na q̃ ſequunt᷑ ex amoꝛe dei ⁊ honoꝛe.Et
ꝑ ↄñs hõ vadit ad eternã triſticiã.ad et᷑
nam penã.⁊ ꝑpetuũ doloꝛẽ.⁊ eternũ lu/
ctum.⁊ ꝑdit eternũ gaudiũ qð finẽ non
hʒ.⁊ eternã amiciciã ⁊ ſocietatẽ ſui crea/
toꝛis.E t oĩa iſta iã ↄcluſa ſũt.Et ſic ap/
paret q̃liter cõꝑando factũ hoĩs ⁊ om̃e

facere ⁊ ꝓpꝛiã voluntatẽ a q̃ oꝛit᷑ ad ſuuz

ꝓpꝛiũ debitũ.ad ſuũ ꝓpꝛiũ ius.⁊ ad ſu/
am pꝓpꝛiã legẽ nature cui obligat᷑ veriſſi

me.inuenimꝰ⁊ cognouimꝰ deuiationẽ
lapſum totalẽ ꝑditionẽ.alienationẽ.coꝛ

ruptionẽ.degenerationẽ ⁊ ꝑuerſitatẽ ho

minis ⁊ nature ſuea ſuo ꝓpꝛio ſtatu ⁊ a
ſua ꝓpa natura q̃ deberet eẽ. Et ſic ꝑ q̃n

Ci ccxvi.· BDe lapſu bois

dam ſcalã ⁊ oꝛdinẽ deuenimꝰad noticiã

⁊ cognitionẽ ꝑditõis.lapſus ⁊ coꝛrupti

onis nature hoĩs.q̃ oĩa erãt occulta hoĩ

⁊ B ꝑ cognitionẽ obligatiõis ipᷣiꝰ natu /

ralis q̃ fuit manifeſtata ꝑ oẽs creaturas
Et ſic ꝑ ſcalã nature manifeſtatꝰ eſt deꝰ.

maniteſtata eſt ꝓductio mũdi de nihilo
manifeſtata eſt obligatio ⁊ debitũ hoĩs
ad deũ.⁊ ꝑ ↄñs ius nature ſeu lex.⁊ ma/
nifeſtatꝰeſt lapſus hoĩs ⁊ coꝛruptio ſeu
ꝓditio.⁊ ita oĩa iſta ſe manifeſtãt inuicẽ.
2 vnũ manifeſtat ⁊ diſcoopit aliud. Ec/
ce artẽ ⁊ modũ q̃liter qͥlibet pᷣt cognoſce
re ſeipᷣm eſſe eternaliter ꝑditũ.lapſum et
coꝛruptũ ⁊ deuiatũ.cõpando factuʒ ad
debitũ. ⁊ videndo diſtantiã. elõgationẽ

⁊2 ↄtrarietatẽ inter factũ⁊ debitũ homĩs

inq̃ntũ hõ eſt.⁊ ignoꝛat ſe eẽ ꝑditũ ⁊ coꝛ
ruptũ ⁊ lapſum.Et ſic oẽs creature cla/
mant ⁊ dicũt ⁊ manifeſtãt hoĩem eẽ ve/
raciter ꝑditum eterna ꝑditõe.⁊ moꝛtuũ
pPpetua moꝛte.qꝛ ſeꝑatus ẽ eternalitera

Epilo

gat

dei ſocietate.qͥ ſolꝰ ẽ vita hoĩs ſicut ania

ſola ẽ vita coꝛꝑis. Et ſic hõ eſt totaliter
ſeꝑpatꝰa toto bono.⁊ a tota ſua vi1a.
Oy etiã lapſus ⁊ coꝛruptio hoĩs ma/
nifeſtat᷑cõpando factuʒ hoiĩs ſeu facere
ad ſcðᷣm debitũ qð reſpicit ea dei ſunt
(LTitulus. ccxxi.
Iſum eſt q̃liter cõpando factuʒ
12 facere hois ad debitũ⁊ ad ius
nature. qð reſpicit deũ iuenimꝰ
hoĩem lapſum ⁊ ꝑditũ.iõ nũc reſtat cõ/
ꝑare hoĩem ad ſcòm debitũ qð reſpicit
imaginẽ dei.Uideamꝰ ſi factũ ⁊ facere
hoĩs ↄcoꝛdat cũ ſcdᷣo debito ⁊ ſcðo iure
qð oꝛit᷑ a pᷣmo debito. Scðm debitum
eſt ꝙ qlibet hõ dʒ⁊ obligat᷑ amare quẽli
bet aliũ hoĩem. inqntũ eſt dei imago ſiẽ
ſeipᷣm.⁊ odio hr̃e qͥ cquid eſt ↄtra omnẽ
aliũ hoĩem.inq̃ntũ eſt dei imago ſicutõ
ſeipᷣm in q̃ntũ eſt dei imago.⁊ etiã qͥ libʒ
debet amare ſeipᷣʒ.inq̃ntũ eſt dei imago
viuẽs.Et ſic rõne iſti debiti ⁊ iuris de/
bet eẽ inter hoĩes fraternitas vnitas.ſo
p 2

—

cietas.amicicia ↄcoꝛdia ⁊ pax.⁊ oẽs de
bent ſe reputare tanq; vnũ. Sʒ ꝑ exꝑiẽ/
tiã videmꝰ ꝙ vnꝰ hõ ledit aliũ hoĩeʒ.ad
inuicẽ ſe deſtruũt.adiuicẽ ſe occidũt.in/
ter illos nulla vera vnitas eſt.nulla vera
ſocietas eſt.nilła vᷣa amicicia nec paxnꝰ
ↄcoꝛdia.ſʒ magis diuiſio.lis.diſcoꝛdia.
⁊ bellñ.⁊ inimicicia.⁊ ſi foꝛte diligant ſe

inter ſe.ſi foꝛte ſit pax aliq̃ ⁊ amicicia nõ

eſt ꝓpter h qꝛ eſt dei imago nec ꝓpt᷑ de/
bitũ.ſʒ ꝓptf᷑ alias cauſas Et talis vnitaſ
oꝛit᷑ ex amoꝛe coꝛrupto ⁊ inoꝛdinato in/
iuſto ⁊ ↄtra deũ.Et ſic hõ qꝛ eſt inimicꝰ
Dei.et ↄtrariatur deo totalit᷑ eſt etiã verꝰ
inimic ſue imaginis.⁊ ꝑ ↄñs ẽ inimic
cuiuſtibet hoĩs inqntũ eſt dei imago.et
etiã inimic?⁊ ↄtrariꝰſuijpᷣiꝰ.⁊ ſeipʒʒ ledit
deſtruit ⁊ occidit inq̃ntũ eſt dei imago.
⁊2 pſeqͥtur ⁊ ledit dei imaginẽ. Et ſic cõ/
pando hoĩeʒ ad ſcdᷣm debitũ inuenimꝰ
ipᷣʒ eẽ ↄtrariũ totalit᷑ illi debito.⁊ ꝑ ↄñs
lapſum ⁊ coꝛruptum.
D)/ hõ pt videre cõtinue in alijs reb
extra ſe tãq; in ſpeculo ſuũ ſtatũ in quo
exiſtit ⁊ ſuã ꝑditionẽ ſuũ lapſum ⁊ coꝛ/

Fenerc xvBü.
oniã aũt hõ quãuis ſit coꝛm

ptus.pditus.lapſus.⁊ mutatꝰĩ

ptum ⁊ lapſum.⁊ eẽ in tali ſtatu in q̊ eſt.
iõ nõ dolet.nõ flet.nõ triſtat᷑ de ſua ꝑdi/
tione ⁊ coꝛruptõe.cũ tñ ↄtinue dolere et
flere deberet.tã ꝓ ſtatu in q̊ᷓ eſt qᷓ; ꝓ futu/

ro ſtatu. ⁊ ꝓ malis q̃ ipᷣm expectãt.ĩmo

ridet iocundat᷑ letat᷑ recipit ſuas delecta
tiones ſuas ↄſolatiões.comedit. bibit.

c ſi nihil mali eẽt. Ex q̃ͥ apparet q ẽtã/

q; frenetic.ſtultiſſimꝰ.ſine om̃i ſenſu.qꝛ

freneticus ⁊ ſtultꝰnõ ſentiũt ſe eſſe tales.

