ſuas ne qnid moꝛte dignum operet
interſicit: andeat cum apoſtolo dice

re.Mihi aitem abſit gloꝛiari niſi in

cxruce domini noſtri Jeſu chꝛiſti. Et

ad id dirigat omnem viam ſuã: ubi

ſcit humanam Aluatam eſſe naturã
Paſffio cnim domini uiqʒ ad fincʒ
pꝛoducitur mundi:⁊ ſicut in ſanctis
ſuis ipſe bonoꝛatur: ipſe diligitur: 2
in panperibus ipſe paſcilur: ipſe ue
ſtitur. Ita in ommibus qui pꝛo inſti
cia aduerſa tolerant:ipᷣe compatitur

niſi foꝛte eſtimãdum eſt: multiplica

ta per oꝛbem fide:⁊ rareſcente impi
oꝝ numero:omnes perſecutiones?

omnia que aduerſus beatos marty

res ſeuierunt: finita eſſe certamina:
tanquã ſuſcipiende crucis illis tan
tum neceſſitas incubuerit:quibꝰ ad

expugnandam chꝛiſti dilcctionem
atrociſſima ſunt illata ſupplicia. Sʒ
aliud ſeuientium deo pietas experi

tur.aliud etiam apoſtoli pꝛedicatio
ꝛoteſtatur: qui dicit Omnes pie uo
lunt vinere in chꝛiſto Jeſu:perſecu

tionem patiunturæQna ſementis ni
mis trepidus ⁊ ſegnii oſtendit᷑ qui

nulla perſecutione pulſatur. Paceʒ

enim cum hoc mũdo niſi amatoꝛes

mundi habere non poſſunt:⁊ nulla
vnquã iniquitani cum equitate com
munio:nulla mendacio cum uerita

te concoꝛdia:nullus eſt tenebꝛis cuʒ
luce conſenſus.Quis ctiam ſi pietaſ
bonoꝛum cupiat malos conigi con

am dei milerentis obtineat. maloꝛũ

tamen ſpirituum aduerſus ſancios
inſidie non quieſcunt:⁊ ſiue occulto

dolo ſiue aperto pᷣlio in omnibus fi
delibus pꝛopoſitum bone uolunta

tatis infeſtant. Inimicum autem ilt

eſt omne quod rectum: omne quod
caſtum eſt, Et cum eis nihil in quen

quam ampliuſliceat q́; iuſticia ctiui
na permiſerit que dignatur ſuoſ aut
diſciplina aut exercere patieniia.
Agüũt tamen verſuriſſima arte fallaa

cie:ut ex arbirio pꝛopꝛie poteſtatlis
aut ledere videantur aut parcere: 2
mułis quod dolendum eſt: ita per

nequitiam ſimulationis illudũt: ũut
quidem illos ⁊ timeant pati inféos
2 velint habere placatos cum bene
ficia demonum omnibus ſint nocoa

tioꝛa vulneribus:quia tutius eſt ho

⸗ 7—

—

pacem. Sapientes ttaq; animi qui

vnũ timere:vnũ diligere⁊ i pnũ ſptr᷑
didicerũt: moꝛtificatis cupiditaubꝰ
1 crucifixis coꝛpoꝛis ſenſibꝰ ad nul
lum hoſtium melum: ad nullum in
clinatur obſequiam. ERoluntatẽ eniĩ
dei etiam ſibi pᷣferunt:⁊ tanto ampli
lus ſe amant:quanto amplius ꝓ dei
amoꝛe ſe non amant. Cunq; audiũt
ſibi dininitus dici poſt concupiſcen
tias tuas non eas:⁊ à uolũtate tua
auertere:diuidunt affectus ſuos⁊ le

gem mẽtis a coꝛpoꝛis lege diſcindũt
ut ex quadam ſe parte ſibi denegent

perdentes ſe in ij que carnaliuer cu
piunt. Sanctum igitur paſcha dile
ctiſſimi in taubus membus coꝛpo
ris chꝛiſti legitime celebꝛatur nihil

illis deeſt triuphis: quos paſſio ſal

natoꝛis ob:inuit:quoniã in his q»un
apoſtolico exempla caſtigant coꝛp ꝰ
ſuum:⁊ ſeruiruti ſubiciunt: ᷣdẽ ho
ſtes eademi foꝛtitudine conteruntur
Et nunc euim achꝛiſto vincitur mũ
dus ⁊ cuʒ a ſeruis ſuis quoꝛũcunqd
vitioꝛum incentiua ſuperantur ipi
us uir tus eſt:ipſiuſq; uictoꝛia. Gec
dilectiſſimi que ad Karttciatione;
crucis pertinent:ſufficienter
troꝛ neſtris ſunt hodie auribus inti

mata:ut paſchale ſscramentum etiã

az diaboli meruiſſe q;ᷓ

enter ut arbt

ein
mue
ſon
Unn

ſſeca

un
moc.
Noi
lnu.
Aus

i
ſun
i
ſne
we
a
te
ſi
do
i⸗
Vur
une
nom

i

G
in
–
Eimn
t
d
RK
menidi
Mol
boc
giy
ntidi
Nna,
cmn nd
ſoimg
untw

in. .

iaton
mrunt
Nblell
und

in membꝛis coꝛpoꝛis chꝛiſti legittie

celebꝛetur:ſupereſt ut de obtinendo

reſurrectionis conſoꝛtio diſſeramꝰ
alibi ;in hoc tranlitoꝛio ſeculo in
utrunque conquirit᷑: ut ex qualitate
tempoꝛalium actionum differentie
retributionum pendeant eiernarum
Moꝛiẽdũ ergo ẽ diabolo:⁊uiuẽdũ

Quod ne continuato ſermone ⁊ mi
hi uobis fiat oneroſum: in diem
ſabbati pꝛomiſſa differemus. Ade

rit: ut credimns: gratia dei ut debitũ
noſtrum ipſins auxilio compleatur

AQui viuit ⁊ regnat cum patre ⁊ ſpũ

ſancto in ſecula ſeculoꝝ Amen.

