tum collata ſunt dona:ſuſcipiamus Per chꝛiſtum dominũ noſtxy Almẽ ens
alacri fide ſolẽne ieiunium ur⁵aa euelhPuklite
datis que poterimus efſicere.cõtine (¶ Be ieiunio Pentecoſtes eiuſdẽ ülign
amus nos ab inflatione iactàtie acd efeiuche
dei gloꝛiam cuncia rerentes qaiiuuæuæuuuOsOsgSgSgygyuuu lod
bonaꝝ eſt inſpiratoꝛ noluntatum et nter omnia dilectiſſmi ape liſſn
bonaꝝ eſt auctoꝛ actionum: dicentt· dſoliceiſtuuta docirine que ex . gur
domino: Sic luceat lux neſtra co:i dpiuine inſtitutionis fonte manarut euanru;
hominibus ut videant opera ueſtra dↄubium non eſt influen tie m eceleſ:e diehus
bona ⁊ magniſcent patrem ueſtru, pncipes ſpiritu ſancio hanc pꝛrimu, finita
qui in celis eſt: Qni viuit 1 regnat ?ꝓ ab es obſeruautiam fuuſſecocepta,y nacil
omnia ſecula ſcculoꝝꝑ simen. ut ſanctiobſeruatiõc ieiunj omning (ccſon
è virtutum regulas incho rent: quia eurrglgen
(Sr ieiunio Pentecoſtes cinſdẽ maltum ad pcepta dei excipienda p o inci

. .
4
„
*8

mo tertius. geſſei:ſi ehꝛiſtiana militia contra in Poſtreni

üuun iua omnium vitiop continenlit l
Anctaꝑ ſolennitatuz dilectiſſi ſe ſanctificatione muniret. Cumeniz be
mi o:dine celebꝛato 2 ſpiritalii per illeceb:am cibi irrepierit pꝛima Nbittti

Gore
n dwi
ibeteng
acbe

en⸗

Wlken
en
vid
i
Nei
Uldniea
nagt
dehltini
udi
whan
Minge
Scpins

ſcnbus
Arunt

s

gisclid

cauſa peccai quo ſalubꝛioꝛe dei ma
nere n itur redempta libertas:q; ut
noueri abſtinere a conceſſis que ſfre
nare ſe neſciũt a vetitis. Omnis qui
aom creatura dei bona eſt:⁊ nihil G
Abüciendum quodcum gratiarum
cactione percipitur. Sed non ad hoc
creati ſumus ur feda impudeni
Auiditate omnes mũdi copias expe
mnmus tanquam: quodiicet ſumi:
non liceat pꝛelermilti. ¶¶ Zaudetur
eus: quihominum vſui tam mul
ia donauit: ſed agnoſcat ration alis
anumus maioꝛes delitias ſnenti da
tas eſſe i carni:⁊ cũ audit per ſpiri
tiũ ſanctũ dici:poſt ↄcupiſcentias iuu
ꝗas non eas:⁊ àa volutate tua vetare:·
intelli gat ſibi contra oĩa que ſenſibꝰ
coꝛpoꝛeis blandiuntur:tẽperantte ſe
ctandam eſſe uirtutem per quas dũ
eirterioꝛis hominis volũtas minui
ſapientia interioꝛis an getur. Non
ecnim idem vigoꝛ coꝛdis eſt ſub one

rec bi:qui ſub lenitate ieiuni:nmec eũ

Aenm ſenſum poteſtſatietas generare
gqquẽ parcitas. Quia cum caro cõcu
priſcens aduerſus ſpiritũ ſpiritali cu
pigitate ſuperat᷑:libera obtineum ſa
2 nitas: 1 ſana ubertas: ut 2 caroen
tis iudicio: ⁊ mens dei regatur anii··
lio. Ad hanc ergo utilitatem nos iid .
* Tectiſſimi pꝛeſens tempus innitauat
A reſurrectione domintuſqueadad —
nentu; ſpirtus ſancti quinqunagia 2
diebus emẽſis quos i łeticia peiooe —
feſtinitatis exegimus: ad ieiuniouz
remcdia concurramus: ne ſoꝛte ˖er“ũẽ
occaſiont᷑ licentie blãdioꝛis aliquan
negligentie culpas delectabilium u

—

Terra enim carnis
tnoſtre niſi aſſiduis fueri: ſubacta aul·
turis:cuo de ſegni ocio pinas trbbbbo
loſque pioducit: 7 parin degenein
dabit friium non honeis iſeréduzu

3
———MWẽ

ſed ignibuſ concremandum vicente

domino. Omnis plantatio quà nõ

plantauit pater meus celſtis: eradi
cabitur. Cuſtodlienda igitur omniuzʒ
germinum ſemmumdq; generoſitas
ne concepimus ? vig li ſollicitudine
Puidendum ne de munera aliqua
inuidentis inimici fraude violentur
Z in pargdiſo uiriui um non creſcat
ſilua vitioꝑ. Ad veclnandum autẽ
hoc maluni nihil eſt potentius cle

les cupichtates coniinentia necai: æ
deſudlerioꝝ ſpinitalium fructus miſe
ricoꝛdie enra muinip icat. Ande cha
ritatem veſtram ſolennũer admone

mus ui per caſtigatonem coꝛpoꝛis

1 per pera pietatis mũdari ab om

nium peccatoꝝ ſoꝛde curemꝰ. Quar

baio autem apud beatiſſunum e
trum apoſtolum vigilias celebꝛem?

cuius meritis 7 oꝛationibus ita noſ

perommia credimus adiuuandos:
ut miſericoꝛdia dei ⁊ ieiunis noſtiiſ

aſſit ⁊ votis. Der xpᷣm dominũ no

=W

2èèG
In natiuitate apoſtoloꝝ Petri

ſolennitatũ dileciiſ
ſimi totus mũdus
eſt particeps 2 vniꝰ
fidei pietas exigit:
ut quicquid pꝛo ſa

