mẽ nouũ acqͥrit.⁊ q̃nto magis illud no/

men creſcit.tãto magis res extra ſeipam
creſcit. Nomẽ aũt acqͥrit᷑ ex oꝑibo q̃ ap/
parent ⁊ vident᷑. Qñ em̃ oꝑa ſũt bñ fa/
cta. neceſſario ex eis ſetur honoꝛ laus

Deacqͥ fama ⁊ glłia.cũ attribuant᷑ ⁊ debẽt attri⸗

int nomẽ hui illi cuieſt illud opꝰbñ factũ.⁊ tunc

res illa cuiꝰeſt opꝰ⁊ cui attribuit᷑ acqͥrit
ſibi nomẽ nouũ ex tali opere.Acqͥrere ̊
nomẽ ẽ acrere nouũ honoꝛẽ nouã lau/
dem.⁊ nouã głiaʒ ⁊ famã nouã ex ꝓpꝛi⸗/

acqᷣri vel eſtres vel eſt nomen. et

is opib.Et qꝛ opꝑa pñj eſſe bñ facta vel
male facta.iõ ex opibo pᷣt acqͥri nomẽ bo

nũ vel nomẽ malũ.Quia ſicut ex oꝑib⸗

bñ factis de neceſſitate ſeͥt᷑e honoꝛ laus Exopi

⁊ glia.ita ex oꝑibo malefactis ſeqᷣtur de/ bacqri
decus vituperiũ ⁊ inhonoꝛatio. Unde tur no/

iſteẽ oꝛdo. qm̃ res pmo eſt. ⁊ deinde dat᷑ mẽ bo

ſibi nomẽ ꝓpꝛiũ ĩpoꝛtãs ⁊ repñtãs ⁊ ſi num
gnificãs illã rẽ diſtincte ⁊ determinate.
vt vᷣbi gra.pmo hõ ẽ⁊ deĩde dat᷑ ſibi no
mẽ ꝓpꝛiũ.Etiſtud nomẽ nõ dat᷑ ꝓpter
oꝑa bñ facta.qꝛ añ noĩs ꝓpꝛij ĩpoſitõeʒ

nõdum homo operatus eſt aliqð opus NHota
bene factum.nec male factum. ſed ſigni pulceri
ficat rem nudã ſine oꝑibo.Et iõ habere mũ exẽ/

iſtud nomẽ nõ eſt acquirere honoꝛẽ.nec plum
laudẽ.nec głiam nec famã.ſʒ poſtea ho/
mo ꝑ curſum vite ſue oꝑatur bona oꝑa
bñ facta.⁊ tũcacqͥrit honoꝛẽ ⁊ laudeʒ et

gliam ⁊ famã ꝓpf oꝑa.⁊ acqͥrit nouum

nomẽ ꝓpter opus.⁊ ſᷣm naturã oꝑis a
quirit nomẽ.⁊ ex młtis oꝑibo młta noſĩa

Et oĩa iſta nomia acquiſita ex operitꝰ

cõiungunt᷑ cum pᷣmo nomiĩe ipſius rei.
qð erat nudum ſine honoꝛe ſine fama.⁊

ſic pᷣmũ nomẽ efficit᷑᷑magnũ ⁊ honoꝛa/

bile ⁊ laudabile et fſamoſum.⁊ creſcit in
nobilitate.in honoꝛe in fama in laudeet

in gloꝛia ppter opera rei cur eſt. Si er/

go a pncipio nomẽ rei eſt ſine honoꝛe ſi
ne laude ⁊ ſine fama.ſed poſtea ꝓpt᷑ oꝑa
tiones rei cuius eſt ipᷣm nomẽ creſcit et
efficit᷑ magnũ in honoꝛe in laude in fa/
ma.⁊ tãtũ qᷓntũ creſcũt oꝑa bona tatuʒ
creſcit nomẽ rei in nobilitate ⁊ in digni⸗
tate.⁊ opꝑa illius rei a pncipio vſq; ad fi/
nem impoꝛtant᷑ poſtea pꝑ illud nomen.⁊
dum illud nomẽ audit᷑ intelligunt᷑ om/
nia opa ſua. Ita ergo res duʒ operat᷑ fa

cit creſcere ſuũ nomẽ ⁊ dũ mag opat fa
cit ipᷣm magis creſcere.quia nomen ſe⸗
quitur rem. Et ideo quiappter bñ facta

opera de neceſſitate ſequitur honoꝛ.lauſ

gloꝛia. fama. ? iſta ſunt exterioꝛa ⁊ extra

rem. ſicut nomẽ etiã eſt extra rem non
eſt ipᷣa res.ideo ipᷣe honoꝛ ipᷣa laus⁊ glo
ria ⁊ fama coniungunt᷑ cum nomie ipᷣi/
us rei.et per ipſum nomẽ ipᷣa res imple
tur honoꝛe.laude.gloꝛia ⁊ fama.Uñ cũ
honoꝛ.laus.głia et fama que ſequũt ad

un Ktpofe
m eploib
hole bergee
ai lnee

ſontoportt
magspon
manſaücs
vcöißafe⸗
ſrdeißan
freit ſetn
ſama deben
pet geſe
gera⸗Ou
ſedehono⸗

opeenoo

iöm nom
ciöm no

landenge

mancrein.

denk voi ⸗
paret 1
iglibdebe
Tipz nom
honorlan
deberdarl
Ohafacit
ütißn

omen fonoſum
ic' d gron
Piicitae moidſe
ſat

felanse
bpmüg.
chiickh
ntc
honin
fite he
uthan
inoiei⸗
Etcäſot
ohebfife
nctiöe⸗
turedif
lauoge⸗
bſifnetn
1deodel

lule Et
Gazoie

„*

beſttifmn opera nõ poſſint intrare ĩam rem cui 2 nullũ nomẽ creature de ſe dz honoꝛari
taehinih ſunt oꝑa.⁊ ipſa res nihil habeat extra ſe laudari. gloꝛificari. Et ſeqͥtur vlteriꝰ ꝗ;
naſenen magis ꝓpinquũ magis familiare q́; no hoc eſt ꝓpꝛiũ ſoli deo.ſcʒ acquirere no/
gifbanimt men ſuũ qð impoꝛtat totalẽ ipaʒ rem. et men veri honoꝛis ⁊ laudis ⁊ gloꝛie. Et
tfigistind⸗ pꝑ qð ipᷣa res vbicũq; poꝛtat᷑.imo pᷣqdica ꝑↄſequẽs cõcluditur ꝙ deꝰ oꝑatur om/
Cnoate Dtn tur de ipa in recto qð nihil aliud exteri· nia extra ſe ꝓpter ſuũ nomen. ſcʒ vt ĩple
chrdaicedi i, facit.ſeqtur ꝙ ipᷣe houoꝛ ipᷣa laus.glłia ? atur om̃i vero honoꝛe vera laude gloꝛia
rniinin fama debent᷑ noĩ ipᷣius rei.eo qꝛ ißm no et fama. vt ſit magnum magnificum.
etdamnie. mẽ pᷣt creſcere ⁊ impleri de honoꝛe ⁊ lau honoꝛabile ⁊ gloꝛioſum.ſfamoſum⁊ lau
Nicedtdn de⁊c. Quia & ipa res nõ p̃t creſcere inrra dabile. vt poſtq; nõ poteſt creſcere intra

