eſt acceptabile niſi tale.qð ꝓcedat de in/
timo coꝛdis affectu.i¶ Oꝑtet aũt inqͥre/
re ſi homo habeat tale donũ.⁊ aliqͥd qðᷣ
ſit vere ⁊ ꝓpꝛie ſuuʒ ⁊ in ſuo dñio. ita ꝙ;
nemo poſſit ab co tollere illð iuito. Vñ
talis res nõ poteſt eſſe aliquid extra bo
minẽ.quia om̃ia que ſunt extra hominẽ
poſſunt tolli ab homĩe ꝑ violentiã ipſo
nolente. Ideo nõ ſunt vere.⁊ ꝓpꝛie ſua
nec in ſua mera ⁊ libera poteſtate quare
de illis nõ põt fieri recompenſatio deo.

Ullterius talis res nõ põt eſſe coꝛpꝰho/

exiſtit. Reſtat & ꝙ talis res ſit aĩa.vel ali

minis.nec aliquid deeiꝰ coꝛpoꝛe.nec vi

ta coꝛpalis.qꝛ ⁊ totũ coꝛpꝰ⁊ qdᷣlibet mẽæ

bꝛũ ⁊ vita homiĩs poſſunt tolli ipᷣo inui

to ⁊ ꝑ violentiã.⁊ ꝑ ↄſequẽs nõ ſunt ve/
re ⁊ ꝓpꝛie ſua.nec in ſua mera poteſtate.
Flec etiã omia iſta ſunt maxĩe pᷣcioſa et
optima que habeat hõ. ⁊ hõ debet dare
optimũ qð habet.⁊ qð pᷣcioſi⁊ melius
quid qð ſit in anĩa. Nõ aũt poteſt eẽ to/
ta anĩa.quia quedaʒ eiꝰ ꝑtes ⁊ virtutes
ſunt ↄiuncte cũ coꝛꝑe ⁊ oꝛgano coꝛꝑali.
Et ideo ille ꝑtes ⁊ ille virtutes nõ ſunt ĩ
libera ⁊ pura poteſtate homĩs.ſicut nec
coꝛpus.Reſtat ergo ꝙ illa ꝑs ſit nobili/
oꝛ ⁊ potioꝛ ꝑs ipᷣius anĩe.vel ſit ĩ illa ꝑte
que eſt ſeꝑata a coꝛꝑe.i.a carne ⁊ oꝛgano
coꝛꝑali.⁊ nullo mõ ſit ↄiuncta cũ carne

Litulus. cx.

vel donũ liberale ⁊ ſpõtaneũ.qð ſit ĩ pu Uolun

raa mera libertate? dñio volũtatꝭ Tale tateeta/
aũt donũ eſt amoꝛ ſołꝰ.pcedens libere⁊ moꝛe re

ſponte a volũtate. Sola aũtvolũtas pᷣt tbuimꝰ
dare. ⁊ pᷣmũ qð dare pᷣt eſt amoꝛ. Ergo deo
amoꝛ eſt pᷣmũ donũ volũtatis ⁊ ma? et
pᷣcioſius.qꝛ eſt donũ liberaliſſimũ.ſpon
taneũ.⁊ voluntariũ.⁊ nullo mõ pᷣt cogi
vel auferri.nec tolli ꝑ violentiã ipſi hoi
inuito. Nihil ̊ habet hõ qð ſit vere ⁊ ꝓ/
ꝛie ſuũ.niſi amoꝛẽ.qꝛ eſt in ipᷣa ſola vo
ũtate q̃ ſola eſt dña imꝑatrix.⁊ regina.
hñs ĩperiũ ⁊ dñiũ in hoĩe. Ergo amoꝛ
eſt totꝰ theſaurꝰhoĩs.⁊ honoꝛabilioꝛ.pᷣ/
cioſioꝛ.carioꝛ.⁊ ꝓpinqͥoꝛ qͥ ſit in hoĩe
dare pᷣt. Inuenimꝰ g̊ rem quã q̃rebamꝰ
⁊ talẽ q̃lẽ inqrebamꝰ.nõ eſt extra hoĩiem
ſed in hoĩe.nõ eſt extra hoĩem.neq; ĩ coꝛ
poꝛe.ſed in aĩa.nec in tota aĩa.ſed in ſu5
ma pte aie ⁊ nobiliſſima. Habet ů̊ bõ in
ſeipᷣo aliqͥd ⁊ in ſua poteſtate qð dare pᷣt
deo.⁊ de q̊ põt retribuere ⁊ recõpenſare

tribuere ⁊ dare ſibi totũ ſuũ amoꝛẽ q̃n/ amoꝛeʒ

tum põt.⁊ melioꝛi mõ quo pᷣt cupſolus tenet hõö

eſt ⁊ totaliter. Totꝰ ergo amoꝛ hoĩs eſt dare deo
deo dehit?⁊ obligat de iure nature. In⸗
uenimꝰergo rem quã hõ debet ⁊ tenetur
deo dare ⁊ retribuere ꝓ oĩbus acceptis
⁊ donis dei. ſcʒ ip̃ᷣm amoꝛem liberalẽ ac
ſpontaneũ ⁊ totum..
O ſola amoꝛis retributio eſt ↄueniẽ

tiſſima retributio ⁊ magis acceptabilis

doeooo.
(SZitulus. cx.
Uoniam autẽ declaratũ eſt iaʒ Ti.xcvi
in pꝛecedentibus ex parte dã Ti. cvi⸗
tis.ſcilicet dei.duo pꝛoceſſerũt.
ſcilicʒ amoꝛ et dona eius cxterioꝛa ⁊ ma

Hoc aũt eſt liberũ arbitriũ.qð ẽ res no nifeſta.⁊ ꝙ; amoꝛ dei pꝛeceſſit omnia do

biliſſima ⁊ pᷣcioſiſſima in ania puꝝ ſpi/
rituale.⁊ hoc cõuenit cũ deo ſpirituali ⁊

nullo modo coꝛꝑali. Sed in libero ar/ fuiſſet.pꝛimum ergo qð dedit deus

na.quia niſi pꝛeceſſiſſet.nihil datum fu
iſſet a deo.⁊ ienihi ab pomine dccepei
,

bitrio ſunt due ꝑtes.ſ.intellectꝰ ⁊ volun/ mini eſt amoꝛ ſuus ⁊ exinde peramoꝛeʒ

tas.⁊ ſola voluntas eſt libera.ſpõtanea.
⁊ in ipᷣa eſt mera libertas:⁊ dñiũ.imperi
um.⁊ nulla coactio vel violẽtia pᷣt in ea
eſſe.qꝛ ſola dña eſt ſuijpᷣius.⁊ dñiũ ꝓce/
dit a voluntate.aliter nõ eſſet dñiũ. Er/

go talis res quã qrimus erit voluntas.

omnia data ſunt et accepta. Omnia er/⸗
go ſunt data per amoꝛem.¶ Et qꝛ amoꝛ

requirit amoꝛem.⁊ amare requirit ama/

ri de ſua natura. nec aliter ſatiſfit amoꝛi
niſi ꝑ amoꝛẽ.ĩmo conquerit᷑ niſi ſibi red
datur amoꝛp amoꝛe.iõ reddẽdꝰẽ amoꝛ.

lmai imninfnin
wn morlibon
EE odoe ad weckvobel
ei·¶ Tenet᷑ ergo hõ ⁊ obligat᷑ deo ſoli re Cotum it Garen

Ti. cxi⸗
1 1 ni⸗

—

V Onincii
imni/ꝛcfrin
daniſch

doi ccx
iivtammo:
zmoradie
um donor
nodel vtſ
antecholig
deditomie
moghieon⸗

mnim amord.

glig yt coꝛ
couenid
Gordiata
places. ge!
Ite etü
lſſimus?
Goffigali

4

Pokorecce
ponuder⸗
bogloſcut
ökonohe
ndchent⸗
mnneſial,
nisenſan
Catuncgen
Aoiimari
1. Volae.
UIne liet

epecz hlugte

ienh
dulgeſnn
Nöͤgecen
Amarc
ftfüruen
lucuno

Mooſci

Nlktbebe
Morem.)
1o ſtpot
Ie om

ni

Aümstnu
beniſnüe
nnloniftn
violmi Hihe
öc ſeng
cknöeſ
ngamr,1ngi
boir Sipenn
bonorsdlig
dſruhwe
mqräiehn

*

DRHõ

=

ck anbin

boien gin
otndin gine.