Etiã eſt tanq; doꝛmiẽs nihil ſentiens.
ſicut ſomniãs.vel incantat vel illuſus.
Et ideo qꝛ homo inſeipᷣo nõ bene videt
nec ſentit ſuã coꝛruptionẽ.debet videre
in alijs reb extra ſe ſiłitudinẽ ſue ꝑditio
nis ⁊ ſui lapſus.⁊ facere ſibi qdᷣdã ſpecu
lum in quo cõtinue videat ſuũ ſtatũ coꝛ
ruptum ⁊ mutatũ.vt nõ tradat obliuio
ni ſuũ maluʒ vt ſic doleat. Poſtẽ; ů̊ ho⸗

7 . 4² 6%
Citu S ccxxD U.

coõtrariũ ſue nature.ĩmo in non
hoĩem.nõ ſentit vel vix ſentit ſe eẽ coꝛru

mo cõpauit ſeipᷣm ⁊ totũ facere ſunʒ ad Cõtem/

ipᷣm debitũ ꝑ qð cognoſcit ſe eſſe ꝑduuʒ platõ di

⁊ lapſum dʒ ſe cõꝑare ad res alias cxtra cens he-

ſe qũ mutant᷑ aut qñ in ↄtrariũ ſue natu minẽ in

re coꝛrũpunt᷑.vel dʒ fingere ↄtrariũ cu/ ↄſidera,

iuſlibet rei quã videt ⁊ coꝛruptõeʒ.⁊ co/ tõeʒ ſta/
gitet q̃lis eſt quelibet res.qñ mutata eſt tus ſui
in ↄtrariũ ſna phe nature.⁊ qñ coꝛrupta
eſt.vel q̃lis eſſet ſi mutaret᷑ ⁊ coꝛrũperet᷑
⁊ cogitet ꝙ ꝓ certo talis eſt ipᷣe ſ̃ᷣm ius ꝓ
pꝛie nature in qᷓ dʒ eſſe.⁊ cogitet ꝙ q̃nto

res eſt nobilioꝛ q̃ coꝛrũpit᷑ ⁊ melioꝛ ĩ ſua

ꝓpꝛia natura.tãto eſt peioꝛ ⁊ vilioꝛ qũ ẽ
coꝛrupta ⁊ mutata in cõtrariũ ſue natu/
re.⁊ in qᷓnto gdu bonitat eſt.in tãto gra
du malicie eſt.⁊ q̃nto erit alta tãto efhi⸗
inferioꝛ Ut verbi gra.faciam?ꝰexẽplum
in ipſo vino.qm̃ ipᷣm vinũ qñ mutat᷑ et Expien
coꝛrũpit᷑ in ↄtrariũ ſue nature.tũc effici tia q̃ hõ
tur acetũ. Ergo ſicut ſe hʒ ſtat aceti ad ↄaſcitſu
ſtatũ vini.ſic ſe hʒ ſtatꝰ hoĩs nunc in qͥẽ uʒ lapfũ
ad ſtatũ ĩ quo debebat ee.⁊ q̃ntuʒ diſtat
Acetũ avino.tãtũ diſtat hõ a ſtatu ſue na
cure.Et ſicut acetuʒ nihil valet ad illud
ad qð añ valebat qñ erat vinũ.⁊ ad qð
oꝛdinatũ erat.ita hõ nihil valet ad illud
ad qð valebat ĩ ſtatu ſuo debito.nec va/
let aliqͥd ad illud ad qð oꝛdinat erat: et
ideo nõ valet niſi vt in igneʒ mittat᷑. Et
qᷓntũ etiã diſtat ⁊ elongat᷑ acetũ a vino ĩ
bonitate. tãtũ etiã diſtat ⁊ elongat᷑ hõ ĩ
bonitate a ꝓpꝛia natura hoĩs. Et ſicut
nihil de bonitate vini mãſit nec eſt ĩ ace
to.ita nihil de bonitate hoĩs inq̃ntũ hõ
eſt ⁊ qᷓ̃ debet eſſe ᷣm ſuã ꝓpꝛiã naturam
eſt in bomĩe.Et ſicut doleret acetũ ſi cog&

ſceret vinũ. ita deberet dolere hõ ſi cos/

ſcat ſtatũ l quo dʒ eſſe.¶ Itẽ in vino poft

ſunt eſſe due mutationes.qꝛ vinũ aliqd

mutat᷑ ⁊ fit turbatũ tunc eſt infirmũ.ſed
tunc remanet vinũ ⁊ retinet aliqd debo

nitate vini.⁊ nõ eſt totalit᷑ ꝑditũ nõ po

tabile.ſed nõ ſicut ante.aliqñ mutat᷑ vi/
num in acetũ ⁊ tunc ẽ totaliter ꝑditũ.qꝛ

nihil retinet de bonitate vini. Homo au
tẽ eſt ſicut acetũ.⁊ nõ ſicut vinũ turbatũ
qꝛ eſt totaliter ꝑditꝰ⁊ nihil hʒ de bonita

te boĩs quã dʒ habere.ideo hʒ in ſe nul/⸗
lã dulcedinẽ nullũ bonũ ſapoꝛẽ.ſed ha/

bet in ſe amaritudinẽ ⁊ acetoſitatẽ ⁊ peſ/

1

ſmüſop

(ta pp⸗

cootran
autgütt
nütade
niniod
urales⸗
purtñ

ceouent
o
hoiedun
ſacheff
moſtult
ſöins d

ſtabin⸗

eſe
fead v
hzſtat
nio b
tüeiuſa
ritiſen
inpſtit
ſri
ine⸗
berel
milit
niate
gtie
füid
tis.
tepe
llr⸗
Iih/
paltio
ſehon
licen

