noh gilat. vnde dyabolus tanq; leo rugit. In quibo verbis Hoꝛtar᷑
ʒ55 nos aplus ad reliſtenduʒ ſoꝛtiter temptatiomibo dyaboli dicẽ
ent KRduerſarius veſter tanq; leo rugiens artuit querens quez de⸗
nigs uoꝛ et. cui reſiſtite ſottes m fide Vnde hic quenit᷑ vtzꝛ demões
giſi⸗ HW Poſſunt hoĩes temptare qñ volunt. Reſpondet callianus in ol HS
””MV lationibus patzæ ꝙ non mii deus permittt a jntum deus per
ſtal mittit · ARplus peima Coꝛ. S. Fidelis deus qui non patiet᷑ vos
dde, temptari ſupꝛa id quod Poteſtis. Ruguſtinus ſupeꝛ plab. Plez
Nlg q; inimicus vult nocere a non Poteſt · qꝛ Poteſtas eius ẽ ſub po⸗
zſüt e teſtate dei. nam ſi tm poſſet nocre quantum vellet raliquis iu⸗
adſoz ſtoꝛ non remaneret. Vnde etiam yſidoꝛus. Non amphus ele⸗
OG⸗ ctos dyabolus q; eius voluntas permittit temptat. Doc ptz in
niner Job queʒ dyabolus non potuit temptare non licen ciatus. Itẽ⸗
gar. HM patet Mat. ?.· vbi demon es expulſi ex homine obſeſſo non po⸗
leſeul tuerunt intrare poꝛcos niſi xp̃o permittente (Setundo quene (
vtz demon ſemel de vno vichus iten temptat hommem.Re⸗
bbus⸗ ſpondet Tho. Quidaz ditunt ꝙ ſemel ſuperatus nunch de cete⸗
guch⸗ temptarr põt aliquem de eodem vitio. Sed alij dicũt ꝙ po⸗
“ teſt aliu hoiem temptare: ſed non eundez. a hoc eſt magis pꝛo⸗
Act nr babile Nereio querit vt inter eos ſit malicie differenna- Re/ (O
OH ſar der Caſſianus ꝙ; de quolibet choꝛo plures teciderunt. Hnz
ſancck lent ni ugeli in bonis exeracijs ſe exercent · ſic per oppoſitũ
rimm ma angel im malis exereicijs ſe exercent vnus eſt peioꝛ altero
wds das er de pei mo choꝛo ſunt mali · et de ſetundo peioꝛes: et
tretcd mine P d8 en trum 8 abolus m bitat ho⸗
Nng mmez per quodcunq; pctm. Rñdet thomas in uotlibetis ñ

.

quantum ad ainmaʒ · quia ſolus deus inhabitat animaʒ· ſed qn
tum ad coꝛpus tunt poteſt dyabolus ſubſtancialiter inhabita⸗
re hommem ſicut ptz in arreptitijs qn deus peꝛmittit. Di atuꝛ
tamen ipſe dyabolus inhabitare affec um hominis per effectuz
malicie et per quodcunq; peccatuʒ moꝛtale:quia ex quo mota
le peccatuʒ ſatit dyabolo ſubijut· Johanmis. 8. Qui fatit pecca⸗
tum ſeruus eſt peceati, Vnde ſitut beati ſüt ſub dominio dei: ita
mali ſunt ſub dommio dyaboli Vnde Mat. 6· Nemo põt duo⸗
bus dominis ſeruire . et dyabolus per veram penitentiaʒ a pec⸗
catore expellitur.a in ſig num huius dicſt Luc ˖ S. ꝙ xpᷣs a ma⸗
ria magdalena eieeit ſeptem demonia que vniuerlis vicijs ple
na ſunt (Quinto quent vtruz demones cognoſcunt ſecreta cor
dium Reſpondet nycolaus de lyra Goera ꝙ nullo modo tog⸗
noſcunt ſecreta coꝛdiũ mi per ſigna extenoꝛa ſcʒ ex viſu a vul⸗
tu hominis *ι+ Nam deus eſt ſcrutatoꝛ coꝛdium. vñ dr in pſal·
Deus ſcit oogitationes demonuz et hommuz (Sexto queritur
vtrum oognoſcunt futura Rñdetur ꝙ futura ſupernaturalia ·
nullus demonum cognoſcere poterit · quia cognoſcere futura qi
peꝛeſentia ſolius dei E: niſi deus ex ſpeciali gracia ipſis reuelaret

