vtroq; ſexu oès gradus oẽſq; oꝛddGd
nes codẽ coopant affectu. Cũ in de
clinando malo ac faciẽdo bono par
eunctoꝝ ⁊ vna ſnia ẽ: cũ in opibus
ſeruoꝝ gloꝛiſicat deus ⁊ ionꝰ pieta

tis aucton in multaꝝ actione grag

benedicit Alũtur eſuricẽtes:veſtiunt
nudi:viſitant inf rmi. Et nemo qcdd
ſuũ è q̃rit:ſed qð alterius duʒ ad re
leuãdã miſeria vnicuiqʒ mẽſura ſua
ſuff cit.Et facile ẽ iunenire hilarẽ da

toꝛẽ:ubi modũ opis rõ tpat faculta

tis. Per hanc aũt dei grati q̊ͥ opat᷑
oĩa in o ĩbus:cõmunili fideliũ fructꝰ

cõmune fit meritũ: quandoquidẽ

põt ⁊ eoꝝ par eſſe aius:quox ipar
cenſus ⁊ cũ alter de alterius letatur
largitate cui ẽri nõ pomit impẽdio

equat afſcctu. Mil in tali populo in

oꝛnatũ nihilq; diuerſũ ẽ:ubi advnũ

pietatis vigoꝛc oĩa ſibi totius coꝛpo

ris mẽbꝛa ↄſentiũt:nec de ſua tenui
tate ↄfundit:qui de alioꝝ opulẽtin
gloriat. Deus. n vniueſitatis ẽ excel
lentia po:tionie:⁊ cũ deiſpiritu os
agimnr:non ſoli illa nr̃a ſũt que iöi
gerimus:ſcd etia de ꝗbus in alioꝛ,ui
actione gandemus. Amplectamur
igit᷑ beatã iſtaʒ ſacratiſſime unitatis
ſolid tate:⁊ ſolẽne ieiunium concoꝛꝛDeꝛ
dante ꝓpoſito boneuolũtatis inaegs
mus. Mibil a quoqz arduum nihiI
aſpeꝝ querit᷑:nec aliquid qð uires
noſtras excedat: indicit᷑: ſiue in ab
ſtinentie caſtigatie ne ſiue in elemo

ſyne largitate.Sciũt ſinguli qd poſ
ſint quid ue nõ poſſint. ꝓpſi modu
lũ ſuũ pendani:ipſi iuſta ⁊ rõnabili
taxatione ſe cenſeãt:ut ſacriſiciũ mi

ſericoꝛdie non cũ iriſticia offeratur
nec inter d ãna numeref. Boc pio ĩ
pendatnr operi quod coꝛ iuſt ificet
quod conſcientiam lauet: quod de
niq; ⁊ accipienti pꝛolit ⁊ dãti.Felix

NK 2

Auidẽ ũule eſt animus multumqʒ mi
rabilis:qui facultatũ defectiont᷑ be
nefaciendi amoꝛcnõ metuit: 1 9aln
rum ſibierogãda nõ difſidit: a quo
cũ erogatenaccepit. Sed quia cum
magnanunitas iſta paucoꝝ Eplenũ

iudicãtes ea uos regnla generaliter
erhoꝛtamur ut mandatũ dei ſcom

niſtrat ſemẽ ſeminâti ⁊ panẽ admãꝗ
ducancdũ pᷣſtabit multiplicabir ſe
men ueſtu aincrementa frugũu iuſti
cie ueſtre. Quarta igit 2 ſexta feria
leiunenins. Sabbaio aut apnd bea
riſſimũ Wetuꝝ apoſtolũ pariter uigi
lias celebꝛemus:eniuſ meritis ⁊ oꝛa

miſericoꝛdiam dei noſtri eſſe pſtan
dã. Per dominũ noſx Jelum xpʒ
qui uiuit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝝ
Zlm J

Armoquarus. „
Mechcationẽ noſtrã dilectiſſi.
mi familiaris nobis adiuuat

cxigit legis:i deuoſio tentarei volũ

periũ:nec dura ibi neceſſitate ſeruit᷑

etiã pictatis ẽ nt ſuoꝝ curã quiſque
nõ deſerai:nos pfeciioꝛibus nõ pꝛe

poſſibilnatis ure menſurã opemini

ſic ſuã tẽperet ſargitatẽ:ut ö illa pau
perũ relectio gaudeat:⁊ domeſtica
uff cientia nõ laboꝛet.Qui autẽ mi

tionibus cõſidimus nobis pet oia

eieiunio ſeptimi menſis eiuſdẽ

ↄſuetudo: A ratio tpis cõmendat of
ficium ſacerdotis ne aut oneroſum
videat aut arduũ:quod ⁊ pceptum

tatis:quẽe cũ in vnũ gra velauxilian p
te ↄueniunt: uõ lra occidit: ſed ſpũs
viuiſicat. Abi aut ſpus deiꝛibi liber
tas: que legẽ non timoꝛe exequitur
ſed amoꝛe. Q bedientia.n: mollit im AAdit .
cuz hoſte: q; ſin gulinec facile paſtet
ubi diligit quod inbet. Cum ergo
nos dilect ſſimi ad quedã queinve·
teri teſtamento inſtituta ſũt:cohoꝛta

mur:non ludaice uos obſeruãtie iu

go ſubdimuſinec ↄluetudine carna

loꝝ ieiunia cõtinctia xpiana: aſiqd

nobis atq; illis cõmune eſt in tem
poꝛibus: non concoꝛdati moꝛbus.

Habeant ulli nud pedalia ſua:æin

triſtitia uultuum oſtendant ociola

ieiunia: ios i nullo ad habit/ noſri
honeſtatem diſſmies neca iuſtis ?
neceſſars operib? abſtmnéteſ edéai
licẽtiaʒ ſimplici parcuate cobibem
nt in uſu ciboꝝ modus eligatarinO

afficere:æ nunc moderat nunc uero

nalcs cõcupicentias edomare: qui
oponet pariter celebrari gener ale ie

iunium: tuncc eff catio: lancioꝛcS
deuotio:quando in operib? pietiatti

torus eccleſie unus animus ? ununs
eſt ſenſus: publica enim pꝛeferenda
ſũt pꝛopꝛijs: ibiũtelligenda iſt bci
puaratio utiulitatis: uoi uigilai cura.
cõmunis. Teneant igitur diligenniz

ſuam obſeruantie ſingulo:ñ 2 coira

nequitie ſpiritalis iſidias implo: t
diuine pꝛotectionis auxilio celeſtſtia
quiſq; arma arripiat. Sed eccleſa
ſticus miles etiã li ſpecialibus p:elii
poſſit foꝛtuer facere:utius tainen?
felicius dimicabit ſi contra hoſtem

alaʒ i acie ſteterit:ubi non ſuis tatũ

luirib' cenamen incatſed ſub iuiccci
agininibus be lũ nniuerſale cõf ciat

— .

