go in quo mihi per omnia bene cõ
placeo:⁊ cuius pꝛedicatione mani
ſeſtoꝛcuius humulitate clarif coꝛin
contanter audite:quem legis my/
ſteria pꝛenunciauerunt: quem pꝛo
phetarum oꝛa cecineruntłipſum au
dite qui ſanguine ſuo mundum re

demit: qui diabolum ligat: etuaſa

eius. rapit: qui peccati Chirogra

phum 2 pꝛeuaricationis pacta di
rupit: pſum audite: qui viam ape

rit ad celum:: per crucis ſuppliciuʒ

gradus vobis aſcenſiõis parat ad
regnum. Quid trepidatis redimi:

guial

0
hoſe
gloſ
s
Uncin

adtol
tis n.
ſrisi
nels
Mrt
Waie

nb
b
ſtſii
on
teſef
kfils
zug⸗
ege
i
ſen
ffini
nt
ni
nnen
w.
nflon
nddi
gngeni

mnm

Ptiung.

ieman
bumononm
nllium:

incinatt
Puncer

inbenec⸗
onemni
Orfcormn
lgs n/
gunv
na
undnr.
ctiabti
Orog
s

1 em

lhlan
euin

quid pauetis ſancti liberari fiat q

me uolente chꝛiſtus vult. Abücite

carnalem foꝛmidinẽ:⁊ fideli uos ar

mate ↄſtantia. Indignũ eſt enim nt
ĩſaluatoꝛis paſſiõe timeatis qð ipᷣiꝰ
munere nec in ueſtro fine metuetis.
Hec dilectiſſimi non ad illoꝛum tã
tum utilitatem dicta ſunt: qui eis ꝓ

pꝛüs auribus audierunt. Sed in il

lis tribus apoſtolis uniuerſa didi
cit eccleſia:quicquid eoꝛũ ⁊ aſpectis
vidit:⁊ auditus accepit. Confirmet᷑
ergo ſecundum pꝛedicationeʒ ſacra
tiſſimi euangelij omniuʒ fides ⁊ne
mo de chꝛiſti cruce per quam mnp
dus redemptus eſt:erubeſcat. Nec
ideo quiſq;ᷓ aut de pꝛomiſſoꝛum re
tributione diffidat:quia per laboꝛẽ
ad requiem:⁊ per moꝛtem tranſitur
ad uitam:cum omnem humilitatis
noſtre infirmitatem ille ſuſceperit: ĩ
quo ſi in confeſſione ⁊ in dilectione

ipſius permaneamus: æ quod vicit
vincimus ⁊ quod pꝛomiſit accipimꝰ

quia ſiue ad facienda mandata ſiue
ad toleranda:aduerſa: pꝛemiſſa pa
tris vox ſemper debet auribus no
ſtris inſonare dicentis:Hic eſt filiuſ
meus dilectuſ in quo mihi bene cõ
placui:ipſum audite. Qui vinit ⁊ re
gnat in lecula benedictus.

Gn paraſcenen dðomini eiuſdem
der Paſſione ſermo pꝛimus.

minice paſſionis diem quam
dominus Jeſus dei filius pꝛio hu

mani generis ſalute ſuſcepit.⁊ ſicut
Pꝛomiſit omnia ad ſe exaltatuſ attra

xit: tam plane ac lucide euangelicus
lermo reſerauit:⁊ religioſis ⁊ pis

coꝛdibus non aliud ſit audiſſe que

lecia ſuni:q; vidiſſe que geſta. Und

Acratiſſimum dilectifſimi do

ceum indubitabilem obtineat ancto
ritatem ſacra narratio admittendũ
eſt nobis auxiliante dominout per
ſpicuum habeat intelligẽtia: quod
notuz fecit hiſtoꝛia: Poſt illã nãq;
humane pꝛeuaricationis pꝛimam ?
vniuerſalem ruinam ex qua ꝑ vnuʒ
hominem introiuit peccatũ in hũc
mundum:⁊ per peccatuʒ moꝛs:⁊ ita
in omnes homines pertranſijt: in

quo omnes peccauerunt. Memo
minationem diaboli:nemo vincula

dire captinitatiſ euaderet nec cuiq;ᷓ
aut reconciliatio ad veniam:aut re
ditus pateret ad vitam niſi coeternꝰ
⁊ coequalis patri deo filiuſ dei ⁊ ho
minis eſſe dignaretur:peniens que
rere ⁊ ſaluare quod perierat:ut ſicut
per Adam moꝛs:ita per dominum
noſtrum Jeſum chꝛiſtum eſſet reſur
rectio moꝛtuo:um. Non enim quia
ſecundum inſcrutabile pꝛopoſitum

ſapientie dei nouiſſimis diebus ver

bum caro factum eſt: Ideo ſalutife
re virginis partus extremi tantum
tempoꝛis generationibus pꝛofuit:
⁊ non ſe etiam in pꝛeteritas refudit
etates:omnis pꝛoꝛſus antiquitaſ co
lentium deum verum omnis nume
rus apud ſecula pꝛioꝛum ſanctoꝛuʒ
ſacra fice vixit:⁊ placuit:⁊ neque pa
triarchis neque pꝛophetis neque
cuiq;ᷓ omnino ſanctoꝛum niſi in re

demptione domini noſtri Jeſu chꝛi

ſti ſalus ⁊ iuſtificatio fuit: que ſicut
expectabalur multis/ſNꝛophetarũ
oꝛaculis ſigniſque pꝛomiſia:ita eſt
etiam ipſo munere atque opere pꝛo
ſecuta. Ande nunc dileciiſſimi in oꝛ
dine paſſionis non ita infirmitateʒ
conſideremus humanaʒ:utr arbitre
mur illic potentiam defuiſſe diuinã
neq; illam ita cocternam ⁊ equaleʒ
patri foꝛmam vnigeniti cogitemus

nt putemus non fniſſe vera que deo⸗

videntur indigna. ꝛoꝛſus vtraqʒ

natura vnus chꝛiſtus nec uerbũ ibi
ab homine oiſiunctum nec bomo ẽ
diſſociatus a verbo. Non eſt faſti

dita humilitas: quia nec imminuta

maieſtas: nihil nocuit nature innio
labili quod paſſibili opoꝛtebat ĩfer
ri:totumq; ⁊ illudſacramentus qdᷣ
fimul 2⁊ humanitas conſũmauit et
deitas: diſpenfatio fuit miſericoꝛdie
æ actio pietatis.Talibus eniz vineu
lis tenebꝛarum aſtricti:ut niſi p hãc
opem non poſſemus abſolui. Bu
milit s ig tur diuinitatis noſtra /P

