Gb726_fol_2
author: Raimundus, de Sebunda

N 1245 11902549 021

Caunuuuuuumtanuop,boan

Tobingen

ð JM DZ M MU ”M . è Z Z JM
2 . „
—
—
.M
4
*
.

¶ Incipit Theologia naturalis/ ſiueli
ber creaturaꝝ. ſpecialiter de homie/⁊ de
natura e inqntũ homo.⁊ de his q̃ ſunt

ei neceſſaria/ad cognoſcẽdũ ſeipᷣm/⁊ de
um ⁊ ome debitũ / ad gað homo tenet et
obligat/ tam deo qᷓ; pximo. cõpoſitus a
venetabili viro/magiſtro Raymundo
de Sabunde/ In artibo ⁊ medicina do
ctoꝛe.⁊ ĩ ſacra pagina egregio ꝓfeſſoꝛe.

.

R
26827. EE
K222

=

gloꝛiam altiſſime 2 glo⸗/
rioſiſſime trinitatis / vir/
ginis Marie ⁊ totiꝰ cu/
rie celeſtis / In noĩe dñi
noſtri ihu xpᷣi/ad vtilita
ſalutẽ dĩm chꝛiſtianoꝝ.ſeqͥtur ſci/
entia libꝛi creaturaꝝ/ſiue libꝛi nature. et
Ifſciẽtia de hoĩe/q̃ eſt ꝓpꝛia homĩ inq̃ntũ
HDate / hõ eſt. Queẽ neceſſaria om̃i hoĩ.⁊ ei na/
ia lib'i/ turalis ⁊ ↄueniẽs.ꝑ quã ipᷣe illumĩatur
Jad cognoſcẽdũ ſeipᷣm ⁊ ſuũ cõditoꝛẽ.et
oſhe debitũ ad qð hõ tenet᷑ inqntũ ẽ hõ
. G Et de regula nature/ ꝑ quã etiã cogno/

l
1222
2214

2274
222474
EEEE

ee E NK KRe RNRe

22NNAE

2 E
ſſtem

Vtili/ deo q; ꝓximo.Et nõ ſolũ illumĩabit᷑ ad
tas libꝛi cognoſcẽdũ /ĩmo ꝑ iſtã ſciẽtiã volũtas
moucbit᷑ ⁊ excitabit᷑ ſponte.⁊ cũ leticia
ad volendũ ⁊ faciẽduʒ ex amoꝛe.Et nõ
ſolũ hec/ſi iſta ſciẽtia docet oẽm hoĩem
cognoſcere realiter/ſine difficultate ⁊ la/

boꝛe/oẽm vᷣitatẽ homĩ neceſſariã /tã de
oie qᷓ; de deo. Et oĩa q̃ ſunt neceſſaria

homi/ad ſalutẽ ⁊ ſuã ꝑfectionẽ.⁊ vt ꝑue
niat ad vitã eternã. Et ꝑ iſtam ſcientiã
hõ cognoſcit ſine difficultate ⁊ realiter/
qcqͥd in ſacra ſcptura cõtinetur.Et qͥ c/

qd in ſacra ſcptura dicit᷑ ⁊ pᷣcipit᷑ꝑ iſtã

. ſciẽtiã cognoſcit᷑ infallibilit/ cũ magna
certitudineæ.ita intellect human/cuʒ
RM õoymi ſecuritate ⁊ certitudĩie/omi dubita/

ſtionẽ in iſta ſcia.Et ꝑ iſtã ſciẽtiam/põt

ſolui oĩs q̃ſtio.q̃ debet ſciri tã de deo qᷓ;

de ſeipᷣo.⁊ G ſine difficultate.Et cogno/

ſcunt᷑ in h libꝛo / oẽs erroꝛes antiquoꝛuz

laudẽ et

ſcit qlibet oĩa ad q̃ obligat᷑ naturalit/tã

tione poſtpoſita / oti ſacre ſcpture aſſen
tiat/⁊ certificat᷑/vt nõ poſſit dubitare qᷓ

ppieeppon paganoꝝ ac infideliuʒ.

iſtã ſcientiã/tota fides catholica/in/
fallibiter cognoſcit᷑ ⁊ ꝓbat᷑ eſſe vera.Et
oĩs ſecta q̃ eſt ↄtra fidem catholicã/co/
gnoſcit᷑ ⁊ ꝓbatur infallibilit᷑ eſſe falſa et
erronea. Et iõ nunc in fine mũdi/eſt ne/
ceſſaria om̃i xpᷣiano / vt qlibet ſit muni/
tus/ſolidatus/⁊ certus ĩ fide catholica/
ↄtra impugnatoꝛes fidei.vt nullꝰ deci/
piatur/⁊ ſit paratꝰmoꝛi ꝓ ea.¶ Vlteriuſ Neceſſi
P iſtã ſcientiã / intelligit faciliter qlibet/ taſ huiꝰ
omnes doctoꝛes ſctõs. Immo iſta eſt libiꝛ
incoꝛꝑata in libꝛis eoꝝ.ſed nõ apparert.
Dicut alphabetũ eſt incoꝛꝑatũ in oĩbo
libꝛis. Ita iſta ſcia eſt ſicut albphabetuz
oĩm doctoꝝ.⁊ iõ ſicut alphabetuʒ pᷣmo
debet ſciri. Quare qͥlibet ſi vult intellige
re oẽs doctoꝛes/⁊ totã ſacram ſcpturaʒ
habeat iſtã ſcientia/ qꝛ eſt lumẽ oĩm ſciẽ
tiarũ. Jõ ſi vis eſſe ſolidat/fundatu./
firmatꝰ/cert. addiſce pᷣmo hanc ſciẽéti⸗
Aliter eris vagus/ꝓfugus/nõ habens
ſtabilitatẽ in teipᷣo.qꝛ iſta eſt radix ⁊ oꝛi/
go ⁊ fundamẽtũ omniũ ſcientiaꝝ/ q̃ ſũt
homĩ neceſſarie ad ſalutem. ⁊ ideo qui
habet in ſe ſalutem in ſpe / debet habere
pꝛimo in ſeradicem ſalutꝭ. Et ideo qui
habet iſtã ſcientiã/hʒ fundamẽtũ⁊ radi

cem oĩs veritatis.i¶ VUlteriꝰ. Iſta ſcien Suffi⸗

tia nulla alia ĩdiget ſciẽtia neq; arte. Nõ cietiali⸗
em̃ pᷣſupponit grãmaticã atq; logicam bi
neq; aliquã de liberalibo ſciẽtijs ſiue ar/
tibo / nec phiſicã neq; methaphiſicã.qꝛ
iſta eſt p ma ⁊ homĩ neceſſaria.⁊ oꝛdinat
oẽs alias ad bonũ finẽ/⁊ ad verã homi
nũ veritatẽ ⁊ vtilitatẽ.Quia iſta ſcia do
cet hominẽ cognoſcere ſeipᷣm/⁊ ꝓpt qͥd
factus ſit.⁊ a quo factꝰ ſit. Quid eſt bo/
nũ ſuũ.⁊ qͥd malũ ſuũ.qͥd debet facere,)
⁊ ad qͥd eſt obligatx/⁊ cui ipᷣe obligatur·
⁊ niſi hõ cognoſcat oĩa iſta.qͥd ꝓficiunt
alie ſcientie: Om̃es em̃ ſcietie ſunt vere
vanitates ſi ila deficiat.qꝛ homĩes illis
vtunt᷑ male ⁊ ad damnũ ſuũ.qꝛ ipſe ne/
ſcit quo vadat.nec vnde venit.nec vbiẽ
vnde etiaʒ docet cognoſcere oẽs coꝛru/
ptiones ⁊ defectꝰ hoĩs/⁊ damnationẽ ⁊
vnde venerit homi.Et in qᷓ ſtatu eſt hõ.
⁊ in quo pᷣ mo fuit/⁊ vnde cecidit ⁊ quo
iuit /⁊ tũ elõgat a ſua pᷣma ꝑfectõe Et
a 8

ðũ ü .