— — 8

Ci. ccxxvii. Be lopſu bois

Uuegeſan
6 anain ſimũ ſapoꝛẽ ⁊ crudelitatẽ. qꝛ deficit ho? bilis ⁊ ſpũalł.quã plures ignoꝛãt Et q
Gesdli, S tota ꝓpa bonitas qᷓ debebat eſſe.⁊ eſt in oꝛdo cognoſcẽdi eſt ꝑ viſibilia ⁊ ma /
Nmüſtn eo ↄtraria malicia qᷓ nõ debebat eẽ.Si/ nifeſta cognoſcamꝰ luiſibilia. occulta.
gere Nmiqg, cut aut fecimꝰ comparlone hoĩs ad vi/ 7 magis nota min nota. 10 b paterni,
benpiggoi nũ ⁊ ad acetũ.ita poſſumꝰcomꝑare ho/ tatẽ manitfeſtã ⁊ coꝛꝑalẽ. manifeſtabim
,innnnck, minẽ ad oẽs alias creaturas ⁊ res tã na paternitatẽ occultã ⁊ ſpuale ſily de fili
vergicannn turales q; artificiales. que ꝑdi ⁊ mutari atione⁊ fraternitate. Uñ videm P expi
ckteanint pñt.tiñ exemplũ de vino ⁊ aceto eſt val / entiã ꝙ aliqᷣs dicit᷑ pater alicu qꝛ ðdit
ckirfrio, de ↄueniẽs ad ꝓYidendũ ſtatũ hoĩs in ſe eicoꝛpꝰa carnẽ ĩmediate.⁊ aliqͥs dicit fi
ncogingzn ipo. Poſſumꝰ etiã facere compatõʒ de liꝰalicui.qꝛ recipit ĩmediate coꝛpꝰ⁊ car
gäitntinſin hoĩe dum hz ſenſum 2 vtit rõne. ⁊ dum nẽ ⁊ pᷣncipium ab illo ſine medio alio.
inrninci fact ẽ frenetic * ſtult?. qꝛ ſicut ſe hʒ ho / ita ꝙ dare ⁊ recipe faciũt paternitatẽ et
ömnüſenmn⸗ mo ſtult/ ⁊ freneticꝰ ad ſtatũ eiuſdẽ ⁊ ſui filiationẽ.⁊ qꝛ hõ bʒ aĩiam ⁊ coꝛpꝰ.⁊ q
rckininn ipᷣius dũ eſt ĩ ſuo ſenſu naturali.ſic ſe h- aiĩa eſt ĩmoꝛtalis vt iã ꝓbatũ eſt in capi/ Ti.ccx/
tiniibchͤ ſtat in qͥ hõ eſt nũc. ad ſtatũ ĩ qᷓ debebat tulo de ĩmoꝛtalitate aĩe.⁊ de ĩimediate ꝑ vij.
ꝰ eſſe. ¶ Põt etiã fieri comꝑatio de mulie/ ſe ſolũ dat ⁊ creat aiam ⁊ hõ recipit aĩaʒ
iic mum read viꝝ qñ facta eſt meretrix.qꝛ ſicut ſe ĩmoꝛtalẽ ĩmediatea deo.ſicut recipitim 5
Mugnig d bʒ ſtat mulieris dũ eſt ĩi bono matrimo mediate carnẽ ⁊ coꝛpꝰa patre ſuo.ſi ali O. deꝰ
nuunifi uu nio ⁊ bona ſocietate cũ viro ſuo.ad ſta / quis eſt pater alicuiꝰ qꝛ dat ſibi carnẽet ſit pr nr
izn uni tũ eiuſdẽ qñ eſt ſeꝑata a ſocietate ſui ma coꝛpꝰ ⁊ aliqͥs filius eiꝰ qꝛ recipit ab eo ĩ/ ſpũalis
wiuneni riti ſeu ſponſi. ⁊ facta eſt meretrix ſtans mediate coꝛpꝰ⁊ carnẽ.nõne etiã de erit
eumnlu in ꝓſtibulo.ſic ſiłr ſe hʒ ſtatꝰnature holis pater cuiuſiibet hoĩs.quia ĩmediate ⁊
öiſmſeend in q̊ nũc ẽ ad ſtatũ in q̊ debebat eẽ in oꝛ/ p ſedat ei aĩam rõnalẽ.⁊ qͥlibet hõ erit fi
lanitinnd dine ad deũ ⁊ reſpectu dei.qꝛ ðbebat ha lius dei.qꝛ ab eo recipit ĩm ediate aiam
pnian bere ſocietatẽ verã ⁊ fidelẽ cũ deo. Si imoꝛtalẽ: Si em̃ rõne coꝛꝑis cauſat᷑ pa
Avicatältd milit᷑ p̃t fieri cõꝑatio de filio ꝑdito ⁊ de ternitas ⁊ filiatio.q̃re etiã nõ ex ꝑte aĩe:
dcbien. uiato.qꝛ ſicut ſe hʒ ſtatꝰfilij ꝑditi ⁊ deui Et etiã aliqͥ iõ ſũt frẽs.qꝛ ĩmediate reci O), ſu⸗
Nlinden atix ſeꝑati a pr̃e totaliter ad ſtatũ eiuſdẽ piũt coꝛpꝰ ⁊ carnẽ ab vno ⁊ eodẽ.Qua/ mꝰ fres
nin filij dũ eſt ſub obediẽtia ⁊ ſub regula pa re etiã nõ erũt oẽs hoĩes frẽs.qꝛ ĩmedia ſpũales
kaeai mivl tris.⁊ in domo. ſſic ſiłr eſt de ſtatu hoĩs te recipiũt aĩam ĩmoꝛtalẽ ab vnoꝛ eode·
nchngt ii reſpectu dei. Ecce igit᷑ qliter bõ põt vi poatre ſcʒ deo.q̃ quidẽ aĩa eſt ad dei ima-
hois Out gere cõtinue in plurib reb ⁊ exẽplis tã ginẽ creata: Immo detãto paternitas⁊
iunnckin qᷓ; in ſpeculo ſuũ ſtatũ in qᷓ exiſtit. ⁊ ſuaʒ filiatio ⁊ fraternitas q̃ ſunt ex ꝑte ⁊ r=ne
oiii ꝑditionẽ ⁊ ſuũ lapſum ⁊ coꝛruptionẽvt aĩerõnalis ĩmoꝛtalis.excedũt paternita
nüunen ſic nõ rideat.ſʒ magis lugeat ſeiſm pdi⸗ tcẽ.filiationẽ.fraternitatẽ.q ſũt rõne coꝛ2
utiſcds tũ eẽ ⁊ a ſua ꝓpᷣa natura totalit᷑ mutatũ. poꝛis moꝛtalis.⁊ ſunt nobilioꝛes.maio
nehöſas Do etiã pditio lapſus ⁊ coꝛruptio cla res.excellẽtioꝛes et dignioꝛes.altioꝛes⁊
kinpope riſſime manifeſtant᷑ in natura hois cõ/ melioꝛes q; ille. de qᷓnto anĩa ĩmoꝛtalis
grinig pando ⁊ reſpiciedo ad debitũ ⁊ ius ⁊ le agd imaginẽ dei creata excedit coꝛpꝰcrea
kifmitl gẽ prnitatꝭ filiatõis ⁊ fraternitatis. tum ⁊ moꝛtale etterrenũ.⁊ deus homi⸗/
Niiin Tiulue.ccxxrvij. nem ⁊ creatoꝛ creaturam. Unde pater-
alaürbi⸗ ODſſumꝰaũt videre infallibiliter nitas ⁊ filiatio ⁊ fraternitas que ſunt ex
nit p pꝓ aliũ modũ puerſionẽ ⁊ ꝑditio pte coꝛpoꝛis pereũt dũ coꝛpoꝛa pereũ=t
n zuͤt nẽ nature homiĩs ſi cõꝑemꝰißm ⁊ moꝛiunt᷑ſed que ſunt ex parte aĩe ſem
ſol⸗ al ius⁊ ad debitũ qð fundat᷑ in paterni per durant.quia anima eſt ĩmoꝛtalis.et
n inhi Duplex tate ⁊ filiatõe ⁊ fraternitate. Pꝛopterqdðᷣ deus eſt immoꝛtalis. Et ſic pꝛobata eſt
in i eſt pr̃ni ↄſiderãdũ eſt ꝙ ẽ duplex paternitas.du paaternitas inuiſibilis et ſpiritualis. et
ni tas ⁊ fra plex filiatio ⁊ duplex fraternitas in ho/ etiam filiatio ⁊ fraternitas.et ita habe-
n bn ternitas minibo. vna manifeſta viſibilis ⁊ ſenſibi mus ipſam viſibilem et inuiſibilem. ma
ir lis quã nemo igrat.alia occulta inuiſi/ nitfeſtã ⁊ occultam. Deus igitur eſt pa⸗/

