per ſe tm̃ exiſtentes ſibi totaliter diſſimi

les.longe ab ipᷣo diſtantes.vt patet in p
mo ſecũdo ⁊ tercio gradu ſcale nature.
mag facere debuit creaturas ꝓ ſe exiſtẽ/
tes ſibi ſiles ⁊ ꝓpe ſe exñtes. Iteʒ nõ ſo
lum debuit facere creaturã ſpũalẽ per ſe
exiſtẽtẽ ſine coꝛꝑali.ĩmo pᷣmo debuit fa
cere creaturã ſpũalẽ qᷓ; coꝛꝑaleʒ.qꝛ eſt ei
magis ꝓpinqua ⁊ ſiłis.Et ſic ꝓbatũ eſt
tã ex ꝑte creaturaꝝ qᷓ; ex ꝑtedei.qꝙ natu/
ra ſpũᷣalis creata eſt ⁊ exiſtit realiter⁊ per
ſe ſine coꝛꝑe.⁊ talis natura vocat᷑ angeli
ca natura.Et ideo iſta natura ẽ ſine qͥn/
titate ſine figura ſine longitudine ⁊ bꝛe/
uitate.ſine latitudine ⁊ ꝓfunditate.ſine
extenſione ⁊ ſine ſpiſſitudine.ſine ponde
roſitate ⁊ leuitate. nullũ habet coloꝛem.
nullũ ſapoꝛẽ.nullũ odoꝛẽ.nec habet ali⸗
quã qualitatẽ que poſſit tangi I deo nõ

eſt viſibilis nec audibilis nec tãgibilis.

nec aliquo modo ꝑ aliquẽſenſuʒ ꝑcepti

itulus. ccxix et. ccx

create.i angelice.

bilis ſicut dictũ fuit ſuper deanĩa ⁊ de
ina litteeenn.

¶ De multiplicatõe nature ſpiritualis

O ſtq; ꝓbatũ eſt ꝙ natura ſpũa Ti.pce⸗
lis creata ẽ ⁊ exiſtit vlteriꝰ ẽ ma/ denti
gis inueſtigandũ ſi eſt multipli

cata in multas ſpecies ⁊ in multa indi⸗/

uidua.Sicut aũt iſte due nature ſcʒj na
tura coꝛpalis ⁊ hũana ꝗᷓ ↄſtat ex ſpũali
⁊ coꝛꝑali manifeſtauerũt nobis naturã

ſpũalem purã eſſe.ita etiã manifeſtabür

oĩa alia ⁊ oẽs ſuas cõditiones ⁊ ꝓpꝛie/
tates. Unde neceſſe eſt q; oĩa ſint ꝓpoꝛ/
tionata ⁊ oꝛdinata int᷑ ſe. Uidemꝰaũt q;
in natura coꝛꝑali infima.nõ ſolũ eſt vna
ſpẽs.ĩmo ĩnumerabiles ſpẽs ⁊ maneri/
es.Vide eĩ q̃t ſpẽs ſũt in pmo gdu.vide
q̃t in ſecũdo.⁊ q̃t in tercio ᷓdu. Sig na Demlti
tura coꝛpałẽ tãtũ młtiplicata ꝙ nõ pᷣt tudiean
cõpᷣhẽdi ſub nũero.q̃re etiã nõ erit młti/ geloꝝ
plicata creatura ſpũalis q̃ſi ſine nũero?
Itaq; nõ pᷣt eẽ ꝙ ibiſit tm̃ vna creatura
ſpũał.ĩmo dũt eẽ ĩnũerabiles tales crea
ture ⁊ ſpũs.Si eĩ de voluit tãtũ młti⸗
plicare coꝛꝑales creaturas ſibi diſſiles.
nöne mag, dz mltiplicare creaturas ſpi
rituales ſibi ſiłes ⁊ vnifoꝛmes.Sic em̃
magis debuit facere creaturã ſpũalẽ q;
coꝛꝑalẽ.ita etiã magꝭ debuit eã młtipli⸗/
care cũ ſint mag młtiplicabiles res ſpi
rituales qᷓ; coꝛꝑales. Itẽ videmꝰetiã ꝙ;
in natura hũana q̃ ↄſtat ex ſpũali ⁊ coꝛ/
pali ẽ maxĩa młtiplicatio.q̃re etiã ĩ natu
ra pure ſpũali.nõ erit maxia młtitudo ⁊
mltiplicatio ſpirituũ ⁊ creaturaꝝ ſpũa-
liũ cũ natura pure ſpũalis facit ꝑ ſe ſũũ-
mẽbꝛũ in vniuerſo.qꝛ nõ ſũt niſi tria me
bꝛa.vt dictũ ẽ in vniuerſitate creaturaꝝ? Ti.pᷣce⸗
Ergo ncce ẽ ĩnũerabilẽ młtitudinẽ eſſe denti
creaturaꝝ ſpũaliũ ⁊ nõ vnã tm̃ creaturã
¶ D; int ipᷣas creaturas ſpũales ẽ mul
tiplex oꝛdo ⁊ inferioꝛitas ⁊ ſupioꝛitas et
nõ ſunt oẽs eᷓdles. ¶ Ti. cccxx.

Onſe

dz eẽ maxĩa mltitudo creatu
dtraupure ſpũaliũ.ĩmo dñt ibi
cẽ multi oꝛdines.⁊ dz ibi cẽ inferioꝛitas

rſupien
cſupio
copoli
go no
ſunt mu⸗
eroqu⸗

heaſuꝑ
din mn
ir m S
ole gin Fa⸗
ſtaco feriote
dorifen
tun ſür
höne
ſccüdo
Glre
inpi
räam
Therb
guiü.
Vide
E
CCLs
gis⸗
Tin
nalt
nen
S
tio⸗
Il/ ho
binogg un
Can (mnol
nasri
mltip
noch
ox⸗
fem
lhb'iſ
oml
lap in
ſüi
litüo⸗
oco⸗
batoꝛ:

wdening

mehiints

—

tkylnbinn
üſicknntigt
mnmulnuc⸗
enanrig
Aarchii
thobis nmni

inuniiitiꝗt
nonest ppi

anſer o⸗

4

Uiden'ni-

noͤbiichnm
pistnunt
Prozchrict

S. Si de

inöcntnnk,g

ilnenütet
mounm
lestlesoe
uittücinti
tgunuſt
emas Giff
tui ſilis
Uiteintihi
blesſeß
niden ni⸗
hunitn
Staiäinn
Anleido!

mrni
factoſeni.

Utnidrune

Mronummr

linctici

iñguan
pilsinl
nun
pnitb

ertic?

lcn gnoͦzt ⸗

Oy ĩiter
angelos
ſit oꝛdo

⁊ ſupioꝛitas inter eas.⁊ vna creatura dzʒ
eæẽ ſuꝑioꝛ q; alia. Uidemꝰ em̃ ꝙ ĩ natura

coꝛpali eſt oꝛdo ⁊ inferioꝛitas et ſuꝑioꝛi
tas ⁊ nõ eq̃litas.ſicut in ᷣᷣmo gdu etiaʒ
ſunt multi oꝛdines. NHã eſt ibi oꝛdo ele/
mẽtoꝝ. terra eſt infima.aq̃ ſuꝑioꝛ.aer ſu
per aquã.⁊ ignis ſuꝑ oĩa. Ecce ibi oꝛdi
nẽ ⁊ ſuꝑioꝛitatẽ ⁊ inferioꝛitatẽ. Siłr ẽ oꝛ
do in metallis eſt ſuꝑioꝛitas ⁊ inferioꝛi

tas.DSilrẽ oꝛdo ĩ lapidibo pᷣcioſis. Si

&g̊ in gꝗdu infimo ẽ oꝛdo⁊ ſupioꝛitas ⁊ ĩ/

ferioꝛitas nõne etiã in ẽdu ſũmo erit oꝛ

do⁊ ĩferioꝛitas ⁊ ſuꝑioꝛitas in ipᷣis crea
turꝭ ſũme ſpũalib: Si ĩ mimis ẽ oꝛdo
nõne ⁊ in maxis erit: Silrẽ oꝛdo et in
ſecũdo du ſcale inter arboꝛes ⁊ herbas

