ture ⁊ nõ plurib naturis. Unde em̃ eẽt

hoc ꝙ alie nature lferioꝛes ⁊ minꝰdigne
tenderẽet ad vnitatẽ ⁊ vnicã naturã ſolã

tãq; ad maioꝛc.⁊ hũana natura q̃ digni

oꝛ eſt tẽderet ad plures naturas tãq́; ad
maioꝛes ⁊ dñantes.⁊ oẽs res inferioꝛeſ

boietenq ũt ad vnitatẽ.⁊ hũana natura

ÜN

. ..— . . . = 2 7 ——N—
V —— e .
. . . . . 5 5 5.
G * *
. .

⁊ in indiuiduis.hũana natura eſt vna ĩ
natura ⁊ ĩ ſpecie.ſʒ plures ⁊ diuerſa ĩ in/
diuiduis.Ergo illa natura q̃ eſt ſupᷣ ho
minẽ ⁊ q̃ dñat᷑ homĩ dʒ eſſe vna.in natu
ra ⁊ in ſpecie ⁊ vna ĩ indiuiduis. Ita q;

8

—
——

M
dignioꝛ oĩb ad quã tendũt alie oẽs ten hoſe
deret ad diuerſitatẽ: Hoc nõ patit᷑ natu cühi
ra noꝛdo reꝝ ꝙ ĩferioꝛaꝛ minꝰ digna tẽ Cõclu, poi
dãt⁊ oꝛdinẽt᷑ ad melt?foꝛt? ad nobiliꝰ dit eflle mumj/
⁊ ſupioꝛa ⁊ magꝭ digna tendãt ad peiꝰ⁊ vnũ do guo
debilb. Sʒ meliꝰ⁊ foꝛtiꝰ⁊ digniꝰeſt ten im turin
dere ad vnitatem q; ad diuerſitatẽ ꝛ aclh tſe
vnũ q; ad plura.qꝛ tẽdere ad vnitatẽt et 1ſept
ad vnũ.eſt tẽdere ad eẽ.ad bonũ.ad foꝛ/ dciil
titudinẽ.⁊ ad ↄſeruationẽ. Sʒ ire ⁊ ten ſtol
dere ad diuerſitatẽ ⁊ pluralitatẽ.ẽ ire ad nana
nõ eſſe.ad malũ.⁊ ad diuiſionẽ.ad debi unnp
litatẽ.⁊ ad deſtructionẽ Quare ſi omes oigo:
nature ⁊ ſpẽs inferioꝛes tendũt ad vni/ 10
cam naturã tm.ſ.ad hũanã multo ma
gis hũana natura oꝛdinat᷑ ad vnã ſolaz
naturã ſibi dñantẽ ⁊ ſuᷣmã.cuidʒ ſoli
fuire ⁊ nõ ad plures. Ergo vna ſola na 1
turga eſt ſupᷣ hoĩem q̃ dñathomi.
D. nõ ſolũ eſt vna ſz ẽ magis vna qᷓ Juar
Eva vlteriꝰ reſtat oſtẽdere q; ilaa linrec
7 vnatura q̃ ex ſtit vltra hominẽ et Tnitia, ifintu
(S cui ſubijcit᷑ hõ nõ ſolũ ſit vna ĩ/ tẽ diuie hoibee
o mag vna q; hũana natura. Sieni nate ꝓp⸗ ic
hũana natura ad quã tendũt oẽs res in bat uini
ferioꝛis nature.ẽ magꝭ vna q; ſũt oẽͤsn eiüplic
ferioꝛes.qꝛ ille ſunt plures ⁊ diuerſe naͤ iIiti
ture ⁊ ſpẽs.⁊ inter eas c magna diuerſi/ maane
tas ⁊ modica vnitas. in hũana aũt na/ ho
tura eſt vnitas.in natura ⁊ in ſpecie.Er foda.
go ſiltr in natura illa q eſt ſu hominẽ. ? d::
cui hõ ſubijcit᷑ dicit᷑ eſſe magis vna ᷓ poten
hũana natura. ⁊ in ea debet maioꝛ vni/ himni
tas eẽ. Sʒ inferioꝛes nature q ſeruiunt Uiz, fninge
huũane ſunt plures ⁊ diuerſe in ſpeciebꝰ

lani ludicin
Nlo racet
lüe ihfinit
aͤſunt

S

2 11 turaqe
in ea nõ debʒ eẽ niſi vna natura.vna ſpe niqni,
cies.⁊ vnũ ĩdiuiduũ.⁊ nulla diuerſitas tagen
in idiuiduis. aliter nõ eẽt magis vna G ZSDieſe
hüana natura. Ergo ſic hũana natura u degn,
eſt ſolũ vna ⁊ eadẽ ſpecie.ã illa q̃ eſt ſup kin o *
hũanã naturã dʒ eẽ vna ⁊ eadẽ numero en in 3
nullo mõ multiplicata. q; vltra vnitatẽ Aure
in ſpecie.nõ eſt maioꝛ vnitas.q; vnitas ſ en
in numero. vt ſiẽ oẽs nature inferioꝛes ln

DU

hoĩe.ſunt colligate cũ vna natura ſpẽ.ſ.
ni (. cũ hũana. Ita huana natura qᷓ eſt vna
blo 4 ſola ĩ ſpecie.ſit colligata cũ vna alia na-
en nie tura ſuꝑioꝛe ꝗᷓ ſit tota vna nũero. vt mũ
tnn dus ſit colligat⁊ vn a terminet ꝛ finia
ck tur in ſũma vnitate ⁊ maioꝛi q̃ poſſit eẽ.
ecg Et ſic hũana natura eſt alia ⁊ diſtincta.
n 2 ſepata ab alijs naturis inferioꝛibo Jta
un etiã illa natura q eſt ſupᷣ hoĩem. q̃ oꝛdia
cr uit oĩa.ẽ ſũme diſtincta ⁊ ſeꝑpata ab hũa
ſDei na natura er ab oib alijs natun pͦs ſn
un um ꝓpꝛiũ eẽ in ſe. Et hecẽ diula natura
nx oĩa oꝛdinãs.oĩa regẽs.⁊ etiã oĩa ↄuãs
D NV— CTuulus. vw.
un na natura ꝗᷓ eſt ſup oẽs natu
. ras dʒ eẽ maioꝛ q; om̃es alie
; Ata etiã dʒ eſſe maioꝛ q; hũana natura.
1 Sʒ hũana natura ẽ infinita in poſſibi/
u litate.qꝛ eſt młtiplicabil(q̃ntũ eſt de ſe
nea Unie infinitũ.qꝛ ſibi nõ repiignat.qͥn duobꝰ

na i te dte.

