Kiendun ſunt ga uidã qui verbum dei non audiunt 4 iſti aꝑte .
dit H ð ſunt dyaboli . hotc pꝛobat᷑ Joh. 8. Qni ex deo eſt R. Satis vider
d ꝙ aliquis non ſit dñs alcuius caſtri qui ei volenti mgredi poꝛtã
e claudit. Poeta per qua; dñs vult itrare ad coꝛ hoĩs eſt aud itꝰ
niſch verbi dñi dei: vnde qui auditũ eius negat qᷓſi claudit ei poꝛtã
anbl Cito etiazʒ videt᷑ ꝙ aliquis non ſit de familha alic9 qñ mandatũ
nom eius non vult audire: lic eſt de illis qui nolunt audire xpᷣum in .
a peedicationibo ſuis Lu. Qui vos audit me audit (Secundi ſunt
widei qui ver bũ dei audiunt ſed non faciunt a iſti ſe deapiunt ſicut dẽ
nnm⸗ in verbis pꝛemiſſisfallentes voſi metipſos tc. Sed aliquis ſeißm
inpn decipere tli ab egritudine quaʒ haberet ex ſolo auditu media ſe
e credt curani vel de foꝛmitateʒ vel maculã a ſe remouer Speculũ
Uss in quo matulam animarum videre debemus eſt ſacra ſcriptura-
ſpüi GSESireg9. Spe cula ſunt dei peecepta que ſancke aĩe lemꝑ aſpiciunt
pt on a ſi que ſunt in es feditates deßhe ndunt. atales qui verbuz dei
Dio audiunt à nõ faciunt incurr̃t maledidtionẽ· iuxta illud Deutro⸗
ttm 10ο MWaledicus qui nõ permanet in ſermonibus legis: nec eos
mole. Spere faut (Jerai ſunt qui verbũ dei audiunt reanẽt et opere
o. implent.a tales beati ſunt Lu.I1. eati qui audiunt veꝛbũ dei
cob q cuſtodiunt illud Apoc.i Beatus qui legit a audit verba P⸗
. phetie eius a ſeruat ea que m ea ſcripta ſunt.vbi dieit glo. Jlli
if ſunt beati qui verba dei libenter audiunt a mente rewedant᷑ et
tmnt opere complent vt vitam eternã poſſideant.a qui libet talis eſt
vuſi benedick? a deo ˖ iuxta illud Deutro· 28. Si p̃ᷣepta dei audieris
iter benedickus eris in cnitate in ag ro i. a tales etiã viden? multũ
” dilech dño iheſu xpᷣGᷣo Lu · S. Water mea et fratres mei ſunt qui
M verbum dei audiunt a faciunt. Exempluz de paſtoee pe coꝝꝛ qui
l non audinit miſi vnum ſermonem et ſaluatus eſt. hoc quere in
uces pꝓmptuario.v. 4. ¶ Quantum ad lecundã ptem iſtius ſermonis
Hata diat hie. Si quis putat ſe religioſum eſſe non refrenans linguã
s in ſuam tι hit apł's Jacobo hoꝛtatur nos ad cuſtodiendũ linguam
ulo⸗ RZ quod ſumme neoſſarium eſt Gwillerinꝰ lugð. Sunt aliqui qui
t ſſcauent ab operib malis attendentes q; quãtumcunq; adhibeaĩ
ſent cuſto dia caſtro ſi Pꝛta non euſtodiat᷑ laboꝛ eſt manis. Idem em̃
zucd eſt in hoie niſi tuſtodiat eins lingua men to debem? nefrenare
ſ lnguaʒ nram. Pꝛimo a turpiloquio qꝛ hoc ſitium coꝛ immðm
oltend it tum hm Phm. Verba ſunt ſigna earum paſſionũ que
ͤ ſunt in anima Math. 12. Ex abundan tia coꝛdis os loquit᷑.tales
liles ſunt vaſi pleno ſtertoꝛe a quo non exit niſi ſtercus vel ſetoꝛ

vel immunditia. Item refrenada eſt hngua a mendadis Sap·z
Ds quod mentitur ocadit animã. Item a falſis iuramentis: qᷣa
qñ quis iumt per deum ſcienter qð non eſt veruʒ peccat contra
ſecundum pteptum qð dr̃ Mon aſſumas nomen dei tui muanũ
Sic etiam peccant contra illud pꝛeceptum qui blaſphemant deũ
qui maledicunt pximis. Item refrenanda eſt ungua a verbis
deriſoꝛiis: quia ſubſannans ſubſannabitur. a deridens deridebit
Item a verbis detractoꝛiis Bern, Nunquid impia eſt lingua eꝰ
qui tres inficit vno flatu ſczʒ ſeip̃m a eum qui audiẽdo ei dſentit
et eum cui detrahit ˖ idem Berñ. Gladius triceps eſt lingua de⸗
tractoꝛis (ſequit᷑ hic. Religio munda et immatulata het eſt · hic
apłs Jacobo mcitat nos ad amoꝛez peoximorum et miſeri coꝛdiã
que nobis neceſſaria eſt: ꝗa nunc; poteſt alis ðſequi miſcðiam

diuinaz miſi fuerit miſericoꝛs pauperibus in eoꝛum netellitatibus

inquantum ſibi fatultas ſuppetit Gregꝰ?. Der miſeritoꝛdiaz non
poteſt pꝛomeren qui hic miſeritois non fuerit Bern ˖ in ſermõe
Miſeriooꝛdie virtus eſt tanta: vt ſine illa cetere virtutes pdelſe
nõ poterunt. Quãuis enim ſidelis quis ſit caſtus ſobꝛius a aliis
maiceibus onatus inſign ſi tamẽ miſeritoꝛs non eſt milcdiaz

