modo auſus ẽ hoiĩs pdicare genitri

ins
ono
n
nul

nar
ga
ari
Audi
vi
ſphe
spo
ſob
mo
oio
zui.
dam
i
ĩ
Gin

cèe: ut ĩ ↄceptu ⁊ partu nulla nerbi ?

carnis facia vnio crederet. Quia öi
filius nõ ipᷣe factus ẽ hois filius:ſed
creato homini ſola ſe dignatione ſo
ciauit.Qõ catholice aureſ nequaqᷓ;
tolerare potuerũt:que ſic Eugelio
peritatis ibute ſunt:vt firmiſſme no
nerint nullã eſſe hũano generi ſpecie
ſalutis:niſi ipſe eſſet ſiliꝰ uirginis:q
creatoꝛ eſt inr̃is. Hic aũt recẽtioris

ſacrilegu pꝛophanus:aſſertoꝛ unitio

nẽ qdem ĩ Chꝛiſto duaꝑ cõfeſſus ẽ
naturaꝝ:ſed ipia vntiõe id dixit effe

ctũ:ur ex duabꝰvna remaneret:nul

latenuſ alteriꝰexiſtẽte ſubſtãtia: que

vtraq; f niri niſi ant cõſumptiõc aut
ſeparatione nõ poſſet. Hec vero taʒ
inimica ſunt ſane fidei: vt nequeant
recipi ſine excidio nois Chꝛiſtiani.

Si eni verbi icarnatio diuie humae
q; nature cẽ:iſʒ hoc ipſo cõcurſu qð

erat geminũ factum ẽ ſingnlare:ſola
din initas vtero virginis natacẽ 2 p
ludificatoꝛiã ſpeciẽ ſubiji: numimẽta

ac icremẽta coꝛpea viqʒ : oẽs muta
bilitates hũane ↄditionis omittaʒ:
ſola dininitas moaua ſola dininitaſ
ẽ ſepulta:vt iam ſcdᷣm talia ſentiẽtes
ſprrãde reſurrectiõis nulla ſit ratio.
nec ſit pꝛimogenit'ex moꝛtuis Chꝛi

ſtus:qꝛ nõ fuit q debẽret reſuſcitari:

ſi nõ ſuit:qui poſſet occidi.Albſint a.
coꝛdibꝰ vfis dilectiſſimi diabolica
rũ iſpirationũ virulẽta mẽdacia. et
ſciẽtes ꝙ ſempi terna fulij deitas nul
lo apud pr̃eʒ creuit augmẽto:pꝛudẽ
ter aduertite:qð cui nature ĩ ?ldam
dictũ ẽ:terra es:⁊ ĩ terrã ibis: eidẽ ĩ
Lbhuſto dicit:ſede a dextriz meis. ſe
cũdũ illã naturã qua Chꝛtſi' equas
ls cẽ pr̃i nunqᷓ; iferioꝛ fuit vnigentitꝰ
ſublimitaie gẽitoꝛis.nec tẽpoꝛalis ẽ
ei cſt pr̃e gloꝛia:q̃ ẽ ipſa pr̃is dexiera
de qua ĩ exodo dicit .Dextera tua

facults

dſie gloꝛificata ẽ virtute.⁊ ĩ Eſaia.
Domie ꝗs credidit auditunnr̃o. Et

bꝛach ũ dom ni cui reuelatũ ẽ. Aſſũ
ptus igir homo ĩ finũ deiſic ĩ vnita
tẽ ꝑſone Chꝛiſti ab ipſs coꝛpal buſ

c recepius exo:dus:ni nec ſine dena
te cõcepiſit nec ſine venate editus:
nec ſine deitate nutrii.idẽ erat ĩ mi

raculis idẽ i cõtumelis.p humanã

ifirmitatẽ crucifixus: moꝛtuns: 2 ſe

pultꝰ p diuĩaz uirtutẽ die teriia ſuſci
tatꝰaſcẽdit ad celos.ſedet ad dexirã

dei patris: i natura hoĩs accepit a
patre:qd ĩ naturã deitatis ctiaʒ ipſe
donauu.Hoc dilectiſſimi pio coꝛde
meditãtes Apoſtolici ſempꝑ memo
res eſtote pᷣcepti:uniuerſos admõet
dicẽs. Videte ne ꝗs uos decipiat ꝑp

phiam ⁊ inanc fallaciã ſcõʒ iraditio

nẽ hoĩiuʒz.⁊ nõ ſcõm Chꝛiſtũ.qa i ip

ſo hitat oĩis plenitudo diuitatis cor

poꝛaliter: ui uerã itelligamꝰ ſubſtan
tiã carnis:ubi ẽ plenitudo diuinita

tis ihabitatio coꝛpalis.Qua utiqʒ

tota etiã repiet eccleſia qᷓ iherens ca
piti coꝛpus ẽ Chꝛiſti.Qui uiuit ⁊ re
gnat i ſecula ſeculoꝝ Amen.

De natiuitate eiuſdt᷑. Sermo nonꝰ.
Ecedit ꝗqdẽ dileenſſimi multũ

3*

gz ſuperminet humani elogi
tem dinini operis magnitu
do: ⁊ inde oꝛitur difficuitas fandi:
ũde eſt ꝛatio tacẽdi:qa Chꝛiſto ꝓeiu

fſuilio dei nõ ſolũ ad diuinẽ:eſſentiã ſʒ
eſſentiã ad humana ſpectat naturã
Auod dictũ eſtpꝑ Mophetã Gcẽera
rionẽ eius quis cnarabit᷑ Htranqʒ

₰W

eni ſubſtan iã ĩ nna cõueniſſe plonã
nili ſides credat:iſermo nõ expucat

⁊ideo nunq; materia deſicit laudis
gqa nunq; ſufficit copia laudatoris

Gaudeamus igit᷑ ꝙ ad eloquendũ
tãtũ miſerioꝛdie ſa ramẽtũ ipares
ſumus.⁊ cũ ſalutis noſt:e itnain⸗

pꝛomere no naleamus: ſentiamus
nobil bonũ eſſe:qð nicimur NMemo

eni ad cognitionẽ neritatis magis

—

pꝛopiquat:q; qui ĩtelligit ĩ rebus di

uinis etiã ſi multũ ꝓficlat:ſemꝑ ſibi

ſupeſſe qdðᷣ querat. Mã ſi ſe ad id in

qð tẽdit:pueniſle pᷣſumit:nõ queſita

repperit:led i inqſitione defecit. NMe
aũt infirmiiatis nr̃e pturbemur an
guſtiis. Euãgelice noſ ⁊ pꝛophetice
adiuuãt uoceſiqbus ita accendimur
2 docẽtur:ut nos natiuitatẽ domini
qua uerbũ caꝛo factũ eſt:nõ tã pꝛe
teritã recolere:qᷓ;ᷓ pᷣſentẽ uideamur
iſpicere.Quod ein paſtoꝛibꝰpꝛo gre
gũ ſuoꝝ cuſtodia nigilãtibus nũtia

uit angelꝰ:etin noſtrũ ipleuit auditfũ
⁊ ideo dominicis ouibus pᷣſumꝰ:qꝛ

uerbã diuinitꝰedita coꝛdis aure re
ſeruamꝰ tanq; ⁊ i hodierna feſtiuita

le dicat. Ecce ego euangelizo uobis

gaudiũ magnu:qð crit oĩ populo:

qꝛ nalus ẽ nobts hodie Saluatoꝛ.

