tinat io ſtruere vel diminuere illas delectatöões. Fᷣm oꝛdinẽ omniũ reꝝ.⁊ ideo nõ eſt ↄtra
u rkan Igeo timet toꝛmẽta.frigꝰ.caloꝛẽ.ama/ hoĩem.ſed cõuenit hoĩ inqntũ ho eſt. et
arſeduad ritudinẽ. pauꝑtatẽ bonoꝝ ⁊ penuriam. ideo ſꝑ ꝓficit hoĩ.Et ſic apparet q̃liter
Gumnar e6 Itẽ etiã quia pecunias diligit.iõ timet ſunt duo timoꝛes.ſicut duo amoꝛes.
ditolnnti eas pꝓdere. Jõ timet oĩa illa que pñtau/ Dy ſicut ſunt duo timoꝛes ↄtrarij.ita
uſnichh ferre vel diminuere pecunias.Ecceò q/ ſunt duo conteptus oppoſiti.
mmcrisd⸗ liter timoꝛ malꝰ multiplicat᷑ in infiniuu· . XLitulus.clxxx.
Ppro inan⸗ eo qꝛ oꝛitur de malo amoꝛe. Itẽ etiam ͥ quia etiã amoꝛi opponit᷑ odi
hebdoſg amat pmo ſeipᷣm amat oẽs illos q ſunt um. ⁊ duobo amoꝛibo opponũt᷑
Nis, Ltſtido⸗ ↄiuncti ſecũ.vel qͥ iuuant ipᷣm vel conſo duo odia.ita etiaʒ ſiliter timoꝛi
öcsconnms. lant᷑ ißm. Jõ amat amicos. filios.vxo/ opponit᷑ contẽpt.Et ſicut ſunt duo ti/
plicat ſ ſen rem.parẽtes.⁊ frẽs. ⁊ etiã oĩa illa que ei moꝛesita erũt duo ↄtẽptus.deo ſicut
dguitinada ſeruiunt.ſicut ſunt domꝰ. poſſeſſiões et eſt timoꝛ dei.ita eſt contẽpt dei. ſicut ẽ
mhlglucttG⸗ aĩglia.Et ideo timet oĩa iſta ꝑdere.⁊ per timoꝛ creature. ita eſt ↄtẽptus creature.
utifcarbone ↄñs timet oĩa illa q̃ pñt auferre iſta ſup / ſeu ↄtẽptus ſuijpᷣius.Et ideo ſiliter po
emitaidrg dicta oĩa vel deſtruere.¶ YFundamæetũ ̊ᷓ teſt fieri hec oppoſitio ⁊ cõꝑatio int du/
ne Outt qre generãt᷑ tot timoꝛes ẽ. quia illud qd os timoꝛes ⁊ duos ↄtẽptus. ſicut inter
iinuitns amat põt ꝑdi ⁊ deſtrui ⁊ auferri.⁊ ẽͦres duos amoꝛes ⁊ duo odia Uñ timoꝛ dei
Heanorri cnͤt pdibilis.Et ſic amoꝛ mał?nõ liberat ti / ⁊ timoꝛ creature ſeu qui oꝛit de amoꝛe p
aünkiniit ( A. mnoꝛ:éa ſeruitute ⁊ a pena. ĩmo ipᷣm timo pꝛio ſunt ↄtrarij. colenhi der cone
idtan ⸗. Aimoꝛ r multiplicat? penã auget. Sʒ q amat ptus creature ſeu ſuijhſt ſũt ſubcõtrarij
omoth dein mk pmo deũu. quia de nõ eſt res que põt de Szʒ timoꝛ dei? Ztept dei Zdicũt.⁊ tĩoꝛ
unmtſih tiplicat᷑ ſtrui vel auferri nec coꝛrũpi nec ꝑviolen creature etↄtẽpt᷑ creature etiã contradi/
Unti lckh ſi tolli.nec aliqͥd ſibi põt nocere.iõ ni· cunt. Et timoꝛ dei⁊ ↄtemptus creature
ARcdec hil alið timet.ſʒ ſolũ timet eũ quẽ amat. ſubalternant᷑.⁊ timoꝛ creature ⁊ ↄtẽptꝰ
wren 2 ſic amoꝛ dei nõ multiplicat timoꝛes ſyj dei etiã ſubalternant᷑. Cõꝑa ergo timo/
taiifen habet ſolũ vnicũ timoꝛẽ.⁊ ille timoꝛ cu, reʒ ad amoꝛẽ.⁊ duos timoꝛes ad duoes
i ag liberat ab inlinitie timoꝛ ibo ma/ amares⸗ ad ↄtẽptus.⁊ ſic acquires ma ——
d is qͥ dant penã ⁊ triſticiaʒ. Et qꝛ timoꝛ gnã ſcientiã de timoꝛe. PeAV Aſen n
Binentn, Amans alicui deber quia dñs.⁊ ille auteme⸗ eſt ¶ O, honoꝛ ⁊ vtilitas ſeu ↄmodũ ſũ E 6 vid
iine Boͤi⸗ ſeipſum tanq; ſeruꝰ. & ſequit᷑ ꝙ homo qͥ pᷣmo nõ duo ꝓpter que om̃ia tunt. uu Ho
hmuitii e oim ſcr, timet deũ. ſubijcit᷑ ⁊ eſt ſeruꝰ oĩm rerum —- Titulus. clxxxi. Loie⸗
tmmn nus eſt quas timet. 2 9ſtituit ſe ſeruũ oĩm illarũ . W 4 i ”èů
lsaihed rexꝝ.⁊ ille res om̃es dñantur hoĩ.⁊ ideo 39U 8 gutez
Nlcvistind hõ ↄſtituit ſe ſeruũ ⁊ ſubiectũ oĩm crea/ ſit tractatũ de honoꝛe aliqli/
maerſandin turaꝝ.⁊ om̃is creatura dñatur ei.qꝛ oes ter ſimul cũ amoꝛe⁊ alis de
nüricpatſt timet.⁊ ſic incurrit infinitas ſeruiiutes bitis.attamẽ honoꝛ requirit ſpecialẽ tra
Ceinfimnint ⁊ captiuitates ⁊ ꝑdit libertatẽ ſuã. Sed ctatũ ab alijs diſtinctũ ꝓpter ſuã ſingu/
niti pöttn qui pmo timet deũ. eſt ſolũ ſeruꝰ vnius. larẽ naturã ⁊ excellentiã quia om̃ia que
an vMN ⁊ ſolũ vnũ habet dñm qui eſt dñs oĩm facta ſunt ⁊ fiunt. ꝓpter honoꝛeʒ fiunt.
fonstp creaturaꝝ. Qui timet deũ pᷣmo quia ti / VUVnde oĩa que fiunt vel fieri poſſunt ad
enihnon met qð timendũ eſt. iõ habz bonũ timo Duo reducunt᷑.ſcʒ ad honoꝛẽ ⁊ vtilitatẽ.
iunbonet/ rẽ.ſed qui nõ timet deũ pᷣmo.timet qð p NQuia oẽ qdð fit.vel fit ppt᷑ honoꝛẽ vel pꝓ
gctli mo timẽdũ nõ eſt.quia timet creaturas pr vtilitatẽ.vł ꝓpt᷑ vtrũq; ſil.ita ꝙ ho/
tiun tis⸗ de nihilo factas.⁊ talis timoꝛ eſt cõtra noꝛ ⁊vtilitas ſut duo fructꝰqͥ colligũt ſfi
inth naturã hoĩs inqntũ hõ eſt.⁊ cõtra totũ naliter ab oĩbus.Cũ aũt de fecerit mũ
. ge oꝛdinẽ creaturaꝝ.quia creature ſunt fa- dum.neceſſe eſt ꝙ vel fecit ꝓpter hono/
7

„

cte ppter hominẽ ad ſeruiẽdũ boi ⁊ ſie

rem vel ꝓpter vrllicatc wel pter vruͦ

———

inſimul. Vnde cũ nõ ſint niſiduo ſcʒ de
us ⁊ creatura.neceſſe eſt ꝙ oĩa fiant.vel

Soli ðo
honoꝛ

Hoñĩ vti

litas

S

Titulus.clxxxii.et.clxxxiüũ.

