pmi poſt dominũ apoſtoli pᷣbuerũt
quia oĩa ſine diflerenta relinquẽteſ

ad uocẽ celeſtis magiſtri a captura
piſciũ in piſcatoꝛes hoſum alacri cõ
uerſione mutati ſũt: ⁊ multos ſui ſi

miles ſidei ſue imitatione fecerũt qñ

lllis pᷣmitis eccleſie nnũ coꝛ olum ⁊
aia una erat credennũ:q uniuerſis

ſuis rebus poſſeſſionibuſq; diſtra

ctis per deuotiſſimã panptatẽ bõis

ditabant eternis: ⁊ ex apoſtolica p

dicatione gandebãt nihil habere ð
mũdo:⁊ ola poſſidere cũ xpᷣo. Hinc
beatus Pelſrus apis cũ aſcendens
in templũ a Claudo elemoſynaʒ po
ſcereiur. Argentũ inquit ⁊ auꝝx non
eſt mecũ:qð aũt habeo:hoc t bi do.
In noie Jeſu xpᷣi Naʒareni ſurge:⁊⸗
gambula. Quid hac humilitaie ſubli
mius:qd hac pauptate locupletius:
non hʒ pᷣſidia pecunie ſed hʒ dona
nalure:que debilem edidit mater ex
utero:ſanũ fecit Petrus ex uerbo ⁊⸗
qui imaginẽ ceſaris in nũmo nõ de
dit imaginẽ xpᷣi in hoie refoꝛmanuit.
Huius aũt theſauri op bus nõſolũ
ille adiutus cẽ:cui greſſus ẽ reditus
ſed etiã qnqʒ milia viroꝝ qui tũc ad

exhoꝛtationẽ apoſtoli eiuidẽ curati

onis miraculum crediderũt. Et ille

panpq n bebat q8 pefenti daret:

ianiã dedit dine gratie largitatẽ: ut

qnẽadmodũ vnũ hoĩem redintegra
rat in pedibns:ſic tot milia credẽtiũ

ſanaret i coꝛdibꝰ.ſaccretq; ĩ xpᷣo ala

claudicãtes:poſt pᷣdicationẽ huiꝰ ſe

liciſſme pauptatis addidit dominꝰ
ſolabuntur. Luctus hic dilectiſſimi
cui conſolatio eterna ꝓmittit: nõ eſt
cũ mũdi huius affectone cõmunis.
Mec beatũ quenq; ſaciũt iſtalamen
ta:que totius humãi generis deplo
ratione fũdunt.Alia ratio eſt ſcõꝛũ
gemitũ alia beataꝝ cauſa lachyma
rũ.Religioſa triſticia aut alienũ pc
catum:alia beatarum cauſa lachy
maxꝝ. Religioſa triſticia aut alicnu,z
peccatũ luget aut/ppꝛiũ. nec de hoe
quod diuina iuſticia agitur:ſed deoo
meret qð hũana iniqtate cõmittiturr
ubi magis plãgendus ẽ faccs mali
gna qᷓ;ᷓ patienſ:iqa iiuſtũ malitia ſna
mergit ad penã:iuſta aũt tolerâtia
ducit ad gloꝛiã.Deinde ait dominꝰ
Beati miteſ.quoniã ipſi hereditate
poſſidebũt terrã. Mitibuſ atq;ʒ mã
ſuetis humilibus acmodeſtis 21 acd
oiuʒ; iniuriaꝝ tolerantiã pꝛeparatis
peſſidẽda terra/ pmittit. Nec parrua
Eeeſtimãda hec:ant nilis heredits
tanq a celeſti habitatione diſcreta
ſit:cũ regnũ celoꝝ nõ alij intelligan
tur ĩtrare.Terra aũt ꝓmiſſa mitibꝰ
⁊ in poſſ ſſionẽ dãda manſuctis ga
ro ſcõꝝ ẽ que ob hũilitatis merituz
felici reſurrectiõe mutabif:⁊ imoꝛta
litatis gloꝛia veſtietiin nullo iã ſpüui
futura ↄtraria:⁊ cũ nolũtate animi
perfecte unitatis habitura ↄſenſum
Xunc eni exterioꝛ homo interioris
hoſs erit quieta 1 intemerata poſſeſfſ
ſio tũc menſ videndo deo intẽta ni
lis coꝛpoere infirmitatis impediert?
obſtaculis nec iam dici neceſſe eri:
co:pus quod conũpit aggranat ani
mam:⁊ terrena inhabitatio dedmit·
ſenſum multa cogitantẽ.Quoniam

qeres: quos in iudaicꝰ pfidia inẽert·

D

ien
eE
nin
Rch
fimni
nöct
Unis,
Wmeg
dco

ſo

Nn

mäde
l,

en

edhe

ntn

bGnitin
li nni
ſinl
Nin

O.

i
thri
en
s
Ku
bandns
eicen
intlg

ſ nich
Eſoetod

lisnem
Kinon

7

ii

H

Grindi

Nmun
aterons

peſel
tinmel

nnrrt
tſeen⸗

lnefni
Cnchen

habitatoꝛi ſuo nõ reluctabit terra:
nec imoderatũ aliquid otra iperiuz
ſui recioꝛis audtbu. Poſſidebũt.n
illã mites pace perpetus: æ nihil vn
̃ᷓʒ de eoꝝ iurc minuet᷑.Cũ conupti

bile hoc induerit in coꝛuptionem 7

moꝛtale hoc induerit imoꝛtalitatem
nt periculũ vertai in pᷣmiũ:⁊ qð ſu nmiiſi eis pꝛa dic udere
uirtut buas: uidere aũt deũ quãte ſit

it oneri:iſit honoꝛi poſt hec addidit

dſis ⁊ dicit. Beati q eſuriũt ⁊ ſitiũt
iuſticiã quoniã ipſi ſaturabũt .nihil

hec eſuritio coꝛpoꝝ: nihil expetu ſi
tis iſta ter renũ:ſed iuſticie bono deſi

ducta ſecretũ ipſo domino optat m

plert.elix meſ qͥ hũcↄcupiſcit cibũ
7 ad talẽ eſtuat potũ:quẽ viiq; non
expeteret ſi nil de eius ſuau tate gu
ſtaret. Alud ens aũt dicetẽ ſibi ꝓphe

ticũ ſpiritũ:Guſtate ⁊ videte quoni
ꝗanm ſuauis ẽ dominus:accepit quan
dã ſupne dulcedinis potionem ⁊ in
amoꝛẽ ſupne uoluptatis exarfit: ut
ſpꝛetis oibus tpal bus ad edendũ

