num ⁊ malũ.ſed eaꝝ ꝑfectionẽ. ſʒ habet
liberũ arbitriũ vt ↄtinue ⁊ ĩceſſanter be

CTCLTlitulus. lxxtcttii.

ne opetur ſicut alie res.et q; ex illo libero
arbitrio ↄſequant᷑ pᷣmia ⁊ retributões qᷓ
in alijs rebo nõ poſſunt ſeqͥ.qꝛ nõ oꝑant᷑
ex libertate.nam ſi hõ nõ oꝑetur ocioſuſ
eſt ⁊ nõ oꝑatur ad qð oꝛdinat᷑ẽ.⁊ ſi ma/
le opatur tunc nõ oꝑat ſicut alie res in/
ferioꝛes q̃ oꝑpant᷑ ex neceſſitate.Et ſi ho/
mo tunc facit ⁊ oꝑpatur mala.tunc vult
mala oꝑari ⁊ nõ bona cũ poterit ita be⸗/
ne bona facere ſicut cetere res faciũt bo/
na.⁊ ergo ipᷣe ſolus deſtruit oꝛdinẽ crea
turaꝝ ⁊ ledit ꝓpꝛiaʒ naturã ⁊ diminuit
bonũ ꝓpꝛiũ ⁊ coꝛrũpit ſeipſum.⁊ ipᷣe ꝑ⸗/
turbat armoniã totius vniuerſi cui ipᷣe
pncipalioꝛ ꝑs extitit. Et ergo deiurena
turali debet᷑ ſibi vituꝑium ⁊ ↄfuſio.⁊ ſi
facit id qð debet.tũc oꝛnat ⁊ decoꝛatoꝛ/

dinem vniuerſi.⁊ meret᷑ habere pꝛemiũ

⁊ honoꝛẽ.Et ſic ſunt q̃ttuoꝛ que ſequun Quattu
tur ad oꝑa hoĩs de natura ſua ⁊ non ad oꝛ nat᷑a/
alia oꝑa aliaꝝ rerum.ſcʒ meritũ ⁊ culpa lit᷑ ſequũ
pena ⁊ gloꝛia.⁊ eſt tanta obligatio vni/tur ado
us ad alterũ ꝙ vnũ nõ poteſt ſine altero pera ho
eſſe.neq; poſſunt ſeꝑari.qꝛ pᷣmo ad oꝑa minis
hominis poſtq; ſunt facta.ſequitur vel
culpa vel meritũ.⁊ poſtea ad culpã ſeqͥ/
tur pena.⁊ ad meritũ pꝛemiuʒ. Recolli⸗
gendo igit᷑ om̃ia oꝑa homĩs inntum
homo eſt.inuenient᷑ tales ppꝛietates in
ſeꝑabiles vltra oꝑa aliaꝝ reruʒ.ſcʒ ꝙ di⸗
cuntur ſua⁊ imputant᷑ homĩ.⁊ ex eis na
ſcitur meritũ vel culpa.⁊ ideo eis debe/
tur pena vel pᷣmiũ.Et ꝓpterea ſuntlau/
dabilia vel vituperabilia.pᷣmiabilia vel
punibilia.⁊ ſi ſunt benefacta ſunt hono
rabilia vel digniſſima.⁊ ſi ſunt male fa/
cta tunc ſunt vitupꝑabilia ⁊ repᷣhenſibi⸗/
lia.⁊ vel decoꝛant vniuerſum vel detur/
pant. Et om̃es iſtas cõditiones habet
ex ſua radice.ſcʒ quia ſũt volũtarie et cx
libertate facta.Ecce qualiter ex comꝑa/

tione homis ad alias res penes differẽ/

tiam liberi arbitrij generat᷑ et naſcit᷑ ma
gna cognitio et ſcientia de homĩe inqn/
tum homo ẽ.et exoꝑibus eius. Que vl
terius inducet nos ad magnã dei noti/
ciam et cognitionẽ infallibilẽ.
Hic oñdit᷑ qᷓtiter cognitio nũc habi
ta de hoĩe et opib ei ducit nos et faciat
aſcẽdere ĩ dei ↄgnitõez et ſuaꝝ ꝓbetatü.

raſuat
ſcins de
mualiar.
icicablli
Vopötremune
Nev bomistet

6 ſttliſs ſi⸗

Afonungrare
enſuobe.
ſboctace

ſi inmnig

mnaligope
pülblla
ſuiopmüe
Eſtfruſtra⸗
ſaſcewiunt
homoepe
Etfrutra
ſtra.Sth
inkcrior⸗
atibon
zoeni
ſegaika
uri.
amari
nhomn
untcap
oboc⸗
iiwoci
imimion
Ghochr⸗
rebynann
patiet ſi
eſt. Uñr
coereſpo
onobileg
unnl
lurijili
Rehp viit
endü reh
türtyin
Neliſg,2
in ſfnnnlig.;
icf hßnial
e⸗ niceon

