Gb730_fol_1
author: Leo I., Papst

ð
E S

.ſ
⸗

ee,
”
N

*

8
R

E è
s
=

ð

—
en
1

.

ò
ð èð l
è
⸗ SES
ð 2
ð F
Nðð
ð
—

2ð

ð

E2 2——
ò

u

ł‚

N 125 119 10546 021

,utnnmmmurendtQnm . .

.r
.

„
/

. .
. †

W. Raiser

z

Joannis Andree. Epiſcopi Aleri
nſis. Ad ſummũ pontificem Pau
lum. ij. Nenetum.Epiſtola.

Maule. i. Nenete pontifex
Maxime ſanctitaſ antehac
ueniam tribuit:ex imperitia foꝛſitan
audenti tenuitatis mee maiuſculas
lucubꝛationes tua potiſſimum dedi
caꝛeʒ pietati:⁊ ꝑ ſeſe obſcure mirifico
tuo illuſtrarẽtur fulgore:⁊ fierent te
ſuſcipiente precioſe:merito his qua
drageſime auguſtis nenerabikebus
que diebus Inclytum Pontificem
Leonem pyimum natiõe Thuſcum:
ut puto:ĩ Chalcedonẽſi Synodo ſũ
ma patrum admiratione ter ſanctuʒ
acclamatum:tibi Mraximo Ponti
fici tanta Cathedre thronuʒ ornatiſ
ſime implenti debui olerre:non ma
gna dificultate recognitũ ſed ſumma
utilitate perlectum. Cuius ĩ breuibꝰ
ſed diuino artificio conſumatis ſer
monibus latiſſima rerum dininarũ
myſteria ⁊ ſecundum canonicas ſcri
pturas quidam ſacri eloquij princi
patus includitur.oꝛatiõe eni parcus
ſenſibuſ uero ſublimis ĩ primiſq; ce
leſtis:⁊ quod eſt ante omia admira
bile:profũdiſſimus pariter atq; pla
niſſimus põtificia diſſerens maieſta
te ⁊ apoſtolico facũdus eloquio mo
deſtia illa uere Chriſtiana uirtuteqʒ
diuina uiua nimiruʒ Euãgelij tuba
⁊ prope electiõis uas alterum:caſia
fidei ſacramẽtis aures implet Chri
ſtianas:ut ſi plura illi ſcribere uel põ
tificaliuʒ negotiorum ingens labor
ul iuidie etatis anguſta ſpacia pmi
ſiſſent:omnes dininitatis theſauros
facile fuerit ſupra expoſitoris etiam
qualitatem aperturnsMic eſt pater

5 22

Itua mihi pater beatiſſime

1

ſancte Leo ille magnuſcognomẽto:
primꝰdignitate:eloquẽtia nemini ce

dens:multos excedẽs ſapientia:bre

uitatis magiſter: ⁊ pene unicus arti

fex:qui tanta appellationis nomen

ſanctiuatis tamen merito ſuperauit.
A ſacroſanctis Apoſtoloꝛũ memo
rijs nunquam diſcedens. Cuius tu

quoque exemplo ſacratiſſima Apo

ſtoloruʒ pignora ſemper amplexus
nullo tempore deſerenda cenſuiſti.
Quo adhuc diacono ⁊ pro rebus
pontificijs ab urbe abſẽte eccleſie ro
maneregius clerus ⁊ ſanctus ſum
mepontificis prope duos menſes di
ſtulit electionis ſuffragia ſanctiora.
Qui ⁊ ſi uita omni maximus fuit:ſe
ſe tamen copia miſerationis exceſſit
⁊ diuini ingenij claritate queʒ ſucceſ
ſorum multi adeo ſunt admiratiut
diu continuata uocabuli ſucceſſiõe.
Leones per ordinem uoluerint ap
pellari.a quibus ciuitatis quoque
Leonine facta eſt cellebris appella
tioſSic eſt ille Leo qui maximis ec
cleſia ſiderbꝰ Ambroſio Hierony
mo Auguſtino ne grecas põtiſicum
maieſtates percenſeam pares maxi
mis oibus excellentia:occidentibus
orbi Chriſtiano:et celo orientibus
angelorumqʒ conſortio:ut ſol qui
dam pro omnibus unus mundo ſa
tis fuit illuſtrando.quem ut fulgur
perhorruit hereticoruʒ impietas.co
luit ut numẽ Imperatoruʒ maieſtas
pluſq;ᷓ dici poteſt ueluti parenteʒ ix

tas / Bic eſt leo certe eccleſiaſtice di
ctiõis Tulli. Theologie Homerꝰ.

RKationuʒ ſidei Ariſtoteles.⁊ ut om

nia unico abſoluaz uerbo Petrus
in pontificio throno. Paulus ipul
pito Chꝛiſtiano: ita demulcens ut

g 2

uinctos auditoꝛes teneat:ita doccs

nerata eſt fidelis cuncta Chriſtiani

Lauden domini.

ſue eiuſdem ſermo de ponuficatus
qualitate ſecunduʒ oꝛdinem melchi

Multis.

4

ut ſenſibus diuinis ipleaãt ita expoꝛ
tans. ut ardoꝛbus uirtutis incẽdat.

legendus:edificandus: imitandus.
Huius piop:ia Ponnificis iure di
ci poleſt oꝛatio:de quo a me magis
illam ſtupente q;ß laudante id ſoluʒ
accipi dictuz uelim:amari facile Le
onem poſſe:pꝛo merito nunquampᷣ
dicari licere. Is igitur ſit noſter ĩ ter
ris inſtructoꝝin celis apud ommpo
ten em deuʒã interceſſo::qui eſt in ie
cula benedictus.Amen.

Sequuntur rubꝛice totius ope
ris per o:dinem. .

tiarum actionis ſermo pꝛimus.

*

In anniueriario die aſſumptionis

ſedech AQuotiens
Eiuſdem de anniuerſario pont ficie

ſue aſſumptionis die:ſermo tert us.
Baudeo.

De colleclis eiuſdem ſermo omus.
Be collectis eiuſdeʒ ſermo ſecũdus.
MNotum uobis.
De collectis eiuſdem ſermo tertius.
Chriſtiane.

De collectis elemoſina eiuſdem

ſermo quartus. Cdiſericordie.
De collectis ⁊ elemoſinis eiuſdem

ſermo quintus. ¶ Apoſtolice.
De collectis eiuſdem ſermo ſextus.

Et de ieiunio decimi mẽſis pꝛimus.

Sifideliter.