uectio eſt. Mon tanto redimimur p̃̊
cio:nos tanto curamur impendio.
Quis en im ab impietate ad iuſtici
am:a miſeria ad beatitudinem eſſet
recurſus:niſi iuſtus ad impios etx
beatus inclinaref ad impios/? bea
tus inciinaretur ad miſeros. NMon

eſt dilectiſſimi erubeſcenda crux xpᷣi

que de nirtute eſt oiuini conſilii nõ
de conditiõe peccati.Quamuis eni

er infirmitate noſtra uere paſiuſ do

minus Jeſus uereqne ſit moꝛtuus
non tamen ſe abſtinuita gloꝛia ſua
ut inter contumelias paſſiõis nihil
diuine operationis exerceret. nam
cum imp is Judas non iam ouina
pelle uelatus ſed lupino furo:e ma
nifeſtus vim ſceleris per ſpeciem pa
cis incipiens ſignum ttaditionis ſe
nioꝛe omnibus telis oſculo pꝛebuiſ
ſet: a multitudo furibunda que ad
compᷣhendendum dominum cũar
mata militum cohoꝛte confluxerat
inter faces ⁊ laternas lumen veruz
teneb:is obcecata ſuis non cerneret
dominus qui expectare potius tur
bas qᷓ; declinare delegerat:ſicut ꝗo
annes euangeliſta teſtatur quẽ que
ant:necdum iunentus interrogat:

illitqʒ dicentibus ꝙ Jeſuz quererẽt

Ego ſum inquit. Quod verbum il

lam manum ita ex ferociſſimis con

gregatam quaſi quodam fulmineo
ictu ſtatuit:atqʒ perculit ut omnes
illi atroces minaces atqʒ terrbileſ
retroacti coꝛuerunt. Abi fuit ſeuitie

conſpiratio:ubi ardoꝛ irarum: ubi ĩ

ſtructus armoꝝ dominus decit ego
ſum.? ad vocem eius turba pꝛoſter
nitur impioꝛum. Quid iam poterit
maieſtas eiuſ indicatura:cunis hoc
potuit humilitas indicanda. Nerũ
tamen dominus ſciens quid magiſ
myſterio ſuſcepto conueniret in hae
poteſtate non pꝛeſtitit ſed perſecuto
res ſuos in facultateui diſpoſiti ſe le
ris redire permiſit.namſi tenerinol
let:non vtiqʒ teneretur. Sed quis
hominum poſſet ſaluari ſi ille nõ ſe
ſineret compꝛchendi: Nam ⁊ bearꝰ
Petrus qui animoſioꝛe conſta mia
domino coherebat ⁊ contra violen
toꝛum impetus feruoꝛe ſancte chari

tatis exariccat:in ſeruum pꝛincipis
ſacerdotum uſus eſt gladio.⁊ aure

viri ſerotius inſtantiſ abſcidii. Sed
hunc ʒelantis apoſtoli pium motũᷣ
pꝛogredi dominus ultra non patit:

recondi gladium iubet: nec ſinit ſe

aduerſus impios manu ferroque
defendi:Contra ſacramentum eniʒ
erat redempt onis noſtre: ut ꝗ mo
ripꝛo omnibus voluerat capi nollz
MHNam dilato gloꝛioſe crucis trium
pho: 1 dominatio diabolica ſieret
ongioꝛ: ⁊ captiuitas humana diu
turnioꝛ. Dat ergo in ſe furentibus li

centiam ſeuiencli:nec tamen etiam ſe
ſe talibus dedignatur indicqre di
ninitas:aurem ſerui iam ipſa ſectiõe

demoꝛtnam a compage vluentis

coꝛpons alienã: in ſedẽ dehoneſtati

*

capitis reuocat mauꝰ xpi: reto:ꝛ ma

Nnpi
connib
mbiuin
feonnin

hroinpi
Us ſadhn
Cum
ſturchis

((Koriol

Uliuepen

em bon

ftucianp

lſtumd

Npemicis

oneni

ftouutd
lognianet

medinmn,

Wempe

ſigarctag

Mens
unsnee
umnponden

Cndronis
unnoxtis
lclugfe
ſeignon ne

Mhocke d

S== .

nnnaſ
Anktteſun

pnindti

lnt
buni
ſscon
mineo
mnes
rbc
lleutie
Wi
Nelig⸗
Apr
nt
h
iri
Udn
runh
lpancan

oſt A

enrvol
g,
le nöſe
ntbenr

tapo
watchri
n cpe
Aiau
ſti

fſilio pꝛopꝛio non

ſta

qs iple foꝛnauer

biscooperanie in hoc ipo patre qui
cit: ſed ꝓno

eęnim patris ⁊ filj noluntas: ut eſt
ona diuinitas de cuius diſpoſitiõis
tlſextu nihil unobii gratie indei:uihil
tibi Juda debemus. Saluatiõi qui

dem noſtre non hoc vobis uolenti

bus impietas ueſtra ſeruiuit: a2 per

nos factum eſt quicquid manuſ dei
conſilium decreuerunt fieri.moꝛs

igitur chꝛiſti nos liberat: uos accu
ſat.MMoꝛito ſoli non habetis quod

omnibus perire uoluiſtis: ⁊ tamen

tanta eſt bonitas noſtri redempto
ris ut etiam poſſ tis conſequi ueniã

ſichꝛiſtum dei:filium confnendo il

lam parricidalem malitiam reliqua
tis. Mon enim dominus i cruce fru

ſtra oꝛauit dicens: Pater dimitte il

remedium nec te Iunda tranſiret: ſi
ad eam penuentiam conſugiſſes: q̃
te reuocat ad chꝛiſtum non que in

ſtigaret ad laqqueum. Dicendo eniz
tradens ſanguinem iuſtum in impi

etatis tue perfidia perſtinſti:quia ie
ſum non deum deifilium ſed noſtre
conditionis hominem inter extre
mum monis tue penculum credidi
ſti. Cuius flexiſſes nulericoꝛdiam:

ſi eius non negaſſes omnipotentiã.

