accipiũt ſanguinẽ aũt redẽptõis no

ſtre haurire oĩno declinant. Quod

ideo ueſtrã uolumus ſcire ſcitalẽ ut

uobis huiuſcemõi hoies ⁊ his ma

nifeſtent indiciis:⁊ quoꝝ depᷣhẽſa
fuerit ſacrilega ſ mulatio notari 7,p

din a ſanctoꝛũ ſocietate ſacrrcotiit

autoꝛitate pellant. De talibus eni
biũs NPaulus apls eccleſiã dei ꝓui
demonet dicẽs: Rogamus autem
uos fratres nt obſeruetis eos qui
diſſenſiones 2 oſſendicu la pꝛeter
doctrinam quam audiſtis faciunt
declinare ab iis. Huiuſmodi eni
chꝛiſto domio nõ ſeruiunt:lſed ſuo
uentri:a per dulces ſmones ⁊ bene
dictones ſeducunt coꝛda inocẽtium
His ergo dilectiſſimi admonitiõibꝰ
noſtꝛis:quas auribus ueſtris cõtra
execrabilem ſectam frequenter in
geſſimus ſufficienter iſtructi ſanctos

quadꝛageſime dies pia deuotõe ſuſ

cipite:⁊ ad ꝓmerẽdaʒ milſericoꝛdiã
uei per opera uos miſericoꝛdie pꝛe
parare:irã extinguite:odia deponue
unanimitatẽ diligite 2 ſinceris uos
humilitatio officijs inuicẽ p:euenire
Sceruis ⁊ his qui vobis ſubiecti ſũt
cũ equitate dñantiũ.Nullus eoꝛuʒ
clauſtris cruciet᷑ aut vincuſiſiceſſent
vindicte:remittant᷑ offenſe:ſeueritas
lenttate:indignatio manſuetudine:
diſcoꝛdia paee muiet.Oẽs nos mo
deſtos oẽs placidos ocs experian
tur benignos: ut ieinnia nra acce

pta ſint deo.Cui ita demũ ſacriſiciũ

uere abſtinentie ⁊ vere pietatis offe

rimus ſi nos ab oĩ malitia continea

mꝰ Cũu inimicis aſt cruciſ xpᷣi nulla
2 nnonc ugeunen impioꝝ ↄſoꝛ
tio ſanctitas fidelium polluar. Lux

ſeparet a tenebꝛis ⁊ fugit filios di

aboli filij veritatis. In templũ eniʒ
dñi quod eſt eccleſia xpᷣi nil cõtami
naiũ inferri: nihil ꝓphanũ opoꝛtet
admitti.ut in oĩ imũditia a penetrali
bus coꝛdis excluſa ſanctincer iein
niũ noſtꝝ:⁊ ſimus eternũ ſci ſpiritꝰ
habitaculũ:qui nos a peccatoꝝ ſoꝛ
dibus emũdatos ⁊ poſſidere digne
lur ſp⁊? regerce. Secũda igit᷑ ⁊ qrta

2 ſexta feria ieiunnemus. Sabbato

aũt apud ſanetũ Petꝝ vigilis cele
bꝛemus qui cõmendati ſibi gregis

curam habere non delinens cuſto

diã nobis ð ſuis pᷣcibus obuncebit:
auxiliante deo nobis per oia cui cũ
filio ⁊ cũ ſpiritu ſcõ vna ẽ deiial vna
maieſtas in ſecula ſeculoꝝ Amen.

(Be ieiunio quadrageſimali eiul
dem:ſermo quinitus.

Poſtolica dilectiſſimi doctri
na nos admonet: ui depona
zus veterẽ hominẽ cũ acu bas ſuil
7 de die in diem ↄuerſatiõe renoue
mur. Si.n.templũ dei ſumus ⁊ ine
tium nr̃aꝝ ſpũs ſancius habitatoꝛ e
dicente aplo:Aos eſtis tempiũ dei

pviui:multa nob s vigilantia la boꝛã

dum eſt: ut coꝛdis neſtri recepacu
lũ tanio hoſpite non ſit indigiu:⁊ ſi
cut in domibus manufactis lauda
bili diligentia ꝓuidet᷑:ut ſit aut iſu

ſione hymbꝛiũ aut iurbine pꝛocella

rũ uel ipſa fuerit antiquunſe coꝛꝛu
ptũ in integꝑ cua reſtiuat ita iũgi
oʒ ſollicitudine pꝛecari ne quid ino
firis animis incõpoſuũ ne quid iue
niat imundũ. Ouauis.n.eificium
noſiꝝ ſinc ope ſui non ſubſiſtat artii
ficis: nec fabꝛica noſtra poſſu eſſe
incolumiſ niſi ei pꝛotectio pᷣfueru coõ

ditoꝛis:iñ quia ratiõabiles lapideſ

ſumus ? viua materies. ſic nos au
toꝛis nr̃ i extruxit manus ut cuʒ opi
fice ſuo etiam is qui reparat: opet᷑
gratie igit dei obedictia ſe hbumana
ſubirabhat nec ab illo bõo ſine quo
nõ põt bõa eſſe:deficiat. At ſi quid
ſibi impoſſ bile aut ardunm in man

datorum effectibus reperuur non

ſe remaneat.ſed ad iubẽtẽ recuirat
qui ideo dai pᷣceptũ ut excitei õlide

1
le
18
ů

l:

Kl
hoe
toꝛi
üdel
bori
Pal
N
uca
Allla
wval
ean
bü
Udio
uuſe
lcun
Cliche
fueruch
. lycl
VosN
h o
ziopel
vumans
ne o
tlavc
ninmm
riur to
VI

4

dl⸗

riũ: ⁊ pſtet anxilinʒ dicente ꝓpheta
Jacta in deuʒ cogitatũ tuũ ⁊ ipſe ie

enutriet. An foꝛte inſolenter quiſqᷓ;
ita ſupbit.? ita ſe illeſ ita imacula
tũ eſie pᷣſumit ut nullins iam reno
uationis indigeat.Fallitur pꝛoꝛſus
iſta pſuaſio ⁊ nimia uanitate uetera
ſcit. Quicũq; inter tentationes hu
ius uite ab oĩ ſevulnere credit imun
i piunin oĩa periculis:plena laque
18.

