ligere non ualeret:vnam eàndemqʒ ut ſieut ait Pꝛopheta:ſagittent ĩ ob
credidit ſub triplici appellatiõe per ſcuro rectos coꝛde.Magnũ pꝛeſidi
ſonam. Whotinus mentis ceciiate um eſt fides itegra. fides uera ĩ qua
deceptus ĩ Chꝛiſto nerũ ⁊ ſubſtatie nec angeꝛi ab vllo quicq; nec minui
noſtre cõfeſſus eſt hoiem:ſed eũdẽ poteſt. qa niſi una eſt:fides nõ eſtdi
deu deo anie omnia ſecula genitum cente zippſtolo. Ain dñs: vna fides
eſſe non credidit. Apollinaris fidei. vnũ baptiſme. vn? deus 7 pater om
ceclate priuatus fili dei ira uneram niũ ſuper ocs ⁊ per oia ⁊ iomnibuſ
hüane carnis credidit ſuſepiſſe nani nobil. Huic vnitati dilectiſſimi icon
rd:ut illa carne diceret aiaz nõ ſuiſſe cuſſis mẽtibus iherete:⁊ ĩ hac oẽm
ꝗ uice eius expleuerit ipſa diuinilaſs ſectamini ſanclitatẽ:⁊ i hac pᷣeeptis
Hoc modo ſioẽs quos catholicatſi domini deleruite quia ſine fide ĩpoi
des damnat retracet errores i alis ſibile eſt placere deo. Et nil ſine illa
quidẽ iuenit᷑ quod a damnabilibuꝰ ſanctum nihil caſtum eſt nihii eſt ui
poſſit abiungi.in manicheoꝝ aũt ſce luum.iuſius eni ex fide viuitquaz q b

—

—=
—

☛ = = = S=

i
e
guos.
allo
eſ
Ngui
labll
080
e nie
aſl
ſprim
Uis 1
rz
iit
ſinen
1 he
legere
momo⸗
gönos
ſcheſt
rifci
Gan ani
Carda
Noo oeni
1 te poo
Nscll
remitüt
nent lob⸗
üpeict
enaige
nechminui
gnöeſton
enaides
om
hunhll
mi ion

dioabolo decipiẽte perdiderit: niuenſ
moꝛuus erit.qa ſicut per fidẽ ueraʒ
uita obtinet᷑ eterna: dicente domio

ſaluatoꝛe. hec eſt autẽ uita eterna ut
cognoſcã te ſolum ueꝝ deuʒ: quẽ

miliſtt ꝗeſum Chꝛiſtũ qui nos pꝛo
ficere ⁊ ꝑſeuerare faciat uſq; i fineʒ.
Quinuit 2 regnat in ſecnia ſcculo

rüum Amen.

Eiuſdẽ ð natiuitate dũi ſermo ꝗntꝰ

Hanunis dilectffimi ĩeffabilis
N ſit natiuitas domini noſtri Je
Iu Chiꝛiſti qua ſe nature noſtre car
ne ueſtiuit:audeo tamen non do fa
cultate mea led de ipſius inſp iratõe

peaꝛꝛꝛelumere:ut i die qui i ſacramentũ
bumane reſtaurationis clectus eſt:
gliquid a nobis quod audiẽtes poſ
ſit edificare:pꝛomat᷑. Non eni quia

maioꝛ pars Eccleſie dei quod credit

ielligit:ideo neceſſarium non eſt: et
que dicia ſunt:dicere:cum ntiq; nũc
multis ad fide pꝛimum uenietibus
oꝛꝛs noſtri officiũ debeamus. Me

liuſqʒ ſit doctos onerare iam notis

Srucs fraudare diſcendiſ. Quod

ergo filius dei qui cũ patre ⁊ ſpiriiu

lſcõ non unius perſone ſed unius e·
ſentie dignatus eſt humanitatis no
ſttre particeps fieri ⁊ unus paſſibili
unm unus uoluit eſſe mo:talium: taz
ſacratum tãqʒ mirabile eſt:ut ratio
diuini cõſilij ſapientibus mundi pa
tere nõ poſſit:nui humane ignoꝛan
tie tenebras lux uera diſcuſſerit.-nõ5
enim i ſolo opere uirtutnʒ auti ſola
obſeruatia mandatoꝑ ſed ẽt in tra
mite fulci anguſta ⁊ ardua uia eſtd
vncit ad mita: magni laboris eſt:
magniqʒ diſcriminis iter dubias i
perioꝝ opiniões ? ueriſimiles falli
tates p unam ſane doctrine ſemitaz
ioſeniis greſſibus ambulare. Et cũ

undiq; ſe laquei erroꝛeſq; opponãt

=

omne periculũ deceptionis euader̃

Quis aũt ad hec idoneuſ mii q ſpũ

dei ⁊ docet᷑: ⁊ regit.dicẽte Apoſto
lo. Nos aũt nõ ſpirituz huius mun
id accepimus:lſed ſpũm ꝗq ex deo ẽ:
ut ſciamus:quea deo donata ſunt

nobis. Canente etiã Sauid. eatꝰ
quẽ tu erudieris domine: ⁊ de lege

tua docueris cũ.Habẽtes itaqʒ di

lectiſſinn i er pericula erroꝛii pᷣlidia
ueritatis ? nõ humane lapictie uer

bis ſed doctrina ſpiritus ſancti eru
diti qð didicimus:credimus:quod

credimꝰ:pᷣd camus.dei fil ũ deũ an

ueniſfe ĩ hunc munduʒ p uterũ nir

cte i qua ⁊ ex qua cdificauu libi ſapi

entia domũ. foꝛmã ſibi ſerui i ſimi
litudinẽ caenis peccati incõmutabi

lis erbi deilas coapiauit.in nullo

apud ſe 1 pfem 1 ſpiritũ ſanctuʒ mi
nor gloꝛia ſua qa diminutionc = ua
rietatẽ ſũme ⁊ elerne eſſentie natura
nNõ recepit.pꝛopter noſtra auũt ifſrmi
tatẽ exienuaui ſe ĩ capacibꝰ:a ſui ue
lamine co:poꝛis ſpẽdoꝛẽ maieſtatiſ
ſue quẽ uuus hominũ nõ ferebat:
obtexit. Unde ct exina uiſſe ſe dicit:

tanq; ſe Ppꝛia uirtute euacuauerit:

te ſecula genitũ: ? patri ſempiterna
cõſubſtatiali equalitate cocternum

ginis i hoc ſacrameutũ pietatis ele

du i ea huilitate qua nobiſ ↄſuluit:

nõ ſolũ pfe ſed ctiã ſeipſo factuſ eſt ĩ
ferioꝛ:nec aliꝗd illi hac iclinatione
deceſſit: cui cũ pr̃e ⁊ ſpiritu ſcõ hoc
qð ẽcõmune e: ut hoc ipin
mas ad oipotentia ptiner

