inducere quemlibet xp̃iſidelem ad diligendũ pꝛoximũ ſuum: nã

qua rõne poteris illum odire: aut ſibi malũ op tare: aut libi nõ

ſauere que deus ↄtulit ſibi qui in futuro plus diliget te in elo q;

ołs mat es dilexerũt ſuos pueros in mundo ( Scedo quemlibet

ſide lez inducere debet ad ſubueniendũ pꝛoximo in elemoſinis æ

vite ne ceſſaniis: nam qua rõne poteris pꝛox imo tuo hit nega re
tpalia tua qui tecum cõdiuidet m futuro oĩa merita ſua (Nertio
in duat ad gratulandũ pꝛoximo ſuo in quolibet bono opere ſic

eſt ie iunare oꝛare elemoſinã dare ſurgere mane ecclas freqᷓntame

miſſas a ſermones andire:nam ſi vera fidem habes tunc eredere

debes ꝙ oĩa opera peoximi tua er̃t in elo. Et iſte eſt vndeamꝰ

4·:· 4· Per carita tem que in ſingulis erit ꝑfecta

dS ☚ — ● O—+☚

—
—

—-= — ☛ ü- à — . ⏑ –

—,

—

— — —

4 7
4d arti culus fidei en dere ſenctoꝛ comunioneme. par ticipationem „»„;C
6 oim mentoꝛum hic a in futuro/ vnde diat Rpls. Dec ſunt d0
r H teſtamenta (Vnde quenit que ſit differentia inter nouã legem æ ſle erts lese

ho2 . qgec Vna degee e ee , h ne.
S ab aha üut perfectũeab imperfecto (Et mano ho diuerſitans m Aufea Py y tibug
Ie eundẽ eſt tiplex Pꝛima eſt tahsilla eſt lex perfedio ꝗᷓ inat

ie terrenum a imperfecum. Duo enim pꝛomittebant᷑ ſernmabus D
1105 legem antiquaʒ. Pꝛimo augmentum ſubſtantie tꝑalis Yla Si
ats volueridis a audieritis me bona tre comedens. Scðo plongaao J 2
un vite tempoꝛalis Leuit, Cuſtodite leges meas atq; in oiaa k* ded
z, ſeruantibus noua; legem pꝛomittitur regnum œloꝝ Math.
in Beati paupers ſpũ &c. Scdo peomittit᷑ eis vita eterna Math.·
tqus 19‧ Vos qui reliquiſt s8 oĩa a ſecuti eſtis me entac: et vita et · c MW
gebit EErtrida ratio talis eſt· illa lex eſt per fectio qᷓ odinat hoiem a98
nitin perfe ſti oeʒ iuſti dam: ſed hot faut lex noua.quia o hiber mani
fem a animumroperationem a cogitationem: ſed lex vetus tohibet
agna H manum:voperationem Pter 48 xp̃s diat Math:s⸗Niſi abun⸗ 1
W üaüaoue induat hoiem ad ſeruanduʒ mandata amœe et non amoe
ſe Hêh het eſt lex noua a non vetus Augꝰ. Bꝛemis differenta hmoe
,Nxo q amoe: ergo lex noua eſt ꝑfechoe, Cum g indei ſo hate antiquãa
tendle lege m ſeruauert que non ad perfectum a eternũ ducebat: qnto
cloett magis nos debe mus cum omni ſohatudme ſeruare nouã legem
GdH peo cuius remuneratione dat᷑ vita eterna. ¶ Vᷓ d lecundaz ptem
o ſermoms diat Rplus. Quõ emim is qui bm carnem natus eſt .
n perlſequebat᷑ eum qui hm ſpũm· ita et nunc Wilhelmus ſuꝑ illa
vedte verba cq mali Odiunt bonos a perlequunt᷑ non eſt nouum ymo
debet mcpit a mundi mido odinit cayn lratrem ſuum 40cadit eum
n:nu . Gen.3· perſecutus eſt yſmæ hel ylaat: ſicut diat Æαplus. Ddiuit
bins elſau fratrem ſuum iacob volens eum ocadere Gen. 32. ſed odiũ
loec· ale no hñt iuſti umere cum p̃s diat Math.· . Beati eſtis cum
ter oderit vos mundus mluper a mds odiuit p̃m Joh; 160 Bi mds
cr vos odit n. Item mementute ſe moms que ego dixi vbis. Nõ
imns3 eſt ſeruus maio dño ſuo-ſi me perſecuti iunt a vos pe ſequent᷑⸗
en qð grauius ſolet eſſe mðs line cauſa euzʒ odiuit Ps. Poſluert
Lern⸗ aduerſum me mala pꝛo bonis. Non mirent e ge xp̃iſide les nec
r egreſerant ſi eos odunt qͥ eos amare deberent Kug 9. MWagna
niſenn ſolatio eſt membꝛis xp̃ᷣi a capite: ſequit᷑. Sed àd diat ſeri ta.
en Eiice mallaʒ a filia eius. Non enim erit heres filius an alle cum
„

Scecrim

—

hñho libere bi nota ꝙ inter oĩa que heĩes h mundi deſiderzt

iſtud eſt potiſſimũ vt ſcire valeant vtza ſilii a eiues celeſtis irm
ſint ſiue filii tenebꝛ a2 quod tñ deꝰ? nulli cdit ꝓpter mala que

euitãtur: a ꝓpter multa bona que ex hot ſequunt᷑· vnde Seneca

que m partu moiebẽt᷑: ſtatim duxit illum puerũ pꝛime vxoeis
ad ruſticanã extra auitatem educandũ: a ex ſecunda vxoꝛe ſatis

cid habuit alium pueꝝ quem ad eandem miſit etiq educandũ
vtrũq;. Poſt longum vero tꝑs cum riderent pueri per oĩa ſiles
crant.· liet ſcᷣs iumoꝛis eſſet etatis foꝛte vnius ãam: mihilom inꝰ

ſetundus intantum cremt ſicut a pꝛimus vt multotiens ↄtingit.

