gnitate⁊ in ꝗqdu.iõ ſicut in alijs ſaccis ꝓ xpᷣian qͥ ſeł accepit talẽ ptãtẽ ⁊ auctoꝛi/ lebilis
viſibile dat iuiſibile.et ꝑ aliqð ſignũ ex· Ctatẽ nullo mõ pᷣt ꝑdere.necẽ in ptãte ſua
teri apparẽs dat᷑ interi in aĩia ipᷣm iuiſi amittere nec ãnullare illũ caracterẽ qͥ eſt
bile occultũ et nõ apparẽs.ita ꝙ illð qdʒ ingdelebilł in eternũ⁊ ꝑmanẽs et tãdiu q;
exteriꝰfit ſignificat qð interi fit. ita ꝙ er din aia eſt? erit.OQui g accepit ſaccm oꝛ
teriꝰſũt res coꝛꝑales et ᷣba audibilia ᷓ dinis accepit rẽ ſpũalẽ indelebilẽ ⁊ ĩua/
ganiſtcatilind qð interd recipit᷑iõ ncẽce riabiilẽ et ſꝑ ꝑmanentẽ ſicut aĩa. ⸗
eſt etiã ꝙ tal ptãs diſpẽſandi et dãdi ſa⸗ ¶ O. bonitas ⁊ malicia ꝑſone nõ dimi
cramẽtũ.det᷑ ꝑ aliqð ſignũ manifeſtũ.p uüt Recg nausgt nech detn ürtale o⸗
aliꝗᷓ vᷣ̈ba qᷓ̃ ſignificẽt talẽ ptãtẽ.ſiẽ in ba- teſtatẽ adminiſtrãdi ſaca.
ptiſmo ꝑ aquã viſibilẽ et ꝑ vᷣba inſił cjõ, ¶Litulus. cccir.
Pcẽe ẽ lũcta.dat᷑ ablutio in aĩa et gr̃a.Et iõ ne Ocaũut Duenlentſimu eqy ſz ta
eẽ oꝛdi/ ceſſe ẽ ꝙ ſit ſacr̃m oꝛdis ſicẽ ſacrt̃m baptiſ lis caracter ſiue ptãs ſit indele-
nem mi in q̊ det᷑ ptãs ꝑ quã fit gradꝰ et oꝛdo hilis ⁊ ꝓpꝑmãceat.etiã ſi grã deſtru Lence!
et ſupioꝛitas int᷑ xpianos. Uñ qꝛ tales Vñ cũ talis ptãs ⁊ auctoꝛitas ad ſööſo
ꝑſone dñt ſeꝑari ⁊ diſtingui ab alijs ꝑpſo miſtrãdi ipᷣa ſacr̃a det᷑ ilł qͥb dat᷑ nõ p/ honſt
nis.aueniẽtiſſimũ eſt ꝙ ̊ fiatꝑ aliq̃ ſig pter ſeipᷣos ſʒ ꝓpt᷑ alios. vt ſcʒ alij recipi liin d
manifeſta. Si eĩ oꝛdinatũ ẽ ꝙ hõ nõ xpᷣi ant ſacramenta ab eis in quibus recipi- Dichte
anꝰ fiat xpᷣian et ↄſtituit᷑ in eẽ xpᷣiano ꝑ ant grãz ⁊ ſalutẽ ſicut oꝛdinatũ eſt a xjo
aliqð ſignũ manifeſtũ. ita cõgruũ eſt iõ cu iſta ptãs neceſſaria ſit ꝓpter alios

CTi.cccvii. De ſacramẽto oꝛdinis

Kem ⁊ nõ ꝓpter illos qͥ hñt tale ptãtẽ.qͥ p̃t ¶ ꝙ ſit cheiſtianꝰ. Et ſicapparet qper ta /
bta pꝑdere bonitatẽ ⁊ gr̃am.⁊ pñt effici mali. lem ptãtẽ nemo efficit᷑ melioꝛ alio rõne
mi ncce eſt ꝙ q;uis ꝑdant bonitatẽ ⁊ grfam pratis ⁊ auctoꝛitatꝭ accepte. Sʒ qm tta ·
n ꝙ nullo mõ ꝑdant talẽ ptãteʒ.ſeu aucto lis pſona qᷓ recipit talẽꝛ tã excellentẽ po
ſdnr ritatẽ. Uñ qꝛ neceſſeẽ ꝙ hoĩes recipiãät teſtatẽ admiſtrandi ⁊ diſpẽſandi tã ſctiſ
ktünc talia ſacr̃a ad eoꝝ ſalutẽ.qꝛ ita oꝛdinatũ ſimas res ſicut ſunt ſacr̃a.dʒ ſuꝑare ali/
ngfi eſt. ⁊ etiã ncce eſt ꝙ aliqᷣbo ꝑſonis det᷑ uu os bonitate.ſicut ſuꝑat ptãte ⁊ auctoꝛi/
Aüͤckiüin ctoꝛitas ⁊ ptãs admiſtrãdi ⁊ dandi ißa tate ⁊ officio.qꝛ talia ſacr̃a nõ pñt digne
1rödf inte ſacr̃a.⁊ B ꝑ ſacẽm oꝛdĩs.iõ ncceeſt ꝙ bo admiſtrari.niſi ꝑſona admiſtrans habe
ineicmte nitas ſiue malicia miniſtri qͥ hʒ talẽ po/ at excellẽtẽ bõitatẽ.iõ qᷓ;uis ſacẽm oꝛdi/
dt teſtatẽ nihil addat vel diminuat de ptã, nis ſit inſtitutũ bᷣncipalit᷑ ad dãdũ ipaʒ
aſen. te eiꝰ.nec de auctoꝛitate.qꝛ ipa bonitas ptãtẽ ſpũalẽ.iñ ex ↄñti etiã dat graʒ ſpi/
Nhiie põt ꝑdi freqnter ⁊ recuꝑari.Et iõ fieret ritualẽ ſic alia ſacr̃a.ſine q̃ nõ pᷣt tal pote
flrtp⸗ maximũ nocumẽtũ ⁊ damnũ oĩb alis ſtas digne exerceri. Si ꝑſona recipieſ In oꝛdi
ſ recipiẽtibo ipᷣa ſacra.ſi tal ptãs deſtrue ñG!acr̃m oꝛdinis hʒ gr̃am q dat᷑ in alijs ſa ne datur
gnt ret᷑ ꝓpt᷑ maliciã ꝑſone.⁊ malicia miſttri cramẽtis.tũc auget᷑⁊ creſcit in iſto ſacco copioſi/
uS pᷣiudicaret ⁊ noceret ſaluti alioꝝ qð fieri ⁊ dat᷑ copioſioꝛ.ſi aũt nõ hʒ gr̃am.ſzj ẽ in oꝛ gtia
boit nõ dʒ. Et etiã null eſt certꝰ de malicia ? pctõ moꝛtali ſciẽter.tũc nullã gram reci hñti ãti
WRKl bonitate alteri. ⁊ ſic ſꝑ eẽt dubiũ vtruzʒ pit.ſʒ auget culpam. ſolũ recipit ptãtẽ am
iisn recipiẽs ſacr̃m reciꝑet veꝝ ſacr̃m.ſi re,’, q̊ nõ reqrit bonitatẽ de nccitate nec gra/
io lecdi reret᷑ bonitas miĩſtrãtis ſacr̃a.Cũ em̃ ta tiꝗ. Nemo igit᷑ voles reciꝑe ſacra ſalutiſ
rx lis ptãs admiſtrandi nõ ſit niſi auctoꝛi intromittat ſe de bõitate vel malicia mi
Pnn Malli/ tas admiſtrãdi ipᷣas res exterioꝛes viſi/ niſtri ꝗ diſpẽſat miſtrat ſacrm. ſz ſoluz
ii Qa ſaer biles a ̈ba auditoꝛia.⁊ q; xps dat gaʒ reſpiciat ſacfma vtutẽ ſacri ⁊ illi q inſti
Enu dotis ni inuiſibilẽ in ipis ſacr̃is.iõ poſtq; miſter tuit ⁊ oꝛdinauitipᷣm ſacr̃m ſcʒ xpᷣm. Ne
ini hil facit nihil dat inniſibile in ania nec pᷣt.ſeqͥ᷑f mo credat ꝙ płrecipiata bono q; a ma
i⸗ ad ſacr̃ʒ bonitas vel malicia nihil facit ad virtu lo miſtro de vᷣtute ſacri.qꝛ miſter nullazʒ
eng, lut H tẽ ſacr̃i.dũ tũ faciat ſicut xpᷣs oꝛdinauit virtntẽ dat illi ſacro.ſʒ ſolũ ille qͥ inſtitu
ndü . fieri.vñ nõ eſt niſi cogdiutoꝛ⁊ cooꝑatoꝛ it ⁊ oꝛdinauit.⁊ cuiꝰ noĩe ſacr̃m recipit᷑
glſßzüin xpᷣi exter. Sicut em̃ hõ bonꝰ ſiue ma- Quid em̃ facit bonitas vel malicig apo
unnn 6 lus nihil variat ad generatõeʒ coꝛꝑaleʒ. tecarij in admiĩſtratiõe medicine: Sieĩ
hrl qꝛ etiã deꝰ dat aĩam coꝛpi ſiueſit genera medicina de ſe bonaẽ ⁊ hʒ virtutẽ.nihil
Wig tũ ab hoĩe bono velab hoĩe malo.ita ꝙ idmpedit bonitas vel malicia diſpẽſanti.
tiluß neq; malicia neq; bõitas ĩpedit qͥn det ſufficit ꝙ admiſtret ſicut dʒ ⁊ ſicut medi
lumd aĩam.ita etiã bonitas vel malicia mĩſtri cus ſcripſit ⁊ oꝛdinauit.
Etln nihil ĩpedit qͥn de ſꝑ det gr̃am in ſacr̃is D, ptãs ſpũalis ſeu ſacrẽ̃m oꝛdĩs pꝛi
qꝛ ipʒ ſacrm ẽ ſicut coꝛpꝰ.⁊ gra eſt ſiut mo ⁊ pncipaliter reſpicit ncipaliſſimũ
Md aĩa. Sicut ů̊ de nõ denegat aiam coꝛpi ſacr̃m qð eſt coꝛpꝰ⁊ ſanguis xpᷣi.⁊ ad il
lan generato a malo hoĩe. ita ñ denegat gra lud oꝛdinatur.
tiã ſacr̃o admiſtrato a malo miſtro D Titulus. eccvij. H
ſacr̃a ſunt ipiꝰ xpᷣi qͥ ea oꝛdĩauit ⁊ nõ ſũt VUoniã aũt neceſſariaẽ ptãäs di
ligſ⸗ miniſtri.⁊ iõ in re miſtrata nihil fac bo ⸗ ſpẽſandi ⁊ admiĩſtrãdi ſacr̃a ad
ſtlup⸗ Caract᷑ nitas vel malicia miſtri. Et qꝛ aliud eet danndũ ptãtẽ talẽ eſt oꝛdinatum
gicch nõ pᷣſup gr̃a ⁊ alið ẽ ptãs ſeu caracter impᷣſſus ĩ ſacrm oꝛdinis.Et qꝛ ipᷣa ptãs ⁊ auctoꝛi
nngi ponit ꝗᷓ ania.iõ etiã q;uis aliqͥ pdat gram ſibi tas eſt ꝓpt ipᷣa ſacra.iõ pᷣmo ⁊ pncipali/
NEt tiã ĩ reci datã in baptiſmo.⁊ ſit in lapſu ſcðᷣo.pöt ter debz reſpicere ſacr̃m pᷣnci aliſſimũ?
aimmi piente tñ recipe ſacrm oꝛdis.⁊ ꝑ ↄñs pᷣt reciove maximũ.Uñ pncipal gradꝰ ⁊ maximꝰ
—R talẽ ptatẽ ſpũalẽ ⁊ caracterẽ.qꝛ nõ pᷣſup ptãtis eſt reſpectu pᷣncipaliſſimi ⁊ excel
ieſcho ponit gram ſeu bonitatẽ ꝑſone de neceſ ¶lentiſſimi ſacri.⁊ ab illo ſacro debz talis
dics ſitate.ſed ſolum requiritur de neceſſitate ptãs denoĩari tanq; a dignioꝛi Nopii
4