Hec hode dilectiſſimi pus auribꝰ
inſmnuaia ſuffciant: nec faſtidium ð
Ppꝛolixi ite ſurrepat: que autem de

ſunt plenitudini: quarta feria asuxili

iß An nec karde esro
fſlcquitur eius imperium cuins erat
ipla figmentum. habẽt ergo hec di
ninam opera nirtutem. Sed q do
minus maieſtalis fue potentiam cõ
prꝛimit vim in ſe perſecuioꝛiſ admit
litxx illa eſt voluntate qua ditexit

volu ¶ Be paſſione domini eiuſdem ler
nos: tradidit ſemetipſum peo no ́VM

ante Somino reddẽda pꝛomittimꝰ
quoniam qui dedit quod locuti ſu
mus:dabii ſicut credimus: quod lo

6
.

Auctun Werchaiſtum dominuz no

.

molecundus.

em ſermonis quam de domi

ni paſſione pꝛomiſimus: eodem au

xiliante reddamus:in quo nos oꝛa
tionibus ueſtris non ambigimus
adiuuari Ad commune pertineti.n.
lucrum ſi potueritis me habere de
uotum:quia veſtre impenduur cdi

ficationi quicquid noſtre tribuitur
facultati: Poſt illud ergo impium

Jude deteſtandumq; commertum
quo ab co iudeis periequent bꝰmũü
di redemptoꝛ eſt raditus: Poſt it
las ſacrilegas illuſiones inter quai

vſqʒ ad locum pene eius manſueiu

do pꝛoducta eſtcrucifixi ſunt cũ eo
ſtatuiis vtrinqʒ patibulis latrones
duo:quoꝛum vnus vſqʒ ad id tem
poꝛis par ſimiliſqʒ conſoꝛti inſidia
ioꝛ viarum ⁊ ſaluti hominum lem
per infeſtus uſque ad crucem reus
fit Chꝛiſti repente confeſſo:: ⁊ inter

illos accerrimos co:poꝛis animiq
cruciatus quos ſimui ? inſtantia et

difficultas moꝛ is augebat: mira
conuerſione mitatus: Memento
inquii mei domine dun veneris in
regnum tuum. Queiſtam ſidem ex
hoꝛtatio periuaſit: que docirina in
cubuit: quis pꝛedicatoꝛ accendu:
Mon uiderat pꝛius acta miraculga:
ceſſauerat tunc languentium cura
tio: cecoꝛum illumnatio: viſitatio
moꝛtuoꝛum: ea ipſa que mox erant
gerenda: non aderam: ei tamen

vominum confitetur c régemeques
uidct ſupplicij ſui eſſe conſoꝛtenm.
Ande ergo oꝛiebatur hoc donum:
inde accepit fides ipſa reſponſum.
Ait enim ei Jelus: Amen amen di
co tibi:Hodie mecum eris in para
diſo. Excedit humanam conditiõʒ
iſta pꝛomifſio:nec tam de ligno cru
cis ꝙ; de thꝛono cditur poteſtatis.

Ab üla altitudine pꝛemium fidei da

tur:in qua cyxrographum humane
tranſgreſſionis aboletur: quis ſe a
foꝛma ſerui dei foꝛma non virimit:
dum etiam inter ipſa ſupplicia p:o
pꝛietateʒ unitatemqʒ ſeruauit.⁊ des
tas inuiola bilis natura paſſibilis
Achicitur ad confirmationem ſpei
noſtre totiꝰ alteſtatio nature. Emit
tente ſpiritum chꝛiſto omnia elemen
ta tremuerunt:denſis tenebꝛis ſplẽ

doꝛ ſolis obductus extraoꝛdinarie
nocti ſubibit diem: ſtabilitatem ſuã

terra pꝛofundis concuſſonibus la
befacta non tenuit: 2 petrarum fir
mitas confracta ſoliditate diſſuluit
uelum templi quo pꝛioꝛuʒ myſteria
ulterius non erant obumb: anda:
diſcuſſum eſt mulroꝛum coꝛpoꝛibꝰ

excitatis ad pꝛemuniendam reſur
rectionis fidem monumenta patue
runt.In uos ergo iudei celum ⁊ ter

ra ſententiam tulit:uobis ſol uirtu
tem ſuam diemque ſubtraxit uobis
famulatum ſuum elementoꝛum oꝛ
diues denegauerunt:⁊ recedente a
legibus ſuis:miniſterio er-ature ne

ſtra obcecatio ueſtra eſt ſigniſicata
confuſio.uobis eni dicentibus: ſan

guis eius ſuper nos ⁊ ſuper filios

noſtros:merito hoc tributum eſtut
quod ueſtri generis impia perdidit

poꝛtio:aſſequatur hoc ſidelium gẽ
tium plenitudo. Nos ergo dilecti⸗
ſimi qnibus dominus noſter Jeſaſ

morta
hilqʒ; ſublimius:q;ᷓ quod pꝛo mun
do crucifixus eſt chꝛiſtus. Huic eni

chiſtus crucifirus non ſcandalum

neqʒ ſtulticia ſed dei nirtus eſt: dei

qʒ ſapientia nos inquam ſpiritale
ſemen Abꝛae non in pꝛole ſeruitutii
geniti ſed in familia libertatis rena
ti pꝛso quibus in mann foꝛti ⁊ bꝛa

chio excelſo de oppꝛeſſione egyptie
dominationis educius verus ⁊ im
maculatus agnus immolatus eſt

chꝛiſtus.Amplectamurſalutariſpa

ſche mirabile ſacramentum: ad e⸗

imaginẽ qui ðefoꝛmitati noſtre con

foꝛmis factus eſt:refoꝛmemur. Eri

gamur ad eum qui puluerem abiec

tionis noſtre coꝛpus fecit gloꝛie ſue

⁊ ut reſurrectionis eius mereamur
eſſe conſoꝛtes:humilitati ⁊ patientie

ipſius per omnia congruamus ma
gni nominis militiam magne ꝓfeſ
ſionis ſuſcepimus diſciplinam. Se
cratoꝛes chꝛiſti diſcederea regia nõ
licet uia. ſed dignum eſt tempoꝛali

bus non occupari:ad eterna tẽden

tes. Et quia pcioſo ſanguine chꝛiſti
redẽpti ſumus:gloꝛificemus ⁊ poꝛ

temus deum in coꝛpoꝛe noſtro: ut
ad ea que fidelibus pꝛeparata ſunt:
peruenire mereamur. Wer chꝛiſtuz
dominum noſtrum Amen.

(Se paſſione domini eiuſdem

Bermo tertius.