1 Mobasbin
Akae göoyrot
ne tmöpendre

digtdeolleE

Amo: Quia etiã pmũ donũ dei eſtamoꝛ eius.

dʒ retri/ ⁊ eſt pꝛimũ fundamentũ ⁊ radix omnia
bui deo dangi. leqͥtur ex his ꝙ illud qð pus an/

amati te omia eſt ↄuenientius debet retribui⁊

reddi ex ꝑte homĩs ipᷣideo.pᷣmo aman/

ti.vt amoꝛ retribuatp amoꝛe.⁊ hõ debz

ppmo radici ⁊ fundamẽto ⁊ cauſe omni/
um donoꝝ coꝛreſpondere. ſcʒ amoꝛi ipᷣi

us dei. vt ſicut deus pmo dilexit hoĩem

antcq; aliquid daret᷑ ei?⁊ exinde ꝑ amoꝛẽ
dedit om̃ia que dedit.ita homo debet pᷣ
mo ante om̃ia ipᷣm amare.⁊ dare ſibi ſu/⸗
um amoꝛẽ.⁊ exinde ꝑ amoꝛẽ dare omia

alia.vt coꝛreſpõdeat deo ꝓpoꝛtionabili

ter ⁊ ↄueniẽter.aliter nõ eſſet ꝓpoꝛtio ne

qʒ oꝛdiata retributio.nꝰ? ꝑ ↄſequẽs deo

placẽs.qꝛ nihil inoꝛdinatũ placet deo.
Itẽ eti quia ſicut amoꝛ dei eſt libera/

liſſimus ⁊ pcioſiſſimꝰ ſine compatione.

Amoꝛ ẽ

q́ᷓ; omia alia dona exterioꝛa. ⁊ excellit ea
in infinitum.ita quoq; ꝓpoꝛtionabilit᷑

Spcioſiuſ amoꝛ liberalis ipius hois ſine comꝑati

gvoßtcu ole H

Goancrbeiht

õ

hödebet

poibrs h

nornbedd

onctN

14

Nhmäücte.
gernunil

no oetſe⸗
slnminn
Actſronnun
nihldamn
dalmn
nſt
entmnn,
ninſng
iſ ,
lician⸗

=—

mn

d red/ one eſt nobilioꝛ. pᷣcioſioꝛ ⁊ amabilioꝛ q;
dipõot

omia que poſʒ dare.⁊ o m̃ia alia ſine cõ
patione excellit.ergo pᷣmũ qð debet ho⸗
mo reddere ꝓ ſuo amoꝛe deo eſt amoꝛ li

beralis.ſicut amoꝛ dei ẽ liberalis. Poſt/

q; homo habet fundamẽtũ ⁊ radicẽ q̃re

ipᷣm debeat a mare.⁊ quia deꝰ eum pᷣmo
gmauit.ſi aliter eum amaret nõ eſſet ↄue

nieẽs cauſa neq; retributio.nec coꝛreſpõ
detia.neq; acceptabilis deo. ¶ Pꝛeterea

ad ↄfirmationẽ. NHaʒ amoꝛ p ſe ſine oĩb
alijs placet.⁊ ẽ qamabilis ꝑ ſe ⁊ ꝑ ſe acce/
Amoꝛ ptabilis.ꝑ ſe iocunqꝰ ꝑ ſe dulcis.ſʒ nul
ſꝑ placz la alia pꝑ ſe placent ſine amoꝛe. nihil ama

bile. nihil acceptabile. nihil iocundũ vł

dulce ſineamoꝛe.Limoꝛ em̃ ſine amoꝛe
nõ acceptatur nec honoꝛ.nec alia dona.
Amoꝛ em̃ ſemp eſt acceptabilis. nunqᷓ;
refutatur nunq; diſplicet. Et ideo quã/

tũcunq;ʒ ſit aliquis potens.diues ⁊ ple/

nus omi bono.ſemꝑ vult amari.⁊ ſemꝑ

vult habere amoꝛeʒ . Nunq; em̃ refutat
amoꝛem. Et ideo ſeqͥtur ꝙ qᷓ;uis ipᷣe de

vltama

„

„

us ſit potentiſſimꝰ⁊ ditiſſimꝰ⁊ pleniſſi/
mus omni bono. ⁊ tamen amari vult

maxima res eſt amoꝛ. qui ſolus ꝑ ſe eſt

¶ O/ ſolus amoꝛ eſt in q

ſemp nũq; refutat amoꝛẽ. Magna imo

futabilis.Debet igitur talẽ rem pᷣcioſiſſ
mã ⁊ acceptabiliſſimã retribuere ⁊ da/
re deo poſtq; habet in ſe.et obligat᷑ deo
dare quicquid melius ⁊ dulcius ac no/
bilius habet. Concludit᷑ igitur ꝙ ſola

gamoꝛis retributio.eſt cõueniens ⁊ acce

ptabile donũ deil.
22 uo poteſt ho⸗
mo coꝛreſpondere creatoꝛi.⁊ de ſimili re
pendere vicoenm.
¶XZitulus.cxi. HM
St autẽ magna amoꝛis digni/
tas. pᷣcioſitas. ⁊ excellẽtia.quia
ſolus amoꝛ eſt in quo et ex quo
homo poteſt coꝛreſpondere ſuo creato/
ri.qᷓ;uis nõ ex equo nec equaliter vel de
ſimili rependere vicẽ. Unde ſi deus ira

ſcitur homĩ.homo nõ reiraſcitur deo ſʒ
expaueſcit.ſi deꝰredarguit hoieʒ. homo

nõ redorguit deũ.ſi etiaʒ iudicat homi/
nem.nõ reiudicat᷑ ab ho mĩe ⁊ ſic deali/

is. Sedvideamus deamoꝛe. Undecũ

deus amat hoĩeʒ.nõ vult aliud q́; ama/
ri iteꝝ. Uult g̊ hoĩem ſibi coꝛrñ dere in
amoꝛe.⁊ de ſilłi repẽdere vicẽ.in q̊ oñdit᷑
maxima amoꝛis pcioſitas.qᷓ;uis hõ nõ

poſſit ex e̊ coꝛrñdere.nec tãtum amare

qntũ amat᷑ a deo.eo qꝛ minoꝛ ẽ ⁊ crccatu

ra.⁊ iõ minꝰ diligit.ĩmo ſi hõ ſe totũ con

uertat ĩ amoꝛẽ.nihil adhuc erit in cõꝑa/
tione amoꝛis dei erga hominẽ.qꝛ amoꝛ
dei in infinitũ ſuꝑat ⁊ vincit amoꝛẽ ho/

mis.q̃ntũcunq; magnũ. Attñ dz hõ ex Hõ ex
ſeipᷣo toto ex tota mente⁊ ex tota virtu/ ſetoto
te ⁊ ex toto coꝛde icoꝛreſpondere amoꝛi bet deu
creatoꝛis ſui.vt ipſum amet qntum po/ amare

terit.vt ex toto ſeipſo amet.et melioꝛi et
purioꝛi modo quo poterit.qꝛ deus pᷣn/
cipaliter vult amoꝛẽ ſibi retribui ꝓ ſuo
amoꝛe.⁊ pꝛo ſuis beneficijs. Ideo vult
illum mundiſſimũ.caſtiſſimũ. puriſſi/
mum. ſſinceriſſimũ ⁊ ſanctiſſimũ eſſe.ſi/
cut amoꝛ ſuus erga hominẽ eſt puriſſi /
mus mundiſſimus. ⁊ ſic de aljs.Ali/

ter nõ eſſet coꝛreſpondentia nec ſimilitu

do.quia eſſet valde incõueniens⁊ turpe
reddere deo pꝛo amoꝛe ſuo puriſſimo et
ſinceriſſimo ĩimundũ ⁊ coꝛruptũ amoꝛẽ
ſed debet reddere amoꝛem pꝛo amoꝛe
poſtq; habet. et ſimilem pꝛo ſimili in

— .

