mũ malũ erat malũ culpe.ſcdᷣm malum
erat maluʒ pene. Sicut em̃ hõ habebat
dupler bñ eſſe. ſ. coꝛꝑis et aĩe.ita lapſus
inuenit duplex male eſſe.ſ.coꝛꝑis et ani/
me.qͥa ꝑdẽdo bñ eſſe anime.pdidit bñ
eſſe coꝛꝑis.qͥa bñ eſſe coꝛꝑis erat ꝓpter
bñ eſſe aĩe.et ſicut remãſit eſſe anĩe.itare
mãſit eſſe coꝛꝑis.Declaratũ etiã fuit.
iſta duo mala qaĩe⁊ coꝛꝑis.ſeu iſtud du/
plex male eſſe ↄꝛio mõ ſe hñt ĩ pᷣmis du/
ob hoĩbo ⁊ ĩ alijs deſcẽdẽtibo ab eis.qͥa
ĩ pᷣmis duob malũ volũtariũ.ſeu male
eſſe aie fuit cã mali inuolũtarij.ſeu male

cẽ coꝛꝑis. ſed ĩ oibo alns naſcẽtibo ab eis

x generatõeʒ libidinoſã et coꝛruptã.ma

—
lũ inuolũtariũ ſeu male eẽ coꝛꝑis etcar⸗/
nis.fuit cã maliinuolũtarij.ſeu male eẽ
ale ſeu liberi arbitrij.Quãuis aũt xpᷣus
remoueat ⁊ deſtruat ab hoĩe lapſo malũ
volũtariũ.ſeu male eſſe aĩe ⁊ liberi arbi/
trij.⁊ reſtituat bñ cẽ anĩe.nõ tũ remouet
ab hoĩe.nec deſtruit malũ inuolũtariuʒ
ſeu male eẽ coꝛꝑis.ĩmo remanet male eẽ
coꝛpis ſeu carnis cũ bñ eẽ aie. Hoc aũt Q,xpᷣs
ẽ valde ↄueniẽs ꝙ in hoĩe rᷣmanet malũ moꝛte
inuolũtariũ ſeu male eẽ carnis.ſeu malũ ſua non
pene.qð idẽ ẽ ꝓpter multa. Uñ hõ ñ co abſtulit
gnoſceret ſe fuiſſe lapſũ et ꝑditũ.ſi remo malum
ueret᷑ ab eo malũ inuoluntariũ ſeu malũ pene in
pene. Etiã nõ cognoſceret bñficiũ ĩfini hoie.
tũ ſibi datũ.⁊ reputaret totum q̃ſi nihil
Et iõ ↄueniẽs ẽvalde hoĩ:q; remaneãt
ĩ eo mala⁊ penecoꝛꝑiſꝓpt᷑ bonũ ſuũ.vt
ↄtinue cosſcat lapſũ ſuũ q̃lis fuit.vt ſic
mag diligat ↄtinue xpᷣm.et vniat᷑ cũ co
Dʒ tñ vxpᷣs ↄuertit totũ illud malũ ĩ bo
nũ hoĩs qᷓ;tũ ad aĩaʒ. Uñ ſic̃ xpᷣs ꝑ ſuã
coꝛpalẽ penã ⁊ moꝛtẽ carnis ſue oꝑatꝰẽ
ifinitũ bonũ.ita valde rõnabile fuitvt ĩ
hoĩe etiã remaneret moꝛs ⁊ pẽa.Sʒ ſiẽ
moꝛs ⁊ oĩs pena coꝛꝑal fuit ĩ xpᷣovolũ/
tarie.⁊ iõ meritoꝛia ꝓ hoĩby.et fuit ĩſtrᷣm
liberatiõis hoĩs.ita etiã vt moꝛs etoĩs
pena coꝛpal fieret ĩ hoĩe volũtaria ⁊ me
ritoꝛia.et eẽt iſt̃m acqͥrẽdi merita.Sicẽ
em̃ moꝛs ſua ⁊ oĩs pena ſua coꝛꝑal fuit
ſũmi meriti.ita etiãẽ moꝛs hoĩs ⁊ oĩs pe
na coꝛꝑał volũtarię aſſũpta ꝓpt᷑ xpʒʒ fie
ret magni meriti. Si eĩxpᷣs ab hoĩb re
moueret moꝛtẽ⁊ oẽs pẽas coꝛꝑales vtñ

poſſet pati.iã tolleret hoi'bo occaſiõʒ me Defect*

redi acqͥrẽdi merita.qꝛ oĩs pẽa volũta nriſtoc
rieꝛ ſpõte aſſũpta ꝓpt᷑ deũ ẽ meritoꝛia?⁊ caſionel
bõa.⁊ iõ nõ fuitↄueniẽs ꝙ remouerʒ ab merẽdi
hoĩe illð qðᷣ poterat eẽ iſtr̃m ad faciẽdũ
bonũ ad honoꝛẽ dei. Nõ igit᷑ xᷣs remo
uet ab hoĩe malũ penecoꝛꝑal qð eratĩ/
uolũtariũ.ſʒ ↄuertit illð ĩ bonũ hoĩs.et
facit illð eſſe volũtariũ vt ſit meritoꝛiuz

Etiã xpᷣs malũ volũtariũ qð erat ĩ libo

arbitrio.et ĩ aĩa facit iuolũtariũ.odibile
⁊ diſplicibile hoĩ.⁊ malũ ĩuolũtariũ qð
erat ĩ coꝛpe qð erat tribile.odibileꝛ fugi
bile ⁊ diſplicibile hoĩtqͥd ei tribilimoꝛ/
te:facit ⁊ reddit volũtariũ.amabile ho⸗/

Tinor wrſi
icheiti turd
mordo mots
miabat reon
nobis Ge⸗

midap
Etiiol
nost
neume
voßßi
fnican
ſapatt
Ouid
ſtmoꝛt
ſßin⸗
eti
föis
olede
bisen
fenan
heco⸗

die
is

ſen

. . e
Dhits et
ſorte de

ſuaſ le⸗ di⸗

lit) fen
Mhiom nii
msl ſu

gnie ſu
lur.
ſo
uen
ihe
c

müladti

bäfciüf a.

mmäindt
fmnmni
bonüſin

sfumrr.

1NidtdNo
1G naiibe
ſe holi
logt
Cbitni
a G
nirpendi⸗
dſutin
moscdis
blimmne
nani
Lcapm.
Nercll
1 e
Nepalesvt,
Nenſtir
ineintt,
mo
ii
chonme
cpen
niee

Chꝛiſtꝰ et coꝛrũpit aĩaʒ.et inimicet᷑ deo.attñ nõ

6

carnis l ſuam bonitatẽ.rectitudinẽ et vᷣtutem.et

Rmi ⁊ appetibile.O mirabił ↄuerſio iſta.
Et idðo homi xpᷣiano.ſivere xpᷣianus eſt
moꝛs⁊ oĩs pena coꝛpalł ẽ ꝓpter xpᷣm ſũ⸗-
me amabil ⁊ deſiderabil ⁊ acceptabilis.
qꝛ om̃is hõ xpᷣianꝰ veracit᷑ amat et vult
imitari xpᷣm.qð nõ poſſʒ facere.ſiñ poſ
ſet pati moꝛtẽ coꝛꝑalẽ ⁊ penã ſicut xpᷣus
Quid em̃ rõnabili q; vt ſiẽ xpᷣs ſuſtinu

