totũ malũ eoꝝ ẽ diuiſio diſcoꝛdia et diſ/
ſenſio.iõ ſeqͥt᷑ ꝙ iſtð bonũ deficit int᷑ ho
miĩes qð deberet eẽ.et ꝑ ↄñs totũ bonuʒ

deficit.qꝛ h̊ ẽ totũ bonũ qð dʒ eẽ int eos

qꝛ ſũt frẽs. Ita nullũ bonũ ẽ int᷑ hoĩes.
ĩmo deficit oẽ bonũ.qꝛ deficit ꝓpꝛiũ bo
nũ.⁊ ꝑ ↄñs int᷑ hoĩes nõ ẽ niſi malũ Et
ſic hoĩb deficit totũ qð debebãt hre.⁊ ĩ
eis ẽ malũ qð nõ debebat eẽ.Quare per
coꝛruptõʒ iſt frat᷑nitatꝭ q̃ ẽ ſ̃m aĩaʒ ma
nifeſtat᷑ ᷣiſſime ꝑditio.lapſus ⁊ coꝛru/
ptio hoĩm Et ita ptʒ ꝙ hoĩes ſũt lapſia
ſtatu magni honor et magne dignitatꝭ.

ad ſtatũ maximi vituperij et oppꝛobꝛij.

ſcʒ a ſtatu vᷣe nature homiĩs. vᷣe filiatõis

dei et vᷣe frat᷑nitatꝭ.ĩ ſtatũ beſtialitatꝭ et

oĩs defoꝛmitatꝭ. Et ſic ptz lit᷑ ꝑ duas
vias ĩ generali mãifeſtat᷑ ꝑditio lapſus
⁊ coꝛruptio nature hoĩm.et ꝑmutatio i
ſuũ oriũ ſcʒ pᷣmo cõꝑando factũ hoĩs ⁊
facere ad ius et ad debitũ nature qð fun

dat᷑ĩ obligatõeet ſcᷣo cõpando ad ius

dcbit
ſitas
nſeu
lioe
o.
ccixe⸗
nituofi
minese
nmetes

opatiõ
tnatot
natioq
hoies
rariins
Giſtee
lumh
amare
dbed
ren⸗

Sun tug

motal ſunt
min
g
lote

ler
l
ope
ißt
Aho
iſtam
mil
umyv
vmen
eg⸗
ltpure
ämde

ieteboeh
kamnigin
lmeitſe
lenpamnn
ndinchufi
hrnrſoügis
ras gandehide
ce gligede
lois hoigin
itckſütfiz e
Ndiaäitgi
ſintffigffn
ſnllonu aci⸗
nuleſennig
Amninsinel
ct. Noͦlelgit
nitriintſepr
hirmiath
oſintcioanci⸗

itliniNn.

ingetſbn⸗
Etätorrirint
il mius. ne
Aüäcimärehn

nin. Sre

ntfisehl
cſiſkdeini⸗
üboniitcs
diectiddi
nüdeſcritd⸗
iommti boi
igozeellean
gnüelrloi⸗
ſie üͤbs
iniinni

debchithiti.

ee Ouneh
zemaiyn
HousCn
D
ugvedignnn
nachnun
ſ enli
ptzͤt nn
. Mni
Alann
unt n
n in

—

Sum⸗?
moꝛtui

CTi. ccxxxi.

debitũ paternitatis et filiatiõis ⁊ fra/
ternitatis qꝗᷓ ſunt ſᷣm aĩaʒ. Attũ iſta ſcõa
via ſeu regula q̃ fundat᷑ in paternitate.fi
liatõe ⁊ fraternitate oꝛit᷑ a ᷣᷣma via obli⸗/
gatõis.qꝛ obligatio fundabat᷑ in dare⁊

acciꝑe.⁊ ſiłr paternitas filiatio ⁊ frater/
nitas fundat᷑ in dare ⁊ accipe.

¶ Op ex oĩb pᷣdictis oñdit᷑ veracit᷑ ho/
mines eſſe moꝛtuos ſᷣm aiam ⁊ ſolũ eſſe

viuẽtes qntũ ad coꝛpus.
Xuulus. ccxxxi.

uens ⁊ dicit᷑ ꝑ oꝑationes ſuas.

opatiões ſuas q̃s debebat hr̃e eſt moꝛ⸗

tua totaliter Et qꝛ in hoĩbo nulla eſt ope
ratio qᷓ deberet eẽ vt iã declaratũ eſt.qm̃
hoies nilo mõ oꝑant᷑ illa q̃ deberẽt ope

rari inqntũ hoĩes.⁊ iõ nõ ſunt hoĩes. et

qꝛ iſte oꝑatões q̃s homo dʒ facere inqn
tum hõ reſpectu dei ꝑtinẽt ad aĩiam ſcI
amare deũ.timere deũ honoꝛare deũ. et
obedire deo.ↄfidere in deo.⁊ credere ei.

q̃re ſeqͥ tur ꝙ aĩa ſi cõparet᷑ ad deũ moꝛ/

tua eſt ⁊ nõ viuit. Quare ſeqtur ꝙ hoĩies
ſunt moꝛtui qntũ ad aiam. Itẽ quia ho
mines pꝑdiderũt totalit᷑ foꝛmã filiatõis

erga deũ ⁊ foꝛmã fraternitatꝭ inter ſe.qꝛ
totaliter eſt extincta in eis.quia nulla eſt

operatio in eis ſm foꝛmã filiatõis ⁊ fra/

ternitatis ſᷣm aĩiam vt iam declaratum
eſt.ideo qꝛ hoĩes nullo modo viuũt nec
oꝑant᷑ ſᷣm foꝛmã filiatõis et fraternita/
tis ſᷣm aĩam. ſeqͥtur ꝙ ſunt moꝛtui quo

QAl hoc. quia ſi anĩa viueret cognoſceret

Perdi/ gand
dimꝰ ve Itẽ veꝝ gaudiũ oꝛit᷑ ab amoꝛe et ſocieta

iſtam filiationẽ et fraternitatẽ. et oꝑaret
Fm illã. Item qꝛ vita homis eſt gaudi/

um verũ aĩe.ideo vbi nullũ veꝝ gaudi/

um eſt ibi nulla vera vita eſt.⁊ ideo quia

veꝝ gaudiũ homis eſt ⁊ ꝓuenit ex vero

et puro amoꝛe cuʒ deo. ex vera ſocietate
cum deo.quia de eſt verus paterhomi⸗/
nũ.et hoĩes ſunt veri filij eius.et ppt᷑ h
homies debent eſſe vniti.ſociati et ↄiun

cti cũ deo patre ſuo ꝓpter puꝝ amoꝛẽ ⁊

filialẽ timoꝛẽ. et ex rali ſocietate neceſſa⸗
rio ſeqͥ tur veꝝ gaundiũ qð eſt vita hoĩs.

rũ gau/ te fraternitatꝭ ſ̃m aĩam.et iõ qꝛ hoĩes ꝑ/

dium

diderũt iſtã filiationẽ et iſtã ſocietatẽ cũ

NTDrw qm aliq res cognoſcit᷑ eſſe vi

aiõ res qꝗᷓ totaliter perijt vł nõ hʒ

deo.⁊ ſunt ſeꝑatia deo ꝑ amoꝛẽ et nullã
ſocietatẽ hñt cũ ðᷣo.ĩmo diuiſionẽ.et ſüt

elongati a deo ꝑ ↄtrariũ amoꝛẽ vt iã di/

ctũ eſt.iõ ꝑdiderũt totali᷑ veꝝ gaudiuzʒ.
et qꝛ etiã ꝑdiderũt verã fraternitatẽ que

eſt m aĩam.⁊ ſunt diuiſi inter ſe ⁊ nullo

mõ vniti ꝑ iſtã fraternitatẽ. iõ etiã ꝑdi /
derũtveꝝ gaudiũ qð oꝛit᷑ ex iſtavera fra

ternitate.qre ſeqͥtur ꝙ hoĩes qꝛ buati ſũt
vero gaudio.ſũt etiã puati vera vita.eti
am ſũt veri moꝛtui.qꝛ nõ hñt verã vitã.
Itẽ qꝛ aĩa nõ ſentit ſe eſſe in tali ſtatu in
q̊ eſt.nec ſentit ſuũ malũ. nec ſentit ſe ſe/

pVatã a deo pfe ſuo.nec ſentit ſe eſſe coꝛru

ptam.nec ꝑditã. nec lapſaʒ. nec mutatã
in ſuũ ↄtrariũ.nꝰ ſentit ꝙ oĩa q̃ facit ſũt

