res populi hoc ↄſuio rẽ gerebat ut
ab actione ſceleris ſui viderent imu
nes:ſubtrahentes opera manuũ: ⁊?
exercẽtes tela linguaꝝ nolẽtes iter
ficere:⁊ clamantes erucifige. Quid
hac ſpecie religionis ĩiuſt us:quid
hac clemẽtie ſimulatiõe crudelius:q̃

lege iudei qð uobis nõ licet facere:

lcet velle:qua rõne qð co:poꝛa pol
luit coꝛda non ledit: Contaminari

occiſione eius met nitis:cuius ſuper

vos ⁊ ſuper filioſ veſtros fũdi ſagui

nẽ poſtulaſtis.ſi nõ totũ facinus ve

ſtra ĩpietas pagit:permittite pᷣſideʒ
iudicare qõð ſentu:ſed vos etiã ĩ iſᷣm
graues atq; uiolẽnti in idẽ declina
re non linitis:a quo ipſi mendaciter

abſtinetis: eccauerit Pilatus fa

ciendo qð voluit.in ueſtrã tamẽ cõ

ſciẽtiꝗ ↄfluit qcquid furoꝛ ueſter ex
toiſit. Talis etiã illic ueſtra obſeruã

ia fuit ubi pᷣciũ qð uobis xpᷣi vendi

toꝛ repo:tauit:mitti in gaʒophilatiũ’
noluiſtis:canentes.ſ.ne ſacros loon
los pecunia cruẽta pollueret. Cuinn
coꝛdis ẽ iſta ſimula io:ſacerdotũ cõ

ſcientia capit qð tẽpli archa non re

cipit refutat illi ſanguinis taxatio
cuius non timet effuſio. Quãtiſlibzʒ
ita uos fallacie circũtegatis ũbꝛacu

lis:initũ cẽ cũ traditoꝛe cõmertium:

quo iuſtũ ſanguinẽ ſicut non licuit

cõparari:ita debuit nõ offendi. ſedi

tioſis igit᷑ clamoꝛibus ideoꝝ ſedẽte

Pilato in loco cui nomẽ ẽ Golga
ti crucifigit᷑ xps:per lignũ erigitar
lapſus in l gno:⁊ guſtu fellis⁊ aceti

diluit eſca peccati. Merito igitur b

uſ q; traderet:dixerat dominꝰ:Cũ
eraltatus fuero:oia ad me trabam
ideſt tolã cãm hũani generis agam
4olim perditã in integꝝ reuocabo
naturã:in me oĩs infirmitas abole
bit:in me oĩs plaga ſanabirur Exal
tatũ a ũt Jeſum ad ſe traxiſſe oĩa nõ
ſolũ noſtre ſubſtantie paſſione: ſed
etiã totius mũdi cõmutatiõe mon

ſtratũ ẽ. Rendente.n. in patibulo

creatoꝛe vniuerſa creatura cõgemu

it: crucis clauos oia ſimul elemen
ta ſenſcrũt. MNihil ab illo ſupplicio li
berũ fuit:hoc in coionẽ ſui ⁊ terra,
rtraxit celũ:hoc petraſ rupit:monu

menta aperuit:infernuʒz reſerauit: ⁊
denſarũ hoꝛoꝛe tenebꝛarũ radios

ſolis abſcondit. Sebebat hoc teſti

moniũ ſuo mũdus auctoꝛi ut i occa

ſu conditoꝛis ſui vellent vniuerſa fi

niri.ſed patientia dei ſeruat rebuſat

qʒ tẽpoꝛibus oꝛdinẽ ſuũ:noſqʒ in il

lũ potius uocat affeciũ ut eoꝝ ſalu

tẽ petamus quox crimen honemuſ

Tanto igit᷑ pcio:tanto ſacr̃o eruti ð
poteſtate teneb:ax:⁊ ab antiq̃ᷓ capti
uitatis vinculis abſolui vare operã
dilectiſſ.mi: ut integritatẽ mentt m
.

unoſtraꝝ nulla diaboluſ arte conum

pat.Quicqd nobis ↄtra xp̃ᷣianaʒ ſi

dẽ ingeritur: quicqd g mãdata dei

ſuadet: de illius deceptionibus ue
nit:ꝗ nos ĩnumeris doliſ ab eterna

vita conat euertere:captando q̃ſdã
occaſiones infirmitatis hũane per
quas icautas negligenteſqʒ aioſ in
laqos tandẽ ſue moꝛiis inducat.oẽi
ergo per aquã ⁊ ſpiritũ ſanciũ rena
ti recolant cui renũciauerũt: ⁊ qua

ꝓfeſſione iugũ a ſetyrannice domi

nationis excuſſerint:nec in ſecũdis
quiſq;:nec in aduerſis ad moꝛiifeꝝ

diaboli currat auxiliũ: Ille.n. men

dax ẽ ab initio:⁊ in ſola viget arte
fallendi.ut humanã ignoꝛãtiã falle

lcie oſtentatione decipiat.Fitq; eoz

nũc malignus ipulſoꝛ: quoꝝ poſt
futurus ẽ ipꝛobꝰ accuſatoꝛ:Aĩe nr̃e

⁊ actionũ ipaliũ qualitates:nec ĩ na

tura elementoꝝ:nec in ſtellaꝝ effecti
bus: ſed in ſũmi? ueri dei piãte:cõ
ſiſtũt:cuius auxiliũ ⁊ milericoꝛdiaʒ

in oibus q̃ obtinere cupimus: iplo

rare debemus ſicut.n.illo qð abſit.
offenſo nihil ẽ qð nobis ualeat ſuf
fragari:ita eodẽ ꝓpitio nulla nobiſ
nocebit aduerſitas: quoniã ſi ꝓ no

bis deus:quis contra nos:qui filio

ſuo ꝓpꝛio non pepercit.ſed pꝛo no

bis oibus tradidit'eum: quomodo

nõ etiam cũ illo oĩa nobis donauit
qui viuit ⁊ regnat in ſecula leculoꝝ
NDe paſcha domini eiuſdem: ſer
ſeptimus.

