gis dãt q; minꝰ nobiles. Sic Sↄdude

re poſſumꝰꝙ dare ẽ deo naturaliſſimũ.

pꝓpꝛijſſimũ ⁊ ↄueniẽtiſſimũ.Et qꝛ idẽ ẽ

deo dare ⁊ eẽ.qꝛ als eẽtĩ deo diũctio di ·

uerſoꝝ.qð ẽ ĩpoſſibile.vt ꝓbatũ ẽ ſupᷣ ti.

x. Jõð ſic eẽ ſuũ ẽ ĩfinituʒ ſine mẽſura.tiitiaa
ꝙ tota natura ſua ẽ eẽ.ſic ⁊ dare.⁊ ĩ ifini Daredi

tũ elõget᷑ a nõ dare.⁊ ꝑ ↄñs ſequit᷑ꝙ ni ẽ ifinitũ
hil poſſit niſi totũ det.nec poſſit deſine,

re niſi det totuʒ Jõ neceſſe ẽ ꝙ ſit ĩfinit
dãs ⁊ infinit recipiẽs ſeu cõicãs.vt nõ

Hõ aut poſſet eẽ talis.ſi tm̃ aliquãtã ꝑ/

tẽ ſue ſube ⁊ nature darʒ alteri.qꝛ tũc da
tũ eẽt finitũ.O ptet ꝙꝙ det ⁊ cõicet totã Par de⸗
ſuã naturã ⁊ ſubam infinitã.⁊ totũ ſuũ dit filio
cẽ excellẽtiſſimũ et nobiliſſimũ vni alte/ totũ ſuũ
ri. vt.ſ.ſit ali ab eo ꝓduct eque nobilis eſſe.
ſicut ipſe pducens.q̊ ſit ꝑ oĩa eq̃lis ſibi.
ita nobit.ita magnꝰ⁊ infinitſic ipſe in

om̃ibo ꝑfectiõibo.q¶ Et qꝛ maioꝛ ẽ datio
actuał q; potẽtialł.et intriſeca qᷓ; extriſe

ca.⁊ ſubᷣalis qᷓ; accidetal.⁊ de ꝓppꝛia na/
tura q; de nihilo ꝓducta.iõ neceſſeẽ ꝙ ĩ
doo ſit ab et᷑no talis datio.⁊ ꝑ ↄñs ꝓdu
ctio ↄſubᷣalł actuał ⁊ eq̃ nobilł ſic ẽ ꝓdn

cẽs. Nã dare qð fit ex ꝑte dei creaturis.

dũ dat eẽ creaturꝭ de nihilo.ẽ q̃ſi pũctꝰ
nihil reſpectu infinite bonitatis ⁊ ĩmẽſi
tat ſue. Uñn mai dare qð põt eſſe.ẽ.qñ
dãs cõicattotã ſubam ſuã⁊ naturã alte
ri. Niſi &̊ det totũ ſuũ ec.vt alt᷑ habeat ſi
cut ipᷣe.cũ eẽ dei ſit ĩdiuiſibile.nihil dat
de ſuo ꝓpo.nec dat qð ẽ meli.ĩmo reti/
net ſibi totũ.⁊ iõ quarꝰ?⁊ ſũme retinẽs⁊
nõ dãs qð eſt dei naturã. NHec ſufficit
dare tale eẽ.ſic̃ datũ ẽ creaturis.qꝛ ipſuʒ
cẽ creaturaꝝ ẽ de nihilo ⁊ vᷣtibile nibi

Jõ nõ põt eẽ ſũmũ datũ. Dic g̊ veld
nõ ẽ deꝰ. vel neceſſe eſt q; det totã ſuã na

turã alteri ab ipſo ꝓducto de ſeipᷣo.vtni

hil habeat qðᷣ nõ ſit ↄmunicatũ ⁊ datũ.

Et h eſt ſüime magniticẽtie. ſainegtia
it

ſum.nihil hꝛe neq; velle hꝛe qð nõ ſi

teri cõicatũ. Et ſic ꝓbata ẽ eterna ꝓdu/

ctio deide ſuo ꝓpꝛio eſſe.
O, ex pᷣdictis oſtendit᷑ ſumma trini

impliciſſimũ ⁊ inuiſibiliſſimũ.

¶ Titulus. li.

poſſit cogitari maioꝛ.et ſit eternus dis

Eterna
vſu bal
⁊ actual

ctio filij

tas bſanen ideo iſumma vnitate vniꝰ

N

ſuntduo
pducet
eſt infinitii
pormbleen
maosdan

en pot idero
(me ſondisc
en idinibi
oynäcte

==

ccſeevrdel

„

innliodif
ncipies
leabalio⸗
ledas in

ſE cpiigini⸗
ao ceo ipſep

Phr. Aliterdiſtin
duos fealt
glius. habe
Ltcgt toriͦ
mrèao

ii mnacdi⸗
ofubckin

13

l. litas eth
eqnse⸗
rageptie
fectöe N.
no mino:
bob Jf
lterernam

mſmſct no i

ficti Mieiee

1

hol herhie

dv ſenngl
e lotiſtrin
lockdig
konoctſine
unne
Moctreci
ſridn⸗
lefineaſt
ödeſines.
deſine
Ngginto
lnmnan
mannlis⸗

end

=

S dya

nanciſi,

W
dediitiſ
idoanͤiige.

crdanetiinide

Nenſa dos
nsſcqntoi
hoſtrdeir
ſeigſtitt
cöcigrtn⸗
ſtamnui⸗
imglariiig
alaigſich

mnirin müſti

4

irümnige i

agvencbe
oisciloſt.
aniteen
Pemaveideio
ila öernit
rdepeung,
iönectſeigi

aporepen n

noblſiiet
edeguind i
bioeiſpicct

Onimnst iniſh

goportſtifi
ir utmi

nicterri.

Gelinof
üünercmes!
fi Prſuftit

Atuns ih

4
1IN.
6

Zqꝛ dare nõ põt eẽ ſine recipe.
neq; dãs ſine recipiẽte.iõ ncca/
Anio ĩ eſſe diuio ⁊ ĩ natura diuina
ſunt duo.ſ.vnꝰdãs ⁊ alter recipiẽs.vnꝰ

vgducẽs.et alter ꝓductus. Et qꝛ eſſe dei

Unitalſ
eſſentie
patris

dartcögti de

Diſtin/
ctio ꝑſo
narum.

Coeq̃li

eſt infinitũ.indiuiſũ.et ſũme ſimplex. ĩ⸗/
partibile nõ habẽs ptes.ideo nõ poteſt
vna ps dari ⁊ alia retineri.ſed totũ eẽ ne
ceſſeẽ vt det᷑ et ↄmunicet᷑.et totũ eẽ reci/
piat᷑.idcirco totũ dat᷑ totũ retinet᷑ Per

ſona dãs et ꝑſona recipiẽs habẽt idẽ eẽ

indiuiſibile.ac realẽ vnã naturã nume/
ro.vnã et eandẽ ſubſtãtiã ſimpliciſſimã
1 nullo differũt niſi ꝙ vnꝰ ẽ dãs. et alter
recipiẽs.hic habẽs eẽ diuinũ a ſeipᷣo.il/

le ab alio.vnꝰ ꝓducẽs.alter ꝓductꝰ. Et
qꝛ dãs inq; tũ dãs nõ ẽ recipieæ. necre
cipiẽs inq;tũ recipiẽs ẽ dãs.nec pꝛodu

cẽs ẽ ipſe ꝓductꝰ.imo neceſſario duo re
aliter diſtincti. iõ iã ĩ eẽ diuino ĩuenimꝰ
duos realiter diſtictos.ita ꝙ vnꝰ nõ eſt
alius.habẽtes idẽ eẽ et totũ eẽdiuinum

Et qꝛ totũ eſſe diuinũ dat᷑ ⁊ nihil retine
tur qͥn ↄmunicet᷑ ideo neceſſaria eſt ibi

