ſit ſine magna dtumelia, Vnde Berñ. Nimeo em ꝙ; tanto gra
ui e eſt ira quanto a nobilioꝛ eſt illius qui offenditur excllen⸗

tia:a ꝙ tanto peioꝛ eſt miuria qnto maioꝛ fuerit cui mniuria irro

gatutbi notanduz ꝙ mihil ſie in vmuerlitate crea turazʒꝛ of⸗

ſendit deũ ſieut pitm̃ motale, hoc ſolum eſt deum offendit.

ODm nia em in mundo ſunt opera a creature dei: ſed ſo luz patm̃

eſt opus dyaboh. Vnde etiam dñs offenſus fuit per pdtm ſuper
bie · quia hiciſer tũ æteris angelis abiectus eſt.et tanta eſt mula

tudo angeloꝝ que œadit ſieut athami in ſole. Et ꝓpter peeca⸗

„

eſt cauſa omnis miſene quã in mundo ſuſtinemus. ſcz famem ſi⸗
tim frigus a infirmitates, Et inſuper omnibo hominib a mini⸗

mo vſq; ad maximũ graue onus impoſuit ꝓpter pctm̃ pꝛimo-
parentum. Vnde Rug. Deus hommez fecit qui q; diu non pec

caret immotalitate vigeret. Item deus intm̃ eſt offenſus Pter

Pecctata hoim ꝙ; totum munduz per dilunium delecuit: excptis

octo hommibo qui manſerunt in areha noe. Item intantũ odit

deus peccatuʒ et itm̃ offenditur per ptm̃ mortale ꝙ non eſt

aliquis ſandtus in ælo qᷓntumtunq; ſibi carus ſi poſſibile eſſʒ ꝙ
pPeccaret mortaliter quin amiditia inter eos ſolueret᷑. a deus eij⸗

ceret eum de regno ſuo a in infernum pꝛeupitaret. Item adhue
hodierna die deus omnipotens tuius magmitudinis nõ ẽ finis
mitm peopter peccata offenditur ꝙ ꝓpter mmimum peccatum

motale damnet hoiem: a etiam quantumcũq; carum. niſi hic
penitentiam agat. Si ergo dicis: quid reſtat peccatoꝛi ergo a⸗
gendum qui deũ mult pliater offendit · Reſpondeo, Nihil ne⸗
ſtat niſi vt pnĩam agat a ſe verauter toꝛam deo humiliet cuz
humilibo latrimis veniam petat · tunc deus placatuꝛ a dimittit
ſibi peccata a offenſaz. Sicut fetit peccatrix magdalena que hu
militer añ pedes iheſu ceadit a amariſſime cepit rigaè pedes eiꝰ
Vnde Luẽ · 2.· diat᷑ q; xpᷣus dixit ad eam. dimittunt᷑ tibi pecca

ta: vade in pate. Silr recipit quemlibet peccatoꝛeʒ qñ per verag

pniam ad ipſum reuertitur.imo etiã reuotat peccatoꝛem ad ſe

Hiere · 3 Reuertere ad me a ego ſuſcipiam te ltimo nota ex

emplum qus criſtus apoſtatam per oſienſionem vulnerum re⸗
uocauit ad veram pnĩam.hoc quere in pomptuario. p. 37.

Domnica. xx. poſt penthec, au Epheſios

1 vito
dnſ
dinda
dewen
iſeſter

dre

W
iminne N
ratutan⸗
n offendt.
ſol pen
rpaͤm lir
ntaelmi
ſper detc⸗
minn dur,
lpſun e⸗
3 meni⸗
nbo⸗ mmn⸗
n pinr
dunongt
nius per
tretayts
antu NR
Pvon et
bile ehe
ia dutti
enddhre
5i ſins
1 werzcn
nml hie
leyo⸗⸗
ell w⸗
et a u
dimidt
gue h
pdeh
dbipetd
ſer ve;
1 de
annt
neumw

p*²¼

ℳ „ tatres. vide

xlvii J
Rattes. videte quõ caute ambuletis non quaſi in
ſipientes ſed ſit ſapientes redimentes tempus
qm̃ dies mali ſunt.pꝛopterea nolite fieri impꝛude

tes ſed intelligentes que ſit vwoluntas dei⸗z nolte in ebein

ni vino in quo eſt lnxunia ſed implemini ſpũſancto lo⸗
quẽtes wobiſmetipſis in pſalmis ymnis et cantids ſpi
ritualib cantantes pſallentes in coꝛdibus veſtris duo

ON verbis hoꝛtat᷑ nos Aplus ad obedienti

DObe dientia ſola virtus eſt ᷓ virtutes eteras menti inſent inler

gratias agentes ſemp peo omnib in nomine dñi noſti—
ihe ſu xp̃i deo et patri ſubiecti inuicem in timoꝛe criſti

mo ſupezꝛ epiſtola pꝛecedenti. xlvii
Vbiecti eſtote muieẽ in timoe xpi Epheſios. v. In iſtis
8 az que eſt mater
a e igo omnis boni a ↄſeruatrix oĩm virtutum· Eic

taſq; tuſtodit. ergo diet hic. Subiedti eſtote inuiem ic¶ Vñ in
peeſenti ſermone tria ſunt diœnda. Primo de virtute obediẽtie

de vitio mobedientie. Scðo de nmoꝛe bonoꝛuz hoĩm. Tercio

de ſenibo cũ vnd exemplo

uantuz ad pꝛimũ ſciendũ c obo

dientia eſt clauis paradiſi a via eli · quia ꝓpter inobe dientiam

2*
2

de terreſii paradilſo eiecti ſumus, Iteʒ ꝑ obedientiã intrabimꝰ

teleſtem paradiſum. In ſignũ huius habet Math. 2. ꝙ tres re⸗

ges ꝑ aliam viã reuerſi ſunt in regioneʒ ſnam Berñ. Mihil an
gels carius: mihil deo pꝛecioſius et nihil hommi frucuoſius qᷓ;

obedientiaz ommibo modis ſeruare. Vnde d in decretis. Qui

tontemnit vicanũ: vontemnit ipm qu poſuit illum Cniß. Kga

gnũ mobedientie vieiũ eſt quo angelus elum. adam paradiſu

laul amo?em diuinũ: ſalomon ꝑdidit amoem diuinum Vñ H

quenitur vtz inobedientia ſit ptĩ moꝛtale (Rñdet Thoeij ij.

