i⸗ Vrm 3 maioꝛem gloꝛiam. q; illa que ꝑtinen bmorſp gare in den kio 3 ſbbad⸗
denatcnck 8 pfmo.et credere 2 g er
rinb ad minoꝛem. 5 eöSßmo.et 6 amare deũ pmo. nõ ti
nhaanmnit Ngiadnenatel b vel vcbe dar⸗ Pn. eizondobegnedeſage n.
wümgdoptn deo Feducunfad pono dcquid ſoei mere deu hmo.nõ obedire mo. nõ cõfi/
Crünern homo deo. ſp im honoꝛat vel inhono laudarenoſherge indeo Pio bᷣmo.c,5
üimi ratſen tent nainiuniat. SKtengnioondate eraufetoniintare
uumn arſei ertnlun crcri. tueſt eſt deü ilholrorade⸗ dant p hominẽ re⸗ Par,
nui Ti. clx/ anede farie extra ſe. facit · rien ad honoꝛare vel inh enoiene Eaaural
itonnti Eri. btermhb bonoren, t coia 3 deu ↄtemnere vel iniuriari. Seſicho⸗ dei A
hrncwy tulo.clxx extra ſe.ꝓtinẽt ad ſuũ honoꝛẽ.q are deü vel ihonoꝛare. omia claudũt dei vel
viheincyH Kule ptinẽt extra ſe.ꝑtinẽt ad ſuũ hon ſtatuz noꝛare deu vel ihonoꝛare. oñ op ecõtra
Nrum6“ Exij. oꝛ reſpicit ⁊ cõpꝛehẽdit totũ Et quia honoꝛare deũ ⁊ J
teodteun dei extra ſe.⁊ qꝛ hõ põt ⁊ debe S1 onunt᷑.ideo ſicut nulluʒ vij 1
Uligintifun dei extra ſe a vt ꝓbatũ eſt. et ¶ponunkt᷑. ideo ſi honoꝛare deũ.ita
A N eddere deo ⁊ dareplura vt ꝓbatüũ eſt. ei oteſt facere homo q; eit
orchboi — ene ehõ poteſt facere ðo e ae nullũ peius malũ pot. Hil maiꝰpo/
limobondl Ti.pxĩo oĩa que hõ . q; oĩa ðbita q̃ homo nullũ pei ſicut nihil man p
Ti. ſ. ur ꝙ oĩia qbome inhonoꝛare.Et ſicut nihil mai/ 1
ſecohned extra deũ.iõ ſecht ducunt᷑ ⁊ pꝑtinent deũ inhonoꝛare.Et honoꝛ dei. ſic nihil
NAdeäteoaum teſt ⁊ dʒz dare deo reducunt᷑⁊ p. bici/ teſt eſſe extra denz q; honoꝛ der honoꝛa-
Ndeld po dei. Et quia oĩa que reſpici⸗ peius poteſt eſſe extra deñ ;ᷓ inho
6 aa honoꝛẽ dei. Et quia oĩa o ad ſu/ peius poteſt eſſe extra deũ ẽ ſoluere
1nrodlan agd hon Preſpiciũt ⁊ ꝑtinent ad ſu/ Helgs Poteſt eit. dei. Sic ergo ſoluere ?
iaeeſ, t deũ exteri reſpiciũt ⁊ pꝑtinent ad is. tio dei ſen iniuria dei. Dic ere oꝛare. et
eugauifn unt deu exte el ad ↄtrariũ ſui honoꝛis. bitũ eſt iöm bon
ancki m honoꝛẽ. vel ad ↄtrariũ u in / redgere deo debitũ eſt iõm ! inhono⸗
dndckaͤn⸗ un nonr onẽ ſeu ↄtemptũ ⁊ in ſoluere neq; reddereeſt ip̃ᷣm inhono/
ddat ſcʒ ad inhonoꝛationẽ ſe lat deo ſem no ſoluere neq; redderee . Studere g
nonN Gnan id homo faciat deo ſem n ere et iniuriari. Vtugereg
ſbinuien iuriã.ideo qͥcquid homo fe ꝛat. Cu em̃ rareet ↄtemnere et iniur diligat deũ
deibingeen 14. oꝛat vel inbonoꝛat. Cũ em̃ ræ diligẽtiſſime vt diligat d
e Arth er ipᷣm honoꝛat vel inhonoꝛat ̈ inter debet homo diligẽtiſſin bet. Unde
inackkeßt b. inhonoꝛare cõtrarien inter t ſoluat deo qoͤ debet.
ne re onoꝛare ⁊ inhone vextra deñ de/ et reddat et ſolu i honoꝛẽ. quia ppter
ognn mia que fiunt exteriextra deũ de⸗ etrec 18 vult ſuũ honoꝛẽ. de,
r r ſe. ⁊ om̃ia ꝗq 4 5 ur ſinon quia deus vult ſuü hon ue homo de⸗
tchin ,, t fieri ad ſuũ honoꝛẽ. ſetur ꝙ; ſinon qu fecit om̃ia.et om̃ia que homo:
vroh⸗ bent fieri ad ſuũ h 3 Ge. ra ſuum illum fecit om̃ia. rtinet ad eius
miad Penort. Zen aſisbotel np bonae bertnecen recdere deo pe
igu bonoꝛẽ, Etꝑ ↄñs hõ de M
itleßin

m 2

LCLiitulus.cxcvii.et ccili.

hono:ẽ.ſeqtur q; deꝰ vult ꝙ homo red/
dat deo qð debet. ⁊ nihil poteſt velle cõ/
tra ſuum honoꝛem. —.
¶ De multiplicatõe honoꝛis ⁊ iniurie

—

ECitulus. cxcvij.
Via aũt oĩs creatura facta ẽ ad
honoꝛẽ dci.⁊ reſpicit honoꝛẽ ði
I1 ptinet ad honoꝛẽ dei.⁊ etiã re/
ſpicit deũ qdᷣãmodo.iõ honoꝛ dei reſpi
cit honoꝛẽ oĩm creaturaꝝ. ⁊ iniuria dei
reſpicit iniuriã oĩm creaturaꝝ.Et iõ qñ
honoꝛat᷑ deꝰ honoꝛant᷑ oĩa q̃ dei ſũt.ſcʒ
oss creature.Et qñ deꝰ inhonoꝛat᷑ ⁊ cõ/
rtrteeuimnit᷑ ſeu iniuriat᷑ etiã iniuriant᷑ ⁊ ↄtẽ/
peccãs nunt᷑ ⁊ inhonoꝛant᷑ oẽs creature.Et ſic

inhono/ in inhonoꝛare deũ ĩcludunt᷑ infinite in-

rat deũ ĩ honoꝛatõcs. ⁊ in iniuria dei includunt

infinitũ infinite iniurie ſimł ⁊ ſemel. Et ſic nihil

ita cito creſcit ⁊ multiplicat᷑ ſicut honoꝛ
⁊ iniuria.qꝛ honoꝛ vniꝰ eſt honoꝛ infini
toꝝ.⁊ iniuria vniꝰ.ſimul ⁊ ſemel eſt iniu
ria infinitoꝝ.Oui ergo honoꝛat deũ.ho
noꝛat oẽs creaturas.⁊ qͥ iniuriat deũ.ſi/
mulꝰ? ſemel iniuriat oẽs creaturas.ſicut
qui iniuriat regẽ iniuriat om̃s de regno
ſimul ⁊ ſemlmel.
¶ De honoꝛe ppꝛio

——.—

De hon ni ẽ ↄtrari hono /
ri dei tan

q; e capitalis inimicus.
Litulus. cxcviij.