Silr eſt oꝛdo ⁊ in tercio gdu in aĩalib

⁊ in piſcibi.⁊ in auibo ⁊ in illis q̃ ſuꝑ ter
rã ambulãt. Uide &̊ q̊t ſunt ſpẽs arboꝝ

2 herbaꝝ Vide q̃t ſt ſpẽs piſciũ.q̃t ſpẽs

auiũ.q̃t ſpẽs aĩaliũ q̃ ambulãt ſuꝑ terrã
Vigde quõ eſt ibi ſuꝑioꝛitas ⁊ inferioꝛi/
tas.Et oẽs iſti ᷓdus ſunt in natura coꝛ
ꝓꝑali.Si ̊ dñs de ꝰoĩpotẽs poſuit tãtũ
oꝛdinẽ in creaturis coꝛꝑalibo.nõne ma/
gis debuit ponere oꝛdinẽ ⁊ ſupioꝛitatẽ
⁊ inferioꝛitatẽ in creaturis ſpũñalibo ⁊ rõ
nalibo cum magis oꝛdo ⁊ oꝛdinatio cõ/
ueniat creaturis ſpũalibo qᷓ; coꝛꝑalibus
Sicut gᷣ in creaturis coꝛpalibo ſunt mł
ti oꝛdines.q̃re etiã in creaturis ſpũalib⸗

Alia ꝓ / nõ erũt młti oꝛdines:¶ Pꝛeterea etiã in
batio ad natura hũana q̃ eſt coꝛꝑalis ⁊ ſpũał in/

idem

ſimul ſunt miłti oꝛdines.⁊ ẽ ibi ſuꝑioꝛi⸗

tas ⁊ iferioꝛitaſ.⁊ ẽ ibi młtiplexdignitaſ
młtiplex pᷣlatura. multiplex pᷣncipatꝰ.ĩ/
mo eſt in oĩb oꝛdo dignitatũ.oꝛdo offi
cioꝝ.⁊ oꝛdo pᷣncipatuuʒ.iſte hõ maioꝛ
iſte minoꝛ iſte ſuꝑioꝛ.iſte inferioꝛ.iſte pᷣ/
latꝰ iſte ſubditꝰ.Et eſt eĩ in hũana natu/
ra młtiplex ſtatꝰ. Nã eſt ibi ſtatꝰagrico/
laꝝ infimoꝝ.ſtatꝰmercatoꝝ.ſtat burgẽ

ſiũ Itẽ ſtatꝰnobiliũ.vbi ↄtinet᷑ oꝛdo mi

litũ.oꝛdo baronũ.oꝛdo vicecomitũ.oꝛ/
do comitũ.oꝛdo ducũ.deinde eſt rex⁊ ĩ/
patoꝛ ⁊ ſunt młti reges ⁊ vnꝰ imꝑatoꝛ.
Et etiã młtiplex eſt oꝛdo poteſtatũ. Nã
ſunt iudices inferioꝛes ⁊ iudices ſuꝑio

res ⁊ medij.⁊ ptãtes inferioꝛes ⁊ medie

⁊ſupᷣme.Hoc etiã videmꝰ in ſtatu ecele

Ci ccxi. De oꝛdinibus angeloꝛũ

ſiaſtico in qᷓ eſt młtiplex oꝛdo ⁊ inferioꝛi
tas ⁊ ſuꝑioꝛitas. Nã ſunt ibi rectoꝛes et

archidyaconi.dyaconi.decani.pᷣpoſiti.

abbates. epᷣi. archiepᷣi.pr̃iarche ⁊c̃. Si
&̊ in natura q̃ eſt ꝑtim coꝛꝑal ⁊ ꝑtim ſpi⸗/
ritualis nõ eſt eqlitas ſʒ diſtinctio mira/
bilis ⁊ oꝛdo.qᷓ;uis oẽs hoĩes q̊ ad natu
rã ſũt eq̃les.attñ ꝑ accidẽtia q̃ eis adue/

niunt ⁊ q̃ acqͥrunt poſtea fiunt inter ho/

mines iſti oꝛdines. Iſta aũt accidentia
ſunt iuriſditio.ptãs.officiũ:ſcia ⁊ ars.
⁊ iſta accidẽtia nobilia fundant᷑ in hũa/
na natura.rõne nature ſpũalis ⁊ nature
intellectuał. q̃ eſt ꝑs hũane nature ⁊ nõ
rõne coꝛꝑalis.Quare igit᷑ poſtq; in na/
tura q̃ eſt ꝑtim coꝛꝑalis ⁊ ꝑtim ſpũalis
eſt tã multiplexoꝛdo ⁊ mirabilis ⁊ rõne
nature intellectualis ſcʒ rõne aĩe.qre eti⸗
am nõ erit młtiplex oꝛdo ⁊ mirabilis in
natura pure ſpũᷣali⁊ intellectuali.⁊ etiaz
diſtinctio dignitatũ ⁊ officioꝝ ⁊ ſtatuũ.
cũ maioꝛ debeat eẽ oꝛdo in ſpũalibo qᷓ; ĩ
coꝛꝑalibo: q̃re nõ erit ibi pncipatꝰ ⁊ pᷣla⸗
tio ⁊ ſuꝑioꝛitas ⁊ inferioꝛitas ſuo mõ ⁊
aliq̃ ſuꝑioꝛes ⁊ aliq̃ inferioꝛes.⁊ aliq̃ me

diocres:¶ Itẽ infra hoĩeʒ eſt oꝛdo ⁊ ſu/ Tercia
ꝑioꝛitas ⁊ inferioꝛitas ⁊ pncipat.⁊ H̊ a ꝓbatio
natura.nã eſt ibi ſtatꝰ vᷣtutũ ĩfimaꝝ.ſcʒ ad idẽ

generatiue.augmentatiue ⁊ nutritiue.et
iſte hñt alias inferioꝛes.ſcʒ vᷣtutẽ attra⸗
ctiuã.digeſtiuã ⁊ retẽtiuã. Vlterꝰ poſt
iſtũ ſtatũ eſt ſcᷣs ſtatꝰſuꝑioꝛ ſcʒ ſtatꝰ vir
tutũ ⁊ ptãtũ ſenſitiuaꝝ.et terci poſt iſtũ
eſt ſupmꝰſtatꝰ ſcʒ vᷣtutũ ⁊ ptãtũ intelle/
ctualiũ. Si& in hoĩe eſt tal oꝛdo ⁊ pᷣnci
patꝰ. q̃re etiã in natura pure ſpũali non
erit oꝛdo ⁊ pᷣncipatꝰ: Et ſic patet q̃re in
creaturis ſpũalibo⁊ ſũmis ſpiritiba dz eẽ

ſacer oꝛdo ⁊ młtiplex.⁊ ſuꝑioꝛitas ⁊ in/

ferioꝛitas ⁊ mediocritas ⁊ nõ eqᷓlitas.
,ihuis ibi ſint multi oꝛdines tñ
neceſſe ẽ ꝙ cert? numerꝰ ſit iboꝝ oꝛdinũ
⁊ oẽs dñt ↄſũmari in vnitate.
Ktulug cerr.
Uare aũt ĩ ipᷣis ſpiritibo ſũmis
dʒ eẽ tantꝰ oꝛdo tãta oꝛdinatio.
⁊ tãta regulatio ꝙ nõ poſſit eſſe
maioꝛ.eo qꝛ ſũt ꝓpe deũ ⁊ ei ſiles totalit
in natura a q̃ ẽ oĩs oꝛdo⁊ oĩs regla?⁊ mẽę
ſura.Et iõ in ipᷣis creaturꝭ ſpũalibo nlla

Supꝛa
titulo.i.

