atoꝛis.vel eſt creature rõnalis.Et quo/⸗
niã nos habemꝰvnũ libꝝ i mũdo qvo/
cat᷑ biblia.qͥ ↄtinet duo teſtamẽta.ſ.an/⸗

tiquũ et nouũ teſtamentũ.⁊ affirmat᷑ et
credit᷑ ꝙ ille liber eſt dei ⁊ a deo. et ꝙ deꝰ

n 3

dDiicit omia verba qᷓ ibi ↄtinent᷑ ideo in
ramſi poterimꝰcognoſcere ſi dictus li/
ber ⁊ verba.et dicta qᷓ ibidẽ ↄtincnt᷑.ſint
Deivel hominis.creature vel creatoꝛis.
Ad cognoſcẽdũ aũt hoc.opoꝛtet pon
derare ⁊ ↄſiderare ipᷣa vᷣba q̃ ibi ↄtinent
i ſe.⁊ opoꝛtet ↄſiderare modũ ⁊ foꝛmã ⁊
odltiões verboꝝ.⁊ qualiter dicunt᷑. Et
etiã opoꝛtet ↄſiderare modũ ⁊ foꝛmã lo
quẽdi ipſe dei creatoꝛis qui ei ↄuenit.et
etiã opoꝛtet ↄſiderare modũ ⁊ foꝛmã lo
quẽdi creature qͥ eisuenit. Deinde opoꝛ
tet comꝑare ipſa verba ad deũ creatoꝛẽ
⁊ ad ipſam creaturaʒ.⁊ videre ſi modꝰ⁊
foꝛma ⁊ ↄditio ipſoꝝverboꝛũ conuenit
S ingu deo creatoꝛi velcreature. ¶ Cõſiderãdũ
larꝭ mo/ ẽcergo pᷣmo.qꝙ ipſe liber biblie habet ſin
dꝰbiblie gularẽ modu.qꝛ in ipſo nõ fiũt ꝓbatio/
nes.nec rõnes.nec argumẽtatões ad ꝓ/
banduʒ illa qᷓ ibidicunt᷑ ſed ſimpliciter
abſq; ꝓbatione om̃ia dicit ⁊ affirmat.?
dicit ita eſſe ſimplici verbo ſine ꝓbatõe.
et tamẽ illa q̃ ibi dicunt᷑ ⁊ affirmant᷑ eſſe
vera:indigerent maximis ꝓbationiba ⁊
rationibo vt crederent᷑ ⁊ affirmarent᷑ ab
homibo.qꝛ homines nõ pnñᷣt credere nec
affirmare talia verba ꝑ ſe.quia nõ ſũt ꝑ
ſe manifeſta.nec ꝑ ſe cognita.Alij aute⸗
libꝛi aliter pꝓcedunt.quia ꝓbant᷑om̃ia q̃ᷓ
ibidicunt᷑ ꝑ ratões et argumẽtationes.
et incipiũt ab üllis q̃ͥ ꝑ ſe ſunt maniteſta
dꝗql ſenſum. Liber autẽ bibliea pᷣncipio
incipit. In pꝛincipio creauit deus celũ
et terrã. Etiã affirmat deũ eſſe.affirmat
deñũ creaſſe celũ ⁊ terram.affirmat mun/
dũ hbabuiſſe pꝛincipiũ.⁊ nihil ꝓbat.nec
hec ſunt nota ꝑ exꝑientiam.ĩmo ↄtra ex
perientiã. Uñ licet aliqui libꝛi dicãt de/
um eſſe.tamẽ hoc pꝛobant ꝑ multas ar/
gumentatões. Quia phus Ariſtoteles
fecit octo libꝛos phiſicoꝝ ad pꝛobãduʒ
ſolum hoc.iſ.deu eſſe.et etiam fecit in me
thaphiſica duodecim libꝛos ad pꝛobã/
dum deũ eſſe. Deg liber biblie incipit ĩ
hoc ꝙ dicit deũ eſſe.et ibifacit ſuũ pꝛin/
cipiũ ſine ꝓbatione. Quod ſignificat H
ofes alij libꝛi nõ laboꝛãt niſi ad pꝛo/
banũ et certificandũ deum eſſe.⁊ liber
biblie incipitibi ſine aliqua ꝓbatõne et
certificatõne. Quid ſignificat iſtemodꝰ

—

dicẽdi biblie ipſius: Et quid hoc ſigni Rñſio geldehe
ficat. niſi ꝙ ille qui loquit᷑i biblia. etdi/ ad qõcʒ Me vobiblen
cit illaverba.eſt tate auctoꝛitatis q; eide di rcſeni
bet credi ſimplici verbo abſq; alio pba/ uirdai
tiõe.abſq; aliqua alia certificatõe. abſq; ſigegural
aliquo teſtimonio. ? ſola ſua anctol·· ⸗ (Gueerj
tas ẽ tota certitudo. ꝓbatio ⁊ teſtimo cuno ari ſen
niũ ipſoꝝ verboꝝ.⁊ ꝙ; ſua auctoꝛitas.. uitlb
loquẽtis talia verba.excellit oẽs rnes. mag dede
⁊ omia teſtimonia.et ꝑ ↄſequẽs ꝙ pun-.e(ePpppcſign
let ſua auctoꝛitas ſola.⁊ ſuũ ſimplex ver (hFlllaver
bi plus q; omes alij libꝛi.⁊ q; omes ra exrquicqih
tiões oĩm alioꝝ libꝛoꝝ. qui pꝛobãt deũ odebel
eſſe.Et ꝑ oppoſitum quia alij libꝛi pꝛo/ (öbiblüi
bãt ꝑ ratões ꝑ argumẽtatões.ſignifia 00 tur Etyl
tur ꝙ ille qui loquit᷑ nõ eſt tante auctoiꝛ· doogtmagi
tatis.qꝙ ei debet credi ꝑ ſuũ ſimplex ver c(Equian
bů. Duo ergo ſunt modi dicẽdi ⁊ loquẽ Dupler Ccco dausloc⸗
gi. Unus eſt dicere ſiue docere et loqui modlo (int⸗
ſine phatõe. abſqh argumẽtatõe ⁊ ratõe. quẽdi. Tmagis
Alieſt dicere et ioqui cũ pbatiõe.cũ ar⸗ dodugti
gumẽtis ⁊ rõnibo.Pꝛimꝰmodꝰẽ aucto/ wmld⸗
ritatis.dignitatꝭ.excellẽtie.honorꝭ.ma/ fitasde
ieſtatis.dñationis.poteſtatis ⁊ ſuꝑioꝛi nesen
tatis.Et ſicut ſunt duo modidicendi ? omnee
loquẽdi.ita ſunt duo modi credẽdipꝛio nornn
poꝛtionabiliter. Un ẽcredere vᷣbis ſim Duplexr Cöwcni atcot
pliciter ⁊ dictis abſq; aliqua pbarioõe ct modus mig l/ maco
argumẽtatõe.ſed ꝑ ſolã auetoꝛitatẽ dicẽ crcdẽdi. hei geg iibenn
tis ⁊ loquẽtis.Aliꝰmodus eſt credere ꝑ mmavcr Aheu
ratões ⁊ ꝓbatões.O me ergo qð credi/ brihi ar
mus.vel credimus ꝑ auctoꝛitatẽ dicaecn/· llſip einpl
tis. vel r'em ꝓbantẽ. Et qm̃ iã ꝓbatuʒ Tit. cc poge. ppedie
eſt ex ꝑte honoꝛis.q modus credẽdi v/ ix. ſtepbe
bis dei eſt. ſ. credere verbis eius pmo et turtitg
ꝑ ſe abſq; ꝓbatione.abſq; teſtimonio.ſʒ gdeo ſn
ſolũ quia ipſe dicit Iſte em̃ eſt modꝰcre vi⸗
dendtanirtse . , riz ſa, oelate
endi qui ei debet̃ ⁊ ↄuenit.Et etiã ſeqᷣ iplec
tur.ꝙ modus dicendi ⁊ loquẽdidei in/ fatnn
quantü deus eſt. debet eſſe loqui ſimpli V
citer.ſine ꝓbatione.ſine argumẽtatõne. bardi
ſine rationibus.tanq; exiſtẽs dñs oĩm. auan
et imꝑatoꝛ etrex. tanqᷓ; habẽs omne do ſencen
miniũ.ome imperiũ.om̃e mandatum. linan
omne pꝛeceptũ.et nihil habẽs ſupꝛa ſe. ſci ſet
ſed omia infra ſe. Ergo cum liber biblie iavoe⸗
incipiat loqui ꝑ tatem modũ ⁊ foꝛmã.⁊ llee
ua ꝓcedit cõtinue ĩ toto ꝓceſſu ſuo.⁊ ta/⸗ intun
lis moqus ſoli deo conucnit.a taliterei an