A inoe oiſcrimine plurcs cõfi güt

uulineri: quem oppolito Icuto fidei

non ſua lanlum ſed etiam alioꝛum
ſoꝛiitudo defendit. At ubi eſt uns

creatura damnetur: Quamuis efi
unicuiqʒ; ueſtrũ libcrũ ſit uolutarus
eaſtigationibus pꝛopꝛium co:pus

n omnium canſa :ſit una nictoꝛia. da uallo ſaſtẽ ad dina reſpiret. Etquia
l igitur aduerſarius noſter inſidiari poꝛtio dini agri ẽdignos ce eſtibuſ
g nobis diuerſa temptationuʒ arte no hoꝛeis afferat fructus: ibi.n ſpes 6
tn deſinit. hec: eſt uerſutiarum einſin metendi ubi fuerit diligẽtia ſeminã
i tentio:ut redemptos chriſti ſůguine di. His dilectiſſimi ad ꝓfectũ neſtx
unn a mãd atiſ dei poſſit abducereꝛomni ꝓ tpis occaſ one pſir ci ieinniuun
ℳ diligentia pꝛec uendum eſt:nt nullis vobis ſeptimi menſis indicimus: in
er inimici iaculis uulnereuur. Tela. quo nos non ſolũ de ciboꝝ abſtinẽ
ſ eius non ſũt aſpa coꝛpoꝛis ſenſibus tia ſed eti de pietatis operibus cõ
ſt ed nim carni ut aĩe noceant:blan monemus: ut quod ueſiris uſibꝰ re
. diunt᷑. Tr ahũr oculos ad varias tẽ ligi oſa parcitateſubtrabitis ĩ alimo
nii aut concupiſcẽtie accend ĩtur faces feralis. Oibus quidẽ ind gentibus
wü ant ſup ſtitionũ gignant erroꝛes. In generali bemuojentia cõſulentes l5
na ſigdioſo:n. ſono ⁊ mollibus actibus marxime eoꝝ memoꝛes qui ſunt de
RK pulſat auditus: ut animi ſolidits membꝛis coꝛpoꝛis x pi: 2 nobis ca
iua illebꝛoſa modulatione ſoluat: ⁊ in tholice f dei vni ate copulant. °“*
turi lualiũ conlneucli ſuauitatũ icauta enim debemus noſir s conſo:
rm bos diaboli volos inefficaces ⁊ ir re. Abundetergo in nobis dilecuſſi
Redge ritos faciüt dine pſ dia gre euäage mi benignitas xpiand:7 ſicut recur
lice pᷣcepia docir ne. Quoniã qui ag rentia anni tpa deſiqerat ſut pleng
ue moꝛ domini nõ de pene foꝛmidine. dis ſint fecund pauper bus: quibꝰ
ii ſed de dei charitate cõceptuſ ẽ:illeſo vtiqz potuit deus cuius ſunt oĩa ne
nin fidei pede laqueos taliũ conterũt ca ceſſariam conferre ſubſt int à: : taleſ
um ptionũ:ut creatura goium pulchritn eis ir buerc facultates ut ĩ nullo ue
WI dine ad gloꝛiã laudẽ ſui vtanf au ſtris largitionibus indigerent ſed ⁊z
inhn ctoꝛis:eũqʒ diligãt ſuper oĩa p que, illis ⁊ uobis multa uiriutũ ma eria
“ facta ſunt oiĩa: In huinus admiratöe defuiſſet: ſi nec illos ad patientie co
Nreen dilect ſſimioĩum fideliũ tendat afe ronam inopa erercerct:nec uos ach
Mel ctio:de hoc ſibi delectationes non miſericoꝛdie gloꝛiã copia, Puocaret.
ſbrepel conuptibiles ſed eternales ſapiens Mirabiliter aũt ꝓuidentia diuina
Lötunn ↄtinentia petat:⁊ in amoꝛẽ boni ſine diſpoſuit: ut eẽnt in eccleſia ⁊ ſancti
mtoſe quo nul us eſt bonus incõtamiata paupes ? diuiles boniq inuicẽ ſibi
oobon caſtitas inardeſcat. Ad hoc eniz tra ex ipfa diuerſtate pdeſſent cuz ad
Ab u dita ſunt exerc tia xpiana: ut reſeca terrena 2 incoꝛupta pᷣmia ꝓmeren
con ta oi illicita voluptate in ſcis æ ſpiri da deo gratias agerent accipientes
ſlecd tales delitias eſtuemus: 2 cemm nos deo gfas agerent largientes:quo
sh opoꝛteat ſemp ſtudere virtutibus q ſicutr ſcriptũ eſt ⁊ patientia pauperũ
etuleuen dam tamen d es ſunt ad caſtigatio nõ perihit in eternum: b larem da
ap nẽ cõmunis obſeruãtie ↄſecrari. ut toꝛem d ligit deus. Quaria iglur 7
mAnnn aia que terrenis adhuc deliderüs i ſexta ſeria ieiunem?. Sabbato ve
aun plicat:⁊ curis ſeculi impedit cx iter ro apud bealiſſimum Petꝑ apim
ee e

ita eins oꝛationibns adiuuandos:
ni dens miſcricoꝛdiaꝝ ieiuni noſtri

facrificio placatus exaudiat.(Ner

rxpm dominũ noſtꝝ Amen.

= De eimnio ſeptimi menſis eiuſdẽ

mo quintus.
cratum dilectiſſimi in ſepti
Amno menſe ieiuniũ ad cõmuniſ
Zenotionis exercitia pᷣdicamus:lidẽ
ter uos paternis cohoꝛtationibus ĩ

citantes: u quod fuit ante iudaicu,ʒ
ueſtra fuit obſeruãtia xpᷣianũ Eſt n.