oniaz iam
ꝓbatũ eſt ꝙ hõ debeat facere
oĩia oꝑa ſua ad honoꝛẽ dei. et
tenet᷑ laboꝛare qᷓ;tũ pᷣt.vt honoꝛ dei.lauſ
gloꝛia.⁊ fama⁊ nomẽ creſcãt ⁊ multipli
cent᷑ ntũ fieri poterit tã in ſeipᷣo qᷓ; ĩ oĩ/
bus alijs.alit᷑ ſi nõ faciat hoc tũc homo
noõ oꝑatur vt creatura dei nec vt opꝰdei
Imo facit ↄtra deũ ⁊ ↄtra intentionẽ to/
talem eiꝰ.⁊ ↄtra ſuã oꝛdinationẽ.qᷓ;uis
hoc ſit magnũ malũ. Sʒ tñ peius eſt ſi
opetur oĩa ⁊ faciat hõ q̃ facit ad ſuuʒ ꝓ/
pꝛiũ honoꝛẽ ⁊ ad ſuã ꝓpꝛiã laudẽ ⁊ glo/
riam.⁊ ad acqͥrendũ ſibijpſi nomẽ ⁊ fa/
mã.⁊ ad hoc ſtudeat ⁊ laboꝛet vt honoꝛ
ſuus ꝓpꝛi.laus głia ⁊ fama ⁊ nomẽ.fi/
Ant creſcãt ⁊ multiplicent᷑.qꝛ tũc hõ ſtu/
det ⁊ laboꝛat de directo ↄtra deũ.ĩmo ni
hil mag' eſt ↄtra deũ.nihil magis repu/
gnat deo. nihil mag inimicat᷑ deo q; ta⸗

manifeſtũ hoĩbo q́; honoꝛ laus ⁊ gloꝛia

lis honoꝛ ꝓp:iꝰ.talis laus.talis gloꝛia.
⁊ fama.qꝛ ↄtrariat᷑: inimicat᷑ de direto
honoꝛi di ⁊ ſue laudi ⁊ gloꝛie.⁊ ſtatui to
ti diuino extra ſe qͥᷓ ↄſiſtit in laude in glo Ti.clx⸗
ria ⁊ in honoꝛe.quia deꝰ oĩa fecit ꝓpt᷑ ſu/ xxi.
um honoꝛẽ.⁊ ſoli deo debet᷑ laus ⁊ głia. Ti.clx/

2 hoc eſt ſibi ꝓpꝛiũ.quia tũc homo facit xxix

pꝑ ſeipᷣm ſuũ ſtratũ ſicut deꝰ.ſeꝑpatꝰ⁊ diui
ſus a deo ⁊ ↄtra deũ.⁊ tollit rapit ⁊ fura
tur id qð eſt ꝓpꝛiũ deo. Et iõ ſeqͥtur q;
nullo mõ homo poteſt eẽ maioꝛ inimi/
cus eius viſibilis ⁊ manitfeſtꝰ.nullo mõ
poteſt magis iniuriare ⁊ inhonoꝛare de
um.qᷓ; qñ ſtudet ⁊ laboꝛat ⁊ facit oĩia ad
ſuũ ꝓpꝛiũ honoꝛẽ ⁊ ſu ã glłliam ⁊ laudeʒ

ꝓpꝛiã.Et ſic patet q̃liter hõ ſubito pᷣt e Su bi /
fici inimicus dei capitalis.volẽdoppꝛi to effici·+
um honoꝛẽ⁊ laudẽ ⁊ głiaʒ.⁊ qualit᷑ ſubi qͥs iimi
to facit guerrã inter deũ ⁊ hoĩem. ⁊ ma/ cus dei

xima inimicicia ⁊ maxima diuiſio ⁊ diſ/
coꝛdia fit ꝓpter ꝓpꝛiũ honoꝛẽ laudem ⁊
gliam.quia hoc eſt de directo ireↄtraĩ/
tentionẽ dei.ↄtra coꝛ dei.⁊ cõtra funda/
mentũ dei.⁊ tangere coꝛ ipᷣiꝰdei.⁊ cõtra
totũ oꝛdinẽ vniuerſi. Et ꝑ ↄñs ſeqͥtur.
; ꝑ nihil magis hõ põt cognoſcere ma
nifeſte ⁊ exꝑimẽtalit᷑ ⁊ infallibilit᷑ ꝙ ipſe
vadit ↄtra deũ.⁊ ꝙ iniuriet ipᷣm. ⁊ ꝙ ſit
ↄtra ipᷣm.qᷓ; ꝑ ꝓpꝛiũ honoꝛẽ.laudem et
głiam.⁊ qꝛ nihil magis exꝑimẽtalit᷑ vi /
ſibiliter ad oculũ maniteſtat iniuriã dei
⁊ offenſam ⁊ inimiciciã dei q; pꝓpꝛiꝰho/
noꝛ. ⁊ nihil magis ⁊ nihil faciliꝰ homo

ſentit ⁊ videt in ſeipo qᷓ; ppꝛiũ honoꝛẽ ⁊

ꝓpꝛiã laudẽ.Ergo ꝑ ꝓpꝛiũ honoꝛem et
kude ⁊ glłiam.tanq; ꝑ illud qð eſt ſũme

ſibi familiare oĩa poteſt cognoſcere ⁊ in
dicare expimentalit᷑. qꝛ nihil magis eſt

„

Et iõ ſicut ꝑ duos amoꝛes ſuꝑi dictos xvij.

oĩa potcrãt ꝓbari ita ſiłiter ꝑ duos ho/ Tucxlij

noꝛes Uñ dictũ fuit in tractatu deamo

re ꝙ duo amoꝛes.ſcʒ amoꝛ dei et amo2ꝛ

ſuijpſiꝰerãt due poꝛte ⁊ due pᷣme radiceſ

ad intelligendũ oĩa.ita ſiliter duo hono
res.ſcʒ honoꝛ dei et honoꝛ ꝓpꝛius ſunt

due poꝛte ad intelligẽdũ oĩa. Uñ mag

ſunt manifeſtioꝛes iſti duo honoꝛes qᷓ;

duo amoꝛes.quia magis maniteſtꝰẽ ho

noꝛ q́; amoꝛ.Et ideo ꝓbare ꝑ honoꝛem

ͦ oiuntade
n ünt duedt

on

Ti.cxx

S coꝛdeſ

mnnge
gl. Siarai
gmortatl

Auubaßkt

ſooꝛeban
noredel
ige
rpoe
nnctel
obus atno⸗:
lduob ho

(ecan
folppii

Gehergt
licge vüdictie
mden
mind.N
ſuahebe
nirepn

incord
aſero.

Aucts ſie G

Dpuzbo anlore

wje o, noert
Aporhy Monor
de vigtlr /

(atmnle
1 glizrl
ſiccor
(Arcahor
depy
fimin
lociꝛy

ccupat
W
coꝛga
ſodei:

Mder

lſine

lanotlis Se
nimickdedeen
¹ grierſni
rinntenge
N dinfetndei
debckingtei

tolltnhttin
.⸗Ktüting

feinan in
nanifeſf,lond

Fezinbonanede
on ſcteings
nägkimtheng

icrhöſtbin.G8
italisolign e.
gllazt gutilict
it boien inn

rimadiuiiendi
ibonorlutnt
cdiregoimmd
deicönafindx
i dei tein
Etpais on.
ot ogrolarnn
tinfalblto
ninngön iei
bonotincene
Csaginilk,
niſckartninide
diisH
anne
Fuühotoe
lunt
lagöcküͤne
wgnoſcoti

nbümagec
orts nokdoet⸗
ſtinnomrmnd
rcumndedt

6
mor dad ,

edarzſritaa.

—

lmm ſ
no: i,
eling
Mlobende
Gehe
Grploon

S=S=

D
ugtichontfi⸗
urde⸗ſatde

esAſt magis manifeſtũ q; pbare per amoꝛẽ
Ti.cxli. Sicut aũt oĩa bona reducebant᷑ ad dei
qmoꝛẽ.⁊ ab ipᷣo oꝛiebant᷑.⁊ oĩa mala re/
ducebant᷑ ad ꝓpꝛiũ amoꝛẽ ⁊ puatũ ⁊ ab
ipᷣo oꝛiebant᷑.ita oĩa bona reducunt᷑ ad
honoꝛẽ dei.⁊ ab ipſo oꝛiunt᷑ magis ma/
nmnffeſte ⁊ oĩa mala reducunt᷑ ad honoꝛes
ꝓpꝛiũ ⁊ puatũ.⁊ ab ipſo oꝛiunt᷑ magis
manifeſte.Quãuis aũt oĩa oꝛiant᷑ a du/
obus amoꝛibo.nõ tñ ita maniteſte.ſicut

a duob honoꝛib. ⁊ tñ ipᷣi duo honoꝛes
Ti. clłx/ oꝛiunt᷑ a duob amoꝛib vt dictũ eſt. qꝛ

xxi. 1.

