res dʒ hůe hoc qð hʒ.ſ.ſuã naturã.ſuam
pfectõem et ſuã ꝓpꝛietate. Alios aũt q̃t
tuoꝛ grac'ſolus hõ hʒ ĩ mũdo.ſ.cogno
ſcereſe hꝛe. et cognoſcere ſe accepiſſe ab
alio ⁊ nõ a ſeipſo.⁊ poſſe q̃rere ⁊ inueni/
re illũ ꝗ quo hʒ.⁊ ipᷣm cognoſcere ⁊ inuẽ
tũ poſſe tenere.et illi regratiai.

Da dor bomo baberga t gaudere de his

quebabet et alieres nnõ.
„ Titulus. xx.
Uid aut valct et quid pdeſt ali/

cui rei hẽe aliquã nobilitateʒ ſi/
ue excelletiã⁊ nobilioꝛẽ natura.
⁊ nõ cogſcere ſehꝛe:Quid pdeſt theſau/
rũ hĩe infinitũ.⁊ neſcire neq; cognoſce/
eſehbẽe: Quale gaudiuʒ vel leticiã hꝛet

inde: Certe nullũ.⁊ eſt q̃ſi nõ hꝛet Hoc

aqũt eſt ĩ omnibo q̃ ſunt ifra hoĩem. Que
glia.quale gaudiuʒ ẽ qque.qẽ nobilioꝛ
terra.et igni ꝙ ẽ nobilioꝛ aqua. et ſoli q;
eſt nobilioꝛ alijs coꝛꝑibo celeſtibo.⁊ roſe
ꝙ eſt pulcerrimus floꝛũ.et auro ꝙ eſt pᷣ/
cioſius metalloꝛum.et arboꝛib ꝙ ſünt
nobilioꝛes qᷓ; elementa.et animalibo ꝙ
ſunt nobilioꝛa q́; arboꝛes: Certe nulluʒ
gaudii.nulla leticia ſiue głia ẽ eis de h.
Ethui cauſa ẽ.quia ipſa nõ cognoſcũt

ſe habere talem naturam pulcrã.neq; ia Homo
lem dignitatẽ.nec cognoſcũt ꝙ alia infe gaudet
rioꝛa ſunt minus digna. E g gaudiũ ex HB ꝙ
B ehabere id ſcit ſe ha
qð habet. ⁊ non ex hoc qð hʒ. Quid em̃ bereqd
M 2 4 habet.

oꝛit᷑ ex hoc.qꝙ aliqua res ſcit

0 Pobligat deo

* . . „ . . „ 4 . .
ð . ---

pficeret homini haberetantã dignitate riſſimũ ⁊ argumẽtũ infallibile. q ipe cõ OQ oia cbhott

ſuꝑ omes creaturas.⁊ habere excellenti ditoꝛ oim deꝰ.nõ fecit creaturas ĩferio/ ſũt crea 1volun
am liberi arbitrij.⁊ nõ ſcire ſe hꝛe.Qua/⸗ res ꝓprt ſeipᷣas nec ꝓpt᷑ bonũ eaꝝ.ſj oẽs ta ppter s rol
le gaudiũ ſen gloꝛia eſſet? Ecce iã hic in fecit ⁊ oꝛdiauit ꝓpt hoĩeʒ ⁊ ꝓpter bonũ hoiem D
cipit gaudiũ et gloꝛia ⁊ bonũ.qð ipſe co hoĩs.⁊ ꝓpt᷑ eiꝰvtilitatẽ.vł ꝓpx ſernitii. aa,
gnoſcit ſe habere. Sed adhuc nõ ſuffi vbł ꝓpt᷑ nccitatẽ.vł ꝓpt᷑ ſolatiũ⁊ gaudiũ “ cknn
cit cognoſcere ſe accepiſſe ab alio.et ꝙ a bois.vel ꝓpter doctrinã. et ꝙ qcqͥd deꝰ 8W
ſeipſo nõ habet. niſi poſſit querere et in- dedit creaturꝭ.dediteis ꝓpt᷑ hoĩeʒ.et qᷣc ord
uenire illũ a quo habet. Nec adhuc ſuf/ qͥd habẽt ⁊ acceperũt creature ĩferioꝛes le 1 n
ficit illũ inuenire.niſi ſciat⁊ poterit illu, a creatoꝛe.totũ habẽt⁊ acceperũt ꝓpter erie
tenere et ſibi debite regratiari. Iſta autẽ hoĩem.et nõ ꝓpter ſeipſas. Quid em p-/ ainn
om̃ia homo ſolus ĩ vniuerſo habet.ſo/ ficit eis qð hñt:qꝛ neſciũtſe hꝛe. Et exi/ feittaun
lus homo accepit.⁊ nulla alia res inferi de ptʒ.ꝙ oẽs creature ĩferioꝛes ſũt colli Cſantip .
oꝛ. Homo gᷣ habet ⁊ cognoſcit ſe habe / gate cũ hoie.qꝛ qð eis deficit. h hõ hʒ ꝓ l deo.n
re.et etiã põt tenere illũ a quo accepit.? ipſis.qꝛ ipſe hõ põt cognoſcere ſehꝛeiicd glioigen
põt illi regratiari. Ecce igit᷑ qualit᷑ iſſa qð hʒ.quantũ hʒ.⁊ etiã qͥd hñt alie ccean cthitkt
om̃ia ſunt oꝛdinata ad inuicẽ.⁊ vnũ nõ ture.⁊ quatũ hñt Etiõ qꝛ ſol?hõ h̊ acee iilcli
valet ſine alio.et q̃liter homo hʒ oĩa ct ꝓ pit.⁊ alijs deficit.hõ accepitꝓ omibuſ. Hõ efſrt btſicdecl
ſeetꝓp alijs vt dictũ eſt. Et ppter hoc ie ergo oĩa faciũt cũ ipſovnũ coꝛpus.vnã rex oim ſchocſde
quit ſolus hõ põt gaudereð his que ciuitatẽ.et vnũ regnũ.vbi ipſehõ eſt ca reꝝ. niat ſche
pʒ. hoc inq;tũ põt. et alieres non pñt put et rex.Cũ em̃ oẽs creature ĩferioꝛes nngirſe
gaud ere ð his q̃ habẽt inq; tũ habẽt. q a ⁊ ip oereperint qͥcqͥd habẽtabvno nigoCa⸗
eis deficiũt quattuoꝛ gradus ex quibuſ et eodẽ et ſoli homĩ datũ eſtvt poſſit co/ Penanll
naſcit᷑ gaudiũ.et leticia ſequi gnoſcere ſeipᷣm. et qcqͥd ipᷣe accepit⁊ qͥc dofulh
90 nataliter 4De iſtã dĩ am homĩs ad alias res. quid alia hñt et acceperũt.⁊ ipſe ſol poſ üüicntſan
24 amtfeſtat debitũ de iure nature.⁊ natu ſit cognoſcereillũ qͥ dedit.tenet᷑ illi reti Hõ te, Ghiar
S opſe ralis et vera obligatio indelibil. qa ſol gripꝓ ſe et ꝓ omibo alijs. Signũ cm̃ ve/ net᷑ po nüibon
et ꝓp cxeaturis- bõ ĩ vniuerio ſolideo ẽ naturaliterobli/ riſſimũ ẽ ꝙ om̃ia ſüt data homi ⁊ om̃ia lijs do dip/
— gatus ·ct pmo tam ꝓ ſeq; ꝓ omnibo cre ſunt vnũ cuz hoie. Et ideo ſołꝰhõ dicit᷑ regtiari “
Ti rc aturis. „(WTitulus cri. gecepille ppee et aliecrtane n lcut
115„ Ppꝛie accepiſſe⸗qꝛ nõꝓ ſe. ſed ꝓp hoiĩegc⸗
WBohig 9ute; ceperũt quod rarperct rigip ſeip⸗/
dictũ ẽ q habere⁊ nõ cogno ſis accepiſſ. ent. haberent cũ quo cogno AAAcit
Lere ſehie. nullu gaudiuʒ ge- ſcerẽt ſe hie ⁊ accepiſſe.⁊ poſſent üllu co/ ltocpar
nerat rei habẽti.nec ẽ aliqua gloꝛia.⁊ cũ gnoſcer ca q̊ accepert ⁊ iülli regtiari.ſicut ir
ↄditoꝛ ⁊ creatoꝛ oĩm.dederit omibo cre/ hõ pt. Dic 8tu ſolꝰ hõ accepiſti. Alcce Solus nhönge
aturis inferioꝛibo homie elſe. ⁊ nobile ee Pilti eĩ qᷣcqd habes ĩ teipo. et accepiſti hõ acce- Penieniy
et vni plus. et alteri minus. ⁊ tñ nulli ea qᷣcqͥd hñt alie creature.r ille nihil acce/ pita ðo obeniianin
rũ dedit cũ quo poſſit cognoſcere ſe hie perũtp ſeipſis.ſʒ iu es accipiẽs et acce/ lnthon
illud qð ſibidatum cſt. qꝛ neſciũt ſe hie ptoꝛl Vniuerſo. ⁊ ſo de; eſt dãs ? dona/ lonignlin
gqʒs habet nec dedit eis cnz q̊ poſſint co toꝛ.¶ Oia & ſũt. claudũt᷑ tribo. ſ. dato hanigepce
mgopolſcere ſe acepiſſe qð hũt. necilũa ᷓ re. accipiẽtea dono. Sutͤtria tñ. lde. unſcnlte
3 . Pabaren ec cũ 8 oſſint regtiari ſibi. ſolꝰ? us dãs.hõ accipiẽs.mũdus 7 creature . oeſttrepel
duiũt hõ i vniuerſo hoc hʒ ? ccepit. pt donü ſeu munꝰ. Et qꝛ er dare etrecipe. Hõ na⸗ ig inlumi
. cognofeere ſe hie ⁊ accepiſſe.⁊ cognoſce et ex dado et recipiẽdo oꝛit᷑ obligatõ na/ turaliter ſleniribon
reiũᷣlũ a qᷓ hʒ. et illi retiari. Etidco q̃rẽè turalis ex ꝑte recipiẽtis.⁊ omis quidat obligat ſlbenp,
du et inueſtigãdũ ẽqle ſignuʒ choc.qd aliqð bonũ ſiue donũ.libere. volũtarie. do regti rönne
ſan icicar . 3 arguẽdũ ẽ ex hoc. ꝙ ſch Eetno ex nccitate.obligat illũ qͥ recipit. et ari p oĩ⸗ ſteſee
ſoli hoĩ datũ ẽ H.et nõ alijs creaturꝭ.Et boc maxime ſi lle q recipit no poõt eſſe ſ bocrea⸗/ in
veniſime dicere poſſumꝰ hoc ſignũ ve neillo dono. Quia ergo ſolus deus dat tunis. eicon
finagi

