tus verbo dei.⁊ ideo ĩpoſſibile eſt ꝙ ali/
qua creatura poſſit raſiſtere verbo dei.et

ideo verbũ dei mutst creaturã.⁊ ipᷣa cre

dei mu/
tat crea/
turam

atura nõ pᷣt mutare verbũ dei.qꝛ eſt im/

mutabile inuariabileſicut deꝰa quo eſt.

Et quia verbũ dei eſt efficaciſſimũ vir/
tuoſiſſimũ ⁊ ſũme oꝑatiuũ ⁊ actiuũ.iõ
ſubito qñ mittit᷑ ⁊ venit ſupꝛa creaturã.
mutat eã ſine aliqua reſiſtentia. ⁊ om̃is

creatura obedit verbo dei. Itẽ oĩs crea/

atura ſũme diſtata verbo dei.qꝛ ꝑ vᷣbuʒ
dei oĩs creatura facta eſt.⁊ de nihilo ve/

nit in eſſe ꝑ virtutẽ verbi dei.quia habʒ
omnẽ virtutẽ ⁊ poteſtatẽ dei a q̃ eſt. Uñ

deus ꝑ verbũ e dicendo creauit oẽs cre
aturas.⁊ iõ ofis creatura ſubiecta ẽ to

taliter verbo dei.qꝛ ꝑ ipʒʒ eſſe habʒ et eti
am poꝛtat᷑ ⁊ ſuſtinet᷑ in eſſe. Uñ quia de

us dixit creature facte ſunt.⁊ ſi nõ dixiſ/⸗

ſet nulla creatura facta fuiſſet.⁊ ſic om̃is

creatura ideo eſt. q; deus dixit. Uñ pꝛi/
mũ qʒð exit a deo eſt verbũ ſuũ.⁊ ꝑ ipſuʒ

oĩa alia creant᷑.⁊ recipiũt eſſe de nihilo.

Et ſic apparet maxima inequalitas int
verbũ deix ſpᷣas creaturas.⁊ ꝙ neceſſe ẽ
eſſe omnẽ creaturã ſubiectaʒ verbo dei.
Item de dedit homĩ creaturas ⁊ verba

De ſo
lat᷑ nos
ꝑ verba

ſua. ſed plus dedit qñ dedit verba ſua.

qᷓ qñ dedit ereaturas ſuas.de nto pluſ

valent verba dei qᷓ; om̃s creature.Et ſic
deus duob mogis ↄſolatur hoĩem. ſcʒ
pꝓ creaturas ⁊ ꝑ verba ſua.⁊ plus ꝑ vᷣba

ᷓ; ꝑ creaturas.quia creature ſunt de ni/

Hilo.ſed verba dei exeunt de oꝛe dei. Et
ideo ſicut ſponſa plus cõſolatur de ver/
bis ſponſi q; de arra ſibi miſſa ⁊ de mu/
neribo. ⁊ ſubditꝰmagis appꝛeciat verba
regis qᷓ; munera ⁊ magis ↄſolatur.⁊ fili
us bonus pł?cõſolat᷑ de verbis patris

habemꝰ⁊ tenem de do in B mũ

e verbis dei et ſcriptura ſacra

re verba dei qᷓ creaturas ſunt munera
dei data ſicut arra.⁊ plus dʒ gaudere de
verbis dei q; decreaturis ſibi datis ad

ſeruiendũ. Si homo tãtũ ↄſolatur in

creaturis dei magis dʒ ↄſolari ⁊ letari iĩ

verbis dei. Et ſi recipit creaturas ðᷣi cũ

tanta diligentia. magis dz recipe verba

- „ „

dei ⁊ cũ maioꝛi reuerentia. Et ſi appꝛeci
at creaturas dei.multo magis dʒ appꝛe

ciare verba dei. Ualde em̃ cõtra roᷣnem
eſt ꝙ homo q̊tidie v tat᷑ cereaturis dei. et

oↄtẽnat verba dei.⁊ nolit audire verba

dei. Verba em̃ dei ꝓcedũt ⁊ exeũt de coꝛ

de dei. ⁊ ideo poꝛtant coꝛ dei ⁊ intentio/ Uerba

nem ⁊ voluntatẽ dei ⁊ intrant in coꝛ ho/ dei poꝛ⸗
minis. Sed creature exeunt de nihilo.⁊ tant coꝛ
ideo verba dei ſunt ꝓpinquiſſima deo. dei ⁊ ei
ſed creature ſunt quaſi alienea deo.quia intẽtõeʒ
de nihilo. Quare ſine comꝑatiõe p?ꝭ vo
let verbũ dei qᷓ; oẽs creature.⁊ deus płꝰ

appꝛeciatur verbuʒz ſuum q; omnes cre
aturas. Qui ergo nõ vult recipere nec

audire verba dei.nõ eſt dignꝙ vtat᷑ cre
aturis dei. Poſtq; ergo deꝰlocutꝰeſt ho

mini? dignat eſt loqui homibo.dñs ſer

uo.rex ſubdito. creatoꝛ creature.artifer·
opi manuũ ſuaꝝ.dñs infinite maieſtat Quinõ
rei ð nihilo facte.⁊verba ſua ſcripta ſũt. vult au/
magnã iniuriã facit homo deo ⁊ multũ dire ver

temnit eum ſi nõ vult audire. nec ᷣba ba dei
ſua reciꝑe.⁊ ↄtemptis illis audit legit et maxiei/

ſtudet ⁊ recipit verba hominũ. Magis iuriatur
debet hõ audireꝛ legere verba dei q; ver deo
ba hoĩs.magis debet audire verba cre/
atoꝛis qᷓ; verba creature.⁊ magis debet
audire illũ qͥ creauit oĩa q; illũ qui ẽ cre/
atus inter omia de nihilo. Dag debet

augire verba illiꝰ qui nõ poteſt mentiri
ſed eſt veritas.q; illius qͥ poteſt mentiri
⁊ decipi ⁊ deciꝑe.⁊ magis debet audire
verba illius qui viuit in eternũ.qᷓ; hoĩs

moꝛtalis.⁊ qui iaʒ moꝛtuꝰeſt ⁊ nõ viuit.
⁊ magis debʒ audire verba illius a quo
creatus eſt.⁊ qui dedit ei ſuã imaginẽ.⁊
a quo recepit qͥ cquid habet.q; verba il/

lius a quo nihil accepit.magis debz au

direverba illius qͥ cõtinueſeruat eum in
eſſe.⁊ indeſinẽter largit᷑ ⁊ dat ei ſua bñfi/

cia.ſine qbus nõ poteſt eſſe.q; illius a q̊

nullum beneficiũ recipit nec poteſt reci/
990

Citulus.ccxvi.

pere nec poteſt aliquid ſibi dare Mage

debet audire verba illius qͥ ꝓmittit ſibi

vitã eternã.qᷓ;ᷓ illius qͥ nihil ꝓmittit nec
aliquid poteſt dare. Multo mag debet

audire homo quiẽ opꝰ. verba illius ͥ fe
cit eum ⁊ ſui factoꝛis.q;ᷓ illius qͥ factꝰ eſt
⁊ magis verba dñi q; ſerui.regis q; ſub

diti. ⁊ oĩpotẽtis qᷓ; nihil potẽtis.⁊ illiꝰqͥ

de ſe eſt infinitũ ⁊ om̃e bonũ. qᷓ; illiꝰ qui

habet in ſe radicẽ oĩm maloꝝ. ⁊ illiꝰ qui
habet omnẽ hoĩem iudicare. qᷓ; illius qͥ
iudicandꝰeſt.⁊ multo magis debet dele
ctari in ſtudendo ⁊ legẽdo verba ⁊ libꝛũ
dei qᷣ creauit illũ qᷓ; illiꝰ qui creatus eſt.
Sis homo facit oppoſitũ iſtoꝝ.maxi⸗/

mã iniuriã ⁊ ↄtumeliã facit deo creato/

ri ſuo ⁊ verbis eius.

