pꝛedicatione Enangelij ſuũ nõ auer
tit auditum:nideat que namra tranſ
fixa clauiſ pependeriti crucis ligno
⁊ aperio per militis lanceam latere

cruciſixi:intelligat unde ſanguis et
aqua fluxerit:ut Eccleſia dei ⁊ laua
cro regeneretur poculo. audiat be
atum Peirum Apoſtolus predicẽ
tem quod ſanctificatio ſpiritus per

aſpertionem fiat ſanguinis Chꝛiſti:
nec tranſitoꝛie legat eiuſdeʒ Apoſto

li uerba dicentis. Scientes quod ꝙ
non coꝛuptibuibuſ argento auro
redempti eſtis de uana ueſtra cõuer

ſatione paterne traditionis: ſed p:e

cioſo ſanguine quaſi agni icontami
nati a imaculati Jeſun Chꝛiſti. Bea

ti quoq; Joannis Apoſtoliteſtimo
nio non reſiſtat dicentis.Et ſanguu

Jelu Chꝛiſti filj dei emundatuos
ab omni peccato ⁊ iterum. Hec eſt

uicioꝛia que uicit mundum fideſ no
ſtra.⁊ quis eſt autem qui uincit mũ
dum:niii qui credit:quoniam JYeſus
eſt filius dei. Hit eſt:q uenitꝑ aquã
7 ſanguinem Yelus Chꝛiſtus non I
aqua ſolum ſed in aqna ⁊ ſanguine
⁊ ſpiritus eſt qui teſtificatur quoni
am Chꝛiſtus eſt ueritas.Quoniam
tres ſunt qui teſtimonium dant ſpi
ritus aqua ⁊ ſanguis ⁊ hi nes:unũ
ſunt. Spũs utiq; ſanciiſ cationis 2
aqua paptiſmans 2 ſanguis redem
puonis que tria unum ſunt:a indiui
dua manent:nil eoꝛum a ſui conne

xione:ſciungit quia Chatolica Ec

cleſia hac fide uiuit:hac pꝛoficit.ut iĩ
domino Jeſu Chꝛiſto:nec ſine uera

diuinitate credatur humanitas: nec
ſine nera credatur humanitate diuni

nitas. Cum autem ad iterlocutionẽ

examis ueſtui Eutyches reſpõderu

na
jane
trant
igno
atere
is et
n
unde

WSN
zaſp
ntg
otn
acän
eſope
ontani
, Be
no
ſngul
uuos
Hecch
ſcno⸗
wcrnd
un ell
toMa
no gon
ſanguine
PniP
Moniam
cnt
gesmi
Cions
Nioſun
nt aiui

Nci

Sc ns: Conſiteoꝛ ex önabus natu
ris fuiſſe dominuʒ noſtrũ ante adu
nationem. poſt adunationem vero
pnam naturam cõfueoꝛ: Miroꝛ taz
abſurdam t unqʒ puerſam eius ꝓ
feſſionem nulla iudicantium icrepa
tione repꝛehenſam.⁊ ſermonem ni
mis inſi Pienteunntſen blaſphemnz
ſum quaſi nihil quod offen
deretieſſet auditum. Cum tam impie
puarum naturarum ante icarnatio
neʒz nnigenitus dei filius fuiſſe dica
tumq; nepharie poſtquam nerbum
caro ſactumẽ natura i eo ſingularis
aſſerit.Quod nec Eutyches ideo vł
recte del tolerabiliter eſtimet dictuꝰ?:
quisa nulla ſententia veſtra cõfutatũ
eſt. ſollicitudinis tue diligentiam cõ
mouentes hortamur cariſſime fra
ter: vt ſi per iſpirationem miſericor
die dei ad ſatifactionẽ cauſa pduci
turmpꝛudentia hominis iĩperiti ét
ab hac ſenſus ſui pꝛauitate ꝑ te pur
— quidem ſicut geſtoꝛuʒ oꝛ

„₰

ita omi

o patefecit:bene ceperat a ſua per

ſualione diſcedere:cum veſtra ſentẽ

tia coartatus pꝛofiteret᷑ ſe dicere qð

ante non dixerat.⁊ ei ſtdei acquielce
ri:cuius pꝛius fuiſſet alienus. Secd
cum anathemarizando impio dog
mati nolniſſet pꝛebere conſenſum:in
tellexit eum fraternitas veſtra ĩ ſua

7

manere perfidia. Gignumque eſſe

q iundicium cõdemnationis excipere

Se quo ii fideliter atque vtiliter do

let: ⁊ qᷓ; recte mota ſit Epiſcopalis

Autoꝛitaſ vel ſero cognoicit:vł ſi ad
ſi ad ſatiſſacionũ plenitudinem oĩa
que ab eo malãſunt ſenſa:viua voee

⁊ pxſenti ſubſcriptione damnauerit

Hon erit repꝛehenſibiliſ erga cone

ctum quantacunque miſeratio: qa

dominus noſter bonus ⁊ verus pꝰ
ſtoꝛqui animam ſuazʒ ponit pꝛo oi

bus ſuis ⁊ qui venit animas homꝛ
num ſaluare non perdere:immitato
res nos vult eſſe ſue pietatal.ut pec
catoꝛes quidem inſtuia coerceat: cG
nerſos autem milericoꝛdia nõ repek
lat. Tunc eniʒ fructuoſiſſime demũ
fides vera defenditur: quando etiaz

a ſectatoꝛibus ſuis opinio falla dam
natur. Ad oẽm vero hanc cauſam

pie ⁊ fideliter conſequendam fratrẽ
noſtr um Julianum Epiſcopum ?

Renatum pꝛeſbyterum tituli ſaneti
Clementis ſed ⁊ filium meum Hila

rium Biaconem nice noſtra direi

mus:quibus DBunlcicium notarium

noſtrum cuius fides nobis eſt ſepe
ꝛobate ſociauimuſiconfidentes ad
uturum diuinitatis auxilium utis
gq errauerat damnala ſéſus ſui pꝛ'?z
uitate ſaluer: Satum Idus gunij

Aſterio ⁊ Pꝛotegene conſſ.