e hoĩbo exiſtetib. ſcʒ mare ⁊ femia pcreet᷑
dicni mute N

terciꝰqᷓntũ ẽ de natura. Ita ſilr eſt de na

EGndn tura ignis.qꝛ ĩ infinitũ pᷣt creſcere ⁊ mł/
dich tiplicari appoſitis cõbeuiſtibilib. Ergo
ek diuĩa natura cũ nõ ſit facta.ẽ maioꝛ bu/⸗
laſ⸗ mana ⁊ q́ oẽs nature facre. Si buma
n, na natura ſit infinita poſſibilitate.cũ ſit
k luacta.ſeqᷣt ꝙ diuĩa natura ſit ĩfinita ma/
aoet gis. ⁊ H nõ pᷣt eẽ niſi actu.qꝛ inter actũ et
5 potentiã nihilẽ mediũ.Et qꝛ nullo mõ
rti⸗ pt młtiplicari in ĩdiuiduo.ſeqͥtt totaa
in Ut ĩ p/ finita aciu eſtĩ vno indiuiduo.⁊ extra i
ic⸗ cedenti lud idiuiduũ nõ pᷣt eẽ Ergo diuia natu
ui capitlo raꝗᷓ eſt ſupᷣ hoĩeʒ ẽ vnũ ſolũ indiuiduũ
in· pbatũ ẽ inkinitũ actu. ſiẽ ſi oẽs hoĩes poſſibiles
ibo ſunt infiniti eent vn ꝛ ſingulan hõ. x
8 vnũ indiuiduũ.Ergo ꝓbatũ ẽ ꝙ illa na
uhe niduũ q̃ fec ea. eſt vng ſolo nũero ⁊ ifini
ſcs ta actu.⁊ ꝑ ↄñs ꝙ vnꝰẽ ſoł dñs et deus
lS Si ei eent płes.an cẽnt ↄtrarij ⁊ diſcoꝛ
G69 Pꝛobat des.an amici ⁊ ↄcoꝛdes. Si diſcoꝛdes
Nnoun ꝙ ñ ſint oꝛdo reꝝ nõ eẽt vnꝰ.neq; mũdꝰcẽt colli/
H Pples dij gat'1 oꝛdiapſicẽ. Si amici et 2coꝛdes
D ut eẽnt neceſſarij inſił ↄiũcti.A utvnꝰ
Nde fufficeret. Di ambo eent neceſſarij tũc
. ſy vn? indigeret altero. et nccario ſꝑ de/

berẽt eẽ ↄiũcti adinuicẽ. Et ̊ nõ p̃t eſſe

qꝛ tũc nõ poſſent dare alicui rei nec eſſe.
nec viuere.nec ſentire.nec intelligere. ne
q; ↄſeruare oꝛdinẽ reꝝ in ſuo ſtatu. quia
ambo eẽnt indigẽtes cũvnꝰ nõ poſſet eẽ
ſine altero. Si aũt vnꝰ ſufficeret ſuꝑflu/
um eẽt ponere alteꝝ ſine neceſſitateet H
oꝛdo reꝝ nõ ꝑmittit.vñ nõ ſũt duo ſoleſ
qꝛ vnꝰſufficit.neq; in aialib et hoĩbus
duo capita.qꝛ vnũ ſufficit. Ita nõ ſunt
duo mũdi.qꝛ vnꝰ ſufficit.neq; duo dñii
mũdo.qꝛ vnꝰ ſufficit. Si igit᷑ in reb ife
rioꝛibo ẽ talis vnitas ⁊ nulla ſuꝑfluitas
Quõ in tã ſupᷣma natura et pfectiſſima
eẽt ſuꝑfluitas q̃ ſic oĩa oꝛdĩauit.Cõclu⸗/
Ecce hõex iſta cõpatõecũ alijs (ſio

rebo et naturis ↄſiderãdo ↄueniẽtiſſima

quã habes cũ eis.et cõpando vnã natu
rã cũ alia.et vnũ gradu cũ alio.ĩueniſti
et ↄcluſiſti aliã naturã ĩuiſibilẽ eẽ ſupᷣ te
ſiẽ tu es ſuꝑ alias creaturas q̃ oẽs iſtos
radꝰoꝛdinauit et mẽſurauit ĩ reb.g ali
5s eſt ſup te qͥ eſt maioꝛ qᷓ; tu. Illiꝰ g es
opꝰ.illiꝰes factura et creatura. Manus
ſue ſic te fecerũt. Ille ů eſt dñs tuꝰet pa
tu.et oĩm aliaꝝ reꝝ q̃ ſũt infra te.deide
habes ſuꝑioꝛẽ habes vnũ et nõ plures
ndem quẽ habẽt alie res.

Per heiſogütrucn gduũ ad
de ꝓbat᷑ ꝙ ipe hʒ eẽ. viuere. ſentire et i/
telligere ſiue lib itriñ6. Ti. vij.

qug per

ipſos q̃ttuoꝛ qdꝰ cõꝑpando

——

7

vnũ ad alteꝝ.hõ ad tãtam

aſcẽdit noticiã ꝙ iuenit ſuũ factoꝛẽ quẽ

nõ videbat eẽ realit᷑ et exiſtere vnũ nũe/
ro ⁊ actu ĩfinitũ ñ dʒ deliſtere ab inqᷣſitõ
ne.ĩmo mag dʒ laboꝛare ſi potit ipʒ ma
gis ↄgᷣſcere i ſpẽali.ſ.q̃lis ſit qᷓles ↄditio
nes hʒ. Et h̊ cõꝑando iſtos q̃ttuoꝛ gdꝰ
ad ipᷣm. Vñ poſtq; ipᷣe ſolus.et nullus
alius oꝛdiauit ꝓduxit ⁊ mẽſurauit iſtos
gradꝰ.ſ.ec.viuere.ſentire.⁊ intelligere.ſi
ne libeꝝ arbitriũ.dãdo aliqbo eẽ tm. ali/
q bꝰ eẽ ⁊ viuere tm̃. g̊ ſeqͥt᷑ nccẽario ꝙ ipᷣe
hʒ ĩ ſeipo iſtos gdꝰpꝰq; dᷣdit alijſ.& ſeqͥt
ꝙ ipeẽ. viuit.ſentit.⁊ ĩtelligit.et hʒ libeꝝ
arbitriũ. Ergo hʒ eẽ viuere ſentire et in⸗
telligere et velle et nolle libere et ſponte.
a 5

* 3

Dusõ deus habet in ſe eſſe viuere ſen
—(Litulus. viiiijj.
X quia ipe a nilo recipit iſta q-
en Rmnihil eſt ſup ipm a qͥ recipet iſta

qꝛ ipᷣemet nõ dedit ſibi eẽ nec viuere nec
ſentire.etiã qꝛ tũc aliqñ ea nõ habuiſſet.

⁊ ſic aliqũ nõ fuiſſet. Ergo qñ nõ erat

modo poterat ſibijp̃i dare vł alijs: Igi
tur iſta nõ ſunt ſibi data.nec ab aliq̊ nec
a ſeipᷣo.⁊ tñ hʒ ea.ergo ab et᷑no ⁊ ſinepᷣn
cipio habʒz a ſeipᷣo.g̊ nihil recipit.nꝰ iſta
ſunt recepta in eo nec data ⁊ tũ habet et
ſunt in eo realit᷑ ⁊ veriſſime.ſequit᷑ ꝙ ſũt
in eo ſine mẽſura ⁊ ſine termino. Quare
cõcludit᷑ ꝙ ſuũ eſſe eſt infinitũ ĩmenſu⸗
ratũ ⁊ ſine termĩo.⁊ ſimiliter ſuũ viuere
ſuũ ſentire ſuũ intelligere ?vꝛc.
¶ Hic tractat᷑ de his quattuoꝛ gdibus
ꝓut ſunt in deo.⁊ oñditur qualiter cõue
niunt ⁊ cõꝑpant᷑ adinuicẽ.Et pꝛimo oſtẽ

dit᷑ ꝙ; eſſeẽ pncipiũ radix ⁊ fundametũ

XTquia nos videm p erpientt/
am ꝙ eẽ poteſt inueniri ſine vi/
uere. ſine ſentire. ⁊ ſine intellige/
re vt in reb pᷣmi gradus ſed nõ ecõuer/
ſo. ſine eẽ em̃ nõ põt inueniri viuere.ne/
q; etiã ſentire ſine eẽ.neq; intelligere ſimi
liter.qꝛ om̃e qð viuit.eſt.ſʒ nõ ecõuerſo.
⁊ om̃e qð ſentit viuit.ſʒ nõ ecõuerſo.Et
ofe qð intelligit ſentit. ⁊ nõ econuerſo.
ipm eẽ em̃ ſeꝑatim põt reꝑiri ſine alijs.
ſed alia nõ pñt inueniri ſine eẽ. Seqᷣtur
ergo ꝙ oĩa alia ſuſtentant᷑ ⁊ fundant᷑ in
ipᷣo eẽ.Ergo eẽ eſt pᷣncipiũ radix atq; fũ
damẽtũ oĩm alioꝝ⁊ oĩa poꝛtat.⁊ ipᷣm eẽ
a niło poꝛtat᷑ neq; ſuſtinet᷑ neq; fundat᷑.
in deo idẽ ſũt viuere ſentire intel/
ligere ⁊ oĩa alia idẽ ſunt ꝙ ipſum eſſe et
idem met eſſe.. MV