oꝛi. Et qꝛ ſaccẽm coꝛpis⁊ ſanguis xpᷣi eſt

Ti. ccl/
xxxvi.

vt iã declaratũ ẽ qꝛ in eo ↄtinet᷑ to xps
qͥ eſt de hõ pfectꝰ. idᷣo ſeqtur ꝙ ſacr̃m
oꝛdinis pᷣmo ⁊ pncipalit᷑? de directo re

CLCiiſulus.cccx

pinqſima ⁊ pncipał ptãs eſt ad ↄſecra

pncipaliſſimũ ⁊ digniſſimũ ⁊ maximũ.

ſpicit ptãtẽ qᷓ dat᷑ hoĩ ſupᷣ ſacẽ̃m coꝛꝑis
⁊2 ſanguis xpᷣi.⁊ ppt᷑ illud ſacẽ̃m pᷣncipa
liter ſacrẽm oꝛdis eſt inſtitutũ ⁊ oꝛdina/
tü.Et qꝛ gradꝰilliꝰptãtis eſt vltimꝰ .idᷣo
fieri dʒ aſcẽſus ꝓpt᷑ nobilitatẽ tal gradꝰ
pꝑ alios gradꝰ.ita ꝙ ðʒ pcedere alias po
teſtates iferioꝛes gdatim oꝛdinatas. qꝛ
cõgruũ ⁊ dignũ eſt. vt qͥ dʒ aſcẽdere ⁊ le
uari ad tantã ⁊ talẽ ptãtẽ. ꝙ aſcẽdat per
gradus. Si em̃ tinctoꝛ qͥ vult ponereĩ
pano crudo nobiliſſimũ coloꝛẽ vltimũ.
pPrmo ponit in panno alios coloꝛes mi/
nnus nobiles ⁊ gradatim aſcendedo do/
nec pann' ſit dignꝰ recipere coloꝛẽ vlti/
mũ nobiliſſimũ. q̃nto magis qͥ dz reci⸗/
pere tantã dignitatẽ ⁊ ptãtẽ admiſtrãdi
ſacr̃m coꝛpis ⁊ ſanguis xpᷣi.dʒ pᷣmo re/
cipe alias ptãtes minꝰ nobiles ⁊ inferio
res gradatim aſcẽdendo: Et iõ ſunt pꝛi
mo lex gdus oꝛdinati ſeu ſex ptãtes ſeu
officia añqᷓ; pueniat᷑ ad officiũ⁊ poteſta
tem ſupᷣ ſacr̃Dm coꝛꝑis ⁊ ſanguis xpᷣi.qꝛ
ſolenitas ⁊ dignitas illiꝰ ãminiſtratiõis

⁊ diſpẽſatõis reqrit tot officia ⁊ ptãtes

tẽ ſũt oꝛ
dines

diſtinctas.⁊ iõ ſacr̃m oꝛdis ↄtinet ſeptẽ

gdus oꝛdiatos qͥ oẽs oꝛdinant ad vnũ
ſacr̃m. ſcʒ coꝛꝑis ⁊ ſanguĩs xpᷣi.⁊ iõ qᷓ;

uis ſint ſeptẽ tñ oẽs ſunt vnũ ſacr̃m oꝛ/
dinis.qꝛ ſex pᷣmi oꝛdinant᷑ ad ſeptimũ.