¶ Ze paſſione ⁊ reſurrectiõe domi
fſfſeruirc.8omin ſit:nõ illa:q ſtate s

— Ermone pꝛoximo dilectiſſimi
non incongrue uobis quantũ
arbitroꝛ:participalionem cruciſ xpᷣi
inſinuauimus ut palchale ſacramẽ
tum in ſe habeat uita credentium:/2⸗
quod feſto bonoꝛatur: moꝛibus ce
lebꝛetur. Quantum autem hoc vlile
fil:ipli balick⸗ ex uera ꝓbatiõe
digiciſt

frequetioꝛes pꝛeces ⁊ elemoſyne lar
gioꝛes. Nemo enim fere eſt qui non

hac exercitatione pꝛofeccrit: ⁊ in ab
dito conſcientie ſue aliquid quo poſ

ſit recte gaudere:condiderit. Sʒ hec
lucra perſeueranti ſum ſeruanda cu
ſiodia:ne in deſidiam. reſoluto labo

re:quod donauit dci gratia diaboli
furetur inuidia. Cum igitur quadra

ginta dierum obſeruantia hoc volu
erimus operari ut aliquid ſentire
mus crueis:in tẽpoꝛe dominice paſ
lionis adnitendnm cſt nobis ut eti
am reſurrectiõis chꝛiſti inucniamur

elſſe conſoꝛtes: ⁊ de moꝛte ad vitam
dum in iſto coꝛpoꝛe ſumus:tranſes
inferno nec carnem din moꝛata eſt
in ſepulchꝛo: tam uelox incoꝛupte

muſ. Anicuiq; enim homini quiex
abio in aliud aliqua conuerſiõc min
tatur:finis eſt non eſie quod fuit: ⁊

oꝛus eſſe quod non fuit. Sed inter

s quantum pꝛoſ ni animis
Atq; coꝛpoꝛibus pꝛolixioꝛa ieiunia:

eſt:cui quis aut moꝛiatur: aut diuat

quia eſt moꝛs que caula eſt viuendi
7 eſt uita que cauſa eſt moꝛiendi.nec

deo. Delicicẽdũ iniquitati:ut iuſticie
reſurgatur. Occumbant uctera:ut
oꝛiantur noua.Et quoniam ſicut ait
ueritas. Nemo poieſt duobulſ dñis

impulit ĩ ruina:ſed ille: qui veiecios
erexit ĩ gloꝛiã.dicẽte ergo apoſtolo

Pꝛimꝰ homo ð terra terenꝰ.ſecũdꝰ
homo ð celo celeſtis. Qualiſterrenꝰ
tales terrẽi: qualis celeſtes:iales

⁊ celeſtes:ſicut poꝛtauimimaginem
terreni poꝛtemus ⁊ imagineʒ eiꝰ:qui
eſt de celo. Multum nobis de hac
commutatione gandendus eſt:quia

de ignobilitate terrena ad celeſtem
tfranſferimur dignitatẽ: per illius in

effabilem miſericoꝛdiaʒ:qui ut nos

in ſua pꝛoueherei:ĩ noſtra deſcẽdit

At non ſolum ſubſtantias:ſed etiaʒ
cõditionẽ nature peccatriciſ aſſume
ret ⁊ ea ſibi pateretur inferri diuian
impaſſbilitas: que miſerrime expe

ritur humana moxalitas. Unde ne
turbatos dilcipuloꝛum animos lõ

ga meſtitudine cruciaret: denuncia
tam tridui moꝛam mira celeritate
bꝛeuiauit:ut dum ad integrum ſecũ

dum diem pars pꝛimi nouiſſima et
pars fertij pꝛima cõcurrit: ⁊ aliqua

tum tempoꝛii ſpatio decederet:mihil

dierum numero deperiret. Reſurre

ctio igitur ſaluatoꝛis: nec animam ĩ

carnis uiuificatio fuit. ut maioꝛ ibi

elſet ſopoꝛis limilitudo qᷓ; moꝛtis.

k 5

MAuoniam deitas que ab vᷣtraq ſn
ſcepti hominis ſubſtantia non receſ
ſit: quod poteſtate diuiſit: poleſtate

coniunxit. Snbſccuta ſũt iiaq; muſi
ta docu menta quibus pꝛeiudicande
per. uniuerſum mundum fidei aucto

ritas condiretur. Et licet reuoluio la

pidis euacuato monumenti:depoſi

tio linteo:ũ ⁊ totius facii angeli nar

rationes copioſe dominice neritatẽ
relſurrcctionis aſtruereni: 1 mulieꝝ
ta men viſui ⁊c apoſtoloꝛum requen

ter oculis manſeſtus apparuit:non
ſolum loquens cuʒ eis:led habitãs
atqʒ conueſcens:⁊ pertractati ſe di

ligenti curioſoque contaciu abeis

quos dubitat o pſtringebat: admit
tens. Ideo eniʒ ⁊ clauſis ad diſcipu

los hoſtis introibat:⁊ fiatu ſuo da
bat ſpiritum ſanctum: ⁊ dato intelli

gentie lumine ſanciarum ſcripturaꝝ
occulta pandebat. rurſus idẽ vul

nus lateris fixuras clauoꝛum vom
nia recent fſime paſſiois ſigia mon
ſtrabat:ut agnolſceret ur ĩ co pꝛopꝛie
tas dinine huma nequenature indi
uidua permanere 7 na ſciremus ner

bum non hoc eſſe quod carnem: ut
vnum dei filium 2 uerbum conſite
remur:⁊ cariem. Non diſſonat dile

ctiſſimi ab hac ſide magiſter gentiũ
apoſtolus Paulus cum dicu: Etſi
cognouimus ſecundum carneʒ chꝛi

ſtum: ſed nunc iam non nonimus.

