regimẽ nature libeꝝ arbitriũ eſt rex. UIũ
viuere ⁊ ſentire q̃ ſunt in hoĩe ſunt ipᷣa ſe

tum h hũt ppter hominẽ. q̃re multũ te/
Pꝛecio / net᷑ hõ deo. ¶ Itẽ ſecũdo hõ dz cõgitare
ſitas ho ⁊ ponderareſe ꝑ viuere. Uñ nõ ſolũ eſt
ugnipe mis rõ / hoĩ datũ eſſe pulcrũ.ſed deꝰ voluit eum

Giw'nn ne viue/ magis exaltare ⁊ dedit illi viuere ⁊ vitiẽ des liberi arbitrij.in qbus imediate ſe/
tpöten iit re VUVñ maiꝰ ſine cõꝑatione eſt viuere qᷓ; ee det libeꝝ arbitriũ.Et qꝛ imediate ſerui/
öhononln, tm̃.⁊ maiꝰeſt accipe viuerede nõ viuere unt ei.iõ ſunt nobiliſſima in hoĩe.qꝛ im
funiidinettz⸗ ÿ eſſe de nõ eſſe. Et licet alijs creaturis mediate ſũt ↄiũcta libero arbitrio.⁊ ſer/
onni ienits ſit datũ viuere. attñ hoc eſt eis datuʒ ꝓ/ uiunt ei.⁊ poꝛtant eũ ſicut equꝰdũm ſu/
disihinlthed pter viuere qð eſt in hoĩe.qꝛ oĩa q̃ viuut um Deinde om̃e aliud eſſe extra hoĩem
tönodinif viuũt ꝓpt᷑ hominẽ. Jõ pcioſioꝛ eſt viia in creaturis.⁊ om̃e viuere.⁊ ome ſentire .
ndstne hoĩs.ꝙ;ᷓ vita oĩm aliaꝝ creaturaꝝ. Uñ ſunt ꝓpter eẽ. viuere.⁊ ſentire.q ſunt ĩ ho
nniͤnkiͤotsid of̃e viuere oĩm creaturaꝝ tendit ad vi, mine. Oiĩa & que ſunt in hoiĩe.laboꝛãt in
S nere hoĩs.⁊ reſpicit illud tãq; pncipali ipᷣo ↄtinue⁊ inceſſant᷑.vt maneat ⁊ ſede
(Pstäng nobili.⁊ iõ viuere hoĩs tãq; pncipa- at ipᷣerex ſcʒ libeꝝ arb itriũ qð eſt imoi
tdinididene⸗ le vinere.excellit om̃e viuere. Magne 5 tale pꝑpetuũ ⁊ diuinũ.Jõ tota natura ex Ti.ci.
re tirlerr nobilitatis eſt viuere qð eſt in homĩe. ? tra hoĩem eſt ſollicita ꝓ hoĩe.vt ſedes li
esnaegtetgl płobligat᷑ hõ deo ꝓ ſuo viuere.qᷓ; ꝓ vi⸗ beriarbitrij qᷓ eſt in hoĩe cõſeruet᷑ duret
gesenit: ucre oĩm creaturaꝝ. ꝗ Ulteriꝰ tercio p? 2 ꝑmaneat.Iñ oĩa q̃ ſunt inferioꝛa hbe/
e Paeo, cſſer voſt viugre eſ hoĩ dari ſennt er miehütqada eſe in boic rineludunt Dis ha
nUtas ho hõ elenat alt. Et licet alijs ſit ſir datü in hoie. la clemta. arboꝛes. plate. T aia bẽt qy⸗
gusönain mis rõ/ attñ totũ H habẽt ꝓpt᷑ hoĩem.Et nõ ſo lia oĩa hñt eſſe ĩ eo. qꝛ cũ elemẽtis eſt. cũ dã eiſeĩ
Nns. Hüinti ne ſeẽtire lũ ſentire. ĩmo multis modis. vt videre arboꝛiboꝛ plantis viuit. cũ aĩaliba ſentit hoĩe
zcknuggbitn audiretc. O qntus oꝛnateſt iſte.⁊ qnta Attñ eſſe nobili hñt clemeta in hoĩe qᷓ;
inifnnmnetih i nobilitas. Et ſilr eſt iſtud dilatandũ ſii in ſeißis. arboꝛes nobiliꝰ viuere. ⁊ aĩa⸗
Probnreſein u Pꝛecio/ bpus decẽ ⁊ viuere.¶ Ulteri dʒ hõ ſeivʒ lia nobiliſentire in homie q; in ſeipſis.
Pewcindt. ſitas ho ponderare ꝑ ſuũ ꝓpꝛiũ valoꝛẽ. videlicet Et hec eſt ratio. quia omnia habent in
räcikhi mĩs rõ/ ꝓꝑ libeꝝ arbitriũ. Hõ eĩ accepit ſolũ eſſe- homine eſſe humanum.⁊ ſunt coniuu/
galc neli. ar pulcrũ eſſe.nõ ſolũ viuere ⁊ nobile viu ccta cum libero arbitrio quod eſt digniſ/
E bi. re. nõ ſoluʒ ſentire.⁊ cõpletum ſentire.ſy ſimũ inter oĩa creata ꝑ qð in hoĩeeſt pn
annddDplus. Supa oia iſta accepit libeꝝ arbi cipat?⁊ dominiũ ⁊ regnũ.⁊ iõ oĩa q̃ cõ/
t huim ti. rem grandiſſimã. in natura digniſ- iungunt᷑ cũ eo nobilitant᷑ ?⁊ dignificant
ſnigin ſimã ⁊ nobiliſſimã.Ecce pᷣcioſitatẽ llbe Exinde ſeqtur ꝙ oia elemẽta ⁊ atboꝛes
niuzllun ri arbitrij. qꝛ nulli alteri datũ eſt niſi bo ⁊ aĩalia habẽt aſpectũ ad illud eſſe nobi
– mini ſpecialit᷑ Ecce ſpeciale pᷣuilegiũ et le qð habẽt in hoĩe.⁊ oꝛdinant᷑ ad illud.
Gntanal 1 pᷣꝛogatiua hoĩs.qm̃ viuere.eẽ.ſentire ali ⁊ ſunt ꝓpr illud.⁊ appetũt cõſeruare na
ingeamm is rebo data ſunt etiã ſiẽ hoĩ. Cõmunia turaliter illud.ꝛ in h̊ nobilitant᷑. Non
iſbanſeg ergo ſunt alijs creaturꝭ ⁊ hoĩ. Sʒ h ſcʒ aũt oĩa iſta imediate ↄiungunt᷑ cũ libe/
nicich libeꝝ arbitriũ ſpecialit datũ eſt hoĩ NHõ tro arbitrio. neq; eq̃liter appꝛopinqnt ei.
cecdot em̃ eſt hoĩ ⁊ alijs cõmune. Iſta ̊ ſpecdcia qꝛ nõ ſunt eq̃ digna.ſed ꝑ quẽdã pulcrũ
iſaprerht litas ſignificat pᷣcioſitatẽ liberi arbitrij 2 oꝛdinẽ maioꝛẽvel minoꝛẽ dignitatẽ.ma
einoummnn dignitatẽ. Plus ̊ ponderat libeꝝ arbi / gis vel minꝰ appꝛopinq̃nt. Vñ eſſe ele⸗
eſe momm triũ q; oĩa alia.ſcʒ eſſe. viuere. ſentire. iõ5 mẽétoꝝ qð ẽ in hoĩe eſt infimũ.⁊ ibi poꝛ
ſaumnfoiin eſt ſupꝛa oĩa eleuatũ.digniſſimũ ⁊ altiſ- ta F ⁊ collocat᷑ vita vegetatiua.q; nobili
tddn ſimũ in natura.Ecceibi maieſtatẽ natu oꝛ.deinde vita vegetatiua poꝛtat ipſum
cſe Kl re.imꝑatoꝛẽ ⁊ regẽ totinature.Om̃e igi ſentire ⁊ ſenſitiuaʒ.qꝛ dignioꝛ eſt iſta qᷓ;
ſetie,e tur eſſe.om̃e vinere. om̃e ſentire ẽ ppter alia. vltimo ipᷣm ſentire ſiue vᷣtus ſenſi/
gidcho⸗ liibex arbitriũ. VUñ ſicut om̃eeſſe qð eſt tiua cũ oĩb ſuis ptibo.nobilius poꝛtat
ientin . in creaturis ⁊ ome viuere 2 ſentire. ſunt 13 libeꝝ arbitriũ. ⁊ iõ ibi ſedet.2 regnat
icſen Pppter cſſe.viuere ⁊ ſeutire hoĩs.ita eẽ vi milla: ibilvnat ibidniat ſibepaſbicnĩ
2

