tionis q̃ntũ ad vſum. pᷣmo ↄceſſa ẽ ⁊ da
ta totalit᷑ ⁊ plenarie vni ⁊ ſũmo ſacerdo
ti cui collata eſt tanq; ſũmo capiti ptäs
vlis.deinde diuidit᷑ in ꝑtes ita ꝙ pmo
diuidit᷑ in ẽos ⁊ ĩ magnos ſacerdotes

Ptãſ oꝛ
dinãdi
ſeꝑ ma/
nelt epo

VUmeſt
caracter
vtriuſq;
ptãtis

iudiciariã Sicg̊ hptãs iudiciaria ſcʒ

deinde deſcẽdit in ſimplices ſacerdotes

qͥ pᷣſbyteri vocant᷑ ⁊ B ab vno capite.Et
iõ licet qlibet ſacerdos habeat ptãtẽ oꝛ/
dinis ⁊ clauẽ q̃ eſt ptãs iudicandi ⁊ ab/

ſoluẽdi.tñ vſus ſue ptãtis tmmõ ſe extẽ

dit ad illos qͥ ſunt ſubiecti ſibi oꝛdiarie.

Et qꝛ ptãs admiſtrãdi ſacr̃a ẽ indelebi/
lis ⁊ ꝓpetua in ſe ſicut ꝓbatũ eſt de ptã/

te ſacerdotali.lʒ ptãs iuriſditõis poſſit
pdi.iõ ſicut ſacerdos nõ pᷣt ꝑdere ptãte⸗
ſacerdotalẽ ſibi collatã in ſacr̃o oꝛdinis
ita etiã epᷣs qͥ eſt ſupᷣ ſacerdotẽ nullo mõ

põt ꝑdere ptãtẽ admiſtrãdi ⁊ ↄferẽdi ſa

cramẽtũ oꝛdĩs.qꝛ ẽ ei eẽntial⁊ adiuncta
ac annexa cũ ptãte ⁊ gradu ſacerdotali.
HNec iſta ptãs eſt ptãs iuriſditiõis.⁊ iõ ⸗
nõ dat᷑ illo mõ ſicut ptãs iuriſditõis.nꝰ*

cũ tali ptãte impᷣmit᷑ in aĩa aliꝰ caracter
ſupᷣ caracterẽ ſacerdotalẽ.qꝛ ille eſt vltiꝰ

caracter. Uñ pᷣmꝰ ſacerdos ĩmediate oꝛ
dinat a xpᷣo ſeu pᷣmi ſacerdotes qͥ habe-

bãt ptãtẽ admiſtrãdi ſacrẽm oꝛdinis ꝓ/
pter talẽ ptãtẽ nõ habuerũt aliũ caracte
rẽ in aĩa niſi caracterẽ ſacerdotalẽ. ⁊ ſilłr

eſt dicendũ de alijs ſacerdotibo.qͥ recipi

unt ptãteʒ ↄferẽdi oꝛdines. Nõ g̊ datur
aliꝰcaracter.ſʒ ipᷣe ſacerdotal caracter pᷣ/

us exñs qðãmõ creſcit in ptãte ⁊ dilata
tur ⁊ amplificat᷑ ⁊ dignificat᷑ Clñ ſacer⸗

We

dotalis ptãs ẽ ſicut ptãs liberi arbitrij

ſup quã nõ eſt aliq̃ ptãs naturalis. ſʒ ſi/

cut libeꝝ arbitriũ pᷣt creſcere ⁊ dignifica
ri ⁊ amplificari ꝑ ſcietias ⁊ vᷣtutes ⁊ ar
tes ⁊ ꝑ officia.⁊ ꝓpt᷑ ̊ vnũ libeꝝ arbitri

unm aſcẽdit ſupᷣ aliud ⁊ nõ naturalit nec
radicaliter.ita poſſum dicere ↄfoꝛmiter
ꝙ qᷓ;uis ptãs ſacerdotał ſit vltimꝰ gra

dus radicalis in ptãtib ſpũalibo q̃ dan

tur ꝑ ſacrDm oꝛdis.attñ pᷣt creſcere ⁊ñ aunm

plificari ⁊ dignificari.yvt ſiẽ ptãs ſacer·
dotal ſe extẽdit ad alia ſacra.ita ſe exten·

dat ad ſacrẽ̃Dm oꝛdis.ita ꝙ nõ ſit alia po/
teſtas noua.ſʒ pᷣma amplificata ⁊ magꝭ
dilatata.Et iõ ſic ptãs ſacerdotab eſt in
delebilis.ita etiã ptãs epᷣal.Et ſic ptãs
epᷣalis extẽdit ſe ſupꝛa ptãtẽ ſacerdotalẽ
ad ↄferendũ ſacr̃m oꝛdis qð ẽptãtiuũ.
qꝛ in eo dat᷑ ptãs.ita etiã ſe extẽdit ad ſa/

Ptäs
epal eſt
idelebikł

cram̃tũ ↄfirmatõis.in q̊ ſacro dat᷑ ptãs

⁊ virtꝰ pugnãdi publice õ̊ inimicos xpᷣi

⁊eſt q̃ſi officiũ q̃ddã ſpũale.⁊ qꝛ reqͥri

ibi maxia ptãs⁊ maſ firmitas.iõ nõ dʒ
dari ꝑ ſimplicẽ ſacerdotẽ. qͥ habet pote/
ſtatẽ ſimplicẽ.ſed ꝑ magnũ ſacerdotẽ et
epᷣm.qͥ habʒ poteſtatẽ ꝑ excellentiã.⁊ ha

bet poteſtatẽ ſupꝛa poteſtatẽ.quia habʒ

poteſtatẽ ſupꝛa ſacramẽtũ oꝛdinis qð ẽ

poteſtatiuũ Et ſic duo ſacramẽta debẽt

amminiſtrari ab illis magnis ſacerdoti

bus ⁊ epiſcopis.
pilogatio.
— Litulus.cccxij.

Ic igit᷑ apparet exoĩb ſupꝛadi
entiſſime oꝛdĩata ⁊ regulata ac

quãdaʒ mirabiliſſima ſcalã ab infimis

ad ſupꝛema aſcendendo ⁊ deſcendẽdo a

cctis qliter ꝑs clericalis ẽ excel-

diſpoſita ꝑ mirabiles gradus quaſi per

ſupꝛemis ad infima.quoniã pᷣmus aſcẽ-

ſus eſt tonſura clericał.ſecũdus eſt pſal/
miſtatus.⁊ iſti duo nõ ſunt oꝛdines.ſed

pᷣparatoꝛij ad oꝛdies. terciꝰ ẽ oſtiariat .
qrtus lectoꝛat.qnt᷑ exoꝛciſtatꝰ.ſextꝰ ac
colitatꝰ.ſeptimꝰſubdyaconatꝰ.octauui

dyaconat.nonꝰ ſacerdotał ſiue pᷣſbyte/
ratus. Et hic eſt finis in oꝛdinib.ſed ꝑ
modũ cõplementi ſuꝑponitur iſtis oꝛ/
dinib ſacrꝭ epiſcopatꝰ.archiepiſcopatꝰ

patriarchatus.cardinalatus,et papa/

———————rñ

heößt
Eet

. O

——— .