Cnünanti
ag ehode
prt oigaie
Uuureifnions
ccherit
tſebie Lgi
morcbſätcoli
farbhöz,
olccre ehiri⸗
bötaiegen
eſokthöbee

Pipoßbal h⸗
cpno ni it

iipſeböckan e
umricions
bababbrio
rtpolitco
decchitri⸗
W
kllirizi i
Sigüchife n
ubonitoſin ir
wrhöni n
mreno
Küphoittr
Ouuiple⸗
cigo n
Uenillacee ,
aoiis dac
–
kimnin
inutcn

nge,
b⸗ ine Hin

⁊ ſoł?hõ recipit.⁊ oĩa ſunt homĩ data li

bere⁊ voluntarie.et nõ ex ncc̃itate natu
re. ex oib hisↄcludit᷑ infallibilit natu
rale debitũ.ac nccaria ⁊ natural obliga
tio hoĩs ad deũ creatoꝛẽ oĩm.et ꝙ ſolus

hõ tenet᷑ naturalit᷑ ⁊ nccario ĩ q mundo
deo. et ꝙ alie creature nõ teneant᷑ deo de

his q̃ habent.ſʒ ſolus hõ obligat᷑ deo ꝓ

omibo creatur inſimul.⁊ ꝓ qlibet ĩ ꝑti/
culari.Et ſic oẽs creatureclamãt⁊ teſti/

ficãt᷑ naturalit᷑ ſolũ hoĩem ĩ q̊ mũdo eſſe
obligatũ ꝓ ipſis.Et nõ ſolũ hõ eſt obli /

gat deo ꝓcreaturis.ſed etiã ꝓ ſeipſo.et

Oia ſer
uiũt coꝛ
ꝑi hoĩs

ꝓ his q̃ accepit ĩ ſeipſoet qͥ cd hzʒ totuʒ
accepit Et ſic deꝰ dedit totũ mundũ ho
mini.et etiã dedit ſibi qͥcqͥd habetĩ ſeip/

ſo. ⁊ ſic dedit immet hoieʒ ſibijpſi. Et
ſic hõ eſt datus ſibijpſi.⁊ eſt datũ ⁊ acci

piẽs.⁊ ſic homo accepit ſeipᷣm⁊ accepit

mundũ.⁊ ſic ipſe obligat᷑ ꝓ ſeipſo ⁊ pꝛo

mũdo.¶ Cõcluſa eſt ergo ⁊ inuẽta obli/

atio naturalis homis ad deũ indelibi/
is. ⁊ infallibilis ⁊ nõ negabilis.ſed ma

nifeſta et ſumme viſibilis.

Hicdeclarat erpimẽtaliter. ꝙomia

ſeruiũt homi.⁊ ſunt ad bonu homis.
((itulus. xcvil.

ideo opoꝛtet etiã videre qualiter ſeruiũt
homi.et qualiter ſunt ad bonũ homis.
⁊ vt hõ magis cognoſcat ſe obligatũ eẽ
P expientia viſibilem. Uñ qꝛ homo nõ
habet niſi animã et coꝛpus.⁊ ideo quic
qͥd ſeruit homiĩ. vel quicqͥd eſt ad bonũ
homĩs.vel ſeruit anĩe vel coꝛꝑi.et eſt ad

bonũ aĩe vel coꝛꝑpis.Et pᷣmo declarabi
mus.ſ.qualiter oĩa ſeruiũt coꝛꝑi.vel ad
neceſſitatẽ.vel ad delectatiõʒ.vel ſolatiũ
ſen adiutoꝛiũ Uñ aliq̃ ſũt creature q̃ ſũt
nccarie homiĩ.⁊ hoc q;tũ ad coꝛpus ſine

quibo coꝛpꝰnõ põt eẽneq; pmanere. ſiẽ
ſunt qᷓttuoꝛ elementa et ſol ⁊ multa alia.

Neceſſe ẽ em̃ homi vti terra.aere.ſole.et
ſilibh. Iſta em neceſſitas magꝭ videt᷑.ſ.
cogitãdo ⁊ imaginãdo ipſoꝝ abſentiã.

Nã ſi imaginemur terrã nõ eẽ.quõ poſ/

viuere: Exrgo iſta ſüt nece

eſt. ꝙ om̃ia unt ppter bomi
dneʒ.· et qcquid om̃es creature
acceperũt.totũ acceperũt ꝓpter hoĩem.

