cie.nõne etiã magis oꝑtet dare vnũ gra

dũ carni xpᷣi ⁊ coꝛꝑi ſuo gloꝛificato ⁊ cõ
iuncto cũ deitate.vt ſcʒ vnũ ⁊ idẽ nume/

ro exñs poſſit eſſe in pluribo locis.¶ Itẽ

etiã videmꝰ ꝙ vna dictio ſiue ſit magna
ſiue ſit ꝑua ſꝑ idẽ ſignificat.vt iſta dictõ
rex ſiue ſit ita maẽ ſicut tota terra ſiue ſit
ita ꝑua ſicut vnũ granũ milij.tãtũ ſigni
ficat vno mõ ſicut alio mõ.ita ꝙ ꝑuitas
⁊ magnitudo dictõis nihil variat q̃ntũ
ad ſignificatũ qð ſignificat.neq; ppter
B ꝙ maioꝛ hʒ mai ſignificatum.neq; q;

minoꝛ hʒ minꝰ ſignificatũ.itaↄſoꝛmiter
ꝛ foꝛma panis ⁊ ſpecies ẽ ſicut dictio ſi

ghnificans.⁊ coꝛpꝰ xpᷣi eſt ſicut ſignifica/

tũ.iõ neq; pua foꝛma neq; majꝗᷓ ſen ho-

ſtia.aliqͥd variat.qꝛ tantũ eſt in ꝑua ſiẽ ĩ
magna hoſtia. qꝛ hoſtia ſeu foꝛma viſi⸗
bilis nõ eſt niſi ſignuʒ coꝛꝑis xpᷣi.q;uis
ibi realiter ↄtineat᷑ coꝛpꝰxpᷣi.ſʒ nõ ſiẽ lo⸗
catũ in loco.nec ſicut vinũ in vaſe.ſed ſi⸗

cut ſignatũ in ſigno.⁊ ſignificatũ in di/

ctione.¶ Itẽ etiã q;nis ipᷣa dictio multi
plicet᷑ nõ ꝓpt᷑ h̊ multiplicat᷑ ſignificatũ
imo ſpꝑ eſt vnũ ſignificatũ ⁊ idẽ in ſe ita

q;uis hoſtie in infinitũ młtiplicent᷑. nõ

ꝓpt᷑ h̊ młtiplicat᷑ caro ſeu coꝛpꝰxpᷣi.ſjjñ ſʒ
manet idẽ.Et etiã ſicut ſp qᷓ;diu ipſa di⸗/

ctio retinebit foꝛmã ſuã ⁊ naturã.ſꝑ ha/
bebit ſuũ ſignificatũ.ita q;diufoꝛma pa

bet pꝑte apparebit tota imago q̊ appare/

fieri p̃t. qꝛ diuĩtas trãſmutat aĩaz xpi in

intus ipᷣm coꝛpꝰxpᷣi.Et iõ tãdiu manet
coꝛpꝰ xpᷣi ſub foꝛma panis q;diu rema⸗/
net foꝛma panis.ſʒ ſi mutet᷑ foꝛma pãis
qꝛ nõ remanet ſignũ nec etiã ſignatũ eſt
ibi. Et iõ qꝛ q̃libet ꝑs panis ſeu hoſtia
hʒ ſpẽm ⁊ foꝛmã ⁊ nomẽ panis.iõ in q̃li
bet ꝑte hoſtie.ſiue ſit ꝑua ſiue mañ eſt to
ta caro ſiue coꝛpꝰ xpᷣi.i J tẽ h̊ idẽ etiã pᷣt
declarari in ſpeculo q̃ntũcũq; magno.⁊
ꝙ eſſet ita magnũ ſicut tot mũdꝰ nõ eſft
niſi vna imago vniꝰ homĩs in eo.⁊ tñ ſi —
ſpeculũ frangat᷑ in infinitas pꝑtes.in q̃li

bat in toto ſpeculo integro.⁊ tãtũ appa
rebit in ꝑte ſicut in toto.⁊ tãtũ in vna ꝑ⸗
te ſicut in alia.ita ſiłr ſi eẽt vnꝰ panis ita
magnꝰ ſicut tot mũdꝰſeu hoſtia.nõ eſſʒ
in ea niſi vnũ coꝛpꝰxpᷣi.⁊vna caro ⁊ vnꝰ
xpᷣs.⁊ ſi fierẽt mille ꝑtes vel plures.inq J
libet eſſet totũ coꝛpꝰ xpᷣi idẽ numero.ſed
in ꝑtibo ſpeculi nõ eſſet eadẽ imago nu⸗/
mero ſʒ in ſpẽ.qꝛ oꝑtet dare mag vnuʒ Cuprl
gradũ coꝛpi xpᷣi.ſcʒ vt idẽ numero ſit in Hie in
pluribo ptie hoſtie. ¶ Pꝛeterea etiã põt Quõ ſac
declarari ꝑ xpᷣm q̃li᷑ coꝛpꝰ totũ integrũ xpᷣs ſtii ſügli
pᷣt ↄtineri in tã ꝑua qntitate. Uñ coꝛpꝰ taʒ pnua mnodo
xpᷣi eſt factũ ſpũale.⁊ trãſmutatũ in na- hoſtias
turã aĩe qᷓntũ fieri põt.qꝛ ſicutvidemꝰ q; D
aĩa nr̃a q̃ eſt ſpũalis ⁊ ſine q̃ntitate.trãi
mutat illa q̃ recipit in ſe ad ſuã naturã.⁊
ad modũ ſuũ ſpũalẽ.vt qũ recipit iſtam
lIr̃aʒ a.tũc reducit eã ad ſpũalitatẽ.ita q;
q́;uis a.ſcriptũ ſit coꝛpaleꝛ⁊ magnũ⁊ q̃n
tũ.latũ ⁊ longũ.attñ qn eſt in aĩa nõ eſff
longũ nec latũ nec expᷣſſuʒ. ſʒ eſt totũ ſił
ad modũ aĩe.ita ↄfoꝛmit᷑ coꝛpꝰxpᷣi qꝛ eſt
glłificatũ ⁊ reductũ ad ſpũalitatẽ qᷓntuʒ

ſuã naturã qᷓntũ fieri pᷣt.⁊ anĩa deificata
cũ diuĩtate deificauit coꝛpꝰ ⁊ trãſmuta/
uit in ſuã naturã ⁊ aſſilauit ipʒʒ ſue natu/
reqntũ fieri pᷣt.Et coꝛpꝰxpᷣi nõ occupat Coꝛpꝰ
locũ nec ẽ põderoſuʒ ⁊ pᷣt eẽ totũ in pun xpᷣiñ oc
cto ſineextẽſiõe ſine lõgitudiĩe ſine latitu cupat lo
dine⁊ ſine ꝓpfunditate eo mõ ſiẽ ip̃e xðs cum
vult.Et iõ coꝛpꝰ xpᷣi in iſto ſacr̃o nõ oc/
cupat locũ nec ponderoſum nec extẽſuʒ
nec longũ nec latũ nec ꝓſundũ.ſed om̃s
cius ꝑtes ſũt ſimul.⁊ ideo põt cẽ inqcũ⸗

ſlcher
nnene
Snng
fengi
etitk
glanf⸗
ni
zckt⸗
Nigii⸗
mgor
icick
doorſi
Nrs ni
he
ung
ünmmg
Pogtͤt
luric
de
nahi
nen
nepot
nugm
mmooan,

Cprihn
uig
M
„7 4

q; pte hoſtie qntũcũq; pua totũ ſił. Uñ

hocvidemꝰ pꝑ expientiã in reb coꝛꝑalib⸗

qꝛ imago rei coꝛpalis qᷓntũcunq; res ſit
magna eſt tota ſil.nec eſt longa nec lata.

nec extenſa.nec ꝓfunda nec ponderoſa.