RTaquia oĩa iſta ſunt in deo vt p
batũ eſt. eſſe in deo erit bncipi

NAergo habet oĩa iſta ſine mẽſura-
ſine termino ⁊ ſine limitatiõe. Quia qͥs
limitaſſet vel mẽſuraſſet ſibi cuʒ a nullo
habeat.nec etiã ipᷣemet ſibi menſurauit.

um radix ⁊ fundamẽtũ alioꝝ.⁊

cũ ipᷣe a nullo receperit eſſe nec ꝑ ↄñs vi-
uere ſentire nec intelligere. Ergo ſeqtur
ꝙ viuere in ipᷣo nõ ẽ receptũ in ipſo eſſe.
neq; ſentire in ipᷣo viuere.nec intelligere
ſeu libeꝝ arbitriũ in ipſo ſentire. ⁊ ſicde
alijs. Quare ſequit᷑ ꝙ viuere nõ eſt ↄdiũ⸗iũ⸗/
ctum cũ eẽ.nec ſentire cũ viuere.nec ĩtel
ligere cũ alijs.nec in eo eſt aliq̃ ↄiunctio
ipᷣoꝝ.Quia qͥs ↄ iũ xiſſet ea ſil:qs adiũ/

xiſſet vnũ alteri:cũ nullłꝰ ſit añ ipᷣm.nec

ſup̃ ipᷣm. qm̃ ſi in eo eẽt aliq̃ ↄiũctio.tũc

abſq;ʒ fallo eẽt fact.⁊ ſic eũ aliqs feciſſet
⁊ ↄiũxiſſet vnũ alteri ⁊ ſic aliqũ nõ fuiſ/

ſet nec etiã ſibimet ↄiũxiſſet.qꝛ tũc nõ eſ

ſet ſũme ſimplex.qꝛↄiũctõ opponit᷑ ſim
plicitati cũ fiat inter diuerſa. Sʒ cũ ve/
riſſime ſint in eo qꝛ alijs dedit.ſequit᷑ ne
ceſſario ꝙ in deo eẽ viuere ſentire ⁊ intel
ligere nõ ſunt ↄiũcta.ſʒ in ipᷣo deo viue⸗/
re eſt idẽ ꝙ eẽ.⁊ ſentire idẽ ꝙ eẽ.⁊ intelli⸗/
gere idẽ ꝙ eẽ.̊ oĩa idẽ ſunt ꝙ eẽ.⁊ qᷣcqͥd
eſt in ipᷣo idẽ ꝙ eẽ.g̊ oĩa idẽ ſunt ꝙ eẽ.qꝛ

eæẽ eſt ncipiũꝛfundamẽtũ.̊ in deo nr̃o

idẽ eſt eẽ ꝙ viuere.idẽ eẽ ꝙ ſentire. idẽ eẽ
ꝙ intelligere. ⁊ ſic de alijs.⁊ eẽ eſt oĩa.et
oĩa ſunt ipſũmet eẽ.ðals in ipᷣo aliq̃ ↄiũ/

ctio eẽt ex diuerſis qð eſt impoſſibile.

¶D, eẽ eſt radicale fundamentũ ⁊ re/
gula ad pbandũ ⁊ cognoſcendũ ofia
alia de deo ⁊ ꝙ quale eſt ſuũ eẽ talia ſunt

—

ia 1 oĩa ↄueniũt ei ꝑ e.
RTitulus. xi.
qꝛ eſſeeſt pꝛimũ.⁊ in deo ola

alia ſüt idẽ ꝙ eẽ. Ergo ſequit᷑ ꝙ
1qcqd

qᷣcqͥd ðꝛ de eẽ dei.ðꝛ ð oĩbo alijſ.

hñt. viuere. ſentire.intelligere. velle ⁊ nol

le. 7 qꝛ eẽ eſt pᷣmũ.oĩa ↄueniũt ei ꝑ ſuũ eẽ

Jõ ſi volum coãſcere q̃le eſt ſuũ viuere
ſuũ ſentire.ſuũ ĩtelligere.ſuũ velle ⁊ alia
nõ optet niſi videre q̃le ẽ ſuũ eẽ.ꝭ̊ totum
fundamẽtũ ẽ in eẽ.⁊ tales ↄditiões q̃les
hʒ ſuũ eẽ tales hñt oĩa alia.⁊ ꝑ ipᷣʒ eẽ tã/

qᷓ; ꝑ mediũ pꝛobant᷑ omia alia Ecce ha
bemus vnũ fundamentũ radicabile aac

ſciendũ ⁊ ad cognoſcendũ om̃ia de deo
noſtro.cognito ergo ipo eſſe.omia ma/
nifeſta videbunt᷑ nobis.Ecce ergo bꝛe/

uiſſimã doctrinã.cognoſcamigit᷑ ipᷣm

EKvol
ppriene
dedoch

4

iGe inocſe⸗

ihn pumotp
adi municati

e nnole

4

1 cq́d attribuit ipi eẽ attribuit᷑ oibw aii
is.⁊ eo mõ q̊ eſſe ſe hʒ in deo.eodẽ mõoſe

,ä

—
SESE

4

=0
—,

tuco⸗ nec
unctock
goipi⸗
Cperitel
Ergoſui
lratenul
onen ſee
tntemine
ginoport
ſummen
ſnplocet
basſeci
Cderock

(Ehe ſinplicſ

edde
(deadet
ſenigo
ſerp⸗
offeq
ſſotho
ldaren
umeſe.
Ubi Ie
teligeree
ſegutehe
ſumugin
beteſſer
hlo glig
um cſſe⸗
din
chſunzel

S

he poeſe,

nit punaes

Guitur 4
ſerd
ſure

Eoie
goſeh
nl
eindlig
höckni⸗
gengil
Goimnad
lcsgi⸗
Wmiön he

iütio ic

lisfeſa
gind i⸗
tücno
honkfin
1Gzeire
it ſauene
ſtnered
Hodedine
Pi aind,
garich⸗
untgei⸗g
Bindeonio
anit iit⸗
nichdng
o ii⸗
nhoſt⸗
monit
mndiſfi

ngn
lut
buikoipel

codenoͦ

revclerye
utiiptit
küii iun
rcen

in

B
. 1
4 8
5 2
. 7
„S

eẽ ſi volumꝰ alia cognoſcere.⁊ videamuſ
ꝓpꝛietates ipᷣius eſſe
de conditioniba?
de doctrina ibing eſte.