Iute pᷣninerioꝝ geſtum eſſe recolitur

cõmunibus ubiqʒ; gandijs celebꝛef

Aeꝝ tamẽ hodierna feſtiuitas pꝛe

ter illam renerentiam quam loto ter
raꝝ oꝛbe pꝛomeruit.ſpeciali ⁊ ꝓpꝛia

eſt ut ubi pᷣcipnoꝝ apoſtoloꝝ gloꝛifi
calus eſtexitus ibi i die mariyrũ eo
rum ſi leticie pꝛincipatus.Iſti cnim
ſunt viri per quos tibi euangelium
chꝛiſti Roma reſplenduit:⁊ que eraſ
magiſtra erroꝛis: facla es diſcipula
veritatis. Iſti ſunt paires tui ueriq;
paſtoꝛes qui te regnis celeſtibus in

licius condiderunt:qᷓ; illi quoꝝ ſtu

dio pꝛima menium tuoꝝ fun damen
ia locata ſunt.Ex quibuſ is qui nbi
nomen dedit:fraterna te cede ſeda
uit. Iſti ſunt qui te ad hanc gloꝛiam
ꝛouexerunt: ut gens ſancis popu
us electus ciuitas ſacerdotalis ⁊ re

gla per ſacram beati Petri ſelgem
caput oꝛbis effecta latius pꝛeſideres
religione dinina qᷓ; dominatiõe ter

reena. Qnuãuis enim multis aucta ni

cloꝛijs ins imperij tui ſerra mariq;

Peden lerisanmnus tamen cſt quod ti
i bellicus laboꝛ ſubdidit q; quod

par chꝛiſtiana ſubiecui. Deus nãq;
bonus ? inſtus æ omnipoteng qui
miſericoꝛdiam ſuam humano gene

rinunquã negauit:omneſq; in com

mune moꝛtales ad cogniuonem ſui

Paull eiuſdem ſermo pᷣmus.

abundantiſſimis ſemper benefcijs
erudiuit: uo untariã errantiũ cecua

tẽ , pcliuem in deterioꝛa nequuiam
ſeratus eſt:mitiendo uerbum equale
atq; coeternũ. NHerbũ igitur caroga
ctum ita diuinam naturam nature
uniuit humane: ut illius ad infima
inclinatio noſtra fiereiad ſunma ꝓp
uectio.ANti autem huius inenarrabii
lis gratie per to ũ mũdũ diffuderer·
effectaus:romanum regnum diunn
ꝓuidentia pparauit:cuius ad os i
mites incrementa pꝛoducta ſũt: quu·
bus cunctaꝑꝝ undiq; gent uz uiena
229uñnua eſſet uniuei ſuaſ.Oiſpoſto
nanq; dinitus operi maxie cögrne
bat ut multa regna uno ↄſederarer
iperio: ⁊ cito pulos hal eretpopulo.
predicatio generalis iquos ununs
ieneret regimen ciuitaus. cc aauna
tẽ ciuitas ignoꝛas ſue ꝓfectiõis aaa·
cioꝛẽ cũ pene oibus dominaret gen
tibus:oiuʒ genuũ leruiebqi cxrronbb·
4 magnã ſibi uidebat aſſũpſſſe re
ligionẽ:quia nuliã relpueret falſta

tem. RAnde quano erat per diabo

lum lenacius illigata: tano pxpbm
c mirabilius abioluta.nãà cũ duolle
cim apoſtoli accepta ꝑſpu; ſanauz
oiuʒz locutõe linguag ibuendueuni

gelio mundũ diſtribulis

usg 8 gboſtolid oꝛuit
cem romani deſtinat impety:

ueritatis que in omnium gentiuDum
reuelabatur ſaluiem: efficatiuſ ſecabbb
ipſo capite per totum mundi coꝛpzus
ęffunderet. Cuius autem natiõis bo
mines in hac iunc turbe non eſſent
aut que uiquam genies ignoꝛarenit:
quod Roma didiciſſet. Hic concni
cande philoſophic opiniones: bic
lſ0 lucnde crani tcrtene ſapichtie uag

ſn
cut⸗
iſpp
ſin
il
leuſ
llamin
libus
funcit
(eris.
foma
pauch
goicl
inden
pot la
M9
ſoano⸗
Gandlun
glos ſul
eroiun⸗
uuntunc⸗
copoief
Eneinte
ſterio.
inenton
cisds⸗
bunan
res.
mant
ti Jom
MMer
chenan⸗
Koninor
uans:
le
Dererase
Elcheris.
Nebuoin

e
en
unien
lgem
egne
no
mme
nnn 9
anng
H
INn
Dihe
rc
ſecaait
Apopu⸗
1slnn
een
dise

en n

Ac
ice
Wtil
,n
izinec
oücnn

iren

ul

6 S
gille

e
göod

olcn

Gomn

Hetuu

noncs⸗ N
gdud

vanitates:hic confuiãdus ðemonuʒ
cutus: hc omnium ſacrilegiorum
impietas deſtruend :ubi diligentiſ/
ſuma ſuper ſtuione erat collectũ quic
S crroꝛibus

qnid uſqnãà fuerat vani
inſtun um. Ad ban

meiuis:⁊ conſoꝛte gloꝛie

1

nẽire

. 4

tium beſtiarum turbulent ſſime pꝓp

funditatis oceanum cõſtantioꝛ igre
deris. Nec mund dominam times
romanam:qui in Cayphe domo ex
paneſceras ſacerdotis ancillam. NKũ

quid aut iudicio Pilati aut ſeuitia

indeoꝛum minoꝛ erat uel i Clandio

pot:ſtas uel in Merone crudelitas.
Aise bat ergomateria foꝛmidinis
vis amoꝛie:nec eſtimabas terroꝛi ce

dendum:dum hoꝛuʒ ſeluti conſulis

quos ſuſceperas diligendos. Hic
ergo intrepide char tatis affectum

iam tunc pꝛofecto conceperas quan

do pꝛofeſſio tui amo:is in dominnʒ

tmtrine interregationiſ eſt ſolidata my
ſterio. Mec alind ab hac mentis tue
intentione queſitum eſt q; ut paſcen

bum qu ipſe eras opinatus impen

deres. Augebant quoq; fidutiam

mam tot ſigna miraculoꝝ tot dona

chariſmatũ ateʒ exper menta virtu
tũ.Jam populos qui ex circũciſiõe
credideranteruduras. Jam zntiio
chenam excleſiam ubi pimum chn

ſt ani nominis digniias eſtoꝛa: fun
dauene am Nonũ Gallau Ca
padociam Aſiam atqʒ Bithyniam

legibus euangelice pꝛedicationiſ im
pleueras:nec aut dubius de pꝛone
ctu operis aut de ſpacio tne ignarꝰ
etatis tropheũ crues chꝛiſti romãiſ

arcibus inferebas:quo te diuinis⸗

aliarum adhuc eccleſiaꝝ oꝛdinatio
nibus occupaio ſiluam iſtam fremẽ

oꝛdinationibns anteibant 1 honoꝛ
poteſtais 1 gloꝛia paſſ os. Ad quũã
beaſus cospoſtol u tuug vas elceti
8 magiſter genlum
NPaulus o currens codem nibi con
ſociatus eſt temp ꝛe q io iam omni
innocentia:omnis pudoꝛomn ſque
liperias ſub Neronis i boꝛabatim
perio.Cuius furoꝛ per omnin vitiio
rum inflamatus exceſſum n bunc
eũ vſq; toꝛentẽ ſue p ec pitauit inſa
nie ut pꝛimus non i ſchꝛiſtio aro
citatem genera lie perſecit osis ier
ret: quaſi per ſanctoꝝ neces grinia
poſſet extingui: quibus hoc pſum
erat maximũu lucrum ut con emptui
vite hnius occidue pꝛecept o fieret

onis ⁊ ſpecialis m

felic tat. s, ct. rne. Treciola ergo eſt
in conſpectu donmuni moꝛs ſanc oꝛũ
eius:nec v lo crudelitatis genere de