non conlequetur niſi etiaʒ miſereatur. Wiſcdia valet homini in

vita pñti quo ad meritum Crib· ſuper MWath. Qualẽ miſcðdiam
habet qii ꝓPter deum pere grinatur taleʒ habet qui peregrinos
reapit a ſunt ambo equales a qui pꝛopter deum laboꝛat. Item
valet in moꝛte. vnde Augꝰ in ſermoõe. Non memin me legilſe
mala morte periiſſe ͥ lbenter opera pietatis exercuit. Dabet em̃
multos interceſſoꝛes: a impoſſibile eſt apud deũ pꝛetes multoz
non exaudir. Item valet poſt motemr in iudicio hoĩem ſaluat
MNam de omnibus operibo miſcðie ſiet in indicio diſceptano vt
Math. 15. Elurim ε non dediſti mihi manducare τι. Exemplu
xpCᷣs inuentus eſt in lecto in foꝛma crudſixi: hot quere in ꝑm⸗
ptuario· m· 33‧ ¶ Quantum ad terciam ptem iſtius ſeꝛmonis de
oõe tunc mouende ſunt aliꝗᷣ queſtiões¶ Et querit pꝛimo: quidðd
ſit oatioſrñndet Damaſcenꝰ?. Dꝛatio eſt petitio decent ium a deo
a etiq ?m ſanctum Tho. in.· 4· di · 5 Gecundo uerit
et ſandi ſunt a nobis honoæandiſreſpondeo bin Johßem nider ꝙ
triplex eſt adoꝛatio ſiue veneratio. Pꝛ ima d latria qᷓ eſt ſeruitꝰ

o debitus: & ſic ſolus deus adoꝛat᷑ a ſacramentum eucariſtie·

Querit᷑ vtzꝛ crux xp̃i in qua pependit debet adoꝛari adoꝛatione
latrie. Rndeo qꝙ crux illa in qua xp̃ᷣus fſuit ſuſpenſus dupliciter

ↄliderari poteſt. Vno mõ inquantũ imago xp̃i cruciſxi expanſi
q extenſi in ea: a ſi adoꝛat᷑ eadem adoꝛatione latrie ſicut xp̃s et

5
w ſie eã alloqᷣmur ſieut xpm dicentes. Salue erux ſancta ſalue mõi
nuci IEFla vera ſpes nr̃a vitam ferens oĩm: a iterum in ymno canm. „
Ntßii O ecrux aue ſpes vnica: et ſic etiã deberet ado ꝛari ꝗqcunq; crux im WM
vrbis fſP ma crucis ad imaginem xpᷣi foꝛmata de qcunq; materia ſit ſiezʒ
N ado:atiõe latrie. Xlio modo conſiderat᷑ crux xp̃ᷣi mquantum et
gnne res quedã ſcʒ lig num: a ſic non poteſt eadem adoꝛatiõe adoꝛari
Reng cum xp̃o: quia vt ſic non pertinet ad perſonã verbi vt pars 92 ·
nd Luent vtz beata virgo mana ſit adoꝛanda adoꝛatione latrie- ¶Q S
tiͤhe Ruñdeo ꝙ beata virgo cũ ſit per ſe agens rõnale ei debet᷑ honoꝛ
ndii per ſe · vnde alia adoꝛatione adoꝛet q; filius eins: non lat rie que
inmn loli deo debet · ſed ypduhle quia vltra oẽs ſanctos debet adoꝛari
* a venerari ſiue inuocari·ergo inuocamus eam digniſſimam der
i genitrieem dñam angeloꝝ: matrem gratie a milcdie · 2 hoc ſile
er non fit aliis ſancus. Secunda eſt adoꝛatio ꝗᷓ dr yꝑdulia ab yper
ſe qd eſt ſuper 4 dulia leruitꝰ·. a iſta adoꝛatio 2 veneratio exhibet
taiis excllentioꝛibo crea tis vt beate virgim marie · ligno ſancte crucſ
— rypo impeeſſe a etiaʒ; veſtimenus xpi a lilibus. DHe enim rehquie HZ
d non ꝑue ſunt ſed excellentiſſime que xpᷣm tetigert Berñ Zicut H
W xp̃s tactu ſue mðiſſime carnis vim regeneratiuã aqs ↄtu lit ita
nicdun xp̃s tadtu do poꝛis a ſanguĩs ſui conſecrauit p fata a nobihtauit
M ampliꝰ veneranda ſunt q; ſanctoꝝ oſſa a reliquie: a ita tenet
Ntt.m ſanck? Tho · in · 3. di .· 9. Veraa eſt veneratio que dr dulia: a illa
nelg attrihuit nndiedn hic querit vrʒ⸗ aliqᷓ αaο ſit diſrigenda
ateten ad ſanctosrñdet ſandus Tho.2·2 di · 3. ar. Sanchs poꝛrigatur
nlex oatio nõ tanq; per ipſos implenda: ſed vt eoꝝ meritis a peibo
nlaluat oꝛðes ſoꝛtiant effectum. Vnde a ſancta trinitate petimus vt nrjᷣi
oott miſereet᷑ · ab alis ſandis vt oꝛent pꝛo nobis Vnde hic queritur
vempli vtrum latria poſſumus adoꝛare imagines ſancoum. Rñdeo qn
inpm⸗ imago poteſt ↄſiderari dupłr. Vno modo vt res quedam puta
ons de lignũ ſculptũ vel pictũ · a ſic nos non adoꝛamus imaginẽ a hoc
d:und eſſet ydolatria, Alio mõ poteſt ↄſiderari vt eſt imagd a ſignum
ma de⸗ alicꝰ rei: a qꝛ idem eſt motus quo quis in imagineʒ mouet᷑ a in
o dn ipſam rem ſignatã: ideo etiã eſt eadem adoꝛatio qñ veneramur
niderg ima ginẽ a rem ipſam cuius e imago· vnde hoc dr m decret. Nx
ſtſent pictura imaginũ eſt adoꝛãda ſed res que per eã rep ntatur . g illi
r. leeretici gramter errauefr̃t q imagines xp̃i a ſanctoꝛꝛ deſtrux ert
gaf v legit m canone ꝙ ſanctus Leo papa anno dni: 44qeſinodi .
li quintu 2gregautt in caledonia in eccla lancte eufemie virginig
nni ibi ſtatutum eſt geunh imagines lanckoz mhoneſte tractaz⸗
thie uent aut irruenenua eyhibuent a comunione ſide lin ſparetur
.