ichin tus.ꝗ b ſacri oꝛdines fluũt ⁊ diſpẽſan q̃ ie oꝛdinauit ſo ꝑmanebũt.Etiõ xpᷣi
liuß tur Et ſic decimꝰ aſcẽſus ẽ epᷣatꝰ.vndeci anitas oꝛdiata ab ipᷣo ꝑ ſua ſacr̃a. p ſu
Nia mopfiarchar a vltim eſt papat in quo um pᷣmũ ſacerdotẽ vicariũ eiꝰ.⁊ ꝑ alios
Nwrr, eſt ſũmꝰſacerdos Et qꝛ poteſtas ꝑ excel ſacerdotes pᷣmos vnitos cũ ſũmo ſacer
amn lentiã qᷓnto magis deſcẽdit/tãto magis dote vicario ſuo ſp durabit q́;diu mũdꝰ
Nllee dilatat᷑ ⁊ qᷣnto magis aſcẽdit tãto mag? durabit.qꝛ ꝑſc nõ pᷣt niſi ꝑatxpũs qðd
Nni vnit᷑ſic etiã fit ĩ ſcala nature.qͥ q̊nto ma fieri nõ pᷣt. Ipeeĩ ẽ ſacerdos ſũmꝰinqn/
un gis aſcẽdit.tãto magꝭ tẽdit ad vnitat. tũ hõ nõ deſcẽdẽs abaliqᷓ ſacerdote.ſʒ ĩ/
bin iõ ples ſũt ep̃i.paucioꝛes archiepᷣi.pau mediatea deo ⁊ manet in celo in eternuz
drrm ciſſimi pr̃iarche.⁊ vnicꝰpapa qͥ eſt pater qͥᷣ eſt bñdictꝰ in ſecłla ſecxoꝝ Ww
R oĩm patrũ ſpũaliũ.⁊ oĩm fideliũ xpᷣiã/ ¶ De cõꝑatione ptis clerical ad ptẽ lax
lann H rũ pnceps pᷣcipuꝰ caput indiuiſũ.põti⸗ calem. ¶Litulus. cccx
tlipe fex ſũmꝰ xpᷣi vicari.fons oꝛigo ⁊ regka Uoniã aũt iaʒ dictũ eſt ꝙ tota
in Odiinm pncipatuũ ſpũaliũ ĩ xpᷣianitate a qᷓ R pᷣianitas de nccitate partit᷑: di
Rthn tãq; a ſi mo deriuat᷑ oꝛdinata ptãs vſ ſtinguit in duas ptes generaleſ
ii aud infima mẽbꝛa xp̃ianitat. Ecce igit᷑ ſcʒ in pꝑtẽ clericalẽ ⁊ laycalẽ.ſen in ꝑtẽ dã
wlnici liter ps clerical eleuat᷑ mõ oꝛdiato ⁊ mi/ tẽ ⁊ in ꝑtẽ recipiẽtẽ.ita ꝙ iſte due ꝑtes di
iii i Frraabili ſup pꝑtẽ laycalẽ. Si ꝑ tõſurã cle ſſtinguunt᷑ ꝑ dare⸗ acciꝑe.⁊ ꝓpter h̊ ꝑs
V “ ricale in qᷓ fit q̃dꝗ eleuatio aliqs ẽ hono/ /dans ẽ nobilioꝛ qᷓ; ꝑs accipies.⁊ qꝛ ꝑs
iii rand', qᷓnto magꝭ honoꝛani dz ille 4 pl⸗ avcałẽ ꝑs accipiẽs.iõ ẽ inferioꝛ⁊ minꝰ
iii xleuat᷑ ꝑ ſacrm oꝛdĩs ſᷣm ſuos gradꝰ: et nobil.ſ pꝑs clericabeſt oꝛdinata ĩ ſe pul/
n nto mag epᷣs: ⁊ ſic vlter ꝰ aſcẽdendo. cerrime mirabiliſſime tãq; pulcerrima
Et ſic apparet q̃lit᷑ xpᷣs ꝑ vnũ ſũmũ ſa/ ierarchia datiĩ oꝛdinata.iõ ncce ẽ ꝙ ꝑs
nid, cerdotẽ vicariũ ſuũ tenet totã xpᷣiãitatẽ laycal ſit etiã oꝛdinata ſuo mõ. UVñ iſte
bapee ſibi copulatã colligatã ⁊ vnitã. Patʒ eti dueꝑtes faciũt vnã eccłiaʒ ⁊ vnũ coꝛpꝰ
nihrt vm qlit᷑ ꝑx vnũ ſacerdotẽ tota xpᷣianitts ⁊ q̃ſi vnũ hoĩeʒ.iõ qꝛ vna ẽ ſuꝑioꝛ ⁊ alia
niin eſt ĩ ſe oꝛdinata colligata⁊ vnita foꝛtiſſi/ inferioꝛ.vna dãs ⁊ altera recipiens.⁊ ſic
nuhtß me. Et qm̃ ptãs iſta vlis bmi ſacerdotꝭ ſehñt ſiccoꝛpꝰ⁊ aĩa.qꝛ ſic ex coꝛꝑe ⁊ aĩia
no xſt ſꝑ nccaria toti xpᷣianitati tãqᷓ; pma in fit vn? hõ.ita ex iſtis duabo ꝑtibo fit vna
udchil Nuẽs in oẽs ptãtes ab ipᷣa deriuatas. et eccłia.Et ſiẽ ſe hʒ aia ad coꝛpꝰcui inſlu/
Ardot qꝛ pᷣmꝰſacerdos potat moꝛi.⁊ ptãs iſta it vitã coꝛpalẽ ⁊ ẽ ſupioꝛ.ita ꝑs clerical
èxrxrat ſibi data nõ ꝓprt᷑ ſeipᷣm.ſʒ ppt᷑ alios influit ĩ ꝑtẽ laycalẽ vitã ſpũalẽ Et ſiẽaĩia
di ſic oᷣbuit ei dari a xpᷣo tal ptãs vt poſ eſt oꝛdinata ꝑ ſuas potẽtias⁊ ptãtes vt
ſit trãſire in aliũ poſt ipᷣm. ⁊ h̊ fuit ncẽe. iã declaratũ ẽ.ita etiã coꝛpꝰ eſt oꝛdinatũ Ti.ccc-/
inn⸗ Rt iõ qꝛ iſta ptaãs depẽdebat a xpᷣo a ã ſua mebꝛa ⁊ oꝛgana viſibilia.Etiõ eti vii
gim erat ſuſcepta ⁊ nõ ab alijs.⁊ tota erat imfi am ncæce eſt ꝙ ſiẽ ꝑs clericał eſt oꝛdinata
ninn us ſũmi ſacerdotis ĩmediate oꝛdinatia pulcerrimeꝑ ierarchiã mirabilẽ. ita etiã
guin. xvo.ſeqtur ꝙ talit fuit ei tradita. ꝙ ipſe ps laycal ſit oꝛdiĩata ſuo mõ p ſuã ierar⸗
üins habuit auctoꝛitatẽ ⁊ ptãtẽ oꝛdinãdiꝛ di chiã. Et qꝛ ꝑs clericał eſt oꝛdinata in ſe
nuift ſpeſandia oiſponendi de ipᷣa ptãte ſua ipᷣa p ptãtẽ ſpũalẽ. qᷓ ↄſtituit in ea młtos
mt modũ ⁊ foꝛmãa q̃lit tranſiret in aliũ poſt gradꝰ vt declaratũ . ita etiꝗ ꝑs laycalis Ti.ccc
chen ipᷣm relinqndi eã totixp̃ianitati.⁊ poſt dʒ cẽ oꝛdinata in ſeipᷣa ꝑ ptãtẽ coꝛꝑalẽet xi.
iull ſel ſibi data fuit.potuit oꝛdinare ð aa tꝑa ⸗ ſic eſt ptãs ſpũal.ita etiã ẽ ptas
n. ſicut voluit ad vtilitatẽ xpᷣianitatꝭ ⁊ cõo⸗ coꝛꝑal.Quia ſiceſt aĩa ita ẽ ⁊ coꝛpꝰ. Et
ſcin modũ.qꝛ ꝓpter h̊ data fuit.Et iõ ptůs ſiẽ ſũſt bona qᷓ reſpiciũt aĩaʒ.ita ſũt bona
n iſtavłis nõ pᷣt ꝑdi.xſo remãet ĩ xpianita q̃ reſpiciũt coꝛpꝰ. Et ſicut ſũt bona que
6 te radicalit ſic pmꝰſacerdos cui erat oꝛ reſpiciũt coꝛpꝰin ſe.ita ſunt bona q̃ reſpi
- 1 dinauit. Sic apparet ex his ꝙ iſta pp ciunt animã in ſe. Et ſicut aĩa habet ſu/
n teſtas durabit qdin xpᷣianitas durabit am vitã ſpũalem. ita coꝛpꝰhabet ſuã vi⸗
ne Etq; xpᷣs ẽ imoꝛtal exñs ſe vin iõ eg tam coꝛpoꝛalẽ.Due igitur ſunt vite. ſcʒ

Duplex

Ncẽari
aẽ ptaãs
cꝑalis

Ptãs
ſpuak ẽ
dignioꝛ
xrena

Treſmi
rabiles
oꝛdines
in moo

vita terrena ⁊ vita celeſtz. ſen vita coꝛpa
lis ⁊ vita ſpũalis. UVita q̃ coꝛpꝰ viuit ex
gqĩa.⁊ alia qͥ aia viuit ex deo.⁊ vtraq; hʒ