¶ Ougliter creature ⁊ verba dei ↄueni/

unt homini. (¶Titulus. cexvi.
Uloniã aũt homo habz coꝛp?ꝰet
a) animã.⁊ vnũ nõ eſt aliud. quia
gnia eſt intellectualis ⁊ ſpũalis.
⁊2 coꝛpꝰ

ſuã vitã. quia aliter viuit coꝛpꝰ qᷓ; ania.
Quãnuis em̃ coꝛpus viuit mediãte aĩa.
⁊ ex pñtia aĩe.attñ coꝛpꝰ indiget cibo ⁊
potu ⁊ nutrimẽto ⁊ ↄf̃uatiõe. Sic aũt
coꝛpus indiget cibo ⁊ nutrimento vt
viuat ⁊ nutriat᷑ ⁊ ↄ̃ᷣuet᷑ ⁊ augmẽtet᷑ alit

Oy vᷣbũ ꝑpiret ⁊ moꝛeret᷑. ita ſiłr aĩa indiget cibo

dei ẽ ei

bo

anime

⁊ potu ⁊ nutrimẽto ⁊ alimẽto.vt augmẽ
tetur nutriat᷑ ⁊ ↄſeruetur in vita ſua.qui

eſt amoꝛ bonus gaudiũ ⁊ ſpes et ↄſola/

tio ſᷣm deũ.Et qm̃ nutrimentũ ⁊ cibo et
alimentũ debet habere ↄueniẽtiã ſeu cõ
uenire cum re que alitur et nutritur.⁊ dʒ
intrare in rem nutriendã. et vniri cũ ea.

gliter nõ nutrit.et ideo qꝛ coꝛpus eſt ter/

reſtre et elemẽtale.ideo nutrit᷑ viuit ⁊ cre
ſcit de cibis et alimẽtis terreſtribo et ele/
mentalibo.tanq; ſibi ſimilibo.qͥ intrant
coꝛpus hoiĩs realiter et ꝑ ſuã pñtiã ex qͥ
bus fit bonus humoꝛ et ſanguis. ita cõ
foꝛmiter quia aniĩa eſt ſpũalis et intelle/
ctual.et nullo mõ terreſtrꝭ nec elemẽtał.
ideo nutriri ⁊ viuere dʒ de cibis ⁊ nutri/
mẽtis et alimẽtis ſpũalib ⁊ intellectua/
libo.⁊ nõ coꝛpalib nec terreſtribo tãq; ðᷣ
ſibi ſiłibo q̃ ſolũ pñt intrare aiam ꝑ ſuaʒ

pñ̃tiaʒ.Efqꝛ aĩa ad imaginẽ dei facta

terreſtre et elemẽtale.⁊ vtrũq; hz

æt nõ carnis ſʒ coꝛdis. Et iõ aĩalia bꝛu/ bü vie

et nullũ eſt mediũ int᷑ aĩam et deũ. iõ dʒ

nutriri et alimẽtari de cibis et alimen et
nutrimẽtis diuĩs q̃ imediate ꝓcedũt a
deo. Et qꝛ verbũ dei exit decoꝛde dei et
ꝓcedit de oꝛe eiꝰet pᷣt intrare in coꝛ aĩe et
eã penetrare.iõ ania dʒ nutriri et viuere.
creſcere et ſuſtẽtari in vᷣbis dei q̃ ꝓcedut
De oꝛe eiꝰ.et ſolũ verbũ dei eſt ꝓpꝛiũ ali ⸗
mentũ ꝓpꝛi cibo et ꝓpꝛiũ nutrimẽtũ ißbi
us aie ct coꝛdis. Sicut & cib terreſtris Uerbũ
et alimẽtũ coꝛꝑale intrãt in coꝛpꝰiã pꝛiꝰ dei coꝛ
viuũ.⁊ ipᷣm augmẽtãt.nutriũt coꝛrobo roboꝛat

⸗„

raãt ⁊ ↄſeruãt.ita verbũ dei qð intrat coꝛ ⁊ ↄpſᷣuat

et aiam iã pus viuã et viuentẽ.augmen animã
tat ipᷣaʒ et nutrit et coꝛroboꝛat ↄſeruat et
ſuſtentat in amoꝛedei ⁊ ſpe bona ergau
io et ↄſolatõe.et in oiba q̃ ꝑtinent ad vi
tã aie et coꝛdis.Ecce g̊ q̃lit᷑ↄueniũt hoĩ Epilo/
et ꝓpoꝛtionãt᷑ creature ct vᷣba dei.qꝛ cre gag
aturecoꝛꝑales reſpiciũt coꝛpꝰ⁊ vitã coꝛ
Paleʒ.⁊ vᷣba dei reſpiciũt aĩiam et vitam
ſpũ alẽ.vt ſicut coꝛpꝰqð eſt ꝓpt᷑ aĩiam vi
uit de creatun coꝛpalibo de nihilo fach.
ita aĩa q̃ eſt ꝓpt᷑ deũ.et ẽ ad imaginẽ dei
vinuit de vᷣbo qð iĩmediate ꝓcedit de oꝛe

Dei qð eſt ſpũale ⁊ intellectuale.et diui/

nũ. Ecce qᷓnta ꝓpinqͥtas hoĩs ad deuzʒ
qnta aſſimilatio.qᷓnta vnitas.q̃nta dei
bonitas.qꝛ verbũ qð exit immediate de
coꝛde dei intrat coꝛ hoĩs.verbũ qð ꝓce/
dit de oꝛe dei intrat in aiam hois. Et ni
Hil ꝓpinquiꝰdeo qᷓ; verbũ eiꝰ.iõ totali᷑ Uerbũ
trahbit coꝛ hoĩs et aĩiam ad deũ vñ cxit.⁊ dei tra/

facit coꝛ hoĩs vnũ cũ coꝛde dei. Eccegᷣ hit aĩaʒ

ↄueniẽtiſſime dedit deꝰhoĩ duo.ſcʒ cre/ ad deũ
gꝗturas et vᷣba ſua.creaturas ad augmẽ/

tandũ.nutriẽdũ et ↄſeruandũ coꝛpꝰĩ vi

ta ſua.et vᷣba ad augmẽtandũ.nutriẽdũ .
⁊ ↄſeruandũ aĩaʒ in vita ſua ꝓpa.Etiõ UVerbũ
verba deiſũt vᷣbavite et nõ coꝛꝑis ſʒ aĩe deiẽver

ta nõ pñt viuere de v̈bis dei. qꝛ nõ hůüt
aĩam ſpũalẽ nꝰ intellectualẽ nec dei ima

35

7* 2
, 39

ginẽ.Ecce q̃ntũ diſtãt ab inuicẽ.cibus

coꝛꝑis et cib aĩe.qꝛ cib qͥ nutrit coꝛpꝰ ẽ
coꝛruptibil.ſ cib qͥ nutrit aĩam ſcʒ ver .
bũ dei eſt incoꝛruptibilis ꝓꝑmanẽs ĩ eter Uerbũ

nũ.Sicut aũt hõ nõ facit ꝑ ſeipᷣm ciboſ di ẽ ĩcoꝛ
coꝛꝑales.ſʒ recipit iã factos et oꝛdiatos ruptibi
a deo.ita hõ nõ facit cibũ ſpũalẽ ſcʒ ipᷣm le

6

verüde
deo:y
potfgeen
W.
govine
göpecdt
ga
ſopceat
ruk
Dobi roctt nec
dai nw neccſtne
nieg rone
u ad h⸗
ſnne cellel

otoe ne verbe
alle atecipe

Untaia⸗
ttüdi
palit y
ſlacen
ſotagi⸗

ficta
t
TUobä taea
di habz ipa
modum pba
vuenie/ güͤß
levoli/ liber
on lbeo
lum.
bom
honui
deßat
nodtio
nitam
ſutati⸗
dii19
certitue
ſbicc
giaſoa
( hecel
Dii ceniſin
daig deir in
ſſm inns⸗