ſũma coeq̃litas.ſũma ↄfoꝛmitas.ſũma

tas pꝛiſ ↄſubſtãtialitas.germanitas.et ĩſeꝑabi/
et filij. litas.et h̊ ex ſũma ↄmunicabilitate.et ꝑ

Nõ eſt ĩ
eis poꝛi
tas Ddu/
ratõis

ↄſeq̃ns ẽ ibi ſũma coeternitas.et ſũma⁊
cadẽ ptãs.et nihil płꝰĩ vno q; ĩ alio ð ꝑ
fectõe.Nec ideo vnꝰmaioꝛ qꝛ dãs.⁊ ali
us minoꝛ qꝛ recipiẽs.qꝛ idẽ eſſeẽ in am/
bobo. Jõ ſunt vnũ eẽntialiter.ſubſtãtia/
liter et naturalit᷑.et ꝑ ↄſeq̃ns ẽ vnꝰ deus
tm.et nõ ſunt duo dij qa nõ hñt ĩ ſe niſi
vnũ et idẽ eſſe numero et indiuiſũ. Itẽ
nec vnꝰẽ poꝛ ſᷣm duratõem.nec alter po
ſterioꝛ.qꝛ licet vnꝰoꝛiat᷑ et ꝓducat᷑ ab a/
lio.tñ ſiłr ſunt ab eterno ⁊ ſine initio.de
us eſt dãs.qꝛ ſua natura ẽ dare.⁊ idðᷣo ab
eterno et ſine initio ẽ.aliꝰrecipies ĩ eadẽ

natura.qꝛ ab eterno.cõtinue et ſemꝑ ſũt

dãs et recipiẽs ſil.nec pñt ſepari.Et iõ
iſtud dare ⁊ iſtud recipe ẽ ſine initio et ſi
ne fine.⁊ ſp ẽ vnꝰ dãs.⁊ aliꝰrecipiẽs.nũ

q; deſinẽs. qꝛ ſi deſineret eẽ dãs et ꝓpdu/

cẽs.deſineret eẽ recipiẽs.i¶ Ecceò& iã cũ
dei adiutoꝛio inuenimꝰ vnã ꝓductõem
in natura diuina.que quidẽ ꝓductio eſt
naturalis ⁊ neceſſaria ſiue pꝑ modũ natu

re.Et qꝛ de ẽ ſpũał ⁊ itellectuał nature

duo. Pꝛima aũt pductio ĩ eẽ diuio ẽ na/

⁊ totꝰſpũs.⁊ nullo mõ coꝛpꝰnec res coꝛ Ti.xxx

palis.ideo neceſſeẽ pducat et det na/ ij.
turã ſuã alteri.ſᷣm modũ nature intelle/
ctuał et ſpũalis.i Et qꝛ ĩ om̃i natura in

telligibili ẽ itellectꝰ et volũtas.et intelle

ſitate.⁊ volũtas liberal et nõ nccaria.et
opꝑat᷑libereet nõ de nccitate.ideo neceſ/

ſeẽ ꝙ oĩs ꝓductio queẽ i diuina natura

ſit ꝓ modũ intellectꝰ.et ſit natural et ne/
ceſſaria. vel ꝑ modũ volũtatis.⁊ ſit libe
raliſ.nec ſunt alij modi ꝓducẽdi niſi iſfſii
Pꝛodu/
turał.⁊ iõ ꝑ modũ intellectꝰ. et ſic neceſ ctio filij
ſaria. Uñ deꝰ intelligedo ſuũ eè et ſuam ẽ natalł.
ſubam. ꝓducit neceſſario ſuã imaginz

figurã ſui eẽ et ſue ſube.ſicut ſol radiũ.⁊

cõmunicat ⁊ dat ſue imaginitotã ſuam
ſubaʒ. Et q; ꝓductio ẽ ꝑ modũ nature.
ideo vocat᷑ generatio. et qa pductus eſt Uocat

eque nobilis et ꝑ ſe ſubſiſtes ſicut ꝓdu genera/
cẽs.⁊ eſt pfecta imago ꝓducẽtis.iõ vo/ tio.
cat᷑ fili eiꝰ.et ꝓducẽs vocat᷑ pater.Et qꝛ Dẽ filiꝰ

p ꝓdu xit filiũ intelligẽdo ſe.ideo filius

vocat᷑ vbũ pꝛis.Et q; illud qd ꝓducit᷑ Dẽ ᷣbũ
ꝑ modũ intellectꝰ vocat᷑ vbũ intellectu patris
ale ſiue noticia ſeu ſapĩa.ideo vocatma Dẽ ima
go ⁊ vᷣbũ ⁊ ſapietia pꝛis.Et qꝛ quilibʒ go pꝛis
eſt ꝑ ſe ſubſiſtẽs et natura intellectualis
et rationalis.ideo vterq; vocat᷑ perſona Uocat
Et ſic ſunt due ꝓſone i diuina natura ꝑ pſona
vnã ꝓductõeʒ.coeq̃les.coom̃ipotẽtes⁊
coeterne. Nec põt eſſe niſi vna pductio ĩ
deo ꝑ modũ nature⁊ ꝑ vnũ moduʒ.qͥa

de ꝓducit naturalr tatũ qᷓntũ pᷣt.et pᷣm

tota ſuã vᷣtutẽ.Et iõ qꝛ ẽ actꝰpurꝰ⁊ infi
nite actiuꝰtotꝰ.qͥcqͥd põt ꝑ modũ natun
re ꝓduxit vna vice.Jõ nõ poteſt eẽ niſi Eſt ſo/
vnꝰ pductꝰ ꝑ modũ nature.qꝛ ĩ illo mi lũ vnus
nat᷑ tota ꝓductio. NHec pater põtvltra ꝓ filius.
ducere ꝑ illũ modũ.qꝛ ꝓduxit qͥcqͥd po
tuit ꝑ modũ nature.et ſufficit ei vnꝰpꝛo
ductus.et vnus filius.et vna ꝓductio
Pillũ moduʒz.qꝛ ꝓductus ẽ infinitus. x·
ꝓductio infinita.Etſic nõ poteſt eſſeni
ſi vnus filius.vna imago.vnũ verbuz.
BPichtia patris i inte etna
D, ꝓductio p modũ intellectet na/
hcis d retta⸗mannkeſtar nobis de ne,
ceſſitate eſſe in deitatealiqua pduction-
c

Citulus.li. Depꝛoceſſiõe ſpũ

4
— – =èð

õ èò .
. Z

ꝓ aliũ modũ:ſꝑ modum volũtatis ⁊ li

iſtã pduc

„(Zitulus. lij.

C &α ſemper

opoꝛtet nos ꝓcedereoꝛdina/
te.⁊ de gradu ĩ gradũ.ideo ꝑ
õem ſummã⁊ infinita iaʒ di⸗/
ctã.dei gr̃a inuẽtã.debemꝰ vltercurre/⸗
re ad inueniẽdũ ſi eſt ĩ eſſe diuino glia ꝓ
ductio. Et qꝛ pater dãs eſt intelligẽs. et
filius ꝓductꝰrecipiẽs ſilr eſt intelliges.
etnõ ignoꝛans.⁊ cũ ex dare⁊ reciꝑpeqñ

De ꝓceſ ſunt ꝑfecta.optet ꝙ ꝓcedat ⁊ ſequat᷑ ali/

ſiõe ſpi/
rituſſcti

ud.qd nõ eſt dare neq; reciꝑe.ſ.amoꝛ.iõ

cũ ĩ diuia natura ſit dare ⁊ reciꝑe.⁊ dis

⁊ recipiẽs.opoꝛtet q;

te ĩ recipientẽ.⁊ a recipiete ĩ dantẽ. et ſic
eſt ibi pceſſio amoꝛis ab vno i alter i. et.
cconuerſo.ct ſic eſt ibi tercia rfes ꝓducta.