S —

Solus VUlter aũt libeꝝ arbitriuʒ nihil poꝛtat

Et h;̊ oſtèdit ipᷣe oꝛdo nature. Uñ plus

ibint
desſedet creatũ vcl ſedet in eo.qꝛ nihil creatuʒ eſt imitant᷑ ipᷣe creature deũ que viuũt. q; q n
in li.ar. ſupꝛa ipᷣm.ſed ipᷣm eſt ſupꝛa oĩa.̊ ſolum ſunttm̃.⁊ꝛ plus ille que ſentiũt qᷓ; ille que 4 jcaha
ſiẽ rer cxrcatoꝛ dʒ ibi ſedere.Quiavalde rõnabi viuũt. Maxime imitat᷑ hõ deũ habẽs norlut
le eſt. ꝙ ſicut libeꝝ arbitriũ qð eſt ſupꝛa libeꝝ arbitriũ.qꝛ in ſcala nature niłla cre “
oĩa creata.ſedet ſupꝛa oĩa alia. ita crea- gtura eſt ſupꝛa.quia in eo eſt finis ⁊ cõ/ nolnrne
toꝛ qͥ eſt ſupꝛa liberũ arbitriũ.ſedeat ſu plementũ.⁊ plena ⁊ completa imitatio. w voton
ipᷣm. Ecce libeꝝ arbitriũ factũ eſt ſeſdes imago ⁊ ſiłitudo creatoꝛis. Ulide g qn/ Pagn

dei. ibi em̃ ſol?deꝰdebet imꝑpare.dñari.
⁊ regnare. Uide &̊ q̃liter libeꝝ arbitriuʒ
imediate ⁊ ſine medio ↄiungit᷑ deo.⁊ cũ
ſũmo creatoꝛe.⁊ tãgit ipᷣm ſine medio ⁊

iungunt᷑ cũ vita vegetatiua.⁊ vita vege

ti ponderis eſt hõ.q̃ᷓnti valoꝛis ⁊ quãti
pᷣcij ꝑ libeꝝ arbitriũ. Uide ̊ q̃ntũ acce/
pit homo quale donũ.qꝛ accepit liberũ
Ar bitriũ.pꝑpetuũ ac ĩmoꝛtale.Uide q̃n/

etiã aliter põt diuidi.⁊ cõiter in

tiav radorette
Ein bott See
ſeckl lgaruqun

poꝛtat ipᷣm.⁊ nõ põt magis ſibi appꝛo / tum tenet᷑ ⁊ obligat᷑ homo deo. qͥ ñſolus ( ein
pinq̃re. Ecce ſũmã homis dignitatẽ ꝑ accepit tantũ donũ ſpecialiſſimũ.⁊ acce (ſdo degit De⸗
libeꝝ arbitriũ.qꝛ factũ ẽ dei habitachkm pit alia dona. ante tñ nihil habuit. Dic Pouan
ppetuũ ⁊ ĩmoꝛtale. Oiĩa aũt ĩ natura cla igit᷑ diuidendo hoĩem ꝑ ꝑtes ſuas ma/ hona Et
mãt libeꝝ arbitriũ eſſe pᷣcioſiſſimũ ⁊ di,· gnas.⁊ eas ponderãdo.cogitare poſſu/ örelgte
gniſſimũ ſupꝛa oĩa.⁊ oꝛdo creaturaꝝ ̊ mus pondꝰ⁊ pciũ totiꝰhoĩs ⁊ valoꝛem (lgnkde
.— clamat hoc clare manifeſtat.¶ Uide qli Plus ꝗg̊ ſine dubiovalet homo qᷓ; totus oibus dei
Repetit ter ipᷣm eẽ repit᷑ in oĩb creaturis genera mund. ⁊ ů plus obligat᷑ deo ꝓ ſeipo qᷓ; Ut ſu hõfmnolu
pcioſita liter.qꝛ eſt infimũ oĩm. deindevide qus ꝓ toto mũdo. J nuigilare igit᷑ debet vt titło. ci. mumatbil
teʒ hoĩs viuere eſt in paucioꝛibuſ.⁊ eſt nobilius. ſciat qͥd accepit.cũ hoc ſcire poſſit ⁊ alie mnerpal⸗
rõne li. deinde ſentire adhuc nobilius.⁊ in pauu res h̊ cognoſcere nõ poſſuun. oöntns
arbi. cioꝛibo q;ᷓ viuere.⁊ vltra attẽde quomõ ¶ OD. ponderanaꝰ eſt etiãẽ homo ꝑ giaz ſonidis⸗
ipᷣm libeꝝ arbitriũ reꝑit᷑ adhuc in pau/ ⁊ coꝛpꝰq̃ ſunt pncipales ptes eius. funite
cioꝛibo.qꝛ eſt in ſolis hoĩbo. Iſte oꝛdo (Xitulus. ciiij. hoopbis
manifeſte declarat dignitatẽ liberi arbi/ Uoniã aũt totꝰ hõ nõ ſolũ diui (Onn
rtrij.qꝛ ↄiungit oĩa cũ deo.qꝛ elemẽta cõ ditur in ꝑtes ſupꝛadictas. imo ece⸗

