gati:tixuris clauoꝝ addebatis tela

ſinguaꝝ:dicentes: Alios ſaluos fe

cit:leipᷣin ſaluũ non põt facere:ſi rex

moꝛituri. Mon terret

iſrael eſi: Oeſcendat ðdᷣe cruce:⁊ credi

mus ei. Sed his vocibꝰ? neſtris ſtul
tis atqʒ blaſfemijs reddũt oĩa: ele
ſerunt celũ:terra:ſol:ſideraqʒ ⁊ indi

gnos uos ſuo miniſterio ꝓpteſtãtes

terribili motu:inſolitoqʒ deſeciu te

nebꝛas mũdo ueſtre cecitatis oſten

dũt.Quod ſi ad arguendũ uos nec
celeſtia nec inferna ſufficiunt ad cru

cẽ xp̃i magis potuerũt petre alque
monumẽta q; coꝛda ueſtra ſenure:
ſaltẽ qð in tẽplo aciũ eſt ſcienter ad

uertite. Aelũ cuins obiectu include

bãtur ſcã ſcõꝝ a ſũmo uſqʒ ad ima

diremptũ c:⁊ ſacꝝ illud myſticũqʒ
ſecretũ:quod ſolus ſũmus pontifer
iuſſus fuerat intrare: reſeratum eſt:
ut nihil iam eſſet diſcretioniſ:ubi ni

tos itaqʒ uos debniſtis agnoſcere
aæoẽ᷑ ins ſacerdotij ꝑdidiſſe: qa veꝝ
erat quod ueritas nobis dixerat. ſi
crederitis Moyſi crederetis? mihi
Meriio ergouos teſtamentũ vixqʒ;
condẽnat:⁊ gratia vacuatos ⁊? lege

puaros:qui ideo reſtitiſtis nouis:

credidiſtis antiquis. Mos aũt dile
ctiſſimi qui ab ignoꝛantie tenebꝛis
ltberati fidei lumen accipimus ? in

noui teſta menti hercditatẽ per ado
ptionis electionem intraumus. In
feſt uitate quam carnalis iirael per
dlidit gaudeamus:quoniam noſtz
imolatus eſt chꝛiſtusiper cuius inef
fabilem gratiam omnmiuz charima
tum benedictione: ditamur: ? in no
uitatem a netuſtate tranſſerimur: ut
nõ ſolum paradiſi reſtiuamur ha
bpitaculo:ſed etiam regni celeſtiſ glo
rie pparemur. Adiuuante domino
noſtro Jeſu chꝛiſto qui cum patre?
piritn ſancto uiuit 2 regnat in &n

la ſeculoꝝ ꝛmen.

g reſponſũ:⁊ vnã in uos ſniam

gaudioꝝ ſilere non patitur. Quia 2

ſi difficile eſt de eadẽ ſolennitate ſe
pinus digne apteqʒ diſſerere.non eſt
tamen libeꝝ lacerdotiin tanto diui
ne milericoꝛdie ſacramento fidelibꝰ
populis ſubtrahere ſermonis offici
unicum ipſa materia ex co quod ẽ
ineffbilis: fandi tribuat facultateʒ:
nec poſſit deficere quod dicatur: de
quo nunqꝙᷓ; põt ſatis eſſe quod or᷑ᷣ.

Succũbat ergo humana lifirmitas

gloꝛie dei:⁊ in explicandis operibꝰ
milericoꝛdie eius:imparem ſeſemp
inueniat. Laboꝛemus ſenſu: heren
mus ingenio:deficiamus eloquio:
bonum Lſt ut nobis paruz ſit: quod
etiam recit de domini maieſtate ſen
timus. Dicẽte enim pꝛopheta. Que
rite dominũ ⁊ confirmamini: queri
te faciem eius ſemper. Memini pſu
mendũ eſt quod totum quod q̃rit i
uenerit ne deſinat pꝛopinquare:qui
ceuſſarit accedere. Quid autem inter
omnia opera dei:in quibus hbuma
ne admiralionis fatigatur intentio

Mlderata nobis dilectiſſimi
ennilerſo optabilis mundo ad
eſt feſtiuitas dominice paſſionis: q
nos inter exultationes ſpiritalium

llis:in nam tamen perſonaz

concurrat ꝓpꝛietas vir niq;ʒ ſubſtã

tie:ut ſiue in infirmitatibus:ue i vir
iutibus eiuſdẽ ſit con umelia:cuiui

glotia. Hac ſidei regula dilectſſi
mi quã in ipſo exo:dio /ſymboli per

auctoꝛitatẽ apoſtolice inſtitutiomis

accepimus: ↄominuʒ noſtꝝ: Jeſum
xypp̃n quẽ flliũ dei patris ommpotẽ

tis vnicũ dicimus:eundem quoque

de ſpu ſcõ natũ ex Maria virgine
ↄfitemur. Necab eiuſdem maieſta
le diſcedimus:cũ ipſum cruciſxuʒ ?
moꝛtuũ tertia die credimuſ ſulcitatũ
Omnia.n.que dei ſunt:⁊ que homi

nis:ſimula humanitas ? deitas ex

pleuit: ut dũ paſſibili inpaſſibilis i
eſt:nec virtus intfirmitate affici.neci
firmitas poſſit uirtute ſupari: meri
to beatus apls Petrus in huiꝰ vni

tatis conteſſione laudatus eſt: ꝗ cũ
dominus quid de ipſo intelligerẽt

diſcipuli ſerutaret᷑:omniũ celerrime

oꝛa pueniens.Tu es inquit chꝛſtus

filius dei viui:quod vtiq; nõ reuel

lante nidit carne uel ſanguine:quo

rũ obiectu in erioꝛes oculi poterãt
impediri:ſed ipſo ſpũ patriſin coꝛde
opante credentis:ut ad regimen to
tius eccleſie pparatus pᷣmũ diſceret
quod doceren: ⁊ pꝛo ſoliditate fidei

quam erat pᷣdicaturus andiret: Zu

gi,

ſech

hun.
Puur
dubo
Cllan
oob
inie
lepot
Cudhi
olie
capt
bül
⸗
fuln
ſü
f.
,
i
uli
ſilei⸗
en
ſeepe
.
lldec
ſinche
dieene
üt
lonis
ſtolie
lins
☚