Querente aũt matre a patre quis puero: um eſſet eius noluit ei
pater dicee · igik ð querente adhuc matre et flente filii videntes
matrem ſeu nouercaʒ flere flebant cum ea: quos pater alloquẽ

dieens. Quid fletis pueri-ego enim nõ indicaui quis puer eſſet

ſuꝰ hoc ideo ſea: qua ſi ſciret tunc ſohummodo ipſa hret curã

de Kilio ſuo et non de filio alterius matris itaq; ea lic remanente

in dubio curam gerit vt riuſq; equalẽ (Spũaliter per iſtũ patrz

inte ligimus xpᷣm qui habet duos ſfilios: vnũ de matre motua
in partu ſcʒ peccatoꝛẽa alium in ↄſcientia bona que etiã habet

filiumr- hoĩem bonum a electũ: quia de eo in rurem via huiug

mundi equalłr nutriunt᷑ Cath. s. P†luet ſuper bonos a malos.

Ecleſia que eſt nouerca maloꝝ a uiſtoꝝ mater ignoæat in pñti

quis ſit filus electꝰ vel peeſcitus Eccl. 9· Neſcit homo an amore
am odio dignus ſit. Sed xpᷣ̃us occultat ne peccatoꝛ abſq; nut rice

remanceæt. ſed ambo ſic nut riunt᷑ · qꝛ boni ex hoc erunt in maioꝛi

merito: qa inter malos bene viuunt et mali atius pñt conuerti
ꝓpter exemplbum bonoꝝ: ſed in ſine meſſis diſternuntur boni a
mal. Quantum ad teraaq partem diat hice XKpls. Jtaq; nos

ſumꝰ andlle filii ſed li ere qua liber tate nos libera uit quia ada
a eua per lex peccauert. ſic econuerſo xp̃s per lex ſatiſfedt¶Pꝛio
per ſuperbia: qua lilitudinem dei appetiert. ad hoc inm tauit

cos ſerpens di. Eritis ſicut dii · ſic ecouerſo xp̃s ad ſatiſfaciendũ

alſſimilatus eſt ſcelerauſſimo barrabe latrom qñ dixit pilatus.

Quez vultis vobis dimitti · barrabam an ihm ꝛ. Judei petiert

barrabaz dimitti a ihm cruciſigi· a ſic barnabas latro dimiſſus
eſt a xp̃ᷣs ad moꝛteʒ indicatus a in medio duoꝝ lat ronũ ſuſpen

ſus.a ſic impleta eſt criptura que dicit. Et cum iniqͥs reputatꝰ

eſt (Setundo ſciam dei illicte ſitiert illedi per ſerpentem dientẽ

Stcientes bonũ a malum:ſic xpᷣs ad ſauſſaaendũ ve luit reputari.

Ih

zio
auit
na
ms⸗
zett
ilus
pen
nint
oni

—

ſtultus vt oſtend itur in her de qui ſpꝛeuit eũ eum exercitu ſuo

a indutum veſte alba remiſit ad pylatum ſicut fatuũ. Iteʒ indei

velabant faci eius a colaphis eũ odebant dicentes, Pꝛophetiſa
nobis xp̃e & (Tercio peimi parentes rapuert non ſua ſcʒ fructũ
l m queʒ ſine lieentia rapuert · ſed xp̃s ad ſatiſ facend ũ ſpoliari

voluit vellimentis ſuis Põ. Diuiſert ſibi veſtimenta mea K.-hoc
ſpec abter intelligit᷑ de tunica moonſutili quã nolebant ſcindere
Johᷣ. 19 (Quarto peccauer̃t in omedendo: quia hot quod ipſis

mhibitum fuit cum appetiu comedert Geñ · 2 Et vidit mulier

lignum q eſſet bonũ ad veſtendum a pulerum viſu reſpecku;

deleckabile tulit de fracku e? comedit deditq; viro ſuo qui enaʒ

comedit. ſed xp̃s ad ſatſſacendũ amaꝝ cibum a potuz in cruce
pendens comedit a bibit de quo di in Ps. Dederunt meſtam
meam fel & (Qunto pꝛimi parentes excuſauert ſe culpam ſuam
retoꝛquendo in deum adam dixit. Wulier quaʒ dediſti mihi m
ſoc dedit mihi a comedi . ꝗ · d. Si non dedilſes mihi mulierem
tui ſouetatem exhibere deberem non comediſſem: mulier etiam
excuſauit ſe dicẽs. Ser pens decepit me. qd: ſi nõ creaſſes aſtutũ
ſerpentem per eum nõ fuilſem de epta. Sed xpᷣs ad ſatiſfadendũ
noluit ſe excuſare toꝛam pylato: net toꝛazʒ herode in multis: ſed
tatuit ita vt p̃ſes amiraretur dicens. Uu mihil rñdes ad ea KX„ F.

pr⸗ tacuit vt habet᷑ m Yla. Sicut ouis ad occſionem dudtus eſt

Zexto peimi parentes ſuo creatoꝛi mobe dientes extiterut qui a
tontra pꝛeteptuʒ dei fecrt · ſeð xp̃s ad ſatiſfactiendũ pꝛo hotc fattctꝰ
eſt obediens vſq; ad moꝛtez c Vnde querit vtz moes xp̃i fuit
neceſſaria-a vtg non fuit ahuus modꝰ redimendi mundügrndet
ſanctꝰ Tho. 31 · 40 non: ſed deus de potentia abſo luta qaue
non eſt legibo altricka potuiſſet aliter redemiſſe mundũ. Doc ſie
patet · qua qlibet poteſt iniuna in ſe cõmiſſam libere dimittere
non fauendo contra inſtiaa vt diat lex: ſed peccatuʒ fuit in deo
cõmiſſum vt patet in Pg. Aibi ſoli peccam: h dicit ſanctꝰ ¶ho⸗
ꝙ ita moes xpᷣi fuit neœſſaria ꝙ deus nõ Potuiſſet mundum per
melioꝛem a duementioem modũ nedimilſſe. Ratio eſt q: homo
pꝛo petcato debebat deo ſauſſacere a non potuit a deꝰ no debuit
quia non fuit actoꝛ pẽti ſicut homo. Vnde opoꝛtuit ꝙ elſet vnꝰ
qui eſſet deus ⁊ hmo: a iſte eſt xp̃ᷣs qui inquantum de? potuit
inquantum homo debuit ( Qð aut moes xp̃i ſuffiaens ſat ſſadio
pꝛo omnibo peccatis totiuns mũdi fuit oñdit RKug? dieens. Vna
gutta p̃aoſi ſanguinis xp̃i lauſſeaſſet pꝛo redptione oim hoim
Bern m ꝑſona xp̃i. Nonne ſats pꝛo te vulneratus ſum: nunqd

