phete.quia nomt filij dei dicit equalem
honoꝛẽ deitati.quia filius ðᷣi neceſſario
deus ẽ. poſtẽ; genit?eſt de deitate. Qua⸗
re ſequitur ꝙ cum iſtud ſit maius nomẽ
qð poſſit eſſe.et maioꝛ honoꝛ qui poſſit

eſſe et cogitari.cum ih̊s chꝛiſtus aſſum

pſit ſibi iſtud nomẽ nouũ.nunq; auditũ
antea.et talẽ honoꝛẽ nouũ.ſeqͥtur ꝙ; vel
eſt talis qᷓ̃lem dicit ſe eſſe vel deus nõ eſt.
cum iſtud nomẽ adbuc duret et eius ho
noꝛ. Ergo ihs xpᷣs eſtverus filiꝰdei miſ
ſus a deo. Si autẽ poſt ihm xpᷣm venit
vel veniat aliqͥs qui aſſumat ſibi aliqð
nomẽ ex ꝑtedei.vel aſſumat ſibi nomen
dei.⁊ ſit ðᷣ ihm xpᷣm.iã ſignificauit deꝰ⁊
declarauit oẽm talẽ eẽ mẽdacẽ.et nõ ve⸗

nire ab ipᷣo.qꝛ ihs xpᷣs ẽ pᷣmo ab eo miſ⸗

ſus.⁊ eſt verꝰfiliꝰeiꝰ.Quare in h̊ ꝙ ꝑmi
ſit et voluit ihm xpᷣm reqre pᷣmo ſub no
miĩe ſuo.⁊ tãq; filiũ eius.declarauit om
nẽ aliũ qͥ ſit ð ihm xpᷣm. qͥ venit in noĩe
ſuo eẽ mẽdacẽ.eſſe falſuʒ et deceptoꝛẽnꝰ
eſſe miſſum ab eo.Quare nulł aliꝰ qͥ ſit
ↄtra ihm xpᷣm ? recipiẽdꝰ.nꝰ ei aliq̃̊ mõ

eſt credẽdũ nec obediẽdũ. Pꝛexea ſi ihs Quarto

xpᷣs nõ ſit verꝰfiliꝰdei.cũ ipᷣe aſſumat ſi/
bi nomẽ iſtud et honoꝛẽ iſtuʒ: ſeqtur ꝙ;
nullus eſt nec poteſt eſſe magis ↄtra de⸗/
um.nec maioꝛ aduerſarius nec inimicꝰ

dei q; ip̃ᷣe cum vſurpet ſibi nomen deita

tis.⁊ ꝑ ↄñs eſt capitalis inimicus deinqͥ
creauit celũ et terrã. Ergo ſeqͥtur ꝙ oẽs

illi q ꝑſecuti fuerint et occiderint ieſum

xpᷣm ꝓpter hanc cãm ⁊ ꝓpt hãc rõnẽ.qꝛ
faciebat ſe filiũ dei ⁊ dicebat ⁊ qꝛ aſſume

4

onſbiti
muntdeo ve⸗
(dorund
pilequin
DGium.
fammamart
es alios
urii tn
Neroppol
debeſt eſe
aari debll
iuiaſiu
pitalis
Elgoſe
Ceopai
lom mort
ppterhie
homeri
uin dei⸗d

cb gente

(atuo.ci

(rüdeic

Pusr
RCN
gennesd
daci
umor

MIlus
eſue

müͤ⸗
önri
hapmn
Unnhon
Cale
ngior1
fecantde
Um ſoß⸗

Ps to

Meon
Ultate⸗
bꝛii to
1ern
piane
ggere
Pperiün⸗
liqſug⸗
nohon
fideißi

emoe
füntu
hocdif
D
Menisfflll
cpoſteitfin

nunonnien.

ndenacene
dcheikühen

Ertgrai an
rkſepiung
Miockinrnn
lgdai gruin

Trtditrona-
daidictehtn
lns dinealr
tdedeinelhn
Gſtnauotnni
bonoer ggigei⸗
Scheino in
i.nuniztnti

iſunen
eyadanstöſ

cdungtuoto

ans dainil

könzin n
ſumuſbidled

mat binonen

igifciden

hidgci tow

inothon
mub/
rimmſbn
Deelnultoſt
zmmitin ot

Adecchtot .

ennlb ii i
P., Nsddiim

betaſel

iſtn omg
mugo,
nsnet uinn
binenan

Pſhl e

nen
hiir
maiin

Os chꝛiſtus ſit verus filius dei

M 8
*

bat ſibi iſtũ honoꝛẽ. q; omnes tales fece
runt deo vero maximũ honoꝛẽ quia oc/
ciderunt⁊ ꝑſecuti fuerũt ſuũ inimicũ ca
pitalẽ qui vſurpabat ſibi talẽ honoꝛẽ et
dñium.⁊ per ↄñis tales debent a deo mł
tum amari.honoꝛari ⁊ exaltari ſuꝑ om/
nes alios qͥ ſic vindicauerũt diuinã in/

iuriã ⁊ ↄſeruauerũt diuinũ honoꝛẽ. Et

per oppoſitũ.om̃s ſuſtinẽtes iſᷣm xpᷣm
debent eſſe in odiũ dei.⁊ depmi⁊ vilifi/
cari.debilificari ſuper oms gentes mũ/

di.quia ſuſtinẽt illũ qͥ eſt inimicꝰ dei ca/
pitalis.qͥ vſurpat ſibi taleʒ honoꝛẽ dei.
Ergo ſeq tur ex iſtis oĩibus ꝙ popuł iu
deoꝝ qui perſecutꝰẽ ihm xpᷣm.⁊ occidit
ipᷣm moꝛte turpiſſima⁊ crucifixit.⁊ hoc

ꝓpter hãc cauſaʒ.qꝛ aſſumebat ſibi iſtðᷣ

nomẽ ⁊ iſtũ honoꝛẽ.ſcʒ qꝛ faciebat ſe fui

um dei. debet eſſe ſuꝑ oẽs ppłos.⁊ ſuꝑ
osẽs gentes honoꝛatꝰ.exaltatꝰ ⁊ dignifi⸗

catus.cũ occideret inimicũ dei ⁊ aduer/d

ſariũ dei capitalẽ. Et per oppoſitũ po/
pulus xpᷣianꝰ qui ſuſtinet adoꝛat hono/

rat.⁊ colit ihm xpᷣm.dʒ eſſe ſuper om̃es
gentes depꝛeſſus.inhonoꝛatꝰ.⁊ in odio
dei ab ipo totaliter derelicitꝰ.Sed tñ to
tum oppoſuiũ eſt in facto.qꝛ ille ſolꝰ po/

pulus iudeoꝝ eſt in mũdo captiuacꝰ. de

pꝛeſſus.vilipẽſus.⁊ in oppꝛobꝛiũ totiꝰ
mũdidiſꝑſus.Et tñ anteq; occiderunt
ihm xpᷣm.erãt in honoꝛe.⁊ tñ deꝰ nõ de/
bet ꝑmittere ꝙ ille ppis qͥ vindicauit ſu
um honoꝛẽ ſit in vituperio totiꝰ mundi
cũ ei fecerit maximũ honoꝛẽ qͥ nõ pᷣt eẽ
maioꝛ. ⁊ cũ nlla ſit gens ĩ mũdo q̃ tãtũ
fecerit deo hbonoꝛẽ.occidẽdo aduerſari/
um ſuũ.⁊ defendẽdo honoꝛẽ ſuũ.ſi ihs
xpᷣs nõ ſit filiꝰ dei.⁊ tñ ſuſtinẽdo adhuc
tẽ ↄtra ihm xpᷣm manẽt iudei in capti/

nitate.⁊ ꝓpt᷑ hanc cauſaʒ ſunt in oppꝛo
bꝛiũ totꝭ mũdi.⁊ fuerũt ꝑ mille annos

1 qdringentos. Et ꝑ oppoſitũ populłꝰ

xvᷣianꝰ eſt ⁊ fuit in magno honoꝛe inma

gua exaltatõe? in mag dignitate.⁊ tenet
iperiũ romanũ.⁊ Gppt᷑ ihm xpᷣm.⁊ oẽs
illi qͥ ſuſtinuerũt ihm xpᷣm ſunt in maxi⸗/
mo honoꝛe ⁊ reuerẽtia in mũdo.⁊ fit fe/