PX/1 lxxxiij. 7 PAit&XJ e Ao liberum
Ti. De cognitõe dei pern
wnbui, itulus. lxxxiij. dex ad iudicãdũ: Et hoc vt merita ?⁊ de
Gröoe 2 oni gutez; merita nõ ſint fruſtra nec ĩ vacuũ talia.
Lanrochi NerO boc nõ põt pati oꝛdovniuerſi. Ergo ne
natin hõ inq; tũ hõ. ẽ tal nature celſſario coꝛrñdebit homĩ iuxta opa ſuaa
tienni facit opa ſua talia. ad q̊ͥ ð na gliqͥs pᷣmiatoꝛ ſeu punitoꝛ maioꝛ hoiſe.
tan Eſbe tura ſua ſequit᷑ meritũ vel demeritũ.etꝑ Itẽ qͥa oꝑa homis imputant᷑ homi. t·
Au.mett ↄſeq̃ns debet᷑ eis pᷣmiũ vl pena.⁊ dicũt ideo ſi maleagit ipſe ẽ ĩ culpa illius ma⸗
dotmtindr Smpqmialia vel punibilia.⁊ ꝑ cõſeq̃ᷓns etiaʒ li.etiã eſt ĩ eo culpa. ergo in culpa eſt ho⸗ H
rsſcirbe iudicabilia vel examiabilia. Et qꝛ hõ ñ mo ñ maleopat᷑. ⁊ qñ facit qð non de/
nütanticn⸗ poõt remunerare inq;tũ hõ è. ⁊ cum oꝑa bet facere ſibi totũ imputandũ eſt.quia
ritdii Oyſit a/ homĩs requirãt hoc: Ideo neceſſe eſt ᷓpoteſtatẽ faciẽdi habet ⁊ nõ faciẽdi. Er
Düntßt iqs pꝛe ſit aliqs ſupꝛa hoĩeʒ maioꝛ.qͥ poſſit hoc go poſtq; ẽ ĩculpa.alicui fit offenſa.ali/
nünſafß⸗ latoꝛ ł remunerare vel punire.et coꝛrñdere ſibi cui fit iniuria q̃ eſti natura Ergo homo
odein Puniton ſim ſua oꝑa. Si em̃ nõ eẽt aliqͥs qͥ poſ/ ſtatim alicuiobligat᷑.dũ ẽ ĩ culpa ligat
dgſin operum ſet hoc faccre.ſequeret᷑ ꝙ hõ eet fruſtra debitoꝛ fit. qꝛ culpa inq;tum culpa obli
ng bomis. inuanũ. qꝛ opa eius eſſent fruſtra.q; v· gat hoiem denatura ſua ad penã ⁊ facit
Nbei na alia opa aliarum rex ſunt pᷣmialia et hoiĩem debitoꝛẽ naturalit. Ettot q̃t ſũt
oecign in pũibilia. ect ſi null it qͥ coꝛrñdeat opib culpe. tot fiunt obligatões ad penã. 2 B
ziunnmitt, ſuis pᷣmiãdo.ſequit᷑ ꝙ totũ vniuerſum impoſſibileẽ aliter eẽ. Ergo de iure na/
gen i eſt fruſtra ⁊ inoꝛdinatũ.q;ꝛ om̃ia inferio ture hõ remanet obligat ad penã ppter
nanitah ra ſeruiunt homi. et ſunt pꝓpter hoĩcm. ? culpã. Sequit᷑ ergo ꝙ aliqͥs eſt ſuꝑioꝛ
linofti n homo ẽ ꝑs pncipalis vniuerſi.Et ſihõ homiĩe.cuiẽ obligat?hõ ppter culpã. et
tfeilna in eſt fruſtra.ſequit᷑ ꝙ totuʒ reſiduũ eſt fru cuifit debitoꝛ qñ maſe opat᷑.et etiã cu,z
zönoddante ſtra. Et tñ videmus ad ſenſum. q omia culpa nõ poſſit remouceri niſi ꝑ veniãäv
Gine 1 inferioꝛa vſq; ad hoĩem ſunt oꝛdinata. ꝑ ſolutõem pene.Et cũñ hõ nõ poſſit ſi -
1ugalhiſt et tñ homo non oꝛdinanit illa. Sequit᷑ bimet dare veniã de ſua culpa. nec ſolue
mni eoc ̊ ꝙ etiã homo erit oꝛdinatus. Et etiaz re neq; remitteredebitũ ppꝛiũ.ſequit᷑
mis nim ſequit᷑ ꝙ aliqͥ rñdebit homĩ ſᷣm eiꝰ na aliqͥs eſt ſupꝛa hoĩem qͥ põt hoc faceren
8ppriannt⸗ turã. Aliter eẽt dare vacuũ in vniuerſo. dare vel remittere.Quia ;̊ nccario cultlꝰ⸗
eat et maximũ.ĩmo totũ erit vacuũ.qꝛ ope pa homis arguit et ↄcludit deũ eẽ.⁊ ſilx
onittton ra homĩs ſunt vacua.qͥa de natura ſua meritũ homiĩs arguit deũ eẽ. Et iðo bo
teeocsdn ſunt capacia pᷣmij vel punitionis. Et ſi nũ argumentuʒ põt foꝛmari ex iſto. hõö
muinlu, eis hoc nõ det᷑ tunc manebũt vacua.et p̃t peccare. de eſt. Silr dicẽgo. hõ pt
jninlun tñ vacuũ eẽ ĩ natura ẽ impoſſibile.etiaz bñſfacere ⁊ hꝛe merituʒ ergo de eſt. Sic
n unbono⸗ ĩ mimis reb.qꝛ citi celũ deſcẽderet an/ & oꝑa homis inq;tũ hõ eſt.nccario cõ/
intnadlep q; hoc ꝑmitteret.Exquo ergo ĩ mimis cludũt aliquẽ eẽ maioꝛẽ ſupꝛa hominez
1 öbanitd reba natura nõ patit᷑.quomõ ĩ maximis qui ſitpᷣmiatoꝛ et punitoꝛ.remuneratoꝛ
um veden patiet᷑.ſicut ſunt oꝑa homĩs inq;;tũ hõ et retributoꝛ. , xoꝑiba homis
itonesbet eſt. Uñvidemus q; ĩ natura cuilibet rei oſtendit᷑ illequi eſt ſupꝛa oiem pᷣmi-/
wönmees coꝛreſpõdet qð ſibi ꝓpꝛiũ eſt. et ꝓpoꝛti/ atoꝛ et punitoꝛ.ẽ ſumme potẽs.ſumme
luncen onabileac debitũ. qꝛ nihil remãet vacu ſapies.ſũmeiuſtus. ¶ Titulus.lxxxiiij
gchnbili, um. ſed cuilibet rei coꝛreſpõdet ſᷣm ſua,ʒ W☚22 d recte
— naturã illud qð cxigit. Clt verbi gratia. CN 9recte
holiedi, Reba viſibilib coꝛreſpõdet ocul advi/ et debite remuncrãduʒ. et ad
aul dendũ reb audibilibo auris ad audien — Randum cuilibet opi q m
givn du reb intelligibili intcllecuus er ſic naturã ſnã ei debet᷑ neceſſeẽqoĩa ona
, de alijs. ⁊ hoc ẽ vt om̃ia iſta nõ fiãt fru/ poꝛdinent᷑. examinent᷑ diſcutiant acre
h Hoi rñ ſtra talia. Quare ergo non ſilr coꝛrũdet cteiudicent᷑ Aliter eẽt inoꝛdinatio ⁊ cõ
ne giti det aliqͥ ſ reba pᷣmialibo pᷣmiatoꝛ ad pᷣmiãdũ ⁊ pu/ sfuſio ĩ vniuerſo.qð natura non patitur
apan⸗ pᷣmiatoꝛ nitoꝛ ad puniẽdũ.⁊ reba iudicabilib⸗ iua Quia videmus ꝙ nobilioꝛ aĩa? icoꝛpe

humano q; in coꝛpe aſini.eo qꝛ ei debet
meritũ.pᷣmiũ ⁊ remuneratio.⁊ alterinõ
Debet᷑. Et qꝛ oꝑa hoĩs ſũt magis vł mi
nus remunerabilia.vel etiõ mag vl mi
nus punibilia.ſᷣm ꝙ cũↄplacẽtia maio/
ri vl miĩoꝛi fuerit facta.⁊ f̃ᷣm maioꝛe; vł
minoꝛẽ cognitõʒ.⁊ ſᷣm ꝙ fuerũt magis
vel minꝰbona.magis vel minꝰetiã ma/
la. Ideo ncceẽ qille qͥ debet pᷣmiare vel
punire.cognoſcat.diſcutiat ⁊ diſcernat
oĩia oꝑa hoĩs.⁊ ꝙ põderet⁊ ꝙ nullo mõ
poſſit falli.vt ſic recte ⁊ infallibilit᷑iudi/
cet. et hoc quãtũ ⁊ q̃le.⁊ vt oĩa recte ⁊ iu

ſttee iudicet.⁊ oĩa ſint ꝓpoꝛtionata.⁊ ĩ na

tura nihil inoꝛdinatũ ſit.qð eſſet ſi qdᷣli/
bet opus hoĩs nõ haberet qð ei debere
Oꝑtʒ pᷣ Et iõ neceſſeẽ.qꝙ aliqͥs ſit qͥ habeat ple-
miatoꝛ:ẽ nã ⁊ pfectã cognitiõem de om̃iba oꝑib

hꝛeoiĩm humanis.⁊ iaectapre viaent opa oia

ↄgnitõʒ totiꝰhũane nature.Silr ſciat ⁊ cogno/⸗
ſcat oẽs cogitatões⁊ deſideria hoĩm.ac
ctiã vᷣba.⁊ oĩa interioꝛa ⁊ exterioꝛa.⁊ q a
opꝰhoiĩis ſᷣm intẽtionẽ faciẽtis ẽ magis
vel minꝰpᷣmiabile vel punibile.ideo ne/
ceſſe ẽ vt ille qͥ debet eſſe pᷣmiatoꝛ vł pu/
nitoꝛ.pꝑfecte ⁊ clare cognoſcat oẽs inten
tiões ⁊ voluntates occultas oĩim hoĩm

rareſeu punire aliqð opꝰhominis.qꝛ to
tũ oꝛit᷑ ex intẽtõe ⁊ volũtate.Et iſtaẽ ra
dix⁊ oꝛigo remuneratõis ⁊ punitõnis.