tatiua cũ ſenſitiua.⁊ ſenſitiua cuʒ libero ¶ duas ꝑtes pᷣncipales.q̃ ſunt coꝛpꝰ⁊ aĩa 1
ar bitrio.⁊ libeꝝ arbitriũ ĩmediate cum ⁊ ex qͥb cõpoſitus eſt.iõ ſi volumꝰ ſcire Ti.ciij.
So. Ecce igit᷑ qliter deus eleuauit hoĩe,z quid accepit hõ.aliter qᷓ; ę. modũ ſupꝛa n
ꝑ qndã ſcalã de gdu in gdũ.donec veit dictũ ⁊ dariꝰ.ponderemꝰ hoĩem ex ꝑte hroineo
⁊ traxitvſq; in ſeiᷣm. Neq; potuit eleua coꝛpꝑis ⁊ aie.⁊ videamꝰ q̃nte nobilitatis Pꝛecio/ bliar non
ri ꝑ naturã nec maioꝛẽ acciꝑe dignitatẽ /⁊ valoꝛis ſint coꝛpꝰ⁊ aia.Et pᷣmo nobi/ ſitas ho Ilnſini⸗
naturalẽ. qꝛ tractꝰẽ ⁊ eleuatꝰ vſq; ad dei litatẽ coꝛꝑis.quia eſt mirabiliſſime di/ mis rõ/ copline
ſilitudinẽ ⁊ imaginẽ viuã. Nã liberum ſpoſitũ ⁊ oꝛganiſatũ.ſapiẽtiſſime oꝛdia ne coꝛ⸗ imnpene⸗
arbitriũ ẽ imago dei viua.Et qd altius tum ⁊ fabꝛicatũ.ſuꝑ omia mũdi coꝛꝑa. poꝛis Eenl, ficandod
digni. ⁊ nobili. ⁊ qͥd meliꝰ eſſe poterit Ecce qnta ꝓpoꝛtio . q̃nta oꝛdinatio eſt (ioata oibusm
imagine dei viui: Multũ aũt dedit deꝰ inter oia mẽbꝛa.quõ ſunt inter ſe cõnexa 1oga, lipllcita⸗
hoĩ qñ dedit ſibi eſſecuʒ nõ eſſet.adhuc inter ſe ppoꝛtionata. Unũ em̃ iuuat ali Wr gnadiue
plꝰ?. qñ dedit ſibi viuere. ⁊ multo pł? qñ nud. vnũ ſeruit alteri. Ecce qᷓnta pulcri⸗ Eeren oiungunn
dedit ſibi ſentire.ſed maximũ. qñ dedit tudo. Uidepmo fari hois. ⁊ manus ⁊ unſi baiſimü,
ſibi libeꝝ arbitriũ.qð eſt ĩimoꝛtale ⁊ ꝑpe pedes.quia nihil in eis iuenies ſuꝑfluũ ln, mamnltit
tuũ.⁊ dedit ſibi ſuã imaginẽ.ſuã ſimili / nihil diminutũ. Ecæe ſtaturã hominis fofd wm nobt
tudinẽ᷑.qꝛ tũc fecit eũ ſibi ſilem in natu/ pulcerrimã erectã. Quãti ergo ponde/ init umd po
ra.⁊ quaſi de ſuo genere.⁊ nullã aliã cre- ris qntivaloꝛis hõ ſit.poteſt eſtimare qͥſ R
aturã mundi ad hãc dignitatẽ elcuauit. ꝑcoꝛpꝰhumanũ. Plus &̊ tenet᷑ hõ ðᷣb innit
Uñ ſine dubio in hoie eſt plena dei ima ſuo coꝛꝑe q;ꝓ ſoto mundo. UVtaũt ma Utſu güfin
go⁊ ſilitudo creata.nec vltra eſt aſcefus gis ponderem coꝛpus.videamus ipſa tiullo.ci⸗ niſi

De magnitudie obligatõis ee

zun i .
niuic mẽbꝛa in ſeãntũ valeãt. t qntũ appᷣcier
önenn homo qðlibet mẽbꝛũ. Uideamꝰ q̃ntuʒ
D i appᷣciet hõ manũ ſuaʒ. Pꝛo qᷓnto nollet
— carere ſua manu: ⁊ ſi nõ haberet manuʒ.
Wwimm qntum vellet dare vt haberet. Certe ho⸗
4 Du mo ſane mẽtis nollet amittere manũ ſu/
dnezin am ꝓ toto mũdo. ĩmo daret totũ mun/
ragtgi dum ꝙ manꝰ ſua nõ auferret᷑.⁊ ſi eſſʒ ab
loctig· Cõclu/ lata daret totũ mundũ ſi poſſet vt reha/
4 uehe cit᷑ ma/ beret. Sed qᷓntuʒ reputaret ſe hõ eẽ ob/
oenle Naiu ioꝛ obli ligatũ.qui ſibi manũ ablatã reſtauraret
moded ge gatõ ho intãtũ etiã hõ obligat᷑ deo.qͥ ſibi manũ
cullſiniug mis do dedit. Sed qͥd loquimur de tota mann
lbühabuei⸗ Homo vno digito nollet carere ꝓ maòꝭᷣ
Pbtesſuns ny bono. Et ſic qntũ obligat᷑ deo de illo q;
Cogitnepoſin nõ vellet carere digito.de tãto etiam hõ
hoist vacen obbligat᷑ deo de duob.. trib q̃ttuoꝛ. ⁊ de
thonowns oĩbus.de q̃nto nollet carere ũlis. Silit᷑
tdeopllio 15 hõ reuoluat ⁊ pẽſet de oĩbo mẽbꝛis.⁊ in
neigt ehrſtſl⸗ nu merabilib in hoiĩe exiſtẽtiby.tam oꝛ/
aepolſttaie nate ⁊ pulcre fabꝛicatis⁊ homini datis
ſunt Pꝛo qnto &̊ nollet carere oĩbus ⁊ ſingu
üͦbonadrig lis mẽbꝛis. ꝓ tanto etiã obligat᷑ deo.Et
Nscne. ſi amiſerit etiã mẽbꝛa. adhuc obligatur
6. deo ꝓ his.qꝛ accepit ſemel ⁊ deꝰdedit.
Penöüͤi ¶ O, plus obligat᷑ homo ꝓ ania q; pꝛo
miuciar in coꝛbo⸗.
ndteäinn (Titulus cvo. 3 f
inahti⸗ Icut ergo hõ habet coꝛpꝰ mira
itonn,lie 1 H iliſſime oꝛganiſatuʒ ⁊ fabꝛica/
pnuiini 2 tum ſupꝛa oĩa coꝛꝑa mũdiin q̊
ingh ſunt oĩa coꝛꝑa diſſi lłia.pulcerrima.viſi/
dn tits i bilia ⁊ manifeſta.ita habet animã excel/
* ni a lentiſſimã ⁊ nobiliſſimã. coꝛreſpõdentẽ
ien Nion coꝛꝑi.iuxta ſuã capacitatẽ ⁊ dignitatem
v ine 10 implentẽ ipᷣm coꝛpꝰ.⁊ oĩa oꝛgana viui /⸗
nin Ex mk- ficando. dando vitã ⁊ ſenſum ac motuʒ
nitian, tiplicita oĩbus mẽbꝛis.ita ꝙ ſicut ĩ coꝛpꝑe eſt mł/
nceinnnd te oꝛga/ tiplicitas oꝛganoꝝ pulcerrimoꝝ.⁊ ma/
tinig unn noꝝ coꝛ gna diuerſitas ⁊ differẽtia inter ea.tamẽ
icfnnal pis argu ↄiungunt᷑.⁊ faciunt vnũ coꝛpus mira/
rinpix iI mulri⸗ biliſſimũ. JIta ppoꝛtionabilit habʒ ani
6s1muns plicita/ ma multiplicitatẽ ⁊ multitudinẽ officio
gissbofri tẽ offici/ rum nobiuliſſimoꝝ ⁊ mirabiliũ.ſeu virtu
arihonns oꝝ anie tum ⁊ poteſtatẽ naturaliũ ⁊ inuiſibiliũ.
icco ult iuxta exigẽtiã oꝛganoꝝ coꝛpis.ita q̃t
— ſunt mẽbꝛa oꝛganiſata ⁊ diſtĩcta.tot ſũt
g 46 etiã virtutes⁊ officia diſtincta ipᷣius ani
hun d 4 mDe inunſibiles. 1 ita ala intrat coꝛpꝰ.to⸗/
Dõ ta plena officijs ⁊ virtutib ac poteſtati

deo
—

bus.vt totũ impleat coꝛpꝰ⁊ nullũ vacu
um mẽbꝛũ relinquat. Sicut em vnꝰhõ
põt habere diuerſa officia.⁊ diuerſas ar
tes quas exercet ꝑ diuerſa inſtrumẽta et
diſſimilia. ita ania habet diuerſa officia
⁊ diuerſas virtutes q̃s exercet.⁊ diſſimi
lia mẽbꝛa.⁊ inſtrumẽta diuerſa.Diuerſi

tas oꝛganoꝝ ⁊ inſtrumẽtoꝛũ in coꝛpe

arguit diuerſitatẽ poteſtatũ ⁊ virtutũ in

aĩa.¶ Dunt tñ etiã aliq poteſtates ĩ aĩia
que nõ exercẽt᷑ ꝑ oꝛgana.Et qꝛ oẽs oꝑa

tiones ꝓcedunt ab aĩa. neceſie eſt ꝙ tot
ſint virtutes.tot officia.tot poteſtates ĩ
ala.q̃t ſunt oꝑpatões diſſiles inter ſe. Et

quia oĩa que ſunt extra hoĩem.ſunt oꝛdi

nata ꝑ pulcrũ oꝛdinẽ ſᷣm ſuꝑiꝰ ⁊ inferiꝰ
ſ̃m maioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ dignitatẽ.ita ꝙ nõ
oĩa ſunt equalia.⁊ etiã ciuitates ⁊ regna
ſunt oꝛdinata ſ̃m diuerſitatẽ officioꝛuʒ.
ita ꝙ officia nõ ſunt ſiłia. neq; equalia ĩ
dignitate.⁊ tñ oĩa facta ſunt ꝓpt᷑ hoĩem

