binnämnit,
kapta ndü
cömadiigi
Eticiunan
Nciättinpt
l o.
ſmnoalkt
Mnuien
mmmotit ſe.
iiace,
gnötftcnt
ctmaia-
akpanan
uppm
iucann
S nanz
Cürinpu
Pln ni

dn⸗
isn
nini

.
4 —

inſd a⸗
ſckal .

actuale qð ipſi fecerũt. Pꝛopt᷑ pmũ ma
lũ oꝛiginale qð ania nõ fecit.ſedꝰtraxit
ex ſocietate carnis ignoꝛãter ⁊ inuolũta
rieaia ẽ digna ſeꝑari eternalit a ↄſoꝛtio

dDei. ſed nõ debet᷑ ei dari ꝑ iuſticiaʒ aligd

mmaluũ inuolũtariũ.nec aliqͥ pena ſenſibił
ſecd ꝓpter ſcᷣjm malum.ſ.actuale qð aĩa
voluütarie facit. debet᷑ ei malũ inolũtari/
um ſeu pena eterna. Et ĩ h̊ apparet alit᷑
iuſticia dei eſt ſtrictiſſima et incõpꝛehẽſi
bił.qꝛ aĩie imputat᷑ malũ coꝛruptõis qð
ipſa nõ fecit.ſed aliunde ↄtraxit.⁊ B ap/
paret ad oculuʒ.Et ſic patʒ quõ ĩ pᷣmis
duobo parẽtibo malũ ⁊ coꝛruptio carniſ
uenit oꝛiginalit᷑ a malo ⁊ coꝛruptõe li/
eri arbitrij ſeu anime.ſed ĩ tota poſteri
oꝛitate maluʒ et coꝛruptio liberi arbitrij
ſeu aie puenit oꝛiginaliter a malo ⁊ co“-
ruptõc carnis.⁊ hoc ita eſtĩ fact.Ecce
ecergo oꝛdinẽ omniũ maloꝛũ ſeu culparũ
1 peccato:ũ nature humane.quia om̃ia
mala.om̃es culpeet omia peccata totiꝰ
mũdi ⁊ omniũ hominuʒ.oꝛta ſunt a pꝛi
mo malo.a pma culpa.et a pꝛimo pecca
to pꝛimoꝝ parentũ. Uñ pꝛimo fuit ma
lum volũtariũ ipſoꝛũ quod fuit actuale
deinde ĩ omnes homies deſcẽdentes ab
eis ꝑ libidineʒ delege cõmuni eſt vnum
malũ culpe oꝛiginalis ſeu peccatuʒ oꝛi/
ginale.⁊ quot homies tot peccata oꝛigi
nalia.deinde poſt pctm̃ oꝛiginale in q̃li-
bet hoĩe pctã actualia multiplicant᷑ ſine
numero.⁊ ſic tot mũdꝰẽ plenꝰ peccatis
Infectõ ¶ Licet aũt deꝰ creet aiam. et vniat eam
oꝛiginat cũ carne fecta.tũ infectio aie nullo mõ
ñ iputat᷑ põt imputari deo.nec eſt ↄtra iuſticiam
deo dei.ſi malũ culpe ⁊ coꝛruptõis trãſit ad
poſteros.qm̃ oꝛdĩatiſſimũ erat ꝙ natu/
ra hoĩs ita ↄderet᷑ ſicut cõdita fuita pn/
cipio.⁊ ꝙ ↄdita ita ꝓpagaret᷑.ſ.q hõ ge
neraret coꝛpꝰſeu carnẽ.⁊ deꝰ infunderet
aĩam illi carni pᷣparate ad receptõeʒ ani
me rõnalis.ita ꝙ vnita coꝛꝑi immoꝛta/

*½ „

lli, et ſibi obediẽti eſſet debite oꝛdinata.⁊

nulla inclinatio mala.nec aliqð vicium
ſeu coꝛruptio eſſʒ ĩ ea.qͥa caro eẽt mũda
Sʒ exquo pmꝰhõ peccauit.et caro ſua
facta ẽ rebellis anime.⁊ tota moꝛtalis et

coꝛrupta. opoꝛtuit ꝙ tale coꝛpꝰtrãſmit ·

ieret ad poſteros,et deus aiam infun

Ci.ccxlix. De traductõe pcii oꝛigialis
Ti. ccxlix. De traductõe pcti oꝛigialis

deret ſᷣm pꝛimariã inſtitutõem quã ipſe
oꝛdinauerat.ita ꝙ q́;uis homo coꝛrum

pit opus ſuũ.ſ.coꝛpus.deus ꝓpoſitum

ſuũ nec oꝛdinẽ mutare nõ debuit.qͥa bõ
iuſticiam debitã incurrit moꝛtalitateʒ

carniſ.ex qua moꝛtalitate ſequitur rebel

lio ⁊ coꝛruptio in carne.Quia ſi eſſet im

moꝛtalis.nulla eſſet coꝛruptio nec inoꝛ/

dinatio ĩ ea.Et ideo qͥa punitio ẽ in car
ne m oꝛdinẽ iuſticie.deus ꝓpter coꝛru
ptionem carnis debuit ſuum oꝛdinemn
nõ mutare pꝛimũ.nec pꝛopoſitũ bonu,ʒ
ſcilicet.qn debeat creare anias mũdas.
et ſociareeas coꝛpoꝛibus.in quibo dum

inueniunt coꝛruptionẽ. exindetrahunt

coꝛruptionem. hoc eſt nõ ex deo qui cre
at animã ſine coꝛruptione.ſed ex homi/
ne qui eſt cauſa coꝛruptionis coꝛpoꝛuʒ
quia culpa et coꝛruptio oꝛginalis ĩ ani/
maʒ nõ poſſet trãſfundi.niſi pꝛeceſſiſſet
in carne pena moꝛtalitatis ⁊ rebelliõis:
⁊ pena talis nõ eſſet niſi culpa pᷣceſſiſſet.
et ipſa culpa et coꝛruptio volũtatis pꝛo
ceſſit a volũtate homis inoꝛdinata⁊ nõ
a voluntate dei.Et ideo tota coꝛruptio
quã cõrrahit anima eſt et pcedit a pecca
to pꝛimi homiĩs.et nõ adeo. neca natu/
ra homis cõdita a deo.ſed a vicio⁊ coꝛ/
ruptione volũtatis pꝛimi homĩs Et iõ
ipſa ꝓpagatio ſeu generatio in ſe nõ trãſ
mittit in poſteros coꝛruptionẽ qua coꝛ
rumpitur anima.ſed ipſa libido que eſt
adiuncta cum pꝛopagatione.que qui/

dem libido habet oꝛtum a coꝛruptione

volũtatis.quãdo etiam añ peccatuʒ eſ⸗
ſet pꝛopagatio et generatio.ſed nõ eſſet
libido.Ecce declarauimus lapſum.coꝛ
ruptionem.perditionẽ ⁊ malum nature
humane.et vidimus totum ſtatum ſuũ

in quo eſt. Et ita habemus ſcientiã tã ð

debito q; de facio ipſius homis.
Onid neceſſaniũ ẽ homi lapſo.perdi

to et deuiato.ſi debeat ⁊ velit reduci⁊ exi

— —W

rede ſiatu pditõis.et puenire ad illð bo
nũ ꝓpter qð factus eſt q ꝑdidit.

