tionent᷑. Et iõ exinde poſſumꝰ cõclude/

re in ſpeciali oẽs cõditões q̃ntũ ad aĩaʒ

⁊ qᷓntũ ad coꝛpꝰ⁊ q̃ntũ ad vnionẽ anĩe⁊

coꝛꝑis cũ natura diuina in vna ꝑſona.
Eit qm̃ in natura diuina funt tres pſo-

ne realiter diſtincte.ſcʒ pater ⁊ fil⁊ ſpũſ
ſctũs.iõ videamꝰq̃ ꝑſona eſt magis cõ/
ueniens vel pater vel filiꝰ vel ſpũſſctũs
cũ qua vniret᷑ hũanitas ſeu coꝛpꝰet aĩa.

Et apparet ꝑſona filij ſit magis cõue

CTitulus.ccliiii.

niens. vt ſit vna pſona in duab natun. O, filiꝰ

qm̃ ꝑſona filij dei hʒ multas ↄueniẽtiaſ ſit incar
cũ hoĩe.qð nõ habent alie ꝑſone.U qꝛ natus

filiꝰeſt ꝓpductꝰ⁊ accepit oĩa que hʒ a pfe

⁊ accepit eſſe.ita homo etiã eſt pductꝰ et

accepit eſſe a deo. Et etiã filiꝰ eſt imago

patris increata.⁊ hõ eſt imago dei crea/

ta.⁊ ſic magis ↄuenit ꝓductus cũ pdu/
cto q; ipꝛoductꝰ.iõ magꝭ ↄuenit ꝑſonaea
filij dei qᷓ; patris.⁊ etiã qꝛ magis ↄuenit

imago cũ imagine qᷓ; ille qͥ nõ eſt imago
ideo magis ↄuenit filius qᷓ; ſpũſſctũs.
Etiã qꝛ erit filiꝰhoĩs ↄuenit ꝙ potiꝰ ſit
filius dei.quia iã filiꝰdei eſt.q;ᷓ ꝙ ſit ſpi/
rituſſctũs.qꝛ rõnabile eſt ꝙ qͥ patrẽ ha/
bet in celis.ꝙ matrẽ habeat in terr.. Itẽ

Ti. ccx

quia hoĩes ſũt filij dei ex ꝑte aĩe vt ꝓba xviij.
cum eſt q;uis ſint defoꝛmati.iõ magꝭ cõ

uenit filiꝰ dei naturalis q; ſpũſſctũs.
¶Si alis pſona infinita inqntũ ho/
mo debeat eẽ moꝛtalis vel ĩmoꝛtalis ad

ſatiſtaciendum.
(Eitulus. ccliiij.
AVoniã aũt talis ꝑſmona erit infi/
q Mnita q̃ ſimul de ſit ⁊ hõ.ideo eſt
Nneceſſaria ꝓ ſatiſfactione totius
humane nature.vt ſcʒ habeat in ſe aliqͥd
mar q; q quid eſt ſub deo.qð ſpõte det
⁊ nõ ex debito deo.qdð extra talẽ ꝑſonam

talẽ ſimilẽ vel aliqd tale inuenire nõ poſ
ſumꝰ.queramꝰ quid poterit dare talis

pſona qð valeattaãtũ.ꝑ qð poſſit fieri in

finita ſatiſfactio. Aut em̃ ille homo qui
ſimulerit deus ⁊ homo dabit ſeipᷣm aut
aliquid de ſe.videamꝰ ̊ qualis debet eſ
ſe talis datio ſeu donatio. Undecum ta
lis homo inqntũ homo eſt creatura dei
ſequit᷑ ꝙ quicquid habet eſt dei.⁊ eſt ob
ligatum deo:⁊ om̃ia que poteſt debʒ ðo
per pꝛimam obligationẽ naturalẽ.quia
quicquid habebit accepita deo.Et idðᷣo
debet deo honoꝛẽ. obedientiã ⁊ amoꝛeʒ.
⁊ totum quicqͥd facere poterit erit iam
deo obligatum ⁊ debitũ.nõ pꝛo iniuria

quia nullã fecit.ſed ꝓ naturali pᷣma ob/
ligatione.quia oĩa ab co accepit.Quo⸗

modo ergo poterit ſatiſfacere ꝓ alijs ho
minibo. cum om̃ia ꝓ ſeipᷣo debet.⁊ deus
ex debito exiget ab illo homie quicquid

habet ⁊ quicquid poterit.quia creatura

I debebi
motan bereſe
ps do gligie
ſbalt ſu debito
liſfacee gatior

—

ſuacit
ilebot
feſni⸗
Gien
cereps
Camol
nötene
vltier
giget
detvit
moꝛse
tumd.
caſetn
mocmtt
contiſt

poter
giam
uis
hilal
1ho
dei.
lline
mini
pote⸗
ſpon
veni
ppec
hoitm
netott
bitde
ſauite⸗
riſir
lame
nöy
eritd
moꝛi

Nuhtang.

ſlſ
Meniis ſin

None ig ,

authopft
ickoenche
fbckinue
agodaigen
cluscie⸗
Aenitora
usy
wockimag⸗
6ͤſis
mmopoſt
ögth⸗

₰

ipanihe

Nnemn ide

Mrdien oi i.

nömgai
hüſſais.

inti ho ,

martinid
rho idott
Nioperur
Atintnq
,göhürd
1nnigcten
nnirhör
ouderntſs
oſtfini
leboro
Pöment
glsdebete
ntann
Geammr
dei rcko⸗
nint
urglet
eb Elid⸗
inunn
toi in
proinan
Zibnntb
r o/
1,oo

M

.

2-—

ſua erit Queramus &ꝶe quid in ſe habebit
ille homo qð deo nõ ſit debitũ.ſed ſit ve
re ſuũ.⁊ qð deus nõ poſſit ab eo exigere
Si em̃ nil tale habet.nõ poterit ſatiſfa/⸗
cereꝓ alijs qͥ debent deo infinitũ ꝑ ſecũ
dam obligationẽ. Sed certe ille hbomo
nõ tenet᷑ ſe tradere moꝛti ſeu aĩam ſuaʒ ⁊
vitã exponerep honoꝛe dei.quia hoc nõ
exiget deus ex debito ab illo hoĩe. ſcʒ q
det vitã ⁊ aĩiam ſuã ad moꝛtẽ. UVñ quia
moꝛs eſt in oibus hoĩbus ꝓpter pecca/
tum ⁊ culpã.quia ſi pᷣmꝰ homo nõ pec/

caſſet nunq; moꝛtuꝰ fuiſſet.ã̊ cuʒ iſte ho⸗

Per
moꝛtem
xp̃ᷣs de/
buit ſa⸗/

tiſfacere

mo erit ſine pctõ ⁊ ſineom̃i culpa inno⸗/
centiſſimꝰcum ſit deꝰ.multo magis nõ

debebit moꝛi. Ergo ſi ille det ſponte ⁊ li

bere ſe moꝛti ad honoꝛẽ dei.tunc dabit
aliquid de ſuo qð deꝰ nõ exiget ab eo ex
debito.nec etiã poteſt ab eo exigi ꝑ obli/
gationẽ.quia nõ eſt peccatoꝛ Etiam nõ
poterit ſe magis dare deo qᷓ; dare vitã ⁊
aĩam ſuã ad honoꝛẽ illius. Nec etiã ali⸗
quid poterit dari pᷣcioſius deo.quia ni/
hil aſperi aut difficiliꝰ poteſt hõ ſponte
⁊ nõ ex debito pati.qᷓ; moꝛtẽ ad honoꝛeʒꝭ
dei. Igit᷑ ſequit᷑ ꝙ neceſſaria erit moꝛs

