deitas ver bi mutabilis ipſa ſit fac
ta paſſibilis.hoc autemſentire hoc

auribus chꝛiſtianis ingerere quid
gliud eſt q; ipſa religiõis noſtre fũ
Adumenia cõuellere:⁊ ꝙ fllius dei ve
rus ſufulius hominis:denegare:in

pꝛimo ſolo eſt humani generis reſti

tutio teſtificata per legem pꝛomiſſa

per pꝛophetas: 1 omnibus veteris

teſtamenti ſignificationibus nũcia

ttai:ut magnum ullud a ſcculis omni

bus pꝛofuturuʒ diuine miſericoꝛdie

ſacramentum quod ſepe diu fue

rat ſignatum in pᷣſtito tempoꝛe non
dubitaretur impletũ:vnde lʒ ex quo
perbum caro factum eſt: ita in chꝛi
ſto dei atqʒ. hominis vna pſona ſit
ut in nullis actiõibus ſit nature vtri

dicat: ſepiſſime ſilium hominis con

fiteri:ut quãuis ea que diſſeruntur

glia ſint humanitatis: alia deitatis

ſub nomine tamen ſili hominis

vtraq; memoꝛetur: nec fides domi
num ieſum chꝛiſtum natum ex M.a

ria virgine deum ſinul atqʒ hoiuʒ
creditura contetur fateri aiq; i deo

hbumanitatem aut in homine deita

tem ut⁊ in uerbo ſulcepti hominis

utranquememorentur. Mec fides

paſchaliſ cui puritatem coꝛdũ prepa

rare debemus: de ucarniionr uerbi
perſtrinx ſſe ſuffciat: quomam alig

quotiens huic inſtructos nos ec

meminiſtis Munc deuotionẽ ueſtrã

de eo qð tempus polcit: ad moneo

ieiuniũ ſalubꝛe ieiuniũ opis pietati
oꝛnetis: ? qa pꝛo indulgẽtia maxie
laboꝛandũ eſt delictorum idubita
bilẽ nobis miſericoꝛdiã pꝛomitatis

.*

ſi mauacheir ſubpitos ueſtros
0

m offenſam tranſtuleritis ap ueiã
lacidos eni:atqʒ cõcoꝛdeſ ad tãtã

*

feſtinitatẽ decet dei populꝰ eõuenir̃
nut ſeueritas:ultionum: que nũc ętiã
in publicis iudicii relaxat: muito
magis ĩ Chꝛſtianoꝝ coꝛdibꝰmiti
geæ. qa ad hoc pocius intẽta debet
elſſe cura ſanctoꝝ:ne ullus algeai ne
ullus eſuriat: ne quis iopia deficiat
ne quis meꝛore iabeſcat.ne aliquẽ
uincula aſtrictũ:ne aliquem hẽat car
cer incluſũ. Quãtelibet eniʒ exiſtant
cauſe offenſionis: ab hoie tamen in
boienon tam delicti magnitudo:q;

natura eſt cogitandãcõmuneo: utõ

vd
au
tien
funn
gui

ſ

n
Goo
chi
aſt
Vri
lge
pP
e.
nun
lnis
ins
W
N
Gbiiy
gid
inedn
homins

ſt ſide

füprep⸗
Urparbi
mni
Wos d
Menfi
dnege
nonint
ünne
nidttn

nſs
chrei
aadtin

7

edvehor

enir gi
Ei nuun
bn
ſtnaen
gugane
lin
Anencne
mienſn
Vieknn
inen

oomnint

iundicio quo alten iudicat: miſericoꝛ
diam dei iudicantis obtineat. Pea
ti enim miſericoꝛdes quoniam ipſo

rum miſerebitur deus:qui viuit ⁊ re

diles habet xpᷣiana denotio nullus

eſt excellentioꝛ feſtinitate paſchali:.
p quaʒ in eccleſia vniuerſarũ ſolẽni
tatũ dignitas conſecraf. Siquidej
ctiam ipſa domini ex matre gnerà
tio hnic fuit ipenſa ſacramento: nec
alia fuit dei filii cauſa naſcẽdi q́ᷓ ut

cruci poſſet affigi. In vtero enim pir

ginis ſuſcepta eſt caro moꝛtalis. in

carne m ꝛlali compieta ẽ diſpoſitio
p·ſſionis:effectũq; eſt inefſabili cõ
lilio miſericoꝛdie dei:ut eſſet nobis

ſaerificiũ redemptioniſ abolitio pec
cati ⁊ ad eternã vitã init ũ reſurgen

di.Conſidcrantes aũ: quid pꝑ crucẽ
domini adepta eſt vniuerſitas mun

d:cognoſcimus ad celebꝛandũ paſ

che diem merito nos quadraginta

dieꝑ ieiunio pᷣparati ni vigni poſſi
mus diuinis intereſſe myſterijs.nõ
enim ſumus tantũ antiſtites aut ſe
cũdi oꝛdinis ſacerdotes: nec ſolos
ſacramento:ũͦ miniſtros ſed oẽ co:ꝛ
pus eccleſie vniuerſumqʒ ſideliũ nu
merũ ab oibus contaminationibuſ
oʒʒ eẽ purgatũ uttemplũ dei cui fſun
damentũ c ipſe fũdatoꝛ:in oĩibus la

pidibꝰſpecioſũa ĩ tota ſni pte ſitluci
dũ.nã ſi regũ edes ⁊ ſublimioꝝ pᷣto
ria poteſtatũ oi oꝛnatu rationabili

ter excolunt: ut excellentioꝛa ſint eo

rũ domicilia: quoꝝ amplioꝛa ſunt

merita: auantope ed ficandũ: quan

Se tſto paſchali ſermo eiuſddem

Mter omnes dilectiſſimi dies
gquos multis modis hono:a

M

to eſt honoꝛẽ decoꝛandũ ipſius dei
tatis habitaculum. Quod licet in
choari ⁊ pꝑfici ſine ſuo auctoꝛe non
poſſitihʒ tamen ab ediſ cante dona
iũ ut etiam laboꝛe ꝓpiio querat au
g nentũ:vna.n. rõnabiliſq; materi
es ad ex ructionẽ templi iſtius aſſua
mit:⁊ per ſpiritũ grat e nt volũtarie
in vnã cõpagem cõgruait: incitatur
que ideo delecta:ideo queſita eſt:ut

