quem redempti ſumus. aqua per quã ſandt iſicati ſumus mũda
tii per virtutem purgatuã aque baptiſmalis. Ergo dieit apłs

Quitunq; baptiſati · ¶ Vnde in pꝛeſenti ſermoue tna ſut dicẽda

oe Pimo qu aliqui vinũt in deo⸗auqui cum deo aliqui ſine deo
Rm Zecundo quõ xp̃iam baptiſati debent vitare immunditiam rec
A aat mortalis. Aezdo quare quilibet xianus deſide rare debet eẽ .
ck cum criſto ¶ Ad peimũ ſciendum ꝙuidam viuunt in deo ſcz
Snn ill qui maxime ardent in deo et in dumo amoe a mhil appe⸗
Pühn tunt de hijs que ſunt ſuper terram. ſed totum deſidenum eoʒ ẽ
uſunt eſſe in his que dei ſunt. Nec mirum qꝛ in iſto eterno ſũmo bo
dat:ſd no quo viuere cupiunt: omma ꝗᷓ deſiderare poſſunt mueniunẽ
dn olius de virginibo. Dmma habemus in xßo. Vnde etiã
men⸗ Kug. Tüc erit deus omma in omnibo. quicquid querebas hic
sSad quicquid pꝛo magno habebas. quicquid hit amabas vt man
e ducare et bibere: ipſe ent tibi cibus potus: quicquid hic vo⸗
direde H lebas ſcʒ ſanitatem fra gilem tranſeuntem: ipſe tibi immoetali⸗
onſe; ias erit. quicquid hit querebas vt diuidas deus tibi erit. Cer
te nihil tibi ſufficit ſi deus non ſuffict Viii qui vinunt cum deo
gor. ſunt qii dinigunt deum. ſed non ſunt firmi et perfecti m amoee
c9 dei ſed tepidi. quia curis a occupationibo terremis ſe muoluunt
i⸗ 4q4 ſed ta men deum ſtudent habere pꝛe oculis ſuis. ſic ꝙ a pecrato
en ti moetali ſibi cauent et ſic a deo ſeparari non poſſunt ſed tñ non
ud ſolum intendunt ſed etiam alijs cũ deo. Et tales ſunt plone ſe⸗
CNSm tulares que habent vx oes pueros a famulos quibo hnt peoui
Kilr dere neceſſaria vite. a tamen cũ hoc ſeruant peecepta dei ercij
em4 ſunt ill qui vmunt ſine deo quoꝝ coꝛda pemtus ſunt frigida
Maftug in amoꝛe diumo · Et ratio eſt: qꝛ ſunt in peccato moetali quod
Sdu eelſt omnino trarium amoei diumoet ideo non vmunt deo ht
.SRhrö mwundo. a hoc elt ter ribile · quia vmere mundo mhil alud eſt
enus deo moi et ab eo ſeparari. qꝛ ſitut coꝛpus naturaliter viuit ab
nog anima-ſic anima ſpuahter a deo. Et ideo qn homo vinit mũdo
1mor moeitur deo qui vita animax eſt· h illa moes nihil aliud eſt ;
piuit fſfſeparatio anime a deo Kug. Zicut expirat coꝛpus tum animã
ta foris emitut · ſic expirat amma cũ amittit ipſum deum, Etiam
,. moes anime eſt peniculoſio: et plus timenda q; mos carniset
oppolitum plures faaunt Greg. Mortem carnis omnis homo
ù timet· motem anime paud Quantuz ad ſcᷣam partez iſtius
ſoit ſer monis ſciendum ꝙ quilbet xp̃ianus debet lüme cauere im⸗
nCcN munditiaʒ peccati motalis a quilbet baptiſatus qui ſanguine
guißtn xp̃i eſt lotus· a qᷓnto amma eſt pꝛecoſioꝛ coꝛpe: tanto magis ti
MZ menda eſt inquinatio eius ꝓpter dignitatem nature qᷓ pendit
nid ex hoc ꝙ anima hommis ymago dei eſt, Vnde ſit peccat qͥ eaz
itinl Peccato motali mnatſic qui ymaginẽ eruciſixi vel ymaginẽ
●

Eermo
beate marie vriginis in hutum pꝛoijceret. Vnde ſicut ille q̊ cru
em in qua ypᷣs pependit in lutum pꝛoij evt: ſic et peccant qui
non timent mquinare hũanam naturazʒ que diume nature inſe
parabiliter eſt vnita. Item qꝛ talis immunditia peccati motał
adeo diſpliet deo ꝙ non habet tam bonũ amicum in celo et in
terra que non odiret ad moꝛtem ſi in eo peccati mortalis macu

laʒ mueniret Eccia.13. Kltiſſimus odio habet petcatores, Itez

pqtm motale adeo immundũ eſt: ꝙ puleœærrimas creaturas ſcʒ
angelos adeo fect immundos a defoꝛmes ꝙ lbendaus eis deus
careret q; ipſos vt ſut videret. ip̃am em animam que eſt pul⸗
cerrima ymago treatoꝛis: a que etiã mundata eſt ſanguine eri
ſti adeo immundã et deſoꝛmem pdm̃ motale faut ante oculos
dei ſic iaz eſt dyabolus Rug, RAnima in peccato perſeuerans ni
grioꝛ ẽ couo. Inſuper amma peccatrix intollerabihter ſetet to
ram deo. Sed anima in gratia exñs eſt pulerrima Bernar. im

meditationibo OD anima inſigiita ymagine dei ˖ de coꝛata dei ſi

militudme. deſponſata in fide · decoꝛata m ſpiritu· redempta cri
ſti ſlangume . deputata cũ angelis· capax beatitudinis· heres reg
m: qud tibi cũ carne. Item anima in gracia eſt nobiliſſima cre

atura Aug. ZSicut deus oẽm creaturam.ita amima oẽm creatu

ram coꝛ poreazʒ nature dignitate pꝛetellit. vnde tala ponderan

da ſunt ne pecœ nus moetaliter. Vnde Berñ. Zi homines deiẽ
ſpiratone anime dignitatem. peccati vilitatem inſpicerent · nãũ

