foꝛmam ſeruiaccipiens in ſmilitudi
nem hominuʒz ſactus:⁊ habiimn inuẽ=z
tus ut houo:humiliauit ſemenpluzʒ
factus obediens uſque ad moꝛiem:
moꝛtem autem crucis. Propter qd
7 deus exaltauit illum: 2 donauit il
li nomen: quod eſtſuper omne no
men:ut in nomine Jelu omne genu
flectatur celeſtium terreſtrium 7 ifer
noxꝝ:⁊ omnis lingua cõfiteat quia
dominus Jeſus chꝛiſtus in gloa
eſt dei patris. Cuz ergo ſi dominꝰ
Jeſus chꝛiſtas ⁊ vere deilatis uere
qʒ humanitatis in ipſo pꝛoꝛſus yua
eademqʒ perſona ſit. exaltatione ta
men qua illum ſicut voctoꝛgentiuuam
Ddicit: Exaltauit deus ? donauit ilii
nomen quod eſt ſuper omne nomẽ̃
excellit:ad eam intelngamus foꝛma
que ditanda erat tanie gloꝛi caulio
nis augmẽto. In foꝛma quippe dei
equalis erat patri:a inter genuo: eimn
atq; unigenitũ nulia erat in eſſenliia
diſcretio: nulla in maieſtate diuefſfſti
tas:nec p incarnationis myſteriũ aii
quid receſſerat uerbo:qð dei pairru
munere redderer. Foꝛma aũt lerni
crameælũ magne pietatis ipleuit. DHu
mana humilitas eſt que in gioꝛe oèd
uine pictatis euecta eſt. In ſata vwiua
tate ob ipſo cõceptu nirginis Oetas
bumanitas conſerta eſt u neciñne
hominc diuina nec ſine deo ageren
tur hũana. Pꝛopter quod ſicut do
minus maieſtatis dic fur c'u cif vus
atqʒ ſempiternitate equalis e deus;
dicitur exaltatus:quia inſepara biii
ter manente unitate plonelvnꝰ aigq
idẽ eſt totus filius: ꝓpter vnã cim

pfe deltatẽ.quicquid enim in te o

n.
en
Uunud
WNNd
Nnie
na
Inodm
Mu
een.
Ngeng
Niin
c
uisu
N
Moret
eun
II
ene
sfeni
WN
An.

Nhtia

ardei

Unſtknün
zdarh
aütlen
isdelts
Pauk

S
engan)
N
Nales

uelie

S
ſgultne.

stdas⸗

dend⸗ ch

erMi
on

cui que nõ habuit ↄferrent. Naà ſm

parcientiq deilatis indifferenter oia

que Hs Ppr etiã fe ilius hz. que in foꝛ V
ma ſerui a pr̃e accepit:eadẽ in foma
ſub mendacio putatur latuiſſe phꝙ

dei etiz ipſe donanit. m. n. foꝛmam

dei iple ? pf nnũ ſũt:m foꝛmãâ antẽ
ſerui nõ venit facere volũtatem ſu:
ſed uolũtatẽ eiuſ qui miſit eũ: m fo:
mã dei ſicut pr̃ hʒ vitã in ſemetipſo:

ſic dedit hr̃e : filio in ſemetipſo: jm

foꝛmam ſerni triſtis eſt aia mea eius
uſq; ad m oꝛtẽ.⁊ ldem ipſe dicit apbo

ſtolus pdieat 1 diues ⁊ pauper. Di
nes quidem euãgeliſta dicente: Jn
pnc pio erat uerbũ: a uerbum erat
apud deũ: deus erat nerbuuu.hoc

crẽt in pncipio apud deũ:oĩa p iſßm
facta ſunt:⁊ ſine ipſo factũ eſt nibil.

Paup nero:quia pꝛopter nos uer
bũ caro ſactũ eſt ⁊ habitauit in no
bis. Que ant eſt eius exanitio: q̃ eiꝰ
pauptas:miſi fo:me ſeruiliſ acccptio
P quã uerbi maieſtas uelata diſpé?

ſatio bumane rediptionis impleta ẽ
MNã captinitatis nr̃e reſoluioꝛigina
lis iura non poterãt niſi exiſteret hõ
nfi generis quẽ nr̃i peccati piudicia

non tenerẽt:⁊ qui imaculato ſangui
ne ſuo chirographiũ letale dilueret
ſicut ab initio dinitus poꝛdinatum
ita eſt in plenitudine pᷣfiniti tẽponis
factũ ut multis modis ſignificata ꝓ
miſſio in diu expectaiũ ueniſſet effe
ctũ:nec poſſet eẽ ambiguũ:qð conni
nuis teſtiſicaſüonibus ſemper fuerat

nunciatũ. In magno aũt ſacrilegio
le nerſari hereticoꝑ mam feſtat ipie
las:cũ inb ſpecie deilatis honoꝛade

tatẽ. religioſe eſtimãt crediiſi dicat

in Saluatoꝛe noſtro uerum nõ eſſe

qð ſaluat.eur ita ſm pꝛomiſſionem

oĩa ſecula pcurreniẽ mũdus ſit deo

chꝛiſtiane magno ut heretici uolunt
declaratur obſcuro: ſi lux ueritatis

reconciliatus in chꝛiſto ut ſit nerbuzʒ
degueratur caro fieri:nulla poſſet cz⸗
ro ſaluari.Nẽc.n.ſacramentum fide:

taſmatis:non ergo quiſq; erubeſcẽ

ne ſplendueraut: conſonis ubique

dum eſtimet chꝛiſtiana ſuſcepiſſe de
noſtro chꝛiſtum coꝛpoꝛis veritatem
quem omnes apoſtoli quem diſcipu
li ⁊ pꝛeclari eceleſiarum quique doe
toꝛes: qui ad mariyrij coꝛonam uel
ad confeſſionis meruerunt gloꝛiaam
peruenire: qui in huius fidei lumi

