Bſecro vos ego vinctus in domino vt digne am
buletis wcatione qua woatz eſtis cũ omni humi

Bſecro vos ego vindus in domino vt digne ambule⸗

eſt. Juxta illud Rug. Rurum habes m archa diues es deũñ ha

bes in oonſcientia diues non es: coniunge aurum et deũ. arhz3ʒ
2 conſcientiam Quarto car tas eſt locus vbi nullus mala patit
Eccleſcaſiie · S. Qui cuſtodit mandatuz non experietur quicc;

mali.In caritate radicatus erat apoſtolus qui dixit, Certus ſuʒ
quia neq; moes t · imo poaus eſſet eligendum hommi ey ſepa⸗
raretur ab eo caput a vnũquodq; membꝛum ſigillatim q; ꝙ ſe
pararetur a xpᷣo a membꝛ is eius· ̊ ſunt multi qui valde time⸗
rent li debennt ab eis abſcindi membꝛa coꝛporis. ſed ſeparauo
nem a nobiliſſimo capite ſcʒ xp̃ᷣo a a coꝛꝑe eccleſie cuius caput
eſt xpᷣus non timent habere per pdm mo:tale. DHZ

ri poſt pentb 10 E

heſioe

litat ⁊ manſuetudine· cũ padentia ſuppoꝛtantes
inuicm in caritate:ſolicite ſeruate vnitatem ſpũs in vin
in vna ſꝑ wcationis veſtre. vnus dñs vna ſides vnum
baptiſma-vnus deus et pater omniũ qui eſt ſuper om̃s
et ſuper omnia in omnibus wobis qui eſt benedickus in
ſecnla ſeuloꝛum Amen-

iſtola pꝛecedenti. xl.

culo pads. vnum coꝛpus et vnus ſpũs ſicut wcati eſtis

tis vocatione qua vocati eſtis Xd Ep heß· 4. Dec verba
epiſtole hodierne ſcripſit paulus rome exiſtens in careo
re epheſijs qui ad fidem criſti per pꝛedicationem pauli conuerſi
erant · Vnde pius pater volens amonere filios ſuos ad laudabi
lem tonuerſationem ditit Obſecro vos & nde in pfiti ſermo⸗
ne tna ſunt dicnda que tangunt᷑ in peeſenti epła, Primo de di
gnitate regni cleſtis. Setudo de vir tutiby per quas venitur ad
reg num celoꝝ· Tercio de lepꝛoſis tum vno exemplo. Auan⸗
tum ax pꝛimuʒ ſciendum ꝙ illa quitas ad quam vocati ſumus-
non eſt regn francge ſed rgnum gloeie. Ad regnũ francie in⸗
ungit archiepiſcopus. ſed ad rognum gloꝛie ipſe ſpſſanctus.
Ad regnũ frandie fit munctio vt diat᷑ de celo milſa & Gotanð
ꝙ pemapalis cauſa creatioms hommis in mom eſt regnu oleſt/
beatitudinis a diuine per œptio. Vnde magiſter ſenten. diſti. 1
Deus a pꝛinapꝑio hommem ad hoc creauit vt particps ſfieret
„° 3

Serma

ſue beatitudinis eterne, Nam q;nis deus poſſet hanc beatitudi⸗
nem homini gratis dare a ſine meritis: tamen melius eſt cũ lao⸗

boꝛe eam acquirere a hoct ꝓpter maioem honoꝛem et landem ·

aioz enim honox ent beatis g loriã ſempiternam ꝓprijs viri⸗

bus acquiſiuiſſe qᷓ gratis a deo acœpiſſe · Jõ dicit beatus Rug
Xd magna pꝛemia puenire non poſſumus :mſi Per magnos la

boꝛes, Leo papa. Non doꝛmientibo & ergo quihbet homo cu⸗

piens ſaluari debe t laborare bonis operibo quotidie viriliter et
ſine tedio. Diero · in epiſtola. Nullus laboꝛ durus: nullũ tꝑus
longum videri debet quo gloꝛia eternitatis acquirit ¶ Obi ſcien
dum ꝙ deus in pñti vita cognoſcitur imperſecte qꝛ ex auditu-
in elo autez perfecte qꝛ ex viſu, Dit tognoſcitur ab aliquibus
in celo autez ab omnibo qui ibi ſunt Dieremie . 12. Omnes em
agnoſcent me a minore vſq; ad maximũ. Ecce infans qui natꝰ
eſt hodie in mundum nemiem ↄgnoſcit.non patrem neq; ma
trem nec aliquem in mðo · adeo inſipiens eſt ꝙ non ſcit diſcer
nere inter bonũ a malum. iſte baptiſatur a moꝛitur· anima il⸗

lius pueri ad celum veniens faciez dei videndo adeo efficit ſapi
ens ꝙ plus cognoſtit de deo q; omnes philoſophi et magiſtri

qui ſunt in mundo. Sunt multi dicentes ꝙ pater a mater nõ co
gnoſcunt ſilios: ſed quõ poſſet ibi eſſe per ſecte gaudiuʒ ſando

rum niſi ibi eſſe mutua cognitio a dilectio · imo non lolum co⸗
gnoſcit homo ꝓinquos ſuos quos hit nouit · ſed etiam illos ꝗͥ

ante mille annos ſunt moetui a vltra. Vnde ait Greg · in dya⸗
logo. Sancti non ſolum cognoſcunt quos hit in mðo viderũt
a« nouerunt ſed etiam quos nunq; viderunt. Et eledti in elo:
non ſolum vident omnes creaturas ſed etiã omnia facta hoim⸗

et creaturaz. Vnð magiſter ſententiaz libꝛo· 4· di . · Qui cla

ritatem dei vident in creaturis. mhil eſt ꝙ videre non poterũt·

omnia enim vident que fiunt in mundo. in celo in inferno et in
purgatorio. Vident enam in mðo homines t animas in infer⸗

no exiſtentes cognoſcunt. Vñ Eregonus Erui eſt ꝙ non vi

dent qui videntem omma vident ( uantuz ad ſcõoam parteʒ
iſtius ſermoms dicit hic Aplus. Cum omm humilitate a man⸗
ſuetuðdine m omni padentia ſuppoꝛtantes inuicem. In iſtis ver⸗
bis ſpecuſicat Apłus ea que requirit dignitas ad quam vocati
ſumus enumerando hic vir tutes · ſcz manſuetudinez . patientiã
humihtatem vnitatem ſpiritus in vinculo patis tamꝙ; valde