De natale.dñi eiuſdẽ ſermo pꝛim??:

en locũ eſt fas eſſe triſticie ubi naia

lis eſt uite. Que cõſumpto moꝛtali
tatis timoꝛe nobis igerit de pꝛomi –/
ſa eterniiate leticiã.mNullus ab huꝰ
alacritatis participatione ſecernit·
Ung cunctis leticie cõmunis ẽ ratio:
quia dominus noſter peccati moꝛ
tiiq; deſtructor ſicut nullum a realruu
liberum repperit:ta pꝛo liberandis

omnibus uenit. Exultet ſanctus qa

propipinquat ad palmam Gaude
at peccatoꝝquia inuitatur ad uenia
Animetur gentiliſ quia uocatur ad
uitam. dei nanqʒ filius ſecundũ ple
nitudinem tempo:is quam diuini
conſilij inſcrutabilis alt tudo vnpo
ſuit: reconciliandam auton fuo na
turam gener s aſſumpſit hbumani:ut
inuentoꝛ moꝛtis diabolus per iplaz

c(

Alluatoꝛ nr dilectiſſini hodie

qua uicerat:naturam uinceretur. in
quo conſlectu ꝓ nobis inito magno
7 mirabi equuatis iure certatum eſt
dum omnipotens dominus cum ſle

uiſſimo hoſte non in ſua maieſtate:
ſedi noſtra congreditur humilitate

obyciens eandem foꝛmaʒ eandem
q; naturam moꝛtalitatis qdem no

ſtre participem:ſed peccati totius ex
periem. Alicnum quippe ab hac na

tiu taie eſt:quod de omnibus legit:

nemo mudus a ſoꝛde:nec ifans vni

us diei:cuius vua eſt ſuper terram.

Mihil ergoĩ iſtam ſingularem nati

uitateʒ de carnis concupiſcentia trã

ſiuit.nihil de peccati lege manauit.
Virgo regia Oauidice ſtirpis eligit
que lacro grauidanda fem diuinam
humanemque pꝛolem pꝛius conce

pi mente: ꝙ; co:poꝛe. ⁊ ne ſuperni
ignara cõſilij ad inuſitatos paneret
anatus:quod i ea operandum erat

a ſpiritu ſancto: colloquio diſcit an

gelico:nec damnum credit pu doꝛis

Dei genitrx mox futura. Cur enim
conceptionis nouitate deſperet: cu
iuſ efſicientia de altiffimi virtute pio
mittitur. confirmatur credentis fideſ
eęttiam pꝛeeuntis atteſtatione miracu
l. Bonaturque Heliſabeih iopina

ta fecunditas. ut qui conceptum de

deram ſterili:daturus non dubitare
tur ⁊ virgini. NHerbum igitur dei de
us hliꝰdei:qui pꝛincipio erat apud
deumper quem facta ſunt omnia:?-
ſine quo facium eſt nihil: propter li
berandum homineʒz ab eterna moꝛ
te factuſeſt homo.ita ſe ad ſuſceptio
nem humilitalis noſtre ſine diminun
tione ſue maieſtatis iclinans: vt ma
nenſ quod erauaſſumenſque quod
non eral: veram ſerni foꝛmam ei fo:
me i qua deo patri eſt equaliſ vniret
Lt lanto federe naturam vtranque

conſererèt: vt nec iferioꝛem conſume

ret gloꝛificatio.nec ſuperioꝛeʒ minue

ret aſſumptio. Salua igitur pꝛopꝛie

tate vtriuſque ſubſtantie ⁊ i vnaʒ co
eunte perſonaʒ:ſuſcipitur a maieſta
te humilitas. ab eternitate moꝛtali

tas. ad rependendum noſtre cõdi

tionis debtiium: natura iniolabilis
nature eſt vnita baſſibili. Oe vſque
verus ⁊ homo verus i vnitatem do

mini temperatur: vt quod noſtris re
medis congruebai: vnuſ atque idẽ
dei hominumque mediatoꝛ ⁊ moꝛi

poſſet ex allero. M.0ÿrito igitur vir
goiee itegritati nihil corruptionis ĩ
lulit partus ſalutis:quia cuſtodia fu
it pudoꝛis ediuo veritatis.Talis igi

tur dilectiſſimi natiuitas decuit dei

virtutem ⁊ dei ſapientiam Chꝛiſtuz
qua nobis ⁊ humilitaie congrueret

7 diuinitate pꝛecelleret. Niſi enim eſ

ſet verus deus:non afferret remedi
um.niſi eſſeti homo verus:nõ pꝛebe

ret excmplum.Ab exultantibus er
go angelis naſcente domino gloꝛia

in excelſiſ deo caniiur:⁊ pax in terra
bone voluntatis hominibuſ nuntia

tur. ARident eni celeſtem Hieruſaleʒ

ex omnibus gentibus mundi fabꝛi

cari:de quo inenarrabili dinine pie

tatis opere quantuʒ letari debet hu
militas hominum:cum tantuʒ gan

deat ſublimiras angeloꝛnz. Agamꝰ

ergo dilectiſſimi gratias deo parni
per ſilium eius ĩ ſpiriiu ſancto: qui

pꝛopter multam charitatem ſuum
qua dilexit nos miſertus eſt noſti.
cum eſſemus moꝛti peccatis:conui
uificauit nos Chꝛiſto: ut eſſemus in
ipſo noua creatura:nonũque figmẽ
tum. Deponamus ergo veterem ho
minem cum acubus ſuis. adepti

participationem generationis Chꝛi

ſti:carnis renuntiemus operibus.

thaun

u
nis
lui⸗
wve⸗
hen
fec
inr.
lre⸗
lr
ens

diarl
ita

aep⸗
buoſe

(iin

ſbppin

Ma
ige

yr
n

er g

harck

leſ
li
oc
Dlig
e
1do
nun
u
1
n
tons
locufn
dlsig
Ui dai
biiſtuz
zuenet
imneſ
fencdi
öpede
wos er
ogorn
tintm
Cnunti
gulalez
ſbii
nine pie
cbab
Auz
Zon
dio
ootoi
n uan
Rnofr.
oonul
Mus ih
neſigme

luntas

Aggnoſce o Chꝛiſtiane dignitatẽ tnuẽ
7 din ne cõſoꝛs factus nature noli i
veterem vilitatem degeneri ↄuerſa
tione redire.Memẽto cuius capitiſ
⁊ cuius co:poꝛis ſis membiũ.remi

niſcere ꝙ erutꝰ de poteſtate tenebꝛa

rum mſlatus es ĩ dei lumẽ ⁊ regnũ
Ner baptiſinatis ſacramentũ pül
ſancti factus es templũ. Moli tantũ

habiioꝛẽ pꝛauis a te actibus eſiuga
re:⁊ diabolice iterum ſubicere ſerui

tHIuti.qa pꝛecium tuuʒ ſanguis ẽ Chꝛi

ſtiig veritate te iudicabit.qui mileri

coꝛdia le redemit:qui cũ patre ⁊ ſpi

ℳ-

ruin ſcõ regnati ſccuſa ſeculoꝝ Minẽ
C Be natale dni eiuſdẽ ᷣmo ſcdᷣus.

