M,n ſcoᷣm ſacramentũ eſt ſacr̃m ↄfir/
mationis ꝑ qð homo iam ꝑ baptiſmuʒ
nouiter genitus roboꝛat᷑ ⁊ augmentat᷑.

⁊ ꝗd pfectã etatẽ ducit᷑ in eẽ ſpuali gre
⁊ ↄfirmat᷑ ad pugnandũ ⁊ ad nomẽ xpᷣi

— ———

gqudacter ⁊ publice ↄfitendũ.⁊ fit ꝑ vn/

osdinatis..

aũt qualiter ꝑ ſacramẽtũ bao-
ptiſmi hõ recipit nouuʒ eſſe
ſpũale quo ad aniam.⁊ de nouo regene/
ratur ⁊ renaſcit᷑ ⁊ eſt ꝓpꝛie natiuitas ſpi
ritualis ipꝰ aĩe.Et qm̃ ꝑ viſibilia ⁊ coꝛ/
poꝛalia aſcendimꝰad cognoſcendũ ĩui/

ctionem criſmatis in fronte cum verbis

ſibilia ⁊ ſpiritualia.quia ipᷣa ſenſibilia et

coꝛꝑalia poꝛtãt ſiłitudinẽ.⁊ q̃ndã ima/
ginẽ reꝝ ſpũaliũ ⁊ intellectualiũ. Jõ qꝛ
dupliciter eſt vita in homiĩe.ſcʒ vita coꝛ/

poꝛalis ⁊ ſpiritualis.⁊ etiaʒ duplex etas

ſcʒ aie ⁊ coꝛpoꝛis.ideo ex illis que vide/
mus fieri in vita ⁊ etate ⁊ natiuitate coꝛ
poꝛali ⁊ viſibili.poſſumꝰ arguere ⁊ ꝑci/
pere quid exiſtat in vita ⁊ etate ⁊ natini/

te ſpirituali.Et quoniã in vita coꝛpoꝛa
li ⁊ viſibili mo homo generatur ⁊ acci OQuõ cõ
pit et incipit eẽ ⁊ viuere ꝑ generatõʒ De firmatõ
inde poſt generatõʒ ⁊ natiuitatẽ accipit ſe hẽat
augmentũ ⁊ cremẽtũ donec ꝑueniat ad ad ba/
elatẽ et robur et ad ꝑfectã vᷣtutẽ vt poſ/ ptiſmũ

X 3

ſit facere pfectas opationes humanas

ſ̃m coꝛpus. Sic ergo eſt ibi p mo gene

ratio.deinde augmentum coꝛꝑale ꝑ qðᷣ
homo puenit ad ꝑfectam etatẽ. Sic au

tem ↄfoꝛ miter fit in vita ſpũali ipi anie.
m̃ pmo hõ accipit vitã ſpũalẽ.⁊ gene/

rat᷑ quo ad illã vitã.deinde oꝑtet ꝙ reci/

piat augmẽtũ vite ſpualis doncec aĩa ꝑ/
nueniat ad ꝑfectaʒ etatem vite ſp ũalis.et
roboꝛet᷑ ⁊ ↄfoꝛtetur ⁊ firmet᷑ in tali vita
vyt pfecte poſſit opari oꝑatiões ꝗᷓ ꝑtinẽt
ad vitã ſpũalem.Et ideo quia ꝑ baptiſ/
mum homo recipit de nouo vitã ſpũ alẽ

2 incipit eſſe ⁊ eſt quedã generatio ſpũa

lis. neceſſe etiã eſt ꝙ ſit aliud ſacrm poſt
baptiſmũ.in quo aĩa recipiat augmen/

tum vite ſpũalis.⁊ in quo anĩa accipiat

etatẽ ꝑfectam ⁊ foꝛtitudinẽ ⁊ robur vite
ſpũalis Et ideo poſt ſaccẽ̃ᷣm baptiſmi oꝛ

dinatum eſt ſacrẽ̃m ↄfirmatõis.qð ita ſe
habet ad baptiſmũ ſicut augmentũ ad

vita xpᷣiana.ita etiã ſacramẽtũ ↄfirmati

generationẽ. quia ſicut baptumꝰ eſt que
dam ſpũalis generatio vt homo viuat ĩ

onis eſt qᷣdam ſpũale augmẽtũ ꝓmo/

uens hoĩem in ctatẽ ſpũaleʒ pfecta. ⁊ iõ
eſt ſacrẽ̃m plenitudĩs.⁊ eſt ꝑficiens illud

dqʒð patũ eſt pus in baptiſmo.in quo da
tur ipᷣi anie gra ad augmentũ ⁊ plenitu/

dinẽ ⁊ ad robur.⁊ illa gr̃a pᷣma que erat

ſuſcepta in baptiſmo creſcit ⁊ ↄfirmat᷑ ⁊

Effectꝰ
confir⸗
matiõs

ꝑducit᷑ ad ꝑfectionẽ. Unde gr̃a que da/

tur in baptiſmo lauat aniam totaliter. ?

iſta eſt ſua ꝓpꝛia oꝑatio.ſed gr̃a que dat
in ſacramẽto ↄfirmatõis roboꝛat aiam

atq; ↄfirmat.Et ideo qꝛ iſta eſt alig opa/
tio diſtincta a pᷣma. neceſſe eſt ꝙ ſit alið

inſtrumẽtũ diſtinetũ a pᷣmo. vt oĩa fiãt

oꝛdinato modo. Si em̃ oꝛdo debit? ſer/
uatur in rebo coꝛꝑalib⁊ in vita coꝛꝑali.
Into magis debet eſſe oꝛdo in vita ſpiri
tugli.cũ idem dñs oꝛdinauerit vtranq;

ODy ofir

matõis
ſacrẽm ẽ
ſtincinz
a baptiſ
mo

vitaʒ? Et ideo vbi eſt noua oꝑatio ⁊ no

uus cffectꝰ in ania ibi debet oꝛdinari no
uum ſacramentuʒ. ad ſpecialẽ effectum
debet oꝛdinari ſpeciale ſacrẽ̃m. Unde ſa/
cramenta oꝛdinant᷑ ad aĩam pficiendaʒ
ſeruandã ⁊ cõplendã. ⁊ xpᷣs ꝑ ipᷣa ſacra/
menta operat᷑ in ania noſtra faciendo in
ea diſtinctas operatões⁊ diſtinctos effe

jtulus. cclxxxiiii.

ctus p diſtincta ſacramẽta tãq; p quedi
medicamẽta ⁊ inſtrumẽta diſtincta ſᷣm

indigentiã anie.⁊ ſᷣm ꝙ ei ↄuenit ⁊ exxe

dit iuxta ſuã naturã ⁊ capacitatẽ ſuã vt
omia fiant de gradu in gradũ Quia em̃

ꝓpter hoĩem fecit ola. ſic vtiq; facit ſᷣm

ꝙ cognoſcit expedire magis homĩ. Ne/

ceſſariũ eſt aũt homĩ etiãvt recipiat gra

tiam ↄfirmantẽ ⁊ roboꝛantẽ et augmen
tantẽ ⁊ ꝑpficientẽ aĩam in vita ſpũali quũ
recipit ĩ baptiſmo de nouo.qm̃ ſi homo
poſt baptiſmũ habet vinere. neceſſe ẽ q;

pusgnet ↄtra inimicos ſuos⁊ ↄtra inimi

cos vite ſpũalis ⁊ fidei xpᷣiane tam viſi , /

biles q; inuiſibiles occultos ſen manife

ſtos ⁊ hoc cũ gratia ſibi data.E ſt etiam
neceſſe ꝙ cõfiteatur nomẽ ihu xpᷣi publi
ce ⁊ audacter ſine timoꝛe ⁊ ſine verecun/
dia tanq; mẽbꝛũ ipᷣius xp̃ᷣi. ⁊ quia ihus

xps eſt de et homo crucifixus ꝓ homĩ/

bus et dei filius equalis ꝑ omia in deita
te deo patri.quia publice confiteri coꝛã

homibo ꝙ xpᷣs crucifixus eſt deus et ho

mo. xeſt foꝛtiſſima fides. et etiaʒ apparet

quid deriſoꝛiũ maxime coꝛã potentib
inimic qui poſſunt occidere et dare toꝛ
menta. Et ideo ꝓpter iſtam ↄfeſſionẽ fi/

endam eo mõ quo fieri debʒ. neceſſariũ
fuit vt homo reciꝑet gr̃am confirmantẽ

vt ſit ↄſtans et foꝛtiſſim tam in pugna
qᷓ; in cõfeſſione nomĩs xpᷣi. Et quoniaʒ

qðdðlibet ſacramẽtũ eſt ſcala cognoſcendi
2 ſuſcipiendi inuiſibile ꝑ viſibile.ideo ſi
cut in ſacramẽto baptiſmi factũ eſt ita fſi
et ꝓceſſus in iſto ſacramẽto. Unde oꝑtzʒ