ſententis inton antes:conſentitiqd5
idomino Jeſu chꝛiſto deitatis ẽ coar
rõnis ſimilitudine qᷓ dinoꝑ uolumi
nũ poꝛtione hereticas ipictates eſti
mãt adiuuari:qui veritatem negant
coꝛpoꝛis chꝛiſti cum hoc non lex ie
ſtiſicari: nõ pꝛophelia pꝛecinere: nõö

euangelia docere: non ipſe deſttte
rit chꝛiſtus oſiẽdere: queràt per om

Suficit quedam conſone
igna poſuiſſe quibus di

dine dirigatur: 7 ſincera intelligen
tie luce perſpiceani:quod in filio dei
eͦ inb! latis ho qqui ſe incefſabiliter filium hominis
humane carnis in xpo denegãt veri æ bommem pꝛofitetunnon ſit chꝛiſti
anis erubeſcendum: ſed conſtantiſſi
me glo:iandum: ut autem pietas tuug
cum ueuerabilium patrum pꝛedica
nonibus nos cõcoꝛdare cogiOoet

.*

. -
— — — — —

nem ſeriem ſcripturarum quo tene
bꝛas ſuas fugiant: non quo verum
lumen obſcurent:⁊ per omniaſecula
ita ueritatem inuen ent eoꝛuſcantem
ut magnũ hoc ⁊ mirabile ſacramen
tum ab initio nideant creditum: qdd
eſt in fine completum. De quo cum
ſanctarum ſcripturarum nulla pars
ſileat,
ligentia fidei ſplendidiſſima latitu

aliquantas eon ſententias huic cre

didi ſubiciendas eſſe ſermon: quaſ

cum dignaberis recenſere:nõ aliud

nos pꝛedicare repies qᷓ; ꝙ lanctipa

tres noſtri toto oꝛbe docuerũt: nec
gquenq; ab illis niſi ſolos ĩpios he
reticos diſcretare. His igit᷑ uerbis
gloꝛioſiſſime venerabilis impera

rim cũ inſpirataz tibi diuinuius fid

etiam noſtra pᷣdicationemunitaʒ ec

cognoſcerem: nec in aliquo nos ab

euange lica apoſtolicaque docirina
uel carholice pꝛofeſſionis ſym bolis
diſcrepare:quoniã ſicut docet beatꝰ
apoſtolus Maulus magnũ pietaiiſ
ſacr̃m quod maniteſtum eſt i carne:

iuſtificatuʒ in ſpiritu apparuit ange
lis: pdicatum eſt gentibus:creditum

eſt in hoc mundo:aſſumptum eſt in

gloꝛia. Quid igitur tue vtilius eſt ſa
luti:quid tue congruentius poteſta

ti: q;ᷓ ut paci eccleliaꝝx domini tna cõ

ſtirunionc paoſpicias: in omnibus

tibi ſubditis dei dona defendas:ne

q; vlla ratione patiaris per inuidiã
diaboli miniſtros in cuinſq; ſeuire
pꝛouincia nt qui in ſeculo tempoꝛali

emines regno in eternum merearis

Mum igit hoc immobile fun
Adameniũ:vna hec felix ſidei pe
Petri oꝛe confeſſa: Tu es inquit
chꝛiſtus filius dei viui:tanta in ſe ſu

ſtimonia excerpta delibꝛis cz-
tholicoꝝ patrum a Leone papa
collecta Leoniqʒ imperatoꝛi di
Drecta quod dominus noſter ge
iſtoperus ſit deus: verus
homo. (Sententijs ſancti Hola
ri Pictaucſis Epiſcopi. In ſech

ſtinens argumenta peritatis: qhan
ic peruerlilatũ queſtiones ⁊ intideli
taris calũnie mouebũtur. Jam in ce

teris diſpeſatio ueruatis paterne ſit
ergo partus:⁊ coꝛpus:poſtq; crux:
moꝛs:inſeri:ſalus noſtra eſt: huma

ni generis cauſa de filius natus eſt

ex virgine⁊ ſpũ ſancio ipſo ſ bi i hac
operat one famulante: ⁊ ſua dei vi
delicet inumbꝛante virtute coꝛpoꝛis
ſibi initia conſciuit:⁊ exoꝛdia carnis
inſtituitut homo factus er uirgine
naturam in ſe carnis acciperet: per

quam huius adinixtiomis ſociciate

ſanctificatum in eo vniuerſi generis
humani coꝛpus exiſterct quemad

modum omnel in ſeper id quod coꝛ

rurſum in omnes ipſuʒz per id quod

eius eſt inuiſibile referretur. Dei igi

tur imago inuiſibilis pudoꝛẽ huma
mniexoꝛdi non recuſauit: æ poſt cõce
nature noſte contumclias tranicir
rit. Quid tandem dignũ a nobis ti
e dignationis aſſeciu impendetur.
Inenarrabilis adeo oꝛiginis vniui
vnigenitus dens in co poꝛis hůani
formam ſancte virginis utero inier
tus accreſcit.? qui oĩa continet inta
quem ⁊ per quẽ cuncta ſunt huama
ni partus lege pꝛofertur. ⁊ ad e? no.
telum ⁊ terra ⁊ omnia huiuſmõi elle
auditur: qui inuiſibilis æ incompes
rabilis eſt: non uiſu ſenſu tactnqu
moderandus cunis eſtobuolums.
Hee ſi quis digna deo recolit: tiétto
ſle maioꝛis benef cij obnoxiũ pfitee:·
quanto minus hoc dei connenerit
maieſtati. Mon ille eguit homo eff
ciper quem homo factus ſed nos
esguim'mnt veus caro fieret hitaret

ucle
re
Hele
lun
uiad
1 gon⸗
gliekt
gleben
finust
ſens
ſaturi⸗
ennt
ſteoe⸗
ſorrt
onne
nen
oſe

ſctn
hcdt
mine
mneſ
Bar.
bon
sc
hibe
ldeſi
vpeis
nns
nc
M
Sun
icen
Hcete⸗
inn
füͤcel
rdai
Nibun
ta
uslſ
Umdar
wsää
Ns l
Nshün
o
nincti
nrber
44 41
Eint.

öct.

ſvtune.

to
ſüge
Nna
Ctnto
ienme
MNeN

ot

ſncl

in nobis:ideſt aſũptioni carnis uni
tus membꝛa uniuerſe carnis incole

ret humilitas eius noſtra nobilital

eſt.Cõtumelio eius honoꝛ noſter eꝛ
quod ille eſt deus in came ↄſiſtens:
hoc nos viciſſim in deũ cx carne re
nonati. rrMUMU

Rter ceterr.

