rum foꝛma pꝛeceſſerit.ſed quia in ſa
cratiſſimi die reddendũ expectatiõi
veſtre eſt ſacerdotalis ſermonis offi
cium nitamur nt poſſumus adiuuã
te ſpiritu dei:per in elligẽtie ſemitas

icare ut de fplẽdoꝛe noui ſideris

peruenire utcognoſcamus ſacramẽ

tum pꝛeſentis feſti ad omnium fide

liũ ĩ tempoꝛa pertinere:nec vllo mo

do habeatur inſolitum:quod in di

penſationum oꝛdine adoꝛat ãtiquũ

Quduis enim omnis auima chꝛiſti

ana nihil indignum debeat de fili
ðei maieſtate ſentire ⁊ tranſcenſis in
cipientis fidci rudimentis opoꝛieat
unũquẽqʒ ad ſublimioꝛa pꝛoſicere:

neceſſe eſt tamen infirmitati men

tis humane dum uerum hominem

accipit chꝛiſtum de ipſa nature no

ſtrecommunionem trepidare ⁊ per

initia uel incrementa coꝛpoꝛca adag
nitionẽ vnius cum patre deiatis di
ficulter accedere. ſed ubi inter calli
gantes eogitationes radius ſupne
lucis effulſerit:contantel fidei moꝛaſ
ſplendoꝛ ueritatis abꝛumpat: ut coꝛ

liberum ⁊ a uilibilibus abſolutuʒ lu

mmen iutelligentie tanquã ducem ſtel
lam ſequatur: quia ſtcut apoſtolus
ail:Sominus ieſus chꝛiſtus i gloꝛia
eſt dei patris:ut quẽ uenerãbatur ĩ

cuius humili tate iacentem ipſum ſi

ne diffidentia adoꝛet cum patre re
grnantem: Mec autem manifeſtatio
dileciſſimi que heſitantinʒ nebula/

diſſoluit animarũ: ⁊æ ita fecit innoteſ
cere dei filium ut ð hoc qð idẽ ẽ etiã
hoiĩs filius nihil patiatur obſtaculi

od preſentis feſti pertinet diguitateʒ

7 uera eſt infantia Saluatoꝛis decla
ratio deitatis quando carnis ſenſus
ab humanis ad diuina tranſſert:ut

quos depꝛimunt experimenta ifirmi

tatum:erigant ſigna uirtutum:quia

rali auxilio ⁊ natura noſtra idigebat

æcauſa:ut repararetur genus hũanũ

nec ſine humilitate maieſtas nec ſine

maieſtate poſſet humilitas.Jaʒ ueꝛo

in ſingulorum fidelium pꝛofectibus

diuinoꝛum elucct cuſtodia mãdatoꝝ
ipieturqʒ quod dictũ eſt: Sic luceat
lux ueſtra coraʒ bominibꝰ:ut uideãt
opera ueſtra bona:⁊ gloriſicẽt patrẽ
ueſtrum:qui in celis eſt. Quis illic

preſentem non inielligat maieſtatem

ubi ueram uidet apparare niriutem
que utique ſine deo nulla eſt: nec pꝛo

pꝛ etatem obtinet deitatis:niſi ſpiritũ

ſui uegetctur auctoꝛis Dicente enim
diſcipulis ſuis domino.ſine me nihil

poteſtis facere:dubium nõ eſt hoĩiemn
bona:agẽtez ex deo habere ⁊ cffectũ

operis:⁊ initium bonce uoluntatis
Ande ⁊ apoſtolus copioſiſſimus fi

delium cohortatoꝛ cuʒ timore iquit

⁊ tremore ueſtraʒ ſalutezʒ operamim
Deus eſt eniʒ qni operaiur i nobis
⁊opera pꝛo bona uoluntate:⁊ hec

te nalure.Qui aũt experiri cupit:an
in ipſo deus habitet de quo dicitur

mirabilis deus ĩ ſanctis ſuis: ſi nee
ro examine coꝛdis ſui interioꝛa dii
culiat:⁊ ſagaciter qᷓrat qua humili

tate reſiſtat ſupbie:q̃ beniolẽtia ob

luctet iuidie:q; nõ capiat adulattũ
linguis:q; qʒ bonis delectet alitcis

An ꝓ malo nõ cupiat malũ redde
re:malitq; multas obliniſci iiurias
qᷓᷓ imaginem ſui conduo:is amitie

tere:quiomnes ad cognitionẽ ſui

generalibus incitas donil pluit ſuꝑ
iuſtos ⁊ iniuſtos:⁊ ſolẽ ſuu oꝛiri ſa
cit ſuꝑx bonos ⁊ malos ac ne i multii
laboꝛet ſollicite diſcretionis iſpectio
ipſam matrẽ virtmũ oiuʒ charitateʒ

in ſecretis ſue meniis inquirat.⁊ ſi ĩ
ea dilectionẽ dei ⁊ ꝓximitoto coꝛde
intente reperit:ita ut etiam inimicis
cadẽ velut tribui que ſibi optat ipẽ

di.Quiſquis huiuſmodi eſt: deũ re
coꝛem ſui eſſe non dubiiet:quẽ tãto
ma gnificentius receperit quãto ma

gis non in ſe ſed in domino glonat
Quoniã quibus dicitur regnũ dei

intra vos cſt:hi nimirũ illius agũut
ſpiritu cuius regunt᷑ iperio. Scctel

igit dilecuſſimi quonia charitaſ de
us eſt qui opatur oia in nobis. Se
citamini charitatẽ ita ut in vnũ caſte
dilectioni aflectum vniuerſoꝛũ fſide
liũ co:da concurrant tranſcũtia nof

⁊ vana nõ occupent:conſtãti delide
rio ad ea que ſunt ſemper manſura

tendamus. ſacr̃m enim pᷣſentis ſeſti

opoꝛtet in nobis:c ꝑpetuuʒ:quod
viiq ſine fine celebꝛabir᷑ ſi in oibuſ
actibus noſtris dominꝰ Jeſus xpᷣs
appareat:q cuʒ pr̃e ⁊ ſpũ ſcõ viuit ⸗

regnat in ſecula leculoꝛũ Amen.
actis caula eſt tremedi atq; metuẽdi
ſne ipſis operibꝰpietatiſ elati deſcerůat

