et obligationẽ ſuã naturalẽ Et qꝛ iſta ſci
entia eſt de hoĩe inq̃ntũ hõ eſt. Jõ debe
mus hic ꝓbare debitũ et obligationem
hoĩs inqntũ hõ eſt.ad qͥd tenef᷑ et quid
debet facere.hoc aũt eſt ſcia de hoĩe. Nõ
aũt oꝑtet ꝓbare q homo eſt. qꝛ hoc no⸗
tum eſt. nec ꝙviuit. ſentit. et intclligit. qꝛ
hocꝑ exꝑimentü notum eſt. Sʒ nõdũ

G le⸗

votüct
zadztten
tibpilua
mine des
miinecſer
glas reoß/
ſevelvin
Eeralsdet
ſolemoptal
ſoröntus
aadeterit
mine ſcdto
mineqder
d alias ret
zuenietii
Pcopation
mine.ſ
Omauthe
luntatech
Abrtis0
gocuoant:

“r höctocloe

lione voli
lonevpiace
ſcthöfgce
Mitclectä

6irnol⸗r

höucit
Nlenitaf
umoffian
vladgri
mmyexeln
n

S
haein
1 2 gdan
Hoͤtdnul
lpomta⸗
latoniſie
/. ſuünmnni⸗
ſinn cröͤſi
nituykdeſn,
engcſti
— Upni
ſednſen

Aien

mingniti⸗
müde ggie
inegh fmi
Cnnitnetwin
tiina.

Pboiemtättti

drla ttf ⸗
„Boagete

ſrmicttad⸗ N
bitkeſechien mir
noiadeffmndis

defacvorogfrt
keñcogolertie
G ſaciciͦglas eid
lng, e
Coſetoblige
nhöpötcog⸗
ideinre atwe
üia riͤ
cortca. U
iis baideh
boistnanm
tnckrdoblge

can crich

7

icnöͦpolgi
rtinun Ct
erboethtet
ehoe⸗ Eaͤ
zctenct on
iͤ t
,Eibckig
nrchvtiaeö
kenes laß
cit ,4
ni detiimi
gekighi
chn
tobignn
Onn
cke hene
gitt/

lxvi.et

4
1
. .

*lxvij.

notũ eſt ꝑ ſe qlis dz eſſe hõ ⁊ tenet eſſe.et
q d dʒ⁊ tenet᷑ facere.Et iõ in ꝑtibo pᷣcedẽ

tibo. p illa q̃ nota erãt ꝑ expientiã.de ho⸗/
mine ⁊ de alijs reb( vt qꝛ notuʒ erat ho-

minẽ eſſe.viuere.ſentire.⁊ intelligere. et
alias res pᷣmi ſecũdi ⁊ tercij gdus vel eſ

ſe tm̃ vel viuere tm̃ ⁊ pbatũ fuit deum

eẽ.⁊ q̃lis debebat eſſe.⁊ q̃ntꝰ.⁊ ꝙ; neceſſa
rio ſemꝑ talis erat ⁊ tantꝰ.⁊ q̃lis neceſſa
rio ⁊ qntus debebat eſſe.Et iõ tota ſciẽ/
tia de pᷣteritis fuit mag de deo q; de ho

mine.ſed tota ꝑs ſeq̃ns erit mag deho
mine q; de deo.⁊ hoc fiet ꝑ cõꝑationem

ad alias res.aliqũ ꝑ differetiã.aliqñ per
ↄueniẽtiã qũq; ꝑ ambo ĩſimul.⁊ aliqñ

p cõꝑationẽ hoĩs ad deũ vel dei ad ho/

mint.⁊ qñq; ꝑ cõꝑatõeʒ ho ĩ ad hoĩeʒ
Om̃ aũt hõ vt homo.hʒ intellectũ ⁊ vo
luntatẽ cũ libertate.⁊ ꝑ ̊ eſt hõ.⁊ differt
a bꝛutis ⁊ alijs rebb inferioꝛib. Jõ oĩa
q̃̊ᷓ ↄcludent᷑ ⁊ ꝓbabunt᷑ de hoĩe inq̃ntuʒ

bpo eſt. ↄcludent᷑ vel rone intellectꝰtm̃. yv

ratione volũtatis ⁊ libertatis tm̃.vel ra
tione vtriuſq; inſimul.Quia qͥcquid te/
net?᷑ hõ facere ⁊ dʒ.inqᷓntũ hõ.vel pꝑtinet
ad ĩtellectũ.vel ad volũtatẽ.vel ad vtrũ
q́; ſimul.⁊ etiã qͥcqͥd ei ↄuenit inqntum
hõ.ↄuenit ei rõne illoꝝ Et qꝛ intellectui

ↄuenit affirmare vel negare.qꝛ hoc ẽ ſu.

um officiuz. Jõ ꝓbemꝰ qd ei tenet᷑ hõ.
vł ad quid obligat᷑ de iure nature affir⸗
mare vel negare. M

Titulus. lxvi.
Uoniã aũt ars in qᷓ tota iſta arſ
affirmãdi ſeu credẽdi ſtat eſt h.
ſ. qꝙ oĩs res dʒ ⁊ tenet᷑ vti his. q̃
hʒ ad ſuã vtilitatẽ ⁊ ad ſuũ bonũ ⁊ meli/
us.⁊ ad augmẽtũ boni ſui.⁊ G̊ inq̃ntuʒ
põt.⁊ nulla res dʒ vti his q̃ habʒ ↄtra ſe
ipᷣam.⁊ ad ꝓpꝛiã deſtructionẽ ⁊ annihi
lationẽ ſue vtilitatis ⁊ boni.qͥnĩmo dʒ
ſuã naturꝗ ↄſeruare.dʒ exaltare ⁊ digni/
ficare⁊ ðſinere oĩa illa.⁊ expellere q̃ ipᷣaʒ
nitunt᷑ deſtruere ⁊ minoꝛare. Hoc autez

manitceſtuʒz eſt. ꝙ qlibet res habet id qð
DW habet ad ſui ↄſeruationẽ ⁊ vtilitatẽ.⁊ nõ

ad ſuũ ꝓpꝛiũ damnũ ⁊ malũ.⁊ cuilibet
rei data ſunt oĩa qᷓ habet./ꝓpt᷑ bonũ ſuũ
⁊ nõ ꝓpt᷑ maliũ.⁊ vt qlibet res acqrat ſu

am pfectionẽ.ſuũ bonũ ⁊ ſuũ cõplemen
tum.⁊ nõ ſuã deſtructionẽ ⁊ ſuũ maluʒ.
nec faceret aliqͥd ↄtra ſeißam. Hoc aũt
videmꝰꝑ expientiã in reb pᷣmi ſecũdi ⁊
tercij ꝗᷓdus( vt vᷣbi gratia ĩ elemẽtꝭ) Nã
qdðᷣlibet multiplicat ſeipᷣm.⁊ auget ſe in/
qntũ põt.⁊ deſtruit ſuũ ↄtrariũ.⁊ nũqᷓ;
facit aliqͥd ↄtra ſeipᷣm.nec ↄtra ſuã natu
ram.ſʒ attrahit oleũ in ligmo ⁊ ſeipᷣm in
candela vt viuat ⁊ ↄſeruet᷑ in eſſe. Item
videmꝰin arboꝛiba ⁊ plantis.quõ attra
hunt alimtũ ad ſuã vtilitatẽ.⁊ attrahũt
id qð eſt ↄueniẽs eis.⁊ nũqᷓ; diſcõueni/
ens.⁊ ↄfirmant ſuas radices in terra.vt
viuãt ⁊ nutriãt᷑. ⁊ ꝓfũdãt radices ita vt
firmiꝰ ſtent. ⁊ multiplicãt ſuã naturam
inqntũ poſſunt vt durẽt. Silit᷑ faciunt
aĩialia iuxta ſuã naturã.Cũ aũt hõ ſirde Hõ de
numero reꝝ.⁊ ſit res naturalis de q̃ᷓrto⁊ iure tene
de nobilioꝛi gdu.tenct᷑ ⁊ obligat᷑ de iure tur vti
nature.vti oĩbo que hʒ in ſe.⁊ q̃ ſibi data datꝭ ſibi
ſunt ad ſui vtilitatẽ ⁊ ad ſuũ bonũ.⁊ ad ad vtili⸗
augmentũ ſuũ ⁊ ad ſuã melioꝛationẽ.et tatem
hoc qntũ põt.Et nullo mõ dʒ vti his
ſunt ↄtra ſeipᷣm.⁊ ad deſtructionẽ ſuii
us.⁊ minoꝛationẽ ⁊ ãnihilationẽ.quia