—

eſt magnitudo:ut uel diffidiã ulł ern

Cio quidẽ dilectiſſimi paſcha
le feſtũ tam ſolẽne ⁊ ſublimis
eſle myſterij ut nõ ſolũ humilitatis
mee:tenuiſſimũ ſenſũ:ſed etiam ma
gnoꝝ ingenioꝝ ſupet facultatẽ. Sʒ
non ita mihi dini operiſ ↄſiderãcka

helcam de ſenuinute qus debeo eum
ſacr̃Dm ſalutis hũane nõ liceat tace

ri:eliã ſi nequeat explicari. Tuxiliã
tibus etiã or̃onibus ueſtrii afuturẽã

credimus gratiã dei: q inſpiratiõis

ſue roꝛe ſterililatẽ noſiri coꝛdis ab
ſtergat ut linguc paſtoꝛalis ofſicio qᷓ

ſcĩ gregis auribus ſint vtilia: pꝛofe
rant.dicẽte:n.domino bonoꝝoiuzʒ
largitoꝛe.Aperi os tuũ ⁊ ego adim
plebo illud. Audemus eiſdẽ uerbis
pꝛopheticis dicere: DHomine labia
mea apies ⁊ os meũ ãnũciabit lau
dem tua. Incipiẽteſ igit᷑ euangelicã
de paſſione domini hiſtoꝛiam retra

ctare dino intelligimus diſpoſuum

fuiſſe ↄſilio ut ſacrilegi iudeoꝝ pꝛin
cipes ⁊ ipij ſacerdotes qui ſeuiedi ĩ
xpᷣm occaliones ſepe queſiuerãt nõ

nili in ſolẽnitate paſchali exercendi

furoꝛis ſui accipent poteſtatẽ.Opoꝛ

tebat.n. ut manifeſto ipleret᷑ effectu:

que din fuerai figurato ꝓmiſſa my

ſterio ut ouem ſignificauuã onis ve
ra remoueret:⁊ ut:vno expleret᷑ ſa
crificio variaꝝ diferẽtia victimaꝝ.
nã oĩa illa que de imolatione agni

dinitus per Moyſen fuerat pᷣſtitu

ta.xpᷣm ꝓphetauerũt:⁊ xpᷣi occiliõ,
ꝓpᷣe denuciauerũt. Ai ergo vmbꝛe
cederent coꝛpoꝛi ⁊ ceſſarent imagieſ
ſub pᷣſentia ueritalis:antiqua obler
uantia nouo tollit ſacro: hoſtia in

hoſtiã tranſit:ſanguinẽ ſanguis ex

7 legalis feſtiuitas dũ mutat᷑: iple
ungde cum ſcribas ⁊ ſenioꝛes populi
ad impietatis conciliũ pontifices coõ
gregarent:oiumq; animol ſacerdo
tũ cura admittendi in Jeſũ ſceleris
occupaſſẽtipſi ſe doctoꝛes legis le
ge pᷣuarũt: ⁊ ſpõtaneo defeciu ritus
ſibipatrios abſtulerũt. Incipiẽte.n

feſtiuitate paſchali:q oꝛnare tẽpluʒ

mũüdare vaſa: uictimas p:ouidere

an

le gitimis puriſication bus ſacratſo tũi arcana tangunt. Non apoſtoll
nu rẽ diligent ã adhibere debuerant: ci oꝛdinis honoꝛ non lacfoꝛum tibi
s vnũ opus uacanti: 2 in unũ f⸗c nue 4 depoſito turoꝛe reſ piſce. Ciemen
¹ ſimili cru ſclitate cõiurant. Quid afſ tia iuitat: ſalus pulſat ad vità vua te
dg ſecuiuri ſupplicio inocentie ↄdẽnati reuocai. Ecce ĩ naculati ⁊ inocentes
e onc iuſticie: niſi ut 1 noua myſteria ↄdiſcipuli tui ad ſignif catio ẽ faci
; nõ apphenderent 7 antiqua uiola noꝛs expaueſcũt 7oĩs ſibi non edi
In rent. ꝛou dentibuſ ergo pᷣucipib? to ipietat s auctoꝛe foꝛmidant.Con
ne in die feſto tumuls oꝛiret: nõ de triſtati.n. ſunt nõ de conſcie reatuſʒ
e notiõi ſed facinoꝛ ſtudebat nec re de humane mutabil tatis incerto
n lig oniſeruiebat hec cura:led crimi timentes ne minus ueru e ei quod
i ni. Diligentes. n. poõii ces 7ſollicti in ſe quiſqʒ nouerata quod ipave
n ſacerdotes ſeditiones iur barũ fieri ritas puidebat. Tu aut in hac trepi
M in pcipua lolẽnitate me:uebaãt: non datione cõꝛuʒ abuteris vo nim pa
mn popnlus nõ peccaret: ſed ne xbus tentia: abſcond tetia cred s u
cti euaderet. At geſus ↄſilij ſui ceruus: dacia.Addis ipudentiã ſce eri: nec
n zin. ope p terne diſpõnis intrepid? ſigno euidentio:e terreris. Cũ ſe a
id neius ieſtamẽ ũ oſũmabat: ⁊ ne uũ cibo ali in quo ind ciũ domin po
er paſcha ↄdebat. Siſcũbenubus eni ſuera: ot nerent: tum nũ nõ reira
fun lecum diſc pulis ad edendd myſticã his a parapſide: quia animum non
luy cenã cũᷣ in Capphe airio iractar et auerns a crimine Secutũ ẽ itaque
Niͤfe qũo xpᷣs poſſet occidi: ille coꝛpo:ꝛis dilectiſſimi ſicut Joànes enãgeliſta
win 7 ſanguis ſuioꝛdinans ſactin doce narrauit ut c traditoꝛi ſuo vominꝰ
ane bat qualiſ deo hoſtis deberet offrr maniteſtius deſignâdo panẽ poꝝe
KH rinec ab boe quidẽ myſterio tradi xit in i ctũ: totũ 3 uda diabolus oc
tiin toꝛe ſubmolo ut oſtenderet nulla i cuparet 7 quẽ malignis cogitatidi
ſocclĩ iuria exaſpatꝰ qui in volũtaria erat bus obligarat: iã ipſo impietat s
vybe ipietate pſſitutuſ. IJpſe. n. ſbi fuit ma ope poſſiderct. Coꝛpoꝛe.n.taniũ cũ
nci teria ruine ⁊ cã pĩdie ſequẽs diabo ccnantius recũbebat:mente aũtia
eni lũ oucẽ nolens xpᷣm bre rectoꝛem cerdotũ iuidiã ieſt ũ ſalſitatẽ ⁊ furo
u Dicẽs itaqʒ dominus.?lmen dico rẽ iperite plebis amabat. Denique
de⸗ vobis ꝙ unus ueſiꝝ me traditura videns de minus cui flagitio iudaa
t eſt notã ſibi mraduoꝛs ac pditoꝛis eſſetintétus: qð facis in qiſec cuius
ihe oↄſciam demõſtraui: nõ aſpera nec vox hec nõ iubetis ẽ ſed ſinẽt s:nec
grpun apta impiũ increpatiõe ↄfũdẽs:ſeld træpidiſed pati:q habẽs ouʒ tẽpo
ubsl⸗ leui ac tacita admonitiõe cõueniẽs rũ ptãtem: oſtendit ſe moꝛã nõ face
lunt⸗ ut facilius coꝛꝛigeret penuẽdo:queʒ re iraditoꝛi: ſic ad redẽpiionẽ mun
ſens nulla defoimaſſet abiectio. Cur inſe d paternã 2ſeq uoluntatẽ ut facimꝰ
igst. lix inda tanta benignitate non vte qð a pſequetbus pabat: nec ipelle
urius ris ecce parcit auſibus ruiſ dominꝰ rer nec timeret. Poſtq; i if iudas
chire 7 nullite niſi indicat xpᷣs:nec nomẽę pſuaſus a diabolo diſceſſua xpo:
ni tuũ nec pſona detegit᷑: ſed veritatis ſcqʒ a copoꝛe apoſtolice uirtunſab
Nan

⁊ mile: icoꝛdie uerbo coꝛdis tui tan

lcidunu lo dominꝰ panot: turbar
illl.

