occiſione agni ſalutiferum ſignum

cruciſ a paſcha dñi fuerat pᷣfoꝛmatuzʒ
His igitur dilectiſſimi gtie myſterůs
eruditi diem pꝛimiciarum noſtrarũ

⁊ uocationis gentium ichoationeʒ
rationabili gaudio celebꝛemꝰ gtias
agentes miſericoꝛdi deo qui dignns

nos fecit ſicut ait Apoſtolus ĩ partẽ
ſoꝛtis ſanctoruʒ ĩ lumine:qui eripuit
nos de poteſtate tenebrarum ⁊ tran

ſtulit in regnum filii dilecrionis ſue

Quoniaʒ ſicut prophetauit Eſaias

Gentium populus qui ſedebat in
tenebꝛis:uidii lucem magnam:⁊qui

habitabant in regione ũbre moꝛtis

lux oꝛta eſt eis:de qbus idem dieit

ad dominuʒz. Senies que te non no
kerunt:inuocabunt te:⁊ populi qui

te neſciebant:ad teconfugient. HNũc
diem Abꝛaam vidit ⁊ gauiſus eſt.

cum benedicendos fidei ſue filios ĩ

ſemine ſuo quod eſt Chiiſtus agno
uit:⁊ omnium ſe futurum gentium

patrem credendo ſoſri vano
.

gloꝛiaz deo ⁊ pleniſſime ſciens quo
niam quod pꝛomiſit potens facere.
Hũc diẽ̃ Panid canebat ĩ pſalmis:

dicẽs. Oẽs gẽtes quaſcũqʒ feciſti
vẽiẽt:⁊ adoꝛabũt coꝛã te dũe.⁊ glo

ri ficabũt nom̃ tuũ.Et illð notũ fecit
dominus ſalutare ſuum ante cõſpe

ctum gentium renelauit iuſtitiam ſu
am.ꝙ utiqʒ exinde fieri nouimuſiex
quo tres Magos de longiquitate
ſue regionis excecatos ad cognoſcẽ
dum ? ad adoꝛandum Regem celi
⁊ ierre ſtella perduxit.⁊ recle intuen
tibus quottidie apparere nõ deſinit
ſi potuit notum facere Chꝛiſtũ i in

fantia latentem: quantomagis põt
eundem manifeſtare in maieſtate re

gnãtem. Cuius utiqʒ; famulatus ad
foꝛmam nos ſui obſequij hoꝛtatur:
ut huic gratie qua omnes inuitãtur
ad Chꝛiſtum:quantum poſſumns:
ſeruiamus. Quicũqʒ enim in eccle
ſia pie viuit ⁊ caſte:qui ea que ſurſũ
ſunt:ſapit:non que ſupꝛa terram:ce
leſtis quodãmodo inſtar ẽ lumis.
dum iple ſancte vite nitoꝛẽ ſeruat:
multis viam ad dominuʒ quai ſtei
la demõſtrat. In quo ſtudio oẽs di
lectiſſimi vobis inuiceʒ pꝛodeſſe de
betis:vt in regno dei ad quod rec
ta fide ⁊ bonis operibus peruenir:
ſicut lucis filij ſpiẽdeatis.per Chri
ſtum dominum noſtrum. Amen.
De Ephiphania domini eiuſdẽ

ſermo quartus.

Aſtum ⁊ rationabile dilec
tiſſimi vere pietatis obſeq
um ẽ in diebus qui diuine

opera miſericoꝛdie pꝛoteſtant᷑:toto

coꝛde gaudere:⁊ honoꝛifice ea que
ad ſalutẽ noſtraʒ geſta ſunt:celebꝛa
re:vocante nos ad hanc deuotionẽ
ipſa reeurrentiuz tempoꝛum lege: q̃
nobis poſt diem in quo coeternus
patri filius dei natus ex virgine eſt
bꝛeui interuallo Ephiphanie itulit
feſtum ex apparitione domini cõſe

cratuʒ:in quo fidei noſtre magnuʒ
pꝛeſidiuzʒ pꝛouidentia viuina conſti
tute:vt duʒ ſollemnl veneratione r

colitur adoꝛata in exoꝛdijs ſuis ſa

uatoꝛis infantia per ipſa oꝛiginalial

Ddocumenta pꝛobaretur veri hõis ĩ
Chriſto oꝛta natura. Hoc eimẽ qd
iuſtificat impios:hoc eſt qð ex pec
caioꝛibus ſacit ſanctos:ſi in vno eo
dẽqʒ domino noſtro Jeſu chriſto ⁊
vera deitas ⁊ vera credatur huma
nitas.deitas qua ante omnia ſecula
in foꝛma dei equalis eſt patri.⁊ hu
manitas qua nouiſſimis diebus in
foꝛma ſerui vnitus ẽ homini.Ad ro
boꝛandũ ergo hanc fideʒ que cõtra
omnes pꝛonunciabatur erroꝛes:ex
magna geſtum eſt diuini pietate cõ
ſili:vi gens in longinqua oꝛientalis
plage regione conſiſteés que ſpectã
doꝛum ſyderuʒ arte pollebat:ſignũ

nati pueri qui ſupꝛa omnẽ Arael eſ

ſet regnaturus:acciperet. ¶Moua et
eniʒ claritas apud Magos ſtelle il
luſtrioris apparuit.⁊ intuentiũ ani
mos ita adm ratione ſui ſplẽdoꝛis
impᷣleuit:vt nequaquã ſibi crederẽt
negligẽdum:quod tanto nunciaba

tur indicio: Preerat auteʒ ſicut res

docuit:huic miraculo gratia ði ⁊ cũ
Chuſti natiuitateʒ nec ipſa adhuc
Bethleem tota didiciſſet:iam illam
credituris gentibus inferebat.⁊ qðᷣ

nondum poterat humano eloquio
diſſeri:celo faciebat euangeliʒante

cognoſci.Quãnis autem diuine di
gnationis eſſet hoc munꝰ:vi cogno

icibilis gentibus fieret natiuitas ſal

ualoꝛis:ad intelligenduz tamen mi

raculuz ſigni potuerunt Magi1 5

antiquis balaam pꝛenuncianouibꝰ

Ccõmoneri ſcientes oliʒ eſſe pꝛedictũ

7 celebꝛi memoꝛia diffimatuʒ. Orie

tur ſtella ex Jacob: exurgethõ ex il
raei dominabitur gentium. Tres

itaqʒ viri ſulgoꝛe inſoliti ſy deris di

uiniuus incitati pꝛcuiuʒ micantis lu

minis curſuʒ ſequnntur:eſtimãt es

ſe ſignatum pueruʒ Hieroſolymis
in ciuitate regia reperturos.Sed cũ
eos hec opinio fefeliſſet: per iudeo
ruʒ ſcribas atqʒ doctoꝛes quod ſa
cra de oꝛtu chꝛiſti pꝛenũciauerat ſcri
prura didicerunt: vt gemino teſtio
nio confirmati ardentioꝛi fide expe
terent:queʒ ⁊ ſtelle claritas ⁊ ꝓphe