it moꝛtẽvoluntarie ⁊ penã coꝛꝑalẽ.ita et

xpᷣianꝰ ſuſtineat moꝛtẽ⁊ penã coꝛꝑalẽ p

pter xpᷣm volũtarie.vt hoĩes habeãt ĩ ſe/
ipᷣis ⁊ ĩ coꝛꝑe exterioꝛi illð ꝑ qð poſſint
oſtẽdere amoꝛẽ interio:ẽ⁊ affectum coꝛ⸗
dis erga xpᷣm. Quareoueniẽtiſſimũ ẽ
remaneãt ĩ homibo reꝑatis q̊ͥ ad aiaʒ pe
ne coꝛꝑales.nõ tũ vt regnarẽt dnñnaren
Añ moꝛ tur ſicut añ.qͥa timebant᷑.O m̃e q time
tẽ chꝛiſti tur ab aliqᷓ.dnat᷑ ei.⁊ regnat ſuꝑ eũ.⁊ iõ
moꝛſdo moꝛs ⁊ oĩs pena coꝛꝑalis dñabat᷑ hol.⁊-
miabat᷑ regnabat ſup̃ᷣ hoiĩeʒ.qꝛ timebat᷑ ab hoie.
nobis Sed in hoĩe xpiano moꝛs nõ timet᷑. n

aliqua pena coꝛpalis.⁊ ideo nõ dñat᷑ q;
uis ſit i hoĩe.nec regnat.imo ſubijcit᷑o
lũtati eiꝰ. Sed qm̃ ĩ coꝛꝑe ⁊ ĩ carnc ho/
mis lapſi erat etiã cõcupiſcentia carnis
ſeu volũtas carnis ioꝛdiata ꝑ quã caro
erat coꝛrupta ⁊ infecta. ꝑ quã caro dña
bat᷑ aie⁊ ſubiugabat᷑ ſibi totalr ꝑ iſtã cõ
cupiſcẽtiã aĩa.⁊ iſtavolũtas carnis ĩoꝛ/
diata⁊ libidioſa eratverꝰ iimicꝰ aie.qꝛ ꝑ
ipᷣaʒ aĩa erat coꝛrupta⁊ ĩfecta.⁊ etiã caro
ipᷣa ꝓpter iſtã ↄcupiſcentiã inimica erat
dei.qͥa de creabat aiaʒ mũda.⁊ iſta caro
ꝓpt᷑ iſtã ↄcupiſcẽtiã ſuã coꝛrũpebat ⁊ ĩ/
ficiebat aĩaʒ.⁊ trahebat ipᷣaʒ ad ſe ſic me
retrix tra hit viꝝ. Et iõ q;uis iſtavolun/
tas ſeuↄcupiſcẽtia carnis ſit iimica aie.

moꝛte debuit deſtrui nec annihilari totalit᷑.nec

ſua ñ re/ ðᷣleri.vt nlło mõ eẽt.ĩmoↄueniẽs fuit

mouitꝰ remaneret cũ alijs penis coꝛꝑalib.quo/
cupĩam niã poſtq; ania recuꝑabat ſuũ bñ eſſe et

ſuam foꝛtitudinẽ.⁊ ꝑ ↄſequẽs liberaba
tur a ptãte et dominio carnis.ideo qꝛ ca
ro ꝑ illã ↄcupiſcẽtiã dãnauerat aĩaʒ.cõ⸗
ueniẽs ẽ ꝙ talis inimicꝰremaneatvt aia
vindicet ſe de ipſo ſuo inimico capitali.
et cõtinue ipᷣm puniat et captiuet.⁊ vin/
cat.et pugnet cõtra eũ indeſinẽter.quo/

fomitẽ

niã inimicus moꝛ talis nõ debet ſtatin
ſtrui. Dufficit em̃ aie ꝙ inimicũ ſuũ te
neat ſub pedib ſuis.⁊ dñet᷑ ei.⁊ pꝑcutiaa

am eẽt aĩa ocioſa q̊dãmodo niſi hꝛet ini

et merita. Itẽ etiã bonũ ẽ homi vt cõti /
ſum damnauerat. ⁊ ſub cuiꝰ ptãte erat. x
ſic cognoſcat gr̃am ſibifactã.et cogno-

co liberat ſit cui ante ſeruiebat ? timeeat
deũu offendere.ne iteꝝn reuertat᷑ub pote-

tñ vt regnaret ⁊ dnaret᷑ ſicut añ.ſʒ ꝓpter
net malũ aie ſeu volũtariũ.et dat b eſſe
gie.et malũ coꝛꝑis facit volũtariũ ⁊ me

¶Defoꝛma et mõ ĩ quib ihs xpᷣs filiꝰ b9
dei et hõ verus.vtverus medicet ſalua At vvνn S

toꝛ dat bñ eſle. et gratiaã et ſalutẽ. ?⁊ omia rwi brsn Een
neceſſaria homi lapſo.quibo recipit hö RikeE

de facto et mõ regenerãdi et renouandi 1
holĩem. et incoꝛpandieum ci x5=o. ſcileœ ſa

factũ et ad modũ oꝛdinatũ et pᷣfinituʒ a

hoiĩ gfam. et bñ eſſe et ſalutẽ. ⁊ hõ recipit
ca defacto Uñ qꝛ bñ eſſe qð hõ debz re⸗

abſtulit fomitẽ

⁊ vᷣberet ipᷣm.iõ ſufficit hẽe aĩe adiutoꝛi
um vt dñet᷑ ſuo inimico capitali.Jtẽ ett

micũ ↄtinuũ cũ qͥ pugret⁊ ſe exercitaret
ĩ pugnaↄtinua cũ armis ſibidata xßo.
et ſic cõtinue pugnãdo acàqrit victoꝛiasas .

nue ſentiat ſuũ capitalẽ inimicũ qui i

ſcat ſe accpiſſe gram. bñ eſſe quantuxʒ
valet.⁊ cognoſcat ꝑ expientiã a qli imi/

ſtate talis inimici ⁊ tãte coꝛruptõnis.et
ſemꝑ cogitet a quãta coꝛruptõe ⁊ ſoꝛdi /
tate aĩa ſit liberata.et ſemꝑ gr̃as agat. et
nõ tradat obliuioni. Ergo fuit ↄueniẽs
vt remaneat ĩ hoĩe reꝑatoↄcupiſcẽtia.ñ

cauſas dictas.Et ſic apparet q̃liter xrůÜᷣͤs
ola mala hois ↄuertit ĩ bonũ.⁊ ꝙ remo

ritoꝛiũ qð añ erat inuolũtarün. / Seos l.

lapſus ⁊ ꝑdit idigetvt recibi
agt bñ̃ eẽ ⁊ curet᷑ a ſuo malo eẽ.
indiget etiã vt recipiat ĩdulgẽtiã⁊ remiſ/
ſionẽ oĩm pctõꝝ ⁊ offenſarũ.et h̊ nullus ́”YUG
põt dare niſi Ihs xpᷣs.vt iã declaratuʒ Tit. cc/ .
eſt. ideo mõ opoꝛtet ſpecialitervenire ad lxxv.

xpᷣo.ĩ q̃ hõ de facto recipiat oĩa nccaria
ſibi qᷓ ad aiam. Uñ ipſe xpᷣs oꝛdiauitin
ccłia ſua modũ et foꝛmã ĩ quibo ip̃edat

