2 peregrinos abſtinere voſa carna
libus deſiderijs: que militãt aduer
ſus animam. Cui auteʒ mihi diabo

.

obligare: 1 ab illis ſedibus de qui
ille excidit: gaudet abducere

¶Lon tra huius inſidias ſapien
ter debet ſidelis quiſque uigilare:
ut et inimicum ſuum de co quod
tentatur poſſit elidere. Nihil autem
validius eſt dilectiſm mi conira dia
boli dolos qᷓ;ᷓ benignitas miſericoꝛ
die ⁊ largitatis:charitatis per quaz
omne peccatum aut declinatur aut
vincitur. Sed huius ſublimitas vir
lutis non pꝛius appꝛehenditur q;ᷓ il
lud quod ei conirarium eſt: ſubꝛua

tur. Quid autem tam inimicum mi

ſomit bus enitetur: neceſſe cſt ut in
agro coꝛdis illius in qno huismali

licq; intioꝛum q́; ullum nere nirtutii
ſemen oꝛiatur. Reſiſtamus ergo di
lectiſſimi tam peſtifero malo: ? cha
ritatem ſine qua nulla nirtus poteſt
enitere ſectemur:ur per hanc ad noſ
chꝛiſtus deſcendit: dilectionis viam
etiam nos ad ipſum poſſimus aſcẽ
gere:cui eſt cum deo patre ⁊ lancto

ſpiritu honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſecula ſecu
lozum Eimhmen.

BDe Pentecoſte eiuſdem ſerno

Sgdierna; ſo

ceipuis feſtis
üeclilie veneran
dam omniuz
catholicoꝛuz
——— ((coꝛda cogno
lcunt. Nec dubium eſt quãta huic

diei reuerentia debeatur: quem ſpi
ritus ſauctus excellẽtſſimo ſui mu
neris miraculo conſecrauit. naʒ ab
illo die quo vominus ſuper omnẽ
celorum altitudinem ad dexteram
Dei conſeſſurus aſcendu: decimus
quinquageſimus nobis i eo a quo

—

cepit illuxitimagna myſteria in ſe cõ

—

tinens 2 veterum ſacramentoꝛum

nouo: us: quipus manifeſtuſime de

claratur 1 gratiam pꝛenunciaiꝗ eſſe

per legem:⁊ legem impletam fuiſſe

AQuid autem imicum mi per gratiam Sicut eniz hebꝛeo quõ
ſericoꝛdie ⁊ openibus charitatis q
Anua ritia:de cuius radice omniũ ma
loꝝ germen emer ſit.Qne niſi in ſuil

dam populo ab egyptus liberato

quinquagelimo die poſt imolatio

nem agni lex data é in mõte Syna
ita poſt paſſionẽ qua ycruſdei agnꝰ

ctiõis eius die i ꝗpoſtolos plebẽq;

.lia- A rene) Srg e Mtmz . PDm
„ 1. . In: lXν⅓

ðð

M

flennnitatez di

ſiilbooin

dcd

intn
ſini
Conch

ſhe

ie
decce
ſche
cräl
ſiel
gal
ſich
po⸗
lo⸗
M

ſonten
Pipol
Ag
(cecorn
fmnatn

camrie
ifaci
Abs
dasn
üm
lerbiů
peret⸗
me
ilmnin.
guledite
Cefor

ecöre
eſipr

nnk
6tch
hor
Nudro
Nisſin
ineli

—,Q

—

lp
n ⸗

Non

Muczi⸗

aſimli.

is ſeſto

Nn
1ONNne,z
holcen z

A.
gin dui

naſi

4

noum

wü n

4

ſrome

dicun
Cu:NcNes

ntn
de icig⸗
ſſaunten
movN
itfinde
ninticſe
uum ſte
ehroo
s loent⸗
Ninoho
nöt n
Culde
nonit
vbeſeech

„ ℳ!

AA

faci e di igẽs Chriſtianus agnoſcart

conditũ fedus ſecũdũa quo pꝛimũ

fuerat iſtitutuʒ. MNã ſicut Apoſtolica
teſtar hyſtoꝛia. Cũ complerẽt᷑ dies

Pentecoſtes:eſſentq; oẽs diſipuli
pariter ĩ eodeʒ loco:factus eſt repẽte

de celo ſonꝰ tanq; adueniẽtis ſpũs
vehemẽtis:⁊ pleuit totã domũ:vbi
erãt ledẽteſ:⁊ apparuerũt illiſ:diſpar
tite ligue tãq;ᷓ ignis ſedẽs:ſupꝛa ſin
gulos eoꝝ:⁊ repleti ſũt oẽs ſpiritu
ſãcto:⁊ ceperunt loqui varüſ liguis
pꝛout ſpũs ſanctus dabat eloqui il
lis. Oqᷓ;ᷓ velox ẽ ſermo ſapiẽtie vbi
magiſter eſt:qᷓ;ᷓ cito diſcit᷑:qð docet
Nõ ẽ adhibita ĩterpꝛetatio ad audi
endum: non conſuetudo ad uſum:
non tempus ad ſtudiũ:ſed ſpirante
vbi voluit ſpũ veritatis: pꝛopꝛie ſin
gulaꝝ gẽtiũ voc?s facte ſũti eccleſie
oꝛe communes.Ab hoc igit diecha
riſmatum hymbꝛes flumĩa benedic

tiõum: omne deſeriũ:⁊ vniuerſã ari
dam rigauerũt: quoniã ad renonan
daã faciẽ terre ſpũs dei ferebat ſup

aquas:⁊ ad veteres tenebꝛas abigẽ
das noue lucis fulgura coꝛuſcabãt:
cũ micantium ſplene
uerbũ domini lucidũ:⁊ eloquiũ cõci
peret᷑ ignitũ cui ad creadũ itellectũ
cõſumendumqʒ peccatuʒ ⁊ efficatia

illuminãdi ⁊ uiſ ieſſet urẽdi. Auãuiſ

auiẽ dileciiſſimi valde fuerat ipſa rei

geſte foꝛma mirabilis:nec dubiũ ſit:
in illo oium humanarum uocũ exul
tante cõcetu mageſtatem ſpũs ſancti
fueſſe pꝛeſẽetem. Memo tamen exiſti

met in iis que coꝛpoꝛeis:diuinaʒ eiꝰ
apparuiſſe ſubſtantiam. NMatura in
uiſibilis ⁊ patri filioq; cõmuniſ qua

litatem muneris atq; operis ſuiqua

ꝛe linguag: 2

uoluit:ſignificatõie mõſtrãuit. νςs
pꝛietatem uero eſſctie ſue in ſua dei
tate continuit:quia ſicut nec patrem
nec filium ita nec ſpiritum ſanctum
bhumanis poteſt uſus attingere. In
tfrinitate enim diuina nihil oiſſumni
le nihil impar eſt: ⁊ omnia que de i

la poſſunt ſubſtãtia coguarinec uir
tute nec gloꝛta nec eternitate diſcre

ta ſunt. Cunq; in perſonaꝑ p:opꝛe
tatibus allus ſit pater. al us ſit fili
us:alius ſpiritus ſanctus:nõ tamẽ

alia deitas:alia diuerſa natura eſt.
Siquidem cum ⁊ de ptre li fllius

vnigenitus:⁊ ſpiritus patris ſluq;