ꝙ in quolibet ſacramẽto viſibile ꝓpoꝛ/ Maria
tionetur rei inuiſibili quo ad ſignificati/ ↄfirma⸗
onẽ ⁊ repꝛeſentationẽ.Et ideo quia criſ/ tionis

ma qð eſt compoſitũ ex oleo oliuaꝝ ⁊ ex

balſamo eſt res viſibilis in iſto ſacramẽ

to.⁊ inunctio fit exteriꝰ in fronte cũ ver/⸗
bis que ſignificant opꝑationẽ que fit inte
rius in anima.que ſũt iſta. Signo te ſi /
gno crucis.ↄfirmo te criſmate ſalutis.ĩ Yoꝛma
noiĩe patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti.Et ideo ↄfirma/

taʒ ꝑ oleũ ⁊ balſamũ q; per verba poſſu tionis

mus arguere om̃ia illa que fiunt in ho/
mine per iſtud ſacramentũ. Unde ſicut
videmus qꝙ oleum natat ſuꝑ aquam et

aſcendit. ita ſignificat᷑ ꝙ gra q̊ ↄferturi

2—.,. — —-—

—

Müöen
1dinanfn
anten
Dlueſint
Müiueß
ngirtfn
Gsheni ⸗
nlictugren

fubinlani

oſiſono

ne nutſtig
oromuint
Nreunyi,

Wwsſananſte

Mn Claun
hͤaciiprbi
ſuewtan,
1pu d
imo boni
ofhinindan
ofiricni
ckdasahe
tcizeppoe
mi aanh,

ccadweo

n tſoniſ⸗
iy muſni
orfrnmn
umnrgea
.Eicvone;
Cogholnd
iiir uol
gnückiuf
DnGeee
ſbirtnn

digttan
NoocNun
oluptt⸗
fwneiſ⸗/
Shoe
nutebznsl n
ci Eiin
otiu ſhu
ge

fun

=

Effectꝰ iſto ſacramẽto natat: aſcendit ſupꝛa gra os bomines ad ſe et reddit nomen chꝛi
pfirma/ tiam q̃ datur in baptiſmoꝰ eſt ſuꝑioꝛ.qꝛ

cionis

illa dat᷑ ad abluendã aniam ⁊ iſta eſt ad

roboꝛandũ aĩam ⁊ augmentãdũ ⁊ foꝛti

ficandũ in pugna. Et etiã ſicut oleũ red

dit aquã ſapoꝛoſam ⁊ ſapidã. ita ſignifi

catur ꝙ; pꝑ gratiã q̃ datur ĩ hoc ſacr̃o.ho
mo recipit maioꝛẽ ſapoꝛẽ in xpᷣo ⁊ reddi
tur magis ſapoꝛoſus alijs homib in fa

ma ⁊ ↄ uerſatione in vita ⁊ in oĩb oꝑati
onib ſuis.ita ꝙ ꝑ iſtã gram hõ efficitur

aptus ad ↄuerſandũ cum hoĩbo. Itẽ ſi/

cut extendit᷑ oleum ⁊ dilatat᷑ magis q;
aqua.qꝛ modica gutta olei creſcit ⁊ extẽ

ditur.qð oleũ ſignificat crementũ et au/

gmentũ.ita ſignificat᷑ ꝑ iſtã graʒ que

Datur in iſto ſacro.hõ xpᷣianꝰextendit᷑ et

dilatat᷑ exterad alios homĩes ꝑ bonas
ogpatões. p ↄfeſſionẽ noĩs xpᷣi.⁊reddit
nomẽ xpᷣi amabile in coꝛdibo alioꝝ. Et

ſignificat᷑ etiã ꝙ ꝑ iſtã gratiã hõ recipit
augmentũ ⁊ crementũ ſpũale ⁊ plenitu
dinẽ gre. Itẽ etiã ſicut oleũ ẽ nitidũ.⁊ ſi
gnificat ꝙ in hoc ſacr̃o datur gr̃a ꝑ quã
hõ habet ↄſcientiã nitidã ⁊ oꝑa nitida.
Itẽ eiiã arboꝛ oliue ſꝑ habet viroꝛẽ ⁊ vi
riditarẽ ⁊ nunq; ꝑdit neq; ꝑ frigꝰneq; ꝑ

caloꝛẽ.ita ſignificat᷑ ꝙ p gratiã que ↄfer
tur in iſto ſacr̃o hõ ſꝑ habet viroꝛẽ ⁊ vi/

riditatẽ ⁊ eſt foꝛtis ⁊ ↄſtans in vita ſpiri
tuali.⁊ nulla tribulatõe deſiſtit a ↄfeſſio
ne noĩs xpᷣi. Itẽ etiã ſicut oleũ eſt liniti/
num dulicificatiuũ ⁊ ſuane.ita ſignifica/

tur ꝙ gratia ſpũſſancti que datr᷑ in iſto ſa

cramento eſt linitiua dulcificatiua ⁊ ſu/

auis.ita ꝙ facit hominẽ lenẽ dulcẽ ⁊ ſua

uem ⁊ miſericoꝛdẽ alijs in ↄuerſatõe. ita
qꝙ; cũ lenitate ⁊ dulcedine ⁊ ſuanitate cõ/
uerſatur inter homĩes alios tam bonos
qᷓ; malos.Et ideo oleum recte ſignificat

gratiã ſpũſſancti.quia opꝛietates oleire

cte conueniunt cum gratia ſpũſſancti et

cum opationibo eius. Et cum oleo mi-
ſcetur balſamũ in hoc ſacramento. ? 10
ſignificatur ꝙ ſicut balſamum habetp/

cioſum odoꝛem.⁊ eſt valde odoꝛiferum

quem odoꝛẽ emittit extra ſe.ita ſimiliter

gratia que confert᷑ in hoc ſacramẽto.ho

mo extra ſe emittit odoꝛẽ bone fameꝛbo
ne vite ad alios homines et attrahit ali

ſti odoꝛiferum alijs hominibo Epparet
igitur qualiter iſta vnctio viſibilis que
fit exterius in coꝛpoꝛe per criſma recteꝰꝓ
poꝛtionatur cum vnctione inuiſibili qᷓ
fit interius in anima e gratiã ſpuſſan
ſe

cti ſignificando ⁊ repᷣſentando. Et quia
iſta vnctio fit in frõte.ideo ſignificatur
qꝙ in iſto ſacramẽto datur gratia ad pu/

gnandum publice ad ↄfuendũ nomen
chꝛiſti publice⁊ audacter ſine timoꝛe et
ſine verecundia et erubeſcentia. Unde

ſignum foꝛtitudinis ⁊ conſtantie oſten/⸗
ditur in fronte.et timoꝛ et verecũdia oñ

ditur in facie et maxime in fronte.Et iõ

ad ſignificanduʒ ꝙ per gratiam que da
tur in iſto ſacramẽto homo interius ac/
cipit robur ⁊ foꝛtitudinẽ ad pugnandũ
contra timoꝛẽ et verecundiaʒ.vt nõ foꝛ⸗/

migdet neq; verecũdetur quando erit ne
ceſſe confiteri publice veritatem. neq; ꝓ

pter ignominioſam moꝛtem in cruce ne

ꝙqg—¶½ T Gpꝛopter penam et ignominiam paſſi/
onis.vt ſcʒ nõ foꝛmidet pꝛo confeſſione
noĩs chꝛiſti ſi opus fuerit ſuſtinere quꝗ
cunq; penam vel ignominiã tanꝗ; verꝰ
pugil vnctus ad pꝛelium et tanq; ſtren/

nuus miles chꝛiſti ferẽs in fronte ſignũ

regis ſui et triũphale vexillum cruceiꝰ.

