ↄmũiſſimꝰ⁊ vniuerſaliſſimꝰ ad om̃ia ſe

— .

extendẽs ſicut deus. Uñ qꝛ oĩs creatu/

Amoꝛ

ra reſpicit deũ ⁊ ẽ dei.ideoille amoꝛ pꝛi/ dei ẽ ad

mus q; ẽ dei.extẽdit ſe ad oẽs creaturas.

oẽs cre⸗

etamant᷑ oẽs creatureĩ vᷣtute pᷣmiamo/ daturas.

ris.Et ſic amoꝛ dei qñ eſt pᷣmꝰ.includit
in ſe oẽs glios amoꝛes.vt ſicutoĩs crea
turareſpicitdeũ.ita omig amoꝛ creatu/

re includet᷑ amoꝛe dei. Siaũt res pti-
mo amata ſit creatura ⁊ non deus.tu
amoꝛ pmꝰqͥ eſt fundatꝰ i creatura.ettoo
tus ſ̃ᷣm naturã creature.nõ ſepõt exten

dere ad creatoꝛẽ niſi cdario.ct hoc ꝓpt᷑

creaturã.ita ꝙ de non poſſit amari.niſi

inq;tũ reſpicit illã creaturã pᷣmo amatã
iuuat eã.et hʒ colligantiã cũca.⁊ ideo

nõ amat᷑ tũc de ſed creatura.q; nõ ama

tur niſi in vᷣtute creaturect ꝓpter creatu
rꝗ.i¶Cõcluſuʒ ẽ ergo ꝙ quãatũſe exten/
dit res pᷣmo amata. tantũ extẽdit ſe vo/
lũtas ⁊ qmoꝛ.⁊ ideo ſequit᷑ꝙ pᷣmꝰ amoꝛ
qͥ eſt vnus ſoł.radicat᷑ ĩ volũtate ⁊ vᷣtu/
te rei ᷣmo amate.q̃ ẽradix.fons.oꝛigo.
⁊ pᷣncipiũ.cauſa⁊ caput oĩm alioꝝ amo
rũ.Et exinde pñt extrahi.ↄcludi et elici
multe alie concluſiones.
Silitndo ⁊ exẽplũ famuliaread ocu/

ta ad voluntate ⁊ amoꝛẽ.ſicut vir ſpon⸗/
ſus ſeu manit ſe hʒ ad ſponſaʒ ſeu vxoꝛẽ

ts reſpectuvoluntatis nr̃e ita ꝙ
ipſa nr̃a volitas trãſfoꝛmat᷑ i ej.⁊ ipſa
res pmo amata denoĩat. ðᷣtermiat⁊ ſpe
ficat voluntatẽ ⁊ amoꝛẽ nrjm./⁊ nobili
at ⁊ exaltat ac dignitficat. etetiã foꝛtiſi/

lũ.ĩ quo oĩa q̃ dicta ſuntdeamoꝛe mani

dñiũ⁊ pᷣncipalitatẽ ac ſuꝑioꝛita

—

S

Uanr dicnun 8

ianeegj tint
moomata p

iſcco ft o⸗

pfum volian
lornio ſuo
fimoniüpot
znoonanh⸗

Nltöcseins
gitcodinee
hinmfimor
Pinis pne
lerhabetſub
ſllterſehabe
Soluntate
faſpontane
ſeiſponte,
Virreſpecmt
betreopno⸗
1cönerd⸗
Mynüvip⸗
aniäv
fackſca
ninpoſ
lemiam
ematenöt
leEtid
diagſunt
woomar⸗
tumagoe
leervix:
looemo⸗/
nrtorm
nm aun
Ndere
öcbiknft

volütns n

„

nnenon
efſupꝛaſe

lab poteſt

ſuftaſe.2

Dp rönon
I wunts.

wobmog
uſachn
li

dtnereigino
cdbiloanoe

leant

tießit

Ceolleummg i
Woiss di
ipurönimno gan

ctiömirhti
Ptſarsen
niganeegan,

Siin⸗

Nondensate
iaummat⸗

ENöepitenn
riadhece

poſſeamni

1

Mmidnwund

Micioti
muntönn
uragw

uifitn
mümnirew
Gtgfminn

imlattfd
Gindlionend⸗

aAudidtc

.
nlimahn
deamoh
Gnsfen
ponizſumn

önont

mmiuhn

Ti.cxxx

cat ae roboꝛat.firmat ⁊ ↄfoꝛtat.⁊ hoc fit
rõne vniõis ⁊ ↄiũctõis volũtarie ⁊ ſpõ
tanee.qᷓ eſt inter volũtatẽ ⁊ ißam rem p/

mo amatã ꝑ amoꝛẽ liberalẽ ⁊ ſpõtaneũ

2 ideo fit quoddã mr̃imoniũ inter ipᷣaʒ

nr̃am volũtatẽ ⁊ rem pmo amatã.Et ta
lis vnio ſeu ↄiũctio.libere⁊ ſponte facta

à
. 5 5£ . R —„ . . „
2
.

SItem aliqͥs homo pauper ⁊ de

mr̃imoniũ poteſt appellari. eo qꝛ ipᷣa reſ/

pmo amata.habet modũ viri ⁊ ſponſi.⁊

ↄditões eius ⁊ ipᷣa voluntas habet mo
dũ ⁊ cõditiões mulieris ⁊ ſponſe. Siẽ
em̃ in mr̃imonio ſeu ↄiugio vir hʒ do⸗/
miniũ.pncipalitatẽ ⁊ ſuꝑioꝛitatẽ.⁊ mu/
lier habet ſubiectionẽ ⁊ inferioꝛitatẽ.ita
ſiliter ſe habet res p mo amata ad ipam
voluntatẽ.⁊ vtraq; ↄiunctio eſt volũta/
ria.ſpontanea ⁊ libera.⁊ fit ꝑ amoꝛẽ libe
re ⁊ ſponte.⁊ q̃ſi oẽs conditões q̃s habʒ
vir reſpectu mulieris.⁊ ecõtra. ſiles ha/
bet res pᷣmo amata reſpectu volũtatis.
7 ecõuerſo. Unde ſicut mulier nõ habet
niſi vnũ viꝝ ⁊ ſponſum. ita volũtas nõ

habet niſi vnã rem pᷣmo amataʒ cũ qua

facit ſuũ mr̃imoniũ.Et ſieut mr̃imoni/
um poſtq; factũ eſt nõ ſeꝑat᷑ niſi ꝑ moꝛ/
tem.ita mr̃imoniũ volũtatis ⁊ rei pᷣmo

amate nõ ſeꝑat᷑ niſi ꝑ moꝛtẽ.⁊ h̊ de ſe vel

E ſe.Et ideo rõne iſtius ↄueniẽtie oĩa q̃
dicta ſunt de amoꝛe ⁊ volũtate ⁊ de re p/
mo amata.poſſumꝰclare videre ꝑ expiẽ
tiam ad oculũ in mr̃imonio reali.qð fit
inter viꝝ ⁊ młlierẽ.quia vtrobiq; fit ſiłr
⁊ eodẽ mõ.ſed ibi in volũtate occulte.et
in viro ⁊ muliere manifeſte.i¶ Et iõ reſu
mamꝰ que dicta ſunt de amoꝛe ⁊ volun/⸗
tate.⁊ dere pᷣmo amata.⁊ ſic mãifeſte vi
debit᷑ ꝑ mr̃imoniũ viri ⁊ mulieris ſicut

dictum eſt. Uñ dictũ eſt em̃ ꝙ; p amoꝛẽ
volũtas mutat᷑ cõnertit᷑ ⁊ tranſfoꝛmat᷑

Tucxx/ in rem amatã.Et etiã dictũ eſt.ꝙ volũ⸗
tas poteſt exaltari.no bilitari ⁊ aſcende/

õ
.——

re ſupꝛa ſe.ac etiã vilificari ⁊ deſcendere

infra ſe.⁊ hoc f̃ᷣm naturã ⁊ conditioneʒ

Ti. cxx/ rei pᷣmo amate. Et etiã ꝙ tãtũ aſcendit

„-
xiiij.

voluntas.⁊ ad tantũ ſe extendit qᷓntum
res pᷣmo amata.⁊ cetera alia.¶ UVt ergo
oĩa ſta clarevideamꝰ.exẽplũ tale faciẽꝰ.
¶ Exeplũ familiare ad oia que pñt di/
cide amoꝛe ⁊ volutate ⁊ re pᷣmo amata.