licut olim reuelauit pꝛophetis· Vnde dict yſaie. 41, Annunca

te nobis que futura ſunt. Deus noluit indicare Vnde dictur
Acuũ pꝛimo. NMon eſt veſtrum cognoſcere tempoꝛa ſc. Sed de⸗
mones naturaha futura cognoſtunt que ex cauſis naturalibus
ſcʒ ex curſu planetaꝝ et ſtellaruz eueniunt. Ex hijs qñq; pꝛedi
cant ſiue pꝛeditunt futura. Dot pꝛobatur qꝛ homines poſſunt
hot ſacere ſcʒ aſironimi qui quandoq; pꝛedicunt pluuiam· qñq;
fn gid itatem quandoq; cahditatem. que ex ↄſtellatione planeta
rum euemire ſolent, Item medicus peritus cognoſcit homniũ o&
ualeſcentiam ex conſpedu vrine: a quandoq; mortem ipſius E;
demones habent plemoꝛem cognitionem q; aliquis magr ha⸗
bere poteſt, Primo ex ſubtilitate ltet priuati ſunt huimme gqrate
tamen naturalia dona adhuc habent. Vnde Goera diet. wo⸗
Pan naturalis m demonibo non eſt diminuta, habent emn m
andcum Thomaz cognitionem omniuʒ creaturaz tam natura

lium q; ſpalum Item ſciendum ꝙ nullus hoim habuit tantazʒ
vog nitionem ommũ ſcʒ pecoꝝ: amum: piſcum: herbazꝝ et ar⸗
boꝛum ſicut pꝛimus homo adam. In ſignum huus adã omnibo
rebo creatis nomen impoſuit pᷣm pꝛopꝛietates co2ꝝ dyabohis
ex ſubtihtate nature plane per pendit quod homo non Pendit

— S ☛ =

—☛ O — .

be l Secundo per lon gam experientiaʒ: quis hominuz tot mahtias
kan ecepxpertus eſt· et quis vnq; tam diu ſtuduit:quia dyabolus iazʒ
dar Ppfrfrflus ch ſexingenta miha annis ſtuduit. In quatuoꝛ annis quis
a ſtudere potoſt ad gradũ magiſterij arcium: aut fieri dodoꝛ:aut
in medicinis: aut in iun canonico: aut in theologia, Tertio ex
la⸗ reuelatione ſuperioꝝ poteſtatuʒ. Vnde yſidorus de ſumo bono
Ad Demones triplici cientie atumme vigent ſeʒ ſubtilitate natue
ieg experientia tempoꝝlreuelatione ſupenoꝝ poteſtatuʒ (Septimoa
iSw. queritur vtꝝ alquis poteſt vuere ſine omm temptatione (rñ ◻
im detur ꝙ nulius xpiſidelium poteſt vinere hit ſine temptatione
pe Hot multipliäter peo bat᷑. Nam dicit Job.2. Wilicia vita hbo
an, minis ſuper tertam. Vnde Hiero: ſuper Math. Impoſſibile eelt
huzau=‚manaz naturam non temptari. Wnde Berñ ſuper plał-Qui
habitat. Nemo in carne põt viuere ſine temptatione a qui ab
. vna hberat᷑ pꝛotinus expectat auam. In ſignũ huus dẽ Eccia.
eſat 2. Fill accedens ad ſernitutem dei ſta in timoze dei a ppara ani·
ſun. mam tuam ad demptactonczißhed⸗ dioeret aliquis quare pmittit Orꝛ S
nii deus ſuos ſideles ita temptari. Rñdetur ꝓpter pꝛoſedtuʒ ipſoz
lart QRuia ſim apim Nemo coꝛonabit᷑ niſi qui legittime certauerit.
NNdaAD, VGVnde NMiero. m epiſtiola: Quis ſanctozꝝ ſine ertamime coꝛona⸗
Mamr tus eſt. Vnde etam Amb. ſuper lucam Pꝛopoſita eſt coꝛona:
M ſubeunda ſũt certamma. Nemo Nteſt coꝛonari niſi qui vicerit.
es Maio eſt frudus vbi maioe eſt laboꝛ. Jemptani non eſt pec⸗
grt catum: led materia exercende virtutis. Dot patet per Bernß.
ſutt dit· Quociens reſiſtis tociens coꝛonaberis. Ex empluz de illo iun
gigx unene qu mermt vna nocke ſeptem coꝛonas reſiſtendo tempta⸗
ena tiombo. hoc quere in diſcipulo de tempone. 1