Et iõ cũ confirmatur manus et crux ĩi⸗/

pꝛimitur fronti ad ſignificandum oiaß

dicta. Sic igit᷑ homo baptiſatus ⁊ xpᷣi/

anus recipiendo taleʒ vnctionẽ criſma/
tis in fronte per modum et foꝛmã vt fie
ri debet cũ verbis ſupᷣdictis confirmat

intus in ania ⁊ roboꝛat᷑ et recipit grãm

inuiſibilẽ ꝑ quã recipit augmentũ ſpua
le ⁊ puenit ad ꝑfectã etatẽ ſpũalem.et fit

plenus xp̃ᷣianꝰ.et eſt aptus ad oĩa ſupdi
cta que neceſſaria ſunt hoĩ xpiano.ſi de/
beat viuere in hoc mundo. Et ſic appa

ret differentia inter ſacramentũ baptiſ/
miꝰ? ↄfirmatõis.qꝛ ſacẽ̃m baptiſmi eſt
Igdã mutatio de nõ eẽ ad eẽ.ſʒ ſacrẽ̃m cõ/

firmatõis eſt qdᷣdã ſpũale augmentũ de
eſſe ĩpfecto ad eẽ ꝑfectũ.⁊ ð etate imꝑfe
cta ad etatem pfectam.⁊ de puero ad vi
rum.Et ſicut ſe habet augmentũ ad ge/

nerationeʒe ita ſe habet confirmatio ad

x* 4

32
5 7
2
3

vij

S

¶ Op terciũ eſt ſacramẽtũ coꝛpis ⁊ ſan/

⁊ cõionis.⁊ viaticũ refectionis ⁊ ſacrifi

cium oblatõis. in quo homo xpᷣianꝰiaʒ
genitus ⁊ viuens ꝑ baptiſmũ ĩ vita ſpi/
rituali ⁊ ĩ eſſe gratie.⁊ roboꝛat augmẽ

tatus p ↄfirmationẽ nutrit᷑ ⁊ ↄſernatur

li. cxl/
276c.

in vita co:ꝛ

in eadẽ vita ſpũali ne deficiat ĩ via.⁊ ſu/

—

ſtentat᷑ donec veniat ad eternã vitam ⁊
glłiam.⁊ ꝑ qð vnitur xpᷣo ⁊ mẽbꝛis eius

—

— ——

—
Wꝭs

nurimenth in numitum.
itulus cclexxv.

ð

p amoꝛẽ. ⁊ mutat᷑:⁊ tranffert in euʒ ſicut

vita ſp ũal ↄfoꝛmat᷑ vite coꝛ/
poꝛali.vt iam dictũ eſt. iõ ſiẽ
pali reꝑitur pᷣmo generatio ꝑ
quã accipit homo vitã.⁊ reqͥrit᷑ augmẽ/

tum ꝑ qð homo ꝑducat᷑ ad ꝑfectionem
vite.ita etiã reritur alimẽtũ ⁊ nutrimẽ/
tum pꝑ qõð homo ↄſeruet᷑ invita.Et ideo
ſicut in vita ſpũali oꝑtuit baptiſmũ eſſe

qui eſt ſp ũalis generatio.⁊ etiã ↄfirmati

onẽ.que eſt ſpũale augmentũ.ita oꝑtuit

eſſe ſacramẽtũ vnũ qð eſſʒ ſpũale alimẽ
tum ⁊ nutrimẽtũ in q̊ homo cõſeruaret᷑
totaliter ⁊ cõpleretur in bono ⁊ in ſpiri/
tuali vita.Et qꝛ iam declaratũ fuit i tra/

ctatu de amoꝛe ad longũ.quid eſt veruz

bonũ hoĩs.⁊ fuit declaratũ ꝙ amoꝛ dei
eſt totũ bonũ homiĩs ⁊ vita eius.⁊ ꝙ; de

amoꝛe dei naſcit᷑ veꝝ gaudiũ ⁊ delecta⸗/

tio vera tanq; fructꝰde quo aĩa viuit.et

etiam fuit dictũ ꝙ finale cõplementum
homis eſt vt homĩes vniant᷑ cũ deo per

amoꝛc.⁊ inter ſe.ita ꝙ vnꝰ diligat alium
ſicut ſeipᷣm.⁊ oẽs reputent ſe tanq; vnuʒ

hoĩem.nec aliter erit cõplementũ in hoĩ

bus niſi ſit tãta vnitas.qꝙ diligãt ſe ſicut

vnũ.⁊ ̊ nõ poteſt fieri niſi pᷣmo ſint vni

ti cũ deo.ita ꝙ qlibet vniat᷑ pmo cũ deo

Optet
bhre ſa⸗

crmvni

tatis

⁊ virtute illꝰ vnionis vniant᷑ inter ſe. et
quia iſta ꝑfecta vnitas fit ꝑ amoꝛẽ qͥi mu
tat ⁊ ↄuertit amantẽ in amatũ.⁊ vnit a/

mantẽ cũ amato. Jõ neceſſariũ eſt hoĩ⸗
bus xpᷣianis vt habeãt vnũ ſacr̃m in qͥ̊

recipiant amoꝛẽ ꝑ quẽ vniant᷑ int᷑ ſe ti-

die. Uñ qͥlibet xpᷣianꝰeſt mẽbꝛũ xpᷣi per

baptiſmũ.,⁊ oẽs xpᷣiani faciunt vnũ coꝛ

Citulus cclxxx.

Woniaã autezʒ

pus cũ xpᷣo.⁊ iõ ſicut mẽbꝛa hñt vnita/
tem cũ capite ⁊ inter ſe.ita xpſianidñt ha
bere vnitatẽ cũ xpᷣo et inter ſe.et niſi vni/
antur pᷣmo cũ xpᷣo ꝑfecta vniõe.nõ pñt

adinuicẽ vniri.qꝛ vnitas mẽbꝛoꝝ oꝛit᷑ ⁊

cauſat᷑ ab vnitate capitis.Et idðo qͥlibet
xpᷣianꝰ ſi vult hr̃e ꝑfectã vnitatẽ cũ alijs
xpᷣianis.eſt neceſſe ꝙ pmo habeat vnita
tẽ cũ xpᷣo ꝑfectã.⁊ q̃nto magis vnit᷑ cuʒ
xpᷣo.tanto magis vnit᷑ cũ oib xpᷣianis.
Tũc em̃ hõ xpᷣianꝰ ꝑficit᷑ ⁊ cõplet᷑ ⁊ nu/
trit᷑ qñ vnit᷑ cũ xpᷣo ꝑ amoꝛẽ.qꝛ ꝑ amoꝛẽ
xpᷣianꝰↄuertit᷑ et mutat᷑ in xpᷣm ⁊ aſſilat
ei.⁊ ꝑ ↄñs vnit᷑ cũ oibo mẽbr ſuis. Uũñ
ſicut nutritio coꝛꝑalis fit ꝑ caloꝛẽ natu/
ralẽ.ita nutritio ſpũalis fit ꝑ caloꝛẽ ſpũa
lem. ſcʒ ꝑ amoꝛẽ. Et ſicut caloꝛ naturał
ↄuertit nutrimẽtũ in reʒ nutritã et vnit.