ſcʒ ꝗqmoꝛ.que quideʒ res nõ eſt pater ne/

g filius. ſed ꝓcedens neceſſario degm/
bobhb-. qꝛ pater nõ põt nõ amare ſua ima
ginẽ.ſuũ filiũ ab ipſo ꝓductũ.cui dedit
om̃e qð hʒ.nec fulius põt nõ amare pa/

4 .

ie q genuit eü equalẽ ꝑ omnia ſibi. Et
ſic ꝑ ᷣmã ꝓductiõem inuenimꝰſecũda.

2 pma pꝛobat et manifeſtat ſcdᷣam.⁊ ſic

ſiiunt due pductões i diuina natura mul
ti differetes. qꝛ pma eſt p modũ intelle-
cctus.naturalis et neceſſaria. ⁊ ſccũda ꝑ
modũ volũtatis: libertatis.⁊ ſic volũ/
taria.qꝛ pꝛoduect ꝑ iſtã pꝛoductõem eſt

Spüſ/
ſanct? a
pꝛe et fi⸗
lio pꝛo/
cedit.

amoꝛ ⁊ charitas.ſed amoꝛ a volũtate p/
cedit ¶ Rurſus iſta ꝓductio fit a duobꝰ
ſimul.ſ.a pꝛe et filio.qꝛ ambo pꝛoducũt
terciũ.ſed p ma ꝓductio fit ab vno tm.ſ.
aꝗ patre. Sed qꝛ pater nõ eſt pꝛioꝛ filio.

ſed ab eterno ſũt ſimul.ideo nõ pus ꝓce

dit amoꝛ a patre ĩ filiũ qᷓ; a filio ĩ patrẽ.

amoꝛ: ab ambobo tanq; ab vno ⁊ ꝑvnũ
modũ.ſ.ꝑ volũtatẽ liberalẽ. Rurſus ſi/

Filiꝰde
imago.
verbũ.

cut pꝛoduct p modũ natureꝛ intellectꝰ

nominat᷑ imago.verbũ et filius.imago
nomiĩat᷑ tanq; habẽs ſimilitudinẽ expᷣſ/
ſam ⁊ cõfoꝛmẽ patris. Uerbũ noĩat ip/
ſum tanq; ſimilitudinẽ expᷣſſiuã ⁊ intel/

ſectualt. Et filius taq; ſimilitudinẽ ꝑ ſe
bſiſtere 2 ↄnaturale Jo ꝓduct ꝑ mo

nexꝰ. charitas. et vinculũ noĩat ißm. vt

duos ꝓductos. diſtinctos realit᷑.qͥ ſunt Trini/

ita ſp ũſſctũs eſt eq̃lis ꝑ omia pꝛi ⁊ füio.
ea recipe.? dis q: ꝓducit᷑ ab ambobv taq; ab vno. ie/
ꝓcedat aino a v ½ε & Epoſterioꝛ eis ꝓpter hocqe ẽtercius.
duratõis.ſed tm̃ oꝛdo oꝛigis.Jõ pꝛ eſt
pꝛimꝰ. et a nullo recipit eſſe diuinuʒ. nec
oꝛit᷑ ab aliqᷓ̊. Filius eſt ſcs.qꝛ mo oꝛi
turꝗ patre.nõ pꝛioꝛitate tpꝑis. Spũſlã
ctus eſt tercius.qꝛ ab ambobo pꝛocedit
Et tñ oẽs tres equales ſunt.quia habẽt

fatis hʒ a ſe eſie.⁊ ꝑx modũ dãtis tin. Ni
liꝰ habet eẽ diuinũ ꝑ modũ recipiedi b

ceſſio.Et ſicĩ eſſe diuino ẽ vera oꝛigo t
vera diſtinctio ⁊ tñ idẽ eſſe.nec tñ eſt ibi
poꝛitas neq; poſterioꝛitas durationis
nec pꝛoceſſionis. ſicut patʒz in ſole. quia

q; radi.et ſilr de igne.qꝛ licet ſplẽdoꝛ et
treit caloꝛ oꝛiant᷑ ab igne.tñ ſil ſũt.nec ignis
ideo nõ ſunt due ꝓductões amoꝛis pa/
tris et filij.ſed vna tm.et ideo pꝛoduci ⁊aſpũſ
nit ⁊ ſpũſſcũs ĩfinitꝰ.qꝛ ncceẽ ꝙ amoꝛ
q ꝓcedit a pꝛeĩfiliũ ⁊ ecõuerſo.ſit infini
tus. qꝛ pꝛz amat filiũ q;tũ pᷣt.⁊ fili amat

lifinitũ.igitamoꝛ qͥ ẽ ſpũſſcũs ẽ ifinit

Ilit᷑ recto oꝛdĩe dei auxilio ĩuenim ĩ eẽ
dinio duas etnas pd

dũ volũtatis vocat᷑ donũ.amoꝛ. chari/Spũſ⸗
as.vel nexꝰ.vinculũ.et ſpũſſcũs pꝛis⁊ ſctũs ðꝛ

filij.qꝛ iſta ſũt volũtaria.donũ nomiat multis
ipᷣm vtvolũtariũ donũ ſeu datũ..¶moꝛ nomib

donũvolũtariũ pᷣmũ ⁊ pncipiũ.Spũſ
ſanctꝰnoĩat ipᷣm.vt donũ volũtariũ pꝛi
mü et ꝑ ſe ſubſiſtes. ſiue hypoſtaticũ qBGd
idẽ ẽ.¶ Ecce diſtictos modos ꝓducẽzẽdi

equales ĩ omib.qꝛ habẽt eãdẽ numero tas ꝑſo)
eſſentiã.⁊ idẽ eẽ ĩdiuiſũ. Sicut em̃ fili?ꝰ naꝝ co⸗

Eequalis ꝑ oĩa pꝛi.nec vnꝰmaioꝛ altero cludirt

ſed ab eterno ſimul ſut.qͥa ibi nõ oꝛdo

idẽ eſſe diuinũ.⁊ eandẽ ſubam indiuiſa:.
ſed ꝑ tres modos.Quia pꝛ tãq; fõs dei/

alio tm.⁊ B ꝑ modũ generatõis.⁊ qͥcqͥd
hʒ. hʒ tanq́; ei datũ a pꝛe. Sed ſpuũſſan
ctus hʒ diuinũ eſſe ꝑx modũ ꝓcedẽtꝭ ſeu
ꝓcedẽdi ab vtroq; ad modũ volũtatis.
ideo ſua ꝓductio vocat᷑ ſpiratio ſiue ꝓ/

q;uis radiꝰoꝛiat᷑a ſole.tũ nõ ẽ pꝛius ſol

ẽpoꝛ q;ᷓ ſplẽdoꝛ.ſic ⁊ caloꝛ.ſic pꝛ⁊ filiꝰ

—.—

⁊ſpũſicũs eq̃les ſt.⁊ pꝛ ĩfinitꝰ. ⁊ filiꝰ ĩfi-

pꝛeʒ q;iũ pᷣt.⁊ qꝛ pꝛ pᷣt ĩ ĩfinituʒ.⁊ filiꝰpᷣt

2 ille ẽtcia ꝑſona.⁊ p os eqlis pꝛiꝛ fi.
lio ĩ ifinituʒ.ſic ambo ſũt ifiniti.Ecce

ctões ĩdeſinẽtes

5..