gliter eſſet ↄtra oꝛdinẽ vniuerſi ?⁊ omniũ

creaturaꝝ.⁊ ect deuiatus a toto oꝛdie re
rum.¶ Ex iſto fundamẽto firmiſſimo pꝓp
oẽs creaturas ↄfirmato.ſeqͥ tur de neceſ
ſitate. ꝙꝙ cũ homo habeat intellectũ ⁊ vo
lũtatẽ vltra alia aĩalia.⁊ ꝑ illa differt ab Hõ de
eis.⁊ eſt hõ.ꝙ dz tenet᷑ ⁊ obligat᷑ de iure iuretene⸗
nature.vti ſuo intellectu ⁊ ſua voluntate tur vti d
ad ſuũ bonũ.⁊ ad ſuã vtilitatẽ.ſcʒ ad ſu tellectu ?
um gaudiũ ⁊ leticiã.ad maioꝛẽ ſpem.cõ volũtate
ſolationẽ.pacẽ.qetem.⁊ ↄfidentiã ⁊ con ad bonũ
tra damnũ malũ triſticiã deſperatõeʒ. et
ↄtra oĩa aduerſa. Vñ cũ hõ debeat ꝑ ſu⸗

um intellectũ ⁊ volũtatẽ acqͥrere totũ ſu

um bonũ.⁊ totã ſuã pfectionẽ.dignita/

tẽ ⁊ nobilitatẽ inq̃ntũ homo eſt. ideo ipᷣe

nõ debet vti illis ↄtra ſeipᷣm.⁊ ad ſuã de
ſtructionẽ ⁊ ↄtra hoĩem. ſed ꝓ hoĩe.
¶ Bic ponit᷑ ↄcluſio in qua ↄcludit᷑ re⸗
gula ⁊ ars affirmãdi ⁊ negandi.
Litulus. lxvj.
Voniã aũt ad intellectũ ptinet
affirmare negare credere ⁊ de/
negare. eſtactus ſcunl 4 ſeqᷣ
3

.
—

cur poſt cogitare. qͥ etiã eſt in duas ꝑtes
diuiſus oppoſitas.qꝛ affi mare ⁊ nega/
re ſunt oppoſita. Et hoc eſt ppt h. q oẽ

qdð cogitat᷑ ⁊ dicit᷑.hʒ ſuũ oppoſitũ ſibi
repugnãs ⁊ ↄtradictoꝛiũ.que ſimul nõ
poſſunt eſſe.ſʒ neceſſario illud qð cogi-
tat᷑ ⁊ ðꝛ eſſe.eſt veꝝ vel nõ veꝝ. iõ hõ dz

vnũ affirmare.⁊ aliud negare.⁊ vnã ꝑ/

tem reciꝑe ⁊ admittere tanq; verã.⁊ ali/
am repellere tanq; falſam. Et ſic ↄcludi

Hõ na / tur ꝙ hõ de iure nature dz ⁊ tenet᷑ affir⸗

uraliter
tenet᷑ re/
cipe qðᷣ
ẽ ſibima
ge vtile

Ho te⸗

mare credere ⁊ recipe illã ꝑtem. tanqᷓ q̃

magis eſt ad eꝰ vtilitatẽ.ad eins bonuz

⁊ melioꝛationẽ.pfectionẽ.⁊ dignitatẽ.⁊
exaltationẽ.inq̃ntũ hõ eſt.⁊ ꝑ quẽ gene/
rat᷑ in homĩe gaudiũ.⁊ leticia.ↄſolatio.

ſpes.ↄfidentia.ſecuritas.⁊ fugat᷑ triſti/
cia.deſpatio ab ipᷣo hoĩe.⁊ ꝑ ↄñs ſequi/
tur ꝙ debet affirmare illã ꝑtem tanq; ve
ram. que magis eſt amabilis. deſidera/

bilis deſe ⁊ de ſua natura.⁊ q̃ magis ha
bet de eſſe. ⁊ de bono. ⁊ aliam ꝑtem op/
poſitã tenctur negare tanq; falſam ⁊ a ſe
fugare tanq; inimicã ſibi. Si aũt hõ fa
cit oppoſitũ.tũc vtit᷑ intellectu ſuo con/

tra ſeipᷣm. ⁊ ↄtra hoĩes.⁊ ↄtra ſuũlbonũ.

⁊ ad ſuũ damnũ ⁊ deſperationẽ.⁊ tũc fa

cit ↄtra totuʒ oꝛdinẽ reꝝ.quia q̃libet res

inferioꝛ hoĩe vtitur his que ſunt ad ſuũ
bonũ.⁊ homo faciẽdo alio mõ.vtit᷑ ad
ſuũ damnũ ⁊ deſtructionẽ ſuo intellectu

⁊ voluntate.⁊ iõ facit ↄtra curſum natu
re ⁊ oĩm reꝝ.⁊ ↄtra hoĩem.ideo tunc nõ
dʒ dici hõ.quia facit ↄtra hoĩem⁊ habʒ
intellectũ deuiatũ ⁊ coꝛruptũ.Et q;uis

nõ intelligat quõ fieri põt.nec quõ põt
eſſe veꝝ.nõ eſt excuſatꝰquin teneat᷑ affir
mare ⁊ credere.i¶ Et ſi aliqͥs dicat.quare

net᷑ cre/ tu affirmas ⁊ credis illud qð nõ intelli/
dere id gis.quia foꝛſitan eſt falſum. ad H̊ reſpon
qð ẽ ſibi detur ꝙ excuſat᷑ ꝑ hoc.quia credit ad ſu
mag v/ um bonũ ad ſuã vtilitatẽ.quia hoc te/

„

tile eti

eſt

az netur facere naturaliter ⁊ de iure nature.
ſiñ iĩtelli ⁊ qui facit m ſuã naturã facit id qd de/
git quõ

bet.⁊ aui facit id qð debet excuſatus eſt
Neq; intcllect poteſt in hoc errare.poſt
qᷓ; credit illud ⁊ affirmat.qð eſt ſibi ma/
ximũ bonũ.⁊ oppoſitũ eius eſt puatio
ſui boni. quia tunc facit maximũ bonũ
ſibijpi.⁊ ſue voluntati Et boc tenet᷑ face

re.quia intellectus fact eſt ⁊ datus bo/
mini ad ipᷣius vtilitatẽ ⁊ nõ cõtra ſe.Et
quia melius eſt homini ſine comꝑauõe

affirmare ⁊ credere ꝑtem que eſt ꝓ ſeiů=wo

⁊ꝓ bono ſuo.q; affirmare oppoſitũ.qe

hoc tenet᷑ facere.quia quelibet res tenet
facere qð eſt melius ꝓ ſe.⁊ ſufficit homĩ

ad videndũ ⁊ ad cognoſcẽdũ certitudi

naliter qð affirmare ⁊ credere debet.licʒ

nõ intelligit quomodo eſt. Si cm̃ ho/⸗

mo affirmet ⁊ credat ꝑtem oppoſitam

que eſt pꝛiuatio ſui boni.tunc recipit in

ſeipᷣo inimicum ſuum. ⁊ illud quod in/

cra ſe eſt expellit et fugat amicũ ſuum et

illud qð eſt ꝓ ſe.⁊ ideo cſt ꝑuerſus valde

2 maximꝰinimicus. et aduerſari ſuipᷣi

us et nocens ſibipſi.et nulli ꝓficiens.?