oĩ tpe aptũ ⁊ teſtamẽto utriq; conue
niens ni ꝑ caſtigationc mentis ⁊ co:
poꝛis miſerico:dia vina querat: qa

nthil ẽ efficacius ad exoꝛandũ deuz

̃ᷓʒ ut hõ ipſe ſe iudicet ⁊ nunqᷓ; deſi
nata renia poſtulãda qui ſe ſcit nũ
ꝙ; eſſe ſinc culpa. Habet.n. hoc in ſe
generaliter huana natura nõa crea
io:e inſiiũ ſed a pᷣuaricatoꝛe ↄtraciũ
2 in poſteros generali lege tranſfuſũ
ut de conuptibili coꝛpe ⁊ e animaʒ
conũpere poſſt:oꝛiat. Hac interioꝛ
hõ ſi tamen iam in xpᷣo regenerat⸗
7 a vinculis captinitatis ẽ crutus:aſ
ſidnos bʒ cũ carne conſlictus:⁊ duʒ
cohibet concupiſcentẽ pariter repu
anantẽ. In qua diſco:dia non facile
obiinet᷑ iam pfecta vicoꝛia ut eiiam
que ſũt abꝛũpenda:nõ alligẽi:⁊ que
ſunt interſicienda mon vulnerent q́;
tumlibetſapiẽter ꝓpuide index ani
mus ſuis cxterioꝛib pᷣſit.inter ipſaſ
tamen curas atq;ʒ menſuras regẽde
carnis ⁊ a de:nimis ei ſemp vicina
tentatio c. Quis.n. ita ſe aut a volu
ptate coꝛpis auta doloꝛt ſe iũgit nt
ad ipſam mentẽ nõpiineat quod ex
trinſecus aut blanditur ant cruciat.
Indiniſũ eſt gandium:indiſcreta tri

ſtici a: nihil in hoie iracũdia non ac

cendit: nihil leiicia nõ reſoluit:nihil

. 7

migilias celebꝛemus ſpcranteſ nos egritudo non afſicit. Et que illic de

clina io põt eſſe peccati ubi paſſio ẽ

7 rcgentis ⁊ ſubditi. Mρůcrito domi
nus pꝓeſtat ꝙ ſpũs quidẽ ꝓmpuuſ
eſt caro aũt infima.Ei ne uiq; ad i

ertem deſidiã deſpauone ducamur:

que impoſſibilia ſũt hõ ex imbeciiꝭ
litaie ꝓpa: poſſibilia ſpõdet uiriuie
dina. Anguſta. n: arcta eſt uia que
ducit ad uitaʒ:⁊ nemo in ea greſfſus
ferrei:nemo ueſtigiũ ꝓmonerct:niũ
difficiles aditus ipſe ſe xpᷣs uiã faciẽ
do reſeraret: ut anctoꝛitinerii fianpo
ibil tas ãbulantis:quia idẽ ⁊ iniro
ducit ad laboꝛẽ ⁊ pducit ad requiẽ
In quo ergo nobis ſpes eſt elerne
uite in codem eſt foꝛma patentie. Si

enim cõpatimur: ⁊ conregnabim⸗

quoniam ut apoſtolus a t. quidiciit

in Chꝛiſto manee: debet ſicut ille
ambulanit. iple ambularealioqui

falle pꝛofeſſionis imagine utunurꝛi
cuius noie goꝛiamur:eius inſtituia

non ſequ mur: aue uiique nobis

oneroſa non cſſent: 1 ab omiibus

periculis liberarentſi nihil al ucd ;

qò amãdũ iubet: amaremus. Duo
nãq; amores ſũt cx quibus omnes
pꝛodeunt uolũtates: ua diuer te du⸗

litatibus: ſicut diuidũtur aucionbꝰ

rationabilis eni aius ꝗ ſine dilecide
eſſe nõ poteſt:aut dei amato: eſt aut

mũdiui dilectione aũt mundi cuncta
ſũt noxia: 1 ideo cternis bonis inle
parabiliter eſt herendũ cpoꝛalib?
nuero tranſcunter utendũ eſt ꝛutpere

grinantibus ? ad patria redire pꝛo

perantibꝰ. Quicqd oe ꝓſperitatib'

mũdi huiꝰ occurrer t iaticũ ſit uine
ris nonillecebꝛa manſionie. Ideo

beatus apoſtolus pcdicat: dicens

tãq; nõ habẽtes ſint:⁊ ꝗ fl-ni:tan qᷓᷓ

nõ flentes: 1 gaudentaiqissuon

Tempus bꝛeue cut qui lent uxoꝛeſ

tne
laſdi
lodont
pl
Wj
Mmn
Ehel
nune
ue
chs

irii
l
s M
S
gleenln
. nude aul

=2—

aamus deũ ⁊,pximũa nõ diuer
I nobis:ſed una dilectio eſt:quãdo
jſeruũ ſeruire:⁊ dominum cupinꝰ
unperare. Hic igiiur afleaus dilec
iiſſimi quo amoꝛ terrenus excludit
bonoꝝ operũ cõſuctudine roboat᷑
ga neceſſe eſt ut bonis actibus con
ſciẽtia de ect tur libenter faciat qð
feciſſe ſe gaudeat. Aſſumitur igitur
ieinniu m: multipſicatur largito iu
ſtitia cuſtodiſur: frequẽtatur oꝛatio
ftqʒ uiſingul ꝝ deſideriũ ſit unum
oium uotũ: nutet patientiam laboꝛ
mãſuetudo extigui irã:beniuoletia

Fgludentes:? qui emũt tanq; nõ po
ſſidentes:⁊ qni utunt᷑ hoc mũdo tã
qᷓʒ nõ utant. Preterit ſigura mũdi
hluius:ſed quod de ſpecie:de copia

Oc uarielate blandit᷑:nõ facile declia

tur niſi in illa viſibiliũ pulchꝛitu lie
erxeatoꝛ potius q; crea ura diligat.
Aui cũ dicit: Dil ges dom nu veuz
tuũ ex toto coꝛde tuo ⁊ ex tota mẽte
tua ⁊ ex tota uirtute tua:in nullo noſ
vult ab amoꝛis ſui vinculis relaxari
⁊ cu huc pꝛecepto ꝓximi quoqʒ co
pular chariaténmitatonem nobis
ſue bonitatis indicit:ut quod diligit
iligamꝰ?: ⁊ quod opatur:opemur.
Auãuis.n.dei agricultura ſimus 2
dei edificatio:2 neq; q plantat ſit ali
Ai neq; qui rigat.led qui incremen
tMõn dat deus:in oibus tamen exigit
nfi miniſterij ſeruitutẽ.? nos diſpen
ſatoꝛes ſuoꝝ vult eſſe donoꝝ ut qui
fert dei imaginẽ dei faciat volũſatẽ.
Pꝛopter quod in orone dom nica
ſacrat ſſime dicimus: Adueniai re
gnũ tuũ:iit uolũtas tua licut ĩ celo
A in terra. Quibus uerbs qd poſtu
lamus aliud q; ut deus quẽ necdũu
ſibi ſubdidit ſubdat:⁊ ſicuti celo an
gelos:ita ⁊ in terra hoĩes miniſtroos
5„ Euotionẽ fideliũ dilectiſſimi