w

real
qun
tuol
tutil
emn
noſ
lese
inſt
020

bus

vir

ſime
ſus
aho
ſeh.
ged
nn jen
Awe
w
a
ſun
eſ

Pris w
Pmagnos
det home 5
ne vinlre
S:nulüͤts
Gter whi
rabalend
2, Omnesti
ns ni n

tremneyn H

n lt diſe
ranina i⸗
vefiat api
magn

NANh
uden ſnte n

non m

detamilemnn

mdo ridt
ektimal
uhia vin⸗

uichi

npoeruͤt⸗

ſürno er n

nas minfs

en⸗
ſtare⸗
N ſs
anq

neoſſaria cuil bet qui vult ad regnum celoꝛ peruenire: ad qð

quiliꝰet homo vocatus eſt. ad quod nullus ꝑueniet niſi ſit vir
moſus. Ex quo patet ꝙ qhbet homo magis habet curare de viꝛ

tutibus q; de erimonijs a exerucijs coꝛ ꝑaubus, In virtunbus

enim a non in exterioribo actibus pꝛmupahter conſiſtit merituzʒ
noſtrum a ſaus noſtra. Cerrmonie noſtre exteriæes a toꝛpora⸗

les exeratadiones in vigilijs a iemnijs a æteris huiuſmodi ſũt
inſt rumenta perueniendi ad illa interiora que non ſunt niſi m

oꝛdme ad illum hinem: aut quantuʒ a boms actibus mteriori⸗

bus imperant᷑ K. Vnde quihbet xp̃ianus toto conatu ſuo debet
virtuoſam vitam habere. Vnde Kriſtotiles, Virtuoſoꝝ beaul

ſima eſt vita (Onde hic querit᷑ que ſunt ſigna per que virtuo⸗

ſus homo tognoſcitur ¶ Rñdetur ꝙ ſunt ſeptem Primuz eſt q;
ahlhos hommes dihgit qui ſunt virtuoſi ꝓpter virtutes quas in

ſe habent. Vnde Seneca. Saas eum multis virtutibo abundare
uu alienas amat. Vnde Xriſtotiles, Bonoꝝ eſt amare bonos
Scðm eſt ſi habet dilectionem eccleſie in elebꝛatione ſeſtorum
in ieinnijs ne tranſgreſſoꝛ effidatur· Johᷣ.l.A. Qui amat mãda

ta mea a ſeruat ea hic me diligit (eraum ſignũ eſt ſi caſtigat

toꝛpus tum xpᷣo. Vnde RKꝑplus. Qui cniſti ſunt carnem ſuazʒ em

cuſixarunt cum vicijs a concupiſcencijs, Per oppoſituz dyaboli

ſunt qui tum duiite epulone in delcijs viuunt (Quartu ſignũ
eſt ſi quis non ſui capitis eſt nec pꝑopꝛie voluntatis: ſed humiii
ter ſe ſubmitut a ſequitur alioꝛujʒ doctrinam Sed quenitur hie
vnde cauſatur capitoſitas ¶ Rndetur ex ꝓpria ſuperbia qua ho⸗

mo ſe putat eſſe pꝛudentem a pꝛeſert ſe alijs. Aplus. Vnuſqſq;

in ſenſu ſuo abundat. et tales alijs vix credunt ſe humiliando.
Vnde Greg. Valde diffiale eſt vt is qui ſe exiſtimat ſapientem

mentem ad humilitatem reducat/QAmntuz ſignum eſt · ců quus
pauca verba honeſta a vtilia pꝛoſert. Vnde cato, Virtutem pꝛi

maʒ puta compeſcere linguam. Oppoſitum oſtendunt qui tur
pia a inhoneſta verba pꝛoſerunt. vnde Dieronimꝰ. In verbozꝛ
Ponder pꝛobatio tonſiſtit vite humane¶ SZextum ſig num eſt cũ
qus habet padientiam in aduerſis. Oꝓpoſitum oſtendunt ira⸗
tundi a ipacientes. Vnð Gregorius, Quahs vnuſquiſq; apud
le lateat illata contumelia pꝛobat. Item Gregoriꝗ in dyalo
Ego virtutem padientie ſignis a miraculs maioem credo¶ Ze
ptimuʒ ſignum cũ quis omnia verba a facta pꝛoximi in meho⸗
rem partem mterpꝛetatur a non libenter audit loqui maluz de
0°4/

”M! èêècß 6 D “ S

Sermo

pꝛoximo nec fadiliter tredit, Vnde eſt comunis regula iuris q
omnia dubia ſunt in melioꝛem partem inteꝛpꝛetanda.In ſignũ

huius dixit xßus Luce · y.· Nolite iudicare a non undicabimim

Pater omniuz · In quibus verbis apoſtolus oſtendit nos eẽ fra
tres quia habemns vnum deum a vnũ patrem. ergo ſumus in
uitem fratres, Icorto non debemus ſpernere pꝛoximos noſtros

infirmos a deſectuoſos. vnde beatus Greg . Dmnes fratres ſu⸗

mus equali poteſtate conditi a ſanguine xp̃i redempti. Et icar

ro fratres noſtros quantuntũq; pauperes a deſpedos in nullo

deſpicere debemus · Ratio ẽ: quia quilibet noſtruʒ talis fieri añ
finem vite ſue poteſt ſi deus ꝑmiſerit.ſcʒ eecusmutus.claudus
lepꝛoſus · Et ſicut velles tbi compati a non deriden et deſpich.
ſic iam fac pꝛoximo tuo deſedcuoſo.Seneca. quod ab alio abi
oderis et tetera ( Vnde eſt ſciendum ꝙ inter homimes infirmos
lepꝛoſi cõ muniter ſunt abiectiſſimi (Ideo loquendo de lepꝛoſis
tria ſunt que debent lepꝛoſos conſolari vt bonam fiduciam ha

bpeamt de deo lieet modo ſint abiecti¶ Primum c xpus et ſancki
mnm peeſenti multuʒ venerati ſunt lepꝛoſos.quoð patet Cat᷑. S.

vbi dicit ꝙ lepꝛoſus vemiens ad xpᷣm dixit. Domine ſi vis po⸗
tes me mundare⸗ a confeſtim mundata eſt lepꝛa eius. Item l u.