Item Conſtantinus papa qui ſedit annos ſeptem imperatoꝛem
excõmunicauit·eo ꝙ imagines xp̃i a lanctozꝛ dehoneſtauit. Itẽ
Poſt hoc imperatoꝛ Leo cum ſilio ſuo ðſtantino anno dni⸗718.
regnauit · 5. hic omn es imagines xp̃i a beate va ginis marie ꝰ ihßſ
æzliæum ſanctoꝝ in medio cnuntatis cõſtantinopolitane erma Yy
feat · multos de ꝓplo ſibi non ↄſentientes ibi decollari pꝛeœpit He
vnde Gegꝰ papa 14: qui ſedit annos deœz a menſes octo im Oðèðð
ercõicauit a vebem romanã a ytaliam ab eius imperio netedere an⸗
fecit. Sed nos xpᷣiani venerari debem? imagines ſanctoꝝ qᷓ ſunt pn
regratian Cñdet ſanctus Iho. ꝙ ſit. Natio eſt. qꝛ oꝛatio eſt acꝰ ſf
virtutis que multum eſt meri oꝛia qᷓ fit tum caritate: quia turnt ger
impetrat bona ſpũalia a eterna.a qulibet tenet ſibi puidere de ſet
ſalute aie et ſibi ꝓcura bona ſpũalia in pñti: ergo qlibet teneẽ do⸗
oeare. Item oano eſt pars ſauſſadtionis peo pẽtis et quilibet eſt ac⸗
peccatoꝛ: ergo quilibet tenet᷑ oꝛare vt ſic de pẽtis ſanſfauat: ſed .
cleria a ſaœrdotes oẽs in ſacris conſtituti htrictius obligant᷑ ad R
ozandum: quia ꝓpter officium datur beneſicium a tales tenen? l
ex p̃ᷣepto dicer hoꝛas canonicas: nec ſine magna neoœſſitate di⸗ d
mittere pñt (Querit᷑ vtza debeamus ſolum pꝛo nobis petere an 2
etia; pao aliis oꝛarelrñdeo m ſanctũ A ho· 2. 2· q· S ar. 7. q; ſit

quia beneſñiciuʒ eſt a cũ hoc opus ſpũahs miſtðie oꝛare pꝛo alis
a pꝑo eis petere gram a deo in pñu a glam in futuro: a allegat

ibi Cub. ſuper Math. di. Dꝛare pꝛo ſe neœſſitas cogit. pꝛo alis
autem caritas fra ernitaus cõmendat. a mb m exameron. ii e
Pter te ſolũ rogas nemo pꝛo te rogat.ſi pio omnibo rogas oẽs
pꝛo te rogabũtVltimo nota exemplũ de operario iuſto 2 bon e
ꝗ auit diuiti impio ꝓ denario diurno a impetrauit ſibi w niã H”W”MUVMƷ
a deo a veram penitentiã a ſalutem· hoc quere in pomptuario. N

ſcenſionem dñi epla Petr I
te pꝛudentes vigilate in oꝛat

ſcote 2s 2 vige tatöibus
Ance omnia aũt mutuã in vobiſmetipſis caritatẽ
tmnuam hñtes· quia caritas operit multitudinem

Ariſſimi · eſto
petcatoꝝ· hoſpitales inuieem ſine murmuratione. Vnuſ⸗ 6
.

quiſq; ſicut accepit grãm in alterutꝝ illam ãäminiſtrantes
ſicht woni diſpenſa toꝛes multifoꝛmis gratie dei. Si q̃ͥs mi⸗
niſtrat tanq; ex virtute quam ãminiſtrat deus vt in om⸗

nibus honoꝛificetur deus per iheſum xp̃ᷣm dũm noſtrum. H .
Ser mo. xx yi. ſuper epiſtola pꝛeceenn

E.

wde
itl
manie .
mmaſ
Roptt
) P
ee
din:

iad
madne
uderd
et teneit
lletet
at: ſed
nt ad
nent
adi⸗

17 9 t
posis
zalegn
oalis
vr. 5
190 5
bono
ama
ganio⸗
etl
ibus
fitate
dinem
u’⸗
tanen
gon⸗
no

—“ —X*r
. .
R

Cum aliquis pꝛincps aut rex venturus eſt ad aliquam
Auunmtatem pꝛedicat᷑ illis hominibo aduentus illius regis
vt pꝛeparent ſe. Cum ergo in euangelio pꝛedicatur aduentus
ſpũſſandti ſanctus Petrus apłs in hat epła nos inſoꝛmat quałr

debe mus elle parati ad ſuſcipiendum talem hoſpiteʒ a tantũ ſcʒ

Stote pꝛudentes et vigilate in oꝛtionibus. I. Petri · 4·

ſpũmſanctum dicens. Eſtote pꝛudentes & (Vnde in pñti ſermoe

tria ſunt dinda. Pꝛĩo de pꝛudentia a oõe. Secundo de mutua
caritate. Lerao de hoſpitalitate Quantüũ ad pꝛimũ dicit. Eſtote

pꝛudentes: nam pꝛudentia p̃parat domũ huic dño Pꝛouerb· 9.
Zapia ediſicauit ſibi domuʒ: a hoc qñ pꝛudens homo tog noſcit
ſeißm ſcz quid eſt qd fuit a qd erit Berñ. Cogita vnde veneris
a erubeſce.vbi es a inge miſce: vbi eris a ꝑtimeſce. Item cogno

ſce te ſi per pẽtm moꝛtale exoſus es deo· vnde Zap⸗ꝗ· Odio ſüt
deo imp ius a impietas eꝰ Ecl·22· ARltiſſimus odio habet pec⸗

18. Knima que peccauerit ipſa etiq; moriet᷑ Jaco. Peccatum cũ
ſummatuz ſuerit generat moxtẽ. Sed etiã econuerſo cognoſce
ꝙ gratia ſpũſſandi faat te filium a heredez dei Ro. 8. SZi heredes
et fihi. Item faut te beatum · vnde Ps. Beatus ꝓplus tuius dñs
de? eius. Item gra dei faat te benedicũ Deutro · 28· Si epta

mea audieris benedick? eris in ciuitate t. Et in ſignum h? tunc

hos nomiabit deus benedickos qui a dextris eius erunt. Venite

be nedidi patris mei: ſequitur. Et vigilate in o'ombus glo.ne

animus alia cogitet contra id qð oꝛatur queritur hic an
euagatio mentis ſit pẽtm eſpondet Tho. ⁊.2.·q: Sz. Si quis in
oꝛõe mentis ex ꝓpoſito euagetur peccatuz eſt et impedit oꝛõnis
fruct um: a cõtra hoc diat Rugꝰ in regula. In pſalmis a ymnis
cum oꝛatis deum: hoc verſetur in coꝛde qð pꝛoſertur in oꝛe. Iteʒ

contra hoc papitur clericis ꝙ officium diumũ quantum eis deꝰ
dederit ſtudioſe dele bꝛent pariter a deuote: ſed euagatio que ſir

pꝛeter intentioneʒ oꝛõnis fructũ non tollit qñ manet vis pꝛime

mtentionis ſeʒ qn inapit oꝛari. illa pꝛima intentio totã oæationẽ
meritoꝛiã fact ( Querit vtzz a deo lietum ſit petere longaz vitã