O, vide mul operant᷑ Jõ neceſſeẽ ꝙ ſimul et ſe/
at omia mel etiã videat oĩa oꝑa oĩim hoĩm viuẽ
oꝑa ho / tiũ. Et ſilr etiã intentões ⁊ volũtates et
minũ ſił deſideria ac ᷣba.⁊ nõ ſolũ oĩm viuẽtiuʒ
ſegd oim pᷣteritoꝝ. Quia neceſſeẽ ꝙ nihil
obliuiſcat᷑ ſed ola retineat ĩ memoꝛia.vt
nõ ſit aliqd mimũ opꝰ.qð ñ habeat qð
ci debet᷑. Cogitemꝰ⁊ pẽſemꝰquãtũ eſiet
videre ⁊ cognoſcere oꝑa.cogitatõnes
volũtates atq; deſideria vniꝰhoĩs.a pn
cipio ſue diſcretõis vſq; ad finẽ vite ſue
2 płl duoꝝ.⁊ adhuc płtriũvel q̃ttuoꝛ.⁊
q̃d tũc miliũ miliũ: Siq̊ cogitemꝰ⁊ pẽ⸗
ſemꝰq̃t miliũ milia fuerũt hoĩm.⁊ quot
adhuc ſũt.⁊ qͥt milia miliũ fuerũt cogi /

tatões.tot miliu ⁊ volutates.vᷣba⁊ ope⸗

ra. ⁊ qd omibo ill de iure debetur. Ecce

,

go ſũme potes remũcratoꝛ⁊ punitoꝛ.qꝛ

S

poſſumↄcludere ꝙ ſapiẽtia ſciẽtia i

Citulus. xxxx 7. xxxVI. “ .

lius qͥẽ ſupꝛa hoĩem. neceſſeẽ ꝙ nõ ha⸗/
beat mẽſurã.⁊ ꝙ ñ hẽat ᷑minũ.Eſt sſũ
me ſapiẽs.ſumme ſciẽs.ſummecogno⸗/
ſcẽs.ac ſumme ⁊ ꝑfecte ac clariſſime oĩa
vidẽs.Sic g̊ oĩa nuda et aꝑta ſunt ocu
lis eius.⁊ nihil inuiſibile ẽ ĩ ↄſpectu eiꝰ.
Eſt&̊ iudex ſapiẽtiſſimꝰ.ſciẽtiſſimꝰ.nul
lo mõ fallibił.et ideoẽ eẽqꝛ hoc arguũt nie
et exigũt oꝑa homis ð eoꝝ natura inq;
tũ hõ eſt. Tlide & ſcientiã dei infinitã.la
tiſſimã ⁊ ꝓfüdiſſimã.qꝛ G̊ requirũt ope
ra homĩs vt recte ⁊ debite remũeret᷑ut
puniat. ¶ OQ/ ẽ etiã ſunmme potẽs.
Altulus. xxxxrr.
q ad remunerãdũ? punien
dũ nõ ſufficit rectũ iudiciũ. ne-,

reqͥ ri᷑ potẽtia.vt poſſit de factis dare et
retribuere cuilibet qð ei debet᷑.ac puni/
re qdᷣlibet opꝰ ſm ſuã exigẽtiã.⁊ illð qðᷣ
iuſte ẽ ſnĩatũ poſſit etiã exeqͥ. Et qꝛ oꝑa
hũane natxe ſt q̃ſi ĩfinita.iõ rerit᷑ ifinita
potẽtia ad remũerãdũ ⁊ ad puniẽdũ.et

etiã requirũt diuerſas maioꝛes ⁊ mino

res retributões ac penas.ſᷣm ꝙ oꝑa ſũt
magis bona vel magis mala. Jõ neceſ

es ⁊ volun ſeẽqlille qͥ eſt ſu hoĩem.nõ ſolũ oĩavi/
Alit ipoſſibile eẽt.ꝙ poſſet recte remũe

deat ⁊ cognoſcat ⁊ iudicet.ſʒ etiã ꝙ ha⸗
beat pleniſſimã ptãtẽ remunerãdi pu/
niẽdi.vt ſic nihil remaneat irremũeratũ
ſeu ĩpunitũ ex ꝑte ſue ĩpotẽtie.qꝛ als eẽt
aliqð inoꝛdinatũ ⁊ vacuum ĩ vniuerſo.
qð ẽipoſſibile.vt ſuꝑi pbatũ c. Eſt er/
Ime potẽs remũcratoꝛ? punitoꝛ.qꝛ iij.
exigũt oꝑa hoĩs inq;tũ hõ ẽ cui nihil

põt reſiſtere. ¶ O, etiã ẽ ſüme iuſtus.

Litulus. lxxxv..
Uia aũt nõ ſufficit hẽe ſcĩam et

ſapiam ad recte iudicãdũ et di-
ſcernẽdũ.ac habere potẽtiã niſi
etiã habeat bonã volũtatẽ ad h̊ rectevo
lẽdũ.Et ꝑ ↄſeqns ꝙ babeat ſũmã et re/
ctiſſimã iuſticiã.vt ſic velit iuſtiſſime ⁊
equiſſime dare cuilibet qð ſuũ eſt.⁊ ꝙ ei
debet᷑ ꝑ iuſticiã.nec ſit acceptoꝛ ꝑſonaꝝ
ſz retribuat ⁊ puniat ſᷣm merita: deme⸗/
rita.vt nullũ bonũ relinqt ñ remũeratũ
neq; nullũ malũ ĩpunitũ.Eſt iõ ncce ꝙ
hẽat iuſticiã ĩflexibilẽ ⁊ iuariabilẽ. incꝗ
uertibilẽ ⁊ imutabilẽ, alit oꝛdovniueri

q; ſciẽtia aut ſapiẽtia. ĩmo etiaz

t.
R

Ti.lxxx

lr

yenacot
ſtus remu
goigitoin
berofbinnt
ſaudement
nſitalqf
gilberſitin
feiuſus.
rüinchün
nio oſt
munoraruid
Nobirolit
Kingetamine
Cbinockon
benttcöpeſc⸗
nſtzcho
cüopehoinn
ſedcbitlpe
(Ona
Punttorctns

meioſin⸗
Debetrecti
nulidche⸗
Cpalesren
iubices c
miſenun
mis onpe

WUnin

imntipore
nuniſaini
ſtcii tl
ckglerſen⸗
nöpöteſe⸗
eb ſint e⸗
fetpotektat
Etyolunta
ltla cet ſup
mana no
ntinicn
iͤtlihoͤt
latoꝛs .

cinpoſſt

hoſeſte

Uneſceinc

Kigri)
Nni Ste
caniſineit
tapnſunen
tlohacnc
ſcüiiſin
drmnm i
Duniiipe
ſercnöäontte

hmmepoti

.
gicitneni
lit inoei
deftaisdrec
debekacpend
ſgeni tilo
c; Lgon
tointifina
Aaponidu
giores 1 mino
8fnqgohaſit
mal. Jonen
öſpcin⸗
a hetie
muncicip⸗
auincmügni
inecedloll
un igru
dbmie Ele A
Ger uliceg in
ibiainbi
fümeiuſnd⸗

e. .
athitſn
nndicicicn
Neadhnum
Parſinitd
35 nickint
manur .
iming
iti 7
S=

7

eaunniu

—

periret. q fieri nõ põt. Eſt ͤſumme in/
ſtus remũeratoꝛ ⁊ punitoꝛ.¶ Recolligẽé/
do igit᷑ oĩa dicamꝰ.qꝙ hõ inq;tũ hõ hʒli⸗

beꝝ arbitriũ.ꝑ qð facit opera meritoꝛia

ſeu demeritoꝛia. Et iõ neceſſe ẽ ꝙ i natu

ra ſit aliqͥs pᷣmiatoꝛ vel punitoꝛ. Et etiã
qꝙ iudex ſit ſüme ſapiẽs.ſũme potẽs.ſũ/

me iuſtus. Sũ me ſapiẽs.vt ꝑ ſuã igno-

rantiã nihil mancat indiſcuſſu; Sume

potẽs.vt ꝑ ſuã ĩpotẽtiã nipil maneat ir
remuneratũ ſeu ipunitũ. Sũm
vt ꝑ ſuã volũtatẽ coꝛruptã nihil mane/

ſme iuſtus

at indeterminatũ. Sed totuʒ qð libero

arbitrio eſt ↄmiſſum.ꝓfectã ⁊ ↄpletã ha-
beat recõpẽſaʒ.hoc aũt clamat totũ vni

uerſuʒ.cuiꝰhõ pᷣncipalioꝛ ꝑs exiſtit.Et

etiã opa hoim h̊ requirũt.ꝗᷓ volũt habe
re debitũ.ſ.penã vel pꝛemiũ.