9

calcat inidiã: imũde cnpiditates ſan
ctis deliderijs enecant: anaritia libe

raluale depellit: a onera diuitiaruz

flũüt inſtr̃a uirru ũ. Sed qnia in ſidie

diabo i eniã inter tala ſtudia nõ ꝗ

cſcũt: rectiſſime in quivuſdà articuł
tẽpoꝝ uigo:is ẽ ufi reparatio inſti
tuta ut ubi de clementia celi uber
tIate, agri põt mens pᷣſenuũ bonoꝛũ
Aauida glonari. 7 i ampla honea fru
ctibus cõgregatis aie ſue dicere: ha
bes mu ta bona:epulare: ibi quan
di increpalio c dine uociſ accipat
guchatq; oicentem: Stuite hac no
ce repoicam aiam iu a te:que auiẽ
Ppparaſti cuius erunt. Hec ſol iciuſſi
ma mediatio debet eſſe ſapienuiſ: ut
quoniã bꝛeues dies iſtius vite ⁊ cer
ia ſuniſpatia: nunq; ſit mo:ſ moꝛtu
ro ip:ouila:nec inoꝛ linatũ incidat fi
nem qui le noni eſſe mo:talc.quod
ergo ⁊ ſanet fica ioni co poꝝ ⁊ repa
rationi ꝓſit aiaꝑ: quarta ? ſexta fe

„.

ria ieiunemus. Sabba o ür apud
beatiſſmũ eig po
celebꝛemus eins fonibus adiuuẽ
dl ut ſKõꝝ oeſiderion cõſcquamur

—

eff. cũ p vp n dominũ noſi amen
¶De ienu nio ſepumi menſis eiuſdẽ

inhil ẽ in quo pꝛouideniia di

uina nõ adiuuel. Si quidẽ exercen
poꝛibus ipſa quoqʒ müdi eleméa
tfamulant᷑ d dieꝑ ac menlſiũ diſtin
cle uaria a reuoluuio quaildâ nobis
paginas apit pꝛeceptoꝝ ut quod ſa
cra admonent inſtituta hoc quogã
modo loquant tpa. And. cum le

iulerir:non ignoto obſcruatia vr̃aʒ

ad celebꝛandu ſolẽne ieiuniũ ſpi ta
luer incitari:quonia expicndo didi

—.

ciftis quamũ hec pparalio? exterio
ra ⁊ð interioꝛa hoĩuʒ purificet ut cu,

a licitis:abſtincat facilius illicitis re
ſiſtat. Cõtinentie aũt rõ dilectiſſimi
nõ in ſola caſtigatione coꝛoꝝ necĩ

diminutione tantũ habef eſcax. ma
ioꝛa.n. uirtatis iſtins bona ad illan
aie piinent caſtitatẽ que nõ ſolũ car
nis ↄcnpiſcentias ↄterit:ſed ⁊ mũda
ne ſapientie vana ↄtẽnit.dicẽte apo
ſtolo. Midete ne qs Sos decipiat per
philolophiã ⁊ inanc ſallaciã ſecun
dũõ traditionẽ hoĩuzʒ. Continendũ er
go ẽ a cibis:ſed multo magis ab er
roꝛibus:ieiunãdũ ut mens nulli car
nali dedita polnptati nulllius ſit ca
ptina uiendacij:qa ſicut in pꝛeteritis
ita ⁊ in nf̃is diebus non deſuntueri
ratis inimici:q intra catholicã eccle
ſiã monerè audeãt bella ciuilia ui in
oſenſũ ipioꝝ dogmatũ ipitos quoſ
dã ducentes ſibi gloꝛient accreſcere
anod a xp̃i coꝛpe potuerint ſepare.
Quid.n.tã aduerſat ꝓ phetis: tã re

pnanat enãgelijs:tã denic;ᷓ eſt apo

ſtolicis rebelle doctrinis q;ᷓ in domi

no Jeſu xpᷣo ex Maria uirgine ge

niio ? ſempiterno pfi intpaliter coc
ter o vnã ⁊ ſingularẽ᷑ pᷣdicare natu

r3. Qnia ſi hoĩs tantũ intelligenda

Einbi ẽ ã ſaluat deitas:ſi tãtũmodo

dei:ubi ẽ que ſaluat humanitas: Fi

des aũt catholica que oibus reſiſtit
erroꝛibus etiã ſimul iſtas ipietates
refutat:dãnans Meſtoꝛiũ dinina ab
hoſe dinidentẽ:deteſtans Euthyce⸗
in dininis humana vacnantes: quo
niã vere dei filius deus verns unita
ſẽ ⁊ cqnalitatẽ habens cũ pf̃e ⁊ ſpũ

ſcõ idẽ verns hõ eſſe dignatus ẽ nec

ↄcepiu virginis matris ẽ ſeinuctus

a carne:mec partu:ſic humanitateʒ ſi
bi eniens nt deus incõmutabiliter

pmaneret.ſic deitatẽ hõi ĩpartienss

nt eñ gloꝛificatione nõ ↄſumeret ſʒ
augeret. Qui. n. eſt factus ſoꝛma ſer
ni:ſo:ma dei eſſe non deſtitit: nec al
ter cũñ altcro ſed vnus in vtroqʒ ẽut
ex quo uerbũ caro factũ ẽ:nullis dil
penſationũ varieia:ibus fides nrĩa
turber: ſed ſiue in miraculis nirtutũ
ſine in vtumelij 8 pafſ ionũ ⁊ denz
hõ ẽ: hoiem credimus eſſe ꝗq deus
eſt. Hanc ↄfeſſionẽ dilectiſſimi toto
coꝛde ꝓmetens ipia herenicoꝝ ↄmẽ
ta reſpuite:ui ieiunia T eleuoſyne ve
ſtre nulliꝰ erroꝛis ↄtagiõe pollnãt.
Tũc.n.⁊ ſacriſici mũda c oblatio et
miſericoꝛdie ſc religio quãdo bi q
iſta dependũt ad opent intelliauni
Nã dicente domino: Hiſi miduca
ueritis carnẽ ili hois biberitis
bis ·ſic ſacre mẽſe comunicane vebe
tis ut nibil pꝛſus de uerilate corpis
xpᷣi ſanguinis ambigatis. Hoc.n.
oꝛe ſumit᷑:quod fide credit᷑ fruſtra
abillis amen reſpondet a gbus cõ

tra id quod accipit diſputat dicen

te aũt ꝓpheta: Deatus q intelligit
ſup egenũ ⁊ pauperẽ. ille circa pau
peres neſtimentopa cibor laudabi
lis diſtributoꝛ ẽ:q ſe xrpm in indigẽ

tibus ⁊ ueſtire nouit ⁊ paſcere: quo

niã ut ipſe ait. Quãcdiu vm feciſtiſ er
fratribus his meis: mihi feciſtis. ve
rus itaq; deus a verus hõ vnus eſt
Xpᷣs diues in ſuis:paupꝑ in noſtris:
dona accipiens:⁊ dona diffundẽs:
pticeps moꝛtaliũ:? viuiſficatio nmo:
ctatf celeſtium terreſiriũ ⁊ infernorꝛ:

Jeſus xpe in gloni eſtdeipanris ni
uens ⁊ regnans cũ ſancto ſpirin iu
ſecula ſeculox Elmen.

z
uſ
nerl
Ger
ld
tai
Ummi
nag
iloo
Ni
N

Rlist
ob
klen
miche
ſboid
n
rr icbe

chs
Po.n.