ſe de honoꝛe nec delaude nec de fama.et

ſe. creſcat exterius in ſuo nomie Et ideo

ſequitur ꝙ ſicut oꝑatur omia ꝓpter ſui

Sckiqu fe ꝙ ip̃ᷣm nomẽ creſcat impleat᷑ honoꝛe. honoꝛẽ laudem ⁊ gloꝛiã.ita oꝑatur om/
nn igini laude ⁊ głia ⁊ fama.vt poſtq; nõ poſſũt nia ꝓpter ſuũ nomen. Et ꝑↄſequẽs ſeqͥ
böttn in manere in ipa re: remaneãt in ſuo noie ? tur ꝙ idem eſt opari ppter ſuũ nomen.
narbennin dent᷑ noĩ ſuo.Ecce ̊ oꝑa exeũt are⁊ ag ⁊opari pter ſuam laudẽ⁊ gloꝛiã ⁊ ho⸗)
nißinis parẽt ⁊ videntur exterius.⁊ exoꝑibus noꝛem. Et ideo neceſſe erit ꝙ quicquid
— talibo debet᷑ honoꝛ laus qᷓ ſunt exterioꝛa fiit vel fieri poteſt ĩ toto vniuerſo ſiue bo
nmerllgn ⁊ ipᷣʒ nomẽ rei eſt exter apparet.ideo num ſiue malũ vVeniat ad honoꝛẽ 7 lau⸗
* honoꝛ laus fama⁊ glia q̃ ſequũt᷑ ad opa dem ⁊ gloꝛiã noĩs ſui.Etiã q cquid iaʒ
aniet debẽt dari noĩ ipᷣi rei oꝑantꝭ. Ergo iſba coõcluſuʒ eſt ⁊ dictũ eſt de honoꝛe dei. cõ
chhhnten opa faciũt exteri creſcere iᷣm nomen.⁊ cludi ⁊ dici põt de ſuo noĩe.
ananeg faciũt ipᷣm nomẽ honoꝛabile laundabile nomen dei exoꝑpiba acaſitu reſpt
neh -Homen famoſum ⁊ glioſum ⁊ bñdicendũ.Jpʒ cit ſpꝑ verã vtilitatẽ hoĩs ⁊ cõmodi
nienſut alic?ou, aüt nome pt dnobo modis creſcere. Pꝛi KTitulus, cxco..
nmeſinefmmu plicitcre mo in ſeipᷣo.ſcʒ dũ creſcit ⁊ implet᷑ hono Uoniã auteʒ iam declaratũ eſt Ti. clxx
ugnithan ſcit re laude głia ⁊ fama ppt᷑ oꝑa.⁊ iſtud eſt honoꝛ verus ⁊ vtilitas vera xi. ⁊.titu
ſumsolith bpᷣmũ crementũ. Secũdo creſcit nomẽ·ſint ita colligata ꝙ non poſſunt lo. clxxx
fmmuinuutt cũ iã eſt plenũ in ſe.qũ młtiplicat᷑ ⁊ dila ſepari.ita ꝙ verꝰ honoꝛ dei reſpicit ſem/ xiij.
nabf Sie tat᷑ ⁊ extẽdit᷑ ꝑ plures hoĩes in coꝛdibꝰ per veram vtilitatẽ nõ ſuã ſed alterius.
Ctitebennel hominũ Et S ꝓpr oꝑa bñ facta q̃ appa ⁊ vera vtilitas reſpicit ſemꝑ verũ hono
lpokappkan rẽt. neceſſario ſeqͥtur vᷣe honoꝛ laus glo /rem.ideo verus honoꝛ dei ſꝑ reſpicit ve
wonigtil ria ⁊ fama rei cuiꝰ ſunt oꝑa q̃ ↄiungunt᷑ / ram hois vtilitatẽ.⁊ vera hoĩs vtilitas
Anbotk inc⸗ cũ noĩe ipᷣiꝰ rei ⁊ faciũt nomẽ magnum. ſempꝑ reſpicit veꝝ honoꝛẽ dei.Et qꝛ om
ubonn tin; Et cũ ſołꝰ deꝰ oꝑet᷑ oꝑa bñ facta.⁊ om̃ia nia q ꝑtinent ad honoꝛẽ dei ꝑtinent ad
uerindigt⸗ oꝑa bñ facta ſint ipſi dei.qꝛ oĩs creatu/ ſuũ nomẽ.⁊ ſuũ nomẽ exteri acqritur⁊
orſce ra eſt ipi dei opꝰ.⁊ ꝑ ↄñs om̃e opꝰcrea/ ↄſtituit᷑ ex oĩib oꝑibo qᷓ̃ ꝑtinentad hono
iladnomen ture bñ factũ eſt opꝰdei.ſeqtur ꝙ honoꝛ rem ⁊ laudeʒ ⁊ gloꝛiã.ideo etiã ſeq tur
ueligont,a laus gloꝛia ⁊ fama q̃ ſequũt᷑ ad oĩg oi ſuũ nomẽ ex opibo extra ſe acqſitũ ſo re⸗
dlzc bñ facta oĩm reꝝ.vᷣe ⁊ veriſſime dei ſunt ſpicit vtilitatẽ hoĩs verã. Quia cm̃ de
inigoot 2deo debent yere dari. ⁊ nulli alteri rei. oĩa fecit ꝓpter homĩs vtilitatẽ.⁊ cũ no/
v no Solum Et poↄñs ſobipe debʒ acqrere nomẽ ex men dei acqͥratur ex oꝑibus que facit ex
pentite nomẽ dði oꝑibo oĩb bñ factis.⁊ ſolũ ſuũ nomẽ de tra ſe.ſeqtur ꝙ etiam ſuũ nomen ptinet
W dz creſce bet creſcere in vniuerſo in vero honoꝛe ad homis vtilitat mo de tanto nome
mmuimn rei mu/ laude gloꝛia ⁊ fama in dignitate ⁊ nobi dei acquiſitum magis pꝑtinet ad vtilita⸗/
mumin do litate.Et ꝑ ↄñs oĩs honoꝛ oĩs laus ois tem homis.de quãto ſuum nomen exce
iörlun glia ⁊oĩs fama ĩ vᷣitate oĩm opeꝝ bñ fa/ dit oẽs alias creaturas. Pł g ꝓficit płꝰ
en gißi/ ctoꝝ noĩ ipᷣ dei dñt dari.Et iõ ſolũ ſuũ valet ⁊ plus eſt vtile nomẽ dei homini.
n gſnhe nomẽ dz eſſe honoꝛabile. laudabile.fa⸗ q́; omnes creature ſimul. Et plus valet
i moſum.glioſum.magnificũ ⁊ bñdictũ. nomen dei qᷓ oẽs creature.quia nomen
atitt L D

4

Nomen
dei vtile

eſt hoĩ

Nomen
oĩpoten

tis
Dñi
Inſti

Boni

tis

Sapien

C

dei reſpicit deũ. ⁊ de directo ⁊ pncipalit
ad ipᷣm ꝑtinet.⁊ eſt magꝭ ꝓpinquũ ei qᷓ;
oẽs creature.Creature ⁊ oĩa ꝗq de oꝑa
tur ſunt ⁊ fiunt vt dei nomẽ cõſtituat᷑ et
acqͥrat᷑.⁊ poſtea ipᷣm nomẽ dei ↄſtitutuʒ

1 acqᷣ ſitũ.facit ⁊ cauſat totã vtilitatẽ ho

mĩs.Si eĩ de nihil oꝑaret᷑ extra ſe.nul/
lũ nomẽ acqͥreret extra ſe. Quia &̊O nomẽ
dei reſpicit verã vtilitatẽ hoĩs.⁊ cũ ve⸗
ra vtilitas hoĩs ſit vt amet ⁊ timeat deũ

honoꝛet ⁊ laudet ⁊ gloꝛificet eũ.ſperet ?⁊

ↄfidat in eo.credat ⁊ obediat ei.vt ſcʒ fi

at ⁊ naſcat᷑ in hoĩe amoꝛ dei.timoꝛ dei ?