S Xultemus in domino dilectil
WAſmi ſpiritali iucũd tate lete
mur:qa illuxit nobis dies redẽptio

nis noue reparationis antique feli
citatis eterne:reparat᷑ eni nobis ſa

lutis noſtre annua reuolutiõe ſacra

mentum ab initio pꝛomiſſum line fi

ne manſurum.i quo dignũ ẽ nos er

rectis ſurſum coꝛdibus diuinũ ado

rare myſteriũ.ut qð magno dei mm
nere agit magnis eecleſie gaudijl ce
lebꝛemus. Deus cui oipotens ei cle
mens cuius natura bonitas:cniꝰuo
otẽtia:cuius op? miſericor

eſt: ſtatim vt nos diabolica mali

gniias veneno ſue moꝛtiſicauit inui
Qie pꝛedeſtinata renouſdis moꝛtali
bus ſue pietatiſ remedia iter ipa mũ
di pꝛimoꝛdia pᷣſignauit. denuntians
ſerpẽti futuꝑ ſemen mulieris:qð no
reret. Chꝛiſtũ ſcilicet ĩ carne ventux

paginis icoꝛupta natiuitate dana

ret MNam qꝛ gloꝛiabatpiabolus ſua
fraude veceptũ hoĩem diuinis car

uiſſe muneribus:⁊ imoꝛtalitatis do
te nudatum duram moꝛtis ſubüſſe

ſentẽtiam: ſeqʒ ĩ malis ſuis quoddã
de pꝛeuaricatiõis cõſoꝛtio inueniſſe

ſolatiũ:deum quoqʒ iuſte ſeuerita

exigente ratione erga hoiem queʒz ĩ

tanto honoꝛe cõdiderat: antiquam
mutaſſe ſententiã: opus fuit dilectiſ
ſimi ſecreti diſpenſatione conſilij.ut

incommutabilis deus cuius volun

tas nõ poteſt ſua benignitate pꝛiua

ri:pꝛimã pietatis ſue diſpoſitionem

ſacramẽto occultioꝛe cõpleret.⁊ ho
mo diabolice iniqtatis verſutia coa
ctus ĩ culpã cõtra dei pꝛopoſitũ non
piret. Adueniẽtibus ergo tẽpoꝛibuſ
dilectiſſmi que redẽptiom hominũ
fuerãt pꝛeſtituta: ĩgredit᷑ hec infima
Jeſus Chꝛiſtus domiuſ noſter de ce
leſti ſede deſcẽdens ⁊ a paterna glo
ria nõ rccedẽs:nouo oꝛdie noua na

tiuitate generatus. Nouo oꝛdie ꝗqa

i uiſibilis ĩ ſuis uiſibilis factus eſt ĩ

noſtris. icompꝛehenſibiliſ uoluit cõ
pꝛehendi. ante tmpoꝛa manenſeſſe
cepit ex tẽpoꝛe. ARniuerſitatis domi

nus ſeruil foꝛmã obumb:ata maie
ſtatis ſue dignitate ſuſcepit. Impaſſi
bilis deus non dedignatuſcẽ homo

eſſe. paſſibills.⁊ imoꝛtalis moꝛtis le
gIbus ſubiacere. Hona aũt natiuita
te generatus:qa conceptus a uirgie
natus ex uirgine ſ ne paterne carnil
cõcupiſcẽtia ſine materne itegritati
iniuria qa futurum hominum Sal
ualoꝛem talis oꝛtus decebat: ꝗq in
ſe haberet humane ſubſtantie natu

ram: humane carnis i quinamẽta

neſciret. Autoꝛ eni in carne naſcendi
deus cſt: teſtante angelo ad beatam
uirginẽ Mariã quia ſpũs ſanctus
ſuperueniet in te: ⁊ uirtus altiſſimi

ex te ſaciũ uocabirt flius dei.Oꝛigo

Oꝛigo diſſimilis iʒ natura ↄſimilis

hũano uſu ⁊ ↄſuetudic caret:ſʒ dini
ne caret:ſjʒ̊ diuina poteſtate ſubnixũ
eſt:quod uirgo cõceperu:qð nirgo
peperit:uirgo pmanſerit. Mon hic
cõlideretur par ictis conditio:ſed na
ſcentis arbitriũ.Qui ſic homo faciꝰ
eſt:ur uolebat ⁊ poierat.Si ueritatẽ
queris:humane nature agnoſce ma
teriam.ii rationẽ ſcrutaris oꝛiginis
nirtutem cõtfitere diuinã. Neni eni

dominus Jeſus Chꝛiſtus contagia

noſtra auferre non perpeti. nec ſuc

cumbere uitijs ſed mederi. Nepitut

oẽm langoꝛẽ coꝛuptionis ⁊ uniuer
ſa nitia ſoꝛdentium curaret animaꝝ
pꝛopier qð opoꝛiuit eũ ut nouo na
ſceretur oꝛdie:q nouam ipollute ſin
ceritatis gram humanis co:poꝛibꝰ
iferebat opoꝛtuit eni vt pꝛimaz geni
tricis virginita tẽ naſcẽtis iconuptõ
cuſtodirei.⁊ cõplacituʒ ſibi clauſtrũ

pudoꝛis ⁊ lanctitatis hoſpitium di

nini ſpiritus virtus ifuſa ſeruaret.ꝗ
ſtatuerat deiecta erigere: confracta

ſolidare:a ſuperãdis carniſillecebꝛiſ

multiplicatã pudicicie donare virtu

lem:vt virginitas que ĩ aliſ non po

terat ſalua eſle generando:fieret ⁊ in
alijs imitabuis renaſcẽdo. Hoc ip
ſum autem dilectiſſimi qð Chꝛiſtus
nalſci elegit ex virgine nonne appa
ret altiſſime fuiſſe Fanoniut ſeiliee
humano generi natam ſalutẽ diabo
lus ignoꝛaret:⁊ ſpiritali latente con
ceptu quẽ non aliũ videret q; alios:
non aliter crederet natum qß ceteroſ
Cuius eni ſimilẽ cum vniuerſis ad
uertit naturã: parẽ habere arbitratꝰ
eſt cum oibus cauſam. Mec itellexit

a nangeſſionis uiculis liberũ:quenn

ab iſir miiate moꝛtalitatis nõ iuenit
alienus. Nerax nanqʒ milſerieoꝛ dia
dei cũ ad reparandũ humanum ge

nus ieffabiliter multa ſuppeterent:

hanc potiſſimã cõſulendi viaʒ eiegit
qua ad deſtruendum opus diaboli
non virtute veteretur potenne : 1y ra
tione iuſtitie. Nam ſupbia hoſtiſ an
tiqui non imerito ſibi i oẽs homies
ius tyrannicum vẽdicabat.nec ide
bito domiatu pꝛemebat:quos a mã
dato dei ſpõtabeos i oblequiuʒ ſue
voluntatis allexerat.nõ itadʒ iuſte
amiiteret oꝛignnalẽ deditic ſeruuu

tẽ:niſi de eo qð ſubegerat:uiceretur

Quod vi ſeret:ſine virili ſem ne edi
tus eſt Chꝛiſtus ex uirgine.quaʒ noõ

hiſmanul oꝛtus ſed ſpus ſanctus fe

cũdauit ⁊ cum i oibus matribus nõ
fiat ſine peceati ſorde cõcept o:hec
de purgationẽ traxit: unde cõcepit.
Quo eni paterni ſemmis tranlſiuſio
nõ peruenit peccan ſe illic ongo nõö
miſcuit. Inuiolata virginuas concu

piſcentiam neſciuit. ſubſtantia mini

ſtrauii.aſſumpta eſt de matre domi
ni natura nõ culpa.creata eſt foma
ſerui ſine cõditione ſeruiliqa nouui
homo ſic cõtemperatus eſt veteruvt

ueritatẽ ſuſciperet generis:⁊ vitiũ

excluderet vetuſtatis. Cuʒ igitur mi
ſericoꝛs oĩpotenſq;ʒ Saluaioꝛ iſla ſu
ſceptioniſ humane moderaret exor

dia:vt virtuieʒ iſeparabilis a ſuo ho

mine deitatis per vclamen noſtre in
firmitatis abſeonderet:illuſa eſt ſecu
ri hoſtis aſtutia q natiunitat pueri i
ſalutẽ generis humani pꝛocreatinõ
aliter ſibi q; oium naſcentium puta

uit obnoxiam. Nidit eni vagienten

atq; lachꝛymantẽ. vidit panis iuoln

tuʒz:circũciſioni ſubduũ:⁊ legalis ſa

crſicij oblatione pfunctũ. Agnouit

deinceps ſolita puericie icrementa.
2 vſqʒ i viriles annos de naturalibꝰ
nõ dubitanit augmẽts. Inier hec i
tulit cõtumelias.multiplicauit iniu

Il.
egit
voli
zI1
ſan
nies
ice
mi
ſe
We
mun
Crerur
inecc
azni
us
busno
Nbec
cept
ſulo
oN
onu
AWini

Ainan

Aunoul
yaenpt
e N
gurmi
lor aſu
rct exor
aſvoo
noſfein
ſeſtian
lipoeni
ocelino
funn u
Gighlen
Gi

tlegnioſt

rias. adhibuit mal:dicta.obpꝛbria-
blaſphemias..cõuitia.oẽm poſtre
moi ipſũ uiʒ furoꝛis ſui efſudit. Oia
tẽptamẽtioꝝ genera pꝛccurrit. ſcics

quod humana naturã ifeciſſet nene
no:nequ q credidit pꝛime traſgreſ

ſionis exoꝛiẽ:quẽ tot documẽtis di
dicit eſſe moꝛtalẽ. Perſtitit ergo im
pꝛobus pꝛcdo ⁊ auarus exactoꝛ ĩ eu
Qnihil ipſius hẽbat:inſurgere.⁊ dũ
uitiate oꝛiginis pꝛeiudiciũ generale

pſequitur:chirographũ quo uteba

tur:excidit ab illo iniquitatiſ exigẽſ
penãa:i quo nullã repperit culpam.
Soluit ibiqʒ letiſcre pactionii male

ſuada.cõſcriptio:⁊ p iniuſtitiaʒ pluſ
petẽdi:lotius debiti ſũma nacuatur

Foꝛtis ille nectit ſuis uiculi.⁊ omne
comentum maligni iĩ cni ipſiuſre

toꝛquet᷑.ligato mũdipꝛicipe taptiui

tatis naſa rapiunt᷑. redit ab antigs

cõtagijs purgata natura:moꝛſ moꝛ

te deſtruit natiuitas natiuttate repa

ratur. Quoniã ſimul ⁊ redẽptio au

fert ſernitutem: ⁊ regeneratio mutat

oꝛigint᷑.⁊ fides inſtiſcat peccatoꝛeʒ.

,

AQuilgꝗs ergo Chꝛiſtiano nomie pie

⁊ fideliter gloꝛiaris:recõciliationis

huins gram iuſto perpende indicio
Tibi eni quondaʒ abiecto tibi per/

longa exilia moꝛiẽti tibi ĩi puluerem
⁊ cinerem diſſoluto cui iam nõ erat
ſpes ulla niuẽdi: per ĩicarnationem
uerbi poleſtas data ẽ:ut de longin
quo ad tuũ reuertaris autoꝛẽ.reco
Knoſias parẽtem.liber efſiciaris ex
eruo.dc extraneo pꝛoucharis ĩ filiũ
ut q ex corruptibili carne natus es
ex dei ſpiritu renaſcaris.⁊ obtineas

per gram:qð non habebas ꝑ natu

ram. a ſi te dei filiũ per ſpũm adop
tionis agnoueriſ:ut deũ patrẽ aude
as nuncupare. Male cõlcientie rea

tu abſoluiꝰad celeſtia regna ſuſpiꝛeſ

noluntatẽ dei facias diuino fultus
au xilio.imiteris angelos ſup terrãa.

imoꝛtalis ſubſtãtie uirtute paſcarii
ſecurus aduerſus inimicas tẽptatio

nes pꝛopꝛia libertate cõfligas.⁊ ſi
celeſtis militie ſacramẽta ſeruaueri/

nõ dubites te in caſtris triumphali
bus Regis eterni pꝛo uictoꝛia coꝛꝛ
nandũcũ te reſutrectio pjs parata
ſuſceperit i Regni celeſtis cõſoꝛtiuʒ
pꝛouehendũ Mabentes ergo tante

ſpeifidnciã dilectiſſimi ĩ fide q̃ füda

ti eſtis ſtabiles pmanete.ne idẽ ille

tẽptatoꝛ cuius iã a nobis dominati

onem:Chꝛiſt excluſit:aliqbus nos
iterũ ſeducatĩſidijs ⁊ hec ipſa pꝛeſen

tiſ dici gaudia fallacie ſue arte corrẽ̃

pat:illudens ſimplicioꝛibus ais·de

quoꝛũdam pſuaſione peſtifera:qbꝰ

hec dies ſollẽnitatis noſtre nõ tam

de natiuitate Chꝛiſti:q; de noui ut
dicũt:lſolis oꝛiu honoꝛabilis nidca?
quoꝝ coꝛda uaſtis tenebꝛis obuolu
ta ab omni ĩcremẽto uere lucis alie
na ſunt. ⁊ qa ſupꝛa id qõ carnali in

tuentur aſpectu:nequeũt acẽ mẽtis
erigare: miniſtra mũdilunnnaria di
uino hono:e uenerant᷑.Abſit ab ais