ſuũ bonũ q̊ nutrit᷑ ⁊ vegetat᷑ ̊ poſſit ſub

ſiſtere ⁊ pmanere. Uita eĩ coꝛpał ſeu ter⸗
rena nutrit᷑ bonis trenis.? vita ſpũalis

bonis ſpũalibo.Ad vitã terrenã ꝑtinent

oĩa q̃ ſũt terrena ⁊ ad vitã ſpũalẽ ꝑtinẽt
oĩa q̃ ſunt ſpũalia.Et iõ ſicẽ ncc̃aria fuit
ptãs ſpũał ad ãminiſtrãdũ bona ſpũa/
lia. ſcʒ ipᷣa ſacr̃a in qͥbs ↄſiſtit vita ſpũñal.
ita nccaria eſt ptãs terrena ⁊ ſecłaris ad
ãminiſtrãdũ bona trena. Et ſic fuit ne/
ceſſaria iuriſditio ſeu ptãs iuriſditionis
ſpũal.ita nccaria ẽ ptãs iuriſditõis tꝑa
lis ſeu trene.Et iõ ſicut ꝑs clericał ẽ oꝛ/
dinata ꝑ ptãtẽ ſpũalẽ.ita ꝑs laycal ẽ oꝛ/
dinata ꝑ ptãtẽ trenã. Et ſicut ſpũał po
teſtas hʒ młtos gradꝰ ⁊ młtos oꝛdines
ptãtũ.tñ oẽs ſunt ſub vno capite.ita po
teſtas trena hʒ mitos gdus ⁊ młtos oꝛ
dinatos ſub ilł.⁊ hʒ vnũ caput ſcʒ ĩꝑia/
lẽ et regiã ptãtẽ.Quãato aũt ſpũal vita ẽ
dignioꝛ vita trena.⁊ aia dignioꝛ coꝛꝑe.
tãto ptãs ſpũal dignioꝛ ẽ terrena et pᷣce/

dit eã in honoꝛe et dignitate.Et ſicẽ anĩa

regit coꝛpꝰ ita ptãs ſpũabł dʒ regere coꝛ/
palẽ ⁊ trenã. Et ſiẽ aĩa nõ fecit coꝛpꝰ.ſʒ
deꝰ fecit tã aĩiam qᷓ; coꝛpꝰ ita ptãs ſpũab
nõ inſtituit tꝑalẽ.ſʒ de? imediate oꝛdina

uit ⁊ inſtituit eas.Et ſiẽ coꝛpꝰẽ ꝓpt aĩiaʒ
7 ad illã oꝛdiat᷑ita ptãs trena ẽ ꝓpt᷑ ſpi

ritualẽ ⁊ ad illã oꝛdinat᷑. Et ſic coꝛpꝰ dʒ
eẽ ſubiectũ aĩe.ita trena ptãs dʒ eẽ ſubie
cta ſpũali.Ex his oĩbo apparet eſſe tres
mirabiles oꝛdines in mũdo. Pꝛimo oꝛ
do nature qͥ iã in pncipio huiꝰlibꝛi poſi
tus ẽ qͥ ẽ oꝛdo creaturaꝝ.⁊ alij duo oꝛdi
nes ſunt in hũana natura ⁊ ĩ xpᷣianitate
ꝑ duas ptãtes.ſcʒ oꝛdo ptãtis ſpũal et
oꝛdo ptãtis coꝛꝑalis ſeu tꝑał.Et de tã/

to oꝛdines iſti excellũt oꝛdinẽ nature.de

q̃nto hoĩes excellunt alias creaturas.qꝛ
iſti duo oꝛdines fundant᷑ in natura ho/
minũ. In oꝛdine em̃ nature vna creatu
ra eleuat᷑ ſupᷣ aliã.⁊ hõ eleuat᷑ ſuꝑ om̃es

craturas.ſʒ in iſtꝭ duob oꝛdiniba hõ ele

uat᷑ ſuꝑ hoĩes.⁊ ppłs ſuꝑ ppłm.⁊ gens

ſup genté. Si mirabil eſt mud; ppt
mirabilẽ oꝛdinẽ nature.młto mirabilioꝛ

õ D . 5 ööö
. 4
. 2,

eſt ipᷣa xpᷣiãitas ſeu eccłia ꝓpt᷑ duos mi-
rabiles oꝛdines duaꝝ ptãtũ.Comꝑpag
iſtos duos oꝛdines adĩuicẽ.⁊ videb ex/
cellẽtiã eoꝝ. .—
¶ Comꝑatio duaꝝ ptãtũ inter ſe.
Tqm̃ ptãs coꝛꝑalis ſeu tꝑalis
q̃ reſpicit ⁊ oꝛdinat ꝑtẽ layxcaleʒ
Aeſt tãq; coꝛpꝰ.⁊ ptãs ſpũatł q̃ re
ſpicit ⁊ oꝛdinat ꝑtẽ clericalẽ eſt ſiẽ ania ⁊
ſpũs.iõ ſicut de fecit pᷣmo coꝛpꝰ anteq;ᷓ
aĩam.⁊ coꝛpꝰpᷣmo ẽ qᷓ; aĩa.pᷣmo coꝛpus
pᷣpat᷑ ad receptõeʒ aĩe.⁊ vltio aĩia recipit
in coꝛpe ⁊ ipᷣm ꝑficit ĩfoꝛmat ⁊ viuificat
ita ↄfoꝛmit᷑ ptãs trena ſeu ſecłlarꝭ pᷣmo Ptãs
fuit in terra añq; ſpũal.⁊ de pᷣmo oꝛdia tpꝑal fu/
uit ipᷣaʒ.qꝛ erat tãqᷓ; coꝛpꝰ.⁊ iõ debuitpᷣ it añ ſpi
cederevt pᷣꝑparet᷑ ad recipiẽdũ ptãtẽ ſpi/ ritualeʒ

ritualẽ ſiẽ coꝛpꝰaĩaʒ.Et iõ ꝑ młta milia ptätem

ãnoꝝ fuit ptãs trena in mũdo.⁊ ↄtinue
paulatĩ diſponebat᷑ ⁊ pᷣꝑabat᷑.⁊ qñ fuit
pᷣpata ⁊ diſpoſita ad recipiẽdũ ptãtẽ ſpi
ritualẽ tũc venit ptãs ſpũał in mũdũ.et
tũc venit xpᷣs in mũdũ oꝛdinãs ptãtem.
Puͤal ĩqꝛ tũc ptãs trena erat ꝑ vniuer/
um mũdũ oꝛdinata et hẽbat ſuũ caput
in maioꝛi ciuitate totiꝰmũdi ſcʒ ĩ roma.

Et iõ in illa ciuitate vbi ptãs trena ha/

bebat ſuũ caput.ibi ptãs ſpũał recepta

fuit et collocata.⁊ ipᷣa ptãs poſuit ibi ſu

um caputet ſubiugauit ſibi ptãtẽ t᷑renn.
Optebat em̃ ꝙ ptãs ſpũab poneret ſuũ Q; pa/
caput ĩ maioꝛi ciuitate tot mũdiEt ſic pa dʒeẽ
terrena ptãs ſpũalẽ recepit ptãtẽ ſiẽ coꝛ ĩ roma
pus aĩam.et qi fecerũt vnũ hoĩeʒ nouũ
⁊ iõ ĩſił ſũt mixte ꝑ totã xpᷣianitatẽ ⁊ vna
iuuat aliã. Un poſtq; trena ptãs q̃ pꝛi /
mo erat nõ erat deſtructa ꝑ aduẽtũ ptã/
tis ſpũabł.ſʒ eſt ei ſubiecta ⁊ fuiẽs.ſignũ
eſt ꝙ ptãs tꝑaba deo erat.qꝛ ſi a deo non
eſſet deſtructa fuiſſʒ.nec fuiſſet mixta cũ
ſpũali.⁊ iõ ſic aĩaviuificat⁊ ĩfoꝛmat coꝛ
pꝰ.ita ptãs ſpũalvltio veniẽs tãq; nobi

—

lioꝛ⁊ excellẽtioꝛ⁊ tãq; foꝛma⁊ aĩa eiꝰ viui

ficauit tpalẽ et infoꝛmauit et reduxit eaz

g ₰ℳ

ad deũ.ſiẽ aia reducit et oꝛdĩat coꝛpꝰ ad
deũ. Sic ů̊ ſi trena ptãs ſeꝑaret᷑ a ſpũa/
li ptãte.nccario ẽ moꝛtua et ſeꝑataa deo
totalit᷑. ⁊ ẽ ſicut coꝛpꝰ ſine aĩa.Caueant
igit᷑ pncipes terreni ne veniãt ð ptaãtem

dAdobe
lienti

Milheg
ſpün ie

wanes
idene
dnrn e
Preetn g.
igtifß in
niringie
Golni
bipii
disn .