Tten⸗ ſo oe
hes nd
lce

netdchi

doegtini
bunlitt
decncedeie
meincntiet
lummnayine,
1sdeipengit

cicſtopriigi

upummmiisi
Labemtio
tincoplinn
müt nobo n
agöinmnc ,e

lucntädngnmn gn

borrolune
pebongagen
tinanatri
ltoncniütbei r
ibada geg
wep ico⸗
tiumas Mun
pptuumvi
enhlolh.
Gimagnede
epcöndecr
cuale, a duun
ghoistadah

nias. Obc dei

timmagiurde
Vodücee
mnhos n
ich mnir
Gaiiit dn

Len Ats emie

ſonoi 1
840 augn⸗
lüconli
Gu numier

verbũ dei.ſʒ recipit ip̃ᷣm dictuʒ ⁊ datũ a
i eĩ hõ ꝑ ſe nõ
põt facere cibos coꝛꝑales qͥbo viuat coꝛ
pus.quõ poterit facere cibũ ſpũalẽ.ex
quo viuat aĩia? Et iõ nullũ verbũ hoĩs

Uerbũ
dei nu/
trit aĩazʒ
abſ; a⸗
liq̃ᷓ inue
ſtigatõe
cauſe

totũ dñiiuʒ⁊ imꝑiuʒ.⁊ in ea ↄſiſtit pᷣnci/

VUVerbũ

di habz

modum
ↄueniẽ /
tẽ volũ/
tati

CTi. ccxvii.
deo. qꝛ vtrũq; eſt a deo. S

qð ꝓcedit de coꝛde ⁊ oꝛe hoĩs pᷣt dare vi
tam aĩe ⁊ nutrire iſᷣam.ſʒ oꝑtet ꝙ ab al/
to ꝓcedat.ſcʒ de coꝛde ⁊ de oꝛe dei.i¶ Et

ſicut ad h ꝙ cibo coꝛꝑalis nutriat coꝛpꝰ
nõ eſt neceſſe niſi ꝙ coꝛpꝰ recipiat ipᷣm.

nec eſt neceſſe inqͥrere cam ⁊ fundamẽtũ

⁊ rõnẽ q̃re potuit ſic fieri q̃lit᷑ factꝰ ẽ.ita

ad h̊ ꝙ verbũ dei nutriat aĩam. nõ eſt ne

ceſſe ꝙ hõ inqͥrat cãʒ ⁊ fundamẽtũ⁊ rõ/

nẽ verboꝝ dei.ſʒ ſufficit ſcire qꝛ dei ſunt

⁊2 recipꝑe ipᷣa vᷣba in coꝛde.qꝛ ſine ̊ nutri

unt aĩaʒ.¶ Et qm̃ in ipᷣa ala volũtas hʒ

palit᷑ vita aĩe.qꝛ qñ illa viuit tota aĩa vi
uit.qñ illaẽ ſatiata tota aĩa eſt ſatiata.qñ
illa creſcit.tota aĩa creſcit.qũ illa nutrit
tota aĩa nutrit᷑.qñ illa deficit tota aĩa de
ficit.qꝛ ipᷣa ẽ coꝛ aĩe.⁊ qꝛ vᷣba dei reſpici
unt aĩam ⁊ dirigunt᷑ pncipalitad volũ
tatẽ.⁊ reſp kaneßneiy alit᷑ ipᷣam tãq;ᷓ coꝛ
ipᷣiꝰaĩe.⁊ tãq; hñtẽ totũ impiũ in aĩa.iõ
vᷣ̈ba dei ⁊ liber dei hñt ⁊ hr̃e debẽt mo⸗

dũ ſᷣm ꝙↄuenit volũtati.q̃ eſt libera ⁊ ĩ

libertate poſita. Et iõ vᷣba dei q̃ ſunt in
libꝛo dei poſita hñt aliqñ modũ pᷣcepti/
uum.aliqñ modũ ꝓhibitiuuʒ.aliqñ ex/
hoꝛtatiuũ.aliqñ ꝓm iſſiuũ.aliqñũ cõmi⸗/

natiuũ.aliqñ narratiuũ exẽploꝛũ.aliqñ
depᷣcatoꝛiũ.aliqñ laudatoꝛiũ.qꝛ oẽs iſti

modi ↄueniũt volũtati ⁊ affectui.⁊ incli
nãt ⁊ mouẽt ⁊ excitãt ⁊ nutriũt ipᷣaʒ vo/
tũtatẽ ad timoꝛẽ ⁊ amoꝛẽ ad ſpem ⁊ gau
diũ ⁊ ad ↄſolationẽ. Sʒ qꝛ aĩa q̃rit ſp
certitudinẽ ⁊ ñ recipit aliq̃ vᷣba niſi ſint
ſibi certa ⁊ nõ dubia.qꝛ intellectꝰqͥ eſt in

aĩa.ſꝑ appetit certitudinẽ.⁊ in h̊ ſatiat᷑ ⁊

Uerbũ
dei ẽ cer
tiſſimuʒ
excedẽs
oẽs pba
tones

viuit.⁊ aliter nõ qͥeſcit. donec ſit certus.
iõ neceſſe ẽ ꝙ liber dei ⁊ vᷣba libꝛi ſui ſint
certiſſima ⁊ nõ dubia. Et iõ eſt in ᷣbis
dei ⁊ in libꝛo ſuo certitudo diuĩe aucto/
ritatis q̃ eſt täã magna ꝙ excedit oẽs rõ/
nes.oẽs ꝓbatões hoĩm.⁊ om̃e ingeniũ
hũanũ.vt iã dictũ eſt.iõ totꝰliber ðiẽ au
tenticꝰ⁊ hʒ modũ generalẽ autẽticũ ꝑ to

tũ.Et ſic liber dei ⁊ ᷣba dei totã aniam

cõplent ⁊ ↄfoꝛtãt ⁊ nutriũt ⁊ intellectuz·
⁊ volũtatẽ. Ecce igit᷑ qliter habemꝰ co Epilo/⸗
gnitionẽ ⁊ ſciaʒ de creaturis q̃ ſunt oꝑa gat
dei ⁊ facta ⁊ de vᷣbis dei q̃ ſunt dicta dei
Et ſic de manitfeſtauit ſeipᷣm hoĩ tam ꝑ
creaturas q̃ ſunt a deo qᷓ; ꝑ vᷣba q̃ dicit.
ſʒ magis ꝓpinq̃ᷓ ſe manifeſtauit ꝑ verba
q́; ꝑ creaturas qꝛ vᷣba exeũt ĩimediate de
coꝛde dei.⁊ directe tendũt ad coꝛ hoĩs.
⁊ ipᷣa verba ſunt magis familiaria hoĩ ⁊
ꝓpinq̃ᷓ qᷓ; creature.qꝛ etiã ipᷣe hõ hʒ vᷣba
7 dicit ea ⁊ loq tur ⁊ hʒ.⁊ in młtis ↄcoꝛ⸗
dat cũ deo.qꝛ deꝰloqͥ tur ⁊ dicit.⁊ hõ lo/
quit᷑ ⁊ dicit.⁊ ſic vᷣba ↄueniũt deo ⁊ hoĩ
Et ſic multũ eſt familiaris ⁊ ꝓpinq̃ᷓ co/
gnitio dei ꝑ verba ſua.Et ſic ipᷣe hõ et p
creaturas dei ⁊ ꝑ vᷣba dei.põt venire ad
deũ ⁊ ipᷣm ĩuenire ⁊ ſcire intẽtionẽ ⁊ voꝝ
luntatẽ dei. Ergo hõ dz ſeipᷣʒ exercitare
tã in creaturis dei qᷓ; in ᷣbis dei vt ſe p⸗
pinq̃t ad ipᷣm ⁊ fiat familiaris cũ deo.

—

O) aia rõnalis exñs in hoĩe nõ eſt de
natura coꝛꝑis. ſʒ pᷣt viuere ꝑ ſe ſepata a
coꝛꝑe ⁊ ẽ imoꝛtalis viuẽs ſine fine.