Chꝛiſtianis ipia ſuꝑſtitio pꝛodigio

ſumq; mendaciũ.uitra oẽem moduz
diſtant a ſempiterno tẽpoꝛalia.ab ĩ
coꝛpoꝛea.a domiator̃ ſubiecta.Que

⁊ſi mirandã habẽt pulchꝛitucqneʒ
adoꝛondã tamẽ non habẽt deitateʒ
Illa ergo uirtuſ illa ſapientia illa eſt
colẽda maieſtas que uniuerſitatem
mundi creauit ex nihilo.⁊ i quaſuo
luit foꝛmas atqʒ menſuras terrenaz
celeſtemiq; ſubſtantiaʒ oĩpotenti ra
tione pduxit Sol launa ? ſydera ſint
cõmoda utentibus ſint ſpeciola cer
nentibus ſint:ſed ita ut de illis igra
tie referant autoꝛi.? adoꝛer deus: q
cõdidit:non creatura qᷓ n wan

R

date igit dominũ dilectiſſimi ĩ oĩb⸗

operibus eiꝰ: atqʒ iudicus.lit ĩ no

bis idubitate creduluas nirgince in
tegritatiſ ⁊ partus.refoꝛmatiõis hu
mane ſacrum diuinumq; myſteriuz
ſancto atq; ſincero honoꝛate ſeruitõ
Amplecuimini Chꝛiſtuʒ i noſtra car
ne naſcentẽ:ut eundẽ deuzʒ gloꝛie ui
dere mereamini in ſua maieſtate re
gnantẽ. Qui cum patre ⁊ ſpirtui ſcõ
manet i ſecula ſeculoꝝ men.
BDe natiuitaie dm eiuſdẽ ſmo tertiꝰ.

Ota quidem ſunt nobis dile
Accliſſimi 2 frequenter audita:qᷓ
Jad lacramenia pertinet ſollem
nitatis hodierne.iʒ ſicut illeſis ocu
lis uoluptatem affert lux iſta uinbi

lis: ita coꝛdibus ſanis eternum dat
gauchum natuuas ſaluatoꝛs: que

a nobis nunquam eſt reücienda mõ

enis ad illud tantũm do ſacramẽtũ

quo filius dei conſempiternus eſt
patri:led etiam ad hunc hoꝛtuʒ quo
nerbum ca:o factum eſt: credimus
perliere quod dictum ẽgenerattonẽ
eius quis enarabit᷑ Seus itaq; dei

filius par atq; eadem de patre ⁊ cu
patre natura umiuerſitatis creatoꝛ ?z

dominus totus ubique preſens 27
uniuerſa ercedẽs in oꝛdine tempoꝝ
q; ipſius diſpolſitionẽ diſcurrũt:hũc
ſibidiem quo i ſalutẽ mũdi ex beata
Uir gine naſceret᷑:elegit intrego p oĩa
pudoꝛe generantis Cuius uirgini
ias ſicut nõ eſt uiolata partu:ſic nõ
fuerat lemerata conceptu. ni ipleret
ſicut ait Euangeliſta:qð pictũ eſt a
domino per Eſaiam Prophelam.
V Ecce virgo cocipieti vtero: ⁊ pariet
filiüsa vocabit nomẽ ei? Emanuel:
qð interpꝛeiat᷑ nobiſcũ deꝰ. Hic eni
mirabilis ſacre virginis partus ve
re humani vere duumnaz vna edidit

pꝛole naturi qꝛ non ita pꝛopꝛietateſ
ſuas tennit viraq; ſubſtanua:vt per
ſonaꝝ i eis poſſi eſſe diſcretio.nec
ſic creatura i ſocietatẽ creaioꝛis c ald
ſumpta: vt ille habitatoꝛ ila habi
taculũ eſſet:ſed ita ut nature alteri al
tera miſeref.⁊ q;uii alia ſit: que ſuſci
pitur: alia uero que ſuſcipii in tantã
tamẽ unitatẽ cõuenit ui iulq; diuer
ſitas:ut unus id.mq; ſit hinul:qui ſe
a lecũdũ quod ẽ homo pfe dicii mi
noꝛẽ:⁊ ſecundũ quod uerus ẽ deus:
patri pꝛoſitet equale. Hanc vnitatẽ
lectiſſimi qua creatoꝝ creatura cõ
ſeruur:itell genuie oculis cernere ce
citas Arriana nõ potuu.que unige

nuũ dei eiuſdemq; cuʒ patre glone

atq; ſubſtàtie cſſie nõ credens mino
rem dixit fuij deitatem Se ys argu

mẽta ſumẽs que ad ftoꝛmam ſunt re

terenda ſeruilẽ quam idẽ filius dei
iutoſtendat in ſe nõ dilcrete neqʒ al

terius perſone:ſic cum eadem dicit.
Ego ⁊ pater unũ ſumus.i ſoꝛma eni
ſerui quam noſtre reparationis cau

ſa i finẽ ſeculoꝝ ſuſcepu:minoꝛ eſt pa

tre.ĩ foꝛma aũt dei i qua crat ante ſe

cula:equaliſ eſt patri. In humilitate

humana factus eſt ex muliere. fact

ſub lege. In maieſtate diuia manẽs

dei verbuz per quod facta ſunt oĩa.