poteſt eſſe ↄfuſio. ſz neceſſario dz eſſe in

eis certus numerꝰoꝛdinũ. ⁊ om̃s debẽt
ↄſũmari in vnitate. Uidemꝰaũt ꝙ ĩ na⸗
tura pure coꝛꝑali ſunt tres ᷓdus genera
les.ita ꝙ tota natura coꝛpal que nõ ha/

bet aliqͥd ſpũale ⁊ imoꝛtale diuiditur ꝑ
tres gradꝰ. qꝛ quedã habẽt eſſe tm̃. alia

habent viuere tm̃.⁊ quedã habẽt ſentire

tm̃.Et vltra qͥlibet iſtoꝝ gduum ↄtinet
plures gradus ſub ſe.qꝛ in p mo gradu

vbi eſt tm̃ eſſe ſunt plures oꝛdĩes.ſcʒ oꝛ/

do elemẽtoꝝ. oꝛdo metalloꝝ.⁊ oꝛdo la/

pidum pcioſoꝝ.⁊ in quolibet iſtoꝝ oꝛdi
num eſt ſtatꝰ ⁊ vnũ pᷣncipale.vt in oꝛdi/

neelemẽtoꝝ ignis.in oꝛdine metalloꝛuʒ

auꝝ.in oꝛdine lapidũ pᷣcioſoꝝ carbũcu

lus. Similiter ſecundꝰ gradus qui eſt

viuere.cõtinet ſub ſe multos oꝛdĩes.nã

eſt ibi oꝛdo herbaꝝ.oꝛdo arboꝝ. In ter

cio gradu qͥ eſt ſentire ſunt multi oꝛdĩes

nam eſt ibi oꝛdo piſciũ.oꝛdo auiũ.oꝛdo
gĩaliũ.que ambulant ſuꝑ terrã.ſeu ani/
mal volatile.aquatile.terreſtre. Et quili
bet iſtoꝝ oꝛdinũ ↄſum mat᷑ invnitate.qꝛ

in genere piſciũ eſt vnꝰſummꝰRpiſcis.in

genere auiũ.eſt vna maioꝛ ⁊ dignioꝛ ſu/

per om̃es aues.ſicut eſt aquila. ſiliter in

Os tres
ſint hie/
rarchie

angeloꝝ ſcʒ in tres hierarchias. ſiue in tres pᷣnci/

genere anialiũ q̃ ambulant ſuꝑ terrã. eſt
vnũ animal ⁊ vna ſpecies queeſt maioꝛ

oĩm ⁊ dñatur alijs. ſicut eſt ſpẽs leonũ.

Sis in natura coꝛpali ẽ tanta oꝛdina/

tio regulatio ⁊ mẽſuratio ſine ↄfuſione-

certus numerꝰ. nõne magis debet eẽ in

natura pure ſpũali:Et ſi de poſuit tan/
tã oꝛdinationẽ ⁊ regulationeʒ in natura
infima coꝛꝑali.q̃ eſt ei maxie diſſiłis.nõ
ne magis poſuit in natura pure ſpũali ſi

bi ſili ⁊ ꝓpinq̃ cũ oĩa iſta ꝑtineãt ad pul
critudinẽ ⁊ oꝛnatũ: Nõne ᷣ tota natura
ſpũalis dʒ diuidi etiã generalit᷑ ꝑ certas
poꝛtões ⁊ gᷓdus generales.⁊ iteꝝ q libet
iſtoꝝ graduñ in certos oꝛdines.⁊ qͥlibʒ
oꝛdo in ſuas ſp?s.vt ſit ibi oĩmoda cla/

ritas ⁊ diſtinctio ſine afuſiõe.⁊ in q̃libet

oꝛdineſit vna ſpẽs ſupᷣ oẽs.⁊ qͥlibet oꝛ/

do ↄſũmet᷑ in vnitate. Et ſic videmꝰ

iſta natura pure ſpũalis.partit᷑ ⁊ diuidi
tur generalit᷑ in tres poꝛtões generales.

patus ſacros.quia oppoſita cõmuniter

equaliter diuidunt᷑. ⁊ maxime quia na/

tura ſpũalis eſt poꝛ qᷓ; coꝛꝑalis.⁊ ideo
natura ſpũalis imitatur coꝛꝑalem ⁊ ecõ

tra.ideo ꝑ illa que vident᷑ in natura coꝛ

poꝛali quã videmus poſſumꝰ arguere ĩ
natura ſpũali quã nõ videmus.i/¶ Item

ſicut videmꝰ ꝙ oẽs nature ⁊ ſpecies coꝛ
pales coꝛreſpondẽt vni ſpeciei ſũme.ſca

nature ⁊ ſpeciei humaneq̃ eſt ſpũalis et

coꝛꝑalis.⁊ illa ſpẽs eſt ſuꝑ oẽs⁊ dñatur
oĩbus alijs ⁊ pᷣeſt ex oꝛdinatõe dei.ita q

oẽs oꝛdines creaturaꝝ coꝛꝑaliũ ↄſũmã

tur ĩ vna ſpecie ſupᷣ quã nulla eſt.ita cõ/⸗
foꝛmiter poſſumꝰarguere ꝙ oẽs cõditi/
ones creaturaꝝ ſpũaliũ debẽt coꝛreſpõ/
dere vni ſũme ſpeciei ſpũali ⁊ vni ſůmo
ſpũi creato.qͥ eſt ſuꝑ oẽs.vt oẽs oꝛdineſ

angeloꝝ ↄſũment᷑ in vnitate ⁊ finiant᷑

¶ Iteʒ ſicut arguimꝰ ꝑ naturã pure coꝛ/
poꝛalẽ.ita poſſumꝰ argquere ꝑ naturãq̃ ẽ
coꝛꝑalis⁊ ſpũalis inſił.qꝛ tota natura q̃ᷓ

eſt coꝛpalis ⁊ ſpũal inſił ſcʒ natura hũa

„— „ 2* * *

na etiã diuidit᷑ in certas poꝛtões.⁊ ĩ cer
tos gdus.⁊ in certos pᷣncipat ⁊oĩa ↄſũ0ηnaB
mant᷑ in vnitate.ita ꝙ eſt vnꝰſupᷣ om̃es.

Et etiã in ipomet hoĩe oẽs vᷣtutes oẽs
ptãtes ⁊ oẽs ſtat vᷣtutũ naturaliũ ↄſũ/
mant᷑ in vna vᷣtute ſũma.ſcʒ in ipᷣa volũ

tate qꝗᷓ eſt dña oĩm aliaꝝ ⁊ maioꝛ.Et to/⸗
ta etiã aĩa hoĩs diuidit᷑ in tres generalei
poꝛtões ſeu ꝑtes ſeu hierarchias.ſ.inve

getatiuã ſenſitiuã ⁊ ĩtellectiuã.⁊ iteꝝ q̃li
bet illaꝝ diuidit᷑ in ſuas ꝑtes. Quare

ſilr nõ erit certa diuiſio ⁊ cert numerꝰ in
generali in natura ſpũali.ita ꝙ tota diui

dat᷑ in certas poꝛtões generales ⁊ ille ite

rũ in alias: ¶ Poſtq; & tres ſunt nature
diſtincte create ĩ vniuerſo ſcʒ coꝛꝑałl tm̃

⁊ ſpũał tm̃.⁊ mixta ex vtraq;.j̊ ſi natura
coꝛꝑał hʒ ſuas hierarchias ⁊ ſuos oꝛdi

nes infra ſe.q̃re etiã natura ſũma ⁊ ſpũa
lis nõ hẽbit ſuo mõ ſuas hierarchias et

ſuos oꝛdiĩes ĩfra ſemetipᷣaʒ: Et etiã poſt
qᷓ; natura pure coꝛꝑal ⁊ diſticta ꝑ drias
⁊2 gᷓcnature.⁊ natura mixta.ſcʒ hũanaẽ
diſtincta ꝑ dr̃nas ⁊ gdus nature.ſq; ꝑ
accidẽtia nobilia dignitatũ ⁊ officioꝝ.

q̃re igit᷑ etiã natura pure ſpũalis nõ erit
diſtincta ꝑ differẽtias ⁊ gradus nature
2 differẽtias officioꝝ et dignitatũ vt ſit

— —

vtraqhdi
poriusn
uisalin
gonapl
hummept
Ammgxim
oforme
nicnsfal
gtaſczan
turpnun
Vndeto
My gees gen

ol, eſpüal⸗

e

„.