Caitulus. ccxvij.
—

hec ſcia eſt de hoĩe ⁊ pᷣncipa/
lieoꝛ res q̃ ſit in aĩa eſt ania rõ/
lis.⁊ qꝛ foꝛte plureſ credũt ꝙ aĩa ſinecoꝛ
poꝛe nihil ſit.⁊ q; moꝛtuo coꝛꝑe aĩia mo/
riat᷑i nõ remaneat viuẽs⁊ viua.⁊ ꝑ ↄñs
nõ credũt bona eterna. ⁊ iõ nõ curãt la/ V
boꝛare ꝓ illis.nec etiã credũt mala eter/ .
na.nec ꝑ ↄñs curãt fugere illa.iõ vt oĩs
hõ cozſcat ꝙ ipᷣe habeat aĩam ĩmoꝛtalẽ.
q̃ in eternũ viuet.h̊ pbat᷑ ꝙ aĩa rõnalis ẽ
ĩmoꝛtalis. Quãuis em̃ ſuꝑꝰin pluribꝰ Ti.xcij.
locis dictũ ſit ꝙ aĩa ſit imoꝛtalis ⁊ ꝙ li/ Ti.cij.
beꝝ arbitriũ eſt imoꝛtale.tñ h̊ ꝓbatũ fu/
it accidẽtalit᷑. Et iõ h̊ nũc tractabit᷑ pᷣn/ Z
cipalit᷑ de ĩimoꝛtalitate aĩe.recolligendndo
etiã illa q̃ iã dicta ſunt ſuꝑ in młtis lo/ K
cis ſparſim.qm̃ ſuꝑ oĩa valde neceſſari/
um ẽ hoĩ ꝙꝙ cosſcat ſine dubio ꝙ habeat
giam ĩmoꝛtalẽ ⁊ ſp viuẽtẽ.qꝛ maxĩe erit
diligẽs circa ſeipᷣm ne in eternũ ꝑdat ſe/
ipʒʒ.⁊ maximã diligẽtiã apponet ad ha/
bendũ ſciam libꝛi de hoĩe.ſeu libꝛi crea Idẽ ſũt
turaꝝ. ſeu libꝛi dei.ſeu libꝛi ſcpture ſacre
0 2

.

Ciitulus ccxvij.

Ad pꝓbãdũ aũt qꝙ aĩa rõnalis nõ ſit de

natura coꝛꝑis ſʒ ꝙ pᷣt viuere ⁊ ſtare ꝑ ſe
ſine coꝛꝑe ſeꝑata.⁊ ꝙ ſit ĩmoꝛtalis capie
mus fundamẽta ſequẽtia. Pꝛimũ fun/
damẽtũ erit ex ꝑte obligatõis.qꝛ anĩa pᷣt
obligari deo ĩmoꝛtali ⁊ eterno.Alið fun

damẽtũ eſt ex ꝑte honoꝛis laudis ⁊ glo-

rie dei. Aliud fundamẽtũ erit ex natura

libertatis. Aliud erit cõꝑando oꝑatões

Ti xcvi

q̃ apparẽt in hoĩe int᷑ ſe.Aliud erit cõpa

rãdo hoĩeʒ ad oẽs alias creaturas q̃ ſũt

ꝓpt᷑ hoĩem.Et ſic ꝓbabit᷑ ꝙ aĩia rõnalis
eſt ĩmoꝛtal.vel cõpando hoĩem ad deũ.

vel cõpando oꝑatões hoĩs int᷑ ſe. vel cõ

pando hoĩem ad alias creaturas inferi/

oꝛes.i Quãtuʒ ad pmũ ſcʒ qð eſt ex ꝑte
obligatõis ſeu cõꝑando hoĩem ad deũ.

ↄſiderãdũ eſt qdð iã pbatũ eſt. ꝙ hõ obli
gat᷑ deo ĩmoꝛtali ⁊ eterno.⁊ hõ pᷣt facere

iuſticiã ſoluẽdo.vel iniuſticiã ⁊ iniuriaʒ

nõ ſoluẽdo do.ſʒ oppoſitũ faciẽdo Sic

g hõ põt facere iniuſticiã.iniuriã ⁊ offen

ſam ↄtra deũ.⁊ p̃t cõtẽnere deũ. Et qꝛ qͥ

facit iniuriã deo ⁊ offenſaʒ dʒ pati penã

eternã.⁊ eternalit᷑ dʒ puniri.g aĩa pᷣt me/

reri ⁊ lucrari penã eternã.⁊ ꝑ ↄñs neceſ-

ſe eſt ꝙ pᷣt puniri eternalit᷑. Et h̊ nõ pᷣt fi/
eri niſi aĩa ſit imoꝛtal ⁊ ſp viuat.̊ de ne/
ceſſitate ſeqtur ꝙ aĩa rõnal exñs in hoĩe
eſt ĩmoꝛtał ⁊ ſo durãs. Itẽ hõ põt obli/
gare ſibi deũ eternalit᷑.⁊ q̊ faciẽdo iuſti/
ciã ⁊ placitũꝛ cõplacẽtiã ſibi. Sicut em̃
ſi aĩa facit iniuriã deo⁊ offenſaʒ obligat

ſeipᷣaʒ ad penã ⁊ ad punitõeʒ eternã. ita

oppoſitũ ſi facit deo placitũ ⁊ cõpla/

cẽtiã. obligat deũ ad remuneratõeʒ eter
na. qꝛ? nõ eſt maioꝛ rõ de vno q; de alio.
Dʒ ̊ nõ pt eẽ niſi aĩa ſit ĩmoꝛtał.̊ neceſ

ſe eſt ꝙ aĩa hoĩs ſit imoꝛtalis⁊ ꝓmaneat

Ti. clx/⸗

xxi.⁊c̃.

⁊ duret in eternũ.q¶ Fundamẽtũ aũt qð
fundat᷑ in honoꝛe⁊ laude dei dictũ eſt in
capitulo de honoꝛee.
L Aliud fundamentui
Reterea alia ꝓbatio pᷣt fundari
in natura libertatis ſeu liberi ar
bitrij.⁊ q̃ſi ↄcoꝛdat cũ pᷣma que
õ dictaẽ. Uñ opatões hoĩs inqntum
hõ eſt. ſunt remunerabiles vł punibiles
de natura ſua.eo qꝛ facte ſunt cũ liberta/