Hhominem ignoꝛat:⁊ eiuſdem perien
li res eſt chꝛiſtam Jeſum uel ſpiritũ
uel carnem noſtri coꝛpoꝛis denega
re. Omnis ergo inquit qui ↄfitebit᷑

me coꝛã hominibus:ofiteboꝛ ⁊ ego

illum coꝛam patre meo qui ẽ iu celiſ
qui aũt negauerit me coꝛam hõibꝰ:

⁊ ego negabo eum coꝛas patre meo

qui eſt in celis:hoc uerbum caro lo

quebatur: homo chꝛiſt Jeſus do

minus ſacramento vtrunqʒ vnuſ ex
iſtens dum ipſe ⁊ vnitus in idipſuʒ
naturis nature utriuſqʒ; res eſt:itata

men ut neutro careret in utroq; ne
foꝛte deus homo naſcendo eſſe deſi
neret:⁊ homo rurſus deus manen

do non eſſet:hoc itaqʒ bumane bea
titudinis ſides uera eſt: deum ⁊ ho
minem pꝛedicare:uerbum ⁊ carnem

con ſueri neqʒ deuʒ neſcire homo

ſitneque carnem igno:are ꝙ uerbũ
Wem

er cetera.

lx virgine h: ? ſecundũ pleni

Axrlſecitplane Sitam ſuã qui p̃;
ZJeſum ut verũ:deũ ita ? veruʒ

eiuſdem in eodem libꝛo in
Aus igitur vnigenitus deus

oꝝ in ſemetipſo ꝓuec
turus in deũ hominẽ hũc pꝑ oĩa eug
gelici ſermonis modũ tenuit utſe ſi
luũ dei credi doceret ⁊ hoĩs:ſliuʒ pᷣ
dicaret ⁊ ãmoneret:loquens ⁊ gere⸗
hõ vniuerſa que vei ſunt.loquenſ S

minis ſũt:ita tamen u in ipſo ntriuſ
qʒ generis ſermone nunq; niſi cum

*

ſignificatione ? hois locut ſit dei.
tẽ eiuſdẽ ĩ eodẽ libꝛo ĩter cetera.

nine infſirmitatem mentiant.⁊ quia

unus atqʒ idẽ eſt loquẽs oia que lo

quit de e ner pſo al eũ locutuz eẽ

ↄtendãt. Mec

qʒ ignoꝛanles hereticis occa
ſio ẽ nt que abeo ſecundũ nature di

ne negamus totum

ſed ſi Jeſus xpᷣe 2 hõ ⁊ deus 2 neq;
cũ ⁊ hõ iũ nõ etiã ⁊ deus:neqʒ poſt

hoiem in deo nõ totus hõ tol ſdeꝰ

unũ atqʒ idẽ neceſſe ẽ directoꝝ eius

ſacramenti eſſe quodgeneris: ⁊ cuʒ

in eo ſecundũ tẽpus oiſcernis hoie,z
a deo:dei tunc atqʒ hoiĩs diſcernis

ſermonẽ:a cum deũ atqʒ hominẽ

tpe confiteberis:dei atqʒ hois ĩ iꝑe
viiudica.Cum uero ex homie ⁊ deo
rurſum totius hominis totius ctiaz
dei tempus intelligis. Si quid alis

ad demouſtrationem tẽpoꝛis dictũ

eſt:tempoꝛe coaptato que dicla ſũt:
ut cum aliud ſit ante hominẽ deus

aliud ſit poſt hominem ⁊ deum totꝰ

homo ⁊totus deus: ne conſundas

tempoꝛibus ? generibus diſpenlati

onis ſacramentum. Cum pꝛo quali
late geneꝝ ac naturaꝝ alium ei in ſa
ſe eſt ſermoney
fuiſſe non nato alium adhuc moꝛitu
ro:alium iam eterno. Noſtri igitur

cramento hoĩs nec

cauſa hec oĩia Jeſus xpᷣs gerẽſ ⁊ coꝛ
poꝛis noſtri homo natus ſccuuduʒ

conſuetudinem noſire nature locu

eſt non tamen omittens nature: ſue

elſe quo deuſ eſt:nam tam ſi in par
tu ⁊ paſſione ⁊ moꝛte nature lũt geſ

ſit, Etrelina.

¶ Yem alio loco in codem libꝛ
inter ceteer.

cit alio carnis deputet : nõ tamen ut
liata.n. carne xps eſt monuus: rur

eſt carne ſe ſpolians. MNaturã dei in
uirtute reſurreetiois intellige diſpẽ
ſationẽ hois in moꝛte cognoſce:⁊ cũ
ſint vtraqʒ ſuis geſta naturis:vnum
tamen xpᷣm Jeſum memento eſſe: ꝗ
viuqʒ ẽ. Bec igitur vemonſtranda
a me paucis fuerũt ut vtriuſq; natu

meminiſſemus:qa qui manens ĩ foꝛ
ma dei foꝛmam lerui ſuſcepit:ipie di
uinitatem nequaq; amiſit.
AItem Elthanaſu Alexandrine ec
cleſie epi ⁊ ↄtra ad Epicteiũ coꝛin

S=S thioꝝ epiſcopꝛum.
NVomodo aũt ul dubitare au

ſi ſunt qui dicũtur xpᷣiani:ſi do

ſit: Deus quidem de ſubſtãtia ⁊ na
tura dei ſit.quod aũt ſin carnem ex
ſemine Dauid eſſe ex carneſcẽ a/
iief —
Itẽ ſancti Am bꝛoſij epiſcopi M6.
diolanẽſis eceleſie ex libꝛis quos

lihꝛo ſecũdo fideliter inter cetera.

nõ quidẽ in maieſtate ſua crucifxũ
puumuns. Sed quia idem deus idẽ

cepiionem camis hõ gelſus xpᷣs do
minus maieſtalis dicitur crucifixui
qa oↄloꝛs viriuſq; nature.i.humane
atq; diuine. In natura hois ſubijt
paſſonẽ ut diſcreie ⁊ dominus ma
ieſtatis dicatur eſſe qui paſſus eſt:2