ſtũ de ipᷣis.ſic ð ſuis apłis.de ſuis mar

yrib. de ſuis ↄfeſſoꝛibo.⁊ infra eccłiam
ihu xpᷣi ſunt ⁊ fuerũt imꝑatoꝛes reges ⁊

—

plura regna. Ergo ſeqtur ꝙ ißs xpᷣs eſt
filiꝰdei verꝰ.vel deꝰ nõ eſt deꝰ. IJtẽ iudei Quinto
occiderũt ihm xpᷣm ⁊ crucifixerũt qꝛ di
cebat ſe filiuʒ dei ⁊ miſſum a deo.⁊ G̊ eſt
maniteſtũ per totũ mũdũ.& ſi nõ eratve
rus filiꝰdei.poſt moꝛtẽ ſuã ꝑdere debu/

it iſtud nomẽ ⁊ iſtũ honoꝛẽ vt amplius
nõ fieret ſermo de iſto in mũdo. niſi ĩ ſu
um vituperiũ ⁊ dedecꝰ. ⁊ tñ poſt moꝛtẽ
ſuã magis regnauit ⁊ viguit no mẽ ſuũ

ᷓ̃ᷓ; ante.⁊ habuit maioꝛẽ honoꝛẽ q; ante.

—

qꝛ poſt moꝛtẽ ſuã Pdicatus E adoꝛatus
honoꝛatꝰ⁊ creditꝰ tanq; ver
equalis deo ꝑ oĩa.Si nõ erat verꝰ fili
us dei.cũ fuerit vere moꝛtuꝰper indeos

ſuos inimicos capitales occidetes eum

tanq; fuiũ dei.quõ poſt moꝛtẽ obtinuit
tãtũ nomẽ.tãtũ honoꝛẽ ꝑ vniuerſũ mũ/⸗
dũ: Et ſic ante moꝛtẽ⁊ magis poſt moꝛ

tẽ claruit ipm eẽ filiũ dei q; añ.& ſeqͥtur

filius dei ?

ꝙ ipe eſt verus filiꝰdei.IJtẽ nõ ſolũ ipſe

ihs xpᷣs fuit in maioꝛe honoꝛe poſt moꝛ
te.ſed etiã om̃ia que iudei fecerũt ei ĩ vi/
tuperiũ.ↄuerſa ſunt in honoꝛe maximũ

crux q̃ᷓ erat ſuppliciũ latronũ.ↄuerſa ẽ

ꝓpter ipᷣm in maximũ honoꝛc.Et tamẽ
ſi nõ cſſet verus filius dei.nõ ꝑ miliſſet

deus verus ipᷣm poſt moꝛteʒ honoꝛari.

nec illa que facta ſunt ſibi in vituperiuʒ.
conuerti in honoꝛẽ ſuũ. Pꝛeterea ſi chꝛi

ſtus nõ ſitverus filius dei eternus natꝰ
de deitate.tunc neceſſe eſt ꝙ; ſi pura cre/
atura. ⁊ tamẽ dicit ſe eſſe deũ ⁊ natuʒ de
deitate.ergo ſeqͥtur ꝙ dicit ſůmũ mẽda⸗/
ciũ.q̊ nõ poteſt eſſe maiꝰ.ſeqtur ergo q;

totaliter eſt ↄtra deũ.extra deũ.⁊ ꝑ pſñs

nõ amat verũ deum pmo.ex toto coꝛde.
ſed amat pꝛimo ſeipᷣm.amat pᷣmo ſuam
ꝓpꝛiã voluntatẽ.⁊ amat pꝛimo ſuum ꝓ
pꝛiũ honoꝛẽ.ſuam laudẽ.ſuam gloꝛiaʒ.
⁊ facit ſe deum ſua ꝓpꝛiavoluntate.⁊ au

ctoꝛitate. Et per ↄſequẽs eſt elongatus

in infinitũ a deo.⁊ habet in ſe om̃ia ma⸗/

la que ſequuntur ex ꝓpꝛio honoꝛe⁊ pꝛo
pꝛio qamoꝛe.ita ꝙ eſt iniuſtus.inoꝛdina
tus. ⁊ deuiatus a veritate. excecatus in

ſeipſo. nõ co gnoleen veritatem. nõ ha⸗/⸗
bens in ſeipſo quietẽ.nec verum gaudi/
um qð naſcit᷑ ex vero amoꝛe dei.⁊ ẽ ↄtra

hoiĩem inqntũ hõ eſt. ⁊ ↄtra bonũ boĩs.

Sexto

Ti.cxx/
xvj⸗

Joh. v.
Septĩo

Ciitulus.ccvii.

⁊otra ſeipᷣʒ.⁊ ↄtra oꝛdinationẽ vniuer/
ſi totius.⁊ eſt deus falſus.deceptuoſus
doloſus.fraudulẽtus.latro ꝓditoꝛ.ra/
piens ſibi honoꝛẽ diuinũ.Et ideo ẽ peſ
ſimus ⁊ peſſima creatura.nec aliqua cre
atura poteſt eſſe peioꝛ.eſt ſuꝑbiſſimꝰ⁊ in

ſũmo gradu ſuꝑbie.appetẽs omnẽ ho/

noꝛem ſibi ⁊ om nẽ laudẽ ⁊ omnẽ gloꝛiã
Item ſua ꝓpꝛia lex quam dedit oꝑtet q
ſit cõtra deũ cõtra veritatẽ ↄtra iuſticiaʒ

⁊ ↄtra naturã homis inqntũ homo ẽ.⁊
ↄtra oꝛdinẽ creaturaꝝ.ↄtra naturã libe/
ri arbitrij. Item habet in ſeipo radicem

⁊ fontem omniũ maloꝝ in ſummo gra/

du.ſcʒ amoꝛem ſuijpſiꝰ pꝛiuatũ.⁊ ꝑ con
ſequẽs habet in ſeipo radicẽ ⁊ oꝛiginem
totalẽ oĩs iniuſticie.oĩs peccati.oĩs vi/
cij.oĩs falſitatis ⁊ erroꝛis.doli.fraudis.
deceptionis.ſicut dictũ eſt ſuꝑius in ca
pitulo de duobo amoꝛibo. Sed tñ om̃ia
iſta ſunt falſiſſima.qꝛ lex ⁊ doctrina ihu

xp̃ᷣi eſt veriſſima.ſacratiſſima.puriſſima

mũdiſſima.iuſtiſſima. rectiſſima. oꝛdi/

natiſſima.nullo mõ cõtra deũ.ſed tota/

liter ᷣm deũ ↄuenientiſſima homĩ inq̃n
tum homo ẽ ⁊ toti oꝛdini creaturaꝝ. tẽ/
dens ad bonũ hoĩm.⁊ ad verũ bonum
⁊ ad veritatẽ.fraternitatẽ ⁊ ↄcoꝛdiam ⁊
pacem oĩm hoĩm.tota ſpũalis de rebuſ
eternistota fundata in amoꝛeveriſſimo
⁊ caſtiſſimo.pugnãs ↄtra radicẽ omni/
um maloꝝ.⁊ illã totaliter deſtrueus ſcʒ
ↄtra ꝓpꝛiũ amoꝛẽ ⁊ puatum.⁊ ↄtra ꝓp/
um honoꝛẽ ⁊ ꝓpꝛiã voluntatẽ. Et h̊ pa