⁊ ſeptimꝰimediate oꝛdiat᷑ ad ſacrm coꝛ

poꝛis ⁊ ſanguis xpᷣi.⁊ iõ ſex pᷣmi gradꝰ

ſunt ſubmiĩſtrãtes ⁊ ſubſeruiẽtes. Siẽc

Ti. xci/

Oẽs oꝛ
dies oꝛ/
dinant᷑
ad ſacrʒ
coꝛꝑis

em̃ in hoĩe ſunt ptãtes in aĩa ꝑ gradꝰ oꝛ

dinate vt iã fuit declaratũ ĩ capitulo de
obligatõe.ita ꝙ ſunt ptãtes infime me/
die ⁊ ſupᷣme.qꝛ ſũt ptãtes vegetatiue ſen
ſitiue. ⁊ vltio ptãs dignioꝛ ⁊ ſuᷣma ſcʒ

intellectiua ⁊ liberi arbitrij.⁊ oẽs ptãtes

inferioꝛes ſũt ꝓpt᷑ libeꝝ arbitriũ. ita ſilr

eſt in ptãtib ſpũalibo.q; ſunt ptãtes in-

fime medie ⁊ ſupᷣme ad quã ſcʒ ſumam
oẽs alie oꝛdinant᷑. Iſte aũt ptãtes ſpũa

les multiplicant᷑ ⁊ diſtinguunt᷑ ꝑ reſpe/

ctũ ad ſacramentũ coꝛꝑis xpᷣi.qꝛ ſacr

tionẽ illiſacramẽti.⁊ hec ptãs eſt oꝛdo
ſacerdotał ⁊ ſacerdotiũ.Alie vᷣo ptãtes
ſunt ad oꝛdinãdũ aliqð miſteriũ in iſto
ſacro.ita ꝙ cooꝑãt᷑ ptãti ſacerdotali.⁊HG
vl ĩ oꝛdie ad ipᷣʒ ſacr̃m.vł ĩ oꝛdie ad ipᷣʒ
ſacrʒ ſuſcipiẽtes. Et iõ m ꝙ reqrit ꝑfe
ctio ⁊ ↄplemtũ ipꝰofficij ⁊ miſterij.ſm
HB multiplicant᷑ ipᷣe ptãtes ſpũales. Nã
optet aliqᷓs miniſtrare q̃ſi a remotioꝛi.⁊
aliq̃s a ꝓximioꝛi ⁊ aliq̊s a medio modo
vt nihil deficiat in tanto miſterio qð dʒ
eſſe ſũme oꝛdinatũ. Et iõ ſunt ſeptẽ ptã
tes ſeu gradus. Pꝛimꝰ incipiedo ab in/
fimo.eſt gradꝰ oſtiarij ſeu ptãs oſtiarij.
ſcds lectoꝛis.terciꝰexoꝛciſte.q̃rtꝰ accoli⸗/
ti.qͥntꝰ eſt ſubdyaconi.ſextꝰ dyaconi. ſe/
ptimꝰ⁊ vltimꝰ pᷣſbyteri ſeu ſacerdotꝭ Et
qlibet iſtoꝝ graduũ hʒ ſuã ptãtẽ diſtin/
ctã.⁊ ſuã ꝓpꝛiã oꝑatõʒ q̃ reſpicit ſacc̃m
euchariſtie mõ oꝛdinato. Ded qꝛ tales
pſe negacciß iũt tales ptãtes ſpũales aſ
ſumunt᷑ dea

clericał eleuat᷑ p gradꝰ oꝛdinatos ſuper
ptem laycalẽ.⁊ iõ eſt ibi pᷣmꝰoꝛdo ſuꝑio
ritatis ⁊ inferioꝛitatis int᷑ ꝑtem clerica/
lem ⁊ laycalẽ ꝑ talẽ ptãtẽ.Deinde in ipᷣa
pte clericali fit ſuꝑioꝛitas ⁊ inferioꝛitas
p gradus oꝛdinatos ⁊ diſtinctos.Etiõ
ps clericalis eſt oꝛdinata in ſe ⁊ infra ſe
pꝓ talẽ ptãtem ſpũalẽ.⁊ ideo recte ſaccẽ̃m
in quo dat᷑ ipa poteſtas ſpũalis dicitur

ſacramẽtũ oꝛdinis.⁊ pmo oꝛdĩat duas

ꝑptes generales in xpᷣianitate ſcʒ clerica/
lem ⁊ laycalẽ.deinde oꝛdinat ꝑtem cleri
calem in ſe dando diſtinctos gradꝰ po/
teſtatis. Et ideo ſacramẽtũ oꝛdĩs eſt oꝛ
dinatiuũ diſtinctiuũ ⁊ ꝓteſtatinu.
Cõpatio iſtanꝝ ptãtũ ſpũaliũ ⁊ oꝛdi⸗

nataꝝ ad oꝛdines aliaꝝ re

¶ Titulus. cccviij.
Oſſumꝰò cõpꝑare oꝛdinẽ ptãtuʒ
ſpũalium. ad oꝛdinẽ aliaꝝ reꝝ
vt magis cognoſcant᷑ Unde ſi⸗/
tvidemꝰ ꝙ poteſtates naturales que

munt᷑ de alijs ⁊ eleuant᷑ ſupᷣ alias pꝑſo
nas.iõ optet ꝙ ſit qᷓdã diſtinctio viſibi?
iõ pmoꝰ⁊ añ oĩa pcedit tonſura in captte
ad diſtinguendũ. Et ſic apparet qlit᷑ es

ptis
gaturek

Bccc-
dtnz⸗
yöpleſt,
zot
in

Oiser
dies ne
bllitan
inſcce
bote

xpᷣi oꝛdinis oꝛdiat᷑ ad ſacrm ſacroꝝ. Uñ ꝓ/ ſunt in bomie duobo modis reperiunt᷑

Pnhng
niteien
is
merci
Cciono⸗
ocn
nſegi
idti
isokan
rao
Nn6
cveen
tit Min
Pikin
s
püles

aing

coride
brisb
nucpte
älts
wie
aige
eni
r
eb
kiüfnt
isdn
dude
gdi
unn
oct
un.

Giniß
e⸗
Grin

n

SPtãs ſcʒ diuiſim ⁊ aiunctim. qe ptãtes vege/
naturał tatiue repiunt᷑ in arboꝛiboꝛ in plantis.?

ibi nõ ſunt ptãtes ſenſitiue nec ptãs li⸗/
beri arbitrij.⁊ ſiłr ptãtes ſenſitiue ſunt ĩ
aĩalibo.⁊ ibi nõ reꝑpit᷑ ptãs liberi arbitrij
deinde in hoĩe reꝑiunt᷑ oẽs ptãtes inſil
ↄiuncte ⁊ oꝛdinate ⁊ nulla deficit.ita q;
totũ cõplemẽtũ eſt ĩ hoĩe nec aliq̃ ptãs
natural põt ei addi maioꝛ.qꝛ in ptãte li
beri arbitrij eſt ſtatꝰ. Ita cõfoꝛmiter iſte
ptãtes ſpũ ales ſeu officia.q̃ ſũt ppt᷑ ho/
minẽ ⁊ dñt ↄfoꝛmari hoĩ repiunt᷑ ↄiun/
ctim ⁊ diuiſim. qꝛ reꝑiunt᷑ ꝑſone in qͥb
ſolũ eſt tonſura clericalis ⁊ nõ pł.⁊ etiã
pſone in qͥb ſunt qᷓ̃ttuoꝛ minoꝛes oꝛdi⸗/
nes ⁊ nõ plures.⁊ etiã ſunt ꝑſone in qͥb
eſt oꝛdo ſubdyaconat tm.⁊ etiã in qb ẽ
oꝛdo dyaconatꝰ ⁊ nõ pł.⁊ vltra ̊ om̃s
iſte ptãtes inſil ↄiuncte ſunt in ſacerdo/
te. ⁊ vltra h̊ ptãs ſacerdotal eſt qſi cõple
Sacer / mentũ ⁊ ↄſũmatio oĩm.⁊ ſic in ſacerdo/
dotiuʒ ẽ te eſt totũ cõplemẽtũ ſicut in hoĩe. Siẽ
cõplem̃ & ſe hʒ ptãs liberi arbitrij ad alias ptã/
tuʒ ofm tes naturales.ſic ſe hʒ qdᷣãmõ poteſtas

oꝛdinũ ſacerdotalis ad alias ptãtes inferioꝛes.

