illa a pꝛincipibus ? phariſeis cuʒ

gladis ⁊ fuſt bus miſſa multitudo

ita una domini noce percuſſa eſtut
cum tube dixiſſent Jeſum ſe quere

re Nazarenum: ipſe reſpanchſſet.

Ego lum:nemo eoꝛum lubſiſterer:
ſed omnes ſimul amiſſo imembꝛoꝝ
officio retroꝛſum acti eliſique conci
nerent. In quo utique diuine pote
ſtatis erat iudicium que impioꝛum
conatus non armis contrarjs ne
que ullius creature potentis auri
lio:ſed ſola uerbi uiriute pꝛoſterne
ret. ¶( Quia uero ſaluando buma
no generi alterius operis ratio non

congruebat:nec poſiet ſanguis chꝛi

ſti pꝛecium credentium fieri:ſi redẽ
ptoꝛ ſe non ſineret comp:ꝛehendi.

Admiſit in ſe impias manus 7cοHα&ο
hibita eſt in ſe potentia deifatis ut
perueniret ad gloꝛiam paſſonis.
Luius ut que inanis fuiſſet ſpecies

7 nulli pꝛofutura imago tolerantie:
niſi nera diumitaſ ueris ſe humane
carnis ſenſibus induiſſet: ut vnus

dei atque hominis ſlius aliũde in
am nle icta temera bilis aliũde paſſ.bil moctale
nulla permixtione confundimus. MVM

noſtg per fuũ immoꝛtale renonaret

Et ideo meſtitudine ideo foꝛtitudie
non carebat ut ad euincendas huiꝰ
mundi perturbationes non ſolum
nos ſacramento ſuſceptionis:ſed eti
am excmplo fo:titudimis roboꝛaret
Mam iniuſta uideretur eius ad pa

lientiam cohoꝛtatio:cui nulla eſſet
in noſtra infrmitate cõmunio. He
ras autem domini paſſiões Eſaias
pꝛopheta ipſius voce pꝛonunciat di
cens: Doꝛſnm meum dedi in flagel
la:a maxillas meas in palmas: uul

tum autem meũ non auerti a confu

ſione ſputoꝝ.Quod itaqʒ uerbi ca
ro patiebaiur:non uerbi pena erat

ſed carnis:cuius iniurie atq; ſuppli
cia etiam ad impaſſibilem redũda
bunt:ut merito dicantur ei illata: q
in ipſius ſunt coꝛpus admiſſa:dice
te apoſtolo: Si cnim cognouiſſent
nunqᷓ; dominũ gloꝛie cruc ſ xiſſent.

obcecan enim iudei malitia ſua in
quod ꝓꝛupiſſent facinus neſciebat
Vnde miſericoꝛs dominus Jeſus

qui etiam interfectoꝛes ſuos uellet
ſua moꝛte ſaluare pꝛo ignoꝛantia ſe
uientiuʒ de crucis altitudine ſuppli

cabat dicens: Pater ignoſce ills:

gqa neſciũt quid faciũt. Nec itelleciu

enim coꝛdis: nec auditu auris nec

oculoꝝ intuitu ſentiebant:quem fal

ſis teſtimonijs appetiſſent:quem af
figi patibulo coegiſſent:dũ in coꝛpo
re hominis non agnoſcunt ſubſtan
tiam deitatis. Niderũt humilem et

non adoꝛauernunt vniuerſitatis au

ctioꝛẽ nec in ellexerũt poteſtatem iu

dicaturi: deſp cientes manſueludi
nem indicaliaut pſccutoꝛes ueri dei

7 negatotes ueri hominis una ipie
tas ſoc aret: vum ſerui fomim in

chꝛiſto ⁊ iudei eſtimant ſolam ⁊ he
retici aſſcrunt nullam. SDicant ergo

iſti phantaſtici chꝛiſtiãi qne ſubſta
tia laluatoꝛis afſixa ſitligno: que ia

cucerit in ſe pulchꝛo ⁊ reuoluto mo

numenti lapide que tertia die caro
reſurrexit:uel quale co:ꝛpus Jeſus
diſcipuloꝝ uiſui clauſis ab eo oſtjs
ingreſſus intulerit ⁊ ad abigendam
cernentium diffidẽtiam inſpici ocu
lis digitiſq; tractari patẽtes adbuc
fixuras clauoꝝ ⁊ recens compũcti
lateris uulnus ex gerit. Ac ſitanta

in luce neritatis tenebꝛas ſuas here
tica obduratio non relinquit: oſten
dant unde ſibi ſpem nite po liceant᷑

credant eſſe conſoꝛtes. Non enĩ pvol

ſent cum apoſtolo dicere:Chꝛiſtus
reſurrexit a moꝛtuis pꝛ mitie doꝛmi
entium quia nõ ſunt pᷣmitie hoium

ſi non ſunt de hum 'e ſtirpe nature.

Qui.n.pᷣmus hominuu reſurrerit
eius plenitudo ẽ poio quã pceſſit.
Et pie credit᷑ hoc quod ẽ in capite ĩ
choatũ:ĩ mẽbꝛis quoq; cẽ cõpłẽdũ

qa ſicut in Adã oẽ moꝛ ũtur:ita ?æ

in chꝛiſto oẽs vinificabũ ur. Ample

ctentes igitur di eciſſmi humane

ſpei vnicum pignuſ nõ diuellamur
a cõpape co poꝛis chꝛiſti in quo ba
bitat:ſicut apoſtolus ait:Ois pleni
tudo dinitatis coꝛpoꝛaliter: 7 eſtis
repleti in ilo. Mã cum incoꝛpoꝛca
ſit ſubſtantia dei: quomodo coꝛpo
raliter in chꝛiſto habitat: niſi qa ca
ro nir̃i generis facta ẽ caro dcitatis:
in illo ſumꝰ deo repſeti in quo ſn

mus etiã ſuſcitati ut poſſumus cum

aplo dicere:nr̃a aũt ↄuerſatio ĩce
lis ẽ:unde etiã expectamus ſaluato

rẽ dominũ noſtꝝ I ſũ chꝛiſtuz: qui

refoꝛmabit coꝛpus hũilitatiſ nr̃e cõ

foꝛme fieri coꝛpoꝛi gloꝛie ſuevineni

æregnans cũ patre ⁊ ſpũ ſcõ in ſecu

la ſeculoꝝ Almen:

Wi
d
us
uron
wlieen
chritl
maip
Chiſtus
ſedomi
choium
mture,
Currerit
ißcch.
napti

tcögifſi.