tet diſcutiẽdo totũ nouũ teſtamẽtũ.in q̃ᷓ

continet᷑ lex ſua.Et ꝑ ↄñs ihs xpᷣs ẽ ve⸗/
rus filius dei.ſicut ipᷣemet dicit. Pꝛete/
rea ſi ih̊s xpᷣs nõ ſit verus filius dei.⁊ ꝑ
ↄñs nõ ſit verꝰ deus. ſicut ipᷣemet dicit
ſe eſſe.ſeqtur ꝙ eſt ſuꝑbiſſimꝰ.cupidiſſi/
mus.honoꝛis.laudis. gloꝛie.⁊ pꝛopꝛie
excellentie.ꝭ̊ impoſſibile ꝙ homo ſuper
bus qui vult reputari deus ⁊ credi cuʒ
nõ ſit. velit ſubire ⁊ recipe tam humilit᷑.
tam pacifice.tam libẽter.tã voluntarie.
tantã ↄfuſionẽ.tantã illuſionẽ.tantã de
iectionẽ.tantã paſſionẽ.tantã ignomini
oſam moꝛtẽ turpiſſimã. ⁊ ſubire ſponte

moꝛtẽ crucis.que crux erat in vitu peri/

um ⁊ ſcandalũ totius mũdi.Et t ihs

Xpᷣs voluntarie.ſponte. libenter volnit
pati om̃ia ſupꝛadicta.Et tñ oĩa iſta ſũt
ↄtra naturã ſuꝑbie.Quare ſequit᷑ ꝙ cuʒ
oĩa facta ihu xpᷣi ſint fundata ĩ ſũma hu
militate qua nõ poſſit eſſe maioꝛ. q ipſe

vere eſt filius dei. ⁊verus deꝰ.⁊ impoſſia

ctis.ꝙ ex ꝑte honoꝛis diuini.⁊ ex natu/

ra honoꝛis ↄcludit᷑ ꝙ ihs xpᷣs eſt verus
filius dei.⁊ eſt verus de.

Dy p ola ſupdicta ꝓbat᷑ j tota xpᷣia/
e an adel rnd crie

ciũ.ĩpoſſibile ẽ ipʒ errare.ĩpoſſibileẽ ipʒ
deficere.impoſſibile eſt ipᷣm aliqð malũ
agere.male oꝛdinare.male loqui.impoſ/
ſibile eſt ipᷣm velle aliquẽ deciꝑe.ĩpoſſi/

bile eſt ipᷣm velle alicui nocere.Et quia

ipᷣe dicit ꝗ; in deitate eſt pater ⁊ filius et
ſpũſſanctꝰ.⁊ ꝙ hi tres vnũ ſunt.⁊ q; ipᷣe

eſt ſecũda ꝑſona ĩ deitate. ſequit᷑ ꝙ ita
eſt. ⁊ B eſt veriſſimũ qꝙ tres pſone ſunt ĩ

diuinitate. Et ſic ꝓbata eſt ſũma trini/
tas ꝑſonaꝝ eo quia fil dei dicit. Item
quia met dicit ſe eſſe hominẽ ⁊ filiũ hoĩſ

ſeqͥ tur ꝙ ipᷣe eſt homo verus.⁊ ꝑ ↄñs ẽ

verus de? ⁊ verus hõ.quia ipᷣemet dicit

bile eſt aliter eẽ. Et ſic patet ex oĩbus di

quia ieſus
chꝛiſtus eſt verus fili dei. ſe /
auitur ꝙ quicqd dicit eſt ve/
rum.⁊ impoſſibile eſt iᷣm dicere mẽda/

V⸗

Joh.ii

⁊ quicqͥd ipᷣe dicit eſt ſũme auctoꝛitatis
1 infinite ⁊ ſũme veritatis.qꝛ eſt filꝰ dei
loquens ex ꝑte patris ⁊ auctoꝛitate pa/

tris. Item ſeqtur ꝙ; quicqͥd ipᷣe oꝛdina-/

uit. vel de mandato ſuo eſt oꝛdinatũ.to/⸗

tum eſt veriſſimũ.Et quia tota xpᷣiani/

tas habet oꝛtũ a ihu xpo ⁊ eſt fundata ĩ
ipᷣo ⁊ ꝑ ipᷣm ⁊ ſᷣm ipſum.ſeqᷣtur ꝙ ipa eſt
fundata in ſũma veritate.qꝛ in vero fi/

lio dei.Ouia ſi radix eſt vera ⁊ ſancta.to

tum quicqͥd inde ꝓcedit eſt veꝝ ⁊ ſcim̃.

Et quia qͥcquid in eccłia fit.⁊ eſt oꝛdĩa
tu m.totũ fit ⁊ eſt oꝛdinatũ in noie ⁊ au/

ctoꝛitate ihu xp̃ᷣi filij dei.ſequit᷑ ꝙ om̃ia

que fiunt in eccleſia ihu chꝛiſti ſunt ve/
riſſima ⁊ ſũme auctoꝛitatis.⁊ qͥcquid ec
cleſia facit inntũ ecclia eſt totũ veriſſi⸗
mũ ⁊ ſũme auctoꝛitatis eſtEt ꝑ ↄſeqns

—

Aucto /
ritas ec/
cleſie ꝓ/
batur

elſee

—

1.

it⸗

Ohi wbiple
potno blen
iipen crardi

cgichee
ancga
hataeauct
poefited
b wiſini⸗
ſt 1 mieant

1
„

——

ünonüte
bauttanri
dicitde

S=e

ever.
acihs
lichlos fi

Piianitat

gofmia

Auicr
Edebe

hobis/
Camentu
Koiman
unn Kte
Wr
onde
nceer
noͤge
deict
ccit
flüüd⸗
ſamn
oet
nnlh
ſorſitun
ſoooini

gayoli
Upatis
piſſims
ſacort
linsde
litatee
octar
ofnia⸗
ytlita
lon
itcta.
hirg
Pke

dentrnen .

Vmidin in
hun
utinkcn
nchnifinah

usddiee

Patetgeöſtd
diuinitgnan
bsröstifetg
n⸗

nnan
cij

r. 1

ig lein
ivensi N⸗
Niccsdictckre

nelogclinpo⸗

edenge deſſ.

nidene, Lcn)
thaurtflinsc
nüſn 10i
ur zinigt
Pmsgonrnn
Auckſünamm
Pdädict n)
oninitfiel
pns. 1 oͦ
Auinijcnun
ine aumnat
guCrüten

iedlru

Kcrcdinait⸗

gatona enn

t tfuni

Plimo
r ginnn
trantuc

rckran

e acinl
lufind in

9

N1 „

4.

quicqd ecclia xpᷣipbat eſt cõpꝛobatum

3 4 4
. . . „

⁊ quicqͥd repꝛobat ẽrepꝛobatũ.Et ſic p
bata ẽ auctoꝛitas eccłie. Itẽ poſtq; ihs

xp̃ᷣs ẽ filiꝰdei.ſequit᷑ ꝙ oẽs articuli ſunt
P,) bib
lia ſit va
pꝓbatr

veriſſimi. Itẽ ſequit᷑ ꝙ tota biblia eſt ve
ra.⁊ ĩ ea nullũ mẽdaciũ põt eſſe. Uñ to/

tũ nouũ teſtamẽtũ eſt a xpo.⁊ ipſemet
bauit antiquũ teſtamentũ et ꝓphetas.⁊

dicit ꝙ de ipſo loquebant᷑ ⁊ ꝑ cõſequẽs

neceſſe ẽ ꝙ ſit ven. et ſic vtrũq; teſtamẽ/
tũ ẽ ven. Ecce ergo qliter ꝓbari habʒ H̊

ſcʒ ꝙ ihs xpᷣs ẽ verus fili dei.⁊ ẽ funda
mentũ ⁊ radix vnica ad ꝓbandũ oẽs ar
ticulos fidei. et vtrũq; teſtamerũ.ꝛ tota
xpᷣianitatẽ.et totaʒ eccleſiã eſſe ĩveritate.