ſemꝰ manere: Itẽſi aqua.ſi ignis.ſi aer.
ſi ſol.auferrent᷑ a nobis. e au poſſemꝰ·
aria oĩino. ſi
ne quib hõ viuere nõ poſſet.Etſi nõ e··
ſent arboꝛeſ.neq; plate.neq; blada.qus
hõ iocunde viueret ⁊ bñ: Et ſi nõ eſſent

aiĩalia.quõ homo viueret decẽter.qꝛ ali

qua ſunt ſibi ĩ cibũ.aliq ĩ adiutoꝛiũ.ali

qua ad vtrũqʒ. aliq̃ ad ſolatiũ.aliq̃ inex .

emplũ.Oiĩa & iſta ſunt homĩ neceſſaria
quo ad coꝛpꝰ.⁊ hõ nõ põt carere iſtis.?-
accipit bñficiũ iſtoꝝ velit nolit.⁊ G̊ icei
ſanter ⁊ ↄtinue. Sic& oĩa q̃ ſunt ĩi mun
do ſũt ꝓ hoie.⁊ die ac nocte laboꝛãt pꝛo
hoĩe.et ſeruiũt ſibi ↄtinue.Etſicvniuer
ſum eſt ꝓ hoĩe.⁊ ꝓpter hoĩem.et ꝓpt᷑ bo
nũ ſuũ ſic mirabiliter oꝛdinatuzʒ. Etſi

foꝛte dicat hõ.qꝛ iſta q̃ ſeruiũt homi.eti

am ſeruiũt ⁊ beſtijs ⁊ aĩlalibo.vt inſpira
tio aeris.lumẽ ſolis.aqua.terra.herbe.⁊
alia plura.Ad hoc rñdet᷑ veruʒ eſt. ſed
ſeruiẽdo beſtijs et bꝛutis ſeruiũt homĩ.
qꝛ beſtie et anialia ſunt ꝓpter hominẽ.⁊
nõ ꝓpter ſe.⁊ ideo ſeruitiũ quod fit pꝛo
pter hoĩeʒ.ſ.animalib.fit homini. Si⸗/
ue ergo illa q̃ ſerniũt homi.ſiueilla q̃ ſer
niunt ſeruiẽtiba homi neceſſaria ſũt.Er
go omia ſunt data homi.om̃ia obſequi
um ipẽdũt homi. Uide igit᷑ hõ iſtũ mũ
dũ vniuerſũ.⁊ↄſidera ſi ſit aliqͥd ĩ eo qd
tibi nõ fuiat.Ois em̃ natura ad h̊ labo
rat ĩ obſequijs tuis.vt famulet᷑vtilitati
tue.deſeruiatq; tuis nccitatibo ⁊ delecta
mẽtꝭ ſm affluẽtiã ĩdeſinẽtẽ. Hoc celũ.ꝭ̊
terra.̊ aer.H̊ mare.h̊ cũ oĩb q̃ i eis ſunt
ↄplere nõ ceſſant Hoc etiã circũitꝰtom
ꝑ qttuoꝛ tꝑa anni.innouãdo ⁊ renouan
do oĩa libet anno ↄtinue miſtrant. Co
gita à hõ qͥs h̊ inſtituit.qs iſtud pᷣcepit
nature vt ſic vnanimit᷑ tibi ᷣuiat. Bñfi
ciũ ſentꝭ.⁊ h̊ negare nõ potes. Quare &̊
datoꝛẽ tati bũficij nõ cognoſc? Qm̃ h
darũ nõ ẽ tuũ debitũ.ſʒ alienũ bñſficiũ.
Vnñ tu nõ accepiſti ea q̃ habes a teipſo⸗
&à nec alie res q̃ ſeruiũt tibi acceperuntil
la q̃ habẽt a ſeipſis.qꝛ tũc eẽnt maioꝛes
q́; tu. Hec etiã a te acceperunt. Sed cũ
tu accipis ſeruitiũ eaꝝ reꝝ.⁊ↄtinue acci⸗
pis bñficiuʒ eaꝝ.⁊ nõ dediſti reb id qʒ

babẽt. et ꝑ qð ſeruiũt tibi.necoꝛdinaſti

itulus. xcviii. xcix.

/

—

.

ipſas res vt ſeruirent tibi. cũ ſp accipis gaudetet põt gaudere dehis qꝗᷓ hʒ. etde Oĩa ſüt +–
ſeruitiũ ab eis. ergo obligatꝰes ꝓ illo be his qᷓ̃ habẽt alie creature.⁊ qꝛ alie creatu ad gau/ nacnil
mnncficio ſuſcepto. ſed nõ obligalis ipſis renõ pñt gaudereð his qᷓ habet. q; gau diũ boſſ (nue
rebo ꝗᷓ tibi ſeruiũt.qꝛ licet tibiſeruiãt.nõ diũ oꝛit᷑ ex eo.ꝙ aliq res cognoſcit ſe hꝛe ſei lan
Hoõõ te/ t libere. ſz quodã mõ coacte. Ergo ali/ cha hʒ. ⁊ qꝛ ſolꝰ hõ cognoſcit ſe he id ee⸗ . e
netdeo cui alteri obligaris. nõ alicui intcrioꝛi. S& qð bʒ. ? etiã ſcit illud qd habẽt aliecrea Nenlio⸗
regtiari alicui ſuꝑioꝛi. qͥ oẽs res tibi ſic ſeruire fa ture.ideo hõ põt gauderedeſe⁊ de alijs Gan
cit. Multũ tibidedit.qͥ tibi hoc totrũ creaturis.⁊ totũ gaudiũ hoiĩs eſt.q alie AGatureint
dedit. Multiü ergo illi obligaris. tene creature habẽt id qd habẽt ad gaudiuz HKHKH
ris illi regrariari: q tibi tantu dare volu hoĩs. ipſe nullũ gaudiuʒ habẽet debis aach
it. Vñ oĩs creatura clamat tibi.accibe q̃ habet.ſed totũ gaudiũ qð quelibet reſ er ro⸗
redde.accipe bſſiciũ.accipe ſᷣuitiũ.red/deberet habere de his q̃ hʒ ⁊ de ſua pul/ honni
dedebitũ. Celũ dicit Miſtro nibilumẽ critudie ſolus homo habet. quia ſolus ſß nllbabe
in die vt vigiles.tenebꝛas ĩ noctevt doꝛ homo cognoſcit ipſas res habereid qd in pedolu
mias ⁊ qeſcaſ.ego ad tuã recreatõʒ facio habent.et gaudet.quia habẽt id qð ha/ Iij tgions
tpm innouatões ac mutatões.ſ.tpamẽ bent.maxime quia cognoſcit ꝙ illa que oectſe
tũ veris.feruoꝛẽ eſtatis.plenitudinẽ au/ habent.habent ꝓ ipſo.Et ideo quia ho hotctttſa
tumni.⁊ frigꝰ hyemis.ego vario dies et mo gaundet de his que habet ipſe in ſeip fiſpicor
noctes.nũc bꝛeues.nũc lõgas.vt varie/ ſo.ſic etiam gaudet de his que alie crea/ um. iuce
tas tollat faſtidiũ.⁊ oꝛdo faciat delecta/ ture habent pꝛo ipſo. Uerbi gratia.Zo limne O
mẽtũ.Aer dicit. Cõmunico tibi flatũůvpi tum gaudiũ quod deberet habere aqua miabeb
talẽ.et mitto tibi ad tuũ obſequiũ omne de ſua claritate et pulcritudie.homo ha moate
genꝰauiũ.Aqua dicit. Potũ tibi pbeo. bet.et totum quod deberet habere roſa (ſange
ſoꝛdes tuas purgo.rigo ſicca et arida. et que eſt pulcerrimus floꝛũ.homo habet. hräc
ad tuũ cibũ miĩſtro diuerſa genera piſci / ⁊ totum gaudiũ quod deberet hĩẽe ſol ð Ltdͤh
um. Terra dic. Ego te poꝛto. ego tenu/ ſua luce ⁊ nobilitate.ſolus homo habet. Mlinnl
trio.panefoꝛto.vino teletifico.oĩm geEt ſimile eſt de ſtellis.Et ſic patʒ om it vic
neꝝ fructibo oblecto diuerſis aĩalibꝛ mẽ nes creature quicquid ſuntet habẽt. ad pckatp
ſam tuaz repleo. Dũdꝰtot dicit. Uide gaudiũ hominis habent.etnõ ad gau/ mdine
quõ te amauit qͥ ppter te fecit meſeruire diũ ꝓpꝛium. 1 eg
tibi.qꝛ ſactꝰ ſum ꝓpter te.vt et tu ſeruiaj ¶ Maioꝛ declaratio gaudij. molii⸗
illi ͥ fecit me.⁊ tenet ꝓpter te.et te ppter · õü =òèU im
ſe. Si ſentis bñficiũ redde debitũ. Ec- Tẽ adhuc euidẽtius patet ⁊ po ſlicce⸗
ceg̊ qualiter om̃ia que ſuntĩ mundo ſer i teſt declarari.quõ oẽs creature euonii
niũt exꝑimentaliter homiĩ.et ſunt ad bo nt ad gaudiũ hoĩs.ĩmo nullũ (mfedign
num hominis ex parte coꝛpis. gaudiũ hĩet hõ.niſi eẽnt inferioꝛes crea cfeanuris
¶ O, etiã ſunt ad bonũ hois oĩa q;dtuʒ ture.ex co qꝛ nõ cognoſceret ſe eẽ nobilẽ eekuril
dad aiam. quia vel ſun kad gancls r ant ⁊ excellentẽ creaturã.neq; cognoſceret ſe tialee
doctrinã. (QLitulus. xcvij. ißp̃m. H dũ hõ ↄpat ſeipᷣm ad alias cre felbber
— On güt tot ſ aturas inferioꝛeſ.tũc cognoſcit ſe no omnes
II Oe ul bilioꝛẽ crcaturã.⁊ ſuã naturã eẽ dignio ctävolt
iſte mũdvniuerſus ſolũ ẽad rẽ ⁊ melioꝛẽ oĩm aliaꝝ reruʒ. Ita q; alie öglije
— eeruitiü hoĩs⁊ obſequiũ quãẽ creature faciũt videri ⁊ apparere nobili ſogatine
tũ ad coꝛpꝰ.iĩmo magis ẽ ad aiaʒ.qꝛ nõ tatẽ nature hũane.ſicut ſubditi.milites. gliascre
aliqᷓ creatura qntũ cũq; modica qͥn hõ ⁊ barones faciũt apparere nobilitatẽ re ſcappan
poſſit extrahere a b ipſa aliquã doctrinã gis.et tũc hõ gaudet.qꝛ hbʒ pulcrioꝛeʒ et gugiin
vłdocumẽtũ.vł aliqd bonũ. Vñ om̃s dignioꝛẽ naturã ſuꝑ oẽs alias creaturaſ (ſpſinn
creatureſunt velad gaudiũ hoĩs velad et gaudetqꝝ ſibi plus datũ eſt qᷓ omni/ * mgnole
doctrinã. Et pᷣmo videamꝰ qlit oẽs ſůt bus alijs creaturꝭ.⁊ ꝙ ſua natura exalta ſeigno
Ti.xcv ad gaudiũ hois. Viñ dictũ eſt ꝙ ſolꝰhõ taẽſuꝑ elemẽta.ſuꝑ lapides et arboꝛes. nahonn