ſic eſt repꝛehenſibilis ⁊ ab omi creatura

merito ↄdemnat᷑. Et ideo cſt ſtultiſſimꝰ
⁊ ſine ſenſu Et iſtud eſt certiſſimũ ſignũ

— —

ct argumẽtũ. ꝙ ſi aliquis homo its faci

at.⁊ nolit credere ⁊ affirm

Qninõ

are qð melius vult ce
eſt ꝓ ſe.ꝙ ipᷣe poſſidetur ab inimico ſuo dere qG
moꝛtali.qui dominat᷑ intellectui ſuo.ct meli eit
tenet ipſuʒ ligatũ et vinculatũ.et nõ poſ ꝓ ſe poſ

ſit vti ipſo intellectu nec officio eius.af/ ſidet ab

firmando et credendo ad ſuam vtilita/

inimico

tem ·ſed ad ſuum damnũ etcõtra ſeipᷣm ſuo

⁊2ↄtra totum oꝛdinẽ vniuerſi⁊ omniuʒ
creaturaꝝ. Et talis homo eſt ſicut ille

qui habet ſtomachũ coꝛruptũ plenum
malis humoꝛibo.qui nõ poteſt recipere

aliquem cibũ bonũ ſed ſtiatim enomit.
Sic talis intellectꝰ ⁊ talis homis volũ
tas.nõ poteſt reciꝑe iũlud qðᷣ eſt bonum

eæt melius credendo. quia eſt coꝛruptio

in eis.Ecce igit᷑ concluſio.ars.et regula

ac debitũ affirmandi et negandi. in hias

que ꝑtinent ad hoĩem inntũ hõ eſt cui
ↄcoꝛdet tota natura.
BSequitur modus ⁊ pꝛactica vtendi
pꝛedicta arte et ⁊ regula.qua ꝓbatur ꝙ
tota fides xpᷣiana eſt affirmanda et cre/
enda.et ꝙ; omnis homo deiurenaturę

rrEEEE5 .
firmare. ¶Titulus. lxviij.

CTautẽ pꝛedi⸗

mꝰꝑ pꝛacticã⁊ x exẽpla o

cta magis eluceſcant.declare

tenet credere. et obligat cam tencre ct al⸗

harü prin

us auter⸗
ponaturt
gum gön/

bictoꝛiii
lulte
flao..
eſexe
vultcognol
ſrmarecta
Fpampten
ambas pte
gem.2ccrik
ſſtmagis⸗
ſenquepe
lſſe. mai⸗
bitambas

puatiobon
is bonüt
olatone⸗
ſarimappe
1 recſtot
phomie

Dchetaſfin

phomie⸗
Dduee
pheien.
vnag ſog
ambedz

gn Jl

hdii grwopy
de porent

Genz misqon
Mhiotick⸗
Ponitigfi
malnsco⸗
ficgthoc⸗
bugkini
maödif
f initiü bo
teringy
bois v

iod

boſ de⸗
lno

Ounue bõ naturaliter tenetur credere

dedeint⸗
dcömte
neconti⸗
abeck e⸗
necppoſiig
nclbaronnt
ſffidon
itinn
rcordchgi
tan eppian

Lnnenth
1 ndeedc

Namiciinng
ttonciis e⸗
Cnctd ſui

Nuligicd e
4befigann

kockſuliſ

nſinäi

dus aũt exercendi eſt iſte.qꝙ ſi alicui pꝛo

ponatur aliqͥd ad affirmandũ vel negã/

dum.qð nõ poſſit intelligi ꝑ rationẽ.ſta
tim debet accipere eius oppoſitũ cõtra
dictoꝛiũ.⁊ facere duas ꝑtes oppoſitas.

quas impoſſibile eſt ſimul eſſe veras nꝰ

falſas.ſed de neceſſitate oꝑtet ſolũ vnazx

ptem eſſe veram ⁊ aliã falſam. et tunc ſi

vult cognoſcere.quã ꝑtẽ tenet᷑ ⁊ debʒ af

firmare et credere. cum tm̃ poſſibile eſt

vnam ptem eſſe verã.debet comparare
ambas ptes inter ſe.et poſtea ad homi/
nem.⁊ ex iſta cõꝑatione videbit que ꝑs
eſt magis amabilis. et deſiderabilis de
ſe.⁊ que pars magis cũ eo.⁊ cũ maioꝛi
cſſe. ⁊ maioꝛi bono. Et dum compara/
bit ambas ꝑtes ad hoĩem. videbit que
illarũ ꝑtium eſt bonũ homĩs. vel que ẽ

puatio boni homĩs.vel que eritad ma/
ius bonũ homis.ſcʒ ad maius gaudiũ

Gbono ſln

nurcönalrs e

Dinimicoſto a
dleamiſno. dtt
culati anöe,
tſcven⸗
4s ſon in

.

iccnt ejn⸗
giuait omin;

onock ſul
empti Nangn
gockanqt.

ſinnaunt
lobonis
Ccscbonun
ackconußne
bansnngi
Negnnaniit
imnühocke

ↄſolationẽ ⁊ ſecuritatẽ.⁊ ſic de aljs.⁊ ſic
ſtatim apparebit que pars eſt homie.
⁊ que eſt ↄtra hoĩem. vel que eſt magis

ꝓ homiĩe.⁊ tunc facto iſto diſcurſu: ſtatĩ
debet affirmare ⁊ credere illã ꝑtem q̃ eſt

p bomie. vel que magis eſt pꝛo homie.

Uel que eſt contra hoĩem.⁊ que minus
ꝓ hoĩe negare et refutare. Quia poſtq;
vna ſola poſſit affirmari et credi.⁊ nõ ſił

ambe. dz illa affirmari et credi q̃ eſt ꝓ ho

Op deũ
eẽ eſt cre
denduz

mine. ct nõ illa q̃ eſt ↄtra hoĩem. vt vᷣbi
gr̃a. Illa ꝓponat᷑ deꝰ ẽ. Fiãt ſtatim due
ꝓtes oppoſite.ſ.deũ eſſe.et deũ nõ eſſe.et
cõparent᷑ iſte due ꝑtes inter ſe.et videa/
mus q̃ ↄuenit cũ eſſe et cum bono et cuzʒz
maioꝛi eẽ.⁊ que nõ I ſta ꝑs deũ eſſe.que
ponit infinitũ eſſe.⁊ infinitũ bonũ.quo
maius cogitari nõ põt.qꝛ deũ eſſe ſigni/
ficat hoc.et alia oppoſita.ſcʒ deũ nõ eẽ.
puat᷑ infinito eẽ ⁊ infinito bono. Maxi

mas; differẽtia eſt inter infinitũ eſſe etĩ/

finitũ bonũ.et inter infinitũ malũ. Cll⸗

terius videamꝰ que iſtaꝝ eſt ad bonum

hoiĩs.vcl deũ eſſe vel deũ nõ eſſe. Nõne

iſta ꝑs deũ eſſe? Qnia ex iſta ꝑte deũ eẽ.