ſed de ſola redimendoꝛũ falute ſolli
citus oẽ tẽpoꝛis ſpatiũ qð a pſequẽ
liũ uacabat incurſu myſticis ſermo
nibus ſacrateqʒ doctrine ſicut Joã
nis euangelio declarat:ipendii ele
uans ad celũ oculoſ:⁊ pꝛo vniuerſa

ecclefia ſuppᷣlicans pr̃i:utocẽs quos

dediſſet daturus eſſet filioſ pr unũ
fierent:⁊ in gloꝛia redẽptoꝛis indiui
dui pmanerẽt:adijciens poſtremo

illã oronẽ qua ait: r ſi fieri poteſt
tranſeat a me calix iſte. Abi nõ exiſti

mandũeſt ꝙ dominus Jeſus paſſi
onẽ ⁊ moꝛtẽ cuius iã dilſcipulis ſa
cxramẽta tradiderãt:uoluerit declia
re:cũ ipſe beatũ apim NPetrũ deuo
ta fide ⁊ charitate feruttẽ nti aduer
ſũ pſecutoꝛes gladio netet dicẽs:Ca
licẽ quẽ dedit mihi pr̃ nõ vis ut bi

bam illü. Certũqʒ ſit ⁊ qõ dominꝰ

teſtaius ẽ ipſe dicens: S
Ddilexit mũdũ ut fuiũ ſuũ daret uni

genitũ ut oĩs ꝗ credit in eũ nõ peat

ſed hẽat vitã eternã.⁊ qð ðe ipio ait
apoſtolus Paulus:Xpᷣs nos dile
xit: ⁊ tradidit ſemetipᷣm pꝛo nobis
hoſtiã in odoꝛẽ ſuauitatiſ.In ſaluã
dis.n. hõibus per crucẽ xpᷣi cõmu
nis volũ tas erat pr̃is ⁊ filij: cõmn
neqʒ conſiliũ:nec ulla poterat rõne
turbari:qð ante eterna ſecula ⁊ mi
ſericoꝛditer erat diſpoſitũ ⁊ incõmu
tabiliter erat pᷣfinitũ.Qui ergo veꝝ
totũqʒ hoĩeꝭ aſſumpſit:veros ⁊ coꝛ

poꝛis ſenſus ⁊ aĩ ſuſcepit aflectꝰ:nec

quia oia in illo plena ſacr̃is: plena

miraculis ideo aut falſis lachꝛymiſ
fleuit:aut mẽdacij eſurie ſũpſit cibũ

aut ſimulato ſopoꝛe doꝛmiuit.qJn

nr̃a hũilitate contẽptus: in nr̃a me
ſtitudine ↄtriſtatus:in nr̃o eſt dolo
re crucifixuſ:paſſionẽ eni moꝛtalita
tis nr̃e ob hoc milericoꝛdia ſubijt
ut ſanarẽi:ob boc uirtus recepit iit

diceret. qð Eſaias aptiſtime pphe
tauit dicens.Hic pciã nr̃a poꝛiat et
ꝓ nobis dolet:⁊ nos putauimꝰillũ
eſſe in doloꝛe ⁊ plaga ⁊ vexatione:
ipſe aũt vulneratꝰ ẽ ꝑꝑ pctã nr̃a ⁊ in
firmatus ẽ pp facinoꝛa nr̃a:⁊ liuo
re eius ſanati ſumus.Cum itaqʒ di

lectiſſimi dei filius dicit: Pr ſi fieri
põt tranſeat ame calix iſte nfe vtit

uoce nature:⁊ ſic cãm fragilitatis æ
trepidationis agit hũane:ut in his
q̃ tolerauda ſũt ⁊ patientia roboꝛet
⁊2 ſoꝛmido pellat. Seniqʒ ceſſans
hoc ipᷣm petere excuſato quodãmõ
nr̃e infſirmitatis metu in quo nobis
remanere nõ expedit:in aliũ affectũ
tranſit. æ dicit: NHeꝑtamen nõ ſicit
ego volo:ſʒ ſieut tu.Ecce iteꝝ:Si nõ

põt inqt calix iſte tranſire a me niii

bibam illũ:riat volũtaſ tua:hec vox

capitis ſalus eſt totius coꝛpotis hec
vox omnes confeſſo:eſ accẽdit: om

nes martvres coꝛonauit. Nãà quis
mundi odia: quis tentationũ turbi
nes:quis poſſet pſecutoꝝ ſuperare

terroꝛes:niſi xpᷣs in oibus ⁊ ꝓꝑ om

nibus patiens patri diceret: tiat vo
ſũtas tua.Diſcant igit hanc noceʒ
oẽs eccleſie filij magno pᷣcio redem
pti gratis iuſtificati.⁊ cũ adueriitas
violentie alicuius tẽtationiſ incubu

erit:pᷣſidio potentiſſiiue ratiõis vta
tur:utſupaio tremoꝛe fomidinis ac

cipiant tolerantiã:paſſionis. Hinc

iam dilectiſſimi ao pſtringenduzʒ oꝛ:
dinẽ dominice paſſionis ſermo c bdi

rigendus:quẽ ne vor cumulo ꝓplixi
tatis oneremus in quartaʒ ſabbati

diuiſo cõmuni laboꝛe diſteramus.