.·. Sz. ꝙ ſie⸗Feam inobe dientia ctran atur caritati dei qᷓ exigit

5*

vt eus peρs obediat. Ro: 14· Qui poteſtati reſiſtit: dei oꝛ⸗
dinationi reſiſtit, Contrariat᷑ dilectioni pꝛoximi mnqntuz ſuꝑio

n peoximo ſubtrahit obedientiam quã debet ei. IJbi notanduz
deus ab mitio grauiſſime mobedientia puniuit. aã de tranf

tes a tota poſtentas damnata eſt · Geneß. 2. Item ſcðm peeœæpa

tum tmnſgiediens ꝑ blaſphemiz deo factam iubet extra taſtra

ab ommbus lapidari. Lemt. 0: Item tereũ pꝛeœptuz trangro

7

ex iuſ ſu dei. Nui. 25· Vnde debemus obedientiã ſeruare Bern·
Quicquid viq dei pꝛetipit homo qð eſt ertum non diſplcere
b 2

to colligens: ſimibter lapidatur

deo omnino eſt acdipiendũ ac ſi deus pꝛeciperet. Idez. Obedien iiim
tia que maioeibo exhibet deo pꝛebe ?. Exempluʒ de obedieniag ppt
ꝙ frater obediens ſuſcitant moꝛtuũ quem frater ſuus carnalis neca
multum religio ſus ſuſcitare non poterat. Doc quere in piomp. EH
o:21. (Quantum ad ſcðam ptem dicit hic Apkus In timoe hu ſeo
xßiIbi notanduʒ ꝙ quil bet xp̃ianus qᷓntumcũq; bonus ſemꝑ Pim
debet ſtare in timoꝛe dei (Et hoc qnq; modis ſiue radonibo( Pri folen
mo qꝛ vtꝝʒ de peccatis latiffecit: ignoꝛat certus eſt em de culpa huse
ſed inertus ð venia Eccia . 5. De ꝓpiciato peccato noli eſſe ſine Avyilit
metu ne; adijdias pctm̃ ſuper pdm a dicas · Wiſeratio dei ma ntecn
Zna eſt multitudinis peccatoꝶ meoꝝ miſerebitur (Scðo vtz Virn
bonitas ſua plaœat deo ignoeat. Vnde aplus. Non em̃ qui ſe⸗ cpmita
llipfum (omendat ille pꝛobatus eſt· et ſalomon. Eſt via qᷓ videk ſec
hhoeomini rnecta RKpoca . 3. Dieis ꝙ diues ſuz a locuples.neſcis eiñn ſtut
M an vnũ pater noſter dixiſti quod deus accœptauit vel vnũ diez cbtum
deo vixiſti Terao qꝛ cadere Potuit: eiſer cecidit de eelo · adaz du
de paradiſo. iudas inter apoſtolos xp̃i.quõ nos ſecuri ſumus en
eſſe in hoc mundo qui eſt plenus laqueis· Berñ. Nunq; eſt ſear
ritas in hac vita fratres · nec in cello fuit nec in paradilo. In ceo⸗ M
=ð lo œadit angelus ſub pꝛeſentia diuinitatis. in paradiſo adam: “ 8
mnm mundo iudas de ſcola laluatoꝛis Vnde Rug. Quõ ſecurꝰ? dd dd
pPpPreteſt eſſe in hac vita que tota temptatio noĩatur. vt qui lieri np
protuit ex deterioi melioꝛ non fieret ex meliæi dererioꝛ Aplus uun
Qui ſe exiſtimat ſtare videat ne cadat (Quarto qꝛ neſcit qus QMJß́ð8
deus vult iudicare peccata ſua et vtza ꝑmiſſione duma veni⸗ “ in
ent ſibi mfirmitates· quia põt fieri.ccus mutus claudus a lep ́”DUD
ſus · Et qñq; in anima ſcʒ graciam ſubtra hendo ꝙ Rat anidus ꝰ nt
nullam duladmem ſentiat amplius in coꝛde a in aĩa ſua ( Quin boig
co quia neſcit quo ſine ab hac vita decedat vtz ad moꝛtem vel tüuüuißh
ad vitam eternã Eccia: 9· Neſcit homo an odio vel amœe di ſmun
gnus ſit etiam ſi iam eſt in gr̃a: tñ in agone a in exitu põt caoa⸗ tislo
dere a peccare niſi dñs eum cuſtodiat. Ideo timendũ eſt cuillber udicl
in quocũq; ſtatu ſit qꝛ ᷣm wilhel · de quolbet ſtam aliq dam⸗ iica
nantur ſcʒ in mrimonio. Item virgines:vidue: nobiles.ruſſici eeeuute
KE. Vnde Olſee · . Conſolatio abſcondita eſt ab octulis meis. = ſfſeeſ
loqmt᷑ de inferno LuœI7⸗ Duo erunt in lecto. vnus alſumet mhi
alter relinquet nde legitur in vitaſpatz ꝙ abbas helias ait diß⸗
Ego tres ies timeo, Primã qn egreſſura eſt aia meo de toꝛꝑpe· do
AKliam qñ occurſurus ſum deo, Tercia qñ aduerſum me eſt pꝛo ſede