S=

Nan

Nbian
ien
Ptm
iln
Nch
enti

pape

pncipeſ deant vt ſeruiãt ei.qꝛ ſtatiʒ ptãs eoꝝ eſt

ad obe/ moꝛtua dũ nõ ſeruit ptãti ſpũali.⁊ eſt ſi/

dientiaʒ cut coꝛpꝰſine aĩa Lõſiderẽt moderni pn
cipes q̃lit᷑ pᷣdeceſſoꝛes eoꝝ q̊ꝝ ipᷣi ſũt ſuc
ceſſoꝛes fuerũt ſubiecti ⁊ obediẽtes ptã/
ti ſpũali. cogitet qlit᷑ caput ptãtis trene
f(C(ccʒ romanũ imꝑiũ fuerat ſubiectũ ſpũa
lli ptãti ꝑ mille annos ⁊ vltra. Timeant
igit᷑ oẽs xpᷣiani qͥ ſũt maioꝛes ⁊ minoꝛeſ
xpᷣʒ.cuiꝰ vicariꝰſubingauit ſibi oẽm ter/
renã ptãtẽ. Timeãt oẽs pncipes xpᷣʒ.qꝛ
eoꝝ pᷣdeceſſoꝛ es qͥ fuerũt excellẽtioꝛes ⁊
maioꝛes ſubiecerũt colla ſua vicario eiꝰ
ei tãq; veri ſubditi ſᷣuierũt. Quis ̊ au
ſus ẽ ꝑſeqͥ eccłiazʒ xpᷣi? Cogitẽt oẽs xpᷣia
ni ꝙ xpᷣianitas aliqũ nõ erat ⁊ qlit᷑ ince/
pit⁊ creuit.⁊ q̃lit᷑ ad ſũmã altitudinẽ de
uenit.q̃liter pſeuerauerit ⁊ q̃liter ꝑmãſit
Timeãt ů xpʒʒ filiũ dei ſicut pᷣdeceſſoꝛes
timuerũt eũ.⁊ eũ honoꝛẽt ſicut pᷣdeceſſo
res eũ honoꝛauerũt. Uideãt magnificẽ
tiã ⁊ excellẽtiã ſuoꝝ pᷣdeceſſoꝝ ⁊ eoꝝ ꝑui
.tatẽ⁊ reputẽt ſe nihil ĩ reſpectu eoꝝ. Si
g̊ illi qͥ tã excellẽtes fuerũt timuerũt xpᷣʒ
⁊ eiobedierũt ⁊ in eũ crediderũt ac fide/
les fuerũt ipᷣmq; honoꝛificauerũt.⁊ vi/
cario ſuo ſubditi ac obediẽtes fuerũt.ac

oẽs xpᷣi amicos dilexerũt.q̃nto ò magis
illi qͥ nũc ſũt cũ nihil ſint reſpectu illoæ—

dñt mag timere xpᷣm ⁊ ei obedire ac eũ/
dẽ honoꝛare ac ſubditi eſſe ſuo vicario?
Etiã pẽſent q̃liter iſta ptãs exiſtit ĩ ciui/
tate famoſioꝛitot;ꝭ mũdi q̃ dñabat᷑ toti
oꝛbi.⁊ vltra mille ãnos fuit ibi ſedes iſti

8 ptãtis ſpũalis. ð
ESeorim ⁊ vltiuz ſaccẽ̃m ẽ mr̃imoniũ
qð ẽ inſeꝑabilis ↄiũctio viri ⁊ młlien in/
troducta ꝑ libeꝝ arbiutriũꝛ ↄſenſuʒ aĩoꝝ
vtriuſq; expᷣſſa ꝑ verbñ vel aliqð ſignũ.
Leſt inſtitutũ vt ſit officiũ ſaccm remeę
diũ.officiũ ad młtiplicãdũ.ſacrm ad ſi
Cgniticãdũ.remediũ ↄtra peccati.
to 4 Tilulus, cccxv.

„

de ñ feẽ oẽs hoĩes ĩſił ſiẽ feẽ

CTicccxv. De ſacramẽto matrimonii

Hoꝛtat᷑ ſpũalẽ. caueãt ne ſint ĩobedietes ei.⁊ ſtu

Woniq autez

angelos inſił.ſʒ ſolũ fecit pꝛi/
mũ hoĩem ⁊ pmã mlierẽ imediateꝑ ſeſi
ne adiutoꝛio alter, oꝛdinauitvt boieſ

mnltiplicarent p ppagatõeʒ T generatõz. Quare
ita ꝙ vn ab alio generaret ꝛ deſcẽderet. oẽs ho/
vt ſic maioꝛ vnitas ⁊ maioꝛ amoꝛ eẽt in / mies ab

ter hoĩes.qꝛ hoĩes ſe reputarẽt qſi vnuʒ vno ſũt

hoĩez dũ viderẽt ſe oẽs ab vno deſcẽdiſ/
ſe hoĩe.vt ſicmodꝰ generãdi eẽt ſignum
vnitatꝭ ⁊ ſocietatꝭ. Et qꝛ totuʒ pncipale
bonũ hoĩs ẽ vt habeat ↄiũctionẽ ⁊ ſoci
etatẽ cũ dᷣo.qꝛ ꝑ talẽ ſocietatẽ hõ recipit
vitã a ðᷣo⁊ totũ bonũ ſuũ.ita ꝙ vita hoĩſ
oↄſiſtit in ſocietate dei.vt ẽ iã declaratũ. Cõiun/
iõ qꝛ iſta ſocietas hoĩs cũ deo ẽ occulta⁊ ctio ĩui⸗
inuiſibił ⁊ ſpũał.⁊ ẽ finis ⁊ cõplemẽtuʒ ſibil cuʒz

hoĩs debnit ſignificari figurari ⁊ repñ/ deo

tari qᷓntũ fieri potuitper res viſibiles ⁊

ſenſibiles.vt ſꝑ hõ hr̃et aliqð ſignũ ma/

nifeſtũ viſibile ꝑ qðᷣ repñtaret᷑ ⁊ figura/
ret᷑ e ↄiũctio ⁊ ſocietas quã dzʒ hr̃e cuʒ
do ꝑ amoꝛẽ tãq; ſuũ pᷣncipale bonũ ⁊ ſꝑp

videre qſi in ſpeculo ſuũ bonũ.Et iõ qᷣ
ↄiũctio ⁊ ſocietas iuiſibił dʒ ſignificari

figurari ⁊ repñtari ꝑ ↄiunctõeʒ viſibilẽ

qꝛ etiã iſtud ſignũ repñtãs iſtã ↄiuncti/

onẽ ſpũalẽ dzʒ eẽ ꝓpinqͥſſimũ ipᷣi hoĩ.iõ

de oꝛdiauit ꝙ nõ ſolũ genꝰ huanũ p ge
neratiõeʒ młtiplicaret᷑.ſʒ talit᷑ 2 tali mõ
mltiplicaret᷑ ⁊ creſceret vt modꝰgenerãa/

di ⁊ młtiplicãdi eet ſignũ viſibilefigura.

⁊ repñtatio iſtiꝰ cõiunctiõis ⁊ ſocietatis
ſpũał ⁊ inuiſibil quã hõ dʒ hr̃e ꝑ amoꝛẽ
cũ deo ĩ q̃̊ ↄſiſtcbat totꝰ ſtatꝰ hoĩs.Et iõ
oꝛdinauit deꝰ ⁊ inſtituit vt ꝓpagatio et Cõiun/
generatio ac młtiplicatio hoĩm fieret ꝑ ctio viſi

ↄiunctõeʒ marꝭ ⁊ femĩe.q̃ qdẽ ↄiunctio bilis ſcʒ
eſſet indiuidua ⁊ ſingularꝭ⁊ B ẽ mrimo/ mr̃imo/
niũ.Et iõ a pᷣncipio fecit pmũ hoĩem et niũ

pmã mlierẽ ⁊ nõ plures viros neq; mu⸗
lieres.ſʒ vnicã⁊ ſingularẽ vni viro.⁊ vo/
luit ꝙ iſta ↄiũctio eẽt iſepabil ⁊ indiſſo
lubilis.Et iõ ipᷣm mr̃imoniũ fuit oꝛdla-
tũ a deo ĩ pncipio nature hũanead duo
ſcʒ vt eẽt officiũ generãdi ⁊ młtiplicãdi
hoĩes. ⁊ vt eẽt ſignũ ⁊ ſacr̃m repũtãs ⁊
ſignificãs ↄiũctionẽ ĩuiſibilẽ ⁊ ſpũalem
ale cũ deo ꝑ amoꝛẽ liberalẽ ⁊ ſpõtaneuʒz.
Vñ a pᷣncipio de fecit duas mirabiles Due cõ
oiunctões in hũana natura. Pꝛima fu/ iñũctões
it qñ ↄiũxit aiam rõnalẽ cũ carne ſeu cũ ĩ natura
coꝛꝑe.⁊ iſta fuit naturał.⁊ nõ pᷣceſſit cõ/ hũana
ſenſus.qꝛ ipa neſciebat qm̃ nõdũ erat.,3