ↄtra deũ.nec ꝑcipit ſe eẽ inimicũ dei pa
tris ſui.nec incurriſſe irã ⁊ indignatiõe,z
eiꝰ.nec ſe pꝑdidiſſe tantũ gaudiũ.et ita q
nullo mõ ſentit ſuũ veꝝ malũ qð habet

nec cognoſcit malũ eternũ ad qð tendit

ſeqᷣtur ꝙ ipa eſt moꝛtua. Si em̃ eſſet vi /
ua.ſentiret malũ ſuũ et doleret ſine men/
ſura.Et ſic ala nõ ſentit nec bonũ ſuum

nec malũ ſuũ.nec ſentit ſeipaʒ. nec ſentit
deuz a quo creata eſt nec cognoſcit. et iõ

yere moꝛtua eſt. Et ſic veraciter homi/
nes moꝛtui ſunt quo ad vitã anĩe.⁊ hoc
quãtũ ad verã vitam que eſt anie ꝓpꝛia
et licet homo moꝛtuꝰ ſit et ania moꝛtua

quantũ ad verã vitam que eſt m deuʒ.
tamen in ſe nunq; moꝛitur ania.quia im
moꝛtalis eſt.et ſemꝑ viuet in eternum.
Igeo duplex eſt vita aĩe.vna naturalis.

et per iſtam vitã viuificat coꝛpus.Alia
eſt vita que cauſatur ex ſocietate cũ deo.

et cum homĩbus ꝓpter deũ que vita eſt

gaudium veꝝ.et ſm iſtam vitã moꝛtua
eſt anĩa.quia ꝑdidit oĩa illa et oĩa funda
menta in qb fundat᷑ veꝝ gaudiũ:et que
valẽt ad habendũ veꝝ gaudiũ.et iõ aĩa
viuẽs moꝛtua ẽ.Et qꝛ aia hʒ radices et
fundamẽta ex qͥbo neceſſario oꝛiet᷑ et᷑na
triſticia q̃ eſt moꝛs eiꝰ.iõ aĩa ꝑdidit eter
nã vitã et eternũ gaudiũ.et acqͥſiuit eter

nam moꝛtẽ et eternã triſticiã. Sic hoĩeſ

moꝛtui ſunt ſᷣm deũ et qntũ ad aĩam. et
vadunt ad moꝛtem eternam. licet viuãt

quantum ad coꝛpus et vitam coꝛpoꝛa-/

MHö ſen-
timꝰ ma
lanfa

leo duplex. lis. Duplex
quia ipᷣa eſt vita.et per iſtam ſempꝑ viuit vi

ta aie

lem. Ecce ergo maniteſtũ eſt q̃liter ſtatꝰ
homis eſt ꝑuerſus.coꝛruptꝰ.lapſus ⁊ ĩ
cõtrariũ mutat.⁊ tñ iſte lapſus.iſta coꝛ
ruptio.⁊ iſta ꝑuerſitas occulta erat nob
abſcondviaaa.e
¶ Hic ꝓbat᷑ ꝙ hõ factus fuit completꝰ

—

in genere ſuo ⁊ ĩ gradu ſuo ⁊ habuit oia

q̃ habere debuit iuxta ſuũ
„ ¶ Titulus. ccxxri.
AVloniã aũt ex oibo pᷣmiſſis ⁊ ex
toto ꝓceſſu iam facto ↄcludere
poſſumꝰ veraciter duos eẽ ſtat/
hoĩs ↄtrarios inter ſe ⁊ oppoſitos.vnꝰ

ſtatꝰ eſt in q̊ nũc eſt de facto qͥ eſt coꝛru/

ptus.aliꝰſtat eſt in q̊ debebat eẽ qui nõ
eſt nec exiſtit de facto.iõ qꝛ videmꝰſtatũ
hoijis qͥ nüc eſt in facto.⁊ aliũ ſtatũ ↄtra/
riũ qͥ debebat eẽ nõ vidimꝰ in re.ſʒ cogᷣ/
ſcimꝰꝙ debebat eẽ. ſeqͥtur ꝙ poſſumus
dubitare. ſi ſtatꝰ in q̃ eſt nüc fuit pmꝰ.vł
ſi aliqũ de facto fuit ĩ ſtatu debito. ſicut
ſi aliqs nũqᷓ; bibiſſet niſi acetũ ⁊ nunq;
vinũ.poſſet dubitare ſi ſtat aceti fuiſſet
pmꝰita ꝙ nunq; fuit in alio ſtatu. Et qꝛ
iam ꝓbatũ eſt ſuꝑiꝰ ꝙ hõ factꝰ ẽ ⁊ ꝙ nõ

fecit ſeipᷣm.iõ ſi nos pꝓbamꝰ ꝙ de nõ fe/
cit hoĩem talẽ in tali ſtatu in q̊ͥ nũc eſt. et

tñ fecit hoĩem.neceſſe eſt dicere ꝙ; de fe/
cit hoĩem pᷣmo in ſtatu debito ⁊ vero in
q̊ recte debebat eẽ.⁊ ꝙ ſtat debitfuit pᷣ/
mus ⁊ nõ iſte in q̊ eſt modo.Et iõ oꝑtet
ſpmo ꝓbare ꝙ de nõ fecit hoĩeʒ in ſtatu
in q̊ nũc eſt.⁊ ̊ oñdit᷑młt modis. Pꝛi
mus ex pte honoꝛis dei.qm̃ dictũ eſt ſu
pius ꝙ ꝑ honoꝛẽ deipᷣt reddi rõ de oĩb
que oꝑatur deꝰ extra ſe.deꝰ em̃ oꝑat᷑ oĩa
q̃ fecit extra ſe ad honoꝛẽ ſue ptãtis.ſue

De feẽ
hoĩez in
ſtatu re/
cto
Ti. cl/
xxiiij.

ſapiẽtie ⁊ bonitatis.̊ fecit hoĩem ad ho

noꝛẽ ſue ptãtis.ſue ſapie ⁊ bonitatꝭ ⁊ nõ
ↄtra honoꝛẽ.Sʒ ſi deꝰ feciſſet hoĩem in
tali ſtatu in q̊ nũc eſt feciſſet ipᷣʒ ↄtra ho
noꝛẽ ſue ptãtis.ſue ſapĩe ⁊ bonitatꝭ.qm̃
feciſſet hoĩem coꝛruptũ ꝑditũ turpẽ in/
oꝛdinatũ.deuiatũ.beſtialẽ.iniuſtũ.⁊ ſic
de alijs ↄditõib peſſimis in bo modo
exiſtit.q̃ oĩa derogãt ⁊ repugnãt honoꝛi
dei. deꝰ nõ fecit pᷣmo hoĩem talẽ.Ergo
neceſſario ẽ dicere ꝙ fec hoĩem talẽ ⁊ ĩ ta
li ſtatu in q̊ debebat eẽ. vt eſſʒ honoꝛ ſue
ptãtis.ſue ſapĩe ⁊ bonitatis.Itẽ iſte ſta

u gradu.

tus in q̊ eſt hõ mõ eſt totaliter ↄtrariꝰ et
oppoſitꝰ deo vt ꝓbatũ ẽ.qꝛ homoẽ ini/ Ti.ccx/
micus dei ⁊ ↄtrariat᷑ deo.⁊ ẽ ↄtra ſuum xviij.⁊c.
honoꝛẽ facit eĩ ei iniuriã.⁊ tollit deo qd
ei debet. ⁊ dat cui nõ debet. ſed de nõ fe/
cit hoĩem vt eſſet inimicꝰſuꝰ.nec ↄtrari⸗/
aret᷑ ei.nec reſiſteret ei. nec dedit hoĩ ali/
q̃d ꝑ qð eſſet inimicꝰ ſuꝰ.nec dedit ei ali
quid qð eſſet cõtra ſe.ſed ꝓ ſe.ſed tamen
homo habet amoꝛẽ cõtrariũ deo ⁊ timo

rem ⁊ honoꝛẽ vt ꝓbatum eſt. ſeqͥtur q Ti. clxxxx

deus nõ fecit hoĩem talẽ ⁊ ſic inclinatũ xix.