Snn rrFrkrkri
dien timoꝛ non eſt: ibi ſalus et ſpes non erit ¶ Quantum ad tercioz
Wnn partem ſciendum c ſenes debent multuz timere quia dicit Se
npon, neca. Senes hñt mœtem ante otulos: inuenes vero in Poſterunz ·
Intine⸗ Inde loquendo de ſenibo dicenduz eſt hic de quinq; condicom Fens hn .
nusſen bus ſenum: a quõ in his debent ſe habere ne deum offendant. re
Di de ¶Pnma conditio a defectus eſt ꝙ; ſenes de ſaauli pꝛouotant᷑ 2 dik
ſiaf fiale reuocantur: nam nataliter ſunt paſſionati 4 pleni doloꝛi⸗
ielerr bus a infirmitatibo. Vñ oculi caligantaures grauiter audiunt
G Nim capilli fluunt.fa des in palotem mutat. dentes minuunt. pedes
Sto e putreſcunt· homo qui ſeneſcit hijs ommbo grauat, a het omnia
tigtih ruituram toꝛꝑis domuʒ pꝛonundant. Iteʒ inſuper triſtes ſunt a
nö k queruloſi. nam cõmuniter conquerunt de ſenio ſuo a defectibo
* ſuis. Nullius. Tanta in hommibo ſtulti ta intonſtancia a puer⸗ HM
vnüdie ſitas eſt: omnes etatem coneupiſcunt optanti a randez ad
Nloeg eptam accuſant, Omnes em leupimus eſſe anti qui et poſtmodũ
nins aues d infrmi Rug Cum Wier optame ſnedntem d an..
zebſ plius optant niſi infirmitatem longam Ged dicis quõ debet ſe O
geeſen P⸗ber in illo defecku ¶ Rñdeo ꝙ ſenes dñt eſſe mites exemplo
ſee⸗ criſti a tunt erunt beati. ſed ꝑ opoſitum per impacientiax pñt
dan⸗ perdere animas ſuas. Oñ Ariſtꝭ. in topicis dicit. Sieut ꝓpoſitũ
kani in pꝛopoſito it. Ergo ſenes debent debilitates luas et infir mi
glen tates ſuas deo offerre pꝛo purgatoꝛio ſuo,nam pnñs infirmitas
NhGS a pena purgatoꝛij eſt ſiut denarius et mille milia florenorum
etit al65 Nam tanta ẽ pena pur gatoꝛij ꝙ ſi omnia ligna a omnia viſibi
wn lia in mðo exiſtenda arderent a ſi quis in medio iſtiꝰ ignis ſta
SspH ret non tantaʒ penam haberet ſi᷑ anima in purgatorio. Et in il
A lo igne annoſi grauiter punient᷑ pꝛo pqtis a iuuentute cõmiſſis
Gn niſi hie puniant᷑ per infirmitates et tribulationesScðᷣa ↄditio
unddb1 ſſenum eſt ꝙ cõmuniter ſunt multoꝝs verboꝛum a de antiquis ſa
ze di ctis loquunt᷑. Innoc. Senex velox eſt ad loquenduz tradus ad
ot la⸗ audiendum laudat ant quos a ſpernit modernos.vituꝑat pᷣ⸗
ttülteer ſentia et laudat pꝛeterita anxiatur toꝛpet a infirmat᷑. Rudi qq
dann multa ſenem circũueniant intomodᷣa:a ꝙ multum repꝛehenſibi
Sanſti le eſt: facta deſunctoꝝ innouant a infnant toꝛam inuemi bo à
wei. nihil ſeiunt de exceſſibo antiquoꝛꝛ · et in hot gfauiter pectant:
ſunei : diffamando deſunctos qui non pñ̃t ſe iam extuſane Et mſupeꝛ a
asaer deo indicati ſunt et pumiti pꝛo ſuis exœſſibo:a qð peius ẽ iacãt
w⸗ ſe de malida ſua a de peccaus ſuis que in iuuentute ſua feœrunt
lr Aa adhuc delectant. Vnde Greg⸗ Jot moetibo quis dignus iiitt.
eN quot pꝛauitatis exempla poſteris relinquit( SZʒ dic⸗/ quõ ſe hre Di.

beoent ſe ha

Sermo

debent in illo deſectu ne deum offendant ñdeo debet ha⸗

bere honeſta bꝛeuia a vtilia verba. Rug. YVt ſenibo ſermo non

ſo luz ſit grauis ſed etiã bꝛeunis Apłus. Dmmẽs ſermo malus ex
oꝛe veſtro non pꝛocdat. Et ratio eſt· qua iunuenes diu retinent
verba ſenioꝝ · ſicut qñq; dicunt Iſta verba audiui añ plures an
nos ab auo vel pr̃emeo: a lſic relinquere bonũ exemplum iuue

nibo erit eis meritoꝛiũ · Vnde ceſarius Quantis exempluz vere
b da Püär caritatis oſtenderis cũ tantis eterna p̃ᷣmia poſſi

debis Qeraa conditio ſenũ eſt: ꝙ ſunt cupidi auari a tenacs.

Vnde Innoc. Henexeſt tenax cupidus triſtis a queruloſus. Mlã

ſenes experti ſunt ꝙ res temꝑales ſadliter pñt conſumi a diffi⸗
tulter lucrari et iam defieiunt in coꝛpore a amplius non pñt la
boꝛare a cõmuniter ſibi defiere timent a ſic cõmuniter parc el⸗
ficiunt᷑ Aug Cuz cuncta vicia in lene ſeneſcunt ſola auaricia in
ueneſtit Geneß⸗ MWonſtro ſimilis eſt auaricia ſenilis: Quid em
ſtulaus eſt q; in via requirere vltra viaticũ. alqui ſunt acſi ad⸗
hunt deberent viuere quadraginta annis a ſatis hñt nec volũt

alijs impartire net audent per ſe vti·a foꝛtaſſis in bꝛeui temꝑe

moꝛiunt᷑· t relinquent alienis diuidias ſuas vel etiam heredibus

ſuis qui male tõſument a eis in mod ico ſubuemient ¶ Sed dias

quõ debent ſe habere in illo deſectu ¶ Rñdeo e dñt deo ſeruire.
qui eos pauit a iuuentute ſua ꝙ etiã in ſenio paſcet eos v ſ; in
ſinem vite ſue Quarta conditio ſeu vicũ ſenũ eſt ꝙ ſunt mul⸗
tum ſuꝑſtidioſi a increduli et ſic non fadliter credunt alijs. Rõ
eſt qꝛ in multis decepti ſũt a experti frandes a malidas malo⸗ꝶ

d dics quõ debent ſe habere in illo deſechu

habet᷑ Luc.6. Molite indicare h oĩa in meliozẽ ptẽ intel
et ñ fauhter credere mala qᷓ audiunt de pꝛoximis Vñ dict in

7 7

„

cretis. Qui falſũ de alo peofert a cnimina alioz ceito credit vter

ð,ð

qᷓ; reus eſt

erit vix in ſenio verauter a realiter conuertit Pꝛouer:. 12. Ado
leſcens iuxta viam ſuam &&. Friſto.?. ethi. Difficile eſt reliſtere
conſuetudini que aſſimilat᷑ nature: non tñ eſt
deus de lapidibus poteſt ſacre filios abrahe ( Sed dicis quõ de⸗

