exriudicd

tinẽt ad ipᷣm.quia eadt᷑ ẽ ſciẽtia oppoſi nõ cõueniũt ſtatuidebito liberi arbitrij nio? vin
toꝝ. Compem ergo iſtos duos ſtatus ſaniet ꝑfecti.ergo ſequit᷑ ꝙ ipᷣm liberum noluntar
inter ſe.et videamꝰ qualis pᷣmo erat ho/ arbitniũ eſt coꝛruptũ et puerſum. malũ. Plreſtn

mo.et qualis mõ eſt. vbi erat pmo ⁊ vbi
mõ eſt. ⁊ quot ⁊ quãta bona pꝑdidit.⁊ q̃t

et quãta mala nũc hʒ.et ſic ꝑ iſtũ moduʒ

habebimꝰ? verã cognitionẽ de hoĩe. alit᷑

ignoꝛabimus hoĩem.Ecce igit᷑ quõ cre

uit ſciẽtia de homĩe.quia nũc habemus
duas ſciẽtias.vnã de hoĩe ꝑfecto.⁊ aliã

deuiatũ et mutatũ in ſuũ contrariũ. Er
go ſicut diximus ꝙ deus dederat tales
ↄditiones et ꝓpꝛietates bonas ĩ pꝛimo
ſtatu debito.quia libeꝝ arbitriũ quod ẽ
bonũ ita exigebat.dicas ꝑ oppoſituʒ q/
ideo hõ habet nũc oppoſitasↄditões.⁊
tot mala tã in aĩa q; in coꝛꝑetã intus q;

Mluz id ſen

lpe e itaduo⸗

Me quidpen

daectab
iit necd
(cſario
lſiii. quo

de homine coꝛrupto et lapſſo. eetra. quia liberũ arbitriũ ita exigitꝛ ita ntiqua
¶ Deoꝛigine coꝛru nõis maliq; natu debetei. ⁊ ꝑ ↄſequẽs ipᷣm ẽ malũ. ⁊ ideo göſent
rehomis. (Titulug. ccxxxvi. in eo eſt coꝛruptio et malicia qᷓ nõ debe/ läman
ODſt pᷣdicta optet iueſtigare oꝛi rẽt eſſe. Omia debẽt ppoꝛtionarilibero ſci nect

arbitrio. Sic ergo pꝛimũ maluʒ ⁊ ᷣma Pꝛima iümnmti

p QAintẽ coꝛruptõis et mali ipſiꝰna

ure homis. 1 quõ intrauit.⁊ vi malicia ſeu pᷣma coꝛruptõ fuit in libero coꝛrup/ iitb⸗
ANereò̊s hoĩem fecit talẽ:et in tali ſtatu ſi arbitrio ⁊ voluntate libera.Et ſic habe/ tio fnitt eEii
Tit.cc/ eut mõ eſt. Uñj ꝓbatũ eſt ꝙ deus nõ fe umus radicẽ oĩm maloꝝ in natura homi liarbi. Ordo dſtor
xxxij. cit hominẽ tale. ſmo fecit ipm in debito nis.Cũ ergo pꝛimũ malũ invnoquoq; (icer vohi
ſtatu.ergo neceſſe eſt vel ꝙ ipſemet hõ fe genere ſit cauſa oim alioꝛũ.ſequit᷑ ꝙ ma ugicig, meiii
cCerit ſeipᷣm talẽ.ſ.qfecerit ſuã coꝛruptio lũ liberi arbitrij ſeu volũtatis qð eſt pꝛi ſins, ſczin
nẽ.ſu ꝑditiõʒ.ſuũ malũ.vel aliqua alia mũ malũ.ſit cauſa oĩm maloꝝ.⁊ ab ipſo unt
Tit.cc/ creatura. Et qᷣa ꝓbatũ eſt q nihil pote habẽt oꝛiginẽ om̃ia mala.et ꝓpter illud ooß
xxxiiij. tat nocere homi.nec ledere hominẽ. nec maluũ ſunt.et ſi illud malũ nõ eſſet.nullũ uti
aliqua violentiã facere contra eũ.cõtra malũ eſſet.Et qͥa ipſe deus nõ fecit iũjßm HYo
ſuam voluntatẽ. nec cõtra ſuam liberta/ liberũ arbitriũ malũ nec coꝛruptũ.ergo in
tẽ.ergo neceſſario cõcluditur.ꝙ ipſemet ſequit᷑ ꝙ ipᷣm libeꝝ arbitriũ fecit ſeipſuʒ
hõ volütarie et libere et ſpõteꝑ ſuuamvo malũ.⁊ coꝛrupit ſeipᷣm.⁊ nocuit pᷣmo ſi “’
luntatẽ.nulla alia re cogente fecit ſeipſũ bijpſi. Sicergo voluntas homis fecit ienn
talẽ et in tali ſtatu.fecit ſuã coꝛruptionẽ ſeipſã malã libere.ſpõte.nullo cogẽte.et wan
ect ſuũ malũ.⁊ pꝑdidit ſeipᷣm et ſtatuʒ pꝛi/ voluũtarie.qͥa aliter fieri nõ potunuitt. ein
Tit. cc/ mũ bonũet fecit ſeipᷣm maluʒ.Et quia ¶ Q, nõ ſunt niſi duo mala.ſcʒ volun/ dinen
xxxv. nos pbauimus omes ↄditões bmi ſta tgriũ et inuoluntaru· malne
. tus homis pꝑ liberũ arbitriũ.⁊ rõne vo-/ Titulus. ccxxxvij. Oi
lütatis et libertatis.⁊ fecimꝰfundamen Z quia nihil põt fieri maius ſün
tũ et caput noſtꝝ in ipſo libero arbittio. libeꝝ arbitriũ.ergo ſequi᷑ nul Nüe
ita q om̃ia debebãt homiĩ euenire ratõe lũ maiꝰ malũ.nulla maioꝛ mali mniie
ſue libertatis ⁊ volũtatis.ſ.ĩmoꝛtalitas cia.nulla maioꝛ coꝛruptio.nulla maioꝛ öden
2ſeruatio iuuẽtutis.obediẽtia creatura puerſitas q; liberi arbitrij⁊ voluntatis. lrl
riü. et alia ſupᷣdicta.ita ꝙ nullũ malũ de· nec ꝑconſequẽs maioꝛ defſoꝛmitas ſeu inner
bebat eſſie i homineↄtra ſuã volũtatẽ. er turpitudo.Et ideo qͥa liberũ arbitrium fͤſee
o p oppoſitũ arguam. ꝙ ſi ĩ homĩe eſt facit tantã maliciã. tantã coꝛruptionei nul
Aliqð malũ ⁊ aliqua pena ſeu miſeria. ſeipſo volũtarie ⁊ ſpõte.ſequit᷑ ꝙ eſt odi def ſſan
ipᷣm libeꝝ arbitriuʒ ſeu volũtas libera ẽ bile.et nullo modo amabile.⁊ ꝙ iſtð ma ngig neni
in cauſa. Ergo neceſſario pᷣmũ malũ fu lũ totũ eſt ei imputabile.⁊ culpa eſtĩieo. rnhibeen
it ĩ libero arbitrio et involuntatelibera. qͥa iſtud malũ eſt voluntariũ.⁊ ꝑ conſe u n