2„

ꝓpter deũ. vel ꝓpter creaturã.vel ꝓpter
vtrũq; inſimul.Et qꝛ creatura ſꝑ eſt in/
digens qꝛ de nihilo facta.⁊ nõ pᷣt ꝑ ſe cẽ
nec exiſtere.⁊ ſic pᷣt creſcere in bonitate ⁊
pfectõe ⁊ melioꝛ fieri intra ſe.iõ ei ſolum
debet᷑ vtilitas ſeu cõmodũ ⁊ nõ honoꝛ.
Sʒ quia de creatoꝛ ẽ plenus intra ſe oĩ

pfectõe.nullo indigẽs extra ſe.qꝛ nullo
modo pt creſcere in ſeipᷣo.qꝛ ſũme plenꝰ

⁊ iõ quia in ipᷣo nulla eſt nec põt eſſe in/
digentia.qꝛ ẽ ſũme diues oĩba abũdans
habẽs om̃e cõplemẽtũ.ideo ei nulla de/

bet vtilitas. ſz ſolũ honoꝛ.Et ſic creatu⸗/
re ſolũ debet᷑vtilitas.⁊ deo creatoꝛi ſolũ

honoꝛ. Et qꝛ de eſt ſũme bonꝰ iõ nihil

p̃ht oꝑari qͥn ſit ꝓpter vtilitatẽ. Ideo iſta

duo ſunt ſimul ↄiuncta in oĩ oꝑe ſuo ſcʒ
honoꝛ ⁊ vtilitas.qꝛ honoꝛ ſine vtilitate

videt᷑ eſſe vanitas.qð nõ pᷣt eſſe in ſũmo
bono.iõ deꝰnõ poteſt oꝑari ꝓpter ſoluʒ
honoꝛẽ.iõ oĩa que deꝰ oꝑat᷑ ꝓpter hono/

rẽ oꝑatur.⁊ vtilitatẽ.ſcʒ ꝓpt᷑ honoꝛẽ ſu/
um cui debet᷑.⁊ ꝓpter vtilitatẽ creature

cui ↄuenit vtilitas ⁊ cõomodũ.aliter ſua

opatio nõ haberet finẽ cõpletũ ⁊ plenuʒ

qð eſſe nõ pᷣt. Et ſic oĩa ↄſiſtũt in duobꝰ

ſcʒ in honoꝛe ⁊ vtilitate.⁊ ꝓpt᷑ iſta duo

oĩa fiũt.⁊ vtilitas ↄuenit indigẽti.⁊ ho⸗

noꝛ nõ indigęti ſiue pleno in ſe. Cũ eniʒ
deus opat᷑ oĩa q̃ oꝑatur ꝓpter ſe pᷣmo.⁊

ipſe nõ poſſit aliqͥd reciꝑe intra nec cre

ſcere intra nec augeri.ſeq tur ꝙ nõ poteſt
oꝑari extra ſe niſi ꝓpter honoꝛẽ ⁊ gloꝛiã
q̃ ſunt exterioꝛa bona Impoſſibile ẽ em̃
ꝙ; ꝓpter nihil oꝑet᷑. Et cũ ſit ſũme bonꝰ

eſt ipoſſibile ꝙ oꝑet᷑ niſi pꝓpt᷑ aliquã vti/

litatẽ.⁊ qꝛ ipᷣe nulla vtilitate indiget.iõ

neceſſe eſt q; oꝑetur ꝓpter vtilitatẽ crea⸗

ture. Et ſic honoꝛ dei ⁊ vtilitas creatu/

reſp ſunt colligata in oꝑibus ſuis.
¶ Quãuis ſimul ſunt honoꝛ ⁊ vtilitas.

attamẽ magis pncipalis ẽ honoꝛ q; vti

litas.

itulus.clxxxij.

tas creature.iõ magis eſt pnci/
palis honoꝛ dei.qᷓ; vtilitas cre/

ature.⁊ de tanto qᷓnto de eſt pᷣncipalioꝛ

Z qm honoꝛ ꝑtinet deo.⁊ vtili

; creatura. ĩmo ſicut deꝰ 2 creatura ĩin

* — . *

finitũ diſtant.ita diſtant in infinitũ ſi/

ne mẽſura honoꝛ dei ⁊ vtilitas creature
Et iõ qᷓ;uis ſib oꝑeturppter ſuũ honoꝛẽ

⁊ creature vtilitatẽ.attamẽ magis pᷣnci/

paliter oꝑat᷑ ⁊ pᷣmo ꝓpter ſuũ honoꝛẽ.⁊

minꝰ pncipaliter ⁊ ſecũdario ꝓpt᷑ crea/
ture vtilitatẽ.ita ꝙ pncipaliꝰ reſpicit ſu/

um honoꝛẽ qᷓ; creature vtilitatẽ. Sicut

em̃ pᷣmo eſt de qᷓ; creatura.ita ſiłiter pꝛi

mo debet reſpicere deꝰ ea qᷓ ꝑtinẽt ad ipʒ
;; ea q̃ ꝑtinent ad creaturã. licet vtrũq;
ſil reſpiciat. Et iõ ſequit᷑ ꝙ deꝰ pncipali
ter fecit mũdũ ⁊ oĩa q̃ in eo ſũt ꝓpter ſu/

um honoꝛẽ ⁊ ad ſuã laudẽ ⁊ głiaʒ.vt ſcʒ

cxinde ſeq̃tur diuinꝰhonoꝛ.⁊ etiã ↄſeq̃n

ter ꝓpter creaturevtilitatẽ. Et exinde ſe/
quit᷑ ꝙ deus oĩa põt q̃cunq; pñt ꝑtine/

re ad ꝓpꝛiã laudẽ ⁊ verã gloꝛiã ⁊ veram

vtilitatẽ ⁊ ad veꝝ honoꝛẽ.⁊ ꝙ oĩa q̃ deꝰ
oꝑatur in mũdo.opꝑat᷑ ad ſuũ honoꝛẽ.⁊
nihil põt facere ↄtra ſuũ honoꝛẽ.Et iõ
oẽs creature ſunt facte ad ſuũ honoꝛem
ad ſuã laudẽ.⁊ regimẽ mundi⁊ oĩm cre

aturaꝝ ⁊ toti vniuerſi totũ eſt ad ſuum

honoꝛẽ.Et qꝛ vtilitas creature eſt liga/
ta cũ honoꝛe dei.iõ ſeq tur ꝙ q̃nto mag
deus reſpicit ſuũ honoꝛẽ.tãto magẽ re/
ſpicit vtilitateʒ ⁊ cõmodum creature.⁊
qnto magis vult ſuum honoꝛem tanto
magis vult vtilitatẽ creature.⁊ q̃nto ma

gis creſcit honoꝛ dei. tãto magis ereſcine
vtilitas creature.Et ſicut deꝰ nihil pᷣt fa
cereↄtra ſuũ honoꝛẽ.ita nihi pᷣt facere

q̃ntũ eſt de ſe ↄtra vtilitatẽ creatirav.qꝛ
inſimul ſunt colligata.Quãuis q̊ de in

tendat ſuũ honoꝛẽ pncipaliter.tñ nõ pᷣt
facere ſuũ honoꝛẽ niſi faciat creaturarũ

vtilitatẽ ⁊ cõmodũ.qꝛ ſũme bonꝰ nõ pᷣt
nocere q̃ntũ eſt de ſe.iõ ſũme nõ pᷣt de ſe
niſi ꝓficere. Utilitas ò creaturaꝝ⁊ com/
modũ ſeqͥtur ſ honoꝛẽ deii.
D ſicut de ſolũ intẽdit vnũ honoꝛẽ
ita ſolũ reſpicit ⁊ intendit vnã vtilitates