ita amoꝛ ↄuertit amãtẽ in rẽ amatam et

vnit. ñ 6
rituał et coꝛpalis.qꝛ in nutritõe coꝛpali tio coꝛ/
nutrimẽtũ ſeu alimẽtũ ↄuertit᷑ in ſubaʒ palis õ

rei nutrite.ſjʒ in nutritõe ſpũalis vite.reſ rio mõ

nutrita ↄuertit᷑ in naturã rei nutriẽtis ⁊ ſe hʒ ad
nutrimẽti.et ipʒ nutrimẽtũ nõ mutat᷑ ſʒ ſpũaleʒ
ſolũ res nutrita.Et cã iſtiꝰdiuerſitatis ẽ
qꝛ res amans nutrit᷑ de re amata.qꝛ res
amata eſt nutrimẽtũ et alimẽtũ.⁊ cibus
rei amãtis.et qꝛ amoꝛ ↄuertit amãtemĩ
amatũ.qꝛ iſta ẽ ſua natura vt declaratuz
eſt. iõ res q̃ amat ↄuertit᷑ in rẽ amatã.⁊ ꝑ Ti.cxxx
ↄñs in nutritiõe ſpiritualis vite res nu/

trita conuertit᷑ et mutat᷑ in rem nutrien/

tem. Et quia chꝛiſtꝰ deus et homo ẽ res Quõ
amata. et chꝛiſtianꝰ eſt res amans. ideo xpᷣs ẽ ci/
chꝛiſtꝰ eſt nutrimentũ et alimentũ chꝛi/ bꝰſpũał

ſtiani ſpirituale.et chꝛiſtianꝰ ꝑ amoꝛem xpᷣiani

mutat᷑ ⁊ ↄuertit᷑ in xᷣm.et recipit foꝛmã
et ſilitudinẽ et imaginẽ xpᷣi. et ipᷣexpᷣs ñ

mutar n mutat et trãſfoꝛmat xpᷣia

ſi ſic in nutrimẽto coꝛꝑal
vite ipᷣm alimẽtũ expoliat᷑ et denudat᷑ a
ſua natura ꝓpa et foꝛma.et recipit ſitbitu
dinẽ et foꝛmã rei q̃ nutrit᷑.ſiẽ panis ſuſci
pit foꝛmã carnis.ita ꝑ priũ in nutritiõe
ſpũabł vite q̃ fit ꝑ amoꝛẽ reſ nutrita expo
liat᷑et denudat᷑ a ſua ꝓpa natura et foꝛ/
ma.et recipit ſilitudinẽ et foꝛmã rei nu-
triẽtis. Siẽ &̊ ſe hʒ nutrimẽtũ ad rẽ nu/
tritã in nutritione coꝛpoꝛalis vite.ita ſe-

Sʒ tñ ↄtrario mõ fit nutritio ſpi / Nutri -

Ci.cdxxxvi De ſacramẽtg enchariſtie

iainn, habet res nutrita ad nutrimẽtũ in nutri oꝛũ duoꝝ.qꝛ ĩ baptiſmo aq̃ remanectad
tum none hiialis vite qᷓntũ ad tranſmutati / ⁊ĩ ↄfirmate ole remanet oleũ.ſʒ ĩ iſto Dr̃na
nii e onẽ. Sz in nutritoe ſpſali ta res nutri- ſacr̃o panis nõ remanet paniſ.necvini matie
rchorni Quõ ens q; res nutrita creſcũt.ſʒ aliter ⁊ alir remanet vinũ.qꝛ verba iſt ſacri ſuntal fome
örsbe nutrit qꝛ chꝛiſtianꝰqͥ eſt res q nutrit᷑ creſcit ĩ vi teriꝰcõditõis q; verba alioꝝ ſacroꝝ q̃ ſi hꝰ ſacri
idg creſcat goꝛe ⁊ ↄfoꝛtat᷑ ⁊ foꝛtificat᷑ ⁊ melioꝛat᷑ in gniſicãt effectũ ⁊ oꝑationẽ iuiſibilẽ.q̃ fit ab alijs
Lant ſezipſo qñ mutat᷑ in xpᷣm. ſed cbꝛiſtꝰ non int in aĩa.⁊ nõ ſignificãt effectũ aliquẽ
HZZZ creſcit in ſeipſo nec recipit vigoꝛẽ. ſed ſo fieri in aq̃ nec in oleo.ſzj in iſto ſacco vba
ne lum creſcit.quia fitvnũ coꝛpꝰnouũ in ᷓ ſignificãt effectũ ⁊ oꝑationẽ inuiſibilex⸗
ͦen chꝛiſtiani fiunt mẽbꝛa ⁊ ipſe caput.⁊ ſic fieri in ipᷣis reb viſibilibo ſcʒ in paneet ĩ
inmni xps8 greſcit in mẽbꝛis ſuis.⁊ totuʒ illud vino.qꝛ ſignificãt traſinutatoez realez ?.
ine coꝛp põt vocari xp̃s.qꝛ ipſe eſt caput et verc; palns in coꝛp xPI. 2 vinu ĩſangui
i di xpᷣiani ſunt eiꝰ mẽbꝛa.Et ſicxps dũ mu nẽ eiꝰ.Et iõ ſicut realiter ⁊ veracit᷑ dum
uoi tat xpᷣianos in ſeipſuʒ ⁊ trãſfoꝛmat ꝑ a/ verba ꝓferunt in alijs ſacr̃is fit effectꝰ ⁊
calninnn moꝛẽ tunc facit creſcere coꝛpꝰ ſuũ nouũ opatio ĩuiſibilis nouiter in aĩa. ita ſiłit
daleipi ⁊ ſic qͥlibʒ xpᷣianꝰdũ nutrit᷑a xpᷣo ꝑ amo dũ verba pferunt᷑ ſuꝑ res viſibiles ſcʒ ſu
Menuml rẽ fit veꝝ mẽbꝛũ xpᷣi.Et qꝛ natura amo / per panẽ ⁊ vinũ fit effectꝰ⁊ oꝑatio in pa
miamnt ris eſt ꝙ qñ res amans ſuſcipit rẽ ama/ ne ⁊ vino ſᷣm ꝙ verba ſignificãt.qꝛ non
muag tam tũc capit᷑: ſuſcipit᷑ a re amata.ita q videt᷑ maioꝛ rõ deverbis baptiſmi qᷓ; de
minh n res amans ꝑ amoꝛẽ capit᷑ iõ dũ xpᷣianꝰ verbis iſtiꝰſacri ꝙ habeãt maioꝛẽ effica
loe pl tmen accipit xpᷣm ꝑ amoꝛẽ tanq; ꝑ ſuũ nutri / ciam.cũ iſtud ſacramẽtũ ſit nobilius et
ni nids an mentũ.tunc capit᷑ a xpᷣo.⁊ xpᷣs a xpiano maius. Si ergo verba que ꝓferũt᷑ in ſa/
lsriuni ſon comedit᷑ ⁊ creſcit.quia ſuũ coꝛpꝰ creſcit. cramento baptiſmi qð eſt pꝛimũ habẽt
lnumiist h Quia igit᷑ ꝑ amoꝛẽ fit nutritio ſpnalis efficaciã vt homo baptiſet᷑ in aĩa intus.
ſinutz ſin vite.⁊ ꝑ amoꝛẽ xpᷣiani nutriunt᷑ in chꝛi/ ſequitur q verba etiam iſtius ſacramen
RK ſto.⁊ ſunt vera mẽbꝛa eiꝰ⁊ tranſſoꝛmant᷑ ti habeant efficaciã ſcʒ vt panis mutet᷑
neS OQuare in xp̃m ⁊ vniunt᷑ ei.⁊ ppñs vniunt᷑ inr· in coꝛpus ⁊ in carnẽ xpᷣi veram.⁊ vinuʒ
citchis h ſacẽ̃m ſe ꝑfecta vnitate.idᷣo vt iſta nutritio fiat in verum ſanguinẽ eius.Et ſi baptiſmꝰ
imieni iſtituit cõtinue.⁊ vnitas iſta obſeruet᷑ et creſcat eſt verum ſacramentũ neceſſe eſt ꝙ iſtui
RKHK ⁊ mẽbꝛa xp̃ᷣi ↄtinue nutriant᷑ iõ xpᷣs ĩſti ſit verum ſacramẽtũ cũ idem dũs vtrũ/
mnnitg 1t mit ⁊ oꝛdinauit ꝓpt᷑ iſtã nutritõeʒ ſpũa q; oꝛdinauerit⁊ inſtitnerit. Ded exei
wmn le ſacr̃m coꝛꝑis⁊ ſanguĩs ſuiin q̃ͥ coꝛꝰ entiã apparet ꝙ baptiſmꝰẽ verũ ſaccm.
Nuuntn ſuũ veracit᷑ ⁊ realit᷑ ↄtinet᷑.⁊ in q̊ iß=emet q; hõ mutat᷑ ⁊ renouat᷑ in vita.̊ ⁊ iſtud
vmwiſt eſt pũs in ſua ppᷣa pſona.qꝛ ipſe ſolꝰẽ ve eſt vep ſacramentum.
“ rũ alimẽtũ ⁊ nutrimẽtũ vite ſpũalis.Et ¶ Pꝛobatio ꝙ verba xp̃i faciunt qð ſi⸗
nifi qꝛ in qlibet ſacro eſt viſibile ⁊ ĩuiſibile. ? gnificant. TLitulus.cclxxxvi.
ðlibet ſacr̃m eſt ſcala cosſcendi ⁊ ſuſci Uod aũt verba xpᷣi faciũtqð ſii
macn piendi.iõ ſicut in baptiſmo ⁊ ↄfirmatõe ( bstr realir de facto maig
chtfeni factũ fuit.ita faciamꝰin iſto ſacr̃o.⁊ aſcẽ teſtat᷑ ſic. Optet em̃ de neceſſitaDrnaĩ⸗
aßeetien Maria damꝰde viſibili ad ĩniſibile. Uñ ſicut ĩ ¶ teꝙ verba creatoꝛis aſcẽdãt ꝑ vnũ gra/ ter vᷣba
mmun bſacr̃i ſacr̃o baptiſmi res viſibił eſt aq̃ ⁊ ablu / dum ſuꝑ verba creature.⁊ neceſſe eſt da/ hoĩs et
i tio ꝑ aquã cũverbis oꝛdinatis.⁊ ĩ ſacfco re vnum gradum verbo dei magis ſu / dei
Mmeft ↄfirmatõis res viſibił eſt criſma ſen ole per verbum homiĩs.ſed verba creature *
Gprſten um ⁊ vnctio ꝑ criſma cũ verbis oꝛdina / ſcʒ homĩs ſempꝑ ſignificant aliquid. er/
noſta tis.ita in iſto ſacr̃o res viſibilis ẽ panis verba dei magis debent habere vl⸗
numd ⁊ vinũ cũ verbis oꝛdinatis a xpᷣo.⁊ de /tra ſignificationem. ſcilicet ꝙ faciunt et
nuc inde fit mãducatio viſibilis ſicut in ba ſignitficant.ita ꝙ verba dei ⁊ ſignificant
*“ ptiſmo fit ablutio.⁊ in ↄfirmatõe fit vn et faciunt qð ſignificant.aliter plus ni9/
int ctio. Sʒ eſt differẽtia int᷑ iſtas res viſibi hil haberent qᷓ; verba hominis quod eſt
Ginn⸗