Mter oia ðilectiſſimi ope
ra miſericoꝛdie dei que ab
initio ſalutis ſunt impenſa
lium:nihil eſt mirabilius: ni

ſacramento vniuerſa pꝛecedentia ſe
culoꝛum myſteria ſernierunt:⁊ quic

quid hoſtiarum differentis ? Pphe

ticis ſignis legalibus inſtitutis ſa
cra diſpenſatione variatum eſt hoc

i

hoe
in
f
⸗
ſonit
cit
holie

Guen
gi
lz
cuth
inbe
ſaeti
bon
Kac
quie

l

rntd
wone⸗
ncatt
kain!
fltase
Micas
lia i
tcont
eſtinin
mortis
doR

Ddels

ſcic⸗
ſern
her
lelro

une

anle /
human
Catcon
ſoumaa
uocl
mnen
keqnoc
Wcn

ladlnn
tmkd
unſr
Ceſcninf
tatistan
Rionie
lent
notn
ds d
ſlunde
ntute
inran

iuamiir
1gſtce
iis Nonn
Uitntitptrn
onguummun
un nagne
ipemnan43
Ceneanegen
nAtenn
Advenni
olngiinni
ifcnstp
wp in
NeNN
nirbi

hoc ꝓnũciauit diſpoſitus: hoc ꝓmi

ſit implendum:ut nunc imaginibuſ
figuriiqʒ ceſſannibuo hoc pꝛoſit cre
dere iaʒ eſſectũ quod antea ꝓfuit cre
didiſſe faciendũ.In oibus igitur di

lectiſimi que ad domini noſtri ieſu
chꝛiſti pertinent paſſionem: hoc ca
tholica fides tradit:hoc exigit ut in

redemptoꝛẽ noſty duas nouerimꝰ
cõueniſſe naturas:« manentibusꝓ

pꝛietatibus ſuis:tantã vnitatẽ utri

uiq; ſubſtantie ut ab illo tpe quoſi

cut humani generiſ cauſa poſcebat

in beate virginis vtero verbuʒz caro

factũ eſt nec deum illuz ſine hoc qd
homo eſt:nec hominẽ ſine hoc lieæ
at cogiare quod deus eſt. Expᷣmit
quidem ſub diuerſis ⁊ diſtincis ac
tionibus veritatem ſuamvtraqʒ na
tura:ſed neutra ſe ab alterius cõne

xione diſiungit:nihil ibi ab inuices
vacat:tota eſt in maieſtate humilitai

tota in humilitate maieſtas:nec ifert

vnitas confuſionem: nec dirimit ꝓ

aliud inuiolabile:⁊ tamen eiuſcdeem

eſt contumelia cnius ⁊ gloꝛia: Ipſe
eſt in infirmitate qui ⁊ in virtutendẽ
moꝛtis capax:⁊ idem eſt victoꝛ moꝛ

tis. Sulſcepit ergo totum hominem
deus: ita ſe illi atqʒ ilium ſibi mi
ſericoꝛdie poteſtatis ratione con

ſeruitur vtraqʒ alteri nature ineſſet

7 ne vltra in alteram a ſua ꝓpꝛieta
ie tranſiret. Sed quia diſpenſatio ſa
cramenti ad reparationem noſtra,
ante ſecula eterna diſpoſiti nec ſine

humana infirmitate nec ſine diuia
erat conſũmãda virtute:agit vtraqʒ

ſoꝛma cum alterius communione:

quod ꝓpꝛium eſt:uerbo ſcilicet ope
rante quod uerbi eſt:⁊ carne exeq̃n
te quod carnis eſt. Anum hoꝝꝑ co

luri s: aliud ab Equalitate paterne

gloꝛie non recedit:hoc naturam no
ſtri generis non relinquit. Neruna
tamen ariann ioſa receptio paſſionũ
non eſt ita noſtre afſectioni humili
tatis expoſita:uta potentia ſit diuini
tatis abiuncta. Quicquid domino

illuſionis ⁊ contumelie:quicquidve
xationis ⁊ pene intulit furoꝛ impio

rum:non de neceſſuiate toleratum
eſt: ſed de voluntate ſuſceptum. Re
nit eniʒ filius hominiſ querere ⁊ lal

uare quod perierat.⁊ ſic ad omniu,

redemptioneʒz vtebatur malitia per
ſaucſſtämnent in moꝛtis reſurrectio
niſqʒ ſacramento etiam interfecto
res ſui poſſent ſalui eſſe ſi crederent
Aunde ſcelcſtioꝛomnibus Juda ⁊ ĩ

felicioꝛ extitiſti:quem non penitẽtia
reuocauit ad dominum: ſcd deſoe

ratio traxit ad laqueum:expeccaſſei
conſummationem criminis tui⁊ do

nec ſanguis chꝛiſti pꝛo omnibus fũ
deretur peccatoꝛibus: inſoꝛmis leti
ſuſpendium diſtuliſſes.Cunq; con

ſcientiam tnam tot domini miracu
la tot dona toꝛquerent: illa ſaltem

te a pꝛecipitio tuo facramenta reuo
caſſent:que ĩ paſchali cena perfidia
tua ſigno diuine ſcientie detectuſac

ceperas.Cur de eius bonitate diffi
dis:qui te a coꝛpoꝛiſ ⁊ ſanguinis ſui
communione non repulit: qui tibi

ad compꝛehendendum ſe cũ turbis

⁊armoꝝ cohoꝛte venicti pacis oſcu
lum non negauit:ſed homo incon
uertibilis ſpiritus vadens ⁊ non re
nertens coꝛdis tuiſecutus es rabiẽ
a ſtaãte diaboloa dextris tuis inig

tatem quaʒz in ſanctoꝑ omniũ arma

ueras caput in tuum verticẽ retoꝛſi

ſti:ut quia facinus tuũ omnẽ menſu
lnoc oꝑ co ram vltionis exceſſerat: ie haberet
ruicat miraculis: aliud ſuccũbit in

impietatis iue iudicem: ie paterek

ma Bena carnificem. fſigitur efſet
deus in chꝛiſto mundũ reconciliãss

ſibi ⁊ creaturã ad creatoꝛẽ ſui ima

ginem reſoꝛmandam conditoꝛ ipſe
geſtaret:peractis miraculs opeꝛu;ʒ
diuinoꝝ que pꝛopheticus olim ſpi
ritus gerenda p̃dixerat:tunc aperiẽ
luur oculi cecoꝝ ⁊ aures ſurdoꝑ au
dieni:tunc ſaliet claudus ut ceruus