ſeqͥtur maximũ bonũ hoĩ. ſcʒ gaudium
pſolatio.ſpes.et fiducia.Et ſic meliꝰ eſt

boi.deũ eſſe qᷓ; deũ nõ eſſe.qꝛ ex iſta ꝑte

deũ nõ eſſe malũ et nõ bonũ ſequit᷑ hoĩ
Ergo hõ tenet᷑ de iure nature affirmaxe

esH

et credere iſtã ꝑtem.deeſt.⁊ reciꝑe in ſe⸗
ipᷣo tanq; magis amabilẽ ⁊ deſiderabilẽ
in ſe.et melioꝛẽ et vtilioꝛẽ ſibi.et nõ aliazʒ

ptem nullo mõ amabilẽ.nec deſiderabi/

lem in ſe.nec bonaʒ nec vtilẽ homĩ.ĩmo
puantẽ bonũ ſuũ.ideo odibilẽ.Alit᷑ vte
retur homo intellectu ſuo ad malũ ſuuzʒ
et contra ſeipᷣm.qð nõ conuenit homini
inq̃ntů homo eſt. Quale em̃ bonum po
terit ſibi dare iſta.deꝰnõ eſt: QOnalis fru
ctus põt ſequi ex iſta? Et q̃re homovult
ſe iungere ꝑti ſterili et ſine fructu.quep/

uat ſuũ bonũ:Quare vult illi dare locũ

in coꝛde ſuo.et dare ſibi fidẽ?: Nõne me/

liꝰẽ ſe iũgere ⁊ hr̃e fidẽ cũ ꝑte fructuo/ſa

q̃ põit ſuũ bonũ? Nõne meliꝰẽ ſibi dare
locũ ⁊ fidẽ ſuã? Si eĩ hõ ſociet ſe cũ iſta
pte.deꝰẽ.et recipit eã in ĩtellectu ſuo cre
dẽdo.affirmãdo.et adherẽdo. vt plãtet
eã ĩ ſe ecce quãta bona ſequũtex h̊. NHã ĩ
j tellectꝰ efficit᷑ exaltatꝰac nobilioꝛ.excellẽ
tioꝛ.et dignioꝛ.et recipit magnuʒ incre
mentũ et aſcẽſum ꝑfectioꝛẽ.et vadit de
nõ eſſe ad ec. eo ꝙ cõiungit ſe cũ ꝑte ma
gis am abili.et q̃ magis cõuenit cuʒ eſſe
ct cum bono.et recipit influentiã ab eo.
quia intellectus efficitur illiuns nobilita
tis et dignitatis et ꝑfectõis.q̃le eſt illud
qð credit. Ideo debʒ ſe totũ dare ꝑti no
bilioꝛi et ꝑfectioꝛi. Si aũt ſociet ſe cum
ꝑte oppoſita.q̃ eſt.deũ nõ eſſe.tũc intelle
ctus efficit᷑ pꝛauꝰ.et tendit ad nihil⁊ ad
nõ eſſe et ad mala infinita. Quare ↄclu/
ditur ꝙ hõ de iure nature tenet᷑ ⁊ obliga
tur affirmare iſtã ꝑtẽ.deꝰ eſt et aliãͤ ptem
ei oppoſitã negare et refutare.deꝰnõ eſt.
Et h̊ dicit oĩs creatura hoĩ.ꝙ h̊ dʒ face

re. Sʒ vlteri ſeqͥt᷑ ꝙꝙ ven eſt. deũ eſſe. qꝛ

poſtq; hõ de iure nature tenet᷑et obliga

tur hoc credere et affirmare et natura nõ

mentitur. ergo ſequitur ꝙ hoc eſt affir⸗/
mabile ct credibile ⁊ verum.quia homo
nõ obligatur naturaliter ad falſum. ſed
obligatur naturaliter ad verum. ergo ſe
quitur deum eſſe.. Secundo concludi
tur ꝙ h̊ eſt veꝝ.ex tali debito nature.qꝛ ĩ
natura nullũ falſũ eſt.nec ẽ obligatio na
turalis ad falſum. Ecce ergo modnʒ et
pꝛacticã trahendi homĩes nõ credẽtez
ad credendũ ⁊ ad affirmandũ Uls,4 nõ