mifeſtu ẽ ex

—

hcedęæti tractatu in qᷓ ſtatu fa
Aecxfuerat hõ a deo/ et ĩ ſtatn

—

cecidit quãdo pꝑdidit illð bonũvltimuʒ

ꝓpter quod factus fuerat.ſ.gaudiũ eter
num quod oꝛit᷑ de amoꝛe dei et ſocieta⸗
te eius.et ꝑdidit etiam regnũ celeſte:ꝛ he

reditatẽ dei.et ſic ꝑdidit infinitũ bonuʒ

dàa quod habendu factus fuerat. Et nõ
ſolũ hoc.ſed etiã vadit ⁊ currit ad infini
tam ⁊ eternã triſticiã ꝓpter quaʒ factus

nõ erat.tẽdit ad malũ ꝑpetuu; et ad eter
nam penã et miſeriã.Et quia in tali ſta/

tmni lapſus eſtvt om̃ia illa mala finalit ad

ueniãt ei poſtq; ſeꝑatus eſta deo ⁊ ab a/

micicia eius.et lucratus eſt inimiciciaz

Ddei t irã eius.et ſic defacto homo icur/
viͦj.
bus pꝛimiſ. qͥa habet ĩ ſe radicẽ oim ma

loꝝ. Itẽ etiã hõ in ſtatu lapſo ĩ quo cecci

dit ẽ captiuꝰ inimici capitalis dei.et ca/
ptiuus pꝛimi angeli mali qui vocat᷑ dia
bolus ⁊ ſeruit ei.et ẽ ſeruꝰeius.⁊ facitvo

Ti.ccxl luntatẽ eius.vt iã declaratũ eſt.ita ꝙ; hõ

vi. nõ ſeruũ deo qͥ creauit eũ.nec facit volũ

nit neq ſſimo angelo qͥ nõ creauit eum.?
facit voluntatẽ eius.Et ſic homo in ſta
tu lapſo et coꝛrupto ſemꝑ augmẽtat ma

lũ ſuũ.⁊ acquirit culpas.⁊ ſeruit abomi

nationi et coꝛruptioni.⁊ ꝑ hec ſeruit dia
bolo. O q; bonum et delectabile eẽt ho⸗
mini exire de iſto ſtatu lapſo et coꝛrupto

ad ſtatum bonũ et integrũ et iocunduʒ.
ac de captiuitate exire nequiſſimi ange/

li et ꝓditoꝛis ad libertatẽ.et reuocari de

via que tẽdit ad ꝑpetuaʒ triſticiã ⁊ dam

nationẽ eternaʒ. O q; iocundũ eſſet ho⸗
mini reuerti avia ire eterne et damnatio

nis ꝑpetue.et introire in viam ſalutis ⁊
iocũditatis et libertatiſeterne. Oagna

eſt diuerſitas eterne triſticie et eterne leti

cie. Nõne eſſet ſummũ gaudiuʒ habere

omnẽ volũtatẽ.et habere plus q; poteſt

excogitare et capere et habere denz⁊ do/
minũ celi et terre in amicũ dilectiſſimũ.
et o mes angelos et ſpiritus beatos:
quantum homo eſſet obligatus illi qui
euz de tali ſtatu eriperet ⁊ liberaret.et po
neret eum ĩ ſtatu cõtrario.i.in ſtatu eter
ne iocũ ditatiſ.leticie ac libertatis.⁊ libe
raret ipſuʒ de ſeruitutediaboli et omniũ

Titulus. cclix Dereductõe boĩs lapſi

rit om̃ia mala que declarata ſunt ĩ capi ½
tulo ð fructu qui naſcit᷑ æ duobo amoꝛi/

tatẽ eius.iĩmo ↄtra volũtatẽ eius.et ſer/

— —

maloꝛuʒ. et defenderet ipſum ne aliquis ziſtban
poſſet ipſuʒ ledere aut ei diſplicere.⁊ eei fuitgene
peret eum ab ira dei et eius iuſticia. ⁊ po polio
neret eum in amiciciaʒ dei et ꝓpꝛiam li⸗/ gaulili
bertatẽ: Szʒ quis eſſet ille: Nũquid ho/ Quis urmmn
mo met. an angełꝰ: Flõ hõ.quia hõ ẽ ca poſſirte iente
ptiuꝰ i culpa iuſticie ct ĩ carceriba huius foꝛmare (ust,
mũdi.qui eſt iudicãdus tãqᷓ; re capti hoiem hptalin
uus ſub diabolo ⁊ ĩ ira dei. Nec etiã ali onho⸗
às angel põt h̊ facere.qꝛ angel ẽ finit lirahn
g̊ nõ pot infinitũ ſoluere Si em̃ culpaẽ gätüde
fffinita. qa deũ ĩfinitũ offendit. ſequit ꝗ gnels.
etiã pena dʒ eſſe infinita.qͥa pena ſequit᷑ ſequam
culpã. Sic angeł nec creatura pura ptt. aiipon
ſed ſolũ deꝰqͥ hoĩem creauit põt eũ etiaʒ DAdiii. Ec
refoꝛmare. Nã pł'ẽ hoĩem reſtaurare q́; Reſtau- aupm
de nouo facere.Et hecẽ rõ. Nã ĩ creatõ ratõ o dqbeth
ne nihil reſiſtit qͥn creatura obediat cre- mĩis eet ſphon
gꝗtoꝛi.ĩ reſtauratõe ſiuerefoꝛmatiõe reſi/ maioꝛ; (cxwolit
ſtit culpa ⁊ pena ac etiã voluntas coꝛru creatöõ darttz
pta. Ergo ſi nullus põt creareboĩem de la c
nouo.ſequit᷑ etiã eũ nullus põt refoꝛ/ AAum Etſicx
mare niſi ſolus deus. Quia ſinõ põt qð Audik gones
minꝰẽ.etiã nõ põt qð maiꝰẽ.Ergo reli- i ho isd
quit᷑ ꝙ ſolꝰdeus põt.qͥa ſi deꝰnõ fecerit tn pii
nullus põt. Sed qͥa deus ẽ iniuriatus Zußnli cioy
ct offenſus ac inhonoꝛat ab hoĩeꝛↄtẽ/ VCA. v
pffꝰ.et ſic hõ eſt in ira dei. et etiã ĩ idingag ccti
tiõe eius.et etiã qͥa deus ẽ iudex.et ipſeẽ mMmli.
ipſa iuſticia cui facta ẽ iniuria.quõ ipſe ptiſe
eũ liberauit a manu ſue iuſticie.cũ iuſti/ triſch
cia ſit iiuriata.offenſa ⁊ ↄtempta: Quõ prrir
cñm iuſticia faciet ↄtra ſeipſam.cũ ipᷣa de peri
beat ex natura ſua vindicare et punire? uͤtp
Ergo niſi iniuria et offenſa dei q̃ ẽ facas Wiied
ꝑ hoieʒ tollat᷑ ⁊ deſtruat᷑.ꝑ quã hõ ẽ ini eiſin
micꝰdei.et iuſticia dei ſit placata ⁊ recõ/ emen
ciliata.nõ ẽ remediũ ꝙ; hõ poſſit libera/ (ädi
ria malis ſuis. Quãdiu em̃ iniuria ma cne
net ĩ ſuo vigoꝛe. ĩpoſſibile ẽ ꝙ hõ recupe höͤſin
ret dei amiciciaʒ.qͥa amicicia et ira ſunt dnen
duo ↄtraria.q̃ nõ pñt ſtare ſimul invno noe
ſubiecto. Inueſtigãdũ ẽ nũc quõ iiunia Quõð o
poſſit tolli et aufeni. qm̃ ipᷣa ſemꝑ ſeꝑat poſſtie a
hoĩem a deo. qͥa hõ qͥ exiſtitiĩ ĩiuria etof duci bõ *
fenſa dei. habet cũ deo inimiciciã. ⁊ i”5ſo m
iniuria claudit homi viã et poꝛtã itrãdi d
ad deũ et ne ipſe ſit apt inrrãdi ĩ regnũ Nad
celeſte ppter qð factꝰẽ Tlñ pma iniuria inin
et offenſa pmoꝝ duoꝛũ bo minũ ĩ quibo n