ſpes elꝰ.ↄfidẽtia in deo ⁊ fides ⁊ obedi/
entia ⁊ totalit᷑ hõ vniat᷑ deo.ſeͥtur ꝙ no
men dei acqͥſitũ exſuis oꝑibo ſꝑ reſpicit
ad iſta ſupꝛadicta.ſcʒ vt ꝑ nomẽ dei ge⸗/
neret᷑ in hoĩe amoꝛ dei ⁊ timoꝛ dei.ſpes
⁊ ↄfidentia.fides ⁊ obediẽtia.Jõ hoc ſe

qtur ꝙ totaliter debet eẽ nomẽ dei extra

ſe ↄſtitutũ ⁊ acqͥſitũ vt poſſit cauſare in
hoĩe ⁊ generare amoꝛẽ.timoꝛẽ.ſpem.ↄfi

dentiã.fidẽ ⁊ obediẽtiã.git᷑ qͥcqd ꝑti/

net ad nomẽ dei.ptinet ad timoꝛẽ vel a/

moꝛ?ẽ vel ſpem vel ↄfidentiã ⁊c.Et etiaʒ
nomẽ dei acqͥſitũ.dʒ eẽ nomẽ amoꝛis.ti

moꝛis.ſpei.ↄfidentie.fidei.⁊ obediẽtie.
honoꝛ is.laudis ⁊ głie.vt ſit ꝓpoꝛtiona
tũ ⁊ ↄueniens hoĩ ad eiꝰ vtilitatẽ.Et iõ
vt nomẽ dei ↄueniẽtiſſime ⁊ cõgruen/

tiſſime ↄſtituat᷑ ad verã hoĩs vtilitateʒ.

ↄuenit ꝙ deꝰ faciat oꝑpa amoꝛis.oꝑa ti/

moꝛis. opa fidei. ⁊ fidelitatis. opa ſpei

ↄtidentie ⁊ obediẽtie.oꝑa honoꝛis lau/
dis ⁊ gloꝛie. Et iõ ↄuenit deo vt faciat
extra ſe oꝑa oĩpotẽtie vt acrat nomen
oĩpotẽtis.vt ꝑ q̊ nomẽ timoꝛ dei gene/
ret᷑ in hoibo. Cõuenit etiã vt faciat oꝑa
ꝑ q̃ acqͥrat H̊ͥ nomen dñs extra ſe.vt ꝑ B
nomẽ generet᷑ timoꝛ in hoĩbo. Cõuenit
etiã vt faciat opa iuſticie ⁊ iudicij.vt ac
qͥrat nomẽ iuſti ⁊ iudicis.vt etiã ꝑ ̊ no
men generet᷑ timoꝛ in hoĩbo Cõuenit eti
am vt faciat oꝑa cxteriꝰ oꝑa ſũme boni/
tatis.vt acqͥrat exteri: hoc nomẽ bonus
vt ꝑ ̊ nomẽ generet᷑ amoꝛ dei in hoĩb⸗
Cõuenit etiãvt faciat oꝑa ſũme ſapiẽtie
extra ſe.vt acqͥrat nomẽ ſapiẽtis extra ſe
⁊ ſũme ſapientis.vt ſic laudet᷑ ab hoĩbi.

Cõuenit etiãvt faciat oꝑa ꝑ que acqrat

nomẽ ⁊ famã exterius.vt ſcʒ ſit ⁊ noĩeł

veracit᷑ fidelis.⁊ verus ⁊ pvꝰ.miſericoꝛs

⁊ benignus.ſanctꝰ.amicus.adiutoꝛ.ſal
uatoꝛ. ꝓtectoꝛ.vt ſic ꝑ hec noĩa generet᷑ i

hoĩbus ſpes.cõfidentia⁊ fides in eum,.B

Sic ergo cõuenit vt ex multis oꝑatio/

nibus acqͥrat de multa noĩa. et ex mul/
tis noĩbus ↄſtituat᷑ ⁊ integret᷑ vnuʒ no/
men dei magnũ.gloꝛioſum. laudabile.

honoꝛabile.magnificũ.famoſuʒ.admi⸗/

rgbile.amabile ⁊ timẽdũ.Et h̊ eſt ſũme

vtile hoĩ. Uñ qꝛ volũtas nõ trahit᷑ niſi
excitet᷑iõ oꝑtet ꝙ nomẽ dei exteri acq/
ſitum ſit tale ꝙ excitet volũtatẽ ⁊ excitet

dad timoꝛẽ: ad amoꝛẽ ⁊c̃.Quãuis eĩ deꝰ

ab eterno ſit dñs oĩpotens.ſapiens. iu/
ſtus.⁊ bonꝰ.verax.fidelis.⁊ ſic de alijs.
attamẽ hoc nõ eſſet manifeſtũ nec notũ

exterius extra ſe.⁊ iõ quia res mãifeſtat᷑

exteriper oꝑatio nes ſuas.ↄuenientiſſi
mũ eſt deũ opari extra ſe oꝑa per q̃ acqͥ‚
rat nomen ⁊ famã apud homiĩes. vt ſic

cognoſcat᷑ ⁊ nominet᷑ ad honoꝛeʒ ſuiet
vtilitatẽ hominũ.Deo em̃ nõ eſt neceſſe
habere exter nomẽ niſi vt cognoſcatur

ab hominibus.
¶ Duid intelligit᷑ x nomẽ dei acqſitũ.
LTLTLTL düt oĩa clari maniteſtent᷑cõ
vy ſigderãdũ eſt qͥd intelligat᷑ ꝑ no/
mst dei acqͥ ſitũ. Uñ nomẽ rei ex

tra rẽ eſt. qꝛ nõ eſt ipᷣa res.ſjj repñtat ipᷣazx

rem.⁊ ſignificat ⁊ notificat. Per nomẽ
aũt dei exteri acqͥſitũ intelligit tota illa
cognitio ⁊ tota illa noticia ã habetur de

Illa no

mina ex
citãt ho
minẽ

nino: ce⸗
am. Nomes
n eſtimati
goo incora
Ettalenomea
(Cinat trep
Alßinceſti
nbochon
caſan cin
auonͤn⸗
Geninarnn
deo nec ihn
Etoonsd
honoriock
Nmires
füdäſun⸗

Lochd löitt
Wis di hoisde

deo ⁊ acqͥrit᷑ ꝑ illa opera q̃ oꝑat᷑ extra ſe.

Vñ de nõ ↄᷣſſcit᷑ extra ſe niſi per oꝑa qᷓ
apparẽt. ⁊ ſüt manifeſta. Tota & illa no/
ticia q̃ acqͥrit᷑ de deo ex oꝑibi.vocat᷑ no/
mẽ dei.Tãtũ eĩ coãſcit᷑ de ðᷣo.qᷓntũ oꝑa

ſua manitfeſtãt. Per oꝑa qᷓ de⸗ oꝑat᷑ ex
tra ſe generat᷑ noticia de ipo in coꝛdibu

hoĩʒ.ſiue eſtiatio ſiue reputatõ ſeu fama

2 B ẽ nomẽ dei acqͥſitũ apud hoĩes.Uñ

nomẽ bonũ acqͥ ſitũ.ẽ noticia ſeu fama
ſiue eſtĩatio ſeu reputatio cũ laude ⁊ ho
noꝛe acqͥſita ⁊ generata in coꝛdib hoĩʒ
de aliq̊.ſiẽ ꝑ ↄᷣriũ malũ nomẽ eſt noticia
ſeu fama ſiue eſtimatio cuʒ vituperio et
ↄtẽptu acquiſita de aliq̃ in coꝛdiba hoĩ⸗