Relurrectio enim domini non finis

carnis:ſed commntatio fuit: nec nir

tintis angmento conſumpta ſubſtan
tia eſt. Qualitas tranſijt: non natu
ra deſicu:⁊ ſactum eſt coꝛpus impaſ

ſibile:quod potuit crucifigi.acium
eſt immo:tale quod potuit occidi.
Faclum eſt inconnpnibile quod po
tuit uulnerari. Et merito dicitur ca

ro chꝛiſti in eo ſtau quo fuerit nota

neſciri:quia nihil in ea paſſibile: ni
hil remanſit in ea infirmum ut ⁊ ipᷣa
ſit per eſſentiam ⁊ non ſit ipſa ꝑ glo
riam.Quid autem mirum ſi hoc de
coꝛpoꝛe chꝛiſti pꝛofitetur: qui de om

nibus chꝛiſtianis ſpiritalibus dicit

Itaq; nos ex hoe nemineʒ nouimꝰ

ſecundum carnez. Ex hocinquinin i

tium nobis factum eſt reſurrect õis
in chꝛiſto: ex quo in eo qui pꝛo om
nibus moꝛtuus ẽ:uotius ſpei noſtre
foꝛma pꝛeceſſit. Non heſuamus dif
fidentia:nec inceria expectatione ſuſ

pendimur. Sed accepto pꝛomiſſio

nis exoꝛ ſio:ridei ocuus que ſunt ſu
fura:ia m cernimus. Et nature ꝓue
ctione gaudentes quod credimus:
iam tenemus. Mon ergo nos reruʒz

tempoꝛalium occupeni ſpecics. Nec
ad e contemplauonem noſtram a

releſhbus lerrena deflectant.EPro

tranſactis habeantur que ex maxi
ma parte iam non ſunt:⁊ mens intẽ
ta manſuris:ibi deſiderium ſuum fi
gat:ubi quod offertur eternum eſt

Quãuis enim ſpe ſalui ſacri ſumus
coꝛuptibilem adhuc carnem moꝛ

ralemque geſtemus:recie tamen di

cimur in carne non eſſe: ſi carnales
nobis non dominentur a ffecius. Et

merito eius rei deponimus nũcupa
tionem:cuius non ſequimur volun
tatem. Cum itaque apoſtolus dicat.

arnis curam ne feceritis in deſ de
rijs:non ea nobis interdicta itelliga
mus:que ſaluti congruũt.⁊ que hu
mana poſcit infrmuas Sed quia
non omnibus deſiderus ſer uiendũ
nec quicquid caro cõcupiſci: implẽ
dum eſt:ac adhibendo ſlemperantie

modo admonuos nos eſſe cognoſ

cimus:utcarni que ſub animi eſt cõ

ſtituta udicio:necſuperfiua cõceda

mus: nec neceſſaria denegemus.

☛—

—

cſort
en
Cdnns
ole
is
ſran!
40
RM
Iiunf
md
;
NN
nd
Macs
rwo
d.
lelce
Cebe
dgon
ucnci

rinpe

Herunt

Logtl
co

SNNe

Aade idem apoſtoluſ alibi ait: Me
mo en munquam carne n luã odio
habuii:ſed nutrit ⁊ fouet eam Cum
itaqʒ; non ad vitia non ad urumam
ſed ad debitum ſit alenda v fouẽda

ſamulatum:utteneat oꝛdinem ſuuʒ

renouata naiura: nec puerſe ac tur

piter ſuperioꝛibus inferioꝛa pꝛeuale

uant: aut inferioꝛibus ſuperioꝛa ſuc
cumbani: 2 viüs ammum ſuperan
tibus ibi fiat ſeruitus:ubi deficit eẽ

dominatus. Algnoſcat igi ur popu

lus dei nonam ſe eẽ in chꝛiſto cxeauu

ram:⁊ a quo ſuſcepta ſit quam ue ſu

ſceperit:diligenter intelligat. Que

noua facia ſunt:non recedant ad in
ſtabilem uetuſtatem: æ non omittat

opus ſuum qui manuʒ miſit ad ara

trum:ſed ad id attendat quod lerit:
non ad id reſpiciat quod reliquit.ae

mo in id recidat vnde ſurrexit. Sed

eniam ſi pꝛo infirmita e coꝛpoꝛea in
aliquibus adhuc lãguoꝛibus ꝛacet:
ſanari inſtan er deſideret:ac lenari.

Hec eſt enim ſalutis v a ⁊ cepte in
chꝛiſto reſurrectionis imitatio:ut qa

in lubꝛico iſtiuſ uite diuerſi caſus la
pſuſqʒ non deſunt veſtigia gradien

dien
tiuma fluidis ad ſolida tranſferant
AMuoniam ſicut icr p um eſt:a domi
no diriguntur greſſus hominiſ a pi

am eius uolet. Cum ceciderit tuſius

non collidetur: quia dominus ſup
ponet manum ſuam. Mec medita

tio dilectiſſimi non pꝛo ſola ſolenni

tate paſchali ſed pꝛo totius nite ſan
ctificatione retinenda eſt: 1 ad hoc

pꝛeſens exercitatio debet intendi ut

que.animum fidel um experimento
bꝛeuis obſeruantie delecrarunt: in
conſuetudinem tranſeant:intemera
ta permaneãtac ſi aliquid delicti ir
repſeriiiceleri penitudine deleatur.
Et quia antiquoꝝ mo:boꝝ diffcil

„
*

7 tarda curatio eſt tato nelocius ad
hibeaniur remedia: quanto recenti
bus offenſionibus in integrũ relur
gentes ad illam inoꝛuptibilezʒ gio
riſicande carnis reſurrectionem per

uenire mereamur i chꝛiſto Jeſu do

mino noſtro. Qni viuit ⁊ regnat c,Gö
patre ⁊ ſpir.tu ſancio i ſecula ſeculo

——,

Be reſurrectione domini ſermo
kxi. OðUNU l
Brum quidez vilectiſſimi pæ
Aſſchale ſacramentum euangeli
ca nobis narratio pꝛeſentauit: iti
per aurem carnis penetratus eſt mẽ
tis auditus:ut nemini noſtꝝ rerum
geſtaꝝ imago defucrit: cum dinuini
tus inſpirale tectus hſtoꝛie eu den
ter oſtenderit: qua dominus Jeſus
chꝛiſtus impietate traditus: quo iu

dicio adductus:quo ſeuitia crucifix
us: ⁊ qua ſit gloꝛia ſuſcitatus. Sed
adijciendum eſt etiam noſtri ſermo

nis ofſicium: ut ſicut pia expectatiõe

depoſcere vos conſuetudinis debi
1tum ſentio:ta ſol umitati ſacratiſſi
me lectionis ſubiũgatur exhoꝛtatio