CLiitulus.cxii

q̃ntuʒ poteſt. Patet ̊ quõ homo ꝑ amo

rẽ poteſt deo coꝛreſpõdere.⁊ ei aſſimila/

ri.q niła creatura dei hʒ alia Maxima

ergo eſt ⁊ digniſſima res amoꝛ.qꝛ facit
hominẽ deo ſilem.

nõ ſibijpᷣi hmo.quia totnʒ a deo accepit

quicqͥd habet vt dictũ eſt. Jdeo dʒ ſnũ Ti.cix.

amoꝛẽ dare deo.qꝛ totuʒ qð habet acce⸗/
pit a deo.et nulli debet dare ꝑtem. quia
a nullo alio aliqͥd accepit.⁊ ergo pꝛimo

6

*
—*

1
1

6
Ne

In nor,
i mi fone

Ci.

füͤtatenpea
tpuriodic
hoͤdebetſe
rio melioꝛt

Duo oꝛdine. quali modo obligatur debet dare deo. Et quia hõ ↄtinue etin / . natöcdei
homo dare deo amoꝛẽ ⁊ ĩm amare. ceſſanter ↄſeruat᷑a deo.et capit benefici Hõ ſo cotis ei
— Titulus.cr. um ↄtinue ab eo.quia ſine co eſſenõ poſ tenet᷑ alſ ſciü itact
Ti.xcvi VUoniã autẽ hic tractauimꝰ de ſet.et quia oẽs creature impẽdqũt ſibi ſer marede ig vin?
. debitis in ſpeciali in qb homo uitium et bñficiũ ſineq bus nõ poſſʒ du um ſeſernitiü⸗
obligat᷑ deo.⁊ inueſtigauimus rare ꝑ vnũ momẽtuʒ.ideo ſcqtur ꝙ ſine Poͤnecti⸗
oĩa illa q̃ homo tenet᷑ dare deo.⁊ tota co intermiſſione et ſine ceſſatõe homo tene gture indel
gnitio oĩm illoꝛũ que dz homo reddere tur reddere et dare deo ſuũ amoꝛẽ. et ipʒ ctectoffit
deo oꝛit᷑ ex obligatõe iam fundata in et amare ꝓ om̃imomẽto. Patet ̊ quo oꝛ/ volätatede
num.Et ideo ſi volumꝰhabere veram? dine.quali modo obligat᷑ hõ dare amo edebitügt
in lallibilẽ certitudinẽ de oĩbus illis que rem ſuũ deo et ipᷣm amare.qm̃ pmo.to/ oſfitpe die
hõ obligat᷑ deo reddere. neceſſe eſt ſemꝑ taliter.inceſſanter.et ↄtinue.etꝓ oĩ mo/ ſöneboct
25 recurrere ad ipᷣam obligationẽ.qm̃ ipſa mento. oes creatu
E eſt radix fundamentũ ⁊ oꝛigo.ac lumen (O), creature oẽs inceſſanter clamant bödebetio
8 indeficiẽs ad cognoſcendũ quid homo ad hominẽ ꝙ reddat deo debitũ amoꝛiſ Oui hoc
derbeat facere ⁊ dare deo. Et iõ qui non qð debet ct oſtẽdũt qliter reddere debet fciüröap
cognoſcit obligationẽ iſtã nõ cognoſcit ¶ Titulus. cxiij. nidütneg
quid renetur ⁊ debet dare deo.Et qꝛ ob/ On ſolũ aũt amoꝛ deiↄtinnus. nſoninbo
ligatio oꝛit᷑ ex dare ⁊ reciꝑe.quia ſolłꝰ de/ nunq; ceſſans erga hoĩem cla/ ere dͤn
us dedit et ſolꝰ homo accepit.qm̃ ſi dꝰ T Amat ↄtinue. ꝙ hõ inceſſanter de taticndina
nihil dediſſet ⁊ hõ nihil accepiſſet nulla bet reddere beneficiũ et debitũ amoꝛis. Pdeciz
obligatio cẽt.nec modꝰ.n? oꝛdo nec foꝛ pmo.totaliter.foꝛtiter.ex toto ſeipᷣo.⁊ ex emmccc
ma reddendi⁊ dandi deo debituʒ. Oꝛi᷑ toto coꝛde.et quantũ poterit.et melioꝛi enc
ergo ex modo ⁊ foꝛma dandi et accipiẽ⸗ modoet purioꝛi qͥbus poterit.quia deꝰ S
di.Et ideo ſi volumꝰcognoſcere modũ pmo dilexit hominẽ et inter oẽs creatu/
⁊ foꝛmã et oꝛdinẽ d andi etreddẽdi deo ras mũdidilexit deꝰ hoĩem pᷣmo.ĩmo ĩ ui n
debitũ obligatõis.oꝑtʒ ↄſiderare ꝑ qu? toto mũdo nõ dilexit niſi hoicem.qm̃ to ncne
modũ.oꝛdinẽ.⁊ foꝛmaʒ homo accepit. tum mũdũ et oẽs creaturas in eo ſecip n⸗
qꝛ ho mo obligat᷑ ex hoc qꝛ accepit. Ei pter hoĩem. et ſic dilexit ſolũ hoĩem. Ue an
cut.et qualiter accepit.ſicet taliter obli / rum etiã oẽs creature et totꝰ mũdus G̊ ſen lin
Deo te / gatur reddere qð debet.Et qm homo pᷣ idem clamãt ad hoĩem inceſſanter. SDi Nuumn .
nemur pᷣ mum donũ qð vnq; accepit fuit amoꝛ cutetiã totus mũdꝰex pᷣcepto et volũta ſanun
mo dare dei . qꝛ de pmo quãdo ipʒʒ de nihilo foꝛ te dei ſeruit hoĩ. et etiã oẽs creature im/ . nleoi
gmoꝛẽ mauit ipᷣm dilexit. Ideo homo pmo ob pendũt ſeruitiũ ⁊ bñficiũ de melioꝛi qð d nncrlb
lAlitgatur ct tenet᷑ reddere et dare deo amo habent. et totũ qð habẽt meli dãt hoĩ. fti Penieg
Ti.cx. rem ſuũ vt ꝓbatũ eſt. Ideo videamus vt manifeſtũ eſt ꝑ exꝑientiã. ita hõ debz Ti. x chc l min
modũ.foꝛmã.⁊ oꝛdinẽ.qiib obligatur ſeruire deo.et impẽdere et dare de melio vij. imn Enlln
homo.et debet dare deo amoꝛẽ.¶ TInde ri qð habet.ettotũ qð meliꝰhabet. ſed il Maran
quia homo quicàͥed boni habet accepit lud qð meliꝰ homo hʒ eſt amoꝛ. ̊ om̃is ſoon
a deo.ideo.quia deꝰ ipᷣm dilexit.et nihil creatura dicit ꝙ hõ debet ſeruire deo. et Kealigen
accepit a ſeipo.nec ab alio q;ᷓ a deo.ideo dare deo debitũ et ſeruitiũ amoꝛis tãqᷓ; Nbetenſe
nulli obligat᷑ niſi ðo. Nec etiã ſibijpᷣi ob de melioꝛi.qꝛ ipᷣe creature de melioꝛi ſer⸗ pͦſpöten
ligatur dare aliqͥd. quia nihil accepit a nuiunt et dant hoĩ qð habẽt.etꝑ ↄſcqns W
ſeipo. ſed ſolum a deo. Et ergo ſetun homo debet ſeruire de volũtare et liber Wibefe
homo debet ſuũ amoꝛẽ pᷣmo dare deo. tate ſicut alie creature ſeruiũt hoi ex vo/ uan