ſecundũ nra minoꝛ eſt.ſetundũ pꝛo

pꝛia mioꝛ nõ c.Quia eni lux ad ob
cecatos uirt'ad ibecilles mierico:

dia reſpexit ad miſeros: de magna

factum eſt poteſtate ut dei ſilius ub
ſtantiã bumnanã cauſamq; lulceꝑu:

: qͤ qui

q a noſtram naturam quam condi
dit:refoꝛmaret.⁊ moꝛtem quam non
feciiaboleret. Repudatiſ igiur löge
que abiectis omnibus opinionibus
impiorum qmibus aut ſtullticia eſt
crux Ehriſti aut ſcandalum exultet
rectarum mentiũ fides.⁊ ueruʒ unũ
q; dei filium non ſolum ſecũdum
deitatez qua a patre genitus ſed eti
am ſecundũ humanitatem qua de
matre uirgine eſt natus intelligat.
Iple eſt eni in bnmanitate noſtra:q
eſt i maieſtâte diuina uerius homo
2 uerus dens ſempiternus in ſnis.
tempoꝛa lis in noſtriſ.unuʒ cuʒ pfe’i
ſubſtatia qᷓͥ nũq;ᷓ ſuit mioꝛ pr̃e.unũ
cũ mr̃e ĩ coꝛpoꝛcẽ qð creauit. In aſſũ
ptiõe eni naturc noſtre nobis factꝰ?
eſt gradus:quo ad ipſum per ipſum
poſſimus alcenderc. Mam illa eſſen
tia que lemper ubiq; tota eſt. locali
deſcenſione non eguit.⁊ tam ei pꝛo
pꝛium fuii totam homini iſeri:qᷓ ei
pꝛop:ium eſt totam a patre non dini
di. Manet ergo quod in pꝛincipio
erat uerbum:a non eſt ei accidens:
ut quod eſt alrquando non fuerit.
Sempiterne enim ſiius filius eſt.
7 lempiterne pater pater eſt. Unde
cum ipſe filius dicai qui nidetme:ui
det ⁊ patrem: exerceanit le o hereti
ce impietas tua.⁊ qui Rilij maieſtatẽ
non uidiſtipatris gloꝛiaʒ non uide
bis.Dicendo enim genitum efſe qui
non erat:ſilium aſſeris tempoꝛalem
7 duʒ ſlinz aſſeris tempoꝛalẽ eredi
diſti patrem eſſe muta bilem. Mν 11
tabile enim eſt non ſolum quod mi
nuitur:ſed etiam quicquid augeiur
7 ſi ideo patri ipar eſt genitus.quia
ut nhi uidetur generando eum qui
non crat:genuit.imperſecta erat etii’i
generantis elentia: que ad haben
dum quod non habuit: generando

/

pꝛofecit.ſed hanc impiaʒ peruerſtta
tem tuam fides catholica excratur
damnat.que in deitate uera nihl

tempoꝛalitatis agnefcit ſed umnus
ſempiternitatis 1 patrem confueret
2X filium quia ſplendoꝛex luce onu

non eſt luce poſterioꝛ.⁊ lux uera nũ
quam eſt ſuiſplendoꝛis indigua.ſiic

fubſtantiale ſemper habens ſalgere
ſicut ſubſtantiale ſemper habet ecri

ſtere. Huius autem ſplendoꝛis ma

meſtatio miffto dliciur: qua Chꝛ ſt·
muncdo apparnit. cum omnmia inſi

bili maieſtate ſua ſemper implent:
tamen quaſi de remot ſſimo aluſſi
moque ſccreto is quibus erat iguno

ms: aduenil. cum cecitatem igno: an
tie ſuſtulit:ſicutſcriptum eſt: ſedenti

bus in tenebꝛis ? in umbꝛa moꝛis:

lux oꝛia eſt eis. Quamuis enim etii⸗

pꝛioꝛibus ſeculis ad illuminationez

ſanctoꝛum patrum ? Pꝛophetaru,z
lumen ueritatis emiſſum ni: dcente
Banid. Emitie lucem tuam 4 uerita
temtuam: diuerſis modis multti ,

que ſignis opera pꝛeſentie ſue deitaa
filij declaraum: omnes iamen ille i.

gnificationes cunctaque miracula

teſttmonia fuerunt iſnus miſonis

de.qua dicit Apoſtolus.Cum ergo

uenit plenitudo tépo: is miſit deus
filiũ ſuuʒ natum ex muliere factum

ſub lege:qd uero hoc ẽ niſi nerbu—zx

carné feri:Contciitoꝛẽ mudi ꝑ nteruü
uirginis naſci. Sominum maieſlta

tis humanis ſe coaptare pꝛimoꝛds

Et licct concepiui ſpiriiau nulla ſint
terreni ſeminis mixta contagia: aldd

ſulcipicẽdũ tamẽ nere carnis ſubſtan

nia ſolã ſumpſit de mr̃e naturã. Hac
miſſie q deus unitus ẽ hominuf li
us ipar eſt pri.nõ ĩ eo qð ex preſʒ8z i

co qõ ẽ facłꝰ ex hoĩe.Equaluaté eni·

iu olabilẽ qu het detas:nõ cond

Uiſcana

— — —

1.

—. —
—.— Se

—
—

+☛ =— * — —

pit humanitas. ereatoꝛis ad creã
iurã deſcẽſio credentiũ eſt ad ete:na

ꝓuettio. Nam qa ſicut ait Apoſto

lus:ĩ ſapiẽtia dei nõ cognonit mun
dus ꝑ ſapiẽtiam veũ placait deo ꝑp
ſtulticiã pᷣdicationis ſaluos facere
credẽtes.ũido ergo id ẽ pꝛudẽti
bus mũdi ſapiẽtia ſua cecitas facta
c. mee potuerunt ꝑ illam cognoſcere
deñ ad cuius noticiã nõ niſi ĩ ſapien
tia eis acceditur.⁊ ideo qa mũdus
de vanitate ſuoꝝ dogmatũ ſupbie
bat: eo conſtituit domius ſaluando
rũ fidẽ quod ⁊ idignũ videret⁊ ſtul
tũ vt ⁊ deſiciciibus oibuſ opinionũ
pᷣſumptiõibuſ ſola dei gratia reuela
ret:qð compᷣhendere humana itelli
gẽtia nõ valeret. Agnoſcat igi Ca
ibolica fides ĩ humilitate dñi gloꝛiã