ↄtra ſe ⁊ ↄtra deũ.ſed cũ ſitveꝝ ꝙ homo

ſit factꝰ a ðᷣo.̊ ſequit᷑ ꝙ deus fecit hoĩeʒ
in ſtatu ↄtrario qᷓ; nunc ſit.&̊ deus fecit
hominẽ talẽ qui nihil haberet ĩ ſeipᷣo cõ
tra deũ.neq; aliquã inclinationẽ.i Pꝛe Ti.clx/
terea iam ↄcluſum eſt in capitulo de ho/ xxi.
noꝛe ꝙ omia que deus facit.facit ꝓpter
ſuum honoꝛẽ ⁊ ꝓpter vtilitatẽ creature
rõnalis:.ergo denõ fecit hominẽ ad ma
lum homĩs ad damnũ homĩs.⁊ incom
modũ homiĩs.ſed magis ad bonũ.com
modũ ⁊ vtilitatẽ iius homĩs.ſed ho/
mo in iſto ſtatu in quo nunc eſt habet in
ſe radicẽ omniũ maloꝝ.ſcʒ amoꝛẽ ſuijpᷣi
us puatũ ꝓpꝛiam voluntatẽ ⁊ ꝓpꝛium
honoꝛẽ.que ſunt radices ⁊ fundamenta
omniũ maloꝝ.omniũ vicioꝝ eterroꝛũ.
vt iam ſuꝑius ꝓbatũ eſt.⁊ per iſtas radi
ces viuentes in hoĩe.homo cõtinue mł
tiplicat mala ſua per totaʒ vitã ſuam.et
hoc facit voluntarie.⁊ per cõſequẽs eſt
punibilis ⁊ iudicabilis de om̃ibo vt iaa
ꝓbatum eſt. Et quia opera homĩs pu / Ti.cłxi.
nibilia ⁊ iudicabilia ſunt vel pᷣmiabilia
eo quia ſunt facta voluntarie.⁊ cum ho/
mo ſempꝑ opetur opera mala ⁊ cõtra de/
um.operat᷑ ſemꝑ opera punibilia.⁊ ope
ratur homo cõtinue ↄtra ſeipſum ad ſu/
um damnũ.⁊ ad ſuã punitionẽ.ad ſuaʒ
confuſionẽ ⁊ oppꝛobꝛiũ.⁊ ſemꝑ facit il/
la per que acquirit eternã penam ⁊ eter/
nam triſticiã.quia habet animã immoꝛ
talem. que poteſt pati eternam triſticiaʒ
vt ꝓbatum eſt.⁊ ſic continue homo vi/
uit contra ſeipᷣm.et dum viuit acquirit
illa per que eternalit᷑ crucietur. hoc fa⸗
cit volũtarie ſine coactione. et tamẽ nul
la alia creatura facit contra ſeipſam. niſi

Ti cxli

Ti clxi.

(lnst
hoien
mdie
hoien.
rono
forſ
anoret
limtee
tpoſul
areter
ſogika
bitoot⸗
leſtalit
traoꝛ⸗
gio fn
homo⸗
Hily ſtioꝛ
ggej gdn
beding ceathn
nin dine.
debet
guig⸗
Wri