AAa omia reſpiciũt hm xpᷣm Ecce ergo
igten liter p vna veritaté pbant᷑ oĩa. Yüda/
böndiceetix
ripoſtbiriß
ſtüönaicnd

re ̊ debemus iſtã veritatẽ pncipaliter ĩ
nobis.ſ.q; ihs xpᷣs eſt filꝰ dei.qꝛ ẽ fun/
damentũ totiꝰſcpture et totius eccleſie.
et oĩm articuloꝝ fidei et oĩm ſacramẽto

rum. Et exinde ſequit᷑ ꝙ oẽs illi qͥ ſuntꝛ

CThꝛiſtꝰ
ſpötevo

luit pati

veniũt ↄtra ihm xpᷣm.ſunt ↄtra deuʒ.et

extra deũ.extra viã.et extra veritatẽ. Ti
mere ergo debet oĩs hõ Ihm xpᷣm Qui
nõ credit in eũ poſtq; ipſe eſt verꝰ filius

dei. et etiã infiniti hoies veraciter credi -

derũt in ipᷣm.et ipᷣm crediderũt eſſe veꝝ
filiũ dei miſſũ a patre et ppter hãc cau/
ſam moꝛtui ſunt.et volũtarie receperũt

moꝛtẽ.nõ põt excuſari. Sequit᷑ ergo

nullꝰhõ excuſat᷑. Si em̃ nullcredidi
ſuꝑ oĩa illi qui iaʒ xpᷣiani ſunt.ne deuiẽt
ab ipſo.ne ſint ↄtra ipᷣm. Suꝑ oĩa autẽ
ↄſiderare debet xpᷣianus ſummuzʒ opus
et arduiſſimũ etvltimũ qð fecitihs xps
qa volũtarie.ſponte.ſciẽter.libẽter volu
it pati ⁊ ſuſtinere tã ignominioſaʒ⁊ tur/
piſſimã paſſionẽ.qua de cauſa voluit h;

foꝛſitan Fenlari pohe⸗ LCauere debet

facere:Quia cũ eſſet ſapiẽtiſſimus.qꝛ fi
lius dei erat.nõ ſine maxima cauſa ⁊ vti

litate et neceſſitate voluit hoc facere.qͥa

hoc tangebat pſonã ſuam. Et ideo ſuꝑ

om̃ia ↄſideraredebet xpᷣianus.q̃ cauſa.
ꝗ̃ vtilitas.q̃ neceſſitas.qs fructus tante

nü tãta voluiſſe pati et ſuſtinere. Uñ ni

hil magis publicũ.nihil magis certum
apud oẽs hoĩes ð xpᷣo qᷓ paſſio ſua.Et

ido in paſſioneſua debemꝰfacere nouũ
fundamẽtũ tãq; in illo qd eſt nonſſimũ

et manifeltiſſimũ et indubitatũ. taͤnᷓ

in id qð fuit vltimũ ſuoꝝ opeꝝ.¶ Pꝛete
rea ↄſiderare debẽt homies. poſtq; de

1.

babuit filiũ.⁊ ipᷣm miſit homiby. ⁊ fecit

eũ ſimilẽ homĩby.cũ quãto amoꝛe.cum
quãto honoꝛe cũ quata deuotiõe debẽt
ipᷣm reciꝑeſ Si em̃ hoĩes recipiũt crea/
turas qͥa dei ſũt.et qͥa deus fecit eas.qn
to magis debẽt reciꝑe filiũ dei ad homi

nes miſſum: Et ſi vnꝰhomo amat aliũ

hoĩem.quia eſt imago deicreataquãto
magis debẽt homiĩes amare illũ hoĩem
qui ẽ filius dei:/Et ſi hoĩes debẽt ama/
redeũ.quia dedit eis oẽs ereaturas.q̃n/
to magis debẽt amaredeũ.qᷣa miſit eis
filiũ ſuũ ⁊ fecit eũ hominẽ: Plus ergoẽ
filius datus q; oẽs creature. qͥa fact᷑ eſt
de natura hoĩm.et non põt dari magis
homibo. qꝛ creature ſunt extra naturam
Its ſihoies arguüt ver amoꝛe dei

erga cos ppter creaturas quas fecit po

pter hoĩem. et dedit homĩbo:quãto ma/
gis pñt arguere amoꝛẽ dei.qꝛ miſit filiũ
ſuũ et fecit euʒ hoĩem:ſſẽſare etiã debet
homo cũ quãta deuotiõe.cũ quãto ho/
noꝛe debet recipe et audire verba q dicit
fuli dei ex ꝑte dei patris. Nõne debet re
linquere omia alia vᷣba.et reciꝑe vᷣba et

ſermões filij dei qᷓ locutus ẽ ex ꝑte pbꝛis?

Nõne ſemp debet legere libꝛ illũ in qi
ſunt vᷣba q̃ filꝰ dei dicit ex ꝑte dei Si
em̃ hõ recipit creaturas dei. nõne mag⸗
debet reciꝑe verba filij dei.q̃ dicit ex ꝑte
dei? Nõne etiaʒ homo debet accipedo/
ctrinã filij dei.et relinqreoẽm aliã doct᷑/
nã Cũ quanta ctiã obediẽtia ⁊ honoꝛe

debet homies obedire filio dei cũ ſit ve
rus homo: Què em̃ aliũ hominẽ debet

hoies imitari,/quẽ aliũ debẽt ſeqͥ.niſi ho
bẽt magis credere q; filio dei qͥ ẽ homo?

Cuihomis vᷣ̈ba vel facta debẽt homi-
gs ceſſitas. ꝗqs fructus tante nes pẽ are⁊ cogitare.niſi ba⁊ facta ho
paſſionis.qͥa impoſſibile ẽ filiũ dei ĩua⸗

mis qui ẽ filius dei: Quia ſua vᷣba et fa
cta excedũt ĩ infinitũ om̃ia vbaet facra
oĩim hoĩm. Nõne pnalet vnũ verbüũ filij
dei qᷓ; om̃ia verba oĩm hoĩm? Quid ſe/
n

Blioſũ
Ecreder
¶ Jeſum

Xm.

oſius.quid dulcius q; verba homis qͥ ẽ

in nobilitate. in dignitate.⁊ gloꝛia ⁊ ho⸗

euſins. d flrmins ·qͥd ſolidius:qd p̃ci/

filius dei:Quis maioꝛ ↄtemptus.quis
maioꝛ ſpꝛetus.qᷓ; ↄtemnere verba et fa-
cta filij dei.⁊ de ipſis nõ curare: Itẽ cuʒ
quãto honoꝛe.cũ quãta reucrẽtia debẽt
homies honoꝛare matrẽ homis qͥ eſt fi
lius dei: Cuʒ quãta etiã reuerẽtia debẽt
hoĩcs honoꝛare duces ⁊ milites ⁊ ſerui/
toꝛes homiĩs qui eſt filius dei:Cũ quã/
ta etiã deuotõe debẽt hẽi ⁊ tangi omnia
illa qᷓ tetigithõ qͥ eſt filius d cei?
Confoꝛtatio ⁊ cõfirmatio credenti-
um in Jeſum xpᷣm tanq; in vcrũ filium
Dei. Et increpatio nõ credentiiũn.

