tos fallatia diaboli per totummun
duʒ ſparſiſſet errores.⁊ quoniã mul
tis ſuperſtitionibus maximam ſibi
partẽ humani generis ſubdidiſſet.
Sed ne vltra ignorantiam ueritatis

creatura ad imaginẽ dei condita in
precipitia perpeiue mortis ageret.
euangelicis paginis iudicij ſui iſeru
it qualitatẽ que omnẽ hominẽ a cal

lidiſſimi hoſtis reuocaret ĩſidijs:cu,

iã nulli eſſet incognitum:que bonis
ſperanda premia:a que malis eſſẽt
inferẽda ſupplicia. Incentoꝛ nanqʒ
ille auctoꝛq; peccati primum ſuper

bus vᷣt caderet:ðeinde inuidus vtno
ceret:quia in ueritate non ſtetit.tolã
vim ſuam in mendacio collocauit.
Omnia que deceptionum genera
hoc venenatiſſimo artis ſue fonte ꝓ
duxit:vt ab illo bono quod ipᷣe pio
pria elatione perdiderat:ſpe,ʒ huma
ne deuotionis excluderet. Eoſq; in
conſoꝛtium damnationis ſue trabe
ret:ad quoꝛum ipſe reconciliationẽ
pertinere non poſſet. Quicquid igi
tur hominum quibuſſlibet ipietati
bus leſit huius fraude tractatũ:hbu
ius eſt nequitia depo:tatum. SFacile
eni omnia flagitia impulit:quos re
ligione decepit. Sciens autem veum
non ſolũ uerbis ſed etiam factis ne
gari:multis quibus auferre non po
tuit fidez:ſuſtulit caritateʒ:⁊ agro coꝛ
dis ipſoꝛum auaritie radicibus occu
pato ſpoliauit fructu operum:quos
non priuauit confeſſione labioruʒ.
Propter has ergo dilectiſſimi uer
ſutias hoſtis antiqui ſcire nos uolu
it inefſabilis benignitas Chriſti:qd
in die retributionis de uniuerſitate
hominum eſſet decernendum. ut dũ
in hoc tempoꝛe legitimorum remedi
oꝛum medicina prebetur.dum eliſis
reparatio non negatur:⁊ qui diu fue
runt ſteriles: poſſint tandem eſſe feeũ
di. Preueniatur diſpoſita cẽſura iun
ſtitie: ⁊1 nunquã a coꝛdis oculis dini
ne diſtrictionis imago dilcedat. e
niet ergo in maieſtatis ſue gloꝛa do
minus:ſicut ipᷣe predixit: aderitque
cum eo radias in ſplendoꝛibus ſuis
iunumerabilis angelicarum multi
tudo legionuz;. Congregabuntur an
te thronum potentie eius omnium
gentiuz populi:⁊ quicquid hominũ
uniuerſis ſeculis toto oꝛbe terrarum
progenitum eſt:in conſpeciu iudica
tis aſtabit. Separabũtur ab iiuſtis

—

ctunoeenti
—
geceperinerpe.
c muſtie
fitricommune
AAdabolidan
ncipoſtumo
Gunmanonem
hitori pene con
geruntfacerel
nriſam loren
ponptimeſcat.
ſuienca non ti
Genuncata ſitt⸗
gigquereretiin
aun milericock
umurhomin
gigentiamad
ſennpoſlbiel
berari Hocen
cishocgratin
quaimpiusn
tatisſueconi
ſercanturpan
parcere Chiif
mnenta miſero⸗
leatem perue
Ulis bomini
deppicaturüla
Gnchtorſuam
fumloanegn
bipoſiturin
nus: aga
Cbosegenir
llurgio: lent
I demorumn.
ſninpendn
ſemernerunte
Wcharitatis
nanatrab
Nlgenentoi
Ghn incuius

poraumnſt

kimnilete
Neſionſetoi
ocoloent
tonmgnmn;
moſueſßntn
voqnocen
mn. Solgn
onis ſue uhe⸗
aoneligton⸗
QAlicguidgi
hllberiinnt
eimantͤphn
Am. Forle
Glitoosre

en DNII,.

nſicns e
N,
rogocor
busoeel
Imeqns
labioruz.
ſimi uc
cnosvoln
Chritc
ninerſtare
ncm tdü
fumtemeci

duſnclindis
guidiafge.

gam eleſtcü
ſtaccaraiu
Socblisdiut
dicede
gſaegonado
irit:adenqne

mdoibus s

Acnun uli
õ

elsonmin
icgnidhonn.
0 obelenam
Nlorn di
ünt bile

iuſti:a nocentibus innocentes:⁊ eũ
pꝛeparatum ſibi regnum recenſitis
miſericoꝛdie operibus filij pietatis
acceperit:expꝛobꝛabitur duricia ſte
rilitatis iniuſtis:⁊ nihil habentes ſi
niſtri communecum dextris i igneʒ
ad diaboli ⁊ angeloꝛum eius toꝛmẽ
ta diſpoſitum omnipotentis indicis
damnatione mittentur. cum illo ha
bituri pene cõmunionem:cuius ele

gerunt facere noluntarem. Quis igi
kur iſtam ſoꝛtem eternoꝛuʒ cruciatũ

non ptimeſcat. Quis mala nonquã
finienda non timeatur:ſed cum ideo
denunciata ſit ſeueritas ut miſericoꝛ
dia quereret᷑:in diebus pꝛeſentibui
cum miſericoꝛdie eſt largitate uiuen
dum:ut homini poſt periculoſã ne
gligentiam ad pietatis opera reuer

lenti poſſibile ſu ab hac ſententia li

berari.Hoc enim agit potentia iudi
cis hoc gratia. Saluatoꝛis ut relin
quat impius uias ſuas ⁊ ab iniqui
tatis ſue conſuetudine diſcedat.mi
ſereantur pauperum: qui ſibi uolũt
parcere Chꝛiſium. faciles ſint in ali

menta miſeroꝛum:quicupiunt ad ſo

cietatem peruenire fideliuʒ. MNon ſit
uilis homini homo.nec in quoquã
deſpiciatur illa naturã:quam reruʒ
conditoꝛ ſuam fecit. cui enim laboꝛã

tium licet negare:quod Chꝛiſtus ſi

bi pꝛofitetur impendi. Juuatur con
ſeruus: ⁊ gratiam refert dominus.
Cibus egeni regni celeſtis eſt pꝛeciũ
⁊ largitoꝛ tempoꝛalium heres effici
tur eternoꝛum. Ande autem exigua
iſta impendia tãta eſtimari taxatio
ne meruerunt:niſi quia põdera ope
rum charitatis lance penſantur: 7
cum amatur ab homine:quod deꝰ
diligit: merito in eius aſcenditur re
gnum in cuius tranſitur afſectum.