Aeuc

crsd
nſn
S

i

tota lex pe
Eẽ ſub huiu

Beieiunio ſeptimi menſis eiuſdẽ

ſermo. vij.

2

IPoſtolica inſtitutio dilectiſſi
mi que dominũ Jeſũ xpᷣm ad
hoc veniſſe in hũc mundũ nouerat:
ut legẽ nõ ſolueret ſed ipleret ita ve
teris teſtamẽti ſacr̃a diſtinxit ut que
dã ex eis ſicut erant ↄdita eus gelice
eruditioni ꝓfutura decerpet: æ que-
ondũ fuert ↄſuetud nis iudaice fie

ovarietates hoſtiaꝝ differentie bapii
ſmatũ ⁊ ocia ſabbatoꝝ cum ipſa cax
nis circũciſione ceſſauerit:manẽt ia
men er ipſis noluminibꝰz apud noſ
pcepta plurima moꝛalia? ci ide di
cat Biliges dominũ deũ tuũ ex !0

to coꝛde tuo ⁊ diliges ꝓximũ tuum
ſicnt teipſuz xpo domino dicẽte. Co
gnouimus ꝙ in his duob mãdatiſ
endet 2 pphete. Tantaqʒ
s: edic

s gemine charitatt

bus quedã pcipiut ui fiant: quedaʒ

4
7

toꝛitatis retinẽt firmiratẽ. Nec ideo
ctio:qa ⁊ uirtutũ ſtudia ad volunta

ria inciiant᷑ augmẽta ⁊ vltiones cri

minũ penitentie remedijs relaxant

Dicit eni dominus. Miſi abũdanerit

inſticia vra pluſa; ſoribayaphariſe
oꝝ nõ intrabitis ĩ regnũ celoꝝ: qũo
ergo abũdanit inſticia niſi ſupexal
uetz dignũ ꝙunt crcatura adima

ginẽ a ſimilitudinẽ dei cõdita ſuum

imitet aucioꝛẽ quireparationẽ ſanc
tificationẽq; credentiũ in peccatoꝛũ
remiſſione cõſtimit:ut remota ſeueri

iſtax cõnexione uirtutu nec lex quẽ
qᷓ; iueniatur iuſtificaſſe necgra. Jlle
quoq; ptes legaliũ mandatoꝝ exq

tate dindicte oĩqʒ ceſſante ſupplicio
reus inocentie redderet᷑: æ finis cri
minũ fieret oꝛigo uirtutũ. Quod igi

tur dilectuſſimi ex ueteris pᷣdicatiõe
doetrine ad purificationez aiaꝑ co:
poꝝq; nr̃oꝝ ieiuniũ ſepnmi menſis

ſubicimus: ſed vtilitatẽ ↄtinctie que

xp̃ᷣi euãgelio ſeruit ãplectimur.quia
in hoc põt ſuꝑ ſcribas ⁊ phariſeos
xpᷣiana abũdare iuſticia: nõ euacunã
do legem ſed intelligentiã refutãado
carnalc. Mec.n. talia nr̃a debent eſſe

ieinnia qualia crãt illoꝝ: quibꝰ Eſa

ias ꝓpheta de ſpũ ſcõ in ſe loquente
dicebat. Neomenias vr̃as ⁊ ſabba
ta ⁊ diẽ magnũ nõ ſuſtineo:ieiunũ
⁊ ferias ⁊ dies feſtos ur̃os odit aia
mea. Undẽe dominus ieiunandi foꝛ
mã diſcipnulis tradens:Cũ ieinnatis
nolite fierſ ſicut hypocrite triſtes: x
terminant eni facies ſuas ut appare
ant hõibus ieiunantes. Amen dico
vobis:receperunt mercedẽ ſuã:quã

mercedem:niſi laudis bumanep o

pter cuius cupiditatem iuſticie ſpeci
es plerunq; pꝛetenditur: subinulla
eſt cura conſcientie: amatur falſitas
fame ut iniquitas que occnitatiõear
guitur:mẽdacij opinione letet. Ra
tionale itaq; ſanciumq; ieiuniũ nul

la laudis oſtentatiõiſq; potatia pol

luat:nec bonũ ſuum qmiſq; fideliũ

de humanis uelit pendere indicis.
Biligenni deü ſufſ cit eiplacere quẽ
Diligit quia nulla maioꝛ expetenda
eſt remuneratio q; ipſa dilectio. Sic
enim charitas ex deo eſt ut de ipſe

ſt charinas. Quod unq; pius 2 ci
extra illum cupiat dclectari Berũů
nãq; e:qð dicit domi s Abi theſa u
rus tuus:ibi ? coꝛ tuum. Quis aũt
ẽtheſaurꝰ hoĩs niſi quedã fructuũ

eius ↄgregatio:laboꝝq; collectio.
Quod.n.lſeminauerit ꝗqs:hoc ⁊ me
tet:⁊ quale cuiuſqʒ opꝰ:talis c ⁊ que
ſtus:⁊ ubi delectatio fruẽdi ↄſtituit᷑
ibi cura coꝛdis obſtringit᷑.Sed cuʒ
multa ſint genera diuitiaꝝ: diſſimi
leſq; materie gaudioꝝ theſaurꝰ cni
q; ẽ ſue cupiditatis affectꝰ:qui ſi de
appetitu ẽ terrenoꝝ nõ beatos facit
ſui pticipafiõe ſed miſeros. hi nero
q ea que ſurſũ ſũt ſapiũt:nõ que ſup
ter rã:nec piturus intẽti ſũt: ſed eter
nis in illo habent incoꝝuptibiles re
cõditas facultates:de quo dicit pꝛo
pheta. Theſaurus ? ſalus vta adue
nit ſapientia æ, diſciplina 2 pietas a
domino:hi ſũt theſauri iuſticie per
quos auxiliante dei gra etiã terrẽ̃a