Tce in quata
ſecuritate ſunt à nüc credunt
in ieſum xpᷣm tanq; in veruzʒ
hominẽ et veꝝ filiũ dei.et qualiter incre
pandi ſunt ſummeqͥ nõ credũtPꝛimo
ↄſiderãdũ eſt qᷓ; gloꝛioſuʒ ẽ deſe.q; ama-
büe.qᷓ; iocundũ.qᷓ; bonũ eſſe cum filio
dei.ſequi filiũ dei.habere ſocietatẽ cũ fi/
lio dei. eſſe de regno. eſſe de pplo. eſſe de

gete filij dei. eſle ſub regimine. eſſe ſub re

gula.ſub doctrina.⁊ viuere ſub xtectiõe
filij dei. Nõne ẽ hoc magis glioſuʒ. ma⸗

gis nobile. mag honoꝛabile mag'ama⸗

bile. magis bonũ ⁊ ſecuꝝ et iocundũ.q;

ſequi puꝝ hoĩem qui nõ eſt filiꝰ dei.; ſe⸗
qui purã creaturã.qᷓ; credere in ꝓphetã

&; eſſe et viuere ſub regula.ſub doctrina

⁊ ſub regimine puri homĩs.⁊ ꝓphete et

creature: Ergo illi qui credũt in hoĩem
filiũ dei.tenẽt ⁊ credũt illud qð de ſe eſt
ſumme glioſum.ſũme nobile.ſũme ho/

noꝛab üe.ſũme amabile ſũme iocundũ.

⁊2 ſũme bonũ ⁊ ſecuꝝ.Et illi qͥ credũt in
puꝝ hoĩem et ꝓphetã qui nõ eſt filiꝰ dei
ſed pura creatura.tenẽt ⁊ credũt qð ð ſe
eſt minꝰgłioſum.minꝰamabile.minus
bonũ.minꝰ nobile.minꝰſecurũ.ĩmo de
tãto qͥ credũt in hoĩem filiũ dei ſunt no
bilioꝛes ⁊ altioꝛes ⁊ dignioꝛes ⁊ hono/
rabilioꝛes in ſua credulitate ⁊ fide.qᷓ; il/
li qͥ credũt in puꝝ hominẽet ꝓphetam.
ð quãto homo qui eſt filius dei.excedit

ta ſolũ. onfoꝛtari ergo ⁊ ↄfumari
debẽt xpᷣiani ĩ ſua credulitate etfide.qa

noꝛe hoĩem ui eſt pura creatura? pꝛ
pheta ſolũ.⸗

cqredũt in hominẽ filiũ dei. in hoiem de
um. quo nihil maius.⁊ alij hoĩeſcreduit ·
in holĩem puꝝ.ĩ hoiĩem ꝓphetã.⁊ inbo⸗·

minẽ purã creaturã.Et hoc ẽ pmũ con·
foꝛtatiuũ ⁊ ↄfirmatiuũ oĩm credentiũ ĩ
ihm vxpᷣm.tanq; in hoĩeʒ veꝝ ⁊ filiũ dei
veꝝ ¶ Scdðo ↄſiderãdũ ẽ.qꝙ ihs xps to
tus nouꝰ.mõ nouo apparuit ĩ mundo.
qꝛ añ enz nũq; talis apparuerat.nec pꝰ
eũ apparuit cũ tãto nole.cũ tãta aucto⸗
ritate.cũ tãto diuio honoꝛe.qͥ diceret ſe
eſſe veꝝ hoĩem ⁊ filiũ dei miſſũ a deo.ſic

ihs xp̃ᷣs dicit de ſeipſo. Uñ ipſelſe dicit In Jo⸗

eẽ dei filiũ ⁊ deũ veꝝ miſſuʒ a deo patre bane in

ſuo ⁊ hĩeoĩa qᷓ hʒ a pꝛeſuo ⁊ nõa ſeipo. multꝭlo
et he oẽm ptãtẽ ſibi datã a pꝛe.et tanq; s.
miſſus a deo.om̃ia fecit cuiꝰ ſe dicit eſe
filiũ.⁊ quẽ ↄfitet᷑ eſſe patrẽ ſuuʒ.⁊ tanq
verus filiꝰ dei.habẽs oẽm ptãtẽ ⁊ aucto
ritatẽ a pꝛe ſuꝑ oẽs hoĩes et creaturas.
pꝛis ſui mãdata denũciauit.pᷣconiſauit
toti mũdo ꝑ ſuos apłos.qꝙ ipſeẽ verꝰfi
li dei miſſus ĩ mũdũ.etiꝓmiſñit credẽti/
bus ĩ eũ vitã eternã.⁊ eos reſuſcitare in
nouiſſimo die.et pmiſit regnũ celoꝝ. re/
miſſionẽ pctõꝝ oĩm q̃ fecerũt ̊ deuʒ. et
cõminaiꝰẽ omibo nõ credẽtibo in eũ pe/
nas eternas.dãnatõem eternã.et moꝛtẽ
eternã.⁊ ignẽ eternũ.⁊ ꝙ i fine mũdive/
niet iudicareoẽs hoĩes.⁊ retribuere bo/
nis bona.⁊ mal mala.et dicit tales mi/
nas ⁊ ↄminatõcs.ita ꝙ nõ pñt eẽ necco
gitari maioꝛes. Ecceò generale manga
tũ qð vniuerſalit᷑ pceptũ oĩbo oms ↄpDbp/3
hẽdit.om̃s includit.neminẽ ſecludit· et
aucte pꝛis ex ꝑte fiij.Ecce dicit ſe tãtuʒ
ꝙ non poſſet ſe maioꝛẽ dicere.pmiſit tã
grãdes pmiſſiões.ꝙ nõ pñt eẽ maioꝛes
nec qͥbp pñt cogitari valẽtioꝛes.locutꝰẽ
cũ tãta aucte q̃ nꝰpᷣt eẽn t cogitari ma
ioꝛ.Et h̊ ẽ ſcdᷣin ↄfoꝛtatiuũ ⁊ ↄfirmati/
uũ oĩm credẽtiũ ĩ ihm xpᷣm.tãq; in veꝝ
hoĩem ⁊ veꝝ dei filiũ.ſ.generale manda
tũ oĩbo factũ.¶ Tercio ↄſiderãdũ qliter Doctri/

doctria ⁊ lex ihu xpᷣi ẽ ita ſctã.q nõ poſ na xpi

ſit eẽ ſãctioꝛ.ita bona ꝙ nõ poſſit eẽ me/ ſancta

lioꝛ. ita vtil bono hoĩs ⁊ ↄueniẽi inqtũ

ſopöteſen
deoethom4
Ktenciü of
getannünni
nucicns)i⸗
gicoctetde
fhoienan
Cüctdocnini
ſitmeicd
wadlligetu⸗
bommine
Gchesfitc
nagaucrüti
ſcſtoneſol⸗
rienſaſ
nitapenae
mmando⸗
Piſinenn
Uundac
Ehoct
Leicpan
Vernsh
Coritat
ggobec
(ztan
m hone

yrlöri⸗

ſintpan⸗
ſesaniec
honatese
Engttege
Cohitbn
Aluttn
mccvot

ſdfits
(ordide

cPödebern
tlitcs
litmnin
fhoniof
ſüſtkl⸗
hehie
(aldtß

—

namtzne hõẽ.q; nõ põt eſſe magis vtilis.ita con dliũ ſuũ.nec miſſum ab eo.⁊ tamen con⸗
llntfti coꝛdãs toti vniuerſo.et oꝛdini creatura/ ſtat ꝙ ipſe .iſs xpᷣs nomiĩeet auctoꝛitate
iden inbein m.qꝙ nõ põt magis ↄcoꝛdare.ita ↄmu/ dci viuipꝛis ſui regnauit.⁊ regnat?ꝛ do
audici nis om̃iboa homibo.ꝙ nõ põt eſſe płcõ minat᷑ ⁊ impauit⁊ impat. etia vſus ẽ et·
ppbrite. munis.ita tota ſᷣm veritatẽ ⁊ ſᷣm deũ.q vtit᷑ tãq; deus aucte ⁊ officio deitatꝭ ſu/
nõ põt eſſe magis ſᷣm deũ.itaↄueniens pꝛa totaʒ xpᷣianitatẽ et ſuꝑ om̃es homi , d