De ieiunio decimi menſis:⁊ collec
eiuſdẽ:ſermo ſecũdꝰ. Quod.
De ieiunio decimi mẽſis ⁊ ð elemo
ſinis eiuſdem ſermo tertius.

Eati Leonis pape: de aſſum
ptione ſua ad pontificatũ gra

mo teraus.

In dominico agro.
De iei unio decimi menſis:? dᷣe ele
moſinis eiuſdem:ſermo quartus.

Confiden,ter.
De ieiunio decimi menſis:⁊ de ele

moſinis eiuſdem:ſermo quintus.
Sublimits.
De ieiunio decimi menſis: 1 ðe mi
ſeri coꝛdie operibus eiuſdem:ſermo
ſextus.

Euangelicis.
Se ieiunio decimi menſis:⁊ de mile

rico:die operibus eiuidẽ ſermo. rü.

£

De ieiunio decimi mẽſis ⁊ de elemo
ſinis eiuſdem ſermo octauus.
LCum de.

Leo papa.Flammatio conſtantino

politano epiſcopo.

Eiuſdem de natali domini ſermo.i.
Saluator noſter.

De natali domini eiuſdẽ ſermo.ii.
Erxultemus. sl
Eiuſdem de natiuitate domini ſer
Eiuſdem de natiuitate domini ſer
mno quartus. Semper

Eiuſdem de na tiuitate domini ſer

mo quintus. (Quamuis.
De natiuitate domini eiuidem ſer
mo ſextus. ¶Omnibus qui.
Eiuſdem de natiuitate domini ſer
moſeptimns. (Feſtiuitatis.
De natiuitate domini eiuſdem ſer
mo octauus. (Cum ſemper.

Eiuſdem de natinitate domini ſer

mo nonus. ¶ Excedit.

Eiuſdem de natinitate domini ſer

mo decimus. (Sepe vt.
De epiphania domini eiuſdem ſer
mo pꝛimus. Celebrato.

De epiphania domini eiuſdem ſer

mo ſecundus. ¶ Haudete.

Be epiphania Zomini eiuſdem ſer

»

mo tertius.
Be epiphania domini einſdẽ ſermo
quartus. (Juſtum.
De epiphania domini eiuſdẽ ſermo
quintus. Hociernum.
De epiphãia domini eiuſdẽ ſermo
ſextus. ies dilectiſfſt·

De epiphania domini eiuſdẽ ſermo

ſeptimus. ¶Memoꝛia.

De epiphania domini eiuſdẽ ſermo

octauus. LCauſam.

De quadrageſima eiuſdem ſermo.i.

Hebꝛeo:um.

Eiuſdez de quadrageſima ſermo i.

Licet nobis.

Eiuſdẽ de quadrageſima ſermo ter

tius. ¶ Semper quidã
Eiuſdem dẽ quadra ſima ſermo
quartus. redicaturꝰ.
De ieiunio qnadra ſimali eiuſces
ſermo quintus. ¶ Apoſtolica.
De paſſione ⁊ reſurrettione domini
ciuſdeʒ ſermo pꝛimꝰ. Semper.
Einſdem de paſſione ⁊ reſurrectiõe
domini ſermo ſecũdꝰ. Nirtus.
De paſſione ⁊ reſurrectione domini
eiuſdẽ ſermo tertiꝰ. Seuotionis.
De feſto palcali eiuſdeʒ fmo primꝰ.
In omnibus.
De feſto paſcali ſ̃ᷣmo eiuſdẽ ſecũdꝰ.
nter omnes.
efeſto paſcali ſermo eiuſdẽ tertiuſ.
In omnibus.
De paſſione vðomini ſermo quartꝰ.
Appꝛopinquante.

Lectio ſancii euangelij ſecũdũ Jo

In illo tempoꝛe.
Omelia ſancti leonis Enpene trãſfi
guratione domini ¶(Euangelica.
In varaſceuen domini eiuſdem: de
paſt. one ſermo primus.
Sacratiſſimum.
De paſſione domini eiuſdem ſermo
lecundus. ¶Exigil fides.

¶ Qunamuis.

mo pꝛimus.
Be aſcenſcione domini noſtri Jeſu

mo pꝛimas.

De pᷣaſſõe ðomini einſdẽ ſermo. ij.
J nteromnia.
Eiuſcẽ de paſſiõe domini:lemno. iij
Expectationi.
De paſſiõe domini eiuſch ſermo v.

Creatoꝛ 2.

Eiuſdẽ de paſſiõe domini: ſermo. vi
Sponlionis.
De paſca domini leiuſde; lermo. vij
Scio quidem.
Be balſde dominieiuſce ßmo. viij⸗
Decurſits.

Eʒiuſdẽ depaſſe domini mo. xiii

Sacramentaoam.
Euiſdẽ de paſſiõe domini ſermo X⸗
Cum multis.
Eiuldẽ de paſſiõe domini krmoxi.
Deſiderata.
Be paſſione ⁊ reſurrectiõe domini
eiuſdeʒ ſeimo.xj. ¶ ODia quideʒ.
De paſſione7 reſurrectiõe domini
eiuſdem ſermo. xiij. Euaneglica.
Depaſſone ⁊ reſurreclide domini:

eiuſdem ſermo.xiiii. ¶ Bloria.

De paſſione ⁊ reſurrectiõe domini:

eiuſdem ſermo xv. ¶ Sermonem.
Bep ſſione rreſurrectide domini:
DBe pai ſione 7 rel urreetide domini:

¶Semper.

eiuſdem ſermo. xxii. ¶( Sermo.
De paſſiõe ⁊ relur. dũi eiuſdẽ mo
decimuſoctauus. ¶ Magnitudo.

Be paſſione ⁊ reſurrectiõe domini:

eiuſdem ſermo xix. ( Sacram.

Be paſſione ⁊ reſurrectione domini
einſdem ſermo.xx. ¶ Sermone..

De reſurrectione domini eiudeʒz ſer
mo. xxi. ¶ NHotuz quidẽ.
Be aſcenſione domini eiuſdem ſer
Poſt beatam.

chꝛiſti eiuſdẽ ſᷣmo.ij.(¶ Sacramẽtũ.
De pentecoſte don ini eiuſdem ſer
vodiernam.

Be pentecoſte Somini eiuſdem ſer

mo ſecundus. ¶ Pleniſſime.
De aſcenſcione domini eiuſdem ſer
mo tertius. odiernam.