ſunt due bme radices.
¶ Declaratio ad

Sienlus creis. S
oniã aũt ſupiꝰ iã tractatũ eſt
de honoꝛe dei ⁊ laude ⁊ głia⁊ fa
ma ⁊ noiĩc ſuo q̃liter ſcʒ ſit q̃liter
generat᷑ ⁊ q̃liter creſcit in coꝛdibo hoĩm.
vñ dictũ eſt ꝙ coꝛda hoĩm debẽt imple
i de cognitõe dei.⁊ ad H̊ facta ſunt vt fa
ma dei ⁊ nomẽ dei habitẽt ĩ coꝛdibo ho/⸗
minũ. vt ſcʒ hoĩes cogſcẽdo deũ ꝑ oꝑa

ih.

nã reputationẽ ⁊ opinionẽ.⁊ ꝑ ↄñs ipʒʒ
( honoꝛẽt.laudẽt⁊ magnificẽt ⁊ gloꝛificẽt

in coꝛdib eoꝝ.ſic ꝙ coꝛda hoĩm debent

—

Ouerẽs ſue.Sʒ hõ qui q̃rit ppꝛiũ honoꝛẽ.ꝓpꝛi
ꝓpuʒ ho am laudẽ⁊ ꝓpꝛiã gliaʒ⁊ famã ipᷣemet p
noꝛẽ oc/ mo occupat coꝛ ſuũ circa ſuũmet ꝓpuz
cupat lo honoꝛẽ.⁊ circa illũ cõtinue cogitat.⁊ ſo
cũ dei vigilat⁊ ſtudet.quõ honoꝛppꝛiꝰfiat cre
ſcat multiplicet᷑ ⁊ pmaneat.⁊ tñ deberet
occupare coꝛ ſuũ circa honoꝛẽ ðdi laudẽ
2 gliaz ⁊ in ipᷣo fieri cognitio de deo.Et
ſic coꝛ ſuũ qð eſt noĩs dei vas occupat
circa honoꝛẽ ppꝛiũ ſuũ.⁊ tenet occupa/
tũ de ꝓpꝛio honoꝛe.Et ĩ h̊ facit deo ma
xruimã iniuriã.qꝛ occupat ſibi ſuũ ꝓpꝛiũ
locũ ⁊ ponit illud qð eſt ↄtra deũ intꝰ in
Sc do coꝛde ſuo Itẽ nõ ſolũ occupat nec tenet

occupatũ ⁊ impeditũ ſuũ ꝓpꝛiũ coꝛ cir
ca ſuũ ꝓpꝛiũ honoꝛc.ĩmo qð peiꝰ ẽ vult

ꝙ coꝛ da alioꝝ hoĩm q̃ ſunt vaſa hono/

ris dei ⁊ nomiĩs ſui occupentur ⁊ reple/
antur de ſuo pꝛopꝛio honoꝛe de ſua lau

one ⁊ reputatione.ita ꝙ cogitent circa

ſua habeãt de deo bonã eſtimationẽ bo/

eſſe vaſa dei noĩs ⁊ honoꝛis ſui ⁊ laudiſ

De pꝛopꝛio bonoꝛe

ſua oꝑa.circa ſuã famã. circa ſuũ nomẽ

vt ipe cognoſcat᷑ ⁊ reputet᷑ ab homibo.⁊
vult ꝙ ſuꝰhonoꝛ.ſua laus ⁊ glia ⁊ ſuum
nomẽ ⁊ ſua fama ⁊ reputatio ſua diffun

dat᷑ creſcat⁊ multiplicet᷑ ⁊ habitet in coꝛ

dib hoĩm ⁊ ꝑmaneat in eternũ.⁊ ad B

laboꝛat qᷓntũ pᷣt. Uñ qui q̃rit pꝓpꝛiũ ho/

noꝛẽ.neceſſario vult ꝙ ille creſcat ⁊ mul

tiplicet᷑.⁊ nõ põt multiplicari niſi ĩ iſmfis

hoĩb. ⁊ ſic coꝛda hoĩʒ vult eẽ occupata
circa facta ſua cogitãda. ⁊ ñ circa dei fa
cta.circa ꝓpꝛiũ honoꝛẽ ⁊ nõ circa hono/

rẽ̃ dei.circa laudẽ ⁊ famã ſuã.⁊ circa no/

mẽ ſuũ magnificandũ ⁊ exaltãdũ ⁊ ho/

noꝛandũ.⁊ nõ circa honoꝛẽ dei nec no/

men. ⁊ vult tenere ipedita oĩa coꝛda ho/
minũ.⁊ ſeipᷣʒ multiplicare in eis.et vult

ꝓꝙ imago ſua mltiplicet᷑ ⁊ impᷣmat᷑ ĩ coꝛ
dib omniũ hoĩm vt ſp cogitent de ipſo

⁊ loquant᷑ de ipᷣo.Et ſicvult totũ mũdũ

eſſe occupatũ circa ſuũ honoꝛẽ.Et ꝑ cõ
ſequẽs vult deũ expellere de regno ſuo.
de habitaculo ſuo.⁊ de domo ſua ppꝛia
Ecce maxĩa inimicicia⁊ manifeſta ↄtra

rietas. grandiſſima iniuria. ↄtra deũ vel
le occupare velle impedire oĩa loca dei.

oia coꝛda hoĩm ⁊ ponere intꝰ inimicum
dei capitalẽ.ſcʒ honoꝛẽ ꝓpꝛiũ.qui eſt cõ
tra deũ. Ecceò qualiter ad oculũ mani/

Pꝛopꝛi/

feſtatur ꝙ hõ qñ querit ꝓpuʒ honoꝛẽ fit ns amoꝛ
verus ⁊ direct' inimicꝰdei.Et hõ ſi non facit ini/

qrit honoꝛẽ dei laudẽ głiaʒ ⁊ famã. qᷓrit micũ dei
ſuũ honoꝛẽ ſuã laudẽ gloꝛiã et famã p/

pꝛiã.⁊ ſi nõ oꝑatur ad dei honoꝛẽ.oꝑat᷑

ad ꝓpꝛiũ honoꝛẽ.nec eſt dare mediũ. Jõ

hõ neceſſario eſt ſ amicꝰ vł inimicꝰ dei
ſp eſt ꝓ deo vel ↄtra deũ.qꝛ nõ ẽ dare me
diũ.Qui ̊ nõ occupat᷑ nõ laboꝛat ñ co/
gitat.ñ vigilat circa honoꝛẽ.laudẽ ⁊ glo
riã ⁊ famã dei.ſignũ eſt ꝙ occupat᷑. cogi
tat.laboꝛat.vigilat.ſtudet.circa ꝓpꝛiuʒ
honoꝛẽ.circa ppꝛia laudẽ głliam. Et ꝑ Pꝛopuſ
2ↄñs nõ põt videre nec cogitare honoꝛẽ honoꝛ
dei. ⁊ gliam.qꝛ iam excecatꝰ eſt ꝑ ꝓpꝛiũ excecat

honoꝛẽ ⁊ ppꝛiã laudẽ.Cauere debet ſe
hõ tanq; a moꝛtaliſſimo veneno ⁊ ſubi-
to interficiẽte a ꝓpꝛio honoꝛe ⁊ ꝓpa lau
de ⁊ gloꝛia.⁊ ſꝑ vigilare circa dei hono⸗/
de.fama ⁊ nomiĩieſuo ⁊ de ſua eſtimati /

rem laudẽ et głiaʒ.Ecce& videte ad ocu

lum quõ hõ qͥ occupat᷑ et lab oꝛat ciraa

m 3

X

—

—– . .
9 .
4

ꝓpꝛiũ honoꝛẽ.ꝑdit totaliter ts ſuũ.vi
dete qualiter occupat᷑ circavanitatẽ ⁊ ni

hilũ. Tlidete quõ eſt ſeruꝰ ⁊ ſeruitoꝛ va⸗
nitatis ⁊ nihili. Uidete qliter facit deuʒ