quarta poſt penthecoſten

nte ratres. exiſtimo em e non ſunt condigne paſſio
ho⸗ — nes huius tempoꝛis ad fnturam gloꝛiã que reue
on onem adauhin nobis. nam expectatio ewature reueia
w „ eſt ia a ſexxeckat. Vanitati em creatura ſubiecka
q i non Wwiens ſed Neopter eñ qui ſubiedt eam in ſpe · qda
dna 2 ipſa treatura hłerabitur a ſeruitute coꝛruptionis in uᷣ
bertatem gloꝛie ſilio dei, Gamus em ꝙ omnis creatua
umn MM ingemiſat 2 parturit vſqʒ adhut, Saon ſoluz aũt illa ſed ð
i et noſipſi mimadas ſpifitus habentes et ipſi intra nos
a Lenmmns adoptionem ſilnoꝝ dei expectantes redeptione
coꝛpis noſtni in xpᷣo iheſu dño noſmw. H
,

SBoerno
Xiſtimo quod non ſunt condigne paſſiones ic. Ro:8 .
Numana õ ditio ex pꝛeuaricanone pꝛimoꝝ parentum .
— ſaſta: eſt fragilis a infirma-intus a extra. ſuperius a in
ferlus· ante et retro. a dextris a a ſiniſtris: a ꝑ omnes partes coꝛ .
poris influunt paſſiones: que omnia verbis pautiſſimis tãgit n
daaud die. Circundederunt me mala quoꝝ non eſt numerus. 4
FEgEßr quo etiam Rplus paulus expertus erat magnitudinem et
multitu dinez tribulationum in quibo ſepe pericltatus fuit vſq; .
ad mortẽ. Primo a indeis qñ quinquies quade genas plagas
vna minus accœpit. Secundo ter virgis ceſus eſt. Cercio in car
cere a in ligno pedibo affixus. Quarto ĩ hiſʒaꝛ lapidatus“ Quin 8
to feris datus. Sexto in fame. ſiti frigore· in nuditate a in pericu .
lis fluminũ et latronum falſoꝝ fratrum: pꝛeter mtninſecam tri⸗
bulationem a ſolidtudinem ommuz eccleſiaꝑ· Septimo rome
ta pite truncat᷑ a nerone anno dñi.lxi. Expertus erat ſimilhter 4
magnitudineʒz future gloꝛie inquantum licuit homimi motali “
adhut experiri qn raptus fuit in paradiſum vſq; ad teraũ cœlũ o
et auduuit ibi archana verba que nõ heœt hommi loqui . à hboc— 6
ditit Kplus. Exiſtimo ꝙ non ſunt condigne palſſiones &. H
Vnde in pñti ſermone tria ſunt dicenda. Primo de paſſiombo·
innatis aillatis. Scðo ꝙ nullus poteſt eſle diu ſine tribulatiõe
et triſtica in hac vita. Teruo quo non ſunt condigne paſſio⸗
nes huius temꝑis ad futuram gloꝛiam cum vno exempilo.
uantum ad pꝛimũ ſciendum ꝙ Aplus ditit hic paſſiones in .
plurali ꝓpter duierſas a multas paſſiones qꝛ quedam paſſiõeꝰ V 4
ſunt innateſicut fames ſitis frigus laſſitudo egritudo et moꝛs· bi
Simiiiter ſunt alie paſſiones imnate: que etiaʒ ex coꝛruptine el
nature a pꝛimoꝝ parentuʒz pꝛeuaricatione vidate inſunt nob⸗ bu
ex qui bo in membꝛis interionis hominis ↄtinuum bellum geriẽ⸗ u
Caro em contupiſcit aduerſus ſpm a ſpintus aduerſus carnẽ “ n
affetiones ↄtra rauonem a cotra conſcientiam tõſcientia ↄtra 1
voun tatem. Et ſic que int ra nos ſunt beltum gerunt ad inunitce
Et hoc conquent dominus Gen. 8. diens⸗ Zenſus a cogitatio
hoiomimnis in maiuz pꝛona eſt ab adoleſcentia ſua cunctis diebus.
Doc etiam dr Zacha.6· Siue naſcendo homo in mom egredia
tur: ſiue moeiendo mundum egrediatur: hoe totum agitur i
tribulatone · Vnde Job. 13. Domo natus de muliere bꝛeni vi⸗
. .