ncitant cupiditates:inſidianturr

illecebꝛe:blandiũtur lucra:dãna de
terrent. Trmate ſunt obloquentinʒ
lingue:nec ſꝑ veracia ſuntoꝛa blãdi
entiũ ut facilius ſit uitare diſcoꝛdeʒ
qᷓᷓ declinare fallaccẽ. In ipſis auteʒ
uirtutibus obt nendis tã dubiꝰ mo
dus etiam incerta diſcretio eſt ut ſi
quiſqᷓᷓ inter bonoꝝ malaꝝq; confi
nia ſubtiliſſimi diicrinimus potne
rit ſeruare menſuras:difficile ſit: ut
beneſibi conſciam ꝓbitatem obtre
ctantiũ lingua nõ moꝛdeat⁊ iniquo
rũ euadit oppꝛobꝛia cui eſt amica iu
ſticia. Jam cũ ad ipſas reꝝ tpaliũ na

rietats cogitatio:humana conuer
tit᷑:quãte ſe opponũt caligines:q̃nti

pꝛauaꝝ opinionũ oboꝛiunferroꝛes
nt de obiectu ↄtrarioꝝ ſumar mate
ria querulaꝝ. Nã lʒ oiuʒ fideliũ coꝛ
da non ↄubitent:nulliſq; tpibus ꝓ

nidentiã abeſſe diuinã:nec de ſtella
rũ poleſtate que nulla ẽ:ſecularium

negocioꝝ pendere pꝛouentus. Sed
equiſſimo ⁊ clementiſſimo ſũmi re
gis arbitrio cũcta diſponi: ſicut ſcri
ptũ eſt. Aniuerſe vie domini miſeri

coꝛdia ⁊ ueritas:tamen cũ quedam

non ſᷣm dcſideria noſtra pꝛocedunt

⁊ ſub humani iudicij erro:e ſupioꝛ
plenq; iniqui cã ; iuſti:uicinum ni

mis atqʒ contiguũ ẽ utetiã magna
nimos iſta concutiant a in aliquod
ilicite cauſationis murmur ipell.

Si quidem iſtis narietatibus etiam
excellentiſſimus pꝛopheta deo uſqʒ
ad periculũ ſe turbaiũ pꝛofitetur. et
dicit. Mei aũt penemoti ſũt pedes
pene effuſi ſunt greſſus mei:quia ʒe
laui peccatonbus pacẽ pctõꝝ uidẽſ
Ande quia paucoꝝ eſt tam ſolida
foꝛtitudo ut nulla inequalitatũ per
turbatiõe quatiat.⁊ multos fideliũ
non aduerſa tm̃ ſed etiã ſecunda coꝛ
rũpant:ſanandis uulneribus ꝗqbus

hũana infirmitas ſauciat diligens

eſt adhibenda curatio.ideo eniʒ de
periculis quibus mũdus hic plen
eſt. quedã bꝛeuiter percurri:ut dicen
te ſcriptura.Qui gloꝛiabitur caſtuʒ
ſe habere coꝛaut mũdũ ſe ecẽ a pec
cato:oẽs ſibi intelligant delictoꝛum
indulgentiã aut reparationis neceſ
ſariã eſſe medicinã. Quãdo autem
oppoꝛtuniꝰ dilectiſſmi ad remedia
dina recurrimus: q́;ᷓ cũ ipſa nobis
ſacramẽta redẽptionii noſtre iẽpoꝝ
lege referũt:que ut dignius celebꝛe
mus:ſaluberrime nos quadragita
dieꝝ ieiunio pparemus. Mon.n.hi
tantuʒ qui ꝑ moꝛtis xpᷣi reſurrectio

niſqʒ; myſteriũ in nouꝗ uitã bapriſ

mo ſunt regenerante uenmri⸗ ſed eti
am oẽs populi ren atoꝝ utiliter ſibi
2 neceſſitarie pꝛeſidiũ huius ſancti
ficationis aſſumũt.Illi ut que non
dũ habent:accipiani:iſti ut accepta
cuſtodiant. Dicente nãqʒ apło.qui
ſtat nide necadat. Memo ẽ lanta fir
mitate ſuffultus:ut de ſtabilitatc ſua
debeat eſſe ſecutus. Atamur igitur

dilectiſſimitpis uenerabilibus inſti
tutis: ⁊ ſollici ioꝛe cura coꝛdis noſtrt

noſtri ſpecula rogamus. Qnantũli
bet.n. caſte ⁊ ſobꝛie moualis hec ui
ta ducat quodã tamen puluere ter
rene ↄuerſationis aſpgit ⁊ nitoꝛ me
tiũ ad deiimaginẽ concitan S

a fumo totius nanitatis alienus ẽ
ut nulla poſſu ſoꝛde fuſcari: ⁊ non
ſemper indigeat expoliri. Quod ſi

etiam caſtiſſimis ais neceſſarium eſt
quanto illis amplius eſt expetendũ

quitota foꝛte anni ſpatia aut ſecula
rius aut foꝛte negligentiꝰ tranſicrũt

quos charilate debita cõmonemuſ

ut non ideo ſibimet blãdiant᷑: quia
nobis conſcientia ſinguloꝝ patere
non poſſunt:cum oculos dei ſimul

uniuerſa cernentes nõ abditam lo

coꝝ non parietum ſepta ſecludant:

nec ſolum ei acta ⁊ cogitata nerũ et
agenda ⁊ cogitanda ſunt cognita.

Iſta ergo ſcientia ſũmi iudicis iſte ẽ

tremendus aſpectus cui peruiũ ẽ oẽ
oleidum apertum omne ſecretum
cui obſcura clarent:muta reſpõdẽt:

ſilentiũ confitet:⁊ ſine uoce menſlo

quiturtemo patientiaʒ bon itatis
dei de peccatoꝝ ſuoꝝ impunitate cõ

temnaſ:nec ideo illum eſtimet nõ of

fenſum:quia necdũ eſt expertus ira

tum. Mon ſunt longe uie moꝛtalis i

ducie nec diurna eſt licentia inſipiẽé

ſium voluptatum in eternaꝝ dolo
rem tranſitura penarum:ſi duʒ iuſti
cie ſententia ſuipenditur: penitentie
medicine non queritur. Conſugia
mus igitur ad pꝛeſentem ubiqʒ mi