ſit ſptritus non ſicut quecunqʒ crea
tura que ⁊ patris ⁊ flij eſt ſed ſicut
cũ utroq; viuens ⁊ potens ⁊ ſempi
ternus ? ex eo quod eſt pater filiund/
q́ᷓ; ſubſiſtens. Ande cum do minus
ante paſſionis ſue diem diſcipuliſu
is ſancti ſpiritus ſponderet aduẽtũ
Adhnc inquit multa habeo:uobis
dicere: ſed non poteſtis modo ula

poꝛcare: Cum autem uenerit ille ſpi
ritus ueritatis:diriget uos in omnẽ

ueruatem. Mon enim loquetur a ſe
metipſo:ſed quecunq; audiet ⁊ loq̃̊
tur futura annunciabit uobis.
Omnia que habet pater:mea ſunt:
pꝛopterea dixi:qma de meo accipict
7 annunciabit uobis. Mõ ergo alia

ſunt patris:lia filij:alia ſpiruus ſã

cti. Sed omnia qnecunque habet
pater:habet ⁊ filius: habet ⁊ ſpiritꝰ

ſancius. Hec unq; in illa trinitate

non fuit iſta communio.Quia hoc
eſt ibi omnia habere:quod ſemper
exiſtere:nulla tbi tempoꝛa:nulii gra

dus: nulle differentie cogitentur: et

ſi nemo ð eo potleſt explicare quod

eſt: nemo andeat conſirmare quod
non eſt. Excuſab lius enim eſt de
natura ineffabili non loqui dignag?:

q́z delinire contrariã Quicquid ita

qʒ de ſcriptura ⁊ ieffabili gloꝛia pa

tris pia poſſũt coꝛda ↄcipere: hoc ſi
mul ⁊ de filio ⁊ de ſpiritu ſancio iſe

parabiliter atq; indifferenter intelli
gant.Ideo.n.hanc beatam trinita
lem vnũ confitemur deo:quia i his
tribus pſonis nec ſubſtantie nec po
tentie nec voluntats nec operatiõſ
eſt ulla diuerſitas. Sicut ergo deie

ſtamur Arianos:qui inter patrez

filium aliquã volunt eſſe diſtantiã:
Ita etiam Macedonianos pariter
deteſtamur:qui licet patri ⁊ filio ri
buant equalitatẽ:ſpiritum tamẽ ſan
ctũ inferioꝛis putant eſſe nature.nõ
conſiderantes in eam plaſphemiaʒ
ſe incidere que neq;ʒ in pᷣlenii ſeculo
neq; in futuro ſi remittẽda indicio
Dicente domino: Quicunq;ʒ dixerit
uerbum contra filiũ hois:remittet
ei.Qui autem dixerit contra ſpiritũ
ſanctũ:non dimitiet ci: neq; in hoc
ſecuio neq; in futuro. Permanens
itaq; in hac ipietate ſine venia c:qa
excluſit eũ a ſ per quẽ poterat confi
teri. Nec vnquã peruenit ad indul

gentie remediũ: qui patrocinaturũ

ſibi nõ habet aduocatũ.Ab ipſo.n.
ẽ aduocatio pril:ab ipſo ſi lachꝛime
ab ipo ſũt gemitꝰ ſupplicãtiũ.Et ne

mo põt dicere dommũ Nſum niſii

ſpũ ſancto:cuius cquaie cũ pat e ⁊
filio omnipotentiam vnaq;ʒ deitatcẽ
euidentiſſime pᷣdicabat apoſtołꝰ: di

cens. O iuiſiones autem gratiaruz

ſunt:ide aũt ſpũs.Et diuinões mini

ſtrationũ ſũtidẽ ãt dñs.Et diuiſ o
nes operationũ ſũt:idẽ uero deiꝗq

operat oia in omnibus. MHis dile
ciiſſimi alyſqʒ documeniis quibus
inumerabiliter diuinoꝝ eloquioꝝ

coꝛuſcat auctoꝛiias:ad venerationẽ

Pentecoſtel vnauinnter incitemur

8

exultantes in honoꝛẽ ſanctiſpũs:p
quem oiĩs eccleſia catholica ſancuſi
cat:Ois aia rationalis imbuulur.ꝗ
inſpiratoꝛ fſidei:docioꝛ ſcientie:fongs
dilectionis:ſignaculum caſtitatis:
totius eſt cauſa uirtutis. Gaudeant
fideliũ mentes:quod in toto mũdo

vnus deus pater ⁊ filius ſpirttus

ſanctus omniũ linguaꝝ confeſſione
laudat.Quodq; illa ſigniticano q̃

ĩ ſpecie ignis apparuit:⁊ opere per

ſcucrat:⁊ munere.Ipſe enim ſpiritꝰ
veritatis facit domuzʒ gloꝛie luminiſ
ſui nitoꝛe fulgere. Et in templo ſuo
nec teneb:olum aliquid uun eſſe nec
tepidum: de qua ope atqʒ doctrina
etiam ieiunioꝛum nobiſatqʒ elemo