Piꝛoide ꝗ manes in foꝛma dei fecit
hominẽ:ĩ foꝛma dei factus c homo.
ſed virumqʒ deus ð maieſtate ſuſci
pientiſ:utruq; homo de humiluate
ſuſcepti. Tenet eni line deſectu pro
piꝛietatem ſuã vtraq; natura. ? hicut
boꝛmam ſerui foꝛma dei nõ adimit:

ita foꝛmã deiſerui foꝛma nõ minuit.
Sacramentũ itaqʒ vnite cũ ifermita

ite uirtutiſ pꝛopter eandẽ dei homi

nis perſonẽ minoꝛẽ patre dici filinʒ
ſinit.deitas aut que una c i trinita

te patris ⁊ filij ſpũs ſancii ocʒ opi

*

gel

en nionẽ inequalitatis excludit. nihil euit natiuitate acpaſſione delere ad
* eni ibi habet eternitas tẽpoꝛale: ni oium generationũ ſecula pertineret
e⸗ bii natura diſſimile. una illicuolun nec turbarẽt nos: ſed potius pfirma
Ndi tas . eadem ſubſtatia par poteſtas: rẽètmyſteria pꝛo tẽpoum ranõe un
ſin 2 nõ tres dei:ſed vnus ẽdeus:quia riataxũ fides qua viuimꝰ:nulla fne
ſd ileparabilis E vnitas:vbi nullapo rit ctate diuerſa. Ceſſent igitur illoꝝ
i leſteẽ diuerſitas:itegra igit᷑ veri bo querele:q impio murmure diuinis
dAu minis perfectaqʒ; natura verus na diſpélationibꝰobloquentes de do
dNag tus ẽ deus totus ĩ ſuis totus in no minice natiuitatis tarditate cauſan
Nr M ſtris:moſtra aũt dicimꝰ:que ĩ nobMis tur.tanq; pꝛeleruis tẽpoꝛibus nõ ſit
NIm ab initio creatoꝛ cõdidit.⁊ que reps ipenſum qð in vltima mũdi etate ẽ
ik randa ſuſcepii: Nã illa que vcepio: geſtuz. Aerbi icarnatio hec cõtulit
NiAGd iuexit:? homo decepiꝰ admiſit: nul faciendaſque facta.⁊ ſacramentũ ſa
Anun lũ haberunt ĩ ſaluatoꝛe veſtigiũnec lutis humaneĩ nulia unq; antiqta
ſniaa ga cõmunionem humanaꝝ ſubiti te ceſſauit.Quod pᷣdicauerũt Zipo
ene firmitatumideo noſtroꝝ particeps ſtoli:hoc annũciauerunt Pꝛophe
egen fuit delicoꝝ aſſumpſit foꝛmaʒ ſerui te.nec ſero eſt ipletũ:qð ſemper ẽ cre
6fNInd ſiine ſoꝛde peccati.hũana pꝛouehes · ditũ. Sapictia ⁊ benignitas dei ac
gſen diuina nõ minuens. Exinanitio illa ſalutiferi opis mo:a capacioꝛes nos
lnd je qaua ſe iuiſibilis viſibilẽ pꝛebuit: ici ſue vocationis eſlecit: ut qð multis
us dei natio fuit miſerationis defectio po ſignis multis vocibꝰ multiſque my
lrch dl ve teſtatiſ. At ergo ad eternã beantudi ſterijs per tot fuerat ſecula pꝛienun
n dt nem ab oꝛiginalibus niculiſ ⁊ a mũ ciatũ:i his diebus Euangely nõ ei·
onai . danis reuocemur erroꝛbus:ipſe ad ſet ambiguũ. Et natiuitas que oia
ionis . nos deſcẽdit:ad quẽ noſ nõ potera miracula oẽmq; inielligẽie erat ex D
Ncten mus aſcẽdere.ꝗa ⁊ ſi multis inerat ccſſura mẽſuram tanto cõſtantioꝛeʒ
tmteſe = amoꝛ veri:iceriatũ tamẽ opinionu,z i nobis gigneret fidem quãto pꝛedi
mliute varietas fallentiũ demonũ decipie catio eiui ⁊ antiqoꝛ pꝛeceſſiſiet:⁊ cre W—ð
ge.fuch bar aſtutia. ⁊ falſi noĩs ſcientia ĩ di bꝛioꝛ.Mõ itaq; nouo ↄſilio deuſ re .⸗—
zmanis erſas cõpugnanteſqʒ ſentẽtias hun bus humanis nec ſera miſeratione
unt oi,. mana ignoꝛatia trahebaf. Ad auſe cõſuluit.ſed a cõſtitutione mũdt una
ndalft rendũ autẽ hoc ludibꝛiũ quo capti eandemqʒ oibus cauſam ſalutis iã
gthone. ne mẽtes ſuperbiẽti diabolo ſeruie ſtituu Gratia aut dei qua ſempꝑ c vni
Crei bat:nõ ſuſiciebat docirina legalis erſitas iuſtificata ſancioꝝ:aucta eſt
vunlist nec per ſolas cohoꝛtatiões pꝛophe Chꝛiſto naſcente nõ cõcepta.Et hoc
Ccup ncas poterat natura noſtra repara magne pietatis ſacramẽium quo to
a ræſed adijciãda erat veritaſredẽptio tus iam mũdus ipletus eſt: tam po
Kinn: nis moꝛtalibus iſtitutis.⁊ coꝛuptaz tens etiã i ſuis ſignificationibꝰ ſuii:
3mnnet⸗ ab initio oꝛiginẽ nouii renaſci opo: ut non minus adepti ſint gqi ilud
. imi 4 tebat exoꝛdus.O ffereda erat pꝛo re credidere promiſſuʒ:q; qui ſuſcepe
honi eonciliandis hoſtia que eſſet noſtri donatum.Ande cum maniſeſta pie
G io,S generis ſocia:ꝛ noſtre cõtaminatio tate dilcct:iſſimi tate in nobis diuie
N in nis aliena:vt hoc pꝛapoſuũ dei quo bonitatis effuſe ſint gratie:qbus ad
e peccalum mũdi in Jeiu Chꝛiſti pla eteruitatem uocandiſ nõ ſolũ exem

plũ pꝛecedentium utilitas miniſtra

uit: ſed ẽt ipſa ueritas uiſibilis Z⁊ coꝛ

poꝛalis apparuit:nõ ſegni atqʒ car
nali leticia diẽ dominice natiuitatis
celebꝛare debemꝰ.qð digne ac dili
geter ſut a ſingulis:ſi memierit quiſ
qꝙ; euius mẽbꝛuʒ ſit:⁊ cui coꝛpoꝛi co

aptatũ.ne ſacre ediſicationi diſeoꝛs

cõpago non hereat. Cõſiderate dile
ctiſſuni ⁊ ſecundũ ülluminationẽ ſpi

ritns ſci pꝛudenter aduertite:qs noſ

i ſe ſuſceperit:⁊ quẽ ſuſceperimus in
nobis.quoniã ſicut factus eſt domi
nus caro noſtra naſcẽdo: ita ⁊ nos

facit ſumus ipſius renaſcẽdo.ideo

2 mẽbꝛa Chiſti a tẽpluʒ ſumus ſpi
ritus ſacti:⁊ ob hoc beatus lpoſto
lus dicit. Gloꝛificate ⁊ poꝛtate deuʒ
ĩcoꝛpoꝛe ueſtro:ꝗ foꝛmaʒ nobis ſue

mãſuetudinis ⁊ humilitatis iſinnaf/

ea nos nirtute imbuit:qua redemit.
ipſo domio pollicente uenire ad me
ocẽs qui laboꝛatis:⁊ one rati eſtis:⁊

ego reficiã nos.Tollite iugum men

ſuper eos:⁊ diſcite a me qa mitis ſũ

⁊ humilis coꝛde:⁊ iuenietis requieʒ

animabus ur̃is. Suſcipiamꝰ ergo
regentis uoſ ueritatis nõ graue nec
aſperũ iugũ:⁊ ſimus eius humilita
ti ſimiles:cuius gloꝛie uolumus eſſe

cõfoꝝnes:ipſo auxiliante ⁊ perducẽ
te nos ad pꝛomiſſiones ꝗ ſecunduz
magnã miſericoꝛdiam ſuam potens

eſt peccata noſtra delcre.⁊? ſua ĩ no

bis dona perficere.Jeſus Chꝛiſtus
dominuſnoſtcr.qui uiuit ⁊ regnat i

ſecula ſeculoꝝ Zimeun.