ſuaʒ.⁊ de ſalutis ſue ſacramẽuſ gau

deat Eccleſia:que coꝛpus eſt Chꝛiſti
quia niſi verbũ dei caro ſieret: ⁊ ha
bitaret i nobis.niſi ĩi communionẽ
creature ereatoꝛ ipſe deſcenderet: et
vetuſtatẽ humanã ad nouũ pꝛincipi
um ſua natinitate reuocaret: regna
ret mo:s ab Adam vſqʒ in finem. ⁊

ſuper hoĩes condẽnatio iſolubilis
permaneret. Cum de ſola cõditione
naſcendi vna cunctis eſſet cauſa pe

reundi. ſolus itaq; inter filios oin,
domius Jeſus inocẽs natus.quia
ſolus ſine carnalis cõcupiſcẽtie pol
lutione ↄceptus facinſ homo no

„G

ſtri generis ut nos diuie nature poſ
ſimus eſſe cõſoꝛtes.oꝛiginẽ quãſum
pſitĩ vtero virginiſ:poſuiti fonte ba
ptiſmatis.ðedit aqne qð dedit ma

tfri. virtus enim altſſimi ⁊ obumbꝛa

tio ſpiritus ſancti que fecir vt M%a
ria pareret Saluatoꝛc᷑:eadẽ fecit:vt

egeneret vnda credentẽ. Quid eni

ſanãdis egris:illuminãdis cecis: vi
niſicandis moꝛtuis aptius fuit: q;ᷓ

vt ſuperbie vulnera humilitatis re
medijs curarẽtur. aldã pꝛecepta dei
negligẽs pcccati iduxit danationeʒ
Jeſus factus ſub lege reddidit iuſti
tie libertatẽ.illc diabolo obrẽperani
uſque ad pꝛeuaricationem:meruit ut
i iſo omnes moꝛerẽtur.hic pri obe
diens vſqʒ ad crucem fectt:ut i ipſo

oẽs viuiſicarentur.ille cupidius ho
noꝛis angelici narure ſue pdidit di

gnitatẽ: Hic:ifirmitatis noſtre ſuſci
piens cõditionẽ pꝛopter quos ad in
ferna deſcendit:eoſdem i celeſtibus
collocauit. Poſtremo illiꝑ elatio
nem lapſo dictũ eſt:terra es:⁊ in ter
ram ibis huic per ſubiectionẽ exał
tato dictũ eſt.ſede a dextriſ meis:do
nec ponã inimicos tuos ſcabellum
pedum tuoꝝ.Hec domini nr̃i ope
ra dilectiſſimi nõ ſolum ſacramẽto
nobis vtilia ſunt:lſed etiã imitauõis
exẽplo.ſi ĩdiſciplinam ipſa remedia

traſferãtur.quodq; ipenſuʒ ẽ myſte

rijs:pꝛoſit ⁊ moꝛibus.vt memineri
mus nobis ĩ humilitate ⁊ mãſuetu
dine redẽptoꝛis nr̃i eſſe viuẽdũ:quo
niã ſicut ait Apoſtolus. Si cõpati
mur:⁊ cõregnabimꝰ.fruſtra eni ap
pellamur Ohꝛiſtiãi:ſi imitatoꝛes nõ

ſimuns Chꝛiſti. qui :deo ſe viã dixit eẽ

vt cõuerſatio magiſtri foꝛma eẽt di
ſcipuli.⁊ illã humilitatẽ eligeret ſer
uus:quã ſeciatus ẽ domĩus.Qui vi
nit ⁊ regnat ĩ ſecula ſeculoꝛũ Amen.
¶ Be natiuitate eiuſidẽ ſermo ſextꝰ.
WMnibꝰ qdẽ diebus dilectiſſi
ni atqʒ; tẽpoꝛibꝰ aĩs fideliũ di

ninã meditãtiũ dni Saluatoꝛiſ nr̃i

ex mr̃e virgie oꝛtꝰoccurrit.vt meſad
ↄtfeſſionẽ ſui autoꝛis erecta ſiue ĩ ge
mitu ſupplicatiõiſ ſiue ĩ exultatiõe la
udiſ ſiue ĩ ſacriſici oblatõe verſet ni

hil celebꝛiꝰnihilqʒ magis fidẽter ſpi

ritali atiigat ituitu:c;ᷓ ꝙꝙ de der fili⸗

genitus de patre coeterno idem etiã
pariu eſt natus humano. Sed hãc
adoꝛandami celo ⁊ ĩ terra natinita
tem nullus nobis dies magiſ q;ᷓ bo

lernus i ſinuat. ⁊ noua etiam i cle

mentis luce radiante totam ſenſibꝰ
noſtris mirabilis ſacramenti inge
xit clar.taicm. Mon ſolum eni tn me

moꝛam ſed i conſpecum quodam
modo redit angeli gabꝛielis cum

Aaria ſtupente colloquium. ? con

ceptione de ipũ ſancto am ʒire p:o

miſſa qᷓ; credua autoꝛ mũdi editus

eſt viero virginali.⁊ qui omnes na

iuras condiditæius eſt factus fuius
quam creauit. Hodie verbum dei

carne apparuit veſtitum ⁊ quod niũ
q; ſuithumanis oculis vilibile: ce
pu etiam mantbus eſſe tractabile.

Modie henitumi noſtre carnis ani

meq; ſubſtanna Saluatoꝛem ange
licis vocibus didieere paſtoꝛes. 2
apud dominicoꝛum pꝛelales gregũ

hodie euangelizandi foꝛma pꝛecon

diia eſt:vt nos quoq; cum celeſtis

milirie vicamus exercim. Gloꝛia in
excelſis deo ⁊ i terra pax hominib⸗
bone voluniatis. A.