*

empla

genere infimo. nulliꝰ reputatõiſ
habens ſex vel octo filias eiuſ/

dem cõditionis.certũ eſt om̃s iſtas eq̃/

les eſſe.natura.genere ⁊ in nobilitate.di

gnitate ⁊ pauꝑtate.vna nãc nõ excellit

aliã. ⁊ nõ poterũt eſſe magꝭ equales.tũc
ↄtingat ꝙ vna eaꝝ ↄiungat᷑ x mrfimoni
um vni ruſtico ſicut ipᷣa eſt.⁊ alia vni ci/
ui qui nõ multũ ipᷣam excedat in nobili
tate.terciavero vni militari.quarta mili
ti.quita comiti.ſexta duci.ſeptima regi.
octaua impatoꝛi. Ecce oẽ᷑s iſte puellea
pncipio de natura ſua ꝓpa erãt cquales
nulla alia nobilioꝛ.nllła potẽtioꝛ.ditioꝛ.

ſen dignioꝛ. ſʒ ꝑ copulationẽ cũ viris vi

demus maxim differẽtiã inter eas ⁊ ĩ/
equalitatẽ.qꝛ pᷣma eſt ruſtica.alia modi
cũ excedit.tercia magis exaltat᷑. quarta
multũ exaltat᷑.qnta adhuc magis.ſexta
⁊ ſeptima adhuc plus.octaua eſt maxie
exaltata qꝛ eſt vxoꝛ imꝑatoꝛis. Sʒ iſiaa·
nobilitatio.exaltatõ.⁊ aſcẽſus.venit tſim
ex ꝑte viroꝝ bo mr̃imonialic ↄiungun
tur.⁊ nõ ex ꝑte mulicꝝ.qꝛ oẽs erant eq̃/
les. Et ſic apparet q; mulier ſpõſa mu/
tat in viꝝ ſponſum⁊ ab ipᷣo denoĩat᷑.ſpe
cificat᷑ ⁊ determinat᷑. Siliter autẽ fit de VUolun⸗
volũtate.ita ꝙ; ipᷣa põt exaltari ⁊ aſcẽde/ tas no/
re ſᷣm naturã rei amate.⁊ ſᷣm gradũ ſuũ bilitiat

Et iõ ipᷣa volũtas denoĩat᷑ terrena.ſi reſ ̃ᷣm na/

pmo amata ſit trena.⁊ ſi res pᷣmo ama/ turã rei
ta ſit bꝛutalis.ipᷣa denoĩat᷑ bꝛutalis.⁊ ſi amate
res talis ſit humana.ipſa denominatur
humana. 2 ſi res pᷣmo amata ſit deus.
ipᷣa denominat᷑ diuiua.⁊ qꝛ deus eſt rex
imꝑatoꝛq; ſũmꝰ.etiã ipᷣa dicet᷑ regina et
imꝑatrix omniũ ſicut deꝰ.Et tũc volũ/
tas nõ põt aſcẽdere ad maioꝛẽ dignita/
tem ⁊ excellentiã.neq; põt habere maio
rem ſponſum. Et tñ oẽs volũtates pꝛi/
mo ſunt eq̃les in natura.ſed poſtea vna
aſcendit ⁊ exaltat᷑ ſupꝛa aliã ᷣm ſpõſum
cui ↄiungit᷑.ſᷣm ꝙ res pᷣmo amata⁊ cui
pmo ↄiungit᷑ eſt magis vel minꝰ digna
Item ſicut videmꝰ ꝙ mulier q̃ eſt vera
ſponſa.cũ ſuo vero ſpõſo hʒ vnũ nouuʒ
amoꝛẽ.qͥ nouiter cauſat᷑ qui eſt vnus.in