J
Wntn äsl
nlitrni quẽs iſtud malũ ẽ punibile: vindicabi
Nnen le ⁊ iudicabile.et ei debet᷑ pena ⁊ punitõ
cn Et i de neceſſitate ad iſtud mal debet
baimnz ſequi aliud malũ.ſ.malũ pene ⁊ punitio
örlbein nis ⁊ vindicte.et iſtud malũ ẽ maluʒ in/
rinni, uoluntariũ et ↄtra voluntatẽ. Et ſic du
mrükte plex eſt malũ.ſ.voluntariũ ⁊ inuolunta
h Maluz riũ. ſeu malum culpe malũ pene etad
tteinin culpe et iſta duo mala reducũt᷑ om̃ia mala.Clñ
tmi Pene. quis pꝛimũ malũ eſt voluntariũ.⁊ ideo
oppoſep delectabile. et placet volũtati. ideo ñ ſen
lig tit᷑ nec dat doloꝛẽ nec triſticiaʒ.ideo ne/
ctüinus ceſſario eſt ſecundũ malũ.ſ.inuolunta/
tames riũ.quod ẽ triſtabile ⁊ diſplicibile volũ/
nctenn tati.quod dat penã.doloꝛẽet triſticiã.et
mni iu qð ſentiat᷑ a volutate.Et ideo illud ma/
nid lü maniteſtat pꝛimũ.et facit ipſũ cogno
odanidm ſci.nec aliter cognoſceret᷑.et ideo bũ oꝛ/
antfn hin dinatũ ẽ vt qui facit malũ quod nõ ſen/
utinlbnon tit. ꝙ habeat malũ quod ſentiat et ꝑcipi
Etichinn in at. Et ideo ppter iſta duo mala neceſſeẽ
mnboni n Oꝛzdo ſit oꝛdo iuſticiez oꝛdo iudiciarius.qꝛ
moqtog inſticie?z volũtas ſeu liberũ arbitriũ facit pꝛimũ
gutom iudicia/ malũ.ſ.voluntariũ.ſed ſecundũ malum
coſti rius. ſczʒ inuoluntariũ.ſ.pene et punitõis.vo
wtabine luntas nõ facit.ſ.ꝑ modũ iuſticic.ſʒ ali/
tppte us facit.ideo neceſſe eſt ꝙ ſit iudiciuʒ et
jcſanli uuiiſticia ad faciendũ ſecundũ malũ ⁊ ad
höͦſunin prpoꝛtionandũ.qͥa ſcᷣm maluʒ oꝛdinat
mnptüc vppiꝛimũ.quod eſt inoꝛdinatũ ⁊ otra oꝛdi
ſtſcpi; nnez nature.Et ideo qͥa voluntas exit ab
tpno oꝛdine nature debito neceſſe eſt ꝙ cadat
RZ in oꝛdineʒ iuſticie. Uñ iſti duo oꝛdines
ogärat coꝛreſpõdẽt duobo ſtatibo liberi arbitrij
Deron Bo ar i
ni⸗ Pꝛimus ſtatꝰ liberi arbitrij ſtat ſub oꝛ/
WR dine nature.ſed ſcᷣs ſtatuſ.ſ.coꝛruptꝰ⁊
malus ſtat ſub oꝛdie iuſticieꝛ iudiciali.
= Sic igit᷑ om̃e malũ qð ẽĩ hoĩe vłẽ vo/
muz lũtaniũ vel inuolũtariũ.velẽ malũ culpe
utgri velpene.Et qͥa ĩ hoĩe repit᷑ malũ iuolũ/
et tariũ et pene et miſerie.vt ptz ꝑ exꝑiẽtiã.
une iõ de neceſſitate arguit᷑ ꝙ ĩ hoĩefuit ma
n i⸗ lũ volũtariũ et malũ culpe.qꝛ ĩpoſſibile
ann⸗ ᷣmalũ peneeẽ ſine malo culpe Et qꝛ bõ
nin nõ fecit ſibijpſi malũ peneet miſerie.qd
nn eſt malũ inuolũtariũ ⁊ ↄtra ſuã volũtatẽ
nn De feẽ iõ ſequit᷑ ꝙ aliꝰfecit iſtud maluʒ hoi.Et
. en malũ pe ꝑ ↄſequẽs deꝰfecit malũ inuolũtariuʒ ĩ
* ne. et hõ hole.⁊ homo fecit malũ volũtariũ.et ho
mnmalum mo fecit malũ culpe etdeus fecit malu,ʒ
o ruipppee. D

pene et miſerie et punitiõis et vindicte.
Alttamẽ poſſumus dicere ꝙ homo fecit
ambo mala.pꝛimũ volũtarie.⁊ ſecundũ
meritoꝛie.qͥa ſcdᷣm malũ fit ꝓpter pᷣmũ.
⁊ iuſte et debite.qꝛ ei debet᷑. Uñ qꝛ libeꝝ
arbitriũ ſeuvolũtas libera coꝛrupit ſeip
ſuʒz. ⁊ defoꝛmauit ſen ðturpauit ⁊ deſtru

xit bonitatẽ quã de ei dederat.⁊ pulcri/

tudinẽ: decoꝛẽ.⁊ mutauit ſe ĩ turpitudi

nẽ ⁊ maliciã.⁊ ĩſoꝛmã ↄtrariã. iðo fecit
deo iniuriã.offenſaʒ et vituperiũ.et fuit
ↄtrariũ.diſcoꝛdans ⁊ diſſimile totaliter

deo. Pꝛopt qð neceſſe erat ꝙ ſeparet᷑ et
diuideret᷑ a deo rõneotrarietatꝭ.⁊ ꝑderzʒ

vnitatẽ⁊ꝛ amiciciã quaʒ hẽbat cũ deo.ꝓ
pter qð nullo mõ potuit placere deo. ĩ/

mo totattr diſplicere.⁊ eẽ diſplicibileꝛ eẽ

odibile.Etiõ de ppt offenſã ⁊ iniuriaʒ
ſibi factã ⁊ ſũmã ingratitudinẽ puniuit
ipᷣm hoĩeʒ.dãdo ſibi malũ pene et miſe/
rie ⁊ triſticie.vt ad oculũ videmꝰ.Et iõ
ſcdᷣm malũ.ſ.pene ⁊ miſerie ⁊ triſticie eſt

debitũ oꝛdinatũ ⁊ f m rectã rõem.qꝛ eſt

—

ßſᷣm deũ. Ecceigit᷑ oꝛdinẽ maloꝝ.nã pꝛi

n bomis

mũ ẽ malũ culpe ſeu voiũtariũ q;tuz ad maloꝝ

oꝛiginẽ.ſed q;tũ ad cognitõem bmo ap
paret nobis malũ pene et miſerie ſeu in
uoluntariũ.⁊ deinde ꝑ ilud arguimꝰde
ncẽitate pᷣceſſiſſe maluʒ volũtariũ ĩ hoĩe
ſeu culpe.⁊ illud malũ culpeſeꝑauit ho/
minẽ a deo Nũq; em̃ de ꝑmitterz i hoĩe
eſſe malũ peneꝛ miſerie.niſi pceſſiſſʒ ma
lus culpe. Et ꝑↄñs ↄcludit᷑de nccitate
qꝙ inter deũ ⁊ hoĩem fuit culpa.ĩiuria et
offenſa p maria.et ꝙ hõ pᷣmo iniuriauit
⁊ offendit deũ factoꝛẽ ſuũ.Et ſic homo