bona in celeſtia trãſferunt: dũ mul

ti diuitiſ ant inſte ſibi relictis aut ali
ter acquiſiris ad inſtr̃m pietatis vtũ
tur. Cũqʒ ad ſuſtentationẽ pauperũ
que poſſunt exuberare diſtribuunt:
cõgregant ſibi inamiſſibiles faculta
tes ut quid abdiderint in elemoſy
nis:nullis poſſ t ſubiacere diſpẽdijſ
7 digne ibi habent coꝛ ubi habent
theſanꝝ ſuũ:qa tales diuitias ſuas
dignũ ⁊ beatiſſimũ ẽ exercere ut cre
ſcant:⁊ nõ timere ne peant. Opãtes
igit᷑ dilect ſſimi quod bonũ c ad oẽſ
marime autem ad domeſticos f dei
leptimũ menſem ab init o myſticuʒ
ꝓpter ſeptifomem ſpũm ⁊ ipſuʒ ſui
o:dinis numero ↄſecratũ ↄtinentie
fructibus deputantes. Quarta ? ſe
xta feria ieinnemus. Sabbato antẽ
apud beatũ Peiꝝ uiglias celebꝛe
mus:cuius nobis orones ſuffraga

buntur 7 merita ut quatũcũq; fide

libus tribuit bonum nelle tantũ vo
ner 2 poſſe: Per dominũ noſiꝝ Je
ſo xpm filiũ tuũ:Qui tecũ vinit ⁊ re
gnat in ſecula ſeculoꝝ Zimen.

Scieiunio ſeptimi menlſis eiuſe

Nnis dilectiſſimi dinoꝝ eru
ditio bceptoꝝ hoc maxie agit

apud coꝛda credẽtiũ:ut amoꝛ pꝛauꝰ

recto amoꝛe ſupet᷑. delectatione iu

ſticie peccandi cupiditas deſiruar:·

dicente ſcriptura: Poſt ↄocupiſcenti
as tuas nõ eas: a uolũtate tua ma
num multe bone ocupiſcentieinte
beriut nfis noſentiamus affectib⸗

7 ab lla uolũtate reuocamur:cuius

oꝛtus ex nobis c ⁊ ideo mala pnun
ciat: qa nf̃a eſſe ↄuincit᷑. Ad diſtin
ctiones igit᷑ ↄcupiſcentiaꝝ que ſunt

ex deo:bene hõi dicũ c. Poſt cõca
piſcentias tuas non eas utquas co

gnouerit ꝓpᷣas ſciat eſſe uiiandas.
Ader to ergo do minus noluiiĩ ofo
ne qua tradidit nos ad eũñ dicere: Fi
ꝗt uolũtas nraſed fiat uolũtas tua:
nõ illa quã caro icitat:ſed quã ſpũs
ſcũs inſpirat. Ende aũ hoc delide
riũ ↄceptũ ſit cui ſemp debeat repu
gnari nõ difficulter iniclligũt ꝗ ſe fi
mani generis patre nõ dubitat i ꝓ

pagine uitiatum eſſe quod eſt in ra

dice conuptum. Quauis aũt p gfaʒ

domini noſtri Jeu xpᷣi in nonã cre
aturà tranſierimus ex ueteri: ima
ginez lerreni hominis bomo celeſtiſ

le geſtamus: neceſſe cſt ut contra car
nis deſideria dimicemus. Bonũu ẽ

cadat:⁊ habere quod uincat: quoni

am uirt“ i inf rmitate pficif:1 quod

nos exercet continentia:hoc perdu
cit ad gloꝛi m Abſtinendum eſt iia
qʒ dilectiſſimi ab his ꝗᷓ nobis noxe

ſa⸗
l
el
ſpp⸗
cell
nan
Un
die
en⸗
ini
rel

4
Ii
ſ.
ſghit
ſtitr.
chc
femnik
Gnd
lund
lorſ⸗a
Poſu
fnini
ſah
ce
inh
elce
line⸗
acl
ſerat
lanp
lece
Poltr
goch
Uulun

nun

Dhpe
.Aoitn
1 el
Pekcin
Ulasc

ündes.

ncio
cüdenef
Wdsi
etqiph
züboe N

,cba
la
pernch

vörubtal
go Ann
ionüog
Finu
TuINH
walti
geſol
oi
1 Bnd
mcee
iiercho
fottle⸗
huet
d Gi⸗
jcnonan

plandiũtur: æ lex peccati que ẽin mẽę

ous noſtris dei lege ſuperanda ẽ ut
lcet per oẽs ſenius copoꝛis mule
inſidientur illecebꝛe:animus tamen

cui ſũmũ vonũ ⁊ ueꝝ gaudiũ deus
eſt:inter caſtas ſpiritaleſiq; delitias ĩ

ſapientiec latundine ⁊ in neritatis lu
ce uerſetur. Si enim ſeipſum ſibi rõ

nalis hõ comparetoẽiq; ſuoꝝ aciu

in qualitates uera inſpect õe dun
dicet nunquid in intimis ſue conſci
entie hoc delectanonis inueniet de
iniquitate cõmiſſa quod de equia

te ſeruata.lut iantũ ei iucũduatis

carnalis uoluptas quantũ ſpirila liſ

pariet appetitus. Mihil pꝛſus de vir

mnũ ſplendoꝛe atingit: nihil de ſua
nitaie pietatis guſta qui magil vult
ſoꝛdeſcere in his que imunda ſũ:qᷓ;

in his ſolendere que ſancta ſũt. Nõ
ſinit ratio nt in co:ꝛdibus non vſqʒ q̃
q; captiuis ita placeat ſatiata ira ut
remiſſa vindicta aut tantuz generẽt
gaudiũ mala queſ ta de alieno:quã
ium bona expenſa de pꝛopꝛio. Feli
cioꝛ ſemper eſt parca temperãlia: qᷓ;
pꝛofu a luxuria:maioꝛqʒ; eſt lux ho
minibus humil bus qᷓ;ᷓ ſuper bis: 7
ſublimio: mens que inter ꝓhibita

aiq; permiſſa certius habet ſperare

celeſtia q; amare t rrena. t auteʒ
in hoc pꝛouectu animus religioſus

excellat a ius ſuc daminatonis ob
tineat:ſubigendo coꝛpoꝛ caſtigat o

eſt adhibẽda ieiunij Quod licei ge

nerali nomine ad omnem coni nen

tiam pertinere uideatur ꝓp:ie tamẽ
ad edendi diminutioneʒ refertur ut
pioſitnunc uoluntate non ſumere:
quod ab inuio contra net tuʒ nocu

it uſurpaſſe ui ſ cut ullic concupiſcen

ti uulneri ita hic abſtinentia ſit ſalu
ii Qui medic ne dilectiſſimi cnz om

ne rempus ſit congruum:hoc tamẽ

— —

habemus apt ſſimum quod apoſto
l cis ⁊ legalibus inſtituus nidemus
electum:ut ſicut in alus anni diebꝰ
iia in menie ſeptimo ſpiritalibꝰnos
purificationibus emundemusC0
uenienuibus autem in unum popo
ſitum tribus ſtuds oꝛat oe ſcilicet
⁊ elemoſyna atq; ieiunio pꝛeſtab ᷑
nobiſa miſricoꝛde deo ⁊ cohibiio

cupiditaiũ 1 exaud tio peum ⁊ remi

ſſio peccatoꝝ. Per dominũ noſtrũ
Jeſum chꝛ ſtum: Qui uiuit⁊ regnat
in ſecula ſ.culoꝝ Amen.

