mcökn iittũ hoiĩeʒ. ꝙ ſit ſũmedeſideratus ⁊ expe
cinuc ctat ab hoibo taq; ſũme nccariꝰet ſũme
mmonüift bon. alit᷑ nõ eẽt capacitas ĩ hoĩb.qꝛ ap
ltiitp Oy de/ pareret homĩbo ꝙ eſſet ſuꝑfluꝰ. Jõ oꝑtʒ
Hftin buit xpᷣſ ꝙ pᷣmo añq; apparcat ſit pmiſſus a deo
icdbo⸗ mitti et reuelat? maniteſtatꝰ. vt hoĩes cũ ve/
ngboien. ra certitudie⁊ credulitate firmiſſima ip/
Cinus ſũ expectẽt ⁊ deſiderẽt. Et iõ neceſſe erit

ljicois waliqͥ homiĩies pᷣcedãt aduẽtũ iſti hoĩs
„72
der
cide

35 69

iſtũ nouũ hoĩem.⁊ quiboꝓmittat etiam
ecijũi.vt ꝑ eos ꝓmittat eũ toti nature hũa/

diſponat ⁊ pᷣparet.vt ſint apti ⁊ ↄueniẽ/
dʒ eſſe ſucceſſiua ⁊ paulatim.pꝓcedẽdo ð

uiinpfecto ad ꝑfectũ.⁊ de minoꝛi ad ma/
ius.⁊ ſy dʒz creſcere donec facta ſit plena

nit ⁊ ſufficiẽs capacitas ⁊ diſpoſitio ad ſu /
hn . ſcipiẽdũ.iõ oꝑtet ꝙ deus talit᷑ diſponat
fünt genꝰhũanũ ꝑ multa tꝑa paulatiue. do/

ene,

nec ſit ĩ humana natura plena capacitaſ

e dad ſuſcipiẽdũ iſtũ hoĩem pᷣcioſiſſimũ.vt
inn ſq; de magis ac mag reuelet iᷣm ⁊ ma/
in T nifeſtetet ꝓmittat. et paulatiue mag ad
utt⸗ magis homies ipm deſideret. ſic ſiant

Ci.ceij OQ deus filiũ ſui

digna. vt ex ipᷣa aſſumat᷑ illa pcioſiſſima
caro.⁊ foꝛmet᷑ ill pcioſiſſimũ coꝛpꝰ.qð peret
dzʒ vniri cũ deitate.⁊ cũ ꝑſona filij dei in
ynitate pſone.Et iõ due ſũt pᷣꝑatões in
huũana natura.ad ſuſcipiẽdũ talẽ hoĩem

diſpoſitio et pᷣpatio ẽ q̊ͥ ad hoĩes.vt ſint Dije p̃/

neceſſarij.quibo dereuelet et manifeſtet

ne.Et ideo opoꝛtet ꝙ; deus tales hoies

tes ad B. Et qͥa iſta diſpoſitio et ppatio

dũ poſti; d

tradidit

Etiõ poſſumꝰarguere ꝙ ſiẽ deꝰ pᷣpanit magis ac magis capaces Et tãtũ bñfi/
ciũ quo nulluʒ ẽ maiꝰ.reqͥrit vt pmitta

pꝛius.et credat᷑ firma fide.⁊ ꝓmiſſuʒ ex
pectet᷑.⁊ expectatũ differat᷑et dilatũ am
plideſideret᷑.⁊ diu deſideratũ feruẽtius
amet᷑.⁊ ſtioſiꝰſuſcipiat᷑ Et qꝛ iiſto ho/ Optuit
mie diuia gr̃a dʒ aſſumere hũanitateʒ et deũ diſ⸗

carnẽac aiaʒ.⁊ B dʒ fieri ĩ mulierevᷣgine ponere

ſine patre.ideo opoꝛtet ꝙ vna mulierſic btãʒ vir

diſponat᷑ a deo. vt ſit cõneniẽs ⁊ apta et gineʒ vt
xpᷣmoci

q̊ idiget.⁊ quẽ deus ꝓpoſuit dare. Una

apti ad ſuſcipiẽdũ eũ.aliaẽq̊ ad carneʒ patioões
ſuſcipiẽdã.vtſit digna vniri cũ deitate. gꝗ ſuſci ⸗
Et ideo iſtas duas diſpoſitões etpᷣpa/ pienduʒ
tiones fiẽdas.opoꝛtet ꝙ deus aſſumat xpᷣm.
vnã poꝛtionẽet vnã partẽ de tota natu /?
ra hũana.ſ.ꝙ aſſumat vnũ hoĩeʒ.⁊ ipᷣm
eligat ad hoc. vt de ipſo naſcat᷑ multitu
do hoĩʒ ꝑ ↄtinuã generatõʒ.⁊ generatõ
ſua multiplicet᷑.⁊ ꝙ; tales holĩes ſint ſio/
ti int᷑ oẽs hoĩes toti hũane nature.vt.ſ.
dee ſpãliter loquat᷑ cũ eis.⁊ cis reuelet et
manifeſtet et ꝓmittat aduẽtũ iſtiꝰhoĩs.
⁊ Piſtos toti hũane nature.vt de iſtis et
de genere iſtoꝛũ naſcat᷑ iſta ſacratiſſima
mulieret vᷣgo.q̃ ſit mr iſtꝰ homĩs. Uñ
ſideus nõ aſſumeret nec eligeret aliquẽ
ſpecialẽ populũ ad oĩa q̃ ptinẽt ad aduẽ
tũ illiꝰ homĩs.eẽt incõfirmatio⁊ inoꝛdi
natio in ſuo ope dei.qð fieri nõ pᷣt.i Cõ
cluſů ẽ igit᷑ poſtqᷓ; deus ppoſuit dare
iſtũ nouuʒ hoĩem.qꝙ ex hoc neceſſe eſt q;
ſit. et ꝙ opoꝛtʒ ꝙ deus det illũ eo modo
quo decet et cõuenit.⁊ ꝑ cõſequẽs ꝙ an/

teeq; det illũ. opoꝛtet ꝙ diſponat gen? hu

manũ ad ſuſcipiendũ eum.
D, deus iã dedit iſtum nouũ hoĩem

totibumanenature.

Litu lus.cclxvij.

—

„ ille hõ nonus quo idiget
oßmis hoõ ſit et veniat in mun
eex ſua ĩfinita bõitate ꝓpo/

. * . —] R T 2 —“ä 4 7 „

Ci. cexij. O chꝛiſtus iã diu venerit

õ 7

ſuit ipᷣm dare.ideo neceſſe eſt ꝙvel deus necoꝛũhumanã naturã.Taliter em̃ diſ
ißpm dederit vel adhuc dabit.neceſſe ẽ q poſiti erãt ꝑ mille annos ⁊ minus indiſ
Tipce / venerit vel vẽturꝰſit. Et quia cõcluſum poſiti qᷓ; modo. et tamẽ nihil fiebat eis.
dẽti. eſt ꝙ de debet ipᷣm dare eo mõ quo me Ergo modo nihil oꝑaturdeus ĩ popu/
linus cõnenit ⁊ decet.ideo exinde conclu lo indeoꝛũ.immo mille anni ſunt ꝙ deꝰ
dit᷑. ꝙ iã ipᷣm dedit mũdo.⁊ ꝙ iaʒ venit. nihil eſt oꝑat ꝑ quod diſponat eos ad
qm̃oↄtra honoꝛẽ ſue ſapietie eſſet dare ip ſuſcipiendũ talẽ hoĩem.vt de genere eo/
ſum ĩ iſto tꝑe in quo natura humana ad rum naſcat᷑. Ergo ↄcludit᷑ exqͥ deꝰ nul/
nihilũ deducta eſt. Uñ neceſſario deꝰꝓde lũ populũ diſponit nec pᷣparat ad recipi
dit ilũ tpe quo magis decebat ⁊ ↄueni / endum talẽ hoĩem quẽ deliberauit dare
cbat dari mũdo. Itẽ poſtq; de delibera mũdo.⁊ cũ inter iſta duo tꝑa nõ ſit dare
uit illuz hoiem dare mũdo ⁊ toti nature mediũ.ſequit᷑ de neceſſitate q tempꝰdiſ
hũane.⁊ ꝑ ↄſequẽs pᷣmo debebat diſpo poſitõis et pᷣparatõis et ꝓmiſſionis dei
L neere totã naturã humanã ad ſuſcipiedũ pteritũ eſt.⁊ ꝙ nüc ſumꝰ in tpegdimple-
Ti.pce/ añq; darct.vt dictũ eſt.ſequit᷑ ꝙ totũ tẽèCionis ꝓmiſſi.Ergo ſequit᷑ ꝙ ille homo Tps p/