tie manifeſtabat auctoꝛitas. rola

to auteʒ diuino miraculo per reſpõ
ſa pontiſicum ⁊ declarata ſpirius
voce que dicit. Et iu beihleem terra
inda nequaquaʒ minima es in pꝛn
cipibus iuda:ex te enim exiet dux ꝗ
regat populum meuʒ iſrael:q; facile
⁊ q; cõſequens fuil:vi hebreoꝛuʒ/p
ceres crederẽt:quod docebani? Sʒ
apparet illos carnali er cuʒ herode
lapuiſſe:⁊ regnum Chꝛiſti cõmune
cum huins mundi poteſtatibus eſti

maſſe:vt ⁊ iſti tẽpoꝛalem ſperarent

ducem ? terrenum metueret ilie con
ſoꝛtem. Superfiuo herodes timoꝛe
tnrbaris:⁊ fruſtra in ſuſpecium ubi
pueruʒ ſeuire moliris:nõ capit chri
ſtum regia tua:nec mundi dominuſ
poteſtalis tuc ſceptri ẽ cõtentus an
guſtijs quem in iudea regnare non
vis:vbiqʒ regnat.⁊ felicius iple re
gnares:ſi eius imperio ipſe ſubdere
ris.Cur ſincero off cio nõ facis qð
ſubdoia fallitate pꝛomitiis. Rerge
cum Mdagis ⁊ veruz regem ſuppli
citer adoꝛando venerare. Sed tu iu
daice lectatoꝛ cecitatis nõ imitaris
gentium fidem. coꝛqʒ peruerſuzʒ ad

crudeles perueriis inſidias:nec illũ

occiſurus quem metuis:nee illis no
citurus:quos perimis. Deducti ig
tur i beihlecẽ νai ſtelle pꝛecedẽtiſ
obſequio gauiſi ſùt gaudio mag o
valde:ſicui euãgeliſta narrauii.⁊ in

irates domũ iuenerunt pucruʒ cuz

dun
tute
n
Noce
mune
so
TAent
Uccon
zünar
untbt
mic
Miu
en
Itnon
ien
wan
s
Lane
nil
Su
zinitns
atih
oecli
eclloſ
ecbciig

Prati

ſonge
D
pucjci

Maria marre eius. Et pꝛocidentes

adoꝛauerunt eũ.⁊:apertis theſauriſ

ſuis obiulerunt ei munera aurum
thus ⁊ myrrham Operſecteſcientie
mirabileʒz fidem quam non terrena
ſapientia erudiuit:ſed ſpiritus ſãctꝰ
inſtituit. AUnde enim bi uiri cũ pio
ficiſcerent de patria qui nondum
uiderant Jeſum nec aliquo intuitu
eiꝰ quod eum tam oꝛdinate nenerg
rentur:aduertcrat:hanc de ferẽdox
munerum ſeruauere rationem. niſi

quia pꝛeter illaz ſtelle ſpeciem que
coꝛporeuz iĩcitauit obtutuʒ fulgẽlioꝛ
ueritatis radius eoꝛum coꝛda per
docuitut pꝛius qᷓ; laboꝛes itineris
inhoarent:eũ ſignari ſibi ĩtelligerẽt
cui in auro regius honoꝛ:In thure
diuina ueneratio. In myrrha moꝛta
litatis cõfeſſio deberef.Et hec qdẽ
quantum ad illuminationem fidei
peltheh rvo nerĩ illis credita ĩ
tellecta ſufficere:coꝛpoꝛali ituitu nõ
inquirerẽt:quod pleniſſimo viſu mẽ
tis inſpexerãt. Sʒ diligẽtia offcij ſa

gacis vſqʒ ad videndũ pueruʒ perſe

uerans futuri tempoꝛis populis 2
noſtri ſeculi hoibus fᷣniebat.vt ſicut
omnibꝰ pꝛofuit:qð poſt reſurrectio
nez domini ueſtigia uulnerũ in car
ne eius Thome apoſtoli exploꝛauit
manus:ita ad noſtram utilitatẽ pꝛo
ficeret: ꝙ inſãtiaʒ ipſius %Æn˙goruʒz
pꝛobauit aſpectus. Niderunritaqʒ
Magi ⁊ adorauerũt pueꝝ de tribn
iuda ð ſemie Dauid pᷣm carnẽ factũ
ex muliere:factũ ſub lege: quam nõ
ſoluere uenerat:ſed adiplere. Nide
runt ⁊ adoꝛauerũt pueꝝ: quantirate
paruulũ:aliene opis indignuʒ fandi

impotem:⁊ i nulo ab humane ifacie
generalitate diſi milem. Quia ſicut
fidelia erat teſtimonia:q̃ ĩ eo maie

ſtateʒ iuiſibilis diuinitatis aſſereret

ita pꝛobatiſſimũ eſſe debeat uerbũ

carnem factũ: ſempiternaʒ illã eſſẽ

tiaʒ fili dei hominis ueraʒ ſuſcepiſſe
nataram: ne uel inefabliũ operum
ſecutura miracula uel ſuſcipiendaꝝ
ſupplicia paſſionũ ſacramẽtum fidci
ex rerum diuerſitate:tur barent:cum
iuſtiticari omnio non poſſent:niſi ꝗ
dominum Jeſuʒz neꝝ deuʒz ⁊ uerũ
hoiĩiem credidiſſent. Huic ſingulari

fidei dilectſſimi ⁊ pꝛedicare p omia

ſecula ueritati diabolica manicheoꝝ
rel ſtit impietas:q ſibi ad ĩterficẽdas
deceptoꝝ animas nephadi dogma
tis ferale cõmentum de ſacrũegis
7 fabulolis mendaciis texuerun:
p bas inſanaꝝ opinionum ruiuas
eiſſqʒ pcipites pꝛoruerunt:ui ſibi falſi
coꝛpoꝛis fingeret Chꝛiſtũ:qui nichil