4

cu dicit. Xps alſiſtens

pꝛo mmiquitate tua afflictus ſum. Ciʒr addis affhtionem afflido.

magis me a ggꝗra uãt vulnera pẽti tui q; vulnera coꝛpoꝛis mei

Kugz3 in h. oontna herſes. Je imquit ad pẽtoꝛem xp̃s tum eſſes
mimitus patri meo recõalſiani.tum inter mõtes a ſiluas errares

IZfſiui te · humeris meis poꝛtaui te⸗ pati meo redd idi te. laboꝛz ani

ſudaui · caput meum ſpinis oppoſui:manus meas clauis obieti-

lancea latus meum aperui ſangumez meum effudi aĩiam meam

Nlſui vt cõiungemm te mihi a tu diuideris a me ( Yltimo nota
exemplum de infinita miſericoꝛdia dei. Wulier ꝗ uedã negauit
ſidem a tradidit ſe dyabolo a pꝛo pꝛium ſilium ocudit a tamen
eoonſecuta eſt miſericoꝛdiam dei · quere in Pomptuario.

amphus pſectius tabernamlũ nõ manu factũ⸗.
non huius creationis. neq; per ſanguinem hircoꝝ
Aaut vituloꝝ: ſed per pꝛopꝛiũ ſanguinez introiuit ſemel in
ſanckaeterna redemptiõe inuenta. Si em̃ ſanguis hircoꝝ
aut tauroꝝ a anis vituli aſperſus in qͥ natos ſanctificat ad
eñmundationẽ carnis: quanto magis ſanguis xp̃i qui per
ſpumſanſtum ſemetip̃m obtult immacnlatum deo emun
dabit »ſdentiaʒ nr̃am ab operibus moꝛtuis ad ſeruiendũ
deo.Et ideo noui leſtamẽti mediatoꝛ eſt vt moꝛte interce⸗
ente in redemptionem earum pꝛeuaricationũ que erant

ſub pꝛioꝛi teſtamẽto repꝛomiſſionem acupiant qui vocat

ſunt eterne hereditatis in xpᷣo ihe ſu
GEe(SESermo.x viii.ſuper epiſtolam. ⸗
PHeꝛiiſtus aſſiſtens Pontifex futuroꝛum bonoꝝ Deb. 9.
Dñica iſta vocat᷑ dñica in paſſione dñi: et ſuppꝛimitur
Gloꝛia patri in rñſoꝛiis et in introitu milſſe

caput nr̃m iam non palam ambulauit ſed poſt reſuſcitationem
laʒari abſcondebat ſe ad tꝑs · limilr in euaangelio hodierno et
quedam tangunt᷑ pꝛeludia paſſionis xpᷣi vt dr̃. Quler̃t lapides
ävt iacerent in eum: ſilr in epła pñti mindat ARpls paſſionẽ xp̃i
Wn in pñ̃ti ſermone tria lunt dienda
Pꝛimo quatuoꝛ documẽta que habemus in pñti epla. Secundo
alique qᷓſtiones xp̃i. Terco exemplu imum ſciendü ꝙ
¶ Apks docet nos ꝙ yps alliſtit patri inter ede do pꝛo nobis a hot
mquantum homo: et idemrxps eſt doctoꝛ futuroꝛum bonoꝛum
mquantuʒ deus eſt. Vnde magna eſt nduga ex his pꝛo quibus

atres.xp̃s alſiſtens pontiſex ſutuwx bonoꝝ per⸗

e: quia xpus

●
„ £●
* W° „ 1
to. Xviii l ss
”M ipſe rogat. idem enim eſt qui rogat a qui rogat᷑· et hoc eſt ↄtra SðJð Dðð
Nx . ipſos puſillanimes a diffidentes à diffidũt ſe nõ poſſe obtinere *
Ens regnum dei ταPꝛo quo notandum ꝙ xp̃us multiplr oꝛauit et
zn quotidie oat pꝛo nobis a apłs Johᷣ.IA. Ego pꝛo eis rogaui · er
biet⸗ ſtatim ſubdit. Nõ pꝛo eis rogo tm ſed pꝛo eis etiã qui credituri
memn— ſunt per verbũ eoꝝ in me. Secundo oꝛauit lacrimas offerens et
hags eerauditus eſt ꝓ lua reuerentia. Jerceio ozauit ſanguine Deb. i2z ð
gaut Acceſſiſtis ad langumẽ melius loqntezʒ q; abel. Abel em petebat ..»»
amen . vmdictaʒ: ſed ſanguis xp̃i miſcdiam. Quarto auit cicat riaum
Sſtenſione Bern. Secuz acceſſum habes o homo ad deũ · mater
9. ondit filio pectus a vbera. ſilius vero patri vulnera: non poteſt
n⸗ eelſe repulſa vbi recurrũt tot caritatis inſig nia Ro:S.· Qui eſt a
dddext ris dei etiã interpellat peo nobis· vnde Joh· 2 · Si qs Pecca
N. uerit· aduocatũ habemus apud patrem et ipſe ꝓpiciatio eſt pꝛo
on erratis noſtris P. Reſpice in faciẽ xpi tui: de? pater mſpiaẽes
ntfin care emit eceleſiã parcit ei ꝓpter fili (Secundo docet in verbis
nor Hmiſſis qualiter xpᷣs intraut m regnum celoꝝ: qm per ꝓpꝛium
nad ſangumẽ introiuit in celum: a hoc eſt ↄtra illos qu volunt pati
r. neec pf intrare in regnũ celoꝝ (Obi notandũ xp̃ᷣs per ꝓpꝛiuz
un ſangumẽ vo luit imtrare vt onderet quõ ingredi debeamꝰ: quia
NeNd Per artam viã a anguſtã poꝛtaz Math:: Qm̃ anguſta eſt via ”MUE
er⸗rx A arta αeo quo lciendũ ꝙ via ad deluz dẽ arta ter quinqq Vin Qufes t teli? d „A kE.
ee Deimo dr̃ arta: qꝛ qui ambulat m ea debet virilite⸗ immundis ter gidg
1wi Oogitationibus reſiſtere Sapᷣ. Spũs diſcipline effugiet ficumet
aufert ſe a oogita tionibo que ſunt ſine intellectu.q de cogitatio ððUU
ndbus noſtris ſumus ra tionez reddituri m die indicli Saß. 1. n
eo. H ogitationib impii mterrogatio erit( S̈co debent os a linguã
ns ſolũ a malis a noduis verbis cohibere ſed etia odoſis Math;
P 2 De omm ver bo ocoſo τ Nercdo ↄtra mentiua carmis quo
irpus udie li tigare Kpłs. Video aliam legem im membꝛig meis repu⸗
vonen IZIndnantem legi mentis mee (Quarto ja debent oĩa mundi mala
detgI eqmmiter tolerare Jaco: l. Omne gaudiũ eſtimate cariſſimi frẽs
Pies mei cum in varias temptationes incideritis (Quinto dẽ arta: qa
eni in ea ſemꝑ debẽt ſtare ambulãtes in timoꝛe a in ꝓſperis operiobd?
aend ſuis in comedendo bibendo laboꝛãdo Job: ꝗ. Verebar oĩia opera „
ecund mea ſciens ꝙ delinqnti nõ pœres Similiter et veta eli dr arta Porta li ν arta propt tvia. H
end⸗ GOGoꝛ imo * nullus intrabit per eam ſine oĩs rei ablate plena reſti
MVä tutione Ps. Dec poꝛta dñi iuſti intrabunt in eam τι Bern. Ju⸗
an ſtica ẽ reddere vmcuiq; qð ſuũ eſt Math. 19. Facihus ẽ camelä
guhis per ſoꝛamen atus tranſire q; diuitẽ regnũ celoz & Kug?. Si res