dẽti. pus naturchumane diuidit᷑ iduas par iã datus ẽhumane nature.iã venit.iam miſſios dihe poſi
Tp̃s di tes generales.iſ.i tpᷣs diſpoſitõis ⁊ pᷣpa/ deus dedit illũ.vel nullo mõ vẽturus ẽ. xpᷣi pᷣte⸗· ſimeſi Pe

ſpoſitio ratõis.⁊ ĩ tempꝰſuſceptõis.et ꝑ ↄſeqns nec deus eſt eũ daturus. Sed ꝓbatum rii. ig,
nis ⁊ tpᷣſ in tpᷣs ꝓmiſſionis.⁊ i tempꝰadimpletio eſt ꝙ deus ꝓpoſuit eũ dare.ergoocludit᷑ Ti.pce/
ſuſcepti nis ꝓmiſſi.qͥa pᷣmo de debuit pmittere deneceſſitate ꝙ deus eũ dedit.Ergo eti dẽti.

i
eEunt.
qguel

oniſ xpᷣi ipᷣm.et poſtea adimplere pmiſſum etda
re. Ergo iſta duo tha debet adiuiceʒ eſſe
ꝓpoꝛtionata ⁊ cõtinuata.et vnũ imme/
diate vehe⸗ ſehi aliud.nec debet eſſe te/
pus mediũ. Sed mõ denõ ꝓmittit il⸗
lum hoieʒ dare.nec diſponit naturã hu/
manã ad ſuſcipiendũ illũ. Uñ nulłꝰ po
pułlꝰĩ mũdo pᷣparat᷑ ad ſuſcipiendũ.nec
popułchꝛiſtianitatis. nec populꝰſara/
cenoꝝ.ergo nulpopułꝰ põt eſſe niſi po
pubł'iudeoꝛũ. Sed mõ nõ diſponit nec
pᷣparat deꝰpopulũ iudeoꝝ ad ſuſcipien/
dum talẽ hominẽ. et vt talis qui eſt meli
oꝛ q; pꝛimꝰhõ fnit naſcat᷑ de genere eoꝝ
ĩimo totaliter nũc de pñiti ppłs iudeoꝛũ
repugnat excellẽtie ⁊ dignitati illius ho
miĩis.qm̃ gens iudeoꝝ eſt ĩ deriſum ⁊ op
pꝛobꝛiũ.⁊ in vituperiũ oĩm hominũ to
tius mũdi.et in captiuitate alioꝝ popu
loꝛum.et ſine capite.⁊ ſine terra.⁊ tamen
als fuerũt in maxima dignitate et repu/
tatiõe inter homĩes.et ꝑ vniuerſum mũ

dum.et modo eſt totum ꝑ oppoſitũ.⁊ in

tali ſtatu fuerunt ꝑ mille annos ⁊ vltra.
Ergo ſequit᷑ ꝙſtatus iudeoꝛũ qui eſt ð
pᷣſenti ⁊ intãtũ durauit.et totaliter repu/

gnat illi homi et excellẽtie eius.quia diſ
ponereet tractare eos ſicut modo dens
tractat eos.nõ eſt diſponere eos ad ſuſci

piendũ talẽ hoĩcm. necvt aſſumat ð car

nit ſaluatoꝛ ⁊ liberatoꝛ.

am ſequit᷑ ꝙ aliqͥs populłꝰfuit a deo ele/

ctſpecialiter.ĩ quo deus fecit om̃es pꝛe

paratõcs et diſpoſitões q̃ ꝑtinebant ad
ſuſceptõeʒ illi? homiĩs pᷣcioſiſſimi.vtille Deꝰ de/
hõ ſuſciperet᷑ ĩ mũdo.⁊vt aſſumeret illã git naſci
carnẽ pcioſiſſimã de genere illiꝰ populi. ex iuðis

SDequit᷑ etiã ꝙ ille ppłs fuit antiqͥoꝛ in

tcr oẽs ppłos.et ꝙ cognoſcebat deuʒ. ſyy
nullus popuł?ẽ talis niſi popuł iudeo⸗
rũ q eſt antiqſſimꝰ inter om̃es p
mũdi.et ſꝑ coluit vnũ veꝝ ven
pulus chꝛiſtianoꝝ nouꝰ eſt.et etiã popu
lus ſaracenoꝛũ magis nouus.ergo nul⸗
lus aliꝰppls põt eſſe niſi ppłls iudeoꝛũin

—

op
AIn po

Ergo cõcludit᷑ ꝙ deus fecit om̃ia illa q̃
pꝓtinebãt ad illũ hoĩem quẽ deus inteẽde
bat dare.⁊ ꝙ deülo populo aſſumpta ẽ

illa vgo mulier de qua natus ẽ immedi

ate ille nouus homo ſine patre in teris.
Ergo ſequit᷑ ꝙ ille hõ nouus quo indi⸗

get oĩs hõ. quẽ de ðᷣliberauerat dareto

ti mũdo.ẽ de genere iudeoꝝ etde illo po
pulo.Quare concludit᷑ ꝙ naturahuma
na habet iã de facto et ſuſcepit illum no

uũ hoĩem quo ipſa indigebat.qͥ ẽ deus

⁊ homo.etꝑ cõſequẽs ꝙ iam facta et cõ
pleta eſt ſatiſfactio ⁊ ſolutio pꝛo toto hu
mano genere.et omia impleta ſũt quibꝰ
natura humana indigebatquia iam ve

ulos

r br
etſe

aer

ve

Aunan
ummnsinii
libnes
ndaeſpon,
Mſnn 050
Pongrtho d
degcn⸗
ta ll
Mgerht
bemidee

röſtdee

legtmpd
iſionode
lencinn⸗
kgem d
ünmüim n
Vrmngs F
Dcspoumm i
CCcna Di
it Spen d
inedoce
Moſtet
tincbantis
Wimintle de
Mnonli an
elldpopi g
Ntemnden
chuden;
op, nen
ſnhl
uin
taani o
Nagſl
Nni
mplud
silit
aſunpu:
Binpnii
eintang
c
nunn
mmghum
gtiunß⸗
dn,
1ſu/
gunn
i
gint

Tit. ecl⸗
iij.

ciſus eſt ile nouns homo. qui ẽ deus et

homo quo indiget om̃is homo. quẽ de

Kitulus. cclrix.

pꝛobatũ eſt in tractatu de ho

ſtus eſt verus deus et verus homo.⁊ eſt

verus filius dei.ergo ſequit᷑ de neceſſita
te. qꝙ ipſe eſt illa ꝑſona infinita. et ille ho/

mo nouus quo indigebat om̃is homo

O, ihs

ſit meſſi

g89.