de'creãdo aĩam ↄiũxit eaz cñ coꝛpe. Et
ſiiſtud fuit pmũ mr̃imoniũ Aliã vᷣo fecit
deꝰ?cõiunctõeʒ in natura hũana qñ ↄiũ/

it mlierẽ cũ viro ĩ vna ſocietate inſepa/

Duplex
ↄiũctio
in mti /
monio

bili. ⁊ iſta ſocictas fuit maioꝛ ⁊ nobilioꝛ
⁊ iſta fuit volũtaria ⁊ liberał.⁊ nõ natu/
ralis.⁊ ꝑ ↄſenſuʒ viri ⁊ młier⁊ ꝑ amoꝛẽ
vtriuſq;. Et hma ſocietas erat ſignuʒ et
rep ñtatio iſtiꝰ cõiunctõis.qꝛ ſicẽ anĩa eſt
maioꝛ ⁊ ſuꝑioꝛ ac dignioꝛ ⁊ caro inferi⸗

oꝛ.ita vir eſt maioꝛ ⁊ ſupioꝛ ac dignioꝛ.⁊

mlier ẽ inferioꝛ.⁊ ſiẽ̃ aĩa vna fuit ↄiũcta
cũ vna ſingulari carne ⁊ nõ cuʒ plurib.
ita vnꝰ vir cũvna mliere ⁊ nõ cũ plurib
⁊ ſiẽ pᷣma ↄiũctio ñ potat deſtrui niſi ꝑ
moꝛtẽ.ita n? ↄiũctio viri ⁊ młierꝭ potat
deſtrui niſi ꝑ moꝛtẽ Sic &̊ pᷣma ſocietaſ
q̃ fuit ĩ hũana nat᷑a radicał ⁊ füdam̃tal
ſcʒ aĩe cũ carne ſignificabat ⁊ repñtabat

ſecũdã ſocietatẽ ⁊ ↄiunctõeʒ q̃ erat ĩ hu

mana natura.q eratviri ⁊ młierꝭ.Et iſta
ſcdᷣa ſignificabat ⁊ figurabat terciã ↄiũ

ctionẽ ſeu ſocietatẽ q̃ eſt aĩie cũ ðo ſeu hu

mane nature cũ deo. Et iſta eſt maxia ⁊
maio: oĩm.Et ſic ambe ſocietates pᷣme
q̃ erãt in hũana natura erãt ꝓpt᷑ terciam
ↄiunctõeʒ q̃ erat hoĩs cũ dco.
0 decompatione ſſtan ſocietatſj int ſe

dinate int᷑ ſe ⁊ vna aſcẽdit ſuꝑ a/
liã in dignitate ⁊ nobilitate q̃i
qᷓndã ſcalã ⁊ vna repñtat aliã.iõ ↄꝑemꝰ
ecas ad iĩuicẽ. Uñ due pᷣme q̃ ſũt ĩfra hu/
manã naturã.ſũt ꝓpt illazʒ q aſcẽdit ſupᷣ
hũanã naturã. In pᷣma em̃ ſocietate.⁊
ↄiunctiõe caro aſcẽdit ad ſpm̃ rõnalẽ et
ↄiungit᷑ cũ eo naturalit᷑.ĩ ſcdᷣa ſocietate

ben ↄſenſuʒ.Et qꝛ młier hʒ carnẽ⁊ꝛ ſpm̃

ctio ſeu ſocietas ſcʒ aĩe ſiue ſpũſcũ ſpũ⁊
carnis cũ carne.qꝛ aĩaviri ↄiũgit᷑ cũ aia
mulierꝭ ⁊ ecõuerſo ꝑ amoꝛẽ ⁊ ↄſenſuʒ.et
caro viri cũ carne mulierꝭ.ſʒ in tercia ſo/
cietate tã vir qᷓ; mulier ↄiungit᷑ cũ deo.⁊
nõ ſolũ vir ⁊ mlier ſʒ tota hũana natura
dʒ ↄiũgi cũ deo.qꝛ ad h̊ oꝛdinata ẽ Siẽ

SFin pma ↄiũctõe ⁊ ſocietate qᷓ ẽanĩe ſeu

ſpũs cũ carne.ipᷣa caro viuificat᷑ exaltat

Litulus. cccxvi.
Teqm̃ iſte tres Peicfates ſũt oꝛ/

mlier aſcẽdit ad viꝝ ⁊ ↄiungit᷑ cũ eo ꝑ li

ſeu aiam ⁊ vir etiã.iõ fit ibi duplex ↄiun

nobilitat᷑ ⁊ dignificat᷑ ꝑ ſocietatẽ cũ aia

trõnali.ita ꝙ ex ſeipᷣa nõ hʒ vitã.ĩmo ẽ nin

hil. ⁊ ſiẽ etiã młier in ſcdᷣa ſocietate viui/
ficat᷑ foꝛtificat᷑ ⁊ exercitat᷑ ac nobilitatĩ g
ſo cietatẽ viri.ita etiã ſignificat᷑ ꝙ tã vir
qᷓ; mulier ⁊ tota ſocietas ſiue cõgregatõ
hoĩm viuificat᷑ nobilitat᷑ ac dignificat

exaltat᷑ ꝑ ſocietatẽ ⁊ ↄiunctõeʒ cũ deo.

Et ſiẽ tota caro eſt ↄiũcta cũ aĩa.ita mu

lier cũ viro.ſic etiã tã młier qᷓ; vir qͥ faci/

unt vnã cõgregatõeʒ dñt ↄiũgi cũ ðᷣo ꝑ
amoꝛẽ.⁊ ꝑ ↄñs tota cõgregatio viroꝝ ⁊
mulieꝝ. Siẽ aũt in huana natura due
fuerũt ſocietates ⁊ ↄiũctões.Pꝛima aĩe
⁊ carnis q̃ faciũt vnã ꝑſonã indiuiduã.
Et ſcðᷣa młierꝭ cũ viro q̃ faciũtvnã ꝑa/

moꝛẽ ⁊ ↄſenſuʒ ac volũtatẽ inſepꝑabilem Quõ in

ita ſignificabat᷑ ꝙ due erãt ſocietates et carnatõ
ↄiũctões poſſibiles nature hũane cum filij ði ſi

deo. vna ad modũ aĩecũ carne ꝑvnionẽ gnifica/
ꝓſonalẽ. ita ꝙ deꝰ ⁊ hõ ↄtineant᷑ in vna beot
pſona.⁊ alia ſocietas ꝑ amoꝛẽ ⁊ volũta/

tẽ.alit᷑ nõ pᷣt hũana natura ↄiũgi cũ deo
niſi iſtis duob modis.Et qm̃ filiꝰdeiẽ .
vnitꝰ pſonalit᷑ cũ hũana natura.iõ cõple
ta eſt iſta ſocietas q̃ ſe hʒ ad modũ aĩe cũ
carne.Et qꝛ xpᷣus deꝰ⁊ hõ in vna ꝑſona
vlteriꝰ cõiunxit ⁊ vniuit ſibi xpᷣianitates
q̃ eſt vna ſocietas ⁊ vna cõgregatio oĩm
xpᷣianoꝝ q̃ vocat᷑ eccłia.q hʒ modũ vni
tatꝭ ⁊ verã vnitatẽ qᷓntuʒ fieri pᷣt. qꝛ tota
xpᷣianitas ẽ ↄiũcta cũ vno ſũmo ſacerdo Quõ ec
te vicario xpᷣi.Et iõ tota eccłia ẽ ad mo / cleſia eſt
dũ mulier ſeu vxoꝛis.Etxpᷣs hʒ modũ vxoꝛ yel
viri.quia tota eccleſia eſt quaſi vna ꝑſo/ſponſa
na.⁊ xpᷣs ẽ alia ꝑſona.⁊ eſt ibi mrimoni/ xpᷣi
um ſicut int᷑ pmũ viꝝ ⁊ pᷣmã młierem.
Sic igit᷑ in pmo ſtatu hoĩs añ lapſum

erat ſocietas ⁊ ↄiũctio cõgregatõis viri

⁊ młierꝭ cũ ðᷣo nõdũ ĩcarnato.⁊ iſta erat

p amoꝛẽ.ita ꝙ ibi erat ↄgregatõ ⁊ ecclia

hoĩm.ſʒ mõ in repatõe facta ẽ ↄiũctiodet·
. /,

ſocietas xp̃ianitatꝭ ſeu eccłie cũ filio dei

facto homĩe ⁊ incarnato. Et ſic mõ ſũt Dueſo⸗
due ↄiunctões ſeu due ſocictates.bpma ẽ cctates .