(De Ouadrageſima eiuſdem
ope gratie:⁊ remaneant in infirmirz

ſermopꝛmus. 4

iſraelitice tribꝰ cũ ꝑp pciõꝝ ſu
oꝝ offeſiões graui phyliſtinoꝝ dũña
tione pᷣmerent᷑ ut lupꝑare hoſtes ſu
os nõ poſſẽt ſicut ſacra maifeſtat hi
ſtoꝛia:viees aĩ ⁊ coꝛpis idicio ſibi re
e ieiũio.iĩtellexerãt.n.durã⁊ miſer ẽ

H Alaz ſubiectionẽ neglectuſe manda chinaliſſim tenebitratio pꝛincipati;
toꝛum dei ⁊ moꝛuʒ coæuptione me ⁊ mutationes eius nulla ſpiritalinʒ
raiſſe fuſtraqs ſe armis certare: ni nequitiarum labetactabit iluſio: :
ſi pꝛiuſ uitjs repugnaſſent Abſtinẽ tunc eſt vera pax hominis:⁊ uera li
„ tes ergo a cibo ⁊ potu ſeuere ſibi ca bertas:quãdo ⁊ caro animo iudce
ſtigationis adhibuere cenſurã:⁊ ut geritur:⁊ amimꝰ deo pꝛeſide gaber
1 hoſtes ſuos uincerẽt guleillecebꝛa, naturn Hec auũt pꝛeparatio dilectiſſi
6 in ſeipſis ante uincerũt. Yactũqʒ eſt milicet omni tẽpoꝛe ſalubꝛiter afſu
6 hoc mõut ſeui aduerſarii ⁊ graues matur:uut peruigiles hoſtes iĩceſſabi
domini eſurient bus cederẽt: quos li ſuperentur induſtria. Hunc tamẽ
ac ſibi ſaturos ſubiugarant/Et uos ita ſolicitius expectãda ẽ ⁊ ſtudioſius ĩ
us qʒ dilectiſſimi inter multas aduerſi ſtruenda:quando ⁊ ipſi ſubtiliſſimi
4 tates ⁊ pꝛelia conſtituti ſi ſimilibus aduerſarij acrio:i inſidiãtur aſtung.
e remediis: ut cupimus: ſimili obſer Scientes enim agere nos ſacratiſſii/
u natione curemur. Eadem enim ho mos quadrageſſime dies in quoꝛũia
don pemodum cauſa noſtra eſt que illo obſeruantia omnes negligètie diluu
l rum fuit:quoniam ſcut ülli a carna/ untur:ad hoc totaʒ vim ſue maligni
md lcbus aduerſarijs:ita ⁊ nos a ſpirita tatis intendũt:vt celebꝛaturi ſanciu,-
glt libus maxime impugnamur inimi paſcha domini i aliquo iueniamur
wet cis.Quiſi donata nobis per ði gra idigni:⁊ vnde nobis obtineda erat
ide tiam moꝛum coꝛrectione nincantur pꝛopitiatio: inde ↄtrahatur ofrenſio
⁊ coꝛpoꝛeoꝛuz nobis hoſtium foꝛii Accedẽtes ergo dilectiſſimi ad qua
iaun iitudo ſuccumbet: ⁊ emendatiõe no drageſime initium: ideſt ad diligen
viſt, ſtra infirmabuntur quo graues no tioꝛeʒz domini ſeruitute;. Quia qua
iunc bis in ipſoꝛum merita ſed noſtra de ſi ad quẽdam agonem ſancti operi/
nnet licta fecerunt/AAuapꝛopter dilectiſſi accedimus:ad pugnas tẽptationuʒ
unint mi vt omnes hoſtes noſtroſ ſupera animos p:eparemus: intelligamꝰ
nuli re valeamus:per obſeruantiã celeſti quãto ſtudioſioꝛes pꝛo noſtra ſalu
goc um mandatoꝛuʒ diuinuz queramꝰ te fuerimus: tanto nos vehementiuſ
goibal aurilium.ſcientes nõ aliter nos pꝛe⸗ ab aduerſarüs impetendosSʒ 02ꝛ2
noie nalere poſſe aduerſaris noſtris ni tioꝛ eſt qui in nobis ẽ:q; qui aduer
6N ſi pꝛeualuerimꝰ ⁊ nobis. Sunt eniz ſum nos eſt:⁊ per ipſuʒ validiſumꝰ:
nn. intra noſmetipſos multa certamina icuius virtute ↄfidimus: qꝛ ob hoc
4 aliud caro aduerſus ſpiritũ: aliud ds ſe tẽptari a tẽptatoꝛe permiſit:vt
dn aduerius carnem ſpiritus concupi cuiꝰ munimur auxilio:eiuſdẽ erudu
4 ſcit. In qua diſſentiõe ſi cupiditates diremur exẽplo. AHicit eiʒ aduerſari
coꝛpoꝛis fuerit foꝛtioꝛcſ:turpiter ani uʒ: vt audiſtis:teſtimonijs legis:nõ
ſotos mus amittet pꝛopꝛiaʒ dignitatem: · pte virtut:vt hoc ipſo ⁊ hon m plꝰ⸗
Nͤtſ pernitioſum erit eũ ſeruire: queʒ de hono:aret: 7 aduerſariũ plus puni
ſopein cuerat imperare. Si aũt mens recio ret:cũ hoſtis generis hũani nõ ſolũ
R riſuo ſubdita ⁊ ſupernis muneribꝰ quaſia deo ſed etiam ab homine vĩ
ſetothi delectata terrene uoluptaus incita ceretur. Dugnanit ergo ille tunc: vt
Loſbit menta calcãuerit:⁊ ĩ ſuo moriali co ⁊ nos poſtea pugnarcmus. Vicit il
nii poꝛe regnare peccatuzʒ nõ ſciuerit oꝛ le:vt ⁊ nos ſimiliter vinceꝛemus.

MNulla ſuntenim ſine temptationũ

experimentis opera uirtutis: nulla
ſine perturbatõnibus fides:æ nullũ
ſine hoſte certamen: nulla ſine con
ggreſſione victoꝛia. Nita hec noſtra i
medio inſidiatoꝛuzuin medio pꝛelio
mnuz . Si nolumus decipi vigiladũ
eſt. Si volumus ſuperare pugnadnj
eſt. Et iõ ſapientifſimus Salomon.