De pentecoſte vomini eiuſdem ſer
mo quartus. ¶ HBodiernam.
De ieinnio pentecoſtes eiuſdem ſer
Bubitandum.
De ieiunio pentecoſtes eiuſdem ſer
¶ Sanctarum ſo.
De ieinnio pentecoſtes eiuſdem ſer
Inter omnig.

In natiuitate apoſtoloꝛum Petri

mo pꝛimus
mo ſecundus.

pauli eiuſdem ſermo pumus.
Omnium quidem.

In natiuiate apoſtoloꝛum Petri ?
pauli eiuſdem ſermo ſecundus.

Exultemus.

In octana apoſtoloꝛum Petri ?

pauli eiuſdem ſermo tertius.
Religioſam deuotionem.

In natinitate ſanctoꝛum ſeptem fra

trum martyrum machabeoꝛum eiuſ
dem ſermo. ¶Bratias.

In nattuitate ſancti laurentij marty
ris eiuſdem ſermo.Cum omninʒ.

De ieiunio ſeptimi menſis ideſt ſep
tẽmbꝛis eiuſdem ſermo primus.
Obſeruantiam quidẽ veſtram.
De eodem ſermoſecundus.
Deus humani generis.

De ieiunio ſeptimi menſis eiuſdem

ſermo tertius. ¶ Ad exoꝛandum

De ieiunio ſeptimi menſis eiuſdem

ſermo quartus. ¶ Pꝛedicationẽ

ieiunio ſeptimi menſis eiuſdem

ſermo quintus. ¶ Sacratum:
De ieiunio ſeptimi menſis eiuſdem
ſermo ſextus. ¶ Beuotionem.

Be ieiunio ſeptimi menſis eiuſdem

ſermo ſeptimus. ¶ Apoſtolica.

De ieiunio ſeptimi menſis eiuſdem

ſermo octauus. mnis.
De ieiunio ſeptimi menſisciuſdem

ſermononus. (Seioquidem.
In feſto omniuʒ ſanctoꝛum lectio ſã

cti euangelij ſecundũ Maaiheum.

In illo tempoer.
Omelia beati Leonis pape eiuſde,

lectionlis. ¶ Predicanlte.

Tractatus beati leonis pape irco ”-z
hereſim Eutychetis habitus Rome

in baſilica ſancte Anaſtaſie.
Sicut peritorum.

„

ocheno ſalutem in domino.
Quantnʒ dilec ioni tue.

Leo papa Anatolio epiſcopo falutẽ
Gaudeamus.
Leo papa leoni Aluguſto ſalutemin
NOfncus que.
Leo papa leõi Imperatoꝛi ſa utez i
domino. (Leo epilcopꝰ?.
Symbolum Nicenum trececenioꝝ

in domino.
domino.

decem ⁊ octo patrum.
Credimuss.

Teſtimõia excerpla de libꝛis catho
licoꝛum patruma Leone papacolle
cta:leoniq; imperatoꝛi direcia:ꝙ do
minus noſter Jeſus Chriſtus uerꝰ
ſit deus: ⁊ uerus homo ſententys lã
cti Hilarij Pictauenſis epiſcopi.In
ſecundo libꝛo de fide inter celera.

Finis.

* ð

-

Weati Leonis Pape de aſſum
ptione ſua ad pontificaium gratiaꝝ

= Aude domini lo

““l

nomen ſanctum ei?
anima mea acſpiri
tus caro ? ligua be
nedicat:quia nõ ye
Vfecunde ſed ingrate mentis indiciũ
eſt beneficia tacere oiuina:⁊ ſatis di
)fgnum eeſt a ſacrifcijs dominice lau
dis obſequium conſecrati· Rontifi
cis inchoare:quia in humilitate n0
ſtra memor fuit noſtri dominꝰ:⁊ be
nedirxit nobis:quia fecit mihi mira
bilia magna ſolus:vt pꝛeſentem me
cerneret ueſtre ſanctitatis afſectio:
quem fecerat neceſſitas longe pere
grinationis abſenteʒ. Ago igit deo
noſtro gratias ⁊ ſemp æcturus ſum
ho omn bus que tribuit mihi. e
ſtri quoqʒ fauoꝛis arbitriuʒ debita
gratiarum aciione cõcelebꝛo.enidẽ
ter intelligens quantum mihi pꝛofu
it reuerentie amoꝛiſ a fidei ſtudia ue
ſtre dilectioni impendere:animaruz
veſtrarum ſaluteʒ paſtoꝛali ſollicitu
dine cupienti:qui tam ſanctũ de me
uullis admodum pꝛecedentibui me
ritis iudicium pꝛotuliſtis. Obſecro
igitur per miſericoꝛdiam domini iu
uate uotis:quẽ deſiderijs expetiſtis
vt ⁊ ſptritus gratie maneat in me: et
iudicia veſtra nõ fluctuent. ꝛeſtet
in communenobis omnibus pacis
bonum:qui vobis humanitatis ſtu
dia infuditvt omnibus diebus vite
mee in omnipotentis dei ſeruitium.
⁊ ad veſtra paratus obſequia cuʒ fi
ducia poſſim dominum depꝛecari.
Pateꝛ ſancte conſerua eos in nomi
ne tuo quos dediſti mihi. Seperq;

7

pꝛof cientibus pobis ad ſalutez m?

turi retributiõe iudicij ita mihi apinch
iuſtum iudicem ſacerdoti mei ratio
ſubſiſtat:ut vos mihi per bona ope
quatur os meu;j. ⸗

ra ueſtra ſitis gaudium:vos coꝛona:
qui bona voluntare ſincerum pꝛeſen
tis vite teſtimonium pꝛeſtitiſtis. HoO
noꝛabilẽ igitur mihi dilectiſſimi ho

diernum diem facit diuina dignatõ
gque dum humilitatem meam in ſum
mum gradum pꝛouchit: o neminez

ſuoꝛum ſperneret demonſtrauit. en
de ⁊ ſi neceſſariuz eſt trepidare ð me
rito, religioſum eſt tamen gaudere

de dono. angniamgnimehl hono

ris c autoꝛtipſe mihi fiet adminiſtra
tionis adiutoꝛ.⁊ ne ſub magnitudie
gratie ſuccumbat infirmuſ:dabit vir
tutem:qui contulit dignitatẽ. Recur
rente iguur per ſuum oꝛdinem die

quo me dominus Epiſcopalis ofi

cij uoluit habere pꝛincipiũ: vera mi
hi in gloꝛia dei cauſa eſt letandi:qui
mihi vt multum a me diligeret:mul
ta dimiſu.Et vt mirabilẽ faceretgra
tiam ſuam: in eum munera ſua cõtu
lit:ꝛin quo meritoꝛum ſuſſragia uon

inuenit.Quo opere ſuo dominuſꝗd

coꝛdibus noſtriſ inſinuat.quidue cõ
mendat:niſi vt de iuſtitia ſua nemo

paeꝛeſumat: ⁊ ipſius milericoꝛdia ne

mo diſſidatur: que tunc euidentius
ꝛeeminet:quando peccatoꝛ ſanctiſi
catur.⁊ abiectus erigitur. NMeq; eni
de qualitate noſtroꝛum operus pen.

