tra deum. ideo hõ nõ debet habereodio
aliquã creaturã. Sed ſicut homo pᷣmo
debet amare deũita pᷣmo debet odire id
quod pᷣmo eſt cõtra deũ.Et quia id qð
pmo eſt ↄtra deũ.⁊ inimicatdeo bmo.
et pmo ẽ rebelle deo eſt ꝓpꝛia voluntas
et ꝓpꝛiꝰamoꝛ et pᷣuatus.vt iã ꝓbatũ eſt Titu.c/
nõ inq;tũ cinq;tũ volũtas.ſed xliiij.
inq; tum ꝓpꝛia voluntas.ideo ſequit᷑ ꝙ
omis homo pᷣmo ⁊ pᷣncipaliter ⁊ ſupꝛa
omia ex toto coꝛde quantũ poterit foꝛti
ter. ↄtinue. indeſinẽter. obligat᷑ ⁊ debʒ ð Pꝛopa
iure naturc odire ppꝛiã voluũtatẽ inquã volũtaſ
tum ꝓpꝛia eſt.et pꝛiuatũ amoꝛẽ inq;tuʒ bmo o⸗/
pꝛiuat᷑ eſt. Et ſicut quia pᷣmo homo te/ diẽdaẽ.
net᷑amare deũ.⁊ↄſequẽter om̃ia quedei

ſunt. ita qꝛ pᷣmo debet odire ꝓpꝛiã vo/

luntatẽ. ita om̃ia debet odire q̃ ſequunt
ex ꝓpꝛia voluntate.et colligant᷑ cũ ea. et
oꝛiunt᷑ ab ea. Et qꝛ amoꝛ ꝓpꝛij honoꝛis Pꝛopꝛi
et ppꝛie laudis ⁊ excellẽtie ſequunt᷑ ppꝛi us bho⸗
am voluntatẽ. et etiã delectatõis carna/ noꝛ ſecũ
lis.ideo homo debet habere odio ꝓpꝛi/ do ẽ odi
um honoꝛẽ. ꝓpꝛiam laudẽ. ꝓpꝛias excel endus
lentiã.et etiã delectationẽ carnalẽ Et q
ad iſta ſequunt᷑ auaricia.inuidia.ira.ac
cidia.iõhomo tenet᷑ de iure nature odi/
re om̃ia iſta. Itẽ ſicut ex vno amoꝛe ſeq̃
bant᷑ multi amoꝛeſ.ita ex vno odio ſenn
tur multa odia. Itẽ qꝛ ex ꝓpꝛia volũta/ Tercio
te ſequit᷑ tempt dei.vituperiũ.dedec ↄteptuſ.
dei. offenſa dei. iniuria dei. ideo obliga / deiẽ odi
tur et tenetodire quantuʒ poteſt cõtem/ endus

8

ptũ dei.⁊ omnẽ offenſaʒ ⁊ iniuriã dei. eet
vituperiuʒ dei. Itẽ ſicut homo obligae w·
ĩmediate poſt deũ ſuam imaginẽ viuaʒ
amare.ita etiã obligat᷑odire quicqd eſt
contra imagineʒ dei viuã.⁊ quicqͥd ini/
micat ei.et turpat et deſtruit eã. Item ſi
cut quilibet homo debet et tenet amare
omnẽ aliũ hominẽſicut ſeipᷣm. nad Per

NNLoire quicàd ẽ ↄtra aliũ hoĩem.ſicut c
AJAJAuid & cotra ſeipſum. Itẽ ſicut quilibet
ho mo dz qmare ſeipm quig eſt dei.et eſt

imago dei.ita debet odire quicqͥd ẽ con

tra ſcipſum eo qꝛ eſt cõtra deũ.⁊ qꝛ ẽ con

tra ſeibᷣm inq;tũ dei eſt.⁊ inq;tũ dei ima

go eſt. ¶¶ Denatura et viribus 2 ppꝛri

——— ò

us odij et de frucm eius.

cipalis foꝛtitudo et ꝓpꝛictas
amoꝛis ẽ. ꝙ vnit amantẽ cuʒ
mutat ⁊ ↄuertit.ita pᷣncipalis

aoogliẽtẽ a re quã habet odio.Et ſicut oĩs

vynvnitas.om̃is vnio.om̃is ꝓpinq̃tio ho/

miĩs ſit ꝑ amoꝛẽ ⁊ nõ aliter.⁊ ſicut quan
to magis amat᷑ aliq res.ſit magis vnio.
ita quãato magis habet᷑ odio.fit magis

ſtãtia et diuũio voluntaria ab aliq̃ renõ
ſt niſi odiũ.Et ideo tunc volũtas eſt ꝑ
fecte elõgata.qñ habet ꝑfectũ odiũ. Et
ſicut amoꝛ trãſfoꝛmat amantẽ ĩ rẽ ama/
tã.ita ꝙ volũtas recipit foꝛmã reiama/
te.ita odiũ expoliat volũtatem a foꝛma
rei exoſe.⁊ hoc eſt veꝝ qñ amoꝛ rei ↄtra/
rie eſt mꝰet habet᷑. Itẽ ſicut amoꝛ non
põt cogi nec violẽtari.ĩmo vadit libere.
yvolutarie quocũq; vadit.ita odium nõ
pot cogi.ĩmovolũtarie vadit. Pꝛeterea

ctiã ſicut tantũ ſe extẽdit amoꝛ.quantuʒ
ſeextẽdit res pmo amata.ita tantũ ſe ex

tẽdit odiũ qntũ ſe extẽdit res pᷣmo exoſa
De duob odijs ſicut de duoboamo⸗/
ribus. Titulus. clxxxij.
¶ AIcut etiã ſunt duo amoꝛes pꝛi/
mict pncipales.ita etiã ſũt duo
E odia pᷣma et pꝛincipalia cis con
traria. Sicut em̃ ẽ amoꝛ dei et amoꝛ ſui

Odius ipſius ſeu amoꝛ ꝓpꝛie volũtatis.ita eti /

dei ⁊ ſni am eſt odiũ dei.⁊ odiũ ſupſius ſeu odi

ipſius lm ꝓpꝛievoluntatis.ita ꝙ qlibet amoꝛ

bhabet ſuum ꝓpꝛium odiuʒ ſibi oppoſi/

tum. Et ſicut duo pꝛimi amoꝛes ſũt in/

ter ſeinimici capitales.cõtrarij ⁊ aduer
ſarij. et non pñt eſſe inſimul.ita iſta duo
odia ſunt int᷑ ſecapitalia inimica.adner

ſaria ⁊ cõrraria. Et ideo amoꝛ dei etodi

ut etiã pꝛĩ⸗

foꝛtitudo odij ẽ.ꝙ diuidit.ſepat elõgat

diuiſio ⁊ elõgatio. Sic ůᷣ elõgatio ⁊ di⸗/

Citulus.clxxi cxxxti.