ſacerdotisi Quia igitur apud fide

les aures ignoꝛanue locus non eſt:
ſeñmen uerbi quod eſt in pꝛedicatie
euãgeli debei in terra oſtri coꝛdis
augeri:ut remotis ſuffoca ionibus
ſpinarum ac tribuloꝛum libera i fru

ctus ſuos exeant plantaria pioꝛum

ſenſuum ? rectarum germina volun
taitumCruxenim chr ſti que ſaluẽ
ds eſt inpenſa moꝛtalibus: lIacra

mentum eſt Z exemplum. ¶ Sacra

mentum quo uir us impletur diuia

Exempluʒ quo deuot o incitat hu
mana:quoniã captiuilatis iugo eru
tis ctian hoc pꝛeſtat redempiio: ut

eam ſeqni poſſit imltatio. Mam ſi

mundana ſapientia ita in ſuis gloꝛi
atur erroꝛtbus:nt quem ſibi quiq;ʒ
ducem elegerit:eius opiniões ⁊ mo
res atque omnia inſtituta ſectetur:
que nobis erit communio nominis
chꝛ ſti.niſi nt ei inleparabiliter unia
mur:qui eſt ut pſe inſinuauit:via:ve
ritas: 2 vita. Aia ſcilicet conuerſati
onis ſanctc.Aeritas doctrine dine.

7 Vila beatitudinis ſuperne. Colla
pſa enim in parentibas pꝛimis hu

mani aeneris pleniiudine ita miſeri
coꝛs deus creature ad imaginem ſu
am facte per vnigenitum ſuum Jeſũ
chꝛiſtum uoluit ſubuenire nt nec ex
tra naturam eſſet reparatio nature:
4 ultra pꝛopꝛie oꝛiginis digniratem
pꝛoficeret ſecunda conditio.Felix ſi
ab eo non decideret: quod deus ſe
cit. Felicioꝛ ſi in eo mancret:quod re
fecit. Multum fuit a chꝛſto recepii

ſe foꝛmam:ſed plus eſt in chꝛiſto ha

bere ſubſtantiam. Suſcepit eni nos
in ſuam pꝛopꝛietateʒ3 illa natura que
nec noſtris ſua:nec ſuis noſtra con
ſumeret:que ita vnam in ſe fecit dei
latis humanitatiſqʒ perſonã ui ſub
diſpenſatiõe infirmitatum atq; vir

tutum nec caro per diuinitatem iuio
labilis nec diuinitas per carneʒ poſ
ſet eſſe paſſ bili s. Suſcepit nos illa

natura que ? pꝛopa ginem noſtri ge
neris a communi tramite non abꝛũ

peret:⁊ contagium peccati in omneſ

homines traneuntiſexcluderet. In
firmitas ſane atqʒ moꝛtalitas que
non peccatum erant ſed pena pecca
tia redemptoꝛe mundi recepta ſunt
ad ſuppiicium ut impenderentur ad
pꝛecium. (Quod ergo in omnibus
hominibus tranffuſio fuit damnati
onis:hoc in chꝛiſto ſacramentum ẽ
pietatis: ꝛebuit enim ſe crudeliſſi

mo exactoi liber a debito: ? miſtral
diaboli indaicas manus in crucia

tum imaculate carnis admiſit. uâ

ideo uſq; ad celerrimam reſurrecii
tibus in eum nec perſecuiio inlupe
rabilis nec moꝛs poſſei eſſe terrbtur
cum ita dubitandum non eſſet ò t G
ſoꝛio gloie ſi ut dupuandum on
erat de communic ne uature. SDin
contãter itaq; dilecuſſimi coꝛde re
dimuſ:quod oꝛe conſiteamurmosi
chꝛiſto crucifixi nos ſumns m uui

nos ſepulti:nos ctiam die terua ſui
citati. Ande apoſtolus dicu:Si con

ſurrexiſtis cum chꝛſto que ſurium

ſunt: querite ubi cbꝛſus eſt i dexie

radei ſedens: que ſurſum ſunt iapite
non que ſuper ierram. Mo:tui enani

eſtis ⁊ vita ueſtra abſcond ta eſt cũ

chꝛiſto in deo. Cum enun chuſt ag
paruerit vita ueſtranũc vos appa “
rebitis cum chꝛiſto in gona. Rt dbüittt

nouerini coꝛda fuioꝛum habere ie

unde ad ſupernam ſapuntiam ipe

us mundi cupiduatibus uaieat ele

uari: ſpondet nobis domunus pbien
nam iuam ſuadens. Ecce ego vobi
cum ſum omnibus diebus uiq; ad
conſũmationem ſecul. Mon eni fru
ſtra per Eſaiam dixerai ſpiritus ſan
ctus.Ecce virgo in utero cõcipiet et
pariet filium: ⁊ uocabitur nomé ciꝰ?
Emanuel:quod eſt mierpꝛetatũ no
biſcum deus. Impler ergo gelus ½

pꝛietatem nomunis ſui: 2 qui aſcẽdit
in celos non deſeru adopiaios:qui

ſedet ad dexteram patris:idem tonꝰ

h. bitatoꝛ eſt coꝛpe ꝛis: ⁊ iple deoꝛſũ

conſo:tat ad panentiam qui ſurſum

inuitat ad gloꝛiam. Mec inter vana
igitur nobis deſipiendum eſt nec ĩ

ler adueria trepidandumaibi quiaẽ
plandiuntur deceptiones ⁊ hic gra

llor

vA

Eerse

2

e

⸗

neſcũt laboꝛes. Sed qnia miſericoꝛ
dia domini plena eſt terra: adeſt no

bis uuiq; nictoꝛia:ut impleatur qðᷣ

ait. Nolite timere quia ego vici mũ

dum. Sine ergo conira ambinonez
ſeculi ſiue conira concupiſcẽtias car
nis ſiue contra hereticoꝛum iacula

dimicemulſ. ſomin ca cruce ſempar
memur. Mec eni vnqᷓ; a paſchali fe

ſto recedimus:ſia fermento maline
ueteris abſtinemus. Inter omnes
nanqʒ uite huius varietates que di

uerſaꝝ plene ſunt paſſ onũ: apoſto

ice exhoꝛtationis meminiſſe debe
mus qa nos inſtruit dicẽs: Hoc ſen
tite in uobis qð ⁊ in xpo Jeſu:q cũ

in foꝛma dei eſſet non rapinam arti

tratus ẽ eſſe ſe equalẽ deo:ſed ſemet
ipᷣm exinaniuij foꝛmã ſerui accipies
in ſim litadinẽ hoĩum factus ẽ ⁊ ha

bitu inuentus ut hõ hunliauit ſmmet
ipᷣm factus obediens uſq; ad moꝛtẽ
mo:tẽ aũtcrucis: ꝓpter quod ⁊ d.ꝰ

exaltauit illũ ? donauit ini nomen:
quod ẽ ſuꝑ oẽ nomen ut in noie Je

ſu oẽ genu flectar ce eſtiũ terreſtnüů
z infernoꝝ: oĩs gloꝛia confitealur

quia dominus Jeſus xpᷣs in gona
eſt dei patris. D magne inquii pie
taris ſacramentum intelliguis:⁊ qðᷣ
ꝓ ſalute humani generis vnigentꝰ
Dei filius geſit aduertitis. HBoc ſen