Ad hoꝛum ergo operum Dilectiſſi

mi piam curaꝗm dies:nos Apoſtoli
ce inſtitutionis inuitat:i quo ſancia

rum collectionum pꝛima collatio eſt

pꝛudenter a patribus ⁊ niuiliter oꝛdi
nata:ut quia ihoc tempoꝛe gentilis
quondam populus ſuperſticioſus
demonibus ſeruicbat: ↄira pꝛopha
nas hoſtias impio:uʒ ſacratiſſima
noſtrarum elemoſinarum ecelebꝛare
tur oblatio.Quod quia icrementis
Eccleſie fructuoſiſſimum fuit:placuit
eſſe perpetuum. Ande hoꝛtamur ſã
ctitatẽ ur̃aʒ ut pꝑ Eccleſias regionuzʒ
ueſtsarum quarta feria de facultati
bus ueſtris quantum ſuadet poſſibi
litas ⁊ uoluntas:ad expenſas mileri
coꝛdie conferatis.ut poſſitis illam
beatitudinem pꝛomereri:in qua ſine

fine gaudebit:qui ĩtellegit ſuper ege

num ⁊ pauperem.ld quem intelli
gendum eſt Dilectiſſmi ⁊ ſollicita
benignitate uigilandum:ut quẽ mo
deſtia tegit:⁊ uerecundia impedit:in
uenire poſſimus.Sunt enim qui pa
lam poſcere ea quibus indigent:cru
beſcunt:⁊ malunt miſeria tacite ege
ſtatis affligi:q; publica petitione cõ
fundi.intelligendi ergo iſti ſunt:⁊ ab
occulia neceſſ ſaic lubleuãdi:ut hoc
ipſo amplius gaudeant: cim ? pau
pertati eoꝛum conſultum fuerit:⁊ pu
doꝛi. Recte eniʒ in egeno ⁊ paupere

lus Zain Chꝛiſti domini noſtti p

ona ſentitur. Quoniam cuz eſſet di
ues:ſicut dicit Apoſtolus:inops ſa.
ctus eſt: ut nos lua paupertate dita
ret. ⁊ ne deeſſe ſui pꝛelentia uideret᷑
ita humilitatis ⁊ gloꝛie ſue tempera
uit myſterium:ut quem Regeʒ ⁊ do
minum in maieſtate patris adoꝛa
mus:eundem in ſuis pauperibuſpa
ſceremus.liberãdi ob hoc in diema
la a damnatione perpetua ⁊ pꝛo itel
lecti pauperis cura regni celeſtis cõ

ſoꝛcijs inſerendi. Atantem in omni

bus Dilectiſſimi placeat domino ue

ſtra deuotio etiaʒ ad hancuos hoꝛ
tamur induſtriam: ut Manicheoe
ubicunqʒ latẽtes ueſtris pꝛeſbiteris

publicetis.Magna eſt enim pietas
pꝛodere latebꝛas impioꝛum.⁊ ipſuʒ
in eis cui ſeruiunt diabolum depel

lare.Contra iſtos eniʒ Silectiſſimi
omnem quidem oꝛbem terrarum 27
totam ubiq; Eccleſiam licet ſidei ar
ma arripere.Sed ueſtra in hoc ope
re deuotio debet excellere: qui in ꝓ
genitoꝛibus ueſtris Euãgeliunvcru
cis Chꝛiſti ab ipſo beatiſſimoꝛum
Apoſtoloꝛum Petri 2 Pauli oꝛe
didiciſtis. Non ſinantur latere ho
mines qui legem per. Popſen datã
in qua deus uniuerſuatis conditoꝛ
oſtenditur:recipienduʒ eſſe non cre
dant pꝛophetis ⁊ ſancio ſpiritui con
tradicunt.pſalmos Sauiticos qui
per uniuerſalem Eccleſiam cum om
ni pielate cantantur: damnabili im
pietate auſiſunt refutare.Chꝛiſti do
mini natiuitatem ſecundum carnem
negant. Pafſionem ⁊ reſurrectionẽ

eius ſimulataʒ dicunt fuiſſe:non ue
ram. baptiſmum regenerationis to

tius gratie nirtute diſpoliant. Nihil

eſt apud eos ſanctum.nihil integrũ

nihil uerũ. Cauendi ſunt:ne cuiquã
noceant.pꝛodendiſunt:ne ĩ aliqua

ciuitatiſ noſtre parte conſiſtant. Ro

is dilectiſſimi ante tribunal domi

ni pꝛoderit: quod indicimus: quod

rogamus.pignum eſt eniʒ ut elemo
ſinarum ſacrificio ⁊ huius operis
palma iungatur. auxiliante nobis
per omnia domino Jeſu Chꝛiſto:

qui uin t ⁊ regnat in ſecula ſeculo

ſermo (AQuintus.