um dei opponunt interſe. ⁊ amoꝛ ſujp

629

ſius et odiũ ſuijpſius opponunt᷑ etiã et
odiũ dei et odiũ ſuij pſi etiã opponunt
Et ideo amoꝛ dei et odiuʒ ſuijpſius ſeu
ꝓpꝛie volũtatis cõueniũt.et amoꝛ ſuijp
ſius et odiũ dei etiã ↄueniũt ⁊ ſimulſta
repñt.Et poſſumus dicere ꝙ amoꝛ dei
et odiuʒ dei opponunt᷑ cõtradictoꝛie.et

amoꝛ ſuijpſius et odiũ ſuijpſius etiam

opponũtur contradictoꝛie.Sed amoꝛ
dei⁊ amoꝛ ſuijpſius contrarie opponũ
tur.et odiũ dei et odiũ ſuijpſius ſubcon
tfrarie. Sed odiũ ſuijpſius et amoꝛ dei
ſubalternãtur.ctiã amoꝛ ſuijpſius⁊ odi
um dei ſubalternãtur. Ergo ad amoꝛeʒ
ſuijpſius ſen ꝓpꝛie volũtatis ſequit᷑ odi
um dei.⁊ ad amoꝛeʒs ſequit᷑ odiũ ſuijpſi /

us ſen ꝓpꝛie volũtatis.Et amoꝛ deifu/⸗
gat totaliter odiũ dei.⁊ amoꝛ ꝓpꝛius fu

gat etiã odiũ ſnippſius.Et qͥ recedit ab
qmoꝛe ſuijpſius vadit ad amoꝛẽ dei.nec
põt ire alibi.ſicut qͥ recedit a frigiditate
vagdit ad caliditatẽ. nec põt ire alibi Si
militer qui recedit ab amoꝛe dei. neceſſe
eſt ꝙ veniat ad amoꝛẽ ſuijpſiꝰ ſeu pᷣuatũ
gamoꝛẽ.nec põt venire ad aliũ locũ.ſicut
qui recedit a caliditate.neceſſeẽ qꝙ veni⸗

at ad frigiditatez. Et ſilr ẽ de odio.qꝛ qͥ

recedit ab odio ſue ꝓpꝛievoluntatis.ſta

tim vadit ad odiuʒ dei.et qui recedit ab

odio dei.ſtatim vadit ad odiũ ſuſjpſius

Et ſic ipſa volũtas qᷓ currit ⁊ ambulat.
et vadit et venit.vel ſtat vel quieſcit.ne/
ceſſe eſt ꝙ vel vadat ad amoꝛes deiet ad

odiũ ſuijpſius.vel ad amoꝛẽ ſuijpſius⁊
ad odiũ dei.Et neceſſe eſt ꝙ ſuꝑſtet vel

quieſcat.maneat.habitet ĩ iſtis.quia nõ

põt habitare extra illa.vel de yno adali
ud moueat᷑ ⁊ ambulet.nec põt exire nec

ãbulare extra iſta.ſicut aã de frigiditate

ꝗad caliditatẽ.⁊ ecõuerſo. Sed ẽ dꝛñtia

in iſta ambulatõe.qͥa ſicut aq̃ ꝑ ſe currit

ad frigiditatẽ᷑.⁊ ꝑ ſe quieſcit.⁊ habitati
illa.et hoc ſine adiutoꝛio alterᷣ.et ad ca
liditatem nõ põt cunere.nec venire nec
ibi manere ꝑ ſe niſi cũ adiutoꝛio alteriꝰ.
ita volũtas ꝑ ſe cunit ⁊ venitad amoꝛẽ

ſuijpſi.et ꝑ ſe ĩ illo qͥeſcit et habitat ſine

adiutoꝛio alter.ſed ad amo:ẽdei võ pᷣt
cunere nec venire.nec ibi mancre ꝑ ſe ui

dan etſcde

ſeigkamod
fſegilaſunt
ſonduotür
ſpicitalind
ſuieralinc
niis. Etan
iͦſuüoppe
ſan ppꝛiex
ſſtdeamo
ſuipſivst⸗
lanqami
htinors
Nricadb⸗
Cppdſde
Khafee
EPirſe
bonüa⸗
arde
ſuſpſi

nück vocko

nal ltſiey

Nuuen
odiüo
amare
lioniſn
exbonoe
maloen
hrincip
ſognnika
volütat
agmoꝛe:
amore
deioꝛin
queban
S bon
Wtb

Sogtemng
ns degbkoti

uftodiiſtii ⸗

Etamerdaft
mor ppzvsſi
Etq rtitn
lamorideinec.

gafiik
Ntireldi Di

etde⸗ naccſ
iplſapu
balüſdſan

eecſig N .

fideocog
golnenof
ncrinatteh

ociiiie

mtt Muol-
iit,
etgdaci
iſihſus
Fühſent
ſtis abiano
deſto Ktii
Sagen
iten,
ed etd
odand
ermmnn
moN
ia hor
igiſ
egen

.—

duplici odio.

. aqm̃ amoꝛ tenet pᷣncipalitatẽ
. et p mitatęʒ; odij.ſemꝑ em̃ amoꝛ

„

Leclxiiꝗf.

ſi cũ adiutoꝛio alteriuſ. Et potes facere
comꝑationẽ de aqua ad voluntatẽ.⁊ de

caliditate et frigiditate ad amoꝛeʒ dei et
ſuijpſius.Ererce ergo te.

.

NLitulus.clxxiij.

ẽpncipał etpꝛimus.⁊ ex amoꝛe

oꝛit᷑ odiũ.idco em̃ habeo odiũ alicuius

rei.qꝛ amo aliqͥd.et iðo qͥa ſũtduo amo

res ita ſunt duo odia.et qͥlibet amoꝛ ip/

ſoꝝ duoꝛũ reſpicit duo odia.qꝛ vnuʒ re/
ſpicit aliud tanq; oppoſitũ ⁊ inimicum
ſuũ.et aliud tanq; ſuũ amicũ ⁊ ſibiↄue/
niẽs. Et amoꝛ dei reſpicit odiũ dei tan/
qᷓ; ſuũ oppoſitũ.et reſpicit odiũ ſuijpſiꝰ
ſeu ꝓpꝛie volũtatis tanq; amicũ.Et ſiłr
eſt de amoꝛe ſuijpſius qui reſpicit odiuzʒ
ſuijpſius tanqᷓ; oppoſituʒ.et odium dei

tanq; amicũ. Et ideo ſicut amoꝛ dei eſt

Odiuʒ

optimꝰ.oꝛdinatꝰ.iuſtus.et ſic ð ceteris

pꝓpꝛietatibo iã dictis. ita odiũ dei qð eſt

oppoſitũ eſt peſſimũ.inoꝛdinatuʒ.iniu/
ſtũ.et ſic de aljs ↄditionibo oppoſitis.

Et ſiłr ſequit᷑ q odiũ ꝓpꝛie volũtatis ẽ

bonũ oꝛdiatũ.iuſtũ.et ſic de alijs.ſicut
gamoꝛ dei cũ quo conuenit.Et ſiłr amoꝛ

ſuipſius eſt peſſimus. inoꝛdinatiſſimꝰ

et ſic de alijs.ideo ſequit᷑ ꝙ odiũ ſuũpſi

bonũ et us eſt oꝛdinatũ bonũ ⁊c̃. qa ei opponit᷑

maluũ

et ſic vnũ odiũ eſt bonũ et aliud malum

Duig ergo ex amoꝛeoꝛit᷑ odiũ.et bonuʒ
odiũ oꝛit᷑ e bono amoꝛe.et malũ ex ma

lo amoꝛe.poſſumus dicere ꝙ fructus il
li qui ſequunt᷑ ex bono amoꝛe.ſequũtur
ex bono odio. et illi fructꝰ qni ſequũt᷑ ex
malo amoꝛe ſequunt᷑ ex malo odio.ſʒ tñ
pꝛincipaliter ratiöe amoꝛis.quia odiuzʒ
ſequit᷑amoꝛem.Et ſic de odio ſne ppꝛie
volũtatis ſequunt ſuctqui ſequunt᷑ ex
amoꝛe dei.⁊ pꝛiuant᷑ fruct qͥ ſequunt᷑ ex
amoꝛe ꝓpꝛio et om̃ia mala ſua.⁊ ð odio

dei oꝛiunt᷑ om̃es peſſimi fructus qui ſe

quebant᷑ ex amoꝛe ꝓpꝛio.et pꝛiuant᷑om
nes boni fructus quioꝛiebant᷑ex amoꝛe
dei Et hec ſufficiant que ſunt de amoꝛe
etodio.et de pᷣmo debito obligationis