¶ Zitulus. xij.
Via ergo ipſum cfi⸗ eſt ianua
pꝛincipiũ ad intrandũ in omia
alia. Jdeo queramꝰ conditionẽ
Dei eſſe ip̃ius eſſe vnde quia eſſe dei nõ eſt rece/
nõ ẽplu ptum ꝑ ipſũ met deum.nec datũ nec cõ
ra nẽ di municatũ ſimiliter ab aliquo. ſequit᷑ q;
uerſa in ſuo eſſe nulla eſt pluralitas nec multi
tudo. nec intelligi poteſt. nec aliqua cõ
iunctio eſt in ſuo eſſe duoꝛũ vel pluriuʒ
quia quis cõiunxiſſet ea:cum a nullo re
ceperit eſſe nec ipſemet dedit ſibi ſuũ eẽ
Ergo ſuũ eſſe ſcʒ dei nullã habet plura/
litatẽ nullã diuerſitatẽ nullã compoſiti/
onem. ſed habet oiĩimodã ⁊ ſummã vni/
tatem indiuiſibilẽ ⁊ ſimplicitatẽ carens
oĩno partibi.ac ꝑ hoc ipſum eſſe dei eſt
ſumme vnũ ſum me indiuiſibile⁊ ſũme
ſimplex.⁊ ꝑ ↄſequẽs puriſſimũ nihil ha
bens ſecũ ꝓmixtum. Pꝛeterea ſequitur
deus eſt luũ met eſſe. eo ꝙ ſuũ eſſe eſt

Eſſe dei ſimpliciſſimũ.⁊ quia a nullo recepit eſſe

eſt ſuuz ⁊ ideo de ſe habet ſuũ eſſe. ⁊ eſt ipſũmet
eſſe elſſe.⁊ totũ eſſe.⁊ nulla alia res eſt ſuũ eſ/
ſe quia om̃is alia res recipit ab ipᷣo ſuũ
eſſe. ⁊ ꝑ ↄſequẽs habent nõ eſſe de ſe. qe
oſe q de ſe nõ habz eſſe. de ſe habet nõ
eſſe.⁊ hoc ideo quia inter eſſe ⁊ nõ eẽ nõ
eſt dare mediũ. Ergo nulla alia res ẽ ſu/
um eſſe.ſed magis dicitur de ſe nõ eſſe et
nihil. Igitur in om̃i alia re poſſumꝰ in/
teelligere eſſe ⁊ nõ eſſe.nõ eſſe de ſeipᷣa. eſ⸗
D ſe autẽ habet ab alio. In deo aut nõ poſ
öſuyjmus intelligere nõ eſſe. quia de ſe ha/
bet eſſe ⁊ nullo modo nõ eẽ.Et ideo om
nis alia res dicit᷑ habere eſſe.ſed nõ ẽ ſu/
um eſſe.ſed deus habet eſſe ⁊ eſt ſuũ eſſe
Sed impꝛopꝛie dicit᷑ habere eſſe quia
eſt ſunz eſſe. Colligamus iam ꝓbata de

Eſſe dei ipſo eſſe. vnde dei eẽ nõ eſt ab alio rece/

excludit ptum.⁊ eſt ſimpliciſſimũ ⁊ ẽ ipemet de⸗
oẽ nõ eẽ us.⁊ deus eſt ipſũmet eẽ Et inde ergo ſe
AYuitur ꝙ eẽ dei eſt infinite elongatũ a nõ

eſſe ⁊ ab ipo nihil.vnde quia deꝰeſt ißm

eſſe.⁊ eſt ſnũ ecẽ.⁊ nõ ab alio acceptũ.ſuũ
eſſe nõ venit a no eẽ, neq; de nihilo. nec

ꝛietatibo. ctiã

ab aliquo.ſed eſt totaliter pꝛimũ.quia ſi
eſſe nõ eẽt pꝛimũ.tunc nõ eẽ ⁊ nihil eſſet
pꝛimũ.⁊ tunc ipᷣm eẽ nunq; poſſet exiſte
re.quia nunq; nõ eẽ ⁊ nihil de ſenõ po/
tuiſſent feciſſe ecẽ. Ergo neceſſario ipſuʒ
eſſe eſt pncipiũ totaliter.ergo ip m fugat
totaliter nõ eẽ ⁊ iᷣm nihil. Et ideo ipſũ
nõ eſſe et nihil nullo modo poſſunt ali/
quid in ipᷣo deo eẽ. nec poſſunt ipᷣm de⸗/
ſtruere nec diminuere. Et per ↄſequẽs
ipſum eẽ qð eſt deus nõ poteſt nõ eſſe.
Igeo ſemp neceſſe eſt eẽ. et impoſſibile

eſt nõ eẽ. Et ꝑ ↄſequẽs nunq; eſt defici/

ens nunq; incipiens. Sed eſt etern ſi/
ne pꝛincipio⁊ ſine fine.i¶ UVlterius quia
ipſuʒ eẽ cũ ſit pꝛimũ fugat totaliter ißm
nõ eẽ.ſequitur ꝙ ipᷣm eẽ qð eſt deus eſt Eſſe dei
infinitũ ĩterminatũ nõ limitatũ nõ clau eſt ĩfini-
ſum.quia eẽ nõ poteſt reſtringi niſi ꝑ nõ tum
eſſe qð eſt ſuũ oppoſitũ.Et quia nulluʒ
nõ eẽ poteſt eẽ in ipſo eẽ.ſequitur ꝙ eſſe

ſe extendit in infinitũ. Et 8 cõſequens

ipᷣm eẽ qð eſt ipemet deus. habʒz in ſeqᷣc
quid ꝑtinet ad eẽ.Et ideo om̃s modos
et gradus eẽndi.⁊ infinitos modos⁊ g/
dus eẽndi habet.ſicut ſi eſſet infinitũ in
quantitate.vt infinita magnitudo com -
plecteretur et compᷣhenderet om̃es gra/ —
dus et modos qntitatis.vt⁊ ſi eẽt inrninn =
tum numero infinitos numeros cõple/ H
cteretur. ifinitos modos ⁊ gradus nu
meroꝛũ comp̃ᷣhenderet. Ita infinitũ eẽ
habet infinitos modos et gradus eẽn/
di.et etiã fugat a ſe infinitos modos et
gradus nõ cẽndi ⁊ infinita nõ eẽ.⁊ quic
quid ꝑtinet ad nõ eẽ. Quare ſequitur ꝙ E ſſe dei
ad nihil eſt in potentia.⁊ nihil poteſt re/nõ ẽĩ po
cipere cũ nulla additio ei poſſet fieri.qꝛ tẽtia
nullũ eẽ ei deficit.quia tũc in ipᷣo eẽt ali/
qð nullũ eẽ ⁊ deficeret ei aliqð eẽ.naʒ nöd
eſſet adhuc qð poſſet eẽ.et adderet᷑ ei aaiili
quid. IJdeo neceſſe ẽ ꝙ ſit ſemꝑ actu à
quid poteſt eẽ. Et exinde ſequitur ꝙ eſt

actualiſſimũ ⁊ cõpletiſſimũ et ꝑfectiſſi/

mũ maximũ. Et quia in infinuũ elõga
tur a nõ eſſe. ideo eſt ĩimutabiliſſimũ.qꝛ

ſi mutaret᷑ hret aliqͥd nõ eẽ.ſcʒ añ muta/ Eſſedei

tionem loci ad quem ⁊ poſt mutationẽ ẽ ĩmuta
loci a quo ſed ſo ꝑmanet id qð ẽ ſine oĩ bile
vmutatoe. nec decurrit de vno inaliud,.