Fili inquit accedens ad ſeruitutem

dei:pꝛepara animꝗ tuaʒ; ad tẽptatio

nem. Dir eiz dei ſapictia plenus ſci
ens ſtudiũ religionis laboꝛeʒ habe
re certaminis: cũ pꝛeuideret pugne
periculuz: ante admonuit pugnatu
ruz: ne foꝛte ſi ad ignoꝛantẽ tẽptatoꝛ
accederet:iparatuz citius pulneraret
Mos itaqʒ dilectiſſimi qui diuinis
inſtitutionibus ernditi:ad agonem
pꝛeſentis certaminis ſcienter accedi
mus:audiamus dicentẽ apoſtoluz.
Non eſt nobis colluctatio aduerſuſ
carneʒz 1 ſanguinẽ:ſed aduerſus pꝛi
cipes ⁊ poteſtates:aduerſus mundi
rectoꝛes tenebꝛaruʒ harũ:cõtra ſpi
ritalia nequitie in celeſtibus:æ non
ignoꝛemus ꝙ hi hoſtes noſtri con

tra ſe geri oĩa ſentiunt: quecũqʒ noſ

pꝛo noſtra ſalute agere tẽptamus:⸗
hoc ipſo qð boni aliquid appetimꝰ
aduerſarios pꝛouocamus.Hec eim
inter nos atqʒ illos per diabolice ĩ
uidie fomitẽ inueterata diſſentio ẽ.
yrt qꝛ illi ab js bonis exciderunt:ad

que nos deo auxiliãte pꝛonehiuur
noſtris iuſtificationibus toꝛquean
tur. Si ergo nos erigimur:illieoꝛru

unt. Si nos cõualeſcimus illi infir

mantur. Remedia noſtra plage ip

ſoꝛum ſunt:qꝛ curatione noſtroꝛum

vulnerũ vulnerãtur. State ergo di
lectiſſimi: vt apoſtolus ait:ſuccinti lũ
bos mẽtis veſtre in veritate:⁊ calcia
lipedes in pꝛeparatione cuãgelij pi

quo poſſitis oĩa tela nequitie ignea

extinguere: galeaz ſalutis aſſumi
te: 7 gladium ſpiritus qð eſt verbuʒ
dei. Nidete dilectiſſimi q; potẽtibꝰ

nos telis: ; inſuperabilibus muni
métis dux multis inſignis triũphiſ
2 iuictus chꝛiſtiane militie magiſter
armauerit. Succinxit lũ bos balteo

caſtitatis: calciauit pedes viculo pa

cis:qꝛ ⁊ diſcintus miles cito ab ipu

dicitie in centore uincitur: ? non cal

ciatus facileꝗ ſerpẽte moꝛdet. Scu
tum fideiad ꝓptenionẽ totins coꝛpis
Dedit:capiti gale falutis ipoſuit:de
xxkteraʒ gladio verbi veritatis inſtru
xit:ut ſpiritalis pꝛeliatoꝛ:noõ ſoluʒ ſit

tutus a vulnere:ſed repugnantem

ualeat uulnerare. Mis igit dilectiſ

ſimi freti armis ipigre aiqʒ inirepi

de pꝛopoſiuuz nobis certamen inea
mus: ut in iſto ieiunioꝛnz ſtudio nõ
eo tantũ ſimus fine contenti:ut ſolã
ciboꝛũ abſtinentia putemus eſſe ſec
tandaz: Parũ eim eſt: ſicarme ſub
ſtantia tenuatur: a aie fo:titudo nõ
alitur. Zlſflicio paululum erxterioꝛe

ſaturitate corpoꝛea ſpiritalibꝰ mẽs
delitijs roboꝛet.Circũſpiciat ſe ois

gia chriſtiana:⁊a ſeuero examine coꝛ

dis ſui interna diſcutiat. viderit ne
qd ibi diſcoꝛdie iheſerit:neqd cupi
ditatis iſederit. Incõtinctia caſtiras
peul pellarmendaci tenebꝛas lux
abigat ueritatis.Quia os qð menti

tur aiam mentientis interficit. Setu
meſcat ſuperbia:humilitas aſluma
tur:reſipiſcat iracũdia: cõminuant
iacula noxiarum: ? obirectatio lin
gue frenetur. Ceſſent uiudicte ⁊ obli
uioni mãdẽt᷑ liiurie.Ois poſtremo

plãtatio quã nõ platauit pfr celeſtiſ:

radicitꝰ auſerat.Cuc ciʒ inobis bi

=— — — —, — — — — ——N — — —

4
i
.
R
No
inde
ünn
hſ
Mten
laul
e
on
nſo
ſele
jao
ord
we
dtr
nis
ſois
nineco
lanne
ga
ats
mol
zmenti
Det

um

ant
to lin
caobii
ſereno

ceete

61Sö

uirtutem ſemina nutriuntur:quãdo

ab agro coꝛdis noſtri omne germen

externum taelene quis ergo in
quempiam ita cupiditate nitionis
axarlſit ut eum ant carceri traderet
aut uinculis alligaret:abſolutionezʒ
non ſolum inſontis ſed etiam eius
qui pena dignus uidetur:acceleret
ut illa dominice oꝛationis regula
fidenter ntatur:dicens dimitte nobis
debita nr̃a: ſicut ⁊ nos dimitimus
debutoꝛibus noſtris. Quam partem
petitionum ita dominus in ſpeciali
inſinuatione commẽdat:ut totius
oꝛationis effectus in hac conditione
cõſiſtant.Si enim inquit dimiſerſtis
hominibus peccata eoꝛum:dimittet
⁊ pater ueſter uobis qui in celis eſt
Di autem nõ dimiſeritis hominibꝰ
nec pater ueſter dittet uobis peccata

ueſtra/pinde dilectiſſimi memores

infirmuatis noſtre quia facile in q̃li
bet delicia pꝛolabimur: hoc potẽtilſ
ſimuʒz remediuʒ ⁊ iſtaʒ eff cacſſimaʒ
uulnerum noſt:oꝛum curationem
nullatenus negligamus. Demus
ueniã:quã ꝛ ogamus:⁊ nõ ſtudeamꝰ

uindicaruq nobis pꝛecamur ignoſci
paupeꝝ gemituſſurdo nõ traſeamꝰ

auduu:⁊ miſericoꝛdiam idigẽtibus
pꝛompta benignitate pꝛeſtemus/vt
miſericoꝛdiam in iudicio poſſimus
iuenire.Ad quã perfectõeʒ ꝗ ſtudiũ
ſuum gratia dei adiutus inienderit/
hic ſanctum ieiuniũ ſideliter paget
Hic a fermẽto malicie ueteris alienꝰ
in aʒimis ſinceritatis ⁊ ueritatis ad

beatum paſcha perueniet:⁊ perno

uitatem uite digne letabitur i ſacra
mento reformatõis humane. Per

Chꝛiſtum dominũ noſtrum qui cũ

paire ⁊ ſpũ ſancio uiuii ⁊ regnat in
ſecula ſeculoꝝ Amen

Ze qdrageſuma eiuſdẽ ſfimo fs.