illius hoĩs ad ſatiſfaciendũ ꝓ alijs ho/

minibo. Ergo ꝑ ſolaʒ moꝛtẽ illius hoĩs
poterit fieri ſatiſfactio.ſeu ꝑ vitam ſuaz
ſponte traditã moꝛti ad honoꝛẽdei. In

uenimꝰigitur pᷣciũ ⁊ debitũ ad ſoluẽdũ

ꝓ peccatis ⁊ iniurijs ac offenſis omniũ
hoĩm. Igitur neceſſariũ eſt ꝓ ſatiſfactio

ne totius humane nature. qꝙ talis hõ qͥ

erit deus ⁊ homo.qui neceſſarius erit ꝓ
ſatiſfactõe ſit moꝛtalis.ita ꝙ poſſit mo/
ri ſi velit ⁊ hoc ſpõte.qᷓ;uis ſit deus. Et

tamen ipſum nullus poterit occidere ſi
nõ velit nec ↄtra ſuã voluntatẽ.⁊ hoc qꝛ

erit deꝰ ⁊ ſine peccato. Si em̃ nullo mõ

moꝛi poſſet nõ eſſet vtilis nec ↄueniens
ꝓ ſatiffactõe hoĩm.Et etiã hoc eſt ſũme
cõueniens vt ſatiſfactio fiat ꝑ moꝛtẽ.qꝛ
homãĩes ſunt obligati ad ſuſtinẽdũ moꝛ

tem eternã.ſed ↄuenientiꝰfieri nõ poteſt
vt homo euadat moꝛtẽ eternã quã debʒ

niſi homo ſuſtineat illã voluntarie qͥ nõ

debet. Sed homo qͥ iaʒ obligatꝰ eſt ad
infinitã penã.nõ poteſt ſoluere talem pe
nam.que liberet a pena infinita.qꝛ quã/

optet ꝙ det vitã ſuã voluntarie

——

Ti. ccho. De cõditõibus redẽptoꝛis

cunq; penã acciꝑet iuſte ⁊ digne eã ſuſti
neret. Ut igit᷑ homo qui eſt obligat ad
debitã penã poſſit euadere ipᷣam penaʒ.
neceſſe erit vt talis hõ ꝓ homie ſuſcipi/
at penã voluntarie ⁊ ſpõte.qͥ nil pene de
beat ꝓ ſe. Sed nulłtalis poterit eſſe ni/

ſi ille homo quẽ querimꝰ.qui erit deus⁊

homo.vt moꝛiendo ⁊ ſuſtinẽdo penam

ꝓ hoie quã ſuſtinere nõ debeat iuſte.ho/

mo ꝓpter eam euadat ⁊ moꝛtẽ ⁊ penam
quã debebat. Et ideo neceſſe erit ꝙ ille
homo qui eſt neceſſariꝰ nobis ꝓ ſatiſfa/

ctione poſſit pati ⁊ moꝛi ⁊ ſuſtinere pe/

nam ſi velit. ſed nullo mõ poſſit patinꝰ

moꝛtẽ nec aliquã penã cõtra ſuã volun/

tatem.nec aliqua res poſſit ſibi nocere ᷣ
ſuã voluntatẽ.ſed ſua voluntate pmittẽ

teri homĩes moꝛtales. qꝛ volũtarie erit
talis vt poſſit pati.ſed nõ cõtra ſuã vo/

luntatẽ. Neceſſe eſt etiã ꝙ ille homo qui

„7, .

erit neceſſariꝰ ꝓ ſatiſfactione noſtra intel
ligat ⁊ cognoſcat oĩa bona ⁊ om̃ia mala
homiĩs.⁊ cognoſcat ꝑditionẽ ⁊ lapſum
homiĩs.⁊ oĩa que ſunt neceſſaria ꝓ repa/⸗
ne ⁊ totali ſatiſfſactione.⁊ quid debeant

homines deo. ⁊ ꝙ cognoſcat de ſeipſo

quid erit illud qð oꝑtet deo fieri ꝓ hoĩs
ſatiſfactiõe.⁊ etiã ꝙ ipᷣe cognoſcat ꝙ ipᷣe

ſolus eſt qͥ poteſt ſatiſfacere ⁊ nõ alius.⁊

hoc ꝑ moꝛtẽ ſuã.etiã ꝙ ſi ie nõ moꝛiat᷑
ꝙ om̃s hoĩes ꝑdentur eternaliter.qm̃ ſi
nõ cogſceret hoc.nõ poſſet ſatiſfacere.qꝛ
ſciẽter
ꝓpter peccata hominũ.

.

O, xpᷣs
voluta/
rie moꝛi
gtur

te om̃ia poſſit. Nã ĩnocentiſſim erit.n
ꝓpter hoc talis hõ erit in miſeria ſicut ce

O⸗z xpᷣs
cogſcat
oĩa bõa
et mala
hoĩs

De benignitate amoꝛe ⁊ pietate.pati

entia ⁊ mãſuetudine ipᷣius.

XTitulus. cclv.

——

Cqm iam declaratũ eſt ꝙ ſatiſ/

ꝙ ſit voluntaria ⁊ ſpontanea cũ magno
coꝛdis affectu ⁊ optima volũtate.qꝛ ali

ter nõ tolleret offenſam ⁊ iniuriã que in/

ter deum ⁊ hoĩes eſt.nec placaret irã dei
ideo oꝑtebit ꝙ ille homo qui ſatiſtaciet
ꝓ hoibus nõ ſolũ moꝛiat᷑ ⁊ det vitã ſuã

moꝛti ad honoꝛẽ dei.ĩmo optebit ſi de⸗/

beat ſatiſfacere ꝙ ſuſtineat moꝛtẽ liben/

factio quã dʒ facere iſte hõ queʒ Ti.pᷣce⸗/
querimꝰ⁊ quo indigemꝰ.oꝑtet denti

/ *

.