. „☚
7
—
. „
4 5 . 7
. „. 8
2
4 . —— .
* 2 1

rabiles ſnĩas.Ita ↄfoꝛmit ipſe creatu/

docet qliter repari põt homo/⁊ q̃ ſũt ne
ceſſariaad ſuã repationẽ. Et iõ iſta ſciẽ
cia eſt cõmunis/tam laycis q; clericis ⁊

ofm̃i ↄditõi hoĩm.⁊ põt hr̃e infra mẽſeʒ

⁊ ſine laboꝛe.nec oꝑtet alid impectoꝛa

ri. Nec hr̃e aliquẽ libꝛũ ĩ ſcᷣtis. Nec pᷣt
tradi obliuiõi/ſi ſemel hita fuerit. Et fa/

cit hoĩem letũ.hũilẽ.benignũ.obediẽtẽ
⁊ hfr̃e oĩa vicia odio.⁊ pctã.⁊ diligere vᷣ/

Mogch
tie

tutes/⁊ nõ inflat neq; extollit ſcientem.

¶Nꝛeterea hec ſcia arguit p argumenta

ifallibilia.qbo nullꝰpot ↄtradicere QOm̃
arguit ꝑ illa qᷓ ſũt certiſſima cuilibʒ hoĩ

exꝑientiã. ſq; ꝑ oẽs creaturas ⁊ ꝑ na/
turas ipᷣiꝰ hoĩs/⁊ ꝑ ipſũmet hoĩem oĩa

ꝓbat. ⁊ ꝑ illa q̃ hõ certiſſime ↄsᷣſcit de ſe/

ipᷣo ꝑ exꝑientiã/⁊ maxie ꝑ expientiã cu/

Erteri/
oꝛ vtili/
tas libꝛi

iuſlibet intra ſeipᷣm. Et iõ iſta ſcia nõ q̃/
rit alios teſtes q; ißmmet hoĩem.¶ Itẽ
hec ſcia in pncipio apparet valde vilis
⁊ nulliꝰvaloꝛis.eo qꝛ incipit a reb mini
mis q̃s qͥlibet vilipẽdit.ſʒ tũ in fine ſeqͥ/

tInr fructꝰnobiliſſimꝰ⁊ infinitꝰ/ſcʒ noti/

cia de deo ⁊ de hoĩe.Quia q̃nto magꝭ in

cipit ĩ reb hũilibo.tãto mag aſcẽdit ad

celeſtia 1 ardua.Et iõ qͥ vult hr̃e fructũ
cxercitet ſe pmo ĩ pᷣncipijs humilib hu
iuſmodi ſcie/⁊ nõ ↄtẽnsat.qꝛ aliter nullũ

fructũ hr̃et. Quia puer niſi bñ pᷣmo fue/

rit exercitatꝰ in cognitõe alphabeti ⁊ cu/

iuſſibet lr̃e ꝑ ſe/nõ poterit poſtea bñ ad/

diſcere ad legẽdũ.Et iõ nõ ſit alicui gra
ue/qꝛ plus ſciet infra mẽſem ꝑ iſtã ſciaʒ
q́;ᷓ ꝑ centũ annos ſtudẽdo doctoꝛes Et
hec ſcĩa nihil allegat.neq; ſacrã ſcpturã

necq; alis doctoꝛes.immo iſta ↄfirmat

Duo li/
bꝛi nob
dati ĩfra
ti.xxij.

ſacrã ſcpturã /⁊ ꝑ eaʒ hõ credit firmiter

ſacre ſcpture.⁊ iõ pᷣcedit ſacrã ſcpturã q

ad nos.i¶ Uñ duo ſunt libꝛi nobis dati
a deo.ſcz liber vniuerſitat creaturaꝝ ſi/
ueliber nature.Et aliꝰeſt liber ſacre ſcri
pture. Pꝛimꝰ liber fuit datꝰ hoĩ a pᷣnci/
pio dũ vniuerſitas reꝝ fuit ↄdita.qm̃ q̃

libet creatura nõ eſt niſi q̃daʒ lr̃a digito

dei ſchta.⁊ ex pluribo creaturꝭ ſic ex plu

ribo lr̃is cõponit᷑ liber. Ita cõponit li⸗
ber creaturaꝝ. in q̊ libꝛo etiã ↄtinet᷑ hõ/

güt ſciam ⁊ diuerſas ſigni

⁊ eſt pᷣncipalioꝛ lr̃a ipᷣiꝰlibꝛi.Et ſiẽ lr̃e ⁊

dictões facte ex lr̃is/impoꝛtant ⁊ inclu/

. . „ .

ficatões ⁊ mi

bꝛo in q̊ ſcpta ſit nõ poſſit hr̃i.ↄuenien/
tiſſimũ fuit(ne fruſtra hõ eſſet capax do

re ſimul ↄiũcte/⁊ adĩuicẽ cõꝑate.impoꝛ
tãt ⁊ ſignificãt diuerſas ſignificatões ⁊
ſnias/⁊ ↄtinẽt ſciam homi neceſſariã.
¶ Secũdus aũt liber ſepture datꝰẽ hoĩ

ſecũdo.⁊ h̊ in defectu hᷣmi libꝛi.eo qꝛ hõ

neſciebat in pmo legere/qꝛ erat cecꝰ.ſed
tñ pmꝰliber creaturaꝝ eſt oĩbo cõis.ſed
liber ſcpture nõ eſt cõis/qꝛ ſolũ clerici le
gere ſciũt in eo.¶ Jtẽ pᷣmꝰ liber.ſ.nature Differẽ
nõ pᷣt falſificari nec deleri/neq; falſe ĩter/ tia libꝛo
p̃ᷣtari.iõ heretici nõ pñt eũ falſe intellige rũ iſtoꝝ
re/nec aliqͥs pᷣt in eo fieri hereticꝰ. Secch
ſecũdus pᷣt falſificari ⁊ falſe interpᷣtari/⁊
male intelligi. Attamẽ vterq; liber ẽ ab
eodẽ.qꝛ idẽ dñs ⁊ creaturas cõdidit/et
ſacrã ſcturã reuelauit. Et iõ ↄueniunt
ad inuicẽ.⁊ nõ ↄtradicit vnꝰ alteri.ſʒ ſũi
Rmac nobᷣ ↄnatural.ſecũdꝰſuꝑnatura
is. Pꝛeterea cũ hõ ſit naturalr rõnalis.
⁊ ſuſceptibił diſciplie ⁊ doctrine. Et cũ

naturabra ſua creatõe nullã habeat actu

doctrinã neq; ſciam.ſit tñ apt ad ſuſci ⸗n
piendũ eã.Et cũ doctrina ⁊ ſcĩa ſine li

ctrine ⁊ ſcĩe diuina ſcia hoĩ libꝛũ crea

uerit. in qᷓ ꝑ ſe⁊ ſine magiſtro poſſit ſtu/
dere doctrinã neceſſariã. ꝓpter h̊ totuʒ

iſtũ mundũ viſibilẽ ſibi creauit.⁊ dedit
tãqᷓ; libꝛũ ꝓpꝛiũ ⁊ naturalẽ ⁊ infallibilẽ
dei digito ſcriptũ / vbi ſingle creature qi
lr̃e ſũt.nõ hũano arbitrio/ ſʒ diuĩo iuuã
te iudicio.ad demõſtrãdũ hoĩ ſapiam⁊
doctrinã ſibi neceſſariã ad ſalutẽ. Quã Addi/

qdẽ ſapiaʒ nullꝰ pᷣt videre/neq; legere ꝑ ſcẽtis qᷓ;;