Ex ine/
q̃litate
officioꝝ
ĩ mẽbꝛiſ
arguit i
eq̃ litas
officioꝝ

ergo młto magis debẽt eſſe oꝛdinata of in ania

ficia naturalia in aĩa.⁊ virtutes ⁊ pote/
ſtates.ſᷣm ſuꝑius ⁊ infer.ſᷣm maioꝛẽ ⁊
minoꝛẽ dignitatẽ.Jõ nõ om̃s virtutes
nec poteſtates ſunt eqles vel officia ſunt
eq̃lia in ipᷣa aĩa.ſʒ alique ſunt mediocxes
aliq̃ ſuꝑioꝛes.aliq̃ infime.aliq̃ mag no
biles.aliq̃ minꝰ nobiles. Jõ aia ẽ qdðᷣdã
regnũ in ſe.quia habet ſuas poteſtates.
ſua officia oꝛdinata ad moduʒ regni.qꝛ
ſuꝑioꝛes virtutes ⁊ poteſtates imꝑant
pꝛecipiunt.⁊ dñantur inferioꝛib.⁊ eas
regunt ⁊ gubernant. Sed ⁊ virtutes in

Aia eſt
qddã re
gnum

ferioꝛes obediunt famulant᷑ ⁊ ſeruiunt

ſupioꝛibus.⁊ recipiunt mãdata ab eis.
Et ideo regnũ eſt bene diſpoſitũ ⁊ in pa
ce.quando ſuꝑioꝛ poteſtas vt regia vel
imperialis.bene regit ⁊ imperat.⁊ infe/
rioꝛ poteſtas obedit ⁊ famulat᷑.Ita igi/
tur in regno anime eſt bona diſpoſitio ⁊
bona pax⁊ trãquillitas.qñ ſuꝑioꝛes po
teſtates que ſunt in ania beneregũt ⁊ im
perant.⁊ inferioꝛes bene obediunt ⁊ fa/

*

mulantur.i¶ Jncipiamꝰ aũt ab infimis

oꝑationibus anime. Infime auteʒ que

ſunt in homiĩe.ſunt nutrire.augmentare

generare.Cõmuniter in hoĩe pꝛimo ap

Decla⸗
tias aie

paret nutritio augmentatio generatio.

f 3

Et ideo quia iſte tres operationes ſunt

düſſimiles, neceſſe eſt ꝙ ſint tres vᷣtutes

⁊ poteſtates diſſimiles in anĩa eis coꝛre
ſpondęètes. Ideo eſt in aĩa virtus nutri

endi.augmẽtanai ⁊ generãdi. Et ſic ſũt

ibi officia tria naturalia.⁊ iſta tria ↄtinẽ
tur ſub vna poteſtate generali.q̃ vocat
De po / virtus vegetatiua. Et iſte tres virtutes
tẽtia ve/ ſunt in regno aĩie ad modũ laboꝛatoꝛuʒ.
getatiua agricolaꝝ.⁊ mercatoꝝ.qm̃ ſicut iſti ĩceſ-/
ſanter laboꝛãt ad ſuſtinẽdũ alios ſtatus
nobiles regni.qm̃ aliter nullꝰſtatus poſ
ſet durare niſi iſti ↄtinue oꝑarent᷑.⁊ ideo
iſti poꝛtãt totũ pondꝰregni ⁊ oẽs ſtatuſ
ſuꝑioꝛes. Ita ↄfoꝛmiter iſti tres ſtatus
ſiue vᷣtutes infime ↄtinẽt ⁊ poꝛtãt alias
virtutes ⁊ poteſtates ſuꝑioꝛes ac nobi/
les in regno aĩe.⁊ ↄtinue ⁊ inceſſant᷑ la/
boꝛant ꝓ eis.⁊ poꝛtãt pondꝰtotiꝰregni.
⁊ oẽs ſtatꝰſuꝑioꝝ poteſtatũ ⁊ officioꝛuzʒ
¶ Et iſte etiã tres vᷣtutes hñt q̃ttuoꝛ ali
4929238 eis famulãtes ⁊ miſtrãtes eis ↄtinue
De pti/ ſcʒ. Uirtutẽ appetitiuã ſeu attractiuam
bꝰvege/ cuiꝰofficiũ eſt cibũ deſiderare ⁊ acciꝑe.

tatie po Uirtutẽ retentiuã.cuiꝰeſt cibũ retinere.

Uirtutẽ digeſtiuã.cuiꝰeſt cibũ coq̃re et
digerere. Virtutẽ expulſiuã.cuiꝰ eſt ſuꝑ
fluitates expellere.⁊ bonũ chimũ in oĩa
mẽbꝛa delegare. Oia eiĩ iſta officia exer /
cet aĩa cum inſtrumẽtis ⁊ oꝛganis coꝛ/
palibo.ita ꝙ iſte poteſtates ⁊ vᷣtutes ſũt
ligate cũ coꝛꝑe.⁊ oꝑatões eaꝝ fiunt cuʒ
coꝛꝑe.⁊ mediante coꝛꝑe. Ideo etiã foꝛ/
tificant᷑ ⁊ debilitant᷑ iſte oꝑatões ſm de
bilitates ⁊ foꝛtificationes coꝛꝑis.ita q;
q̃nto coꝛpꝰeſt foꝛtiꝰ.tanto etiã iſte virtu
tes ſunt foꝛtioꝛes.Et iõ iſte virtutes di
De potẽ cunt᷑ virtutes coꝛꝑales.i¶ Poſt iſtũvero
tia ſenſi/ ſtatum in regno aĩe.ſequunt᷑ alij ſtatꝰ ſu
tiua ⁊ e perioꝝ virtutũ ⁊ poteſtatũ ⁊ officioꝛuʒ
ꝑtibus magis nobiliũ. Uñ in hoĩe ſunt oꝑatio
nes alique magꝭ nobiles qᷓ; pᷣdicte.q̃ tñ
nõ ſunt ſupᷣme.ſed mediocres.ſicut ſunt
videre.audire.odoꝛare.guſtare.⁊ tange
re.Et qꝛ iſte oꝑatões ſunt diſſimiles.ne
ceſſe eſt ꝙ ĩ aĩa ſint etiã qnq; poteſtates
Dliuiſſimiles.iſtis oꝑationibo coꝛrũdẽtes.
f(II(cczʒ. Poteſtas viſiua.cuiꝰ officiũ eſt appᷣ
hendere ⁊ cognoſcere coloꝛes.figuras ⁊
lucẽ.⁊ iſta vᷣtus eſt ↄiuncta cũ oculis.⁊
ala exercet iſtud officiũ cũ oculis. Alia

