femellã ĩ vtero · ⁊ ibidẽ mẽbꝛa aĩaliũ foꝛ
mant᷑. Ita tu hõ generaris ꝑ coitũ.et ꝑ
maſculũ ⁊ femellã ĩ vt᷑o mr̃is tue.Etſiẽ
anialia hũt caput.oculos.aures.nares

os liguã.dẽtes.coꝛ.epar.ſtomachuʒ et
glia mẽbꝛa. Ita tu hõ hẽs oĩa iſta. Et ſi
cut iſta ãbulãt ꝑ ſe ð loco ad locũ.vidẽt
audiũt.bibũt ⁊ comedũt.nutriũt᷑.dige/
rũt.egerũt.⁊ ſic de alijs. Ita tu hõ hẽs
oiĩa iſta. Ite alia magna ↄueniẽtia ſic ar

boꝛes.plãte.⁊ aĩalia oĩa ĩ terrã reuertũt᷑

ita coꝛpꝰhoĩs reuertit᷑ terrã. deterra
ſumptũ eſt. Eadẽ g̊ materia tui coꝛꝑis.
arboꝝ.plãtaꝝ. aialiũ.poſtq; reuertũtur

totũ ad vnã eteandẽ materii.
Qualis vtilitas colligit᷑ ex iſta cõpa

itulus.lix.

lentibo. et nõ cupiẽtib foꝛmant᷑. Qñqʒ tione ſpeciali. ¶
cetiã ipſis volẽtibo nõ pñt generare.Nõ A& lid auũt colliger debem ex iſta

netuc clariſſime manifeſtat᷑ ĩ foꝛmatioõe
tui coꝛpis potẽtia ĩmẽſa.ſapia ineſtima

bilis. bonitas ⁊ benignitas innũerabil

tui creatorꝭ.Qui ſic potẽter rõnabilit
cũ magna ſapia ⁊ benignitateomia mẽ

bꝛa tui coꝛꝑis oꝛganiʒauit.diſtinxit⁊ oꝛ

dinauit dulcit᷑ ⁊ inſenſibilit᷑ mre neſciẽ/

te ſupᷣ oĩa coꝛpa mði ita pulcre. Sicut
em̃ hõ qͥ pꝛudẽter agit illeoꝛdinate ⁊ ſi/

patõe ⁊ ↄuenientia ſpali hoĩs
ad q̃ttuoꝛ gradꝰ.q̃ ſignãt om̃ia iſta. Et

mis.aniĩaliũ ac aliaꝝ reꝝ et graquũ alio
rũ.vnũ cõſiliũ.vna ꝓuidentia. Secun

do arguũt ſummã potẽtiã.ſummã pꝛu

denti ſummã bonitatẽ eiuſdẽ. Arguit

Qlibo bꝛutis q; arboꝛibo plãtis. ſimilis
2 maioꝛẽ ↄuenietiã hẽs cuʒ eis. aĩaliby.
¶QNã ſiẽ illa generat᷑ ꝑ coitũ.⁊ maſculũ ⁊

hec ſpalis ↄuenientia et ſimilitudo.ar/⸗ Unꝰdo
guũt et dicũt bmo.qꝙ vnus ⁊ idem arti miꝰ⁊ ar
fex.vnꝰet idẽ dñs.vnꝰoꝛdinatoꝛ eſt ho tifex oĩʒ

Smo vnitas artificis ſũme potẽtis ſum

me pꝛudęẽtis ⁊ optimi. Nõ em̃ eẽt tanta

ↄueniẽtia⁊ ſi itudo homĩs cũ arboꝛib

prlatis et aĩalibo. ſi cent dno ↄſiliatoꝛes ĩ

reb. duo rectoꝛes.duo artificeſ.nec ope
ra plantaꝝ et arboꝝ ſicoꝛdinate ꝓcede/
rẽt ⁊ agerent᷑ ad modũ opeꝝ humanoꝝ
Heq; oẽs aſſimilarent᷑niſi ille idẽ rege/

ret ⁊ dirigeret opa ipſaꝝ arboꝝ ⁊ plãta/

rũ qͥ dedit hoĩ rõem.vnꝰ ẽ qͥ dedit hoĩ

tis nõ ſit rõvel intellectus. Sed multo
foꝛtiꝰ vnitas materie.et idẽtitas viuẽdi

tã hoĩm q́; animaliũ.arboꝝ⁊ plãtaꝝ ar

guit vnitatẽ artifid. Cũ em̃ ſit eadẽ ma
teria tã hoĩm qᷓ; aialiũ.arboꝝ ⁊ planta/
rũ.qꝛ oĩa reuertunt᷑ in terrã.⁊ ꝑ ↄſequẽs
ð terra facta ſunt a pncipio.ſicut nix ſũ/

pta de aqua q̃ reuertit᷑ in aquã in gelu ⁊

ſal ſitr. Sed tamẽ nec homo ſeu coꝛpꝰ
p ſeipᷣm factũ eſt de terra.nec tot ſpecies
animaliũ facte ſunt ꝑ ſe deterra.nec tot
ſpẽs arboꝝ ⁊ plantaꝝ fecerũt ſcipſas de
terra.qꝛ hoc opꝰeſt opꝰartificis haben
tis ſapiam ⁊ intellectũ. Scequit᷑ ergo q;
eſt artifexvnus.quide eadẽ materia oĩa
iſta fabꝛicauit.qꝛ ſi eſſent duoↄtrarij nõ
ↄuenirẽt in eodẽ mõ fabꝛicãdi neq; foꝛ
mãdi.neq; eſſet tãta ſimilitudo.neqʒ eſ-
ſet eadem materia.qꝛ vnus alteri nõ cõ/

Sũma municaret materis. Itẽ oſtendit ⁊ pꝛo/
ſapia i bat᷑ ſumma potẽtia.ſumma ſapiẽtia.ſũ/
liꝰ artifi ma bonitas ſummi artificis.qͥ de vna ⁊

cis.

cadẽ materia tot ĩnumerabiles et mira/
biles. ac diuerſas res et ſpẽs pꝛoducere
potuit.voluit.ſciuit ⁊ fecit. Uide quot

ſpẽs arboꝝ.herbaꝝ.plãtaꝝ.ac aĩaliũ.et

iñ oẽs de eadẽ materia. Sed multo mi
rabilius eſt de materia vili ac infima et
groſſiſſima poſſe et ſcire foꝛmare tã no/
bile coꝛpus ſicutẽ coꝛpꝰ humanũ.qð ẽ
capax aĩe rõnalis et intellectualis. q̃ eſt
imago ſummi artificis. Uide quãta eſt

diſtatia inter coꝛpꝰ humanũ et terraʒ in

nobilitate. Maioꝛ em̃ ẽ potẽtia ⁊ ſapĩa

poſſe de materia vili et groſſa facere no/

bile coꝛpꝰq; de materia nobili facere no

bile opus.ſicut etiã maioꝛ ſubtilitas eſt

ſcire facerede luto vaſa aurea et pulcra ⁊

4

CLCitulus. lix.