Abocigien

deo et homĩ.ꝙ nõ põt eſſe magis. Et h̊

nes quos deus celi creauit.et hoc ꝑ ma

ti eſt terciũ ↄfoꝛtatiuũ ⁊ cõfirmatiuũ oim gna tꝑa.Et hocẽ qͥntũ qð dʒ ↄfirmare
litgiheien credentiũ in ihjm xpᷣm.¶ Quarto cũ ſu/ credetes.¶ Koiũgamus ergo om̃ia iſta Epilo⸗
pomiinn pꝛadictis ↄſiderandũ eſt. e infiniti ho/ inſimul.et fiet vnũ confoꝛtatiuũ.coꝛro/ gat.
pponannup miĩes crediderũt ĩ im xpᷣm tanq; inve boꝛatiuũ ⁊ ↄfirmatiuũ nũc oĩm creden
Nleciti nen rũ hoĩem et veꝝ ſilium dei.et ſecuti ſunt tium in iſm xpᷣm.⁊ increpatiuũ nõ cre⸗/
oncre ddiete eũ et doctrinã ſuã.et legẽ ſuã.⁊ totalirvi dentiũ. Ecce melius.ſecuriꝰ.amabiliꝰ.
dainiſiente. xerũt ſm eã cũ ſumma deuotõe.cũ ſum et magis honoꝛabile ⁊ gloꝛioſuʒ ẽ ſequi
Diiitnu! ma diligetia. et ↄfeſſi ſunt ihᷣm xpᷣm eſſe hoĩem filiũ dei.q;ᷓ quẽcuq; aliũ. ⁊ crelde⸗
niſignnngmi veꝝ hominẽ ⁊ veꝝ filiũ dei publice. qui re in eũ q; in quecũq; aliũ puꝑ hoĩem et
naſc⸗ om̃es fideles fuerũt ihu xpᷣo ⁊ nunqᷓ; eũ purã creaturã.Et qm̃ ihs xpᷣs apparu

ieſvot ütin negauerũt. ĩmo innũerabiles ꝓ iſta con- it nouus ĩ mũdo. dicit ſe veꝝ filiuʒ dei
fel

ͤnec⸗ ione ſola.dederũt vitã coꝛꝑalẽvolũè Z⁊ veꝝ hoĩem miſſum a deo patre.qͥ cea
Nta inut tarie.⁊ ſuſtinuerũt libenter toꝛmẽta infi uit celũ ⁊ terraʒ.et noĩe ſuo ⁊ auctoꝛirate
mitmnn nita. penas ⁊ tribulatões innũerabiles ſua fecit oĩa.⁊ fecit ꝓmiſſiones ⁊ omina
oirmrittad ꝑꝓmanẽdo ſemꝑ fideles ĩ ↄfeſſione Jeſu tiones q̃ ſoli deo ꝑtinẽt.⁊ hoc om̃ibw ho
— rpi.ſine timoꝛe. ſine tremoꝛe.cũ ficucia mibv generali.⁊ dedit mãdata ⁊ pꝛece
amtſanint ⁊ audacia ſũma.et cũ ſũma foꝛtitudine. pta om̃i homiĩ.⁊ toti mundo generalia.
en Et boc totũẽ manifeſtü i tota xſianita deait legẽ ſcriſſimã qͥ nõ põt eſſe bunoꝛ
iennant, te.ĩ qua xpᷣs ihs regnat et regnauit tã; nec verioꝛ nec ſanctioꝛ et innũerabiles
woſenlinen⸗ verus hõ.et verꝰ fulius dei.cũ tanta au/ populi crediderũt iã ĩ eũ firmiſſime.⁊ ſe
ngucet ctoꝛitate qua nõ põt eſſe maioꝛ. cuʒ tan / cunti ſunt eũ ⁊ doctrinã ſuã fideliſſime.?
caitdn ta obediẽtia.qua nõ pᷣt cogitari maioꝛ. cũ ſũma deuotõe.⁊ nõ ↄſtat de oppoſi/
nGnni anol ioꝛ. Et fuit intantũ dilectꝰ. ꝓ eiꝰamo/ niby iſtis ſequit᷑ꝙ valdeſecuꝝẽ credere
giinetiff rex honoꝛe voluerũt innũerabiles dare in ißm xpᷣm et ſeq eũ.ꝛ ꝙ valde deteſta/
mtun pꝛiã vitã.· ⁊ relinqre omia qᷓ in mundo bilex increpabile ⁊ nullo mõ excuſabile
nngan ſunt. patrẽ.ſet matre. vxoꝛẽ.ſilios.⁊ fra c nõ qederei eũ. qe illi qui nõ credũt.- ni
nlemma honoꝛes ⁊ delectatões. Et aliqͥ iſtoꝝ ſfu tra ipos qͥ creqũt. et nihil⸗ põt allegarid5
loioffe⸗,„ erunt reges.aliqͥ potẽtes ĩ mũdo.duces ipᷣos.nec de celi põt eos ĩ aliq̃ increpa-/

nineſcentd

tdicſktin clericia ſapiẽtes ĩ mũdo. Ecce qᷣt impa ſunt em filiũ ſun crediderut tac; i
dicgt oi toꝛes.quot reges.quot regna.q̃tduces miſſũ a deo.et ſidecepti ſunt vel eẽnt. iin
oitcͦpiin t comites.qͥt potẽtes mũdi. ⁊ q̊tſapie nomie filij dei decepti eſſent.quod ſum
ſisl tes crediderũt ĩ iſm xpᷣm tãq; ĩ veꝝ fili ma deitas pati nõ poſſe.
itoſt unm dei ⁊ veg hoĩem. Et hocẽ quartum de mõ credẽdivᷣbis dei.Et oſtendi
zi finn qð debet nũc ↄfoꝛtare oẽs homies nũc ex ꝑte honoꝛis diuini.ꝙ hõ dʒ credereyꝰ
rn credẽtes in eũ.vt pmaneãt ⁊ magis cre/ bis dei pᷣmo ⁊ ꝑ ſe t ex eo ꝙ dicit ipſe.
lan eneen Rnogdeag, ꝓ̈nul itulus. ccix. l Ti
in d, li homi ↄſtat de oppoſito.ſ.q; Jh̊s xpᷣs ani 1 αοραο Titu.c⸗
reiſe 16 nõ ſit filiꝰdei verus ⁊ verus hõ giadhs Wonia 1990 e⸗ lxxxix.
S e* a deo pꝛę.nec ↄſtat alicui ꝙ de celi reuo claratũ ẽ. ꝙ deo debet honoꝛ
naſii cauenit ipm xpᷣm. ⁊ dixerit ipm no elſefi ĩſũmo. ⁊ hõ tenet dʒ deo ſũ⸗

comites. milites.⁊ aliqui fnerũt ſummi

re nec iculpare nec redarguere. Secuti

. .
2 . .
* .