ſericoꝛdiam dei:⁊ ut ſanctuʒ paſcha
domini digna obſeruaniia celebꝛet

cnnctoꝝ ſe infidelium coꝛda ſanctifi

cent:miteſcat ſeuitia: manſueſcat ira

cũdia:remiitat ſibi omnes culpasi

uicem ſuas:nec exactoꝛſit vincſicte:
qui petitoꝛ eſt venie.Dicenies.n.Di
mitte no p̊ debita noſtra ſicut ⁊ nos

dimittimus debitonbus noſtris:
duriſſimis nos vinculis illigamus

niſi quod ꝓfitemur: impleamus. vn
de ⁊ ſi oꝛationis huius ſacratiſſimũ
pactum non tota conditiõe ſeruatũ

eſt nunc ſaltem couſcientiã ſuaʒ vnꝰ

quiſqʒ coguoſcat:⁊:de alienis igno

ſcendo delictis abolitionem ſuoꝛuʒ

obtineat peccatoꝝ: Sicente nanqʒ
domino: Si dimiſeritis hominibꝰ
peccata eoꝝ:dimittet ⁊ vobis pater
veſter qui in celis eſt:delicta veſtra.
Nõ longe eſt ab uno quoqʒ quod
poſciteum de benignitate ſupplicis
ſententia pendeat iudicantis. Qui
humanaꝝ pꝛecum milſericoꝛs ⁊ iu
ſtus adiutoꝛ equitati ſue de noſtra
lenitate pꝛeſcripſit ut non haberet i

eos ius ſeneritatis:quos non inue

niſſet cupidos vltionis: dementes

gutem ⁊ mites animos etiam largi

tas decet. Hihil eſt. n. digniuſ q; ut
homo ſit ſui acioꝛis imitatoꝛ = ſm

modum pꝛope facultatis diuini ſit

operis execuſoꝛ.nam cum alunt eſu
rientes: ueſtiuntur nudi: fouentur i
firmi:nonne auxilium dei manuſ ex
plet miniſtri:⁊ benignitas ſerui: mu

nus eſt domini:quicum ad eſtectuſ

milſericoꝛdie ſue adiuioꝛe non egeat
ita luam omnipolenſiam tempera
uit:ut ⁊ laboꝛibus hominum pꝑ ho

mines ſubueniret. Et merito deo

gratie referentur ð pietatis offics:
cuius opera uiderentur in famulis
Propter quodipſe dominus diſci
pulis ſic ait. Sic luceat lux ueſtra co

ram homini bus ut videant opaue

ſtra bona:⁊ magniſcent patrem ue
ſtrem qui eſt in celis.Qui cum odẽ
patre ⁊ ſpiritu ſancto niuit ⁊ regnat
in ſecula ſeculoꝝ bencedictus:Amen

.
dd
6s
d
1
on
el
ni
nans
Ilng
ſchu
n
nniſt
teiu
nuari
molce
We
lal
negen
npen
nybo
do
fmmus
WRH
tuchn⸗
mahun
umm

7

ſui pꝛoteſtantur auctoꝛis ⁊ famulan

tiũ elementoꝝ mirabilis pulchꝛitu
do iuſta ab itellectuali creatura gra

tiaꝝ exigit aetionc. Sed cũ ad iſtos
dies recurritur quos ſpãlius repa
tionis ſacr̃a ſignarũt.⁊ qui vicino

oꝛdine atqʒ ↄtiguo feſtũ paſchale pᷣ
cedunt:diligentiul pᷣparatio religio
ſe purificationis nobis indicitur.

Quãauis.n.in quolibet tpe innocẽs

uita ſit multoꝝ:⁊ plurimos deo bo
noꝝ actuũ conſuetudo cõmẽdet nõ
adeo tamen ð conſcie integritate fi
dentiũ eſt ut humanaã fragilitateʒ in
ter ſcand ala tentationeſqʒ degeniẽ
nihil potuiſſe arbitremur qð lede

ret incidere.Cũ pꝛopheta excellentiſ

ſimus dicat: Quiſ gloꝛiabitur caſtũ

le habere coꝛaut muncdũ ſe eẽ a pec
cato.⁊ iteꝝ.Ab occultiſ meis mũda
me domine:⁊ ab alienis parce ſᷣuo
tuo.Si aũt quod experimentis pꝛo

batur:talis conditio eſt eoꝝ qui cõ

cupiſcentijs renuuntur: ꝗ iracundie
montibus reluctantur:⁊a ipſaꝝ quo

qꝗaʒ cogitationũ arcana caſtigant ut

⁊nunqꝙᷓ; poſſini in coꝛdibus ſuiſ nõ
inuenire quod repꝛobent ⁊ ſepe aut
fallantur occultis: aut decipiantur

alienis que in alijſ vitia que egritu
dines ⁊ quanta ſint vulnera quibꝰ

auſterioꝛ ſit adpibenda medicina ut
illiu sſacriꝑ qð ſoluuntur oꝑa dia

¶ Be paſſione ⁊ reſurrectione do
mini eiuſdem: Sermo pꝛimus.

Emper qnidẽ dile
ctiſſimi mip̃icoꝛdia
domini plena ẽ ter
ra:⁊ vnicuiqʒ ſide
liũ ad colendũ deũ
lſa reꝝ natura do
ctrina e dũ celũ ⁊ terra mare ⁊ oĩa q̃ᷓ
in eis funt:bonitatẽ ⁊ oĩpotentiam

boli nõ inueniãtur alieni. Ooſchal

qu ppe feſtiuitatis hoc piopꝛiũ ẽut
tota eccleſia remiſſiõe gaudeat pec

catoꝑ:ꝗ nõ in eis tm fiat q ſacro baz
ptiſm ate renaſcũtur. ſed etiã in eis
q dudũ in adoptiuoꝝ ſoꝛe nũcrant

QAuãuis.n.pꝛincipaliter nonos ho
mines faciat regeneratiõis ablutio

qꝗa tamen ſpꝑ neceſſaria c oibus con
tra rubiginẽ mortalitatis quotiidi

Ana reuocatio:⁊ inter pꝛofeciũ gra

dus nullus ẽ qui non ſemꝓ melioꝛ
efſe debeat generaliter adniiendũ ẽ:
ut in die redẽptionis nemo iueniat
in vitus vetuſtatis.Qõ ergo dilectiſ
ſimi in omni tempoꝛevnũquenq; cõ

uenit facere xpᷣianum:id nũc ſollici

lius eſt ⁊ deuonus excquendum: ut
apoſtolica inſtitutio quadraginta
dierum ieiunijs impleatur: nõ cibo
rum parc tate tantũmodo:ſed pᷣua
tione maxime vitioꝛum. Mam cum