infinitiſſimũ actu actualiſſimũ cõpletiſ

ſimũ ĩmutabiliſſimũ⁊ eternũ.Et omia

iſta ꝓbant᷑ ꝑ vnũ fundamẽtũ. 5
KRegula 2 doctrina ad ꝓbãdum om/

fundamentũ ⁊ pꝛima radix ẽ/ꝙ ipᷣm eſ/

ſe. Iſta tria ſimul cõiuncta manifeſtant

om ia de ipᷣo eẽ.Et quicqͥd ſequit᷑ ad iſta

neceſſario veruʒ eſt. ⁊ quicqͥd repugnat

iſtis. neceſſario iĩpoſſibile eſt ⁊ falſuʒ. vt

bet nõ eſſe alterius dei.quia nõ eſt ipſuʒ

2

ergo nõ habet pᷣteritũ eſſe. nec futurũ eſ- finitum a nõ cẽ ⁊ a nihil/⁊ ipᷣm nõ cſſeet Erin
ſe.lſed tm̃ cẽ pñs.id eſt nihil eẽ noni acqͥ/ nihil in infinitũ elõgant᷑ab cẽ pſo.Et ſ ote⸗
rere poteſt. nec poteſt aliquid qð habet quia eẽ pᷣmũ ⁊ eternũ.ideo nõ eẽ totalit᷑ ſhio⸗
perdere. Item quia deꝰ eſt eẽ inſinitum fugatũ eſt ab ipᷣo cẽ.⁊ qcqͥd ꝑtinet ad nõ in
nõ terminatũ.ideo eſt fons ⁊ mare infi / eſie/elongat᷑ a deo qͥ eſt ſuũ cẽ.⁊ qͥcquid en inrt
nitum eẽndi infinitũ ſine menſura ſine ptinet ad ipᷣm eẽ/neceſſario eſt in eo. Jõ ſen,
termino ſine fundo. Concludamꝰ ⁊ col ſi vis ĩtelligere veritatẽ certiſſime. com, mnac.
ligamus illa que dicta ſũt de ipſo eẽ qd para ſemꝑ ipᷣm eẽ ad nõ eẽ ⁊ qͥcquid po lui
eſt deus. Dicam ergo ꝙ eſſe dei nõ ẽ ac teſt dici vel cogitari qð ꝑtinet ad eẽ vel ur
ceptũ ab aliquo.⁊ ideo pᷣmũ totalit᷑ſim ad nõ eſſe.Cõiunge aũt iſta inſimul.ſcʒ noc
pliciſſimũ/fugans totalit᷑ ĩm nõ eſſe ? eſſe dei nõ eſt acceptũ.deus eſt ſuũ eſſe.⁊ lan
nihil/in infinitũ elõgatũ ab eo. Et ideo eſt ipſum eẽ ⁊ totaliter ſugat ipſum nõ eſ Man

nia de eſſe. ipſo⸗ CCerbi gratia.ſi querat᷑ ſi poſſent eſſe duo
doelle e no ui. talia eſſe.ſcʒ vt dictum eſt.ſcʒ quoꝛũ eſſe In
Tautẽ habeam regulaʒ ⁊ mo/ nõ eſt acceptũ ⁊ ſint ſuũ eſſe ⁊ fugant to hec
dum ad ꝓbandũ oĩa de ipo eẽ. taliter a ſe nõ eſſe.ſtatiʒ dicet᷑ ꝙ nõ.quia deoffil
2 ſicoꝛdinato modo ꝓcedamꝰ. apparcet repugnãtia. Si em̃ ſũt duo ta cor
Opoꝛtet facere vnũ fundamẽtũ ⁊ vnaʒ lia eſſe.iam ipᷣm eẽ nõ fugat totaliter ipʒ honon
radicẽ/in quo oĩa fundent᷑. Pꝛimũ aut nõ eſſe.quia v nũ tale eẽ qʒ eſtdeus ha/ iliEto

hobeteel

ſe nõ eſt acceptũ ab aliquo nec a ſeĩo et poſtq; ſunt duo diuiſa eſſe.⁊ vnũ nõ eſt ugnnt
ideo eſt pᷣmũ eſſe. Et exinde ſeqͥtur om̃ße de altero.quia qðlibet eſt indiuiſibile ꝑ noceE
Eſſe dei quod dictũ eſt de ipᷣo. Itẽ ad iſtud fun / ſe.⁊ ſic vnũ deficit alteri.⁊ in quolibet ei ELicco
nõ ẽ ac/ damentũ/ſcʒ ꝙ eſſe dei nõ eſt acceptum ſe infinitũ nõ eẽ.quia ita magnũ eſt nõ conſegt
cepium ⁊ eſt pᷣmũ eſſe.ſeqᷣtur vnũ aliud /ſcʒ eẽ eſſe.quia nõ eſſe vnius eẽt in eẽ alterius tenec
dei in infinitũ elongat᷑a nõ eſſe.⁊ ab ibo Et quia quilibet habet infinitũ cẽ.ideo batn
nihil. ⁊ fſugat totaliter ipᷣm nõ eſſe. Per in quolibet eſſet infinitũ nõ eſſe.⁊ ſic in wrini⸗
iſta duo oĩa radicaliter pbant᷑ ⁊ ↄ-cluduũñ ſimul eſſet in vno ⁊ eodẽ infinitũ eſſe et ficheE
tur. Unde qꝛ ipᷣm cẽ dei nõ eſt acceptũ infinitũ nõ eſſe.qð eſt impoſſibile. Oua dplr topl
ab aliquo. Ideo ſeqtur ꝙ eſt totaliter ? re ſequitur ꝙ impoſſibile eſt niſi vnũ ta ſan hinmg
mũ.Et vlterius ſeqtur ꝙ eſt ſimpliciſſi leeſſe vt dictum eſt.ergo impoſſibileee i miigui
mũ ⁊ ſine ꝑtibus.Et exinde ſeqͥtur ꝙ eẽ niſi vnum deũ eſſe.qui eſt ipſum eſſe.et O⸗ ſolu enovice
dei eſt ipemet deꝰ. ⁊ ꝙ de eſt ipſũmet eẽ. eſt ſuum eſſe.⁊ qui fugat totaliter ipſuʒ ſit vnus plerce
Et exinde ſeàtur/ꝙ elongat᷑ in infinitũ nõ ec̃. Pꝛeterea ſi querat᷑ ſi in deo ſit om deus demno/
Eſſe dei a nõ eſſe.⁊ fugat totaliter ipᷣm nõ eſſe et nis foꝛtitudo omnis virtus om̃is pote demus.
fugat oẽ nihil.⁊ ꝙ nõ eſſe ⁊ nihil nullũ poſſe ha ſtas.ſtatim reſpondet᷑ ꝙ ſic.quia deus inppꝛi⸗
nõ eẽ bent ↄtra ipᷣm.⁊ exinde tũc ↄcluduntur eſt ipſum eſſe.⁊ in infinitũ elõgatura nõ guig ee
ia. Uñ qꝛ ipᷣm eẽ pꝛimũ qð eſt deꝰ/io/ eſſe. Et ideo neceſſario in eo eſt quicqͥd deinöen
taliter fugat ipᷣm nõ eſſe. Jõ ipᷣm eẽ qdʒ pertinet ⁊ cõuenit ad eẽ ⁊ fugatur ab eo uce.
eſt ipemet deꝰ.nõ poteſt nõ eſſe/nec defi quicqͥd ꝑtinet ad nõ eſſe. Et ideo debttbti Ai naze
cere ſed neceſſe eſt eẽ ideo eternũ.iõ non litas ĩpotẽtia fragilitas ꝑtinẽtad nõ eẽ. Mlalen
poteſt ei fieri additiovł diminutio neg Et foꝛtitudo viri poteſtas ꝑtinẽt ad eẽ flttſi
mutatio.⁊ ſic ẽ neceſſariũ/q ẽ ꝑfectiſſi Jõ debilitas fragilitas ĩpotentia ĩ infi . Aunse
mũ ⁊ cõpletiſſimũ /habẽs omnẽ pleni/ nitũ elõgat᷑ ab eo.⁊ foꝛtitudo viriꝰ pote/ es unnöen
4 tudinẽ eẽndi.Et ideo eſt fons infinitiſ/ ⸗ſGtas ſunt ĩfinitũ ĩ eo.Et iõ eẽ eſt foꝛtiſſlſli it dadeiſ
ſimus eeẽndi.quia poſtq; elongat᷑ in in,/ mũ potetiſſimũ ⁊ vᷣtuoſiſſimũ elõgatũ lſte

bägt
röckcg
gniu
NN
ocſtinay,
1ccanit
uunetagein

kninimn

cſtliͤcſ
Sthunti⸗
ummitm

CEth

iorergn
inn
cſoncſ
cucticſ.
ſerfugner
tenei
n ütdrott
Ntttlum;
ckdas ha⸗
nunöckine;

„1Wänock

f

inciuibit
Ancroſbe
zmagrüchn
inei diot
nfiniici
noche. tſeit

intni A-ta

poſhich⸗
Eni ut
mpoſbleck
pümeſet
Nliteriotg
indeoſton
useffisſc

S
—

V

in infinitũ ab omi fragilitate debilita/
te⁊ impotentia. Itẽ ſi querat᷑.An in deo