aie buſt et ſuꝑ om̃ia bꝛuta et de hoc homo habz
nann magnũ gaudiũ.⁊ maxime quãdo videt
tiu ſetantü eſſedilectuz pꝛeomniby creatu/
Hokfii ris a ſuo cõditoꝛe.qui ſola ſua volunta/
wctchei te ⁊ benignitate et bonitate fecit homi/
Wa nin nẽ talẽ.et voluit om̃ibo alijs pᷣferri.Iſta
debrri oyfſia nõ cogitaret homo.niſi eſſent alie
bosii creature inferioꝛes.qꝛ reſpiciendo alias
berglgnti Ccreaturas. tüc homo ſe compat ad ilas
behires et videt ꝙ ille multo minꝰacceperunt ;
echeo aipſe. ſic comꝑando hoĩem ad om̃es. et
hrdein ANnalir hominẽ ad quãlibʒ p ſe. Si ergo homo
be ge hõ pt ſi/ vult habere gaundiũ de his que habet. et
shabetdd bl gau/ que data ſunt ſibi. cõpare ſedebet ad in/
Nbätiücöh diu acqͥ ferioꝛes creaturas.et tũc videbit ſeipᷣʒ⁊
etgilgge ec. cosſcet ſeip̃m. et dignitatẽ ſuaʒ. nec alit
ticevcnabe proterit ſeipʒ coëſcere Oñ eĩ cõꝑat ſtatu
baipenih rã ſui coꝛꝑis ad ſtaturã alioꝛũ animali/
8 nelectn um. tũc cognoſcit ſuã dignitatẽ et nobi
rbigmnn litatẽ.Quia animalia reſpiciũt ſemꝑ ter
nbarmgt rã.et habent faciẽ ſemꝑ verſus terrã.bo
ciehonode mo autẽ reſpicit celũ.et habet caput ⁊ fa
r ebeeni ciẽ ſemꝑ ad cclũ et animalia habent fa/
ihonobeb⸗ cturã curuã.⁊ hõ habet ſtaturã rectam.
condieſoc Et dũ homo etiaʒ videt.quomõ cetera
edanehh nimmalia ambulent. r Iliterinſe amba⸗
ſennin lat. videt differẽtiã magnã.⁊ dũ etiã cõ/
”l parat pulcritudinẽ faciei ſuead pulcri-
Sc. udinẽ alioꝝ animaliuʒ. et pedes ad pe/
andug⸗ des.et manus ſuas ad mẽbꝛa alioꝝ ani
. maliũ.tũc certe hõ cognoſcit ſuã nobi⸗/
uſ. litatẽ. ⁊ multuʒ gaudet.et reputat ſcex h
. ſolũ eſſe diuitẽ.qꝛ cognoſcit ꝙ conditoꝛ
Tohuct aoom niũ creaturaꝝ.ſibi tantã voluit con/
Hsem ferre dignitatẽ ⁊ excellẽtiã p om̃ibo alijs
iginomli creaturis. maxime qꝛ voluit ipᷣm facere
ciresd creaturã rationalẽ.et alias creaturas ir/
naſecerobli ratiõales et bꝛuta ·et qꝛ voluit ei confer/
cognoſon re liberũ arbitriũ.⁊ nõ alijs creaturis.q̃
mnad ditg ommnes ſunt ſerue reſpectu homĩs.et dũ
Coſetſein etiã voluit homi dare imaginẽ ſuam.et
urici d noõ alijs creaturis. ⁊ iſtam dignitatẽ ⁊ ß
i rogatiuã cognoſcitſe babere bomo ſuꝑ
omrſol Alias crcaturas ad quas ſecompat. Et
bcliniin ſic apparet ꝙ alie creature ſunt om̃s ad
ge rcbllit gaudiũ homiĩs. quia ꝑ ipſas cognoſcit
hnngd H ſeipſum. et hocẽ maximũ bonũ homis
guli cognoſcere ſeipᷣm et maximũ malũ ho⸗
ic Innn mrmis ignoꝛare ſeipᷣm E etiã res inferi/
umnclli oꝛes homine ſunt ad magnã doctrinaʒ

Oia ſunt ad gaudiũ bois

damꝰergo iteꝝ ex dictis.ꝙ oĩa q̃ ſunt in dit oĩa

et cognitionẽ homis.Uñ ꝑ anĩalia bꝛa⸗

ta cogᷣſcit.ꝙ ſuũ vltimũ ac finale ⁊ verruö ððG
bonũ.ñ ↄſiſtit ĩ iſtxreba coꝛꝑalibo⁊ ſenii··
bilibo ac ĩ delectamẽtꝭ coꝛꝑis.ſic ĩ btibz

do. comedẽedo.luxuriãdo.quia iſta oliill.