ita contemplationẽ menlis noſtre es Petrus ? ſup bane petraʒ edini deel
coblectat ⁊ ſuperat: ſicut paſſio ſalua cabo eccleſiaʒ meã: 1 poꝛte inſeri nõ ox⸗
voꝛis: de cuius omnmipotentia:que ei pualebunt aduerſus eã. Chiiſtiane pira
cuüi palre viuisa equalis eſſentie eſt: Eigit ſei ſfoꝛtitudo que poꝛtas moꝛ lerar⸗
quotiens ut poſſumns:cogitamus tiis ſuper inexpugnabuc petrã edi hali⸗
mirabilioꝛ nobis ſit in doo huma ficata non meiuii: vnũ dominũ ee quoni
nitas q; poteſtas diff cilius capit ſum xpᷣm: verũ deũ ⁊ nerũ hoieim lſtn
oiuincmaieſtatis exinanitio q; ſler 2filetuneunde credens fiiũ virgis: nin
muiiis foꝛme in ſũma p:ouectio. Scd qui auctoꝛ eſt matris:eund naium en
multum nos ad intellectũ iuuat ꝙ in fine ſeculoꝝ:qui creatoꝛ ẽ tempo bn⸗
H aliud ſit creato allud creatura: rü eunde oium vominũ uirtutu; 27 ce
aliud deiias iuiolabilis: aliud caro. vnũ de ſtirpe moꝛ aliũ:eũde peccati Ab

Min,
Plonn
Cleine
litt
lauci
lye,
ions
Nin
mi
N
N
ung
lca
muſci
ee
tdeing
Pfbir
canci
pari:mnen
bop
nocſch

ncligee

ücconn
guüchtin
ich nünt
Wgnioln
oltiort
t
Nymmno
u dl
ſchurefihen
eperycci
oueiotmno

Cfun

Aptn
Neick
lami
ueſtoen
gfürms
ndt M
mitnh⸗
umm

ccipni

nelciũ: 1 in ſimſlitudinẽ carnis pec
cati ꝓ peccaioꝛibus ĩmolatũ quint
humanũ genus uinculis moꝛtifere

pᷣuaricationis abſolueret:⁊ ſeuienti

diabolo potentiã ſue maieſtatis oc
cultauit.⁊ infirmitatẽ nr̃e humiliia
ris obiecit.Si.n.crudelis ⁊ ſupbus

inimicus ↄſiliũ miſericoꝛdie dei noſ
ſe potu ſſet:iudeoꝝ animos manſu
etudine potius tẽperare qᷓ; iniuſtis
odijs ſtuduiſſet accendere:ne oĩum
captiuoꝝ amitteret ſeruitutẽ dũ ni

hil ſibi debentis ꝑſequit libertatem

Fefellit er go illũ malignitas ſua:in

tulit ſuppliciũ ſilio dei quod cũctis
filns hominũ in remediũ uerterer.

Fudit ſanguinẽ iuſtum: qui reconci

liando mũdo ⁊ pᷣcium eſſet ⁊ pocu

lũ. Suſcepit dominus quod ᷣm ꝓ

poſitũ ſue volũtatis elegit.Admiſit

in le ipias ma nus furentiũ: que dũ uctoꝛ. leciO
ribus uendidiſſet:in augmentũ da

ꝓpᷣo incũbunt ſceleri: famulate ſũt

res ſuos tanta erat pietatis affectio
ut de cruce ſupplicans patri ſe non
vindicari ſed ulis poſtularet ignoſci
dicens: NPater ignoſce illis quia ne
ſciũt quid faciũt:de cuius vtiqʒ oꝛa
tionis potentia fuit:ut pᷣdicatio apo
ſtoli ex his qui dixerũi:Sanguis il
lius ſuꝑ nos ⁊ ſup fllios nr̃os: mul

redẽpioꝛi:cuius etiã circa interfecto

toꝝ ad pniaʒ coꝛda ↄuerteret ⁊ vno

die baptiz arent tria fere milia iude
oꝝ:ſierei oĩum coꝛ vnum ⁊ aia vna:·

paratoꝝ iam ꝓ ceo moꝛi quẽ popoſ

cerat cruciſ gi. Ad hanc indulgetiã
traditõ: Judas puenire non potuit

quoniã pditionis filius cuni diabo
lus ſtabata dextris pᷣus in deſpera

tionẽ tranſijt: ;ᷓ ſacẽm xpᷣs general
redẽptionis ipleret. Nã pꝛo omni

b' moꝛtuo ipis domio potuiſſet ẽt
hic ↄſequi remediũ ſi nõ ſeſtinaſſet

ad laqueũ. Sed maligno coꝛdi nũc

1

furtis frandũ debito:nũc parricida
libus cõmercijs occupato: nihil vn

qᷓᷓ documentoꝝ milericoꝛdie ſalua
toꝛis inſederat:nec pijs acceꝑat an
ribus domini uerba dicentis: Mõ
deni vocare iuſtos led peccatoꝛes ⁊
filius hois venit querere ⁊ ſaluare
qð perierat. Mec intellexerat clemẽ
ti im rpᷣi:qui non ſolũ coꝛpoꝛeis in

firmitatibus medebatur: ſed etiã vul

nera debiliũ curabat aiaꝝ: dicens
paralytico ſanalo: Conſide fili: ⁊ re
mittuntur tibi peccata tua: oblate
ſibi adultere:MNec ego te cõdẽnabo
uade ⁊ amplius noli peccare:ut per
oĩa opa ſua oſtenderet in illo aduẽ
tu ſuo.ſaluatoꝛẽ mũdiſe veniſſe non

iudicẽ. A quo intellectu alienatus

ipiuſ traditoꝛ inſurrexit in ſemetipʒ
non iudicio penitẽtis: ſed furoꝛe pe
reũt s:ut qui uite auctoꝛc̃ interfecto

nationis ſue etiã moꝛ ẽdo peccaret
Qõð ergo falli teſtes qð cruenti pein
cipes ⁊ ipij ſacerdotes i domini ꝗe
ſu xpᷣi myſterio ignauia pᷣſi lis ⁊ fa

mulatu iperite cohoꝛtis egerũt: de

teſtandũ vniuerſis ſeculis ⁊ ample
ctendũ fuit.Crux.n.dominiſicui in

iudeoꝑ erat mente crudelisita eſti

cruciſixi uirtute m rabiliſiſuri ĩ vnũ
populus:⁊ miſerebitur oium xpᷣus
quod ſeuitia inferiur: poteſtate luſci
pitur ut licentia facinoꝛis eterne opꝰ
ipleat uolũtatis.vnde ois oꝛdo reꝝ
geſtay quem pleniſſime euãgelica