det celeſtium menſura donoꝛũ. ælut

—

in iſto ſeculo in quo tota vita tempta
tio ẽ:hoc vnicuiqʒ retribuitur:quocd
meretur.vbiſi iniquitateſ dominus
obſeruaret:nullus iudicium ſunʒ ſu
ſtineret. Magnificate ergo dilectiſſi
mi dominum mecum: ⁊ exaltemus
nomen eius in innicem:vt tota ratio
lie.

cgleb:itatis hodierne ad laudem ſui

referat autoꝛis. Nam qð pꝛopꝛie ad
effeciũ animi mei pertinet:cõſiteboꝛ
me plurimũ de oium neſtruʒ deuo
tione gaudere.Cũqʒ hanc uenerabi
liũ cõlacerdotuʒ meoꝝ ſplendidiſſi
mam frequentiã uideo:angelicũ no
pis ĩtot ſanctis ſentio intereſſe cõuẽ
tum. Mec dubitonos abundãtioꝛe
hodie diuine pꝛeſentie gratia uiſita
ri quãdo ſimul aſſunt:⁊ uno lumie
micant: tot ſpecioſiſſima tabernacu
la dei:ot mẽbꝛa excellentiſſima coꝛ
poꝛis Chiiſti. Nec abeſt ut confido
ab hoc cem etiã beauſſimi Apoſto
li petri pia dignatio ⁊ fida dilectio:
necur̃am deuotionẽ ille deſeruit:cu
ius, nos reueretia congregauit. De
ueſtro itaq; ⁊ ipſe gaudet affectu:⁊ ĩ
cõſoꝛtibus honoꝛis ſui obſeruantiã
dominice ſſtitunonis amplectitur:
Propans oꝛdinatiſſimã totius Eccle
ie charitatẽ:que in Petri ſede Pe
irũ ſuſcipit.⁊ a tanti amoꝛe paſtoꝛis
neci pſona tam imparis tepeſcit he
redis. At ergo hec pictas dilectiſſi
mi:q; erga bumilitatem meã unani
miter exhibetis:fructũ ſui ſtudi con
ſeq at᷑:miſcrico:dẽ deinoſtri cemẽ

tiã ſupplices obſecrate ut i diebus

noſtris expugnet ipugnantes nos

muniat fidẽ neſtram:multiplicet e
uotionẽ ac dilectionẽ.augeat pacem

mecqʒ ſeruulũ ſuum quem ad oſten
dendas diuitiaſ gratie ſue guberna

ntan tanto operi ⁊ utlem ueſtre de

fenſioni dignetur efficere. ⁊ ad hoc
itvt᷑poꝛa noſtre ſeruitutis extendere:
ut pꝛoſtciat deuotioni:qð fuerit laxr
git etatip chaſtũ dñm nrjm emẽ.
¶ In anniuerſario die aſſumptiõiſ
ſhe eiuſdẽ ſermo de Põtiſ cat? qua

litate m oꝛdinẽ Qelch ſedech.

tionabuis cauſa eſt letandi: ii officj
oꝛigo ſuſceptiad laudem ſuireterat

autoꝛis.Hanc enim obſeruantiam
oĩbus quidem ſacerdotibuſ congru

am. ſed mihi neceſſariã maxime eſſe

cognoſco:qui reſpiciẽs ad exiguiia
tis mee tenuitate ? ad lulceß
ris magnitudinẽ etiam ego iliud
phericu debeo ꝓclamart. Domine

audiui auduũ iuum: a timunconſi

deraui operatua: ⁊ expaui. Quid

enigam iiolitum tam pauendum qSe

laboꝛ fragili.ſublimiias humili di

gnitas no merenti. tamẽ no deſpe

ramus:neqʒ deficimus: quia no de

nobis ſed de iüllo pᷣlumimulꝗqopera
tur i nobis. Ande 2 2auiticuz pſal
mü duectiſſimi nõ ad noſtrã ciauo
nem ſed ad Ehiſti domini gloꝛiam
cõſona uoce cãtauimus. Iple eſt eni

ℳ

de quo ꝓpheuce ſcriptum c. Tu es
ſacerdos i eternum lecundũ oꝛdinẽ
Melchiſedech.hocẽ non ſecunduʒ
oꝛdinẽ laron: cuius lacerdonũ per

po:alis miniſtery fuit.⁊ cum ueteris
ieſtamẽti lege ceſſauit.ſed ſecundux
oꝛdinẽ Melchiledech: ĩ quo eterni
põtificis ſoꝛma pꝛeceſſit. dum ꝗbꝰ

parẽtibus ſit editus:nõ reiertur. in

eco ille itelligitur oſtendi: cuius gene
ratio nõ poteſt cnarrari. Deniq;ʒ cũ

ccuilis Eccleſſe uoluit pꝛeſidereuffeci huius diumniſacerdoni ſactamtu⸗

etiã ad humanas puenii functiões:

né per generanonũ tramitẽ currit:

nec quod caro ⁊ ſanguis creauit eli
gitur. ceſſante pꝛiuilegio patrum: 2

tfamiliaꝝ oꝛdine pꝛetermiſſo: eos re

croꝛes Eccleſia accipit: quos ſpiriiꝰ

ꝛeparauit.ut ĩ populo adopiõ

lei cuius nniuerſitas ſacerdota

„
R / „
. — l . —M]tN Yõ 02½
„ ℳ 4 5 * &½ * . 2 „R 8K ☚ R 4 4
O 44. 655 4 ER .C 7 S4

Eotiens nobis miſericoꝛdia
dei donoꝛum ſuoꝝ dies reno
uare dignatur iuſta dilectiſſim ra