32 dicitẽ᷑ decem lepꝛoſi otcurrerunt dño ditentes- Preteptor

miſerere noſtri.·quos vt vidit xpᷣus dixit. Ite et oſtendite oos

ſacerdotibus ·˖ Et factum eſt dum irent mundati ſunt. Similiter

a ſancti venerati ſunt lepꝛoſos in pñti vita.Nam beatus

nus lepeoſum obuiam habuit pariſius quẽ oſculatus eſt æK mũ
datus eſt · Similiter Frantiſcus ſeruiuit lepo ſis Setundum eſt
nam dñs noſter iheſus xp̃us marie filius mundiſſimus a ſpecio

ſiſtimus voluit reputani in ſine vite ſue lepꝛoſus Yſa.S3· Non ẽ

ſfſpedes ei neq; detoꝛ a nos reputauimus euz lepꝛoſum a peuſſũ
a deo a humiliatum. In quo dat nobis maxime picientie xe⸗
emphum · Zi enim innodens xp̃s pꝛo alienis delictis ſic voliut pa
ti· eur non lepꝛam pꝛo noſtris delctis ꝓprijs pateremur. Inſup
eti am xpᷣus poſt reſurrect ioneʒ ſuam qñ iam clarificatus ſurre⸗

xit in huius ſpecie inſi rmitatis plus q; in alia ſpede ſepe viſus
eſt apparuiſſe- In ſignũ ꝙ lepꝛoſi mundo deſpecti ſibi magis a

miti ſunt ſi patienter infirmitatem tolerant. Et in ſig nũ huius

—

uantum ad terciam partem dicit hic RKplus. vnus deus æ

Miß
ddicbbis
r noseif,
doſumis
nos noſte
fratne ,
pi. tier
3disfij,,
s ded
ſe di
dot
ts mim
d lees
dugunmh
s et ni
ar F.
dsw⸗
„Prdyc
ſtendite w
11, Bemit
us Ka ni

met

87 eio
gFon ?
na gaiſ
endie pe⸗
Wlutp⸗
wr in
atus ſut⸗
bingt⸗
gnühuns
enpang

xp̃us in ſoꝛma lepꝛoſi muentus eſt m ledto. Dot quere in pꝛom
ptuario in. 32 (Cerauʒ eſt quoð debet conſolani lepꝛolos ꝙ ipſi
pPer talem infirmitatem pññᷣt fadliter purgari hic a purgatorio

qui eſt maioꝛ omnibo penis huius mundi · Vnde dict in decre⸗

tis. Ig ne purgatoꝛij nulla pena eſt compa abilis. Ratio ẽ: qꝛ

vita eoꝶ eſt penalis aà deus non punit bis midipſum Inſuper

conſolan debent ꝙ tales magnum meritum poſſunt peomereri·
uia infirmitas eoꝝꝶ deſpecta eſt. a e tiam qua muluplex ẽ am

ſanabilis Vnde xp̃us loquit᷑ eis Luc · 6. Gandete in illa die qꝛ

mer ces veſtra topioſa eſt in elis Item notanuʒ ꝙ omnes le⸗

pꝛoſi a alij infjrmi diugenter cauere ſe devent Primo ne mur⸗

murent tontm deũ impadenter ꝙ lepꝛoſi ſũt· Ratio ẽ m Die

ronimũ:quia que paſimur iuſte patimur. Nam pꝛo vno pecta⸗
to motali omma meremur pati. Item pius pater tamq; filios
cariſſimos miſericoꝛditer flagellat quos recipit- vnde Dierom.
MNon eſt deſperandum de eis ſalute qiu terrenoꝛũ flagellatur
aduerſitate· Iccirto lepꝛoſi de bent diligenter attendere ſuturaz

*

gloeiam que dabitur eis ſi hic padentes fuernt. vnde YPlidoꝛ ꝰ

de ſũmo bono. Qui vite future pꝛemia dihgente? exco gitat· ma

la emnia peeſents vite equanimiter portat et ex iluus dulcedi
ne huius amari udieʒz temperat (Sedo vt biximiam diligentez
fugiant non ſobum ad adctum: ſed etiam ad moꝛoſas delectatio⸗
nes et malas affectiones: videns aũt dyabolus le ꝛoſos carere
mundana ſotietate in vo luptatem luxuriè mtitur eos ꝑꝛoijœm.
Et tales quandoq; cuʒ tali peccato grauiter inſeſtat (Aerao vt
ab ira dilgenter le caueant: quia infirmi ato mouentur. tamẽ
pꝛius eos infeſtat ita a i nuidia vt xpᷣm expellat et dya boluz in
troducat⸗Hec inuidia fraternam taritatem perturbat · hec facit
talem infir mum habere dupliem mſirmitatem. hit in pñti ſuaʒ
inſirmitatem toꝛꝑalem ſen paupertatem quo ad lepꝛoſumet in
ſuturo eternã dãnationẽ · g leꝓſi dnñt mutuã caritatẽ a patẽ ad
inuicem habere a deo ſemper gradas agere· vnde Dugo de ſan
cto victore. Studeat auteʒ iniirmus deo gradas agere ne mſir
mitas que data eſt ei m augmentum meni ſit ſibi m augmen⸗

v 2* — —
1. l

hruius tempoſis ad ſuturam gloiam .

Sermo

Wominica. decimaoctaua poſt penthec.