De fructu odii

tur. que hõ debetet obligat dare et red/

¶De fructibo amoꝛis qni oꝛiunt᷑ ex iſto

Wen debl amoꝛis deii.

glereden vltra amoꝛẽ. Et pmo ĩ genera/

i. et poſtea in ſ 4 et
Me⸗ itulus. clx riu.
Woniam tro
ctatuʒ eſt autẽ cum dei adiu/
toꝛio de pᷣncipali et pᷣmo de⸗/

1. et

bito obligatiõis naturalis qð hõ debet
dare deo de iure naturali.ſ.de ipſo amo⸗

re.et viſum ẽ q̃liter ipſa obligatio ⁊ debi
tũ et ſolutio debiti.ſ.dare amoꝛẽ deo.to
tũ redũdat in maximũ bonũ hoĩs.iĩmo
hoc eſt totũ bonũ hoĩs inq;tũ hõ eſt.qꝛ
uertit hoĩem in deũ.et dat gaudiuʒ in
finitũ.ideo qͥa tantũ bonũ ſequit᷑ homĩ
ſi det ſibi amoꝛẽ.debet hõ ↄtinue inqͥre/

re et inneſtigaei i ſot hʒ aliqd aliucd

in ſe qd poſſit dare qdð ↄueniat deo.qii
ſicut de amoꝛe ſequit᷑ maximꝰ fructꝰhoĩ
et maximũ bonũ ·ita de oĩb alijs q̃ da/
bit deo ſequet᷑ maximꝰfructꝰ ⁊ maximũ

bonũ homini.Et ſicut ſi hõ nõ datdeo

Fo erc

6

o4

amoꝛẽ.ſequit᷑ ĩfinitũ damnũ ⁊ malůho

mi.ita ſi nõ dederit deo alia q̃ dʒ ei dare.

ſequet᷑ infinitũ damnũ ⁊ malũ homini.

Et iſta xtilitas. iſte fructus.iſtud bonũ

maximũ.⁊ vitatio mali tãti debẽt incli/

nare hoĩem. vt det oĩa qᷓ poterit deo. Et Oĩa de

nõ ſolũ hec debẽt inclinare hoſez vt det bemus

deo oĩa qᷓ poterit.ſed etiã foꝛtiſſima ob/ dzo dare

ligatio iã ꝓbata.qᷣa vᷣtute ill oĩa q̃ põt
dare debet deo. Uñ qꝛ hõ ẽ opus dei.et

deus eſt ſuus opiterx et ſuus artifex. qui
cum totũ fecit cũ nõ eſſet.et homo eſt fa

ctura dei et creatura.et nõ ſolũ hoc.ſed
et ꝓpter ipſum fecit deus om̃ia alia ope
ra et alias creaturas.idᷣo quicqͥd hõ haa
bet⁊ quicqͥd põt totũ accipit a deo.⁊ iõ
totũ debz ſuo artifici.⁊ tãtũ obligathõ
deo qntũ opꝰſuo artifici.⁊ mag adhuc.
qꝛ deꝰ totũ fecit et ipᷣm hoĩem ⁊ oĩa alia.
Et qͥa opꝰ dʒ amare ſuũ artiticẽ.⁊ time/
re et laudareet honoꝛare ſi põt h̊ facere.
ideo cũ hõ ſit opꝰdei viuũ.⁊ poſſit ama
re.timere.laudare.honoꝛare ⁊ głificare.

dz oĩa iſta dare deo. et nulli alteri dʒ iſta
dare. quia nulli aliqd debet niſi deo.cui

totum ſe debz. ¶ Ut aũt hõ clarecogno

Sequunt᷑ alia debita que deo deben / ſcat ã ſunt illa ſpecialiter q debet kaae

½

nore
* 6 „

S

*

des debet cogitare in ſeipſo. ꝙ, quicq;d
hʒ opus aliqð.totum poſuit ⁊ oꝛdiauit

6

.—

Liberũ
arbitri/
um tene
mur do
dare.

poſuit fruſtra.⁊ ꝙ ille qui facit opꝰ vl fi
cri facit ꝓpter ſeipᷣm facit vt ei ſeruiat in
aliquo.et ſᷣm ꝙ ſeruitiũ exigit ⁊ requirit

taliter fit? diſponit opus.Et idᷣo aliter
fit domꝰ.aliter gladius.aliter ſerra.alit᷑
clauis. Et qͥa homo cognoſcit ſe eẽ opꝰ
dei factũ ab ipſo ſolo.pot cognoſcere ꝓ
quicqͥd poſuit deus plus ĩ homie q; in
glijs rebo. ꝙ totũ poſuit ꝓpter ſeruitiuʒ

ſuũ.ſ.vt de hoc ſeruiat ei pꝛincipaliter ⁊

nõ inuanũ.⁊ ꝙ; quicqͥd hʒ totũ habet ꝓ
pter ſuuʒ artificẽ.ita ꝙ ſicut quicqͥd ha/
bet res alie.qꝛ facte ſunt ꝓpter homineʒ
habẽt ppter hoĩem. ita ꝙ; quicqͥd habʒ
hõ vltra alia opera facta habet ꝓpter de
um.et vt de hoc ſeruiat deo ĩmediate.qꝛ
inter deũ et hominẽ nullũ eſt mediũ. Et
ideo qͥa hõ habet libeꝝ arbitriũ:ſ.intelle

ctũ et voluntatẽ.cũ quo põt intelligere.

velle.amare.timere.honoꝛare.gr̃as red
dere.cognoſcere bñficia laudare? hono
rare.adoꝛare.oꝛare.depᷣcari.ſupplicare.
credere.cõfidere.magnificare.głificare.

bñdicere.gaudere.letari⁊ exultare.⁊ alie
res nõ habẽt om̃ia iſta.nec habẽt cuʒ q̊

poſſent hec facere.ſeqͥt ꝙ hõ habet om/

nia iſta ppter deũ ĩmediate. vt cuʒ iſtis

ſeruiat deo.⁊ oĩg iſta applicet deo facto

ri ſuo.et om̃ia reddat ei. Quid em̃ debet

cognoſcere ipſum opus factũ niſi facto

re ſuum poſtq; poteſt et habet cuʒ quo⸗
Ad quid datũ ẽ ſibia factoꝛe ſuo vt hoc

poſſit facere niſi vt ipſi um cognoſcat:

NDuid debet qamareopus factũ.quid de

bet velle niſi ſuum factoꝛẽ poſtq; poteſt
et habet cuʒ quo: Ad quid dediſſet ſibi
hoc niſi vt amaret ipſum:Cui debet da
re amoꝛẽ opus niſi factoꝛi ſuo:Quid de
bet aliud timere opus factuʒ niſi facto/

rem ſuum.poſtò; cognoſcit ipſuʒ.et ha/

bet cũ quo poteſt timere:Ad quid datũ
eẽt ſibivt poſſit timere.niſi vt timeret ip
ſum? Quẽ debet honoꝛare opus factuʒ
de nihilo.niſi factoꝛẽ ſuuʒ poſtq; poteſt
et ſcit: Cuidabit honoꝛẽ ⁊ reuerentiam
niſi factoꝛi ſuo: Quem aliũ debet adoꝛa
reopus niſi opificeʒ poſtq; poteſt:Cui

debet ſupplicare. cuidebz cumnare genn
nit opus factum de nihilo niſi factoꝛi ſuo-z
artifex ꝓpter aliqͥd. ⁊ nõĩ vanuʒ.⁊ nihil Quẽdebetoꝛare. quẽ debet depcari niſi
factoꝛẽ ſuuʒ poſtq; põt: Cuidebet gr̃as

reddere op totaliter factũ denõ eſſe.ni/

ſi factoꝛi ſuo poſtq; ſcit ⁊ põt: Cui totũ.