partijt. Sed ĩ nouiſſimis tempoꝛibꝰ

De natiuitate dñi eiuſdẽ ſmo q̃rt·
BEmper qdezʒ dilectiffimi diuer
ſis modiſ multiſqʒ mẽſuriſ hu
mano generi ueritas diuina conſu
luit.? plurima pꝛouidẽtic munera
ſua oibus retroſeculis clemẽtia im

oẽm abundantiã ſolite bonitatiſ er
ceſſit quando in Chꝛiſto ipſa ad pcc
catoꝛes miſericoꝛdia ipſa ad erran
tes ueritas ipſa ad moꝛtuos uita de
ſcendit. At verbũ illud coeternum
coequale genitoꝛi ĩ nnitate deitati/
ſue materiam noſtre humilitatis aſl
ſumeret. deus de deo natus idem
etiam de homine naſceretur. ꝛo
miſſum qdem hoc a cõſtitutiõe mũ
di:⁊ muliis ſignificationibus reru,
gtqʒ uerboꝝ ſemper furrat pꝛoppe
tatum.ſed quantã hominum poꝛtio
nẽ ſigure ille ⁊ miſteria obumb:ata
ſaluarent:niſi lõga occulta pꝛomi/
ſa aduentu ſuo Ehꝛiſtus ipleret. t
gquod tunc pancis credentibus pꝛo
fnit faciendũ:iam inumeris fidelib?ꝰ
pꝛodeſſet effeelũ.iam eꝛgo nos nõ in
ſignis nõ imaginibuſ.ad fidẽd ucir·
ſed Euangelica hiſtoꝛia confirmati
qð factũ credimus:adoꝛamus.acce
dẽtibus ad eruditionẽ noſtraz pꝛo .
pheticis inſtrumentis. ut nullo. mõ
oꝛaculis ſcimus eſſe pꝛedietũ. Hinc
eni eſt ꝙ dominꝰ Abꝛac ait.ĩ ſemine
mno benedicent omnes gẽtes Hinc
Bauid pꝛophetico ſpũ pꝛomiſſionẽ
dei canit dicens. Jurauit domius
NVeritatẽ Sauid. 1 nõ fruſtrabit ceuam
de fructu vẽtris tui ponã ſuꝑp ſedem
tua. Hic ideʒ dominꝰ p Eſaiam. Ec
ce virgo inqt ĩ vtero cõcipiet: ⁊ pari
et filiũ.⁊ nocabit᷑ nomẽ eiul Emania
el:qð ĩterpꝛetat᷑ nobiſcũ deꝰ.⁊ iteruz
Exiet nirga de radice Jeſſe:⁊ flos
radice eiꝰ aſcẽdit.ĩ qua nirga nõdu
bie beata uirgo Maria pᷣdicta eſt:q
de Jeſſe ⁊ dauid ſtirpe pꝛogenita et
ſpiritu ſãcio ſecũdata nouũ floꝛem
carnis hũane utero qdem materno
ſʒ partu ẽ en xa uirgineo. Exultent
ergo iuſti i domio ⁊ ĩ laudẽ dei cor

mon⸗
inc;
ſoli

IE
Dec.
fn
de
un
t.
4l
den
do
KNä
wa;
opbe
pon
nbran
pomn
ret.,

1s o
Gelb
nöin

ducit

1 e

npo.

Womo

dpns
tühe.
Cnne,
ghinc.
ſtonẽe

lomios
vitcum
oſcten

ian

d

1 Cunn
len;

1fosö
nod
ck
genitact

forn

mnalerno
Erolen

eoai

da credẽtiũ.⁊ mirabilia eins cõfiteã
tur fili hoiĩium:quoniam ĩ hoc pꝛeci

hue diei opere humilitaſ nr̃a cogno

cit: quanti eã ſuus cõditoꝛ eſtimarit

q cum oꝛigini hũane multum dede

rit:qð nos ad imaginẽ ſuaʒ fecit: re
parationi noſtre lõge ampliuſ tribu
it: cũ ſeruili foꝛme ipſe ſedomius co
aptauit.Quãuis ex vna eadẽq; pie
tate quicqd creature creatoꝛ ipendit
minus tamẽ mirum ẽ hoiem ad di
uina pꝛoficere:qᷓ; deũ ad humana
deſcẽdere. Hoc aũt niſi facere digne
lur oipotens denſinulla quenqᷓ ſpe

cies iuſtitie nulla foꝛma ſapientie ö5

captiuitate dia boli ⁊ a pꝛofũdo eter

ne mouis erueret. Cõdemnatio eni ede Dienami
ponitatẽq; moderata eſt ut nr̃a ſuu

ex vno in oẽs cũ peccato tranſiẽs p
mãeret:⁊ letali vulnere labefacta na
tura nullum remediũ reperiret:quia
cõdicionẽ ſuam ſuis viribuſ mutare
nõ poſſet.Nꝛimꝰ nanqʒ homo car
nis ſubſtãtias accepit e terra.⁊ ratio
nabili ſpiritu ꝑ inſufflationem creã
tis animatus ẽ: vt ad imaginẽ ⁊ ſimi
litudinẽ:ſui autoꝛis viuens foꝛmam
bonitatis atqʒ iuſtitie ĩ ſplẽdoꝛe ĩmi
tationis:tans ĩ ſpeculi nitoꝛe ſerua
ret.quã nature ſue ſpecioſiſſimaʒ di

gnitatẽ:ſi per obſeruantiã legis da
ie pſeueranter extolleret:ipſam illaʒ

terreni coꝛpoꝛis qualitatẽ ad celeſtẽ
gloꝛiã mens icoꝛrupta pꝛoduceret.
Sed ꝗa iĩuido atqʒ deceptoꝛi temer
atqʒ ĩfeliciter credidit:⁊ ſuperbie cõ
ſiljs acqeſcens repoſitum honoꝛs
augmẽtum occupare maluit:q; me