¶ Epiſtola Pauli ad Coꝛinthios:
Ratresgradas ago deo meo ſemper pꝛo wbis in
gradia que data eſt vobis in xpᷣo iheſuqꝛ in om⸗
ntibus diuites facti eſtis in illo in omni vero et
in omni ſcienta·ſiut teſtimonium xpᷣi confirmatuz eſt in

vobis · ita vt nihil vobis deſit in vlla gracdia expectantibo

reuelationeʒ dñi noſtri iheſu criſti·qui ⁊ confirmabit wos

vſq; in finem ſine crimine/ . P
Sermo ſupe⸗ epiſtola pꝛecedenti. xlv.

qui ad

Radas ago deo meo ſemper pꝛo vo bis in grada dei ꝗ
data eſt vobis in xpᷣo iheſu quia in omnibo diuites fadi
eſtis in illo.i. Cozꝛꝛ Mec verba diat apoſtolus coꝛã eis
fidem xp̃i per iheſum conuerſi erant. Et idem põt dia:
omnibus vere xp̃ianis qui ſunt nomine a vita xp̃iani non de il
lis qui ſunt xp̃ᷣi pꝛoditores · ſer ai mali:hoſti eius ſcʒ dyabolo ad
herentes qui ſũt xpᷣiani apoſtate et ideo inutiles.pꝛouer.6. Dõ
a poſtata vir inutilis · qui videtur deterioꝛis conditionis elſe q;
ſi nunq; fuiſſet monachus. Sed de bonis xp̃ianis poteſt ditci ꝙ

in ommbus diuites facti ſunt in xp̃ᷣoſvnde in pꝛeſenti ſermone

tria ſunt dienda que tangunt᷑ hit in epiſtola. Primo quomõ
diuide ſpũuales in tribus conſiſtunt. Setundo quõ diuicie ſpũa⸗
les pꝛecellunt omnes diuidas tocius mundi. Tercio de diuicijs
temꝑalbus (Quantuz ad peimum ſcienduz ꝙ ſpuales dinige
conliſtunt m tnbueę Primo m virtuubo Girgornus. Were diui
cie non ſunt opes ſed virtutes que ſunt tam nobiles et bone ꝙ

omnes m cœlo a in term tam angeli q́; ſancti non valent remu⸗

nerare ſuffiaenter omnibo gau dijs a merinis ſuis virtutem vir

tuoſi hominis niſi ſolus deus Aufg de auitate dei. Premiũ vir

mutis eſt ipſe qui virtutem dedit · qꝛ igit᷑ ipe virtutes ſunt opti

me dmige ˖ ideo ſüme de bemus eis intendere. vnd felix iſte qaun

citur ille ſümam grada in pꝛeſenti a in futuro ſũmaʒ gloiazʒ
cundo conliſtunt hee dmice in gracia qua quilbet dues eſt.
Pꝛouer.31. Wlte fihe congregauerunt duicias loquendo h de
beata virgine qᷓ in duicijs graꝝ oẽm purũ hoĩez ſuꝑgreſſa eſt
Has em denidas gradaꝝꝶ nullus hre poterit niſi largitoꝛe gre
tribuant᷑:quia ſicut homo non põt ſe conſtituere in eſſe nature-

Po eſt dicere cũ daumd. MWultiplicabis in aia mea virtutem Adi
P1
Se

dwojsi⸗
Pinom
1rive
azeſti
Rcanth
mabiere

Jandi,
duſczer
hsi
npotde:
mnonde
yatvlo⸗
ner.0,ho
ns eq
RNR
KKmae
mmo guond
duideſpin
deducs
Ven diu
et oe
lantexmu⸗
man vir
mmi vi
ſunon
n ec
udem 1
ngen
etdunt
gpenfd
npgrick
ngior gn
ſe

xV

re: nec a peceato le cauere nec opus aliquod meritorium facere

ſe nee poteſt tibuere ſibi gra caam. Vnde ſequitur ſine gra da
dei non poteſt ſe pꝛeparrare ad gratiam: nec in graua conſerua

Vñ Aplus · Non ſumus ſuffiaentes & Opoꝛtet ergo ꝙ omni,5

grada a deo veniat a tamen inexcuſabilis eſt homo ſi grauã nõ

habuerit.quia grada gratis datur per quã homo pꝛeuentus a

deo ſemper pꝛeſto eſt hberum arbitrium exatare a cõmouere et
hoc quod eſt in ſe facere a ei oonſentire · quo facto poterit graciã

gratum fadentem hr̃e quia hot eſt ad grauã ſe habilitare quia

de intentione dei mouentis coꝛ hominis ad gradam eſt qñ faut

omo qð in ſce eſt omneʒ gradiã habeat: a ſie non poteſt ſalli· et

qᷓ;uis gracia dei ſemper pꝛeſto ſit: tamen niſi hᷣmo apponat hoe
quod ſuũ eſt grada non ſequetur. Vnde Aug: Qui treauit te
ſine te non iuſtificabit te ſine te Item ſcienduzʒ ꝙ grada dei ſine
qua nihil poſſumus boni facere nec etiã ſaluari eſt quadruplex
Prima eſt grada operans que ſaut de impio pium · Vñ aplug
fu iſtis aliqñ tenebꝛe:nunt autem lux in dno.Et illa gratia dat᷑

ſine meritis. Quia pᷣm XAplm.MNec ex operibus iuſticie que feci

mus: ſed ym miſericoꝛdiam τ&. Setunda grada cooperans qᷓ
de bono faut melioæez · vnde plal. IJbunt de virtute in virtutez

Tertia ẽ gradia perſeuerans que de pñti vita tranſfert homĩez

ad patriã Mat᷑ · S Qui perſeuerauerit vſq; in finem et tazʒ ſcða

q; tertia eſt tum meritis.qꝛ ſᷣm Apłm dei cooperatoꝛes lſumus

Quarta eſt gradi ſaluans que tribuit merita Rpat.2. Reddet

vmcuiq; ym opem ſua. Et illa datur peo meritis Vñ canit ee⸗

cleſia. Sancti mei qui in carne poſiti eertamen habuiſtis (pꝛete⸗

rea tonliſtunt iſte diuitie ſpũales in bonis operibo Pꝛouer. 10.