ſguichoeſ
V
meennsgenn
nfenie hi

ſleſun nco

Catotncino⸗ Pꝛimo aturã.ſemꝑ loquit᷑ deus. Et ꝑ ↄſequẽs

Pdanad,
cltoeszis.
anmes ponit⸗

Nancsi

ſüfinpeee
Nitihoßen
gui wobitdei
aalilbeige⸗

ſe
kibhli adi

töeg igtia

Ktnunrenugod

nüſenglane,

tdicithane Dr
docceaoni m
intöer ue, Ie

pbanoöechar⸗

edenn
ichonofn ⸗

Kust pol
nocidienait
vdicetilipe⸗

ncerſtann
igupbiet
8 , . .
õ

luscknn

ecgelhln,
Nctorininid

bebzit
ſfmnnn⸗
nw
iEnii
ilu
eniſnl
Gmitnioͦe.
Sdnso
—*K

7

titni4

ſho. 6,
. lgltan.

—

— . W
3
9 12
* 1
* ce. Z
. 1
—

Ergo credi debet. ſequit ꝙ modꝰ loquẽdi ipſ .
ſi viblia ẽ. us biblie arguit ⁊ ꝓbat.⁊ oſtẽdit libꝝ bi

liber ði. blie eſſe dei ⁊ a deo.⁊ ꝙ deus dicit illa.⁊
ꝓſunt verba creatoꝛis ⁊ nõ creature.ni
ſi cregtura loqucret᷑ ex ꝑte dei.⁊ hocideʒ
eſt. Diue em̃ deus loquat᷑ ꝑ ſe ſiue ꝑ cre
ſequit᷑ ꝙ liber biblie magis eſt credibił.
⁊ magꝭ debemꝰei credere qꝛ nihil ꝓbat.
ſed ſimpliciter loquit᷑qᷓ; ſi pbaret.quia
in hoc ſignificat᷑ ꝙ de eſt locutus.et di⸗
xit illa verba. Etqͥa nos debemꝰ crede/
re quicqͥd deus dicit.eo quia ipſe dicit.
ideo debemꝰ magis credere verbis⁊ di/
ctis biblie quia nõ ꝓbant᷑.q; ſi pꝛobarẽ
Scðo. tur.Etvlterius ſequit᷑ duʒ minus p/⸗
bo„b—gat magis ꝓbat.et magis ſe redditvera

glis ſunt credibilia verba ⁊ dicta biblie.
⁊ magis vera ⁊ ſolida ⁊ firma.⁊ ab om̃i
dubitatione remota.qᷓ; alia verba alio/

rum libꝛoꝛum.de tanto de quãto aucto

ritas dei loquentis.excedit ⁊ ſuꝑatom/
nes rationes.om̃es argumẽtationes.⁊

omnes pꝛobationes omniũ alioꝛum li/

bꝛoꝛum qui ſunt hominnʒ.immo nuila

Kõueni eſt comꝑatio.i¶ Et ex iſtis apparet ſum

entia li/ ma concoꝛdia.ſumma ↄuenientia inter

bꝛi crea libꝛum nature ſen creaturarum et inter
turaꝝ et libꝛum biblie.quia liber creaturaruʒ di/

libꝛi bi/ cit. ꝙ debemus credere deo pꝛimo⁊ ꝑ ſe
blie. ſup

ꝓlogo.

tur ⁊ ita pꝛocedit· Uñ ipſe creature que

ꝗ deo ſunt ſumme cõueniũt.ſummecon

coꝛdãt cũ verbis dei.⁊ verbis b iblie. qꝛ
ipſe creature in nullo fundant᷑.in nullo

ſuſtẽtant᷑ niſi ĩ ſolo deo immediate.⁊ añ

ſe nihil habent niſi deum. Ita ipſa ver⸗

ba ⁊ dicta dei ⁊ ipſius biblie ĩ nullo fũ/
dant᷑.iĩ nullo ſuſtẽtant᷑ niſi in ſola dei au/

ctoꝛitate immediate.quia nõ fundant᷑i

aliqua ꝓbatione nec argumẽtatõne.Et
ſic in hoc ſignificat᷑ ꝙ ſicut creature ſũt
imediate adeo.qꝙ etiã verba biblie ſunt
immediatea deo. Et quoniã certitudo

⁊ firmitas ⁊ ſoliditas veritatis ipſibi/

blie ſanctiſſime oꝛitur? dependet ex ſola

cCLẽ. quia magis ſignificat ꝙ ẽa deo. ⁊
o deus locutus cẽ.Et exinde ſequit᷑ ꝙ ma/

⁊ ſimpliciter abſq; pbatione ſoluʒ.quia
ipie dicit.⁊ talis eſt modus loquẽdi dei
ſine ꝓbatione.et ipſe liber biblie ita loqͥ

deverbis dei ſcriptura ſacra

dei auctoꝛi tate infallibiliter. et in ea ſoli

fundat᷑.eo quia ipſe dicit.ſequit᷑ q; nul⸗/

lus poteſt credere ⁊ adherere verbis ſa⸗

cre biblie. niſi pꝛimo cognoſcat deũ eſſe
et cognoſcat ipſum eſſe veracẽ.⁊ nõ poſ

ſe mentiri. quia qui nõ habet noticiaʒ 8
deo.nõ poteſt cognoſcere vtrum biblia

ſit liber dei. Et ꝑ ↄſequens ſi nõ cogno⸗
ſcit ꝙ ſit dei.nõ credit ei.quia nõ pꝛobat
nec pꝛocedit ꝑ ratiões.Etꝑ conſequés
creditur.qꝙ liber creaturaruʒ debet pmo
ſciri.anteq; homo veniat ad libꝛum ſa⸗
cre ſcripture.quia liber creaturaruʒ do/
cet cognoſcere deum.⁊ ſuas ꝓpꝛietates
et ſuum modũ.Et ideo liber creaturaꝝ H
eſt poꝛta.via.ianua.introductoꝛiumet ⸗
lumen quoddam ad libꝛũ ſacre ſcriptu
re.in quo ſunt verba dei.⁊ ideo ille pᷣſup

ponitiſtun.
Sequit᷑ aliq ꝓbatio ad ꝓbãdũ ꝙ de/

Xitulus. ccri.
Reterea alia pꝛobatio ꝙ deꝰ di
cit verba queſũti biblia Quia
liber biblie pꝛocedit ꝑ modum
bꝛecepti et pꝛohibitionis. ꝑ modum ꝓpp
miſſionis et cõminationis. Undepꝛecci·
pit et pꝛohibet.et ꝓmittit pꝛomiſſiones
eternas et beneficia eterna.⁊ cõminatur
penas eternas et eterna mala. que fineʒ
nõ habẽt. Pꝛecipit em̃ ⁊ monet ⁊ exhoꝛ
tatur.et dat pꝛecepta omnibus homing
bus vt faciant bonũ.et ſintboni.pmii†, D
tendovitam eternã et beneficia ꝑpetua.

2⁊ pꝓhibet ne faciãt mala.ↄminãdo ð pe

nis eternis et malis ꝑpetuis. Sed iſte
modus loquẽdi⁊ dicẽdi.ſp modũ pᷣce/
pti.cũ ꝓhibitõe.cũ ꝓmiſſione bonoꝛuz
eternoꝝ.⁊ ↄminatione penaꝝ eternaruʒ
nulli creature cõuenit.ſʒ ſoli creatoꝛi cõ/
uenit.qui ſolus habet pᷣceptũ ⁊ manda
tũ.dominiũ ⁊ ꝓhibitionẽ ſuꝑ om̃es ho
mines.⁊ qui ſolus põt ꝓmittereet dare
bñficia eterna. et ↄminari ⁊ darepenas
eternas.⁊ punitões eternas ipſis hoĩb
OQue em̃ diceret creatura. ego iudicabo ꝓJoß. v.
oes hoĩes ĩ die iudicij.etdabo vnicuiq; Matt.
iuxta oꝑa ſua. bonis bona ⁊ mał mala: xxv.
Queem̃ eẽt illa creatura que ex ſeipſa et
ex ſua auctoꝛitate cõminaret᷑ omnibus
n 4

pomĩbo.p̃teritis. pñtibo ⁊ futuris de pe

nis eternis ·et diceret ſe indicare oẽs ho

Matt. mcs.ct om̃ia facta ⁊ vᷣba et cogitatõcs
.hoim. et oĩa ſimul diſcutere et iudicare.
Iſa.lx/ ſicut ſcribit᷑i libꝛo Iſaie: Que creatura
Diceret. ego reſuſcitabo om̃es homincs
Joh.v. ſimul.et dabo bonis vita cternaʒet mna

Xij

vi.

Matt. lis cternã penam: Que eſſet illa creatu

xxv. ra ꝗ pciꝑet et ꝓhiberet et daret pcepta et
phibitiocs omib hoib. ꝓmiſſionibus

„. 6

2ↄminatõnibo eternis.et que ꝓmitteret

omnibo bñ opantibo vitã cternã. ct ma/
leopantibo punitionẽ eternã: Que eſſet
illa creatura q̃ potcrit dicere.delcbo om

Benelis. Quc etiã eſſet illa creatuſa que
ꝓpꝛia auctoꝛitate pꝛouocaret.induceret

ei moneret omnes homines ad bonum

ct vt eſſent boni.⁊ rcuocaret a malo quã

tum fieri poteſt.modo ꝑ pᷣcepta modo

p ethoꝛtationes etↄminationes terribi
les.mõ per ꝓmiſſioncs eternas: Et ap
paret ꝙ cũ vᷣ̈ba ſacre ſcripture ſunt talia
vt dictũ eſt et apparet ꝑ ꝓceſſũ ſuum.q;
nulla creatura ex ſcipſa ⁊ ſuamet auctoꝛi
Pꝛobat tate potuit dicere talia vᷣba. Aut em̃ eẽt
a ſuffici bona creatura aut mala. Hõ põt eẽ ma/

ẽti diui/ la creatura.qꝛ verba ſacreſcpture repu/

ſiõe ꝙ vᷣ gnãt malce creature totalit᷑qm verba ſa/
ba bib / cre ſcpture pꝛouocãt.inducũt et monẽt
lie dixe/ quantũ fieri põt om̃es homĩes cum ex/

rit deus hoꝛtatione ⁊ pᷣcepto ꝓmiſſione ⁊ cõmi/
natione ad verũ bonũ homis inquãtuʒ
homo eſt. ſ.ad verũ amoꝛẽ intra ſe et ve/
ram vnitatẽ.ſocietatẽ ⁊ fratemitatem.et

pacem ⁊ cõcoꝛdiã.ſed mala creatura nõ

poteſt ex ſeipᷣa et ex natura ſua amareho

mines.nec veꝝ bonũ hoĩs inq;tũ hõ c̃.
nec ĩducere nec ꝓpuocare ipſos hoĩes ad
verũ bonũ hoĩs.iĩmo totũ ꝑ oppoſituʒ.
ꝛ mala creatura ẽ veꝝ bonũ hoĩs in/
q;tũ hõ ẽ.ct ilud deſtruit inqtũ põt.qͥa
mala creatura ẽ deuiata.et ẽ õᷣ veritateʒ.

. et habet ĩ ſe radicẽ oĩm maloꝝ.ſ.amoꝛeʒ
dSuatũ.2Ppſeqns bʒ oditiões? ppcta/
Titu. c/ tes ſuꝑiꝰdictas de amoꝛe ſuijpſi?z ꝓpe
ir. volũtatis. Quare ↄcludit᷑ ꝙ nulla crea/

Arrir.
icrit dicere verba ſacre ſcpture. Nec ctiã

nẽ hominẽ de lacie terre.⁊ inducã qquã

tura mala ex ſeipſa et ꝓpꝛia iclinatõe po

poterit bona creatura dicereverba ſare
ſcpture exſeipſa et ꝓpꝛio motu pꝛtimo.
qꝛverba ſacre ſcpture dicunt᷑ ꝑ modum
mãdati et pᷣcepti.ꝑ modũ ↄminatõis ⁊
anctoꝛitatis et dñationis.vt iam dictũ
eſt.ſed nulla creatura bona aſſumeret ſi/

bi talẽ auctoꝛitatẽ ex ſeipſa.vt pᷣciperett·

mãdaret et cõminaret᷑ de penis eternis-
et ꝓmitteret bona ſeu bñficia eterna.qͥa
tũc nõ eſſet bona creatura. immo pᷣſum
ptuoſa.que ex ſeipſa aſſumeret ſibi taleʒ
auctoꝛitatẽ pᷣcipiẽdi et ↄminãdi et ſic lo
quẽdi.que ſoli deo ꝑtinẽt.immo eẽt peſ

ſima ct ſumme ſuꝑba et cõtra deum. Et
hoc nõ põt eſſe.qꝛ bona creatura habet

ĩſe radicẽ oim bonoꝝ.Quareocludit᷑ q
nulla crcatura neq; bona neq; mala po/ dit q de
tuit pmo dicere ex ſeipſa ⁊ ꝓpꝛia inclina us dixit
tiõeet inuenire ſcpturã ſacram. Ergo re vba bi⸗

ſtat ⁊ ↄcludit᷑.ꝙ cuʒ iſta verba ſũt dicta blie.

ab aliq̊ pmo.et aliqͥs dixerit ea pᷣmo ⁊.ꝓ

pꝛia auctoꝛitate.ꝙ vel de dixit bmo ⁊ p

pꝛia aucte verba ſacre ſcripture. vel aliqᷓ
creatura ex mãdato et volũtateet oꝛdia
tiõe dei.et nõ ex ſeipᷣa.Et ſic mocet foꝛ/
ma vᷣboꝝ ſacre ſcbture oñdũt mãiteſtiſ-
ſime ꝙ de dixit vᷣba biblie. et ꝙ biblia ẽ
liber dei.¶ Quãuis qũt oĩa q ꝓbant᷑ ꝑli Dꝛa int
bꝛũ creaturaꝝ ſint ſcpta ĩ libꝛo ſacre ſcri liby cre
pture et ibi ↄtineant᷑et etiã illa qᷓ ibi ↄti aturane
nẽt᷑ ĩ libꝛo biblie ſint ĩ libꝛo creatarũ.iñ ſibꝝ bi⸗
aliter et aliter. Quiaĩ ſciẽtia libꝛicreatu⸗ plic.
rarum ſunt om̃ia ꝑ modũ ꝓbatiois.qa

ibi pbat᷑ ꝑ ipſas creaturas ꝙ ita dʒ face

rehõ. et ꝓbat᷑ debituʒ et obligatio hoĩis
erga ſuũ creatoꝛẽ. Dʒz ĩ libꝛo biblie oĩa
cadẽ illa cõtinent᷑ ꝑ aliũ moduʒ.ſ.ꝑ mo
dumpcepti.et ꝑ modũ mandati.ꝑ mo⸗/
dũ monitõis et exhoꝛtatiõis ꝓmittedo
et cõminãdo.Aliud aũt eſt ꝓbare qua
debet fieri. et aliud eſt pᷣcipere ⁊ manda/
rect monere et exhoꝛtari cũ ꝓmiſſionib⸗
et penis ꝙ fiat. Hoc em̃ ſolũ pninet au/
ctoꝛitati et dominio.bᷣmũ aũt nõ.ſ ꝓba
re.qͥa qͥlibet põt ꝓbare ꝙ fieri dʒ. ſed nõ
mãdare ꝙ fiat. Uñ ꝑ libꝝ creaturaꝝ ꝓ/
batum eſt. ꝙ homo debet amare pꝛuno
deum et ſuper omnia.ex toto coꝛde ⁊ to
ta mẽte.etex totis viribus. et ꝙ ad hoc
obligatur. ⁊ ꝙ om̃is homo debz amare

7

==

Koclu/

1 ccxij

. meubibi⸗
Pftodüimna

8

Mt ghtofiß,

Nend⸗II
gumanse
tnckgi
Souctorita
oer altioꝛet
decnaͤto m
ſhimparee
gturarüſen
mnotimet
honorädu
homo deb
rarecte
Ecreobec
pbcrbihl
föpmoc
Meccptie
appon
dooncer
Alowce
bexan
gelt
ſent
nmoce
loquinn

emotupein,
Wmkpnoenn
Nominröioe
Munmdici
aſmanſ⸗

tſche .

enigamn,
icharngt
imnoöam
nanſbing
miniciaſe⸗
binnocäpe
önmdeum Et
mann baebe

urrxclutin C
negz mauo gre

ppeinmclmn n
gan Lre i,

baitdinn h
maprortp
dictönotp
Pure adi
ütneaorci⸗
ſcnochabe⸗
itütnitt
leaqbo⸗

iniſpbuini Nir

lbrohn

—

=
—=

„ „

jri ii ſe⸗

luen

nii
pladzlle
onobos
gobiteoi
odnzbno
manion/
öio gnlitn
pymtgli
Ntr nt
glignnn
S
Iunpind
ntenn

ee
Nnem

ſecũdo omnẽ hominẽ ſicut ſeiſm. Sed
Deutẽr. ſaneta biblia dicit hoc ideʒ. ſed aliter. qꝛ
modũ mãdatiet pᷣcepti.⁊ nõ ꝑ modũ
MNDatt. pꝓbationis.⁊ ꝓmittit facientibꝰ hecvitã
eternã. Et iſte modus eſt altioꝛ ⁊ maio-:

vi.

quia maius e pᷣcipere q; pbare. Et in
oſtendit᷑ ꝙ liber biblie.quiloquit᷑ ꝑ. mo
dũ auctoꝛitatis ⁊ pᷣcepti.eſt de tanto ma

ioꝛ ⁊ altioꝛ et ſuꝑioꝛ q; liber creaturariũ.
de quãto maius eſt pᷣcipere.et mandare

ſeun im gare q; ꝓbare tm̃. Item liber cre/
gaturarũ ſeu nature ꝓbat.qꝙ deus eſt pꝛi⸗/

mo timẽdus ſuꝑ omnia.etlaudandus.

honoꝛãdus ⁊ gloꝛificãdus.⁊ ꝙ omnis
homo debet timere deum. laudare et ho
noꝛare et gloꝛificare.⁊ illi ſoli ſeruire. cre
dere. obedire. et in eo ſolo confidere. Et

liber biblie dicit hoc idẽ. ſed aliter. quia

nöõö p modum pꝛobationis. ſed ꝑ modũ

prꝛecepti et mãdati et exhoꝛtationis. vl/

tra ꝓponit pꝛemiũ et ꝓmittit retributio
nneum eternaʒ facientibus hec.ſ.timenti/
brus deu m.honoꝛantibo. gloꝛificantib⸗
eectt landantibus. Unde dicit. Time de⸗

unm.honoꝛa deum.ſeruies deo. honoꝛi/
fices laudes deum ⁊c̃.Et liber creatu
E i, rarum dicit et pꝛobat.hoc debeo facere.
gat. paret ſumma concoꝛdia. ſumma conſo
nãstia.⁊ ſum ma cõueniẽtia inter libꝛum
aucre ſcripture ⁊ libꝛũ creaiuraꝝ. et ꝙ li/

et liber biblie pᷣcepit.fac hoc.i¶ Et ſic ap

.— .

ber creaturaꝝ ſeruit et famulat᷑ libꝛo ſa/

modũ pᷣcepti ⁊ auctoꝛitatis.
ſacre biblie. liber eſt a deo.
RZitulus. ccci)
A terius eſt alia pꝛobatio.q; de/

ſunt verba que ſunt ſupꝛa homines. et
ſupꝛa naturã humanã totalit᷑ita ꝙ im/
pooſſibile eſt ꝙ homines dixerunt talia
verba de ſe pꝛimo.nec per ſe.nec inuene/

runt. Unde nullus poteſt dicere nec lo/

qui ꝑ ſe et ex ꝓpꝛia ſcietiailla que nõ po
teſt cogitare.qu ia omne quod dicit pꝛi ⸗

¶ Alia pꝛobatio eſt. ꝙ deus dixitverba

uus dicit ea que ſunt in libꝛo bi/
piie ſcripta. Unde ĩ libꝛo biblie

mo cogitat ĩcoꝛde. Sed v̈ba q̊ ſcribbta
ſunt in libꝛo biblie.nõ pñt pᷣmo cogita

riab homie.nec intelligi necunaginari.

nõ pñit pmo cadere i imaginatõe hoĩis.

immo ſunt ſupꝛa omnẽ intellectũ.ſupꝛa

omnẽè eſtimationẽ.⁊ ſupꝛa omnẽ opini/

onẽ ⁊ cogitationẽ omniũ hoĩim.⁊ ſũtto

taliter incogitabilia ab omni homie. eo
qꝛ ſunt altiſſima et pfundiſſima et ſecre/
tiſſima. Di ergo verba ſepture ſacre ſũt
ita alta et extra et ſupꝛa eſtimationẽ oim
hoĩm.ſequit᷑ ꝙ ſi nõ potuit hõ cogitare
omia illa pꝛimo nec innenire. ꝙ etiã nõ

potuit ex ſeipſo dicere nec loqͥ. Hoc au ///᷑,ſꝛobat

tem patet diſcurrẽdo ꝑ vtrũq; teſtamen ꝑvtrũq;

tũ. Quis em̃ homo potuit pᷣmo cogita teſtm̃ ꝙ

reĩ coꝛde ſuo.et affirmare? dicereq tres dey dixit

ꝑſone eſſent realiter diſtincte.ita ꝙ vna vᷣba bib
non eſt alia.⁊ eſſent vna ⁊ eadeʒ eſſentia lie.
⁊ ſubſtãtia numero.ita ꝙ vna et eadem Geũ.i.
res numero ⁊ eſſentia eẽt ĩ trib realit᷑ di Iſa.vi.
ſtinctis pſonis. et ꝙ tres pſoneeẽntvnꝰ ps.lxvi
deus ſimplex ⁊ indiuiſibilis. Hoc em̃ ẽ
ſupꝛa oẽm cogitatõem.⁊ ſupꝛa om̃e coꝛ
humanũ.nec aliqͥs homo põthoc pᷣmo
cogitare nec dicef. Gñ em̃ hõ potuit co

gitare. ꝙ vn? de eſſet tm̃. ſimplex ⁊ indi

uiſibilis.ſed ꝙ vnus de eſſet tres ꝑſone
realiter diſtincteꝛ equales in om̃ibo.hoc

nõ potuit bmo cadere in coꝛde hominũ

Ergo ſequit᷑ ꝙ ille qͥ dixit ⁊ pmo locut

eſt hoc, ꝙ vnus deus eſſet tres pſone. q;
cre ſcripture quaſi imperãti.mandãti et
pScipienti.et apparet ꝙ nõ differunt niſi
in modo dicẽdi et loquendi.quia vnus
loquitur ꝑ modum ꝓbationis.⁊ alter ꝑ

erat ſupꝛa homĩes et płꝰ q́; homo. erga
erat deus Ergo deus pmo dixit hoc. qꝛ

hõ nõ potuit.Quis em̃ homo pmodi⸗/

xiſſet ⁊ cogitaſſet hoc de deo.cuʒ adhuc

vix hoĩes cogitare pñt ꝙ vnus deus eſt

⁊ tamẽ iſta verba ſũt ſebta ĩ libꝛo biblie
in nouo ieſtamẽto ꝑ totum.⁊ ſᷣdicata ⁊
publicata ꝑ totum mundũ.i Itẽ quis

bomo vel creatura poſſet pmo erſeipſa

cogitare aut dicere vł affirmare ð facto
ſcz ꝙ deus fact'eſt homo. et ita eſt de
facto.⁊ ꝙ deus vnitus ẽ humanitati.et
humanitas vnita eſt deitati in vna ꝑſo/
na.ita ꝙ humanitas ⁊ deitas ſunt ivna

et eadẽ pſona.ita ꝙ deus ẽ homo. ⁊ hõ ẽ

deus.⁊ ꝙ hoc factum eſt ĩ ſecũda perſo

na deitatis trinitatis.ſcilicʒ filij.⁊ nõ in

pꝛima vel tercia perſona deitatis: Quia

ergo homo nõ potuit hoc pᷣmo cogita/
re.q̃ creatura poruit hoc pᷣmo dedeo ex
ſeipfa: Sic poſſetfoꝛte cogitarivel dici
ꝙ deberet fieri homo.ſed ꝙ de facto de/

us ſit factus homo.⁊ quãdo⁊ quõ.⁊ in

quo loco.qͥs homo potuit ð deo dicere

vl ð deo cogitare: NHcq; em̃ creatura bo

na nec mala potuit hoc pꝛimo dicere ex
ſeipſa Mala aũt nõ potuit hoc pᷣmo di

cere ex feipſa.quia hocẽ ad veꝝ bonũ et
exaltationẽ.⁊ ſummã dignitatẽ huma/
ne nature et maius bonũ qð poſſit eſſe.

Ncq; etiã bona creatura potuit hoc di⸗

cere pmo ex ſcipſa.qꝛ nulla creatura po
tuit hoc ſcire ex ſcipſa. Ergo ſi bona cre

atura dicit a deo habuit. quia aliter dice
re nõ potuit. Ergo qui bᷣmo hoc dicit?
reuelauit deꝰ? fuit.⁊ a deo pᷣmo reuelatuz

NYVtẽ ꝙ virgo ↄcipiat in vtero ſuo pue/
riũ ſine viro.et ꝙ pariat ipᷣm puerum exi
ſtens virgo.⁊ ꝓmanẽs vᷣgo poſt partũ.

fuit. Sʒ cũ totũ teſtamẽtũ nouũ ſit ple/

nũ iſtis verbis.ꝙ deus factus ẽ homo.

et homo nõ pᷣmo dicit. ergo deus dicit.

quis hõ potuit hoc pꝛimo cogitare aut
dicere.aut affirmare.cũ hoc ſit cõtravſũ

humanũ.et nullo modo poſſit cogitari

aut cadere in cogitatõe homiĩs.q̃ muli⸗/

lauit. ſ. q vᷣgo deberet ↄciꝑe ⁊ parcre.vel

Lu.i.

er potui hoc pᷣmo cogitare ex ſeip̃a:Er

go ſequit᷑ ꝙ qui pᷣmo hoc dixit vel reue/

deus fuit.vel ex ꝑte dei dixit. Sed hoc

ſcriptũ eſt ĩ libꝛo biblie.ſ.in nouo teſta/
mẽto.ſ.ꝙ virgo ↄcepit ⁊ peꝑit.et pꝰpar

tũ virge pmaſit.⁊ ꝙ ita factũ eſt. Ergo
ſequit ꝙ ſi ibi eſt. ꝙ aliqua dicit hoc de

ſeipſa. ſ. ꝙ ipſa cõcepit filiũ ſine viro. et
peꝑit ꝑmanẽs virgo.ſequit᷑ ꝙ ita eſt fa⸗
ctũ.⁊ ꝙ veꝝ ẽ.qꝛ ipſa mulier q̃ hoc dicit
nõ potuit hoc pᷣmo cogitare ex ſeipᷣa.qꝛ
hoc eſt extra oẽz eſtimationẽ.⁊ ↄtra om/

nẽ exꝑientiã conſuetã.Ergo ſi dicit ⁊ ex
ſeipſa cogitare nõ potuit.ſequit᷑ ꝙ dice/

re nõ potuit.niſi quia ſenſit ꝑ expientiã.
et vidit in ſeipſa ꝙ ita factũ eſt.ergo pꝛi/
us factũ eſt in ſeipſa qᷓ; dicit. quia aliter
dicere nõ potuit. Si autẽ idco dicit qa
ſibi reuelatũ eſt.quia ita deberet fieri:qa
ſolus deus potuit hoc reuelare. vel ali⸗/
quis ex parte eius.ſequit᷑ etiam ꝙ ita t.

Citulus.ccriii.

quia a deo dictů eſt. Si ergo dictuz eſt

hoc ꝙ virgo cõcepit et peꝑit.ſequitur ꝙ;

ia factũ eſt. Et ſi ita factũ eſt.a ſolo deo
factũ eſt. vel ergo deus dicit et reuelauit

ꝙ ita fieret. vel ſi deus nõ dicit vel reue⸗
lauit⁊ aliqua mulier dicit.ſequit᷑ ꝙ ides

dicit. quia ĩ ea deus hoc fecit pꝛiuſq; ip
ſa dixerit. Sic ergo vel hoc eſta deo di⸗

ctũ et factũ.pꝛius dictũ.poſtea factum.

yel eſt a deo pꝛimo factũ.et poſtea a mu

liere dictũ.et ſic ſemꝑ neceſſario ẽa deo.

Et ſic quia hoc dici nõ potuit a mulie-

re.niſi pꝛius deus hoc fecerit. nec deus
hoc dixerit niſi pita faceret:ſequitur
ita factũ eſt.¶ Pꝛeterea quecreaturaqs
homo potuit cogitare in coꝛdeſuo ⁊ di/
cere.ꝙ ſubſtantia panis inuiſibilis ſub

tur et mutet᷑ ſubſtãtialiter in coꝛpus hu

manũ viuũ.⁊ vinũ ↄuertat᷑ in ſanguine
humanũ viuũ. Nulla em̃ creatura potu

it h̊ pᷣmo cogitare nec dicere.⁊ tñ dictuz Matt.

eſt ⁊ ſcriptũ ĩ nouo teſtamẽto.Ergo ſeqͥ xxvi.
tur ꝙ deus dicit hoc. et ſupꝛa homines MWarẽ.
eſt hoc pᷣmo cogitare vel dicere.¶ Pꝛete xiiij.
rea quis homo potuit pᷣmo cogitare vł Lu. xxij
dicere ex ſeipſo.qꝙ; deus creauit mundũ. Joh.vi

dicẽdo tẽpus.et quãdo creauit modũ et
foꝛmã et oꝛdinẽ.ſicut ſcribit᷑ in antituo
pus ⁊ modus⁊ foꝛma creatiõis.⁊ oꝛdo
oĩm creaturarũ. Hoac em̃ nullo mõ põt
ſciri ab homiĩe.niſi aliqͥs ci dixerit.ſcꝭ q;
mũdus tali tempoꝛe ĩceperit.Quãuis
autẽ poteſt pꝛobari ꝙ mũdus ſit creatꝰ
et quare.et ꝓpter quem finẽ ſit creatus.

ſed tamẽ quãdo fuerit creatus.et q̃t an/

ni fuerũt ꝙ mũdꝰeſt creatꝰ ponẽdo cer/
tũ numeꝝ.nullo modo põt hocſcirebo
mo erx ſe neq; ꝓbare.O poꝛtʒ em̃ ille̊ᷣ
creauit mundũ hoc dixerit. Heq; em̃ p/
mus homo hoc dicere potuit.neq; aliqᷣſ
alius poſt eũ. Potuit em pᷣmꝰhõ ſcire ð
ſeipſo qñ creatus fuit.ſʒ quãdo alia cre
ata ſunt q̃ pceſſerũt ipſuʒ.hoc ſcire non
potuit. Unde ſcribit᷑ ꝙ pꝛimꝰhomo in/

ter om̃es creaturas vltimꝰfuit.⁊ ꝙ ſexta
die foꝛmatꝰ fuit.Quõ em̃ ſcire potuit ꝙ
illa dieſ qua ille foꝛmatus fuit erat ſexta
et ꝙ nõ pceſſiſſent niſi quinq; dies. niſi

Etlibge

ſ

teſtamẽto ĩ pꝛimo libꝛo.vbi ſcribit᷑ tem Geñ.i. H

hlieſnbi
ctcctuin
gopot fi
equidie
1feucloun
popotu
ee⸗
Pfise

oportetq
ſtoſittal
edpoſſi.
gliquom
fationẽ.
ciq alid
mareilu
noincen
homie.

Pbato

laoeme

(olcrſe
dehoe⸗
rdi⸗
obalia
nec
uctis
eſti

ANati
Ehoſ.
lhe in
htin ce
heritinli
bibleig

vixrſc b

Ptölon
lplonon
opoꝛtzq

P neinc,

ad lunke
oeſeihn
dnge cot
lleſunri
tühnon

4

odhetg

acodianz
Nregnir
icaſode
dictrarne
ſeanigite
feitiliig
Mecktdepd
doſtafuenn,
apoſtenn

5 1
Dell. be

ndin
otuir nel .

Cen. hadens
mnſegiarg
negeannncs

cordeſuotd ⸗

inuiſblisſib
buscönnt,
rincopysh
Ninngun
gummtpon
Adienz
Pabomines P

dione Oeet a.

nocogineſt

ranienuni
Anuoee

biſeblin Han
nos o

H

q deus dixerit ei? OQuia ergo in libꝛo bi

blie ſcribit᷑ ᷣm dierũ quo mũdꝰincepit
et certũ initiũ tempoꝛis.⁊ hoc nullo mo
do põt fieri ab homie. hoc ſignificat
llle qui dicit hoc.ẽ ſupꝛa omes homies

2 renelauit. Quia em nullus homo exſe

ipſo potuit hoc dicere nec ſcribere.ideo
oſtendit᷑ ꝙ nullus talis iſtũ libꝝ fecerit.

O mis em̃ hõ qͥ facit libꝝ ⁊ ſcribit ex ſe/

ipſo aliqͥd.vult ei credat᷑. et illi q le⸗

get libꝝ credãt verbis ſcriptis. Et ideo
opoꝛtet ꝙ illud qd homo ſcribitiĩ libꝛo
ſuo ſit tale. vel qð ſit ꝑ ſe manifeſtuʒ. vel
Qð poſſit exꝑientiã manifeſtari.vł qðᷣ

aliquo mõ poſſit induci xt credat᷑ velꝑ H
rationẽ.vel ꝑ ſenſũ.vel ꝑ ſignũ.vł ꝑ quẽ

cũq; aliũ moduũ.Quis em hõ põt affir⸗
mare ĩ libꝛo ſuo ex ſeipſo illud qð è om̃i/

no incertum.nec aliquo mõ ſciri põt ab
homie. neq; fieri põt credibile ꝑ aliquã
Ppbationẽ.nec ꝑ aliqð motiuũ.ſed eſtex
tra oẽm eſtimationẽ.⁊ extra oẽm opini/

onẽ: Quis ita fatuias eſſet. ita ſine ſenſu

quiex ſeipſo talia facexet ⁊ ſcriberet libz

dehoc: Sec certũ eſt ⁊ claꝝ.qꝙ; tpᷣs. ho/
ra ⁊ dies inceptõis mũdv. nullo mõ põt

ab aliquo hole ſciri. neq; pñt eſle ratöes
neq; ꝓſuaſiones.neq; ꝓbatões.neq; in/
ductiões.neq; ſigna.neqs exꝑientie. ne/

q o Ka“ſx eſtimatönes. quibo poſſit credi ꝙ tali

dDie incepit mũdus ⁊ nõ añ.immo &̊ eſt

ulo tik k

7iins
nsſto

no aghen
ponitoce⸗
iberſin
eßgl
Regciß,
niegi
n t
niconin
S
n tvvonh/
tunai
oich
entſen
gdics N

Epilo/

occultü homini cuicũq; ⁊ ignotiſſimũ.
Ergo ſequit᷑ ꝙ nullus homo fuit ita fa/

entia.qꝙ ex ſeipſo ſcpᷣſerit talia ⁊ affirma

ter ſcribit᷑ et affirmat᷑ tepus ⁊ dies ince/
ptõis mũdi.Ergo ſequit᷑ ꝙ homo exſe/
ipſo non ſcripſit nec affirmauit.Quare
opoꝛtʒ ꝙ illequi mundũ creauit.hoc re
uelauerit et ſcribi fecerit ⁊ dixerit.Et ſic

gaãdo cõ ↄcludit᷑ ꝙ deus dixitverba biblie. vl ho

cludit

ꝓ mo ex parte dei.⁊ ꝑ cõſequẽs ꝙ liber ſa/

poſitů̊ cxreſcripture eſt liber dei.et eſt a deo. Et

exinde cõcludit᷑ ꝙ quãto verba et dicta
que ſunt in ſacra biblia ſunt magis alta
et ſupꝛa omnẽ ratione ⁊ ſenſuʒ.et quãto
magis excedũt naturã humanã:qꝙ ma/
gis debẽt credi.⁊ duʒ vident᷑ magis diſ

tuus.ita ſtultus ita ſine ſenſu.ſine exꝑi/

uerit in libꝛo ſuo.ſed tamen ĩ pᷣmo libꝛo
biblie ĩ antiquo teſtamẽto certitudinali

ficilia ad credendũ. magis debẽtcredi.
quia tunc ſignũ eſt ꝙ ſunt a deo dicta et
nõ ab homiby. ⁊ homo debet credere c

quid deus dicit. Et exinde ſequit᷑.ꝙ qa
articuli fidei xpᷣiane ſunt altiſſimi et ſu-

pea omne hominẽ ꝙ erhoc ppter boc
ſunt magis credibiles. ⁊ maxime certi ?

firmi. Et ſic pꝛobatum eſt.ꝙ in mido

eſt vnus liber qui eſt liber dei et a do,.
qui nominatur biblia continens duues
teſtamenta. Et ꝙ deus dicit verba ĩ di

cto libꝛo ſcbta.ve aliquis ex parte ſua.

*

Hic concluduntur ex iam pꝛobatis
alique pꝛopꝛietates circa libꝛum dei.ex

qualiter ſedebet habere circa illum li ⸗/
Woniã aut iã pbatũ ẽ. q de ha Ti.ccxi

bet libꝑ. ⁊ ꝙ vnus liber dei ẽ in
mũdo.i quo ↄtinent᷑ verba que
deus dicit. ⁊ quis eſt iſte liber.nũcreſtat
oſtẽdere ⁊ ↄdudere aliqs ppetates ⁊ cõ
ditõnes illiꝰlibꝛi.et qualiter homo ſe dʒ
habere erga libꝛũ dei. VInde ex iſto fun/
damento.iſ.quia ille liber eſt dei.et quia
eus dicit verba illius libꝛi.multa pñt
ſequi ⁊ ↄcludi de illo libꝛo⁊ verbis eius
Vñ poſtqʒ ile liber eſt dei. et verba illiꝰ Pai p⸗
ſunt verba dei.ſequit᷑ ꝙ hõ debet crede/ betaſ bi
re totum libꝛũ. et omia verba ſcripta in blie
libꝛo.ita ꝙ totus liber eſt credẽdus fir·
miſſime ⁊ ex toto coꝛde abſq; aliquo dun·
bio.et h illo mõ qͥ ↄuenitlibꝛo ⁊ deo.vi/⸗
delicet ſimpliciter ſine aliq ꝓbatiõe ⁊ ar
gumẽtatione.ſed ſolũ qͥa dei ẽ ⁊ deus di
cit.et hoc ẽ totũ fundamentũ credẽdi ip
ſi libꝛo. Et ideo tota ipſa biblia et omia
verba eiꝰreducunt᷑ ad vnũ fundamẽtũ.
ad vnaʒ rõem.ſ.qꝛ dei eſt ⁊ deus dicit. et
ſub iſto fundamẽto ⁊ ſub iſta rõne ſunt
credẽda ⁊ accipiẽda om̃ia vᷣba ſacra bi/
blie.⁊ nõ ſub alia. Si aũt ꝑ iſtã poꝛtãt
p iſtud pꝛincipiũ ⁊ generale fundamen
tũ nõ intrat quis in ipſaʒ bibliaʒ.ſʒvult
intrare ꝑ aliam poꝛtã.ſ.ꝑ rationes ⁊ ar/
gumentationes.tũc intrare nõ poterit.
qꝛ iſte eſt ſolus modus ↄueniens tam li
bꝛo dei q; ipſi deo.Qui em̃ alit᷑ nõ vult
credere ipſi deo ⁊ libꝛo ſuo niſi ꝑ ratões
et pꝛobatões et argumentationes.tunc

.

facit maximaʒ iniuriã deo ⁊ libꝛo ſuo ⁊
vbis eius.qꝛ vult ire et intrare in libꝛuʒ
drcicõtra naturã et modũ libꝛi⁊ dei.Et
ideo neccſſeẽ ꝙ talis repellat᷑ a libꝛo dei

et liber ſibi claud af᷑.et ſecreta libꝛi nõ vi

*

dcat.eo qa iniuriauit libꝝ et deũ cuiꝰẽ⁊

ꝓbpetas.

Tercia
ꝓbetas

— ₰ 4
. .1. .

reputat ipm poſſe mẽtini. Et hoc eſt pꝛi
Scðöa

mũ qð ↄcludit᷑ delibꝛo dei.¶ UVlterius
ↄcludit᷑de libꝛo qͥa dei cſtet deus dicit.

qꝙ; nihil põt eſſe falſum in co.et nihil põt

eſſe inutile.nihil ſupfluuʒ nihil diminu/

tũ. et ideo nihilẽ ibi ↄtemnẽdũ.nihil re/
ſpuendũ.nihilq; iniquũ. Ulteri ↄclu/

dit᷑ de neceſſitate.eo quia deus dicit ver
ba dicto libꝛo ↄtẽta.ꝙ omia verba im/ dtunc facit maxi 1deo ?7v
eius. qͥa expellit verba dei deſua domo.

plebunt᷑ et nihil remanebit incõpletuʒ.
qm̃ deus nihil poteſt facere cõtra ſuum
honoꝛẽ.Uñ ſi nõ complerent᷑ vᷣba dei.

ipſemet mẽdæx eſſet. Idco ꝓpter ſuũ ho

noꝛeʒ neceſſe eſt ꝙ om̃ia vᷣba impleãtur
poſtq; vba dei ſunt et ipſe dicit. Siem̃

quilibet homo quãtũcunq; modicꝰ nõ

vult ꝙ verbũ ſuũ mẽdax ſit.ſed implea/
tur.quãto maioꝛ ẽ dñs.tãto magꝭ vult

verba ſua impleri.⁊ nõ retrocedcre.imo

vnꝰ rex citius exponeret totũ ſuũ regnũ

mBß verbũ ſuũ nõ impleret᷑. Quãto magꝭ

Ouarta
ꝓPbetas.