te. Et exide ↄcludit᷑ de neceſſitateq aĩa

—

eſt ĩmoꝛtabl in q̃ eſt iſta libertas. Sʒ iſta
ꝓbatio ad plenũ deducta ẽſuꝑiꝰĩ rubꝛi/Ti.lxij.
ca de cõpatõe hois ad alias res ꝑ diffe/
rẽtiã generalẽ.ſcʒ liberi arbitrij.ĩ vltima
Pte illiꝰrubꝛice.⁊ iõ vadite ad illam.
liud fundamẽtuü·
Lia aũt ꝓbatio fundat᷑ in oꝑa/
tionibo q̃ apparẽt in hoĩe.U nð
hõ ꝑ ſuaſmet oꝑatões cõpando
eas ad inuicẽ pᷣt coòᷣſcere ꝙ aĩa eſt imoꝛ
Cſalis Vnñ ꝓ fundamẽto pᷣmo pᷣſuppono
iſtã regulã.qꝙ tãdiu durat res.qᷓ;diu duG9
rat oꝑatio ſua. Exẽpluʒ de igne q̃ tãdiu Res tã/
durat q;diu durat operatio ſua.Ergo ſi diu du/
oꝑatio alicuiꝰſꝑ durat.tũc illa res cuiuſ rat qᷓ;
eſt illa oꝑatio ſy durabit.Et iõ ſi ĩ hoĩe diu du/
ſit aliqᷓ oꝑatio qᷓ ſꝑ duret.neceſſe eſt ꝙ in rat eius
homie ſit aliq̃ res q̃ ſ duret. Mõ videa oꝑatio
mus ſi in hoie ſit aliqᷓ oꝑatio q̃ ſy duret.
⁊ diſcurramꝰ ꝑ ots oꝑatões q̃ ſunt ĩ ho/
mine.⁊ pmo ꝑ oꝑatões exterioꝛes.vide
am'ſi ille oꝑatões ſꝑp durẽt.⁊ apparet ꝙ;
nõ.qꝛ oꝑatões qͥnq; ſenſuũ exterioꝝ poſ
ſunt diminui.debilitari.coꝛrũpi.ðſtrui.
⁊ auferri.⁊ G̊ fit ꝑ oꝛganũ cũ quo fit illa
opꝑatio. Uñ iſta oꝑatio q̃ eſt videreqᷓ fit
cũ oculo.aliqñ diminuit᷑.aliqñũ debilita
tur.aliqñ deſtruit᷑ ⁊ totalit᷑ aufert᷑. ⁊ hoc
fit ꝓpt᷑ oculũ. Et ſilr eſt de iſta oꝑatide.
q̃ eſt audire.⁊ ſic de alijs. Ergo per iſas·
oꝑatões exterioꝛes ñ poſſumꝰ ꝓbare q;
in hoiĩe ſit aliq̃ res ĩmoꝛtal.Sʒ intẽda/
mus interius in oꝑatões interioꝛes ⁊oc
cultas.⁊ videamꝰ ſi ſit intꝰ aliq̃ oꝑatio q̃
nõ pᷣt deſtrui nec ĩpediri q̃ ſʒ duret. In
ter oẽs aũt opatões eſt ibi vna oꝑatio q̃
ſp durat. ſcʒ velle nolle ðſiderare.Et iſta
opatio qᷓ;uis ſit occulta ⁊ interioꝛ.attũ ẽ
manifeſtiſſima cuilibet hoĩ intra ſe. ita
qͤlibet ſentit in ſeipo iſtã oꝑationeʒ ꝑ
expientiã.¶ Sʒ ꝙ iſta oꝑatio.ſcʒ velle.
nolle deſiderare ſit imoꝛtalł in hoĩe.̊ oñ

dit᷑ ⁊ ꝓbat᷑ clariſſime ad oculũ ſic. Oĩis O. vel /

em̃ oꝑatio q̃ nec ꝑ debilitatẽ coꝛꝑis.nec le nolle
infirmitatẽ debilitat᷑ nõ depẽdet a coꝛ deſidera
poꝛe nẽ ligata cũ coꝛpe.ſʒ nos videmꝰ re ſit im/
P expientiã ꝙ iſte opatões ſcz velle.nol/ moꝛtale
le. deſiderare nõ debilitant᷑ nec diminu/ ꝓbat
unt᷑ ꝓpt᷑ debilitatẽ coꝛꝑis nec ꝓpt infir⸗
mitatẽ.vñ videmꝰ ꝙ infirmis velle nol⸗

Löͤcdo/ iod
ditqnia mho⸗
ſitimo?,/ bo
Alis gote

ukin
ms
ſpeb
ſoerat
debilit
Hiſtec
loone
pore.
ſſteop⸗
Crgot
ſſtteoge
nꝛ c
deſtru
ganoe
opatö
cur?c.
deſtru
oho
der
1fort
quit
necli
üdir
Gil
lene

.lie
Hin
loe
hulibe
clleni
umſej
Whran
Kinp
fcii⸗
detan
dn
aud
eſty
ineten
ncor
leſe⸗
ſerfa⸗
q̃ſn
Pple⸗

anns. G
diſubinb
uoſtgpfft
rbimtirlin
leadilan.
Imefi.

.

göcgeinne⸗

rctünetinn
Mmoßieoe

Nocnd⸗

deigritic ſe

oſtr Stpoſn
icllinsuun

.Etüöſiboie dme

i

funakn O
inbeieS

nerrſeckgitam

Dirtaan

noiſo ⸗
ciinip⸗
morts de

1Apoeꝛg

icenoppol

wrüpiöſni,.

cägboftl
zcknti
laigida
litaufritte

delkuegct.
Ein

oſan br
1 Gr init
enitwir
Micorod
ſona In
mopevo
ne Eſ
intencamt
Nimi
zi oonionge
Nnoher

eꝛ deſiderare nõ debilitant᷑ nec diminu
unt.ĩmo dũ coꝛpꝰmagis debilitat᷑.tũc
magis creſcũt velle nolle deſiderare.nec
pꝓpf h̊ ceſſant deſideria.ĩmo ad minꝰ de
ſigderãt ſalutẽ.ita ꝙq oꝑatio deſiderij non
debilitat᷑ ppt᷑ debilitatẽ coꝛꝑis.&̊ ſeqͥtur
ꝙ iſte oꝑpatões nõ depẽdent a coꝛꝑe.nec
ligantur cum coꝛpoꝛe.nec fiunt cuʒ coꝛ

poꝛe. nec cum oꝛgano coꝛpoꝛali.ſicut

iſte oꝑationes que ſunt videre. audire.
Ergo ſi coꝛpꝰ moꝛiat᷑ adhuc remanent

iſte oꝑpatões.¶ IJtẽ iſta oꝑatio q̃ foꝛtifi/

cakt᷑ ⁊ creſcit dũ magis coꝛpꝰ debilitat᷑ et

deſtruit᷑ nõ depẽdet a coꝛꝑe nec fit cũ oꝛ

gano coꝛpali.nec ẽ ligata cũ coꝛꝑe.ſʒ iſte
opatões velle nolle⁊ deſiderare foꝛtificã
cur ⁊ creſcũt.dũ magis coꝛpꝰdebilitat᷑:
deſtruit᷑. H aũt apparet ꝑ exꝑiẽtiã.qꝛ q̃n
to hõ efficit᷑ mag antiquꝰ ⁊ coꝛpꝰ tẽdit

ad deſtructõʒ.tãto magꝭ ðſiderat ⁊ vult

oꝛtiꝰ mag creſcit deſideriũ ſuũ.& ſe/
quit᷑ ꝙ talis oꝑatio nõ depẽdet a coꝛꝑe
nec ligat᷑ cũ coꝛꝑe. Jõ ſetur exide ꝙ cũ
tãdiu duret res q;diu durat oꝑatio eiuſ
ꝙ illa res cu officiũ ẽ ⁊ oꝑatio ꝓpavel
le nolle deſiderare ẽ ĩmoꝛtalis ⁊ ppetua.

Cõclu / ſꝑ durãs ⁊ ſ viuẽs ⁊ remanet qũ coꝛpꝰ

dit ꝙaĩa moꝛit᷑. Et ꝑ ↄñs ſeqͥt᷑ ꝙ illa res q vult et

ſit ĩmoꝛ/ nõ vult ⁊ deſiderat.nõ eſt ↄiũcta nec li/

talis

gata cũ coꝛpe.ſʒ ꝑ ſe exñs.⁊ nõ idiget au

xilio coꝛꝑis ad oꝑandũ ſuã ꝓpꝛiã oꝑa/

tionẽ.⁊ eſt nuda ⁊ ſeꝑata ⁊ expoliata ab

ipᷣ̃o coꝛpe.⁊ ꝑ ↄñs nõ eſt ſubiecta coꝛꝑi
ſz libera. Itẽ ſeqͥt᷑ ꝙ illa res ẽ maioꝛ ⁊ ex/
cellẽtioꝛ⁊ ſupioꝛ res q̃ ſit ĩ hoĩe hñs dñi
um ſup̃ totũ hoĩez. Quare ſeqͥt᷑ ꝙ hõ hʒ
intra ſe rẽ ĩmoꝛtalẽ incoꝛruptibilẽ viuẽ/
tẽ in ꝑpetuũ.⁊ h̊ eſt ißa volũtas cuiꝰ of/

ficiũ ⁊ ꝓpᷣa oꝑatio eſt velle nolle ⁊ deſi/

gerare. Et ſic volũtas hoĩs nũq; moꝛit
;uis coꝛpꝰ moꝛiat᷑.ſʒ viuit ineternũ in

gaudio vel triſticia. Et ꝑ ↄñs tota aĩa ĩ

ꝗq eſt volũtas.intellectꝰ⁊ memoꝛia viuet
ineternũ.Et ſic volũtas nõ eſt de natu/
ra coꝛꝑis.nec ꝑ ↄñs ipᷣa aĩa.ſjj pᷣt viuere
plſle ſeꝑata a coꝛꝑe. Ergo hõ dz edifica.
re ⁊ facere ſuũ fundamẽtũ ſupᷣ volũtatẽ

tãq; ſuᷣ fundamẽtuʒ ꝑpetuũ⁊ incoꝛru/

ptibile ⁊ durans ineternũ.

