digderat.et liberare ipᷣm a ſuo malo eſſe ĩ

quo erat.⁊ hoc eſt etiã reſtituere homini

ſpũm quẽ ꝑdiderat ⁊ ꝓpꝛiã ſalutẽ.

¶ O, iſtud adiutoꝛiũ ſeu iſta gra tia eſt

totũ bene eſſe homĩs.⁊ eius carentia eſt

totũ male eſſe eius.

eaꝗaaiutoꝛiũ ſeu iſta gra q reſti⸗
mit᷑ homiĩ a deo ad complen
dũ et faciendũ om̃ia que debet inq;tuz

hHomo magis cognoſcat᷑.cõſiderandũ ẽ

ꝙ homo a pncipio duʒ fuit factus a deo

receperat a deo eſſe.et cum hoc bñ eſſe. 3

nõ optime eſſe.quia hoc expectabat ad/
huc.Et ꝑ eſſe ĩtelligit᷑ viuere.ſentire.in/

Ntid wlige

ͤbo ſetic
tc mwrfea
jieſſe nar⸗
Enree
eviue
gerc.
loꝛtue
noch
nare⸗
viuer⸗
clligea
ſancte
gaco.
lſeen
ſticin
lgetſ
ctno⸗
ſſe
In pti Us.

iehoss hin
fuitſen ell

ul
ho

Büeſe am
hoisfu cte⸗
ſte etle
tuo
oſe.
ſuit
deij
tm.
bit
l
den lan
lianſ co⸗
dzegi ber
lndere con
molum ſui

rftäühe
hbi tann
karhoin h,
Ninnor
arin g l
orhmnte
Dada n
Lansenige
nikifen
daithe
Anongefu⸗
honinan,
Qpciti
ügberdin
mmtomm
ic nm.
ſcnn
onoft
nudchiunt
nüieg
mmnen
oarpimni
Aicreh
ec,/
onbcki
nrhoniil
ini.
gitu

fot

tflnin
Np
cani
tann J
ACN
Geroi⸗

OQuid telligere.velle.amare. poſſe.et ola qᷓ ꝑti /

ſit eẽ ho nẽt ad coꝛpꝰ⁊ aĩam.et ꝑ bñ eſſe intelligi

miſ⁊ eiꝰ tur recte. iuſte. debite. ſancte et vᷣtuoſe vi
bñ eſſe

uere. Et ſilr ꝑ male eſſe.intelligit᷑ toꝛtuo
ſe. irregulariter.ĩdebite.⁊ iiuſte.ac vicio
ſe viuere. Idẽ ů dicere bñ ſicut iuſte.ſa/⸗
cte ⁊c̃.⁊ idẽ eſt dicere male.ſicut iniuſte.
toꝛtuoſe ⁊c̃. Acceꝑat ergo homo a deo pᷣ
mo eſſe. viuere.ſentire.ĩtelligere.velle.a/
mare. poſſe.et etiã bñ eſſe.bñ velle.et bñ
viuere.et bũ amare.et bñ poſſe.et bñ in/
telligere.ſeu qð idẽ eſt. recte.debite.iuſte.
ſancte ⁊c̃. Acceperat ergo bñ eſſe et quo
ad coꝛpus et quo ad aiam. Et iſtud bñ
eſſe erat ſua bõitas.ſua rectitudo.ſua iu
ſticia et ſua ſanctitas.ſua vᷣtus.ſua regu
la et ſua mẽſura.q̃ erat addita ſupꝛa eſſe.
et non idẽ qð eſſe.ĩmo poterat ſepari ab
eelſe.et poterat ipᷣm eſſe etiaʒ expoliari ab
In ptã illis.et remanere ſine illis ſi vellet. Cñ ĩ
te hois ptãte pᷣmi homis erat cuſtodireꝛ ſerua/
fuit ſem re illud bñ eſſe ſibi datũ.ſ.ipſam bonita
ꝑ bñ eẽ. tẽ et rectitudinẽ ⁊ iuſticiã.ſanctitatẽ et v
tutẽ. Et ſi pᷣmo cuſtodiuiſſet et ſeruaſſet

hõ ſuũ bñ eſſe.trãſiuiſſet ⁊ ꝑueniſſet ad

altioꝛẽ graduʒ. videlicetad optime eſſe.
SDed pmꝰhomo non cuſtodiuit nec ſer

uauit ſuũ bñ eſſe.nec ipſaʒ bonitatẽ ſeu

rectitudinẽ et iuſticiã et virtutẽ.et mẽſu

ram ſeu regulã ſibi datã.qͥa fuit deo ino
bedies.ingratiſſimꝰ.et ideo ꝓꝑdidit ſuuʒ

bñ eſſe. et ſuũ recte eſſe.et remãſit ſibi ſo/
lum eſſe.viu ere.intelligere.ſentire. velle.

Bñ eſſe amare et poſſe.Et ſic remãſit hõ nudus

poĩs fu et expoliatus.quia bñ eſſe erat ſua veſtꝭ.

it ei ve / et loco bñ.recte.iuſte.debite.ſancte ⁊ vᷣ/

ſtis tuoſe eſſe.habuit male.obliqueet toꝛtu/

oſe.iniuſte.indebite.⁊ vicioſe eſſe.Et ſic

fuit peſſima veſte indutꝰ. Etiã fuit pꝛo

pꝛijs veſtib expoliat et alienis indutꝰ.
et maxime quo ad anim et ad libeꝝ ar/

bitriũ.Et ſic pmꝰhomo fuit expoliatuſ
ſua bonitate.ſua rectitudine.ſua iuſticia
ſua vᷣtute.⁊ fuit i eo malicia.toꝛtuoſitas
Per ma leu obliquitas.iniuſticia et viciũ.Et vt
lũ coꝛpiſ cognoſceret ſuũ male eẽ q̊ ad aiam et li/
dz quis

malum ſuũ male eſſe quo ad aĩa 3. Remãſit ergo
aĩe. ſolũ homĩ radicale.ſ.ipᷣm eſſe.viuere.ſen

beꝝ arbitrium. habuit male eſſe quo ad
iudicare coꝛpns.vt per maleeſſe coꝛꝑiſ iudicaret

ebene ⁊ male eẽ homis

tire. intelligere. velle. amare ⁊ poſſe.quia
iſta ſũt radicalia. et iſta nõ potuit deſtru
ere.ſed ꝑdidit bonitatẽ iſtoꝝ et ſanitatt.
et fuit facta vulneratio ĩ eis et guerſitas
Et ideo hõ ꝑ pctm̃ inobedientie annihi
lauit ſeiᷣm q;tũ ad bñ eſſe.Et qͥa bñ.iu
ſte. debite. ſancte. recte.pulcre.honeſte et
vᷣtuoſe eſſe.ẽ amabile.placibile. delecta
bile. et ꝑ oppoſitũ.male.toꝛtuoſe.obliq.
iiuſte.indebite.inhoneſte.vicioſe.turpi
ter ⁊ defoꝛmit᷑ eẽ.ẽ odibile ⁊ diſplicibile.
idᷣo hõ fuit diſplicibilł deo et nõ accepta
bilis.neq; placẽs.qꝛ annihilauerat ⁊ de
ſtruxerat pulcritudinẽ et decoꝛem.⁊ ſibi

acquiſierat defoꝛmitatẽ et turpitudinẽ.