ſtrui poteſt ſacramento crucis ch:i

ſtif indata religio. Mon minu ur

perſec tionibus eccleſia:ſed iuger.
⁊ leinper dominicus ag r ſegete oi
ti ꝛi ueſtitur: vnm grana que ſingu
l cadunt multiplicata naſcuniuur.
Inde duo iſta p eclara vinin ger
minaſeminis in quantam ſoboiem
li rrumphoꝝ urbem noſtraʒ Purpua
ritis ⁊ longẽ lateqʒ rutiiaiſibus po

pul's ambieruni:a quaſiex multaꝝ

onore gemmap cõterto vno diade
maie coꝛonau t. De quoꝝ p̃ idio
Dicciiſſimi oiuni us nobis adexrem
plum patientie ⁊ conf rmatione f dei
nium ſanctoumm cõmeinozauone e
tandum eſt. Sed in hotum excellen
tia patrum merito eſt excel enti glo
riandum quos gratia dei in tantu,z
apicẽ in omnia eccleſic meb a pꝛoue

=ð
=S

Ke ?èòèGð!‧
èOð

ata —F§n*
S R 3
1
4

3
.
ðM
= H

chiiſhus: qu li geminu coͤntitueret dei viuit. Reſpond
cs Srmö ⸗ 64:
no reuelauit ubi: ed pa er ineus q
in celis eſt. Ideo beatus es qa pater
meus ie docuit nec opinio te ter ren zꝛ
fefell t: ſed inſpirato ceieſts ſtruxit
⁊nõ caro ⁊ ſanguis: ſeanl me ubi
cuius ſum unigenitus indicau t. E&
ego inquu dico tibihoc ẽ ſicui paier⸗

ioꝛes:credimus: atq; conſ. dimus in

teroẽs laboꝛeſ iuſtus vire ad obinẽ meus tibi manifeſſauit duiniiatem

dam miſericoꝛdiam dei ſimper nos meã ita ego nota iibelacio crecllen 4
ſpec aliũ patrono:ꝛumofonibus ad Quia tu es Wetrus: ideſft ccö
inuados ut q;d tum ꝓvpꝛis peccatis .
depꝛimimur lãtũ apo ſtoliciſ meritis
erigamur. Per dominum noſt Je

ſuz chꝛiſtũ cui eſt hono: cũ patre⸗ cũ

lumen oculoꝛum: SDe quoꝝ meritis

atque nirat b' que omneʒ loquẽédi
ſuperant faculatez :nibil diuerſum
nihil debemuſ ſentire diſcreiũ quia

illos ? electio patres:⁊ laboꝛ ſimiles

2 finiſ ſecit equaleſ. Sicuſ autẽ ⁊ noſ
experti ſumus: noſtri pꝛobauere ma

ſãcto ſpũ eadẽ poteſtaſ una vinihüal
in lecula ſeculop Amen

6 natinitate A Pgolag petri .
Pauli eiuſdem Sermo. ii.

pꝛeꝛogarc. Cuinſ hodierna feſi iuitaſ

recurrẽie rũpho:martyrij ſpecimẽ
7 decus contulit oꝛbi terraruj Moc
eniʒ obt nuit dilecuſſ mi illa cõfeſſio

que a deo patre iſpirata A poſtolico
coꝛdi oĩium humanaꝝ op nionum ĩ
certa tranſcendi: firmi atẽ p

— Ealtemue in ofio vilecriſmi e

Aguia unigenius dei patr frfili .V
dominus noſter Jelus Cpꝛiſtus ad
iſ in uäch nobis diuinitaris myſteria

Peirum Puic ciniiat dignatus eſt

etreq;
nul iſimpulſ onibꝰqunateret accepit
Euangelica referẽte hrſtoꝛia omneſ
Apoſtolos dominus qd ðᷣ ſe hoies
opinentur nterrogaſ. At ubi quid
hHabegt diſc pulor Eenſus ꝛerigitur.

2 0 laglis

. ; 4 * . „ . —
4 o 4 —.
. .
1* . .
4 . 2 . 4
. . 8 .
4
. 2 4
2
4
Aidar 4.

hanc

eniz i 3 uor uite el E
ſuos ĩ Eccleſia ꝓpuchitita negaio:es

ad inferna demergu⸗ Pꝛopter qðᷣ

dicit beato NPeiro Apel ſtolo Tibi

dabo claues regni ceo:um: 7ue
cunque ligaucrig ſuper terra zrunt t
ſcra zin celig.⸗ Tranſiuit quiden

artun Peno
Ain ingalariter ho cred tun luia

cunciis Ecclelie — Peni

Manctelge heiri
Paniraſe — nec nimia⸗ eſt aet
ſeueritas: ue rem ſſio: ubi mibrlcrit
ligatũ:nih l ſolu üũ:niſ.qð pet ant
ligaueri aut ſollicrit iſtac aipaſſ.õc

crxiuant e um:⸗ i elfas

niothe
keqhie
ſobisy
Minne
Ducisn
uunge
Aereck
Hlantan

iis aet

H
ſnn
Gpant
erenn
ſint
Am
den
Klanur

idicn

AnS
NNAn

gtocuin

PN 0

Cran
8
u,

ſua dominus que diſcipuloꝝ ſuoꝛij
erat turbatura conſtantiaʒ: Simon
inquit Simõ ecce Sathanas expo
ſtulauitut nos cribꝛaret ſicut tritctrua
go aũt rogaui ꝓ ie ui non deſciat
ſigdes tua ⁊ tu aliquãdo puerſus con
firma fratres tuos ne intrent in encc —
ibus auo Eligioſam deuotionẽ dilectii

☛

rationem.