———

aliena tum poſſit nõ redditur peitentia non agitur ſed fingit.
Gecundo qꝛ nullus int rabit per eam niſi renũdauerit omni odio
æ ranco:i Joh:3·. Qui odit frẽm ſuuʒ homitida eſt · a ſcitis quia

oĩs homicida non habet vitam in ſe mapentẽ (Lertcio qꝛ nullus
int rabit per eam niſi caput inclin merit· ergo qlibet debet ſe ad
humilitateʒ a obediam melinare ſi vult regnũ dei mtrare. Sicut

enim adam per elationẽ a inobe dĩam de ꝑadiſo repulſus eſt. ſie

nos per aliã viam rper humilitateʒ a obediam int rare opoꝛtet

celeſtem paradiſum Aerdo ondit Kpls xp̃m tm ſemel paſſum

Vnde notandũ ꝙ in paſſione xp̃ᷣi ſemel remittunt᷑ peccata hoĩs

ſine pena exterii ſeʒ in baptiſmmo. Recidiutes vero in pc us ſi
non peniteant pene remanent debitoꝛes aut hit aut in futo. vñ

mßgr ſenten . li. 4· diſ · 4. Deus ex iuſtiaa dimit tit delckü: vnde

„ NeNHV

Im verbü Bern. Detenius eſt in pceto recidiuare q pꝛimo madẽ
Joh· 8S. Ece iam ſanus factus es iam ampliꝰ noli peccare ne de
terius tibi aliquid contingatQuarto ondit Rpls difficultatem
redemptionis noſtre cum dicit. Eterna redeptione muenta ( Ybi

ſcienduz ꝙ; hoĩes redempti debent attendere diligenter q; care a

pp̃o empti ſüt ne ſe vih ſoꝛo dyabolo vendãt vt fatue mulienes

que qnq; pꝛo qᷓtuoꝛ denariis animam dant dyabolo a lec catoꝛi
coꝛpus ſuum exponũt Kherd ne tbi vileſtas
tandũ ꝙ paſſio xp̃i

nuocat nos a tnibo pctis que ſunt comumoꝛa m mundo Joh r. ?

ſcentia oculoꝝ: aut ſu perbia vite ab his nuc cat nos per tnia
que paſſus eſt in cruce a paſſione ſua (Pꝛimo ſcʒ per pauptatez

Omne qð in mundo elſt aut eſt kareie caemis aut concupi

per quam nos reuocat a acupiſcentia oculoꝝ. Tantam em xp̃s
pauꝑtatem habuit vt nulla veſtem ſibi oĩno reliquerent · ſed tĩ

pannũ quendã quo erat p̃enctus ad femoealia: ſicut legitur in

euangelio micodemi. Nullã enim habet appodiationẽ ad quam
caput laſſum a afflictũ reclinaret: a etiaʒ cum wehementer litiret

non habuit tm̃ ꝙ os ſuũ humeckaret (ZLecun do per humilite tem

reuocat nos a ſuperbia vite · nõne mag na humiltas het erat q;
a ſpuentibus fadem non auertit· a ꝙ doꝛſum ſuum ad ꝓpꝛiam
crucem poꝛtandã humihauit· a ꝙ etiam in medio lat ronũ pede
nudo m publica ſtrata ad ſpedaculũ oĩm tranſeuntiũ ſluſpendiũ
non reſutauit (Neꝛcio pe:ꝛ magnã doloꝛis aſperitate reuocat nos
a miſer rima huxuria:none magnꝰ doloe erat ꝙ excœptis doloeiby
quos ſub flagellis a ſpinis paſſus fuitetiq; toꝛpus ſuũ vſq; ad
ſingularem membꝛoꝝ oim dmumeratione violenter extendert
ꝙ etiam mamus eius a pedes grolſſis clauis perſoder̃t· a eta; q;

wott

S

iorſ
vrde
mod
pede
D
Gbi
a
hens
wi
vWeſess
WR
wrapi
er!
nn;
is
tdtin
wur nn
guam
läͤret
natem.
at
pruan
nüße
ſpendn
oent
g
t
160

—

7

222

lingua; ſuam felle a awto amaricauer̃t Item notandũ ꝙ paſſio

xpᷣi multum efficax eſt peccatoꝛes obſtinatos mnducre ad pniam
ſalutaem. Dicunt em̃ naturales ꝙ aliq lapides ita duri ſunt ꝙ;
nullo fer ro frangi pñnᷣt ſicut ditunt de adamãte: nam ſi in mncude
ponitur a cum malleo ferreo deſuper percutiat᷑ ante incudez vel
malleũ figitur a non frangit᷑ · ſed cum in ſangume hir coꝝ calido

ponitur ſtatim mollificat᷑: m cuius lignum legit ꝙ in paſſionis
xp̃i hoꝛa petre ſciſſe ſunt· vnde Gregꝰ, Cum ſaxa in paſſione xp̃i