¶ Oop necelſeſit ꝙ ſitvnus pꝛemiatoꝛ ⁊

punitoꝛ et nõ plures. nec niſi vn iudex.

¶ Citulus.lxxxvij.

nerabilia ſeu punibilia.⁊ hoc ex
vna et eadẽ radice.ſ.qꝛ ꝓcedunt
erx liberò arbitrio.qd ẽ vniꝰet eiuſdẽ na/

ture ĩ om̃iba homĩbo. Quia etiã oĩaopa
debẽt rectiſſime remũerari ſeu punirũet
nullũ debet relinqͥ.⁊ ſi eſſent plures pn/

cipales remuneratoꝛes ⁊ punitoꝛes ſeu

iudices.eẽt inoꝛdinatio ⁊ ↄſuſio maxi/

ma ĩ remunerãdo ⁊ puniẽdo.et oꝑa ho/
miĩs non poſſent recte pᷣmiari ⁊ puniri.
nec examinari⁊? iudicari. Uſi opꝑteret q;
tantã poteſtatẽ haberet vnꝰ ſicut alter.⁊
tantã ſciẽtiã ſeu ſa piẽtiã.poteſtatẽ ac iu/
ſticiã ac volũtatẽ ſicut alter.⁊ qðᷣ vnꝰſci
ret alter ſciret.⁊ ſemꝑ eẽnt cõcoꝛdes.ſʒ G̊

nõ põt eſſe.qꝛ ̊ repugnat nature ꝙ; plu/

res ſint.qꝛ ſi eſſent plures.⁊ qlibet habe
ret poteſtatẽ diſtinctã ab alio.et ſcientiã
et voluntateʒ.poſſent eſſe diſcoꝛdes.Et

etiã cẽt ſuꝑfluitas ĩ natura.⁊ ſic opa hu

mana nõ poſſent recte ſeu debite oꝛdia/
ri⁊ indicari.q

ſet impoſſibile ꝙ haberẽt qðᷣ eis debere
tur ꝑ iuſticiã.⁊ vniuerſũ eẽt inoꝛdinatũ
nec poſſet ſtare. Et etiã qꝛ libeꝝ arbitri/

um ellet eiuſdez ⁊ vnius naturei om̃ib

qꝛ oĩia oꝑa homĩs ſunt remu-

ix indicari.i¶ Sic ergo oꝑa homis in⸗
q;tũ hõ eſt.requirũt et exigũt tm̃ vnũ pᷣ/
miatoꝛẽ ⁊ punitoꝛẽ ac iudicẽ.qꝛ aliter eol

CTi.eee¶Que ſit remũeratio hois

homibo. qðᷣ eſt radix ⁊ oꝛigo retributio

nis meriti et demeriti.quia requirũt tiũ̃

vnũ et eundẽ retributoꝛẽ ac iudicẽ ⁊ nnö

plures. ¶¶ O, oncipalis remũeratio
homis inq;tũ homo.eſt intellectualis.
ſpũalis ⁊ inuiſibilis ⁊ nõ coꝛpalis.
— (Witulus. lxxxviij.
Nlia aũt oꝑa bomis ſunt remu
nerabilia ⁊ punibilia ꝓpter libe
rũ arbitriũ.qð eſt cauſa et radix
remuneratõis ac punitõis.Et cũ hõ ſit
homo ꝓpter libeꝝ arbitrium.⁊ ꝑ hoc ſe/
parat᷑ a beſtijs. Siłr cũ liberũ arbitriũ
ſit intellectuale.ſpũale ⁊ inuiſibile.⁊ nul
lo mõ coꝛꝑale.nec ſenſibile neq; viſibi
lei ſequit᷑ pncipalis remuneratio aut
punitio homĩs inq; tũ hõ eſt.debet etiiäs·
eſſe intellectualis.ſpũalis et inniſibilis. Hoĩſre
⁊2 nullo mõ coꝛꝑalis neq; ſenſibiliſ ned; munera
viſibilis.qꝛ remuneratio coꝛrũdet radi/ tio ẽ iui/
ci.q̃ nõ eſt coꝛꝑalis.poſtq; tota radixvñ ſibilis
oꝛit᷑ meritũ eſt ſpũalis.nec etiã remune
rare dz eſſe coꝛꝑale.qꝛ nullũ coꝛꝑale põt
cõpari ad intellectuale ⁊ ad ſpũale.neq;
oẽs res coꝛpales poſſent ſatiſfacere vni
rei opate homĩs inq; tũ homo ẽ. ſi iuſte
dz remunerari. Sic opꝰhois inq;tuz
hõ eſt.requirit remunerationẽ itellectu/
alẽ ⁊ ſpnᷣalẽ.⁊ ſiirde punitõe hoĩs inq;
tũ hõ eſt.qꝛ ſua pncipalis punitio ẽ ſpũ
alis.intellectualł ⁊ nõ coꝛꝑalis.Quia re
muneratio hoĩs dʒ recipi ĩ hoĩe.et eẽ in
hoĩe ⁊ nõ extra hoĩem.ideo eſt neceſſe Remũe
remuneratio homĩs inq;tũ hõ ẽtrecipi/ ratio dʒ
atur ĩ libero arbitrio a q̊ͥ oꝛit᷑ merituʒ.et recipi ĩ

neceſſe ẽ ꝙ ĩ libero arbitrio ſit capacitaſ libo ar

pᷣmij ad pᷣmiñ.⁊ ideo cũ libeꝝ arbitriuʒ bitrio.
ↄpᷣhẽdat volũtatẽ ⁊ intellectũ.ſequit᷑ ꝙ
pncipal remuneratio homĩis inq;tũ hõ
eſt. eſt in ipſa volũtate ⁊ intellectu. et per
ↄſeq̃ns tòta capacitas pᷣmij pncibalis.
Ergo totũ qð debet᷑ hoĩ inq;tũ hõ ẽ. eſt
ex ſuis oꝑibo in bonũ et remuneratõ vo
lüratis ⁊ intellectꝰ. Sequit᷑ criã ꝙ pnci
pale bonũ hoĩs inoztũ hõ c. ẽ bonũ ĩitel.
lectualez volũtatis.⁊ p ↄſeᷓns malum

hoĩs inq; tũ hõ ẽ.ẽ malũ intellect ⁊ vo/

lũtatis. Exinde ſeqͥt ꝙ diuitie ettheſau
ri hois inq;tũ homo ẽ.ſunt intellectua⸗
les ⁊ iuiſibiles.⁊ nõ ſenſibiles ꝑ aliquẽ
e ¾

CTitulus.lxxxixxc. De pꝛemio hbois ſin

Regnũ
2 dinitie
hoiſſüt
ſpũalia.