Addiderit pᷣcantibus nobis gratia
dei:que mihi ſoluendi debiti tribu
at facultatem. er dommũ noſtrũ
Jeſum xpᷣm qui viuit ⁊ regnati ſecu

la ſeculoꝝ Ameen.

e.
t
li
ne:
Tin
o
1i
i
ie⸗
6
s
A
n
c
Dnons
gfüi
ſu
gino
ne nli
por
Sbee
onm
gücs
a
tc
tdn
atus
Dltann
nös
nichnsn
neh
nihn
ſnot
mmoii
ſbbdd
rannn
hosgil⸗
btthn
noſri
uiſen

rr n EF N G&

mo octanus.

ximo his que compᷣhenſionẽ
domini pᷣceſſerũt:ſupeſt nũc ut anx
iliante dei gratia de iplo iam paſſo

nis oꝛdine ſicut ꝓmiimus: diſſera
mus. MNam cum verbis ſacre oꝛalio

nis ſue dominus declaraſſet:ueriſũ

me ſibi atqʒ pleniſſime ⁊ humanaz

diuinã ineſie naturã: oſtendẽs vn

de eſſet quidem qð pati nollet:⁊ vn

de quod vellet:depulſa trepidatiõe
infirmitatis confirmata magnani
mitate uirtutis redijt in ſentennam
ſue diſpoſitionis eterne: ⁊ ſeuienti
diabolo per miniſteria iudeoꝛum
foꝛmam ſerui nihil peccati haben
tis obiecit ut per eum ageretur om
niũ cauſa:in quo ſolũ erat oium na
tura ſine culpa.Irruerũt ergo in lu
men ueꝝ fili tenebꝛaꝝ ? vtentes fa
culis atq; laternis non euaſerũt iſi

delitatis ſue noctẽ:quia non intelle
xeruni lucis auctoꝛc:occupãt para
tũ teneri:⁊ tra huntvolentẽ trahbi q
ſe vellet obniti:nihil quidem in iiu

riã eius impie manus poſſent: ſed
mundi redeptio differret ⁊ nullum

ſaluaret uleſus:qui pꝛo omniũ ſalu

te erat moꝛiturus. Sinens igitinfer
ri ſibi quicqd ſacerdotũ iſtinctu fu
ro: popularis audebat:ad Annam

Capphe ſoceꝝ ac deide ad Capphã
ex Zinne iraſmiſſiõe pducit᷑: a poſt
inſanas calũniaꝝ voces poſt comẽ

tiuas ſuboꝛnatoꝝ teſtiuʒ falſitates
ad examen Pilati pontiſicum dele
gatione tranſfer::Qui dino iure ne
glecio clamantes ſe regẽ non habe
re niſi Celarem:tanq; romanis de
uoti legibus oẽ iudiciũ poteſtati pᷣ
ſidis reſeruaſſent:expetierunt execu

¶ Be paſſione domini eiuſclem ſer

Ecurlſis dilectiſſimi ſermõe ꝓ

toꝛem magis ſeuitie q; arbitriũ cau
ſe. Offerebant enim Jelnn duriſ ne

xibus vinciũ:colaphis ⁊ alapis fre
aquẽiibus:ceſũ:ſputis obluũ:cliamo
ribus pᷣdamnatũ: ut inter tot piudi
cia quem omnes vellen prire: non
auderet Pilatus abſoluere. Deni

qʒ nec in accuſaio aliquaʒ reperiſſe
cauſam:nec in ſententia ſua tenuiſſe
ↄſtantiã docet ipſa cogniiio:in qua
iudex quem innoxentem pꝛonũciat
damnat:addicens iniquo populo
ſanguinem iuſtũ:a quo abſtinendũ
ſibi ⁊ intellectu pꝛopꝛio ſenſerat:⁊ ſõ
nio vxoꝛis nouerat.( ec purgant

contaminatum animum manus lo

te:nec in aſperſis aqua digitis expi
atur:quod famulante impia mente

cõmittit᷑. Exceſſit quidẽ Pilati cul

pam facinus iudeoꝝ:quiillũ nomie
ceſaris terruũ ⁊ inuidioſis vocibus
increpatum ad effecium ſui ſceleris
impulerunt. Sed nec ipſe euaſit rea
tum:qui cooperatus ſeditioſis reli
quit iudiciũ pꝛopꝛium:⁊ in crimen
tranſiuit aliennʒ.Quod ergo Pila
tus dilectiſſimi implacabilis populi
uictus inſania multis Jelum deho

neſtati ludibꝛis ⁊ multimodiſ vexa
ri permiſi iniurus:quodqʒ euʒ fla

gellis ceſum:ſpinis coꝛonatũ: ami

ciu irriſoꝛie veſtis indutũ:pſequẽtiũ

oſtentauit aſpectui.ad muigandos
pꝛocul dubio inimicoꝝ animos exi

ſtimauit ut exaturatis inuidie odii

non vltra iam crederent plequẽdũ:

quẽ tot modis inluebaut gffictuz.

Sed cum inardeſceret ira clamatiũ
ut Barrabam indulgeniia relaxa
ret: Jeſum crucis pena ſuſcipet:cũ

cõſono fremitu diceretur a turbis.

Sanguis eius ſnper nos? ſupꝑ flli

os nr̃oſiobtinuerũt iniq i dãnatiõo,y

ſuam quod pertinacucr exigebant.

quoꝝ dentes ſicut ꝓpheta atteſtal⸗
eſt: arma erãt ⁊ ſagitte:a lingua eoꝝ
gla iius acuius. fruſtra.n.i crucifi
Rendo maieſtats domimo manus
pꝛopꝛi s ↄtinebant: in quem letalia
nocũ ſpicula ⁊ uenenata uerboꝛuz
tela iaci bant.uobis falſi iudei ⁊ ſa
crilegi puc pes populi lotũ facino
ris iſtius põdus incũbit. ⁊ lʒ imani
tas ſceleris ⁊ pᷣncipẽ obligarit mi
lites:oĩs tamẽ facti ſũma nos argu
it ⁊ ſiqd in ſupplicio xpᷣt ueł Pilati
p ccauit iudiciũ uelcohoꝛtis obſeq
um hoc uos facit humani generis
odio dignioꝛes:qa neſtri furoꝛis im
pulſu nec illis innocẽus eſſe licuit:
ꝗqbus iniꝗtas uf̃a non placuit.Tra

dtas iaq; dominus ſeuictiũ uolũ

tati ad irr ſi nẽ regie dignitatis ſup
plicij ſui inſſus ẽ eſſe geſtatoꝛ: ut im
pleref qð Eſaias ꝓpheta puiderat
dicens: Ecce naius ẽ puer ? dalus
eſt nobis flius:cuins iperiũ ſuper
humeros eins. Cũ ergo. dominus
lignũ poit rei crucis quod i ſecptꝝ
ſibi ↄuerteret poteſtatis.crat quidẽ
hoc apnd ĩpioꝛũ oculos grãde ludi
bꝛũ:ſed manifeſta batur ſ delibus
graade myſteriũ:quia gloꝛioſiſſimꝰ
Diaboli nictoꝛ? inimicarũ nirtutuzʒ
potẽt ſſ mus debellatoꝛ pulchꝛa ſpe
ce triũphi ſui poꝛtabat tropheuʒ:⁊
inuicte patitie humeris ſignũ ſalu
tis adoꝛãdũ regnis oĩbus inſerebat
tanquã ⁊ tunc ſpla cperis ſui imagi
ne omnes imitatoꝛes ſuos cõfirma
ret: ⁊ diceret:Qni non accepir crucẽè᷑
ſuam: ſequitur me: non eſt me di
gnus. Euntibus autem cum Zeſu
tur bis ad locum pene Simon qdã
Cxyrenens in uen us eſt: in quem li
gnum crucis ranſferreiur a domi
no ni etiam tali facto pᷣſignarer gen
tium fides quibus erux chꝛiſti non

