atq; blaſphemũ eſt:hocĩ iſtos qua

ſi iĩ ſentinã quandã cũ oium ſoꝛdiuzʒ
cõcretione ↄfluxit. AVnde uniuerſas
eoꝝ ĩbietates ac turpitudies enarra

re perlongũ eſt.ſupat enĩ uerboꝝ co
Piã criminũ multitudo.ex qbus ad

indicandũ pauca ſufficiũt:ut de ijs q̃

audieritis: etiã illa que uerecũde pꝛe
termiitimus:eſtimetis. De ſacris ta

men eoꝝ que apud illos tam obſce
na funt:qᷓ;ᷓ nephãda: qð iquiſitioni
noſtre domius mãifeſtari uoluitnõ
tacemus:ne qſq; putet nos de hac
re dubie fame ⁊ incerti opinionipus
credidiſſe.Reſidentibuſitaqʒ mecũ

Epiſcopis ac Preſbyteris ac ĩ eũdẽ
ↄleſſum Chꝛiſtianis viris ac nobili
bus ↄgregatis electos ⁊ electas eoꝝ

iuſſimus pᷣſentari.qui cũ de peruer
ſitste dogmatis ſui ⁊ de feſtiuitatuzʒ
ſuaꝝ ↄſuetudine multa reſerarent:
illud quoqʒ; ſcelus quod eloꝗ nere
cundũ eſt:pꝛodiderũt.quod iata di
ligẽtia iueſtigatũ eſt:ut nibil minus
credulis nihil obtrectatoꝛibus relin
queret᷑ ambiguũ.aderant eni oẽs p
ſone pꝑ quas nephandũ facinus fue

rat ppetratũ. Puella ſcilicet ut mul

tũ decẽnis ⁊ due mulieres que ipſã
nutrierant.⁊ huic ſceleri pꝛepararãt
pꝛeſto enĩ etat adoleſccẽtulis uitiatoꝛ

puelie ⁊ Epiſcopus ipſoꝝ deteſtãdi

eriminis oꝛdinatoꝛ oiuzʒ par fuit ho
rũ ⁊ una cõfefſio.⁊ pateſaciũ eſt exe
cratũ qð aures noſtre uix ferre po

tnerũt. De quo ne apertius loquen

tes caſtos offendamꝰ auditus geſto
rũ documẽta ſuff ciũt: qbus pleniſ

ſime docet: nullã ĩ hac ſecta pudici

ciazs nullã honeſtatẽ nullaz penitus
reperiri caſtitatẽ.In qua lex ẽc men
daciũ.diaboluſ religio.ſacritficiũ tur

pitudo.hos idco dilectiſſimi p oia
execrabiles atqʒ; peſtiferoſ quos ali

arum religionũ perturbatio nobis

itulit crebꝛioꝛes ab amicicia neſtra
penitus abdicate. uoſq; pꝛecipue

mulieres a taliũ noticia ⁊ colloqui

is abſtinere:ne duʒ ſabuloſis narra
tionibus:ĩcautus deleclatur auditꝰ

iioi
ene
6 1.
bſce
foni
ieno⸗
bac
ihs
Mä
cicdi
cnobli
nstor
perven
luitan;
roren:
bare
lata di
minus
srelin
oesp
us fue
m wul
ar ipſi
hamrit
Vinnte
kidi
utho⸗
ſſtexe
nepo
oqen
geſto
Pleni
1puci
nius
nen
cütor
bo
lostli
nobes
neſtr⸗
ccple
ſoan
nan
ntr

in diaboli laqueos icidatis. Qui ſci

ens ꝙ pꝛimũ uirum mulieris oꝛe ſe

duxerit:⁊ per femineam credulita

tem oẽs homines a paradili felicita
te deiecerit:ueſtro nunc quoqʒ ſexui

ſecurioꝛe iſidiat᷑ aſtutia. ut eas quo
que uos.dilectifſimi obſecrans mo
neo:ut ſicui ueſtrum inotuit:ubi ha
bitent:uel ubi frequẽtent:⁊ in quoꝝ
ſocietate requieſcãt:noſtre ſollicitu
dini fideliter idicetis ꝗa pꝛodeſt vni
cuiqʒ:qð pꝛotegente ſpũ ſancto ab
iſtis ipſe nõ capitur:ſʒ cum alios ca
pi itelligit:ipſe nõ mouetur. Contra
oẽs hoſtcs pꝛo ſalute oĩuʒ una com
munis debet eſſe uigilantia.ne ali
cuius mẽbꝛi uulnere etiam alia poſ

ſint mẽbꝛa coꝛũpi.⁊ qui tales nõ ꝓ
daeendos putant ĩ iudicio Chꝛiſti iue

niantur rei de ſilẽtio:etiã ſinon cõta
minãtur aſſenſu.Aſſumite igitur re

ligioſe ſollicitudis pium elũ.⁊ con

tra ſeuiſſimos hoſtes aiaꝝ oium fi
delium cura cõſurgat.Ideoqʒ eniʒ

miſericoꝛs deus quãdam nobiſpar

tem pꝛodidit hominũ noxioꝛum ut
manitfeſto piculo excitaretur diligẽ
tia cautionis.nõ ſufſiciat:quod actũ
eſt:ſʒ eadem ĩquiſitio pſeueret: que
hoc auxiliãte deo ↄſequetur:ut non

ſolum q recti ſũt:icolumes pſeuerẽt

ſʒ etiam multi ꝗ diabolica ſeductiõe
deeepti ſunt:ab erroꝛe reuocẽtur.ne

ſtre aũt oꝛationes ⁊ elemoſine atqʒ

ieiunia milericoꝛdi deo per hanc ip
ſam deuotionẽ ſacratius afferentur

cum etiam hoc opus ſidei ad omnia
officia pietatis acceſſerit.Quarta igi
tur ⁊ ſexta feria ieiunemus. Sabba
to autem apud pꝛeſenteʒ beatiſſimũ
Apoſtolum perrum nigilias celeb:e
mus.Qui ſicut experimur: ? credi
mus:pꝛo cõmendatis ſibi ouibus ĩ
deſinenter paſtoꝛales pꝛetendit ex

*„ „

cubias. exoꝛaturus dᷣepꝛecatiòibus

ſuis ut Eccleſia dei q̃ ipſiꝰẽ pᷣdicatio

nib'inſtituta ab oĩ crroꝛe ſit libera.ꝑ
LChꝛiſtum dominum nr̃uz Amen.