q; talia petrarent, Item qui pctin motale cmittit et animaʒ

ſuã ocudit reus erit ſangumis xp̃ᷣi Xug: Reus erit non paru
pꝛecij ſeðd ſangu inis xp̃ᷣi quitunq; violat et maculat aiam ſanz⸗

gume xp̃i mundatam, Vnde quilibz merito ſibi a peccato moꝛ⸗

tan cauere debet a ſolidte cuſtodire ammagz meã · Vñ etiã Aug

Si collegiſſes ſtillas de latere xp̃i currentes· nonne tum magna
ſolidtu dme eas cuſtodires: qntophus ammaz tuam ꝓ qua ſan
gumem ſuñ fudit Item hit eſt notanduz ꝙ ſi daret alicui talis
diſiunckina. vtz vellet ipſe poc motaliter peccare: a cũ dam

natis gehennã ppetue ſuſtinere vel non moœtahter peccare et cũ
deo eternalter regnare (Pꝛo reſponſione tria ſunt notanda.
Primo ꝙ; homo pocius deberet elgere ſine pctõ moꝛtan vmere
q; vllam penam hĩe cuz voluntate peccandi moꝛtahter ( Scðo

quia homo poaus debet eligere nolle peccare mœtaliter etiam

ſi damnat ex hot om̃s debe reut ſaman. Rano aũt pedictoruz
eſt · quia ſicut diat ſceriptura: nõ ſunt fadenda mala vt eueniat

A MẽD TXxxi M
bu bona, Hnde etiam Luc: 9·dict · Quid em̃ homini pꝛodeſt ſi vm
INhr N9 nerſum mom lucretur: amme vero ſue detrimentum padatur.
Imac Ita merito attendere deberent qᷓ fauliter pꝛo modica cauſa pe⸗ „„,.
loetta cant moetaliter. ſcʒ iurando ſcienter a mendaditer per deũ qued
8 miium non eſt veꝝ in emendo vel vendendo · ſimiliter blaſphemi · ſupbi
M ebꝛioſi &⸗ (Quantuz ad terciam ptem ſermonis ſcien?d um m
uns ſ GBGujuib. uigdu. ꝙ quihbet ho mo ex toto coꝛde debet appetere eſſe
ese tum xp̃o m illa vita beata (Primo qꝛ multum iocundũ eſt eſſe
telrx cum x¶pᷣo · Adeo em deleckabile eſt vt paradiſus reputet᷑. Luœ· .
gien 23· Dodie mectum eris in paradiſo⸗Nam non ſuit in ꝑadiſo ſed
nagle uuum xpᷣo · qꝛ ſaciem ceius ſm diumitateʒ vidit a hoc ſuit ſibi pa
Renden nadiſus: quia vbi xpᷣus eſt ibi regnũ dei eſt. Siquis eſſet cũ xp̃ᷣo
D in inferno a ibi ſadem eius videret hic lotus elſet ei paradiſus
Irn;. Vnde fulgentius, Dei faciem ſi om̃s in carcere inferni incluſi vi
Nd derent nullam penam: nullum doloꝛem: nullamq; triſticiã ſen⸗
ni uirent. Ergo qui hñt bonam a veram fidem: non timent venire
nong eettiam per ignem a glad iũñ· ſicut ſancti martires et virgines ſe
nce cerunt. qꝛ non ſunt tondigne palſ iones huius temꝑpis ad futu⸗
mnem ram gleeiam Scðo debet quilbet affectane toto coꝛde eſſe i illa
vita beata cũ xpᷣo aO tum omnibo ſanctis:quia qui illuc non per
r uenerit pꝛauam ſo detatem habebit. Erit emm ſoaus lueiſferi er
mei omniũ demonũ in penis quoꝝ ſocietas vaide hoꝛribilis eſt Job
l i · Vadent et vement ſuꝑ eos hoꝛribiles. Sicut em̃ deus et ſan⸗
mnz cti deleckabilter ſunt videndi. Ita per oppoſituz in inferno eſt
nhounn yoxribihs viſio demonũ a damnatoz. qꝛ ſi nullam aliaʒ habe⸗
in an⸗ nnnt penam: iſta ſola ſufficeret. Greg· Dorenda viſio demonuz
wna⸗ Inſu per ha bebunt penã acerbiſſimaz damnati tũ demonibus in
iug mferno. Vnde ylidoꝛus. Intende animo tuo quoſcunq; toꝛmen
magna toꝝ doloꝛes. quaſcunq; doloꝝ infirmitates et acerbitates:a cõ⸗
in ben para hoc totum gehenne a leue erit omne qð pateris.qꝛ maxi⸗
uitals muz et grauiſſimũ eſt ꝙ tales pene inferni nunq; habebũt finẽ
ü dan Ylſaie vlt . Ignis eoꝝ non extingu etur Gbi notandum ꝙ ſa⸗
re et a tis delectabile eſt ad tempus in vno lecto mundo a moll iacere
a et tamen ſi alicui poſito in tali lecto diceret. Jace a quieſce quia
ver opoꝛtet te ibi iaere centum annis: reſponderet, Pocius vellem
rlbed eſſe moꝛtuus: Quid ergo de illo qui erit ĩ igne ardente. a ſcit
er etan ſe non ſo lum manſuꝝ per ntum annos vel per mille: ſed per
ditong infinita ſecula. Et totus homo cũ omnibo membꝛis erit in igne.
ent in die indicij extremi. Et cum aliquis non pollet ſuſtiuere ig nẽ