ſynaꝝ eſt collata purgatio. Naã huic
uenerabileʒ diẽ ſequit ſaluberrumne
obſeruanie conſu tudo:quam unli
ſſ mam ſibi omnes ſancti ſemper ex

perti ſũt: ⁊ ad quà ſedulo celebꝛadã
paſtoꝛali uos ſollicitudine cohoꝛia

mur: ut ſi quid maculatum pꝛox miſ

diebus negligentia incauia con ira
xerit: id ieiunii cenſura caſtiget: 2

deuotio pietatis emendet. Quaria
igit⁊ ſexia leria ieiunemꝰ.Sabbato

auteʒ i id pſuʒ conſueta deuonuone

uigilias celebꝛemus. Per Ch.iſtuz

dominum noſtrum eimen

Be Petecoſte eiuſdeſermo ertᷣ

Leniſſime quidem nobis dile
ctiſſimi caulam atq; rationemnm
ſolennitatis hodierne diuinoꝛũ elo
quioꝛum textus oſtẽdit: quo ſanctũ
ſpũm quinquageſimo poſt domini
reſurrectionẽ die qui ab aſcenſione·
eius decimus eſt infuſum Chꝛiſti di
lſcipulis ſicut pꝛomiſius ſperabatur
agnouimꝰ. Sed ad nouos Eccleſie
ftiuios inſtruedoſ: addendum eſt enaãa

X

4

.
7

fiut

latia

line
ſuſtil
ſon
tüm
cch
fonen
noſtri

ir
ſeſci
ſen
logn
tlüt
ſuci
int
ctaall
ginhi

Auint
ie

ſtniſe
nireeſ
Gcktpi
linnun
lusſine
flenn
fiegrad
Mſta⸗
Cimd
biisd
Uſain
urin.
deg
rotan
gnidaft
fu Aen
ocatbe
Mautn

ſobione

Ctintet

ſine

ſüeſineſt

alne⸗
ndulm
nefes
natns
bun
nnin
Wfhing
lſoe
Ma
N
n
unche
do
atcyten⸗
o übe

Glubene

oqcomuni
üſnperen
loccezͤch
dne bo
unorn
Gcnus
imatpet
hu
1 e
taCte

Kibnorn

un nbdſ⸗

önnſi

colunon40

itoſini
Hdoſtdonneac

1Proſoe
ſm Chut

s henhnl

ria:de qua cũ ſcã ſcriptura ſic loqui

timemus ut ſpiritales eruditivota
faſtidiant:ad quoꝝ fructũ ptinet:ut

; plurimis inſinuari uelint:qõ ipſi
cũ magna ſui vtilitate didicerũt. Fi

at ergoper coꝛda hominũ diſpenſa

tio neꝝ dominoꝝ:⁊ ſernitutem oꝛis

noſtri docti indoctiq; non ſpernãt:

illi ut ꝓbent ſe amare quod noꝛunt
iſti ut oſtendant ſe deſiderare quod
neſcinnt. Huic etiam pᷣparationi ve
ſtre aderit ipſins largitas: de cnins
loani maieſtate geſtimus: ut ad ꝓfe
ctũ totiꝰ eccle ie ⁊ nos capaces ⁊ noſ

faciat abũdantes:Cũ igirur ad itel

ligendã dianitatẽ ſpñs ſancti aciem

mentis intèdimus nihil diuerſũ ab

excellentia patris ? fili cogitemus.
ga in nullo ab vnitate ſna diſcrepat
diuinitatis eſſentia. Sempiternũ eſt

patri ↄſempiterni ſibi fili ſu eſſe ge
nitoꝛẽ.ſempiternũ ẽ filio intpaliſer a
patre eſſe ꝓ genitũ ſempiternũ quo

qqʒʒ eſt ſpũi ſcõ ſpiritũ eſſe patrig ⁊ fi
lũ:a nunq; pater ſine filio:nunqß fi

lius ſine patre: nunq; pater ⁊ ſlius

fuerunt ſine ſpũ ſcõ:⁊ oĩbus exiſten
tie gradibus excluſis nulla ibi perſo
na ſit anterioꝛ:nulla poſterioꝛ. Huiꝰ.
enim beate trinitatis 2 incommuta
bilis deitatis vna eſt ſubſtantia indi
niſa in opere:⁊ concoꝛs in volũtate:
par in omni potentia:equalis iĩ glo

noſtri ſermonis obſequiũ. Mõ eniz

inquam dilectiſſimi fratres

tur:ut ant in factis:ant in nerbis ali
quid aſſignet:quod ſingulis nidea
mur ↄuenire pſonis:nõ pturbatur fi
des catholica:ſed vocet᷑ ut per ꝓpᷣe
tatẽ aut uocis aut operis inſinuetur

dat intellectus quod diſtinguit au
ditus. Ob hoc n. quedã ſine lubpa
tris ſiue ſub ſilii ſine ſub ſpũs ſancti

nobis ueritas frinitatis ⁊ non diui ſt
domini ſpu ſancto non carebt: nec
poten tia huius uirin is aberat ob
operibus ſaluaioꝛis: cum diſcipuł
appellatione ꝓmunt ur cõfeſſio cre

bꝛata myſteria: ut eadem ſemper ſu
erit uirtus chariſmatum. quamuis
Non eadem fuerit menſura donoꝛuzʒ

N W õ
——
—

ſit inſeparabiſig nunc intelligerek

eſſe minit28 ſi ſomp inſcparabiliter

diccret. Bene er go ipſa diff cultae

loquendi coꝛ noſin ad inrelligent ã
trabit: per Infirmitarẽ noſtraʒ cele
ſtis doctrina nos adinnatut quia i

ſingularitas eſt nec diuerſias cogi
tanda: uera unitas ? uera trini aſ po

ſſit ſimulalquatenus mente ſeniiri

ſed nõ poſſt ſimul oꝛe pꝛoferri. Tᷣi

data igiſur in co:dibns noſtris dile

ctiſſimi ſide qua ſalubꝛiter credimꝰ:

quod ſimultota trinitas una urtꝰe

vna maieſtas: vna ſubſtantia: indiſ
creia opere:inſeparahilis di ectiõe:

indifferens poteſtate: ſimulimplens

oĩa:ſimul continens vniuerſa.
enim eſt parer:hoc ẽ a filius: hoc eſt
2 ſpũs ſanctus:⁊ nera deitas in nul
lo eſſe ant minoꝛ aut maio: põt que
ſic in tribus confidenda eſt pſonis:
tas: vnitatẽ ſeruet equalitas