Optuit tiſſime ⁊ volũtarie cũ deſiderio.⁊ cũ ia/ ꝓpinquꝰhomibo obligatis ad penã.O nen⸗
xpm ex timo coꝛdis affectu ad honoꝛẽ dei.quia qntũ homoꝛ tota humana natura debe ⸗
charita/ nullꝰpoterit eũ cogereniſi ipemet ꝑmit/ ret gaudere ꝙ talem poterit hr̃e hominẽ aht .
te pati tere velit Et ideo neceſſe erit ꝙ talis ho quiꝓ eis ſatiſfaceret. ſol
no ſit benigniſſimꝰ vt habeat volunta/ anue ille hõ poterit moꝛi ⁊ occidi dn
tem ita piã ⁊ benignã erga humanã na-/ ad honoꝛẽ dei⁊ qͥs eũ poterit occidere. lamt
turã Nios holes. “ diligat hoiles . Zitulus. cclvi. dͤß
7 cõpatiat᷑ eis.vt velit moꝛi ⁊ dare vitaʒ ;
ipᷣis.vt ꝑ moꝛtẽ ſuaʒ libᷣent᷑ a pẽis C IIE moꝛs . lenet
eternis.⁊ ꝙ; magis velit ſaluationẽ ho/ illius hoĩs qͥ erit de? ꝛ⁊ homo EPono velt
minũ q; ſeruare vitã ſuã.qm̃ ſi nõ ſit itaꝰ erit totũ pᷣciũ ⁊ ſatiſfactio li/ ridd i
tunc nõ moꝛiet᷑ p hoĩbo.qꝛ nullus pote berationis hoĩm ſi ſit volũtarie ⁊ ad ho itolns rantt
rit eũ compellere ad moꝛiendũ niſi pce- noꝛẽ dei ſuſcepta.iõ vlteriꝰ inueſtigãdũ iplu; clam
dat ex e mera voluntate pia ⁊ bona. Et eſt quõ poterit ille hõ vitã ſuã dare moꝛ temc
ideo oꝑtebit ꝙ nõ attẽdat ad maliciam tci ſponte ad honoꝛẽ dei.an ipᷣemet ſe de⸗ K
hoĩm. nec ad iniurias nec ad offenſas. beat occidere.vel an alij eum debeãt oo bebe
&pᷣs pa ſed magis attẽdat ad homĩes ꝓpter na cidere Sʒ ꝙ ipemet ſe occideret.hoc nõ 5 de tinl
tiẽdo ðᷣ/ turam humanitatis.⁊ diligat eos inqn eſſet ad honoꝛẽ dei.ĩmo ↄtra honoꝛẽ dei buit bb e
buit na/ tum ſunt homĩes ⁊ poꝛtãt dei imagin ergo neceſſe erit ꝙ alij cuʒ occidant.⁊ ꝙ alijs o mM.
turã hu ꝓpter aĩiam ronalẽ. ⁊ inqᷓntũ ſunt ſui fra iðpe velit ⁊ ꝑmittat ſe occidi ad honoꝛeʒ ciiild un
manã ĩ/ tres ꝑ ſui naturã.Et iõ oꝑtebit ꝙ nõ ha dei. ⁊ tunc etiã oꝑtet ꝙ ipᷣe habeat inimi m
ſpicere beat hoĩes odio ꝓpter peccata ⁊ mali / cos q eum occidant ⁊ ꝑſequant᷑.⁊ opꝑtet wul
CcCeias coꝝ.ſed magis cõpatiat᷑ ⁊ doleat wetiãa ſit aliqua cauſa.q̃ ſit ad honoꝛem in
malis coꝝ.qm̃ ſi talis nõ eſſet.tũc nõ e/ dei/ꝓ qua ſuſtinenda ⁊ defendẽda. ipſe gii
ſet ↄueniens ꝓ ſatiſfactõe.⁊ tali hoĩie in / det vitam ſuã ad moꝛtẽ.⁊ ꝙ ꝓ illa cauſa n
diget natura hũana. nec poteſt aliter li· alij occidant eum. Et ideo inueſtigemꝰ „
berari.Et ideo neceſſario oꝑtebit q tan quõ poterit hoc fieri Joõ ↄſiderare de/ dNd
ta ſit ſua bonitas ⁊ benignitas.ꝙ vin / bemꝰ ꝙ iſte erit ſol? bonꝰ inter oẽs hoĩes rUUdU
cat maliciã ⁊ nequitiã.⁊ tanta ſit ſua mã ⁊ oeẽs alij erunt mali.niſi mater ſua q̃ erit n
ſuetudo.qꝙ vincat oẽm crudelitatẽ ⁊ im · bona ex neceſſitate.Et cũ hoĩes ſinttẽo· i
pietatẽ.⁊ tanta ſit ſua patietia.q; vincat pſi ⁊ coꝛrupti ac ꝑuerſi vt declaratm eſtĩ Ti.cox e
omnẽ iniuriã ⁊ offenſam ſibi inferenda tractatu de lapſu ad longũ. ꝑ ↄñs faci/ te
Xp̃s de⸗ Et ideo oꝑtet ꝙ ſit talis ꝙ diligat omme unt mala oꝑa ⁊ ducunt peſſimã vitã.et 15
buit cru ſibi ↄtradicẽtes vel ꝑſequẽtes aut ipſuz totaliter faciunt ↄtra deũ oĩa oꝑa ſua.et ſſte
cifigẽteſ occidere volentes. ita q; tanta ſit in oo coõtra iuſtiſſimã eqͥrateʒ et veritatẽ.quia erw
diligere bonitas ꝙ om̃es remittat offenſas.⁊ de oẽs amant ſuã ꝓpꝛiã voluntatẽ ⁊ ꝓpꝛiũ un
nullo velit vindictã ꝓpter aliquã iniunri honoꝛẽ ⁊ nolũtcoꝛrigi nec audire coꝛre 1
am.qm̃ talis eſt neceſſarꝰ hoĩbus ꝓ ſa/ ptiones.Et qꝛ ille hõ ꝑfectus erit totus Q,xpᷣs d
tiſfactione. O qnta bonitas ⁊ benigni /· bonus ↄtrariꝰalijs hoĩbo. ideo oꝑtet ꝓpt᷑ ve mnmn
tas erit iſta ꝙ talis hõ iuſtus ⁊ innoccs qntũ poterit impugnet eoꝝ malã vitaʒ. ritatẽ t ln
velit moꝛi ⁊ dare vitã ſuã ꝓ hoĩb iniu / ⁊ mala eoꝝ oꝑa. ⁊ pᷣdicet ⁊ coꝛrigat ho/ iuſticas j
,„. ſtis iniqͥs malis ⁊ ingratiſſimis.ꝑditis mines ꝑ verba ſua.⁊ neceſſe erit ꝙ dicat debuit Rnid
⁊ om̃i pena dignis.⁊ ꝓ peccatis culpis veritatẽ hoibo quã hoĩes nolũt audire. occidii eglt
7 offenſis oim hoĩm totiꝰ mũdi.Et iðo Et ſic qꝛ etiã opa ſua erunt ↄtraria oꝑi/ W
neceſſe ẽ ꝓpter pᷣdicta ꝙ iſte hõ ſit de ge · bus alioꝝ incurret inimicicias ⁊ inuidi beci
nere eoꝛũdẽ hoĩm qͥ obligati ſunt ad pe am pluriũ qͥ nolunt audireveritatẽ.⁊ ſic Diſt lino
nam.ꝓpter amoꝛẽ vnitatẽ ⁊ ꝓpinquita/ pᷣdicando ⁊ tenendo ĩmobiliter⁊ inde/ ornini neb
tem.qm̃ magis diliget homies ⁊ cõpa/ clinabiliter veritatẽ ⁊ iuſticiã ⁊ viuen lagri tiie
tietur eis.qꝛ erit de natura eoꝝ. Uñ ſifi do ⁊ loquendo.plures habebũt eũ odio moc ⸗
ceret de nouo ſicut bᷣmꝰ homo.ñ eẽt tãẽtũ vſq; ad moꝛtẽ.Et ſic ſi iſto mõ ipᷣe ne; cbi hn

vnlmni
utammndode
Ubithonin

neitagi
tagccee
. —

mor
ſuſfmol⸗
innetasbe
iutffii
idertn
höenatſede
nmdcbeitoc⸗

ganborti 2,,e

nbonmede huie
NCdan 19 ke
iosdong cic
dberbini
uunitogee
dbonoren

ſcone der
fis hoien
iien
1
clrm 74
Phio tcn
ſninii
Gentiu
ini
ece.
6cinns
enne
”õ
Ciglto bte
nterin u
nr
rmige
Piin
t
hyun
odio
jſeneg

pꝓpterodiũ neq; ppter timoꝛẽ moꝛtꝭ nõ
velit deſiſterea veritate⁊ iuſticia ſic occi
dent eũ.quia ↄtrarieſt eis.⁊ipᷣe ꝑmittet
ſe occidi foꝛtiſſime ⁊ firmiſſime.ꝑſeuerã
do in his q dei ſunt. Nõne tũc dabit vi⸗/
tam ſuã ſponte ad honoꝛẽ dei? Quãuis
em̃ ipᷣe tenet᷑ dicere veritatẽ⁊ eã tenere vi
nendo ⁊ loquẽdo ad honoꝛẽ dei.tñ non
tenet᷑ moꝛiꝓ honoꝛe di ex debito niſi ipᷣe
Xpᷣs mo velit. Itẽ in hoc etiã dabit exemplũ effi/
riẽdo ð/ caciſſimũ alijs hoĩbo vt nullo mõ deſe/

dit alijs rant necrelinquãt veritatẽ dei nec iuſti/

exẽpluʒ ciam eiꝰ.nec recedant ab illa ꝓpter moꝛ/
tem quã aliqũ ꝓpter neceſſitatẽ patient᷑
vt ſoluant cũ illo qui nullo mõ moꝛide/
bebat.ſed ſponte ad moꝛiendũ ſeobtulit
in hoc fecit deo honoꝛẽ maximũ. Uñ
nõ erit hoc exemplũ magnũ ⁊ efficaciſſi
mü. vt ſic alij hoies poſtq; cognouerint
eũ ⁊ veritatẽ.⁊ q̃nta ꝑſona erat ipſe.ani⸗