ſunt em̃ filiũ ſuũ.⁊ ĩ eũ crediderũt tãq; ĩ

mü honoꝛem.⁊ qꝛ credere alicui ⁊ vbis
ſicut qui nõ credit alicui ⁊ vᷣbis eius.re
putat eum mendacẽ. vel velle mẽtiri. vl
poſſe mętiri.Et ideo cũ honoꝛ ſit crede/
re alicui verbis cius.ſequit᷑ ꝙ hõ debz
credere deo imo debet ei pᷣmo ⁊ ꝑ ſe ſine
alio teſtimonio.ſine alia aliqua ꝓbatiõe
npurea ſimplicit ſuo ſimplici vᷣbo ſoluzʒ
Aaaꝛ ipſe dicit vel dici fecit.credere.⁊ ꝑ cõ

ſequẽs debet hõ credere quicqͥd de di/

deo ⁊ v̈bis eius.ſ.credere om̃ia vᷣba dei
quig ipſe dicit. Aliter ſequeret᷑ ꝙ ipſe fa⸗
ceret deo maximũ vituperiũ ↄtra ſunmm
honoꝛẽ.qꝛ reputaret eũ mendacẽ.vł vel
le mẽtiri. vł fallere.vl poſſe falli.Si em̃
nsoõ volo credereverbis dei ppterea q:ꝛ ip
ſee dicit. ſed quero aliã ꝓbationẽ ⁊ aliucd

teſtimoniũ tũc magis credo alicui alte/

nqᷓ deo. ⁊ reputo aliqͥd aliud magis ve
raxqᷓ; dcũ.et ſi cedo deo et verbis eius
xo qꝛ mihi videt᷑et ꝓpter meã rationeʒ.

„⸗—

tüc magis credo mihimetipſi q; deo. et
reputo me magis veracẽ q; deũ. ⁊ ſic fa
cio deo maximũ viiuperiũ.⁊ↄtra ſuum
hono:.⁊ pono me ſupꝛa deũ.qꝛ pꝛimo
credo mihimetipſi ⁊ ratiõi mee ⁊ ſenſui
meo plus q; deo Sic ͤ honoꝛ dinin p
bat modũ ⁊ foꝛmꝗ credẽdi vᷣbis dei.ita

ꝙ ratio credendi deo et tota cã ⁊ tota ra

teↄſtitutus.magis credit᷑ eiratõe digni

tatis. Unde magis credit᷑regi qᷓ; alicui

alteri de regno. et pape q; alicui alteri ð

eccleſia. Quãto ergo magis.et maxime
debet credi deo ſuo ſimplici vᷣbo qui eſt

rex regũ et dñs dominãtiũ. Et quantã
iniuriã et quantũ vituperiuʒ faceret ali/
quis ſubditus regi.ſi nõ crederetverbis
eiꝰ:Quis eſſet auſus dicere regi.nõ cre/
doverbis veſtris:Quid igit᷑ dedeo de⸗/
bet eſſe: Itẽ etiaʒ ratione ſue infinite bo
nitatꝭ ⁊ puriſſime.debet ei credi ſimpli/

cii yerbo.et debet bomo credere quicqᷣd

deus dicit. quia dat᷑ fides et credulitas

verbis ⁊ dictis alicuiꝰhoĩs quia repu/
tat᷑ bonus.⁊ quãto magis aliquis repu
tatur bonus.tãto magis credit᷑ verbis
eius. Ergo cũ deus ſit ſumme⁊ infini ⸗
te bonus.maxime debet credi vᷣbis⁊ di
ctis eius ſuo ſimplici vᷣbo et qꝛ ipſe di /·

cit. Itẽ etiã rõne ſue veritatis infallibił.

qꝛ ẽ ſumme verax ⁊ ſumme ſapiẽs.qͥ nõo

pst falli. Et ideo debet ci credi ſimplici
et hö credereqꝗ- ter. Sic ergo rõne ſũmi honoꝛis qͥ eide
cit.ita ꝙ tota cauſa.tota radix.totũ fun
Adamẽtuʒ credẽdi v̈bis dei debet eſſe qͥa
ipſe dicit. ⁊ talẽ honoꝛẽ tenet᷑ ⁊ debz hö

bet᷑.⁊ rõne ſumme maieſtatis ⁊ potẽtiſſi

me auctoꝛitatis ⁊ dignitatis.⁊ rõne ſue
infinite bonitatis.⁊ rõne ſue vᷣitatꝭ ⁊ ſa/

pientie. dz ei credi ⁊ vᷣbis ei pᷣmo etꝑ ſe
imy’ liciter. quia ipſe dicit.

ſilis modu

ᷣbis

—

*

dei.ſicut factus eſt in creaturis que ſunt
facta dei. 1

(Kitulus. ccx.

cut ar tem

duo ſunt q; ꝓcedũt ab hoĩe er
tra ſe⁊ apparẽt exteri.ſ.fſactũ

dictũ.ſeu opꝰ⁊ vbũ.⁊ ꝑ iſta mãifeſtat

ſeipᷣm hõ exteriꝰ. ita ſitr q; hõ ẽ ad ima/
ginẽ ⁊ ſilitudinẽ dei.duo ſũt q̃ ꝓcedũta

deo. ⁊ ꝓcedũt ſiue apparẽt exterius.ſ.fa
ct ⁊ dicta.ſiue oꝑa et vᷣba. et ꝑ iſta duo
de; manikeſtat ſeiᷣm exter. Duo poſ

De du⸗

ſum hꝛe de deo exteri.ſ. facta et verba. plicit ſe
et ad iſta duo reducunt᷑omia q pcedunt manite-
a deo extra ſe.Et quia aliud ẽ factũ ⁊ ali ſtat.

edene ud eſt dictũ. et aliud ẽ opus.et aliud ẽ vᷣ/
iryx dz eſſe. qꝛ de dicit. Et iſte modus et
iſta foꝛma credẽdi deo.debet᷑ etiã ratiõe
cxcellẽtiſſime ſue maieſtatis ⁊ auctoꝛita
tis. Uñ quãto hõ eſt in maioꝛi dignita

biu.ideo alia eſt ſcietia de factis et operi

hus dei. et alia ẽ ſcientia de dictis et ver

bis dei. Et ſicut laboꝛauimad cogno/
ſcendũ facta et opa deiita debemus la

boꝛare ad cognoſcendũ vᷣba etdicta dei

ſiſint aliqua verba et dicta dei. Uñ ſciẽ
tia creaturarũ eſt ſciẽtia de factis et oꝑi
bus dei. et illa iam dicta eſt. Sed nunc
reſtat tractare de vᷣbis dei.etvidere ſide
us dicit et locutus ẽ aliqua verba.et ſi ẽ
aliquis liber in quo ſunt verba dei ſcri⸗/
pta.Et quia opera dei ꝑmanent facta ſi
cut ſunt ipſe creature q̃ ſunt nobis ma/
nifeſte ad oculũ.et ſunt omnibo nota et
ab om̃ibus vident᷑ et cognoſcunt᷑.⁊ om

nes vtunt᷑ eis. Sed verba dei ſi aliqua

ſunt in mũdo.nõ ſunt omibus manitfe/

Eccedi
uiſio li/
bꝛi.

Diſtert
Gcere
centſe
ſſeckin
iiſit

Pond
ſpode
dien
(.