bibendũq; iuſticiã toto accenderẽt᷑
affectu:⁊ ilius pᷣmi mdati apphen
derẽt ueritatẽ dicẽtis:Diliges domi
nũ deũ tuũ ex toto coꝛde mo ⁊ ex to

la mẽ e tiua ⁊ ex tota uirtuie ina quo
niã nihil ẽ alið diligere deũ qᷓ; ama
re inſticiã. Deniq;ʒ ſicut illi clilectioni
dei ꝓx mi cura ſubiũgifata ⁊ hic de
ſiderio iuſticie uirtꝰ miſericoꝛdie co

pulat᷑ ⁊ dr: Bti miſericoꝛdes: quo

niã ipioꝑ miſercbit dens. lgnoſco

xpᷣiane tue ſapictie dignitatẽ: ⁊ q̃liuʒ
diſciplinaꝝ arnbꝰad q pꝛemia uoce

ris inteliige:. Miſcrico:dẽ te miſeri
coid a:uſtũ vuit te eẽ iuſtcia:ut i cre
atura ſua creatoꝛ aꝓppareat:⁊ ĩipecu
lo coꝛdis hũani ꝑ uneas imitatiõis
expᷣſſa dei imago reſplẽdeai. Secu
ra cſto oꝑpantiũ fides:aderũt tibi de
ſideria tua:⁊ ijs qͥ amas line fine po

f .

tieris. Et quoniã ibi p elemoſrnam
oia mũda ſunt: ad ei quoqʒ beaitu
dinẽ qͥ ↄſequenter ẽ ꝓniſſ: puties
dicẽte domino: Beati müd coꝛde
quoniã ipſi deũ videbũt. Æſ¶agna
Eelicitas dilectiſſ mi cui tantũ p niũn

—

pparar. Qu d ergo ẽ hf̃e coꝛmuũdũ
niſi eis que ſupꝛa dicte ſunt ſtudere

biitudiuis.q̃ mens ↄcpe: q̃ lingug
ualeat explicare ⁊ tamẽ hoc ↄſeq̃t

cuũ tranſfo:mabir humana naiura:

ut non iam per ſpeculũ in enigmate

ſed facie ad ſiciem pſam quã nullꝰ
bominũ uidere potun ſicun eſt vide
at deitatẽ.Ei quod oeuluſ nõ uidit
nec auris audiuit:nec in coꝛ hõis aa

cendit p inafia bile gaudiũ eterne cõ

tplationis obiineat:merio hecbe
atitudo coꝛdis pꝛe mutuur pritatit.

Splendo:em cius ueri luminis ſ2

dens acies uidere non potuu:? qddq
erit iucunditas mentib' ni idis hboc
erit pena maculoſis. Declinetur igi
tur terrenaꝝ caligines uanitlium

ab omniſqualo:e iniquitatis oculi

tergantur iterioꝛes: ulſerenus ituit
tanium dei uiſ õe p ſcatur. Ad hoc
eni pꝛomerendũ illuditelligimus PH
tinere quod ſequitur: Bean pacin’ci
quoniam fili dei uocabunt. beati
tudo iſta dſiectiſſimi non cuiuſlibet
conſenſionis ant qualicunq; cõocoꝛts
die eſt:ſed illis de qua dicit apoſto
lus: Nacem habeie ad deum. Ei ̊
qua dict ppheta Haic- Paxmual
iltis ſcandalum Hanc pacẽ ét arui·
ſima am citiaꝝ uicula 2 idiſcrete ſii
militudines aioꝝ non ueraciter ubꝛ
uendicant: ſi nõ cum dei uo utate coo
ip:obaꝝ parilitates cupiditatum fe.
dera ſcel.rum:a pact. uitioꝝ amoꝛ:

mſidi cum dei amoꝛe nõ pↄgruit:nec

ad locietatẽ filioꝑ dei puenit:qui ſe
a generatione carnali nõ diuidit. ꝗq

aut leinper cũ deo mente ſũt ſolliciti

ſeruare vnitatẽ ſpũs in viculo pacis

Aeli oꝛatione dicentes: SFiat volũtas

ina ſicut in celo ä in terra. Hi ſut pa

cifici:hi bene vnanimes ſancteqʒ coõ
coꝛdes vocandi eterno noie fili dei
coheredes aũt xpᷣi: qa hoc merebit
Dilectio dei 2 ꝓpximi ut nullas iis ad
uerſitates ſentiat:nulla ſcandala pti
meſcat:ſed finito oiuʒ tẽtationũ cer
t amine:in tranquilliſſima dei pace

requieſcat. Mer dominũ noſix Icſũ
xpm filium iuũ:qui tecum viuit re

gnat in vnitate ſpuͦs ſci deus: er

oia ſecula ſeculoꝝ Amen.

cnut pitoxꝝ dilectiſſimi pꝛuden
uqs medicoꝝ eſt paſſiones in
firmitatis humane remedus pᷣueni
re:⁊ quẽadmodũ ſaluti ↄtraria decli

nent oſtendereita paſtoꝛalis officu
eft ne dominico gregi heretica mali
gnilas noceat ꝓuidere:⁊ qualiter lu
pox ⁊ latronũ ipꝛobitas ſit canẽda
demonſtrare:quia nunq; potuit he
retica ipictas ſic latere: ut non a ſan

ctis pairibus noſtris ⁊ ſemp depꝛe

henla ſit iure danata. Sollicitudi
nem itaqʒ noſtrã quã dilectioni ve

ſtre ipẽdimus: latere nõ potuit quoſ

Adam egyptios pcipue negotiatioꝛes
ad vrbẽ ueniſſe: eaq; Zllexandrie ſco
leſte ab hereticis ſunt admiſſa defen

ere aſſerentes ſola de tatis in x-po

fuiſſe naturam: nec carnis humane
quã ſumpſit ex beara virgine Ma
ria habuiſſe penitus veritatem: que

(Tractatus beati Leoniſ pape cõ
ra hereſin Eurychetis habitus
Rome in Balilica ſcẽ Anaſtaſie

eſſe paſn. bilem. Quod quoandeant

aĩo quo ue ↄſilio dubitare nõ poſſu

receſſerũt a⁊ mendacia diaboli ſũt ſe

cuti:alios quoqʒ volunt ſocios ſue

pditionis eff cere: ideo fraterna voſ

7 paterna ſollicitudine comonemuſ

ut inimicos catholice ſideihoſtes co
cleſie incarnationis dominice nega
toꝛes ⁊ inſtituto a ſanctis apoſtolis
ſymbolo repugnan es in nuilũ reci