virtute illius pᷣmi amoꝛis amant᷑ deno/

uo oẽs alij.qui habẽt colligationẽ il⸗

itulus. ii. Aliun
ilo ſponſo viro ſuo.⁊ oẽs quos vir ſuus qñ de?eſt res pᷣmo amata. talis eſt volũ tgtni
diligit. ipᷣa diligit. ⁊ iñ antea nõ dilexit. tas nr̃a.Sed qñ ↄiungit᷑ꝑ amoꝛẽ cum Amoꝛ: bbecſe
vcl ſi amabat.nõ ꝓpter viꝝ neq; virtute repmo amata. qᷓ eſt ĩfirma. mobilis.va/ creafan ehlll e
viri amabat. ſed mõ Fencrat nouiamo/ riabilis.fluens.indigẽs.nõ hñs ꝑ ſe ſuf᷑ ſo ẽ deſi are⸗
res.⁊ tot amoꝛes naſcunt᷑ de pᷣmo amo/ ficientiã. tunc ipᷣa volũtas eſt in tribula ciens icdi
re quot ſunt illa que vir amat.⁊ qᷓ habẽét tioue.nullã habẽs ſecuritatẽ in ſeipᷣa:qꝛ wſe nr
vnitatẽ cũ viro.⁊ pᷣ oĩbus amat ſuũ vi / ſceqͥ tur rem pᷣmo amatã.⁊ multa mala ve tleſaren nn⸗
rũ.⁊ oẽs amat virtute viri.qͥ ſunt amici ninnt illi ꝑ illã. Uñ oꝑtet q; tot res dili⸗ WE
⁊ cognati viri.⁊ ſic in amoꝛe viri inclu/ gat quot ſunt res qͥb res pᷣmo amata ĩ/ ic ſinſetn
dunt᷑ oẽs alij amoꝛes tanq; in radice. et diget ⁊ ſine qbus eſſe neq; ꝑmanerepõt i kudooh id
ille amoꝛ pᷣmꝰ continet oẽs alios amo⸗ Et quia üle res ſunt coꝛruptibiles. flu/ yten no
res. ſi autẽ vir moꝛiat᷑ ⁊ mulier accipiat xibiles.ꝑdibiles.iõ volũtas ſemꝑ eſt in mnmm roli⸗
.Y aliũ viꝝ ſponſum.tunc deſtruit᷑ ille pꝛi / tcribulatiõe nũq; ſecura.⁊ talis res pᷣmo gicüt
mus amoꝛ.⁊ p ↄñs omes alij amoꝛes amata eſt creatura. ⁊ talis eſt voluntas. lebittinte
habebãt oꝛtũ ab illo amoꝛe.⁊ cauſatur qñ res pmo amata eſt creatura.⁊ tamen us onb t
vnus aliꝰ nouus amoꝛ.qͥ eſt radix alioꝝ ſpᷣa voluntas nõ deſiſtit amare illã rem. ii ſoſianc .
amoꝝ. Sicut aũt fit de młiere reſpectu qꝛ poſtq; amata eſt pᷣmo.ille amoꝛ nõ pᷣt Inl ſeniſide⸗
viri.ita fit de volũtate reſpectu rei põmo deſtrui niſi ꝑ aliã rem pᷣmo amatã.ſicut ylnt ſeneliud a
amate.ſ iſtud mr̃imoniũ eſt inuiſibilen ſi mlier ↄiugat᷑viro.nũqᷓ; deſiſtat amare epoteſen
Per a / ſpũale ⁊ occultuʒ. Uñ ſi deꝰſit res hmo ipᷣm. Itẽ ſicut ineptiſſimũ eſſet ⁊ ð na üuihloſcue
moꝛẽ ðᷣi amata.neceſſe ẽ ꝙ ꝑ virtutẽ illius pꝛtimi cturã ↄiungere mlłierẽ cũ bꝛuto. ita etiaʒ mordalno
amãtur amoꝛis ament᷑ oĩa que de amat.Et tũc Stra naturã eẽt ſi voluntas nr̃a q̃ eſt de Aureeſtpen
oĩa q̃ de voluntas eſt potẽtiſſima ad amandum natura ſpũᷣali ↄiungat᷑ ꝑ amoꝛẽ cũ re p/ n, necck
uſamat qꝛ habet amoꝛẽ ſuũ cõmunẽ.ſũme vni/ mo amata nature extranee. Ut cũ auro gmanaut
zerlolen quẽ põt oĩa amare ſine laboꝛe. argẽto.⁊ reba mutis ⁊ irrõnabilibo. Itẽ intaan
ſine difficultate.ita ꝙ ꝑ vnũ amoꝛẽ oĩa ſicut mulier dicit᷑ ꝑdita qñ dat᷑ in ſpon/ abißaol
amabit.nec in ſeipᷣa diuidit᷑.ſj ſ manet ſam viro malo et nequã.ita etiã volũtaſ 1ppin⸗
müiin vno amoꝛc. qꝛ ſemꝑ manct in vna re dicit᷑ ꝑdita.qñ ꝑ amoꝛẽ ↄiungit᷑ cum re ſuüanen
Amoꝛ pmo amata. Item ſicut mulier ſi ↄDuuga mala ⁊ peſſima.Et vt oĩa ↄcludamꝰ in duobetcb
dei ẽ ide tur vni bono.diuiti. foꝛti.potenti.nobi oĩb q̃ dicunt᷑ de amoꝛe ⁊ voluntate ⁊ de mubitſi
ficiens li viro.tũc manet in ſecuritate.in pace.ĩ re pᷣmo amata.recurrẽdũ eſt ad illud exẽ gviͤſip
gaaudio.⁊ in quiete.⁊ ſi ↄiugat᷑ vni viro plum iam dictũ de puellis.qꝛ ibi clare rwoͤno⸗
malo puerſo.miſo.panpꝑi.tũc ſemꝑ erit oiĩa videre poſſumuaas. Neſßener.
in tribulatõe ⁊ miſeria.ita ſiłr qñ volun ¶ Capitulũ d amoꝛibe bmis. utaho⸗:
tas ↄiungit᷑ cum re pᷣmo amata.q̃ ſit bo nõ ſunt niſi du 8 bmi Unus clilten
S na.foꝛtiſſima.ditiſſima.⁊ potentiſſima. amoꝛ dei. qͥ ðꝛ amoꝛ cõis.vniuerſalis. nettſee
ſſolida.ĩmobilis. eterna et inuariabilis. ſeu volũtas cõis ⁊ vniuerſalis.⁊ aliꝰ eſt habenbdn
nullo indigens.in ſe habẽs omnẽ ſuffi· amoꝛ ſuijpᷣius.qͥ dicit᷑ ppus ⁊ puatus. duosredn
ceientiã.tunc ipᷣa eſt in pace in ↄſolatõe ? ſeu volũtas ꝓpa ⁊ buataaaas. Doſſunti?
in gaudio. ⁊ nullo mõ p̃t turbari.nec le⸗ –EZuuulus. cxxxvij. FFmniomon
di. nec affligi.niſi in re quã amat ⁊ dili/ Wi 4 D ctü Tiax ltisdno
git. Et ꝓpterea qͥ ilã rem ſolũ amat que „ 19 19 lctu xiiij. (gnition
auferri nõ põt.nõ põt ledi neq; habere eſt ꝙ ex re hmo amata? ex vo ſeſtſeie⸗
defectũ. qꝛ neq; pᷣter illã reʒ aliqd appe- luntatefit in nobis vn ꝰñamoꝛ iöes en
tit habens ſufficientiã in illa.nec ſollici ¶ qui poſtq; eſt generatꝰẽ radix.caputoꝛi viki
tatur de amiſſiõe ill.quia eaʒ ꝑdere nõ go.⁊ pncipiũ ⁊ pᷣmũ fundamentũ oĩm Naleiin
poteſt niſi velit. Quia & illa res ſufficiẽe/ alioꝝ amoꝝ.⁊ ꝙ invirtute illiꝰpmi amo
eſt.nõ patit᷑ indigentiã.qꝛ influxibilis ? nis oĩa alia ament᷑⁊ ꝙ ꝑ illũ pᷣmũ amo/ +
ſmutabilis.nõ põt ſuſtinere aliquã vio⸗ rẽ naſcunt᷑ de nouo ĩnumerabiles amo/ ln
lentiã.neq; ſentire mutabilitatẽ. Et ideo ſres.vel pñt naſci.⁊ H̊ declaratũ eſt etiã ꝑ du

an tloihi

Ngkdamnin

curuge⸗ nſche
tüanulaemte
ratgtattb⸗
spnommn;,
enechonmapir

nndigtsh
lock won.
taumnmt
titammrlimn.
noileamatoß⸗
pnoantifan
iis deſſtume
ſinicſeti
cübu iunz
nns nitik o

kamoricie⸗

nee. Utcäe

fröndii de

ucidi nſon
ni incii win
riniungk ann
oitoclcen'

e xvi.

.

Ti. cxx/⸗

Cerngſbl tug.
wolünslendn

ↄſiderãdũ quot ſunt amoꝛes pᷣmi.⁊ q̃li /

Tot ſũt
amoꝛes
bmi qt

res pꝛi/
mo ama
te

Ti cxx/ exẽplũ familiare. Et iõ ſeqͥtur ꝙ qͥ vult
habere firmã ⁊ ſolidã cognitõzʒ de amo/

re. neceſſe eſt ꝙ cognoſcat naturã. cõdi⸗/
tiones.⁊ ꝓpetates pᷣmi amoꝛis Et qꝛ h
nũc debʒ tradi ſcia deamoꝛe.iõ ad com
plendũ eiꝰ ſciam qntũ nobis ſufficit ⁊ ẽ
vtile ſcire.traccandũ ẽ de ipo pᷣmo amo
re inq̃ntũ pᷣmꝰ eſt. Jã em̃ dictũ eſt ꝙ nõ
poſſunt eſſe ĩ nobis neq; in volũtate no
ſtra duo bmi amoꝛes ſimul.niſi vnꝰtm̃.
ꝓpterea.qꝛ nõ põt eſſe niſivna res pᷣmo
amata a volũtate.⁊ nõ due ſimul. Sed

ter ſe hñt inter ſe. U tot poſſũt eẽ amo/
res pᷣmi.q̃t poſſunt eẽ res pᷣmo amate a
volũtate.Et qꝛ res pᷣmo amata nõ põt
eſſe niſi deꝰ.vel creatura facta de nihilo.

ſeu aliud qð deus nõ eſt.iõ pᷣmus amoꝛ

nõ põt eſſe niſi dei ſitvł creature facte de

nihilo.ſeu alicuiꝰ qð nõ eſt deꝰ. Et ſi a/

moꝛ dei nõ eſt pᷣmꝰ.neceſſe ẽ ꝙ amoꝛ cre
ature eſt pᷣmꝰ.qꝛ ſi deꝰ nõ ſit res pᷣmo a/
mata. neceſſe eſt ꝙ creatura ſit res pᷣmo
amata.aut aliqͥd qð nõ ſit deꝰ: Rurſum
inter creaturas oẽs illa erit ᷣmo amata
ab ipa volũtate. q̃ eſt ſibi magis amica

⁊ ppinq̊.⁊ qꝛ ipᷣa volũtas põt reflectere
ſuũ amoꝛẽad ſeipᷣam ⁊ põt vti ſeipſa vt

duabo reb ⁊ ꝑ ↄñs ipᷣa volũtas pᷣmo a/
mabit ſeipᷣam tãqᷓ; maxĩe amicã ⁊ ꝓpin

qquã ſibijpſi.Et ſic inter om̃s creaturas
res pᷣmo amata erit ipᷣa volũtas ꝓpa. ſi/

ue ipᷣemet hõ.ita ꝙ ſi deꝰ nõ ſit res pᷣmo

amata.hõ dat amoꝛẽ pᷣmũ ſibijpᷣi. qᷓ; ali

cui alteri.Et ſic ſi amoꝛ dei nõ ſit pᷣmus
neceſſe ẽ ꝙ amoꝛ ſuijpᷣius ſit pmꝰ Et ſic
habemꝰduos pᷣmos amoꝛes.⁊ ad iſtos

duos reducunt᷑ oẽs alij amoꝛes. Due &e

poſſunt eẽ res pᷣmo amate.⁊ ꝑ ↄñs duo
pmi amoꝛes. Habemꝰ gcognitionẽ de
iſtis duobo amoꝛibo.⁊ habemꝰ cõpletaʒ
cognitionẽ de amoꝛe.q̃ntũ nobis neceſ
ſe eſt ſcire. Queramꝰ ꝓpꝛietates ⁊ cõ/
ditões cuiuſſibet.⁊ quõ ſe habeãt int᷑ſe.
iſti duo amoꝛes pᷣ mi ſint int᷑ ſe ca
pitales inimici ⁊ ↄtrarij.
D Titulus. cxxxviij.
Tqꝛ nõ pñᷣ t eſſe due res pᷣmoa/
mate ſil ab ipᷣa volũtate.ſicutnꝰ
duo ſponſi pmi vni ſponſe.nec