ſuũ de vanitate ⁊ de nihilo.videte qᷓliter

exponit ſeipᷣʒ ⁊ qͥcquid hʒ ⁊ illa q̃ dei ſũt
ad vanitatẽ ⁊ nihilũ.videte quõ vult te
nere ſtatũ ſuũ ↄtra dei honoꝛẽ.et de his
q̃ dei ſunt.⁊ quõ laboꝛat circa ĩpoſſibile
Pꝛopuſ Quia ſolus honoꝛ dei fiet ⁊ ꝑmanebit.⁊
honoꝛ ñ oĩs aliꝰ ꝑibita deſtruet᷑ ⁊ ad nihilũ reuer
durat
ſuũ.niſi ſolꝰ deꝰ oĩpotẽs? Que creatura
pᷣt tenere honoꝛẽ ꝓpꝛiũ.) honoꝛẽ ſui cre
atoꝛis: Qualit᷑ opus de nihilo factũ po
terit tenere ꝓpꝛiũ ſtatũ ſuũ.ð ſtatũ ⁊ ho/
noꝛem ſui opificis om̃ipotentis: Que
maioꝛ ſtulticia que maioꝛ inoꝛdinatio.
que maioꝛ abſurditas.que maioꝛ ceci/
tas.quid magis õ rõnẽ.qͥd magis con
tra naturã.qᷓ; ꝙ opus de nihilo factũ.q̃/
rat ꝓpꝛiũ honoꝛẽ. ꝓpꝛiã laudẽ ⁊ głiam⁊
ꝓpꝛiã famã.ↄtra honoꝛẽ ⁊ laudẽ ſui cre
atoꝛis ⁊ furet᷑ ⁊ rapiat głiam ſui creato/
ris.⁊ ↄſtituat ſe inimicũ capitalẽ ſui fa/

ctoꝛis oĩpotẽtis? Et qͥd magis õ natu/
rã qᷓ; ꝙ opus ſpecialit᷑ factũ ad laudan

dqũ.honoꝛãdũ ⁊ gloꝛificandũ ⁊ magni/
ficandũ ſuũ factoꝛẽ.laboꝛet ⁊ ſtudeat to

ties virib ad laudandũ.honoꝛãdũ glo/

iſfficandũ honoꝛãdũ ⁊ magnificãdũ ſe/
ißp̃m in iniuriã ſui factoꝛis?

¶DO ſicut ad honoꝛẽ dei ſequitur vtili
tas hoĩs.ita ad honoꝛẽ ꝓpꝛiũ ſeqtur eiꝰ

inutilitas 21 damnu.

rit honoꝛẽ ſuũ ꝓpꝛiũ.ſuã lau/

ſuũ. totaliter eſt ̊ deũ. qꝛ deꝰ fecit oĩa et

iůißm hoiem ꝓpr ſuũ honoꝛẽ ⁊ ſuã laudẽ
7 gliam.ſʒ hõ querẽs ꝓpꝛiũ honoꝛẽ fa-
cilt oĩa ppter ſuũmet honoꝛẽ ⁊ oĩa redqu-
cit ad ſuũmet honoꝛẽ.⁊ ſeipᷣʒ ⁊ totũ mũ
dũ.⁊ oĩa q̃ de fecit ad ſuũ honoꝛẽ.vult
Honoꝛ ꝙ fᷣuiãt ſuo ꝓpo honoꝛi.⁊ ꝑ ↄñs ipᷣe ꝑ/

ꝓpus ꝑ uertit totũ mũdũ ⁊ totã oꝛdinatiõeʒ dei
uertit to qntũ põt ⁊ in eo ẽ.⁊ facit aliã oꝛdinatõʒ

mũ moʒ ꝑuerſam dei oꝛdinationẽ, ⁊ oꝛdinat ſe

Citulus. cc et coi.

tet᷑. Quis pᷣt manutenere ꝓpꝛiũ honoꝛẽ

dem głiam ⁊ famã ſuã: nomẽæ

ipᷣm ⁊ oẽs creaturas ad aliũ finẽ q; deuſ
oꝛdinauit.⁊ ad aliã intẽtionẽ oriã inten
tioni dei. Et ſic hõ tũc eſt totꝰ ꝑguerſus ĩ
ſeipᷣo.⁊ deo qͥ fecit oĩa ↄtrart.⁊ ꝑmuta/
tus in cõtrariũ finẽ oĩm creaturaꝝ.⁊ fa-
cit ſeipᷣm alteꝝ deũ ꝓpa auctoꝛitate. Et Ti.clx/
ſicut iam ꝓbatũ eſt ꝙ ad honoꝛẽ dei ſeqͥ xxv.
tur vtilitas hoĩs ⁊ ſemꝑ cũ dei honoꝛeẽ
ↄiuncta.nec pñt ſeꝑari.ita neceſſe ẽ ꝙ ex
ↄtrario honoꝛe ſeq̃tur oppoſitũ.ſcʒ ĩuti
litas.Etiõ neceſſe eſt ꝙ ad honoꝛẽ ꝓpꝛi
um hoĩs.ſcʒ qñ hõ querit honoꝛeppꝛiũ
ſeq̃tur iutilitas hoĩs ⁊ dãnũ ⁊ incõmo/
dũ.qꝛ iſti duo honoꝛes ſunt ↄtrarij ⁊ ini
mici adinuicẽ.et ex vno ſeqtur oĩs vtili/
tas.&̊ ex alio dʒ ſeqͥ oĩs inutilitas.Quia
&̊ iſte honoꝛ eſt ꝑuerſus.⁊ ꝑuertit totã oꝛ
diationẽ dei.neceſſe ẽ ꝙ ex ipſo hoĩ ſeq̃t
inutilitas ⁊ damnũ.Quia eĩ ſolideo de
bet᷑ honoꝛ ⁊ hoĩ vtilitas.iõ ſi hõ rapiat
honoꝛẽ ⁊ auferat deo qð ſuũ eſt.neceſſef
qꝙ ꝑdat vtilitatẽ ⁊ ꝑdat qð ſuũ erat.⁊ ac⸗ .
quirat ĩutilitatẽ et dãnũ ⁊ totũ ꝑuertat.
¶ Collectio dãnoꝝ ⁊ maloꝝ⁊ inutilita
tũ.q̃ ſequunt᷑ hoĩem qn qrit ꝓpꝛiuʒ hbo/
noꝛẽe. ¶ Titulus.cci.

£

Cce q̃t mala qtdãna ⁊ incõmo
da qnta inutilitas ſeq̃tur hoĩ ex .
ppo honoꝛe ? ꝓppa laude et ppa

gloꝛia. Pꝛimũ malũ eſt qꝛ hõ qͥ eſt factu Pꝛimo
ra dei ⁊ opꝰdei efficit᷑ capitał ⁊ foꝛmatꝰ·
inimic dei factoꝛis ſui Et qͥd pei hoĩẽ Ticc⸗
qᷓ; ppᷣus honoꝛ ꝑ quẽ fit inimicꝰ dei ⁊ ꝑ ix.·
quẽ deſtruit q̃ntũ in eo eſt deũ factoꝛẽ ſu
um.qꝛ deſtruit intẽtionẽ ſuã ſuũ hono/

rẽ. p ↄñs elõgat ſeipᷣm a deo ĩ infinitũ.

qꝛ tãtũ diſtat a deo qntũ ſua intẽtõe elõ
gat᷑ ab intẽtõe dei.Et qꝛ hõ intẽdit ſuu,
ꝓpꝛiũ honoꝛẽ ⁊ deꝰſuũ.qͥ in ſũmo elon
gant᷑ ⁊ diſtãt int᷑ ſe.iõ totalit᷑ tũc hõ di/
ſtat a ᷣo ⁊ elõgat᷑.Etqꝛ deꝰẽ totũ bonũ
hoĩs.⁊ totũ bonũ hoĩs ẽ ꝙ hõ ↄiungat᷑
⁊ vniat᷑ cũ ðᷣo.iõ q̃ntũ elõgat ſe a deo tã