ſtolo. Bereticũ hominẽ poſt vnam
a ſecundã coꝛꝛeptionẽ de vita ſciens

quia qui huiuſmod ẽ: ſubuerſus eſt

7 delinquit ppo iudicio condena
Pꝛopꝛia enim ptinacia perit,? ſua
a vpo diſcedit inlania:qui eaʒ ipieta

tem p quãâ ante ſe multos ſcit puſſe

ſectat: ⁊ rcligioſum ſibi atq; catholi
cũ putat id quod ſanctoꝝ patꝝ indi
cio ⁊ in hoiini pfidia ⁊ in ani
chei dementig ? in Apollinaris inſa

nia conſtat eſſe damnaiũ:nut adhuc
quaſi noue/ necdũ danate in perni
ciem aiaꝝ luaꝝ conſentiant pꝛquita

gant ſacrm. Quaſi aliud iota euãge

lij lectione doceamur q; hoc vno di
nine miſeric oꝛdie ſacco bumanũ ge

nus in his qui credunt eſſe ſaluaiũu:
ꝙ vnigenuus dei filius cequalis per
ia patri noſtre aſſumptione ſubſtã
tie manens quod erat:dignaius eſt
eſſe quod non erai verus.ſ.hõ veruſ

ti integram ſib noſtra perfectamq;

uauraʒ veritate carnis ⁊ aie vniuile

Zintra vteꝝ beate virginis matris

ſpũs ſancti uirtute cocepius nec edi
tione parius nec pᷣmoꝛdia faſtidiuit

infantie ut uerbũ dei patris huma
uUanm ſibi ineſſe ſubſtantia ? deilatis

((eri

(

phuct
ſihun

Mite

Cmmmu

dlis

lcodl
ponioc
Nit
Unler
qgoc
huus
Ahle

Tulon

Plcarie
Aſc
Al n
ibz
(cnumn
Mmnn
uIu

ipietas T fallum hoiem 2 deũ dicit poientia ? carnis inf rmitate loqdret (n

ien
poſt
oel
füiſe.
Mot
hennſ
Nle
Uine
iun
Aem
in
uriuc
CNi
Neint
a
ſag
Galttel
Pap i
enchn
maren
Guic
rtn
Ii ei
n
huig
ud
Nrnd
ſadnn
Nlede
oei
nns 4

ied

uihecch
funch

6 Nant⸗

oftel
unſiui
möbun

BZe coꝛpoꝛe hẽns coꝛpeas:ꝛ actõéᷣes Epiſcopo ſalutem in domino

2 ſpiritales de deitate uirtutes. Hu
manum quippe eſt elurire ⁊ ſitire -

doꝛnmire humanũ eſt metuere flere

triſtar:humanuʒ deniq; ẽ cruciſigi
moꝛi atqʒ ſepeliri.Sed diuinum eſt

ſuꝑ mare ambulare:aquam in uinũ
cõueriere:moꝛtuoſſuſcitare:mũdũ/p

piꝛiia moꝛte tremefacere:⁊ cũ uiuicata
liup oẽm celoꝝ altitudine carne con
ſcendere:ut q hoc credunt:dubitare
nõ poſſint qd humanitati aſcribere
gg debeãt aſſignari deitati:quoniã
iutroqʒ; unus ẽ Chꝛiſtꝰ q ⁊ deitatis
ſue potentiaʒ non amiſit:⁊ ueritatẽ

pertecti hoĩs naſcendo ſuſcepit.hos
cꝛ:go dilectiſſimi de quibꝰ loquimur

tinquam uenenũ moꝛliferum fugite

execram ini:decliate:⁊ab eoꝝ collo

quijs ſi increpati a nobis corrigi
Noluerint:abſtinete Quoniam ſicut

ſcriptum eſt ſermo eoꝛum ſerpit vt

cancer:iuſto enim iudicio ab eccleſie
Unitale reiectis nulla eſt tribuenda
Communio:quam non noſtriſodjs
ſfſecd ſuis ſceleribus perdiderunt.voſ
ergo dilecti deo 2 Apoſtolico teſti
monio cõ ꝓpbati ꝗqb' bearꝰ apoſtolꝰ?
dDiclit. Auoniam fides ur̃a ãnunciar
uniuerſo mundo:cuſtodite in uobis

quod tantuʒ pꝛedicatoꝛeʒ agnoſcitii
ſeiiſſe ð uobis. Nemo ueſtꝝ efficiat

huius laudiſ alienus:ut quos ptor

nulia uiolanit: ne Eutichrane qdeʒ
ipietatis poſſint maculare contagia
CLonſidimus autem ꝙ pꝛotectio dei
n dg ueſtra ſidemque cuſtodiatunt
n cui bactenus fidelitur obediſtis in
eceternum pſeuerante caholice ſidei
obſeruania placeatis: Per Chꝛiſtũ
dominum noſtrum men

(Zeopapa Maximo Alntiocheno

communis fidei ſacratiſſima

*

unitas a pacis eccleſiaſtice trãquillaæ

cõcoꝛdia:litieraꝝ texi oſtẽſtdit quai
ad me filu noſtri Marian? pſbyter
2 Olympius diaconꝰ? detulerũt: eo
nobis gratioꝛes quo ꝑ iplos clogga

alterna miſcem?: magiſqʒ hinc ił
notelſcit gra dei: qua fit ut ꝑ totum
mũdũ õ maifeſto catholice ueritatis
lumine gaudeat᷑. Quamuis quod
multũ dolemꝰ:quidam adhuc ſicut

ſermo idicat nuntioꝝ te ebꝛas ſuas
diligat: 1 cum ubique dei ſplendoꝛ
effulierit:etiã nunc cecitatis ſue delec
tent obſcuro:⁊ perdua ſide ſolo ac
uacuo remãſerũt noie chꝛiſtiano nũ
hẽentes itelligentiam qua errorẽ ab

erroꝛe diſcernãt: æ blalphemiã Me

ſtoꝛi ab Euipchetis impietate diſtͤi
guat Nec eni deo exculabiit uicleri
aliqua eoꝝ faliuas pot: quia ipſi ſibi
ſũt ĩ ſua puerſitate cotrarii. Na licer
Meſtoꝛium Eutychetis diſcipuli de

teſtent: Eutycheté anathematzent
Meſtoꝛii ſectatoꝛeſ catholicoꝝ lamẽ

iudecio parsutraq; damnat r abe
ſecit qa neutra falſitas nobiſcum

quod ſit ſacrilegiũ ab incarnatõis

dominice ueritaie dilcoꝛdatiů cum
id quod pꝛauiſſime ſentiũt:nec auc

toꝛitas Euangelii habeai: nec ratio
ſacramenti: ideo trater chariſſime

opoꝛtet oilectionẽ tua toto corde pᷣ

ſcire cuius eccleſlie gubernaculis te

dominus uoluerit pᷣſ dere: ⁊ cuius

meminiſſe doctrine quam precipu⸗

Apoſtoloꝝ oium beatiſſimꝰ peirus
per toiũ qdem mundũ unifoꝛmi pꝛe
dicatione led ſpeciali magiſterio. in
1