(rñdet Heynricus de halſia ſuper Geñn. Iſta queſtio habet duas
PtesQuo ad pꝛimum ſciendũ q peꝛ moꝛtem pꝛmnat᷑ quis pꝛimo

ooꝛ poꝛis pulenitudine a ſamtate, Scðo delectatione a voluptate
Terxrdo bonis exterioꝛibo vt agris veſtibo vxoꝛe pueris cog nat
eqs dig nitate et poteſtate. Si igit᷑ times moꝛtem ſolum ideo qa
pꝛiunans ſoetitudine delectatiombus et ſic pꝛoolongationem vite

„

catoꝛes. Itẽ per pẽtm moꝛtale eris debitoꝛ eterne moꝛtis Eʒzech

M

Soermo
petieris grauiter peccas. Talis em ſi fieri poſſet ꝑpetue in illidt

vellet viuere q; liate ex caritate tum deo eſſe qð hᷣm oẽs docteres

notabile ſignum eſt eterne repꝛobationis (Scðo nõ ſolum moes

p̃fata bona tollit ym̃o etiaʒ bona ſpualia aufert. Non enim poſt

mottem pñia locum habet nec penas fauliter poterimꝰ cõputare

pꝛo moꝛtalibo ꝑſoluendis:non opera virtutũ exercere poterimꝰ

aut augere pᷣmium et pꝛoximis ſubuemie que oĩa moes amittit

a ꝓpter iſta laudabile eſt mostem timere a pꝛo longa vita oeare

deu debet a cum hoc addi illud. Fiat voluntas tua etiã im iuuen

tute: a hoc exemplo xp̃i facre debemus Vnde ſi pꝛo longa vita
oꝛare wolueris pꝛima intentio ſit vt pemteas de pe ccatis et ꝓ eis
ſatiſſauas. Scðo vt virtutes opera ri valeas. Iercio vt pximis

pꝛodeſſe tupias · ſitut beatus Martinus oꝛauit di, Dñe ſi adhuc

populo tuo ſum necſſarius non retuſo laboꝛez. Item notandum

hic ꝙ q;uis laudabile ſit timere moꝛtem a petere dilatione; pꝛo
pꝛioꝛ ibus cauſis iam enumeratis·tamen cum quis ꝓbabiliter ab

egritudie ſe ſentt moꝛituꝝ: pꝛotunc obligat᷑ voluntatem ſuazʒ
diume voluntati ↄ foꝛmari in moꝛtem ðſenuendo, Euidens emm
m diciunz diu ine voluntatis eſt omne illud qð ſit. Debet inſuper
oogitare quomõ moꝛtis via eſt que dudut ad patriã Rugꝰ hos
laudat qui in vltimis tꝑibus ſuis libenti aio moꝛtis ſue recper̃t

aduentum: oꝓpoſitũq; fadentes coꝛripuit· vnde etiã SZcotus ſuꝑ

4:ſenteñ · diat ꝙ ſi qs cum iam videt ſe moꝛi vult a plene con⸗

ſentit m moꝛtem ac ſi per ſeip̃m moꝛtem elegiſſet: penaz moꝛtis
ſic patiendo ſauſſacit pꝛo omnibo peccatis ſuis vemalibus: ymo

aufert aliquid ad ſatiſſauendũ pꝛo moꝛtalibo: quare per omnia

laudab le eſt in moꝛte voluntate ſuã voluntati diumme ↄfoꝛmane
¶ Ie querit᷑ hic vtꝝ ſenes a infirmi pauperes a tribulati debeꝛt

Va epeß ot yßa m .

exoꝛare deũ vt eito moꝛiant᷑ rndet Heynricus de haſſia ꝙ homo
m lenectute oonſtitutus ex eo ꝙ vita extat ei tedioſa non debet

moꝛteʒ petere ex impat ia ſua. Pꝛimo qꝛ liet ſoꝛte in extenioꝛibo
multa mereri nequeat. in interioꝛibus tñ operibus poteſt mereri

gaudium accidentale a etiã dimmutionẽ pene ex deſiderio vite
eterne a eſſe cũ xpᷣo. Sed opera remunerari impoꝛtune petere ẽ
magne ſuꝑbie aꝓparentia qua ꝗ; oꝑa ſua ĩpoꝛtune remunerari

ſunt. Item Job· 2. Sicut mer cenarii dies e?. Wercenarius em̃ a
dñno impoꝛtune petens anteq; meret᷑ miuriã facit dño.ſic a tales

. 7

—

apte crederet cũ beatus Job cuius openibo deꝰ dedit teſtimomü
dixerit. Vereb ar Oĩia operna mea Ecl. 9⸗Neſcit homo an amoꝛe
vel odio dignꝰ ſit. Itẽ oẽs iuſticie nr̃e tanq; pannꝰ menſtruate

niis
Wrn
mmg
inpi
putan
dtening
amidt
la cer
muren
vit
zapes
npins
ſedh⸗
ndum
repo
llierab
n ſi
semm
nuper
Gs
upef
lene on⸗
ymords
ts:pno
omma
emare
Nlrät
vmo
debet
ſorib
mereri
vite
tere
unenn
mmoni.
amoee
ſtnan
gzeft
als