2

nis ⁊ diuine pꝛotectiõis auxilio pa
riter indigebant: quoniam diabolꝰ
omnes exagitare: omnes cupiebat
elidere:⁊ tamẽ ſpecialiſ a domio *

£△

tri cura ſuſcipit:

trum apoſtolis conferat. Nã ⁊ poſt

reſurrectionem ſuã dominui beato
Nerro apoſtolo poſt regni claues
ad trinam eterni amoꝛis pꝛofeſſion ẽc
myſtiea inſinu tione ter dixit. &νan
ſce oues.meas:quod ⁊ nuncpꝛocul
dubio facii.⁊ mandatum domini pi
us paſtoꝛexequitur:conſi mans es
exhoꝛtationibus:⁊ pꝛo nobis oꝛare
non ceſſans:ut nulla tentatiõe ſupe
remur. Si autem hanc pietatis ſue
curam populo dai ſicut credendum
eſt ubiq; piendii:quanto magis alũ
giaſuis opem ſnarn digatuf ipen

dere:apud quos in ſacro doꝛm tio

nis thoꝛo eadem qua pꝛeſedit carne
requieſcit. Cum ita dilectiſſimi tãtũ

nobis videamus pꝛeſidiũ diuinitus

inſtitutum: ratio nabiliter ⁊ iuſte in
pucis noſtri meritis ⁊ dignitate lera
mur:gratias agentes ſempiterno re
gi ⁊ redemptoꝛi noſtro Jeſu chꝛiſto
qꝙ tantam potentiã dedit ei.quẽ to
ius eccleſie pꝛincipeʒ fecit ad gloꝛiã

vomio Pe
ſun Petri fide pꝛo
pꝛie ſupplæat᷑:tanq; alioꝝ ſiatuſ cer
tioꝛ ſu fuiturus:ſi mens pꝛincipis nic
ta non fuerit. In Peiro ergo oium
foꝛtitudo munitur:a dine gratie ita
oꝛdinatur auxiliũ ut frmitas que pꝓꝰ
chꝛiſtum Peiro tribuitur per Pe

⁊ laudeunominis ſui Qui cũ deo

patre ⁊ ſpiritu ſaneto viuit ? regnat
in ſecnla ſeculoꝛum men.

(noctana apoſtoloꝛum Petri x
Maulieiuſdem ſermo.

uſmi qua ob diẽ caſtiganonis

q liberatõis nr̃e cũcius fidel um po H

pulus ad agẽdas deo gras con ue
bat pene ab oibus ꝓrime ſuiſſc ne

demõſtrauit ? coꝛdi meo muliuzʒ iri
ſiicie ſue intuli ? plurimũ timoꝛi i
cuſſit. Magnum eni picniũ eſt eſſe
hoiĩes ingraios deo:⁊ ꝑ obliuionẽ

beiief cioꝝ eiꝰnec de coꝛipiiõe cõpũ
ginec de remiſſ one letari. Hcreoꝛ

igitur dilectiſſimi ne uox illa pphe

tica ta es icrepaſſe vidcat᷑: que dicit

Flagellaſti eos 2nõ doluerũ. Ca

ſtigaſti eos: 1 noluerũt accipe ddiſci

plin i. Que.n. i eis con pto oſtẽdi

in ꝗbus tanta anerſio rept: pudet

Dicere:ſed neceſſe eſt nõ tacere pluus

impend t demons q́; apoſtolis ꝓ

maioꝛẽ ( brinent ſpectacula freqdqun
tiam q; beata mariyria. Quis hbauc
urbẽ refoꝛmauit ſauti:quis a capti
ui tae cruif:ꝗs a cede defendit: lu

dus cyrcenſiũ an cura Kõp: quo: uʒ
utiqʒ pꝛecibus diuine cenſure flexa

ſenten ia ẽ nt qui merebat irã ſerag
retur ad reniam. Ti git obſecro dile
ciiiſſimi coꝛ ueſty illa ſententia ſalna
toꝛis:qui cum decem lepꝛoſos miſe
ricoꝛdie uirtuie mũdaſſei:vnum tan

tũ dixit exeis ad agẽdas gr̃aſ reuer

tiſſe:ſ gnificans ficieliten de ingrats
quod huic pietatis officio etia ſi coꝛ
poꝛis aſſecuti ſunt ſanitatem:non ta
mwen ſine animi impietate defucrunt
MNe ergo iſta ingratox non eti uob

4 *

dilecliſſimi poſſit aſcribi: reuertimi
ni ad dominũ: intelligentes mirabi
lia que in nobis dignatss ẽ opari:

iberationẽ᷑ naſtrã nõ ſicutopinan
ipũ: ſtellaꝝ eflectibus ſed ineffabilis
oipotentis dei miſericoꝛdie deputã
les: qui coꝛda furẽtiũ barbaroꝝ mi
igare dignatus ẽ: a tãti vos benefi
rũ memoꝛiã toto ſidei vigoꝛe cõferte

Srauis negligentia maioꝛe ſatiſfa
ctione euranda c. æld emendationes
noſirã vtamur leniiate parcentis ut

biñs Metrus ⁊ oẽs ſcĩ q nobis in
ingt accedẽſ ad nitutẽ dei:ſta ĩ iuſti
cia ⁊ timoꝛe 1 ppara aiam tnã ad ſẽ
ptationẽ. Et apoſtolus dicit. Quicũ

multis tribulationibꝰ affuerũt: oh
ſecrationes nf̃as ꝓ uobis apud mi
ſericoꝛdẽ deñ iunare dignet. Per
xyp̃m dominũ noſiꝝ Amen.
¶ In natiuitate ſcõꝝ ſeptẽ fratrum
Wartyꝝ machabeoꝝ ei'dẽ ſermo
NNRatiaſ dilectiſſimi domĩo vᷣo
nr̃o ꝙ quãta ſit huiul diei ſolẽ

noto aſo ↄneniſtis ut feſtiuitatiſ ma

gnificentigt ſi ſermo nõ indicet: coõ

gregatio tamè ipſa teſtef recte. Du
pler n. cã lericie ẽ in qua ⁊ natalẽ ec
cleſie colimuſ ⁊ martyꝝ paſſ õẽ gau

demus.nec immerito digne eccleſia

hoꝝ exultat martyrio: qnoꝝ omar

rplo. Cqm ergo ſolſẽnitaſſs bodi

erne dilectiſſimi pleniſſime ſacre hi

ſtoꝛie lectione didiciſtis: nec latere

vos potnit:quẽ in tato reꝝ geſtarnzʒ

c:ꝛdine exceperitis auditũ: cũ glono
ſam ſeptẽ martyꝝ matrẽ exnltanti ?
non tacito honoꝛaretis affectu ĩ ſin