in ſe ſoliduʒ:nichil ueꝝ hoĩuʒ oculis

actibuſcq; pbuerit:ſed ſinłate carn s
uacuã imag nem demoſtrãt. idignũ
eni uideri uolũt:ut credat᷑ deus dei

filius femineis ſe inſeruiſſe uiſceribꝰ

Z maie tatem ſuam huic contumelie
ſubdidiſſe ut nature carnis imixius
in ue:o humane ſubſtantie corpore

naſecretur:cũ totum hoc opus non
iiuria ipſius ſed potẽtia nec credẽda
pollutio: ſed gloꝛioſa dignatio. Si

eniʒ lux iſta uiſ biliſnullis imũdiis

quibus ſuperfuſa fuerit uiolat:nec
radioꝝ ſolis nitoꝛem queʒ coꝛpoꝛeã

eſſe creaturã:nõ duhiũ eſt:loca ulla
ſoꝛdentia: uel cenoſa contaminant
Qnid illius ſempiterne ⁊ in coꝛpoꝛe
lucis eſſentiam potuit qualibet ſui
qqualitate polluere.que ſe ei quazꝭ ad
i maginem ſui condidit ſociando cre
ature purificationeʒ pꝛeſtitit maculã
non recipit. Etſic ſanauit nulnera
infirmitatis: utnulla patcret dumna
nirtutis Quod diuine pietatis mna

gnũ ⁊ ineffabile ſacramentum:quia

omnibus ſanetarum ſcripturã : teſti
ficationibus eſt nũciatum.iſti de qbꝰ
loquimur:aduerſarij ueritatis legẽ
p Moiſeʒz dat Fincitalalibigitl
pꝛohetaꝝ oꝛacnla reipuerũt.ipſaʒq;
Euãgelicas ⁊ Aſpoſtolicas paginas
quedaʒ auferẽdo ⁊ quedam iſerẽdo
niolauerunt: confingentes ſibi ſub
Apoſtolo:uʒ nominib ⁊ ſub nerbis
iplius Saluatoꝛis multa nolumina
ſalſuanis:quibus enoris ſui cõmẽta
mnnirent ? decipiendoruʒ mentibꝰ
moꝛtifernzʒ uirtꝰ ijnnderet. Nidebãt
enim ſibi uniuerſa obſiſtere: omnia
reclamare:⁊ non ſolum nono ſed 2
ueteri teſtamento ſacrilege ipietatis

ſuc dementiam confutari.? lamẽ in

furioſis mẽdaciis pſiſtentes eccleſiã

dei deceptionibus ſuis pertabaret
non deſinunt:hoc miſeris quos illa
queare potuernnt: perſuadentes:'u
negẽt a domino Jeſu Chꝛiſto huma
naʒ naturaʒ uere eſſeſuſceptã.negent

eum uere pro mundi ſaluie cruciſ xũ

negent de ei latere lãcea ualnerato
ſang uinem redemptionis ⁊ aquaʒ
fluxiſſe baptiſmatis:negent eũ ſepul
tum ac die tertia ſuſcitaium: negent
eum in cõſpectim diſcipuloꝛum ad
conſedenduʒz in dextera patris ſup
omnes celoꝛum altitudines elenatũ
vt tota apoſtolici veritate ſimboli ſõ
lata nulla ſpes incitet ſanctos:negẽt

achꝛiſto viuos ⁊ moꝛtuos iudican

dos: quos tantoꝛuʒ ſacramentoꝝn

virlute pꝛiuarint: doceãtin ſole ⁊ lu
na colere Chriſtũ:⁊ ſub noie ſpirituſ
ſancti ipſum taliũ impietatuʒ magi
ſtrum adoꝛare manichenz. Ad cõſir

mandaʒ igitur dilectiſſimi coꝛda no
ſtra ĩ fide ⁊ veritate pꝛoſit oibus hbo
dierna ſeſtiuitas:⁊ ex teſtimonio ma
niſeſtate ſaluatoꝛis infantie cõfeſſio
catholica muniatur: aæ natur̃ noſtte

4

carnem in Chaiſto negantium auz

thematizetur impietas: de qua nos

beatus Jones apoſtolus non du

bio ſermone pꝛemonuit dicẽs.Ois

ſpiritus qui cõfitetur chꝛiſtuʒ Jeſu,

in carne veniſſe:ex deo eſt. Et omnii

ſpiritus qui ſoluit Jeſum:ex deonö
eſt. ⁊ hic eſt Anuichꝛiſtus. NMihil er
go cuz huiuſmodi hoibus cõomune
ſit cuiquam chꝛiſtiano:nulla cũ talli

bus habeatur ſocietas:nullũqʒ con

ſoꝛtiuz. Pꝛoſit vniuerſe eccleſ e: cd
multi ipſoꝛum domino miſerãte de
tecti ſunt.Et in quibuſ ſacrilegijs vi
noerent:eorũdem conſeſſione patefa

nibus cibo:um: ſoꝛdibus veſtium:
ieiunia que non de ratione veniunt
continentie:ſed ð arte fallentie: hac
tenus nocuerint incauris. hactenus

.

re. Eccleſiafticuz ſane atqʒ diuinitꝰ

illuſerint iperitis. poſt hoc nullius
excuſabilis erit lapſus: nec iam ſim
plex habendus eſt: ſed valde nequas
atqʒ peruerlus:qui deinceps reper
tus fuerit nephãdo obſtrictus erro

inſtitutum nõ ſoluʒ non ihibemus

ſed ẽt incitamus affectum:vt ẽt ꝓ ia
libns nobiſcuʒ domino ſupplicetis

quoniam ? nos deceptarus anima

rum ruinas cuʒ fletu 1 meroꝛe miſe
ramur exequẽtes apoſtolicc pietatii
exẽplum:vt cuzʒ ifirmantibus ifirme
mur:a cũ flentibus defleamuſ.Spe