Antiochena? in Komana urbe fũ
dauit: ulud ſue glonfieationis 90
miciliũ Raeanincnte cam itelligẽtia
poſuit.ſtitutaqʒ tradicdit ſicui ab ip
la quam cõfeſius ẽ uerilate ſuſcepit
neque ullo modo ſinas in oꝛentis
cecieſus maximeq; iis quas Antio
chene ſedi ſacraiiſſi moꝛum patrum
NHeceni Canones deputauerunt:ab
impꝛobiſ ereticiſ eui gelio reſultari
2 vei Neſtoꝛh vel em ichetiſ a guoch
dogma vefendi quoniam ſicui dixi
chatolice fidei petra cuius nomen
beatus Apoſtolus Peirus lupſit

a domio:mullũ recipit ad utranque

inpittuts ueſtigiu ſed Eutychenm

atcß Pꝛiſcum. 7Meſtonum anat.
hematizatiq uer bi carniſq; naturaz;
ĩ beate virginis cõceptiõe leiungelei
ununq; Ehꝛiſiũ in ouos diuidetce
aliam deitatis: aliam bumanilatis
nolunt eſſe perſonam cum omnino
unus idemque ſit: quia ſecundum
ſeinpiternam deitatem ve patre eſt
natus ſine tempoꝛe: ſecunc uerſi

₰

carnem matree natus ſine lẽpoꝛe

7ſecundũ ueram carnem de matre

*

eſt natus in ſempoꝛe: Euiychetem

.

ſimiliter execrat:qui in domio Jeiu
Chꝛiſto uerſtatem bumane carmie
euacuans ipſum ner bum in carne

aſfferuit tranſfoꝛmatum: ut nuſci:

nntriri. pficere: pati:moꝛi:atq; ſepe

liri: 2 die tertio luſcitari:ſoli fuerit

tem ſuſceperit ſed figuram. Suma
itaq; nigilantia cautum eſſe te con

uenit: ne quid iſ bi ſcilicei heretica

pꝛanitas andest uindicare: cum te

decceat iis ſacerdotali aucioꝛitate re
ſiſtere. Moſqʒ ſepius de pꝛofectio
eccleſi rum tuis relationibus quicd
ggatar iſtruere., dignum eſt enun te
Aſpoſtolice ſedis:i hac ſollicitudine

eſte cõſoꝛtem ⁊ ad agendi fiductiam
pꝛiuilegia tertie ſedis agnoſcere:que

in nullo cuiuſq; ambiuone inuenu

exceſſifſe:quia notata eſt apud me
Micenoꝝ canonuʒ reuerenna: ut ea

que ſunt a ſaciis patribus coõſtituta
nec permiſceri patiar:nec aliqua no

uitaie uiolari: ſi eni diueria non
nunqꝗᷓ ſlunt merita pᷣſulunura tamẽ

permanent eccleſiarum:ſed quibus
emultiptubationem aliqua foꝛtaſſis
inferre:nec tamen poſſunt mnuere

chence eccieſie pꝛiuileguſ ouectio iua
agẽedũ eſſe credideru:ꝓp:us ſtudeat
nuncus explicari:ut nos conlolauoi
tue abiolute ⁊ cõgrue reſpondere
poſſ mꝰ:nũc autẽ ad oia generaliter
ꝓnũciari ſufficiat:qð ſi qd a quoqʒ
cotra ſtatuta Micenoꝑ canonuùm in
quacunq; Synodo vel tempiatum
evel ad temp uidet᷑ exioꝛtum:nibil
pꝛeiudicij põt inmiolabilibuſ inferre
becretis: ? lacilius crit quarumlibet
diſſentionum facia oiſſolui: q; pe-
dicioꝝ canonũ regulal ex ulla parie
conumpiſubapiendi eniz ocanoes
nõ ꝑmittit ambitio Etquonens ob
occurrẽtes caulas generaum cogre
gatio facta fuerit ſacerdotũ difncie
eſt cupiditates impꝛoboꝑnõ sliqd
ſupꝛa mẽſura moliri aiq; apperere
ſicut i epheſi ſrnodo qipiu Neſtonũ
cuʒ dogmate ſuo perculit: ꝗuuen alid
Epiſcopus:ad obtinenelũ paleſtine
ꝓuinue pꝛincipatũ credidii ſe poſſe
ꝓficere:⁊ iſulies auſ/ p comẽdaticaa
icripta firmare:qð.ſancte mnemone
yrillus Alexandinus Epiſcopuſ
merio pꝑp honeſcẽs ſcripiis luiſinihi
quoq; que pdicti cupicutas auſa ſit
idicauit:a ſollicita pᷣce muliũ pſpe

xit:ne ulla illicitis cõaubꝰ pparret

trep
nlite
nos
horti
lſtute
lund
ſablar
frecent
ſnenin
ftiöe
zul
picta
ſerue⸗
gol
lineb⸗
Penin
olia
Muoi
gige
ſonon
Gemg
ſbereri
ſhart
ſunq
Purone
nide
Anta
W
o
Grarcn
jonnm
fülie
Meenen
wolcei
ſooczdr
Mavere
fiifnen
ſſcrine
leſlein
hunci
Chlin

in
age
Uan’
n
kaltes
Kuu
Na
N—
une
nbos
uſe
Kd
tudn
obr
nt⸗
Neralüct
coc
Mnum
aun
mnbll
Anire

Tuuneß
iüdhe.
in
iun
Inlit

exẽplaria direxiſti ſacte memoꝛie Cy
rillueam in noſtroſcrinio requiſitaʒ
nos auteicam noueris repperiſſe:
hoc tamen ꝓpꝛium definitiois mee
eſt: ut q; tumlibet amplioꝛ numerus
ſacerdotum aliqd per quoꝛundam