Be ieiunio decimi mẽſis ⁊ de mi
ſericoꝛdie opibꝰ eiuſdẽ.ſermo ſext.

VBangelicis ſanction bus dile
ctiſſimi multum auctoꝛitatis pᷣ

det doctrina legalis cum quedam
de mandato ueteri ad nonam obſer
uantiam tranſferuntur. ⁊? ex ipſa ec
cleſiaſtica deuotione demonſtratur
ꝙ dominus Jeſus Chꝛiſtus nõ ue
nit legem ſoluere:ſed adimplere. ceſ
ſantibus enim ſignificationibus ꝗ
bus Saluatoꝛiſ nr̃i nunciabatur ad
uentus:⁊ peractis figuris quas ab
ſtulit ipſa pꝛeſentia ueritatis ea que
nel ad regulas moꝛuʒ uel ad ſimpli
cem dei cultum ratio pietatis inſtitu
it.in eadem apud nos foꝛma in qua
ſunt condita:perſeuerant.⁊ que utri
qʒ teſtamento erant congrua. nulla
ſunt commutatione uariata. Ex hiſ

autiem eſt etiam decimi menſis ſollẽ

ne ieiunium. quod a nobis nunc eſt
annua conſuctudine celebꝛandum

quare plenum inſtitie eſt atqʒ pieta

tis gratias agere diuine largiiari ꝓ
fructibus.quos in uſus hominum

ſecundum ſumme pꝛouidentie tem
peramentum terra pꝛoduxit.Quod

ut pꝛompito aio nos.facere monſtre

mus.non ſolum continentiã ieiunij

ſed etiam elemoſinaꝝ curã opoꝛier.

aſſumi. ut de terra quoqʒ coꝛdis nr̃i

germen iuſtitie 2 fructus charitatis
oꝛiatur. Et miſericoꝛdiã ðei paupeꝝ
ipſius miſerẽdo mereamur. Efſicaciſ
ſima eni eſt ad exoꝛandũ poſtulatio
cui pietatiſ opa ſuſrragatur.quoniã
qui ſuũ ab ĩope nõ auertit aiuʒcito
ad ſe domini cõuertit audiluʒ.dicẽ

te dño Eſtote miſerieoꝛdes ſicut⁊ pr

neſter miſericoꝛs eſt. Bimittite 2 di

mittet uobiſ:qd hac iuſtitia benigni
us.Quid hac retributione elementi
us.nbi ſententia iudicaturi ĩ poteſta

te ponitur iudicãdi. Sate iquit ⁊ da

bitur nobis.Quãcito viffidẽtie ſolli

ciludo ⁊ anaricie ẽ amputata ↄtatio
ut quod redditurũ ſe pꝛomittit ueri

tas:ſecura expẽdat humanitas.Cõ
ſtans eſto Chꝛiſtiane largitoꝛ. Dat
qðaccipias.Sere:qð metas. Spar

ge:quod colligas. Noli metuere di

ſpendiũ.noli de dubio ſuſpitare pꝛo
uentu. Subſtãtia tua cum bene ero

gatur:auget.⁊ cõcupiſcere iuſtũ mi

ſericoꝛdie lucrum:eterni queſtus eſt
ſectari cõmercium. Miuneratoꝛ tuꝰ
nult te eſſe munificuzʒ:⁊ ꝗ dat:ut ha

beas:mãdat:ut tribus:dicẽs.Date:

7 dabitur uobis. Amplectenda eſtti

bi pꝛomtſſionis iſtiui gratulanda cõ
ditio:quãuis eni non habeas: niſi
quod acceperis:nõ potes tamen nõ
habere quod dederis.Qui ergo pe
cuniaſ amat. multiplicare opes ſu

as imodicis optat augmentis: hoc
potius ſanctũ fenus exerceat ⁊ hac

uſurarum arte diteſcat:ut nõ homi

num laboꝛantium captet neceſſitateſ
ne per doloſa officia laqueos ĩcidat

iſolubiliũ debitoꝛũ.ſed üũllius ſir cre

ditoꝛ:ꝗ dicit.date:⁊ dabitur uobis.

remetietur uobis.Infidelis autẽ et

iniquas ẽſt etiã ſibi:q quod eſtimat

diligendum:non uult habere perpe

tuũ.Quantalibet adijciat:q; talibet

condat:⁊ congerat:inops i hoe mũ

do ⁊ egenꝰ abſcedit:dicente. Sauid

Pꝛopbeta:quoniã cum interierit:

non accipiet oĩa.neqʒ deſcendet enz

eo gloꝛia eius:qa ſi benignus eſſet

aĩe ſue:illi bona ſua crederet:q ⁊ ido
neus ſideiuſſoꝛ eſt pꝛauperum: ? lar

habitabu i tabernaculo tuo.aut qs

cnie ſue captat uſuris.⁊ dum per

⁊ qua menſura mẽſifneritis: eadem

ueſtroꝛum habere conſoꝛtes. Mul

giſſimus redditoꝛ uſuramim. Sed i
iuſta ipudens anaricia que bene
ſiciu ſe dicit pꝛeſtare cum decipit: nõ

credit deo neraciter pꝛomitieni.2 cre

dit homini trepide paciſeenti. èOum

que ceteriora exiſtimat pꝛelentia qG;
futura:merito ĩ hoc frequenter ĩcur
rit:ut ei cupiditas iniuſtilucri cauſa ſ

ſu damni. Ande ꝗlibet ſequatur euz
tus:mala ſemper eſt ratio feneràtis
cui peccuniam ⁊ minuiſſe z⁊ auxiſie
peccatum eſt.ut aut miſer ſit amutẽ
do quod dedii:aut mifericoꝛ accipiẽ
doquod non dedit.Fugienda pꝛoꝛ
ſus eſt inigtas fenoꝛis: ⁊ lucruʒ om
ni catens humanitate nitandum eſt.
multiplicatur ꝗqdem facultas iniuſtii
⁊ triſtibuſ icrementis:lʒ meruis ſub
ſtantia contabelcit.quoniam fenlus R
pecunie funus eſt aie. Quid eni de
huiuſmodi hominibus ſentiat deꝰ
ſacratiſſimꝰ Nꝛopheta O auid ma
nifeſtatq cum diceret. Domie quis

requieſcet ĩ monte ſancio tuo.Relpõ
ſo diuine uocis inſtruitur:⁊ eum ad
eternam reqem pertinere cognoſcit
qui iter alias pie conuerſlallonis re
gulas pecuniam ſuam non dedit ad
uſuram.2 a ta bernaculo dei oſtendi
tur alienus:⁊ a ſancto monte eiul ex
traneus:ꝗq doloſum queſtum de pe