Nõ ẽ tẽ
poꝛgle

Bonũꝛ
malum
hois no
poꝛali.

tſiõe. Et ſicut dictũ ẽ de bono.ita ſiliter

nõ ceſt in pena coꝛꝑali Sic igit᷑ cõcludẽ

lectualis.ſpũalis ⁊ inuiſibilis.nec ꝑ ali/

ſenſum coꝛpalẽ. Et etiã ſequit᷑ ꝙ regnũ
ho mis tnq tũ hõ eſtẽ etiã intellectuale
⁊ nõ coꝛpalc.Et qꝛ libeꝝ arbitriũ abſti/
net vel abſtrahit a loco et tempoꝛe.et nõ
ſubijcit᷑ eis de natura ſua.nec ẽ temꝑale
neq; locale.ſequit᷑ etiã ꝙ bonũ hois in /
qᷓ;tũ homo ẽnõ eſt temꝑale neq; locale.
neq; dinitie homĩs ſunt temꝑales neq;
locales.⁊ ideo ſunt extra tpᷣs et extra lo-/

cũ.a ergo nõ fluunt a pᷣſenti in futuꝝ ne

qʒ; pᷣtereũt.ſed ſemꝑ manẽt in eodeʒ ſta/
tu.⁊ ideo eterne⁊ immutabiles.ac incoꝛ
ruptibiles ⁊ fixe.Et exinde ſequit᷑ ꝙ bo
nũ homls inq; thᷣi hõ eſt.nõ ↄſiſtit in ali
quo qð ſit ↄmune homibe⁊ beſtijs.⁊ iõ
nõ ↄſiſtit ĩ aliqua re qᷓ põt videri oculis
coꝛꝑalibus.neq; audiri.neq; tãgi.neqʒ
odoꝛari.neq; guſtari.neqʒ etiã imagina
ri ĩ aliqua re lata.lõga ſeu ꝓfunda.necex
tẽſq extẽſionecoꝛꝑali.Et ꝑ ↄſequẽs bo⸗
nũ hoĩs nõ ↄſiſtit ĩ aliqᷓ coꝛꝑali delecta

dicendũ ẽ de malo homis inq; tũ hõ eſt
q; ſuum malũ ſit aliq qð ↄmune nõ ſit
cũ beſtijs.Et ideo malũ homis inq; tũ
homo eſt. nõ cõſiſtit in aliqua reſenſibi
li ꝑ aliquẽ ſenſum coꝛpis.⁊ ꝑ ↄſequens

do dicamus.ꝙ pncipalis remuneratio
ho mĩs ⁊ etiã punitio inq; tũ hõ.eſt inteł

quẽ ſenſuʒ coꝛpoꝛalẽ appᷣhẽſibił. Quia

quale eſt liberũ arbitriũ.neceſſe eſt ꝙ ta/

. .

lis ſit remuneratio.et talis punitio.
¶ O, ꝑ pᷣdicta oĩs hõ põt certitudina/

luter cognoſccre qua lege debeat tenere.

Ti. xxx
Viy.

EZitulus. lxrxrit.
qꝛ remuneratõ pᷣncipalis ho
mis inq; tũ homo eſt. eſt intelle/
tualis.ſpũalis et inuiſibilis.et
nullo mõ coꝛꝑalis neq; viſibilis.vt iaʒ
ꝓbatuʒ eſt.ſequit᷑ neceſſario ꝙ om̃is lex
ſeu ſecia.q̃ ponit pᷣncipale bonũ hoĩs.et
pncipalẽ remuneratõem in rebo coꝛpali
bus. viſibilibo ⁊ ſenſibilib. ꝙ tal ſit mẽ/
doſa.falſa ⁊ deceptiua. et ꝙ illa eſt cõtra
hoĩem inq; tũ hõ eſt.ct tales hoĩes tenẽ/
tes talẽ ſectã ſeu legẽ ſunt decepti.⁊ que
rũt vanitatẽ ⁊ mẽdaciũ.⁊ oẽs ſunt pdi/
ti.et quicũq; inceꝑit talẽ legẽ.decipit ſe/

ſp̃m. ⁊ fit deceptoꝛ alioꝝ. Et oppoſituʒ

poſſumꝰↄcludere. ꝙ illa lex qᷓ ponit pn/
cipaie bonũ hoĩs.⁊ pncipalẽ remunera

tionẽ eiꝰ ĩ rebo intellectualibo.ſpũalib⁊

inuiſibilibo ac eternis.et q̃ magis clõgäi

tura coꝛꝑalibo rebo ⁊ a delectatõibo coꝛ
palibo. ꝙ talis lex ẽ ſctiſſima.veriſſima.

ac ſaluberrima. ⁊ talis eſt lex homĩs in/
q;tũ hõ eſt.Et ideo ſequit᷑ oẽs hoies
tenẽtes talẽ legẽ.ſunt ĩveritate.⁊ tdunt
ad vcꝝ bonnʒ.⁊ ad veras dinitias.etad
veros theſauros. Et ſequit᷑ ꝙ tał qͥ fun
dauit ⁊ inſtituit talẽ legẽ.q; fuit verꝰ.ſã⸗

ctus.pfectꝰ.ſine dolo ⁊ ſine fraude.dili /
gens bonũ homis iniq;tũ homo ẽ et co

Solte veꝝ bonũ hoĩs.Ex h̊ ſe’quit᷑
libet hõ põt certitudinalit᷑ cognoſcere
uã legẽ dʒ tenere.⁊ ĩ q̃ deheat viuere.
O opera homis dens nõ ſtatim r⸗e ⸗
munerat. neq; punit ſed expectat.
KRuulus. xrr.

Honigz gute
exlibero arbitrio tãq;ᷓ a radi/
ce. oꝛit᷑ meritũ vel culpa.et ex
merito ſequit᷑ pᷣmiũ.⁊ ex culpa pena.q a

ſi tollis libeꝝ arbitriũ.etiã tollis culpaz

et pᷣmiũ.penã ⁊ meritũ.nã totũ bonum
homis inq;tũ homo ẽ.eſt habere meri/
tũ.⁊ totũ malũ homĩs ẽ habere culpaʒ.
et ex meritis ſuis naſcit᷑ pᷣmiuʒ.⁊ ex cul/

pa pena.ideo quanto hõ plura hʒ meri

ta tãto etiã plura habet pᷣmia.et ſuũ bo)
nũ plus creſcit.Et ideo ſequit᷑ ꝙ nõ ſta Nõ ſta/

tim dũ bonũ opꝰeſt factũ.ꝙ finali retri tim pu/

butõe remuneret᷑.qꝛ tũc amplius hõ nõ nit᷑ vłre
poſſet hzẽe alia pᷣmia ſeu merita.ſed eẽt ſi mũerat᷑
nalis retributio.ſed qꝛ homo põt conti hõ.
nue accumulare merita.debet expectari
totalis remuneratio omniũ meritoꝝ vſ
q; in finẽ.vt ſimul remuneret᷑ de omni/
bus ⁊ totũ pꝛemiũ recipiat ſimul. Rur/
ſus etiã ſi ſtatim homo dũ habet culpaʒ
puniret᷑ punitõe finali.et pena ſibidebi
ta. ⁊ ſtatim fieret cxecutio et iudiciũ.iaʒ
eſſet totaliter ↄdẽnatus ⁊ ꝑditus.⁊ non
poſſet amplireꝑari neq; reſtaurari.Et Pctõꝛ ẽ
qꝛ hõ qᷓ;diu viuit ẽ ↄuertibił ð malo in expectã
bonũ.⁊ ð bono ĩ malũ ex ꝑte liberi arbi/ qus.
trij.⁊ ſi male oꝑat ẽ.pᷣt cognoſcer̃ culpã

(idiciponin

unli.
an cſital⸗

li

andliſiſ⸗
inhaoſſbi
ltſeogbon
ammali
nrilbenan
Oebetor men
pinutunpo

vtno
ſnian
mmichoenan

bmn nbin
iic punttoeg,
pnigt t

boniaad me
Cioctüne!
nbeigſre
leg igenebon
ſanin

A
b

Nc
icelbaun⸗
o Mad
ſinoginic
figobonu
Velſturoce

ongni

eauigiopil

cſeincoce
Pſtdinigiſg
hnirſc

fcdnereinh
Murgbüanar
Nupgtr
E Peps!
aherodep
natinchtün
hlltpriäm
ideoneceg
Eopemeſe⸗
falockliqn
tigmnkon
gnoeqnop
Mͤria locg
ſſſcpaiod