iimicus
betog

ꝓ ſatiſfactione infinita.et qui neceſſari/

us erat humane nature.et quẽ deus pꝛo
poſuerat daremũdo. Et hoc clariſſime
apparet ꝓ om̃ia verba et facta ſua.⁊ per

totũ ꝓceſſum ſuũ.⁊ ꝑ illa que euʒ ſecuta

ſunt. Uñn om̃es cõditiões et circũſtãtie
que neceſſarie erãt ad ſatiſſactionẽ natu
re humanc cõplete ſunt in eo Uñ ipᷣedi

cit ſe eſſe deũ et hominẽ. dicit ſe eſſe illuʒ

qͥ erat a deo ꝓmiſſus.dirxit ſe veniſſe ad
moꝛiendũ ꝓ hominib ⁊ ꝓ peccatis eo/
rũ.⁊ iã dixit ſe moꝛi volũtarie et ð facto.
ſponte et volũtarie moꝛtuus eſt.et dedit
ſeipſum moꝛti.et ſciuit et pᷣſciuit moꝛtẽ.
et dixit et ꝓmiſit remiſſioneʒ oĩm pecca/
toꝝ.⁊ de facto remittebat pctã homini/

bus.et vocauit totuʒ mundũ ad indul/

gentiã et remiſſionẽ oĩm peccatoꝝ.ac of
fenſe dei.⁊ vocauit totum mundũ ad re

gnũ celoꝝ.et advitã eternã.et omnibus

penitentiã ĩ nomie eius agẽtibe pꝛomi/
ſit vitã eternaʒ.et pᷣcepit diſcipulis ſuis

ÿpdicare penitentiã et remiſſionẽ pecca/

Pꝛedicauit etiã cõtra peccata ho/
minũ ſemꝑ.et illa redarguebat ⁊ verita/
tem dicebat. et totus ſuus ꝓceſſus ac in
tẽtio erat deſtruere pctã hoĩm. Et etiaʒ
poſt moꝛtẽ.reſurrectionẽ et aſcẽſionẽ ſu
am pᷣdicauerunt eum ſurrexiſſe a moꝛtu
is ⁊ aſcẽdiſſe ĩ celũ.et pꝛedicauerũtĩ no/
mine eius remiſſionẽ oĩm pctõꝝ ꝑ vni/
uerſum mundũ. Itẽ om̃ia q̃ ſunt in ec/
cleſia ſua ſunt cõtra peccata ⁊ ad deſtru/
endũ pctã.et in hoc ſignificat᷑ꝙ ipſe eſt
inimicꝰet deſtructoꝛ pctõꝝ et criminuʒ.
Ergo om̃ia iſta arguũt infallibiliter q;
ipſe eſt ille qui fecit ⁊ ſoluit ſatiſſactõem

9 ieſuis ro a iudeis crucifixꝰ t oc/

quoniꝗ iaʒ

mine ad longũ.q; Jeſus chꝛi

ꝓ peccatis hoĩm. et qꝙ ipſe eſt ille qͥ erat
neceſſarius toti humane nature Siem
nõ eſſet ille.nõ pugnaret cõtra peccata.
nec deſtrueret. nec poſſet.qa eſſet lapſus
ſicut alij homines.⁊ eſſet peccato ſubie/

ctus. Itẽ etiã totus populꝰchꝛiſtianus
credit ipſum eſſe veꝝ deũ ⁊ hoĩem.⁊ eſſe
verũ ſaluatoꝛẽ hoĩm.et ꝙ ipſe moꝛtuus
eſt ꝓ peccatis hoĩm.et ſatiſfecit ꝑ moꝛtẽ
ſuam. Et in tali fide viuit et ꝑſeuerat to/
ta chꝛiſtianitas.erĩ nomine eius remit/

tũtur peccata. Ergo ſi Jeſus chꝛiſtꝰ nõöõ
eſſet ille verus homo qui ſatiſfacere de/
beret ꝓ pctĩs hoĩm.ſequit᷑ ꝙ deꝰ adhuc

debet eũ homibus mittere. Sed cũ de
pmittat JIhm vpᷣm regnare ĩ müdo ĩ ta

li noĩe.et ꝑmittat ꝙ; tãt ppłs ſecutꝰfuit

illũ.et ſequit᷑ in tali noĩe ⁊ fide.qꝙ ipſe eſt

talis qͥ debebat ſatiſfacere ꝓ pctis ⁊ ꝑ tã
longa tꝑa.ſequit᷑ꝙ deꝰ impedit ſeiſßm.?

facit ↄtra ſeipᷣm.qꝛ diſponit mundũ ad

nõ credendũ alteri alicui tali.ſicut ieſus
xpᷣs credit᷑.qꝛ opoꝛtebit ꝙ üle queʒ mit/

tet ĩ mundũ.faciat ſicut ihs xpᷣs.⁊ dicat
ſe eſſe ven deü ⁊ hoĩem ⁊ deſtruat et im⸗
pugnet pctã.Et hoc etiã nõ põt fieri.qꝛ

ille queʒ mitteret ſi faceretſicut ihs xps

iã ↄueniret cũ eo.et cũ doctrina ſua⁊ cũ
oꝑib ſuis.qͥa pugnaret ↄtra pctã ſic ip
ſe.⁊ oĩa iſta ſũt abſurda. Itẽ ppłs iude
oꝛuʒ qͥ nuc ẽ expectat adhucillũ nouunm

hoĩem ꝓmiſſuʒ a deo.⁊ ppłs xpᷣianꝰcre

dit illũ iã veniſſe.et ꝓmiſſum eſſe adim/
pletũ.⁊ de ꝑmittit ihm xpᷣʒʒ regnare ſub

nomie illo.ſ.tãq;ᷓ ille qui erat ꝓmiſſus a

deo.et talis credit᷑a ppło xpᷣiano.ſed cũ
dey deliberauerit et pmiſerit dare illũ bo
minẽ toti nature huane.qꝛ oẽs hoĩes in
digebãt eo.⁊ nõ ſolũ iudei.iõ deꝰ faceret
3 ſeipᷣm.⁊ impediret totũ ppłm xpᷣianũ
ne ſuſcipet illũ vẽtuꝝ pmiſſum.ꝗꝛ ꝑmit
tit aliũ regnare ſub ülo nomĩe. Et ſic de

us ꝑmittẽdo ieſum chꝛiſtũ regnare ſub

nomine pꝛomiſſi.ſi ipſe nõ eſt.nõ diſpo/
neret ad ſuſcipiendum alium venturuʒ.
immo totaliter impediret.qð eſt impoſ/
ſibile. Et etiã de ꝑmitteret decipitotus
ppłm xpᷣianoꝝ qͥ eſt et qͥ fuit ſub noĩep/
miſſi.qꝛ oẽs xpᷣiani credũtet crediderũt

firmiter ĩ ihm xpᷣm tãq; in ilũ qui pꝛo/

*

=

miſſus erata deo ꝑ ꝓphas ⁊ pꝛiarchas
⁊ multi iudei crediderũt pmo ⁊ pᷣdicaue
rũt.⁊ B de nõpõt facere.qꝛ eẽt honoꝛẽ
Juðdi ex ſue bonitatis et ſue veritatis. Dʒ iudei
pectãteſ qͥ expectãt adhuc eſſe vẽtuꝝ.ipſi decipi/

xpᷣm de/ unt ſeipſos.qꝛ nolũt reciꝑe ihm xpᷣm.qͥ

cipiunt᷑

venit ſub noie ꝓmiſſi a deo.⁊ nullłꝰ deci/

pit eos. Item etiã ipſi nõ ſunt diſpoſiti

ad ſuſcipiendũ ihm xpᷣm.pᷣmo qͥa expe/

ctãt.ſcdðo qꝛ ſũt ĩ miſeria ⁊ captiuitate.⁊?
ſi recipiũt ihm xpᷣm erũt libati.⁊ cio qeꝛ
ipſi nõ ſũt mõ diſpoſiti vt ð genere eoꝝ
naſcat᷑ mõ ille pmiſus. SDʒ etiã xpᷣiani
ſüt ĩdiſpoſiti ad ſuſcipiẽdũ aliũ ſi vẽirʒ.