6 „NT42 % S
LCitulus. cclxxxi.
Do. xps eſpearßor inuiſibile. et ipa gr̃a qᷓ eſt bũ cũda ſcala ẽ ſcala gr̃e Pꝛia ſcala eſt ſcala u
inſtitu it eſſe eſt inuiſibilis qꝛ eſt res ſpũalis ſicut creatõis etↄditõis.ſed iſta ſcdᷣa ſcala eſt Eui
dDddore gti aĩa. ꝓpter hoc xpᷣs oꝛdinauit aliq̃s res ſcala recreatõis.reꝑationis⁊ reſtauratõ R ſta⸗
3 hoi ꝑ coꝛꝑales.ſenſibiles et viſibiles. ꝑ quas nis.ſcala vite.ſcala ſalutis. Pꝛima ſcala u⸗
ſeſibilia etĩ quibo homo reciꝑet adiutoꝛiuʒ et bñ eſt ſcala homĩs inq; tũ hõ eſt.ſʒ iſta ſcõᷣa . 9
puta ꝑ eſſe ſeu graʒ ſuã a deo.videlicet recipien aſcala ẽ ſcala hoĩs inq;tũ lapſus ẽ.Et iõ (CLCoövchi Sti⸗
ſacca doi ſe illas reſ coꝛpales.q̃ quidẽ res coꝛ hõ inq;tũ ẽ lapſus.dʒ pᷣmo aſcẽdere per mn ſpo eſnt
poꝛales ⁊ viſibiles habẽt ſiłlitudinẽ cuʒ iſtã ſcalaʒ gre.qͥa hõ lapſus eſt in pfun/ inſtiant por
llla gr̃a recipiẽda.⁊ q̊dãmõ ſignificãt e,i diſſimo loco ⁊ infimo.⁊ diſtat i infinitũ dare öti gfa
et repñtãt. Ita xpᷣs oꝛdinauit ⁊ inſtitu a deo.et ẽ inimic dei.et ideo pmo debet maneni bst
it ꝙ hõ reciꝑet ſuũ bñ eſſeet ſuũ donum erxire de illo loco infimo.et aſcedere ad ͦ ſobllg bene
pP res coꝛꝑales ⁊viſibiles tanq; p qᷓdam tiã dei et ad donũ dei.etauxiliũ.et adiu⸗/ coꝛ⸗
inſtrumẽta. et nõ voluit dare ſuã gratiã toꝛiũ.et ad bñ eſſe.quia aliter nõ poterit ſgſ
⁊ ſuũ donũ.nec tãtũ bñficiũ totalitemr oc aſcẽdere ꝑ ſcalam nature.Pꝛimo de oꝛ/ ſup
culte.ſed ĩ foꝛma viſibili et manifeſta. ñ dinanit homini ꝑfecto habẽti bene eſſe lign
qꝙ illud qð dat᷑ ſit viſibile.necvideat᷑ nec ſcalam natureiꝑ quam poterat aſcẽdere icee
audiat᷑.ſed ſolũ videt᷑ in illa re coꝛpali ⁊ feliciter et deſcẽdere. Secũdo oꝛdiauit Scala (ol
viſibili.ſicut ĩ quodã ſigno et ĩ q̃dã ima/ homini lapſo qui cecidit de beneeſſeand gñre. 9ont
gine. Et iõ vt hõ poſſet cognoſcere qͥd ẽ male eſſe. et de gratia ad culpã.de amici
illud qð recipit in aĩa.oꝛdinauit dñs nt̃ cig dei ad inimiciciã:ſcalaʒ gr̃eꝑ quumm th
ihs xp̃s tales res viſibiles aptas ad h̊. aſcẽderet ad bene eſſe et ad gratiam ⁊ ad tan
väy3 gt ꝑ illas nos poſſimꝰ cognoſcereillud amiciciã ſuaʒ. Et ideo homo lapſus nõ ſuan
inuiſibile qdð recipimꝰ.Et oꝛdinauit ex poteſt inuenire deũ queʒ ꝑdidit.niſi aſcẽ len
teri modũ et foꝛmã recipiẽdi⁊ applicãa dat ꝑ ſecundã ſcalam.Et ſi ꝑ pꝛimã pꝛi le
Qi tales res viſibiles ad ipᷣm hoĩem.⁊ ex mo vult aſcendereet ire ad deũ.tũc fran
terius in coꝛpe.vt ꝑ hoc hõ cognoſceret git collum ſuum. et habet obſtaculum. bi
eccct cogitaret. ꝙ ſicut exteriꝰ⁊ viſibilit᷑ ſfit et nõ inuenit deum. ſed magis inueniet Ouö;;/ ſi
Quare ꝙ ita ↄfoꝛmiter ipſe dñs ihs xpᷣs opera erroꝛẽ · et diabolũ.et malũ ſuum. Perp/ taſitin
xpᷣs iſti ret᷑i aĩa.Et hoc fuit valde ↄucniẽs et ꝓ mã ſcalam nature ſeu creaturarũ homo cfio ſ
tuit ſa poꝛtionatũ homĩ.vt ꝑtalẽ modũ hõ re· afcẽdebat ad deum.ſed ꝑ ſecundã aſcean
cram̃ta. cipet donũ xp̃i qa hõ debet cognoſcere dit ad deum hominẽ. Sic ergo ſicut du8
q́td ẽ illud qð recipit.⁊ modꝰ cognoſcen/dplex eſt ſtatus hominis.ita duplex ẽ ſa n
di ip̃homiĩs ẽ.vt ꝑ coꝛꝑalia ſenſibilia, la.Pꝛima fuit oꝛdiata a deo tm̃. Scða ,
viſibilia.cognoſcat ſpũalia⁊ inuiſibilia eſt oꝛdinata a deo homine.ſ.ihu xpᷣo Et n
Sup vt iã declaratũ fuit ĩ ſcala nature.Et iõ ideo valderatõnabile fuit.vt ſicut deus ſn
pꝰpnci/ ſicut ꝑ ſcalã nature q̃ ↄſiſtit ĩ reb viſibi / quãdo nõdũ erat homo.oꝛdiauerat vt cu
piuũ libo.hõ aſcẽdit ad cognoſcẽdũ res ſpũa/ homo aſcẽderet ad deũ ꝑ ſcalam rerum les
les ⁊ iuiſibiles.ita ſiłr dñs oꝛdinauit ho vxiſibiliũ et coꝛꝑaliũ.ita quãdo factus ẽ .
mi lapſo quãdãa ſcalã ĩ reſtauratiõe ſua. bhõ.et recepit coꝛpus.oꝛdinauerit vthoęꝛ .
vt ꝑ res coꝛꝑales et viſibiles hõ cogno/ mo aſcẽdat ad deũ ⁊ hoĩeʒ ꝑ ſcalam rerũñn ve
ſceret res ſpũales ⁊ inuiſibiles.⁊ non ſo coꝛꝑaliũ.Et ſicut in ſeipᷣo habet quãdã e
lũ hoc.immo ſuſcipiendo tales res coꝛ; ſcala humanitatis ⁊ diuinitatis.ſeu coꝛ be
podalcs etviſibiles viſibiliter reciꝑet ib Poeie et aĩe et dininitatis.et etiã homo icr ſe⸗
aſoas res ſpũales et inuiſibiles inuiſibilii hʒ quãdã ſcalã in ſeipᷣo.ſ.coꝛꝑis ⁊ anie. lantf bie
Scala ¶Et iõ iſta ſcala vltia ẽ ſcala recipiendi et ita etiam oꝛdinauit quãdã ſcalam reruʒ ftiet ſ
creatõis cognoſcẽdi ipᷣas res inuiſibiles in hoĩe. coꝛpoꝛaliuʒ ſeu viſibiliũ et gratie ſue. vt emmiſi tut
et ſcala et nõ tm̃ cognoſcẽdi.ſed ſcala nature eſt homo ꝑ res viſibiles ab ipᷣo oꝛdinatas 1 ſtig tu
recreatõ tm̃ ſcala cognoſcẽdi.⁊ ideo iſta ſcala vl aſcẽderet ad gr̃am ſuã.Et ſicuti ſeſcala Gaſſij n
nis. tima ẽ melioꝛ.vtilioꝛ ⁊ magis fructuoſi habet duos gradꝰ.ſ.hũanitatẽ⁊ diuini⸗ eniu d
oꝛ hoĩ.· Pꝛima ſcala ẽſcala nature.iſta ſe tateʒ.et ꝑ humanitatẽ aſcendit ad diui/ guije n