¶ Alia rõ ꝗ aia no eſt de natura ce

anima ſit imoꝛt

ZTenm alit pbat᷑ ania hoĩs nõ
ſit de natura coꝛꝑis ex parte ſue
patõis ⁊ ſui modi. Quia anĩa

abſtrahit ⁊ denudat ⁊ expoliat illud qð

recipit᷑ in ea ab om̃i qntitate ab oĩ locoꝰ
ab oĩ q̃litate coꝛꝑali.qꝛ anĩa noĩat ipᷣas

res q̃s intelligit.⁊ noĩando ipᷣas res no
minat eas ſine qᷓlitate coꝛꝑali ſine qntita
te ſine loco.vñ ita noĩat ſicut ĩtelligit.qꝛ

pmo intelligit qᷓ; nomĩat.⁊ ſic aĩia dũ re

cipit ipᷣas res in ſeipᷣa facit ipᷣas ſine qn/
titate ſine q̃litate.ſicut ſtomachꝰdũ reci⸗
pit cibos expoliat ⁊ denudateos a ſis
veſtimẽtis ⁊ ſuis cõditõibo.⁊ induit eoſ
veſtimẽtis coꝛpis ⁊ cõditõibo.ita ꝙ cibo

perdit ꝓpꝛiũ modũ ⁊ recipit modũ coꝛ2ꝛ

dũt modũ ꝑticularẽ ⁊ ſingłarẽ ⁊ indiui

dualẽ.ita ꝙ nõ ↄueniũt magꝭ vni ꝑticu
lari q;ᷓ alteri.ſicut hõ qͥ eſt in aĩia hʒ mo/
dũ cõem ⁊vniuerſalẽ.qͥ eq̃liter ↄuenit oĩ
bus hoĩb ⁊ nõ mag vniqᷓ; alteri.⁊ ita
noiĩiat᷑ ab aĩa cõiter ⁊ vniuerſalit᷑.⁊ tñ ta/

lẽ modũ nõ hʒ hõ extra aĩam.qꝛ nullus
hõ extra anĩiam ↄuenit in ſuis cõditõib

oĩbo hoĩbo. ſʒ hõ qᷣ eſt in aia ↄuenit oĩby.
Rſeqͥtur ꝙ talẽ modũ recipit ab aĩa ⁊ nõ
aſe. ̊ ania hoĩs de natura ſua eſt ſine q̃n
titate ſine figura ſine loco.ſine q̃litate coꝛ

poꝛali.⁊ ſine oiĩbo illis cõditõibo exñtib

lares qꝛ aia aſſilat ipᷣas res ſibijpᷣi Hoc

aũt clariſſime oñdit᷑ vel manifeſtat᷑ ĩ iſta

lra a. ⁊ etiã in alijs lr̃is.qꝛ iſta lr̃a a. duzʒ
eſt in ſepturis hʒ certã qᷓntitatẽ ⁊ magni

tudinẽ.certũ coloꝛẽ.ſcʒ nigrũ vel rubeũ.
certũ locuzʒ. ſcʒ in tali pgameno ⁊ in tali

pte ꝑgameni.ita ꝙ nullũ aliud a.ſcpᷣtuʒ

eſt illud met a. ĩmo hʒ differẽtiã ab illo.

Szʒ dũ iſta l̃a a intrat aiam. tũc recipit

poꝛis. Ita ⁊ ipᷣe res dũ intrãt aiam per .
dũt modũ ꝓpꝛiũ ⁊ recipiũt alienũ.ſ.- mo
dũ aĩe.ita ꝙ perdũt q̃ntitatẽ ⁊ locũ ⁊ qli
tatẽ accidẽtalẽ.⁊ recipiunt modũ ⁊ foꝛ⸗
mã aĩe.Et iõ ipᷣe res dũ intrãt aĩam reci
piũt ab aia modũ cõem vniuerſalẽ.⁊ ꝑ/

O anĩa
Eſine qn

titate qli

3 unedi uus co exntibo tate 2 lo⸗
in reby exterioꝛibo ꝑ q̃s ipᷣe res ſũt pticu/ co

aliũ modũ ⁊ aliã foꝛmã ⁊ alias cõditio

nes ⁊ ꝑdit mod ũ ꝓpꝛiũ quẽ habebatin
ſcpᷣtura.qꝛ dũ eſt i aĩa tũc nõ eſt magnũ
neq; ꝑpuũ nectalis qᷓntitatꝭ nec tal. ⁊ ſic
dit qntitatẽ.Itẽ perdit oẽm locũ. Ite

*⸗

—

nõ eſt rubeũ neq; nigrũ neq; alicuiꝰcolo
ris.⁊ ſic ꝑdit coloꝛẽ ⁊ q̃litatẽ.nec eſt ſcri
ptum in ꝑgameno nec papiro.ſʒ iſtud a
exñs in aia eſt vniuerſale ⁊ cõe oĩbo alijſ
⁊tãtũ ↄuenit vni ſicut alteri.⁊ añ de ſe ñ
erat tale.̊ ſeqͥtur ꝙ ab aĩa recepit talem
modũ.Quare ſeqͥtur ꝙ aĩa hois eſt ſine
intitate ſine loco.nec ẽ magna nec pua.
nõ eſt nigra neq; rubea.⁊ eſt ſine omi co
loꝛe. Et P
hoc manitfeſtat. Quare cõcludit᷑ ꝙ ania

nullo mõ eſt coꝛpalis nec eſt denatura

O anĩa coꝛꝑis.nec hʒ cõditões coꝛꝑis.q̃re ſeqͥt
eſt nuda ꝙ nõ eſt grauis nec leuis nec rotunda
ab oib nec qdrata nec alicuiꝰfigure.⁊ ſeqͥtur ꝙ;
cõditõi/ oẽs ꝓpꝛietates ⁊ cõditões coꝛꝑis repu
bus coꝛ gnant aĩe.⁊ ſunt feces reſpectu aĩe ⁊ ſuꝑ
poꝛis fluitates. Si em̃ aĩa remouet tales con
ditiones a reb qñ intrant aĩiam. tãq; ſi/
bi repugnãtes tanq; q̃ſdam feces ⁊ ſuꝑ
fluitates.qᷓnto magꝭ ipᷣa in natura ſua ẽ
ſeꝑata ab illis: Et clare poſſumꝰ cõclu/
dere ꝙ quedã ſunt res coꝛpales q̃dã ſpi
rituales qᷓdam res qnte.⁊ q̃dã ſine q̃nti/
tate. Itẽ poſſumꝰ concludere ꝙ res ſine
Intitate ⁊ ſpũales ſunt nobilioꝛes.altio
res ⁊ dignioꝛes qᷓ; res coꝛꝑales ⁊ qnte.
ĩmo res coꝛpales ⁊ qnte ſunt feces ⁊ ſu/
pꝓfluitates. Sicut em̃ a exñs in aĩa ẽ di/
gniꝰnobiliꝰ ſuꝑius qᷓ; exñs in ſcriptu/
ra.qꝛ qñ eſt in aia eſt vniuerſale cõe ⁊ ꝑ/
petuũ ⁊ incoꝛruptibile ⁊ inuariabile. ſʒ
aſcptũ eſt variabile coꝛruptibileꝛ ꝑticu
lare. Sic ſilr ſe hʒ anĩa reſpectu reꝝ coꝛ/
plyvuagliũ q̃ hñt qntitatẽ ⁊ q̃litatẽ coꝛꝑalem.
DODuauygre ſeqͥtur ꝙ aia hoĩs nõ eſt viſibil.
qꝛ nõ hʒ coloꝛc.nõ eſt audibilis qꝛ ñ hʒ
ſonũ.nõ eſt odoꝛabilis.qꝛ nullũ hʒ odo
rẽ.nõ eſt guſtabilis.qꝛ nõ hʒ ſapoꝛẽ.nõ
eſt tangibilis.qꝛ nullã hʒ qᷓntitatẽ nec qᷓ
litatẽ qᷓ poſſit tangi.qꝛ nõ eſt calida nec
frigida.nec humida.nec ſicca.nec aſpe/
ra.nec lenis.nec lõga.nec bꝛeuis.nec am
pla.nec ſtricta.nec lata.nec ꝓfunda. nec
ſpiſſa.nec leuis.nec ponderoſa.qꝛ om̃ia
iſta ſunt de natura coꝛpis.⁊ ꝑ ↄñs nobi