Nlectis 7 elemoſinis ciuſcẽ

Poſtolice traditionis Silee
Mtiſſimi inſtituta ſeruãtes paſto
rali nos ſollicitudine coho:tamur.

ut diem quem illi ab impioꝛum ſuꝑ
ſtitione purgatum miſericoꝛdie ope

ribus conſecrarunt. deuotione reli

gioſe cõſuetudinis celebꝛemus.oſtẽ
dentes apud uos auctoꝛtatem pa
trum uiuere: eoꝛumque doctrinam
i noſtra obidientia pmanere. Quo
niam ſancta tante conſtitutionis uti
litas non pꝛeterito tantum tempori
ſed enam noſtre ꝓſpexit etati:nt qd
illis pꝛofuit ad deſtructionem nani
tatum hoc nobis p:oficeret ad incre
menta uirtutum. Quid antem tam

aptum fidei quid tam conueniens
pietati:q; egentium iuuare pauper
tatem:infirmoꝛum curam recipere:

fraterniſ necefſitatibus ſubuenire z

conditionis pꝛopꝛie in alioꝛuʒ labo

re memin ſſe.in quo opere q;iuʒ qs

poſſit: quanium non poſſi: ſolus ue
quibuſq; contulerit. Mon ſoluʒ eni

ſpiritales opes dona celeſtia deo

donante capiuntur: ſed eniam terre
ne ⁊ coꝛpoꝛee facultates ex ipſius lar
gitate pꝛoueniunt.ut merito rationẽ

coꝛuni queſiturus ſit:qui nõ magis
poſſidenda tradidit:q;ᷓ diſpenſada

commiſit. Muneribus igiiur dei in

ſte ⁊ ſapienter utendum eſt:ne mate
ria boni operis fiat cauſa peccani.
NMam dinitie quidem qnantum ad
iplſas ſpecies earum atqʒ ſubſtatias

pertinet bone ſunt. ⁊ humane ſocie

tati plurimum pꝛoſunt: cum a beni
nolis habent ⁊ largis.nec illas aut
luxurioſus pꝛodigit.aut auarus ab
ſtrudit.ut tam pereant male condite
inſipienter cxpenſe.Quãuis aũt
laudabile ſi intemperantiam fuge
re: ⁊ turpium uoluptaitum damna

4
* *. „„56:

.

6 .

ſi in operibus beniuolentie ẽ chari
tatis oſficus que Jeſus ſibi impẽſa
reputabit.quoniam qui naturaʒ bo
minis ſuaʒ tecit:in nullo ſe ab humi
litate diſcreuit. Siniſtris uero quid
obycietur: niſi neglectus dilectionis
teruuin duricia inhumanitatil:æ pauperib?
li iuuantur pauperes:nulli fouẽ miſericoꝛdia denegaia: qu aſi nec ali
lur infirmi.ſi de magnarum abun

n OEIs n as virtutes dextri:nec alias offenni
dantia facultatum non captiuus re

nm! non cap Oones habeant ſiniſtri. Sed ulo ma
demptrionem:non peregrinus ſola gno ſummoque iudicio tati eſtimna

uitare:multiqʒ magnifici dedignen
tur facultates ſuas occulere ? inter
cop as affluentes uilem atque ſo:dẽ
ten honcant parcitatem: non eſt ta
men talium aut felix abundãtia aut
pꝛobanda trugalitas:ſiipſis tantuʒ
Kopäcopesſeruulnt i eoꝛum bõil

— 8

2 4

tum:mon cxul ſenut auxilium. Hu

iuuſmodi diuueſegentioꝛes ſunt om

nibus egenis. perdunt eni illos reæ
dius:quos poſſunt habere perpe

tuos.⁊ dum bꝛcui nccſemper libero
incubant uſui:nullo iuſtuie cbo nul
la miſericoꝛdicſuauitate paſcuntur

foꝛis ſpiendidi.inius obſcuri. abun
dantes tempoꝛalium.inopes eterno
rum: qa ipii aias luas fame afficiat
unditate dehoneſtant: qui de his
que terrenis honeis commendarũt

nibil theſauris ccleſtibus intulerũt
Secd Ioꝛte ſunt aliqui diuitum: qui

licet nullis largitionibus pauperes
Eccleſie ſolent adiuuare:alia tamen

uerla ſidei ⁊ pꝛobitanis merita ucia

blliter ſibi eſtimantunaʒ deeſſe uir
tutem. Nerum hec tanta cſt: vi ſine

bitur vel largitans benignitas: uel
tenacitatis impietas:vt pꝛo plenitu

dineomnium virtumz 1 pio ſumma

omnium commiſſoꝛum ⁊ per vnum
bonum iſti introducantur in regnũ

2 per vnum malum illi mittantur in

iguem eternum. Memo igitur diec
tüſimi de vllis ſibi bone uue meritis
blãdiatur:ſi illi defuerint opera cha
ritatis. nec de ſui coꝛpoꝛis puritaie

ſecurus lit qui nulla clemoſinarum
purificatione mundatur. Eemoline

enim peccala delent moꝛiẽ perimũt
⁊ penam perpetui ignis cxunguunt
Sed qui ab earum lructu fuerit ua

aAE cuus: erit ab induigentia retribnen
mandaia dei cuſtodiant:⁊ inter di

nis alicnus: dicete Salomone. Qui
obturat aures ne audiat imbecillem

iple vocabit dominum: ⁊ non erit
qui cxandiat cũ. Ande ⁊ Thobias

ilia cetere ⁊ ſi ſint: pio ieſſe non poſ filinm ſuum pꝛeceptis pietatis iſttru
ſint. Quamuis enumn quis fidelis ſi ene:ex ſubſtantia inquu tua fac ele
⁊caſtus ⁊ ſobꝛius ⁊ aljs moꝛibus moſinam.⁊ noli auertere faciem tu
ooꝛmnalus inſignibꝰ: miſericoꝛs tamẽ am ab vlio paupere. ita ſiet:ut neca⸗· —RV
ſi non eſt: milericoꝛdiam non meref. te auertat facies dei.hec virtus os
Ait eniʒ dominus. Beati miſericoꝛ facit viiles eſſe virtutes q̃ ipſamquo
des:quoniam ipſoꝛum milerebꝛrur que fdem ex qua iuſtus umit:⁊ que D
deus: Cum autem ueneri ſilin s ho ſine operibus moꝛtua nomiatur: ui
minis in maieſtate ſua: ? ſederit in admixtione uiuificat:quia ſicut in i
thꝛo no gloꝛie ſue:⁊ congregats oi deeſtoperum ratio:ita in operibus
bus gentibus bono:um ⁊ malomʒ fideifo:timdo. Oum ergo temyus

.