—

pꝛincipalem.
— ¶ Zitulus. clxxxiif.
T qm̃ vtilitas ſeq tur honoꝛem
bei. 2 nõ p̃t ab eo ſeꝑari. ⁊ cũ deꝰ
eſpiciat vtrũq; inſimul. ſeqtur
ꝙ ſicut ſolũ reſpicit vnũ honoꝛẽ ſcʒ ſuũ

l⸗

kuarhicttt
poltertpnm
Vtilinsde
luodeus ſo
Gnioſintmi
Pncppeliscn
Etqereatu

ib mnn ſein
mi arrrepict⸗

cſo Irtlitrozel

e vrlitategrent

hocmüse
nopmod
ſtiltatehoi
früqhelun

MmMlitateho

Vuilltateno
polis vtlin
Vtllitetes,
lgo boio n
lekvtlta
ſübonort
Winice⸗
warmin
Gimcen
itnsb

Huten dippent

untad tendüta

limſe ten

homis mren⸗
Ticdhy minioy
Hioſ
lomnoi
rMühone
len queſ
Aboci⸗
hoigſth
döthon⸗
Gpſtaiße
4
geand

oann⸗

.

enn
mũhe
lUrtb
dlge

de tenentie
mininfiii
Enimngot
Pterſühotot⸗
nind penn,
chilepliſl

E =

tntlini Ginen

unginſtunpi

9 . R 1„
dnnaanf;
umri.lrurnig

iqdohhl
ſincoſütpyri⸗
ndergtern
boncntetigin
ltni Cnuh⸗
icung in⸗
cigorüürnon
noꝛt?10ii
Kadſuühne
ſübonni eid

e O ſäh

emuncnteinet
fitotückntſun
gaummcklg
S
mi tiong d
odun aunt
bonoren eno
–
iotusot.
n it
nhiittuge

Miaramrt E

Minszden

lig foſ

in nmnn
ntbor i

nerſtat

dau
gnin
ini
em
giont 6d
n ſe
miſhi⸗

2

ita reſpicit vnã vtilitatẽ phcipalẽ pnci/
paliter ⁊ pᷣmo. Quia em̃ creature debet᷑
vtilitas.⁊ deo honoꝛ.iõ qꝛ ipᷣe eſt vnꝰſo/
lus deus.ſolũ eſt vnꝰ honoꝛ. Ita ſiliter
q;uis ſint multe creature.attamẽ vna eſt
pncipalis creatura ſuꝑ om̃s creaturas.
Et qꝛ creatura rõnalis eſt ſupᷣ oẽs crea/
Deꝰ itẽ/ turas.iõ ſeqͥtur ꝙ pᷣncipaliter deꝰ inten/
dit vtili dit ⁊ reſpicit vtilitatẽ creature rõnalis.

tateʒz ho ⁊ vtilitateʒ aliaꝝ creaturaꝝ reſpicit ꝓpt
minis vtilitatẽ creature rõnalis. Et qꝛ ſol?ꝰ hõ

in hoc mũdo eſt creatura rõnalis.iõ de/
us bmo ⁊ pncipaliter in mũdo reſpicit
vtilitatẽ hoĩs.⁊ vtilitates aliaꝝ creatu/
rarũ que ſunt in hoc mũdo.reſpicitppt᷑
vtilitatẽ hoĩs.⁊ vtilitatẽ hoĩs ꝓpt᷑ aliaʒ
vtilitatẽ nõ reſpicit. Jõ ſolũ vna ẽ pᷣnci
palis vtilitas ad quã oꝛdinant᷑ oẽs alie
vtilitates.⁊ hec eſt hoĩs vtilitas.⁊ vtili
tas hoĩs nõ eſt ꝓpf aliã vtilitatẽ.qꝛ nul
la eſt vtilitas alia ſupᷣ vtilitatẽ hoĩs.ſed
ſolũ honoꝛ dei laus ⁊ głia ſunt ſupᷣ hoĩſ
vtilitatẽ.qꝛ amoꝛ ⁊ honoꝛ dei ẽ ſuꝑioꝛqᷓ;
hoĩs vtilitas.Ecce ̊ oꝛdinẽ.vtilitates
oĩm creaturaꝝ ſũt ꝓpt᷑ vtilitatẽ hoĩs.et
vtilitas hoĩs ꝓpt᷑ honoꝛẽ dei ẽ.⁊ honoꝛ
Oia ten ði ꝓpt᷑ nihil alið ẽ qᷓ; pꝓpt᷑ deũ Ergo oĩa
dunt ad tendũt ad vtilitatẽ hoĩs ⁊ ad dei hono/
vtilitatẽ rem· Et qꝛ iaʒ pbatũ eſt ꝙ de oĩa q̃ oꝑa
homĩs tur exteriꝰ.oꝑat᷑ ppter honoꝛẽ ſuũ ⁊ ho/
Ti.clxx/ minis vtilitatẽ.⁊ ſic honoꝛ dei ⁊ vtilitaſ
xi. hoĩs ſunt ſimul ↄiuncta ⁊ colligata nec
ſepari pñt. Et ſic habemus in vniuerſo
vnũ honoꝛẽ ſolũ.⁊ vnã pᷣncipalẽ vtilita
tem.que ſunt duo fructꝰtotius vniuerſi
Et hoc ẽ valde ↄuenies.qꝙ ſolũ vtilitas
hoĩs ſit pᷣncipalis.qꝛ ſicut ſolꝰhõ ſcit et
põt honoꝛare deũ in vniuerſo ⁊ laudare
ꝙ ita ipᷣe ſol recipiat vtilitatẽ.
ꝑ dei honoꝛẽ ⁊ vtilitatẽ h
creature rõnalis rõ de o

oꝑatur de extraſe.
qm̃ de oꝑatur oĩa que oꝑat᷑
extra ſe ad ſuũ honoꝛẽ ⁊ ad ſuaʒ
gloꝛiã. ⁊ etiã ad vtilitatẽ homĩs
ſeu creature rõnalis.⁊ nihil pᷣt oꝑani cõ/
tra ſuũ honoꝛẽ.nec ↄtra creature rõnaliſ
vtilitatẽ.iõ cũ finis bncipalis ꝓpt᷑ quẽ
oꝑat᷑ exteriꝰ ſit honoꝛ ſuꝰ ⁊ głia cũ vtili/

oĩs ſeu
ibo que

tate creature.ſeqͥtur ꝙ oĩa q̃ de ipᷣo pñt
dici in oꝑe extra ſe.⁊ oĩa oꝑa e pñt exte
riꝰ reduci ad honoꝛẽ ⁊ vtilitatẽ.⁊ ꝙ per
honoꝛẽ ⁊ vtilitatẽ pᷣt reddi rõ de oibus
q̃ oꝑat᷑ de exterꝰ.Qui g̊ vult hr̃e ſciam
de diuinis oꝑib.cognoſcat vnũ hono⸗/
rem dei.⁊ illa q̃ ꝑtinẽt ad ſuũ honoꝛeʒ et
ſuã gloꝛiã.⁊ etiã cognoſcat vtilitatẽ ho⸗/
mĩs.ſeu creature rõnalis. Om̃ neceſſeẽ
ꝙ opa diuina ↄcoꝛdent ⁊ ↄueniãt cũ ho
noꝛe diuĩo. ⁊ nullo mõ repugnẽt nec cõ
tradicant.⁊ etiã oꝑtet ꝙ ↄueniãt cũ vti
litate creature rõnal. Simꝰ ů bene radi
cati in dei honoꝛe⁊ in vera hoĩs vtilita/

te.qꝛ in iſtis oĩa diuina oꝑa radicãt᷑. Et

inde ſeqtur ꝙ qui nõ ſꝑ videt ↄſiderat ⁊
cogitat dei honoꝛẽ⁊ gloꝛiã nec ipᷣam ho

minis vtilitatẽ. nihil pᷣt ĩtelligere de oꝑi

bus dei. ĩmo penit ignoꝛat.qꝛ nõ videt
lumẽ in q̊ vident᷑ oꝑa dei.Et quia deus
eſt poteſtas.eſt ſapiẽtia.eſt bonitas.ẽ iu
ſticia.⁊ ſic de alijs.iõ oĩa opat᷑ ad hono/
rem ⁊ gliam ſue poteſtatis.ſue ſapiẽtie.
ſue bonitatis.ſue iuſticie.ſue virtutis.⁊
ſic de alijs.ita ꝙ nihil pᷣt facere ↄtra ho/
noꝛem ſue poteſtatis. nec ↄtra honoꝛeʒ