at nitatem. ⁊ homo hz etiã in ſcala ſua que aliter nõ faceret hoĩem aſcendere ad co.
ertunz, eſt in ipᷣo duos gradꝰſcʒ coꝛpus ⁊ aiam gnoſcendũ.quia etiã dñs ihs xp̃s inſt·
i ſ ita ↄfoꝛmiter ſcala ab ipo oꝛdĩata habe⸗ luit ⁊ oꝛdiauit tales res creatas ad ſigni
de tret duos gradus ſcʒ ipᷣas res viſibiles ficandũ illud inuiſibile quo hõ indiget
l tc gfaz ſuã. 71 res viſibiles aſcẽderet agd ⁊vt homo recipiendo tales res ab ibſſo M
tiünd e LTöueni Stiaz ſua cognoſcẽdã 2 recipiendã. Nõ oꝛdinatas recipet in ania illud inuiſibti H
Bun ent rbs em eſt min ſi e oꝛdinauit ire co leqʒ ſignifica: t repꝛeſenta p ipas re.
RK inſtituit poꝛalibo ⁊ viſibilibo hõ lapſus recipiat Et ideo q; verba magis habent aptitu
o; i⸗ dare gti gfam ſuã.⁊ ſuũ bene eſſe ꝑditũ.cum de/ dinẽ ad ſignificandũ ⁊ repſentandũ res
n nnd⸗ am ꝑ vi us pᷣmo oꝛdinauerit ꝙ hõ habens iam inuiſibiles q;ᷓ ipe res coꝛpales.qꝛ boĩes
wli ſibilia bene eſſe reciperet ſuũ optimũ eſſe ꝑ res vtunt᷑ verbis ad ſignificandũ ⁊ vadunt
uet coꝛpales ſcʒ lignum ſciètie boni ⁊ mali. ⁊ intrant in animã. ⁊ ꝓpter hoc ſignifi/
1 hart ſcʒ ſeruando obedientiã dep̃ᷣcepto daro catio euidentioꝛ ⁊ magꝭ manifeſta fit ꝑ .
hinodec, ſupꝑ lignũ ſcientie boni⁊ mali.qðᷣ quidẽ vba q; ꝑ ipᷣas res coꝛpales.iõ vt ſignifi OQ,ſacrfa
a toeck lignum erat res coꝛꝑalis ⁊ viſibilis. Et catio ſit plena ⁊ cõpleta ⁊ euidẽtiſſima ⁊ ↄferũt id
NeAän ideo ſicut de'oꝛdĩauerat vt homo ſeruũ clariſſima determiata ⁊ certa verba de/ qð figu⸗
tücgtin d. do illam obedietiaʒ de illo ligno recipet bent addi cum rebaviſibilib.vt ꝑ res vi-rant
dedarcet optime eſſe.ita etiã oꝛdinauit xpᷣs deus ſibiles ⁊ ꝑ verba queaudiũt᷑ fiat vna cõ⸗/
midemii ⁊ homo aliquas res viſibiles ⁊ coꝛꝑaleſ pleta repᷣſentatio ⁊ ſignificatio vnius et
zgiggun vt homo illas in ſe recipiens ꝑ obedien/ eiuſdem rei inuiſibilis. Et ſic homo ve/
igaruntas tiam ⁊ ꝓpter obedientiã recipiat gratiiö locius ⁊ foꝛtius aſcendit ꝑ talẽ ſignifica
nobyieß ſuam⁊ bene eſſe ſeu donũ ſuũ.Et ideo il tionẽ tanqᷓ; ꝑ ſcalã ad illã rem inuiſibilẽ
diniti⸗/ le res viſibiles ab ipo oꝛdinate ⁊ inſtiiu cognoſcendã ⁊ cogitandã. vt ſimul vi⸗/
ſopnin⸗ te habent talẽ virtutẽ ⁊ efficaciã ex oꝛdi dendo ipᷣas res vilibiles repᷣſentãtes. et
daiſiefmn natione ſua.vt q unq; ſuſcipiat eas de- oꝛdinatas a dño⁊ audiẽdo verba ſigni
bern bito modo recipiat gratiã ſuã queſigni ficantia ideʒ hõ intelligat clariſſime qͥd
inm Duõ gͤ/ ficatur ꝑ tales res. Nõ ꝙ in illis rbus eſt illud inuiſibile qdᷣ debet recipe et ad
—RK tia ſit in ↄtineat᷑ gratia.ſed ꝙ ab io daturomni dabit᷑ ei a dño. ⁊ vt homo firmiſſime cre
mmi ono ſacrfis recipienti ꝓpter oꝛdinationẽ ⁊ inſtitu- dat ꝙ recipiat gram inuiſibilẽ illud qᷓ
tine, tionẽ ſuã.⁊ quaſi ex quodã pacto. Qui indiget recipiendo tales res. Igeo ẽ ibi
epſonn⸗ aüt ↄtemnit reciꝑe tales res ab ipo oꝛdi oꝛdinatio ⁊ inſtitutio dñi noſtri ihu xpᷣi
dunril⸗ natas.nullã recipit gratiã. Et ideo qꝛ ꝑꝓ ⁊ voluntas ſua qui oꝛdinauit inſtituit
wun tales res coꝛpales dñs oꝛdinauit grati xvoluit vt ꝓ tales res coꝛpales homo ſu⸗
lhreet am ſuaʒ dare homiĩ.ꝓpter hoctales res ſciperet gram ſuã⁊ adiutoꝛiũ ſuũ.Sũt
e ſanctificant᷑: ſacrant᷑ ꝑverba ſua que di etiã verba ſua irrefragabilia. veriſſima.
u cuntur in noĩe ſuo ſuꝑ tales res coꝛpa/ ⁊ ideo tã ſua efficax oꝛdinatio qᷓ; ſua ver
almn les.que quidẽ verba etiã ſignificant ilã ba quenõ poſſunt eſſe falſa.foꝛmant ho⸗
annmn ratiã ſuſcipiẽdã. Et iõ tales res coꝛpa minẽ ad credendũ ꝙ ibi recipit inuiſibi
– . Es viſibiles ſanctificate ⁊ ↄſecrate per lem gratiã qua indiget. Ecce igit᷑ ſcalaʒ
uctnll. . verba ſunt ſufficiens inſtrumentũ ad re firmiſſimã ⁊ fixã ⁊ imobilẽ ad aſcenden
gldemen cipiendũ gr̃am. Et cõuenientiſſime ver dum. Et quia iſta ſcala eſt ſcala cogno⸗
“S baxpᷣi debent addi cũ reb coꝛpalib.qꝛ ſcendi ⁊ ſuſcipiendi ſeu habendi.ideovt
nn un Ti. ccx. ſicut iã declaratũ fuit in capitulo de ver vtroq; modo ſit foꝛtiſſimaẽ ibi pᷣmo ple
ganion⸗ Accedit bis dei.duo ſolũ habemꝰ a dᷣo.creaturaſ na ſignificatio ⁊ repᷣſentatio tam ex ꝑte
vporni⸗ vᷣbũ ad ſcʒ ⁊ vᷣba ſua.⁊ verba ſua habẽt oẽm vir rerum q; ex ꝑte verboꝝ.vt homo aſcen⸗
amm elem ẽtũ tutem. Et deus ꝑ verbum ſuũ fecit crea gdat cognoſcendo.eſt ibi etiaʒ oꝛdinatio
i fit ſa, turas. 2 iõ verba dei opantur ſup creatu xbi efficax vt homo aſcendat ad ſuſcipi⸗
aliub cram̃tũ ras viſibiles. Quia &̊ tales res viſibiles endum. ⁊ credat firmiſſime ꝙ accipiat
ſuitins ſm Au/ debent repᷣſentare illud inuiſibileqð da⸗ talem gram repᷣſentatã ⁊ ſignificata taʒy
gu.q̃re: tur ⁊ recipit᷑ ⁊ habereſiłitudinẽ cũ eo.q· ꝑtales res viſibiles q; ꝑ verba.Quid eĩ