narratio pcucurrit: ita fideliũ eſt ac

cipiendus auditu: ut ſalua fide acti
onũ que tẽpoꝛe dominice paſſiõis
iplende ſunt:intelligamus: nõ ſolũ
remiſſionẽ pctõꝝ in xpᷣo compleiaʒ
ſed etiam foꝛmã uuſticie eſſe ꝓpolita

ucꝝ ut hoc dil gentius iuuante do
mino diſſerat.pec ſermonis poꝛuo
i

in quarti ſabbalireſeruet. Aderit

ut ſpamus gratia dei:que nos oꝛan
libuſ uobis faciat pꝛomiſſa comple

re. P
neh menumakornn
BDe paſſione ⁊ reſurrectiõe domi

li eiufdẽ ſermo duodecimus.
Mnia quidẽ tẽpoꝛa dilectiſſi

ercent:ueq; ullum noſtre religiõis

offciũ eſt:quo non tam mũdi recon

cilia tio q; humãe in xpo nature aſ

ſumptio celebꝛetur. Sʒ nũc uniuer

ſam eccleſiam maioꝛe intelligentia
inſtrui:⁊ ſpe feruentioꝛe opoet ac
cendi:quando ipſa reꝝ dignitas ita
ſacratoꝝ dierum recurſu 7 paginis
euangelice ueritatis expꝛimit᷑:ut paſ

.cha domini nõ taʒ pᷣteruũ recoli qᷓ;

pꝛeſens debeat honoꝛari. In nullo
igitur ab his que ad crucẽ geſu xpᷣi
pertinent:fidei nr̃e peregrinetur in

tuitus: æ nihil eoꝝ que narratione

euangelij retexuniur: ocioſo capia

mus aucdhtu: ut quia non defuerunt
nec adhuc deſunt:qui neritateꝰ do

minice incarnationis impugneni:⁊

ꝙ in utero uirginis matris Marie

uerbũ caro facium eſt ꝙ infans edi
tus per incrementa co:poꝛea ad per
fecie nirilitatis pꝛofecit etatez;:qð q;
crucifixus moꝛtuus ac ſepultuſ die
tertia reſurrexit.in noſtre quidẽ ma
ginis ſoꝛmaiſed nõ in noſtre carnis

Aſſerant geſtũ eſſe natura. Mos ab

euã gelicis ⁊ apoſtolicis teſtimoniſ

nuliatenns recedenteſ:coꝝ intelligẽ

tia roboꝛemur:quoꝝ noſ certiſſima

ecxperimenta docuerũt: ut pie atqʒ

conſtanter poſſumus dicere:quoni
am in ülis 1 nos cruditi ſumꝰ:⁊ qᷣ
uiderũt:uid mus. quod contrecta
uerunt: palpauimus. Et ideo in pal

Per chꝛiſtum dominũ noſtrum

Ymi xpᷣianoꝝ animos ſacr̃o do
minice paſſionis ⁊ reſurrectiõis ex

ſione domininon cõturbamur: qa
in generatione nõ fallimur. Scimuſ

etenim dilectiſſimi ⁊ toto coꝛde pꝛo

fitemur patris 2 filij ⁊ ſpiritus lan
cti unam eſſe deitatem:⁊æ conſubſtã

tialem ſempiterne trinitatis eſſenti

am in nulloa ſe diuilam eſſe: quia

ſimul eſt intempoꝛalis:ſimul eſt in

cõmutabilis: ſimul qð eſt eſſe non

delinens. In hac aut ineſſabili vui
tate trinitalis cuius in oibus cõmu
nia ſunt opa atqʒ; iudicia: reparaii

onẽ humani generis pꝛopꝛie fili p

ſona ſuſcepit: quoniam ipſe eſt per

quem oĩa facta ſunt: ⁊ ſine ipio fſa

ctum eſt nihil:quiq; plaſmatum de

liino terre: flatu nite rationalis ani
mauit. dem naturã noſtrã ab eter

nitatis arce deiectazg ut amiſſe reſti

rueret diguitatu⁊ cuius erat cõditoꝛ

etiam eſſet refoꝛma oꝛ. Sic conſliũ
ſuũ dirigens.in eſieciũ ut ad domi
nationẽ diaboli deſtruendam: ma

ges vieret᷑ iuſt cia rationis q;ᷓ pote

ſtate viriutis. Quia e go pᷣmi hois
vhiuerſa poſteritas vno ſimul vul

nere ſauciata coꝛu erat:nec illa ſcõꝝ

meria conditionem poterant illate
moꝛtis cuincere:venit e celo medicuiſ

ſingularis multis ſepe ſignificaliõi
nũciatus:⁊ pꝛophelica diun pol

licitatione pꝛomiſſus:qui manẽs in

foꝛma dei ⁊ nihil:pꝛopꝛie maieſtatii
amittens in carnis noſtre animeq;
natura ſine contagione antique pꝛe

naricationis oꝛirer. Solus.n.bea

te virginis natus eſt filius abiqʒ; de
licto nõ extraneus ab hoium gene
re:ſed alienus a crimine: in quo ad

imaginẽ ⁊ ſimilitudinem dei condi

ti? perfecta eſſet innocentia: ⁊ uera

natura:cum de Alde pꝛopagine vnꝰ

exiſteret:in quo diabolus qð ſuum
dicerel non haberet qui dum in eũ

dA
it
fi

ln

de
f

— —☛

loi⸗
o
aie
ſioi,
dom
fitn
(ſio

uſti

luͤe
fn
ſes
net
ſſ
lus
qho
ſcol
hub⸗
woi
Uai
ane
Uegvi
Noccent
deieh

lig
Comun
epr
olan
bſti
ſenti
d
MAn
Gnen

Nin
ma
nolsn
riaben
iſſe reſi
tcödto

CoNAä

Adomti
dam:me
i ⸗
ömibs
ondlnl
naclais
mnte
Pndeuſ
giicn
adupo
immis
emniſtri
emineq;
mügnt