6
sco⸗
rigit
ems.
nemet
itpig
nt
un

eſra

mnta⸗
ome
Hikter
atalt
alü

tem. reple mul . mi. & Vnde hanc miſeriaʒ conqueri hic Epłs

Video aliam legem in membꝛis meis repugnantem legi men⸗
tis mee. Vnde etiam Jac· i: Vnde bella et lites in vobis? nonneę

ex concupiſcœncijs veſiris cItem alie ſunt paſſiones illate quas
ſuſtinemus a pꝛoximis.ſicut damna reꝝ: oontumelie verborum
perſecuti ones opeꝝ que padienter ſufferende ſunt quod reue⸗

ra pꝛo virtute maxima computat᷑, Dñs enim in veten teſtamen

to huius virtutis pondus tonſiderans indulſit vt hoĩes malunz
pꝛo malo redderent licut diat Leuit. 26. Perſequimmi inimi

cos ve ſtros Diere.· Ss: Reddet ei ᷣm opus ſuum:et iuxta omma

que ſetit ſat ei, Item Exodi:2z. Dentem pꝛo dente oculuz p ocu

lo · Deus autem in carne veniens qui reddidit bona peo malis

mehoeem a nobilioꝛem vitam a ſanctioꝛem inſtituit. Mat · .

Qui pertuſſerit te m vnam maxillam pꝛebe ei aliam. Item aufe

renti tunicaʒ: dimitte et palliũ. Et quod xpᷣs verbo docuit hoe
exemplo exhibuit. ſieut diat᷑ Johannis:.. Alſiſtens vnus mi
niſtroꝝ dedit iheſu alapã dicens: Sic reſpondeg pontiſci. Nũc
non ſo lum aliam pꝛebuit: ſed totuʒ coꝛpus pꝛo nobis exhibuit

Et in ſignũ huius doctrine per miſit ſe veſti bo ſpoliari à nudum
in cruc ſuſpendi·. Sic et quinbet xpᷣiſdelis patienter debet ſuf⸗

ferre iniurias illatas:ſiue m rebus liue in ſama ſiue in perſona.a

reddere mnimids bona pꝛo malis Mat⸗5 Rudiſtis quia dicum

eſt antiquis. Diliges pꝛox imũ tuum a odio habebis inimicuz
Ego aũt dieo vobis. Diligite inimicos veſtros, Nec mirum q;

altioꝛa a ſanctioza pꝛeeepta deus nobis dedit q; antiquis quia

ilus terram pꝛomiſit et nobis celum. illis vitam diutuꝛnã a no

bis eternam Item ſunt quedam paſſiones affectate quas ſuſti⸗
nent hij qui toto coꝛde deum diligunt qui non contenti pꝛiori⸗

bus palſionibo ſed a toꝛ tontrituʒ a coꝛpus caſtigatum volun⸗
tarie offerunt deo mortificantes ſe tota die.quoꝝꝛ vnus fuit Jo
hannes baptiſta qui nec vmũ nec ſiceram bibit: a veſtimen tu3

de pihs cameloꝝ poꝛtauit·. Item ſanctus paulus qu dixit. Ca⸗

ſtigo coꝛpus meum a in ſeru tutem redig o. Item omnes lancti

oonfeſſoꝛ es qui paupertati attenuati: abſtinentia macmti: affl
ctione caſtigati · m oeationibo continui: ieiunijs fatigau: ſancte
et iuſte vitam ſuã fimerunt, Vnde ad Debꝛeos In lſolictudini
bus errantes·. in ſpelundis a cauernis terre. arcuierunt in melo
tis a pellibo capꝛinis anguſtiati et afflicti quibo nõ dignus erat
mundusg Quantuz ad K;dam partem hruus ſermonis e ſciendũ