2 ipſa ex nõ querente querens: ⁊ ex

nõ diligente diligens lit: dicẽte btõ
Joanne apło: Nos ergo diligamꝰ
quia deus pꝛioꝛ dilexitnos. Cũ igi
tur ⁊ oẽs ſimul ⁊ ſinguli quiqʒ ſf de
liũ vnũ idemq; te nplũ ſini:ſicuti p
feciũ hoc in vniuerſis ita perfectum
debet eſſe in ſingulis: qu a ⁊ ſi non

eadeʒ eſt mẽbꝛoꝝ omnniũ pulchꝛitnunu

do:nec in t nia varietate partiũ me
ritoꝝ poteſt eſſe parilitas: cõmunio
nem tamen obtinet decoꝛis cõnexio
charitatis. In ſancto eni amoꝛe cõö
ſoꝛtes etiam ſi non eiſdem viuntur
gratie beneſiciis.gaudent tamen in

nicẽ bonis ſuiſ ⁊ nõ põt ab eiſ ex ra

neum eſſe quod diligunt qui incre
mento diteſcunt piopꝛio: qui pofe
ctu letant alieno. In hac duecitſſi
mi unitate ſanctoꝝ ubi idem amat:

idem diligitur:idem ſentitur:nec ſu

perdis locus eſt:nec iuidis: necaua
ris:⁊ quicquid ẽ illud quod aur va
nitas gloꝛiatur:aut ira ſeuit:aut lux
uria l aſciuit:non in chꝛiſt federe ſ,-

in diaboli parte cenſetur:longeqʒ a

ſedibus pi tatis exclud tur. Fremit
itaque innocẽtie aduerſarius:⁊ pa

cis inimicns: ⁊ quia iple in ueritate

am dum ſuperbit: amiſit: dolet hbo
minem miſerico:dia dei reparari ꝰ
in ea bona queipie perdiditirodu
cit. Nec mirum ſi peccati aucioꝛ

bitatẽ recte agentiũ cruciatur: 4 0
rum quos veiicere non poteſt:ſtabi
litate ioꝛquetur:quando quidẽ etiã

inter homines reperiuntur qui ope

rs eius malignitatis imitẽt. Mul
ti enm quod dolendum eſt pꝛofecti
bus utuntur alienis:⁊ qui ſe uirtuti
bus nacuos deſpici nouerũt: armã

iur in odium coꝛum quo:um nõ ſe
quũtur exemplum. Serui auteʒ dei

diſcipuli ueritatis etiaʒ diſſimiles

Diligunt: 2 bellum uitus potius q;

hominibus indicunt: nulli malum

pꝛo malo reddentes ſed coꝛectionẽ
peccantium ſemper optantes. ul
chꝛum enim ualde eſt ⁊ diuine beni
uolentie comparandnum:ſui quenqʒ
in altero meminiſſe:⁊ amare p:ꝛopꝛi

am etiam in hoſte naturam. Si qui

dem plurimos nouimꝰ in optimos
moꝛ:es tranſuſſe de peſſimis:ex ebꝛi

oſis ſobꝛios:ex crudelibꝰ miſericoꝛ

des:ex rapacibus largos:ex incon

tinentibus caſtos: ex ferocibus fa
ctos eſſe tranquillos.dicenie auieʒ
domino: Non ueni uocare iuſtos:
ſʒ petõꝛes: nulli chꝛiſtiano quenq;
odiſſe permittitur:quia nemo nilſii
remiſſione peccaioꝝ ſaluat᷑:⁊ quoſ
niles fecit carnalis ſapientia: neſci
mus qz ſpecioſos ac pꝛecioſos ſpi

ritalis ſi iactura gratia. ſit ergo ſlan

ctus dei populus:ſit benignus: ſan
ctus ut deciinet p:ꝛohibita:benignuſ

ut faciat imperata.Qàuãuis enim
magnum ſu habere rectam fidem:ſa
namqʒ docirinam ⁊ multa laude ſi
circũciſio gule:lenitas manſuetudi
nis:puritas caſtitatis:unde ſunt ra
men omnes ſine charitate nirtutes:
nec poteſt dici in qualibet mo:ũ ex

cellentia fructuoſum: quod non di

lectionmis parius ediderit. Ande in

cuan gelio oominus dicit: In hoc

cognoſcẽt omnes:quia mei diſcipu
puii eſtis ſi dilcctionem habueritis
ad inuicem. Et in epiſtola eiulde,z
cuangelii legitur: Cariſſimi diliga

mus inuicem:quoniam charitaſ ex
deo eſt.:⁊ omnis qui diligit:cx deo
natus eſt:⁊ cognoſcii deum:⁊ q nõ
diliginon nouit deum: quonia de

us charitas eſt. Diſcutiantergo ſe

fidelium mentes:⁊ intimos ſui coꝛ
dis affectus vera exammaione di
iudicent:ut ſi repoſitum aliquid in

conſcientiis ſuis de fructibus chari
tatis inuen erint: deũ ſibi ineſſe non
dubutent: ⁊ ut magis magiſqʒ tanti
hoſpitis ſint capaces: fiant perieue
ranier in miſericoꝛdie operibus am

plioꝛes. Si enim dilectio deus eſt:

nullum debet habere termiuuz cha
ritas: quia nullo poteſt claudi fine
diuinitas. Ad exercendũ igitur dile
ctiſſimi charitatis bonũ:q; uis om
ne lempus ſucongruum: plentes ta
men dies ſpecialius cohoꝛtantur ut
qui paſcha domini cupiunt:cuʒ ani
mi ⁊ coꝛpoꝛis ſanctificatiõc ſuſcipꝑe
hanc maxime gratiam conentur ac

quirere:qua ⁊ omniũ continet ſum

ma virtuiũ ⁊ multitudo regitur pec
catop. Et ideo celebꝛaturi illud emi
nens ſuper omnia ſacramenta quo

iniquitates noſtras Jeſu chꝛiſti ſan

guis aboleuii:miſericoꝛdia pᷣmitus
hoſtias pparemus.⁊ quod nobis
dei bonitas contulit:nos quoqʒ eis
qui in nobis peccauere: puſtemus:ĩ
obliuionem mutatur iniurie: ſuppli
cium iam neſciant culpe.⁊ a vidicte
metu omnes ſubditoꝛum abſoluan

tur oflenie. Neminem tencant clau

ſtra penalia:nec i cuſtodus tenebꝛo
ſis triſtes reoꝝ gemitus perſeuerẽt.
Si quiſq;ᷓ tales pꝛo aliquo delicto
obnoxios tenel:peccatoꝛem ſe eẽ nõ

e⸗

— — — —.— —

— —

— —

En

6

ſin
nte
d;
li
deo
nö
lde
oe
di
in
n
Gi
tbusmn
ls eſn
zche
cline
role
s on.
us
muru
Nrazmn
e
NMne⸗
eer
ludomn