aẽ Chꝛiſtus domius i ciuitate Da
nid:cui pᷣdicatiõis ſſimttati exulta
tio inumerabiltũ iũgifangelorũ:ut

excellẽtius ſieret teſtimoniũ:cui mi

liie celeſtis multitudo cõcineret an

geloꝝ i honoꝛẽ dei una benediciõe
dicẽtiũ.Gloꝛia ĩ excelſis deo ⁊ ĩter

ra pax hoibꝰ bone nolũtatis.dei er

go gloꝛia c ex mane nirgine Chꝛiſti

naſcẽtis ĩfantia.⁊ reparalio humãi
generis merito in landẽ ſnireſeriur

autoꝛis:qꝛ ⁊ ipſi beate Marie mii
ſus a deo Gabꝛiel angel? dixerat:

Spiritꝰ ſcũs ſupuenict ĩ te:⁊ uirtꝰ al

tiſſimi obũbꝛabit tibi.ideoq; ⁊ qð
naſcet ex te ſeũʒ uõcabit filiꝰdei. In

terra aũt illa paxↄcedit:q̃ͥ homines
efficit bõe uolũtatis.Quo eni ſpũ ðᷣ

itemerate mr̃is niſceribꝰnaſcit Chꝛi
ſtus:hoe ð ſcẽ Eccleſie utero renaſci

ter Chꝛiſtian, Cui uera pax ẽ a dei

nolũtate nõ dinidi:nõ dubitet ?1 G
ſolis qᷓ deus diligit: delccrari. Natz
lẽ igit᷑ dilectiſſimi diẽ dũi cetebꝛaanꝝn
tes ꝗ ex oibꝰ pᷣiteritoꝑ tẽpoꝝ diebꝰ

electul ẽ:licet diſpẽſatio actuũ coꝛpo

raliũ ſicut eterno cõſilio fuerat por
dinata: tranſierit: tiotaq; redẽptoꝛis

hũilitas i gloꝛiam eterne maieſtatis

euecia ſii:ui in noĩe Jeſu omne geng
fiectat celeſtiũ terreſtriũ ⁊ infernonꝛ:·
J ois lingua cõfiteat᷑:qꝛ dominꝰ

ſus i gloꝛa ẽ dei pr̃is:indeſinẽter ta
mẽ illũ partũ ſalutifere uirgis ado

ramꝰ: z ulã uerbi ? carnis indiſſolun
biẽ copulã nõ minꝰſuſcipim in pᷣſe
pe tacentẽ:qᷓ;ᷓ in throno paterne alti
tudinis ↄſ dentẽ.ꝗmmutabilis eniʒ
deitas ꝗ; uis intra ſemenũpſã ⁊ clari
tatẽ ſuã ⁊ potẽtiã cõtincrei:nõ tamẽ

ideo nõ erat inſecta naſccti: qa hũa

no aſpectu nõ palebat ut ꝑ ueri hoii
inuſitata pꝛimoꝛdia ille agnoſcereete
genitꝰ:q Regis DHauid dominuunus
eſſet. filiꝰ. Iple eniz ꝓphetico ſprirn
cãtat dicẽs.Dixit dominꝰdño mo?
ſede a dextris meis.Quo teſtimöio
ſient Euãâgeliũ refert: ↄfutata ẽ ĩpie .
tas Judeoꝝ. HMã cũ Jeſu iterrogan
te Judeos:cuiꝰ filiũ dicerẽt Chꝛiſtẽũ
reipõdiſſent auid: ↄfeſtiʒ dominꝰ
cecitatẽ illoꝝ arguẽs ait. Quõ erg/g
Sauid ĩ ſp uocat eũ dominũ dicceco·
Dixit dominus dño meo ſede a der
tris meis. Intercluſiſtis uobis indes
ĩtelligẽtie nia.Et dũ ſolã naturãà cer
nis iſpicitis: tola nos ueritatis luce
pᷣnaſtis.Expectãtes eniʒ ſcõm ufep
ſuaſiõis fabuloſa figmẽta DHauicd fi
liũ ð ſola ſtirpe coꝛpea dũ ſpẽ ufſaz
hoĩe tantũ ↄſtituiſtis:deũ dei filiũ̃
repuliſtis:ut qð nobis ↄfiteri gloꝛio
ſũ ẽinobis ꝓdeſſe nõ poſſit. Nam æ
nos iterrogati cuiꝰ fiꝰ ſit Chꝛiſituns
voce Apoſtoli ofitent᷑ qð ſactꝰ ẽ ex

— — — — 44 — —

ho.
N
ie
Glß

In

tuni
hür
iboit

c k

ginas

oneo
nͤo
ihi
ſgrn
mun

ce

ide

ri r

lo luce
nljep
uid i
vra;

igoi⸗
amd
hiſns

———=

—,—,—

go
Nace. 3

Lif

bie

„

ſemĩe Danid ſcvᷣm carnẽ. de initio
Enadellee dicaticig inſtruimur le
getelibe
flu Dauid ſʒ ideo a ur̃a ipietate di
ſcernimur:qꝛ quẽ ex ꝓgenie Sauid

hoiem nouimꝰ natũ:eundẽ ſcdᷣʒ qðõ

uerbũ caro factũ ẽ:deũ deo pr̃i cre

dimus coeternuʒ.unde ſi teneres o

Iſraei tui nois dignitateʒ:⁊ ꝓppheti

cas denũtiatiões obcecato coꝛde ꝑp

curreres:Elaias tibi euãgelicã pãde

ret neritatẽ.⁊ nõ ſurdus andires di

uina ĩſpiratiõe dicẽtẽ.Ecce uirgo cõ
cipiet i utero:⁊ pariet ſliũ:⁊ uocabi
tur nomẽ eiꝰ Emmanuel:qõð ẽ nobiſ

cũ deꝰ quẽ ſi tanta ꝓprietate ſcri
noĩs nõ uid bas:i da uitica ſaltẽ uo

ce didiciſſe:ne ↄtra teſtificationẽ no
ui? ueteris teſtamẽti Jeſũ xpᷣm hDa

nid filiũ denegareſ:quẽ DSauid dñʒ
nõ fateris. Qua ꝓpter dilectſſimi ꝓ
ieffabilẽ gr̃am dei Eceleſia gẽtium
ↄſecuta ẽiqð carnaliũ iudeorũ ſyna
goga nõ meruit dicẽte Sanid. No