ümit
V
ibumme
Uelamer
na N
Lisgon
lnacis
op
noco
Ynigt
eNns
in i
wnnscn
a⸗ ſoi
us ino
hiſtzl
nuin
eſem
ihäntn

ieinſdem ſermo. xpi.

mẽtii fi

dũ c ut ea q̃ ſũt ſacris lectiõibꝰ recẽ
lſita.·ſane intelligẽiie ſuſcipiant audi
cmnmu:⁊ q̃ magna ſut uerbis:appareãt
maioꝛa myſterijs. Prima naqʒ eri

gendi ſurſũ nr̃i coꝛdis ẽ rõ:qð ea ẽt

q enãgelica ueritas narrauit uoces
Pphetice nõ tanqᷓ; gerẽda:ſʒtanq;ᷓ
geſta cecinerant:⁊ qd hũane aures

nõdũ cogitauerãt faciendũ: iã ſpũs
ſcuũs pᷣdicabat ipletũ.na rex auid
cuius ſᷣm hoiem ſemen ẽ xpᷣs: diem
crucis dñi mille ⁊ pluſqᷓ;ᷓ centu; an
noxꝝ etate pceſſu: ⁊ nihil eoꝝ ſuppli

cionꝝ q̃ ſibi memoꝛat illata pcuſſus ẽ
Sec qa p os ille loqbat᷑: q carnem
paſſibilẽ ex ipſius ſtirpe erat ↄſũptu
rus:meriio ſub ipſius pſona pᷣmuti

tur hiſtoꝛia crucis ꝗ iĩ ſe gerebat coꝛ
proꝛea oꝛigint᷑ ſaluatoꝛis. Rere.n.da
nmnnud in xpᷣo cẽ paſſus:ꝗa vere Jeſus
Dauid carne ẽ crucixus.Cũ ergo it. re
oꝛ tieret gra dei non ſecundũ meri
ta hominũ:ſed ſecũdũ muliiiudinẽ
diuitiaꝝ ſapientie ſcientie dei miſe
ricoꝛditer pparata:quanclo ⁊ ipſos
qui fuderant ſangninem ſaluaioꝛiſ

ia q in xpo iudaica admiſit ipieias
anto ante pᷣdicata ſint:ut nõ tam de

fulturis qᷓ; de pᷣſentibꝰ ſui ſermo cote
lus.Q uid aliud nobiſq; ſempiter
nanzꝝ diſpõnũ dei incõmutabilis o:
do referat:apud quẽ ? diſcernenda
ii viiudicata 2 futura ian facia ſũt.
Luiü.n. ⁊ qᷓlitates actionũ nraꝑꝝ ⁊ effe
Qus oiuʒ uolũtatũ ſcia dina pᷣucẽiat
Ainto magis dco noia ſũt oꝑa ſua:2

GBel paſſione ⁊ reſurrectõe vᷣomi

Emp qdẽ dilectiſſimi fideliuzʒ
mentes in dinoꝝ decet admi
rratiõe uerſaru rõnales aios ijſ ma
xineregitotib Aberec qs icre
H lei ↄſequàt᷑:cũ.n.pia coꝛdis
Jintẽtio ul ad generalia beneficia ul
ad ſpãlia ipii gre dona dirigit mul
tias a le vanitates abigit ⁊ a coꝛpoꝛa
lib curis in qõdã ſecretũ ſpiritale
ſecedit. Sed hoc in tpe dñice paſſio
nis multo auidiꝰ excellẽtiuſq; faciẽ

recte placuit qſi facta recoli q̃ nõ po

terani oino nõ ſieri:vnde ⁊ apli ſpũ
dei pleni cũ inimicoꝝ xp̃ᷣi minas ſe
uitiaq; pateret: ↄoco:di ad deũ voce

dixerũt: Cõuenerũt.n.viri in ciuita

te iſta aduerſũ pueꝝ iuũ Jeiũ ques
vnxiſti: Herodeſ ? Põtius Pilat?
cũ gẽtibus ⁊ ppłis iſrl facere q̃ ma

nus tua 1 2ↄſiliũ tuũ decreuerũ ſeri

Nũgd iniqtas pſequẽtinʒ xpᷣm ex
deiẽ oꝛa ↄſilio:⁊vllud facinus qð
oimaius ẽ crimine: manus dine pᷣ
parationis amauit. Hõ hoc plane
de ſuma iuſticia ſentiẽdũ c: qa mul
tũ diuerſũ muliũqʒ; ↄtrariũ ẽ id qo
in malignitate iudeoꝝ ẽ pcogmituů:
2 qð in xpᷣi paſſione diſpoſuũ.non

in te pceſlit uolũtas inter ficiẽdi ũde

monẽch:nec de vno extitit ſpũ atro
citas Kceleris ⁊ toleratia redeptoꝛis
Non enim ipias furentiũ manus i
muit in ſe domiiius ſed admiſit.nec
pꝛeſciendo quod faciendum eſſei co
egit ui fieret:cum tamen ad hoc car
nem ſuſcepiſſet ut fieret. Deniq; in
ter crucifixum a crucifigentes ram
diſpares cauſe ſunt:ut quod a ch:i
ſto luſcepium eſt:non poſſetreſolui:

quod ab illis eſt commiſſum poſſit

abolen. Oui enim uenit peccatoꝛcs
ſaluos facere: iplis quidem interſe
ctoꝛibus luis miſericoꝛdiam nõ de

credenuium cõmutauit ut mirabili

reciperet unda baptiſmatis. Nam

ſicui ſcriptura que apoſtoloꝝ actus
continei:oqu tur. Cum pꝛedicatio
beati Peiri apoſtoli iudeo:uʒ coꝛ
da compuũgerel:⁊ agnila impietate