s qᷓ ſũt in ̊ ſacro ⁊ int res viſibiles ali abſurdiſſimũ.Si s verba homis hũt

2 .
6 d . .*
4 . 4 „ . . 2 . 4 . * „ . . * . — . .
rreEe 2 . 4

7
*

panc virtutẽ ꝙ ſignificãt. ſeqtur ꝙ vᷣba
xpᷣi qui eſt de et hõ habẽt hãc virtutẽ ꝙ

O) v̈ba

ĩ ſacris

faciunt

qð ſigni

ficant

Differẽ

tia alio/

rũ ad il/
lud

ſignificãt.et vltra hoc faciũt qð ſignifi/
cant. Ergo verba qᷓ ꝓferutur in ſacris ſi
gnificant et faciũt qð ſignificãt. Sequi
tur ů ꝙ verba que ſignificãt ſuũ coꝛpus

eſſe et exiſtere in hoc ſacr̃o faciunt ipʒ exi
ſtere ibi mutãdo panẽ in coꝛpꝰ et vinuz
in ſanguinẽ. Itẽ etiã verba homis ſp ſi/

gnificant et nõ ſp eſt ita ſicut ſignificant
in re.ĩmo aliqñ ſunt falſa.̊ oꝑtet ꝙ ver/

ba xpᷣi dei ⁊ hoĩs habeãt vnũ gradũ ma

gis. ſcz ꝙ ſignificant et ſp ſit ita ſicut ſi⸗/
gnificant in re.ita ꝙ nõ pñjt eſſe falſa.ſed

ſo ſunt vera. et hoc neceſſe eſt. aliter nil

plus haberẽt xpᷣi verba qᷓ; verba homĩs

puri. Cum &̊ verba iſtiꝰ ſacr̃i ſunt verba

—

et ita eſt ſicut ſignificant. Itẽ etiã ſi crea

tura hʒ virtutẽ mutãdi aliã creaturã ĩſe

vt caro mutat panẽ in carnẽ ⁊ in ſeipſaʒ.
quare etiã verba xpᷣi nõ haberẽt virtutẽ
vt mutent panẽ in carnẽ ſuã.et vinũ in

ſanguinẽ ſuũ.cũ ipᷣe xpᷣs oꝛdiauerit ver/

ba certa et determiata ad B. Ergo neceſ/
ſe eſt ꝙ verba xpᷣi faciant qð ſignificant
⁊ ſp ſint vera.maxie cũ ipᷣe nõ poſſit mẽ/

tiri. Ergo in iſto ſacro neceſſe eſt ꝙ fiat
vera mutatio ĩ pane ⁊ ĩvino.vt ſit ibi ve

rũ coꝛpus xpᷣi ⁊ verꝰſanguis. Si enim

dũ ꝓferunt᷑ verba in baptiſmo fit muta

tio intus in aĩa inuiſibili ⁊ vere lauatur

gia. multo magis dũ ꝓferunt᷑ verba xpᷣi
ſuꝑ panẽ ⁊ vinũ eo mõ quo oꝛdinatũ fu

it.vna mutatio fit in pane ⁊ vino.q̃ ſunt

res coꝛpales ⁊ coꝛruptibiles. Ecce igit

differẽtia inter res viſibiles et coꝛꝑales
iſtiꝰ ſacramenti ⁊ alioꝝ ſacr̃oꝝ. Uñ alia
ſacrt̃a ſicut baptiſmꝰ⁊ ↄfirmatio ꝑficiũ/

tur ⁊ cõplent᷑ ꝑ applicationẽ ad hoĩem.
ſed iſtud ſacr̃m ꝑficit᷑ ⁊ cõpletur ſine ap/
plicatione ad hoĩem ꝑ ſe.Et valde ↄue/

nit hoc.qꝛ iſtud ſacr̃m eſt alimẽtũ ⁊ nu/
trimentũ ſpũale.⁊ eſt refectio ſpũalis.et

hoc fit p amoꝛẽ.⁊ nihil magis inflãmat
ad amoꝛẽ qᷓ; pñtia xpᷣi realis.Deindeãt
iſtud ſacrm applicat᷑ ad hoĩem: ⁊ B̊ per

modũ mãducatõis ⁊ potꝰ.⁊ ad moduʒ
cibi ⁊ potus.quia hʒ foꝛmã cibi ⁊ potꝰ.