2

peeſentem in aliqua parte digiti ſui vna hoꝛa: quantus erit d
loe qñ totus homo cum ommbo membeꝛis erit in igne eternant —
qu igms differt ab igne noſtro m Rug. tamqꝙ; ignis verus.
ab igne picto in pariete· Ex quo patet ꝙ quinbet damnatus
intom ꝑabiliter habebit doloꝛem maioꝛez q; ſt moꝛtis do loꝛ ho
ribihs. Vnde ſi eſſet aliquis huit pene adiudicatus vt vnguis
ſerreis dilaceret᷑ et tam eito reui uiſceret: ipſe non tantaʒ penaz
haberet qntam ille habet qui damnatus eſt· Et in ſig nũ huus
maleditunt ſibi a etiam parentibo ſuis· qꝛ hm glolaz luꝑ Hie⸗
remiaz. Melius eſt non eſſe q; male eſſe. Ideo dixit xps de in⸗
da, Bonum erat ilh ſi natus non fſuiſſet homo &τ Et in ſignuz
huus hoc eſt ꝙ dicik Mat· 22. Vbi erit fletus a ſtridoꝛ dentiũ
Vbi ſciendum ꝙ ſi in ſingulis penis in quibo damnatus arde⸗
bit in igne infernali fleret vnã lacrimã plures exirent lacrime
pꝛoceſſu temꝑis de vna damnata aĩa q; omnia vaſa mði capere
poſſent. quod ptz ex eo:qꝛ omma vaſa mði ſunt in numero:
dies vero quibo damnatus erit in inferno non habebunt finez
In ſignum huius xps dicturus eſt, Ite maledicti & ñ queriẽ
vtzꝛ damnati vident gloꝛiaz beatorum in celo (Rñdet ſanctus
o: z die vleg ſic· vſq; ad diem indicij vident gloꝛiã beato
rum. Nec tñ eandem gloꝛiam ſentiunt nec cpꝛehendunt⸗ nec
ꝑfecte cognoſcũt. ſed vident damnati ꝙ ſandti in gloꝛia celo
hrñt gaudia a magnã gloꝛ iazꝭ · vt eam videndo plus affligant
qꝛ viſio eſt eis pena, ſed poſt dieʒ indicij mali amplius nõ vi⸗
debunt bonos nec tñ ꝓpter hoc minuetuẽ aliquid de eoꝝ pena
ymo plus augꝗ mentat᷑. qꝛ eã habebunt in memoꝛia. ſancti vero

m celo exiſtentes ſemp videbũt damnatos a ipſi landabũt de’“
qꝛ eos liberauit de tanta pena.nec pñt ↄtriſtari:etiã ſi videréet
parentes ſuos dãnatos: qꝛ volunt ꝙ diuina iuſticta vult, plal.
Letabit᷑ iuſtus cũ viderit vmdickam. Vnde etiã Bern. Supoh
num maloꝝ eſt gaudium beatoꝝ et hoc erit per accñs ¶ Vnde
ſctiendũ ꝙ licut in lanctis eſt pfecta caritas t gaudium de b ms
alioꝝ ſanctoꝝ. ita in damnatis eſt ꝑfecta muidia a odium. n
vellent ꝙ oms homines a parentes a filj a vxozes danarent.
Ideo quantuz ad hot petinit diues ille in iſerno ſepultus ab⸗
raham vt mitteret lazarum in domo pris ſui·habmit em qnq;
fratres vt teſtaret᷑ ilus ne venmirent ad hunc loeũ tomentorum
Luce · 16. Dot vero diues ille non ſecit pꝛmiplr ꝓpter illos fra
tres: ſed ꝓpter ſe:quia maioꝛem penã expectabat ex dãnatione

H ðð H Xxxii 1 H
trkk eoz. Vnde tanta eſt pena damnatoz ꝙ pocuus vellent ꝙ nuu⸗
ed ſuiſſent nau de vtero matris ſue, In ſignuʒ huius malſed ieũt
Nngs lſibi a enam parentibus ſuis.

1
leſt Ohicg ſeptima poſt penthecoſten ad Cor
inguns RKatres humanuz dico Popter infirmitatem car
zweny nis veſtre. Biet em exhibuiſtis membꝛa veſtra
ühus ſeruire immundicie 2 iniquitati ad iniquitatẽ ·ita
nunc exhibete membꝛa veſtra ſeruire iuſtide in ſanctiſica
HM tionem, Cum em ſerui eſſetis peccati: liberi fuiſtis iuſtide
en uem ergo frutum habuiſtis tunt in quibo nunt erube
Nm ſaltis. Haam finis illoꝝ moꝛs eſt, Nũtc vero liberati a pecca
S to: ſerui aũt facti deo habetis frucum veſtruʒ in ſanctiſi
leiue iionem ſfinem vero vitam eternã · Otipendia em̃ pecca
ianr ti moꝛs·gracia dei vita eterna · in xpᷣo iheſu dño noſto.

uner. ermo ſupez epiſtola pꝛeces enti. xxxun.

tſne: Vmanũ dico ꝓpter infirmitatem carnis veſtre · Roma·.

. .
b Me⸗
G

aNp
Poc

»*

e⸗ viij · Caro enm noſtra fuit in pꝛineipio creationis for⸗

ties a lana coonueniens a obediens. ſed Poſt peccatuz fa⸗
A ſta eſt debilis 2 infirma: aggrauans animaz depꝛimens ipaz
. Neer Vnde ARplus paulus condeſcendens hũanita ti noſtre diẽ. Hu⸗
adr manũ dico ꝓpter infirmitatezʒ carnis veſtre ſt. gloſa . i. leue ſine
flgn dnoere Mat. II1. Jugum enim meũ ſuaue eſt et onus meuz leue
N NJapmen ditit xpus in alio loco at᷑. 7. Erta eſt via que ducit
rn ud vitam Et Ackuum. 4. Per mbtas tribulationes opoꝛtet
Do nos intrar in rgnum veloz, Ad hoe neſpondet Rabanus. q;
n rbanguſtg incpitur beoeeſu emporis delectationis meffabil
oret me dulcozatur In quo autẽ conſiſtit hec duledo tangir
pll. 3‧Et gu ð ingo il o ſuauius hoc onere leuiuus.
zupph pꝛobatur eſſe: R ſcelere abſtinere: onum velle, malum nolle.
Vnde amare omnes. odire nullum . et etetna concupiſci.pꝛeſentibo nõ
ons capi. mhil inſerre alten quod ſibi ſit moleſtũ pati Ecce q; hu⸗
Gi manum a c; dulcee eſt huius ſerui cij ingn
w mone ta ſüt dicenda que tangunt in eeſenti epiſtol
n quomodo exer cere de emus cτειππωmt cozda noſtia in ſer
dei. Secundo de peccatis quõ indu tm
gracia dei que conſert vitam eternam.