ſue ſapientie. nec ↄtra honoꝛẽ ſue boni/

tatis. Et oĩa oꝑa diuina pñt reduci ad

poteſtatẽ.ſapiẽtiam ⁊ bonitatẽ.⁊ ꝑ hec

tria oꝑat᷑ oĩa extra ſe.⁊ ad iſta tria redu/
cunt᷑ alia.Ad opandũ em̃ iſta tria ſuffi/
ciunt.ſcʒ bonitas.poteſtas.⁊ ſapiẽtia.⁊
iſta tria ſimul requirunt᷑. nec vnuʒ ſuffi⸗

HDy in diuĩo honoꝛe includit᷑ vtilitaſ
hoiĩs ſeu creature rõnalis.
Zqꝛ de oꝑat᷑ om̃ia oꝑa ſua ad
honoꝛẽ ſue ptãti.ſue ſapientie.⁊
Lſue bonitatis.⁊ honoꝛ ⁊ gloꝛia
bonitatꝭ eſt oꝑari vtiliter ⁊ comode ad
maioꝛẽ vtilitatẽ.iõ ſetur q; vtilitas ſʒ
includit᷑ in dei honoꝛe.⁊ niło mõ honoꝛ
diuinꝰpᷣt ſeparea ſe vtilitatẽ creature qꝛ
nullo mõ pᷣt facere ↄtra honoꝛẽ ſue boni
tatis.in cuiꝰhonoꝛe ſꝑ includit᷑ vtilitas
⁊ cõmodũ alicuiꝰ. Et iõ cũ dico dei ho
noꝛẽ dico creature vtilitatẽ.nec eſt neceſ
ſe expmere ipᷣam vtilitatẽ.qꝛ dei honoꝝꝛ
totũ ĩpoꝛtat.Et ſic diatotalic edennt

Ciitulus.clxxxvi.clxxxvi⸗

gitari ſapiẽtiꝰ.ita vtili᷑ꝛ benigne enõ
poſſit cogitari benigni nec vtil ⁊ ̊ re.-
qͥrit honoꝛ ⁊ głia ſue ptãtis ſue ſapĩe et
bonitatis. Quare ↄcludit᷑ ꝙ qᷓnto oꝑpa
ſũt magꝭ ardua. magnifica magis.alta
mag. mag incõpꝛehẽſibilia ⁊ magꝭ mi
rabilia. ſubtilia ⁊ difficilia.et mag⁊ plu
ribo vtilia.magis deo ↄueniũt et ꝑtinẽt.
cũ oĩa q̃ magis ꝑtinẽt ad honoꝛẽ ⁊ glo/

4*
vAN&

gis des

ad diuinũ honoꝛ?. ⁊ de oĩb põt reddi
rõ per diuinũ honoee.
60 diuinꝰhonoꝛ ꝓbat oꝑpa dei

—

exteri

us eſſe. potẽtiſſime. optime. ſapientiſſi/

me. 2 beniuoletiſſime facta.
itulus. clxxxvi.

8 ſapiẽtie.⁊ ſue bonitatꝭ.nec aliter
põt ea oꝑari.⁊ qꝛ honoꝛ ⁊ glłia ptãtis ẽ

potẽtiſſime potẽter oꝑari.⁊ honoꝛ ⁊ glo
ria ſapie ſue eſt ſapiẽter ſapiẽtiſſime p/⸗

poꝛtionabilit᷑ ⁊ ꝓpoꝛtiõabiliſſime ⁊ cõ/

gruẽtiſſime ⁊ oꝛdinatiſſime oꝑari⁊ glo
ria bonitatis eſt bñ ⁊ optime beniuolen
ter ⁊ beniuolẽtiſſime.vtiliter⁊ vtiliſſime

oꝑari.iõ ſeqᷣtur ꝙ oꝑa dei ſunt potẽtiſſi/
me.ſapiẽtiſſime ⁊ optime facta.Et ideo

oĩa oꝑa dei ſnnt ꝓpoꝛtionabiliſſima.oꝛ

dinatiſſima.cõgruẽtiſſima ⁊ vtiliſſima.

Jõ nihilp̃t eſſe in diuĩs oꝑibo ĩpꝛopoꝛ⸗

tionatũ incõgruũ.nihil inutile.nihil ſu
hn nec diminutũ.vel inoꝛdinatũ.
O q̃nto oꝑa ſunt magis ardua.ma/
gnifica.altioꝛa.magis mirabilia ⁊ diffi
cilia.⁊ m uri comuni

nagis deo oueniunt ? ꝑtinent.
Nienscler .

.

lia ſoli deo ↄueniũt ⁊ ptinẽt. et
to honoꝛ ⁊ glia eſt maioꝛ ma
is deò ptinet. ⁊ qnto magꝭ honoꝛ aſcẽ
dit tãto magis deo ↄuenit.⁊ q̃nto magꝭ

aliq ptinẽt ⁊ reſpiciũt ad honoꝛẽ ⁊ glo/
riã dei.magis deo ꝑtinẽt. et qꝛ qnto oꝑa

ſunt magis ardua.magis alta.magꝭ mi
rabilia.mag ſubtilia et difficilia. magiſ
ptinẽt ad glłiaʒ et honoꝛẽ diuĩe ptãtis ⁊
ſapĩe diuĩe.q̃nto etiã aliq̃ ſunt magꝭ vti

lia ⁊ płibo cõia.tãto magꝭ ꝑtinẽt ad glo

riã et honoꝛẽ et laudẽ diuine bonitat.&

cũ deo cõueniat qcqͥd pᷣt eſſe magꝭ ⁊ ꝑti

neat ad honoꝛẽ ſue ſũme ptãt.et ſue ſũ/
me ſapie et infinite bonitatꝭ.ſeqͥt᷑ ꝙ oꝑa
ſũme ptãtis et ſũme bonitatꝭ deo ↄueni
unt et ꝑtinẽt.ct q̃nto magis ſũt talia.tã/
to etiã mag ei ↄueniũt.Et ꝑ ↄñs ei cõ/
uenit ad honoꝛẽ ſue ptãtis ſapĩe et boni
tatis ita potẽter oꝑari ꝙ nõ poſſit potẽ
tentiꝰcogitari:ita ſapiẽter ꝙ ñ poſſit co/

VUoniã aũt de oꝑatur oĩa opa
ſua ad honoꝛẽ ſue poteſtatꝭ.ſue

caũt oñditur ſic.qm̃ honoꝛ⁊

riã ſuã et laudẽ magis ei ↄueniũt.i Et

exinde pñt multa alia ↄcludi et ſeqͥ. CIñn
põt ſeqͥ ꝙ qcqͥd magis ꝑtinet ad hono/
rẽ ⁊ gliam dei.magis oꝑtet eſſe mag dx-
fieri.Et iõ magis oꝑtet mũdũ eſſe pdu
ctum totaliter de nihilo q; de aliq̊. ⁊ ma
gis de nouo q; ab eterno.qꝛ magis h̊ ꝑ/
tinet ad honoꝛẽ ⁊ glłiam ſue ptãtis ⁊ bo
nitatis. Itẽ ſetur ꝙ qnto opera erunt
magis vtilia hoĩ ⁊ creature rõnali.ma/
gis fiẽt. qꝛ h̊ magꝭ eſt ad honoꝛẽ ſue bo/

nitatis. Itẽ qꝛ ↄuenit deo vt honoꝛ ſuꝰ

⁊ głia creſcãt exteri qntũ fieri poterit.et
hoc nõ poſſit fieri niſi ꝑ oꝑa.ideo cõue/
nit deo facere oꝑa ſũme bonitatis.ſũme
poteſtatis.ſumme ſapĩe et benignitatis
Sic ã ꝑ ipᷣm honoꝛẽ dei poſſumꝰ coö⸗
ſcere ꝙ deo ↄuenit magis extra ſe oparrii

ↄſiderãdo honoꝛẽ⁊ głiam ſue poteſtad.