ẽÿ
””c .⅞

ſui ſceleris dicerent: quid faciemus
viri fratres. idez apls ait: Peniten
tiã agite:⁊ baptiʒetur vnuſaſqʒ ve
ſix i noie Jeſu xpi in remiſſ onẽ pec

catoꝑ veſtroꝝa accipictis donũ ſpi

nũ ſpus lancn. vobis eſt n. facta fe
pꝛomiſſ oa flus ueſtris ⁊ omnibuſ
qu longe lunt: quoſcunqʒ aduoca

uerit dominus deus noſter. Mox

q; addidit ſcriptura ? dixit. Qui er
go receperunt iermoneʒ eius: bapti
zati ſunt: appoſite ſunt in ilo die
anime circiter tria milia. Quod ita
q; dominus Jeſue xps furoꝛem fre
mentiuz pani uoluit:in nullo aucto:
eoꝛum criminum fuit. Mec egit: ut
hec uellent:ſed ceſſi: ut poſſent.⁊ ſic
vſus c obcecate plebis inſania quo
modo ⁊ perfidia traditoꝛiſ queʒ ab

imanitate concepii ſceleris ⁊ beneſi

cus eſt reuocare dignatus: uerbis
aſſumendo iu diſcipulum pꝛouchẽ

do in apoſtolum:mouendo ſignis:

conlecrando myſterüs: ut cui nihil
benmolentie deeſſet ad conec ionẽ
nihil occaſionii ſupereſſet ad crimẽ

Sed tu impuſſime homo ſemẽ cha

naam anon iuda: nec iam nas ele
ctionis: ſed filius pꝛoditionii ⁊ moꝛ
tis utilioꝛa tibi diaboli incitamenta

credebas: ut facibus inflammatus
auaritie ad iriginta argenteoꝛuʒ lu

crum inardelſceres: z quid diuitiag
MHNam ? ſi

*

amitteres:non videres./Nam 2
putabas credendum eſſe pꝛomilii

tpe pᷣſtito ſcõm ꝓpolitũ uoluntati

8
que fuit ratio: ut tantillus pecunie
modus p:eponeretur acceplis. Im
perabas demonijs:= medebaris i
fu mis: ponoꝛabaris cum apoſtolii
T ut finem tue cnpichitatis expleres
patebant tibi furia de loculis. Seccd
animum interdictoꝛum admonitunuzʒ
quod minus licuit: amplius incita
uii:nec tam placunit quantitas pꝛecj

q; magnitudo peccali. vnde facinꝰ
cõmercij tuinon ideo deteſtandũ ⸗
redẽptoꝛem etiã tuũ ne tibi parceren
ui ndidiſti. Et meruo tibi tua peng 6

cõmiſſa:quia ĩ ſuppliciũ tuũ nemo

te ſeuioꝛ potuit ineniri:Quod igitti

ſue xps crucifixus ⁊ moꝛtnꝰ ? puaul·
mus cnon ꝓpe ↄditionis neceſſttis

ſed nfe captimtatis edemptio fuit.

Igeo.n. verbũ caro factũ ẽ ut dete
ro virginis ſumeret natura paſſioii
lis: ut qð in filiũ dei ppeirari nõ po

ruit:in ſiliſ hois poſſet admitti.naz
lʒ in ipſo oꝛiu coꝛuſcarẽt in eo linanna

pꝛouectuũ diuinis eſſent plena mi
raculiſ infirmitatum tamen noſtrtranaz
ſuſceperat neritatem: A excepta ccom

munione peccati nihil a ſe humane

infirmitans excluſerat: 7 ut ſua non
bis inſereret: ⁊ in noſtra curart.
Ab omnipotente enim med co un
plex nobis miſerum remeclium pre
paratum eſt:cuius aliud eſt in ſarra

mentoaliud in exemplo ut per vnrun·
conferantur eiuina: per aliud cxiicgs
tur humana. Quia ſicut deus inſii
ficationis eſt auctoꝛita homo deuuo
tionis eſt debitoꝛ. Per hancergo
dilectiſſimi ſalutis: noſtre ineſlabiittk·

reparationem nec ſuperbie nobiis ·
nec deſidie locus relmqua nur: qua
⁊Znihil habemus niſi: quod accii
mul:⁊ iugiter admonemur nt dona
gratie dei nõ negligenter habeam·
Juſte enim nobis inſtat pꝛetepto⸗:
qui pꝛecurritauxilio: 2 benigne¶ in
citat ad obedientiaun qui oncit G
gloꝛiam: Ande merito domin? p/ſe
chꝛiſtum non itur ad ch:iſtum: per·
ipſum autem ad ipſum tendt: qui

emn
oare

Sen.
i

hzen

enne
AMn

igtl

Cnte.

Eiſ.

D.
inden
mn
Immön
cniu
noſg
foponii
lnan

1Norn

uon

ncdo
meteg

Gcem.

4

pu,r
id.

des uſti
o delo
bne

eneſhd.
be ſchi
guunat

Cola

tbenge
olt 4

donint
Bin i N.
ſunet

tuii

Arcn

umn.

a B L
t ert

.

per ſemitim patientie 2 humilitatis

e us incedit:i quo plane itinere nec

eſtas deeſt laboꝛis:nec nubes iriſti

cie nec ꝓcella foꝛmidinis Ibi ſunt iĩ

ſidie iniquoꝝ:perſecutiones infide
lium:mine potentium: contumelie
ſuperboꝝ:que dominus uirtutuʒ ⁊
rex gloꝛie: ideo omnia in infirmita
tis noſtre foꝛma.⁊ in carnis peccati

ſimilitudine percurri:ut inter pᷣſen
tis nite pericula non tam optanduʒ
ſit nobis declinando iſta efſugerc:
ꝙi; tolerando ſupare:Inde eſt ꝙ ca
put noſtrum dominus Jeſus chꝛi
ſtus omnia in ſe coꝛpoꝛis membꝛa
tranſ oꝛmans quod oliz in pſalmo
eructauerat:id in ſupplicio crucis

ſub redẽpioꝝ ſuoꝝ voce clamabat.

Deus deus meꝰ reſpice in me qua
re me dereliquiſti. NRox iſta dilectiſ
ſimi doctrina eſt:non querela.nam
cũ in xpᷣo dei⁊ hoĩis vna perſona ſit

nec ab eo potuerit reliqui a quo nõ

polerat ſeparari. Pro nob s trepi

dis ⁊ infirmis interrogat: cur caro
pati metuens exaudiia nõ fuerit: in
ſtante enim paſſione ad ſanandum
coꝛigendu noſtre fragilitatis me

tũ dixerat Pater ſi paſſibile eſt trã
ſeat a me calix iſte Rerũtamen non
ſicut ego volo:ſed ſicut tu. Et uerũ:
Palter ſi non.poteſt hic calix tran

ſire non bibam illum:fiat voluntas

tua. Qni ergo in trepidatioe euicta
iam ad paterna tranſierat uolunta

tem ⁊ tolo moꝛtiſ terroꝛe calcato opꝰ

ſue conſtitutonis iplebat:cũ in ipo
tante uictoꝛie exaltatus triumpho
cauſam ⁊ rationem qua ſit relicius
ideſt non exauditus inquirit niſiut
oſtendat alium eſſe illũ affectũ quẽ
ad humane fo:midinis excuſario
nem recepit aliũ illũ queʒ ex eterno
placito patris pꝛo mundi reconcilia

tione pᷣelegit. AUnde ipſa pox non ex

andui magni eſt expoſino ſacramẽ-
ti quod mhil humano generi cõfer

reuredemptoꝛs poteſtas: ſiqd pete

bat nr̃a obtineret infirmitas. Eec

hodie dileciiſſimi ne vos ꝓlixitate

ſermonis oneremue: dicta ſufſiciit.