tentie

virtus eſt poteſtas auditiua. cuius offi
cium eſt ſcire ⁊ cognoſcere ſonos ⁊ vo-
ces ⁊ armonias.ac ↄſonantias ſonoꝝꝛ ?⁊
vocũ.Et iſta virtus eſt ↄiuncta cũ auri
bus. ⁊ cum illis exercet illud officcium.
Alia virtus eſt olfactiua.que appꝛehen
dit odoꝛes.Et ſiliter de guſtu⁊ de tactu
Ecce mirabile matrimoniũ inter mem
bꝛa coꝛꝑis oꝛganica exvna ꝑte.⁊ virtun
tes ⁊ poteſtates ſeu officia aĩc ex alia pte
Eccecoꝛpus cũ multitudine oꝛgano·
pulcerrimoꝝ. Ecce animã cũ multitu/

dine ⁊ varietate virtutũ.poteſtatũ ⁊ ofi⸗

cioꝛum nobiliũ.Om̃s aũt virtutes iſte
7 poteſtates ↄtinent᷑ ſub vna virtute et
ptãte generali ſeu cõi q̃ ðꝛ ſenſitiua. Et
iõ oẽs iſte vᷣtutes dicũt᷑ ſẽſitiue.⁊ vocãt᷑ Poten/⸗
coꝛꝑales ⁊ carnales ſeu oꝛganice.qꝛ ſũt tie ſenſi/
cõiuncte cũ coꝛꝑe ⁊ carne ⁊ oꝛgano.Et tiue di/

oꝑatõnes eaꝝ ſunt cũ adiutoꝛio oꝛgani cunt᷑ o

coꝛꝑalis.iõ etiã debilitant᷑ et foꝛtificant᷑ ganice
f̃m ꝙ oꝛganũ debilitat᷑ ⁊ foꝛtificat᷑. Itẽ coꝛꝑaleſ

etiã iſte poteſtates dicũt᷑ ſeruiles ſeu ſer catnalei
ue.⁊ nõ libere.⁊ hoc ideo.quia ſunt liga ⁊ ſerue

te cuʒ coꝛpꝑe.⁊ etiã ſubiecte ſunt alijs po/

teſtatibo ſuꝑioꝛibo naturalib. Quãuis
autẽ iſte poteſtates omnes vno nomie

dicunt᷑ coꝛꝑales. attamẽ inter eas eſt di
nitas ⁊ maioꝛitas.nec ſũt eq̃les. Quia

icut vnus ſenſus excellit aliũ in locoꝛũ Differ

diuerſitate. ita excellit eum in virtuteet tia eaꝝ ⁊
nobilitate. VUnde odoꝛatus excellit gu/ nobil⸗
ſtum rõne ſitus ⁊ loci:quia ſentit ⁊ ꝑci/tas
pit longinqus. Similit᷑ audit excellit
odoꝛatũ.longius em̃ odoꝛamꝰ q; guſta

mus Et longiquiꝰaudimꝰ q; odoꝛamꝰ

⁊ ſic oculi excellunt aures.longiꝰ em̃ vi/
demus q; audimꝰ. Senſus aũt tactus
eſt infimus omniũ.⁊ eſt ꝑ totũ coꝛpus
expãſus.q¶ Pꝛeter aũt iſtas virtutes ſeun
ſenſus exterioꝛes. habet anĩa alios ſen/ De ſeſu
ſus interioꝛes occultos ⁊ nobilioꝛes.q ↄmuni
habent oꝛgana interioꝛa occulta in cere
bꝛo ⁊ capite.que quidẽ virtutes.ſũt ſen/
ſus cõmunis.imaginatiua. fantaſtica.
eſtimatiua ⁊ memoꝛatiua.¶¶ Poſt pᷣdi⸗/
ctas virtutes ⁊ officia.alia virtus eſt et De vᷣtu

poteſtas in regno anie.ſcʒ virtus moti/ te moti⸗/

ua de loco ad locũ.Et ꝑ iſtam virtutem ua

anĩia dilatat ⁊ extendit mebꝛa conſtrin/

tn gigboi
((ü ſeigrgt⸗
uue Ural

trutrtt
Topatur e
Etofut
gana corp⸗
mnanns,
Gtumt pot
guncnonet
Phrfnegiant
nelins ſta
ſhtntü por
benttotüre

tumn. Vnd
t mepoteſtat
, mseſtnec
Alccrus7

casopati
gliud eſtof
fcium vol
cintvnü
bus gliax
öſuntooll
ſoredeccu
ſedhantst
Gagni⸗
Gficuntp
(pop⸗
polgles
Etidoo
tseſtſer
linticop
bentrſ
Etlöſet
ſſeletͤim
llpano,
ſliniſüm
gediſcems
ſrimpane
Klinudie