I
in

Enl daſibil
ſea Nonapi

Vwhanarm
ſeytipe
wügrec
icregte ifi
turadiiz
ſciuſare⸗
wisrerle:
ickutn
numcro.
cifiita
kfinni
finiteri
Harurefl
Ergopo
nit ealit
aubpo
aſcenumn
Morepnge
mamzpfeea
Simnerge
maynltn
Gtari E
mibonun
necmaia
mglorq
diemet
ciaaurd
ſterhoie

ceyni
eicen
leia,

iſſt

iann n ,

Gi

Püſſciszir ioj
Lpuls
gloit

„donänant
ndan n
Angiäkßi
bnapiüi
poͤnin
Ppoſeri
nocosalit

s felltgin D

iabwoſe
hocgenens
ubbindicd
vigis. dick
ſedinmnnz
69,0:bnoor⸗

i. Gpiſ.

bobpeabi
nt quughabit
tbamindiuiſ⸗
giticfied⸗
Lüdinstn
Ndürrcpitin
oi den
Oeb iſen
ocü petvi in
oci wolitnns
fpinnolep⸗
germnang
ſetermckhi
ountonis
ginſole.
noͤepeinoſ

iciee
Oimmaiie
Wiedrd ee

LTi.lii.⁊ liii. De ſumma trinitate

pechẽſibile ab boie.

”́MU MW 3
*V *

95

ct tres ꝑſonas eq̃les.realit᷑ diſtinctas.et
tñ nõ ẽ niſi vna ſuba.vna natura.vnuʒ
celſſe indiuiſum.infinitũ ĩ tribus. H
¶ O⸗ hõ põt ĩduci ad ↄccdẽdũ.ꝙ vna
2 cade

ſuba infinita.indiuiſa poſſit eſſe

I tribo realiter diſtinctis. q;uis ſit icom/
Titulus. liij.

Wonia 9

aliq iã nota nobis ĩ rebo creatis fiet ma/
nitfeſtatio.vt non videat᷑ipoſſibile.ĩmo

mero.põt eẽ ĩ pluribo realit᷑.vt patet. qa
vna natura huũana ẽ ĩ plurib realit᷑ eadẽ

ſpẽ.vt ĩ petro ⁊ iohe.Quare nõ dabimꝰ

vnũ gradũ maioꝛẽ ĩvnitate ipſiꝰnature

et idẽtitas poſt vnitateʒ ĩ ſpẽ.ẽ vnitas ĩ
numero. Ergo ſiẽ natura diuĩa icreata.
et ifinita.aſcẽdit ſꝑ ſupꝛa naturã creatã
ct finitã ſine mẽſura.ita vnitas natureĩ/
finite ⁊ ĩcreate.aſcẽdit ſemꝑ ſupᷣ vnitatẽ

nature finite ⁊ create. et hoc ſine mẽſura
Ergo poſtq; natura creata eadẽ ſpẽ.ĩue ad intelligedũ illa q̃ dicta ut. ecce exem

nit᷑ realit ĩ pluribo.et ei reougnare nõ pᷣt
qͥn ; poſſit.g̊ ipſa natura ĩfinitaĩcreata

eadẽ numero.inuenit᷑ realit ĩ trib.⁊ ſibi
nõ repugnat.Itẽ vbi maioꝛ vnitas.ibi
maioꝛ gednr
ũ

& inter ꝑſonas ĩ diuis nccario ẽ q ſit
ma vnitas.q̃ nõ poſſit eſſe maioꝛ nec co

gitari. Et ita ẽ ꝙ ſit vna ſuba ncc̃ario in
tribo numero. aliter nõ eẽt maxiĩa vnitaſ

nec maioꝛ que poſſit eẽ aut cogitari.nec

Plurali

tas ꝑpſo/
nay

maioꝛ q; inter ꝑſonas creatas.ſicut ĩter

boĩem et hoĩeʒ.⁊ ſic poſſibił eſſet diſcoꝛ
dia aut diuiſio ĩter ꝑꝓſonas diuias ſicut
i eẽ.qð ẽ im
epluralitatẽ

ĩter hoĩes. vel poſſet intelli
poſſibile. Sicut ncceẽg eſſe pp·
ꝑſonaꝝ ĩ diula natura ſũma. ita neceſſe

eſt eẽ vnitatẽ ſube. Debet tñ hõ h ↄcede
re. licet nõ poſſit ↄpꝛehẽdere quõ poſſit
cxcc· Quia nõ ſequit᷑ ꝙ ſi nõ poſſitↄphen

1GE

valde incompᷣhẽſibile ẽ itelle⸗
cu hũano.ꝙ vna eadẽq; ſub-
ſtãtia ĩdiuiſa realit᷑ ſit ĩ plurib.iõ hic ꝑꝓ

atio. vt . ſic tria ſunt vnuʒ. et tñ
valgde poſſibile. Si em̃ vna natura crea
ta de nihilo.finita.eadẽ ſpecice.ſʒ nõ nu/⸗

ſunt de pluralitate pſonaꝝ ⁊ vi
ĩcreate.iĩfinite.⁊ ſine mẽſura.vt.ſ.ipᷣa na-
tura diuĩa.infinita.ĩcreata.vna.nccario
idiuiſa.realit᷑ ſit et poſſit eẽ ĩ pluribꝛ pꝑſo
nis realit᷑ diſtinctis: Uñ maioꝛ vnitas

verbũ actiuũ nis exſeipſo ſit ꝑfectũ

.ðẽ⁴,

—

.

dere ita eẽ. q; &nõ ſit. Uñ aliqũ hõ mul⸗
ta cognoſcit ꝑ exꝑientiã. q̃ m ↄpᷣhẽedere
nõ põtꝑ rõem. O, coꝛpꝰ⁊ aĩa q̃ ſũtval⸗

de diuerſa faciũt vnnʒ hoĩem hoc vide/
mus.ſed quõ hoc ficri poterit nõ compᷣ
hẽdimꝰ. Si & eſt ilud incomphẽſibile

quõ ſit.et tũ homo ꝑ expientiã h̊ cogno

ſcit eſſe. quãto magis id quod ꝑ nullam
exꝑientiã põt videri humanã ·⁊ tñ mul
ta p expientiã põt cognoſcere.q̃ ꝑrõem
nullo mõ põt comp̃hẽdere.et ecõuerſo.
UVt ratio ꝓbat ꝙ; idẽ ẽ ĩ deo.poſſe. intel/
ligereet velle. et ſunt ige; qd eſſe ĩ deo. et
hoc quõ fieri põt

nemo comp̃ᷣhẽdit.Cãtũ aũt eſt incom/

pꝛehẽſibile ꝙ eſſe dei ſit tria hec. ſ. poſſe.

intelligere ⁊ vele. quãtum q; tres pſone

ſunt vna ſubſtãtia et vnũ eſſe.⁊ tamẽ pᷣ/
mũ oẽs ↄcedunt. ¶ OQ, oĩa q̃ ꝓbata
tate ĩ di
uinis.pñt manifeſtari ꝑ verbũ actiuũz
paſſiuun. Titulus. liiij.
VUoniã aũt o ĩa pᷣdicta ſũt altiſſi

tia. iõ vt fiãt nobis aliqlit ppoꝛ
tionata. debẽt declarari ꝑ exẽpla.qͥ ma/
xime ſunt nobis familiaria. et cũ quib
clericꝰhabeat noticiã a puericia devᷣbo
actiuo ⁊ paſſiuo.ideo ꝑ illa qͥlibʒ cogno
it de ipſis. Ecce valde ↄgruũ aſcẽdere

plũ valde conneniẽs et nos illuminãg.

Sicut ſehʒ vᷣbũ actiuũ ad paſſiuuʒ.ct

ecõuerſo.ſic ſe hʒ ĩ diuinis pater ad fili/

um. et ecõuerſo. qꝛ pater eſt actiuũ ⁊ per

ſona actiua.et filius paſſiuuʒ et perſona
paſſiua. Sicut em̃ verbũ actiuũ eſt ple⸗
nũ et ꝑfectũ vᷣbũ.et a nullo alio vᷣbo oꝛi
tur nec pꝛoducit᷑inq;tũ actiuũ.imo eſt
pꝛimũ ſeipſo. Ita pꝛ ĩ deitate ẽ plenꝰde
ns.et ꝑfectꝰdeus.et a nullo alio oꝛit 7

nũ deſeipſo habet plenã ſignificatõem.
et ſuũ totũ ſignificatũ.ita pater in ſeipᷣo

2 abet plenã deitatẽ. et totũ eſſe diuinuz
et totũ continet in ſeipſo. Un ſignifirz

ma.⁊ nrm intellectũ ſuꝑpgredie/⸗

Prima
ↄueniẽ/
a.

ducif imo eſt pᷣma ꝑſona. ⁊ pꝛimũ pꝛin

tũ ſiue res ſignificata vᷣbi actiui. ẽ ſictut
eſſe dininũ ſeu ſubſtaͤtia diuig. Et ſicut Tercia.