iñ ſecit dominꝰſalutare ſuum ĩ ↄſpe

ctu gẽtiũ reuelabit iuſtitiã ſuâ. ?ẽ Eſa
ia ſimiliter pᷣdicante:populꝰ ꝗ ſede

bat ĩ tenebꝛiſ:uiditlucẽ magni:qui
hitant i regione umbꝛe moꝛtis: lux

ona cẽ eis.⁊ iterũ gẽtes q̃ te nõ noue

rũt:iuocabũt te.⁊ popuili ꝗ te neſcie

rũt:ad te cõfagiẽt. Exultemꝰ in die

ſalutis nr̃e c ꝑ nouuʒ teſtamentũ in

cõſoꝛtiũ eiꝰ arumpti cui dicit a prfe:
fili meus es tniego hodie genui te⸗
poſtula a me ⁊ dabo uibi getes here
ditatẽ tuã ⁊ poſſcſſionẽ tuã termios
terre:ĩ adoptãtis nos miſericoꝛdia
gloꝛiemur. Quia ſicut Apoſtolꝰ ait.
Mõ accepiſtis ſpũz ſernuutiſ ĩ timo
re ſʒ accepiſtis ſpũm adoptiõis filio
rũ:ĩquo clamamꝰabba pr̃:dignum

ℳ

eni ẽ atque ↄueniens:ut teſtatis pa

tres uolũtas ab adoptiõis fiujs im
pleatdicẽte Apoſtolo. Si ↄpatimur

iiber generatiõis Jeſu Chꝛiſti

2 gloꝛi cabimur ſicut hũilitat Chꝛi
ſi cõpticipeſ q ſũt futuri gloꝛie cohe

redes.honoꝛet᷑ ĩ ifantia ſun dominꝰ

nec ad deitati referant iniuriã exoꝛ

dia ⁊ ĩcremẽta copea.Quoniã natu
re incõmutacili nec addit aliqd nr̃a
natura:nec miuit. Sʒ q i ſimilitudi
nẽ carnis peccati dignatꝰ ẽ hoibus
ec ↄfoꝛnis:ĩ unitate deuatis pf̃i per
mãet equalis.Cũ quo ⁊ ſpũ ſcõ ui

uit T regnat in ſecula ſeculoꝝ emẽ.

De natiuuate dñi eiuſdẽ.ſmo deciu

”M „ „ . .
e ent noſtiſ:dileciiſſ mi d er
ceſlẽtiſſima feſtimtatiſ hodier

ne ſollẽnitate off ciũ uobis ſermõis

coꝛdibꝰ ni s diuie pietatis reſplẽdu
iſſe uirtutẽ.ut qð nobis fide ẽ inſitũ

idd ſit ẽt telligẽtia cõpꝛehẽſũ. Sʒ qꝛ·

dñi Saluatoꝛiſqʒ natinitas nõ ſolũ

ſecũdũ deitatẽ de pr̃e:ſʒ ẽt ſecũdumn
carnẽ de mre:ita facultatẽ humani
cxeed t eloq:ut m riio ad u rũqʒ re
ferat:qd dictũ ẽ. Generationẽ eius

ꝗs cnarrabit. ico eni ipſo qðᷣ digie
nõ põt explicariſemp exuberat ra

tio diſſerẽdi.Mõ qꝛ libeꝝ ſit diuerſa

ſetir:ſʒ qꝛ dignitati materie nulla po
teſt ligua ſufficere. M.aα udo igi

tur ſacramẽti ĩ ſalutẽ huani geueriſ

ate ſccula eterna diſpoſitii ſeculoꝛũ

fine reſerati itegritati ſue nec aufferri
aliqd patit: nec augeri.? ſicut ꝓpꝛia
nõ amittit:ta aliena n recipit. Sech
multi opinionũ ſuaꝝ ſequaces qo
nõdũ itellexerũt:paratioꝛes docere

6 diſcere:ſicut ait Apoſtolꝰ:circa fi
dẽ

nautragauerũt/quoꝝ pꝛauas cõ
pugnãteſqʒ ſẽẽtias bꝛeui ſignitica
tiõe pſtringã: ut erroꝝ tenebꝛis a ue
ritatis luce diſcretis ⁊ fig o e hbono

rẽt beneficia diuia:⁊ ſcicter ca ueãt
huũana mendacia. Quidi cni ex do

*

cument natiuitat oninfi Jeſu Xpi

que ed verũ hois ſiliũ demſtrabat
nihil ipſũ amplius q; hois filiũ cre

debài.nõ puiantes ipſi aſcribendazʒ

eſſe deitatẽ:quẽ ⁊ pimoꝛdia ĩfantie

⁊ icrementa coꝛpa ⁊ paſſionem vſqʒ

ad cruccẽ molemq; cõdiiio nõ diſſi
milẽ ceteris moalibꝰ appꝛobaſſeẽt
CAlij vero virtutũ admiranone pmo

ti ? oꝛiginis nouitatẽ 2 dictoꝝ facto

pertinere naruram nihil illi putane
rũt noſtre iefſe ſubſtãrie.totumqʒ il

lud qð coꝛpoꝛee fnit actionis: ⁊ for

me:aut de ſublimioꝛis generis pꝛo

Qlſſe materia: autlimulataʒ carnis

ſpeciè habuiſſe.ut vidẽtium ⁊ tangẽ
num ſenius Judificatona imagine
fallerent/Fuit autem ĩ qbuſdam er

ratibus etiã illa perſuaſio:qua cona

rentur aſſerere:ex ipſa verbi ſubſtan
tia ꝗqddam i carne tuiſſe ↄuerſuʒ. na

22.

iumqs Jeſum ex AMaria virgine ni

bhil materne habuiſſe nature. Sed

qð erat deus ⁊ qð erat homo:virũ
q; ud id pertinuiſſe:qð verbuʒ ẽ: vt
lciucet i Chꝛiſto ⁊ ꝑ diuerſitateʒ ſub
ſtãtie falla iuerit humanitas:⁊ p de
ſeciu muta biluatis non vera diuini

las(Has ergo ðilectiſſimi aliaſq; ĩ

pielaies diabouca iſpiratiõe ↄceptaſ

2imultoꝝ noxã p vaſa pditiõis cf
ſuſas olim catholica ſides cuiuſ deꝰ

magiſter eſt: ⁊ auxiliatoꝛ obtriuit: ex
hoꝛtate ⁊ iſtruee nos ſpũ ſancto pꝓ
legis leſticationc: p uaticinia pꝓphe
taꝑ: p euãgelica iuba amplificãqʒ
docirina: ut ↄſtter itelligeterq; ere

damꝰ: qꝛ ſicut aii Jozânes. NHerbum

caro factũ ẽ: hitauit iĩ nobu. In no

bis viiq; quos uer bi ſibi diulnuas
cooptauiti.cuiꝰcaro de utero nirgis

lũũpia nos ſumꝰ:que ſi de nr̃o:ideſt
Uerehũuũana nõ eſſet: uerbuʒ caro fſa
cuũ nõ hitafet i nobis. In nobis ãt