Celera in quartam ſabbati differa

mus:alderu dominus oꝛantibꝰ no
bis ut que ſoluenda ꝓmirtimus: ip
ſo largiente reddamus:Q& ui vinit ?
regnat in ſecula ſcculoꝝ men:

epaſſione reſurrectiõe domi

ni eiuldem ſermo. xvii.

Ermo ꝓximus dilectiſſ mi cu

ius vobis pmiſſam reſtuuere
cupimus po:tionc:in id diuiicrendi

rone ꝓceſſerat ut de illa clamantis
ad pairem crucitixi domimiuoce o

remur ne ſimplex z iuncurioſus au
ditoꝛ iia acciperet uerba dicẽtis De
us deꝰmeus quare me dereliquiſti

tanq; fixo Yeſu ĩcrucis ligno pr'=ne
ab eo deitatis oipotentia receſſiſſet

cũ in tantà rnitatẽ dei ⁊ hoĩs natu
ra cõuenerit ut nec lupplicio potue

rit dirimi nec moꝛie diliũgi.aanẽ

te eni in lua/ ꝓpᷣeiate vtr. q; ſubſtan
tia:nec deus i eliqi ſui coꝛpis pafuo
nẽ:nec deũ fecii caro paſibile.quia
dinuas ꝗᷓ erat in dolete non crat in
doloꝛe. Einde ſm uerbi hoiſq; per
ſona idẽ eſt qui factus ẽ inter oia ?
p quẽ facta ſũt oia.idẽ cẽ qui ipioꝝ
manibus ccpꝛchẽdit᷑:æ q nulio do
loꝛe ſauciat᷑.dẽ: poſtrẽo e q moꝛtẽ
ſubut ⁊? ſempiternus eẽ nõ deſiji ut
vixq; ſigiis non dubijs maniſeſta
buur quod uera ſi in chꝛiſto humi
litas: uera maicſtas: quia ideo ſle
humane infirmiati uirt' dina cenſe
rui ut du deus ſua feciec qꝗ noſtra

ſunt:noſtra faceret eſſe que ſua ſunt

Non ergo aberat a patre filius:nec
a filio:paien:⁊ illa deitas incõmnta
bilis:⁊ inſeparabilis trinitas nihil
ſui poterat a ſe habere diſcretũ:quã
uis.n.ſuſcepte inſcepte incarnatiõis
diſpenſatio ad vnigenitũ dei filium
ꝓpe pertineret:lic tamen pater non
abiungebat a ſilio: quéadmodum

caro non diuidebatur a uerbo.ideo

ergo Jeſus noce magna clamabat
dicẽs. Quare me dereliquiſti ut no
tũ oĩbus faceretꝛqᷓ; optauerit eũ nõ
erui:non defendi:ſed ſeuitẽiũ mani

bus derelinqui. Hoc eſt ſaluatoꝛem

mũdi fieri ⁊ omniũ hominũ redem
ptoꝛem:non per miſeriam:ſed pꝑ mi
ricoꝛdiam:nec amiſſione auxilij ſed
definitione moꝛiẽdi. Que nero illic

uiie interceſſio ſentienda eſt:ubi ani
ma 7 poteſtate eſt emiſſa: ? poteſta

tc reuocata? Dicit enim beat uſ apo
ſtolus:q pater filio non pepercit: ſʒ
pꝛo nobis omnibus tradidit cũ. Et
iterum dicit. Quoniam chꝛiſtus di
lexit eccleſiam:æ ſemet ipſum tradi
dit pꝛo ea ut eam fanctificare:ut eniʒ
non ſolum pater relinqueret ſʒ etiaʒ
ipſe ſe quadam ratiõe deſererel: nõ
trepida: diſceſſione. ſed uoluntaria
ceſſione:Continuit enim ſe ab ĩpijs
crucifixi poreſtas:⁊ ut diſpoſuione
vteretur occulta: uti uoluit uirtute

manifeſta.nam qui moꝛtem æ mo:

tis auctoꝛem ſua venerat paſſiõe de
ſtruere:quomodo peccatoꝛes ſaluoſ
faceret: ſi perſecuioꝛibus repugna
ret. ꝗ udeoꝝ igitur hoc fuit dileciſſi
mi ut geſum crederenta deo relictũ
in quem tanto ſcelere ſeuire potuiſ

ſent. Qui ſacramentum mirabiliuns

poteniuie neſcientes ſacrilege clnſioõe
dicebant:Aſios ſaluos fecii:ſeipſuʒ

non poiñnt ſaluuʒz facere: Si rex irra

el eſt: d eſcendat nunc de cruce ⁊ cre

dimus ei. Non veſtre cecitatis arbi

trio ſtulti ſcribe ⁊ impij ſacerdotes
oſtendenda eratpotentia ſaluatoꝛiſ
nec ſecundum pꝛeces blaſfemantiũ
linguarum humani generis redem
ptio debebat omitti. Cum ſi deitatẽ
filij dei voluiſſetis agnoſcere: innu
mera opera eius videreris:que voſ
ad eam quam falladiter pꝛomittitis

fidem confirmare debuerunt: Si
gutem ut pꝛofitemini:uerum eſt: qdᷣ
alios ſaluos fecit:cur illa tot tanta
miracula que ſub publico ſacta ſũt
conſpectu:in illo coꝛdis ueſtri duri

tiam moliernnt. Miſi quia ita ſemp

ſancto ſpiritu reſtitiſtis: ut omnia
nobis beneficia dei in pernitieʒ ver

teretis.nam etiam ſi deſcẽderet chꝛi

ſtus de cruce:vos tamen hereretis

in crimine. Spꝛcta ergo ſunt vane

mnſultationis obpꝛobꝛia ⁊ miſericoꝛ

diam domini perdita ⁊ collapſa re

parantem nulle cõtumelie nuila cõ
uitia a ſui via pꝛopoſui remouerũt.
Offerebant enim deo pꝛo ſalute mũ
i hoſtia ſingularis: ⁊ occiſio chꝛi
ſti veri agni per iot ſecula pꝛedicata
pomiſſionis filios in liberiatem fi
dei tranſferebat ¶Confirmabatur
quoque teſtamẽtũ⁊ chꝛiſti ſanguĩe

eterni regni ſcribebantur heredes.