7 7

Ci. cxiii ¶Deredditõe hoĩs obligati

lũtate ⁊ pᷣcepto dei.melioꝛi mõ quo pñt lo mõ põt eſſe coactus neq; de neceſſita
et purioꝛi et verioꝛi et nõ ſicto. Sic etiã te datus .ideo ſolũ ſeruitiũ amoꝛis ẽ ho
hõ debet ſeruire deo. et dare debitũ amo mis. cet eſt ſolũ deo acceptabileꝗ Sicer Duplex
ris melioꝛi mõ quo põt.et ſinceꝝ non fi go ẽduplex modus ſeruiedi.vnus.ſ.ex modus
ctũ Nõne etiã ſicut oẽs creature ex oꝛdi neceſſitate naturaliter. et alter exvolũta/ ſeruiedi

adedten
Jcdiii
göhide “
epeen g
tgoen
Doonnuegie

Hõͤ dz
amare
deũ me/
lioꝛi mõ

htbanfn
necocſthöe n
umpecitſbitg de⸗

=

huefünesn.

dcoſcätrgin

müenckgfi
Pannsoen
l hödmrm
Neqpo
ne. apoine

ſantercumm
vdcbiniamce
Encogr dlt

agaboien eon
mncchemode

ſcdiinnn
toto ſed

ont ami
gatgugrade

ncise
ienpnoin e

iibongf⸗
miate⸗
uhein de
ſnr'nicieb
atintr Gi
ipt avolin
8re
ingeni,
dic,
ting
Yrtrtie
Gikta ſtl
mn dons
inmdo
ümensc
ede en

„ſoer,
iin/l
giteie N

ordeigtinnn.

i Nhkn

à põt.

. 4

natõe dei quãtũ pñt totis ſuis viribus.

extotis ſeipſis ſeruiũt homi et pᷣſtãt bñ/
ficiũ.ita etiã tenet᷑ hõ inq;tũ põt totꝭ ſu

is viribo.⁊ ex toto ſeipᷣo ſuire deo.⁊ pᷣſta

re ſeruitiũ ⁊ debitũ amoꝛis qð vere dʒꝛ:

Nõne etiã inceſſant᷑ ⁊ cõtinue ſicut cre/
ature indeſinẽter ꝑ oẽzʒ modũ dieac no/
cte et om̃i tꝑeſerinũt homi ex mãdato ⁊
volũtate dei.ita etiã debet hõ deo redde

re debitũ amoꝛis inceſſant᷑indeſinẽter.

orjfi tpe.die ac nocte.⁊ ꝑ om̃e momẽztũ:

Noõne boc rõnale eſt: Nõne rurſuʒ ſicut

oẽs creature ſoli homĩ ſeruiũt.ita etiam
hõ debet ſoli deo ſeruire. et nulli alteri?

Quia hoc qð faciũt creature homĩ.hoc
faciũt pᷣcepto et volũtatedei.neq; aliud
intẽdũt.neq; ad aliud oꝛdinate ſunt niſi
vt ſeruiãt homĩ.Debet gᷣ etiã ſilr hõ fa/
cere.et nõ intẽdere aliud.neqʒ ſuã volũ/
tatẽ oꝛdinare ad aliud q; ad ſeruitiũ dᷣi.

NHNõne etiã creatine faciũt homi ſeruiti/
unm acceptabile et gratũ: Ita ſilr hõ de/
bet dgre deo acceptabile et gratũ ſerniti/

uunm. Sed nullũ eſt ſeruitiũ deo delecta/

biliꝰet placibiliꝰq; ſernitiũ amoꝛis.Itẽ

etiã quẽadmodũ creature ſeruiũt homiĩ

Hõ de⸗
bet vᷣui/
re ðᷣo ex

libᷣtate

ſ̃m ꝓpꝛiã naturã quã habẽt.⁊ ſᷣm ꝓpꝛi/
um ſuũ moduʒ. ita debet hõ ſeruire deo
iuxta ſuã ppꝛiã naturã.et ꝓpꝛiũ moduʒ
ſue nature. Et iõ ſicut creature ſeruiunt
homi naturaliter ⁊ ex neceſſitate.⁊ qua⸗
ſi ad modũ ſeruoꝝ.qꝛ iſta ẽ ꝓpꝛia natu/
ra eaꝝ.qꝛ nõ habẽt libertatẽ.ita etiaʒꝭ hõ
dz ſernire ex libertate.ſpõte.et bona⁊ li/
bera volũtate.qꝛ talis ẽ ſua naturavt ſic
agat.qꝛ aliter nõ ageret vt hõ.Et ideo ſi
cut creature ſeruiũt homi.ſᷣm ꝙ ſunt ta
les et ſuo mõ.ita hõ debet ſeruire ðᷣo ſᷣm

ꝙẽtalis et ſuo mõ. Idco ſeruitiũ hoĩis

debet eſſe vt hois. et ideo debet eſſe libe⸗/
rũ.ſpõtaneũ.⁊ volũtariũ et nõ coactuʒ.

Et ideo quicqͥd hõ debet dare deo d ebz

dare libere. ſpõte. et voltarie.et nõ coa/
cte.Et qꝛ nihil eſt magis libeꝝvel mag
ſpontaneũ ac voluntariũ qᷓ; amoꝛ.qͥ nul

te ſeu volũtarius.Pꝛimꝰẽ creaturaꝝ er/deo

ga hoĩem. Scds dz eſſe homis erga de
um.q;uis etiã ſeruitiũ creaturarũ ex ꝑte
dei madantis, oꝛdinatis et volẽtis ſit li
beꝝ ⁊ volũtariuʒ. Tlidete ergo quõ ipſe

amoꝛ dei veriſſimus.purus ⁊ liberaliſſi

mus et gratiſſimꝰpᷣueniẽs hoĩem/⁊ ↄti

muerga hoĩem ex vna pte.et ex alia pte

ſernitiũ et bñficiũ qð faciũt creatureſo/

li homi ex dei volũtate ⁊ oꝛdinatõe et ex

melioꝛi qð habent.et melioꝛi.purioꝛi.⁊
tius quo pñtac totis viribo.inceſſant᷑.
indeſinẽter et cõtinue:et ꝑ oẽm modum
placibili? et acceptabiliꝰ quo pñt.et m
ſuã ꝓpꝛiã naturã et modũ. Iſta duo in

quà clamãt inceſſanter ad hoĩem. ꝙ ip
ſe debet tenet ſeruire deo ſoli. et dare ei

ſoli id melius qð hʒ.et reddere⁊ ſoluere

oꝛi.verioꝛi quo poterit.ſine fictõe.foꝛti/
us quo poterit.et totis viribo.inceſſant
ĩdeſinẽter.et ↄtinue.ĩ om̃i momẽto.pla/

cibiliꝰ. acceptabilius quo poterit.⁊ ſᷣm
naturã ꝓpꝛiã.et ſuũ modũ.etideo libe/

re et ſpõteac volũtarie. Clamãt ergo in
ceſſanter iſte creature.et dicũt ipſi homĩ
qͥ deo reddere dʒ.et qle deo dʒ reddere.
¶ Doctrina ⁊ regula generalis docens

hoiĩem qliter et quõ debeat dareac red/
dere deo oĩa illa q tenet᷑ ei dareꝛ reddere