ik i Etiten
a bie rres pte
ſchia eſtmult
Carmn ſoe
bmadi
cſetrin
toraext
ſbllis
nespp
dechp⸗
ingti
fimnill
Oyto / erdiſt
nez ſint farch⸗
dines rumi
agcorn vilio
hume
glibin
mone
Hlula
Iglur
(cäner
täͤ
ſüman
ig
olky
. mMnoi
Dccr, canu
Ouurehhl
„ llimd
Ar tctit
roct
geop.
ien ſader
ſeonig weehen
bio de
mugnn

eptlg,te
nenlenti
Ekinnumndo,
pſinpgt
tanns ſen
netſecgan
Peciaſineſg
täckhüls
npoigtinnr
inmiöͤedait
Morläi ſn,
nulackiac⸗
regoischic⸗
dchacanth
iali tniüne
ptoiscn
ater fiint
Mriporeco
mtonawrige
wounnamn
Gnummhia
ortöcs 1ich

prndindi

Wiöoni
is dmtwoß
nummi/i
ſgirieni
zmaia bn
nmugentl

Tchis ime

ui ni
eo. Qe
mhmni
gtondiun
nics tileit
ſunt harnn
cnguln
G ſinam
37 ost
ſünat hin
ſenthiue

Etaipot

ticne
—
itainct⸗
ture⸗

eri nſn

Oz; an/

geli di⸗

nidũt᷑ ĩ
tres hie

rarchiaſ

vtraq; diſtinctio? Et qm̃ numerus tri/

Ci. ccxxii.

narius magis cõcoꝛdat cum deo q; ali /
quis alius numerꝰ.qꝛ in deo eſt trinitaſf
pſonaꝝ.ideo magis ↄuenit deo ponere
numeꝝ trinariũ in reb q; aliũ numerũ.
et maxime in creaturis ſpũalibꝰ que ſũůt
ei ↄfoꝛmes et ſimiles.Et iõ magis ↄue/
niens fuit deo ꝙ tota natura ſpualis cre
ata. ſcʒ angelica diſtingueret᷑ et diuidere
tur pꝑ numeꝝ trinariũ q; ꝑ aliũ numerũ.
Vnge tota vnitas creata diuidit᷑ in treſ
ptes generales.ſcʒ in naturã coꝛꝑalẽ tĩ
et ſpũalẽ tm̃.et coꝛpalem et ſpũaleʒ ſiml
Et iteꝝ natura tim̃ coꝛpalis diuiditur in
tres ptes vt dictũ eſt. Quia ergo diuiſio
eſt multiplex.ſcʒ quedã generalis.⁊ que
dam ſpecialis.et alia ſpecialiſſima ⁊c̃.iõ
pma diuiſio generalis et diſtinctio debʒ
eſſe trinaria in angelis vt ſicut diuĩa na/
tura exiſtẽs tin eadem numero et indiui
ſibilis in ſe tm̃ diuidit᷑ intres ꝑſonas ꝑ
tres ꝓpꝛietates diſtinctas et nõ plures
neq; paucioꝛeſ.ita pfoꝛmiter natura ſpi

ritualis creata ſeu angelica ſibi totaliter

ODo no⸗

uez ſint

oꝛdines

ãageloꝛũ

Tocex⸗

v .*

Zicexx

O; ãge
li ſil ſint
creati ex
nihilo

ſimilis et ↄfoꝛmis et ꝓpinqua.diuidit᷑
et diſtinguit᷑ in tres poꝛtiões et tres hie/
rarchias generales.et deinde quelibʒ ea
rum iteꝝ in tres oꝛdines.et ſic eſt ibi di/
uiſio generalis et ſpecialis ꝑ trinarium
numen. Et ſic patet ꝙ in creaturis ſpũ/
alibus ſeu angelicis debet eſſe certꝰ nu/
merus oꝛdinũ et certa diſtinetio.et etiaʒ
talis numerꝰdebet eſſe trinariꝰ mag⸗
qᷓ alius.et hoc oñdit natura coꝛꝑalis et
etiã natura diuĩa quecreauit oĩa. Pa/
tet etiã ꝙ oẽs oꝛdines debẽt ↄſũmari in
ſũma vuitate qᷓntũ poteſt eſſe in creatu/
ris.et ꝙ ſupꝛa oẽs dʒ eſſe vnꝰſũmꝰange
lus et vna ſũma creatura ſpũalis.ↄſum
mans in vnitate oẽs oꝛdines ſpũalium
creaturaꝝ.Et ſic ꝓbatũ eſt ꝙ eſt natura
pure ſpũalis creata.⁊ ꝙ eſt inumerabił

mltitudo ſpũaliũ creaturaꝝ ⁊ angeloꝝ.

⁊ ꝙ eſt ibi oꝛdo debitꝰ q̃ntũ pᷣt eſſe. Quã
uis aũt ibi ſit inumerabil multitudo an
geloꝝ.atxtñ oẽs ſimul fuerũt creati de ni
hilo.qꝛ vnus angeł?nõ põtcauſare aliũ
nec generare de ſua ſubſtantia.nec vnuſ
poteſt deſcendere de alio ſicut fit in hoĩ/
bus quia nõ ſunt coꝛꝑales.ſed qlibet ĩ/

geloꝛu obligatoe

mediatea deo eſt creatus. Et ideo potu
erunt oẽs ſimul creari.quia nulla pote-
rat eſſe reſiſtẽtia.qꝛ deꝰeſt oĩpotens qͥ de
nihilo creauit eos.⁊ ita potuit creare oẽſ

inſimul ſicut vnũ. qͥ ſolo velle oĩa creat.

nec fepugnat eis creari inſiOul.
E natura ſpũalis creata obligat᷑ ðo

ſicut hõ. ⁊ ꝙ oĩa ꝓbata de hoĩe inqntuʒ
hõ eſt ſut ia pbata deangelis.⁊ ꝙ idẽ eit

bonü homis ⁊ angei.

natu

de homie rõne liberi arbitrij iam ꝓbata

⁊ faciat ſilem ꝓceſſuʒ circa obligatõeʒz et
circaamoꝛẽ ⁊ circa fructuʒ amoꝛis qð ẽ
gaudiũ.⁊ cõꝑet fructũ amoꝛis ⁊ angelũ

⁊ alias creaturas ſeu ad creaturas infe/

rioꝛes eo.⁊ videat ꝙ płaccepit a deo qᷓ;
alie creature ĩferioꝛes.⁊ q̃lit᷑ ↄsᷣſcit ſe ha
bereꝛ accepiſſe a ðo qͥcqͥd hʒ.qꝛ de nihi

lo factꝰẽ.⁊ nihil hʒ a ſeio. Uñ angelus

ad cognoſcẽdũ ſuã dignitatẽ ⁊ ſuũ gau/

diũ in qͥ eſt. pᷣt ſe pmo cõꝑaread ipᷣm ni/

hil vñ vẽeit.deĩde ad creaturã ſibi oppo⸗/

ſitã.ſcʒ ad naturã coꝛꝑalẽ.⁊ pᷣtvidereqqn
tũ aſcẽdit ſuꝑ illã in dignitate ⁊ excellen

tia.⁊ h ex dono dei. Deindepᷣt ſe cõpare
ad naturã mixtã ſq; ad hũanã.⁊ ſic oẽs
creature ſeruiũt angeł vt coòſcãt ꝓpꝛiaʒ

cxcellẽtiã ⁊ q̃ntũ acceperũt.Et ſic ptʒ ꝙ;

ſunt de angelis.⁊ qͥcquid ↄuenit homi
õne liberi arbitrij. conuenit angelo.Et
iõ qͥ vult habere ſcĩiaʒ de angeł recurrat
ad illa q̃ dicta ſũt de hoĩe ⁊ applicet eis

ra pure ſpũał creata exi
ſtit.et quia ipᷣa habet liberuʒ
arb itriũ ſicut hõ.iõ oĩa que ꝓbata ſunt

O ãage

angelꝰ obligat᷑ deo ſicut hõ.⁊ idẽ modꝰ obl/
ꝓcedẽdi ẽ in ãgelo ſiẽ ĩ hoĩe ad iueſtigã gat᷑ deo

dũ obligatõʒ ꝑ quã ðo obligat᷑.⁊ ꝑ ↄñſ

ad ĩueſtigãdũ oĩa illa q̃ ſequũt᷑ ad illam

obligatõeʒ. Et ſic cõꝑamꝰhoĩeʒ ad aliaſ
creaturas ĩferioꝛes ꝑ ↄueniẽtiã ⁊ drfiam

ita poſſumꝰcõpare ãgelũ.Exercita te Epilo/
ipᷣm Et h̊ ſufficiãt.i Ecce igit᷑ q̃lit᷑ ꝑ ſca gat totũ
lã nature hñtẽ q̃ttuoꝛ gꝗdꝰdiſtinctos ĩiue ꝓceſſuʒ
nimꝰpmo naturã diuinã eẽt exiſtereab hꝰ libꝛi

et᷑no ſine pᷣncipio ⁊ ſine fine.deĩdeĩueni

Ti. iij.

mtotã ſcalã ⁊ oẽs creaturas cõtẽtas in Ti.xvi.