intelligunt ꝑ rõnẽ.⁊ ꝑ iſtũ modũ intelle· potẽtie et vᷣtutis.ꝙ ipᷣe poſſit deũ pduce . undbae
ctus roboꝛat᷑ ⁊ ↄfoꝛtat᷑ vt firmiꝰcredat. rede ſeipᷣo qᷓ; ꝙ nõ poſſʒ.Etiaʒ qꝛ exhb p gienn
liud cxemplũ de vnitate dei. deus ꝓuxit exſe deum et filiũ. In hoc E d
CTitulus lxix. urguit᷑ maxima cõicatio.et ex hoc hõ ca znonan
Lterius vt magis ars videat᷑. pit quandã fiduciã decõmunicabilita/ Deag
ponat᷑ exemplũ. Si eſt tm̃ vnꝰ te dei.quia deus totã ſuam ſubſtantiaʒ
de.ſtatim fiant due ptes vt di/ potentiã ⁊ ſapientiam.cõicat vni alteri.
ctum eſt.⁊ ſunt iſte.deũ eſſe tm vnũ.⁊ de Si aũt nõ cõicaret. nõ eſſet ita bonus .
Ti.lx/ um nõ eẽ tm̃ vnũ ſʒ plures.De neceſſita nec ſumme cõicatiuus.ſed multo meli Nchtn10
viij. te ergo earũ vna eſt vera tm̃ ⁊ nõ ambe. eſt.deũ habere ſe ſũme cõicatiuũ qᷓ; eius ackroͤt
Zm̃ v/ Vt ergo cognoſcamꝰquã ꝑtem debea/ oppoſitũ.vnde ex hoc poteſt homĩ ſur/ inigde
nũ eẽ de mus affirmare.⁊ credere.cõparemꝰ iſtã gere gaudiũ ⁊ ſolamẽ magnũ erga deuz ieſetfuc
um ẽ cre ptẽ deus eſt tm vnꝰ.ad aliã ſibi oppoſi / ſi totũ cõicat quicqͥd habet.et ꝙ nihil re Mioro
dendũ tam.⁊ poſtea ad hominẽ.⁊ tandẽ ꝓceſſũ tinet qð nõ cõicat. Sʒ ex ꝑte oppoſita. aiaſde
Li.lx/ faciamꝰſicut in alio exemplo. Vñn ſtatiz ſcʒ ꝙ in deo nulla eſt ꝓductio deſua p/ bctizy
viij. ꝗpparebit ꝙ iſta.deꝰ tm̃ eſt vnꝰ.eſt magg pꝛia natura.nullũ bonũ ſeqͥtur homini. inali
amabilis.qᷓ; iſta.plures dij ſunt.qꝛ iſta et etiam eſt iocundiꝰ deũ credere fecun/ nteücrn
magis cõuenit cum bono homĩs. Naʒ dum et nõ ſterilem. qꝛ qui credit oppoſi Giaut
vide quãta mala ſequerent᷑ ad iſtaʒ.plu/ tum diminuit deũ.et ꝑ ↄſequens bonũ homo no
res ſunt dij ſeꝑati ⁊ diuiſi inter ſe.ꝑ volũ hominis.Qui aũt affirmat deũ habere ſentiaſccn
tatem et ſubſtantiã.poteſtatem et ſapien filiũ.de ſua ꝓpꝛia natura generatuʒ.dat potetinoe
tiam. Nam ſi ſint plures.quilibet habe deo eſſe ſummũ bonũ.etꝑ ↄſequẽs affir mcor
bit ſuã ꝓpꝛiã volũtatẽ.et ꝑ ↄſcequẽs po // mat bonũ homĩs. Quare ſeqͥtur ꝙ ho⸗/ Weol
terit eſſe diuiſio et diſcoꝛdia inter eos. et mo tenet᷑ affirmare ⁊ credere in deo eſſe Sormi
quilibet diligeret honoꝛẽ ꝓpꝛiũ.tũc ho/- plenam ꝓductionẽ de ſua natura.et ne/ Etwun
mo eſſet in magna tribulatõe ⁊ pena.im gare oppoſitũ.quia pᷣma pars eſt ad bo Guuit
mo totũvniuerſum deſtrueret᷑ x eꝛum num homiĩs. et ſecũda ps ad malũ ho/ bioc
diſcoꝛdia et etiã hõ nunq; eſſet ſecurus minis.qꝛ diminuit bonũ hoĩs.qꝛ q̃ntũ dei
neqʒ in quiete.nec pace.ĩmo natura nõ bonũ ſeqͥtur hoĩ de vno.tantũ malũ ſe/
poſſet pati duos dños nec dnos deos. quit᷑ci exeiꝰ oppoſito.qꝛ puat totũ bo⸗ 4
ſed ſi tm̃ eſt vnꝰoñs ⁊ deus.vitant᷑ mnn num hominis.
ta mala.et ſequunt᷑ infinita bona.Et ſic De oĩpotẽtia.ſapĩa.⁊ bonitate dei. Ppoles
bonũ eſt homĩ eſſe tm̃ vnũ deũ ⁊ wvfſſim̃. Xitulus.lxxrr. ſinam
et eẽ plures deos ſeu dños eſt valde ma Tem bonũ eſt hoĩ hr̃e deũ oĩ⸗/ ?
lum.imo peſſimũ hoĩ.et eſt ↄtra holem i porẽtẽ.ſũme ſapiẽtẽ.et ſũme bo aaan
Et ideo hõ dʒ cred ere et affu mare iſtaz ü.et op poſitũ eẽt malũ hoĩs. ch n
ptem.ſcʒ eſſe vnũ et ſingularẽ dñm et de ſcqʒ nõ hr̃e deũ oĩpotẽtẽ neq; ſũme ſapiẽ ſie
um. et dzʒ negare agliã ꝑtem. Tunc vlteri tẽ. neq; ſũme bonũ. Et etiã ↄuenit hoĩ ſnin
us ſequit᷑ ꝙ veꝝ eſt. ꝙ eſt im̃ vnus ſolus h'fe deũ ita potẽtẽ. ita ſapiẽtẽ.ᷣita bonũ. nadge
Ti.lxv / dũs et deus ex obligatione.vt ſupꝛa in q̊ᷓ cogitari nõ poterit vltra.et oppoſituzʒ adee
iij. pᷣdicto exempllo. ebeſt totũ malũ hoĩs.Ouare ſeqͥt᷑ ꝙ hõ n Hor,
¶ De ꝓductione diuina inter ſe. dz affirmare ⁊ credere illud. qð deo ma/ ut
G(KEitulusxxx. gulis ↄuenit et ſibi inqntũ hõ ẽ. Eth̊ ẽto W
Tem ſi ꝓponat᷑vltra hoc.ſi deꝰ tũ illð qð magꝭ cadit ad eẽ q; ad nõ ec᷑. lſt
pꝓdu xit filiũ de natura ſua ſibi ſũ ¶ De vitate dei et figelitate et alijs ꝓpe 2èò
— ecqlẽ.vel ſi in deo nõ eſt ꝓdu/ tatibo. ¶Zitulus. xxij. N.
ctio de ꝓpꝛia ſubſtãtia et natura. Certe em bonũ eſt hoĩ hr̃e deũ vacẽ. .
magis eſt amabile deũ eſſe ꝓductum de ac ſũme vᷣacẽ.⁊ ſũme fidelẽ.ſũme
ſua ſubſtantia. q; ſterilẽ ⁊ nõ ꝓductũ.q· benignũ.ſũme piũ.⁊ ſime clemę
boĩẽ mag deſiderabile.ꝙ de ſuꝰ ẽ tãate cẽ.⁊ miſericoꝛdẽ.⁊ oppoſitũ eius eſt ma ninn

”MUDꝑ Dl. kexv.lxr i.

mm hols ergo bomo tenet᷑ affirmare ⁊
credere deũ veracẽ.fidelẽ ⁊c̃.⁊ etiã nega
re oppoſitũ.quia tenet᷑ facere bonũ ſuũ

me we

Ohönaturalalae

„5
*

Pmaläſtum. krii

UVUlia bonũ eſt hom habere deũ
ita potentẽ ꝙ oĩa creauit ex nihi
lo. celum. terrã.mare ⁊ oĩa in eis

ↄtenta.⁊ oppoſitũ eius eſt malũ homĩs
vel eſt nõ bonũ homĩ. eſt etiã bonũ ho/
mini.q de nihilo fuit creatꝰ.⁊ melius qᷓ;
i eſſet factꝰ de aliquo. qm̃ ex hoc oꝛitur

maioꝛ ↄfidentia.maioꝛ ſpes ⁊ ſecuritas

quia ſi de potuit eũ facere talem ex nihi
lo etiaʒ poteſt eũ reſuſcitare ⁊ reſtaurare
qñ in aliquid quaſi nihil redigit᷑ ⁊ pote/
rit eũ exaltare ⁊ facereeũ multo maioꝛeʒ
Si ant deus feciſſet hoĩem de aliquo.

homo nõ haberet tantã ſpem de ſua po/

tentia ſicut modo habet.quia maioꝛ eſt
potẽtia ad creandũ.q; ad faciendũ ſine
xtiam com patõe.Hebet igit᷑ homo affir
mare potiillud qð eſt ad totũ bonũ eiꝰ
; ↄtrariũ eiꝰ⁊ qð eſt ad totũ malũ eius
Et vltimo ſeqͥtur tunc ꝙ veꝝ eſt ꝙ deuſ
creauit oĩa ex nihilo.⁊ ꝙ homo eſt ex ni/

DHilo creatꝰ.eo mõ quo iam dictũ eſt.

hõ factus. ⁊ humanitas vnita
lit deitati in vna ꝑſona.q; ei op
poſituzʒ . ĩmo hec vnio eſt ſũma pfectio.

De incarnatione Titulus. xxiiij.
() Reterea meli eſt homi q; de ſit

ſũm a nobilitas.ſũma dignitas.⁊ ſüma
exaltatio.ac ſummũ bonũ homĩs.⁊ ma

ius qð poſſit eſſe.Ergo qui affirmat et
credit ꝙ nunq; deꝰfiet homo.nec poſſit
fieri.amouet qu ãtũ in eo eſt ſũmã ⁊ ma/
ximã ꝑfectionẽ homĩs.⁊ puat humanã

naturã tanto bono.ergo talis eſt inimi/

cus homiĩis.inq̃ntũ homo eſt ⁊ humane
nature.⁊ eſt contra hominẽ.Ergo meli⸗
us eſt homĩ affirmare ⁊ credere ꝙ deus
factus ſit homo.qᷓ; eius oppoſitũ.
Pe ↄceptõe ſilij dei ⁊ hũana natura.
— (Litulus. croyv.
Tem mell eſt homĩ 1 digniu
saffirmare⁊ credere.qꝙ ille homo
HMcuius dignitas vnita eſt deitati
ſit ↄceptus de ſpũſancto.qᷓ; de ſemĩe vi/
rili.⁊ ſine carnali ↄcupiſcentia.⁊ meliꝰ⁊