6 .
4 LEl
l

. .
1 .
M
GAEe Wl

11

LCitulus cclxxxii. Oe baptiſmo

mmuagis firmũ magis ſolidũ magis ſecu/ xpo ⁊ daret᷑ ei gra rpi.⁊ quia t tales res ””
rum.qᷓ; oꝛdinatio xp̃i ⁊ verba ſua: Quid coꝛꝑales ſeu ſigna dat᷑ gra in ania.⁊ hõ iot
em̃ foꝛt in regno qͥd magis ĩmutabile ſctĩficat᷑ ⁊ recipit bñ eſſe.⁊ etiã qꝛ xps oꝛ mie
Sacr̃a q; oꝛdinatio regis ⁊ verbũ regis: Et is dinauit eas. ꝓpter hoc vñt honoꝛari et 4 bie
nccario talis oꝛdinatio xpᷣi ⁊ vöbum ſuũ ĩponũt venerari.⁊ debet eſſe ⁊ dici ſancta⁊ ſacra . cnti
ↄferunt neceſſitatẽ nõ tñ cogentẽ ſʒ voluntariaz. ⁊ ſacramẽta.q;uis ſint res coꝛꝑales⁊ vv vni
gr̃am vt hõ recipiedo tales res viſibiles.reci/ ſibiles. vñ ſignificãt res ſacras et ſc1as fo
piat a xpo talẽ gram ſignificatã ꝑ tales ⁊ pparant ad ſuſcipiendũ res ſacras e luti
3 res. ⁊ vt xp̃ᷣs det illã.qꝛ ipſe ſe obligauit ſanctas.⁊ ſunt oꝛdinate a ſacratiſſimo nit⸗
dare ex ſua bonitate ⁊ volũtate.vt eẽt ſũn⸗aanctiſſimo xpᷣo.q̃re nõ im erito debẽt id·· 11el

ma ſecuritas.qũ ſcʒ oꝛdinauit tales res ci ſacramenta. Et ꝑ ↄñs ſcala iſta eſt ſa .iiin

viſibiles.⁊ fecit pactũ cũ hoĩib. Qui ei cramentalis.

oluit moꝛiꝓ hoĩbo cũ ſumma pietate? Oz pmülcfn qð de oꝛdinauit eſt
benignitate.voluit modũ oꝛdinare quꝓ baptiſmus ſeu ablutio in aqua.⁊ ſacrm ” no
magls ↄueniebat hoĩbo. Si em̃ de ſe⸗/ generatstas renonats tõis in homoo ſp
ccrete in ventre matris qñ coꝛpꝰ eſt oꝛga ditus ⁊ coꝛruptꝰ.regenerat᷑ ⁊ renouat᷑ in cett
niſatũ creat ⁊ dat aiam rõnalẽ. ſine peti / eſſe nouo ſ naldgrane⸗ nun

tione ⁊ poſtulatõe.qᷓnto magis dabit ů/ Eitulus. cclxrxxij.
tiam inuiſibilẽ ſuã.ſi hõ debito mõ reci

piat res coꝛꝑales ⁊ viſibiles ab ipſo oꝛ/ . Wonig gqutez

dinatas ad recipiẽdũ ſuã gram: Uñ tã q ꝗiam declaratuʒ fuit capitulo ac
ania q; gr̃a ĩmediate veniũt⁊ fluunt ab de lapſu coꝛruptõe hoĩs ĩqͥᷣ
O de eo ꝑ creationẽ Et ſicut ipe oꝛdinauit qñũ; ſtatu eſt hõ lapſus ⁊ coꝛruptqntumad ”
nccario fecit hoĩem. ꝙ q̃tienſcunq; coꝛpꝰeſſet di aiam ⁊ libeꝝ arbitriũ.⁊ iõ oꝑtet ꝙ; hõ to D) le
dat graʒ ſpoſitũ ⁊ oꝛganiſatũ reciꝑet᷑ aĩia ronalis taliter mutet᷑ ab ũllo ſtatu coꝛrupto q̊ ad baapti, I
recipiẽti quã ipᷣe crearet. ita oꝛdinauit qũ reſtau/ aiam⁊ recipiat nouũ eẽ.⁊ ꝑdat antiqdauu micoz i
ſacra rauit hoĩem. ꝙ qñ hõ recipet debito mõ eſſe.qꝛ neceſſe eſt ꝙ recipiat ⁊ incipiatbe (Eimbef
tales res coꝛpales ab ipo oꝛdinatas reci-ne eſſe ⁊ recedat a male eẽ. Neceſſe ẽ etiiaz· fecbe
peret᷑ gra ſua ĩ aia quã ipᷣe crearet Et ſi qꝙ aĩa faciat nouas opꝑatõeſ.⁊ relinqtan ſ
desnunq; deficit quin creet ⁊ det aiam. tiquas ⁊ veteres. Neceſſe etiã eſt ꝙ ab-
ita nunq; deficit quin creet ⁊ det grfam. luat᷑a coꝛruptõe ſua a ſua feditate⁊ a ſua
¶ Ecce igit᷑ modũ ꝑ quẽ xpᷣus deifilius macula ⁊ infectõe quã ↄtraxit a ſocieta/
dat homi lapſo ſuũ bñficiũ ⁊ adiutoꝛiũ te carnis coꝛrupte. Neceſſe eſt etiã ꝙ fi
⁊ facit ipᷣm pticipẽ in merito ſuo⁊ ĩ moꝛ at plena remiſſio oĩs culpe oĩs offenſe ? Baptr le
te ſua ⁊ incoꝛpat hoĩem ſibi ⁊ facit ibpſu, ois peccati.⁊ ꝙ deſtruat᷑ oĩs obligatio noni
ſuũ mẽbꝛuʒ ⁊ incoꝛꝑat᷑ ei ⁊ vnit᷑et fit de ad penã.vt ſcʒ aĩa ſit talis ⁊ reputet᷑ tab. cat
domo ſua⁊ de familia ſua videlicꝭ ꝑ res acſi nunq; peccaſſet.nec aliquã culpam
coꝛpales ⁊ viſibiles ab ipo oꝛdinatas xꝓ habuiſſet. Et iõ xpᷣs oꝛdinauit ad ſigni
qs homo ſitur vt ſit ſuꝰ. Uñ ſi hõvult ficandũ ⁊ repᷣſentandũ oĩa iſta q ſunt in O”Z
reciꝑe gram ſatiſfactõis ⁊ redẽptiõis ꝑ niſibilia.⁊ debent fieri occulte in ala.vt .
xpᷣʒ.vt moꝛs xpᷣi q̃ oĩa meruit ſit ſuaine ſcqʒ exterius in coꝛpꝑe fieret ablutio⁊ laua- 4
. ceſſe eſt ꝙ adhereat ⁊ vniat᷑ xpᷣo ⁊ credat chꝛum ꝑ aquã elementalẽ cũ verbis ex/ .
in eũ.⁊ optʒ ꝙ iſta credulitas ⁊ fides oc õ̃ſſe ſignificãtibo ablutionẽ ⁊ lauachꝛiuz
culta manifeſtet᷑ ꝑ ſigna exterioꝛa ⁊ viſi dicendo.ego te baptiſo ĩ noĩe pr̃is ⁊ flll)·· 4 kE
bilia. Et iõ debuerũt eẽ ſigna certa ⁊ de ⁊ ſpũſſcti.QOð eſt idẽ ac ſi diceret.egote mi
terminata viſibilia ꝑ q̃ holes ꝓteſtent᷑ ſe abluo ⁊ lauo. Iſta aũt ablutio viſibilis Signi⸗ t
credere in xpᷣm vt cognoſcerent᷑ hoĩes q ¶que fit exterius in coꝛpoꝛe ſicut oꝛdina/ ficatio N 1
eſſent mẽbꝛa xpᷣi. Sicut aũt neceſſe erat tum eſt ſimul cũ verbis oꝛdinatis.ſigni haptiſ⸗ nis
homi ⁊ ↄueniebatvt ita ſatiſfaceret xᷣs ficat ablutionẽ inuiſibilẽ ⁊ occultã ⁊ ſe/ rni u
p eo:ita ↄueniebat homi vt itavniret c cretã quã xpᷣs facit in aia.Que qͥdẽ abb⸗

Ucchinn
Möehoiig
iinr
ingbö⸗
nptotl

4

☛G

Centgnd.