confuſio erat futura ſed gloꝛſa NMõ
ergo foꝛtuitum ſed figuratum ⁊ my
ſticum fuit:u iude s in ch.i tũ ſeuiẽ
tibus ad compatiendum ei peregri
nus occurrerendicite apoſtolo. Si
compatimur: ⁊ conregnabimus: ut
ſacrat ſſumo Sauatoꝛis obpꝛobꝛio

non Hebꝛeus quiſqua n nec Iſrae
lua ſed alienigena ubderetur er

hanc enim tranſlanonem a circũci
ſione adpᷣputium a filas carnalibꝰ?
ad filios ſpiritales immaculati ag
ni ꝓpitiatio ⁊ omninm ſacramento
rum pleniiudo tranſibat. Si quidẽ
paſcha noſtrum ut au apoſtoluſ im
molatus eſt chꝛiſtas:quiſe nouũ 2
ueram reconciliationis ſacriticium
offerens pa tri non in templo cuus
iam erat tinita reuerentia. nec intra
ſepta ciuitatis ob meritum ſue ſcele
ris diruende.ſed foꝛis⁊ extra caſtra
crucifxus eſt ut ueternm uictimarũ
ceſſante myſterio noua hoſtia nouo
imponeretur aliari. ⁊ crux chꝛiſti nõ
templi eſſetra:ſedmundi. Exalta
to igitur dulectiſſ mi per cruceʒ chꝛi
ſto non illa tantum ſpecies aſpectui
mentis occurras:que fuit in oculis

impioꝛum:quibus per Mo vlen di
clum eſt. Et eri pendẽs uit tna an

te oculos tuos ⁊ imebis die ac noc
te:⁊ non credes uite tue: Iſt enim

nihil in crnciſxo domino pᷣter faci
nus ſuum cogitare potuerum habẽ

tes timoꝛem nen quo fides uera iu

ſtificalur.ſed quo conſcictia iniqua

toꝛquetur. Moſter nero intellecius
quem ſp ritus ueritatis illuminat:
gloꝛiam crucis celo terraqʒ; radian
ſẽ puro ac libero coꝛde ſu cipiat:⁊ ĩ
terioꝛe acie uidcat quale ſu.qð do
minus cum de paſſionis ſue loque
ret᷑ inſtãtia:dixit. Aenit hoꝛa ui cla

rificet filius holſ: a infra. Nũc inqꝗt

a
1
ſeui
egi
Gi
N
bro
Nre
N
iä
N
un
meno.
ci
ſtollin
noli
Waun
ols
cenera
ne lele
dra
Cimurd
davoco
tchini
u
ßi
s Aheni
noa
Wo
Ktu
send
Non
o i
mitl.
san
Sn
lleus
unna:
öndin
chun
vleban.
buull
, Riinn

curbata aia mea:⁊ qd dicã: Water
ſalua me ex hac hoꝛa. Sed ꝓpterea

ueni in hãc hoꝛã:pater clar fica filiũ

tuũ.Et cũ vox patris ueniſſet e celo

dicens: Et clarificaui ⁊ iteꝝ clarifico
Reſpondẽs Jeſus circũſtantibꝰ di
xit: Mõ ꝓpter me vox hec facta eſt:

ſed ꝓpter uos:nũc iudiciũ mũdieſt

nũc pᷣnceps huius mũdi cijcit ſoꝛaſ
Et ego ſi exaltatus fuero a ſerra:oĩa

traham mecũ. O admirabilis potẽ
tia crucis:O ineffabilis gloꝛia paſſi
onis:in qua ⁊ tribunal domini:⁊ iu
diciũ mundi ⁊ poteſtas eſt crucifixi.

Traxiſti.n.domine oĩa ad te:⁊ cum
expandiſſes tota die manus tuas

ad populũ non credentẽ ⁊ contradi

centẽ tibi:ↄfitẽde maieſtatis tue ſen
ſũ totus mundus accepit. Traxiſti

vomine oiĩa ad te:cũ in execrationẽ

iudaici ſceleris vnam ꝓtulerũt oĩa
clementa ſnĩam:cũ obſcuratis lumi

naribus celi ⁊ cõuerſo in noctẽ die

tertia quoqʒ motibus quateret ĩſo
litis:vniuerſaq; creatura impioꝝ ſe

vſui denegaret.Traxiſti domine oĩa
ad te:quoniã ſciſſo tẽpli velo ſancta
ſcõꝝ ab indignis poniificibus receſ
ſerunt:ut figura in ueritatem:ꝓphe
tia in manifeſtationt᷑: ⁊ lex ĩ euange

liũ verteret᷑.i Traxiſti domine oĩa

ad te: ut qð in vno Judee tẽplo ob
umbꝛatis ſignificationibus tegeba

tur:pleno aptoq; ſacr̃o vniuerſarũ

ubiqʒ nationũ deuotio celebꝛaret.

Nunc.n.⁊ oꝛdo clarioꝛ leuitaꝝ ⁊ di

gnitas amplioꝛ ſeruoꝝ:a ſacratioꝛẽ
vnctio ſacerdotũ:quia crux tua om
niũ fons benedictionũ:oĩium ẽ cau