ſue ſapĩe.et bonitatis et iuſticie et miſei

coꝛdie et pietatis.Et ex oĩbo põt ↄcludi

qꝙ opꝑadei ex ſe ↄſũmabunt finienk 1 ter

minabunt᷑ in ſũmo honoꝛe in ſũma lau⸗/
de et in ſũma glłia ſue poteſtatis. ſueſa/

piẽtie. bonitatis et iuſticie. et ꝙ tũcceſſa

bit oꝑari exteri.qñ honoꝛ ſuꝰ.laus ſua
et gloꝛia erũt completa. —
DO, honoꝛ dei cũ gloꝛia et laude ĩ eter
nu durabit et ſine fine ꝑmanebit.
¶Litulus. clxxxviij. .
Via aũt iaʒ dictũ eſt ꝙ qͥcquid
opꝑat᷑ de exterꝰ.oꝑatur ad ho/
noꝛẽ et głiam et laudẽ ſue pote⸗/

ſtatis ſapĩe et bonitat.iõ quia dea nul

R—

at et cõpleat᷑ qꝛ aliter honoꝛ ⁊ gloꝛia ſue
poteſtatis deſtruerent. Et ꝑ ↄñs ſeqᷣt q
oĩa debẽt terminari et ↄſũmariad ſuum
honoꝛẽ et ad ſuã laudẽ et gloꝛiaʒ. Et qꝛ
nõ eſſet ſũmꝰ honoꝛ nec ſũma gloꝛia.niſi
bonoꝛ et glia ſua durarẽtet ꝑpetarent

n

e bitonat
lo pᷣt impediri.neceſſe eſt ꝙ honoꝛ ſuꝰ fi⸗

ſermüt
honordeiß
Eto ons0

4

ni. Etqeh⸗
mgoeltcc
aernilateh
ogtetcpfin
Deälaudar

uu ſuis4

ſetaeatun
fet innani
ger gliazſt
hot fien
nüdorare
fü Etlico
thaudisar
aͤtior gio
hoteſeſin
dzopeman
Etiöni
Petuabit
oſinefine

P ſeck ſ
Loſnegliu
ſttbonmi
Amrhn
hlüqdce
Glumne
nödaene
0e eſthono⸗

ermirobe
noſis. E
rlauefe
biſthe
emii
nd
Nibe
homoe

aubongi:e .

uchiit .S

8ptinerat n .
Orcreſſemgg
amüciͦcſean
ödenliem
nogenigel-⸗

nhe tütstbo

Intoopos oude

Murerönal,a;

Adboporenebo⸗
Nort bonri?
tifiipore
ogr icocönt⸗

dhoninnsſine

eabenighits⸗

deipoſan o

Gsgnnſeegonn.
lun bepoſ ,
tinſkictdin.
toih td

Hlatfinik:

noreinſünge /

utnni
cytul
zmizlusin

acqᷣſitꝰ

põt

—

* 3

in eternũ vt nũẽqᷓ ceſſent.iõ neceſſe eſt q;

honoꝛ dei ꝑmaneat in et᷑nũ ⁊ głia ⁊ lauſ

Et pꝑ ↄñᷣis opꝑa dei debẽt ꝑmanere in eter
nũ.Et qꝛ honoꝛ reqtrit honoꝛãtẽ.⁊ glo/
ria gloꝛificantẽ.⁊ laus laudantẽ.iõ ꝓpt᷑
sternitatẽ honoꝛis dei ⁊ ſue głie ⁊ laudiſ

oꝑtet ꝙ ſint creature q̃ poſſint in eternũ
deũ laudare honoꝛare ⁊ głificare de oꝑi
bus ſuis.⁊ q̃ cosëſcãt oꝑa.Si em̃ nulla
eſſet creatura q̃ cosſceret oꝑa dei ⁊ vide
ret.inuanũ de oꝑaret᷑ ppt᷑ honoꝛẽ ⁊ lau
dẽ ⁊ Fliaz ſuã.Et qꝛ ſola creatura rõnalł
facere.iõ creatura rõnal dʒ in eter
nũ durare ꝓpt᷑ honoꝛẽ dei ⁊ laudẽ ⁊ glo
riã.Et ſic ꝑpetuitas honoꝛis dei ⁊ glie
⁊ laudis arguit ꝑpetuitatẽ creature lau/
dãtis⁊ gloꝛificãtis.Et qꝛ honoꝛ dei nõ
põt eſſe ſine vtilitate.iõ ſicut honoꝛ dei
dz ppetuari. ita dʒ etiã vtilitas ꝑpetua/
ri.Et iõ etiã vtilitas creature rõnalis ꝑ
petuabit᷑.vt ſimul maneat honoꝛ ⁊ vtili
tas ſine fine. N
O, honoꝛ dei eſt duplex. ⁊ dupliciter
debetur. ððMUKrd

Onſiderandi aitq, vonozvno
mõ eſt naturalis ⁊ debet᷑ ex debi

Io nature.ſcʒ rõne pᷣmitatꝭ ⁊ pn/
cipalitatis ⁊ auctoꝛitatis.Et iſte honoꝛ

debetx᷑ alicuiqꝛ eſt pncipiũ ⁊ pᷣmũ.qꝛ oẽ

pncipiũ⁊ pᷣmũ inq̃ntũ tale.ẽ honoꝛãdũ

Et qꝛ ſol de eſt pᷣncipiũ pᷣmũ totaliter.
⁊ nihil eſt ĩm pᷣmũ pᷣncipiũ niſi ꝑ ißm.

iõ ipᷣe eſt ſolꝰ honoꝛãdꝰiſto honoꝛe pᷣmo
⁊ om̃e aliud inq̃ntũ eſt pᷣncipiũ ⁊ pᷣmũ

eſt honoꝛãdũ.qꝛ repñtat ipʒ. Et iõ pat
⁊ imr̃ ⁊ pncipat honoꝛant᷑qꝛ ſunt pᷣnci
piũ qdaʒ. Et talis honoꝛ nõ includit

gliam nec laudẽ nec famã.nec nomẽ. qꝛ
nõ dat᷑ nec debet᷑ niſi rõne pmitatꝭᷣ.Aliꝰ

Honoꝛ eſt honoꝛ qui nõ eſta natura nec ex de/

bito nature.ſʒ eſt honoꝛ acqͥ ſitꝰ ⁊ debitꝰ
ex mirabiliba oꝑibo honoꝛabilibo ⁊ glo⸗
rioſis.Et iſte honoꝛ includit in ſe gliaʒ
⁊ laudẽ.famã ⁊ excellẽtiã ⁊ bñdictioneʒ

Et iſte honoꝛ iunctꝰ cũ laude ⁊ glia eſt

pꝛemiũ extrinſecũ. ⁊ remuneratio exteri
oꝛ bonoꝝ opeꝝ.qðdð debetur ab oĩb co/
noſcẽtibo talia oꝑa. Uñ fruci? exterioꝛ
bonoꝝ opeꝝ.eſt honoꝛ. laus. gloꝛia, fa⸗/

—S

cõplacet in opibo boni

bonoꝛ deo debetur

ma. bñdictio.⁊ ſunt coꝛona bonoꝝ ope

rũ.qꝛ ꝓpter honoꝛẽ głiam ⁊ laudẽ coꝛo/

nant᷑ exteriꝰbona oꝑa.qꝛ digna ſunt ex/

teri coꝛonari.Et qꝛ ſolꝰ deꝰ facit bona
opa.⁊ oĩa bona oꝑa ꝑ ipᷣm fiũt.⁊ qᷓ;uis
creature oꝑent᷑. tñ ab ipſo hũt ꝙ oꝑent
⁊ nõ a ſeipᷣis.qꝛ de nihilo facte ſunt.⁊ iõ

ipᷣe creature ⁊ oꝑa creaturaꝝ bona ipᷣiuſ

dei ſunt radicalit᷑ ⁊ pncipalit᷑.iõ honoꝛ
laus ⁊ głlia q̃ ſunt pᷣmiũ exteriꝰ ⁊ coꝛona

Honoꝛ
Epᷣmiuz
vᷣtutis

Soli

bonoꝝ opeꝝ ſoli deo debent. Siue ů de deo ho⸗

us ĩmediate oꝑet᷑ ꝑ ſeipᷣm ſeu ꝑ creaturã
ſp ipᷣe honoꝛ laus ⁊ gloꝛia dei ſunt ⁊ ſoli
deo debẽt᷑. Sʒ qꝛ creatura rõnalis oꝑat᷑
ſimul cũ deo libere voluntarie ⁊ ſponte.