ſenit:quem ſub pełccati legè nõ tenn

it:ius ipie dominationis amiſit.Ef

fuſio.n.ꝓ iniuſtis ſanguinis iuſti iã

potens fuit ad puilegiũ:tam diues

ad pᷣciũ:ut ſi vnuerſitas captinoꝛuʒ

in redẽptoꝛẽ ſnũ crederet: nulluʒ ty

rannica vincula retinerent:quoniaʒ
ſicin ait apoſtolus. Abi abundanit
peccatũ:ſupabũdauit ⁊ gratia.⁊ cũ
ſub peccati piudicio nan poteſtateʒ
accceperũt ad iuſticiam renaſcendi:
ualidius donũ ſaciũ eſt libertatis:
; debitũ ſeruitutis:quã ilaqʒ ĩ hu
ius ſacr̃ pᷣſidio ſpem relinquũi:qui
in ſaluatoꝛis noſtri coꝛpoꝛc negant

humane ſubſtantie veritatẽ. dicant

quo ſacrificio reconciliari: quo ſan

guine ſint redempti. Quis eſt qui

radidit ſemetipſum pꝛo nobis ob

lationẽ ⁊ hoſtiã in odoꝛem ſuauita

tis:Aut quod vnq; ſacrificiũ ſacra
iuius fnit qᷓ; quod pontifex veruſ al

tari crucis per imolationem ſue car

nis ipoſuit.Quãuis.n.in conſpectu

domini mulioꝝ ſanctoꝝ pciola ſue
rit moꝛs:nullius tamen inſontis oc
ciſio ꝓpitiatio fuit mũdi. Accepũt

iuſti non dederũt co:onas:⁊ de fide
liũ foꝛtitudine excpla nata ſunt pa
tientie:non dona inſticie. Singula
res quippe in ſingulis moꝛtes fuer̃t

nec alierius quiſq; debitũ ſuo fune

re ſoluit:cũ inter filios hominuʒ ſo
lus dominus nr̃ Jeſus extiterit: in
qquo oẽs crucifixi:oes moꝛtui: oẽcs
ſepulti: oẽs etiam ſunt ſuſcitati:de qʒ
bus ipſe dicebat:Cuʒ exaltatus fue
ro oia traham ad meipᷣm Fides eni

uera iuſtificans ipios ⁊ creãs iuſtoſ

a nature ſue tracta participe in illo

acquirit ſalutem:in quo ſe inuenit ĩ

nocentẽ. Et quia vnus eſt mediato:
comunionẽ ſui generiſ ad pacem ꝑ&

nenit deitatis. Libeꝝ habens õᷣ ei⸗
potentia gloꝛiari: qui contra hoſtẽ

luperbũ in carniſnfe infirmitate cõ
greſſus:his victoꝛià ſuã tribuit: in
quoꝝ coꝛpoꝛe triũphauit.Cũ igi ur

in vno domino nr̃o Jeſu xpᷣo uerbo
dei atq; hois fiuo diuinam cõfue
mur de pr̃e natura:humana dema
tre ſubſtantiã. lʒ uerbi dei ⁊ carnis
vna pſona ſu:non vna ſubſtantia: et
vtraqʒ eſſentia cõmunes hẽat acti
one. Intelligende ſũt tamen ipᷣſoꝛnʒ
opeꝝ qualitates:⁊ ſincere fidei con

teinplatione cernendũ ẽ:ad que pꝛo

nehat humilitas infirmitatis ? ad

que inclinetur altitudo uiriutis. qd
ſit qdð caro ſine uerbo nõ agit: ⁊? qd

ſit:quod uerbũ ſinecarne nõ effcit
Sine potentia n.uerbi nec concipe
ret uirge nec pareret:⁊ ſine ueritaie

carnis obuolnt⸗ pãnis infannia nõ
iaceret. Sine uerbi potẽtia nõ ado

rarẽt magi pueꝝ nouo ſidere decla
ratũ:⁊ ſine ueritate carnis nõ iube

retur puer in egyptũ iraniferri:quezʒ

NHerodes cupiebat occidi.Sine uer
bipoteniia non diceret uox patris
miſſa de celo:hic ẽ fuius meus dile
cius in quo mihi bene complacui.
⁊ ſine ueritate carnis non ꝓteſtaret
Joannes:Ecce agnus dcuecce qui

tollit peccata mũdi. Sine uerbi põ

tentia nõ fieret redingratio debuuũ
⁊ viuificatio moꝛtuoꝝꝑ:⁊ ſine uerita
te carnis neccibus ieiuno:nec ſõnꝰ
eſſet neceſſaria fatigatio. Poſtrẽo
ſine uerbi potentia non ſe dominul
patri ꝓfitcretur equalem:⁊ ſine ue
ritate carnis non ideʒ diceret patrẽ

ſe eſſe maioꝛeʒ: cum cath.l ca fides
v trũq;ʒ ſuſcipiat:vtrũq; defendat:

que ſᷣm ꝓpꝛietatẽ diuinã humeqʒ;

ſubſtantie vnũ dei filiũ ⁊ hoiem cre

dit ⁊ uerbũ. Multa ſũt dilecuſſimi
J 12

que ad expõnem huins quã pdica
mus fidei de tolo ſcriptur aꝝ coꝛpo

re poſſemus aſſumere:qa nihil lepi
us dinis cõmendat᷑ ecloquijs quaʒ
dei filius fm deitatem ſempiternꝰ
ex patre:⁊ idẽ ſm carnẽ tẽpoꝛaliſ ex

matre. Sed necharitatis neſtre fai

getur auduus:hodierno ſermõi ad

bibendus ẽ modus. ut quarta ſlab
bati que füt adijcienda ſeruemus:

auxihante domino nr̃o Jeſu xpᷣo ꝗ

cũ patre ⁊ ſpũ ſancto viuu ⁊ regnat

in ſecula ſeculoꝑ amen.

¶De paſlione ⁊ reſurrectiõe vᷣomi

ni eiuſdem ſermo. xii.

(uingie lectio dilectiſſ mi
Nue lacratiſſimam dominice
palſionis reſerauii hiſtoꝛiaʒ: ita vni

uerſe eccleſie nota eſt de cõmuni fre
quẽter audiui ut reꝝ geſtaꝝx oꝛdineʒ
tanq; ſub ueſtris habitũ oculis ſin
guli quiq; recolatis. Nec parũ eſti
mandi ſut pꝛoſeciſſe.qui de his que

audiũt non dubitant ut etiã ſi non

qu liquide aliquid valeit ſcripiura
rũ copere ſaccm: firmiſſime tamen

credunt in dinis libꝛis nullũ eẽ me
daciũ.Quia ergo ſincere ſidei pꝛo

miſſa eſt intell gentie pleniiudo:eri

gat ſe ad ꝓmerendãa ſpũs ſancii eru

ditionc ilummataꝝ mentiũ vigoꝛ
7 nõ ↄtctus ſit facii oꝛdinẽ noſſe ni
ſietiam ipſam rationẽ impenſe ſbi

pietatis inſpiciat:ut aucio:c ſuũ hu

inana natura ſciendo quantũ ab co
ſit dilecta: plus diligat. Muerẽdi.ꝛn
caulaʒ deus niſi in ſua bonitate nõ
habuit. Ei mirabilioꝛ eſt ſecũda ho
minũ generalio q; pᷣma cõditio: qa
plus eit in nouſſinis ſeculis repa