⁊ ad ſaſcepti mine

—

gis cuſtodiã nõ reliquit. De cuiꝰpꝛiĩ

lis e:non pꝛerogatiua terren eo ꝛigis

obtineat nnctionẽ:ſed dignatio cele
ſtis gratie gignat antiſtuẽ.Quauis

ſtrenuc agere cupimusnpſiuſ nr̃e cõ

Aitionis fragilitate tardamur:habẽ

tes tamẽ inceſſabilẽ pꝛopitiationem
oipotentis ⁊ ppenui ſacerdotis ꝗ ſi
mitis nr̃i equalis pr̃i diuinitatẽ uſq;

ad humana ſubmiſit:pumanitatem
uſqʒ ad diuina ꝓuexit:digne ⁊ pie ð
ipſius ↄſtitutione gandemꝰ: quoni

am ? ſi multis paſtoꝛb curã ſuax
ouiũ delegauit ipſe tamẽ dilecũ gre

cipali eternoqʒ; pᷣſidio Apoſtolici

operis munimẽ accepimul.qð utiq;
abopere ſuo nõ uacat. ⁊ firmitas fũ

damętti cui totius Eccleſie ſuperſtrui

—

tur altitudo: nulla i

ncũ bentis ſib tẽ
5olichi i r

tiat:duzs regni celoꝝi
tur: duʒz ligandoꝝ ſou
4 „ . . ₰ 5 „₰ .

ſuoꝛũ defũctione pꝛeficit qualis ipſi

a: perpetua c. ⁊ licut ꝑmanet: qð
i Chꝛiſto Petrus credidit:ita pma
ner:qð in Petro Chꝛiſtus iſtituit.
Lũ enim licut Euãgelica lectione re
ſeratũ eſt: interrogaſſet dñs diſcipu
los:quẽ ipſuʒ multis diuerſa opinã
tibus crederẽt:reſpõdiſſeiq; beatus
MPeirus dicẽs.Zu es Chꝛiſtus fili
us dei uini:Oſñis ait. Beatus es Si
mon Bariong ga caro ſanguis
nõ reuelauit tibi:ſed pater meus qi
celis eſt. ⁊ ego dico tibiqꝛ iu es Pe
trus:⁊ ſup hanc petrã edificabo Ec
cleſiã meã:⁊ poꝛie ĩferi non pꝛeuale
buüt aduerſus cã.⁊ tibi.dabo claues
regni celoꝝ.⁊ quodcũq; ligaueris
ſup terrã:erit ligatũ ⁊ ĩ celis.?⁊ quod
cuũq;ʒ ſolueris ſuꝑ terram:erit ſoluiũ
in celis. Manet ergo diſpoſitio ue
ritatis.? beatis Peirus i accepta

foꝛtitudine petre pſeuerans ſuſcepta

Eccleſie gubernacula nõ reliqui.ſic

ſhs gratie gignat antiſtuẽ. Quãuis enipie cetens éosdinaius: urdũ pe
crgodiectiſſ minos ad erplenday uß
noſtri offtcij ſeruitutẽ ⁊ iſirmi ineni
amur ⁊ ſegnes:dum ſi qd denote ⁊

trad cit: dum fandamẽtum ꝓnun
celoꝝ ianitoꝛ coſtitui
nendoꝝuqz ar

cuᷣ Chꝛiſto eſſet ſocietaſ p pſa appel
lationũ eiꝰ myſteria noſceremꝰ. Qui

nüc plenius ⁊ potẽtiuſ ea que ſibi cõ

mifſſa ſunt:peragit ⁊ oẽs parteſ offi
cioꝛũ atq; curarũ in ipſo p quem eſt
gloꝛificatus:exeqtur. Si quid taqʒ
a gobiſ recte ag tur:recteqʒ dicerni

tur: Si qd a mſerico:dia dei quotti

dianis ſupplicaiõibas obiinet᷑: ili
us eſt operũ atq; meritoꝛũ cuius in
ſede ſua uiuit poteſtas. ⁊ excellit au
ctoꝛitas.Hoc enĩ obtinuit dilectſſi

miilla ↄfeſſio que a deo pr̃e apoſto

lico ĩſpirata coꝛdi oĩa humanarum

opinionũ ĩcerta trãſcendit:⁊ firmita

tem petre que nullis ipulſionibus

quateret᷑:accepit.In uniueria naqʒ

eccleſia Tu es Chꝛiſtus filins dei ui
ui:quottidie Peirus dicit:⁊ ois lin

gua que ↄfitetur dominus: magiſte

rio huuus uocis ibuitur. Hec fides

diabolũ uincit. ⁊ captiuoꝛũ eius uin
cula dſſoluit.hec herudutos mũdo

iterit celo. ⁊ poꝛte iſeri aduerſus eax
neqʒ heretica unq; coꝛuũpere pꝛaui

tas nec agna potuerit ſuperare
perfidia. He

is itaqʒ modis dilectiſſi
mi rationabili obſequio celebꝛatur
hodierna leſt uitaſ:ut in perſona hi
militatis ille intelligatir: ille hono

retur:in quo ⁊ omnium paſtoꝛũ ſol
licitudo cum commendatarum ſibi

ouium cuſtodia perſeuerat.Et cuinſ

d agnitas in indigno herede non de
ficii Ande uenerabilium quoqʒ; fra
trum ? conſacerdotum meoꝛuʒ deſi