Poſtq; hõ elõgat᷑ a bono ſuo ĩ infinituʒ
neceſſe ẽ ꝙ appꝛopinq̃t ſuo malo.⁊ ꝙq ca
dat in tãtũ pfundũ malũ.qntũ de eſt al
tũ bonũ.Etiõ neceſſe ẽ ꝙ cadat in inſi /
nitũ ꝓfundũ malũ ⁊ in carcerẽ ꝓfundiſ/
ſimũ ⁊ abyſiuzʒ· Itẽ alið malũ.Quia fae Tetclo

tdeofacte
fenſazalde

glua maln
gaſuü dan
ſui itioe
umhono:
ſöntom
ſſto ma
Ointo nüge ccce
Tict / geet glian

iketcogtt

gioercec⸗
fo: ppl
dei Etis
cättotalit
Umneextre
Ctiotüc
nec laq
necbonũ
Uerſoneca
Atot'eg
Sed daſuntin
Farſdci
cioine
Polita
piiglon
Beptio 1dect⸗
hoyor.
hoͤqe
tengd
lotulie
otali
eon
ſibonul
Dchuo nitine
ci
ſrapei
biletid
riceſo
feqe o
ſuü ho⸗
teg ina
qmett
Mkrgs.
Nterge
hami
whpe

ifnz

enoniäinn
ktwe nig

Numtnn,
nenneſt,

2nani et

dborgitiſt 4
Pcädeboſni
Lianertſtipg
oppoſtitgie

Pad horin
citbonnigi
dänütiin

8ſuntanmntin
oſeireihrth
inutiinsr
8,1ucmudie
peripohäſit
Muucildor
1. iöſhomi
ſücſt ani
göſuücat
it wtü gen.
nalor tioncia
rrppnze
tdingt hein⸗
lusſcamrhoig
Pbalancec zt
geböcki

—
——

Ppiut ttnn
Etighg huil

intmnde
tmi cgiſu
ui ſuühono⸗
deviinfintt.
ſaintiet⸗
—
ginſünotn
onultiichi
detoiben
gin
agtlnin.
Cuml
iuni
nn 1
nnl

Quarto

ſuã ꝑditiõeʒ.qꝛ oĩa reducit ad ſuũ ꝓpꝛi/

ODuinto

i. cxc/

*

ix.

Sexto

Septĩo

⁊totalit᷑ laboꝛat ⁊ ẽ extra ſeipᷣʒ.⁊ vult cre
ſcere extra ſe.⁊ remanet vacuꝰ itra ſe.nul/

Octauo

cit deo factoꝛi ſuo infinitã iniuriã et ol
fenſaʒ.et deſtruit ſuã oꝛdinatõeʒ et legẽ.

iõ meret᷑ infinitã penã et punitionẽ. Itẽ

aliud maluʒ. qꝛ oĩa q facit. facit ðᷣ ſeibßm

ad ſuũ dãnũ et ad ſuã deſtructionẽ et ad

um honoꝛẽ.qꝛ ꝑuerſus et ↄtrarꝰðo.Et
iõ q̃nto magꝭ vult facere ꝓpuʒ honoꝛẽ.
tãto mag facit ſuũ dãnuʒ. Itẽ aliud dã
nũ.qꝛ excecat ieipᷣm ꝑ ꝓbuʒ honoꝛẽ lau
dẽ et głiam.et q̃nto mag' q̃rit ſuũ hono

rẽ et cogitat circa illũ et ſtudet.tãto ma/

gis excecat᷑ in cognitõe dei.qꝛ ꝓpꝛiꝰho/

noꝛ.pꝓpa laus et ꝓba glłlia totalit᷑ ſuntõꝰ

deũ. Et iõ obtenebꝛãt ⁊ obſcurãt et exce
cãt totalit᷑ hoĩem et ponũt ipᷣm extra de
um.extra lucẽ.extra veritatẽ.et extra viã
Et iõ tũc hõ nõ põt cosſcere illa q̃ dei ſt
nec illa q̃ ꝑtinẽt ad hoĩem inqntũ hõ ẽ.
nec bonũ nec malũ hoĩs nec oꝛdinẽ vni
uerſi.nec aliq̊ mõ ſcia dei pᷣt recipi in eo.
qꝛ totꝰẽ ꝑuerſus et iõ ↄtrariꝰ. et iõ oĩa q̃

dei ſunt indicat inoꝛdiata.Itẽ alið ma/

lũ.qꝛ facit totũ fundamẽtũ ſuũ in mẽda

cio.in erroꝛe.in deceptiõe in vanitate in
nullitate et in nihilo.qꝛ ꝓpus honoꝛ ⁊ ꝓ
pꝛia laus hoĩs ẽ mẽdaciũ.erroꝛ falſiras

⁊ deceptio ⁊ vanitas ⁊ nullitas.Iteʒ qꝛ

honoꝛ eſt extra rẽ ⁊ nõ intrat ipᷣam rẽ.iõ
hõ q querit laboꝛare circa ꝓpꝛiũ hono/
rẽ. ⁊ ad illũ augmẽtãdũ ⁊ młtiplicãduʒ

totaliter edificat extra ſe.⁊ nihil intra ſe.

lũ bonũ hũs intra ſe.⁊ ſic nihil boni acqͥ

rit intra ſe.ſʒ tm̃ malũ. Itẽ inuanũ labo

rat ꝑdit ts ſuũ.tpᷣs exponit inane ⁊ fru
ſtra ꝑdit conatũ.pdit laboꝛẽ.⁊ ad ĩpoſſi

bile tẽdit.q;ꝛ nũq; ſuꝰhonoꝛ poterit ĩple
ri.qꝛ ſol?honoꝛ ði fiet cui nihil pᷣt reſiſte-

re.q; oĩpotẽs eſt ſoł qͥ põt manutenere
ſuũ honoꝛẽ.Ecce ̊ q̊t dãna q̃t inutilita
tes incurrit hõ qͥ q̃rit ſuũ ꝓpꝛiũ honoꝛẽ

qm̃ eſt totalit᷑ ↄᷣ deũ õ ſeipᷣm.õ oẽs cre

aturas.⁊ 5 pncipalẽ intẽtionẽ ⁊ finẽ ꝓ/
pter quẽ facta ſunt oĩa.⁊ ad quẽ tẽdunt
oĩa. Uidete quõ hõ totis viribo toto
conamie fugere ⁊ fugare dʒ ꝓpuʒ hono
re⁊ ꝓpꝛiã laudẽ ⁊ ꝓpꝛiã gliam.

On e ppꝛio honoꝛe⁊ ꝓpꝛia laude et

— .
ẽ

De dano pꝛopꝛii honoꝛis

glia hoĩs. neceſſario ſeqᷣtur eideʒ eterna
fuſio eternũ vituperiũ. ſempiternum
oppꝛobꝛihim.
(Titulus. ccij.

X q honoꝛ verꝰ ⁊ ↄfuſio oppo

ria ⁊ oppꝛobꝛiũ.et honoꝛ nõ pᷣt
mutari niſi in ↄfuſionẽ.⁊ laus nõ niſi in

vituperiũ.⁊ głia niſi in oppꝛobꝛiũ⁊ ecõ
uerſo.ſicut calidũ in frigidũ ⁊ ecõtra.et
etiã nullus honoꝛ verus.niſi honoꝛ dei
nulla laus vera.niſi laus dei.nulla głia
vera.niſi gloꝛia dei.⁊ ꝑ ↄſeq̃ns nulla glo
ria. nulla laus nullus honoꝛ ꝓmanebit
niſi dei.Et iõ ex honoꝛedei nõ poteſt ſe/
qui cõfuſio ſed honoꝛ.ex laude dei nõ pᷣt
ſequi vituperiũ.ſed laus.⁊ ex gloꝛia dei

nõ poteſt ſequi oppꝛobꝛiũ ſed głia. Et
iõ homo qui querit et laboꝛat circa ho/

noꝛẽ laudẽ et gloꝛiã dei.oꝑtet ꝙ tranſe/
at et ꝑueniat in verum ⁊ ppetuũ hono/
rem.⁊ veram et ꝑpetuã laudem et gloꝛi/
am. Sʒ quia honoꝛ ppꝛius homis eſt
ꝑuerſus.inoꝛdinatꝰ.falſus iniuſtus.in/
debitus.et ſimiliter de laude ⁊ gloꝛia.et
p ↄñs nõ ꝑmãebit ſʒ deſtruet᷑.iõ neceſſe
eſt ꝑ oppoſitũ.qꝙ ex tali honoꝛe ſeq̃t ↄjfſu
ſio.⁊ ex tali laude vituperiũ.⁊ ex tali glo
ria oꝑpꝛobꝛiũ.Et ſic neceſſcẽ ꝙ honoꝛ
ꝓpꝛiꝰ hois.⁊ ꝓpa laus ⁊ glłia trãſeãt in
eternã ↄfuſionẽ.ꝑpetuũ vituperiũ.et in
ſempiternũ oppꝛobꝛiũ.Et ſic qͥ q̃rit ppb
um honoꝛẽ. ꝓpꝛiã laudẽ.⁊ glłiaʒ.q̃rit et/
nã ↄfuſionẽ.ppetuũ vituperiũ ⁊ ſempi/

nunt᷑ et laus et vituperiũ et glo/

ternum oppꝛobꝛiũ ſuijpſius.Et eſt eti/Ti.clxi.