ſumato paſſionis ⁊ reſurreciiõis tri
umpho omnes ſuſcepic pꝛo nobis
humulitatis tranſierint actiones: re
nouat tamen nobis hodierna feſti

uuas naii ex maria virgine ſacra pꝛi

moꝛdia.? dum Salaatoꝛis noſiri

adoꝛamus oꝛtum:iuenimur noſno
ſtrum celebꝛa re pꝛincipiu;. Genera
tio eni Chꝛiſti oꝛgo eſt populi Chꝛi

ſtiani. 2 natals capitis natalis eſt

co.poris.Habeant licet ſinguli qui
que vocatoꝝ oꝛdinem ſuum: ⁊ ocsS
Eecclelie fi tempoꝛum ſint ſucccilo

amu s igitur
illa ifantia quam filij dei non eſt de
dignata maieſtas. i viruʒ p rſectuʒ
etatis adiectione pꝛouecta ſit:æ con

ne diſtincti:vniuerſa tamen ſumma
fideliuʒ fonie oꝛta bapiiimatis ſieoot·
cum Chꝛſſto iĩ paſſione crucifixii re
ſurrectione reſuicitati i aſcenſiõe acd

dextram patris collocani iia cum ip

ſo ſumus i hac natuntate congenti
Quicqd eni hominum i quacunq;ʒ
mundli parte credentium regener a
tur i Chꝛiſto:ĩterciſo oꝛiginalis tra
mite vetuſtatis tranſit i nouum hbo
minem renaſcendo. Hec iam i ppꝛ
gine habetur carnalis patris: ld,i
germine laluatoꝛis. Qui ideo ftuuus
hominis eſt factuſ:ut nos fili dei ee
poſſimus. MHili eniʒ ille ad nos hac
humilitate deſcenderet: nemo ad ii

lum pilis ſuis meritis pueniret. NR

hil hic vocatoꝛum coꝛdibus caligi
nis iulerat terrena ſapienna. NHec e
contra ghiiudinem gratie oci mori
ima reduur uſ terrenarum cogiiatõ
num puluis atiollat. Impietum eſt
i fine ieculoꝛum:quod erat'anie tem
pora eterna diſpolium. lub pꝛeſen
tia rerum ſignis ceſſaniibus igura
rum lex ⁊ pꝛiophetie veritas ſacia E
vt Ab:aain fieret oium gentium pz
ter ⁊ i ſemine eius dareiur pꝛomula

benedictio.ne hi tantum eſſent iſra

el:quos ſanguis ⁊ caro genuiſſet. ſy—
poſſerionem heredilals ſider tugſ

pꝛeparate vniuerſuas adoptionis

itrarct. Mec obſtrepant iepiarum taz
lumnie queſtionum. Mec.effectul di
nin operis ratiociatio humana di

ſcutiat. Nos cum Abꝛaã credimus
deo. nec heſitamus oifſidenuia: ſed
pleniſſime ſcimus: quoniam quod

pꝛom ſſit dominus: potens eſt ⁊ la

cere. MNaſcitur ergo non de carnis
ſemine dilcctiſſim ied de ſpiriu ſan
cto Saluatoꝛquem pꝛimæ tranigreſ
ſionis condemnatio nũ ceneret: vn
de ipia collatimuneris magnitudo

1
14

66
dr

4

.
ut
nuis
ſſa
aß
J
00s
nn
i
adi
nus
iſd

74
uſen
Agi
cl
iuch

dignam a nobisl exigit ſuo ſplendo
re reuerentiam. Ideo enim ſicut bea

tus Apoſtolus docet:non ſpiritum
huius mũdi accepimus:ſed ſpirituʒ
qui ex deo eſt:vt ſciamus:que a deo
donata ſũt nobis:qui non aliter pie

colitur:miſi id ei quod ipſe tribuit:of

feratur.Quid enim in theſauro do

minice largitatis ad honoꝛem pᷣſen
tis feſtitam congruum poſſumus in
uenire:quuʒz pacem:que natiuitate

domini pꝛima eſt angelico pꝛedicata

cõcetu Ypſa eniʒ eſt que paritf lios
dei.nuctrix dilectionis.genitrix vni

tatis requies beatoꝛuʒ.⁊ eternitasis

habitacuium cuius hoc opus pꝛopᷣ
un ſpetiale beneficiuʒ:vt iũgai deo

quos ſecernit mundo.vnde ad hoc

bonuminos incitat Apoſtolus. di

cens.Juſtificari.ergo ex ſide pacem
habeamus addeum.cuius ſentẽtie
bꝛeuitate omnium fere mandatoꝛuʒ
cõtiner᷑ effectus.quia vbi fueru veri
tas pacis:nihil ibi poteſt ðeſſe viriu

tis Quid ẽ aũt dilectiſſim paceʒ ha
bete ad deum:niſi velle:qð iubet: et
nolle quod pꝛohibet. Si enĩ huma

ne amicicie pares animos ⁊ ſimiles
expetunt voluntates:nec unquã di

uerſuas moꝛũ ad firmaʒs poteſt veni
re cõcoꝛdiam:quomodo diuine par
ticeps erit pacis cui ea placent: que

deo diſplicẽt.Et his adpetit delecta
ri:qbus illum nouit oflendi.Mõ eſt

iſte animus filioꝝ dei.nec taleʒ ſapi
entia m recipit adoptiua nobilitas.

genus eleciũ ⁊ regiuʒ regeneratiõis

ſue reſpõdeat dignati diligat: quod
Diligit pater.⁊ i nullo ab autoꝛe ſuo

diſſenliat:ne iterum dicat dominuſ

f lios genui:⁊ exaltaui:ipſi auẽ ſpꝛe

nerũt me. Agnouit bos poſſeſſoꝛem

ſuũ:⁊ aſinus pᷣſepe domini ſui: Iſra

cl aũt me non cognouit: ⁊ populus

meus mẽè nõ intellexit. Magnuz ẽ

dilectiſſimi huius muneris ſacramẽ
tum.⁊ oĩa excedit hoc donuʒ.vt de

us hominẽ vocet filiũ.⁊ homo deũ

nominet patrẽ. Per has eni aphe

lationes ſentit:⁊ diſcitur:qs ad ian
tam altitudinẽ aſcẽdat affectus. Nã

ſi i pꝛogenie carnali ⁊ ſtirpe terrena

claris parentibus genitos nitia ma
le cõuerſationis obſcurãt:⁊ ipſo ma
ioꝛum ſuoꝝ lumine ſoboles idigna
cõfundituri quem exitum uenient:

ꝗq pꝛopter amoꝛem mundi a genera

——

tione Chꝛiſti nõ metuunt abdicari.
Si aũt ad humanã pertinet laudem

quanto magis gloꝛioſum eſt:ex deo
natos iĩ autoꝛis ſui imaginem refut

vt patrum decus ĩ pꝛole reſplendeat

gere. Et illum i ſe qui iloſ generauit

oſtendere:dicente domino Sic luce

at lux veſtra coꝛamhominibuſ: u/ vi
deãt opera veſtra bona:⁊ gloꝛil cẽt

patrem veſtrum: qui i celis eſt-.Sci

mus ꝗdem ꝙ ſicut Joanes Apoſto
lus dicit. Totuſ mundus iĩ maligno

poſitus eſt:⁊ iſidianie dia bolo ⁊ an

gelis eius hoc inumeris temptatio
nibus laboꝛatur:ut hominem ad ſu
perna nitentum aut aduerſa terreãt