nbapirbe
aſtiti;
1Neünatan
nicec⸗
Auun tin
ttſot/
oigß
6
u
rul
uiing

leniͦ

u bin
liſe n
liin⸗

ſutio fit ꝑ nounã grazʒ ſen nouũ bũñ eſſe ꝑ

qð bñ eſſe in aĩla receptũ aĩa innouatur.
mũdat᷑ ⁊ purificat᷑ ⁊ efficit᷑ totalit᷑ ama/
bilis ⁊ acceptabilis deo. ac ſi nũq; pec/
catũ in ipᷣa aĩla factũ fuiſſet.⁊ incoꝛꝑat᷑ ⁊
vnit᷑ cuʒ xpᷣo.⁊ tota paſſio ſeu moꝛs xpᷣi

ęfficit᷑ ſua ⁊ applicat᷑ ei. Et ideo iſta ab/

lutio q̃ fit in aq̃ eo mõ quo xpᷣs oꝛdina/

uit vocat᷑ ſacrẽ̃m ſeu ſignũ regeneratiõis

⁊ renouatõis.qꝛ hocẽ regenerare hoĩem

⁊ innouare.qꝛ aia recipit nouũ eſſe ſpũa

le.qð añ nõ habebat. Et iõ ꝑ illð ſaccr̃m

aĩa intrat in regnũ celoꝝ.⁊ hõ efficit᷑ fili
us dei ⁊ heres dei ⁊ coheres xpᷣi.Et iõ ĩ
iſto ſacr̃o recipit hõ nomẽ nouũ qꝛ vo/
catur xpᷣianꝰ.qꝛ ſicut recipit a xpᷣo eẽ no
uum ⁊ rem nouã ꝑ quã efficit᷑ hõ nouꝰ.
ita recipit nouũ nomẽ a xpᷣo.⁊ ſicut cõi/
cat ſuã rem ⁊ ſuã gram. ita cõicat ſuum

nomẽ. Sic hõ renouat᷑ ⁊ q̊ ad rem etq̊

Quõ ꝑ
baptiſ⸗/
mũ cog̊ᷣ
ſcimꝰ ef
fectꝰ ei

Baptiſ
mꝰ mũ/
dat

Illumi

nat

ad nomẽ. Et ſic ſacrẽ̃m baptiſmi ẽ pᷣma
ſcala ſacr̃alis ꝑ quã hõ lapſus aſcẽdit.⁊
eſt ſcala cognoſcẽdi ⁊ ſuſcipiẽdi inuiſibi
le ꝑ viſibile.q Pꝛimo videamꝰ quõ ẽ ſca
la cognoſcẽdi inuiſibile ꝑ viſibile.VUnð
ipᷣa aqua ⁊ ablutio ⁊ modꝰ abluẽdi ſunt
illud qð videt᷑.⁊ iõ ſicut coꝛpꝰ ꝓpoꝛtio/
natur aie inuiſibili.ita illud viſibile qð ẽ
ſicut coꝛpꝰppoꝛtionat᷑ rei inuiſibiliq̃n/
tũ ad ſignificationẽ ⁊ figuratõeʒ ⁊ repñ
tationeʒ.qꝛ illud qð videt᷑ in ſacr̃o eſt ſi⸗/
gnũ figura ⁊ imago illiꝰqð nõ videt᷑. et
1õ debemꝰ? arguere deviſibili ad inuiſibi
le. Et iõ ſicut aqua ꝑ ſuã puritatẽ mun/
dat ⁊ purificat oẽs maculas ⁊ infectio/
nes ⁊ totaliter lauat.ita ſignificat᷑ ꝙ aia
inuiſibiliter mũdat᷑ ⁊ purificat᷑ ⁊ abſter
gitur ⁊ lauat᷑ ab oĩ macula ab om̃i infe/
ctione.⁊ ab oĩ culpa ⁊ ab om̃i ĩimũdicia
⁊ totalit᷑ efficit᷑ noua.⁊B ꝑ aquã inuiſibi
lẽ ſcʒ ꝑ gram nouã ⁊ nouũ eſſeſpũale.et
ſicut ꝑ aquã abluit᷑ totũ coꝛpꝰ exterius.
ita ſignificat᷑ ꝙ tota aĩa abluitur intus.
Itẽ ſicut aq̃ eſt clara ⁊ dyaphana⁊ ſuſce

ptiua lumĩs.ita ſignificat᷑ ꝙ aĩa intra il

luminat᷑ ⁊ effugant᷑ oẽs tenebꝛe ſpũales

Retrige Itẽ ſicut aqᷓ eſtp ſuã frigiditatẽ refrige⸗

rat

ratiua.ita ſignificat᷑ ꝙ interi refrigerat
ↄcupiſcẽtia carnis qᷓ aiam inficiebat ꝑꝓ
caloꝛẽ libidinoſaʒ. Itẽ etiã ſignificatur

qꝙ aia recipit refrigeriũ a pena eterna ad

quã erat obligata. Itẽ ſicut ablutio fitĩ

capite ⁊ deinde ad totũ coꝛpꝰ. ita ſignifi
catur plenaria ablutio⁊ remiſſio omniũ

*

culpaxꝝ et offenſaꝝ ⁊ oĩs obligatiõis ad
penã eternã.ita ꝙ inter aiam et deũ nul/
lum eſt obſtaculum qð impediat ani⸗/
mã ire ad deũ.⁊ iõ ſignificatur apꝑtio ia/
nue paradiſi. Et ſic patʒ q̃liter ſacramẽ
tum baptiſmi qð fit in aqua coꝛꝑali ⁊vi
ſibili eſt ſcala aſcendẽdi ad cognoſcẽdũ
inuiſibile qð fit in aĩa.i Et quia nõ ſolũ

eſt ſcala cognoſcendi ſed etiã recipiẽdi ⁊

habendi.iõ homo ſuſcipiẽdo exteriꝰ ba/
ptiſmũ xpᷣi ſeu ablutionẽ aque oꝛdinatã
a xpᷣo que eſt viſibilis.recipit int inuiſi
biliter in aĩa totũ illud ĩuiſibile.qð ſigni
ficatur ꝑ aquã viſibilẽ.⁊ hoc de neceſſi/
tate virtutis oꝛdinatõis xpᷣi.qui oꝛdina
uit vt q cunq; recipiat ſuum baptiſmũ a
xpᷣo oꝛdinatũ recipiat totũ illð qdð ſigni

Januã
aperit

ficatur ꝑ baptiſmũ. Sic ꝑ baptiſmũvi Incoꝛ/
ſibile fit inuiſibiliter incoꝛꝑatio et vnio poꝛat
cum xpᷣo.⁊ purgatio.ablutio ⁊ mũdatõ xpᷣo

culpe ⁊ remiſſio pene.et aꝑtio ianue cele

ſtis. Sic ĩ baptiſmo fit generatio noua Regene

et mutatio de ſtatu ĩ ſtatũa de ſtatu ↄõrio rat

ad ſtatũ oriũ.⁊ de male eẽ ad bñ eẽ.et de
nõ eẽ ad eẽ.⁊ de malo ĩuiſibili et occulto
ad bonũ ĩuiſibileꝛ occłtũ Jõ fit ibi mu
tatio ð moꝛte ad vitã.ð tenebꝛis ad lucẽ
ðᷣſᷣuitute carnis ⁊ dyaboli ad ſᷣuitutẽ dᷣi
⁊ ad libtatẽ.Etiã hõ ꝑ baptiſmũ ꝑdit ⁊
acqrit.et totũ eſt iuiſibile qð ꝑdit et acqͥ
rit.Et etiã ꝑ baptiſmũ hõ moꝛit᷑ ⁊ viuit

qꝛ aia ꝑdit ſtatũ antiquũ⁊ vitã antiquã

et deſinit eſſe quo ad illũ ſtatũ. quia ſta/
tus peccati et vicij et culpe deſtruit᷑. Eti
am eſt ibi quedã moꝛs.quia aĩa pᷣus vi
uebat in vna vita.et ꝑ baptiſmuʒ moꝛit
illa vita.⁊ ĩchoat᷑ noua vita. Etiõ hõ ꝑ
baptiſmũ ſpoliat᷑ et induit᷑ qꝛ expoliat
q̃ ad male eẽet qͥ ad vitã carnis.etq̊ ad

affectiones carnales.⁊ induitur quo ad

bene eſſe qdð recipit a xpᷣo. Etiã ania ex/
uitur et expoliat᷑ quo ad antiquũ et pꝛi/

mũ hoĩem.et induitur qͥ ad nouũ hoĩe; De pe.