curöti

ee inn

thſnes

inn ſ

bitriüe

ciinto⸗

— git detrebue Ged Larogefari ſe irauta. tot mirabilib⸗ Eiutitn 3 5
N 2 opatur oꝑ DPantea aRllt⸗ ibo et officijs naturalibo. Et nõ ſo/
nunteginn Et om̃ia iſta ſi dinẽ.⁊ fiunt ꝑ oꝛ teſtatib et officijs natural
ncag nen t om̃ia iſta ſunt ꝑ oꝛ lũ aĩa hʒ in ſe potẽtias.vᷣtutes et officia·
Muncncien ana coꝛꝑalia.ſ.ꝑ neruos ꝑ pedes ⁊ per lũ aĩa in epotecas-vrütes el e 10. Qs gfa
* . ES k, ia. ã põt dotari de nouo. ra
riludofinn 5 Per iſtum ſtatũ pᷣdictarũ vir/ naturalia.ĩmo etiã põt dotari d e, ſupaddi-
manus.i¶ Per iſtum ſtatũ absr Dnarf or inouis vᷣtutib pote/ ſupaddi
Agechohe tutum⁊ poteſtatũ ac officioꝝ que habẽt Garidnecvrc ong aranlenh mo turnatu
nindm dinnctione cnz oꝛgano coꝛpalrrovan⸗ ralibo et tuitis. et H tã gram ſui crea/ rali reò
oniünmnmn tur mediante carne.ſeqtur in regno ani/ et iſitionẽ Ppꝛij laboꝛis. anĩe
Vnatetti eali ſupꝛemꝰ ⁊ nobiliſſimuſ toꝛis q; ꝑ acquiſi ee
nglinid mealius ſtatus ſupꝛem ꝛn ha/ ¶ Sic ů bõ poteſt videre obligationẽ et
lcnnign virtutũ. poteſtatũ.ſeu officioꝝ. que ha· ¶ Sic ů hõ poteſt vic gationee
cnanalag virtutũ. poteſtatũ.ſeu officioꝝ. qu de, ptre aĩe ſue quã accepita deo tà mirabilẽ?
— bene el egimsomnli vutmd gleiſn⸗ ervellee naturaliter diuitẽ. abundãtẽ
Imichnn ODe itel⸗ zman. nde in vornineſun due li vir plenã tot officijs.tot poteſtatibo.tot vir
botckniif. lectu et me poteſtates ſupꝛs arannlle ſunt in / tutibo. aptã ad recipiendũ nouas et no-
unmmh volüta / tus eſt nec poteſtas n rebabent dickin biliſſimas ſuꝑ potẽtias naturales pote
brmnen te tellectus ⁊ voluntas. que habent diſti ſtates ⁊ ᷣtutes. Põderet hõ aiam ſuĩũẽ
rſniia cias nationen: viſtinct officla: quia ſm pꝑtes ſuas.⁊ videbit ꝑtiũ valoꝛẽ ine/
ſeinmtwii ie aliud eſt officiũ intelligendi. aliud ſtimabilẽ. et inappᷣciabilẽ et incogitabi
genice ei u ficium volẽdi.Et iſte due Patelatre a le Quis eſtimabit antu valet inkelle 2“5
netgmno t H ciunt vnũ ſtatum ſeꝑpatum ab alijs tate jntum valet libertas.qᷓntum valʒ volũ
Gimorognic bus aliaꝝ virtutũ ĩ regno anie.quia iſte ae. anthmwvalet memorla Erillr doeta
laſutfn e 5 ſuntcolligale neccoinncfe ramnnp ciu. et de guſtu. et de odoꝛatu. de auditu
infun idd poꝛe nec cum oꝛgano coꝛpali.ſed ſunt ꝑ de viſn. et ſicdealijs. Logitet ergo ho⸗
inisiitel Kemlrane e e an nen, ſo⸗ mo magnitudinẽ obligatõnis erga deũ
uuſunlgtA Ar it ppter foꝛtitudinẽ ſeu debilitatẽ creatoꝛ? ſnũet tam ꝓ his que accepit ex
arcgsd. tificant᷑ ppter foꝛtitudinẽ ſe toto mũdo.qui ꝓpter ipᷣm fa
Grinaien õo nt᷑ autẽ ſpirituales ⁊ incoꝛ tra ſe.ſcʒ ꝓ toto mũdo.qui ꝓpter ipn
RKZMl coꝛpoꝝ.Dicunt᷑ autẽ ſpirit ſt. tã etiã ꝓ his q̃ ie accepit intra
mib. üs —nnraaſos ſoir j les ⁊ intellectuales ctus eſt.tã etiã ꝓ his q̃ iſ cr iI
poꝛales leu imateriales ⁊ in c. e. 1 oibb mẽbꝛis ſuis
nnes wokehne . anig piſta⸗ ſtates 2 virtu/⸗ ſeſcʒ ꝓ toto coꝛpe. 1Pe O 1
eed tideo ania p iſtas poteſtate⸗ 1.7 atibo ⁊ vir
n Etio gat iſtan duau virtuti idã pᷣn/ noꝝ accepton qᷓ ſũt tã mãifeſta ꝙ; nega⸗
moculign aĩe ſtat impialis ⁊ regalis.⁊ quidã pᷣn/ Inö poſſun.
uſntta Ou cipatus ⁊ ſupᷣma curia qui ſunt ſicut cõ rinõ Nohunt bligatois ex pte dã
utl gll ſiliarij ſũmi regis. iudicãtes ⁊ ſ eten emagnicud ¶Titulus. cvl.
n e ac diſcernẽtes ⁊ oſentiẽtes . e x as obligatio no ſolum creſcit
öcann rex imꝑans ⁊ mandãs ac pᷣcipiẽs.qð cõ — ex magnitudine et multitudine
bong inn ſiliũ iudicauit 2 decreuit. Itafoꝛmie donoꝝ. ĩmo magis ex volütate
iusitun regno aie. ⁊ in ſtatu ſupmo eſt intellect⸗ ffectu dantis ipſum donu vel ipſius
nͤc ſeu cach aſiiardin ealla nen 4 doni.10 pẽſanda ẽ magnitudo obligati
tunnnto Alulens. Et eſt volũtas imꝑia aigb. onis pᷣncipali? ex ꝑte dãtis ſcʒ ðᷣi.Et qꝛ
mintinſ n ens ⁊ imꝑans et executionẽ demã a⸗ duo ſut dona. vnn ſt ſenſibile viſibile. Dupli⸗
1nobiots /NH t h ſine ꝗcunq; impedimẽto. Et iſtev “ uo lur dona. vni eit ſibile et occultũ. cia ſunt
1ob . dicit liberũ arbitriũ. ⁊ iõ libe? maniteſtũ et aliud ẽ ĩuiſibile et occultũ.
occltunn timꝰ ſtat dicit᷑ liberũ arbitriü. iõ libeꝝ manilte anifeſtü eſt mũdꝰ. et qcqd hõ dona
nrsin ayrbitriũ eſt ſũᷣmꝰ ſtatꝰ aie.¶ Sic patet Donüm i iuiſibile et occultũ ẽ amoꝛ
Vinmns — Afoimeit iu ro exñs.eſt bʒ ĩ ſe. Donũ ĩuiſibile et o⸗ or
dus imuill Cõclu/ ꝙ aia hoĩs vna ⁊ eadẽ nume n dantis qui eſt inuiſibilis et occultus.
dèait qpaia qödã regnũ in ſeipᷣa. naturale.ↄtines in vantis qui e ð datur ẽ amoꝛ. ⁊ amoꝛ
de Ci alis de liter diſtinctos ſtatꝰ. mirabiliꝭ Unde pꝛimũ q .r ltus et
h E regnü ſenaturalite irtutü. prätü. ſen eſt donũ. ſed quia eſt occultus et
ennl in naturale oꝛdinatos.diuerſaꝝ virtutũ.ptãtũ. ſer pꝛumu .
Setimm officioꝝ.ſcʒ ĩfimos.medios.et ſupᷣmoſ

De magnitudie obligatõis be⸗

inuiſibilis.ideo quaſi nõ repotart do⸗/

Ti.xlvi

Tixc/
vi.

num.⁊ tamen eſt pꝛimũ.⁊ radix atq; fũ/
damentũ omniũ alioꝝ donoꝝ. ⁊ omnia
alia dona ſequunt᷑ amoꝛẽ. ⁊ pꝛocedunt
ab amoꝛe tanq; a radice ⁊ pꝛincipalido
no.Et ideo omia alia dona nõ ſunt niſi

ſigna amoꝛis. ⁊ declarant ⁊ manifeſtãt

ipſum amoꝛẽ occultũ ⁊ inuiſib ilẽ.eo q;

ipᷣa dona videntur.⁊ ipe amoꝛ nõ videt᷑
⁊ ideo in dono videtur et relucet amoꝛ.
Sicut em̃ fumus arguit ignem infalli

biliter. ita dona exterioꝛa arguunt amo

rem infallibiliter dantis.Quãuis pᷣmo

detur.⁊ ſit pꝛimũ donuʒ.attamẽ pꝛimo

apparent dona alia.⁊ recte oſtendunt q̃/

lis ⁊ quantus ſit amoꝛ. Unde hoc eſt ſi

mile ſicut de pꝛoductõe mundiviſibilis

⁊ manifeſti.que manifeſtat aliã ꝓducti/
onem occultam in deo.que eſt maioꝛ in
infinitũ ⁊ eterna.ita donum viſibile qð
videmus.manifeſtat donũ ĩuiſibile dei
occultũ.ſcʒ ſunm amoꝛẽ.qui pᷣceſſit om
nia dona. quia niſi pᷣus dilexiſſet nihil
dediſſzʒ.ita ꝙ ipᷣa dona exterioꝛa. ſũt vi
⁊ ſcala ad veniendũ ad amoꝛẽ dei. ⁊ ipᷣ

inueniendũ.Quia ergo ipᷣa dona ſuntp

ma ſigna ⁊ argumenta amoꝛis. ideo ex
quãtitate ⁊ pꝛogatiua donoꝝ.recte poſ-/
ſumus arguere ⁊ concludere.quãtitateʒ