2 plana erit lingus mutoꝝ. Sciens
Jelſus tẽpus ade

pauoꝛe tepidabat ut ſuſceptionem

noſtre infirmitatis induceret? nr̃aʒ

inconſtantiã ſue viriutis ſoliditate

veſtiret. NRenerat in hunc munduʒ

dines negociatoꝛ atqʒ miſericoꝛs ⁊

poterant pins qᷓz. xii. milia angeli
carum ſeuire legionũ malebat nfj —z

ℳ

recipere ſoꝛmidinẽ:

2

8 begtiffim

—

pparationem vi
one cõuerſus

remediũ nt tremefactũ repẽte mem

bꝛumrediret ad ſui coꝛpoꝛis firmi
tatem. Non eni poſſet domino ſᷣus
⁊ magiſtro maioꝛ eiſe diſcipulns:ꝗq
humane irepidationẽ ſragilitatis

1s adeſſe gloꝛioſe paſſio
nis adipicde:triſtis ẽ inquit anima
mea vſqʒ; ad mo:tem.⁊ itex: Pater
ſi fieri poteſt tranſeat a me calix iſte:
quibus ver bis quandazʒ foꝛmidinẽ
pioflentibus noſtre infirmitatis ef
fectus participãdo curabat pena
lis expientie metũ ſubeundo pelle
bat.In nobis ergo domin noſtro

re poteſtatẽ. Quatũ antẽ vniuerſis
is humllitate collatuz ſitwu/

tus eſt:qui cũ illum inſtantis ſeuine
vehementio: pꝛocella turbaret: ich
oꝛis celeri mutati
kinmens de exẽplo

ä —“ äl
4 .Z

non dinceret:niſi victoꝛ moꝛtis ante
timuiſſz. Reſpexitergo domiuꝰ? Pe
trũ ⁊ inter calũnias ſacedotũ:inter
fallſitates teſtium inter ſedentiũ ⁊ cõ

ſpnentium iniurias conſtitutus:ilł

turbatum diſcipulũ connenit ocuł

quibus eum pꝛeuiderac eſſe turban

dum: 1 in illum egreſſa eſt veritatis

inſpectio:ubi erat coꝛdis faciẽda coꝛ

reptio:quaſi quedam illi vox domꝭ

ni inſonaret ⁊ diceret. Quid habes

Petre:quid in tnuam ↄſcientiã rece

dis.ad me conuertere:in me cõfide:

me ſequere:mee paſſionis hoc tem

pusẽ:nõdũ tui venit hoꝛa ſupplicij.
Quid metuis:quod ctiã ipſe ſupera

bis:non te ↄfundat inſirmitas quã
recepi.Ego de tuofui trepidus:iu ö
mDeo cſto ſecurus. Mane aũt facto
conſiliũ inierunt omnes pᷣncipes ſa
cerdotum ⁊? ſenioꝛes populi aduer
ſum ieſum ut eũ moꝛti traderẽt. hoc
mane iudei non oꝛtus vobis lucis
contigit:ſed occaſus:nec veſtris oca
lis ſolitus dies pꝛodijt:ſcd ipis mẽ

tibus nox tetre cecitatis incubuit.

Hoc mane vobis templũ ⁊ altaria
diruit: legem 1 pꝛophetas ademii
regnũ ⁊ ſacerdotiũ ſuſtulit: in inctuũ
eternum oia feſta conuertit. Iniiſtis
enim inſanũ cruentũqʒ conſiliũ tau
ri pingues:uimli multifremẽtes be
ſtie:canes rabidi:ui moꝛti antoꝛẽ vi
te ⁊ dominũ gloꝛie traderetis: ¶ tan
gnam extenuãda eſſet furoꝛis veſtri
imanitas: ſi eius ſententia qui pꝛoni
tie veſtre pᷣſidebat:vteremini:uinctũd
Zeſũ ad Pilati indiciũ deduxiſtis
ut elamoꝛibus imp:obis trepido co
gnitoꝛe ſupato interfectoꝛẽ hominũ
eligereris ad veniã: ⁊ ſaluatoꝛc mun
dliptteretis ad penam. Poſt hanc
pãnationez xpi qua excuſata ẽ i

lati pᷣſidis ignauia magis q;ᷓ ptãs

2

iuc

6,
Ube
ca
ſuett

Axp

lehyt
luns

ſeſu

Po⸗
ſert

Ai
Aſla
buao.

ſunſt

ſi
wen
ntta

llin
kunen

iic
Neign
niasd
ichsn
guthico
cpesſ
iaducr
crühot
ds lucs
rsd
dipion
nuh⸗
t
mAn
Hahei
ihits
mnütn
nwiſt
Nts
mmoſch
uliſrl
mmnund
eduuſis
Gnnton
nibonn
u .
ohmn
luih
ohi

qni locis manibus ⁊ oꝛe poluto is
labüs Jeſum irriſit ad crucẽ qbus
eũ ꝓnũciauerat innocentẽ: multas
illuſiones vomino ſacerdotalibus
ſeruiens oculis licentia popularis
ingeſſit: ⁊ in manſuetudinẽ eiuns qui
heoc ſponite tolerabat: furens turba
ſeuiuit. Sed quia multum eſt dile
ct ſſimi ut oĩa hodiernis ſermo per
currat:in quartã feriã qua lectio do
minuce paſſiõis iterabit᷑: reſidia dik
feerantur. Pꝛeſtabit enim oꝛantibꝰ
Uobis:ut ipſins dono quod ꝓmiſi
mus: mpleamus. Per dominum
noſtꝝ Jelũ xpᷣm qui viuit ⁊ regnastt

„.

in ſecula ſeculox Amen:

ſermo quartus.

ce hyſtoꝛie venimus locũ:in quo pi

latus impijs iudeoꝝ clamoꝛibuſ ut
JZeſus crucifigeret᷑:ceſſiſſe narratur
WVeractis itaqʒ oĩbus que diniltas
feeri carnis velamine tpata pmiſit:
Jelſus xps dei cruci quã etiam ipſe
geſſerat:affixus eſt duobus latroni
brus. uno ad dexterã ipſius:alio dcd
ſiniſtra: ſimiliter crucifixis:ut etiam
in ipſa panbuli ſpecie möſtraret il
AlAla que in iudicio ipſius oiuʒ hoium