—

aliena cupit damna ditari eterna di
gnus ẽ egeſtate puniri. Nos itaq
dilectiſſimi ꝗ ex toto coꝛde pꝛomiſſi
onibus domini credidiſtis:ſugiẽtes
auaricie lepꝛam imundiſſimam: do
niſ dei pie ⁊ ſapienter utimini/ quo
niam de ipſius largitate gaudetis:
dare oberam utpoſſuis gaudioꝛuʒ

tis eni que nobis ſuppetunt:deſunt
Tin quoꝛundam indigentia nobis

ene
e
in
cr
ula

N GH

Wans
pite
Mi
cchi
1a
HR
mck,
iuſtif
3ub
DNIGE
lide
de

GNn

gis
gs
Pepo⸗
d
nolct
1s e
ditad
ſndi
ciuler
de X
un
midi
5
onii
gites
1quo
geus:
liomz
l
eſunt
hobis

„

materia data eſt diuie bonitatis im

mitandce.ut per uos ⁊ in alios diuĩa

beneficia tranſirent. ⁊ bene diſpẽſan
tes tempoꝛalia acquireretis eterna.
Quarte igit᷑ ⁊ ſexia feria ieiunemuſ
Sabbato autem apud beatiſſimnz
Apoſtolu; Petrum nigilemus.Cu

ius oꝛationibus nobis per oĩa obti

neatur diuina pꝛotectio. Per Chꝛi
ſtum dominum noſtrum Amen.

Be ieiunio decimi mẽſis ⁊ elemo
ſinis ciuſdem. Sermo ſeptimus.

Neſidia militie Chꝛiſtiane di
lectiſſimi ſanctiticandis menti
bus noſtris atque coꝛpoꝛibus diui
nitus inſtituta ideo cum dierum tem
po:umque curriculis ſine ceſſatione
reparantur: ut infirmitatuʒ noſtraꝝ
ipſa noslmedicina commoneat. na

tura quippe mutabilis ⁊ de peccati
labe moꝛtalis licet etiam iam redem

pra ⁊ lacro bapliſmate ſit renata: in

quanium eſtpaſſibilis: intantum eſt

ad deterioꝛa pꝛocliuis conumperet᷑

que carnali deſiderio: niſi ſpiritali

muniretur auxilio.quia ſicut illi nun
quam deeſt vnde conuat:ita ſemper
pꝛeſto eſt unde ſubſiſtat.dicẽte Apo

ſtolo:fidelis deus qui uos nõ pane

tur temptari ſupꝛa id:quod poteſtis

ſed faciet pꝛouentaʒ:ut poſſitis ſuſti

nere. Quamuis ergo dominus pꝛo
tegat bellatoꝛes ⁊ milites ſuos ille ꝗ
potens eſt in pꝛelio:cohoꝛtetur:⁊ di
cat. Molite timere:quia ego uici mũ
dum. Sciendum tamen eſt dilectiſſi

mihoc incitamento foꝛmidinem ſub
latam eſſe:non pugnaʒ. ⁊ retuſo acu
leo timoꝛis caulam manere certami

nis.Quod ab hoſte uerſuto terribi
liter qdem furoꝛe perſecunionis mo
uetur. Sed inocentihus ſpecie pacis

infertur. Abi enim in aperto ſuntpu

gne:manifeſteſunt ⁊ coꝛonè. Et hoc
ipſum alit atque accendit patientie
foꝛtitudinẽ:quod ſicut pꝛoxima eſt

tribulatio: ita eſt uicina pꝛomiſſio.
ceſſantibus publicis impugnaiioni

bus ſpioꝛum.Eta cedibus ⁊ ſuppli
cijs fidelium diabolo continente ne

pertinacia crudelitatum muluplica

tio fieret triumpho:um ueſtroꝛum.

Fremit aducrſarius. cruẽtas inimi
cicias ad quietas conuertit iſidias.

ut quos uincere fame ⁊ gelu flamis
ferroque non poterat:onio tabeface
ret:cupiditatibus irretiret:am buiõe
iflaret:uoluptate conumperet. Sed
ijs malis atque alis oibus deſtruẽ
dis habet acics Chꝛiſtiana poletes
munitiones ⁊ arma uictricia:deo ſci

licet ĩſtruente milites ſuos ui ſp ritu

ueritatts manſuetudo iraʒ:largitas
auariciam: benignitas extiguat inui
diam. commutante eni dextra excel
ſi coꝛda multoꝛum:redijt i nouitateʒ
uetuſtas:⁊ de iniqtatis famulis mi
niſtri pꝛodiere iuſtitie Subegit luxu
riam cõtinentia humilitas arroga
tiam pꝛopulſauit.⁊ q ĩpudicicia ſor
duerãt:caſtitate nituerunt. His autẽ
cõuerſionibus dilectiſſimi pꝛouidẽ
te gratia dei addita ſunt ſancta ieiu

nia:queĩ ꝗbuſdam diebus uniuer

ſam Eccleſie deuotionẽ obieruantie

gencralis exigerent. Quauis. n. pul

chꝛum eſt atq; laudabile ut ſingula
queq; mẽbꝛa coꝛpoꝛis Chꝛiſti ꝓpꝛi

is oꝛnent cfficijs. Excellẽuoꝛis tam

ẽ actiõis ſacratoꝛiſq; uirtutis cum i

nruz pꝛopoſitũ pic plebis coꝛda cõ
currũt: ut ille cui ſacuficatio nr̃a ſup
pliciũ ẽ:nõ ſolũ a parte:Iz etiaʒ a ſoli
Aitate ſuperet᷑ cui nüc opere dilectiſ
ſimidecimꝰ mẽſiſofſe:t:à munci quo
diãmodo ꝓ q̃litate tẽpoꝛis ſunne ꝗſ
q; frigo:e iſndelitat ooto:peat.ſj po

tius charitatis ſpiritu conualeſcat.
AQAuoniam ⁊ per ipſa elementa mun
di tanq;ᷓ per publicas paginas ſigni
ſicationes diuine noluntatis accepi
mus. Meè unq́; ceſſat ſuperna eru
ditio quãdo enam de ijs que nobis
famulantur:imbuimur. Pꝛeter illã
nanq; Apoſtolicam ſententiaʒ qua
homines fructu pietatis carẽtes ua

cuis arboꝛibus cõparantur:etiaj3 il

laſficus nobis caueda eſt:de ſue ile

cunditatis exemplo:quam domius
Jeſus ſicut Euangelium refert:nihil

*
R

habentemqõ eſuriens ſumeret
petua ſterililate danauit. ut ſellige
remus quoniam q eſurientem nõ re
fouet egenum:illi denegat cibũ:qui