aut ſecunda corrumpant. Sed ma

ioꝛ eſt: qui ĩ nobis ẽ:q; qui aduerſũ

nos ẽ ⁊ pacem cum deo habenuib⸗
ac ſemper patri cum toto coꝛde dicẽ

tibus fiat voluntaſ tua:nulla pꝛeua

lere certamina:nuili poſſunt nocere

cõflictus.accuſantes enim noſmenp
ſos conteſſionibus uoſtriſ ⁊ conſen
ſum animi carnis concupiſcẽtus de
negantes ininicicias quidez aduer
ſum nos eius qui peccati autoꝛ eſt:
commonemuſ. Sed inexpugnabilẽ
cũ deo pacem gratie ipſ us Kruiẽdo
frmamus: ut Regi noſtro nõ ſoluz

obedientia ſubuciamur:ſed crlamn iu

dicio copulemur. Quoniam ſi in ea

dem ſententiam ſumus:ſi quod uult
volumus:⁊ quod iĩpꝛobat: imp:oba
mus:ipſe iam pꝛo nobii oĩia bella cõ
liciet. ipie qui dedit velle donabit et
poſie.nt ſimus cooperatoꝛes operuʒ
eins.⁊ pꝛopheticum illud cum fidei
exuitatione dicamuſ.dominns illu

minatio mea. ſalus mea.queʒ time

bo. Dominus deĩenſoꝛ uite mee.a
quo trepidabo. Qui ergo non cx ſã
guinibus neq; ex voluntate carnis
neqʒ ex volũtate viri ſʒ ex deo nati

ſunt:offerant patri pacificoꝝ concoꝛ
diam fuio:ꝛum:etiam ĩ pꝛimogenitinz

noue creature qui veuit non ſuam ſ
mittentis facere voluntatam. vniuer

ſa adoptionis membꝛa cõcurrant:
quoniam gratia patris nõ diſcoꝛdeſ

neq; diſimiles ſed vnum ſentienies
vnumq; amãales adoptauit heredes

ad vnam refoꝛmatos imaginẽ opoꝛ

tet animum habere confoꝛmecz nata

lis domini natalis ẽ pacis.ſicut eni

git Apoſtolus. Ille eſt pax noſtra:q
fecit varaqʒ vnum.quoniam ſiue Ju

deus ſiue gentilis ꝑ ipſum habemꝰ

acceſſum ad patrem:q ante paſſiõis
diez voluntaria viſpoſitione pꝛeele
ctum:diſcipulos ſuos hac precipne
doctrina ſua infoꝛmauii:ut diceret:

pacem meai do vobis:pacẽ meam

relinquo vobis.⁊ ne lub nomine ge
nerali pacis ſue qualitas lateret:ad

iecit. nõ quẽadmodum mũdus dat:

ego do vobis. non bhabet iquit mun

dus amicicias ? multos fecit puer

ſo amoꝛe cõcoꝛdes.Sũt eni in vitijs
pares animi.⁊ ſimilitudo deſiderio
rum equalitatẽ gignit affectuum ac
ſi qdem foꝛſitan reperiantar: ꝗqbus
pꝛaua ⁊ ihoneſta non placeant: qui
q; illicitas cõfeſſiones a federe ſue

charilatis excludant: iimen ctiam

tales ſiuel Judei ſint:uel heretici uel
pagani nõ de amicicia dei ſed de
iũ

ce ſunt mũdi. Pax auteʒ ſpirita
⁊ catholicoꝝ a ſupernis ueniens 2
ad ſuperna perducẽs cũ amatoꝛibꝰ

mũdi nou nuit cõmunione miſceri.

Sed oibus obſtaculiſ reſiſtere:⁊ ad

uera gaudia a pernitioſis delettatio

nibus euolare:dicente domio. Abi

fueru theſaurus tuus:ibi eſt ⁊ coꝛ in

um.hoc ẽ ſi deoꝛſumſunt: q̃ amas:

ad ima deſcẽdes:ſi ſurſum ſunt: que

diligis:ad ſũma peruenies.quo noſ

unum notẽies unum ſcntiẽtes ⁊ i fi

das ac ſpe ⁊ ĩ charitate cõco:des pũs
ſanctus agat:atqꝙ; pducat: quoniam
gcunq; piruu dei agunt hi filij ſũt

dei:q regnat cũ fiio ⁊ ſpũ lancto ĩ ſe
cula ſeculoꝛum Amen.

BSDe natiuitaie domini ſermo leptim⸗

L ( Eſtuitatie hodierne dilectiſſi
i ueneratoꝛ eſt ⁊ ipſiui culioꝛ

q nec de icarnatione aliqd fallũ nec

de deitate aligd ſentit idignuʒ. Da
ris enĩ periculi malum eſt: ſi ant illi
naturc nr̃e ueritas aut paterne gio

rie negatur equalitas. Cum ergo ad

itelligẽédum lacramenium natiuita
tis Chꝛiſti qua de maire uirgini eſt

oꝛus:accedimus:abigat᷑ p:ocul ier
renarum caligo rationum. ? iliumi

nan te fidei oculo mundane lapiẽtie

fumus abſccdat. Diuina eſt eniz an
toꝛitas:cui credimus.dinina eſt do
cirina:quam ſeqmur.quoniam ſiue
legis teſtiricatiòi:ſiue oꝛaculiſ Nꝛo
phetaꝝ:ſiue angelice tube iterioꝛem

ad mouesmus auditum uerum eſt:
quod Joannes plenus ſpiritu ſan

cio ĩtonuit. In pancipio erat uerbũ
uerbum erat apud oeum. 1 deus
erat uerbũ:hoc erat ĩ pꝛicipio apud
deum.oĩa per ipiuʒ facta ſunt.⁊ ſine

1
ſün
ſſe

inſo factumẽ nihil. Et ſ militer nerũ

eſt:quod ideʒ pꝛedicatoꝛ adiecit: Et
verbũ caꝛo laetũ eſt.⁊ hitauit i nobi

uidimꝰ gloꝛiã eiꝰ gloꝛiã quaſi uni

gen iti a paire plenuʒz gratie ⁊ uerita
tis. In uiraq; ni natura idẽ eſt dei
filius noſtra ſuſcipicſ.⁊ pꝛopꝛia non
amittens. in homine hommẽ reno

nans: ſe ipermutabilis perſeuerãs
Beilas eni que illi cum patre cõmu

nis cſt:nuliũ detrimentũ oipotentie
ſubijt. nec dei foꝛmã ſerui foꝛma uio

lauit qꝛ ſumma ⁊ ſempiterna eſſen

tia que ſe ad humani generis ĩclina

it lalutẽ:nos qdem in ſuam gloꝛiã

tranſtulit. ſed quod erat:cſſe nõ de
ſtuit.unde cũ unigenitus dei mino
reʒ ſe patre ↄfitetur:cui ſe dicit equa
lem:ueritatem i ſe foꝛne utriuſq; de
monſtrat:ut ⁊ humanam pꝛobet im
parilitas.⁊ diuinaʒ declaret equali