bhoium de utriuſ

hitauit:q naturã nf̃i coꝛpis ſuã feclt
ediſicãte ſibi ſapiẽtia domũ non de
quacũq; materia ſʒ de ſubſtãtia ꝓ
pꝛie nr̃a:cuiꝰ aſſũptio ẽ maifeſta cuʒ
dictũ c:uerbũ caro faciũ c:⁊ hitauit
ĩnobis.Huic aũt ſacratiſſime aſſer
tiõi ⁊ beati Pauli Alpoſtoli doctri
na ↄcoꝛdat dicetiſ:uidete ne qs uos
decipiat ꝑ phiam ⁊ inanẽ fallãtiã ſe
cũdũ traduionc hoĩiuzʒ.ſcõm elemẽ
ta mũdi.⁊ nõ ſcõᷣm Chꝛiſtũ:quia in
Chꝛiſto hitato is plenitudo diuini
tatis coꝛpaluer:a eſtis repletii illo.
Totũ igit᷑ coꝛpꝰ iplet tota diuinitas
⁊licut nihil deeſt illiꝰ maieſtatis cu
iu hitatiõe repler hitaculũ:ſic nibil
deeſt coꝛpis:qð non ſuo hitatoꝛe ſit
plenũ. Qð aũt dictũ ẽ:a eſtis repleti
Lillo:nr̃a utiq; ſigniftcata ẽ natura
ad quos illa repletio nõ pꝑtincret: ni
ſi dei verbũ nr̃iſibi generis ⁊ aiam
2 coꝛp uniſſet.Agnoſcẽdũ ſane dile
cliſſimi ⁊ loto coꝛde ẽ ↄfuẽdũ:q hec

generatio:qua uerbũ ⁊ caro id c de

us ⁊ homo unus dei filius unuſq;
Chꝛiſtꝰ efſicit:ſupꝛa oẽm oꝛiginẽ hu
mane creatiõiſ excellit. Hec eni aut

Ade ð limo terre fonnatio:aut Eue

de uiri carne piaſmatio:ant ceteroꝝ

„*

lerus pmixtiõe
oↄditio:Jeſu Cſtꝛiſti põt oꝛiui ↄpara

rt. Genuit Abꝛaã ſenex diuie ꝓmil
ſiõis heredẽ.⁊ traſgreſſa fecũditatiſ
anos ſterilis Sarra cõcepit. Jacob
dilectꝰ éa peo ante q; natus. 2 pᷣue
niéte gra uolũtarias acões ab hiſpi
da ↄgeniti fratris aſpitate, diſcretuſ
E.Mieremie dicit᷑. Prius qᷓ; te for
marem ĩ utero:noui te:⁊ anteq; exi

res de uulua:ſanctificaui te.Anna

diu fecunditatis aliena Samuelem
ꝓpheiã què deo offerret.enixa c: ut

7 partu clara ect: æ voio/ʒacharias

ſacerdos de Hellſabeth ſteriliſcim

i
i
h.
W
nd
deſt
epi
alurs
ſtni
Niam
edile
Pher
ede
ncg
ibo⸗
mict
Ce
o⸗
tde

turus Joannes ſpũm pꝛopheticum

itra viſcera matris accepit.⁊ nondũ

editus pner genetricẽ domini ſigno

clan e exultationis oſtẽdit. Mοι agna
hec ola ⁊ diuinoꝝ operũ plena ſunt
miraculis. Sed hoc ipſo imoderati
us upẽda quo plura. natiuital enĩ

domini noſtri Jeſu Chꝛiſti oẽmitel

ligentiam ſuperat. cuncta exempla
iraſcendu. Nec poteſt vllis eſſe com
parabilis:que eſt iter oĩa ſingulariſ
Electe nanq; virgim deſemie abꝛae
ac de radice Jeſſe ꝑ pꝛopheticas vo

ceſ ⁊ ꝑ mpyſtita ſigna pꝛomiſſe derfũ

ciatur ab archãgeio ſine damno pu
doris beata fecunditas. ſacram vir

ginuatẽ nec conceptu violatura nec

ritu ſacio ⁊ altiſſimi obumbꝛãte uir
fuie incõmutabilc dei verbum de m
cõtaminato coꝛpoꝛe habiiũ ſibi hu
mane carnis aſſumpſitquè ⁊ nullũ
cõtagium de concupiſcentis carnis

traherei:⁊ nihil eoꝝ que ad anime
coꝛpoꝛilq; naturã pertinent:non ha

beret.recedant itaq; pꝛocul c itene
bꝛas ſuas eràt hereticaꝝ mòſtra opi
nionũ.⁊ iſanaꝝ ſacrilegia falſuatuʒ
NMos exultans i laudes dei celeſti

um multitudo ⁊ ſſtructi ab angelis

docuere paſtoꝛes:vi cognitis viriuſ
qʒ nature documẽtiſ ⁊ verbũ ĩ Chꝛi
ſto hoiez ⁊ Chꝛiſtũ hoĩem adoꝛemꝰ
verbo. Nã ſi vt Apoſtolꝰ ait. Qui.

adheret deo nnus· ppũs eſt: q; to ma
gis uerbũ caro ſactũ unus eſt Chꝛi

ſtus. ubi nihil eſt alteriuſnature qoðᷣ

nõ ſit utriuſq;.Non ergo ifirmẽtur

lcconlſilis miſericoꝛdie dei que nos
Lijilocentie refoꝛmat:⁊ nite.nec quia
ISalunatoꝛe. noſtro maifeſte cogno
ſcimus gemine ſigna nature aut in
gloꝛia dei ðe ueritate carnis aut in

hunmilitate hoĩs de deitatis maieſta

te dubitemus. Icẽ eſt ĩ foma den

foꝛmã recipit ſerui.Idem eſt icoꝛpo

reus manẽs? coꝛpus aſſumẽs.ideʒ
i ſua uirtute inuiolabilis:⁊ in nr̃fa in

firmitate paſſibilis. Idẽ eſt a pater

no non diuines uicioꝛ moꝛtis aſcen

dẽs ⁊ uſqʒ ad cõſumationem ſeculi

uniuerſã eccleſiã nõ relinquẽei.deʒ

Poſtremo eſt q in eadẽ qua aſcen
du carne uẽturus ſicut indiciũ ſuſti
ſtinuii impioꝝ:ita iudicaturus ẽ de
oĩum actiõe moꝛtaliũ. AUnde ne plu
rimis teſtimõijs imo:emur:unũ ſut
ficit ex euãgelio beati Joanniſ adhi

beri quo iple domius noſter hoc di

cit. Amẽ amen dico uobis.qꝛ uenit
hoꝛã:⁊ nunc eſt:quãdo moꝛiui audi
ent uocem filij dei:⁊ qui audierint:
uiuent. Sicat enim pa ter habet uuã
in ſemetipſo ſic dedit ⁊ filio uuã ha
bere in ſemetipſo.⁊ poteſtateʒ dedit

ei iu dicium facere:quia filius homi

nis eſt. Ergo ſub unaſententia. oſtẽ

dit quia filus dei atq; fius homis

eſt. Ende apparcet quemadmodum
Chꝛiſtum dominum in unitate per
ſone credere debeamus:qui cum ſit

filins dei per quem facti ſlumuſ: etiã
filius hominis per aſſumptionem
carnis eſt facius ut moꝛereiur ſicut

ait Apoſtolus. ꝛopter delicia no
ſtra:⁊ reſurgeret pꝛopter iuſtiſicato

nem noſtram. Hec confeſſio dilectii

ſimi nullas iuenit contradictiones.