4

tim hant debent ſibi ppe
nouiſſima tua Greg. Mihil ſic reuocat a peccatis ſicut frequens
cogitano mortis, Dugo de clauſtro anime Tres ſunt moꝛtis nũ
cij· ſeʒ canides infirmitas a ſenectus, Inſuper dñt humihter et
tũ contrito toꝛde dicre tũ dauid, e pꝛoijdas me in temꝑe ſene

Andeo dit ſepe illud dictü in ſe ruoluene quod.
Ppictanr

minta oonditio ſenũ eſt ꝙ qui a puericia male vix

impoſſibile quia

re in ill⸗ Rñdeo vt ipſi ſenes ſe a petcato re
bent ſibi p̃ponere moetem ſuazꝭ Eccle ·2. Cemoꝛane

ſusn
in ale
ſiſere
W

que

L

NHh xivi
und n. 1 Kutis K. Et retuperare tempus peeteritum e n omnilo operbus
Dann Sed dideret quis. Rmplius non pollu ie werP.
ut. ne ſurgeretl Rñdeo ſi paciens es a habes olendaem deus rec⸗
plungn piet voluntatem tuã pꝛo ſaco Vnð Aug. Coonat deus intus
D voluntatem vbi non muenit ſacultatem. Et ſenes dñt conari ad
W hoc vt habeant puritareʒ a mundiuã coꝛdis etiam coꝛporis ·
⸗1 K Vnde in decretis dict · Quanto ſenes ſunt meeti vicimoees tan

un to dñt eſſe pun sExempluz qꝙ deus annoſos peceatoꝛes nõ
hloſ MB ſpernit 5 Nto qui ſerniuit tres mnos deo ſie laluatus eſt. hoc
I4 Me
Dnel Pominica. xxi.poſt penthec. ad Et beſios

ter⸗ Lonberanuntt in dño induite vos aꝛma

tparge,
nrt turaz dei vt poſſitis ſtare aduerſus inſidias dya
Quideß bol:quia non eſt vobis colluctatio aduerſus car
t arlad⸗ nem 2 ſanguinez ſed aduerſus pꝛindipes et ptãtes. aduer
ſeewk ſus mnndi rectoꝛes tenebꝛaꝝ haꝝ contra ſpũalia nede
enge in celeſtibo. pꝛopterea acdpite armaturã dei vt poſſitis re
dibes ſiſere in die malo in omnibo pfeche ſtare. ſtate ergo ſut
dn tinti lũos veſtios in veritate· i ind uti loricã iuſtide. cali
ſruin. ate pedes vſtros in pᷣparatõeʒ euangelii pads: in omib
Lnln ſumentes ſentũ ſidei in quo poſſitis omĩa lela nequiſſinmii
ſeng⸗ ignea extinguere 2 galeã ſalutisaſſumice gladiuz ſpuüs
“ gu9d eſt werbinn di. Ü⸗
Enir mo qau muſocta.ſ nper epkra
net Frute wr vos amaturam dei vt poſſitis e· Epheß· 6. In
glo⸗ mundo iſto quaſi imn ſtadio eertammis politi ſumus vbi
penn vndiq; ab hoſtibo continue i impugnamur, Jdeo aplus
Ennd . peeſenti epka ammonet nos a8 vir tutes que ſunt arma mii·
ſt er tum xp̃i cim dieit Induite vos Vnsð in pnti ſermone tria ſũt
le vir H diecenda. Primo de armis ſpũalibo. Scðo quare ſolceite cauenꝰ
p9 ſit ab hoſubo ſpũalibo àQ demonibo. Tercio de caſu demonũ cum
Riler alquibo queſtionibo a vno exemplo ¶ Quantuz ad pꝛimã par
dem ſciendü quatuo virtutes cardmales ſunt arma noſtra 4

6 mumunt nos, quia m Aplm arma mihcie nr̃e non ſunt carna
Mõ lUa lſed ſpũalia. Ab anteriori pꝛudentia tuius eſt futura mala p p⸗

n⸗ cauere · apoſterioꝛi: iuſniria cuiꝰ eſt de pꝛeteritis malis ſatiſfacere⸗ d
n Geda dextnis temꝑantia ne eleuemur in ꝓſperis. R ſi iiſtris for .
* titudo ne depꝛimamur ab aduerſis Item notanduz ꝙ qmi bet

vte
et
elene

homo in ſuis temptauomibo debet dei adutoꝛiũ inuotare. Bicut
enim qui tenet caſtrum regis cum obſidetur ab mimides reputa
tur hdolis ſi renuntiat dommo aſte obſeſſum: et ab eo petemt