las. Maieſtati igitur filij dei coꝛpo

rea natiuitas nibil abſtulit. nthil cõ

ulit.qa ſubſtãtia ĩcõmutabilis nec

minui potuit.nec augeri. Quod eniĩ
uerbum caro factum c:nõ hoc ſigni
ficat:ꝙ in carnem ſit dei natura mu
lata.ſed ꝙ a uerbo ĩ unitatẽ perſone
ſit caro ſuſcepta.In cuiꝰ utq; nomi
ne homo totus accipitur:eum quo

intra uirginis uiſcera ſancto ſpiriu

fecundata:⁊ nunquam nuirginitate
caritura tam iſeparabiliter dei filiuſ
eſt unitus:nt ꝗ erat itempoꝛaliter de

Aſſentia patris genitus: iple ſit tẽpo

raliter de utero uirginis natus. ali
ter eni ab eterne moꝛtiſ ninculis nõ
poſſemus abſolui:niſi in noſtris fie
ret humilis:qui oĩpotens permane
bat in ſuis.Naſcens itaq; dominuſ

noſter Jeſus Chꝛiſtus homo neruſ

ꝗq nunq; deſtttit eſſe deus veruſ:no
ue creature in ſe fecit exoꝛdium ⁊ oꝛ

1us ſui oꝛma dedit humano generi

ſpetiale pꝛincipium: nt ad carnalis
generanonis abolenda eontagia eſ
ſet regenerandis oꝛigo ſine ſemine

criminis:de quibuſ dicitur. Qui nõ

ex ſanguinibus neque ex volunfate
carnis neque ex uoluntate viri: ſed

ex deo nati ſunt. Que hoc ſacramẽ
tum mens cõpꝛehendre que hanc
gratiam valei lingua narrarce. Re

dit in inocent am iniqtas.⁊ in noui
talẽ uetuſtas.ĩ adoptionem ueniũt
alieni. i hereditatem igrediuntur
exiranei. de impijs iuſti de auaris
benigni de icontinentibus caſti de
terrenis icipiunt eſſe celeſtes: Que
autem eſt iſta mutatio niſi dextre ex
celſi.Quoniã venit flius diſſoluere
opa diaboli:⁊ ita ſe nobis nos quo
ʒ inferit ſibi vt dei ad humana de

ſcenſio fieret hominis ad dinina ꝓ

nectio/ In hac dilec iſſimi miſericoꝛ
diãa dei cuiꝰ erga nos magniiudinẽ
explicare non valemuss:mulrta ſol
licitudine pꝛecauenduʒ eſt Chꝛiſtia

nis ne diabolicis iterum capiantur

inſidijs ⁊ eildem rurſus ꝗbns renũ

eiauerant:erro:ibus iplicent. Non
eni deſiuit hoſtis antiquus traſfigu
rans ſe ĩ angelum lucis d ẽccpiionũ
laqueos vbiq; pꝛetendere.⁊ ut quo

qquo modo fidẽ credẽtiuʒ corrũpat
inſtare: Nou t cui adhibeat eſtul cu
pid tatis cui ileceb:aſgule ingerat

cui apponat icitamenta luxurie. cui

ifundat uirus iuidie. NHouit quem
merroꝛe cõturbet quẽ gaudio fallat
quẽ metu oppꝛimat.quẽ admirauo
ne ſeducat. oium diſcutit con uetudi
nem. uentilat curas. ſcrutatur affec

tus.⁊ ibi cauſas queritnocendi:ubi

gquemq; viderit ſtudioſius occupa
r..Habet eteni multos.ex eis quos
tenacius obligauit:aptos ſuis ari
bus: quoꝝ ad alios decipicndos

dy

igmgenijs plat rlinguis. Wer iſtos re

media egritudinũ indicta futurqꝛus
placationes demonũ ⁊ depulſiões

pꝛomiuũtur umbꝛarum. Addunt 2

⁊Zilli ꝗ toram humane vite conditio

nem de ſtellaꝝ pẽdere effectibus mẽ
tiunt. ⁊ ꝙ eſt aut chuine uoluntatiſ
aut noſtre id clinabiliũ dicunt eſffſe
fatoꝝ.Que tamen ut cumulatius no

ceant:ſpondet poſſe. mutaruſi illis

que aduerſant᷑ ſyderibus:ſupplicet
unde cõmentum impiũ ſua ratione

deſtruit᷑: ꝗq ſi pꝛedicatnõ pmanent

non ſunt facta metuenda. ſiperma
nent:nõ ſunt aſtra uenerãda.Se ta
libus inſtitutis etiã illa generat im
pietas:ut lol ichoatiõe diurne lucis
exnrgens a ꝗbuſdam inſipiẽtioꝛibꝰ
de locis eminẽtioꝛibus adoꝛet.qui
dem nõnulli etiã Chꝛiſtiani adeo ſe
religioſe facere putãt: ut pꝛiuſq; ad ſium nec
merxratiõe tempoꝝ falleret: eũ ꝑ ine
gqualiũ hoꝛaꝝ ipares moꝛas ⁊ diſſi
miliũ oꝛtuũ ſigna manifeſta ⁊ ãnos
ſol cõcluderet:⁊ mẽſes luna renoua
ret. Quarto nanqʒ vt legimꝰ: die di
xit deus fiãt luminaria i firma nen
to celi: vt luceãt ſupe: terrã:⁊ diuidãt
iter diem ⁊ noctẽ:⁊ ſint ĩ ſigna ⁊ iem
poun ? dies ⁊ ãnos ⁊ ſint ĩ fimamẽ
fo celi nt luceãt. Expergiſcere ho no
7 dignitatẽ tue cognoſce nature. re
coꝛdare te factũ ad imaginẽ dei: q́
a ſi ĩ Adam corrupta eſt:in Chꝛiſtõ

beati Petri Apoſtoli Baſilicam

que vni deo viuo ⁊ vero ẽ dedicata:

pueniant:ſupatis gladibus qbꝰ ad
ſuggeſtum are ſuperioꝛis aſcendit:
cõuer ſo coꝛpoꝛe ad naſcentẽ ſe ſolẽ
reflectãt.⁊ curuatis ceruicibus ĩ ho

noꝛẽ e ſplẽdidi oꝛbis iclinẽt. Quod

fieri partim ignoꝛãtie uitio partiʒ pa
ganitatis ſpũ multum tabeſcimus.
7 dolemus.Quia ſi quidam foꝛte
creatoꝛẽ potius pulchꝛi luminis q;
ipſum lumen qðo eſt cretura:venerã

tur:abſtinendũ tamẽ eſt ab ipſa hu

iuſmodi ſpetie offici:quam cum in
noſtris inuenit.ꝗ deoꝛum cultũ reli
quit:nõne:hanc ſecum patrẽ opinio
nis uetuſte tanq;ᷓ pꝛobabilẽ retẽta
bit:quẽ Chꝛiſtianis ⁊ ipis viderit
eſſe cõmunem.Abijciat ergo a con