Ingrediebatur ſummus pontifex

ſancta ſanctoꝛum:⁊ ad exoꝛandum
deum immaculaius ſacerdos per
uelum ſue carnis intrabat. Deniq;

adeo tunca lege ad euangeliuzʒ:a ſy
nagoga ad eccleſiam:a multis ſacri
ficijs ad vnam hoſtiam que deuse
euidens eſt facta tranſlatio: ut emit
tente ſpiritum domino nelum iſtud
myſticũ quod templi penetralia ſlaã
ctũq; ſecretum ſuo itercludebat ob
iectu a ſũmo uſq; ad imũ vi ſlubita

ce

AbiD

otes
oii
nni
len
S
nn
vol
tis
Di
6
wi
N
uon
tonmma
ſezre

Tere

pane
lerico:
are
lnc
wouni⸗
ſurni
oc
uu
timd
Müngis
IN
8 mie
Gonm
MM
ccz.
2
lle
rmi
inſtu
eriuſ
ahuob

bn

ſcinderet. Anoniã ſiguras ueritas
auferebat:⁊ ſuperflui erat ncũ ſub
pᷣſentia nũciati.Adijciebatur is ele

mentoꝝ oĩium tremenda cõmotio:?-

auctoꝛbus xpi crucis ipᷣa ſe nature

pfficia ſubirahebant. Cũqʒ cuſtos

ſupplicij Centurio territus iis que

viderat:diceret: Aere filius dei erat

ne ut appareat paratioꝛes ad intelli
gendũ filium dei tunc fuiſſe roma

nos milites q; iſ acliicos ſacerdo
tes. Quia ergo iudei oium ſacfo:uʒ
ſanctificatione pᷣuati:lucẽ ſ bi in te

nebꝛas ? in luctum feſta verterunt.
Mos dilectiſi mi effuſam ſuper oẽſ
gétes gratiã dei pꝛocliuibus coꝛpo
ribus atqʒ nimis adoꝛemus: obſe
crantes miſericoꝛdẽ patrem ⁊ diui
tem rede nptoꝛẽ ut de die in diez au
xilio eius adiuti oĩa huius vite pe
ricula poſſimus effugere. Adeſt eni

callidus tentatoꝛ: æ nihil vacuum a

te milſericoꝛdia que inter oia aduer

ſa pᷣtenditur.fideli ſemper eſt cõſtã

tia reſiſtenduʒ. ut quãuis impugna
re non deſinat: neminem tamẽ quẽ

expugnet:inueniat. Pꝛoſint omm
bus dilectiſſim religioſe celebꝛata
ieiunia: continentie utilitas quam

a animis ⁊? coꝛpoꝛbus pꝛobamus
2ↄ gruenic:nullis conũpant. exceſſi
bus. Que.n.ad ſobꝛieiatem ⁊ parſi
moniã ptinent: ideo diligentius in
hies que ſunt celebꝛata dicbus ut de
bꝛem ſtudio in longã conſuetudinẽ᷑
mitterentur: æſue in operibus miſe
ricoꝛdie ſiue ĩ ſtudio parſimõie nul
lum a fidelibus vacuũ tempus ha
beatur:quoniam utiqʒ in acceſſu di
erũ curſu tempoꝝ lucra debemus

hõ iſte.impietatẽ tamen iudaicQ mo g/
numentis ⁊ petris oĩlbus durioꝛem /V
nulla pꝛoditur mitigaſſe cõpunctio ¶¶ K

—

facere operã: non dana meritoꝛum.

Pis autem ſtudijs religioſis ani
mis adiecit miſerico:dia dei ut qdᷣ
fecit cõcupiſci:faciat obtineri: Qui

viuit 2 regnatin ſecula ſcculoꝝ amẽ

Be paſſione ⁊ reſurrectiõe domi
ni eluſdem ſermo. xviliii.

Agnitudo quidẽ dilectiſſimi
ineffabilis ſacr̃i ita humane i
telligentie altitudinem a totius vin
cit eloquij facultatem:ut excellẽuſſi

mis ingeniis ? fecũdiſſimis linguiſ

ſublimio: ſit riumphus dominice

paſſionis Sed gaudendũ ponius

qᷓ;ᷓ erubeſcendum eſt:quod tante ſu

peramur materie dignitate de qua

nemo humilius ſenſit q;ᷓ qui puta
uit ſuffeciſſe que dixit: NMon ego ſu
perfuo que pꝛedicauimus.p:ꝛed ca

mus: nec de rebuſ diuinis loquenti

carnalium aurium ſunt timenda fa
ſtidia tanquam delpectu ſint fulura
quia crebꝛo cognoſcuntur itcrata:
cum hoc max me ad chꝛiſtiãe fidei
pertineat ſoliditatem: ut ſecundum
Apoſtolicam doctrinam idipſum

p:ed cemus omues ? ſimus perfe

cti in eodem ſenſa ⁊ in cadem ſcien
tia. Infidclitas quippe que omni

um eſt mater erroꝛuʒ:in multas opi
niones que arte dicendi neceſſe ha
beat coloꝛare diſtrahitur. Neritatis

diſcedit:⁊ quod aliis minus aliis
amplius micat: nõ varietas facit lu
minis:ſed inf rmitas contẽplatiõis

cui ſecundũ ſuperne illuminationiſ

auxilium etiam meo ſermõe famu
landum eſt: ut quoniã dei agricultu
ra dei ediſ catio eſtis: ipſe ⁊ diſpen