ſemꝑ poꝛtat in ſeipſo ſignũ et teſtimoni
um infallibile.ꝑ quod põt veraciter ar/

guere culpã. iniuriã etoffenſam contra
deüũ et naturã homis fuiſſe.
¶ O iſta culpa.iniuria ⁊ offenſa ð deũ
ꝓpter quã ẽ pena et miſeria ĩ natura ho/
mis fuit facta ꝑ pꝛimũ viꝝ ⁊ bmã muli

erẽ inſimuul. nlus re rin.
Taqm̃ ꝑ malum peneet miſerie

e nos arguimus culpã et iniuriã

flatuiſſeideo ſᷣm moduʒ ⁊ ↄditio/
nẽ pene arguamus etiã modũ et qlitatẽ?
et cõditionẽ culpe.qꝛ in pena relucet cul
pa. Uñ qa pena eſt in natura boĩs eſt

vninerſalis et ↄmunis om̃ibo hoĩbo.qa quã habẽt fuiſſe ſic ↄditã.⁊ nũq; fuiſſe · Aße qodo
osẽs patiunt᷑ penã moꝛtis ⁊ alias miſeri ĩ alio ſtatu. Ded vlter inueſtigãdũ às Mulier goi Oniui⸗
98.2 i vtroq; ſexu tã in viro q; ĩ muliere pᷣmo fecit culpã et offenſaʒ ⁊ iniuriã cõ/ pᷣmo feẽ gin ergtlon
ideo ſequit᷑ ꝙ culpa⁊ iniuriaẽ cõis ommi tra deũ.vel vir vył mulier.⁊ qͥ magis of malu aſe gohuch
bus homibo ⁊ vniuerſalis.Etq;ꝛ om̃es fendit.ſed hoc ſcire poterim ex quãtit⸗ cemi ſunsie
naſcunt᷑ cũ iſta pena et miſeria.et dũ ſũt te penecet miſerie.Ulñ videmus ꝑ expe iſiroli
in vtero · ⁊ qñ naſcunt᷑nõ pñt ↄmittere nientiã ĩ muliere quaſi duplicatã penaʒ puenoh
culpã nec iniuriã.qꝛ culpa ſeu iniuria et et miſeriã reſpectu viri. Ideo cõcluder (en c
offenſa ẽ malũ volũtariũ.et nullus hõ ĩ poſſumus.qꝙ mulier pᷣmo offendit deu. auserat⸗
vtero.nec qñ naſcit᷑ extra vteꝝ.põt com et ab ipſa habuit oꝛiginẽ pꝛima culpa ?.àK cmint
mittere malũ voluntariũ.niſi tũc qiĩvti offenſa.cũ ſit magis punita qᷓ; vir.⁊ per ſhhipot
tur libero arbitrio.̊ ſequit᷑ ꝙ ille qui fe cõſequens ĩ ipſa muliere fuit pꝛimo hu münpe
cit pꝛimũ malũ voluntariũ ⁊ pꝛimã cul mana natura coꝛrupt. Etſicin
Pa fui magnct adultꝰ.et ꝙ fuit ptim ¶ O, pma culpa ⁊ offenſa ſeu ĩiuria fu deri
5 qui fuit cõmunis ⁊ vniuerſal om̃ibo it inobediẽtia ↄtra deũ. i. ccxxxix. Gind fipißn

homibo. qa niſi faiſſet ĩ pmo hoĩe.nõ ſe
extẽdiſſetad om̃ e hoĩes.Et ſic ↄmuni

am nodũ inueſtigauimus
ſpeciali depꝛima culpa ſeu offe/

emit on)

tas et vniuerſalitas⁊ idẽtitas pene ⁊ mi Aſapꝛimi viri et pᷣme mulieris. q̃ Ceint
Pꝛimũ ſerie.arguit et ꝓbat om̃s hoĩes deſcẽdiſ ⁊ qlis fuit ꝓpter quã puniuit eos deꝰ.et e
malũ fu ſeab vno homĩepmo.in q̊ͥ fuit ᷣmũ ma iõ opoꝛtet h̊ inqͥrere ĩ ſpãli.Et qꝛ nosvi cöppt
it in am lũ culpe.et pᷣmũ malũ voluntariũ.⁊ pii demꝰpunitõem ꝑ exꝑientiã.ideo poteri ſbſut
bob p/ mũ malũ inuolũtariũ.ſpene⁊ miſerie.i mus iuenire ipſa culpã qllis fuit. Uñiã Tic⸗ qpof
mis pa quo pᷣmo ipſa natura homis fuit coꝛru ꝓbatũ ẽ ſuꝑius:ꝙ in pᷣmo ſtatu oĩa mẽ xxxiiij. HD
rẽtibo. pta.lapſa et ꝑpuerſa.⁊ ab illo deriuatũ eſt bꝛa coꝛꝑis erãt obediẽtia rõni ⁊ volũüia· tn
mvaluü ĩ omes homines.Et quia pena et ti ſine aliq̃ rebelliõe.oĩa mouebãt᷑ ad im afn
miſeria ẽ ĩ vtroq; ſexu.ideo ſequi᷑ tiamm periũ rõnis.ſʒ mõ videmꝰp exꝑiẽtiã.q; 3.
i pꝛima muliere fuit idẽ maluʒ quod ĩ vnũ mẽbꝝ tã ĩ viro q;ᷓ i muliere 6totali/ Tota i
pꝛimo viro.⁊ ꝙ culpa fuit ↄmunis am ter rebelle ⁊ ĩobediẽs impio ⁊ dñio libe/ pulceri nin
bob. Et ſic ↄcluſum ẽ.ꝙ eſt dare pᷣmuʒ riarbitrij.ſ.mẽbꝝ ꝑ qð fit generatõ.qm muʒ ar·
viꝝ ⁊ pmã mulierẽ.qͥ ambo fecerũt cul / nullo mõ obedit rõni.imo ſemꝑ contra gumẽtũ ai
pã et iniuriã ⁊ offenſam ↄtra deum.⁊ ꝙ rõeʒ mouet᷑.et cõtra volũtatẽ.cetera aat mi
ab ipſis tanq; a pᷣmis radicibo.deriuata mẽbꝛa obediũtvolũtati Quid aũt ſigni an⸗
ſuunt omia mala ĩ poſteꝝ in filios eoꝛum ficat hoc ꝙ ſolũ mebꝛa generatõis ſunt aig
ct filias ꝑ ſucceſſionẽ. Et ſic om̃s homi ſine obediẽtia et alia obediãt niſi ꝙ ſicut iute
nes habẽt vnũ pᷣmũ hoĩeʒ patrẽ.⁊ vnã oẽs generamur⁊ eximꝰ ꝑ mẽbꝝ ĩiobedi? “
pꝛimã mulierẽ matrẽ ĩ ↄmuni ⁊ in gene tie ita etiã ſumꝰfilij jiobediẽtie Uñ poſt nül
rali.⁊ ideo om̃es ſunt frẽs reſpectu iſtiꝰ q; mouet᷑ aliqᷣd ĩ hoĩe ↄtra imꝑiũ ronis ode
pꝛis pᷣmi et pᷣmematris.et hoc ſ̃ᷣm car/ et nõ aliud.ſignũ eſt ꝙ ſumꝰfilij parẽtuʒ nant
nẽ. Quia aũt faciꝰ fuit ᷣmꝰhõ et pꝛtima inobedientiũ.ita qom̃ia mala euenerũt han
mulier:et ĩ quo ſtatu iaʒ ꝑ illa q̃ dicta ſüt nobis ex inobediẽtia.qꝛ ĩ poꝛta genera/ io 4
ſuꝑius de pꝛimo ſtatu homis põt ſciria tiõis ẽ vera inobedietia ⁊ rebellio. pꝛi/ ade
cognoſci.quoniã in ſtatu melioꝛi et ꝑfe · maculpa fuit inobediẽtia. Sʒ iobediẽ 1 lec
ctioꝛi.⁊ in etate pulcrioꝛi. Et iðᷣo pꝛimꝰ tia nõ potuiſſet eſſe ſine aliq̊ mãdato.er/ Arn 1)
homo et pꝛima mulier habuerunt am/ go aliqð fuit mãdatũ a deo cni fuerũt ĩ/ nl
bos ſtatus naturehomiĩs.qͥa fuerũt pꝛai obediẽtes.i¶ Itẽ ̊ idẽ põt oſtẽdi ex na/ iin nai.
mo ĩ ſtatu ꝑfecto. deinde ceciderũt ĩ ſta tura liberi arbitrij et ſtatꝰ pᷣmi ĩ quo fuit . ob Epune
tum coꝛruptũ malũ. Sed natura que foꝛmat.Vñ natura liberi arbitrij eſtyt Ti. lxxx e
fuit ĩ om̃ibo aljs homibo.nõ fuitĩ ſtatu faciat opꝰremunerabile.qꝛ oꝑa bona fa viij. üiſnel
coꝛrupto ⁊ lapſo.et ideo hoĩes qͥ fuerũt cta exlibtateſũt remũerabilia Itẽ qꝛ bꝰõ ſ
poſt ipſos et ſunt.credunt naturã hoĩs debuit ita foꝛmari.vt poſſet acqᷣrere ali- J a