„

tite in uobis:quod ⁊ in xpᷣo Jeſu:cu

ius humilitas nulli aſpernanda di

unü: nulli eſt erubeſcenda nobiluz
MNec.n.in tautũ ꝓuehi põt quelibet

felicitas humana faſtigiũ: ut eſtimet

ſibi pudendum quod manens deꝰ
in fo:ma dei deus:nõ ẽ arbiiraius i

dignũ. Imitamini: quod operaius
eſt d ligere:quod dilexit: ⁊ inuenie
tis in nobis dei gratiam. Aeſtram iĩ
illo redamaie naturam: quoniam ſi

cutpauperiale oinitias non amilit:

——
—

glo:id humilitate nò minuĩt: eternt
tatẽ moꝛte nõ pdidit. Ia ros eiſd

gradibus eiſdẽ ueſtigus ut celeſtia

apphend t s:terrena deſpicite. Sua “
ſceptio enim crucis eſt nierfecto caua

piditatum:occiſio vnoꝝ:declinat o
uanitatis: abdicat o omnis er o

ris. Mim cun pucha domini non

impudicus:nõ luxurioſus:non iup
bus celebꝛet:non anarus:nullitam ?
ab hac feſtiu tate long us q; hereti
ci ſeparantur:max meq; illiq ð uer
bi incarnatione male ſentiũt aut mt
nucdo quod eſt de tatis:aut euacun
ando quod eſt carnis. NHerus enim
de us eſt fuius dentotum habens cx
patre quod eſt nullo cxoꝛdio tempo
ral s. nulla narietate mutabilis nec
ab vno diuilus:nec ab omnipoten
te diuerſus. Sempiterni gen to: s
unigenitus ſempiteruus: u mens fi
delis credens in patrem ? filium et
ſpir tum ſanc um in candem unius
deitatis iſſ nt am nec vnita em gra
dibus diuidat:nec trinitan m ſingu
laritate confundat. Mon au em ſuffi
cit dei filium in ſola patris eſſe naru
ra:niſi eum non recedententem a ꝓ
pꝛijs cognoſcamus in noſtr o. Eti
nanitio enim ila quam reparationi
impendit humane: diſpenſatio fuit
milerationis:nõ pꝛ uanio poteſtaus
MNam cum cx cterno conſilio dei nõ
eſſet aliud nomen ſub celo datum
hominibus:in quo opoꝛ cat aluos
fieri: inuiſibilis uiſib lem: int. mpo
ralis tempoꝛalem: impaſſbilis paſ
ſibilem ſubſtantiam luam tcit: non
atu rtus defceret in in irmuate: ſed
ut infrmitas in inconuptibilem poſ
ſet tranſ re uiriutem. Mropter qõ
ipſa feſtiuitas que a nobis paſcha
nominati: apud H ba os Pha
lc:ideſt ranſitus dcuur: atieſtanie

enangeliſta alce; dicente. Ante diem

feſtum paſche ſciens Jeſus quia ve
nii hoꝛa eius ut tranſiret ex hoc mũ

do ad patrem. Cuius autem nature

futurus erat tranſitus iſte niſi noſtre

cum mieparabiliter ⁊ pater in filio ⁊
filins ect in patre.Sed quia uerbuʒ
⁊ caro vna perſona eſt:non diuidit
a ſuſcipiente ſuſceptum:⁊ honoꝛpꝛo
uehendi pꝛouehetis nonmnnatur au

gmeutum:dicẽte apoſtolo quod ii

cõmemoꝛauimus. Propter quod

⁊ deus exaltanit illuʒ: ⁊ dedit illi no
men quod eſt ſuper omne nomẽ. Iun

quo vtiq; aſſumpti hominiſ exalta
tio commendatur:ut in cuius paſſi
onibus manet deitas indiuiſibilis:
idem coeternus ſit ĩ gloꝛia deitans.
Aid hanc participationem ineffa bił
muneris beatum tranſitum fidelibꝰ
ſuis ipſe dominus pᷣparabat:cuʒ in
ſtanti iam pꝛoximus paſſioni: non

ſolum pꝛo apoſtolis ſuis atqʒ diſci

pulis:ſed etiam pꝛovniuerlſa eccleſia
ſupp icaret:⁊ diceret. Non pꝛo his

autem rogo tantum: ſed pꝛo his eti

am qui credituri ſunt per verbũ ipᷣo
rum in me: ut omneſ vnum ſin licut
⁊ tu pater in me:⁊ ego in te: ut ⁊ ipſi
in nobis vnum ſint: cnius vnitatis
nullum potuerunt habere conſoꝛtiũ
qui in dei flio deo uero humanam

negant manere naturazʒ: Impugna
ſoꝛes laſutiferi ſacramenti ⁊ paſccha in
tis meſtitudine men ibus quibuſdꝗ
dcerer porolnehleralſ cũ ſccẽ
mulieres ſicut enangelica pa

lis feſt exules. Quod quia ab enan
gelio diſſentiunt:⁊ ſymbolo cõtradi

cunt:nobiſcum celebꝛare nõ poſſũt:
quia ⁊ ſi audient ſibi chꝛiſtianuʒ no
men aſſumere:ab omni lamen natu

ra cui chꝛiſtus caput eſt repelluntur
uobis in hac ſolẽmitate merito exul
tant:ibus pieq; gaudẽtibus:quinul

lum recipienies in ueritate menda
cium: nec de natiuitate chꝛiſti lecun

—

dum carnem:nec de paſſiõe ac moꝛ
te:nec dccoꝛpoꝛali reſurrectione eiꝰ
ambigitis: quoniam ſine ulla ſepꝛ
ratione deitatis.uerum chꝛiſtum ab
vtero vir ginis:uerũ in ligno crueis
uerum in ſepulchro carnis verum iͥ
gloꝛia reſurrectionis:nerum in dex
tera paterne maieſtatis agnoſcitis.
Vnde etiam ſicut apoſtolus ai: Ex

pectamus ſaluatoꝛem dominuʒ no
ſtrum Jeſum chꝛiſtum: qui refoꝛmla

bit coꝛpus noſtre humilitatis cõfoꝛ
me fieri coꝛpoꝛ gloꝛie ſue. Qui vinit
⁊ regnat in ſecula ſeculoꝝ Amen.