₰

omd

ent ſolus hõ. Igit᷑ concludit᷑ ꝙ deꝰnõ fecit mo eſt inimic dei et cõtrarius Heo⸗ago Hoö la-
Phonoeni d, hoiem talẽ. nec ĩ tali ſtatu.nec ĩ eo poſu/ homol iſto ſtatu eſt ↄtra totũ vniuerſũ. pſꝰẽ fre/
tenmſun i; it radices tales peſſimas.ſed tñ deꝰfecit et ↄtra totũ oꝛdinẽ creaturaꝝ.et deſtru/ neticus
ntoltdoes hoĩem. ſequit᷑ ꝙ fecit ipᷣm ĩ ſtatu alio ? ens armoniã vniuerſi.Itẽ creature ⁊ oꝛ
ludeiifr ↄptrario.⁊ ꝙ poſuit ĩ eo radices oĩm bo/ do vniuerſi requirũt hoĩem rationalẽ ⁊
acnn nonꝝ.ſ.amoꝛẽ dei.timoꝛẽ ⁊ honoꝛẽ. et nõ nõ beſtialẽ.ſapientẽ et nõ ſtultũ.nec fre/
dect heitiß amoꝛẽ puatũ.et fecit hoĩem vt poſſitvo neticũ hoĩeʒ oꝛdinatũ intra ſeiᷣm.⁊ nõ
necdectaitl lũtarie oꝑpari oꝑpa bona remunerabilia. inoꝛdinatũ hoĩem.ĩ quo anima domiek
DeAdunen et poſuit in ipſo omia illa ꝑ ̃ poſſet acj fm rationẽ et regat.et coꝛpus famulet᷑t Hõ la/
nüdedtitd rere eternũ gaudiũ et nõ triſticiaʒ. Ergo regat᷑. Auia creatureſeruiũt coꝛꝑi ppter pſus eſt
ro de ſequit᷑ ꝙ homo fuit aliqñ ĩ tali ſtatu de- aiam. ed tamẽ totũ oppoſituʒ eſt. qa beſtiatł
1ſeinckrig. bito ↄtrario ſtatui ĩ quo nũc eſt.⁊ nõ po homo ĩ iſto ſtatu eſt beſtialis.ſtultꝰ.fre⸗
derghen teſt aliter eſſe. ¶ Itẽ deus nõ fecit holiem neticus. inoꝛdinat intra ſeipᷣm.et in i
as fethig ↄtra oꝛdinẽ creaturaꝝ vniuerſi. imo ma ſo coꝛpꝰdomĩaf. et aĩa que ẽ naturaliter
l gis ſm oꝛdinẽ creaturarũvniuerſi cum dña. famulat et ſeruit coꝛꝑi. Eccequan
ricnc homo ſit ꝑs vniuerſi.et pncipalis ꝑs. ⁊ ta inoꝛdinatio. quãta iniuſticia ẽ intus
mani e la/ ſit ĩ oꝛdine crcaturaꝝ.qᷓ homo mõ ĩ iſto et intra hoĩem.cũ tamẽ aia ſit immoꝛta
i Pfus e5 gradu ĩ quo nũc eſt.eſt ↄtra totũ oꝛdinẽ lis.incoꝛruptibilis ⁊ ſpũalis denatura
irr oꝛdinez creaturaꝝ et vniuerſi et deuiat a toto oꝛ ſua poꝛtãs imaginẽ dei.et coꝛpſit moꝛ
⸗ vniuerſi dine. quia omes alie creature faciũt qdᷣ tale.coꝛruptibileet terr enũ et coꝛpoꝛale
eien Debẽt iuxta ſuã naturã.et nuilla facit ali · Ergo ſᷣm rectũ oꝛdinẽ et oꝛdinatõem ⁊
Honnitn quid ↄtra ſeipſam et cõtra ſuã ꝓpꝛiã na verã iuſticiã.poſtq; coꝛpus eſt vnitũ .ſ.
onztlan turã.ſed homo facit qð nõ debet.et nul/ cuz tali aĩa ita digna.deberet ei obedire
dian bo mõ facit qdð debet iuxta ſuã naturaʒ ⁊ obtẽperare.et nullo mõ dñari nec impe/⸗
Gniſld gradũ ſunm.ĩmo facit ↄtinue cõtra ſeiꝰ dire.et aĩa deberet imꝑare.mãdare et re/
necthin fum et cõtra naturã homĩs. Uñ om̃es gere.et nullo mõ ſubiugari.et tamẽ totũ
immlſißt creature clamãt et dicũt.qualis debet eẽ eſt 9 oppoſitũ.et totũ eſt ꝑuerſum.ita q;
mitppum homo iuxta naturã homĩs et gradũ ho intin homiecoꝛpꝰhabet ꝓpꝛias inclia
funceman mĩs ĩ oꝛdine creaturarũ.clamãt ⁊ dicũt tiones et inhoneſtiſſimas cõtra rõem.ir
tn. qͥd debʒ facere homo.qͥd ꝑtinet ad ißm ratiõabiliſſimas.turpiſſimas et abomi
Nrſond De boĩem. vñ dicũt et clamant ꝙ homo de nabiliſſimas.et aĩa dũ deberet caſtigare
dochhnut bet eſſetalis iuxta oꝛdinẽ ⁊ gradũ ſuuʒ ĩ coꝛpus ſuũ cũ ſit naturaliter dña⁊ regi⸗/
rhiſun 4 vniuerſo. ꝙ debet cognoſcere ſeipſum ? na.ipſa ſequit᷑ inclinatiões ſui coꝛpoꝛis
ihicnisc oẽs creaturas et ſuũ creatoꝛẽ.et cogno/ turpiſſimas.et viuit ſm eas. et ſic totali
fhetch ſcere omia bñficia ſui creatoꝛis.et debet ter coꝛpꝰtrahit aiam ad ſe et ad ſuã vitã.
bonis hh eſſe gratus et regratiari ↄtinue ſuo crea et domiat᷑ et captiuat eaz totaliter. Ecce
önidle toꝛiũtã ꝓ ſeipſo q; p omibus creaturis. qntũ vituperiũ eſt intra hominẽ. qa res
ietcunb debet ↄtinue amarecreatoꝛẽ ſuũ.timere moꝛtalis.coꝛruptibilis et beſtial. et coꝛ
rämyx Ti.cxc. et honoꝛare et eiſeruire ſoll. vt iam ꝓba poꝛalis dñat et regit et res immoꝛtalis
dbltne tũ eſt. talẽ hominẽ requirũt om̃es crea/ incoꝛruptibilis et pũalis ſeruit. et regit
nunas ture et totũ vniuerſuʒ qͥ talia faciat. Oʒ et famulat᷑ et ſubingat᷑dũs obedit fuo
ſnſ is tamẽ homoẽtot p cõtrariũ.et facit op/ neqͥ fſimo.ſupioꝛ inferioꝛi.⁊ rex ſubdito
n poſitũ.qͥa non cognoſcit ſcipᷣm nec ccea Quare ſequit᷑ ꝙ intra boĩem eſt tãta in/
tn 1n toꝛẽ ſuũ.nec ſua bñᷣficia.et ẽ ingratꝰdeo oꝛdinatio qua nõ põt cogitari maioꝛ in
an de om̃ibo ſibi collatis.nõ amat deuʒ ſed hoie.Sʒ tñ oẽs aliecreature ſunt oꝛdi/
Mmininn ſeipᷣm. nõ timet deũ nec honoꝛat.ſed in/ nate intra ſe.· et qa ſunt ꝓpter hoĩem. ſeqͥ
nnnti, d iuriat et offendit.nõ ſeruit creatoꝛi ſuo tur ꝙ reqͥrũt hoiem oꝛdinatũ intra ſe. et
nehenn “ ſed creaturis ¶ Itẽ creature requirũt ho nõ talẽ hoĩem ſicut ẽ. Quare ↄcludit᷑.
ſinmin minẽ ꝙ ſit amic deiqͥa creaturedei ſůòt. homoi ſtatu iſto ẽ ↄtra totũ oꝛdinẽ vni
uni et ſeruiũt homi ꝓpter deũ:ſed tamẽ ho/ uerſi⁊ creature.iĩmo ẽ turpitudovniuer⸗/

Depꝛimo ſtatu bomis

ſi et totioꝛdinis. Ergo cũ deꝰ nihil fa/⸗

ciat ↄtra oꝛdinẽ vniuerſi ⁊ creaturaꝝ.ſe/

quit᷑ ꝙ nõ fecit hoĩem talẽ nec in tali ſta

tu ĩ quo eſt mõ.ſed cũ de fecerit hoĩem.

ſequit᷑ ꝙ fecerit eũ ĩ alio ſtatu.ſicut reqͥ/
rit totus oꝛdo creaturaꝝ ⁊ vniuerſi.Er/

go ↄcludit᷑ ꝙ aliquãdo ſuit homo ĩ ſta/

Höõ fu/
it ſactuſ
oplete ĩ

re.

ſuo gene

tu ↄueniẽeti ſ̃ᷣm oꝛdinẽ creaturaꝝ.et hoc
oſtendit oꝛdo creaturarũ qui ſemp ma/
net. Uñ cũ alie creature que ſunt inferi/
oꝛes ⁊ minoꝛes homie.ſint ↄplete queli

bet ĩ genere ſuo et in gradu ſuo.ſequit᷑ ꝙ

homo factfuit cõpletꝰ i genere ſuo et in
ſuo gradu. ⁊ habuit oĩa qᷓ habere debu/

it iuxta gradũ ſuũ.aliter de' magꝭ amaſ

ſet res inferioꝛes ⁊ minoꝛes q; maioꝛeſ.

et tamẽ ſunt ꝓpter hoĩem. Cuʒ ergo de/⸗
us fecit creaturas bonas ꝓpter hoĩem.
ergo mag debuit fieri homo bonꝰ. Itẽ
p exꝑientiã videmus.qꝙ impoſſibile eſt
ꝙ illud qð mõ eſt acetũ pᷣmo fuerit ace/
tũ.immo pᷣmo fuit vinũ bonũ.ita ĩpoſ⸗/
ſibileẽ ꝙ natura homĩis pᷣmo fuerit coꝛ/

rupta. ita ꝙ ſtatus coꝛruptꝰfuerit pᷣmꝰ

imo de neceſſitate pus fuit bona ⁊ perſe
cta. Sicut ergo acetũ arguit vinuʒ. ita
iſte ſtatꝰ ĩ quo nũc ẽ homo.arguit de ne/

ceſſitate aliũ ſtatũ ĩ quo pᷣmo fuit. JItem

etiã nullus artifex facit ſuũ opus pᷣmo

Tit. cc/
xxix.

quas ↄditiones debe

coꝛruptũ et malũ ⁊ cõtra naturã rei.im/

mo facit opus ſuũ ſᷣm ꝙ ↄuenit oꝑi.er/
go cũ deus ſit ſummꝰartifex.fecit homi
nẽ ſᷣm ꝙ cõuenit homi.⁊ vt fieri debuit
Pꝛeterea iã ꝓbatũ eſt.ꝙ deus pater ho⸗

mĩs magis q;ᷓ pater carnalis ſit pater.ſi

ergo bonus pater carnalis nihil daret fi

lio ſuo quod eſſet cõtra filiũ ⁊ deſtrueret

filiũ.ergo minus daret deꝰ aliquid ho/

mĩ qð ſit cõtra hoĩeʒ.immo magis pꝛo
bono homiĩis. Et ſic pꝛobatũ ẽquod di
cebatur pꝛius.
Malis erat ſtat pmꝰipſiꝰhomĩs. et
bat habere.

