um offendere.vt ſcʒ tũc in ſũmo timeãt
ipᷣm tãq; iudicẽ. Etiõ om̃s culpabiles
tãtuʒ tũc timebũt ꝙ nõ poſſit excogita/
ri.ſʒ boni qͥ ipᷣm timuerũt offendere.et
ſunt ſine culpa.iõ qᷓ;uis ipᷣm timeãt tũc.

ꝓpt᷑ timoꝛẽ tunc nõ affligent᷑.qꝛ ſecu/
ri erũt de liberatõe.Sic & ↄſiderädo ho⸗/

noꝛẽ dei ⁊ opꝰiudicij finale.pot᷑imꝰcõſi
derare oẽs cõditões q̃ poterũt eſſe ĩ illo
vltimo iudicio.et applicare ad glłiaʒ lau
dẽ ⁊ honoꝛẽ maieſtatꝭ diuĩe.qꝛ iſtud erit

De finali iudicio

maloꝝ bhoĩm qͥ deũ ↄtem

vltĩuz opꝰði.⁊ iõ puriſſimũ honoꝛabili
ſimũ.excellẽtiſſimũ⁊ ſolẽniſſimũ.⁊ ſũme
magficũ ſuꝑ oĩa oꝑa q fieri pñt. maxie
qꝛ iudiciũ de ſe ĩpoꝛtat honoꝛẽ. ⁊ de ſua
ꝓpa nata ſuꝑ oĩa opa ꝑtinet ad honoꝛẽ
Et qꝛ ðᷣo noaxie ↄuẽit honoꝛ laus⁊ głia
iõ ꝑ ↄñs ſibi maxĩe ↄucnit facere iudi/
ciũ.qꝛ eſt opꝰ honoꝛis.Et ſic honoꝛ dei
de nccitate ↄcludit iudiciũ vniuerſale eẽ
vẽtuꝝ.⁊ ↄcludit oẽs ↄditões ipᷣꝰ iudicij
S auctoꝛitas intfallibił libꝛi ſcoture
ſen libei dei ctiã diẽ indiciuz vniuerſale
eſſe fſutuꝝ cui ĩ ſummo ẽ credendum.
Titulus cccxxvij.
Tqm̃ iã declaratu fuit ꝙ duo
Ar ſt᷑ libꝛi.ſcʒ liber nat᷑e ⁊ liber ſcri/
pture. ⁊ vterq; eſt dei ⁊ ambo cõ
coꝛdãt.iõ qꝛ iã ꝓbatũ eſt ꝙ liber ſcpture
ſcz biblia.eſt liber dei.⁊ ꝙ ei eſt ſũme cre
dendũ⁊ ſimpłxr eo ĩ ea ſunt vᷣbba dei.iõ
qꝛ liber ſcpture in vtroq; teſtamẽto dicit
⁊ affirmat iudiciũ vniuerſale eẽ futuꝝ.⁊?
dicit foꝛmã ⁊ modũ qlit᷑ fiet.qͥs erit iu/
dex vniuerſal oĩm. qm̃ nouũ teſtamẽtũ
dicit ⁊ affirmat ihm xpᷣm qͥ eſt deꝰ ⁊ hõ.
⁊ verꝰfiliꝰdeci.vt iã declaratũ eſt.ꝙ ẽ ve
rus iudex vlis oĩm. Nã ipᷣe loqͥtur de ſe Joh.v
ipᷣo dicẽs.pr̃ dedit filio iudiciũ facere.⁊
dedit ptãtẽ oĩs carnis qꝛ filiꝰ hoĩs cẽ.ita
diẽ ſe vẽtuxꝝ.⁊ ipᷣe reſuſcitabit moꝛtuoſa
reddet vnicuiq; ſ̃ m oꝑa ſua ſiue bona ſi
ue mala. Sic tã ex autoꝛitate libꝛi cre⸗
gturaꝝ qͥ nõ mẽtit᷑.qᷓ; ex auctoꝛitate ſcri/
pturaꝝ q̃ ẽ auctoꝛitas ĩfallibil dei.q̃ cer
tioꝛ exiſtit oĩ re ⁊ oĩ rõne.ↄcludit᷑ iudici/
um vle abſq; aliq̊ dubio eẽ ventuꝝ cum
reſurrectõe vlłi oĩm hoĩm.
¶ De com ꝑatõe illi diei ad om̃s alios
dies pᷣcedẽtes. ¶ Titulus.cccxxviij.