Cöclu⸗/

dit ꝙ de
us ſit pr
n'’ ſpũuᷣa
lis

ter inuiſibilis ⁊ occuli cuiuſſibet homi

nis ⁊ imediatꝰ.⁊ oẽs homies ſunt filij
dei.quia ab ipᷣo iĩmediate recipiũt oms
animã ꝓpꝛiã.⁊ inter ſe ſunt fratres. Et
magis ſine comꝑatõe deus eſt pater ꝓ/

pter animã.q; pater carnalis ppter coꝛ/

pus.qꝛ coꝛpꝰ in comꝑatõe ad animã ni/
hil eſt. ſed ꝓpter animã hõ eſt hõ ⁊ habz

eſſe completũ.⁊ coꝛpꝰhabet eſſe ꝓpt᷑ ani

mam.⁊ ſic inntũ anĩa eſt pᷣmitiua ĩ ho
mine. de tãto de'a quo ĩmediate ꝓuenit
ania.crit magis pater.qᷓ; pater carnalis
⁊ ꝗlibet hõ magis eſt filius dei q; filius
patris carnalis.qꝛ a deo recipit pncipa
liſſimã ptem ꝑ quã hõ eſt hõ.⁊ eſt in ho
noꝛe ⁊ dignitate ſuꝑ om̃s creaturas mũ

di.⁊ etiã qꝛ qlibʒ hõ recipit a deo ſolo to

tam animi.ſed nõ recipit a patre totum

coꝛpus.imo a duob ſcʒ a patre ⁊ matre

etiã pater carnalis nõ eſt niſi inſtrumẽ

tum in generatõe homiĩs.qꝛ deeſt pᷣnci
palis cauſa.qꝛ pater nõ eſt foꝛmatoꝛ coꝛ

poꝛis ⁊ mẽbꝛoꝝ ſʒ de inuiſibilit᷑ oꝑans
qꝛ nõ eſt in poteſtate patris generare qñ

Maioꝛ
eſt frat᷑/
nitas ſpi
ritualis

vult.⁊ſic pater carnalis iõ eſt pater.qꝛ ꝓꝑꝓ

ipᷣm miniſtrat᷑ tãq; ꝑ inſtrumẽtũ pncipi
um coꝛpꝑis in pma materia.ſic ̊ deꝰ ma/
gis ſine compꝑatõe debet dici pater. Itẽ
etiam qꝛ magis eſt ꝓpinqua ⁊ ↄueniẽs
hoibo patnitas filiatio ⁊ fraternitas ſᷣm
aiam q; ſᷣm coꝛp?ꝰ. Sic em̃ põt ↄuenire
alalibo bꝛutis ſcʒ ſᷣm coꝛpus.ſed nõ ſᷣm
iar Nuarsſeaule ꝙ oẽs hoĩes magiſ
ſine comꝑatõe ſunt frẽs.qꝛ ĩmediate qli
bet recipit alam a deo creatã ad ſuã ima

ginẽ.q;ᷓ illi qͥ recipiunt coꝛpꝰab vno ⁊ eo

dem patre carnali ⁊ viſibili ĩmediate. et

magis ſunt filij dei.qꝛ ĩmediate recipiũt

ab ipo anmam. q; illi ͥ ĩmediate recipi
unt coꝛpꝰab vno ⁊ eodem patre carnali

Et qꝛ ex paternitate ⁊ filiatõe ⁊ fraterni/

tate oꝛit᷑ ius debitũ ⁊ obligatio.qꝛ filiuſ

inq̃ntũ fil⁊ rõne obligatõis obligatur
debet redderealiq̃ debita patri inqntũ
pater eſt.⁊ ſrater inqntũ frater eſt.⁊ iure
fraternitatis debet aliq̃ reddere fratri in

qntum frater eſt. Et qꝛ oĩa iſta debita et

iura iam maniteſtata ſunt.⁊ de facto ſol
uuntur in fraternitate.filiatõe ⁊ paterni

tate ſᷣm carnẽ. ideo ꝑ illa qꝗᷓ fiũt de facto

*

in paternitate. filiatõe ⁊ fraternitate ſm
carnẽ arguamꝰoĩa illa que fieri ⁊ eſſe de/
te ſᷣm aiam. Si filius facit ⁊ reddit ali/

gis debet ſine compatõe illa eadẽ ſacere

moꝛtalẽ.qꝛ ab eo recepimus coꝛpꝰ moꝛ/

moꝛtalẽ ſeʒ deum.qꝛ ab eo recepimꝰ ani

ciꝑe. ⁊ hoc qꝛ recepimꝰ ab eo coꝛpus et
carnem coꝛruptibilẽ.̊ multo magis de

bis deficiat nec decipe velit.⁊ hoc qꝛ ab

bent in paternitate.filiatõe ⁊ fraternita/

qua patri ſuo carnali ꝓpter hoc qꝛ ẽ pa/
ter ⁊ ꝙ accepit ab eo coꝛpus.multo ma/

reddere illi ſpũali patri.ſ.deo a q̊ rece/
pit aĩiam imoꝛtalẽ ad ſui ſilitudinẽ crea/
tam. Et etiã ſi frater carnalis facit ⁊ red
dit aliqua fratri ſuo carnali ꝓpter frater/
nitatẽ qꝛ ambo receperũt coꝛpꝰ moꝛtale

abvno ⁊ eodẽ patre.młto magis ſine cõ

patione debet facere ⁊ redderefratri ſuo
illa ſᷣm aiam rõne fraternitatis.⁊ qꝛ am Rõepf
bo receperũt animã ab vno ⁊ eodeʒ pfe nitatis
ſcʒ a deo.Arguamꝰigit᷑ pᷣmo ⁊ ꝓbemus obliga/⸗
debitũ ⁊ ius paternitatis ⁊ filiatõis ſᷣm mur ðo
aĩam ꝑ illud qð de facto fit in paternita
te⁊ filiatõe fᷣm coꝛpꝰ.Si em̃ nos ama/
mus.honoꝛamꝰ⁊ timemꝰ:patrẽ carnalẽ

tale.qᷓnto magis debemus honoꝛare.a/⸗
mare ⁊ timere patrẽ noſtrũ ſpũalẽ ⁊ im/

mã Imoꝛtalẽ.⁊ de tanto magis qnto pꝛe

ualet ania q;ᷓ coꝛpꝰ.⁊ deꝰ qᷓ; homo.Et ſi

nos ſeruimꝰpatri carnaliobedimꝰ⁊ cõ H
fidimus in eo totaliter nec dubitam de
eo ꝙ nobis deticiat.nec ꝙ velit nos de ⸗

bemus ſeruire patri ſᷣm aiam ⁊ obedire
⁊ cõfidere ĩ eo.nec dubitare de iho ꝙ no

ipᷣo recepimus aĩam imoꝛtalẽ creatã ad
ſui imaginẽ. Item ſi nullo mõ poſſumꝰ
nec volumus audire nec pati iniuriã pa
tris noſtri carnalis.nec audire malũ di⸗/
cide ipᷣo.ĩmo exponimꝰ nos ad moꝛteʒ
ꝓpter honoꝛẽ eius.⁊ reputamꝰ nos ho⸗/
noꝛem ſuũ.honoꝛẽ noſtrũ.q̃nto mag ſi Tene/
ne comꝑatione nullo modo debemꝰ au/ mur de⸗
dire nec pati iniuriã patrꝭ noſtri ſ̃m ani fendere

mã. nec poſſe audire dici malũ nec blaſ/ honoꝛeʒ

phemare de ipᷣo.⁊ exponere nos ᷣbemꝰ dei
ad moꝛtẽ ppter honoꝛẽ ſuuʒ.⁊ reputare

nos cauemus q̃ntũ poſſumus ab offen ·

ſa patris noſtri carnalis. nec volum

dlianiso
fſacorecot

tomage

lemus
ighonet

ſricame

honoepe

oco
empelet
¶udelß

quid pe

quiaof

tercarn
magis
iömm
dite
vaim
necom

1ohit
bethot

Pmme⸗
Cum
meca
cius⸗
optit
c(eps
izp
büp
leſt⸗
ſtiy
Locy
s ſib
bonone
opatio
lgaamn⸗
negiat
gittin
Ulorep
ſamſe
toͤin
Ogodene
otent

enie

bonoꝛẽ ſuum honoꝛẽ noſtruʒ. Et ſieat all

niſu;
Nifo

Ticcxir.