ſe debet op? niſi factoꝛi

ſi factoꝛi ſuo: Queʒ debet amare. quẽ dzʒ
gloꝛificare.quẽ dʒ magnitieare au bñ⸗
*Kui de⸗
bet dare laudẽ et gloꝛiã et honoꝛẽ.niſi fa
ctoꝛi ſuo poſtqᷓ; põt:? Cui ipᷣm opus fa -

dicere ipᷣm opꝰniſi ſuũ opificẽ:

ctũ de nihilo debet credere.⁊ in q̊ dʒ ſpa

re.in q̊ dʒ ↄfidere.niſi in factoꝛe ſuo: De
quo dʒ letari ⁊ gaudereꝛ exultareopus.
niſi deo ſuo artifice? In qͥ dz ↄplacere.i
quo debet conſolari. niſi in ſuo factoꝛe:
Quãtũ obligat᷑ opꝰfactũ ð nihilo facto
ſuo. qui feit ipm ⁊ viuũ. ? poſſit co.

Lui obligat᷑ ni ⸗

gnoſcere ſuũ factoꝛeʒ: Quedignitas elt

iſta. qꝛ opꝰ poſſit cogſcere ſuũ opificez
Quãtum obligat op factoꝛi ſuo q fecit
im. cü nibi et ſimileſibr cui dedit ſu⸗
am imaginẽ viuentẽ. intellligẽtẽ.cogno
ſcẽtẽ.⁊ amãtẽ et memoꝛãtẽ.cuidedit ĩex
ſeipᷣm mouere.⁊ ð vno loco ad aliũ ꝑ ſe
ãbulare: Quãtũ obligatopꝰiſt facto/
ri ſuo.q fecit ĩm mar.excellẽt.digni⸗

alti. nobiliꝰ.⁊ ſuꝑiꝰoĩbo alis oꝑibo ſu/

is. qͥ iᷣm magnificauit. nobilitauitſux

oĩa alia oꝑa ſua.cui ſoli⁊ ñ alijs ſuã inia

poſuit.qͥ fecit ivm dñm alioꝝ oꝑm ſuo
rũ /ꝓpt᷑ qð fecit etoꝛdiauit oia oꝑa ſua.

T⁊ipᷣm ꝓpter nullũ aliud opꝰfecit.necad
aliud oꝛdinauit niſi ad ſeipᷣm ĩmediate:

Duꝗatũ obligat᷑ illð opꝰfactoꝛi ſuo.q fe

cit ipᷣm ſolũ.⁊ nõ alia oꝑa.⁊ oꝛdiauitad
hoc.ſ.vt ineternũ maneat ſecũ.et ſecum
habitet. ⁊ cũ eo habeat etnũ gaudiũ et/
nã leticiã cũ eo.⁊ viuat ineternũ ĩ ſuaſo

cietate.vt et ſibi cõmunicet bona ſua.ſe
ipſum.et quicqͥd habet: Quantũ obli/
gat᷑opus ũllud factoꝛiſuo.cui ſoli etnõ
alijs voluit dare nomẽ filij. ⁊ ipᷣm filiu;
appellare.⁊ noĩeſuo nominari etſeipᷣm
patrẽ eius vocari.cum nõ ſit de natura

ſua.ſed de nihilo factuʒ: Ecce ergo exeo

quia homo eſt op dei factũ de mhilo.

=

ſaitöeo pe

i dr
e

cocnoſetſ⸗
itannd
tettaccrot

pon

ſtes quos

teſtargucre

ctinchtun

hobetalien

oi teſuo Jn

c pötame

nen golae⸗
(Cns ſäähsrin
Qincn ſcdalsd
alo. Nochn

Nockod
Gtarns

„, Uoeſtin

Labdi e i⸗
olo, n

Etnig
daloct
Ckoami
Bizpe

Cchlpot
6rani
toicene
lktdclcta
Ponoqgen
unrtgn
Moetbo
ifntüp
müont
tüdeſa
ilete
pceſ
nihtpe
ckhen
erde

Hange
animmni

adchen
Ouidide .
andeſöcſenn
1Don uni
Cuioblgge⸗
camm gi
egvebi,

cCcognoſcit ſe eſſeopus dei. poteſt clariſ/

rre ⁊ facere.⁊ p
Do bomo e

piice Kig.

tthonginiſt
uppnontet,
r inad

norrſnde.

zerulenrons⸗
nadzopbemi

Ginſuoſtne.

önihiofen⸗

idgoſt

unghutt
rſui gnfig:
oiſiog ſeet
bildeditſo⸗
Aligen ogn
ii idallin
ideciptpoſt

deus re ſuo. deo põt hõ arguere.qꝙ quia ip/
amad

7 l. 4rrv*
l: cxxvi.

ſimecognoſcere quantũ obligat᷑ deo. et

qy omia ꝗᷓ põt debet factoꝛi ſuo deo da⸗/
ter iᷣm habet ommia.

is quel ſo

Litulus. clxxv.

nullü

teſt arguere ꝑ ſuas ↄditiones quas ha/

bet inq́;tum homo.quas ↄditõnes nõ

habẽt alie res coꝛreſpõdęẽtes ĩ deo facto

ſe põt amare.deus ẽ amandus.et qꝛ põt

Logno cognoſcere ? telligere deus ẽ cogno⸗
cedus ſcẽèdus ⁊ intelligibilis.⁊ qꝛ hõ põt time

imen re. deus eſt timẽdus.⁊ qꝛ põt honoꝛare

codtdgte

kopzitſnn⸗

disctni.
aligg

linide
irconſo
Loinogtin,
Firtun
nindine

„*
7.
„ -

au
dus.

ctoriſloch⸗ H

alut
tſcicſon
iͦgnli/
ceniii
voluſu

SD—
= ☛ =

de eſt honoꝛãdus.et qꝛ põt adoꝛare. de
us eſt adoꝛãdus.⁊ qꝛ poteſt oꝛare.deus
eſt oꝛandus.⁊ quia poteſt depᷣcari deus
eſlſt depᷣcãdus.et quia põt ſupplicare.de/
us eſt ſupplicãdus. Et qꝛ poteſt lauda
dã re. gloꝛificare et benedicere. deus eſt lan/
dãdus.gloꝛificãdus et benedicendus.
Et quia homo põt cognoſcere bñficia.
deus eſt bñficioꝛũ largitoꝛ.et quia po/

teſt admirari. de? ẽ admirabilis factoꝛ.
Et qa poteſt credere.deus eſt credendꝰ
et quia poteſt ſperare in ipſo eſt ſperan/

dũ:.Et quia homo poteſt cõfidere ĩ deo
eſt ↄfidendũ.⁊ deus eſt fidelis.⁊ qͥa po/
teſt delectari.deus ẽdelectabilis. Et qͥa
homo querit ſemꝑ veritatẽ.ideo deus ẽ

verax.et quia ſemꝑ deſiderat bonũ.iðo

deus eſt bonus. Et quia homo poteſt ĩ
infinitũ petere.ideo deus poteſt in infi/
nitũ dare.Et quia homo poteſt in infi
nitũ deſiderare.de poteſt in infinitũ ſa/
tiare. Et quia homo poteſt bñfacere.de

us poteſt ipſum remunerare.Etqͥa ho⸗

mo põt peccareet malefacere. deus po/
ceſt ibſum punire.Et quia homo poteſt
cadere deus põt leuare ipſum.Et quia

habet in leipſo
lias creaturas⁊ ex ꝓpꝛijs cõditi
onibus põt arguereↄditiones ⁊ ꝓpꝛie/