ↄmnnicant᷑ etiã beſtijs:ideo arguit hõ.

wvwmdebet hie alia bona.q̊ nõↄueniũt ani

malibo ſicut ipſe hõ excedit alia anialia.
Et ideo cognoſcit ꝙ ſuavltima felicitaſ
nõ ↄſiſtit ĩ iſtis reb coꝛpalibo.quiba eti/
am vtunt᷑ beſtie. Et ſi aialia non eſſent
foꝛte crederet ꝙ nõ eẽnt maioꝛa alia bo/
na ꝓ ipſo.ſed ſolũ iſta.⁊ ideo iſtã cogni/
tionẽ habet ꝓpter aialiai Ulteriꝰnõ eſt᷑
aliq̃ creatura.a qua hõ non poſſit eta
here aliquã doctrinã ant aliqd exemplũ
ad ſuũ bonũ et ad ſuam vtilitatẽ. Ct ſic
oĩa vel ſunt ad bonũ coꝛꝑis.velanime.
vel vtriuſq; ſimul. Pꝛeterea iã decara·
tũ eſt ĩ ſcala nature.q̃ ↄpoſita ẽ ex om̃ibꝰ
creaturis.qualiter hõ aſcẽdit ĩ cognitio
nẽ ſui creatoꝛis.⁊ acrit magna ſcietia,——
de deo.ita ꝙ oẽs creature intimãthomi
ad acquirendũverã ſcientiã homĩ necen
ſariã. vt declaratũ ẽ. Et nõ ſolũ hoc.ſedq Sup̃ ti
etiã plures alias ſciẽtias ꝗᷓ nõ ſũt neceſ/ tulo.i.
ſarie ſimplicit᷑.ſed ĩ illis põt hõ delecta/
ri.ſicut ſũt geometria.ariſmetrica.muſi/

—

ca.aſtrologia.phia naturał.⁊ metaphi

a.

oẽs oꝛte ſũt a creaturis.¶ Cõclu/ Cõclu⸗

mũdo.facta ſunt ꝓpter boĩem:⁊ ꝙ nul/ eẽ ꝓptex

la creatura inferioꝛ hoĩeẽ ꝓpter ſeipſaʒ. hoĩiem
nec ad bonũ ſuipſi.ſed ꝓpter hoĩem.⁊
ad ſᷣuiẽdũ coꝛꝑivł aĩe vicʒ had nccitatẽ
vel ad vtilitatè ſeu ad iuuamẽ ſine ↄſola

tionẽ ſiue gaudiũ.aut doctrinã et exem/

plũ.Sequit᷑ ergo ꝙ homo eſt obligat½

deo ꝓ om̃ib his et ꝓ toto mũdo,.qꝛ pio
pter ipᷣm factus eſt. Ueriſſima ergo ⁊ re
alis obligatio homis ẽ ad deũ.⁊ illa ſcri-
ptaẽ ĩ omibo creaturis. et iſta obligatio
eſt mũ ligamẽ ⁊ vinculũ quo hõ ligat

cũ deo. Sic ergo creature ligant᷑ cu ho

mie.qꝛ ſũt ꝓpter hoĩeʒ.⁊ exinde hõ liga-

tur cũ deo ꝑ talẽ obligatõem.qꝛ accepit
ab eo. ⁊ ſic factus eſt debitoꝛ.:

Sealirioito eehe zinodhte
iſtiobligatõis. ? bmo demagnitudine
obligationis. M tulus.

— “
. 2

*

32

damẽtis obligatõis ipſi.vt magis co/

tie ipſi?⁊ modi.q̃ oĩa oꝛiunt᷑ vel exꝑte re

tudo obligatõis qᷓ; magna ſit ⁊ quanta
Tantũ
hõ obli/
gat deo
qᷓ;tũ ac/
cepit

ideo pᷣmo videbimꝰ magnitudinẽ obli
gatõis rõne donoꝝ acceptoꝝ.Uñ ma/

moꝛãda ſunt om̃ia dona et accepta ꝓ qͥ
bus ẽ obligat? deo hõ ⁊ tenet᷑ quantu fie
rii potcrit. Et qꝛ pᷣmo hõ obligat᷑ deo p
Ti.xc/ toto mũdo etꝓ omibo creaturis.idco tã
vi. tũ obligaĩ quãtũ totꝰmũdꝰ valet ⁊ oẽs
Hõ ob creature. Uñ ipſa terra accepit totũ qð
ligat᷑ ðo hʒ a deo.qꝛ accepit eẽ denõ eẽ ⁊ de nihi⸗
ꝓ oibuſ lo.qꝛ terra plus habet q; nihil.Et qꝛ ac
crcaturs cepit ꝓ homie.ideo homo tenet᷑ p ea red
gere deo.quantũ terra teneret᷑ deo.ſi ipᷣa

homi.Aliud em̃ eſt dicere quantũ terra
valet homĩ.⁊ quãtũ terra valet i ſe.quia
alius eſt iſte valoꝛ.aliꝰ ille. Iteʒ obligat᷑
ꝓ ſeruitio qð facu⁊ impendit ſibi terra.

ipſa aqua obligaret᷑ ſi ipſa hoc accepiſſʒ
ꝓ ſe qd accepit ꝓ homie.⁊ plus qᷓ; terra.
quia ẽ lucidioꝛ et clarioꝛ. Etergo quan
to plus ipᷣa accepit.de tãto plus hõ de/
bet regratiarideo. Itẽ homo etiã capit
ſeruitiũ deaqua.ꝓ quo tenet᷑ deo regra/
tiari ⁊ ſernire.et tantũ deo tenet᷑ p aqua.

ger accepit àcqͥd habet a deo.et qꝛ acce/
pit eſſe de nõ eſſe.et accepit nobilioꝛem
naturã q; aqua ⁊ terra.ideo płꝰtenet᷑aer
deo q; rerra ⁊ aqua.Sed qꝛ non cogno
ſcit ſe hẽe ⁊ accepiſſe qð hʒ.⁊ hõ cogno/

cereꝓ aere.qð aer teneret᷑ ſi cognoſcerʒ.

LCiitulus. c.
Woniã oautẽ
““ manifeſtata eſt obligatio inr
hHhoiem ⁊ deũ.q̃ oꝛta ẽ ex acce
pptõe ct donatõe. Uiſis ergo radiceꝛ fũ/
gnoſcãt᷑ vidẽde ſunt ↄditões ⁊ circũſtã

cipiẽtis.vel ex ꝑte dãtis.vel ex ꝑte doni
⁊ rei date.¶ Et ppᷣmo ↄſiderãda ẽ magni

Etqꝛ donũ ⁊ acceptũ ẽ manitfeſtiſſimũ

gnitudo obligatõis creſcit ex magnitu
dine donoꝝ.⁊ tãta c obligatio quaãta ſũt
dona.ideo põderãda ac mẽſurãda⁊ me

pꝓfſſe accepiſſet.⁊ ad tantũ obligat᷑ quãtũ
yvylrglet.⁊ terra tantũ valet quãtũ płvalct
galiq d q; nihil.ĩmo etiã quãtũ ipſa valet
ſegd pꝓpter hoĩem acceperũt.⁊ ꝓpter hoc

VUlteriꝰobligat᷑homo deoꝓ aq/quantũ

ꝓ quãto nollet carere aqua. Vlteriꝰ qͥa

ſcit p ipſo gere. ideo homo tenet᷑ deo fa⸗

e

⁊ ſihoc qd hʒ p ſeipſo hiet. ⁊ etiaʒ pilloo.