gulis quidẽ f lis paſſam:ſed in om
nibꝰ coꝛonatã . Subſecuta c.n.ſelici
eritn quos iuicto pᷣmiſit hoꝛlatu:be
aotg genitrix bià ꝓgenies memoꝛbi
lis pcedentiũ foꝛtitudo.nã cũ in ilio
oꝛdine moꝛtiũ ⁊ in illa diſpõne pena

oſtendit. Ja.n.ↄſpiranti ſtudio ⁊ de

pletas ut victoꝛiã ſibi ⁊ de pᷣmis pꝛo

mitteret: quos ſine tolerantic crucia
ret exemplo:⁊ de poſtremis quos ĩ

ſupplicio toꝛqueret alieno:multipli

oẽs acaſ uere ſeptenaa. Sed hec ad
ſructnoſam recolẽda ſũtauriũ volu

lia: granqt and fa niſiiiſe piand im
tanda. Mec.n.quia ceſſauit pſecutoꝛ

7 tonoꝛ: qa ſam deo milttaͤt platee
deſũt xpᷣianis q̃ ſupẽt paſſiões.Fili

qʒ in xpᷣo pie volũt vinere: pſecutio
nẽ patiũt pp inſticiam. Qui ergo pu
las quien ſſe pſerutionẽ ⁊ nullũ tibi
cum hoſt bus eſſe conflictũ:intimuʒ
coꝛdis fui ſerutare ſecretũ: oẽs re

curſus anime tue d ligẽs exploꝛatoꝛ

ingredere:a uide ſi nulla te ipugnat

agduerſitas:ſi nullus tyrànus vult i

mentis tue arce dominari. Moli cũ

D

queſtuũ incremẽta ↄlẽne.il

anaritia pacem firmare: * zmanog

ↄcoꝛdiam nega.⁊ magis ſime inglo

riã ſuſcipi.q; in humilitate calcari.

Diſſociare ab ira nec doloꝛẽ inflam
met inuidie cupido vindicte. Renũ
cia uoluptati:anertere ab imunditig

pelle luxnriam:fuge iniquitatẽobni

plicem habere pugnã: tu quoqʒ imi

tatoꝛ martyn numeroſam quere uic
toꝛiã. Totiẽs enĩ peccatis moꝛimur
quotiens in nobis peccata moꝛiũs
õcioſa in conſpectu domini etiam
iſta mo:s ſancioꝝ eius ubi hõ occi

ditur mũdo nõ terminatiõe ſenſuũ

ſed ſine nitioꝝ. Si ergo caſ iſſimi n
oucitis cũ infidelibus iuguũ:ſi peccs
toꝛes eſſe deſiſtitis:⁊ nullis carnaliũ

ticde
unse⸗
ſain
ane
ſn
in
Hoel
e
l
golpil
Synro
forszni
föocsie

lenit:

poibro

lun ini⸗
Clepaſ.
Giqnad⸗

inſß br
Ualiude
eeſttaee

beresde

otl

nisn
itan
tci
mltgi
mmoin
dhes
Mn
ine
ſhtote
ge
o
eſle
mmat
detui
ne gean
uin
1nulijt
öin,

edsnn

ne
miy
mnsi
Mi
eter
ennſe

Uede .

inen

ön i

ndimin
ficotanhi
uti

ꝓximuſqʒ diligit᷑.In nullis ꝓfecio

cupiditat tentatiõibus cmeditis: ſo
lennẽ banc diẽ celebꝛatis:⁊ nõ ſolũ

martyres ac mariyn matrè: ſed etiq

illius memoꝛiazs inuſto honoꝛe nene

ramini:ꝗ hoc die antiquã feſtinitatẽ
hu us leci cõſecranone geminaut.
Magnificus quidẽ ſtructoꝛ parie

.

8
exitẽdẽs: ut vtilitatibus inſtitutionũ

5

cius etiã in ipſo frueref deuota po

ſteritas: 2 habitãdo q ↄdidu: 1 fa

cienco quod docnit Oia ergo dile

ciſſimi q oculis cernitis: 1 mẽte me
miniſtis ad ꝓfectũ noſtre edificatio

nis aſſumi e:⁊ ita vnuſqſq; veſt? pᷣ
parato a maioꝛibꝰ utat habitaculo

ul in ſeipſo meminerit tẽplũ dei eſſe
fundatũ: nihil ſtricture me pꝛauũ:ni

Hil ſupponatinf rmũ:ſed vnꝰ ex ele
cis lapidibↄgrnẽdop ind ſſolubi
lẽ ↄnxionẽ creſcatin dominici coꝛ
poꝛis vnitalẽ: auxiliate dño nr̃o ieſu
xpo qui cum pfe ⁊ ſpũ ſcõ viuit ⁊ re
AInat in ſecula ſecuioꝝ men.
In natinitate ſancti Laurentj

Hartvris eiuſdem ſernmno.
Amouz dilect ſſimi ſumma
Wirtutũ 1totius plen tudo iu
de illo amoꝛe naſcat᷑: quo deꝰ

bhic amoꝛ ſublimins excellere clariꝰ

cꝙᷓ;fulgere.qᷓ; i biiſſimis martyribꝰ

inuenit:qui domino nr̃o Jeſu xpᷣo

pPoibus hoibus moꝛuo tã ꝓpinꝗ
lunt initatiõe charitatis qᷓ; ſimilitu
dine paſſõis.Quãuis.n.illi dilecti
oni qua dominꝰ nos rede mit:nulla

cuiuſqᷓ; benignitas poſſit equari:

qꝗa aliud ẽ ꝓ iuſto moꝝ hoĩem ſua
neceſſuate moꝛituꝝ:aliud ꝓ ipis oc

cũberea debito moꝛis anenũ: mul

Vr es ↄtulerũi:quoꝝ ſoꝛiuudine nta

tij ſed magniſicctioꝛ ediſicatoꝛ aiaꝝx: .D
oltra eui ſui terminos opa pietar

tius largitoꝛ nſus eſt dominuſ ut pe
nam mo:tis atrocitatẽ crucis nin li
ſuoꝝ ueilet eſſe terribilẽſʒ multis ſa
ceret imitabi᷑. Si ergo nullus bo
nus ſibi ſoli ẽ bonus:nec cniuſq̃; ſa
piéiis ſibitantũ ſapientia ẽ amica =
hec ueraꝝ n tura virt tũ eſt uimuł
tos a tenebꝛoſo abducat erroꝛe: q ra

rũ clarus è lumine. Ad erudiencuʒz

deipopulũ nuloꝝ cſt unlioꝛ foꝛma
q; manyꝝ. Sit eloquẽtia facils id
ex hoꝛtãdũ:ſit ratio efficax ad ſluadẽ