dignius eſt credere.ꝙ ſit natus de virgi

neq; de muliere coꝛrupta.quia in oĩbui
his nobilitat᷑ humana natura.quia cuʒ

ille hõ ſit nobilioꝛ et excellẽtioꝛ oiba hoĩ
bus. nꝰ poſſit eẽ nobilioꝛ.nec mag exal
tatꝰ. meliꝰ eſt ⁊ dignius.vt habeat oẽm
nobilitatẽ ⁊ dignitatẽ ex ꝑte ſue ↄcepti/
onis ⁊ natiuitatis.⁊ meliꝰ ⁊ dignius eſt
credere hoc qᷓ; eius oppoſitũ.quia hoc
ponit nobilitatẽ in humana natura. ſcʒ
ꝙ habet talẽ hominẽ ⁊ oppoſitũ pone/
ret indignitatẽ ⁊ ignobilitatẽ in natura
humana.⁊ etiã hoc eſt ſũme amabile et
deſiderabile homĩ inqntuʒz ho mo eſt. q;
humana natura intantũ ſit dilecta deo.
ꝙ ipe de dignareſt eſſe homo. ⁊ hoc eſt
ꝓ hoĩe.aliud vᷣo ↄtra hominẽ.
¶ Dereſurrectione moꝛtuoꝛum.
itulus. xxyvl.
Mterimelius eſt homĩ affirma
re⁊ credere reſurrectionẽ moꝛtu
oꝛum in coꝛꝑe⁊ ania.qᷓ; eius op
poſitũ.?qꝙ tota natura hũana reſurget
a moꝛtuis.⁊ mutabitur in ĩmoꝛtalitatẽ.
qm̃ affirmare ⁊ credere hoc.ponit hoĩeʒ
⁊ naturã humanã in maxio gaudio.ſpe
⁊ fiducia.ac cõſolatione magna ⁊ digni
tate.exaltatõe ⁊ oꝛnatu.qð bonũ exaltat
cũ ſuꝑ oĩa alia aĩalia. Credere aũt ⁊ af/
firmare oppoſitũ.nullũ bonũ ponit in
natura humana. ĩmo om̃e bonũ remo/
uet ⁊ pᷣuat.Ergo ille qui affirmat ⁊ cre/
dit oppoſitũ.eſt ↄtra hoĩem⁊ eſt inimi/
cus homiĩs inqntũ hõ eſt.⁊ ꝑ ↄſequẽs ẽ
ↄtra ſeipᷣm. UVñ etiã ſũmea mabileẽ vt
hõ credat ſe ⁊ totã naturã hũanã in fu/
turo debere reſurgere ⁊ oppoſitũ elꝰ eſt
valde odibile ⁊ triſtabile. Itẽ melius et
iocũdiꝰ eſt hoĩ credere.qꝙ iã aliqͥᷣs reſur/
rexit a moꝛtuis ad vitaʒ ĩmoꝛtalẽ.qᷓ; e
nullłꝰreſurrexiſſen qꝛ ̊ ponit hoĩez i ma/
ioꝛi fiducia ⁊ pe ⁊ ↄſolatõe future reſur/
rectõis Siaũt adhuc nulłꝰreſurrexiſſʒ
nõ eẽt tãta ſpes aut tãta ſecuritas ĩ hoĩe
defutuna reſurrectõe. Si aũt aliqͥs cre/
dat futurã reſurrectõʒ generalẽ.⁊ nõ cre
det aliquẽ reſurrexiſſe. mĩoꝛẽ hẽbit ſpeʒ
⁊ↄfidẽtiã ð h̊ ꝙ ipᷣemet reſurget.ille ãt qͥ
vtrũ q; credit.hʒ maioꝛẽ ſpeʒ⁊ ↄfidẽtiã.
8̊ h̊ eſt hoĩ meliꝰ credere q; e oppoſitũ.

(Deaſcenſione ad celos.
Litulus. lxxvij.
Relna madsefbenniaffimma⸗
p re ⁊ credere.qꝙ iam aliqs homo
aſcendit ad celos qᷓ; eꝰ oppoſi⸗/
tum.quia ex hoc ſequit᷑ maxima ſpes cõ
ſolatio ⁊ ſecuritas ac gaudiũ hũane na/

ture. ac etiã ponit maximã dignitatẽ et

exaltationẽ in humana natura.⁊ maxi/
mũ deſideriũ eundi ad celũ ⁊ relinquen

di terrã.Oppoſitũ aũt credere nullũ bo

num facit homing.
Beinicio vniuerſali.

iij.

firmare.qꝙ iudiciũ fiet vniuerſa

deo ſuã vltimã mercedem ſᷣm opꝑa ſua
; credere e oppoſitũ.quoniã ex ̊ ho/

=– Titulus.
Tem melideſt Pomi credere⁊ af

in quo oẽs hoĩes recipient a

ſticia ? deſolatio. Sed quia homo tene
tur credere illa.ꝑ q̃ in ipſo maiꝰgeneraf᷑

ga udiũ ſeu conſolatio ⁊ ſpes.nam habe
re ſpem eſt magna conſolatio ⁊ magnuʒ
bonũ.habere eius oppoſitũ eſt magnũ
malum ⁊ deſperatio. Et ſic qui nõ vult
credere illa ꝑ que generat᷑ in homĩe ma⸗/
gna ↄſolatio ⁊ ſpes.facit ↄtra ſeipſum ⁊
ↄtra hominẽ inqntũ homo eſt.⁊ eſt cau/

ſa ſue deſperatõis.

Cõcluſio de oĩb iſtis de fide xpᷣiana
¶ Titulus.lxxx.
ia ergo quicqͥd continet᷑ in fi/
expᷣiana eſt magis amabile et
deſiderabile homi inqntuʒ ho/
mo eſt.qᷓ; eius oppoſitũ.vt nihil eſt ma
gis amabile et deſiderabile.qᷓ; illud qð
conuenit cum bono homĩs ⁊ cum eſſe.
Sed fides xpᷣiana magis cõuenit cum

mines inducent᷑ ad oꝑandũ bonũ.⁊ ad bono hoĩs ⁊ cum eſſe ꝑpetuo. ergo ipᷣa
melioꝛãdũ oꝑa ſua vt remunerent᷑. ⁊ ad magis eſt deſiderabilis qᷓ; eius oppoſi⸗/

fugiendũ mala oꝑa.ne puniant᷑ aut cõ/

m. Iteʒ ex credulitate fidei xpᷣiane.ſe/

demnent᷑. Itẽ eſt neceſſariũ homĩ creÄde- quunt᷑ infinita bona ⁊ gaudia hoĩs in/

re affirmare ſi vult eſſe bonꝰ. ⁊ cõnenit
rõne liberi arbitrij homĩ.q cũ homo ꝑp

qntũ hõ eſt. ſ. euʒ eſſe creatũ ad imaginẽ
ſui creatoꝛis.deũ eſſe hominẽ ꝓpter ipᷣʒ

libeꝝ arbitriũ poſſʒ facere bonũ ſen ma hominẽ.debere reſurgere cum eodẽ coꝛ

lum. ⁊ nõ cõpellitur ab aliquo.⁊ tamẽte

netur eſſe bonꝰ⁊ nõ malꝰ¶ Sũme vti/

le eſt neceſſariũ homĩi credere ⁊ affima- mine maxima gaudia.i

re futurũ eẽ iudiciũ.in quo vnuſqͥſq; re/
cipiet ſcᷣm ꝙ geſſit ĩ coꝛꝑeſummũ bo⸗
num vel ſummũ malũ.ſummã gloꝛiam

vel ſummãa ↄfuſionẽ.ſi aũt nõ credit tũc
nõ conabit᷑ ad bonũ.ĩmo viuet ſᷣm car/

nehm vt bꝛutũ.⁊ inſequet᷑ cõcupiſcẽtias
carnales ⁊ delectatões carnis.
De immoꝛtalitate anime
Zuulus.lxxir.
Tem eſt homi meliꝰ credere af
i firmare ꝙ hõ animã habeat im
moꝛtalẽ.q; eðoppoſitũ.qm̃ h̊ ẽ
magna exaltatio ⁊ dignuas ⁊ bonũ hu/
mane nature.⁊ ꝑ hoc mag ſeꝑatura be
ſtijs ⁊ appꝛopinquat deo. ⁊ generat᷑ in

hoĩe magnũ gaudiũ magna ſpes⁊ fidu

cia. Iſta em̃ credulitas ſine cõꝑanoneẽ
multo melioꝛ q; cred ere aĩie moꝛtalitatẽ.
qquia ſi credat moꝛtalitatẽ ipius aĩe. qͥd
impoꝛtat gaudij ſeu ↄſolatõis: nulla au

tem conſolatio poteſt eſſe in illo.ſed tri /

poꝛe gloꝛificato.ipſuʒ debere ꝑfrui eter/
na gloꝛia.⁊ ſimilia.que Seneront in ho/
ppoſitũ vᷣo ei
nullũ eoꝝ generat.ſed pᷣuatio totius bo
ni ſui. Gequitur exinde.ꝙ quilibet ho⸗/
mo tenet᷑ de iure nature.credere fidẽ xpᷣi