qꝛ nullũ expectãt.cũ iã credũt hꝛe illũ q

ẽꝓmiſſus.Ergo ncceẽ ꝙ ihs xps ſit ille

ꝓmiſſus a deo.⁊ alit᷑ fieri nõ pᷣt. Nõ em̃

pt eẽ ꝙ poſtq; de pmiſit mitter. ꝙ pᷣmo
pmittat aliquẽ regre ĩ mũdo ſub noĩep
miſſi ab co qͥ ẽ deceptoꝛ et mẽdax.nec pᷣt
fieri ſi de ĩtẽdit mittere aliũ.q ipſe pmit
tat ꝙ aliqͥs al deceptoꝛ pᷣmo veniat? p
cedat.et regnet ſub noĩe ꝓmiſſi a ðᷣo.qm

ille ipediret aliũvẽtuꝝ.Ergo ncce ẽ ꝙ il

le quẽ de pmo ꝑmittit regnare ſub noĩe
ꝓmiſſi a deo.ſit ille ꝛerꝰ ꝓmiſſus.Ergo
ipoſſibileẽ qͥn ihs xpᷣs a iudeis cruciti-
xus ⁊ occiſus.ſit ille verus hõ quẽ deus
debebat dare mũdo ad ſatiſfaciẽdũ pꝛo
pctĩs.et q̊ veriſſime hũana natura indi
gebat. cũ ipᷣa hũana natura nõ idigeret
niſi vt ipᷣa libaret᷑ a pctis⁊ offeſis et cul/
pis.⁊ hẽet remediũ ĩ eis.vt ſic hꝛet veni
am et indulgẽtiã ac vitã eternã ⁊ regnũ
celoꝝ.qͥa iſta erat vera indigentia bũane

nature.et ipſe ihs xpᷣs nõ fecit aliud ni⸗

ſi deſtruere pctã.et ſemꝑ annihilare illa.

et qcqd oꝛdinauit.totũ ↄtra pctm̃ oꝛdi/

nauit.et om̃s miſtri e ad hoc laboꝛaue
rũt.vt ipſa pctã deſtruerent᷑ ⁊ ꝓmiſit oĩ
bus ſibiadherere volẽtibo remiſſionem
oim pctõꝝ.etvitã eternã.et regnũ celoꝝ
Ergo ipᷣe veraciterẽ ille q̊ hũana natura
vere indigebat.¶ Quia ihs xpᷣs eſt ile
hõ ⁊ illa ꝑſona q ẽ neceſſaria ꝓ ſatiſfacti
one natufe hũane.habemꝰg iã applica/
reei oĩa qꝗᷓ dicia ſunt ſupi de repatõne?
ſatiſfactõe.et de ↄditõiba et ꝓpꝛietatibꝰ
illi?hoĩs qͥ erat neceſſarꝰad ſatiſtacien/
dũ ꝓ pctĩs et offenſis hoĩm.qm̃ ipᷣe ẽ il/

le quẽ q̃rebamꝰ⁊ iueſtigabamꝰ.⁊ ſõ loq
bamur de ipſo ac ſi nõ eẽt. Ergo poſtq;
ipᷣe ihs xpᷣſẽ ille.iã hẽmꝰ maximã cogni
tionẽ deipſo.et ſcimꝰ ꝙ ipſeẽtalis queʒ
demöſtrabam?debere hꝛe illa.⁊ eſſe uluzʒ
hoĩem qͥ erat neceſſariꝰhoĩbo ꝑditis⁊ la
P ſis.ergo nõ opoꝛtet illa reiterare.ſed qͥ
ibet põt ꝑ ſe applicare et ↄcludere de ie/
ſu xpᷣo affirmatiue et veriſſime.
(Mualiter liber dei cõueniẽtiſſime hʒ
duas parte. —

Litulus. cclxx.

hoc rectiſſi t*
me apparet.quõ liber dei iaaz
pbatꝰ.ↄuenientiſſime dʒ hꝛe
duas ptes generales.q̃ ſũt duo teſtame/
ta.ſ.teſtamẽtũ vetus.⁊ teſtamẽtũ nouũ.
qm̃ deus bmo ꝓmiſit ihm xpʒʒ.⁊ poſtea
dedit et impleuit ꝓmiſſuʒ.Et iõ liberpᷣ Tletꝰte/
mus ẽ liber ꝓmiſſionis.et cõtinet om̃ia ſtamẽtũ
illa q̃ ptinent ad ꝓmiſſionẽ xp̃i.et ad p/ ẽ liber p

ber ſuſceptõis et adimpletõis ꝓmiſſi.in
quo ↄtinent᷑ oĩa illa q̃ ꝑtinẽt ad ipſã im
pletiõʒ ꝓmiſſionis.Et ambo iſtiduo li/
bꝛi faciũtvnũ ↄpletũ libꝝ dei.Et ſic mi
rabiliter iſti duo libꝛi.⁊ iſta duo teſtamẽę
ta adinuicẽ copulant᷑ pꝓpoꝛtionant᷑ et ſe
cõſequunt᷑.et vnꝰſine alio eſſe nõ põt.qꝛ
ꝓmiſſio reqͥrit adimpletõeʒ.et adimple
tio pᷣſupponit ꝓmiſſioneʒ. et nõ eſt dare
mediũ inter iſta duo.Et ideo liberſcðs

paratõem et ſuſceptõeqʒ.et ſcðs liberẽ li/ miſſioi

ſeu ſcm teſtamentũ nouũ.ẽliber etteſta Nouuʒ
mẽtũ veritatis.qͥ veritas ẽ qñ illud qð teſtm̃ eſft
ꝓmittit᷑ adimplet᷑ de facto Et exinde cõ liber vᷣi/

—

tü eſt a deo.qm̃ in illo hoĩbo ꝓmittit᷑ ſal/ ĩple Jis

uatoꝛ et nouꝰhõ ꝓ ſatiſfactõe et liberati/
one hoĩm.ab obligatõe pcti.vt ptʒ ꝑ ſu
um ꝓceſſum. mõꝑ patriarchas.mõ per
ꝓphetas.ſed ſolłꝰde potuit facere talem
ꝓmiſſioʒ.et nulla creatura neq; bonane
qʒ mala niſi ex ꝑte dei. Et etiã infallibili
ter cõcludit᷑. ꝙ nouũ teſtamẽtũ eſt a deo
q̃a ibi dicit᷑ ꝙ ilud quod ꝓmiſſuʒ erxata
deo iã impletũ eſt. ſed nullꝰ potuit h di
cere niſi dens ſeu ex ꝑte dei.Et etiaʒ ap/ Cõcoꝛ/⸗/
paret mirabił ↄcoꝛdia int᷑ libꝛũ nat᷑e ſeu dia libꝛi

creaturaꝝ.et int libꝝ ſcpture.qͥa creatu/ natarer
re dicũt et teſtificant᷑ deus ꝓpoſuerat ſcbture.

Ticg
i

cdebbea
narne
cdr ſoa n⸗

Uopfni

nehto,t
Ulpmn
mantic

hoſt lu bideif

beit aniconi

enſon totücſt

oondet tepit
Ppeſſz Möini

iceo.
hiden
Ninue⸗
micd.
homo.
ccchaun,
homan
nteſe
ſcuit
nangt
V

Motcken’⸗
näitaui.
toſe
Li he; De⸗
börngefil kmt
ta u;/ihe
dolboel, nit
hriſtrn.
Aipſiin
oitidol⸗
i lcni
Nrotctane
mnnta
ſens itce
zaganhr
anöͤckdo
oolbe
Pbrutkt 4
illulch i⸗
ttindech ie

iſkni

Dminti
calbaun
inphen
vo Nee
ſmnnn
honane
ni
niſnzgu⸗
hom ,
a4N
enn le⸗

.