fntemi
in aliquis offendat eũ.nec volum aliquid
trfumi, facere concra voluntatẽ ſuam. ergo qn/
artnuttee to magis hoc facere debem erga patreʒ
deet edin noſtrum celeſtẽ? Etetiam ſicut nos ca/
Dnsnin, uemus qntũ poſſumꝰ ne aliquid turpeꝛ
tlratifin inhoneſtũ agamus in ↄſpectu patrꝭ no/
lden ic ſtri carnalis.nec etiã alio modo ꝑ quem
ii A honoꝛ patris noſtri poſſet diminui.qn.
loſen to ergo magis debem cauere ne aliqð
— tuurpe ſeu inhoneſtü agamus in conſpe/
laynd, cctu dei patris noſtri ̃ᷣm animã. necali⸗
cd na quid per qð honoꝛ ſuus poſſʒ diminui
eW quia omia videt.Etiam qᷓnto mag pa/
cerſuniin ter carnalis eſt potens magis ſapiens⁊
ummd tcin ſi magis bonus.tãto filius eius honoꝛat
wnottocgft in ipm magis ⁊ timet eum⁊ amat eũ ⁊ obe
bnotpbemoch dit ei.⁊ cauet ne ipᷣm offendat.⁊ ſi ſit rex.
tflinägfnn vel imꝑatoꝛ. vel pnceps iuſtus.tunc ſi/
namtn ne comꝑatione timet eum ⁊ honoꝛat et
SS oofvbelit ei. ⁊ ei ſubijcitur om̃i humilitate
n paniante 7 ofni ſubiectione.ergo q̃ᷓnto magis qͥli
nuscnp'do⸗ bet homo debet timere ⁊ honoꝛare deuz
Is hobamne patrẽ ſuũ ſᷣm aĩiam⁊ ei obedire ⁊ ſubijci
rü püniin cum om̃i humilitate ⁊ ſubiectione.⁊ ſũ/
Conittpin;n me cauerene ipſuʒ offendat cuʒ ſit pater
nugsie eius ⁊ eſt oĩpotentiſſimꝰ.ſapientiſſimꝰ.
öbonbi optimus ⁊ iuſtiſſimꝰrex ⁊ imꝑatoꝛ ⁊ pn
obecin , ceps eternus.habens om̃e dñiuʒ ⁊ om/
dubian n nezʒ poteſtatẽ ab eterno ⁊ a ſeipſo.cui ni⸗
Prcittmnn hujll poteſt reſiſtere. quia poteſt totũ ꝑde/
ooluplt re ſi vult ſubito ⁊ nullus dicet quare feci
RK ſti. Iteʒ ſi pater carnalis vult ꝙ filius ſu
intdne us carnalis ppter hoc quia eſt filius ſu/
vingto us ſibi ſeruiat ſibi obediat ⁊ eũ timeat⁊
nenc⸗ honoꝛet.nõne magis vult deus qui ſine
ioatill cõpꝑatione eſt magis pater noſter q; pa/
ndogen ter carnalis cũ ſit pater aniarũ noſtrarũ
noh din imediatus.q; om̃is hõ ei ſeruiat ⁊ obe/
Wimn diat.timeat eũ ⁊ honoꝛet:Et ſi pater car
Mnend⸗ nalis reputat ſibi ad ſũmaʒ iniuriã ⁊ of/
non⸗ na fenſam ſi filius carnalis nõ obediat ſibi
n ⁊ nõ timeat eũ nec honoꝛet.q̃nto q̊ ma/
innng wr gis deus qui eſt pater noſter cuʒ ſit dñs
odeen 4 oĩpotens a quo recepimꝰanĩaʒ reputa/
inf/g bitt ſibi ad ſümaz iniuri ? offenſaz. ſi ei
nünt 4 nnoö ſeruiamus necobedimꝰ. nec eũ ho⸗/
ANogcicn N pnoꝛemus nec timeamus ſed cõtra volũ
t tatẽ ſuaʒ faciamus.ĩmo detãto magis
o de qᷓnto maioꝛ eſt aia q; coꝛpus.⁊ deus

n4

ppß

Hq; hõ:Et ſic in multis alijs que fiunt in

paternitate ⁊ filiatione ſᷣm carnẽ poſſi⸗
mus arguere.Ecce igitur qualiter ꝑ illa

que fiunt de facto in paternitate ⁊ filia⸗
tione ſᷣm carnẽ viſibili.pbamus: argui
mus illa que debent fieri in paternitate
⁊ filiatõe inuiſibili ᷣm aniaʒ.⁊ hoc iure
⁊ ratione paternitatis et filiatiõis.ĩmo

paternitas et filiatio m carnẽ ſunt ſpe/

culuʒ ⁊ exemplũ paternitatis ⁊ filiatio/
nis ſ̃m aĩaʒ.⁊ quedã ſcala.vt per hoc o

gnoſcat omis hõ quid debeat deo parti

ſuo.iure ⁊ ratione paternitatis ⁊ filiattio
nis.et qualiter ſe habere debeat erga ibz
inqntũ eſt pater. Cũ em̃ nos faciamus

omia pꝛedicta patri carnali qui moꝛit᷑ ⁊

nihil poteſt nobis nocere duʒ moꝛtuus
eſt.qnto magis debemus omia illa face
re patri ſpirituali ⁊ ĩmoꝛtali.ad cui ma/

nus habemus deuenire. qui poteſt nos
eternaliter perdere:

¶ Maniteſtatio lapſus et defectus ho

Wguoniã vi
ſum eſt quid debemus de iu

reet ratione paternitatis ⁊ fi⸗/

liationis ⁊ qualiter ſumus obligati.Ci
deamꝰ nunc factũ noſtrũꝛ noſtrũ facere

ſi cõcoꝛdant cũ iſto debito ⁊ iure. ide

amꝰſi habeamꝰ oĩa qᷓ habere debem er/
ga deũ patrẽ nr̃m veriſſimũ ⁊ in vᷣitate⁊?
in facto nibil habemꝰ qð hr̃e debuimꝰ.
nihil facimꝰ qð facere debuimꝰ.imo to/

tũ oppoſitũ ⁊ ↄtrariũ facimꝰ⁊ habẽꝰR in·
nob. Jã nõ eſt amoꝛ erga deũ patrẽ no / Non eſt
ſtrũ.nec timoꝛ.nec honoꝛ.nec reuerẽtia. nobis a

nec obediẽtia.nec hũilitas.nec ſubiectõ moꝛ dei

nec ſpes.hnec cõfidẽtia.nec credulitas.i

mo oĩa iſta ð facto ðficiũt nob erga deũ
pr̃eʒ noſtrũ.⁊ tñ de iure dũt eẽ.ĩmo ma/
gis Zria oĩm iſtoꝝ ⁊ alioꝝ q̃ deberẽt eſſe
ſũt in nobᷣ oĩb erga patrẽ noſtrũ.qꝛ ĩ no

bis ẽ oramoꝛ amoꝛidei.⁊ etiã odiũ ðᷣi
⁊ eſt timoꝛ cõtrarꝰtimoꝛi dei patris no
ſtri. ⁊ eſt cõtẽptus patris noſtri ſpiritua

lis.⁊ honoꝛ cõtrarius honoꝛi paterno.

et offenſa et iniuria eius et inbonoꝛatio
⁊ vituꝑatio ⁊ irreuerẽtia.ĩobediẽtia.ſup
bia.reſiſtentia ⁊ diffidentia ⁊ increduli-

p 4

tas. Quare poſſumꝰhic ↄcludere lapſũ
⁊ ꝑditionẽ.coꝛruptionẽ.degenerationẽ

deuiationẽ ⁊ alienationẽ nr̃am ⁊ nature
hoĩs.⁊ mutatõeʒ in ſuũ ↄtrariũ.⁊ q̃liter

homo totaliter diſtat ⁊ elongat᷑a verita/
te.¶ Ded vt clare videamꝰ ſtatũ nr̃m re