filij dei cũ hũana natura ⁊ cũ hũanitate
ppᷣa ⁊ ſingłari.⁊ ſcdᷣa ẽ ſocietas xpᷣi dei?
pois cũ tota xpᷣianitate qᷓ eſt ſua ecccia ⁊xꝰ
eſt tota ſua.⁊ iſta ẽ maxĩa ↄiũctioꝛ maxi
ma ſocietas qᷓ poſſit eẽq; maxim ẽxpᷣs

Ou
qn
fitn
um

e
woi.
cin
lit
nin
N
i
i.

zi⸗
iin
m
1de
nti⸗
bdli,
lin
ndN
ecen
ran fluci
m N
iu⸗
dde
ii
ii
tn
i;
in
inn
en

+

Goe

Ni w

/

p
n
in
et
bℳ%
8 H
Gn wi
mien

7

6

nert

RR

2

.

deus ⁊ hõ 2 maxĩa eſt ecckia. Et ſic ſunt

ibi due vxoꝛes.pma ẽ hũanitas ði.ſecũ

da eſt eccłia q̃ ẽ vxoꝛ xpᷣi dei ⁊ hoĩs. VUñ

eccĩa hʒ ſe ad modũ pᷣme mlier.qꝛ ſicut
pma mlier deſcẽdit de viro ⁊ fuit foꝛma
ta de viro.ita tota eccłia deſcẽdit de xpᷣo
⁊ eſt foꝛmata dexpᷣo.quia tota xpᷣiãitas
eſt renouata ⁊ reſtaurata per ſacramen/

ta xpᷣi.que habent totã virtutẽ a paſſio/

ne ⁊ moꝛte xpᷣi.⁊iõ recte tota xpᷣianitas

ſeu eccłia eſt vxoꝛ ⁊ młlier ſeu ſponſa xpᷣi.
Et iſtud mr̃imoniũ xpᷣi⁊ eccłie ſuerecte
ſignificat᷑ n mr̃imoniũ viri ⁊ młierꝭ.qꝛ
ſiẽ vir ⁊ młier hñt ↄfoꝛmitatẽ in natura
ita xpᷣs ⁊ ſua eccłia hñt ↄfoꝛmitatẽ ĩ na/

tura.qꝛ xpᷣs hʒ carnẽ ſic eccĩa.⁊ iõ eſt ibi

OQuid

quõ ma

trimoni

um ſig⸗/

duplex ſocietas.vna ꝑ dilectionẽ ⁊ amo
rẽ ⁊ alia ꝑ ↄfoꝛmitatẽ carnis. ſicut vir et
mulier habent ſocietatẽ ⁊ ꝑ amoꝛẽ ⁊ per
ↄfoꝛmitatẽ carnnis.
ſacrametũ mr̃imonij eſt antiquũ
⁊ nouũ ſaccm. ¶ Zitub. cccxvij.
TT qm̃ mr̃imoniũ ppt᷑ h̊ ẽ ſacrʒ
qꝛ eſt ſignũ ⁊ ſignificat etiã ali/
quã rem ſacrã ⁊ ſctãm ⁊ ĩuiſibi/

lẽ ⁊ ſpũaleʒ.⁊ qꝛ nobiliꝰ ⁊ pncipaliꝰ ſine

cõpꝑatione ẽ illud qð ſignificat᷑ qᷓ; illud
qð ſignificat.qꝛ ſignũ eſt ꝓpt᷑ ſignatũ et

nõ ecõuerſo.iõ ſine cõpatione nobilioꝛ ẽ

Illa ↄiũctio ſpũał q̃ ſignificat᷑ ꝑx mr̃imo
niũ q; ipʒ nr̃fimoniũ Et qꝛ ipᷣm mr̃imo
niũ eſt inſtitutũ ⁊ oꝛdinatũ ad ſignificã
dũ ⁊ repñtandũ ↄiũctionẽ ⁊ vnionẽ ſpi

ritualẽ qᷓ fit ⁊ fieri dʒ inc hũanã naturaʒ
ſeu aĩiam ⁊ deũ.qꝛ vtraq; eſt volũtaria ⁊

fit p libeꝝ ↄſenſuʒ.Jõ qꝛ iſta ↄiũctio alit

fuit a pncipio hũane nature in ſtatu pfe
cto.⁊ alit᷑ in reꝑpatõe poſt lapſuʒ.qꝛ a pᷣn

cipio hũana natura ↄiũgebat᷑ deo ſoluʒ

pꝓ amoꝛ:ẽ ⁊ libeꝝ ↄſenſuʒ. ſʒ poſt lapſuʒ ĩ

reꝑatõe.facta ẽ noua ↄiũctio ⁊ vnio int
deũ ⁊ hũanã naturã.qꝛ ꝑſona filij dei cõ
iunxit ſe hũane nature in vnitate pſone.

⁊ factꝰeſt deꝰhõ qͥ eſt xpᷣs.⁊ vltra h̊ ipſe
xpᷣs deꝰ⁊ hõ ↄiunxit ſibi nouã ſocietatẽ
qꝛ foꝛmauit eccłiaʒ ſeu xpᷣianitatẽ totam
nouã p ſactr̃a ⁊ lauit ⁊ abluit.⁊ ſic facta ẽ
noua ↄiũctio ſpũał int᷑ xpᷣm ⁊ ſuã nouã
eccłiam. Et ſic ſũt tres ↄiunctões ſpũa/
les Et iõ poſtq; mr̃imoniũ fuit ad q̊ vn

amẽto matrimonii

cipaliꝰ inſtitutũ ſcʒ ad ſignificandũ con
iunctionẽ q̃ fit int᷑ deũ ⁊ hũanã naturã.
ſeqͥtur ꝙ ſicut a pᷣncipio fuit inſtitutum
ad ſignificãdũ bᷣmã ↄiunctionẽ ſpũalẽ.
ita iã de nouo debuit inſtitui ⁊ oꝛdinari
ad ſignificandũ nouã ↄiunctõeʒ int᷑ ꝑ/
ſonã filij dei ⁊ hũanitatẽ quã aſſũpſit.et
ↄiunctionẽ nouã int᷑ xpᷣm ⁊ eccłliam no
uã.qꝛ vtraq; ẽ volũtaria ⁊ ꝑ ↄſenſuʒ libe
rũ ⁊ vtraq; ẽ ad modũ mr̃imonij.EtiGd
mr̃imoniũ ẽ antiquũ ⁊ pᷣmũ ſacr̃m.⁊ eſft
etiã nouũ ſiẽ baptiſmꝰ⁊ alia.qꝛ dignum

eſt ꝙ iſta ↄiunctio noua facta in repatio

ne ſignificaret᷑ ⁊ repñtaret᷑ ſicut illa anti
qua:Et ſic mr̃imoniũ ẽ ſacr̃m xpᷣi ſic a⸗/
lia quaſi innouatum ad nouam ſigni/
ficationẽ. Et ſic tres ↄiiuctiones ſpũa/

les repñtant᷑ ꝑ mr̃fimoniũ.ſcʒ pᷣma que
erat hoĩs ſeu aie cũ deo ſolũ ꝑ amoꝛẽ. et
alie due ſcʒ filij ði cũ hũana natura quã
aſſũpſit.⁊ xpᷣi ⁊ ecclłie ſue quã foꝛmauit.

VUñ in vtraq; ↄiũctõeẽ vnio duoꝝ.vni

us ſicut agẽtis ⁊ influẽtis.⁊ alteri ſicut
patiẽtis ⁊ ſuſcipiẽtꝭ.⁊ ̊ ꝑ vinculũ amo
ris qðᷣ ꝓcedit ex mera volũtate.Et iõ re
cte ſignificat᷑ ⁊ repñtat᷑ vtraq; ↄiunctio/
nũ iſtaꝝ ſpũaliũ ꝑ mr̃imoniũ.qð ẽ ↄiũ/
ctio duaꝝ pſonaꝝ.q̃ꝝ vna eſt ſicut agẽs

⁊ influẽs.ſcʒ virił ſexꝰ.⁊ alia ẽ ſicut pati
ens ⁊ ſuſcipiẽs ſicẽ muliebꝛis ſexꝰ.⁊ h ex
mutuo ↄſenſu volũtatꝭ. Et iõ ſeͥtur
ſacr̃m mr̃imonij eſt magnũ ſacrẽ̃m ppt᷑

iſtas ↄiũctões ſpũales q̃s repñtat ⁊ ſi/

gnificat.⁊ ſpẽaliterppt᷑ terciã ↄiunctõeʒ
⁊ vltimã q̃ eſt xpᷣi ⁊ eccłie.vñ illa rectiſſi/
me repñtat᷑ in mr̃imonio.qꝛ ſicut in mri
monio eſt duplex ↄiũctio.vna ꝑ amoꝛẽ.