ſit potentia creandi⁊ faciẽdi aliquid de

nihilo. Jam ſoluit᷑ iſta queſtio ſimiliter
quia in deo neceſſario eſt quicqͥd magiſ
pertinet ad eẽ q; ad nõ eẽ.Et ideo qꝛ po

tentia creandi ꝑtinet ad eẽ.⁊ impotẽtia

ptinet ad nõ eẽ. Ideo neceſſario in deo

eſt iſta potentia. ałs eẽt in deo aliquod
nõ eẽ.qð eſt impoſſibilile.
e duplici eẽ ⁊ duplici nõ eẽ.ſicut de
duplici nihil.
Titulus. xiiij.
Tlia dictum eſt ꝙ eẽ dei fugat a
ſe om̃e nõ eẽ.⁊ per ↄſequẽs nul/
lum eẽ ei deficit.quia nullum eẽ
eſt extra ipᷣm.ſicut ꝑ contrariũ dicimus
ꝙ homo nõ habet eẽ terre nec eſſe aque.
nec eẽ ignis nec arboꝛis.nec aʒini ⁊ ſic

de om̃ib alijs.ita ꝙ homo habz tot nõ

cẽ.quot ſunt res que remouent᷑ ab eo.qꝛ
homo nõ eſt aſinus.ideo nõ habet eẽ aſi
ni. Et quia homo nõ eſt lapis.ideo nõ

habct eẽ lapidis. Et ideo eẽ homĩs non

fugat totaliter nõ eẽ.ſed ſolũ fugat vnũ

conſequẽs ſeqͥtur ꝙ eẽ dei habet in ſe eẽ
terre.eẽ aque aeris ⁊ ignis.⁊ ecẽ omniuʒ
quattuoꝛ graduũ.⁊ omniũ que cõtinen
tur in ipſis gradibo.quia nullũ eẽ dei de

ficit. Et iõ eẽ dei eſtvniuerſale oim Sʒ

Duplex

tñ duplex eſt eẽ terre.aque.ignis.⁊ om/

eſſe crea nium alioꝛũ. Unũ in ſe ⁊ in natura pꝛo

ture

pꝛia quã videmꝰ. Aliud eſt in eẽ dei qðᷣ
eẽ nõ videmus.Sicut domꝰhabet du⸗
plex eẽ.vnũ in ꝓpꝛia natura extra qð vi
demus.Aliud in aĩa artificis qð nõ vi/⸗
demus. Res aũt q̃ntũ ad eẽ qð habent
in ꝓpꝛia natura.hoc eẽ nõ habent ĩ deo.

quia eẽ dei nõ poteſt eſſe tale eẽ.quia eſſe
Dei nõ eſt iſta terra iſta aqua.⁊ ſic de alijſ

Quia eẽ dei eſt ĩdiuiſibile ĩimutabile et᷑/

Ti. xij. num ⁊c̃.vt ꝓbatũ eſt. Cerra aũt ⁊ qqua

⁊ alia elemẽta ſunt mutabilia diuiſibilia
finita.⁊ ſic ꝑ oppoſitũ ſunt.Et ꝑ conſe/
quens eſſe eoꝝ ꝓut ſunt in eoꝝ ꝓpꝛia na

Eſſe dᷣi tura nõ eſt in eſſe dei. Sed cũ neceſſe ſit

eſt oẽ eẽ eẽ dei ſit om̃eeſſe.quia extra dei eẽ nõ

poteſt aliquid eſſe. deo oꝑtet ꝙ ſit ali⸗

W

etiam in eẽ dei ⁊ in deo.

nõ eẽ.Et quia eẽ dei fugata ſe om̃enõ eſ
ſe. ideo habet neceſſario om̃e eẽ. Et per

eekereeb r, „„„„ „ „
H l.xuu. et. xD. E er ſentia dei

nd eſſe omniũ reꝝ q; eẽppꝛiũ.quia neceſ

ſe eſt ꝙ om̃ia habeãt eẽ in deo. I ſtud au

tem eẽ. eſt ſicut eẽ domꝰ in aĩa artificis.
⁊ eſſe ipᷣius artificis in aia qð nõ ſemꝑ
habuit. Sed eſt differẽtia. qꝛ artifex re/

cepit eẽ ipᷣius rei quia aliquãdo nõ ha⸗-

buit Sed eẽ dei nihil poteſt acciꝑe.nul
la additio poteſt ei fieri.quia in eo eſt in
finita ſimplicitas.nulla cõiunctio.Et

ideo neceſſe eſt ꝙ eẽ dei ab eterno habe/

at in ſe eẽ omniũ reꝝ. Et neceſſe eſt ꝙ eẽ
omniũ reꝝ ſit eternũ in deo.⁊ neceſſe eſt
ꝙ ſit idem cũ eſſe dei.quia in eẽ dei nul /
la poteſt fieri pluralitas ſed ſumma ſim
plicitas.Et ideo ſunt vnũ eẽ om̃ia in eſ
ſe dei qð eſt ſumme vnuʒ. ⁊ ſic nihil no/
uum eſt apud deũ.ſed omia ſunt ab eter
no. WDZ
¶Dy eſſe oĩm rerũ in ꝓpꝛia natura. eſt

(Litulus. xxx.
Tgquia eẽ dei fugat ome nõ eè.
ideo nullũ eẽ poteſt eẽ extra ipʒʒ.
Et cum creature habeãt ꝓpꝛiũ
eſſe reale diſtinctũ ⁊ ſeꝑatũ ab eẽ dei. er/

go illud eẽ reale nõ eſt in deo. Et dicen/

dum q eẽ tale reale reꝝʒ omniũ neceſſari

um eſt in deo. Hõ quideʒ q ſit idem eſſe Nota

dei. ſed neceſſe eſt ꝙ veniat ab eſſe dei. et

oꝛiatur ab eẽ ipᷣius dei totaliter. Quia eſ

ſe dei eſt pꝛimũ ⁊ nõ acceptũ neq; ince/
ptum. ⁊ ergo neceſſe eſt ꝙ om̃e aliud eẽ
oꝛiatur ab iſto eẽ.⁊ pullulet ab iſto eẽ tã/
q; a radice.Et quia eẽ dei eſt indiuiſibi/
le ſumme ſimplex.ideo tale eẽ reꝝ impoſ
ſibile eſt ꝙ ſit deciſum. aut ſumptũ ab eſ

ſe dei qð eſt infrangibile. Ergo neceſſeẽ

qꝙ fit ⁊ venit de nõ eẽ ⁊ de nihilo.poſtqỹᷓ
nõ põt venire de ceẽ qð ẽ deus. Et quia
nõ eẽ ⁊ nihil nõ poſſunt ꝓducere aliqͥd.

ergo neceſſe ẽ ꝙ eẽ pᷣmũ ꝓduxerit omne Eſſe pꝛi
aliud eẽ reale de nõ eẽ ⁊ denihil.vndeſo mũ pꝛo
lum eẽ põt pꝛoducere eẽ.ſicut ignis ig/ duxit a/
nem ⁊ ſimile ſuũ ſimile.Cũ ergo eẽ om/ lia

nium rerũ reale nõ ſit eẽ dei ſed aliud. er

go neccſſe ẽ ꝙ ſit pꝛoductũ ab eẽ dei (qð
cſt pꝛimũ ⁊ pꝛincipaliſſimũ)de nõ eſſe⁊
de nihilo.Et ideo ſequitur ꝙ eẽ tale rea/

le ꝓ tãto eſt ĩ deo.qꝛ totalit᷑ venit a deo ⁊

ab eẽ ſuo. ⁊ ẽ ꝓductũ de nihilo. ⁊ totalix

Duplex
eſſe

Citulus. xvi.