⁊ pᷣꝛogatiuã amoꝛis.Et quia deus totũ

mundũ fecit ppter hominẽ. ideo in to/
to mũdo pᷣmo dilexit hominẽ.⁊ pᷣncipa

liter. ⁊ omia alia dilexit ꝓpter hominem
Et ſic in alijs creaturꝭ nõ diligit niſi ho

minẽ. Et quia ſuꝑ om̃es creaturas exal
tauit hominẽ⁊ oꝛnauit.⁊ dotauit in coꝛ

poꝛe ⁊ ĩ aĩa.ſequitur ꝙ ſuꝑ om̃es creatu

ras ⁊ pꝛe ceterꝭ dilexit hominẽ.Et quo/
niã amoꝛ dei qð eſt donum occultũ e.
excellit ⁊ ſuperat om̃es creaturas ⁊ om/

nia dona creata.ideo ſuꝑ om̃es creatu/

ras dilexit hominẽ. Cum etiã amoꝛ dei

erga hominẽ ſit puriſſimꝰ. veriſſimꝰ. ſe/
curiſſimꝰ.ſinceriſſimꝰ ⁊ ſumme liberaliſ
ac gratuitus.quia ipᷣe pꝛimo dilexit ho/
minẽ.⁊ amoꝛ ſuus pꝛeceſſit. nec dilexit
hominẽ ꝓpter aliqð qð habebat ab ho/
mine.nec aliquid pꝛius dedit ei homo.
vt eũ deus ſic diligeret ⁊ tanta dona do/
naret.ſed ſua bonitate ſola.ac pura libe/
ralitate pꝛeuenit hominẽ amando ipſuz

anteq; eſſet gratis ⁊ gratuite.⁊ dãdo ſua
ineſtimabilia. Sequitur ergo ꝙ homo
obligatur deo creatoꝛi ſuo plus ſine cõ/
paratiõe ꝓ amoꝛe ſuo liberaliſſimo.quo
pꝛimo dilexit eum.qᷓ; ꝓ oĩbus alijs do/
nis.de quãto magis valet amoꝛ dei. q;
oẽs alie creature. Duo ̊ ſunt penſanda
diligẽter. ſcʒ dona dei. ⁊ amoꝛ dei q pᷣceſ/⸗
ſerunt. Magna aũt eſt obligatio ex ꝑte
donoꝝ.ſed maxiĩa ex ꝑte amoꝛis.Eccegꝭᷣ
duo ligamĩa.ꝑ q̃ obligat deꝰ ſibi hoĩem
⁊ reddit eum ſibi obligatũ. Declarata ẽ
g̊ magnitudo obligatõis ex ꝑte dantis
ſcʒ dei.q̃ oꝛit᷑ ex puritate ⁊ ſinceritate ſui
nobiliſſimi amoꝛis oĩa dona pᷣcedẽtis.
qͥ amoꝛ tãtũ ẽ excellẽs q̃ntũ ille qͥ amat.
Et qͥd excellẽtiꝰ deo.qͥd potẽtiꝰ deo.qͥd
meld.qͥd nobiliꝰ: Ergo nihil excelletꝰ.
nihil meliꝰſeu nobiliꝰamoꝛe dei.
¶ De magnitudie obligatõis ex ꝑteac/
cipietis.ſcʒ ipᷣiꝰhoĩs. Dncvf.
On ſolũ aũt magnitudo dono/
ſ.⁊ amoꝛ dãtis ſinceriſſimꝰ et
puriſſimꝰcauſant magnitudiez
obligatõis.ſʒ etiã neceſſitas ineuitabił
ipᷣꝰaccipiẽtis.ſcʒ hoĩs. Nõ em̃ ſicut eſt Neceſſi/
libera volũtas ⁊ gtuitas ex ꝑte dãtis et tas acci
nõ neceſſitas.ita eſt libertas ex ꝑte acci/ piẽdi ob
pientis.qꝛ hõ velit nolit neceſſeẽ ſibi vt ligat ho
accipiat dona ⁊ bona dei.ſine qͥba nõ pᷣt minem
eẽ vno momẽto. Refutet em̃ ſi põt.⁊ di/ deo

cat.nõ indigeo aere neq; tra.nõ indigeo

ſole.iã ſine illis viuere poſſum.ãpliꝰ nõ
recipiã dona ⁊ bñficia dei. Uideteg in⸗/
euitabilẽ neceſſitatẽ hoĩs accipiẽdi do/
na ⁊ bñficia dei.⁊ ↄtinuã ⁊ inceſſabileʒ.

Uligete quõ deꝰliberalit᷑ ⁊ inceſſant ⁊

tis tribuit ſua dona.⁊ ſuccurrit ĩdigẽtie
hoĩs nũq; deficit.nũqᷓ; denegat. Rurſũ
eſt alia neceſſitas ⁊ maioꝛ in hoĩe.qꝛ cõ Necelſſi/

tinue ⁊ inceſſant᷑ indiget ↄſeruari ⁊ ma/ tas ↄſer

nuteneri ĩ eſſe.qꝛ de nihilo ẽ.⁊ ĩ nihil re/ uatõnis
diret.ſi nõ a manu dei ↄ fuaret᷑ vt iã oñ/ obligat

ſum ẽ.Ecce quõ hõ ſũme indiget deo. hominẽ

qꝛ ſine ipᷣo nlło mõ pt eſſe. nec pᷣtdurare doo
p vnũ momentũ. Quia & hõ ſp indiget Tixvij
Zo.⁊ capit ab ipᷣo inceſſant᷑ ⁊ neceſſario in fi.

oia pᷣdicta.nec aliqͥs aliꝰ pᷣt ſibi dare illa

ſequitur etiã tunc ꝙ homo ſoli dco obli
gatur. ⁊ ſũme obligat᷑ tanq; amico.ſũ⸗

gibus pe

morintin
verlen,
(Aoſumd
minerſ.
oblgation
(Decan

ppentbl
U

mi
ſci
donühois
gliareſeps
ſcgedein
ſccoſüme⸗
circüſtitia
(oligotös
e quentſui

c codiarot

I bucaleq
naglaco
ini cts
w ed,/ chtonrs
tös Wacdie
honis Aigeotti
mMmMmctio
bilstin
fuptibilt
bilio gel
Atutaln

ibꝛo natt
1gcneral
es eatn
iſtncne
gatioto
Bötai
rcliquun
lcgtiohe
ſuls ci
(cof

„.

mittdice
ragogh
noplns ſnec⸗
benliſnogn
dibusais
Aaamadi;
ſnme
ordihzt
toblignoge
tanons Enz

udoſbibiin

mi⸗ Damni
srgtedents
etſincongein
don cllans.
jntüileme
poten deoc
nibaaraln,
noredal.
inntr
Lm'an.
Cincodon⸗
8ſincoiſſinde

ſins nauibl

Föchſent i

Gergeditse

mok en ſüf
tnſſtiſbit
aſnrchnöftt

ch vittA N
tulunna r
ſun inln
tain
cciiidi do⸗
urſbi
incecſantt,
Cunitiafft

aegt u
inboie 90 n

4
„ . c
„.
2. cix.
35

mo ꝛ⁊ intimo.qͥ eum in neceſſita te ſũma
2 continua nõ deſerit neq; deficit. Sic

ergo ſũma ⁊ extrema neceſſitas qua ho/

mo inceſſanter poſtulat.ↄcludit ſũmaʒ
obligationẽ hoĩs ad deũ.

¶¶ De ceteris cõditionibo circũſtãtüs ⁊

——

ꝓpetatibo iſti obligatõis.

Uia aũt iſta obligatio ligat ho/
minẽ cũ deo.⁊ dũ mag cogno/

ſcit᷑ magis ligat.⁊ hoc eſt totum

bonũ hoĩs ꝙ ſu cũ deo ligatus.⁊ ab oĩ
glia re ſeꝑstꝰ.qꝛ nihil ꝓdeſt hoĩ cogno/
ſcere deũ.niſi iungat᷑ ei ⁊ ſociet᷑ cuʒ deo.
idco ſũme vtile eſt cogitare ⁊ cognoſcere

yl.