2iſtebat tota humana natura. qᷓ iniuria

fuit generalis toti hũane nature.clauſit
poꝛiꝗ omibo filijs eoꝝ. vt nullꝰpoſſitin
gredi in celũ.qͥa omibo ĩputat᷑ Jõ niſiil

H Alaa vniuerſal offenſa deſtruat᷑.ipoſſibile ẽ

Scnuten a
Nemionn =x
fisten

kegiigt
achifi⸗

Sci e.
ndegn

apontent
Mmnoni
pötcäag
nreſnmmrö

.Riigani
nohelitor
Gumatöeft, n
Nlonnoconn oa
meboinde
o ötnto⸗
Aünoötes
S
öfeerun
i nüman
Pbeictnt
amniiiti
vcc apei
n goh
moru
uncii
me gur
ſdetiicr
uſin
lacautſto⸗
polilben
inunum
igbin
cuainn
ſnnun
ieim
e nti
iinntn
coi
tii
iran
unünn
igu⸗

4
8

claudit᷑

factus c᷑. Ded pᷣter iſtã offenſa generalẽ
ſunt etiaz offenle ꝑticulares et pſonalcs
glioꝝ hoim.qꝛ i quolibet homie deſcen

etiã poꝛtã ne qͥs poſſit ingredi vitã et

nã. Ecces duas clauſuras etdno obſta
cla pma. Ulltra iſtas duas clauſuras i

Ilibet hoie ſũt innũerabiles offenſeꝛ ĩiu

opoꝛtet ꝙ ipſe ſit mũdat a culpa ⁊ pec/
ęgto pꝛimoꝝ parentũ.deinde ab alijs ꝑ

ſonalibo culpis. Et ivᷣo tota difficultas
reꝑatõis ↄſiſtit ĩ auferẽdo ⁊ tollẽdo ĩiu/
rias dei et offenſas.que intrauerũt ĩ bu/
manã naturã que antea nõ erãt ⁊ modo

ſunt. Poſteß em offenſa ẽ coõmiſſa. opoꝛ
tet vt tollat de medio vt nõ ſit. quia alir

ng goſſunt bomines lauar. SZ

poiem reſtitui ad illud bonuʒ ꝓpter qd

dẽte a pᷣmis duob parentib ꝑ libidinẽ
quãtũ de ſeẽ vna culpa generalis et oꝛi
ginalis.quã de iputat ale ppter ſocieta
tẽ quam hʒ cũ coꝛpe.⁊ iſta culpa claudit

rie pꝑſonales ⁊ actuales q́ͥs qͥlibet facit x
ſIee volũtarie.⁊ quelibet iſtaꝝ etiã claudit
proꝛtaʒ.⁊ quelibet iniuria et offenſa facit
etiã clauſurã vnã ꝑ ſe.⁊ claudit poꝛtam
Celum Et ſic veraciter poſſumus dicere facien
udit do tres pꝑtes ĩ natura humana.q ꝓ pꝛi/
tribo ho mis duoby fuit clauſa ꝓpter iniuriã pꝛo
mibo pꝛiã.ſcdᷣo nobis ꝓpter eoꝝ culpã:et ter/
Jufra ti cio pprer noſtrã met culpã. Paruul vo
tu.cclxi. nõ habẽtibovſũ rõnis claudit᷑ tm̃ ppter
pctã pᷣmoꝝ parentũ.⁊ culpã pctĩ oꝛigi/
nalis.quã ↄtraxerũt ppięr carnẽ coꝛru /
ptã.ſed hoĩbo habẽtibo vſuen liberi arbi
trij clauſa ẽ poꝛta tã ꝓpter pctã pᷣmoꝛuʒ
parẽtũ.et ꝓpter pctm̃ oꝛiginale.i; etiaz
ꝓpter iniurias⁊ offenſas ꝑſonales qͥs fe
cerũt ꝑ ꝓpꝛiã volũtatẽ. Et ideo q́;uis iĩ
ho .oie adulto ⁊ magno eẽnt delete: öſtru
cte iniurie ꝓpꝛieet ꝑſonales.adhuc re-
mwmaneret culpa pꝛimoꝝ parentũ ⁊ pecca
cuũ oꝛiginale.et ſic adhuc maneret poꝛta
H clauſa ꝓpt᷑ offenſã pᷣmoꝝ parẽtũ.Etg ſi
hõ ſiue paruulus ſit ſiue adultuſdebeat
ꝑuenire ad illud bonum ꝓpter quod fa
ctus eſt.ſ.ad amoꝛẽ et vnionẽ cum deo.

gnaẽ obligati

—

itulus. cc..
oniq gutezʒ
nõ poſſumus ſcire qualit᷑ au
ferat᷑ ⁊ tollat᷑ iniuria ⁊ offenſa
dei quaʒ fecit hõ.niſi cognoſcamꝰnatu/
rã ⁊ põdus offenſe.⁊ ipſius ↄditionẽ.et
quid ⁊ quãtũ ẽ iniuriare ⁊ offendere de,/
um. et ad quid ⁊ ad quãtũ ſe obligat hö
ꝓ illa iniuria.iõ opoꝛtet etiã hͥ cognoſco
re. Uñ natura ⁊ 2ditio iniurie ⁊ offenſe
qꝙ ipſa creſcit ⁊ augmẽtat᷑ tãtũ quãtuz

ꝓſona qᷓ eſt offenſa ẽ magnawrdicet fu Tic. =c
it de volũtate ⁊ amoꝛe.Et Sð
cſt infinit? in ſua ptãte ⁊ maieſtate ſua. ?-
i ſua bonitate que ſunt ineſtimabilia.ie⸗

ideo qa deus

quit᷑ ꝙ iniuria et offenſa facta ↄtra deuʒ

elt infinita ⁊ ineſtimabilis. Et idẽ eſt de

ↄtemptu dei.Et ideo qͥ iniuriat ?⁊ offen

dit deũ ⁊ ↄtẽnit eüũ.obligat ſe deo at in
finitũ.⁊ ꝑ cõſeques ad penaʒ infinitã et
punitionem que deber᷑ iniurie. Item eti

am quia iniuria ipſa et offenſa dei ⁊ con
temptus deſtruit dei honoꝛẽt ledit eius
honoꝛẽ quantũ in ea eſt.et aufert ipᷣm. et
qa honoꝛ dei eſt infinitus.⁊ excedit oẽe

creaturas.quia oẽs creature ſunt pꝓpter

honoꝛẽ dei.et qͥa honoꝛ dei nõ capit eſti
matõeʒ.qͥa ẽ tãtus quãtus ipſe.vt de/ Titu. g
claratũ ẽ ĩ capitulo de honoꝛe dei. iõ ſe ixx tec⸗
tur ꝙ hõ qͥ iniuriat: ihonoꝛat deũ.⁊ au X
fert honoꝛẽ dei.qꝙ tał iniuria ſit ĩfinita ⁊
hõ obligat᷑ deo ĩ infinitũ.⁊ ad tãtũ quã⸗
tũ valet honoꝛ ſuus.et qa płꝰ aufert deo

qeß ꝙ ſibi auferret oẽs creaturas. Itẽ eti/

am ſi hõ voluntatẽ dei feciſſet.extũc in /
finitũ bonum et infinitã mercedẽ meru
iſſet.quia talis natureẽ libeꝝ arbitriuj.
debet remũerari.qͥa actꝰliberi arbitrij
ſunt tales de natura ꝙ canſant obligati
onẽ. UVñ qui facit placitũ alicuius obli
S ipᷣm ſibi.⁊ qui facit cõtrariũ obligat
eſibi. et illi obligatur cui fit diſplicituʒ.
Sic q facit placitũ deo.obligat deuʒ ſi
bi vt det ſibi infinitũ bonũ.qꝛ nulla res
creata põt eẽ remuneratõ liberi arbitrij.
immo qͥ facit placitũ deo ⁊ acceptabile.
meret᷑ hꝛe deum ꝓremuneratioc.Ergaea