„ — 9 —

8.iõ debet᷑ eipᷣ/

noꝛ

Homi

miũ ⁊ remuneratio rõne libertatꝭ ⁊ com debet᷑ pᷣ⸗

placẽtie in bonis oꝑibo.ſj nõ debet᷑ ipſi

creature pᷣmiũ nec remuneratio exteriuſ

ſʒ interi.qꝛ eẽt ei vanitas. Et iõ nõ ðbe
tur creature honoꝛ nec głia neclaus ex
opibo ſuis.ſʒ ſolũ vtilitas interi.qꝛ cre/
atura dʒ pfici ⁊ cõpleri ⁊ creſcere intra ſe

donec ſit cõpleta. Qñ ̊ de oꝑat᷑ ꝑ ſe im
mediate ſine creatura.tũc talia oꝑa non
pñ̃t pᷣmiari.ne remunerari niſi excerius

ꝑ honoꝛẽ laudẽ ⁊ gliam. ⁊ ̊ ſoli deo de⸗

mium ĩ
terius

bet᷑.qꝛ eſt plenꝰinteriꝰ⁊ intra ſe.Sed qñ

oꝑat᷑ ꝑ creaturã rönalẽ tũc debent᷑ duo

pᷣmia.vnũ interiꝰaliud exterius.vnũ ꝓ

deo.aliud ꝓ creaturis. Pꝛemiũ dei ẽ ho
noꝛ opꝑis ⁊ laus ⁊ głia.pᷣmiũ creature eſt
vtilitas.⁊ H̊ eſt valde rõnabile.vt ſicut
duo ↄcurrũt volũtarie ſimul ad vnum.
ꝙ vterq; habeat pᷣmiũ ſibi ↄueniẽs. ſcʒ
deꝰhonoꝛẽ.⁊ creatura vtilitatẽ.Quid eĩ

Pꝛemi⸗
um der

faceret creatura ĩdigẽs de honoꝛe ⁊ glo

ria. ⁊ qͥd faceret deꝰ ſũme plenꝰ de vtilita
te.cũ deꝰ nõ poſſit creſcere intra ſe.⁊ crea
tura poſſit creſcere intra ſe.Et ſic honoꝛ

Honoꝛ

eſt pᷣmiũ extrinſecũ.⁊ vtilitas ẽ pᷣmiũ in ẽ pᷣmiuʒ

trinſecuʒ. Et ſic deꝰ pᷣmiat ⁊ remunerat extrinſe/⸗
creaturã rõnalẽ inter.dando ſibi pᷣmi/ cũ vtili/
um pficiẽdi eã ⁊ cõplenddò ⁊ augmẽtan/ tas ĩtrin

do.⁊ ipᷣa creatura rõnal vt ipe hõ pᷣmiat
⁊ remunerat deũ ⁊ coꝛonat exteri.dãdo
ſibi laudẽ ⁊ głliam ⁊ honoꝛẽ ⁊ bñdictiõʒ

de ipis opibo.Et ita vterq; hʒ ſuũ pᷣmiũ

Et in h̊ oñdit᷑ magna dei dignatio.qui

vult a ſua creata pᷣmiari. bonoꝛarl. lau⸗

ſecum

Honoꝛ dari ⁊ gloꝛificari.Et inde ſeͥtur ꝙ; poſt
dei ẽ ma q; honoꝛ laus ⁊ gloꝛia ſũt pᷣmiũ qð deo
ioꝛ toto debet᷑ exter.ꝙ excedunt oĩa creata ſine
mũdo mẽſura.Et iõ maioꝛ eſt honoꝛ dei qᷓ; to
tus mũdus.qꝛ hoc eſt coꝛona ſua exteri
oꝛ.Et iõ qui aufert ſibi honoꝛẽ.pł tol/
lit q;ᷓ ſi tolleret totũ mũduʒ. Et iõ iniu/
ria dei nõ põt ꝑ om̃s creaturas reꝑari.
Dicamꝰg̊ ꝙ qͥcquid dat᷑ vel acqͥrit᷑ vel ẽ
intrinſecũ bonũ illi rei cui dat᷑.ita ꝙ eſt
eiꝰ ꝑfectio ⁊ cõplemẽtũ vel iuuamẽtuʒ.
vel eſt bonũ extrinſecũ nõ ꝑtinẽs ad ꝑ/
fectionẽ vel ad cõplemẽtũ nec ad adiu/
toꝛiũ.⁊ B eſt honoꝛ laus ⁊ gloꝛia.ſed pꝛi
mũ eſt vtilitas.⁊ hoc debet᷑ ſolũ creatu/
ris.ſʒ alið ſolũ deo.Quicqͥd ̊ ꝑtinet ad
pfectionẽ ⁊ cõplemẽtũ ⁊ ad adiutoꝛiuʒ.
ipᷣi creature debet dari. Sʒ qͥcquid non
ꝓtinet ad ꝑficiendũ nec ad cõplendũ rẽ
nec ad adiutoꝛiuʒ ſoli deo debet dari. et
hoc eſt honoꝛ.gloꝛia.laus.bñdictio.ãti
arũ actio.⁊ oĩa q̃ exteriꝰdant᷑. Et ex hoc
poſſumꝰ videre ꝙ duplex eſt crementũ.
⁊ dupliciter aliq̃ᷓ res hʒ creſcere ſcʒ intra
ſe ⁊ extra ſe. Nã tunc aliq̃ res creſcit ĩtra
ſe ⁊ interiꝰdũ cõpletur ⁊ ꝑficitur. Ettã
diu creſcit ⁊ põt creſcere donec pueniat
ad vltimũ cõplemẽtũ. Sʒ tũc aliq̃ res
creſcit exteriꝰ⁊ extra ſe.dũ acqͥrit hbono/
rẽ.laudẽ ⁊ głiaʒ ⁊ famã Et iſtð cremẽtũ
ntillo mõ ĩtrat ĩtra rẽ.nꝰ? vnit᷑ ei.qꝛ honoꝛ
głia.fama.niło mõ ſũt ĩtra rẽ.ſʒ extra rẽ
nec ꝑtinẽt ad rẽ.⁊ iõ ſũt cremẽta exterio
ra.nꝰ cõplẽt nec pficiũt ipᷣaʒ rẽ. Et iõ ta
le cremẽtũ nõ debet᷑ creature ſʒ pᷣmũ.qꝛ
creatura pᷣt creſcere intra ſe. Et iõ ſi non
Querẽs habeat in ſe totũ ſuũ cremẽtũ ⁊ q̃rat ex/
honoꝛeʒ tra ſe cremẽtũ q̃rit vanitatẽ.qꝛ ipᷣa exñs
qrit va/ vacua a ſua ꝑfectõe a ꝓpꝛia bonitate in
nitatem terioꝛi.a ſuo cõplemento interiꝰq̃rit cre/
mmaentũ extra ſe qð nullo mõ põt intrare
rem nec ꝑficere.Et iõ ſi creatura rõnal
npnoõdũ cõpleta q̃rat honoꝛẽ gliam laudẽ
4.eceterd. tũc intra ſe implet᷑ vacuitateꝛ va
nitate.⁊ efficitacua a ſua ꝓpꝛia ꝑfectio
ne ⁊ bonitate interioꝛi.⁊ intrat in eã va/
nitas ⁊ inanitas q̃ᷓ eſt vacuitas ꝓpe pfe
ctionis ⁊ bonitatis et vtilitatis.et in ea
nulla eſt ſoliditas n“firmitas,. qꝛ ibi nõ
eſt ꝓpꝛia bonitas.nec ꝑfectio.nec põteẽ

firmitas.Et iõ ſibi nihil pficit cremẽtũ
exterꝰ.honoꝛis laudis ⁊ głie.ĩmo dum
mag vult creſcere exteri deficit interiꝰ
⁊ remanet paupꝑꝛima intra re. Et q̃ntuzʒ
q̃rit extra ſe de honoꝛe laude ⁊ głia.tãtũ
ꝑdit intra ſe de ꝑfectõe ⁊ bonitate ⁊ vera
vtilitate ꝓpꝛia.Et qꝛ oĩs res appetit ſꝑ