ſpectu dei patris nr̃i q̃lis ſit manifeſta /

bimus ipᷣm ꝑ paternitatẽ ⁊ filiationẽ q̃
ſunt ſcᷣm carnẽ arguendo a ↄtrario ſen

mꝰ ſu. Si eĩ fil carnalis nõ amet nec time

fi, at patrẽ ſuũ.nec honoꝛet. a q̊ recepit coꝛ
Knali . pus qð eſt ꝓpt aĩam.nõne dicit᷑ mal et
peſſimꝰ filꝰ: Ergo qᷓnto magis cũ nos
nõ timemꝰnec amamꝰ.nec honoꝛamus
patrẽ noſtrũ a q̊ recepimꝰ animã. ꝓpter
quaʒ eſt coꝛpꝰ.ſumꝰ mali ⁊ peſſimi filij:
Item ſi nos reputamꝰ ⁊ iudicamꝰ illuʒ
filiũ carnalẽ peſſimũ ribaldũ ⁊ nequiſſi
mũ ingratiſſimũ ⁊ ꝑuerſum totaliter. qͥ
ↄtinue iniuriat offendit ⁊ pſequit᷑ ſuum
patrẽ carnalẽ.⁊ ſp Dtnerial. oĩa ſalt, 3
ſuri, ipm. qᷓnto magis nos ſumꝰreputandi
Znmur. peſſimi filij et ribaldi neqͥſſimi ⁊ ꝑuerſi
deo totaliter ⁊ ſũme ingrati reſpectu dei pa/
tris nr̃i pncipalis.qꝛ ↄtinue ipᷣm iniuri
amꝰoffendimꝰ⁊ ꝑſeqͥmur.⁊ ſemꝑ ei con

trariamur ⁊ oĩa facimꝰcõtra eũ.a q̃ rece
pimus anĩam ⁊ ↄſeruamur in eſſe.⁊ a

nobis ↄtinue dant᷑ beneficia multa Itẽ
ſi fili carnalis nõ curaret de honoꝛe pa/
tris ſui.ĩmo totaliter inq̃ntuʒ in eo eſſet

Inbo / us: Ergo multo magis nos ſumꝰ nedqſ⸗

9 ſimi filij erga deũ qͥ eſt pater noſter. cum
donn. ſ laboꝛem p honoꝛe nr̃o ꝓpꝛio.⁊ nõ ꝓp

deum ρ „οPpꝛio.
ſuo honoꝛe.⁊ pmo ⁊ pncipaliter q̃ramꝰ

honoꝛẽ nr̃jm⁊ nõ ſuũ.⁊ tũviuimꝰq̃tidie

de bonis ſuis. Itẽ ſi filius carnalis ha/

beret patrẽ regẽ potentẽ ⁊ viuentẽ ⁊ ſapi
entẽ ⁊ multũ iuſtũ.⁊ talis filiꝰ patre vi /
uente faccret ſe regem ⁊ vellet dñari ſine
voluntate ⁊ autoꝛitate patris.⁊ vellet eẽ

equalis patri.nõnetalis filius eſſet neqͥſ
ſimus?: Ergo multo magis nos ſumus

nequiſſimi filij reſpectu dei patris nr̃i.
qui cum habeamꝰ patrẽ omnipotẽtẽ ſũ⸗
mum regẽ ſemꝑ viuentẽ.ſumme ſapien

tem.⁊ tamen ↄſtituimꝰnos reges.⁊ nos

—

Eitulus. ccxxix.

volumus dĩñari ſine voluntateet auto/
ritate ſua.⁊ habere ꝓpꝛiã voluntatẽ⁊ ſe/
qui illã ſicut ipᷣe.⁊ facere nos reges et re
gnum noſtrũ.⁊ imperiũ noſtꝝ in nobiſ

metip̃is ↄtra ſuum regnũ et ↄtra ſuã vo

luntatẽ Item ſi filius carnalis inſurgat
ↄtra patrẽ.tũc dicimꝰ ꝙ eſt effectus ſtutu
tus freneticus et inamatꝰ. ⁊ maxime ſi
pater ſit potens et ſapiens. Ergo multo Inſur/
magis nos ſumꝰ veriſſime ſtulti ⁊ frene gimꝰ ʒ
tici ⁊ inamati cũ ↄtinue inſurgamꝰↄtra deum
patrẽ noſtrũ veriſſimũ oĩpotentẽ et iu“
ſtiſſimũ. Item ſi filius carnalis habeat
patrẽ ſumme diuitẽ et potentẽ.et nõ con
fidat de patre ſuo.ĩmo diffidat.tunc ſi/
gnum eſt certiſſimũ ꝙ aliquã magnam
offenſaʒ ⁊ iniuriã et diſplicentiã fecit cõ
tra patrẽ ſuum ꝓpter qð diffidit. Ergo
cum nos nõ ↄfidamus in deo patre no
ſtro nec ſperemꝰin eo.ĩmo diffidamꝰ de Diffidi
eo qui eſt verus pater noſter.ſignũ eſt mꝰ deo
aliquã offenſam magnã ⁊ aliquã iniuri
am.et aliqdð magnũ diſplicitũ fecimꝰcõ
tra ipᷣm ꝓpter qð ꝑdidimꝰconfidentia,ʒ
et ſpem.cũ ipſe ſit pater noſter et ſit om/
nipotens ⁊ ſũme diues. Ulterius qᷓnto

pater carnalis eſt magis bonꝰ.benignꝰ

pius.pꝛudens.⁊ nobilis.tunc ſi filuus
offendat ⁊ iniuriet talem patrem. tanto
reputabitur peioꝛ malignioꝛ et nequioꝛ

Ergo cum pater noſter ſᷣm animam ſit
deſtrueret illũ.⁊ annihilaret.⁊ totalit cu
raret de honoꝛe ſuo ꝓpo.ↄtra honoꝛm
pr̃is.nõne talis fili eſſet nequiſſimꝰfili -/

ſumme bonus.ſumme benignus⁊ piuſ
⁊ nobiliſſimus ⁊ ſumme ſapiens.tanto
ſumus peioꝛes malignioꝛes ⁊ nequio/

res.quia de facto talem patrem offendi

mus iniuriamus ⁊ contemnimus.⁊ de
ipo nullũ computũ facimus. Pꝛeterea

ſifilius carnalis habeat patrem. qui nõ

ſolum ſit pater ſuus.ĩmo totaliter dũĩs
ſuus.rex ſuus et pnceps ſuꝰ.⁊ iudex ſu/
us.ſi inſurgat contra patrẽ talẽ vel ißm
offendat et iniuriet et totaliter faciat cõ/
tra ſuam voluntatẽ ⁊ ſit ↄtrarius ei.nõ/
ne iſte filius nõ ſolum dicet᷑ malus? peſ·½
ſimns.ĩmo ſtultiſſimus⁊ ſine ſenſu: Er Siles
go multo magis cum nos habeamꝰom freneticꝭ
nes patrem eternum qui nõ eſt ſoluz pa ſumus
ter quia ab eo recepimꝰaĩam ĩmoꝛtaleʒ.
ĩmo totaliter dñs nr̃ rex nr̃ et iudex nr᷑̃.
qͥ poteſt nos totaliter ꝑdere ſi vult. non

wdi, tone

Neſund
menof
lindlot
murijel
leo neci
ſolifilů
düm ſun
gicunc⸗
iuniam⸗
minüv
cim cot
gtionis
ꝛoncix
ſimulin
nfidĩ
nri. Et
revide

Alind panis
. ln imago
ſlitual oꝛdine⸗

otaliter gitaco

orrud/ rinon
Ari

4/

lndes
uge
lüſe
int
inm
fefo
fent
lio i
lohun
Etũ.
ſtnol⸗
lricon
Ctmina

Cinus ſoꝛma

ibo hobig,

bo din
hobio⸗
aͤenſ

lratfili

nttteet Ano⸗
Voluntriri,
nognetotfe
noſti tbi
iazmnſtip
mlgffinge
kefemefh

Pernrideſ
Spmio 1
eſtllitfne o n.
nüngenen Nin

Ppotenteriu⸗
Malsheben
lmnticröcon
fion meß
gninagen
mitng
difto
1dcopenrno

difigan de OD/
nignicke

Aiqninnii
cti ſcind
contidenta;
traſton,
Ueiuo qnto
don bengt
,tuncſflis
arten, unt⸗
lorcnegric⸗

maninunſ:
nigumril

plns Mo
r nagio
mmoffmdi
himns.1de
8. Pere

en giſ⸗

otalit d⸗
tuchin
Snlerdn
facinl

neſe
Zinnmlg

cen.