NIdeſ ne ita deũ 1 hoiem pꝛedi
rari ut moꝛs hõi deo vero exer

alius ſit q monuus reſurrexit: SDo

ſũ tpᷣm a moꝛtuis exeitans idẽ xbs

re foꝛmã tractari ĩ domio Jeiuxpo

ninus qui ex Maria virgine ꝓpcel

miſit ad imperatoꝛẽ Gratianũ in

homo:per diuinſtatẽ deus: per ſui

filius hominis ſicut ſcriptũ eſt q de
ſcendit de celooo.
4 n alio loco in eodem libꝛo inter
Jleant igit inanis diſſenſiõis
inanes de ſermonibꝰ queſtio
nes:quia regnũ dei ſicui ſcriptũ eſt:
non in pſualione nerbi eſt ſed in oſtẽ

ſione uirtutis. Seruemus diſtinctio

nẽ diuinitatis ⁊ carnis:unus i uro
q;ʒ loquiiur dei filius: quia in eodeʒ
utraq;ʒ natura eſt: ſi quidem loqui
tur:non uno loquit᷑ ſemꝑ modo.In
tende in eo nũc gloꝛia dei nüc hois
paſſiones quaſi deꝰ loquit queũt
diuina:quia uerbũ eſt quaſi homo

ſtantia oquebatur.

dicit que ſunt hũana:quia in ea iub

mini contra Apollinariſtas.
Uin Apollinariſtas..

Ed dũ hos redar guim? :cmer
ger ali:qui carnem domini di

Jam lolerabilioꝛes ſũt Ariani:quo

fum per iſios perſidie robur adoleſ

citut maioꝛi cotentione ſe aſſcrat pa

rem filium a ſpiritum ſanciu unt?

non eſſe ſubſtantie. quia iſti diuini

tatem domini carnẽ ſubſtanlie uni

us dicere tentauerunt.

¶Item eiulſaẽ de incarnalione do

cant ? diuinitatẽ unius nature: que
tantũ ſacrilegiũ inferna uomuerũſ.

E bi mihi frequenter Niceni

concilij tractalum ſe tencre cõ
memoꝛant.ſed in illo tracratn patreꝗ

noſtri non carnem ſed uerbũ uniuſ

uerbum quidemn ex paterna ptocii

ſiffſe ſubſtantia: carnem autem ex uir

gine eſſe confeſſi lunt. Ouomodo

igitur Miceni concilit nomen obten
dliur: vnoua inducuniur que nun
quam noſtri ſenſere maioꝛes. Et re

don
heie
gun
Hiuſ
len
decre
nnef
de
fli⸗
nis
isc
Fo⸗
cut
Ei
noe
ran
ſeui⸗

nur⸗

cLxule

chren
mnt
tlee
en
ſſteb⸗
L
W
N

i

ho
bn
ane
Clet
Kche
linol

e

Win

ſald
Neg

hüͤt
nck
Pio
Eilo
nta,
on
w
Uii⸗
negi
hn
üan

Ntoſet
ſns⸗
nsane
keminis
Wge⸗
Uennei
Nnic
ra

mman
NN
Mo,
N
ümil
Gemt
H

1

magur

Ro
ſenchen,

5 ON

(Fem eiuſdem ad Sabinum epiſ

copum. .
Mge pulchꝛe apoſtoluſ eiuſdẽ

dei eſſet non rapinã arbitraus ẽ: ſe

equalem deo:ſed ſemetipſum exina
niuit ⁊ accepit plenitudinẽ nature et

pfectioniſhumane:Sicut deo nibil
deerat ita nec hoĩs confirmationi:

nt eſſet pfectus in vtraq; foꝛma. An

de aliud dicit Specioſue ioma
filijs hominũ. Ccludit᷑ Apollina

ris iſte nec quo ſe nertat habens:ſu

is claudiuur retibus.ipſe.n.dixerat
Foꝛmã ſerui accepit: non ſeruus lo
cutus: Iteꝝ ergo mierkogo Quid
eſt in foꝛma dei.Reſpondit in natu

ra dei:ſicut.n.apoſtolꝰ ait.Quia na

inra nõ ſũt dij. Quero qd ſit foꝛmã
ſerui accipiens:ſine dubio perfectio
nature ⁊ conditionis ut dixit huma
ne ut eſſet in hoĩs ſimilitudine ⁊ pu

chre non carnis:ſed hominũ dixit

eſtied quia ſine peccato erat ſolꝰ oiſ

autem homo ĩ peccato:ĩ ſpecie hõis

videbatur. Slide Daopheia ait.
Et homo iſt:⁊ quis cognoſcet eum.

bomo ſecundũ carnẽ:⁊ ultra hoieʒ

diuina opatione deniqʒ cũ lepꝛoſu,;
langeret:homo uidebatur:ſed ultrra
hominem cum mundaret:⁊ cũ La
ʒarum moꝛtuuʒ fleret:moꝛtuũ quali

homo flebat:⁊ ſupꝛa homineʒ erat
cum moꝛtuum hunc iuberet pedibꝰ
exire:homo uidebatur cum pẽderet

in cruce.ſupꝛa hominem cũ reſeratiſ

tumulis moꝛtuos ſuſcitaret.

aq Barium inter cetera.

Vyepetitione vſus eſt dicens de
domino Jelſu xpo qui cuʒ in foꝛma

(Auguſtn epilcopi ippontne

Bli itaque dubitareibi nunc
Veſſe hominem Cbꝛiſtum unde
uenturus eſt · Memoiiter recole 7

fideliter tene Chꝛiſtianam conkeſſo

nem:quoniam reſurrexit a moꝛtuis
Aſcendit in celum:ſedet ad dexteraʒ
patris:nec aliunde q́;ᷓ ide nenturus
eſt ad uiuos ⁊ moꝛtuos iudicãdos.

Ei ſic nenturus eſt:illa ãgelica noce
teſtante quẽadmodum eſt uiſus irei
celum: ideſt in eadem foꝛma carnis

atqʒ ſubſtantia cum pꝛofecto immo⸗
talitatem dedit: naturam nõ abſtulit
cetera: ä
Item eiuſdem in epiſtola ad Ao
Juſianum. S
Anc vero ita inter deum ⁊ ho
Rmines mediatoꝛ apparuit ut i
vnitate pſone copulans vtranq; na
turam: a ſolita ſublimaret inſolitis:

nſolit ſolitis temperaret: ⁊ cetera.