— S — — — . . ., fEEEE——

tuerit facta diſcretio:iquo laudabũ
tur:qui adoextram dei ſtabunt: ni

habemus: ſicut ait Apoſtolns: ope
remur bonum:maxume autẽ cdo H

meſticos fidei.bonum autem facien

ts non deficiamus.tempo:e enĩ ſuo
bant. ſemitaſ quas neſciebant: faci
am illos calcare:⁊ non relinquã eoſ
Et iterum. Inuentus ſum inquit: a

metemus. Pꝛeſens itaque uita tem
pus eſt ſationis.⁊ retributionis tem
pus eſt meſſis.quando unuſquiſqʒ
ſe ninum fructus ſecundum ſatiõis
ſue pꝛecpiet quantitatem. Oe pꝛouẽ
tIu autem iſtius ſegetis nemo fallet᷑
quia animoꝛum ibi magis q;ᷓ impẽ
dioꝛum menſura taxabitur. ⁊ tantũ

reddent exigua decexiguis:quantu, m. cognolcammns nein.
7 ſeimus in uero ſilio dei eius. Et ite
rum. Mos ergo diligamus deum:

magna de magnis.⁊ ideo dilcctiſſi

mi ſatiſf at apoſtolicis inſtitntis. 1

quia die dominica pꝛima eſt fatura

collectio omnes nos deuotioni uo

lũtlarie pꝛeparate:ut unuſquiſque ſe
cundam ſuſſicientiam habeat in ſa
cratiſſ ma oblaiione conſoꝛtiuʒ. Ex

aꝛabunt pꝛo nobis ⁊ ipſe clemoſine

i qui ueſtrigs muneribus iuuabun

tur:ut ad omneopus bonuz idoncei
ſemper cſſe poſſris in Chꝛiſto Jeſu

Domino noſtro:quiuiuit 2 regnat ĩ
ſccula ſeculoꝛnm Zimlen.

¶ Be colleciis ſermo eiuſdẽ Sextꝰ:

Et de ieiunio decimi menſis pꝛimis.

tus ut imitatoꝛ ſui eſſet autoꝛis.⁊ hãc

eſſe naturalem noſtri generis digni

taem:ſi in nobis quaſi in quodam
ꝓpeculo dinine benignitatis foꝛma

reſplendeat ad quam quotidie nos

ut:que reparat gratia Salnatoꝛis:
dum quod cecidii in Tldam pꝛimo:
erigitur in ſecunde. Cauſa autem re
parationis noſtre non eſt niſi miſeri
coꝛdia dei.quem non diligeremus
niſipꝛius nos ipſe diligeret: 2 tene

beꝛas ignoꝛantie noſire lue ueritatis

luce diſcuieret.quod per ſanctuʒ Eſa

ſideliter dilecriſſmi atque ſa
pienter creationis noſtre intel
ligamus cxo:dinm:inucniemns hbo
minem ideo ad imaginem dei cõdi

iam dominus venuncians ait. Ad

ducam eos per uiam:quam ignoꝛa

non querentibus me? palam appa

rui ijs:qui me non interrogabãt.qðᷣ

quomodo impletum ſit: Joannes

Apoſtolus docet: dicens. Scimus

quoniam filiuz dei uenit:⁊ dedtt no
bis ſenſum.ut cognoſcamus ueruʒz

quoniam ipſe pꝛioꝛ dilexit nos.Di

ligendo itaque nos deus ad imagi
nei ſuam nos reparat. ⁊ ut i nobis
foꝛ:mam ſue boniiatis inueniat: dat

unde ipſi quoq; quod operat᷑: ope

remur. accendens ſcilicet mentium
noſtrarum lucernas:⁊ gne nos ſue

charitatis in flammans:uinon ſolũ
ipſum ſed etiam quicqud diligi: di

ligamns. Mam li inter homines ea
demum f rma amicicia eſt quaʒ mo

rum ſ militudo ſociarit.cum iamen

parilitas uo untatum ſepe in rep:o

bos tendit affectus.quanium nobis
optandum atque iniendendum eſt:

u in nullo ab üs que deo ſunt placi
ta:diſcrepemus:de quo dicit Pꝛo

pheta. Quoniam ira in idignatione

cius: 1 uita in uoluntate eius: qa nõ

aliter in nobis erit dignitas diuine

maieſtatis:niſi imitatio fuerit uolun

tatis. dicente itaque domio. Diliges

dominum deum tuum ex toto co:de

tmuo 7 ex tola mente ⁊? diliges pꝛoxi
mum tuum ſicut teipſum. Suſcipiat
fideliſ anima autoꝛis ſui atque recio

ris immarceſſibilem charitatem. to
tamque ſe etiam eius ſubijciat uolũ

tatiii cuius operibus atque iudiciiſ
nihil uacat a ſteritale iuſtitie.nihil a
miſeratione clementie.quoniam ⁊ ſi

Ad
lo
faci
lcol
lia
e
uc
nnes
inus
o
narz
Aie
an
6,Di

Immnd

vobs
5
ope
tium
olae
gol
Gidi
nesen
1 no
en
ſepeo⸗
nobis
meſt:
tplai
Po⸗
rone
a
duine
volon
Ziliges
coe
port
ſcipiat
e reao
tem.to
gtuol

ncheit

,nihi
maln

ne genu flectatur celeſtium terreſtiũ

magnis quis laboꝛibuſ.⁊ multis fa
tigetur inecmodis:bona eſt illa cau
ſa tolerandi:qua ſe aduerſis uelcor
rigi intelligat:vel pꝛobari. Charita

tis vero iſtius pietaſ perfecta eſſe nõ
poterit:niſi diligatur ⁊ pꝛoximus.

Auo nomine non ij tantuʒ itelligen
diſunt:qui nobis amicicia ⁊ pꝛopin
guitate iunguntur. Sed omneſpꝛoꝛ
ſus homines cum quibus nobiſna
lura cõmuniseſt. ſiue illi hoſtes ſint
ſiue ſocij.iiue liberi:ſiue ſerui: vnus
eynim nos eonditoꝛ finxit. unus nos
creatoꝛanimauit. codem cuncti celo
X aere ijſdem fruimur diebus ? noc
tibus.Cũq; alij ſint boni:alij mali:
alij iuſti:alij iniuſti:deus tamen om
nibus largitoꝛ olbus eſt benignus:
ſicui: Lycaonijs a Paulo 7 Bar
naba Apoſtolis dicitur de pꝛouidẽ
tia dei ꝗ in pꝛeteritis generationibꝰ
Dimilit oës gentes igredi uias ſuas.
2 quidem non ſine teſtimonio ſemet
ipfſum reliquit benefaciens eis.de ce

lo dans pluuiam ⁊ tempoꝛa fructife

ra ⁊ implẽs cibo ⁊ iuſtitia coꝛda no
ſtra. Dcedit autem nobis maioꝛes di
ligendi pꝛoximum cauſas Chꝛiſtia
ne gratie latitudo.que ſe per omneſ

partes totius oꝛbis extendens dum

neminem deſpectat: docet neminem
negligendum. 1 merito etiam inimi
cos diligi:⁊ pꝛo perſecutoꝛibus lſibi
pecipit ſupplicari Qui cx omnibuſ

quottidie gentibus fractis oliue ſue

ramis germen inſerens oleaſtri⸗ de
inimicis recõciliatos de alienis ado

ptinos:de impis facit iuſios: utom

.