AAVlia ergo ĩmediate hõ eſtppter
Vdeiũ.⁊ omia q habet.habet pꝛo
pter deu. ⁊ inter deũ ⁊ homineʒ
eſt mediũ.ideo inter deũ et homi/
nẽ erit coꝛreſpõdentia ꝓpoꝛtionalis.vt
Deus coꝛreſpõdeat homi iuxta ſuas cõ/
yditões ꝓpoꝛtionabiliter. Uñ homo po

O generaliter oĩa tenemure⸗

homo poͤt eſſereus. deus poteſt eſſe u-

dex.Et qͥa homo põt veniaʒ poſtulare.

deus põt ei ꝑcere.Et quia homo poteſt
eſſe infirmus.deus põt ipᷣm ſanare. Et
qꝛ homo eſt miſerabilis.deus eſt mileri
coꝛs.Et qa homo eſt debilis ⁊ fragilis.
deus eſt foꝛtis. Et ſic de ↄditõnibo ipſi/

us homiĩs poſſum ppoꝛtionabiliter ar
guere ꝑ coꝛreſpõdentiã ↄditões dei.ecõ

uerſo ex cõditiõibo dei poſſumus argu/
ere ad hominẽ.vt qꝛ deus eſt pᷣmo amã
dus.ideo homo debet ipſum pmo ama·
re.et ei pᷣmo debet᷑ amoꝛ.Et.quia de?eft·

»„ † * „ †

hmo et ſolũ timẽdus.ideo homo debet

ipſum bmo et ſolũ timere. et ei debet p/
mo timoꝛ. Et quia deus eſt pᷣmo ⁊ ſoluʒ
honoꝛãdꝰ.ideo hõ debet ipᷣm pmo ho⸗
noꝛare.et ei debet᷑ hmo honoꝛ.Et ſic de

alijs ↄditionib.Et quodãmodo eſt ſi⸗

mile de ala ad coꝛpus ⁊ econuerſo.ſicut

de hoĩe ad deũ.qꝛ ſicut ſibi adinnicẽ coꝛ
reſpõdẽt aia ⁊ coꝛpꝰ.ita deus ⁊ hõ. UVñ

qꝛ coꝛpus hʒ oculos.ideo ala habet vir
tutẽ vidẽdi.Et qꝛ coꝛpꝰ habet aures.iö
ala habet poteſtatẽ audiedi.Et qꝛ coꝛ21ł.l8
pus bhabet naſum. ideo aia habet vtute
odoꝛãdi.Et qꝛ coꝛpus hʒ pedes.aia hʒ
vᷣtutẽ ambulãdi.Et ſic de alijs.Et ecõ/⸗
uerſo poſſumꝰ arguereð aiaad coꝛpus.
et debitũ deo deben
dlibet ꝑ ſe hʒ ſi

y licet quodlib
tur vtute amoꝛis.t
ꝓpꝛia roõem

ſe hʒ ſuaʒ

debiti.ſ.ratõne amoꝛis.quia om̃ia ſunt
obligata⁊ ↄnexa cũ amoꝛe.⁊ oĩa ſeqnüt
amoꝛẽ.⁊ oĩa ſunt incluſa ĩ amoꝛe ⁊ ideo
cui hõ debet totũ amoꝛẽ pᷣmo ⁊ pncipa
liter.illi etiã debet totũ timoꝛẽ pᷣmo ⁊ to
taliter. 2 illi etia; ðʒ totũ honoꝛẽ bmo et
totalit᷑ ⁊ quãtuʒ põt.illi etiã dʒ oẽm lan/
dẽ.oẽm obediẽtiã.omnẽ fidẽ.etquicqd

——

dare põt etdeo

ſit hmü donũ. in ipſo ſunt ola vona. ſe

ſpeciale quareꝰʒ deo dari.·
tulus. clxxoitt.

Uãuis autem omia etvniuerſa
debita que homo debet deo de/
beant᷑ ̈tute pmiet pꝛincipalis

Suenit. Uñ oĩia iſta di⸗/
ia ſunt.ſ.amoꝛ.timoꝛ.ho⸗
noꝛ.laus.glłia ⁊ obediẽtia.fides.ſpes et
ↄfidęeétia.⁊ deo cõueniũt.ergo cuʒ amoꝛ

„2*

Diĩia de
bẽt᷑ deo
ſub ſua

röoöne.

— 4

ina. qe hõ vni ſolũ obligat᷑ ct totũ debet

illi. Attñ vnũqð q; iſtoꝝ debitoꝝ debet᷑
deo p ſuã ꝓpꝛiã rõem ſpecialẽ.Et ꝑ ali/

am rõem ĩ ſpeciali deo debet᷑ moꝛ. et ꝑ

aliã timoꝛ.⁊ pꝑ aliaʒ honoꝛ.⁊ ſic dealijs.
Onia cm̃ ſũt diſtincta ⁊ diuerſa donaĩ
ter ſe.et vnũ nõ eſt aliud.iðᷣo ſub vna ra
tione debet dari vnũ.⁊ ſub alia rõne ali/
ud. VUnde amoꝛ nõ eſt timoꝛ nec honoꝛ
nec timoꝛ ẽ honoꝛ.nec põt dari amoꝛ ſi/
ne timoꝛet honoꝛe.nec timoꝛ ſine hono

re et ecõuerſo. Quãuis ̊ oĩa debeantur

Deus ẽ deo. iñ ſub diſtinctis rõbo. Uñ deus ẽ

amãd.

Timen
dus.

Hono⸗/

rãdus

pᷣmo qamãdus.qꝛẽ pmo bonꝰ ⁊ ſumme
bonꝰ.⁊ ſol?bonus.qꝛ nihilẽ bonuʒ niſi
pꝑ ipᷣm.⁊ ab ipſo.⁊ eo mõ quo ẽ bonus ẽ
amãdus.⁊ qꝛ ẽ ſũme bonꝰ ẽ ſũme amã/

dus qꝛẽ puriſſime bonus eſt puriſſime

amãdus.⁊ qꝛ ĩ infinitũ ẽ bon ĩ infinitũ

ẽamãdus.qꝛ nihilẽ bonũ niſi ꝓpter ip/

ſum.nihil ẽ amãdũ niſi ꝓpter ipᷣm. Iteʒ
de debet omo amariab hoic. qa de ip/
ſum pmo amauit.⁊ ꝓpter dona ct bñfi

cia q̃ illi dedit.qꝛ totũ quod habʒ ille de

dit. et ab eo accepit et ſeißm. Pꝛopterea
deus ẽ timẽdꝰ⁊ ei debet᷑timoꝛ.qꝛ ẽ dñs

om̃ipotẽs.et eo mõ quo ẽ dũs eſt timen

dus.et eo modo debet᷑ ei nimoꝛ. Etideo

quia ẽ om̃ipotẽs deus.⁊ infinitꝰ.⁊ ſum

mus.ideo debet᷑ ei ſummꝰtim
tus.⁊ ẽ ĩ infinitũ timẽdus.Et qꝛ eſt pꝛi/
mo dñs.ideo ei debet᷑ ſoli timoꝛ.⁊ ſolus