ad hoc caſtigatio iſta ſũatur ut car

nalium deſiderioꝝ ſomites ſubtra
hantur: nullum magis ſectaudum
eſt continenlie genus qᷓz ut ſemper
ſimus ab iniuſta volũtate ſobꝛij: et
ab inhoneſta actione ieiunij:que de
no tio non omittit egros: non ſecer
nit inualidos: quia in languido
atqʒ inutili coꝛpoꝛe poteſt animi ite
gritas repeririſi ubi ſiunt ſedes pꝛa
uitatis:ibi confirmentur fundamen
ta virtutis. Et ideo infirme carnis
iſta ſufficit egritudo:que ſepemenſu

ram voluntarie afflictionis excedit

tantum ut menſ off cii ſui ipleat par
tes: ⁊ que coꝛpo:ea epulanone non
vtitur: nulla inlquitate paſcatur. ra
tionabilibus autem ſanctiſque ieiu

niis nulla vtilius qᷓʒ elemoſinaruz
opera copulantur: que uno miſeri

coꝛdie nomine multas laudabiles

pietatis continct actiones: utoium

nideliũ pares animi eſſe poſſint etiãẽ
inter ipares ſacultates.dilectio eniʒ
q̃ limnl deo hõiq; debet᷑: nuilis nũ
ᷓ; ipedit᷑ obſtaculis ut non ei ſp be
ne velle ſit ibep: dicentibus quippe
angelis: Gloꝛia in excelſis deo ?⁊ in
pax hominibus bone volũtatis.nõ
ſolũ virtute beniuolentie:ſed etiã pa
cis bono beatus efficit᷑: quicunque
alus quacũque miſericoꝛdia labo

rantibus charitate cõpatimur:La

tiſſima eni ſint opera pietatis: que
ipſa ſui varietate id veris ↄfert᷑ chꝛi
ſtianis ut in diſtributiõe elemoſina

rum non ſolũ diuites ⁊ abũdantes

ſed enã mediocres habeant po:no
nẽ ⁊ qui largitatis ſunt viribus ine

quales:mentis tamen affectiõe ſunt

ſimiles.nã cum ſub oculis domini
multi in gyʒophylatnio ex opulentia

ſua multa conferrẽt.vidua quedam
duos intulit nummos.⁊talis Jeſu
chꝛ ſti teſtimonio meruit coꝛonari:
nt in tam puo muneris modo oĩuzʒz
fnerit collationi cõdigna pᷣferri.qa
inter magna eoꝝ dona quibus młt
ta reſidebat:illius quod fuit exiguũ
fuit totũ. Si vero aliquis tante pau
pertatis coartat anguſtijſ nt nec ad
duo era inopi ipartiẽda ſufficiat: hʒ
in pceptis domini unde implentur

bone uolũtatis off ciũ:ſi quidem q

ſitient paupi calicẽ aque frigide mi
niſtrari mercedẽ eſt ſui operis ade
pturus:tanta ſeruis ſuis domio ad

obtinendũ regnũ ſuum pꝛeparante

cõpẽcdia:utetiã pꝛohibitio aque.cu
ius vlus gratuitus atqʒ cõmunis ẽ
pꝛemio nõ careret qò neulla inter
diceret diſſicultas: de aqua frigida
ſoꝛma eſt piopoſita pietatis ne puta
ret ſe mercede cariturũ cui de caleſa

ctione potius lignoꝛũ impendiũ de

admonet dominus ut in noĩe ipnuj
cbeat᷑ quia hec que per ſe ſunt ui
lia fides efficit pꝛecioſa:⁊ que ab in
fidelibus miniſtrant᷑ ⁊ ſi fuerint ſũ

ptu magna:oi famẽ iuſtificatiõe ſint

vacna. Celebꝛaturi igit᷑ paſcha do
mini dilectiſſimiita vos ſanctis ex
ercere ieiunijs ut ab oibuſ perturba
tioni bus liberi ad feſta ſacratiſſima
veniatis:ſuperbie ſpũs de quo ſunt

oſa oꝛta peccata:humilitatil amoꝛe

pellatur. qui elatiõe tumucrãt: mã
ſuertudine mitigent: quoꝝ vero ani

mos aliqua exaſpauit offenſio. recõ

clliatione ſibimet in vnitatẽ ſtudeãt
redigere concoꝛdie. Nemini maluʒ
pꝛo malo reddentes:⁊ donantes in
uicem vobis:ſicut xpᷣs donauit no
bis humanas inimicitias pace dele
te.⁊ ſi qui ð ſubditii veſtris aut clau
ſtra cuſtiodie aut vincula meruerint
miſericoꝛditer re axarentur: ut qui
quoitidiane indulgentie remedijs

indigemus:non difſculter peccatis

ignolcamus alienis:dicentes enim
ad patrẽ dominũ noſtrũ. Dimitte
nobis debita nr̃a ſicut ⁊ nos dimit
timus debitoꝛibus noſtris. Certiſſi
mũ eſt ꝙ cum alioꝛũ delictis veniaʒ
tribuimus nobis dininã clementiã
pᷣparamus: Per xpᷣm dominũ no

Eiuſdem de paſſione reſurrecti
one domini ſermo ſecundus.

JIrtus dilectiſſimi ⁊ ſapia fidei
ccpiane amoꝛ dei ẽ ⁊ amoꝛ pꝛo
ximi:nec vllo caret pietatis officio:
ſtudiũ eſt colere deum ⁊ inu re cõ
ſeruũ haꝝ aũt affectionum duplex
vnitas omni qnidẽ eſttempoꝛe exer

cenda:⁊ ꝓficienter agenda. ſed nne

inerementis amplioꝛibuſ dilatãda⸗

do
e
ſtda
mn
t
r
a
onn
Prec
ſuci
nnan;
ntesin
Uit no⸗
cdele
lcau
rimn
uui
medis
aans
es min
Dinine
dimnit
nſi
nn
menda
ini o