¶ Einſdem in expoſitione ſecundũ
Bidigitur heretice cum Chꝛi
us ſi deus ⁊ homo:loquitur
ut homo: ⁊ calũniaris dco. Il
le in ſe naturam comẽdat humanãa:
tu in illo audes deſoꝛmare diuinaʒ⸗
( Etuſdem inrra.
7 Gnoſcamus geminã ſubſtan
nam chꝛiſti: diuinam ſcilicet
equalis eſt patriihumanaʒ qua mi
noꝛ eſt patre. Rtuqʒ auteʒ ſimulnõ
duo led vnus eſt ch:iſtus.ne ſit quua
ternitas non trinitas deus. Sicut.ꝛn.
vnus eſt homo anima rationalis ect
ca:o:ſic vnus eſt chꝛiſtus deus ⁊ ho

mo:chꝛiſtum in his omnibus: chii·

ſtum in ſingalis conf temur. Quis
eſt ergo per quem factus eſt mũdus

Chꝛiſtꝰ Jelus:ſed i foma dei.Quis

eſt ſub pontio Pilaio crucifixus.

Chꝛiſtus Jeſus:ied in ſoꝛma ſerni.

Itemeiuſdem cuius ſupa.
Aies enim eſt derelictus in ifer

o. Chꝛiſtus Jeſus: ſed in ani
ma ſola, Quis reſurreciurus triduo

ſacuit iſepulch:o Chꝛiſt/ Jelus: ſec
in carn e ſola. Dicitur ergo in his
ſingulis Chꝛiſtus. NHeꝝ hec omnia

n0 vuo velires: ſed unus ẽ chꝛiſtuſ
Ideo ergo dixit. Si diligeretis me:
mira

gauderetis ntiq;:qa uado ad prem

Main nature humane gratuladũ ẽ

eo ꝙ ſic aſſumpta eſt auerbo unige
nito: ut in moꝛial s conſtitueretur in
celo:atqʒ iia fieret terra ſnblimis:
ut incoꝛuptibilis puluis ſederet ad
dexteram patris
¶ Sanceti Joanięg Cõſtãtinopolitãi
epiſcopi ⁊ cõfeſſoꝛis in homelia
De cruce ⁊ latrone.

ut hi qui eum cruciſixerũt ſue
ſſentiat dementie cecitaem:⁊ ideo de
mẽtie eoꝛum ſignum portat:⁊ ideo
ꝓpheta ait: Tunc lamentabuntur
tribus terre uidentes accuſatoꝛeʒ et
agnoſcentes peccatum: æ quid mix

eſt ſi crucem poꝛtans adueniat:quã

do ⁊ vulnera coꝛpoꝛis ipſa demon

ſtrat. Tunc enim inquit videbũt quẽ?

crucif xcrunt:7 ſicut peſt reſurrectio
nem Thome noluit diffidentiam cõ
foꝛtare: illi clauoꝛum loca mõſira

uil: lateris rulnera declaranit: dirx
itq;. Mitte manum tuã:⁊ vide quo
niã ſpiritus carnẽ ⁊ oſſa nõ habet:ſi
cut me videtis habere: ſic ⁊ tũc oſtẽ
det vulnera crucemq; demõſtra bit
ut oſtendat illum eſſe qui fueratcru

cifiriugs.
¶ Ntẽ de aſccnſione domini eiuſdẽ.
Am ſicut de vuobus iurgio ſe
aratis unus in medio poſitꝰ

ſoluit:ita ⁊ xpᷣs ſecit. Deus nobis in

ſte lraſcebalur: æ nos continebamꝰ2
iratum clementiam domini decli
nabamus: àQ ſe medium chꝛiſtus in
geſſii:⁊ ſociauit vtranq; naturam ?

iſte Jeſus: ſec

Ed cur cuʒ cruce ueniet ſcilicet

*

nobis quod imminebat ſuppliciu;
pfſeæ ſuſtinuunt.
iuſdem in eadem homelin.
Hꝛ ſtus ergo noſtre pꝛimitiaſ
obtulit patru oblatuʒ domini
ratus eſt pater ꝙ tanta dignitas
offerebat:⁊ quod offerebatur:nulla

macula fedebaf. Mã ⁊ ſuis manibꝰ

ſuſcepit oblatum:a ſue ſedis feciteẽ
participem. ⁊ quod plus eſt ad par

tem ſue dextere collocauit. Cognoſ

camus quis ille eſt:qui andiut ſede
ad dexteram meam: que nalura eſt
cui dixit: Eſto mee particeps ſedig:
que illa natura que audiuinterra es

2 in terram ibis.
¶Eiuſdſem in eadem homelia ð aſ

Bo ſermone vtar quo nerbo
dicamreperire non poſſuʒ. na
tura fragilis:natura contepta 1 om
nibus monſtrata deterioꝛ omnia vi
cit:omnia ſuperauit:omnibus hodi
erno die meruit excelſ oꝛreꝑiri. lH,⸗o
die aãgeli uota diu deſiderara ſuſce

perunt. Hocdie archangeli qo mul

io tempoꝛe cupiebant inſpicere volu
erunt. Maturam noſtraʒ in ſe vomi
nica immontali fulgenie gloꝛia pꝛei

„

derunt.

¶ Sancti Theophili epiſcopi Ale
xaãdrini de epiſtola paſchaii quꝗ

ver egyptum veſtinautt.