(( Icet nobis vilectiffimi ap
pꝛopinquãte feſto paſchali
eiuniũ quadrageſime ipſe
legittimi tepoꝛis recurſus idicat.co
hoꝛtatio tamẽ ẽt noſtri ſermois ad
hibẽda eſt:que auxiliãte dũo nec ĩ
utilis ſit pigris:nec oneroſa deuoj.
Nam cũ oẽm obſeruantiã nr̃am rõ
iſtoꝛũ dierum poſcat augeri:nemo ẽ

vt confido de vobis qui ſe ad opus

bonuʒ non gaudeat incitari. NMaiu
ra eim noſtra mancte adhuc moꝛa

litate mutabilis/ct ſi ad ſũma queqʒ

virtutum ſtudio pꝛouehatur:ſempꝑ
tamen ſicut põt habere quo recidat
ita põt habere quo creſcat.⁊ hec eſt
pertectoꝛuʒ vera iuſtitia:vt nũquaʒ
pꝛeſumant ſe eſſe perfecios:ne ah iti
neris nõdum triniti intẽtione ceſſan
tes ibi incidãt deficiẽdi periculum:
vbi pꝛoſiciedi depoſuerint appetim̃.
Quia ergo nemo noſtruʒ duecuſſi
mi tã periectus ẽ ⁊ ſanctus:vt perfe

clioꝛ ⁊ ſanctioꝛ ce ñ poſſit.oẽs ſimul
ſine differẽtia graduũ:ſine diſcretio
ne meriloꝝ ab is i que peruenimꝰ:

in ea que nondũ appꝛehendimꝰ pia
quiditate curamns:⁊ ad meſuraʒ cõ
ſuetudinis nr̃e neceſſarij aliqd ad
damus augment. Paruz enim re
ligioſus alio tẽpoꝛe demonſtratur:
qui in his diebus religioſioꝛ nõ in
uenitur. Ende oppoꝛtune auribus
noſtris lectio apoſtolice pꝛedicatio
nis inſonuit dicens.Ecc cuunc tẽpui
acceptabile:ccce nunc dies ſalutis.
Quid eniʒ acceptius hoc tempoꝛe.
quid ſalubꝛius his diebus:in ꝗbuſ
vitijs bellum indiciiur: ⁊ omnium
virtuium profecius augetur. Sem
per quidem tibio anima Chriſtia
na vigilandum contra ſalutis tue

aduerſarium fuit: ne vllus pateret
locus temptatoꝛis inſ.dijs: led mo

—

do tibi maior cautio ⁊ ſollieitioꝛ aſ
ſumenda p:udentia eſt:quando idẽ
hoſtis tuꝰ acrioꝛi ſeuit iuidia. Nũc
autem in toto mundo poteſtas ei
antique damnationis aufertur:⁊ in
numerabilia illi captiuitatiſ uala ra
piuntur. Renumiat᷑ atrociſſimo p:e
doni a populis omnium nationum
omniumq; linguarum:a nulluʒ iaʒ
genus hominum reperit᷑:quod nõ
tirannicis legibus reluctetur:dum
per omnes fines terre regeneranda
in Criſto multorum milium milia
preparẽt᷑: appropiquãte noue crea

ture ortn:ſpiritalis nequitia ab his

quos poſſidebat:excluditur.Fremit
ergo expoliati hoſtis impius furoꝛ
2 nouũ querit lucrum:qꝛ ins perdi
dit antiquuz. Captat indefeſſus ⁊ p

nigil ſi quas reperiat oues a ſacris

gregibus negligentius euagantes:
quas per pꝛocliua voluptatuʒ ⁊ per

deuexã luxurie i diuerſoria moꝛtis
inducat. Inflammat itaqʒ iras: nu

trit odia:acuit cupiditates:irridet ↄ

tinentiã:incitat galam. Queʒ enim

temptare non audeat:qui nec ab ip
ſo domino noſtro Jeſu Chriſto co
natuz ſue fraudis abſtinuit. Mam ſi
cut euangelica patefecit hyſtoꝛia:cũ
ſaluatoꝛ qui crat verus deus:vt ve
rum hoiĩem etiam demonſtraret:⁊ i

pias opiniones totius erroꝛts exclu

deret:poſt quadraginta dierũ noc

tiumq; ieiuniuzʒ infirmitatis noſtre
in ſe recepiſſet eſuriem:gauiſus dia
bolus ſignũ ſe in eo paſſibilis arqʒ
moꝛtalis inueniſſe nature:vt explica

rei potentiaʒ:quam timebat.ſi flius

dei inquit es: dic vt lapides iſn pa
nes fiant. Poterat itaqʒ iſtud om
nipotẽs: ⁊ facile erat vt ad creatoꝛis

imperius in quam iuberetur ſpeciẽ:
cuiſlibet generis creatura tranſiret

ſicut cuʒ volu in cõuinio nuptiali

aquam mutauit in vinuʒ. Sed hoc
magis ſalutiferis diſpenſationibus

congruebat:vt neqſimi hoſtis aſtu

tia non potentia deiiatis ſed humi
litatis myſterio vinceretur.Deniqʒ
fugato diabolo ⁊ oibus artibus ca
lidi tẽpiatoꝛis eliſis acceſſerunt ad
dominum angeli ⁊ miniſtrabant ei

vt veri hominis ⁊ veri dei ⁊ apð do

loſas interrogationes inuiolata eẽt
humanitag: 7 apud ſãcta obſequia

manifeſta diuinitas. Confundatur
itaque filij diaboli atque diſcipuli
qui repleti inſpiratione viperea ſim
pltces quoſq; decipiunt ncgantesi
Chriſto veraʒ eſſe naturam dũ aut
deitate m homine:aut hominezʒ dei
tate diſpoliant: cum vnius tempoꝛis

emino documento vtraqʒ fallitas
t perempta:qꝛ ⁊ per famẽ coꝛpoꝛis
vera humanitas: ? per famulantes
angelos demonſtrata eſt man feſta
diuinitasπa ergo dilectiſſimi ſi

cut redempioꝛis noſtri magiſterio e

docii ſumus:non in ſolo pane vinit
homo:ſʒ ĩ omni verbo dei dignũqʒ
eſt: vt populus chꝛiſtianus in quan

tacũqʒ; abſtinentia conſtitutus ma
gis deſideret ſe dei verbo qᷓ; cibo ſa
tiare coꝛpoꝛeo pꝛompta deuotione ?
alacri fide ſuſcipiamus ſolẽne ieu

nium non in ſterili inedia quam ple

rũqʒ ibecillitas coꝛporis ⁊ auaritie
moꝛbus inducit:ſʒ in larga beniuo
lentia celebrandum eſt: vt ſcilicet ſi·

mus de illis: ð quibus ipſa veritas
dicit. Beati qui eſuriunt:⁊ ſitiunt iu
ſtitiam:quoniaʒ ipſi ſaturabuntur.
Delitie igit᷑ noſtre ſint opera pietaij