—

creſcere donec ſit cõpleta.iõ creatura rò/ Quere/

—

nalis ſi nõ q̃rit creſcere interiꝰ.neceſſe eſt re hono

vt q̃rat creſcere exteriꝰ.iõ ſi nõ q̃rit ꝓpꝛi reʒ eſtꝰ

am bonitatẽ ĩtra ſe.neceſſe eſt ꝙ querat rõnem
honoꝛẽ laudẽ ⁊ glłiam extra ſe.⁊ h̊ eſt cõ⸗
tra naturã ⁊ ↄtra rõnẽ ꝙ res exiſtẽs va/
cua intra ſe ⁊ carens ꝓpꝛia ꝑfectõe.q̃rat
honoꝛẽ extra ſe⁊ głiam.cũ ſit pauꝑꝛima

miſerrima.Et iõ cremẽtũ extrinſecuim

nõ debet᷑ creature. Sʒ quia de eſt plenꝰ
intra ſe.⁊ nullo mõ poteſt inter creſcere
iõ ei ſoli debent᷑ laus et głia ⁊ honoꝛ.qꝛ
in deo nulla põt eſſe vanitas neq; vacui
tas.qꝛ in eo eſt ſũma plenitudo. Sic &&
habemꝰ duplex cremẽtũ.vnũ extrinſecũ Epilo/
aliud intrinſecũ.vnũ ꝑtinẽs creature.a/ gat
liud ꝑtinẽs creatoꝛi. Et habemꝰ etiã q
honoꝛ debet᷑ pncipio inqntũ pᷣncipiũ ẽ
7 debet᷑ etiã bonis oꝑibo.Etꝑ ↄñs deo
debet᷑ honoꝛ duplicit᷑.⁊ qꝛ eſt hmũ pᷣnci
piũ.⁊ etiã ꝓpter opa bona. Pꝛimus ho
noꝛ eſt naturalis.ſecũdus eſt acqͥſitꝰ.et
iſte honoꝛ acqͥ ſitus eſt cremẽtũ exterb.q̃
eſt ſy ↄiunctꝰcũ gloꝛia ⁊ laude.O, autẽ

ſp bono opi debeat᷑ laus ⁊ gliaꝛ honoꝛ.

ſignũ ẽ euidẽtiſſimũ.qꝛ hõ timet facere

mala coꝛã hoĩbo ꝓpter vituperiũ ⁊ ↄfu/

ſionẽ.qꝛ vituperiũ ⁊ ↄfuſio dant᷑ ꝓpter
mala opa ⁊ acqͥrunt᷑ ex ipᷣis.Ergo ꝑ cõ⸗/
trariũ bonis oꝑib debet᷑ honoꝛ laus et
gloꝛia. Si ů̊ de' facit oꝑa bona.ei debe⸗/
tur honoꝛ laus ⁊ gloia.

O, de lecit creaturã rõönalẽ ⁊ totum
mũdũ ppt᷑ honoꝛẽ qͥ acqᷣrit᷑⁊ debet᷑ ⁊ ſe
quitur ꝓpt᷑ oꝑa vt ipᷣe creſceret in creatu
ra rõnali extra ſe.⁊ ipᷣa rõnalis creatura
creſceret ſimul intra ſe.

Woniãg au
denõ põt creſcere in ſeipon?
intra ſe qꝛ infinit eſt ⁊ ſũme

Pfecs ſ
fumßtar
iſadnoge
licde pot
ſu uust
ECtcühone
gerakdenn
ſeonopee
1gecfamrk
hororlons
nnnöpiel
giüopaſun
cognoſcer
honoꝛede
gturakact

(ceintre

creceren
lancde
lano ? ſue
lo tfieni

ſe itur fe⸗
N wienſ
ito danonat
(galcert tiigac

hotarl
ſccoce
tncde
citeie
ciing
oco
E
licnde⸗
lomugt
ceat i
ſcſectd
Nnes
ſetenn
liincn
honi⸗
melerd
tlohali
ſeerind
mmehtü.
letraſe
teriug
imeeſt⸗
ſopolis
ert
Ggitio
Mtg

8iclrinonn
eefetimn
nuin ghi
erbonimennt
aionsehyrt⸗
nüöemnſi
inrnbtd
lͤſtruͤjnt inee
ucſeckgann i
dermnſethkc
betitis
Mrnpſegiriin
üſthugin
maücmnincan
gnundeeſtn
ſtinatta⸗
glurbon⸗g
nitas ne ui
mimco. Gez
imiariicd h
tisennntag
baben eiig
näptüpnepiͤ
l Lioiode
cckpnüdtd
ona Peinesbo.
nockeriſt
omniinn4
1lunceſa
tgkotlen.
eMWantice
iodantt
Egorch
khonorlene
2donnann

—,2

—
—

==
E

rochai

—„☚

De fruct

tura pᷣt creſcere in ſeipᷣa ⁊ intra ſe.iõ ꝓpt᷑

iſta duo cremẽta debẽt fieri oĩa Et quia
tũc deꝰ põt creſcere extra ſe qñ ſuꝰhonoꝛ

ſua laus ⁊ ſua głia ⁊ ſua fama creſcunt.
Et cũ honoꝛ ↄiunctꝰ cũ głia ⁊ cũ laude

Aacqͥrat᷑ de nouo ⁊ ſeq̃tur oꝑa.ſequitur q;
ie oĩa oꝑa extra ſe facit. vt ꝑ illa ſeq̃tur

⁊ acqratur honoꝛ cũ laude ⁊ glia.Et qꝛ
honoꝛ laus ⁊ głia q̃ ſũt exterioꝛa cremẽ/

ta nõ pñũjt eſſe niſi deꝰ cogſcat᷑ ⁊ cogſcant᷑

ctiã oꝑa ſua.⁊ cũ ſola creatura rõnal pᷣt
cognoſcere deũ ⁊ oꝑa ſua.ſeqͥtur ꝙ ꝓpt᷑

honoꝛẽ dei ⁊ laudẽ ⁊ głiam. rõnalis cre

atura facta ſit.Et iõ cũ deꝰ nõ poſſit cre

ſcere intra ſe ſʒ extra ſe.⁊ cxtra ſe nõ poſſit

Hõ fa/

ct⸗eſt vt
deꝰ ĩ eo

creſceret

creſcere niſi in creaturꝭ ipᷣis creſcat.⁊ qꝛ
tunc deꝰ creſcit extra ſe qũ ſuꝰ honoꝛ ſua

laus ⁊ ſua glia et ſua fama creſcunt. et h
nõ pt fieri niſi ĩ ſola creatura rõnali. iõ ſe

qͥtur ꝙ fecit creaturã rõnalevt ipᷣe creſce

ret ĩ ea ſcʒ vt cognitio dei noua⁊ noticia

dei noua fieret i ipᷣa creatura. QOñ em̃m no

ticia ⁊ cognitio dei creſcit.tũc creſcit ſuꝰ

honoꝛ. laus ſua.⁊ ſua gloꝛia et fama.Et
ideo qñ noticia dei multiplicat᷑ ⁊ creſcit

tunc deꝰcreſcit ⁊ multiplicat᷑. Uñ noti⸗/

cia rei eſt ſilitudo rei.⁊ ideo qñ fit noti/

cia in creatura rõnali de deo. tunc qða/
modo fit de de nouo. qꝛ ſua ſiłitudo fit

in creatura rõnali.Et q̃nto maioꝛ fit no

ticia dei.tanto magis creſcit deꝰ.Et q̃n/
to magis creſcit noticia dei.tãto magis
creicit ſuꝰhonoꝛ ſua laus ⁊ ſua głia.Et
ſic fecit deus hoĩes ⁊ creaturas rõnales
vt in eis creſceret.Et quia dum de cre/