Tam̃ dies iudicij erit vltia di⸗/
es.⁊ finis oĩm dieꝝ pᷣcedẽtiũ. eet
n illa die oĩa oꝑa ⁊ facta dieꝝ b5·

cedẽtiũ ab initio mũdi cõgregabunt᷑ et
apparebũt inſił ⁊ ſuã mercedẽ recipiẽt.
iõ illa dies cõpat᷑ ad alios dies pᷣcedẽteſ
ſicut vniuerſale ad ꝑticulare.ſicut totu,3ͦ
ad partes.quia illa dies iudicij erit vni
uerſalis dies.⁊ continebit in ſe om̃es ali
os dies pᷣcedẽtes in virtute.quia ommes
ſunt ꝑtes eiꝰ.⁊ oẽs dies nõ erũt niſi dieſ

Oẽs di

es möi

ſũt ꝑtes

vltime
diei

vna.qꝛ oĩa opa facta a pncipio mũdi in

oĩb dieb pᷣcedẽtibo.vſq; ad illũ diẽ con

gregabunkt᷑ in illo die ⁊ ſil erũt ⁊ appare/
bunt ⁊ diſcutient᷑ ⁊ iudicabunt᷑ ⁊ pᷣmia/
bunt᷑ lad bonũ vład malũ.⁊ qcqͥd diui
ſim factũ eſt in alijs dieb otb totũ erit

ſil in illa die . Et iõ illa dies iudicij ſola
erit maioꝛ qᷓ; oẽs alij dies pᷣcedẽtes.⁊ va

lebit tãtũ ſic alij dieſ.qꝛ oĩa oꝑa alioꝝ di
erũ erũt ĩ illa die.⁊ etiã qꝛ de tãtũ vł płꝰ

opabit᷑ in illa die.qᷓ; in alijs diebꝰ pᷣcedẽ
tibo.qꝛ ſil reſuſcitabit ⁊ reficiet in illa die
oẽs hoĩes q̊s diuiſim in alijs diebo pᷣce/
dẽtib a pᷣncipio mũdi fecit.⁊ faciet eos
ĩmoꝛtales qᷓntũ ad coꝛpꝰ.licʒ nõ ĩ eodeʒ
ſtatu.ſʒ ſᷣm merita ⁊ demerita.Et iõ illa
dies erit ſoliꝰdei.qꝛ ſolꝰdeꝰ opꝑabit᷑ in il/

la die. ⁊ hoĩes nihil oꝑabunt᷑.qꝛ alij dieſ

pᷣcedẽtes fuerũt dies hoĩm. qꝛ dati erãt

hoib ad oꝑandũ. qꝛ in illa die fiet vlti /

Vltĩa
dieſ erit
dieſ dñi

De ne /
ceſſe oñ
det ma/
ieſtatem
ſuam

mũ opꝰdei.⁊ oẽs creature ceſſabũt oꝑa/
ri. Ecce & diuiſionẽ dieꝝ.qꝛvltima dies

erit dies dñi.⁊ oẽs alij dies erãt dies ho-
minũ ⁊ ̊ ꝓpt᷑ oꝑa.Et qꝛ illa dies erit di
es dñi.iõ erit maxĩia ⁊ nobiliſſima dies.
Et etiã qꝛ illa dies eſt ſoliꝰdei ſiẽ alij di/
es fuerũt hoĩm.iõ ſicẽ̃ hoĩes vſq; ad illũ
diẽ oꝑpabunt᷑ ⁊ ampliꝰ nihil oꝑabunt᷑.ſʒ