SDi aũt ho mo nõ habuiſſet aliqð reme/

diũ.tũcde male eſſe tueniſſetad peſſime
eſſe. Ecce ergo grad i homiĩe.ſ.eſſe. bene
ele eropumeeſfe cõtrariũ eſſe. male
eſſe. et peſſime eſſe.⁊ ipᷣm eſſe ẽ ↄtinuead
omnia ⁊ eſſe ſemꝑ remanet. Si ergo hõ
talis repiat᷑ qualẽ ſe fecit.neceſſario tan/
q́; nihil valẽs om̃ino iudicabit᷑ ad ignẽ?
eternũ Et ſic iſtud bñ.recte. iuſte. ſancte Bñ eſſe
et debite. ſane et vᷣtuoſe eſſe. erat adiuto/ hoĩs e/
riũ datũ homi.ſeu gra data homini.cuʒ rat ſibi
quo adiutoꝛio hõ poterat facere quicqͥd adiuto/
debebat deo adimplere de facto totaʒ p/ riũ veni
maʒ obligationẽ naturalem.et q;diu hõ endi ad
cuſtodiuit et ſeruauit iſtud bñ ⁊ recte eẽ. optimu
tãdiu factũ ↄcoꝛdauit cuʒ debito Sed elle.
ſtatim dũ hõ ꝑdidit ſuũ bñ et recte eſſe.
ſeu ſuã rectitudinẽ.factũ ſuũ fuit ↄtrari
um debito.et remãſit ipſum debitũ ⁊ ip
ſa obligatio vt pꝛius.cuʒ impotẽtia ad
impledi et faciendi. Et quia hõ ſua cul· Juſta
pa ꝑdiderat iſtud bñ et recte eſſe cũ quo Puniio
poterat adimplere totũ debitũ.ideo iu/ hois
ſtiſſime reqͥrebat ab ipᷣo deus.vt facerr·
quod debebat.et ſolueret ſuũ debitum.
Nec excuſabat᷑ qͥa nõ poterat.quia vo/
luntarie ⁊ ſpõteet ſua culpa ꝑdiderat.et
deus ſemel ſibidederat. Biem aliquis
p violentiã remouiſſet ab eo iuſte bñ eẽ.
ercuſarethomo qͥa nõ poterat facere.qꝛ
nõ habʒ adiutoꝛiũ cũ quo faceret.et gra
tiã pꝛioꝛẽ ſibi a deo datã. Et ideo ex iſtꝭ

veriſſime apparet. ꝙ ita refoꝛmare. repa. Quid

re⁊ reſtaurare hoĩem ꝑditũ.nõ eſt aliud ſit fſtau
niſi reducere ipᷣm.acↄuertere et murare rare ho/
H „ 2 mine

de malo toꝛtuoſe oblique.iniuſte.inde/⸗
bite et vicioſe eſſe ſeu viuere.ſentire.intel-

ligere. velle. qmare ⁊ poſſe.ad bene.recte
et debite. iuſte. ſancte et pulcre.ſane ⁊ vir
tuoſc cſſe.viuere.ſentire.intelligere.ama/

re. velle. et poſſe.et remouere ab ipſo ma-

liciã.toꝛtuoſitatẽ et obliquitatẽ. iniuſti/

ciam ct inhoneſtatẽ.turpitudinẽ⁊ defoꝛ

mitatẽ et viciũ.et reſtituere ſibi bonita⸗
tẽ.iuſticiã et rectitudinẽ.ſanctitatẽ.ſani
tatẽ.honeſtatẽ.pulcritudinẽ.et vᷣtutẽ ꝓ/
pꝛiã. Et hoc ẽ maius facere q; reſtituere
giam coꝛpi moꝛtuo. Uñ coꝛpꝰnõ perdi
dit alam q̃ eſt vita ſua.ſpõte⁊ volũtarie
et culpa ſua.ſʒ hõ ꝑdiditvolũtarie ⁊ cul
pa ſua talẽ bonitatẽ ⁊ rectitudinẽ.iõ red
didit ſe indignũ.vt nũq; recuꝑet niſi de/
Msxiĩa us ſibidet.Et ideo ĩ hoc ẽ ⁊ manifeſtat
miĩa di ĩ ſũ ma bonitas dei.qͥa vult reſtituere ho/
fpando mi indigno talẽ bonitatẽ et rectitudinẽ.
boiĩem ⁊ ideo hocẽ maxima ⁊ puriſſima gr̃a p/
cedẽs ex infinita dei bonitate ⁊ miſcdia.
Iſtã aũt rectitudinẽ ſeu iſtud bñ eſſe.ſo/
lus de põt dare et reſtituere.⁊ hõ nõ põt
ex ſeipſo hꝛe.qͥa a pᷣncipio hõ non dedit
ſibi bñ eſſe neceſſe.ergo hõ non põt ꝑ ſe
recuꝑare poſtq; ꝑdidit. Sʒ qͥa deꝰ erat
offrenſus ab hoĩe et iniuriatꝰ.ideo neceſ⸗/
fſIſIſegꝛ erat ꝙ deꝰ pmo placaret᷑.⁊ offenſa tol/
leretc᷑. et aliqs moꝛeret᷑ p hoĩe. vt ei daret
iſtud bñ eſſe.Et ideo de dedit hoĩ xpᷣm
vt ipſe ꝓ homie tolleret offenſam.et me/
reret᷑homiĩ iſtã grãm.⁊iſtud bñ eẽ de no/
uo.Et ſic duob indigebat hõ.ſ.vt pla/⸗
caret deuz. et tolleret᷑ iniuria ⁊ offenſa de
O, bñ mMedio.et vt recuꝑaret bñ eẽ.et iſta duo
&&hoĩs neceſſaria ſut hoĩ ꝙ recipiat a iu xpᷣo.⁊
pditũ re ſic ꝑ xpᷣm abſoluit hõ ab offenſa. et reſti⸗
cupat᷑ p tuit᷑ ei ſuũ bñ.recte.debite.iuſte ſancte.⁊.
xpᷣm. Svtuoſe cẽ. ſeu ſua bomtas.rectitudo.iu⸗
ſticia. vᷣtus et ſctitas.⁊ ita reꝑpat᷑ hõ et re
ſtaurat᷑ ꝑ xpᷣm.et ĩpoſſibile eſt aliquẽ ho-
minẽ recupare iſtud bene eſſe niſi ꝑ ihm
xpᷣm deũ ⁊ hoĩem.et ꝑ meritũ ſue moꝛtꝭ
Et ſic hõ recipit bñ eſſe a xpᷣo.⁊ idulgẽ/
tia.et vltimate gloꝛiã.Et ſic ſũt tria bñ/
ficia.ſ.indulgẽtia.gr̃a⁊ gloꝛia.ſen venia
bñ eſſe. et optime eſſe.qꝛ i iſtis trib eſtꝑ/
fecta ſaꝰhomis Pꝛimũ ẽ idulgẽtia pꝛso
prter offenſam.ſcom eſt gra ſeu bñ eẽ cõ⸗

ſequit᷑ finaliter gloꝛia ⁊ optimecẽ. Hꝛa⸗·
tie em̃ debet᷑ glia. Et oĩa iſta emit xpsp
hoib ꝑ moꝛtẽſuã ⁊ ſanguinẽ ſulul.

D hoie xpᷣiano ſunt tres generatio
nes diſtincte. p quas recip inen diſtin
ctas res.ſ.coꝛpꝰet aiam et bñ elſe.
Aiulus. cclxxvv.

.
.
U—

Onig aute;
ad ↄplemẽtũ hoĩs tria ſũt ne
gceſſaria.ſ.coꝛpꝰſeu caro.ania
ĩmoꝛtal.rõnalis.⁊ bñ eſſe.vel dicamꝰq/
duo ſüt neceſſaria.ſ.eẽ et bñ eẽ.et iſßm eẽ
ↄpᷣhedit coꝛpꝰ⁊ aĩaʒ.Aliud aũt ẽ coꝛpꝰ

galiud aia.aliud bñ eẽ.qꝛ etiã coꝛpꝰſepat

ab aĩa.et aĩa a coꝛꝑe.et tã coꝛpus qᷓ; aia

Puſeparlab ipſo bñ eſſe.qa vtrũq; põt

gbere male eẽ.ſed tñ male eẽ coꝛpꝑis fa
ciliꝰſentit᷑ ⁊ cognoſcit᷑ q; male eẽ anime. e
et quia iſta tria ſunt realiter diſticta.poſ-

ſum dicere ꝙ pmꝰ hõ recepat tria a öo. Adãt᷑ .