am ſimile de ꝓpꝛio amoꝛe. Haʒ ſicut de
ꝓpꝛio amoꝛe finalit ſeq̃t odiũ ꝑpetuum

ſuijpᷣpꝰ.ita ex ppo honoꝛe finalit᷑ ſeqt᷑ et-

na ↄfuſio ſuijpᷣiꝰ.Et nõ ſolũ h.ſʒ etiã ſũ
ma ĩutilitas.ſũmũ dãnuʒ ⁊ incõmoduʒ

Et ſic deſiderãs ppuʒ honoꝛẽ deſiderat
ſũmã ſuã ↄfuſionẽ.⁊ ſuã ſũ mã ĩutilitatẽ

O, ꝑ bonoꝛẽ laudẽ 1 gliaʒ? ꝑ coꝝꝑ ?⸗
riu.ſq p ofuſionẽ et vituperiũ mag viſi
biliter maifeſtat᷑ diſtinctioꝛ ſeꝑatio ipi⸗

hoĩs a bꝛutis aĩalibo q; pꝑ aliqd aliud.
(Litulus. cciiſj.

„

eæxientia eſt ren magiſtra.?
m 4

Woniaʒz anutẽ

— S õ 2 . 8
6

nec pñt dare alicui honoꝛẽ nec laudẽ nꝰ

głiam.nec oppoſita iſtoꝝ.ſcʒ inhonoꝛa

am eſt manifeſtũ.ꝙ ipᷣe ſolus hõ in mũ/

è “

et ſcala nature mãifeſtat.q deo ſũme cõ⸗
uenit honoꝛ laus et głia.

qͥb tñ nõ ↄuenit.⁊ oĩa q̃ hñt exponũtꝓ

CTi. aii Oy hõ cognoſcit hbonoꝛẽ deii c
qWuicquid videtur per experientiam eſt ſibiles et ſpirituales et nõ ad res coꝛpo/ lbien
multũ certũ.⁊ qꝛ honoꝛ laus ⁊ glia ⁊ fa rales nec bꝛutales.ſequitur ꝙ qnto res net n
ma ſunt nota hoĩbo ꝑ exꝑientiã. iõ illa qᷓeſt magis ſpũalis.intellectualis.iĩuiſibi ſ jiel
ꝓbant᷑ ⁊ ↄcludunt᷑ ꝑ honoꝛẽ ⁊ alia ſunt lis.et magis diſtat a bꝛutis.tãto magis 9
multũ certa homiba ⁊ ꝓpinqua. Et iõ eiↄuenit honoꝛ laus et glia. Et q; de ẽ ſinn.
qntũ poſſumꝰdebemꝰoĩa ꝓbareꝑ illa q ſũme ſpũalis.ſũme intellectualł. et ſũme ne⸗
ſunt nobis magis ꝓpinq̃ ⁊ familiaria. iuiſibilis.iõ ſeqͥtur ꝙ deo ſũmeet in ſũ/ f nclf
ſicut ſunt honoꝛ laus ⁊ glłia.et eoꝝ ↄtra mo ↄuenit honoꝛ laus et glia.et de ẽ Kve I
ria.ſcʒ inhonoꝛatio.ↄfuſio.vituperium ſũme honoꝛabil.laudabitł.et gloꝛificabi
Videmꝰaũt ꝑ exꝑientiã ꝙ aĩalia bꝛuta lis.Etꝑ ↄñs oppoſita iſtoꝝ ſcʒ inhono
q̃ ſunt infra hoĩeʒ. nõ cogſcunt honoꝛẽ ratio.ↄfuſio.vituperiũ.oppꝛobꝛiũ ⁊ ve
nec laudẽ nec głiam.nec oppoſita iſtoꝝ recũdia.ↄtempt diffamatio et irriſio.et
ſcʒ inhonoꝛationẽ nec ↄfuſionẽ nꝰ vitu oia q̃ ſũt ↄ honoꝛẽ.in ſũmo ei diſcöunenn
periũ. Et iõ videmꝰ ꝙ ipᷣa aĩalia neſciüt unt et ↄtrariant᷑. Et ſic oꝛdo creaturarũ Titłoi

nebonit

ohzrein

tionẽ. nec etiã appetũt n? querũt nec de ¶Pꝛobatio qꝙ dee velit defenſare et ma Did norede
ſiderãt honoꝛẽ nec laudẽ. nec gliam nec nutenere ſuũ ꝓpuʒz . tl, oiai fan
fama.nec nomẽ.nec timẽt inhonoꝛatö, Litulus. ccv. oc, ühone
nec timẽt ↄfuſionẽ nec verecundiã.nec VUod aũt deꝰ velit manutenere. h. cwlolideo
vituperiũ.nec oppꝛobꝛiũ nec ↄtemptuz defenſare. augmẽtare et ↄᷣuare . c hocctſon
nec ignominiã.nec deriſionẽ.nec diffa⸗ ſuũ honoꝛẽ qͥ maxiĩeet ĩ ſũmo ei pr. cpatnroi
mationẽ.q̃ oĩa ↄtrariant᷑ honoꝛi.nec tñ uenit.h̊ poſſumꝰmãifeſtare ex ꝑte hoĩſ Dci rcrnin
videmꝰꝙ aliqͥ mõ amãt⁊timẽt.ſjj ꝑ exi Si eĩ hoĩes tãtũ diligũt honoꝛẽ ꝓpꝛiũ Dicp nhrine