*

miter appꝛehenſa non ambigamus

quod cum in die Pentecoſtes diſ /
cipulos domini ſpũs ſanctuſ imple
uit: non fuit inchoatio muneris: ſed
adiectio largitatis:quonisam ? pairt
arche pphete ⁊ ſacerdotesſomneſ

qʒ:ſci qui poꝛ bys fuere tempoꝛibun
eiuſdem ſunt ſpũs ſci ſcifcatione ie

inſtituta ſacramenta:nulia ſunt cele

Ipſi quoqʒ ap ſtoli ante paſſone,ʒ

daret infirmitaiũ curaiioercheicn

22 4

don demonũ poleſtatem:eius vtiq
ſpũs largiebat effectum:in quo iſbʒ
Imundis ſpirinibns iperantem iude
oum negabat ipietas: 7 dina bene
ſictia dia hbolo deputabat. Unde tali
ter blaſphemantes merito ſllam do
mini exrcepere ſententiã: qua ait: OH ẽ
peccamim ? blaſphemia remittetur
hoibus. Et quicunq; dixerit uerbũ
contra flium hominis:remittetur ei
qui antem dixerit contra ſpiritũ ſan
ctum:nõ remtetur ci neq; hic neq;
in futuro. Ande manif ſtũ eſt pecca
toꝝ remiſſionem ſine ſpũs ſancti ad
nocatione non fieri:neq; quenquã
ſine illo ſcut expedit igemiſcere: ant
fcnt opoꝛtet oꝛare:dicente apoſtolo
ANnid enim oꝛemus:neſcimus: ſecd
ſniritus poſtulat pꝛo nobis gemiti
bus nenarrabilibns. Et nemo põt
Slccre dominũ Jeſum niſi in ſpiritu
ſancto quo vacuari nimis exiſiale ẽ:
nimiſq; moꝛtifez:quia nunq; neni
am merxetur:qui ab interceſſoꝛe deſe
ritur. Omnes igirur dilectiſtimi qui
in dominum Jeſum crediderant:in
f⸗fuſum ſibi habebant ſpiritũ ſanctũ:
remittẽdoꝝ peccatoꝝ iam:tũc apo
ſtoli acceperant poteſtatem:quãdo
poſt relurrectionem ſuam dominus
inſufflauit ? dixit: Accipite ſpiritum
ſancium:quoꝝ remiſeritis peccaata
remittunt᷑ eis./ Sed illi perfectioni

q ue erat diſcipulis conferenda: ma
toꝛ gratia 7 abũdantioꝛ inſpirattio
cruabatur:per quam ⁊ que nondua
acceperant: ſumerent. excellentuus
poſſent habere que ſumpſerant:pio
ptier quod dominꝰ vicebat. Adhuc
multa habeo nobis dicere:ſed non
pot ſts illa poꝛtare modo.Cum au
tem venerii ſpũs ueritatie: ille viri
get in omn m uer tatem. Mon enim
loquetur a ſemetipſo:ſed que audie

4

rit loquetur:⁊ futura annũciabit po
bis.Quid ergo eſt:quod dominus
ꝓmittenſ diſcipulis ſpiritum ſanctũ
qui iam dixerat. Oia que audiui ꝗ

patre:nota feci nobis:adhuc inquit
multa habeo uobis dicere: ſed non

poteſtis poꝛtare modo. Cuʒ penerit
ille ſpũs ueritatis:ille uos diriget i
omnem neritatem. Nuquid ſece o
minus ueritatis inferioꝛis ſciẽtie o
lebat intelligi aut minns aliqu d qʒ
ſpiritum a patre didioſſe: Cum ipſe
ſit neritas ⁊ nihil pater dicere: n hi k

p ſſit docere ſine uerbo. Ideoqʒ di

ctum ſit de meo accipiet:quoniã qð
accidit ſpiritus plane dante:dat fili
nus. Mon itaqʒ alia erat inſinuanda

neritas:nec alia pᷣdicanda doctrina

Sed opoꝛtebai capacitatem eoꝛum
qui vocebanur augeri 7 muluplica
ri conſtantiaʒ illius charitatis que
omnem fo:midinem ſoꝛas mitterers
Qnod unq; apoſtoli po ſtea q; ſp⸗
ritus ſancti nona abũdaniia ſuntre
pleti:ardentius uelle T efficatius po

ſſe ceperũt: ꝓficientes a pcepoꝛum

ſcieniia ad tolerantiã paſſi numut

ſub nulla iam poteſtate trepid tes

ſiuclus ſeculi: elationes mudi fide
ſupgrediente calcarent: ⁊ moꝛte con
iempia oibus gentibus cuange liũ

veruatis inferrent. Quod ueroad

didit dominus dicens: Quecunq;

audierit loquer: 1 futura annũcia
bit nobis. Non ſegni intellectu dile

ctiſſimi:nec tranſitoꝛio accipiamꝰ au

ditu. Pꝛeter alias eniʒ ueriſatis lo

cutiones quibus manicheoꝝ cõfu
tatur ipietas:hec apiſſ ma ſentẽtia
totũ ſacrilege falſiiatis dogma pi-
ſternit. Cuius diſcipuli magnũ quẽ
dam ⁊ ſublimẽ uid erent ſeq aucto
rẽ in magiſtro ſuo Manicheo ma
nifeſte apparuſſe ſo ritum ſanctum

Ge

Ppard

his
finic
ſſtui
gete
niſc

ſitnie
Cbſca
quo
cente

inpe
Ndiee
ſd ſpi
umntar
cile
onee
Wn

po

fſe,

Ppoleſt
fons
thiede
ſopot
ſheren
tomtnle

eſilit

Eghere

dantedti
tinſnundh
ch doct
Wen corn
amnndn
vmits
ſosn
ltriff
iuin
iane⸗
ican
inkeint
ſaum
Pnsnidn
mtenwko
duangi
Eumt

msEume

7

ium mid

indan Nü
Gn

; Netnch

gediderũt: pmifſumq a domino

dparaclitum non pᷣus veniſſe ; hic
infeliciũ deceptoꝛ oꝛiret: in quo ita
ſpũs ſanctus manſeritut nõ aliꝰ ſue
rit Manicheus iſte qᷓᷓ ſpũ s qui p
miniſteriũ coꝛpoꝛee uocis ⁊ lingune
diſcipulos ſuos ĩ oẽm induceret ve
ritaté: ⁊ nunqᷓ; cognita pꝛeteritoꝝ ſe
erela ſeculoꝝ reſeraret. Quod qs ſit
ridiculũ q;q;ʒ uanũ tederet oſtẽdere
niſi adhuc quoſdã nõ puderet hoc
credere. agn' ergo magiſter fal
ſitat s diabolice ⁊ ↄditoꝛ ſupſtitiõis
obſcene eo toe dãnandus innotnit:
gquo poſt reſurrectioneʒ domini du
centeſimus ſexageſimus inns im
pletus ẽ Wrobo iperatoꝛe Pauli
nodqʒ ↄſule cũ octana iaʒ in xpᷣianoſ
ebuliret pſecutio:⁊ inumera martyꝝ
milia ipſis ſuis victoꝛis ꝓbauiſſent
impletũ eſſe quod dominus ꝓmiſe
ral:dicens.Cũ aũt tradent uos:noli
te cogitare quo modo aut quid loqꝗᷓ
mini. Mon.n.uos eſtis auiſoqmini
ſed ſpũs patris ur̃i qui loqui᷑ Ino
aſcenſio vãdi ſpiritus fuitratio:quꝗ

bis. Non ergo potait pꝛomiſſio dñi

tanta per etatum interualia differri

nec ille ſpiritꝰ ueritatis queʒ mũdꝰ
non accepit impioꝛuʒ:ita ſeptifoꝛmẽ
illam donoꝛum ſuoꝛum continuit
largitatẽ:ut tot eccleſie generationes