ſonei

ginſci
morpo⸗
offco⸗
u⸗re
orul
lti
bolu

quadraginta diex ieiuniũ qðò feſti
palchalis eſt puiũ inſtar coꝛdis au
ditũ illius vociſ inſtar moueat qua
uerbis Eſaie pꝛophete Joannes ba
piiſta dicebat. Parate viam dũi re
ctas facite ſemitas eius.ſiue illã ptẽ
populi cogitemus que dudũ certa
mina euangelici agonis ingreſſa p
ſpiritals ſtudu curſũ indeſinẽter tẽ
dit ad palma:ſiueilla que letalium
ↄſciam peccatoꝝ per reconciationiſ
auxiliũ feſtinat ad veniã:ſiue illaʒ q̃
ſpiruus ſci regeneranda baptiſmate

vetuſtate Zldam exui ⁊ xpᷣi ci pit no

niiate veſtiruapte ⁊ vtiliter oibuſ
Paraie viaʒ dſi rectas facite ſemi

tas eius. Que autẽ viam domini: q̃

ſunt femite eiuſdẽ pᷣdicatoꝛis cohoꝛ

tatio ne diſcamus:qui dine gfe ope

ra ⁊ dona pꝛomittẽs futuram com

mutationũ reſerabat affectuſ addẽſ
ſniam pꝛophetici ſermonis ⁊ diccs
Ois uallis ipiebiiur ⁊ ois collis 2

mons humiliabit:᷑: a erunt pꝛaua in

Directa ⁊ aſpera.in niaſ planas.ual

lis itaqʒ manſuetudinc᷑: mons ⁊ col
lis elationẽ indicat ſuperboꝛuʒ. ſed
quia ſicut neritas dic t qu iſe humi
liat exaltabit᷑:merito ⁊ ualubus ad

unpletio: ⁊ montibus eſt annuncia

ta depꝛeſſio ut ⁊ plana nihil oflenſi
onis:⁊ direcia mihil habeant pꝛaui
tatis.QAuãuis.n.ãguſta ⁊ ardua ſit
nia que ducit ad vuã: non tamẽ dif

ficulter incedit quẽ veritas cõtirmat

pietas:nec.carel delectatione gra
diendi cuius iter efficit virtutũ petra
ſolidum nõ vitioꝝ are na ſncciduuʒ
Vex ⁊ ut pleninſ nouerimꝰ ꝑ cuiuſ
modi vias nobis ſit ad pꝛomiſſa di

tendendum: audamus Dauid pꝛo
phetam quid doceat. Rniucrſe vie
domini miſericoꝛdia ⁊ reritas. Foꝛ

ma igit᷑ ↄuerſauonis fideliũ ab ex

emplo venit operũ dino:ũ ⁊ merito
deus imitationẽ ab eis exigit quos

ad imaginẽ ? ſiluudinẽ ſuã ſccit: cu

ius vnq; goꝛie dignitate non aliter
potiemur qᷓ; ſi in nob miſericoꝛdia
iueniat᷑ ⁊ pietas. Per q̃.n. ad ſaluã.
dos ſaluatoꝛ adnenit: p hec ad ial
uantẽ debẽt pꝛopare ſaluandiut et
nos miſericoꝛdia dei miſericoꝛdes:
⁊ veruas facit eſſe veraces.ſicut ita
qʒ p viã veritaus mens iuſta:ita per
viã miſericoꝛdie abulat mens beni
gna.nec iñ.unqᷓ; itincra iſta dinerſa
ſũt quai hoꝝ bonoꝝ ſingła diuer
ſis iram tibus expelant᷑:⁊ aliud ſit
miſericoꝛdia creſcere:⁊ aliud nerita
te pꝛc ficere.Nũ ẽ miſericoꝛs uerua
tis alienus nec iuſticie caparx eſt ueri
tatis extrancus:nec utraq; uirtute
utit᷑ qni nõ utraqʒ ditat. Charitas
robinr fidei:f des foꝛtitudo eſt chari
tatis:⁊ tunc uerũ nomen ac uerus ẽ
fructus ambarũ:cũ inſolubilis uim
uſqʒ manei ↄnexio.ARDbi.n.nõ ſ mul
fuerint:ſmul deſunt puta inuiceʒ ſi
bi iuuamen ⁊ lumen ſuni: donec
deſideriũ crudclitatii impleat remu

neratio uiſionis: 2 incommutabili

ter uidcaur ametur: quod nunc ?
ſine fide non diligitu⁊ line dilectio
ne non ereditur.¶¶ Quia ergo licut
apoſtolus ait:In chꝛiſto ieſu nec cir
cunciſo aliquid ualet neq; pꝛeputi
um:ſed fides que per dilectionem
cperatur:ſimul a que coniunctim z
charitali ſtudeamus ⁊ fide Hic cſt
qu dam efficaciſſimus geminarum
alarum uolatusicuo ad pꝛomeren
dum uidendum deum purtaſ mẽ
tis attolliturmnec onerecuraruʒ car
nalium depꝛmtur. Mam qui ait
im po ſſibile eſt placere ſine fide deo
idem ait: ¶ Si habucro omnem fi
aem ita ut montes tranſſeram: cha

ritatem aũt non habeam:nihil ſum

unde ſacramentoꝝ paſchaliũ dina

myſteria digno ſuſpicantur officio:
duo hec in quibus oĩum pᷣceptoꝛũ
doctrina cõcurrit: ſtud oſius appe

tantur:quibus ſinguli quinqʒ fide
liũ ⁊ ſacrificium deo efficiantur ⁊ tẽ

plum.Inſtet fideſ ſperare:quod cre
dit:inſter charitas pꝛopitiare quod
diligin utrũqʒ amantis:uirũqʒ cre
dentis eſt ⁊ cui intelligentie cõceſſi
one ſubiicimur:eidem pietatiſ imita

tione iungamur: uor dei eſt. Sancti
eſtote:quia ego ſum ſanctus: uor

domini cẽ:Eſtote milerico:des ſicut
2 pater ueſter mtſericoꝛs eſt. Ac ne
dubitemus deo tribui quod impen
ditur indigenti. Oiſpenſato:es ele
moſ naꝝ que cõmertia ineant:audi
amus domino dicẽte que futura ſũt
indicii ſui foꝛma cum dicet ad dexte
ram collocandis. Nenite bene ĩicti
patris mei:poſſ dete paratuʒ nobis
regnum a conſtiiutione mũdi.Eſu
riui enim:⁊ ded ſtis mihi mãduca
re. Sitiui:⁊ dediſtis mihi bibere.
Peregrinus eram:⁊ collegiſtis me
MNudus eram:⁊ cooperuiſtis me.
Infirmus: ⁊ viſitaſtis me. In carce
re eram ⁊ veniſtis ad me.Querenti
bus autem iuſtis quãdo ⁊ qualiter

potuerit iſta depᷣhendere:reſpõdẽs

rex dixit illis. Amen amen dico vo
bis q́; diu ſeciſtis uni ex mimis me
is:mihi ſcciſts. Quid hoc ope fru
ctnoſius:quid hac hnmilitate feliciꝰ
q e vliqʒ laude ſua fraudanda nõ
eſſet:ſi ꝓpier pſam nature cõmuni
on miuuando homini ab homine
pᷣberctur. Sed quia quod non ex ſi
dei pꝛocedit fonte ad pꝛemia eterna
non pueni..Alia eſt cond tio opeꝝ
celeſtum:a lia terrenoꝝ. Mſidana
beniuolentia in his quos adiuuat