—

ramus eim exoꝛandaʒ miſericoꝛdiã

dei multis lachꝛymis ⁊ legittima ſa
tiſſactione lapſoꝛum:q; dum hoc in
coꝛpoꝛe viuitur nullius deſperanda

reparatio:ſed omnium eſt optanda

coꝛrectio:aurxiliante domino qui eri

git eliſos:ſoluit ↄpeditos:⁊ illumiat

cecos: cui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia ĩ ſecula

Y

oi
n
Ctd
fun

nint
thu⸗
nnls
Uns
nin
Nni
e
diuini⸗
bemus
apn
lceis
Mima
e ni⸗
tpenl
gsimme
nGe
Gicond
mk.
n hun
veren

oqiai
illantit
ilas

n

Kep'pbiiadominteyatmon

Odiernaʒ ſeſtiuitatẽ dilectiſſi
mi apparitio domini noſtri
Saluatoꝛis ſicut noſtis: iliu
ſtrat. Et hic ille dies eſt:quo ad co
goſcẽdum adoꝛandumq;ʒ dei filiuʒ
tres Magos pꝛeuia ſtella perduxit
cuiꝰ ſacti memoꝛiam merito placuit
honoꝛe annuo celebꝛari:ut dũ Euã
gelica hiſtoꝛia inceſſanter:ſemper ſe
intelligẽtium ſenſibus inſerat ſalnti
feruʒ myſterium per inſigne mira
culum. Pꝛeceſſerãt qde documẽta
que coꝛpoꝛeã natiuitatẽ domini ia

nifeſtis inditiis declararẽt. Cũ bea

ta maria virgo ſecũdandã ſe ſpũ ſcõ
pariturãqʒ dei filiũ audiuii:⁊ credi
dit:ſiue cũ ad ſalutationẽ ipſius in
vtero Eliſabeth natus Joãnes pꝛo
phetica exultatione cõmoius ⁊ q̃ſi
etiã intra matris viſcera iam clama
ret:Ecce agn dei ecce qui tollit pec

eata mũdi.uel cũ oꝛtũ domini ange

lo nũciante paſtoꝛes celeſtis exerci

erant in pꝛeſepe viſituri:nec putarẽt
ꝙ in ſola natura hoiĩs eſſet edims:

cui ſupne mililie famularetur occur
ſus.Sed hecatqʒ alia huiuſmodi
pancis tunc uident inotuiſſe plõöis

q̃ uel ad cognationẽ Marie virgis

ul ad ſci ioſeph familiã ptiebãt. HPoc

aũt ſigno quod magos in lõgiquo
poſitos efſ caciter mouit ⁊ ad domi
nũ ieſum pſeuerãter attraxit.illius
ſine dubio gr̃e ſacr̃m ⁊ illius fuit uo

cationis exoꝛdiũ:quia nõ in iudea

tantũ ſed etiã in ioio mũdo xpᷣi.crat
euangeliũ pᷣdicandũ ut ꝑ illã ſtellaʒ
que magoꝝ viſui ſplẽduit: iſraelita
rũ vero oculis nõ reſulſit.⁊ illumia
tio aſſignata ſit gentiũ ⁊ cecilas de

tus ſũt claritate circũdati ut nõ am..
bigerent de poteſtate pueri quem

clara tà iudeon. Wermanet igit di

lectiſſimi ſicut euidẽter apparet my
ſticoꝛũ foꝛna geſtoꝛũ ⁊ quod magi
ne incohabat ver tale cõplet. radi
at nãqʒ a celo ſtella ꝑ gratiã ⁊ tres
magicoꝛuſeatione euan geiici fulgo
ris acciti in oibus quottidie nauioi
bus ad adoꝛandũ ſũmi regis infan
tiã accurrũt. Herodes in diabolo
quoq;ʒ fremit ⁊ auferre ſibi iniqiia
tis ſue regnũ in his qui ad xp̃ᷣjĩ tra
ſeũt:in gemiſcit.vnde ſi paruulos in
terficiat ieſũ ſibi uidẽt occidere:qð
vtique facere ſine ceſſatione molit:
dũ primoꝛdiis renatoꝝ ſpiritũ ſan
ciũ eripe ⁊ quãdã tenere ni ſteruelut
infanuiã tẽptat extinguere. Judei ve
eo qui extra regnũ chꝛiſti eſſe volue
rũt.adhuc quodãmõ ſub Herodis

ſunt pꝛ ncipa:u.Et dominãte ſibi ſal

uato:is inimico alienigene ſeruiũt
ptãti quaſi neſciant pphetaꝝ dicen

te Jacob Mon deſiciet pꝛinceps ex
iida? dux de femoꝛb' ſuis donec
veniat cui repoſua ſũt:⁊ ipſe ẽ expe

ctatio gentiuũ:Sed nondũ ũielligũt

quod negare nõ poſſunt mẽte nõ

capiunt:qð ſcripturaꝑ narralõe co

gnouerũt quomiã inſanis magiſtrui
ueritas ſcandalũ ẽ ⁊ ceciſ docioꝛibꝰ

fitcaligo quod lumẽ ẽ.reſpõdẽt ita
q; iuterrogati qð in Bethleẽ naſci
tur xp̃ᷣs ⁊ ſciam iuã qua alios iſtru

unt nõ ſequunt᷑. Perdiderunt igit᷑
ſucceſſionẽ regũ: placationẽ hoſtia

rum:iocum ſupplicationunuoꝛdinẽ
ſacerdutum.Et cum vĩa ſibi clauſa:
oĩa expiamurſ bi eẽ finita:nõ uidẽt

eæi in xpᷣm eſſe trauſlata.unde quod

illi tres viri uniuerlaꝝ gentium ꝑſio
nã g rentes adoꝛato domio ſun. ad
epii.hocin populis ſuis per fidem
que iuſtificaripios totus mnundus
aſſequit᷑.⁊ hereduatẽ domini ante
e z

ſecula prepᷣarataãs acipiunt᷑ adoptini

47 perdunt: ꝗq uidebantur eẽ legitimi

Reſipiſce:⁊ tãdem ludee. Reſipiſce

aad redemptorem tuum depoſita
in fideliiate etiam conuertereʒ NMoli

ſceleris tui manitate terreni. Mon
iuſtos Chbriſt ſed peccatores uocat

nec ipietatem tuam repellit:qui pꝛio
te dum crucifixus eſiet oꝛani imitẽ
crudelũ patrum moꝛumſolue ſẽtẽtiꝗ
neque te eorum maledicio patiaris
obſtꝛingit:qui clamãtes de Chꝛiſto
Sanguis elus ſuper nos ⁊ ſup fili

ps noſtros:ſacinus in te ſui criminiſ

tranſfunderũt.redite ad miſericoꝛdẽ
vtimini:clementia remittẽtis.ſeuitia
eni veſtre iniquitatis conuerſa eſtin
canſam ſalutis:viuit quẽ perire vo