¶ Titulus. ccxxxi.

habemus duos ſtatnature ip̃i
us homiĩis.vnũ coꝛruptũ ĩ quo
nũc ẽ.aliũ ꝑfectũ in quo fuit pᷣmo realit
⁊ de facto.⁊ cũ ſcia de hoĩe cõſiſtat ĩ iſto
duplici ſtatu.ſ.vtↄditões cognoſcamꝰ

Voniã autẽ ex pᷣmiſſis habitis

vtriuſq; ſtat.iõ optet inueſtigare ↄditi

ones iſtoꝝ duoꝝ ſtatuũ.et qͥd vnicuicq

ↄuenit.Et qꝛ iſti duo ſtatꝰ ſũt ↄtrarij in

nes. ⁊ ꝑ ↄſeᷓns ex ↄditõibo vnius ſtatꝰ
poſſumus arguere⁊ ↄcludere ↄditiões

alterdꝰ.Et qm ſtat pꝛimꝰin q̃ pᷣmo erat
homo mõ nõ apparet.nec videt᷑ realiter
niſi iq;tũ oꝛdo creaturaꝝ oſtẽdit nobis.
et ſtatꝰ ĩ quo mõ ẽqͥ ẽ ↄtrariꝰ illi.apparʒ

realiter et videt᷑.iõ duo ſũt ꝑ q̊ poſſumꝰ

oMitões pᷣ mi ſtat cognoſcere.ſ.oꝛdo cre

aturaꝝ quẽ videmꝰad oculũ.⁊ ſtatꝰ ho/

mis coꝛrupt qͥ nõ apparet. UIñ poſtq
creature oſtẽdũt nobis pᷣmũ ſtatũ hoĩs
na etiã debẽt oſtẽdere ⁊ manifeſtareoẽs

2ditiões ⁊ ppetates q̃s debebat hꝛe hõ
fm illd ſtatũ. Uñ neceſſeẽ ꝙ ↄditões ⁊

ꝓpꝛietates ſequant᷑ quãlibʒ naturã ſm ·

ſuũ ſtatum.⁊ ſᷣm ꝙ ei ↄueniunt.Et eti

poſtq; iſte ſtat ĩ q̊ mõ ẽ.ẽ ↄtrar pꝛimo
ſtatui ĩ quo pᷣmo erat.ſequit᷑ ꝙ ꝑ ↄditio

nes iſt ſtatus coꝛrupti poſſumꝰ? inue/
ſtigare ↄditões alterius.deinde ꝑ crea/

turas. Uñ poſtq; iſte ſtat ĩ q̊ nũc eſt eſt

mał. ſequit᷑ ꝙ oẽs ↄditiones qs habet

ſm iſtum ſtatũ ſunt male.et tot conditi/

ones malas quot habet hõ in ſtatu iſto
tã ex ꝑte aie q; ex ꝑte coꝛꝑis.tã intꝰ qᷓ; ex

tra.tot ↄditöes bonas ↄtrarias iſtꝭ ha/

buit ĩ pꝛimo ſtatu ſuo.tã ex ꝑteaĩe qᷓ; cx
pte coꝛꝑis tã intus q; extra.⁊ hoc neceſ „
ſe eſt ita eſſe. Et iõ videamꝰ⁊ numeremꝰ Cõditõ
ↄditiones malas qᷓs nũc hʒ hõ qꝛ ĩcon nes hoĩſ
trarus ↄditõibo deꝰ fecit hoieʒ. ñ ma lapſi.
lũ ẽ homiĩ ꝙ ſit ignoꝛãs.⁊ nõ cognoſccit
ſeipᷣm⁊ ſuũ factoꝛẽ.malũ ẽ homĩ ꝙ hẽat

malũ amoꝛẽ.pꝓpꝛiã volũtatẽ.timoꝛẽ ma

lũ.⁊ q̃rat vanitatẽ.⁊ q̃rat ppꝛiũ honoꝛẽ
⁊ ſequat᷑ ſua ꝓpa deſideria.⁊ ſuã ꝓpꝛiaʒ

volũtatẽ. Malũ ẽ homi ꝙ iraſcat᷑ con/

tra rõem ꝙ habeat ↄcupiſcẽtiã inoꝛdia
tã ↄtra rõem.qꝙ pł appetat comedereet
bibere q; ſit neceſſe. Et malũ ẽ hoĩ ex ꝑ/
te coꝛpis ĩfirmitas et moꝛs.ſenectꝰ.do⸗
loꝛ.malũ ẽ hoĩ ꝙ coꝛpꝰdñet᷑⁊ aia famu
let᷑ ⁊ ꝙ ſit rebelł coꝛꝑi ⁊ aie. Oalũ ẽ ho
miĩ ex ꝑte coꝛꝑis ꝙ patiat᷑ famẽ ⁊ ſitim.
caloꝛẽ ⁊ frig ↄtra naturã ſui coꝛpis.Et
vt oĩa ↄcludamꝰ.malũ eſt hoĩ oĩis pena

„

Lc ene

2”?SRꝗ

cmia
naͤtie
ſ

odid̃ woolt

negho / i ⸗
misi ſaes

moſo qntüie

tu. habeb
Neictt.
N v.
deſiden
AAAdnu
bgtvor
cupiſc
föcmm,n
bereq
cratin
moss.
nula⸗
poꝛis
öpa
fohee
Ene
guo⸗
i⸗
teri
quu

a
ſet⸗
late
le?
hnn
lenii
ſehn
debe
1ab
ens!
nul
büͤe.
(oept
et n
nalel bitati
Gpa

S.

lans
(

ncſier,d
Pbmang
Sükhentin
naniKti
owisſ
anentis
nöroor
cvlockteglter
oſtetiths,
men
degäpoſun
eſordoge
clüt tac do⸗
u. Dipeigz
müſktmübois
naniſcktoross

dcbchrhiehi

tioblie
iz narifn
iunt Cai
Srmpeind
itou
poſumd inn
denococen
iahnücckck
oncbüsboht
Ctotcond⸗
önſtm ito
is tinnt öe
nmisiſfbe
a gentg
nuthweneci

Stmunnm' AiG
higiol nuft

bͤogit
oniqh

dmcin

Nrü tolak
zabipnus
Prnton
contint
lücheit
ginnt/
i
. Bite
niriin
aghe

Cõditõ
nes ho/
mis ĩ p
mo ſta/

—

et miſeria.Ergo arguamꝰ ꝑ ↄtrariũ oẽs

ↄditões bonas ↄtrarias iſtis.qm̃ neceſ
ſe eſt ꝙ hõ habuerit ĩ pᷣmo ſtatu ſuo bo/
no oẽs ↄditões bõas ↄtrarias iſtꝭ. Igi
tur i bmo ſtatu hõ nõ erat ignoꝛãs.ĩmo
ſciẽs t cognoſcẽs ſeipᷣm⁊ ſuũ creatoꝛeʒ.
q̃ntũ ei expediebat ⁊ oẽs creaturas.Itẽ
habebat amoꝛẽ bonũ ⁊ debitũ.ſ.amoꝛc

dei et nõ amoꝛẽ puatũ.nõ habebat ꝓpꝛi

am voluntatẽ ſed dei. nõ habebat mala

deſideria.ſed habebat amoꝛẽ dei bonũ.