ſuetudie fideliũ damnanda peruerſi

tas. Hec honoꝛ vni deo debituſ eo
rũ ritibus ꝗ creaturis ſeruiũt: miſce

alur.dicit eni ſcriptura diuina:domi

nũ dèum tuũ adoꝛabis:⁊ illi ſoli ſer
uies. Et beatus Job: Bomo ſinc qᷓ

rela ut ait domius:⁊ abſtinẽs ſe ab

omni re mala:nundqd vidi iquit ſolẽ

cũ fulgeret:⁊ lunã incidentẽ clare et

letatũ eſt coꝛ meũ in abſconduo: Et
oſculatus ſum manũ meam. Que C
iniqtas maxima. 7 negatio cõtra de
um. altiſſimum. Quid auteſt ſol uet
qd eſt luna niſi viſibilis creture et
coꝛpoꝛee lacis elemẽéta.quoꝝ vnum
eſt maioꝛis claritatis.⁊ aliud mino
ris ẽ luminis.ſicut eni alia: diurna

akia nocturna ſũt tẽpoꝛa:ita diuerſã

i luminibus qualitatẽ creatoꝛ iſtitu
it.cũ tamẽ pꝛius q;ᷓ hec fierẽt:⁊ dieſ
ſine ſolis officio ⁊ noctes ſine lune
miniſterio pceſſiſſent. Sed ↄcedebã
tur iſta ad faciẽdi hoĩs viilitateʒ: vt
ratiõale animal nec ĩ diſtinctiõe mẽ

ſium nec i recurſu annoꝝ nec ĩi dinu

tamẽ ẽ rfoꝛmata. Atere quo modo

vtendũ eſt viſ bilibꝰ creaturis: ſicut
vteris terra:mari:celo:aere:fſontibꝰ:
J aque flumibus:⁊ quicqd i eis pul
chꝛũ atqʒ mirabile eſt: refer ad lau
dẽ ⁊ gloꝛiã cõditoꝛil. Moli eſſe dedi
tus illi lumini:quo volucrei ⁊ lerpẽ

tes quo beſtie ⁊ pecudeſquo mulce

delectant᷑ ⁊ vermes:lucẽ co:poꝛeam
ſenſu tange coꝛpoꝛeo.⁊ loto mentis

206 — — —

N —,—

=

affecta illud vperũ lumẽ amplectere
quod illumiat omnẽ hoĩem venien
teʒ ihũc mũdũ.⁊ de quo dicit P:o

pheta Accedite ad eũ: iluminami

ni. 2 vultus veſtri nõ erubeſcent Si
enĩ tẽplum dei ſumus:⁊ ſpiritus dei
habitat i nobis:plus eſt qð fidelis
qſqʒ habet t ſua aĩa:qᷓ quod mirat
icelo. Non vtiq; vobis dilectiſſimi
boc aut idicimus:aut ſuademus:vt

deſpiciatis opera dei:aut cõtrarium
aliqd fidei veſtee ĩ is q bonꝰbona cõ

didit. eſtimetis.ſʒ vt oĩuʒ creaturarũ
ſpetie ⁊ vniuerſo huius mũdi oꝛna
tu rationabiliter ? tẽpeꝛanter utami
ni. Que enĩ uidẽtur:ut ait Apoſtolꝰ
Tẽpoꝛalia ſunt.que aũt non vident
eterna. Quia aũt ad pᷣſentia ſumus

nati:ad futura ſumus renati:non tẽ

poꝛalibus bonis deditiſed eternis
ſimus itenti. vt ⁊ ſpez noſtrã poſſimꝰ
pꝛopius ĩtueri.in ipſo ſacramẽto na

talis domini cogitemꝰꝗd nature no

ſtre gratia diuina contulerit. audia
mur Apoſtolũ dicentẽ. Moꝛtui eni
eſtis:⁊ nita ueſtra abſcõdita eſt cum
Chbꝛiſto apparuerit nita neſtra: tunc

⁊ uos apparebitis cum ipſo ĩ gloꝛia
ninit ⁊ regnat i ſecula ſecaloꝝ Amẽ
BPe Natiuttate dñi. ſermo octauus.

m ſemp nos dilectiſſimi ga
dere ĩ domino oĩa diuĩa elo
quia cohoꝛent᷑:hodie ꝓcul dubio
ad ſpiriialẽ leticiam copioſius ĩ cita
mur natiuitatis dominice ſacramẽ
to nobis clariuſ coruſcante.vt recru
rentes ad illã diuine miſericooꝛdie
ieflabilẽ ĩclinationẽ qua creatoꝛ ho

minũ fieri homo dignatus ẽ:in ipſi

ns iuentamur natura:quẽ adoꝛamꝰ
inr̃a. Deus eni deifiliui de ſempiter

no ⁊ igenito patre vnigenitus ſem
piternuſ manes ĩ foꝛma dei ⁊ ĩcõomu
tabiliter hẽns nõ aliud eſſe:q; pater

foꝛmã ſerui ſine ſue detrimẽto maie
ſtatis accepit.vt in ſua nos pꝛioheret
nõ ipſeĩ uoſtra deficeret. Rnde uiri
qʒ nature i ſuis pꝛopꝛietatibꝰpmanẽ
ti tanta ẽ vnitatis facta cõmunio:vt
quicqd ibi ẽ dei:nõ ſit ab humanita
te diſiunctũ.qcquid aũt eſt hois:nõ
ſit a deitate diuiſũ. Celebꝛãteſigitur
dilectiſſimi natalẽ diẽ domini Sal
uatoꝛis partũ beate uirginis cogite
mus:ut carni animeqʒ ↄcepte uiriu
tẽ uerbi nullo tẽpoꝛiſ pũcto defuiſſe
credamus. Mec pꝛius foꝛmatũ atqʒ
aĩatum tẽplum coꝛpis Chꝛiſti qd li
bi ſupueniens uẽdicaret hitatoꝝſed