luiſtis. Cõfitemini negatu: adoꝛate

venditũ ut nobis bonitas illius pꝛo
ſit:cui ueſtra malignitas nocere nõ
potuit.Quod ergo ad uerã dilectiſſi
mi pertinet charitatẽ: quã etiã inimi
cis noſtris ex dominica eruditione
debemus. optandũ nobis ẽ ⁊ ſtu

dẽdũ:ut hic populus qui ab illa ſpi

ritali patꝝ nobilita te defecit: ramis
ſue arboꝛis inſerat.Multũ eni noſ
deo beniuolentia iſta cõmendat: qa

ideo delictum eoꝝ nobis miſericoꝛ

die locũ fecit uteos ad emulationezʒ
ſalutis recipiende fides noſtra reno

caret.nam uitam pioꝝ non ſolũ ſibi
ſed etiam aliis eſſe vtilẽ decet ut qð

apud eos agi non lar ea bisabtitne
i

alur excplis:Coniſiderantes itaque

dilectiſſimi ineffabilẽ erga nos dini

noꝝ numex largitatem cooperato
res ſimus gratie dei operãtis in no

bis. Hon.n.doꝛmientibus pꝛouèit

regnũ celoꝝ nec ocio deſidiaqʒ toꝛ

pentibus beatitudo eternttatis igre

ditur. Sed quia ſicut apoſtolus ait:
Si cõpatimur:⁊ gloꝛificabimuralla

nobis eſt via:quam ipſe dominnfſe

eſſe teſtificatus e:qui nobis operuʒ
meritis ſuffragantibus ⁊ ſacramẽto

ↄſuluit:⁊ exemplo ut in adopionez
vocatos per illud pꝛoueheret ad ſa
lxtem:p hoc impueret ad laboꝛm.q
HPꝛic aut laboꝛ dilectiſſimi pus filjs
æ ſeruis bonis non ſolũ nec aſp ncc
oneroſus ſed etiam ſuauis? leuis ẽ

dicente dominot Neniie ad omnes

qui laboꝛatis ⁊ onerati eſtis ⁊ ego
refici vos.tollite ingum meũ ſuperr
Sos: ⁊ diſcite a me quia mitis ſum ꝰ
humilis coꝛde:⁊ inuenietis requieʒ
aiabus veſtris. iugum enim meum
ſuaue eſt 1 onus meũ leue: Mihilꝛ.n
dilecliſſimi arduũ eſt humilibus 2

nihil aſpex mitibus.⁊ ſacile oia pꝛe

cepta veniũt ad effectum quando et
gratia pꝛetendit auxiliõ ⁊ obediẽtia
mollit imperiũ. Intonante.n. quot

tidie auribus noſtrii eloquio dei ꝗd
diuine iuſticie placeat ſcire conuinci
mur. Sed quia iudicium illud quo
vnuſquiſqʒ recipiet pꝛout geſſeri ſi

ue bonum ſiue malũ indicaturi pati

tientia 1 bonitate differtur: impunt

ftem ſibi iniquitatiſinfideliũ coꝛda
pꝛomittũt:⁊ putant humanoꝝ actu
um qualitateſ ad diuine pꝛouidẽtie
non pertinere cenſurã: quaſinõ eui
dentiſſimus plerũ que ſuppliciiſ ma
le geſta plectantur: aut non ſepe cele
ſtium comiuationũ terroꝛ oſtendat.

quibus vtiq; ⁊ fides mouetur ⁊ infi

delitas increpatur. Inter hec autem

permanet ſuper omnes benignitas

dei ⁊ nulli miſericoꝛdiam ſuaʒ dene
gat:cũ indiſcrete vniuerlis bõa mul

ta largitur: eoſqʒ quoſ merito ſubde
ret penis:mauult inuitate beneficijs

Dilatio euim vindicte dat locũ peni

tentie. nec tamẽ dici poteſt nulla ibi

eſt vitio:ubi nulla conuerſio ẽ: quia

SeSeee

s
n
bln
üpe

iin
got
Unci
c
ſaif
nhn
in
aa
iceie⸗
ſo eui
din
li
tii
Un
igin
d
f
plibc⸗
eſah⸗
ü
pulub
e

mens dura æ ingrata iam ſibiipſa
ſuppliciumeſt ⁊ in conſcientia ipſa
patitur quicquid dei bõitate differ

tur. Mon igitur velinquentes pec

cata delectent ut illos in ſuis actibꝰ

vite hnius finis inueniãt. Quonig,z
in inferno nulla eſt coꝛectio:nec da

tur remedium ſatiſfactionis.ſi iam

non ſupereſt actio vountatis dicen
oniam non

te pꝛopheta HDanid:

eſt in moꝛte qui memoꝛſit tuii infer

no autem quis confitebitur tibi. Fu

giant noxie voluptateſinimica gau
dia:⁊ deſidcria iam iamq; perttura.
quis fructus eſt que ve vtilitas ca ĩ

deſinenter eupere:que etiam ſi ůon

deſerunt:deſerenda ſunt. Amoꝛ re

rum deſicientinʒ ad incoꝛuptibilia

tranſferatur ⁊ ad ſub limina vocatꝰ

animus celeſtibus delectetur. Con

firmare amicitiascum ſanctis ange
lis.intrare in ciuitatem dei.cuius no

bis ſpondetur inhabitatio.⁊ patri

archis ⁊ pꝛophetiſ ⁊ apoſtolis mar

tyribuiq; ſociamim ynde a illi glu

dent:inde gaudete. Hoꝛuʒ diuitiag
concupiſcite.⁊ per bonam emulatio

nem ipſoꝛum ambite ſuffragia.Cuʒ
quibus eni m fuerit conſoꝛnum de

tis. Pum itaque tempus nobis ad

mandata dei cxequenda concedit
gloꝛifcare deum in coꝛpoꝛe veſtro.

veſtrarum ſemper ardentes. ⁊ nihi.

reſideat veſtris tenebꝛoſum in coꝛdi

bus. Quoniam ſic ait apoſtolus⸗

Fuiſtis aliquando tenebꝛe:nunc au
tem lux in domino. Impleanturqʒ;
in nobiſ que in trium magoꝛuz ima
gine pꝛeceſſerũt.Et ſic luceat lumen
veſtrum coꝛam hõibus ut vidẽtes
opera veſtra bona gloꝛiſicent patrẽ

peſtrum qui in celis eſt. Sicutenim
maghum peccatum eſt cum inter gc7
tes pꝛopter malos chꝛiſtianos no
men domini blaſphematur: ia ma
glium pietalis eſt meritum cuʒ eidd
in ſancta ſeruoꝛum ſuoꝛum conner

ſatione benedicitur: Cui eſt gloꝛia ĩ
ſecula ſeculoꝛum eimen.