. 5
WDW

Peccãſ ꝑoppoſitũ à facit diſplicitũ deo et iniu/
obligat riaã.et ↄtra ſuã voluntatẽ.obligat ſeipſũ
ſe deo in deo ad infinitũ.et ad tantũ ad quantuʒ
ifinitũ. obligaret᷑ deus ei ſi faceret volũtatẽ eiꝰ.
nõ em̃ videt᷑ ratio diuerſitatis.Ex iſtis
cõcludit᷑ ꝙ hõ qñ facit iniuriaʒ ⁊ offen⸗/
1 ſ m et diſplicitũ deo.⁊ cõtra ſuã volun/
tarẽ. ꝙ tũc facit infinitũ malũ.Et ſicfe/
cit hõ pł de malo q; deus ſibi fecerat de
bono.et malũ ſupauit bonũ.quia qᷣcqͥd

fecerat de homi hoc erat finituʒ. Et ſic
veriſſime patetq; qñ homo offendit de
et facit ei obligationẽ ad infinitũ cuʒ q̃/
libet iniuria et offenſa. Et ſic neceſſeẽ q;
ſi hõ nõ ſoluit qð debet ᷣm pꝛimã obli/

Dueob um. fecit obligationẽ infinitã nouã.Et
ligatõeſ ſic in rei veritate ſuntdue obligatiões ĩ
pectõ:is. hole. Pꝛimaẽ naturalis et de iure natu/
Ti.xcvi re.queiã ꝓbata eſt. et ꝑ iſtaʒ obligat᷑hõ
deoeo dare quicqͥd habetet quicqͥd poteſt
Et iſta obligatio eſt bona.qa tendit ad
Tit. xc/ bonũ hoſs ex toto.vt iã ꝓbatũ fuit cla⸗
vij.

ſa et ꝓ crimine.⁊ iſta ẽ mala et peſſima.⁊
tẽdit ad totũ malũ homis. Et iſta ſcðᷣa
ct noua nõ aufert pmã queẽ naturalis⁊
indelebilis et ꝑmanẽs ſempꝑ.Et idᷣo hõ
tã ꝓ pᷣma obligatõe qᷓ; ꝓ ſecũda eſt obli⸗/
gatr deo. Et tamẽ hõ non poteſt ſoluere

.nec reddere deo q̃ debet deo.nec ꝓ pma

nec ꝓſecunda. qͥa nõ poteſt deo red dere

totũ amoꝛẽ ſuũ.nec timoꝛẽ.nec honoꝛezʒ

nec obedientia.nec voluntatẽ dei facere.

q̃a coꝛrupt eſt et mutatꝰ in cõtrariũ ſue

nngture.et ipſemet fecit ſe talẽ. vt non poſ
ſit deo facere qð debet. et tñ ſemꝑ debet.

ct ſic debitũ ſemꝑ manet.nec excuſat᷑.qi.

tenet᷑.et ſi nõ põt.ipſemet ẽ in cauſa ⁊ in

culpa quare nõ põt Itẽ nee põt reddere

ꝓ ſcdᷣa obligatõe q̃ eſt ꝓ crimine et iniu
ria et ↄtẽptu.quia ẽ infinita.⁊ infinituʒ
Eoõð ti. debet deo vt ia dictuz ẽ. et homo nõ põt
ſoluere infinitũ cũ ſit finituſ.⁊ etiã ſi qͥd

poſſet deo reddere. hoc totũ debet p pꝛi

aina ſoluere nõ poteſt vt dictũ eſt. qꝛ iße
p. ſe fecit ſecundã obligatõeʒ. ¶ Iſte aũt
obligatiões ſic ſe babẽt. ꝙ qñ hõ nõ ſol /
uit nec reddit deo qð ſibi debet fᷣm pꝛi⸗
Obliga mã obligationẽ.tũc ſcdᷣa obligatio ml/

tio pena tiplicat᷑quia pma ẽiuſtiſſima.⁊ iuſte de⸗/

liſ ſemꝑ: het᷑ cequod ei debet᷑ Em illã obligatõez.

creſcit

riſſime. Secũda obligatio eſt quã fecit
hoõ ꝓ malo quod feeit.et ꝓ iniuria et offẽ

Etideoqͥ no ſoluit neq; reddit deo qð

ſuũ eſt. et aufert eiſuũ debitũ iniuſtus ẽ.
et iniuriã facit deo.et ꝑ ↄſequẽs peccat.
et offendit ipᷣm.et eũ inhonoꝛat ⁊ contẽ

— .

nit. ⁊ eſt in culpa. Uñ iã declaratũ eſt in

capitulo dehonoꝛe. ꝙ quicqͥd facit ho/

mo deo. ſemꝑ ipſuʒ honoꝛat vel inbono
rat.⁊ ideo quãdo reddit ei illud qð debʒ
tunc eũ honoꝛat.et qñ nõ reddit ei ulud
gʒõð debʒ.tunc eũ inhonoꝛat.qꝛ aufert ei
illud qð debet.⁊ ideo cadit ĩ offenſã dei

Et ſic obligat᷑ deo ð iniuria⁊ ↄtemptu.

gationẽ ꝙ cadit in ſecundã.q̃ eſt magis
infinita q; p ma.et tũc quãdo ſcda obli/

gatio eſt facta.tũc pᷣma nõ põt ſolui.qͥa
quicqͥd homo poſſet. hoc totuʒ debet ꝓ
ſcõᷣa Et ſic pma obligatio ſi nõ ſoluitur
caguſat ſecũdã.⁊ ſcdᷣa ſi ſit facta impedit
pꝛimã nepoſſit ſolui.Exemplũ. Sihö⸗
debẽs feneratoꝛi centũ denarios ad cer
tũ tp̃s cũ ↄditione.qꝙ ſi illo die nõ ſolue⸗
nit. qꝙ tunc duplũ dabit.et ſic multiplicã
do donec deb

*

toꝛ nõ poſſit ſoluere vſu/

ſat ſcᷣm quod multũ excedit pꝛimuʒ.et
homo ẽ debitoꝛ ꝓ vtroq; iuſte.⁊ neutrũ
põt ſoluere Ecce quõ malũ qð homo ſa
cit et offenſa.obligat ipᷣm ad infinitũ.⁊
homo fit ſubiect? malo qð ipſemet fecit

„ „„

Et ſic malũ et iniuria dominant᷑ hoĩ. et

ponũt ipᷣm in manuʒ iuſticie.⁊ eidomi/
nant᷑ eũq; inclinãt ad ſimile agendũ.qͥa
malũ ꝑpetratũ vult ſemꝑ creſcere ⁊ mul

tiplicari. ⁊ non poteſt creſcere niſi hõ fa

rã.et ſi vſurã nõ poterit ſoluere.quõ ſol
ueret ncipale debitũ.ſ. illos cẽtũ dena
rioſ:. Sic etiã hic quia pᷣmũ debitũ cau

lxxi.