—

Uoniã de vult. ꝙ ſibi det᷑ red
1 Adgakt illud qo ſibi debet᷑ ab hoĩe
I in qbo ei obligat᷑ hõ de iure na
ture.·et h reqᷣrit et exigit ꝙ ſibi det᷑et ſol/
uat᷑ eo mõ quo ſibi debet᷑ qͥa nihil ẽ deo
acceptabile.nec ſeruitiũ nec aliqd aliud
niſi ſit ꝑ modũ et foꝛmã ſicut ei debet᷑. ⁊
ideo ne hõ ꝑdat tpᷣs ſuũ et ſeruitiũ.neceęſ
ſeẽ ꝙ cognoſcat ⁊ ſciat.qͥd.q̃liter et quõ
debet dare deo ⁊ exoluereomne qð eide
betvt ſit ſibi acceptabile. Iſtud aũt põot
hõ cognoſcere infallibilit᷑ꝑ creaturas.
q̃ hoĩ fuiũt ex dei oꝛdinatõeet volũtate
8

Titulus. cxB.

ac bñ̃placito. qm in h̊ ꝙ deefecit crauu

ras. oꝛdinauit ad ſeruiẽduʒ homĩi ſoli.
et ad dãdũ homĩ bñficiũ.ſignificat ⁊ de
Llarat qꝙ ipſe vult. ꝙ hõ ſilr ſeruiat ei. et
ſuo mõ. Uñ qꝛ ſeruitiũ creaturaꝝ qð ĩ/
peẽdii homĩ ẽ pmũ.ideo ẽ regula ⁊ doc
na ſcᷣi ſeruitij.qð hõ dʒ reddere deo.qꝛ

ſemitiũ creaturaꝝ ẽ iuxta deivoluntat.

et iõ ẽ bñ ordinatũ.et tale quale eẽdʒ Et
ideo ĩ om̃ibo q̃ hõ dʒ reddere deo r̃cipit

.
„ Erryv..
UVPniã aũt hoĩes hñt aliqlit li-

poſſit cogi ex volũtate.q; hecẽ ppᷣa na/
tura volũtatꝭ vt cogi nõ poſſit.Et exin
eſeq?ᷣꝙ qlibetẽ dñs ſue volũtatꝭ. et ꝑ
nñs cũ amoꝛ ꝓcedat a voluntate ppria
ſm purã libertatẽ.ſequit᷑ ꝙ qͥlibetẽdñs

ꝓ exemplo ⁊ mgr̃o.qliter creature inferi ſui amorꝭ eqlit. et põt dare cui voluerit.

oꝛes ſeruiũt.et dãt ſuũ bñficiũ homini
Vt arboꝛes nõ ſolũ dãt fruct ſuos hoĩ
ſed dãt eos maturos ⁊ dulces.bonos ⁊
placibiles et acceptabiles.⁊ ̊ ex oꝛdina
tiõe diuina.⁊ ad h̊ laboꝛãt.qꝛ hõ nõ ac/
tarer aliten ·HNõ em̃ hõ acceptarʒ fru
ctimaturos virides ⁊ amaros.nec coꝛ
ruptos.imo tales refutaret ⁊ dimitterz.
ita qꝙ arboꝛes inuanũ laboꝛarẽet. Ita cõ
ſfoꝛmiter debet hõ deo reddere nõ ſoluʒ
ſeruitin; ⁊ amoꝛ? ⁊ timoꝛẽ vel honoꝛc.⁊
Hõ dz qͤcqͥd aliud.ſed etiã debet dare amoꝛem
dare vðo matuꝝ.dulcẽ.placibilẽ.bonũ.veꝝ ⁊ pfe
amoꝛeʒ ctũ.Et ita de timoꝛe ⁊ honoꝛe.⁊ de om̃i
integrũ. ſeruitio.Et ad hoc quãtũ põt laboꝛare
d.ꝛzz. qꝛ aliter deꝰ nõ acceptaret Hõ em̃ de

us acceptat amoꝛẽ coꝛruptũ.neq; timo

rẽ.neq; honoꝛẽ.nec ſeruitiũ.ĩmo dimit
tit.⁊ homo inuanũ laboꝛat. Et ſicut ar/
boꝛes nõ ſeruiũt homĩ cũ dolo nec cum
fraude.ſed ſimplicit: pure ſine aliqua fi
ctiõe.ſed cũ bona intẽtione.vt ſit ei acce
ptabile. ¶ Eſt igit᷑regula⁊ doctrina cer
taꝛ inſfallibilis ⁊ generalis homiĩ. ꝙ ita
debet ſe hẽe erga deũ ad dandũ ſibi ſer/
nitiũ.amoꝛẽ.iimoꝛẽ ⁊ honoꝛẽ.⁊ om̃e qð
dʒ ſuo mõ.ſicut creature inferioꝛes ſe ha
bẽt erga ipᷣm hoĩem ad pᷣſtandũ ei ſerui
tiũ et bñficiũ ſuo mõ.⁊ ad hoc quantuʒ
põt debet laboꝛare.vt ſicut creature pſᷣui
unt ei.ipſe ſeruiat deo ſuo mõ.nec ceſſa/
re debet donec ita faciat.Et ſic hõ pᷣt co
gnoſcere ꝑ creaturas inferioꝛes.ꝙ nihil
fictũ.doloſum.fraudulentũ.coꝛruptuʒ
vel impuꝝ. eſt acceptabile deo.ſed magę
odibile vel refutable.
¶ D. nulla põt eẽ excuſatio ð nõ
do ⁊ cxoluẽdo debitũ ↄtinuũ amon deo
Nnec ꝓpter penurias vel impotetiaʒ neq;

nullo mõ impediri volũtatẽ¶ Et cũ
volũtas ſy habeat amoꝛem. et ſit plena

gmoꝛe.neq; vnq; deficit ĩ amoꝛe.nec di
minuit᷑ ppteramoꝛẽ.qͥa etiaʒ hõ ↄtinue
⁊ inceſſant᷑ obligat᷑ reddere deo ↄtinuũ
debituz amor de iure nature.vt certiſſi/

me ꝓbatũ c.Exindeſequit᷑ꝙ nulla põt
cẽ excuſatio alicui homi de nõ reddẽdo
⁊ exoluendo deo debitũ. Iſtud em̃ debi
tũ amor nõ pᷣt ꝓpter aliquã impotẽtiã

gqut penuriã ipediri.qͥn hõ poterit iſtud
ſp ⁊ iceſſant᷑ exoluere.nec bibẽdo nec co

medẽdo.nec oꝑando. Et ſic ſicut ſꝑ ob
ligat᷑ amare deũ.ſic pᷣt ſi vult inceſſant᷑ ⁊
ↄtinue.ſine ĩpedimento ipᷣm amare die
ac nocte.⁊ oĩ momẽto.⁊ ĩ oĩ loco. Rur
ſũ.qꝛ i amãdo nulla ẽ fatigatio.nullꝰ la⸗/

„

tedi

atigations lenitij ſen laborls pens.

bey arbitriũ. ⁊ tãtũ hʒ deliöta⸗
te volũtatꝭ vn ſic alter.cũ nulꝰ

Ticxij.

boꝛ. nulla triſticia:nullꝰdoloꝛ.nec aliqð Conti/
ũ.iĩmo flenata pena ⁊ alaboꝛeꝛ a fa nuex ſp
tigatõe ⁊ a tedio.⁊ oẽs laboꝛes alleuiat. tenemur

ac reddit eos ſuaueſ.qꝛ dulceẽ amare.⁊ eum a/
delectabile dat gaudiũ ⁊ leticiã. Et exi/ mare

de ſeqᷣt᷑.q nulla pᷣt eẽ excuſatõ alicuið ñ
reddẽdo ⁊ ſoluẽdo deo ↄtinuũ debitũ ⁊
ſᷣuitiũ amorꝭ ↄtinue eticeſſant᷑. neq; ꝓ/
pter fatigatõʒ neq; tediũ ſeu penã labo/

ris ĩ ↄtinue amando. In oibo aũt alii
opatõiba ẽ fatigatõ.laboꝛ ſeu pena acte
diũ pᷣterq; ĩ amãdo.Et ex co&ᷣſceret
hõ.qᷓlit᷑obligatõis debitũ ⁊ radicale P

mũ ⁊ pᷣncipale qð tenet᷑ reddere exolue
reꝓ bñficijs acceptꝭ.ñ ẽ gue neq; põde/
roſũ nec ĩpoꝛtabile.ĩmo leuiſſimuʒ.ſua/
uiſſimuʒ ⁊ delectabile valde.Et h̊ ſũme

mãitfeſtat ſũma ðᷣi dulcedo ⁊ benignitaſ

dei erga hoieʒ.q̃ ñ voluit hoĩeʒ obligare
ad rẽ penoſã.laboꝛioſã ⁊ fatigabilẽ. Cõ
cludat᷑s ꝙ nulla pᷣt eẽ excuſatio ð ñ red/
dẽdo ⁊ exoluẽdo debitũ ↄtinue amoꝛis

*

deo hecp⸗

zſcll

—

ti 1ofßef
fecacret
lͤhomis

.