auyxilium⸗ Zic tum hoſtes inni ſibiles obſident animam tuam Cun
per temptationem: ſtatim de bes regi tuo oæans obſidionez rui mmq I
care. ipſe vero non differet auxihũ qui potens eſt a voluntariꝰ 834
Vnde aplus, Fidels deus qui non patitur nos temptari ſuper lub ſ⸗
id quod poſſumus VuF. Dpabolus vult plerunq; nocere a nõ ſegul
põt · qꝛ poteſtas eius eſt ſub ptãte dei ( Quantuz ad ſcðaz par dyab⸗
tem dicit hic aplus· vt poſſitis ſtare aduerſus inſidias dyaboli. dtbe
¶ eo notandu eſt ꝙ ſoliute tauenduz eſt ab hoſtibo noſtris Pri Diens
mo quia multi ſunt tũ dicit. MWultiplicati ſunt. Onde Bonauẽ Wõð
tura. Sicut athami in ſole ſunt ſit demones in aereScõo qua ulln
pleni ſunt veneno inuidie. Ciuus tã e: quia tognoſcunt ꝙ nos H ltolue
viles vermituli ex vili terra treati ad deo ſumus ad hot vt ſup⸗ ſemk
pleamus loca ipſoꝝꝛ a quibo ipſi teuder̃t. a poſſideamꝰ gloꝛiaʒ uC.
quam ipſi miſeri ꝑdiderunt. Propterea nobis vehementer mni EEetale
dẽt a laqueos parant ꝑ quos temptant a pꝛedicta gloeia nos fatun
retrahere Cerao qꝛ muiſibiles ſunt tũ natum toꝛꝑalibo ſenſibus Perane
videri non poſſit niſi ſub autoꝛe deo ꝑmiſſiue et diſpenſatiue mpusß
aſſumpta toꝛꝑa permittantun Quarto quia aſtuti ſunt quos a mßp
ut natura ſubtiles et etiam exercitatio miliae ſue. Vñ ylodorꝰ don
de ſũmo bono, Demones triplid acumine ſcientie vigent. ſ. ſub
tibtatis nature a experientia tꝑm a reuelatione ſuperioꝝ pote⸗ “K”K
Ratum, ergo dyabolus noĩatur mille artifſex. vnde dilgenter or
aduertendum eſt ꝙ dyabolus pugnat tontta hoĩem magis a⸗ ikid.
ſtucijs a mſidijs q; viribus.nam quos dyabolus non pot ſupe “́”́́ͥ
rare per maniſeſta peccata motalia: qñq; ſupemt per aſtueias. mul
ꝛo quo ſciendum ꝙ dyabolus decpit hoĩes tripliciten peim i
ſuadendo bonũ m malum ſinem vt cu homini inſtabih ſuadet im Pfm
greſſum religionis ꝓpter hot ꝙ poſtea apoſtatet. vel aliquibus —(uid
virginibo vt votuz caſtiatatis emittant a poſtmodũ ñ teneant uu
contrahendo matrimoniũ. Vnde ditit᷑ in deeretis. Duellam nus
bere poſt votum taſtitatis eſt damnabile· Item alqubo ꝑſonis ðM
deuotis ſugꝗgerit artioꝛem vitam ſcʒ ieiunando vigilando toꝛ⸗ uium
pus caſtig ando· mimiũ ozæando: alitũ induendo vt eas ad nimi mmIinntd
am debihltatem indueat · a qñq; etiam ad inſaniam vt ſit mut-⸗ dit
les ſiant ſibijpſis deo a pꝛoximis a poſt querunt recreationes a ißm
erunt qñq; diſſoluti oꝛes cetenis Scðo temptat ſuadẽ do homini ͦͦ-
malũ ſub ſpecie boni · vt hõ querat ditari vt ſic poſſet pauꝑibo are
dare elemoſinas · ſciens iluud dictum apli · Qui volunt dmites ſon
ſien incidunt in temptacõeʒ a in laqueũ dyabol. Itẽ ptãtem a peſ
Fiaturã petere a ſit a mal retrahere a ad bona oꝑa compellere.

Kum
vept ip
nd gleg
neneer n
gliaot
lv ſenibus
enlacuep
ſtos
ſe
NNdebeſub
N Po
—
mnags“
4 poͤtſupe
aluap.
actn
lauibus
tenernt
am vu⸗
wrs
d e
admn
Auones
tonin
D
duunce
täen!
len.

Quaa ſic illud dictũ ſalomonis cormn
muzz fiet hijs qui peeſunt. Exiguo em concdit miſedia: poten⸗

modum hoꝛrore execmabil ſuit (Scðo

frivin ZU

tes aũt potent᷑ toꝛmta pacient᷑ et qnq; ſuggerit molhde carmis
ſub ſpecie ſubſtentande nature · qꝛ ſcit capulam plum peccata
ſequi Dierodicit Inter cmpnlas vix ſeruatur pudidtia Ceres
dyabolus temptat diſſuadendo vtile tamq; nociuũ vt cũ diſſua
det bono viro ingreſſum religionis ne poſtmodũ peniteat egre
Diens et confundat᷑ coꝛaz homnibo. vel qñq; diſſuadet ahquibo
oꝛationem vel elemoſinã ne pꝛopterea inturrant vanã g lœiaʒ
vel laudem hůanam ¶ Quanti terciã partez diet hic axe
ſtolus-qm non eſt nobis oolludcato aduerſus carnẽ a ſangni⸗
nem &α Vnde hic querit᷑ quare maſſer eadit · Rñdet Elnadan
us ˖ Cum hſdſer videret ſe oẽs angeloꝝ oꝛdmes gloꝛia a decoẽ
excellere: ſpretis omnibo deo voluit equalis exiſtere a alcoꝛem
ſtatum q; ei dñs dederat miuſte arripere a alijs ꝑ tyrannidẽ im

plekt Saß. 6. Judia dunſt

ð

perare · Ergo de celo pꝛopulſus in carcerem ẽ retruſus.et ſic qunai

peius pulœr rimus a poſtea nigerrimus:qui pꝛius ſplendidilſi⸗

mus: poſtea tenebꝛoſiſſimus.qui

ius ho

noꝛe laudabilis · poſt
itur ꝙdin mankt in

celo Reſpondet Ehndadarin S: non plenã hoꝛam q mox vt cre

atus eſt eeadit (Aercio queritur quõ⸗ ang ederuntres
ſpondet idez ꝙ hiſero dſenſerunt, placuit em eis ↄſilium luci⸗
feri cogitantes ſi ipſe deo pꝛeualuiſſet.ipſi alijs in potenda pꝛe⸗
fuiſſent:a ideo tũ eo abietti ſunt de elo m abyſſum infermi vbi

—

nulla eſt redemptio Quarto querit᷑ an demones pñt homines
Fruiter ledere ¶ Rndeo m ſanctũ Tho. ꝙ lic Poſſunt em̃ deo

permittente multipliciter ledere¶ Primo in rebo vt dicit Job SS

Cui dyabo lus domũ a pecora abſtulit a etiaʒ pueros¶ Stðo in
ſama vtz in legenda Hiero· vt reſert Johãnes nyder. ꝙ dya⸗
wois tranſfoꝛmanit ſe in ſoꝛma ſancti ep̃i ſimani. quĩ demõ pꝛi
moſſeminaz nobilem nocke in lectũ poꝛtauit, a pꝛimo ad luxu⸗
riam verbis deinde ſactis ſolicitauit ad maluzʒ que dum clama⸗
ret demon in ſpetie eßi ſancti ſiuam ſub lecto femine ſe abſcon⸗
dit · vbi mnqmiſitus a inuentus ꝑ verba luxurie ment itus eſt ſe⸗
ip̃m eſſe epiſcopnz ſimanuz. In craſtino diſpergente dyabolo
vir lanctus diffamatus eſt grauiſſima pena.que mfamia tandẽ
urca ſepultæa beati Diero. in bethleem fatente dyabolo in obſeſ
o coꝛpore ceſſauit. Etiam patet m Job qui percuſſus eſt vlcene