- ⸗

—

—

q; nullus in hac vita poteſt eſſe ſine triſtica· quia in medio ſu⸗
mus inter lotum lũmi g audij et locum qui eſt in in ſerno . Icar⸗
o neceſſe eſt partiapare gaudium a triſticam Vnde Boetcius
de conſolatione phie. O quanta amaritudine humana ſelictas
veſuta eſt (Hed dicis: Cur deus ita adinanit (Rñdet Johan ·

nyder Primo vt ſciamus nos hic eſſe non ciuesſed aduenas a

peregrinos. Vnde dauid in plab. Quoniam aduena ego ſuʒ a

pud te et peregrinus ſitut om̃s patres mei (Secundo in vt mo
non habeamus ſpem tardantes turrere ad terminũ patrie (Teꝛ

cio vt ſtimulemur penis qualſi calcaribus ad curnendum in viaz
mandatoꝝ dei Quarto vt hoꝛreamus peccata noſira motalia

que deus inti odit vt pꝛo vno peccato ipſius om̃s penas iſtas

humano generi intulerit (Quinto vt purgemur migne pur⸗

——U

one virtuoſe ſuſcepta

gationis in pꝛeſenti ne in futuro grauius puniamur in purga⸗
dorio: quia ym magiſtz ſente. li. 4· di ij, Deus ex iuſticia impu⸗
nitum non dimittit delckum Vnde RKugt. in ſermone de igne
pur gatorij. Ignis pur gatorius et ſi non ſit eteꝛnus: ſuperat ta
men oꝑem penam quaʒ vnq; in mũdo ahquis eſt paſſus. Dumb

Numq; enim a quocunq; facies dei videbit᷑ donee per penam ve

mialum peccatoꝝ quadrans minimus ꝑſoluatur. Ergo vt in⸗

fernum fugiamus in quo pena minima eſt acrbioæ omnibo pe⸗
ms mundi . Aug. MWinoe pena inferni maioꝛ eſt omnibus pems

huius lecuh. Vnde etiam Ber nar · Vna ſtintilla ge henne ignis
plus ledit peccatoꝛem q; ſi mulier in doloee partus mille ãnos

perduraret Sexto vt plus de gaudio mereamur. Nam in paſſi
maxima pars meritoꝰꝶ noſtroꝝ conſiſtit
PBerñ · Virtuoſius eſt mala pacienter perpeti q; operan. Cum

igitur opera noſtm parua et quaſi nulla ſunt: neceſſe ẽ nos hie

pat vt ſic mereamur VYbi ſciendu eſt ꝙ homo in ſtatu innocen
tie ſine diffitultate alqua eluʒ intraſſet Greg· Ad hot in para

diſo poſitus erat: vt ſeſe creatoꝛis obedientie m vinculis carta
tis aſtringeret et ad eleſtem patriam ſine moete carnis tranſi⸗

ret. Sic nanq; morta is conditus eſt: vt ſi non peccaſſet etam

moꝛi non potuiſſet. Nunc autem eſt ꝓpter peccatum eieaus
de delicijs paradiſi in exiliũ huius mði. nec põt quis niſi ꝑtri-

pulationem redine ad gloxlã · Ad hoc delignandu deus pouit

ante paradiſuʒ cherubim a flameum gladiũ. Gladuis enim ſi⸗
gnat palſiones a tribulationes pñtis vite,. De quo plab Kab

letn
Eth
tus d
gan⸗
vbin
dndt

ſs.do

biha
ritg
tusl
dtr
pan
mine
zus
die!
mnl.
bie in
giah

4

W
nd

m
eue
os/
6.6

dlg

valle
ung
n
N V
hun⸗
de
an

dur
nat
loo

—

t tribulationes inſtoꝰ &à Et de omnibo hijs lberauit eos dñs

Et hoc erit plemus qñ celeſtem patriam mtrabimus que eſt lo
tus delicaz a gaudioz; Berñ Locus ille ſecʒ paradiſus locus
gaudij eſt vbi toꝛrentes vo uptatis potantur. lotus ſplendoriz
vbi iuſti fulgebũt ſicut ſol.locus abundancie vbi mhil deeſt vi⸗