ℳ ℳ
ſniſſmü ptea

zziſeocop
ſechſeruiti
Utzfuiti
nü pmoen

nio acbo⸗
ſſtat ſect⸗
Veredeo n

ead maxi
nüromoe
Ftller ffuci
nemagn

(edthrgs.

Rdai
todo
re. Etg
daivtlin
eiige

Detti göncdd
üdach ödeie

ito, teni
Fri mi boisſo

lui

iniynl
Elctit
noſoisg
cürytii
bicinn
in
leppez
liecregtn
bödzn
am ptii
rigade
lüoꝛdie
llitate
blgat⸗
ſnn

Ehittit
iübedeihe

ſ Aercip
Pr

poſſt Sinn
ne wolitn,
woung

koäldriG
raion.
Volücifd

en aſtn
tlanor ſec
ciphözan

Lordeo mnͤ,
umentemſ 00

guitonntudi
idenoͤnwdito
cñdd
igni inpoti
höpormtitu
Cbibecotl
ſcſcnſpod
iltinetſut
wiön merr
toilocoſc

nigrom.
nitl
ntalbarmn
rdultinnne:
lnui Gin N

ninünhi
Mnnüdenii!
chant. nech,
lupenilch

notütn
Nrſcnr.
teb in
diitla

roConane

ide
ſn e,i
ihrith
teeti0
böe

—

—

umime

vxi.

”M

deo.nec pꝓpt᷑ penuriã ·ĩpotentiã.nec fati

—

O

atõz ſen labor penã.
tũ ⁊ om̃e ſᷣuitiũ qð obligat᷑ et dʒ hõ deo

E

homis vtilitatẽ. bonũz ↄmodũ.

„Titulus. cxvi. H

Bian
pt
mMööſtratũ ẽ.deũ eẽ ĩfinitũ.ple
¶ niſſimũ.pfectiſſimũ.⁊ nullo ĩdigẽtẽ.qͥa
hʒ ĩ ſeoẽ ↄplemẽtũ.iõ ĩdigere nõ pᷣt aliq̊
neq; ſeruitio.neq; vtilitate aut ↄmodo.
Vt ů ſᷣuitiũ ĩferioꝝ creaturaꝝ nõ ſitva⸗/
nũ.pmo em̃ vẽit ad magnãvtilitatẽ ho
mis.ac bonũ⁊ ↄmodũ.vt expiẽtia mãi
feſtat.ſeqͥt᷑ ꝙ ſeruitiũ hoĩs qð tenet᷑ exol
uere deo.nõ dʒ eẽ vanũ ⁊ inutile.ĩmo dʒ

9°

—

eẽ ad maximã vtilitatẽ.⁊ ad maximũ bo
nũ ⁊ ↄmodũ et ꝓpficuũ alicuiꝰ. Si eĩ tã
vtile ⁊ fructuoſũ ẽ ſᷣuitiũ creaturaꝝ.nõ/
ne mag ſineↄpatõe ſᷣuitiũ hoĩs excellit
creaturas.⁊ ẽ vtile ⁊ fructuoſũ.et maxĩe
dz ſeqͥ aliqͥd vtilitatꝭ et ꝓfectꝰ. et de tãto
Into hõ excellit alias creaturas inferio/
res. Et qꝛ ſeruitiũ hoĩs nõ pᷣt veniread
dei vtilitatẽ. qꝛ deꝰ nulla idiget vtilitate

nec ĩdigere pᷣt.ſeqͥ᷑ ꝙ totũ ſeruitiũ hoĩs
Oẽ fui / qð reddit deo reuertit᷑ ĩ vtilitatẽ ꝓpaʒ et
tiũ deið nõ dei. et ꝑ ↄñs cũ ſeruitiũ ipſaꝝ creatu
tit᷑i no/ raꝝ redũdat ĩ magnã vtilitatẽ ⁊ ꝓfectuzʒ

ſtrã vti/ hoĩs.ſeqᷣ? ſeruitiũ hoĩs redũdatĩ ma
litatẽ ximã vtilitatẽ ⁊ ĩieſtimabileꝰmodũ hoiſ
Et ſic tã ſeruitiũ creaturaꝝ qᷓ; puitiũ ii

us hoĩs ad deũ.totũ vẽit ⁊ redũdat ĩ ꝓfe

ctũ ⁊ vtilitatẽ hoĩs. Et ꝓpt᷑ ̊ hõ dʒ ma

Lgiclinari tot viribo ad deo ſeruiendũ
ñ magꝭ tenet᷑ hõ ſibijpᷣi ad ſuã vtilita
tẽ ꝓpaʒ q; alie creature tenẽt᷑ ſibi.⁊ cũ a/
lie creature ſᷣuiũt hoĩ ad ipᷣiꝰvtilitateʒ.
hõ dz mlio magẽ ſeruire deo ad ſuã pp/
am vtilitatẽ.alit᷑ hõ eẽtõ ſeiᷣm O admi

rãda dei bõitas ⁊ amoꝛ erga hoĩeʒ.qͥ to⸗
tũ oꝛdiĩauit ad bonũ homis 2 ↄpmodũz?
vtilitatẽ.⁊ nõ ſuijpſiꝰ.Et ex ̊ hõ maxie
obligat᷑ deo vt eũ diligat ⁊ amet ſine mẽ

ſura.¶ De ↄpatõe iſtoꝝ duoꝝ ſeruitio/
rũ ad hoĩeʒ.et int᷑ ſe ¶ Ti. cxvij

Voniã vᷣo duo ſũt ſᷣuitia.bmũ

¶ D, omedebi/

eddere ⁊ ſoluere redũdat ⁊ reuertit᷑ ĩſo

pᷣcedẽtibo ĩfallibilit᷑ de/

reſpiciũt ho ĩeʒ Pꝛimũ.ſ.ceataꝝ r̃ſpicit

.? ſeruitiũ creataꝝ ad hoieʒ.ſcðʒ

uitiũ hoĩs ad deũ.⁊ cũ ambo ſintad

bonũ hoĩs vt dictũ ẽ iõ opt viderequõ Tucx/

2pant᷑ ad ipᷣm hoĩeʒ ⁊ q̃lit᷑ int ſe differãt vi.
Vñ pᷣmũ ſnitiũ.ſ.creaturaꝝ ad hoĩeʒ.ẽ
naturale ⁊ ex nccitate et nõ ex libᷣtate.a