PBenedickio dñi diuites facit. Nos videmus ad ſenſum ꝙ fiden

ter laborantibo opere conſũmato redditur pꝛemiũ. Cõſimiliter

creanit deus hommez ad imaginem a ſimilitudinẽ ſuam vt ſue

beatitudinis ſit capax per bona opera. quia illbuc nemo ꝑuenit
niſi per merita bonoꝝ operum, Et ideo qui vult ad vitam eter
nam peꝛuenire debet in iſta vita theſauriſare ſibi theſauzꝛ in eelo
per bona opera· quia poſt hanc vitam non erit tempus con⸗
gruuʒ fructus ſeminandi ſed tolligendi &. Apoſtolus. Temꝑpe
enim ſuo metemus· Vnde Bernardus.· Zi laboꝛ termt merees
inuitat. vnuſquiſq; enim m ſuum laboꝛem mercedem acapiet
Quantum ad ſecundam partem iſtius ſermnnis Kiendum ꝙ
vinitie ſprituales pꝛecellunt omnes diuitias hnius mundi.

—

2

Serm——«—

(Pri mo quia fadile poſſunt habere homines omnia quecunq; vo
lunt Eccleſia. i5. Ante hommez bonum a malum ad quod vo⸗

luerit extendat manũ ſuam. ergo qnicunq; vult habere bonuz
ſiſtit ſi vult appetere aQ querere Joh· i6· Quente a inuenietis . h
edontia diuiuas temꝑales multi volunt habere et non poſſunt
WPter quod dici Pꝛonerbᷣ.23·. Non erigas oculos ad opes . ſcz
temꝑales ꝗᷓ vix habe ri pñt ce 3o⸗Dic ẽ theſaurus ſine defectu
ſecus eſt de temꝑalibus diuicijs.

lus poteſt ſpũales diuicias auferre a nolente ſed tempo ales cũ
fraude furto et rapina auferunt᷑ etiam contra voluntatem poſſi⸗
dentis hi notandum ꝙ deũ ab anima nemo poteſt ſeparare:
niſi ꝓpria voluntas, vnde ſequit ꝙ mihil poteſt ita difficulter a⸗
mitti ſitut deus.quia nunq; niſi voluntare amittitur. omĩa em

alia ſicut diuicie. ſꝛtitudo· ſanitas a multa aba ↄtra voluntatẽ
amittuntur.ſed deus non amittitur niſi qñ voluntas ſe ab eo a

uertit Aug. Vñe nemo te amittet niſi peius te dimittat: et niſi
iple velit Greg: Poteſt homo inuitus amittere temꝑalia. ̊ nun

ꝙ niſi volens amittit eterna Ter cio qꝛ in iocunditate poſſiden

tur · vnde plal: In cuſtodiendis ills retributio multa. gloſa. qꝛ
in pꝛeſenti gaudiũ habent a iocunditatem que tanta eſt ꝙ dici
non põt⸗Vnde balilius in exameron ˖ D dulcedo melliflua dul⸗

cedo miranda q; dulas es meditauone. ſed plures non ſentiunt

talem duleedmem. Rõnem aſſignat Aug· Gaudiũ diume dul
cedinis non deguſtas ſi carnale toꝛ habes. Beda, Relinque a⸗
maras dulceedmes voluptatum que mentez trahunt ad interitũ
Econtra temꝑalia hñt annexam amaritudineʒ. Eſt em laboꝛ in
acquirendo. timoꝛ in tuſtodiendo. doloꝛ in amittendo. anxietas
in exponendo.· mag na miſena in vita tũ non expenduntuꝛ quid

em ſunt omma iſta niſi amaritudines (Quarto qꝛ diſtribuendo

mult pheant᷑. vnde Berñ · In hot differunt bona tempoꝛala et
ſpuᷣala · qꝛ diſiributa bona temꝑalia minuunt᷑, bona vero ſpũa⸗
la cmunicata augmentant᷑: quia cõmunicando in cantate bõa
opera non minus habemus.ſicut cũ lumen accendimus de alio
lumme. Et per talem communioneʒ opera aliena noſtra erunt
¶ Exemphlum de duobus quorum vnus largus ſuper omnia
bona ſua que habebat communicabat: et dedit pꝛo alijs hoĩbo

in quo conſiſtunt diicie ſpũales põt.quia in eius voluntate cõ

ijs. Aplus. Omne quod ſeneſcit
ꝓPpe mteritum elt ( Scðo qua violentia non rapiuntur. qꝛ nul-

ſominid⸗
ſorus ⸗
Hed 1t
ginnn
bempale
que vid
genum
eas lutun
Yplusn
ſis none
qia ſeut

ſes dolar⸗

Serd
9: quua

ran
NE
h ber d
ewͤn
muemend
non n
sine Ain

quod eert
untur e

temwals 4
unnan⸗
aetſepen
difialer;
tur.oninei
n wünat

tas eabeon

ttut:et ni
Wa nun
mapoſn
ut. be
ack d
melbfuadi⸗
8on enamn.
giĩdunedr
Reimgve⸗
tad mentü
eñ laoꝛ in
, mtieta⸗
undun qad
awduend
emporanne
n uen hi⸗
nanurti
inus dan
nolnenn
ſuper onmn
oaſßs i

Vita conſeruare pnt

xxv

pominibo quotidie ˖ Rlius autem pꝛo ſe ipſo omnia tenuit ſibi
ſolus, Poſt obitum vero pꝛimus ad purgatorium tranfint·
Sed alter poſt obitum ſuũ immediate celum intranit ꝓpter lar

gitatem ſuam Kuinto ꝙ ſpuales dinide animam onant. Led
tempales maculant a inquinant, Et vider figuratuz hot eſſe qe
que videntur pꝛedoſiora eſſe inter temꝑaha vt eſt aurum a ar

gentum manus tan gen tiuz inqiunant. Ideo ſpũſſanctus vocat
eas lutum. Vnde Abauc. Ye qui tongregat non ſua & Jdeo

Kplus recke eas arbitratus eſt vt ſtercom Eccle · Si dues ſue⸗
ris non eris immunis a tulpa. ſed diuie ſpales enant aiam
quia ſitut pultri œ loꝛes depigunt a oænant imagines ſit ſpũa

lebs colo es depingunt animaʒ onãt vt œleſti ſponſo placeat
Sexto quia nihil eſt pꝛecioſius diuicijs ſpũalibus.vt dicit Sapß