——

4 —
⸗

z
„„
..— 2.

ſapiẽtia ⁊ intellectu ſciẽtia ⁊ pietate
atq; ipſo dei timoꝛe fraudaret:donee
pꝛodigioſus mendacioꝛum ſignifer
naſceretf.Cui nec hoc quideʒ tribui
poteſtquod perexiguam dine ĩſpira

arguerel: riden

fabularuʒ ĩ pꝛeteritas retoꝛlſit etates
æ quaſi nos nihil oꝛdinc creature in
uniuerſum mundum lex ſancta 7
diuinu iſpirata pꝛophetia docuiſſet
in contumeliam dei: ? in omnium
bene conditarum iniuriamnaturaꝝz

conteruit. Quibus tandem ſuas in

ſinuaturus inſanias:miſi multum in

ceſtis nimium a lumine ueritatis

auerſis:qui ſiue ꝑ ignoꝛãtie ceciſateʒ

ſiue pturpitudinis appetitnz ad illa
non ſacra ſed cxecranda perueninnt

que pꝛopter communeʒ uerecũdiaʒ

non ſunt noſtro ſermone pꝛomenda
cũ iam abundantiſſ me ipſoꝛum ſint
2ↄfeſſiõe patefacta. Nulliergo ueſtꝝ
dilectiſſimi ſuadeafur: quod tante
ſqmpietatis auctoꝛem ſpiritus ſanctꝰ
aliqua ex parte dignatus ſit. Nihil
ad iſtum pꝛoꝛſus de illa uirtute per
nenit: quam Eccleſie ſue Clꝛiſtus

pꝛomiſit:⁊ miſit: dicente enim Jone

Spiritus nondum erat datus: quia

Jeſus nondum eratgloꝛiſicatꝰ :dñi

„ „ „ „

ille neceſſe eſt ut neget datuʒ:qui ad
conſeſſum paterne dextere uerum in
CLChꝛiſto homineʒ negat eſſe ꝓuectũ
Mos autem dilectiſſimi ad beatum
ęternitatẽ ⁊ anime carnis p regene
rationem ſancti ſpiritus adoptati

ſacratiſſimi iſtiꝰ feſti diẽ rationabili

obſequio caſta letitia celebꝛemus

xöfitentes cũ beato paulo apoſtolo
Quod dominus Jeſus aſcendens
lionis acceperit poꝛtionẽ. Quoniam inaltum captinam duxit captiuitatẽ
hic de illa inuidie extitit parte:que
nõ poſſunt ſpiritũ ueritatis accipere
repiler.n.ſpũ diaboli ſpũi reſiſtit xpi
cũ ſãctis dei hoc paracliti dociria
contulerit:ut fuitura pꝛedicerenthic
ne falſita ien riſe reruʒ pꝛoceſſus
darum impudentia

dedit dona hominib' ut Euangeliũ
dei pomne humane uocis eloquiũ
pꝛedicetur:⁊ omnis lingua cõfe eat

quia dominus Jeſus in gloꝛia eſt

dei par̃is. Ad preſẽtẽ oũt ſolẽnitatẽ
etiam nobis eſt aſſumend deuotio
ut ieiuniũ quod ex apoſtolica naaͤi

12
1 — .

gone ſubſequitur: ſancta obſernãtia

celebꝛemus:quia ⁊ hoc inter maxia

lancti ſpũs dona numerandum eſt

q nobis aduerſus illecebꝛas car
nis ⁊ inſidijs diaboliieinnioꝝ ſunt
collata pᷣſidia:quibus oẽs tẽtatiões

veo adiunante vincamus. Quarta
igitur ⁊ ſexta feria ieiunemus. Sab

pato aur apud beatum Meiꝝ vigili
as celebꝛemus:patrocinanie eodeʒ
ſpũ oꝛationibus noſtris:ut in oibui
miſericoꝛdiam dei obiinere merea

mar. Per eundem dominũ noſtrũ
Jeſum chꝛiſtum filium tuũ qui tecũ

viuit ⁊ regnat in vnitate ſpũs ſci de
us:p oĩia lecula ſeculoꝝꝑ imen.

De Pẽiecoſte eiuſdẽ ſermo ärt⸗

adiernã dilectiſſimi feſtiuita
tem loto terraꝝ oꝛbe venerabi

tus:qui poſt reſurredionẽ domini

qnquageſimo die in apoſtolos po

pulũqʒ credentiũ ſicut ſperabat in

Hluxit. Spabatur quia illũ dominnꝰ

Jeſus ꝓmiſerat affumꝝ:non ur tũc
pmũ eſi lanctoꝝ habitatoꝛ incipei:

ſed ut lacrata ſibi pectoꝛa ⁊ ſeruenti

us accenderet ⁊ copioſius mũdaret

cumulans ſua dona:non inchoons
nec ideo nouus ope quia ditioꝛ lar

gitaie. Mũq́;ᷓ eni ab omnipotentia
patris ⁊ fiiij 1 ſpũs ſancti ẽ diſereta
maieſtas:⁊ quicquid in diſpoſtione
reꝝ omniũ agit dĩ na moderatio ex
totius venit pꝛouidentia irinitatis.
Anaẽ thi benignitas miſericoꝛdie

vna cenſura iuſticie:nec aliquid eſt i

actione diuiſum: ubi nihil eſt in uo
lũtate diuerſum.Quem ergo illumi

nat pater:ulum inat filius: illumiat

ſpus ſanctus. Cuqʒ alia ſit perſona
miſſ:alia muientis:alia pmittentis

lem ille lancti ſpũs ↄſecrauit aduen

ſimulnobis? enitas manifeſtatur:.
⁊trinitas:ut eſſentia hbens cquali
tatem:⁊ non recipiens ſol tudinem:
eiuldem ubſtantie:⁊ non eiuſdem
intelligatur eſſe plone. Auod ergo
ſalua compatione inſeparabilis dei
tatis quedã pater quedam filius q
dam ꝓpe ſpũs ſanctus exequit no
ſtre redemptionis diſpolitio noſtte
ſaluris eſt ratio/Si enim homo ad
imaginem ⁊ ſimilitudinẽ dei factis
in ſue honoꝛe nature manſiſſet: nec
diabolica fraude deceptus a lege li
bi poſita per concupücentias denia
ſſet creatoꝛmundi:creatura nõ neret

neq; aut ſempiternus tempoꝛalitatẽ

deus foꝛmam ſerui 2 ſimiliudinem
carniſ peccati aſſumerei. Quia uero
iaidia oiabolimoꝛs intranit ino. bẽ?
terraxꝝ: ? aliter ſolui capauita 8 buaz

na non poiuit: nii cãm noſtram ipe

ſulſciperei: qui line maieſtati ſue diõ
no ⁊ verus homo fieret: ſolus on
tagiũ nõ haberct:diuiſaſibiop?è no
ſtre reparat onis milericoꝛdia iriui
taus:ut pater ꝓptiaret: nilus ppi
tiaret ſpu's ſanc us ignirct. Opote
pat.n. ut aliqd eiiam ialuandi pꝛo ſe

agerent: 1 conuerſis ad redempto:ẽ

coꝛdibus ab nimia danatione diſce

dxrent. Quoniam ſ cut apoſtoꝰ? aa :·
ilit dens ſpiritum flu fuii colda
noſtra:in quo clamas Abba pater.
Abi autem ſpiriꝰ domini:bi liber
tas. Et nemo põt dicere dominum
Jeſum niſi in ſpũ ſancto. Si ergo du
terq; noſcamuſquid pami quidfilio
quid ſpmritui ſancto in reparatoe no
ſtra ppꝛiũ quid: ue cõmune ſinea q
pꝛo nobis humiliter coꝛpoꝛaliter

geſta lunt. Ita pꝛocul vubio ſuſcipie
mus: ut nipil indignũ de vna add.

ſan. JMVẽ? äl . S
udnn Quãuiſ eniʒ nulla mens ad cogtan. piunſ differgtia ne il boc eſſeeiga
n Adlum de deo: nulla ad ioquendun intclligantecs ſemp ierna ci e
arn lingua ſufficiat ia nen q;tumcunqʒ ⁊eiuſdeʒs nature noucrũt eſſe fima
nn lud eſt:quod bum ano intelleciude ratione. Commenditur etamſan
ecd eſſentia paterne deuatis attingitur ctis apoſtol g in incar iatione uerbi
nſiuh niſi vnũ atq; idem eſt:cũ vel de vni vominici hum na pꝛonecton qui

abſceſſu:ad eterna gaudia ho iO:s
ſuiincitant augmenlo. ſi oiligeretis
me inquit: gauderetis it que quia
nadoad patrem: hoc eſtſi pertecta
ſcientia uideretis: quid uobis gioꝛie
conferiur per hoc qõ ex deo Patre

or ole

nme
Nialas
ie
sigi
Mons
mranöt

e
ponikls

liudten
Quuaven
mitinob’
ſmmihe
Kulludi
inscn
by
N uf
N
odi
Uewen
noh b

NNind.

nsn
ur yin
un

7

mieſ

nrſeO

guit/
bobce

dimus: pꝛocul ab animo foꝛmas
ſibilium rerum ⁊ etates ſempo:aliũ
naturarum pꝛocul co:poꝛa locoꝛuʒ
⁊ loca coꝛpoꝛuʒ rep llamꝰ. Siſcedat
a coꝛde quod ſpatio extẽdit᷑:quod
fine concluditur. Et quicquid nec
ſemper:ubiq; nec totuʒ ẽ. Cogtatio
de deitate trinitatis cõcepia nibilꝑp
diſtantias intelligat: nibi ꝑ gradus

nõpe ſapitur ſed ni mis carnaliter
caligatur. Et ipſum quod de patre
con gruenter ſentiri videbat amittit
quia a tota trin tate receditur:ſi ĩ ea

unitas non tenetur. Nulla autem

ralione uere eſt vnum:quod aliqu?s

eſt inequalitate diuerſum. Cum igit

ad confitendum patrem ? fum ?
ſpiritum ſanctum acien mẽtis intẽ

querat.Ali ſi quid de deo dignũ ſen

ſerit:nulli hoc ibi audet negare perr

ſone tanq; honoꝛiſicentius pairia
ſcribat: qð fuio ſpiruiqʒ nõ tribuat

MNon eſt pieias unigenito pꝛ ſerre
genitoꝛe:ſ lu cõtumelia:palris eſt in

iuria: quod uni demitur: uriq; ſub

trahit MHam cũ illis ſemp:ternitas
ſit cõmunis:⁊ deitss:nmc omnipoteſ
pater nec incommu abilis eſtimatur
ſiaut minoꝛem ſe genuit:aut quẽ nõ
habendo pꝛofecit. Sicit quiden dñs
Jeſus diſc pulis ſuis:ſicut euagelica
leciione recitatum eſt. Si diligeretis
nuado:quia pater miioꝛ me eſt. Sed
hec ille aures que ſepius audierunt
egoa pater unum ſumus: 1 quime

4

mas vi

genitus:etias ex hom ne m tre ſu,ʒ
natus:quod dominus cterno umt

unus uolui cſſe moꝛtalium quod ui

ſibilem me inuiſibilis pꝛebui: quod
foꝛm ſerui in fomi dei ſempiternꝰ
accepi: gaudereiis:quis uad⸗ ad pa
trem Zobis enim pieſt iuf bec aſf
cenſio:⁊ ſuper omnes celoſa patriſ
der erã collocãd i ueſtra bu miliiis
eleuatur. Ego autem qui hoc ſum
cum patre:quod pater eſt:id u duꝰ

cum genuoꝛe permanco:a ſcab dlo

ad uos ueniens non recedo: quem

admoduʒ; ? uos ad illu; redi ns nõ
reliquo. Gaudete ergo :quia uado
a 1i patrem: quia po ter maioꝛ me tſt
Aniui enim uos mihi: ? ſacius ſuʒ
fuius hominis ut uos filij dei eſſe
poſſte. AUnde licet unus in uiroque
ſim: ta men quo uobis confoꝛmoꝛ

patre ſum mino Quo autem a pa

tre non diu doꝛ: eſiam meipſo ſum
maioꝛ Natura itaque que minoꝛ eſt
patre: uadit ad pa re n: vi ibi ſit cai0
vbi ſemper eſt verbuʒ:⁊vna eccleſie
catholice ſides quem ſecundum hu