infernoꝛum:a omnis lingua confi
teatur:quia dominus Jeſus in glo
ria eſt dei patris.Cuʒ ergo deuſ bo
nos uos eſſe uelit:quia bonuſ eſt:ni
hil debet de eius iudicijs diſplicere:

„„ 2 1 —

MNã non per omnia illi gratias age
re:quid eſt aliud:q;ᷓ exquadam cuʒ
parte repꝛehendere: Audet plerũq;

humana inſipietia aduerſus creato

remſuum non ſoluz de inopia mur
murare:ſed ⁊ cum aliquid non ſup
petit:querula ⁊ cum quedam exube
rant:fit ingrata. Multe meſſis ðñs

honeoꝛum ſuoꝛum plenitudinemfa

ſtidiuit:⁊ ad copiam uindemie afflu
entiſ ingemnit.nec de magnitudine

fructuum gratulatus ſed de uilitate
conqueſtus eſt. Si autem parcioꝛfu

erit in ſuſceptis terra ſeminibus:⁊ ca
ſtigatioꝛe pꝛouentu uiteſ oleeqne de
fluxerint:accuſatur anuus:argunn
tur elementa:⁊ nec aeri parcitur:nec

celo:cum fideles ⁊ pius diſcipulos

neritatis nihil magis commendet æ?
muniat:q;ᷓ perſeuerans in deum in
defeſſa laudatio:dicente Apoſtolo.
Semper gaudete ſine intermiſſone
oꝛate ĩ omnibus gratias agite. Hec
enim uoluntaſ dei eſt:in Chꝛiſto Je
ſu in omnibus vobis. Huius auteʒ

deuotionis quemadmodum poteri

mus eſſe participes:niſi rerum narie
tas conſtantiam mentis exerceat:ut
amoꝛ directus in deum nec inter ſe
cundã ſuperbiat.nec inter aduerſa ̊
ficiat. Quod placet deo: placeat?æ
omnibus nobis:de omni menſura
munerum eius gaudeamus.qui be

ne uſus ẽ magnis utatur bene mo
dicis. tam nobis copia q́; parcitate
cõöſuktur. Mec inſpiritalibus lucris
anguſtia grauabimur fructuum: ſi
fecunditas non areſcat animoꝛum.

Oꝛiatur de coꝛdis agro:quod terra

non dedit. Sempilli quod largiat:

oecurrit:cui bene uelle nõ deficit ld
oĩa igitur dilectiſſimi opera pietatis

oium nobis qualitas pꝛoſi annoꝝ:

nec beniuolentiã Chꝛiſtianã d nin

tas temporalis ipecliat: Monuit do
minus uaſa hoſpitalis uidue nacu⸗
complere.nouit aquas in uina cõ
uertere.nouit:de pauciſſimiſ panibꝰ
uique milia eſurientiũ ſaturare po
puloꝛum.Et ille ꝗ in ſuis paſcitur: q̃

potuit augeredãdo: poteſt multipli

care ſumẽdo.Tria uero ſunt que ma

xime ad religioſas pertineni actiões
oꝛatio ſcilicct.ieiunium.⁊ elemoſina.
nibus exercendis omne quidem
tempus acceptum:ſed illud eſt ſtudi

oſius obſeruandum:quod Apoſto
licis accepimus traditionibuſ conte
cratum.ſicut etiam decimus hic ſnẽ
ſis moꝛem refert ueteris inſtituti ·. ut
tria illa de quibus locutꝰ ſum:diligẽ
tius cxequamur.Oratione eniʒ pꝛo

pitiatio dei queritur. Jeiunio concu
pilcentia carniſ extinguitur. Elemoſi

na peccata redimunlur. Simulque

omnia dei ĩ nobis imago renoua

tur:ſi ⁊ in laudem eius ſemper para

ti.⁊ ad purificationem noſtram line
ceſſatione ſolliciti ⁊ ad ſuſtentationẽ

ꝛoximi indeſinenter ſimus intenti.
ec triplex obſeruantia dilectiſſimi

omn iam uirtutum compꝛehendit ef

fectus.hec ad imagineʒ ⁊ ſimilitudi

nem dei pernuenit ⁊ a ſpiritu ſancto i

ſeparabiles ſacit quia in oꝛationibuſ

permanct ſides recta. In ieiunio ino
cẽns uita.in elemoſinis mens beni
gna.Qnarta igitur ⁊ ſexta feria ieiu

nemus. Sabbano autem apud bea
tiſſimum Apoſtolum Peiruz nigi

lias celebꝛemus:qui ⁊ oꝛationeſ ⁊ ie

iunia ⁊ elemoſinas noſtras pꝛecibuſ
ſuis dignabitur adiunare. er do

minum noſtrum Jeſum Chꝛiſtuz q ſiume re o ſpiritu
uiuit ? regnat iſecula ſecuioꝝ Yimẽ.

cum patre ⁊ ſancio ſpiri niuit 2 re
gnat in ſecula ſecaloꝛum cmen.