8· quia valent in vita a ſacũt opera hominis meritoꝛia in moe
te. Vnde Apom. Beati moetui qui in dño moꝛiunt᷑· Etiam ſaa
unt moetem toꝛpis pꝛecoſam. Item poſt moꝛtem qꝛ eternã glo
riam conſequunt᷑· ſed diuide temꝑales valent moditum niſi ꝙ

os a ventrem implere poſſunt a tegere nuditatem toꝛꝑis, Poſt

moꝛtem niwlant⸗J re cooꝛ pus a veꝛmibo nec hominem in

diuicie temꝑales non ſunt ꝓprie hommis. Et in ſignũ huius vi

demus cũ homo munduz intrat nudus intrat. ã videmus ch

terra eſt veſtita a decorata graminibo herbis a floribo virentes⸗

arboꝛes toꝛtitibus a ſolijs a ſidera lummibo aues plumis a pen

nis. Sed ſolus homo nudus inter creaturas naſcit᷑ àa poſtmodũ

nudus in terram reuernk a ſepelitur. VMnð ſi diuide tempoꝛales

a natura hominis eſſent vtiq; natua nos dinites generaret nec

apponeret toꝛ ſuũ diuitijs. Vnde Aplus. qui volunt dxiuites ſił
n meidunt in laqueum dyaboh ¶ Vnde hic querit᷑ quõ quis pee (Q

cat per dinieas tempales (Rñdetur peimo Rappetendo bona al

Orum vtra deum a mſticiam, Item appetere inſtas res ſed ad ma

lum ſinem a ad peceandũ · puta ad hixuriam a tra pulam, Item

qui nimio appetitu t amoꝛe affiatur ad temꝑalia quis non ina

ſie vellet eas habere: cuʒ ille apetitus a amo ſuperat amoꝛem

uantum ad terdã partem ſcienduz &

—

dei a apentuz ꝓprie ſalutis· talis grauiter peccat. Sed quando

quis appetit aliena cũ voluntate ↄdiconata ſcʒ ꝙ poſſet habere
ſine offenſa a iniuria peox imi a tunt nullũ eſt pctm vel veniale
Secũdo pectat quis diuitias iniuſte acquirendo ſcʒ in vſura vel
ludo· vel ꝑ frandem in emendo . vel ꝑ furtũ vel rapinaz qno cũ

Pecarve/

Bermo

modo quis res temꝑales miuſte lucratur peccat mo taliter q te

netur ad reſtitutioneʒ ſi vult ſaluari (Tercio peccat quis ꝑ di⸗

uiuas temꝑales male expendendo ſcʒ.· qñ vtitur ad peccandum

contra deũ · tales poſſunt damnani etiã ſi nullas res inuiſtas poſ

ſiderent neq; haberent vtz de diuite epulone de quo nõ muem

tur ſcriptum.q erat raptoꝛ ſur vel vſurarius · ſed quia res ſuas
male expendit ſcz in ſuperbia veſtiũ a gula a clapula. ideo dã⸗

natus eſt Quarto peccat quis ꝑ diuidas eas auare retinendo.

ſic ꝙ per ſuꝑflua paupenbo non ſubuenit in neceſſarijs ſuis · et
talis reputatur raptoꝛ coram deo. vnde Ambꝛoſius. Ilõ mino⸗
ris eſt crimmis habenti tollere: q; cũ poſſis ind igent ibo denega
re. ergo tantoꝝ ſcias te muadere bona qnta dare poſſis et non
vis · ergo poſſidens temꝑalia debet pauperibo ſubuenine ( Vlti
mo nota exempluz de illo qui in diuitijs ſuis queſiuit ton ſola
tionem in agone a non inuemit· a ſie ꝑmilſit eas diſtn. bui ꝓPpteꝛ

deum. Doe quere in pꝛoptuario titulot⸗b7.

e nouũ hominez qui p̃ᷣm deum creatus eſt. in iu
☛ ticia ⁊ ſanctitate veritatis/pꝛopter qð de ponentes
omne mendatium loquimini veritatem vnuſquiſq; qum
Noximo ſuo:qm̃ inuiem ſumus membea. raſcimini et
nolnteſſol non ocadat ſuper iracundiam veſtrã;nolite lo⸗
cum dare dyabolo qui furabatur· iam nõ furetur:magis

habeat vnde tribuat neœſſitatem padienti⸗ .
BGermo ſuper Epiſtola pꝛecedenti. xlvi.

autem laboꝛet operando manibus ſuis quod bonũ eſt vt

Ensouammi ſpintu mentis veſtre Epheß·4· Dr
u¹inducit nos ad renouationẽ ſpũs que fien debet in pie
ſenti vita et in futuro, renouabunt᷑ tunc coꝛpora etiam.de quo

diat ad Thimo: 4· Saluatoꝛeʒ expectamus qui refoꝛmabit cor

pus humilitatis noſtre ↄfiguratuʒ toꝛꝑi clanitatis ſue. Sed illa
renouatio to: poris nõ fit niſi pꝛecdat in pꝛeſenti mnouatio mẽ
tis· I.d quam hoꝛtatur aplus hit ditens. Renouamini ſpũ mẽ
tis veſtre Vnde in pñu ſermone tria lunt dicenda que tangunt
hit in epła. Primo de renouatione amime, Scðo de iracundia
2 vindida. Nercio quomodo deus per peccatuʒ moetale offen⸗
ditur¶ Quantuz ad pꝛimũ queritur hic· Ed quið ſit ammo⸗
mitio de renouatiõe tu de ſenectute ad inuentutẽ ñ ſit regreſſio

poſt penth. Ad Epheſios.

renouammi ſpiritu metis veſtre: 2 indui

lies

ſicut
gan
in ig
lma
ſ
buad
nncr
eta
et
ſtru

bun
ibi⸗
dit

genbine
nte
lbuenn
gnehit hiit

Epheſee
rſer:zindr
us elte it
dKww

Wddiſcgan

AJralämini

ſtrinohr?