ſit ſecũdꝰ.⁊ ſub alio.alit᷑ nõ põt ſtare ſub

* De duobus pꝛimis amoꝛibus

duo rectoꝛes nec duo epi pᷣmi vni eccle
ſie. qᷓre ſi duo viri volũt habere vnã ſpõ

ſam.erunt capitales inimici inter ſe. Et
iõ neceſſe eſt.ꝙ iſti duo amoꝛes erũt ini/

mici inter ſe capitales.qꝛ nõ pñʒ t eſſe ſił.

vt qͥlibet ſit hmꝰ.Et iõ inq̃ntũ quilibet

vult eſſe pᷣmꝰ⁊ vult hr̃e pꝛimitatẽ.repu/

gnãt ⁊ nõ pñf ſtare in volũtate.⁊ iſta re/
pugnãtia oꝛit᷑ rõne pᷣmitatis.q̃ nõ põt

eſſe niſi vni.Et iõ ſi amoꝛ dei ſit pᷣmꝰ et

amoꝛ ſuijpᷣius ſi voluerit intrare.oꝑtet
ꝙ ſit ſecũdꝰ.aut nõ põt ſtare ſub rõne pᷣ/
mitatis.⁊ ſi amoꝛ ſuijpᷣius ſit pᷣmꝰ.⁊ a/
moꝛ dei ſi vult eſſe in voluntate.oꝑtet q;

rõne pᷣmitatis. Et ſic amoꝛ dei inqntuʒ Amoꝛ
pmus nõ hʒ aliquẽ inimicũ in volũtate dei eta/⸗
nr̃a.niſi amoꝛẽ noſtrijpſiꝰ.qꝛ ſolꝰ pᷣt eſſe moꝛ ſui⸗/

pmus ⁊ vult eẽ pᷣmꝰ.⁊ ille ſolꝰpõt ſibi fa ipᷣꝰſunt
cere bellũ.Et iõ qꝛ iſti duo amoꝛes ſunt inimici
inimici inq̃ntũ pᷣmi. hũñt ↄtrarias ꝓpe/

tates ⁊ cõditiones.Et iõ cognitis ꝓpᷣe
tatibo vniꝰ cogſcent᷑ ⁊ cõditões alteriꝰ.
„ peogatiua pmitatis de iure vni
ſoli iſtoꝝ amoꝝ pᷣt cõpetere ⁊ ſolum vni

debet. (RXitulus. cxxxix.
qm̃ iſti duo amoꝛes GEEn

gnant ſuꝑ poſſeſſiõe pmitatis.
A⁊cũ nõ poſſit eẽ niſi vnꝰ pᷣmꝰ.⁊
optz ſcʒ ꝙ ſit.iõ ncce ẽ ꝙ vni ſoli debeat᷑
de iure poſſeſſionis.⁊ det᷑ poſſeſſio pᷣmi
tatꝭ ſeu pᷣꝛogatiua Et qꝛ oĩa iura nature
⁊oẽs creature cõcluſerũt.q̃ nõ pñt men
tiri.ꝙ amoꝛ dei de iure dz eſſe Pᷣmꝰ. ⁊ ꝙ
deꝰ dz eſſe res bmo amata.⁊ ꝙ ei ſolꝰ de/

bet᷑ totamoꝛ pᷣmꝰ⁊ nulli alteri.ac hʒ ex
naturali obligatõe.q̃ nõ pñt negari.Et
ſic iã declaratũ eſt ꝙ amoꝛ dei debet h̃e Ti. cxx⸗
de iure ⁊ iuſticia.poſſeſſionẽ pᷣmitatis ⁊ xiij.
pꝛogatiuã.⁊ ꝙ deꝰ dʒ eẽ res pmo amata

⁊ etiã natura amoꝛis h̊ reqͥrit ꝙ ei ſcʒ ðo

det vt iã ꝓbatũ eſt. qꝛ nulla res digna ẽ Ticxx⸗

bmo amoꝛe nr̃o niſi deꝰ.Et exindeↄclu xiijj.
dit᷑ ꝙ amoꝛ dei qͥ ſol' dʒ eſſepᷣmꝰ inno
bis de iure ⁊ debito obligatõis.Et ſi ſit Amoꝛ

pmꝰ vt dʒz eſſe. tũc ipᷣe eſt oꝛdinatꝰ.iuſtꝰ. oꝛdiatꝰ

verꝰ. rectꝰ.⁊ iſta pᷣma iuſticia.ᷣma recti/ vel inoꝛ
tudo ẽ volũtatis.Sʒ ſi amoꝛ ſuijpᷣiꝰſeu dinatꝰ ẽ

ꝓpꝛũ ſit pᷣmꝰ.ita ꝙ bᷣmo aliqͥs det amo/
rem ſibijpi. ⁊ talit᷑ ꝙ ipᷣemet ſres bmo

Dant ſi/⸗
bübi pꝛi
mo amo
rẽdupkr
E3 deũ

amata.tũc iſte amo: ꝑ oppoſuũ pᷣmi a/

moꝛis dicti cũ de iure nature nõ debeat
eſſe pᷣmꝰ. eſt inoꝛdiuatꝰ.iniuſtꝰ.falſus.
toꝛtuoſus.indebitꝰ.ↄtra deũ.ↄtra veri/
tatẽ.ↄtra totũ oꝛdineʒ nature.⁊ eſtpᷣma

iniuſticia.pᷣ ma inoꝛdinatio.pma iniun

ria dei.pma offenſa dei.pᷣmũ malũ.pꝛi/

mũ viciũ.⁊ pᷣma obliqͥtas. Uñ cũ do pᷣ

mo mihip̃ᷣi amoꝛẽ cui nõ debeo.⁊ñ do

deo cui pᷣmo debeo.tũc facio deo maxi/

mã iniuriã.maximũ cõtemptũ.qꝛ aufe
ro ſibi debitũ ſuũ.⁊ amoꝛem quẽ ſibi de
beo.⁊ facio ſibi maximã iniuſticiã⁊ ma
ximũ dedecus.⁊ eſt dei cõtemptꝰ pᷣmꝰ⁊
maximꝰ.Et iõ qñ hõ dat pᷣmo ſibijpᷣi ⁊
ſue ꝓpꝛie yolũtati amoꝛẽ duobo modis
eſt ↄtra deuũ. Pꝛimo qꝛ ipe hõ eſt res pꝛi
mo amata.⁊ ſolũ deeſt res pᷣmo aman/
da de iure nature.⁊ B; ex ſua dignitate.et
ſic ie hõ vel ip̃amet volũtas recipit lo/
cũ pᷣmũ.⁊ pCᷣꝛogatiuã ac pᷣmitatẽ. qq̃ ſoli

deo debek. Scdðo qꝛ ipe hõ dat amoꝛẽ ſi
bimetipᷣi pᷣmo.⁊ in h̊ facit deo maxDimãa

iniuriã.qꝛ tollit ab eo qð ſuũ eſt.⁊ dat ſi

bi cui nõ debet. ⁊ etiã accipit met hono

rẽ ⁊ amoꝛẽ dei⁊ ſic inq̃ntũ dans ⁊ inq̃n
tum recipiens inimicat᷑ deo.⁊ eſt cõtra
deũ. Si aũt res pᷣmo amata eſt alia res
q; ip̃e hõ.tunc ſolũ vno mõ.ſcʒ inq̃ntuʒ

dans iniuſte alteri.qð ſolũ deo debet᷑.