rernõ ſolum ille homo ſed etia vni

uerla ĩ illo poſteritas eius audiuit.
terra es:⁊ ĩ terram ibis.qualis ergo

terrenus:tales ⁊ terreni ⁊ nemo im

moꝛalis:qa nemo celeſtis.Zld huiꝰ
itaqʒ; peccati ⁊ moꝛtis vinculum re
ſoluẽdum oipotens ſiliuſ dei oĩa im

plens ola cõtinens equalis per oĩa

patri ⁊ i vna ex ipſo ⁊ ĩ ipſo ſempiter

nus eſl. entia naturã i ſe ſuſcepit hu
mana:⁊ crcatoꝛ ⁊ dominus rerũ di

gnatus eſt vnus eſſe moꝛtaliũ.electa

ſibi matre quã fecerai:que ſalua inte
gritate uirginea co poꝛee eſſet tantũ
miniſtra ſubſtãtie vt humani gene
ris ceſſante cõtagio nouo homini ⁊

puritas ieſſet ⁊ veritas. Non enim ẽ

Chꝛiſto ex vtero virginis genilo:qa
natiuitas eſt mirabiliſ:ideo eſt naiu
ra diſſmilis. Qui eni verus eſt deꝰ*
idez verus c homo:⁊ nullũ eſt i vira
qᷓ;ᷓ ſubſtãtia mendaciũ.ANerbũ caro
faciũ eſt pꝛouectione carnis:nõ deſe
ctione deitatis:q̃ ſic potẽtiam ſuam

ſcipiẽdo pꝛoueherei:⁊ ſua cõmunicã
do non pꝛoderet/ꝗn hac nanuitate
Chꝛiſti Eſaie ſermo ↄpleius eſt dicẽ
tiſ. .zoducat terra.? germinet Sal
uato:c.⁊ iuſtitia oꝛiatur ſimul.Ter
ra eni earnis humane que in pimo
fuerat puaricatoꝛe maledicta: i hoc

ſolo beate uirginis partu germẽ edi

dir benedictũ.⁊ a uilio ſue ſtirpiſ ali
tiõe quiſqʒ conſeqiur.⁊ omni homi

ni renaſcẽt aqua baptiſmatis iſtr
uteri virgia il eodẽ ſpiritu ſcõ replẽ
tefontẽ ꝗ repleuit a uirginc. ut pecca

tũ:qð ibi uacuauit ſacra ceptio:hic
mylnca tollat ablutio. Ab hoc ſacra
mẽto dilectiſſimi iſanꝰ Mianicheoꝝ
erroꝛ alienꝰ c. nceulla hent i Chꝛiſti
regeneratiõe ↄſoꝛiiũ:q euʒ de

ria uirgie negant coꝛpoꝛaliter natũ.
ut cuins nõ credũt nerã natiuitatey:

oↄſitent uere ſepuitü:abnuat ueraci

er ſuſcitatũ. Ingreſſi eni pruptã exe
cradi dogmatis uitã ĩ qua nichil nõ

tenebroſuz nihilq; nõ lubricumeſt

ruunt in profũda mortis p pᷣcipitia
fallitatis Mec aliquid ſolidum cui
initantur: inueniunt. qui pꝛeter oia
diabolici pꝛobra cõmenti ĩ ipſo:pꝛe

cipuo obſeruationis ſue feſto ſicut ꝓ
xima eoꝛũ cõleſſione patefatum eſt

ut animi ita ? coꝛpoꝛis pollutione

etantur. nec in pudoꝛe nec ĩ fide inte
griuialc leruantes:ut⁊ i dogmatibus
ſuis impii: a ĩ ſacris ineniat᷑ obſceni.

leſtiſlimo dogmate pꝛo:ſus nichil ẽ
quod ex ulla parte poſſit tolerabile
indicari. Sed uos diletiſſimi quos.

nullis dignius q́; beati Petri allo

quoꝛ uer bil:genus eletum regale ſa
cerdotiũ gens ſata populus acqui

ſitionis ediſicatum ſup inuiolabilẽ

petra Chꝛiſtũ ipſi que domino Sa

uatoꝛi nr̃o ꝑ peram ſuſceptionẽ nr̃e

carnis iſerti pmanete ſtabiles ĩ ea fl

Aule hereſes dilectiſſimi licet merito de quã cõſeſii eſtis coꝛã multis teſti
oélſi lua puerſitale dãnãde ſint hẽnt bus ⁊i quarenatip aquã 2 ſpirituʒ
tamen ſingule i aliqua ſui parte qᷓ ſcũm accepiſtis chꝛima ſaluiis 2 ſi
ueꝝ eſt: Arrius dei filium minorem gnaculũ nite eterne. Si qꝗs auteʒ no
patre ⁊ creaturã eſſe definiẽs ⁊ ab bis aliqd anũtiauerit: pꝛeter id qdᷣ
eodẽ inter oĩa creatuʒ putans ſpum didiciſtiſ: anathema ſit. Nolite impi
lſantũ magna impietate ſe pdidit.ſecas fabulas pponere lucid ſſime ue
ſempiternã atq; incõmutabilẽ deita ritati.⁊ quicqd eõtra regulaʒ catho
tem qutm i trinitatis unitate nõ ni lici 2 apoſtolici ſymboli aut legere
dit i patriſ eſſentia nõ negauit. MWι aut audirc cõtigeritid omnino moꝛ
cedonius aũt a lumine ueritatis alie tiferũ ⁊ diabolicũ iudicate.Mõ nos
nus diuiditatẽ ſancti ſpiritus nõ re ſcducãt deceptoꝛijs artibus ficta 2ſi
cipii:ſed ĩ patre ⁊ filio unã potentiaz mulata ieiunia:que nõ ad purificati
⁊eandẽ confeſſus eſt eſſe naturam. onẽ ſed ad pditionez pꝛoficiunt ani
Sabellius iexplanabili erroꝛe cõun map.ſpectem ꝗdem ſibi pietatiſ ⁊ ca
lus unitatẽ ſubſtantie ĩ patre filio ſtitati aſſumũi:ſed hoc dolo actuũ
ſpũ ſancto iſeparabilè ſentiens qö ſuoꝝ obſcena circũtegunt 2 de pꝛo
edus litati tribnere debuit:ſingulari phanis coꝛdis penetralibus iacula
tali dedu.⁊ cum veram trinitatẽ itel ꝗbus ſimplices vulnerẽtur: emittũt