uufetn ni
ſodtonütin

7 R

11
Deaph

ine

lam. de qnn
ꝛmrmabit
8ſue. di⸗
Innotunen
uammnißin
digitengn
0 ſande
nmal ow⸗

z R

ſpũ mentis veſtre

xvi

ti m efectu multiphÄter aſſimilaturPrimo ſenectus coꝛpons
Htcitmo tem ꝓpe eſſe Vnde aplus, Omne quod ſeneſcit ꝓpe m⸗
terituz eſt.ſed pdm̃ moꝛtale facit homineʒ pꝛoximũ eterne mæ
ti Setundo ſenedus viſum obſcurat. ſic peccatoꝛes non pnt vi

dere infernum nec ſupꝛa ſe celũ: nec retro ſe ꝓpa peccata. net an

ſe moꝛtem ꝓpinquam Sapᷣ· Exœcauit em eos malitia eoꝛꝝ ¶NDer
cio extuſſio dentiũ ſit ꝙ non poſſunt ſolidam eſcam comedere h
pulmentum a ſoꝛbitium.ſic pctm̃ facit
piunt ſed fluxibilia id eſt tranſitoꝛia huius mði a delectatiões
toꝛporis ſibi ſa piunt· płus. Animalis homo non perapit ea
que dei ſunt (Quarto taniues cauſat᷑ ex defedu caleeis naturał-
Sie pqm̃ aufert taloꝛem dilectionis dei a peoxĩ(Quinto incur⸗
uatio humeroꝝ · ſit pctĩ extuſſo amoꝛe dei incuruat hominem
ad amoꝛeʒ terrenoꝝꝶ pſał · Oculos ſuos ſtatuerunt declinare in
terram Sexto tremoꝛ membꝛoꝝ ex defectu virtutis male conſu
pte pſał · Ne pꝛoijdas me in temꝑe ſeneckutis.ſic pctm̃ impellit
homineʒz vt ad paruũ pulſum ruat in peccat KSeptimo multi

tndo rugarum utis et in rugis operit cutezx: ſic ſi peccatoꝛ ſi vis

eſſe a iactas te a vis landari: ſit vnum pdm̃ addis ſuper ahud
Ab illa antiquitate hoꝛtatur nos Apłus dicens. Renouam ini

poſſe habere diuerſos modos ſue creanonis Prima fit ꝑ ignem

ſitut fer rum renouat᷑ a rubigine a etiam auꝝ et argentuz pur⸗

gantur. Sie videtur dñs iheſus renouare hominez tũ ponit eũ
in igne tribulationis: dando ei infirmitates. Vnde Rugu⸗· Qð
hma ſerro &ι— Scðdᷣa ſpeties eſt in ſerpente qui cũ ſenuerit per du
riaaʒ pellis nõ põt ſe bene vertere: abſtinet ſe quadraginta die

bus · deinde ingredit artum ſoꝛamen vbi pellem relinquit et ſic

renouatur. In quo deſig nat᷑ renouatio que ſit per penitentiam
et abſtinentiaʒ Maĩ· Frta eſt via que dutit ad vitam ercia
ſpedies renouationis eſt aquila que dum ſenio grauat᷑ tunc ro

ſtrum creſtit ſibi nimis turuũ ꝙ non poteſt aperire nec abum ea

pere · Vnde ipſe induſtria naturali alhdit roſt rum ſuũ ad petrazʒ
tam din ꝙ; turuitas roſtri totaliter diminuitur. vt ſic poſtea ti⸗
bum capere poſſitet tunt eleuat ſe in altũ ad reflexionem ſolis
ibi ex ꝑcuſſiõe alaꝝꝛ ꝑ mdios ſolares ðburunt᷑ pẽne et ſtatim ca

dit a imer git ĩ ſcaturiẽtẽ fontẽ vbi totalr renouat᷑ a ſit inueis

(Reſpondet wilhel. lugdu⸗ q petm vetuſtas dict eo ꝙ vetiſta

qꝙ ſolida et eterna nõ ſla

bi ſciendum hm wilhel· lug du · lex ſpe⸗
cies renouationis in creaturis inueniunt᷑ que oſtendunt hoiem

In quo dellgnatur renouatio que ſit per ↄſiderationem domi⸗
nice paſſionis, Xtÿus in crute petra ditit et hoc ꝓpter perſecam

Sermo

pniam Cant᷑· 2. Veni oo lumba mea in ſoꝛaminibo petre Quar
ta ſpecies renouationis eſt in teruo· de quo diat gloſa ſuꝑ pſał
Quẽadmoduz deſliderat ceruus ad fontes aquazꝝz ie. Cum aut
ceruus grauatus eſt ſenio treſcentibo pilis a coꝛmbus antz ſer⸗
pen tis querit cui nataraliter mimicatur.ſer pens aũt latet et ab

ſcondit ſe in eauernis terre ꝓpter ceruũ quem fugit tanqꝙq; vaul⸗

dum inimicuʒ. Ceruus igit᷑ antro muento vadit ad aquam et

inde potat ꝙ repletur. tunt rediens emittt aquam bibitam im

antrum ſerpenus. Serpens aũt dum intendit exinm tunt ceruns

e nares eum ing lutit a in eũ intrat venenũ ſerpentis cuius ve⸗

neno percpto ardentiſſime ſontem ad bibendum deliderat . Et
ve niens ad fontem aquaz iterum ſe replet aqua et ſie pilos et

coꝛnua antiqua amittit a renouat. In quo denota tur nobis re

nouatio que ſit per lacrimaꝝ effuſionem ex contrito toꝛde per

quaʒ anima peccatrix impit renouari Berñ. O homo vna la⸗

Xrima de puro a dtrito coꝛde pꝛolata phus purgat q; ignis pur

gatorij infra ſpatiuʒ qnq; annoꝝ. Exempluz de petro qui xpᷣm
Kuinta ſpedies eſt m acſpitre que hit ſingulis anis

ter negauit .
in quo denotatur renouatio que fit per ſpmſanctuʒ exta ſpe⸗
cies renouationis eſt que fit in fenice que ſit poſt qungentos an

nos qn ſenuit congregat ligna aromatica in nidum ſuuʒ et alis
ſuis ignem extutit et ſeipſum comburit.et ex cineribo ſuis auis
ſue ſpediei pꝛocreatur. In quo denotatur renouatio que erit in

glornificatione coꝛporuʒ qñ impiebitur illud XÆορaοa.τ. Ecoe

noua faco omnia, Vnde anſel. In illa vita pulentudo iuſtoruz
lous pulcritudini centuphiciter q; modo ſit adequabit᷑ ( Quan⸗

tum ad ſcðam par tem dieit hitc Kplus. Jraſcimini nol te pec
care ¶ Dic eſt notandum ꝙ aPpetitus ire datus eſt hommi vt ira