ſcʒ coꝛpus et animaʒ.et bñᷣ eẽ.ita ꝙ vno fcepit

eteodẽ tẽpe recepat iſta tria immediate. deo
Degd quia pꝛimꝰhomo pdidit bñ eẽ. re

mãſerũt ſibi coꝛpus et ania.ideo alij bo

mines generati ab eo.nõ recipiebãt niſi
eſſe tm̃.ſ.coꝛpus ⁊ animã.et nõ recipie-
bat bñ eſſe.ſed alij homines nõ recipie-
bãt ſicut pꝛimus hõ.qꝛ recipiebant coꝛ
pꝓus a hmo homie et anima a deo.ſedpᷣ
mus hõ totũ recepit imediatea deo.Et
ideo ĩ quolibʒ homice alio ſũt⁊ erãt due
generatões et duo pꝛes.ſ.pmꝰ hõ et deꝰ⸗
In öma generatõe qͥlibʒ hõ generatus
Pcõem generatõem recipit coꝛpꝰſeu car
nẽa pᷣmo hoĩe mediate vł imediate. n
ſcda generatõe qͥlibet hõ recipit ĩmedia
tealam a deo.qꝛ deꝰ imediate p ſe ſolum
creat aĩqꝗʒ rõnalẽ.qᷓ;uis tã coꝛpꝰq; aia to

tũ ſit a deo.ſed nõ eodẽ mõ.qꝛ qͥ libet pu
rus hõ niſi bᷣmꝰhʒ duos pꝛes.ſ.patrem
hoiem et deü. et iſti duo dãt eſſe. l. coꝛpꝰ
et aiam. Sʒ ĩ hoiĩe xpᷣiano eſt alia tercia
generatio.qꝛ recipit bñ eſſe a xpᷣo.et loo ⸗
quoꝛ de bñ eẽ q́;tum ad aiam et liberuz

at bitriũ. Et ideo xpᷣus eſt tercius pater Ouilibz
Xpᷣianꝰergo habet tres generatoònes di 1pᷣianuſ
ſtinctas. In pma recipit carnẽa pꝛimo pʒ tres

homie. In ſca recipit aiama ſolo deo, pics.

, (
Auhe ii
röm re, G
aat de

MVq
Ti.cclxxvi. Detri
miabi
Mneri⸗ et in tercia recipit bñ eſſe a xpᷣo.qui ẽ de/
hane us et hõ ſimul.Et iſta tercia generatõ et
vltima eſt cõpleta.et ſine iſta hõ nihil ẽ.
Teegent Pꝛima generatio ẽ libidinoſa.turpis et
nnn coꝛrupta. ⁊ ꝑ illã hõ damnat᷑.q recipiẽ
iͤche do carnẽ recipit culpã.coꝛruptõeʒ et pe
N— nã.etiã duo recipit hõ ĩ iſta generatione
ſee vigelicet carnẽ et coꝛruptioneʒ et macu/
las lã. Per iſtã hõ ẽ odibilis deo. et accipit
eriſiſe omia mala. Sed ſeda generatio qᷓ ẽ cre
engit atio aĩe.et infuſio eiꝰ ĩ carne.ẽ mũda.ſã/
Niinn cta et imaculata.ſed qa caro ẽ infecta et
iigine coꝛrupta. inficit aiam ⁊ coꝛrũpit. Sed
Aüip venit tercia generatio qẽ ſctiſſima.in q̃
RKZZ yninicipim bñ eſſe. qd etota konieg⸗ recti
nsz tudo ⁊ pulcritudo aĩc. Et iſta repat aig;
PModi et reducit eã ad ſtatũ debitũ.et tollit oẽ;
Nemgſi coꝛruptionẽ et maculã quam aĩa ↄtraxe
nngoſn rat ꝓpter pᷣmã generatiõeʒ.⁊ facit hoĩe⸗
Aeuin . amicũ et filiũ dei. et heredẽ regni celoꝛũ
Nlim Et ideo iſta tercia generatio ↄtrariat᷑ p/
eman l me generatõi. Uñ ꝑ pꝛimã caro dñabat᷑
ugfm 2 aĩia erat ſubiecta carni coꝛrupte.⁊ nul/
ummdanr dr lo mõ poterat reſiſtere.ſed ꝑ terciã gene/
tii⸗ ia anla dgarcarnt. a. are ſubijcit
anahte ei. qͥa aĩa recipit ſuuʒ bñ eſſe.et ſuã recti/
Npeini tudinẽ et foꝛtitudinẽ ꝑ terciã generatio⸗/
cnoſrpi⸗ nẽ. Etiã aĩa recuꝑat regnũ ſuũ.⁊ caro ꝑ
Bhönchie dit. Et ctiã ꝑ pᷣmaʒ generatõem hõ erat
Pihmn tot carnalis.bꝛutal et beſtialis.⁊ ꝑ terci
aunl am bõ fit ſpũalis. rõnalis ⁊ diuinꝰ. Itẽ
en pbᷣmã generationẽ hõ ꝑdit ſilitudinem
irtin dei.et acquirit ſil itudinẽ diaboli.et pᷣmi
ien homis coꝛrupti.ſed ꝑ terciaʒ ĩ qua reci-
cne. pit bñ eſſe.et recuꝑat ſuã pulcritudinẽ ⁊
na vonitatẽ. hõ recuꝑat! ilitudinẽ dei quã
lar ꝓvdiderat.Itẽ ꝑ pᷣmã generationẽ.ĩ qua
cgtint Hõ recipit carnẽ.hõ acqᷣrit radiceʒ oĩim
RM maloꝝ.ſed ꝑ terciã ĩ qua hõ recipit et re
g cuꝑat ſuũ bñ eẽc.hõ acqrit radices oĩm
4* bonoꝝ Et ſic ĩ om̃ib tercia generatio ẽ
. ↄtraria pᷣme.⁊ dat homi oia ↄtraria pꝛi
ſſar me generatõni.Etiõ pᷣmꝰ hõ et ſcõs hõ
ſuen ſq rps.ſunt ↄtrarij quo ad generatiõeʒ.
etn Et ideo pᷣmꝰhõ ꝑ ſuã generationẽ.qua
ho ſi annihilat hoĩem. et dat ſibi nõ eſſe.ſed
. bi ſcðös hõ.ſ.xpᷣs deus et hõ.pꝑ ſuã genera/
nn *D Aia per tionẽ dat eſſe anime.Et iõ ðꝛ regenerare
Vin . xp̃ᷣm re/ aĩam. qͥa aĩa iã ſemel erat creata a deo.ſʒ
u 6 generat᷑ generatiõem pᷣmi boĩs erat ꝑdita.et ꝑ

terciã generationẽ recreatet regenerat᷑ et

renaſcit᷑dũ recipit bñ eſſe nouũ ⁊ ſuam
pulcritudinẽ. Sicut em̃ in pᷣma genera
tiõe hõ habet pꝛem ⁊ matrẽ.ita etiã mõ
iĩ tercia generatõe q̃ ↄtrariat᷑ pme.hõ hʒ
patrẽ et matrẽ./ſ.xpᷣm deũ ⁊ hoĩem.et ma
trẽ.ſ. eccleſiã ſpõſam xpᷣi et vxoꝛẽ. Itẽ ſi
cut pꝛimus homo ꝑ ſuam carneʒ coꝛru/
pit om̃es filios ſuos et damnauit.ita ſe

cũdꝰhõ xpᷣs.ꝑſuã carnẽ ſaluat.et lauat.

et abluit et ſanat:qꝛ caro pᷣmi homĩs fu
it maculata ⁊ coꝛrupta:⁊ caro ſcdᷣi hoĩs
fuit et ẽ ſemꝑ ĩmaculata ⁊ pura.Et iõ ſi
cut aia ex ſocietate cũ carne maculata pᷣ
mi hoĩs macnlat᷑.ita ꝑ ↄtrariũ ex ſocie/
tate cũ carne ſcdᷣi hoĩs.aia mũdat᷑: pur
gakt᷑.Et ſic caro eſt carnẽ.⁊ generatõõ
generatõʒ Et ſic apꝑet ꝙ oĩs hõ xpᷣianꝰ
habet tres generatiões. In pᷣma recipit
carnẽ.in ſcdᷣa aĩam.et ĩ tercia bñ eẽ. Sʒ
glij hoies nõ habẽt niſi duas.Et de tan
to xpᷣianꝰexcellit alios homĩes.ð quãto
bß eſſe excellit ⁊ ſuꝑat eſſecũ male eſſe.
¶NOD., in xp̃ᷣianis ſũt tres fraternitates.