dicit hic Ipoſtoh. Sicut exhibuiſtis me

m ſeruitio
3 amme. Tercio de
Quantuz ad pꝛimum
☛W mbꝛa veſtra ſeruire im
müdige et miquitati ad miquitatem. ita exhibete nunc ſeruire
unan membꝛa veſtra iuſticie in ſandiſicationem Gnill. Lugdunenß.
1 z

ea 4,
lcu 1

Serm
Sic toꝛpus vniuerſa membꝛa exponere debet in leruiẽdo deo
ſitut qui hic diu erſos agros colens vult vnũquemq; libi vti⸗
lem eſſe. Et qui dmerſas arboꝛes in oꝛto habet vult ex quolibz

fructum hre. Sic dñs deus a diuerlis membꝛis quc dedit homi
vult libi diuerſos tenſus ſohni. Kuribus ergo hbenter audias
erbum dei offitiũ milſe · otuls defleas peccata tua manibus
pauperi poꝛrigas quod habes de iuſto. pedibo deſeruias pere⸗
grinationes faciendo. viriliter etiã debes deo ſeruire · Et ſic peiꝰ
te non cohibuit timor eterne pene a peccato· ſic te non cohibeat
a ſeruitio eius timoꝛ temꝑalis aduerlitaus · Vñ Nlexander pa⸗
pa. Pꝛopter delectationes mala fa dmus. pꝛopter triſtiaã vero
Nſ boni wmouemur Itez notandum q Annel diett in libꝛo de
Ruſel Ho fiilitudinib⸗⸗ homines tribo de cauſis ſeruiunt deo ſcz timo
munſis ſe ruict No re tõmodo et urdoedtnn ſunt nonnulli qui ſi ſcirent penas in
ferni non elſe: nulla pꝛomiſſione eternoꝝ bonoꝝ a ſuis pecca⸗
tis ceſſarent. qui liet penas eoʒꝶ qui deum non timent: euaduͦt
tamen eteruam ſaltem non conſequunt ˖ Vnde de hoc RKugu.
Ipſa voluntate reus eſt qui vult quod non liet ſieri Vñ Greg
imn paſto, Si a pꝛaua actione ſoꝛmidata pena peohibet · pꝛo feco
foꝛmidantis animũ nulla ſpũs ubertas tenet · nam ſi pxnam nõ
metueret culpam pꝛotuldubio perpetraret lij deo ſeruiunt:
vt mag nü habeant peemiũ liue hic ſiue in futura vita · De qbo
deus dicere põt. Gra dia ꝓprij comodi vos mea mandata ſerua⸗
ſtis. non qꝛ me pꝛeſentem diligebatis: ſed mea lucrari volebati,S
Sic er go quaſi regi terreno ſeꝛmunt-non q⸗ amant: ſed qꝛ do⸗
na eins terrena dingunt. Et tale ſeruitiũ non eſi deo gratů nee
homini meritoꝛ ium quia nullum opus placet qð non ex cants
te fit Berñ. Caritas eſt bonũ tum qua nec minimũ opus deſpbi
dtur. ſine quo nec maximũ acceptatur · Vnde diat in decretis
Pypera em̃ extra cartatem non valent ad ſalutem ¶ Klij ſüůt qui
ex amoꝛe deo ſeruiunt a mandata eius tuſtodiunt a iſti bonaz
mercedem acquirunt. Item mercs quã deus ſuis ſermitoribo ſo⸗
let dare qui ſibi ex amæœe ſeruiunt: non eſt temꝑpalis nec tran⸗
ſitoria: ſed durabihs eſt a eterna Eccia · 18. Wer ees dei manet
in eternum. Iſta merces ẽ ſũmum bonum eternorum gaudioꝛ
quod datur vnituiq; ſideli ſeruo ex amoe ſeruienti: nõ timæe
vel cõmodo. Item tali diat xp̃us· Serue bone et ſidels KK. De

—

illo gaudio dicit Rplus . O culus n vidit nec auris audiuit .

*

*
NN

idi⸗
quoas
dit oni
audiass
nambus
1s pen⸗
en
dhler
mr⸗
Uai en
mnhod
no
penpn
is weu⸗
euadit
Grg
Ponto
wamNd
ſarwuunt:
ia⸗De
dataler⸗
g wlebat,

.
.
△

6.

wꝛpore a qua habuit valoeʒ ſuũ vnde remanet coꝛpus quaſi
truncus inutihs, Sic pdtm mortale ſeparat ammaʒ a deo a quo

ram deo ˖ Rug ·Vita eſt amoꝛ.qui non amat moꝛtuus eſte Secũ
non ſenut peꝛtuſſus. nõ erubeſcit denudatus:non reſpondet vo

catus · ſic exiſtens in peccato non reſpondet. P ꝛouer ·24 Ver⸗
berauerunt me a non dolui.traxerunt me a non ſenſi. Deg em

“ verberauit ſiue ver bemt ꝑ infirmitates a aduerſitates.trahit ꝑ

beneſida.vocat per pꝛedicationeʒ a internam inſpirationem. h
ipſi peccatoꝛes ſpũaliter moetui non ſentiunt· Vñ de hoc ditit
in pſalł:Neſcierunt neq; intellexerũt in tenebꝛis ambulant(Teꝛ⸗
cio mos cadauer ponderoſum ſacit. ſic ſpũaliter peccatuʒ aĩam
ponderoſam facit Diero. Vnum pctm̃ ſcienter cõmiſſum maius
elt toto mũdo a gramus quolibet monte, Dot patet in ludfero.
quem celum non potuit ſuſtinere. a in dathan 4 abyron quos
terra abſoꝛbuit, Patet etiam quotidie in peccatis motalibo mo
rientibo. De quibus dict Job. 2i Ducunt in bomis dies ſuos.
in pundo ad mſerna deſcendunt. Sit ſi omnes mõtes plumbei
eſlent ſuꝑ vnum iuſtum caderent hune ad mfernum non tra⸗

trahit peccatoꝛem: Vnde Exodi⸗ 5. Deſcendunt in pꝛofundũ
quaſi lapis (Quarto moeiens toꝛꝑaliter omnibo bonis tempora
libus ſpohat᷑ et denudatur. Sic moꝛiens ſpũaliter in anima per
maotale pqtm̃ perdit diuicias bonoꝛꝛ ſuoꝝꝛ operum Ezech· 18.
Si auerte rit ſe iuſtus a iuſticia ſua a fecerit miquitatẽ uiſtice ſue
quas feuit non retoꝛdabunt᷑ amplius. Dmt Job · 9· conquerituꝛ
Ego quondaʒ opulentus repente interij. Quinto moeiens toꝛ⸗
Poraliter mhil operatur de œtero. Sie qui moꝛitur in peccaus:
quicquid de genere bonoꝝ faceit quantuʒ ad regnum clo; ae

ſi non fſecerit reputatur · Jſaie·0· Dpera eoꝛꝝ inutilia· et opus

miquitatis in manibus eoꝛ¶ Zexto fetet cadauer hominis moꝛ⸗
tui ſuper oẽm fetoꝛem vt nullus poſſet habitare cũ eo, Sit pec
catum moetale animaʒ fetere facit
Vnde etiam Anſel. ait. Tolerabihus fetet canis putridus q; a⸗

nima peccatnx deo Septimo moes aufert ab homine omnez de
. *
. .