habet finem. Chꝛiſtiana pietas ĩ ſu
um tranſit auctoꝛem dũ in ipſum di

camur benigni:quem in uobis fate
mur operar:dicene domino. Sic
luceat lux veſtra coꝛam hominibus
ut videant opera veſtra bona:⁊ ma
gnificent patrem veſtrum qui in ce

lis eſt. Gaude igitur mens ſideliuʒ:
7 gloꝛiam mam in eius gooꝛia qui ĩ

te operatur: agnoſcens de ſpſa paſ
cha i feſtiu tate feruelce. debiti en im

tui eſt:ut ei quipꝛo omnibus paſſus

eſt paratus ſit compati. Quoniam
pia uita ſanctoꝝ nunq; a iena ẽ cru

cis chꝛiſti: dum cont nent e clauis

deſideria carnis conf git: ⁊ coꝛpoꝛe
as cupidilates uirtute ſp r tus in ſe
habitantiſ iuterficitt.Diffic le ẽ quẽ

ᷓ; in ſe non habere quod perimat.

Extinguenda eſt iracundia: moꝛtiſi

canda ſuperbia:deſtruenda luxuria

Radix quoqʒ auaritie altius pꝛoſe
quenda ut omniuʒ maloꝝ germen

excidi valeat ſi eoꝛũ potuerit f'mes
euelli. Cum autem hac diligentia in
deſinenter ſit animus excolendus ?
vtendũ ita ſit coꝛpo:e ut rectoꝛi ſuo
neceſſarium pꝛebeat natura inferioꝛ

famulatum:nunc maxime frenis cõ
tinentie caro moderanda eſt: ⁊ quic
quid ſublimibus deſiderus obuiat
ꝗputandũ.dũ.n.cõgruis puri cati

onibus ad celebꝛandũ paſcha dũi p
traqʒ ſubſtãtia pᷣparat᷑:ꝓ futuro oi
ipe ↄſueiudo nu rit᷑:ſeuera in ſubdi
tos iperia detumeſcant. Ceſſent vin
dicta peccati:⁊ rei criminũ ad hos
dies pueniſſe ſe gaudeant:in qbus
ꝗ (is pnᷣſqʒ pᷣnc p bus etiã publica
rũ auſteritas remitiit᷑ vltio nũ: abo
leantur odia. Deficiant ſimu tates:
pacis beniuolentie multiplicenmir

effectus.⁊ qui potuit malitia pollui

ſtudeat benignitate purgari,

Aun

mi⸗

Mm

näpa
onisn
Pren
Ppara
poli⸗
ſo
ten
os!
aie
.
ſhegz⸗
llneſt
lbos
nttum
ameno
(ltalin
Mqzüm

ſoſerun

Aigui

i
mndi
fne
Sie
bus
ma
nce
:
lif⸗
N
nin
ſis
ſon
nin
a;
oe
ns ne
leigre
eimat.
mortix
ururia
poſe
gennen
fem
genun
nchs:
on ⸗
nſni
ransco
ace
schun
zutfn,

ndii

pfumwon

airlbdi
ntvin
ad bos.
ngeus

ipublia
Nriabo
nu tts:
ſplomt
fuwlui

M⸗

*

Quoniam iudictum dei ſicut imiti
bus uehemẽs:iia erit miſericoꝛbus

demens. Et derruſis ignem gehẽne
pꝛopter inhumanitatem ſiniſtriſ: de

xteros elemoſinaꝝ pietate laudatoſ

elterna celeſtis regni beantudo ſuſ
cipiet. Per dominum noſtꝝ ieſum

xpm qui cum patre ⁊ ſpiritu ſancio

viuit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝝ amẽ

De paſſione ⁊ reſurrectiõe domi
ni enſdem ſermo tertius.

lectiſſimi nouimus hũc eẽ fer
uoꝛt ut ieiunjs que domini paſcha

pꝛecurrunt mulios noſtros puenia

tis:hoꝛtatus.Sed quia vtiliias ab

ſtinentie non ſolũ carn s caſtigatiõi
vex etiam mentis neceſſaria eſt pu

mus eſſe perſectã ut ſicut deſiderus

carnis reſcinditis uoluptatei:ua ab
gnimi ſenſibus exciudatis erroꝛes.

nã paſchali ſeſto in quod oia religi

onis noſtre ſacramenta concurrunt

JIs uera ⁊ rõnabili puruicatione ſe
pparat cuius coꝛ nulla inſideluate
polluitur:dicentle etiã apoſtolo om
ne quod naiũ eſt ex fide peccarum

eſt. Juutilia crut ⁊ vana eoꝝ eiumia
quos illuſionibus ſuis decipn men

dacii pater. ⁊ uera xpᷣi caro non paſ
cit.Sicut ergo diuinis mandatis

ſaneqʒ doctrine loto coꝛde famulã

dum eſt:ita oĩ pꝛudentia ab piis eſt

ſcnſibus abſtinendũ.iuncenim mẽs

ſanctum agit atqʒ ſpritale iciuniuzʒ
cum erroꝛis cibos atqʒ venena ab

iicit ſalſuatis: que doloſis uerſumis

atqʒ imicitis nunc inſidioſius ige

rit quando ipſo nenerande feſtiuita
tis recurſu ois eccleſia ad intelligen
da ſalulii ſue mpſteria generaluer cõ

Beuotionis quidem veſtredi .