derata mihi ? honoꝛanda pꝛeſentia (Einſdẽ Se anniuerſario pontifiaeiie
hnc ſacratioꝛc ⁊ deuotioꝝſi pietatẽ ſue aſſumptiõis die ſermo ¶ Terti 4
huius officij in quo adeſſe dignni
ſunt:cip:incipaliter deferũt:queʒ nõ Augeo dilectiſſimi de religio
ſolum huius ſedis pꝛeſulẽ:ſed ⁊ om Aſo ueſtre deuotionis afſectu et
nium E ſcopoꝝ nouerunt eſſe pi deo gfas ago: in nobis pictatem
“ maiem Lum ergo cohoꝛatiões no Chꝛiſtiane unitatis agnoſco. Sicut
ſtras auribus ueſtre ſanctitatis ad eni ipſa frequentia ur̃a teſtatur: intel
hibemus:ipſum vobis cuiuſ vice fůũ ligitis huius diei decurſum ad com
gimur: ioq credite.quia ⁊ illius vos munem leticiã pertinere.? honoꝛenn
aſectu monemus.⁊ non aliud vo bii celeb:ari totiꝰ gregis p annna feſtta
qꝙ; quod docuit: pꝛedicamus.obſe paſtoꝛis. Mã licet uniuerſa cccleſiz
crantes vt ſuccinn lumbos mentis dei diſtinctis oꝛdinata ſit gradibus
veſtre caſtam ⁊ ſobꝛiaz vitam i tino uterx diuerſis mẽbꝛis ſacrati coꝛpo
re dei ducaus nec cõcupiſcentijſ car ris ſubſiſtat iegritas:nos tamẽ oẽs
nis meus pꝛincipatus ſui oblita tc ſicutait Apoſtolus:in Chꝛiſto Jeſu
ſentiat. Oꝛenia ⁊ caduca ſunt terre unũ ſumꝰ.nec quiſq; ab alterius ita
narũ gaudia voluptatũ.⁊ ad eterni ẽ diuiſus offitio:ut nõ ackcõnexionẽ-
tatẽ uocatos a ſemitiſ nite conantur ptineat capitis cniuſſibet humilitas
auertere.Fideliſ ergo ⁊ religioſus ai poꝛtionis.In unitate igit᷑ fidei atqʒ
mnus ea que ſunt celeſtia:cõcupiſcat. baptiſmatis idiſcreta nobis ſoeietal
7 diuinaꝝ pꝛomiſſionum auidus in Siectiſſimi 7 generalis ẽ dignitas.
gayjmoꝛxẽ le incorrupnibilis boni ? in Fm illud beatifſimi petri Apoſtoli ſa
. ſpem nere lucis aſtollat. Certi autez cratifſima: uoce dicetiſ.Et ipſi tanqG
eſtote dilectiſſimi ꝙ labo: neſte: quo lapides ſup edificamini in domos
uitus reſiſtitis:⁊ carnalibus deſide ſpiritales ſacerdotiũ.ſanctũ offerẽtel
rijs repugnatis:placenſ in cõſpectu ſpiritales hoſtias aceeptabiles deo
dei eſt atqʒ pꝛecioſus. Nec ſolu, no. p ieſũ xpᷣm.⁊ infra.Nos aũt genus
bis ſed etiam mihi apud dei miſeri eleciũ regale ſacerdotiũ gens ſãcta
coꝛdiã pꝛofuturus:qa de ꝓſectu do populus acqſitionis. Ocs enimin
minici gregis gloꝛiat᷑ cura paſtois Xpo regeneratos crucisſignuz effi
Coꝛona mea ſiceut Apoſtolus.ait: et cit Reges.Sãcti nero ſpiriꝰ unctio
gaudiũ uos eſtis:ſi ſdes ueſtra qu cſecrat ſacerdotes ut pᷣter iſtã ſpi
ab initio Enãgelij in uniuerſo mun ritalé noſtri miniſterij ſeruitutẽ uni 4
do pꝛedicata t:in dilectione ⁊ ſancti uerſiſpiritales rationabileſ piani
tate pmanſit.Nam licet oẽm eccleſii agnoſcãat ſe regij generis ⁊ ſacerdo
qſle in toto eſtoꝛbe terrarũ cunctis talis offitij eſſe ↄſoꝛtes.Quid enim
opoꝛteat floꝛere nirtutibul:uos tam taʒ regiũ q;ᷓ ſubdiiũ deo animũ coꝛ
pꝛecipue inter ceteros populos de poꝛis ſui eẽ rectoꝛẽ Et qd tam ſacer
cet meritis pietatis excellere quos i dtale q; uouere dno ↄſciẽtiꝗ purꝗẽ
ipſa Apoſtolice petre arce fũdatos ⁊a imacu alas pietaiis hoſtia de alta
dñs noſter Jeſus Chꝛiſtus cũ oibꝰ ricordis offerre Quod cl omnibꝰ
redemit.⁊ beai Apoſtoluſpemꝰeru per dei gratiaz cõmune ſii factuʒ:reli

diuitꝑ eundẽ xpᷣm oſznrjm Amẽé. gioſum tamẽ nohis atque laudabi

.

8 .
6 . 4 A Sðð G 0 s
. .

leẽ de die prouetiõis noſtre quaſide

prop:io honore gaudere.ut unũ cele

bꝛetur in toto eccleſie coꝛpor̃ põtificij

ſacramẽtũ:quod effuſo benediciõis

unguẽto copioſiuꝰ quidẽ ĩſuperioꝛa

pꝛoffuxit ſed nõ pᷣarce etiaʒ ĩ iferioꝛz

deſendit.Cũ itaqʒ Dilectiſimi de cõ
ſorcio iſtius muneris magna ſit no
bis materia communium gandio/
rum:uerioꝛ tamen uobis ⁊ excellenti
oꝛerit cauſa letãdi:ſi nõ in noſtre hu
militatis conſideratione remoꝛemi
ni. cuʒ multo utilius multo ſit digni
us ad beatiſſimi Apoſtoli gloꝛiam
contemplandam aciem mentis atol
lere.⁊ hũc diem in illius potiſſimum
ueneratione celebꝛare:qui ab ipſo
omniũ chariſmalum fonte tam copi
oſis eſt irrigationibus inundatus:
ut cũ multa ſolus acceperit:nihil in
quẽquaʒ line illius ꝑticipatione trãſi
erit. Rerbum eni caro factũ fuerat:⁊

habitabat iam in nobis:ut reparan

do humano generi totuʒ ſe Criſtus
im pẽderet Nihil indiſpoſitun ſapiẽ
tie nihil eratarduum poteſtati.famu
labat elementa.miniſtrabant ſpũs.
ãgeli ſerniebant nec ullo modo po
terat ĩefficax eſſe ſacramentuʒ quod
ſimul ipſius deitatis unitas opaba
tur:⁊ tirnitas.⁊ tamen ð toto mũdo
nnus petrus elegitur: qui ⁊ uniuer
ſarum gentium uocationi ⁊ omnibꝰ
Apoſtolis cunctiſq; eccleſie patribꝰ
ꝛeponatur: nt quamuis in popu/
lde⸗ multi ſacerdotes ſintanulhaz
paſtoꝛes:omnes tamẽn regat¶ De
irus:quos pꝛincipaliter regit ⁊ Cri
ſtus Magnũ ⁊ mirabile Bilectiſſt
mi huic uiro conſoꝛtiuʒ potentie ſue
tribuit diuina dignatio ⁊ ſi qd cum
eo commune ceteris uoluit eſſe pꝛi
cipibuſ:iunũqᷓ; niſi per ipſũ dedit:qc
quid aliis non negauit.Omnes de