dũ.validioꝛa t mẽè ſũtexẽpla q̃; uer

ba:a planius ẽ opere docere q; uo
ce. In qu ercellẽtſſ mo genere beaz

nis dies hedicrn“ illuſtri cẽ q; glo

rioſa polleat dign tate. etiã pſecuto
res eius ſentire potueruni:cũ illa mi
rabilis animi foꝛtitudo ð chꝛiſti pᷣn
cipaliter amoꝛe concepta non oluzʒ
ipſis non cederet:ſ detiam al os ex
emplo ſue lo eraniie roboꝛaret. Cũ

faroꝛ gentl um poteſtatum mn elecii

ſſima quoque chaſti mem bia ſeui
ret ac pꝛecipue cos qni oꝛdinis erãt
ſacerdotalis impeteret: in leuiã lau

rentium qui non ſolum minſſterio
ſacamentoꝛum ſed 1 diſpenſatione

eccleſiaſtice ſubſtantie pꝛeeminebat
in pius perſecutoꝛefferbuit.OQuꝑli
cem ſibi pꝛedam de vnius viri com
pꝛehenſione pꝛomittens:quem ſi fe

ciſſct ſacre pecunie traditoꝛem: face

ret etiam ſacre religionis exoꝛiem.
Armatur itaque gemia face homn o
pecunie cupidus: ⁊ ueritatis inmi
cus:auaritia ut rapiat aurum: impi

etate ut auferat chꝛ ſtum. Roſtul t
ſibi ab immaculaio ſacrarij pꝛeſu e
opes eccleſiaſticas quibus auidiſſi
mus inhiabat inferri.cui leuita caſti

ſſimus nubi per eas repoſiias h. be

rei:oſtendens:umx oliſſimos ſcõꝑ

S

„E

paupen obtulit greges in quoꝝ di

cu aiq; ueſtitu inamiſſibiles condi

derat facultates:quetanro integriuſ

erant ſalue quanto ſauctius pꝛoba

bantun expenſe. gFremitergo pꝛedo

fruſtratus:⁊ in odium religionis qᷓ
talem dinitiaꝝ uſum inſtituiſſet: ar

deſcens direptionem theſauri potio

ris aggreditur:ut apud quem nullã
denarioꝝ ſubſtantiã repperiſſer:ilö
depoſitum ei quo ſacratius erat di

nes: auferret. Renũciate chꝛiſto lau

rentium inbet: ? ſolidiſſimam illam
lenitici animi foꝛtitudinem diris pa

rat urgere ſupplicijs: Quoꝛum ubi
minoꝛa nil obtinent: vehementioꝛa
ſuccedunt. Lacerios artus multa
uerberum ſecliõe conciſos ſubiecto
pꝛecipit igne toꝛꝛeri ut per cratem fer

ream que iam de ſeruoꝛe continuo
vim ex ſe haberet vrendi: conuerſo ⸗

rum alterna mutatione membꝛoꝛũ:
fieret cruciatus vehementioꝛ ⁊ pena
ꝓdnctioꝛ. MNihil obtines:nihil pꝛofi

cis ſeua crudelitas. Subtrahit᷑ ſoꝛ

mẽtis tuis materia moꝛtalis:? Lau

rentio in celos abeũte tu deficis: flã
mis tnis ſuperari chatitatis chꝛiſti
flamma non potuit:⁊ ſegnioꝛ fuit ig
nis qui foꝛis uſſit:qᷓ;ᷓ qui intus accc
dit. Seruiſti perſecutoꝛ martyrij cuꝰ-
ſeniſti.anxiſti palmam:dum aggeraſ
penam. Nam quod non ad vſctoꝛis

latis.Tamẽ adijciẽda ẽ huic ſtudio

gloꝛiam ingenium tuũ repperit qui
do in honoꝛem iranſierunt triũphi
etiam inſtrumenta ſupplicij. Gaude
amus igitur dilectiſſimi gaudio ſpi
ritaſi ⁊ ð feliciſſimo inclyti niri fine
gloꝛiemur in domio:qui eſt mirabi
lis in ſanctis ſuis:in quibus nobis
7 pꝛeſidium conſtiuit ? exemplum:
atq; ita per vniuerſum mundũ clari
ficanit gloꝛiam ſuã:ut a ſolis oꝛtu ui
qq; ad occaſum leniticoꝝ luminuʒ co

rnſcante fulgoꝛe q; gloꝛificata ẽ hie
roſolyma S

tephano:taz illuſns fie

retroma Laurentio:Cuius oꝛatiõ=e

⁊ patrocinio adiunari nos ſine ceſſa
tione confidimus:ut quia omnes ſi
cut apoſtolus ait. Quicunq; volũt
in chꝛiſto pie viuere periecutionem

patiunturconoboꝛmur ſpiritu ve

ritatis:⁊ ad ſuperandas omnes iẽ
ptationes cõſtantis ſidei perſeuerã

tia muniamur. Per dominnin no

AQui tecum viuit a regnat in vnitate
ſpiritus ſancti deus per omnia ſecu
la ſeculoꝛum Zimen.

Be ieinnio ſeptimi menſis ideſt

ſeptembhꝛis eiuſdem ſermo.i.

notã: utaĩas veſtras non ſolũ legitti
mis ſed etiã uolũtarijs ieiunijſ exco

„ „ „ð

ctiã nr̃e admonitionis exhoꝛtatio ut

in his ſaltẽ diebus cõmuni abſtinẽ-

tie ſe obediẽter adiũgant:in qbꝰ noſ

opoꝛtet ſacratiſſimã conſuetudincm
attentius celebꝛare:ut per hũilitatẽ
ieiunü ↄtra oẽs hoſtes nr̃os dinũ
mereamur auxiliũ. Res.n.ẽ pcipui

operis quã ⁊ ex auctoꝛitate idicimꝰ

7 ex charitate ſuademꝰ: ut paululuʒ

edendilibertate cõpꝛeſſa caſtigaliõi

corpotis z paupen ſtudeam alimo
nie:quos qui reficit animã ſuam pa

ſcit: 2 ſpales epulas ĩ delitias mutat

eternas. In loc igit malaꝝ cupii
tatũ ſanctoꝝ deſiderioꝝ incremẽta

ſuccedãt Ceſſet iniqtatis: ſe non ſit

ocioſa iuſticia: quẽ nullus patit᷑ op

pꝛimentũ:ſentiat aliqs adiuuantem

Pax eſt eniʒ nõ auſerre aliena niſi

Bſeruantia quidé veſtram di
lectiſſimi ita nouimus eſſe de

ore

Ppogli
Maori
ſchare
oeſos

nli⸗
lbor
V
ſm
l
f

1

r
e

inan

Cccurti
lac i

obterr

ſunnt

ſecoͤii
fant.