ſecundum deitatem credat equalem

CLoniemnatur igt oilectiſimi vana

15

uirtu e pꝛomiſſ
ſpiritum ver tuis ingreſſo: non am
vigimꝰ ſter cetera celeſtis ſacramẽta
octrine hanc ſpiritalis continentie
diſciplinam de paraclin magiſterio
Pinitus concepta: ut ſanctiſcate ie

Agne ſibihuius ſcientic eua iterpꝛeta
tnione blandtt:oicẽte domino. Om
nia que habet pater: mea ſunt: non
intelligat ſe patri demere: quicquid
filio andet benegare. Et ita iiis que
humana ſunn: deſipir: ut putei:quod

ideo unigenito paterna defner ni ꝗa

noſtra ſuſcepit: non minuit in deo
milericoꝛdia poteſtatem:nec delata
reconciliatione creature ſempiterne
defectus eſt gloꝛie:Que babet pater
habet 2 filiꝰ habet ⁊ ſpirilus ſanctꝰ:
quia tota ſimul trinitas éunns deꝰ.
Hanc autem ſidem terrena ſapicẽtia

non repperit:nec opinio humana p

ſuaſit. Sed ipſe nnigenitus docu t
bſeeis lancwe inſtituit: ð quo
nihil eſt aliter de patre a filio ſen
bendum:quia licet non ſit pater nõ
ſit filius:non tamen eſt a patre filio
que diuiſum:⁊ ſicut pꝛapꝛiam habet
in trinitate perſonam: ita unam hét

in patris ⁊ ſili deitatem ſubſttiam

omnia implentem: omnia cõtinẽtẽ

7 cum patre ⁊ ſo nniuerſa mode

7

rum Amen.

rantem. Wer inſinita ſecula ſeculo

ov. El de eins J eiunio.i.

(Be Penleroſte euſclem Sermo ul aem ac
carne circundatus in iſto moii
co:poꝛe conſtiiutetiam qui mutum
nalideque pꝛofecerit:ita iam deſza
ſalute ſecurꝰ ſ t:ut ab oi ſe ille ctbꝛaz
pericnlo credat alienum donet licct
ſanctis ſuis quotidianaz gfa dinia

Odiernaʒ dilectiſſimi feſtiuita
em de deſcenſione piritus ſci

coõſecratã ſequitur:ut noſtis: ſollẽne
ſeiuniniuʒ quod animis coꝛpoꝛibus
que curandis ſalubriter iuſt tuuum
Deuota nobis eſt obſeruantiaʒ cele

bꝛandum Rebletie naqʒ; apoſtols

1
„

4:7 in eosda ceꝛam
v nceret. Igirur peſt ſanete dies le
iilcie quos in honoc dommi amo:
t ns reſurgentis ac deinde in celo⸗
aſcendenus exeg muos.“

innio mentes conferendis ſbi cha
niſmat bus fierent aptioꝛs. Aderat
gqmppe Chuſti diſcipulis pꝛotcctio
ompotentis anxilij puncipibꝰ naſ
ccns eccleſie tota paꝛris nilijq; diui
ſentia ſancti ſpimus pre

nitas in pꝛeſentia ſancui ſpimus pꝛ
ſidebat. Sed contra inſtantes ipet?

perſequẽtiuz cõtra minaces fremt2
umpioꝛum non co: pois ſonitud ne
nec carnis erat ſatur tate ceri quduʒ
cum hoc maxime bominis irioꝛ 2

conumpat: quod exterio:a delectat

2 lantof atrationalis anima purga
tioꝛ: quanto fueritſubſtanna carnis

aſtfiictioꝛ. Nic taq; docioꝛs qui ex

emplis ? tradition bus ſuis omnes

ecclene filios imbuerunt iyrocimuʒ

militie Chꝛiſniane ſanctis eiungs
inchoarunt: ut contra ſpiritales ne
quitias pugnanxri abſtineniie arma
raperent quibus incentiua uiouʒz

truũcarent. inniſibiles eni aduertarj

2Z inco:poꝛales hoſteſnõ etuntara
deris fuerimus imm

quidem noccd itemptato:e ppetua

eſt.ſed inermis atque ineffic x erit ſi
nihil in nobiſ ũde cõtra nis pugget

inuenerit. Quis autem hac fragili

un ctoꝛiam: nò aufert tam dimicàdi
m teriam. Quia ⁊ hoc ipſum de mi

E;

ſercoꝛdia pꝛotegentis eſt: qui nata
rein

.

derb ret ſemper nolnit ſupereſle qy

1.Lupichtal

utabiii ne de conſecto p:elio in

Soſiq; per

An
ſhen
Gc d
ushe
naſc⸗
Ghent
ier
Cron
N
u
un
wong
Pls
menme
Wlo;,

Ugi
me
MI
1lonc
ſgli
orons
nkun
undſ
eltabe
ndoe
Ne

Nnd

nteni

d
orlo

Gctii

ceptum ſanctis ſpiritus donnz ſalu
buiter ? neceſſarie cõſuetudo ctoꝛdi
nata ieiunij: ut ſi quid foꝛte inter ipla
fIſtinuitatũ gaudia negligẽs libertas
religioſe abſtinentie cenſura caſtiget
NQNue ch hoc quoqs ſtudioſins ex
ęequæ' ia eſt ut illa innobis que hac
dise ? leſie diuinitus ſunt collata: p
maneant. Templum eni facti ſpirituſ
lſancti 1 maiore quez unquam copia
dini flumiinis irrigati nulliſ debemꝰ
cõcupiſcentüs nici:nuliiſ nit is poſſi
deri:utuirtutis hiraculum nulla ſit
contaminalione pollutum. Quocd
ntique regente atq; adiuuante dño
õnibus obtinere poſſibile eſt: ſi per
lieiunij purifcacionẽ ac p miſericoꝛ
die opera ſtudeamus ? peccatoꝛum
ſoꝛdibꝰliberari ⁊ charitatis frueubꝰ
cẽ fecundi. Quicquid eni in cibos
pauperũ in curatòes debiliũ ĩ p̃cia
captiuoꝝa in quelibet opera pietatſ
impenditur: nõ minuitur: ſed anger