ſa gratiaꝝ:per quam credẽtibus da

tur uirtus de infirmitate: gloꝛia de
obpꝛobꝛio:uita de moꝛte. Nũc etiã
carnalium ſacrificioꝝ uarietate ceſ
ſante oẽs vifferentias hoſtiarũ yna

coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis tui ſplet obla
tio:quoniã tu esverus agnus de
tollis pctã mũdi.⁊ ita in te vniueria
pficis myſteria:ut ſicut vnũ eſt pꝛo oĩ
uictima ſacrificiũ:ila vnũ de oĩ gẽte

fit regnũ. Confiteamur igit dilecui

ſimi:qð btũs mag ſter gentiũ Rau
lus aplus gloꝛioſa voce conſeſſus ẽ
dicens:VYFidelis ſermo ⁊ oi acceptio
ne dignns:qa xpᷣus Jeſus uenit in
hunc mundũ peccatoꝛes ſaluos fa
cere:hinc mirabilioꝛ ẽ erga nos mi
ſericoꝛdia dei:qð nõ ꝓ iuſtis neque
ꝓ ſanctisſʒ ꝓ iniquis ⁊ impijs xpᷣs
moꝛtuus ẽ:⁊ cum moꝛtis aculeũ re

cipere nõ poſſet natura deitatis:ſuſl

cepit tamen naſcendo ex nobis.qd

poſſet offerre ꝓ nobis. Ohm enim

moꝛtui noſtre moꝛtis ſue potentiam
minabatur dicens per Oſee ꝓphe
tã:O moꝛs ero moꝛs lua:⁊ ero moꝛ
ſus tuus inferne:leges enim inſerni
moꝛiendo ſubut:ſed reſurgendo dil
ſoluit:⁊ ita perpetuitatem moꝛtis in
cidit:ut eam de eterna faceret tempo
ralem. Sicut enim in Adam omneſ
moꝛimur:ita ⁊ in chꝛiſto omnes vi

uificabuntur. Fiat utiq; dilectiſſimi

quod apoſtolus Paulus ait:ut iq
uiuit:iam non uiuat: ſed ei qui pꝛo
omnibus moꝛtuus eſt 2 reſurrexit.
Et quia uetera tranſierunt ⁊ facta
ſunt omnia noua:nemo in carnalis
uite uetuſtate remaneat:ſed omnes

de die in diem pꝛoficiẽdo per pieta

tis augmenta renouentur. Quantũ
libet enim quiſqʒ iuſtiſicatus ſit:ha

bet tamen dum in hac vita eſt: quo

pꝛobatioꝛ eſſe poſſit ⁊ melio:quiau
tem non ꝓficit:deficit. ⁊ qui nihil ac
quirit: non nihil perdit. Currendũ

enim nobis eſt fidei greſſibus miſe
ricoꝛdie operibus:amoꝛe iuſticie ut

diem redẽptionis noſtre ſpiritualit

“?
õs

celebꝛantes nõ in fermento oèekeris

malitie ⁊ neqtie:ſed in aʒimis ſince
ritatis ⁊ ne itatis reſurrectiõis xpᷣi
mereamur eſſe particeps:qui viuit ⁊
regnat in ſecula ſeculoꝝ Amen.
e paſſione domini eiuſdem ſer
WoOmnonuus.
lcramentũ dilecliſſimi dfice

— paſſiouis in ſalutẽ generiſ hu

mani:ante tpa eterna diſpoſuũ:⁊ pꝑp

multas ſignificatões oibus retro ſe

culis initiatũ nõ adhuc expectam⸗
manifeſtandũ:ſed iam adoꝛamus iĩ
pletũ.Concurrẽtibꝰ ad cruditionẽ
noſtrã ? nouis teſtimonijs? antiꝗs

dũ qð ꝓphetica cecinit tuba.Euan

gelica pandit hiſtoꝛia ⁊ ſicut ſcriptũ

eſt: Abyſſus abyſſum ĩuocat in vo
ce cataractaꝝ tuaꝝ:quoniã ad enar

randũ gloꝛiã gratie dei paribus ſi

bi uocibus utriuſq; teſtamẽti altitu
do re pondet. Et quid erat ſub vela

mine figuraꝝ pꝛofundũ.fi reuelata
luce pſpicuum.Si.n.inter illa mira
cula ſaluatoꝛis:que ſub populoꝛuʒ

—

gerebant aſpectu pauci: ueruatis pᷣ

ſentiã ſentiebant:ipſiqʒ diſcipuli vo
luntaria domini paſſiõe turbati nõ

enaſerunt ſcandalũ crucis ſine tenta
tione ſoꝛmidinis.( Ande ſides no

ſtra intelligentiã ſůmeret:vnde ↄſtã
tia robur acciperet:miſi que facia co
gnoſcimꝰ pᷣdicta legeremus. Pera
cto igit᷑ dilectiſſimi ſaluatoꝛiſ trium

pho ⁊ ↄſuma tis diſpenſationibus:

quas oia veteris teſtamenti eloqa
nũciarũti:lugeat carnalis iudeus:ſʒ

ſpiritalis gaudeat xpᷣianus? feſtiui

las q̃ illis ↄuerſa ẽ in noctẽ: nobis
coꝛuſcet in lucẽ:quoniã crux xpᷣi ea
dc eſt ⁊ credentiũ gloꝛia ⁊ nõ credẽ

tiũ pena. Ququis.n: perſequentiuzʒ
furoꝛ nihil al ud in dominuʒ maie
ſtaris operatus eſt qᷓ; atrocẽ crudeli

tatem ⁊ immite ſupplicium: redem
ptis tamen domini paſſione uerioꝛ
iuſtioꝛqʒ letandi eſt ratio q; dolẽdi

fuerit tũc diſcipuloꝝ excuſabilis pe

uoꝛ nec difſidentie culpam apoſtoii
cus meroꝛ inciderit quando cõcur

rentibus ad vnũ ſcelus iudeis:iude
oꝛumq; pꝛincipibus:ſuperbus tau
roꝛũ pinguium tumoꝛ:⁊ pꝛoterua vi

tuloꝝ petulantia ſeuniebat quando
ſub oculis ouinm paſtoꝛis iuſti ſan
guinem frementium beſtiaruʒ rabi
es expelebat:quando deniꝗʒ etiaʒ
ipſe qui pati venerat:de noſtre nata
re cõmunione dicebat. Triſtis eſt

anima meavſq; ad moꝛlem. NMunc
aũt poſt;ᷓ ſuſceptione inſinmnitatis

potentia eſt clar ficata viriutis: nul

la f delium:meſtitudine paſchalis ẽ

obſeruanda ſolẽnitas: nec cũ triſti
cia nobis geſtoꝝ oꝛdo recolenduſẽ
cum ita dominui uſus ſi malitia iu

deoꝝ ut de intentione facinoꝛis vo

lũtas ſit impleta miſerentis.Si au

tem ĩ exitu irael de egypto agni ſan

guis reſtitutio libert atis ⁊ ſacratii
ſima cẽ facta feſtiuitas: que per ho
ſtiã pecudis iam auerteret vaſtato
ris quãta populis xpᷣianis concipi

enda ſũt gaudia ꝓ nobis oĩbus oĩ
potẽs pater filio ſuo vnigenito nõ
pepcit:ied pꝛo nobis oibuſ radidit
illũ.ut in occiſione chꝛiſti palcha cẽt

verum ? ſingulare ſacrificium: quo

non ex dominatione Pharaonis
vnus populus:ſed ex diaboli capti

uitate toius mundus eruiiur. Hoc
igitur illud eſt dilecuſſimi ſacramen

tũ cui ab initio oĩa ſunt famnla my

ſteria. Nũc ſanguis iuſt Abel moꝛ
tem ſummi paſtoꝛis eloquitur: in
parricidio indeoꝛum Caym inter ſe
ctoꝛ fratris agnoſcitur. NMunc dilu
uium 2 Moe archa maifeſtat: quid