ſe in dicto libꝛo ſꝑ aꝑto niſi fuerit a deo litas
illũinatꝰ ⁊ a pctõ oꝛiginali mũdatꝰ. Et
iõ nulłantiq̃ꝝ phoꝝ paganoꝝ pᷣt legere
hãc ſciam.qꝛ erãt excecati q̃ntũ ad ꝓpꝛi
am ſalutẽ.qᷓ;uis ĩ dicto libꝛo legerũt ali
quã ſcĩiam.⁊ oẽm quã habuerũt ab eo/
dẽ cõtraxerũt.ſʒ verã ſapiam q̃ ducit ad
vitã et᷑nã q;uis fuerat in eo ſcpᷣta/legere
nõ potuerũt.i Iſta aũt ſcia nõ eſt aliud Qnid/
niſi cogitare ⁊ videre ſapiam ſcpᷣtã ĩ cre ditaſ hꝰ

gaturis/⁊ extrahere ipᷣam ab illis.⁊ pone ſcie

re in aĩa/⁊ videre ſignificatõeʒ creatura/
rũ.Et ſic cõꝑando vnã creaturã ad aliã

⁊9iũgere ſiẽ dictionẽ dictõi·⁊ ex tali cõ/⸗

Ttes rant O
woni hlppin
muone to maio
ſiſri guiann
I A

ſnctione
tio vero
cognof
poccelc
fideliii⸗
ventacts
ſubijcin

(GHanis Tteſtiüe

(oritos
ctm
woagie
Etſi
ſtimo
gopo
magie
cxeis
tiſſimi
Etqu
diſtätes
Untom

DAnqna
1pprie
cegnis
tenp
eſ Etch
bauurde
londe
uicetiſ
luce

ntine
Niſenic
heceſſni
nedabin
heiche⸗
ntce/
ipcös
ſlicn⸗
lbeſumd

ene,
nlboig
cieſeiie
tiöopann
Paeißii
GPürumn
lrfönnis

dlrniene D
61*

iunetione reſultat ſententia ⁊ ſignifica/
tio vera. dum tũ ſciat homo intelligere
⁊ cognoſcere Et quia ſacroſancta roma-
na eccleſia eſt mater omniũ chꝛiſtianoꝝ
fideliũ.⁊ magiſtra gratie ⁊ fidei regula⁊
veritatis.idcirco ſue coꝛrectõi totaliter
ſubij citur quicquid hic dicitur ⁊ conti/
¶ Sceqᷣtur radix oꝛigo
damentũ iſtius ſcientie.

● „ 5 —

Wia bõ natu⸗

raliter ſemꝑ querit certitudi/
nem ⁊ euidentiã claram.nec
aliter quieſcit nec q eſcere põt.donec ve/
nerit ad vltimũ gradũ ſue certitudinis.
Vlerum qꝛ certitudo ⁊ ꝓbatio ſuos ha/
bet gradus.⁊ eſt maioꝛ ⁊ minoꝛ certitu/

Nirtus do.maioꝛ ⁊ minoꝛ ꝓbatio. Uirtus aũt

nin ei Pbatoiſ pbationis ? cauſa toti certitudinis oꝛi

tac ſuch/
ſciaſineli
ionenicn⸗
ſacaparde
Nilihreie
nopoſſtſn
ppinbron
mnit tdetn
i inalbli
learaml
oiiotni
vilpu.
lue Oi oH
leggeg ſinn
Ueritadeo is
ödad. S
opitlen
müsepyl
olegritti
nit⸗
riduetl
ſcbtalegtt

habetan

iiin daH
listole ſti

ubcheH

e ex teſti tur ex certitudine ⁊ virtute teſtimonioꝝ
ijs ⁊ teſtiũ ex quibꝰ dependet ⁊ cauſat᷑ tota
certitudo. Uñ quãto magis teſtes ſunt
certi.manifeſti.⁊ indubitati.⁊ veri.tãto

magis eſt certũ illud qð ex eis pbatur.

Et ſi teſtes ſint ita certi ⁊ maniteſti ⁊ te/⸗
ſtimonia eoꝝ ita manifeſta vt nullo mo/
do poſſit dubitari.nec nobis poſſint eẽ
magis manifeſta⁊ certioꝛa.tũc illud qð
ex eis ꝓbabit᷑.ſine dubio erit nobis cer/
tiſſimũ manitfeſtiſſimũ ⁊ euidẽtiſſimuʒ
Et quia qnto ſunt teſtes magꝭ extranei
diſtãtes elongati a re de qua dubitatur.
tanto minoꝛẽ fidem ⁊ certitudinẽ gene/⸗
Teſtes rant.Quãto aũt teſtes ſunt magis vici

vicini ni ꝓpinqui ⁊ intranei ⁊ indubitati.tan /
maioꝛẽ to maioꝛẽ fidem faciũt ⁊ credulitatẽ Et
fidẽ faci quia nulla res magis vicina. magis ꝓ/
unt pinqua ⁊ magis intranea vel intrinſeca.

⁊,ꝓpꝛia alteri eſt qᷓ; ißanet ſibi. Et ideo
qͥ cquid ꝓbatur de aliqua re ꝑ ipammet
rem.⁊ ꝑ naturã ꝓpꝛiam.maxime certuʒ
eſt. Et cũ nulla res creata ſit ꝓpinquioꝛ
bomi.q; iÄfemet homo ſibiiõ qͥcquid ꝓ/
batur de homie ꝑ ipſũmet hoĩem. ⁊ per
ſuam ꝓpꝛiã naturã ⁊ ꝑ illa que ſunt ſibi
certa.de illo maxime certũ manifeſtũ et
euidẽtiſſimũ eſt ipᷣi homiĩ.Et iſta eſt vti
ltas certitudo ⁊ maxima credulitas.ꝗᷓ

De oꝛigine buius ſcie

poſſit cauſari vel creari ꝑ ꝓpbationẽ. Et

ideo ipᷣemet homo⁊ ſua ꝓpꝛia natura de

bet eſſe mediũ argumentũ ⁊ teſtimoniũ c oglcere
lios ex
ſeipſo

ad ꝓbandũ om̃ia de hoic.ſ.que ꝑtinent
ad ſalutẽ homĩs.vel ad damnationẽ vł lc
felicitatẽ.vel ad bonũ vel ad malũ eius
Aliter aũt hõ nunq; erit vleim te certus
Neceſſe eſt ergo ꝙ homo cognoſcat ſe/
ipᷣm ⁊ ſuam naturã ſi aliquid velit certii
ſime ꝓbare de ſeipſo. ⁊ quia hõ eſt extra
ſeipᷣm.⁊ elongatꝰ⁊ diſtans a ſeipo ꝑ ma/
ximã diſtantiã.nec vnq;ᷓ habitauit ĩ do
mo ꝓpꝛia ſcʒ in ſeipᷣo.ĩmo ſemꝑ manſit

extra domũ ſuã ⁊ extra ſe.⁊ ex eo qꝛ igno
rat ſeipᷣm.neſcit ſeipᷣm.⁊ de tanto eſt el⸗⸗
gatus⁊ diſtata ſeipᷣo.⁊ tantũ extra ſeipᷣʒ