ſanti ⁊ accipienti tribnat ſuff cienti

m:.q largitionũ ſuarũ iuſtꝗ exigere

nonit vſur . Becurſo igit dilectifſi

mi textu cuangelice leciionis quã ðè·

gloꝛia crucis xpᷣi intento accepiſtis
audiiu:oia uobis dinoꝝ myſterio
rũ eloquia patefacta ſeniite:⁊ qcꝗd
ſub ꝓpheticis teſtiſicationibus vm
ꝛa veteris teſtamenti uelabat: in fa

cramento paſſionis dominice mani

feſtũ eſle gandete. Ideo.n. ſacriſicio

rũ uarieias ? purificationũ differen
tie deſtiterũt.Ideo mandatũ circun
ciſionis eiboꝝ diſcretio ociũ ſabba

li 1 paſchalis Sn ceſſauit occiſio:
quia lex per Moyſen data eſt: gra
autem ? ueritas per Jeſum xpᷣm fa
cta c.receſſerũt figure ut ſequere

tur effectus:⁊ effecta rexnũciataꝑfi

nita ſunt officia nunciaioꝝ: ſic recõ
ciliatione humant generis tpata ut

ſalus que in xpo eſt: nullis ſeculis
ſub eada iuſtificatione defuerit ? ad

hoc dilationũ pꝛofecerit ratio: ut qͥ
diu credita ſunt ante qᷓ; fierent incõ
tanter honoꝛarent. MNam cum uirtiꝰ

fidei in ijs que niſui non ſubiacent:

conſtituta ſit:indulgentius nobiſcũ
egit doctrina celeſtis: quos in hec
mundi tempoꝛa diſtulit ad itelligẽ
tie facnltatem: ut multo pluribuſ ꝙᷓ;

pꝛ:ioꝛes 2 uatibus urgeremur? teſti

bus. Quod ergo nobis de paſſõe

domini Zeſu chꝛiſti ſacra ⁊ digito

dei ſcripia euangelia ꝓteſtantur: ſi
ne nubilo helitationis accipite: ⁊ re

rum geſtaꝑ oꝛdinem tam hebetoꝛe
manileſtu: quam ſi oia coꝛpoꝛco ꝛvi

ſu attingeretis⁊ tactu. Nera in xpᷣo

Deitas 7 uera credatur humanitas

Iple eſt caro qui uerbũ ⁊ ſicut vniꝰ
cum patre ſubſtantie:ita vnius cuʒ
matre nature. NMon geminatus per

ſona:nõ conſuſus eſſentia: ſed vtra

qʒ ſic viens:ut ⁊ nirtus gloꝛificare

poſſet humilitatem. infirmiias nõ

naleret obſcurate nirtutẽ. Cõphẽchi
ſe a perſecntoꝛibus patit: quiconti
net mundũ ⁊ eoꝝꝑ manibus nectitur

quoꝝ coꝛde nõ capitur. Juſticia nõ
reſiſtit iniuſtis.⁊ cedit ueritas teſti

monis falſitatis: utmanens in ſoꝛ

ma dei foꝛmã impleret ſerui:⁊verita

tem coꝛpoꝛee natimitatis confirma
ret ſeuitia coꝛpoꝛee paſſionis. Sed
hanc unigenito dei ſubire ⁊ perpeti
non conditio neceſſitatis ſed mileri

coꝛdie rõ fuit. ut de peccato damna

ret pectatũ:⁊ diaboli opus de ope

re diaboli ſolueret᷑. Inimicus enim

humani generts moꝛtiſicate in ipſa
oꝛigine vniuerſitati letale vulnus in
tulerat:nec poterat declinare iuſ fer
reũ dediticij ſeminis captiua ꝓge
nies. Ande cum in tot generationi

bus moꝛtali ſibi lege ſubiectis vnũ
uigeret inter Hominẽ filios: cuiꝰ vir
tutẽ ſuper oẽs totius tẽpoꝛis mira

retur excellere:ſecun ſe foꝛte credicdit

de ppetuitate ſui iuris: ſine nulla iu

ſticie ſue materia ſeue potuiſſer ſupe
rare vim moꝛtis:famulis itaqʒ ſuis

ſtipendiarijs incitatis in piudiciũ
ſuũ ſeuii.⁊ dũ putat aliquid ſibi de

bere quem potuiſſet occidere:nõ vi
dit libertatẽ ſingularis inocentie: ſi
miliiudinẽ perſequẽdo nature.Mõ
auteʒz errabat in genere:ſed falleba

tur in crimine. Adã: n. ᷣmus ? Ada
ſecundus vnũ carne nõ opere: ⁊i il

lo omnes moꝛiũt: in iſto aũtv uiſi
cabũtur. Ille per ſuperbie cupidita

tem iter fecit ad miſeriã. Ande ipſe

dicit: Ego ſũ via ueritas vita. Nia
ſcilicet in foꝛma cõuerſationis iuſte
Aeritas in expectatiõe rei certe. ZRi

ta in pceptiõe felicitatis eterne. Hoc
magne pietatis ſacrm dilectiſſimi ſi

cut iudaica ipietas ita dia bolica ſu
pbia nelciebat. Si. n. cognouilſent

N
n
ri
n
reilie
erakoni
iis mni

cr.

ds wi
Kotcil
einlu
nſeir
t
iuhi
ne
Nelön
mN
Nalfäim
neti
Gchntl
ſpuͤnli
fieng
rſud
crnunn
aneht
l
diobol⸗

nunq; domiũ gloꝛie erucifixiſſent.

Sed quia hoſtẽ humani generiſcõ

ſilium latebat miſericoꝛdie dei: ⁊ op

poſito carnis velamine deus ĩ xqᷣo

mundũ recõcilians tegebat᷑: pᷣſttit

in eũ ſurere in quo n hilſuũ poterat

inuenire. Mam 2 malignitati eiuns
hoc magis potuiſſet pꝛodeſſe ſi par
ceret ei per quẽ omniũ ſoluẽda erat

captiuitas:⁊ reparanda libertas.
Sed lucẽ tenebꝛe non cõpꝛchend e
rũt:nec mendax cecitatis ſapientiaʒ
ueritatis potuit inſpicere ¶ Tennit

itaq; diſpoſita manſuetudo patien
tiã:⁊ cohibita famulantiũ ſibiange
licaꝝ uirtute leg onũ hauſit calicem

dolotis ⁊ moꝛiis:totũqʒ ſuppliciuʒ

tranſtulitin triumphũ. Zicti ſũt er

roꝛes:ſubacte ſunt po eſtales: acce
pit nouũ mundus exo:chũ:ut dãna

a generatio nõ obeſſet: qubus ſal

uandis regeneratio ſubueniret.tran
ſierũt uetera:⁊ ecce facta ſũt noua:
ut uniuerſoꝝ in xpᷣo credentiũ ⁊ in

ſcõ ſpiritu renatoꝝ per ipſum ⁊ cuʒ

ipſo vita vna cẽt paſſ õis ſocielas ⁊
ſurrectionis eteruitas:dicente apo
ſtolo:Moꝛtui eni eſtis ⁊ vita ueſtra