ſciſla ſunt durioꝛa ſaxis coꝛda illa vident᷑ qᷓ audita paſſione dñi
non ſcindũtur Berñ. ſuper Cantica. Nihil adeo medianale eſt
peccatoꝛi · nihil adeo pẽtm mte fidt a cruciſigit vicium: nutrit
virtutem. roboꝛat a confirmat ad gratiam ſicut memoꝛia dnic
Paſſionis:vnde etiã Rugꝗꝰ.Hec medicna tanta fuit qnta cogi⸗
tri non poteſt · que ſuperbia ſanari poteſt ſi humilitate ſilii non
anat. EInantin, ad ſecundã ptem iſtius ſermonis tunc quent
hic vtaꝝ xp̃s paſſus fuilſet ſi pꝛimus homo non peccaſſet, Rnder
ꝓ non: quia paſſio eius fuit ꝓpter peccatuʒ hois Berñ. D bone

iheſu qàd tibi eſt moꝛi: moꝛi nos debemus a tu ſoluis: nos pecca
mqmus a tu luis: opus ſine exemplo:gratia ſine merito: caritag

ſine modo: vnde beatus Jheroꝰ in epla ait. Conſpui voluit vt

nos lauaret.· velari voluit vt velamen culpe a ignozantie a w?⸗

dibus noſtris auferret. in capite percuti voluit vt caput nr̃m ſcʒ

adã ſanitati reſtitueret. oolaphis odi a verbis dender vr nos a

manibus a labiis:verbis a operibo appꝛoximaremus ( SZeci

querit vtz xp̃s ſponte pꝑꝛo nobis peccatoꝛ ibo moꝛtuꝰ eſt lrndet

ho · in vna ꝗqſtione quaʒ ſeat de morte xp̃i a diat ꝙ ſic.a rano
eſt · quia ipſe elegit locum tꝑs a hoꝛã· a etiã clare patet per eius

verba a opera nam per veꝛba dixit. Poteſtatez habeo ponendi

aiam meam. a dixit Pylato. Poteſtatem nõ ha.i. Facus ondit
quia ſepe vt legit᷑ in euangeliis qñ indei volebant euz lapidare

vel capere ꝙ ſubito ab ſcondit ſe vel fugiebat ab eis libere: et ſic
manus eoꝝꝶ euaſit· a etiam qñ venert ad oꝛtum armati gladiis

a luſtibus ad capiendũ eum tunc cum ſolo verbo oꝑs ad ter razʒ

pꝛoſtrauit qñ dixit. Ego ſum tunc oẽs cecde runt retroꝛ ſum nec
Poterant ſurgere niſi xpo cõcdente. Nec mirum quia erat deus
contra quez non eſt potentia net ſapia Yſa. Dblatus eſt qꝛ? iple
ercio queni᷑ quare yp̃s paſſus eſt in iheruſalem a non
rndet Johs nider ꝙ ßs duenientiſſime m irkm paſſus eſt
Iheruſalem enim erat locus a deo dilectus a electus ad ſacrificia
offerenda que quie ſigura lia ſacriſcia figurabant xp̃i paſſionẽ
qui eſt verum ſacriſ cium Apoc· x· Iradidit ſemet̃m hoſtiã a

Sermh⸗

oblationem in odoꝛeʒ ſuauitatis Beda in omeł. Rpꝛopinqnte
hoꝛa palſionis dñs iheſus appꝛopmqre voluit loco paſſionis ſcʒ
irm vnde etiã Leo papa in ſermone. Qui ſerui ſuſcepit foꝛmã
bethleem pᷣelegit natiuitati irm paſſioni (Zecundo quia virtus
palſſionis xp̃ᷣi per totum mm diffundẽda erat.a ideo in medio
terre habitabilis pati voluit ſceʒ in irmn Ps. Operatus eſt ſalutẽ
in medio terre. Deus autem rex noſter τ qð eſt vmbilicus terre
erdio qꝛ hot maxime conueniebat humilitati eius vt ſicut tur
pilſimum elegit moꝛtis genus ita etiã ad eius humilitatem per

vebez: a etiã in loco caluarie voluit crudſigi.qꝛ vt dicit Jheroꝰ
Extra vebezʒ loca erant in qui b truncabant᷑ capita detollandoꝛ
vnde caluarie decollatoz ſumpſit nomen. Poſtea aũt ibi cru⸗
lulixus eſt iheſus vt vbi peius erat area damnatoꝝ ibi erigatur
xexilla martiꝰa Quarto querit᷑ tum ſuam matrem xp̃us lſumme
dllexit cur eam pñtem habere voluit in paſſione ¶ Rñdet idem
doctoe ꝙ pꝛimo ideo vt ſigura rñderet figurato: qꝛ nos per adã
è euã ꝑditi ſumus vt ſimus ſilii ire. Item per mariã reconciliati
lumus mediante paſſione hihi eius cui xpCᷣs matrem adeſſe voluit
vt ampluus filii ire non ſumus (Secundo vt mater nr̃a patendo
fieret licut xpᷣs pater noſter in regeneratione per paſſionẽ cui in
baptiſmo ↄfoꝛmamur per quam palſſionem baptiſmus efficatiã
habet . vnde de paſſione beate virginis dicit Jheroꝰ in quodam
ſermone de aſſumptione. Kbhi ſandi in ꝓpꝛio co poꝛe ſunt paſſi
hbeata virgo mn ea ꝑte pꝛo te paſſa eſt qᷓ impaſſibilis 21 immoꝛtał
habet᷑ hoc eſt in aĩa:icirco vt veꝝ fateamur plus q; mar tir facta
elt que gladium paſſionis xp̃i imn ania ſuſtinmmirerao vt poſt
xp̃m vir gineʒ maria pꝛe ommbo ſandtis honoemus (Quarto vt
merituz virginis eſſet latius Quinto vt ei xp̃s iohem in pſona
ſua cõmendaret a oẽs hoĩes vt cũ ira dei iuſto indicio egredereẽ
adðd damnandũ peccatoꝛes ipſa memoꝛ loci et tꝑis paſſionis xpᷣi
pPꝛ0 nobis efficacius interpellaret at ſi in illa rcommendatione
filius dei dieret. Vide mater ocul coꝛdis a operibo quicq d ego
patioe ꝓ peccatoꝛ ibo vt eos tibi habeas recõmendatos: et ideo
xp̃s mr̃em ſue paſſioni intereſſe voluit vt ꝑ ſuã inter œſſionẽ cui
nõ eſt phas aliqd denegare occaſionẽ heat miſerendi pc toꝛ ibo
¶ Id teraãa parteʒ nota exemplum de pelicano qui dum aſpiat
pullos a ler pentibo venenatos a occiſos expaàdit alas ſuꝑ ipſos
a peꝛ cutit ſeipᷣm cum roſtro m pectoꝛe ſuo vt ſanguis exeat quo