eſt.de qᷓnto ignoꝛat ſeipᷣm.⁊ quia totali/
ter neſcit ſeipᷣm.ideo totaliter eſt extra ſe/
ipᷣm.⁊ ꝑ ↄſequẽs quia nunq; habitauit
in ſeipſo neq; intrauit in ſe.nec vidit ſe.
ignoꝛat ſe.neſcit quid valet.⁊ ideo dat ſe
ꝓ nihilo ſcʒ pꝛo peccato.⁊ ꝓ paruo gau/
dio ⁊ modica delectatione. Quia ů ho/
mo totaliter eſt extra ſe. ideo ſi debet vi/
dere ſe.neceſſe eſt ꝙ intret in ſe ⁊ intra ſe.
⁊ veniat ad ſe ⁊ habitet intra ſe. Aliter ẽ
impoſſibile ꝙ cognoſcat ſenec videat ſe
neq; ſuũ valoꝛem.ſuã naturã.⁊ ſuã pui/

critudinẽ naturalẽ. Et quia hõ ignoꝛat

ſeipᷣm a neceſſitate.⁊ neſcit domũ ſuam

in qua debet habitate. ideo neceſſe eſt ꝙ;

alie res ducant eum in ſeĩm. Uerũ qꝛ
homo eſt in alio loco ſᷣm naturam.ideo
ſi debet aſcendere ad ſe. neceſſe eſt eũ ha/
bere ſcalam ꝑ quã aſcendet ad ſe. Tunc
autẽ homo aſcendit ⁊ vadit ad ſe quan/

do incipit ſeipʒʒ cognoſcere.⁊ tot paſſus

⁊ gradus facit ⁊ aſcendit.quot cogniti/

ones de ſeipo acquirit. Et tũc intrat in
ſeipᷣm.quãdo cognoſcit ſeipᷣm. Et quia

modus cognoſcẽdi homis eſt vt per il/
la que ſunt ſibi magis ⁊ pᷣmo nota.cog/
ſcat que ſunt ſibi ignota.⁊ ꝑ illa que ſcit
aſcendet ad illa que neſcit.⁊ cũ ſemꝑ res
minus nobiles ⁊ inferioꝛes ſint homini

pᷣmo cognite.⁊ res pfecte dignioꝛes no⸗/
bilioꝛes ſunt ei vltimo cognite.Etidco
quia homo eſt res dignioꝛ ſuꝑioꝛ ⁊ ꝑfe/
ctioꝛ huiꝰmundi ꝓpt᷑ hoc cognoſcit ali
as res inferioꝛes.⁊ vltimo cognoſcitſe⸗

9

5 dz

1
D

R

ipᷣm. Ona ppter vt homoſqui tm̃ eſt clõ
gatus a ſe ꝑ cognitõeʒ.quia totalit᷑igno

rat ſe ⁊ ſit extra ſe) poſſit reduci ⁊ venire
dad ſe ꝑ cognitionẽ.ideo eſt oꝛdinata re/
rum ⁊ creaturarũ vniuerſitas tanq; iter
via ⁊ ſcala ĩmobilis ⁊ naturalis.habẽs
gradꝰ firmos ⁊ ĩmobiles. ꝑ quã homo
vcniat ⁊ aſcẽdetad ſeĩm. In qua vna
res cſt inf erioꝛ.⁊ alia ſuꝑioꝛ.vna pꝑfecti/
oꝛ ⁊ alia minꝰ ꝑfecta.vna nobilioꝛ ⁊ di/
gnioꝛ qᷓ; alia ad modũ cuiuſdaʒ ſcalea/
ſcẽdẽdo(Et ideo vt hõ poſſit venire ad

ſui ipᷣius cognitionẽ neceſie erit ſequẽtẽ oꝛ/

Diuiſio dinem obſeruare.i¶ Pꝛimo optet videre

i/ ſa erare quãlibet rem in ſc.⁊ qͥd habet ĩ
ſeipᷣa.i Becũdo hoc ↄſiderato oꝑtʒ cõ/
parare hoĩem qui eſt ſuᷣmus inter om/
nes res mũdi ad om̃s alias res Et iſta
comꝑatio fit duoba modis. Pꝛimo ſcʒ
per ↄueniẽtiã. Et ſecũdo ꝑ differẽtiam.
ita ꝙ; neceſſe eſt ↄſiderare quã ↄueniẽti/
am habet hõ cum alijs reb ⁊ quã diffe/

rentiã. Poſtea ex iſta ↄueniẽtia ⁊ differ?

tia manifeſtabunt᷑ oĩa que ſcire debemꝰ
de homiĩe de deo. OQuia ꝑ illa que ſunt
inferioꝛa homĩs itineramꝰ ⁊ aſcẽdimꝰ

ad hominc.Etꝑ hominẽ imꝰ ⁊ aſcendi

imis in deũ.ſicuti ꝑ verã ſcalam ꝑ quaʒ
debemaſcendere in cognoſcẽdo.Aliter
eſt impoſſibile veritatẽ cognoſcere recte
Ita q duo ſunt aſcẽſus ⁊ due diete. Pꝛi
ma dieta eſt mꝰ aſcẽſus.⁊ eſt de oĩbus
inferioꝛibovſq; ad hominẽ. Secũda di
eta ⁊ ſecundꝰaſcẽſus eſt de hoĩe vſq; ad

Hate/Benera deum. Ouantüu ad pꝛimũ videndũ eſt

A

Ales gduſ quomõ multi ſunt gradꝰ reꝝ in mundo

reꝝ adi/ diſtincti adinuicẽ. imobiles ⁊ firmi.ex
uicẽ que quibs ſcala nature cõponit᷑ ⁊ oꝛdinatur

3B: ſcala Et oꝑtet cos numerare ⁊ cogitare quẽ/

nature libet ꝑ ſe.vñ tota rerum vniuerſitas re/
. ducitur ad q̃ttuoꝛ gradꝰgenerales.ex qͥ‚/
bus quattuoꝛ eſt cõpoſita ſcala nature.
Sed tamẽ infra quẽlibet gradũ gencra
lem ſũt multi gradꝰ ſpeciales.qͥ ſub vno
gradu gencrali ↄtinent᷑ Generales autẽ
gradus ſic oꝛdinant᷑ adinuicẽ.O m̃e qð
eſt vcl eſt tm̃.⁊ nõ viuit.nec ſentit.nec in
celligit.nec diſcernit.nec vult libere. ecce

». *

⁊ ↄſiderare oꝛdinẽ rerũ int᷑ ſe.⁊ diuerſos
radus reꝝ oꝛdinataꝝ in vniuerſo.⁊ cõö/

pꝛimus gdus. Ucel eſt ⁊ viuit t̃ ⁊ non
ſcntit nec intelligit ⁊c̃.ecce ſecunꝰ gra/
dus. Uelcſt viuit ſentit tm̃.⁊ nõ intelli/
git ⁊c. ecce terciꝰ gradus. Uel eſt. viuit.
entit. intelligit vult libere. ecce quartus
gradus. Sic ergo iſta q̃ttuoꝛ.eſſe.viue/
re.ſentire.⁊ intelligere.ↄtinẽt ome qð eſt
⁊ in iſtis q̃ttuoꝛ om̃ia claudunt᷑.⁊ nihil

eſt extra iſta q̃ttuoꝛ. Per intelligere enix
comp̃hendit᷑ diſcernere ⁊ vellelhberce. Pꝛim
¶ In pmo ergo gdu ſuntom̃ia q̃ habẽt õdusre
cẽ tmn.⁊ nõ viuere nec ſentire nec intelli/rum

gere. Et ſub iſto gradu compᷣhẽdunt᷑ in
finite res.que q;uis o m̃es in hoc cõue/
niãt. qꝙ habẽt eſſe tm ⁊ nõ viuere nec ſen
tire ⁊c̃.tamẽ ſub illo eſſe tm̃ multũ diffe/
runt adinuicẽ ſ̃ᷣm q vna res habet nobi
lius ⁊ dignius eẽ q; altera.⁊ nobilioꝛẽ ⁊
dignioꝛem virtutẽ ⁊ oꝑationẽ qᷓ; altera.
Undepmo ĩ iſto gradu cõtinent᷑ clemẽ

ta.ſcʒ terra.ignis.aqua.⁊ aer.⁊ vnũqð⸗

qʒ; habet ſuã ꝓpꝛiã naturã ꝑ ſe ſepꝑatam
ab alijs.ſimilr aqua aer ⁊ ignis.Et ẽ oꝛ

do inter ipᷣa.qꝛ terra eſt infimũ ⁊ q̃ſi nuil
lius nobilitat.aqua nobilioꝛ ⁊ dignioꝛ
⁊ ger dignioꝛ q; aqua.⁊ ignis nobilioꝛ

q; acr.Cõſiderãdũ eſt ergo qðᷣlibet iſto

rum p ſe q̊ntum fieri poterit.vt videaf–
quid habet in ſe.groſſe ⁊ vulgari modo
Dub iſto etiã gradu ↄtinent᷑ omia que
generant᷑ infra terrã.ſicut ſunt minera/

lia vt metalla.ſicut eſt argentũviuũ.plũ
bum.ferrũ.cupꝛũ.auꝝ.argentũ.ſtãnuʒ.
que differunt adinuicẽ fᷣm maioꝛẽ ⁊ mi
noꝛẽ nobilitatẽ. Et eſt etiã laʒuꝝ qð ex/

cedit om̃e metallũ in nobilitate ⁊ pᷣcioſi
tate Et eſt etiã ibi ſulphur ſalpetra ſalgẽ
ma ⁊ aluna que ſunt magne vᷣtutis ⁊ vi⸗
goꝛis. In iſto etiã gradu ſunt om̃es la-

pides.tam pᷣcioſi q; etiã alij. Cogita er/
go qnta virtus.qᷓntus valoꝛ eſt in lapi/

dibus pcioſis.nõ ex ꝑte quãtitatꝭ.ſʒ æ
parte virtutꝭ.vcluti ſunt Carbunculus

Jacinctꝰ Smaragdꝰ Criſtallꝰ Coꝛal/
lus ⁊c̃. In iſto etiã gradu continẽt᷑ om/

nes celi.⁊ oĩa coꝛꝑa celeſtia.om̃es pla⸗/

nete. om̃es ſtelle.ac etiã alia que habent

im̃ eſſe ⁊ nõ viuere.⁊ om̃es res artificia
les.que in hoc oẽs ↄueniunt.qꝛ habent
eſſe tm̃ ⁊ non viuere.¶ In ſccundo ãdu

eualernt

Ce leſin
Fin etihi,
illadich
ſurium.
2ſiniſtrt
plante
lercto⸗
oocn

lurconti

iey ofſin

Veodicl

tur gene⸗
tatenpe
mouent
quäd
ſuntdue
Etres:
ſſto gro
ſczſpecl
diffaun
wackt
tienkn
TWirtun
eſtalis

IñE
auirea
operot
plusqᷓ
du cot.
laſiueii
malla tea
latlligat
ſpecies.
famtd
agcſpec
tes ear
libus
malia
Gdiſt
malig⸗
haben
chilia.
buo⸗S
Oled⸗
(ns ?

nit ſſine
eoncn,
manz ⸗
Dachn
tcregunn
nmorcſerin
met ofſecdt⸗
indunt rnbi
finreligorn

Mmmeßeriäloodm

Conßfinti
ncinbocc,
nöpinorneſe
m mulrüdiſe⸗
Unobebatch
mnnobiict
Aoneidn.
Cötinantdene
1Ar. 1 Migb/

fieſenuon

icnis tic

fmüräim

licr dignien

icis Nedle
cgoclb aed

ent. n i⸗
1rulgninot⸗

tnmiefiucdtt.
Cttuntnne
miili
Namnſinn .

nmiotit
ilencöͤ,

ituee pcee.

ſelpenſag
neputist
ſunt unn
i.. Loguc⸗
lorckulp⸗
Loboncus
Lcoyrnliteß
fuitſ
oothu
es iNfo
inng hullt
imot

Scðös
Ed' reꝝ

ſcale ſunt omia illa que habent eẽ ⁊ viue

retm̃ ⁊ nõ ſentire neq; intelligere.vnde
illa dicũt᷑ viuere q̃ ꝑ ſe mouent᷑ ſine alio
ſurſum ⁊ deoꝛſum añ ⁊ retro ad dexterã

2 ſiniſtrã.In iſto gradu cõtinent᷑ om̃es
plante ⁊ arboꝛes⁊ herbe.quia dicunt᷑ vi
uere.nam mouent᷑ ſurſum deoꝛſum an/

teretro ⁊c.per ſe ⁊ ſine alio.⁊ hoc quan/⸗
do creſcunt ſurſum deoꝛſum ante⁊ retro
⁊ ꝑ ſe trahũt alimentũ a terra.⁊ nutriun

tur continue ⁊ creſcunt ⁊ augmẽtant᷑ et
generant ſua ſemina ⁊ ſuos fructus. Et

ideo dicunt᷑ viuentia.quia ꝑ ſe nutriun
tur generant᷑ ⁊ augmentant᷑.⁊ hoc ꝑ vir

tutem ꝓpꝛiã quã habent in ſe.⁊ ideo ꝑ ſe

Terci

Sd' reꝝ omiaill⸗ bent e⸗
tm̃.Et iſtud ſentire cõtinet ſub ſe videre
audire guſtare odoꝛare ⁊ tangere ⁊ oms

mouent᷑.⁊ hoc nõ habent elemẽta niſi ꝑ
quãdã ſimilitudinẽ. In iſto aũt gradu
ſunt due differentie. ſcz herbe ⁊ arboꝛes.
Et res dignioꝛ ẽ arboꝛ qᷓ; herba. Sub

iſto gradu cõtinent᷑ innumerabiles res

ſcʒ ſpecies ⁊ complexiones arboꝛũ que

differunt ad inuicem. ⁊ vna nõ eſt alia.⁊
vna eſt nobilioꝛ altera. Similiter con/
tinent᷑ innumerabiles ſpecies herbarũ.
2⁊ virtutes ⁊ nature earũ quarũ vna non
eſt alia.⁊ quelibet habet ſuam ꝓpꝛiã na

turam ⁊ virtutẽ.i¶ In tercio gradu ſunt
omia illa que habent eẽ viuere ⁊ ſentire

operatõònes quas habent anĩalia bꝛuta

plus q;ᷓ arboꝛes ⁊ herbe. Dub iſto gra/

du cõtinent᷑ om̃ia anĩalia ſiue ſint in ter
ra ſiueĩ aqua ſiue in aere.ſicut ſunt ani/
malia terreſtria qᷓdrupedia reptilia vo/

latilia atq; piſces. Conſidera quot ſunt
ſpecies animaliũ que ambulant ſuꝑ ter

ram ⁊ differentias ⁊ diuerſitates eooꝛum

ac ſpecies⁊ differentias auiũ.⁊ nobilita

qq diſtinguũt᷑ Quoniã quedã ſunt ani

tes earum. ſimiliter piſt ciũ.¶ In anima/
libus autẽ ſunt tres gradus ꝑ quos ani
malia adinuicẽ oꝛdinant᷑ ⁊ diuidunt᷑ at

malia que habent ſenſum tactꝰ tm̃.⁊ nõ
habent memoꝛiã neq; auditũ.ſicut con
chilia ⁊ anialia arboꝛibo affixa ⁊ radici/
bus. Et iſte eſt ᷣmus ⁊ infimꝰ gradus.
Quedã em̃ ſunt que habent ſenſum ta/
ctus ⁊ memoꝛiã ⁊ nõ auditũ.vt foꝛmi⸗/

ca?⁊ iſte eſt ſecũdus gradꝰ.Quedã ſunt

que habent ſenſum memoꝛiã ⁊ audituʒ.

vt anialia ꝑfecta vt canis cattus ⁊ ſimi
lia.⁊ iſte eſt terci gradus.iQuartus /
dus nõ poteſt eſſe.ſcʒ ꝙ aliqua ſint que

habeãt auditũ ⁊ nõ memoꝛiã.quia vbi⸗

cunq; eſt auditus.ibi eſt memoꝛia reli⸗/

cta ex auditu. Pꝛima aĩalia quia nõ ha
bent memoꝛiã nõ habent etiã pꝛudenti

am.⁊ quia nõ habent auditũ nõ ſunt di
ſciplinabilia.nec poſſunt moueri delo/

co ad locũ diſtante. quia nnllũ qnĩal po

teſt moueri de loco ad locuʒ niſi habeat
memoꝛiã.i Secũda animalia que ſunt

in ſecundo gradu. quia habent memoꝛiꝛ
gam.habere poſſunt aliquã pꝛudentiã.?

moueri poſſunt de vno loco ad aliũ.ſi

dicimꝰꝙ aliqua pꝛudentia eſt in foꝛmi/

ca quãdo congreget grana frumenti ad

moꝛiã. ſed quia nõ habent auditũ ideo
nõ ſunt diſciplinabilia.iTercia anima
lia que ſunt in tercio gradu. quia habẽt
memoꝛiã ⁊ auditũ.ideo ſunt aliquo mo

do diſciplinabilia. vt canes ⁊ aues. Et

iſta om̃ia tam de pꝛimo q; ſecũdo ⁊ ter/
cio continent᷑ ſub generali gradu ſcilicʒ

ſub tercio.quia omia dicunt᷑ ſentientia.

Tamẽ anĩalia pꝛimi gradus ſunt ꝓpin
quiſſima plantis.⁊ iõ ſunt infima.ni
malia ſecũdi gradus ſunt magis diſtã/
tia a plantis.⁊ ideo ſunt nobilioꝛa.Ani
malia tercij gradus ſunt magis elonga/
ta a plantis.⁊ ideo ſunt adhuc nobilio/
ra.Et hoc de tercio gradu.i¶ In quarto
gradu ſunt om̃ia illa que habẽt eẽ.viue/

re.ſentire.⁊ intelligere.diſcernere.velle.⁊

nolle libere:ſiue que habent liberũ arbi⸗/

aliquẽ certũ locum. ⁊ hoc eſt ꝓpter me⸗

Quart⸗?
gaꝰ reꝝ

trium. In iſto gradu ſunt homĩes. quu

bus nihil deficit ĩ natura.neq; aliquid
poteſt eis vltra addi.quia ſupᷣ liberũ ar/

bitriũ nõ eſt aliquis gdus.nec eſt aſc-cen/

ſus vlterius in natura. Nõ em̃ eſt maioꝛ
dignitas naturalis qᷓ; ẽ liberũ arbitriuzʒ
vnde quia homies habẽt rationẽ.ideo
poſſunt intelligere.diſcernere.iudicare.

ratiocinari.⁊ ſunt capaces ⁊ ſuſceptibi/

les cognitõis exꝑimẽtalis.⁊ artis.⁊ ſci/
entie.ac doctrine.qð nõ habent alia ani

malia. Et quia habent libeꝝ arbitrium
Fm naturã.ideo poſſunt velle.⁊ nolle cõ

3 3

=ð

ſentire diſcernere ſponte ⁊ libere abſq;
coactione. qð nõ poſſunt alia animalia.
De iſto quarto gradu latius dicetur in
titulo.lxi.lxiij.⁊ lxv.⁊c. Et ſic cõpleta eſt
tota ſcala nature cuʒ ſuis gradibus. Et
hec eſt pꝛima cõſideratio in hac ſcientia

radicalis ⁊ fundamẽtalis.ſcʒ conſidera

re iſtos gradus in ſex bene plantare ⁊ ra
dicare eos in coꝛde⁊ figurare ſicut ĩ na
fura realiter. . 3
₰(Sequit᷑ comꝑatio homiĩs ad alias
W res inferioꝛes ſm cõuenientiã ⁊ differẽ/
tiaʒ ſiue comparatio quarti gradus ad
tres gradus pcedẽtes. Et pꝛimo ſᷣm cõ
*uenientiã ⁊ hoc dupliciter. ſq fm cõue⸗

nientiam generalem. ⁊ ſ̃ᷣm cõuenientiaʒ

iſtis gradibus rerũ que ſũt

in mundo per ſenſum ⁊ ex/

re. Nunc opꝑtet facere comꝑationẽ ⁊ cõ/
pararevnã rem ad aliam. ⁊ compare ho
minẽ ad om̃es alias res.⁊ hoc ſ᷑ᷣm con/
uenientiã ⁊ differẽtiã.ſcʒ in quo ↄuenit
homo in alijs reb inferioꝛ: ibo et in quo
differt ab eis.Et in iſta comꝑatione co/
gnoſcet ſeipᷣm.⁊ hoc qð eſt ſupꝛa ipſum

ſcʒ deũa ſuum conditoꝛẽ.i¶ Conſideret
ergo homo pꝛimo cõuenientiã quã ha-

bet cum alijs reb. Et pᷣmo generaliter.
Benera ſecundo ſpecialiter. Unde homo cõue⸗/
lis ↄue/ nit cum om̃ib alijs rebus inſenſibilibꝰ
nientia ⁊ habet cõuenientiã cum eis.quia habʒ
hoĩs cũ in ſe illa que alie res inſenſibiles habent
alijs re/ ⁊ eaſdẽ ꝑfectiones ⁊ om̃es gradus.Un
bus ge habet in ſeeſſe ſicut res in pꝛimo gra
du.vt ſunt elementa.quia ↄtinet in ſe(li/
cet inuiſibiliter) quattuoꝛ elemẽta ⁊ ſub
alia foꝛma.⁊ nutritur ꝑ elementa.⁊ ha/
bet vitã in eis ⁊ habitat in eis.⁊ ſine eis
nõ poteſt viuere ⁊ conſeruari ꝑ vnũ mo
mentũ.⁊ ſic cõuenit cum eis ⁊ cũ oĩbus
que habent eſſe tm̃ ⁊ nõ viuere generali
Sc&òa ter. Item cõuenit cum reba ſecundi gra/
ↄueniẽ/ dus vt ſunt plante ⁊ arboꝛes ⁊ herbe.qꝛ
tia habet eſſe viuere ⁊ nutriri ſicut ille au/
gmẽtari generare ⁊c̃. Quoniã homo vi

equibo nullus poteſt dubita

uit. nutrit᷑ creſcit. generat. ſicut arboꝛes
7 plante. Etiam cõnenit cũ rebus tercij Tercia

gradus. vt cum anialibo bꝛutis queha/ ↄueniẽ/
bent eſſe viucre ⁊ ſentire.vnde homo ha tia

bet viſum auditũ guſtum tactũ ⁊ odoꝛa
tum doꝛmire ⁊ vigilare comedere bibe/
re ſicut alia anialia. Ergo magnã cõue/
nientiã habet cũ eis. Illa ergo queſunt
in alijs rebo triũ graduũ ſunt in homie.
Ergo habet cõuenientiã cõfraternitatẽ
⁊ amiciciã cum om̃ibo alijs rebus infe/

rioꝛib. Sed tamẽ debet homo cõſide/ Nota

rare ꝙ illa que res inferioꝛes habẽt diui

ſim homo habet om̃ia illa coniũctim ?
ſimul vt declarandũ eſt. Nam omia ha

bet homo ⁊ nihil ſibi deficit deom̃ibus

quattuo: gradibo nec aliqͥd poteſt ſuꝑ/

addi.nec aliquis gradus poteſt eſſe ſn/
pꝛa hominẽz in dignitate.quia habet el/
ſe.viuere.ſentire.⁊ intelligere.⁊ liberum

arbitriũ.⁊ ſic que ſparſim ⁊ diuiſim ſũt

in alijs reb ꝑ ſuas poꝛtiões ſunt in ho/
mine cõiunctim ⁊ nihil ei deficit.
dic oſtendit᷑ fructus qui ex iſta com
paratione ſequitur. quoniã ad oculum
ꝓbatur ⁊ cõcluditur ꝙ aliquis eſt domi

nus inuiſibilis ſupꝛa hominẽ quiipſuzʒ
condidit ⁊ oes iſtos gradè oꝛdinauitt.

—

*7.

õſiderare quid debet homo

certe quia homo habet coniũctim ⁊ ſi/
militer illa que alie res habent diuiſim.

debet arguere ꝙ ille idez qͥ oꝛdinauit di/
uiſim alias res ⁊ naturas dando cuili/
bet ſuam poꝛtionẽ. ꝙ ille idem numero
⁊ nõ alius coniũxit om̃ia ſimul in ipſo

homie.ſcʒ coniũ xit eſſe.viuere.ſentire.⁊
ĩtelligere ⁊ liberũ arbitriũ.Ergo ille idẽ
qui dedit reb inferioꝛiba hoc qð habẽt
dedit homini hoc qð habet.Ergo ſicut

homo non dedit alicu i rei inferioꝛi hoc
qð hʒz Ita ſibimet ipᷣi nõ dedit illud qdᷣ
habet. Sicut ergo homo nõ dedit infe
rioꝛi rei eſſe neq; viuere neq; ſentire. Ita

nec homo dedit ſibijpſi.neq; eſſe viuere

neq; ſentire neq; intelligere. Ergo eadez

Bnc opoꝛtet

Barguere ⁊ cocludere ex iſta cõ
paratione.⁊ quid debet exinde arguere:

onn“⸗

umi
frof⸗
ni,C
dusno

Vi ſog iu

e imimnit

c limitaut

bacnt
ſgolende
1planns!
ointaln
minesbet
lerpole
Pitiſtani
nocke
coplem
deficit.

noiſac

caor Eta
guoſfii

ouhtſa
lbecycl
Aulllded
ſnöv

3
4

Menkoran
öhaber
ſurataE
oꝛomib
Mnitauit,
mugiter.
nigorgin⸗
lbetſunm
ſgencnit
Aenonit
horeskbe
(gliordine
Uinnkan
hncias⸗
Cunnitq⸗
etnot
Glis cn⸗
thoibne
Undieſt
di. no
mab.

ntarbeg

nlebanckit
Uctürdet
megcrebir
moghicine
Cocpeime
mtinbani
Göfunni
ſonbus ie

Ponni

eshabai
Lcenüögint
Famoßian
ardeoſſibie
aorct ſ⸗
polceſcſeſu⸗
guigbaberc
ge ꝛlbounn
1 diuiinſit
9 ſant nho⸗
cich

adoh
wisc domi
nmecalhoi
3 R

ponel
ocht hon
gorer Meb
engor
nümimn l,
tdiuilin.
zGinaundi
dando Ci/
jem nrme
imnlinpe
uce
Eigeleii
oeöknn
Ewri
nteioiht⸗
eirinngs
höͦettif⸗
imnr) 4
gGeſun
S

tio

„„„»
Ti.iiii.

manus oiĩa fecit. Idem dũs. idem arti/

ferx omia oꝛdinauit ꝓp oꝛtionauit ⁊ limi
tauit.¶ Oueram ergo quare res pᷣmi g/

Querẽ/
do duẽ
ĩ cogni/
tionẽ ði

neq; viuere neq; ſentire vt elemẽta?tquis
limitauit eis vt nõ plus haberẽt: Etq
limitauit arboꝛibo ⁊ plantis.vt nõ habe
rent plus q; viuere.⁊ anĩalibo vt nõ ha/
berent plus q; ſentire: Quis fecit ania/
lia aſcendere ad illũ gradũ vltra arboꝛei
2 plantas ⁊ nõ vltra: quis menſurauit
eis in tali menſura ⁊ nõ alia: quare ho/

mines habẽt vltra iſta tria itelligere vel

1 cõplemẽtũ ⁊ in eo

le ⁊ nolle ⁊ libeꝝ arbitriũ: Quis coniũ/
xit iſta tria cum libero arbitrio ſił.⁊ vl/
tra nõ eſt aſcenſus:ſed in homie eſt finiſ/
ſunt omia ⁊ ei nihil
deficit?: Quis exaltauit hominẽ vltra ar
boꝛes ⁊ anĩalia bꝛuta: Queramꝰ an ho/
mo iſta coniũxit in ſeipᷣo vt nihil ei defi/

ciat: Et an ipe ſeipſum ſic exaltauit ⁊ ſu

pꝛa omia alia eleuauit.an alius hoc fect
Dueramꝰ an iſta oꝛdinauerũt ⁊ menſu/

rauerunt ſeipᷣa:vt qdᷣlibet tm̃ ⁊ nõ plus
haberet vel alius alter ab eis hoc fec.an

oiĩa iſta dederint ſibimet hoc qð h

Solu⸗

magiſter. idem artifex. eadem man om/
nia oꝛdĩauit.mẽſurauit.limitauit.⁊ cui-

abent

tm̃ ⁊ nõ vltra vel aliquis alius dedit eiſ
Sed eſt impoſſibile ꝙ om̃ia iſta ſeipſa

menſurauerũt ⁊ ſibijpſis dederunt hoc

qð habent.⁊ tamẽ ſunt oꝛdinata ⁊ men/
ſurata. Ergo aliquis alius exiſtẽs ſuꝑi/
oꝛ om̃ibo iſta oꝛdinauit.menſurauit ⁊ li
mitauit.⁊ dedit eis qdð habẽt. Ergo idẽ

libet ſuum ꝓpꝛiũ graduʒ dedit. Et ille
idem qui fecit aſcendere arboꝛes ſupꝛa
elementa in dignitate.⁊ anĩalia ſupꝛa ar
boꝛes.⁊ homiĩes ſupꝛa aĩalia.Et ille idẽ
qui oꝛdinauit vt arboꝛes viuerẽt ⁊ nu/
trirent᷑ capiendo cibũ ĩmediate a terra
p radices ↄiũctas infra terrã.illemet oꝛ
dinauit ꝙ anialia viuerẽt ⁊ nutrirent᷑ ꝑ
os ⁊ nõ ꝑ radices.⁊ homies ſimiliter vt
qᷓ;uis cõmune ſit viuere herbis anĩalibꝰ
⁊ hoĩbus.nihilominꝰ nobilioꝛ modꝰ vi/
uendi eſt in anĩalibo q; in arboꝛibo ⁊ her⸗
bis.⁊ nobilioꝛ adhuc in hoĩbo q; in ani
malibo. Et quis hoc oꝛdinauit:⁊ quis

ſinuenit iſtos tres modos ⁊ gradus nii

4 S RWü —S
. 4
1 .
— —

triendi viuendi? Nõne idẽ dominꝰ et

—

idem artifex: Pꝛeterea quis oĩa iſta cõ/

Alia rõö

ſeruat vt qdᷣlibet maneat in ſuo gradu.ĩ ad idem

ſuo ſtatu.⁊ ĩ ſuo oꝛdine:Quis fecit iſtoſ

gradus ſtabiles vt pmaneãt cõtinue ſi/
ne cõfuſione:Ouis manutenet vt terra

maneat terra.⁊ aqua aqua ⁊c̃: Nõne ii

dominꝰ qui oꝛdinauit ⁊ quidedit:Con
cluſio. Ergo tu homo qð accepiſti ha/
bes ab eodeʒ a quo alie res acceperũt h
qð habent.Ergo tu ꝑtines etiã ad oꝛdi

Coclu⸗
ſio vni⸗
vi ſüũmi

nem aliarũ rerum.⁊ facis vnũ oꝛdinem dei

cum eis.⁊ vnã hierarchiã. Ergo ſequi᷑
ꝙ tu es illius cui ſunt alieres ⁊ conſer⸗
uaris ⁊ gubernaris ab illo eodem a quo
alie res gubernant᷑ ⁊ cõſeruant᷑. Ergo ſi-
cut alie res nõ ſunt ſuijpᷣius. ſed ſunt illi
us qui fecit eas.vnde ſequit᷑ ꝙ tu homo
nõ es tuijpᷣius.ſʒ illius cuiꝰſunt alie res
Ergo tu es illius cuiꝰeſt terra.cuius eſt

gqua ⁊c̃. ⁊ alia elementa in quibo tu ha/

bitas. UVlterius ↄclude ⁊ argue.Cu ho-

mo nõ dediſti tibi hoc qð habes.nec reſ
inferioꝛes dederunt tibi hoc qð habes.
nec talẽ te fecerunt.ergo aliquis maioꝛ
qᷓ; tu. Et quiẽ ſupꝛa te dedit tibi hoc qd
babes. qꝛ ab alio habes poſtq; a teipſo

noõ habes.nec ab eterno habuiſti.

¶ Quõ neceſſario eſt vnus dũs tm qui
eſt ſupꝛa homines. MM
(Titulus. iiij.
Retereg neceſ
ſario ſequit᷑ ꝙ ille qui eſt ſupꝛa
bominẽ.a quo homo habʒ qͥc
nid habet eſt vnꝰ dominꝰ ⁊ nõ plures

9

Quãuis em̃ ſint plures ⁊ inumerabiles Pꝛobat

res ⁊ diuerſe.in iſtis quattuoꝛ gradibus ꝙ ſit v/

inter om̃es.O mia em̃ habent oꝛdinem
vnũ.om̃ia em̃ ſunt cõiuncta oĩa colliga

tamẽ nõ eſt niſi vnꝰoꝛdo vna oꝛdinatio nus deꝰ

ta in vno oꝛdine. Om̃ia aſcẽdũt oꝛdina

te de gradu in gradũ.de minoꝛe ad ma/
ius ſemꝑ ad dignioꝛa aſcendẽdo.Ergo
vnitas oꝛdinis demõſtrat vnũ ſolũ oꝛ/
dinatoꝛẽ.vnũ gubernatoꝛẽ.vnũ artifi/
cem.qui tã diuerſa ↄiunxit in vno oꝛdi/

ne. Itẽ quõ tam diuerſe res ⁊ contrarie Scdða
adinuicẽ.ſicut ſunt aqua ⁊ ignis.humi/ ratio

dũ⁊ ſiccũ,⁊ alie res multe adinuicecon-
R

trariantes poſſunt ↄiungi in vno oꝛdie

Quarta
ratio

22ſeruari infra vnũ oꝛdinẽ. niſi cẽt vnꝰ
ſol'numero qui oĩs oꝛdinauit. Hõ eniʒ

duo ↄtraria naturaliter pñt cõuenire in
vno oꝛdie niſi ꝑ vnũ oꝛdinatoꝛẽ. Ergo
ↄtrarietas reꝝ in vno oꝛdine arguit vnũ
artificẽ tm̃. Pꝛeterea elemẽta intrãt her/

bas ⁊ arboꝛes ⁊ nutriunt eas.⁊ fructus

eaꝝ ↄtinue.Et fructꝰ ⁊ herbe intrãt ani/
malia ⁊ nutriũt ea. Etetiã tam fructus

q; herbe aialiũ q; carnes intrãt homies

⁊ nutriunt eos. ⁊ celeſtia coꝛꝑa vt ſolet
lu na cõtinue influũt in iſta inferioꝛa.et
dant vigoꝛẽ ⁊ lumẽ ⁊ caloꝛẽ ↄtinue eis.
⁊ iſta recipiũt.Ouia vnũ tendit ad al⸗
terum.vt videmꝰ ꝑ exꝑientiã ꝙ vnũ ſu /
ſtinet aliud.⁊ oĩa ſe mutuo iuuãt ⁊ infe
rioꝛa ſeruiũt maioꝛibo ⁊ ſuꝑioꝛibo oꝛdia⸗
te.⁊ in hoc faciunt vnũ oꝛdinẽ.vnã ami

ciciã.vnã vnitatẽ.Ergo ſequit᷑ ꝙ tm̃ eſft

ynus qᷣ oĩa iſta gubernat ⁊ oꝛdinat⁊ cõ/
federat ĩ vnꝗ ſocietatẽ. Itẽ videmus q;

bmꝰſecundꝰa terciꝰ gradus oꝛdinãt᷑ ad

quartũ tanq; ad dignioꝛẽ ſunt ꝓpter il- 4

lum.ſʒ in pᷣmo gradu eſt maxima reꝝ di
uerſitas.multe ſpecies ⁊ nature. ⁊ in ſe/
cundo gdu eſt maxima reꝝ ⁊ ſpecierum
diuerſitas.⁊ ĩ tercio ſimiliter. Sed ĩ q̃r
to ⁊ ſupꝛemo.nõ eſt niſi vna natura vna
ſpecies ſcʒ homo.⁊ oẽs hoĩes ſunt eiuſ

dem nature ⁊ dignitatis naturał. nec eſt

aliqua diuerſitas.qꝛ equaliter om̃s hñt
libeꝝ arbitriũ.qð eſt ppꝛia dignitas ho
minis ⁊ ſupᷣma.ꝑ qð facit ſuũ ꝓpꝛiũ qᷓ/
dum. ⁊ differt ab alijs gradib Si ergo

pflures ⁊ inumerabiles nature reꝝ ⁊ di/

non/

uerſe q̃ ſunt in mũdo tendũt ad vnã ſo/
lam naturã ⁊ nõ ad plures tanq; ad ſu/
ꝑioꝛem ⁊ dignioꝛẽ eis.⁊ vni ſoli ſeruiũt
⁊ nõ plurib.videlicʒ hũane nature. Er
go multo magis hũana natura dʒ tẽde/
re ad vnã ſolãa naturã ſibi ſuꝑioꝛẽ ⁊ do/
minantẽ ⁊ad plures.⁊ ſᷣuire vni ſoli na