Abſcondia eſt cũ xp̃o in deo. Cum
autem xpᷣus apparuerit vita ueſtra
tunc ⁊ vos apparebitis cum chꝛiſto
in gloꝛia. In hac igit᷑ ſpe dilectiſſi
mi conſtituti oẽs diaboli cauete uer
ſutias:qui non ſolũ per carnis con
cupiſcentias ⁊ per coꝛpoꝛeas tantũ

inlidiatur illecebꝛas:ſed inter ipſa

quoq; ſemina fidei ſpargens ziʒaĩa

falſitatũ ueritatis ſtudet uiolare cul

turam At quod non potueritcoꝛũ

pere malis aciibus impus ſubuer

lat erroꝛibus.Fugite ergo mũdaue
argumenta docetrine: 7 viperea he
reticoꝝ uitate colioquia:nihil vobiſ
coõmune ſit cuʒ eis:qui calholice ad

Nerſantes fidei ſolo ſunt nomĩe xpᷣi.
ani. Mon enim templũ ſpiritus dei
nec mẽbꝛa ſunt xpᷣi:ſed falſis opini
onibus impliciti tot ſpecics habent
diaboli:quot ſimulacra mendacij:

a quibus malis per dominũ noſtꝝ
Jeſum xpᷣm:qui ⁊ via ⁊ veritas ⁊ vi
ta eſt:liberati oẽs uite iſtius tentatio
nes ⁊ pᷣlia cum fidei exultatione to

leremus:Si enim cõpatimur:⁊ con

regnabimus O uod pᷣmium nões
tantũ p ratum eſt: qui pꝛo nomine
domini impio:um ſeuitia ſuni pem
pti:quoniam vniuerlſitas deo ſerui

ent um deoq; uiuentium ſieut i chꝛi
ſto eſt crucif xa:ita ẽ in xpo coꝛonan
da:illis quidem in omni gloꝛia pᷣcel

len tibus quiterribiles moꝛtes ſe
ua toꝛmẽta uſq; ad exhalaluone ſpi

riius tolerando ſuperaucrunt.Sed
etiam in his ſubſequẽtibuſ:qui aua

ritie cupiditatem:ſuperbie elationẽ

deſideriaq; luxurie:carnis ſue moꝛ
tificatione uicerunt. AUnde merito
apoſtolus it.Quod oẽs qui volũt
viuere in chꝛiſto: perſecutionem pa

tiuntur. Cuius vtiqʒ nõ eſt extraneꝰ

qui non eſt pietatis alienus. Ral

chalem enim feſtiuitatem ſolènmiter
agit qui non in fermẽto ueteris ma

litie ſed in aʒimis ſinceritatis ⁊ ve
ritats operatur. Nec in Adam pꝛi

moſed in Adam ſecundo viuit:mẽ
bꝛum ſcilicet factuʒ coꝛpoꝛis chꝛiſti:

qui cum eſſet in foꝛma dei:foꝛma ſer
ui dignatus eſt fieri ut in vno medi

atoꝛe dei ⁊ hominum homine Jeiu

chꝛiſto ⁊ plenitudo maieſtatis diuni
ne ⁊ veritas nature eſſet humauc:
Quam niſi uerbi diuinitas in lue p
ſone reciperet vnitatem: ne regenera
tioefſet in aqua baptiſmatis: nec re
demptio in languine paſſonis. SS
qquuia in lacramento incarnationis

chꝛiſti nihil factum nihil accepimni
figurarum:non fruſtra nos cum
moꝛiente moꝛiuos:⁊ cum reſurgẽte
credimus ſuſcitatos:manente ipſoi
nobis quioperatur omnia in omni
bus viuens cum patre ⁊ ſancto ipi
ritu regnaniq; in ſecula ſeculoꝛum

Amen.

Se paſſione reſurrectiõe domi
ni eiuſdem ſermo. xirxrx.

gnitio neritatis.Adeſt ergo ſenſibꝰ

noſtris imago reꝝ pio noſtraſ lute
geſtaꝝ. Et ꝗqcꝗd tũc diſcipuloꝝ pſtri
xit animos noſtros quoque tangit
affectus:non quod autariſticia dep
mamur aur ſeuitia furentium iudeo

rum terreamur.cum etiã eos quos

illins tempeſtatis magnitudo con
euſſt ad inuictam conſtantiaʒ reſur
rectio d omini aſcenſioq; pꝛoucxit.
Sed quia cum in cogitationem ue
nit quales tunc hieruſalem populi

7 quales fuerit ſacerdotes: magno

accipiamus cum tremoꝛe mentium
tantum ſacinus unpioꝝ. Quanuis

enim ad ſalutem humani generiſ p
tinet paſſio ſaluatons: eterne moꝛ

tiſ uincula tempoꝛali ſint domini di
rupta moꝛte.Aliud tamen crucifixi
palientia: aliud crucifigentium egit

Acram dilectiſſimi dominice
paſſionis hiſtoꝛiam euangeli
ca ut moꝛis eſt narratione decurſaʒ
ita omnium ueſtrum arbitroꝛ inbe
ſiſſe pectonbus:ut unicuiqʒ audien
tium ipſa lect o quedam facta ſit vi
ſo. Habet enim hanc poientiam fi
des uera ut:ab his mente non deſlit
quibus coꝛpoꝛalis p:eſentia adeſſe
non potuit:⁊ ſiue in pᷣterituʒ redeat
ſiue in futurum ſe coꝛcredeniis extẽ
dat:nullas ſentiat moꝛaſtẽpoꝛis co

inſania:nèc ad eoſdem reruʒ exitus
miſerico:dia ⁊ ira tendebit:cuʒ per
ciuſdem ſanguimis efiuſione n chri
ſtus ſoluerit mundi cap iuitateʒ: iun

dei interfecerunt omnium redẽpio

rem. Obdurauit enim carnalem iſ
rael malignitas ſua:⁊ nihil eis legi
teſtificatio nihil min ſterioꝛum ima
gines nihil pꝛophetaꝝ oꝛacula pio
fuerunt:cuʒ paſcha domini tot ſeca