.

Jes dilectiſſimi quo pꝛimum
gentibus ſaluatoꝛ apparuit ſa
cro nobis honoꝛe venerandus eſt.
illa hodie coꝛdibus noſtris concipi

enda ſunt gandia:que in trium ma
goꝛum fuere pectoꝛbus quando re
genm celi ⁊ terre ſigno ⁊ duetu noui ſi
deris incitati quem crediderani pꝛo
miſſum ado:auere conipicuum. NHe

qʒ enim ita ille emenſus eſt dics ut

virtus operis que tunc eſt reuelaia

tranſierit. nihiloq; ad nos niſi rei
eſte fama peruenerit: quam fides
uſciperet ⁊ memoꝛia celebꝛaret:cum
multiplicato munere dei etiam quo

tidie noſtra experiantur tempoꝛa qc

d ein oꝛniu quid illa habuere pꝛimoꝛdia. quam
uotionis:erit ⁊ communio dignita

uis ergo narralio euangelice lectio

nis illos pꝛopꝛie recenſeat dies: in
quibus tres uiri quos nec pꝛophe
. der tica pꝛedicatio vocuerat:mec teſtifi ca
2 lucete dilectiſſimi ſicut luminaria
in hoc mundo.ſint lucerne mentiuz

tio legis inſtruxerat ad cognoſcen
dũ deũ a remotiſſima oꝛientiſ parte

penernni:hoc idem tamen ⁊ maniſe

ſtius nũc ⁊ copioſius fieri in omniũ
vocatoꝛum illuminatiõe perſpicimꝰ
quoniam impletur pꝛophetia Bſaie
Dicẽtis:Reuelauit oominꝰ bꝛachiũ

ſanctum ſuum in conſpectu omniũ
gentium:⁊ vidernnt omnes fineſ ter
re ſalutẽ que a domino deo noſtro

eſt. Et iterum: Et quibus non eſt an

e liii

EBe Epiphania vomini eiuſdẽ?

nunciatum Se eoruidebit. «qui ń

audicrunt: inte ligent. Unde cũ cer
nimus bomineęs mundanc ſapiéuer

Deditos 2 Jeiu chꝛiſti confeſſione
ionginquos de pꝛofundo erroꝛis

Aui ſedacia ad cogntionem uerilu

minis aduocari oine pꝛoculdubio
gralie ſpendoꝛ operaiur: ? quicqd

in coꝛdibus tenebꝛolis noue lucis

oapparei:de cinidiem ſtelle radis mi
cai: ut mentes quas luo fulgoꝛe col
tigerit Z miracuto moued:7 ad de
unz adoꝛandum pꝛecudo perducat
Si autcm ſollicito intellecru uelimꝰ

aſpicere quomodoetiam triplex illa

ſpeeics numerum ab ommbus qui
ad chꝛiſtum greſiu fidei ueniunt: of
feratur: nonne in co:dibus recte cre

Acntiũ e dẽ ce eb:atur oblatio. ælu

gu n eteni de theſauro animi ſui pꝛo

mit ꝗ xpʒ regẽ vniucrſitatiſ agnolcit
Mirrham ofiert: qui unigenitũ dei
crcdit uera ſi hois uniine nalura
7 dam cum Thure ueneratur ꝗ
in nullo ipſum ꝓpaterne mateſtan im
parem cõf tent᷑.· Mis cõparationib?
dilectſſumi diligẽter iſpectis iuẽ mꝰ?

xtiam Herodis non decſſe perlonà
cu us ipſe diabolus ſicut unc fuit

ocuios: ꝗia nunc quoq; ind. feſſus
eſt nitatoꝛ. Yruciatur eni nocatiõę
gẽtiũa quoliiana polcſtatis ſue de
lſiructione 4orquctur: dolens ubiq;
ſe dcicri. uerũ Regẽ zi locis omni
bus adoꝛari. parat fraudes.fingit
diſſenſioncs. erumpi in cedes. ut
rel quis quog adhuc fallit: utatur in

unidia uritnr in Judcis. ſimuilanone
inſiduatur i hereticis ſeuitia gſcẽdit
in Taganis. uidet. n. iſuperapilé cCc
ptentia regis eterni cuiꝰ moꝛs ipſi
us vim moꝛtis extin xerit: ? ideo io
ram necendi artem cuius moꝛs ipſi
s v.m moꝛtis cxlinxerit. 1 ideo to

7

iam noceèndi artem in eos qui vero

regi famulantur armauit. alios per
inſlanoneʒ ſcientie legalis obduraſ
alios vero in furoꝛem perſecutioniſ
inſtigans.alios per falla fidei com
menta dᷣepꝛauans.Sed hãc Bero
dis iſtius rabiem ille vmcii:⁊ deſtru

it qui etiam paruulos: martyrij pal

ma coꝛonauit:a fidelibus luis tam
innictam indidit chariuatem: ut apo
ſtoli verbis audebant dicere: quis
nos leparauit 9 charitate chꝛiſt tri
pulatio:an anguſtia:an perſecutio:

an fames:an nuduas: an periculuz:

an gladius:ſ cui ſcriptum eſt: Quia
pꝛ: pter mortilicamur tota die. eſti
maniſumus ſicut oues occiſionis. iĩ

bis omnibus ſuperam pꝛopier eũß
qui dilerit nos. Hanc toꝛtitudinc,

Dilectiſſuni non illis iempoꝛibus tã
tum necetlariam fuiſſe credmus: ꝗ
bus reges mũdi ⁊ omnes ſeculi po
teſtates cruenta impictate in dei po

pulum ſeuiebani:cum ad maximaz

goꝛiam luam pertinerę dicerent ꝛſi
de terris nomen chꝛiſtianum aufer

rent:neſcienies eccleliam dei per fu

ro:em ſue crudeliuatii augeri quoni
am in ſluppl cijs ⁊ mo:nbus beato
rum marnyrum qui putabantur mi

nui numero: multplicabantur exẽ

po. Denique tantum conlulit fidei
noſtre inpugnatio perſequentium
ut nihil magis regium oꝛnet pꝛinci
patum:q; quod domini mundi me
bꝛa ſunt chꝛiſti nec tam gloꝛiantur
q in inperio geniti q; gaudent q
in baptumate ſunt renati, ſed quia