D. hõ qui pᷣmo amat ſeipᷣm. facit ſe⸗
ipᷣm tanq; deũ ⁊ pponit ſedo.
Titulus. cll.
Adqꝛ pꝛogatiua p mitat ſoli ðᷣo
debet᷑ ⁊ nllłi alti.⁊ ſibi ſoli debet᷑
BPpmo amoꝛ.iõ qͥ pᷣmo dat amo/
rẽ ⁊ pꝛ ogatiuã pᷣmitat alteri q; deo.dat
alteri qð ſoli ðo cõuenit ⁊ qð ſoli deo de

bet᷑.⁊ ꝑ ↄñs repugnat ei.⁊ ↄſentit in illã
rẽ tanq; deuʒ. Si hõ dat amoꝛẽ alteri

Amaäs
bmo ſe/
ipᷣʒ facit
ſe tanq;
deum

rei q; ſibijpſi.tũc ↄſtituit ⁊ facit illã rem

tanq; deũ. Si aũt pꝛimo amat ſeipᷣm.⁊
ipe ſit res pꝛimo amata.tũc facit ſeipſũ
tanq; deũ.⁊ tũc nõ ſolũ eſt ð deũ.qꝛ au/
fert deo qð ſibi debet᷑.ſʒ eſt ð deũ magis

⁊ maxie.qꝛ facit ſeipſuʒ tanq; deũ.qꝛ re/
cipit dignitatẽ ⁊ pꝛogatiuã pꝛimitatis.

tũc hõ de directo qntũ in eo eſt deſtru
it ⁊ annihilat deũ.⁊ facit deũ nõ deũ Et
hec eſt ſũma inimicicia.ſũma ↄtrarietaſ

qua nõ poteſt eſſe maioꝛ.Quia qͥ facit ſe

regẽ.facit cõtra regẽ.⁊ ſũme inimicat᷑ re
gi. Et ſic hõ efficit᷑ ſũme ĩimicꝰ⁊ aduer/
ſariꝰ dei capitalis ⁊ totalis.⁊ de directo
pugnat ↄtra deũ. Et qꝛ amoꝛ cõuertit.

mutat.⁊ tranſponit voluntatẽ ſeu aman

tẽ in rẽ amatã.iõ tunc ipſa volũtas ſeu

gꝗamoꝛ mutat᷑.ↄuertit᷑ ⁊ tranſfoꝛmat᷑ inne
ip ſaʒ.ſeu ipᷣa volũtas totaliter mutat᷑ et

ↄuertit᷑ in ſeipſaʒ.⁊ facit ſeipſaʒ ſuũ pꝛo

pꝛiũ fundam̃tũ extra deũ ⁊ ↄtra deuʒ. et
ſceqtur ſolũ ſeipſaʒ ⁊ amat ſolũ ſeipᷣaʒ Et

qꝛ pᷣmo amat ſe.iõ qamat oĩa alia q̃ amat

ꝓpter ſe.⁊ in oĩbo nõ diligit niſi ſe. Et
ipᷣavolũtas ẽ res pᷣmo amata.iõ hʒ totuü
dñiuʒ ⁊ totũ ĩperiũ ſuijpᷣiꝰ.⁊ ſolũ dña᷑
ſibij pſi et nullã aliã ſeqͥ tur volũtatẽ.ſeull
ipſa eſt pma in ſeipſa.⁊ facit ſeipſaʒ pꝛi
mã.Et iõ tũc eſt ↄtra deũ.qꝛ aufert deo

qð ſoli ei ꝓpꝛiũ eſt Et qꝛ ſoli deo ꝓpꝛiuʒ
eſt habere ppꝛiã volũtatẽ: ⁊ nullã aliaʒ
habere ſupꝛa ſe quã ſequat᷑ ⁊ eẽ pᷣmã vo
lũtatẽ.⁊ velle quicquid vult pꝛopꝛia vo
luntate. Sʒ qñ hõ p mo amat ſeipſuʒ ⁊
ſuã voluntatẽ.tũc vult illud qð vult ꝓ/
pꝛia voluntate.⁊ nullã aliã ſeqͥtur volũ/
tatẽ.Et iõ aufert tũc deo q̃ſi coꝛonã ſuã
Quia ſicut coꝛona ſoli regi cõpetit.ſica/

mare ꝓpꝛiã volũtatẽ cõpetit ſoli deo Et

ſicut inhonoꝛaret ⁊ iniuriaret᷑ regi in ſũ/
mo qui auferret regi coꝛonã ſuã.ita hõ ĩ

hoc iniuriat᷑ ⁊ inhbonoꝛat deũ ſi aufert ſi

bi ſuũ pꝛiuilegiũ.ſ.ꝓpꝛie volũtatis.qꝛ
illud ſol de debet habere. Et ſic qꝛ exa/
moꝛeſuijpſiꝰſeqͥtur ꝓpꝛia voluntas.iõ

ſeqͥtur maxia inimicicia ↄtra deũ de di⸗
recto.Et qꝛ hõ facit ſe tãtũ.iõ fac̃ ſe tan

qᷓ; deũ. Jõ ex ↄſequẽti appetit ⁊ vultet
deſiderat illa q̃ ſoli ðo vᷣbent᷑ ſcʒ ꝓpꝛiuʒ

honoꝛẽ laudẽ ⁊ gloꝛiã. Quia poſtq; hõ
facit ſe tanq; deũ.opꝑtet ex ↄſequẽti ꝙ ve

lit ſibi dari q̃ ðo ðbent᷑. Quia ſeqtur ꝙ
qui facit ſe regẽvult illa q regi ðbent Et
tũc hõ facit in ſemetipᷣo ſuũ regnũ ꝓpꝛi
um dñiuʒ. extra deũ.et inchoat aliud re
gnũ qð eſt cõtra deũ.Ergo hõ qͥ pꝛimo
amat ſcipſuʒ et ↄſtituit ſe tanq; deũ. fa⸗
cit deo iniuriã et ↄtra deũ.et facit ſe ini/
micũ capitalẽ dei.et ꝑ ↄſequẽs pugnat

ſꝑ ↄtra deũ.et aufert ↄtinue qð ðo debe

Inn gnicoye

mrinantz
ſuitus aud
ſinutiynbe
nuracſkett
ia gtmort
taamo⸗
narnoſrihn

fun
giöfivt

Ns Ntindic

mncir-o
oſſesomort
ſüanore⸗
ſeceſeegſ
1tonsOrn
Geotunt
tpwdin
Gcber
borüͤnf⸗

mMmſt

Mboorit
eugtio
hnnio
Maqm
n Lick
müboni
Pimnzen
tranlt

4

Miny honi no
(lin iroimb

N Oinnel
diolucis
lonis.x

erigz
tſümeininie⸗
meüncetr
dtaligre
1amacinen
l

ihapſi
trunfunrt

1

—

=
=

—
=

==&
= =
= ☛ ☛ = =

.

1

totnlinnte.
dekſähigſin

deimde

muſoliſiie⸗

moitninicnn

dligenite e

vamnarn öbzni

gif.tſitii.

cur volüͤti, id

rctſopſsn

deni g amende⸗
eloldew pri
ut: thyligi;
gutteenivo
Aruleopray
nommnſeipſ
iludcöruk,⸗
idüäſtämrni,
dcqſ oopſiſi

ingicipeta9)

cöantidwe
nunninguſ

ronäniithD

crrdiiſin
oremnüini
mekicce
guwuntis
Gyndeiden
i iöftiſen
pattifit
bentio;,
Orupoßßl
ter r
Outti

Lix.

tur inq̃ntuʒ in eo eſt. Sic ů ſolus amoꝛ
ſuijp̃ius ex q̊ ſetur ꝓpꝛiã voluntatẽ.cõ
ſtituit ĩm hoĩem inimicũ dei capitalẽY.
¶D ſicut amoꝛ dei qñ eſt pᷣmus.eſt p/⸗