Anam ⁊ negareeius oppoſitũ.quia eum

Optet audita ⁊ intellecta fide xpᷣiana.eaʒ
affirmare vel negare.⁊ eiꝰ oppoſitũ cre/
dere vel refutare. Poſtq; ̊ eſt melꝰ hoĩ
credere fidẽ xpᷣianã qᷓ; oppoſitũ el.ſeqͥt᷑
ꝙetiã tenet᷑ potiꝰ credere ⁊ affirmare il⸗
lud qð ẽ ei meliꝰ.qꝛ ipᷣe nõ dʒvti ſuo ĩtel⸗
lectu ad ipᷣi malũ ⁊ triſticiã.ſz ad gaudi
um ⁊ ↄſolationẽ.⁊ ad bonũ ipᷣi.ſicut fa
ciunt alie creature..Aliter ſequeret᷑ ꝙ ho
mo eſſet deuiatꝰ⁊ aliena Pa iport a ra⸗
tione ⁊ ab oꝛdĩe oĩm creaturaꝝ. nec fac
vt hõ.ĩmo ↄ hoĩeʒ inqntũ hõ eſt.⁊ ad ſu

um malũ ⁊ dãnũ.⁊ nõ ad ſuã ꝑfectõeʒ⁊

ad ſuũ bonũ Et qꝛ hõ inqntũ hõ.ñ eſtõ
hoiĩeʒ.ſcqͥtur qͥ nõ vult affirmare ⁊ cre
dere fidẽ xpᷣianã.ꝙ ille hʒ aliqͥ intra ſe.
qð eſt ↄtra hoĩeʒ⁊ inimicat᷑ boĩ ⁊ deſtru

bone
turgfioe
wri ine
coplemit
ckageri
re hünnen
llet ulbe
oppoſtif
lannregert
muni qnti
Geatmmrasit
Aiegennur
noogdſion
oius ſeqen
unänul
doonegzab
nabephi
Punanoe

Ana citco

fmartar
blerme

(Conehois

Nhendan

Poſcähen
4deoten
lunhaebe
humeſte
blonnen
Cu

ngnot
untt
Cemagen
iin
cauinön
nbomienn
mſöhint
ektckn

thtt
Poanediet
linanen bo⸗
e nhlekn
h.Zilch
Io1an ſe
cönentan
mo. hoßt
Gus eppoſ⸗
aröianete⸗
cu boisi
iimagni
ime pptri;
amcoci
betpfmice
mominbe
ppoſtizoc
nottis d.
ranihre
nuetfini
ſig
etjunch
wpoſtüte
Ctme ho
oſrücit
Afmm!
üga
üißiud
ſenotl
ſhvtn⸗
N.
häntst
nuiginß⸗
iich,
mmtcn
ſlincht

publicata

C.i. k. De lib

it bonũ hoĩs inqntũ hõ eſt. Ulteriꝰſeq̃/
tur ꝙ fides xpᷣiana nullo mõ eſt ↄtra na
turã.ĩmo ꝓ natura ⁊ ꝓ bono naturead
cõplemẽtũ nature ⁊ ad eꝰ ꝑfectionẽ.qꝛ
eſt ad exaltatõeʒ ⁊ dignificationẽ natu/

re hũane.ppt᷑ quã oẽs alie nature ſũt fa

cte.⁊ cui oẽs alie nature ſeruiũt.⁊ ꝑ ↄpñs
oppoſitũ fidei eſt ↄtra naturã ⁊ p malo
nature.qꝛvilificat ac deſtruit naturã hu

manã qntũ in eo eſt.⁊ ꝑ ↄñs om̃s alias

creaturas inferioꝛes.qꝛ vt dictũ eſt oẽs
alie creature ſunt facte ꝓpt᷑ hoĩem.nã qͥ

nocet dño nocet oĩb ſubditis dñi. Ui/

terius ſeqͥtur ꝙ qͥ credit ⁊ affirmat fidẽ

xpᷣianã nullo mõ eſt increpabilis neq; a

deo neq;ab aliq̃ creatura.quia credit qð
meliꝰẽ ꝓ hũana natura.Et licet ꝙ fides
xpᷣiana nõ eẽt vera qð eſt ĩpoſſibile.excu
ſatus eẽt coꝛã deo ⁊ oĩb creaturis.qꝛ af
firmat ⁊ eredit ꝑtẽ melioꝛẽ ⁊ magꝭ ama/
bilẽ ⁊ q̃ magis eſt ꝓ bono vtilitate ⁊ ꝑfe
ctione hoĩs inq̃ntũ hõ eſt.⁊ B tenet᷑ face
re.̊ em̃ clamat oĩs creatura.⁊qͥ facit qd
Debet eſt excuſat in oĩbus. ⁊ qͥ facit op/

poſitũ ille increpãdus eſt ⁊ culpa dignꝰ

a deo ⁊ a natura⁊ ab om̃i creatura.⁊ nul
lam habet excuſationẽ.qꝛ reliquit qð bo

„

num eſt ⁊ eligit malũ ⁊ ꝑtem magꝭ odi/

bilem neq; vtilem. .
Alia confirmatio ad debitum
Litulus.lxxxi.

Tem etiã ꝙ nõ ſolũ fides xpᷣia/
na eſt magis amabilis ⁊ deſide
abilis q; eioppoſitũ.ſʒ etiã eſt
cata p̃dièta annũciata? pᷣconiʒata
Eoꝛbẽ vniuerſum.pꝑ hoĩes etiã ſanctiſſi

mos oĩs natõis.etiã credere nolẽtibus

ſunt dãnatões eterne ꝓnoſticate.Et cre
dentibo eterna pᷣmia ſunt ꝓmiſſa. Etiaʒ
ꝓ ↄfirmatõe ⁊ vᷣitate fidei xpᷣiane q; plu
res moꝛtui ⁊ martyriʒzati ſunt volũtarie
Oppoſitũ vᷣo fidei nõ eſt pᷣdicatũ neq;

annũciatũ ꝑ vniuerſũ oꝛbẽ cũ cõmina/

tiõe pene eterne. neq; cũ ꝓmiſſione vite
eterne.neq; etiã ꝓ ſuſtinẽdo oppoſitũ fi

dei moꝛtui ſũt plures ⁊ deuoti viri.Eti

am in ipᷣa vixerũt ĩfiniti hoĩes.nobiles

7 magnates laudabilit᷑ ⁊ mãſuete vſq; ĩ

finẽ. Oia iſta⁊ plura alia redqũt hoĩeſ
nõ credẽteſ neq; affirmãtes fidẽ xpᷣianã

inexcuſabiles ⁊ culpabiles ⁊ vigoꝛãt et

ↄfirmãt credẽtes ⁊ faciũt eos ſtabiles ĩ

fide ⁊ oĩno excuſabiles. Tutũ eſt ̊ ⁊ ſe⸗
curũ ſtare in fide tã rõnabili in q̃ hõ cre