——

paret ꝙ
ternitates generales.qͥa pᷣmo
nt frẽs.qͥa habẽt vnũ pꝛem exꝑte car
nis generalẽ.ſ.pmũ hoiem.ĩ quo om̃es

boies fuerunt qñ ipſe ſołerat.ſcdᷣo hñt
galiũ patrẽ ex ꝑte aĩe.ſ.deũ.a quo oẽs im
mediate receperũt aiam rõnalẽ. et tercio
habẽt aliũ patrẽ ex ꝑte ipᷣ bñ eẽ.vt chꝛi
ſtũ deũ et hominẽ inq;tũ ẽ deus idẽ cuʒ

ſecũdo pꝛe.et q;tum ad deitatẽ.licʒ ſit fi

liꝰdei q́;tum ad ꝑſonaʒ. Sed interiſtas Tres

KFraternitates tercia ẽ melioꝛ.qͥa ĩ illa pa/ hẽmꝰfr

ter deus ⁊ homo.eęt in pᷣma homo tm̃. nitates.

cet in ſecũda deus tm̃. Et ideo ſummede

bẽt ſe amare om̃es xpᷣiani ꝑ iſtã terciam
fraternitatẽ.qui habet talẽ patrẽ qͥi moi:
tuus eſt ꝓ eis.et fudit ſuũ ſanguinẽ.⁊ re
ſurrexit a moꝛtuis.⁊ viuit ĩ eternũ.aſcen
dit ad celos.et ſedet ad dexterã patris.et

venturus eſt iudicare omnes homies.

Et ideo iſta fraternitas eſt magne nobi

litatis et excelletie magni amoꝛis.⁊ ma

gne bonitatis.⁊ maxime vnitatis.quia

eſſeẽ gr̃a.etiazx Ipᷣs ẽ pater gre.ſjj alie due

fraternitates ſunt natur.

, iſtud bñ eẽ ſeu iſta gr̃a figurat᷑ꝛ ex

cvwmplificat᷑ in coꝛꝑe hominis.

Titnlus. cchxvij.

inter eẽ et bñ eẽ.ſeu inter aiam ⁊
Abf eſſe.ſeu inter naturã ⁊ graʒ q̃
liter nõ ſũt vnũ.ĩmo vnũ pᷣt eſſe ſine alio
poſſumꝰ h̊ ðᷣclarare ad oculũ ĩ coꝛꝑe hu
mano ĩ q̃ ẽ totũ figuratũ. Uñ ĩ coꝛꝑe hu
mano videmꝰ ꝑ exꝑientiã ꝙ mebꝛa reci
piũt eẽ et bñ cẽ.⁊ hñt eẽ et bñ cẽ. Uñ coꝛ
epar ⁊ eaput.influũt et dãt alijs mẽbꝛis
qcqd habẽt.E par em̃ dat eſſe groſſuʒ.⁊
q̃ſi coꝛpꝰipᷣis mãbꝛis.qꝛ mitiit eis hu

T aũt clare videam diſtinctõʒ

coꝛpꝰet aia. Sicut videmꝰ ꝙ q́;uis mẽ
bꝛũ nõ recipiat ſenſũ et motũ a capite.ſi
cut qñ ẽ ꝑaliticũ.atiñ ſemꝑ recipit influ
entia ab epate et a coꝛde.ita qᷓ;uis alis
hõ nõ recipit ſenſũ et motũ.ſeu bñ eſſea

xpᷣo tanq; a capite.attamen ſemꝑ recipit

influentiã a deo.qͥa cõſeruat᷑ in eſſe quo

ad animã.et recipit bñficiũ creaturaruʒ
quo ad carnẽ.Et ſicutvidemꝰ pꝑ exꝑien/

tiã. ꝙ ſenſus et motus ẽ quaſi ſupaddi/

tũ ſupꝛa eſſe mẽbꝛi.⁊ ẽ quaſi gr̃a ſibida/
ta a capite.vñ videmꝰ ꝙ mẽbꝝ hʒ duos

motꝰ.vnũ de natura ſua.⁊ iſte mot ẽ ca
dere deoꝛſũ vᷣſus terrã.et aliuʒ motũ hʒ
a capite.ſ.motũ ſurſũ.et añ et retro.⁊ iſte
motus eſt ſupꝛa naturã mẽbꝛi.Jta con