nullis cedit erroribus.Algnoſcimuſ
eni miſericoꝛdiã dei ab initio ꝓmiſ

ſã:⁊ ante pꝛeparatã.p quã ſola reſol

ui captiuitatis humane uicula potu
erũt.ꝗbus pꝛimũ hoĩem oẽmqʒ eiꝰ
poſteritatẽ maleſuadus: autoꝛ pecea
ii obſtrixerat. ꝓpaginẽ dedinciam
oꝛiginali ſibi pꝛeiudicio uendicabat
quia igit iuſiſicandis hoibus hoc

pꝛicipaliter optitulat: quod vnige
nitus dei ⁊ filius homini eſſe digna

tus ẽ homouſion patri deꝰ id ẽ vni
us ſubſtãtie idẽ homo verus ⁊ ſecũ

dũ earnẽ matri cõſubſtantialis exi

ſteret:uiroqʒ gaudeamus:qꝛ nõniſi
utroqʒ ſaluamur. In nullo diuidẽ
tes uiſibilẽ ab iuiſibili:coꝛpoꝛeũ ab
icoꝛpoꝛeo:pa ſſibilẽ ab impaſſibili:
palpabilẽ ab ipalpalt:foꝛmã ſeruia
foꝛma dei.Quia ⁊ ſinnum mãet ab
eternitate:aliud ccpit a tẽpoꝛe que ta
men i unitatẽ cõuenerunt. nec ſepa
rationẽ poſſunt habere:nec finc.dũ

exaltãs ⁊ exaltatus:gloꝛificãs ⁊ glo

rificatus:ita ſubimer ihelerunt.ut ſi
ue i omnipotentia ſine ĩ contumelia
ncc diuina ĩ hꝛiſto:careant huma
nis nec humana diuinis. Mec credẽ
tes dilectiſſ mi ueri Chriſtiani:ſũmꝰ
ueri YAraelite. ⁊ in conſoꝛtinm flioꝝ

dei ueraciter ladoptati.q = omnes

ſancti qui ſaluatoꝛis noſtri tẽpoꝛa pᷣ
ceſſeruni:p hanc fidẽ iuſtificati: ⁊ p
hoc ſacramentũ Chriſti ſunt coꝛpuſ
eſſecli.expeciates uniuerſalẽ creden
tiũ redẽptionem i ſemine Abꝛae: de
quo dicit Apoſtolꝰ.Abꝛae dicte ſũt
repꝛomiſmnões ⁊ femini einſ.Non di
cil ⁊a ſeminibus eius.quaſi ĩ uno.⁊ ſe

mini tuo qõ eſt Chꝛiſtus. Pꝛopter

qð Mattheus Euangeliſta uit pꝛo
miſſionẽ ad Abꝛas facia oſtẽderet ĩ
Chꝛiſto eſſe cõpletã:generationum
oꝛdinẽ percurrit:⁊ i quo oĩbus gẽti

bus diſpolita fuiſſet benedictio: de
mõſtrauit. Lucas quoqʒ Euangeli
ſta ab ipſo domini oun ſeriem gene

ris ſui ſurſum verſus retexuit: ut eti

am illa ſecula que diluuiuz pꝛeuene

runi:huic ſacramẽto doceret eſſe cõ
nexa.omneſqʒ ab initio ſucceſſionũ
gradus ad eum iĩ quo uno eſſet ſalꝰ
oium:tetendiſſe. Mon igitur dubita

dũ eſt:q pꝛeter Chꝛiſtũ noeſt alinch

nomẽ ſub celo datum hominibusi

quo nos opoꝛteat ſaluos fieri. Qui

cum patre ⁊ ſpũ ſanctorequalis in
trinitate uiuit ? regnat in ſecula ſe
culoꝛum Amen.

peimus.

merata uirginitas humani
ens edidit Saluatoꝛẽ: Epipha

genens ealal d⸗
nie nobis dilectiſſimi ueneranda fe

ſtiuitas dat pleuerantiam gaudioꝝ

ut iier cognaiaꝝ ſollẽnitatum vicina
ſackamenta exultationis uigoꝛ ? ſer

uus fidei nõ tepeſcat. Ad omniũ eni

boium ſpectãt ſalutẽ qð ĩfantia Sal

uatoꝛis ac mediatoꝛiſ ðᷣei ⁊ homiuʒ
iam uniuerſo declarabat mũdo:cũ
adbuc exiguo detineret᷑ oppidulo.
Quãuis eni Iſraheliticã gentẽ ⁊ ip

ſius gẽtis unam familiã delegiſſet:
de qua naturã humanitatis aſſume

ret:noluit tamẽ itra materne habita
tionis anguſtias onus ſui latere pꝛi
moꝛdia:ſʒ mox ab oibꝰ uoluit agno

ſci:q dignatus eſt oibuſ naſci. Tribꝰ

igitur Magis i regione oꝛictis ſtel
la noue claritatis apparnit:que illu
ſtrioꝛ ceteris pulchꝛio:q; ſyderibus
facile ĩ ſe ituentiũ oculos animoſq;
cõuerteret:ut cõſeſti aduerteret᷑ nõ
eſſe ocioſuʒ:quod tam iſoliinz uide
bat. Bedit ergo aſpiciẽtibus itellec
tuʒ:q pꝛeſtitit ſignũ:⁊ qð fecit intelli
ufecit iquiri. ſe iuneniendũ obtulit
inqiitui. Sequunt tres niri ſuperni
luminis ductũ:⁊ pꝛeuij fulgoꝛis idi
cium intẽta cõtemplatione comitan
tes ad agnitionẽ neritatis gre ſplen
doꝛe ducunt. Qui humano ſenſu ſi

gnatũ ſibi regis oꝛiũ eſtimauerunt i

ciuitate regia eſſeiqrendũ.Sed ꝗ ſer

ui ſuſceperat foꝛma ⁊ nõ iudicare ne

phania domini eiuſdem.

Elchꝛato pꝛoximo die quo in

— , — —

— — —.