Dobne mo
nan düm⸗
1 eo

mmuibis bini

habien
tygs
Canfet⸗
daimnul
ſua no⸗
cltu⸗⸗
ſalibileer
llſchi
(etcf

hlaie
fomnt
ſblitni
lathfi
enne
ffinin
trſeöz
liogin
Neltü,

icgſernie
1pbniin
ND 1
e nolgona,
in —
r mulis cono
unoin gerrl,
ntegetmnun,
oſun. tgi⸗
i amoſtzeenͤ

di Etöckſin⸗

us nömhitii

deicnebz

polütmtitatiin ci

tens ſcpiad in
dis.ſcdeti.
Mifeſtüneenoni
niomtiliſ:
1us ucianii
opapeich⸗
dbomiw. Nie
bororgz ſic
cñröͤckneecſe
litcoghoſcat

onidattiſt̃
maniſeſtent⸗⸗

Ti. cxcii. De fructu bonoꝛis dei

TCaãtũ & bʒ aliqͥs de noĩe.q̃ntũ hʒ de fa/
ma ⁊ reputatõe ⁊ eſtimatione in coꝛdib
alioꝝ. Et qͥ nulliꝰeſt reputatõis ⁊ eſtima
tionis.nulliꝰeſt noĩs apud hoĩes nec a/
licuiꝰ honoꝛis.Tantũ em̃ honoꝛat᷑ ali/
quis ab alijs.q̃ntũ cognoſcit᷑ reputat᷑ ⁊
eſtimat᷑ apud eos.Et qꝛ iſta eſtimatio
ſeu reputatio ſeu noticia pᷣt ẽ maioꝛ vel
minoꝛ: ⁊ creſcere⁊ diminui.̊ ⁊ honoꝛ eti
am. NHomẽ dei acqſitũ.ẽ pᷣma noticia
ſeu eſtimatio ſeu reputatio generata de
nouo in coꝛdibo hoim de deo ꝑ oꝑa ſua
Et tale nomẽ hʒ deꝰ apud hoĩies. ſᷣm ꝙ

eſtimat᷑ ⁊ reputat᷑ ab eis et cognoſcitur.
Et ſᷣm eſtimat᷑ et reputat᷑ ab hoĩbus.

ſᷣm hoc honoꝛat᷑ ab eis. Et qꝛ talis no/
ticia ſeu eſtimatio cauſatur per oꝑa dei.
iõ quonia nõ cognoſcit oꝑa dei nec co/
gitat inqntũ dei ſunt.nihil cognoſcit de
deo nec ipᷣm eſtimat aliqd nec reputat.
Etꝑ ↄnñs de nulli nomis nec fame nec
honoꝛis eſt apud illũ. Et ſᷣm ꝙ magis
vel minꝰcognoſcit oꝑa dei aliqͥs inqn/
tũ dei ſunt.ſᷣm hoc nomẽ dei creſcit ĩ il/

Locus lo. Et exinde ſeqᷣtur ꝙ locꝰ⁊ habitaculũ
nois dᷣi nois dei in q̊ habitat eſt coꝛ boĩs. Unð
ẽcoꝛ ho nomẽ dei eſt extra deũ.et iõ oꝑtet ꝙ ha/⸗

minis bitet ĩ aliq̊ᷓ loco.et nullꝰ locꝰ ẽ in q̊ poſſit
habitare niſi in coꝛde hoĩs.iõ coꝛ hoĩs

gineliggtono

Dimnin
ßhhianſij
äbabeunde
ſopat annt,

eniiper an

Tonnzllat

tprocti
Nedoiͦien

iega

poinenl
nuilin
puchooli
vocculhi⸗
bailuten
inanur h;
nidtcn
nnehe
aubbe

eſt vas noĩs dei.Et qꝛ hoĩes multipli⸗
cant᷑ et ꝑ ↄñs coꝛda eoꝝ.iõ etiam nomẽ
dei multiplicari pᷣt ꝑ coꝛda hoĩm. Sed

iſtud i omẽ qð manet ⁊ latet in coꝛde eſt

occultũ et mãifeſtat᷑ exteriꝰ ꝑ alið nomẽ

ſenſibile audibile et viſibile qð eſt voca/
le vl ſcptũ coꝛreſpõdẽs noĩ exiſteti ĩ coꝛ

de.et repñtans ipᷣm exteriꝰ⁊ ſignificans
Et etiã honoꝛ occultꝰ in coꝛde ⁊ inuiſi/
bilis incluſus in nomiĩe occulto ipᷣiꝰcoꝛ
dis. maniteſtat᷑ exter ꝑ aliũ honoꝛẽ vi/
ſibilẽ.⁊ talis honoꝛ qᷣlis eſt int in coꝛde
talis repñtat᷑ extra ꝑ ſignũ viſibile. Oĩa
em̃ q̃ extra fiũt ꝑ boiem. ſunt ſigna coꝝ

qj fiunt in coꝛdeet.Sic̃ em̃ de manife

ſtat ſeipʒʒ ⁊ dat noticiã de ſeipo epa ex⸗
terioꝛa.ita hõ extra manifeſtat nonẽ di
occultũ.noticiã et eſtimationẽ occuuaʒ

Duplex de deo ꝑ ſignũ viſibile.⁊ etiã honoꝛẽ oe
enomen cultũ maniteſtat ꝑ honoꝛẽviſibilẽ. Sic

dei

ergo duplexẽ nomẽ dei.ſcʒ occultũ ⁊ vi

ſibile. vnũ intet alið extra.⁊ etiã duplex
honoꝛ.ſcʒ occultꝰet viſibił. vnꝰ interioꝛ
aliꝰexterioꝛ.Et iſta noĩa ſũt apud hoĩes

et fiũt in ipᷣis hoĩbo ꝑ oꝑa dei cognita.

inq̃ntũ dei ſunt.et iſta duo noĩa mẽſurã
tur ſᷣm menſurã cognitõis opeꝝ dei.qꝛ

tãatũ q̃ntũ opa dicogſcũt᷑ ab hoibo.tãtũ

noticia de deo generat᷑ in hoĩib. et tanta
eſtimatio et reputatio generat᷑ de deo in
ipis.et tãta qᷓnta eſt noticia eſtimatio et

reputatio de deo ĩ hoĩb.tãtũ noĩat᷑ exx

tra ꝑ vocẽ.⁊ tant ẽ honoꝛ exterioꝛ. Sic
g nomẽ vocale exter mẽſurat᷑ ſᷣm mẽſu
rã noticie ⁊ eſtimatõis ſeu reputatõis ĩ/
terioꝛis⁊ ipᷣa noticia ſeu eſtimatio mẽſu
rat᷑ ſᷣm mẽſurã ↄgnitõis opeꝝ dei inq̃n
tũ dei ſunt. Etiõ qꝛ oꝑa dei inq̃ntũ dei
ſunt nõ eq̃lit᷑ cognoſcũt᷑ ab oĩbus.iõ nõ
eſt ĩ oĩbo eqlis noticia. ſeu eſtimatio ſen
reputatio de ðᷣo.nec ꝑ ↄñs eq̃lit᷑ noĩant
exteri ab oĩbo.ſta & ſunt int᷑ ſe oꝛdĩata
nomẽ vocale exteriꝰ. noticia ſeu eſtima/
tio iterioꝛ.⁊ cognitio opeꝝ dei mẽſurat᷑
ſim maioꝛẽ vel minoꝛẽ capacitatẽ hoĩs.
⁊ ſm maioꝛẽvłl minoꝛẽ familiaritatẽ ho
mis.⁊ exercitiũ circa oꝑa ðᷣi coëſcẽda.ſʒ
ip̃a oꝑa mẽſurãt᷑.vel ꝑ cognitionẽ ipoꝝ
opeꝝ intra ſevel ꝑ cõꝑationẽ ad hoĩem.
ꝓpt᷑ quẽ fiũt.vel ꝑ cõꝑatõeʒ ad poteſta/
tem ⁊ ſapientiã ⁊ bonitatẽ dei vnde ꝓce
dunt. Radix ergo ⁊ fundamentũ et oꝛi/
go nomis dei acquiſiti ⁊ noticie ſeu eſti/
mationis que fiunt dedeo ſunt oꝑa dei
ergo ipᷣa oꝑa dei poꝛtant in ſeipſis et in/
cludunt radicaliter ⁊ fundamentaliter ⁊
oꝛiginaliter nomẽ dei exterius acquiſi/
tum ⁊ honoꝛẽ ⁊ laudẽ.gloꝛiã et famã ſu
am.Et ideolquãta ſunt oꝑa dei tãtũ eſt
nomẽ ſuum. et tantus eſt honoꝛ ſuus ⁊
laus ſua et gloꝛia et fama ſua veraciter ⁊