Et ſicut ſupᷣ libeꝝ arbitriũ nõ ẽ aliꝰ gra/
QdB-Dus ptãtis natural.ita ſupᷣ gradũ ſacer/
dotalẽ nõ eſt aliꝰgradꝰptãtis ſpũal. Et
ſicut oẽs ptãtes naturales ſunt ꝓpt᷑ libe
rũ arbitriũ ⁊ ei ſeruiũt vel miſtrat medi/
ate vel ĩmediate⁊ ꝑ q̃ndã oꝛdinẽ.ita oẽs
ptãtes ſpũales inferioꝛes ſuntppt᷑ ſacer

dotalẽ ptãtẽ ⁊ ei ſeruiũt et miſtrat medi

gte vel ĩmediate.Et ſicut ptãtes natura

les inferioꝛes nobilitant᷑ in hoĩe qũ ſũt

piuncte cũ libero arbitrio qð eſt digniſ/
ſimũ in natura.ita ꝙ ſunt magis excellẽ
tes.q; qñ ſunt ſeꝑate a libero arbitrio in
es oꝛ rebo alijs.ita ↄfoꝛmit᷑ inferioꝛes ſpũ aleſ
dies no ptãtes nobilitant᷑ in ſacerdote.qꝛ ſũt cõ
bilitant᷑ iuncte cũ ptãte ſacerdotali.Itẽ ſicut po
in ſacer/ teſtates inferioꝛes naturales ſcʒ vegeta/

ote tiue ⁊ ſenſitiue nõ oꝛdinant᷑ ad deũ ime

diate.ſʒ mediãte libero arbitrio.nec vni
unt᷑ nec loquunt᷑ cũ deo ĩmediate.ſʒ po/
teſtas liberi arbitrij ĩmediate ⁊ ſine aliq̊
medio oꝛdinat᷑ ad deũ⁊ vnit᷑ cũ deo ĩme
diate.⁊ cũ deo loqͥ tur ĩmediate.ita ꝙ in/
ter libeꝝ arbitriũ ⁊ deũ nullũ cadit me/
diũ. ita ↄfoꝛmiter ptãtes ſpũales inferi

De ſacramento oꝛdinis

vnit᷑ cũ ſacr̃o imediate.ſed oꝛdinan᷑Dail

„Z

chariſtie in qᷓ eſt xpᷣs qͥ eſt verus deꝰ.nec

ipᷣm mediãte ptãte ſacerdotali.ſʒ ißapo

teſtas ſacerdotalis ĩmediateoꝛdina?f6ad

ipᷣm ſacr̃m euchariſtie ⁊ vnit᷑ cũ eo.⁊ per
ↄñs cũ xpᷣo.⁊ inter ipᷣam ptãtẽ ſacerdo/
talẽ ⁊ ſacrm euchariſtie nullũ eſt mediũ
Et ſicut libeꝝ arbitriũ eſt ꝓpinqſſimuʒ
ðo ꝑ naturalẽ ptãtẽ.ita ſacerdos ẽ ꝓpin
quiſſimꝰ ipᷣi ſacro euchariſtie in q̊ eſt de
us ꝑ ptãtẽ ſacerdotalẽ.Et ſicq́;uis libe Sacer/
rũ arbitriũ ſit ð foꝛmatũ ꝑ maliciã.attũ dos q;
eſt ꝓpinqͥſſimũ deo ꝑ naturaʒ.ita q́;uis uis ma/
ſacerdos ſit defoꝛmatꝰ ꝑ maliciã.attñ ẽ lus ẽ ꝓ/
ꝓpinquꝰ iſti ſacro ꝑ ptãtẽ ſacerdotalẽ qᷓ pinqͥm/

ſop manet. Et ſicut libeꝝ arbitriũ eſt im/ mus eu

moꝛtale ⁊ ſꝑ durat.ita ptãs ſacerdotal ẽ chari⸗
Imoꝛtalis ⁊ ſp durãs. tẽ etiã ſicut oẽs ſtie
creature inferioꝛes in b ſunt oẽs ptã/

tes inferioꝛes naturales ad deũ reducũft

mediãte hoĩe qͥ imediate eſt ↄiunctꝰ deo
ꝑ libeꝝ arbitriũ.ita ꝙ hõ eſt medi inter
deũ ⁊ om̃s creaturas ꝑ naturã.ita oĩa q̃
ſunt infra ſacerdotẽ ⁊ oẽs gradꝰ inferio/
res ⁊ etiã ꝑs laycalis reducunt᷑ ad ſacra
mẽtũ euchariſtie.⁊ ꝑ ↄñs ad deũ medi/ Per ſa/
ante ſacerdoteqͥ eſt ↄiunctꝰĩmediate ipᷣi cerdotẽ
ſactr̃o euchariſtie in q̊ eſt deꝰ⁊ G̊ ꝑ prãteʒ om̃s re/
ſacerdotalẽ ⁊ dignitatẽ.ita ꝙ ſacerdos ẽ qucunt᷑

medi p ſuã ptãtẽ inter xpᷣm ò eſt in iſto ad deũ

ſacr̃o ⁊ oẽs alios inferioꝛes. Et ſicut in
hoĩeↄtinent᷑ oẽs creature inferioꝛes. et
hõ habzouenientiã cũ oĩbo.⁊ iõ reducit
oẽs creaturas ad deũ.vñ hõ ↄtinet in ſe
naturã elementoꝝ ⁊ arboꝝ ⁊ anĩaliũ.ita
ↄfoꝛmiter ↄtinent᷑ in ſacerdote oẽs infe
rioꝛes gradꝰ⁊ infima ꝑs xppᷣianitatis.et
cũ oĩbo hʒ ↄueniẽtiã ipe ſacerdos.quia
ↄtinet pᷣmo in ſe ꝑteʒ laycalẽ.qꝛ pᷣmo fu/
it laycꝰſicut ⁊ alij.⁊ retinet in ſe totũ illð
qð in illo ſtatu receperat.⁊ etiã ↄtinet iu
ſe oẽs gradꝰ inferioꝛes.⁊ iõ ſacerdos q̃ſi

oĩa in ſe ↄtinẽs reducit oĩa ad deũ in ſa/

cramẽto cuchariſtie ⁊ oĩa ibi ↄiũgit.Et
ſicut ptãs liberi arbitrij ex natura ſus &⸗

ſup alias ptãtes naturales.ita ptãs ſa/
cerdotal ex natura ſua ꝓpa eſt ſup̃ om̃s

—

alias ptãtes ſpũales. Et ſicut eſt vnꝰ p/
mus hõ ſolus quẽ de fecit pmo ꝑ manꝰ
7 3

*

ſuas.⁊ ꝑ illũ fecit ⁊ multiplicauit alios

hojes in natura.ita ſilr nõ eſt niſi vnꝰp/

Hꝙillud fit ꝑp modũ iudicij pticular: ⁊ ſe

creti.⁊ ꝙ ibi eſt neceſſariꝰiudex ꝑticulanr

.·I mMus ſacerdos quẽ deꝰ pmo fecit ꝑ ma / qͥ audiat ⁊ diſcutiat pctã⁊ diſcernat ⁊ iu
Xp̃s eſt nus ſuas.⁊ ꝑ illũ feẽ ⁊ młtiplicauit oss dicet.⁊ G̊ de nccitate exigit ſacramentuʒ.
pm ſa/ alios hoĩes ſacerdotes.⁊ ille hõ eſt xꝰᷣs. ⁊ qꝛ nullꝰpᷣt iudicare nec exercere officcin
cerdos qͥ eſt ſol?z verꝰſacerdos qͥ imediateẽ co iudicandi niſi recepit ptãte ⁊ auctoꝛita/

iunctꝰdeitati. Sic igit᷑ qdᷣãmõ ſiẽ̃ ſe hʒ
hõ in natura ꝑ ptãtem liberi arbitrij ad
oẽs res ĩferioꝛes ⁊ ad deũ.ſic ſe hʒ ſacer/
dos ꝑ ptãtẽ ſacerdotalẽ in xpᷣiãitate ad
oẽs inferioꝛes ⁊ ad ſacr̃m euchariſtie in
q̊ eſt deꝰ. Sicut em̃ hõ reſpicit deũ ĩ na/
tura.ita ſacerdos reſpicit ſacr̃a in qbo eſt
deꝰ.i¶ Itẽ etiã alia cõꝑatio pᷣt fieri ad pã
num qͥ recipit coloꝛes.Quia ſiẽ coloꝛes

tẽ ab illo cuiꝰ ſũt illi qͥ peccãt.iõ ncc̃aria
eſt auctoꝛitas ⁊ ptãs iudicãdi pctã ⁊ ab
ſoluẽdi ꝓpter ſacrẽ̃m pnĩe. Uñ cũ decla/
ratũ ſit ꝙ nullꝰ dʒ ſuſciꝑe ſacr̃m coꝛꝑis

xpi qͥ ſit in lapſu ſcdᷣo.q;ꝛ opꝑtz pᷣmo ꝙ re JJ

ſurgat ⁊ rexuꝑet vitã.⁊ h̊ nõ pt fieri niſi
p ſacr̃m pniĩe.⁊ ſacrm pnie nõ põt fieri
niſi ſit aliqͥs qͥ hʒ ptãtẽ ⁊ auctoꝛitatẽ iu/