Quamntum ad ſcam partem iſtius ſermonis dicit hie Rpoſto⸗
”MM lus. Supendium peccati moes eſt
ðDWUUw toꝛpo raliter moœienti eueniunt: ctngunt etiam ſpũlłter ꝑ pee
catum mortale. et ſunt odo Primo em̃ moꝛs ſeparat animam a

Sciendum ꝙ omnia illa que

habuit valoꝛem ſuũ vnde remanet anima moetua ſpũaliter o

do moꝛs aufert coꝛpori motuz. ſit pam anime. homo moꝛtuus

herent.; Et tamen pctm̃ eſt ita ponderoſum ꝙ in momento ilhie

doꝛam deo et angehs ſanctis

rn Snaut ſilr niopett

coꝛem et ſfoꝛmam: a reddit toꝛpus abhominabile a hoꝛrendus “

vtz quis ſine gradia poſſit eternam vitam mereri Mñdeo ; n

turba alienatur a turbat᷑· ſic oms ſancti angeli ab aĩa in pecca

mo tale ſpeaalem habet penaz in imferno. Vnde de hoc diek m

lum ad deü tendat ? naturalem inclinationex ſed etiã per vir
tutem ſuꝑnat᷑alem que inſuffintiã nature ſupplet et adiuuat·

BSermo

ad videndum. Sit pam̃ ab anima aufert oẽm detoꝛem Treñ ·
Egreſſus eſt a fila ſyon omnis decoꝛ eus. m Ruguſ· RKRnima
peccatnx nigrioꝛ eſt coꝛuo( Octauo a coꝛ pore moeiente amitoꝝ

tis moꝛiente alienant᷑ àQ turbant᷑. Vnde Job · /.¶ Dereliqrunt
me ꝓpinqui mei: aQ qui me nouer᷑̃t alienati ſũt a me. ITũc poſta
moduz ſepelit᷑ coꝛ pus in ſepulero a anima peteatuix in inſerno ·
Nunc poſt hoc coꝛpus a vermibs conſumit᷑ a anima truciatur.
a demonibo m peccatoꝝ multitudinem quia quodebet pdm̃

decretis Varia trimma ſunt varijs penis punienda. Vñ Berñ ·
in ſermone. D gehennalis regio fugienda: vbi eſt ignis ardẽs

frigus vꝛgens· vermis immoetahs · ſetoꝛ mtolerabihs. malleie

cu gentes · tenebꝛe palpabiles · tonfuſio peccatoz innodacõ vſin
tuloꝝ, hoꝛribiles ſades demonum. Tremoꝛ enim totus occupat

me ad memoꝛiaʒ huius regionis, (Quantum ad terctã partez

iſtius ſermonis didt. Grada aũt dei vita eterna, Vñ hic querit

Deus enim creauit hoiem ad ymagineʒz a ſimilitudinem ſuam
vt ꝑ hoc ſemper ex naturali intlinatone tendat ad ipſum· Sed
qꝛ homo ex ſua naturali virtute hoc non põt: ideo deus ei con
tulit quandã ex ellentioꝛem virtutem ſcʒ ip̃am gr̃am vt nõ ſo

qꝛ in punis natalibus non mermur: ac ꝑ hoc ſine gracia mhil
pPoſſumus ſacere Rug. Deſiderate auxiliũ grade qua ſola hoies
liberant a malo ſiue nolendo ſiue volendo ſiue agendo fact bo

num-. Et natio hiuus eſt. qꝛ nulla res põt pꝛoduœr effectũ ſue

nature non ꝓpoꝛtionatuzʒ.ſit aliquis non põt ſua virtute fate⸗ WU
re opera noſtra meri toꝛia vite eterne niſi alſiſtat aletos virtus.

que dr̃ gradia. De qua dicit Aplus. Gfa dei ſum id quod lum

. Zõ

lus põt hanc gram mereri de condig no merito. ſed lolo merito

qn dieret, Lotum qð eſt virtuoſum atq; meritoꝛiũ hoc totam
habeo ex gra dei Gedo quen tur vtzg ahquis ex ꝓprijs meritis
pot habere gr̃am gratuzʒ ſauentemRndeo ꝙ non qma hant
gram qua iuſtificamur a peccatis a grati effiamur deo: ꝑ quaãa “
opera nra fiunt meritoria eterni pꝛemij: a deo habe mus qe nul

tongruo Motandũ tñ ꝙ comuniter dockoꝛes dicunt ꝙ licet pec
tatoz opus mentoꝛiũ vite eterne nõ poſſet ſacere ſine gra gra⸗
tum faduente: net ſe poſſet illummare ꝑ graciam põt tñn alquid
ſaœre: quo facto illummat᷑. vt aperire ianuã vel ſeneſtram. Zic 4

nan
pett

gon
peue
tta
ſege
gi

me

4
8
9
.
.
h
.

1

etiaʒ Criſoſtimus ſuꝑ MWat᷑ · vo

* . errt
‚,⸗ ʒ”slõ = 2 4 = ð =
. „ 5”äsõü ð S S = = „ 2 =
⸗ ?”äl = * ẽẽ
S èð
. 5
.

coheredes autem criſitiii.