1

radicaliter et in ſe et deſe. Et poſſumus Nomen
ponere nomen dei trib modis. Pꝛimo dei ĩ oꝑi

7

modo in ipſis oꝑib. Et iſto modo no/ bus

men eſt ſibi acquiſitũ veraciter ⁊ de de/
bito ſtatim dum oꝑa facta ſunt.et etiam

honoꝛ laus⁊ gloꝛia.qꝛ ſꝑ ipᷣa opera poꝛ

tant ſecũ nomen dei.laudẽ gloꝛiã et ho/
noꝛem.⁊ nomen ⁊ laus. gloꝛia ⁊ honoꝛ.
ſemꝑ ↄſequunt᷑ oꝑa dei.Et iõ ipſa oꝑa
dei ſꝑ ſunt plena laude honoꝛeet gloꝛia

Nomen
dei ĩ coꝛ
de hoĩs

Pomen
dei ĩ vo/
cełb ſcri⸗/
pto

Epilo /
gat ð tri
plici no
mine

LCLCiitulus. cxciii.

dei ⁊ laudis eꝰ plena ẽ terra.⁊ oẽs crea⸗

ture q̃ ſũt oꝑa ðᷣi ſũt plene honoꝛe laude
⁊ głia ðᷣi.⁊ poꝛtãt ĩ ſeipᷣis ſy nomẽ dei ⁊
ſuũ honoꝛ laudẽ.głiam ⁊ famã Et iſtð
nomẽ eſt ĩmoꝛtale ⁊ ꝑpetuũ.⁊ etiam ho
noꝛ laus gloꝛia ⁊ fama. qꝛ poſtq; ſeł ſũt
ſemꝑ manẽt ⁊ nunq; deſtruunt᷑ ſʒ ſemꝑ
viuũt.Et iſtud eſt pᷣmũ nomẽ dei acqſi
tũ.⁊ pᷣmus honoꝛ ⁊ pᷣma laus. Deinde
ipᷣa oꝑa dei plena honoꝛe laude ⁊ gloꝛia
ſua ⁊ noĩe intrant coꝛ hoĩs ⁊ cognoſcũ/
tur ab hoĩe.⁊ veniunt ad eius noticiã.⁊
tunc poꝛtant᷑ in coꝛde hoĩs ⁊ relinquũt
in eo noticiã ⁊ ſilitudinẽ dei ſeu veſtigi/
um cũ honoꝛe laude ⁊ głia.eo quia ſunt

plena ſua ſil itudine ⁊ noticia eius ⁊ ho/

noꝛe.laude ⁊ gloꝛia.⁊ ideo dant illud qð
habent in ſeipſis. Et ſic ipᷣa dei oꝑa co/
gnita vt dei ſunt cauſant ⁊ ſaciunt in ho
mine noticiã eſtimationẽ ⁊ reputationẽ
de deo a quo ꝓcedunt.⁊ hoc cũ honoꝛe
laude ⁊ głia ⁊ bona fama. Et q̊ ẽ ſcõᷣm
nomẽ dei acquiſitũ in coꝛdibb hominũ.
Deinde ſeqͥtur terciũ nomẽ qð eſt ſenſi/
bile. viſibile ⁊ audibile in voce vel ĩ ſcri/

pto. Et iſtud nomẽ eſt ſignũ oꝛdinatuz
ad placitũ ad ſignificãdũ ⁊ repñtandũ

ſcdᷣm nomen⁊ etiã pmũ.Et iſtud nomẽ
magis eſt ſignũ noĩs q; ſit nomẽ. ſʒ in⸗
q̃ntũ ſignificat ⁊ repñtat verũ nomẽ di
citur nomẽ dei.¶ Ecce tria noĩia. Pꝛi/
mũ nomẽ acquiſitũ eſt qð ſedet in oibuſ
oꝑibus dei.⁊ eſt fixũ ⁊ ꝑmanens ⁊ ĩmu
tabile.⁊ nõ poteſt deleri.⁊ ſolũ ſemel ge/
neratũ eſt cũ ipᷣis oꝑibus. Sed ſecun/
dũ nomẽ qð habitat ĩ coꝛdiba hominũ.

qj̃n uis ſit fixũ ⁊ ꝑmanẽs. attñ poteſt de/

leri de coꝛdibo hoĩʒ.⁊ quotidie de nouo
generat᷑ ⁊ multiplicat᷑ f̃m ꝙ hoĩes mul
tiplicant᷑.et eſt idẽ apud om̃es hoĩes.ſʒ

variatur ſᷣm magis ⁊ minꝰ.⁊ ſᷣm ꝙ ma

glis vel minus creſcit. Sed tercium no
eeſt audibile vel ſcriptum non eſt idem

Nomen
der doꝛ/
mit

apud om̃s ho mines.ſed variat᷑ ᷣm di/
uerſitatẽ linguaꝝ ⁊ idiomatũ. Et ſicut
dictũ eſt de noĩe.ita dici poteſt de hono
re.laude ⁊ gloꝛia. Nomen ergo dei laus
honoꝛ ⁊ gioꝛia q̃ſi doꝛmiũt in ipᷣis oꝑi/

bus. et qſi ſunt in potentia ⁊ nõdũ actu/
ata.ſʒ poſtea dũ ipa oꝑa intrãt coꝛ hois

ria hoĩ et quedã minus. Et ſic oꝑa dei
nõ habẽt ſecqualiter ad hominẽ in quo
debet generari noticia de deo. et ↄñs 1
noticia ſeu cognitio generata de deo in
coꝛde homis p opa dei nõ eſt equalis.ſʒ
habet multos ꝗqadꝰ. Unde maioꝛ ẽ no
ticia que acqͥnt᷑ de deo ꝑ oꝑa dei q̃ ſunt
pꝓpinqua homiĩ.qᷓ; ꝑ oꝑa dei.que multũ
diſtanc ab homie. Et ctiã maioꝛ eſt co/
gnino que eſt generata de deo in homie.

cognoſcunt᷑.tunc ipᷣm nomẽ laus ho/
noꝛ ⁊ głia que ibi doꝛmiebãt excitant᷑:
euigilant ⁊ actuant᷑.⁊ vltimo ꝑ ſenſibile

ſignũ exteriꝰ manifeſtant᷑.Et ſic hõ qð/
ãmodo viuificat nomẽ dei ⁊ ſuũ hono⸗/
rem ⁊ laudẽ.gloꝛiã⁊ famã ſuã.Apparet
igitur ⁊ declaratũ eſt qͥd intelligit᷑ ꝑ no/
men dei acqͥſitũ ſibi de nouo ⁊ in quo fũ
datur radicaliter. Aliud autẽ nomẽ ha/

Nomen

bet deus ab eterno.qð nõ eſt acqͥ ſiũ ab dei et᷑nũ

opibus.⁊ hoc eſt hoc nomẽ eſſe.quia de

us eſt ipᷣm eſſe.Et hoc eſt pᷣmũ nomẽ in
quo includunt᷑ om̃ia noĩa.⁊ clauditur
om̃e nomẽ. vt declaratuʒ eſt in pncipio
libꝛi in capitulo de eſſe Et ſic de ab eter
no in ſeipᷣo abſq; mũdo ⁊ creaturis ha/

bet nomẽ vniuerſale in quo ↄtinet᷑ om̃e

nomẽ.Et ſicut in hoc noie eſſe continet
om̃e nomẽ.ita in noĩe dei acquiſito con
tinetur om̃is bonoꝛ.omnis laus gloꝛia
7 fama. MM