ſt
ſtl

i

(

hu
ſone
Ch
bee
An
id
r

che:
dean
ſlo⸗

ppen

küſine
ppet
ſſt ſnio
onnik
llum

lin

mints
Unornol
chalo?
mii
lndul⸗
WI u
nons
18S
wigiin
81lon
gepi
tuien
Mecng
Ried⸗
nigentoſe
Vm
ſpuchnch
o
envons
toiopi
imr. Loe
iſncamn

ndd

Ane
Notnn 1
eſ
Soli

ſit renouat ois in baptiſmo: quid
ſit ſalutis in ligno. Nuc Albꝛaã gen
tiñ pater ꝓmiſſos acquirit heredef
7 in ſemine eius nõ germen carnis:
ſed fidei ꝓpago bened cit᷑. Mũcad
pᷣnunciatũ feciſtis oĩbus feſtũ ſacer
nouoꝝ menſis enituii:ut in quo ac
cepit muũdus exoꝛdiũ: in eodem ha

beret xpian i creatura pncipium.

AQuãuis igit᷑ furentes iudei fecerint
in dominũ Jeſum quecunq; volue
rint:⁊ ſuſcepti hois ueritatẽ nullis
eoꝝ auſibus poteſtas dina ſubira
xeri:patientia tamen domini ↄſlij
ſui munus ipleuit:? ptinacia ſacrile
ge crudelitatis ꝓfecit operi ſaluato
ris:qð nõ ſcribe nõphariei nec ſũ

miintellexere põti ceſ.Si.n.cogno
uiſſent:nũc; gloꝛie dominũ crucifi

xiſſ nt. Mec itaqʒ ipſe diabolus itel
lexit ꝙ ſeuiendo in xpᷣm ſuũ deſtrue
ret pꝛincipatũ qui antique fraudis

iura non perderet ſi ſe a domini ſã

guine contineret. Sed malitia nocc
di auiduſ dũ irruit:ruit.dũ capit: ca
ptus c.dũ perſequit᷑ moꝛtalem:inci

dit in ſaluatoꝛc. Inuenit ſane ĩ hoc
molimine impendentis audacie di
gnum cooperatoꝛem:dignumqʒ cõ

ſoꝛtẽ cum impius Judas maluit di

ſcipulus eſſe diaboli q;ᷓ apoſtolus
xpᷣi:quem non timoꝛis perturbatio
ne:ſed pecunie cupiditate diſtraxit.

Aigete dilectiſſimi pꝛudenter inſpi

cite:que germina ⁊ quales fructus

de auaritie ſtirpe naſcantur:quã me

rito apoſtolus radicem omniũ ma
loꝝ eſſe definit:quia nullum pecca

tũ ſine cupiditate cõmittit᷑:⁊ omnis
Aappetitus illicitus:iſtius auidiſatis
eſt moꝛbus.Amoꝛe pccunie viliſ eſt
omnil affectio ⁊ anima lucri cupida
etiam ꝓ exiguo perire non meiuit:
nullumqʒ eſt in ulo coꝛde iuſticie ve

fletus p en tudinem incitauit. Feli

*

– —
ſtigiuz:in quo ſibi anaritia facit Ba
bitaculũ.hoc pfidus ꝗqudas inebꝛia
tus veneno dum ſitit lucrum: perne
nit ad laqueũ. taʒ ſtulte impius fu
it ut triginta argenteis ⁊ vominum
venderet ? magiſty. Cum aurem ſe
ad excpiendum iniqu ratis iudiciũ
der flius pꝛebuiſſet: bcatus apoſto

lus Petrus cuius fides ca deuono

ne feruebat: ut 1 domino compati

paratus eſſet:⁊ commoꝛi:ancilla ſa

cerdotis calumniante perterrit? ex
infirmitate periculum negationiſ in
currit. Ob hoc ſicut apparet: heſita
re permiſſus: ut i eccleſe pꝛinc pe re
medium penitentie conderetur ? ne

mo auderet ve ſua uirtute confide

re:qu ando mntabilitatis periculuzʒ

nec beatus Petrus potuillet enade

re. Sominus auten Zer us quiitra
pontificale conſ liuʒ ſolo co:poꝛe te
nebatur:trepidanonez diſcipuli ſo

ris poſiti diuino intuitu ⁊ pauentis

animum mor ut reſpexit erexit:æ in

ces ſancie apoſtole lach:yme tue: qᷓ

ad diluendam culpam negationis

virtutem ſacri baptiſmatis. Affuit

eniz dextra dominiꝗeſu chꝛiſti que

te pꝛiuſ q;ᷓ deijceres exciperet. ⁊? fir
mitatem ſtandiin ipſo cadendi peri

culo recepiſti. Aidit in te dominus
non fidem factam:mon dilectionem
guerſam:ſed conſtantiam fuiſſe tur
batam. Abundauit fletus ubi non

fecit afſectus:⁊ fons charitatis lauit
uerba foꝛmidinis:nec tardum eſt re
medium abolitionis: ubi non fuit
iudicium uoluntatis. Cno igitur in

ſoliditatem ſuam redut pe ra tantaʒ
recipiens foꝛtiudinem: ut quod in
chꝛiſti expauerat paſſionei ſuo poſt
lupplicio non timeret. Amen.

* bãſſione domini eiuſdem ler

Am mltis modis dilectiſſimi

dacia que falli teſtes iniuſtis ſacer

daotibus ſamulando ꝓtulerãt: nihij)
quod moꝛte dignũ eſſet afferrẽt hoc
quaſi inſupabile reppererũt: ut do
minũ mũdiaffectati regni iuidia p
urgerent. Cũqʒ Pilatus Jeſũ quẽ?
fruſtra nidebat argui:uellet abſolue
rũt. Si hanc dimittis nõ eris amicꝰ
ceſaris: Ois.n. qui ſe regẽ ficit:con
tradicit ceſari. Stultà inſimnlatiõeʒ
impꝛndenter Pilate timuiſti: ſi fſo:
midabile fuit nomen regiũ: ut: pxim
perio ceſaris oppꝛimi debuerit no
ue molino poteſtatis: ſi denomin
di ↄſiliũ trrannicus tibi pdidit ap