Pꝛ imi/
tas ob/
nd ligatois
umagnundg

bomis

oibus patens. ⁊ quilibet põt eã legere ĩ

circũſtãtias.cõditões ⁊ ꝓpetates iſtius
obligatõis q̃ᷓntũ fieri poterit.quia tunc
querit ſuũ bonũ.Uiſa aũt eſt magnitu/
do dicte obligatiõis.⁊ vñ oꝛit᷑.ſʒ ſũt ad
huc alie q; plures cõditões eius.ij Uñ
vna alia conditio eſt.ſcʒ pᷣmaritas obli⸗
gatõis.quia iſta obligatio eſt pᷣma ⁊ p/
cedit omnẽ aliã obligationẽ.⁊ iõ om̃is
a lia obligatio vcra ⁊ iuſta fundat᷑ in iſta
⁊2 ſdeo etiã in iſta obligatione fundat᷑ iuſ

pmũ ⁊ pᷣma iuſticia.⁊ ab iſta oꝛitur pꝛi/

ma actio. Item iſta obligatio eſt infalli
bilis ⁊ indelibilis ⁊ ĩmoꝛtalis ac incoꝛ/
tuptbilis.⁊ carta ⁊ ſcptura eius indeli/
bilis qꝛ ſcppta digito dei in qualibet cre/
atura in ipᷣo hoiĩe.⁊ in coꝛꝑe ⁊ in ania.et

libꝛo nature. IJtem oĩbus eſt cõmunis

⁊ general ⁊ naturalis.⁊ ipᷣe homo ⁊ om
nes creature dicunt ⁊ ſunt teſtimoniuʒ

vreriſſimũ hurꝰobligatõis.⁊ iõ nulſłꝰ po
teſt negare. Ulteriꝰ hec obligatio eſt ob/

ligatio totiꝰ vniucrſi ⁊ ꝓtoto vniuerſo.
Buũt aũt multe alie cõditões.q̃ de pñti
reliquunt᷑.q̃̊s qlibet ꝑ ſepᷣt inueſtigare.
Et ſic cũ adiutoꝛio dei maniteſta eſt ob/
ligatio hoĩs inqntũ hõ eſt ad deũ, cum
ſuis cõditõibo ⁊ circũſtantis.
¶ HDic oſtẽdit᷑ d hõ dʒ ⁊ tenet᷑ ac obli⸗

Qga/ deo dare ꝓ oĩb datis acceptis.

. Titulus.cix.

Onig gaute
demõſtratũ eſt hoĩem inq̃n/
C hoiqze veriſſime⁊ ſũme

⸗

De redditõe boĩs obligati

lius hʒ. amabiliꝰ⁊ nobiliꝰqð poſſit dari

gt ĩ ſe aliqͥd naturalit᷑ qdð poſſit dare⁊ re deo red
erepꝓ illo. Que aũt maioꝛ pena q; ſe cos/
nõ eſſet donũ pfectũ neq; recõpenſatio. talit᷑ ? p

mo nõ habet in ſe tale donum quod poſ-

reſpondeant obligationi ⁊ modis et cõ

obligatũ ⁊ debituz deo ꝓ oĩb que acce/
pit.iõ neceſſe eſt demõſtrare qͥd debʒ hõ
dare deo.qꝛ oĩs debitoꝛ ⁊ qͥ eſt obligatꝰ.
ad aliqͥd eſt obligatꝰ⁊ aliqͥd debʒ.Et qꝛ
hõ ſoli deo eſt debitoꝛ⁊ obligat.⁊ qcqͥd
hʒ accepit ab eo.iõ tenet᷑ dare deo ⁊ retri
buere qͥcquid pᷣt.⁊ om̃e qð pᷣcioſiꝰac me

rua volatarin

⁊ melioꝛi mõ quo põt.Ergo qͥcquid hõ
hʒz in ſe qð poſſit dari.iã eſt deo totũ de/
bitũ ⁊ obligatũ de iure nature. Cõſide/
rare aũt oꝑtet vtꝝ habeat aliqͥd qð ſit ꝓ
pꝛie ſuũ qð poſſit dare ⁊ ſit deo accepto)
bile.Et neceſſeẽ ꝙ ita.Quia poſtq;; oſtẽ Ti.xc·
ſum eſt infallibiliter hoĩem eſſe ſümeob vi. DUDWU—U
ligatũ deo de iure nature.ĩmo noſcitur Hõ hʒ
totus obligatus.⁊ cũ hõ cogſcat ſe totũ natura/
obligatũ ⁊v eriſſime cogſcit ſe oĩa acce/ lit᷑ aliq d
piſſe q̃ hʒ.ſeqͥ tur ꝙ neceſſe ẽ ꝙ hõ habe/ qð põt

tribuere deo ꝓ bñficijs acceptis.alit᷑ in/ dere
uanũ eẽt obligatꝰ.⁊ obligatio naturalii
eẽt fruſtra qð eſt ĩpoſſibile.⁊ hõ eẽt natu
ralit᷑ ↄſtitutꝰin maxia pena.qꝛ cogͤſceret
ſe oia accepiſſe.⁊ ꝑ ↄñs obligatũ eẽ ⁊ de
bitoꝛẽ.⁊ tñ nihil hr̃e vñ poſſet ſoluere et
recõpẽſare ꝓ tãtis bñficijs acceptis ↄti
nue ⁊ inceſſant᷑.⁊ tñ vellet ⁊ nõ poſſʒ.qꝛ
naturale eſt ꝙ oĩs qͥ accipit aliqð bñfici
um ꝙ ülle velit ⁊ deſideret aliqͥd retribu/

ſcere debitoꝛẽ ⁊ eſſe obligatũ et velle ſoꝛ)
uere.et tñ nõ hr̃e vnde poſſʒ ſoluere:Er
eſt neceſſe ꝙ hõ habeat aliqͥd qð poſ
it dare ꝓ oĩbo que accepit.Et quia nul- Hõ hzʒ
lus vere iuſte et ꝓpꝛie poteſt dare alicui aliquid
qð nõ eſt vere et totaliter ſuũ.quia aliter qð ẽ to

neq; retributio conueniẽs.nec etiam ac pꝛie ſuũ
ceptabilis.idco neceſſe eſt ꝙ homo ha/
beat aliquid qð ſit totaliter ⁊ ꝓpꝛie ſuũ.
et qð ſit in mera et libera ſua poteſtate et
dñio. nihil autem poteſt dici qð ſit ve
re et pꝛopꝛie ſuum quod poſſit ab eo au⸗
ferri aliquo modo. aut tolli per violen/
tiam ipſo nolente et inuito. Si autẽ ho⸗

ſit dare. non erit acceptabile deo. quia
opoꝛtet ꝙ retributio ⁊ recõpenſatio coꝛ

* .
SS .

Retribu
tio hõis
ds eſſe li
bera? vo
luntaria

Quid ſit
illud q
ppꝛie ſit
hoĩs

—

ditoibus ipᷣius dantis.Et quia deꝰ de/

dit libere.ſpõte.ac voluntarie:⁊ gratis ſi
ne neceſſitate.ſine coactõe.⁊ ex ſincero ⁊
puriſſimo amoꝛe.⁊ ex tali libertate ⁊ ſpoõ
tanea volũtate.⁊ tali amoꝛe tãq; a radi/

ce.tota eſt obligatio.iõ neceſſe eſt ꝙ retri

butio ⁊ recõpenſatio ↄfoꝛmis ſit ⁊ coꝛre
ſpondens ſcʒ ꝙ ſit libera.ſpontanea.vo⸗
luntaria ⁊ nõ coacta. Uñ nullũ donum