S —

8 . * * SZ . „ 2. —
N

dedi

et deliberauerat dare talez boĩem hũůane
nature· ſicut ipſa indigebat ꝓ ſatiſfactöõe
Ti.cclx ſua.vt ꝓbatũ eſt iã.ſed ĩ libꝛo ſcpture de
us ꝓmittit talẽ hoĩem.ſ.in antiquo teſta
mento.et in nouo teſtamento deus imm/
plet ꝓmiſſum.et dat illũ hoĩem ꝓmiſſu,ʒ
in antiquo.Et ideo apparet ꝙ om̃es li/
Poſt la bꝛidei ſũtde illo homie.ſ.vexpᷣo.immo
pſũ hoĩſ quicquid deus oꝑatus eſt poſt lapſum.

vl.

deuſoĩa totũ eſt ppter iſtũ hominẽ nouũ.⁊ totuʒ

oꝑatr?eſt reſpicit hoĩeʒ nouũ.qͥa bumana natura
ꝓptx ʒ nõ indigebat niſi iſto hoĩe nouo.ſ.xpᷣo.
⁊ ideo.quia iſte hõ debebat exire et extra

hide natura humana .et ſuſcipi ĩ ea.iðᷣo

ↄtinue oꝑatus eſt in homibo et circa ho

mies.vt de ipſis digne poſſit exire talis

humana natura. Et ſic cuʒ iſte hõ debe/
ret eſſe vniuerſalis toti humane nature.

ſequit᷑ ꝙ quicqͥd de operabat᷑ inhbuma/

—

na natura.totũ ꝓpter iſtů hoĩiem oꝑaba

tiur vſq; ad aduentum eius.
¶Meceſſitas credendifidẽ xp̃ᷣianam.
Ziiulus. cdrxi. —

„ H .

„

Tit. cc⸗
viij.

gatio crededi fidẽ xpᷣianã.⁊ q̊ ꝑ creatas.

ſʒ mõ vltra illð debitũ addat᷑ nccitai cre
dẽdi.et ꝙ ſũma nccitas ẽ oĩ hoĩ credere

i.cch. nũ. Uñ ↄcluſũ ẽ ꝙ nullꝰpᷣt libari ab ob/
Tcclij ligatõe ĩfinita quã dʒ p pctĩs ⁊ offenſis
nili ꝑ ꝑſonã ĩfinitã q ſit deꝰ⁊ hõ.⁊ hoc ꝑ
mBmaoꝛtẽ eius.⁊ qꝛ ſola fides xpᷣiana credit
deũ hoĩeʒ ⁊ hʒ talẽ ꝑſonã q̃ ſit deꝰ⁊ hõ.ſ.

ihm xpᷣm qͥ moꝛtuus ẽ ꝓ pctis nr̃is.Et

ſic ĩ fide xpᷣiana ẽ vᷣa redẽptioꝛ veꝝ pciũ
g debet⸗ pctis.Et & extra fidẽ xpᷣianã
5

mitti aliqð pctm̃.qꝛ ꝑ ihm xpᷣm ſolũ fit
remiſſio petõꝝ.Etiõ ſeqͥt᷑ q cũq; ſunt
extra xpᷣm ⁊ extra fidẽ xpᷣianam.nccario
dãnãt᷑ ĩ et᷑nũ.Quicũq; ů̊ vult ſaluꝰeẽ.añ
oĩa opꝰẽ⁊ neceſſe ẽ.vt teneat ⁊ credat fi/
dẽ xpᷣianã.quã niſi hõ crediderit ĩ ec᷑nuʒ

xibit. Quicũq; ̊ nõ credũt fidẽ xpianãä

homo.⁊vt digne poſſit in ea ſu cipi.nec
ceſſauit oꝑari donec ille hõ factus erati

gautez

iã declaratũ ẽ ĩ ptibs pcedẽti
bus debitũ credẽdi.ĩmo obli

ita ꝙ oĩs hõ ðᷣbebat credere fidẽ xpianã

llideẽ rpᷣianã. alit ncceẽ peatz ꝑdat᷑i er
Ti.cc

õt fieri ſatiſfactio ꝓ pciĩs.nec pᷣt re/

ẽſ

veniãt ⁊ credãt ĩ iſᷣm xpᷣm.⁊ qͥ cũq; iaam
credũt ⁊ manẽt ĩ finẽ.⁊ viuũt ſᷣm illuʒ et

doctrinã ſuã. gandeat. qm ſũt ĩ vᷣa ?⁊ fe
cta fide.⁊ doleãt ð alijs qͥ ſũt extra aam.

Et iõ oĩa clare videãt.⁊ cogſcãt om̃s p /
mo ĩdigẽtiã ſũmã⁊ nccitatẽ hũane nat᷑e
qnta nccitate ĩdigeat tali hoie q ſit de /⁊
hõ ꝓ ſua ſatiſfactiõe. Scðo cognoſcãt
q̃lit oẽs creature manifeſtãt nobis ꝙ; de

us ex ſũma ſua bonitate ꝓpoſuit dareta
le hoieʒ hũane nature iuxta ſuã idigẽtiã

Tercio videãt q̃lit᷑ de pmiſit dare taleʒ
hoĩem ĩ antiq̃ teſtamẽto ſen ĩ pᷣmo libꝛo
dei.Et q̃rto videãt oẽs⁊ cognoſcãtvba
facta ⁊ opꝑa ihu.⁊ totũ ſuũ pceſſũ quẽ fe

cit oꝛdiatiſſime.et vitã ſuã.et doctrinam

ſuã.et moꝛtẽ.et paſſionẽ ſuã.⁊ om̃ia q̃ ſe
cuta ſũt ꝑ oꝛdinẽ poſt moꝛtẽ ſuã.Et qli
ter nomẽ ſuũ exaltatũ fuit poſt moꝛtẽ ſu
am.⁊ pᷣdicatũ publice ꝑ oꝛbẽ vniuerſuʒ
oĩ creature.ſtoti hũane nature.⁊ quõ ip

ſeoꝛdinauit ꝑ aplos ſuos et diſcipulos

ſuã eccłiaʒ vniuerſalẽ nouã ĩ mũdo que

cõis ẽ oĩboa hoĩbo volentibo ad eãvenire.

Et quõ eccłia ab ipᷣo oꝛdiata paulatiue

creuit ⁊ augmẽtata ẽ.⁊ diffuſa ꝑvniuer⸗
ſuũ oꝛbeʒ. ⁊ mirabiliſſime oꝛdiata et eralꝰ-
tata.⁊ diſtincta pulcerrime.Et videeant

qñ inceꝑit.et quãtũ durauit.⁊ q̃lit᷑ pceſ⸗/
ſit iſte ſtatꝰ ecclłie. Cognoſcãtet videãt
oꝛdinatões et ſacramẽta qᷓ oꝛdĩauit eti⸗
ſtituit ihs xpᷣs ꝑ ſeet ꝑ apłos ſuos in e

cleſia ſua.qm̃ oĩa ſũt ↄtra pctã.etad de/

lẽdũ culpas et offenſas ↄtra deũ.Et oĩa

ã ſũt ĩ ecclia ſua ſũt ↄtra pctã hoĩm.cõ/
tra lapſũ.coꝛruptõeʒ et ꝑditõem homis

ita ꝙ; tota intẽtio xpᷣi ⁊ ecclie ſueẽ cõtra
coꝛruptiõem et lapſum hũane nature. et