¶ Sequit᷑ ſcdᷣa ꝑs pncipalis lttope⸗
elt

—

p̃cioſa.q;ᷓ facere de auro et lapidibo p̃cio

ſis vaſa pᷣcioſa.Ex hoc & põt hõ certim
dinaliter arguere ſummã potẽtiã.ſũmã potẽtia
ſapiam ſui factoꝛis.et cõſiderare ꝙ qui illiꝰarti⸗

te potuit et ſciuit et voluit tã nobilem et ficis.

excellentẽ ſuꝑ oẽs alias res facere de ter
ra infima.⁊ ita te exaltare.quãta tibipo
terit facere.et quõ poterit te exaltare ma
gis ſi voluerit.et ad ſtatũ altioꝛẽ⁊ nobi⸗/

I em. vn⸗ lioꝛẽ eleuare. Ecce quot fruct. q̃t vti/
intellectũ.et qͥ dirigit oꝑa arboꝝ qͥ ſunt
ad modũ intellectꝰ.cũ i arboꝛibo ⁊ plan

litates.quot vtiles cognitiones poterit
hõ colligere ex iſta comꝑatiõe ſuipſius
ad creaturas inferioꝛes. Non &̊ ſpernat
eas.Illas em dʒ amarc.⁊ cogitare ſini
litudinẽ quã habet cũ eis et fraternitate
et humiliare ſe ꝑ eas.et fricare aiam ſuã

cũ eis. Ipſe em cognoſcũt eũ mirabiles

et excellentioꝛẽ eis ĩ multo.qꝛ eſt ĩ nobi/
litate excellẽtiſſima et dignitate ↄſtitutꝰ
ſuꝑ eas. Sed tamẽcogita qꝛ tu es crea/
tura. Nõ cm̃ ꝓpter tuã excelletiã deſine/

re potes qn ſis creatura. Noli ergo obli

uiſci qͥa es de numero creaturaꝝ. nec ſe/
Pari potes a cõſoꝛtio eaꝝ.qꝛ magnã ha
bes cum eis ↄuenientiã.ſ.eandẽ materi

am et eũdẽ artificẽ.Exercita teĩ cogni

tiõe eaꝝ.qꝛ quãto magis cognoſcis ip/
ſas.tãto magis cognoccis tuã dignita
tẽ. et acqͥres maioꝛẽ cognitiõeʒ et certio
rẽ de tuo ↄditoꝛe.Si gᷣvis q ĩ tefiat co
gnitio tuijpſ⁊ tui ↄditoꝛis.fiat pmoĩ
te cognitio creaturaꝝ. qꝛ q;to mag ap/

pꝛopinqᷓs te ad creaturas eas cogſcẽdo

tãto magappꝛopinqᷓbis ad te ipᷣm⁊ ad
tuũ ↄditoꝛẽ.Etqᷓ;to magis elõgas tea
creaturꝭ.tãto magꝭ elõgas te a teipᷣo eta
tuo ↄditoꝛe. Si creſcat in te cognitio
creaturaꝝ.creſcet ĩ teetiã cognitõ tuijpᷣi
us ⁊ tui ↄditorꝭi teipᷣo.⁊ ſi illa diminuit᷑
diminuit᷑ etiã illa.⁊ ſi illa annihilat᷑.etiã
illa ãnihilat᷑.Et ſi illa mãet etiã iſta ma
net.qꝛ ex illa naſcit᷑ illa.q¶ Et ſic ẽ finis q̃
ẽ deↄpꝑatõe hoĩs ad tres gradꝰ.ſᷣm cõ/
nenientiã generalẽ et ſpecialẽ.

nis.ſcʒ de comꝑatione hominis quee

in quarto gradu ad alias res inferioꝛes
tri graduũ penes deñtiã. et h duobus
modis.ſ.generaliteret ſpecialiter.

7

—

Sũma

indewan

Rriigie⸗
i Derbi
ſun kenet

habeuno⸗
tidedeogh
ggalias res
co ctquo
naanaͤtaſi
minepone
feſtabuntn
goteb h
coghon
Gocen e
ſainoban
(is nodis
nacogmud
Crden

—

ſpäliift

diſinach⸗
emmn
Dbltnen

K ücin

dfapno⸗
nictnni
mrqnib
ndeſtres
Gotemit
Cemulte
Mapatura

Winterſe
Manoch
enpd

tiähz

rhöc I
gtii
ſien⸗ abn
üänobinne ⸗

potiiſi

egfuegreden
e gnitgtbinn
tlectälenen
Ualtiorerneb
fucd irn⸗
mnoncgport
Nanöeſorpſus
Ponghen
1cogtarſni

Safenmnine

ftenraimii
Utcäminbis
geeſtinobi⸗
Vitgtenſind
ngem,
Ccllinideſne⸗
Holiarocbli
nmrar. necſe⸗

Gmacnäha

(ondiman
uagteicogi
8Cogolcei
o i digin
nnöga cand
ggitefute⸗
geis iönoi
wmng

ttihn

Arintal
cögtse
atcihots
nntecogiit
gniti wuiſt
idinin
mmmibiutc
a aülknm
Eticifno⸗
G nc
al,.
⸗ r

alias res ĩferioꝛes penes cõ/
nenietiã. Nũc aũt debemus ipᷣm ↄpare
penes dꝛam ad alias res inferioꝛesdũ
em̃ ↄpamꝰ vnã rem ad aliã.duo manitfe
ſtant᷑ nobis.ſ.cõueniẽtia ⁊ dꝛña vn ad
alteꝝ. ⁊ ꝑ iſtã duplicẽ ↄꝑatiõeʒ manite/
ſtat᷑ nobis natura cuiuſlibet rei natura-/
liter.qꝛ ipſa ẽ via nature. Iſta ẽ etiaʒz via
intrãdi ĩ noticiã cuiuſlibetrei.Et iõ ad
habẽdũ noticiã verã de hoiĩe.⁊ ex ↄſean
ti de deo ꝑ hoĩem.opoꝛtet hoĩem ↄpare
ad alias res.et videamꝰquõ ↄuenit cuʒ
eis et quõ differt.Et qꝛ iã vidim dei g/
tia quãta ſũt nob reuelata.ↄꝑando ho/
minẽ ꝑ ↄueniẽtiã. Nũcvideamꝰq̃ mani
feſtabunt᷑ nobis.ↄpando hoiem ad ali
gas res.cũ qͥbo ↄuenit ꝑ dꝛñaʒ.Et ſi ma/
gna cognouim ꝑ ↄueniẽtiã.magna co
gnoſcemꝰpꝑ dꝛñam.⁊ magis nobis vti/
lia.ĩmo h̊ erit ↄplemẽtũ totiꝰ nr̃e cogni/
toõis.nobis neceſſarie ad ſalutẽ. Nec pꝛi
ma cognitio pꝓdeſt nob ſine ſcõᷣa qͥ cq;.
bmo faciẽda ẽ duplex comꝑatio
.·ʒSEm dꝛnam oim qttuoꝛ graduũ. Pꝛimo
eneral vni grad? ad aliuʒ. Alia ſcða
ſpalis ifra quẽlibet gradua (¶ Tilxi.
MAteq́; aut ad p̃ᷣdictã ↄpationẽ
accedamus.pᷣmo volumꝰↄſide
are oeẽs tres qdꝰrerũ generales
iſtinctòs.⁊ GB penes dꝛñam int ſe.vt.ſ.
videamꝰ pceſſuʒ ĩ excellẽtia.nobilitate ⁊
Dignitate.ac ſuꝑioꝛitatevni gradus ad
aliũ.ac q̃rti gradꝰſuꝑ om̃s tres. Et iſta
dꝛña pmo aſiderata cẽ.⁊ iã ex pᷣdictꝭ ma
nikeſtata ẽ. Scðdo optet ↄſiderare ſpãlẽ.
infra quẽelibet gradũ generalẽ. Oultuʒ
em̃ dꝛñt res vniꝰ gradꝰ.qͥa ĩ vno gradu
licz ↄueniãt generalit᷑.ſũt tũ ſpẽs diſtin
cte multe.Et ideo oꝑtet videre qualiter
Vy80]nrnng natura differat ab altera.⁊ qlitvna
Dia rey eſt ſupioꝛ.dignioꝛ ⁊ nobilioꝛ qᷓ;ᷓ ſit alte/
ipꝛimo ra. Uerbi gr̃a. In pꝛimo gradu q̃ttnoꝛ
gradu elemẽta pꝑ eſſe tm̃ ↄueniunt.ſed tñ diffe/
. rũt inter ſe.qꝛ vnũ ẽ nobiliꝰ altero.⁊ eti/
am quodlibet habet ſuã ſingularẽ natu
rã.vt terra.aqua ⁊c̃.Terra em̃ infima ẽ
⁊ minꝰ digna.minns nobilis.et minus