ſed nullũ malũ timoꝛẽ habebat. nec q̃re
batvanitatẽ.nec ꝓpꝛiũ honoꝛẽ.nulla cõ
cupiſcẽtia erat ĩ eo inoꝛdinata nec ↄtra
rõem.nõ płappetebat comedere nec bi
bere qᷓ; eẽt neceſſe. Itẽ nulla infirmitas
erat in eo ex ptecoꝛꝑis.nec ſenectus.nec
moꝛs.ĩmo ſemꝑ iuuẽtus .nullus doloꝛ
nulla triſticia. Itẽ ꝑfecta obediẽtia coꝛ/
poꝛis ad aĩam ſine aliq̃ rebelliõe. Item

noõ patiebat᷑ nec famẽ.nec ſitiʒ.nec calo/

Loc p

rẽ.nec frigus.nec i eo(vt oĩaↄcludamꝰ)

erat aliqua pena ncq; miſeria.nec aliqͥd
quod habebat nomẽ mali. ſiue ex parte
aĩie.ſiue ex ꝓꝑtecoꝛꝑis ſiue interi.ſiue ex
terius. Et exinde cõcludit᷑ ꝙ iſte loc in
quo nũc habitat homo.non erat ↄueni
ens nec debit iuxta pᷣmũ ſtatuʒ.imo to/
taliter repugnãs. Nota ꝙ ſi hõ non pec

caſſet.nũq; ĩ loco ĩ quo nũc ſtat habitaſ

ſet. quia ĩ iſto loco ẽ diſtẽperãtia ĩ calidi

tabat ĩ pmo ſtatu.qͥ totaliter erat ↄueni/

tate ⁊ frigiditate.i hu miditate et ſiccita⸗
te.⁊ ſic neceſſario hõ alteraret᷑ ĩ coꝛꝑe. et

pateret᷑ nũc caloꝛẽ.nũc frigꝰ.nũc ſiccita

tẽ.nũc humiditates.⁊ ſeneſceret.q̃ om̃ia
repugnãt pᷣmo ſtatui.in quo nihil mali
debebat eſſe in coꝛꝑe nec ĩ aĩia.Ergo cõ/
cludit᷑ ꝙ aliꝰerat locus ĩ quo pᷣmo habi

ens illi ſtatui.ĩ quo nulla erat aſperitas.

nulla alteratio coꝛꝑis.nulluʒ frig ſenſi/

bile.nec caloꝛ ſenſibilis.nec aliqͥd ledẽs
coꝛpus.nec impediẽs aĩam.ſed om̃e tẽ

Dueha peramẽtũ. Sicut ergo ſunt duo ſtatus

bitatio/
nes hoĩſ

homiĩs ↄtrarij.ita neceſſario ſũt due ha/
bitatões hominis coꝛpales.⁊ duo loca
coꝛꝑalia.que ↄtrariant᷑ ad inuicẽ.echa/
bẽt ↄtrarias ↄditõnes. Sicut ſe habet
ſtatus ad ſtatũ.ita ſe habet locꝰ ad locũ.
et habitatio ad habitatõem. Et iðo iſte

locꝰſe habet tanq;ᷓ carcer reſpectu alteri/
us. Hoc aũt põt manifeſtari ĩ exemplo
de vino ⁊ aceto.qͥa vinũ q;diu manet ĩ

ſtatu vini. manet in bono vaſe.ſed qñ ẽ

coꝛruptũ.mutat᷑ ĩ aliũ locuʒ.Ecce ergo
qualiter ꝑ cõditões ſtatus coꝛrupti ⁊ la
pſi ĩ quo nũcẽhomo.arguimꝰ ↄditiões
pmi ſtatꝰ ⁊ ꝑfecti ĩ quo pᷣmo erat homo
Compemus ergo vnũ ſtatũ ad aliuʒ.et
habebimꝰmagnã noticiã de hoie.
uallce phant ↄditiones et ppꝛie/
tates pꝛimi ſtatus hominis. ſcʒ peroꝛ⸗
dinem creaturaruʒ.⁊ ꝑ naturam ipſius
ſtatus ⁊ exigentaaim.
—KTitulus. ccxxxii.
Oſtq; autẽ pbauimꝰ ↄditões pᷣ
mi ſtatus homiĩs.et hoc ꝑ con/
trariũ ſtatũ.nũc ꝓbabimus cõ
ditões et ꝓpꝛietates quas debebat hꝛe.
et hoc ꝑ oꝛdinẽ creaturaꝝ et ꝑ naturam
ipſius ſtatus in ſe. Uñ cõcluſum eſt.q;
deus fecit hominẽ talẽ et in tali ſtatu.ſi/
cut oꝛdo creaturaꝝ etvniuerſi requirit ⁊
petit.⁊ ꝑ ↄſequẽs ĩ ſtatu debito cõtrario

Ci.ccxxxiii. De pꝛimo ſtatu homis

4

Exẽplũ

Ti. pce

denti.

Ti. pce⸗
dẽti.

ſtatui in quo modo eſt. Sed hõ ſᷣm oꝛ⸗

dinẽ creaturaꝝ debet eſſe talis.ꝙ dʒ deo
dare p mo totum ſuuʒ amoꝛc.et cõtinue

et inceſſanter ipᷣm amare melioꝛi modo

quo poterit.debʒ ipᷣm timere.honoꝛare
quãtũ poterit.ei obedire ⁊ totalit᷑ crede/
re.⁊ ſibi ſoli ſeruire.⁊ oĩa iſta debet hõ fa
cere ᷣm modum ꝓpꝛie nature ſueq̃ eſt li
bertas.⁊ iõ cũ libertate volũtarie ⁊ ſpõ/

te ſine coactõe.Et iõ hõ debʒ talis eſſe

fm oꝛdinẽ creaturaꝝ.ꝙ debet eſſevnit
et colligat deo immediateꝑ totã ſuãvo
lütatẽ ſicut opꝰſuo factoꝛi.ſicut filiꝰſuo

patri.et creatura creatoꝛi ſuo.et bñficia/

tus bñficiatoꝛi ſuo. ſicut ſeruꝰ dño ſuo.
tanq; ſubditus regi ſuo.et tanq; iudica/
bilis iudici ſuo.et ſicut ſpõſa ſuo ſpõſo.
⁊ ſicut amicus amico ſuo coꝛdialiſſimo

CTalis ergo erat hõ in pᷣmo ſtatu reſpe/

ctu dei.⁊ talis factꝰerat.qͥa ſi aliter eſſet.
nõ eſſet talis q̃lis eſſe deberʒ.qð fieri nõ
debet. Igit᷑ ſequit᷑ ꝙ nihil debuit eſſe in
natura hoĩs.nec ex ꝑte aĩe.nec ex ꝑte coꝛ
is. nec int nec extra q; repugnaret iſti
tatui. q impediret hoĩem ab oĩby ſup/⸗
dictis.qð inclinaret hoĩem ↄtra pᷣdicta
o

2

ALitulus ccrrxiül.

nibhil qð poſſʒ nocerehomĩ nec ledere
ſuã volũtatẽ et libertatẽ. Nihil ergo ma

lidebebat eẽ ĩ hoĩe.⁊ ꝑ ↄſequẽs nulla pe

na neq; miſeria nec ĩ coꝛpe nec ĩ aĩa.ſed

ola debebãt eẽ que ↄueniebãt ſuo ſtatui

ad honoꝛẽ dei.⁊ ad ꝑfectõeʒ ⁊ bonũ ho/
mis. alit᷑ feciſſet de? ↄtra honoꝛẽ ſue ptã

tis.ſue ſapie ⁊ bonitatis. Itẽ tota digni

tas ⁊ nobilitas nature hoĩs ↄſiſtit ĩ libe
ro arbitrio.qᷣa ꝑ libeꝝ arbitriuʒ hõ ẽ hõ.