ↄtra cius ꝑditõem.⁊ ad reducẽdũ hoĩeʒ
ad illud bonũ ꝓpter qð factꝰ?.ſ.advitaʒ

eternaʒ. et ad eternũ SSõ et reuocare
holem ab eterna triſticia ⁊ pena ⁊ moꝛte
eterna. Cognoſcãt et oẽs q̃lit᷑ itẽtio xpᷣi

et ecclłie ſueẽ deſtruere.⁊ eradicare radi/

ces oĩm maloꝝ.ſ.ppꝛiũ honoꝛẽ ꝓpꝛiazz
laudẽ et ꝓpꝛiã volũtatẽ.et ꝓpꝛiũ amoꝛtrẽ?
⁊ pᷣuatũ.q̃ oĩa ſũt oꝛigines pctõꝝ.vtiaʒ

pꝓbatũ ẽ.et ꝑditões huane.diuiſiones et

inimicicie inter deũ ⁊ hoĩeʒ ⁊ int hoĩcs.
et tota intentio xpᷣi et ſuoꝛum diſcipulo⸗

Titulus. s De ſũma coꝛdiateemiſ
rũ et eccleſieſueẽ fundata ĩ honoꝛe ⁊ lan et recipiãt ſacramẽèta e q̃ ipſe oꝛdiaunitt. 2?èð
de dei.⁊ amoꝛe puro et vero ⁊ vera obe/ qꝛ ipſe om̃ia q̃ homĩ ſunt neceſſaria.e t· e
dietia. ⁊ ĩ omibo illis ꝗᷓ i homĩbo pũt de habet oĩa.qm ipᷣe ẽ ꝑſona infinita.qꝛ et᷑ SB
ſtruere ppꝛiã voluntatẽ ppꝛiũ honoꝛẽ?. deus et hõ. In ipſo em ẽ plenitudo bo ſohn
et ppꝛi amoꝛẽ. quia p iſta tria ſũt om̃mia nitatis.oĩs pietatis.vᷣtutis et charitatꝭ 2?
mala. et . iſta bomoẽ lapſus.ꝑditus et ct ſapiẽtie.oĩs boni.amoꝛis.oĩs ſciente bbo
coꝛruptet dei inimicꝰ.Poſtq; ergo pꝛe et oĩs meriti. In ipſo ẽ om̃e bonũ.ĩ io Ura
dicata eſt ꝑ totũ mundũ remiſſio pctõx eſt oĩs ptãs.om̃e dñium ⁊ imꝑiuʒ ſefß ho
et pax inter deũ et hoĩem. et om̃es bomi piternũ. Qui ergo talẽ holem ↄtenit. diid de
nes ſunt vocati ad regnũ celoꝝ.ſignũ i gnꝰẽ eterna punitiõe. Ex iſtis põt pattezʒ lulni
fallibile eſt q iã venit ͥ pmiſſus eſt.⁊ re quãteexcellẽtie ⁊ dignitatis ſit eẽ xvßůꝗũ4/&4 ait
ipſe eſt ille in cunomie hoc factũ eſt. et anũ.qͥa ẽ mẽbꝝ tãti homiĩis qui ẽ deus8s debi
hic eſt IJhs xpᷣs.Cognoſcãt etiã homi/ hõ.⁊ qualiter pᷣnalet vnus xpianus ve dche
nes qualiter ꝑvniuerſum mundũ ſeu oꝛ rus. q́; om̃es hoĩes qui nõ ſunt xpᷣiani. 1
bẽ ĩ nomĩie Jhu xpᷣi crucitixi ꝑ apłos b q́ͥa illi ſunt ꝑditi. Et ꝑ oppoſituʒ falſus m
dicata. tubicinata et pᷣconiſata ẽ pax in/ xpᷣianus eſt malus mag q; aliqs hõ qͥ debt
ter deũ ⁊ hoĩem.⁊ remiſſio ⁊ indulgẽtia nõ eſt xpᷣianus.Dolereergo debʒ falſus hon
SpEFpcton. et ĩ nomĩe Jeſu xpᷣi ꝓmiſſa ẽ he et malus xpᷣianus.⁊verus et bonus me Ac
reditas regni celoꝝ et vita eterna. Qui/ rito debet gaudere. gal
cũq; igit᷑ voluerint clare videre videãt ¶ Qualit iuſticia dei et ſua miſcðia cõ/ us
cognoſcãt omiapᷣdicta qᷓ ſunt ĩ factoꝛ coꝛdãt ſumme ĩ iſta ſatiſfactione. N
SSH ognoſegrineub eta g, —— (ETitulus cclxrur. ch
ihs xpᷣs ẽ verus ⁊ nouꝰ homo ille qui ẽ WB ESESel,,
de homo.qͥ erat neceſſar toti huma/ „ Onis gu⸗ tezs Ticd. 3
ne nature quẽ de ꝓmiſerat dare homibo dũ ↄſiderabamꝰiuſticiã dei? Oͦ
et ꝙ omia que ihs xps fecit. et credun ppcctim et offenſam hoĩs. vige n
tur de ipſo. neceſſaria erant eſſeet fieri ꝓ ¶ bat᷑ ꝙ miſcdia dei periret.qꝛ iuſticia delid
homiĩbo.et ꝓ ſatiſfactõe et liberatõe com exigebat ĩfinitã ſatiſtactiõʒ ab hoĩe quẽã O”ͦ́J́J́JẽͥB
pleta hüũane nature Et ſic indigebat höõ hõ debebat. ad quã obligat erat ꝓpter dd
vt omia illa fierẽt ꝓ ipſo ſaluãdo.vt.ſ.ie petm̃ et offenſam.⁊ niſt iho ſolueret. libe
ſus xpᷣs naſceret᷑ et ↄciꝑet᷑.ſic viueret et rari nõ poterat ab ifinita pena quaʒ me ”ÿMU
ſic moꝛeret᷑ ſic reſurgeret a moꝛtuis⁊ ad ruerat.⁊ ſic videbat᷑ ꝙ de nullã miſeri 4
celos aſcẽderet. et ſic dealijs qᷓ eſt oꝑatꝰ coꝛdiã oſtẽderet. Sed nõ ẽ ita.qͥa ĩ iſta
Compꝑemigit᷑ factũ ⁊ debitũ.ſ.factũ ie atiſfactõe facta ꝑ moꝛtẽ ieſu xpᷣi deitꝛ bo n
ſu xpᷣi.et qualiter debebat fieri.et ſatiſſa- mis &facta tã magna miſcðia.ꝙ maioꝛ Matis ge
ctio et liberatio humane nature q̃lis eſſe excogitari nõ põt.⁊ tantũ cõcoꝛdatcuʒ miai re i

debebat. et àd facere debebat talis nouꝰ iuſticia.ꝙ magis nõ põt ↄcoꝛdare.lñ deptiõe
hõ.qui neceſſari erat mundo.⁊ ſic vide hõ nõ poterat ꝑ ſe ſoluere deo iſtã infini nr̃a.
bim clariſſime ꝙ ißs xpᷣs ille. RPoſtq; tã ſatiſfactõeʒ quã iuſte debebat. nec ali
igit humana natura ⁊ hoĩes habẽt ð fa ter niſi ſolueret ꝑ integꝝ iuſte euadere po
cto talẽ hoĩem. et tã pᷣcioſum qͥ eſt duus terat iugũ obligatõis ad penã eternã ſi⸗
et hõ.et qͥ fecit om̃ia ꝗ erãt neceſſaria to bi debitã iuſticiã.nec ꝑ ↄſequens eua
ti hũane nature.qui ẽ rexverus⁊ dñs ſu dere man et ptãtẽ diaboli.ideo deus ex
perom̃es hoĩes. qui ẽita pius.ita beni ſua ſola et pura miſcdᷣia gratis⁊ ſine me
gnus. ita bonꝰ.ita mãſuetꝰ.⁊ tãto amo/ ritis ipſiꝰ hoĩs (qa nihil meruerat hõ ni

re pijſſimo plenꝰ erga hoĩem. qui voluit ſipenã pᷣuenit pᷣmo hoĩem.vt deinde li
dare vitã ſuã. et reciꝑe moꝛtẽ ꝓ pctis eo beraret᷑ hõ ꝑ inſticiã. Quia ſi hõ ex ſeip⸗/
rũ.ſequant᷑ ergo illũ.audiãt illũ.etpᷣce- ſo nõ habebat cũ quo faceret iuſticiã de
N2r= ptaſua.et vᷣba ſua.et adhereãt.et credãt ſeipſo dãdo debitu. de dedit hol pꝑſuaʒ
veraciter illi ac obediãt. etfiãt mẽbꝛa ei? miſcdiaz illud cũ qᷓ poſſet ſatiſtacere ⁊ ei R
7 4