——b3 ——-2- — —

am. i infirmiiate virtutẽ in hominis
veritate dominũ maieſtani. Aiq; ſac
cramentũ fidei ſue iĩtelligẽtieq; ma

nerat:ſʒ iudtcari:Bethleez pꝛelegit
natiuitati: Hieroſolimã paſſiõi.He
rodes aũt audiens Judeoꝝ pꝛicipẽ
natũ ſucceſſoꝛẽ ſuſpicatus expauit
2 molitus necẽ ſalutis autoꝛi fallu,ʒ
ſpopõdit obſequm.Quaã ſelix ſoꝛet:

ſi . agoꝝ imitarer ſdem. cõuer e

relt ad religionẽ:qð diſponebat ad
fraudẽ: Oceca ſtulte emulatiõis im
pietas qd piurbandũ putas diuinũn
tuo furoꝛe ↄſiliũ.Domius mũdi tẽ
poꝛale nõ qrit regnuʒ: q pꝛeſtat eter

nũ.Quid incõmutabilẽ diſpoſitaꝝ

rerũ oꝛdinẽ uertere:⁊ alienũ facinuſ
pꝛeoccupare conaris.moꝛs Chꝛiſti

nõ eſt tẽpoꝛis tui.ante condendum

ẽ euangeliũ.ante pꝛedicandũ eſt dei

regnũ.autẽ ſanitates donaãde ſunt.
ante ſunt facicda miracula. Cur qðᷣ

alieni futurũ eſt operiſ:tui eſſe vis crnri
minis. ⁊ nõ habiturꝰ efſeciũ ſceleris

ĩ ſolum te teatũ pꝛecipitas volũtatiſ.

Mihil hac molitiõe ꝓficis.nihil pe

ragii·Qui volũtate natus ẽ:arbitrij
ſui poteſtate moꝛiet. cõſumãt ergo

NDPagi delſid eriũ ſuum.⁊ ad pueruʒ
dominũ noſtrũ Jeſum Chꝛiſtuʒ ea
dem ſtella pꝛecunte perueniũt. Ado

ranti carne uerbũ:in iſant a ſapienii

nifeſtẽt:qð coꝛdibus credũt:muneꝛi

bus poteſtant. Thus deo:myrrhaz
homini: aurũ offerunt Regi. ſcilicet
diuinã humanãqʒ; natura in vnita
te venerãtes. Reuerſis aũt Magis

i regionẽ ſuam.tranſlatoqʒ Jeſu in
Egyvptũ ex ammonitiõe diuia exar

de ſcit fruſtrata meditatiõibus ſuls
Herodis ĩſania.necari omcs Beth
leem paruuloſiubet. ⁊ quoniã queʒ

metuat:neſcit infantẽ:generalẽ lentẽ

tiam ĩ ſuſpectã ſ bi tẽdit etatẽ: Sed

quos ĩpiuſ Rer exemit müco Chꝛi

ſtus iſerit celo qbus nondũ ſãgui
nis ſui ipendit redẽptiõem:tam mar

tyrij tribuit dignitatẽ.Erigite igitur

dilectiſſimi fideſles animos ad coru
ſcantẽ gram luminis.ſempiterni.⁊ ĩ
penſa ſaluti humance gratic ſacramẽ
ta venerãtes ſtudiũ veſtro üs que ꝓ
vobis geſta ſuat:ſubdite.diligite ca

ſtionie puritatẽ:qꝛ Chꝛiſtus virgini

tatis ẽ fllius. abſtinete vos a carna
libus deſiderijs:que militãt aduer

ſus aĩam:quẽadmodũ nos pꝛeſens

beatus Apoſtolus ſuis vt legimus

uerbiſ hoꝛtat. Malicia paruuli eſto

te. qꝛ dominus gloꝛie moꝛtaliũ ſe cõ
foꝛmauit ifantie. Scectamini humiuli

tatẽ.quẽ dei filius diſcipulos ſuos
docere dignaluſ c.induite uos viriu
tutẽ paciẽtie:ĩ qua animas vr̃as poſ
ſitis acqrere.quoniã ꝗ cunctoꝝ eſt

redemptio:ipſe eſt oium foꝛtitudo.

Aue ſurſũ ſunt ſapite:nõ que ſuper
terrã p uiam ueritatis ⁊ uite cõſtã
ter incedite.ne nos impendiant ter
rena:qbus ſũt parata celeſtia. Ner
dominũ noſtrũu ieſuz Chꝛiſtuz. ꝗq ui
nit ? ꝛegnat ĩ ſecula ſeculoꝝ Amen.
Se epiphania dñ eiuſdẽ ſᷣmo ſcõuſ
Alugdete i domino dilectiſſimi

iterũ dico gaudere qꝛ bꝛeui in

eruallo tẽpoꝛiſ poſt ſollẽnitateʒ na
tiuitatis Chuſti ſeſtiuitas declaratio

nis eius illuxit.⁊ quẽ ĩ illo die uirgo

peperit:in hboc mũduſ agnouit. Eer
bum eni caro factũ ſic ſuſcepionis

noſtre tẽperauit exoꝛdia:vi natuſ Je

ſus credẽnbus manitfeſtui ⁊ perſe
quentibus eſſet occultus. Jam tunc
celi enarrauer ũt gloꝛiam dei.⁊ i om
nem terram ſonus veritatis exiuit:
gquãdo ⁊ paſtoꝛib exercitus angelo
rũ Saluatoꝛis cditi ànũciatuꝛ appa
ruit. 2 Magos ad eum ado:anduz

—

pꝛeuia geella pduxit: vt a ſolis hoꝛtu

vſq; ad occaſum veri Regiſ genera
tio coꝛuſcaret.cum reruʒ fidem ⁊ re
gna oꝛientis per Magos diſcerent.
⁊ Romanũ iperium nõ lateret.Naʒ
ſeuicia Herodis volẽs pꝛimoꝛdia
ſuſpecti ſibi Regis extinguere:huic
Diſpoſitioni neſciẽs ſeruiebat.pt dũ
atrociitentus facinoꝛi ignotum ſibi
puerũ idiſcreta ĩfantium cede perſeꝗ
tur:annunciatũ celitus domiatoꝛis

oꝛium iſignioꝛ vbiq; fama loquere

tur.quam pꝛomptionem ad narran
duʒz viligentioꝛẽq; faciebat ⁊ ſuper
ne ſignationis nouitas: æ cruentiſſi
mi pſequutoꝛis ipietas.Tunc auteʒ
egypio Saluato:illatus ẽ: nt gens

antiꝗs erroꝛibus dedita iam vicina

ad ſalutem per occultam gratiam ſi
gnaretur.⁊ que nonduʒ eiecerat ab

aio ſuperſtitionem:iam hoſpitio re

ciperei veritatem. Merito igitur di
lectiſſimi diel iſte manifeſtatione do

mini cõſecratus ſpetialem ĩ toto mũ

do obtinuit dignuatẽ:queĩ coꝛdibꝰ

noſtris:digno deber ſplendoꝛe clare

ſcere:vt reruʒ geſtaꝝ oꝛdinẽ nõ ſolũ
credendo ſed et ſtelligendo nenere
mur. Quatam eniʒ gratiarum actio
nem debeamus domio p:o illumia

tione gentiuʒ:pꝛobat obcecatio Iu
deo: um. Quid enim tam cecum ꝗd
lam lucis alienum q; illi:ſacerdotes
⁊ ſeribe Iſrahelitarum fuerunt.qui

percontantibus Magis 1 Berode
querẽte vbi Chꝛiſtus ſecundũ ſcrip
turaruz teſtimoniũ naſccret:hoc re
ſponderũt de pꝛophetico colloquio
quod id cabai ſtella de celo:que nti
qᷓ; poterat Magos Hieroſolymis

pꝛeiermiſſis vſq; ad cunabula pueri

ſicut poſtmodũ fecit:ſua ſignificatio

ne perducere:niſi ad cõſntandã JIun

deoꝝ duriciam pertinniſſet: ut non

pꝛofeſſiõe inoteſceret natiuitas Sal

uaroꝛis. Jam ergo ad eruditionẽ gẽ

tium pꝛopheticus ſermo tranſibat.