dit ſuã ꝑfectionẽ ⁊ bonũ.ad qð eſt factꝰ

a deo ⁊ oꝛdiatꝰ.i¶ Ecce ̊ qlis cognitio

generat᷑ in nobis dũ cõparamꝰholeʒ ad

glias res interioꝛes ꝑ ↄueniẽtiã ⁊ diffe/

rẽtiã.qm̃ ex h̊ magꝭ coòſcimꝰ noſmetip/
ſos.ac nr̃am naturã ac debitũ obliga

tionẽ. ⁊ ſic generat᷑ ſcia de hoĩe inãntuʒ

homo eſt.
de cõ

atione hoĩs ad alias res put

bus eb ꝗᷓ ĩmediate ducũt hoĩem in co/

e e ¶ Zitulus. lxxxij.
230mm 9 gut
H

*

gis familiaris ⁊ placẽs.iõ qᷓntũ poſſu/

ã hoĩs.⁊ꝑ nr̃am naturã quã intra nos

oĩs ad tres õdus ĩferioꝛes coguerimꝰ
deũ eſſe? ſuas ꝓpetates.tũ adhuc reſtat
alius modus valde ſecurꝰ groſſus.⁊ q̃

Ab oiby poteſt videri faciliter ꝑ queʒ na⸗/

ſcitur cognitio de hoĩe ⁊ de oꝑibus eiuſ
que vltra ducit in cognitionẽ dei certiſ/
ſimã. Iſte aũt modꝰeſt ꝑ differẽtiã libe⸗/
ri arbitrij. Unde autẽ om̃es res trium
graduũ inferioꝛũ carent libero arbitrio
Igdeo opꝑantur ſua opera nõ libere ⁊ vo/
luntarie. ſed ex neceſſitate nature vel ex
impetu.nec habent poteſtatẽ ⁊ domini/
um ſuaꝝ oꝑationũ.nec cognoſcunt ſua

oꝑa neq; iudicãt de ſuis oꝑibus.nec ſci

unt qd faciũt.⁊ hoc eſt.qꝛ nõ hñt liberũ

arbitriũ. ſʒ hõ qͥ ẽ in q̃rto ꝗdu ꝓpt᷑ ̊ e
hʒz libeꝝ arbitriũ.iõ eſt dñs ſuaꝝ oꝑatio- õ eſt

M

eſt ⁊ penes differetiã liberi arburij ꝑp
qð fit cognitio certiſſima de hoĩe ⁊ oꝑi/

cognitio de deo qᷓ oꝛit᷑ ex ppᷣa
natura eſt nobis certioꝛ ꝛ ma

us laboꝛate debemꝰ vt coëſcamꝰnatu⸗
ẽmꝰ coëſcamꝰ deũ ⁊ oĩa de deo.qꝛ tiüc

2gnitio ẽ nob valde ꝓpinq cũ ẽ itra noſ
Quãuis aũt multis modis ꝑ cõꝑatõeʒ

—

„

nũ. Jõ opat᷑liber ⁊ ſiẽdñs ⁊ nò ex neceſ dñs ſua
ſitate ⁊ pᷣt iudicare de ſuis oꝑibo ⁊ deli/ rü oꝑa⸗
berare añq; faciat. Iſta &̊ eſt generał dif tionum

ferẽtia hoĩs ex vna ꝑte ⁊ oĩm aliaꝝ rerũ
⁊ oꝑatõnũ illaꝝ ex ꝑte alta.qꝛ hõ inq;tũ
hõ oꝑat᷑ ex libᷣo arbitrio.ſjj alie res oꝑãt᷑

Opera
hoĩs di
cũt᷑ ſua

Impu⸗/
tãt᷑ ſibi

Sũt lau
dabilia

Et ſunt
culpabi
lia

Eis de/
bet᷑ natu
raliter pᷣ
mium

Hõ bz
li. arbi.
vtñ ma
le ogꝑet᷑

ex neceſſitate. Exinde ſequit᷑ ꝙ opatões
hoĩs inqntũ hois.młtũ differũt ab opa
tionibo aliaꝝ reꝝ.⁊ ſũt alterius cõditõis
⁊ alteriꝰnature. Nã oꝑa hoĩm ſũt digniſ⸗
ſima⁊ nobiliſſima de ſua nat᷑a eo qꝛ ſunt
facta cũ deliberatõe ⁊ libᷣtate volũtatꝭ.q̃ᷓ
nõ capit eſtimatõʒ.⁊ excedũt in dignita
te ſine menſura oꝑa aliaꝝ reꝝ. Iteʒ ꝓpt᷑
iſtam differẽtiã ſequit᷑ ꝙ oꝑa hoĩs dicũ
tur ſua.quia ſunt ſua poteſtate facta.ſed
opa aliaꝝ rerum nõ ſunt ipᷣaꝝ reruʒ que
oꝑantur.qꝛ potiꝰagunt᷑ q; agunt. Item
ſequiturex hoc ꝙ oꝑa hoĩs imputãtur
homi.ſed oꝑa aliaꝝ rerum nõ imputãt᷑
eis. Item ex iſta differẽtia ſequit᷑ ꝙ oꝑa
hoĩs inqᷓntũ homo eſt ſunt laudabilia ⁊
honoꝛabilia vel vituꝑabilia appꝛoba/
biliavel repꝛobabilia.⁊ ſunt remunera/
bilia ⁊ punibilia.Et iõ iudicabilia⁊ ex/
aminabilia. Uñ in hoĩe remanet aliqð
qdð nõ eſtopus.ſi ſeͥtur ad opus.⁊ hoc
eſt meritũ vel demeritũ ſeu culpa Ita ꝙꝙ
ipᷣa oꝑa poſtq; ſunt facta relinquũt ĩ ho
mine meritũ vel culpã.⁊ hoc eſt iõ.quia
oꝑatur cum libertate ac rõne vel volũta
te. Sed oꝑa aliaꝝ rerum nõ habẽt tales
ꝓpꝛietates eo quia nõ ſunt tales.⁊ ideo
oꝑa hoĩs oꝛdinãt hoĩem veſtiunt acoꝛ⸗
nãt vel maculãt ⁊ viciant hoĩem ꝓpter
illud qð remanet ex ipᷣis. Ulteriꝰ qꝛ ho⸗/
mo bene poteſt oꝑari vel male.⁊ hoc vo⸗
lũtarie.⁊ ex hoc generat᷑ ⁊ remanet ĩ ho/
mine culpa ſeu pꝛemiũ. Ideo vltra oꝑpa
homiĩs debet᷑ de iure nature aliqð.ſcʒ pᷣ⸗/
miũ vel pena qð nõ debet᷑ oꝑib aliarũ
rerum. Uñ homo tenet᷑ oꝑari inqntum
poterit.qꝛ nõ debet eſſe ocioſus.qꝛ debʒ
implere mũdũ ſuis oꝑibo. ſicut alie res

ↄtinue ⁊ inceſſanter oꝑant᷑ ⁊ nõ ſunt oci

oſe.⁊ tenet᷑ meli oꝑari q̊ poterit ſicut fa/
ciũt alie res. Naʒ ex hoc decoꝛat᷑ vniuer
ſum ⁊ totus oꝛdo creaturarũ.qꝛ nõ ꝓpt᷑
hoc habet libertatẽ.ſ.vt nõ oꝑpetur.ſʒ vt
nõ male opetur.qꝛ ſi ad hoc haberet li⸗/
berum arbitriũvt male oꝑaret᷑ tũc habe
ret illud ad ſuũ malũ damnũ⁊ ꝑditionẽ

qðsð abſurdũ eſt cogitare ĩi homiĩe.cũ alie

res id qð habẽt nõ habent ad ſuũ dam/