4
r ℳ
hunln fo
ſt ſont

—,—

ne ſumꝰ ſtultiſſimi ⁊ ſine ſenſu.qꝛ talẽ pa
trem offendimꝰ⁊ iniuriamꝰ.⁊ q̃tidie fa/

cimꝰcõtra ſuã voluntatẽ.ĩmo ſumꝰ con
trarij ⁊ inimici ſui.⁊ nõ dubitamꝰ eſſe ta
les.nec pᷣt eſſe maioꝛ ſtulticia.qꝛ tũc nõ
ſolũ filieſt ↄtra patrẽ. ĩmo ſeruꝰ contra
dñm ſuũ.ſubdit cõtra pncipẽſuũ.⁊ iu/

dicandꝰreus ↄtra iudicẽ ſuũ. Et tũc in

iuriamꝰ⁊ offendimꝰdeũ vt patrẽ vt do/

minũ vt pncipẽ ⁊ vt iudicẽ nr̃m.⁊ ſic fa

cimꝰcõtra ius ⁊ debitũ paternitatꝭ ⁊ fili
ationis.ↄtra ius ⁊ debitũ dñij imperi

⁊ pᷣncipat ⁊ ſernitutis.⁊ ita incurrimꝰ
ſimul irã ⁊ indignatiõeʒ pfr̃is nr̃i.regis

nt̃i.dñi nr̃i.⁊ pᷣncipis nr̃i et ſũmi iudicꝭ
nrt᷑i. Et ſic ex oĩba ſupᷣdictis poſſumꝰcla
re videre ſtatũ nr̃m q̃lis eſt reſpectu dei
Filiatõ patris nr̃i.et q̃les filij ſumꝰ.qm̃ foꝛma⁊
nr̃a ſpi/ imago filiatõis ſpũalis q̃ eſt ᷣm aĩam ĩ
rituał ẽ oꝛdine ad deũ patrẽ nr̃m. totaliter eſt ꝑ/

totaliter dita coꝛrupꝑta et defoꝛmata.annihilata.
coꝛrup / ⁊ in ↄtrariũ mutata.et habemꝰfoꝛmam

ta ↄtrariã ↄtra foꝛmã filiatiõis.iõ ſumꝰfi/

lij defoꝛmes defoꝛmati.ꝑuerſi turpes et

ingratiſſimi.vñ nõ ſumꝰnec facimꝰvt fi
lij.ſed vt hoſtes ⁊ inimici dei patris nr̃i
qm̃ inter pr̃em nr̃m et nos ſunt oĩa illa
in medio q̃ repugnant paternitati.et ve
re foꝛme filiatõis.ſcʒ inobediẽtia.irreue
rentia.ↄtemptꝰ.pᷣſumptio.ſuꝑbia.rebel
lio.ingratitudo. Et qꝛ nos habemꝰ foꝛ/
mã ↄtrariã vere filiatõis q̃ eſt m aĩam

lõ ſumꝰↄtrarij pr̃i nr̃o ꝑ ↄtrariã foꝛmã.

Et iõ qꝛ in nobis eſt defoꝛmitas ⁊ ꝑuer
ſitas filiatõis.ſeqͥtur ꝙ pater nr̃ habeat
irã contra nos.et ſumꝰei odibiles et ab/
ominabiles et digni ſumꝰira ⁊ indigna

Perdi / tione ſua ppter defoꝛmitatẽ. Item quia
dimus foꝛma filiatiõis eſt coꝛrupta et ꝑdita in
oĩia bõa nobis.ſeqᷣtur ꝙ nos ꝑdimꝰom̃ia bona.

oẽs diuitias.oẽm hereditatẽ q̃ debeant
nobis euenire rõne iſtiꝰ vere filiatõis.q̃
qdem ſunt tanta ⁊ tã magna. qᷓ; magna
erat filiatio et paternitas Et qꝛ pater no
ſter ſpũalis eſt in infinitũ diues.nec ha/
bent finẽ nec numeꝝ oĩa bona ſua.⁊ oĩa
bona patris debent eſſe filioꝝ. ſeqͥtur q;
nos ꝑdidimꝰinfinitas diuitias ⁊ infini
ta bona.quia ꝑdidimꝰ oĩa bona patris
noſtri que debebant᷑ nobis rõne filiatio

De lapſu bominis

— õð
—
—

nis.Et quia pater noſter eſt totꝰ ſpiritiᷣ
alis ⁊ inuiſibilis nullo mõ coꝛpalis.⁊ ił
lud ꝑ qð nos ſumꝰfilij.etiã eſt inuiſibile
⁊ ſpũuᷣale et nullo modo coꝛꝑale. ſcʒ ipſa
agĩa.ſeqͥ tur ꝙ bona et diuitieet hereditaſ
patris noſtri.oĩa ſunt inuiſibilia ſpũa/ Hered!
lia et nullo modo coꝛꝑalia. Ideo ꝑden/ tas nia
do foꝛmã filiatõis ꝑdidimꝰ infinita bo ẽ ſpũał
na ſpiritualia.Et cum filiꝰ debeat ptra/
ctare negocia patris ſui.et nos tractemꝰ
ſemꝑ negocia contraria.ſcʒ coꝛpalia ne/
gocia et coꝛruptibuia et nullo modo ſpi
ritualia.ſeq tur ꝙ ſumꝰ extra bona patrꝭ
noſtri.et ſumꝰ totaliter exheredati a bo/
nis paternis et ab eterna hereditate. Et
hoc maxime maniteſtat᷑.quia cũ filij de
beant viuere de bonis paternis.et cum
bona patris nr̃i ſint ſpũalia et inuiſibi/
lia.et nullo mõ coꝛpꝑalia.ideo debemꝰ vi
uere de bonis ſpũalibo et inuiſibilib. et Debere
tñ tota vita noſtra cõſiſtit in bonis coꝛ⸗ mꝰ viue
ꝑalibo.⁊ ſolũ viuimꝰſicut aĩalia bꝛuta ð redeſpi
rebus coꝛꝑaliba⁊ viſibilib.et ſic facimꝰ rinaub
vitam noſtrã beſtialẽ.⁊ nõ ſicut filij deij. bonis

Et quia pater noſter nõ ſolũ eſt paterĩ/

mo eſt rex etiã ſummꝰ.et ꝑ ↄñs habet re
gnuʒ tãtũ et tale ſicut ꝑtinet ei.et palati
um et aſtantes et ſeruiẽtes ei iuxta ſuam
regiã maieſtatẽ.⁊ ideo qꝛ ꝑdidimus foꝛ
mã ſue filiatõis q̃ eſt ſumme dignitatis
et ſũmi honoꝛis.⁊ acqͥ ſiuimꝰfoꝛmã con
trariaʒ.turpiſſimã et ꝑuerſam.ſeqͥtur q;
ꝑdidimus regnũ ſuum eternũ.⁊ conſoꝛ
tium omniũ eoꝛũ que continue cum eo
aſſiſtunt et ſeruiunt ei.et ſumus in eter/
num exules a regno ſuo a domo ſua et a
palacio ſuo.Et ſic clariſſime poſſumus
videre et cognoſcere perditionẽ.coꝛru/
ptionem.lapſum. et totalem ꝑuerſiones⸗
hominũ comꝑando homies ad debitũ
et ius paternitatis ⁊ filiationis q̃ eſt vᷣm
animã.Quare ſũme flere debẽt hoĩes et
dolere.qͥ tales fiũt et tanta bona ꝑdide/
runt.qͥ nõ ſolũ ſunt lapſi a vero ſtatu in
q̊̃ debebãt eſſe.ĩmo a vero ſtatu filiatio/
nis dei qð eſt mauus.
., etiã ꝑditio lapſus⁊ coꝛruptio na
ture hoĩim cozſcunt᷑ cõpando ad ius et
debitũ fr̃nitat q̃ ẽ ſᷣm aĩam.et pᷣmo oñ/⸗

————

dit᷑ quõ ſe dñt bre interſe.

c Titulus. ccxxx.