uchgllie DO.bõ ẽ quod bonũ.qð nondũ ſibi datũ fuerat
Gumic actus Qnãuis em̃ pfect et inatura.tñ noödůſ/
tigngeen tatu in erat totaliter ↄſummat.qa aliqͥd maiꝰ
rmeai, d poſſet adhuc hĩe poterat.ſ.ↄfirmationẽ illiug
en my Uereri ſtatus ĩ quo erat. qa pdere poterat. nõ
leuing niſi volũtarie.et nõ ꝑ violentiã. Itẽ ad/
Ntocigin huc nõ habebat gloꝛiã celeſtẽet gloꝛifi/
wofctde, catõem coꝛꝑis et aĩe.ad quã traſmitten
ipinahn dus erat. Di em hõ fuiſſz totalr ↄplet
uöfteh ettrãſmutat ⁊ↄſũmatꝰ ĩ glia.vt ampli⸗
rinemnnoh nihil poſſet ei dari.iã ꝑ ipᷣm liberũ arbi⸗
triũ ñ poſſʒ aliqͥd lucrari nec mereri ſibi
– Et ſiciĩ natura hoĩs ꝑfecta duo ſtat ſũt
Damr. 5 ↄſiderãdi.ſ.ſtat qᷓ poſſet mereriꝛ luera
Nünnn Stat rip ipᷣm libeꝝ arbitriũ.x ſtat 1q eetople
ſalhteſ meriti ⁊ tus ⁊ 2ſümat ĩ glia. et ſic eſt ſtat meriti
Nemnith pᷣmij. et ſtat pꝛemij.Et ideo qꝛ iſta duo debẽt
inrase eſſe in natura.ſ.meritũ et pꝛemiũ.victo/
IEteenpri ria ⁊ coꝛona.ethoc ꝓpter libeꝝ arbitriũ
tiltonn qð ppter ppaiũ op dʒ coꝛonari. ↄueni⸗
““ tifnit ꝙ hõ b̈mo fieret ĩ ſtatu meriti. vt
ſhncaneg ſcqʒ poſſet mereri.deindeð ſtatu meriti ⁊
rönirain. victoꝛie. trãſiret ad ſtatũ pᷣmij ⁊ coꝛone.
bätni Et hoc erat valde laudabile ⁊ gloꝛioſuʒ
Nccen⸗ et ſapoꝛoſum. vt ꝓpter ꝓpꝛiu meritũ ac
antug q̃reret ſuũ pᷣmiũ ⁊ vltimũ ⁊ finale bonũ
ictinnit qa ſic magis eẽt ſibi ſapidũ.qꝛ hoc reè/
otdiolt⸗ nr nit natura liberi arbitrij.qꝛ põt flecti ad
tgnamen N duas partes oppoſitas.Et ideo ſi ſe fle/
oſnpcnm ctit totaliter ad melioꝛẽ partex et pſeue/
adt rat in illa.quaſi tũc dicit᷑ habere victoꝛi/
ubaiſi am de oppoſt ita parte quaſi de inimico.
nnuͦb n et ideo meret᷑ coꝛonari.⁊ ideo deus quia
ienigſn ita fieri ↄueniebat.fecit hominẽ pᷣmo in
nibriobe ſtatu merẽdi.et dedit ei cõpletiſſime om
aie Nähot nia illa que ꝑtinebãt ad illuʒ ſtatum. ita
impiütoni ꝙ dedit om̃ia illa que poterãt ipſum in/
Pftprem uare ad merendũ ſuum finale et vitimũ
naanit bonũ in eternuz. et nihil habebat quod
ugenn impediret ipᷣm. Et ideo ↄuenientiſſimũ
beloen⸗ fuit. ꝙ; deus deit homĩ occaſione; me/
Giti redi. ne inuanũ eſſet creatus ĩ ſtatu me/
Anidt Radix rẽdi.Et qa nihilẽ magis efficax ad me/
vciüni merẽdi rendũ.q; pura obediètia ſeu opus factũ
tne Einope expura obediẽtia et mera.quia pꝛimuʒ
nictr, obedien ⁊ radicale opus ſerui re pectiu dñi.⁊ ſub
ntmin tie. iti repectu bncibis et inferioꝛis reſpe
agtat 4 ctu ſuꝑioꝛis eſt obedire pure et ſimpli/
fion⸗ citer. et in iſto fundant᷑ omia alia opera
ceen⸗ quepᷣcipiũt᷑.quia ſi obediẽtia nõ eſt pu/

ra.nullum opus eſt quod ſit acceptabi/
le. Siergo ex operibus factis exliber /½
tate eſt meritu.ſequit᷑ ꝙ ĩ pꝛimo operein
quo om̃ia opera meritoꝛia fundant᷑.eſt
radicaliter meritũ totũ et lucrũ ergo in

opꝑe obediẽtie ſine aliquo adiũcto ẽ om·

ne meritũ radicaliter. Ideo certe homo
debuit exerceribᷣmo in oꝑe obedietie. et

vt quia poterat obedire et nõ obedire.ſi

haberet victoꝛiam contra inobedienti /

am. ꝑſeuerãdo totaliter in ipſa obedien/⸗
tia quaſi p modũ pugne et victoꝛie acqͥ/

reret ſuam coꝛonã.Et ideo cõuenietiſſi Cõueni
mü fuit.ꝙ deus daret pᷣreptũ homini. ens fuit

in quo pura obediẽtia appareret ⁊ exer/ deũ daf
ceret᷑ ita ꝙ in illo pꝛecepto nulla appare pᷣcepti

ret vtilitas homi.ne ppter cõmodum? bmo ho
vtilitatẽ illius oꝑis induceret᷑.ſed ſoluʒ mi.

ex pura obediẽtia pcipieẽtis ⁊ maãdaãtis.

ct ſic dilectio ꝑ experientis; ꝓbaret᷑. Et

quia magis apparet obedietia in pꝛece

pto negatiuo ſeu phibitiuo q; affirma/
tiuo.ideo debuit eſſe illud mãdatũ ꝓhi/

bitiuũ magis q; affirmatiuũ. c bꝛeuiter
eo mõ debuit eſſe. quo mõ ↄuenitinag⸗

pure obediẽtie ⁊ mere obedit᷑tie. Etlic
cõcludere poſſumus q; dens a pncipio

n eci enf doten bmã mulierẽ de⸗
it eis aliqð pᷣceptũ ð ſola obediẽtia.vt
hõ hꝛet ſolã occaſionẽ merẽdi ⁊ lucrãdi