dicandi pctã ⁊ abſoluẽdi.iõ ↄcludit᷑ ꝙ Q, po/
neceſſe ẽ ꝙ talis ptãs iudiciaria det᷑ ĩ ſa teſtas li
cramẽto oꝛdinis.Et qꝛ iſta ptãs eſt col gandi⁊
ligata cũ ptãte diſpẽſandi ſacr̃m eucha/ ſoluẽdi
riſtie.qꝛ hoĩes nõ pñt reciꝑe tale ſacrẽ̃m detur in
niſi abſoluant᷑ pᷣus a pctis.iõ ſicut ſacer oꝛdiĩe ſa
dos ꝑ ſacr̃m oꝛdinis recipit ptãtem ſu/ cerdotij
pꝛa ſacrm coꝛꝑis xpᷣi.ita recipit ex cõoſte
qᷓnti ptãtem ſupꝛa ſacram entũ penitẽtie
quia ad vnã ſeqͥtur alia.Et ſic ſacerdos
recipit ptãtẽ abſoluendi ⁊ iudicãdi.⁊ ta Clauie

lis poteſtas vocat᷑ clauis q̃ aperit homĩ dicit

reꝑiunt᷑ duobo modis ſcʒ diuiſim ⁊ cõ/
iũctim.qꝛ tinctoꝛ volẽs ponere coloꝛeʒ
aureũ ſeu nobiliſſimũ in aliq̊ pãno. pꝛi
mo ponit alios coloꝛes minꝰ nobiles et
inferioꝛes ꝑ ſuos gradꝰ. ⁊ paulatim pã/
nus recipit coloꝛes ſꝑ aſcẽdendo ad no
bilioꝛẽ coloꝛẽ donec ðᷣueniat ad vltimũ
coloꝛẽ ⁊ intentum ⁊ ibi eſt finis.⁊ q́;uis
= oss iſti coloꝛes ſint ↄiuncti inſił in vno
pãno.attñ etiã ſunt diuiſi in pluribo pã
nis.ita ꝙ vnꝰ pãnus habet vnũ tm̃ co/

loꝛẽ ⁊ aliꝰ aliũ.⁊ ſic de alijs. Jta qdðãmõ
fit in ptãtib ſpũalibo oꝛdinatꝭ q̃ dant᷑ ĩ
ſacr̃o oꝛdis oꝛdinato mõ ⁊ ſꝑ aſcenden/
do de vna ptãte ad aliã donec deueniat
ad ſacerdotiũ qð eſt vltimꝰgradꝰ⁊ vltiꝰ
oꝛdo. Sic g̊ apparet q̃liter oꝛdo ptãtũ
ſpũaliũ ↄfoꝛmat᷑ qdðãmõ oꝛdib ptãtũ
naturaliũ q̃ ſunt in hoĩe.⁊ etiã in oꝛdini
bus aliaꝝ reꝝ.Uñ qꝛ oĩa ſũt ꝓpt᷑ hoĩeʒ
⁊ etiã fiũt in hoĩe.cõueniẽs eſt ꝙ oĩa p/
poꝛtionent᷑ hoĩ.Et ſi oꝛdo eſt in rebo na/
turalibo ↄueniẽs eſt ꝙ ſit oꝛdo in rebus
ſpũalibo qᷓ ſunt ppr᷑ aiam rõnalẽ.de cuiꝰ

natura ꝓpe eſt cogſcere oꝛdinẽ ⁊ oĩa age

re oꝛdinate.

R O, ſicut ptãs ſacerdotałreſpicit bn/

cipalit᷑ ſacrm cuchariſtie. ita etiã ꝑ ↄnis

ſcðᷣario reſpicit ſacr̃m pnĩe.
Titulus. cccix.
Tgqm̃ ſacr̃m oꝛdis in q̊ dat᷑ po

teſtas ſpũalis reſpicit ipᷣa ſacr̃a
⁊ ad ipᷣa oꝛdinat᷑.iõ oꝑtet ꝙ tal

ptãs det᷑ ſᷣm ꝙ ipᷣa ſacramẽta exigunt et

reqͥrũt. Et iõ qꝛ iã dictũ eſt ĩ ſacro pnĩe

lapſo vt intret in ſacr̃m coꝛꝑis xpᷣi.⁊ ipᷣʒ
recipiat.⁊ ꝑ ↄñs introducit hoĩem in ſo
cietatẽ fideliũ xpᷣ ianoꝝ ⁊ amiciciã dei.⁊
p ↄñs in regnũ celoꝝ qͥ antea erat extra
ꝓpter peccata.Sicut aũt ſacerdotał po
teſtas reſpicit ſaccẽ̃m euchariſtie ⁊ ex ↄſe/
quẽti ſacramentũ penitẽtie.ita etiã reſpi
cit oĩa ſacramẽta que purgãt peccata ſi/
cut eſt ſacramentũ baptiſmi.qð cõcoꝛ/
dat cũ ſacramẽto penitẽtie vt declaratũ
fuit.ſed nõ requirit᷑ tanta poteſtas in ſa-

cramento baptiſmi ſicut in ſacramento

penitẽtie.quia illud nõ fit ꝑ modũ iudi

cij. ſed ſufficit aquã adminiſtrare cũ ver

bis oꝛdinatis ⁊ nõ oꝑtet ibi iudicaren

audire peccata illius qͥ recipit aquã ba-

ptiſmalẽ. ſed in ſacramẽto penitẽtie ne/

ceſſe eſt ꝙ homo ſubmittat ſe totalit᷑ po/
teſtati ſacerdotali que eſt poteſtas iudi/
candi ⁊ abſoluendi ⁊ etiã refutandi.⁊ iõ
in iſto ſacramẽto adminiſtrãdo requiri
tur ſpecialis poteſtas que nõ requiritur
in baptiſmo. Item etiã quia ſacramen/
tum extreme vnctionis purgat peccats

mope
nog
foiti
hutſen

ne,

dkg

iecke!

Sd

Elen r

timi

urci
iie

Gtrid
öitß⸗
timno
nüder
auam
aal,
iN
michi
ni/
c
can
nasir
nmd
gei n
nͤſ,
en
Nlie
itcnete
ite
mi
Nlidn
onnen
i
nch,
cu

SSõ
ditinn

ideo ex ↄſequẽti etiam ſacerdos recipit
poteſtatẽ adminiſtrãdi illud ſacramen/
tum. Et ſic ſacerdos ꝑ ſacrametũ oꝛdi/
nis recipit poteſtatẽ adminiſtrãdi ⁊ di/
ſpenſandi ac ↄferendi ſacramẽtũ eucha
riſtie pncipaliter quia ad illud oꝛdinãt᷑
⁊ ex ↄſequẽti ad ſacramẽtũ penitẽtie ba⸗
ptiſmi ⁊ extreme vnctioſnigs.
Arit excelletiã ⁊ peminẽtiã ptãt
tẽ ſacerdotalẽ.

—

ptã

¶ Titulus. cccx.

alia ſacramenta.⁊ ꝓpter hoc inſtitutũ ⁊
oꝛdinatũ eſt ſacramẽtuʒ oꝛdinis in quo
daretur auctoꝛitas ⁊ poteſtas diſpẽſan/
di adminiſtrãdi ⁊ cõferẽdi alia ſacramẽ
ta. ſic etiã neceſſaria eſt poteſtas diſpen/
ſangdi adminiſtrãdi ⁊ ↄferẽdi ipᷣm ſacra
mentũ oꝛdinis.quia als nõ eſſet cõple/