¶ Se ieiunio ſep imi menſis einſdeẽ
lermo.ix.
Cio quidem dilectiſſmi pluri
moſueſtꝝ in his que ad obſer
uantiã xpᷣiane fidei pertinent eile de
uotos ut noſtris cohoꝛat ombꝰ nõ
indigeant admoneri. Quod enim
dudum a tradino dcreui: ⁊ cõſue
tudo firmauii:nec erudutio ignoꝛat
nec pietas pꝛetermiitit.Sed quia ſa

cerdotalis officij eſt erga omnes ec

cleſie fil os curam habere commu
nem:ad id que d arudibus pꝛolii 2
doctis:quos ſimul diligimus pari
ter incitamus: ut iciunium quod no
bis ſepiimi menſis recurſus inditcit
fide alacriper caſt gat onem animi
7 coꝛpoꝛis celebꝛemus. Quãauis eni
diminutio cibi carnem ꝓpꝛ e uidea

tur affccre: nibil tamẽ co:poꝛcis ſen

ſibus uel cõcedimur uel negat quod

non ſicut ad ſeruientem ita per ineat

ad iubentem.Cũ itaqʒ unuiquilique

homo duplicem in ſe legẽ heat con
tinentie:n:hilqʒ actionũ noſtrarum

ad ſolum coꝛpus:multa aũt ad ſolũ
reſerend ſint aium: pꝛudenter debe
mus aduertere q; i ideceni q;q; in

iuſtũ ſit ſi quod a ſuperio:e in ſicir

ab ĩferioꝛe negligauur. ANt aũ. mens.

gationalis ſalubꝛiter exterioꝛa caſti
ArENCbet eli ppa exercere ieiunia
Aqa nõ lolũ carnis deſiderijs ſed etiã
gnunicapiditatibus ouéit repugna
Eeraicente icriprura. Poſt ↄcupiſcẽ

Rastnas kon tas: 2 a volũtate iua
maia auertere. Jeiunans ergo ab iſ

dcaro apperit ieiunet:⁊ ab ys ma

le interioꝛ ſu bſtãtia ↄcupiſcit. Peſſi
mnus. n ic cibus velle qð nõ licet:

2Z noxia coꝛdis delectatio ẽ que aut
turpi lucro paſcit᷑:aut ſupbia exiol

le aut adulatiõe letat᷑. Quãuis eni
he affecuibus motus quoqʒ coꝛpo

ris ſeruiãt ad oꝛiginẽ tamẽ ſuã eun

cta reſpiciũt ⁊ ibi cenſet᷑ qᷓlitas actio

nis nbi iucnit᷑ initiũ volũtatis:quã

reuocare a pꝛauiſ deſideriſ optimũ

maximũqʒ ieiun ũ c:qa tũc ẽ edẽdi

abſſinctia fruciuoſa: quando extcri
oꝛ parciũias a tpantia ĩterioꝛe ꝓcedit
Celebꝛaturi igit dilectiſſimi vernz 2

ſpiritale ie uniũ qð ⁊ coꝛpus ⁊ aĩuʒ

ſui puritate Kificet:coꝛdis nr̃i ſecreta

rimemur:⁊ qbus rebus aut ↄtriſtt=

aut gandeant iiuſto diſcutiamꝰ exa
mine. Ac ſi ꝗs vane gloꝛie ſi qua ra
dix auariue ſi qð ineſt virns iuidie:
nihil taliũ aia ſumat eſcaꝝ: ſed vir
tutũ intẽta delitijs celeſtes epulas

terrene pᷣferat voluptati. Agnolcat

hõ ſui generis dignitatẽ: factũqʒ ſe
ad imagineʒ ⁊ ſimilitudinem ſui cre
aioris intelligat: nec ita de miſeriis
quas p peccatum illudmaximuʒz 2

cõmune incidit expaueſcat: ut nõ ſe
ad miſericoꝛdiã ſui auctoꝛis attollat

ipſe.n. dicit. Sic eſtote quoniaʒ ego

ſanctus ſũ:hoc ẽ me diligite:⁊ ab iiſ

que mihi diſplicẽt abſtiete facite qd
anio:amale quod facio.Et cũ videt

Oifficile eſſe qð iubeo:ad iubentẽ re

currite ut vnde var pceptũ:pſtet au

xiliũ. Mõ negabo opẽ: qui tribui vo

luntatem:iciunate ab aduerſis: ab

ſtinete a contraris:Ego ſumcibus

veſter ⁊ potul.nemo ea que mea ſũt
efficaciter concnpiſcit. Quienim ad

me tendit:ex mei participatione me

querit. His dilectiſſimi cohoꝛtatiõi

bus quibus noſ ad bona incommu

tabilia ⁊ ad gaudia innitat eterna:

plene ſunt omnes diuinarum pagi
ne litterarum:⁊ ad hoc nobiſcũ agit

teſtamenti vtriuſqʒ doctrina:ut ihe
reamus veris:⁊ contineamus àa va

nis. Mon enim compꝛehendipoteſt
quod pꝛomittitur:niſi cuſtodituʒ fu

erit quod iubetur. Quid iuſtius S
ut homo cuius fert imagineʒ faciat

voluntatem:⁊ per abſtinentiam cibi

ieiunet a lege peccati. Ideo eni ipſa

continentie obſeruanũa quatiuoꝛ ẽ
aſſignata tempoꝛibus:ut in ipſuʒ to

tius anni redeunte decurſu cognoſ
ceremus nos indeſinenter purifica

tionibus indigere:ſemperque eſſe ni
tendum duʒ huius vile uarietate ia
ctamur ut peccarũ quod fragilitate
carnis ⁊ cupiditatum pollutione cõ
trahitur:ieiuniis atq; elemoſynil de

leatur. Eſuriamus paululũ dilectiſ
ſimi: aliquãtulũ quod inuãdis po
ſſit pꝛodeſſe pauperibus noſtre con