⁊ illis cibis qui nos ad eternitatem

nutriunt:pleamur. Zetemur in re

fectionibus pauperuʒ: quos impen
dia noſtra ſatiauerint. Jocũdemur

2

ſnc
lsle

(Antin
AM(Mhlur

fnguat

eIiImin
(Gu

onn
Hebter
fee

iobe
Mliqn

muinh
Alitt

öſtitn

lhumnle
Piuntrel
Munda
Mactian

11

Cbolt

rone!
Geien
guunge

AMriie

mn

Citi

vens
emntin
onr.
aapent
nnalen

or in.

csinen

G

Nidna

ſentiant humantateʒ noſtram egri
tudines decumbentium:imbecillita
tes debilium: laboꝛes exulum: deſti
tutio pupilloꝛum ? deſolatarum la

menta viduarum: in quibus iuuan
dis nemo eſt qui non aliquam poſ
ſit exequi beniuolentie poꝛtionem.
Mulli enim.paruus ẽ ſenſuſ cui ma

— —

gausleſt animus: nec de rei familia
ris modo menſura miſerationis pẽ

det ac pietatis nunqnammerito ca

ret ctiam in tenui facultate bone vo
luntatis opulentia. Maioꝛa quidẽ

impendia ſunt diuituʒ ⁊ minoꝛa me

diocrium ſed non diſcrepat fructuſ
opeꝝ ubi idem eſt affectus operan-
tium. In iſta autem dilectiſſimi exer

cendaꝝ oppoꝛtaunitatevirtutum.ſũt

etiam aliarum inſignia opera coꝛo
nanꝝ que nullo honeoꝛuʒ diſpendio
nulla diminutione pecunie capiant
ſ pellatur laſcinia:ſi abdicetur ebꝛie

tas. carnalis concupiſcentia caſti

tatis leg bus cdometur:ſi odia trã

ſeant in dilectionem:ſi inimicitie cõ
tantur in pacrm:ſi tranquiliitas ex
tinguat iram: ſi manſuetudo remit
tat iniuriam:ſi deniqʒ dominoꝛũ at
q; ſeruo:um tam oꝛdiuati ſint mo
res utilloꝛum poteſtas mino:: et
iſtoꝛum ſit diſciplina deuotioꝛ. hac
igitur obſeruantia dileciiſſimi obti
neblturimiſericoꝛdia dei ⁊ abolito
peccatoꝛũ reatu religioſe denerãdũ
niaoꝛbis piiſſimi ĩperatoꝛes ſancta
antiquitus obſeruatione cuſtodiũt:
gniin hono:em dom nice paſſiomiſ
alritudtnem ſue pot eſtatis inclinat
cõſt tutionũ ſuarũ ſeueritate mol
lita multarum culparum reos pꝛeci
piunt relarari: ut in diebus qu buſ
munndus ſaluatur miſeratione diui
na etiam ipſomm ſuperne bonitsli

od roma

clementia. Imitentur igitur chriſtia
ni populi pꝛincipes ſuoſ ad dome

ſticam indulgrntiã regiſ excitentur

exemplis. non enim pꝛiuatas leges

fas eſt auſterioꝛes eſſe s publicas

Remittantur culpe: vincuia ſoluan

nes. ut ſacra feſtiuitas per diuinam

atq; humanam benignitatem om
nes letantes omne habeat innocẽ

tes. Per dominũ noſtram Nſum

xpm qui cum deo patre ⁊ ſpirun ſã
cto viuit ⁊ regnat deus per infinitt⸗

(Bea nd agelini ciuſdem
ſermo tertgs.

nper quidem nos vilectiſmt
mi ſapienter ⁊ ſancte viuere de
cer in id voluntates noſtras ictid
neſqʒ dirigere: quod dimne noli
mus placere inſticie: ſed cnm hi ap
pꝛopinquãat dies: quos illuſtriores
nobis ſalutis noſtre ſacramenia fe
eeruni:diligentioꝛe ſollicitud ine coꝛ
da noſtra mũdanda 2 ſtudioſius ex
ercenda eſt diſciplina virtutum ut ſi
cut ipſa myſtcria quadam ſui parte
maioꝛa ſunt:ita ? noſtra obſeruatia

ſuperet in aliquo conſuetudinẽ ſuʒ

7 cui feſtiuitas eſt celebꝛanda ſubli
mionipe quoqʒ reperiatur oꝛnatio:
ſi enim ronabile 2 quodaàmodo reli
gooſum videtur per diem feſtum in
ueſtitu nitidioꝛe pꝛodire et habitu
coꝛpoꝛis hilaritatem mentis oſten
dereiſ ipſam quoq; oiatois domũ
pꝛopenlſioꝛe tunc cura Aplic cul
iu quantum poſſumus: adoꝛamus
nonne dignum eſt ut am caxpiana
que uerum uiuũq; deltemplum eſt
ſpciem ſuam pꝛudenter exoꝛne? re