adiutoꝛio ↄpauimꝰhoĩeʒ ad

aũt qrti grad'iĩ qbo ẽ libeꝝ arbitrium. vt hoĩes ſt᷑

iſtũ quartũ gradũ ſũt ĩdiuidua diueſa

NHã i alijs tribo gradib ſunt multe ſpẽs
⁊multũ diuerſe.qꝛ q̃libet hʒ ſuã naturã.
ſed in quarto gradu ẽ tm̃ vna natura. et
oẽs res iſt gradus ſũt vniꝰ nature.nec
vnꝰhomo ẽ nobilioꝛ ⁊ dignioꝛ altero ſᷣʒ
naturã.nã oẽs habẽt eq̃liter libeꝝ arbi/
triuʒ.pꝑ qðᷣ qrtꝰgradꝰↄſtituit᷑.⁊ ab alijs
diſtinguit᷑. ¶ Licet autẽ oẽs hoĩes ſunt Int᷑ ho
eiuſdẽ nature.tñ intra iſtum gradũ.⁊ in miĩes ſt
tra iſtã naturã humanã fiũt multi gra/ młtedẽe
dus ⁊ diuerſitates accidẽtales.⁊ multe acciden
dẽe ⁊ nobilitates.dignitates.ſuꝑioꝛita tales
tes ⁊ iferioꝛitates. Uñ illa fiũt ꝑ accidẽ
tia. pꝑ illa q̃ͥ adueniunt pꝰnaturã.⁊ B ꝑ
acqͥ ſitionẽ vel donatõem.Et ideo ſicut
in reb, ſecũdi et tercij gradint quelibet

pulcra. Aqua hʒ naturã ſupioꝛẽ. digni /
oꝛẽ.pu lcrioꝛẽ q; terra.⁊ aer qᷓ; aqua.⁊ ig
nis q; aer. Et ſilr inter metalla.qꝛ nobi

lius eſt auꝝ ; argentü. et argentu q; ſtẽ et

nũ.⁊ ſtannũ q; plumbũ. Inter lapides
etiã.quia vnus pᷣcioſus lapis nobilioꝛ
eſt altero. Et coꝛꝑa celeſtia.vt ſol.luna.
ſtelle. et alia ſunt nobilioꝛa q; om̃ia iſta
pᷣdicta.⁊ tamẽ omia iſta ↄueniũt ĩ vno
gradu generali.⁊ ſolũ habẽt eſſe ⁊ nõ vi

„ „ —

uere. SDimilit ẽ in reba qᷓ ſunt in ſecũdo Dꝛa reꝝ
gradu generali.qꝛ om̃ia cõueniũt gene/ ĩ ſccũdo
raliter. ⁊ habẽt eſſe.viuere.⁊ nõ ſentire.et gradu

tñ differũt in ſe.qꝛ arboꝛ ↄtinet ⁊ habet
infinitas ſpẽs ⁊ naturas. ⁊ ſiłr planta ⁊
herba ↄtinẽt in ſe innumerabiles ⁊ infi
nitas ſpẽs.quarũ quelibet hʒ ſuã ſingu
larẽ naturã diſtictã a natura alteriꝰ. Et
ſic ẽ ibi magna dꝛa. Cõfoꝛmit res q̃ ſũt Dꝛa reꝝ
ĩtercio gdu ↄueniũt: generali.ſ.ĩ eẽ.vi/ in tercio
uere⁊ ſentire.ſʒ dꝛñt multũ.qꝛ int᷑ eas ſt gradu
ĩifinite ⁊ ĩnũerabiles ſpẽs aĩaliũ.vt ẽ de/
claratũ añ. Nã q̃dã ſunt q̃ ambulãt ſu/
per terrã.alia habitãtifra terrã.alia ſupᷣ
aqs.alia ĩ aqs.alia ĩ aere.Etiã ↄſidera⁊
vide q̃t ſint ſpẽs differentes multũ. q̊t
dignitates.q̃t nobilitates.q̃t ſuꝑioꝛita/
tes.q̃t differẽtie ſuꝑ naturã.ij In rebus Oſfes

ſunt homĩes.nõ eſt dꝛñtia ſicut in aljs eiuſdem
gradibo.qm̃ in tribo gradibo pᷣdictis.⁊ ĩ nature
quolibet.ſũt ſpẽs multũ diuerſe.⁊ intra

— — — * *

2 mlta.⁊ nõ ſunt niſi vna ſpẽs ⁊ natura

nõ ſunt naturalia homi.licʒ autẽ ſintac/

diſcernit oĩa.⁊ hʒ volũtatẽ liberã: natu

adũ generalẽ.ſunt multi gradꝰ ſpecia dentia nobiliſſima nobilitat᷑ et etiã licz cens
ſo differetes uaturaliter et ſ̃m naturã/ dom̃es homies ſunt equales quantũ ad rey⸗On
ita infra quartũ graduʒ qͥ nõ habet niſi naturã. tamẽaccidẽtia pᷣdicta aliquibꝰ uͤ ſunt
vnã ſpeciẽ.ſunt multi gradus accidẽta / ſuꝑaddita.faciũt tales homines aſcẽde (Aſſirate
les ⁊ differẽtes ꝑ accidentia nobilioꝛa ⁊ reſupꝛa alios.ſicut pãni ꝓpter tincturã depanci
minus nobilia.magis digna et minus ⁊ tales hoĩes mag appꝛopinqnt deo. igliaguee
digna.ſupioꝛa ⁊ inferioꝛa.et ergo illud ¶ De comꝑatione homis ad alias res naſcunte
qð facit natura in rebus.hoc facit acci- nſcicog
dens ĩ homibus.queſunt ĩ quarto gra/ ondbfo
Hoĩes du.ſcʒ accidẽs intellectuale.CIñ qͥa bo/ nuchg
dꝛñt pe/ mo facit quartũ gradũ ꝑ intellectuʒ et ꝑ/ inpeumet
nes no/ libeꝝ arbitriũ. Ita pᷣma differẽtia inter funt
bilitatez homies ẽ nobilitas/ſuꝑioꝛias. Et iſte ¶ gderata ſupioꝛitate ⁊ inferioꝛi mrtſilif
1 ſupio/ gradus debet accipi penes accidẽtia in ate 71 dignitate ⁊ nobilitate vnius gra Aunt natur
ritatẽ. tellectualia.q̃ adueniũt intellectui et vo dus ad aliũ.⁊ vnius nature ad alterã.iĩ⸗ rät Se
lũtati ⁊ anime.⁊ nõ penes accidẽtia coꝛ tra eundẽ gradũ. Nũc videamꝰ quõ hõ Phignick
poꝛalia.que cõueniũt alijs rebꝰ ⁊ alijs i/ diſffert ab omibo rebo inferioꝛib triũ gra noe
ferioꝛibus gradib ꝑ naturaʒ. Et ratio/ duũ.qꝛ hec eſt clauis⁊ ſecretũ totius ve diackſagen
nabile eſt vt qꝛ res pᷣ mi.ſecundi et tercij recognitõis ⁊ nature humane⁊ totius ii
gradus opant᷑ naturaliter ⁊ nõ volũta/ boni. Uñ duplex eſt dꝛñtia homis ad n
rie.ꝙ diſtictio nobilitatis etdignitatis alias naturas.vna ↄmũis ⁊ generalis Ruple
fiat ieis m naturꝗ. Et qꝛ homies opeèꝛ alia ſpalis.Dꝛñtia ↄmunis ⁊ generał dꝛẽa hollaſ ini
rant᷑ fᷣm voluntateʒ. libertatẽ et intelle dicit᷑ q etiã repit᷑ iteralios gradꝰ. Quia ad alia cMiſne
ctũlrationabile ẽ ꝙ diſtinctio nobilita- ſicut vnꝰgradus differt ab altero.⁊ vna res.
tis ⁊ dignitatis.fiat ĩ eis ꝑ accidẽtia li / natura ab altera.q̃ ẽ dignioꝛ ⁊ nobilioꝛ.
beri arbitrij qᷓ ſunt voluntaria ⁊ intelle vyt arboꝛ q; tra.⁊ aſinꝰ q; ſit arboꝛ. Sic
ctualia. Ipſa autẽ accidẽtia intellectua ↄfoꝛmiter differt hõ ab alijs gradibo ꝑ
lia ꝑ que differũt homĩes.⁊ faciũt mul/ ſuã nobilitatẽꝛ dignitatẽ. eo ꝙ hʒ nobi⸗/
tftfteoos gradus ſpeciales inter homies ſũt lioꝛẽ⁊ dignioꝛẽ naturaʒ ſuꝑ alias res.X.
Ecceac iſta.poteſtas.iuriſdicio.officiũ.ſcientia ꝑ iſtã dꝛñtiã dignitatis ſue bñ ↄſidera/
cidẽtia ars.virtus.ſapiẽtia.⁊ ſiłia:.que aliquãa⸗ tã cognoſcimꝰ.q hõ habet maximã di/
qͥb ho/ do acquirunt᷑ ꝑ hoĩeʒ. aliqñ dant᷑ a deo gnitatẽ naturalẽ.inter oẽs res quas vi/
miĩeſ dif liberaliter. Et qꝛ ſũt accidẽtia.ideo poſ/ demꝰ.habet em̃ dignitatẽ liberi arbitrij Audicti
ferũüt ſunt ꝑdi.⁊ tamẽ qͥ ꝑdit manet hõ.⁊ ideo ita ꝙ hʒ rõem ꝑ quã iudicat.intelligit ⁊ uginla.