⁊ iſta eſt volũtatũ ⁊ aĩoꝝ.⁊ alia ꝑ copu/

lã carnalẽ.⁊ iſta ẽ cõpleta ↄiũctio q̃ ẽ coꝛꝛ
ꝑis q̃ ſeqͥ tur ex pᷣma.⁊ ibi eſt tota ↄſum
matio mr̃imonij.ita ſilr in ↄiunctõe xpᷣi
⁊ eccłie ſue ſunt due ↄiunctões.vna per
amoꝛẽ exvtraq; ꝑteꝛ alia ꝑ ↄfoꝛmitatẽ⁊
ſiłitudinẽ nature.qꝛ xpᷣs ⁊ eccia ſua hñt
ↄfoꝛmitatẽ carnis in ꝓcreando nouos
⁊ ſpũales hoĩes.⁊ ſic ſunt due magne cõ
iunctiones. l
Dꝛ mr̃imoniũ inqntuʒ eſt ſacrẽ̃m xpᷣi
dat gram ⁊ adiutoꝛiũ ſpũale ↄtra carna
lem ↄcupiſcentiã ad oꝑandũ illa q̃ ſunt

Bfa cõ
fert᷑ ꝑ ſa
cr̃m ma
trimo/

CTitulus. cccxiliiilil.

neceſſaria in matrimonio.

Citulus. cccxviij.
Tqm̃ mrimoniũ ẽ ſacr̃m xpᷣi ſi
ut alia ſacr̃a.iõ oꝑtet ꝙ ſic̃ alia
ſacr̃a dãt certã gr̃am ⁊ ſpecialeʒ
adiutoꝛiũ aliqð ſpũale ſi᷑ hõ indiget.
ita etiã ſacẽm mr̃imonij det ⁊ cõferat ali
qunã gr̃am certã ⁊ adiutoꝛiũ ſpũale ſicut
indiget hõ in his q̃ ſunt nccaria ad mr̃i
moniũ.Uñ cũ in mr̃imonio det᷑ hoĩ fa/
cultas ⁊ ptãs vtendi ſua vxoꝛe ad ꝓcre/
ationẽ ꝓlis ⁊ Bᷓ ex diuina inſtitutõe.dat᷑
etiã ibi gra.cũ q̃ illud ↄueniẽter fieri poſ/
ſit(ſicut dictũ fuit in ſacr̃o oꝛdĩs.illis qͥ
digne ſuſcipiũt ſacr̃m mr̃imonij.⁊ in fi/
de xp̃i recta intẽtõe.vt ſcʒ vniant᷑ ex con

ſenſu boni amoꝛis ad ꝓcreandũ ꝓlẽ ad

dei ſeruitiũ.Tales recipiũt gr̃aʒ in mr̃i

Triplex
bhonum
mr̃imo/
ni

monio q̃̊ adiuuat eos ↄtra ↄcupĩaʒ car/
nalẽ. ⁊ p talẽ gr̃am aĩa ſubleuat᷑ a coꝛru⸗
ptõe ↄcupĩe libidis inoꝛdĩata. vt ſit ibi
copula ſingularꝭ⁊ copula vtilis/⁊ copu⸗
la inſepabil.qꝛ iſta ſũt ncciaria in matri/
monio vt ſit ꝑfectũ ⁊ ſctm̃. Et ſic ex iſta
gra dat᷑ remediũ õ tres inoꝛdinatões cõ
cupiſcẽtie.⁊ naſcit᷑ triplex bonũ mr̃imo
nij. Pꝛimũ bonũ qð naſcit᷑ eſt iſtud.qꝛ
em̃ ↄcupĩa carnalis ad młtas inclinat
mulieres.qꝛ luxurioſus nõ eſt ↄtentꝰ de
vna.ſi in mr̃imonio dat᷑ gr̃a homi vt ſit
ↄtentꝰde ſua vnica.⁊ ſic ꝓnitas ⁊ ↄ-cupi
ſcẽtia ad młtas mlieres tollit᷑ ꝑ copulaʒ
ſingularẽ. Scðʒ bonũ eſt. nã ↄ cupia ĩ/
oꝛdinata inclinat ad delectatõeʒ ⁊ nõ ad
fructũ ⁊ vtilitatẽ fructꝰqͥ eſt ꝓles.ſed tm̃
ipᷣa q̃rit ſatiſfacere ſue ↄcupie.⁊ iõ ĩ mr̃i/
monio dat᷑ gr̃a ⁊ adiutoꝛiũ vt nõ cogno
ſcat vxoꝛẽ niſi cã ꝓlis.⁊ ſic tał inclinatio

tollit᷑ ꝑ copulã vtilẽ ⁊ fructuoſaʒ. Terci

um bonũ ẽ iſtud.nã poſt ipletiõʒ ⁊ oꝑis
carnalis ↄſũmatiõeʒ generat᷑ faſtidiũ et
nauſea.vñ poſtq; luxurioſus coguit illã
reſpuit illã ⁊ deſiderat aliã.⁊ iõ ĩ mrfimo

nio dat᷑ gra ⁊ adiutoꝛiũ vt ſꝑ velit eẽ cũ

ſua vnica.⁊ ſic tale faſtidiũ tollit᷑ ꝑ copu
lã inſepabilẽ.Et vlteriꝰex copula ſingla
ri naſcit᷑ bonũ fidei vt ad aliam nõ acce
dat.⁊ ex copula vtili inſe̊tur bonũ ꝓlis
⁊ ad h̊ bonũ oꝛdinatũ eſt mr̃imoniũ qᷓn
tũ ad officiũ nature.⁊ etiã ex copula inſe

etiã mr̃imoniũ dat remediũ õ̊ ardoꝛẽ cõ

pabili oꝛit᷑ bonũ ſacfi.qꝛ tał copula in/
ſeꝑpabilł eſt ſaccm ↄiunctõis ſpũabl iã di/
cte.Et ſic tria bona naſcunt᷑ ex mrfimo/
nio.ſcʒ fides ſcu fidelitas.ꝓles ⁊ ſacrm.
⁊ ſic gra pᷣſtat remediũ ðↄ ↄcupĩam. ⁊ iõ Matri
mr̃imoniũ eſt oꝛdinatũ in remediũ õ̊ cõ moniuʒ
cupiſcẽtiã.qꝛ ꝑ grãm q̃ in eo dat᷑ repmi eſt in re
tur ↄcupĩa in ſua radice vt ſit moderata mediũ
⁊ etiã ꝑ illa tria bona q̃ ſunt in ipᷣo hone
ſtat ip̃aʒ copulã carnalẽ ⁊ ipᷣam cõcupi/
ſcẽtiã.vt ſcʒ actad quẽ ↄcupia inclinat
careat turpitudine ⁊ fiat honeſte. qꝛ illa
tria bõa cooꝑiũt turpitudinẽ illiꝰactꝰ qͥ
als eẽt turpiſſimꝰ ⁊ inexcuſabił ⁊ nullo
mõ licitꝰ.ita ꝙ illa tria bona vel vnũ eo
rũ excuſant coitũ vt ñ ſit peccatũ.qꝛ alłls
eſſʒ pctm̃.Et ſic mr̃fimoniũ dat remedi
um vt nõ ſit peccatum.qð als eſſet pec/
catum. quia plus habent illa tria bona
de honeſtate ⁊ bonitate q;ᷓ illa operatio
habet de turpitudine ⁊ inhoneſtate. Itẽ