„

Et quia nemo poteſt ĩchoarevi
xpᷣiotrariã pᷣme vite in qua viuebat.ni/
ſi relinquat bᷣmã totaliter.⁊ qꝛ pma vita
x 2*

itã nouã diſt. i. c.
tres ſũt

CTi. cclxxxiii. De effectu baptiſmi

In ba / erat voluntaria. oꝑtet q; vita noua ſcdᷣa
ptiſmo etiã ſit volũtaria.⁊ cũ voluntas nõ poſ/
adulti ſit cogi.iõ oꝑtet ꝙ hõ volũtarie relinq̃t?
reqͥritur deſerat ⁊ odio habeat vitã antiquã ⁊ ei
ↄtritio diſpliceat ⁊ peniteat eũ ſic vixiſſe.ſic reqͥ

ritur in homiĩie adulto qñ recipit baptiſ⸗
mũ.⁊ optet vt diſpliceat vita mala pᷣteri

ta. Vñ quia in hoĩe adulto ẽ duplex cul

pa.ſcʒ vna oꝛiginalis.⁊ alia actualis.qꝛ
peccauit ꝑ ꝓpꝛiã voluntatẽ ⁊ ↄſenſum.
iõ opꝑtet ꝙ habeat diſplicẽtiã actualiter.
⁊ qꝛ debet recipe nouã vitã ⁊ nouũ eſſea

xpᷣo.iõ oꝑtet ꝙ; ꝑ ꝓpꝛiã volũtatẽ ⁊ ↄſen

eqͥ ri᷑ ſum adhereat xpᷣo⁊ credat in eũ.Etiã in
cõis fi/ hoĩe qui vtit᷑ libero arbitrio reqͥritur fi/
des ppa des ꝓpa ⁊ diſplicẽtia de mala vita.ſʒ in
puulo qͥ nõ hʒ ptãtem volendi neq; cõ/
ſentiẽdi.⁊ qͥ nõ peccauit ꝑ ꝓpꝛiã volun/
tatẽ.ſʒ ſolũ hʒ culpã ⁊ coꝛruptõeʒ oꝛigi/

nalẽ.⁊ totũ malũ venit ſibi ab alio.nõ re

qritur ꝙ habeat fidẽ ꝓpꝛiã nec diſplicẽ/

In par tiaʒ.ſʒ ſufficit ei fides aliena.⁊ ꝙ alij ere
nub ſuf/ dant ꝓ ipᷣo ⁊ ↄſentiant ⁊ adhereãt xbo ꝓ

ficit fi / ipᷣo. Et qm̃ hõ añ batiſmũ ⁊ añq; vni/
des alie at᷑ xpᷣo eſt ſub ptãte dyaboli.vt iam de⸗
na claratũ eſt.iõ vt dyabolus expellat᷑ ſua

Exoꝛciſ poteſtas fit exoꝛciſmmꝰ añ baptiſmũ.⁊ fit

mꝰ⁊ ca/ catheciſmꝰid eſt inſtructio de fide tanq;
theciſ, q̃dam pᷣparatio ad baptiſmũ. Uñ qꝛ in
mꝰq̃re baptiſmo fit noua regeneratio ſpũalis⁊
pcedit illa
cedere.que pᷣparant ⁊ valent ad illã foꝛ/
mam recipiendi.
O, ſacramẽtũ ba

ac
— ſcendit duobo modis ſcʒ cogᷣ
ſcendo ⁊ ſuſcipiẽdo gr̃am inuiſibilẽ.ita
gqðdãmõ xps deſcendit ad hoĩem lapſuʒ
1in iſo ſacr̃o baptiſmi.in q̊ hõ lapſus ve
nit ad xpᷣ̃m.⁊ xpᷣs venit ad hoĩem. Uñ
iſta ſunt oꝛdinata int᷑ ſe quaſi q̃dam ſca
la ⁊ cathena ſcʒ diuinitas xpᷣi ⁊ humani
tas xpᷣi.⁊ moꝛs ſeu paſſio xpᷣi et baptiſ⸗/
mus xpᷣi. Uñ gr̃a xpᷣiſeu bñficiũ⁊ donũ
ſuũ fluit ⁊ deſcendit a deitate ſeu diuini/
tate xpᷣi oꝛiginaliter. ⁊ H̊ ꝑhumanitateʒ

acqͥri noua foꝛma.iõ debẽt oĩa illa pꝛie

ptiſmi eſt ſcala aſcẽ

ſcut aut per

rm baptiſmi hõ lapſus a-

xpᷣi ⁊ virtutẽ moꝛtis ⁊ paſſionis ſue in q̊
eſt infinitũ meritũ ⁊ infinita vᷣtue.⁊ h̊ ẽ
ꝓ baptiſmum xpᷣi.⁊ dũ hõ tangit᷑ ꝑ ſa/
cramẽtũ baptiſmi.tũc gra deſcendit ad
hoĩem. etiã xpᷣs tangit hoĩem ꝑ baptiſ⸗
mũ ſuũ.Etiã baptiſmꝰeſt vltimꝰ gradꝰ
iſtiꝰſcale in deſcẽdẽdo.⁊ illo mõ xpᷣs de

ſcẽdit.qꝛ donũ ſuũ deſcẽdit ⁊ induit ho
minẽ ex alto ⁊ ipᷣm veſtit. ita ꝙ ſicut ba-

ptiſmꝰ xp̃ᷣi dat᷑ de alto.⁊ qſi induit coꝛpꝰ
totũ ⁊ cooperit ipᷣʒ aq̃.ita etiã induit in/

tus totã aiam cũ ſua gra.⁊ ſic tothõ tã/

gitur a xpᷣo.⁊ iõ tam coꝛpꝰ qᷓ; ania incoꝛ
pantur cũ xpᷣo.et ideo totꝰhõ efficit᷑ mẽ/
bꝛum xp̃i.⁊ ꝑ ↄñs habebit ꝑtem in moꝛ
te.⁊ in paſſione xpᷣi et in virtute et meri/
to paſſiõis eiꝰ.et iõ hõ baptiſaturĩ moꝛ
te et in paſſione xpᷣi et in ſanguine eius.
quia in virtute et in merito moꝛtis xpᷣi ĩ
qua eſt aſperſus deſcẽdit donũ ⁊ gr̃a ad
giam q̃ lauat. Et iõ baptiſmꝰ eſt inſtru/
mentũ moꝛtis et paſſiõis xpᷣi.Sic g̊ to
tum eſt xpᷣi et gra deſcendẽs et baptiſmꝰ
quẽ gr̃a deſcẽdit.et moꝛs et paſſio hu/
manitatis ꝑ cuiꝰvirtutẽ deſcendit. et di
uinitas a qua fluit gr̃a tanq; a fonte. et
ipᷣe homo etiã efficitur ipᷣiꝰ xpᷣi ꝑ baptiſ⸗/
mũ.Etiã nõ ĩmerito homo noĩiatur xpᷣi

gAnus et efficit᷑ infiniti valoꝛis et pꝛecij.