4
A

—

dñatur
hoi. .

ciat ipſuʒ creſcere.Et ſic hõ poſtq; ccci⸗/

dit in poteſtatè ipſi maliſeu peccati.effi
cit᷑ ſeruꝰpeccati.⁊ ponit᷑ ſub iugo ⁊ eius

ſeruitutevt nõ poſſit euadere manꝰ ſuas

Et quia ipᷣm malũ multiplicat ſeipſuʒ

poſtq; inceptũ ẽ.ſic etiã multiplicat ob
ligationẽcõtinue. Et ſic terribiliſſimuʒ

et peſſimũ ẽ cadere ĩ peccatũ etĩ manus
mali.quia obligatio ẽ maximaĩ qua ip/
ſuʒz hoĩez ponit. Et ſie patet quãta ẽ ob/

ligatio homis ꝓ peccato. et qualit ipm

Daluz D

C

pecc
turah
ſenot
ſsor
ctſc
omae
liter⸗
tonil
hoie.
rieot

Ti O opoꝛteat redẽptoꝛẽ eẽ den

ci üine peccatũ cauſat ſcdᷣam obligatõeʒ in na/ geret madatũ dei.eſſe inimicũ ⁊ aduerſa
Niglizpeggn tura humana. Et ideo in ſtatu lapſo hõ riũ dei.quia audiuit loqͥ ↄtra mãdatuʒ
Donoertcot ſemꝑ multiplicat malũ iniurias/⁊ offen dei ⁊ audiuit deũ reputari mendacẽ.cuzʒ
Artückin⸗ ſas ↄtra deũ.⁊ multiplicat ⁊ creſcere fa / dixerat nequaq;.ſʒ eritis ſicut dij ⁊c. Et
lehtiet cit ſcdᷣam obligationẽ.⁊ ſic nihil facit ꝭᷣ ſic inhonoꝛauit deũ ſine mẽſura.facien/
oeneitbenn pma obligatiõe. Ecce declaratũ eſt mõ do ſui inimici volũtatẽ ⁊ faciendo ↄtra
tailniczd⸗ ꝗliter homo ẽ obligatus duab obliga / volũtatẽ dei. Itẽ etiã qꝛ nõ ſolũ ſeipᷣm ꝑ
Wrescitclnacg tionibo ſʒ tñ ſcᷣa młtiplicat᷑ in quolibʒ didit et ſe ſubtraxit a ſeruitio dei et a ſua
rgt tetd hoĩe.ſᷣm ꝙ multiplicant᷑ peccata ⁊ iniu obediẽtia.et poſuit ſe ſub manu inimici .
n iofnini rie ↄtra deũ. Et ſiꝓ q̃libet offenſa debe / dei. ĩmo ⁊ ſe ſubtraxit ⁊ totã ſuã poſteri/

unnmnin at infinitũ ſoluere.quõ poſſet ſoluere p oꝛitatẽ a ſeruitio dei.⁊ obligauit eaʒ ſub
dinfniii pluribo offenſis manu dyaboli. ⁊ ſic augmẽtauit honoꝛẽ
Eicnaſei, ¶ De magnitudine bᷣmeoffenſe et bᷣmi dyaboli. ⁊ deſtruxit honoꝛẽ dei q̃ntũ in

* mali pmoꝝ duoꝝ hominũ.·⁊ quanta ſit co fuit Ecceq̊ quõ ꝑ pᷣmũ peccatu oꝛdo
Wiichnt obligatoo. vniuerſi fuit violatꝰ.⁊ ſua plłcritudo de
R Sicnlas⸗cet. iuaaſtata ⁊ deturpata. ⁊ in hoc honoꝛ dei
ätkie Joniã aũt offenſa pmoꝝ pen/ fuit leſus. qͥ fecit pulcritudinẽ ⁊ oꝛdinẽ
enmpnr ũ eſt ᷣma inter om̃s in natura creaturaꝝ.⁊ etiã deꝰ in ſuo madato⸗ pce
ſnsn⸗ huana.iõ neceſſeẽ ĩ ſpeciali tra pto eſt Ztẽptus er inhonoꝛat.et ſuꝰ ad/
iimuinn ctare de illa ⁊ videre magnitudinẽ illiuns uerſariꝰhonoꝛatꝰ Etiã factũ eſt magnũ
Nimneinatt pmi mali ⁊ obligatõeʒ ꝓ illo malo. Uñ malũ ſeruitoꝛib dei.qꝛ dyabolłꝰ acqͥſiuit
mni 16G qꝛ maioꝛ ⁊ dignioꝛ res eſt libeꝝ arbitrin oẽs hoĩes et deꝰ eos ꝑdidit. Ecce q̃nta
aundetc ⁊ volũtas libera.ideo nullũ maiꝰ maluz dãna et qnte iniurie. Ecce qᷓnta obliga/
Enndſa q́; malũ volũtatis ⁊ liberi arbitrij.⁊ mo tio eſt ad reꝑandũ ct ſatiſfaciẽdũ ꝓ illis.
tſcnuhti dicũ malũ eſt ibi magnũ.Et qꝛ oẽs cre· ⁊ ꝓ honoꝛe violato.Quõ aũt poterũtre
ſuſouaen, ature erant facte ꝓpter libeꝝ arbitriũ ho ari oĩia iſta: Impoſſibile eſt em̃ ꝙ ho,
Guegi mis ad ſeruiẽdũ ei.qꝛ ita exigebat digni mo ſatiſfaciat et tñ ipᷣe debet. Hr
loochi dant tas ⁊ excellẽtia liberi arbitrij.iõ quia hõö· ¶ O, ois hõ ſi vult et debet liberari ab
üdchticn coꝛrupit libeꝝ arbitriũ.deſtruxit ⁊ viola illa obligatõe infinita et reſtitui ad illud
ötinnde uit totũ oꝛdinẽ vniuerſitatis creaturaxꝝ. bonũ ꝓpter qð factꝰẽ.indiget ſatiſfacti/
iuſettai qꝛ ꝑdidit ſeipʒʒ ita vt nil valeret.⁊ in ꝑdẽ one infinita quã nõ põt facere nec ſolue/
licbont Adao ſeipʒʒ.totũ oꝛdinẽ reꝝ turbauit.quia reniſi ꝑſona infinita.q̃ ſimul ſit de ⁊ hõ
1wininii hõ erat digniſſima creaturaꝝ q oꝛnabat in eadẽ ꝑſona.qᷓ ꝓ ſeipᷣa nulli pene ſit ob
Ppena tia t⁊ decoꝛabat totũ vniuerſuʒ.⁊ ſic nõ ſibi/ ligata. itulus.cclill.
umhiit hu. iöißinocuit tm. ſed totũ vninerſum defoꝛ A RX
eagendd bi poſuerat in mũdo.⁊ q̃ntũ in eo fuit fru/ Llaratũ eſt ꝙ malũvolũtariũ
rCcgttn ſtrauit oẽs creaturas.⁊ ſic voluit hono -Hhomis qð fecit eſt infinitũ.⁊
gt niidn rẽ dei violare⁊ ãnihilare deſtruẽdo ſuuʒ culpa hoĩs eſt etiã ĩfinita et iniuria ⁊ of/
Gpoſihcn oꝛdinẽ ⁊ pulcritudinẽ ſui oꝛdinis. Ecce fenſa.et qꝛ culpe ĩfinite debet᷑ pena etu
aupaun magnũ malü.⁊ hoc fecit volũtarie.⁊ eſt nitio infinita. et h declaratũ eſt in capi/Ti. lxx
Pncton in culpa met. Itẽ etiã ꝑdendo ſeipʒ. fru/tulo de cõꝑatione homis ad alias res ꝑ xij.
Genn us ſtrauit intentõʒ dei qntũ in eo fuit. vt ni differẽtiã liberi arbitrij.Et niſi culpe de
Nler i⸗ hil ampli valeret ad illud q deꝰ inten/ tur debita pena.eſſet dare vacuũ in vni⸗
+ debat facere de hoĩe.Et qꝛ fregit pꝛece uerſo qð natura nõ patit᷑ nec deꝰ. qͥ oẽs
miuie ptuʒ dei foꝛtiſſimũ ſibi ſub maxia pena creaturas oꝛdinat recte ⁊ nihil relinquit
ginuns ſcʒ moꝛtis mãdatũ. cõſentiẽdo inimico inoꝛdinatũ ĩ vniuerſo. Et ideo de neceſ/
n ſ, dei2f. aciẽdo ciꝰ volũtatẽ. ↄtẽnẽdo mã ſitate hõ eſt obligatꝰ ad infinitã penã. et
egiud darũ dei ⁊ cõminationẽeiꝰ.⁊ tñ ipe non pↄñs ad eternã penã. Siaũt bõ debe⸗
6 tin poterat ignoꝛare illũ qͥ ſuadebat eivt frã at iuſte liberari ab iſta pena ĩfinita ⁊ eter
ene