DPtãs mentũ in ſacramentis. a talis poteſtas
ooeꝛdinã / oꝑtet ꝙ habeat excellentiã ⁊ peminenti/

di ẽ ſupᷣ am ⁊ dignitatẽ ſupꝛa poteſtateʒ que da/
ſacerdo tur ſupꝛa ſacramẽtũ oꝛdinis.Et ideo ne
tium
tio ſupꝛa poteſtatẽ ſacerdotalẽ.que fuit
vltima in ſacramẽto oꝛdinis.⁊ ſic oꝑtet
wꝙ fiat ſuꝑioꝛitas ⁊ inferioꝛitas vlterioꝛ
Et ideo ſicut om̃s xpᷣiani cõueniunt pp/
mo in ſuſceptione ſacramentoꝝ⁊ in hoc
erant equales.⁊ poſtea ex illis eleuantur
gliqui qͥ recipiant poteſtatẽ adminiſtrã
di ipᷣa ſacramẽta.⁊ tales ſunt ſacerdotes
ita ↄfoꝛmiter oꝑtet ꝙ ex ſacerdotibo qui
ſunt equales ꝑ ſacramentũ oꝛdinis ali/

qui eleuentur vlteri ſuper alios ſacerdo

tes qui habeant poteſtatẽ adminiſtran/
di ⁊ cõferendi ſacramentũ oꝛd inis. Si
cut em̃ qui recipit poteſtatẽ ſacerdotalẽ
⁊ eleuatur ſuꝑ alios neceſſe eſt ꝙ ſit xpᷣia
nus.ita ille qui eleuatur ſuꝑ ſacerdotes
opꝑtet ꝙ ſit ſacerdos.Ecce igitur oꝛdinẽ
rectũ ⁊ ſcalam aſcendẽdi.quia pᷣmo ho/
mo eleuatur de pᷣmo lapſu.in quo eſt to
ta natura ꝑ ſacramentũ baptiſmi ⁊ alia
ſacramẽta in quibo dat᷑ gratia ⁊ fit chꝛi/
ſtianus.⁊ iſta eſt pᷣma eleuatio ⁊ radica/
is.⁊ eſt quedam ſuꝑioꝛitas ⁊ dignitas

Tloniã aũt oꝛdo eſt ſacramẽtu,ʒ
ſicut ⁊ alia ſacramẽta. ideo ſicut
neceſſaria eſt poteſtas ⁊ auctoꝛi

tas diſpenſandi adminiſtrandi ⁊ dandi

ceſſe eſt ꝙ vlterius fiat aſcenſus ⁊ eleua/

chꝛiſtiani ſuper nõ cheiſtianũ.quia non

chꝛiſtianus adhuc eſt in pᷣmo lapſu vni

nerſali totius nature humane.⁊ chꝛiſti/
anus iam eleuatus eſt ⁊ ſurrexit. Dein/

dechꝛiſtianus eleuat᷑ vlterius ⁊ fit ſacer
dos.⁊ reciptt poteſtatẽ ſacerdotalem. ⁊
iſta eſt ſecunda eleuatio ⁊ ſecunda ſuꝑio

ritas.quia chꝛiſtianus eleuatus oꝛdina

tus aſcendit ſupꝛa chꝛiſtianũ nõ oꝛdina

tum. Etquia oꝑtet ꝙ ſit aliquis al qui
det ⁊ habeai auctoꝛitatẽ dandi ſacramẽæ Oꝑtʒ ꝙ
tum oꝛdinis ⁊ oꝛdinandi ſacerdotẽ. ſic ſit aucio
eſt ibi tercia eleuatio ⁊ ſuperioꝛitas ſupᷣ ritas ſu
ſacerdotem. ⁊ ſic neceſtaria eſt poteſtas pꝛa ſa/
⁊ auctoꝛitas qne excellat poteſtatem ſa/ cerdotẽ
cerdotalem ſimplicem. Sic ergo ſicut
ſacerdos ĩmediate reſpicit chꝛiſtianos
nõ oꝛdinatos ſeu partem laycalem. ita

poteſtas ⁊ auctoꝛitas que excellit pote-

ſtatem ſacerdotalem immediate reſpicit
ipſos ſacerdotes. Et quoniam nullus
chꝛiſtianus poteſt eleuari ad ſacerdoti/
um niſi per ſacramẽtũ oꝛdinis.⁊ nõ po
teſt ſuſcipere ſacramẽtũ oꝛdinis a ſeibo
ſed ab alio. ⁊ quia nullus poteſt confer/
re alteri niſi habeat poteſtatem⁊ auctoꝛi
tatem conferendi illud ſacramentum. ⁊?
quia nullus poteſt habere talem poteſta
tẽ ⁊ auctoꝛitatẽ a ſeipᷣo niſi recipiat ipᷣaʒx
achꝛiſto ĩmediate cuius ſunt omnia ſa/
cramẽta.ideo ſequitur de neceſſitate vel

wipe chꝛiſtus met in ꝓpꝛia perſona cõ/
ferat ſacramẽtũ oꝛdinis ⁊ conſtituat ſa

cerdotes ⁊ det eis poteſtatem ſacerdota
lem.vel conſtituat ⁊ oꝛdinet aliquem vi
carium loco ſui cni det poteſtatẽ⁊ aucto
ritatem ſuam ſcʒ conferendi⁊ diſpenſan
di ſacramentũ oꝛdinis ⁊ conſtituẽdi ſa⸗
cerdotes per vniuerſum mundũ. Sed
qꝛ xpᷣs nõ debuit remanere in terris ſed
aſcẽdere in celũ.nec debuit ↄſeruari ing
hoĩes pꝰſuã reſurrectionẽ.iõ ncc̃ariũ fu vpᷣs de
it ꝙ ipᷣe oꝛdĩauerit⁊ ↄſtituerit xpianũ ſa dit pᷣmo
cerdotẽ ſeu xpᷣiãos ſacerdotes ĩ ra cui auctoꝛi⸗/
ſeu bo dederit ptãtẽ ſacerdotalẽ.⁊ vltra tatẽ con
B ꝙ hr̃et ſeu hr̃ent ptãtẽ ſen auctoꝛitatẽ ferendi

coferendi ⁊ diſpẽſandi ſeu diſtribuendi oꝛdines

ſacramentũ oꝛdinis.⁊ per conſequẽs oꝛ
dqinandi ⁊ cõſtituendi alios ſacerdotes
in terra.ita ꝙ in ipᷣo pꝛimo ſacerdote ab

ſo ĩmediate oꝛdinato ſeu ĩ ipis ſi plu/

res fuerint nõ ſolũ eſſet ptãs ⁊ auctoꝛi/
tas ſacerdotabł q̃ eſt prãs ſupᷣ ſacr̃m coꝛ/

pis xp̃i ⁊ ptãs iudicãdi ⁊ abſoluẽdi.im

mo etiã eẽt ptãs excellẽtioꝛ ⁊ magꝭ am/

S pla ⁊ extẽſa.ſcʒ ↄſtituẽdi oꝛdinãdi alios

ſacerdotes loco ſui ꝑ ſacr̃m oꝛdinis.Et
ſic pʒ neceſſitas ponẽdi pᷣmũ ſacerdotẽ
ſeu pᷣ mos ſacerdotes ĩmediate oꝛdina/

tfi ſeu oꝛdiatos a xpᷣo.qꝛ als nullłꝰſacer/

dos poſſet oꝛdinari.nec ꝑ ↄñs ſacr̃a ſa/

lutis poſſent diſpẽſari.⁊ ſic paſſio xpᷣi et

Optuit
vnũ vi⸗
carium
xpᷣi ĩ ter
n a xp̃o
ↄſtitui

moꝛs ſua ⁊ redẽptio eẽnt fruſtra.qꝛ ꝑ ſa

cramẽta dat᷑ ⁊ cõicat᷑ paſſio xpᷣi hoĩbus

vt declaratũ eſt.Quãuis aũt xpᷣs oꝛdia
uerit ⁊ ↄſtituerit plures ſacerdotes ĩme
diate ꝑ ſeipᷣm.attũ debuit ↄſtituere vnũ
ſacerdotẽ vicariũ ſuũ qͥ hr̃et peminẽtiã
⁊ excellẽtiã ſuꝑ alios.qꝛ alit᷑ xpᷣianitas ⁊