2*

ma radix⁊ pᷣma oꝛigox fons oim bono

,G —

rũ.ita amoꝛ ſuijpſiꝰ qñ eſt pmus.eſt pꝛi

maloꝛum.
.— ¶ Titulus.cxli.
Sile ĩi/ Voniã aũt iſti duo amoꝛes.iõ
fra titlo ſunt pᷣme radices amoꝛis.⁊ om
cxcixr.· niũ amoꝝ alioꝝ qui fiunt ab ho
mine.qꝛ amoꝛ eſt cauſa oĩm ⁊ ꝑ amoꝛeʒ
om̃ia fiunt.Et qꝛ ſunt capitales inimi/
ci.iõ ſi vnꝰeſt bonꝰoꝑtet q; alter ſit malꝰ
Et qꝛ amoꝛ dei dʒ eſſe pᷣmꝰ ſolum ⁊ tũc
ſt rectus.bonꝰ.iuſtus.verꝰ.⁊ ſᷣm deuʒ

Ti. cxx
ma radix. optet ꝙ oĩa oꝛiant᷑ ab illo.ſcʒ
ofes amoꝛes.⁊ ꝙ oĩa q̃ fiunt fiant ſᷣm
illũ amoꝛẽ.Et qꝛ eſt pᷣma radix bona.iõ
neceſſe ẽ ꝙ ſit radix oĩm bonoꝝ ⁊ oꝛigo
⁊ fons Quia q̃lis eſt radix talia ſunt oĩa
que oꝛiunt᷑ de radice Et qꝛ amoꝛ dei qũ
eſt pmꝰin nobis.eſt pᷣmũ bonũ noſtrũ.
iõ oĩa bona nr̃a oꝛiunt᷑ ab eo.⁊ nihil eſt
bonũ nr̃m niſi oꝛiat᷑ ab ipᷣo.Et nullum
malũ pᷣt oꝛiri ab ipᷣo.iõ quia eſt pma iu/
ſticia nr̃a ⁊ ideo oĩs iuſticia nr̃a oꝛit᷑ ab
ipᷣo.Et etiã eſt pᷣmũ bonũ noſtrũ.ideo ẽ
pma lux nr̃a ⁊ lumẽ noſtrũ a q̊ oꝛit᷑ om̃e
lumẽ noſtrũ.⁊ etiã eſt oĩs rectitudo nr̃a
a quo oꝛit᷑ oĩs rectitudo nr̃a.Et eſt pᷣma

oꝛdinatio recta.a qua oꝛit᷑ oĩs recta oꝛ
dinatio. Et eſt pᷣma amicicia vera ⁊ bo/

na.a q̃ naſcit᷑ ois amicicia nr̃a bona⁊ ve
ra.Et eſt pᷣma foꝛtitudo ⁊ pᷣma vita ⁊ p
mũ bonũ.a q̊ oꝛit᷑ om̃e bonũ noſtruʒ.et
pꝛimꝰamoꝛ.pꝛima quies pꝛima pax et
frnrnanqllitas.a q bus oꝛit᷑ oĩs pax vera et
Amoꝛ quies vera.Sicut ̊ amoꝛ dei eſt pꝛimũ
dei ẽ ra / bonũ noſtrũ exiſtẽs in nobis.⁊ iõ eſt ra/
dix oĩm dix oĩm bonoꝝ noſtroꝝ. ſeqͥtur ꝙ eſt ra/
bonoꝝ dirx in nobis finis ⁊ oꝛigo om̃is iuſticie
oĩs lucis ⁊ lumĩs.vere pacis vere ↄſola

tionis.vere leticie.veri gaudij.vere qͥetꝭ

vere amicicie.oĩs vᷣtutis⁊ veritatis.oĩs
foꝛtitudinis.oĩs vite.oĩm bonoꝝ opeꝝ
⁊ oĩm quecũq; ſunt bona hoĩ.Quig ha
bet in ſe amoꝛẽ dei.pꝛimo hʒ in ſe radicẽ

t iam dictũ eſt.⁊ iõ qꝛ amoꝛ dei eſt pꝛi /⸗

tot bonoꝝ ⁊ oĩm bonoꝝ. ⁊ oĩa iſta ꝓce/
dunt a re pꝛimo amata. q̃ eſt deus.qͥ eſt
om̃e bonũ.⁊ qꝛ amoꝛ ↄuertit voluntatẽ
noſtrã in rem pꝛimo amatã.iõ cõuertit.
mutat. ⁊ tranſfoꝛmat totaliter hoĩem in
deũ ⁊ in ſuã voluntatẽ.⁊ ſic facit hoĩem
diuinũvnũ cũ deo.amicũ dei.Et qꝛ de / Amoꝛ
us eſt cõmuniſſimꝰ⁊ vniuerſaliſſimꝰad dei facit
oĩa.iõ qꝛ tãtũ ſe extendit amoꝛ qntũ res volũtatẽ
amata. ſeqͥtur ꝙ amoꝛ dei facit volũta/ merã cõ

tcẽ noſtrã cõmunẽ ⁊ vniuerſalẽ cõmuni/ munem

cabilẽ⁊ extẽſibilẽ ad oĩa.iõ amat nõ ꝓpt᷑ ad oĩia
neceſſitatẽ⁊ indigentiã ſʒ qꝛ dei ſunt.Et
iõ qꝛ deus nõ indiget creaturis.iõ etiaʒ
tũc volũtas nulla indigebit creatura.et

p ↄñs talis volũtas nullã habebit indi
gentis. nõ eſt fluctuãs.nõ eſt variabilis

ſed eſt ſtabilis.firma ⁊ ſolida.⁊ G̊ haber.
quia res pꝛimo amata eſt deꝰ. Sicut Examo

gũt amoꝛ dei qñ eſt pꝛimꝰ.eſt pꝛima ra/ reꝓpꝛio

dix oĩm bonoꝝ ĩ nobis.eo qꝛ eſt pꝛimũ ſunt oĩa
bonũ noſtrũ exñs in nobis.ita ꝑ oppo/ mala
ſitũ neceſſe eſt ꝙ amoꝛ ꝓpꝛius ſeu pꝛiua .
tus.qͥ eſt amoꝛ ſuijpᷣiꝰqñ eſt pꝛimꝰ.ſit pᷣ
ma radix oĩm maloꝝ.⁊ neceſſe eſt ꝙ oĩa
mala oꝛiant᷑ ab illo.quia pꝛimũ malũ ẽ
radix ⁊ oꝛigo ⁊ exoꝛdiũ oim maloꝝ.Et
iõ amoꝛ ſuijpſiꝰ.ſeu ꝓpꝛie volũtatis eſt
oꝛigo⁊ radix oĩs iniuſticie oĩs vicij oĩs
peccati.⁊ oĩs cecitatis ⁊ ignoꝛãtie.⁊ bꝛe
uniter oiĩm doloꝝ ⁊ maloꝝ.⁊ iõ ab ipᷣo ne/
ceſſario oꝛiunt᷑ tot mala ⁊ venena ⁊ ma/
cule.Qui g̊ hʒ in ſeipᷣo amoꝛẽ ſuijpſi hʒ
in ſe plantatã radicẽ oĩm maloꝝ.Etoĩa
iſta ꝓcedũt ex eo ꝙ res pꝛimo amata eſt
ipᷣamet volũtas ſeu ipᷣe homo.nõ quia
eſt amata.ſed quia eſt pꝛimo amata.nec
quia eſt amoꝛ ſuijpſius.ſʒ quia ẽ pꝛimꝰ
inquantuʒz pꝛimꝰ. ⁊ ideo eſt contra de· Amoꝛ
um. extra deũ.⁊ ſine deo.Et ſicut deꝰ eſt ſuijpᷣiꝰ ẽ
fons ⁊ oꝛigo ⁊ radix oĩm bonoꝝ.ita ipᷣa eſt radix

volũtas:qñ eſt pꝛimo amata.eſt radix ? oĩm ma

oꝛigo oĩm maloꝝ.⁊ eſt penitꝰ cõtra deũ loꝛum
eo qꝛ facit ſe pꝛimã voluntatẽ cõtra de/
um.ideo facit ſe deũ falſum. Ideo ſicut
deus verus eſt oꝛigo oĩm bonoꝝ. ita ꝓ/
pꝛia voluntas qᷓ eſt falſus de eſt oꝛigo
oĩm maloꝝ.Et quia ipᷣa res pᷣmo ama/
ta eſt creatura de nihilo facta ⁊ in ſe nul
lam habẽs firmitatẽ ſed ſꝑ tenchens ad

nõ eſſe de natura ſua ⁊ eſt ſemp indigẽs.