ſalutis noſtre ptinet ſacr̃jm: ⁊ de in

ſtrumento quidẽ quod iniqtas iu

doeo paranit ad pendt po
deptoꝛis gradũ nobis lecit ad g

dicentes: Alios laluos fe
non põt ſaluũ facere.Si tex urahel
eſt:deſcẽdat nüc de cruce: æ credimꝰ
„ keci. De quo erroꝛiſ ſonte iudeuõ quo
(Be paſſione dominreiuldem

Xpectatiõi veſtre dilect ſſ mi
domino largienie reddenaũ ẽ
gð ꝓmiſimus ꝓmerentibus oꝛatio
nibus utſtris:ut nos ad ſoluendu,z
ſaciat idoncos:qui vos ad exigẽeduiu
facit intentos. Zoquentes n. ꝓxie
de paſſione domini vſqʒ ad euageli

. .2
13

riã:quã dominus Jeſus ita adom

niũ hoium ſuſcepii ſalutẽ: ut inter
clauos ꝗbus ligno tenebar affirui
ꝓ interfecioꝛibꝰ ſuis paterne clemẽ

tie ſupplicaret:æ diceret:. Pater ig
noſce illis qa neſciũt quid taciunt.

Principes aũt ſacerdotũ quibus

indulgentiã ſaluatoꝛ petebanſuppli
ciũ crucis irriſionũ aculeis aſpabãt

Zin que manibus amplius ſeuire

nõ poterant: linguaꝝ rela iaciebat:
cit:ſeipſuz

potaſtis. qs uobis magiſter tradi
dit.que docirina pſuaſi:quod ilinʒ
regẽ iſrahei:illũ deifiliũ credere de
bereiis:qui ſe crucifigi non ſineret:
qut a ↄfixione clauoꝝ libeꝝ excute

rei: Non hoc vobis legis myſteria:
nõ paſchalis obſeruaniie ſacr̃a:nec

Snᷓ; ulla pphetaꝑꝝ oꝛa cecinerunt
ſec illud vere abũdeq; legiſtis qo
ag deteſtabilẽ ueſtri Iceleris ipieia
lem ⁊ ad volũtariã dni prmet paſſi
onc. Iplſe.n. per Eſaiã loquitur: doꝛ
ſum meũ ad flage la dedi: maxillai
meas ad palmas: faciem meam nõᷣ
auerti a iulione ſputoꝝ. Ipſe per
Dauid:Dederũt inqꝗt in eſca meam
fel:⁊ in ſitimea potauerũt me aceto.
Circũdederũt me canes mulii:conſi
lium malignantiũ obſedit me. SFode
bi rũi manus meas ? pedes meos:di
E facienda diſcretio:cũ ſaluãdoꝝ nu
figurã fides credentis latronis er?
merct. æ danatoꝝſoꝛmã blaſfemãt G
ipietas pᷣnotaret. Paſſo igitur xpi

numcrauerut omnia oſſa mea. Ipſi
vero conliderauerũt a inſpexerũt i
me diuiſerũt ſibi veſtimenta mea: 2
ſup veſtẽ meam miſerũt ſo lẽ. Et ne
fceleris tantũ peſtrivideat oido pᷣ

dictis: nulla aut potentia l

minus deſcẽdei de cruce: ſed legiſtiſ
dominus regnanit a ligno. Cruxer

Prßiaanen tũ veri ⁊ pnũciari

altaris ubipꝑ hboſtiã ſalutarẽ na
iuxre humanc celebꝛaretur oblato.
Ibiſanguis imaculati agni antiq p·
uaricanonis pacia velebat. Ibi tota
diabolice dñationis conterebat᷑ ad
nerſitas:⁊ de elatiõe ſupbie nictrix
humilitas triũphat: c tam velox eſ
let fidei aſſectus ut de crucifixis cuʒ
xpᷣo latronibus qui in xpᷣm filium
deicredidit paracdiſ iuſtificatus i
trauerit.Quis tanti muneris expli
cet ſacr̃jm:quis potẽtiã tam mire cõ
mutationis enarret:iexiguo tpis Pu nililen
o loi Wsabe in oinniũ uirtutũ diguitate p̃ſtantius
ᷓ; pietas miſericoꝛdie ⁊ puritas ca
ritatis. Dis nos pᷣſidijs ſpecialius
inſt rnamus ? charnalis opere? ni
toꝛe pudicitic tanq; duabus eleuati
alis de terrenis mereamur eiſe cele
ſtes. Quo deſiderio qui quis gra
tia dei adiutus implet᷑: ⁊ de ꝓfectu
ſuo non in le ſed in domino gloꝛia
aur. Mic legit me hono:at paſchale
ſacramentũ: huius limina uaſtatoꝛ
angelus languiĩe agni ⁊ ſigni crucis
pnotata non intrat. Is plagas egg
tias non paueſcit:? iſldem aquus
poſtes relinꝗt extinctos quibus eſt
ipſe ſaluatus. Amplectamur iraque
dilectiſſimi purificatuiſ mentibꝰ atqʒ

cto lonigoꝝ ſceleꝑ reatus abolet

ter luctantis aie dura toꝛmenta be
rens patibulo tranſit ad xpᷣm. ⁊ cui
ꝓpꝛia impietalſ intulit penã xpᷣi gr̃a
dat coꝛona. Hic iam deguſtato ace
to dominus qð illa dabat vinea: qᷓ
ab autoꝛis ſui plantatione degene
rans cõuerſa fuerat in amaritudinẽ
vilis alienc. Conſũmatũ ẽ ait:hoc ẽ
ↄplete ſunt ſcripture. Mõ eſt aliud
quo inſaniã populi furẽtis expeciẽ:
nihil minuſ ptuii q; me paſſuꝝ eſſe

pᷣdixi.pacia ſunt myſteria infirmita

uis: ꝓmant documcta uirtutis. In
clinato itaq; capite emiſit ſpiritũ ⁊ i

coꝛpus die tertio ſuſcitandũ quietẽ

placidi ſopoꝛis admiſit:cui ſacro cũ
ſe vite autoꝛ ipenderet:z ad tantam

dine maieſtatis inclinationẽ totius

mũdi cõpago quateret᷑: cũ ſacinus

ĩpiu ois ſui ↄſuſione natura damna
ret: maniſeſtam in reos ſententiaʒ

animus iudeuque conſcia fuit: quã
do ⁊ uos iudiciũ vniuerſiatis vrge

bat: a reuocari ad ſe oſmato ſcele
re impietaſ ueſtra nò poterat. Qdla

dam ignoꝛa

lis confulio vos operuit:que coꝛ de

ſiꝑ pena ſuſcepit. Cũigit dilectimi

tama ſit miſericoꝛdia de :ut etia de
tali populo multos p fidẽ inſiſica

re dignat ſit:⁊ nos lub ueten quõ

titudinem ipei nr̃e nõ ſegniter neqʒ

cũ coꝛpe curamus: led pꝛudẽter at
qʒ fidelien cogitantes ve quali ca
piluitate q; milera ſernimte: quo