Vi rei teſtis ille qui loquitur:
omnes declinanerunt ſimul ĩ
ntiles facti ſũn⁊ pꝛopheta chꝛiſti au
xilium depꝛecans. Domine inclina
celos tuos ⁊ deſcende:non ut muta
alter tantuʒ liem diſcoꝛdiamq; dii ret locum in quo omnia facta ſunt:
1 ſegd ni pꝛopter ſalutem noſtram car
nem humane fragilitatis aſſumeret
apoſtolo eiuſdem concinente: Cum
elſſet diues:pauper factus eſt utnos
eius paupertate dilaremur:veniqG;

niic
mini
s

h

gin
ult
itiun
ln
u
ſin:
mar
Grt
er

icß

dicatur permanere quod fuit puſs
bomo ſieret. Paulo nobiſcuz cadẽ
pdicante. Jeſus chꝛiſtus heri 2 ho
die in eternum.in co enim quod ipᷣe
ait oſtenditeum pꝛiſtinam mutaſſe
naturam nec dininitatis ſue iminu
iſſe diuitias. quia ꝓppter nos pang
effecius plenam ſimilitudinem no
ſtre conditionis aſſumpſerat.
N(Eiuſdẽ in cepiſtola Maſchali con

litenec

in terras ⁊ de uirginali vtero quem
ſanctificauit. Egreſſus homo inter

pᷣtationem nominis ſui Emanuelid

eſt nobiſcum deus:diſpenſatione cõ

iummans:mirum in moduʒ cepit eẽ

quod nos ſumus.⁊? non deſit eſſe:

quod erat:ſic aſſumens naturã no

ſtram ut quod erat ipſe nõ perderet
q; qᷓ; enim Joãnes ſcribat: Nerbũ

caro factum eſt idemq; alijs uerbis

dicat: Et deus homo factus eſt. ver

bum tamen non eſtverſum in carnẽ
quia nunquaz deus eſſe cefſauit ad
quem 7 ſpiritus ſanctus loquuur:
Tu autem idem ipſe es ⁊ pater de ce
lo conteſtatur: Zu es filius meus di
lectus in quo mihi bene complacni

utz homo factus noſtra conleſſibe

tra Origenem inter cetera.
fTMus ſilius pairis noſtriq; me
iatoꝛ nec equalitaicẽ eius ami
itenec a noſtro conſonio ſeparatus
eſt:inuiſibilis deuſ ⁊ viſbilis homo

fomma ſeruili abſcõditus: ⁊ dominꝰ
gloꝛie confeſſione credentium com
piobatus:neq; enim pᷣuanit euʒ pa
ter nature ſue nomine: poſtꝗ; ꝓ no
bis homo ⁊ pauper effectus eſti nec
in ioꝛdane fluuio baptizatũ altero
appellauit vocabulo:ſed filium vni
genitam: Tu es filius meus dilectuſ
in quo mihi bene complacui: nec ſi
militudo noſtra in diuinitatis muta (
ia naluram: nec dininitas in noſtre ¶

nature perſa eſt ſimilitudinem. Cuʒ
ergo ꝓceſſiſſet ex nirgine deus in ea
quaʒ aſſumpſerat:humana natura
vnum ex duobus ſibi innicem corra

rijs exiſtens carne ac ſpiritu vnũ in

deum aſſumitur. Aliud deitatiſ gra
tia pꝛeſftat.
Jiem eiuſdem infra inter cetera.
ſſuas eſt quideʒ:ſed ut homo:
duplex enim erat in co natura

iIslege.
¶ Sancti Bal ilij cappadocenſis
iſcopitttt.
Eim ergo quedã in chꝛiſto ilia
Rdemuſ humana ut nibil acoõ

muni moꝛtalium fragilirate diſtare

Mideantur:quedam ita diuina utnal
li alij niſi illi ineffabili nature conue
niant deitatis:heret humani intelle
ctus anguſtia:æ tante admirationis
ſtapoꝛe perculſa quo declinet: quid
teneat:aquo ſe uertat:ignoꝛat ſi hoĩes
putat deuicto moꝛiis regno cũ ſpoli
is redeuntem a moꝛtuis cernit: pꝛo
prer quod cum omni meiu reuerẽ
tia contemplandũ cẽ:ut in vno eodẽ

qʒ ita utriuſq; nature ueritas demõ
ſtretur:ut neq; aliud indignum 2 in
decens de diuina illa? ieffabili ſub
ſtantia ſentiatur:neq; rurſũ que hu
manitus geſta ſunt: falſis illuſa ima

Sancti Cyrilli epiſcopi.
Omo natus eſt:cum ſit natu

era deus dei patris uerbũ:quo
niam ſimiliter ut nos ſanguini com
municauit ⁊ carni. Sic enim i terris

apparuit:non amittens quod crat:

ſed aſſumens hamanitans naturaʒ
in ſua ratione perfectam.
Eiuidẽ in libeo qui dr̃ Scholia.
Mas igiiur eſt 21 ante incarna
XN4 „

S
—

inde deniqs laboꝛauit ex iinere:ide
eſuriuit:ſitiuit:a fleuit bumai coꝛpo

tfionem deus derus:? qui in huma

nitate mãſit:id quod erai:⁊ eſt: ⁊ crit
non diſcernendo igitur vnũ diſcer
nendo igitur vnum dominum Jeluũu
chꝛiſtum in hominem ſeoꝛſum 2 de
um:ſed vnum eundemq; JYeſuʒ chꝛi

ſtum eſſe dicimus non ignoꝛſtes dif
lerenti
fuias inter ſeſe leruantes.
Item ciuldem:cuius ſupꝛa.

turam in humanitate:non perpeſſaʒ
commixtionem aut commutatonẽ
ut eſſet quod non erat.quicquid.n.

in alio habitare dicitur: non ipſum
fuit tale quale eſt id quod habilat:
led aliud in alio magis iutelligitur.

Alt uero in uer bi naiura ⁊ humani

tatis ſolam nobis differentiam deſi
ghat diuerſitas naturarum:vnꝰ eni
ex vtr oqʒ intelligitur chꝛiſtuſ.Ergo
in confeſſionem ut ante dixeram in
habitaſſe uer bum ait in nobis.Scit
enim vnum efle filium vnigenitum

aruem factum = hominem.