¶ Tertio n eporr Si

Boermo
QAuinto in vita · vt ptz Thob. b. de ſepte s lare
lixurioſum appetituʒ in virginem ſamm: non erant digm ma
trimonio a dno ociſi ſun Sune e qui illos ſt
bitus qui qñq; audiuntur ſmm domibo v bi pꝛoijaunt᷑ lapides et
Rr homimes in pulſu ¶ Rñdeo ßm wil lek. = Cafſ. ianum
ꝙ iſta vt frequenter fiunt opere demonũ qui plus nocre homi
mibus peotunt non pñ niſi i talibo ligati duuina virtute. Kli⸗
qñ etiam hunt ſtudio malignoꝝ: hominuʒ qui domos volunt e
uatcuari homibo vel lutrari bona temꝑalia ſub titulo falſo a ap⸗
paritione ainmazꝝ, Fieri enam poſſunt ex curioſitac hommum
volentiũ ſcire huiuſmõi, Rnime em damnate non pñt taha face
re: qꝛ non eſt eis admiſſuʒ. Anime em̃ que ſunt in purgatorio
ſunt in cantate. ergo eis talia tranſitoꝛia non ↄuemunt.Si aũt
facrent anime de pnrgatorio tales anime vtilia a ſalube ia face⸗

rent aoſtenderent vt ſic a viuis ſuffagia peterent· beatus Ere

bium quin demones vt frequenter tales mquietudines faciunt
Vñ legit in cronica beati Diero.q; quodaʒ tꝑe in auitate Wa

Suntinenſi maligmi ſpũs ad hoſtia domoꝝ quaſi malleis pulſã⸗
d: a qñq; lapidibo hommes excitando: domos plurimas exti⸗

Hexto querit vtz2 opere demonũ tranſfoemationes ho⸗
mimũ fieri pñt in beſtias lupos et huuſmõi Ruñdeo q;ᷓ nõ. Vn
diat in decretis. Quiſquis eredit poſſe aliquã ereaturam tranſ
ſoꝛ mari in aliam ſpẽm vel in aliam ſilitudinez miſi ab ipſo crea
tore qui cĩa fetit: vel ꝑ quem ommia facta ſunt: pꝛoceuldubio m
Ridelis eſt a pagano interio. Vñ diat Lho. qꝙ ſunt tranſmuta⸗
tiones alique que nataliter fieri pñt ſicut ſeꝛ pentes a ſane a veꝛ
mes ꝑ putrefactioneʒ genemnt, iſta fiunt natahter. Ille autem

tranſmutationes coꝛꝑalium reꝶ que non pñᷣt fiéri naturaliter

ſed oꝑatione demonu hm rei veritateʒ perſici non pñt. ſit q coꝛ
pus hũanuʒ vertat᷑ in beſtiale: aut q; toꝛpus hoĩs reuiuiſcat. ꝙ;
aũt hoc qñq; ſieri videt᷑ aparentia fit a nõ exiſtentia. vñ Aug
ater viſum hoĩs deapiendo Beptimo querit uõ ꝓpuemt illud
quidaz lupi ho Andet Albertus de
Pter ſamis augmẽtũ

ait ꝙ demones fatiunt tales tranſi mutatcõs non realiter h ſfalla⸗

licut a quedã ceteroz aĩalium alique beſtie hoĩes innadunt tpe
famis Scðo ꝓpter ferodtatem viriũ. ſicut tꝑe ooitus qñ hñt ca⸗

tulos· vt diet Nrſſt. de aialibo. Süt magis ſeueriſſime camicule

Gerao ꝗꝓpter cerbꝛum rabidum: ſicut fanüt canes rabidi à tũc

ponit in. 4ehbꝛo dyalogoꝛ exemplum de animaby. Non e du

os win,
bg en
apninn
pütkinin
pürgmi⸗
iunt, Sal
Monedu
nes aunt
ran ⸗
spali⸗
wos exa⸗
.N
ua tanl
bipo e
lubion
nlms⸗
mest!
leaem
taliter
ſeq
niſtat.
erß al⸗
onteil
dunt the
ihiten
amna,
niitit

tras in terra ſamarie.. Reg: 2. c. Exempluz de machano, hoe

quetunq; muemunt truudant Quarto Pter operationem de⸗
monum vt ſic illndant hominibo ſimpliabo eredentibo flle ho⸗
min es in beſtias cõmutari poſſe ſiẽ pagani olim putabant. Vñ
reſert wilheb. parilienß in h de vmuerſo. de quodã viro qui le
putabat donuerti in lupũ certis temꝑibo anm quibo temꝑibus
mn antris latitabat, Illuc em certo tempe iuit et opere demoms
velut doꝛm iens iacuit a ſibi videbat᷑ ꝙ lupus eſſet fadus et ſir
circumiret pueros deuorando. et demon quendã hlupũ poſſides
hot ſeat loco illius viri · et ſit tam diu dementatus eſt vir illes
quouſque imnuentus eſt iacre in antro ſilue mptus mentanhter

A nullo modo realiter conuerſus in lupuʒzʒ: tandem eũ cteris co⸗

gnouit factũ fuiſſe demonis ¶ Qninto ꝓpter duledinem huma⸗

naz carnium que optime cõplexionate ſunt a per ↄns dulcio⸗
res ſunt. Vnde ſitut voluptas lecceatoz: trahit ad wluptuoſuz

cibum: ſie humane carnes a lupis aut in ſepulcris aut poſt bel

lum aut poſt aliũ modum guſtate & Sexto ꝗpter octultum vel
manifeſtum iudiciũ dei ꝙ lu pi aliquem ꝓpter peccatum paren
tum vel ꝓpum damniſicant· ſicut legimus: ꝗ. Reg·24· de pue
ris qui deridebant heliſeum qñ aſtendit heliſeus bethel, Cumq; a
Kenderet ꝑ viã: pueri parui egrelſſi ſunt de ctuitate et illudehat

ei dicentes. Aſcende calue: aſcende calnie qui cũ reſpexilſʒ vidit

eos a maledixit eos in nomine dñi. Egrelſiq; ſunt duo vrſi de
altu· a lacerauerunt ex eis: 40· a duos pueros &ι. In ſignũ hu
ius inuenes non debent irridere annoſos homines. Ite⸗3. Rec
13 habet de leone qui ꝓphetam ocddit iuſſum dei non implen⸗