pcioredepiia quo bꝛachia ſumus

cducti:gioꝛificemus veum in coꝛpo

re noſtro:ut habilare cum nobis ex
ipſa conuerſationis noſtre ꝓbitale
monſtremus.Et quia nilil eſtin

coꝛpoꝛibus lalutis noſtre mirabile

ſacramentũ: ⁊ ab omni ſermẽto ma
litie veteris emũdati paſcha domini
cum digna obſeruatione celebꝛemꝰ

ut regenie nos ſpiritu ſancto a cari
tate xpi nullis tentationibus ſepa

remur:qui in ſanguie ſuo pacificjs
oinia in altitudmemn parerne gio
rie ſe recepit.⁊ humilitaie ſibi ſeruic

tium non reliquit Amen.

Bnoꝛantie ꝓfunda nocte pere
untes in patriarchax ſocietate ? in
ſoꝛẽ electi generis adoptarit: ad al

N
n

Gt
füni
uit
lutix
con
Uh
ones
ſaner
ſioa
Von
n
ido
gli
chel
o
(.
lats⸗
ſriſe
ttte
ſemel
ſebſi
Ntoone
Uolit
lpper

ün
ide
oo
ele

Lin

BDe paſſione vomini eiuſdem ſer deitas:non lã rõ diabolũ pᷣincerel.
moquintus. , E Poicſtagte rurſum ſi cãm lapſoꝝ S
FPolü ageret natura moꝛtaliũ: nõ eru
Keato: vdeminus olum ren ecrer ditonequuiberg montet
rbs poſt inuſitatũ ſacre virgi agere vnde opoꝛtuit in vnũ doni
u nie partu poſi adomta magoꝛ o nüunoſt deii rpin w otuma t buͦ
ß tmnni el poſt multiplicꝭ nam ↄuemire ſubſtantiã: ut moꝛtali
iun curationũ me delasigeno uariarüů tatinfe per uerbũ caro factum ? oꝛi
nn Kuis cfiecingolpenſeſth nerbipo go noni hois ſubuenirerꝛ pe ſſoꝛ: cũ
ſrn eieeeoil — ſalutifera ſ. ut dina contemnat. illis aduerſus
* ieck umat. Chꝛiſtiane igit gloi i domini calniantibus: iſtis
ck õ dtra humilitatẽ ſuperbiubus. nos
zn ſcandalũg abag a⸗ kſ indeis ſit dai filiü in ſuis uirtutibus æ Ino
lein Eandeldgsn as act nulici: ne KReisifemiatihug adordinueee
ſimnnus tiaeunde ſi müho 5 e ſapien erubeſcimus crucc xpi ⁊ inter otra
d ne miſericoꝛdie hoſ ſimũ diui icentiũ lingnas nec de moꝛte ipſi?
Kiloe dem in coꝛd bus nets⸗ Ginper qui necrcurtcciontdupuaguhue
nrri gnitate retmendũ a ũ tota ſui di niã quod ſuperbos ad inſideluaiẽ
Cun — trahit hoc nos ad uiti dirigit. Acd
rai Tealtenlucparukecrigit metis in monins igit diſcipuiis dominus:
lere õ ſolũ recur ut ↄtra uim tentat onis inſtantis ui
ine ſu tẽpoꝛis led etiã texiu euãgelice le gilanti oꝛatione certarent:ipſi patri
degn ctlais oẽ opus nfe ſalntis ingerif. ſupplicans ait. ut ↄtra vim tentatio
nen Mihil ergo apud nos loci cogitati nis inſtantis uigilanti o:atiõe cerra
Apt ones hẽant iĩpioꝛũ:necintegritatem rent: pſi patri ſupplicans ainpater
nt⸗ ſane intelligentie au iundaica offen ſi poſſibie éniſtat a mec iin ler
icus ſio ant gentiliſcoꝛũpat irriſio ut qö u extamen nonſicure . ouol riſge:⸗
— non ſolſi nobis humllüer ſec eii cut tuipma petitio iufmn nit nis ſe
ſen am ſablimirer geſtü ẽ autm hoie, cũda uirtuiis illud optauiter nrfo:
nleti ĩpoſſibile aut in deuz videat indi hoc elegit in ꝓpo: Eiec,n. edualls
mi gnũ: Rie auͦtrecipuuinqʒ onẽtt patri ffius oia eſſe poſlibilia deo.
npin rduclid nemo Rommi poͤrniſ. neſciebat: aut ad ſuſcipiendo crucẽe
ninbl. coe ſalugri⸗ „Auſtus. n.7 miſeri ſine ſua in hunc mũdũ deſcenderat HW
nln masevſueentad mepara ſae nolun uolütate:ut hanc viuerſaꝝ actiofſfn
DAdON ſträß vſus: utad reparationem no copugnantiũ piurbata quodmõ
cacb eeretiſ Do temid benignitatis erer rone pateret. Sed ut ſuſcpẽtis ſui
coN faci ner le aen e f ueſent ut hõ cepteqʒ; nature eſſet mifeſta diſtin
hnſ fenztteigdonnin en et peccati ctio:q erat hois: diuinã deſidera
ok/ reiz: ic necle eſ c ree he Harto⸗ nit potentiã qd erat dei: ad camre
nt ut conckenalicntis are 2 captiuis ſpexit humanã Supioiigt uolin
H inſto õ ententiam tati volũ ge ceſſit inferoꝛ. ? cito de
4 ſi b beccii bu opere ſoluerex: ni monſtratũ ẽ qtid poſit a trepidate
Pꝓ peccatoꝛibus ſola ſe opponeret oꝛariæ qd nõ bẽat a medente ↄcedi