Cupio diſſolui et eſſe cum xp̃o: vel etiam ſicut Dauid qui di

EzEr
miſi eſſent tante ſanctitatis ſitut Aplłs qui dixit ad

Sitiit anima mea ad deum fonteʒ viuum.a iterum. Deu mihi
qa in colatus meus ꝓlongatus eſti Exemplum de 5neretnix
quedaʒ oauit pꝛo deuoto viro: a ideo xp̃s illi meretria omnia
Petccata ſua indulſit· hoc quere m ꝓmptuario.o⸗23· ¶(Quantum
ad ſecundã partez dicit hic apłs Pe. Ante oĩa in vobiſmetipſis
caritatem habentes Gwil: luqꝗð. Caritas ante omnia habenda ẽ
quia ſine caritate nihil ꝓdeſt · . Coꝝ· 13: Zi diſtribuero m cibos

paupeꝝ i& Berñ. Caritas eſt bonum tum qua nec opꝰ minimũ

deſpiditur: ſine qua nec maximũ acœptatur. Item non habenti

caritatem nocent omma tam pꝛoſpera qꝙ; aduerſa: habenti vero

carita tem omnia pꝛoſunt Ro: S· Scamus qm diligentibus deum
oĩa coope ant᷑ m bonum. Item qui non habet caritatem moꝛtuꝰ

elt ſpiritualiter in anima m pñti a eternaliter in futuro.i. Joh. x
Qu non diligit m met in morte ſequit hic. Quia caritas operit

multitudinem peccatozꝛꝛ ¶ Obi notandum ꝙ caritas dỹ veſtis dei

à pꝛoximi: quia hominem dignũ ſaut ingreſſu regni a quicunqʒ;

non habuerit veſtem hanc ind ignus eſt ↄſoꝛtio angeloꝛum . ſed
ad illum dickurus eſt xp̃ᷣs. Rmite quõ huc intraſti non habens

veſtem nuptialem: quia admiratur dñs inueniens anquem im

ecleſia cat holica abſq; veſte nuptiali:vſine caritate dei a pꝛoximi

Muius admira tionis poſſunt eſſe quatuoꝛ cauſe¶ Pꝛima qa dñs

ihelus multum valde expendit vt ſponſa ſua hane veſtem hret
cum ale veſtes vel hunt de pilis aialium· vel de ooꝛtiabo a bozꝛ
vel viſcenibus vermium vt veſtes ſenc· hanc veſtem voluit xp̃a
nobis miniſtrare q̃ſi de viſceribo ſuis tum lateris aꝑtione amoeẽ

ſuum nobis oſtendit Berñ. Clauus penetrans: clauus reſerans

fadus eſt mihi vt videam voluntatem dñi:quid enim vult dñs

mſi vt econuerſo eũ diligaz (Scda cauſa ꝙ ſponſa hanc habeat
veſtem vt poſſit ſumme placre xpᷣo ſponſo ſuo: vnde veſtem in

tonſutilem: que erat ſigura huius veſtis nohuit diuidi Joh:19.
Lict permiſerit coꝛpus ſuum lacerari et vulnerari. vnde Rugꝰ
unicam homis iam iudicati in cruc pendentis caꝛmſiœs pilati
non ſunt auli vleimdere tu m terris carita tem dei ſiue cari tate ꝗᷣ

deus eſt ſeparare vis (Teraa cauſa qᷣa ſcit ſponſa ꝙ ſi veſtis iſta

ei fuerit· turpitudo eius toti mũdo manifeſta enit Pꝛouerb ·o

Vniuerſa delicka openit caritas: vnde etiam Aplg. Beatus qui
ciſtodit veſtimeta ſua ne nudꝰ ambulet a videat turpitudimẽ
eius Quar ta caula qꝛ ſponla ſcit non liet ahcui intrare aula

celeſtis regni line veſte nuptial: vnde Heſter. 3. dr ſiue legitur
Hꝓ non erat licitũ intrare aulq regis aſſueri induto ſacoo. Sactus
ecrunmm eſt timoꝛ ſeruilis cum quo nemo intrare poteſt regnũ celoz:
ſed veſtis nuptialis eſt caritas dei a pximi: a quicunq; illã veſtẽ
ſecum poꝛtat: regnum cleſtis regis ſecure intrabit. ( Kuantum
ad ter aã parteʒ iſtius ſermonis ſciendum ꝙ hic dẽ. Voſpitales
muicẽ ſine murmuratiõo bi ſciendũ ꝙ duplids lunt hoſpites
ſtczʒ boni et mal (Boni gratum obſequium deo noſtro iheſu xpo
exhibent peregrinos a pauperes hoſpicio reapiendo: in ſignum
huius qñq; etiã ad literam angeli ſunt hoſpidio recepti vt patet
in abꝛahã a etiã in loth qui ange los hoſpido reœper̃t eſtimãtes
eos peregrinos eſſe · ymo etiam qñq; xpᷣs viſibiliter reœptus eſt
vt in emaus: et tales merentur in hot audire a xpᷣo in extremo
indicio hoſpes fui a collegiſtis me. Wenite bñdidi patris mei ie
Getrundi ſunt mah hoſpites vt pimœirrne aduerſa agentes: et iſti
dSdeũü grauiter offendunt (Et ſic cõmuniter ſeptez modis Pꝛimo
M aqñ in diebus feſtiuis de mane ante miſſam vel infra miſſam dies
Ddyruñſide dant hyſtriombo comedere a bibere qui deberent illa hora

xp̃ianus ſub pꝛeœpto tenet᷑ miſſaʒ in diebus dnitis vſq; ad line
audire (Setundo peccant vmuʒ temperando a hot faciunt ꝓpter
lucꝝæ ſuum a pꝛoximoꝝ damnum qui ex hoc vino nociuo tꝑato
incurrunt multipliæs mſirmitates: et mulieres pꝛegnates qniq
aboꝛſum patiuntur: a tales pincerne erunt ho micide coꝛam deo
quia vnuſquiſq; debet diligere vitam pꝛoximi magis q; tꝑalia
tot ius mundi (Cercdio peccant in menſura ſcʒ ſi habent miuſtam
mmenſurã.a ſi iuſtã non plene dant (Quarto peccant qñ ſcienter
B pmittunt incurrere meretries dom? ſuas et peccare cũ hoſpitibo⸗
,. cum illis bibulis: et in do mibus ſuis ſuſtinent hyſtriones cum
Scub inis luis qui non ſunt in matrimonio ↄiundi rei erunt oim
pet catoꝛuz illoꝛum · vnde dỹ in decret. Pari pena puniendi ſunt
fadentes a ↄſentientes (Quinto peccant qui pꝛopter lucʒ tꝑale
miniſtrant hoſpitibus ſuis cibaria illicta a ꝓhibita ſicut in qᷓdꝛa
geſima ladiania a oua in qᷓdꝛageſima ieiunandũ eſt a lacamis
Gexco qñ computant mmium hoſpitibus ſectum hoſpitantibus:
quia tales moderate hoſpitibus computare debenent. ſic tamẽ q;
eis pꝛo laboꝛibo a occupationibo ſatiſfiat. a qeunq; vltra debitũ
ſuis ꝓximis computant ſcienter tenent᷑ ad reſtitutionẽ ¶ Oltimo
nota exemplum de tiue qui hoſpitando peregrinos et paupers
eſt ditatus· hoc quere mn pꝛomptuario·h·i.