It igitur magna ⁊? ſancta ſyno

naturaliter natus filium vnigenuuz

deum vcrum de deo vero:lumen de
lumine:per quem ⁊ cum omnia fece

rit pariter bunc deſcendiſſe:incarna
tum eſſe:⁊ hominem factuʒ dei ver
bum. MHon enim dicimus ꝙ dei na
tura conuerſa uel mutata lacta ſit ca
ro:nec ꝙ in lotum hominem qui eſt

ex anima ⁊ in coꝛpoꝛe tranſfoꝛmata
ſit:ſed illud magis ꝙ carnez anima

tam anima ralionali ſibi copulaue
rit uerbum ſubſtantialiter ineffa bili
ter ut tactus ſu homo:⁊ nũcupaius

lui euam fdius hominis: non nuda

taniümodo uolũtate: ſed nec afſum

Mtelligitur tanquam aliud i
glio habitarendeſt diuinaʒ na

tem cuius ſupꝛa ad Meſtoꝛium

dus ipſuʒ qui eſt ex deo patre

ptioe ſola perſone ſed ꝙdinerſe qui
dem nature in vnũ conuenernt: vnꝰ
tamen ex ambabus xpᷣs ⁊ filius: nõ

euacuata aut ſublata diuerſitate na

turarum per coniunclionẽ:ſed quia

ſimul nobis eſſecerũt vnũ dominuz
xpm ? filium ideſt diuinitas ꝛ hbu
as naturarum: ſed cauſe con
ernaſt bilemq; eopulationẽ ad vnitatem.
Itaq; is qui ante omnia ſecula naꝰ
eſt ex patre:etiam ex muliere carna
liter dicitur ꝓcreatus: nõ quia dinui
na ipſius natura ò ſacra virgine ſiü
plit exo:dium ¶Mecqued pꝛopter
leipſam opus habuerit ſecũdo naa
ciũ:poſt illam natiuitatem quam hba
bebat ex patre. Eſt enim ineptũ bor
⁊ ſtultũ dicere ꝙ is qui ante omnia
ſecula eſt ſempiternus patri ſeccůde
generationis eguerit ut eſſe incipet:
led quia ꝓppier nos 7 ppier noſttri
ſalutem naiuram ſibi copulauit hu
manam:⁊ ꝓceſſt ex muliere icciro
natus cſſe carnaluer. NMeq;.n.pmũ

manitas per arcanam illam ineffa

naius eſt homo cõmunis ex ſlancta

uirgine:⁊ tunc demũ inhabitauitin·
eo uerbũ:ied in ipᷣa vulua vteroque
virginaliſe cũ carne coniũxit ? ſuſti
nuu generationẽ carnalẽ carnis lue
natiuitatem luam faciens. Sic illiuz
dicimus 2 paſſum eſſe ⁊ reſurrexirf/ſfe⸗e
non quia deus uerbum in ſua naltu
ra paſſus ſit. aut clauoꝛum tranſtiori
ones aut alia ſuſtinuerit vulneraꝛsde
us naq; icoꝛpoꝛalis extra paſione
eſt Sed quia coꝛpus illud qð ipliꝰ

hecomnia ꝓ nobis iple oſcit pa fuuu“
Inerat enim in eo co poꝛe quod a
nebatur: deus qui pati non potert
Simili modo ⁊ moꝛtem ipſius intel·
ligimus:imoꝛtale enim ⁊ inconꝛupßpi
buᷣe eſt naturaliter vita ⁊ viuificĩis
deus verbũ, Sed quia coꝛpus iplt

ꝓpꝛium gratia dei iuxta Pauli vo aſſumptione carnaliter deum quod
cem p:ꝛo omnibus mouem guſtauit erat:hoc ubiqʒ recte fidei ratio ꝓte
nd iccirco ipſe dicitur moꝛiẽ paſſus eſſe ſtatur:in tali ſenſu patres ſanctos fu
u ꝓ nobis:non ꝙ ipſe moꝛiem eſſet ex iſſe comperimus. Ideoilli nõ dubi
pertus: quantum ad ipſius naiuraz tauerunt: ſanctam uirginem dicefe
pertiuct. Inlania eſt enim hoc uel thentoconnon ꝙ uerbi gratia dei
lent re uel dicere. Sʒ ut quod ſupꝛa taſqʒ de ſancta uirgine ſumpſit exo:
diximus: vera caro ipſius monẽ gu chum: ſed ꝙ ex ea natum ſit: ſacrum
ſtauit:ita 1 reſur genie carne ipſius iüllud coꝛpus animatuz anima ralio
rurſus reſurrectionem dicimus: nõ nsli cui ſubſtantialiter adiunatum
4 quia in coꝝuptionem ceciderat: qd dei uerbũ carnaliter natũ eſſe d cite:
ul abſit: ſed quia eius coꝛpus reſurre ..MU
i xit: Ita xpmn 1 deum vnũ cõfuemur
on non tanq; bominem cum deo cod

iuuantes:ne diuiſionis quedã ſpeci
cs inducatur:ſed vnum iam ⁊ cudeʒ
adoꝛãtes:quia nõ eſt alienũ a verbo

Zini Leonis pape uiri eoquentiſſi
mi ac ſanctſſemmi ſermões Andreas

Parmẽlſis ſoʒjs alt s impreſſorie

“ co:pus ſuũ cum quo ipſe eria aiſſccot Plita diligentia impreſſt ienems
au pairi. Mec hoc ita dicimꝰ quali duo anno ſalutis. M.cccc.xxxv. quun·
e , bas filis aſſident bus:lſed uno cu, to Noñ.Martij. ðUMWU
ENe carne per vnitatem:quia ſi tatem co
ug pulationem factam per ſubſtantuam V
wr aut quaſi parum decoꝛà nolneim M
. w accipere:in id incidimus ut duos ſi M
„los eſſe dicamus. Meceſſe eſt enim ðDU:
uH diſcernere ⁊ diccre hbonunem ſepara
N. tum fuiſſe lola fui appellatone hbo
K noꝛatum: ⁊ rurſum quod eſt cx oo
u 2 nomine ⁊ ueritateſ.lum dei. Sed
ducernere in duos füios deinonle —
ſtum:neq; id adiuuat rectaʒ ſideira·
tionem: icet nonnulli copulatongeszszs——
neſcio quam pꝛoh beat perſonanz
dei perſonam fii bommis aſſũpſi ”!”M
ſe:leci carnem facium eſſe. id autem
eſt oſtendere dei uerbuʒ ſimiliter aca
nos participium babuiſſe carnis et
ſanguinis:⁊ coꝛpus noſtrum ꝓpier
ſin ti ſunm feciſſe:⁊ bominem cx mulire
“ ꝓceſſiſſe:non abiecta non depoſiia
uin deitate aut generalione üla quà hba
ſig bebat ex pꝛire:led manſiſle:etiam in

—
=
—
—
22

—
—
S
=☛
2

Joannis an.
mo tertius
Beati eonis
b
vltare mul.
magnis
in domini
Puidentiam
gquem magi

dicens confiteboꝛ

Agnoſce
rias adhibuit

d
oplignam
ipio factum
affectu illud
cem ut iu
e
nem ſuum
edaria
BDe epiphania
mens durs .