N

xxv

de gatia dei eſt. deus em̃ eſt ſemꝑ para tus tonſerre graz ſuam

cał. 3. Ego ſto ad hoſtium a pulſo per inſpirationẽ in ter⸗
nam, ſi quis mihi aperuerit ſez remouendo a coꝛde luo obicem
peccati introibo ad eum ſcʒ ↄferendo ei gram meaz.quia homo
debet facere qð in le eſt tunc deus ammmiſtrabit ſibi gram ſuã⸗

Kuß ˖ Qui creauit te ſine te: non iuſtificabit te ſine te vñ Gre⸗

gonus in omel· Bonum qðd agimus dei eſt a noſt ru · dei per
pꝛeuenientem gr̃am, noſtram 5 obleg uentem voluntatem. vñ
. intas debet pꝛecedere vt gracia
ſequat᷑. Sie vo luntate gratia nihil oꝑatur: nec voluntas ſine
gra p · Nã terra ñ germmat ſine pluma:nec pluuia fructiſcat

line tera:

Lominic octaua poſt penthecoſten.
Epſtola beati Pauli abs Romanos.
*RKatres debitoꝛes ſumus non carni vt ᷣm carnẽ
–vinamus. Di enim bm carnem vixeritis morie
“mini: ſi aũt ſpiritu fada carnis moꝛti ſicau eritis:
viuetis-Qnicunq; em ſpiritu dei aguntur: hi fili dei ſüt

Hon em̃ accepiſtis ſpm̃ ſeruitutis iteꝝ in timoꝛe: ſed ac

cepiſtis ſym adoptionis finoruʒ in quo tlamamus abba
pater· Ipie em ſpiritus teſi momiũ reddit ſpiritui noſto ·½
ꝙ ſumus fihi dei :· Oi aũt fſim a heredes. heredes quidẽ dei

Ebitoꝛes ſumus &ια Roma⸗S. In epła hodierna hottak

nos apłus Paulus ad meetificationeʒz tarnis et ad imi
tationeʒ ſpũuſſancti ·di · Debitoꝛes ſumus & (Vnde in ß
ſenti ſermone tria ſunt diænda. Primo de maceratione carms⸗

Scðo quõ operibo carnis debet triplex mie, Vera de tripha

vita quã ↄfert abſtinentia cũ vno exemplo Kuantũ ad peimũ
querit᷑ que ſit vera macratio carnis Rñ det albertus in tracka
m de virtutbo · era macratio carnis eſt cũ quis ſponte caſti⸗
gat coꝛpus ſuũ vigilijs ieunijs oronibus diſciplina abſtinẽtia
abi a potus vt in oibus caro ſubidat᷑ ſpũi. Poc Keſt apłus dic.
Caſtigo coꝛpus meũ a i lſeruituteʒ idigo· Et iundith que erat

mlier inuenis pulcra diues a vidua: poſte; manlſit cũ viro ſuo
tribo annis a lex menſibo in virginitate hũit cilitiũ ſuꝑ lſuumbos

ſuos: a ieiunaut oĩbo diebo pꝛeter ſolennes. Sic enaʒ legit᷑ de
beata cedha que habuit cilitium ad carne ſuam et ſuper veſtem

aureã Vnde abſtinentia vera eſt qñ aliqͥs pꝛo amoꝛe dei a ſalte

ꝓPria nõ ab illiutis ti imo interð a hitis a ncæſſis ſe cohibeae

Sermo “”YM
Vnde ſciendum m Albertũ ꝙ argumentuz vere maerratiõis
eſt cum carnę nulla vo luptas ſed ſola necſſitas impẽdit᷑. Volu
ptas multa dulcioa a plura exigit q́; neœſſitas requirit · qꝛ hm

phm. Natura in pautis a modids tontentat. Item aliud argu⸗
mentum eſt qñ aliquis m tonſilium iheſu xp̃i odit aĩam ſuaʒ

in hoc mundo ˖ Nam xpᷣ̃us diut Joh.iz · Qui odit amimm ſuam
in hoe mðo *: quod bene exponit Greg: et ait. Nüt bene odi⸗
mus tum carnahbo eius deſiderijs non acqueſcimus ſed frangi

mus. Item xpᷣus dñs noſter a ſauatoꝛ doct nos macerationezʒ

carnis a abſtinennã. Vnde Berñ. im ſermone. Eßus qui nõ ſal

litur elegit qð carni moleſtius eſt. id ergo vtilus · i· magis eli

gendum eſt. Et quicunq; aliud docet vel ſuadet ab eo tanc a ſe
duckoee cauendum eſt. Et rauo eſt qꝛ nemo poteſt habere duo
regna: ſeʒ vnũ hit m toꝛpus.a aliud in fu turum pᷣm animaz
Vnde Niero. in epiſtola. Diffiale ym̃o impoſſibile eſt vt pñti
bus quis ſimul fruatur bonis et eternis- vt hie ventrem æ illie

mentem repleat. et de delitys tranſeat ad dehdas vt in vtro

ſeculo ſit pꝛimus: a in terra a in elo appareat gloꝛioſus. Vnde
etiam Berñ· Qui toꝛꝑahbus voluptatibo paſcitur: eternaruzʒ

dengaz indig nus habetur Et hoc diligenter ſancti antiqui pa
tres ponderauert. Icerco in magna abitinentia vixerunt ſitut

narrat ſanctus Diero:de pluribo patnbus ſanctis. Exemplum
de illo qui pependit amphoꝛam madidam ante oculos ſuos vt
videndo a abſtinendo puniret, Doe quere in pꝛompt· a.i.
umtum ad ledam partem iſtius ſermonis dicit hic Epkus

Si m carnem vixeritis moꝛiemim Vnde ſcienduz ꝙ operibus

carijs debe tur tnip lex moœs ſcʒ nature. culpe a gehenne (Woꝛs
nature cmunis eſt omnibo hominibus. vn ſtatutuz eſt omnibo
ſemel moꝛi, Vnde Xriliß. de vita et moꝛte que ſunt omnibo cõ⸗
munia. Et illa mos naturalis antiti patuꝛ ilbs qui voluptuole
ßm carnem viuunt. quia nimia repletio ctiboꝝ cauſat infirmita
tes Eccia.z1. In multis eſcis erit mſirmitas.et conlequente: ab
beꝛeniat vitam a mducit moꝛtem Eccia · 38. Pꝛopter cra pulazʒ
multi obierunt. Saendum e queſitũ elt a quodaz pho cui ſi⸗
milis eſſet homo, Rñdet phᷣus. aceruo niuis· roſe matutne et
Pomo noquo· Kcœruus niuis ad tactum calozis ↄſumitur- Sic
etiam homo. a ſicut roſa ante ſolis occaſum coloꝛem habet pul⸗
crum et poſtmoduʒ marddum. Sic homo in inuentute habet
coloꝛem pnlcrum: ſed cum in ſenectutem ienit eſt palldus·