mouetur. Js enim reſurrectiõiſ xpi
verus confeſſoꝛ⁊ cultoꝛ eſt:qui ð paſ

ſione eius non confunditur: z coꝛ

po:ea natiuitate non fallitur. NMam
quidã erubeſcentes cuangelinz cru
cis chꝛiſti nut audentius euacnarent
ſuſceptum pꝛo oĩ redempnõe ſupoli
cium:ipſam uere carniſ in deo nega
uere naturam:non intelligentes im

paſſibilẽ dei uerbi atq; incõmut bi

lem deitatẽ ita inclinataʒ ad huma

nam naturam a ad ins ſalutem ut?
potenter pꝛopꝛia nõ amitteret ? m
ſericoꝛditer noſtra ſuſciperet.DHupli
cis ĩtaqʒ in chꝛ ſto ſoꝛme una perſo
na eſt ⁊ nilius dei idemqʒ f lus ho
minis unus eſt dominus:condino
nem ſeruilem cõſilio pietatis recipi

ens nec legem neceſſitatis incurres

quia poteſiate factus eſt hũnis po
teſtate paſſibilis:utad deſirnendũ
pecca ti moꝛtiſqʒ dominaium pe
ne capax eſſet ſubſtãtia infirmitatis

nihil gloꝛie ſue pderet natura ur

tutis. Cum itaqʒ dilecuſſ mi legen
tes uel audientes euangelium que
dam in domino noſtro Jgeſu chꝛſto

cognoſcitis ſubiecta iniuriiſ:quedã

illuſtrata miraculis:ita ut in eoedem

nunc humana appareant:nũc dina

reſplendeant. Moluie quicquã hoꝝ
gſcribere falliiati anquã in chuaſto.
aut ſola ſit humanitas aut ſola diui
nitas:ſed utrunque fideluer credite
utrunqʒ humiluer adoꝛate utin uni
tate uerbi ⁊ carnis non ſi ulla diui
ſio:nec quia manifeſta fuerunt in Je
ſu ſigna diuina:falla uideant᷑ docu
menta coꝛpoxa uera ⁊ copioſa ſũt ĩ

chꝛiſto uiriuſq; teſtimonia naiure
ad hoc ex diuini conſiliraltitudine

cõcuvwrentia: ut nerbo iu o gbil nõ
ſeparato a carne paſſib li part cepſi
per oĩa itel igalur ⁊ deilas carnis 2

—

csro deitatis. meni igitur chꝛiſtiana

fugax mendacii diſcipula veritatis

vtere fidenter enangelica hiſtoꝛia:

que fideliter 2 viſibiliter ſunt geſta

per dominũ tanᷓ ipla aggregala
cum apoſtolis nunc ſpiritali intelle
ctu nunc coꝛpoꝛeo diſcerne cõſpeciu
Da homini quod de muliere puer
naſcitur.Da deo quod nec ↄceptu
leditu r virginitas materna:nec ptu
foꝛma ſerui obuolutam pannis ia

centem in pſepe cognoſce: ſed annũ

ciatam ab angelis declaratam ab
elementiſ ado:atam a magis foꝛmã
domini confitere. Humanũ intelli
ge quod nõ declinauit nuptiale cõ
uiuiũ:diuinũ appꝛoba quod aquã
conu ertit in vinum. Noſtra tibi in

innoteſcat affectio eum moꝛtuo ami

co fleius impenditùr:diuina poten

tia ſentiatur cum idem poſt quatri

duanam iam fetidus fepulturà ſolo
vocis imperio viuificatus erigit᷑: lu
tum de ſputeo ⁊ terra fieri co:poꝛei
ſunt operis.ſed illine ſuperlitos ce
ci oculos illummnari: non dubium
eſt uliuſ fuiſſe virtutis:que quod pᷣn
cipijs nature uon dederat ad mani
feſtationem ſue gloꝛie reſeruauit:ve
ri eſt hominis ſatigationem.coꝛpo
ream ſom ni releuare qniete:Sed ve
ri dei eſt vim ſeuieniium pꝛocellarũ
pꝛecepti increpatione compeſcere: ei
bos elurientes apponere humane
benignitalis eſt ? ſocialis eſt animi
ſed quinque panibus ? duobus pi
ſcibus quinqʒ milis viroꝝ exceptis
mulieribus ? paruulis ſatiare: quiſ
negare audeat opus eſſe deitatis q̃
operantibus ſecum vere carnis offi
cys ⁊ ſe homini ⁊ hominem ſibi ieſ

ſe monſtrabat quia non aliier in hbu

mana natura ſanari poterant ongi

nalis vulnera uetuſtatis:mili de vie

*

rog eirginis carnem ſibi afumẽie i

uerbo in vna eademque perſona ſi
mul ⁊ caro naſceretur ⁊ verbumi
Hanc dilectifſimi incarnationis do

minice fidem per quaʒ tota eccleſia

coꝛpus eſt chꝛiſti: in concuſſo coꝛde
ſeruantes ab omnibus hereticoꝛuʒ
leinnate mendacijs.⁊ iia vobis mi

ſericoꝛdie opera credite pꝛofutura
ita fructnoſam habendam continẽ
tie puritatem:ſi mentes veſtre nulla

pꝛauarum opinionum contaminati

one ſoꝛduerint Abijcite exoſa domi
.no mundana argumenta ſcientie:
per quam nemo ad cognitionem ve

ritatis potuit peruenire ⁊ hoc fixuʒ

habete in animo:quod dtcitis i ſym

bolo. Credite conſempiternum filiũ
dei per quem facta ſunt omnia ⁊ ſi

ne quo factum eſt nihil. Scõm car
nem quoque in fine tempoꝛum ge

neratum. Credite hunc coꝛpoꝛaliter
crucifixvum:imoꝛtuum: ſuſcitatum: ⁊
ſuper altitadines celeſtium domina

tionum eleuatum in patris dextera

conſtitutum:ad iudicandum viuos
⁊ moꝛiuoſ in eadem carne qua aſcẽ

dit venturum. hoc enim vniuerlſis fi

delibus Apoſtolus pꝛedicat:ſi con
ſurrexiſtis cum chꝛiſto que ſurſum
ſunt ſapite:non que ſuper terram.
Moꝛtui euim eflis:⁊ vita veſtra ab
ſcondita eſt cum chꝛiſto in deo.Cũ
eniz chꝛiſtus apparuerit vita veſtra
tunc ⁊ vos apparebitis cum ipſo in

gloꝛia. Habentes:ergo dileciiſſimi
tante pꝛomiſſionis fiduciam: eſtote
non ſolũ ſpe ſed etiã cõuerſatiõe ce
leſtes. Et quãuis omni tempoꝛe ſtu
dendum ſit ſanctificationi mentis ⁊

coꝛpoꝛiſ:inunc tamen in iſta quadra

giuta dieruʒ ieiun ſis ſollicitioꝛibus

vos pietatis operibus expolliret
lolum in diſtribuendis elemoſinis

hann
cpen
cpeen
ſoln
hemn
diese
nodin

(mue

noat
ſpirin
laiein
cutis
gog,
ſugt
tgor
khne
ins
Paſſon

Peroon
hbins
gallie

ei⸗
nſ
ſodo
geſig
cde
Corn;
smi
fuurn
Oni
Keno
fuminn
lde
Uſnte
lonene⸗
hockn;
isihn
umnflii
nnu tli
cömc
un g.
Worlne
Cum
mwn
misdate
cn fus
menuſt
nmuttsn
dcri
eſ
Mer n
Pucn
onn ol
iſun