ſuetudini ſubtrahamus: delcctetur
conſcientia benignoꝝ fructibꝰ larg,
tatis:⁊ gaudia tribuens quo es leii
ficanduſ accipies.Silectio pꝛoximi
dilectio dei eſt:qui plenitudinem łc
gis ⁊ ꝓphetarũ in hac gemine cha

ritatis vniate cõſtituit:ut nemo am
bigeret: deo ſeofferre quod homi

ni cõtuliſſet:dicẽte domino:ſaluato

rem cum de alendis iuuãdiſq; pau
peribus loqueret. Quod vni eoꝑ ſe

ciſtis:mihi feciſtis. Quarta igit ⁊ ſe
xta feria ieiunemꝰ. Sabbato vero

ãt apud beatu Peiꝑ aplm uigiliaſ

Kopt
ſelar
ſti⸗
liple
ſennas
ſüͤtdi

tloeh
uchrs
enenſi
in

ee

Chrii
Monn.
Wamna
gig
d⸗
N
Aütnz
Nengr
hnminch
aigt
gemt
ngen
RKZ
pn
mui
ue!
efi
vunrd

ädend

4ice)
N
Cedatdmn
zmmp
egll

Ctochn

utm t.
annec
nenoi
vo AI
idichpn
10 ſiort

nti
tubneh

2

celebꝛemns:cuius nos meritis Oꝛ
tionibus credimus adiunãdos: ut

miſericoꝛdi deo ieiunio noſtro a de
uotione placeamus. Der vominuz
noſty Jeſũ xpim: qui viuit ⁊ regnat

in ſecula ſeculoꝛũ Amen.
¶In feſto omnium ſanctoꝝ lectio

Millo ipe: Nidiens Jeſus tur

¶ Homelia beati Leonis pape eiꝰ
e n lectionniisz.
Redicãte dilectiſſimi domino
Fo Jeſu xpo cuangel ũ regni
rſos per totã Galileà cur te
languo:es in om ſe Syriã uirtutſũ
eius fama diſſuderat:⁊ multe ex vni
uierſa iudea turbe ad celeſtẽ medicũ
ofluebanti. Quia. n. rarda éhumane
ignoꝛantie ſides ad credẽda que nõ

27 Diune

videt: ad ſpanda que nelcit: opoꝛte

bat dina eruditione fimandos coꝛ
poꝛeis beneficijs ⁊ viſibilibus mira
culis incitari:ut cnius tã benignam

expericbat potenti:non ambiger et

ſalutarẽ eſſe doctrinã. Ai ergo exie
rioꝛes medelas dom uus adreme
dia interioꝛa tranſferrei:⁊ poſt ſani
tates coꝛpoꝝq; curationes opera
ret᷑ aiaꝑ. Segregatus a circunſtan
tibus turbis ſeceſſum vicini montis
aſcendu:aduocatis apoſtolis quos
ſubl mioꝛibus iſtitutis abedito my
ſtice ſcdis imbueret:ex ipſa loci aiq;
operis qualitate ſ gnificas ſe eſſe ꝗ
AMopſen quondã ſuo dignatus fu
iſſet alloquio: llic quide terribilioe

iuſticia: hic aũi ſacratioꝛe clementia

ut ipleret᷑ quod fuerat ꝓpheia Hie
remia dicẽte pꝛomiſſũ.Ecce dies ve

niũt dicit dominus ⁊ ↄſumabo ſuꝑ

pomũ iſael ⁊ ſuper domũ Juda ie

ſancti euangel ſecũdũ MSatheu

bas: aſcendit in montẽ. Etcuʒ
ſſſet: acceſſerũt ad eũ diſcipuli e

ſtamentũ nonũ. Woſtillos dſes di

n ipſoꝝ ſcribã eas. Qui ergo locut?

fuerat Morſulocutꝰ ẽæ apoſto iʒ
in coid bus diſcipuloꝝ velox ſeri

beutis u rbim anus nou teſtammeti
decreta icbatnuſia ut quondicr.

cũfaſa nubiũ craſſuudine:neq; per
terribiles ſonos aiq; fulgo:eſ popu
lo ab acceſſu mõ is abſt rnito:lſʒ pa
tente ad aures circũſt ntiũ iranqlli
tate colloquuu p gre enitat remo
ueret᷑ legis aſpltas:⁊ ſpũs adoptio
nis auterret fomidinem ſeruinis.

Quilis igit᷑ doctrina ſit xpᷣi: ſacce
nã benntudinẽ puenire deſiderqnt
gradus feliciſſime aſcenſiõis agnio.
ſcant. Beat inqt paupꝑes lpu qm
ipſopꝝ ẽ regnũ celoꝝ. De quibꝰ pau
peribus ueritis loquerer. fonte eet
ambiguuz li dicens beati piuperes

nihil ad ĩeret de intelligenda paupe

rum qu litate ⁊ ſuff cere uideret icd

pꝛomerendim regnum celoꝑ ea ſo

la inopia quã mula ſub grani ? ou
ra neceſſ tale patiuniur. Sed cuz di
cii Beali panperes ſp ritu: oſtencdt
eis regnũ celoꝝ tribuẽdũ:quos hu
militas cõmendat aninoꝝ:
indigentia facultatũ. Qehbiiari
qũt non poteſt ꝙ humilitatis iſtus
bonũ facilius pauperes dinittes
aſſequantur: dum in illis in tenula
te amica eſt manluetudo: z iſt ns un
diuitijs fam liaris elatio. Hevta mẽf
2 in pleriſq; diu tibus inuenuimn bc
animus qui abundantia ſua no n d
tumoꝛẽ ſuperbie ſed ad opera beni

gnitatis utatur: dqʒ pꝛo lucris ma
ximis numeret: quod ad releuancã
miſcriam alieni laboꝛis impenderit
Omni generi atque oꝛd ni homi
num da sr in hac uirtute conſoꝛuu:

mmagts

qui poſſint ꝓoſito eſſe pares ⁊ ipa

res cenſu. Nec intereſt q; tũ ſint in fa
enltat e terrena diſſimiles ꝗq in ſpiri
talibus bonis ineniunf᷑ inequales.

Beata igit illa pauptas que reruʒ

tpaliũ amoꝛe non capit᷑:nec mundi
opibus augeri appetis: ſed celeſtib?ꝰ

bonis diteſcere cõcupiſcit. Huiꝰ no
bis magnanime pauptatis exẽpluʒ