tempeſtas pio:um turbinum cong

euit:⁊ dudum ceſſantibus pꝛelis q
dam videtur arridere tranquiſlitas

uigilauter canenda Aunt illa diſcri
mina que oc ocio ipſius pacis oꝛiũ

Iur: Alduerſatius tamen dui in aper

ſe
(

ſae
ſin

ach
i⸗

n
B
Ln
efi
Nrd
dine;
dus ti
mg
wpo
dapo
na;
nenttß
n A
unnſ
clont
Uurmi
r ei⸗
uſcen

dpnd
undie
ttur
n s
Aqus
n n
cs d
uilip
la di

ncs l

inc

cta nocendi arte deſeuit ut quos nõ

ciat voluptatis. Nidenſitaqʒ ſibi re

ſerit diſcoꝛdias:accendit iras: ĩciat
linguas. 2 ne ab illicitis dolis cau

Deduan

“
D
.

tioꝛa coꝛda ſe reuoceni:conſumãdo
rum celeruz ingcrit facultates:quia
illi rotius fraudis bic fructus eſt: ut
qui imolatione pecudum ⁊ ihuris ĩ

cies detegit actionum: nam ſunt qui
dam licut ait apoſtolus Qui deuʒ
pꝛofitentur ſe ſcire: ſactis autem ne
gant. ANere enim reatuſ negationis
incurritur quando bonum quod i
ſono vocis auditur in cõſcienta nõ
habetur. fragilitas enim conditiõiſ

acquieſcunt deceptoꝛie voluptati.ſz

tis inefficax perſecutionibus fuit le noticiam dei ſui A conſilijs ſe male

ſiſtere pꝛincipium fideʒ:⁊ vnius dei
latis inſeparabilem trinitatem non
ſegnius in palatijs q; mn eccleſjs a
doꝛari:interdietam dolet ſanguinii
qhꝛiſtiani effuſionem ⁊ quoꝛum ob
tinere nõ poteſt moꝛtes:impetit mo
res.Cerroꝛes pꝛoſcriptionum iaua
ritie mutat incendium. ⁊ quos da
us nõ/fregit cupiditate coꝛumpit
Maligniias enim longo vſu pꝛo
pꝛie imbuta nequutie non depoſuit
odium ſed veriit ingenium:quꝑ ſibi
mentes fidelium biandius ſubdat.
Inflammat enim concupiſcentjs:
quos non pioeſt vexare toꝛmentis

cenſione non colitur:quibuſlibet ei

criminions ſcruiarnr. Habet igitur
dilectiſſimt pax noſtra pericula ſua

2 frnſira ð fideli libertare ſecurt ſůt ¶Emo:ia rerum ab humani ge
qui dinioꝛum deſiderijſ non reſiſtũt/ neris ſaluatoꝛ geſtarum ma
Coꝛ hominum de operum oſtendi

tur qualitate ⁊ ſoꝛemas meniinʒ ſpe

facile in delicta pꝛola biiur.Et quia
ſine deſectauone peccatum eſt: cito

a carnalibus deſiderijs recurratad
piritale pꝛeſidium.⁊ mens habens

lſuadendi hoſtis auertat. Prolt uůᷣ
pertulit iciu afflictionis lapiu deij li patientia dei.nec ideo delinquen
l pertinacia nutria tar: quia vindic
is differtur. Mon ſtc peccatoꝛ, de im
punitatc ſecurus.quia ſi tempus p
nitentie amiſerit: locum induigẽtie
n habebil:dicente pꝛophetaquia
non eſt in moꝛte qui memoꝛ: ſit tui ĩ
inferno autem quis confitebuiur n
bi. Qui:autem ſibi coꝛectiõis repa
rationem experitur eſſe difficilẽ:con
fugiai ad auxiliantis dei clementiaʒ
7 vincula male conſuetiudinis abil
lo poſcat abꝛumpi:qui alleuat om
nes:qui conunt ⁊ erigit omnes eli
ſos. Hon erit vacua confitentis oꝛa
tio:quoniam miſericoꝛs deus volũö
luntatem timẽtibus ĩ ſe ſaciei: ⁊= o0 2
bit quod petitur:qui dedu:unde pe
tereiur.per dominũ noſtrum q eiũ
chtiſtum qui uiuit regnat in ſecula
ſeculoꝛum elmen. JMU

De Epipᷣhania domini eiuſdem

ſermo ſeptimus.

gnam dileci ſſimi nobiſ confert vti
litatem:lſi que veneramur cõdua. ſu
ſcipiamus imuanda: in diſpenſatio
nibus enim ſacramentoꝛum chꝛiſti
q virtutes ſunt gratie ⁊ incitauuenta
doctrine. ut quem confuemur fidei
ſpiriiu: operum quoque ſequamur

exemplo: Mam etiam ipſa pꝛimo:

dia que deifilius per matrei nirgi
nem noaſcendo ſulcepit: ad pꝛsfeciuzʒ
nos pietatis inſtituunt. Simul eni
apparet coꝛdibus rectis in una ea

demqʒ pſona et humana humiluaſ

2 diuina maieſt. s quẽ cune teſtat

infantemnceluz 2celeſtia ſuũ loquũ

tur autoꝛem.puer coꝛpoꝛis parui do

minus ⁊ rectoꝛ eſt mũdi:a genitricis

gremio continetur qui nullo fine cõ
cluditur. Sed in his noſtroꝝ vulne
rum eſtcuratio ⁊ noſtre deiectionis
erectio:quia nilſi in vnũ tanta diuer
ſitas conueniret:reconciliari deo hu
mana natura nõ poſſet. Legẽ ergo
viuendi remedia nobis noſtra ſan
xerũt ⁊ inde data eſt moꝛbus foꝛma
unde mo tuis eſt impenſa medicina
nec imerito cum tres magoſ ad ado

randum Jeſum noui ſideris claritaſ

deduxiſſet non eum imperantẽ de
monibus:non moꝛiuos ſuſcitanteʒ.
non cecis viſum:nõ claudis greſſũ
aut mutis eloquium refoꝛmantem:

nec in aliqua diuinaꝝ virtutũ actio

ne viderut.ſed pueꝝ ſilentem quietũ
⁊ ſub matris ſollicitudine cõſtitutũ

in quo nullum quideʒ appareret ðᷣ

poteſtate ſignũ:ſed magnum pꝛebe

retur de humilitate miraculũ. Ipſa

itaqʒ ſpecies ſacre infantie cui ſe de
us dei filius aptarat pꝛedieationem
auribus intimandam oculiſ ingere