.

. liiii.

*. -
. »

7. — . = . .
3 „* . , „ 1 * . . .
1. 5 —— .. 5 .

plenuʒ pduxiter ſeipſo vᷣbũ paſſiuũ.ita oiĩaalia ſ unt cõmunia.⁊ omia q̃ ſunt in gfns un
ꝙ actiuũ oꝛit᷑ a nullo. paſſiuuʒ oꝛit᷑ b patre ſub mõ actiuo et ſub illa ppꝛietate Pinchtüe⸗
actiuo ⁊ nõ ecõuerlo. eſcõm nõ ẽ pi paternali.ſũt ĩ filio ſub mõ paſſiuo 4 p. biſoliouent
mũ. actiuũ eſtpmũ ⁊ nõ ſcᷣm. Ita pꝛ hꝛietate filiali. Et ſic nccario ſũt duo di decloße
qnis ex ſeipſo ſit ꝑfect a plen de.pꝛo/ ſticti pꝛ? ⁊ ſili ꝓpter duas ꝓpꝛietates in bietſn
qucit iñ de ſeipſo flin tac; paſſiuũ. fi· cõmunicabiles. Itẽ ſicut vbũ paſſiuu,z Septia gi ſürgonen
liᷣ oꝛit᷑a pꝛe taq; a ſuo actiuo.⁊ nõ econ p oĩa ẽ equale ſuo vbo actiuo.·nec vnuz Exepliů ſloci
uerſo. Etfiloe: a pſona etpĩ bma p/ eſt maius attero. qe i verbo qctiuo repit vedimm aluſiee
Quarta ſona et nõ ſcdᷣa.Et ſic de neceſſitatever / ſignificatũ ⁊ modꝰſignificandi ꝓpꝛius tei trini irfalutiniztt
bũ actiuũ ꝓducitſuũ paſſiuũ vᷣbuʒ. ita et ĩ verbo paſſiuo ſilr rexit ice ighifira tate llnuni
ꝙ ipoſſibileẽ vᷣbũ actiuũ eſſeqͥn pꝛodu xtũ et ſu ppꝛiꝰmodꝰſignificãdi. Ita co⸗ titlei
cat vᷣbũ paſſiuũ.⁊ ſimul ſũt.q; nõ ẽ pꝛi/ fpoꝛmiter filius ꝑ omia ẽ equalis pẽi.nec umngilic
us actinn q́ᷓ; paſſiuũ.qꝛ actiuũ non pot vnꝰẽ maioꝛ altero.qꝛ ĩ pꝛe nõ ẽ niſi eſſe Gbüppeil
eſſe ſine paſſiuo. nec pᷣus eſt actiuũ ⁊ po diuinũ ⁊ ppꝛi modꝰ. ⁊ i filio idẽ cẽ diui egspihzin
ſtea paſſiuu. ſimul ſut. vl no ſunt. Ita nũ ꝛ⁊ ſu ppeimodus.ita idẽ eẽ ẽ ſub ettinte
pa qͥᷣ ẽ tor actiu de nccitate pducit ſuu, duobo, cũ modis inequalibovtrobiq; i. Gedininotot
filiũ.ita q ipoſſibileẽ deũ actiuũ eſſen eſſe vtrobiq;. ppꝛietas nõ eadẽ ſed coꝛre Gaonins.
Vygucat ppꝛiũ paſſiuij.necẽ pꝛi pꝛ acti· ſpondẽs. ſic tãtũ eſt ĩ vno ſicut in alte⸗ foſummade
OQuita. uus q; flli paſſiuꝰ. Itẽ ſicut verbũ acti ro. Et ſicut nos videm q; bi actiuuʒ Octang iuinle
uũ ↄ municat ſuo paſſiuo vᷣbo dũ ipſu, inq;tũ actiuũ hʒ ſuũ ppꝛiũ caſũ.ſ.accu⸗/ Exẽpluũu ic Nclii
ꝓducit qcqͥd habet.ſ.totũ ſuũ ſignifica ſatiuũ.et hoc eſt ſibi ꝓpꝛiũ inq;tuʒ acti/ de pꝛo/ tnücikſvoft
tũ. et qcqd ſetenet ex pte rei ſignilicste. uũ.⁊ iõ nuqᷓ; ↄmunicat illũ accuſatiuũ pꝛis ⸗ g (acale
et oĩa ſibi ↄmunicat.dempto ſuo mõ ꝓ ſuo vbo paſſiuo.⁊ ſilr ver bũ paſſiuũ in ſonaꝝ PHyrtonni
pꝛio et ſua ꝓpꝛietate ꝑ qu eſt actiuũ.qi q;tũ paſſiuũ hʒ ſuũ ppꝛiũ caſũi.ſ.ablati Atzcnnuit
un peiũ modũ nõ põt cõmunicare. et nũquẽ nõ actiuũ.ĩmo iſti caſus ſũt in/ un critton
ideo ſilr verbũ paſſiuũ habet ſuũ ꝓpꝛiũ cõicabiles inter ipſa qꝛ ipſis ↄueniũt ſegtmtthn
deo ſilr verbũ paſſiuũ habetſuũ ppꝛin icabiles inten ipſa.qꝛ ipſis ↄueniũt ꝑ higenuueet
modũ etſuã ꝓpꝛietatẽ quã nõ hʒ verbũ ſuas diſtictas ꝓpꝛictates.⁊ tñ ſi verbuʒ uprſinii
actiuũ.qꝛ actiuũ nõ ẽpaſſiuũ.necpaſſi actiuũ habeat aliquẽaliũj caſũ vltra pꝛo u damnon
uũ ẽ actiuũ.ſed tñ oĩa alia ſunt eis umu pꝛiũ accuſatiuũ. vt vl genitiuũ vel dati/ a orncbbü
nia dempt ppꝛijs modis.qͥ nõ pñt ſta nũ.vel aliũ accuſatiuũ vł ablatiuũ. qꝛ il N
reſimłĩ codẽ. ⁊ ideo neceſſeẽ ꝙ ſint duo lũnõ hʒ tacq; actiuũ. nec rone ꝓpꝛij mo
vba. nec pit eiſe vn verbũ etiñ babet di ſui.qrõeſui ſignificati : reiſignifiia ipd
VvVvnnnü et idẽ ſigniſicatũ.et vnã et candẽ rẽ te. vt v̈bi gra. iſtud vᷣbuʒ accuſo pter pè crll
ſignificatã. ⁊ nihilẽ ĩ actiuo qn etiã ſiti pꝛiũ accuſatiuũ hʒ genitiuuz. vt accuſo Rarute
Serta. paſſiuo vᷣbo. ſed alio mõ. Et ſicut vbuʒ teſcelert et iſto vᷣbũ do hʒ datiuũ.vt do an
actiuũ et paſſiuũ ſũt duo yᷣba diſticta p tibiffiliũ.⁊ doceo aliũ accuſatiuũ vt do iul A
pter duas ꝓpꝛietates diſtinctaſ. quenõ ceo te grãmaticã. H ẽ ali accuſatinꝰ.⁊ B Lullen
pñt eſſe ĩ yno ſimul.ita ſir ĩ inino eſſe. audio lectiõʒa mgro.ẽ ablatiuꝰ.iõ ſicut . Mecrnn
pater qui eſt totus actiuus. cõmunicat hic vᷣbũ paſſiuũ hʒ eũdẽ caſũ.quẽ habʒ ſdugpin
fuo filio paſſiuo dũ ipᷣm ꝓducit quicqd ſuũ vᷣbũ actiuũ vlira ꝓpꝛiũ accuſatiuũ. inteſd
babet tota ſuã eſſentiã ⁊ totũ ſui eſſe. et ¶ hʒ ctiã vltra ſuũ ꝓpꝛiũ ablatiuũ.et totũ Wadk
quicqd ſe tenet r dteſulcſer eẽ diuini. qͥcqͥd bʒ vᷣbũ actiuũvltra ꝓpꝛiũ accuſa (ſtdnad
⁊ oĩa cõmunicat.ſuo mõ ꝓpꝛio dempto tiuũ.hoc totũ cõicat ſuo vᷣbo paſſiuo. icſh
ſolũ. ſua ꝓpꝛietate actiua.p quã eſt pa/ ſicpmo hʒ actiuũpoſtea paſſiuũ Ideo de Alndne
ter ꝛ ſumme actiu. a poccõmunicare Se. accnſoꝛ a teſceleris. fili dar tibia a 4 Ation
nõõ põt. Silr ſuus fui paſſiuus habet tre doccoꝛ a te graãmaticã lectio audita glis J
mü ppꝛin ouͤn et ꝓpꝛietatẽ paſſiuam temg'o. logicalegit a mehẽrico. Et cã lgitop
coꝛreſpondentẽ ꝓpꝛietati actiue patris. huvẽ. qꝛ habẽt idẽ ſignificatũ. candeʒ tuein
quã ꝓpꝛietatẽ hꝛe nõ põt pater. Et iðõo r ſignificãt.⁊ illi caſus tenẽt ſe er pte ſi⸗ eneſ
pꝛ nõ eſt filius. filius nõ ẽ p?. ⁊ tamen gnificati.⁊ nõ ex ꝑte modi ꝓpꝛij.iõ ſunt dun, eon