. 4 4 „. L U,. „ S 1 % 2* 8, sAS 4 pia “ . 4
Citulus.xcces De triplici fraternitate'ana AL.
fratcrnitas oꝛit a pẽnitote. Etiõ q:ꝛ non moꝛes groſſos.exòqͥbb mẽbꝛa ſũt factaaa· / ſon
pt eſſe melioꝛ. dulcioꝛ et nobilioꝛ maioꝛ exqͥba nutriunt᷑ et ̊ facit ꝑ venas p ĩd ol ſll
intimioꝛ paternitas q;ᷓ iſta.nec amoꝛo mittitet dat ſanguinẽ mebꝛis.⁊ q̃ſi pi Mmt. ſtt
ſioꝛ.ideo fraternitas qᷓ oꝛit ex illa etiã efſft mꝰhõ qͥ dat carnẽ ſolã. Deinde ipᷣm coꝛꝛ (e⸗
talis. Debẽt etiã ſe amare ꝓpter pꝛimazʒ mittit om̃ibo mẽbꝛis caloꝛẽ naturalcʒ et Ai
fraternitatẽ. ſed magis ſine ↄpatiõe pio ſpm̃ vitalẽ.ꝑ quẽ oĩa mẽbꝛa viuũt ⁊ ba ſter
pter ſcdᷣam fraternitatẽ qᷓ eppee animã bẽt eẽ vitale.⁊ hoc ꝑ arterias.et ipᷣm coꝛb (Nt
Etiaʒ iſte tres fraternitates habẽt ſuos ẽq̃ſi de qͥ dat aiam coꝛpꝑi.qꝛ ſicutaiavi - ſun
grad ſicut coꝛpꝰ⁊ aia.et bñ eſſe. Itẽ ter uificat coꝛpꝰ.ita ille ſpũs ſeu caloꝛ natu lie
cig fraternitas ẽ infinitipᷣcij.qꝛ xpᷣus de lis quẽ dat coꝛ.viuificat mẽbꝛa.⁊ ideo ẽ den
us et hõ.emit eã ꝑ ſuã moꝛtẽ.dãdo ſuaʒ ſicut ania mẽbꝛi.qꝛ ſine tali ſpũ ⁊ caloꝛꝛeꝛ vi⸗
vitã infinitã:p quã moꝛtẽ emit indulgẽ mẽbꝛa eſſent moꝛtua.⁊ nõ eſſent meba ſun
tiã et totũ bñ eſſe.Et idco qa im̃ ↄſtat ꝓ Deinde ipᷣm caput exiſtẽs altiſſimũ ſup lbe
ſfraternitas ꝗᷓ ẽ ppter bñ eſſe.dʒ cũ ſũma oia mẽbꝛa.mittit ipſis mẽbn ſenſum et Gat
diligentia cuſtodiri ne violet᷑. Et iſta ter motũ ꝑ neruos.⁊ ipᷣm caputẽ ſicut xvÿs mo
cia fratnitas fecit viuere ⁊ reſurgere ali / qa ſicut mot ⁊ ſenſus pueniẽs excapite co
gs duas pᷣmas fraternitates qᷓ erãt moꝛ ẽ totũ bñ eſſe mẽbꝛi.ita ilud qð xps dat fiſt
tueĩ homibo.qꝛ xpᷣiani diligunt ſe ꝓpter et mittit.ẽ totũ bñ eſſe aie ⁊ homis. Si gli
ofes iſtas fraternitates.et diligùt ali / cut& mẽbꝛũ ipſiꝰcoꝛpis recipit tres reaz ſ.
os hoĩcs qͥ nõ ſunt xpᷣiani ꝓpter pᷣmã et a trib.ab epate humoꝛes.a coꝛde vitaz
ſcdðam fraternitatẽ.qꝛ q;uis caro ſit coꝛ eta capite ſenſũ ⁊ motũ.ſicↄfoꝛmit᷑hõ ſ
rupta iĩ qᷓ füdat᷑ ma fraternitas.atiũ qe recipit pmo ab hoĩecarnẽ.a deo aiaʒ et Du
de duz fecit bmũ hoĩcm. fecit oẽs alios ꝗa xpᷣo deo et hoieſenſũ et motũ.i.totum ODullt L
ĩ ipſo.qͥa oẽs erãt ĩ ipſo qtũ ad carnẽ.iſj bũ eſſe⁊ gram.Quicqͥd aũt dãt epar et Ppns le f
nõ qtũ ad aiam. ideo ꝓpter iſt veritatẽ coꝛ.totũ ꝑtinet ad eſſe mẽbꝛi.ſed qð ca/ babent ot
quã de fecerat.debẽt ſe oẽs hoĩes ama/ put dat ptinet ad bñ eſſe mẽbꝛi.iſſſenſus Aghobs, ch
re.et reputare q̃ſi vnũ hoĩeʒ.licet mus et motꝰ. Uñ qñ mebꝝ ꝑdit ſenſũ et mo ri
hõ poſtea coꝛrũpẽdo et maculãdo ⁊ inſi t.tunc ꝑdit ſuũ bñ eſſein coꝛpe huma / mn
ciẽdo.⁊ defoꝛmãdo.⁊ deturpãdo ſeiſßm no.ſed t ꝓpter hoc nõ pdit ſuũ eſſe.qͥa fi
in q̊ erãt oẽs hoĩes.coꝛruperit. macula /⸗ adhuc viuit et recipit inſtluentiã ab epa t
uerit.⁊ infecerit.et defoꝛmauerit ⁊ detur teet a coꝛde.ſed nõ capite.Etiã videmꝰ c
pauerit cos. Ubi nõ ẽ tercia fratnitas p expientiã ꝙ mẽbꝝ põt ꝑdereſuũ bene co
ibi pᷣma ct ſcdᷣa moꝛtue ſũt.Itẽ etiã iſta eſſe.et tñ nõ ꝑdit ſuũ eſſe.ſic hõ põt ꝑde le
tercia fraternitas:ẽ frat᷑nitas gre.qa bũñ re ſuũ bñ eſſe.et tamẽ remanet ſibi eſſe.ſ.

.*αρ We maioꝛi obligatde
4 „ „ = L „ 2 1 ☚
Kunt Alia ha/ foꝛmiter hõ hʒ duos mot quo ad aiam vt moꝛtẽ ſuſciꝑet ꝓ homine.ideode qn/
tiz bpz duoſ ſeu libeꝝ arbitriũ. vnuʒ de natura ſua. et to plus valet xpᷣs q; oẽs creature detan
i motus. iſte mot cqdere deoꝛſũ ad nihil: ad nõ to plus obligat᷑ homo ꝓpter xpin. q; pi
un ecelſe. ad ꝓpꝛiã volũtatẽ.⁊ elõgari a deo. pter om̃es creaturas.Et quia xpᷣs eſtin

dinn

R cut ẽ impoſſibile ꝙ mebꝛũ moueat᷑ ſu · manikfeſtauit amoꝛẽ infinitũ ergahomi mur do
dlen ſum niſip influentiã capitis. ita ẽ ipoſſi nẽ. ideo homo obligat᷑ deo ad amandũ ĩ ĩfinitũ
3 enn bile ꝙ libeꝝn arbitriũ moueat᷑ ſurſum ad ipſum ſine meſura.ſam ꝓpter qamoꝛẽſu/ pꝛopter
utlihi deũ.niſi ꝑ influentiã xpᷣi tãqᷓ; capitis. et ium.q; etiaz ppter chꝛiſiũ datũ homini/ xpᷣm.
Pürhr ꝑ iſtũ motũ adimplet᷑ pma obligatõ na bus.qui talis fuit vt vellet moꝛi ſponte
ſanan tural. Et q;uis iſte mot ſit ſu naturaz ꝓ homiby. Et ideo iſta eſt obligationo
iiniſi liberi arbitrij.attñ hõ dʒ ipᷣm hꝛe et obli ua et maio: q; pᷣma.quia maius eſt bũifi
oing gat᷑ ad habẽdũ.qꝛ pᷣmꝰ hõ qcceꝑat talez ciuin ſine mẽſura Si auteʒ obligamur
ianci⸗ motü.ſed culpa ſua ꝑdidit.ſicut mẽebꝛũ iſta obligatione cũ pꝛima.iũc eritvnaĩ/
ah coꝛꝑis dʒ talẽ he motũ vt poſſit moue/ finitꝗ obligatio.q̃ non põt cogitarima-/
örode ri ſurſũ. Sic & apparet ꝙ aliud eſt eſſe. ? ioꝛ. Sic ex obligatiõe ifinita mala uã·
ns S aliud ẽ bñ eſſe.⁊ aliud ẽ natura.aliud ꝗ̊/ hõ fecerat ꝓpter peccata.cauſata eſtun·
gumoſes tia. ꝑ iſtud exemplũ patet.ꝙ om̃is hõ qͥ obligatio infinita bona quã deus fecit.
corerin noõ recipit influentia a xpᷣo.ẽ ſicut mẽebyꝝ qa liberauit hoĩem ab illa infinita obli /
ſentho ſiine ſenſu et ſine motu ĩ coꝛꝑe.et iõ quaſi gatione mala ꝑ moꝛtẽ filij ſui ieſn chꝛiſti
dcoeißzd u nihilo reputat᷑. niſi inq;tũ põt recie. Pꝛima obligatõ fuit naturalis pꝛopter
iin Qualir. Sicò ſe hñt xpᷣiani ad xp̃m. etxpᷣus ad eſſe.ſ.ppter coꝛpus et animã.et ꝓpterto
diten xpᷣus ſe xpᷣianos ſicut mẽbꝛa ad caput ⁊ ſicut ca ti m mundũ.ſed iſta obligatio eſt ppter
dcde habeat putad mẽbꝛa. ⁊ inuicè ſe habẽt vpᷣiani ſi bene eſſe et ppter chꝛiſtũ. Pima obliga
dridds ad nos. cut mẽbꝛa inter ſe.aliternõ ſũt xpᷣianive tio fuit.quia homo de nihilo a deo fact
giüano⸗ ri q;tũ ad reʒ.Itẽ ſicut ẽ fraternitas iter fuit.ſed iſta obligatio eſt.qa hõ eſt iterũ
nedn mẽbꝛa triplex. ita et inter xpianos. Pꝛia factus de nihilo. Unde duplexeſt nibi Dno ni
tiche⸗ fraternitas mẽbꝛoꝝ ẽ.qꝛ recipiũt humo ſcʒ nihil negatiuũ.de quo deus fecit ho hil
nnüpen rẽ groſſum ab vno et eodẽ ſab epate.ſe· minẽ pᷣmo.et aliud ẽ nihilpꝛiuatiuũ qd
iinicn cũda ẽ.qꝛ recipiũt vitã ⁊ ſ m̃ ab vno et fecerat hõ.qñ ꝑdidit bũ eſſe.pꝛiuãdoſe ⸗
tii eodẽ.ſ.coꝛde.et iſta ẽ nobilioꝛ.tercia eſt. ipſum a bñ eſſe.et acquiſiuit male eẽ ſeen·
ii qꝛ recipiũt ſenſũ et motũ ab vno et eodẽ maliciã et obliquitatẽ.iniuſticiã et vici /
ting. ſcʒ capiie.et iſta ẽ nobiliſſima. Et ſi iſſa um.turpitudinẽ et deſoꝛmitatẽ.q̃ ſũt ni
n 8 tercia fraternitas deficit mẽbꝛis oibvył hil. Et ſic hõ qñ puauit ſeipᷣm de ſuo bñ
Na⸗ . aliqͥ bo ſicut fit ĩ ꝑalitico.tũc pᷣma frater/ eſſececidit i nõ eſſe.ſeu ĩ nihil puatiuuʒ.
iuchni nitas ⁊ ſcdᷣa nihil valẽt.ĩmo ſũt moꝛtue ſicut hõ qñ ꝑdit viſum cadit in cecitatẽ
chn qͥ ꝑ iſta mẽbꝛa iuuãt ſeipſa inter ſe. Ita queẽ nihil puatiuũ et defoꝛmatiunʒz Et
zuen . ſilrſi fraternitaſ tercia qᷓ ẽ ꝓpter x:ᷣm de ideo cũñ deꝰ extraxit hoĩem deiſto nihil.
vnicl ficiat.alie moꝛtueſũt.⁊ homĩes nõ ſe iu dãdo ſibi beneeſſe tũc fecit iterũ holĩiem
noncht uãt inter ſe vt frẽs. dee nihilo. Et ſic de pmo fecit hoĩem cũ
nſſen ¶ O. in homie rp̃iano ẽ vna noua ob/ nõ eẽt. deinde fecit eũ cum pierat.etiðo
caumh ligatio maioꝛ qᷓ; pꝛtima. ¶ Ti.cclxxviij bomo obligat᷑p ſe pᷣmo facto.⁊ etiaʒ ob⸗/
ochin Tit. xx WansaoR bkFiã ſi- ligat᷑ p ſeipſo iteꝝ facto. ſeu refecto et re/
ſtet vi⸗ SBLienm DD ſtaurato.et de quanto magis eſt reſtau
aſbin cut traciatũ fuit ĩ capitulo ð rare et reficere q; pꝛimo facere.de tanto Maie
uheind obligatõe pᷣma.obligatio na magis obligatur pꝛo ſe reſtaurato q; ꝓ agioꝛ
Mnd turalis tm̃ fuit ex dare et reciꝑe ideo qͥa ſeipio facto. UIñ maioꝛẽgamoꝛẽ et boni/ bonitaſ
niß deus pl?mõ dedit homini q́; antedede tatẽ oſtẽdit dehomi.reſtaurãdo ipſum leſtaurã
odlſte rat. qͥa dedit ihm xpᷣm qͥ ẽ de et bomo. etreficiẽdo q; faciedo ipʒ.q; pᷣmo añq; do q;cre
9