4

ſtocticc

ad
ſſo.d
nzdeitan

cucrioſee
ladei .
Cofcertie
lompano
aolunrcte
cogltaroct
umggcto
ſtoreſpect
ſunt ethoc
netigntde
incofoem
yebadei
Parido.
citetſnie
aglinde
cainqt

slocnt

Cireipſ⸗
N
ay
polſen
ctuin
lead

feipt

ii
pyhs

lſt cu
roee
giaſe
mos de
deoerit
nec
deldond
lumnoeſi
i Etif
genwn
lolgs ge
Ocdoc
deo erit
deonob
Ulmmno
roꝛab⸗
loboc
gücin
bineae

ck ebnlins
Cns, uinn⸗
Nsalignigfen
Uummer inini,
ictedidbiod
do agid
itniginfllibiͤt
meſtpiig o
aeciſinple
lbororsede
Kaust hottſſ
tano, tröheſne
eſuefiengt⸗
sc'Pnoape.
d
Widicntitbis
unoqueint
lo

Gten
Mütabboiec
aneb. ſaci
giſamäreſt
eböigdinn
oſätäpeenin
–
ba⸗tR N.
m Duii
ſacn andn N

Differt
oaͤſcere.
creat᷑as
ſe et in
q;tũ ſũt

Ddei.

BHota
v̈bo dei

Gfncdpenum an.

luimital
ocAnlef/
oa cn
edicts e
nadcoo⸗
nchnin
ſbaadrni
nda ii⸗
Gactis col /
g ne ol

Gcniniti

navobo
ntuniin
nmmlni

ſta. et ideo ꝑ cognitionẽ creaturaruʒ ſeu

opeꝝ dei tanq; ꝑ pᷣmo nota et magma/
nifeſta. debemꝰ ire ad cognitionẽ verbo

ruʒ dei tanqᷓ; ad minꝰ nota.ita ꝙ ipſa fa
cta et ipſe creature dei ducẽt nos ad vet/
ba dei. Sicut aũt aliud eſt videre et co/
gnoſcere ipſas creaturas et oꝑa in ſe.nõ

comꝑando ad deũ.ſcd ſoluʒ cognoſcere
qa ſunt et exiſtũt.et neſcire cniꝰ ſunt nec

cogitare.et aliud ẽ cognoſcere ipſas cre

gturgas et oꝑa dei inq;tuʒ dei ſunt. et ſub
iſto reſpectu.et ſcire ꝙ dei ſũt. et ꝙ; a deo
ſunt.et hoc ẽ occultũ.et hoc querit᷑ et in

ueſtigat deſe. ſed pmũ ẽ maniteſtũ deſe.
ita cõfoꝛmiteraliud ẽ ſcire et intelligere

verba dei et audire in ſeet dicta nõ com

parãdo. ſed ſolũ intelligere quid ſignifi
cãt.et ſnĩiam verboꝝ.et neſcirecuiꝰſunt.
et aliud eſt ſcire et cognoſcere verba⁊ di/
cta inq;tũ dei ſunt.et ꝙ dei ſunt. et ꝙ de

us locnutus eſt ip ſa. Hã multi Po ſſũt au

dire ipſaverba.et pꝑcipere qͥd ſignificẽt ĩ
ſe.ſed nõ poſſunt cognoſcere ꝙ dei ſunt

talia verba. nec ꝙ a deo ſunt dicta. ſicut
poſſunt cognoſcere terraʒ ſub iſto reſpe/
ctu inqᷓ;tum dei eſt. et ꝙ dei ẽ. Sicut au

tẽ ad cognoſcẽdũ ipᷣas creaturas ꝙ dei
erãt.opoꝛtebat pᷣmo videreet cognoſce/

re ipſas creaturas in ſe.ita ꝙ iſte erit pꝛi

mus gradus cognitõis.qꝛvidebamus

ipfas creaturas eſſe abſq; dubio.et hoc

eſt certiſſimũ nobis.ſed ignoꝛabamus
vnde erãt et cu crãt. Deinde ꝑ iſtũ gra/
dũ aſcẽdimꝰad aliũ graduʒ.et cognoui/
mus deum eſſe.et ꝙ creature erãt dei⁊ a

deo erãt. Et iſte fuit ſecũdꝰgradus.De/
inde cognouimꝰ creaturas inq; tuʒ erãt
dei donũ. ita ꝙcognouimus ipſas crea
turas eſſe datas homibo a deo ad ſeruiẽ/
dũ. Et iſte fuit terc gradꝰcognoſcendi
creaturas. Sic ergo pᷣ mo cognouimuſ
ipſas creaturas in ſe.et ſciuimus ꝙ erãt

Scðdðo cognouimus ꝙ dei erant.et ꝙ a
deo erãt.Tercio ꝙ donũ dei erãt. et ꝙ a
deo nobis date erãt Pꝛimo ergo cogno

uimus qꝙ erãt.et ꝙ nobis ſeruiebãt. ſed
ignoꝛabamus vñ erãt et cuius erãt.Et
ideo hoc querebamus⁊ inuenimꝰ ꝙ dei
crãt.et inde cognouimꝰ ꝙ erãt date no/
bis ad ſeruiendũ. Ita ergo confoꝛmiter

W

vba et dicta alicuiꝰſint. ⁊ ab aliqno ſint

K—NMO

criptura ſacra

opoꝛtet pcedere circa verba et dicta dei O ſtedit

ad cognoſcendũ ꝙ dei ſunt. Uñ pꝛimo modꝰ ꝓ

opoꝛtet videre ipſaverba in ſe. et iſte erit cededi ĩ

pꝛimꝰ gradus. Deindep iſtũ pᷣmuʒ gra ſeq̃ntib⸗
dum aſcẽdemꝰad aliũ ſcoᷣm.iſ.cognoſce .

re cuiſunt verba et dicta. vtꝝ ſũt verba
dei vel homĩs. vel creature vel creatorꝭ.
Et terci gradꝰ erit cognoſcere ꝙ nobis

data ſunt ſicutcreature. Sicut aũt ipſe

creature nobis manifeſtauerũt deum.⁊
poꝛtabãt in ſeipſis aliqð ſignũ ꝑ quod

cognoſcimus vtꝝ ſunt dei vel hominis
creature vel creatoꝛis.ita ꝑ ipſametver/

ba poterimcognoſcere ſi dei ſũt. et ſide
us dicit illa. Miꝝ etiam erit ꝙ ſi poteri

mus cognoſcere ipſas creaturas cuus
erãt ꝑ ipſaſmet.ſi nõ poterimus cogno

ſcere de verbis. vtzꝝ ſunt dei ꝑ ipſa vᷣba.
ſed ad hoc inuabũt nos ipſe creature et
ſcientia ipſaꝝ. Uñ iã ꝑ ipſas creaturas

cognoſcimꝰdeũ eſſe.et ꝓpꝛietates et cõ/

ditões dei et modũ ſuũ.et quid cõuenit
ci. Et etiã cognoſcimꝰ ꝓpꝛietates et con
ditões creatureet modũ ſuum. et qͥd cõ

uenit ei. Ergo nũc nõ opoꝛtet niſi inue
ſtigare vtꝝ talia verba ſint dei.Et qͥa iã

ſcimus modũ et foꝛmã.et cõditões cre/
gture et creatoꝛ.is.ideo ipᷣametverba ſta

tim ſe debẽt manifeſtare.vtꝝ ſint deivel

hominis.vtrum habeant modũ creatu
re vel creatoꝛis. MB

biblia. et ꝙ biblia eſt liberdei. ꝗ
Uoniã aũt ĩ mũdo inuenimus
płles libꝛos et plura dicta et ſcri
pta etverba.neceſſe eſt ꝙ omnia

dicta.et omnis liber alicueſt. Et quia

omnis loquẽes vel dicens.vel eſt creatoꝛ
vel eſt creatura.et ſi eſt creatura.opoꝛtet
wwd ſit rõnalis.Et ideo om̃is loquẽs vłẽ
creatoꝛ de'.velẽ creatura rõnal.vel ẽ fa/

ctoꝛ.vel ẽ res facta.Et ideo om̃is liber.

omne verbum et omne dictu. vel eſt cre