Tic.

Ciitulus.ccxxiii.

ſcala a deo ꝓceſſiſſe a nihilo ꝑ creationẽ.
deinde inuenimꝰ obligatõeʒ hoĩs ad de

um Vlterius exinde deuenimꝰad ĩmoꝛ

talitatẽ anie homĩs ita ꝙ inuenimꝰ ho/
minẽ habere aĩiam ĩmoꝛtalẽ.⁊ ꝑ ↄſeq̃ns

qꝙ erat cõpoſit ex duabo naturis ſcʒ coꝛ/
pali ⁊ ſpũali.⁊ reduximꝰ oẽs q̃ttuoꝛ gra
dus ſcale ad duas naturas in generali.
ſcʒ ad naturã coꝛꝑalẽ tm̃ q̃ nihil habʒ ĩ/
moꝛtale.⁊ ad naturã mixtã ex coꝛpali ⁊
ſpũali.que habʒ aliquid ĩmoꝛtale.Et vl
timate ꝑ iſtas duas naturas inuenimꝰ
terciã naturã que tm̃ eſt ſpiritualis.q̃ di
citur angelica natura.Et ſic habemꝰ in

ſumma naturã diuinã increatã q̃ realit᷑
vna ⁊ eadem numero exiſtit.⁊ eſt cõmu/

nis in trib ꝑſonis realiter diſtinctis. et

habemꝰtres naturas diſtinctas creataſ

ab ipᷣa diuina natura. que eſt deus eter/
nus trinus ⁊ vnus cui eſt laus ⁊ gloꝛia

in eternum.

¶ Hic inueſtigat᷑ ſibomo eſt talis defa

cto. qualis debet eſſe. ⁊ ſi facit qdð facere

debet ſᷣm oꝛdinẽ creaturaꝝ. Et inueni
Sde facto eꝙ hõ eſt ⁊ facit ↄtra oꝛdinẽ crea

turaꝝ ⁊ eſt totus mutat in oppoſitũ ⁊ ĩ

cetunm.
itulus. ccxxiij.

tota pte pᷣcedenti vſq; hic de
debito homiĩs ad qð obliga
tur de iure nature.⁊ ↄcluſum eſt⁊: pbatũ
aliqð occultũ eſſe debituz qð homo de /
bet deo. ⁊ hoc tã ex datis ⁊ acceptis vbi
fundat᷑ obligatio debiti qᷓ; ex ꝑte digni/
tatis dei.cui pꝛimo debetamoꝛ timoꝛ ⁊

honoꝛ.⁊ hoc etiã reqͥrebat natura amo/
ris. Ergo vſq; hanc ꝑtem ꝓceſſim ꝑ de
bet ⁊ ꝑ modũ obligatõis⁊ debiti.⁊ vidi
mus qualis eſt obligatio q; magna qua

obligatur homo deo ⁊ qualis eſt.qm̃ eſt
pmo naturalis ⁊ ꝑpetua ⁊ infallibilis ĩ/

delebilis. incoꝛruptibilis.⁊ ĩmoꝛtalis.

⁊ eſt generalis om̃i homĩ.⁊ patens oĩb
quia eſt ſcripta in libꝛo nature in oĩbus
creaturis.⁊ in ipᷣo hoĩe tam in coꝛꝑe q; ĩ
anima.⁊ ipᷣe homo⁊ om̃es creature ſunt

puriſſimũ teſtimoniũ iſtiꝰ obligatiõis.

ↄtrariũ ſue ꝓpꝛie nature quã dʒ hr̃e. ſi⸗
cut vinu in

ſt in

LUiſum eſt etiã ⁊ ↄcluſum qntũ ⁊ quale

bonũ adueniet homĩ.ſihomo adĩiplet ⁊
facit debitũ ad qð obligat᷑ deo.⁊ q̃ntuʒ
⁊ quale malũ adueniet homiĩ.ſi nõ facit
debitũ qð debet deo. Sic ergo tria co⸗
gnoſcimꝰ de hoĩe.ſcz ipᷣm debituʒz hoĩs
⁊ bonũ⁊ malũ qð optet ſequi. Ipᷣm aũt
debitũ ſemꝑ viuit ſemꝑ manet radicali/
ter in ſuo vigoꝛe.⁊ ĩpoſſibile eſt ꝙ tollat᷑.
ſempꝑ homo eſt debitoꝛ.ſemꝑ eſt obliga/
tus deo.ſiue homo faciat ſiue nõ faciat.
Et qm̃ oꝛdinatur debitũ ad factũ.⁊ de/

bere oꝛdinat᷑ ad facere.⁊ obligatio ad ſo

lutionẽ.ĩmo oĩa que ꝑtinent ad hominẽ

ↄcludunt᷑ in iſtis duobo ſcʒ in debito ⁊ ĩ ſtũtĩ de

facto.ſeu in iure ⁊ in facto.quia ipᷣm de/
bitum eſt ius.et ipᷣa ſolutio factũ.ſʒ ipᷣm
debitũ eſt hmũ et pᷣcedit. et factũ debet
ſequi poſt debitũ.⁊ ipᷣm factũ eſt vltimũ
⁊cõplementũ debiti.ideo niſi poſt debi
tum ſequat᷑ ipᷣm factũ et facere.totũ ẽ va
cuum.et ſi ſequat᷑ factũ.totũ eſt plenum

Iſta ̊ duo ſcz debitũ et factũ debent eẽ

Oia oſi

bitoꝛ fa
cto

ꝓpoꝛtionata et ligata inter ſe.quia vnuz

nihil ꝓficit ſine alio. Quid em̃ ꝓficit de/
bitũ.ſi nõ ſequatur factũ: Et quid valet
factum.niſi ↄcoꝛdet cũ debito?: Factum
ergo et debitũ quãdo ↄcoꝛdant.faciunt
mirabilẽ armoniã. Siaũt diſcoꝛdant.
deſtruit᷑ armonia et fit peſſimꝰ ſonꝰ. Et
quia iſta ſciẽtia eſt de homĩe inq̃ntũ ho/
mo eſt. et docet cognoſcere hominẽ.⁊ co

gnitio de homiĩe oↄſiſtit in duob. ſcʒ ĩ co

gnitione ipᷣius debiti.et in cognitõe ipi/
us facti.ſeu facere.⁊ cognitio ipᷣius de/
biti pᷣcedere debʒ cognitionẽ ipᷣius facti

dqð nõ eſt niſi tanq; lumẽ ad cognoſcen/

dum ipᷣm factũ.quia impoſſibile eſt co/
gnoſcere ipᷣm factũ an ſit tale quale debʒ
eſſe vel nõ.ſcʒ vtrũ ſit iuſtum vel iniuſtũ
oꝛdinatũ vel inoꝛdinatũ. niſi pᷣus co/

—

ſcatur debitũ. Debitum em̃ eſt mẽſura ⁊

Debitũ

regula et lex ipᷣius facti.Qui ergo igno / eſt meſu
rat ipᷣm debitũ ignoꝛat ipᷣm factũ et face rna facti

re.Jõ poſtq; habemꝰinfallibilẽ cogniti
onẽ de ipᷣo debito hoĩs inqntũ homo ẽ
ad complendã totã cognitionẽ de hoĩe
neceſſe ẽ nos habere cognitionẽ de ipſo
facto ipᷣius homiĩs et de ſuo facere.vtrũ
ius ⁊ facere ↄcoꝛdant in hoĩe.vt poſtq;