.

4 „ »„
e 8
. . „ Z

WR caſus ↄmunes. J taofoꝛmiter ĩ deitate. uũ etverbũ paſſiuũ nõ ſunt res intelligggz ⸗
n Pã inq;tũ pater ⁊ getiuꝰ.habet aliq̃ q ſi tes. ideo nõ pꝛoducũt amoꝛẽ interſe.ſ-
dhaſin, bi ſoli ↄueniũt. vt eẽ pmuʒ pncipiũ. nõ tñ ſi verbũ actiuũ intelligeret ſuũ paſſi /
WE de alio pncipio ĩ deitate:eſſea ſe.⁊ inna/ uũ verbũ.ipᷣm diligeret taq; ſuã imagi ,/·
delunt ſcibilẽ. eſſe impꝛoductũ:et eſſe pmã pſo nẽ. ⁊verbũ paſſiuũ diligeret ſuũ actiuũ.
fbüninee ; n ſilkr generare. Et q; iſta ↄueniũt ei xꝓ qæ ab ipſo habz oĩa. et ſic eet ibi ſilitudo
ruo emki fnuũ moduũ ppꝛium inq;tũ p?. nõ cõicat tercie ꝑſone trinitate.iſſpũſſaneti.quia
hoeciniim ea uo filio paſſiuo ꝓducto ab ipſo. Et actiuũ ⁊ paſſiuũ ſemꝑ ſunt ſimul. et inſi
Cndi pl ian ſilr fili? inq; tuʒ fily et paſſiuꝰhʒ aliꝗ ã ſi mul ꝓducerẽt vnũ amore. Bziſflarge
Dikiceſnie bi ſolioueniũt.vt eẽ ꝓpductũ ꝑ modũna poſſum cõpareverbũ imꝑſonale paſ
fcidi n, ture ⁊ intellectꝰ.natũ eẽ.ſcdᷣaʒ ꝑſonã eẽ̃. ue vocis ipſi ſpũiſctõ.qꝛ vᷣbũ actiuũ et
egnniszüine imaginẽ cẽ.vᷣbũ eẽ. Et qꝛ iſta ↄueniunt vᷣbũ paſſiuũ ꝓducũt ibᷣm impſonale. et
Dienoe i. eiꝑ ſuũ ꝓpꝛiũ modũ.iõ ſolꝰhʒ. Sed tũ ab eis ꝓcedit ⁊ ſumit oĩa q̃ hʒ.⁊ ẽ tercu’n
iſlodeuu qᷣcqͥd p? hʒ inq; tũ deus.et ex ꝑte ipſius vᷣbũ ꝓductũ ab eis. Uñ capit vocẽ paſ/
ne iletiſtd eelſſe eẽntie. ⁊ oẽs ppꝛietates qᷓ̃ ↄueniũt ſiuãa paſſiuo.⁊ ſignificatiõez actiuã ab
Allppntii eſſe dinino totũ ↄmunicat ſuo filio. Et actiuo.⁊ hʒ ſuũ ꝓpꝛiũ modũ ⁊ ꝓetatt.
aggeſaann qꝛ eternitas.om̃ipotẽtia.ſumma ſapiẽ/ ⁊ nõ eſt actiuũ neq; paſſiuũ. Uñ diſtin
olertl . tia.ſumma bonitas veritas.voluntas guit᷑ ab actiuo ⁊ paſſiuo:qꝛ ſignificat 4
Fbüccti la. vita. ⁊ multa alia.ſe tenẽt ex ꝑte eẽ ⁊ eẽn / getermiate ſine certa pfona? nuero in
Nädd N di tie. ↄueniũt pĩi in;tũ deẽ ideo oĩa cõ habet idẽ ſignificatũ.⁊ rẽ eandẽ ſigniſi
ünzn 1 mũtcat ſuo filio. ſunt cõmunia⁊ ꝓpꝛia cat quã ſir ignificat actiuũ baſini Cin
liauninli Hona (Pꝛeterea ſicut verbũ paſſiuũ qcquid idem ſignificat᷑ dũ dicit lego lectionej).
hinaſinſin ü 2r u.2te hʒ ſi/ et lectio legit᷑ ac legit᷑ imꝑſonaliter ſum/
büpmlinüin i pʒ.hʒ vt datũ ⁊ receptũ.⁊ totuʒ tñ hʒ ſi et lectio legit᷑ac legit᷑ imꝑpſonaliter in
glnt ut actiuũ. ita fili qcqͥd bʒ. bʒ vt datũ ⁊ ptũ.ſed tamẽ nõ eodẽ modo.et ſicẽ ideʒ
lsſt Decia receptũ: ? totũ tñ bʒ qðᷣ pꝛ. Et ſicutſi ꝰ ſignificatuʒ et tres modi:et ideo furtii⸗
isolcnäüh bu actiuũ eẽt ab eterno. ncce eẽt etiãẽ ver verbaiſtinca.
NStiſrtn buz paſſiuũ eẽ ab ſtand Ita aꝛ Pater Zenerali enle rie⸗ MU—
RrãsãsH agab eterno.hncce ẽ filiũ ab eterno eẽ.Eti/· .(Titulus..
öaiinn Gn ecehae noh, niſi vnũ verbuʒ Ecolligentes ergo in generali.
— paſſiuũ. necpõt hẽe aliud.⁊ illud ei ſui omnia q; maniteſtata ? reuelata
Nthei e⸗ ficit. Ita pꝛz nõ habet niſi vnicũ filiuzs. it nobis ꝑ ſcalã quattuoꝛ gqra
wͤreli rneec põt aliũ hꝛẽe.qꝛ üle ſufficit ei.¶Ecce duũ nature poſſumꝰ videre qliter p cõ/
nnſn igit qualiter ẽ magna ſilitudo int patrẽ? paratõem hois qͥ eſt i qrto gradu ad ali
nni 1 filiu ab vna pte.⁊ verbũ actiuũ ⁊ paſ as res inferioꝛes tres.⁊ ipſoꝛũ ad inui/ Sri
tung uaſe ſiuũ ab altera pꝑte ita ꝙ multũ relucʒ no cæ&. et hoc ſᷣm ↄuenientiã generale aſcen Pꝛimo.,.
ſiuũ ab altera ꝑte ita ꝙ lucz 4 2 . Kee„
homni i beies myſteriũ diuinaꝝ ꝑſonaꝝ ĩ iſta ↄpa dimꝰad cognitiõem vndnatureſupᷣme ll
nn n⸗ tione.qꝛ vtrobiq; eſt vnũ ⁊ idẽ cõmune. ⁊ infinite.q̃ eſt ſup holem. v alis ſit zaannn
ualennen 7 due ppꝛietates. vt in vho actiuo ⁊ paſ ta ſit.⁊ inuenimꝰ ĩ illa natura =
drun ir . ſiuo idẽ ſignificatũ ⁊ duo modi.nã ide,ʒ viuere.ſentiret ĩtelli ere aliud ; ĩ aa „D
kaſicit⸗ ſignificatũ ĩtelligo dũ dico.amo? amoꝛ nature. Et ibi fecim aliã ſcalaʒ.ab ipſo
Ne nn ſe duobo modis.ſilr in patre ⁊ filio eſt ee ĩcipiẽdo.⁊ ꝓcedẽdo ad alios Sche
abllilidlt caqdẽ eſſentia que eſt ↄmunis.⁊ duo mo uenimꝰ i illaſumma natura ẽde Ule⸗,
ungnüͤ Duod diſen due ꝓpꝛietates.Et ſicut in verbo idẽeſt eẽ qðᷣ viuere.qdð lentire. qo nen Scdo/⅛
ofbonlin⸗ duode gctiuox paſſiuo eſt com patio intelleetu gere. Rurſum inuenimꝰillud eẽ ſpet⸗ 1 0.
1 ſi ma alis. Ita eſt in patrex filio.qꝛ pater ĩte cctũ.nõ acceptũ.ſed eternũ.⁊ ab illo eẽ
fihniiͤ ligẽdo ꝓduxit filiũ. ſicut vᷣbũ actiuuʒ ꝑ eterno ⁊ ab illa natura ẽꝓductuũ tatel
tcilie vᷣtutẽ intellectus ꝓduxit verbũ paſſiuũ mũdi⁊ tota ſcala nature. ⁊ hoc deni 1/ .
nebenn il dDdDdeee neceſſitate.Et ſichabemus exemplũ lo ⁊ de nono. Itẽꝑ iſtã vaucrione mun Tercio
ionien, Trede/ Valde ↄueniẽs et ſamiliare ad duas di/ qdide nihilo pᷣinuentã. aſcẽdim ad vna
nmi ielhe ede/ ninas ꝑſonas. Sed quia verbu; acti aliã ꝓductionẽ nobiliſſimã et eternam⸗
NGN