cõſeruatur in tali eſſe ab ipſo eſſe dei. Et

ſi pꝛimo nõ haberent eſſe in deo ⁊ in eſſe
dei ab eterno. nõ poſſent habere eſſe rea

le in ipo.qꝛ iſtud eẽ reale venit ab ipo eẽ
quod habent in deo ab eterno. Sicut ů

inuenimꝰdu plex eẽ. Unũ eſt eẽ pꝛimuʒ
⁊ nõ acceptũ ſimpliciſſimũ/fugans oĩ/
no nõ eſſe.qꝛ nunq; habuit nõ ee/ qð eſt
eternũ ⁊ imutatũ.Et aliud eſt eẽ qð de/
ſcẽdit ab iſto eẽ/⁊ ẽ aliud ab eo.qð ꝓdu/
ctum eſt ab ipᷣo eẽ pᷣmo de nõ eſſe ⁊ de ni

hilo.⁊ hoc eſt eẽ oĩm rerum aliaꝝ. Pꝛi/

muũ eſſe eſt ſimpliciſſimũ ⁊ indiuiſum.et

ſecundũ eſſe eſt diuiſum ꝑ multas ꝑtes.
ſcʒ ꝑ tot partes quot ſunt res.⁊ eſt mul/
tiplicatũ. Unde pᷣmo eſt diuiſum ꝑ q̃t/
tuoꝛ gradus in generali.⁊ poſtea quili/

bet gradus eſt diuiſus ꝑ multa eẽ in ſpe

ciali.⁊ ꝑ multas ſpecies.⁊ quelibet ſpe/
cies ꝑ multa indiuidua. Poſtq; & ſunt
duo eſſe vera ⁊ indubitata.⁊ vnũ eſt pꝛi

mũ nõ acceptũ ab aliquo.neq; ſumptũ

ꝑ ſe exiſtẽs eternũ ⁊ imutabiliſſimũ ⁊ ſu
ſtentatũ neceſſe eſt ꝙ aliud eſſe quia nõ
eſt idẽ ꝙ pꝛimũ eſſeoꝛiat᷑ ⁊veniat a pᷣmo

eſſe.als eẽt equale alteri eſſe.quia nõ eſſjʒ

acceptũ.⁊ hoc ẽ impoſſibile vt ſint duo
equalia eſſe pᷣma.Ergo eẽ qð repitur ali

ud ab eẽ pꝛimo qð a nullo eſt acceptum
oꝛitur ab illo.Et quia pᷣmũ eẽ nõ poteſt
diuidi neq; diminui neq; mutari. Ideo
impoſſibile eſt ꝙ aliud eſſepoſſit recipi

de illo eſſe. neceſſario oꝑtet ꝙ oꝛtũ ſit
de nõ eſſe totaliter. Ergo ſeqͥtur neceſſa/
rio ꝙ om̃e aliud eẽ ſit pꝛoductũ a pᷣmo

eſſe. de nõ eſſe ⁊ de nihilo a pᷣmo. Ergo

om̃es q̃ttuoꝛ gradus qui faciũt aliud eſ
ſea bmo ſunt pnctioen eſſe ⁊ de nihi
lo a pꝛimo eſſe.
¶ Comꝑatio iſtoꝝ duoꝝ adinuicem.
ECuulus.x

eſſe qðᷣ eſt ꝑ ſe.ſed non venit de
ò eſſe. ꝓducit aliud eſſe de nõ

eſſe. Ideo habuit ipʒ neceſſario in ſeipo
anteq; ꝓduceret ipᷣm.quia om̃e qð ꝓdu
citur ab aliquo. neceſſario eſt ꝙ pꝛiuſqᷓ;
ꝓdncatur ab illo ſit in eo.ſicut domꝰ pꝛi

us eſt in anĩia artificis.anteq; pꝛoducat᷑

ab artitice. aliter impoſſibile eſſet q; artt

fex poſſet ꝓducere domũ extra in tali eẽ
reali.neq; pictoꝛ imaginẽ. Ergo eſſeqð
eſt pꝛoductũ.neceſſario fuit pᷣmitus an

teq; ꝓduceret᷑ in pᷣmo eſſe ab eterno. Et

ideo quia eẽ aliud qð ẽ pꝛoductũ. eſt de
nõ eſſe pꝛoductũ.Ideo habuit alias cõ

ditiones qᷓ; pᷣmũ eſſe.qð nõ eſt acceptuzʒ

ab aliquo.vñ nõ potuit eſſe equale ei.et
ideo neceſſario habuit eẽ diminutũ⁊ in/
completũ.⁊ neceſſario habuit nõ eẽ ſibi
admixtũ.quia de nõ eſſe venit.nec potu
it habere om̃e eẽ.ſed ꝑteʒ de eẽ. Ideo ne

ceſſario habuit eẽ finitũ mẽſuratũ.limi

tatum.⁊ terminatũ. Sicut ergo qꝛ pꝛi/
mũ eſſe nõ eſt acceptũ ab aliquo.⁊ ſecũ/
dum eſſe eſt acceptũ de nõ eſſe ⁊ de nihi/
lo. Ergo oẽs cõditiones que cõueniũt

pmo eẽ.ꝑ hoc quia nõ eſt acceptũ ab ali

5

e Niteenli
i unich

vnpc

anood
mil
hGttotalie
nuuhif
comdene
Gicsſun

4 ooppolit
gadeceden
Cptinegd
bancuoie
1tcceptürt

—
☛

Purſuoaut

E=

4

tdeld

S
—
See

(A NYr

quo.⁊ ſecũdũ eẽ eſt acceptũ de nõ eẽ ⁊ de

nihilo. Sic remouet᷑ ab alio eſſe.ꝑ hoc
quia eſt acceptũ ab aliquo de nõ cẽ.⁊ op
poſite cõditiones ei ↄueniunt. Et ideo
quia pmũ eẽ eſt pꝛimũ⁊ pmatũ tenet.qꝛ
nõ eſt ab aliquo acceptũ. Ideo aliud eẽ
eſt ſecundũ.quia eſt acceptũ ab alio de
nõ eẽ.Et ſicut eſſe dei qð eſt pꝛimũ cẽ.⁊
ſum me ſimplex nullã habẽs pluralitatẽ

Cõditö
nes mũ

di

Scða

ro quia nõ eſt acceptũ ab aliquo ⁊ eſt p/

mũ.Ita om̃e aliud eẽ eſt compoſitũ ha
bens aliquã pluralitatẽ.eo quia eſt acce
ptum ab aliquo ⁊ nõ eſt pꝛimũ. Ideo ĩ

om̃i alio cẽ.habemintelligerealiud pe
ter eẽ.ſcʒ nõ eẽ.quia venit de nõ eẽ.⁊ po/

teſt redire ad nõ eſſe. ineſſe aũt dei.nihil
poſſumꝰintelligere de nõ ecẽ.quia nõ ve/
nit de nõ eẽ.nec poteſt redire in nõ eſſe.