Demoꝛte chꝛiſti

angeli malix neqſſimi. ⁊ iõ qꝛ ille erithõ
nou? in mũdo q pᷣdicabit ?⁊ doccbit no,
uã doctrinã ⁊ oĩa noua qᷓ̊ ꝑtinebuntad
honoꝛẽ dei.⁊ ad liberationẽ hoĩm.⁊ too

taliter oꝑabit᷑ oĩa qᷓ faciet ↄtra dyabolũ
⁊ ad ſuũ regnũ deſtruendũ. Uñ cuʒ ille

hõ debeat liberare gen? humanũ ab ob/
ligatõe infinita ⁊ ſatiſfacere ꝓ oĩba oꝑtʒ

ipᷣm pugnare totis viribo ↄtra captiui/
tatẽ hoĩm.vt remoueat hoĩes a captiui/
tate dyaboli.Uñ dyabolꝰ erit pncipaliſ
⁊ capital inimicus eiꝰ.⁊ ſic inter eos erit
bellü ſed ſecretũ. Nã dyabolłꝰ videns ta⸗
lẽ nouũ hoĩem qͥ nũq; apparuit in mun
do.⁊ ſup quẽ nullã poterit habere ptãtẽ
timebit ſuũ regnũ ⁊ dũiuʒ ꝑdere. ⁊ ſic re
ſiſtet totis viribo huic homi.⁊ ſuadebit
ſuis mẽbꝛis.ſcʒ malis hoĩbo vt eũ occi/

dãt ⁊ ꝑdant.⁊ G̊ qꝛ ipᷣe nõ pᷣt ſibi nocere

ꝑ ſe.⁊ ſic ꝑ mediuʒ alioꝝ occidet eũ dya/

men?᷑ ⁊ inflãment᷑ ⁊ imitent᷑ eũ.vt ꝓpter
nulla incõmoda q̃ eis poterit obeſſe de/
clinent a iuſticia quã deo debẽt. cũ etiaʒ
aliqñ de neceſſitate moꝛi debeãt. cũ ipſe
qui nec ꝓ ſe moꝛi ex debito debebat. nec
ꝓ alijs poterat cogi moꝛi.nec voluit pꝛe
ſeruare taʒ pᷣcioſam vitã.ĩmo ſeipᷣm ⁊ tã

pᷣcioſam ꝑſonã tam voluntarie dedit in

anoꝛtẽ ꝓpter veritatẽ ⁊ iuſticiã defenden

Adam.q;uis ex debito talis ꝑſona qꝛ erat
pho mo.debebat deo oẽm obediẽtiã.⁊ fa/

cere ꝓ veritate ⁊ deitate qcquid poterat.
⁊̊ virtute pᷣme obligatiõis.Attamẽ h̊

eſt citra moꝛtẽ.qꝛ ex debito nullo modo
moꝛi debebat.Etiõ moꝛiẽdo ſponte re/
linquit hoĩbus exem plũ vt ſiliter faciät
q ne timeant moꝛi. Sic ̊ q;uis illi qͥ oc
ciaigent eũ.mala occident voluntate.atta
men ꝛ ipᷣe ſuſtinebit hoc ſpontanea vo
luntate a d honoꝛẽ dei ⁊ ad vtilitatẽ toti/
ns huma ne nature.ideo laudabiliter et
miſericoꝛ Niter ſuſtinebit.¶ Sʒ mirãdũ
ecrrit quõ poterit eſſe tanta crudelitas in-

bolus qntũ in eo eſt. Et iõ ppt᷑ inuidiã Inuidi
quã habebit iſte mał angełcõtra iſtum a dyabo

nouũ hoĩem. inflãmabit ⁊ ↄcitabit ali/ li ↄcita/
quos malos hoĩes ſibi adherentes con uit inde

tra iſtũ.⁊ generabit tantã inuidiã cõtra oſi moꝛ
eũ.vt oĩno velint eũ occidere.qꝛ aliter ñ tẽ xpᷣi

poterit ei nocere Sic dyabolꝰ tractabit

moꝛtẽ ſuã.⁊ dabit totũ ↄſiliũ ſecretũ vt

occidat eũ ꝑ malos hoĩes miniſtros ſu

os ſi poteſt. nec aliter ceſſare poterit do/

nec hoc fecerit.quia nõ poterit ſuſtinere

talẽ hoĩem ſibi ↄtrariũ. Et ſic patet vñ
poterit tanta inuidia ⁊ crudelitas inſur⸗
gere contra eum Et hic apparebit ſum/
ma benignitas iſtiushomĩis.quia moꝛi
etur etiam ſponte ꝓ occidentibo ipſum.
⁊ pꝛo inimicis ſuis ⁊ pꝛo peccatis eooꝝ.·
Et ideo quia dyabołꝰ occidet talẽ hoĩeʒ Juſta
iuſtũ ⁊ innocentẽ qui nullo modo debet victoꝛia
moꝛi nec obligatur moꝛti. nec dyabolb xp̃ip dy
habet aliqð ius in eo.ideo ipſecõmittit abolũ ꝑ
maximã iniuſticiã õ iſtuʒ hoĩeʒ innocẽ moꝛtẽ
tem.ideo veraciter erat dignus ꝑdereto

cidebãt hbumanũ eſt ſub ptãte ⁊ captiuitate pᷣmi

nidia ⁊ mallicia in üllis hoĩbo ꝙ velint eũ

occidere tã bonũ hoĩem vt crit.qm̃ nul/
Vñ ſit li nocebit nee nocere poterit.qm erit ſũ/
oꝛta iui me benignꝰ. Maxia gͤ debet eſſe iſta in /

dia ex qᷓ uidia ⁊ malicia.Et vñ poterit iſta gene/⸗
xpᷣm oc/ rari: Et ideo notandũ eſt ꝙ totũ genus