ſeruitio qð aerattribuit homi.⁊ no
let carere aere. Siłr eſt de igne⁊c.¶ Jia

ergo duplici via. tenet᷑ ⁊ obligat᷑ ho deo Duptr
ꝓcreaturis Pꝛimo qꝛ nulla creatura co obligat
gnoſcit ſe hꝛe id qð hʒ. et ideo neſcit qͥd hõ ðo p
deo dz quãtũ debet.⁊ tñ accepit.⁊ iðo creaturꝭ
tenetr᷑ deo reddereꝓ his q̃ accepſt. Et q

ſolꝰ hõ ſcit ⁊ cognoſcit hoc.ideo ipſehö
tenet᷑ facere ꝓ q̃libet creatura id qð q̃li/

bet creatura deberet facere deo. qꝛ ipſe ẽ
ſolꝰi mũdo qͥ põt⁊ ſcit. Sicut ſi in aliqᷓ
ciuitate nõ cẽt niſi vnꝰſapiẽs. et oẽs alij
cẽnt iſipiẽtes vel pueri.⁊ ſi aliqͥs pncepi

faceret vnũ magnũ bonuʒ ciuitati illie et
cuilibet.nõne ille qͥ ẽ ſapiẽs deberetraed
deregr̃aꝝ actões.et loqͥ ꝓ omibb:Etſi,/GwmQp0
fieret.nõne totũ imputaret᷑ illi ⁊ ñ aljs?

Dic eſt ſiłr de deo ⁊ de alijs creaturis
ho mie.qꝛ ſol?hõ ſcit. et alie creature ne/

ſciũt. Igit᷑ hõ ꝓ om̃ibo tenet᷑ reſpõdere.
Scðo tenet᷑ hõ ꝓ om̃ibo creatur deo.
qꝛ creature acceperũt a deo qͥcàd habẽt
et nõ acceperũt ꝓpter ſeipſas.ſed ꝓpter
hoĩem.et ꝓ homie videlicet ad ſeruien -.
dũ ei.Et ideo ſicut dñs obligat᷑ p om̃i ⸗Bg
bus.q̃ dant᷑ ſeruis ſuis ꝓpter iᷣm.⁊ nõö
ſerui.ita hõ tenet᷑ deo ꝓ oib q̃ dant᷑ cceo
turis ppter ipᷣm.⁊ nõ ipſe creature.qꝛ b
qð ipie creature acceperunt.nõ ꝓpter/ſe

vt ſeruirẽt homi.¶ Et ad cognoſcendũ Quãtũ
quãta ſit obligatio ꝓ q̃libet creatura.p/ hõ obli⸗
mũ ↄſiderãda ẽ creatura quãtũ valeat ĩ gat᷑ deo

ſeipſa.⁊ quãtũ valeatvna plus q; altera p creata

in nobilitate.pfectõe.⁊ ĩ natura.et i vni

uerſo. Scdðᷣo ↄſiderandũ ẽ ſeruitiũꝛ bñũ

ficiũ qð recipit hõ de creatura.et quãtũ
creatura valet homĩ.et quãtũ homĩẽ ne
ceſſaria.⁊ ↄſiderãda ẽ nobilitas⁊ igno/
bilitas creature ſeruiẽtis. Uñ q;uis ali
qñ creatura minꝰnobil ⁊ infima.ſit po/⸗
mĩ magis neceſſaria.⁊ mag ſeruiat ho/
mini q; creatura magis nobil ⁊ ſupioꝛ.
attamẽ ſeruitiũ qdð impẽdit illa creatura
magis nobilis.eſt digniꝰet nobilius.et
magis hõ tenet᷑ ꝓ ſeruitio dignioꝛis cre
ature q;ᷓ alteriꝰ. Quia ſicut creatura ex/
cedit creaturã ĩ nobilitate. ita ſernitium.
creature nobilioꝛis excedit ſeruitiũ cre⸗

11

(den fnepfanre
(irüpii (Erehash
mio) fdirchi
(gö, ounckeg
aoos aytziti
po oblenmtde

Gureminue
ſtate ldet
enhtenckel
ltis. iydee
precutllua
Comitspl
1Canigtürn
Oitocifes
ocnüſruiti
1olpllopl
nognühono
anoneglag
litoſemii
ſinsleruit
otroclitne
homoplust
lplnspßuit
Nisaplus,
licemen
inüqin
htopiat
Meimmc; ginli

ocrnn
ücſcgetne

onmebpeb

byopſopor.
iihnoven

ulkonobins

ſoſepab
ſuntondinan
rmeyclni
libetöeuſ
gtureqſan
iane vin⸗
olltcpehe
nſhlr ötj

Ngunſ
A hid

lngumg

ritennccti

aceht i
hoeitaiſh
edaghe⸗

Piis goidl

1
1

1ſiaics nee
nuzcnile
iis en
pommEi.
Nekilitſnae

Alüseanmns!
gliearaturene
et epoͤter
borannden

deoccidhee
is ſn
l
8obiiglton

poterönenn

oiidl an

egunnl

aun öppn⸗
rit re
Mnli
Prcumng/ ,ho
gariineni g
Gnriziln ,e⸗

uungirn
iiſaumind
Gnmm,Gri⸗
nitäbonict
obiinst e⸗
1. Uiäen
rufmni⸗

fiagehitſeen

ES

=

Ti.ci. De magnitudie obligatõis x

ature minus nobilis.q;uis nõ in neceſ9/
Ti.xc / ſitate.vt declaratũ eſt ꝑ exemplũ. Plus
vij. eñm tenet᷑ aliqs dũs ꝓ ſeruitio vnius mi
litis.q; decẽ alioꝝ inferioꝝ qꝛ plus ap/
pꝛeciat᷑ illud ſeruitiũ.Et ſeruitiũ vnius
comitis plus appꝛeciat᷑ q; decẽ milituʒ
⁊ ſeruitiũ vni ducis.qᷓ; multoꝝ comitũ
Quãto eĩ res q̃ ſeruit fuerit nobilioꝛ. tã/
to etiã ſeruitiũ factũ ꝑ talẽ rem.ẽ nobili/
us. 2 illo plus obligat᷑. Hoc em̃ eſt ad

magnũ honoꝛẽ.⁊ magnã nobilitatẽ⁊ ex

altationẽ alicuiꝰ rei.ꝙ res nobiles ⁊ ex/

cellẽtes ſeruiãt ei. Sic ̊ ↄſiderãda ẽ ne

ceſſitas ſeruitij ⁊ nobilitas.⁊ ipᷣa nobili
tas cxcellit neceſſitatẽ. Et ex h̊ ſequit᷑ ꝙ
homo plus tenet᷑p ſeruitio aque q;ᷓ terre
⁊ plus ꝓ ſᷣuitio aeris q; aque.⁊ ignis q;
geris.⁊ plus ꝓ ſeruitio ſolis.lune.⁊ ſtel/
laꝝ q; elemẽtoꝝ. ⁊ plus ꝓ ſeruitio reruʒ
viuẽtiũ qᷓ; ñ viuẽtiũ.⁊ płꝓ f uitio aĩaliũ
bꝛutoꝝ q; arboꝝ ⁊ herbaꝝ.⁊ plłꝰ ꝓ fuitõ
hoĩm qᷓ; aialiũ.Et h̊ totũ eſt rõne nobi/
litatis creature ſeruiẽtis.cuiꝰvnũ ſerui/
tiũ qñq; eſt nobiliꝰ qᷓ; mille aliaꝝ creatu