O, de'ẽ lioꝛ eſt qꝛ nõ hʒ iſta.q; ſi haberet. Et exx

exutꝰ ab inde poſſumꝰ arguere de deo qᷣ eſt ſupꝛa
oĩb ↄdi aĩam.quia deꝰnõ eſt viſibil nec audibi/
iero⸗ lis nec odoꝛabilis nec guſtabilis.nec tã

nullꝰpõt negare qꝛ ſua oꝑatõ

gibilis. nec palpabilis. nec colo:ꝛat.nex
leuis.nec põderoſus nec habens aliquã
qualitatẽ coꝛꝑalẽ.nec quãtitatẽ.nec ſuꝑ
ficiẽ.⁊ ſic de alijs.Et ſic ꝓbatũ eſt ꝙ aia
rõnalis nõ eſt de natura coꝛꝑis.⁊ ſic dũ
coꝛpꝰmoꝛit᷑ anĩa remanet in ſua natura.
Et ſic tam ꝑ oꝑationes voluntatis.qᷓ;
opatões ĩtellectus ꝓbat᷑ ꝙ hõ hʒz ani⸗
E que nõ eſt de natura coꝛpis.
Vltimũ fundament.
timũ fundamẽtũ ad pbandũ
ꝙꝙ hõ habet anĩiam ĩmoꝛtalẽ ſu/
mitur cõpando hoĩes ad alias

creaturas queſunt ꝓpter hoĩem 2 ſerui/

unt homiĩi. Uñ pcioſitas ⁊ nobilitas et
incoꝛruptibilitas creaturaꝝ ſeruiẽtium
hoĩi maniteſtãt clare ꝙ in hoĩe eſt aliqͥd
imoꝛtale ⁊ incoꝛruptibile ſpʒ viuens.Et
iſta ratio fuit poſita ſuꝑiꝰ in rubꝛica de
cõditõibo obtigatõis in illa ꝑte. ꝙ magꝭ Ti. ci.
eſt obligat?hõ deo ⁊c̃. querite ibi. Etſic ⁊c̃.
cõꝑando hoĩem ad deũ.⁊ cõꝑando ali/

as creaturas ad hoĩem ⁊ cõꝑpando oꝑa/

tiones hoĩs inter ſe pbatur imoꝛtalitas
gie rõnalis.Et ſic aia hoĩs nõ habet ſi/
nem poſt ſe. ſed ꝙ aĩa ſit creata ⁊ habeat OQ, aĩa
ante ſe pᷣncipiũ.ipᷣamet experit᷑ in ſeipſa ĩceꝑitæc
quia ipᷣa aĩa nõ meminit ſe ſꝑ fuiſſe.⁊ iñ pdat
ſi ſꝑ fuiſſet recoꝛdaret᷑.q̃re ſetur qnon

ſemꝑ fuit.⁊ſic habuit pᷣncipiũ ſed nõ hz3

finẽ.⁊ ꝑ ↄñs eſt creata ante ſe de nihilo a

Deo.Et vltra poſſumꝰ arguere.q ſi ania
habeat pncipiũ ⁊ nõ habeat finẽ. ꝙ de⸗
qui eſt ſupꝛa aĩam ⁊ creauit eã nõ habu
it pncipiũ nec finẽ. Ecce igit᷑ poſtq; ho
mo habeat aiam ĩmoꝛtalẽ.qualiter debe
at eſſe ſollicit? de cuſtodia eius ne in ꝑpe
tuũ male habeat.ne in ꝑpetuũ maneat ĩ
triſticia. ne in ꝑpetuũ captiuet᷑.ne in eter
num puniat᷑.ne incidat in oĩa mala iam
ſuꝑius noĩata.⁊ ne ꝑdat in ꝑpetuũ eter/
na bona ⁊ infinita iam ſupꝛadicta.O tã
grandis res eſt aia. O tam grande ma/
lum.malũ anie.O tam grande bonum.
bonũ anie. Immoꝛtalis eſt vtiq; anĩia.
Dʒz neceſſe eſt tũ ipᷣam eſſe bonã vel ma
lam.iuſtã vel iniuſtã.puniẽdã vel remu
nerandã.neceſſe eſt ipᷣam eſſe ⁊ viuere in
eternũ in gaudio. vel in eterna triſticia.
neceſſe eſt ipᷣam eſſe in eterna iocundita/

C
erflcl
ſeeſtiße
tonetd
ſiaoine
riuereit
e vel
xconi
(cdore
gliue
(Hice

ſatalio
huals
(([Mpoe

lbopo
keoqn
hocck
des c
een
hr

Rpe
gue⸗
ge
poet
tor
tem
lio⸗
lſtix
Toil
naſq
cugte
lim
Tice, Etis

ſöga lent

mipqn uin
Rbetſ
ſugehe
ſtigne
lhalis⸗
kenor
poꝛ
Rbir
ſigeie
No

cclone
debatgtig
fittniunein
hrcktt
bigtſedi
vobinugs
akghätzn
ors.
häügchonti

minoni

boiesgstin⸗
rboientſen⸗
81noblls
ſnän
nboieckaig
lerins
nntbrad
uge gnng1
giebi Lkr⸗⸗
1cogancosli
cöpenwocha⸗
rinorlins
gnöhabaſ
nunt baber
gan inche i
igfuiſe ti
ACedtmrgton
niüo
ſdenhiot
nerginin
crim ge
teins en
Etündee
nsneinye
mümanasn
ncknein
iund .
pann ,
inhi
1 gehe/
ntebolun
tons
eliſin
innmn
ſetniuen
munkan
unuin

Ci.ccx

55 5

te ⁊ felicitate.vel in ppetua miſeria.neceſ
ſe eſt ißam eſſe ⁊ viuere in eterna delecta
tione ⁊ dulcedine.vel ĩ ſempiterna ama
ritudine ⁊ doloꝛe.neceſſe eſt ipᷣam eſſe et
vyiuere in eterna ſocietate cũ deo ſuo crea

teoꝛe.vel in eternũ eſſe ſeparatã a ſocieta/
tcte ⁊ conſoꝛtio ſui creatoꝛis. nec inter illa

eſt dare mediũ.ĩmo neceſſe eſt ꝙ vnum
vel aliud habeat.
¶ PHic em̃ inueſtigat᷑ an ſit ⁊ realiter exi
ſtat aliqua tercia natura creata qꝗᷓ ſit tiim

ſpuũalis ⁊ tota intellectiua ꝑ ſe exñs ſine
coꝛpoꝛe. rM

Titulus. ccxviij. H
ſcala nature ⁊ creaturaꝝ ẽ no
bis manifeſta ad ſenſũ.⁊ nul
lus poteſt dubitare an creature oꝛdina/
te ꝑ quattuoꝛ gradus ſint ⁊ exiſtãt.quia
hoc eſt ꝑ ſe manifeſtiſſimũ.Sed qꝛ om/
nes creature nobis ad ſenſum manite/

ſte quas videmus reducũtur ad duas

naturas.quoniã eſt vna natura que ceſt
coꝛpoꝛalis tm̃.ſicut ſunt om̃es creature
que continent᷑ in pꝛimo ſecundoꝰ⁊ tercio
gradu.quia om̃es ille creature ſunt coꝛ/
poꝛales tm̃.quia in eis nõ eſt ſpiritus ra
cionalis ſeu anĩa intellectualis. Alia au
tem eſt natura coꝛpoꝛalis ⁊ intellectua/
lis ſeu ſpiritualis inſimul.ſicut homo q
eſt in quarto gradu qui continet inſimł
⁊ ↄiunctim duas naturas in vna perſo/
na ſcʒ coꝛpoꝛaleʒ ⁊ ſpiritualẽ ſeu intelle/
ctualem.quia in homie eſt anĩa rationa
lis.immoꝛtalis ⁊ coꝛpus vt dictum eſt.