9

unebat ꝙ; m loco tam cœlebꝛi pati ↄfuſionem nõ recuſabat exra

X *
R
J pulli balnemeur a rem niſcunt: led quia pelican us ex ſan gninis
n H effuſione debihtat vt wolare nequeat ad capiendũ abum: des .
n ogunt᷑ pulli exire nidum a ꝓcu rare cibum pꝛo ſuis pParentibus
“D EEgt quia non oẽs pulli ſaciunt illud: ym̃o aliqui ex es deuoeant
ddo aqnicq̈d ab ers poꝛtat. deo hoc attendetes parentes illos de nido
uts eelcunt tanc; ingratos · ſic xp̃us aſſilat le pelicano dicens. Simik
e factus ſum pelicano. qe vt poſſ it moruſicatos a lerpente inſernali
tue reſuſci tare: expãdit bꝛachia ſua in cruxe et extracto ſangume eꝰ
de σ%ρ%.àπ de nos balneauit a eius liuoze nos viuiſicaunutt *
br“ Vider enim nunc debilitatus a nõ poſſe volare:qͥ d ſaciunt bom
unun xp̃iam· paſcunt eumpauperes quos xp̃s in ſe mupit a quicqd
l eis ſit rputat ſibi ſoꝛe factũ Matſj. Quod vni ex minimis meis
nr fecrius ic. Zed pemerſi et ing rati fihi qui voꝛant pauperem in
ienn abſcondito eicientur de nido .gloꝛia cleſti. Grati vero a bene⸗
anr fdentes erunt im gloꝛia celeſti ¶ Item aliud exemp luz de nfimta
mne DMU— miſericoꝛ dia dom ini iheſu xp̃i de illo peccatoꝛe qui heccauit tum
M llſoꝛoe a occidit matrem a fratrem quomodo miſeni ooꝛdiam der
dD4 conſecutus eſt · quere in homp tuario·12
du Ratres. hot ſentite in vobis qð z in ypᷣo iheſu qui
dend. Achm in ſoꝛma dei eſſet non rapinaʒ arbitratus eet
utm elſe ſe eqlem deo: ſed ſemetipᷣm exinaniuit foꝛmlãa
fien ſerui acapi ens.In ſimilitudinẽ hominũ fadus eſt habitu
dn inuentus vt homo, Humihauit enim ſemetipſum facus
paſ obdies vſg ad moꝛtem moꝛtem aüt crudo. Pꝛopter qis
an! 2 Ueus illum exaltauit. a donauit iln nomẽ quod eſt ſlupr
ſa: oimnne nomè vt in nomine iheſu omne genu fleckatur ce⸗
hcGcl leſdum terreſtrium 1 infernoꝛum omnis lingua ↄficatur
wyr gquia dominus iheſus xp̃s in gloꝛia eſt dei patris.
ond (Bermnco 11 T EI EcP1 ii
dnt Oc ſentite in vobis ẽt ad Philippen. 2 Greg9·7. moał
ne Tanto quis eſt per ſecioꝛ quanto perſecuꝰ ſentit doloes

alienos. Ratio illius poteſt ſumi ex hoc. na; qu anto qs
deG Plus eſt in gra a caritate.tanto magis de oĩ malo triſtat᷑ alieno⸗
ideo Hot enim eſt pꝛiuilegiũ caritatis vt quis de malo peoximi ſicut

nean de ꝓpꝛio dolet c& Kpls, Gau dete cũ gaudentbo. flete cũ flentbo
ak Ergo in pꝛemiſſis verbis hotat᷑ nos Aplłs ad compatiendũ xp̃i
Ag doldeibo a eius miſeriq; vt nram debemus ſentire Vnde m pnti
⸗ lermone tria ſunt diœnda, Dꝛimo que ſacta ſunt in die palmazꝝ

9 Z £E
4

Sgeamdo àᷓ ſunt illa ᷓ inducere nos debent ad compatienduͦ xo

„

Teꝛcio de obedientia xp̃i· a quare moꝛi vo liit in crue tum vno
exemplo( R pꝛimu dicit Jo. nider ꝙ in die palmaz qiinq;
mirabilia a vulia xp̃s ſeet ( Pꝛimo amare fleuit ſuper iheruſalez
a populum compatiendo ipſis de malis futuris ſczʒ de ocaſiõe

venditione populi et deſtrucione templi a auitatis ꝗ deſtructio
Qqduitatis a venditio populi facta eſt peꝛ tytũ a veſpalianũ anno