Due ſũt
radices
oim bo
noꝝ ſcz
2 malo/
rum

⁊ iõ cũ amoꝛ mutat amãtẽ in rẽ amatã.
tũc hõ nullã hʒ in ſe firmitatem.nullã ſe
curitatẽ.ſʒ ſp fluctuat ⁊ indiget.nũq; qͥe
ſcit.co ꝙ eſt mutatꝰ in creaturã. ſcʒ in ſe/
ipſũ.Et iõ qꝛ creatura eſt in ſe vanitas.
iõ hõ tunc ↄuerſus ẽ in vanitatẽ. Et qꝛ
hõ indiget alijs creaturꝭ.ſine qͥbo eſſe nõ
põt.iõ tũc amat alias creaturas ꝓpt᷑ in/
digentiã ⁊ ꝓpt᷑ vanitatẽ.⁊ ẽ ſubiectꝰ eis
Et qꝛ creature coꝛrũpunt᷑ ⁊ mutant᷑ ⁊ñ
ꝑmanẽt.iõ ipᷣa ẽ ĩ ↄtinua ſollicitudine ⁊

tribulatõe.Sic g̊ amoꝛ ſuijpſiꝰ qñ ẽ pꝛi

mus.ſacit hoĩem inimicũ dei capitaleʒ.
⁊ facit ipſũ malũ ⁊ puerſuʒ ac plenũ oĩ/
bus malis ⁊ ſubiectũ alijs creatur. Et
ſic habemꝰduas radices pᷣmas oppoſi
tas vnã oĩm bonoꝝ.aliã oĩm maloꝝ. et
neceſſe eſt ſꝑ vnã vel aliã eſſe in volũta/
te ⁊ in hoĩe.⁊ oꝑat᷑ ↄtrarias res in volũ
tate.Etpᷣma radix ſq; amoꝛ dei qñ eſt pᷣ
mus facit volũtatẽ diuinã cõem ⁊ vni⸗/
uerſalẽ cõicabilẽ.ſed alia radix ſcʒ amoꝛ

ſuijpſi qñ eſt pᷣmꝰfacit volũtatẽ ↄtra de
um.⁊ ꝓpꝛiã ⁊ pᷣuatã ⁊ totã ſuijpſiꝰ ⁊ in

cõicabilẽ. Pꝛima facit voluntatẽ iuſtã.
ſanctã ⁊ rectã.bonã.benignã.⁊ hũilẽ.ſʒ
amoꝛ ſuipſiꝰ reddit voluntatẽ iniuſtã.
malã. puerſaʒ ⁊ malignã⁊ ſupbã.Amoꝛ

dei facit volũtatẽ q etaʒ pacificã ⁊ ami/

cabilẽ.ſʒ amoꝛ ſuijpᷣiꝰ reddit ipᷣam inqͥe/
tam litigioſam ⁊ diſcoꝛdẽ.Amoꝛ dei fa/

cit voluntatẽ largiſſimã ampliſſimaʒ et

maximã.ſʒ amoꝛ ſuijpſi reddit ipᷣaʒ ſtri
ctiſſimã minimã.Amoꝛ dei facit volũ
tatẽ in ſũma libertate nulli creature ſub

iectã.ſed om̃i creature inferioꝛi dñantẽ.

ſed amoꝛ ſuijpᷣiꝰ ponit ipᷣam in ſũma ca
ptiuitate ⁊ om̃i creature ſubiectã Amoꝛ
dei facit ipᷣam iĩmobilẽ.ſtabilẽ.firmã.fi/

ram. ſed amoꝛ ſuijpſiꝰreddit ipᷣaʒ fluctu
antẽ.inſtabilẽ. mobilẽ. ac variabilẽ. A/

moꝛ dei facit ipᷣaʒ mitiſſimã vnitiſſimã
in ſe.⁊ iõ foꝛtiſſimã.ſʒ amoꝛ ſuijpſiꝰ red/
dit ipſaʒ diuiſibilẽ frangibilẽ.⁊ iõ valde
debilẽ. moꝛ dei facit ipſaʒ plenã. ſatu/

rã diuitẽ.iʒ amoꝛ ſuijpſiꝰfacit eã vacuã

eſurientẽ pauꝑem ⁊ indigẽtẽ. moꝛ dei
facit voluntatẽ habitare in ꝓbo regno.
in ꝓpa terra.⁊ in ꝓpꝛia patria.⁊ ĩ domo

eſt qꝛ amoꝛ dei lux eſt ⁊ lumẽi is Amoz
⁊ ideo facit videre ſeipᷣm⁊ ſuũ oppoſitũ deiẽ lux

ſua.ſz amo: ſuijpᷣfacit ipaʒ exire deter⸗
ra ꝓpa.de patria ꝓpꝛia.de domo ꝓpꝛia
⁊ habitare in terra aliena.⁊ in patria ex/

tranea ⁊ facit ipſaʒ vagã extra domũ ſu
am.Amoꝛ dei facit voluntatẽ pulcerri⸗
mã ⁊ amabilẽ.ſʒ amoꝛ ſuijpſiꝰ facit eam
turpiſſimã ⁊ odibilẽ ab oib.
Aamor der ⁊ amoꝛ ſuijpſi ſunt due
poꝛte.due ianue ⁊ duo pncipia ac duo
lumina cognitõis hois.

Titulus. cxlij.
Tquia ab ſctis ogolv amoꝛibo Sile/

oꝛiunt᷑ oĩa.pcedũt oĩa ⁊ fiũt oĩa
gubernant᷑ oĩa ſcʒ q̃ fiunt ab
hoĩb voluntarie.iõ cũ iſti duo amoꝛes
ſint cauſa oĩm alioꝝ amoꝝ.ſeqͥtur ꝙ ab
ipᷣis depẽdet tota cognitio alioꝝ.ſcʒ bo/
noꝝ ⁊ maloꝝ.qꝛ amoꝛ dei eſt pncipium
ad cosgſcẽdũ oĩia bona hoĩs.⁊ amoꝛ ſui/
ipᷣius ſeu ꝓpꝛiꝰeſt pncipiũ ad cogſcẽdũ
oĩa mala hoĩs.Et qͥ ignoꝛat amoꝛẽ dei.
ignoꝛat om̃ia bona hoĩs.⁊ qui ignoꝛat
amoꝛẽ ſuijpſiꝰ.ignoꝛat oĩa mala hoĩs.
Quia qͥ ignoꝛat radices ⁊ cauſas bono/
rũ ⁊ maloꝝ hoĩs.nõ videt bonũ nec ma
lum.qꝛ nõ videt ianuas nec poꝛtas bo/
noꝛũ ⁊ maloꝝ.Ettñ magna eſt differen
tia inter iſtas duas radices.Quia qͥ ha
bet amoꝛẽ dei pᷣmo in ſe.talis cognoſcit
ipſuʒ ꝑ ipſuʒ. Etiã cognoſcit amoꝛẽ ali

um.ſcʒ ſuijpſiꝰ⁊ oĩa que ſequunt᷑ ex illo.
Et qͥ hʒ in ſeipſo amoꝛẽ ſuijpſiꝰ pᷣmo.ta

. S
5

fra titlo

lis nõ cogſcit neq; amoꝛẽ dei neq; ſuiji

us neq; illa qͥ ↄſequunt᷑ ex eis.Et cauſa

—

illuminãs

ſcʒ amoꝛẽ ſuijpſiꝰ ⁊ illa q̃ oꝛiunt᷑ ab eis.

Amoꝛ

ſed amoꝛ ſuijpius qꝛ eſt tenebꝛa ⁊ obſcu Amo⸗
ritas pᷣma de natura ſua.iõ abſcondit⁊ ſunpᷣi ẽ
obſcurat ſeipᷣm⁊ celat ne videat᷑ atq; ob tenebꝛa

ſcurat ⁊ excecat intellectũ ne videat ipᷣm
amoꝛẽ.Et iõ qͥ habet talẽ amoꝛẽ.oĩa bo
na ⁊ mala hoĩs ignoꝛat.⁊ nihil videt de
bonis ⁊ malis hoĩs.qꝛ tenebꝛe totũ poſ
ſidẽt ⁊ nulla lux eſt in eo.⁊ talis eſt igno

rantiſſimꝰ. Et quia etiaʒ radix eſt ſp oc/

culta ⁊ latẽs.ideo difficile eſt cognoſce/
reipſaʒ radieẽ quia eſt cauſa latẽtiſſima
omniũ maloꝛũ. Sic igit᷑ ſicut habemꝰ

duas radices omniũ bonoꝝ et maloꝝ.