raſſe D en m qnod perierat 9 a pnci

pio ſeciſie quod u0 erat. Libertatex⸗

itaqs innocentie namnralis:quam ᷣ
moꝝ parentũ puaricatione perdidi

mus:nulla per ſe ſcõꝝ pᷣcedentiũ me

rita receperũt: quia lata in traſgrei

ſoꝛes ſenteniia oẽm ꝓgeniem capti

ue poſteritatis obſtrinxit: ⁊ nemo

extitit exoꝛſa danationc: quia nultꝰ

muit über a crimine. Scd redemptio

ſaluatoꝛis deſtruens opus oiaboli

⁊ rũpens vincula peccau: ita imagi

ne pietatii ſue diſpoſuit ſacrʒ ui viqʒʒ
ad ocniũmanone quide mũdi pᷣtuni
ta generationum plenuudo decar
reret. Sed renouatio oꝛiginis p iuu
ſt nicationem indiſcrete fidei ad om
nia retro ſecula pertiet. Incarnauo
quippe uerbi⁊ occiſio ac reſurrectio
chꝛuti vniuerſoꝝ fidelium ſalus fa
cta eſt ⁊ ſanguis vnius iuſti quẽ no
bis pater donauit:qui eũ ꝓ reconci
liatione mũd credunus fuſum hoc
coniuut patribus: ꝗq ſimiluer credide

re tundendum Mihil ergo duectiſſi

mi ab antiquis ſignifcaction b' in
Chuſtiana religione diuerſũ eſt:nec
unq a pꝛecedentubus iuſt s niſi in

domio Jeſu Chaiſto ſpata ſauiuatio

eſt:dupenſatõibus quideʒ/ ꝓduune

uolut.tis röne uariatis:icd i idiptu

co:uſcãanbus ⁊ legis teſtimonus 7,

phetie oꝛaculis oblauonib' hoſtui
qe:qa ſic congruebat illos populos
ei udiruut que reuelata nõ caperent

obũbꝛata ſuſcipent: ⁊ maioꝛ æudage
lui auctoꝛitas: cui iot ſignis totq; mi
raculis atq; myſteriis ucteris teſta
mentipagine deſeruiſſent:de quibꝰ
dominus p:ofuebatur quod non ue
nerar iegem foluere: ſed adimplere
Mon eſtimet ſibi pꝛodeſſe Judeus

gqi littere carnaliter ſuperficie dema

ratur: iis ſcripturis conuincitur: G

apud nos ueram ſui obuinent digin

tatem: dum a crudimur predici ?

in Ci eral atus fucrooia rrabam ad ierrena ſubſtantia: rüpant infidelli
on meenthillegalium inſtructionu ni mentiu petrerz quimoꝛtalitatigra
nl hil ꝓpheuncaꝝ reſedit figuratũ: qd nabant ſepuichꝛiſ diſcuſſa obſtacua·
Mn non toiſ in xpi ſacfa tranſerit. tſio loꝝ mole pꝛoſiliant: Appareat quo.
ru biſcu eſt ſignaculũ circũciſõis: ſan qʒ in ciuitate ſca in eccleſia dei fuun
o ificatio chariſnatu: conſecratio ſa rereſurrectionis indicia: quoc ge
nÄrdotum. Mobiſeu puritas ſacriſi rendu eſtin coꝛporibus fiat n conldi
. ci: bapliſmi ueritas:honoꝛ tenpli: bue. Hulli infimoxcrucs é negs
uſg Unceſſaſent nũcij poſtq; nuciata une ta victoꝛia:nec quiſqᷓ eſt cuinõ xpi
hi nerunt. nec uacuani reuerẽtia pmiſ auxilier oꝛatio. QAueſe mulnis in aeiu
Au ſonũ quia plenitudo maniſeſtata ẽ ſeuientbus peofuit: quantomagis
n ratlan ven ſicut ait apoſtolus: Le quiac ipſum couertuntur iuuabit.
ad cuas in iſraelex parte faela eſt ne qG Sablata ẽ ignoꝛ mtia: tpanii a6 dii
Nunun filij carnis hi flij ſunt pꝛomiſſionis ficultas: ⁊ igneã illã que vite rego
iuc meff bilis miſericocclii iſ aelitioaum erat incluſaromphei ſacer xpi an
ſils ſibi populũ deoĩbui nationibus fe gliis exinxit:vere luci atique noctis
hnhn, lito veros Abꝛae filios excuauit ut ſi oiuitias populus xpᷣianus ⁊ cin
nd concluſs oſbus ſub peccato q cͤr ciisreg neraſi ad ammam pattli
nſi qus parte ſit auiſ; genitus cuü per lam viam facatclaudi que fide lr·
ANEIn ch dciam nius fidei confeſſionẽ tronis potuit aperiri. elcbꝛantes M
ſch⸗ C fons baptiſmatis faciat innocẽtel igit diiectiſſimi paſch alis keſti in f⸗
uſi⸗ elecio adoptionis conſirmet he fabile ſactm agnoſcamus: docente·
ini redes. Qui. n aliud agit crux xpi:. ſpũ dei: ad cuius gioꝛie pariicipatti
ntn c ur deſtrucris inimicitus a recon oné uocati ⁊ ad quẽ ſpem ſimus in
lu ulief mũdus deo: ⁊ per ſacrificium greſſ. Nec ita nos nunc anxienunc·
in reuocent. NHon aũt concoꝛdat deoo nesiut non toto coꝛdis affectu don
Be⸗ qui ab ca qu in generat õe ſua edi ſoumariredẽpto: i noſtroper illꝰè ex
Len dit: ꝓſeſſione diſſentit:dini imemo: cmplan tamur. Ma hil.n. non ad no
dn pactiinberereoſtendiur renũciarif ſtram lalutem: aut egit. ant pertulitt
unli dũ reſilire inuenitur a creditis.ꝓyru ur mirtus que i erat capini: neſſet ðet·
– ſtra enim xpᷣmnũ nomen ſibi vſur ⁊ coꝛpoꝛinam pᷣmũ ipla ſubſtanlte
ni pai:⁊ nequaq; eſtimet ſe paſcha do noſtre in deuale ſuſceptio: qua uer·
Sut mini celebꝛare qui ꝗe um vᷣm iea bũ caro fac ⁊ babilauit in nobbii
nme qua natus eſt ⁊ paſus a moluus a quem hominem muſerico die ſue ni
unhen ſepultus carne reſurrexiſſe non cre