(ſnfe

cidẽtia.tamẽ multũ nobilitãt hoĩem et ralẽ libertatẽ.ita ꝙ nõ põt cogi.ſed opa iuclignel
dignificãt ⁊ exaltãt naturã humanaʒ.⁊ tur ex libertate ⁊ nõ ex neceſſitate.Etiõ — maoluitſe
faciũt vnũ hoĩem nobilioꝛẽ et etiẽã mul / qꝛ hõ habet iſtã dignitatẽ ſuꝑ alias res. nürhore
to dignioꝛeʒ altero.Et ſine iſtis natura habet duas excellẽtias naturales ſuper hochonn
humana eſſet nuda et expoliata. Etdi/ galias res. Pꝛimo peſt. pᷣficit᷑ ⁊ pꝛeponit᷑ Hõ pꝛe aſciatin
cunt᷑ ideo habit veſtietes ipſam natu⸗ omiboalijs rebo triũ graduũ. vt bꝛutis. eſt ceceis innlemn
rã.ꝓpter ndicunt veſtilimeli nohili⸗ auibo piſcibi.arboꝛibo ⁊ ceterꝭ.Et iõ qͥa cts dice
oꝛes:ita ſilr induti iſtis habitib nobili hõ habet dñiuʒ ſuꝑ oĩa inferioꝛa.⁊ omi tnadonng
oꝛes ſũt.Etẽ ſimilede pãno crudo nõ/ bus domiat ex dignitare liberi arbitri. womagn
dum pᷣparato. qꝛ licet plures pãni ſunt nulle createrei ſubijcit᷑ q; talẽ dignitaa oeſacere
eiuſdẽ valoꝛis.tamẽ ꝓpter tincturas ſu liberi arbitrij.Et iſta ẽ maioꝛ nobilitaaa onibiſte
peradditas creſcũti valoꝛe.et nobilita dignitas ⁊ excellẽtia natural q̃ poſſit eẽ ſonodiff
ſupꝛa alterũ alter. Ita ĩ homie. Siem in rebo. nec aliq̃ dignitas naturalis po/ defacere
natura humana ẽ nobiliſſima deſe ſuꝑ terit eſſe ſuꝑioꝛ.⁊ ideo nõ põt eſſeaſcen/ Corſilla
alias naturas.quãto magis ipſa ꝑ acci ſus ſuꝑ hãc dignitatẽ in natura. Et iſta ntcnn

tar

e

lesgunni
cntin
omhincgti
MMatmi
Opingfrde
is adal
ehesdifee
dan

romno tci,
rater ifen
larepninsge
mendaii
nean aih
wortonige

Crenitotnſte.

mmanertomns
ituhonist
iis tgnonis N

mmniot gent

1c. Ouid 10
alhodavne t.
niortnoblio⸗
ſtado⸗ O
ii
teco nehi
alaoſes!
ſebiſ ſicen
banminih
tlbciunin
iuligen
atien
S
.ſtate⸗ Dui
ſugalasts
Aurales in

S

fclcen
Nrünhs
en ig

inſontn
ritaiinn

nuierſretſia

innſti
unziull
zittlacn
mn n

140

=S—
—

4 „„ ☛☚

— F
1

dignitas nõ põt cognoſci niſi ꝑ cõpara

tionẽ ad eius oppoſitũ qð reꝑit᷑ in alijs

rebo. Qm̃ oẽs alie res inferioꝛes triũ ꝗä⸗/

duũ ſunt inferioꝛes hoĩe ⁊ oꝑant᷑ ex ne/

ceſſitate. Nã elem̃ta q̃ ſũtĩ pᷣmo gdu.oĩ

die ꝓducũt ex ncc̃itate arboꝛes herbas
⁊ alia que ex ipᷣis infra terrã ⁊ ſupꝛa eaʒ⸗
naſcunt᷑.⁊ ipᷣe arboꝛes ⁊ herbe que ſunt
in ſecũdo gradu ꝓducũt quotidie ex ſe

frondes.floꝛes.folia.vel fruct. Res ve

rNo tercij gradꝰ vt ſunt anĩalia pducũt ex

impetu nature.⁊ faciunt hoc ex impetu

qõ faciunt.nec poſſunt facere nec habẽt
proteſtatẽ faciendi aliud. Et ideo oẽs di
cunt᷑ naturaliter ſiue coacte facere id qᷣ

faciũt. Sołꝰ aũt homo opat᷑ libere. Et

iõ dignitas ſola liberi arbitrij ſeꝑat ho/

minẽ ab alijs reb inferioꝛib.iõ homo

dicit᷑ ſedere ſuꝑ oẽs res inferioꝛes.

in iſta differentia hoĩs ad alias
res fundat᷑ vna regula homi certiſſima
que eſt fundametũ firmiſſimũ ad ↄgno
ſcendũ ſine difficultate oĩa neceſſaria de
deo. XTitulus. xriꝗ.

*

Voniã aũt hõ habet ſuꝑ aĩalia
bꝛuta ⁊ alias res inferioꝛes ĩtel
Hõ pꝛe lectũ ⁊ voluntatẽ. Conſideran/

dlijs in/dum qͥd ⁊ qntũ poteſt hõ plus ꝑ ſuum
telligit intellectũ ⁊ ſuam volũtatẽ qᷓ; aĩalia. nec

alie res poſſunt.vt clarioꝛ differẽtia cogᷓ

ſcat᷑.vnde hõ ꝑ intellectũ põt intelligere

verba.ſermones.⁊ſnĩas.⁊pcipit ſignifi
cata dictionũ ⁊ ſᷣmonũ ⁊ hoc nõ faciũt
glia aĩalia. qꝛ ſolũ audiũt ſonũ verboꝛũ
ſegd ſignificationẽꝛ ſentẽtias nõ poſſunt

intelligere.ſed homo audit ⁊ intelligit ⁊
reuoluit ſignificatiõeʒ verboꝝ ⁊ ſermo/

nũ.⁊ hoc eſt pᷣmũ intelligere hoĩs.⁊ per

hoc homo maxime ſepat᷑ ab anĩalibo.et

aſcẽdit ſuꝑ illa.ita ꝙ iſta eſt pᷣma oꝑatio
intellectus.De ſcdᷣa aũt opatiõe intelle/
ctus dicet᷑ infra.ti.lxv.⁊ eſt quedã poꝛ/
ta ad oĩa alia.⁊ hoc eſt maximũ ⁊ digni

tas magna.ſi homĩ nõvidet᷑ gꝑ qð poſſe

hoc facere ſit magnũ.ĩmo apparet ſibi
ꝙ nihil ſit. ⁊ cauſa eſt.qꝛ nõ comꝑat ſeiꝰ
ſum ꝑ differẽtiã ad aĩalia que nõ poſſũt
hoc facere. Ideo ſi homo vult clare vi/

dere ſi illa q̃ hʒ ſint mag ⁊ magnedigni⸗/

tatis.com ꝑet ſeipᷣm ad inferioꝛa anialia

bꝛuta que nõ habent hoc. Et hoc eſttoꝝ⸗
tum ſecretũ ⁊ clauis totꝰ cognitõis ho

minis de ſeipᷣo.⁊ niſi faciat hoc nũq; co

gnoſcet ſeipᷣm.nec ↄtentabit᷑ de deo.⁊ ſi

hoc facit ⁊ ↄtinue facit.⁊ tũc ↄtinue ma
gis cognoſcit ſeipᷣm.⁊ ꝑ expientiã vide/
bit q; magna ſüt illa q̃ accepit vltra ani/
malia.⁊ gaudebit⁊ relinquet extra ſe oĩa
alia.⁊ erit ſemꝑ ↄtent de ſuo creatoꝛe.et
hoc ſit pᷣceptũ oĩbus hoĩbo. Nam hõ fa
ctus eſt magnꝰſuꝑ alia aĩalia.quia acce
pit ꝙ põt intelligere ⁊ ꝑciꝑe ſentẽtias ⁊
verboꝝ ſignificationes vltra ſonuʒ.⁊ ꝙ

põt reuoluere in coꝛde ſuo diuerſas ſen/

tẽtias ⁊ ſignificatões.⁊ nõ ſolũ hoc.ſed
poteſt aſcẽdere devna ſentẽtia ad aliã.et
de vna cogitatõe ad aliam.⁊ de minoꝛe
ad maioꝛẽ.quia põt intelligere ꝙ eſtma
gna poteſtas facere de aliquo aliqͥd.⁊ ẽ

maio: facere de nihilo aliqͥd. ĩmo ẽ ma⸗

xima poteſtas.ĩmo hoc põt hõ reuolue
re intra ſe. ac diſcutere ac etiã diſcurrere
devna ad aliã qð facere nõ pñt alia aĩa/

lia.⁊ qꝛ qcquid homo habet dignitatis

mitate holis

⁊ poteſtatis.totũ accepit ⁊ totũ ſibi da/
tum eſt a ſuo creatoꝛe.⁊ ille idem qͥ ðdit

eſſe ſolũ ⁊ nõ viuere reb pᷣmi gradꝰ.Et

eſſe viuere ⁊ nõ ſentire rebo ſecũdi gradꝰ
Et eſſe viuere ſentire ⁊ nõ intelligere re/
bus tercij gradꝰ Ille inq; dedit homini
eſſe viuere ſentire ⁊ ſuꝑaddit intelligere Intelli/
⁊ velle ⁊ cogitare ⁊ quicqͥd homo pᷣt vl/ gere ho
tra aĩalia.Et qꝛ creatura nõ põt aſcẽde/ minis ẽ
re ſupꝛa ſuũ creatoꝛẽ. Jõ impoſſibile eſt infra de
ꝙ homo ꝑ ſuũ intelligere ⁊ cogitareaſcẽ um
det ſupꝛa deũ qui creauit eſſe.⁊ etiã qui
eum creauit.⁊ dedit ei oĩa iſta. Ergo im/
poſſibile ẽ ꝙ intelligere cogitareꝛ deſide
rare ipᷣius hoĩs poſſit eẽ maius⁊ altius
qᷓ; ille qui dedit iſta homĩ Sequit᷑ ergo
ꝙ hõ nõ poteſt intelligere neq; cogitare
in coꝛde ſuo neq; deſiderare qð maius ẽ

4

⁊ meliꝰ ſuo cõditoꝛe.Aliter hõ eſſet maa

ioꝛ cogitãdo q; ſuus cõditoꝛ exiſtendo.
⁊ eſſet aliqͥd mai in creatura q; in crea/
toꝛe.quia ipſa cogitatio ſic exũs in coꝛ/
de creature eſſet aliq̃d maius ſuo creato
re.quia qð cogitat᷑ eſt in coꝛde.⁊ hoc eſt
abſurdum valde.Quõ em̃ creatoꝛ tribu
iſſet hoc ſue creature vt creatura maius 1

Ouid
ſit deus

De eſt

Deus ẽ
ſuũ eſſe

dad pband

ipſe ſit poſſet cogitare vel deſiderare
mavꝰvel meliꝰipſo.hoc natura nõ ſuſti/
net.⁊ qꝛ intelligere et cogitare deſiderare
et velle hoĩs põt creſcere in infinitũ ad
modũ numeroꝝ qͥ nõ habẽt terminũ ne
q; finẽ.qꝛ intellecto ⁊ cogitato quolibet
et q̊cunq; finito adhuc põt aſcẽdere co/
gitãdo et intelligẽdo et cogitare et deſi/
derare maiet meliꝰ Ergo poſtq; iſta po
teſtas data eſt homĩ ꝑ ſuũ intelligere et
velle.⁊ nõ alijs reb.ſequit᷑ ꝙ iũlle qͥ dedit
homĩ hãc poteſtatẽ eſt infinit et ſine mẽ
ſura.Et iſta differẽtia hoĩs ad alias res
pꝑ ptãtem intelligẽdi ⁊ cogitandi ⁊ deſi/
derandi. extrahit᷑ vna regula infallibił
de deo.q̃ eſt funda mẽtũ ⁊ radix ad ꝓbã-
dum et cognoſcẽd ũ certiſſime ⁊ ſine la/
boꝛe oĩa de deo. Et iſte mo dꝰcogſcendi
eſt ꝓpinquiſſimꝰ homi.qꝛ ex ppa cogi/
tatione ⁊ ex ppo intelligere pᷣt ꝓbare oĩa
de deo. nec oꝑtet ꝙ querat alia exempla.
extra ſe nec aliqð teſtimoniũ qᷓ; ſeipſum
Regula aũt que rad icat᷑ in hoĩeẽ iſta
q de eſt quo nihil maius cogitari pᷣt vł
deus ẽ maiꝰ qð cogitari põt. Et iõ ſeqͥt᷑
ꝙ de eſt qcͥd melicogitari põt.⁊ quic⸗
qd meliꝰẽ eſſe q;ᷓ nõ eẽ. Quicqͥd ò pᷣt ho/
mo ↄgitarc.pfectiſſimũ.optimũ digniſ/⸗/
ſimũ.nobiliſſimũ.⁊ altiſſimũ. Hoc eſt
de.Quecũq; &̊ poteſt hõ cogitare meli/

aooa nobilioꝛa ⁊c.illa poteſt deo attribue/
re. Et in iſta regula fundat᷑ tota ſciẽtia et
d. 5 nitio de deo certiſſiſme.

¶Sequit᷑ mod ⁊ pꝛactica iſtiꝰ regule
em din de deo.
itulus. lxiiij.

EC guig iſta re
e gula ſe extẽdit ad oĩa q̃ de deo
dicunt᷑.et oꝛit᷑ ex nobis et na/
tura hoĩs.iõ vtile et deſiderabile eſt vi/
dere pꝛacticã eiuſdẽ.et fundare oĩa ĩ ho/
mine.Om̃ aũt meliꝰeſt eſſe qᷓ; nõ eſſe.iõ
eſſe attribuit᷑ deo.et dicit᷑ de deo.cet idco
deꝰnõ põt cogitari nõ eſſe.Et qꝛ maius
eſt eſſe nõ acceptũ.nec ꝓductũ de nõ eẽ.
qᷓ; eſſe acceptũ et ꝓductũ de nõ eẽ.⁊ hoc
põt cogitari.iõ eſſe dei nõ eſt acceptũ nꝰ

ꝓductũ de nõ eſſe. Et qꝛ maieſt ꝙ deꝰ ẽ

ſui eſſe.q; ſi nõ cẽtiõ neceſſario de ẽ ſu⸗

—

55„

um eſſe poſtq; ᷣ poteſt cogitari hoc«ö
maius.Siliter quia maiꝰeſt eẽ eternnʒ
ſine bncipio et ſine fine.qᷓ; nõ eternũ.iõ
neceſſario dei eſſeẽ eternũ. Vñ poſſum E ſſe hei
cogitare eſſe qð hʒ pᷣncipiũ et finẽ. et eẽ ẽ eternij
qð habet pncipiũ et nõ finẽ.et h̊ eſt ma/
ius qᷓ; pmũ.et poſſum cogitare eẽ qd ca
ret pncipio et fine.et hoceſt maximũ.qꝛ
nõ poſſum cogitare maiꝰ nec plus.ideo
de neceſſario eſt tale eſſe.⁊ ſic eſt infinitꝰ Eſſe dei
⁊ habet eſſe infinitũ.qꝛ deꝰeſt maius qð ẽ ifinitũ
cogitari põt.⁊ quo nihil pᷣt cogitari ma
ius.⁊ qͥ cquid melius ẽ eſſe q; nõ eẽ. Itẽ

ſequit᷑ ꝙ de eſt ſũmũ eſſe omniũ.qꝙ ſolũ Eſſedei

exiſtens ꝑ ſeipᷣm,oĩa alia fecit ex nihilo. ẽ ſũmuʒ
qꝛ ſi nõ habebat hoc.iã nõ eſſet mai qð
cogitari poſſit.quia h̊ cogitari poſſet.q
eſſet abſurdiſſimũ. Item ſequit᷑ ꝙ deus

eſt om̃e eſſe.ergo eſt iuſtꝰ.verax.beatus. Deus ẽ

viuens.intelligẽs.qꝛ meliꝰeſt eſſe bonũ om̃eeſſe
qᷓ; nõ bonũ.et iuſtũ qᷓ; nõ iuſtũ.et vera⸗/
cem q; nõ veracẽ.et beatũ qᷓ; nõ beatũ.⁊
viuentẽ qᷓ; nõ viuentẽ ac intelligẽtẽ. Et
qꝛ maius et meliꝰ eſt eſſe ipam bonitatẽ
qᷓ; bonũ.⁊ iuſticiã qᷓ; inſtũ.et vitã qᷓ; vi/
uentẽ.et ſapientiã q; ſapientẽ.et ißam ve
ritatẽ q; veꝝ.⁊ ſic de oibus alijs.ideo ne

„ — — ——

ceſſari

Vlteri quia melius ẽ eſſe indiuiſibilem nitas
qᷓ; diuiſibilẽ.qꝛ diuiſibile põt faciliter
diſſolui.et ſic põt deſtrui et annihilari.
et ſimplicẽ qᷓ; cõpoſitũ.ideo deꝰ neceſſa/Deꝰ hʒ

rio hʒ eſſe indiuiſibile. ſumme ſimplex. cẽ idiu/

ſũme vnũ.ideo eſt ipᷣa vnitas et ipᷣa ſim ſibil
plicitas nihil habẽs cõpoſitũ.quia co⸗
poſitũ ſtat ex ꝑtibo que poſſunt ſeꝑari.?
ſic cõpoſitũ põt annihilari. J deo boni/
tas.ſapiẽtia.vita.veritas.et ſimilia.nõ
ſunt ꝑtes.ſed ſunt vnũ.et qðlibet eſt to/
tumqð deus.et qm̃ deus nõ habʒ ꝑtes
qm̃ quicqͥd eſt ex ꝑtibꝛ iunctũ.hoc nõ ẽ
vere et oĩno vnũ.ſed qðãmodo plura.
quia omne diuiſum a ſeipᷣo diſſolui põt
actu vel intellectu.que omia aliena ſunt
a deo. quia nihil melius excogitari po/
teſt eo. ¶ Item om̃e qð nullo loco clau
ditur aut tꝑe.maius eſt q;ᷓ illud qðᷣ loco
clauditur et temꝑe.qm̃ aũt nihil maius
eſt deo nec cogitari põt maius deo.ergo

P, eguitgd
ſon ht necpte
lik ſum cogit
invnobo
ſemelind⸗
bucmai
locis eet?
mab ege

ſſario ipe deus eſt ip̃a bonitas. ipᷣa in Deuns ẽ
ſticia.ipᷣa ſapientia.ipᷣa vita.ipᷣa veritas ſua bo/

ui teqheſt
s boolocis.

Ediclafe⸗
nul⸗hoͤpe

ſicolpöt

(t ꝛcgopoſt

1

ar qbe
lſet tücn
eligere
tudimalikat
ipfinitas o
habebitne
Ethpiti⸗
tößtcogi
gahen
ircceri
deſchgton
tucſeci
ſonerſc⸗
fedeon
mengacii
fmngeꝛſi
mancogtt
mügicii⸗
weciii.
lnocogin
nldroogie
ioolbeni
Ainfininbe
gia ſ
„ io magni
dio Hiſi
ſckei nmunini

ing ſttnnpan

Wimaicr
Gkarimeio
ctoirfn
Peeſtdeſn
Wocner
altcoie
daniſi
öcſtn

ckkigen
Sori

Nöcffiigiigg⸗
ecn
tnreige
cmginig
Pnecpiigitt
1ſcckifns E⸗

De? lo⸗/ ſequit q; deus neq; loco necq; tpe claudi

Deus e

co non pᷣt.necpᷣt cogi eẽ in aliquo loco.Itẽ poſ
claudit᷑ ſum cogitare ꝙꝙ vna res ſit ſemel ⁊ ſimul

in vno loco ſolũ.ſʒ maius eæt ſi ſimul et
ſemel in diuerſis ⁊ pluribo locis eẽt.⁊ ad
huc maiꝰeẽt ſi tota ſimul ⁊ ſemel in oĩb

locis eẽt ⁊ extra oẽm locũ.Ergo qꝛ h̊ eſt

mad.⁊ ego poſſum cogitare ⁊ intellige/
re ꝙ h̊ eſt mal.̊ deꝰ eſt ſił ⁊ ſemel in oĩ/

edmingi. vbiq; bus locis. 1 extra oẽm locũ. Itẽ ſeqͥtur

lötcoginn

tleöͤnus d

komniigdi ei⸗
feerernhiniſi
hnöͦcſernums
giunieſeg
gnkgdas
venrbanms der
ckeſebori di
öiuſüanen
jinöbeni
nteligat. t

anm bonitale

ex dicta regula ꝙ de plura pᷣt facere que
nullꝰhõ poteſt intelligere.⁊ H̊ eſt mai qᷓ;

Deoĩa ſi ſolũ põt facere qð hõ poteſt ĩtelligere.
⁊ ego poſſum cogitare ꝙ deꝰ multa pot

poteſt

facere q̃ hõ nõ pòt intelligere.qꝛ ſi nõ

eſſet.tũc nõ eẽt maiꝰ q;; ilud qð hõ põtĩ⸗

telligere.¶Et ꝑ iſtã regulã hõ põt certi/
tudinalit᷑ attribuere deo ſine dubitatiõe

avä N

gte gienſ
us alis ieone

bonins51i

önreis un
ſtinoinibien 1i
lepot uur
iaantbn
Noennſy, e

nne ſinnlt in

ian ſin
ſti gninch⸗
hſuntſcgan
enban
ſimiin i
adibetch⸗
nhabii⸗
ncti bocn
dinotoſni
bo diſoripit
ftiauin
nuloo od
luh n
iincinuus

us ℳ

infinitas ꝓpꝛietates ⁊ dignitates.ꝑ q̃s
habebit magnã ↄſolationẽ ⁊ gaudium.
Et h̊ᷣ ꝑ iſtũ modũ dicẽdiDeꝰẽ ita bonꝰ
ꝙ nõ pᷣt cogitari melioꝛ.deꝰ eſt ita beni/
gnus.piꝰ.mãſuetꝰ.iuſtꝰ.potẽs ⁊c̃.q; nõ
põt cogitari vltra.Et ↄfoꝛmit᷑ dicemui
de ſcia.foꝛtitudine.amoꝛe.gaudio.bea/

titudie.cõicatõe.gloꝛia.honoꝛe.retribu-

tione.⁊ ſic de alijs.Et inde poterꝭ adde/

re q̃ deo nõ ↄueniunt.ſ.odiũ.vt deꝰ odit
mendaciũ.viciũ ſuꝑbie.luxurie.dolum
fraudẽ.⁊ ſic dealijs.intm̃ vt non poſſit
maiꝰcogitari.Silr deꝰ diligit caritatẽ.
mũdiciã.hũilitatẽ.obedientiã.timoꝛẽ.
verecũdiã.⁊ ſilia intãtũ vt ñ poſſit ma/

ius cogitari. Si aũt addas cuilibʒ iſto
rũ duo adiectiua.ſ.eternũ ⁊ infinitũ.mł

tũ ↄſolaberis.vt ſic dicas.de eſt eterna
⁊ infinita bonitas.ĩfinita pietas.⁊ ſic ðRᷣ

alijs. Et ſic iſto mõ młtiplicãdo habe/

bis magnã noticiã de deo ⁊ ↄſolationẽ.

Ouõ co ¶ Itẽ ꝑ iſtã regulã põt etiã oñdi ſũma ⁊
gͤſcit᷑ tri eterna trinitas in deo.qꝛ oꝑtet q; in deo
nitas ſit tota ꝓductio:⁊ talis ꝙ nõ poſſit cogi
tari maioꝛ.⁊ tãta cõitate ꝙ nõ poſſit co⸗

gitari maioꝛ. ¶ Itẽ optet ꝙ in deo ſit p⸗/
ductio infinite ꝑſone.⁊ ita nobilis ſicut

ipe eſt de ſubſtãtia ꝓpa.alit᷑ nõ eſſet ſum

ma ꝓductio.ĩmo poſſet cogitari maioꝛ.

⁊ ꝙ ſit cõicatio infinita actu. iõ oꝑtetq;
det totã ſubſtãtiã ſuã infinitã alteri.alit᷑

nõ eſſet maioꝛ q; cogitari poſſit. ſʒ oꝑtet

—

ntũ in eo eſt cũ poſſet i

ꝙ in eo ſit pductio ꝑ moduʒ nature.⁊ p
modũ volũtatis ⁊ amoꝛis. Et iõ oꝑtet
ꝙ ſit duplex pductio in deo de ipſa ſub/⸗
ſtãtia dinĩia.⁊ ſint due ꝑſone ꝓducte eq̃/
les.aliter aliqͥd deficeret deo.⁊ poſſʒ co/
gitari maiꝰ ipᷣo qð eſt impoſſibile.Ecce
ergo q̃liter hõ ex vnitate⁊ magnitudine
cogitatõis ſue.⁊ ſui intellectꝰ ⁊ ex ppa et
intrinſeca oꝑatõe ſibi certiſſima.põt cer
titudinaliter cogſcere q̃lis ⁊ q̃ntus ſit ſu
us cõditoꝛ qͥ ipᷣm creauit ex nihilo.qm̃
neceſſario hʒ dicere ⁊ nõ pᷣt negare ſu
us cõditoꝛ eſt id quo nõ põt maioꝛ co/
gitari.⁊ ꝑ ↄñs eſt id qdðᷣ maiꝰ põt cogita
ri.⁊ iõ eſt q cquid eſt meliꝰeſſe qᷓ; nõ eſſe.

Itẽ nõ ſolũ neceſſario hoc hʒ dicere.im Hõ de
mo tenet᷑ facere attribuere ⁊ dare de iure iure na/

nature ſuo cõditoꝛi qcquid nobilitatis ture te-

dignitatis. ⁊ magnitudinis. ⁊ poteſtatꝭ net᷑ deo
⁊excelletie ⁊ bonitatis põt cogitari ⁊ te attribu/

netur affirmarede ipo. Om̃ ſicut cõdi/ ere oẽem
toꝛ ſuꝰmagnitficauit ipᷣm hoĩeʒ ſuꝑ om/ excelleti
nes mundi creaturas ſua libertate. JIta am
hõ tenet᷑ de iure nature inqntuzʒ poterit

magnificare.dignificare.⁊ exaltare ſuuʒ

cõditoꝛẽ. Jõ tenet᷑ ſibi attribuere: dare
qcq; magnũ ⁊ bonũ pᷣt ĩ coꝛde cogitare
⁊ facere eũ maioꝛẽ q̃ntũ poterit cũ acce/
perit ab eo poſſe ⁊ cogitare. Aliter hõ eſ
ſet cõditoꝛis ſui inimicꝰ capitalis.quia
hõ cũ his que cõditoꝛ ſuꝰei dedit eſt cõ/
tra ipᷣm ⁊ ijm diminuit ⁊ inferioꝛẽ facit
tũ in p̃m facere ſupꝛe
mũ.Jõ eſſet malꝰ⁊ puerſus ⁊ ↄtra totũ
oꝛdinẽ creaturaꝝ.ſi nõ faceret ipᷣm maio
rẽ inqntũ poſſet cũ eis que accepit attri/
buẽdo ſibi qͥcquid mai aut meliꝰ ẽ.UVñ
ſi cõditoꝛ hoĩs aſcẽdatad vnũ gradũ ſu
pꝛa hoĩem.nõ eſt miꝝ vt hõ qui eſt crea/

tus aſcẽdit vſq; ad ſupᷣmuʒ cogitãdo.et
etiã deſiderãdo ꝑ virtutẽ ſibi datã a deo
ꝙ cõditoꝛ ſuus habeatvltra vnũ gradũ
⁊aſcẽdat ĩ infinitũ exiſtẽdo. Et iſtũ gra

dum dʒz homo attribuere ſuo conditoꝛi

vt pᷣponat eũ oĩbus modis ſupᷣ ſe.quia

mai eſt eſſe infinitũ in exiſtẽdo q; in in/
telligendo ⁊ cogitãdo.Et iõ illud q ma
ius cogitari nõ põt eſie in ſolo intellectu