et ülã ↄcluſimꝰ eſſe. qd eſſe eſt de ipſo eẽ
diuino.p quaʒ inuenimꝰ ĩ natura diuĩa

duas ꝑſonas eternas.⁊ deũ de deo eẽ ꝓ

Quarto quctũ.⁊ qͥ ꝑ modum nature. Rurſus xꝓ
iſtã pductõem quã inuenimꝰin natura

diuia reꝑimꝰetia ibidẽ cẽ neceſſario ali/
am ꝓductõem de eſſe diuino.q̃ eſt ꝑ mo
dũ volũtatis et libertatis.ꝑ quã ꝓduci/
turtercia ꝑſona ĩ eſſe diuino. Et ſicĩ ge/
nerali ꝑ ſcalã nature iuenimꝰ quattuoꝛ.
ſcʒ eſſe diuinũ.et tres pductões ipſiꝰ eẽ
diuini.ſ.ipſius dei.⁊ tria ꝓducta a deo.

Pꝛima pꝛoductio inuẽta eſt in pjductio

ne mũdi et de nihilo extra ſe. Et ſecũda
ꝓductio eſt dei de deo intra ſe. ⁊ ab eter/
no ꝑ moduʒ nature.Tercia eſt ꝓductio
dei de natura diuina ꝑ modũ volũtatꝭ.
Et iſte due ſunt eterne.et ſine pncipio.⁊

ſine fine.nũq; ceſſates.Tria &̊ ſunt pꝛo/

ducta.ſ.mũdus.filius ⁊ ſpũſſanctus.⁊.
vnũ impꝛoductũ.ſ.pater. Filiꝰg ẽa pꝛe

ſpũſſanctus a patreet filio.et a pꝛe⁊ a fi

lieo et a ſpũſancto tãq; ab vuo mũdus ẽ
ꝓductus. Exiſtis om̃ibo poſſumꝰↄclu

dere talẽ diuiſione ĩ qua claudũt᷑ omia.
O me qð eſt vcl ẽ ab eterno et a ſeipo. vł
nõ eſt ab eterno nec a ſeipſo. vel ẽ ab eter

no etnõ a ſcipſo ſed ab alio. In pmap/
te diuiſionis ẽ pater.i alia ꝑte mũdꝰ.in
tercia filius et ſpũſſanctus.Et ſic ꝑ iſtũ
ꝓceſſũ inuenim deũ trinũ ⁊ vnũ.Unũ
ĩ eſſentia.et trinũ ĩ ꝑſonis.a quo om̃ia.ĩ
quo omia.etꝑ quẽ oĩa.qͥ viuit bndictꝰĩ

ſecula. Sequit᷑ comꝑatio homis

95 q eſti quarto gradu ad alias res inferi
* ores mü graduũ ém ouenietiã ſpale. ct
denuctuq ind colligitł. ¶Tuul. lvi.

Onſiderata

ↄpatiõe hoĩs ad alias res
inferioꝛes triũ graduũ ̃ᷣm
ↄueniẽtiã generalẽ.ex q̃ collectꝰ ẽ fructꝰ

ineſtimabil. Et qreadhur alia ↄueniẽè/
is.ideo nũcoſideran/

tia et ſiłitudo ſpãlis.ideo nũcↄſidera
dũ ẽ vñ hõ habet ↄuenientiã et ſimilitu

De foꝛ/ dinẽ ſpecialẽ vltra generalẽ. Pꝛimo cuʒ

matõne reho qᷓ ſunt ĩ pmo gradu q̃ tm̃ habẽt eſſe
hoĩs ſᷣʒ ſcʒ cũ elemẽtis et cũ coꝛꝑib celeſtibus.

itulus. lvi. . Hii.

habẽt tm̃ eſſe. nobilioꝛa ⁊ dignioꝛa ſunt

ſuꝑius et altius.et minꝰnobilia et minꝰ

digna ſunt inferi?⁊ infima vt celũ ſurſũ

ct terra deoꝛſum.Et inter elementa ſiłr.

ꝛ terra minꝰ digna.iõ infima.et aq̃ que
e dignioꝛ.ideo ſuꝑioꝛ ẽ qᷓ; terra. et aer qᷓ
aqua.et ignis qᷓ; aer. Ita ſiłrĩ coꝛpe ho

mis. caput eſt ſupꝛemũ ĩ altiſſimo loco

poſitũ.nobiliſſimũ ⁊ digniſſimuʒ inter
mẽbꝛa exterioꝛa.⁊ alia membꝛa minꝰ di
gna ſunt ifima.vt pedes.⁊ ſicut terra qꝛ

infima poꝛtãs oĩa elementa. Ita pedes

ſunt ifimi poꝛtãtes alia mẽbꝛa. Sicut
ergo inter elemẽta ſunt ſupius et inferiꝰ

ita in homie. Itẽ ſicut ſupioꝛa coꝛpa re

gũt inferioꝛa coꝛꝑa. ita caput et mẽbꝛa
ſuꝑioꝛa ⁊ manꝰregunt inferioꝛa mẽbꝛa.
Et ſicut coꝛpa celeſtia. vt ſolqͥ influitvi
tã omiba alijs coꝛꝑibi.⁊ dat eis lumẽ.⁊
influit vitã om̃ibo coꝛꝑpib viuẽtibo.col/
locat᷑i medio ſeptẽ planetaxꝝ.⁊ influit ſu
periꝰ⁊ inferiꝰſedẽs ĩ medio Ita in hoĩe