dentibus deũ. locus ſanitatis vbi appant dñs ſuauis in vmuer⸗

ſis.locus patis vbi factus eſt, locus admirabihs vbi ſunt mira⸗
biha opera eius, loeus ſaturitatis vbi ſaturabimur cũ apparue⸗

rit gloꝛia.eꝰ lotus viſionis vbi videbit deus deoꝝ in ſyon xlo
cus leticie vbi letida ſempiterna ſuper eaput eoꝝ (Quantum
ad terciam ptem iſtius ſermonis ſciendum ꝙ non ſunt ddigne

paſſiones huius temꝑis ad ſaturam gloꝛiã etiam ſi in vno ho⸗

mine cõfluant omnes paſſiones pnñtes pꝛeterite a future. vt cla

rius videbitur (Saendum ꝙ; paſſiones huius temporis ſůt mo

dice illa vero gaudia immenſa Bap·3· ca . In paudis vexati· in

mnltis bene diſponentur. Naʒ ſicut gutta aque reſpectu maris

Sit ſunt paſſiones huius temꝑis að ſu turam glæ iam ¶ Gecũdo
quia hec ſũt in loto ealamitatis id eſt in pꝛeſenti mðo vbi eſt lo

cus triſtiae · Ergo dicit hic vallis lacrimaz. Rug: In valle mi

ſerie ſumus in qua magis flendum eſt quo minus flemus Vnð
Greg ſuper Ezech: Quid eſt quod in hoe mdo hbeat vbi ge⸗
mitus inſpidmus.vndiq; lucus audiuim:deſtructe cinitates
euerſa caſtra· depo pulati agri et in ſolitudmẽ terra redacta ali

os in captiuitatem ducei:alios detruncari videmus: alios inter ſi

ci? Quid eſt ergo qð in hae vita libeat fratres mer-ſi ſice moöm

Ddiligimus iam non gandiũ ſed vulnera amamus. Item in hac

valle latrimaꝝ ſunt plura pericqula et naufragia Berñ · Pericu

lum peobat tranſeuntũ raritas: pereuntinʒ multitudo. Ex qua

tuoꝛ nanibo vix perit vna, R mari aũt huius mundi vix eua⸗
dit vna· Ex quo patet ꝙ mðus eſt periculoſioꝛ mari. qꝛ in mav
huus mundi vix de quatuoꝛ nauibo tranſit vna: iev ix de qua
tuor hominib vnus ad poꝛtum ſalutis puenit (ed in illa ſutu⸗

ra amenitate electis tripłex gaudiim en Primum a claritate-

Apoẽ · 21. Cinitas illa non eget ſole neq; luna vt lneant in ea
Nam claritas dei illummabit eam a lucerna eius et agni (Secũ
dum a loti puritate AXAρH τ. bi non intrabit ahquid coinqui

natuʒz aut abhominationẽ fauens aut mendatiũ (Aerciũ erit ex

loa latitudie Bamt 3. O iſlrk q; magna eſt domus dei a ingẽs
locus poſſeſſionis eius magnus nõ habens ſfinẽ · Vota em terra