D. noticia de deo acqſita ꝑ oꝑa eius

in homibo habet multos gradus ⁊ eti/

am nomen eius. .
(Titulus. cxciiij.
oniã aũt opꝑa dei ſunt radix⁊
undamentũ noticie que de deo

dei habent gradꝰintra ſe.fſᷣm hoc etiam
noticia que acòrit᷑ in hoĩe dedeo ꝑ oꝑa
eius hʒ gradꝰ. Unde quedã ſũt opa dei
que multũ diſtant ab hoĩe.quedã ꝓpin
qua hoĩ.et quedã oꝑa ſunt ⁊ fiunt extra
hoĩeʒ.et q̃dã ſũt ⁊ fiũt ĩ hoĩe.⁊ illa q̃ fiũt
ĩ hoĩe.q̃dã fiũt in coꝛꝑe.q̃dã ĩaia. et eti/
am quedã ſunt oꝑa dei magis familia/

*

ꝑ ρa que ſunt in homĩe.q;ᷓ ꝑ illa q̃ ſunt
ectra hoĩem. et ꝑ oꝑa dei que fiunt ĩ ho/

acquirit᷑ in hoĩbus.ideo qꝛ oꝑa

Tiirtẽ

Noticia

neq̃lis

mine.q; ꝑ illa que fiunt extra hoĩcm. et
etiã maioꝛ eſt cognitio generata de deo

e ſuntincorpe

ſnhoiepla

iio mos phin
o biqniaop
dedeo in bo
cſtopus del.
nodü cognn
deimaogts ea
deoc duch
chnsdel⸗
umdeieſtp
iluühono⸗
opamaioꝛg
ſhen maioꝛ?
malus opns
ifeſas. ſe
ſcöminänt
de deo? me
Amaiorelan
bocognoſcl
Neceitadede
nckopus
Wenabe
ſonwan

padacn
Wahornin
ſonropei
aißnbe
daumpe
gbetiut
opodei⸗
penenni
tmont
Ktcnn?:
Popere
Nopacree
Ztgue
luudin
minn
re⸗
due nog

ito Nogeang
ſacgl antiann
maglo mniyc

latſenti
Uncreaſ
in⸗ Frac
lüaſteer
mn
n

ndonelroh⸗
nicditgreine,
nt et rhoch
edaitſnübon,
miſi Pppane
nonozinqbi

De fructu bonoꝛis dei

in boiĩe p illa que ſunt in anĩa. q;ᷓ ꝑ illa qᷓ

DNaioꝛ ſunt in coꝛꝑe.Et quia nullũ opus deiẽ
ↄgnitio magis ꝓpinquũ ipᷣi homiĩ q; ipᷣemet ſi/

de deo

Mdamironidt n

nöckrſäind t.
onicſtne.
eſtönüunin

doin,icndn
hzckingneni

Lticoer bin

ottunme
nqnonici
nictſeannt

daiagpiiton

mnisanoa

liupogzaus
otld dn

udaiſuntnafrt

votigegpedede
ſbos ccoe
aefnbocaun

vitdeded en
potiſütega
iegndin

unttfunm
hoir Wafit
dGiiinac
mpsfimlag
vonineine n

S=

—
S=

S=e

eded 4940 N

eran dedon
hͦckaluͤ
ſcenuo
vogudacin
ſagunti
zmuorcke⸗
deoihhhni⸗
iͦnui
einnibo⸗
miin. 4
Gnndeden

bi quia opꝰeſt dei.ideo noticia generata
de deo in hoĩe ꝑ cognitionẽ ſuijpſiꝰ.qui
eſt opus dei.eſt maioꝛ omniũ.Et ſic ho
mo dũ cognoſcit ſeiᷣm inq̃ntũ eſt opuſ

dei magis cognoſcit et magis videt de
deo. qᷓ; dũ cognoſcit pecus qð etiam eſt
opus dei. Et quia om̃e opus dei inq̃n/
tum dei eſt poꝛtat ſuã noticiã ſuũ nomẽ

⁊ ſuũ honoꝛẽ.ſuam laudẽ ⁊ ſuã głiam.⁊

opa maioꝛa ⁊ dignioꝛa poꝛtant maiꝰno

men maioꝛẽ laudẽ ⁊ gliam. iõ cuʒ hõ ſit
maius opus ðdði inter oẽs creaturas ma

nifeſtas. ſeqͥtur ꝙ homo duz cognoſcit

ſeipᷣm inqntũ eſt opꝰ dei magis eſtimat
de deo ⁊ magis reputat ⁊ maius nomẽ
⁊ maioꝛẽ laudẽ ⁊ glłiam ſibi dat.q; quã/
do cognoſcit alia opera. Et iſta noticia
acqͥſita de deo ꝑ cognitionẽ hoĩs.inq̃n/
tum eſt opus dei põt eſſe maioꝛ vel mi/

noꝛ.ſᷣm ꝙ homo magis vel minꝰcogno

ſcit⁊ videt ſeißm. Pꝛeterea quedã ſunt

ↄgnitio

dei expi
mẽtalis

opa dei que fiunt circa illa.que ſunt ex/

tra hominẽ ſcʒ in alijs creaturis. et alia
ſunt oꝑa q̃ fiunt in iomet homie ⁊ cir/
ca ipᷣm hoĩem.Et magis cognoſcit hõ
deum ꝑ opa quefiunt in homiĩe.qᷓ; ꝑ illa
que fiunt extra hominẽ.Itẽ quedã ſunt
opa dei.que om̃is hõ poteſt videre ꝑ ex

perientiã.⁊ alia ſunt que nõ videt niſi ꝑ

teſtimoniũ alioꝝ qui dixerũt ⁊ viderũt.
Et certiꝰ ⁊ magis cognoſcit homo deũ

ꝓ oꝑa que videt ⁊ ꝑcipit ꝑ expientiã qᷓ;

p oꝑa que cognoſcit ꝑ teſtimoniũ alioꝝ
Iteʒ quia nihil magis cognoſcit hõ q;
illud qð ſentit ⁊ videt ꝑ exꝑientiã.iõ no
ticia generata de deo ꝑ oꝑa dei que ho /
mo videt ꝑ exꝑientiã.tenet vltimũ gra/

dum cognitõis ꝑ oꝑa ſua. Et iſte hʒ du

os gradus.qꝛ aliqñ homo videt ꝑ exꝑi/
entiã opa que deꝰ oꝑatur circa aliũ ho/
minẽ.vel circa aliã rem extra ſe.aliqũ vi
det ⁊ ſentit ꝑ expientiã oꝑa que de oꝑa/
tur circa ſeipᷣm ſingulariter.Et iſteẽ vl/

timꝰgradus cognitionis p expientiã.⁊

iſte eſt certiſſimꝰ. ſolidiſſimꝰ.⁊ firmiſſi/

mus qui ſꝑ manet. ⁊ ibi eſt complemen

tum cognitõnis.UVñ iſta noticia nõ po

teſt eſſe niſi in vno hoĩe.nec poteſt alicui

cõmunicari.quia nulłꝰhomo pᷣt totalit᷑
pciꝑe nec ſentire illa qᷓ fiunt circa ſeipᷣm
ſicut ipemet hõö. Poteſt em̃ qͥlibet hõ co

gnoſcere ꝑ exꝑientiã oꝑa que fiũt circa

alios extra ſe.ſed nõ ſentire ſicut illa que
fiunt circa ſeipᷣm.ſʒ magis cognoſcit q̃
fiunt circa ſeipᷣm qᷓ; circa alios.iĩmo nul
lus aliꝰpoteſt ſentire illa q̃ fiunt circa ſe/

ipᷣm niſi ipᷣe ſolus. Sic ergo cognitio ꝑ

expientiã hʒ duos gradꝰ Et quia ꝑ ope
ra dei cognita generat᷑ noticia de deo in
homie.et ideo ↄgnitio quã homo habʒz
de oꝑibo q̃ fiunt circa ipᷣʒ eſt vltima.ma/

eſtimatio acquiſita de deo in hoĩe ꝑ oꝑpa

dei que fiunt circa ipᷣm ſingularit᷑.eſt vl/

tima. maxima.firmiſſima.ſolidiſſima.⁊
certiſſima.⁊ donec hõ cognoſcat deũ ꝑ

talia oꝑa.nõ habet verã certitudinẽ nec

ſecuritatẽ de deo. nec vere deuz honoꝛat
nec gloꝛificat nec cognoſcit nec amatnꝰ

timet. Si ergo bonũ eſt homiĩ habere ve

ram noticiã de deo. bonũ eſt ů ei ꝙ deus
oꝑetur in ipᷣo ⁊ circa ipᷣm.Et q̃nto plus

opabitur deꝰ circa ipᷣm ſingulariter.tan

to maioꝛẽ acqͥret de ðᷣo noticiã ꝑ expien/

tiam. Et iõ ſequit᷑ ꝙ ſᷣm ꝙ; deꝰmultꝭ mo

„ „ .