CTi. aai. De ꝗapplicatõe meriti chꝛiſiti
VVoluere p iuſticiã. vt ſic hõ p integꝑ ſatiſ ſus xpᷣs a indeis crucifirus.poſtq; Sil/
uge faceret deo.et faceret iuſticiam de ſeibo. le hõ tam neceſſariꝰhomibo iã exiſtit. re⸗
W Seld ũulud tale hõ nũq; potuiſſet hꝛe ꝑ ſtat mõ videre q̃liter hõ qͥ eſt iã lapſus ⁊
tsehrin ſfſeip̃ m. niſi de purã ſua miſcdiam tri coꝛruptỹ ab ipo recipiat om̃ia illa àbuſ
oinint⸗ buiſſet homi. tergo de placaripoſſet indiget. Clñ in in rpo ſunt oia illa aui
ſini ab hoĩe. et ho haberet cũ q̊ placaret deũ bus 6 indiget.et idᷣo reſtat q; hõ reſtau
„ ne ⁊ irã ſuã.de dedit gratis homi ilud qd ret᷑ et reparet de facto. Poſtq; remediuʒ
in e hõ deberet deo ex debito reddere.dedit iã eſt ⁊ medicina parata ẽ.reſtat applica
ii u) dehomĩ ⁊ toti nature hũane nonuʒ bo/ read opus Quid em̃ pficeret medicina
nounp⸗ minẽ qͥ eẽt maioꝛ homiĩe.qͥ ſatiſfaceret ꝓ ſiinfirmo non applicaret᷑. Quid valeret
ang lu⸗ hoĩe.qͥ haberetĩ ſeillud qð ſuꝑaret omße panis eſurienti ſi eũ nõ comederet: Uñ
anlidast debitũ qð hõ ſoluere dʒ.qͥ cuʒ nihil ꝓ ſe poſtq; ihs xpᷣs è ille om̃es ꝑditi indi/
Sthneſe deberz. ſolueret alijs.qͥ quidẽ debebãt geãt datus a deo.ideo ẽ ſumme ↄueniẽſ
Plnthn. 2 vñ ſoluerẽt nõ habebãt.Dedit em̃ na et ꝓpoꝛtionat homĩbo.Quia venit pꝛo
Moſtmfcli⸗ tura hũana deo ĩ illo hoĩe ſpõte.et nõ er pter hoiem lapſũ.ideo ꝓpoꝛtionat᷑ ei in
ultshi; debito qð ſuũ erat.vt ſe redimeret ĩ alis om̃ibo.Jdo ihs xpᷣs facit vnã ꝑtẽ.⁊ alij
Godehtiis hoeomiboy.ĩ quibo qð ex debito exigebatur hoiĩes faciũt aliã partẽ Et idᷣo poſſumꝰ
gabonere reddere nõ habebat. Quid g̊ põt intelli / facere ↄꝑatiõem inter ipᷣm ex vna pꝑte.et
gi et cogitari miſericoꝛdiꝰ qᷓ; iſtð.ſ.; de inter oẽs alios ex alia ꝑte. Uũ tota hũa
idis us pꝛ dicit homĩ pctõ:idãnato eternis na natura reſpicit ipᷣm.et ipſe reſpicitto
Teto. toꝛmẽtis.⁊ nõ habẽti vñ ſe redimat.ac/ tã humanã naturã. Et ideo ipſe ſe habʒ Cõpꝑa/
ciype vnigenitũ meũ.ſ.xpᷣm ihm veꝝ de / ad om̃es alios hoiĩes ſicut redẽptoꝛ ad tio xbi

nhwste
ciuſtande
Gib horct,
ep
oben be
gin
int
idtilt
Gnibato

gnane

Swrderch i

vün Die

Bnsr
gole

Piukcädeere

um et hoĩem. et da ipᷣm ꝓ te.Etipſe filiꝰ
Ihs xpᷣus dicit homi.Tolle meet redi
me teipᷣm. Hoc em̃ dicunt qũ vocãt ho
mies ad fidẽ xpᷣianã.et trahũt vtveniãt

da tantã gram. Et qd etiã iuſtiꝰ põtco/

gitari.qᷓ; ꝙ ille dimittat om̃e debitũ cui

dDdaęt pciũ mai qᷓ; om̃e debitũ.ſi tñ detur

cũ debito affectu.⁊ cuʒ mõ quo daridʒ.
Et ſic hõ iuſtiſſime liberat᷑ a ſua obliga

tiõe et ſatiſfacit iuſticie dei.et deus ꝑ in/
ſticiã ſaluat hoĩeʒ. Et ſic fit ĩ hoc veriſſi

ma iuſticia.⁊ tñ cũ h̊ ẽ ibi ſũma miſcdᷣia

qꝛ deus homĩ pᷣmo ꝑ ſolã miſcdiam il/

luũ qui cũ liberaret dedit.et illũ qui tolle/
ret iniuriã et offenſam dei.

ſe habet inter ſe.⁊ ondit qᷓ ſũt illa ꝗ
dit᷑ recipit a xpo.et qualiter recipiat.

batd

ic ponit᷑ cõpoſitio inter ihm n
crucifixũ et hoĩem ꝑditũ et lapſũ. 1 qlit
6 ⅓

¶ Titulus.cclxxiij.

ꝓpter G̊ qͥa hõ erat ꝑditꝰ.coꝛ
mupt.lapſus et deuiat idige
e neceſſitate nouo hoĩe qͥ eſſet deꝰ ⁊

dbhpõ. qᷓ moꝛtẽ reciꝑet p hoĩe.et q̃ſiuimꝰil/

lũ hoĩem ꝑ longũ pceſſum.⁊ finaliter ꝑ

dei gẽam repꝑimꝰiã eũ eſſe.⁊ ꝙ hic ẽ Je

latos.ſicut medicꝰad infirmos.ſicut re/
ſuſcitatoꝛ ad moꝛtuoſ. ſicut illuminatoꝛ
ad excecatos.ſicut ductoꝛ ad deuiatos.

captiuos. ſicut ſatiſfactoꝛ ad obligatos ad hoĩeſ
ſicut ſolutoꝛ ad debitoꝛes.ſicut reꝑatorꝛ
ad deſtructos.ſicut recreatoꝛ ad annibi

Et vt oĩa ĩ vno vᷣbo ↄcludamus.ipᷣe ee

oĩa om̃i homi lapſo ⁊ ꝑdito.Et iõ qͥ nõ

cognoſcit ſe indigerexpo.ꝓ nihilo repu

tat eũ. Et qm̃ iã videmꝰ ad plenũ totuʒ
lapſuʒ ⁊ totã coꝛruptõeʒ ⁊ pditõeʒ hoĩs

et ſtatuʒ ĩ quo ẽ.et illa q̃ deficiũt hoĩ.et q̃

debebat hꝛe q̃ ipᷣe ꝑdidit.⁊ q̃liter in hoĩe
factũ ẽ ↄtrariũ debito.iðo ſi volumꝰco/
gnoſcere q̃ ſunt illa q̃ hõ dʒ recipe axpᷣo
optet cognoſcere totã indigẽtiã hoĩs ac