—.2—

—

m

mentũ omni circſpecliõe pᷣcaueat:

ne uila eam macula iniquitatis ob
fuſcet:aut duplicis coꝛdis ruga de
decoꝛetur. nam quid pꝛodeſt hone
ſtatis ſoꝛmam pꝛeferens cultus ex

terioꝛ:ſi interioꝛa hoĩs aliquoꝛũ ſoꝛ

deani:cotaminatione.uitioꝛſ. Oia

igitur que animi puritatem ⁊ ſpecu

lum mentis obnubilant:abſtergen

da ſedulo ⁊ quadam elimatione tra

denda ſunt. Scrutetur quiſqʒ cõſci

entiã ſuã:ſeqʒ ante ſe ſtaiuat pꝛopꝛij

cenſura iudicij:uideat ſi ĩ ſecreto:xcoꝛ
dis ſui illam quam xpᷣs dat inuenit
pacem:ſi deſideriũ ſpũs nulla cõcu

piſcentia carnis ĩpugnat ſi humilia
non ſpernit:ſi alla non appetit.ſi ini
quo non delectatur lucro:ſi imode
rato rerũ ſuarũ nõ gaudetaugmen
to:ſi deniqʒ aliena ſelicitate non vri
tur aut inimici miſeria non letatur.
Et cum harũ perturbationũ nihil ĩ

in ſe ſoꝛte reppererit: ſincero diſcuti
at exanime qualium cogitationum
ſpecie frequentetut.⁊ utrũ nullis ua

nitatũ imaginibuſ acquieſcat:ul q;
cito animũ ab hts que noxie blãdi

untur abducat. Mam nullis illece

bꝛis cõmoueri:nullis cupiditatibni

titillari:nunc eſt iſtius uite que rota

tentatio.eſt: qua nimirũ vinciiur:

qui vinci ab eodem:nõ veref. Sup
bum eſt enim de non pꝛecandi ſaciii
tate pᷣſumere.cũ hoc ipſum pſumpſi
ſſe peccalũ ſit:dicẽte biõ Joãne ao
ſtolo: Si dixerimus qnoniã pecca
tum non habemus noſipios ſeduci

mus: ⁊ veritas in nobis non eſt: ne

mo igit dilectiſſimi ſe fallat: nemo

ſe decipiat

eque enim quiſq; de
coꝛdis ſui puritate conſidai ut putert
ſe nullis tentationũ periculis iubia
cere cuʒ puigil ille tentatoꝛ eos acri
oribus pullſet inſidiis quos maxic:

—

Sidet abſtinere à peccatismã a quo

iciu humilitate calcataz:intellexerat

quadraginta dierum ieiunio omnẽ
cupiditatem carnis excluſaʒ:⁊ tamẽ
nõ deſperauit de artibꝰ ſue malicie
ſpiritalis impꝛobitas:tantumq; ſibꝛ

de nature noſtꝛe mutabilitate ꝓmiſit

ut enn experiebatur hominem
pre

umeret poſſe fieri peccatorem

Si eꝛgo ab:ipſo domino 1 Salus
toꝛe noſtꝛo öceptionũ ſuaꝝ diabołꝰ
nõ reuocauit inſidias:quato magis
fragilitatem noſtram impugnare p
ſumet quoſ exide uehementioꝛe odio
⁊inuidia ſcuioꝛe perſequitur:ex quo
ei in baptiſmo renuntiauimus. ⁊ ab
illa cui dominabatur oꝛigine i nouã
creaturam diuinã regnatione trãſiui

mus.Ande qnia duʒ mo ꝛtali carne

circũdamur:nõ deſinit nobiſ ãtiquꝰ

hoſtisilaqueos peccati ubiqʒ . pre

tendere:⁊ tũc maxime aduerſꝰchꝛiſti
mẽbꝛa ſeuire:quando ab eis ſunt ce
lebꝛãda ſacratiora myſteria merito
doctrina ſpiriius hac erudttione im
buit populum Chꝛiſtianũ ut ad paf
chale feſtum quadraginta dierum
continentia ſeprepararet. Cuꝰ puri
ficationis rauo iaʒ nos ad obſuitii
ſue ſalubritatis inuitat: diligentiã
nobis pꝛopoſite caſtigatõis indicit.
AQAuanio enim ſanctius quiſiq; hos
dies inuenietur egiſie:tanto ꝓbabit᷑
paſcha domini honoꝛaſſe religioſiꝰ

n diebuſ igitur ſanctoꝛuʒieiunioꝝ

pietatis opera quibꝰſemꝑ ſtudendũ
eſt:abuudantius exequamur:miſeri
coꝛdes ſimus ab omnes:maxie autẽ
ad domeſticos fideiut ĩ ipſis quoqʒ
elemoſinarũ diſtributoibꝰbonitatẽ

dolos ſuos contineat qui ipſũ quo
Qqʒʒ dominũ maieſtatis auſus ẽ calli
ditatis ſue fraude tentare. Nidcrat
ſuperbiam ſuam baptizafi domini

go

cali
dant
mini
erd
mn
umè
icie
ſbt
miit
em
Wen
A
lonngs
onareß

ſorodo

rexqoo
uo,40
einoni
neräiui

üarne

Ulito
wcz

esne
umnnto
dnonein
üadp
ndrn
4Ce
lorfuis
icigld

gtösntct.

ggligb⸗
. jnt

ſerel

.

4

palris celeſtiſ imitemur quiſolẽ ſũ De Quadrageſima eiuſdena

oꝛirifacit ſup bonos ⁊ malos ⁊ plu

it ſuper iuſtos ⁊ iuſtos.Quãuis er
go fideliũ pᷣcipue adiuuãda ſit pau

pertasetiam illi tamen qui nondũ

euau geliũ ceperũt:in ſuo laboꝛe mi/
ſerandi ſũt. Quia in hominibus na
ture eſt duigenda cõmunio:que noſ

etiam iis benignos debet eff cere: ꝗ
nobis:quacunqʒ conditione ſubie

cti maxime ſi eadem gratia iaʒ rena
ti ⁊ eodem ſanguinis chꝛiſti pꝛecio
ſunt redempti.Simuleniʒ ⁊ cũ iſtis
habemus ꝙ ad imaginem dei cqdi
ti ſumus:nec carnali oꝛigie a nobis

nec ſpiritali natinitate diuiſi ſunt.eo

dem ſpiritu ſanctiſicauit:cadem fide
viuimus:ad eadem ſacramenta coõ
currimus. Non ſpernatiur hec vni

tas:nec vilis nobis ſit tama commu

nio:ſed hoc ipſo nos per omnia fa
cigt mitioꝛes:q eoꝝ vtimur ſubiecti
one cum quibus vni domino eadẽ
ſubicimur ſeruitute. Si quis ergo

hoꝝ grauioꝛibus dominos ſuoſ of
ſendere delictis: indulgentiam nũc
in diebus reconciliationis accipiũt
Auferat miſeratio ſeueritatem: ⁊ ve

niaa deleat vltionem:nuilũ cuſtodia

teneat:nullum carcer includa::quo

niam deus noſter miſericoꝛdiã iuã

hac conditione pꝛomiſu:ut remittẽ

da ſibi iſ poſſet peccata pꝛopꝛia qui

remiſiſſet aliena. Oiſienſionum ma

terie dileciiſſimi ⁊ inimiciuaruʒ acu
lei conterantur. Ceſſent odia: defici
ant limultates:in vnitatem dilecuo

nis omnia mẽbꝛa cõueniant. Meati

enim pacifici:quia tilij dei vocabun
tur:nec ſolum filuij ſed etiaʒ heredes:
coheredes autem chꝛiſti:qui viuit
regnat in ſecula ſeculoꝛum elmen.

citatio moderat᷑. iciunia caſta de

Sermo quarius.