Stimẽdus.Et qꝛ veriſſimeẽ dñs. veriſ/

ſimeẽ timẽdus.Et qꝛ ſemꝑ ẽ dñs.ſem/
per eſt timendus Et quia ſolus eſt dñs

homis? nullus alius.ideo dʒ timeri ab

hoie ſolꝰ. Pꝛeterea deo debet honoꝛ et ẽ
honoꝛãdus.qꝛ ẽ pᷣmꝰet qꝛ pᷣncipiũ.⁊ qͥa
maioꝛ. et eo mõ quo eſt pꝛimꝰ ⁊ maioꝛ et

pᷣncipiũ.ẽ honoꝛãdꝰ.Et qꝛ ẽ pᷣmũ pꝛin

cipiũ ⁊ ᷣmo.ideo pᷣmo honoꝛãdus ẽ.et

ei debet hmo honoꝛ. Et qꝛ ipſe ſolus eſt

pncipium ꝑ ſe.⁊ nihil ẽ pᷣncipiũ ꝑ ſe niſi
de. iõ ꝓpꝛie ſolus eſt honoꝛãdus ꝑ ſe.⁊
nihil eſt honoꝛandũ ꝑ ſeniſi ipſe.
q̃d honoꝛandũ eſt. eſt honoꝛãdũ ꝓpter
ipᷣm.et quicqͥd eſt pᷣncipiũ.eſt pᷣncipiuʒ
ꝓpter ipᷣm. Et qꝛ eſt ſummũ ⁊ infinituʒ

pncipiũ.ideo ſumme⁊ infinite honoꝛã
dus eſt. Et qꝛ eſt veriſſime pᷣncipiũ.iðo

timoꝛ infini

niſi ipſe. ⁊ quic

veriſſime eſt honoꝛãdus. Et quia eſt p
mũ pncipiuʒ homĩs.ideo ab homie de

bet pmo honoꝛari ⁊ dari honoꝛ. Item Et obe
deo debet᷑ obediẽtia.quia ẽ ſuꝑioꝛ.et eo diendũ

mõ quo eſt ſuꝑpioꝛ.eſt ei obediendũ. Itẽ

deus eſt laudãdus ⁊ gloꝛificãdus.quia Laudã

operarius et artifex ſeu opifex.⁊ eo mo dus.

do quo eſt operarius ſeu artifex. eſt lau/

dãdus ⁊ gloꝛificãdus.Et ideo quia eſt
ſummus et optimus et ſapiẽtiſſimus et
pꝛimus et ſolus operarius et artifex. iõ
ſolus et ſumme et bᷣmo eſt laudãdus et
gloꝛificãdus.⁊ ei debet᷑ laus et gloꝛia p
mo.Et quia eſt operarius et artifer ho

minis.ideo ab hoiĩe eſt laudãdus. Iteʒ Creden onor ae

bödaredes

—

acor hol

7
/
7

darl. hod

deus eſt credendus.⁊ ei debetur fides ⁊ dus. „fihitiol
credulitas. quia eſt verus et nõ mẽdar. nb us
et eo modo quo ẽ verus.eo modo deber in Lad
ei et fides. Et ideo quia ẽ pᷣmo verus et ——
pfecte verus.et eſt pᷣma veritas.ideo de ¶ ¶ .ag .
berf eipꝛimo et p ſe fides. ⁊ quia eſtumm erze
me verusideo debet᷑ ei ſumma fides et E
credulitas. Et quia ĩ infinitũ elõgatur T 1
a mẽdacio.quia nõ poteſt fallere nec fal ſaun
li. ideo in infinitũ debet ei credi. Pꝛete⸗/ HD
rea deo debet᷑ cõfidentia.quia ẽ fidelis. ne B
⁊ eo modo quo ẽfidelis.ei debet᷑ cõfidẽ e
tia. ⁊ in eo confidendũ eſt. Itẽ deo debe Speriõ“öBB de de
tur ſpes.⁊ in eo ſperanduʒ ẽ.quia potẽs dus. ſiue
et volens ⁊ ſciens iuuareet ſaluare ⁊ d a
re. eteo modo debet᷑ei ſpes quo modo ẽ ”
potens. et eo modo eſt in eo ſperanduʒ. eh
Et quia ſolus eſt potens.et nullus aliꝰ. ſhelt⸗
et pꝛimo potens et ſumme potẽs· ideo fpiſe
in eo eſt pꝛimo et ſolũ et ſumme ſperan/ (ordle
duũ.Et ſic ð om̃ibus.i¶ Sic ergo alia ra ſnin
tione eſt deus amãdus.alia rõne timen (ſeond
dns. alia rõne honoꝛãdus.et ſic de alijs hoopont
Et quia ĩ ipſo ſunt om̃es ratões iſte di/ etſolns
cte.ideo ſibi ſoli debet dare homo om̃ia coiſu⸗
iſta et p mo. Nõ ergo ſufficit homini da opuo n
re ſolũ amoꝛẽ.niſi etiã det timoꝛẽ etho/ dicaid
noꝛẽ.laudem et gloꝛiam.fidem.ſpem et (adeo.
obedientiã ⁊ confidentiã.quia omia de oſct
bent᷑ ei ſicut amoꝛ. Sed pꝛimo et pꝛin/ dchero
cipaliter amoꝛ.quia in hoc coꝛreſpõdet leſeſen
deo de ſimili. a de' amoꝛ eſt et dat amo iddet
rem.ſed nõ honoꝛ ⁊ timoꝛ.⁊ ſic de alijs. galit .
Et ideo pꝛincipaliſſimũ qð eidebet eſt ſide
amoꝛ.ſed non vult ſolũ amoꝛẽ. ſed vnlt gſ

Ke.

AVIl · clxxxvij.
e Tani
nbonn 6 . ¶ O ;uis ſint multeſ

mineſinne
icheini

lles rones qre

vna põt eẽ rõ generalex

ufciine poarte bomis. (DTitnlus.clrxvij. et obligat vltra amoꝛeédare. –
cnopiinacone 8 oniã oẽs pᷣdicte rões pnt cöo/⸗ ¶ Sequit᷑ de iſtis in ſpeciali.et pmo ð
nmmin tin. ccludi ivna rõneex pte dei.⁊ alia timoee. (ZDitulus. clxxvij. M.
Etitotuck — 4 ex ꝑte hoĩs.iðo poſſumꝰducere — ü
oéës 9

MnusIm6
oct hucidge.

finscteiz hõ daredeo. q; ẽopꝰei. Et eo mõ q̃ de
tnoench· ? facto hois. et ho ẽop/ ſuũ. eo eidebet
tungics d Dgri. ho Dz dare o. Etiõ amoꝛ.timoꝛ
dehmſim ga bonoꝛ. laus et glia. fides. ſpes. fiducia.
m idetia ebegierta gebent veodb haſe
anntii e ho op ſuu. de eſt factor eins. Elñ
Ginonoanmm hõ debet amare deũ.qꝛ ẽ opꝰeiꝰ.⁊ deꝰ eſt

miniiiok factoꝛ ſuꝰ. Hõ dʒ honoꝛare deũ.quia ẽ
– i. Et qͥa de'c factoꝛ hoĩs. ⁊ hõ ẽ opus
c.iõ dʒ ei ſũme obedire.Et ſic de alijs.

fiiiien Vnñ qꝛ de ẽ factoꝛ hoĩs.⁊ hõ ẽ opꝰ ſuũ.
— igdeo amat ipᷣm hoĩem.qꝛ factoꝛ gamat ſu
gaat ie. um opꝰ. et ipſi dat ſua bnficia. Quia de
ncu D us ẽ factoꝛ hoĩs.iõ deꝰ ẽ dñs eiꝰ.Et qͥa
3 a) ſi⸗ de ẽ factoꝛ hoĩs.iõ ẽ ncipiũ homĩs.et
ick Midudtr qꝛ ẽ factoꝛ hoĩs.ideo nõ decipit nec fal/