—⏑ 7

totũ eiꝰdefectũ.lñ hõ añ oĩa ĩdiget vt
liberet᷑ ab obligatõe quã fecitppt᷑ pctim̃

iutoꝛio vt compleat pᷣmã obligatõeʒ na
turalẽ quã debet deo.vt factũ hoĩsↄcoꝛ
det cũ debito.vt.ſ.hõ faciat qð dʒ.Et B
eſt liberare hoĩeʒ et reſtaurare.ſ.liberare
ipᷣm totalit᷑ a ſcdᷣa obligatõe q̃ẽ mala et
infinita.⁊ inuare ipʒʒ ⁊ dare ei adiutoꝛiũ
et ilud ꝑ qð ↄpleat pᷣmã obligatõeʒ.qͥa
pꝛima obligatio non põt deleri neq; de/
ſtrui.qꝛ neceſſaria eſt et incoꝛruptibilis.

V

g̃ eſt ſcdᷣa obligatio.deinde indiget ad/

Sic dᷣĩ iſtis duabo obligatõnibo oſiſtit
tota repatio et reſtauratio hõis Quia eĩ
hõ nõ ſoluit p mã obligatiõeʒ.ĩmo fecit
totũ atrariũ.ideo ẽ malus.iniuſtꝰ⁊ coꝛ
ruptꝰet inimicꝰdei.⁊ ẽ ↄtrari ſuo ſtatui
Etimpoſſibile ẽ hõ liberet᷑ a ſcᷣa ob⸗
ligatõne qᷓ eſt ꝓpter offenſam.niſi pᷣmaʒ
ↄpleat.qa ſcdᷣa obligatio oꝛtaẽ ppterh̊.
qꝛ hõ nõ ſoluit pmã.qꝛ ſi pᷣmã bñ ſoluii
Ti.ccl. ſet.ſcdᷣam nõ incurriſſet.vt iam declara
tũ ẽ ad plenũ. Sic hõ neceſſario indi /
get. vt ihs xp̃ᷣs det ei remediũ ĩ iſtis dua
dus obligatõibo. vt. l. ſatiſfaciat p ſca.
et totalit᷑ deſtruat᷑ ⁊ annihilet᷑.et det hoĩ
adiutoꝛiũ vt ↄpleat bᷣma a pma nõ pᷣt
deleri. ſed ſemꝑ mancet. Et qa hõ ꝑdidit
volũtarie et ſpõte.et reliqt adiutoꝛiũ qð
habebat adopledũ pmãa obligatõem. et
noluit tenere cuz potuiſſet.ſed ſug ꝓpꝛia
culpa pdidit. ideo meruit vt ſibi nüq; re
ſfſtitueret᷑. ⁊ tũ manſit obligat vt pꝛiꝰ Et
exeliã qᷣa cũ hoc offendit ⁊ iniuriauit deũ
Moꝛs igdeo obligauit ſe ad penã infinitã Et iõ
xpᷣi fuit ihe xpᷣs ꝑ ſuã moꝛtẽ meruit hoi iſtaduo
libatõ a ſez liberatõem ab obligatõe ſcða totalit
malo. et et adiutoꝛiũ qð ꝑdiderat ad ↄplẽdũ pꝛi
adiutoꝛi mã. Et qa iſtud adiutoꝛiũ non põt dari
um ad iſi a diuinitatevt infundat᷑ hoi ð nouo
bonũ ſicut aĩa infundit᷑ coꝛpi.ideo ihs xpᷣs ĩ/
qᷓ; tũ hõ meruit homi iſtud adiutoꝛiũvt
reſtitueret᷑ ei.⁊ etiã meruit homi ipſi to/
taliter indulgentiã ⁊ remiſſionẽ.abſolu
tionẽ ⁊ veniã ꝓ ſcda obligatiõe.Jnq;tũ
aũt de ipſemet dat iſtud adiutoꝛiũ.et in
fluit de nouo.et dat indulgẽtiã etveniaʒ
homi.⁊ abſoluit a ſcdᷣa obligatõe infini
ta.Et ſic totũ illud quo hõ indiget eſt ĩ
Rn rpo deo et baie E⸗ ignd adiutoelſ
ta dat᷑ gratis homibo. et ñ ꝑ meritũ ipſoꝝ.
lcinls qa hõ lapſus nõ põt mereri.ſʒ dar p me/
Ze gfa. ritũ xpᷣi Et hoc eſt gra.quia nõ daturex
debito homis lapſi.ſed ꝑ meritũ homiſ
dei. Quãaãuis ome qð deus dat põt dici
gra.iñ ꝑ excellẽtiã iſtud adiutoꝛiũ debz
dici gra et ſumma gr̃a.Et qᷣa ſine adiun/
toꝛio iſto hõ ðꝛ moꝛtuus.qꝛ nihil poteſt
oꝑari de illis q̃ debet facere inq;tũ hõ.ſi
cut coꝛpꝰ ſine aĩa.id eo iſtud adiutoꝛiuʒ
ſiue iſta gr̃a ðꝛ vita hoĩs.ſalꝰhoĩs.ſcða
aia hoĩſ. Et płe dare iſtðᷣ adiutoꝛiũ ho

Srr

n bonn er dis i eſt
etiam reſtituere foꝛmã filiationis.⁊ face

4 — Z 44 2 . *

mi. q; dare aiam et reſtituere vitã homĩ

moꝛtuo.qͥa ſine hoc hõ eſt nihil.⁊ quaſi

habet nõ eſſe. Et hoc ẽviuificare hoiem Xps ꝑ
moꝛtuũ:et reſtituerevitã hoĩ moꝛtuo.ac moꝛtem
refoꝛmare.renouare ⁊ reficere hoĩiem. et ſuã nos

ſanare.lauare.purgare et facere hominẽ viuifi⸗

pulcrum. et reducere hoĩem ad deum.:et cauit.
vnire hominẽ cũ deo.et ad eius amicicctoi

am. et hocetiã eſt facere hominẽ iuſtum

nũ regno dei. ⁊ hoc eſt

re de nouo filiũ dei ipſum hominẽ.et re

generare et naſci de nouo.Et ꝑ cõſens
hoc eſt facere hominẽ heredeʒ heredita⸗
tis dei. Hoc eſt etiz refoꝛmare foꝛmam

fraternitatis inter hominẽ et homineʒ.

quia p iſtud adiutoꝛiũ homo facit deoſi
cut filius bonus patri homo ſacit ho
mini vt frater fratri.et ſoluit debitum ⁊

ius filiationis et fraternitatis. Et h̊ eſt

etiã ↄuertere hominẽ ⁊ reducere iõm de
vig erroꝛis et falſitatis ac mẽdacij ad vi-
am veritatis. et hoc ẽ illuminare homi/
nẽ in via etermni gaudij:et reuocare ipſuʒ

avia triſticie.et liberare a ſeruitute pecca

ti.et vicioꝛũ coꝛruptõe.et maloꝛũ opeꝝ.

ac a coꝛruptõe carnis.et ponere ipſumi

libertatẽ veraʒ. Hoceſt etiã hoĩem redi
mere a iugo et captiuitate.et a carceribo

ſue ppꝛie volũtatis. ſui ppꝛij honoꝛis ?

pꝛiuati amoꝛis.et ponere ipſum ĩ liber/
tate et ĩ patria volũtatis dei. Hoc etiaz
cſt homi reſtituere ſuũ bene eſſe quodꝑ/