Aſcẽſiõe domini ſermo pm?7.

Oſt beatam æ glosioſam fe
ſurrectionem domini noſtri
Jelu Chꝛiſti qua derum dei
templum iudaica impiclate reſoluũ

diuina in triduo potentia ſuſcitauit:

quadragenarius hodie dilectiſſ mi
ſanctoꝝ dierum expletus eſt nume

rus:ſacratiſſima o:dinatione oiſpo
ſitus: ⁊ ad utilitatem noſtre eruditi
onis impenſus: ut dum a domino
in hoc ſpatio moꝛa pꝛeſentie co:po

ralis extenditur: rides reſurrectiõdts

documentis neceſſarus muniretiur.
AMoꝛs enim chꝛiſti multoꝛum diſci

puloꝝ coꝛda turbauerata de ſuppli

cio crucis de emiſſiõe ſpiritus de ex
aminati coꝛpoꝝns ſepuliura graua

ndn hi
ſtoꝛia:reuolutũ a monumento lapi

dẽ ⁊ ſepulchꝝ coꝛpo:c vacuũ ⁊ viuẽ̃

tis domin teſtes angelos nũciarct:

uex ba eax apoſtolis aluſqʒ diſcipuk

deliramentis ſmilia uidebant: quã

vliq;ʒ heſita tion huana inſirmitate :.
nutantem nequaq; ꝑmil ſieiſpiru?

pe ⸗ nh. elaret

N
Ntin
l
ung
Gnes
cun
nnde
wais,
n
hen,
tc

trum nereſſarie tarditati ¶ Onbita
tuam eſt ab illis ne dubitareiur a no

neritatis pꝛedicatoꝝ ſuo:um incſſe
pectoꝛibus:niſi illa irepida ſollicitu

do ⁊ cunoſa contatio noſtre fidei f
damenta ieciſſent. Moſtris igitur ꝑp
turbaſionibus noſtris periculis in
apoſtolis cõſulebatur. Mos in illis
contra calumnias impioꝛum ⁊ con
tra terrene argumenta ſapientie do
cebamur. Nos illoꝛum inſirnit aſpe
cius nos erudiui auditus:nos con
fomauit atiractus:gratias agamuſ
viuine diſpenſatoni:⁊ ſancta mʒ pa
Subita

bis. MNon ergo hi dileciiſſ mi qui in

bus eſtnarent: æ pesr. In me
do eo:ꝛum dominus:d xitq; 5r
nobis:ne hoc rema rerct in eoꝛũ opi
nionib s: qued volueba ur in oꝛ
dibus. Putabant enim ſe ſprri um

videre:non carnem. Me edargui co
gitationes a ueritate d ſcoꝛdes in ge
rit dubitantium oculis manentia in

manibus ſuis ? pedibus crucis ſi

gn:⁊ ui diligentius pertractetur:in
uiat. Quia ad ſanand inſidelium
coꝛd um nuluera:clauomʒ ⁊ l ncee

eran ſeruata ueſtigia:ut non tubia
f de ſed conſtamiiſſima ſcientia tene

rent eam naturam in dei pa ris con

.
ðð 06.₰. 2.a, WAAS=

AAE e li. —dſ .

—

ſenſieram thꝛio no: que iacuerat in ſe DWD
pul hꝛo. Mer omneergo hoc ſem ErL- M
pus dilectiſſimi qued int r reurre bpP⸗ e
ctionem ⁊ aſcenſ onem domini exa
cctum eſt: hoc pꝛouidentia dei cura
uit:hoc docuit hocſuoeum ⁊ oculis
inſin uauit ⁊ coꝛdibus:ut domnus
JZeſus uere agnoſcereiu/reſuſc tmaꝰ
qui nere erat naus: 2 p. ſſus:7 moꝛ
tuus. Unde beaiiſſ mi pe ſton om
neſque diſcipuli qui ⁊ de exitu cru
cis fu rant trepdm de le reſurrecti R
onis ambiguuita ſunt in ueritate p = H afnPe .
ſpicua robo:aii:ui domino in celo re .α☛ 1 —. rrr—

Aα △

rum cun te lubl mia: non ſolum nſul

5 ter reſurrectionem domini aſcenſ o
iaim nemque fluxern: ocioſo ranſne de
hm curſu. Sed magna in eis conf rma
WCII. ta ſacramenta: magna ſunt renelata
eNi mwpyſteria In üs metus dire moꝛtis
ſliain aunferunt: 7 non ſolum anime ſ d eti
dici am carnis immoꝛtalitas declaratur
Sn. In his per inſuffiationem domini
hDH infunditur apoſtolis omnibus ſpiri
um tus ſanctus Et beato apoſtolo Pe
Ne b tro ſup:a ceteros poſt regni claues
o ouilis dominici coram mandatur.
ron, tertins in via dom nus iungitur. co

runde.