Be ieiunio decimi mèſis ⁊ colle-
mo

tis eiuſdem ſermo ſecundns.

nis noſtre admonet conſuetu

do paſtoꝛali uobis dilectiſſimi ſolli
citudine pꝛedicamus:decimi menſis

cclebꝛandum eſſe ieiuninm. Quo ꝓ
conſummaia perceptione omnium
fructuum digniſſime largitoꝛi eoꝛũ

deo continentie libamen offertur.
Quid enim poteſt efficatins eſſe ieiu
nio.cuiuſobſeruantia appꝛopinqua
mus dco. reſiſtentes diabolo nitia
blanda ſuperamus. ſemper uirtuti
cibus ieiunium fuit. De abſtinentia

ꝛCdeunt caſte cogitationes. rationa

biles uoluntateſ. ſalubꝛioꝛa conſilia

Et per noluntarias aſflictiones ca
ro ↄcupiſcentüs moꝛitur nirtutibus

ſpiritus innouatur. Sed quia non

ſolo ieiunio animarum noſtrarum
ſalus acquiriur ieiunium noſtrum
miſericoꝛdijs pauperũ ſluppleamus

impenda mnſuirtuti:quod ſubtrabi
mus uoluptati.fiat refectio pauperiſ
abſtinentia ieiunantis ſtudeamns

uiduarum defenſioni. pupillorum
utilitati.lugennum conſolationi. dii

ſidentium paci. Suſcipiatur peregri
nus. adiuuetur oppꝛeſſus: ueſtiatur
nudus.foueatur egrotus.ut quicũ

que noſtrum de iuſtis laboꝛibus au

to:ꝛi bonoꝛum omnium deo ſacriſici
um huius pietatis obtulerit: abeo
dem regniceleſtis pꝛemium percipe
re mereatur. Quarta igitur ⁊ ſexta ſe
ria ieiunemus. Sabbato autem bea
tum Petrum Apoſtoluz pariter ui
gilemus.cuius ſuffragantibuſ meri
iis que poſſimusipetrare poſſimuſ.

Per dominũ noſtrum Jeſuz Chꝛi
ſtum qui cum patre ⁊ ſanclo ſpiritu

inis eiuſdem: Sermo tertius.

Moc tempoꝛiſratio ? deuotio

Be ieiunio decimi menſiſ. de eie

0
1

.
—— —.. . . .„*°

n dominico agro dilectifſini quamplurimos a conſoꝛtio huius
cuius operari ſumus:opoꝛtet

–– i ſumus Qdeuotionis abducant. Contra quas
mos pꝛudenter atque uigilanter ſpi temptationes dilectiſſimi uigilet in
ritalem exercerc culturam. ut perſe

nobis pij coꝛdis intentio.Et a Chꝛi
neranti induſtria que legittimis tem ſſtianis mentibus cogitationes diffi
po:ibus ſunt exequenda curantes: dentie repellantur. WHocdicun eſt
de ſanctoꝛum operuʒ fruge letemur

enĩ quod pauperi ſatis eſt.ne victus

QAue ſi pigro otio ⁊ inert deſidia ne
gligantur:terra noſtra nihil genero
ſi germinis pariet.⁊ ſpinis ac tribu
lis ſubdita non pꝛoducet:que condẽ
da ſint honeis:ſed que urenda ſint
flammis. Ager auteʒ iſte dilectiſſimi

rorante deſuper gratia deifide mũi

tur. ieiunijs exercetur. elemoſinis ſe

ritur. oꝛationibus fecundatur: ut in
ter plantationes rigationeſq; nr̃as

nullius amaritudinis radix pullu

let.nec ſe incrementa cuiuſquam no

xie ſtirpis attollant.ſed enecato om
ni ſemine uitioꝛum conualelcat ſegeſ

leta uirtutum. Ad quam dillgentiaʒ

omni quidem nos lempo:e pietatis
magiſter ad ho:tatur:led in his die
bus qui huic operi ſunt ſpecialius i

ſtituti maioꝛ animoſitas 2 cura eſt

excitanda feruentioꝛ:ne quod pium

eſtagere non indictum: impium ſit
neguigere pꝛedicatum. Decimi itaq;

menſis ieninium ad quod charitatẽ

ueſtraʒ relig oſo pꝛopoſito nouimꝰ
pꝛeparatam: unanimiter auxiliante
Chꝛiſto celebꝛandum HBoztamur:
monentes ut unuſquiſqʒ ſecundum

menſuram poſſibilitatis quam acce

pit a deo ĩ bonis operibus eniteſcat

quia ⁊? inimici noſtri qui noſtra ſan
ciiſicatione toꝛquentur:iĩ his diebus
quos ad maioꝛem obſeruantiaʒ no
bis diſpoſuos eſſe nouerũt:uehemẽ

tius ſeuiunt:⁊ ſubtilioꝛe inſidiantur

aſtutia. ut alijs immittendo metum

inopie de largitatis ęxpenſis:alijs ĩ

mitiendo triſtitiam de iaboꝛe ieiunj

opera pietatis hoꝛtamur.quia
experimentis didicimus libeter vof
ſuſcipere:quod mouemuſ. Scitis nãũ

illius nec veſtiius oneroſus eſt. vile
enim eſt:quod elurit uile eſt:quod ſi
tit.⁊ nudiias que ideget operiri: nõ
poſcit oꝛnari.⁊ tamen dominus no
ſter tam pins operum noſtroꝛum ar

biter tam benignus eſt eſtimatoꝛ: ut

etian oꝛo calice aque frigide ſit pꝛe
mium redditurus. 7 quia iuſtuſ iſpe
ctoꝛ eſt animorum:non impendium
ſolum operis ſed etiam aflectum eſt

remuneraturus opantiſ. Per Chꝛi
ſtum vominum noſtrum Emen.

Be ieiunio decimi mẽſis ⁊ ðe elemo

ſinis eiuſdem. Sermo quartus.