We
dagn
imſur
nſuam
neod'⸗
Dfnng

unoßt
mei
ncel
en dun
ammg
Nt pit
1allbe
btwy
Vnde
mamz
gape
M
empon
8ſos
11.
ſus
jbus
Mas

nmbo

co⸗
ole
rmmta
r a0
pulz,
tui ſ⸗
nne et
Ir⸗ ie
pu⸗
huut
9

Pomum aũt vt frequenter habet vermem toꝛ rodentem: ſe ho

mo in peeſenti apparet pulcer a foꝛus: ſed interi ꝛ vermis et ca⸗

lo naturalis tonunuo eum oõ ſumit. Item ſciendum ꝙ anni et
dies impioꝛ hm miſticam dei bꝛeuiabuntk. Juxta illud Job zz

Subhmati ſunt ante tempus ſuũ · Et hoc fit peopter tria Primo

ne vinendo peioes fiant ſieut medietas vmus membꝛi aliqñ
ſcimditur ne reſiduum coꝛrumpat᷑. Scðo ne plus q; expediat in
ſtos et bonos hommes affligant . i Regum.24 .Rex abia tri⸗

bus annis regnauit in hieruſa lem· vbi bict gloſa. Nõ amplig

quia ambulauit m omnibo peccatis patris ſui ro boam filij ſalo

monis. Sicut adhuc oppreſſoꝛes paupeꝝ pupilioꝝ viduarum
et ſubditoz ante tempus ſepe moeiunt᷑. Nerco ne bona temꝑa
la quib ſuſtentandi ſunt indigentes deo ſer alentes male vmẽ
do expendant a conſumant dtra deum peoximũ 2 Pam ſalutẽ

Secunda eſt moes culpe. Vnde Berñ · Omne pqm quod duat
ad mortez moꝛs anime eſt appeilanda qꝛ ſicut moœs oceidit cor

pus: ita pm̃ animaʒz · Vnde Ezeic3· 18 Knima que peecaue

it ipſa moꝛietur Johᷣ· I· Peccatum cũ conſümatuz fuerit gene
nt moetem Pꝛo quo ſciendum ꝙ hoĩes triphÄiter peccant. pe

„

mi peccant ex mfir mitate: ſieut petrus qui negauit xp̃m. Et ta
les peceant ↄtra patrem cui attribuiĩ᷑ potentia. Secundi ex ig⸗
noꝛantia ſiẽ Pantus qui diat· Ignorans ſeti ſ& a tales petcant
contra ſihum cui attribuit᷑ ſapiecia- Tercij ex certa malidia. ſic
Judas qui ſcienter vendidit xp̃ᷣm tales peccant tontra ſpiſan
Rum cui attribuit᷑ bonitas Pꝛo quo ſciendũ ꝙ; ptm̃ m ſpiritũ

ſanctum non dimittit hic neq; in futuro ſicut pᷣs diett in euan

gelio Mhat 2τε. Qui dixerit verbum dtra fihum hominis remit⸗
tet ei · ſed qui dixerit ðtra ſpmſandum non remittetur neq; hic
neq; in futuro bi notanduʒ ꝙ pm in ſpinſanctum ditit irre
milſibile pꝛopter duo · Pnmo qꝛ non habet excuſationez · licut
ptĩ quod ꝑ ignoantiam oõmittitur: vel ꝓpter fragihtatem-
qꝛ pᷣm̃ in ſpmſanctũ ꝓœdit ex certa malina. Scðo dr irremiſſi
bile ſiẽ moꝛbo dr inturabilis de ſe qñ tollit ea qꝗᷓ ſũt cã curationis
eius · liẽ qñ debilitat naturaz et debilitat quietem a requiẽ tal

infirmitas diat᷑ incurabilis de ſe: ſed tamẽ per potentiã dei põt

turari Ita eſt de pctõ in ſpimſandum. quia de ſe tollit omia que
ſunt tã remiſſionis peccati · tñ ꝑ infinitag dei mĩaʒ põt remitti.

ſed cũ difficultate. Ideo dingenteꝛ cauendum eſt ab illo peccato
quod fſit ſcienter a ex ceerta malicia a ab omnibus alijs peccatis

Syrſi ſ, t krenß
E ESe eng,

Sermo

moꝛtalibus: quia vnuʒ pctm frequenter naſcituꝛ ab alio quod

ſic pꝛobat᷑. Superbns qui vult omnes excellere aHexcederne dolet
ſi aliquis ei adequat᷑.et ſit ex ſuꝑbia naſcitur inuidia. In uidus
autem ex facili iraſcitur ei tui inmdet · ideo ex eo nalſcit᷑ ira. Sed
ira tum non poteſt ſe vindicare triſtatur, ideo ex ira nalſcit adti⸗

dia. Kcadia vero conſolationeʒz querens faut auaruʒ. Auaricia

autem temꝑalibus abundans põt magis e xercere gulaz. Gula
auteʒz poſt ventris repletionem defaah ſpumat in libidinem.ita

et generat luxunam. Vnde Greg.⸗ Peccatuʒ qð per penitentiaaz
non diluitur mox ſuo pondere ad aliud trahit (Tercia moes

eterne pene. Nos videmus ad ſenſu m ꝙ moes coꝛepis eſt terribi
uiſſimũ oĩm que octurrunt in hat vita ſicut diet Kriſt?: Nerri⸗

bihſſimũ omnium videtur eſſe moes. Sit etiaʒ moes eterna eſt
grauiſſima pena penazꝝ a intermmabilis. quia damnati ſemper
moeꝛiunt᷑ et nunq; onſummabunt᷑. Videmus etiam ad otulum