ſubſcriptionem diſcernat: quod illis
trecentoꝝ decẽ ⁊ octo cõſtitutionib
iueniat aduerſũ: id iuſtine conſide
ratiõe caſſer:quouiã uniuerſe pacil
traqilitas nõ aliter poterit cuſtodiri
niſilua canõibꝰ reuerẽtia itemerata
ſeruet. Siquid ſane ab his fratribꝰ

quod ad ſanctã Spnodũ nice mea
miſi:pꝛeter id qð ad cauſam fidei p
tinebit geſtů eſſe phibet: nulliꝰ erit
penitus fir nitatis ꝗ ad hoc ab apo
ſtolica ſüt ſece directi ut exciſis here
ſibus catholice eſſent ſidei ðfenſoꝛes

quicqd eni pᷣter ſpecialeſcas ſinoda
liũ concilioꝝ ad examen epiſcopale
deſertur:poteſt aliquam duiudicãdi
habere rationẽ ſi nihil ðᷣ eo ſita ſan

ctis paibus apud Miceam defini

ſtuutione diſcoꝛd at: poſtolice ſedis

nunq; poterit obtinere conſenſum.
Quanta vero hec diligentia cuſtodi

ſtole qu
epiſco

um refrenantes iplius cupi

dirarem direxenimul inſtrueris: quã
in omniũ fratꝝꝑ ⁊ ↄſacerdotũ noſtro

rũ facies noticſã puenire ut nouerit

deo placitam debere ſeruari. Illud
quoq; dilectionem tuam conuenit

pꝛ cauere nt pꝛeter eos qui ſunt do

mini ſacerdetes nulius ſibi docendi
2 dcandi ius audeat vendicare: ſi
ue ille monachus liue ſit laicus qui
alicuius ſcie noĩe gloꝛietur: quia ⁊ ii
optandũ ẽ ut oẽs eccieſie ſily quere

aſſumat.ut cᷣ i eccleſia dei oĩa o

impleant: 1 infirm oꝛa ſ bu⸗
non telultent. ¶Hatum tertio idus
Junij Opulionc.v. C. conſal.

bilẽ diẽ f.

cia ⁊ ſana ſũt ſapiant.nõ iũ pmittien

nẽ oſtitutus gra ũ ſ bi pdicationis

4

ꝛdi

nata conueniatut in vno xpi co:po

re ut excellentioꝛa mẽbꝛa ſuũ officiũ
oꝛa ſuperioꝛibus

¶ Xeo papa Analolio epiſcopo:ſa

Audeamus in domino i vo
no gratic ipſius gloꝛicmur qui
ſicut dilectionis iue luteris fraimq;
nr̃oꝝ quos cõſtantinopolin milera
mus relatione cognouimus:ſecũdũ
euangelice eruduionis oſtenſũ pio
babilẽ meriio leticiã pſumimus:qd
tandẽ eccleſie decreta nec rugam cu
iuſqᷓ;ᷓ ſint erroꝛis habiura necmacun

li:dicente aplo. Seſpondi eni; vos
vyni viro virginẽ caſtã exhibere xbo
Illa eſt. n. uirgo eccleſia ſponlſa uni?

uiri xpᷣi que nullo ſe patit᷑ erroꝛe ui
liari:⁊ ꝑ totũ mũdũ una ſit unius aa

cietarẽ tue dilectionis amplectimirr

geſtoꝑ que ſpſimus ſerie nücuz
uicẽ dilectiomis iue aios noſtris co

ater ü pfoyteꝝ Patriciũͦ 7 AAſcle
piadé diaconos quiufa ſcripta özu
lerant cũ epiſtolis nr̃is poſt uener
oie ſhü Palbal remit mus
indicãtes nos ut ſupꝛa diximus de =
Cõſtãt inopolitane eccleſie pace gaauan
dere cui hance curi ſemp impédimꝰ

ut eã nulla nelimus hereticoꝝ frau

de violari. Defraudibas uero quol HMZ
7 epiſtolis tuis legatoꝝ nroꝝꝑ real·

tione cõmnnionis cupiditates infli
2

tergo iin

malos eſſe cognouimus ?o dole
ant ſe potentiẽ ↄtraq; erroꝛes non

tenu ſſe ↄſtantiãa: ⁊ alieno ſceleri pꝛe

buiſſe ↄſenſum:cuʒ ita eos ſoꝛmido

turbaſſet ut in danationẽ catholici
atqʒ Innocenti ep̃i 1 increpationez

deteſſiabil pꝛauitatis trepido famn

p̃ſentibus agentibus noſiris cõſti
tutũ eſt appꝛobamue:ut ſuaꝝ interi

eccleſiaꝝ eſſent coione otenti:ſed cũ

legatis nr̃is quos miſimus: partici

pare tecũ ſollicitudine uolumus diſ
ponat᷑:quatenus hi qui plenis ſatiſ

factionibus male geſta condanant:

accuſare ſe magis eligũt fneri
pacis ⁊ coĩonis unitate letent: ita ut
digno pᷣus anathemate que contra

fide catholica ſunt recepia danentf.
Alliter. n. in eccleſia dei que coꝛpus ẽ

xpi:ncc ſacra ſũt ſacerdotia nec uera
ſacriſicia niſi in nr̃e ꝓpctate nature

nerus nos pontifex recõcilict: uerꝰ
imaculati agni ſanguis emũdet:qui

licet in patris ſit dextra oſtitutus in

eadẽ tamen carne quã ſupſit ex uir
gine:ſacrm ꝓpitiationis exequit:di
cente aplo.Chꝛiſtus Jeſus qui moꝛ

tuus ẽ imo qui ⁊ reſurrexit:qui eſt ĩ
Derlera dei: qui etr interpellatpno
bis. Meq; eni põt i aliquo benigni
tas nr̃a rehendi:cũ a ſatiſſacienti
bus recipimus:qð volumus eſſe de
cepios. Hec aſpere igit coionis nfe
gra deneganda ẽ nec temerelargien
da:qa ſicut pietatis plenũ c oppᷣſſis
charitatis ſinum dnminice rediberi
ita iuſtũ oia pturbationis aucioꝛnb?
iputari He noibus Bioſcoꝛi June
ij ad ſacꝑ altare reci
tandis:dilect onẽ tnuam hoc decet cun
ſtodire ꝙ ſacerdo es dominiibideʒ
ↄſtituti facienduũ eſſe dixcrunt qõqʒ
oꝛdinatinaiioni memoꝛande ſancti