Redicaturus vᷣobis dilectiſti
mi ſacratiſſimũ maximũqʒ ie
iuniũ quo aptius vtar exoꝛdio: qᷓ;
ut uerbis apoſtoli in quo chꝛiſtus

loqnebatur: incipiam. Oicamq; qõ
lectũ eſt: Ecce nunc tempus accepia
bile:ecce nũc dies ſaluus.q;ᷓuis eni

nulla ſint tempoꝛa que diuinis non

ſiut plena muneribus ⁊ ſemp nobiſ

ad milericoꝛdiam dei per ipſiuſ gra
tlam.pꝛeſtetur acceſſus.nũc tũ om
niũ mentes maioꝛi ſtudio ad ſpirita

les pꝛofectus moueri: ⁊ àplioꝛi fidu

tia opoꝛtet animari quando ad vni
uerſa pietatis off cia illius nos diei

in quo redempti ſumus recurſus ĩ
uitat: ut excellens ſuper omnia paſſi

onis do ninice ſacramentũ puriſica
tis ⁊ co:poꝛibus ⁊ aĩs celebꝛemus.

Bebebatur quidem taãtis myſteris
ua inccſſabilis deuotio ⁊ continua
ta reuerentia ut tales pmaneremni
in conſpectuʒ dei:quales nos ĩ pſo
paichali feſto dignũ eſt inueniri.ſed
quia hec foꝛiitudo paucoꝝ eſt:⁊ dũ
carnis fragilitate auſterioꝛ obſeru ã
tia relaxatur:dũqʒ per uarias acilio
nes nite huius ſollicuudo diſtendit᷑

neceſſe eſt de mũdano puluere etias

religiola coꝛda ſoꝛdeſcere:neceſſe eſt

de mũdano puluere etiam reiigioſa
coꝛda ſoꝛdeſcere. Magna diuine in
ſtitu ionis ſalnbꝛitate pꝛouiſum eſt:
ut ad reparandam mentium purita
tem quadraginta nobis dieꝝ cxer
coquerẽt. Ingreſſuri igit᷑ dies myp
ſt cos ⁊ purificandos animis atq;

—

coꝛpoꝛibus ſacratius inſtitutos:pᷣ

cepus apoſtolicis obedire curemuſ

emnũudaes nos ab oĩ inqunamats
2

carnis ac ſpiritus ut ca ſtigatis eol
luctalionibus que ſunt inter vtrãqʒ
ſubſtantiã: animis qucꝭ ſub dei gu

bernaculis conſtitutũ coꝛpoꝛis de

₰ℳ

cet eſſe rectoꝛẽ:dominatiõis ſue ob

tineat dignitatẽ: ut nemini dãtes vl
lam offenlione uituperationib“ elo
quentiũ non ſimus obnoxi.digna

eni ab infidelibus repꝛehenſiõe car
pemur:a noſtro uitio lingue impie
in iniuriã ſe religonis armabunt:
ſi ieiunantiũ moꝛes a puritate perfe

cte cõtinentie diſcreparint. Non cni

Iſola abſtinẽtia cibi ſtat noſtri ſum
ma ieiunii aut fructuoſe coꝛpoꝛi eſ
ca ſubtrahitur niſi mens ab iniqui
tate reuocetur:a ab obtrectatõibus

lingua cohibeatur. Sic ergo nobi

edendi ẽ moderãda libertas ut etiã

alie cupiditates eadẽ lege frenẽtur.

anſuetud nis 2 patientie pacis

⁊traquillitatis hoc tepus eſt.ĩ quo
excluſa olum contaminatione vitio

rũ perpeiuitas eſt obſeruada viriu
uũ. MHunc piaꝝ mentium to:titudo
dDonare culpas:negligere contume
lias:⁊ obliuiſci aſſueſcat iniurias.
MNunc fidelis animis per arma inſti
cie a dextris ſe exerceat ⁊ ſiniſtris ut
p gloꝛiaa ignobilita ẽ per ifamiaʒ 2
vona fama:ſecurã ↄſcinz conſtãtẽqʒ
Pꝓbiuatẽ nec laudeiiflẽt nec ob ꝓbꝛia
Defatigent: religioſoꝝ modeſtia nõ

ſit meſta:ſed ſca. Nec inueniãt᷑ i eis

ullaxꝝ murmura qrelaꝝ.qbus nũqᷓ;
deluni ſancioꝝ ſolatia gaudioꝝ.nõ
timeaiur inter opera miſericoꝛdie
terrenaꝑ di minutio facultaiũ. ſem
per diues eſt:chꝛiſtiana paupertas
qquia plus eſt quod habet:qᷓ; quod
non habet. Hec pauer in iſto min
do ind igentia laboꝛare cui dvonatũ
eſt in omniũ reꝝ domio oia poſſi

dere.Operantibus ergo que bona

ius non fuit ſoꝛmidala de ſectio/ꝗs
gauſtſtudijs dilectiſſimi ad que uo

ſunt non eſt oino metuendũ ne ĩ eis
deſit facultas operandi:cũ ⁊ in duo
bus nũmis cuangelice illius vidue
ſit laudata deuotio:⁊ pꝛo calice aqᷓ
frigide pꝛemiũ habet gratuita lar
tio. Ex aſiectipbus enim pioꝝ beni

gnitatis menſura taxatur. 2 nunq;
cũ miſerendiefſicacia delerit in quo
miſericoꝛdia ipſa non defſ cit.Exꝑta
eſt hec uidua ülla de Sarepta que
beato Helie ĩ tpe famis vniuns viei
cibũ quẽ ſolũ habebat:appoſuit: et
pꝛophele eſuriẽ neceſſitait luepᷣferei

exiguũ farine ⁊ puſillũ olei incõtan

tet᷑ expendit. Sed non deruit ei: qʒ
fideliter erogauit ⁊ in vaſis pia effu
ſione vacualis fſons noue ubertatis
exoꝛtus eſt ut lanctis ulibus nõ mi