nec groſſa.nec ſpiſſa.⁊ tñ apparet longa

⁊ extenſa ⁊ ampla.⁊ groſſa ⁊ magᷓ.ſj nõ

eſt. Uñ vna magna eccłia ĩmo vna tota

ciuitas maxia intrat ꝑ pupillã oculi no/

ſtri.qᷓ eſt ſicut punctꝰ indiuiſibil.⁊ hõ in
nocte videt totã illã ciuitatẽ in ſomnis

cũ ꝓpa ſua foꝛma.⁊ magnitudie ſine di /
minutõe.⁊ tñ imago illa qᷓ eſt intꝰ in aia
eſt ſicut punctꝰ indiuiſibil.qꝛ intrauit ꝑ

pupillã oculi. Ita ↄfoꝛmiter cũ coꝛpus

1 xpᷣi ſit magꝭ ſpũale q; illa imago q̃ trãſit

ꝑ pupillã.pᷣt eſſe totũ ſib in puncto.⁊ tñ
habebit oẽs ptes ſuas ſine diminutiõe.
VUVñ qꝛ coꝛpꝰxpᷣi in iſto ſacr̃o ẽ ꝓpt᷑ aĩaʒ
ad trahẽdũ aĩam ad ſe.⁊ vt ania vniat᷑
rxroo pꝑ amoꝛẽ.iõ dʒ ibi eſſe mõ ↄuenienti
Anſe. 1 nõ mõ ↄtrario. ⁊ iõ dʒ ibi eſſe mõ
Coꝛpnſ ſpũali.⁊ nõ mõ coꝛꝑali.nꝰ q̃ntitatiue nꝰ

xpᷣi ẽ in localiter nec occupatiue nec groſſe.quia

B ſacco tũc diſcoꝛdaret ab aia.⁊ qdðᷣãmõ reduce
ſpũali ret aĩaʒ ad coꝛꝑalẽ materiã ⁊ qᷓntitatiuã
modo ⁊2 groſſom ⁊ aĩaleʒ.⁊ ipᷣa aĩla in iſto ſacr̃o
dʒ tota mutari ĩ meliꝰ⁊ ĩ altioꝛẽ naturã.
qꝛ eſt ſacrẽ̃m tranſmu tatiuũ.⁊ iõ nihil dʒ
eſſe ĩ iſto ſacr̃o repugns aĩe ⁊ nature ſue
Et iõ nullo mõ ipᷣa ania in iſto ſacro dʒ
cogitare nec q̃rere.nec qntitatẽ nec locũ
nec lõgitudinẽ nec latituainẽ nec ꝓfun/
ditatẽ nec groſſitudinẽ nec ſpiſſitudinẽ
nec põderoſitatẽ nec extẽſionẽ nec colo/

rẽ nec ſapoꝛẽnec figurã.nꝰ aliqͥd qð poſ

ſit ꝑcipe aĩal bꝛutũ.qꝛ oĩa iſta ſũt ↄ natu
rã ipᷣi aĩe.⁊ ei ñ ↄueniũt talia q̃rere.ſʒ ſo
lũ dʒ q̃rere ⁊ cogitare ſpũalitatẽ ⁊ illud
pᷣciſe qdðᷣ vᷣba ſignificãt ⁊ nõ płꝰ.qꝛ h̊ qð
videt᷑ eſt ſicut vox ⁊ ſonus.⁊ hoc qð ibi
ↄtinet᷑ eſt ſicut ſignificatũ vocis.⁊ ipſuʒ
ſignificatũ nõ eſt longũ nec latũ.nec põ
deroſum. nec qᷓntũ nec locatũ inqntum
ſignificatũ: Sicut ergo ſe habet ſignifi/
catũ ad ſonũ vocis.ſic ſe habet coꝛpus

chꝛiſti in iſto ſacramẽto ad foꝛmã ⁊ ſpe/

ciem que videt᷑. Et ideo ſicut ſignifica/
tum inqntũ ſignificatũ p ſonũvocis nõ
ſignificat᷑ vt qntitatiuũ nec vtĩ loco nec

vt ꝓfundum.nec vt longũ.nec vt latum

⁊ ſic de alijs.ita coꝛpus chꝛiſti inqntuʒ

in iſto ſacra mẽto nõ ſignificat᷑ per ſpeci/

em viſibilẽvt q̃ntitatiuũ.nec vtoccupãſ
locũ.nec vt longũ.ſʒ t̃ vt coꝛpꝰxpᷣi.Et
ſicut ſignificatũ recipit intellectuʒ tm̃ et
nullo mõ ſenſuʒ.⁊ ipᷣe ſonꝰ voc reſpicit
ſenſuʒ.qꝛ ſignificatũ timſmõ ꝑcipit᷑ ꝑ in/

tellectũ⁊ nõ ꝑ ſenſũ.⁊ ſenſus tmmõ ꝑci/
pit et audit ſonũ vocꝭ et nõ ꝑcipit ſigni/
ficatũ.iõ ſignificatũ ẽ ſpũale et intelligi/
bile.⁊ hʒ modũ intellectꝰ⁊ nõ hʒ moduʒ

ſenſus.⁊ ꝓpoꝛtionat᷑ intellectui ⁊ nõ ſen

ſui.Et iõ aĩal bꝛutũ qꝛ nõ hʒ intellectuʒ.

ſʒ tm̃mõ ſenſuʒ.nõ pᷣt ꝑciꝑe ſignificatũ.
ſʒ ꝑcipit ſonũ vocꝭ. Ita ſiłr coꝛpꝰ xpᷣi in

qntũ eſt ſignificatũ ꝑ ſpẽm viſibilẽ reſpi

cit tm̃mõ intellectũ et nullo mõ ſenſum.
et ia ſpẽs viſibilis panis.reſpicit ſenſũ

viſus. et ſenſus viſus tm mõ reſpicit et

videt ſpẽm et foꝛmã panis viſibilẽ. Et
iõ ipʒʒ coꝛpꝰxpᷣi ẽ ibi mõ ſpũali.⁊ hʒ mo
dũ intellectꝰ⁊ nõ ſenſus.et ꝓpoꝛtionat
imntellectui ⁊ nõ ſenſui.Et iõ aĩal bꝛutuʒ
pᷣt videre et ꝑcipe ſpẽʒ viſibilẽ.ſʒ nõ coꝛ⸗/
pus xp̃ᷣi ibi ↄtentũ et ſignificatũ. Siẽ ů
aĩa facit diſtinctionẽ et diuiſionẽ int᷑ ſo/
nũ vocis et ſignificatũvocis.ita dʒ face
re diſtinctionẽ et diuiſioneʒ in iſto iacr̃o
inter ſpẽm et foꝛmã panis viſibilẽ.⁊ coꝛ
pus xpᷣi iuiſibile. Sic ̊ añq; ibi eẽt coꝛ
pus xpᷣi ĩ paneerãt duo q̊ꝝ vnũ ꝑcipie/
bat᷑ ꝑ ſenſum viſus.et aliu ꝑ intellectuʒ
qm̃ ſpẽs et foꝛma panis ꝑcipiebant᷑ per
ſenſuʒ viſus tm̃modo quã etiã videbat
et ꝑcipiebat anĩal bꝛutũ.et ſubſtãtia pa/
nis ꝑcipiebatur ꝑ intellectũ et nõ ꝑ ſen/
ſum.quia anĩal bꝛutũ nõ poteſt pcipere
ſubſtantiã panis inuiſibilẽ. Et ideo ali/
ud eſt foꝛma panis et aliud ſubſtãtia pa
nis. Unde in ſomnis ⁊ in ſpeculo appa
ret foꝛma panis. et tamen nõ eſt ſuſtan⸗/
tia panis.et homo vere ſcit ꝙ ipſe videt
de nocte et in ſpeculo foꝛmam et imagi/
nem panis.⁊ ꝙ ibi non erat ſubſtantia
panis. Ita confoꝛmiter in hoc ſacramẽ
to eſt foꝛma panis vera ⁊ ſpecics pꝛin/
cipalis.ſed ſubſtantia panis non eſt ibi.
quia mutata eſt in coꝛpus et in carnem
Cbꝛiſti virtute verboꝛum ſignifican/