Onfidẽter vos dilectiſſimi ad

que ⁊ deo docẽte cognolcitiſ ad eter
num uobis gaudium p otuiuraruʒ

diuinoꝛum obſeruantiam mandato
rum. In quibus exequendis quia
humana fragilitas picrunque laſſe
ſcit:⁊ in mulus per lub:icum ſue iftr
mitatis oflendit: miſcricoꝛs 7 pius
dominus remedia nobis ? adiuto
ria dedit per que veniam obtinerk
poſſimus.Quis enim tot illecebꝛas

mundi tot inlidias diaboli tot deni

que pericula ſue mutabilitas enade
ret:niſi clementia eterni regis mallet
nos reparare:qᷓ;ᷓ perdere. NMam?
iam redempti iam regencrati filij lu
cis effecti ſunt:quandin tamen ĩ hoc

mundo ꝗtotus in maligno vanus
iij

eſtzretinentur: quamdiu infirmitati
carnis coꝛuptibilia ⁊ tẽpoꝛalia blã
diuntur:mon poffſunt iſtos dies ſine

trepidatione tranſire.nec facile pꝛo

uenit cuiquam tam incruenta nicto
ria:ut inter multos oſtes frequente
conflictus etiam ſi ſit liber a moꝛ
te ſit quoque immuniſ a unlnerc.Cu
randis igitur leſionibus: quas ſe
pe incidunt:qui cum tnuiſibili hoſte
confligunt: triuz maxime remedio
rum eſt adhibenda medicina:in oꝛa
tionis inſtantia:in caſtigationẽ ieiu
ni: in elemoſine largitate:que cnʒ pa
riter exercẽtur:oeus pꝛopitiatur.cul

pa deletetur. temptatoꝛ eliditur. ex

is quidem pꝛeſidijs ſemper fidelis

anima debet accingi.ſed tunc ſtudio

ſius pꝛeparari:cum ij adſunt dies:q
pꝛopꝛie ſunt ad hec pietatis ofſicia p
ſtituti:de quoꝛum numero eſt enam
decimi hinus menſis ſolemne iciuni

um:quod non ideo negligenduʒ eſt:

quia de obſeruantia ueteris legis aſ
ſumptum eſt: tanquam bhoc de illis
ſit:que inter diſcretiones ciboꝛum in
ter baptiſmatum diflerentias ⁊ auiũ

pecudumque hoſtias eſſe deſtiterũt

Illa enim que rerum fuiurarum fi
guras gerebant:impletis que ſigni
ficaueret finita ſunt. Jeinnioꝛum ue
ro utilitatem noni teſtamenii gratia
non remouit:⁊ continentiam coꝛpo

rum animique ſemper pꝛofutaram

pia obſeruatione ſuſcepu: quoniam
ſicut permanet apud intelligentiam
Chꝛiſtianam:dominum deum tunz
adoꝛabis: ⁊ illi ſoli ſeruies:2 diligeſ
pꝛoximum tuum ſicut teipſum: ⁊ ce

tera talium mandatoꝛum:ita quod iĩ
eiſdem libris de ieiunioꝛum ſanctifi

catione ⁊ curatione pꝛeceptum ẽ:nul
la interpꝛetatione uacuatur. In om

ni eniʒ tempo:e in omnique uita hu

ſ.

e
ſtra ergo ieiunia dilectiſſimi abũdẽt
fructibus largitatis. ⁊ in peuperes
Chꝛ ſti benignis ſint fecunda mune
ribuſ.nec tardentur in hoc opere me
diocres:quia parũ ſit:quod poſſint
5 ſua facultate decerpere. Mouit do
minus omnium vires. ſcit iuſtus ĩ
ſpectoꝛ de qua menſura quiſqʒ quid
tribuat,. diſſimi es quidem ſubſtan
tie ſimiles errogationes habere nõ
poſſunt:ſed equatur plerunqʒ meri

—

ſus ſecnli ieiunia noſ contra peccata

faciunt foꝛtioꝛes.ieiunia concupiſcẽ

tias vincunt. temptationes repellũt

ſuperbiam inclinant.iram mitigãt.

Lomnes bone voluntatis aſſectus
ad maturitatem totius virtutis enn

triunt.ſi tamen in ſocietatem ſibi be

niuolentiam charitatis aſſumant. æ?
in operibus miſericoꝛdie ſe pꝛuden
ter exerceant. Jeiuniuz.n. ſine elemo
ſina non tam purgatio anime qᷓᷓ car
nis afflictio eſt: magiſque ad auari
ciam:cq; ad continentium referendũ

allancka aliquis ſic a cibo abſti
ei:vt etiam a pietate abſtincat. No

to:quod diſtat impẽdio:quia poieſt

eſſe par animus eliam vbi impar eſt

ſenſus. Hec itaq; vt adiuuante deo

pia deuotione curentur:quorta ⁊? ſex

ta feria ieiunemus: Sabbato vero
apud beatum Petrum Apoſtoluz

vigillas celebꝛemus:cuius oꝛationi
bus adiuuati in omnibus miſericoꝛ
diam dei mereamur.

e ieinnio decimi menſis 2 dðᷣe

elemoſinis eiuſdem. Sermo qntus.

Ablimitas qdem dilectiſſimi
gratie dei hoe qdem operat᷑ ĩ
coꝛdibus Chꝛiſtianis:vt omne deſi

derium noſtrum a terrenis ad cele
ſtia rranſferatur. Sed ⁊ pꝛeſens vita
per creato:is opẽ ducitur:⁊ꝑ ipſius

— — — —

— — —

— —

— — ð‚—- —. — ☛☚ ☛——

21

ij
nit
lon
ſt⸗
n

ſen

ſern
nbu⸗
hge
leel
ton
G4
gui⸗
un
liteo
hinn
hecie
ed⸗
Apen
niaſe
fuen
deqa
re⸗
linen

in
ſc
lit
it.
us
nn
RN
u
den
n
B
Wunii
ndü
bſti
.Po
büͤdi⸗
enes
nune
eme
ſiint
lido
wsi
gid
lbſtan
gt 1
meni
leſt
Nraſt
deo
aer
vero⸗
ſtolu;
utont
ſcio

Ade
nus⸗

iſſimi
cori
naſ
1i
lus

pꝛonidentiam ſuſtinetur:quia idem

eſt largitoꝛ tempoꝛalium q pꝛomiſ

ſoꝛ eſt eternoꝛum.ſicut enim pꝛo ſpe

felicitatis ad quam per fidem curri

mus:gratias deo agere debemus:

qð ad pereeptionem tante pꝛepara
tionis euchimur:ita pꝛo js quoq;
commodis que ſinguloꝛum annoꝝ
reuolutione cõſequimur:denus a no
bis honoꝛandus atq; laudandus

eſt:qui ſic terre fecunditatem ab ini

lio dediti:ſic pariendoꝛum fructuum
legem in quibuſcunqʒ germ nibus
leminibus oꝛdinauit:vt nunquam
ſua inſtituta deſereret. ſed in rebus

conditis benigna conditoꝛis admi

niſtratio permaneret. qcquid ergo
ad vſus hominũ ſegetes v inee olee
q; pepererint:totum hoc diuine bo