tem *&α. Sic etiam in hiſtorijs legimus q; temꝑe mamertini eßi

demones int auerunt lupos ꝓpter peccata hoim qui lupi cnita
tes a villas intrauerunt a homines publiœ deuorauerunt. Tüe
letanie maioes que ante aſcenſionem celebꝛant᷑ triduo muente
ſunt. Hoc deus cõminatus eſt Leuit᷑.26· Si non feceritis mãda

ta mea immittaz in vos beſtias meas agri que ooſument vos et

Petoꝛa veſtra Deut · 3z. Dentes beſtiaꝝ immittaʒ in eos. quod

deus oſtendit effectu qn leones miſit qui deuozauerunt ydola⸗

—

quere in pꝛomptuario titulo·16·
Dominica. viceſimaſ.
(SEpiſtola Pauli ao

Serm

.
7

Teſtis em mihi eſt deus quõ wupiaz ws obs in viſcerib⸗
iheſu chꝛiſti.Et het oꝛo vt caritas veſtra magis ac magis
abundet in ſaentia aQ in omni ſenſu vt pꝛobetis potioꝛa et
ſitis ſin ceres ⁊ ſine offenſione in diem xpi: repleti frucu

iuſtidie per iheſum xp̃ᷣm dominum noſtrum ·
Sermo ſupez epiſtola pꝛecedenti. xlix.
DSnſidimus in domino iheſu xpC̃o qui cpit in vobis £.
ad philip.i0. Dant epłam ſcipſit Aplus paub's ad
philippenſes qui bonam vitam inchoauerant. Et h ver
buz epi
umm ꝓpheulant: vel ꝙ perdurare nõ poterint vel alquid alud.
FHoon ſit apłus paulus fecit: ſed pouus confidebat ꝙ deus qui
opus bonũ inteperat pernaat · ergo ditit. Cõhdimus m dño tc
Gnde in pꝛeſenti ſermone quinq; ſunt dicenda. Primo de conſi
denba aHamore hommis. Scðo de caritate. Terdo de peccato
Quartd de ſcandalo· Quinto de pꝛemio iuſticie ¶ Quantuz ad
peimũ ſciendum ꝙ poſſumus ↄſidere in dño ꝙ perſidet bona o

pera in nobis X ροcal3. Ego ſto ad oſtinm a pulſo. Ego ſum

alpha et o: pꝛinepium et finis. Nnlluʒ em bonum ꝑſore poſſu
mus nili grada eus pꝛeueniat nos a ſequatur · pſal · Wiſencor

dia eius pꝛeuenit me. Et itee . Miſeri coꝛdia eius ſubſequet᷑ me

Seguit᷑ hic. Vſq; in diem dni noſtri iheſu xp̃i id ẽ m diem moe
tis. quem apłus voeat diem iheſu· qꝛ faciet tune deus iuſtum iu
ditium in fine hommis ſicut dici᷑ in pſał· Cuʒz aca pero tempus
ego iuſtitias indicabo (Vnde hic quent vnde moꝛs coꝛpoeis a
pꝛmapio oꝛtum habnit. Rñdeo ꝙ moes coꝛporis pꝛouenit ex
pettatd ade et eue.qma ſi non peccaſſent cũ tota poſteritate ſua
tranſiſſent de vita coꝛpoꝛali ad vitam eternazʒ qn deo placuſſz
Kuguſtinus. Deus hoiez fecit vt q; du non peccalſſet immorta

Utate gauderet ·˖ ſed qꝛ adam tranſ greſſus eſt duinũ mandatu;

ſeipſum moꝛti pꝛimo obhgauit a per ↄñs totam poſteritatẽ ſuã

Aplus.In adam omnes moꝛiunt᷑ Eſt aũt ſcienduz ꝙ moes eſt

hoꝛribihs ꝓpter qunq; Primo quia generals ẽ et nemim par⸗
eit ꝓpter nobihtatem Eccle.ꝗ. Dodie rex eſt a cras moeit᷑ · Nee
peopter ſcientiam Eccleſiaſtia:·4. Moꝛitur doctus ſimiliter vt
indo cus. Nec pꝛopter diuicias:Luœv. MWoꝛitur diues.

6
—

Eecundo moes to: poꝛalis eſt terribilis ꝓpter hoꝛribilem vilionẽ

eo ꝙ ha beã vos in toꝛde in vinculis meis ? in defenſione
et dfirmatione euangelii ſodos gaudii mei oẽs vos eſſe.

ſtole eſt tra quoſdam qui de bonis inthoatis ſemp ma

denoni
ienßn

Peclaut

maliint⸗
nel
ccata
keinn 4
por dilot
cene orum
lpemtwe
cſerſ
eypelia
qr ianckt
guuahn)
det moa⸗
intolenon
Nmid qui

prups-
1
Cardas⸗
dirit.
Hetun
ſuſ a
plus di
wuuem
ſamne
abundan
nos
tüiphn
tpaha
tonlan
wep
ſubue⸗
a imn
per h
ſtatu
erti

ewoi denmonſi qui quotidie expedtant ſeparationem anime a copoe
In Vlm Seiem bm Beda p̃o in cruœ penti dyabolus affnit q; nunck
Aeegg peccauit vt videt ſi aliq;d in eo rep henflibile mueniret · non miꝛꝛ
tod gruin in morte cniuſlibet hoĩs dyabolus adeſt querens ſi eſt alid
lei niij mali in eo Terdo hoꝛribihs eſt ꝓpte: diiudicationẽ opeꝝ nr̃o-
MWDWU tunt anima videt qcunq; fedit liue bona ſiue mala. a tunc diceent
ir tEtettata ho mini illud Berñn. Au nos ſeuſti opera tua ſumꝰ nõ te