Bꝛutũ
vidzʒ ſpe
ciẽ ſʒ nõ
coꝛpus
XPt

In h ſa
cro nõ ẽ
ſubᷣa pa
nis

poꝛeũ.nec occupãs locũ.et tota ẽ ĩ qua/

tiũ et faciẽtiũ talẽ trãſmutatõez. et rema
net tm̃mõ realis ſpẽs panis ſine ſubſtã

tia panis. Et ideo ſicut ſubſtantia pa/

nis ſe hʒ ad foꝛmã panis.ſic ſe hʒ coꝛpꝰ
xpᷣi ad ſpeciẽ panii.Et qꝛ ſuba panis ſo
lũ pcipiebat᷑ ꝑ intellectũ et nõ ꝑ ſenſum.
ita ſiłr coꝛpuschꝛiſti ibideʒ exiſtẽs loco
ſube panis.pcipit᷑ ꝑ intellectũ⁊ nõ ꝑ ſen

ſuʒ. Et qꝛ ſuba panis ĩ ſeↄſiderata.⁊ in

q;tũ ꝑcipit᷑ ꝑ intellectũ.nõ eſt longa nec
lata.nec ꝓfunda.nec põderoſa.nec colo
rata.nec viſibił.nec tãgibilis.nec habẽſ
ſapoꝛẽ.nec ꝑceptibił ꝑ aliquẽ ſenſũ coꝛ/

libet ꝑte vbiẽ foꝛma panis.et nõ ẽ mag

LCoꝛpꝰ
xpᷣi ẽ to/
tü in q̃li
bet ꝑte

modũ intellectꝰ.et hʒ oẽs ↄditões ſuꝑi/

Quõ
coꝛpus
bi ſit in
ſacro

ſuba panis ĩmagna qᷓ;titate qᷓ; ĩ parua.
ita ſiłr ipᷣm coꝛpꝰxpᷣi qd ẽ loco ſube.nõ ẽ
longũ.nec latũ.nec ꝓfundu.nec põdero
ſum.nec coloꝛatũ. nec viſibile.nec tãgi/
bile.nec habẽs ſapoꝛeʒz. nec ꝑceptibile ꝑ
aliquẽ ſenſũ coꝛꝑis.nec occupat locũ.⁊
ẽ totũ ĩ qualibet ꝑte vbi ẽ foꝛma panis.
2 nõ ẽ magis ĩ magna qntitate qᷓ; i ꝑua.

⁊iõ ẽ ibiad modũ ſube panis ꝑ ſe ↄſide
rate.⁊ ꝓut ꝑcipit᷑ intellectu. Etiðo ſicut

ſuba panis ꝓut ꝑcipit᷑ ab ĩtellectu. habʒ

us dictas. qꝛ inq;tũ pcipit᷑ ꝑ intellectuʒ
nõ hʒ qntitatẽ nec extẽſionẽ.necẽ ĩ loco.
nec occupat locũ.⁊ ſic de alijs.ſed eſt ad
modũ ſignificati reſpectu vocꝭ.⁊ ꝓpoꝛ/

tionat᷑ intellectui. ita ſilłr ſe hʒ ĩ ſacramẽ/

to ipſuʒ coꝛpꝰxpᷣi.Qui &̊ vult intelligere
quõ coꝛpꝰxpᷣi eſt in iſto ſacro.neceſſe eſt
q; ↄſideret ſubaʒ panis purã ⁊ ſolã ꝓut
intellectꝰ ꝑcipit eã.⁊ inqntũ cõꝑat᷑ ad in
tellectum.qꝛ ſuba panis ꝓut reſpicit in/
tellectũ ⁊ ꝑcipit᷑ ꝑ intellectũ.mutat᷑ ĩ coꝛ

pus xpᷣi.⁊ nihil qð poſſit ꝑciꝑe ſenſus.

mutat᷑ in coꝛpꝰ xpᷣi. Sic g in pane ſunt
duo.vnũ qð tm̃ ꝑcipit᷑ ꝑ intellectũ.⁊ ali

ud qð pcipit᷑ ꝑ ſenſum.⁊ illud qð ꝑcipi/
tur ꝑ intellectũ tm̃ mutat᷑ in coꝛpꝰ xpᷣi.et
totũ illud qð ꝑcipit᷑ ꝑ ſenſuʒ viſus rema
net.qꝛ iſtud ſacr̃m eſt ꝓpt intellectũ ⁊ li/
beꝝ arbitriũ ⁊ nõ ꝓpt᷑ ſenſum. ⁊ iõ illud
qð ꝑcipit᷑ ꝑ intellectũ. mutat᷑ tm̃ in coꝛ/
pus xpᷣi.⁊ ſub illo mõ ꝑ quẽ ꝑcipit᷑ ꝑ in
tellectũ.⁊ ꝑ illũ modũ ꝑcipit᷑ ꝑ quem ſi/

gnificat᷑ ꝑ vocẽ ſignificanteʒ. qꝛ intelle⸗

n

ctus pᷣmo ĩtelligit ⁊ poſtea ꝑ vocẽ ſigni
ficat.⁊ eo mõ q̊ intelligit. eo mõ ꝑ voceʒ
ſignificat᷑ Sic g̊ᷣ ipſa ſuba panis ſub il⸗
lo mõ q̊ eſt intellecta ꝑ intellectũ ⁊ ſigni
ficata ꝑ vocẽ mutat᷑ ⁊ ↄuertit᷑ in coꝛpuſ
xpᷣi. DSicut in iſto ſacr̃o dʒ ipſa aĩa intel
lectualis trãſmutari in xpᷣm inq̃ntũ dit/
fert a bꝛutis ⁊ a ſenſibo coꝛꝑalibo. ita ſilr
in iſto ſacr̃o nõ dʒ ↄuerti in coꝛpꝰxpᷣi ni/
ſi illud pᷣciſe ⁊ tm̃mõ qð ꝑcipit᷑ ꝑ intelle
ctum ꝑ quẽ ania differt a bꝛutis.Et oia Quefi/

q̃ fiũt in ſacr̃is dñt ꝓpoꝛtionari ipſi aie untĩſa/

iuxta ſuũ modũ ⁊ inqntũ eſt intellectua cr̃is de/
lis.⁊ differt a bꝛutis.Et qꝛ coꝛpꝰ xpᷣip/ bẽt pꝛo/
us exiſtit añqᷓ; ſuba panis ↄuertat᷑ ĩ ipʒ poꝛtõna
iõ tota illa foꝛma panis q̃ videt᷑ẽ q̃ſi ve/ riaĩe
ſtimẽtũ et indumentũ coꝛꝑis xpᷣiaccidẽ
tale.et ſic coꝛpꝰchꝛiſti eſt indutũ et veſti
tũ veſte aliena.Et ipſa foꝛma pãis.q̃ añ
hẽbat modũ accidẽtꝭ ⁊ inherẽtis.et q̃ ſu OQOuõ
ſtentabat᷑ in ipſa ſuba panis.recipit mo acciden
dũ nouũ et nobilioꝛẽ et dignioꝛẽ.qꝛ reci tia ſintĩ

pit modũ ſube.qͥ ſine cõꝑatione excedit iſto ſa/

modũ accidentis.qꝛ ipſa foꝛma et ſpẽs cramto
panis q̃ eſt accidẽs ꝑ ſe exiſtit ⁊ in nullo
ſuſtentat᷑ tãq; in ſubiecto.Et ſic oĩa di/
gnificant᷑ et melioꝛant᷑ ac exaltant᷑ ĩ iſto
ſacr̃o.qꝛ ipſa ſuba panis trãſit et ↄuerti
tur in coꝛpꝰchꝛiſti gloꝛioſiſſimũ.et ipſa
accidẽtia q̃ vident᷑ recipiũt modũ ſube
et nõ płꝰaſcẽdere pñt.et tota ſpẽs et tota
foꝛma panis q̃ ↄtinet oĩa accidentia fit
veſtis et indumẽtũ coꝛꝑis chꝛiſti et ipſi
us dei et hoĩs Et q̃ maio: dignitas?Et
iõ dz ipſa ſpẽs panis et vinii magna re
uerẽtia et in magno honoꝛe haberi tãcq;ᷓ
veſtis chꝛiſti ihu filij dei regẽ eterni. Et
hec maxiĩa fuit benignitas et humilitas
chꝛiſti. ꝙ ipſe velit eſſe veſtitꝰtã humili⁊
ſimplici veſte.et intãtũ ſe hũiliare vt ita
ſe appꝛoximet hoĩbo. Pꝛimo em̃ voluit Xp̃s in/
chꝛiſtꝰindui veſte carnis nr̃e moꝛtalita quit du
tis et illã accepit ab intemerata et incoꝛ/ ꝗas veſteſ

rupta vᷣgine ſcʒ maria mf̃e ſua glioſa in ppt no

qua dignatus eſt homibus apparere in
hoc mundo.et pꝛedicare verbo et exem/

plo ⁊ poſtea ĩ carne ſpᷣire moꝛtẽ turpiſſi

mã et amariſſimaʒ ꝓ nobis. Secundo
voluit inqui veſte panis.q̃ eſt veſtis in/
ferioꝛ. Sicut eĩ panis ab hoibeꝓ cibo

.