aAaliũ hʒ a xpo.ſ.moueri ſurſũ ad deum.?
iſte motꝰẽ ſupꝛa naturã ſeu ſupᷣ eſſe.qꝛ ſi

finiea pſona idea pomo obliga- pnre .
chꝛiſtũ in infinituʒ.Et quiaĩ

ocdens Obliga

—“o

Citulus.cclxxrixr.

. 2 R . „
eſſet hõ.nõ meruerat vt fieri nõ deberet.

ſic nihil repugbat vt nõ fieret.ſʒ poſt

q̃ hõ factꝰfuit peccãdo ⁊ deũ offedẽdo
meruit vt illud ꝑderet qð factꝰ erat.et il/
lud ꝓpter qð factꝰ erat.et iõ infinita fuit
iſta bõitas dei.⁊ pietas.⁊ benignitas.⁊
dilectõ erga hoĩeʒ.qñ õᷣ meritũ ſuũ ipᷣm
reſtaurauit⁊ refecit.qꝛ meritũ homis re
pußsbat. vt H̊ fieri ñ deberʒ. Et ctiã qa ꝓ

reſtauratõe hoĩſ de voluit filiũ ſuũ eter

nũ deũ cũ eo fieri hoĩeʒ. cõſeq̃ns frẽʒ
hoim. et in ̊ dedit hoĩ ⁊ hũane nat᷑e ſuã

diuitatẽ.talit᷑ nõ poſſit magis dari.et

deificauit hoĩem ⁊ exaltauit.q; nõ pᷣt pł

In redẽ
ptõe oñ
dit᷑ dile/
ctio dei.

exaltari.Etĩ ̊ oñdit q;tũ dilexit hoĩeʒ.
qꝛ hõ ñ potuit ſatiſfacer̃ niſi de fierʒ hõ
et ideo indigebat hõ vt defieret homo.

et ipᷣevoluit h̊ facere ꝓ hoĩe.⁊ mag volu

it ꝙ filiꝰſuꝰ eternꝰ fieret hõ.et moꝛeret᷑ qᷓ

ꝙ hõ piret.Et iõvſq; ad vltimũ ð potẽ

tia de oñ dit amiciciã ꝑ opꝰet p amoꝛeʒ
quẽ hẽbat erga hoĩeʒ.cũ ĩ tãta nccitate⁊

mag obligauit hoĩcʒ ſibiſine ↄpatõere
ſtaurã do q; pmo faciẽdo. Sic em̃ bñfi

Pꝛo re/
dẽptiõe
obliga/
wur ðo

talit᷑ adiuuit hoĩeʒ. et ipᷣe filiꝰ dei fact eſt
hõ ex volũtate ⁊ ſpõte.⁊ pie voluit dare
vitã ſuã et ſeiſᷣm moꝛti ꝓpt᷑ hoĩeʒ.⁊ ma/
gis voluit moꝛi qᷓ; ꝙ hõ piret. Sic de

cia dei creuerũt ⁊ augmẽtata ſũt: ita ob/
ligatõ erga deũ creuit⁊ augmẽtata ẽ.Et
ita hõ bis dʒ ſeipᷣm deo. et qcqͥd pᷣt poſt/
qᷓ; dedit ſeiᷣm homiĩ.qᷓ;tũ fieri põt.⁊hõ
dz ſeipᷣm dare deo q;tũ fieri põt.et h̊ hõ
facere nõ pᷣt.ſ.dare ſeipᷣm deo.niſi adiu/

net᷑ ꝑ xᷣm.qꝛ xpᷣs dat adiutoꝛiũ hoĩ.vt
det ſeipᷣm deo q;tũ fieri pᷣt.nec adhinc q;
uis hõ detr ſeipᷣm deo.⁊ milleſies milleſi⸗
es nihil ẽ ad recõpẽſatõeʒ bñficioꝝ dei.
Et iõ vt hẽat hõ qð reddat deo.et retri/

buat ꝓ om̃iba bñficijs acceptis.ſufficiẽ
ter xpᷣs dedit ſeipſũ hoĩ. Uñ pᷣmo ſeipᷣm

obtulit. et dedit deo pꝛi ĩ cruce ꝓ homĩe

moꝛiẽdo.deindeiteꝝ reddidit ſeipᷣm ho⸗
mi reſurgẽdo. vt hõ offerret ipſũ . et darz
deo pꝛii mẽoꝛiã paſſiõis et moꝛtis filij

ſui ihu xpᷣi.⁊ meritũ ſuũ ⁊ memoꝛiã illiꝰ

amon iĩfiniti.quẽ xpᷣs oñdit ĩ paſſione.