o
.erimnd

ium

a
Mtun

lllati

Axrmé

fudan
Neend.
lector

Wlegr

in
inf
oti⸗
moſ
N
Woren
ü
Grp
woet
unitt

nſeſ
Mor.

emmci
ns ⸗
wüegt
einnie
harht
chounl
miehtni

ondon
ſiostin

che.

largiaris 2 ꝓpᷣꝛia:ſub oculis iuſticie
mdicis lumus: qui nouit quantam
nunicu que bene operanti dederit a
cultatẽ:nõ vult copioſa eſſe munera
lſuaqʒ ſais ſuis,ſic myſticoꝝ talẽtoꝝ
mẽtiſũras diſtribuit: ut creditum que
liberaliter erogaſſe: augeret ꝗ ſterili
ter ſernaſſʒ: amitteret.et ideo dilecti
ſſimi qa ſeptimi mẽſis ieiunium nos

celebꝛare cõuenit:ſancti tamẽ ueſtrã

monemus: ut quarta ⁊ ſexta feria ie
iunemus. Sabbato uero apud bea

tũ Petrũ Apoſtolũ uigilemꝰ cuius

ſuffragãtibus meritis abomnibus
tribulationibus mereamur abſolni

Per chꝛiſtuz dominũ noſtꝑ Amen
De⸗ eodem Sermo. i.

nite eterne p ſemitas nult ambulare

inſticie de futura tentatoe que nobis

i iinere uirtutũ inſidioſiſ aduerſaret᷑
occurſibus: multis nos preſidijs di

lect ſſimi i quibus laqueos diaboli

obterreremus iſtruxit: inter que hoc

famulis ſuis ſaluberrimum contnlit
ut ↄtra oẽs ſlimici dolos foꝛtitudine

ſe cõunentie ⁊ opibus pietatis arma
rent. Ille eni qui ab initio pꝛimis

hoibuſiterdicti cibi iſeruit appetitũ

2 malce credulis ꝑ illecebꝛam edẽdi

oĩum cõcupiſcentiaꝝ uirus infudit
ęgadæc fraudes retraciare nõ delinit: ?
ii natura qua ſci ſuis ſeminibus in

citata eſſe ⁊ coꝛuptam: ſationis ſue
germẽ inquirit: ut ad labefactanda
ſtudia uiriutis:deſideriũ voluptatis

accendat: quoniã pena ipſius eſt p

uectio xpᷣiana. Mec poleſt eorũ ani
mos aliquo modo ledere:qui noue

rfũt auxiliante vomino in ſua carne

regnare. Rationabili ergo modera

tione ſcoqs ꝓpoliioſſenande ſunt re
belles: cnpiditates. nec ſinendũ ẽ u

DR Eus humani generis cõditoꝛ
2 redẽpitoꝛ ꝗ nos ad ꝓmiſſiõeſ

caſtis ⁊ ſpiritalibus deliderijs coꝛ

poꝛales ↄcupiſcentie reluerent. Ag

noſcat interioꝛ hõ exterioꝛis ſui ſe eẽ
rectoꝛe:ut mens diuino gubernata

dominam terrenã ſubſtantià in bo
ne volũtatis cogat obſequiuʒ. NMec
eni deeſt nobis ad hunc oꝛdinẽ ob
ſeruãdũ miſericoꝛdiſſimi regis aui
liũ: qui nos ſaluberrime obſeruan
ne rõne infoꝛmanit pᷣfiniens nobis
per tempoꝝ recurſus quoſdam ieiu
nioꝝ dies in quibus caſtigatiõe coꝛ
poꝝ virtus roboꝛaret aioꝝ. Huius
gqũt remedii munus dilecuiſſimi etiẽã
in iſto qui ſeptimus c: menie depoſi

tum eſt:quod nos ꝓmpta conuenit

alacritate ſuſcipe. t pᷣter abſtinen
tiã qua quiſqʒ ſe peculiariter atque
puatim ᷣm modũ ſue poſſibilitatis
exercet.Hec queoĩbus ſimul indi
cit᷑ an molius celebꝛet᷑: Nam in om

ni agone certaminis xpᷣianiutilitas

continẽtie plurimũ ualet:iia ut qdaʒ
ſeuiſſimoꝝ ſpũſ demonũ qui ab ob

ſeſſis coꝛ poꝛtbus nullis exoꝛcizsan

tiũ fugant᷑ impetus:ſola ieiunioꝛuz

⁊2 pronũ uirtute pullant: dicẽte dño

Hoc genus demonio:um non eci
tur nili in ieiunio ⁊ or̃onc. Grata er

goeeſt deo ⁊ terribilis diabolo ieiu

nantis oꝛatio. MNec latet quantũ ac
quirit ſue ſaluti:que tantũ pᷣſtat alie
ne. In hac ſane obſeruantia dilectii

ſimi q; uis nos oẽſ vnanimiier opoꝛ

tea t eſſe deuotos:ſi qꝗ tamen ſũt quo

rum uolũtati aliqᷓ obſiſtatifirmuas

laboꝛẽ qui ſupꝛa uires cẽ coꝛpoꝛum
redimant ipendiis facultatũ. Ænl

tã.n.ſũt opera pietatis que ipaʒx edẽ

di neceſſitatẽ merito amplioꝛe com
mendẽt ſi ieiunantiũ puriſicationẽ
ſtudio benignitatis acquirũt. Naʒ
cũ hi qui nihil omittũt de humiliati
one ieiuni ſub ſteril fatigalione de

iN

ſudent:miſi de elcemoſynaꝝ qua poſ
ſunt erogatione ſanctiſicent:dignũ ẽ

ut in alimoniã paupeꝝ abundatioꝛ
ſit eoꝝ largitio quoꝝ ad abſtinẽdũ
minoꝛ eſt foꝛtitudo. Quod ergo ꝗs
in ſua ſibi inlirmitate non denegati:
aliene inopie libenter impendat:P
pꝛiam neceſſitatẽ faciat ſibi cum idi
gente cõmuné: non culpat infirmuſ
ieluniũ ſoluens:a quo cibus acc pit
pauper eſuriens: nec eſcã ſumendo
polluit᷑:qmi elemoſynã impartiedo
mundat:dicente domino. Date ele
moſynam::⁊ ecce oia munda ſũt vo
bis: In quo opere di ectiſſimi enaz
hi qui ab epulaꝝ deiectatione le cõ
tineni:tucius libi debent miſericoꝛ
die cõparare ut qui abũdanuus e

minauerint copioſius metant. I0

eni vnq; agricole ſuo ſeges iſta mẽ
titur:aui incertam ſpem hʒ ops cul
tura pietans. Quicquid hoc mũdo