—— 2 — — —

wrſe
inan
Nliitn
mnepride
Uhinſe
bpriin
Depind
ns Hin ſ
mmipli nie
unlm Se
npſczt ti
nontißß
ckiiſe i
Griiid
Muicz
hioi
msci
3ed
nioigtt d
vrmnt ie⸗
nmabid
ut nll
Eſctinde
uliſtn
ta u
inuaie
noci ſ
hisnt
Kdenut
deiti
hgnird
inge
ſ
gan
abond
Kübeni.
töo⸗

=

.

E⸗

Ti. ccxciii.

ſumptus mutat᷑ in carnẽ ſanguinẽ coꝛ
pis aſſumẽtis ipᷣm panẽ ita ſiłr iſtud ſa
cramẽtũ euchariſtie ſumptũ a fideli xpᷣi
gano trãſſubſtãtiat aiam ipᷣiꝰ in xpᷣm.⁊ fit
vnꝰ⁊ idẽ cũ xpᷣo in ſpũ ⁊ veritate. Sic
ergo iuduit ſuã diuinitatẽ pᷣmoveſtecar
nis vt hoĩbo ſic appareret qͥ in ſua diui/
nitate videri nõ potuit.⁊ carnẽ ſuã veſti
nit veſte panis.Pꝛimã veſtẽ fecit ꝑ ſeipᷣʒ⸗
ſed ſcdᷣam fabꝛicãt hoĩes. Pꝛimo em̃ di
uinitatẽ ſuã induit veſte carnis ⁊ huma
nitatis vt poſſet moꝛi⁊ patiꝓ hoĩe. De
inde veſtiuit carnẽ ſuã veſte panis vt eſ
ſet nutrimẽtũ ⁊ refectio ac alimẽtũ ſano
rũ ⁊ infirmoꝝ Sic igit᷑ in iſto ſacro oĩa
crxaltant᷑ dignificant᷑ ⁊ melioꝛant᷑.Quã/
to magis ipᷣa aĩia deuota ꝓpt᷑ quã iſtðᷣ
veunerabile ſacrm eſt oꝛdinatũ inſtitutuʒ
ac ↄſecratũ debet ſe eleuare a carnalib ⁊
mũdanis ⁊ trãſitoꝛijs rebo ⁊ deſideris
⁊ recipe exaltatõeʒ ⁊ dignitatẽ ab ipſo et
incoꝛꝑari iſto ſacro ac deificari hic in gG
tia ⁊ in regno ipſi ſacr̃i dei ⁊ homiĩs filij
.dei ⁊ regis eterni.⁊ acciꝑe głliam ⁊ beati
tudinẽ ſine fine cũ ſanctis angelis.⁊ cuʒ
oib ſpiritib btis.ad quã dignet᷑ nos ꝑ

Je Peilarnni ihs xps Amen.

Ouartũ ſacrm eſt ſacẽm pnie. ⁊ eſt ſe⸗

. te cũda ſcala iteꝝ lapſi ⁊ ſpũale medicamẽæ

ℳ Ei5 ho xpian? ppt offenſam ptra rp̃ʒ
aA Gmiſſam poſt baptiſmũ pdidit nouu;
eſſe ⁊ vitã ſpũalẽ. recupat iteꝝ nouã vitã
pditã.⁊ fit ei remiſſio ⁊ indulgẽtia ⁊ ab/⸗

ſoluit᷑ ab obligatõe infinita ⁊ abluit᷑ ⁊ la
uat ab omi recõciliat᷑ rvõʒo.

Zitulus.ccxciiij.

ccłxxv. iam dictũ eſt ſugi ꝙ vita ſpo⸗

D rituał aſſiłat᷑ vite coꝛꝑali.iõ
ſiẽ in vita coꝛꝑali eſt hmo generatio.de/
inde augmẽtatio.tercio ↄtinua nutritio
ita ſiłr invita ſpũali.bᷣmo fuit neceſſaria
generatio ſpũalis.⁊ hec fuit baptiſmꝰ.⁊
deinde augmẽtũ ſpũale.⁊ B erat ↄfirma⸗
tio. deinde nutrimẽtũ ſpũale.⁊ h̊ erat eu
chariſtia Et iõ ſicut in vita coꝛꝑaliſi hõ
eſſet ĩpaſſibilł.ita ꝙ nõ ↄtingeret eũ infir
mari.ſufficerẽt iſta tria.videlicʒ genera/
tio. augmęetatio. et nutritio.ita ſilr eſt in

De penitentia

vita ſpũali.ſi hõ eẽt ĩpeccabił ſufficerẽt
ei iſta tria ſacra.ſcʒ regeneratõis.ↄfirma
tõis.et euchariſtie. Sʒ qꝛ ↄtingit hoĩeʒ
infirmari et incurrere moꝛbũ moꝛtalem
aut piculoſuz.ex q̊ pᷣt moꝛtẽ incurrere et
pꝑdere vitã coꝛpalẽ.ita etiã põt hõ incur
rere infirmitatẽ ſpũalẽ q̃ eſt pctm̃.ꝑ qð
põt ꝑdere vitã ſpũalẽ.Et ſiẽ in vita coꝛ⸗ Pniĩia ẽ
pali eſt medicia coꝛꝑal ᷓ infirmitas cu/ medici/
rat᷑ coꝛꝑal.ita ẽ etiã in moꝛbo ſpũali re/ na ſpũa
mediũ qð aufert petm̃.et ẽ pnia.q̃ ẽ me⸗/ lis
dicina ſpũał. Hã aliqs põt ꝑdere graz
ſibi in baptiſmo datã pꝑ pctm̃.qꝛ hõ hʒ li
bertatẽ naturalẽ ⁊ libeꝝ arbitriuz. Et qꝛ
gra nõ eſt de natura liberi arbitrij.qꝛ ali
ud eſt gra ⁊ aliud ẽ natura vt iã declara/

tũ eſt.iõ põt etiã gr̃am relinqre et facere Ti. ccl/

ↄtra illã et eã ꝑdere.qꝛ mẽbꝛuʒ ſanũ põt xxij.
pꝑdere ſenſuʒ ⁊ motũ. et eſt ſile de mebꝛo
reſpectu capit.et de xpᷣiano reſpectu xpᷣi
Dicut ̊ mẽbꝛũ põt ꝑaliticari.qꝛ nõ hʒ
fluxũ ſpirituũ a capite.ita põt hõ ꝑaliti/
cari.qꝛ nõ hʒ fluxũ gr̃aꝝ a xpᷣo.quiẽ ca/
put oim xpᷣiãoꝝ.et maxĩe.qꝛ hõ indiget
mulctiplici gra cũ ↄſtitut ſit inter inimi/ .
cos ſpũales. q̊s ipſe ſꝑ bellare neceſſa

riat᷑ et niſi ipᷣe legitie certaueritvincit᷑⁊

nõ coꝛonabit᷑.Et qꝛ nõ pᷣt vinci niſi vo
lũtarie. ſi vincit᷑ volũtarie vincit᷑.et iu/
ſte tũc indicat᷑.Ex q̊ ẽ qlibet xᷣianꝰpõt Pnĩa ẽ
incurrere infirmitatẽ ſpſᷣalẽ ſcʒ pctm̃ pꝰ nccaria
baptiſmũinccaria fuit hoĩ medicina cu
ratiua ⁊ medicamẽ ſpirituale ſcʒ pnia.ꝑ
quã poterit euadere moꝛtalẽ infirmitatẽ