eſe m eccleſia aQ miſſam a ſermonem audire· nam quilbet verus

ln
d. dag
niͦaler⸗
illäw
Auantn
oſpitals
oſpin
znlonun
inpatr
teſhnats
raphet
nettene
tis nat
to: etili
MPeino
ſam dien
llla oꝛa

dn
nt wor
tuoten
matsgig
/Nα.α
6 pali
miam
iſtienter
vſpinbo
nes cum
unt oim
ndi lunt
tpale
tmder
acnams
antbus:
ittami
paupn

.xx viii

die penthecoſtes lectio actuuz Aploꝝ

KR diebus ilns duz cõplerentur dies penthecoſtes
erant omnes diſcipuh paricr in eodeʒz loto: et fa
dus eſt reynee de celo ſonus tanqz aduenientis
ſpũs vehementis.et impleuit totã domuʒ vbi erant ſede
tes.et apparu erũt ills diſpartite hingue tamq̃ʒ ignis ſe

ditqʒ ſupꝛa ſingulos eoꝝ et repleti ſunt oẽs ſpũſaco. eet

cepꝑerunt loqui variis hnguis pꝛout ſpũſſandus dabat
eloqui ilis. Erant aũt in ihrm habitantes iudei et viri
renigioſi ex omni natione que ſub telo ẽ. Sacta auteʒ hat
vnuſquiſqʒ hngua ſua illos loquentes ſtupebant autem

omẽs et mirabantur dicentes. Konne ecce om̃s iſti quu

ninguã nr̃am in qua nati ſumus parthi 1 media elamite
et qui habitant meſopotamiã iudeaʒ capadodã pvontuz
eſt crca cyrenen: ⁊ aduene romani iudei quoqʒ a pꝛoſehti
cretes O arabes audiuimus eos loquentes nris uIngnuis

gnalia dei.

7

puli panter in eodem loco. Ita habetur acuũa. oigi
nahdter Et m hodierno ſeſto miſſe tranſſũptiue a ledio-⸗

naliter. venerabilis Beda ſuꝑ illo verbo Joh: IA: Paraclitus at̃
ſpũs quem mittet pater m noiĩe meo ille vos doœbit omniadie

rece · ſpũs landus illuſtrat coꝛ hominis interius. Vñ etiam btus
. Greg eius. Alemo docenti homini tribuat qð ex ore doœntis inæ-
telligit · miſi intus ſit qui doœt doctoris lingua inuanuʒ rterund
päſſan

laboꝛat.que tũ ita ſe habeant humiliter depꝛeœmur vt
dtus qui vult a imqᷓntum vult inſpirat ad nos dignetur venire
et in nobis ſoꝛdes abluat: a vVirtutes infundat ·et det nobis ea
que iplſe ſcit dicre et intelli

ple l elligere vt ſint ſibi ad laudem et nobis
ad ſalutem· quod vt facilus impetremus ad mariã virginez de

ſub. r'epiſi ola pꝛece: i. xx viii H

coſtes erant omnes diſci

complerentur dies penthe

note vmneam⸗ a ip̃am deuote ſaltemus diendo Xue maria
e

Ende in pn'n ſermone tria ſunt dicenda. Primo de miſſione ſpNiꝛ·
rituſſandti a hyſtoꝛia cũ ahquibo qᷓttiombo. Scðᷣo quare ſpſſan
ctus viſus eſt in tripliei ſpeae. ſeʒ oolumbe. flatus a ignis. Ter⸗
tio de beatis illis qu ſe peꝑant iſto temꝑe ad ſuſcepuonẽ ſpůs
ancti. Quantũ ad pꝛimum hie quent. Cur non ſtaum deus 1

ſuandtum reupiunt efficaditer qui detem peecpta ſer uant Iſtem ſe

mo in vluma cena xpi.

bus quos oẽs adeo roboꝛauit ꝙ per eos totũ munduz ſub
uit. Duodeam barones ſũt duodecim apłi.ſeptuagintaduo mi⸗
lites fuerunt ſeptuagintaduo diſcipuh· nde Berñ. Liœt ma=

dicitur ꝙ ſpũſſanctus in ſpecie to lumbe deſcendit ſuper eriſſtum
baptiſatum in ſignũ ꝙ qui per dit innocentiam bapti ſmalem ꝑ
pcm̃ mortale debet habere ad modũ co lumbe gemitũ peo cantu
Doerbet em̃ cogitare penitens oẽs annos ſuos in amaritudine aĩe
ſue Juxta illud Hiere & Ludtuʒ vnigeniti ſat tibi plandũ ama
rum Secundo debet elſe lieut columba abſq; felle malicie eliges

£
S8SBenno
poſt aſcenſionem miſit ſpm̃ſanctuʒ .a quare poſt detem dies mi
ſit. Rñdet Elucidarius Primo vt apli ieumis et or̃onibus ad
ad eus aduentum ſe peeparent. Setundo ad deſignanð ꝙ ſpĩ⸗

eundo querit᷑ vbi et in quo lo reœperunt· Rñndeo in labern⸗ ac

culo in quo xp̃us cum diſcipulis ſuis pꝛius enauit anteq; capt

hee do mus fuit multipliuter dſecrata· Dri⸗
vltima cena xp̃i· Scðo in lotione pedũ diſcipuloꝝ ſuo⸗z
Vertio in ↄſtitutione ſatram̃ti eukanſtie· Quarto vbi xpᷣus ap⸗