.

coghoe,
Bt
Mdca
dat vtri
tunrelin
ſnnatur

fndeüye
visdein
(rldel
neitat

Doti fiftier⸗

b mnetin
ſeceſſtat
botnis
tdebit
ltus.
lbortate
ſactü
bito. ve
1o.valpᷣ
bitria
umn il⸗

nois inen
genmun rise

factpz t quiae
debimnz citqd
ſo ocor⸗ bular

Prio.
maͤſun
Pon prißil,
WN
ſigopr

galia
minetae

nrar
gule
noture⸗
Ouige
biſlitn
feſttom
mannalt
ſn hoie
plpem⸗
nuüfoe
igmin

CTi ccxxiii. De facto et debito bois

9Aiplen cognoſcimꝰ ade .M
aſni oſemn adebeetfacer. videamꝰ tñ ante oculos ipᷣn ꝛii debiri tane
Gnünfal eorder cũ ſuo ꝓ hrih erii eu aror⸗ lucernã ⁊ lucẽ a4 m herlnehis tanq;
Pricn det. ⁊ vtrũ ſit iuſtũ a debito. vel diſcoꝛ⸗ ctum luce aa Naenan uũ ꝓpꝛiũ fa
ndchin tum vel inoꝛdi tũ an iniuſtũ. ⁊ oꝛdina/ reh c facere ſuũ. Jpᷣm aũt factũ ⁊ face Duple
in di⸗ linoꝛdinatũ.rectũ vel a, rehois eſt duplex cz viſibile ⁊ inui ace Ouplex
ani ni fm naturã hois vel cõtr. eltoꝛtuoſuz. le. intrinſee⸗ duplex ſcz viſibile ⁊ inuiſibi/ facere
mananii⸗ Sm deũ vel otra deũ õtra naturã hoĩs. kemnlenſecn rek inſecũ. intus ⁊ excra. hoĩs
birckenl. quid de iure vl in e W Hoſtig idumn coꝛdare cũ nir eſs rüch optet con
ndidig cto vel de facto. ¶ e videamjdtni naturaii. debito ⁊ cũ iure ſeu lege ſua
ieniſ ptineãt ad hoĩem ſez d Eis aütiſtadus Bic cõt k r”” Sðð
aenn hoĩs ſp manet fen mõ.q; ipm debia ſeme ſuũ ꝓpꝛiũ debitũ.⁊ ad ſuc op⸗ oig 30
zaantnch ane anf ner tiapvorutate aitde de heneng ne en e. H
Cgirbin ii⸗ le geluare nee shoteſrenlbert⸗ ulns cernii
en ner debitü. 2 hõ ut nõ velit.ſp ma Uonia aut ipᷣm d bitũ homis ,.—
i gatus r 5 ſ manet debitoꝛ ⁊ obli inqntũ hõ eſt.ius ebiel banin G cn
iſin ſbenerasyen Rari eſt voldraria t in boĩs? mnänen bo elimanarufeeltein o. ccxx/
irciri libertate hoĩs. ⁊ iõ pᷣt hon ariũ ⁊ in ¶ hoiĩs qle ſit. eſt, gnoſcedu ipᷣm factum iiſ.
ain ioi 7 ſaa⸗ ſ oeorer bat Goma iõ elrnr e ricie ie D
– ibi tri eſiſtere ab ipᷣo facto. Et ſic ſũ itũ.⁊ ſtatim apparebi ach ipm de
wtückpenn um illi ʒ facere qð dʒ. vel facere ↄtrari facere hoĩs ſit iuſtũ vel ini nz kactu ſen
Ulkalleik m illiꝰ 30 0605* agcere ↄtrari 1O I Uu ui vel iniuſti bñ ve
tiginas In ali 3. vel totalit᷑ deſiſt ari / male. Si em̃ ↄſide HHõ ſi vel
Nn ijs facere. Hõ eſt aũt itan deſiſtere ab io cere ꝑ ſe. nõ c ↄſideremꝰ ipʒ factũ ſeu fa
reün creaturꝭ turis qꝛ f taut ita nec ſilłr in alij —* cere ꝑ ſe.nõ compando ipᷣm tu len fa
ag⸗ 8 qꝛ factũ ⁊ debitũ ſꝑ ↄc alijs crea do ad ꝓpꝛiũ de ꝑando ipᷣm n applicã
ð nõ dʒ. iõ homo p e. tũc fa/ gnoſci niſi in factũ hoĩs.qꝛ nõ pᷣt co
win uim ſp 9coꝛ/ bul omo pt general gnoſciniſi in ſno lu s. ge nl co⸗
m ſp areꝑ duas vias. Dui iter am/ pꝛiũ.Etiõ qui mie qað eſt debitũ/
imteun daͤt facere hois eſt ſi as. Quia vel fa. pꝛiũ.Etiõ qui magis cogn debun. P.
e acere hoĩs eſt ſileꝛ vel factuʒ et ipm hoiĩs facili igis cognoſcit debitũ
nütdicdn vel eſt diſcoꝛdãs ↄcoꝛdans cũ debi ipᷣm hoĩs faciliꝰ co iß duu
diſcoꝛdãs ⁊ ↄtrariũ ebito ſeu fa iꝰ cognoſcit ipᷣm fa
Go. pꝛio. Et qe ip ↄtrariũ ſuo debi acere homĩs. Et qͥ totali⸗ factum
e. Et qꝛ ipʒ debitũ eſt ppꝛi ito p debitũ hoĩs. tot Et òꝗ totaliter ignoꝛat
drictigäo mẽſura.ppꝛi ũ eſt ꝓpꝛia lex.ꝓpᷣ bitũ hoĩs. totaliter ignoꝛat fau oςt
eee. mug. ia regula exic a kfacere hoĩt Ne 16 oꝛat factuʒ ſeun
ehomtite Nota pꝛiũ ius ipᷣiꝰhoĩ la. ppꝛiũ lumẽ. ⁊ pꝛso ipᷣ oĩs. 1 Pↄñs ignoꝛat totaliter ſe⸗
ndrohhi⸗ ↄcoꝛdat cũ debi an in oĩe factum el em̃ lux eſt ⁊ pᷣm
ni co⸗ out. ito. tũc hõ trandi ⁊ cognoſcẽdi hoĩeʒ. a poꝛta in/
inognti⸗ ſua ppꝛia natura.cũ ſua⸗ ↄcoꝛdat cum i 1 cognoſcẽdi hoĩeʒ. ſcʒ cognoſe
i a natura.cũ ſua ꝓpꝛi n redqd debeat fae oĩez. ſcz cognoſce
ino ſhlnin gula.⁊ cũ ſuo ꝓpꝛiol vpꝛia lege 2 re facer Znea cere.deinde intrat᷑ ad ip
e factũ eſt ↄtrariũ debito. tũc hõ ctum hoĩs ſeu facere ↄc u vtrũ fa/⸗
dcognoſe⸗ ↄtrariꝰſibijpi ⁊ ſue ppꝛie: tuüc hõ eſt o ſeu facere ↄcoꝛdet cũ debi
eppꝛie natur ptet ꝑ expientiã videre ip cũ debito
hoſſblecke gule. ⁊ ſue ꝓpꝛie legi.⁊ ſi e. ſue re⸗/ ⁊ ipᷣmf. tiã videre ipᷣm factũ i
angt 4 * uo lumini.⁊ iuri 71 acere. ⁊ qꝛ qͥ lib ũ in ſe
tleged⸗ nature ⁊ eſt ↄtrari oĩb ni.⁊ iuri cognoſci . ibet hõ pfecte .
um winufi Quid eſt em̃ oẽm hoĩ creaturis ⁊ deo. ꝓpꝛiũ factũ ir ⁊ infallibil
N sõs ĩem eſſe ↄtrariũ ſi pꝛiũ factũ.⁊ ſuũ ppꝛiũ ilit᷑ ſuuʒ
. niipns , bijpſi. niſi ꝙ ipᷣm factũ h elle t griũ ſi ⸗· us qᷓ; 9 Ppem faceretã i 1
ciͦctninnd re ſit ↄtrariũ ſuo ꝓpꝛi 82 ſuũ face/ bi certiſſimũ q o mõ dubitat. qꝛ eſt ſi
nei it naturali? Igit ꝓpꝛio debito. ⁊ ſue legi tũ cuili imũ qð eſt. ĩmo nihi qꝛ eſt ſi
Ouianhn naturali? Igit᷑ nunc ſ 1 egi tũ cuilibʒ niſi ſuũ o nihil mag no/
aitin in ipᷣm hoiĩ inc ꝓfunde intremꝰ in ret vtrũ zmniſi ſuũ ꝓpꝛiũ f. ag no⸗
nteici iem ⁊ ꝑſcrutemur interioꝛa eiꝰ ret vtrũ ſit iuſtũ vel ini facere. licʒ igno
lbiion palpemꝰ viſcera ei. ⁊ vi ioꝛa eid et ¶ auerit vel cõ uvel iniuſtũ donec appli
nin rhe dendo ſuũ ꝓpꝛiũ debitũ.nũc aũt pot ſtatim ⁊ infallibili ege naturaleʒ.
t Nn mus ipm in vi * auͤt tange ſuũ poeiñ factij 3 ilit᷑ cognoſcer „
ticulari EEH inniundo rit Rappaii cefu cocaei ranhoe⸗
i factũ. Poꝛtemꝰ ↄcoꝛdãs cõꝑpando facere ad e