ſerentis manu ſpargit:non eſtꝰ vru:

non toꝛens irahit:non grãdo ꝓſter

nit. Incolumes ſemper ſun pictatis

expenſe:nec ſolum integre manent:
ſed enam modo aungent: quainate
mutant᷑. Se terrcnis celeſtia pꝛode
unt:de paruis magna ggnumur: -
tpale damnũ in pmiũ tramueternu
AQuiſquis igt oiuitias amas: quiſ
quis mult plicari que poſſides:con
cupiſciſ:in hHec lucra accendere: i hec
reꝝ tuaꝝ augmenta lulpira: de ꝗqbuſ
nihil mur arripu:n.bil tnea conupt
nihil rubigo ↄſumu. Holi deſpera
re de ſeno:e: noli de accipienie diffi
dere.Qnod vni hoꝝ leciſtis:mili fe
ciſtis:quis dicai iteluge:? apid quI-
opes luas colloces: perſpicatus fi
dei oculis ſecurus agnoſce: non du
buet de recept one cui xpᷣs debitoꝛ
Non ſii anxia liberaliias: nec iriſte
ieiuniũ. hilaré,n. vatozc oiugit oe?:

qui fidelis ẽ in uerbis ſuis: abun
dater largita retribun: qui benigne
lar gienda donauit. Per dominuz
noſtꝝ Jeſum chꝛiſtů filium tnũ: qui
tecũ viuii ⁊ regnat i vuuate ſpũs ici
deus per oia lecula ſecuioꝝ Zimen

I. Sexoꝛadi dilectiſſimi miſeri
coꝛdia dei ad reuouandũ ſiarõö
felicitatis humane quantu valeat re
ligioſa ieiunia coꝝꝑ ppbetaꝑ pꝛedi
catione cognocimuv:qui oiuiic iu
ſticie comonit oneʒ qu frequenier
populus iſracl meruo inqtans in
ciderat:mon niii c umO picſimur
poſſe placari. Ande ? 30bel pꝓppe
ta admonet dicens. Hec dicit oomi
nus deus vr: Couertinini ad mein
toto coꝛde vro in leiunio ſein 7 plä
ciu:⁊ induc co:da vra 1 no venumnée
ta vra: 1 conuer timm ad domiuum
deum veſty quia mucrico eſt 2
tiens 7 magnanumus 7 muliu nunie
ricoꝛs. Etl ite Sanctificaie iciunu:
p̃dicate curanone 0gregate plebec:
ſciticare eccleſia Qu. copotano di
lectiſſimi uris quoq; e ampleccédan
tpibus: quia huius urauots vemne
Qia ctià a nobis inni neceſlaric puaii
canda ut in obieruantia ſauſtac0
antique quod pdiau iudica Puari
catio acquiral xpiana deuotio. Oài
naꝑ nanq; reuerentie lancltionu in
ter quelib.t ipotanee obiduaneſin
tius ſil ꝙ; pubiica lege ccicbꝛatui õ5
quod puaſa mſtuntione dependt.
Exere latio. n.otinctie qua iibi quu
q; ꝓpo aroitri in dici ad utiltiare
cuiuſda pertinet poꝛioms. eiuniin

N
ſ⸗
ep
nen
ſst
herin
amis
hunnt
pita
ſben
bige⸗
Ndin
demn
Plen
Co⸗
on
Holca
ſeunn
ſimn
hſui, D
nmms)
Ebiure
Glenn
nni
Cugil
aſfini

llsx

knin
Uhange
kdonmn
mug
Neſis
chi

Nui

S =
=—

ind
WälNi
WNKN
kß
dle
kien
u
zobe
NAd
Gunl
gfut
Ffitiürer
gegoe.
idn
Inde
AAhin

li
hn.

obll
Gilül
auchſ
ni ua

GehenneS.

ual.
. ulut.
ns,ul

neminem a generali purificatione
ſeiungit:⁊ tunc fu potentiſſimus dei
populus: quando in uuitate ſancte
obed ẽtie omniũ fidelium coꝛda cõ
ueniunt:: ⁊ in caſtris militie chꝛiſtiãe
ſimilis ex omni patre pꝛeparatio
eadem ẽ vbiqʒ munitio:fremat licet
eruenti hoſtis peruigil fauroꝛ: ⁊ late
b:oſas undique pꝛetendat inſidias

neminẽ tamẽ capere:neminẽ poterit

vulnerare:ſi nulium inermen nullũ

delideʒ nullũ inuenerit ab opere pie

latis exoꝛtem Ad huius ergo ĩuicte
pietatis potẽtiam dilectiſſimi 1 hoc
nos ſolenne ieiunium ſeptimi mẽſis
iuitat:ut a curiſ ſecularibꝰ actibuſqʒ
terrenis liberos ad dominum aios
erigamꝰ. Et ga hãc intentionẽ ſẽp ne
ceſſariam non oẽs poſſumꝰ habere

perpeſuã:ſepiuſq; p humanã fragili
tatem a ſupernis iĩ terrena recidimꝰ

iſtis ſaltem diebꝰ qui nobis ad ſalu
berrima ſunt remedia pꝛeſtitnii:mũ
danis nos occupationibus ſubtra
hamus: 7 aliquid tempoꝛis quod
ꝓſit ad hona eterna:furemur.i mul
tis enim ſient ſcriptum eſt:offendimꝰ

oẽs:⁊ licet quottidiano deo munere

a dinerſis contaminationibus emũ

demur iherent tamẽ icants animis

plerumque macnle craſſioꝛes:quas

opoꝛtet diligẽtioꝛi cura ablui:⁊ ipen
Qio maio:e deleri:pleniſſima autẽ ẽ

peccatoꝝ abolitio:quãdo toti eccle
lie una eſt õo: ⁊ una confeſſio. Si
enim duoꝛũ vel triũ ſancto pioq; cõ
ſenſui omnia que popoſcerint: do

minus pꝛeſtanda pꝛomittit:quid ne

gabitur multoꝝ milium plebi vnaʒ

obſeruantiam pariter exequẽti ⁊ p

P vnũ ſpiritũ ↄcoꝛditer ſupplicãti.
Magnũ ẽ in ↄſpectuʒ domini dile
ctiſſimi naldeqʒ pcioſũ cũ toius po

pulus xpi eiſdem inſtatoffics:⁊ in