nalis ⁊ Euſtaſij ad ſac

Fianiani nò repugnet:gra ftua xpia
ne plebis aios non auertat. Mã ini
quũ eſt atqʒ incongruũ eoſ qui ino
centes ⁊ caiholicos ſua pſecutiõe ve
xarunt:ſcõꝝ uoibus ſine diſeretiöde
miſceri cũ danat ipietatẽ non deſe
rentes ipſa ſuip:auitate condénent
quos couenit aut pcellipꝛo perfidia
aut laboꝛare ꝓ venia Fratrein uero
Coepiſcopũ noſiꝑ Julianũ ul cle
ros qui ſancte memonie Ylauiano fi
delibus officis adheſerũt dilecio
ni quoqʒ tue uolumus adherere:ꝛut
quẽ fidei ſacramentis niuere apid
dominũ noſtꝑ nouimuſin te ſibi eu
pᷣſeniẽ eſſe cognoſcat. lud quoque
dQ lectioné iui noſſe uo emus fraire
coep iſcopũ noſty Eu cbiũ qui ca
fudei multa diſerimia laboꝛeſqʒ tole
rauit:nobiſcũ interdum moꝛari? in
nr̃a nũc coĩione pſiſtere. Cuius eccle
ſi tua ſollicitudine uolumus eẽ de
7 nullus ei in al quo pudicare pſu

mat:donec cũ litteraꝑ ñaꝑ ad uos
ꝓſecuiõe perueniat: ⁊ ui mqioꝛe cha
ritate uel nr̃a uel totius xpiane ple
bis affcetiõe pꝛouocet hoc qð ad di
lectionẽ tuã ſcripſimus inoinꝭ uolu
mus noticiam peruinire:ut qui deo
nr̃o nũc ſeruiũi:de ↄfirmata pud te
pace ſedisagice gratulent. Oe ce
dy cauſis atq; peruer
ſionis dilectio tua litteris quas prr

teriſ uero di

Datum idibue Apꝛilis.

em iii domio.
ficiis que ad gratul

pſolutis ctiã hanc pagini necefſarie
ſupplicationis adieci: ꝗᷓ catholice ſi

*

poſco pᷣſidiũ. Mi talia in Alexadria

Zeo papae Econi Auguſtoſalu

Unit
niea
Nihun
leſr
heä
moli
lice⸗
Ulun

n

Wit
d⸗
i
7n
ihis
lclloe
poſint
niode
Pepeea
Aicn
Clſulte
Mipun
Goein
ine

nn
hdi

nn
lefn.

E.

icid
Ge.
in
atce
aoeid
tchet
ent i

NS

u
ie
Guad
iu
gui
nnen

N,N n.

Gnn
ſge

ſrugte
on

ſoie:
unn
ticin

Eren

eccleſia perpetrata fratris ? Coe pii·
copimei Anatolij relatiõe cognoui
ut ois Chꝛiſtiana religio ſentiat ſe
ipẽdiri atqʒ niolari: niſi i umiuerrſũn
fidei veſtre deuotione pꝛoſpicitur: ?-
memoꝛate eccleſie: que anie Caiho
licis fuit clara recioꝛibus: reddatur
Chꝛiſtiana libertas: ut ceſſantibus ⸗
herelicoꝝ impugnatiõibꝰ cuãgelica
doctrina: que illic ante S iocd οo„nn
uiguit unitas cũ torius eccleſie paco
reparetur: quod opus uirtutibus
ueſtris gloꝛieque cõöueniens celere,z
⁊ deo placitũ habebit effeciũ:ſi apud
ſanctà Chalcedonenſem Synoduz
⁊ dñi noſtri Jeſu Chꝛiſti icarnatiõe
firmata nulla pmileritis retrectatiõe
pulſari: qa ⁊ illo concilio per ſvbüm

ſanctum congregata atq; perfectis
definitionibus cuncta firmata ſũt:
ut nihil ei regule queex diuina inſpi

ratiõe perlata eſt ant addi poſſii:aut

minui.Hoc aũt etiã apud clementie
ueſtre ſcicẽtiã non ambigimus eſſe ꝑ

ſpiciũ. Siquidẽ multoꝝ ante relatöe
moliliones hereticoꝝ que cõtra pꝛe

dicie Synodi auctontatem cõabar

aſſurgere:nihil ex hoc permiſeritis

uniuer ſali eccleſie me ſupplicante cõ
cedere:iĩcõmuiabiliter ꝑpetue pᷣſtare
ut que ſecundũ Euangelium Chꝛſti
⁊ pꝛedicatõis Apoſtolice ueritatm
oibus retro ſeculis una fide unaque
itelligẽtia roboꝛata ſũt:nulla alteriꝰ
poſſint aceuſatõe conuelli ꝓut ergo

miro dei cõſilio Epiſcopus mẽtem
uf̃e pietatis iſtruxerii:ſ cte primitus

Alexadrine eccleſie pacis reparatõʒ

conſulicr ꝑ Catholicos acerdotes

talẽ ꝓuideri iubete Pontificem: in
quo ⁊ in actuũ pꝛobitate ⁊ fidei per

impatoꝛ in cꝗ f dei de qua clemẽtia,

periri utoĩbus rite cõpoſitis eꝛdem

nbiq; ſeruet᷑ pdicatio ueritatis.
Dalũ quinto idus iuli Conſtantez
Rusffo conſulibos.
Leo papa Leoni imperatoꝛi ſa
tem in oomno.

tuã noui pieeſſe ſol icitꝭ plen oꝛem

hũilitatis mee dirigẽdũ eſſe ſermo

nẽ:quẽ nũc auxiliante domino fide
li occaſione pſoluo ui ſcẽ pietatiſtue
ſtudio vlilius q;tum arbiutroꝛ deelle

nõ poſſ ti ſtructio. Quauis.n.ſcia,

clementiã tuã hũ anis inſtitutiõibuſ
nõ egere ⁊ ſinceriſſima abundantia
ſpũs ſci hauſiſſe doctrinaz:offici ta
men mei ? ⁊ patefacere que intelligii/

⁊2 pᷣdicare qð cred s:ut igniſille quẽ

dominus veniens in terra oſſſudit:

motu crebꝛe meditationis agitatuse

ſcincaleſcat ut ferueat: ſic inflame
tur ut luceat. Magnas. n. caligines

Eutychiana herelis oꝛientis ptibuſ

inferne mol ra ẽ: ⁊ abilla luce qᷓ ſcut

in euãgelio loquit: In tenebꝛis luc,J

tenebꝛe eã nõ ↄpᷣhenderũt. IAnpe

ritoꝝ oculos tẽtauit auertere cũ i5a
in ſuã reciderit cecitatẽ:nũc in diſci
pulis recrudeſcit qð in auctoꝛe dete
cit:nõ longo vnq; tpis iteruallo vaz

lui catholica ſides queẽſingularis
2 vera cuiq; nihil addi nihil minui

põt:a uocibus hoſtilibus appetitta

ſuccbere anop Hoꝛ Neſtonis Eu
tyches ſecũdus emerſerit: quiin ec

Qcſiã dei hereſes ſibimetipſas ↄtra

rias inſerre uoluerũt: ut vterq; a 5

dicgtionibus ueritatis merito dĩna
relt: qnia inſanũ nimis ? ſacrilegum

fuit quod varia falſitate abo ſcſlerůt
Anaihematizet ergo Heſto:? qui
beatã uirginẽ M.ria nõ dei ſz holl