;—R]———

tum ius qð credebat ſe habere ſuper ho
mines.qᷓ;uis in veritate nulluʒ habebat
Et quia ſicut inuaſit hominẽ in q̊ nullũ
ius habebat. ita ꝑdiderat ius ſi qð hr̃e
videbat᷑ in alis hoĩbo.Et ſic ille hõ ſatiſ
faciet pꝛo tota humana natura.⁊ moꝛie
tur laudabiliter ad honoꝛẽ dei. bera⸗

bit hoĩem a poteſtate dyaboli.⁊ hoc per pualet ⁊ magis ponderetq; numerus ⁊ lumne
Cbꝛiſtꝰ verã iuſticia. Et ſic vincet dyabolũ ꝑ iu magnitudo oĩm peccatoꝝ ⁊ offenſaruʒ Vgetch
vicit dy ſticiam verã.⁊ iuſtũ eſt ꝙ dyaboł ſit ca omniũ hominũ. . letqpns
abolũ ꝑ ptiuꝰeius ꝓpter iniuriã ⁊ iniuſticiã quã TLitulus.cclvij.
iuſticiã ſibi fecit.Et ſic hõ acqͥ ſiuit ꝑ iuſticiã po VUoniã aũt iam declaratũ eſt q; uioc.
teſtatẽ ⁊ dñiuʒ ſupꝛa dyabolũ.Et ſic dy q moꝛs iulliꝰhoĩs erit ſatiſfactio et can
abolus vicit pꝛimũ hoĩem ꝑ deceptõeʒ pᷣcium ꝓ peccato hoĩs ⁊ totius necde
⁊ falſam ꝓmiſſionẽ ⁊ ſubiugauit eũ ſibi. humane nature.⁊ pꝛo culpis offenſis et onich
ita homo vicit dyaboluʒ ꝑ iuſticiã ⁊ ca iniurijs hoĩm. ⁊ cũ iam declaratũ ſit q; numei
ptiuauit.Et qꝛ ille homo erit deꝰ ⁊ filiuſ qðlibʒ peccatũ ſeu offenſa ↄtra deũ aſc⸗ tatur.
dei.ideo nõ faciet dyabolo iniuſticiã.ſʒ dctn infinitũ.⁊ ꝙ habeat q̃ndã infini/ catam
faciet humanitati de dyabolo verã iuſti tem. oꝑtet ꝙ ſᷣm menſurã peccati et bino
ciam. Et ideo ſᷣm verã iuſticiã dyabol offfenſe fiat ſatiſfactio ⁊ cũ ꝓ vno pecca/ peccat
erit ſub pedibe iſtius homĩs.⁊ ipᷣe tene to infinite culpe.infiniti mũdi pleni cre riciq̃
bit ipᷣm iuſtiſſime captiuatũ. Ecceq̃lit aturis nõ poſſent ſatiſfacere.⁊ iõ cũ pec ſentis
poterit fieri vera liberatio hoĩm ꝑ moꝛ/ cata ſiue iniurie ſint ſine numero contra excog
tem illius qͥ erit ſił deꝰ ⁊ homo.⁊ a dya deiũ ⁊ poſſint eſſe ⁊ multiplicari in infi⸗/ oneſe
bolo ⁊ a peccato ſeu iniuria⁊ offenſa dei nitum ⁊ creſcere.videamꝰquõ moꝛs iſti geret
⁊ a pena infinita. Sic moꝛs iſto hois us hoiĩs qui erit de ⁊ homo.qui erit ne moch
vincet dyabolũ ⁊ omnẽ culpã ⁊ pecca / ceſſarius ꝓ ſatiſfactione. erit ſufficiẽs ſa ris.
tum. Et ſicut dyaboł?decipiendo hoĩeʒ tiſtactio ⁊ ſufficiens pᷣciũ ꝓ oĩbus pec/ Gnü
ſubiugauit eũ ſibi.ita decipiendo ſeißm catis oĩm hoĩm.⁊ videamꝰ etiã q̃lit p ꝰ* ias
qꝛ inuadet ⁊ occidet iſtũ hoĩem. capti / pongeret moꝛs iſta qᷓ; numeꝰ ⁊ magni Kin
uabit᷑ ⁊ ligabit᷑ ab iſto hoĩe cum adiuto tudo oĩm pctõꝝ.Jõ ad h̊ coòſcẽdũ op/ Dors pat
nio diuinitatis ꝑ iuſticiã. Et ſicut pᷣmꝰ tet põderare vitã illiꝰhoĩs q̃ntũ valebit Pppiepci ſcct
homo fuit ſub poteſtate dyaboli ꝓpter ⁊qnti valoꝛis ⁊ qnti pᷣcij erit. VUñ bũa/ dſiordi/ 0
inobedientiã quã fregit ⁊ fuit in ira dei nitas illiꝰhoĩs płꝰ valebit in pᷣcioſitate? TÜliaa bepcis ine
⁊ ſeꝑpatus a ↄſoꝛtio ⁊ amicicia dei.ita et ¶excellẽtia in nobilitate ⁊ bonitate ⁊ in di xpᷣi fuit ol
obedientiã iſt homis qͥ erit maioꝛ p/ gnitate q; oẽs hoĩes qͥ fuerũt ſunt⁊ erũt pᷣcioſioꝛ ſe
mo hoie.quã ſᷣuabit vſq; ad moꝛtẽ ĩcu ⁊4q pñf eſſe ⁊ qᷓ; om̃s creature.qꝛ hõ iſte oĩbo ho
ſiue ſcʒ tenẽdo vitatẽ ði ⁊ iuſticiãad quã erit deificatꝰ.⁊ſua humanitas eritvnita minibo ce
obligat᷑ oĩs homo.⁊ quã deꝰ vult ⁊ exi deitati iu vna pſona.Et iõ ꝓpt iſtã vni⸗ de
git ab om̃i hoĩe.homo erit dignus libe- onẽ ⁊ ꝓpt iſtð mr̃imoniũ altiſſimũ.iſta un
rari tam a ptãte dyaboli q; ab ira dei. et huanitas aſcẽdet ad ſummã dignitatẽ. lop
reſtitui ad amiciciã dei.qꝛ obediẽtia cjõ Siẽ eĩ iã declaratũ ẽ vel fuit de ſpõſa re Ti.cxx/ un
putabit᷑ p inobediẽtia. Sicut em̃ inobe ſpectu ſpõſi in capitlo deamoꝛe qlit᷑ſpõ xv. ſi⸗
dientia facta eſt ꝑ hominẽ. ita obedien- ſaaſcẽdit ⁊ nobilitat᷑ ppt᷑ ſpõſuʒ cui vni tin
tia etiã facta eſt ꝓꝑ hoĩem.⁊ maxime quia tur q;ᷓnis etiã ſit infima ⁊ paupꝛimaint᷑ n
iſta obedientia in infinitũ ſuꝑabit illaʒ. os mlieres.ſi aſſumit᷑ rege ꝓ regina. oN
quia erit facta cũ difficultate.ſ.moꝛtis. fit nobił ⁊ mañ valde.Silłxr erit de hũa ni
⁊ ꝑ maioꝛẽ ſcʒ hoĩem ⁊ filiuʒ dei. Et ita nitate hoĩs iſtiꝰ.qꝛ erit vnita ⁊ copulata e
magis erit acceptabilis deitati obedien inſeꝑabilit᷑ tãq; ſpõſ ſ õſo deitati. ⁊ iõ 2W8
tia voluntaria iſt homĩs q; fuerat diſ⸗ erit ꝓpoꝛtionata neceſſario iuxta digni/ o
plicibilis inobedietia pᷣmi homis.⁊ ma tatẽ deitatꝭ tãtũ qᷓntũ fieri poterit Etad d
ioꝛ erit honoꝛatio iſtiꝰ homis.qᷓ; fuerat huc iſta vnio erit maioꝛ młto qᷓ; ſpõſi ?⁊
inhonoꝛatio pᷣmi homis. Et ſic totalir ſpõſe.quia vna pſona erit deus ⁊ bomo
annihilat᷑ ⁊ deſtruet᷑ iniuria ⁊ offenſa p . ⁊iõ vt ille homo erit infinitus ⁊ płꝰvale ſif
mi homiĩs.⁊ a tota natura hbumana. bit qᷓ; omnes homines cum ſint finiti. A
¶ Dualiter moꝛs iſtius homis que eſt ⁊ etiam qᷓ; oeẽs creature.cũ nõ ſit compa ſn
neceſſaria ſatiſtactione oim hominuʒ tio inter finitũ ⁊ infinitũ. Et ideo ſi vo⸗ D