quia comeditur et bibitur. Sic ergo in

xp̃ᷣi et nõ puri hoĩs.ſeqͥtur ꝙ ſꝑ ſint vera

iſto ſacramẽto ſunt om̃ia iſta. pꝛimo pa
nis ⁊ vinũ.ſcdᷣo mutatio panis in coꝛ/
pus xpᷣi.⁊ vini in ſanguinẽ ꝑ verba.⁊ vl
timo eſt viſibilis comeſtio ⁊ potatio rea
lis iſtius ſacramẽti.Et quia viſibile in
dictuz eſt.quia illud qð videtur eſt ima/ xxxi.
go ⁊ ſignum illius qð nõ videtur.aſcen
damus de viſibili ad inuiſibile. Unde
in iſto ſacro eſt duplex inuiſibile. vnum
extra hominẽ.aliud intra hominẽ.quia
in iſto ſacramẽto fit duplex effect.pᷣmꝰ Duplex
in ipᷣis reb coꝛpalibus ſcʒ pane ⁊ vino. effectꝰ ił
⁊ ſcdᷣs intus in anĩa.quia neceſſeeſt ꝙ ꝑ liſacr̃i

iſtud ſacramẽtũ fiat in anĩa aliqð inuiſi

bile ⁊ ſpirituale.ſicut ꝑ baptiſmũ ⁊ per
confirmationẽ.⁊ ꝙ homo int in ania re
cipiat reʒ inuiſibilẽ.quia om̃ia ſacramẽ
ta ſunt ꝓpter hominẽ.Et ideo hic facie

mus duos pꝓceſſus.pᷣmo de viſibili ad

inuiſibile qð eſt extra hoĩeʒ.⁊ deinde ad
inuiſibile qð recipitur intus in homine
Vnde pmũ viſibile qð ibi videt᷑ eſt foꝛ/
ma panis ⁊ foꝛma vini. et inuiſibile qd
intus ↄtinet᷑ ẽ coꝛpus xpᷣi ⁊ ſanguis eꝰ.
⁊ ↄñs totus xpᷣs verus deus et verus
homo. Et ideo ſignificatur ꝙ ſicut pa/

nis ⁊ vinũ qui ſunt cibus et potus ſunt Plene

plena refectio coꝛꝑis.ita ꝙ incibo ⁊ po/ refieit
tu eſt completa refectio coꝛpoꝛis.ita ſi/
militer coꝛpus xpᷣi qð inuiſibiliter con ⸗/
tinetur et ſanguis eius et ꝑ ↄñs ipᷣe xpᷣs
eſt plena ⁊ completa refectio et nutrimẽ
tum et alimentũ ſpirituale. Et ſicut pa/
nis et vinum ſunt pꝛincipalis ſubſtan/
tia nutrimenti ⁊ alimenti coꝛpoꝛis.ita ſi

gnificatur ꝙ ipe chꝛiſtus ibideʒ exiſtẽs
eſt pꝛincipalis ſubſtantia nutrimenti et

alimenti ſpiritualis. VUnde ſicut aqua ĩ
baptiſmo ſignificat ablutõeʒ ita foꝛma
panis ⁊ vini ſignificat refectõeʒ ⁊ nutri
tionẽ.Et ſiẽ panis ſuꝑ oẽs cibos coꝛpꝰ
reficit ⁊ ſuſtẽtat ⁊ vinũ hoĩeʒ letificat et
inebꝛiat.ita ſignificat᷑ ꝙ caro xpᷣi ibigdaz
exñs aĩam reficit ⁊ ſuſtẽtat ſpũaliter ſuꝓ Suſtẽ⸗
oẽm gr̃am ⁊ ꝙ ſanguis xpᷣi aĩaʒ letiſicat tat
⁊ inebꝛiat.⁊ ꝙ xpᷣs totã aĩam reficit ſu/
ſtetat letificat atq; inebꝛiat. VUtaũt oĩa
ↄcludamus ꝑ foꝛmam panis: vini.ſi/
gnificat᷑ ꝙ ſicut ſe bʒ panis ⁊ vinuʒ ad

wi Erm

Kaunl bie⸗

I

ic.

gaſtü copol

ſacramentis ſignificat inuiſibile vt iam Ti. cc·Wuin crnn

gt vni ſcate

ẽ ti / is g/

znop ct tis ge

copt
verg
amo:
nniſtc
gnos
foꝛm
wnit⸗
Ppfori
Uiſibt

Pi ven niſib

mti, vno⸗
ſaum ps

form
10
ani
ſt

fii
d⸗
bin
. pol
nil
cdis
ſunt
itte
g
his
noe
ab
met
Na, vni

afßi (ti⸗
uſt ſacf

vig Si
Ekeeſe
ls,
M
bis⸗

ſupnnn
tniginon
ebrebeer
iarnnn
upibeig
nibkyin 1
anctin
ncan dn
il e
iſble mun
donii gi
ckn an N

1

Dher ino E

nutſetn h

Aiczünti
Piſgito
mnmun
ominſonne
obeſiei
deviiblis
31eittesl
Bin enin

rinniibites
ilncroc
Nas,
mFiar
—
nchetno in
Pors
iſbuineon

jithi
Sd,
slben
boci
hummemnt
Ciarmm
iunm
Gihtn
cbosay
tta
tii,
pitiun ℳ
S
tinl,
Mänu
gririiß

iice

cCcoꝛpus. id eſt qcquid facit panis et vi⸗/
nnum in coꝛpe.totũ hoc facit xpᷣs in aia.
ſic ſe hʒ ad alam inuiſibilẽ. Itẽ etiã pa
Hoc ſa nis ⁊ vinũ aliud ſignificãt.qꝛ vnꝰ paniſ

cram̃tũ cõponit᷑ ex multis granis ⁊ vnũ vinum

ſignifi/ ex multis granis racemoꝝ. Et iõ ſigni/
cat vni/ ficat᷑ ꝑ hoc aliud ĩuiſibile.ꝙ; ſicut ex mł/
tatẽ xpᷣi/ tis granis frumẽti fitvnꝰpanis.⁊ ex mł
anoꝝ et tis granis racemoꝝ vnũ vinũ.ita ſilłiter
XPI ex multꝭ xpᷣianis vna ſocietas fit ⁊ vnuʒ
coꝛpus in xpᷣo.Etita ꝑ hoc ſignificatur
vera vnitas xpᷣianoꝝ inter ſe ⁊ cũ xpᷣo ꝑ
amoꝛẽ.ita ꝙ ſignificat᷑ ꝙ ꝑ xpᷣm ↄtentũ
in iſto ſacr̃o fit veravnitas inter oẽs xpᷣi
anos qͥ debẽt ſumere iſtud ſacr̃m. Et ſic
foꝛma panis ⁊ vini ſunt imago ⁊ ſignuʒ
vnitat xpᷣianoꝝ cũ xpᷣo ⁊ inter ſe.Et ſic
opvpfoꝛmꝗ panis ⁊ vini ſignificat᷑ duplexi/
uilibile. ſcʒ coꝛpꝰ xpᷣi veꝝ. ⁊ iſtud inuiſi/
Coꝛpuſ bile ↄtinet᷑ realiter in iſto ſacro.⁊ aliud ĩ/
xpᷣi veꝝ uiſibile eſt vnitas ⁊ ſocietas xpᷣianoꝝ in
2 myſti/ vno coꝛpꝑe.⁊ h̊ eſt coꝛpꝰ xpᷣi myſticum.⁊
cum xps myſticꝰ.⁊ iſtð iuiſibile ñ ↄtinet᷑ ſub
foꝛma panis ⁊ vini.ſj ſoꝰ xpᷣs qͥ ẽ caput
⁊ cauſa iſtꝰ vnitatꝭ.ta ſignifieat᷑ ꝙ xpᷣi
ani p iſtud ſacrẽ̃m vniunt᷑ cũ xpᷣo ⁊ inter
ſe.⁊ lõ eſt ſacrm ⁊ imago ⁊ ſignũꝛ myſte
riũ vnitatis ⁊ ſocietatis ⁊ pacis ⁊ ↄcoꝛ⸗
die ⁊ vere amic ſcie ⁊ fraternitatis.ita ꝙ;
p iſtud ſacramtũ xpᷣiani fiunt vnũ cuʒ

pᷣot int ſe ſicut grana frumẽti ſunt vnꝰ
pranis. Et iõ qꝛ oẽs fideles xpᷣiani ſunt
meẽbꝛa xp̃ᷣi ⁊ ipſe eſt caput oĩm.ſeqͥtur

oss xpᷣiani ſunt in iſto ſacro eodeʒ mõ q̊ͥ
ſunt vniti cũ xpᷣo.nõ ꝙ ↄtinent᷑ ibidẽ re⸗/