Litulus c

na. neceſſe eſt ſatiſfaciat p ea. ? q' ſatiſ
factio ſit tanta.qnta pena ẽ ad quã obli-

gat.⁊ det tãtũ dᷣo de ſuo volũtarie ⁊ ſpõ
te p qnto nõ debuit deũ offendere neq;
inhonoꝛare. Et qꝛ hõ nõ deberet deum
inhonoꝛare etiã ſi neceſſe eẽt perire om̃e
qð nõ eſt deꝰ.⁊ ſi neceſſe eſſet perire infi/
nitos mũdos.ĩmo hõ poti deberet di⸗
mittere perire om̃s creaturas q̃ ſunt ſeu
poſſunt eẽ.añq; ihonoꝛaret ⁊ iniuriaret
Deũ ⁊ faceret aliqͥd cõtra ſuã volũtatẽ et
ptra ſuũ mandatũ. Pꝛo ↄſeruãda & om
ni creatura nihil deberet hõ facere cõtra
voluũtatẽ dei. Uñ deꝰ fecit om̃es creatu/
ras de nihilo. YFacere ̊ ↄtra volũtatẽ ði

nõ eſt com ꝑabile alicui dãno ſeu inbo⸗
noꝛare dcũ. Igit᷑ ſi hõ vult liberari a pe

na ad quã eſt obligat? ppter offenſam et
iniuriã dei.⁊ q deũ iniuriauit⁊ inhono
ranit.opoꝛtz ꝙ reddat aliqͥd deo ⁊ ſue iu
ſticie ꝑ honoꝛẽ quẽ abſtulit maiꝰ qᷓ; ſit il
lud ꝓ qͥ nõ debuit deũ ĩhonoꝛare. nec fa
cere ↄtra ſuã volũtatẽ. nec aliter ſatiffa/
cit. Apparet g& ſatiffactio quã hõ debz

dare deovt liberet᷑ ſit infinita.qꝛ pena eſt

muiinfinita ⁊ debitũ ifinitũ.⁊ ſi nõ ſoluit de
briltã ſatiffactionẽ nõ eſt dignꝰ nec debet
.— liberaria pena quã dʒ. qꝛ neceſſeẽ ꝙ ad
oẽ peccatũ ⁊ culpã aut ſeq̃tur pena aut
ſatiffactio.aliter eſſet inoꝛdinatio in vni
uerſo.qꝛ ipᷣa pena ſeu ſatiſfactio oꝛdinat
peccatũ ſeu ipᷣ̃am iniuriã.⁊ qꝛ etiã culpa
nõ deſtruit᷑ niſi ꝑ ſuũ ↄtrariũ ſcqʒ ꝑ meri
tum.nec offenſa ſiue diſplicitũ nõ remo
uetur niſi ꝑ placitũ.iõ oꝑtet ꝙ hõ vt de/
ſtruat culpaʒ faciat aliqð meritũ qð ſit
tantũ qnta fuit culpa ſeu pctm̃.⁊ vt de/
ſtruat diſplicitũ dei. oꝑtet ꝙ faciat deo

ctãtũ placitũ q̃ntũ fuerat diſplicitũ.alit

culpa ⁊ iniuria remanerẽt in ſuo vigoꝛe
nec hõ poſſet deo reuniri.neq; recõcilia/
ri niſi illud tollat᷑ de medio qð impedit
ecoꝝ vnionẽ. Igit᷑ ad recuꝑandã amici/
ciã dei ꝑfectã neceſſe ẽ ꝙ reddat deo infi
nitã ſatiſfſactionẽ ꝓpt᷑ obligationẽ infi9/
nitaʒ. ⁊ ꝙ B faciat ded magis placite qᷓ
O) ſatiſ diſplicuit ſibi. Ergo neceſſe ẽ ꝙ talis ſa/
factõ dʒ tiſfactio ſit voluntaria libera ⁊ amoꝛoſa
eẽ volũ/ ꝓcedẽs de intimo coꝛdis affectu.de op/
taria tima volũtate ſine aliq̃ coactõe ⁊ ſine vi/

BM

—2

.

olentia. aliter ſatiſfactio nõ eſſet accepta .

bilis deo. nec tolleret in:uriã.nec ꝑ ↄñs

vnit ⁊ ↄiũgit hoĩem cũ deo.nec tollit in
imicicias.nec deũ placat. Nõ põt &̊ ho/
mo ſine tali ſatiſfactõe voluntaria libera

ria ſua obligatõne neq; reſtitui ad illud

bonũ ppter qð factꝰeſt neq; deo recõcili
ari. Et qꝛ nullꝰhomo qͥ eſt obligatꝰ ⁊ de
bitoꝛ pene infinite põt ſatiſfacere nec ꝓ
ſe nec ꝓ alio.nec pᷣt habere talẽ ſatiſſacti

onẽ infinitã.qꝛ nec oẽs hoĩes inſimł nꝰ

infiniti mũdi ſi eẽnt.poſſent ſatiſfſacere

ꝓ tali debito.neq; qͥ cquid eſt citra deuʒ

nec aliqͥs hõ purus.nec oẽs inſimul.cũ
ſint obligati ad penã ĩfinitã. poſſent ſol
uere tãtũ debitũ.nec facere deo tãtũ ſer/
uitiũ volũtariũ qð deſtrnat ⁊ vincat in/

iuriã iam factã.⁊ hoc maxĩe quia qͥcqͥd

poſſent facere totũ iã debent⁊ ſunt in de

bito.ſed tal ſatiſfactio debet fieri de aliq̃

qð nõ ſit iam debitũ deo neq; deo obli⸗
gatũ. Jõ cõcludit᷑ ꝙ cũ illud qð dʒ hõ
ſoluere deo ꝓ ſatiſfactõne dʒ eſſe maiꝰ qᷓ;

q cquid eſt citra deũ.⁊ hoc nõ eſt niſide/

us.ſeqͥ tur ergo ꝙ nullłꝰpᷣt facere iſtã ſatiſ

factionẽ niſi deꝰ.⁊ nulł debet ⁊ tenet᷑ fa/

cere niſi hõ.g opꝑtʒ ꝙ ille qͥ faciet ſit deꝰ⁊
hõ.ita ꝙ ſit vna ⁊ eadẽ pſona q̃ ſit deꝰ et
hõ.ita q; nõ ſit aliꝰdeꝰ⁊ aliꝰ hõ.ita ꝙ nõ
ſint due pſone.ſʒ ita ↄiungant᷑ due natu
re ſcʒ dei ⁊ hoĩs vt idem ſit deus qui eſt

hõ. Mam ſi aliter ↄiungant᷑ impoſſibile
eſt ꝙ ſatiſfactio fiat.qm̃ ſi ſit aliꝰ deus et

aglius hõ.tũc deus faceret qð nõ debet.⁊

homo faceret qð nõ põt. Ut igit᷑ hãc ſa

tiſfactionẽ faciat deꝰ ⁊ homo.oꝑtz eũdẽ tiſfactoꝛ
eſſe ꝑfeciũ deũ ⁊ ꝑfectũ hoĩem. qm̃ eam ni ſitðᷣs
nõ põt facere niſi verus deꝰ.⁊ eã nõ de/ ⁊ homo

bet facere niſi verus hõ. Itẽ ſi ſatiſfactõ
debet fieri ⁊ hõ liberari. neceſſe eſt inue/

nire deũ⁊ hoĩem ſeruata vtraq; natura ĩ
ſua integritate. ⁊ neceſſe eſt has duas na
turas ↄiungi invnã ꝑſonã ſicut coꝛpus
⁊ aĩa rõnalis ↄueniũt in vnũ hoĩeʒ.qm
aliter fieri nõ põt vt idẽ ipᷣe ſit de ꝑfectꝰ
⁊ pꝑfectus homo.Et tũc talis ꝑſona erit

infinita.⁊ etiã tunc talis ꝑſona habebit

O, ſa⸗

in ſe aliquid qð ſuꝑabit quicquid eſt ci /

tra deũ ⁊ erit maius qᷓ; om̃e debituʒ qðᷣ

deberent ſoluere oẽs hoĩes ꝓ ſatiſfactõe.

itaopte
teritiol
godeb
ſonäne
po gui h
nenit olaig
perinn böͤlne
plaam mentt
tüin
0

infnini cit
cüdo⸗
fictpl.
deoe⸗
ritum
finitüi
fenſa
ptede
cntis⸗
pone
ſrvet
omer
ſenla
K

Ptaſt reiſti
bon infin
liqe
W

hn⸗

Ti. cclii. De cõditõibus redẽptoꝛis

icchtene
£ Et cuz talis pſona nihil ꝓ ſe debeat. qe
onapplitin ita oꝑtet eſſe ꝙ nihil ꝓ ſe debeat.⁊ ſic po
öhitsbo, terit ſoluere ꝓ oĩb qͥ nõ poſſunt reddere
lunmeben qð debẽt qꝛ nõ habẽt. Igit᷑ extra talẽ p/
Kmictui ſonã nõ põt inueniri ſatiſfactio infinita
Gdonaj In xp̃o quã hoĩes debẽt ad debitũ infinitũ. In
kobliapne inuenit᷑ ſola igit᷑ tali ꝓꝑſona pᷣt inueniri illud quo
fiennt meritũ? hõ indiget. Uñ talis pſona poterit hr̃e

– placituʒ meritũ infinitũ.⁊ etiã poterit facere pla

biegiinn infinitũ citũ infinitũ dupliciter. pmo qꝛ deꝰ. ſe/
ſrlnkie cũdo qꝛ erat ꝑſona ĩfinita ex ꝑte dei cui
ckannn fiet placitũ.q; om̃e placitũ ⁊ acceptum
Gitinlil deo eſt infinitũ Etſic duoby modis me
ti olens ritum ſen placitũ qð poterit facere erit ĩ/
* finitũ Sʒ culpa homiĩs ſeu iniuria⁊ of
*RH fenſa fuit ſolum infinita vno mõ ſcʒ ex
iemuti⸗ pte dei ↄtra quẽ facta eſt.⁊ nõ expte faci
münnide entis.⁊ iõ meritũ ſeu factũ placitũ talis
tineii pſone infinite erit maiꝰ.⁊ ſic vincet ⁊ de
Gawatt ſtruet totaliter ⁊ ſuꝑabit omnẽ culpã: ⁊
obns om̃e demeritũ.⁊ omnẽ iniuriã ⁊ oẽm of
impi fenſam ⁊ ome diſplicitũ qð eſt ↄtra deũ
ſenan ex ꝑte hoĩs. Ergo ſi talis ꝑſona infinita
hͤniſg, det aliqd de ſuo p hoĩbo ad ſatiſfaciẽdũ
Nnriſiſi ꝓ eis iuſticie dei.⁊ h̊ cũ bona voluntate
armni cum intimo coꝛdis a ffectu. tũc ſatiffaci
fritſint et deo totaliter ⁊ tollet iniuriã ⁊ offenſaʒ
niſidet omnẽ.Sic ̊ habemꝰ iã dictũ q̃ ſunt ne
hoiag ceſſaria.⁊ qbus indiget hõ ſi velit ⁊ de/
ntdvenun beat liberari. Pꝛimũ eſt ſatiſtactio infi/
tanslick nita volũtarie facta.Secũdũ eſt ꝑſona
kinpoſible infinita q̃ ſimul ſit deus ⁊ homo.
azous De cõditionibo q̃s dzʒ hr̃etalis ꝑſona
ſeetel 1 infinita qꝗᷓ rreſſanie ſatiſtactione.
birthicg b⸗ EKCitulus. ccliij.
apni ſr qꝛ natura humana indiget p
n aſein i ſua liberatõe tali ꝑſona infinita
1tiodo 1e Jq ſimul ſit de ⁊ hõ. ideo vlteriꝰ
ſinſri ↄſiderare ⁊ inueſtigare debemꝰ decõdi/
ſeckne tionibo neceſſarijs q̃s debet hf̃e iſta ꝑſo
zonmni na.q̃ ↄueniãt ſatiſfactioni.qm̃ ſi nõ ha/
1oduult beat oẽs cõditões q̃ reqͥrunt᷑ ad ſatiſfa/
ſancpee ctionẽ nõ ſatiſfaceret ꝓ hoĩbo.⁊ ideo oꝑ/
ieige tet ꝙ ſit ꝓpoꝛtionata ſatiſfactioni ſicut
ſbehin Oo redẽ homo indiget.Etiõ oꝑtet ſi de gene/
Nou ptoꝛ ſit re iſtius homĩs qui eſt obligatꝰ ad penã
. ſtn pomo infinitã ⁊ nõ ſit de nouo factꝰ ſicut pᷣmꝰ
, hõ.qm̃ ſi nõ ſit de genere pmi homĩs qͥ ẽ

ſ 6 debitoꝛ.tunc talis hõ qui eſt de inq̃ntũ
fni⸗ hõ nõ ꝑtinebit ad genus humanũ.nec

H

ad homies deſcendẽtes a pmo hoĩe qui
fecit offenſam. Quare ſequit᷑ nõ debz
ſatiſfacere ꝓ illo qᷓntũ erit de ilio. Sicut
em̃ iuſtũ eſt vt ꝓ culpa ⁊ offenſa oĩs hõ

ſatiſfaciat. ita etiã oꝑtet ꝙ ſatiſfaciẽs ſit

idem cũ eo qͥ obligatꝰeſt.Opoꝛtet em̃ q;

ſit eiuſdẽ generis. aliter nec pmꝰ hõ nec

duob bᷣmis hoĩbus obligatio in om̃es

hoſĩes deſcẽdit.ita nullꝰ niſi qui de ipᷣis

naſcit᷑ debet ſatiſfacerep illa obligatione
hoĩm.Optet ̊ qꝙ ille hõ qͥ ſatiſfaciet na/
ſcat᷑ de genere pᷣmi hoĩs.qꝛ hoc reqͥ rit ſſa
tiſfactio.¶ UVlteriꝰ oꝑtʒ ꝙ talis homo qͥ O redẽ
ſatiſtaciet ꝓ humano genere.ↄcipiat᷑ et ptoꝛ ge/
generet᷑ mundiſſime.ſcʒ ſine libidine ⁊ ſi neret᷑ ſi⸗
necoꝛruptõe.⁊ iõ ſine coitu. Uñ qꝛ iã de nelibidi

claratum fuit ꝙ mẽbꝛa genitalia tam in ne

viro qᷓ; in muliere ſunt mẽbꝛa inobediẽ Ti.ccxl/
tie.⁊ ꝙ mouent᷑ ↄtra rõnem.⁊ ideo ſunt viij.
mẽbꝛa peccati.⁊ mẽbꝛa rebellionis. Et
ideo h̊ fuit cauſa q oẽs homiĩes ſunt re/
belles.qꝛ ꝑ ipᷣa mẽbꝛa libidinoſa generã
tur ⁊ ꝓducunt᷑.ita ꝙ; ꝑ illud mẽbꝛũ geni
tale intrat oĩs coꝛruptio in om̃s holes.
Optet ̊ qꝙ talis qͥ debet eſſe deꝰ ⁊ homo
⁊ qͥ ſatiſfacietp hoĩbo.q; nullo mõ ſit cõ/
ceptus nec generatꝰ ꝑ mẽbꝛuʒ genitale.
cum ip̃ᷣe debeat deſtruere omnẽ culpã ⁊

om̃e peccatũ.qꝛ iam eſſet in carne initiũ

coꝛruptionis ⁊ culpe.⁊ tũc eſſet debitoꝛ
obligatus eſſet ſicut alij hoĩes.⁊ tunc
nõ poſſet ſatiſfacere ꝓ alijs hoĩbus. Na
tura ergo ſatiſfactõis exigit q; caro illiꝰ
homis nõ ſit generata ꝑ viꝝ. nõ debet
eſſe de ſemĩe viri. quia ſi ſic nihil valeret Optuit
nobis ꝙꝓ ſatiſfactione.⁊ ſic erit ſine patre xpᷣʒ ſine
imediato Erit ̊ talis homo foꝛmatꝰqᷓn virili ſe/
tum ad coꝛpus imediate ꝑ manũ ði.qꝛ minecõ
aliter fieri nõ poteſt.Quia ſicut pᷣmꝰ ho cipi
mo ĩmediate factꝰfuit ꝑ manũ dei.ita et
ſecundꝰ. Sed qꝛ oꝑtebatvt iſte ſecundꝰ
homo q ſatiſfaceret ꝓ hoĩbe naſceret᷑ ab
homie.ſcʒ a virovel muliere.⁊ de genere Optuit
bᷣmi homĩs.⁊ cũ mulier eſt oꝛdinata ad mariã eẽ
ↄcipiendũ ⁊ ad nutriendũ ⁊ ad lactan⸗ vᷣginem

dum.ↄueniẽtius fuit vta muliere gene/
raretur qᷓ a viro.⁊ h̊ ſine ↄcupiſcẽtia li/
bidinoſa mulieris.ita q; iſta mulier deq̃

foꝛmabat᷑ nullã ſentiat libidinẽ. ĩmo ne

86 2

ceſſe eſt qy in illa mkiere nũc fuit libido.
⁊ iõ neceſſe eſt talis mulier ſit virgo ꝑ

erat ↄceptũ in vulua mulieris.ſed ĩ ven

Optuit
xp m na
ſci ex vᷣ⸗/
gine

petua.Et qꝛ tale coꝛpꝰipᷣius homĩis nõ

treꝑ virtutẽ deide ſanguine mulieris ſi
ne violatõe virginitatis.iõ etiã neceſſe ẽ
qꝙ talis hõ etiã naſcat᷑ de ipᷣa młiere ſine
fractõe ⁊ aptione vulue mulieris.Quia

ſicut nõ intrauit.ita nõ debet exire Quo

niã vulua mulieris nõ aꝑitur niſi ꝑ mẽ/

bꝛum viri cũ libidine.iõ cũ vulua illiuſ
mulieris nullo mõ debeat aꝑiri ꝑ mem/
bꝛum viri.ſeqͥ tur ꝙ ille hõ naſcendo de
tali młiere nullo mõ debeat aꝑire vuluã
eius.aliter relinqret in ipᷣa ſigna libidis
⁊ coꝛruptõis carnis ⁊ ſigna.ac ſi ipᷣa li/

bido pᷣceſſiſſet ⁊ fuiſſet aꝑta ꝑ mẽbꝛũ vi

ri.q̃ oĩla debẽt eẽ aliena ab ipᷣo hoĩe ques

reqrit dinina iuſticia ⁊ humana obliga/

tio.cũ debeat ſũme diſtare a libidie ⁊ ab

omi veſtigio libidinis. Uñ ałs faceret

opus qð ↄſueuit mẽbꝛũ virile facere ſcz

vnluã mulieris aꝑire.⁊ tñ debet eſſe elõ
gatus ab illo mẽbꝛo totaliter ⁊ a ꝓpꝛio

oꝑe.qð ſolũ illi mẽbꝛo vicioſo ac rebelli
⁊ libidinoſo ↄuenit. Ergo neceſſe eſt q;

ille hõ qͥ ꝑ manũ dei fuit foꝛmarꝰ intus
in ventre virginis mulieris ſine om̃i li/

bidine naſcat᷑ ⁊ exeat ſine aptione ⁊ vio⸗

latiõe ſicut intrauit.⁊ vt ipᷣa maneat vir
go incoꝛrupta.i Et vt ĩ generali ⁊ bꝛeui
ter ↄcludamꝰ oẽs cõditões ꝑſone illius
infinite.q̃ neceſſaria eſt hoĩ ⁊ nature hu/

maneꝓ ſolutõe ſatiſfactõis:oꝑtet ꝙ ha/
beat tales cõditões ex pꝑte humanitatis

⁊ aĩe ⁊ coꝛꝑis q̃ nullo mõ derogẽt n cõ

trarient᷑ diuine nature⁊ deitati.nec dero
gent nec diſcõueniãt ſatiſfactioni ⁊ ſolu

tioni.ꝓ qua facienda eſt neceſſaria nobᷣ

illa pſona.ĩmo totaliter ↄueniãt ⁊ ꝓpoꝛ/