Cuze grugis a
posondi .

ctioꝛ nõ decipit opꝰſuũ.⁊ qͥa ẽ factoꝛ ho
is.ẽ homi fidelis.⁊ qͥaẽ hoĩs factoꝛ.

pnliziſ. ct opi ſuo.Et ſic de alijs. Quia igit᷑ hõ
rppid in Sop dei. ſolus ſe cognoſcit opꝰdei eſſe
ummepe ⁊ factũ a deo.⁊ aliq oꝑa nõ cognoſcũt ſe
Sccgoitt elſe oꝑa dei.nec eſſe facta a deo.et etiã ſo
Aiarönetn lus homo cognoſcit ſe eẽ obligatũ deo.
aſcin ett ſolus cognoſcit quid debet opus fa/
ntbcsltnn ctoꝛi ſuo.⁊ cognoſcit ꝙ oĩa pᷣdicta debʒ
rehonoofi opus ſuo factoꝛi.Et qꝛ põt dare oĩa pᷣ/
feothonnn dicta.ideo debet ⁊ obligat᷑ dareoĩa pᷣdi/
tünottt, cta deo. Cõiungeoĩa iſta ſimul. Hõ co
ſaen hn⸗ gnoſcit ſe eẽ opus dei. et cognoſcit quid
iͦaruafu debet opꝰfactoꝛiſuo.⁊ homo cognoſcit
Antmwget⸗ ſe eſſe ſeruũ dei ⁊ ſubditũ.⁊ cognoſcit qͥc
Grirfüal gquid debet ſeruus dño ſuo facere. et co/
ecmtind gnoſcit ſe omia accepiſſe a deo. ⁊ cogno
elNeil ę·. ſcitqͥd debet facere recipiẽs danti. et hõö
dad ognoleltſepoſſevare?: bobefeoia qus

dz dare. Exiſtis omnibo ſequit ꝙ bõ de

hm ſociatũ cũ alijs.ſ.timoꝛe⁊ honoꝛe· e. iſtis ommnibo ſeqꝗ
bet dare omia pᷣdicta deo.nec excuſat᷑ ſi

cvtbdonien cxct ſic de alijs. quia talit᷑ ei debet.
doia pdicta debet darieo ab hoĩe. tamæ liꝛ ĩſimul man eb
pte dei. alig ex na q deo debent. ⁊ q̃ homo dʒ daredeo. Wlten

oẽs ad duas generales ratões. Iſte aut
ue rões ſut opꝰ⁊ factoꝛ. Uñ oĩa debet
eo ab hoĩe.qꝛ de ẽ factoꝛ eius.⁊ ola dxʒ

ipſum ſequunt᷑ om̃ia alia debita ⁊ dona
et nihil poteſt dici donũ niſi ratõe amo/
ris.quia eſt pᷣmũ donuʒ.ideo neceſſario

2ſin, deũ. quia ẽé ter nõ eſſet donũ nec datuʒ.qꝛ ipſe amoꝛ
opꝰ eius. Hõ dʒ laudare deũ.qꝛ ẽ opus pmo habetnome
includit᷑ in alijs.et nihil poteſt eſſe verũ

tale niſi amoꝛ. Et ideo nihil eſt accep tui
niſi amoꝛ vlł ꝓpteramoꝛẽ. Et ppterhoc
lit hoĩem. ſed ſemp dicit ei veritatẽ. qꝛ fa dari abſq; amoꝛe.nõ ſunt acceptabilia.
quia nõ ſunt volũtaria.nec dulcificata.
nec mellificata cum dulcedine amoꝛis.
que eſt ma dulcedo. Ideo ſine amoꝛe
omia ſunt amara. Ideo nec dans gau/
det de dando.nec recipiẽs complacet in

iio neſcit deficerehomĩ. qͥa factoꝛ nõ defſi

adunlatio. Quia ergo ipſe amoꝛ eſt pꝛi-
mũ donũ ⁊ dehitũ.ideo ſcientia ⁊ cogni

amoꝛe. ¶ Incipiamergo pmo ab ipſo Dꝛza int

amoꝛ ẽ donũ liberale ⁊ ſpõtaneũ.et ideo „
dat cũ delectatõe ⁊ leticia.ſine fatigati/

ne ⁊? liberaliſſime.ſed timoꝛ ſolꝰ deſenõ

mur deo reddere

nõ dat.qꝛ hʒ et põt dare.Et ſic ĩ genera
li ⁊ iſimul maniteſtata ſunt debita etdo

y dictũ eſt tra

—=

2 tractatũ de amoꝛe
gquod eſt pmũ donũ er pᷣmuʒ
debitũ.in ſpeciali etiã tractatũ eſt ð aliſ
ebitis et donis in ſpeciali. Ged tamẽe
quia amoꝛ eſt h mũ debitũ etdonũ.⁊ ad

includit᷑ qmoꝛ in om̃i dono et dato.ali⸗
pmo habet nomen doni.et pꝛimũ ſemꝑ
donũ nec datũ niſi oꝛiatab amoꝛe.⁊ fũ/
det᷑ in amoꝛe.Et ſi amoꝛ nõ eſt nullũ do

nũ eſt.quia donũ debet eſſe voluntari·
liberũ.ſpontaneuʒ et gratnitũ.et nihuꝛk

timoꝛ.honoꝛ et obediẽtia ⁊c̃.que poſſũt

recipiẽdo.Et ꝓpter h̊ q timet ſine amo⸗/
re. habet penã ⁊ triſticiã.et qui honoꝛet·
ſine amoꝛe adulat᷑.quia nõ eſt honoꝛ. ſ,z-

tio de amoꝛeeſt pncipiũ et ianna ad co/
gnoſcenduʒ omia alia dona et debita.et
ſimilis ꝓceſſus eſt de omnibus ſicut de

timoꝛe. Uñ timoꝛ differt ab amoꝛe. às cimorẽt

one.ſine pena.ſine triſticia.ſine coactio⸗/

poteſt dari niſi cuʒ pena et triſticia.fati/

gatõe ⁊ coactõc. nõ ſpõte.nõ libere. qꝛ ñ
eſt donũ volũtariũ Etideo niſi ↄiũgat᷑
cũ amoꝛe dat triſticiã.penã et deſpatõeʒ

Et ideo ipſe timoꝛ ẽ pmꝰſeruꝰ.nullã liꝰö

tatẽ habẽs. Sed qñ ↄiũgit᷑ cuʒ amoꝛe.

iiäcé liber. ſpötancꝰ⁊ volũtariꝰ⁊ libera-

titus a ſeruitte ⁊ manumiſſus.et tũc nõ
pabet penaʒ nec triſticiã.ſed gaudium.
Sic ergo amoꝛ liberat timoꝛẽ a ſeruitu
te. ponit ipᷣm in libertatem. ⁊ hoc facit
amo: bonꝰ⁊ non amoꝛ malus.Et qᷣa ti/
moꝛ de ſeẽ ſeruus⁊ dat penã.ideo nõ de

bet multiplicari ſicut amoꝛ. Uñ ex vno

timoꝛe bono nõ ſequũt᷑ multi timoꝛes.