paratus.Si/puiſio armoꝝ:ſi cõgre

gatio d iuitian:ſi pᷣſidia detecta ſunt
militũ.Quid eũ granari ſinis de af
fectata potentia:cuius ſpãlis fuit de
humilitate doctrina. Romanis le

gibus non ↄtradixit:cenſũ ſubijt:di
drachma loluit:uectigalia nõ ibuit

Inue dei ſunt deo:a que ſunt ceſaris:
celari reddenda ↄſtinit:paupertatẽ
elegit: bedientiã ſuaſit: mãſuetudi
nẽ pdicauit:hoc ẽ vere non ipngna
re ceſarẽ:ſed iunare. veꝝ tamen ne i
totũ inanis videat iudcoꝝ obiectio
diſcute diligentiuſ pᷣſes:quid de do
mini geſu operibus notũ ſi: quid
de poleſtaie cõpertũ cecis viſũ:clau
dis greſſum:muts donanit cloquü:
tebus abegit: dolotes reoluit: e

monia eicci mmoꝛtuoſ ſufcitauima
ri ventisut quieſcerent: iperauit.
Magnũ pio:ſus regez iſta vemon

cdaica impieras laboꝛaret ut
occaſion aliquã ppetrandi in do
minũ Jeſũ ſceleris iueniret: ⁊ men

ſtrant: qui non hũana excellit potẽé
tia ſed uirtute dina. Hãc ergo indei
obiüciũt poreſtatẽ: comutent acenſa
tionẽ ſua.⁊ hoc pferant oꝛe quod te

nent coꝛdę:quare de terreniſ calum

niant qui ccleſtia pſequũf. Quauii·
crxrgo Milatus oneroſũ ſibi nuidio
ſũqʒ ſetiretꝙ indei de neglectmn ami
cilie ceſaris ipetebant:aliquãdiu fu

roꝛẽ ipſoꝝ mitigare conatꝰ c:z ideo

dominũ Jeſum diuerſis ↄtumeli s
affici:aut pmiſit:aut iuſſit utſatia ni
quitas. de innocetis inturüs ultenꝰ
non ſeuiret. Sed pfinaxmal n po.
pꝛis creſccbat augmẽtis:⁊ in quem
obtinuerat ius illenonls: exigebat
7 moꝛtis:vnde cũ ⁊ ſũmi ſacertoees
⁊ Ppncipes ſacerdoiũ oiſq; mulutu
do crebꝛis uoc bus accla narencrua

ciſige crucige: radidit ieſum pleq̃n

tium uolñrati. Darba ülis latrone

dim ſſo ut qui in die feſto auctoꝛen
interficiebant vite:ipunitaſeis pᷣſta

rert homicide. Eute itaq; dil ctiſſi
miaad locũ clar ficationis dom na:·
⁊ miſcricoꝛdia ab ipioꝝ ta bernacu k

exeũte:ut adimpleret quod ſ.riptũ

C.Longe ẽ a peccatoꝛibus ſalus: ſe
quebatur eum multiudo populi ?
mulierũ plangentiũ lamentat uzʒ
eũ.Solet.n.ſexus infirmioꝛ etiaʒ ꝓ

his qui fo:te ſũt digni in lachꝛvmis

cõmoueri: oànato:ũ exitus ꝓna
ture cõmunis olideratiõe mkreri.
Sed iſtũ ſibi planctũ dominus ieſuin
decdignat ipendi: qa nõ oecebat lu
ctus triũphũ:nec lamenta uicoꝛa,z
BDeniq; pouerſus ad eas: Fille inqt.
hierulalẽ nolite flere ſuꝑ me ſed ſup
voſmetipſas ⁊ luꝑ filios vſtros fle

te:quia venient dus in quibuſ dicẽt

Beate ſteriles ? uentres quenõ ge
nuerunt: ubera que non lactaue.
runt: vbi eſt triſticia cruciſigendi.

t
oiut
Acenid
loadte
dlum
ünl
mnicdio

NI.

iuß

.

en

lnl

.

ne
Pnn

upe
Tüchn
wohn
cerdo
mulben

Mercra⸗

mpeecn
Sror
A—N
ſorſn
PRan
6DoNI
Gbanecl
t
zſals:ſe
hopulis
ſennnd;
chp
Rchni
lis 9
genin,

utbt

ce
Kenl
meck
abuſoet

Abi foꝛmi
paſſuri aiuz hoꝛa ſuppliti ⁊ doceni

nullã pꝛo ſe flendi eẽ rationẽ:indicit
pniam denũciando vindicta. NHon

2* +

eſt inquit quod dolere ĩ me Hieru
ſalẽ filie debeatis pꝛo uobis plãgi
te ꝙ ueſtris filis eiulate:ſup ilos
fũdant iſti ploꝛatus quos tales viſ

cera ueſtra peperũt.Lugẽdũ nobiſ
plane eſt non de ſaluatoꝛe credẽtiũ
ſed de ĩpietate ⁊ temeritate peuntiũ
Ego crucẽ volens patioꝛ:⁊ moꝛtem
in me quam ſũ pẽpturus: admiito.
Nolite flere ꝓ mũdi redẽptiõe mo

rientẽtquẽ in maieſtate patris vide

bitis iudicantẽ. Exaltatus aũt xpᷣs

ieſus in ligno retoꝛſit moꝛtẽ in moꝛ

ℳ

tis auctoꝛẽ:⁊ oẽs pᷣncipatus aduer
ſaſq; uirtutes per obiectioneʒ paſſi i
Hhil reſederat ſanctitatis.Repudia

bilis carnis eliſit:admitteni in ſe an
tiqui hoſtis audacia:qui in obnoxi
am ſibi ſeuiendo naturã:etiã ſi exac

toꝛ auſus eſt eẽ debiti ubi nullũ po

tuit ueſtigiũ iuenire peccati.Euacua
tũ eſt igit᷑ illud generale vendiiõis
noſtre ⁊ letale cyrographũ:⁊ pactũ
captinitatis in ius tranſit redẽpto
ris ¶¶ Calui illi qui manus domini
pedeſq; tranſſoderant:ppetuis dia
bolũ fixere vulneribus:⁊ ſcõꝝ pena
mẽbꝛoꝝ inimicaꝝ fuit ĩterfectio po
teſtatů. Sic ſuã xpCo ↄſumauit victo

riain ut in ipſo ⁊ cũ ipſo oẽs qui in

eũ crederent:itrpharent.cum ergo
dominus crucifixi eo:poꝛis elcuati
one ſnblimis reconciliationẽ mũdi
exeq̃ret in quadã arce fupplici: la

tronẽqʒ ↄucrſũ ad paradili nocaret
habitaculũ:vos pncipes iudeoꝛuz
legiſqʒ doctoꝛes:nec ↄſcie impieta
te cõpuncti:nec affectu ſceleris miti