bat.⁊ quod adhuc vocis non pꝛofe
rebat ſonus:viſionis iam docebat

effectus. Tota.n. victoꝛia ſaluatoꝛis

que ⁊ diabolum ſuperauit ⁊ mun

dum: humilitate eſt concepta hu

militate eſt confecta. Diſpoſitos di
es ſub perſecutione inchoauit:⁊ ſub
perſecutione finiuit. nec puero tole
rantia paſſonis nec paſſuro defuit
manſuetudo puerilis:quia vnigeni

tus deiſub vna maieſtatis ſue incli
natione ſulcepit ut ⁊ homo vellet na

ſci ab hominibus poſſet ocetdi. Si
igitur omnipotens deus cauſaʒ no

ſtram:nimis malaʒ humilitatis pꝛi

uilegio bonam fccit: ⁊ ideo deſtruit

nia que perſecutoꝛes intulere no re
nuit.led obediens patri crudelitatei
ſeuientium iuſtiſſima lenitate tolera

nit.quantũ nos hũiles quãtũ opoꝛ

tet eſſe patientes. Qui ſi quid labo
ris incidimuſinunquam niſi noſtro
merito ſuſtinemus.Quis auteʒ glo
riabitur caſtũ ſe habere coꝛ: aut mũ

dum ſe eſſe a peccato:dicente beato

Joanne:Si dixerimus quia pecas
cimus:⁊ veritas in nobis nonẽ: g

innenitur ita imunis a culpa ut i eo

non babeat uel iuſticia quod argu
at:uel miſericoꝛdia quod remitiat.
Angde tota dileciiſſimi chꝛiſtiane ſaa
pientie diſciplina non in abũdantia
uerbi non in aſtutia diputandi ne
qʒ in appetitu laudis ⁊ gloꝛie ſed in
vera auolũtaria humiluate cõſiſtit:
quam dominus Icſus ab vtero ma
tris vſqʒ ad ſupplicium crucis pio
omni foꝛtitudine 2 elegit ? docuu:
Mam cum diſcipuli eius inira ſe ut
ait euangeliſta diſquirerent quſeo
rum maioꝛeſſet in regno celoꝛuʒ: vo
cauit paruulum a ſtatuit eum ime
dio eo:ꝛum ⁊ ait:lmèe amen dico vo
bis niſi conuerlſi fueritis ⁊ efficiami
ſicut puuli nõ intrabinſin regnũ ce
loꝛum:Quicũqʒ ergo humiliauerit

ſe ſicut paruulus iſte:hic maioꝛ eſt in

regno celoꝛum.Almat chꝛiſtuſ infan
tiam humilitatis magiſtraʒ innocẽ
tie regulam manſuetudinis foꝛmã.
Amat chꝛiſtus infantiam ad quum
maioꝛum dirigit mo:es. ad quaz ſe*
num reducit etates eos adſuuʒ iin
clinat exemplũ:quos ad regnũ ſub
limat eternum. At autem plene vale
amus agnoſcere quomodo appꝛe
hendi poſſit tam mira conuerſo z·
in puerlẽ gradũ q̃ nobis imitatidbe
redeũdũ iu:docet nol.b.apls ⁊ dicit

Molite pnueri effſici ſenſibꝰ: ſed mali
n tia paruuli eſtote.non ergo ad lubi
o ca infantie ⁊ ad imperfecta nobis p
Co modia redeundu eſt. Sed aliquid
o. qquod etiam graues annos deceat:
l inde ſumendũu ut uelox ſit cõmotio
uni nuũ tranſitus:citus ad pacẽ recurſus
eo Mulla ſit memoꝛia offenſionis. nul
* la cupiditas dignitatiſ. Amoꝛ ſocie
dilectionis: equalitas naturalis.ma
in gnü enim bonũ eſt nocere nõ poſſe
t ⁊44 ma igna non ſepere:quia infer
in re ac referre iniurià mundi huiꝰ pꝛu
nitl dentia eſt. Nemini antem malum ꝓ
ei malo reddere chꝛiſtiane eſt equgni
DRü mitatis infantia. Ad hanc nos ſimi
niin litudinẽ dilecuſſ mi paruuloꝛuʒ my
“ ſteriũ hodierne feſtiuitatis innitat:
ciſit 2 hanc nobis utilitatis foꝛmã ado
non ratus a magis puer ſaluatoꝛ inſinu
dn at:qui ut imuatoꝛibus ſuiſl quidglo
Es rie pararet oſtenderet:oꝛtus ſui iem
hn poeꝛe editos martyrio conſecrauit ut
neu in beihleẽ ubi xpᷣs naiui eſt geniti p
ncll⸗ cõmunionẽ etatis conſoꝛtes ſierent
n paſlionis. Amer igitur humilitas:
Ne 7 ois ab infidelibus vitetur elatio.
noſ Alter alterum ſibi pꝛeferat. ⁊ nemo
fomi. quod eſtſuũ querat: ſed quod alte
nE rius ni cum ia omnibus abundaue
unm rit affectus beniuolentie: in nullo pi
Bctin rus inueniatur iuidic.Quoniã qui
inn ſee cxaltai humiliabit᷑.⁊ qui ſe humi
1 Ne liat exaltabit᷑.codem ipſo atteſtante
is oni domino geſu chꝛiſto:qui cum patre
dun ⁊ ſpũ ſancto uiuit ⁊ regnat deus: in
cn ecH ſecula ſeculog amen.
guͤi ¶ De Epiphania domini eiuſdẽ
nennt mooctauunsz.
Apr 6 auan dilectiſſimi 2 rationezʒ
Nerio4 DNAſolennitalis hodierne ſepe no
mntnihe. bis ⁊ euangelica narratioa obſeruaã
toe tie conſuetudopatefecit: nec neceſſe

eſt ita nune que inter ſainaloꝛis no
ſtri Pelnordi humana ſunt geſta:
de magis magoꝛumqʒ; muneribus
de ſeuitia Herodis ⁊:interfectione ĩ
fantium:diſſcramus:euʒ ſicut noſtiſ
L in ſtelle fulgoꝛe dei gratia: ⁊ in tri
bus viris vocatio gentium ⁊ in re¹ge
impio crudelitas paganoꝛum ⁊ i oc
cilione infantium cunctoꝛum marty