ð pauperi eſt datum:ſibi dixit ipen

ſum.⁊ huius maledictionis arboꝛeſ

eruni:quibus a iudicãte dicetur.DHi

ſcedite a me maledicti ĩ igneʒ eternũ
quem pꝛeparauit pater meus diabo
lo ⁊ angelis eius. Eſuriui eni ⁊ non
dediſtis mihi manducare. Sitiui
non dediſtis mihi bibere 2 eetera.
Que ideo ſingula recoinniur:ut ad
Uertamus non futurum extra mileri
coꝛdiam:q uel partem hoꝛum opeꝝ
fuerit executus.Amma autem nemi
nem iuuans erit arboꝛnon habens
poma:cum totius fructu pietatis in
uenietur aliena.Decimi ergo meſis
ieiunium quod eſt hyemalis tempo
ris ad agriculturam nos myſticam
uocat:qua ſegetum ⁊ palmiiuʒ atqʒ

arboꝛum uires quibus humana ſu
ſten tatur ifirmitas: ſpiritalibus ſtu
dijs excolaniur. ut dominicus ager
ſuis ditetur impendijs.⁊ queʒ nun

ꝙᷓ;ᷓ expedit eſſe ſine fructu ð pꝛopꝛia

fia tubertate fecundioꝛ.quod utiq; i

telligit ſanctitas ueſtra ad totius Ec

cleſie pꝛofectum eſte relerenclũ: que
ruʒ in fide germen eſt in ſpe incremẽ

tum in charitate natiuitas. quia ee
ſtigatio co:ꝛpoꝛis ⁊ inſtantis oꝛatiõii

tunc ueram obtinent puritatem: cuʒ
elemoſinarum ſanctiſicatione nite
ſcunt:dicentc domino:date elemoſi
nam ⁊ ecce omnia mũda ſunt uobis
Quarta igitur 2 lexta feria ieiune
mus:Sabbato autem apud beatiſii
mum Petrum Apoſtoluʒz uigilias

celebꝛemus ipſo pꝛeſtante ⁊ adiuuã
te ꝗq cum:patre ⁊ ſancto ſpiritu uiuit

2 regnat in ſecula ſeculoꝛum Zlmen.
¶ DOe leiunio decimi mẽſis ⁊ elemo
ſinis ciuldem. Sermo octauus.
NEm de adueniu regni dei?⁊ ö
Amundi fne ac tempoꝛum diſci
pulos ſuos Saluatoꝛ inſtrueret: o
tamq; Eccleſiam luam in 2lpoſtoliſ
ſuis erudiret. Cauete inquit ne gra
uentur co:da ueſtra crapula ebꝛie
tate ⁊ cogitatiõibus ſecularibus:qdð
utiq; pꝛeceptum dilectiſſinn ad nos
ſpeciatius pertinere cognoſcimus ꝗ

bus denuntiatus dies etiam ſi eſt oc

cultus:non dubitatur eiſe nicinuungs.
Ad cuiug aduentum omnem hbomi
nem conueniipꝛeparari: ne quẽquãa
aut uentri deduum aut curis ſecula
ribus inueniat implicatum. Quolti
diano enim dilectiſſimi experimẽto
pꝛobatur polus ſatietate aciẽ mẽtis

obtundi. ciboꝝ nimietate uigoꝛẽ coꝛ

dis hebetari.ita ut delectatio edẽdi
etiã coꝛpoꝝ cõtraria ſit ſaluti:niſi ra
tio tẽperantie obſiſtat illeceb:e.⁊ qdGd
futurũ eſt oneri: ſubtrahat uolupra
ti. Quãuis eni ſine aia nihil caro de
ſiderei:⁊ ide accipiat ſenſus: unde ſlu
mit ⁊ motus:eiuidem tamẽ eſt aie q
dam ſibi ſubdite negare ſubſtantie æ-z
interioꝛi iudicio ab inconuentibus
cxterioꝛa frenare.ut a coꝛpoꝛeis cupi
ditatibus ſepius libera in aulmen
tis poſſu diuine uacare ſapientite.

15 „.

na
tö
ll;
nite⸗
noſt
wis⸗
ine
Ali
gls
Cä
ariu
Annn
leno
16.
dat
n dli
Tet:no
loll
ege
lbie
lag
dnos
mrsg.
ſickee
nenos,
nboni
igi
ſ
Qoi
mdo
nenas
te
oti
ignifu

uegö

d
Node
del
aie.
tie4

ulbaes

i
nn

Nlt.

vvbi omni ſtrepitu ſilente curarũ me
ditationibus ſanctis ⁊ in delitijs le
tcetur eternis.qð ſi in hac uita diſſici
le eſt cõtinuari.poteſt tamen frequẽ

ter aſſumi ut ſepiuſac diutius ſpirita

libu s:potius qᷓ;ᷓ carnaltibus occupe
tur.Et cum melioꝛibus curis ipendi
mus maio:es moꝛas ad iconuptibi
les diuitias etiam tempoꝛales tran

ſeun t actiones. Muius obſeruantie

utilitas dilectiſſimi ĩ eccleſiaſticis cſt

pꝛecipue cõſtituta iciuniſ que ex do

ctrina ſãcti ſpiritus ita per totius an
ni circulum diſtributa ſunt:ut lex ab
Rinentie omnibus ſit aſcripta temps
ribus. Siquidem ieiunium uernuz
i quadrageſima eſtiuum in penihe

coſte:autumnale in menſe ſeptimo:
hyemale autem ĩ hoc ꝗ eſt decimuſ

celebꝛamus:iietligentes diuis nihil
uacuuz eſſe eeehtis uerbo dciad
tram oia elementa
ſeruire:dum per ipſos mundi cardi

eruditionem noſt

nes:quaſi per qnttuoꝛ Euangelia
iceſſabili tuba diſcimus quod ⁊ pꝛe

dicemus:⁊ agamul:dicẽte Pꝛophe
ta. Celi enarrant glotiam dei: ⁊ ope
ra manuum eiuſ annunciat firmam
tum. Dies diei eructat verbuʒz: ⁊ nox
nocti ĩdicat ſcientiam. Quid eſt per
quod ueritas nobis non loquatur.