pꝓ ipſum ⁊ ĩ ipſo nouo homini datũ

cſſe pꝛincipiũ. utĩ uno dei atqʒ hois
filio ſine matre deitas ? ſine patre
eſſet humanitaſ. Simul eni per ſpũʒ
ſcũm fecundata uirginitas ſine cor
ruptionis ueſtigio edidit ⁊ ſui gene

ris ſobolẽ:⁊ ſue ſtirpis autoꝛc. unde

idẽ dominus ſicut Euangeliſta cõ
memoꝛat.queſiuit a Judcis:cuius fi
lium Chꝛiſtũ ſcripturaꝝ autoꝛitate
didiciſſent. ⁊ eis reſpõdentibus qð
ex Dauid uẽturus ſemine traderet
Auomodo illũ dominũ ĩquit ſuum
Zauid i ſpũ uocat dicens.Dixit do
minus domino meo: ſede a dextris
meis. Sonec ponaʒ inimicos tuos
ſcabellũ pedũ tu oꝝ. MNec potuerunt
Judei pꝛopoſuã ſoluere queſtionex
qa non itelligebãt ĩ uno Chꝛiſto 2,0
geniẽ DPauuicã ? natura Pꝛophe
tatã eſſe diuinã. Maieſtas aut filii
equalis patri ueſtiens ſe humilitate

ſeruili nec metuebat minni: nec indi

gebat augeri. Ipſũqʒ effectũ mileri

coꝛdie ſue quem reſtitutioni ipende
bat humane:ſola exeꝗ poterat uirtu

te deitas: ut creaturã ad imaginem
dei faetã a iugo dire dominatois
exueret,. Sed ꝗa nõ ita ĩ pᷣmuᷣ Hoiez

diabolus niolẽtus extiterat:ut eũ ĩ
Partes fuas ſine liben a:ꝛbitri cõ
ſentõe trãſferret:ſicᷣſiruẽdũ fuerat
pecca tu uoluntariũ:⁊ hoſtile cõſiliũ
ut dono gtie nõ obeſſet noꝛma iuſti
ne.i totius tgitur humani generis
ſtrage cõmũi unuʒ ſoluʒ. fuit reme
diũ inb diuine ranonis occulto qd
poſſet ſubuenire pꝛoſtatis:ſi aliquis
filioꝝ Adam oꝛnginalis pᷣuaricatio
nis alienus atqʒ inocens naſceret
ꝗ ceteris explo pꝛodeſſet ? merito.
Sed qa hoc naiuraliſ generatio nõ
ſinebat:nec poterat vitiate radicis ſi
ne ſemine /ꝓppago eſſe ð quo ſcripiu
ra dicit.Quis põt facere mũduʒ de
imundo cõceptuʒ ſemine. Mõne tu
ꝗ ſolus es.Domius Danuid factus
eſt filius Oauit. ⁊ de pꝛomiſſi gene
ris fructu pꝛoles eſt oꝛta ſine viiio ĩ
unã pionaʒ gemina cõueniente na
tura.ut eodẽ cõcepiu eodemqʒ par
tu gignereiur domins noſter Jelus
Chiſtuſ:cui ⁊ vera ineſſet deitas ad

miracula operũ:⁊ vera humanitas

ad tolerãtiã paſſionũ.Fideſ igitur
catholica duectiſſimi oblatrantium
hereticoꝝ ſprrnãt erroꝛes.qui mun
dane ſapiẽnie vanitate deceptia veri
tatis euangelio receſſerunt. ? incar
nationẽ nerbi itelligere nõ valentes-
de caulſa illuminationis fecerũt ſibi
materia cecitatis. Nã oium fere fai
ſa credẽtium opinionibus que etiXã
in ſpũs ſancti negationẽ pꝛorunnt:
retractaus:neminẽ pene demaſſe co
gnoſcimus:niſi q duaruʒ i Chꝛſto
naturaꝝ veritate ſub vniuſ pione cõ
feſſone nõ credidit.Alij eteni domi
no ſolã humanitatẽ alij ſolaʒ aſcrip
ſere ventatc. Alij veram qdem ĩ ipio

mulatam. Alij pꝛofeſſi ſũt veram eũñ
ſuſcepiſſe carnem:ſed dei patris nõ

habuiſſe natnrã. ? deitati eius que
erant humane ſubſtâtie depu tãtes
maioꝛẽ ſibi deum minoꝛemq; finxe

runt:cũ gradus iĩ vera diuinitaie eẽ

nõ poſſint.Quoniã quicqd deo mi

nus eſt:deus nõ eſt.Allij cognoſcen

tes patria ? nli nulla eſſe di iantiaʒ

qꝛ non ppterani veritaie deitas itel
ligere:niſi ĩ vniate pſone cũdem aſ

nalſci ⁊ nutriri⁊ pati moꝛi lepelmi et

reſurgere ad eundẽ pertinerer qper

oiĩa ⁊ hois pſonam ipleret:⁊ uerbi.
QAQuidam putauerũt dominũ Jeſuʒ
Chꝛiſtũ nõ noſtreſubſiantie coꝛpuſ
haſtuiſſe:ſed ab elemẽtis ſuperiori
bus ac ſubtilioꝛibꝰ ſũptum.Nuidã
auuit eſtimauerũti carne Chriſti aĩaʒ

humanã non habitaſſe:nec fuiſſe:ſʒ

partes anime ꝓplaʒ verbi ipleſie dei

tatẽ.Quoꝛundã ipꝛudẽtia ĩ hoc trã

ſujt:vt aiam ꝗdem fume i domino fa

terent᷑: ſed eandẽ dicerent mẽte car
uiſſe:qa ſufnceret homini ſua deitas
ad oia rationis officia. Poſtremo
ideʒ aſſerere pꝛefumpleruũt: partem
quadam nerbi icarne fuiſſe cõuerſa
vt i vnius dogmatis narietatemul
tipitci nõ carnis tantũ aninieqʒ na
tara ſed etiã ipſius verbi ſolueretur

cſſentia.MSulta ſut 2 alia pꝛodigia

falſitaiũ:quibus enumerãdis ai

tatis neſtre non ẽ fangandus audi/
tus.ſed poſt diuerſaſ impictates q̃ ſi

bi inuicẽ ſunt mulntoꝛmiũ blaſphe

miaꝝ cognatione cõnexe. de his po
tiſſimum erroꝛibus declinandiſob
eruantiã veſtre deuotionis admo
neo:quoꝝ vnus oudum Meſtoꝛio
aultoꝛe cõſurgere nõ ipune tlẽptauit.
e dendte.⸗ mi Alius nuper pari execratione dam
diuinitatẽ: ſed carnẽ dixerũt fuiſſe ſi nãdu 8 Eutyche aſſer toꝛe pꝛo: upit:
Mã ille beatã Mariã viginẽ tantũ