cupiſcẽtie⁊ oẽs e coꝛruptões q̃ ſeq̃rent
ſi mr̃imoniũ nõ eẽt.qꝛ dũ ſatiſfacit cõcu.
piſcẽcie in actu mr̃imoniali.tũc ipᷣa con
cupiſcẽtia nõ ita incitat.ſed remittit᷑ fer/
uoꝛ libidinis.qꝛ młti vꝛerent᷑ ꝑ cõcupi/
ſcẽtiã niſi haberẽt vxoꝛeʒ.quã cosᷣſcẽdo
euadũt ardoꝛẽ.⁊ aduſtionẽ carnis.⁊ iõ
melieſt nubere q;ᷓ vꝛi.Et ſic mrimoniũ Co⸗/⸗d
liberat a pctõ qð ałs cõmitteret᷑. Et ſic
apparet q; in mr̃imonio tria cõſiderant᷑ Tria in
pmo ſignũ ſeu ſignificatio ſeu ſaccm.of- mrfuno
ficiũ ⁊ remediũ.Et q̃ntũ ad ſignificatio nio
nẽ duplex ẽ ſignificatio.qꝛ ſignificat cõ
iunctionẽ xpᷣi ⁊ eccłie ꝑ amoꝛẽ ⁊ ↄfoꝛmi
tato ↄiunctõeʒ nature.Et ſiłr duplex ẽ Duplex
officiũ in mr̃imonio.vnũ ẽ ꝑ mutuã nu officiuʒ
tritionẽ viri ⁊ mulierꝭ.qꝛ ad ĩuicẽ ſeſe fo
uent ⁊ nutriũt ⁊ iuuã 5 aliud ẽ officiuz
ad ꝓcreandũ plẽ. Silr eſt duplex reme
dium. vnũ q̃ntũ ad fluxũ ↄcupĩe.ſcʒ vt Duplex
hõ nõ tendat neq; vadat ĩ oẽm mulierẽ/ remedi/
aliud remediũ eſt qᷓntũ ad inoꝛdinatõez um
vt ſcʒ nõ cozgſcat młierẽamoꝛe libidĩs ⁊
delectatõis nec ſine affectu mr̃imoniali
ſʒ cã ꝓlis Et ſic ſũt duo ſignificata.duo
officia.⁊ duo remedia.pᷣmũ ſignificatuʒ
⁊ pᷣmũ officiũ ⁊ bᷣmũ remediũ ſunt ĩ ſa/
cramẽto mr̃imonij qntũ ad cõiunctõeʒ

in
ti

ni

e.
i
, ninr
Gt O
1i⸗
mn
gide
in
ſ
i

du⸗
Gi n
ſ⸗t
o

☛S

W

1
6

remediũ ſunt in eo qᷓntũ ad ↄiunctionẽ
coꝛꝑm. Sicut aũt ĩ alijs ſacr̃is ẽ aliqd
viſibile ſeu ſenſibile exteriꝰapparẽs ⁊ ali
qͥd iuiſibile qð ſignificat᷑.ita ſiłr eſt ĩ iſto

Matia

2 foꝛma

ccxix.
ccccxx.

diop.ſʒ m ſignificatũ: ſm officiũ: ſym

f 2ð . 7
. „

ſacr̃o.qꝛ alit᷑ nõ eſſet ſacrm.⁊ iõ in iſto ſa

cramẽto ſunt vᷣba⁊ ſig exterioꝛa ſeu actꝰ
mfjimo/ ⁊ oꝑatões exterioꝛes loco reꝝ coꝛpaliuz

q̃ ſunt ĩ alijs ſacr̃is.ſicut ĩ baptiſmo ab/

lutio aqᷓ. Et iõ iſtð ſacrm̃ fit ſicut ſacr̃m
ppnie.in qͥ ñ erat aliq̃ res coꝛpalł.ſic ᷓ̊ ver

a exteri? dicta a viro ⁊ mliereꝑ q̃ ſigni/
ficat᷑ ⁊ declarat᷑ ↄſenſus iterioꝛ amboꝝ.

ſunt totũ illud qð apparet pmo in mfr̃i/

monio.⁊ ipᷣe ↄſenſus ĩterioꝛ eſt illud qd

ſignificat᷑ in mfimonio.ſic ↄfeſſio ſigni/
ficat ↄtritionẽ ⁊ diſplicẽtiã interioꝛẽ in

vincnlũ obligatoꝛiũ inter viꝝ ⁊ mulieré

ipᷣo ſacr̃o pnĩe. Et deinde ex illo cauſat

inuiſibile ⁊ ſpũale.⁊ ↄiunctio q̃ nũqᷓ; diſ

ſolui pᷣt.⁊ G̊ ex oꝛdinatõe diuĩa.qꝛ deꝰ in

ſtituit mr̃imoniũ ꝓpr ſignificatõeʒ ↄiũ
ctõis ſpũal.⁊ iſtud vinculũ obligatoꝛiũ

tĩ ꝓpt᷑ mutuũ ↄſenſuʒ viri ⁊ mulierꝭ ex

p̃ſſſum ⁊ declaratũ ꝑ v̈ba exterioꝛa vtri/
uſq; vel ꝑ ſigna alia ẽ ꝓbe matrimoniũ.

Ecce
qͥd ſigni
ficat ma
trimoni

Dic g&̊ ↄſenſus ꝑvᷣba declarat/nõ ẽ ma/
trimoniũ.ſʒ cauſat matrimoniũ.⁊ ſic ſt
ibi tria ꝑ oꝛdinẽ.ſcʒ vᷣba exterioꝛa ſigni/

ficãtia.⁊ ipepſenſus ſpõtaneꝰviri ⁊ mti
ris.⁊ ipᷣm vinculũ obligatoꝛiũ tm̃ idiſ/

ſolubile ⁊ infrangibile. ⁊ tale vinculũ eſt
ſacr̃m⁊ ſignificat ↄiũctionẽ ſpũalẽ inter
deñ ⁊ aĩam.⁊ int᷑ filiũ dei ⁊ hũanã natu

rã ſibi ꝑſonalit᷑ copulatã ⁊ int xpᷣm ⁊ ec/
cleſiã.⁊ iõ ꝓpt᷑ talẽ ſignificationẽ cauſat

tale vinculũ indiſſolubile. Et vlteri ex

tali vinculo obligatoꝛio ꝑ qð vir trãſit ĩ

ptãtezʒ mulierꝭ.⁊ mulier in ptãtẽ viri q̃n
tũ ad coꝛpꝰ.ſeqtur vltima ↄiũctio q̃ ẽ co
pula carnal.⁊ iõ ꝓpt᷑ talẽ obligatõeʒ vir
cenet᷑ reddere debitũ mulieri.⁊ młier vi/

ro.Et ſic apparet q̃lit᷑ ↄſenſus volũtari

us expᷣſſus ꝑ vᷣba cauſat ꝑpetuã obliga

tionẽ ex dei oꝛdinatõe. Itẽ etiã apparet
ꝙ in matrimonio ſꝑ pñt eſſe duo bona.
ſcʒ fides ⁊ ſacr̃m.q;uis nõ ſꝑ ſeq̃tur ꝓleſ

2 fructꝰ.vñ poſſet ibi eẽ fides⁊ fidelitas

ꝓpt ſolutiõeʒ debiti.⁊ etiã ſp eſt ſaccm ⁊

ſignũ ↄiunctõis ſpiritual.iĩmo ↄiuncti/

Eom patio xpᷣi ad eccliam ſicut viri
ad vxoꝛẽ ⁊ ſponſi ad ſponnam.

De ſacramẽto matrimonii

Aun ſegalimn iern ierag. 5 ’M
D ſũme dʒ timere oĩs xpᷣianꝰ ne vio
Aitulus.cccxix.
T am ipᷣm matrimoniũ eſt tan
tũ ſacrẽ̃m ⁊ tã magnũꝛ iſtitutũ ⁊
O oꝛdinatũ. ad repñtandũ ⁊ ſigni
ficandũ magnas⁊ ſctiſſimas ↄiũctòes
ſpũales ſupiꝰdictas. cauere dñtom̃o q
ſunt in mr̃imonio ne deturpẽt⁊ violent
tãtũ ſacr̃m a deo oꝛdinatũ.qꝛ qͥ violat ⁊

deturpat ſignuʒ. facit iniuria rei ſignifiꝰ
cate pꝑ illud ⁊ illi qͥ ĩſtituit illð ſacr̃m.Et

q̃ maioꝛ iniuria qᷓ; iniuriare ⁊ deturpare
ↄiunctionẽ filij dei cuʒ hũana natura in
vna ꝑſona q̃ eſt ſũme honoꝛãda.cui cõ
iunctõis ipʒ mr̃imoniũ eſt ſignũ ⁊ ſacra
mentũ: Et q̃ maioꝛ iniuria q́; iniuriare
ↄiunctionẽ xpᷣi⁊ eccłie.cui ipᷣm ſacẽ̃m ẽ

expſſuʒ ſignũ. Qui em̃ ipᷣas ↄiunctões
ↄtẽnit ⁊ iniuriat.dignꝰẽ maxiavindicta

inhonoꝛat em̃ hũanitatẽ xpᷣi.pſonã filij
dei ⁊ totã eccłiam. Et ſilłr dʒ cauere oĩs

hoõ ne violet ⁊ deturpet matrimoniũ al⸗
tericoeũdo cũ vxoꝛe eiꝰ.⁊ cogitet qᷓntũ