Gnen

que magnum habent emendatidõis
cffectum:ſed e iam in remitiẽdis of

fenſionibus ⁊ peccatoꝛum reatbuſ

relaxandis ut conditio quam inter

ſe ẽ hominem deus poſuit non reſi

ſtat oꝛantibus:dicenteſenim ſᷣm do
ctrinam domini. Bimitte nobis de

bita noſtra ſicut ⁊ nos dimittimus

debitoꝛibus noſtris:debemus toto

coꝛde implere:quod dicimus. Tunc

enim fiet quod in ſequentibus po
ſtulamus: ut ⁊ in tentationibus nõ
iudicamur ⁊ a malis omnibus libe
remur. Per dominũ noſtrum ieſuʒ

chꝛiſtum filiũ tuum qui cum patrz

⁊ ſpiriiu ſancto viuit ⁊ regnat i ſeeu
la leculoꝛum Amen, =I

rmo p:imus.

Ee feſto paſchali ciuſdem
5

nitatibus chꝛiſtianis nõ igno
ramus paſcale ſacramenium eſſe p̃
cipuum:cui condigne ⁊ congrue ſui
cipiendo totius quideʒ nos tempo

ris inſtiluta refoꝛmant:ſed deuono
nem noſtram pꝛeſentes ucl maxime
dies exigunt: quos illi ſub limiſſi
mo diuine miſcricoꝛdie ſacramento
lccimus eſſe contiguos:i quibus me
rito a ſanctis apoſtoliſ per doctrinãs

ſpiritus ſancti maioꝛa ſunt oꝛdina

ta ieiunia ut per cõmune conſoꝛſiuʒ
crutis chꝛiſti etiam nos aliquid ĩ eo
quod pꝛupter nos gelſſit ageremus
ſicut apoſiolus ait:Si compatimur
⁊ gloꝛificabimus. Certa atqʒ ſecu
ta ſunt expectatio pꝛomiſſe beatitu
dinis:ubi eſt participatio dominice
paſſionis. M.mo eſt dilectiſſimi cui
per conditionem tempoꝛis ſocietz
huius gloꝛie denegeiur:ianqua iraã
quilluias pacis yacua ſit occaſione

MNomnibus dilectifſimi ſolen

Sirlutis. Apoſtolus:n. pdicat dics
Oẽs qut volũt in chꝛiſto pie vinere

pſecutionem patientur. ideo nũq̈ZG.
deeſt tribulato perſecutionts ſi nũ

quã deſit obſeruantia pieiatist DSo
minuo eni in exhoꝛtation bus ſuis
dicit:Qui non accepit crucem ſuam
ſequitur me: non eſt me dignus.

Nec dubitare debemus hanc vocẽ
non ſolũ ad diſcipulos xpᷣi:ſed ach

cũctos ſideles lotamqʒ eccleſiã per
tinere:qneſalutare ſuum iu his qui
acderani:vniuerſaliter audiebat. Si
cut ergo totius eſt coꝛpoꝛis pie viue

re:ita iotius eſt coꝛpoꝛs crucẽ ferre:

que merito ferri vnicuiqʒ ſuadeiur:
quia modis atqʒ menſuris ob vno
quoq; toteratur. Anuz nomen eſt

pſecutionis.ſed non vna caula ẽ cer

taminis ⁊ plus plerũqʒ periculi eſt

in inſidiatoꝛe occulto q;ᷓ i hoſte ma

n feſto. Bcatus Job alternantibus
bo nis ac maliſ mundi huius erndi

tus pie ueraciterque diccbat. NMõne
tentatio eſt uita hois ſuꝑ terrã:quo

niam non ſolis doloꝛibus coꝛpbis

atqʒ ſupplicijs anima fidelis repit᷑:

uerum ctiam ſaiua incolumitate mẽY

bꝛoꝝ graui moꝛbo urgeturſi carnii
uoluptate mollit.ſed cũ concupiſcit
aduerſus ſpiritũ:ſpiritus autem ad

nerſus carnes: Rreſidio crucis xpi
mens rationalis inſtruitur nec cupi
Qlitatibus noxus illecia ↄſentit: quo

tutis innmicitie diſſimiliũ diabolo
inſtigante non deſinit ⁊ facile ĩ odia

noꝛupũt: qu:oum impꝛobi moꝛes

detſiabilioꝛeſ fiunt comparauone
recioꝝ. Iniqnitas cum iuſticia non
habet penam: temperantiã odit ebii
eivs falſuali nulla eſt cũ ueruate cö
coꝛdia ſi amai ſuꝑbia maſuctudinẽ

petulantia verecũdiam: auaritia lar
gitatem. 71 tam pertinaces habet di
uerſitas iſta conflictus:ut etiaʒ ſiex
terius cunquieſcai: ipſa tamen pio
rum coꝛdium penetralia inquietare

non deſinat: ui veꝝ ſit:quod qui vo

luerint in chꝛiſto pie viuere perſecu
tionem patientur. Et verum ſit
omnis bec vita tẽtatio eſt: ipſis ex
perimentis ſuis vnuſquiſq; fidelis
edoctuſ chꝛiſti cruce armetur ut xpᷣo
dignus habeatur. Per iſtum ergo
agonem dilectiſſimi ad pᷣmia eterna

rendentibus in eo maxime diaboli

inſidiatur aſtutia ut quoꝝ peruerte
re non poteſt pꝛobitatem:ſubꝛuatfi

dem. In aliam enim trãſfertur viam

uſcus confeſſione veritatis ab
Qucitur:totuiqʒ eius curſus abſceſ
ſio eſt: ⁊ tanto erit moꝛti vicinioꝛ q̃n
t0 fuerit a catholica luce pꝛopingꝗoꝛ

Auogd etiam in diebus noſtris per

ſuam patiũtur incuriam qui de ſpũ
olim deſtructi erroꝛis olimqʒ dãna
ti veterem inſaniam conceperũt:qui
geminam in chꝛiſto audent uegare
naturam:aut non ſuſcepta carnis.ſ.
ueritate:aut in carnem deitate ↄuer
la: ut aut ſecundum Manicheum
nulla eius ſit reſurrectio cuius nulla

eſt paſſio.aut m Apollinarem ipſa