ſuũ finale bonũ eternũ ⁊ gloꝛiã celeſtẽ.et

ↄfirmationẽ oĩm bonoꝛũ q̃ poſſidebat.
vt ſic hõ trãſiret rectiſſime de ſtatu meri
ti.p obedietiã ↄſũmatã ⁊ ꝑfectã.ad ſta-
tũ pᷣmij.ſ.ad gloꝛiã celeſtẽ.Et vt hõ ma

xime eſſet attẽt ad ſeruãdã obedietiã:et

fugiendã inobediẽtiã. et firmiter cõſta⸗
ret ei de volũtate dei mãdãtis.cõneniies

fuit vt deus apponeret penã cũ pᷣcepto

et talẽ penã qᷓ nõ poſſet cogitari maioꝛ.
ſcʒ penã moꝛtis.q pena moꝛtꝭ nulla ma
ioꝛ ẽ.quare nihil magis terribile nec ma
gis timẽdũ qᷓ; moꝛs.maxiĩe ĩ ſtatn ülo hᷣ
mo. Et ſic poſtq; ↄcluſum ? ſuꝑi infalli
biliter. ꝙ aliq culpax iniuria ſenoffenſa cier-
cõis ſeu general inter deuʒ ⁊ hoĩem. qᷓ RExvij.
vniuerſaliter tangit omes hoĩel. poſt; nic
etiã declaratũ eſt ꝙ deus dedit aliquod 8 nue

Titn. c/
xlij.⁊c̃.

p̃ceptũ homĩ de ſola obediẽtia exercẽda

⁊ ꝓbãda.ſequit᷑ ꝙ illa culpa ⁊ iniuria et
offenſa fuit iobediẽtia ↄtra deũ.ſ.qꝛ ho
mo fregi pᷣceptũ dei ꝑ inobediẽtiã.⁊ in
cepit hèe ⁊ ſeqͥ ſuã ꝓpꝛiã volũtatẽ.cõtra

dei volũtatẽ.Et qꝛ delaratũ ẽ ĩ pluriba
locis ſupiꝰ.ꝙ nihil ẽmagis deũ q;ᷓ ꝓ/⸗
pꝛia volũtas.Et ꝓpꝛia volũtas idẽ eſt

q inobediẽtia. iõ hõ nihil potuit face/

re peqᷓ; inobediẽtiã.vel aliqd maiꝰma
lũ qᷓ; inobediẽtiã
hõ pꝑ obedietiã meruiſſet ↄfirmatõʒ om
niũ bonoꝝ q̃ hebat ⁊ głificatõʒ celeſtẽ ⁊

habitatõʒ eternã cũ deo ĩ celis.ita ꝑ ino

Duo ſta

bediẽtiã meruit ꝑdereoĩa bona q̃ poſſi/
debat.⁊ meruit penã eternã et habitatõ
nẽ inferni.⁊ eternã ſeꝑatõʒ a ↄſoꝛtio dei
Ecce igit᷑ recolligẽtes habem i natura
hoĩs duos ſtat.ſ.ſtatũ integꝝ ⁊ ꝑfectũ.

et ſtatũ lapſuʒ ⁊ coꝛruptũ.⁊ ſᷣm hoc ha/

Duo ſe
mala

Stat
meriti.
Star
pᷣmij du
plex.

bemꝰ duos oꝛdines.ſ.oꝛdines nature.et

ia erga deũ. Et ideo ſicut

Hicinueſtigar ſho p ſenulto aloi⸗
ſtigãte ⁊ iducẽte.offendit ⁊ iiuriauit de/

um. vel ſi fuit inſtigat Citulꝰ.ccxl.

Edvalde mirãdũ ẽ cũ om boͤt
pmo ſtatu eẽt ita ꝑfect.ita ↄple
tus ĩ omi pfectõe.⁊ ĩ oĩ cogniti
ne ſibi nccaria: eẽt etiã gꝗmicꝰdei.ama⸗/
ret deũ qͥ eũ creauerat ĩ tãta dignitate ſu
per oẽs glias creaturas.quõ potuitvel/
le offendere deũ.et facere aliqð diſplici/
tũ ei et ↄtra ſuã volũtatẽ.nec ꝑ expiẽtiaʒ
videmꝰ ꝙ ĩ iſto ſtatu lapſo amicꝰ vult of
fendere amicũ.et iõ qͥ recipit bñficia ab
aliqᷓ diligit illũ.ĩmo amicꝰmulto citiꝰ p
amico moꝛeret᷑.ergo multo magis ĩ illo
ſtatu ſano ⁊ ꝑfecto.cũ hõ eſſet bonus to
tus et gratus ⁊ talis erat.Ergo videt᷑ q
hõ ꝓpꝛio motu nõ offendit deũ. niſi fue
rit inſtigatꝰ et inductus ꝑ alium aliquẽ.
Itẽctiã nõ potuit hoc fieri vt hõ frãge⸗/
ret mãdatũ dei.et faceret ↄtra ſuã volũ/

oꝛdinẽ iuſcicie ſeu iudicialẽ Pꝛimus igi tatẽ. niſi ſibi eẽt ꝓmiſſum aliqð maiꝰbo

tur ſtat erat totus ĩ oꝛdinenature debi/
te.ſed ſcᷣs totus cecidit in oꝛdinẽ iuſti/
cie.quia eſt ſtatꝰ punitõis.et pene.et iu/

dicij.qꝛ ĩ iſto ſtatu nõ eſt niſi culpa ⁊ pe/
na.et totus verſat᷑ circa iſta duo.qꝛ ho/

mo cecidit in culpã ⁊ in miſeriam. et ibi

ſemꝑ manet ꝑ ſe.quia ipſemet fecit illuʒ
ſtatum.Et exindepatuit.ꝙ nõ ſunt niſi
duo mala.ſ.malũ voluntariũ.qð eſt ma

lũ culpe.⁊ malũ inuolũtariũ.qð eſt ma/

lũ pene et miſerie. Pꝛimũ malũ fecit hõ
ſed ſcdᷣm malũ fecit oꝛdo iuſticie. Item
etiã ſtat integer ⁊ ſanꝰdiuiſus fuit ĩ du/
os ſtatus.i..i ſtatuʒ meriti ſeu merẽdi.⁊ ĩ
ſtatuʒ pꝛemij.⁊ iſte ſtat pᷣmij recipiebat
duo pᷣmia. Pꝛimũ pꝛemiũ erat ĩ q̊ mun

do cõfirmatio oĩm bonoꝝ que poſſide/
bat.ſcðm pᷣmiũ erat vltimũ ĩ celeſti glo/

ria ineternũ. Silr aũt ſtatus lapſus re/
cepit duas penas ⁊ miſerias.ſ.penaʒ et
miſeriã tempoꝛalẽ.in qua hõ ꝑdidit oĩa
bona q̃ ſibi collata fuerũt a deo.et locuʒ
delectabilẽ.⁊ habuit mala ↄꝛia illis bo
nis.⁊ recepit penã⁊ miſeriã eternã poſt
moꝛtẽ coꝛꝑalẽ.loco glie eterne et gaudij

ſempiterni. Habem etiã ꝙ inobediẽtia
hois ) deũ.fuit illa culpa ꝑ quã intraue

rũtoĩa mala i naturÄã humanã.