lis celebꝛatũ in eo Joannes doceret

impletum:de quo publica ꝓt ſtau
one dicebat:Ecce agnus deuece gG
tollit peceata mũd. Repugnat inig
tas iuſticie:cecilas luci:mendacium
ueritati. Sed de ſeuitia obluctanti,/
de ſcelere crudelinm obtinuit leluus
eterne diſpoſttiõis eftectum:⁊ itla hu
mano generiſua moꝛte conſuluit ut
ſacramentum ſalutis etiam ipſis ꝓ
ſecutoꝛibus non negaret. Qui ve’e
rat vuiuerſis credenub' omnia pecc
cata dimittere a generali induigen
tia:nec iudaicum uoluit crimẽ exclu
dere. Quo:um taqʒ perfidiam dete
ſtamur:eoꝛũndem fidem ſi couuer
Et imitantes
miſericoꝛdiam domini qui pꝛo cis
a quibus erat cruciſixus:oꝛabat.
Mos quoq; cum beato apoſtolo
iungimus pꝛeces.Et ut ille populuſ
mile icoꝛdiam cõſ.quatur: oꝛamus
7 optamus:ob cuius oſtenſionem
gratiam reconciliationis accepimꝰ
QAuoniam ſicut ait magiſter gentiũ
Concluſit deus omnia in credulita
te:ut omnium miſereatur.Qnid au
tem illnd fuit:quod etiam iudeis in
tellectum abſtulit:⁊ ſapientium mũ
di coꝛda turbauit niſi cum rex fiiu
dei que philoſophiam en melcere
p.udentiu m: æ iſraeliticam fecit cali
gare doctrinam. Omnem nanqu
ſenſum humane mentil exceſſit dini

t intur:amplectimur.

N
ſchi⸗
e
o
I1
n
i
in
cnri
r s
4h

sg.
ee
nin er.

gdugen

Meccdac

i cruc

pos
oſ

popuui

oA
inn
u

PN
diii
uitan
eo
Un
fcr iin
Unene.
ſetoli
Mmae.
altoin

gltitudo conſilij. Complãcuit deco ꝑp
lſKſulticiam pꝛedicationis ſaluos fa
cCcere credcntes: ut mirabilioꝛ ſieret
conſtantia fidei ex difficultate credẽ
dlili. Inconſequens enim ? irrationa
bile uidebat recipere animo quod
creatoꝛem onnium naturarum in
ſubſtantia veri hominis uirgo inte teritus ui a 1
merata peperiſſet:quod equalis pa nã domini moꝛtẽ imitat trina mer
ſio. At dimoto quodã aggere ſepul
iure quos veteres ſulcepu ſinus fõ
tis:coſdem nouos edat vnda bap iſ

ni filins dei qui implet omnia 2K cõ
tinet uniuerſa: furentium manibus
comp:ehẽduiniquoꝛum in ſicio co
Qdaeemnari: poſt dedecus illuſionun,ʒ
crxuci ſe permiſ ſſet aff gi. Sed i his
oymnibus ſimul ſũt 2 humilitas ho

minis:⁊ ce ſitudo deitatis. Nec miſe
ricoꝛdie ratio maieſta tem miſerãtis

obſcurat: quia de ineffabili potẽtia

deoeo inniolabili: deus verns eſt in
carne paſſibili:conferretur homini
gloꝛia per cõtumeliam: incoꝛuptio
per ſupplicium:vita per moꝛtẽ. Niſi
ernim uerbum caro fieret ⁊ tam ſoli
da conſiſteret vnifas in utraq; natu
ra ut a ſuſcipiente ſuſceptam nec ipʒ
bꝛeue tpᷣs abiũgeret:nũqᷓ; valerz ad
cternitatem redire moꝛtalitas. Seccd
affuit nobis in chꝛiſto ſingulare pᷣſi
d(dum:ut in natura paſſibili mounis
conditio non manerer quam impaſ
lſibills eſſemia recepiſſct:a per id qcẽõ
nõ poterat moꝛi:poſſit id quod moꝛ
fuum eſt: ſuſcitari. Huie ſacramento
Dilectiſſimi ut inſeparabiliter cõgru
amus:magna nobis ⁊ animi co:ꝛpo
riruiis intentione nitendum eſt: ut cum
Tanilini ſit periculi feſtuʒ paſcha
le negligere:periculoſius ſit eecleſia
ſticis quidem eonuentibus iungi:ſ,-
1in dominice paſſionis conſoꝛtio nõö
hHhꝛaaberi. HNam dicẽte domino: Qui
NVon accipit erucem ſuam ? ſequitur
me:non eſt me dignus. Et dicenie

apoſtolo. Si compatimur: eonre
gnabimus. Quis vere chꝛiſtum paſ
ſummoꝛiuum ⁊ reſuſcitatum colit:
niſi qui cum ꝓpſo patitur:moꝛitur: ⁊
reſurgit. Et hec quidem in omnibꝰ
eccleſte flus pſo iam regenerauõis
ſunt inchoata mſterio: ubi peccatiĩ

teritus uita ſt renaſcentis: midua

matis. Sed implendum eſt nihlo

minnſ opere quod celeb:atum eſt ſa
cramento:⁊ natis de ſpiritu ſancio
quanium cunqʒ ſupereſt nundani
tempoꝛis:non ſinc crucis ſuſcept de

odncendum eſt. Quamuis enim foꝛ
ti ⁊ cr nudeli tyranno per potentiam
crucis chꝛiſti uaſla antique depꝛeda
tionis erepta ſint:⁊ dominatio pꝛin
cipis mundi a redeuptoꝝ ſit e ecia

coꝛpo: ibus. Inſidiari tamen enam
inſt ficatis malignitas perſeuerat:æ

multis modis eos in quibus nõ re

gno::impugnat:ut ſi quas animas
negligentes impꝛudenteſq; reppere

rit:ſeuioꝛibus eas laqueis rurſum i

nectat: ⁊a a paradilo eccleſie raptas
in conſoꝛtium ſue damnationis idu

cat. Ande cum quiſpiau obſeruan
tie chꝛiſtiane limitem ſe ſentit excede

re:⁊ in id cupiditates ſuas tendere:
Hꝙeum a recio innere faciat declina
ræ:recurrat ad crucem domini: 7 li
gno uite motus noxie uolũtatis affi

gat ac uoce ꝓphetica clamet ⁊ dicat

Conſige clauis timoꝛis tui carnes

meas: 7 d iudicijs enim tuis timui.
Quidautem eſt clauis timoꝛis dei

carnes habere confixas:niſi coꝛpo

reos ſenſuſ ab illecebꝛa illiciti veſide
rij ſub metu dinini continere iudicij

ut qui reſiſtit peccato ⁊ deupſtenu

rWU