Item ſicut deus eſt ſummũ cẽ ⁊ eſt ipᷣm

met eẽ̃.⁊ nõ eſt aliud niſi eẽ.quia nõ ẽac/
ceptum de nõ eẽ.quia ẽ ſumme ſimplex
ſine vlla pluralitate. Ita nullum aliud
ab eſſe dei eſt ſuum eſſe. nec ipſum met eẽ

ſed eſt aliud q́; eſſe.quia acceptuʒ eſt de

nõ eſſe. ⁊ habet aliquã pluralitatẽ. Itezʒ
ſicut eſſe dei fugat om̃e nõ eſſe totaliter.
⁊ in infinitum elongatur a nõ eſſe.co qꝛ

Tercia

Quarta

nõ eſt acceptũ a nõ eſſe. nec de aliq̊. Ita
nullũ aliud eẽ fugat to taliter nõ ccẽ.necĩ

infinitũ elõgant᷑ a nõ ccẽ.ĩmo neccſſario
ip̃ m creatũ cẽ vadit ad nõ eẽ vñ venit.

moceck

beichegr

E
—

—

fomanite

=

Gtnosad
lireqöca
(libilikg
ſitdenoͤce
Nſecates.
n. Kg
optetaſi

ſttücßr
dl. Ete

chqo via
Aliud qon
locoꝛit
Juſuntd⸗
Otrob//
Chiotfione
ſhieck om
ornſgeknen
Ccſtisocc

(ccſtmüs

egbiße
lunco⸗ge⸗
noͤpoͤtee
bus eeft
bis man
us vnd
dimonife
Kctrnu
ſaedagn
itngede

di. ſcʒ ꝙ de nihiloꝛ de nõ eẽ venerit. Et

lecſſtant Quita eo q; ꝓductũ eſt de nõ eẽ. Pꝛeterea quẽ/

mrint admodũ eẽ dei eſt imutabiliſſimũ ⁊ in / ſic mõ cognoſcimꝰmũdũ de nõ eſſe⁊ de
dec uariabiliſſimũ.co qꝛ nõ eſt acceptũ ⁊ fu nihilo veniſſe.⁊ pꝛoductũ fuiſſe qð pꝛi/
unpmin gat totaliter nõ eſſe. Ita om̃e aliud eẽ eſft mo neſciebamꝰ.Et ita fuit ibi aſcenſus
ban e mutabiliſſimũ⁊ variabile.eo qꝛ eſt pydaua ⁊ deſcenſus.⁊vnũ eẽ manifeſtauit aluuid·
eniicn ctum de nõ ec. nec fugat totaliter nõ eẽ. eſſe.⁊ ad inuicẽ ſe manifeſtant ⁊ reuelllt ·
Nbnittlg Sic g̊ ſunt duo eẽ realia diſtincta.ſcʒ eẽ Et exĩde poſſumꝰ dicere ꝙ eſſe tot mũüũ
nſten Duo es dei 7 eẽ mũdi. Etiã ſunt due radices ad diẽ quaſi punctꝰ ⁊centrũ reſpectu eẽ dei è
ſegnkit realit᷑ di ꝓbandũ cõditiões amboꝝ.⁊ hñt radi/ qð ẽ ipᷣm eẽ.quia ipᷣm eẽ deiẽ infinitum
dininti ſtincta ces op poſitas. Quig radix ad ꝓbandũ actu.⁊ elongatũa nõ eſſe.ſed eẽ mundiẽ
dultnö e oĩa de eẽ dei eſt. qꝛ nõ eſt acceptũ neq; re finitum de nõ eẽ ⁊ denihilo ꝓpductum. .*
VntNn ceptũ neq; datuʒ ab aliqᷓ. Radix aũtad ⁊ deus ꝓduxit mundũ ſicut artifex do/
deci⸗ nte ꝓbandũ oĩa deeẽ mũdieſt.qꝛ ẽ acceptũ mũ, Comꝑa vnũ ad aliud.⁊ vide ꝙ eẽ
mäſrüin receptũ atq; datũ ⁊ de nõ eẽ pductum toti mũdi nõ ẽ niſi quidã punctꝰ.dum
Cragocni Löꝑpa/ Rurſus auũt reuertẽtes cõparamꝰ vnuʒ compꝑpatur ad ipᷣm eẽ dei maximũ⁊ ſine
idd tio duo ecad aliud. vt nob mag manikfeſtef. Er menſuũs.ð
ſtnmi rü cẽad dicam ꝙ vnũ ee. ſcqʒ eẽ mũdi ↄtinẽs qt iſum eẽ dei pduxit totũ eẽ mũdi
ne m inuicẽé tuoꝛ⸗ gradꝰ. eſt nob manifeſt pmopſe. denõe e⁊ de nihilo voluntarie ⁊ ꝑ mo —
mni imo manikeſtiſſimü? certiſſimũ ⁊ ꝑdu/ dum artis. ⁊ nõ naturaliter. nec ec necei
idefictt. citnos ad aliud eẽ. ⁊ fecit nob im inue ſiaatt.
cſege neoscroracemailing Eitegeh eſk — Eitulus xxiij.
Er, allibilit. ꝙ iſtud eẽ mũdi ẽ ꝓductũ ⁊ ve P S lir ſ
de Erin 5 nit de nõ eẽ. Et aliud ẽ eẽ qð eſt ipm eſſe 6 quo lter E H
nuitentq i ſe exiſtẽs.⁊ nõ ẽ ꝓductũ.neq; venit de ſe mundl de nihilo ꝓductũ ẽ
oodludei nõ eẽ. Et q cẽ mũdi poſtq; ẽ pductum. Vigeam ſi pꝛoductũẽ natu/
füab riode oꝑtet ꝙ ſit ꝓductũ ab ipᷣo eẽ occultiſſi / Eraliter ⁊ ex neceſſitate.ſicut ignis natura
nlanzue. mo. qð eſt de. Et iõ eẽ occultiſſimũ dei liter ꝓducit caloꝛẽ. vel volũtarie ſicut ar

eſt tãq; radix ⁊ ẽ vera oꝛigo ipᷣiꝰ eẽ mun

tifex domũ. Et dicẽdũ ẽ ꝙ ſic. ꝑ moduʒ De ar/

biohluiti di. Et eẽ mũdiẽ ſicut truncꝰ frondes ? artis ⁊ nõ naturaliter nec ex neceſſitate. tificialłxr
aicnotci bꝛãche arboꝝ. Et iõ ſicut ĩ arboꝛeẽ vnũ Quia em eſſe deiẽ ideʒ qð intelligere et ꝓduxit
aonhoſit H ſcʒ qð videt᷑ſcʒ qcquid ẽ ſupꝛa terrã.et velle ſeu libeꝝ arbitriuʒ. Igdeo ꝓducere mũdũ
wcniktut aliud qð nõ videt᷑ ſqʒ radix occulta.⁊ tñ dei ẽ per intellectũ et voluntatẽ.et intelli
nini Jnl illud oꝛit᷑ qdᷣ videt᷑.ex illo qð nõ vide᷑. gendo et volendo ꝓduxit om̃e qð ꝓdu/
aralulnt Ita ſunt duo eẽ tm̃.vnũ qð videt᷑ ⁊ ap/ xit. UVlterius quia eẽ mũdi ẽ extraneum
deocpo⸗ pearet nobᷣ.ſcʒ totũ eẽ mũdicũ ſuis bꝛã/ ab eẽ dei.et nõ ẽ de natura ſua.quia ẽ de
niͦdcohi chis ⁊ frondibo ramis ⁊ floꝛib.qð diui nõ eſie et de nihil.et eẽ dei nunq; habnit
igniand ſibile eſt p multos dus. Aliud ẽ eẽ qd nõ eẽ̃. Ideo ſeqtur ꝙ eẽ mũdi ꝓductũ ẽ
ireintͦc „ nõ videt᷑ nec apparet.ſcʒ ipᷣm eẽ dei ꝑ ſe ſicut res artificiales ꝓducunt᷑ ab arte.
ſcncin exiſtẽs occultiſſimũ.⁊ tñ illud eẽ qð vi · Quia ſicut res artificiales nõ ſũt de na⸗
gpinnbet det᷑ eſt mũdꝰ.⁊ oꝛit᷑ ab illo qð nõ videt̃᷑. tura artificis.immo eẽ earũ ẽ extraneuʒz
mmeim id ẽ ab ipo eẽ dei. Sʒ tñ in h̊ eſt diſſimi ab artifice. Ita eẽ mundinõ ẽ denatum
nulumin litudo.q; radix eſt ꝑs arboꝛis.ſed eẽ dei dei.ĩmo ẽ extraneũ ab ipᷣo. Et iõ totũ eẽ
cipnni nõ põt eẽ pars alicu. Neq; ex iſtis du /· mũdi ẽ qſi vna res artificiał.vel vna do
ecgthen obus ecẽ fit vnũ. Sic eẽ mũdieratno/ mus. vlł vnũ palatiũ ꝓductũ p artema