Alliter.ſed tãtũ repᷣſentalit᷑.⁊ qꝛ ſignificẽt
röyõne vnitatis ꝑ ſacramẽtũ.Et iõ iſt ſa
cramẽtũ eſt ſacrm oĩm xpᷣianoꝝ ⁊ cõio⸗/

nis.⁊ vbicũq; fit⁊ fiet repñtat oẽs xpᷣia/

nos. qꝛ realiter ⁊ veracit᷑ ↄtinet illũ qͥ eſt

caput oĩm xpᷣianoꝛũ. ⁊ caput ſure picl
mẽbꝛa.⁊ mẽbꝛa reſpiciunt caput.Et qꝛ
Eſt ſa/⸗
cram̃tũ
amor 2

vhnitatꝭ

vii. De ſacramẽto euchariſtie

—

vnitas iſta nõ pᷣt fieri niſi ꝑ amoꝛẽ ⁊ dile
ctic nẽ.quia amoꝛ vnit⁊ mutat.ideo iſtð
ſacr̃m eſt ſacramẽtũ amoꝛis ⁊ charitatꝭ.
Sic ̊ hoc ſacramẽtũ eſt imago ⁊ ſignũ
refectõis ſeu mutatõis ſpũalis ⁊ vnita/
tis.⁊ ꝑ ↄñs ſignificat᷑ ꝙ pfectio ſpũalis
2ſiſtit in vera vnitate cũ xpᷣo ⁊ cũ mem/
bꝛis ei.in vero amoꝛe ꝑ quẽ cauſat᷑ vni

tas vera. Et qꝛ in refectõe ⁊ in vera vni/
tate ⁊ amoꝛe eſt gaudiũ ⁊ delectatio ⁊ le/
ticia.iõ iſtud ſacr̃m eſt ſacr̃m gaudij ⁊ le
ticie ⁊ delectatõis ⁊ ſocietatis. Et qꝛ in
iſto ſacr̃o realit᷑ ↄtinet᷑ ille qͥ ẽ om̃e bonũ
ꝑ modũ cibi⁊ potꝰ ⁊ alimẽti.iõ ẽ ſacc̃m
oĩs dulcedis oĩs bonitatis ⁊ oĩs ꝑfecti
onis ⁊ virtutis. .
Quig ſignificat trauſmutatio que fit
in pane ⁊ vino. —

T qm̃ in iſto ſacro ipe res viſi/
biles. ſcʒ panis et vinũ realiter

mutant᷑ ⁊ ↄuertunt᷑ ĩ coꝛpꝰ⁊ ſan
guinẽ ihu xpᷣi et nõ remanẽt.et ĩ alijs ſa/
cramẽtis nõ mutant᷑.ſic aqᷓ nõ mutat᷑ in
baptiſmo. iõ ſignificat᷑ ꝙ iſtud ſactm ?
trãſmutatiuũ ⁊ ↄuerſiuũ.et ꝙ ꝑ h̊ ſaceim
xpᷣiani totaliter ↄuertunt᷑ et mutãtur in CPer H
xpᷣm.et ſic res coꝛꝑales ↄuertunt᷑ in coꝛ/ ↄuerti
pus xpᷣi.ita ſignificat᷑ ꝙ xpᷣiãi ꝑ h̊ ſacm murin
ↄuertunt᷑ in alam xpᷣi et in e diuinitatẽ Im⸗
et ĩ ſuã volũtatẽ.Et ſicut ipſe res coꝛpa/
les.ſ.panis ⁊ vinũ exaltant᷑ et digniſicã
tur in iſto ſacr̃o tãta exaltatõe et dignifi
ficatõe q̃ nõ põt cogitari maioꝛ.nec pñt
płaſcẽdere.qꝛ trãſeũt in coꝛpꝰxpᷣi glifi/
catũ.ita ſignificat᷑ ꝙ ꝑ iſtud ſacr̃m xpᷣia/
ni exaltant᷑ et dignificant᷑ tãta exaltatõe Exalta/
et dignitate q̃ nò põt cogitari maioꝛ ĩ mur⁊ di

1

mũdo et efficiunt᷑ diuini et deificant᷑ et ficamur

ↄuertunt᷑ in xpᷣm qͥ ẽ de ⁊ hõ et ↄuertũt᷑
in ſuã volũtatẽ. Et ſicut ibi fit plena cõ
uerſio panis ⁊ vini in coꝛpꝰxpᷣi.qꝛ nihil
de ſuba panis et vini remanet. ita ſigni/
ficat᷑ ꝙ ꝑ iſtð ſacrm fit plẽa ↄuerſio xpᷣi/
ani in xpᷣm.ita q; nihil remanet deppꝛia
voluntate nec de ꝓpo amoꝛe nec de ꝓpo
ſenſu. ſʒ totũ qͥcqͥd eſt hoĩs inqntũ hõ ẽ
totũ ↄuertit᷑ in xᷣm.Et ſic ſuba panis?
vini ĩuiſibilis et occulta ↄuertit᷑ et muta
tur in coꝛpꝰ et ſanguinẽ xpᷣi.et tñ foꝛma
panis et vini remanet exteriꝰ viſibilr tã/
q́; ſiᷓ et veſtigia et imago.ita ſignificat᷑
ꝙ; ꝑ iſtud ſacr̃m aĩa xpᷣiani iuiſibił ⁊ oc/
culta q̃ eſt tota ſuba eiꝰ cõuertit᷑ in aam
xpᷣi ⁊ ĩ eiꝰdeitatẽ᷑ et ĩuiſibilit᷑ ⁊ occulte.et Aniam
tñ coꝛpꝰremanet exteriꝰ viſibile ĩ ſua foꝛ nr̃am cõ
ma⁊ ĩ ſua nata.ita ꝙ ſic pãis ext᷑i apꝑet uertit in
panis.⁊ interi ẽ tũ mutatꝰ. ita hõ appa ſuam

We woanuruurrrr õäl = 3 —DN “
. . . .