Tit.xc/ etẽ ſuꝑ om̃s alias creaturas.vñ iã ꝓpba

iij. et. ci. tũ ẽ.ꝙ libeꝝ arbitriũ ſedet ſupᷣ creaturaſ
iferioꝛes.nec maioꝛ nobilitas potuit da

ri homĩ qᷓ; libertas naturalis. Nihil er/

ga mar voͤr eſſe mijdo libero arbitrio.
Di aũt liberũ arbitriũ ſit coꝛruptũ.tũc
nihil peiꝰ.nihil vilius.nihil turpius.ni

bü abominabiliꝰ.Si aũt ſit ꝑfectũ ⁊ ta

le q̃le eſſedʒ.tũc nihil põt creari melius

nec digniꝰ. Ergo cũ ppꝛia natura hoĩis

utit hie nben arbiriu volũtatẽ cũ liber
De feẽ tate.ſequit᷑ q de fecit hoĩem cũ libo ar/
oicʒ cũ bitrio.ꝑfecto.ſano.⁊ tali quale eſſe debe
libo ar/ bat. ⁊ P ↄſeq̃ns deò ᷑t homĩ libertatẽ vo
bitrio ꝑ lũtatis.⁊ dedit oĩa q̃ ꝑtinẽt ad libertatẽ
fecto.

aliqͥd ↄtra natura libertatis.̊ dediſſet li
bertatẽ ↄtra libertatẽ ĩ maluʒ hois ⁊ pe/
nã.qm̃ oĩs pena ideo ẽ pena.qꝛ ẽ ↄtra li/
bertatẽ volũtatis.⁊ nihil ẽ penoſuʒ hoi.
niſi qꝛ ẽ ↄtra voluntatẽ liberã. Ergo ſic

de dãdo homi libertatẽ. nihil dedit cõ/
tra libertatẽ.qꝛ dãdo aliqd ↄtra liberta/

tẽ.dediſſet hoĩ libertatẽ volũtatis cõtra

libertatẽ.⁊ ĩ damnũ hoĩs ⁊ penã.⁊ ſic fe

ciſſet hoĩem ↄtra hoĩeʒ. Ergo dedit oĩa

homi q̃ ꝑtinẽt ad libertatẽ volũtatꝭ. Er

Hõ ĩp / gopcludit᷑ ꝙ hõ ĩ pmo ſtatu nihil habu
mo ſta/ it ↄtra ſuã volũtatẽ liberaʒ.nec in coꝛꝑe
tu nihil nec in aia.nec ĩ ſe nec extra.et ꝑ ↄſequẽs

habuit nullã penã. nullã miſeriã. nullã violenti

gli.ar. am. et nullã coactioneʒ. Et ex iſto ↄclu/

oẽs ↄditiões ⁊ ꝓpꝛietates illiꝰtã i coꝛꝑe

qᷓ; in aĩa.¶ Vñ ſequit᷑ ꝙ hõ in illo ſtatu

Habu / babebat coꝛpꝰtotaliter ſubiectũ aĩe ſine
it coꝛpꝰ rebellione et ei ꝓpoꝛtionabile ita ꝙ ĩ coꝛ
ſubiectũ poꝛe nulla eſſet libido.nec ↄcupiſcentia
aie. inoꝛdinata. nec aliqs motus inoꝛdina/

volũtatis.⁊ nihil dedit qð eſſet ↄtra na
turã libertatis ⁊ volũtatis.qꝛ ſi dediſſet

ſo et ꝓbato poſſumusↄcludere ⁊ ꝓbare

tfus.nec aliqͥd cõtra rationẽ: voluntate
regulatã. Itẽ quia anima homiĩs eſt im
moꝛtalis.vt ꝓbatũ eſt ſuꝑius.⁊ natura Ti.xcij.
liter ſuũ coꝛpus amat.et vult eſſe cũ coꝛ/ Ti.ccx/

poꝛe.ergo vult ꝙ coꝛpus ſuũ viuat? nõ vij.

moꝛiat᷑.nec ſeꝑetur ab ea.ſed ↄſeruet᷑in⸗
eſſe.nec vult ꝙ coꝛpus ſunʒ putrefiatꝰ
conuertat᷑ in vermes ⁊ in cinerẽ. Ergoei·
pmo ſtatu homo habuit tale coꝛpuſqdð Habu/
n moꝛeret᷑ neq; moꝛte violẽta.neq; moꝛ it coꝛpꝰ
te naturali.ſ.quã vocamus naturalem. qdñ mo
quia moꝛs ſemꝑ eſt contra naturã ĩ hu/ reret᷑.
mana natura.quia aliter anima haberet
coꝛpus contra ſuã voluntatẽ.⁊ cõtra na
tura; anime que ẽ immoꝛtalis.q Item
moꝛs eſtvltimũ terribiliũ. eſt odibiliſſi
ma.timẽdiſſima.⁊ hoꝛrẽdiſſima.et nul
lo modo amabilis.nec placibilis.qua⸗
re ſequit᷑ ꝙ in mo ſtatu moꝛſ nullo mo
do habuit locũ.ſed ſolũ vita.quia eſt cõ
tra voluntatẽ.¶ Itẽ ꝑ moꝛtẽ homo deſi
nit eſſe homo.ſed hõ in pmo ſtatu ſemꝑ
vellet eſſe homo.et nollet eſſe nõ homo.
nec moꝛtuus homo. quia hõ nullo mo/
do in pmo ſtatu potuit velle nec amare
moꝛtẽ.immo odire.quia nihil magꝭ in
micũ homini q; moꝛs.nihil magis con
trariãs.ergo moꝛs tunc nõ habuitlocũ

in natura homis.ſed vita. Ergo ĩpᷣmo Homo

ſtatu erat immoꝛtalis.qͥa nõ debuit ha/ erat im/
bere vllo modo illud quod nõ ẽ amabi/ moꝛtał
le. ſed totaliter odibile et hoꝛribile. Igiẽ
tũc nullo mõ potuit habere moꝛtẽ niſi i
penã.et om̃is pena ẽ cõtra voluntatẽ.et
6 nihil debnit hẽe cõtra ſuãvolutatem
maxime moꝛtẽ.q̃ nõ ſolũ deſtruit coꝛpꝰ
ſed totũ hoĩem ¶ Itẽ ſicut hõ nollʒ moꝛ

dinẽ.ſed ſemꝑ vellet cõſeruari in ſuo vii it ſeneſce
goꝛe.qꝛ maxiĩa miſeria eſt veniread ſene re.
ctutẽ. Ergo ſequit᷑ ꝙ tal erat natura hbo
mĩs ĩ pmo ſtatuvt nunq; ſeneſceret.nec
pderet iuuẽtutẽ. nec foꝛtitudinẽ.nec vu
goꝛẽ.alit᷑ ſeq̃ret᷑ ꝙ hõ pateret᷑ et haberet
aliqͥd ↄtra ſuã volũtatẽ.⁊ ſic pateret pe/
nã et triſticiã.quod fieri nõ debuit. Nec
eſt de aĩalibo bꝛutis ſilłe ſicut dehoie.qꝛ
nõ habẽt aĩaʒ ĩmoꝛtalẽ et ſemꝑ viuẽtẽ et
libeꝝ arbitriũ.vñ eis cõuenit moꝛs na/

t᷑6. ita nollet ſenectutẽ. nec ꝑdere inuetu/ Hõ nũ/
tẽ.nec pulcritudinẽ coꝛꝑalẽ.nec foꝛtitu/ qᷓ; potu/

Pnag
lnobe
baev.
caerci
mefſ

WKpolen
onizefin
Agenumn
ttſtäim,1.
türuens 4
nin
n; untin
nci S
ttecnnni e
inncn t
ns omr. fn
Mmimnd wet
nitcönn
Nnlig
i ckociuiſ
diſimn and
Ncbiis r
morſone
nin gucke
onionoot
omn
tchröhne⸗
ahönnlono,
inbingin
banagson
höbobuiti
S iin ten
hödehuln ut⸗
6 höimmdn Mog
genunni
1nuntaid
iinliu
Ntmnitce)
Hönolno e
aeinnin hin
inrfnnn in
Pmninvnd ſelt
mirueſhen

turalis et ſenect et ſeneſcere.¶ Etſic cõ⸗/
clulſum ẽ.ꝙ hõ in pmo ſtatu ĩ eternũ no
moꝛeret᷑.⁊ iõ neceſſe ẽ ꝙ hẽet aliũ locum
;̃ᷓ iſtũ.ĩ q̃ tũc habitabat.ĩ quo hõ nullã
pateret᷑ alteratõeʒ ĩ coꝛꝑe.nullã leſionẽ.

nec caloꝛẽ nec frigꝰ.nec aliqͥd hẽet cõtra
ſuã volũtatẽ.ſed eẽt locꝰtẽperatiſſimꝰ q