gie ⁊ recuꝑare ſanitatẽ ⁊ graʒ quã habu

it ꝑ baptiſmũ.Eth̊ ẽ ſicut qũ hõ cecidit
in ĩfirmitatẽ coꝛꝑalẽ tũc medicĩa curãs
eſt nccaria Et qꝛ xpᷣs opat᷑ i hoĩe ꝑ ſacfca
viſibilia et mãifeſta.iõ oꝛdinauit ſacc̃m
pniĩe.tanq; veꝝ medicamẽ moꝛbiſpũał
ad deſtruẽdũ pcim̃ et offenſaʒ cõmiſſaʒ
pꝰbaptiſmũ.Quãuis ei añ receptõʒ ba
ptiſmi ſit nccaria hom adulto.atti illa
pnianõ eſt ſacrẽm.qꝛ iuiſibił ẽ et occulta
qꝛ nihil apparʒ extra ð illa pnĩia Et ĩideĩ
ſacr̃o optʒ eẽ aliq ſig ext᷑ioꝛa q ſignificãt
rẽ iuiſibilẽ q̃ fit intꝰ in ala. Et qꝛ medici
na ĩiuiſibił illiꝰpcti culpe ⁊ offeſe deũ.
eſt va remiſſio indulgẽtia et venia ex ꝑte
dei qꝛ tunc vere deſtruit᷑ peccatum ⁊ of⸗

fenſa deletur. qñ remittit᷑ datur venia

tia interioꝛ ſeu odiũ ⁊ triſticia ⁊ doloꝛ de

inimicũ dei capitalẽ⁊ illũ hoſpitaretnu tee
ab illo ↄtra quẽ facta eſt.quia culpa ⁊ of triret ⁊ defẽderet: Et etiã quõ poſſet pla ””ü
fenſa obligat hoĩem offendentẽ illi qͥ of· ceredeo.qui etiã placeret ⁊ manuteneret
fenſus eſt.⁊ cõtra quẽ peccauit.quia ta/ 1inimicũ dei capitalẽ: Et ideo neceſſe eſt ́”́”U?ÿæ
lis nature eſt culpa.⁊ quot culpe tot ob/ ſihomo vult mereri ⁊ reciꝑe indulgen/ 4²
Contri/ ligatiões ⁊ tot debita.⁊ quia vera indul tiam ⁊ amiciciã ⁊ ſocietatẽ dei ꝙ impu/
tio eſt ne gentia nõ poteſt recipi niſi culpa⁊ offen gnet ⁊ odio habeat totꝭ viribo ⁊ toto cortꝛkf Adoce
ceſſaria ſa diſpliceat.nec aliquis poteſt neq; me gde ipᷣm peccatũ ⁊ culpã.quia illa ſola cõ tiͦ gai
ad delẽ/ retur reciꝑe veniã.niſi diſpliceatei malũ trariat᷑ ⁊ inimicat᷑ deo.⁊ maxime ex ho dro ſüt 4
dũ pec / feciſſe.quia om̃is culpa eſt voluntarig. quia ipᷣemet homo exũs in culpa gene⸗ Ncerin
catum ⁊ ideo nõ poteſt deſtrui nec deleri niſi ꝑ rauit ipᷣm peccatũ de ſeipᷣo.⁊ ; debet ipʒ ð
ↄtrariũ.videlicet ꝙ ſicut fuitvolũtaria. impugnare oiba modis quibo poteritĩ/ i
fiat inuoluntaria ⁊ diſpliceat.aliter ipſa terius ⁊ exteri.⁊ ipᷣm accuſare oꝛe⁊ coꝛ
maneret in vigoꝛe ſuo.Et ſic duo ſũt ne de.⁊ oꝑari ad eius deſtructionẽ verbo ⁊ “M f
ceſſaria ad deſtructionẽ ⁊ deletionẽ ipᷣiꝰ oꝑe.quia aliter nõ merebit᷑ indulgentiã. Pctm̃ ẽ 1
peccati ſen culpe ⁊ offenſe ↄtra deũvnũ Etiã ex alio q homo nõ habet maioꝛez maximꝰ “
erx pte dei offenſi. ⁊ hoc eſt remiſſio ⁊ in nec deterioꝛẽ inimicũ qᷓ pctm̃.qꝛ pecca/ inimii
dulgentia ⁊ venia.⁊ aliud eſt ex ꝑte ho /⸗ tum nõ obligat eũ ſolũ ad penã tpalem bois xh
minis offendentis ⁊ peccãtis.⁊ hoc eſt ſed eternã ⁊ ſepat ipᷣm a deo ⁊ ab amici⸗ ⸗“
vera diſplicentia ⁊ triſticia ſeu doloꝛ. qi cia oĩs gaudij ⁊ quietis.⁊ ꝑ ↄtrariũ deij ſcfipe
offendit deũ.⁊ niſide hoc triſtet᷑ ꝛ nomĩ cit ipᷣm ad dyabolũ ⁊ ad oẽm triſticiã ⁊ mnline .
diſpliceat nõ poteſt mereri indulgentiã doloꝛẽ. Ideo homo debet ↄtra ipᷣm pu⸗ .
⁊ remiſſionẽ de offenſa.Etqꝛ radix pec· gnaretota ſua potentia. ſicut ↄtra inimi
cati eſt voluntas.ideo requiritur ꝙ ho⸗ cum ſuũ moꝛtalẽ. ⁊ vindicare ſe de ipſo-
mo ꝓponat in coꝛde ſuo nunq; offende- tanq; ab inimico ſeueriſſimo ⁊ expellere HWD
re deil. aliter nõ eſſet vera diſplicetig. Et ipm ⁊ occidere.Et quia peccatũ eſt etiãẽ Onò ꝑ
reqritur eti ꝙ hõ cognoſcat ſe offendiſ inimicus ſecretus ⁊ occultꝰ.q; de ipius pꝓfeſſiõʒ
ſe deũ ⁊ mali feciſſe ⁊ peccaſſe ↄtra ſm natura eſt velle occultari.cũ ergo inimi/ expellit
aliter nõ poſſz ei diſplicere nec poſſet do ci eius domeſtici eius ideo hõ potrariũ peccatũ
lere deũ ſe offendiſſe. Requiritur etim debet ipᷣm diſcoopire ⁊ maniteſtare per
wwhõ habeat ſpem recipiendi indulgen / ↄfeſſionẽ.⁊ ſic ipᷣm impugnare et expel⸗
tiam ⁊ veniã a deo.quia aliter nihil ei p/ lere.Aliter ſi bomo tenet ipᷣm ſecretum.
ficeret talis diſplicentia ſeu doloꝛ qꝛ ad tunc nutrit ipᷣm ⁊ ↄfoꝛtat ⁊ radicat ipᷣm
hocoꝛdinatur Sic ergo expte deioffen quia facit ſibi qð eius natura deſiderat
ſidebet dari indulgentia.⁊ ex ꝑte homi gqʒzð eſt velle occultari ⁊ neſciri nec videri
nis debz eſſe capacitas indulgẽtie. Gi /· Et ideo iſtud eſt maximũ vituperiuʒ et S
cut em deus dat aiam rõnalẽ capaci co? maxima ↄfuſio peccati. maxima caute 4
Dey dat boꝛi⁊ pᷣꝑato.ita dat verã indulgentiam la ad ipᷣm expellendũ.vt homo ipʒ reue⸗ l
graʒ aĩe ale capaci ⁊ pꝑate ad recipiendũ eã. alir let⸗ mãitfeſtet. Di ergo homo diligitſe JJ”J”MZM
pꝛepate nõ.Et ideo ſicut coꝛpus eſt ꝓpoꝛtiona- ipſum. 2 cupit inimicũ ſuũ capitalẽ ex-
ad eam tum aie.quia aliter nõ daret᷑ ania.ita ne/ pellere.debet om̃e vituperiũ ⁊ oẽm ↄfu/
Leſſe eſt ꝙ aĩa ppoꝛtionet ad recipiẽduʒ ſionẽ adducere ↄtra peccatũ vt ipſuz ex/
indulgetiã a deo aliter nõ daret᷑ ei.quia pellat ⁊ vincat.Et quia peccatũ eſt dece i
peccatũ ẽ directe ↄtra deũ.⁊ deus nihiꝭ ptiuũ ⁊ fraudulentũ:ideo tãqᷓ; deceptoꝛ ii
habet ↄtraſe niſi peccatũ.quia peccati ¶⁊ falſarius debet accuſari iudicari ⁊ pu⸗ Cier, ii
offendit deũ. Et ideo hõ nõ eſt dignus niri.⁊ ideo homo debet ipʒ ponere in iu mni i:
recipe indulgẽtiã a dᷣo.niſi habeat odio dicio ⁊ petere ſententiã ↄtra ipᷣm.⁊ pete⸗ citſ di
peccatũ qðᷣ ↄtrariat᷑ deoꝛ impugnet ipʒ repunitionẽ. Et ideo patet ꝙ ad veram cFutii i
tanq; inimicũ capitalẽ dei.Quomõ em̃ eradicationẽ peccati nõ ſufficit diſplicẽ *
poſſet homo eſſe amicꝰ dei.qui diligeret l