üſtpeſß

bitũ qð bʒ ⁊ cognoſcit in ſeipo.Debz ᷣ
6

oĩs hõ videre ⁊ cõꝑare totũ ſuũ factũ et

ſuũ facere ⁊ ſuas inclinatiões ⁊ qͥcquid

ſentit in ſeiᷣo ad ſuũ ppꝛiũ debitũ ⁊ p/

pꝛi legẽ.⁊ veraciter cognoſcet ⁊ infalli/

biliter ꝙ totũ ſuũ factũ ſeu facere tã inte

rius qᷓ; exteri.⁊ oĩs inclinatio ↄtrariat᷑

ip̃ᷣi debito ſeu iuri ⁊ legi nature.⁊ totalit᷑

QOuid
ſit debi⸗
tũ boĩs

Ti. cxij .„

Ti. clx⸗
xviij.

diſcoꝛgat ab eo. Et ſic in ipo hoĩe debi⸗
tũ ſeu ius ⁊ factũ diſcoꝛdãt ⁊ ↄtrariant᷑.

¶ Utaũt h̊ ad oculos videamꝰ dicamꝰ

qͥd ſit debitũ hoĩs ſeu ius nature.ad qð
obligat᷑ hõ ⁊ tenet᷑ inqntũ hõ.Debitum

aũt homis ad qð hõ obligat᷑ ex teſtimo

nio oĩm creaturaꝝ ⁊ ſuij 1 dei eſt iſtö.
ꝙ hõ dz deo dare pmo amoꝛẽ. ⁊ totalit᷑.
dz ipʒz qmare ⁊ inceſſiant.Etꝑ ↄñs dzʒ
totalit ſeqͥ ⁊ amare volũtatẽ dei.Et per
oppoſitũ dʒ hr̃e odio totalit᷑ ⁊ inceſſant

qͥcquid poteſt eſſe ↄtra deũ.⁊ ↄtra ſuam
volũtatẽ.Et exinde ſeq tur ꝙ homo de/
bet deo timoꝛẽ ⁊ honoꝛẽ pꝛimo. Ecce&̊
debitũ amoꝛis timoꝛis ⁊ honoꝛis pᷣmo

Etp ↄñs dʒ hõ eſſe grat deo.⁊ regtiari

llli. 2 eſſe ligatꝰ ⁊ vnitꝰ totaliter cuʒ deo.

Debitũ
hois ad
ſe ⁊ adꝓp
ximum

Hoc &ů eſt debitũ erga deũ factoꝛẽ ⁊ cre⸗
atoꝛẽ ſuũ. Szʒ ex iſto debito oꝛtũ eſt ali/

ud debitũ erga oĩa q̃ dei ſunt ⁊ maxĩe er

ga ſuã imaginẽ viuẽtẽ.⁊ ꝑ ↄñs erga om

nẽ hoĩem. ſcʒ oĩs hõ dʒ amare quẽli /

bet hoĩem inqntũ eſt dei imago ſicut ſe⸗

ipᷣm.⁊ hr̃e odio qͥᷣcqͥd eſt ↄtra hoĩem ſiẽ

ↄtra ſeipᷣm inq̃ntũ eſt dei imago.Et eti
am dz qlibet amare ſeipᷣm ꝓpt᷑ h̊ qð eſt
dei imago viuẽs. Ecce duplex debituz
hoiĩs.vnũ ⁊ pᷣmũ reſpicit deũ.⁊ ſcõᷣm re

ſpicit illa qᷓ dei ſunt ⁊ pncipalit᷑ ſuã ima
ginẽ.⁊ tñ nõ ſunt niſi vnũ debitũ.quia

Quõ hõ

dz regu ⸗/

lare ſuuʒ
facere

ſcðm includit᷑ in pᷣmo ⁊ ab ipᷣo oꝛit᷑. Et
B eſt totũ debitũ hoĩs.totũ ius natureꝛ
tota lex nature.⁊ totũ qͥcqͥd dʒ hõ vł ab
ipᷣo oꝛit᷑ vel ĩ ipᷣo includit᷑. Scðm &̊ iſtð
debitũ ⁊ m iſtud ius ⁊ ſᷣm iſtã regulã

legẽ dʒ hõ regulare menſurare oꝛdinare

om̃e factũ ſuũ ⁊ om̃e facere tã interiꝰ qᷓ
exteriꝰ.⁊ cũ iſto debito ſeu iure dʒ ↄcoꝛ/

dare totũ ſuũ facere.Talis dʒ eſſe hõ in
oꝛdinecreaturaꝝ.ꝙ in iſto hoĩe iſtud de
bitũ ſeu ius ⁊ ſuũ factũ ⁊ facere ſuũ non

diſcoꝛdẽt nec ↄtrarient᷑.⁊ talẽ hoĩem reqͥ

rit oꝛdo vniuerſi ⁊ oꝛdo nature.qlis dʒ

. Citulus ccrxxrv.

eſſe natura hoĩs inantũ ho eſt Cõparet
8 qlibet factũ ſuũ ſeu ſuũ facere interius
⁊ exterꝰ.⁊ qͥcqͥd ſentit in ſe ad debitum

iſtud ſeu ius nature.Et cõꝑemꝰ ome fa/

ctuʒ ⁊ om̃e facere qð eſt in hoĩby ad iſtõ
debitũ. ⁊ videbim ⁊ exꝑientiã ſentie
mus ⁊ iudicabimꝰ ꝙ o m̃e factũ ⁊Z omne

facere hoĩs.vel ad minꝰ inclinatio totuz

eſt ↄtrariũ ⁊ repugnãs iſti iuri ſeu debi/

to.⁊ diſcoꝛdãs totalit᷑ ab eo. Uñ ꝑ expi

entiã videmꝰ ⁊ ſentimꝰ ꝙ hõ hʒ amoꝛeʒ

ſuijpᷣpmo ⁊ nõ dei.⁊ pᷣmo amat ſeiᷣm

⁊ ſuã volũtatẽ ꝓpꝛiã realit᷑.⁊ de facto eã

ſeturz nõvolũtatẽ dei.⁊ hʒ odio qͥcqͥd

eſt ↄtra ſuã volũtatẽ ꝓpꝛiã.⁊ amat oĩa qᷓ
amat ꝓpf ſeipᷣm.⁊ nõ ꝓpt᷑ deũ.nec quia
dei ſunt.⁊ ſic realit᷑ ⁊ de facto nõ amat ni
ſi ſeiᷣm. Uidemꝰaũt ꝙ hõ q̃rit intẽditꝛ
amat pᷣmo ſuũ ꝓpꝛiũ honoꝛẽ. ⁊ realiter

1 de facto ⁊ nõ dei.⁊ ſuũ honoꝛẽ ꝓpꝛiuzʒz

Exꝑiim̃
talit vi /
demꝰ ꝙ
oĩa faci

mꝰ ↄtra
debituz

pᷣponit honoꝛi dei.⁊ vult ꝙ oiĩa q pᷣmo

dz dare deo factoꝛi ſuo.dat ſibijpᷣi ⁊ crea
ture ⁊ oꝑi facto.Et ſic hõ de facto habet
amoꝛẽ ſuijpᷣi pᷣmo ⁊ nõ dei.⁊ hʒ ꝓpꝛiaʒ
volũtatẽ ⁊ q̃rit hᷣmo ſuũ honoꝛẽ ꝓpꝛiũ.