De perpeluitate liberi arbitrii

i xci.⁊

et malũ ſuũ.⁊ reuocariad bonũet h̊j nõ eret iſta ſepario locał. qꝛ mał debet᷑ ſeꝑa

oppen
dihenng F impoſſibile.ideo ipſeẽ expectãdꝰ.ſive tio a bonis.et bonis debet᷑ ſeꝑatio ama
Münennnn lit ſe ad bonũ opꝰ ↄuertere.⁊ relinq̃re v⸗ lis.et ideo deꝰqͥ ẽ pᷣmiatoꝛ et punitoꝛaac
lb hin am malã.Et hãc expectatõeʒ reqͥrit na rectiſſimꝰ inderx.dʒ ſepare finaliter iſtas
nugscie, tura liberi arbitrij.nõ ex merito.qꝛ einõ duas ꝑtes hoĩm ab inuicẽ maioꝛi ſeꝑa/
lemöen debet᷑ ex merito niſi punitio.ſed q; ex eo tiõeqᷓ poſſit eſſe. Et ideo qꝛ ſeꝑatio loza
maprin Pꝛobat cimutari põt ⁊ ↄuerti.Et ideo neceſſe lis maioꝛ q̃ poſſit eſſe.ẽ ꝙ vna ꝑs poni
terbonisi deü eſſe ẽ iudicẽ punitoꝛẽ eẽ miſericoꝛdẽ ad expe ſupᷣ omes celos ·et ſup omia loca.et alia
radig miſeri⸗ ctandũ. vt nõ ſtatim iudicet ac puniat. pꝓs ponat᷑ ĩ medio terre. Vñ circũferen Pꝛobat
—–— coꝛdem ac finalẽ ſniam det. q; meli eſt holeʒ ſaltia et centꝝ diſtãt ſũme.Et qꝛ mediũ ter infernũ
üiindt uari q; ↄdẽnari. Sic &̊ natura hoĩs exp reẽ centꝝ mundi.ideo vna ꝑs dʒ ibi ha eſſeĩ me
nketiin te liberi arbitrij exigit talẽ remunerato/ bitare.⁊ alia ꝑs hoĩm dʒ habitareſupꝛa dio tre
girſeſc⸗ rẽ et punitoꝛeʒ.qͥ neq; ſtatim remuneret circũferentiaʒ vltimi celi:. Et habitabüüut
amgn. neq; puniat ſtatiz. ſed ſemꝑ reſpiciat ad ibi ppetue. a⸗ tal habitatio ↄuenit vr
ientidg bonũ et ad meli homiĩs ipſius.⁊ ꝑ ↄſe q; ex ppꝛia natura. Itẽ qꝛ remuneratio
Etheni. q quẽs eſt ſüme miſericoꝛs.qꝛ ꝑcit: expe/ bonoꝝ open et punitio maloꝝ.dʒ fieril
onc ctat hoĩeʒ.ſi velit ſuã malã vitã relique/ diſtinctis locis ⁊ ↄgruis.ideo debẽt eſſe
Cerru. reet facere bonum. Duehabitates et due ciuitates ſepate
Anug Oy ex opio hois oſteditpuae eedn. oppoſite. Sic igit᷑ ex oꝑibo concludere
ni nin QClipales ciuitates. 7 ppetuas habitatõeſ poſſumꝰduas eẽ ciuitates pncipales e æ⸗
e . hoĩm. padiſum ⁊ infernuũ. ¶ Zi. xci. Bnernar Rahbitatoes oſen ab inicẽ diſti⸗·
— TWAATI&Dα g̊ ctas localiter. quaꝝ vna vocat᷑ adiſus
ante Wauis gutez; et altera infernd. In quan nag eſt ni
aol oẽs hoĩes ſint eiuſdẽ nature ſi veꝝ⁊ puꝝ bonũ homiĩs inq;tũ hõ eſt.
motiihtmi- et ↄueniant ĩ libero arbitrio. in alia nõ debet eſſe niſi malũ totũ hols
Ndaitan tñ qꝛ libeꝝ arbitriũ põt tẽdereꝛ ire ꝑ du et verũ malũ ipſiꝰ.In vna ſola pᷣmiatio
tipapenn as vias.et duo itinera ↄtraria et oppo- bonoꝝ opeꝝ.in alia ſola punitio ⁊ pena
hüplio ſita ad inuicẽ.qꝛ pᷣt ire ꝑ viã meriti ope maloꝝ operũ.Et ſic poſſumꝰcõcludere ria lo
nimükenn rãdo bonl grioz culpemale oꝑando eæẽ tria loca. Unꝰẽ loc bñ opandi⁊ me/ ca hoiʒ.
tbabornen vel ſtare ocioſe.et qꝛ meritũ⁊ culpa ſunt ritoꝛie vel male et culpabilit᷑.⁊ ĩ illo loo
baraihn⸗ vie repugnãtes ad inuiceʒnec pñt ſun ꝓ nũcſumꝰ. Alia duo loca ſũt remũera,/
znitztta⸗/, eſſe in eodẽ. Et exinde ſequitq homĩes tõis ⁊ punitõis.quoꝝ vnꝰẽ altiſſimꝰ.et
Spunhn pñt diuidi. ſepari.et eſſe ↄtrarij ac inimi aliꝰ pfũdiſſimꝰ Deloco vᷣo purgatoꝛij Infra
nugdilto. ci inter ſe qꝛ quidã pñt ire ꝑ viã meriti. alibi dicet᷑. cnzeropin hois in ti. clxiiij
ct quidã x. viaʒ culpe.Et qꝛ nõ ſunt niſi

utetöln t.
Ginalrennſ.

tpiushiti iſte
in i ſint
nopotati hi
chachn
nii nanorn
nortdeonc

iſte due vie in homib ↄtrarie.ideo ſota
natura hũana nõ põt diuidi.niſi in has

duas pꝑtes ↄtrarias.et ĩ has ↄgregatio/
nes.Et qꝛ ꝑs hoĩm q̃ ambulat ꝑ viam

q;tũ hõẽ.oſtẽdit imoꝛtalitas ⁊ ppetui /
bitrij.

tas liberi art Kitulus.xcij.

culpeet opeꝝ puniẽdoꝝ.ↄtrariat᷑ et ini · q;diu viuat acqᷣrat meritũ vł cupã.⁊ de
ilł nõ recipit retributões nec punitiões ma.

micat᷑ inq;tũ põt alteri ꝑti hoĩm.qᷓ am/
bulat ꝑ viã meriti et opeꝝ remunerãdo/
rũ.ideo neceſſeẽ ꝙ iſte due ꝑtes ab inui/

cẽ ppetue ſeꝑent᷑ tali elongatõe et diſtan

tia locali qua nõ poſſit eẽ maioꝛ.vt ſicut

elögant᷑ ꝑ volũta tẽ ⁊ culpã et meritũ elõ
gatõe q̃ nõ põt eẽ maioꝛ.ita etiã elõgent᷑

diſtãtia locali qᷓ nõ põt eẽ maioꝛ.Lalis
em̃ ſepatio debet᷑ eis ex eoꝝ ꝓpꝛia natu/
ra.Neq; ectoueniẽs remũeratio.niſi fi

.