dis oꝑatur circa ipᷣm hominẽ.ſᷣm h̊ ho/

mo diuerſimode noĩat deũ.Aliqũ enim

Maxiĩa

ↄgnitio

xima ⁊ firmiſſima ⁊ ſolidiſſima ⁊ certiſ/ ddei exꝑi
ſima.iõ ſcquit᷑ ꝙ ↄgnitio ſeu noticia ſeu

mẽtalis

/

Hõ di⸗
uerſimo

nomĩat ⁊ dicit ⁊ cognoſcit ꝑ exꝑientiaʒ de noĩat
deũ eſſe potentẽ.qñ ſcʒ ſentit circa ſeipʒ deum

opa potẽtie dei.Aliqñ noĩat ipᷣm ſapien

tem. aliquãdo pium.aliqũ bonũ.aliqñ

mi icoꝛdẽ ⁊ benignũ ſᷣm q; diuerſimo/
de ſentit oꝑari deũ circa ſeipᷣm. Et tunc

homo acdrit certiſſimã noticiaʒ de deo

cum laude gloꝛia ⁊ honoꝛe. Et hoc mõ
qͥlibz homo dat magnũ nomẽ ꝓpt᷑ oꝑpa

ſingularia. que operatur deus in q̊libet.
Et ſic deꝰ acquirit nomẽ multipliciter.
Pꝛimo ſcʒ generalit᷑ ⁊ cõmuniter ab oĩ/
bus creaturis ex opibus vniuerſalibus

que ſunt cõmunia creaturis. Secundo
modo acquirit nomẽ ſpecialiter ⁊ ſingu

lariter in quolibz ho mie quãdo oꝑatur

ſingulariter ⁊ ſecrete in aliquo hoĩe.Et

ideo noticia dei ⁊ ſuũ nomẽ multiplica/

tur ⁊ creſcit in hoĩbo ꝑ talia oꝑa.Et ſᷣm
m

Deach
rit młti
plex no⸗
men

Epilo/
gat de g
dibo ex/
ꝓimẽta/

ticie dei

pꝓppꝛio coꝛpꝑe ſuo fieri. Tercius gdus eſt
popera que hõ ſentit ⁊ ꝑcipit fieri circa
ſuꝗ aiam. Et om̃ia iſta ꝑtinẽt ad nomẽ

ꝙ magis vel minꝰ opatur circa quẽlibet
pm hoc noticia ⁊ ſuũ nomẽ creſcit in q̊/

libet. Et hoc eſt vere cognoſcere deũ. ſen
tire oꝑa ſua circa ſeiᷣm ꝑ exꝑientiã.Itẽ
magis ſentit hõ ꝑ exꝑientiã oꝑa que de
us oꝑatur circa aĩiam q; circa coꝛpꝰ. qꝛ
aĩa que cognoſcit magis eſt ꝓpinqua ſi
bijpſi q; coꝛpꝰ.⁊ ideo maioꝛ ⁊ magis ac

quirit᷑ noticia de deo in homie ꝑ oꝑa ᷓ

oꝑatur circa ſuã aĩam.qᷓ; circa ipᷣm coꝛ/
pus.⁊ in illis oꝑibus eſt vltimus finis
⁊ vltima certitudo de deo ꝑ oꝑa.Eccegᷣ
qualiter noticia acqͥ ſita de deo ꝑ exꝑien
tiam ꝑ oꝑa q̃ homo videt ꝑ exꝑientiam
habet multos gdus. Pꝛimꝰgradꝰ eſt ꝑ
oꝑa que homo videt extra ſe ĩ aljs. Se
cundꝰgradus eſt ꝑ opa que hõ ſentit in

dei ⁊ ad laudẽ ⁊ głiam ⁊ honoꝛẽ.⁊ ad ſu
am famã. Sic ergo ſ̃m ꝙ opꝑa dei ſunt
cõ munia ⁊ vniuerſalia oibus vel pluri/
bus vel ſingularia ⁊ ſecreta. ſ̃m hoc ac/

quiritur de deo noticia cõmunis vel ſin

gularis ⁊ maioꝛ vel minoꝛ.Et ſichõ pᷣt

cognoſcere deuz ꝑ creaturas extra ſe in/

qntuʒ ſunt oꝑa dei ⁊ ꝑ ſeipᷣm inntũ eſt
opus dei.Et ꝑ oꝑa que opatur extra ſe

in alijs hoĩbus ⁊ creaturis. Et peroꝑa
que oꝑatur circa ſeipᷣm tam circa aiam
qᷓ; circa coꝛpꝰ.Et ꝑ ↄñs multis modis
poteſt ipᷣm laudare gloꝛificare magniti/
care.⁊ honoꝛificare ⁊ ei famã dare. Pa/
tet & ꝙ noticia de deo acquiſita ꝑ opera

eius in hoibus.habʒ multos gdus Et

ES 2 nomẽ inter⁊ exterius.

laudẽe ? gl

pꝓer ↄñs reputatio ⁊ eſtimatio dedeo eſt
maioꝛ vel minoꝛ in coꝛdibo hoĩm. ⁊ ha/

bet multos gdus.nec eſt equalis apud

om̃es.Et exinde ſeqͥtur ꝙ cũ ſᷣm maio/
rem vel minoꝛẽ reputationẽ ſeu eſtima/

tionẽ detur honoꝛ maioꝛ vel minoꝛ ⁊ eti
ꝗm laus⁊ gloꝛia ⁊ nomẽ.ſequit᷑ ꝙ ab oĩ/
bus hoibo nõ datur eq̃liter honoꝛ laus

Oeobligatõeh

maniteſtũ eſt ꝙ oĩa que deus opaturex
tra ſe in creaturis.oꝑatur ad ſuũ hono-
rem.laudẽ ⁊ gloꝛiã ⁊ nomẽ.⁊ etiã dictu
eſt ꝙ honoꝛ laus ⁊ głia ⁊ nomẽ dei acq⸗/⸗

ritur ⁊ generat᷑ ⁊ creſcit ꝑ opera bene fa/
cta ⁊ opa creaturaꝝ.⁊ quia hõ qui ẽ crea

tura nohilioꝛ dei queſit in mũdo poteſt

opari ⁊ habet poteſtatẽ operãdi. ideo ſe
quitur ꝙ homo debet ⁊ obligat᷑ operari
oiĩa opera ſua q̃ facit ꝓpter honoꝛẽ lau/

rigere om̃ia oꝑa ſua.vt ſcʒ per opa ſua ſe
quatur honoꝛ dei laus ⁊ glia ⁊ nomẽ ði
Ulteriꝰſeq tur ꝙ; homo debet ⁊ tenet᷑ ſo/
lum q̃ntum põt velle ⁊ laboꝛare vt ſuuzʒ

nomen fiat creſcat ⁊ multiplicet᷑ inqntũ
fieri poterit. Et qꝛ ꝑ opera hoĩs bene fa