ſed quãto timoꝛ ẽ melioꝛ.tãto minꝰ mul
tiplicat᷑ IJdeo ex timoꝛedei nullꝰ aliꝰti/
moꝛ oꝛit᷑ſed ex amoꝛe dei ſcquũt᷑ infini/
ti amoꝛes.Et ſic amo: extendit᷑ quãtuʒ
res amata.ſed timoꝛ nõ cxtendit᷑ quãtũ
res que timet᷑.qꝛ nihil eſt timenduʒ niſi
deus. quia creatura nullo mõ eſt timen/
da.Et ſic dꝛñtia eſt inter timoꝛẽ ⁊ amo/
rẽ. quia timoꝛ nõ eſt donũvoluntariũ.⁊
dat penã de ſe⁊ triſticiaʒ qnãdo eſt ſołꝰ.
et nõ extendit᷑ et amoꝛ de ſe eſt volunta/

Conue/ riũ donũ.⁊ dat gaudiũ et extẽdit᷑.¶ Sʒ
niunt ti etiã multũ ↄuenit timoꝛ cũ amoꝛe. et eſt
moꝛ ⁊ a/ optima mixtura et optima ſocietas.qͥa
moꝛ.

dei timoꝛ inuat amoꝛc.qꝛ timoꝛvnit⁊ li
gat voluntatẽ magis cũ deo.Et ideo ti/
moꝛ ⁊ amoꝛ ſunt due cathene.duo claui
tenẽtes voluntatẽ fixam cũ deo.⁊ adin/
nicem ſe iuuant ⁊ foꝛtificãt. Vñ qͥa cre/
gtura facta eſt ex nihilo.et deus ẽ infini/
te poteſtatis.nõ eſſetↄueniens cõiũctio
creature cũ deo niſi ꝑ amoꝛẽ et timoꝛes.
nec aliter cõuenit creature amare deum
nec deo cõuenit alit᷑ amari.qꝛ apparet q̃ᷓ
dã eq̃litas ⁊ nulla ſuꝑioꝛitas.nec cẽt fir/
miſſima vnio inter creaturã ⁊ creatoꝛeʒ.
Et ideo qꝛ timoꝛ maxie ↄuenit cũ amo/
re.qͥa ipᷣmofoꝛtat.foꝛtificat et iuuat⁊ ſo-
lidat.⁊ habet virtutẽ vnitiuã.ideo poſt
amoꝛẽ tractari debet de timoꝛe.
¶ OD, ſicut duo qmoꝛes ſüt. ita ſũt duo
timoꝛes. itulus.clxxix.

Voniã aũt duo amoꝛes pꝛinci
pales iã dicti ſunt radices oĩim
bonoꝝ ⁊ maloꝝ que ꝑtinentad

hominẽ.ideo neceſſe eſt vt omia que ꝑti

nẽtad hominẽ.diuidant᷑ in duas ptes.
Et ideo neceſſe eſt ponere duos timoꝛeſ
ſicut duos amoꝛes. Unꝰ timoꝛ eſt qͥ oꝛi
tur ex amoꝛe dei.⁊ alius timoꝛ ẽ qui oꝛit᷑
ex amoꝛe ſuijpſiꝰ. Et ſicut ſe habẽt duo
amoꝛes inter ſe.ita ⁊ duo timoꝛeſ.Et iõ
timoꝛ qui oꝛit᷑ex amoꝛedei.⁊ ↄuenit cũ
deo. bonus.ſanctus et iuſtus ẽ.et habet
oẽs cõditiones ipſius amoꝛis dei. Sʒ
timoꝛ qui oꝛit᷑ ex amoꝛe ꝓpꝛio.ẽ malus
iniuſtus et inoꝛdinatus.et habet ofmm̃es
conditiones ꝓpꝛij amoꝛis.Et iſti duo
timoꝛes faciunt operatões contrarias.
quia timoꝛ dei nõ multiplicat᷑ ſed ſem/
per eſt vnus ſolus.quia qui timet deuʒ.
nihil timet aliud.quia nihil aliud eſt ti/
mendũ.et ideo vnit ⁊ foꝛtificat hominẽ
cũ deo.⁊ nullaʒ penã nec triſticiã dat.qꝛ
ſemp ↄiũctus ẽ cũ bono amoꝛe.Sed ti Timoꝛ
moꝛ qui oꝛit᷑ ex amoꝛe ſuijpſiꝰ.multipli malꝰmł

cat᷑ ĩ infinitũ.⁊ plus qᷓ; iße amoꝛ vñ oꝛi tiplicat

tur. immo ex vno amoꝛe oꝛiunt᷑ infiniti ĩ ĩfinitũ
timoꝛes. Et qͥa tioꝛ de ſe penã dat et tri/
ſticiã. niſi ſit iunctꝰ cũ bono amoꝛe.iðᷣo
quilibet timoꝛ qͥ oꝛit᷑ ex amoꝛe ſuijpſiꝰ.
dat penã⁊ triſticiã.⁊ iõ ad młtiplicatõʒ
timorꝭ ſequit᷑ multiplicatio penaꝝ ettri
ſticiaꝝ. Vñ iſta młtiplicatõ tiorꝭ claril
ſime manifeſtat venenoſitatẽ et maliciã
ipiꝰamorꝭ ꝓpꝛij.⁊ quãtũ noceat habẽti
Oui em̃ pᷣmo amat ſeip[ʒ.ſũme amat vi Amanſ
tã ſuã.ſuũ eẽ.⁊ ↄſũmatõʒ ſuijpſiꝰ.Et iõ ſeipſum

ſũme timet ꝑdere ſeipᷣm bmo ⁊ ſuãvitã. oĩa tiet

co ꝙ põt ꝑdi.·et deſtruiet coꝛrũpi.ꝗ a eet
res ꝑdibilis et deſtructibilis.et ipſe nõ
põt ↄſeruari ꝑ ſeip̃ᷣm.⁊ ꝑ ↄſequẽs timet
oĩa iſta q̃ pñt ꝑdere⁊ deſtruere ſen dimi
nuere ſeipᷣm et ſuũ eſſe et ſuã vitaʒ et ſibi
nocere Et idco timet moꝛtẽ.infirmitatẽ
ct peſtes.et fugit illas quãtũ põt.timet
terrã.timet aquas.aerẽ.ignem.venena.
famẽ.ſitim.aialia.timet homĩes qͥ poſ/
ſunt auferrevitã ſuã. Itẽ qui pᷣmo amat
ſeipſum. amat pᷣmo ꝓpꝛium honoꝛẽ.ꝓ/
priam famã.ct ſuã laudẽ et excellentiaʒ.
et ideo timet ꝑdere honoꝛẽ ſuum.ſuã fa
mã.et ſuã laudeʒz.et timet vituperia.et ꝑ
ↄſequẽſtimet oĩa illa q̃ pñt diminuere ⁊
deſtruereſuũ honoꝛẽ.ſuã famã ⁊ ſuũ no
men. Itẽ qͥ pᷣmo amatſeipᷣm.amat ſuas

.

6

—

ppruode
netaepo⸗
ſtwereyald
eotimen
niugind⸗p
Iicia gun
o pere.
ſrevclditm,
ſertimorn
ocroriurde
natpnoſch
unctiſeci.
lntĩn. J
fem paretes⸗
ſuiunt ſcu
Nſstimmcto
ictaoia ve
itegenerit
amatpötpe
Neibilis.
naraſerui

Einor femeldlic

„ 1

enm Pnaden

.

ſilagt kniron

fütolln
büglöön
71ſcemo
hoberio
amoreli
lodat
Dmneno olenide
lolun annczirn
ſinſe, unerdei
ock qugstime
ſehallen
bhöoſkin
tunara
timet.1
chptint
quipino
tſolüvn
cegturn
netqön
Reſedn
notimẽ⸗
Nenihito
MWribe

ng

Ci. αO timoꝛ debetur deo

tünn ꝓpꝛias delectationes carnis.⁊ iõ quiti/ eſt oꝛdo ꝑuerſus in natura. Sed timoꝛ
Päine ce met eae ꝑdere timet oĩa illa que pñt de/ deieſt ſm naturã hoĩs inqntuʒ ho eſt et