Vyih munsg

do cognoſcit oĩa iſta.⁊ pᷣt et ſcit dare aliihonoꝛe ꝓpo ad ilũ manutenẽdũ.defen Tippy vediig
cui.et pᷣt reciꝑe et appetere et q̃rereet de/ ¶ dendũ.et ↄſeruãdũ. ſcʒ auꝝ argẽtum et 1mann
ſigerare et tractare et inueſtigare. Uñ ᷣt amicos et qͥcqͥd eſt eis ſubiectũ.et qͥ cqd ſegliu
dare alijs honoꝛẽ.laudẽ et glłiam et qᷓre- mag diligũt.imo ⁊ qð płẽ ſeipᷣos expo dict
re ſibijpſi.et etiã ſuꝑ oĩa timet et fugitin nũt moꝛti.et vitã ꝓpꝛiã dãt ꝓ honoꝛeꝓ dednib
honoꝛationẽ.ↄfuſionẽ.verecũdiã.vitu/ pꝛio defendẽdo et manutenẽdo.q̃nto g̊ migen
periũ ⁊ oppꝛobꝛiũ et diffamationẽ. Et mag decui in ſũmo ↄuenit honoꝛ ⁊ de Is
cxinde poſſumꝰ cogaſcere manitfeſtiſſimã bert.diliget et ↄſeruabit. manutenebit et neol
Ddifferẽtiã et ſeꝑationẽ et diſtinctionẽ ad augmẽtabit ſuũ ꝓpꝛiũ honoꝛẽ et illũ de uo f
oculũ inter hoĩes et oĩa aĩalia ꝑ honoꝛẽ fendet.Et ſi hõ eo qꝛ diligit ſuũ honoꝛẽ Punifck
laudẽ et gloꝛiã et ↄtraria iſtoꝝ. Et ideo ꝓpꝛiũ nullo mõ patit᷑ ꝙ ſuꝰ honoꝛ dimi hr, dictee⸗
ſeqtur ꝙ oĩa iſta aſcẽdunt ſuꝑ aĩalia. et nuat᷑.q̃nto minꝰ patiet᷑ deꝰſuũ honoꝛem i. ecicif
pↄñs ſunt res inſenſibiles et intellectu diminui.cui ſolũ debet᷑: Itẽ ſi hõ qͥ dili⸗ hr. genüge
gales et app̃henſibiles ꝑ intellectũ.Et iõ git ſuũ ꝓpꝛiũ honoꝛẽ.hʒ odio oẽm aliũ obp ſooneci
ſeqtur ꝙ, honoꝛ laus et głia ⁊c.ſolũ ꝑti /⸗ honoꝛẽ.qͥ pᷣt ledere et deſtruere vł dimi/ l ede
nẽt ad res intellectuales et ſpũales. Et nuere ſuũ ꝓpꝛiũ honoꝛẽ.q̃nto ò mag de cni
crinde etiã poſſumꝰcõcludere ꝙ hõ hʒ ĩ nus q diligit ſuũ ꝓpꝛiũ honoꝛẽ et ſinglła/ D
ſe aliqͥd occultũ et inuiſibile.⁊ alios ooꝝ rẽ etcui in ſũmo ↄuenit.hẽbit odio oẽm deopft
los occultos.et alias aures.et aliũviſũ. aliũ honoꝛẽ cuiuſcũq; qͥ vriat᷑ ſuo hono ſentede
aliũ auditũ.ſuꝑ oĩa aĩalia qꝛ coaſcit ho⸗ ri vel nõ ↄcoꝛdat cũ ſuo honoꝛe.⁊ illum raune
noꝛẽ ⁊ ↄfuſionẽ ⁊c.et aĩalia nõ pñnt. deſtruet⁊ annihilabit:Ex h̊ poſſu mus ihn ed
Oꝛ exinde oñdit᷑ ꝙ maxie deo cõue · 2ↄcludere ꝙ deus deducet qͥcquid eſtvel *
nit hono. ¶ Titulus. cclij. erit vel fuit ad ſuum honoꝛẽ.⁊ ꝙ omnia cpobt uin⸗
AXqꝛ honoꝛ laus et glia ꝑtinẽt ſeruient ſuo honoꝛi.Et etiã poſſumꝰ vi *
ſoluz ad res intelleciuales inui- dereq; magna res eſt honoꝛ in ſe.et quõ i

— —

Ci. ccvi. O chꝛiſtus ſit veru

22
*2

nö . — 5 9 * „ „*
tuiman eſt aliqͥd excellẽtiſſimũ ⁊ aliqd ſupꝛa ho num qð eſt ꝓpꝛiũ dei vt ꝓbatũ eſt.dicit Hath.
Pnon mines.cũ hoĩes exponũt ſeipbos moꝛti ſe iudicaturũ om̃es hoĩes in fine mnu/ ix.
— ꝓillo manutenẽdo.⁊ qͥcquid habẽt dĩẽt qi.qð ſoli deo ↄuenit. Item dicit ſe reſn Joh. v.
tle dench⸗ ꝓ illo.⁊ pᷣeligunt moꝛi.qᷓ; æ honoꝛ mo/ ſcitaturũ om̃es homiĩes in fine mũdi.⁊ ⁊.vi.
ube riatur.. ꝓmittit dare vitã eternã oĩbus credenti
Nolcin Do p illa qᷓ dicta ſunt de honoꝛe dei bus in eum. Item miſit diſcipnlos ſu⸗ Marci
. hreed clariſſime ⁊ indubitat᷑ oñdit᷑ ꝙ ihs mpSs os ꝑ vniuerſum mundũ.ad pᷣdicanduʒ vltimo
ikraaſte eſt verꝰfiliꝰ dei et᷑ni patris oĩpotẽtis. nomẽ ſuũ ⁊ doctrinã ſuã nouã ⁊ inaudi
aguiti — itulus.ccvi. tam a ſeculo.⁊ nouã legẽ dando ꝓmittẽ
ditopſetho. b do credetibo vitã eternã ⁊ cõminãdo ĩ/
oppeche 2 200 credulis moꝛtẽ ⁊ damnationẽ eternam.
mmanolhigt L Bs xpᷣs quẽ colit ?1H aUfſa Item in noie ſuo eſt tota xpᷣianitas edi
ellwſlicn gd aũt ꝙ ihs xpᷣs quẽ colit ⁊ a – nn 8 cce
inocidiiet Iat tota xpᷣianitas ſit verꝰfilꝰ ficata ⁊ ante nõ erat.⁊ populus xpᷣianꝰ
codogummi 11 dei eterni.oĩpotẽtis.ſũme ſapientis.ſũ/ in quo eſt imperiũ romanũ et multa re/
r gdevſinh me bonitatis qͥ creauit mũdũ de nihilo gna mundi. colit xpᷣm ⁊ adoꝛat ⁊ credit
in opꝑtʒ reſumcre oĩa qᷓ ſunt iã ↄcluſa de bo tanq; verũ filiũ dei. vnum in eſſentia cũ
dnimn , Ti. clx/ noꝛedei. Uñ pbatũ eſt hmo ꝙ de oꝑpa? patrxre.equalẽ per om̃ia deo patri. ⁊ taq;
noe xxi. ⁊ ti/ oĩa ꝗᷓ facit extra ſe ꝓpt᷑ ſuñ honoꝛẽ ⁊ ad miſſum a deo.⁊ tanq; vnũ deũ cum ba,
9. uio. cl/ ſuũ honoꝛẽc.⁊ ad ſuã laudẽꝛ głiaʒ.¶ Itẽ tre.⁊ nõ tanq; duos deos. timet ip e
mun Errh. ſolldeo deber honoꝛ laus 1 gli ꝛ noꝛatißm tanc veru deũ crentoꝛeccli⸗
wemmee ion i. clx- hoc eſt ſoli deo ꝓpꝛiũ.¶ Itẽ ꝙ ſicut de terre.Et nõ ſolũ hoc.ſed etiã om̃es diſci
grita iſüns cxi tur oĩa ꝓpter ſuũ honoꝛẽ.ita oꝑatur puli ſui ⁊ apoſtoli qͥ ipᷣm pᷣdicauerũt.et
Kng t xci nerl nome dezre gen ma pꝛo honoꝛe ſuo laboꝛauerunt. ſunt ho/
taktegbd Z.1. cxci ppter ſuũ nomẽ. Itẽ ꝙ honoꝛ di ꝑma pꝛo honoꝛe ſuo laboꝛauerunt. ſunt ho/
ithone gri . cix/ nebit in eternũ. ¶ Itẽ ↄcluſum ẽ ꝑ crea noꝛati ⁊ exaltati ⁊ dignificati in hoc mũ
bi cxviij. turas ꝙ deo ſüme ↄuenit honoꝛ.⁊ ꝙ de hy do. Item ipſe pᷣmo venit ad populũ iu- Math.
änen e, in lini honoꝛẽ ſuũ.⁊ illũ defendet dcoꝛũ qui colebat ⁊ adoꝛabat ſolꝰ in mũ xv.
muniiin Tirtv nas viiiqit honoꝛe iĩo om do verũ deũ qui creauit celũ ⁊ terrã qui
Geupenginnt manutenebit. ſ IJtẽ pde hʒ odio om do verũ deü qu Se,neinn qu
ſibiccictee⸗ nẽ aliũ honoꝛẽ qͥ repugnat ſuo honoꝛi. õõ del. Neni eoe s
el⸗ vr Dictäi eſt itulo pᷣ l. G6; fil' miſſus a patre. Et multa alia po
vkeſffamn Lecnibi ctin biro henri S Pmus Dicere helarm ſunt manifente p
dithonntp de nihil pᷣt facere ↄtra ſuũ honoꝛẽ.n?e ſumus dicet iam ſunt manifeſta ,B
rſae mittere ꝗn toth reducat᷑ ad ſuũ honoꝛcʒ totũ mundũ.q Si ergo ille hõ ihs xðõs Pꝛimo
unlec ¶ Iſtis pᷣmiſſis veniamus ad ibᷣm xpᷣm nõ ſit verus filiꝰ dei equalis deo.nec ſit ꝓbatur
nncte quẽ colit ⁊ adoꝛat ppłs xpᷣianꝰ.⁊ videa/ vnꝰ deus cuʒ patre. nec ſit milng deo
nmrgiide mus v̈ba ⁊ facta ſua.⁊ oꝑa toti mundo yero.ſʒ totũ ſit mengaciũ. tũc eqtur
nulienn maniteſta. Uñ hocẽ manitfeſtũ ipe ſe ipe ſit Yerus inimic dei aduerſari dei.
in ni Jobßh. v / dicit eſſe ven filiũ di. ⁊ nõ ſolũ B. ſʒ dicit ↄtrari deo.ĩmo nullꝰẽ nec poteſt eẽ ma⸗/
lehnn iij. ſe eẽ eq̃lẽ deo.⁊ eſſe vnũ deũ in eẽntia eũ/ ioꝛ inimic? dei ſi nõ ſit ita ſicut ihs xpᷣs
gnibolan Johᷣ.x. qẽ nũero.in eadẽdeitate nũero.ſine dini dixit. Si & nõ ſit verus filiꝰdei.nec mii
Jiſteni Joh.x/ ſionecũ ðᷣo.IJtcẽ dic ꝙ hʒ totã deitatẽ ita ſus a deo patre.⁊ tamẽ ſe dicit eẽ filiuʒ et
Fodioon Nij. ꝙ eſt de? a patre.⁊ eſt ei eq̃lis ꝑ oĩa.⁊ ꝙ E miſſum a patre ⁊ venire in noĩe pr̃is ſui
ſtwot in AEernit a deo etemnaliter. ita eſt etern fi·2 tale nomẽ attribuit ſibi.⁊ oĩa q oꝑatur
nwnun lius ⁊ nunq; pabuit pᷣncipiũ. ſʒ ſʒ cum facit vt dei filius.ſed totũ ſit mendaciũ.
naic in⸗ deo pfe fuit. Itẽ dicit ꝑↄñs ſe eſſe oipo quõ deus verus qni aeauitcelu 27 en⸗
bebitocooc tentẽ deũ creatoꝛẽ oĩm ſicut pater.⁊ vnũ pateretur pmitteret ihm chꝛiſtũ 1. nõ
rutiohin eundẽ dũm cum deo pfe.et nõ duos. ſit miſſus ab eo nec ſit ſiens eius. vſur⸗
bonort Joh. v⸗/ Itẽ dicit ſe miſſũ a ðᷣo pr̃eſuo in mũdũ pare ſibi in mũdo totũ õ
Erßoeſin⸗ i. ⁊ dicit ſe veniſſe in noĩe pr̃is ſui q eſt de et exercere opera illa qᷣ ſoli maieſtati di⸗
gicgin Joh̃ᷣx. us. ⁊ nõ in noĩe ſuo. Pꝛeterea attribuit uine conueniunt Cum em̃ deus diligit
miig, ibi opꝑa ſua q̃ ſoli deo ↄueniunt.⁊ nullo ſuũ honoꝛẽ.⁊ facit oĩa ꝓpter ſuũ hono/
ſre