Stumnane⸗
.
Kintik
tiulkini
Olgt totins
dioeffnſoe
ehmniſtg
omndaidſe
tnciinfti
mihanie
Pnropeen⸗
dipier
töüe
ncdoNN
leri gifi⸗
Nönaoiti
ogbiciſe
üufist
voſbug vee
giialto
wPnagti

Neiläic
türaln t
1. Ditin.

npcoſunn Di
nienrtind t
it oneroit io

nighöikch
nscihnin t
ppkitinn⸗

nilini iſn
deſpaͤan
rdlitſi
izaim
upinuin
W
ran dehin
Naptu
uni
urnden,
nibin
i
o:Mo.
Gthele
ſnnd.
ſtong
bN

4

K

—

lumus ↄſiderare quõ moꝛs ei plus põ/
deret q; oĩa peccata.videamꝰ p q;to nol
let quis talẽ hoĩem occidere ſi eẽt pᷣſens
⁊ ſciret eũ talẽ et᷑. Ita ꝙ ſi diceret᷑ alicui
niſi occidas iſtũ hoĩeʒ tot mundꝰ ꝑibit
2 qͥ cquid deꝰ nõ eſt. certe nullꝰ faceret h
nec deberet facere ſi ſciret eũ talem eẽ.ꝓ
om̃i creatura ↄſeruãda.nec ſi infinitus
numerꝰmũdoꝝ ei daret᷑.tẽ ſi etiã dice
retur.tu occides illũ hoĩem.aut oĩa pec
cata mũdi veniẽt ſuꝑ te ⁊ ĩputabunt᷑ ti/
bi. nõne iſte diceret ꝙ citius vellet om̃ia
peccata mũdi ſuſtinere ſupꝛa ſe ⁊ ĩputa/
ri ei q; eũ occidere:etiã nõ ſolũ mũdi pᷣ/
ſentis. ſed oĩa que pñt fieri in futuro ⁊ qᷓ
excogitari poſſent.Et nõ ſolũ de occiſi/

one ſed etiã de qualibet pua leſione q̃ tä⸗/

geret ipᷣm. ꝓ qnto etiã aliqs nõ deberet
modicũ ledere ꝑſonã regis vel imꝑato/
ris. Vñ igit᷑ eſiet ̊ ꝙ aliqͥs hoꝛreret płꝰ
vnũ peccatũ in leſione huiꝰhoĩs q; om/
nia alia que poſſunt excogitari.qꝛ leſio
iſtius ꝑſone młto magis excedit ſinecõ

Moꝛs patione oẽs creaturas.Ecce igit᷑ mani/

xpᷣiẽ pᷣci feſtiſſimũ eſt ꝙ; nulla qᷓntitas magnitu/
oſioꝛ oi/ do ſeu multitudo pctõꝝ extra pſonã hu
bꝰpctis ius homis poteſt nec valet comꝑari vi
olationi ⁊ deſtructioni vite coꝛꝑalis ta/
lis homĩs. Quãtũ ergo bonũ eſt illud.
cxyuius deſtructio eſt täã mala: Si em̃ ex/
cedit om̃e bonũ creatũ.qᷓ; mala eſt eius
deſtructio.&̊ vita illius hoĩs pł erit bo/
num ⁊ marꝰbonũ ſine comꝑatione.q; il

la peccata ſint mala.que qdem peccata

ſua interfectio ſine eſtimatõe ſuꝑat. UUñ

ſi interfectio illꝰ?hoĩs ſupꝑat omnẽ mul/
titudinẽ peccatoꝝ q̃ cogitari poſſunt ex

tra pſona ei.⁊ ſi pctã: crimĩa tãtũ ſunt

odibilia qntum ſunt mala.⁊ vita illõho
minis tãtũ ſit amahilis qᷓntum erit bo/
na.ſequit᷑ ꝙ vita illiꝰhoĩs plus erit ama

bilis ⁊ magis bona.q; oĩa peccata ſint

odibilia ⁊ mala. Ergo tantũ bonũ tam
amabile ſicut erit vita illiꝰhomis q pꝛe/
cioſioꝛ eſt qᷓ; om̃e qð eſt citra deũ,nõ erit
ſufficiens ad ſoluendũ qð debet᷑ p pec/
catis ⁊ offenſis totius mũdi.cuʒ ſuꝑat
om̃e debitũ qð debẽt peccatoꝛes ꝓ ſatiſ
factione.ĩmo plus põderat in infinitũ.

Ecce igit᷑quõ vita illi? hoĩs vincit oĩa

De pꝛecioſa moꝛte chꝛiſti

crimina oẽs offenſas ⁊ oẽs culpas ſi de
turꝓ illis. Si ̊ dare vitã ẽ acciꝑe mon
tẽ.ſicut datio hui vite pᷣualet ⁊ ppPonde
rat ĩ bonitate plus qᷓ; oĩa peccata hoĩm
in malo.ita acceptio moꝛtis.Ergo ſi il⸗
le hõ quẽ querimꝰdetvitã ſuã moꝛti ſpõ
te ad honoꝛẽ dei ꝓ ſatiſfactõe totiꝰ hũa/
ne nature.nõne ſatiſfaciet ⁊ ſoluet ꝓ oibꝰ
hoĩbo: Et ſatiffactio erit maioꝛ in infini
tũ qᷓ; om̃e debitũ qð debent oẽs hoĩes.
Patet ̊ quõ moꝛs illiꝰhoĩs qͥ eſt neceſ/
ſarius ꝓ ſatiſfactiõe toti humane natu/
re pᷣualet ⁊ magis ponderat qᷓ; multitu/
do ⁊ magnitudo oĩm offenſaꝝ ⁊ pctõꝝ.
¶ Qualiter ipᷣa moꝛs deleat ⁊ ſuꝑet pec
cata occidẽtiũ talẽ hoiem.
¶ Titulus. cclviij.
qm̃ dictũ eſt ꝙ moꝛs illꝰho
minis qui erit deus ⁊ homo ſu/
pabit oĩa pctã ⁊ crimĩa hoĩm.ſʒ
dubiũ ẽ quõ poterit delere ⁊ ſuꝑare pec
cata illoꝝ qͥ occidẽt eũ. Om̃ ſitã maluʒ
eſt occidere eũ.q̃ntũ bona erit vita eius
quõ poterit moꝛs eiꝰſuꝑare ⁊ delere pec
cata⁊ crimĩa illoꝝ qͥ eũ occidẽt:qꝛ appa
ret ꝙ tãtũ malũ ſit pctm̃ eoꝝ qͥ occident

eũ.qntũ vita eẽ bona.Ergo quõ moꝛſ

eius poterit ſatiſfacere ꝓ peccato eoꝛum
qui eũ occidũt: Aut ſi poterit delerepec
catum alicuius illoꝝ ⁊ ſatiffacere ꝓ illo.
opoꝛtet em̃ ꝙ ſatiffactio ſit tanta q' dele Poꝛs
at om̃ia peccata. Hic poſſumus dupli/ ipᷣua⸗/
citer reſpondere. Pꝛimo quia nullus ſci let petõ

enter occideret illum ſi talem euʒ cogno crucifi/

ſceret ſcʒ deum ⁊ homineʒ. ideo ſi occi/ gentiũ
dunt eum ignoꝛanter occidunt.quareſe
quitur ꝙ peccatuʒ eoꝛũ nõ eſt ita malũ.
ſicut vita eius fuit bona.quia ignoꝛan/
tia diminuet peccatũ illud.vt nõ ſit ita
infinitum. Unde quando dictũ fuit q;
tantũ mala fuit deſtructio eius.quãtuʒ
vita eius bona.tunc nõ penſauimus
interfectio ſeu occiſio eiꝰ facta fuit igno
ranter.ſed quaſi ſcienter fieret.quia nun
qᷓ; aliquis poterit nec vellet ſcienter fate
re. Secundo reſpondere poſſumꝰꝙ me Meri /
ritum ⁊ bonum qð faciet ille homo qui tũ moꝛ/

erit deus erit duobus modus infinitũ. tis xpᷣi ẽ

Pꝛimo ex ꝑtefacientis. quia erit ꝑſona duplicit
infinita.ſcdᷣo exꝑte dei acceptãtis.quia ĩfinitũ

ofñe meritũ deo acceptabile eſt infinitũ

CCitulus. ccir.