Nii
ineded
1

utli

iiſi

bi

aoobyi

i e

ſiontti
zichl

Ron.

mes:⁊ ad omnem noſtre ambigni
tatis caliginem detergendam pauẽ
tium ac trepidanttum ſardiias incre
patnr. Flammam fidei illuminata

coꝛda cencipiunt: ⁊ que erant trepi

da:reſerante ſcripturas domino ef

ficiuntur ardentia. In fractione quo
que panis conueſcentium apper un

tur obtutus.multo felicius eoꝝ ocu

lis patefactis quibuſ nature ſue ma

ulleſta eſt gloꝛificariocq; illoꝛum ge
neris noſtri pꝛincipium:quibus pe
uar icationis ſue eſt ingeſia confuſ o

la aff cerentur triſticia: ſed eliaʒ ma
gno gaud o replerentur/Et ſe uera
magna erat? ineſ abilis cauſa gau

dendii cum in conſpectu ſancte mul

t tudinis ſi per omnium creaturarũ

cel:ſt um dignitatem humam gene

ris na ura con ſtenderet/ ſuper grel

ſura angelicos oꝛdines: 7 uitra ar

changelo: um altind nes cleuanda/
nec uliis ſubl miraunb us modũ ſue
pꝛouectiõis habitura nii eterm pa
iris recipia conſen ſu iſius gloꝛie ſo

1 Cn gee /†α2 ſre

lumee Anter hec autem aliaque miracula ciarctur in thꝛono: uins nan fa e
e cum diſcipuli tre i lis cogit. tioni pulabat infilio. Quia ig tur chꝛſti ⸗⸗ 7 S.. l
Teude er Ers ſrD z W

(AIſtcenſio noſtra eſt pꝛonectio: 1 quo celos pꝛeſentium nobis eſt mateina .oN
Oͦ pꝛoceſſi gratia capit s: co ſpes vo gaudioꝛum: recolentibus illam die
èM catur ⁊ coꝛpoꝛis. Dignis dilectiſſi rue nuenerantibus: qua nature no
mi exuliemus gaudis: ? pia gratia ſtre humilitatis in cheiſto ſuper orn W
nitr zfafP- Dene) le: ,/Lum actione lcicmur Modie enim nem celi milinam ſupꝛa omnes oꝛdi AAA
E Enon lolum parachli poſſeſſoꝛes ir nes angeloꝝ ultra ommium altitu WG
muati ſumus:ſicui etiam celoꝛum in dinem poteſtatũ ad dei patris ẽ o W

ch ſto ſuperna penetrauimus: am uecta conſeſſum Quo oꝛdine oppeez

e „ 7* 12 4 W. =

4 2 6 *
S .. CA A „ * Pen . 4 7 . —
S. 13 „ 1„C „ „

— ſ —1 H

Ze 60 li.

6
„

2.

plioꝛa adepti per ineſtabilem chꝛiſti

gratiam:q; per diaboli amiſeramꝰ

muidiam. Mam quos uirulentus
inimicus pꝛimi habitaculi felicitate
eiecit cos ſibi incoꝛpoꝛatos dei ſili
us ad dexteram patris collocaunitt:

cuʒ quo uiuit ⁊ regnat in unuate ſpi
ritus ſancti deus per omnia lecula
ſeculoꝛum Amen.

(SBe Al ſcenſione domini eiuſcem
ſermo ſecundus.

Acramentum dilectiſſimi ſalu
tis noſtre quam pꝛecio ſangui
nis ſui vniuer ſuatis coditoꝛ eſtima
uit:a die coꝛpoꝛalis oꝛiul uſq; ad ex

itum paſſionis per diſpenſationem

humiluatis impletum cſt. Et lʒ mul

ta etiam in foꝛma ſerui diuinitatis
ſigna radiarunt: ꝓpꝛie tamen illius
tempoꝛis aciio ad demonſtrandam

ſuſcepti hominis pertinuit ueritatẽ.

Poſt paſſionem nuero ruptiſ moꝛtiſ
uinculis que uiam ſuam in eum qui

peccati erat neſcius:intendendo per

diderat: infirmitas in uirtute:moꝛta
luas in imoꝛtalitarem. Coninmelia
tranſiuit in gloꝛiam quam dominꝰ
ZJelſus chꝛiſtns in multis manifeſtii
qꝙ; documentis multoꝝ declarauit

aſpeciibus:donec triumpbuʒ uicio

rie quem repoꝛtarat a moꝛtuis infer
ret ⁊ celis.Sicui ergo in ſolennitate
palchali reſurrectio domini nobis

rel:charitas nõ cepeſceret. Magna
rũ eni hic uigo: eſt mentiuma ualde

dininoꝝ nos ſundati ſumus: ut mi
ra bilioꝛ fieret gratia dei cum remo
tis a conſpectu hoiuʒ que merito re
uerentiã ſui ſentiebant᷑ inducere: fi

des non diffideret:ſpes non fluctua
Sagna

fideliũ hoc lumen eſt animoꝝ:incon

tanter credere que coꝛpo: o non ni
dentur intuitu:⁊ ibi figere deſideriũ

quo nequeas inſerre:conſpectum.
Hec autem pietas unde inris coꝛdi

bus nalceret᷑: aut quomodo quilq;
inſtificaret per fidẽ ſi in s lanũ ſa

lus noſtra conſiſteret qua obiutbꝰ
ſubiacerent. Rnde ⁊ illi uiro qui de

relurrectiõe xpᷣi nidebatur ambige

re niſi in ipſius carne ueſtigia paſſo
nis ⁊ uiſu exploꝛaſſet ? taciu: quia

uidiſti me inq nit:credidiſti . ¶ Be

ati qui non uiderunt. crediderunt
(St igitur huius beatitudinis di

lectiſſimi capaces eſſe poſſemus:ex

pletis omnibus que euangelice pꝛe

dicationi ⁊ noui teſtamẽn myſterus
cõgruebant dominꝰ ur̃ Jelus xpᷣs

quadrageſimo poſt reſurrecionem

die coꝛã diſcipuus eleuaiꝰ i celũ coꝛ
poꝛali pꝛeſentie ſue modiũ fecit: mau
ſurus in pairis dextera: dqonec tem
poꝛa mulitiplicancis cccleſie nlus pᷣ
ſtituta peragantur: 2 ad iudicados
uiuos ⁊ moaluos in eadem carne
in qua aicendit: adueniat. Qued

itaque redemptoꝛis noſtri conſpicu

ſchei

on
lit⸗
luft
ſato
ſet
lop
Uurin
guuioe
niti⸗
ſecis
dbe
ſiin
G
cene
l
enti
Nueer
Mri⸗
llept
elon
Plhifi

tnnt

henina
fnig

fuit caula letandi:ita aſcenſio eiuſ ac um fuit: in ſacramcenia mraſiunt:e u tun

„
9

Cusr ſ.. — S t, ſr. rr. Ve / aſ

.2

Men
undi
We r
Mdonk
Umr

mud
normn

deſſi.
ſecn
nided
co gui
s nig
buy
ürc
dn
lna
u⸗
ncpn
i
ſounal
ten
ſetlop
ccidos
Leno
1,Aud
I oa

4

4.