quia tunc emptus eſt infinito pꝛecio.ſcʒ
moꝛte xpᷣi.et nõ eſt ſuijpſi ipᷣe hõ tunc ſʒ
eſt xpᷣi.qꝛ eſt mẽbꝛũ xpᷣi.Et iõ qui iniuri
at ⁊ ledit ⁊ ꝑſeqͥ tur xpᷣianũ.iniuriat ledit
⁊ pſeqͥtur chꝛiſtũ.⁊ qui honoꝛat chꝛiſti⸗

anum.honoꝛat chꝛiſtũ. Ideo hõ chꝛiſti
anus debet ſum ſp reputare eſſe chꝛi
ſti ⁊ nõ ſuijpſi.⁊ ꝑ ↄñs debet cogitare
Into ⁊ q̃li pꝛecio eſt emptꝰ.⁊ qᷓntum eſt

ipſum eſſe chꝛiſtianũ ⁊ q̃nta gr̃a eſt eſſe

chꝛiſtianũ.Et ideo ſumme cauere debet

ne tãtũ nomẽ polluat ⁊ deturpet.ne dil⸗
coꝛdet a chꝛiſto nec ipſum offendat.Ec
ce ergo cathenã ĩmutabilẽ ſeu ſcalã ĩmo
bilẽ⁊ firmiſſimã.diuinitas chꝛiſti ĩmu/

tabilis abundãtiſſima oĩa de nihilo cre

ans.humanitas chꝛiſti in qua eſt infini

tum meritũ⁊ infinita virtus ꝓpter moꝛ

tem ⁊ paſſionẽ ſuã.qð qͥdem meritũ ſ-
durat.⁊ nunq; poteſt euacuari.⁊ baptiſ⸗
mus in q eſt oꝛdinatio ⁊ pᷣfinitio chꝛiſti

00; che
(emin ban
ſe ſuſc,/ ni
i

ln
ve⸗
bil

in⸗

inagſi
nufnstd
högkoi
TNdancka
Muendiupti⸗
kyineng
lloninede
ritnr
uglbe
Winonta
1ciſnclii
ſeehii⸗
ömnuin
Ehöckeknd
Ntmüne
mecde
Ptlnarine

ngriteigs.

oortothii
donitgnl
inckninn
töiScen
Sabennit⸗
gapuſube
MNi N
nöötbene 4
Pigbptn
owin
Mis ntch
uopetcoſ
ietüfm⸗

gögvinuin

inuto
utcheli⸗
whöchehi
uncſech
da cir⸗
tinunc
ugickhk
mmhen
“

fyenki
llin⸗

D pi

⁊ pᷣceptũ recipiendi vt oĩs homo qͥ reci
pit illũ recipiat gr̃am ſuã.Et ideo quia
oꝛdinatio eſt imutabilis baptiſmꝰſemꝑ
habet virtutẽ⁊ efficaciã.⁊ ſic iſta ſcala ſꝑ
remanet fixa ⁊ ĩmobilis. Et iõ nulla dʒ
eſſe dubitatio qͥn homo recipiẽs aquaʒ
baptiſmalẽ ſicut debet recipiat donũ et
gram xpᷣi.Et in iſta ſcala nihil eſt viſibi
le niſi baptiſmꝰcũ ꝑtinentijs ſuis.⁊ ido
homo qñ recipit baptiſmũ chꝛiſti acci/
pitur ⁊ ligat᷑ inuiſibiliter ꝑ gr̃am ſibi da
tam cũ chꝛiſto inuiſibili ⁊ eleuat᷑ ⁊ q̃ſi ſu
ſpendit᷑ ⁊ hoc ꝑ mediũ viſibile ſcʒ ꝑ ba/
ptiſmũ chꝛiſti. Et ideo ſaccẽ̃m baptiſmi

eſt q̃ſi hamꝰꝑ queʒz chꝛiſtꝰ piſcat᷑ ⁊ capit

Baptiſ.
mꝰdz cũ
ſolẽnita
te ſuſci/

homĩes ⁊ trahit ad ſe.qꝛ in hamo eſt ali
quid viſibile ⁊ aliquid occultũ.ita in ba
ptiſmo eſt aqua viſibilis.⁊ ſuſcipiendo
aquã exterius ania interiꝰ capit᷑ ꝑ g̃am
⁊ efficitur xpᷣi.Et ſic patet q̃liter chꝛiſtꝰ

deſcendit ad hoĩeʒ p baptiſmũ.⁊ hõeti

am aſcendit ad ipᷣm ꝑ ipᷣm baptiſmũ.et
fit ibi qddã matrimoniũ ⁊ q ldam ↄtra/
ctus ⁊ qdᷣdã pactũ ⁊ ꝓmiſſio inter xpᷣm
⁊ aĩam.qꝛ aia ſuſcipit xpᷣm in baptiſmo
voluntarie.⁊ ipᷣe etiã ſuſcipit aĩam ⁊ in/
duit ⁊ oꝛnat eã veſtimẽtis ſuis inuiſibi/

libus.⁊ expoliat eã veſtimẽtis ſuis anti

quis ⁊ coꝛruptis ⁊ inhoneſtis ⁊ turpib
Etiõ aĩa in baptiſmo efficit᷑ ſponſa xpᷣi
vera que añ erat meretrix dyaboli.⁊ per
ↄñs efficit᷑ filia dei. Et exinde apparet
cũ qnta ſolẽnitate debet celebꝛari ſaccm
baptiſmi ⁊ ſuſcipi.in q̊ fit tale matrimo/
niũ.⁊ ania recipit talẽ ſponſum ĩmoꝛta⸗/
lem inuiſibilẽ filium dei ⁊ filiũ virginis
verũ deũ ⁊ hoĩem.oĩpotentẽ ſũmeama⸗

bilẽ dulcemſũme deſiderabilẽ. ſũme bo/

num.ſũme ſapientẽ.qͥ voluit ſponte mo
ri ⁊ crucifigi.⁊ ſuũ totũ ſanguinẽ funde
reꝓ amoꝛe ei.⁊ lauare ip̃am ꝑ ſangninẽ
ſuũ mũdiſſimũ ab oĩbus ſuis maculis
⁊ facere ißam mundiſſimã. vt ipᷣa fieret

ſponſa ſua.⁊ liberaret᷑ a ꝓſtibulo dyabo

li.⁊ ne eſſet meretrix eius ⁊ damnatio et
ꝑditio eterna. Merito ergo magna ſol⸗
nitas ⁊ celebꝛitas dʒ ſeruari in tatis ſpõ⸗
ſalibo tanti ⁊ talis ſponſi.⁊ merito etiaz
ala debet ßuare verã fidelitatẽ ⁊ integrũ
amoꝛẽ tali ſponſoꝛ oĩa que ei ꝓmilit. me

SW

firmatione

rito etiaz debet ſemꝑp recoꝛdari detanto R
matrimonio ⁊ deoibus qᷓ ꝓmiſit.⁊ ſum

me cauere ne coꝛrũpat tantũ tam mira
bile matrimoniũ.Ex iſtꝭ igit᷑ que dicta

ſunt apparet qliter aia aſcendit ꝑ baptii

mũ nõ ſolũ cognoſcendo ꝑ viſibile lui/
ſibile ⁊ ſuſcipiendo inuiſibileꝑ viſibile.
ĩmo etiã aſcẽdit ad mr̃imoniũ⁊ nuptiaſ

xpi filij dei ⁊ fit ſpõſa filij ði Aſcẽdit etiã

vſq; ad filiatõʒ dei. qꝛ fit pilia vi. aſcẽdit
etiam qꝛ fit dig vt filia dei vt intret in re

gnum dei ad ſocietatẽ angeloꝝ.⁊ tñ an/
te baptiſmũ erat meretrix dyaboli.⁊ di⸗,-⸗

nata in eternũ cũ dyabolo ⁊ angelis eiꝰ.
Igit᷑ ſacramentũ baptiſmi eſt ſcala aſcẽ
dendi ⁊ deſcẽdẽdi vt dictũ eſt.⁊ lauacrũ
regeneratõis ⁊ renonatõis ⁊ purificati⸗-
onis⁊ mũditficatõis vt declaratũ eſt.