creature ex nccitate ⁊ naturałr fuiũt ho

miĩ neq; pñt oppoſitũ facere. Sʒ ſcom
ſeruitiũ.ſ.hoĩs ad deũ.ẽ volũtariũ et li/

. „ „

ben. Et exideſeqͥt᷑ vna dꝛa.ſ.ꝙ ſeruitiuʒ Seruiti

creaturaꝝ nõ eſt remũerabileneq; pᷣmia um hoiſ
bile.qꝛ nõ ẽ factũ ex livᷣtate. Jõ creature ẽ remue
ñ ſũt remũerabiles ð ſeruitio hoĩ ĩpẽſo. rabile.
ſʒ ſeruitiũ hoĩs eo ꝙ volũtariũ ⁊ ex liꝰb
tate ñ ex nccitate coactõis.ẽ de nata ſua
pᷣmiabile ⁊ remũerabile.Nã ð tãto fᷣui/
tiũ hoĩs qð ĩpẽdit᷑ deo.ẽ nobiliꝰ⁊ altiꝰ.
ð qᷓ;to libᷣtas excedit ſeruitutẽ⁊ ncc̃itatẽ
Vñ q;uis hõ tenet᷑ ⁊ obligat᷑ ſeruire ðᷣo
ex debito. attñ qꝛ ̊ ſeruitiũ ẽᷣ libeꝝ⁊ ſpõ
taneũ.iõ ẽ remũerabile Pʒ et mãifeſta
ẽ dẽa iſtoꝝ duoꝝ ſeruitioꝝ int᷑ ſe. ¶ Et re
ſtat ↄꝑare ãbo ſeruitia ad ipᷣm hoĩeʒ.cũ
ambo ſint ad ſuã vtilitatẽ ⁊ cõmodũ.et

oſiderare oꝑtet q̃re ſint nccaria iſta duo

ſeruitia hoĩ.et qͥd hʒ et recipit ꝑ pᷣmũ ſer
nitiũ. et qd ꝑ ſcm.et ꝑ qð recipit maiꝰ
bonũ.et qð ẽ ſibi mai nccariuʒ et vtile.

an pᷣmũ vł ſcᷣm. Pꝛopt᷑ qd ↄſiderãdũn

ẽ ꝙ hõ ñ ſolũ ĩdiget eẽ et durare ĩ eẽ.imo
etiã ĩidiget bñ eẽ.⁊ optimũ eẽ.Tal em̃ ẽ
natura hoĩs.q̃ nõ pᷣtↄtẽtari niſi hẽat bñ
eẽ et optie eẽ et ad hotinue laboꝛat q;tũ
pᷣt. Quia ̊ hõ ĩdiget durareet pmanere
ĩ eẽ.ĩmo ĩdiget bñ eẽ.iõ ſũt duo pſᷣuitia q̃

æ hoĩs.⁊ duratõʒ ipi eẽ. Scom vᷣuitiũ Serui⸗

hois reſpicit bñ eẽ hoĩs.et optieeẽ hoĩs tiũ crea/

Creature em̃ ſeruiũt hoĩ.vt ſit ⁊ duret ⁊ turaruʒ
pmaneat ĩ eẽ.et ipe hõ dʒ ſeruire deo. vt fit hõ vt
ei bñ ſit et optĩe. et vt p tale ſeruitiũ reci/ hẽat eẽ.
piat bñ eẽ et optĩiea deo. Uũ cũ vtrũq;
ſeruitiũ ſit ad bonũ hoĩs.⁊ hõ nõ pᷣthe
neq; recipe alia bõa niſi iſta duo.ſ.dura
re ĩ eẽ.et hᷣe bñ eẽ.ſeqͥt᷑ ꝙ iſta duo ſerui/ .
tia ſũt ꝓpt᷑ eẽ et ꝓpt᷑ bñ eẽ hoĩs.et cũ ꝑ Serui/
mũ ſeruitiũ.ſ.creaturarũ hõ ꝑmaneatet tiũ hoĩi
duret ĩ eẽ. ſeqͥt᷑ ꝙ ꝑ ſcᷣm ſeruitiũ cuʒ ſit qð facit
maiꝰet excellẽtiꝰhõ recipiat bñ eſſe.Si deo ẽ ſi⸗/
cut maiꝰẽ bñ eẽ q eſſe.ita maius ẽ ſerui/ biad be

tiũ ſcoᷣm q; pᷣmũ.Quẽadmodũs ſerui/ ne eſſe.

gz

Citulus. c

*% 5 .

tiuũ creaturaꝝẽ homiĩ ↄtinue nccariũ vt
Duret ⁊ pꝑmaneat ĩ eẽ.ita nccariũ ẽ hoĩvt
ipᷣeↄtinue ſeruiat deo.vt heat ⁊ recipiat
bũ eẽ. Et quẽadmodũ ſi ſeruitiũ creatu
raꝝ deficiat hoĩ.hõ ſtati moꝛit᷑: ꝑdit ſu

um eẽ.vt expiẽtia mãifeſtat.qꝛ hõ nõ pᷣt
durare ꝑ vnũ momẽtuʒ.ſi deficiat ei ger
vyl terra.ita ſilr ſi deficiat ſeruitiũ qð hõ
dz facere ðᷣo.⁊ hõ ñ ſeruit deo.ſtati ꝑdit
hoõ ſuũ bñ eẽ.et acqͥrit male eẽ. Sicut g̊
exdefectu ſeruitij creaturaꝝ ꝑdit hõ ſuũ
cẽ. Ita ꝑ defectũ ꝓpꝛij ſeruitij ſui qð dʒ
Põ ſer/ facere deo ꝑdit ſuũ bñ eſſe. Et ideo ſicut
niẽs dðᷣo ðꝛ hoĩem moꝛi qñ ꝑdit ſuũ eẽ.ita ðꝛ mo
moꝛtuꝰ ri.et magis qñ ꝑdit ſuuʒ bñ eẽ Jõ hõ qͥ
eſt. nõ ſeruit deo moꝛtuꝰẽ. Sicut &̊ creatu/
re indeſinẽter ſeruiũt homĩvt duret ĩ eẽ·
ita ipſe inceſſant᷑ dʒ ſeruire deo. vt ei bñ
ſit et habeat bñ eẽ. Itẽ ſicut hoĩ nihil p/

ficit eẽ niſi hẽat bñ eẽ.ita nõ ꝓficit ei ſer-

uitiũ qð faciũt ei creature.niſi ipᷣe ſerui/

Oo bõ at deo. Et quẽadmodũ magis ẽnccari

ſeruiat um hoĩ ⁊ magis amabile bñ eẽ q́; & tm̃.
So ẽſibi ita magis neceſſariũ ẽ homiĩ ſeruitiũ qð

maxime ipſe dʒ impẽdere deoiq; ſeruitiũ qð ſibi

ncẽium faciũt creature.et magis amabile. Siẽ
g̊ indiget hõ płbñ eſſe qᷓ; eẽ tm̃. ita pluſ
indiget ſeruitio qð debet impẽdere deo
qᷓ; ſeruitio creaturarũ. Sicut & ſe hʒ bñ
eẽ ad eẽ.ita ſeruitiũ qð hõ facit deo.ſe hʒ
ad ſeruitiũ qð ſibi impendũt alie creatu
re.Et quẽadmodũ eſſe ẽ ꝓpter bñ eẽ.ita
ſeruitiũ creaturaꝝ ẽppter ſeruitiũ quod
hõ facit deo.Et ideo ſicut creature ſunt
vä,p„lt ſeruiãt homi.ita hõ eſt vt ſeruiat deo
IJIJaõ ſi ſcõm ſeruitiũ deficit.p mũ eſt fru/
fſſtra. Jõ ꝑditũ eſt ſeruitiũ creaturaꝝ.qñ
homi ſeruiũt nõ ſeruientideo. Et talis
hoõ inq;tũ in eo eſt. fruſtrat totũ vniuer/
ſum.Et ſicut oꝛdinatũ eſt ꝙ hõ nõ poſ/
ſit durare l eſſe niſi creature ſeruiant ei.
ita oꝛdinatũ ẽꝙ hõ nõ recipiat bñ cẽ ni
ſi ſerniat deo. Ecce gᷣ äliter iſta duo fᷣui/
tia hñtↄpatõem ad inuicẽ ⁊ ad hoĩem.
N¶ Oꝓ ſeruitiũ creaturaꝑ hõ põt qua/
ſiad oculũ videreꝙ neceſſario deus eſt.
gqui manuten