nec:unq;ᷓ apnd deum perire poterit
quod fdelis benignitas erogauit

dũ qdcunque tribuit ad ſub ſ diuz
id ſibi recondit ad premium. Beati
enim miſerico:des:quoniã ipſoꝛum
milierebitur dens:neque delictoꝛuam
memo:ia erit: ubi teſtimon ũ pietati
affuerit. Quarta igitur ? ſexta feria
iemnemus. Sabbalo autapud bea
tiſſimũ Netrum apoſtolũ uigilias
celeb:ꝛemus:cuius nos oꝛa ionibus
a ſpiritalibus inimiciſ ? a coꝛpoꝛa
libus hoſtibus cõfidimus liberari
per dominuzʒ noſt:um Jeſuʒ chꝛiſtũ
ſ lium tuum qui tecuʒ uiuit z regnat
in vnitate ſpiritus ſancti deuſ. er

oñmnia ſecula ſeculoꝛum ?Simen
De Jeinnio pentecoſtes einſdem

ſermo ſecũdus:

—

iier rectũ: q; uelocitas ſaſt na

VAbitandu; nõ eſt dilectiſmimm

Poẽn oblſerua ntiã Chꝛiſtianã

eruditioĩs eẽ diuine/? quicqd

abecleſ a ĩ cſuetud ne ẽ deu tis

receptum de traditione Apoſtolica
⁊ de ſanctiſpirituſ pꝛodire doctrina

ne nunc quoq; coꝛdibꝰ fidel ũ. ſuii⸗
Ppiidetiſtitutis: ut ea ocs a obed ier
cuſtodiãt ? ſapienter intelligat. Maʒ

cũ in die penteccſtes que a paſcha
domini quinquageſimũ celebꝛimꝰ
Pꝛomiſſus a domino ſpiritus ſcuũſi
expectantiuʒ mentes maioꝛi q; unqʒ

copia ⁊ clarioꝛe pſiis ſue maicſtati
inpeuerit: ma nifeſt ſſime patet iter

cetera dei munera ieiunio:ũ quoq

id uiſa lubſequit᷑:tunc fuiſſe donatãä

peccatoꝛum:ita ſit continentia oꝛigo

uirtutum. In exercendo aũt hoc dei
mũere nõ ideo ſegn oꝛes eẽ debemꝰ
quia ⁊ iudei ⁊ heretici ſepe ab edẽédi
libertate ſe continent ⁊ apud iplos
pag mno⸗ unt qued im noua ieiuuniia
lliud enim agit ſub ueritate ratio
Alliud ſub faliuate deceptio. Apuid
nos fides etiaʒ ſanctifical mãducãtẽ
apud illos ifidelitas polluit ietunã

tez. Ande qa ex ra eccleſã catholicã
nihil eſt integꝝ:nihi i eaſtuʒ:dicente

Apoſtolo. Omne qð nõ eſt ex fide
peccatũ ẽ: cũ diuiſiſab unitate co:piſ
Chiꝛiſti nuila ſimilitudine compara
mur: nulla conmunione miſcemur
Nuod utique. nobis ſaluberrimũü
marimũ q; ieiuniũ c.Ad uirtutẽ eni
continentie nihil pꝛius ptinet: qᷓ; ab
erroꝛib abſtiere:qa tunqd emũ bene
ambulat᷑:cũ p uiã ueritalis incedi
Mã qa anguſta ardua dechnates
Pcliuia ⁊ lata ſectando cito ĩ pdiõe

veueniunt: meliꝰ E grad us lentio: p

1 †

deuinm. Agnoſcat ergo catholicus leticie denotione complcta. opoꝛtet an
chꝛiſtianns frucius ie unij lui:quod nos ad ſalubꝛitatem recurrere parei NM
etiam inter maximas largitates ſte tatis: remediumq; ielung. 7exercen noli
rniliſſimũ erit: nui de ſancti ſpirituſ ir dis mentibus ⁊ eaſtgandis adhibe mumu
rigatione ꝓcefſerit. Cum enim dicat re co:po:ibus:ui quia non ſans e. u
ↄpoſtolus nullas ſibi nirtutes ſine hoc ? diuina monua 7 ppꝛia exprri M
chharitaie pꝛodeſſe:idemq; dict cha menta docuerunt.pᷣmumi per lſdernza c
ritatem dei diffuſam eſſe in codibui rum dierum recurſum diuine pieiz gen
pvoſfiris per ſpiritum ſanctnz qui da ti gratias referamus: cum lancialcõ
tus eſt nobis.Cauendum eſt ne bo uünentie delitias appetentes aliquam uUmno
na que facereſine bonitate non poſ tulum nobis ð terrenoꝝ cibon abũn l
ſumus:clatione perdamus:naʒz om dantia ſubtrahamus: ita ur pꝛoſick els
ni le merito lande diſpoliat qui de atelemoſynis quodnon impendit udor
fſudys iuduſtrie ſue in ſe magis ù menſis.ZTunc enuin demum ad ani Mninm
in domino gloꝛiatur. Lum beatus mecurationem pꝛoficit medicina ie tsc
Bauid doceat in ſanctoꝝ operibus inun cum abſtinentia ieinnanns eiu ͤſe
deum eſſe laudandum dicens. Mi riem reficitindigeus. Quia ergo ſic vyno
rabilis deus in ſanctis ſuis:veus ii mus apud m ſerico:diã den iciunntiui üule
rgel ipſe dabit mrintem ⁊ ſoꝛtitudi ppcaſere elemoſyne largitatem: dicẽ t
nem plebi ſne:⁊ iteꝝ:DOomine in lu te ipſo domino: Date e emoſynamꝛ mn
mine vultus tui ambnlabuni:⁊ ino oia mũda ſunt uobiſ Stanunas no Aint
ſticia tua exaltabunt quoniã gloꝛia cmũdari:tlemoſynam pauperibus innicen
niertutis eoꝝ tu es. Et iõ dilectiſſimi non negemusnit in die reiribuuõs Abia
ſecundũ eruditioneʒz ſpiritus lancti ad ꝓmerendam dei milericodiam Anceſe
per quem ecclſie dei omnium virin milſerico: die operibus adnuemur. Kpn