nũ q; illud qðᷣ habebat.qꝛ aliter nõvide
tur q̃liter hõ potuit facere cõtra deũ.nec
ad h̊ induci niſi ppter aliqd bonũ marxi
mũ acqredũ. Sic g apparet ꝙ duo fue
rũt ibiſ.inſtigatio.⁊ cũ hoc maxima p/
miſſio maiorboni.q; illud qð habebat
Itẽ etiã cõfirmat᷑ hoc totũ.qꝛ pᷣmo pec
cauit ↄtra deũ.et płꝰmulier q; vir.qꝛ in
duplo punita ẽ. Sed ſi peccaſſent ĩ illo
vir ⁊ mulier.videt᷑ peccaſſent ex elati/
one ⁊ ſuꝑbia bonoꝝ q̃ habebãt ſuꝑ aĩa/
lia et ex dominioꝛ dignitate.qꝛ habebãt
dñ iuz ſuꝑ oia creata.iʒ ſi ita eẽt.tũc pᷣus
peccaſſetvir q́; mulier.qꝛ ĩ maioꝛidigni
tate erat.et tñ oppoſitũ ẽ. Ergo alio in/
ſtigãte peccauerũt. Sʒ quefuit illa res
q̃ potuit inducere pᷣmũviꝝ et pᷣmã muli
erẽ cõtra deũ: Hõ em̃ potuit eẽ aliq̃ res
inferioꝛ hoĩe.qꝛ nõ hʒ intellectũ.nec na/
tura ꝓpꝛia hoĩs fuit ad h̊ inclinata.im/
mo magis oppoſitũ.qꝛ bona erat.ergo
ſequit᷑ ꝙ fuit aliq̃ res maligna hñs ĩtel/
lectũ volũtatẽ.⁊ ſciẽs facere malũ.⁊ cu
piẽs nocere homĩ et inuidẽs ei.coòſcẽs

bonũ ſuũ qð poterat acqͥrere.⁊ q̃ inimi/ Diabo⸗

cabat᷑ deo.qꝛ inſtigabat hoĩem ↄtra de/ lo ſnnge
um. Ergo oꝑtuit ꝙ illa res fuit de natu te hõ ce
ra ſpũali et intellectuali creata.ergo erat cidit.

l.Tli

Nigoſl
ripnat.
erhocq
ſaucormi

hoſnana

fint
I

1

uqin
Cüectin
üpoſi
tope

ijj. Kkuin

busoſte
ſnn
Pglis
ſpüakt
dugsn
cyci.
Urcr
Ratar
mult
p
kint
wot
necl
ſſim
(lot
uen
ptäet
obel
lagtd q̃
ſgane
lunſid

0s ſt
nitiſen
aglon
en
1o, ga
Etice
nereri⸗
ſglery

noh
ſenr
lin,

aliqᷣs ſpũᷓs ſeu angelꝰ. iã erat aliᷣs ſpi
rit mał. coꝛrupt ⁊ lapſus.Ergo videt

ex hoc.ꝙ ĩ natura pure ſpũali erst malũ
ſeun coꝛruptio i angelica natura pus q; i
bumana natura. ¶ Oproem oſten

dit᷑ꝙ lapſus ſeu ꝑditio⁊ coꝛtuptõ pmo

fuit ĩ natura ſpũali ſimplici.q; i natura
mixta ſeun hbumana. ¶ itulus.cexli.

Uaãuis aũt ꝑ ꝓceſſum iã factu,ʒ
2 ſatis ꝓbabiliter ſit oſtẽſum. ꝙ i
natura angelica fuerit pᷣmo ma/

licia q; in hũana.eo qa hũana alio inſti/

gãte et inducẽte facta ẽ mala ⁊ coꝛrupta
ttñ poſſumꝰ ̊ aliter oſtẽdere ⁊ ꝓbabili
ter.ſ.ↄpando naturas ad inuicẽ.⁊ ex cõ

ditõibo vtriuſq; argnẽdo. Uñ iã dictuzʒ

eſt ſupius.qꝙ tres ſut mature create.ex q/
busoſtat totũ vniuerſũa⸗natura coꝛꝑał
tm.qᷓ nõ hʒ imoꝛtalẽ ſpm.⁊ natura coꝛ/
palis ⁊ ſpũalis ĩſimł.i.hũana. et natura
ſpũal tmi.ſ.angelica. Sicut aũt O iſtas

duas naturas qͥs videmꝰ ꝓpbauim ter/

ciaʒ ec.ſ.ſpũalẽ ti quã nõ videmus.ira

nature medie.ſ.coꝛꝑalis et ſpũalis inſi/
mul ſeu mixte.poſſumꝰſuſpicari de coꝛ/

ruptione nature ſpũalis tm. Uñ natu/

ra infima.ſ.coꝛꝑalis tm̃.eſt bona nõ coꝛ
rupta nec mutata a ſuo ſtatu.nec ꝑdita.

nec lapſa. ſed natura coꝛꝑalis ⁊ ſpũalis

iſimul ſeu mixta.ẽ tota mala.⁊ coꝛrupta

et lapſa.et ꝑdita a ſuo ſtatu.ct iõ cũ nos

videmꝰnaturã ſupꝛemã.viſibilẽ.coꝛru/⸗

ptã et nõ aliã.ſ.coꝛpoꝛalẽ.et hoc factũ ẽ

qͥa habuit libeꝝ arbitriũ ⁊ liberã volun/
tatẽ.q̃rere poſſumꝰſi natura ſpũalis tm̃
ſcʒ angelica.cũ ſiłrhabeat libeꝝ arbitri/
um ſiẽ media.fuit coꝛrupta pᷣmo et ma/

lga. WIñ ſicut natura hoĩs debunit hẽe du

os ſtat ppter libeꝝ arbitriũ.ſ.ſtatũ me/
riti ſeu merẽdi etlucrãdi.et ſtatum pᷣmij
et gloꝛie ſeu gloꝛificatõis.ita natura an/
gelica debnit ſülr habere iſtos duos ſta/
tus. qa hoc exigit liberũ arbitriũ creatũ

Et ideo pmo fuit creata ĩ ſtatuvt poſſet

mereri et lucrari ꝑ libeꝝ arbitriũ ſuuʒ fi/
nale ⁊ vltimũ bonũ.⁊ habuit oĩa neceſſa
ria ꝓ illo ſtatu.ſʒ nõ fuit creata ĩ ſtatu cõ
pleto et vltĩo.qa h̊ debebat mereri ſicut

hũana Et iõ ſicut huana natura lapſaẽ

quodam modo ex coꝛruptõe⁊ lapſu

De pꝛimo ſtatu homis

a pᷣmo ſtatu in quo creata fuerat.⁊ nõ ꝑ / Natura
uenit ad ſcᷣm ſtatũ quẽ debebat mereri ãgelica
⁊ lucrari ꝑ libeꝝ arbitriũ.ĩmo ꝑdiditeũ pᷣmo coꝛ
ita ſiłr põt dici de angelica.qa eadem eſt ruptaẽ.