Et ſic facit totũ ↄtrariũ illiꝰ qð dʒ face

re.⁊ facit illud qð nõ debet.⁊ nullo mo/
do facit qð debet.

¶Bic cõcludit ꝑditio totalis: lapſus

⁊ coꝛruptio homiĩs.
Eitulus. ccxxx.

ocedit a volũtate ſua.qꝛ ipᷣa eſt
radix.oꝛigo.cauſa.⁊ dña oĩs fa
cti ⁊ toti?facere.⁊ ſic factũ hoĩs ſeu face/

re eſt volũtariũ.iõ ſeqͥtur ꝙ; om̃e factũ et

om̃e facere hoĩs eſt ↄtra debitũ totũ ho

minis. ↄtra ius nature.ↄtra legẽ nature

Taqm om̃e factũ⁊ facere hois

⁊ ↄtra totũ oꝛdinẽ creaturaꝝ. ⁊ ↄtra ho⸗
minẽ inq̃ntũ hõ eſt.⁊ ↄtra deũ totaliter.

ri ſuo.⁊ iõ de facto⁊ realiter ipᷣa volũtas

eſt extra oẽm mẽſurã.oẽm legẽ.⁊ omne

regulã.⁊ extra oẽm oꝛdinẽ ⁊ oꝛdinatõesʒ
⁊ extra totũ ius.extra deũ.⁊ extra ſeipaʒ.

qꝛ eſt extra ſuã ꝓpꝛiã legẽ nature.⁊ no re

Sẽdtur exinde ꝙ ipᷣa volũtas hoĩs eſt
ↄtraria ipᷣi debito ⁊ iuri nature.⁊ legi na
ture.⁊ toti oꝛdini creaturaꝝ ⁊ deo facto/

cognoſcit deũ ſuꝑioꝛẽ.ſʒ ponitſe ſub ꝰe
um. vel facit ſeeqlem deo. Etꝑ ↄñs iba

ſi

wolͤns!
ſuoſtatn.
tnarale
netiöeſt
gnlaril
ſſſitate⸗
lit meda
Pomoͤam
ſotamie
poßsſec
volütas
ſemi
e ſrtiode
tractatü
bmis
hoꝛe 9
pba vo
ſümulal
ſuntd
Nrraden
4bꝛ;
micicie
Eg
Wn
csc⸗
reſe
pital
ctiqc
umm
ins⸗
tot⸗
tote
höc
moe /
Dap rorſun
3 iceo
Dce, üphen

. eedate
Dicli Pohon

ding

nnfſen
Nofsh.
anper
„Meten
Dic wis
ſeretq
ſe er,

Miäd

Mhpen

böcki
kfamiz
teäheptoßteſn
Kindeiidwiͤ
omefuni nne
elnmnpng
8iſtiin et
aden lizan
ngböhmeg,
ipmocmuin

tggit tNeimmtiei

air hzoloſtti⸗
Pptdin
detaedinnn
Ghöqzinii
bonoti nir
nüboncig
loinen
odrſbriitan

thödetzree

da tMoppi

güborcriggi.

illigoyt
eben tMelone

wnistlpi

Tümhͤ
riugii
minoolt
ls ne
ocheien
ünite
nlesenun
r 1,nd
nndeünait
clünshoß
nſin
trt wli/
li ud

icnliß
uut 4
nii

ein

xix· ⁊c̃.

. „»

Ti. cxx/ noꝛ ſunt radix oĩm maloꝝ.iõ hõ hʒ in ſe
ix.
Ti. clx/

Xxi.

volũtas hoĩs eſt deuiata ⁊ lapſa a ppᷣo
ſuo ſtatu ꝓpdita.coꝛrupta.⁊ puerſa ⁊ mu
tata ⁊ alienata in oppoſitũ ſue ppᷣe natu
re.⁊ iõ eſt inoꝛdĩatiſſima.turpiſſima.ir/
regulatiſſima.ſuꝑbiſſima. ⁊ in erroꝛe et
falſitate extra ſuũ bonũ.⁊ ſꝑ q̃rit vanita
tẽ ⁊ mẽdaciũ.⁊ iõ totalit᷑ odibilis.⁊ nul

lo mõ amabilis ⁊ ſeꝑpata totalit᷑ a cõſoꝛ/

tio ⁊ amicicia⁊ ſocietate ſui creatoꝛis.et
ꝑↄñs ſeqͥ tur ꝙ talis eſt hõ. q̃lis eſt ſua
volũtas. Seq; tur ̊ ꝙ hõ qͥ pᷣmo amat
ſeipᷣm qᷓ; deũ eſt totaliter a ſocietate ⁊ cõ
ſoꝛtio dei ſepatꝰ. Et qꝛ iã in pte pᷣcedẽti
tractatũ eſt ad longũ de duob amoꝛib⸗
bpmis ⁊ de ꝓpꝛia volũtate ⁊ de ꝓpo ho/

noꝛe.⁊ ↄcluſum ẽ ꝙ ꝓpꝛiꝰamoꝛ ſuijpᷣiꝰ⁊

ꝓpa volũtas ⁊ ꝓpꝛiꝰ honoꝛ iſta tria ſũt
ſimul alligata nec pñt ſeꝑ ari.⁊ totaliter
ſunt deũ.⁊ ↄtrariant᷑ deo.nec aliqͥd eſt
ↄtra deũ.niſi ꝓpꝛiꝰamoꝛ. ꝓpa volũtas.

⁊ ꝓpꝛiꝰ honoꝛ.⁊ in iſtꝭ eſt tota radix ini/
micicie ⁊ ↄtrarietatꝭ ad deũ.iõ ↄcluſum

eſt ꝙ qͥ hʒ amoꝛẽ ſuijpᷣiꝰ pᷣmo ⁊ ꝓpꝛiam
volũtatẽ⁊ ꝓpꝛiũ honoꝛẽ.ꝙ talis ẽ inimi
cus capitalis dei.⁊ iõ eſt ĩ ira dei. Qua/
re ſeqͥtur ꝙ hõ cũ habeat iſta in ſe.eſt ca⸗

pitalis inimicꝰ dei.⁊ iõ eſt ĩ odio dei. Et

etiã qꝛ ↄcluſum ẽ ꝙ hõ nihil hz qð ſit ſu
um niſi amoꝛẽ.⁊ iõ qꝛ amoꝛ hoĩs eſt to/
tus ↄtrariꝰðᷣo.⁊ totꝰ coꝛruptꝰ⁊ ꝑpuerſus

totꝰmalꝰtotus deuiatꝰ.⁊ tot alienatus

totꝰ inoꝛdĩatꝰ.⁊ totꝰ iniuſtꝰ.iõ ſeqtur ꝙ;
hõ eſt talis q̃lis eſt ſuꝰamoꝛ.Itẽ etiã qꝛ
amoꝛ ſuijp̃iꝰ⁊ ꝓpa volũtas ⁊ ꝓpꝛiꝰ ho/

radicẽ oĩm maloꝝ ⁊ vicioꝝ. Quia etiaʒ
iã ꝓbatũ ẽ q̃lis fructꝰſeqtur hoĩ ex amo
re dei ⁊ ex amoꝛe ſuijpᷣiꝰ⁊ ꝓpa volũtate⁊

Ti.cxli. ꝓbo honoꝛe q̃rendo illũ.iõ hõ incidit ĩ

Ti.clxi.

oĩia mala q̃ oꝛiunt᷑ ex illis.⁊ ꝑdit oĩa bo/