W e

ctitm
öznms
w⸗
vgene
immen
Grapi
ridce
ibiolunn
naant
s hd
R—K
loplh
a 1

dↄubitet. nt indulgentiam ipſe acci
piattgaudeat ſe inueniſſe cui parcat
ut cum ſecundum doctrinam dei di

cimꝰ: Himitte nobis debita noſtra

ſicut 2 nos dimittimus debitoꝛibuſ

noſtris:non ambigamꝰ per noſtre
oꝛationis ſoꝛmam diuinam noſ ob
tinere clementiã. In pauperes quo

qʒ ⁊ diuerſis debilitatibus impedi

tos benignioꝛ nunc largitas exera
tur:ut grate deo multoꝛum voce re
ferantur:⁊ ieiunijs noſtris egentiũ
refecto ſuffragetur:nulla enim ðᷣuo

tione fidelium magis dominus de
lectabitur: q; iſta que pauperibus
eius impenditur. Etubicuram miſe

ricoꝛdie inuenit:ibi imaginẽ ſue pie
tatis agnoſcit. Non timeatur in his
defectio faculiatum: quoniam ipſa

benignitas magna ſubſtantia eſt:
nec poteſt larg tatis deeſſe materi
es ubi chꝛiſtus ⁊ paſcit ⁊ paſciur.in
omni hoc opere illa interuenit ma
nus:que panem frangendo auget:
erogando mult plicat. Securus

hilaris ſit elemoſine diſtributoꝛ:qa

tunc maximũ lucrum habebit quẽö

do ſibi minimũ teſeru auerit: dicẽte

b. aplo Paulo: Qui etiam admini
ſtrat ſemen ſeminanti ⁊ panẽ ad mãa
ducandum pꝛeſtabita multiplicabit
ſemen ueſtrum augebit incremen
ta fruguʒ inſticie. In chꝛiſto Jeſn do
mino noſtto.

EGe ſeſto paſchali ſermo eiuſdem
tertis.“

dam nobis viuine bonitatis ſigna

pꝛeſixa ſunt: nulla pars ania ſacrii
eſt aliena myſterijs nt dü n obis ubi
q; pꝛeſidia noſtre ſalutis occurrũt:

innitantem nos ſemper milſericoꝛdi
am dei auidius expectemus. Sed

quicquid illud eſt quod in diuerſis
gratie operibus ⁊ donis reparatiõi
confertur animarum: totum id no
bis nunc euidentius ⁊ copioſius pᷣ
ſentatur: quando non particulariũ

quedam agenda:ſed ſimul ſunt om
nia celebꝛanda. Appꝛopinquãte au
tem feſtiuitate paſchali adem maxi
mum ſacratiſſimumq; ieiuniuʒ qð
obſeruantiam ſuam uniuerſis fideli
bus ſine cxceptione denũciat:quia

nemo tam ſanctus eſt ut non ſancti

o'.:nemo tam deuotus ut non debe
at eſſe deuotioꝛ. Quim enim in huiꝰ
uite conſtitutus incerto aut immu
nis a lentatione aut liber inueniat᷑
a culpa. Quis eſt qui nihil uirtutis
ſibi adijci. aut qui nihil vitij ſibi op

tet auferri:cum diuerſa noceant ⁊

ſecunda conumpant nec minoꝛis ſit
periculi carere deſideratis: q; abun
dare conceſſis. Inſidie ſunt in diui

tiarum amp itud ne. Inſidie in pau
pertatis angnſtijs: ille eleuat ad ſu
perbiam:incitant ad querelam: len

tat ſanitas:tentat infirmitas: dum ⁊

illa materia eſt negligẽtie:⁊ hec cau
la triſticie:laqueus eſt in ſecuritate:
laqueus eſt in timoꝛe:nec ĩtereſt viꝑ
animus qui terreno tenetur affeciin
gandis occupetur:an curis: cũ par

moꝛbus ſit: uel ſub vana delectatio

ne langnere uel ſub anxia ſollicitu

dine laboꝛare. Impletur itaq; p om
nia ſententia veritatis qua dic mus
anguſtam eſſe grduam viam que

H* Nomnibus quidem dilectifſi
i diebus atqʒ tempoꝛibuſ q

ducit ad vitam:⁊ cum latitudo iline
ris ad moꝛtem trahentis multis fre

quentetur agminibus: in ſaiutis ſe

mitis paucoꝛum intrantium ſunt ra

eſt via leua q; dextera: niiiqua ad

Iundana gaudia ? corpoꝛalia bõa
mulnitudo pꝛocliuis eſt. Et quãuis
caducum incertumq; t quod cupi
turaibenuus tamen ſulci pitur laboꝛ

pꝛo deſiderio voluptatis q́; a moꝛꝛ
virtutis: Ita cum innumeri fint qui

viſibilia concupiſcant:vix inueninn

tur qui tempoꝛalibus cterna pꝛepo

nant: E ideo dicente beato Manulo

apoſtolo:Que videntur tempoꝛalia

fant:que autem non videtur eterna
ſũi:latet quodamodo ⁊ in abſcõdit
eſt virtutum via:quoniam ſpe ſalni
facti ſumus:⁊ fides vera id iup om
nia diligit: quod nulio ſenſu carnis
attingu. Magni eſt ergo operis et
laboꝛis mobiutatem coꝛdis ab om
nibns continere peccauis: ⁊ cum vn
Aqʒ innumere volupratuʒ illecebꝛe
blandiantur ad nulla cõtagia vigo
rem animi relaxare. Quis picem
tangit ⁊ non inquinatur ab ea: quiſ
non infirmatur in carne: quis non
loꝛdeſcit in pulucre: quis poſtremo
eſt tante puritatis ut s non polina