ſicut demeritũ infinitũ.Et ſic datiovite
erit infinita ⁊ ex ꝑte dantis ⁊ ex ꝑte acce/

ptantis.ſʒ om̃e pctm̃ qðcũq; poſſit face

re creatura eſt finitũ ex ꝑte facientis.ſed

ſolũ infinitũ ex ꝑte illiꝰ cõtra quẽ fit ſcʒ

crx pte dei.Et ſic moꝛs illiꝰ hoĩs pſᷣt dele/

Ti. ccl/
iii.
DO,moꝛ
xpᷣi ſitvo
luntaria

O, moꝛſ
xpᷣi ſit ð /
liberata
⁊2 electa

reoĩa peccata fieri poſſibilia ꝑ creaturã.
⁊ ꝓ illis ſatiſfacere.⁊ vltra ſuꝑabit in in/

finitum. ⸗
¶ Decircũſtãtijs ⁊ cõditõibo quas ha/

bebit illa pcioſa moꝛs.⁊ que ↄuenientio

res eruntiei.
(LLitulus. cclij
Tqm̃ illa pcioſiſſima moꝛs⁊ĩ/
finiti valoꝛis illiꝰ pᷣcioſiſſimi et
benigniſſimi ⁊ pijſſimi hoĩs qᷓ
indigemꝰeſt neceſſaria toti humane na/
ture ꝓ ſatiſfactione.⁊ in ipᷣa pendet tota
reſtauratio ⁊ totũ bonũ hominũ. iõ vi/
deamꝰq̃s circũſtantias habebit ⁊ q̃ cõ/
ditões ei ↄueniẽt.Et qm̃ illa moꝛs erit
ſatiſfactio tot? nature humane ⁊ totum
bonũ ⁊ totũ meritũ.iõ illi moꝛti ↄuenit
vt habeat oẽs cõditões ꝑ q̃s poterit eẽ
magis meritoꝛia ⁊ ſatiſtactiua ac magiſ
accepta.⁊ ꝑ q̃̊s poterit declarari maioꝛ
bona voluntas bonũ coꝛ ⁊ intimꝰ affe/

ctus coꝛdis hoĩs illiꝰmoꝛiẽtis. Uñ op⸗

tet ꝙ talis moꝛs vt dictũ eſt ſit volunta
rie accepta ac ſpõte.qꝛ aliter nil pficeret⸗
Et iõ oꝑtet ꝙ ille benigniſſimꝰ hõ velit
ſuſciꝑe ⁊ ſuſtinere moꝛtẽ libẽter ⁊ ſpõteꝛ
cũ bona volũtate.⁊ iõ habebit maximũ

gmoꝛẽ ⁊ maximã charitatẽ ac ardẽtiſſi/

mã ⁊ exqͥ ſitã pietatẽ erga naturã huma/
nã ꝑditã vtſoluet᷑. Etiõ nõ ſolũ valʒ ſu
ſtinere ⁊ recipe moꝛtẽ.ĩmo ꝑ talẽ modũ
⁊ talẽ foꝛmã in qbus talis moꝛs ſua erit
magis meritoꝛia ⁊ magis ſatiſfactoꝛia.
magis vtilis ⁊ cõmodoſa ꝓ hũana na/
tura.⁊ ꝙ etiã aueniat ſue pijſſime volũ/

tati ⁊ charitati ardẽtiſſime.Et iõ qꝛ ille

hõ recipiet moꝛtẽ nõ inuitꝰ nec ignoꝛan
ter.ĩmo ipᷣo ſciẽte ꝑmittẽte ⁊ volente.iõ
talis moꝛs optet vt ſit deliberata ⁊ oꝛdi
nata ꝑ ipſũmet.⁊ nõ fiet cuʒ caſu foꝛtui/
to.ſʒ ipᷣemet eligat volũtarietalẽ moꝛteʒ

q́iem voluerit.⁊ nihil fiat ĩ ſua moꝛte cõ

tra ſuã volũtatẽ.i¶ Et qꝛ qnto moꝛs erit

cũ maioꝛi pena magis crudelis ⁊ dolo/

roſa ac magis ignominioſa ⁊ turpis et

oppꝛobꝛioſa ac deriſoꝛia ſi ſit volũtarie
aſſumpta. tãto erit magis meritoꝛia et

ſatiſfactoꝛia.⁊ cõmodoſioꝛ hũane natu/
re.ac magis acceptabil deo.iõ certe ↄue
niet amoꝛi ardẽtiſſimo ⁊ pietati illiꝰpijſ/
ſimi hoĩs.vt nõ ſolũ velit ſuſtinere moꝛ/
tẽ.ĩmo talẽ moꝛtẽ ſicut dictũ eſt.qꝛ hoc
erit maius bonũ qð põt facere.Et ideo
ↄuenit ſue maxime bonitati vt faciat tã
tũ bonũ.quo nõ poterit eẽ maiꝰ nec me/

lius.nec excogitari. Vñ ille hõ pijſſimꝰ

erit ꝑſona ĩfinita.⁊ iõ ↄuenit ei facere tã
tũ bonũ.vt ſua moꝛs pcioſiſſima ſuꝑet
⁊ excedat oĩa pctã.⁊ vt nõ poſſit magis

ſupꝑare vt habeat om̃e meritũ.Etiõ ↄue
niet ꝙ oẽs cõditiões ⁊ oẽs circũſtãtie q̃ᷓ
poterũt reddere illã moꝛtẽ difficillimã.

penaliſſimã ꝑ oẽm modũ atrociſſimã ⁊
crudeliſſimã.doloꝛoſiſſimã ac ignomi/
nioſiſſimã ſint in illa moꝛte ſeu comitẽ/
tur eã.Et iõ ↄuenit ꝙ fiat in loco publi

co ⁊ ſolẽni ⁊ nõ in occculto de die ⁊ nõ ð

6/ 2

nocte.⁊ ſic de alijs circũſtãtijſ.⁊ optebit
ꝙ genꝰ moꝛtis ſit turpiſſimũ ⁊ ignomi/
nioſiſſimũ.¶ Quõ aũt poterũtfieri iſta
faciliter poſſumꝰcognoſcere ſi cõſidere/
mus illos ꝑ q̊s talis moꝛs fiet.qm̃ oꝑ/
tet ꝙ ſint inimici ſui maximi. Uñ iã di/
ctum eſt ꝙ ille Pᷣmꝰ angel ſcʒ dyabolus
erit inimicꝰ capitalis iſti hoĩs.⁊ habe/
bit ip[ʒ odio in ſũmo.⁊ iõ tractabit moꝛ/

Oʒ ſit ð
ſpectiſſi
ma

.