cta.ſeq tur generat᷑ ⁊ fit maio:ꝛ laus ma/
ioꝛ gloꝛia.⁊ maius nomen.qᷓ; peropera
aliaꝝcreaturaꝝ.cum hõ ſit nobilioꝛ crea
tura.ſeqͥtur ꝙ nõ ſolũ homo debet ⁊ ob/
ligatur facere oĩa opera ſua ꝓpter hono
rem dei vt dictum eſt. ſed etiã tenet᷑ ⁊ de/
bet tãtũ oꝑari qᷓntum poterit⁊ multipli

care opera ſua ⁊ melioꝛi mõ quo poterit
operari.Et in hoc debet ↄtinue ⁊ incel/

ſanter ſtudere ⁊ oẽm diligentiã appone/
re ad hoc vt ꝑ opera ſua honoꝛ dei.laus
gloꝛia.fama ⁊ nomẽ creſcãt ⁊ multipli/
cent᷑.qᷓntũ fieri poterit. Et nõ ſiolũ hoc
tenet᷑ facere.ſed ⁊ velle: laboꝛare vt in oĩ
bus rebus.in oibo hoĩbo.⁊ in oĩbo ope/
ribus honoꝛ dei.laus gloꝛia nomẽ⁊ fa/
ma fiant creſcant: multiplicent᷑ äntum
fieri poterit.Aliter ſi homo facit ↄtrari/
um oim ſupꝛadictoꝝ. ſeqtur ꝙ homo ñ
operat᷑ vt creatura dei. nec vt opus dei
necvt hõ.ĩmo oꝑatur ↄtra deũ ⁊ contra
intentionẽ dei totaliter.⁊ ↄtra oꝛdinatio
nem diuinã.⁊ ↄtra finẽ ad quẽ facta ſũt

tate.nec poſſunt ſeꝑari honoꝛ dei ⁊ vtili

tas.⁊vbi maioꝛ honoꝛ dei.ibi maioꝛ vi
litas.⁊ qꝛ etiã tota vtilitas eſt hoĩs ⁊ nö⸗

dei. ſeqͥtur ꝙ qñ homo oꝑatur ad hono
rẽ laudẽ⁊ gloꝛiã dei ⁊ ipᷣe oꝑatur met ad
ſuã vtilitatẽ. ⁊ ꝙ qᷓnto magis homo la/
boꝛat vt honoꝛ dei creſcat ⁊ multiplicet᷑

tãto etiã magis laboꝛat vt ſua ꝓpꝛia vti

litas creſcat ⁊ młtiplicet᷑. Item quia hõ

*

Pꝛim

dem ⁊ gliam ⁊ nomẽ dei.⁊ ad h̊ debʒ di

oia. Et quia honoꝛ dei ſemꝑ eſt cũ vtili Tereio

Dce
U.
ulor

1

vchettobligt
faretarſen
potett. ſchen
tumſeiöm1
ſitoia qe
giank
und ſui te
Gthcfuctn
nunc loboꝛnt
depotentia⸗
kmagisl⸗
fvitiſuup
ins ſüͤmüc
caturcyh
dum viti ſin

ſa nöpeitvitn

eudit gbo⸗
fededeo19
hooia laq
ſnä loe
wenafami
Umaiorela
Nweiozan
Amonen
n⸗
Noonadne
homoden
nſan

—
tinetern
horo i
deieennſe
fedcede

pto oiagnc⸗

etraden.

polteſtad

ubonn
uuttdeie
um hone
Gagin

Quarto

hwint
Morn
tttoſhi
fünag
one,

Ci crcvi. BDe obligatõe honoꝛis dei

abo rat vel ihonoꝛat. Etideo ſeqͥtur q; om/
„. rat vel ihonoꝛat. E bet deo. ſcz
1 r, are honoꝛẽ dei? labo rat vel ĩ bita que homo debet deo. ſcz
Kn n deber nrnen licet᷑ inãntũ fieri n ne nroictago he noꝛ. et grigrer bediẽ
dibon rare vt cr 5ͤ obligat᷑ ponere to⸗ amoꝛ.timoꝛ. dulitas ⁊ cõfidentia
nomne tliidier poterit. ſeqtur ꝙ hõ oblig re vitam tia.ſpes.fides.⁊ cred oꝛẽ dei. ⁊ op/
atonidig m ſeip̃m. ⁊ totã vitã ſuã ⁊ dare vitam ducunt᷑ ⁊ ꝑtinẽt ad honoꝛẽ * e
Nt Hedcc. . tum ſeipᷣm. dh dei laudẽ re ncu oꝛẽ dei. Et iõ
D 1701 honoꝛ? . ſtoꝝ ſunt ↄtra honoꝛẽ dei. Et iõ
lctpopanbare ſuã ⁊ oĩa que habet ac 4 6 dat vi / poſita i τα iu , m. 2 q nõ
Aaeſ ↄñs ꝙ quãdo hõ dat vi ĩamat deũ bmo. honoꝛat ipᷣm. . .
guudigicrie 7272 gliam. Et ꝑ Rng id ad b ẽdei. qui amat ibm. Et qui
eſtinnüͤht tam ſuã ⁊ q cquid habe llitatẽ. quia amat ipᷣm wen bmo. inhono /
. M ee . . vtilitatẽ.q amat eum pmo. .
kopciciih ꝙ tũc facit maximã ſuam ltimuʒ amat deu 1 no am⸗ dus. Et ſi
drobigipent tunc laboꝛat qntũ põt vſe Quia nõ po rat ipᷣm. q 31 dũ eſt.iniuria ⁊
la ad dei honoꝛẽ. Quia nõ ò amat᷑ qð pᷣmo amandũe „
Pptcrhoneln, de potentia ad di honoꝛẽ. qᷓ; da n qᷣ timet deũ pᷣmo. hono
ee Nol ꝛare ad ði honoꝛi . mprꝰeſt. Et qͥ timet:
edeltasbdlzd teſt magis laboꝛare hoc eſt ſũma vti ↄtemp nõ timet inbonoꝛat. Etq́
vtGpcrogt e. re vitã ſuã ꝓ il i lucrũ hoĩs. Et iõ pi t ip̃ᷣm. ⁊ qui nõ obe
a . õmodũ⁊ lucrũ h obedit deo honoꝛat ipᷣm.⸗ pſum
ugt gluenenig litas. ſůmũ cõma dit.ſed ſũme lucra e at. Et qͥ ſperat in deo ipſu
nodaehntutz E tne nb * honoꝛẽ g 7 ideo nnhano 3 nõ ſperat in pee hen mnh
— RM terea etiã ſeqtur ⁊ cõ Et qͥ ↄfidit in deo hono: am.
un Oninto – neger obligat tenet rece 1ni coſicu inhonoꝛat. Etqͥ eche
oponbeeberi clu teri ⁊ attribuere ⁊ dicere idem deo ipᷣm honoꝛat. 2 qͥ nõ
ek ⁊ ↄfiteri ⁊ m dat fidem deo ip̃ nõ credit o
rmaiotlmnsn re de deo ptinent ad ſuũ honoꝛen it ei ĩm inhonoꝛat. ⁊ qui nõ credit ðᷣ
i oĩa illa que ꝑtin —— d ſuũ no/ dit ei ipᷣm 1 — — honoꝛat. Sic
vonenö;gronnn 150 ä laud ad ſuã gliam. ⁊ ad ſui talit. etiã ipᷣm inhon
anecn ſuã laudẽ ad ſuã gliam. ⁊ ad ent pmo? totalt . pmo. glo⸗
ho ſithobiioa ad ſua laudadt magis illa q̃ ꝑtine . deũ pmo. timere deũ pme
honodebatob, men.z ſan dẽad maioꝛẽ honoꝛe ficare ⁊ laudare deũ pᷣmo.obedire deo
gcchodad maioꝛẽ laudẽ ad maie t riſicare laudared 2 ↄfidere ĩ deo