ſeh dit: noſtro in illo naturereſcuſcita coõmunis cum xpo eſtſi a inmentẽe
focNR„ 138 Dmitiae non later Berus itaqd; recipii:⁊ eo ſpũ eſt regeneratui quo
Cuunen dominite paſſionis ſ⸗ ic crucifxu Je ille pmogenitus Dende quis in
bunlun ſum oeulis coꝛdis aſpiciat: ut illius illo ſuas non agnoſcat infirmitateſ
Nice! carnem ſuam eſſe cognoſcat. Cõtre quis pereipiioni eibircqmetionz

ſomniollicitudinem meſtitudinis:
lachiymas pietatus: non videat fo:
me fuiſſe ſernilis.Que quoniaʒ ab

antiquis ſanãda vulneribus? a col

lunione erat purgãda peccati:ita vni-

genitus dei etiã hois factus ẽ filius

ut 7 oĩ humanitatis veritate ? dini

2*

tatis plenitudine nõ careret. Sicut
itaq; noſtꝝ eſt qd cum unitione dei

tfatis D materna uirginitas: ita
noſiu eſt qoud ⁊ iudaica crucifixit
impietas:noſtx eſt quod examic ia

cuit:a quod die tertia reſurrexi:qᷣ

q; ſuper oẽs altitudines celoꝝ ad

dexterã paterne maieſtatis aſcendit
ut ſi per viam mandatoꝝ eius icedi

mus: ſi que in humilitate coꝛpo
rea noſtre impedit ſaluti non erube

ſcimus confiteri. Nos quoq; iglo

rie eus conſoꝛtium pꝛouehamur:

quoniam maniſeſte quod nüciauit
implebitur: Omnis qui conſitebir

me coꝛam hõibus⁊ ego conñiteboꝛ
me eum coꝛam patre meo quii celiſ

ageſt atq; auxiliat gratia dei que ĩ
incarnationis xpᷣi ⁊ moꝛtis ac reſur

rectionis eius inimicos reuelata ꝑ

omnes eccleſias ueritate deſtruxit:
totius mundi fideles cuʒ apoſtolice
fidcei auctoꝛitate concoꝛdes vna no
biſcũ exultatione gauderent: dicẽte

beato Maulo:ln ignoꝛatis: quia

quicũq; baptizati ſumus in chꝛiſto
Jelu:in moꝛte ipſiuſ baptiʒatiſumꝰ

Lonſepuiu enim ſumus cũ ipſo per
baptiſmũ in moꝛtẽ: ut qũo ſurrexit
xXxvbps a moꝛtuis per glona patris: ua

nos in nouitate nue ambulemus

Si, i,cõplanctati ſacti ſumus ſimili

4

udimonig eine :ſimul 2 reſurre
Hoc ſciẽtes quia ve bus er⸗ mbꝛatn⸗Hon mnc
tecũ ẽ: ut ſancio:ũ qui ab initio uſq;

cnonis erimus
rus homo noſter ſimul crucinixus ẽ

tra non ſeruiamus peecato. Qui.ꝛ n.
qredumus quia etiam ſimul niuemꝰ
Auui viuit d regnat cuz patre aipiri

—

¶Be paſſione ? reſurrectõe domi

„
.

ni eiuſdem ſermo. xiiij.

2

hodie locuturos eſſe pmiſimus: hu

militatis maxie eſt mirada myRerio

que ois nos ⁊ redemil:⁊ docuin ut
unde datũ eſt preaũ:inde ⁊ iuſticig
ſũmeret. Omnipotennam eni fui

dei que ꝑ cadẽ eſient am equals eſt
patrupoĩuiſſet hbumanũ genus a do
miaiu diaboli ſoo iperio ſuc uolũ
tatis eruere: nui diuims operibus

maxie cõgrniſſet ut nequitie ho ſtilil
aduerſitai de eo qð niderat:uiceret᷑

ipſà materia naturals reparer

eſt. Huic autem cohoꝛtationi noſtte libertas: per quâ generalis iuer il

lata capiiuiias Dicente autẽ Euau
geliſta Quod uerbũ caro ſaciũ eſt:

pitauit in nobis. El dicete Apoſtolo

AQuod deus erat i chuſto mundum

—R— —.

rccõcil ans ſibioſtenlũ cſt: quia uni

——

genitus ſũmi patris lale iniit cũ huj

mana humilitate conſorciu. ut ſuſce

pta nr̃e carnis aieq ſubſtatia unus

Qatqʒ idem dei filius pmancret nr̃a

augendo n pꝛopaia:da infirnutas

erat pꝛouehẽda nõ uirtus: ut cũ ſuo
crealoicreatura cſſet unua: uhi al

ſumpto diuinum: nihil aſſumctide

. 7 4 .

eſſet humanuz. Hoc conlilin Puma

pꝛcteritis ſecuii quibuſda uelamini

bus erat obumb:atũ:non tamẽ ilta

ne miiericordie 2 iuſticie dei licet in

ut veſtruatur co:pus peccati: ut ul ad aduentu domintlaudabilcs exu

Vaoꝛa dilectiſſimi dominice
/paſſionis de qua nos enam

efun
n
ſgn
ſoa
ſont
ſultt
ſbus
k
1ad
gaie
mnin
ſiten
ade
gee
G
i⸗
ſii
os:
lini
fund
ſernen
ſclos
ſoloe
ſo det
licti
ſonel
ſnlus
tsin
ilon
bez
tan
Wape
lr
Aoſe
fusce
Ahonbe
udini

lbenimn
ſeiuktd
e moͤe

laincdin

och

Aun
n
nnpo.
uen
Nhi

ogn

Nii
mcd
nen
acar

ete

e

meiſi
negulsd
no lri
s ohols
inebi
atlied
nlsnnr
mnsmt
temibun
Wlich
eheſe
unmti
crgoon⸗
uuin
Crtünli
R

terunt: intellectui negaretur: cuam

pꝛopheticis uerbis ⁊ rerum geſtax
ſignificationibus ſalus que in chꝛi

ſto erat ventura:pꝛomiſſa ſit: quam

non ſolum qui pꝛedicabant adepti
ſunt:ſed omnes etiam qui pꝛedicã

tibus crediderunt. Ana enim fides
iuſtiſicat eniuerſoꝝ tempoꝝ ſanctoſ

⁊ ad eandem ſpem fidehum ꝓtinet
quicquid per mediatoꝛem dei ⁊ ho
minum Jeſum chꝛiſtum uel nos cõ
fitemur factuʒ:uel per patres noſtri
adoꝛauere faciendum. MNec inter iu
deos atq; gentiles ulla eſt diſtictio
Siquideʒz ſicut ait apoſtolus.Circũ
ciſio nihil eſt ac pꝛeputiũ nihil eſt di
ſtinctio. Siquidem ſicut ait apoſto
lus: Circunciſo nihil eſt ac pꝛeccep
tũ nihil eſt ſed obſcuratio mandato
rum dei:que ſi cum intearitate fidei