tur ſine quibus vita nõ ducuur. JIn

bet enim per apoſtoluʒ doctrina di
kina: ut qui habent vxoꝛes tanquã
non habentes ſini:⁊ qui flent tanq;
nou flentes: 1 qui gaudent tanquâ

non gaudentes: qui emunt tanq;
non poſſidentes:æ qui viuniur hoc
modo tanquam non vtantur pꝛete

rit enim figura hauius mundi. Be

ata cnim mens que peregrinatiõis
tempoꝛa caſta lobꝛietate iranicurrit:

in his per que neceſſe eſt eim am
bulare:uon remane:ut hoſpua ma
gis qᷓ; vomina terrenox: nec affecti
bns deſu humanis:nec pꝛomiſfſioni
bus non lit innexa diumnis. Manc

autem fonituchnem chlectiſſimi sul

limagis q;ᷓ pꝛelentes exigunt ⁊ cõ
krunt dies:quibus dum obſeruan

tla ſpiritalis impenditur: cſuctudo

in qua perſeueretur:acquiritur. No

tum enim vobis eſt hoc eſſe tempuſ
quo per iotum mundum cum leuiẽ
te diabolo acieſ debet chꝛſtiana cõ
fligere ſi quos aut delidia tepidoſ
aut ſolliciudo habuit occupatos:
opoꝛtet armis ſpiritalibus inſtrui 2
ceieſti in ba ad meundum certamen
accend:quoniam ule cuius innidia

moꝛs introiun in oꝛbem terrarum:
modo pꝛecipuo linoꝛe vilitur: modo
maximo dolo:ꝛe cruciatur. Elidet.n.
de omnmium hominum genere iad

optionem flioꝛum dei nouol popu

los introducua per virginem eccie

ſie ſecunduatem partul regeneratio
nis augeri. Nidet ſe damnalõis lue
iure pꝛiuatum a coꝛdibus coꝛum:

quos poſſidebat:expelli:eripuſibi A

viroq; ſexu mina ſenum: milia iuue
num:milia paruuloꝛum: nec obelſie

cuiq; uel pꝛopꝛiuʒ uel oꝛiginale pee

catum: ubi iuſtificatio non meruis
retribuitur:ſed iola gratie largitaie

donatur.Lapios quoqʒ⁊ iniidiaꝝ
ſuarum fraude decepios penitentic
lachꝛymis ablui⁊ poꝛas miieruoꝛ

die apoſtolica claue reſerante ad re

media reconciliauonis admiiti, HSH·
tit igilur diem dominice paſſiomis i
ſtare:2 le illius crucis poleſtaie con

teruque in chꝛiſio ab omm oebuo

moꝛus alieno redemptio fuit mũdi:
non pena peccati ut uaqy maligni
tas trementis inimici nnlios habe

at ſui liuoꝝs effectus: ad exequeda
domini mandata diligentioꝛ eſt aſ

ſumendꝗs deuotio: ut empus i quo

omnia diuine maericoꝛdie facramẽ
ta:concurrunt: cum pꝛeparanone 27

animoꝛum ſuſcipiamus 7 coꝛpoꝛu,-
Imploꝛantes regimé 7 milericoꝛdi

am ⁊ adiutoꝛiũ dei ut ſine quo nibii

etf
tadi
ſi
lge
gi
enn
uhn
ſue⸗
def
lie⸗
noſ
⸗
i
lſer
fonn
llo /⸗
ſraig
AAms.
Ginmn
☛
lanon
ſnobin
Clinosi
linun

poſſumus facere per ipſum omnia
valeamuſ implere.ideo enim datur
pꝛeceptum ut pꝛecipientis queratur
uxilium:nec ſe quiſq; per occaſio

nem infirmitatis excuſel:quia qui pᷣ

ſtitit uelle:vonat ⁊ poſſe:dicente bea

to apoſtolo Jacobo: Si quis ueſtꝝ

indiget ſapientia:poſtulet a deo qui
datomnibus affluenter non im
pꝛoperat:⁊ dabitur ei. Quis fideliũ

neſciat: quibus uirturibus ſtudere
quibus nitis debeat impugnare.

Quis conſcientie ſue aut taʒ gratio
ſus aut tam imperitus eſt arbiter ꝗ
ignoꝛet: quid a ſe auſerri:aut quid

in ſe optet augeri. Nemo quippeſſa
rationis eſt alienus:qui aut conuer

ſationis ſue non intelligat qualitatẽ
aut coꝛdis ſui ſecreta non nonerit.
Mon ergo per ouunia ſibi placeat:
nec ſe ſecundum carnis oblectamẽ
ta viiudicet: ſed omnem conſuerudi
nẽ ſuꝗ in dinoꝝ pꝛeceptoꝝ lãce ↄſti
tna::ubi cũ alia interdicant:ne fiat
alia iubeãt ut fiãt iuſto ſe trutinabit
examinane:q uiteſue moꝛes ex vtri
uſque ponderis comparatioue pen
ſauerit. Artifex enim miſericoꝛdia
dei ſplendidiſſimum in mandatis
ſuis condidit ſpeculum:in quo ho
mo ſue mentis faciem inſpiceret: et
qᷓ; confoꝛmis imagini:ant. q;ᷓ diſſi
milis eſſet agnoſceret: pꝛecipue ut
reiecſis paululum carnalibus cur s
⁊ occupationibus inquietis in die
bus redemptionis ⁊ reparatiõiſ no
ſtre a terrenis nos ad celeſtia confe
ramus: quia vero ſicut ſcriptum
eſt: in muitis offendimus omnes:
miſericoꝛdie pꝛimus concipiatur af
fectus:⁊.alioꝛum in nos delictoꝛuʒ
fiat obliuio:ut illud pijſſimũ pactũ:
cni nos in dominica o:ꝛatione dein
ximua: nullo vindicie qamoꝛe uiole

mus. ⁊? dicentes: Simitte nobis de
bita noſtra ſicut ⁊ nos dimittimus
debitoꝛibus noſtris: nonſimns in
remiſſione difficiles:quia adnos re
currit ſiue cupiditas vltionis:ſiue ĩ

dulgentia lenitatis:magis optãduʒ

eſt homini tentationum periculis
ſemper expoſitout ſuas culpas ha
beat impunitas:q; utplectat aliẽas
Quid autem conuenientius fidei
chꝛiſtiane:qᷓ; ut non ſolum in eccle
ſia:ſed etiam in omnium domibus
fiat remiſſio peccaroꝑ. Seponãtur
mine:vincula relaxentur:quibus ſe
multo pernicioſius qui eanon ſot
uerit: religabit. Quod enim quiſq;
in alterum ſtatuit hoc in ſemetipio
ſua lege decreuit: Beati miſericoꝛ
des:quoniam ipſoꝝ miſerebitur de
us:qui inu idicis ſuis ⁊ iuſtus ẽ et
benignus.Ad hoc quoſdaʒ ſub ali
oꝛum eſſe poteſtate permittens: ut
ſub equa moderatiõe ſeructur ⁊ vti
litas diſcipline:⁊ mãſuetudo clemẽ
tie:⁊ nemo audeat alterius detictui
deniam denegare: quã pꝛo ſuis op
tat accipere:dicente domino: Beati
pacificiquoniam filij dei uocabun
tur. Seponantur omnium diſcoꝛdi

arum odioꝛumque certamina: nec

utet ſe quiſquam in paſchali feſto
abiturum eſſe conſoꝛtium:qui fra
ternam pacez redingrare neglexerit
Apud ſummũ enim patrem quinõ
fuerit in charitate fratrum: non hba
bebitut in iumero filioꝛum. In di
ſtributione quoque el emoſinarum
æ pauperum cura pingueſcant chꝛi
ſtiana ieiunia:⁊ quo ad ſuis quiſqʒ
delitis ſubtrahit: debilibus impen
dat a egenis: Detur opera ut omneſ
de vno oꝛc benedicãt:⁊ qui aliqua,⸗
dat poꝛionem fubſtantie ſue:intelli
gat ſe miniſtrum eſſe miſericoꝛdie
g 5

diuiue qui partem pauperis in ma
nu poſuit largientis: ut peccata que
baptiſmi aquis aut penitẽtie lachꝛy

mis abluũtur:etiam elemoſinis ve

leãtur:dicẽte ſcriptura:Sicut aqua

extinguit ignem ita elemoſina extin
guit peccatum. Per dominum no
ſtrum Jeſum chꝛiſtum: Amen.

, VPpꝛopinquante dilectiſſimi
AVolennitate paſchali ſic eſt pie
currenda conſuetudo ieiunij ut noſ
quadraginta vierum numerus ad
ſanctiſicationem coꝛpoꝛis ⁊ mentis
exerceat. Suſcepturi enim feſtoꝛum
omniũ maximum ea nos debemꝰ?
obſeruantia pꝛeparare. ut in cuius
ſumus reſurrectione conreſuſcitati:
iu ipſius inueniamur moꝛte cõmoꝛ
tui:dicente beato Paulo apoſtolo
Moꝛtui cnim eſtis vos:æ vita ue
ſtra abſcondita eſt cũ chꝛiſto in deo
Lum enim chꝛiſtus apparuerit ni
ia veſtra:tunc ⁊ uos apparebitis cũ
chꝛiſto in gloꝛia. Que uero nobis ẽ
cum chꝛiſto participatio: niſi ut de
ſinamus eſſe quod fuimuſ:aut que
ſimilitudo reſurrectionis aiſi depo

ſitio uetuſtatis. Unde qui ſacramẽ

tum ſue reparationis intelligit: car
nis ſe vitijs debet exuere: ⁊ omncs
ſoꝛdes peccatoꝛuʒ abijcere ut intra
turus nuptiale conuiuium ſplende

at ueſte uirtutum. Quãuis cnim be

nignitas ſponſicunctos ad commu
nionem regiarum inuitet epularuʒ:

ſiudendum tamen eſt vniuerſis vo
catis: ut ſacroꝛum ciboꝛum mune

re non inueniantur indigni. Abu

tuntur autem quidam patientia dei
qui non ſunt in conſcientia liberi:

De paſſione domini ſermo eiul

fiunt ðe longa impᷣnnitate ſecuri:cũ

ideo differatur ultio ut tẽpus poſ
ſit habere coneptio. Miſericoꝛdiaz
igitur dei noſtri que non vult moꝛ
tem peccatoꝛis:ſed tantum ut cõuer
tatur ⁊ viuat:non ideo quiſquã tar

det amplecti:quia quod meruit nõ
recepit: neq; enim quicquid diſfſer

rur:aufertur: aut condemnationem

euaſit:qui iiidulgentiam non queſi
nit. Cuiuſ enim imploꝛande nõ vna
omnibus cauſa eſt:quia multis mo
dis multiſq;ʒ menſuris ⁊ peccatum
a peccato:⁊ crimen diſtat a crimine
Sed quia vniuerſitas fidelium ad
perfectam innocentiam ? ad plenaʒ
Debet tendere puritatem: uteoꝛnm
conſoꝛtio mereatur alcribi:de qbus

dicitur: Beati mundo coꝛde quoni
am ipſi deum videbunt:omni inſtã

tia ⁊ uirtute nitenduʒ eſt:ut qcquid
ſecretum conſciẽtiam maculat:quic
quid aciem mentis obſcurat:diligẽ
tiſſimis emendationibus deleatur
Quãuis euim ſcriptuʒ ſu:Quis glo
riabitur caſtum ſe habere coꝛ: aut
mundũ ſe eſſe a peccato:non tamen
deſperanda eſt appꝛehentio purita
tis:que dum ſemper appetitur: nec
ſemper accipiiur: nec remanet iudi

cio condemnandumſquod ſuerit in

confeſſione purgatum:Hocillud ẽ

dilectifſimi quod oꝛantes omnes fi

lij eccleſie ex doctria domini vniſoꝛ

miter dicunt: Oimitte nobis debita

noſtra ſicut nos dimittimꝰ debi
toꝛibus noſtris:quia nemo tam ſan
ctus tam iuſtus eſt qui in tempoꝛe
totius vite que tota tentatio eſt: cu
iuſcunqʒ peccati remiſſione nõ ege
at. Circunſtant vndiq; pericula inu

merabilium delictoꝛum ⁊ per lici
tos uſus ad immoderatos tranſit

exceſſus: dum per euram ſalulis ir

— — - —— —+

—. — — —

pe
nin
Bu
t
ut
N
ic
biig
Nni
Me
tn
ſbrin
feing
g
fumat
terui⸗
lunan

W;
mmo⸗
uer
i
nö
ldſ
fonen
Ncui
n
leno
onnr
nd
Ag
tconm

Agbns

guont
linſti
aguid
uagie
tollge
Nerur
Asge
1Cal
N
n
mnuui
Aucin⸗
Nludt
golnofl
nni nin
donin
idin
vni
pe
Gwdi
Geſocß
uuie
1
vo

—„

ſauur

repit delectatio:voluptatis: ⁊ non
ſuſſicit concupiſcentie: quod poteſt
ſatis eſſc nature. Ginc habendi a
moꝛ nunquam ſatiandus exoꝛitur.

Hinc cupiditas eminendi que uel
ſtirpi ſue innexa:uel ſoboli nunc ꝓ

lem habet ſuperbiam: nunc paren
tem. His autem ⁊ alijs tentationi

bus quarum multiplex:eſt ⁊ infini

ta connexio que rectius virtus q;
continentia opponitur:ique nutriẽ

dis atq; ſeruandis animi ⁊ co:poꝛiſ

bonis ⁊ incrementa pꝛebet ⁊ robo
rat. Ande in celeſtibus eccleſie diſci

plinis multum vtilitatis afferunedi
uinitus inſtituta ieiunia:ut dum cõ

tinentie legibus carnalis ſubucitur
appetitus: motus quoque interioꝛ
temperetur:ut ſicut coꝛpus a cibis
ita mens ab iniquitate ieiunet. SDo

minuſ enim dicit: Beati qui cſuriũt

7 ſitiunt iuſticiam pꝛopter me:quo
niam ipſi ſaturabuntarMabet er
go populus dei ſpiritales epulas
caſtaſqʒ delitias quas ſalubꝛiter ex
petit ⁊ laudabiliter cõcupiſcit: quo
niam laudanie 1 dicente pꝛopheta

Guſtate ⁊ videte:quoniam ſuauis

eſt dominus. Quiſquis dulcedinẽ
iuſticie ⁊ miſericoꝛdie dei quibꝰ om
nis pꝛonidentia eius diſpẽſatur gu

ſtu coꝛdis attigerit. ⁊ unquaʒ minu
enda faſtidio experimenta. ſuperno

rum hauſerit gaudioꝛum: conupti
bilia ⁊ tempoꝛalia bona eternoꝛum
admiratione deſpiciet:⁊ in illo igne

quem dei accendit charitas: conca
lelcet:ut algoꝛe in feruoꝛem conuer

ſo:⁊ in lncem nocte mutata:vno ope
re in animis ſidelium ſpiritus ſan

ctus 1 ieneb:as abigat ⁊ peccata cõ

ſumat. AUnde quia tales fructuſ ma

ter nirtutum continentia parit:7 ie
iunantes a uitös ad ineffabilia ob

lectamenta perducit: ſtudioſioꝛi mi

ſerico:die opere dilecliſſimi exequa
mur pꝛecepia celeſtia.Et quia totuʒ

paſchale ſacramentum in remiſſio

nem eſt conditum peccatoꝛũ:quod
celebꝛare optamus:imitentnr. Mi

ſericoꝛs enim ⁊ inſtus dominus ira

pꝛomittit indulgentiam ſuim uteã
etiam quibus parcit indicat.Expo
nens eniʒ qua regula deo patri nos
uoluerit ſupplicare. Si dimſerutis
inquu hominibus peccata eoꝛum:
dimittet uobis ⁊ pater veſter qui in
celis eſt peccata veſtra:Si auteʒ nõ
remiſeritis hominibus: nec pater
veſter dimitietvobis peccata ueſtra

Juſta pꝛoꝛſus ⁊ condigna conditio
ac benigna qua diuine potenne lit
particeps homo ut ſententiam dei

ex ſuo liberet arbitrio:⁊ eo ſibi iudi
cio obſtringat dominum: quo iudi

cauerit ipſe conſeraum: ſiue itque

circa ſubiectos: ſiue circa equales
nature parilitas diligatur. Et quia

nemo non peccat:nemo non parcat

non difficulter pꝛeſtemꝰ quod gra
tulanter accepimus:⁊ ſine in largi
tate elemoſinarum ſiue in indulgen
tia peccatoꝛum quanto magis fueri
mus miierico:des:tanto ſimus per
fectius innocentes: er dominum
noſtrum Jeſum chꝛſtum qui vinit

zregnat in ſecula ſeculoꝛum Amen

Lectio ſancti euangeli ſecundũ

Joannem.

nilio tempoꝛe. Aſſumpſit Je

ſus Petrum Jacobum 2 Jo
annem fratrem eius:⁊ duxit eos in

montem excelſum ſcoꝛſum. Et reli

HU g üui

Homelia ſancti Leonis pape
de Tranſfiguratione domini.

Aangelica dilectiſſimi le
cLcclio que per aures coꝛpo
ris interioꝛem mentium no

gni ſacramenti nos intelligentiam

uocat:quam aſpirante gratia dei fa

cilius aſſequemur: ſi conſiderario
nem noſtram ad ea que paulopoſt

ſunt narrata:referamus. Saluatoꝛ

enim humani Jefus chꝛiſtus con

dens eam fidem que ? impios ad

iuſticiam ⁊ moꝛtuos reuocat ad vi

tam:ad hoc diſcipulos ſuos doctri

ne monitis ? operum miraculis
imbuebat: ut idem Chꝛiſius ⁊ vni

genitus dei ⁊ hominis filiuſ crede
retur. Nam vnum hoꝛum ſine alte
ro non pꝛoderat ad ſalutem:⁊ equa
lis erat periculi dominum Jefum
chꝛiſtum aut deum tantummodo

ſine homine aut ſine dco ſolum ho

minem credidiſſe: cum virunque

eſſet pariter confitendum:quia ſicut

deo vera humanitas ita hom ini in

crat uera diuinitas. Ad confirmã

dum ergo huius fidei ſaluberrimã
cognitionem: interrogauerat diſci
pulos ſuos dominus. ¶¶ Inter di
uerſas alioꝛum opiniones quid ip
ſi de eo crederent:quicq ue ſentirent:

ubi Petrus apoſtolus per reuela
tionem ſummi patris coꝛpoꝛea ſupc
rans 7 humana tranſcendensvidit
mentis oculis filium dei viui ⁊ con
feſſus eſt gloꝛiam deitatiſ:iquia non
ad ſolam reſpexit carnis iubſtanti

am ⁊ languinis tantumque in hac
fidei ſublimitlate complacuit: ut bea

titudinis:felicitate donatus ſacraʒ
inuiolabilis petre acciperet firmita
tem: ſuper quam fundata eccleſia

ſtrarum pulſauit auditum: ad ma

poꝛtis inferiæ moꝛtis legibus pꝛeua
leret:nec in ſoluendis ⁊ ſigandis

quoꝛumcunque cauſis aliud ratuʒ
eſſet in celis: q; quod Petri ſedii
ſet arbitrio.¶ HBac autem dilectiſſi
mi laude intelligentie celſitudo in
ſtruenda erat de inferioꝛis ſubſtan

tie lacramento: ne apoſtolica fides

ad gloꝛiam confitẽde in chꝛiſto dei
tatis euecta infirmitatis noſtre re
demptionem indignam impaſtibili
deo atque incongruam iudicaret:
⁊ ita iam in chꝛiſto humanam cre

derct gloꝛificatam eſſe naturam: ut
nec= ſupplicio poſſet afſici: nec moꝛ

te diſſolui.i¶Et ideo dicente domi

no quod opoꝛ:teret eum ire Hiero
ſolymam: ⁊ multa pati a ſenioꝛibuſ
⁊? ſcribis ac pꝛincipibus ſacerdotuʒ
⁊2 occidi: tertia die refſurgere. Cum
beatus Petrus qui ſuperno ulu
ſtratus lumine de ardenuſſima filj

dei couteſſione feruebat contume
lias illuſionum ⁊ crudeliſſime moꝛ
tis obp:obꝛium religioſo: ut puta

bat: ⁊ libero faſtidio reſpuiſſet be

nigna a ꝗ eſu increpatiõe coꝝꝛeptus

7 ad cupiditatem participande cum
eo paſſionis animatꝰ eſt: ſubſequeſ
enim exhoꝛtatio Saluatoꝛis hoc in
ſpirauit: hoc docuit: ut uolenies
eum ſequi: negarẽtſe ſibi: ⁊ pꝛo ſpe
eternoꝛum leuiſtimum ducerent tẽé
uia is
demum animam luam ſaluam face
ret: quream pꝛo chꝛiſto perdere nõ

poꝛalium detrimentum.

timeret: ut ergo iſtam felicis con
ſtantia foꝛtitudinem toto apoſtoli

coꝛde conciperent: ⁊ nihil de ſuſci
piende crucu aſperitate trepidarent
ut de ſupplicio chꝛiſti non erubeſce

rent: nec pudendam ſibi eam pati
entiam crederent: queſic ſubuura

(qt
ſere
⸗
ſochn
llo⸗
ſraui
miel
pois
lenti⸗
ſigna
deal
guſ
hon
ief
glite
pert
rcſe
e
bllem
nn
ſocon
Ctiint
lengo⸗
nlo gea
lonan
mmopl
les ius

fsc

Nant
lenpin
ocbo⸗
Columne
ſin ſe
uſoni⸗
ncine
vonmino
ſenceft
kopns

Pütatione

ſhonoie

d
li
ici
in
un
dei
en
Wi
N
WNR
Wiuu
eno⸗
e don
theo
Giocbel
1. Un
Mo
ſimudti
conme
ſmne nin
veut a
duſahe
—
NW
uit
honn
s
upohe
Cerent
Aidis
Uunlu
gaeno
s
M 1
lde
c ent
aubeſa
Gn
lbi⸗

S

tr

— —
=

— —

erat ſeuitiam paſſionis ut nonamit
teret glo:iam poreſtatis. ¶( Aſfſum

pſit Jeſus Petrum IJacobum ⁊ fra
trem eius Joannem. ¶ Et conſcen
ſo cum eis ſeoꝛſum in montem pꝛe

cellſo claritatem ſue gloꝛie demon

ſtrauit: quia licet intellexiſſent in eo
maieſtatem ðei ipſius: tamen coꝛ
poꝛis quo diuinitas tegebatur:po
tentiam neſciebant. ⁊ ideo pꝛopꝛie

ſignanterque pꝛomiſerat quoſdam

de aſtantibus diſcipulis non pꝛius
guſtare moꝛtem qʒ uiderent filium
hominis venientem in regno ſuo:
ideſt in regia claritate: quam ſpect?
aliter ad naturam ſuſcepti hominiſ
pert inentem his uiris uolu
it eſſe conſpicuam¶ Nam ülam ipſi

us deltatis ineffabilem ⁊ inacceſſi

bilem viſionem que in eternam vi
tam mundis coꝛde ſeruatur: nullo
modo moꝛtali adhuc carne circun
dati intueri poterant ⁊ videre. Ape
rit ergo dominus coꝛam electis teſti
bus gloꝛiam ſuam: ⁊æ communem
illam cum ceteris coꝛpoꝛis foꝛmam
tanto ſplendoꝛe clarificat:ut cum fa
cies eius ſolis fulgoꝛi ſimilis: ⁊ ue
ſtibus candoꝛi niuium eſſet equaliſ
In qua tranſfiguratione illud qui
dem pꝛincipaliter agebatur: ut de

coꝛdibus diſcipuloꝛum crucis ſcan

dalum toleretur:nec conturbaret eo
rum fidem uoluntarie humilitas
paſnonis: quibus reuelata eſſetab