O. ſit
loco pu
blico

Ti. ccl⸗
vi.

tem ſuã.⁊ inflã mabit aliquos hoĩes ad

ſũmũ odiũ iſt ꝑ ſũmã inimiciciaʒ.Et

ideo illi hoĩes qui erũt inimici ſui nõ ſo

lum deſiderabũt ipᷣm occidere.iĩmo etiã
inferre moꝛtẽ turpiſſimã ⁊ amariſſimaʒ

⁊ talẽ q̃lis dicta eſt.¶ Et multũ bñ ↄue/
nit illi talis moꝛs.qꝛ inimici eimłtum
deſiderabũt ei ĩferre talẽ moꝛtẽ vt dictũ

eſt. ⁊ ipᷣe cũ gaudio ⁊ bona voluntate ſu
ſcipiet eã.⁊ ſic eoꝝ deſideriũ ⁊ voluntas

in hoc ↄcoꝛdant.ſed in iſto nõ erit ſimi/
lis voluntas.qꝛ ipᷣi mala ⁊ peſſima vo/⸗

luntate ⁊ peruerſa intentione inflãmati
eũ occident.ſed ipᷣe bona voluntate ⁊ in

timo coꝛdis affectu ꝓpt᷑ ſaluatõeʒ totiꝰ
hũane nature ad honoꝛẽ dei.⁊ ad offen/
ſam placandã moꝛtẽ libẽter ſuſtinebit.

Xpo cõ
petebat
moꝛi in
cruce

Hoꝛs iem.

T y 44 P .
7. .
M
.
.
“ 5
4
.
J
4 . —
.

Etqᷣ
abſche
cnr⸗
äträl
ſcüt

truct ütl
norte gis p
op
ſtuet
PHöcel
uita
ſicp
hiat
nion⸗
collig
Tipſe
patc
fali
ſſſſin

mbi

ist dn
Knnb
entiätmie
Smnetrigg
ienne S Moꝛs
ennlli⸗,e deſtruet
moꝛtẽ?

—, S
—

itngrnan
aickohe⸗
An Siden
Unthcttti
inunherne⸗
ehöhiſiv
Mafacres
icingie
poſttnigs
i rör
hriſtitei
difellni⸗
mooſſini:
ixigoni⸗
eſwcomt/
nooprbl
dedietöd bog.
eilsogrbt n.
nüt ion⸗
iun
f, Ann
Diän De
Nrtbore H
is⸗ tM,
bitror,
boiedd
lccht; Et
aſinol

geimocis

ſiſſi

. „ ré ℳ —
4 1 . . èäl
ð oll 3 2
4 1 “
+ 4
.

Et qꝛ ipe null oſtendet ptãteʒ ſed totã
abſcõdet.ideo poterũt eũ occidere ⁊ tra-

ctare ſᷣm ſuã malã ⁊ puerſam volũtateʒ
q̃ntũ ipᷣemet ꝑmittet.Ecce magnũ my/
ſteriũ erit ibi.qꝛ ipſa malicia deſtruet ſe/
ipᷣam.qꝛ qᷓnto magis inimici ei ꝑ mali/
ciã ⁊ iniqͥtatẽ dabunt moꝛtẽ.tanto ma/
gis ipa moꝛs erit meritoꝛia ⁊ ſatiffacti/

ua ꝓ peccatis ⁊ deſtruet maliciã.⁊ ſic de

ſtruet ſeipam.⁊ iniqͥ tas erit cõtra ſeipᷣaʒ⸗
MNõ em̃ poteſt fieri talis moꝛs niſi ꝑ ini/
quitatẽ.⁊ etiã nõ fiet niſi ꝓpter iniqtatẽ.
⁊Z ſic ꝑ iniqͥtatẽ ⁊ maliciã deſtruit᷑ ⁊ anni
hilat᷑ ipᷣa malicia ⁊ iniquitas.Et ſic ipᷣa

iniquitas ⁊ malicia facient moꝛtẽ ſuã.et

colligent virgas ad ſeipᷣas ꝑcutiendas

⁊ipſa iniquitas occidet ſeißam.Et ita

patent cõditiones⁊ circũſtantie in gene
rali.que erunt ↄueniẽtes iſti moꝛtipᷣcio/
meq̃ nccaria erit ꝓ ſatiſfactõe hoĩm.

Declarati

nabiliter ſequit᷑ ſaluatio humane nature
Ptalem moꝛtẽ.

n tum donũ ſit antiq; pcij illð q
Alille homo ꝗqͥ erit deus ⁊ hõ ⁊ fili/

us dei dabit deitati qñ dabit vitã ſuã p

cioſiſſimã moꝛtiad honoꝛẽ deitatis ſpõ
te. Nulli dubiũ etiã poteſt eſſe quin tale
opus ſumme laudabileſit⁊ ſumme pᷣmi

abile ab ipᷣa deitate Qui em̃ tantũ donũ
ſponte dat deo. nõ debet eſſe ſine retribn

tione Neceſſe erit ergo ꝙ ſi ille homo der
tantũ donuʒ deo. ꝙ deitas retribuat ei⸗
aliter aut deus eſſet iniuſtꝰſi nollet retri⸗

vuere. aut impotẽs ſi nõ poſſet.qð alie/

num eſt a deo. Sʒ qui tribuit aliqͥd ali/
cni dat ſibi illud qð nõ hʒ. ant dimittit
ei qð ab ipᷣo poſſet exigi. Et qꝛ talis ꝑſo
na erit de?⁊ hõ ſic nullo ĩdigebit.qꝛ vna
pſona erit de et hõ. Et ſic nihil poterit
dare tali ꝑſone qꝛ pleniſſima eſt. Itẽ etiã

talis ꝑſona nihil debebit qð poſſet ei di/

mitti. Nec ĩdigebit mereri aliqd ꝓ ſeipo
etiã qntũ ad hũanitatẽ.q; oĩa q̃ hũani/
tas illa poterat hr̃e debent᷑ ei rõne vnio/

nis cũ deitate. Quid & tribuet illi qͥ nul/
lare indiget. ⁊ qͥd dimittet᷑ illi qͥ nil dʒ:

Ecce ex vna ꝑte eſt neceſſitas retribuen

De coditõibi

UVUlli aũt dubiũ poteſt eſſe quã/

i ⁊ exalia ꝑte ĩpoſſibilitas recipiẽdi qe
neceſſe eſt deũ ſᷣm iuſticiã reddere qᷣ dꝭʒ
illi qͥ meret᷑.⁊ nõ eſt aliqq qð red dai Sʒ

ſi tãta debita ẽ merces n reddit᷑ a deo il/
li hoĩ nec alteri.inuanũvidet᷑ feciſſe tãtũ
opꝰad honoꝛẽ dei · Neceſſe eſt alteri
reddat᷑qꝛ nõ poterit reddi ülli. Si gᷣ ille
hõ voluerit dare illud qð ei debebit᷑ ali/
cui alteri.poterit.nec ipᷣa deitas pᷣt de iu

re ꝓhibere illi. aut poterit denegare illi
cui dabit.ĩmo iuſtũ ⁊ neceſſariuʒ erit vt

diuina natura reddat mercedẽ illi.cui ꝑ

ſona illa voluerit dare.qꝛ licebit ei dare
qð ſuũ eſt.⁊ deitas nõ poterit red dere il
lud qð dʒ niſi alicui alteri. Sʒ qbo ↄue/
niẽtiille hõ tribuet mercedẽ ⁊ retributi/
onẽ ⁊ fructũ ſue moꝛtꝭ pᷣcioſiſſime.q; ho

mibo. ſeu q̊s ↄueniẽtiꝰ⁊ iuſti faciet here