ratio vtrobiq;.dqavtrobiq; libeꝝ arbitri
um.qͥa vtrobiq; duo ſtatus iaʒ dictiEt
ſic natura angelica potuit eẽ lapſaa pꝛi /
mo ſtatu ĩ quo creata fuerat.⁊ potuit ꝑR/
dere illũ ſtatuʒ ad quẽ debebat ꝑuenire.
Et ideo ſi ðᷣ facto ita ẽ ⁊ quare h̊ q̃rimꝰ.
qa ð poſſibilitate nõ dubitamus. Hoc
autẽ nullo mõ ꝓbare poſſumꝰniſi ꝑ coꝛ/
ruptõeʒ ⁊ lapſũ ĩ natura hũana q̃ appa/

ret quã videmꝰ. q̃ de facto ẽ coꝛrupta et

lapſa. Uñ ꝓbabilit᷑ arguere poſſumꝰ.
poſtq; ĩi humana natura q̃ ẽ media.eſtð
facto malum.qꝙ etiã in illa ſupꝛema fuit
malũ.et ꝙ illud malũ qð eſt ĩ natura me
dia.ſ.humana.habnit oꝛiginem ab illo

malo quod pmo erat ĩ natura angelica.
et ꝙ niſi ĩ natura alciſſima creata fuiſſet
pmo malũ et coꝛruptio.qð nõ fuiſſet iin

media natura.ſ.humana.q;uis vtrobi/
qʒ; malũ fuerit ex libertate.lrguamus

ſic. Certũ eſt P pꝛimũ maluʒ eſt malum

ſpũale. voluntariũ et intellectuale.ergo
malũ coꝛꝑale nõ poteſt eſſe pꝛimũ.Unñ
natura humana eſt vtrũq; malum. ſcʒ
malũ ſpũ ale et malum coꝛpoꝛale.ſed ſpi
rituale et voluntariũ fuit cauſa mali coꝛ
poꝛalis.quod ẽ inuolũtariũ.Ergo cuʒ
nos videmus malũ ſpũale ſimul ↄiun/
ctũ cũ malo coꝛꝑali in hſana natura.vi
det᷑ ꝙ pmo fuit malum ſpnale purũ ſine
coꝛꝑali.⁊ ꝑ ↄſequẽs hmo fuit malũ ĩna
tura pure ſpũali.qa videt᷑ eſſeĩ malis ſi
cut ĩ bonis.i Poſtq; ̊ malũ ẽ ĩ natura.
videt᷑ ꝙ habeat ſuũ oꝛdinẽ.nõ tñ neceſ-/
ſariũ ſed volũtariũ.qꝛ ĩ mał volũtarijs
nulla pᷣt eẽ neceſſitas.ſʒ volũtas.ſed ma
la inuolũtaria ⁊ coꝛpalia hñt nccitatẽ et
oꝛdinẽ nccariũ int᷑ ſe.qꝛ mala volũtaria
exigũt ⁊ reqͥrũt mala iuolũtaria⁊ coꝛꝑa
lia.⁊ vnũ malũ.i.coꝛꝑale.accuſat aliud
Itẽ in humana natura fuit vertibilitas
ratõe liberi arbitrij.qa natura purecoꝛ/
poꝛab nõ ſe põt vᷣtereĩ oppoſitũ ꝑ ſe.qͥa
nõ hʒ libeꝝ arbitrium. ergo videt᷑ ꝙ vbi
liberũ arbitrium vertibile eſt magis pu
rum magis in ſua actõe⁊ ſua natura:æ

ibieſt maio: vertibilitas et poſſibilitas
ad vertendũ ſe quo voluerit.ergo ſequit᷑

ꝙ libeꝝ arbitriũ fuit magis vᷣtibile etci

tii natura qᷓ tm eſt ſpũalis q;; in natura
queẽ coꝛꝑalis et ſpualis inſimul.qꝛ iſta

natura appꝛopinqt totaliter nature pu/

re coꝛꝑali.q̃ eſt totalit᷑ inuertibilis deſe.
qꝛ habet eã in ſe.et alia multũ diſtat.Er
go cũ malum repiat᷑ de directo ĩ natura

minꝰ vertibili.⁊ q̃ appꝛopinqt totaliter
nature iuertibili.videt᷑ q pmo ipſũ ma/

lũ fuerit ĩ natura magis vᷣtibili Ergovi

det᷑ ꝙ coꝛruptio pᷣ mo fuit ĩ natura pure
ſpũali.q̃ habet libeꝝ arbitriũ magꝭ ver/

tibile. q; ĩ natura coꝛpali ⁊ ſpũali iſimł.

na eſt media inter naturã pure coꝛꝑale;

ꝗᷓ habet libeꝝ arbitriũ minus vertibile.
Et qͥa coꝛruptio liberi arbitrij minꝰ ver

tibilis habuit oꝛiginẽ a coꝛruptiõe libe/

ri arbitrij magis vᷣti bilis. nõ iñ de neceſ
ſitate ſed volũtarie.qͥa libeꝝ arbitriũ nõ

põt coꝛrũpi niſi volũtarie et ſpõte. ſʒ ta/
mẽ põt inſtigari et induci⁊ ꝑſuaderi ad

coꝛruptionẽ et ad malũ ꝑ aliud et tẽpta
ri.ergo videt᷑ ꝙ libeꝝ arbitriuʒ ſupꝛeme
nature angelice.tẽptauit.inſtigauit ⁊ in

duxit liberũ arbitrium medie nature ad

malũ et ad coꝛruptõem. et hoc ꝑ inuidi
am et maliciã.¶ Pꝛeterea natura huma

et pure ſpũalẽ.et ex iſtis trib cõſtat vni/

uerſum tanq; vnũ tm̃.ſed cũ natura hu

mana ſtans ĩ medio duaꝝ naturaꝝ fuit
facta bona.videt᷑ ꝙ nõ fuit facta coꝛru/

pta niſi traberet ad malũ et ad coꝛrupti

onẽ ꝑvnã vel ꝑ aliã.ſed nõ potuit trahi

ad malũ pᷣmo.nec inſtigari pꝛimo ꝑ na

fuit coꝛrupta.ſed ſemꝑ fuit bona. 8vide
tkur ꝙ malicia ⁊ coꝛruptio fuit pmo ĩ na

tura pure ſpũali⁊ illa coꝛrupta trahbita/

li ad coꝛruptõʒ. ¶ Ite etiã qe videm c

qñ totũ coꝛpus ẽ ſanũ.veltotum regnũ

yniuerſi. ꝙ niſi coꝛruptio fiat ĩ pncipali
ꝙ nõ fit ĩ min pᷣncipali.ſed cuʒ tria ſint

mẽbꝛa ĩ vniuerſo.iſ.tres nature.⁊ cũ na⸗
tura ſpũalis ſit maiꝰet pᷣncipaliꝰ mebꝛũ
videt᷑ ꝙ coꝛruptio nõ potuit eſſe in alijſ

mẽbꝛis niſi pᷣmo fuerit ĩ illo.ſed cũ coꝛ/
ruptio reꝑiat᷑ ĩ mẽbꝛo nõ tamẽ pᷣncipali
viget᷑ ꝙ; pmo fuit ĩ magis pncipali· Et

na. qa vn angel
quilibet fuit creat ꝑ ſe.q;uis oẽs ĩſimul
fuerũt creati. Et ſic habemꝰ oꝛiginẽ ma

natura ſpuali ſen angelica.? dealijs ꝗ;
tinẽt ad ho. (Litulus. ccxlij.

ſic ꝑ iſtas rõnes poſſum pbabiliter di⸗
cere. qꝙ lapſus et coꝛruptio ſeu malũ pꝛi
mo fuerit ĩ natura angelica q; in huma/
na. et ꝙ ĩ illa incepit malũ.Etꝑ ↄſeq̃ns

natnra ãgelica pꝛiꝰfnit inimica dei ⁊ cõ

tra deuʒ q́; humana.Et ſic habemꝰ du/

as naturas in vniuerſo.lapſas et coꝛꝛru
ptas et ꝑditas. Sed nõ eſt neceſſe ꝙ ſi

lapſus fuerit ĩ natura angelica. ꝙ fuerit

ĩ tota natura angelica. ſicut eſt de huma
nõ deſcẽdit ab alio.ſed

li ⁊ coꝛruptõis ĩ natura homĩs.ſed nõ/

dũ habemꝰoꝛigineʒ mali et coꝛruptiõis

in natura angelica.