dhinnn

aſtni
umen
ceecte
Nlnoten
Negienn
hrnonn
ildbc
winethe

Wigch
1sdhaßß;

eend

meartag

ncepen .
iin d
1cma
rüd
nmtuit
rönpo⸗
tommmi
eſdee⸗
Nrcn
icktüd
cNiziß i⸗

Cpoinini

yrmi ſ
ckneper
acd
nſom
iaßn
inrin
imens
timcne
noßzm

gonigde .

aytnlt⸗
einz
pyt⸗
giͦckoce
uuhn
ian
nari
n
A.
ihla

ech
algni Nud
da ngta e.

enonfrenri
BDepenitentig

ſpſo.lmo requirit᷑ etiã exterioꝛ reuelatio

⁊ manifeſtatio.accnſatio et iudicatio et

ppunitio.⁊ ſic hõ pparat ſe ad recipiendũ

verã indulgẽtiã. ita ꝙ deteſtet᷑ ipſaʒ cul/

Ad dele
tõʒ pcti

dyuo ſüt

ncẽcaria.

pã ĩ aio.⁊ odio hẽat.⁊ vᷣbo accuſʒ.⁊ ð fa

cto deſerat.et reiare nüqᷓ; pponat. Duo

egd iniſeh lis deler eineſucm pen. 3 Ut igit᷑ hõ qͥ o t ſecur Inſtitu
de remiſſiõe ⁊ indulgẽtia ſua.⁊ nullo mõ tio ſacci

vnũ ex ꝑte dei.ſ.indulgẽtia ⁊ remiſſio.et

aliud ex ꝑte hoĩs peccãtiſ.ſ.pnĩa iterioꝛ

ĩ coꝛde.q̃ ẽ diſplicẽtia occulta et iuiſibił

de offenſa dei. ⁊iſta duo ſũt ꝓpoꝛtionata

int ſe.Et qꝛ ĩ oĩ ſacr̃o ĩuiſibile ſigniticat

⁊ maniteſtat᷑ ꝑviſibile.⁊ oꝑtet ꝙ illð qð

iuiſibilit᷑ ĩ aia.iõ ſiẽ ſunt duo inuiſibilia

ncẽcaria ad deſtructõʒ ipᷣi culpe.vnuʒ ex

MDMWatia

2 forma
ſacr̃i pe

nitẽtie

Pte dei.et aliud ex ꝑte hoĩs qͥ offedit.q̃ꝝ
vnũ ẽpᷣꝑatoꝛiũ.⁊ aliud recipit᷑ et dat᷑.ita
ↄfoꝛmit᷑ ĩ iſto ſacr̃o ſunt duo viſibilia et
maniteſta exteriꝰ q̃ fiũt ĩ iſto ſacro.q̃ pꝛo⸗
poꝛtionant᷑ ⁊ coꝛrũdent ill duob inuiſi
bilibo q̃ fint interius ĩ aia. Unũ viſibile

g fit exter.ẽad ſignificãdũ inuiſibile

interiꝰ.pnĩam.ſ.interioꝛẽ ⁊ inuiſibilẽ ip/

ſſi hois penitẽtis.q̃ eſt i coꝛde.Et qa ſa-
cta ⁊ vᷣba exterioꝛa.ſignificãt ⁊ declarãt

illlud qõ ẽ occultũ et inuiſibileĩ coꝛde.iõ
p vᷣbaet ſacta q̃ hõ facit ⁊ dicit exterius

9

ſignificat᷑ ⁊ declarat᷑ ꝙ hõ penitẽs habʒ
Ooodio ipᷣm pctm̃.⁊ ꝙ coꝛ ſuuz receſſit ab
iᷣpᷣo pctõ. Itẽ aliud viſibile qdð fit et ap/

aret exteri.ẽ ad ſignificãdũ illud inni
ibile qð facit de ĩ ala.ſ.remiſſionẽ et in/

dulgetiã offeſe ⁊ pcti.⁊ ẽ ipᷣa abſolutõ q̃ᷓ

fit ĩ iſto ſacr̃o ꝑ vᷣba ſignificãtia expᷣſſe re
miſſiõʒ pctõꝝ Uñ ſicut ĩ alijs ſacr̃is ſũt
Duo exterioꝛa.ſ.res coꝛpal et viſibil. ſicẽ̃
Qqd ĩ baptiſmo.⁊ criſma i ↄfirmatõc.⁊ vl
tra h̊ ſũt vᷣba oꝛdiata a xpᷣo.q̃ ſignificãt

opꝰ iuiſibile qð deꝰ facit intꝰĩ aĩa.q qdeʒ
vba ꝓpoꝛtionant illi rei coꝛꝑali.ſic ĩ ba

ptiſmo ſũt iſta vba. Ego baptizo teꝛ⁊c.
coꝛrñdẽt ꝓpoꝛtiõabilit᷑ ipᷣiaqᷓ.qa ĩpoꝛ

Cõcoꝛ/
dant ſi/
gnũꝛ ſi⸗
natũ ĩ
ſacr̃o.

tat ablutõʒ.ita ꝓpoꝛtiõabilit᷑ ĩ iſto ſacfo

ſut duo extioꝛa. Unuʒ ẽ oĩa vᷣba ⁊ facta
q̃ᷓ dicit ⁊ facit penitẽs.et ſũt ſic aq̃ in ba/
ptiſmo.Et vltra hec ſũt vᷣba oꝛdinata a
xpo.q̃ ſignificãt opꝰ inuiſibile qð deꝰ fa
cit intꝰ.qᷓ qdẽ vᷣba coꝛrũdẽt ꝓpoꝛtiona/
bilit᷑ vᷣbis et factꝭ penitetis.Et ſunt iſta

—

v̈bꝗ. Ego abſoluo te 76. Eti ſta vᷣba coꝛ

„„ 2

rñdẽt factis ⁊ dictis hoĩs penitẽtis.qͥa

hõ penitẽs ꝑ vᷣba et facta ſua.ſignificat·
coꝛ ſuũ receſſiſſe a pctis.⁊ ſibi diſplicere
offenſam dei. Etꝑ iſta yba. Ego abſol/⸗

uo te ⁊c.ſignificat᷑ ꝙ deꝰ remiſit pctm̃ et

offenſaz Ut igit᷑ hõ qͥ offendit eẽt ſecurꝰ Inſtitu

dubitaret.xpᷣs oꝛdianit et iſtituit modũ pnie.
penitendiſ.ꝙ doleat inter de offenſa. ?;