Et ſic xpᷣs vẽtutꝰẽ hoĩ tã ꝓ obligatõe q̃ᷓ

ẽꝓ pctõ.qᷓ;; ꝓ obligatõe q̃ ẽ datꝭ bñficiji

⁊ accepiꝭ.et vtraq; ẽ ĩfinita.Et iõxpᷣs ẽ

poterit.et h ſił offerẽdo chꝛiſtũ.et ſic hõ

acceptis excedit ob

ani. dz eſſecirca moꝛtẽ Jeſu xpi filij dei.

oblatio et hoſtia p petõ. et oblatio p bſi Xps etf
ficijs acceptꝭ.qͥa nihil ẽ acceptabile deo a eſ

niſi xpᷣs benigniſſimꝰvłꝑ xpᷣm. Etido nr̃a pꝛo
qcqd hõ reddatdeo. nihil acceptat a o pctis
niſi ſit cũ xpᷣo et cũ mẽoꝛia xpᷣi.qꝛ ipſe ſo

lus inq;tũ hõ.ẽ acceptabil deo.et alia p

pter ipſuʒ.Et iõ vt hõ ſufficieter rñdeat

diuitati et deo pꝛi. optet ꝙ offerat ſeipſũ

ſcʒ ſuũ amoꝛẽ et ſuã deuotõeʒ q̃ntũ fieri

p ihm chꝛiſtũ habʒ ſufficiẽtiã.vt reddat
deo oĩa q redderedʒ.Ex his apparet q;
hõ chꝛiſtianꝰ hʒ vnã nouã obligatõneʒ
q̃ obligat᷑ deo ſuꝑ aliã obligatõem pᷣmã
cõem.ꝑ quaʒ oĩs hõ obligat᷑ deo.qͥa hõ
xpᷣianꝰnõ ſolũ ẽ fact a deo.ĩmo ẽ redem
ptus et emptus.et pꝛeciũ ſuũ ẽ infinitũ
pꝑ quod ẽ emptꝰ.ſ.vita ꝑpſone infinite Je

ſu chꝛiſti dei ethomĩs.qᷓ data eſt ꝓ ſna li Oagi/
beratiõe. Et ideo hõ chꝛiſtianꝰſi deum obligat᷑
offendit et iniuriat.tũc facit maioꝛẽ ob/ xpᷣianꝰ

ligationẽ ꝓ peccato qᷓ; om̃es alij homi/ ꝓ pctõ

nes. .

alij hbomiĩies nõ peccãt niſi cõtra ;ᷓ ifideł

vnã obligationẽ.ſed homo chꝛiſtianus
cõtra duas.De quãto em̃ obligatio poo
bñjficijs acceptis ẽ maioꝛ.detanto obili

gatio ꝓ peccatis ẽ maioꝛ.Et ideo de tã/
to peccatũ ſeu offenſa chꝛiſtiani excedit
et ſuꝑat peccata etoffenſas omniũ alio/
rum. de quãto obligatio ſua ꝓ bñficijs
pligatione; oĩm alio/
rum. ecet qͥa excedit eã in infinitũ.ideo eti/
am peccatũ chꝛiſtiani excedit pctã alio/
rũ in infinitũ.et ideo ad maioꝛẽ penam
eſt obligatus qᷓ; alij.et ſine menſura. Et
ideo ſũme cauere debet hõ chꝛiſtian ne

offendat deõ6.

¶ Litulus. cclxxxir.

Tquia ia a
longuʒ declaratũ eſt ꝙ moꝛs
hominis dei erat illð ꝑ quod
ſolũ poterat fieri ſatiſtactio.liberatio et
redẽptio ⁊ ſolutio.et humane naturere/
ſtauratio.ideo poſtq; talis moꝛs iaʒ fa/

4

Ti. cdih

cta ẽ eo mõ quo fieri debuit.et ſuſtinuit

eã ihs xpᷣs qͥ eſt bõ deus et filius dei/ et

ͦ

none g

4.

Nehledi lſn
ctidn N
Ni.
uciu)
drf
fri
gnifen
ſia ſehh
Unndr
Apn
lgting
rimöni
khocd
nointen
i innimni
büfinir)
nckpſl
neldan d
lorch, t
i oni „d
ieniicört ö
cikiums
igrope
cnndobl
tiowdeni
miantt
vmnütid
npbinahs
goind
ido
ipoiio
tigcen
gur Et
ituupn⸗

gcogi⸗

W . ℳ*N ĩ G

xpᷣiẽ ra/ moꝛs eſt radix meriti ⁊ pᷣmij:ſequit᷑ ꝙqͥ
dixmeri nõ recipit ⁊ plãtatĩ ſe radicẽ.nõ recipit
ti⁊ pᷣmij fructũ.i.meritũ et pᷣmiuʒ.Et iõ mẽoꝛia
moꝛtis xpᷣi ẽ radix ad recipiẽdũ meritũ
et pꝛemiuʒ xpᷣi.Et vbi ẽ maioꝛ et foꝛtioꝛ