De oꝛigine coꝛmptiõis et malicie in

Wonig autez

Pbabiliter oſtẽſuʒz ẽ coꝛrupti/
onẽ et lapſum fuiſſe ĩ natura
angelica.ideo videamꝰquõ intrauit ibi
malũ et coꝛruptio.cũ eſſet bona⁊ pfecta
in ſuo ſtatu.et nihil deficeret ei ꝓ ſtatu ĩ
quo creata fuerat UVñ iſta natura nõ po
tuit induci nec inſtigari ad malũ ꝑ aliã

naturã.qͥa nõ erat alia natura niſi natu⸗
ra diuina qᷓ creauit om̃ia bona.ergo iſta
peccauit ſine aliqᷓ inſtigatõne.nec indu/

ctiõe ꝑ aliquã aliã naturã.Attamẽ ſicut
ĩ humana natura malũ pᷣmo inceꝑat in

muliere.deinde venit ad virũ.ita potuit

eſſe ĩ natura angelica vt pᷣmũ malũ inci
peret ĩ vno angelo.deinde veniret ad ali
os cũ eſſent eiuſdeʒ nature.licet nõ eiuſ/

dẽ excellẽtie nec gradꝰ vt iã ꝓbatũ ẽ.ita Tit.c/

oꝛigo mali pmo fuit ivno angelo.ĩa/ xx.⁊c̃.
ins aũt incepit poſt.et iðᷣo inqͥramꝰ quõ
potuit hoc fieri. Vñ in hũana natura q̃

cecidit ꝑ inſtigatõeʒ alterius. pᷣmo fuit

malũ ĩ ꝑte minꝰfoꝛti.minus digna⁊ mi
nus pꝓfecta.⁊ deinde de ꝑte minꝰfoꝛtive

nit ad pteʒ foꝛtioꝛẽ et hocrõnabilit᷑ fuit

factũ.qa pmo debet tẽptani ⁊ inſtigari⁊
induci ꝑs dehilioꝛ q; foꝛtioꝛ.⁊ iſta cars
recte temptãdi.Jdeo ĩ humana natura

cõuenieter incepit malũ ĩ ꝑte minꝰfoꝛti

ſcʒ ĩ muliere.⁊ vltimo venit ad ꝑtẽ foꝛti/

cke
mop
Hus?
noͤ in

ſorwine es

luciferi⸗ cepit
ſonm
(eoi⸗
fü alt
(ggio:
beris
dom
ſuäv
licq⸗
efun
deſcs

.

ün
nn

Pablten
olamligt
Acinbun
Sipoſie
umcadeite
ſcheband
Aplsccun

Occa/ ĩducta.ſʒ ꝓpꝛio motu.Ergo ſequit᷑ ꝙ il-
ſio ruine la ꝑs p mo cecidit ſeu lapſa ẽ.vel in ea in

CTi ccrliü.

oꝛ:᷑.ſ.ad viꝝ.Sed ĩ angelica natura vi/

det᷑ ꝙ ꝑ oppoſitũ intrauerit malũ.ſ.pꝛi ⸗/

mo ꝑ partẽ foꝛtioꝛẽ.⁊ deinde ad ꝑteſ mi

nnus dignas.qͥa illa natura cecidit ꝑ ſe.

nõ inſtigata ab aliquo alio exterioꝛi nec

luciferi. cepit pꝛimo malũ ĩ qua fuit maioꝛ occa

Utebtidd

bdizfinl
Worgnene

onis⸗ns,,
LccenpthGs

.. „

nidtn.

lſe⸗

gicnon
ſeinamm
intwuit hi
onarpfee

gäpfani.

wundiͤp
1maüali
maninn
onacpin
eneenno
Stumiſan
wincon
iiuport
innaliinc
Giraad
ſcetnöcin⸗

* .

*„

4 * . .

* 1

dbniin

hinumn
munumni
hlofll
digum
ninhm⸗
ubrfii
ute
A 9
utumna
on
Nettonn

ſio ruẽdi ⁊ cadẽdi ꝓpꝛio motu.ſed in an

gelo ĩ quo erat libeꝝ arbitriũ magis pu/
rũ.altũ et dignũ.⁊ voluntas altioꝛ et di

gnioꝛ et nobilioꝛ.et in quo erat pulcritu

* „

.
5..

**

„—DW

.
. 8 ðèðM
ð
.

. . SSðZ
. —

.
.

.
—.

.
1. . .
2 84-

„
„

.*
* „
4
₰
—*
. .

2

do maior maior crut occal io ſupbiendi

ruẽdi et cadẽdi qᷓ; ĩ alijs.quia ĩ illo debe

bat eſſe maioꝛ vᷣtibilitas ⁊ flexibilitas li
beri arbitrij.⁊ maioꝛ actiuitas ⁊ natura
dominãdi ꝑ ſe.et maioꝛ occaſio ſequẽdi
ſuã volũtatẽ ꝓpꝛiã.ergo videt᷑ ꝙ in illo
angelo qͥ erat maioꝛ ĩ tota natura ange-
lica ⁊ dignioꝛ creatus incepit malũ.⁊ il
le fuit pᷣmo malus oꝛiginaliter. ⁊ deinde geli ſ̃
deſcẽdit malũ ĩ om̃es alios ab eo.qͥ poſt creationę in illo ſtatu. qꝛ hoc feciſſent p
illũ mali fuerũt adherendo Aliber arbi t libero arbitrio.ſtatim ĩ eode
ic vir fuit
fact mal? adherẽgo młieri iã male Sic
ergo bmdangel?. ſeu maioꝛ ſuꝑ om̃es in
natura angelica:⁊ pma mulier ĩ natura
dbumana ſilr ſe vidẽt habere quo ad oꝛi/
giinẽ mali. ſed alij angeli qui facti ſũt ma
ſet pꝛim vir.ſiłr ſe vident᷑ habere quo
aaad receptionẽ mali ? ↄſenſum. quia ad,
herẽdo facti ſunt mali ĩ ↄſentiẽdo.ſ.per
ꝓpꝛiaʒ volũtatẽ.tñ nõ coacti. Ecceigit
oꝛiginẽ mali et coꝛruptõis. Pꝛimo ma/
ximꝰ angeloꝛũ fuit malus.⁊ in volũtate
ſua fuit pꝛimũ maluʒ.⁊ ille infecit alios
angelos qui facti ſunt mali.quia cõſen /
ſerũt ei.et deindeꝑ naturã angelicã.ſeu
pꝓ aliquẽ de natura angelica qui erat ma
lus.fuit pma mulier tẽptata.inducta.et
inde mulier pmo coꝛrupta. inſtigauitet
induxit viꝝ ad ſuũ malũ ⁊ ad ſuã coꝛru
.„ Enione Beindeafinovio et a pᷣma mu

trinz maiorꝛi angelo malo.

. —
.

ter incepit et intrauit malũ ĩ ipſo et co?/
ruptio.et tũc habebimꝰcõpletã oꝛiginẽ

coꝛruptõis et mali.Uñ quia angeli fue

rüũt om̃es creati ſtatu merẽdi. vt lucra/
rent᷑ et mererent᷑ ꝑx modũ victoꝛie ſtatuʒ

cõpletũ.qui eſt ſtatus gloꝛie ⁊ coꝛone.et

bat libexꝝ arbitriũ ſubito vᷣtibile. co qaẽ
vyaglde actiuũ de ſe.⁊ ideo totũ meritũ.to

tũ lucꝝ.totũ quicqͥd poterãt facere.ma/

gis pmo ſtatu eratvt ſtarẽt et figerent