Ipſius voces ĩ die ipſius audiũtur

iInocte. pulchꝛitudo rerum unius
dei opiſicio conditarum non deſinit
coꝛdis airibus magiſtram iſinuarre
rationem:vt iuiſibilia dei per ea que
facta ſunt:intellecta conſpiciantur. ẽ
non creaturis ſed creatoꝛi oium ſer
niatur. Cum ergo uniuerſa uitia per
continentiam deſtruantur: qcquid
auaricia ſitit:qcqd ſuperbia ambit:
ꝗcqd luxuria concupiſcit:huius uir
iutis ſoliditate ſuperetur. Quis non
ſielligat: q; tum nobis per ieiunia cõ

4

feratur. In quibus idicitur:ut noꝝn
ſolũ a cibis led etiã ab oibus carna
libus deſiderijs tẽperet᷑.Allioqn ſu
perfluũ eſt ſuſcipere eſuri:⁊ nuncᷓ
deponere uoluptatẽ. reciſo affligi ci

bo.⁊ a cõcepto nõ reſilire peccalo.
carnale eſt nõ ſpiritale iciuniũ ubi ſo

li corpoꝛinõ parcif: 2ĩ js que oib“

delicijs ſunt nocẽtioꝛa:permanetur

Quid prodiſt aĩe foꝛis agere quaſi

dominam: itus ſeruire captiuam.
mẽbꝛis pꝛopiis imꝑare ⁊ ius ꝓpꝛie
libertatis ammittere. Et merito ple
runque pattitur famulam rebellan

tem:que nõ reddit dño debitam ſer
uitutẽ. Jeiunet.exgo coꝛpus abeſciſ

mens ieiuneta uitijs. curaſ cnpichs

tateſque terrenas regis ſui lege duu
dicet. Meminerit pꝛimã dilectioneʒ

deo ſecundã d.bere pꝛoximo.ocſqʒ

affectus ſuos hac regula dirigẽdos
ut nec a cultu recedat domini:nec ab

utilitate cõſerui.quomodo auteʒ de

uſcolitur.niſi ut quod pli placet:pla
ceat ? nobis. Hec ab eius iperio no

ſter unqᷓ; reſultet affectus.quoniam

ſi hoc qð ille uult nolumus:ab illo
ſũmet ifirmitaſ noſtra uirtutẽ:a quo
iplam accepimus uoluntatẽ. Seus
eſt enim ſicut ait Apoſtoluſ:q operz
tur i nobis ⁊ nelle ⁊ perſicere pꝛo bo
na uoluntate. nec ſuperbia denique
homo iſla bit.nec deſperatiõe frage
tur:ſi bonis diuinitus datis i goꝛiã
dantis utat.⁊ ab ijs deſideria ſua re
uocet:q̃ ſibi nocitura cognoſcit. Ab
ſtinens eui ab iuidie malignitate a
luxurie diſſolutiõea ꝑturbatiõe ira
cundie a cupiditate uidicte puriſica
pitur ueri ſanctificatione ieiunij.?⁊ in
coꝛuptibiliũ deliciaꝝ uoluptate pz
ſcet.ut ꝑ nuſum ſpiritalẽ etiã terre naſ
copias i celeſtẽ nonerit trãſferre ſub
ſtantiam:non ſibi credẽdo que acce

„„

perit: ſed magis magiſique multipli
cando quod dederit Unde paterne
ccharitatis affectu dilectioneʒ ueſtrã
monemus:ut ieiunium decuni men
ſis fructuoſum vobis elemoſinaruʒ;
largitate faciatis:gaudentes ꝙ per
uos dominus pauperes ſuos palſcit
Zyueſtit. Quibus utique poſſei eas
quas uobis ↄiulit mribuere faculta
teſ:nili pꝛo iena bili miſericoꝛdia ſua
12 illos iuſtificare uellei de patientia

Alaboꝛ:is ⁊ uos de opere charitatis.
Quarrta igit᷑ ⁊ ſexta feria ieiunemuſ

Sabbalo aũ̃t apud beatiſſ mũ apo
ſtolnm Peurũ nigilias celł'bꝛemus

q ⁊ oꝛationes ⁊ ieiunia ⁊ elemoſinaſ

noſtras pꝛecibus ſnis dignabit᷑ ad

iuuare pᷣſtàre dño noſtro Jeſu Chꝛi
ſto ꝗq cum patre ⁊ ſãcto ſpiritu uiuua

regnati lecula ſeculoꝝ Amen.
¶ Leo/Napa Flauiano Conſtanti

Jlectiſſimo filio Flauião Leo

lis quas miramur fuiſſe tam ſeras:
⁊2 geſtoꝛum Epiſcopalium oꝛdie re

cenſito tandem quid apud nos ſcan

dali contra integrnatem fidei exoꝛtũ

fuiſſet:agnouimus.a que pꝛiuſ uide

bantur occulta:nunc nobis reſerata
patuerunt.quibus Eutyches ꝗ pꝛeſ
biterij nomine honoꝛabilis ideba
tur multum impꝛudens T nimis im

peritus oſtenditur:ut etiam de ipſo

dictum ſita ꝛopheta. Moluit itel

ligere:ut bene ageret:iniquitateʒ me
ditatus eſt i cubiliſuo.Quid aũt ini
quius:qᷓ; impie ſapere. Sed i hanc
iſipientam cadunt:q cum ad cogno

ſcendam ueritatem aliquo iĩpediun

tur obſcuro non ad Pꝛopheticas
noees. non ad Apoſtolicas litteraſ-

nec ad Euangelicas autoꝛitatis: ſed

¶nopolitano Epiſcopo. Epiſtola.

ectis dilectionis tue epiſio

ad ſemetipſos recurrunt.⁊ ideo ma
giſtri erroꝛis exiſtunt:quia neritatii
diſcipuli non fuerunt.quam eni eru
ditionem de ſacris noui ⁊ ueterii te
ſtamenti paginis acquiſiuit: qui ne
ipſius quidem Symboliinitia con

pꝛehendit:⁊ quod per totum mũdũ
omnium regenerandoꝛum uoce de
pꝛomitur: iſtius adhuc ſenis coꝛde
non capitur. Neſciens igitur quid

deberet de uerbi dei icarnatone ſe

tire:nec unolens ad pꝛomerenduz lu
men intelligentie in ſlanctarum ſcrip
turam latitudine laboꝛare:illam ſal
tem communem ⁊ indiicretam con
feſſionem ſollicito recepiſſet auduu:
quam fidelium uniuerſitas pꝛoſite
retur:credere ſe in deum patrem om
nipotentem: in Jeſum Chꝛſtum fi
lium eius vnicum dominum nrum:
q natuſ eſt de ſpiritu ſancto ex Ma
ria virgine:quibus tribus ſententiji
omnium ferehercticoꝛum machine
diſſoluuntur. Cum enim deus ⁊ om
nipotens ⁊ pater creditur: conſempi
ternus eidem filius demonſtratur:
in nulio a patre diflerens gqa de deo

deus de omnipotente omnipotens
de eterno nats eſt coeternus: non
poſterioꝛ tempoꝛe non inferioꝛ pote
ſtate:non diſſimilil gloꝛia:non diui
ſus eſſentia. Idem vero ſempiterni
genitoꝛis vnigenitus ſempiternus:
natus eſt de ſpiritu ſãcio ex Maria
vir gine.que natiuitas tempoꝛalis il
li natiuirati diuie ſempiterne nihil

minuit nihil contulit: Sed totam ſe
reparãdo homini ꝗ erat deceptus iĩ
peudit:ut ⁊ moꝛtẽ uinceret:⁊ ius dia
boli qui moꝛtis habebat imperium

ſualuirtute deſtrueret. NMon enim
nos ſuperare poſſimꝰpeccati ⁊ moꝛ

tis autoꝛem nili naturam noſtram

ille ſuſciperet:: ſuam ſfaceret.quẽ nec

ID
eun
klte
nine
con
üdi
Ede
e
d

nz
mierp
unſ
nN&
Udt:
pooſte

emon.

tum i
Ufuin⸗
mentut
nachine

Sn

Coſienpi
ſraur.
nordeo
poens
us:non
or po⸗
nonduu
Mnpim
pianu.
Alo⸗
—
wumte
chwoi
iusci⸗
ſperiun
. giin

ee

peccatum contaminare:nec moꝛ po
tuit detinere. Conceptus quippe eſft
deſpiritu ſancto intra uterum uirgi
nis malris:que illum ita ſalua unirgi
niiate edidit: quemadmocdum ſalla
uirginitate concepit. Sed ſi de hoc
Chꝛiꝛiſtiane fidei fonte puriſſimo ſin
cerum intelleoaum haurire non po
terat:quia ſplendoꝛem perſpicue ue
ritatis obcecatione ſibi pꝛopꝛia tene
baꝛarat:doctrine ſe Euangelice ſubdi
diſſet: dicẽte Mattheo. Liber gene

rationis Jeſu Chꝛiſti filij Dauid ſi

lij hab:aaʒ: Apoſtolice quoque pꝛe
dicationis expetiſſet inſtructum: le
gens ĩ epiſtola ad Romanoſ. Pau
lus ſeruuſ ꝗJeſu Chriſti nocatꝰ Apo
ſtolus ſegregatus in Euangelium
dei quod ante pꝛomiſerat per Pꝛo
phetas ſuos in ſcripturis ſanctis de
flilo ſuo qui facius ẽ ei ex ſemine Sa
uid ſecundum carnem:ad pꝛopheti
cas quoqʒ paginas piam ſollicitudi
nem eontuliſſet: ⁊ inueniret pꝛomiſſi
onem dei ad habꝛaam dicentis. In
ſemine tno benedicentur omnes gẽ-
tes.Et ne de huius ſeminis pꝛopꝛie
tate dubitaret: ſecutus fuiſſet po
ſtolum dicenrem.Abꝛae dicte ſũt ꝓ
miſſiones ſemini eius non dicit et
ſeminibus quaſi in multis: ſed qua
ſi in uno. ſemini tuo quod eſt Chꝛi
ſtus. Eſaie quoqʒ pꝛedicationem ẽ
terioꝛe app:ꝛchendiſſet auditu dicen
tis.Eece uirgo concipiet in utero et
pariet filinm ⁊ nocabiturnomẽ eius
Emmanuel quod eſt interpꝛetatum
nobiſcum deuſ.Eiuſdẽ quoq; Pꝛo
pphele cum fideliter uerba legiſſet:pu
er natus eſt nobis ⁊ filius datus eſt
nobis: cuius poteſtas ſuper hume
ros eius ⁊ nocabit nomen eius ma
gni conſili angelus:deus foꝛtis: pa
ter futuri ſeculi:pꝛinceps pacis. NMec

fruſtratoꝛie ita loquens uerbum di
ceret carnem factum:ut editus utero
nirginis Chꝛiſtus haberet foꝛmam
hopminis: 1 nõ haberet materni coꝛ

poꝛis ueritatem.n foꝛte ideo puta

untdominum noſtrum Jeſum Lhꝛi

ſtuʒ non noſtre eſſe nature quia miſ

ſus ad beatam nirginem: Mariam

Angelus ait. Spiritus ſanctus ſuꝑ
ueniet in te:⁊ uirtus altiſſimi obum

bꝛabit tibi:ideoq; ⁊ quod naſceiur

ex teſanctum uocabitur ſilius dei: 2

nuia conceptus uirginis diuini fuit
operls non de natura concipientis
ſuerit caro concepti. Sed non lta in

telligenda eſt illa gencraſio ſingula

riter mirabilis: ⁊ mirabiliter ſin gula
ris:ut per nouitatem creationis pꝛio

pꝛietas remota ſit generis: ſccundi
tatem enim uirgini ſpiritus dedit ſã
ctus:ueritas autcʒ co:ꝛpoꝛis ſumpta

cſt de coꝛpoꝛe. Et edificantem ſibi ſa
pientia domum uerbum caro factuz
eſt:? habitauit in nobis hoc eſt ĩ car
ne quaʒ aſſumpſitex honine: quã

ſpiritu uite rationabilis animauit.