Eo eps Zeoni anguſto. ⅜
miſiſſe me memini venen bilii

tantũmõ credidit genitricẽ ut aliã ꝑ
ſonã carnis: aliã deitans. NHec vnuz
ſpiritũ in uerbo dei ⁊æcarne ſcntiret:
ſed ſepatũ atqʒ ſeiuucti: alteꝝ filiuʒ
ei:alteꝝn filiũ hois: pdiearct cõma

nente üla incõmutabili nerbi cẽntig

q̃ ei cũ pr̃e⁊ ſpũ ſcõ intpalis atqʒ co

cterna c:ut ita intra virginis niſcera

verbũ caro ſit ſaciũ utꝑ id qõ ineffa

plle ſacrm vno ↄcpiun nnoq; partun

Em uerita ẽ utriuſq; nature cadẽ uir

go anciſla dominie Et 2 mater: qd
cttã Heliſabethſicut Lucas euange
liſta decl ravintellexit: æ dixit. Nnö
hoc mihi ut uẽiat mr̃ dom ini dme

Eutyches quoqʒ eodeʒ pcellaf ana
themate quip ipios ueteꝝ heretico
rũ inolutus erroꝛes ſe Apollina
ris dogma defendinut negata hſia
ne carnis atq; aie neritate: totuz do
minũ noſtꝝ deſũ xpᷣm unius aſſcrat
eſſe na ture tac; uerbi dei deitas ip
ſ ſe in carnẽ niamqʒ ↄuerterii:ↄcipi
ac naſci:nutriri ac ꝓficere:moꝛi ac re
ſurgeren aſcendere in celũ:⁊ ad pfiſ

Derterã ↄſidere.ũde ad indicandos

uiuos ⁊ moꝛiuos ueniet: cũ ↄſideret

dine lantũ ec ſnie que nihil in ſe ſine
carnis recepit ueritate:quoniã natu

ra unigeniii natura ẽ patris natura

E ſpũs ſci ſimulqʒ ĩpaſſ bilis ẽſimul
incõmutabilis: ſempiterne trinitatiſ

indiuiſa nnitas: 7 ↄſubſtantialis eqᷓ
litas:unde ſi ab Apollinaris peruer

ſitate Euſychianus quiſq; diſceſſit
ne cõnincat deitatẽ p ſſ b lẽ dicere:
7 lã nerbi incarnationem.i.carnis ⁊

uer bi vnã audet ꝓnũciare na uram
manifeſte in Halẽtini ? Manichei
trãſit iſ:niꝭ: æ medi itoꝛc dei 1 hoĩuzʒ

Hoſem Jeſũ xp̃m ſ mulatoꝛie ſe cre
didtoĩ egiſſe:nec hu manũ ipᷣʒ coꝛ

pus:ſed phĩtaſtica coꝛpis ſpẽ oculſ

apparuiſſe cernenliũ:q̃ ĩpietatis mẽ

noſtu ſil ũ deim atũ ex pr̃e genitum
hoc ẽ de ſubſtãtia parris: deũ õ deo

dacia oli fides catholica deteſtat:z
al ox afſertionũ ſacruega ↄcoꝛdibꝰ
p lotũ mũdũ ſũtũ nata ſenictiſnõ

dnbſũ c eã nos fidẽ pᷣdicaret atque

defendere:quã ſcà ſynodus Micena
confrmauit dicens. ¶ Symbolum

¶ Micenũ trecẽtoꝝ decẽꝛ octo patx
Revimna in unũ deũ patrem
Wipo ctẽ uiſibiliũ ⁊ inuiſibiliſ̃
2 in vnů Jeſũ xpn dominũ

lumen de lumine deũ ven de deo ne

ro:natũ non factũ: vnins lubſtamtie
cũ pfe qð greci dicũt homonſion: p
quẽ oĩia fatta ſũt ſine que in celo ſne
gne in ferrra: q ꝓpier nos ? ꝓpter

natus ẽ:⁊ hõ factꝰ:paſſus ẽ ? reſur

rerit tertia die : a ccdit in ce : inde

uenturua ẽ indicare vinos 7 moꝛtn
os:⁊ in ſpiritũ ſanctũ. In pfſeſſõe
hoc euidẽtſſime contine iqd etiam
nos de domini incarnat õe confite

mur ? credimꝰ:quia a ĩ ſalutẽ hũa
ni generis refoꝛmandã nerã carnes
nfe fragilitatis nõ de celo ſecñ detu
lit:ſed in vtero matris aſſũpſit: Qni

mine uer ſatis al eni in nerbo deia

tpe incarnatõis hũane carnis dene
gent veritatẽ oſtendant:in ouo ſibi

xbvᷣianũ nomẽ nſurpent:? cũ cuĩge
lio ueritatiſ qᷓ rõne cõcoꝛdẽt fi beate

nirginis partu aut caro ſinc deitte

ant deitas eſtoꝛta ſine carne. Sicnt
enĩ negari nõ põt euãgeliſta dicẽ e:

q; nerbũ caro factũ eſt ⁊ habitauit ĩ

nobis: ta negari nõ põt brõ apoſo
lo dicente:q dens erat in ro mũdũ

reconcilians ſibi:que aũt rfeconoli
atio eſſe poſſet: qua humano gene

ri ꝓpitiaret deus niſi oium c̊ medi
atoꝛ dei ⁊ hominũ carnẽ ſuſcepiſſet:

r⸗
dt
iiin
Menm
biif
Mnni

N

4
1

—

õ

nerrramme— .

qqua ucro ratione ueritaiẽ mediato
ris ipleret niſi q in foꝛma dei cq̃lis
ẽ pauri:in foꝛma ſerui ꝑticeps eſſet ?
noſtri: moꝛtis uinculũ unius pua

ricatione contraciũ ꝑ vnius moꝛtem

pᷣciũ ut ſi vniuerſitas captiuoꝝ redẽ

prtoꝛẽ ſuũ crederet nullũ diaboli vin
culũ retineretequoniaʒ ſicut apoſto

lus ait: Abi abũd mit peccatũ:ſuꝑa
bundauit gr̃a ⁊ cũ ſub peccati pᷣiudi
cio nemo poteſtatẽ accipet ad iuſti

ciã renaſcendi:ualidius factuzʒ ẽ do
num libertatis q́;ᷓ debituʒ ſeruitutis
Quam itaqʒ ſibi in huius ſacramẽæ
ti pᷣcio ſpem relinquũt:qui in ſalua

toꝛe noſtro negant humani coꝛpo

ris ueritatem: dicant quo ſacrilicio
reconciliati:dicãt quo ſan guine ſint
redempti. Quis eſt ut apoſtolus ait

