑibꝰ. qᷓzuis adbuc coꝛ:
ruptibilibꝰatʒ moꝛtalibꝰ nõ qᷓntitatis pon⸗
dus:ſed temperatõis modꝰ. Et qᷣs verbis
explicat qntum diſtat inter pᷣſentẽ qm dici⸗
mus ſanitatẽ ⁊ imoꝛtalitate futuraʒ. Hon

itaq; redarguãt noſtrã fideʒ philoſophi de

coꝛpoꝝ põderibꝰ. Eſt eni ſichinc ſurſũ ver

ſusterra pᷣma. aqua ſcdᷣa.aer tertiꝰ. celum

quartuʒ nt ſuꝑoia anime ſit natura.ſNam
et ariſtonles quartũ coꝛpꝰeam dixit eſſe. et
plato nullũ. Si quintũ eſſet. certe ſuperius

eſſet ceteris. Cum vero nullũ eſt. multoma
gis ſuperat omia. In terrenoergo qd facit
coꝛpoꝛe? In bacmole qᷣd agit ſubtiliꝰom⸗
nibꝰ? In boc pondere qd agit leuioꝛ oibꝰ?
In bac tarditate q d agit celerioꝛ: ommnbꝰ??

Ita ne per buius tam excelleus nature me
ritum non poteꝛit effici vt coꝛpus eius leue
tur in celum? Et cum valeat nunc natura
coꝛpoꝛum terrenoꝛum depꝛimereanimas
deoꝛſum.aliquando et amime leuare ſurſũ

terrena coꝛpoꝛa nõ valebunt? Poſtremo
ſiita eſt elementoꝛũ oꝛdo diſpolitus pt ſjm

platonem duobꝰmedijs ideſt. aere 2 aqua
duo extremand eſt. ignis etterra iungãtur

celiqʒ obtineat ille ſummum locum. Hec

autem ima velut fundamentum mundi.⸗

ideoin celo non poteſt eſſie terra. Cur eſt

ignis in terra? Scom banc quiſpe roõnem
ita iſta duo elementa in locis pꝛopꝛijsimo
ac ſummo.terra et ignis eſſe debuerunt. vt
quemadmoduʒ nolunt in ſummo eſſe poſi
ſe quod imum eſt.ita nec in imo elſſe poſſe
quod ſummum eſt. Sicut ergo putãt nul

lam vel eſſe vel ſuturam eſſe particulaʒ ter⸗

re in celota nullam particulam videre de⸗
buimus ignis in terra. MHunc vero non ſo⸗

lum in terris veꝛum etiam ſub ternis ita eſt

vt eum eructent vertices montium. pꝛeter
quod in vſibus bominũ et eſſe ignem in teꝛ

ra.et eum naſci videmus exterra.quando⸗

qʒ et de lignis et de lapidibus naſcitur que
ſunt coꝛpoꝛa ſine dubitationeterrena. cur
ergo nolunt vt credamus naturam coꝛpo/
rum terrenoꝛum aliquando incoꝛruptibi⸗
lem factam in celo conuenentem futuram

Decimaſeptima .
ſicut nuncignis coꝛruptibilis bis cõn enit

terris. Hibiligitur aſſeꝛunt ex ponderibus
atqʒ oꝛdine elementoꝛum.vnde omnipotẽ:

ti deo quo minus faciat coꝛpoꝛa noſtra ta⸗
lia.vt etiam in celo poſſint babitare pꝛeſcri⸗

bant.

Buale ſit futurum iudicium.Au
guſti 7

inus. Cabitulum. XX.
Weoam uis intel

ligenda eſt diuina. qua fit vt cui⸗
qʒʒ opa lua nel mala velbona cun⸗
ta in memoꝛiam reuocentur.et mentis in

tuitu mira celeritate cernãtur vr accuſet vl

excuſʒ ſcientia conſcientiam. atqʒ ita ſimul
et omnes et ſinguli iudicentur. Gue nimi⸗
rum pis diuina libꝛi nomen accepit.an ea
quiſpe quodãmodolegitur quicquida fa⸗
ciente recolitur.

O, deus cõſcientia noſtra teſte
vtetur ad iudicandũ nos. Grego⸗

rius in moꝛalibus.

hentente mdt⸗

ce vniuſcuiuſqʒ conſcientia adte
imonium erit beducta. tũc om⸗
is ante oculos culpa reducitur. et mẽs ſu⸗
per gebẽne incendia ſuo grauius igne cru
ciatur.
De eodem Auguſtinus in ome
ia Fauſtini.

Eceſſe eſt ut ſepiꝰ

cogitemus quales erimus in die
liudicij puriſſimis angeloꝝoſpe⸗
ctibus offerendi ⁊ eterno iudici rationẽ de
libꝛis ↄſcientie reddituri.Remotis eni om
nibus pꝛobationibus certum eſt in dieilla
ipſum ante ſe bominem conſtituendum.
ipſam ſibi animaʒ in coꝛdis ſpeculo demõ
ſtrandam.et teſtes contra eam non de ſo
ris aliunde ſed intus de ſemetipſa pꝛoferẽ
dos adijcienda erunt non aliqua peregri
naſen nimium nota teſtimonio.d eſt. ope
ra lua.

„

Auguſtinus in libꝛo de ciuitate dei
Capitulum. XXII.

poꝛe nõ ſolũ vniuerſaliter de genere demo

nitũ peccatoꝝ.ſed eĩ de ſinguloꝝ operibꝰp·
pꝛijs q gerũt arbitrio volutatis. Meſcimꝰ
eni q iudicio dei bonꝰille ſit pauꝑ.malꝰ ille
ſit diues iſte gaudeat quẽ ꝓſuis ꝑditiſmo
ribꝰcruciaridebuiſſe ꝑſuadet. Exeat de iu⸗
icio nõ ſolũ inultꝰ.verũ etiã damnatꝰ in⸗
nocens aut iniquitate iudicis pꝛeſſus.aut

— ——
8

eius aduerſariꝰnõ ſolũ impunitꝰ veꝝeiiaʒ
imudicatꝰinſultet. Impius optime valeat.
pius languoꝛibꝰtabeſcat.Latrocinẽt ſaniſi
miſſimi iuuenes.⁊q̃ nec ve bo quẽqʒ ledere
potuerũt diuerſa mo:boꝝatrocitate affli⸗
gant.Infanteſ vnles rebꝰbũanis imatura
moꝛte rapiant.⁊ qͥ videt᷑ nec naſci debuiſſe

diutiſſime in ſuꝑ viuat.plenꝰcriminibꝰſub

limet honoꝛibꝰ.⁊ homieʒ ſine querela tene⸗
bꝛeignobilitatis abſcõdãt.et cetera bmõi.

gguſtinꝰ in eodem deeodem.

Buc quando nõ

ſolũ in malo ſũtboni.⁊ ĩbono ma
l q̃d videt imnuſtü.verũ etiã plerũ⸗

et iueſtisabiles pie erꝰ. Cũ vᷣo adillud d iu
dicü venerimꝰ qd tempꝰiã ppᷣe dies iubi⸗
cij.et aliquãdo dies dñi nuncupat.nõ ſolũ
tũc quecũqʒ iudicabũ:.verũ etiã quecunqʒ
ab inicio iudicata.et quecũqʒ vſqʒ ad illuo