ſcondita excellẽtia dignitatis. Sed

non minoꝛe pꝛouidentia ſpes eccle
ſie ſancte fundabatur:ut totuʒ chꝛi

ſti coꝛpus agnoſceret: quali eſſet cõ

mutatione donandum: ut eius ſi
bi honoꝛis conſoꝛtinm membꝛa ꝓp
mitterent:qui in eapite refulſiſſet: ðᷣ

quo idem dominus dixerat:cum ð

aduentus ſui maieſtate loqueretur
Tunc iuſti fulgebunt ſicut ſol in re
gno patris ſui. Et pꝛoteſtante hoc
ipſum beato Pauio apoſtolo ⁊ di
cente:Exiſtimo enim qnod non ſũt
condigne paſſiones huius tempo
ris ad futuram gloꝛiam:que reuela

bitur in nobis. Et iterum: Moꝛ

tui enim eſtis: 2 vita ueſtra abſcon
dita eſt cum chꝛiſto in deo. Cum eni
chꝛiſtus apparuerit uita ueſtra: tũc
⁊ uos apparebitis cu m illo in gilo
ria. (Confirmandis uero apoſto
lis ⁊ ad omnem ſcientiam pꝛouehẽ
dis illa quoque in illo miraculo ac
ceſſit inſtructio.¶ Hoyſes enim et
Helias lex ſcilicet ⁊ piophete appa
ruerunt cum vomino loquentes:ut

ueriſſime in illa quinque uiroꝛum

pꝛeſentia compleretur quod dictuzʒ
eſt: in duobus uel tribus teſtibus
ſtat omue uerbum. Quid hoc ſta
bilius: firmius uerbo: in cuius pꝛe

dicatione ueteris ⁊ noui teſtamenti

concinit tuba: ⁊ cum euangelica do
ctrina antiquarum pꝛoteſtationuuui
inſtrumenta concurrunt. (Aſtipu

lantur enim ſibi inuicem vtriuſque

ſederis pagine:⁊ quem ſub velami

ne myſterioꝛum pꝛecedentia pꝛomi
ſerant ſigna:manifeſtum atque per

ſpicuum p:eſentis gloꝛie ſplendoꝛ

oſtendit. Quia ſicut ait beatus Jo
annes. Lex per Mopſen vala eſt:
gratia ⁊ ueruas per Jeſumchꝛiſtuʒ

facta eſt: in quo ⁊ pꝛopheticarum
pꝛomiſſio impleta eſt figurarum: et

legalium ratio pꝛecepioꝛum dum

ueram docet Prophetiam per
ſui pꝛeſentiam: poſſibilia facit man

data per gratiam.Mis ergo ſacra

menioꝝ relationibus Retrus apo
ſtolus incitatus müdana ſpernẽs

⁊ terrena faſtidiens in eteruoꝝ deſi

derium quoddam mentis rapiebaz

tur exceſſu: ⁊ gaudio totius viſio

nis impletus ibi cum Jeſu optabat

habitare.ubi maniteſta eius gloꝛia
letabatur. Ande ⁊? ait: Domine bo

num eſt nos hic eſſe:ſi vis faciamaſ

hic tria tabernacla:tibi vnũ:Moy
ſi vnum:⁊ Helie vnũ. Sed hnic ſug

geſtioni dominus non reſpondit:ſi
gnificans non quidem impꝛobum
ſed inoꝛdinatum eſſe quod cuperet:
cum ſaluari mũdus niſi chꝛiſti moꝛ
te non poſſet:⁊ exemplo domini in
hoc laudaretur credentium fideſ ut

licet nõ opoꝛteret de beatitudinis
miſſ onibus dubitari: itelligermus
tamen inter tentatoꝛes huius uite

pꝛius nobis tolerantias poſtulãdã
ec:q; gloꝛiaʒ quia tempoꝛa patiẽdi
non poteſt fclicitas pꝛeuenire regnã
di. Adhucitaq; eo loquente Ecce

nubes lucida obũbꝛauit eos: ⁊ ecce

unor de nube dicenſ. Hic eſt filiꝰ meꝰ

dilectus:i quo mihi bene cõplacui:

ipſũ audite: pꝛeſens quideʒ erat in

filio pater: ⁊ in illa domini claritate
quam ad diſcipuloꝝ temperarat aſ
pecium:nõ ſeparabit᷑ ab nnigenito

genitoꝛis eſſentia:ſed ad cõmendan

dam pꝛopꝛietam i riuſqʒ ploneſi

cut niſui fignificauit filiũ ſplẽdor ex

coꝛpe:lſic audiuit patrem uox nũcia

uit ex nube. Qua voce accepia diſci
puli ꝙ in faciem ceciderunt: ⁊ timu
erunt ualde:non de patris tantum:
ſed ⁊ de fili maieſtate tremuerunt.

Altioꝛe enim ſenſu unam ntriuſque

inte lexerunt deitatem. Et quia in
fide non erat heſitatio non fuit in ti
moꝛe diſcretio. Latum ergo illud et
multiplex teſtimon um fuit: ⁊ plus

in nerboꝝ uiriute q́; in ſono uocis
auditum eſt:dicente eniʒ patre: Hic

rſt filius meus dilectuſin quo mihi
bene complacui:ipſum audite. Mõ
ne euidenter auditum eſt: hic eſt fili
us meus dilectus quem a me non
ſeparat deiias:non diuidit poteſtaſ
non diſcernit eternitas. Hic eſt filiꝰ
meus non adoptiuus: ſed pꝛopus.
non aliunde creatus: ſed ex me ge

nitus. non de alia natura mihi fac

tus comparabilis:ſed de mea eſſen
tia mihi factus equalis. hic eſt fuiuli
meus per quem omnia facta ſunt:⁊
ſine quo factum eſt nihil. QAui om
nia que facto: ſimiliter facit: ⁊ quic
auid operoꝛ inſeparabiliter mecuʒ
atque ind fferenter operatur.
In patre enim eſt filius:⁊ in filio pa
ter: nec vnquã unitas noſtra diuidi
tur.Et cum alijs ego ſim:qni genui

alius ille quem genui: nec aliud ta

men de illo nobis fas eſt cogitare:

qeũ de me ſentire poſſibile eſt. Hic ẽ

filius meus:qui eam quam mecum
habetequalitatem: non rapina ap
petit: nec vſurpatione pꝛelumpſit:

ſed manens in foꝛma gloꝛie mee ut

ad reparandum genus humanum

exequeretur commune conſilium:
vſq;ʒ ad foꝛmam ſeruilez inclinanit
incõmutabilem deitatem. Hunc er