CLCiitulus.cclxxxoiiii.

cetur ei iſtud ſacramẽtũ debet hr̃e ſůmã Mãdu

ret exterꝰ idem.⁊ tñ interius eſt mutatꝰ

totaliter quo ad aĩam. Et ſicut mutatio deuotionẽ ⁊ reuerentiã in iſto ſacr̃o.⁊ añ cans dʒ
que eſt in pane et vino ẽ intrinſeca ⁊ ſub debet cogitare myſteria ⁊ ſignificatiões hr̃eðuo ⸗ eo
ſtantialis ⁊ fundamẽtalis ⁊ coꝛdialis. iſtius ſacramenti.ita ꝙ pᷣmo dʒ excitari tionem hoͤ ⸗
ita ſignificat᷑ꝙ ꝑ iſtud ſacramentũ fit in totus hõ intus ⁊ extra ad amoꝛẽ ⁊ dqvuoo apit / .
homie mutatio intrinſeca ſubſtãtialis tionẽ ex pᷣſentia tanti ſacri.in q̊ ↄtinetur ſeplent .
fundamentalis⁊ coꝛdialis.ita ꝙ coꝛ hHo rxps de ⁊ hõ ⁊ verus redẽptoꝛ⁊ ſaluatoꝛ udinij
minis mutat᷑ in coꝛ xpi. Sic& ſicut xvᷣ ⁊amicus ſũmꝰ.Et etiã qꝛ in iſto ſacra⸗/ ZMM
in iſto ſacramẽto trãſmutat ⁊ ↄuertit in mento fit ↄuerſio homĩs in xpᷣm. et iſta
* coꝛpus ſuũ ⁊ ſanguinẽ res ipᷣas coꝛꝑa / ↄuerſio fit ꝑ amoꝛẽ ardetẽ ⁊ deuotionẽ. A
les ꝑ verbũ ſuũ.ita trãſmutat in iſto ſa ideo oꝑtet ꝙ pᷣmo xpᷣianꝰ calefiat⁊ igni/
cramẽto ipᷣas anias in ſeip̃ᷣm.Et ſictrãſ atur ꝑ amoꝛis deſideriũvt ſit aptꝰ coͤuer
mutatio coꝛꝑalis repᷣſentat ⁊ ſignificat ti in xpᷣm.⁊ h̊ fit dũ cogitat pᷣſentiã rea/ e
tranſmutatõeʒ ſp ñalem. Et qꝛ etiaʒ coꝛnañem ihu xpi filij dei.qͥ ex ifinita ⁊ dulciſ/ n
pus homiĩs põt melioꝛari ſicut anĩa ſuo ſima charitate voluit moꝛi ꝓ ipᷣo.⁊ iõ in n
modo.ideo etiã ſicut panis qͥ eſt res coꝛ ſacr̃o debet eſſe ſũma deuotio.⁊ plus ſi/ hul
palis melioꝛat᷑ tanta melioꝛatõe q̃ nõ pt necomꝑatõe q; in alijs.iõ anteqᷓ; appli/ „ l
Coꝛpꝰ fieri maioꝛ.quia tranſit in coꝛpꝰxpᷣi.ita cetur homiĩ iam eſt ſacr̃m. Et iõ iſtud ſa Hoc ſa sſpi fur
nr̃jm ꝑ h̊ etiã ſignificat᷑ ꝙ coꝛpꝰ xpᷣiani melioꝛat cramentũ iam hʒ vᷣtutẽ in homĩe.⁊ oꝑa ccẽm bz triituult be
ſacr̃jm ſũ ꝑ iſtud ſacramẽtũ.tãtũ qᷓntũ melioꝛari tur in hoĩe añqᷓ; applicet᷑ ei realiter ⁊ dat vᷣtutẽ an Lficec vni
me meli poteſt in hoc mũdo ita ꝙ fit caſtu mun/ vtutẽ inuiſibilẽ ⁊ amoꝛẽ ⁊ ardoꝛẽ et vni ſuaʒ aſg⸗ immtsz ot
oꝛat dũ.puꝝ.ſanctũ.obediens anĩe.ta etiiã tatem.etſi hõ nõ poteſt ipᷣm cape ex ſola plicato, D ſmmi n
Aulia panis ſignificat coꝛpꝰ.⁊vinũ ſigni deuotõe oꝑatur ĩ eo.ſjʒ tñ nõ tantũ opat ſec
ficat aiam.qꝛ panis ꝑtinet ad carnẽ.⁊ vi ſicut qñ applicat᷑ realiter homĩ. Sicut n
num ad ſanguinẽ.in q̃ᷓ eſt ſedes ale.iõ ſi ergo alia ſacr̃a oꝑant᷑ in homie interius re
gnificatur ꝙ ſicut panis ⁊ vinũ melioꝛã inuiſibiliter dũ applicant᷑ ita etiã iſtud 8
tur tanta melioꝛatõe qua nõ poteſt cogi ſacramẽtũ oꝑatur in homie dũ applica ..
tari maioꝛ. ita ſilłr ꝑ iſtud ſaccẽ̃m ania et turei realiter. Et ſicut alia ſacramẽta ha ſu
coꝛpus xpᷣiani melioꝛant᷑ tanta melioꝛa bent ꝓpꝛiũ modũ applicãdiviſibiliter ĩ o
tione qᷓ nõ poteſt cogitari maioꝛ in hoc quo ſignificat᷑ oꝑatio que fit interi iuiſi e
mũdo.Et ꝑ ↄñs ſignificat᷑ ꝙ ꝑ iſtud ſa billter.vt ĩ baptiſmo ablutio exterioꝛ ẽ n
cramentũ xpianꝰ cõſummat᷑ ⁊ ꝑficitur?ł modꝰapplicandi.qͥ ſignificat ablutõez Ixcco/ nn
ꝑuenit ad vltimũ cõplemẽtũ bonitatis interioꝛẽ iuiſibilẽ in ania.ita iſtud ſacra Permãa lt coꝛ in-
qntum fieri põt in hoc mũdo. Ecce igi mentũ habet ſuũ ꝓpꝛiũ modũ applicã/ ducatoz Auinſſtinn⸗
tur q̃liter duo ſunt in hoc ſacro exterius di viſibilẽ.ĩ quo ſignificat᷑ opꝑatio ĩuiſi/ ꝓpᷣe ap⸗ opßi qr
que ſignificãt oĩa inuiſibilia qᷓ fiſt xpᷣi/ bilis ã fit interius ! aĩa.⁊ modꝰ applicã plicatu i
ano ꝑ iſtud ſacẽ̃m.ſcʒ foꝛma panis ⁊ vi · diad boĩem ⁊ ſuſcipiendieſt ꝑ mandu/ nobia Tidq (e
ni viſibilis.⁊ ipa trãſmutatio q̃ fit ĩeis. catõeʒ ⁊ potatõeʒ.ita ꝙ manducãdo hõ y n
¶ OQuid ſignificat realis mãducatio iſti ſuſcipit iſtud ſacramẽtũ.ſicut lauãdo ſu e
us ſacrameti viſibilis. ſcipit ſaccẽ̃m baptiſmi. Etideo ſihomo
Titulus. cclxxxviij. ſulſcipiendo aquã ſuſcipit gram ĩuiſibi/ cor
Xquia oĩa ſacramẽta ꝓpterho lem in aĩa ⁊ donũ xpᷣi inuiſibile qð dat᷑i coꝛ
minẽ ſunt.ideo debẽt applicari baptiſmo.q̃nto magis ſuſcipiendo rea/ du
aaa hoſĩem. ⁊ ideo iſtud ſacramẽ liter nõ aquã ſed ip̃ᷣm xpᷣm deũ ⁊ hoĩem me
tum debet applicariad hoĩem. Sed ſa ſub ſoꝛma panis et vini.in quo eſt totuʒ ten
cramẽtuʒ baptiſmi nõ eſt ſacẽm niſi mᷓ bonũ.eta quo eſt om̃e bonũ et oĩs gra. cat
actu applicat᷑ ad hoĩem lauãdo.⁊ etiam recipiet inuiſibilẽ gr̃am et donũ ſuũ:Et ni
ↄfirmatio vngendo.ſʒ iſtud ſacr̃m anq; ſi ſuſcipiendo aquã que nõ viuit nõ ſen nen
applicet᷑ ad hoĩem iã eſt ſacr̃m cõpletuz; tit recipit hõ gr̃am.ã qnto magis ſuſci/ S
in ſe. ⁊ hoc ſigniſicat ꝙ hõ anteq; appli/ piiendo ipᷣm ſub foꝛma viſibilis panis. ne
i

Gaffi
.

nichnig
S

mohi
tmitie.
iniunn
Derrſcnn
iſhhirn
ncön i
1 daigi
tiinigi
ſtuttin
Nönät
mnintducß
lprön
onorohſ⸗

m .

Etüökull he⸗
boninan r
mreNne
ACcien i
Dapegtn
örtiggt
oni On
onieinmis
iedügpic
tomial