ſocietas xpᷣianoꝝ nõ eſſet vna nec oꝛdĩa

ta neq; regulata nec ſundata in vnione
ſiue vnitate ſʒ in płalitate ⁊ diuiſiõe.⁊ ꝑ
ↄñs in debilitate ⁊ nõ in foꝛtitudine.qꝛ
vnitas eſt cã oĩs foꝛtitudĩs ⁊ diuiſio ẽ
cã oĩs debilitatis.Et cũ xpᷣs ſit ſapiẽtiſ
ſimꝰnõ potuit fundare xpᷣianitatẽ⁊ ſoci
etatẽ xpᷣianoꝝ ĩ diuiſiõe ſʒ vnitate. Sic
ſixpᷣs oꝛdinauit płes ſacerdotes.ncc̃e
eſt ꝙ oꝛdinauit vnũ pᷣncipalẽ qͥ hret pᷣe/
minẽtiã ⁊ excellẽtiã ſuꝑ alios qͥ eſſet ca/

put ⁊ pᷣnceps alioꝝ.qͥ ſingularit᷑ ⁊ ſpeci

alit repñtaret pſonã ſuã ⁊ eẽt loco ſui.et
eſſet qſi iemet poſtq; debebat aſcẽdere
in celũ ⁊ nõ habitare int᷑ hoĩes.Sic igi
tur ꝓbata ẽ nccitas ponẽdi vnũ pᷣmum
ſacerdotẽ vicariũ ĩmediatũ xpᷣi.q ſit ca/

put xpᷣianitatꝭ ⁊ ſocietatꝭ xpᷣiaãoꝝ qͥ reñ

tet ꝑſonã xpᷣi in teris. .
Dualiter excellẽtia ptãtꝭ ⁊ auctoꝛita

tis ſit in iſto Pmo ſacerdote.
Tqm̃ iſte pᷣmꝰ ſacerdos nõ ſo/
lũ eſt ſacerdos ſʒ ẽ pᷣmꝰ ⁊ etiã vi
ariꝰxpᷣi repñtans pſonã xpᷣi.iõ
õ ſolũ hʒ ptãteʒ ſacerdotalẽ q̃ eſt ptãs

ſup coꝛpꝰ xpᷣi ⁊ ptãs abſoluẽdi⁊ iudicã

di pctã hoĩm.ſʒ etiã hʒ iſtã ptãtẽ ꝑ excel
lentiã ⁊ in ſũmo ita ꝙ nõ pᷣt eſſe maioꝛ.
Et iõ oꝑtet ꝙ hẽat ptãtẽ vłem ↄferendi
2 diſpẽſandi ſacr̃m oꝛdis oibo homĩho

imediate a ðᷣo collata p modũ vicariatꝰ

aptis ad recipiendũ ? ↄſtituendi ? oꝛdi Q, ĩpa
nandi ſacerdotes ꝑ vniuerſuʒ mũdũ in pa ſit

diſtincte. Et etiã oꝑtet ꝙ habeat ptãteʒ plenitu
vleʒ indetminatã ſine mẽſura.⁊iõ oꝑtʒ do ptãtꝭ

qꝙ hẽat ptãtẽ iudicãdi ⁊ abſoluendi oĩa
pctã vel crimĩa oĩm xpᷣiãoꝝ ſine aliq̃ de
termĩatõe vel limitatiõe.⁊ ſic ncce eſt q;
ſua ptãs ſit vłis ⁊ nullo mõ coartatanꝰ
limitata ſeu mẽſurata. Et qꝛ eſt pᷣma et

⁊ vicẽ gerẽtꝭ in terrꝭ.iõ tal dʒ eẽ pᷣma po
teſtas.qꝛ tał eſt nccaria vt ſit plena ⁊ cõ/
pleta ⁊ nihil ei deficiat.Et qꝛ ptãs ſacer

Gdotal ſt vuplerinti ad opl; pis ſu Dupler

pꝛa ſacr̃m coꝛꝑis ⁊ ſanguĩs xpᷣi.⁊ ptãs ptãs in

iudicãdi ⁊ abſoluẽdi pctã in ſacrũo pnie ſacerdo

ſeu ptãs iudiciaria ſiue iudicialis.⁊ iſte te
due ptãtes q;uis ſint vna in radice vel
inſił ſint colligate · tñ differũt.qꝛ ptãs q̃
eſt ſupᷣ ſaccẽ̃m coꝛꝑis xpᷣi ñ pᷣt creſcere
diminui.nec pᷣt płꝰᷣhr̃e vnꝰq; alt de ptã/
te.ĩmo in h̊ oẽs ſacerdotes ſũt eq̃les.iõ
q̊ ad iſtã ptãtẽ ſũmꝰ ⁊ pᷣmꝰ ſacerdos nõö
hʒ maioꝛẽ ptãtẽ qᷓ; alij ſacerdotes ab o

oꝛdiati.ſʒ ſolũ ipᷣe hʒ płꝰin h.qꝛ hʒ ptãte

ↄferendi ſacrẽ̃m oꝛdĩs in qᷓ dat᷑ talptãs.
nec ipᷣe dattalẽ ptãtẽ.ſʒ xpᷣs ĩmediate in
ipᷣo ſacro oꝛdis.qꝛ tał ptãs eſt caracter
impᷣſſus in aĩa.vel tal ptãs fundat᷑ ĩ ta/

li caractere ſacerdotali.qꝛ nullꝰ p̃t aliqͥd

impᷣmere ĩ anĩa niſi xpᷣs.⁊ iõ ptãs ſacer
dotał ſupᷣ coꝛpꝰ xpᷣi imediate deſcẽdita
xpᷣo:⁊ nõ ab ipᷣo pᷣmo ſacerdote qͥ cõfert
ſacr̃jm. Et iõ ſupᷣ ptãtẽ ſacerdotalẽ nõ eſt
aliqua poteſtas alia ſeu aliꝰ grad pote/
ſtat quãtum ad ſacramẽtũ coꝛꝑis xpᷣi.
ſed ſolũ pᷣmꝰſacerdos habʒ iſtã poteſta
tem cũ maioꝛi amplitudine ⁊ extenſione
inq̃ntũ poteſt ↄferre ſacramẽtũ oꝛdinis
in q̊ ↄfertur tał poteſtas. Sʒ ad ſcðõam Dr̃a po
poteſtatẽ iudiciariã.que etiã colligata ẽ teſtatꝭ li
cũ pꝛima poteſtate ⁊ inſimł dat᷑eſt ma/ gandi⁊
xima diſtãtia.qꝛ iſta poteſtas poteſt cre ſoluẽdi
ſcere ⁊ diminui ⁊ dilatari ⁊ cõſtringico/ in ſacer
artari ⁊ amplificari.⁊ eſſe maioꝛ ⁊ mĩoꝛ dotib⸗
ſed non quo ad radicem.quia iſta pote/
ſtas etiam datur ĩmediate a chꝛiſto per
caracterem ſacerdotalem.quia colligata
eſt cum pꝛima ſed tm̃ ntum ad vſum ⁊
exercitiuʒ. quia iſta poteſtas iudicandi

o E
udi

S
fign

nler
isſt de
ienig i
ennne imt
lotſte e
i
N
or
Nepii
Dö6
Neeto
en⸗
Ahi
nrir
er
utin

igſur

i n

⁊ abſoluendi nõ poteſt operari nec exi/

re in opus ⁊ vſum. niſi habeãt hoĩes ſi/
bi ſubiectos qͥ poſſint iudicari ⁊ abſol⸗/

BDuo ſe
in ptãte
gãdi
ſoluẽdi

ni ⁊ recipe oꝑationẽ talis ptãtis. Sic g&

iſta ptãs q̃ntũ ad vſuʒ rerit hoĩes tan
qᷓ; materiã ſuꝑ q̊s oꝑet᷑.ſʒ pᷣma ptãs ſa/
cerdotalis nõ reqͥrit hoĩes ſuꝑ q̊s oꝑet᷑.
ſʒ ſolũ materiã ſcʒ panẽ ⁊ vinũ.qꝛ talis