ſentiant
patris
eius eſſet
riũ ⁊ pꝛeſtetur

indicio
Oubitet

gni locis

ncſtium

poſſumus
repit dag

De paſſione
a vextris
legittimis

ſeuit quem

ditamur.
terunt

nunquan

Aaliiiudo
uncmo:ꝛis

vnde—
noſtri
crediderunt

eadem

in

largiaris

omnium
gaudentes
decoꝛpoꝛe
cxempiarig 8s

X„*

item eiuſdem

in lerrag

„

—

2=ð ðèð
ð
=
ðèð

5,
ð = =ðð èð
S 4 2 „
=
.
8
2 ð .
E 14
Sr . „
. 2
DE me⸗ 2

ð⁴

3

4
4

34
R4*
3
ee

ð
= èð =ð
. . . . 35 SM = £
2 . =
= S “l
. ð S
ð
. =ð
S. = 5 .
è .
E = 8 . . 3
.l =

=

2
GU
ð
èòð
= = ðòð?ðü
5 .
5 . Sè
. =
. e rrereEE
4 . ð =
B * 4 1 — „
. . “ 4
2

—=

—
è
õ

. ðð
ðð
è

annis Andreè. Epiſcopi Aleri

Jo
(cenn ſummũ pontificem Pau
lum.ij. Renetum.Epiſtola.

Paule.ij. Nenete pontifex
axime ſanctitaſ antehac
ueniam tribuit:ex imperitia foꝛſitan

gudenti tenuitatis mee maiuſculas

lucubꝛationes tua potiſſimum dedi
caꝛeʒ pietati:⁊ ꝑ ſeſe obſcure mirifico
tuo illuſtrarẽtur fulgore:⁊ fierent te
ſuſcipiente precioſe:merito his qua
drageſime auguſtis uenerabiebus
que diebus Inclytum Pontificem
Leonem pximum natiõe Thuſcum:
ut puto:ĩ Chalcedonẽſi Synodo ſũ
ma patrum admiratione ter ſanctuʒ
acclamatum:tibi MOnximo Ponti
fici tanta Cathedre thronuʒ ornatiſ
ſime implenti debui olerre:non ma
gna dificultate recognitũ ſed ſumma
utilitate perlectum. Cuius ĩ breuibꝰ
ſed diuino artificio conſumatis ſer
monibus latifſima rerum diuinarũ
myſteria ⁊ ſecundum canonicas ſcri
pturas quidam ſacri eloquij princi
patus includitur. oꝛatiõe eni parcus
ſenſibuſ uero ſublimis ĩ primiſqʒ ce
leſtis:⁊ quod eſt ante omia admira
bile:profũdiſſimus pariter atq; pla
niſſimus põtificia diſſerens maieſta
te ⁊ apoſtolico facũdus eloquio mo
deſtia illa uere Chriſtiana uirtuteq;
diuina uiua nimiruʒ Euãgelij tuba
⁊ prope electiõis uas alterum:caſta
fidei ſacramẽtis aures implet Chri
ſtianas:ut ſi plura illi ſcribere uel põ
tificaliuʒ negotiorum ingens labor
ul iuidie etatis anguſta ſpacia pmi
ſiſſent:omnes dininitatis theſauros

facile fuerit ſupra expoſitoris etiam

qualitatem aperturne Hic eſt pater

“ 2
= 8

Itua mihi pater beatiſſime

.

ſancte Leo ille magnuſcognomẽto:
primꝰdignitate:eloquẽtia nemini ce

dens:multos excedẽs ſapientia:ꝛbre

nitatis magiſter: ⁊ pene unicus arti

fex:qui tanta ↄppellationis nomen

ſanctuatis tamen merito ſuperauit.
A ſacroſanctis Apoſtoloꝛũ memo
rijs nunquam diſcedens. Cuius tu

quoque exemplo ſacratiſſima Apo

RKationuz fidei Ariſtoteles. ut om

—

nia unico abſoluaʒ uerbo Petrus

—☚

pito Chꝛiſtiano: ita demulcens ut
uinctos auditoꝛes teneat:ita doccs

ſtoloruʒ pignora ſemper amplexus
nullo tempore deſerenda cenſuiſti.
Quo adhuc diacono ⁊ pro rebus
pontificijs ab urbe abſẽte cccleſie ro
maneregius clerus ⁊ ſanctus ſum
mepontificis prope duos menſes di
ſtulit electionis ſuffragia ſanctiora.
Qui ⁊ ſi uita omni maximus fuit:ſe
ſe tamen copia miſerationis exceſſit
⁊ diuini ingenij claritate queʒ ſucceſ
ſorum multi adeo ſunt admiratiut
diu continuata uocabuli ſucceſſiõe.
Leones per ordinem uoluerintap
pellari.a quibus ciuitatis quoque
Leonine facta eſt cellebris appella
tioſHic eſt ille Leo qui maximis ec
cleſia ſiderbꝰ Ambroſio Hierony
mo AAuguſtino ne grecas põtificum
maieſtates percenſeam pares maxi
mis oibus excellentia:occidentibus
orbi Chriſtiano:et celo orientibus
angelorumqʒ conſortio:ut ſol qui
dam pro omnibus unus mundo ſa
tis fuit illuſtrando.quem ut fulgur
perhorruit hereticoruʒ impietas.co
luit ut numẽ Imperatoruʒ maieſtas
pluſq́;ᷓ dici poteſt ueluti parenteʒ ix

tas / Bic eſt leo certe eccleſiaſtice di
ctiõis Tulliꝰ. Theologie Homerꝰ.

4

in pontificio throno. Paulſus i pul

g 2

1

nerata eſt fidelis cuncta Chriſtiani

25

20

1¹⁵

10

15

MIT TI.

S T 0 V

R

Balancde Q

N Focus O

H J K 1

G

E F

D

☛
—

VierkarbSelector Standard*-Euroskala Offset

9 Copyright 4/71999 VxVMaster Gmbhi www.yxymaster. com