ꝙexpmat exteri? ſigna doloꝛis ꝑ gemi/
tus et lacrimas.⁊ ꝙ dicat oꝛe ſuo.et co⸗
fiteat᷑ culpã ſuã.et accuſet ſeipᷣm.⁊ etiaz
fit exteriꝰ manifeſte. ꝓpoꝛtiõet᷑ illi qð fit
vicariuʒ loco ſui coꝛpis.cui hõ penitẽs

oꝛdinauit ⁊ inſtituit ſuũ locũ tenẽtẽ ſeu

dicat ⁊ ↄfiteat᷑ culpã ſuã.et oñdat ſigna
doloꝛis.cui dedit ptãtẽ abſoluendi ⁊ re
mittẽdi culpã ⁊ offenſaʒ noĩe ſui.Et ita
q̃cũq; offenderit xpᷣm.⁊ voluerit hꝛe ve/
rã indulgẽtiã ⁊ remiſſionẽ ſuoꝝ pctõꝛũ.
faciat vt xpᷣs oꝛdiauit.⁊ indubitãter re/
cipiet verã indulgẽtiã ⁊ remiſſionẽ ð ſu
is pctis.qꝛ xpᷣus oꝛdinauit iſtud ſacrm
pnie ſicut alia ſacr̃a.Et ideo ſicut alia ſa
cramẽta ſut ſꝑvera.⁊ dat᷑ ĩ eis illð qð ſi/
gnificat᷑ ꝑ ea.ita iſtud ſacr̃m eſt ſꝑ veꝝ.⁊
dat᷑ in ipᷣo illud qð ꝑ ipᷣm ſignificat᷑ſ.re
miſſio⁊ indulgẽtia culpaxꝝ.q̃ ↄmiſſe ſũt

poſt baptiſmũ.Eti H̊ appet ifinita bõi/ Clemẽ⸗

tas xpᷣi et eiꝰ clemẽtia.qͥ vt hoĩes qͥ eũ of tia xpᷣi

fenderũt nõ deſparẽt oꝛdinauit medica apꝑet in
mẽtũ vt iſtud ſacrẽ̃m ꝑ qð poſſent redire ſacco pe

iteꝝ ⁊ reuerti ad ipᷣm.⁊ reciꝑe veniã ⁊ in nitẽtie

duigẽtiã. Etĩ ͥ ẽ maxia ſecuritas. quia
ipᷣemet qͥ offenſus 6C.⁊ quẽ fit pctm̃.oꝛꝛ

diauit modũ ꝑ quẽ hoieſ poſſet placare
ipᷣm.⁊ docuit modũ ⁊ foꝛmã et viã relde
undi ad ip̃ʒʒ.Et iõ iſtud ſacẽm ẽ ſcdðᷣa ſca Pnia ẽ
la pᷣbaptiſmũ.ꝑ quã xpᷣianꝰ .iteꝝ pᷣt aſcẽ ſcdᷣa ta/
dere ad xpᷣm. In q̃ ſcala ſunt tres gdꝰ. ſ. bula pꝰ
tritio ĩ aĩa.ↄfeſſio ĩ vᷣbo.⁊ ſatiſfactõ in baptiſ⸗
ope.⁊ vltio fit abſolutio.et ſic hõ aſcẽdit mũ
ad remiſſionẽ et indulgẽtiã. Et qꝛ remiſ
ſio ⁊ idulgẽtia ñ pᷣt fieri.niſi etiã recipiat
gra xp̃ᷣi ſeu bñ eẽ pᷣdictũ.qͥa ſi dũ remit/Zit.cc-
tit᷑offeſa ⁊ culpa.dat᷑ gr̃a.⁊ abſoluit᷑ hõ lxxiiij.
ab obligatõe ifinita ⁊ a pena eterna.iõ ĩ
iſto ſacro oia iſta ſimul fiũt.ſ.ꝙ reſtituit
gfra ſeu bñ eẽ.⁊ vita ſpũal ꝑdita.⁊ fit re/
miſſio culpe.⁊ liberat hõ ab obligatiõe

3

peneeterne. ⁊ totũ fit ᷣtute moꝛtꝭ ⁊ paſſi
onis ypᷣi.et vnit᷑ cũ ea· et recipit eam ꝓ ſe
Tit.cd Et qꝛ iã declaratũ eſt.ꝙ moꝛs ſeu paſſio
vij. xpi ſuꝑat oĩa pctã qᷓ fieri pũt.ido ſatiſſa
it ꝓ omib pctis.dũ tñ hõ vniat᷑ cĩũ eaa.
Uun qꝛ ſola moꝛs xp̃ᷣi ſeu paſſio pᷣt remit
Dusõ tere pctã et obligatõeʒ ad penã eternã.?
paſſio qꝛ ĩ baptiſmo hõ vnit᷑ totalit᷑ cũ xpᷣo.: pꝓ
xpᷣi dñ/ ↄſeqns tota paſſio applicat᷑ ei.ac ſi tota
ter ap / paſſio eſſet ſua.et ſi eã iemet hõ ſuſtinn
plicat᷑ ꝑ iſſet.iõ fit ei plena remiſſio oĩm pctõꝝ et
ſacca toti pene debite ꝓ pctis.qꝛ hõ regenera
tur ⁊ fit tot nouꝰ. Sʒ qñ hõ iteꝝ cadit
in culpam.tũc ſeꝑat᷑ et dinidit᷑ a merito
paſſiõ is xp̃i et a xpo.et ꝑ ↄñs fit obliga/
tus ad penã eternã ſicut añ baptiſmuʒ.
Sʒ ĩ iſto ſacro hõ qͥ eratdiuiſus a xꝰo
vnit᷑ cũ xpᷣo.⁊ ꝑ ↄñs applicat᷑ ei etiwu me
ritũ paſſiõis ⁊ moꝛtꝭ xpᷣi:et fit ꝑticeps ĩ
eo.et iõ iten remittit᷑ ibipena eterna ſic
us ĩ baptiſmo.⁊ iõ iſtud ſacrm̃ ẽ loco ba
ptiſmi. Sʒ ta mẽ i baptiſmo fit plena re
miſſio oĩs pene ⁊ eterne et tꝑal.ſʒ in iſto
ſacr̃o fit tm̃ remiſſio pene eterne.⁊ ſoluit᷑
obligatio ad penã eternã ⁊ ifinitã.ſʒ ad
buc remanet obligatõ ad penã tꝑalẽ.qꝛ
neceſſe ẽ q hõ ſuſtineat aliquã penã pꝛo-
pter pctã ſua.vt dedlarabit᷑ mag infra.
qꝛ alit᷑ applicat᷑ paſſio xpᷣi ĩ iſo ſacramẽ
to. 2 alit᷑ i baptiſmo.⁊ alio mõ fit iſtð ſa/
cCcj m. et alio illud. Quia i ſacxramento ba
prtiiſmi recipit᷑ aqᷓ exterioꝛ q̃ ẽ aq xpᷣi.ſedi
iſto nõ ſunt niſi vᷣba et facta ipᷣi/ homis
met.Et iõ ſ̃ᷣm modũ quẽ hñt vᷣba et fa/
Scuᷣm cta exterioꝛa.ct ſᷣm diſpoſitõem inuiſibi

diſpõez lẽ ⁊ intenoꝛc ĩ coꝛde.quã ſignificãt vᷣba
ĩterioꝛeʒ et fac ta exter ioꝛa. ᷣm recipit᷑ meritum
boĩs rei moꝛtis et paſſiõis xpᷣi. Uñ vᷣba et facta
pit᷑ meri extcrioꝛa ĩ iſto ſacro ſũt loco aq̃ ĩ baptiſ
tũ moꝛ/ mo. Et iõ hõ i baptiſmo recipit alicnũ.
tis xpi qꝛ ipſꝗ aquã. ad ſignificãdũ ꝙ ei appli/
xcat aliena vᷣr gtis.et iõ recipit illud ĩ ſe
qð ſignificat᷑ ꝑ aquã.q̃ ſignificat plenã
ctotalẽ r̃ miſſiõz oĩs peneqꝛ totũ abluit᷑
S3iſto ſacr̃o hõ recipit ĩ ſeioꝓpꝛios
actꝰet ꝓpꝛia vᷣba.et nihil alienũ.⁊ iðo ꝓ/
poꝛtio nabiliter recipit vᷣtutẽ iuxia capa
citatẽ ſuã et ſuoꝝ actuũ interioꝝ et exte/
rioꝝ.· Etideo q magis penitet i coꝛde et
dolet,. et exteriꝰ oſtẽdit plãctũ.gemituʒ ⁊

tuit᷑ ſibi illud qð datũ fuit eiĩ baptiſmo
Et ſic apparet ꝙ duo ſũt ſacramẽta q̃ſi

nẽ inferius. vel ꝑ vomituz ſupius. Illa

5 „

*

lacrimas.et oꝛe et vbo accnſat.ĩpꝛobat Perma

et deteſtat᷑ pctã ſua.magis recipit devᷣtu ioꝛẽ diſ/

teet merito moꝛtis et paſſiõis xpᷣi.¶ Ap pliceẽtiã
paret igit᷑ q̃liter iſtud iacrm̃ pnie inſtitu maioꝛ ꝗ̊