tamen tu quoq; pete

——

niq́; Apoſtolos dominius quid de

ſe oĩes opineiur iterrogat.⁊ tandiu
reſpondentiũ communis eſt:q; diu
humane intelligentie ambiguitas
explicatur. At ubi quid habeat ſen
ſus diſcipuloꝛuʒ exigitur:pꝛimus eſt
in domini confeſſione qui pꝛimus
eſt in Apoſtolica dignitate ·qui eũ
dixiſſet. Tu es criſtus filiꝰ dei nini.
Reſponditei Jeſus.Beatuꝰ es Si
mon Baronia quia caro ⁊ ſanguis
non reuelanit tibi: ſed pater meus

pater meus te docuit. necterrena
opinio te fefellit:ſed ĩſpiratio celeſtii
te iſtruxit.⁊ nõ caꝛo ⁊ ſanguinis ſed

qui in celis ẽ.id eſt idco beatus es

ille me tibi cuius ſũ unigentius filiꝰ

indicauit. Et ego ĩquit dico nibi hoc
Eſicut meus pater tibi manitfeſt auit

diuinitateʒ meazs: ita ego tibi notã

factio excellentiam tuam.quia tu es
Petrus:id eſt cum ego ſim in niola
bilis petra:cgolapis angularis qui
facio utraqʒ unũ:ego fundamẽtum

nirtute ſolidaris ut que mihi pote
ſtate ſunt ꝓpꝛia: i mecũ parti
Et ſuper hanc

„

cipatione comunia. Et ſi
petram edef̃icabo eccleliam meam

2 poꝛtdre inferi non pꝛeualebunt ad

uerſus cam. Super hanc inquit for

titudinem eternũ extruam tempiuʒ.

J ecclelie mee celo in ſerenda ſublimꝰ

tas in huius ſidei firmitate conſur
tenebunt.moꝛtis uicula nõ ligabũt.

uox eni iſta uox uite ẽ Et ſicut cõtel

ſoꝛes ſuos in celeſtia pꝛouenit:ita ne

gatoꝛeſ ad iferna demergit ꝓpter qd

dicit beatiſſimo Petro. Lbi dabo

laues regni celoꝛnʒ.⁊ quecũqʒ liga

cueris ſuper terrã erũt ligata ⁊ ĩ cchs
q̃cũq; ſolueris ſuꝑ terrã:erũt ſolnta

7

g4 4*

. Al „ . „ 1
„ V

ſoluta ⁊ in celis:tranſinit quidem in
alios apoſtolos vis poteſtatis iſtiꝰ.
ad omnes eccleſie pꝛincipes decxe
ti huius conſtitutio cõmeanit. ſ nõ
fruſtra vni comendatur: quod om
nibus intinatur. Wetro enim ideo
hoc ſingulariter credirur:quia cun
ctis eccleſie rectoꝛibus etri foꝛma
pꝛeponitur.manetergo Petri priui
legium vbicunq; ex ipſius fertur eq

tate iudiciuʒ. Nec nimia eſt ſeueritas

vel remiſſio:vbi nihil erit ligatuʒ ni

hii ſolutum: niſi quod beatus e

tru aut ſoluerit ant ligauerit. Inſtã
te antem paſſione ſue que diſcigulo
rum erat turbatura conſtantiã. Si
mon inquit Simo ecce ſathanas ex
poſtulauit vos:vt cerneret ſicut triti
cuzs. Ego auteʒ rogani pꝛo te vt non
deficiat fides tua.⁊ tu aliquãdo cõ
uerſus confirma fratres tnos:vt nõ
iniretis in tentationem. Commune

eratomnibus Apo iculuz

De tentatione foꝛitudinis ⁊ diuine
pꝛotectionis auxilio pariter indige
bant. Quoniam diabol? omnes ex
agitare:omnes cupiebat elidere:⁊ ta
men ſpecialis a domino Petri cu
ra ſuſcipitur ⁊ pꝛo fide Petri piopᷣe
ſupplicatur tanꝙ; alioꝛum ſtatuſ cer
tior ſit futurus:li mens principis vi
cta non fuerit. In petro ergo omniũ
foꝝuitudo munitur. 1 diuie gratie ita
oꝛdinatur auxilium:ut firmitas que
per Chriſtum petro tribuitur:per pe
rum Apoſtolis conferatur. Cuʒ ita

; dilectiſſimi noſtri tantimn nobis

uideamus pꝛcſidiũ diuinitus iſtitu
tum rationabiliter ⁊ iuſte iudicis no
ſtri meritis ⁊ dignitate letamur.gꝛa
tias agentes ſempiterno regi redem
ptori noſtro domino Jeſu chriſto:ꝗ

tantã potentiaʒ dedit ei:quẽ totius

eccleſie pꝛincipẽ fecii:ut ſiquid etiaʒ

noſtris paribus recte pernos agit:
recteq; diſponitur:illius operibus:

illius ſit gubernaculis deputandũ.

cui dictũ eſt.Ettu conuerſus confir
ma fratres tuos.⁊ cui poſt reſurrec
tionẽ ſuam ad trinas eterni amoꝛis
pꝛofeſſionem myſtica inſinnatione
ler dixit. Raſce oues meas.Quod
nũc quoq; proculdubio facit:⁊ mã
datum domini pins paſtoꝛ exequit᷑:
confirmans nos cohoꝛtationibus
ſuis ⁊ pro nobis orare non ceſſans
ut nulla tentatione ſuperemur. Si
autem hanc pietatis ſue curam omĩ
populo dei ſicut credendum eſt:ubi
q; pretendit:quantomagis nobis a
lumnis ſuis opem ſuam dignaturi
pendere:apud quos in ſacro doꝛmi
tionis thoro eadem qua preſidet caꝛ
ne requieſcit. Illi ergo hunc ſeruitu
tis noſtre natalicium diem:illi aſcri
bamus hoc feſtũ:cuius patrocinio
ſedis ipius meruimus eſſe cõſoꝛtes.

aurxiliante nobis per omnia gratia

domini noſtri ieſa chriſti: qui uiuit
⁊ regnat cum deo paire ⁊ ſpiritu ſan
cto in ſecula ſeculoꝛum ꝛsimen.

Be collectis eiuſdẽ ſermo pꝛimꝰ.

Altis diuinarũ ſcripturaꝝ te
ſtimonijſ edocemur:quãtũ ele
moſinaꝝ meritũ ⁊ quãta ſit uirtus:
Certum eſt eniz unũquenqʒ noſtrũ
anime ſue benefacere:quotiens mi

ſericordia ſua iopie ſuccurrit aliene.