EIcut aũt ꝓbatũ eſt⁊ ↄcluſũ ius
paternitat ⁊ filiatõis ſᷣm aĩaʒ ꝑ
llud qð de facto fit in paternita

te ⁊ filiatõe ᷣm coꝛpꝰ⁊ carnẽ.ita ↄfoꝛmi

ter ꝓbabimꝰ ius ⁊ debitũ fraternitatꝭ qᷓ
eſt ᷣm aĩam ꝑ illud qð de facto fit in fra
ternitate q̃ eſt ̃m carnẽ. Si em̃ fratres

carnales ſe amãt tãtũ. ⁊ tãta amicicia et

tanta vnitas. ⁊ tanta cõiunctio eſt inter
eos.qꝙ nihil habẽt diuiſum nihil ꝓpꝛiũ

vnꝰ moꝛit᷑ ꝓ alio.vnus reputat ſe aliũ.⁊

oĩa iſta fiunt rõne fraternitatis ſcʒ qꝛ ha

bent vnũ patrẽ ĩmediatũ.ſcʒ a ̊ ĩmedia
te receperũt coꝛpꝰ⁊ carnẽ moꝛtalẽ coꝛru
ptibilẽ ⁊ putrefactibilẽ.̊ qᷓnto magis ⁊

ſine cõꝑatõe debemꝰnos oẽs amare ad
inuicẽ ⁊ nihil reputare ꝓpꝛiũ.⁊ reputa/
re oẽsvnũ rõne fraternitatꝭ q̃ eſt ſᷣm ani
mã quã habemꝰ iĩmoꝛtalẽ.qꝛ ſcʒ oẽs ſu/
mus vni et eiuſdẽ patris filij ĩmediate
ſ̃m aĩam. a q̊ oẽs nos ⁊ a nullo alio ĩme
diate recepimꝰaĩam ĩmoꝛtalẽ.rõnalem.
q̃ magis valet qᷓ; coꝛpꝰſine cõꝑatione.ĩ/
mo de tãto dʒ eſſe foꝛtioꝛ.maioꝛ.purioꝛ.

ſincerioꝛ iſte amoꝛ.de q̃nto aĩa eſt maio/

ris⁊ dignioꝛis nature q; coꝛpꝰ in q̃ anĩa
fundat᷑ ⁊ fraternitas. Si ů̊ vnitas ⁊ idẽ

ptitas vni patris carnalis ẽ cauſa tante
dilectõis inter frẽs ſᷣm carnẽ. multo ma

gis vnitas⁊ idẽptitas eiuſdẽ patris ſᷣm

aiĩam. dʒ eſſe cã maioꝛis dilectiõis inter
fratres ſᷣm aiĩiam. Quia igit᷑ nos oẽs ho

miĩes habemꝰ ſolũ vnicũ patrẽ ⁊ eundeʒ
ſ̃m aĩaʒ.⁊ nõ duos.ꝓpt᷑ quẽ ſumꝰ om̃s

fratres. ſeqͥtur q; inter oẽs hoĩes dʒ eſſe

maxĩa vnitas.maxiĩa amicicia ⁊ ↄiũctõ
Itẽ fratres carnales eiuſdẽ pr̃is.ſi ha/

beant patrẽ potẽtẽ diuitẽ ⁊ ſapientẽ.ca⸗/

uent qᷓ;diu pater viuit ne vnꝰ inferat al/

teri iniuriã ne ledat alteꝝ.ne vn decipi/
at alteꝝ.nec dolũ nec fraudẽ faciat. ĩmo

ſtant in ↄcoꝛdia inter ſe.⁊ ; ꝓpt᷑ honoꝛẽ
patris et timoꝛẽ ne pater iraſcat᷑ nec tri/
ſtet᷑ᷣ. Igit᷑ multo magis nos oẽs hoĩes
qͥ ſumꝰfratres.qͥ habemꝰ eundẽ patrem
oĩpotentẽ.ſũme ſapiẽtẽ.qͥ ſꝑ viuit.⁊ nũ/

ꝙ; põt moꝛi.cauere debem ne inuicẽ of⸗
fendamꝰnos ⁊ iniuriemꝰ⁊ ledamꝰ nos.
⁊ ne fraudẽ faciamꝰinter nos.ſj imo de/⸗

bemꝰeẽ in ↄcoꝛdia⁊ in pace.et h̊ ꝓpt᷑ ho

noꝛẽ tanti pr̃fis⁊ timoꝛẽ et amoꝛẽ.qꝛ oĩa

videt et cogitatiões occultas ne iraſcat
ↄtta nos et neↄtriſtet᷑. Si em̃ pater car

nalis tãtũ gaudet de ↄcoꝛdia et pace fili

oꝛũ inter ſe.qᷓnto magꝭ pr nr̃ ſpũᷣalis qͥ
dedit nobᷣ oĩbb anias nr̃as gaudebit de

nfr̃a pace et ↄcoꝛdia. Ecce igit᷑ ius et de
bitũ fraternitatꝭ qð dñt oẽs hoĩes ſerua
re adiuicẽ ad qð obligãt᷑ qꝛ ſũt frẽs. Ec

ce q̃lis vnitas qᷓtis ↄcoꝛdia dʒ eẽ.et qꝛ ĩ
vitate et ĩ facto licʒ oẽs ſint frẽs ſᷣm ani

mã velint aut nolint tñ niło mõ faciũt
inuicẽ vt frẽs.ſᷣm aĩam nullłꝰſeruat iſtaʒ
fraternitatẽ.ĩmo iſta fraternitas ẽ totali/
ter moꝛtificata ac ſi nõ eẽt.nõ ſe diligũt
nec hñt ↄcoꝛdiã nec vnitatẽ int ſe pꝓpter
iſtã fraternitatẽ.cũ tñ iſta ſit maioꝛ ⁊ pᷣn

cipalis fraternitas.ĩmo ſeĩuicẽ occidt·

ledũt⁊ ↄſumũt ⁊ ꝑſequũt᷑ ſeiuicẽ.defrau

dant᷑ et decipiũt ſeiuicẽ.ĩuidẽt ſibijnui/

cẽ⁊ iniuriãt ⁊ diffamãt.Et ſi foꝛte ſit int
hoĩes aliq̃ pax et ↄcoꝛdia ł vnitas.nõ ẽ
rõne iſti fr̃nitatꝭ.ſʒ ꝓpt᷑ aliã cãm q̃ repu
gnat fraternitati.q̃ ẽ ᷣm aiam.Et qꝛ to/
tũ bonũ fratrũ inqntũ ſunt frẽs ẽ pax et
ↄcoꝛdia et vnitas eoꝝ.qꝛ ſi iſta deficiãt.
etiã q̃cũq; alia ſũt nullũ bonũ ẽ in eis.⁊