raꝝ minꝰ nobiliũ.ſicut etiã ſeruitiũ mẽ/

bꝛoꝝ ſupioꝝ. ſicut cerebꝛi capitis.ocu/
loꝛũ.lingue. manuũ. coꝛdis ⁊ ceteroꝝ.ẽ
multo nobiliꝰſeruitio alioꝝ mẽbꝛoꝝ in/
Lõclu/ ferioꝝ.ſicut pedũ ⁊ tibiaꝝ ⁊ ceteroꝛum.
dit qnti ¶ Ex oĩibus his fundat᷑ regla de magni
tatẽ ob/ tudine obligatõis. videlicet ꝙ cõſiderã
ligatõiſ dum eſt de qlibet creatura qᷓntũ hʒ ⁊ ac/
hoĩs ad cepit.⁊ qntũ ſibi datũ eſt.⁊ ꝑ ↄñs q̃ntũ
deü pꝛo obligaret᷑ deo.ſi ſciret ſe bre id qð habet

creat᷑is ⁊ ſiꝓ ſeipſa haberet.Et qꝛ oẽs creature

rare valoꝛẽ creaturaꝝ ꝑ grad.⁊? etiã ĩ q/
libet ãdu ſunt multi gradꝰ. Vñ ille cre

eẽ ⁊ nõ viuere.tenent᷑ deo ꝓ eſſe qð acce/

perũt.qꝛ habẽt plus q; nõ eſſe ⁊ plus q;
nihil.⁊ iõ tãtũ debẽt deo qntũ eſſe plus
valet q; nõ eſſe. Et qꝛ in illo eſſe ſunt ad
adhuc multi gradꝰ ac differẽtie nobili⸗/
tatis ⁊ pulcritudinis.qꝛ vna res hʒ no⸗

Eodem biliꝰ⁊ pulcri eſſe ; alia.iõ plus tenen

ille res qᷓ pulcri habẽteſſe. Et quia ho⸗
mo obligat᷑ ꝓ creaturis vt dictuʒ eſt.iõ
ipᷣetenet᷑ p oĩbus ꝓ qbus tenent᷑ creatu

titulo

llter. creature que ſunt in ſecundo

gradu.plus tenent᷑ q; ile queſunt in pᷣ/
mo gradu./⁊ ſimilit᷑ ille q̃ ſunt ĩ tercio j̊/
du plus q; de ſecũdo gradu.qꝛ habẽt ̊
qð ille ⁊ plus.⁊ iõ obligant᷑ deo płꝰ.Et Eodem
vt dictũ eſt hõ obligat deo ꝓ oĩbus cre titulo
aturis.qꝛ creature acceperũt id qð hũñt.
nõ ꝓpter ſeipᷣas ſʒ ppter hoiem. Sũtei
in itis gradibo multi gradꝰ alij vt dictũ Ti.i.
eſt in ſcala nature.de aĩalibo.de auibo. de
piſcibo ⁊ ſiłlibus. Pꝛo oĩb his obligat᷑
hõ deo. qꝛ hoc eſſe nobile qdðᷣ habʒ nobi
lius vna creatura q; alia.totuʒ habet p/
pter hoĩem.i¶ Ecce qnta obligatio ho
minis erga deũ.⁊ q̃ntuʒ tenet᷑ hõ deo ꝓ
toto mũdo.Tãtũ em̃ q̃ntũ valʒ qdð mũ
dus accepit.⁊ q̃libʒ creatura ꝓ homine
a deo. Satis g eſt hõ obligatꝰ deo pꝛo
mũdo.⁊ ſi nihil aliud accepiſſet.
ꝛ magis eſt obligat homo deo pꝛo
his q̃ accepit in ſeipᷣo qᷓ; ꝓ toto mũdo.
LXLX qm̃ hõ accepit a deo qͥcquid
hbaꝛabet in ſcipo ſicut alie creature

iôi ſi hõ obligat᷑ ꝓ his que acce/
perũt alie creature qꝛ ꝓ ipᷣo acceperunt.
⁊ qꝛ ipᷣe ſolus ↄgnoſcit eas accepiſſe qd Supꝛa
acceperunt.⁊ q̃ntũ acceperunt.multo er titulo.c.
go magis debet eſſeobligatꝰ deo ꝓ his
que ipᷣemet accepitꝓ ſeipo.cũ ipᷣecogno
ſcat ſe habere ⁊ accepiſſe.⁊ q̃ntum valet
q accepit.cũ etiã cognoſcat qᷓntũ pluus
accepit q; alie creature.⁊ qᷓntũ valeat id Supꝛa
qð accepit plus. Sicut homo tenetp titulo.c⸗
toto mũdo.ita tenet᷑ ꝓ toto ſeipᷣo.quia ſi in fi.
cut de dedit totũ mũdũ homi.ita dedit
hoĩlem ſibijpᷣi. Jõ tãtũ tenet᷑ homo ꝓſe. Pꝛecio⸗
qntũ ipemet valet.QO, aũt hõ multũ va ſitas ho
leat ⁊ ſit multũ in natura ſua pᷣcioſus.h̊ mis hic
oñdit ⁊ manifeſtat totꝰ iſte mũdꝰ.⁊ oẽs oñdituxr
creature queſunt in eo.quia totꝰ iſte mũ
dus fact eſt ꝓpter hoĩem ⁊ p homie. er⸗/
go homo plus ponderat ⁊ magis eſt pᷣ⸗/
cioſus.qᷓ; totus mũdꝰ⁊ oẽs creature in/
ſimul.cũ tamẽ in natura ſint tã nobiles
⁊ excellentes creature ⁊ tam pᷣcioſe ⁊ taʒ
magneæ.q̃ oẽs ſunt ꝓpter hominẽ. ⁊ ſer/
uiunt homiĩ.ſicut ſunt elementa ⁊ viunen
tia ac ſentiẽtia.⁊ coꝛꝑa celeſtia incoꝛru/
ptibilia ⁊ ꝑpetua.⁊ inter oĩa maxie ipſe Supꝛa
ſol. Utaũt ex pᷣcioſitate ⁊ magnirnaine ti. xcvij.