dũ viuit. ⁊ oꝛdo vniuerſi nõ patit᷑ ꝙ ali
q̃d q;tũcũq; modicũ remaneat irremu/
neratũ neq; ipunitũ.iõ neceſſeẽ ꝙ rema
neat libeꝝ arbitriũ qð ſiat radix merito

rũ ⁊ culpaꝝ.vt recipiat debitũ⁊ rectã re

tributõeʒ ſiue punitõʒ.qð fieri ñ poſſet
niſi remanerʒ libeꝝ arbitriũ. Uñ cũ cul
gtiã ꝙ maneat libeꝝ arbitriũ ĩ q̊ẽ culpa

qm̃ ex oꝑib hoĩs inqᷓ;tũ hõ Infra ti
ẽ.naſcit᷑meritũ vel culpa.quib tu.ccx/
debet᷑ punitio vł pᷣmiũ.⁊ cũ hõ vlj.
Rõ pꝛi⸗

pa vel meritũ remanet pꝰ moꝛtẽ.ncc̃eeſt

Ratõ ſe
cunda

vel meritũ,⁊ cui debet᷑ punitio vl rerbu

tio. ⁊ ĩ qͥ ẽ capacitas pᷣmij vel punitõis.

qᷓ;diu nõ ẽ deſtructũ.ſʒ nulla res deſtrui

tur niſi ꝑ ſuũ pꝛiũ ̊ meritũ non põt de

ſtrui niſiꝑ culpã.neq; culpa niſi ꝑ meri

tũ. Si ; meritũ poſtulat pᷣmiũ.et qꝛ nõ
SIſtruit᷑ niſi ꝑ culpã eꝰ ptrariũ.ſequit᷑ ꝙ

qdiu nõ ẽculpa.manct meritũ⁊ pᷣmiũ.

et qũñ meritũ ſuſcipit pᷣmiũ.tũc ꝑficit᷑.qꝛ
vnũ ↄplet ⁊ ꝑficit aliud. Et ſic ſequi᷑
meritũ hoĩs inq; tũ hõ eſt.ẽ ꝑpetuũ qᷓn/

tũẽ deſe. nec põt deſtrui niſi p culpa.ſʒ nitũ.et eſſe ĩ pᷣmio velĩ pena.Nec eſt da/

culpa nõ põt eſſe qdin meritũ ẽ.tñ me/

vbi pᷣmiũ ẽ.nulla põt eſſe culpa.ergo ad

huc ſequit᷑ ꝙ pᷣmiũ eſt ꝑpetuuʒ. ⁊ p oſe/

quẽs libeꝝ arbitrin ĩ quoẽ meritü. Si/
milit᷑ qꝛ culpa nõ põt deſtrui niſi ꝑ meri

pao.nec delet.ĩmo eã ↄplet et ꝑficit.qꝛ pe
na ei debet. et hoc ſuũ ↄplemẽtũ.iõ dũ
cCulpa recipit ſuã penaʒ.nõ deſtruit᷑ſed

tuʒz. qꝛ pena ſeu punitio nõ deſtruit cul/

imo manet.⁊ ẽ ↄiũcta cũ pena ſicut ma/

teria cũ ſua foꝛma et ſuo ↄplemẽto:Da/

re em̃ debitã penã nõẽ deſtruere culpã.

qꝛ culpa ⁊ punitio ↄcoꝛdãt.qꝛ vnuʒ nõ

põt deſtruere aliud. Culpa em̃ nõ delcc᷑
niſi ꝑ veniã.⁊ venia nõ debet᷑ niſi merẽè/
ti ⁊ petẽti eã.⁊ nullus meret᷑ veniã niſia
culpa habeat abſolutõem.⁊ ſemꝑ impu

tat᷑ donec ꝑↄtrariũ expellatſ.ſicut gene
rata ẽ culpa volẽdo.ac ſic volũtarie itra

nit ⁊ libere cũ ↄplacẽtia. ita nolẽdo.diſ⸗

ne illo qͥ punit᷑ ergo ſi punitio põt eſſeꝝ
petua.liberũ arbitriũ põt eſſe pꝑpetuum
qðð punit᷑. Sicut em̃ ſequela infirmita

plicẽdo.libere ac voluntarie expellat᷑. et
etiã odio habeat᷑.⁊ tũc veniam merebit᷑

Aliter ſemꝑ manebit culpa.⁊ imputabi
tur.et ideo põt eſſe ꝑpetua.⁊ maxime.qꝛ

nõ põt poſt moꝛtẽ deleri.et ꝑ ↄſequens
libeꝝ arbitriũ ẽ ꝑpetuuʒ.¶ Itẽ punitio
manet q;diu culpa manet.qͥa punitio ñ

deſtruit culpã.ſed punitio nõ põt eſſe ſi/

tis manet q;diu ipſa infirmitas manet.

et infirmitas manet q;diu eiꝰ cauſa ma/
net.ita punitio et pena.q̃ eſt doloꝛ ac ſe/

quela culpe.manebit q;diu culpamane

* D
—R

ctiã culpa ꝑpetua. qꝛ tãdiu aliqd durat

oꝛi cõicatũ et ẽ vltima ? finalꝰ
Jopleĩ ſcia hois 2

bit. Sile eſt de merito ⁊ pᷣmio.qꝛ tãdiu
manebit pᷣmiuʒ qᷓ;diu manebit meritũ.
ſed meritũ põt ſp manere.qꝛ nõ deſtrui
niſi ꝑ culpã. Sed ſi pᷣmiũ ſemꝑ manet.

ſemꝑ etiã manebit illeqͥ pᷣmiat᷑.qꝛ pᷣmiũ

elſe nõ põt ſine pᷣmiato.ſed hocẽ liberuz
Arbitriũ.ergo libeꝝ arbitrium põt ſenq
manere.⁊ ſemꝑ manet.⁊ ẽ ꝑpetuũ.⁊ nac

tura ſua eſt talis. Oꝛdo ergo eſt.ꝙ libeꝝ

arbitriũ vel bñ opat᷑.vel male.vel eſt oci

oſum. Et exinde ſequit᷑ pᷣmiũ ⁊ meritũ.
culpa et punitio.Et ſic neceſſe ẽ liberuzʒ

arbitriũ ĩ eternũ manere pᷣmiatũ vel pu

re aliã viã mediã ꝑ quã poſſet ambula/

. — . ⸗ .
, 3. . . 2 . „ 2
4 4 . .
e 4 „1 Ri „* 8
— . .

.„
Xðð

re vel fugere.¶ Ecce igit᷑ q̃liter hõ inqn/ Cõeclu/

ſum libeꝝ arbitriũoſtituũt.⁊ ꝑ ↄſequẽs
aĩa homĩis ẽ immoꝛtalis ⁊ ꝑpetua.et xi

uẽs moꝛtuo coꝛpe.i¶ Tractareaũt ð foꝛ
ma et qualitate pᷣmioꝝ et penaꝝ.⁊ ð foꝛ/

ma iudicãdiĩ ſpeciali.nõ ẽ pᷣCGſentis intẽ/

tiõis.ſed ſufficit generalit᷑ oſtẽdiſſe ea q̃ᷓ
dicta ſunt de hoie⁊ de deo. Oſtẽſum eſt
ctiã.qualiter compando hoĩeʒ ad aligs
res p differentiã liberi arbitrij.naſcitve

ra ⁊ magna cognitio de homie⁊ deoꝑi
bus eius.que ducit nos ĩ cognitõeʒ dei
infallibilẽ 2 ꝓppinquã. Et ĩ iſta dꝛña ge/
nerali liberi arbitrij.fundat᷑ tota cogni/
tio de homĩe inq;tũ homo eſt i generali.
Optimũ eſt ergo ſe exercitare ĩ iſta ↄꝑa/

tione differentiã generalẽe.
¶ De ↄbatise homis ad om̃s res trinʒ
graduũ inferioꝝ. ſitiaz ſpãlẽ
modũ dif

crẽdi ſingularẽ.nulli rei iferi-

—

aholis. (Titr

Oſtqs viſum

Eẽ ðᷣ ↄpatõe hoĩs ad alias res
pdraʒ modũ differẽdi gene
rTalẽ.qͥ erat ꝑs ipſiꝰↄpatõis.ex qᷓoꝑatõe