—

4
*
1

—

—

fides excellentioꝛ eſſet ac ſrmioꝛ viſi

oni doctrina ſucceſſit: cuius autoꝛi

untten ſuperius ſluminaia radiſere
AQentium coꝛda ſequerentur/ Wanc
ſidem aſcenſione domini auctã ? ſpi

rituſ fancti munere roboꝛatã nõ vin

cula non carceres non exilia non fa
mes non iis non laniatus feraꝝ
nec exquiſit

tatibus ſupplicia terruerunt. Pro

hac fide per vniuerſum mundũ non
Vlũ viri ſed etiam femine: nec tantũ

enpubes pueri:ſed etiam ſenere vir
gines uſqʒ ad eſuſioneʒ ſui ſangui
nis decertarunt. Bec ſides demonia
ciecit:egritudines depulit:moꝛiuos

ſuſcitauit/Ende ⁊ ipſi beai apoſtoli

qui tot miraculis confirmati tot ſer
monibus eruditi ⁊ atrocitate domi
nice paſſionis expauerant: ⁊ verita
tem reſurrectionis eius non ſine he
ſitatione ſuſceperant.tantũ de aſcen
ſione domini ꝓfecerunt: utquicꝗd
illis pꝛius intulerat metum:vertere

tur in gaudium. Totam cnim cõtem

plationem animi in diuinitatem ad
patris dexterã conſedentis erexerã
nec iam coꝛpoꝛee viſionis tardabã
obiectu:quo minus in id aciem mẽ

is intenderẽt quod nec patre deſcẽ
dendo abfueratmec a diſcipulis aſa

cendendo diſceſſerat/Tũc igiur di

lectiſſimi fuius hois dei filius excel
lentius ſacratiuſq;ʒ innotuit: cum in
paterne maieſtatis gloꝛiam ſe rece

pit: ineffabili modo cepit eſſe dini
late pᷣſentioꝛ qui factus eſt humani
tate longinquioꝛ.CTunc ad eqnalem

patri filinm eruditioꝛ fides greſſu ce

pit mentis accedere: comirectatiöe

n chꝛiſto coꝛpoꝛee ſubſtãtie que pa

tre mino: eſt non egere:quoniaʒ glo

rificati coꝛpoꝛis manente narura co

ſides credentium uocabatur. ubi nõ

1 3. , HE
W 722* — E Sa
e. X. DEPEELP *

— n C 4 == ℳ — 5

carnali manu ſed ſpiritali intellectn

inc illud eſt quod poſt reſurrectio

nẽ dominus Marie Magdalene
perſonam eccleſie gerenti cũ ad con

tactum ipſius ꝓperarei:dicit. Moli

ſu carnis agnoſcas: ad ſub imioꝛa
te differo:maioꝛa tibi pparo cnʒ ad
patrem aſcendero:tunc me perfecti

neriuſque palpabis: appꝛehenſura

quod non tangis:⁊ creditura quod

non cernio cum autem aſcendentez
adcelos dominũ ſequaces apoſto

rum oculi intenta admiratiõe ſuſpi
cerent:aſtiterunt coꝛam ipſis angeli
duo mirabili veſtiũ candoꝛe fulgen
tes:qui ⁊ dixerunt. Airi galilei quid
ſtatis aſpicientes in celũ:hic Jelus

ſic deniet quemadmodũ vidiſtis ein

eũtẽ in celũ:QAuibus uerbis omnes

eccleſie fili docebant᷑:ut JYeſus chꝛi

ſtus in eadem qua aſcenderat carne
uenturuſ uiſibilis crederet᷑: nec poſ
ſet ambigi oĩa illi eẽ ſubiectã cui ab

ipſo co:poꝛee natiuitatis exoꝛdio ſa

mulams ſerniſſet angelicus. Sicut

enim con bendum chꝛiſtum de ſpi
ate Nirgini Angelus

ritu ſancio irgini Al
nunciauit:ſtc ⁊ editũ de nirgine uox
celeſtium paſtoꝛibus cepitit:ſicut re

ſurrexiſſe a moꝛtuis ſupernoꝝ nũci

oꝛum pꝛima teſtimo nia docuerunt:

ſic ad iudicandũ mundũ in ipſa crr
officia pꝛie
dicauerunt ut intelligeremus quan
te poteſtates ſint affufure indicatu
ro:cui tante miniſtrarſit etiam iundi

ne uenturum angelorum

cando/Exultemus ergo dilect ſſimi

gaudio ſpiritali: digna apud qnjm
grap actlone leiates liberos coꝛdis

—.

angenſto vnigenitus tangeretur.

me tangere. nonduʒ eni aſcendi ad
patrem meũ hoc eſt nolo quod ad
me coꝛpoꝛaliter peniaſ:nec nt me ſen

ſ1 i⸗ D SSðL —V A. . 4. B

Are a. §£ 82— 4 4 R L. —

—„ „ ”M

„

. — . 7. *
◻ .

. 12„*

DR
2 —

– — „ 2
„ E1 7

G S 321 ,D⸗ .,F . ☚ ͤ, .
„ S
22 õõ „„ — 2

lo carnales militant noluptates: q
Animas ad ſuperna tendetes coꝛu
ptibilium bonoꝝ delectationibus

orcylos ad illam altitudinez;: in qua
chꝛiſtus eſt erigamus. Surſum vo
catos animoſ deſideria terrena nõ
depꝛimann:ad terrena pᷣelectos pe
ritura non occupent:viam ueritatis
ingreſſos fallaces illec ebꝛe nõ retaxr
dent ita a fidelibus hec tempoꝛa
lia decurrantur: ut peregrinari le in

hac mundi valle cognoſcãt: in qua

eliam ſi cõmoda blandiantur non
Amplectenda nequiter: ſed tranſeun
da lunt foꝛtiter. Ad hanc eni nos e
notionem beat fſlimus Petrus apo (
ſtolus incitat:⁊ ſecundam illam di
lectationem quam paſcendis chꝛiſti
ouibus trina dominici amoꝛis pio ¶
fefſione concepit obſecrãs dicit: Ca

riſſimi obſecro uos tanqᷓ; aduenaſ