ſi inqntũ eis admiſtrat᷑ ſaccẽm. Sic ̊ in
ptãte ſcdᷣa ſacerdotali q̃ eſt ptãs iudicã/
di ⁊ abſoluẽdi duo ſũt ↄſiderada ſcʒ ipᷣa
ptãs ⁊ auctoꝛitas.⁊ ipᷣe vſus ſeu exit in
actũ.⁊ q̃ntũ ad ipᷣam ptãtẽ ⁊ auctoꝛita⸗/

ttẽ in ſe eſt eqlitas in oibo ſicut de pma po
teltate.ſz qntũ ad vſuʒ reò rit hoĩes qͥ iu
dicent᷑ ⁊ abſoluant᷑.⁊ pcta qᷓ iudicent᷑ et
Abſoluant᷑. Et iõ qꝛ pᷣmo ſacerdoti vica

rio xpᷣi eſt ↄceſſa vlis ptãs pᷣmo iudicã/

di ⁊ abſoluẽdi oẽs homiĩes ⁊ oĩa pctã ⁊

crimiĩia.iõ ipᷣe hʒ iſtã ptãtẽ cõpletã⁊ pfe/

cta. ⁊ hʒ vſum cõpletũ ⁊ pfectũ ⁊ ptãteʒ
exercendi eã circa oẽs hoĩes. ⁊ io xpᷣiani
oẽs ſunt ei ſubditi ſoli q̃ntũ ad iſtã ptã/

tem. ⁊ a nullo alio iudicari pñt nabſol
ui. ⁊ iõ vſus iſti ptãtis eſt in eo plenꝰ et
cõpletꝰ.Et iõ neceſſe ẽ ꝙ ſi ſacerdotes qͥ

receperũt ptãtẽ iudicãdi ⁊ abſoluẽdi ꝑ

ſacr̃m oꝛdinis debeãt vti ſua ptãte cir/

ca hoĩes ⁊ iudicare ⁊ abſoluere ꝙ ipᷣe pᷣ/
mus ſacerdos cui ſubiecti ſunt oẽs xpᷣi
ani q̊ ad ptãtem iudiciariã ſubijciat eis
hoĩes ⁊ determinet in q̊ pñt exercere po

teſtatẽ ſuã.qꝛ nullłꝰ ſacerdos pᷣt aliter iu/
dicare nec abſoluere aliquẽ hoĩem in ter
ra.Quauis igit᷑ ipe nõ ↄferat ptãtẽ iudi
ciariã ſeu iudicãdi n abſoluẽdi.qꝛ xpᷣs

mies. qꝛ ipᷣeẽ iudex vłis oĩm xpᷣianoꝝ.

BH facit.tñ ipᷣe dʒ dare ptãtẽ ſuꝑ tales ho

Et iõ ptãs iudicãdi ⁊ abſoluẽdi pᷣt eſſe

maioꝛ vel minoꝛ ⁊ magis ampla vel re/

ſtricta ſᷣm ꝙ plures vel pauci hoĩes ſub

iecti ſunt tali ptãti vel etiã qͥ ad ipᷣa pctã
minoꝛa vel maioꝛa.Et qᷓntũ ad iſtã po/
teſtatẽ iudicãdi vel abſoluẽdi ſp ſupᷣ po

teſtatẽ ſacerdotalẽ eſt ptãs pᷣmi ſacerdo/

tis ⁊ ſũmi qͥ pᷣt totalit᷑ ĩpedire vſum. vel

dare hoĩes qͥ ſubijciant᷑ ptãti ſacerdota/

li ſᷣm ꝙ voluerit.qꝛ in ſua volũtate cõſi/
ſtit. Dic ̊ pᷣmꝰ ⁊ ſũmꝰ ſacerdos vicari

ppᷣi in teris hz in ſe ptatẽ ſacerdotalẽ. et O⸗ pa⸗

hʒ ptatẽ ↄferẽdi ſacim oꝛdis vliter ⁊ oꝛ pa habʒ
dinadi q̊s voluerit. ⁊ hʒ vlem ptãtẽ in/ plenitu/
dicãdi ⁊ abſoluẽdi ſuꝑ oẽs xpᷣianos in/ dinẽ iu/

diſtincte.⁊ in eo eſt radicata ⁊ plantata riſditio/
iſta ptãs.⁊ ipᷣe põt diſtribuere oẽs xpᷣia/ nis
nos pꝓ plures pꝑptes. ⁊ dare alijs ſacerdo/

tibo ab ipᷣo oꝛdinat certã poꝛtionẽ hoĩʒ

xpᷣianoꝝ in qͥ qlibet ſacerdos ſuã exerce
at ptãtẽ.Et tal ptãs abſoluẽdi ⁊ iudica
di recepta a pᷣmo ſacerdote vocat᷑ ptãs
iuriſd itõis.qꝛ nullꝰaliꝰſacerdos hʒ ius
ad iudicandũ ⁊ abſoluendũ aliquẽ xpᷣia

nũ.niſi tal ei fuerit datꝰ ⁊ ſubiect?ab ipᷣo

vicario xpᷣi.cuiꝰẽ tota ⁊ cõpleta iuriſdi/
tio.Et ſic apparet q; duplex eſt poteſtaſ Duplex
que dat᷑ in ſacramẽto oꝛdinis. ſcʒ ptãs ptãs da
oꝛdinis.⁊ ptãs iuriſditõis. Pꝛima ime tur ĩ oꝛ/

diate deſcendit a xp̃ᷣo ⁊ nõ a ſũmo ſacer/ dine

dote.ſʒ ſcdᷣa deſcẽdit pᷣmo a xpᷣo.⁊ datur
pmo ſacerdoti vicario ei.⁊ vlteriꝰ vica
rius diſtribuit illã qͥbo vult ⁊ ſicut vult.
qꝛ ſua eſt tota ⁊ ei tota donata eſt. Etſic
ſacerdos oꝛdinat p ſacramẽtũ oꝛdinis
recipit poteſtatẽ oꝛdinis.ſʒ nõ ptãtẽ iu/
riſditionis. Sed qꝛ pmus ſacerdos et
vicar xpᷣi nõ poteſt eſſe ꝑ oꝛbẽ vniuer/
ſum.⁊ ctiaʒ quia neceſſe eſt ꝙ vbiq; ſlint
ſacerdotes qͥ ad miniſtrẽt ſacramẽta?⁊ iin·
dicent ⁊ abſoluant xpᷣianos de peccatis
ſuis.iõ qꝛ ipᷣe habet poteſtatẽ vniuerſraa
lem ſibi datam.ideo poteſt diſtribuereæ
dare ptem ſue poteſtatis alijs ſacerdoti⸗

bus.⁊ diſtribuere eis certã poꝛtion?᷑ xpᷣi

anitatis qui loco ſui cxerceant poteſtatẽ?
iuriſditionis.⁊ etiã conferant ſacramẽ/
tum oꝛdinis ⁊ multiplicent ſacerdotes. Ep̃ᷣi
qui habeãt poteſtatẽ diſpenſandi ſacra/
ĩmediate.⁊ tales ſacerdotes ĩmediate re
cipiẽtes poteſtatẽ iuriſditionis ⁊ ptãtẽ
dandi ⁊ diſpenſandi ſacramẽtũ oꝛdinis
vocant᷑ epi.quia ſunt ĩmediate ſupꝛa ſa/
cerdotes ſimpliceʒ ptãtem hñtes. Sic
ergo neceſſarꝰ pᷣmo eſt ſũmꝰſacerdos.ſe
cũdo nccarij ſũt ſacerdotes epᷣi.qͥ habe
gqntptãtẽ iuriſditõis ⁊ ptãtẽ admiſtrraaa
di ſacrẽ̃m oꝛdinis.⁊ oꝛdinãdi ſacerdotet·
alios.⁊ nccarij ſunt etiã ſacerdotes ſimn
plices qui ĩmediate ad miniſtrẽt alia ſa/
cramẽta xpᷣiãiſ.Et ſic nccarij ſũt tres ſa

cerdotes vt ſit cõplementũ ſcʒ ſimplex
ſacerdos et magnus ſacerdos.et ſum/
mꝰ ſacerdos.ita ꝙ ſimplex recipit a ma/
gno ſcʒ ab epᷣo ſacr̃m oꝛdinis ⁊ ꝑtẽ iuriſ
ditõis ſue.⁊ ĩmediate reſpiqt ppłm xpᷣi/
Anũ cui admiſtrat ſacr̃a.ſʒ magnꝰ ſacer
dos recipit ptãtẽ ſuã a ſũmo ſacerdote.
Et iõ ſimplex ſacerdos eſt ſuꝑioꝛ q; ꝑs

.

Siplex
ſacerdoſ

AAE

laycał.⁊ magnꝰ ſacerdoſ ẽ ſuꝑioꝛ q; ſim
plices ſacerdotes.⁊ iõ eſt ſacerdos ſacer

dotũ.⁊ ſũmꝰ ſacerdos eſt ſupᷣ magnũ ſa
cerdotẽ.⁊ iõ eſt ẽs eboꝝ Et ſic ꝑ ſaccm

oꝛdinis ↄſtituit᷑ mirabił oꝛdinatio ĩ to/

ta xpᷣianitate qᷓ dʒ eẽ oꝛdinata m ptãteʒ

iudicãdi ⁊ abſoluẽdi q̃ eſt ptãs iuriſdi⸗-