ſcatur vicijs. malis ſug geſtionibo a ex indig natione nõ paciat᷑

ſe trahi mn ↄſenſum peccati et reprimat malos motus in ſe et mn
alijs qᷓntum põt et vluſcatur dei miurias a tranſgreſſiones iu

ſticie. Sic legimus xp̃m iratum fuilſſe ſeʒ phariſeis a alijs indeis

non redte agentibo: a etiam alij ſancti viri Johes dicit ꝙ dus
noſter qnq; remedia habnit ðtra inuidiam iudeoꝛ ¶ Primũ eſt
pacienuam veram ſeruando· Im namq; quatuoꝛ gradus habz
ex euangelio Mat᷑· S· Primus eſt qñ eſt in ammo: ibi. Omnis
qui iraſcit᷑ fratri. Scðus qñ maniſeſtatur in exteriori ſigno. ibi

Qui dixerit fri ſuo racha. Tertius qñ manifeſtat᷑ in ↄ»tumelioſo

liffa

cerdo⸗

in on

iſtop
ſtis ne
patet

etiam

onis
ſubtt

ſctrua⸗

mm
Cere
manl
latas⸗
reſpo
et we
Hicut
in ſup⸗
perme
Ned
Cur
dun
8.
tern
ſtio⸗
tra!
miun
mo
haben
aet
Wr
nord
l
fin

doꝛd
rati
Nei⸗
ſend
Dp

2

onend
.
aſpe
K, Cumi
R danq N
adagum
um bibtang
edneem

entis,aneee

1dele
et hepilein
Atur nobin
nto ed
vmno vnalu
igns pur
t guizn

is e
Eut o

gungenchse
um buczeten
nenio uisan
horeeitn

we17. d

acv mſonz
e Guem⸗
mmi vr
e 1 aar
13 n ein

eliones9

Alisud

gdis ih
iki⸗Onn
viſgo/
umnele

erbo ibi.

Qui dixerit fratni ſuo atue Quartus qñ exerœtur

in contumelioſo ſacto· ibi qꝛ diduz eſt. Non occides. Nullo aũt
iſtoꝛ modoꝝ tommotus fuit xpᷣůus: quia dieit᷑ yſa· Non erit tri
ſtis neq; turbulentus Seðm remediũ fuit omnino tacere · ſicut
patet in conſilio iudeoꝝ: vbi audiuit dↄtra ſe falſa teſtimonia et

etiam toꝛa v ⸗
ouis toꝛam tondente ſe a ahas fuiſſent magis tondtati:ſic igni

m pilato a herode temꝑe paſſionis ſue qñ tacebat ſiẽ

ſubtrahunt᷑ ligna Eecle · S· Non htiges cũ homine liugioſo: ne

ſtruas in eus ignem ligna.Situt diat᷑ in Cup· An duꝝ ad du

rum pꝛoijcitur maioꝛ fit reſiſtentia q ſi durum ad leuia allidit᷑⸗
ereium remediuʒ ↄtra iram iudeoꝝ fuerunt verba paciſica et
manſueta · Patet Joh · S· Quando ad maximas iniurias xp̃ᷣo il

latas. ſczʒ n

ominantes eum demoniatum a ſamaritanũ manſuete

reſpondit. Ggo demoniũ non habeo: ſed honoꝛiſico pr̃em meũ

et vos inhonoraſtis me(Quartuz remediũ fuit ab eis retedendo

Situt patet Luce·4. qñ indei in timtate naʒareth duxerũt ihm
in ſuperulium montis vt pꝛeupitarent eũ. Ipſe autem tranſiẽs

per medin

m illoꝛꝛ ibat. Item Joh·. Quando tu lerunt lapides⸗ H

vt iacerent in eum. Jheſus aũt abſcondit ſe et ex uit de templo

duriaa: ſa

Ruintũ remedium ſuit beneſfiuoꝝ largitio non obſtante eoz

lubꝛia cõtinuauit veritatis a doct rine documenta Jo⸗

8.Si quis ſermonem meũ ſeruauerit moꝛtem non guſtabit me

ternuũ. Et

in hijs debemus xp̃m ſequi cuius actio noſtra ẽ inſtru

cſtio Sequit᷑ hic. Sol non ocudat ſuper iratundiam vr̃am (Cõ
tra hoc fatinnt indurati homines qui nunq; vel raro dimittunt
iniurias pꝛoximis iſti ſunt valde mali · Et hoc ꝓpter tria/ Pri
mo quia non ſunt boni xp̃iani qai inunguntur in baptiſmo ad
habendum eoꝛ molle. Et ſicut ſe hůt ad pꝛoximos: ſie ſe deus
habet ad eos Mat᷑.6õ. Si non dimiſeritis ic (Scðo ſunt ſieut ho
loſernes gentilis.de quo didt᷑ Judith·ꝙ ferocitate animi eius

nemo mitigare poterat ( Tercio quia peſſimi ſunt ſitut dyaboi
de quo didt Greg: ꝙ nullo placatur bbſequio Wnde bie gue⸗

ritur vt⸗
tiſfacenti

leſus teneatur dimittere offendenti impenitẽti nec ſa
eſpondeo ꝙ ſie quantuz ad remiſſionez intrinſecã

toꝛdis quo ad rmenmcoꝛem vel iram illius qui impenitens eſt. Z3
ratione iſtius ne pecet impenitenti non tenet᷑ dimiſſione exteri

oi ;· Sed q
Rendente!

uilbet Poteſt ſatiſſactionẽ a iuſticiam requirere ab of
Quantuz ad teraã partem iſtius ſermonis didt hic

APplus. Il

lolite lotum dare dyabolo, Locuz dyabolo dat ̊ deu

ta inobedientie peimos parentes a om̃e genus hominũ dmer⸗
ſis miſerijs a defectibus a paſſionibo affuxit, Nam ipſum pdim

—Bermo
per pecca uʒq mortale expelit a dyabolum mt rodudt.quod nõ