⁊ cogitatiõe minꝰ eſt qᷓ; dicere aliqͥd qðᷣ

põt cogitari in intellectu ⁊ etiã ſiceſſe in
d ꝛ

—

Ti.lxiij

Alia dik⸗

ferentia

hoĩs ad ctus.⁊ quia dũ homo affirmat aliqͥd re
alias reſ cipit illud. ⁊ dicit᷑ eſſe rceptũ dum ẽ af

re.qꝛ ſi dicat᷑ ꝙ ſit in ſolo intellectu ⁊ nõ
in re. Tunc illud q maius cogitari nõ
poteſt eſt illud qðᷣ maiꝰ cogitari pᷣt qð ẽ
impoſſibile. Ergo homo hʒ neceſſe af/

firmare ⁊ ↄcedere ꝙ illud quo marꝰ vel

₰

magis cogitari nõ põt eſt in intellectu ⁊
in re exiſtens realiter.
ic ponit᷑ regula ⁊ ars affirmãdi et
negãdi oĩa neceſſaria homi inqntũ ho/

mo eſt. Et iſta fundat᷑ in ſecũda opatõe

intellectus qᷓ eſt cõponere ⁊ diuidere et
affirmare vel negre.
itulus

mo habeat intellectum vltra
aĩalia alia.⁊ alias res. Ideo
p intellectũ et eius opationes ⁊ officia.
differt ab alijs reb inferioꝛibo. ⁊ viſa eſt
vna poteſtas ipᷣꝰintellect ⁊ vna oꝑatio
que eſt appꝛehendere vltra ſonũ ſignifi/
cata verboꝝ ⁊ ſermonũ ⁊ iſta erit pᷣma ⁊
poꝛta in domũ. De iſta ſatis dictũ eſt in

pᷣcedentibo.Et in iſta etiã opatione fun

data eſt vna regula.que poſita eſt ſupꝛa
ti. xiij.in fi. Ex qua ſeqͥtur vna alia oꝑa
tio.ſeu officiũ ipᷣius intellectus.q̃ eſt no
bilioꝛ. ꝑ quã ho mo mag adhuc differt

negare.hoc aũt eſt officiũ ſolius intelle/

firmatũ.qꝛ ꝑ affirmare oĩa intrant intel/

lectũ. ⁊ ꝑ negare refutant᷑.⁊ dum intelle

ctus affirmauit.⁊ ↄceſſit vnũ.iã recepit
illud. ⁊ tenet᷑ ⁊ obligat eſt de neceſſitate.
ad affirmandũ ⁊ cõcedendũ oĩa que ſũt
ligata ⁊ ↄiuncta cũ hᷣmo affirmato ⁊ cõ
ceſſo.q̃ ſequunt᷑ ad illud. Siłr eſt de ne
gatione.Et iõ affirmare vel negare affir
mant ⁊ ligãt ipᷣʒʒ intellectũ.⁊ iõ maximũ
piculũ eſt affirmare vel negare h̊ in illis

reb q̃ tangũt bonũ vel malũ hoĩs inqn

tũ homo eſt. ⁊ qũq; hõ affirmat hoc qð
eſt falſum ⁊ malũ ſuũ.⁊ ad ſuã deſtructi
onẽ.⁊ negat illud qð eſt veꝝ⁊ bonũ ſuũ
⁊ad ſuã ſaluationẽ. Jõ valde vtileeſt ⁊

neceſſariũ om̃i ho miĩ habere arteʒ affir⸗

mandi vel negandi.vt homo ſciat quid

„Ti —
Vm auͤt bo⸗

a bꝛutis.ſcʒ affirmare ⁊ negare.Uñ nul⸗
la res inferioꝛ homĩe.põt affirmare vel

debeat affirmate vel negate. ſen o cedere
vel refutare.⁊ ſic fit certꝰ⁊ nõ dubi.Nõ
quidẽ vt habeat artẽ affit mãdi vel negã
di oĩa.ſed ſolũ que ꝑtinẽt ad hoieʒ inq̃n
tum hõ eſt. Si em̃ hõ habet artẽ ſcribẽ
di.loquẽdi.⁊ dictandi.multo magis ha
bere debet artẽ affirmãdia negandi.que
magis pꝑtinent ad hominẽ inqntũ hõ ẽ.
⁊ in q b eſt ꝑiculũ maximũ de ꝑditione
hoĩs. Jõ dabit᷑ hec ars ⁊ regla affirmã
di ⁊ negandi.q̃ magis ꝑtinẽt ad hoiem
inq̃ntũ hõ eſt.⁊ maxime illaꝝ q̃ ſunt ſup
naturã ⁊ intellectũ ⁊ ſupᷣ hoiem.nõ qdẽ
ꝙꝙ hõ ꝓpter hoc de facto ↄcedat ⁊ affir/
mat. ⁊ recipiat ⁊ credat. ſʒ ꝙ cognoſcat

debitũ ⁊ obligationẽ affirmãdi ⁊ credẽè/ Hõ na⸗
di.ita ꝙ qͥ libet hõ videbit ſe eſſe obliga/ turaliter
tum de iure nature.⁊ teneri ad affirman obligesß
dum ⁊ credendũ.qᷓ;uis de facto nõ affir ad affir

mat nec credat.Aliud eſt em̃ cognoſcere mãdũ ⁊

⁊ videre ſe obligatũ eſſe ad faciẽdũ aliqᷣd creden⸗/

⁊ aliud eſt facere de facto illud.qꝛ nõ ꝓ/ dum
pter hoc facit.qᷓ;uis ſe ↄgnoſcit obliga-
tum ad faciẽdũ illud. ſicut hõ põt cosg/
ſcere ⁊ videre ſe obligatũ de iure nature.
ad credendũ ⁊ affirmãdũ aliqͥd.⁊ tñ nõ
ꝓpter hoc affirmabit nec credet. Unde
regula põt poni ꝙ qñ aliqͥd ꝓbat᷑ de ho
mine ꝑtinẽs ad oꝑatiões hois inqntuz
hõ eſt. ↄcludit᷑ ꝙ dʒ vel tenet᷑ vel obliga
tur hoc facere rõne ⁊ nõ coacte. qꝛ ſi eſſʒ
obligat de neceſſitate.tũc nõ poſſet ĩ cõ
trariũ. nec haberet libeꝝ arbitrium. Et
etiã dicit᷑ ꝙ hõ tenet᷑ hoc ⁊ hoc facere.et
tñ nõ ſequit᷑ ꝙ facit hoc ⁊ hoc. Et iõ cõ
cludit᷑ de facto homĩs.ſcʒ ꝙ tenet᷑ ꝑp mo
dũ obligatõis ⁊ debiti.qꝛ ex rõne tenet᷑
facere ⁊ nõ ꝑ modũ facti. Et h̊ eſt iõ.qꝛ
hõ eſt dñs ſuoꝝ opeꝝ. In reb aũt ſecũ/
di ct tercij gradꝰcõciudit᷑ ꝙ res illoꝝ fa
ciunt ex neceſſitate id qð faciũt. Jõ ſu-p
ficit oñdere et ꝓbare homĩ.debitũ ſuuʒ