ſolũ oꝑis ſui ⁊ laboꝛis mercedẽ accipiẽt

ita etia poſt illũ diẽ de nihil oꝑabit᷑ am

pliꝰ. qꝛ illa erit ſua ⁊ iõ ncc̃eẽ ꝙ oĩa oꝑa

ſua ↄſũmenkt᷑ in illa die Et iõ ncce erit ꝙ;

in illa die de' oñdat oꝑa ſue ptãtis ⁊ ſa/
piẽtie.iuſticie ⁊ bonitatꝭ ĩ ſũmo.qꝛ nihil

ampliꝰoꝑabit᷑.⁊ iõ oꝑtebit qꝙ tũc in illa
die oꝑet᷑ tãtũ qᷓntũ fieri poterit ad laudẽ
guan ⁊ honoꝛẽ ſue ſũme ptãtis ⁊ maie/
at ⁊ ſue ſũme iuſticie ⁊ ſue ſũme ſapiĩe.
Et ſic ĩ illa die ncce erit ꝙ de oñdat głiã
ſuam ⁊ magnificẽtiã maieſtatꝭ ſue ĩ oꝑi/
bus ſuis.⁊ oñdat ſe eẽ dũm ⁊ iudicẽ om
niũ.Et qꝛ illa dies erit ſola ðᷣi ⁊ oĩa oꝑpa
eiꝰ claud ent᷑ in illa die ſic oꝑa hoĩm clau

ſa fuerũt in alijs diebo.ex eo oꝑtet ꝙ opa

illiꝰ diei ſint ſũmi timoꝛis ⁊ amoꝛis.ſũ/
mi amoꝛis ad electos.ſũmi timoꝛis ad
repꝛobos.Et ſic dies illa erit finis⁊ ꝑfe
ctio ⁊ cõplementũ oĩm dieꝝ.⁊ iõ oẽs di

es reſpiciũt ⁊ currũt ad illũ dieʒ tãq; ad

ſuũ cõplemẽtũ ⁊ finẽ oĩm dieꝝ.qꝛ om̃s

dies reſpiciũt mercedẽ ⁊ retributõeʒ ſu
am in illa die. Et etiã illa dies eſt cã oĩm UVltia
dieꝝ alioꝝ.⁊ oẽs alij dies cẽnt fruſtra et dies eſt
vacui ſi nõ veniret illa dies.⁊ iõ oẽs dieſ cã oĩm
expectãt q̃ſi naturalit᷑ illũ diẽ.Et ſic gra/dieꝝ

ue naturalit᷑ deſiderat centrũ ⁊ oẽs ptes

terre.ita oẽs dies tẽdũt ad vnũ vltimuʒ
diẽ qͥ eſt dies iudicij ⁊ erit oĩm dieꝝ finiſ
⁊ ↄſũmatio ⁊ dies retributõis ⁊ qͥetꝭ ad
quẽ oẽs facti ſunt. Siẽ g̊ opꝰdei erit cõ/
plemẽtũ oĩm opeꝝ hoĩm. ita illa dies e/
rit cõplementũ dieꝝ hoĩm.
¶ De memoꝛia illiꝰdiei. Ti. ccxxir.
am̃ oĩa opa oĩm diexꝝ reſpicoi
unt opus illidiei ⁊ diẽ illũ expe⸗
ctant.qꝛ ncce eſt ꝙ; oĩa opa pᷣce/
dentiũ dieꝝ ↄiũgant᷑ cũ oꝑe illi diei ſiẽ
toꝛpꝰcũ aĩa ⁊ materia cũ foꝛma.qꝛ oꝑa
dieꝝ pᷣcedẽtiũ dicũt᷑ oꝑa meriti ⁊ deme/
riti.⁊ opꝰilliꝰdiei ẽ opꝰretributõis⁊ pie
mij ac appꝛobatõis ⁊ repꝛobatõis.⁊ qꝛ
de nccitate oꝑa oĩm dieꝝ appebũt ĩ illa
die.qꝛ alit᷑ eẽnt vacuavt ſcʒ iudicẽt᷑ ⁊ diſ
cutiãt᷑.⁊ vt recipiãt mercedẽ ſuã eis vue .