Ti.ccx/ Et ideo quia videmus naturã coꝛpoꝛa
vij.fũda lem ⁊ ſpiritualẽ ↄiunctas in vna perſo/

meẽto qͥn na in homie.⁊ vltra videmus naturam

coꝛpoꝛalẽ per ſe exiſtentẽ ſeparatã ab in/
tellectuali.vt in terra quia ꝑ ſe exiſtit ter/

ra.⁊ eſt natura puriſſime coꝛpoꝛalis Ex

inde habemus cauſam querendi ⁊ inue
ſtigandi an ſit ⁊ exiſtat etiã natura ſpiri/
tualis creata puriſſime ſpũalis ꝑ ſe cxi/
ſtens nullo modo cõiuncta cum natura
coꝛpoꝛali.Et quoniã nos nullo modo
Dubitamus de natura coꝛpoꝛali tm an
ſit. ⁊ etiam de natura cõiuncta ex coꝛpo/
Mli⁊ ſpirituali.idęo per iſtas duas vi⸗

De angelis

detur ꝙ debemus inuenire terciã. quia
p notũ debemus inuenire id qð eſt igno
tum. Unde poſtq; eſt ⁊ exiſtit realiter na Oʒ ſit
tura coꝛꝑalis ⁊ natura ſpiritualis ſimul natura
ↄiuncta in vna ꝑſona vt in homĩe.⁊ vl/⸗ aliq̃ ſpi/
tra hoc etiam natura coꝛpoꝛalis eſt ⁊ ex ritual
iſtit per ſe ſeparata.quare etiaʒ nõ erit et ſe n. P
exiſtet natura ſpiritualis creata per ſe ſi · ꝓbat
cut natura coꝛpoꝛalis: Unge fieret in/
iuria nature ſpirituali ſeu intellectuali.
quia natura coꝛꝑalis haberet duos mo⸗
dos exiſtendi ſcʒ diuiſim ⁊ ↄiunctim.qꝛ —
reperit᷑ cõiuneta cum ſpirituali ⁊ reperi
tur per ſe exiſtens ſine illa.⁊ natura ſpiri
tualis nõ haberet niſi vnũ modũ exiſt /
di ſcʒ ↄiunctim. Cũ cm̃ nobilioꝛ ſit na/
tura ſpũalis qᷓ; coꝛꝑalis. ſi coꝛpalis in/⸗
uenitur ꝑ ſe exiſtens ſine ſpirituali.q̃nto
magis debet habere natura ſpiritualis
ſe exñtiã ſine coꝛꝑali.vt ſic habeat du/
os modos exiſtẽdi.ſcʒ ↄiunctim ⁊ diuu-
ſim ꝑ ſe. Uñ natura coꝛꝑalis eſſet totiiẽ
pars.⁊ natura ſpiritualis creata eſſet tm̃
ps ⁊ nõ totũ.⁊ etiã natura coꝛꝑalis eſſet
P ſe exiſtẽs.⁊ natura ſpũalis eſſet tm̃ cuʒ
alio exñis.⁊ etiã natura coꝛꝑalis faceret
ꝑ ſe vnũ.⁊ cum alio vnũ.⁊ ſic duobb mo
dis faceret vnũ.ſed natura ſpũalis ſolũ
faceret vnũ cum alio.⁊ nõ faceretvnum
ꝑ ſe. Sed ꝙ natura coꝛpalis eſſet totu,zʒ
pſe. ⁊ natura ſpũalis creata eſſet tm ꝑs Mag/
⁊ nõ totũ.⁊ ꝙ natura coꝛpoꝛalis ſaceret nũ incõ
Pſe vnum.⁊ ſpiritualis nõ faceret per ſe ueniens
vnum.hoc eſſet cõtra oꝛdinẽ vniuerſi.⁊ ſi nõ eſſʒ
cõtra naturã rerum.⁊ cõtra nobilitateʒ ſpũalis
⁊ dignitatẽ ⁊ excellentiã nature ſpiritua creat᷑a
lis ⁊ fieret maxima iniuria nature ſpiri/ tm̃
tuali ⁊ hoc deus facere nõ debet. Unde
cũ deus ſittotꝰſpũalis plus dʒ dare na/
ture ſp ũali q; coꝛꝑali. Nõ em̃ repugnat
nature ſpũali ꝙ; ꝑ ſe creetur ſine coꝛꝑali.
et exiſtat ſicut non repugnat coꝛpoꝛali.
vt patet ad ſenſum. NHec etiã vniuerſum
eſſet completũ.qꝛ deficeret iſte modꝰ exi
ſtendi nature create ſpũalis.Eſſet enim
hatura coꝛpalis ⁊ ſpũalis inſimul ⁊ eſſʒ
natura coꝛpoꝛalis ꝑ ſe.⁊ nõ eſſet natura
ſpiritualis creata ꝑ ſe.⁊ tamẽ iſta natura
mag decoꝛat vniuerſũ.imo ẽ ppᷣncipali/

oꝛ ꝑs vniuerſi. quareſequit᷑ ꝙ nopoteſt

C

deficere in vniuerſo vt ſit cõplemẽtũ in
creaturis. Quare de neceſſitate iſte due
nature ſcʒ natura coꝛpoꝛalis ⁊ ſpũalis
ↄiũcta inſimul ⁊ natura coꝛꝑalis tm̃.ar
guunt ⁊ ↄcludũt naturã ſpiritualẽ crea⸗
tam p ſe eſſe ⁊ exiſtere ſine coꝛꝑali.Et ſic

bhabemꝰin vniuerſo tres naturas.ſcʒ ſpi

ritualẽ tm̃.coꝛꝑalẽ tm̃.⁊ ſpũalẽ ⁊ coꝛꝑa/
lem inſimul. ⁊ ꝓbatio fit ex ꝑte creatura

rum q̃ ſunt in ſcala nature.ita ꝙ ipᷣa ſca/

O) ſit la nature hoc ꝓbat.i¶ Pꝛeterea alia ꝓba/
creatura tio ſumit᷑ ex ꝑte dei qui eſt dñs ⁊ creatoꝛ
ſpũalis oĩpotens. Unde cũ deus ſit ſpiritꝰſum
tm̃ B̊ ꝓ/ mus ⁊ totus intellectualis ⁊ nullo mo⸗/
bat do coꝛꝑalis.magis ↄuenit cũ deo natu
S ra ſpiritualis ⁊ intellectualis qᷓ; coꝛpał.
imo coꝛpoꝛalis eſt ei oppoſita ⁊ ſpũalis
eſt ei ſimilis. Si ergo deus fecit naturã
coꝛpoꝛalẽ ſibi oppoſitã ⁊ infimã ꝑ ſeſo
lam.quare nõ fecerit etiã naturã que eſt
Alia ꝓ / ei ſimilis ꝑ ſe exiſtentẽ Item ↄuenit deo
batio ad mag facere ſibi ſimile q; diſſimile.⁊ cre/
idem aturas totaliter ſibi ſimiles q; diſſimileſ
⁊ magis ↄuenit deo facere creaturas p/
pe ſe.q; diſtãtes a ſe.ergo magis ↄuenit
deo facere creaturã ſpiritualẽ ſibi ſilem
⁊ ꝓpinquã exiſtentẽ ꝑ ſe.q; coꝛpoꝛalẽ ꝑ
ſe exiſtentẽ ſibi totaliter diſſimilẽ.et a ſe
longe diſtantem. ſed deꝰ fecit creaturas