ſcdᷣaʒ pteè iſti ↄſideratõis.q̃ ẽ ð ↄpatiõe

hois ad alias res penes dẽqʒ et moduʒ
differẽdi ſpãlẽ.Et iſta ẽ final⁊ vltia cõ/

oꝛtꝰẽ magnfructꝰ. nũc reſtat ↄſiderare

patio de extrahit᷑ vltimꝰfruciꝰa final.

tm hõ eſt. er ꝑteliberi arbitrij oſtẽdit᷑ cla dit.li ar
riſſime eẽ imoꝛtal et ꝑpetuꝰ.⁊ ꝑ ↄſeq̃ns
intellect? voluntas ſũt ĩmoꝛtales.qͥ ip moꝛtale

bi. eẽ im

1„

S S=

tinnſen
hoienotut.
hueii

Pyaliqni
ſiti
Pzniqvi hut
ohzala E
ſionenitbon
tdignntat
ſanigialak
boꝛcs rbe
gentictign

el aiclln

*

(dippülis

Sr⸗

i anzſälier

noc'noeg

ece Oescn

ſugs dignita
(öo109
noolliotalis.
cognoſctſe

baecöhet.

(päti vaer

io gideſ⸗

n

(ſcütiͤ

woðdige
(caͤtüſpſe
noblltate
ofſibo ſel

t adignitnte

hti ugcine
Rly dintme,

Oognitel
orckaccep
Utonipalte
Kcognoſcit
Ooſcit g
feiduoc

lgrer diſce

ini

*
nödch
üſenonme
pniktaini

mmumpö:n.
epcnit,
awtiglie

Amicnickan
Pudg meti
nertſcelben
kötininin
pcna rctde

ipoſctanh„

„8

gliaſ res iffert ab glio. q
5ʒz aliquã dignitatẽ ſuꝑ aliũ. et ifra aliũ

iis dena

hois ad

2 , „
1 1 .
.. SDS S . . . .V

Sdito. a qlibet grady differt ab alio. q

graduʒ. Silr vng res differt ab alia. qꝛ

„ —

pʒ aliquã naturã.aliquã pfectõem quã

nõ bʒ alia. Et tal moq differendi nõ ſo
lũ ↄuenit homĩ ſed om̃ibo. Sicut el hö

babʒ dignitatẽ ſup alias res ita alieres

hñt dignitateʒ ſup res alias inferioꝛes.
ſicuti aialia hñt dignitatẽ maioꝛẽ q; ar ·
boꝛes.⁊ arboꝛes q; lapides. ⁊ auꝝ q; a-

gentũ.et ignis q; aqᷓ. et ſol q;ᷓ luna. et lu

totũaplemẽtũ hoĩs.⁊ ſic erit ↄpletadö ⸗
Benera hoiĩe noticia. ¶ Pꝛia em̃ dꝛna ⁊ pin mo
dus differẽdi fuit generał et cõis.⁊ fuit
p hꝛe.⁊ iſte modꝰↄuenit oĩb reb ⁊ oĩibꝰ

.

7 autẽ dicta dza hoĩs ad aliaæ
rres magis clare videat᷑ cõſide/
Arabimꝰqnq; ρoꝛdiatos qͥ int

ſe ↄtinẽt᷑ ĩ pdicto mõ differẽdi.vel ſunt

colligati cuʒ eo. Pꝛim gradè.ſ. hĩe ali/
quã pfectõem.vel hẽe eſſe.vel viuere ⁊ c.

Bcds ẽ cognoſcere ſe hẽe.⁊ cognoſcere

etiã qͥd alia habẽt. Terciꝰgradus eſt co
gnoſcere. ꝙ a ſeipſo nõ hʒ hoc qð hʒ.ſed
ab alio hʒ ⁊ accepit h̊ qð hʒ.⁊ ꝙ alie res

OQuartus grad ẽpoſſe querere⁊ ĩueni/

et a q̊ alie res acceperũt h̊ qð hñt. Qui/

4 tIus grad“ẽ poſſe tenere illuʒ a q̃ͥ accepit
kälierhoii i Speabl na & ſtella. ¶ Dz vn al; mod differ? du inuẽerꝰẽ. et regratiari illi ĩdeſinẽter.et
tbimokictchele dea hoiſ di ſpalis.qͥ ſolũ ↄuenit homi.pꝓ quẽ mo po ſſe habitarecũ eo inſepabilit᷑. Pꝛimũ
at s i ad aliaſ duʒ ſpãliter hõ differt ab omibo. Et iſte graduʒ habẽt oĩa q̃ ſunt.ſ.hꝛe.qͥa q̃libet
timnortales i n modꝰnõ ẽ ꝑ hꝛe ſed ꝑ cognoſcere ſe ha⸗

Vütt obotis

tppenuan
mmeaitöfe

Epenar.töſo⸗

eßſennsinti/

Uroſtisiſeag .
dedOfinntt .
inbiri nir
debemie Nlg
6Sicogttsgf
Etiifaing⸗
mdatwtncn
Mockiectnd.

mumrilloes
5
Vofsfoni

nn;

Fenulireikc

Poisgallihſ⸗
Nüdifit
je ecnrnit
sgi

— =

—
=ẽ,
— — =2

,

—
— —
2 —

—
=
—
— — —
— =
— —
— —
S

w.

bere. Oẽs em̃ res inferioꝛes hoĩe habet
ſuas dignitates. ac ſuas naturas ⁊ pfe

ctões a ſuo ↄditoꝛe.et vna płqᷓ; alia.⁊ ẽ

cognoſcũt ſe hꝛe.nec pñt cosſcere ſe ha⸗/

nobilioꝛ alia.ſed tñ q́;uis habeãt.tũ nõ

bere qð hũt.nec qͥd eſt illud qð hũt.nec

quãtũ valet. nec cognoſcũt ſe eẽ ĩ ilo 5/
AQIu ĩ q̊ ſũt.neq; in ila dignitate neq; pul
critudie ĩ q̃ ſüt Quia aĩalia bꝛuta nõ co
gnoſcũt qntũ ipſa acceperũt vltra arbo

res ð dignitate.neq; arboꝛeſ cognoſcũt

quãtũ ipſe acceperũt pł de dignitateet
nobilitate q; lapides et elemẽta. et ſic de
ofibo. ſed ſolꝰhõ hʒ hoc ſpãliter. etacce
/ pit de ſuo ↄditoꝛe ·ꝙ ñ ſolũ hʒ excelletiã

et dignitate; ſuꝑ omia alia.ĩmo accepit

ber illud cũ quo põt cognoſcere ſe hẽe taleʒ
„dignitatẽ. DHõ ⅝ nõ ſolũ plus⁊ maioꝛeʒ

dignitatẽ habet. ſed etiã cognoſcit ſe ha/⸗
bere et accepiſſe plus et maioꝛem digni
tatem q; alie creature. Et ſic habet pł.
et cognoſcit plus ſe habere.et etiam co/

gnoſcit ꝙ alie res nõ cognoſcũt ſe habe

re id quod habẽt.et cognoſcit ꝙ ipſe ſo/

lus eſt qui cognoſcit.et ſuã excellentiã ⁊

gliaꝝ reꝝ.Accepit etiã ſolus ꝙ; põt iudi
care⁊ diſcerner̃ int᷑ melioꝛes res ac peio

res.nobilioꝛes ac vilioes.

nent᷑qnq; grad ad inui fi⸗.
(ETitulus. xciij.

¶O, in iſta dꝛñtia ⁊ mõ differẽdi cõti/