ſcit extra ſe in hoĩbus ⁊ in creatura rů=na
li.ipᷣa creatura rõnalis creſcit intra ſe.et

homies creſcunt interiꝰ. ideo ſimul et ſe
mel et deus creſcit extra ſe in creatura ra
tionali. et creatura rõnalis creſcit intra

mentũ. S r
extra ſe.eſt crementũ creature rõnalis in

terius et intra ſe.et crementũ ipᷣius crea/

ture eſt crementũ dei.Et ſic creatura ra/

tionalis intra ſe creſcit. duʒ deus creſcit
in ea.et tunc deus creſcit in ip̃a.dum fit
cognitio et noticia dei in ipſa. Ettalis
noticia fit in creatura ꝑ opera dei.qꝛ co/

— — -

pfectꝰ.ſ. ed tñ põt creſcere extra ſe.⁊ crea/

ic ergo crementũ dei exteriꝰ⁊

ghoſcẽdo oꝑa dei cognoſcideus ⁊ ma
nifeſtatur extra ſe.et dũ cognoſcit᷑ ꝑ ſua
oꝑa tũc honoꝛat᷑ laudat᷑ et gloꝛificatur.
Sic g̊ oꝑatur de extra ſe vt cognoſcat᷑

exterius et exinde honoꝛet᷑ laudet᷑ et glo

rificetur.et honoꝛ ſuꝰ et laus ſua młtcipli
centur.⁊ ex ↄſequẽti vt creatura rõnalis

ipᷣm cognoſcẽdo creſcat de ſua cognitõe

et impleat᷑ noticia ipᷣiꝰ.et exinde honoꝛ

laus et gloꝛia dei creſcat et młtiplicetur

in ipᷣa creatura rõnali.ã dũ deũ cozgſcit
ipᷣm honoꝛificat.laudat ⁊ głificat. Sic

gad dno iſta cremẽta tendũt oĩa opa ði

q̃ tũ ſunt vnũ cremẽtũ. Si eĩ de ñ cre

ſceret extra ſe.nec creatura rõnalis poſſʒ
creſcere intra ſe. Etqꝛ rõnalis creatura
hʒ intellectũ et volũtatẽ.iõ deꝰ debʒ cre/
ſcere in intellectu et volũtate ipᷣiꝰ creatu/
re.et ipᷣa creatura dʒ impleri de deo tam
in intellectu qᷓ; in volũtate ad honoꝛem

laudẽ et gliam dei. Et q aliter creſcit in
tellectꝰaliter volũtas.et aliud eſt cremen

tũ vni et aliud alterꝰ.⁊ vtrũq; incremẽ

Des dz

creſcerei
ĩtellectu
⁊ volũta
te hoĩs

tũ oꝑtet ꝙ fiat de deo. iõ opꝑtet ꝙ deꝰ mk

tis modis creſcat extra ſe.et iõ ſunt plu/

res modi creſcẽdi dei extra ſe.qꝛ creatu⸗/

ſe. Uñ de creſcit dũ noticia de deo cre⸗
ſcit.et de creſcit dum amoꝛ dei creſcit.et

de creſcit dũ timoꝛ de deo creſcit. et de

ra rönalis młtis modis pᷣt creſcere ĩtra

creſcit dũ ſpes et ↄfidẽtia in deũ creſcũt

de creſcit dũ fides ĩ deũ creſcit.⁊ dũ oĩa
creſcũt tũc honoꝛ laus ⁊ głia dei creſcũt

Et iõ etiã ſiłr creatura rõnał vt ipſe hõö

creſcit intra ſe dũ fit in eo et generat᷑ co

gnitio dei. creſcit etiã qũ fit ĩ eo amoꝛ ði

Creſcit etiã qñ generat᷑ in eo timoꝛ dei.

ſpes ĩ deo.ↄfidẽtia in deũ.et fides ĩ deũ

Iſta g̊ ſũt incremẽta dei extra ſe.et incre

mẽta creature rõnalis ſeu hoĩs intra ſe.

. reſci Attñ licet multis modis creſcat de ex/ Duo pn
ſe et in deo et de deo. et eſt vnũ et idẽ cre/

tra ſe. et creatura rõnalis intra ſe.tñ duo cipalia ĩ
ſũt pᷣncipalia ĩcremẽta ſic duo ſũt q̃ pñt cremẽta

mẽtũ volũtatis.Lũc ergo creſcit intel/
lect? in deo et de deo. et de in intellectu.

creſcere in creatura. ſcʒ intellectꝰ et volũ hois
tas. Iſta aũt duo incremẽta ſũt noticuaa ·
et amoꝛ. Unð cognitio et noticia dei eſt
incremẽtũ intellectꝰ.ſʒ amoꝛ dei ẽ incre/

dũ creſcit dei cognitio et noticia ze 4 Et.

tũc creſcit deꝰ in volũtate et volũtas in

deo. dũ creſcit amoꝛ dei in volũtate. Sʒ
tñ pᷣmũ incrementũ. ſcʒ cognitio et no/

ticia dei.ẽ fundamẽtũ oĩm ⁊ radix. Si

em̃ nõ ſit cognitio dei.nõ erit amoꝛ dei.
nec timoꝛ.nec honoꝛ.nec laus. nec głia
dei.Ecceg qᷓnta vnitas ⁊ qnta ꝓpinqui
tas.⁊ q̃nta obligatio dei cũ hoibo⁊ cum
rõnali creatura.qꝛ deꝰ voluit creſcere ex/
teri in ipᷣis hoĩbo vt ipᷣi creſcerẽt in eo ⁊
ſimul honoꝛ laus ⁊ głia dei fierẽt. ⁊ ho/
mines intra ſe creſcerẽt. Ecce q̃liter ho/
noꝛ laus ⁊ glia dei fecit rõnalẽ creaturã
⁊ hoĩes fieri.Ecce q̃liter honoꝛ dei fecit
hoĩes creſcere ⁊ ĩpleri. Ecce q̃liter laus
dei. glia dei fecit mundũ qͥ nõ erat fieri.
Ecceq̃liter honoꝛ ⁊ głia dei fecit deũ ex
tra ſe oꝑari.Diligere ̊ͤ debemꝰſuꝑ om̃s
creaturas honoꝛẽ laudẽ ⁊ gliam dei.qꝛ
fecit nos fieri.fecit nos eſſe. Pꝛeponere
debem?oĩbus honoꝛẽ ði ꝓpt᷑ quẽ ſumꝰ
Cuſtodire debemꝰhonoꝛẽdei.ppt᷑ quẽ
ĩmoꝛtales erimꝰ.⁊ ppetue viuemꝰ.
Do ſicut de oĩa oꝑat᷑ ꝓpter ſuã lau/
dẽ ſun honoꝛẽ ⁊ gliam.ita oꝑatur oia ꝓ
pter ſuũ noſen.
Uoniã aũt quicqͥd pᷣt de nouo

qꝛ deꝰ nõ põt ſibi de nouo acqͥ/
rere aliquã rem.cũ oẽs res mũdi ipſefe/
cerit. ⁊ ſic cũ ſint ſue.nõ põt eas de nouo
cqͥrere. Itẽ fruſtra acqreret cũ niła re ĩ
digeat qꝛ eſt infinitꝰ ⁊ ſic ſũme plenꝰ in/
tra ſe.ergo qcqͥd de nouo pᷣt ſibi deꝰ acqͥ
rere eſt ſolũ nomẽ. Et ̊ deo maxiĩe cõue
nit.qꝛ ſolũ põt extra ſe creſcere.qꝛ acqͥre/
re h̊ eſt creſcere extra ſe põt.⁊ nõ intra ſe.
Uiñ tũc aliqua res extra ſe creſcit.qñ no