42 · poſt aſcenſionem (Secundo hodie pꝛoceſſionałr reupi voluit

Sc rx. in ignum h? clamanert. Benedickus qui vemt in noie

dñmi rex iſrahel Tercio hodie emẽtes 2 vendentes eiecit de tẽplo
et menſas euertit MWar · 19 Quarto coos et claudos plures qui
min templo ad eum acceſſerũt ſanauit (Quinto do ebat in templo

tota die Wath. Cirtuſpedtis ommbo cum iã elſet hoꝛa a veſper

tina exiit in bethamam. quia hoſpicium hre non potuit in tam
mag na quitate pꝛopter iuſtam p̃dicationem quam ipſis indeis

p̃dicauerat, Item ſanctus Tho· pꝛobat multis autoꝛitatibꝰ euan
gelieam pauꝑtatem ꝙ xpCᷣs in eadem circũſpedione mendicauir

boſpic ium a vicũ · cir cuſpectis dicit euangeliſta omnibus his-

petitis neceſſariis ver bo vel faco togit᷑ exire vebem ꝓpter victuz

a hoſpicium ˖ Rd ſcðdam partem ſermonis notandũ ꝙ ad hoc

5 —

ꝙ alnqui compa unt᷑ quinq; inducunt que oĩa in xp̃o fuerunt:

quare ei compati debemus(Pꝛimũ eſt patientis nobilitas · qnto

enim aliqs nobilioe a delicatioꝛ eſt in natura tanto magis affiaẽ

doloꝛe ſi pereu hat᷑. Cũ ergo bᷣm Dam̃ de puriſſimis ſanguimbo
virginis caro xp̃i foꝛmata fuerit per ſpumſanctum nobiliſſime
complexionis extiterit maio doloꝛ in eo fuit q; in aliquo homie
(Secundu eſt patientis pictas: quia magis compatimur ei quezʒ
nouimus elle pium q illi quem ſcimus eſſe duz: qa a ipſe deus

non miſerer duris et ſine milcdia exiſtentib⸗ Jaco:2· Judicium
ſine miſericoꝛdia liet er q non fecit miſcðiam Bern. Nemo duri

cooꝛdis vnq; ſalutez adeptus eſt niſi foꝛte miſericoꝛs de? attulerit

I: carneum. Cum ergo xps mitiſſimus fuerit ſibi maxime eſt
compatiendũ Bernemn ler. D duri a indurati fihi adã quos nõ

emollit tanta bemnigmitas tanta flama tam ingens ardoꝛ amoꝛis

tam vehemens amatoꝛ qui peo vilibo ſartiuntulis tam pꝛetioſas

mer ces expendit ˖ ideo etiaz illo tꝑe paſſionis xp̃i intm plangit
eccła ꝙ clauis a lam ca mite coꝛpus perſoꝛat᷑· a petit vt a boꝛes
ramos ſuos flectant a naturalis rigoꝛ lenteſcat vt ſuꝑna me bꝛa
regis miti tendant ſtipite ¶ Ler cium eſt doloꝛ immenlitas · nam
chꝛ iſtus paſſus eſt in omnibus membꝛis in quibus pati wo luit ·

bam
wontr⸗
illata
in wo
eochi
in auc
ſagelt
d ver
uan
patitu
ſuum
di⸗E
domun
ſpert
niſra
mamiſia
nola⸗
Roſtra
(er
ſor
dur
tern⸗
ter
hupe
pu,
ment
ctohe
as

quno

ſdet
Qus
ail

fuis

augt
dilie
lat.
inten

lt

. .
S „„ͥ„—XT —
8 Pꝛimo in ſuis amicis euz ous in ma per blaſphemias
. tontra deã dictas in honoꝛe a gloꝛia per irriſiones et drumelias
3 illatas: in rebus quia veſtibus ſpoliatus. in anima per triftieaam
9 HDW in corpoꝛe a imn omnibo membeis per ſoꝛat᷑ ſpinis. Ds ſelle po tat
3 ctcli lacri nis perfundunt᷑ aures obpeobꝛiis ſaturantur- manus
1 in cmuc extenſe a clauis affixe· pedes cum clauo affigunt᷑· coꝛ pus
n flagellat᷑· lanœa latꝰ perfoꝛat᷑ a aperit: a ſic a planta pedis vſq;
it 28 verticem capitis non eſt in eo ſamtas Tren. 1: D vos oës ſ.
c Cuar tum eſt noſtra tulpa a miquitas qñ quis pꝛo culpa alteriꝰ
„ patitur: tunt quihbet homo hñs nobilem aiam doloæ reputat
u ſuum: ſitut damd tum vidit pꝛo culpa ſua angelu polm cedentẽ
elo. di. Ego ſum qui peccaui: vertatur obſecro ira tua contra me et
pen domum meã de hoc habetur. Paral · 21· ꝙ dauid cum quadãa
un ſuperbia ſeat numerare ꝓpłm ſuum. Iratus deꝰ miſit peſtilentiã
des H in iſrahel et. 20. milia viroꝝ in tribo hoꝛis moꝛiebant᷑· hec cauſa
m maniſeſta ẽ in xpᷣo iheſu Yſa. 3. Vulnera tus eſt ꝓpter miqtates
ir noſtras: attritus eſt ꝓpter ſcelera nr̃a. ergo palſio xp̃i debet eſſe
or noſtia quantum að compaſſionez (Quintu eſt ſideratio alioz?
d que ompatiunt xp̃o. Cu ergo ſol luna petre te ra a alie create
W po Ompalſſe ſunt. ſic a nos cum eis debemꝰ ſibi cõ pati: alioq̃n
deͤQ· Diundees videbimur petris que in paſſiõe xpi ſciſſe ſunt Jheroꝰ
iſn SZD ſuper. Mat 5. Dis creatura compatit᷑ xp̃o moeienti · ſol obſcurat᷑ H
eßtt tbe. ra mouetur: petre ſcindunt᷑·templi velum diniditur ſepulcra
r ape riuntur · ſo lum miſer homo non compatit. Bern: enim dicit
e⸗ Super oĩia amabilem te reddit mihi calix quem bibiſti. OD bone
* iheiu redeptionis noſtre: mihil allicit blandius: nihil affict vehe
vnt mentius. Id teraam ptem ſermonis diat hic Apls. Factus
nue⸗ eſt obediens vſq; ad moetẽ & Albeꝛtus in tractatu de virtun by
dus Induckuum obedientie eſt circa ſummam obedientiq iheſu xpi
cunm qui non ſolum patri ſuo celeſti obediuit di. Non mea voluntas
Nin ſed etiã hominibo obe diẽs fuir Lu· 2.· Emt ſubditus illis Berñ
blent Qus quibus: deus hominibo. Item oĩa ſenſibiha obediunt deo
netſt a illa ſubiect homini vt agnoſterent ſe obediendũ deo a platis
osmO lſuis quibo obedientia aĩam ſanat:gram impet rat· benedidionẽ
woe68 augmentat.a moe te p̃ᷣſeruat. Item Albertus ibidẽ. Cum homo
eoſs dyliligenter ſepe cogitat qàd maxime quolibet tꝑe a loco deo pla⸗
glange eat ad quem p̃aupue adoꝛauerit·a hoc toto miſu ſemper implere
gbors mtendit. Vnde argumentum vere obedientie eſt m Bern. qn
anit bonus obedies dat ſuum velle a ſuum nolle in mamus plati vt
oMM pollit verauter dicere tum Dauid. Paratum coꝛ meum de?. Luc

ternumé

figure de ligno crucis. Na m archa lignea noe ſaluatũ eſt genꝰ
humanũ. Itẽ moyſes cũ baculo lig neo diuiſit mare per qd hilii