=

— Z

—

alli
leagiu
—

ababend
cognitione
tinne deben
ſghorenan
mus duobcl
cinittena
came

follsan

1

nl
aber
duogmozes
ſurabale
glius veror.
ſnuromorp
fönecoꝛpise
volupratis.
moſeüöman
ſau cxcclent.
nio, Etiſd⸗
nmo bonaſeiol⸗

——

=SS=

Pvuzi mrimosar

, gganecle

SS=

ſſey ⸗

—.—

din prübonon

=nY

Mcna ſawancüs
1

=2☚
—

nlia nont1or
mnlianins
ſeoanat
Feotpaes
gnatllag
peuntefn
onate
cen ting
nis Inr
leogged
pprü t
uoram
dlcunkqn
gmoꝛ poe
futgu
ſopolupt
nordinan
Chnigrii
prii dee
Ppoteſt
göpo⸗
mmyelip
Chyirg

e

ütointfüdiftih
din ſgifintc⸗
iiſtiduonnas
nop arge
itoglop ſgbo⸗
deickönapun
hois tancſin
piüad ogitſj
vorgramarid.
6,1uiignonat
oinnalbois,
31cnasbono⸗
Gabonüncen
gnecporisb⸗

ices QOruda

uis coghoct

Folitumaed

ſegvont el⸗
eſipl hnmn
inttynn
esEaud
mmi Auminis .
1müoppoſti M
Niunt abeg,/
mcheatobſa/
dbſcollifi
enicat ae⸗ 4
ineritanhn
ſamotic
nnkte
mcbetton
1lalockh
nurtic
ſeckcſd
Nbuſing
fiunben

—
—

=—

——
— —

ita habemꝰ duas poꝛtas ad intrãdũ in
cognitionẽ omniũ bonoꝝ ⁊ maloꝝ.Cõ
tinue ᷣ debemusvidere iſtas poꝛtas ne
ignoꝛemꝰeas.quia ſi ignoꝛamꝰeas.igra
mus duas ciuitates.ſcʒ ciuitatẽ bonoꝝ
⁊ ciuitatẽ malonꝛ.

ex amoꝛe ſuijpſius naſcunt᷑ duo

pᷣncipales amoꝛes diſtincti.
(Litulus.cxliij.
Tquia hõ habet aĩam ⁊ coꝛp⸗
q̃ nõ ſũt idẽ neq; appetũt idẽ.iõ

duo am
ſatur ab altero. Nã vnus eſt rõne aniĩe.
glius vero rõne coꝛꝑis. Rõne anĩe cau/
ſatur amoꝛ ꝓpꝛij honoꝛis ⁊ excellẽtie. et

rõne coꝛꝑis cauſat᷑ amoꝛ delectatiõis et

voluptatis coꝛꝑalis.Ulñ qui amat pꝛi/
mo ſeipᷣm.amat ſtatim honoꝛẽ ꝓpꝛium
ſeu excellentiã.vł amat delectationẽ car

nis.Et iſta duo amat tanq; duo maxia
Extamo bona ſuijpſi. Et deinde ad iſtos duos

re ſuiji maximos amoꝛes ſequunt᷑ alij amoꝛes
us na / quia neceſſario amat om̃ia illa que ad ꝓ
ſcũt᷑ oĩia pꝛiũ honoꝛẽ augendũ defendendũ ⁊ cõ
peccata ſeruandũ.vel ad coꝛꝑis delectatõeʒ ꝑti/
moꝛtłia nent. ⁊ ↄtrahitur amicicia magna ⁊ fa-
miliaritas cũ illis rebus.Et ideo neceſ⸗/
ſario amat bona exterioꝛa.ſcʒ diuitias ⁊
res tꝑales ⁊ abundãtiã earum.⁊ magis
amat illa que magis valẽt ad hoc.Et qꝛ
pecunie multũ valent advtrũq;.ideo ſũ
mæ amat eas.Et ſic cõtrahit᷑ maxia ami
cicia ⁊ ſingularis familiaritas cũ pecu/
nijs.mat etiã ſciẽtias officia: dignita
tes que valent ad honoꝛẽ⁊ excellentiam
ꝓpꝛiã.Et ſic ex amoꝛe ſuijpſi oꝛiunt᷑ q̃t
tuoꝛ amoꝛes vicioſi.mali et coꝛrupti qͥ

dicunt᷑ quatruoꝛ vicia.ſſuꝑbia.que eſt

amoꝛ ꝓpꝛij honoꝛis⁊ excellentie.⁊ luxu
ria ⁊ gula que ſunt amoꝛ coꝛꝑis ⁊ carna
lis voluptatis. er a uaricia que eſt amoꝛ
inoꝛdinatus rerũ cciecioꝝ ⁊ maximepe
cuniarũ. Et qui amar Honoꝛe ꝓpꝛiũ et

ꝓpꝛiã delectationẽ. habet odio om̃e id

qð poteſt deſtruere vel din: inuere illuʒ.
vel qdᷣ poteſt venire contra ipſuʒ hono/
rem vel ipſaʒ delectationẽ. et exinde na/
ſcitur ira queeſt amoꝛ vindicte contrail

los qui nituntur ledere honoꝛẽ ꝓpꝛiuʒ

Ti. ie De douobus pꝛimis gmoꝛibus

ab amoꝛe ſuijp̃ᷣius fluũt ⁊ oꝛiũt
oꝛes diſtincti quoꝝ vnꝰnõ cau/

vel delectationẽ coꝛꝑpalem. Naſcitur eti/
am iĩuidia que habet odiũ de alieno bo⸗/
no inquãtuʒ poteſt diminuere ꝓpꝛiuʒ.
et amoꝛẽ de alieno malo inquãtũ nõ po
teſt diminuere. Naſcitur etiã ex amoꝛe ꝓ
pꝛie delectationis coꝛꝑis amoꝛ quietis
coꝛꝑis.et fugiuntur laboꝛes et exercicia
et hec eſt pigritia et accidia ſen negligen
tia. Et ſic om̃ia vicia oꝛiuntur ex amo/
re ſuijpſius et ꝓbo.
ſolus amoꝛ dei quando eſt pᷣmuſ
cauſat verã vnionẽ inter homines et fa/
cit eos vnum.Et ſolus amoꝛ ſuijpſius
ſeu pꝛopꝛius facit diuiſionẽ et litem in/
ter eos. ¶ itulus.cxliij.
NVUoniã autẽ amoꝛ mutat volun
tatẽ in rem pᷣmo amatã. ideo ſi
res pmo amata ſit vna numero
tm̃.exiſtens cõmunis omibo hoĩbus.?
lla res ſit pᷣmo amata a qlibet.tunc om
nes illi amoꝛes ſunt ſibes et confoꝛmes.
et neceſſario om̃es illi amantes habent
vnionẽ inter ſe.Et ideo ſi amoꝛ dei ſit p
mus in q̊libet hoĩe.eſt pᷣ ma radix tm̃.qꝛ
res pᷣmo amata ẽ vna nũero ab oibo hoĩ

bus et ĩdiuiſibil ⁊ cõis oĩb.⁊ inſuꝑ oẽſ

tales amoꝛes ſũt ↄſiles et ↄfoꝛmes ⁊ o/⸗
riunt᷑ ab vna et eadẽ re.ab vno ⁊ eodem
capite.Jõ tũc neceſſario ẽ vnitas pax?
ↄcoꝛdia vᷣa int᷑ hoĩes.qꝛ nullamat pp⸗
am volũtatẽ ſʒ tm̃ dei.Et iõ tũc tatl diuu·
ſio et diſcoꝛdia nõ hũt poꝛtã ꝑ quã pfßiit
intrane int᷑ hoĩes.qꝛ amoꝛ dei qͥ ẽ in q̃li/