nuerer᷑ eius lubſtaãtie plenitudo cu

volũtarie confidimus eſſe pparatoſ

non ambigatis diabolũ qui omni
um: virtutũ eſt aduerſarius:inuidere
ad hoc vim ſue malignitati arma
rc:iut quos nõ potuerit deycere per
Diffidentiã: coneiur ſuperare ꝑ gio
riam. Vicinum eſt.n.reciis actioni
bus ſuperbie malũ: ð pꝛoximo ſp
virtutibus inſidiatur elatio:qa dit
ficile eſt ut laudabiliter uiueniè lauſ
non capiat:miſi ut ſcriptum eſt: Qui
gloꝛialur in domino gloꝛict/ Cuiuſ
vero ille hoſtis nequiſſimus nõ au

deat ipugnare pꝛopoſitũ cuini non
appetat niolare ieiuniũ:quado uer
ſutias ſuas fecit ſicnt euangelica le
ciione patelactũ ẽ.nec ab ipſo mun

di ſaluatoꝛe cõtinuit.Expaueſccs. -
in illo: quadraginia dieꝝ noctiũqʒ

ieiuniũ exploꝛare callide uoluit utꝝ

hanc continentiã donatam haberet

an pꝛopꝛiã ut non metueret decepti
onũ ſuaꝝ opera ſolueda:li chꝛiſtus

li
ris
an
en
nnut
hon
huut
nneb
uſti
min
lte
n
ſig
dͤn
re⸗

M.
Non
lbue
Aler
cole
niecan
noge
ite
krari
dom
ltin
ſaas
c⸗

lein

lan
hon;
ſyi⸗
mala
Linn
7 nn
ſecttce
ſunt
hotu

Onni
Wde
larme
ee
loh
Noal
eno
gde
cA
usön
C
nico
gelal .
leſcol⸗
ſoc;
luius
br
4dat
ichelus

eſus èſſet cõditionis cuius ẽ coꝛpo
ris. Primo itaqʒ dolo ſcrutatus ẽ
an ipſe eſtei ſubſtantiaꝝ creatoꝛ qui

reꝑꝝ copoꝛeaꝝ poſſet in que vellet

mutare naturas. Secundo an ſub
hum ne carnis ſpecic dinitas obũ

bꝛata tegeret᷑ cui facile eſſet puium

ſib aera facere ⁊ terrena per uacuũ
mẽbꝛa libꝛare.Sed cũ illi dominus
iuſticiã maluiſſ t opponerc veri ho
minis q; potentiã manifeſtare dei
tat s ad hoc:ↄuertit terre frandis ĩ

geniũ:ut eũ in quo dine poteſtatis
ſigna ceſſauerant: dominandi cupi
ditate tẽtaret.⁊ ad venerationeʒ ſui

regna mũdi pollicendo traduceret.
Sed pꝛudentiã diaboli ſtultaʒ fecit

ſapia dei:ut ſuperbus hoſtis heĩeʒ

videns queʒ aliquando ſupauerat
non metuerct eũ perſequi: quẽ pꝛo
oĩbus opoitebat occ di.Huius igit᷑
aduerſarij dolos non ſolũ illecebꝛiſ

gule ſedetiã in pꝛopoſito abſtinen

tie caueamus. Qni eni ſciuit hama
no generi moꝛtẽ inferre per cibũ no
nit ⁊ p ipſum nocere ieiuniũ:⁊ ad cõ
trarie frandis effectum f mulis viẽ
do manicheis ſicut per ſerpentẽ ĩtu
lit interdicta pᷣſumi: ita per famem
ſuadet conceſſa vitari. Atilis qdes
cſt abſtinentia: que parco aſſueta vi
ctu delitiaꝑ cohiber appetitũ/ Sed
veh illoꝝ dogmati apud quos etiã
ieiunando peccaf: danant creatura
rũ naturã in creatoꝛis iniuriã:a con
ta ninari edẽtes aſſerũt ijs: quoꝛuʒ
non deũ ſed diabolũ ↄditoꝛẽ eẽ diſ

f.niũt:cũ pioꝛſus nulla ſit ſubſtã ia
mala:nec ipſius mali ſit vlla natura

Oia.n.bon bonus auctoꝛ inſtituit
2 vnus ẽ vniuerſa:ũ rerñ creatoꝛ:q

lecit ce ũ ⁊ tcrrã:mare ⁊ oia que vᷣeis
ſunt.Ex quibuſquicqd hõi ad cibũ

potũq; cõceſſum c:ſanctũ ⁊ mũduʒ

eſt in ſui generis qualitate. Qõ ſii
moderata auidit te ſumatur: nimie
tas edaces ⁊ bibaces decoꝛat: nõ ci
bi ncqʒ natura ↄtaminat. Oia.n. ſi
cut apoſtolus ait: Mũda ſũt mũdi
Coinqnatis. n. ? infidelibus nihil
munduũ:ſed coqnata ſuntepv mens
⁊ ↄſcia. Nos aũt dilectiſſ mi calho
lice matris ſcĩ generatio quos ĩ ſco

la virtutis ſpũs ſcũs erudiuit: liber

tatẽ veſtrã congruã rõne modera
mini.ſcientes quoniã bonũ ẽ ⁊ a li
citis abſtinere:⁊ cũ caſt gatius viuẽ
dũ c:ila diſcernere cibos ut uſus eo
rũ ſemoueat.non natura d imnceur
MNulla itaqʒ uos contagionis hur

aſpgat ip etas:qui ſui maxime ob

ſernantia polluũtur ſeruientes erea
ture potiuſq; creatoꝛi.⁊ luminaribꝰ
celi ſtultã abſtinentiã deuouentcs:
quos:memo ambigat eſſe maniche
os qui in hono eʒ ſolis aclune die
dominico ⁊ ſecũda feria depᷣhenſi
fuerint ieiunare. Ano.n. puerſitatii
ſue ope bis ĩpij his ꝓphaniſũt:qui
ieiuniũ.ſuũ ⁊ ad ſideꝝ culiũ ⁊ ad re
ſurrectionis xpᷣi inſtituere ↄte mpiũ
Abdicant.n.ſacr̃o ſalutis hũane: et
xpᷣm domi ũ noſtꝝ ſicut in uerita
te carnis nr̃e denegant natũ:ita moꝛ
uere ⁊ reſurrexiſſe õ credũt.Et ob

hoc diẽ ſalutis ⁊ leticie noſtre ſui ie

iunu meroꝛe ↄdẽnauit: cunqʒ ad e
gendũ infidelitatẽ ſuã noſtris aude
ant intereſſe myſterus:ita in ſacroꝝ
cõmunione ſe tẽperant ui interdum
tutius lateant oꝛe ind gno xpᷣi coꝛpꝰ