in pꝛeſenti qñ auquis ag oniʒat per tres vel quatuoe dies qᷓlem
doloeem a q; amanſſimã mortem ſuſtinet: tum tñ moes mihil au
ud eſt q; ſeparatio anime a toꝛpore m Friſt. O q; terribile tũc

erit qñ damnati eternaliter moꝛiunt᷑·et ſine fine agonizãt tum

eterna moete. Vnde pſal · Woes depaſcet eos. Si quis totã mã
dum hüt haberet übenter careret ꝙ poſſet mori ſitut petus. Vñ

dieik APocal. 4. Deſiderabunt tunt moetem homines et moꝛs

. oſr bowalle! ſugiet ab eis (Vnde hit queritur vtzʒ damnati tunce bonũ pñt

velle Rñdetur ꝙ non . qꝛ vo luntas delbe ratiua intm̃ eſt toꝛ ru
pta ꝙ nunq; pñt bonũ velle.Videmus em in vmuerſo cy trip⸗
lex eſt differentia locoꝝꝛ ſcʒ ſupꝛemus.medius a imkhimus, In ſu⸗
pꝛemo ſunt angeh a electi dei. a iſti ſunt in bono confirmati
nullo mõ pñt malum velle. In imſimo loto ſunt damnati in in⸗
ferno. et iſti ſunt in malo obſtinati ꝙ nõ pñt bene velle. In me

dio loco ſcz in mðo ſũt hoies vtriuſq; ſexus.a iſti vſq; ad moꝛ⸗

tem pnt eſſe boni a mali a cadere in pctm̃ a reſurgere chdin ſut

in mdol Item quenit᷑ vt’ demones pñt bonum velle et faœre.

De hoc habei exempluʒ in pꝛompt· Job· 34· ¶ Quantũ ad ter
ciaz ꝑtem iſtius ſermomis diat hie Rplus. Zi aũt ſpirituſanſto
facta carins mouſicaueritis vinetiaſt hoc triplia vita ¶ Primo
vita natura li·qꝛ vita coꝛꝑalis pꝛeolongat᷑ per abſtinentiaʒ abi
Potus Eccia.22. Qui abſtinens eſt adijciet vitam Et hec et
vna natio ꝙ olim antiqu patres ante diluuium et ante criſtum
vixerunt tam din · Sed poſt dimmum homines nõ tam din vi⸗
xerunt, Etiam tunc delectate ſunt vires herbarum et fruuum

—
= £

vna
lri⸗

lunt

deod
ede
Dnud
d
t a
Nuanen
,G
menig
Anes
ſturnof
Arn⸗
drm c
ibemn⸗
omnm
waſen
Man
letüc
it wum
Rwä
s V
ei mos
el en
gty⸗
Dyhu⸗
ni
mm⸗
nme
mo⸗
lüt
aan.
Dder
ſunto
q
v el
ſun
un
N

Epſtola beati Pauli a

IIItItIrxrxiiiwi
Sunt aũt plures homines qui diutius vinerent ſi abſtinentiam
ſeruarent. Patet in religioſis qui cmuniter diutius vinunt
ſeeulares. Vnde Hiero · Wateꝛ ſanitatis eſt abſtinentia a matez

egri tudinis vo luptas qꝛ ho mines crapuloſi diuerſas inturrut
inſfir mitates. ſicut ptz in duitibus laute vinenubo, qui autẽ in
abſtinentia vinunt comuniter ſunt ſam. Ariſto:de regimme pn
apum. Abſtinere a cmeſtionibo nimijs a ſuꝑfluitate eſt ſima

mediana Secunda vita eſt ſpualis que conſer uat᷑ per abſtin? ⸗

tiam, vnde didt Johannis 6. Spinitus eſt qui viuificat. Ilam
ſpũ;ſſanctus igꝗnis eſtſic coꝛda pur per abſtinentiã acquirunt᷑

vnde dict Luœ. 6. Beati qui nunc eſuriunt ι vnde notandu
qꝙ amimaz hommis nihil põt replere.miſi ille tuus ymaginem

repeeſentat. ſicut terra ſigillata non miñi ꝓprio ſigillo impletur
ſi alteri aplicet᷑ neœſſario reæpit ymaginem alten us. Et peio⸗

ſigu ra ſcʒ anima deo cõmncta ſi co iung at᷑ cuilibet tempomli rei

per amoeem recipit eius ymaginẽ Rug.⸗ D anima talis es qhs
eſt dilectio tua. ¶ vltimo nota exemplum de muliere que audi
uit dulcſſimum ceantũ auicule. Doc quere in pꝛoptuario. gei4
Dominica nona poſt genthecoſten.
Sozꝛinthios
atres· Non ſimus conupiſcentes maloꝝ- ſicut
et iln conmpieruntnec vdolatre effidamini ſicit
gquidã ex ipſis quẽadmoduz ſcriptum eſt. Hedit
po pulus manducare ⁊ bibere ſurrexit lndere. Neqzʒ wr
nicemur ſicut quidam ex ipſis ſoꝛnicati ſunt àQ cedderunt
vna die xxiii · mila. Neqʒ temptemus xp̃m ſimt quidaʒ
ex ipſis temptauerũt a lerpentibus perierũt, eqʒ mur
muraueritis ſiaut quidã murmurauerüt ex ipſis pꝑerie
runt ab exterminatoꝛe. Het aũt omnia in figura cötinge
bant illis.ſcripta ſunt auũᷣt ad coꝛreptionẽ noſtrã in quoſ
ſines ſemloꝝ deuenerunt. Itaqz qui ſe exiſtimant ſtare:
videat ne cadat. temptatio wos non app̃ᷣhendat niſi hũa
na. Fidehs aũt deus qui non padietur vos temptari ſup

id gsð ſerre poteſtis ˖ ſed fadet cuz temptatione prenentuͦ⸗

oſſitis ſuſinere. l ”MVMD
ermo ſuper Epiſtola p̃cedenti· xxxvi.
On ſu mus concupiſcentes maloꝛꝛ ſicut illi contupierũt
phima Coz: o Nos videmus ad ſenſuz ch añ ex aliquo
faco aliquibus male contingit: ilu ſolent amitos ſuos

vt

Sgermo

monere ne ſimile malũ inudant. ſit ommiuʒ fidelium amitus. A