nientẽ.iõ mẽoꝛia illiꝰ diei dʒ eſſe ↄtinua Dies iu

oĩb boĩbo qͥ dñt oꝑari.⁊ ſunt oꝑatoꝛes dicij ſit
oĩm oꝑm q̃ᷓ in illa die apꝑebũt.qꝛ illa di ſꝑ ĩ me/
es erit ꝓpt᷑ oꝑa hoĩm ad dãdũ cõplemẽ moꝛia
tũ eis.Et iõ cũ opꝰ cuiuſſibʒ reſpic opꝰ
illiꝰdiei.dʒ illa dies ↄtinueeẽ in mẽoꝛia
in oꝑe cuiuſlibet diei.Uñ cũ hõ ſit liber
ad oꝑandũ bonũ vel malũ ⁊ nõ oꝑet᷑ ex
nccitate ⁊ mag inclinat᷑ ad malũ q; ad
bonũ.nccaria ẽ in eo ↄtinua mẽoꝛia illiꝰ
diei vt exercitet᷑ vſq; ad vltimũ de potẽ/
tia ad oꝑandũ bonũ ⁊ ad fugiẽdũ maluüul
vt ſitptinua mẽoꝛia illiꝰdiei expellat lb
ceo oẽm negligẽtiã.⁊ generet ĩ eo maxĩaʒ
diligẽtiã. Et ſic mẽoꝛia illi diei ẽ ſtimu/
l?pungẽs ⁊ ſtimulãs hoĩeʒ ad bñ oꝑan/
dũ.Vbi ãt nõ ẽ mẽoꝛia illiꝰ diei ibi ñ pᷣt
eẽ bonũ opꝰſiue bõa intẽtio.qꝛvnuſqͥſq;
oꝑat᷑ ppt᷑ finẽ ⁊ retributõʒ. Oĩs enĩ arti
fex cũ cogitat ꝙ oꝑaſue arꝭ veniẽt ad iu
diciũ ⁊ examẽ alioꝝ.tũc opabit᷑ melioꝛi Dies iu
mõ qͥ pᷣt ſic hõ cogitãs illuʒ diẽ in oĩa dicij eſt
oꝑa ſua iudicabũt᷑ ⁊ examĩabũt᷑oꝑabit᷑ ſtimuꝰ
melioꝛi mõ q̊ potit.alit᷑ erit piger: negli bonoꝝ
gẽs. Nã oꝑa eiꝰ nõ examinabũut᷑ ab aliqᷣ
qui pᷣt errare.ſʒ a ſummo iudice qui ſcit

.

e/
m dirn
nb a
Ldihie
mi NH
i
ig

Gis/

,dt
gi

on dee

. . . „
H* *
— s ꝑK4ꝛkzazſPE —
. .

„

W SHZß

definali indicio

cogitatões hoĩm. ⁊ qͥ nõ pᷣt in aliq̊ͥ nũe/
ro errare. Et ſic memoꝛia ill diei ẽ ma⸗/
xime influẽtie:ꝛ maxie vᷣtutꝭ ad bñ opan
dũ.⁊ ſᷣm ꝙ erit maioꝛ vel minoꝛ memo/
ria.pᷣm G̊ pł?vel minꝰinfluit.ſi aũt nulla
memoꝛia.nibhil influet.⁊ ſic nullũ opus
erit bonũ ¶ Itẽ illa dies etiã dz eẽ ↄtinna
in memoꝛia. qꝛ erit maxĩa ⁊ ſolẽniſſima
inter oẽs dies/⁊ erit dies dñi pura.⁊ iõ
eſt digna hr̃i in memoꝛia.alit᷑ ẽ maximꝰ
ↄtemptꝰ dei.ſi hõ nõ habuerit in ↄtinua
memoꝛia diẽ ſuuʒ ⁊ de illo ſũmo oꝑe qð
faciet in illa die circa hũanũ genꝰ. Sic
ergo ꝓpt᷑ maximã vtilitatẽ ⁊ ad fugien/
dũ ↄtemptũ dei.maxĩeẽ neceſſaria me/
moꝛia ↄtinua illiꝰdiei. Sũt ãt tres dies
pᷣncipales q̊s hõ dʒ hr̃eĩ mẽoꝛia ↄtinua
ſcʒ dies ſue natiuitatꝭ.ſue moꝛtis.⁊ dies
iudicij. Dies natiuitatꝭ ẽ pncipiũ.dies
moꝛiꝭ mediũ.⁊ dies iudicij ẽ finis. Iſti

tres dies claudũt oẽm hoĩem.⁊ hñt ſe p

poꝛtionabilit᷑.qꝛ añq; ſint iſti dies ſunt
incertiſſimi. ⁊ nemo ſcit nec ẽ certꝰde eis
anq; ſint.nullꝰ ẽ cert de natiuitate añq;

ſit natꝰ Itẽ ſicut nihil cert moꝛte. ita ni
hil certůdz eẽ iudicio.⁊ nihil incert qᷓ

hoꝛa eius.
¶ De finali executõe iudicij. ⁊ generali
ſepatõe bonoꝝ ⁊ maloꝝ.
cto aũt ⁊ cõpleto iudicio vni
uerſali.tũc neceſſe ẽ ꝙ fiant due
õgregatões.⁊ due ſocietates ð

—

natnra hũana.⁊ ꝙ oẽs boni faciãt vnaz

ſocietatẽ. ⁊ oẽs mali faciãt aliã ſocietatẽ
⁊ ſic erũt due ſocietates oppoſite adiui/
cẽ.Et qꝛ etiã natura angelica iaʒ a pᷣnci/
pio mũdi fuit diuiſa in duas ſocictates
oppoſitas vt declaratũ eſt.⁊ qꝛ pᷣmꝰ an/
gelꝰqͥ cecidit de celo.eſt caput oim malo

rũ angeloꝝ qͥ ſũt mẽbꝛa ei.⁊ ſiliter mali

hoĩes ſunt incoꝛpati dyabolo ⁊ ſũt mẽ/
bꝛa eiꝰ vt declaratũ eſt.qꝛ oẽs hoĩes qͥ ñ
ſunt mẽbꝛa xpᷣi.ſũt de neceſſitate mẽbꝛa
dyaboli.⁊ iõ ſił ⁊ ſeł taʒ ſocietas maloꝝ
angeloꝝ qᷓ; maloꝝ hoĩm deſcẽdit ad lo/
cũ ſibi ꝓpꝛiũ ⁊ ↄueniẽtẽ.ſcʒ ad centrum
terre.vbi eſt infernꝰ.vt in eternũ puniãt
⁊ toꝛmẽtent᷑. Inq̃ ſocietate pᷣmꝰ angelꝰ
erit caput ⁊ pꝛinceps.Et ſic malihoĩes

tã in coꝛꝑe q;ᷓ in aĩa punient᷑ eternaliter.
vt iã declaratũ eſt ĩ capitulo de triſticia

ad plenũ.⁊ ſic tã mali angeli q́; mali ho-

mines habebunt vnũ caput eternaliter
Sicut autẽ mali angeli ⁊ mali hoĩes fa
ciuntvnũ cœpꝰ⁊ vnã ſocietatẽ.ita boni
angeli ⁊ boni hoĩes faciunt vnã ſocieta
tẽ ⁊ vnũ coꝛpꝰcuiꝰ xpᷣs eſt caput.Et ſic
pmꝰangeł?cũ tota ſua ſocietate deſcẽdet
ad ſuã ciuitatẽ infra terrã.ita xpᷣs cũ ſua
ſocietate tã angeloꝝ bonoꝝ q; hoĩz glo/
rificatoꝝ in coꝛꝑe ⁊ in aĩa aſcẽdet ad ſuã
ciuitatẽ celeſtẽ.ſcʒ in celũ.vbi erunt gau
dia infinita ⁊ incõpꝛehẽſibilia q̃ ſunt de
clarata in capitulo de gaudio. Sicutgͤ
oẽs adherẽtes dyabolo habebũt toꝛmnẽz
ta infinita ⁊ inexcogitabilia in eternũ cũ
eolita boni habebũt cũ xpᷣo cui adheſe/
runt gaudia infinita ⁊ inexcogitabilia ĩ
eternum. Ad q̃ dignet᷑ nos ꝑducere ihs
xpᷣs fil dei.rex eterne gloꝛie. qͥ eſt bñdi/
ctus in ſecula ſeculoꝝ men.

¶ init liber creaturaꝝ ſeu nature ſiue
de hoĩeppt quẽ alie creature facte ſũt.x
cui cognitõe illuinat᷑ hõ ĩ ↄgnitõe dei

creaturarum. J entine per

itura mpᷣſſus Erg
Martinum ſlach.inibi cõciuem Anno
incarnatõis dñice Milleſimoqdringen
teſimononageſimoſexto. menf᷑ vᷣo Ja⸗
nuarij die viceſimopmo.

— . .
. õ .
„
–
„
ðð .
⸗ D
. „
8
2ðð .
.5 .*
. . RKr
. . 5
.
.
–
*
4
2
ð . .
D 5
.
*
„
. .
. .
. - 4 5– . .
—
*
D
S * E*½ . .
=
.
„ 4
3

.
.
2
.

.
.
⸗ 4
3P
0
— *
.
.

,,d*

— — —
= — — — — = - — — — — — .
. — — N E . =ð — —;—-rʒ-zʒH H
. £
„
2
5
/o
7
.
* .
4
—
„
. .

—— õs

—
„

**

. .
. £
* * . W
. .
*
. . .
. ”MU
L . .*
. 7 . 5
. .
.
* *
. 8 .
. . . .
. ” .
.
. 3
— . *
.
. 8 . 7 . 25 .
j .
.
. . .
H L
. .
„
.
.
.
2
=
83
*
* . J
* 4
*
. . .
L
. . * . B
G . .
.
. -
4
.
. . .
. .
4 L
.
.
„ 3 .
. .
5
— *
.
. .
*
. 8
4
. . . .
. .
.
4 .
8
. . L
.
. „ . . . .
. . .
7*
. .
4 4 8
.
7 . * . * .
4J 4 . .
— 5
„
.
.

.
.
.
. 4 * *
. .
*
4
* .
. .
. .
. 2 J
.
. — . .
*.
. 2 *
„*
5
.
.
* .
* . .
.
5
* 12 . .
1 .
.
L 1 .
. .
. 2* L .
ℳ .
4*
. . . .
.
* 4
. 4
*
. .
. . E .
. 4
„
.
. .
. . — . J
. * 5
7„ . 5
.*
J .
. ⸗
8
. . „ .
.
4 .
. „ 4* . . — F
5„
2 Z
2 . . R .
„
. S 5 .
. .
. .
. .
. 2.
. .
- . 1
. *
.
4 –„ .
.
. 4 . 3
* „ . * „ . . L
„* .
.
.
.
4 . * —
. * 4
.
„
. . . . .
— *
*
*

wttſſen
reſccunc
netmanöͤin
atcn
C cce Gourno
nnncrcſe
Onmnit offecd
chudun.
winttlignn,
netvelelder i
luntoffiides
clenirnecinrlbn
dn onhiintin
oſncsinbacchte
1növincrence
ſerm multüdiſt
mnara bebatebe
on obliott
ationeq; alnn.
u cöninctcn⸗
Atat: rids⸗
mri pleleun
ntignis Ltio
kinfmüräim
hoblietdigtie
4 age gölbe ſt⸗
ongi ri
ſernnlaninnn
1xinmkofiure
ſantnt nnn
mmni il.
rmni lin
jm maont m
gilyncoͤ
dbiltateꝛ ioſ
urſalpenn li
Geuteifl
u ſuntommes 4
iali⸗ Logiu⸗/
valo ctnlo⸗
egruͤin
mn Cabmoi
Crſtiuu
u colnmſin
aane ben
jalinqee hee
oatiidr
Gnrqrhu
in,

Scðs
Sd reꝝ

ſcale ſunt omia illa que habent eẽ ⁊ viue

re tm̃ ⁊ nõ ſentire neq; intelligere.vnde
illa dicũt᷑ viuere q̃ ꝑ ſe mouent ſine alio
ſurſum ⁊ deoꝛſum añ ⁊ retro ad dexterã

⁊ ſiniſtrã. In iſto gradu cõtinent᷑ om̃es

plante ⁊ arboꝛes⁊ herbe.quia dicunt᷑ vi

uere.nam mouent᷑ ſurſum deoꝛſum an/

te retro ⁊c̃.per ſe ⁊ ſine alio.⁊ hoc quan/
do creſcunt ſurſum deoꝛſum ante⁊ retro
⁊ ꝑ ſe trahũt alimentũ a terra.⁊ nutriun

umminnr continue ⁊ creſcunt ⁊ augmẽtant᷑ et

generant ſua ſemina ⁊ ſuos fructus. Et

ideo dicunt᷑ viuentia.quia ꝑ ſe nutriun
tur generant᷑ ⁊ augmentant᷑.⁊ hoc ꝑ vir

tutem ppꝛiã quã habent in ſe.⁊ ideo ꝑ ſe

mouent᷑.⁊ hoc nõ habent elemẽta niſi ꝑ
quãdã ſimilitudinẽ. In iſto aũt gradu
ſunt due differentie. ſqʒ herbe ⁊ arboꝛes.
Et res dignioꝛ ẽ arboꝛ qᷓ; herba. Sub

iſto gradu cõtinent᷑ innumerabiles res

ſcʒ ſpecies ⁊ complexiones arboꝛũ que

differunt ad inuicem. ⁊ vna nõ eſt alia.⁊
vna eſt nobilioꝛ altera. Similiter con/

tinent᷑ innumerabiles ſpecies herbarũ.

Terci

Ed rex

2⁊ virtutes ⁊ nature earũ quarũ vna non

eſt alia.⁊ quelibet habet ſuam ꝓpꝛiã na
turam ⁊ virtutẽ.¶ In tercio gradu ſunt

omia illa que habent eẽ viuere⁊ ſentire
tm.Et iſtud ſentire cõtinet ſub ſe videre

audire guſtare odoꝛare ⁊ tangere ⁊ om̃s

operatõnes quas habent aniĩalia bꝛuta

plus q; arboꝛes ⁊ herbe. Dub iſto gra/

du cõtinent᷑ om̃ia anialia ſiue ſint in ter
ra ſiue ĩ aqua ſiue in aere.ſicut ſunt ani/
malia terreſtria qᷓdrupedia reptilia vo/

latilia atq; piſces. Conſidera quot ſunt
ſpecies animaliũ que ambulant ſuꝑ ter

ram ⁊ differentias ⁊ diuerſitates cooꝛum

ac ſpecies⁊ differentias auiũ.⁊ nobilita

tes earum.ſimiliter piſciũ.¶ In anima/
libus autẽ ſunt tres gradus ꝑ quos ani
malia adinuicẽ oꝛdinant᷑ ⁊ diuidunt᷑ at

qq; diſtinguũt᷑. Quoniã quedã ſunt ani

malia que habent ſenſum tactꝰ tm̃.⁊ nõ
habent memoꝛiã neq; auditũ.ſicut con
chilia ⁊ anialia arboꝛibo affixa ⁊ radici/
bus. Et iſte eſt pᷣmus ⁊ infimꝰ gradus.
Duedã em̃ ſunt que habent ſenſum ta/
ctus ⁊ memoꝛiã ⁊ nõ auditũ.vt foꝛmi/
ca ⁊ iſte eſt ſecũdus gradꝰ.Quedã ſunt

De oꝛigine buius ſcie

que habent ſenſum memoꝛiã ⁊ audituʒ.
vt anialia ꝑfecta vt canis cattus ⁊ ſimi
lia.⁊ iſte eſt terciꝰgradus.iQuartus g/
dus nõ poteſt eſſe.ſcʒ ꝙ aliqua ſint que

habeãt auditũ ⁊ nõ memoꝛiã.quia vbi⸗

cunq; eſt auditus.ibi eſt memoꝛia reli/
cta ex auditu. Pꝛima aĩalia quia nõ ha

bent memoꝛiã nõ habent etiã pꝛudenti

am.⁊ quia nõ habent auditũ nõ ſunt di
ſciplinabilia.nec poſſunt moueri de lo/
co ad locũ diſtantẽ.quia nullũ anĩal po
teſt moueri de loco ad locuʒ niſi habeat
memoꝛiã.i Secũda animalia que ſunt

in ſecundo gradu.quia habent memoꝛi

am.habere poſſunt aliquã pꝛudentiã.⁊

moueri poſſunt de vno loco ad aliũ.ſiẽ
dicimꝰꝙ aliqua pꝛudentia eſt in foꝛmi/

ca quãdo congreget grana frumenti ad

galiquẽ certũ locum.⁊ hoc eſt ꝓpter me-

moꝛiã. ſed quia nõ habent auditũ ideo
nõ ſunt diſciplinabilia.iſTercia anima
lia que ſunt in tercio gradu. quia habẽt
memoꝛiã ⁊ auditũ.ideo ſunt aliquo mo
do diſciplinabilia. vt canes ⁊ aues. Et
iſta omia tam de pꝛimo q; ſecũdo ⁊ ter/
cio continent᷑ ſub generali gradu ſcilicʒ

ſub tercio.quia omia dicunt᷑ ſentientia.

Tamẽ anĩalia pꝛimi gradus ſunt ꝓpin
quiſſima plantis.⁊ iõ ſunt infima..ni
malia ſecũdi gradus ſunt magis diſtã/
tia a plantis.⁊ ideo ſunt nobilioꝛa.Ani
malia tercij gradus ſunt magis elonga/
ta a plantis.⁊ ideo ſunt adhuc nobilio/
ra.Et hoc de tercio gradu.i¶ In quarto
gradu ſunt om̃ia illa que habẽt eẽ.viue/
re.ſentire.⁊ intelligere.diſcernere.velle.⁊
nolle libere:ſiue que habent liberũ arbi/

trium. In iſto gradu ſunt homĩes.qui

bus nihil deficit ĩ natura.neq; aliquid
poteſt eis vltra addi.quia ſupᷣ liberũ ar/
bitriũ nõ eſt aliquis gdus.nec eſt aſcen/
ſus vlterius in natura. Nõ em̃ eſt maioꝛ
dignitas naturalis q; ẽ liberũ arbitriuʒ
vnde quia homiĩes habẽt rationẽ.ideo
poſſunt intelligere.diſcernere.iudicare.
ratiocinari.⁊ ſunt capaces ⁊ ſuſceptibi/
les cognitõis expimẽtalis.⁊ artis.⁊ ſci/
entie.ac doctrine.qð nõ habent alia ani
malia. Et quia habent libeꝝ arbitrium
ſim naturã.ideo poſſunt velle.⁊ nolle cõ
g 3

S
R

Balancde Q

20

2

Focus

M

N TIT

10

5

10

3
Copyright 4/1999 VXMaster Gmba wwW.VXyVmaster. com

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard“*