ſeruent:ueros Abꝛae f lios ideſt ꝑ

ſectos faciũt xpᷣianos: dicente apo
ſtolo eodẽ:QAuicunqʒ enim in chꝛi

ſto Jeſu baptizati eſtis:chꝛiſtum in

dniſtis. Mon eſt iudeus neq; grecꝰ
non eſt ſeruus neqʒ liber.non ẽma

ſculus neqʒ femina:omnes eni vnũ
eſes in chꝛiſto. Si aut ʒ ros chꝛſti
ergo Abꝛae ſemen eſtis ſecundũ ꝓ
miſſionem heredes. Non ergo ẽ du
binz d lect ſſ mi naturam bumanã
in tantam cõnexionem a fi io dei eẽ
ſuſceptam:ut non ſolum in illo ho
mine qui eſt pꝛimogenitus totiꝰ cre
ature:ſed etiã in omnibꝰ ſanctis ſuiſ
vnus idemque ſi Chꝛiſtus: ⁊ ſicut
ga membꝛis caput ita a capite mem
bꝛa diuiſi non poſſunt. ¶ Quam
uis enim non iſtius vite ſit ſed eter
ne ut ſit deus omnia in nmnibus:ta
mẽ mõ etiã templi ſui quod ẽ eccle
ſa indiuiſis habitatoꝛ eſt: ſecundũ
quod ſpſe ꝓmilſit dicens: Ecce ego
vobiſcun ſum omuibui dieb uſq

ad conſũmationem ſecnli: quibus
apoſtolus coꝛonans ait: Ipie eſt ca

put co:poꝛis ecclcſie qui eſt pꝛincipi

um:pꝛimo genitus ex moꝛtuis ut ſit

in omnibus pſe pꝛiuatum tenens:

quia in ipſo complacuit omneʒ ple
niutudinem diuinitatis habitare: et
per eum reconciliari omnia in ipſo
Jis aultem ⁊ alus pluribus exẽplis
2 teſt monis quid inſinuatur coꝛdi
bus noſtriſ:niſi ut per omia ad ima
ginem eius renouemur: qui perma
nẽs ĩ foꝛma dei caris peccati foꝛma
fieri dignatus eſt.Omnes enim in
firmitates noſtras: que ucniunt de
peccato:abſqʒ peccati communione
luſcepit:vt ꝛfamis ⁊? ſitis T ſomni ?
laſſ tudinis meroꝛis ac fleiꝰ a ffecio
n bus nõ careret. Doloꝛeq; ſeuiſſi
mos uſqʒ ad mo:tis extrema: quia
nemo poſſet laqueis mortalitauſ ab
ſolui:niſi ille in quo ſolo innocens
erat natura oĩum ſineret ſe interfici
manibus impioꝝ. Ande Saluatoꝛ
noſter fili ꝰdei uniuerſis ĩ ſe credẽti
bus ⁊ ſacramentum cõdidit:⁊ exem
plũ:utunum apprehenderent:alteꝝ
ſequeret᷑ im tando. Hoc enim docet
beatus Petrus Apoſtolus dicens
Chꝛiſtus paſſꝰ eſt pꝛio nobis:uobis

relinquẽs exemplum:ut ſequamini

ueſtigia einſ:qui peccatũ nõ feci: nec
inuentus eſt dolus in oꝛe eius.Qui

cũ malediceret:nõ maledicebal:cuʒ

pateret non cõmitabat. Tradebat
aũt iudicanti ſe in iuſte:quia peccata

noſſtra ipſe pertulitĩ coꝛpoꝛe ſuo ſuꝑ
lignũ:ut peiis moꝛtui iuſtitie uiuamꝰ
Sicut ergo nemo eſt credenuiũ dile

ciſſ mi:cui dona neganda ſint gratie

Ita nemo eſt:qui non ſit Chaſtiane
Debitoꝛ diſc pline:quia vſiremota eſt
iuſticie legis aſperitas: uoluntarie

tamẽ obieruantie creuit utilitaſ:dicẽ
i üun

MMU

te enangeliſila Joanne Quia lex per
Avoylen dala eſt: gratia aũt 7 veri
las per eſum chaſtũ facta ẽ. Eia.n
que ſᷣm legẽ ſiue in circũciſione car
uus liue in diuerſi atibus hoſtiaꝝ ſi
uem ſabbati obſeruantia pꝛeceſſe

runit: chꝛiſtum teſt:ficala chꝛiſti ſunt

gratiam pꝛelocuta. Et iple eſt fuius

non euacuandoſ gnificatio nes ipfi

us ſed implendo qui licet ideʒ ſit au
cioꝛ veleꝝ qui nouaꝝ nigurarum. tñ’

pꝛomiſionum ſacrameta mutanit
quia pꝛom ſſa perſecit ⁊ denũciati

onibus ceſſanonem impoſuit quo

niã denuntiatus aduenu. In pꝛecep

tis aũt moꝛalibꝰ nulla pꝛioꝛis teſta

mẽiu decreta repꝛobata:ſed euangeli

co magiſterio multa ſũt aucia vt pꝛe

fectiora ⁊ lucidioꝛa eſſent dãtia ſalu

tẽ.q;ᷓ pꝛomittentia Saluatoꝛeʒ. Om
nia igitur que dei filius ad reconci
liauonem mundi ⁊ feci:⁊ docui:nõ
in hiſtoꝛia tantũ pꝛeteritaꝝ actionũ

nouimꝰ:led etiã ĩ pꝛeſentiuʒ operum
virtute ſentimus. pſe eſt qui de ſpi
ruu ſancio ex matre eduus vir gine
incontaminatam Eccleſiam ſuam

ea deʒ inſpiratiõe fecũdatiut per bap
timatis partum innumerabilis fili

oꝝ dei mullitudo gignatur:de qui

bus dicitur. Qui nõ ex ſanguinibuſ:
neqʒ ex uolũtate carniſ:neq; ex uolũ

tale uiri ſed ex deo nati ſũt. Ipſe eſt

in quo ſemẽ Abrae lorus mundi
adopuone: benedcitur ⁊ fi Patri
archa gentium pater dũ ꝓmiſſõis
filu f de non carne naſcũtur. Ipſe ẽ
qui nuliius gentis exceptionem fa
ciens de ommi natione quã ſub ce
lo eſt:vnũ ſanctaꝝ omniũ efficit gre
gem:⁊ quotidic implet quod ꝓmi
ſerat dices: Habeo alias oues que
non ſunt ex hoc ouilua illas opoꝛt-
me adducere:⁊ uocẽ meam audiẽt:

flet vuũ onile ⁊ vnus paſtoꝛ. Qnã

cat Paſce oueſmeas:b vnotamẽæ

domino ipſa oium regitur cura pa

ſtoꝝ:⁊ venientes ad petram iã leus
tam irriguis palcuis a it utinnume

re oues dilectionis pinguedine ro
boꝛate:ſicut bonus paſtoꝛ dignatꝰ

eſt ꝓ ouibus ſuiſ aninã ponere:itta
⁊ ipſe non dubitent pꝛo nomine a
ſtoꝛis occũbere.Ipſc eſt.n.cui nõ ſo
lum gloꝛioſa martyꝑ foꝛtiiudo: ſed
etiam omnuũ renaicentium fides in
ipſa regeneratione cõpatitnr.HOum
enim renunciatur diabolo ⁊ credit
deo dum in nouitatem a ueiuſtate
tranſuur dum terreni hominif ima
go deponitur ? celeſtis ſuſcipit que
dam ſpecies moꝛtis ⁊ quedam ſimi

litudo reſurrectionis interuenit: ut
ſuſceptus a chꝛiſto chꝛiſtũqʒ ſuſcipi

eus non idẽ ſi poſt lauacꝑꝝ: qui ate

baptiſmum fuii: ſed coꝛpus regene

raliifiat caro crucif xi. Hec cõmuta
tio dilcciiſſimi dextre excelſi eſt: qui
operatur omnia in omnibus: ut in

ſingulis ſidelibus pꝑ bone ↄuerſati

onis qualitatẽ ipſum pioꝝꝑoperuzʒ
intelligimus auctoꝛẽ gratias agen
tes muericoꝛdie dei. Qui inumeris
chariſmatum donis ita vniuerſum
eccleſie coꝛpꝰexoꝛnat:ut per multos
unius hominis radios idẽ ubique
ſplẽdoꝛ appareat:nec poſſit niſi gilo
ria eſſe xpᷣi cuiuſi ber meritũ chꝛiſti
gAni. Hoc eſt uerum lumẽ quod om
nem bomincm iuſt ficat: hoc eſt ilö
quod ernit de poteſtate tenebꝛaruz:
J tranſfert in regnum filij deii Hoc
eſt quod per nonitatem uite deſide
ria animi/ꝓuchit: ⁊ concupiſcentiai
carnis extiuguit.hoc eſt per quod
paſcha domini in aʒimis ſinceritta
tis ⁊ ueritatis legiume celebꝛat dũ

. Guant
autſi

.

diſten
1auß
Aui
nion
ciſun
icati

aſe
bno
Ge
jague
Ggfoff
bilo⸗
nabun
Mnerdi
kunde
Canent
mnttott
mlap

d
lerdi
ni
ap
ilus
nume
neo
s
Nei
R.
Udo
Wl

n Dn
ioct
Uut
inlng
A
onie
wung⸗

lic
tbus:N

eenu

lasagen
iamnas
ieron
ermuuos
idirhon
ot nig⸗
hgiüc
iodn
Cchang
. ihe

Nies n

fermento ueteris malitie abiecto no
na creatura de ipſo domino inebꝛia
tur ⁊ palſcit. Non.n.aliud agu par

ticipatio coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis xpᷣi:

oĩa ⁊ ſpũ ⁊ carne geſtemus: dicente

aplło.Moꝛtui. n. eſtis: 7 uita vr̃a ab
ſcondita ẽ cũ xpᷣo in deo:: Cũ cnim
xbpᷣns apparueritnita neſtra:tunc ?·

vos cũ xpᷣo apparebitis in gloꝛa q
cum patre ⁊ ſpiritu ſancto ninit ⁊ rc
gnat in ſecula ſeculoꝝ Amen.

(De paſſione ⁊ reſurrectiõe domi

ni eiuſdem ſermo. xy.

emons dilectiſſimi de gloꝛi

oſa domini nr̃i Jeſu xpᷣipaſſi
one ꝓmiſſum ita expectationi vr̃e ĩ
telligo eſſe reddendum: nt officium
diſſerendi ⁊ feſto paſchali cõueniãt
⁊ auſibus impij erroꝛis occurrat.
Qui n.dei filium ueram noſtre car
nis negant ſuſcepiſſe naturaʒ: inimi

ci ſunt fidei xpᷣiane:⁊ enangelieaʒ pᷣ

dicationem nimis impudenter ipn

gnant:ut ſecundũ ipſos crux chꝛiſti

aut ſimulatio fuerit phantaſmatis:
aut ſupplicium deiatis:qð a coꝛdi

bus pioꝝ longe eſt repellendũ quia

catholica iniegritas:nec maculaʒ p

fidic:nec rugẽ poſſet habere menda
cij:que vnũ chaſſtum ſicut deum di
cat fniſſe paſſibi em. Quãuis ergo

ab illo initio quo in vtero virginis

Uerbum caro fadum eſt: nihii vnq́;

inter diuinam humanãqʒ; ſubſtan

tiam diuiſionis extiterit: per oſai

crementa coꝛporea unms p one fue
rint totius tempoꝛis actiões:ea iſa
tamen que inſeparabiliter facta ſt

documentorum

Secd quid cuius naſure ſit ex opxrũã
qualitate ſentimus: nec enim diui
na humanis pꝛeindicant nec huma
Pai 5 219 na diuinis: cum ita in idipſũ vtra
qᷓ;ᷓ ut tu id quod ſumimus:tranſea
mus:⁊ in quo cõmoꝛmi ⁊ conſepul
ti ⁊ conreſuſcitati ſumusapſum per

q; concurrant:ulin eis nec pꝛopꝛe
tas abſumatur nec pe rſona gemine
tur. Tranſcurſus igitur js que paſ
ſionem domini Preceſſerunt quid
bprum habest ſacramen
tum paſchale tractemus. NMam ex
ardeſcente ad effectum ſui ſceleris ſe

uitia iudeoꝛum: cum deus eſſet in
chꝛiſto mundum reconcilians ſibi:
nulla nis templo coꝛpoꝛis eius:miſi

ipſe permitteret potniſet inferri.

Siquidem terribilis militũ coho:iſ