ſalua igitur pꝛopꝛictate utriuſq; na

ture ⁊ ſubſtantie in unam coeunte ꝑ

ſonã ſuſcepta ẽ a maieſtate hũilitas

a uirtute itirmitaſ:ab eternitate moꝛ

talitas.⁊ ad reſoluenduz ↄditionis
noſtre debitũ: natura iuiolabilis:na
ture ẽ unita paſſibili.ut quod nr̃is
remedis ↄgruebat:unus atqʒ ideʒ
mediatoꝛ dei ⁊ hominũ homo Chꝛi

ſtus Jeſus moꝛi poſſet ex uno:⁊ re
ſurgere poſſet ex altero. In itegra cx
go ueritate hominis ꝑf ctaque natu

ra uerꝰ natus ẽ deus:totus ĩ ſuis:to

tus ĩ nr̃is.nr̃a autẽ dicimuſque i no

bis ab init o creatoꝛ ↄdidit:⁊ q̃ repa

rãda ſuſepit. Mã illa que deceptoꝛ in
tulit:⁊ homo deceptus admiſii ꝛnul
lum habuerũtĩ Saluatoꝛe ueſtigiũ

O gu⸗a
nec quia communioneʒ bumanãꝝx impaſſibilis deus non dedignatus n
ſubit infirmitatum ideo noſtroꝛum eſt homo eſſe paſſibilis. immoꝛta ⸗
ſuit particeps delicioꝝ. Aſſumpſit lis moꝛiis legibus ſubiacere. Noua e
foꝛmam ſerui ſine ſoꝛde peccati. hu autem natiunate generalus quia m e
mana augens. dinina non minues uiolara nirginitas concupicentia,z 6
Quia cxinanitio illa qna ſe inuiſibi neſciuit: carnis matcriam nuniſira
lis uiſibilem pꝛebuit:⁊creatoꝛ ⁊ do nit:aſſumpta eſt de matre vomini n
minus oium rerum unus uoluit eẽ natura non cuipa. neci domino Ze ſ
moꝛtaliũ: Inclinatio fuit miſeratioii ſu Chꝛiſto exutero uirginis genito nu
non deſeciio poleſtatis. ꝛoindeꝗq quia natiuitas eſt mirabiliſ:ideo no u
manens ifoꝛma dei fecit hominem ſiteeſt nature diſſimilis. Qui enim nmn
idẽ in foꝛma ſeru facius eſt homo. nerus eſt deus idem verui eſt homo al
Tenei ergo ſine detectu pꝛopꝛietatez Et nullum eſt in hac unitate menda n
ſuam vtraqʒ; naiura. Et ſicui ſmmaʒ cium: dum inuicem ſunt bumiluad
ſerui dei fonmna nõ ademit:ita ſoꝛma bhomis 2 altiindo deitatis. ſicut eni un
ſerui non minuit. Nam quia glona deus non mutatur miſerstione: ita ii
batur diabolus hominẽ ſua fraude bomo non conſumit dignilate.agit .
deceptum diuinis caruiſſe muneri enim utraq; ſoꝛma cum alterius coᷣ
bus:⁊ immonalitartis dote nudatũ munione qð pꝛopꝛium eſt. uerbo ſci un
duram mo::tis ſubuſſe ſententiam: licet cooperaie quod ucrbieſi.⁊ car hen
ſeq; in malis ſuis quoddam de pꝛe ne cxequente quod carnis ceſtunum nlen
naricatoꝛis conſoꝛtio inueniſſe ſola hoꝛum coꝛ uſcat miraculis. aliud ſuc AMn
tium:deum quoq; iuſtitie exigente cumbit iniurijs.? ſicut nerbum abe n
ratione erga hominem quez ianto qualitate paterne gioꝛie nõ recedit: M
honoꝛe condiderat pꝛopꝛiam mu:aſ iia caro naturam noſirigeneris njõ lgo
ſe ſentenriam opus uit ſecreti diſpẽ reliuquit. Anus eniʒs idemq; eſt qg5 nahie
ſatione conſili: ut incommutabilis ſepe dicendum eſt: uere dei hliuse tt· utcee
. deus cnius noluntaſnon poteſi ſa nere homimis filius.deus per id qGd ſporn
benignitate pꝛiuari:pꝛimã erga nos in pꝛincipio eratuerbum: T nerbum ce
pieratis ſue diſpenſationez ſacramẽ erarapud deum: 7 deus eratuerbu. Unl
to occultioꝛe compieret.⁊ homo dia Homo:perid. quod uerbum caro nec
bolice iniquitatis uerſutia coacrus factum eſt: ⁊ habitaun in nobis. deꝰ ſich
in culpam conira dei pꝛopoſituz nõ per id: quod omnia per ipſum ftactas uli
perirei. Ingreditur ergo mundi in lunt: 2 ane ipſo feramelt nibi⸗ bo eo

fima ſilius dei de celeſti ſede deſcen mo per id:quod factus eſt cx mulie Ugec
dens a paterna gloꝛia nõ recedẽs re factus ſub lege. natiuitas carniis lhil

Nouo oꝛdine nona natiuitate gene maiteſtatio eſt humane nature. par icdet
raius.nouo oꝛdine quia inuiſibilis tus uirginis diuine eſt nirtutis iunlnii ein
. in ſuis uiſibilis factus eſt in noſtris. diciuʒ. Anfantia parunli oſtenditu Mia
incompꝛehenſibilis uoluit compꝛte in bumilitate cunarum. Ma gnitun laſncl
bendrante tempoꝛa eternus mane do altmſimi declaratur uocibus an amt
eſſe cpit ex tempoꝛe. Aniuerſuatis geloꝛum. Similis eſt rudimẽtis o ducam
dominus ſeruilem foꝛmam obübꝛa minum:quem Herodes impiuſmo lans

ta maieſtatis ſue imenſiate ſuſcepit litur occidere Sed dominus ẽ oiuz

t
ve
u
n
ia;
nini
83
Gor
Uucnn
thore
mmiu
dt
er itn
1oco
bolci
4N
Unom

mede⸗
aedn:
nens nö

P aö
lnsct

d⸗
uum
tucrvĩ⸗

m (Nho

obisde⸗
ſommtaua

ſihilho
AMien

amis
isiuci

enditur
dagn n
ivas In.
nitis bo
ſpinne
st il;

adlac

quez Magi gaudẽt ſupplicitẽr ãdo
rare. Jam cuzʒ ad pꝛecurſoꝛis ſui OH

annis baptiſmum vcnit: ne lateret:

quod carnis uelamine diuinitas te

gereur:uox patris de celo intonãs
dixit: hic eſt ſilius meus dilecius:in

q; ſicut hominem diabolica tẽptat

aſtutia:eidem ſicut deo angelica fa

mulantur officia.eſnurire:ſinire.laſſe

cere.aiqʒ doꝛmire cuidenter huma

„

num eſt. Sed de quinque panibus

quinqʒ milia hominum ſatiare: et

largiri Samaritaneaquam niuuam

cuiſ hauſtus bibẽti pᷣſtitit:ne ultra

iam ſuiat:ſupꝛa doꝛſum maris plůan

tis non ſubſidentibus ambulare:
elatones fluctunz increpata tempe
ſtate conſternere: ſine ambiguitate
diulnum eſt. Sicut ergo ut multa p
teream:non eiuſdem nature eſt flere
milerationis affecin. Laʒarum ami
cum moꝛtuum:: eundẽ remoto qua

triduane aggere ſepuliure ad uocis

iperium excitare rediuiuum: aut in
ligno pendere.⁊ in noctem luce con
verſa omnia elemenia tremefacere:
aut clauis tranſfixum eſſe: ⁊ paradi
ſi poꝛtas fidei latrõis aperire:ita nõ
eiuſdẽ nature eſt dicere: ego ⁊ pater

unum ſumus:⁊ dicere: pater maioꝛ

me eſt. quamuis eniʒ in domino Je
ſu Chꝛiſio dei ⁊ hominis una perſo
na ſit:aliud, ramen eſt unde in utro
que communil eſt contumelia:aliud
unde communis eſt gloꝛia. de nr̃o
enim illi imnoꝛ eſt patre humanitaſ
ſed de patre illi eſt equalis cum pa
tre dimniias. P:opter hanc ergo
unitatem perſone in utraque naiu

ra intell igendam 2 filius hominis
legitur deſcendiſſe de celo cuʒ ſilius

dei carnem de ea nirgine de qua eſt
natus: aſſũpſit. Et rurius filius dei

crucifi xus dicitur:ae ſepᷣultus: ceum

hec non indiuinitate ipia qua unige

nitus conſempiternus ⁊ conſubſta
tialis eſt patr:ſed in nature buma

ne ſit infirmitate perpeſſus. Znde
ic e u Ol : in mnigenitum filius dei crucifixum 2z
quo mihi bene complacui.queʒ ita

confitemur:ſecunduz illud Apoſto
li. Si enim cognouiſſent nunqquum

dominum maieſtatis crucifixiſſint.

Qum autem ipſe vominus noſter at

que Saluatoꝛ ſidem diſcipuloꝛum
ſuis interrogationibus crudiret:
Quem inquiens eſſe dicunt homi
nes f lium hominil.Cumque illi di
uerſas alioꝛum opiniones retex vi
ſent: Hos autem inquit quem me eẽ

dicitis. Me vtique ꝗ ſum filius ho

minis:⁊ quem in foꝛma ſerui atque
in veritate carnis aſpicitis:quemme
eſſe dicitis. Abi beatus petrus diui

mnitus inſpiratus 2 confeſſione ſua
omnibus gent bus pꝛoſfuturuſ.Tu

es inquit Chꝛiſtus filius dei vini.

Mee immerito beatus pꝛonuntia

tus eſt a domino ⁊ a pꝛĩcipali petra
ſoliditatem ⁊ virtutis ira xit ⁊ nomi
nis:qui per reuelationem patris eu
dem ⁊? dei filiuʒ confeſſus eſt 2 Chꝛi
ſtum. Quia vnum hoꝛum ſine aite
ro recepium non pꝛoderat ad ſalutẽ
Et equalis erat periculi dominum
Jeſum Chꝛiſtum aut deum tantum
modo ſine homine aui ſine deo ſolũ
hominem credidiſſe. Poſt reſurre
ctionem vero domini que vtique ve
rihe minili ſuit:quia non alter eſt re
ſuſcitatus:qᷓ;ᷓ qui fuerat cruciſixus:
moꝛtuus: Quid aliud quadragin

ta dierum moꝛa geſtũ eſt: q; vt fidei

noſtre integritas:ab omni caligine
mundaremr. Colloquens enim cuʒ

diſcipulis ſuis:⁊ cohabitans atque
conudcens 1 pertractari ie diligẽéti

eurioſodq cõtactu ab eis quoſ dubi
etas perſtringebat:adminens:ideo
clauſis ad dicipulos ianuis itroi
bauz flatu ſuo pabat ſpiritum ſan
ctum: ?. donatio lamine intelligen
lie ſanctaruʒ ſcripturam occulta pã
debat: 2? rurſum idem vulnus late

ris: fixvuras clauoꝛum: z omnia re

centiſſime pafnonis ſigna monſtra
bat vicens. TMidete manus meas: 2

pedes meos:quia ego ſum. Palpa

te ⁊ videte quia lpiritus carneʒ 1 oſ

ſa non habet:ſicui me uidetis habe
re:ut agnoſceretur in eo pꝛopꝛietas

Dinie humaneque nature iaiuidua
permanere.? ita ſciremus nerbum
nõ hoc efſe:quod carnem:ut nnum
dei filium confiteremur carnem:
Quo ſideiſacramẽto Eutyches iſte
nimium eſtimandus eſt vacuuſ:qui
naturam noſtram in nnigenio dei

nec per humilitatem moꝛlalitaris:

nec per gloꝛiam reſurreclioniſagno
uit. Mec lententism beati Apoſtoli
2 Enangeliſte Joannis expauit di
centis. Omnis ſpirimis qui conſite
tur geſum Chꝛiſtuʒ in carne neniſſe
ex deo ẽ:⁊ oĩs ſpiruus uiſe nit R
ſum Chꝛiſtum: cx deo non eſt. ⁊ hi

ſunt Antichꝛiſti.Quid eſt autem ſo!

uere Jeſum:niſi humanam abeo ſe
parare natnram. ſacramentumqne
per quod unum lainati lumus ein
dentiſſimis enacnare figmentil.Cal
ligans ergo circa naturam co:poꝛis
Chꝛiſti neceſſe eſt in etiam in pame
ecius eadẽ obcecatione diſſipat. Mã
ſi crucem domini non putai faliam
uſceptum pꝛo mundi ſalute ſuppis

cium nerum fuiſſe nõ dunbitat: cuiuſ

credit moꝛtem:agnoſcat ⁊ carnem:

nec diffiteatur noſtri coꝛpoꝛis homi
nem:queʒ cognoſcu fuiſſe paſſibilẽ

Moniam negatio uere carnis ne

—
.1.

gatio eſt eiam coꝛpoꝛee paſſiõis. Si

ergo Chꝛiſtianam ſuſcepit ſidem ⁊ a