fuit ( Obi ſcienduz eʒ

——

paruit diſcipulis ſuis in die reſurrectiõis ianuis celauſis et dixit

eis Pax vobis Quinto hodie qñ diſcipuli reœper̃t ibi ſpmſactẽm

et erant ſimul in deuotis orombus. Vnde dẽ Vctu. . Hii erant

oynmnes vnanimiter ꝑſeuerantes in oronibus tü mulieribus a ma⸗

ra matre eius a cognatis quibul daz iheſu m carnem. Et iſtud

innuit᷑ in verbis pꝛemiſſis tũ dict᷑· Dum complerent᷑ dies pen⸗

thetoſtes & (Uercio quert᷑ hic quot fuerunt in nnmero Rndeo
ſere entum viginti hommes. vt habet Actu. 1. Nam duode⸗=

um apoſtoli a.72Z diſcipuli a beata virgo mariaa et maria mag

dalena-maria Jatobi a ſalome a Johanna vxoꝛ cuſe: et ahe de

uote femine que ſecute fuerunt ihm et quidã deueti cognati xpi
ßm carnem Vnde glo; ibidem diat. Nullus abſlens vbi erãt/ coꝛ
vnum a animaz vnam hñtes bi notandum ꝙ hodie rex eli
et tern/ deojm barones ſetit: aſſociats ſeptuagintaduobo militꝛ
per eos totũ munduz ſubinga

.„.

gna a diuina plane ſuerunt minatula que dñs geſit in terris:· H

Anmen vnũ eſt ſuer oĩa alia· q in paudis impucibo ominibus
totum mm a oẽm ſapientie altitudmmem ſubiuganit Rñtuz .

a28 ſcam Peutmn nbua Pun ſciendum ꝙ ſpuſſanctus appa⸗
ri

Peius mala ſuſtinere q; inferre: qꝛ apud deum non eſt miſer qᷓ

patitur iniuriam . ſed qui ſacit ſieut Deroni· Ruſticus eſt qui facè
rnraſticitatem non cui hit (Terao exemplo columbe nidiſicare de

„

etn
in ſta
dum
n
wp
fiaun
fibas
fofan
latus
tra
hſ
op
dit⸗
luitp
vite
aet⸗
btdñt
lt. P
gun⸗
der
Se
ſtye⸗
mea
ſus en
vlye
uum
fah⸗
Rhel
üd

ene.

—

pth

Vbi

ſum
emnp
drn
nede
ſam
ligis
ier
uhot
&

piꝛium: aquam ꝓPam ſedð non aerem. a ſi modicũ eſſet de aere
deberet vendi elſet res pꝛecioſioz a tario tunctis rebo tempalby

.
bet in petra Nam petra que non fledtit᷑ ſig niſ tat -pᷣm pꝛecipue
m ſtatu crucis vbi otudi potmit · h non amitti, In petra hac m
dum ſuũ lacere debent qui bonam vitam inchoant. Juxta ilud.· .
Cantitc·2· Co lumba mea in foꝛaminibo petre · petre ſunt vulne .
ra xp̃i in cruce ibi eſt meritum · Berñ · Scio ꝙ merita mea nõ ſu HMUM M

fiaunt Ergo ↄſidenter quod mihi deeſt vſurpo mihi ex vulne
ribus dñi mei ihelu xp̃i que miſer coꝛditer affluunt a ſi delunt
foramina ꝗᷓ def luunt:foderunt manus eius a pedes ι Lancœa
latus eius ꝑſoderunt. Et per has rimas heet mihi ſugere mel de
petra· a oleum de ſaxo duriſſimoSetundo a pariut a viſus eſt *
m flatu. et hot poſt reſurrectionem xpᷣi.vt habet᷑ Johannis :?è G HMLMB
ꝙ x¶p̃s poſt reſurrectionem ſuam mſufflauit in diſcipulos ſuos.
diẽ · NRcapite ſpmſanctum & Guilhelugð. Ideo ſpuͦſſanctus vo

. „

luit per flatuʒ deſignan: vt odatur eis ꝙ neœſſarius ö flatus

vite humane. non em̃ poteſt durare per vnaʒ hoꝛam abſq; fla⸗
tu et aere. tamen abſq; abo a potu pluribo diebus põt duraar .
Et dñs omnipotens oedinauit vt aer comuniſſimũ elementuz
eſſet. Hot patet.qꝛ homo poteſt hr̃e terram ꝓPam a igneʒ p?o

Sit etiam ammãa hoĩs non poteſt viuere ſpũaliter ad vna hoꝛ ãa
ſine gratia a taritate et dono ſpuſſancti. Vnde Rug.⸗ MWita ani⸗
me amoꝛ eſt:qui non amat motuus eſt Tercio apparuit et vn⸗
ſus eſt in linguis igneis ſicut diat hic. RPuerunt eis diſparti-

linque tancqᷓ igmis (Onde hie quent quar ſpuſandus apa⸗ (Q

ruit m linguis igneis Rñndeo vt apli coꝛde accenli verba ig⸗

mia haberent a legem ignitam pꝛediearent que eſt lex amoꝛis

vt habetur Johan · i· Doc eſt pꝛeœptum meum vt diligatis
muicem (Item queritur quar ſpuſanctus venit in ſpetie di Q
ſpartitaruʒ hnguaꝰꝝ Rñdetur vt oſtendent diſcipulis ommnid
unguaꝝ ydeomata loqui a pꝛeditare poſſe a mterpeetibus nõ
egere (Cirea qð notandum eſt ꝙ deus ab initio cocellit homimni
gratiam lingue tũ qua poſſet loqui vno linguagio inter homi⸗
nes vt a vnus intelligeret allum plene eae Bed antiq; pa⸗
tres ſcʒ filij noe abuſi ſunt beneſitio iſto vo lentes ediſicane poſt
dihluuium turrim vnam vſq; ad telum pꝛopter futuꝝ dilnuium
vt poſſent ſit euadere manũ dei:a poſt plagam ei reſiſtere · J0
deus confudit lingnas oĩm et diuiſit vt vnus non intelligeret
alium m ꝙ dicit magr m hyſtoria ſuper Geñ⸗Et hm q; diat
Phs. 3 lbzo de tribo ſilijs noe et adhut iplo vmente nati ſut
1 2