Pꝛompta ergo ⁊ facilis Siletiſſtiimi
apud nos largitas eẽ debet: ſi credi

musſibiunũquenq; id pᷣſtar qnod

indigentibus tribuit. Theſaurum
eni ſuum condit in celo qui Chriſtũ
aſcit ĩ paupere. Bẽignitatẽ itac; ĩ
oc ⁊ diſpẽſatõeʒ diuie pietat agno
ſce. Iccirco.n.te abũdare uoluit ut p

te aliꝰnõ eger̃t⁊ ꝑ miſteriũ oꝑis tui

2 .

paanperem ab egeſtatis laboꝛe: atqg

ꝗ peccato:ꝛum multitudine liberaret.

o mira pꝛouidẽtia creatoꝛis:ut uno

facto duobus uellet eſſe ſuccurſum.
Aentura igitur dominica dies col
lectarum futura eſt. Hoꝛtoꝛ ⁊ mõeo

ſanctitatem ueſtraʒ: ut ſinguli quiq;

⁊ pauperum memineritis:⁊ ueſtri:⁊
pꝛo poſſibillitate uirium ueſtrarum
intelligatis in egentibus Chriſtum
qui tantnʒ uobis pauperes commẽ
danit:ut ſe in ipſis ueſtiri ac ſuſcipi
teſtaretur ⁊ paſci Chriſtus deus no
ſter:qui cuʒ patre ⁊ ſpiritu ſancto ui

uit ⁊ regnati ſecula ſeculoꝛũ emẽ.

( ecollectis eiuſdẽ ſermo ſecũdꝰ.

n Otum uobis dilectiſſimi 2 fa

pꝛedicamus hoꝛtatu.ut in opere mi
lſericordie ſtudeatis eſſe deuoti.Qõᷣ
etiam ſi nunqᷓ; a ueſtra ſanctitate ne
gligitur:nunc tamen pꝛomptius eſt
⁊ impenſius exequendũ.quia pꝛimꝰ
collectarum dies ſaluberrime a ſan
ctis patribus inſtitutus hoc exigit.

ut unuſquiſq; pꝛont votiuum atq;

poſſibile eſt:in uſus atqʒ elemoſinã
pauperum de ueſtris facultatibus
conferatis. Scientes pꝛeter illud re

generationis lauacrum in quo uni
uerſoꝛum ablute ſunt macule pecca

toꝛum:hoc remedium inufirmitati eẽ
donatum:ut ſi quid culparum i hac

terrena habitatione contrahitur:ele
moſiniſ deleatur. Elemoſine enĩi ope

ra charitatis ſunt:⁊ ſcimus ꝙ chari

tas operit multitudinem peccatoꝛũ.

Proinde dilectiſſimi in ſecundã fe
riaʒ ſpõtaneas collectas ueſtras ſol
licite.pꝛeparate: ut quicquid uobis
de tempoꝛalibuſ ſubſtantiis dempſe

ritis id multiplicatũ reterna retribu

tione ſumatis.

iliare mandatum paſtoꝛali

We collectis eiuſdẽ ſermo tertius.

Sriſtiane pietatis eſt dilectiſſi
ni ut que Apoſtolicis ſũt tra
ditionibus inſtimta:perſeneranti de
uotione ſeruentur. Ham illi beatiſſi

mi diſcipuli ueritatis hec diuinitus
inſpirata commendauere doctrina:

ut quotiens cecitas paganoꝛum ĩ ſu
perſtitionibus eoꝛum eſſet intentioꝛ.

tunc pꝛecipue populus dei oꝛationi

bus ⁊ operibus pietatis inſtaret.
Quoniam immundi ſpiritus quãtũ
geſtilium errore letantur.tantuʒ ue
re religionis obſeruantia atteruntf.
7 augmenta iuſtitie urunt ipietatis
quctoꝛem:cuius iĩpia ⁊ pꝛophana cõ

menta beatus magiſter gentium pᷣ

cauebat:cũ uoce apoſtolica diceret.
Nolite iuguʒ cum infidelibus duce
re:que enim participatio iuſtitie cũ

iniquitate:aut que ſocietas lucis ach
tenebꝛas:⁊ deinde uocem pꝛopheti

ci ſpiritus addidit dicens. Exite exi

te de medio eorum:⁊ ſeparamini di
cit dominus:⁊ immunduʒ ne tetige

ritis. Ande quoniazʒ ad deſtruẽdaſ

antiqui hoſtis inſidias in die quo ĩ

pii ſub idoloꝛum ſuoꝛum nomie dia
bolo ſeruiebant: pꝛouidentiſſime in
ſancta eccleſia prima eſt inſtituta col

lectio. uolumus dilectionem ueſtraʒ

tertia feria per omnes regionum ue

ſtrarnz eccleſias cum nolũtarus ob

lationibus elemoſinarũ conuenire
in quo opere ⁊ ſi non eſt omniuʒ eqᷓ
lis facultas:debʒ eẽ par pietas.quo

niam ſidelium largitas non de müe
ris penſatur pondere:ſed de beniuo

lentie quantitate.Habent in hoc mi

ſericoꝛdie cõmertio etiam pauperes

lucrus: ⁊ ad ſuſtentationem egentiũ

de quantacunq; ſubſtantia aliquid

miſericoꝛdie cõmertio etiam paupe

res lucrus:⁊a ad ſuſtentationẽ egẽtiũ

de quantacunqueſubſtantia aliqd:

quod eos non contriſtet:excerpant.
Si diues munere copioſioꝛ:dũ pau
per animo non ſit inferioꝛ. Quãuis
eniz maioꝛ ſperetur redditus de ma
ioꝛe ſemente:poteſt tamen de exigua

ſatõe multuſ fructus ꝓuẽire iuſtuie⸗

Juſtus eſt.n. iudex noſter ⁊ verax:’ q

nemineʒ fraudat mercede meritoꝝ.

Et ideo nos curam pauperum vult
habere:vt in future retributiõis exa
mine miſericoꝛdibus quã pꝛomiſit.

miſericordi am largiatur Chriſ de
us noſter:qui cuʒ patre ⁊ ſpiritu ſan

cto viuit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝛũ

¶ Be colleclis ⁊ elemoſina eiuſdes
ſermo quartus.

Iſericordia dilectiſtimi ⁊ iuſti
tia dei foꝛmam retributionuʒ

ſuarũ a mundi conſtitutione diſpo
ſitam per doctrinam domini noſtri

Jeſu chriſti benignifſima nobis ex
poſitione reſeruauit:ut acceptis reꝝ

ſignificationibꝰ:q̃ futura credimꝰ:tã
quã geſta noſceremus.Sciebat eni,ʒ

redẽptoꝛ noſter atq; ſaluatoꝛquan