Qui tradiditſemetipſum qꝛo nobis
oblationem ⁊ hoſtiam deo in odo

rem ſuauitatis: aut quod vnqᷓ; ſacri
ſciũ tem ſacratũ fuit:qᷓ;ᷓ q; uerꝰ eter

nus poutifex in altare per immolati

ontem ſue carnis impoſuit. Quãuis
cecnim multoꝛum ſanctoꝛum in cõſpe

ctu domini pꝛecioſa moꝛſ fuerit:nui

lius tamen in ſanctis occiſo redem

dederunt coꝛonas:⁊ de foꝛlitudine

fideiium exempla nata ſnnt panen

tie non dona iuſticie. Singulares

quippe in ſingalis in moꝛte fuerunt:
nec alterius quiſq;ᷓ debitum in ſuo

fine perſoluit. Cum inter filios ho

minum unus dominrs noſter Jeſuſ
chꝛiſtus qui uere eratagnus immo erbi po entia no
ſe dominus patri pꝛoliterer equa

latus exiſteret: in quo omnes cruci

fixi:omnes moꝛuiomnes ſunt etia
lſuſcitan.De quibus etiam ipſe dice
bat. Lum exãltatus fuęro a terra:
omuta iraham ad me. Fides etenim

uera iuſtificans impios crean⸗ iu

ſtos ad humanitatis ſue tractuz par
icipem:in illo acquirit ſaluteʒ i quo

ſolus homo ſe inuenit innocentem:

cat nius liberum habens per gratiam dei de
nihil debentis ſolueret:effuſio nan
qʒ iuſti ſanguinis tam fnit diues ad

eius potentia g onari:qui cõtra ho
ſtem hu nan generis in carnis no

toꝛiam ſuam tribnit:in quoꝛum coꝛ
poꝛ:e triumphauit.Licet ergo i vno

domino Jeſu chꝛiſto uerbo dei aiqs
hominis filio ner bi a carnis vna ꝑ
ſona ſit:que inſeparabil ter atque in

d uiſe communes habeat actiones:
intelligende tamen ſunt ipfoꝛuʒ ope

rum qualitates: Z ſincere fidei con

templatione cernendum eſt 2 quam
pꝛouehatur humilitas carnis 7 qỹ
inclinetur altitudo deitatis quid ſit:
ꝙ; caro uerbum ſine carne nõ efficit
ſine uerbi enim potentia nec cõcipe
retuirgo nec parerei. Et ſine ueruate
carnis ſubuoluia pannis infanna
noniaceret. Sine uer bi poten tia nõ
adoꝛarent magi puerum ſtella indi
ce declaratum:⁊ ſine ueritate carnis
nõ iunberet᷑ trãſferri in egypio puer
⁊ ab Merodis periſecutiõe ſubduci:

ſine uerbi potẽtia nõ diceret vox pa

tris miſſa de cclo. NHic eſt fili?ꝰ mens

Dilect s. in quo mihi compiacu et
ſine ueritate carnis non pꝛoteſtaret᷑
Joannes:Ecce agnus dei: ecce qui

tollit peccata mundi: ſine uerbi po

tentia non ficrent tante gratie debi
lum:⁊ uinificatio moꝛuo:um ? liue
ueritate carnis nec cibus eiuno nec
ſonmnnus eſſet neceſſarius fatigato.

Poſtremo ſine nerbi potentia non

lem. ſine verilate carnis nen idẽ di

ceret patrẽ le eſſe maioꝛꝝ m: cũ caiho
lica ſides ut unq; ſuſc piat vtru q;
defendat:que ſecundum cõleſſionè

beati NPetri apoſtoli vnũ dvei filiunz
⁊ homine credu⸗ uerbum. Quãuis
itaqʒ ab illo initio quo in vtero uir

ginis uerbũ caro factũ eſt: nihil vn

ꝙ; inter vtranq́; ſoꝛmã aliquid diuni
ſionis extiterit per oĩa incrementa
co poꝛea vnius pſone ſuertnt totius

tps actiones:ea ipſa nanq; que inſe

parabiliter ſacta ſunt: nulla cõmixti
onis confũdimus:ſed iamẽ quid cu
ius foꝛme ſit ex opeꝝ qualitate ſenii

mus. Dicant ergo nũc iſti hypocrite
qui ccci mentis uolũt lumen reciꝑe

ueritatis:in qua foꝛma crucis ligno
affirns ſit douin maieſtatis: quid
iacuerit in ſepulch:o:⁊ reuoluio mo
numenti lapide que die tertio caro
reſurrexit: ⁊ i qua poſt reſurrectione·

ſuã non credentes quoſdaʒ diſcipu

los arguebat:⁊ heſiiationẽ dubitan

tiũ ↄfutabat cũñ diceret Palpate et
videte:quia ſpũſ carnẽ ⁊ oſſa nõ ha

be :ſicui me videtiſ habere.⁊ apoſto
lo Chome⸗Infer manũ tuam in la
tus meũ:a vide manꝰ meas ⁊ pedes
meos: 1 nolieſſe ineredulus ſed ficc
lis:qua viiqʒ manifeſta tione coꝛpo
ris ſui iam heretieoꝝ mendacia vde
ſtruebat. NQuniuerſaeccleſia xp̃iim
buenda doctrinis hoc ſibi nõ vubi
taret credendũ:quod apoſtoli ſuſce
perani pᷣdicandũ.Ac ſi in tanta luce

veritatis tenebꝛas ſuas heretica ob

duratio nõ reliquit: oſtendat. Rnde

ſbi ſpem vite polliceatur eterne: ad

quã niſi p mediatoꝛẽ dei⁊ hominũ
Jeſum vpᷣm non põt perueniri. Si
cut.n. ait beatus Cetrus apoſtolus

Mon eſt.n. aliud nomen datũ hõi

bus ſub celo ĩ quo opoteatnos ſ ¶⸗
uari:mic eſſet redemptio.captiuitaliſ
humane nilſi in ſanguine eiuſ qui de

dit ſe netip̃m redempnionẽ ꝓ ouibꝰ
ſicut p̃ᷣdicabai beatus apoſtolus

Paulus.Cũ in foꝛma deicſſetnon
rapinam arbitratus eſt:eſſe ſe equa
lem deo:ſed ſemetipſum exinaniut