num (Nerdo ſpũſſanctus facit

Soermo-
24 milia viroz: et centum pꝛeter muliers a pueros qui omes

fecerunt.72 generationes· quia de iaphet fuerunt.i5. genera⸗

tiones. de cham . zo. de Zem. 27. IJdeo deus diuilit labiũ ip̃oꝛꝛ

quos non erat mii vnum in ſeptuagintaduas linguas. et poſt

hoc diſperſi ſunt in vniuer ſas terras. Nam ſem Xſiam. C¶ ham

affricam. Japhet europam ſoꝛtitus eſt. Scõo ßmanſit mũdus

vſq; in hodiernũ diem vt nullus eſſet in mundo homo purus.
qui om̃s linguas poſſet ſimul intelligere loqui a ſcire. Sʒ hodie
tupiens deus mom ad agnitioneʒz ſui noĩs peruenire · miſit ſpi

ritũſancum ſuꝑ duodeam apoſtalos qui ſic locun ſunt vt oms

homines intelligerent ſuas linguas p illos loquentes. Jõ diat
audiebat vnuſquiſq; ſua lngua illos loquentes magnalia dei
et hot neeſſarium fuit. Nam quitunq; dat alicui ahnqð offitium

oPꝛtet etiã ꝙ det ei illiud per quod offitium valeat exerare,

Sed pßs dedit diſcipulis ſius offitiũ pedicandi in oms gentes
et qꝛ hot facere non poterant ſine grada linguaz ideo neceſſa⸗

rium fit vt ipſi oẽm hngnam loquerent᷑. Vnde dicit Loque⸗
bantur varijs linguis apoſtoli (Zed queritur qñ hoc fadum

ſit. Rñdetur hodie in die penthetoſtes. q; vna lingua. ſeʒ hebꝛꝛ
ica vtens ab omnibo hommib⸗ diuerſaz hnguarum intelligeba

tur. Vnde diet hic Rudiebat vnuſquiſq; lngua ſua loquẽtes

illos: poſtmodũ vero in terris diuerſis ydeomatibo loquebant᷑
nulla creatura docente pꝛout ſpirituſſandus dabat eloqui illis·
Quantũ ad ter
nt beati qui iux

Bat.j0· Non enim vos eſtis qui loquimini
dam ꝑtem iſtius ſermonis eſt ſciendum qꝙ illi ſu

ta polle pꝛeparauerunt ſe ad ſuſcepdionẽ ſpũſſandi(Et

c qn⸗

in pñti vita. Vnde pſal. Beatus Pplus cu. do. de · eius Sccũdo
facit hominez dinitem in pñti a in futuro: Et hoc pꝛobatur · qꝛ
quicquid homo exterius in gracia facit totum eſt ei meritorium.

NMam vnũ pater noſter in gra eia apud deũ plus valet q; mille
extra graciam. Silr vna buccella punis data in grada plus va
let q; eentum flozeni in peccati 98. yꝓm̃o laboꝛes manuum ſuari
erunt eis meritoeij qñ ndeliter laboꝛant pꝛo ſe vxoibo a pueris

ſuis. Vnde pſab· Laboꝛes ma tua.qꝛ ma. Inſuper omĩa aduer
ſa t infoꝛ tunia que patienter ſuſtinent er ũt eis meritoria Ro·
8. Samus quomaz di ligentib⸗ denm omnia coopantur in bo⸗
hommez heredem regni eloruz ſi
Euarto ſpüs

lium dei boheredem xp̃iaplus Si ſilij a heredes

tuplici atione Prima eſt qꝛ ſpũſſanctus facit hommez beatum

Nnn⸗
Chen
nüde⸗
arus.
hiürſyr
toffis
ſdick
Ude
ütun
tenn,
Ounds
cala⸗
ogue⸗
dum
eba/
dn
uins
ebai
guiils
con⸗
nnm
cudo⸗
reg:
zum⸗
nille
va
vari
uend
Duer
nb⸗
uz1

xxviriri
ſanctus fact hominez particpem omniũ bonoꝰꝛ · ſcz orationum
iemnioꝝ: elemoſinarum et miſſarum que fiunt in toto mundo
Nam iſte eſt articu us ſidei ſanctoꝝ cmunionezꝭ (Pꝛo quo ſcie
dum ꝙ ſanctoꝛ tommunio eſt bonoꝝ: ſpintuahuʒ per landos
acquiſitoꝝ congregatio⸗vnde credenda ẽ ſancoꝝ communio-.
in eccleſia:. Nam omnes xp̃iani exiſtentes in gratia a ſine pecca
to mortali partiupes ſunt oĩim bonoꝝ que ſiunt quotidie in ee
cleſia per quodlibet membꝛũ eccleſie· Sicut ſi candela accenda
tur pꝛo aliquo ſpecialiter oms qui cum eo ſunt benefitiũ cande
le percipiunt · niſi in viſu impediant᷑ ſcʒ peccati moꝛtalis: quod
obtenebꝛat intellecum a inſiat affetum Pſal. Parucps ſum
ego omniũ timen· Et hoc non ſoum intelligitur in pnñᷣti vi⸗
ta:ſed etiam in fu tura glia onde ex dick is quikbet veſtrum
debet duo documenta eliere. Primũ eſt ꝙ; quilibet debet pꝛoxi⸗
muz ſuum ex toto coꝛde diligere ˖ qꝛ hic cantas imepit et m celo

perficitur · Fuguſtinus. Vnuſquiſq; in celo tin diliget pꝛoximũ
ſuum qntum ſeipſum. Secunduz documentuz ꝙ; quando videt

vel audit quis aliquod bonũ opus a pꝛoximo ſuo fieri ð hoc de
ber gaudere · quia hoc bonuʒ opus etiam ſuum erit in elo. Pñn
magiſter lententiaz li. 4. di: 49: Per caritateʒ que ſingulis erit
Perſecta: tm̃ quiſq; gaudebit de alterius bono qᷓntum gauderet
ſi haberet m ſemetipſo(QRuinto ſpũſſandus deducet hominẽ ad
vitam gloꝛie ad quam non peruenit᷑ niſi per gram ſpũſſandti:
Aug. in libeo ð natura a grada diuma, Gracia ſine qua nec in

AUntes nec etate grandes ſalui facti ſunt non meritis reddit᷑: ſed

gratioſe datur popter quod grada vocatur.a tunt erimus be

nedicti a xp̃o· Juxta illud Venite benedicti patris mei *.

Dominica pꝛima poſt penthecoſten.
(Epiſtola Johannis poſtoli.