nitatis lagitate pꝛofluxit:que elemẽ
toꝛuʒ qualitate variata dubios agri

colarum laboꝛes elementer adiuuit
vt vtilitatibus noſtris veni ⁊? nubeſ
frigoꝛa ⁊ eſtus dies nocteſq; ſerui
rent.Non enim ſibi ad effecius ope
rum ſuoꝛum humana ratio ſuffice
ret:miſi plantationibus ⁊ vegetatio
nibus ſolitis dominus cremẽta pꝛe

beret. Ande plenum pictatis iuſti

lie eſt vt de ijs que nobis celeſtiſ pa
ter miſcricoꝛditer contulit:nos quo

q; alios iuuemus Sunt.n.plurimi:

qui nullam habent poꝛtionem:quo

rum inopie de ea qu dominus de

dit copia:conſulendũ eſt.vt ⁊ ipſi no

biſcum deo pꝛo terre fecunditate be

nedicãt.⁊ gaudeant poſſidentibus
eſſe donata:que etiam pauperibus
ac peregrinis fuerunt facta commu
nia.felx eſt illud hoꝛeum:⁊ omniũ

fructuũ multiplicatione digniſſmũ

de quo egennum ⁊ debilium ſatura
tur eſuries: de quo rleuat᷑ peregri
ni neceſſiias:oe quo deſideriũ foue

tuũr ifirmi. Quos ideo ſub diuerſis

moleſtüs iuſtitia dei laboꝛare per/

milit:vt miſeros pꝛo patientia ⁊ miſe

ricoꝛdes pꝛo beniuolẽtia coꝛonaret
Huic autem operi dilectiſſimi cum
omnia oppouuna ſint tempoꝛa:hoc
nunc pꝛecipue aptum eſt atqʒ cõue
niens:ĩ quo ſancti patres noſtri di
uinitus iſpirati decimi mẽſis ſanxe
re ieiunium.vt oĩum fructuum colle
ctione concluſa rationabili deo ab
ſtinẽtia daretur. ⁊ meminiſſet qſqʒ

ita vti abũdantia vt ⁊ circa ſe abſti
nenſio: ⁊ circa pauperes eſſet effuſi

oꝛ:Efficaciſſima enim pꝛo peccatis
depꝛecatio eſt i elemoſinis: atq; iciu
nijs.⁊ velociter ad diuinas conſcen
dit aures lalibus oꝛatio elcuata ſu
fragijs.quoniã ſicut ſcriptum c:ani
me ſue bencfacit uir miſericoꝛs.⁊ ni
hil uniſcuiuſqʒ tam ꝓpꝛiuʒ q; quod
ipendit i pꝛoximũ.pars eni coꝛpali
um faculiatũ que idigentibus mini
ſtratur:ĩ diuitias traſu eternas.⁊ ille
opes de hac largitate pariunt᷑:que
nullo uſu minui nulla poterunt cor
ruptiõe uiolari.Heati autẽ mileri
coꝛdes:quoniã ipſoꝝ milerebit deꝰ
⁊ ipſe erit illis ſũma premij ꝗ eſt foꝛ
ma pꝛecepti.Inter.hec aũt dilectiſſi
mi opa pieiatis que nos deo magil
maguq; cõmendant:dubiũ nonẽ:
quin hoſtis noſter nocẽdi cupidus
⁊ peritus acrioꝛibus iuidie ſtimulii
icitetur:ut quos aptis ⁊ cruẽtis pleꝰ
cutionibus ipugnare non ſinit᷑:lub
falſa Chꝛiſtiani nominis ꝓfeſſione

corrũpat.habẽs hereticos buic ope

ri ſeruictes:quoſ a catholica fide de
uios ſibiqʒ ſubiectos militare in ca
ſtris ſuis lub diuerſis erroꝛibus fe
cit.Et ſicut decipiẽdis pꝛimis homi
nibꝰ miniſteriũ ſibi ſerpẽtis aſſum

plit:ita coꝝ liguas ad leducendum

coꝝ aios ueneno ſue falſitatis arma
nit. Sed his inſidijs dilectiſſimi pa
ſtoꝛali ſollicitudine iquantum dñs
auxiliat:occurrimus.Et ne qdde ſa

ccto grege pereat:pꝛecauentes pater

nis uos denuntiationibus admone
mus:ut labia iniqua ⁊ linguã dolo
ſam a ꝗbus aiam ſuam Pꝛopheta
liberari poſtulat declinetis.quoniaʒ
ſermo eoꝝ ſicut ait beatus Apoſto
Ius:ſerpit ut cãcer.humiliter irrepũt
blãde capiũt.molliter ligãt. latenter
occidũt.ueniunt eni ſieut Saluatoꝛ
ꝛedixit:ſub ueſtitu ouium:ĩtus aũt
ſunt lupi rapaceſ.qa non poffent ue
ras ⁊ ſimplicel oues fallere:niſi Chꝛi
ſti noie tegerent rabiem beſtialẽ. In
his autẽ oibus operat qui cum ſit
uere illuminationis inimicus:i luciſ
ſe angelum traſfigurat. Huius arte
Baſilides huius Martion callet i
genio.hoc duce agitur Sabellins:
oc pcipitatur rectoꝛe Photinus.
huius poteſtatis fuit Eunomiꝰ. Zo
ta deniq; beſtiaꝝ taliũ cohoꝛs hoc
pꝛeſide ab Eccleſie unitate diſceſſit
hoc magiſtro a ueritate deſciuit Sʒ
cum cunctis peruerſitatibus multi
foꝛmẽ teneat pꝛicipatum:arceʒ tamẽ
ſibi ĩ Manicheoꝝ ſtruxit iſania æ la
t ſſimã ĩ eis anlam ĩ qua ſcexultanti
us iactaret iuenit ubi non unius pꝛa
uitatis ſpeciẽ ſed oium ſimul erroꝝ
ĩp etatũqʒ mixturaʒ generaliter poſ
ſideret.qð enim in paganis pꝛopha

nuʒ qð i Judeis carnalibꝰ cecũ q8

iĩ ſeeretis magice artis illicitũ qð de
niqʒ in oĩbus hereſibus ſacrileguʒ