mcmoꝛia./ibirecipit᷑ magis de merito et

poſtqᷓ; ĩfpſa moꝛte ẽtotavirtꝰreſtaurati de virtute moꝛtis. Et qͥq moꝛs xpᷣi data
onis hũane nature.qꝛ fuit ifiniti meriti ẽtoti humane nature.⁊ cuilibet homi li/ Tit.cc/
qð durat ĩ cternũ.⁊ ꝑ ↄſeq̃ns ĩ ipᷣa moꝛ/ beraliter ſicut ſol.et ẽ cõis om̃ibo ſiẽ ſol. lxxxix.
texpᷣiẽ totũ bonũ hoĩs.⁊ totiꝰhũane na ideo qͥ libet homo põt eã reciꝑe ĩi memoa
ture:ſequit᷑ ꝙ totũ ſtudiũ xpᷣiani hoĩs ⁊ ria ſua.et vnus nõ impedit alium.et ſic
applicatio ſue ĩtẽtõis ⁊ cogitatõis ⁊ me oms hoĩes pñt ſil acciꝑe meritũ xpᷣi.re
moꝛie.dʒ eſſe circa moꝛtẽ iu xpᷣi.⁊ ꝙ to cipiẽdo memoꝛiã ſue moꝛtis.Debet igi
ta ſcia xpiani dʒ eẽ de moꝛte xpᷣi.⁊ ðᷣ ꝓpe turlaboꝛare om̃is bomo chꝛiſtianꝰ vt ſi
guatibo ⁊ ↄditõnibo ⁊ circũſtãtis e.⁊ de atet ꝑmaneat in eo meoꝛia moꝛtis chꝛi /
ngccitate ei et de ſuavᷣtute et nata.Quid ſti.quia ꝑ memoꝛiã ipſam manebit ĩK o
em dʒ ſtudere⁊ ſcirexpᷣian niſi illud ĩ virtxpᷣi et ipſe chꝛiſtus Per talẽ memo/
ẽtotũ bonũ ſuũ.et ſua ſubſtãtia tota.to riaʒ fit vera vnio et obligatio inter chꝛi⸗
frtrus cheſaurꝰ ſuus ⁊ oẽs diuitie ſue.et vi - ſtũ ⁊ chꝛiſtianũ.Ecce ergo tota ſcientia
gaere ſugʒ indigẽtiã et nccitatè: Quid eſt chꝛiſtiani inq;tum chꝛiſtianus eſt cõſi /
Theſau theſaurꝰhomis niſi im meritũ? Ergo ſtit in hoc.vt cognoſcat duas obligati/
ronfr̃ ẽ in poſtq; ĩ moꝛte xpᷣiẽ om̃e meritũ hoĩs.ſe ones.i.pꝛima naturalẽ.et ſecundã queẽ᷑
moꝛte quit᷑ ꝙ tot theſauꝰhomiĩs ẽ ĩ moꝛte xpi ꝓ peccato.et cognoſcat moꝛtẽ chꝛiſti.q;
xpi. Etqd etiã virtꝰhoĩs niſi meritũ:Ergo iſtaſſunt ligata inter ſe.et q ignoꝛat ipᷣas
cũ ĩ moꝛte xpᷣi ſit ome meritũ.ſequit᷑ ꝙ ĩ obligatões totalit᷑ ignoꝛat xpᷣm⁊ moꝛtẽ
mottexpᷣi ẽ oĩs vᷣt hoĩs.Qui̊ vult i ſe eiꝰ.qꝛ neſcit nccitatẽ xpi⁊ moꝛtꝭ eiꝰ.et iõ
hbiꝛe oẽm vᷣtutẽ.⁊ om̃e meritũ.⁊ om̃ebo/⸗/ credit ipſũ eẽ ſuꝑfluũ et totũ nihil⁊ deri/
nũ.recipiat ĩ ſe xbi moꝛtẽ.et poꝛtet eẽ in ſoꝛiũ Dũ aũt cognoſcit hõ duas obliga⸗
ſe.et incoꝛꝑet eaʒ ſibi. Sed qa moꝛs xpᷣi tões ſuas qͥ b obligat᷑ deo.tũc fit ĩ eop/ Cogni⸗
trãſit.⁊ meritũ ei ſꝑ manet ĩ eternũ.iðo paratio ⁊ capacitas ad ſuſcipiẽduʒ in ſe tio ppe
moꝛs xp̃ᷣi nõ põt recipi ĩ hoĩe niſi ꝑ me/ cchꝛiſtũ ⁊ moꝛtẽ ſuã et vᷣtutẽ ſuã.et cogit᷑ ĩdigeiie
moꝛiã ct coguatiõeʒ.Et iõ qͥ moꝛs xpᷣi ire ad chꝛiſtũ.et quãto hõ magis cogno/diſpõit
ẽ radix ois meruiet oĩs vᷣtutis.qũ hõ re ſcit neceſſitatẽ ſuã ⁊ indigentiã.tãto ma/ad xpᷣm
cipit ĩ memoꝛia ⁊ ĩ cogitatõe ſua moꝛtẽ gis recipit chꝛiſtů Sicut em cognoſce recipien
xpᷣi.tunc recip ui vᷣtutẽ ⁊ meritũ moꝛtis do ſeipſuʒ inq;tũ erat hõ ꝑ ↄpatõem ad dũ.
eiꝰ. Xps cm̃ recepit moꝛtẽſuã de facto ⁊? alias creaturas Inq;tu lapſus? ꝑditus.
realit᷑.ſqʒ hõ nõ põt eã reciꝑe niſiĩ mẽéoꝛia inuenit et cognoſcit chꝛiſtũ deũ rectiſſi/ .
⁊ cogitatõe.Et iõ ꝑ mẽoꝛiã moꝛtis ihun me eſſeꝛ hoieʒ. Sic ei hoi iq;tũ lapſus
xpᷣi.ip̃a moꝛs manet ĩ hoĩbo.Et qꝛ me/ ẽ.de hõ ẽ neceſſariꝰ.et ſicut hoĩ inqtuʒ
ruiũ tpᷣiſꝑ viuit.⁊ xps ſp licʒ mo's ſua hõ ẽ.nccariꝰfuit de creatoꝛ.ita hoĩ inq;
nõ ſit.iõ qͥ hʒ i ſe méoꝛiã moꝛtis xpᷣi: hʒ tũ lapſus ẽ ⁊ ꝑditꝰ.nccari fuit de/redẽ/
liſe meritũ et vᷣtutẽxpi.⁊ ꝑ mẽoꝛiã hõ fa ptoꝛ ⁊ ſaluatoꝛ.et h̊ ẽ chꝛiſtus.Etiã du/
cit moꝛtẽ xp̃i ſuã.⁊ ĩcoꝛpꝑat eã ſibi? vnit᷑ plerx eſt ſciẽtia de homie.vna eſt inq;tuʒ
Ccyi ea.⁊ tüc hõ facit vnã moꝛtẽ xpᷣi i mẽo homo eſt.et alia eſt de homie inquãtum
nia ſua.⁊ tal mẽoꝛia viuificat hoĩeʒ.⁊ fa lapſus ⁊ pditus eſt.Et ſimiliter duplex
cit ip̃ᷣm ꝑticipare ĩ meritũ xpᷣi Ecce &̊ oꝛ eſt ſciẽtia de deo ꝓpoꝛtionabiliter Ina
dinẽ. moꝛs xpᷣi.meritũ xpᷣi.⁊ pᷣmiũ moꝛ de deo inquãtũ eſt deus.et alia inq;tum
teis xp̃i.moꝛs fuit cã meriti.et meritũ c eſthomo. Etideo quia homo ꝑ cogniti
Smij. 2totuʒ H dedit pᷣs hoĩb.qꝛ dedit onẽ ſuijpſius aſcẽdit ad cognitoem dei. *
Moꝛs meritũ ſue moꝛt et pᷣmiũ. Ergo qͥ ipſa ettantũ quantũ de ſeipſo cognoſcit.tan

ſum inq;tũ eſt homo.ignoꝛat deũ.⁊ qui

ignoꝛat ſeipſuʒ inq;tũ ẽ lapſus.ignoꝛat
deũ hoĩeʒ.ſ.xpᷣm.Etiõ ſicut ſuꝑius.qñ Ti.lxxx
volebam aliquid ꝓbare vel ſcirede deo ij. ʒ. lxxx

inihtum deus eſt argucbam de homie ii.

ſnqtũ hõ eſt. ita mo ſi volum aliqᷣd p/
bare vel ſcire de xpᷣo deo et homĩe. debe/

mus arguereꝑ naturã homis lapſi⁊ ꝑ/

diti. Nunq; igit᷑ hõ debet recedere a ſei
ſo. nec a cogitatõe ſuijpſius.⁊ ita hõ põt
ↄſiderare ſeipᷣm inq;tũ ẽ hõ.et inẽ;tuʒ ẽ
hõ lapſus.et inq;tuʒ ẽ reꝑatus. Et ideo

hõ duob modis ẽ opꝰdei.videlicʒ opꝰ

dei pmo factũ de nihilo. ſcðo eſt op; dei
reꝑatũ et reſtauratũ de lapſu et deꝑditõ
ne.finaliter et vltimo erit opꝰdei gloꝛifi/

X

catũ et ↄſummatũ.Etiam opꝑa dei circa

Iqtũ ad bñ eſſe aĩe.et q;tũ ad malũ volũ

hoiem dicunk᷑eſſe tria.videlicet oꝑa cõ/
ditõis.et oꝑa reſtauratiõis.et oꝑa głifi/
catõis. Qnuia igit᷑ moꝛs xpᷣi ẽ tota cã re/
ſtauratõis homis lapſi.ideo hõ lapſus
et reſtauratꝰ debet applicare totũ ſuum
ſtudiũ circa moꝛtẽ xpᷣi.vt cõtinue appli
cet eã ſibi.et recipiat vᷣtutẽ eius in ſeipᷣo
Sicut em̃ medicina aliq̃ vel herba ha/
bẽs vᷣtutẽ.nõ ꝓficit infirmo niſi appli/
cet᷑ infirmo ct vniat᷑ ei.ita moꝛs xpᷣi nõ
ꝓficit homini lapſo niſi applicet᷑ ei.nec

homo aliter recipit virtutẽ ab ea.

O/ q;uis hõ lapſus reparet᷑ et curet

tariũ.nõ tñ repat᷑ q;tũ ad bñ eſſe coꝛꝑis

In eoð
titulo.

et q;tũ ad malũ qð erat inuolũtarin.
Eclaratu aüt
fuit ſupius. qꝙ i homĩe lapſo
ffmuit duplex malũ.ſ. maluʒ aĩe
ſeu liberi arbitrij qð erat voluntariuʒ.et
malũ coꝛpis qð erat inuoluntariũ. Pꝛi