„

—. –

ſeruitoꝝ.cognoſcat᷑ magnitudo ⁊ nobi (Titulus. cbiſj. tmbhit
litas ipiꝰ nature cui ſeruit᷑. cogitare poſ Voniã auteʒ hõ nõ poteſt ſcite co nethode⸗
ſumus qnta eſt magnitudo. pᷣcioſitas ?⁊ quãtũ obligat᷑ deo ꝓ ſeipſo niſi gho 1pondeni
— valoꝛ nature hũane.cui totus mundus ſciat qᷓntũ valeat ⁊ ponderet. et / hoidarüi
plenus taʒ magnis ⁊ pᷣcioſis creaturis qꝛ totꝰhõ inſimul eſt magni ponderis ⁊ o, nagistel
continue ſeruit. Scij.⁊ plus ponderat q; fotꝰ mundꝰ. iõ Dj mal
¶ Hic ↄcludit᷑ ĩmoꝛtalitas aĩe rõnalis ſicut mũdus nõ poteſt põderari. niſi ſit ce mde
3 ¶ Tuulus. cij. iin ptes ſuas diuiſus.iõ homo młto mi/ icedeno
Pꝛecio/ Tſine dubio pᷣcioſitas ⁊ nobi/ /Qnus poterit ponderari.niſi diuidat᷑ per ſtdetü piue
ſitas ho litas creaturaꝝ homi ſeruiẽtiuʒ (ptes.⁊ ꝑtes ipᷣe ponderent᷑.⁊ ſic melius ec riugeg
mĩs ex manifeſtãt ⁊ dicunt nobis ꝙ in ſciemꝰpondꝰ ipᷣius hoĩs inſimul ⁊ pᷣciũ rütpptbe
ꝑte anĩe hoĩe eſt aliqð ĩmoꝛtale ⁊ incoꝛruptibile quãtũ fieri poterit.Et pᷣmo diuidat᷑ ho hrisitn
ac ꝑpetuũ ſꝑ viuẽs.qꝛ creature q̃dã ſer · mo in ſuas ꝑtes generales ⁊ magnas.⁊ Oſteviceo
uiẽtes homi.ſunt incoꝛtuptibiles ⁊ ſem poſtea iteꝝ ille ꝑtes diuidant᷑ ĩ ꝑtes ſpe/⸗ nocheiset
per durãtes in ſuo eſſe.ſine aliq diminn ciales ⁊ ꝑuas.qꝛ quelibet ꝑs in hoie eſt znobid ai
tione.ſicut ſol ⁊ coꝛꝑa celeſtia. Uñ eniz magni pᷣcij ⁊ valoꝛis.i Partes aũt ma⸗ D
eſſet hoc:qͥs oꝛdo eſſet iſte: q creature ꝗᷓ gne ⁊ groſſe in qs põt diuidi homo totꝰ ſebiiere⸗
ↄtinue ſeruiũt hoĩ ⁊ ad hoc facte ſunt et ſunt eſie.viuere.⁊ ſentire. ⁊ ĩtelligere.ſeu arſgtt
oꝛdinate.eſſent tante nobilitatis ꝑfecti- libeꝝ arbitriũ. VUel ꝑtes magne⁊ groſſe Peenb
onis ⁊ pᷣcioſitatis ꝙ eẽnt oĩno incoꝛru/ hois.ſũt coꝛpꝰ⁊ aĩa.ſed ꝑtes ſpeciales ? /Cſerpoky
ptibiles ⁊ ꝑpetue.⁊ ꝙ hõ cui ſeruiũt eſſſʒ xue ſunt ptes coꝛꝑis⁊ ale.qꝛ coꝛpꝰhʒ ſu R intn
totus coꝛruptibilis ac moꝛtalis.⁊ nihil as ptes ſur ⁊ aia. Ponderanaꝰ eſt hõ uba he⸗ ß
eſſet in eo ĩmoꝛtale: Ergo in hoĩe eſt ali · fm oẽs ſuas ꝑtes magnas pᷣmo.ſecun/ i Unnn
quid ĩmoꝛtale. Sed h̊ non eſt coꝛpꝰ.qꝛ do fm oẽs ſuas ptes puqas. Põderet & Pꝛecio⸗ Nant
coꝛpus moꝛit ergo in hoie eſt aligs v· bhoõ ſeipᷣm m eẽ bmo. qeſt hma pꝑs. Clñ ſitas bo. uli
trra coꝛpꝰ.qð ẽ imoꝛtale ⁊ ꝑpetuũ. Hoc hoõ dʒ cogitare aliqñ nõ fuerat.⁊ nibil mis r⸗⸗ ,N ue⸗
Qut nõ p̃t eſſe niſi id qð eſt excellenti in erat.Accepit̊ homo pᷣmo h̊ vt eſſe inci ne eſſe Rn hae
hoie. ⁊ hoc eſt libeꝝ arbitriũ. Et ꝑ ↄnſis pet.cũ nõ eſſet.⁊ aliqͥd fieret cũ nihil fo/ wd . 1
aia hoĩs eſt ĩmoꝛtalis in qᷓ eſt libeꝝ arbi ret añ.Ergo bonũ accepit qñ eẽ accepit Rtcs Aſtant
triũ radicatũ ⁊ plantatũ. Ergo magni/ qꝛ nõ erat ⁊ nihil hẽbat Et qᷓ;uis alie cre nlbich
tudo ⁊ pcioſitas creaturaꝝ.ondunt ho/ ature ſiłr acceperũt eẽ cum nõ eẽnt.⁊ fa/ N niſ
mminẽeſſe magni pᷣcij.qꝛ ſibi eõtinue ⁊ in cte ſunt cũ nihil eſſent añ.⁊ de dedit eis in n
ceſſanter ſeruiũt. Si ergo ipᷣe hõ digni/ cẽ cũ nõ eſſent ꝓpt᷑ hoĩem.⁊ ꝓpt eſſe ho⸗ enn
oꝛðẽ alijs creaturis nbi rutetib⸗ plu/ mis.⁊iõ pcioſi eſt eẽ hoĩs q; eſſe aliarũ ſbitl
res tales creature ſunt ppetue.ſeqturq reꝑ. Uñ eſſe oĩm reſpicit eẽ homis ⁊3aa nnlih
ho6õ jntũ ad maioꝛẽ pꝑtẽ ſit ꝑpetuꝰ,. Clel ip̃m tendit tãq; ad pncipaliꝰ mar eſſe nniſc
ſeruiẽs erit pᷣcioſi?⁊ nobilius illo cui ſer ⁊pcioſi.ppt᷑ qð eſt eſſe oĩm creaturarũ MNogara
,uitur qð eſt hõ.⁊ ergo eſſʒ ibi oꝛdo ĩ vni Ecceigit᷑ qntuʒ põderat eſſe homis qð rchdn
u· uerſo puerſus. q tñ eſt ↄtra naturã oꝛ; accepit.qᷓntũ valet.⁊ qᷓnti pcij eſt. Oul⸗ (oſmn
dinis.qꝛ oꝛdo de ſe dicit regulatũ ⁊ non tũ ̊ obligat᷑ hõ deo ꝓ eſſe qð accepit.ei beygt
puerſum. Exrgo ſeqͥtur. ꝙ hõ eſt magni Sᷓ;uis nihil plus accepiſſet.plus valʒ eẽ emekhe
pcij.⁊ magni ponderis ⁊valoꝛis. Nam hois ſupꝛa nihil.qᷓ; eẽ oĩm creaturarum ltos ſn
deus ded it homĩ magnũ donũ. qñ de · Itẽ nõ ſolũ accepit hõ eſſe. ĩmo ampliꝰ dnimt
dit homĩ immet hominẽ. Plus igitur qꝛ pulcrũ ⁊ foꝛmoſũ eſſe ⁊ artificioſum. muzoie
dedit illi ĩ hoc.q; q dedit ſibi totũ mũ/ hoc em̃ eſt maiꝰ qᷓ; eſſe tm̃ ⁊ aliquid mm. ckſupene
dum.quia homo plus valet q;ᷓ tot mũ/ Plura em̃ ſunt qᷓ habẽt eſſe.ſʒ nõ habet (mnuinn
dus.⁊ iõ obligat᷑ deo ꝓ tanto.qntum iße pnlcrũ eſſe neq; foꝛmoſũ.ſic hõ hʒ.Et ſi vimpate
valett:::: aliqͥbus ſit datũ pulcrũ eẽ. attñ eſſe ho/ Weſſeo
: 4D, ponderandeſt hõ ꝑ ꝑtes ſuas vt mis eſt pulcriꝰ ⁊ ſoꝛmoſi.q; oim aliaꝝ erb
2ſciat᷑ quantũ valaeaeat. xreaturaꝝ. 2 etiã ſi habẽt pulcrũ eſſe toe N zuunl

De magnitudie obligatõis ee

ho cte

kdeope uere ⁊ ſentire q̃ ſunt in homĩe.ſunt pprt
dchpſiſi

libeꝝ arbitriũ ĩmediate. Ecce mirabile