Titulus. cxviiſ.
qͥa hõ nõ põt durare nec per
manere in eſſe neq; alie crea ture

niſi ipſas manuteneat ĩ eẽ deus.⁊ etim
hõ nõ põt ꝑmanereĩ eſſe neq; durare.ni
ſi creature manuteneãt ipᷣm ĩ eẽ.vt exꝑi/
entia manifeſtat. Si em hõ qͥ maioꝛ ẽ?⁊
nobilioꝛ non põt manuteneri neq; pdu
rare niſi a creaturis manuteneat᷑. q̃ ſunt

multũ inferioꝛes eo.ſic etiaʒ ĩpoſſibile

vt alie creature mannteneãt᷑ abſq; adiu/
toꝛio alicui.ergo cẽnt maioꝛes hoĩe.q·
hõ eẽt indigẽs. et aliecreature nullo idi/
gerẽt. Sʒ hõ nõ mãautenet creaturas in
ferioꝛes.ĩmo manutenet᷑ ab eis.ſequi/
tur ꝙ aliqͥ s ali?manuteneat ipſas crea/
turas vt durẽt ĩ eẽ.⁊ ꝑ cõſequẽs ille ides
manutenet hoĩeʒ.qͥ manutenẽdo hoĩes
manutenet creaturas ꝓpter hoĩeʒ.⁊ ma
nutenẽdo creaturas manutenet hoĩem
ſcʒ de ppter hoĩem. Etꝑ ↄñs ſequit᷑ ꝙ
hõ tenet᷑ deo Pᷣmoeꝓſe ⁊ ꝓ oĩb creaturꝭ.
et etiã creaturis ꝓpter ſeruitiũ eaꝝ.
[Dye iſta duo ſeruitia tot mũgcob
ligatꝰ.vnit ⁊ mirabiliter oꝛdinat deo⁊
cum dooo. (Titulus. cxix.

Lce mirabilẽ obligatõʒ ⁊ mira
bilẽ oꝛdinẽ ĩvniuerſo ꝑ iſta duo

ſeruitia.qꝛ creature ĩferioꝛes ſer
uiũt hoĩ.⁊ ſũt ꝓpt᷑ hoĩeʒ.et ſeruiẽdo hoi
ſũt colligateꝛ vnite cũ hoĩe.Et ſic pmũ
ſuitiã colligat oĩa ĩferioꝛa cũ hoĩe.Deiĩ
de hõ dʒ ſᷣuire ðᷣo ꝑ amoꝛẽ.⁊ ſic hõſuiẽ
do deo colligat᷑ cũ deo.ſic alie create ſer moꝛ col

uiẽdo hoĩ colligãt᷑ cũ hoĩe. Etſicſcᷣm ligat ho
ſeruitiũ colligat hoĩeʒz cũ deo. Et ſicob/ mine ce/

ligatio amoꝛis ↄplet ac ↄſũmat ac col/ deo.
ligat totũ mundũ. Uñ pᷣmo ab amoꝛe
oĩla pcedũt ⁊ ꝓceſſerũt.⁊ ĩ amoꝛe ↄſum/
mant᷑. Et iõ amoꝛ cõplet oĩa.qꝛ pᷣmo ꝑ
amoꝛẽ oẽs creaturas oꝛdiauit ad hoieʒ
deinde hõ ꝑ amoꝛẽ ↄiũgit᷑ ⁊ colligat᷑ cũ
deo. Et iõ ſi hõ nõ colligat᷑ cũ deo ei ſer⸗

uiẽdo.tũc mũdꝰẽ inoꝛdinatꝛ diſſigatꝰ

Et hec duo ſeruitia ſunt ad bonũ totale
homiĩs.et nõ alicuiꝰalteriꝰ.qꝛ pmuʒ ad

eſſe. ſcᷣm vo ad bñ eſſe. qm creature ſer Ti. cx/

uiẽdo homĩ nullaʒ vtiliratẽ recipiũt ab vij.
hoiĩe.ſed hõ recipit totã vtilitatẽ etamo
dũ.niſi qꝛ nobilitant᷑ ſeruiẽdo homĩ.ſʒ

hõ ſeruiẽdo deo recipit ſolã vtilitateʒ et

cõmodũ ſeruitij. ac nobilitat᷑ ſeruiendo
ei. Uidete q̃lit᷑ ꝑ hec duo ᷣuitia totus

.——

Quõ a⸗

dote, talitobii

—

mͤchecol
ijnond
Ir ligns ninn
lise nccan
di therptec⸗
v herptedan
logn Lbois
e ſoͤnnen
Nſeucrotcht
Fodurnt
ſefrugitt.

tNVNN? Il

ſnn miabi
ſſbib oibo⸗
enſbikinu
geccrpalqn
ſcaſlign
cleanglrin
Clitdmnu
Eſcoppen
dei tinteran
ſiores oügn
Umn. Eccem
Mien Et
Nedon
otigpe.
(dic
feciiat
modebi

unur Idariq⸗
ſong luſticii

nan leſiiame
I dundere

nicrent
lbfi
Mfo ſe
ffiet
uundeie

nunnmn
nnichngg,
Rböqmnt
icheniſetzden

neitag ,.
miidresl
raamenlloic-
Ma aanmgis
went is
cſeqnegſlecg
mmrmnic boig
pteboig 1n
nunnetboien
Ioofsſognitg
pohonm,
unückr.
Awt nig o
Gcinn N
nlns .
ignö; 1

incmohitrdn
mmeiſinchl
ſniän
hoir Ltſeni

oacühord 1

wte t ichifii

ſtnitcrl
woie Etln
iamc/ N
nu 0
no zbamd
riamorcoſum
toin, ndnn n
Gianig bit
Gtrcoligi
“
Cnur rligl
muiiſi
n ine d
gßun ,
igtenaul
iynlini

4

—

4

.

moꝛem

mũdꝰẽ colligat ⁊ vnit itra ſe⁊ cũ deoꝛ

daaa ipᷣm oꝛdinar mirabilit᷑ ¶ Ecceduas
Duplex ligas mirabiles ĩ mũdo. Pꝛĩa ẽ natura/

colliga/ lis ⁊ nccaria.videlʒ creaturaꝝ ad hoĩeʒ.

tioo mòi ⁊ Gᷓ ex ꝑte creaturarũ.q̃ nccario fᷣuiũt ei.
aizideſtli cũ deo ¶lʒ ex pte dei ſit libera et ſpõtanea. Scða

liga.ſ.hoĩs ad deũ.ẽ libera⁊ voluntaria
ac ſpõtanea.Et iõ pᷣma liga ſꝑ durat et
ꝑſeuerat q;tũ ad creaturas.ſed ſcdᷣa liga
nõ ſp durat neq; ligat ĩ oibo hoĩbo.ĩmo
ſepe frãgit᷑: deſinit Pꝛima ligaẽ pulcra
magna ⁊ mirabil.ſ’ ſcdöᷣa ẽ pulcrioꝛ.ma/
ioꝛ ⁊ mirabilioꝛ. Pꝛiĩa liga ẽ ſenſibilis ⁊
viſibil ⁊ oibo maniteſta.ſed ſcðᷣa liga eſt
inſenſibil.inuiſibił ⁊ occulta.Pꝛima li
ga ẽ coꝛꝑal creaturaꝝ ad hoĩem ⁊ extrin
ſeca.ſcða liga ẽ hoĩs ad deũ.ſpũal et in
tellectuał ⁊ itrinſeca Nã de tãto ſcdᷣa ex
cellit pᷣmã.quãto ſpũale excellit coꝛpale

Et ſic apparet ꝙ hõ ẽ q̃ddaʒ mediũ iter

deũ ⁊ inter creaturas.ꝑ qð creature infe
rioꝛes ↄiũgunt᷑ ⁊ redeũt cũ deo ⁊ ad de/
um. Ecce mediũ ↄiũgẽs extrema.ſ.deũ
⁊ hoĩem.Et ex ̊ apparet ꝙ mirabilis⁊
valde bona eſt obligatio hoĩs ad deũ.q̃
totũ ↄplet.⁊ ↄſũmatvniuerſũ.et hoĩem
ad deũ colligat.vt ab eo eẽ et optimũ eẽ