Sermo

enmim qdcunq; etiam pꝛeœperit facre paratum eſt toꝛ meum tibi
obedire . Et talis bonus ſubditus euam quod ſibi maxime eſt

contrarium fideliter et dingenter exequitur mandatum nunch
mam ſfeſtans verbo vel ſigno vel facto ꝙ libi contrarium ſit hoc
preceptuzʒ. Sed obedientia vera ꝑpendi non poteſt vbi ſubdit?
pe c tum deſiderat a libenter faat. Obedietia ſi de ſuo aliquidð

habeat quaſi nulla eſt diat Greg?. Ite Albertus. Argumentũ
mobe die eſt cũ ſubditus mandatũ pꝛelati mmiuſtũ a indiſcretum
reputat. a hoc in coꝛde ſuo mandato recalatrat a remurmurat ·
deinde ma datü explere non poſſe nec deben ſe excuſat · pteraen
diuer ſas vias euadendi ſubuhter extogitat · ad vlu mũ ⸗suquos
adducens vt ohliis et pubus mandatu in pediant vel reiractet

Sic non ſeut abꝛaham: ſed relinqᷓns ſeruos ſuos in pede monus

ne ip̃m in immolatione a ocaſione filii ſui cariſſimi in pedirent

ideo largam benedichionem meruit ſibi ficri et q vſq; m ſempi
Itez ſciendum qꝙ tante virtutis eſt obedientia ꝙ multi

manmibo ſui pꝛelati ꝓpꝛiam voluntatem n linqre a vſq; ad moꝛtẽ
obedire: dicunt ꝙ ꝓpter illq; obedientia ſtatim dicto illo verbo

abſoluti ſunt a pena a a culpa: cr go ex obediẽtia vita nligioſa
diat᷑ K cura a vite eterne merito:ia Bern. Nihil ange lis carius
mhil deo aoſius q; in ſuſcepta nerligione pꝛohicene obedie

omnibo modis ſeruare · ſequitur. Cοεtπ aut crucis (Vnde hic
queritur vtꝝæ moi xp̃s debuit mote crucis ( rntur ᷣm ſanctũ
Tho 3 q: 7: ꝙ ſic: a hoc pꝛopteſ tria Pꝛimo ꝓPter exemꝓ lum
humihtaas: vnde hm Bernb. Illud fuit de ſpechſſimum genus

moꝛtis vnde Greg? in n gi. Ad hoc vn gemtus dei ſil? ſoꝛmaʒ

infir mitatis noſtre ſuſcepit. ad hoc inuſioilis non ſo lum vilbil

ſed eti à deſpectus apparuit · ad hoc ↄtumeliâ ludibꝛia illuſiones
obpꝛobeia paſſionum toꝛmenta tolemuit vt hommem non elle
ſuperbu doceret humilis deus Secundo moꝛi voluit in cruce: qa
adq; ſe per lͥiq nũ ꝑdidit a ocadit a nos oẽs· ſic xp̃ᷣs econt rario
nos per li gnũ redemit: vnde cant᷑ m peefauõe. Et qiu in lig no
vmcebat. m lig no q; vmœnt᷑. Et vnde moꝛs oꝛiebat᷑: inde vita

reſurgent. vn de hoc Rugs in ſeꝛmõe de palſiõe dni, Contephit

adã peeceptũ acapiens ab arboze pomuſed quicqd ꝑdidit xyp̃ᷣs

muenit. vn Gregꝰ in moꝛab, Ad hoc ho mo redepturus venit ad

pupiendũ ↄditus fuitTercio qa m ſacra ſcripta ſunt multe

nendbi
mneſt
im m
umſthe
di ſubd
1a
rgumerti
ndieran
mumunt.
epeene
nidgvos
Alwntet
vdnonas
mn polert
gmlmi
nugnult
mittunt in
ednceti
o wrw
anige

Nisn

rnigehde
t
nrhnhiti
reem an
numgens
iit ſomq;
ailuſone⸗

enonſe

ntmce:
tmnitan
guinbeß

i ndee

i Coni
pdifß
uns en
irnut

PiH

6 ,̃

Aiſrahel ſieto pede tranſiert: a idem moyſes amaritudinẽ aquaze
lgno in dule dmem dſolationum ↄuerat Ylñð. de ſlumo bono

„

Si paſſio redempꝛis ad memoꝛi

iaz reuoct nihil eſt ita durum
ꝗd equo ammo non toleretetiaz Rugꝰ. Nulla maioe ↄſolatio
m p̃ᷣſura trnibulatiois q; memoꝛia dñmic paſſionis. Item moyſeg
ſer pentem eneũ erxaltauit in ligno in heremo m figura xp̃i. vnde

Aug? ſuper Joh;. Fratres vt a pe ccato ſanemur xp̃m cruciſixn

intuamur: qm qui m ligno mituebantur ſer pentem eneum non
periant a moelib ſerpentũ. Sic adhue in hoc mo qui mtuenk

ſidliter a deuote paſſionẽ xp̃i ſanant᷑ a moꝛſibus peccatoz i m

ſuturo poſſidebunt regnum eloꝛum Crib· ſuper Math. Dmniæ

ſalus hoim m xp̃i moꝛte po ſita eſt, Nulla enim res eſt que magis
ad lalutem hoim pertineat q; moꝛs ipſius: nec eſt aliquid ahud

—

(Sonte qꝗð deo magis gras agere de bemus qᷓ; de paſſione xi.

paſſiõ is xp̃i in die ꝑaſceues ſentiebat & hoc qᷓre m ꝓmptuario.

Raties zuenientibus wobis in vnum iam nõ eis