Nihil pᷣ
cioſiꝰ vᷣ/⸗
bo dei

ergo de adimplebit ᷣbũ ſuũ ⁊ illa q̃ di /

cit cũ ſit om̃ipotes: UVlteriuſ ↄcludit᷑ ꝙ

poſtq; deꝰhabet libꝛũ. et vᷣba dei ſunt in
mũdo.et de?locutꝰ eſt ꝙ hõ debet. obli⸗/

gat᷑ et tenet᷑ diligere et amare deũ et vᷣba
dei.q̃ ꝓceſſerũt deoꝛe ſuo.Vñ qͥa hõ de
bet amare deuz pmo et ſuꝑ oĩavt ꝓbatũ
=.ſequit᷑ ꝙ debet etiaʒ amare verba ſua.
Et qa nihil magis ꝓpinquũ deo qᷓ; ver
bũ ſuũ.qͥa verbũ ſuũ repñtat ipᷣmmet.⁊

nihil magis ptinet deo q; bu ſuũ. quia

exit de oꝛe ſuo.⁊ ꝑ ↄſequẽs nihil maius

nihil excellẽtius.nihil nobiliꝰ. nihil pᷣci

oſius.nihil meliꝰ.nihil potentius.nihil

gamabili q; vᷣbũ dei. Et ꝑ ↄſequẽs ſeqͥt᷑

Verbo
Zi ðöbet᷑
honoꝛ

qꝙ verbũ dei eſt ſuꝑ om̃s creaturas.etex
ccllit oẽs creaturas.⁊ magis ꝓpinquuʒ
ẽdeo.et magis ꝑtinet deo q́; oẽs creatu
re. Itẽ ſequit᷑ ꝙ ſicut hõ tene amare de
um. ita dʒ amare verbũ ſuũ repñtãs eũ
Et ſicut deo tenet᷑ dare oẽm honoꝛẽ ita
tenet᷑ dare verbo dei oẽm honoꝛẽ ⁊ oẽem
gloꝛiã et omnẽ laudẽ.⁊ debet ſe pone⸗

——

n

—

amare deñ plus q; oẽs creaturas ⁊ qᷓ ſe

ipᷣm.ita debet amare verbuʒ dei plus qᷓ;

ofs creaturas ⁊ q; ſem. Et paſequẽs
homo debet cauere ſuꝑ om̃ia necõtem/
nat.neiniuriet.ne offendat verbuʒ dei.

Et p aſequẽs ſequit ꝙ poſtq; hõ habet
ĩſeipſo locũ in quo pñt recipi vᷣba dei.ſ.

ipᷣm coꝛ.debet reciꝑe ĩ coꝛde verbũ dei.

et pᷣparare coꝛ ſuũ ad recipiẽdũ vᷣba ſua iij.
Et nulla alia verba debet pmo in coꝛde
ſuo reciꝑe.ſed dðʒ implere totũ coꝛ ſuum
de verbis dei. Et ideo hõ ſi recipiat pii

mo in coꝛde ſuo alia verba q; verba dei.
tunc facit maximã iniuniã deo ⁊ verbis

de ſuo loco ꝓpꝛio eis debito.⁊ ponit ibi
alia verba. Et qͥa etiã verbũ dei repᷣſen/⸗
tat deuʒ.et exit de oꝛe dei.et mittita deo.

ſequit᷑ ꝙ qͥ recipit verbũ deiĩ coꝛde ſuo. Quiver

4

dike

dickiun

ia ſöt vobüden

bican deigzeſt,

Tiac

recipit deũ.et qͥ habetverbuʒ deiĩ coꝛde bũ ði re
ſuo.habet deũ ĩ coꝛde ſuo.et qͥ poꝛtat v/ cipit de

hil mad.nihil melius.nihil nobili.ni/

hilpᷣcioſius.nihil amabili põt hõ habe
re in coꝛdeſuo qᷓ; verba dei.Et quia ver

bũ dei intrat coꝛ homĩs.⁊ nulla alia res

põt intrare ip̃m coꝛ niſi ip̃ᷣm verbũ.et ip

ſũ verbũ pncipaliter ĩ coꝛde habitat.iõ

nulla res ẽ magis ꝓpinqua coꝛdi qᷓ; ip/ iij

ſum verbũ habẽs ingreſſum ad coꝛ.Et

qͥa verbũ deiẽ viuũ ſicut deus viuit cu Terbi
ius ẽ ⁊ exit deoꝛe eius.ideo neceſſe eſt ꝙ dei vuin

3*

boda Ktaten

gio creat
tus verb
qua crea
ſdeo ver
aturand

mutabi
Dabi Etayis
N nn, moliſtin
tana ſubitoc
Uan

mytate
(eatur.
gturaſi
deiois
Mine

onn
dene
gtura⸗
taliter
Ammpe
vodi

„.
*

viuificet ip̃ᷣm coꝛ.⁊ faciat ipᷣm iocundũ ficat.

et letũ.Et qͥa eſt caliduʒ.qꝛ ẽ ardẽs igne

amoꝛis.ideo calefacit coꝛ.⁊ facit ardere Uerbũ
et inflãmari ĩ amoꝛe.Et qͥa eſt veꝝ et cer dei cale/

tũ.ideo firmat ipᷣm coꝛ ĩ veritate.et ſoli/ facit coꝛ

n

dat.et illum inat.⁊ clarificat.Et qͥaẽ vir

tuoſiſſimũ ⁊ potẽtiſſimũ ⁊ ſumme acti

uũ ⁊ opatiuũ.ideo oꝑat᷑ i coꝛde ſubito ⁊
mutar ad ſe.⁊ pꝓtegit.⁊ defendit.Et qꝛvᷣ

bũ dei ẽ altiſſimũ.ideo eleuat iſᷣm coꝛ et

trahit ad altiſſima Et ſic patẽt aliqueꝓ
pꝛierates verbidei ⁊ libꝛi ſui in qᷓ fũt ver
ba dei. ct etiã q̃liter ſe debet hõ hẽead li/
bꝛũ dei ⁊ verbũ dei.qm̃ dʒ pᷣmo dei libꝝ
ſiudere.audire.⁊ habere ⁊ legere.

¶ Kompano verbi deiadcreaturas.

¶ Liulus. ccxv.

—

„

ſetyn
ean
Nõ
oingl
Eiſca
vobüt
ſeon
Nenmd
ſug ſe
qqnñd
volent
(woo deus 5
oba porant
Zoae
ſeoſic
bis ſpo
ſonby.⸗
MWhom

tiade

Teturnori
dine
n Spani
otmianecötenn,
ndhrrabinde⸗
voſthhöbede

ODia ſüt

NVo ai ſunt nobis maniteſta qᷓ

do. ſcʒ creature ſue ⁊ verba ſua.
Sed iſta duo nõ ſunt eq̃lia.quia verbũ
dei eſt ſupꝛa hoĩem ⁊ ſupꝛa oẽm creatu/

ram. ⁊ oĩs creatura exiuit de nihilo. ſed

verbũ dei exit de oꝛe dei. Et iõ verbum

tehiſbadii ſubiecta dei qꝛ eſt maius oĩm creaturaꝝ.habʒ po

gerrtih
Chfilifinſn i
dcönoinente

etotüantun

höͤſinchirni
baönobndt
mädeotyeb
dadeſndon⸗
biiotponbi
cbüda tiſſen
namimkndn,
deiicnceſ
wezdeicoe di⸗
actporat

dei. Etidoni e.

blnoba,.
ibhötböhebe
dai Cqrurt
8duladlins
jönwtüͤct
webebirid 1

Glnco

ſundte

usrin
hnluneg gi
fönanncdi fat

Pimdigie
1ſictt n
eſraaen he
cnt Etctenn
irinmnen⸗
ſemteibin⸗
EdieEtt
orßncr⸗
epnuti
ingien
SM

Uerbũ

ſua

teſtatẽ ⁊ dñium ſupꝛa omnẽ creaturã.⁊

oĩs creatura ſubiecta eſt totaliter ⁊ peni