coꝛ qð influit vit ⁊ caloꝛẽ omibo mem⸗
bꝛis collocat᷑ in medio. et ibi ſedet influ

uenientiã et ſimilitudine.
Deconuenietia ſpecialiter hominie
ad res ſecundi gradus que habentviue
rez eſſeeem.
—((Litulus. Ivij.
Dhuc autẽ mi homo habes ma
gnã ↄuenientiã cũ rebus ſecun
1. digradꝰ.ſ.cũ arboꝛiby ⁊ plãtis
acherbis. Quia ſicut ſemẽ ⁊ granũ de qᷓ O, hõt

ens ſuꝑius ⁊ inferius. Ecce magnã cõ

pullulãs arboꝛ pꝰ certũ tpᷣs apparet. ſic̃ ſilis ar/

natura illiꝰſemĩs⁊ illius grani exigit.ſic boꝛibi
płãta ſerit᷑ ⁊ plãtat᷑ ĩ terra ⁊ claudit᷑ ꝑ cer
tũ tempus tãq; in ventre. Ita granũ et
ſemẽ de quo tu homo pullulas ponit᷑it
ſeminat᷑ĩ terra ſicut ĩ agro.⁊ ĩ veétrema⸗
tris tue et ibi claudit᷑ Et ſicut illud gra Scðᷣo.
nũ ſeu ſemẽ de quo naſcit᷑ arboꝛ ſeu pläã⸗
ta recipit materiã ⁊ augmẽtũ deterra.ſ.

vt exinde fiãt radices.trũcꝰ ⁊ ſilia. Jta

illud granũ deq̃ u pullulas recipit ma

teriã et augmentũ de terra.ſ.de ſanguie
menſtruo mulieꝝ in vẽtre matr.vnm me
c eleſtibus. bꝛa fiũt ⁊ creſcunt. Et ſicut de vno gra/ Tercio
coꝛpus Quia ſicut illa oꝛdinata ſunt inter ſe. ſic
hõ ẽ oꝛdinatus ĩ ſeipſo. Nã in illis que

no modico ⁊ paruo arboꝛũ iĩ quo nuila
eapparet diuerſitas.ſʒ ma ſilłitudo.

=

—

S =

–

cgttr
ſolin fore

ſormiterd

ianonule

1a9 creit 1.

ilutinnt
bes Crleſte

toollin
digttiman
erioꝛaytce
ſetinag ren

eonnnin
voſeminet
cuere

gniditam
fablia me
grboꝛibus
tes mirabi

(cs. Ien
(ogronop⸗

bunt diuc
cnt Ouis

öplures,

Uo mocic⸗

bꝛrgnoy

1h alo⸗
portione
rotcene
Vtduem
öplore
ſedeoſi
llt ſobei
locnultte
ͤneile
Clrinbon
lermafen
lpſione⸗
foꝛmant.
lehtibyer
Cctiä ipſis
leh che
ncpis
bls bon
Ulcentor
magna
bantuico⸗
Cinnirdr

uſihoie

löin

igiectn
cprani
nininmnin
nhimn
dareigluni
hrinithat
rmnthhiniſ
io Junboi
Koniynen,

Soenugnic
ialuchonne

ren

11

irhns inn
dorit gits

9 ooret. ſie M
enhn eſe e

1cnaitece
Jugen
linlnopont

alvinen
olve ℳ

tſcnrilug

lemnſ
ntiunn

iot
n

Vobbeen.

—

Ti. Hiii.⁊. lix.

erxeũt ⁊ pullulãt tot diuerſa.ſicut ſũt ra/
dices.trũcus.coꝛtex medulla.frondes.
folia.floꝛes ⁊ fructus. ⁊ ſemina.JIta cõ/
foꝛ miter de illo modico ſemine pꝛis tui
i quo nulla eſt diſſimilitudo nec diuerſi
tas exeũt ⁊ pullulãi tot diuerſa.ac mira

bilia ⁊ innu merabilia mẽbꝛa quottu ha

bes. exterioꝛa et interioꝛa. ſicut ſunt ca/
put. oculi.nares. aures.dentes.lingua.
digiti. manus.pedes ⁊c. habes etii in/
terioꝛavt coꝛ.pulmonẽ.ſtomachũ.epar
iteſtina.renes.oſſa.neruos et venas ⁊c.
que omnia exeunt⁊ pullulãt de ilo par

no ſemine patris tui.Ex q̃ tu potes cõ/

qui ðᷣ ita modico grano tot diuerſa ⁊ mi
rabilia mẽbꝛa extraxit. et ille idem qᷣ ĩ
arboꝛibus oꝛdinauit fieri tot diuerſita
tes mirabiles.ſicut radices.truncũ. frõ
des. Ille met oꝛdinauit ꝙ de ita modi-/
co grano patris tui tot mirabilia mem/

bꝛa ⁊ diuerſa ſicut ſunt in coꝛꝑetuo exi/
rent.Quis em̃ oꝛdinaui ꝙ tot partes?
nõ plures.⁊ tales pullularẽt de illo par/

uo modico grano arboꝛis ?et ꝙ tot mẽè/
b⸗ꝛa ⁊ nõ plura ⁊ talig et taliter diſpoſita
⁊ nõ alio mõ ſic menſurata inter ſe ſic p

poꝛtionata ĩ certa mẽſura ⁊ certo nume

ro ⁊ certo mõ.exirẽt de illo paruo grano
vtdue man?⁊ qnq; digiti ⁊ duo oculi ?
nõ plures neq; paucioꝛes.caput altũ.et

ſic de ↄſimiliby alijs. Quis iſta oꝛdina/
uit. fabꝛ icauit.diſpoſuit.mẽſuranuit. col

locauit.⁊ cuilibet officiũ ꝓpꝛiũ tribuit?

Nõne ille idẽ qͥ ĩ qꝗ boꝛibꝰ oꝛdinauit:ita
ſiłr in homib? Nũquid pater tuꝰ ⁊ ma
ter tua foꝛmauerũt iſta membꝛa: Nõne

ipſis neſcientibo et doꝛmientibo mẽbꝛa

foꝛmant᷑ occulte etiã młtotiẽs ipſis no

cludere.ꝙ tu homo es opus magni dei

viuat.

—

Becreatõe hois

ne ĩpetu facit illud qð intẽdit donec ad
finẽ ⁊ ſuũ intetũ pueniat. Ita ſilr arbo/
res ⁊ plãte oꝑant᷑ ad modũ oꝑatõis ar/

tificis.qͥ ronabiliter oꝑat᷑ vnũ poſt ali-

ud ꝓducẽdo oꝛdiate ac ſi cognoſcerẽt fi

nẽe ppt᷑ quẽ oꝑant᷑.⁊ ſic ꝓducũteoꝝ fru-/

ct?⁊ ſemia.floꝛes⁊ folia ꝓpt᷑ fructꝰ.⁊ qn
fruct?ſũt maturi.tũc ceſſantoꝑari exte.
ri.⁊ ſic arboꝛes plãtãt᷑.ſeminãt᷑.creſcũt
nutriunt᷑.angmẽtant᷑ ipſis neſciẽtibus
Ita hõ fuit plãtatꝰ.nutrit generatus
ipo ignoꝛãte. Ergo bñ ſilis ẽ hõ arboꝛi
bus. Et ſiẽ nutrimẽetuʒ qð hũt arboꝛes
capiũt a terra mixta cuʒ aq. ita tota ma/
gnitudo tui coꝛpis venit de terra mixra
cũ aqᷓ Ita vt ex nutrimẽto qð vẽit ex ele

at. ¶ De ↄuenietia hois ſpali ſili
tudie ad res tercij grad“ Titul;.vii
Ed adhuc ho magis ẽ ſilis ala

mẽt vt tra.hõ creſcat.augmẽte᷑⁊