mõ aiteri. Unde remittit peccata homi

rem. quõ pateret᷑ ꝙ aliqs ali qui nõ ſit

LCitulus.ccvi.

de natura ſua.nec miſſus ab eo.ĩmo to/

taliter ↄtra ipᷣʒʒ vſurpet ſibippꝛiũ hono
rẽ: Ergo ſeqtur ꝙ cũ hic deſtruat totali
ter ſtatũ dei.⁊ honoꝛẽ veri dei de directo

ſi nõ ſit ita.q vel neceſſario ita eſt ꝙ ihs
xpᷣs eſtverꝰfiliꝰdei genitus de ſua ꝓpꝛia

ſubſtãtia ⁊ miſſus ab eo.vel ꝙ de? nõ eſt

Quia vero der eſt vt iaʒ ꝓbatũ eſt.⁊ ihs

xps nõ ẽ fili ſuus nec miſſus ab eo.nec

de ſuo ↄſenſu nec volũtate. ſeqͥtur ꝙ nõ
poterit pati deſtructioneʒ ſui honoꝛis.

Quis em̃ rex ſapiẽs pateret᷑ ⁊ ꝑmitteret

in regno ſuo in q̊ hʒ totũ dñiũ.ꝙ aliqͥs
alius extra neꝰ.qͥ nõ ſit filius ſuꝰ nec miſ
ſus ab eo.nec de ſua voluntate vellet re/
gnare ⁊ dñari in regno ſuo.⁊ ꝙ diceret
ſe eſſe veꝝ filiũ regis.⁊ miſſuzʒ a rege tã/
qᷓ; a pfe.⁊ noĩe regis faceret oĩia: Nõne
iſte talis eſſet ↄtra regẽ totaliter.⁊ maioꝛ
inimic'regis qui poſſit eſſe:A ſimili er/
go de deo. Cũ ů ihs xpᷣs regnet in mun/
do et regnauit ⁊ viguit.et obtinuit pᷣnci
patũ ⁊ dñiuʒ ꝑ mille ⁊ q̃dringentos an/
nos.et honoꝛat᷑ ⁊ adoꝛat᷑ ⁊ colit᷑et timet

et credit᷑ vt verus deꝰ.⁊ vt filius dei vt

eq̃lis patri vnus ĩ eſſentia cũ patre.nul/

lo mõ diuiſus ab eo. ſeqtur vel ipſe eſt

Scdðo

Joh. x.
liij.

Tercio xpᷣs ẽ verꝰfili dei miſſus a patre¶¶ Iteʒ

verus filiꝰdei.vel ꝙ deꝰ nõ eſt.

regnare.adoꝛari ⁊ coli et honoꝛari ab oĩ
bus tanq; ſuũ veꝝ filiũ ab eo miſſum.⁊

tanq; de ſua ꝓpꝛia ſubſtantia genitũ tã/

q; deũ veꝝ de deo vero genitũ et equale
P oĩa ei in poteſtate.ĩ maieſtate.in digni

tate.in ſapiẽtia in bonitate.⁊ in eternita

te ⁊ gloꝛia.i¶ Item ſi ihs xpᷣs nõ eſt verꝰ

filius dei nec miſſus a deo eterno. vnus

de cü eoꝛ et tñ dicit ſe eſſe veꝝ filium dei
miſſum a deo.tũc q̃ro an verꝰdeꝰſciat

aut ignoꝛet: Nõ põt ignoꝛare.̊ ſcit Sʒ

ſi ſcit ⁊ taceat.̊ pmittit regnareet adoꝛa

ri et honoꝛari mẽdacẽ in noĩe ſuo.⁊ per/

mittit mũdũ decipi in noĩe ſuo.qꝛ om/
nia que xpᷣs fecit.fecit in nomĩe patris.

Sʒ hoc eſt ↄtra honoꝛẽ diuinũ eidero

gat honoꝛi di de directo. ů ſeqtur ꝙ ihs

nullꝰaliꝰab initic mundivſq; modo aſ⸗/

ſumpſit ſibi tale nomẽ.nec talẽ honoꝛeʒ

diceretſe ven filiũ dei eſſe et deũ verũ.

eſt. ihs xpᷣs eſt filius dei.qui patit᷑ ipᷣʒ

vnum in eſſentia cum deo eterno. et eſſe
vnum deũ cũ deo.et miſſum ab eo.ihs
xpᷣs eſt ſolus qui de ſeipᷣo hoc dicit. Nõ
poteſt eſſe maius nomẽ q; iſtud.nec ma

ioꝛ honoꝛ.nec vltra eſt aſcenſus. Nulluſ

autẽ ante ihm chꝛiſtũ nec poſt eũ aſſum
pſit ſibi tam grandiſſimũ nomẽ. nec taʒ
grandiſſimũ honoꝛẽ. Unde machome

tus qui venit poſt ihm chꝛiſtũ per mul

tos annos nõ dixit ſe eſſe chꝛiſtum. nec
deum. nec filium dei.nec equalẽ.nec de

eſſentia deitatis.ſed dixit ſeipſum ꝓphe
tam. Nulla autẽ compatio eſt inter no-
men ꝓp hete et nomẽ filij dei.quia in in/

finitũ nomen filij dei excedit nomen p/