ↄueniret ĩmoꝛtalitati coꝛꝑis.qͥ totaliter
cẽt loc?qͥ etiſſimꝰ ſine vẽto.ſine ꝑturbati
one aliq̃ᷓ. Ubiaũt talis ſit locꝰ ĩ terra ad
pſens relinquit᷑ ſed ſufficit pbare talem
locũ eſſe. Iteʒ ex neceſſitate erat eẽ alios

cibos ⁊ fruciquibo homo vteret᷑.q con
uenirẽt ĩmoꝛtalitati coꝛꝑis.qͥ eſſent tem

peratiſſimi. Qualiter aũt eẽt coꝛpꝰĩmoꝛ
tale.et q̃liter hoc fieret.nimis lõgã eſſet
declarare.ſed ſufficit ſcire ꝙ deus facere
potuiſſet ⁊ ſciuiſſet etvoluiſſʒ.poſtq; ita
fieri ↄueniebat. Cñ poſſumꝰdicere ꝙ fi
cbat tã ꝑ ↄplexionẽ coꝛꝑis temperatiſſi
mã. pꝓ quã coꝛpꝰeſſet diſpoſitũ ad imoꝛ/
talitatẽ.q; ꝓꝑ vᷣtutẽ anime q̃ ẽ immoꝛtal.

q̃ viuificaret coꝛpꝰĩ ꝑpetuũ.et daret coꝛ

poꝛi vitã indeficientẽ. ſicut ipſa de natu
ra ſua ẽ vita indeficiẽs creata.q̃ cõſerua
ret coꝛꝑi ſuã ↄplexionẽ.q̃ ita quãtũ ẽ de

ſe. põt viuificare coꝛpꝰiĩ ꝑpetuuʒ ſicut 3
vnũ diẽ.qᷓ; etiã ꝑ vᷣtutẽ⁊ fructũ loci illi

tẽpatiſſimi. Qui aũt bñ cognoſcit cãʒ qᷓ
reẽ neceſſe ꝙ nũc coꝛpꝰmoꝛiat᷑ potit ſci

modũ q̃re tũc nõ moꝛeret᷑ ꝑ oppoſitũ

OD, ĩpmo ſtatu oes creature obedie⸗

bant homini. ¶Zitt
NXZ pdicto etiã fũdamẽto.ſ.ex na
tura liberi arbitrij ⁊ ipſiꝰliberta
tis ꝓbat᷑ ꝙ ĩ pᷣmo ſtatu homis

erat obediẽtia creaturaꝝ. Uñ poſtq; ĩip
mo ſtatu nihil erat ↄ naturã volũtatis ⁊
libertatis ſeu liberi arbitrij hoĩs qꝛ erat
totalit᷑ obediẽs deo libere etſpõte q;diu
ſtabat ĩ illo ſtatu.et a vbiẽ libertas vo/
lũtai ſeu libeꝝ arbitriũ.ibi ẽ natura liter

dñiũ.imꝑiũ.pncipat ⁊ dñatio.⁊ cũ io/
bediẽtia ſeu rebellio ſit ↄᷣ dñiuʒ.iĩꝑiũ ſeu

pncipatũ.ſeqͥt᷑ ĩ pmo ſtatu nulia erat
ino bediẽtia.nulla rebellio ꝛia.⁊ ꝑ ↄñs

erat vera obediẽtia⁊ ſubiectio.alit᷑ em̃ ſe
queret ꝙ libeꝝ arbitriũ ĩ quo ẽ domini/
um. eſſet datũ homũ in penã et in triſtici

am. Ergo ↄcludit᷑ m oĩa ĩferioꝛa obedi/

v. Bepꝛimo ſtatu bomis

—

ebãt imꝑio ⁊ dñio hoĩs.⁊ nibil erat ſibi Hoĩ ni

rebelle et inobediẽs. Sicut em̃ hõ qͥ ha hil erat

dei. ⁊ ſub obediẽtia eiꝰ.ita inferioꝛa que
erãt ſub hoie.q̃ nullũ habebãt liberũ ar
bitriũ.nec ꝑ ↄſequẽs dominiũ.deberẽt

bebat libeꝝ arbitrium erat ſub dominio rebelle

eſſe ſub dñio ⁊ obedietia hoĩſ. Sol?em̃
hõ ĩ vniuerſitate creaturaꝝ huiꝰmoi ha

bebat dñiuʒ ⁊ naturã imgandi ⁊ dñan/
di.g omnia illa que nõ habebãt domini
um nec naturã aptã ad dominãdũ debe
bant eſſe ſub do minio. Quare hõ debe⸗
bat dñari om̃ibus creaturis inferioꝛib
tanq; rex⁊ imꝑpatoꝛ oĩm creaturaruʒ.cui

ſolũ a deo datũ fnerat vt poſſetdomĩari

Fruſtra em̃ eẽt dominiũ.vbi nõ eẽtobe

diẽtia inferioꝛis.iſ Itẽ homo ĩpᷣmo ſta/

tu erat totaliter amic dei.totaliter obe/ Homo

dies deo.quia talis erat ᷣmꝰ ſtatuſ.ergo erat to/
ofia que dei erãt habebãt inclinatõem talr obe

ad hoĩem.ergo nihil poterat eſſe contra diẽs ðᷣo
voluntatẽ homis.aliter om̃ia nõ eſſernrt
dei. Ergo ſi homo obediebat totalr o
om̃ia q̃ crãt ſub homie obediebãt homi·

et faciebãt volũtatẽ eius.i¶ Itẽ qͥ domi

nat᷑ homi.debet dñariomnibo queſunt
ſub homie.et que ſunt ꝓpter hoiem. ſeld
homo dñabat᷑ homi.quia domiabat᷑ ſi

bijpſi. erat em̃ dñs ſue ꝓpꝛie voluũtatis.
et ſni coꝛꝑis.et oĩm mẽbꝛoꝝ ſuoꝛũ.ergo

debebat dñari om̃ibo creaturis inferio/

ribo. q ſunt mioꝛes homie.et ſunt ꝓpter

hoĩem. Qni em̃ dñat᷑ vere maioꝛi.debet
dñari minoꝛi. Ecce patet qliterꝑ natu/
rã liberi arbitrij etlibertatis pbant᷑oẽs
ↄditõnes.ſtatꝰ i quo pᷣmo erat hõ.Qui

” bñ cognoſcit excellentiã ⁊ dignitatẽli

beri arbitrij.poterit clare videre oĩa illa
q̃ ꝑtinẽt ad pꝛimũ ſtatũ homiĩſ.qꝛ om̃ia

fundant᷑ in libero arbitrio. ſicut qui bñ
cognoſcit dignitatẽ et excellentiaʒ regie

maieſtatis.cognoſcit om̃ia illa que ꝑti/

nẽt ad ſtatuʒz regis et ſue dignitatis. Ec Conclu

ce ergo qualiter ꝑ duas vias inuenimꝰ dit ꝓpo
cõditiones et ppꝛietates pᷣmi ſtatus.in ſitũ.
quo fuit homo pmo facius·i.tã ꝑ iſtuʒ
ſtatũ co:ꝛruptũ ĩ quo ẽ homo.tã etiaʒ ꝑ
oꝛdinè creaturaꝝ.⁊ ꝑ naturã ſtatus in ſe

naturã liberi arbitrij.ſani et ꝑfecti.pꝓba/

niimus ↄditões illſtatus.ita ecõtrario
p naturꝗ liberiarbitrij. coꝛrupti ⁊ ꝑuer/
ſi.poſſumꝰ ꝓbare ↄditões ſui ſtat.⁊ q̃ ꝑ

Cũ ergo in natura homiĩs repiant᷑ mul

ta mala ⁊ multiplex pena et młtiplex mi
ſeria et calamitas ⁊ multꝰ? defectus.⁊ ta

mẽ nõ deberẽt eſſe ſᷣm ſtatũ debitũ.quia

(siſ