deſerem? led tecum ad indicium pgemus Quar to hoꝛribilis elſt

ne pter diſſolutionem oĩm membꝛoꝛum. Oculi vertunt᷑ in capite
Daith NH vene coꝛumpunt m coꝛpoꝛe: copus acrepat in doloꝛe.a anima
n,Ethi ſeparat᷑ ab omnibus membꝛis Sap: 12. Mõ eſt in hoĩs poteſtat
aedn cäsötinere ſpum in exitu ſuo Quinto hoꝛribilis eſt qua amima ſie
nandannd. eypellitur ꝙ nunqᷓ ad toꝛpus reuertet᷑ vt m ipſo meren poſſit·
Pus gt Aꝛ iam eſt tꝑs ſemmã di. O homo diſpone te quotidie ad moꝛtẽ
usin dioi qiua vᷣm Jhero. Stultum eſt in ta li ſtatu vinere in quo quis nõ ⸗2D—ẽ
mo dednc audet mori. Quid hoꝛri bilius qmid terribihus iudicœ irato: quid ” DU
ee intolerabihus gehenna: d ioeundius gloꝛia (Exemplum de he⸗ H
ummaz a0 nmita qui vidit hoꝛribilter diuitẽ mei m peccatis m domoꝛet rVMUMUD
NRd paupere feliater m cimiterio meei in gr̃a· hoc qᷓre in vᷣmptuario
d. ECgohn k.5 Cuantum ad lecundã ptem diat hic RApłs. Doc ο öwô Dvd W
Non ohn cantas veſtra magis abundet ad deũ ad peoximũu et ad voſipſos MUM
l⸗Ole. Peaeꝛimo ad deum vt ißm plus diligas q; tua: ſic Apłs fecit qiui
nblquerne dixit. Omnia arbitratus ſum vt ſtertoꝛa vt xpum lucriaeem·
ndien na BGertundo plus 5 tuos: vnde dr̃ in euãẽgeho. Qu diligit patrẽ
s uſtunun ſuũ aQ matrem ſuã p lus q; me non eſt me dignꝰ. Terao vt ip̃m
wonls plus diligas q;ᷓ teipſum· ſicut martires fecœrunt qui potius moꝛi
n vo luerunt anteq; xp̃m negauerũt.Sic qui bet veſtrum antech
went er: ſidem negaret vitam perdere deberet. a merito caritas noſtra ſie .
entite iu abundare debet ad deum: quia tantas chꝛiſti ſic abundauit ad
phoaß D nos Item ad peoximum veſtrum ab dare debe ca ritas etiam
n immat trip liater (Pꝛimus gradus eſt vt diligas pꝛoximũ p lus q; eius
mad tꝑala: ſed hoc non faciunt illi quu optant motem parentum et
eirni conſanguineoꝝꝶ ad poſſidendũ bona eoꝝ Secundus
in is tcozpꝰ ꝓximi p lus q; res tuas: hoc ſit qn non parutur rebus vt
ſubueniat᷑ necſſſitati coꝛpoꝛali ꝓximi. Sed heu plures ſunt para
temm 4 immiſericoꝛdes qui pauperibo in neteſſitate non ſubuemunt-a
MZMũN er hoc oñdunt ſe caritatem xp̃i non habere: et per ↄſequens in
imda . ſtatu ſalutis nõ ſunt Joh. Qm habuerit ſubſtantiã hꝰ mundi e
diues⸗ ertius vt diligas anima; pꝛoximi plus q; copus tuum- vnde
em riM NMNpls. Egd aũt hbenter impendar pꝛo ammabus veltris em

cari tas abundate debet quo ad nos triplicter ꝛzimo modo vt neniſni⸗
viligamus amias noſtras plus q; res tꝑales. Oꝓpoſitũ faciunt ſc; ee ſ
auari miuſtas res utrantes Eck· 10. Mihil miqnius q; amare pe eſtoft
muni as- hic aiam ſuam habet venaleʒ Augꝰ?. Kuarus quicquid per guen
lucratur ſeip̃m perdit a anteq; aliquid capit capitur Gecundo –
plus q; ↄſangumeos carnales. Oppoſitum ondunt qui pꝛopter varke

filioꝛum ſuoꝝ amoem aut conſanguineoꝝ peccant moꝛtaliter.
erao plus q;ᷓ coꝛpus Job. Pellem pꝛo pelle et oĩa que habet

(rratula

(ſraticime

. 3 . .
D –W
7
6
L

homo dabit pꝛo amima ſua. Doc non faciunt guloſi luxurioſi et funatur
crapuloſi qui plus diligunt coꝛpus q; animaʒ · ¶ Quantum ad loemsſet
S teraam partem ditit pls. Sius ſineres rſine petca to mortali. Aiut dutk
wun pchyy ſit rauſa (Vnde hic queni᷑ vtrum vnũ peccatum ſit cauſa alterius rñdet audieben
.—M uunnctus Aho:ꝙ ſic· rano bm Phm. Ex adibus cauſat᷑ diſponniio Cunno
modo ex vno pẽeto homo diſponitur ad aliud ſcʒ ex ebꝛietate ad tatem ⸗
luxuriã. a talis diſpoſitio eſt cauſa peccanquia trahit hoĩſem ad Ph.6.
pẽtm et pꝛeparat ſibi materia· ſeut auarida pꝛeparat materiam eſthie ſe
litigii a per gulam accenditur ad buxuriã: a per diuitias exutat᷑ mitanm
ad luperbiaʒ vnde diffiale eſt ꝙ non ſit ſuperbus qui diues eſt delyt de⸗
MWodo pꝛepara tio ad diſpoſitionem et materiã pecrati eſt ca uſa ſandadz
alterius. Item pẽtm de ſua naturna eſt graue a tendit deoꝛ lum ⸗ Heyj
per conſequens quanto peccatoꝛ plus deſcendit· tanto magis et wondi
mehnatio ad petm ſoꝛti ſicat᷑ a ſic ſemper vadit deſcendenoo ad vtileſh
inſernũ. Deſtendit em pctoꝛ de mala oo gitahone in delectanõz In omn
ei de deleckatione in ↄlenſum. de ↄſenſu m adtionem. de achonc in n ſiyni
ↄlſuetudmem a neœſſitatem: de neceſſitate in deſperauone Yſð vnde P
de lumo bono. Cogitatio em paua delectatioʒ3 parit· deleckat o tutu
conſenſum: ↄlenſus adionem acho ↄſuetudimem a ne cellitatem⸗ wiemon
neceſſitas moꝛteʒ. Sicq; victus homo imphicat᷑ a quadã cathena ikiuſi
vidc oeum ↄſtrictus tenetur a ſit in firmus a deſpera tus de ſalute cipdens:
