poſtolus panlus in epła hodierna reeutat peccata ꝓpli iſrahel q⸗

bus deum offenderunt: a eti plagas quas mcurrerunt monèe

do nos ſideliter tala fatiamus · qꝛ ſi imiles eis fuenimus in cul⸗

pa: ſimiles eis erimus in pena. Ergo diat hic. non ſumus con⸗

cupiſcentes τι (Vñ in peeſenti ſermone tria ſunt diænda⸗ que

tangunt᷑ in epiſtola hodierna. Primo quare non debemus ton

cuI pilcere maluʒ· Scvo de ydolatria vnde oꝛtum habuit. Teroõ
de caſu pecca toꝛꝛ Quantum ad pꝛimũ lciendum ꝙ quinq; rõ⸗
nes pñt allignari quare non debeamus maluz concupiſcere(Pri

muz qmua malum dtupiſtere eſt dyabohcũ Contupiſcentia em̃

mDala dyabolum ſecit ex angelo· a hoc pcti dyabolo aſſimilat᷑.
Ccðdm eſt. quia qi mala concupiſcunt bonis non ſaturabuntu?

iuxta illnd Mat . 5. Beati qui eluniunt et ſitiunt uuſticetam &.

ceres dyabol appetere Pꝛou. s: Ini quitates ſue capiunt impiũ
a funibo peccatoꝝ ſuoꝝꝶ vnuſquiſq; conſtringitur. Vnde etiaz
in pſal · unes petcatoꝝ tircũplexi ſunt me Quintuz qꝛ malã
tontcupiſcere eſt moetem denderare Sap: 6. Domo ꝑ maldaʒ oc
udit animam ſuam Eʒzeich:18. RKmima que peccanerit ip̃a mo
rietur. Et econtra didt Sapie pꝛimo ca: Noh zelare mortem.
Contcupiſcere debemus toto coꝛde gragam in pnti a gloꝛiam in
futuro (Quantuz ad ſedam partem iſtius ſermonis dicit hic R
apoſtolus. Neq; ydolatre effiaammi ſicut quida ex ipſis· Vnde
ſciendum ꝙ ydolum m vulgan nommat᷑ abgod. ideo qꝛ auer
tit hommez a deo a ſubdit eü dyabolo ↄtra votum quod in ba
ptiſmo pꝛomiſit a pompis eus Vnde quent ctun hommes ab

mitio mſi vnum deu haberent: vnde mepit iſta ſuꝑſutio culiu

re ydoloꝶ Rndeo qꝙ apud babel que nunc eſt magna autas
babyloma in qua turns gigan uũ exorta legitur: eu us alticu⸗
do lexagintaquatuoꝛ ſtadioꝶ eſſe ſertur: In hac ydolatria inœ

pile perhibet. In hat etiam anuxp̃us naſcimrus fertur. Vnde

In hae ciuitate peimus rex huius mundi noie nemroth regna⸗
uit Et poſtmoð regnauit in amtate mimue rex nomie ning qui
totam aſſynaz ſibi ſubuigauit a noie ſuo auitateʒ nimue ↄſtiu
xit: itnere trnũ dieꝝ ãphauit a& a ſuo noie niniuen occupaut
In qua auitate poſtea ionas pꝛedicauit. Ab iſto mino oeta lunt

2 . 6

Ceraũ eſt quia malum dↄcupiſtere eſt ↄcupiſcere venenũ ſerpen
us mfernalis qð pems eſt · Vnde Eccia⸗2· qi a facie co ubei ſu⸗
ge pam Quartum eſt. qꝛ malum eſi toncupiſcere vmcula a caꝛ

.
t won
n al⸗
ug on⸗
Mane
nus n
.Ters
mngr⸗
tercdi
dntaen
limiai.
abunmt
mi,
iſn
uleri⸗
17 2
impüä
Waz
Rwd
Mugot
tiſam
nofon
ſoiam n
,/i
de
auer
din ba
amtas
alan⸗
tmamt
r Wed
enatt
ningqu
e?

deum pertinent ſcz pꝛedicere futura

xxXVvI . .
ydola ſic. moꝛtuo Belo rege babilome ſilio nemroth qui bes

fuit pater nim: NUmus m ſolatium dolæa is: imagine patns ſibi

fecit · cui tantam ethibuit muerentiã vt quibuſſibet reis qͥ ad eã

ton u giſſent par cerete demde homines de regno e us diumi ho⸗
noes imagini eus œperunt impendere. Doc ex emplo plurimi

caris ſuis motuis imagines dedicarunt. Et ſic ab ydolo beh ee
tera tra xerunt iginem et ab eus noie generale nomen oigi
nabhiter traxerunt. ſicut em dictus eſt belus ab aſſirijs: ſic 1 aba
lijs nationibus ſᷣm ydeomata ſue lngue dixe unt: alij bel. alij

beel baal a baaum. ymo et noĩa ſpecſicauerunt. alij beelſeg oꝛ,
alij beelzebub dicentes. Dec habont Geñ et m ſcolaſti ca hyſt ·

ſcripta de generatione ſem. Inſuꝑ demones ſoꝛmas ydoloꝛ in⸗

trabant a Phm per reſpon ſa ſeducentes ludiſ cabant et ſic ydo⸗
lat cia mnœpit (Pro quo ſcienduz ꝙ aliqui xp̃ᷣiani ſunt quo ho⸗
dierna die ydolatrant ad modum indeoꝝ vitulus aureos ado
ranuũ, De quibo ſcriptura dicit Exo. 32. Zedebat populg mã

ducare et bibere et ſurrexerunt ludere· i . udum in veneratione
ydoloꝛꝛ ſacere · d. Dij ſunt dij tui iſrahel qui duxert te de terra e
gipti, Similes ſunt ilhs xp̃iani iſti qui qn ind igent aliquo ſi pe
tant uiud a deo vel a ſanctis ſcʒ ſanitatem coꝛꝑis tum dolent ca
put vel dentes vel rem temꝑalem vel ſuturam rem habere a ſta⸗
um ñ ucipiũt ip̃i ſtatĩ vadut ad phytoniſſas et ſoꝛtlegos qͥs

tenta vl ſuta ꝗᷓ ad ſolũ
Vnde hic querit vrzꝛ diui
natio ſit pům motale Rndeo ſm quoſdã ꝙ actus diuinacdis
exercœtur tripliater Primo qñ quis credit per illuz acum rea
liter aſſequi qð mtendit. puta ahcu ius amoꝛem vel furtum vel
euentus pꝛe tognitionẽ.et tunt tahs de grauiſſimis pis vnũ
cõmit tit · Vnde Rug · et allegat᷑ in decretis. Qui diuinationes
et auguria obſeruat aut attendit aut conſentit obſeruantibus
aut talbo credit aut ad domũ coꝝ vadit aut m domũ ſuam in
trodutit aut interrogat ſciat ſe xpᷣianam fidem pᷣuaricaſſe a ba

libi deos ſatiũt.vñ ab eis reqͥrt occulta

puſmũ et paganũ a apoſtotazʒ æ dei mimicuʒz elſe a iram dei in

turriſſe gramter niſi ſacramentalhteꝛ penitentia emendatꝰ a deo
retonalietur¶ Scðo fit cũ quis non credit per illum actũ realiteꝛ
aſſequi et intendit tñ turioſe experini vtꝭꝶ aliquid efficatie ſit in

tali actn vel non. et talis etiam peccat motahter. qꝛ eſt dubius

et fludtuat in ſide poſtq; contra veritatem a firmitateʒ ſidei pꝛo
ponit expenri que ſcitet ſceire debet ꝑ ſi cat holtcã eẽ repbatã

— . —
. 2

Soermo

erdo modo ex ſola leuitate et ſimplicitate hoc etiam exercere
nititur.nihil tñ in hoc credens eſſe virtutis a gradie a efficatie
Nec experiri intendit: an in hot aliqua efficatia exiſtat · h ſo luz her
ex leuitate et ſimphiatate hoc facit · Et hoct videtẽ quibuſdam ſo
lũmodo eſſe veniale pdm maxime apud laycos. Sed quantuꝛz nif
adð clericos qui tenent᷑ hoc ſcire ꝙ in iure pꝛohibituz ell. ſemper putch
eſt moꝛtale pctm̃ ¶ Sed queritur hic que ſit pena eoꝝ ¶ Rñdeo “Wůᷓ ͤ
ſm canones ſi diuinatoꝝꝛ et maleficioꝝ peecatum occultum eet ſti
imponit peniteneia 40- diez. ſi notoꝛum eukariſtia negatur. vilre
Et ſi ſit clericus de ponendus ẽ et in clauſtro retrudendus. Et ſi linzl
laycus excõmunicandus eſt. vt dict · 26‧. Mon opoꝛtete. Aeier
Quantum ad terciam ptem iſtius ſermoms dicit hie Xprauis. de
Dui ſe exiſtimat ſtare videat ne cadat Vn uerit an fai⸗ enbe
lier quis põt cadere in peccatum motale ¶ Rñndeo ꝙ duo ſunt mnoe
genera hommũ/ Primi vero ſũt qui ſtant in timoæe dei a in bo⸗ inmt
no ꝓpoſito nunq; ſcienter velle peccare moetaliter. hos deus m turit
fluua bonitate non ſfadliter ꝑmittit cadere in peccatum moꝛtala. uumt
Vnde Richar .· Wortale petm quantuz mihi videtur non po⸗ Aune
tteſt comitti ſine obiœ gratie dei a coꝛruptione ſui ſine grandi M W
leſione pꝛoximi · a ſine magno contemptu dei. Dot pꝛobat᷑ ſic. ANa
¶uia ſex requirunt᷑ ad mortale pitmimo ꝙ ſit ðtra pᷣceptuz de
din mum. vt patet per Rug dicentem. Peccatuz eſt dickũ vel u
uffacum vel concupitum ↄtm legem dei Setundo ꝙ fiat delb⸗eé⸗õ nexe
ratiue et ſcienter. hot iteꝝ patet per Aug· dicentem ꝙ om̃e pec mun
catum eſt adeo voluntarium qð niſi eſſet voluntarium peccatuzʒ ?JV
ncon eſſet. Seneca in lbꝛo de remedijs ſoꝛtuitoz. Dimitte era hun
ſationem. nemo peccat muitus. Vnde de hoc diak in decretis. 1
1 Utemo effidt᷑ ſeruus dyaboh niſi ꝓpria volũtate ¶ Nerao q hoc ſiem
. fuaat per deſpedum in fadem vel acuahter vel habitualiter a cũ mͤm en
auer ſione a iuſtitia · qꝛ in peccato ſunt duo.ſcʒ auerſio a creato mae
reet onuer ſio ad creatu ram (Quarto ꝙ illa auerſio hiat cii cG “ d
temptu iuſtiea ad iuſtidã. Patet illud ratone qꝛ auerſio a deo iiih
ad creaturam maximus eſt contemptus. Vñ Rug⸗ Duo amo⸗ Hdl
res fecerunt duas duitates. ſcʒ dei amo vſq; ad contemptũ ſui bi
Et amoꝛ ſui vſq; ad contemptuʒ dei¶ Quinto ꝙ illa auer ſio kti⸗ ſp
at tum peruerſa intentione· quia intentio ponit ſpedem operi. n
ESexto ꝙ homo ꝓpter delecattonem momentaneam poſtponat d s
deum eternum qꝛ ſi poſſet illam delecanonem ſemper habere Di
deo vellet ſemper carere · vt inquit Greg· libꝛo· 4. dyal. verbis ln
equipollentiboſ Secundi lunt qui timoꝛem dei poli ponunt et er
ſ£

datt conſcientiam habent nimis lataʒ a tales faciliter a multiplicite:
N pettant mortaliter Doc peobat᷑ ſic. qꝛ tales non ponderant niii/ 7
buden Igrolla petcata motalia: ſed de ommbo alijs peccatis nõ turant
gummg niſi ſit ꝑuurium ſolenniſatuzʒ· tum tñ quitunq; u rat ſcienter ſalſũ l
i er peccat motaliter. Item ſimpliœæm ſczmcatoneʒz non curant mũ
lhi qiis cmittat adulterium cum tñ ois huxuria extra mrimomũ
tuluni eſt pctĩ moetale. Item offenſam fraternazʒ non tu ant niſi quis
mgan. vulneraſſet vel otadiſſet pꝛoximũ. cum tñ didt᷑. Omnis q́ ira⸗
ds ti ſcitur fratri ſuo reus erit inditio. Item ſoluere ſeſta a iemmia ee „.
N lelie non eurant. Item ſuperbe ſe oenare in veſlibo choꝛiſare lu
tx dere emere vel vndere verbis fraudulentis: det rahere maledie
Malt re blaſphemare &- Omnes em̃ tales non hñt timœem net dei a
dooe moem. Peccata phira motalia co mmittunt in periculoſo ſtatu
Nin ſtant. nam pꝛo quolibet pctõ motah etiã pꝛo minimo damnã
8 NIs n tur ita bene ſicut pꝛo maximo· Vnde dỹ in deeretis. Vnũ pecca
macde. tum motale demeret᷑ penam eternam: q;uis pena maioꝛ de bea
b tur maiori(Quenit quare deus pezmiſit petrum apim a œteroy (A „ ,
gandi cacolos a etiam nos aliqñ ꝑmittit cadere Rudet onyder Dent vn eTet ECfe Mα²
RDäRt. SDockoe cp hoc ſit quinq; de cauſis rima eſt ꝓpter ſanctaruz ton ße E. m-en,
apw ErKationin excuſationeʒ: nam m modica congregatione xp̃i Wer ni„

RRaie am œndit a nunch ſurrexit vt in das. aly eeiderunt inr
ir i- remnt? t aſtoli rdi fae int a ro beata virgo mana
,. nunc; eddit, nullus ergo cõgregatiom det rahat qin phinmi
genee ſtare pñt a etiam reſurgere poſt lapſuʒ (Setunda eauſa eſt pter
vnten humiliationez de ſe nimium peeſumentiu. Vnde ylid. hbꝛo 4.
turta de ſũmo bo· Plerumq; vtile eſt arroganu deſeni à deo quatenꝰ
Menck. ſaue in ſirmitatis ↄſcius ad humilitatem redeat æ humils poſi ta
voe ſum exiſtat. Nam ſpũalia vica im quibo non curant᷑ ſemꝑ latẽt
nrach niſi quis in maniſeſtum vicium labat᷑:nam ſicut in veſte matula
zekan⸗ deponi non poteſt niſi in lutum vel in anerem pꝛius merſa fue⸗
dar tu d⸗ rit· ſit etiam arrogans te Vnde Rug.⸗ Kudeo dicere ſupbis eẽ
noade vtile cadere in auqð maniſeſtum pctm̃ vnde ſibi diſplice ant qui
o m libi iam platendo mitus teciderunt. Salubꝛins em̃ petrus ſibi di
nptii ſplituit qn fleuit q; platuit qñ pꝛeſumpſit ( Iercia cauſa ẽ ꝓpteꝛ
nerſof⸗ tonfitentum confirmationez. valde em ſperare debet qui tan⸗
m oben⸗ tos audit cecdiſſe et econtrario reſurrexilſ. e. Berñ. ſuper Cant·.
vlwret Dñe pꝛopter manſuetudinez que eſt in te currimus poſt te dñe
halen illud audientes ꝙ non ſpernis pauperem pdõrem non lacrimãa
huter tem mag dalenam: non hoꝛruiſti confitentem non chananeam
vnmte ſupplicantem.non publicanum.non negantem diſcipuliʒ non

„

82 — . 24 — 14 6

-

. . Serrmm
diſcipuloz perſecuto:ẽ: a non ipſos erudiſixoes tuos (Quarta
cau ſa ẽ pꝛopter cõpaſſionom pꝛoximoꝝ Juſtidia em phariſeoz⸗
eñ lapſis in pctõ non compati ſed eos atrociter condemnare et
iudicare. Juxta illud Luce·6· Feohte iudicare 1 nõ ud ieabimi⸗
ni, ſed nos xp̃iani in peccato noſtro tria cſiderare debemus . ſcz

pctĩ quo odire debemusnaturazʒ quã diligere debemus et pe⸗

nam quã compati debemus. Vñ Inno· Cuus pedus ta ſerreuzʒ
tuius toꝛ tam ẽ lapideum vt gemitus non expꝛimat: lacrimas
non effundat: cũ peoximi a amid interitum intuet. vt pacienti

non compatiat᷑: dolenti non condoleat, Cum ipſe ihns vidiſlet

magpdalenã a ſoꝛ oꝛem eius ſlentes infremut ſpũ a tur bauit ſe
ipſuʒ a lacrimatus eſt. Vnde Greg. Perfectioe ẽ quis cũ perſe⸗
ctius ahenos doloæes ſentit ( Quinta cauſa eſt ꝓpter maioez fer⸗
uoeem reſurgentũ. omnes em electi a deo cmuniter a freqntee
perſectioꝛes a melioes erunt poſt caſuʒ qñ reſurgunt cq; ante ſu
erunt. ſicut viatoꝛes qui vident ſuos ſodos longe pꝛecſſiſſe ple
runq; veloaus currunt. Vñ Ambꝛo, Certus ſum e deus nullu
electoꝝ ſuoꝝ cadere permitteret niſi eũ melioꝛem a ſuo caſu re⸗
ſurrectuzꝶ ſcmiſſet. pt3 in beato Petro.ſimiliter in magdalena⸗
qui poſt caſum melioꝛes ſurrexerunt q; ante fuerunt·

ſtola beati Pauli ao Coꝛinthe.
Ratres. ſatis qm enz gentes eſſeus ad ſimulatra
muta pꝛo vt ducebamini eütes Jdeo notũ vobis
facdo ꝙ nemo in ſpiritu dei loquens diat anathe⸗

Rto. Diuiſiones aũt gradaꝝ ſunt idem aũt ſpũs. Et diui

ſiones miniſtrauonũ ſunt: vnus aũt deus q ui operatur

omnia in omnibo⸗ vnicniq; verw datur miniſtratio ſpüs⸗
ad vtilitatem ani quodam datur ꝑ ſpm̃ ſermo ſapienne
Ali aũt ſermo ſdentie ᷣm eundez ſpĩ · Alteri ſides in eo⸗

dem ſpu . Ahi gracia ſanitatuʒ in vno ſpiritu· Ali oꝑatio
virtutuʒ: ahi pꝛophedia: ahi diſcretio ſpirituũ· aui gene⸗
ra bnguaꝝ: ali interpꝛetatio ſermonumhect omnia oꝑa

tur vnus atq; idez ſpus diuidens ſinguhs pꝛout vult·

Sermo ſupeꝛ epiſtola pꝛecedenti.xxxvi.

Citis qm cum gentes eſſetis ad ſimulacra muta pꝛo vt
ducebamini euntes. 1. Coz· 12· In epla hodierna apo
ſtolus paulus inſtruit nos ꝙ omes gre et omnia bona

a iheſu · Remo podeſt dicere dñs iheſus niſi in ſpũſan⸗

orere
m prie
ndenmme
udietbt⸗
dlenno;
bemattp
dustiſn
nat: heing
tin iet
tihkvdit
ianndaut
usd i
rmalanf⸗
era nine
tqae
enſſſe pe
Ansnuli
ſud taluß
W⸗
.

muk
notu wis
ſitauaty
n hühn
1s.Et N

ſoet

H ſapeen⸗
ſdonut⸗
ichen
Paing,
omnit
outeul.

—

nun
nma wn

.
1 4

ptiſmi debet caleſieri in hyeme⸗ qꝛ? puen ex a
da mortales mfirmatates ↄtrahunt (Gequit hie ad ſimulacra:

ſunt a ſpũſancto. ꝙ; nulluis potme aliqð bonuz meritoriuz
vite eterne niſi in ſpuſancto· et hot oñdit exꝑimento peeterite
vite di · Scatis qm̃ cum a
que tanguntur pꝛmcipaliter in epła. Primo quot ſunt genera

Inde in pñti ſermone tria ſũt dice da

hommũ m mundo. Scdo de pramtate maloꝛ xp̃ianoꝝ, TCercio

quomodo quilibet ſibi gr̃am a deo collataʒ expendere debet ad
vtilitatem comunez toaus Ppuli cũ vno ex emplo¶ Quantuz

ad peimũ ſciendum ꝙ tria ſunt genera hoim ſcz pagani indei
xp̃iam. Pagani ſunt qui neq; nouũ neq; vetus teſtamentuʒ re

cipiunt ſed ym eoncupiſcentiaʒ in qua nati ſunt ambulant. Ju
dei qui legem moyſa icam ad hteraʒ ſeruant circunadendo ſe et

alia legalia ſeruando. Criſtiam qui euangeliũ œe xp̃i piolatum

cuſtodunt ſe baptiſando.a alia ſatramenta reuerenter ſuſcipiẽ⸗
do, Pagani ergo differunt ab alijs: eo ꝙ ſi manent ſicut geniti

ſunt in contagi
hunt ſicut oſtendit dauid in pſal· Ecce em in iniquitati bo conca

ne eterne ꝓpter petm̃ oꝛiginale quod moleuit in natura hũana

ſedmiſeratio diuina ſemper curauit adhibere remediũ mobũ
tulpe oꝛiginalis:nam ab adam vſq; ad abꝛaham in fide paren⸗
tum ſaluabantur, adulti vero oblationibo et ſacrificijs exerc⸗
bantur que tñ ex necſſitate mducta non fu erunt: cũ ſola ſides

per dilect ionem operans ſatiſfeciſſet ad ſalutem. Ab abꝛaham

vſq; ad xp̃m eſt data circumciſio a qua mundant᷑ paruul ex ſe

mine abꝛahe. deinde poſt tempus abꝛa he mſtitutuzʒ eſt a xpᷣo ba

ptiſmatis ſatramentuzʒ: quodð non ſolũ culpam remittit: ſed et
ſanckificationem tribuit a in regnum telozꝛ reſenata ianua P xp̃i
ſangumem introducit. Vnde Greg · Apud nos ſacit aqua
tiſmi quod apud antiquos fecit ſides parentuʒ in paruuls. in

bap

adultis virtus ſandct iſicationis et ĩ alis qui deſcenderunt ex ſtir
pe abꝛahe vis circũtiſioms⸗ Et ad baptiſmuz ſuſcipiendum ob
ligantur om̃s homines in nouo teſtamento. Vnde Joh. 3. Niſi
quis renatus fueritt ex aqua &τ-Et Klbertus dixit ꝙ aqua ba⸗
qua exceſſiue frigi

pout ducebamini euntes. ſimulacra muta colit qui totalter cre
aturis inheret eas ex toto coꝛde diligir. Roma. 8. Coherunt
et ſeruierunt creature pocius q; creatoꝛi Rug. Doc ſoluz ẽ pec
care moœtaliter aliquid deo ꝓponere ĩ amoee vel coequare. Qui
enim peccat moetaliter Feponit creatoꝛi craturam: vt auarus
⸗ m 72„

one oꝛiginalis peccati qð ab ipſa rigine cõtra⸗

ptus ſum. Onde apłus. Eramus natura Rlij ire a debitoꝛes po⸗

Sermo ð
retuniaz Rplus ad Coł.3. Quozꝛ deus venter eſt a gloꝛia ear Fʒuize
mis deleckatione. Vnde ſuꝑ illud. Non erit in te deus reens · iĩde üuiuiad
dicit, Illud vnicuiq; eſt deus qð deo pꝛeponit in amoꝛe (OHnde dehe⸗
hit eſt notandũ in quibo creatum peponit᷑ deo a phus ſeruit a eyut
eum plus diligit Certe m henritum de halſſia ſuꝑ Geñ·. Ex ſex ſocte
ſignis cog noſcit᷑ Primũ eſt quem aliquis plus imitat et pluus eket!
credit illum pꝛeponit alteri · hoc claxꝝ eſt Scðm qñ aliquez ma dele
gis honoꝛat aut in eo magis complacet aut cui pꝛ'ompdus obe aIt
dit ülum alteri pꝛeponit Terciũ qᷓntum quis ſe aliciu ↄfoꝛmat ffſiet
aut ſe ſibi ſubijut: tanto illuz magis diligere conuiudtur patet noſtr
qꝛ eoꝝ qui vere amid ſunt quaſi vna eſt wluntas · cũ amicus polu
quaſi alter ego (Quartuʒ pꝛo quo quis plura a diffichora pa VVn
ratus eſt facere aut etiam ſponte pati: ilun magis diligere et duol
a teteris peeponere pꝛobatur έ (Quintuz eſt ꝙ illũ quis peee ol
ponere cõuincitur cuius amoꝛe vel timoee alterius beneplactuz FPjia
tranſgredit: aut ne ipm tontriſtet aut ei diſpliœat alteri obedi nomt
re omittit Sextum ad cuius honoꝛem vel cuius gra aliquis eoe ool
agit vel ad quem adus ſuos oꝛdinat illum oibus alijs pꝛepoit (eg
Sea uit᷑ · ducebaminiAlotandũ ꝙ triplex eſt via ꝑ quaʒ dyabo
lus dudt captiuos ſuos ſcilict erumnoſa: laboꝛioſa et deltio ſa ??MD
drimo ꝑ viam erũnoſam duat pauꝑes neceſſitate ñ voluntate ſen
rebo deficentes tumeſcentes:a in iniurijs impatiẽtes tribulace
blaſphemantes. fures mendaces · de quibo d Eccia· 26 mendi⸗ nr
citateʒ ne dederis mihi. ne egeſtate cõpulſus ꝑmrem nomẽ dñi dus
mei. Vñ Calliod. Si pauꝑ ſuperbit nõ eſt dei pauꝑ a locuplez got
ſi humilitatez diligit nõ eſt ſeculi duues. Voluntates talũ nm ſpi aup
dende ſunt non noĩatales pauperes ab mopia temꝑali tranſfe gra
runt᷑ ad miſeriam eternã: qꝛ neſciuerunt bñ vti ſuis rebo h per ſenn
pauptatem voluntariã que eſt via paradiſi tranſierunt apli et an
etiam alij ſancti MWat · 19. Ecce nos reliqmus omma et ſecuti ſlu n
mus te. Augu· ſupeꝛ Cano· Joh· Non tibi diſpliæat paupertaz don
tua: mhil ea didus põt mueniri. Wis ſcire q; locuples ſit: el’ãä ſerr
emit (Scðo per viam laboꝛioſaʒ lapidoſam a ſpmoſaʒ dudt cu me
pidos a auaros qui pluribo periculis ſe inge runt ꝓpter luce tem nt
poꝛale coꝛ pori n par centes.de aĩa nihil curantes:nullo tꝑe qui c
eſtentes. ð quibo dr̃ m pſal · Contritio a infeliatas in vijs eoꝛꝛ ſa

qꝛ tales coꝛpus ↄterunt a aĩas infelieater perdunt. tales ab ind
etudme temꝑali ad ete:ni laboꝛis anguſtias tranſferunt᷑ Saß · x 4
Laſſati ſumus in via iniquitats et ꝑditionis:ambulauimꝰ vi⸗
as diff iales. viam aũt dñi ignoammus ſeʒ penitentiaz que eſt val

R
nb⸗
ſerut;
Er ſn
et pus
ezm
aus ge
Went
ur et
mds
n

quispe
plaaag
nobedi
nis oe
xepot
W
Wdde
Wunte
morlar⸗
0emend⸗
vni dii
buple
Hün ppi
mnſe

pertag
ſt: a
duat e
mepn
tpegu
8ab inl

in

ene.

xxxvii

via ad deuz. Zi añt tanta tolleralſent pꝛo peccatis ſuis: purga
ti ad deum tranſiſſent (TCercio per viam dencioſaz ducit diuiteg

dehcatos guloſos et huxurioſos: qui imitantur illum iunuenem
epulonem.de quo diut᷑ Luœ. 10· qui induebat᷑ purpura a biſ⸗
ſo et epulabatur quotidie ſplendide, qui poſtmoduʒ moetuus
eſt et ſepultus in inferno · Vnde Greg. Chomentaneuz quod

delectat: eter num vero quod cruuatQuantum ad ſecundam

partẽ didt hic Rplus Nemo poteſt hic diœre: dñs iheſus pꝛo
pꝛie niſi in ſpiritu id eſt in caritate. Vnde ille dict ꝓprie dominũ
noſt rum iheſum xpᷣm qui in voluntate habet vt ei tamqꝙ; domi⸗
no ſuo ſeruiat.qui aũt in pꝛccato moꝛ tali eſt: ſeruus dyaboli ẽ
Vnde nemo poteſt eſſe ſeruns xpᷣBi t dyaboh Mat᷑· Nemo põt
duobus dommis ſeruire: nunquid em̃ xp̃us eſt meditarius dya
boli vt habeat cũ eo ſuum comune · ⸗=;.· Coꝛ · Que conuentio

xp̃i ad belial Vnde ſcienduz ꝙ valde deteſtabile eſt a valde ig

nominioſum eſſe alquem malum xpᷣianum. quod quinq; mo⸗

dis oſtenditunPrimo m hoc ꝙ malus xpᷣianus negatoꝛ expi.
et neg atio talis peioꝛ videtur eſſe negatione illa quã inſideles

xp̃o ſadunt, Setundo in hoc quia infideles negant verbo⸗ mali
xp̃iani vero facto. Vnde Aplus ad Thimopꝛimo. Conſitentu⸗
ſe noſſe deum. factis auteʒ negant. Auguſtinus: Quiſquis ſactiʒ
xp̃m negat anticriſtus eſt.tales ſunt omnes mali catholie qui
non verbis ſed factis negant xpᷣ̃m. Contra quos diat Bernar
dus. Efficatioꝛ eſt vox coꝛ po ris q; vox ſermonis, Item in hoc ne
gotio infidehum habet ignoꝛantiam que ahqualiter attenuat
culpam illoꝝ. Multi enim indei a ſarraceni xpᷣo non ſeruiunt:
quia neſciunt eum deũ eſſe a hbenter ei ſeruirent ſi eum cogno⸗
ſcerent · Sed xpᷣianus malus xpᷣo negat ſeruitium: cum tamen
eum cog noſcat dñũm ſuum. Si duo homines negarent pꝛintipi
vni vnum ſeruitium et vnus ſic diceret pꝛmapi. neſc io vos eſſe
dominum meũ: et ſi ego ſcirem libenter vobis tamq; dño meo ·
ſeruirem. Rlius diceret. Ego bene cognoſco vos eſſe dommum
meum: ſed in nullo vobis ſeruiaʒ· tunt pꝛinæps magis offende
retur de negotione ſecundi q́; pꝛimi:quia videret ſe magis ab
eo contemni. Sic qᷓntum ad hoc videtur eſſe magis totumelio⸗
ſa negatio magis xp̃iani q; indei vel ſarracemScðo quia talis
apoſtata eſt.a ideo mutilis·quia ſicut palmes que viti adheret
eſt vtilis a vertlis: ſi a vite ſeparetur: tunc etiam ad nihilum
valet niſi vt in ig ne conburat᷑. Sic xpᷣimus cum xpᷣo adheret ꝑ
m 3

caritatem tune pꝛedoſus eſt a fructuoſus.ſi vero per pam̃ ab eo
ſeparetur materia eſt mnndij infernahs Ideo dr Job· I5. Ego

— .

L Sermo

ſum vius ve ra & Donorabile ẽ eſſe monachuzʒ. ignommioſuz

elſt eſſe monachuʒ apoſtatam. Item liet ſit honorabile eſſe amn⸗
gelum: ignominioſum tñ ẽ eſſe angeluʒ malum, hec ſũt einſ dð

pꝛecij denarij boni et mali. Idem intelligas de xp̃iano bono et

mBalo(Nertio quia mahus xp̃ianus pꝛoditoꝛ eſt xp̃i peccando a
quo habet quicquid põt a tuius expenſis vmit a nutrit᷑ a veſti
tur ARplus: Quid habes quod non ac œpiſti· Et tum talibo ex⸗
penſis ſeruit xp̃i inimiceo ſcʒ dyaboloergo dicit᷑ pꝛoditoꝛ:a im

extremo iuditio maniſeſtum erit eũ pꝛoditoꝛem dei fuiſſe. Nam
fides ex vna parte oſtendit eũ fuiſſe xpᷣianum.Et ex alia parte

opera mala oſtendunt eũ fuiſſe pꝛoditoꝛem a mimicuz xpᷣo.i

des oſten dit ꝙ ſideltatez xp̃o debuit ˖ ſed opera mala oſtendũt

ꝙ non ſeruauit fidelitatem in baptiſmo xp̃ᷣo pꝛomiſſam a ꝑ oon

lequens pꝛoditoꝛ fuit, Item fides mali xp̃iam ad cumulnz dam⸗
nationis eius erit· qꝛ ſides quedã litere ſunt damnatiõis ipius
Enñnit enim ſcriptuʒ lumine ſidei in coꝛde peccatoꝝꝛ in die indicj

ꝙ qui ſcienter peccatuʒ moetale cõ mittit gaudium dommi non

Pollidebit. Ex alia parte in libꝛo conſcientie ſue muenit᷑ ſcriptũ

ꝙ ipſe mortaliter peccauit, Vnde dñs erit ꝙ ipſe deus talez a re

gIno ſuo excludatQuarto ꝙ malns xp̃ianus eſt infelix. Infeli⸗
utas aũt iſta põt tripliater oſtendi, Primo in hoc ꝙ tantaz ſeli

citatem et hereditatem regni eeleſtis alienauit a ſe pio mometa⸗

nea delectatione peccati moꝛtalis, Scðo in hoe ꝙ pꝛiuat ſeipluz
par tidpatione oĩm miſſaꝝ: orationuʒ a elemoſinaꝝ que hunt

m eccleſia dei ab omnibo ſidelibo. qui ſi in bono ſtatu fuiſſet par

tiops eſſet omniuʒ bonoꝝ que ſiebant in eccleſia. Tercio quia

ꝙ alijs eſt bonum erit ei malũ, Item quod alijs eſt ſalus enit ei

moss ſcʒ toꝛ pus xp̃i Quinto quia malus xp̃ianus ẽ maledict9

quod ſignatum e Agak⸗⸗levbi xp̃us maledixit ficulnee haben
ti ſolum ſolia a non fructus· i.bona opera · Vñ Gruüllerinus. qui
tunq; verbo votat xpᷣm dñm ſuum et dyaboluz opere: eſt quaſi

r boꝛ cuius ſolia dei ſunt: fruckus vero dyaboli · et talis po dus

reputandus ẽ ar boꝛ dyaboli q; dei Mat᷑· i2· Ex fructibo eoꝛuz

tog noſceus eos- Criſtus didt Joh.6· Opera que ego fado teſti
monü perhibent de me. a opera que ipſe facit ꝑhibent teſtimo
mnium de eo ꝙꝙ iple ſit ſeruus dyaboli a per ↄſequens maledicꝰ
Et vt bꝛeuiter dicam. Quicqnid agit maledictus homo habet

ü
D
ommion
leelſen
lit euſs
d bonoe
Ritandn
itaui
nalher
Rdirai
Mle n
nuhe

.„ „

of
1oſtendit
mapm
unnz dan⸗
ois ſus
leudicij

nmdnon

Kwn
salezer
Rn⸗Pi⸗
ptnfi
omomit⸗
ur leiplz
gue ſunt
nlet par
go quia
ent ei
gledic
ehaben
ltqn
is woan
iweon
ſaote
ttennmd
nnledit

10

maledictionem ſuper ſe

erunt. n

xp̃iani in die iuditij maledicti noĩantur a eriſto hic Math. 25
Ite maledicti in ignem eternuʒ· qui paratus eſt &- ¶ Quantu
2d tereiam ꝑtem iſtius ſermonis diat hic Apklus, Vnituiq; dat᷑

manitſeſtatio ſpũs að vtiltatem tocius ꝓpłi a cmunitatis. Con
tra hot faciunt qui acœperunt donũ ſapientie a ſcientie a deo:
et liberaliter a gratis mihil fa ciunt : ſed in omnibo querunt po
pꝛium honoem a lueꝝ temꝑale-non attendentes qð xp̃us dicit
Mat᷑·¶4· Gratis actepiſtis gratis date Onde hie quentur vtz
aduocatus põt querere ſalariã ¶ Rñdeo m Ray· Primo mode
mte ab mitio nõ ſadens pactuʒ ſub pena fimta cã. a attendi de
bet moderamen ſalarij m q̃ntitatem cauſe a laboꝛ is a dſuetu⸗

dinem regionis Item ſcðo quent᷑ in qmibo talibo a de quibo ad

uocatus tenet᷑ ad reſtitutioneʒ Rñdeo hm Ray. ꝙ tenetur ad
reſtitutionez illozꝛ bonoz que ꝑdiderunt ↄtra quos fuit aduo
catus male i ſcʒ primoniuzʒ amiſert miuſte vel damniſicati ſu
ĩ per eauilationeʒ ſuam abſtult bonam cauſam rel

etiã ſi ipſam grauat petendo dilationeʒ ſuꝑ falſum a allegando

ſalſum a ↄtta conſcientiazʒ vel etam tauilloſam poſitionem po-
nendo vel inſt ruendo falſum teſtem. vel inſt ruendo clericãũ: dene

gando veritatem a in ſimilbo tenet᷑ aduerſario intereſſe. Itez te

netur illis quibo pꝛeſtitit auxilum ſi ꝓpter ſuaʒ mſidelitateʒ vel

negligentiam inuiſte amiſeruntſimiliter tenet᷑ eis ſi amiſerunt
Hopter ignoꝛantiamet hoc quando iactabat ſe ſcientem a nõ
erat vt guillerinus dicctt· Hr

minica vndecima poſt renthecoſten

(Epiſtola Pauli ao Coꝛinthios.
RKatres⸗ Notum vobis fado euangelum quod p̃ᷣ

dicaui wobis quod a accœpiſtis in quo a ſtatis: ꝑ
gquod ſaluemini ꝗ? ratione pᷣdiquerim vwobis ſi
netis niſi fruſra credidiſtis. Tradidi enim wobis in pꝛi

mis quod atœpi: qꝛ xpᷣus moꝛtuus eſt pꝛo peccatis no

ſtris ᷣm ſcripturas/et quia ſepultus eſt: et qꝛ reſurrexit

terda die m ſcripturasa quia viſus ẽ cephe et alis vn
decim apoſtolis, Deinde viſus eſt pluſq; quingentis fra

tribus ſimul:ex quib multi manent vſq; adhuc.quidaʒ

5 4

in pꝛeſenti· Deut·21 Maledictus q;ᷓ nõ
permanet in ſermonibo huius. net eos opere perſicit · Vñ etiam
mnin plał· MWaledicti qui declinant a mandatis tuis.et etiaʒ in fu
turo eternaliter erit maledidus. In ſignum huius omnes mali

Sermo

aüt doꝛmiert. deinde vilus eſt iatobo deinde de apoſtolis

omnibusNoniſſime aũt omniuʒ tanq̃ʒ aboꝛtiuo viſus
eſt a mihi.Ego em̃ ſum minimus apoſtoloꝝ qui non ſuʒ

dignus wocari apoſtolus: qm pſecutus ſum eccleſiaz dei
Grada aũt dei ſum id qnod ſum. a grada eius in me va

ma non fnit.

KTermo iun t
Driſtus pꝛo peccatis noſtris moꝛtuus ẽ· ſ.C oꝛ. II. Veꝛ

.

pꝛius peedicauerat· ſed poſtmoduz ſubuerſi erant a ſal

lis ꝓphetis a apoſtolis. Aplus aut repetit eis quod pꝛius docie .

mnt ſcʒ paſſionem xp̃i: ſepulturam a reſurrectionẽ eius quia het

ſunt fundamenta ſidei xpᷣiane. Et ſignanter paſſio criſti trahit
hominez a malo a dnat eum ad bonũ. Ergo Kplus dicit· xp̃ᷣs
p.ꝛo peccatis noſtris moꝛtuus eſt · ¶ Vñ in pñ̃ti ſer mone tria ſut

didcenda. Primo de moete xp̃i: adam a eua. Scðo de humilitate
7 . — „ ð —
et digiitate bonoꝝ xp̃ᷣianoꝝ, Terueo quomodo ante natiuita⸗
tem xp̃i filij fuimus ire ¶ Quantũ ad peimũ queriur hic quare
xp̃us m inueniili etate pꝛo nobis moi voluit Reſpondet Joh.⸗
nyder, Primo vt ex hoc magis ſuam dilectioneʒ cõmendaret.
qma vitam ſuã Pes nobis dedit qñ luit · 33 annoꝛ et in perſe
ctiori ſtatu ſuo,

daret · quia Hm ſancum Tho:e Ee truz lenten aan: omnes
homines relurgent m etate xpᷣi · quia tunc homo eſt in perſecto

et reſurgens futuram reſurgentiũ qualitateʒ in ipſo xp̃s pꝛonũ

ſtatu Secundo querit᷑ quare paſcah temꝑe voluit pati Rñndeo

Primo q? ſicut in figura olim temꝑe paſce edebat᷑ a immolaba
tur agnus. Sit etiam xp̃o pactiente agnus dei qui tollt pecca⸗
ta mundi pꝛo redemptione oĩm ſidelium occidebat᷑. Secudo qꝛ
lcut in tanto fſeſto paſce qð eſt maximuʒ ad feſtiuanduzʒ qñ ve⸗

nire ſolebat ad irm mulutudo populi mundo innotiit palſio

xp̃i clarius q; alio temꝑe. Tertio quia ſic paſſio xp̃i acerbioꝛ fu

it in qua vitam ſui cꝑis cozam magna multitudine populi p

nobis tradidit moziendo moꝛte crucis que tũt temꝑis ignomi
moſa fuit ercio querit᷑ quare ſexta feria moi voluiti RAndeo⸗
ꝙ adam illo die factus eſt a lapſus · ſic xpᷣus eadem die moetu9
elt · vt omne genus humanum redimeret (Onde loquendo hic

edenti xxxviii.
ba iſta eple ſcripſit płus paulus Coꝛinthijs quibus

cðo quia non conneniebat vt aſpareret m eo
nature ſue dimmutio a decreſcentia · a vt in illa etate moꝛiens

awlu⸗
inont
leſicz
mmey

s giht
ſenne 8a1
ud
usnhe
nätaht
diciretß
umilr
naauta⸗
Ne guare
Kodaret.⸗
mpen
Anert nen
e moren
i woli
2:omnes
wrbto
mmolaba
t pelca⸗
do
3 qn v⸗
rbien
ppi
igron
(Nid⸗.
emang
enpi/r

aliquid de pꝛimis parenti

eſpondeo in ebꝛon ð hmo terre · a po ſt hot poſitus in ꝑadiſo
qui eſt locus ameniſſimus in oꝛiente altioꝛ terre in quo ar bores
diuerſi generis ↄtra varios deſedtus erant conſite verbigracia.
vt li homo de vna ar boꝛe temꝑe congruo ederet: aphus nunc;

bo que entur? vbi adam creatus fult. (Q

eſuriret, tong ruo tꝑe de alio nunq; laſſaret: ad vltimũ ð ligno

vite vteretur aH amphus nunq; ſeneſceret et non infirmaretur.
et nunch morereitem queritur vbi eſt cua creata ( Reſpõdeo

de o ſa vini doꝛmientis m paradiſo. vt ſicut m vna carne ita
m vna mente per diledtionẽ veram eſſent ſimul vniti Itez que

ritur q;diu fuerunt in paradiſo (Kñdeo per tres heras.ſexta ſe

ria hoꝛa tercia vir eſt creatus.a tunt impoſuit noĩa animalibo.
ſm ꝓprietates eozꝛ. ſexta hora mulier creata eſt: a poſtea de feti
to hꝗ no o me dit viroq; ſuo pomuʒ poꝛrexit: ob cuius amoꝛezʒ

omedit. Et poſt hoc hoꝛa nona deus eos de paradiſo eijecit.

ſie adam cum eua in ebꝛon reuerſus ẽ vbi creatus fuit. ibiq; fili

os pꝛocreauit.Occiſo aũt Abel a cayn centuʒ annis caſte vixit

tum eua . ſed qꝛ xp̃s de maledicto ſemine cayn naſci noluit per

Q

*

☚R⸗

angelũ monitus iteꝝ mulieri eſt aſſociatus et pꝛo abel ſeth eſt

genitus: qui fuit ter aus fſilus Adam.de cuiꝰ ſemine natus eſt.
qui po t hoc pꝛo nr̃is peccatis ẽ moꝛtuus. In hoc xpᷣs maximã
cantatem ſuam nobis oſtendit Joʒ.i6· MWaioꝛem earitatem ne
mo habet &ρ Aug: Vide o homo quo amoee diligit te deus tuꝰ
qui peo te hgatus ẽ vt a vintulis te ſo lueret:pꝛo te flagellatus
ẽ vt te a flagelus ire eterne eruent · peo te iudicatus ẽ vt te ab
eterne damnatiõis uuditio liberaret· pꝛo te coꝛonatus ẽ ſpinea

coꝛona vt te coꝛonaret in eels. pꝛo te vulneratus ẽ vt te egro⸗

tum ſanaret. pꝛo te moꝛtuus ẽ vt te ab eterna moꝛte hberaret:
imo tantus fuit amoe xp̃i vt etiã idem Auguſtinꝰ dict. Si xp̃s
marie filius tot membra habuiſſet qͥt ſunt ſtelle in mrmamento

teli 41 qdðᷣbbet membꝛuz ꝓPPprium coꝛpus habuiſſet: oĩa m moꝛtez

idiret antec; hoiem de poteſtate dyaboh non uberaſfet.

Auantuz ad ſcdam parteʒz iſtius ſermonis dicit hic poſtolus
Paulus. Ego ſum minimus apoſtoloꝝ a nõ ſuʒ dignus woeari

aplus. Ideo docet nos Epls hic humiltatem habere et humili

tatẽ diligere ꝛ qᷓnto quis eſt humilio tanto magis ĩ ſuturo ex

altabit᷑. Et hoc nataliter pobat᷑ per quatuos exemplaPrimo

pꝛobat᷑ ꝑ pupillã oculi· nã qnto nig ri æ tanto licidioꝛ Cant: ſ.

Sermo

Nigra ſum ſcz in reputatione mei· ideo foꝛmoſa in conſpectu

dei/ Stðᷣo probatuꝛ ꝑ candelam qꝛ quanto plus inclinat᷑: tanto

plus accenditur¶Aerdo pꝛobatur ꝑ aquamqꝛ quanto magis

deſcendit tanto magis ducat Quarto pꝛobatur in arboꝛe quia
quanto peoſundius in terram radices figit: tanto alaus ſemper

creſcit Vnde hit queritur vtzʒ humilitas ſit maxima virtutuzʒ

et deo maxime grata Rñdeo m ſanctum Tho.· ij. i · q· 7· ſic
Ratio huius eſt hm Xriſtotilem. quia virtus eſt cirta difficle

ſed diffiale eſt mmoꝛibo ſe ſubij ere ꝓpriam voluntatem ꝓpter
deum frangere. hot fadt humilitas ergo eſt max ima virtutuʒ

Item pꝛobatur ex hot: qꝛ opponitur grauii petcato ſeʒ ſuper

bie. ergo ex hot videtur eſſe maioꝛ virtus· quia m ꝑphᷣmeſicut
oſitum in pꝛopoſito: ita oppoſituʒ in oppoſito. Et etiam per
Paonttitatrm homo citius exaudit᷑, Vnde dẽ in plal · Reſpexit ĩ

orationẽ humiliũ: a non ſpꝛeuit pꝛetem eoꝝꝶ a aldus remune⸗

ratur a exaltatur Lute.16 Qui ſe humiliat exaltabit, vñ Rm
ſuper beati immatulati. Quanto em̃ quis eſt abiectioe in hoc ſe
tulo: tanto magis exaltabit᷑ in futuro Sed ex quo humilitas ẽ
tanta et neœſſana homiitunt ſciendũ ꝙ; multas cauſas humi⸗
litatis muemmus m nobis ex parte toꝛꝑis ſi reſpids eius oigi⸗

neum. ſiue eius inem. ſiue eius ſtatum pnñtem. Berñ· Cogita vn

venis a erubeſce · vbi es a ingemiſce· quo vadis a contremilce
Si togitas vnde coꝛpus vemit. tunt inuenies ex putredine Job

17. Putred mi dixi: pater meus es mater mea a ſoꝛoꝛ mea ver
mibus. Kttende etiaz ꝙ homo nudus naſcit membꝛis impotẽs

et flere mapiens. Job. i· Nudus egreſſus ſum ex vtero matris
mee SZap̃·i · Pnimã vocem emiſi ſilem omnibus ploꝛans (Ktten
de etiam ad quẽ ſinem veneris et ꝙ coꝛpus tuũ puluis et amis
erit Geneß. 3. Pu buis es a in puluerem reuerteris. Item coꝛpus

a vermibo eſt coꝛrodendũ. Ergo noĩiatur cadaueri- caro data

vermibo. Item in ꝓximis noſtris defectuoſis a infirmis paupe⸗

ribo habemus cauſas humilitatis, vt ſi attendamus multos de

fratribo noſtris eſſe lepꝛoſos: cog imfirmos impotentes mulus

miſerijs afflichos: a neſtis vtza eris adhuc talis añ finẽ vite tue
Item ꝙ creature parue qntitatis ſiẽ muſce a vermes a his ſilia