7 pꝛenuntiatum miraculis annquis
Chꝛiſtũ alienigenaꝝ coꝛda diſcebãt

cũ ꝗudeoꝝ infideliias veritatẽ oꝛe

pꝛoferret:⁊ mendaciuʒ coꝛde retine
ret. Moluerũt enim agnoicere ocu

lis:quem de ſacris idicabant libꝛis

pt quẽ non adoꝛabanti infantie ifir
mitate humileʒ: poſtea cru ifigerẽt
ĩ virtutis ſublimitate fulgente.Que

iſta Judei tam iperita i vobis ſcien

ria eſt: am idocta doctrina: Interro
gati vbi Chꝛiſtus naſceretur:veraci
ter ⁊ memoꝛiter dicitis:qð legiſtis.

ĩ Bethleem Jude. Sic eni ſcripiuʒ

eſt per Pꝛophetaʒ. Et tu Belhleẽ
terra Juda non es minima ĩ pꝛinci

pibus Juda. Ex te eni exiet dux: ꝗ

regat populum meum Ilrael. Hũc

pꝛicipem natum longique oꝛientali

um gẽtium nationes iſolito noui ſy

deris ſplẽdoꝛe didicerunt. Et ne de

loco edinatiuis iſolito noni ſyderis

ſplendoꝛe dicicerunt: Et ne de loco
editi Regis ambigerent: veſtra eru

ditio pꝛodidit:quod ſtella nõ doci
it. Cur nobis niam quam alijs ape

ritis:obſtrutis:Cur i ueſtra ifidelita

te reſidet dubiuʒ:quod ex ueſtra ſit
reſponſione manifeſtum. Locuʒ na
tiuitatis de ſcripturaruʒ teſtimonio
demonſtratis pꝛeſentiam tempoꝛis
de celi ? terre atteſtatiõe cognolcitiſ
Ttamè ubiad pſequẽdũ aiui Hero
dis exarſit:ibi ad nõ credẽdũ ueſter
ſenſus obduruit. Felicioꝛ ergo igno
raãtia ifantũ quos perſequuioꝛ occi
dit:q; ueſtra ſcictia quos ĩ ſua ꝑtur
batiõe cõſuluit. uos noluiſtis regnũ
eius recipere:cuius oppidum potui
ſtis oſtendere. Illtpoiuerunt ꝓ eo

Möte
Edeſt

— — — — — —

☛

— — — —⸗ — —w - E —

N
ſati
ſttun
loin
fui.

nt

fen
lis
is⸗

bs

u
frn

mie
ſd
ue

fikan

oren
Sne
abet

fmo

bitie
1 tned

4

moꝛi:quẽ non poterãt pꝛdfiteri. Ita te. Becet eni ut capiti ſua mebꝛa con

Chiſſtus ut nullũ tẽpus ei eſſet abf ueniant.at pꝛomiſſaꝑ benedictionũ
1 qʒ miraculo:ante uſumſingue pore mereamur eſſe cõſoꝛtes. Per domi
ſtatem uerbi exercebat. ⁊ quaſi iam num noſtrum Jeſum Chꝛiſtũg ui
diceret. Sinite parnulos uenire ad uit? regnat iſecula ſecuoꝑꝝ Amen.
3 me:talium eſt enĩ regnuʒ celoꝝ. No ¶ Be Epiphania domini eiuſdem.
na· glo:ia coꝛonabat ifantel.⁊ deini Sermo teruus. l
tis luis paruuloꝝ pꝛimoꝛdia connne —

crabat. ut diſceret nemineʒ hominũ
Qlinuini capacem eſſe ſacramẽti. quã
Ado etiã illa etaſ gloꝛie eſſet apta mar- at: ea
tyrii. Agnoſcamus ergo dilectiſſinmi cũndũ cõſuetudinẽ Euãgelicus uo

amuis ſciam dilectiſſimi q
ſanctitatẽ neſtrà hodierne fe
tiuitaus cauſa nõ lateat: eamqʒ ſe

Magis adoꝛatoꝛibus Chꝛiſti uo bis ſermo reſ⸗ erauerit tamen ut nr̃i

cationis noſtre fideiq; pꝛimicias. et
exultãtibus animis beate ſpei iniga

celebremus.Erxide enim ĩ eternã he
reditatẽ cepimus ĩtro re.Exinde no

bis Chꝛiſtuʒ loquentiũ ſcripturazʒ
arcana datuerunt. ueriias quam

Judeoꝝ obcecatio nõ recipit: oĩbꝰ

nihil deſit off cii: loqꝗ de eodẽ quod
dominus donauerit:audebo.ut in
cõmuni gaudio tanto rel gioſioꝛ ſic
oĩium pieias quãto magis oĩbꝰ fue
rit ĩtellecta ſollennitas.pꝛouidentia
nãqʒ miſericoꝛdie dei diſpoſitaʒ ha
bens pereũti mundo i nouiſſms iẽ

nanonibus lumẽ ſuuz iuerit. hono poꝛibus ſubuenire:ſaluationẽ oiuʒ
retur itaqʒ a nobis ſacratiſſimus di gentium pꝛefinuit ĩ Chꝛiſto: ut quta

es:in quo ſalutis noſtre autoꝛappa cũctas nationes a uerbi dei culiu i

ruit. ⁊ quẽ Magiinfantes neneratri ipius dudum erroꝛ auerterat: 7 ipſe

ſunt ĩ cunabulis noſ oĩpotẽteʒ ado peculiaris populus Aſrael ab inſti
remus i celis:⁊ ſicut illi de theſaurii tutis legalibus pene totus excide

ſuis myſticas domino muneruʒ ſpe rat:concluſis oĩbus ſub peccato om

tics obtulerunt. INa ⁊ nos de coꝛdi nium miſereretur. Oefictente cni ubi
bus noſtris que deo ſunt digna: p qqʒ iuſtitia ⁊ toto mũdo iuana ? ma

mamus:Anauis enim oĩum bono
rum ſit ipſe largitoꝛ etiã noſtre tamẽ

fructuũ queritiduſtrie.Hõ eni doꝛ

mientibus pꝛouenit regnum celoꝛtũ
ſed i mandatis deilaboꝛantibus at
que nigilãtbus:ut ſi dona illius ir

rita nõ fecerimus:per ea que dedit

mereamur accipere: quod pꝛomifſit.
Angde coho:tamur dilectionẽ vr̃aʒ

ligna pꝛolapſo niſi iudiciũ ſuuʒ diui
nã poteſtas difſerret:vniuerſitas ho

minũ ſententiã dãnationiſ exciperet

Sed ĩ indulgentiã ira iranſſlata eſt.
qJut clarioꝛ ſiceret exercende graite
magnitudo: tunc placuit abolẽdis
peccatis hominũ ſacramentũ remiſ
ſionis afferri:quado nemo poterat
de ſuis meritis gloꝛiari. Huius aũt

vt abſtinentes nos ab omni opere iefſſabilis miſ ricoꝛdie manif.ſtatio
malo que ſunt caſta ? iuſta ſectemi facta ẽ Herode apud ludeoſius re
ni. filij eni lucis abijcere debent ope giũ tenente ubi legittima Regum
ra tenebꝛarũ. Naq; odia declinate. incceſſ one ceſſante 1 CPon iticum
mẽdacia abiicite. ſupbiaʒ humilita poteſtate deſtructa alienigena cbii
te deſtruite. auariciay largiiate dele nuerat picopalũ: ut ueri Regis on⸗

ilius pꝛophetie probaretur uoceè
que dixerat:non deficiet pꝛinceps
ex Juda neque dux de femoꝛibus
cius:donec ueniat cui repoſitum eſt
regnuʒs.⁊ ipſe erit expectatio gẽtiuz
De quibus quondam beatiſſimo
Patriarche Abꝛae innumerabilis
fuerat pꝛomiſſa ſucceſſio:non carnis

ſemie ſed fidei fecũditate gnenrãda

⁊ ideo ſtellarum multitudinicõpara

ta:nt ab omni gẽtium patre nõ terre
na ſed celeſtis pꝛogenies ſperaretur

Acdcreandaʒ ergo ꝓmiſſã poſterita
tem heredes in ſyderibus deſignati

oꝛtu noui ſyderis excitãtur:ut i dqduo

celi adhibitũ fuerat teſtimoniuʒ ccli
famiulareiur obſequiuʒ. commouet

Mvagos remotioꝛis oꝛientis habi
tatoꝛes ſtellis ceteris ſtella fulgentioꝛ
2 de mirandi luminis clarirate uiri
ad hec ſpectanda nõ inſcii magnitu
dinem ſancnficationis intelligunt

agente hoc ſine dubio ĩ eoꝝ coꝛdibꝰ

inſpiratione diuina:nt eos tante uiſi
onis myſterium nõ lateret.⁊ quod

oculis oſtendebatur iſolituʒ animis
non eſſet obſcurum.deniqʒ officiuʒ
ſuuʒ cũ religione diſponunt⁊ his ſe

inſtrnũt donis:ut adoꝛaturi unum

tria ſe ſimul credidiſſe demonſtrent

auro honoꝛantes perſonam regiazʒ
myrrha humanaʒ. lhure diuinaʒ in
grepiunt enim iudaici regni pre

cipuam ciuitatem. Et in uꝛbe regia

oſtendi ſibi poſtulant pueruz quem
ad regnandum ſibi didicerant pꝛo
creatum. Conturbatureꝛodcs
timet ſaluti ſue metuit poteſtati. Re
quirit a ſacerdotibus dotoꝛibus

legis quid de oꝛtu Chrſti ſcriptura
predixerit. in noticiam uenit quod
ſuerat ꝓphetatũ.Aeritas iluminat
2agos. infideliias obcecat magi
ſtꝛos. Carnalis Iſrael non inteligit

quod legit.non nidetquod oſtẽdit
utilur paginis: quarum non credit
eloquis.ubi eſt iudee gloꝛificatio tua
Abi de Abꝛaam patre ducta nobili
tas Hõnne circunciſio tua pputum
facla eſt Ecce maioꝛ ſeruis minori.

alienigenis ĩ ſoꝛtem hereditatistue
intrantibus: eius teſtamenti qö in

ſola littera teneſ:recitatione famula
ris.Intret.intret in Patriarcharuʒ
ſamiliam gentinʒ plenitudo.⁊ bene
dictionem in ſemine habꝛae quaſe fi
lij carnis abdicant filij pꝛomiſſiõig

accipiant.Adoꝛentĩ tribus Magii
Wiuerſi populi vniuerſitatis auio

rem.Et non ĩ Judea tantum deus
ſed ĩ ſoto oꝛbe ſit notus.vt ubiq; in

Ilrael ſit magnuʒ nomẽ eius. Quo
niam hanc electi generis dignitate,
ſicut infidelitas ĩ ſuis poſteris con
uincit eſſe degenerem. ita fſides om
nibus facit eſſe cõmunem.ldoꝛato
autem domino MÆragi omnideuo
tione completa ſecundum ammoni
tionem ſomnij non eodem quo ve
nerant:itinere reuertuntur. &êpoꝛte
bat enim ut iam i Chaſtum creden
tes non per antiquas conuerſano
nis ſemitas ambularent: ſed noua,z
ingreſſi uiam ab relictis erroꝛibꝰ ab

ſtinerent. Tum ut etiam Herodis va

cuarentur inſidie:qui ĩ puerum Je

ſum ipietaiem doli per ſimulationẽ

diſponebat officij. Unde qa ſpes
iſtius erat ſoluta commennin maio

rem furiam iracundia Regis arde

ſcit:ꝛnam recolens tempus quod in
dicauerãt Magni:i oẽcs Bethlecz
pueros rabiem crudelitatis effũdit

cede generali vniuerſe ciuitatis il

lius in eternam gloꝛiaʒ tranſiuraʒ
trucidat in fantinaʒ. eſtimans foꝛte
V nullo ille paruulo non occſio oc
cideret᷑ 2 Chriſtus.At ille qui ſagni

ſt
ſos
ſtll
Au
bein
tne
bad
lre

add

M

ler
die
(un

i
zun
Gori
niam
hüet
dices.
heite
ffiab

lonin

ſiu
Nedt
olg
obii
num
i
te
din
⸗
ri;
Me
ſ
ſs
N
e
da
hicß
Ao
llanq
6ℳτ
gom
od
adeno
mmoni
Gore
hote
gelen
latro
lnoca;
ib
gocisn
mun 7.

nem ſuum pꝛo mũdi redẽptione fũ

dendum i aliã differret etatẽ: Egyp

to ſe parentum miniſterio ſubiectuſ

itulerat.repetens ſcilicet Hebꝛee gen
tis antiqua cunabula.⁊ pꝛicipatum

ueri Joſeph maioꝛis pꝛouidentie

poteſtate diſponens. ui illam diri
oꝛem omni innedia famen qua Eg

ptioꝛum mentis ueritatis inopia:

laboꝛabant: ueniens de celo panis
unite cibus rationis auferet.nec ſine
illa regione pararetur ſingularis
hoſtie ſacramentum: in qua primũ