— .

tũ et oꝛdinatũ a xpᷣo vero medico ſpũali tia dat᷑

eſt veriſſimũ medicamẽ moꝛbi ſpualis.
qꝛ totaliter eradicat et deſtruit ipᷣm pec/
catũ.et ei cõtrariat.qꝛ ꝑ penitẽtiã interi
oꝛẽ et diſplicentiã deſtruit᷑ radix pecca.

ti qᷓ erat intus ĩ coꝛde pꝑ cõplacẽtiã ⁊ vo

luntatẽ.qꝛ placẽdo.volẽdo et delectãdo
intrauerat.et ꝑ cõtrariũ diſplicendo.no
lẽdo.odiẽdo et triſtãdo.neceſſe eſt vt era
dicet᷑ poſtea vᷣo ꝑ ↄfeſſioneʒ ipᷣm pecca-
tũ eradicatũ euomit᷑ extratanq; malus
humoꝛ et venenoſus. et reuelat᷑ ac mani

feſtat᷑.que quidẽ ↄfeſſio et manifeſtatio

recte cõtrariat᷑ pctõ et eius nature.qꝛ de

natura eius ẽ ꝙ peccatuʒ vult et appetit

ſemꝑ occultari et cooꝑiri.et nullo mõvi

deri.Et ideo qͥ ↄfitet᷑.et ipᷣm petm̃ reue/

lat.maxime ↄtrariat᷑ ei.et tũc pctm̃ ↄfuꝰ/

ſum fugit ab hoĩe.et nõ habet locũ neq

intus ĩ coꝛde.neq; extra ĩ oꝛe. q; intus ĩ·

coꝛde eradicat᷑ ⁊ impugnat᷑ ꝑ triſticiã et

diſplicentiã. ⁊ extra ĩ oꝛe expellit᷑ ꝑ con/
feſſioneʒ.et ſic neceſſario fugit tanq; fal
ſus deceptoꝛ et ꝓditoꝛ reuelat. Rectiſſi
me igit᷑ xpᷣs oꝛdinauit ipᷣaʒ cõfeſſionẽ ⁊

reuelationẽ peccati ad ipᷣm deſtruendũ.

qꝛ de directo ẽ cõtra iᷣm. Et poſte per
emendã fit factũ et opus ↄtrariũ ipipecc
cato.et ſic coꝛde.oꝛeet oꝑe. deſtruit᷑ ißjm
petm̃.Etſic homo ↄueniẽtiſſime abſol
nit᷑ ab obligatõe pene debite ꝓ peccato.

et fit ei remiſſio dũ ſic ipugnauit pcim̃.

et reſtituit᷑ ei om̃e illud 3 pdiderat pꝛo
pter pctm̃ etoffenſã. etſic de nouo reſti
bParet ꝙ duo ſut ſacig qſi Duo ſt
duo medicamẽta.q̃ purgãt et deſtrnunt ſacfa ne
ipᷣm pctm̃ tanq; malũ et venenoſuʒ hu/ ceſſaria

moꝛẽ.ſ.ſacramẽtũ baptiſmi.et ſacramẽ/ q̃ſi duo

tũ pnie.et hoc ꝑ duos modos diſtictos medica
ſcʒ ꝑ modũ purgatõis qͥ fit ꝑ fluxũ ven mẽta.
tris. et ꝑ modũ vo mitꝰ.Et hoc fitppoꝛ
tionabiliter ſicut ĩ medicina coꝛꝑali.qꝛ

nõ ſunt niſi duo modi purgãdi malos v

nociuos humoꝛes de coꝛꝑe.ſ.velꝑ ven

1742

— -- ——— mr

ſtſehe

=

4

htefn,

E
—

niini
DMüti
nii
l
ßng
minrt
ln
Nütit
iemtan
ſicknen
ören
nön
dirnu
nickne
ne
anpet
ulrin
ocßn⸗
Nifv
abaäͤne
Cumel
vntrü
dcligoen
imzi
Nin
et
Menati
heitn
miß,
fulin
ſprnr⸗
eee
uſen
Gien
aorh
ibegin

—

—

6

1

4

. S SSZ MU
7
D „

penitentia

——Mäʒ

gYggsgnefit p ventreʒ incipit ſuꝑius.et venit

Duo ſt

de alto et tendit inferius.ſʒ vomitus fit

cõtrariũ. Silr baptiſmus venit de al
to et tẽdit inferiꝰquaſi purgãs ꝑ ventreʒ

inferius.⁊ ſacramẽtũ pnie purgat ꝑ vo/

mitũ.Et ſicut purgatio q fit ꝑventrẽ in
ferius cũ minoꝛi violẽtia fit. ⁊ leuic pur
gat omes malos humoꝛes.ſed purgatõ

q̃ fit ꝓ vomitũ.fit eum magna violłẽtia.

ita ſilr purgatio q̃ fit ꝑ baptiſmũ.fit eũ
pauca violłetia et fit leuiter.ſed purgatõ
quefit ꝑ vomitũ fit difficulter.ſicut pur
gatio que fit ꝑ ſacramẽtũ pniĩe.⁊ illa bur

gatio eſt moleſta et violẽta Sic ergo il⸗
lud quod fit exterius ĩ ſacramẽto.ſigni/

ficat illud qð fit interiꝰ in ala.⁊ ſicut pec
cata ꝑ ↄfeſſiõʒ euomunt᷑ extra.ita ſigni/
ficat᷑ ꝙ etiã exeũt extra aiam ⁊ purgant᷑

ita ꝙ qñ ſunt cõfeſſa totaliter ſunt extra
H pꝛi abſolutione.

—

D ſacramentũ pnie a xpo oꝛdinatũ

ſfit ꝑ modũ volũtarij iudicij ꝑticular:et

ſecretiĩ quo idẽ eſt accuſans et accuſat
uſar, vec abſolut.⁊ quãto magę fitac,
tuſagtato magis fit excuſatuuns.
Litulus. ccxcv.

do iuſticie ſeu iudicijet iſti duo oꝛdines

claudũt oĩa.qꝛ qͥ recedit ab oꝛdine natu

6⸗.

re.cadit in oꝛdinẽ iuſticie ſeu iudicij.Et

hoc iã declaratũ fuit iĩ tractatu de reꝑa/
tione.q̃liter hmo hõ qui receſſit ab oꝛdi

ne nature ſtatim cecidit ĩ oꝛdinẽ iuſticie

et punitiõis. Et ſi oꝛdo iuſticie nõ eſſet!
malũ et pctm̃ eẽt inoꝛdinatũ⁊ ſine oꝛdi/
ne. fqd fieri nõ pᷣt. Et ſicut añ baptiſmũ
ↄſiderauimꝰduos ſtat in hoĩe.ſ.ſtatũp⸗

mũ et pfectũ ĩ quo hõ fuit factus.et ſta/
tũ ſcdᷣm et impꝑpfectũ ĩ queʒ ſeipᷣm deiecit

hõ volũtarie.ita etiã pꝰ baptiſmũ ↄſide
ſtatꝰ pꝰ ramꝰduos ſtat homĩs. Pꝛimus eſt ſa/

baptiſ/ nus et bonus.iĩ quo hõ eſt reſtitut et re/

mü.

nonatus.et iſte ſtatus coꝛreſpõdet pᷣmo

ſtatui pᷣmi homiĩs qui erat pfectus.ſecũ
dus ſtat eſt ſtatus lapſus in quẽ homę
cccidit poſt boptiſmuʒ. Sici 8
homo cecidit a pᷣmo ſtatu ſuo ꝓpterof/

„

D babendũ maioꝛẽ noticiã ð ſa
cramẽto pnie ẽ ↄſiderãdũ.; du