Quia.n.nos qd oꝛemus:ſicutopo:

teat:neſcimus. 2 vtile nobis ẽ ne fiat q
pleꝑqʒ; qð volumus. Seus iuſtus
7 bonus quãdoea qᷓ nocitura ſunt
petitnegando miſeret. Aolũtatiſ

ergo nr̃e coꝛectionem dominus tri

na cum oratione fir maſſet grau tis
meroꝛe diſeipuſis: DHoꝛmite iã inqt
7 requieſcite: ecce app:opinquauit
hoꝛa ⁊ filius hois tradet in manuſ
pctõꝝ. Surgite: eam hinc:ecce ap
pꝛopinquauit qui me tradet:⁊ cum
gladijs ⁊ fuſtibꝰ cõpꝛehenſura xpᷣʒ
turba ↄflixit ducẽ ſequens Judam
ſcarioth:q pᷣunegio pſidie oblinune
rat in facinoꝛe pncipatum: bhuic ne
criminis cãm aliqᷓ pᷣberet offenſio:
nulla ẽ negata dignatio: Sed illiꝰ

ſpũ inflãmantus cxarlit:cui miniſte

riuz ſpõde pᷣbuit:⁊ qualẽ pᷣbuitmẽ
temaalẽ inuenit a pᷣſidẽ. Merito ſi
cut Z ꝓpheta pᷣdixerat:or̃o eius fa
cta eſt in peccatum: quãdo conſum
ma to ſcelere ta puerſa ipij cõuerſio
fuit:ut etiam penitẽdo peccaret. ld
mittit ergo in le filius dei ipiasma
nug:⁊ qð leuientium furoꝛe agitur:
patienti poteſtate cõpleuit. Hoc.n.
eral illud magne pietatis ſacrᷣm:qðᷣ
xrbpiconſecrabar iniurijs:q̃s ſi apta
potentia manifeſta uirtute ꝓpelle
ret:vina tantũ exerccret:non huma
na curaret. In oibus autẽ q̃ illa po
pularis 2 ſacerdotalis inſania con
tumelioſe ⁊ ꝓcaciter inferebat: ur̃e
diluebant macule:noſtre exrpiaban
tur offenſe: quia natura q in nobis
ſpiuncta fuerat atqʒ; captiuai illos
inocens patiebat c libera: ur adau
ferendum peccatum mũdi ille agnꝰ
ſe hoſtiã offerret:quem ⁊ oĩbus coꝛ
poꝛalibus ſubſtatia iũgeret:⁊ ab oi
brvus ſpiritalibus o:ꝛigo diſcerneret.
Mec hodie dileciiſſimi auribus ue

ſtris inſinnata ſufficiant. Cetera in
uartã feriã differant᷑: auxliãte do

mi no ofonibꝰ vris: q pᷣſtare digna
bit ut qð ꝓmitimꝰ ipleamꝰ. ꝗamẽ.

(Se palſionevominiciuſdlem ſer

mo lexius:·

“

WPoonſionis nr̃e memoꝛes di
lectiſſimi ſcitati ure reddimus
quod debemus: affuiurã ſperantes
gratiã dei ut inde nobis ꝓueniat de
notio: unde ẽ incitata pmiſſio. Com
pbenſus dominus a turbis q̊s pᷣn
cepes ſacerdoſum ⁊ docioꝛts legis
garmauert un ipleret diſpenſauonẽ
cohibet poteſt tẽ: beatũ apoſtolũ

Peiꝝ hu mana aduerſum irruẽteſ

aioſitare cõmotũ gldio abſtinere
5pcepit. Supſluũ.n.erat ut qui nole
batpᷣſidio euangelicaꝝ legiouũ iu
uari:uellet ſe unius diſcpul oppoſi

tione defendi. Perpetraucrit i iur
ba uelox qð uoluii:⁊ de ſceleris ſui
exultarit aff ctu:maioꝛ tamen cõpꝛe

henſi uirtus:compꝛehendentiũ fuit

Judeoꝝ.n.cecitas nihil obtinuit:ni

ſi ut ſua ipictate ſe ꝑderet. Chiſti ve
ro patientia hoc egit utoẽs ſua paſ

ſione ſaluarct. Perductro aũt Jeſu

ad Cayphã pncipẽ ſacerdolus quo
ſcribe ⁊ oĩs ſacerdotalis oꝛdo coue
nerat:falſla aduerius oñm teſtimoia

qᷓrebant᷑ ſed inter incõditas diſſo

nas noces hoc Jeſus mirabiliter

ut taceret. Cayphe aũt dicenti adiu
ro te ꝑ deũ viuũ ut dicas nobis ſi tu
es xpᷣs filius dei.ita viuaci ⁊ ꝓuida
anctoꝛitate reſpõdit ut eiſdẽ uerbis

infideliũ ↄſcias cederei:⁊ creden

riũ coꝛda firmatad oẽm interrogati
ont᷑ eius referẽs:tu dixiſti: addeſq;

qð ſequit: NHeptamen dico vobis:
Aamodovidebitis filiũ hois ſedentẽ

ſunere
vine
olüi
op
Warh
eigi
mhe
Müdt
urni
lave
ue
uza
zc
t .
boin
Ptoiſ⸗
lie
Nimdn
bisd
guin
nabo
1anden
nogn
dtic⸗
bs:
ſ

a dertris dei denientein nubibui
celi. Cayphas aũtad exaggerandã

auditi ſermonis inuidiã: lcidit veſti

menta lua⁊ neſciens quid hac ſigni

fcaret inſania: ſacerdotali honoꝛe

ſe pᷣnauit. Abi ẽ Caypha rationale

pecioꝛis tui:vbi eſt ↄlinẽtie ſingulũ:

ubi ſuperhumerale virtuiũ. Myſti
co illo ſacratoqʒ amictu te ſpolias:
7 pꝛop:ijs manibus pontiſicalia ſa

cra nenta diſcerpis:obli uſ pꝛecepti
illius quod legeras de pꝛicipe acer

dotũ:de capite ſuo cydarin nõ õpo

net: ⁊ veſtimenta ſua nõ diſrumpet:

iu pero a quo iam alienabatur hec

dignitas: pſe tibi executoꝛ obpꝛo
bꝛij:⁊ ad maniteſtũ finẽ ueteris inſti
tuti pertinet eadẽ diruptio ſacerdo
ti. Hinc iam dilectiſſ mi inter mul

tiplicatas illuſones nocte rrãſacta

vinctũ Jeſũ Pilato pᷣſidi tradide
rũt. Nrincipes.n.ſacerdotũ ⁊ ſenio