„
Sermro “
eſt quaſi punctus reſpedu celi empirrei in quo ſanſti regnant. M
Kercio quia paſſiones huius temꝑis ſũt quaſi partitulares · z “?
. nnnuncq in toto eſſe hommis ſubſiſtunt: ſed m membꝛis a par tib aeos
homimis, Nulla em paſſio huius tempoꝛis cognita eſt vel audlilis kt
ta que vmuerſum eſſe hom mis intus et extra fatigaret. vt ſit in inn
omnibo partibo coꝛpoꝛis et anime, ſed illa futura gloꝛia erit to “
talis quia in anima a coꝛꝑe abundanter redundabit: inmm t f
etiam oſſa noſtra germinabunt. Et iterum de hat abvundania nm
gloꝛiat᷑ Iſaie · 66 Delicijs afflues id eſt omnimoda gloia. hoc GEe
„ eſt pꝛimo coꝛꝑis gloꝛia·et a gloꝛia ſen ſuũ aQ omniũ membꝛo-· d
et a gloia amme a omniuzʒ potendiaz eius, Nec eſt locus ĩ dor un
Pore a amma qui ſe abſcondat a caloꝛe gloꝛie eius.quod bene et
notificatur per exemp lbuʒ quo ferrum ignitum a candens ſimł M te
vnum fit cũ igne habens exitum a foꝛma ſcʒ ꝓpria.Sic erũt ho pn
mines in coꝛꝑe et anima in cllo gloꝛificati, Ham coꝛpora eletco n
rum habebunt magnã claritatem at.13. Fulgebunt mſti ſictt i
ſol. inſuper habebunt impaſſibilitatem. nulla em moleſtia oorz y
Pꝛibus eoꝝ de cetero poteſt nocere Rpoc ·21 Rbſterget deus iie
oẽm lacrimam ab oculs coꝝ &. Bernardus in libꝛo de dlide⸗
ratione? Qualis autem putas erit ſplendoꝛ animaꝝ quando lo
lis ſplendoꝛem habedit lux coꝛporuʒ. nulla erit triſtida nulus
doloꝛ. nullus timoe act laboꝛ·nulla moꝛs ſed ſemper perpetua ſs—8è
mitas perſeuerabit (Quarto a paucitate inferentium quia hic ODUDJð
ſpeualiter ab aliquibo hominibus ſunt illata et non ab omnibb ZMM
hominibo. Illa autem futura gloꝛia erit generalis- quia ab oam „
nibus habitantibo elum in nos deriuatur vt a ſinguus ſanctis ſ⸗
et angehs cõſequamur.hoc innuit pſalł · cum ait · omnia leruũt ſ
tibi. Cui conſonat illud Iſa · 49. Erunt reges a regine nutrics
tme. Dicitur aũt future generalis gloꝛia-quia a deo et omnib-

ſanctis in nos fluit Mam in videndo ſacie xp̃i ᷣm deitatem ent
ſummũ gaundium. quia melius ſic eſſet eſſe m mſerno q; eſſe m
paradiſo a faciem dei non videre. Vnde diatk . Dſtende nobis “
domine fatiem tuam a ſami enmus Euaʒ Johannis. p. Dec ẽ

vita eterna vt cog noſcant te ſolum deũ &. Vnde Fulgenaus. 222
dicit. Dei faciem ſi omnes m carcere infermi viderent nullaz pe 14
nam: nullamq; triſtiuam ſentirent Scðm gaudum erit viden⸗ ſ
do humanitatem xp̃i qui eſt rex regum a dominus domjinantiũ.

Ylaie vieſimoquarto. Regem m dedoꝛe ſuo videbunt (Ler⸗

aum gaudium erit in conſideratione vnionis humanitatis ad

I.
nd
Padh
ude
ptſiem
enit t
min de
N
Gia ve

mheen,

wipe
dn
ens ind
terütſo
neleto
uſäli
ia wr⸗
t us
ide⸗
WR
Was
Knnß
quaht
bommnd
uconm
ſanctis
eruüt
utnos
mmb⸗
ment
clem
nobis
pet ?
allg
mmti.
t er⸗
tats 0

.
7
.
. 5

diuinitateʒ· a erit mirabile quando cognoſtent ꝙ frater eotum
ßm carnem eſt vere deus Et m hoc nos honoꝛauit ſuper ange⸗
los DPebr.· Nuſquam angelos apprehendit: ſed ſemen Rbrahe.
Et iccirco mag naʒ conhdentiam de bemus habere ad deũ no⸗
ſtrum.qꝛ caro et frater noſter Berñ · Puto me iaz ſpernere nõ
Poterit xpᷣus os de oſſibus ſuis: a caro de carne mea(Itẽ ab om
nbus ſanctis· a ex illa iocunda ſodetate triplex gauduim pue
nit Primũ ex multitudine Apocal.7. Hidi turbam magnã ic

Seðm gaudiꝛz eſt ex nob ilitate a ſocietate illius in qua erit be

ata virgo a omnes ſancti a angeli qui omues reges et vegine
ſunt · quia poſſident regnum celoꝝ cum xp̃o qui eſt rex regum⸗
et dominus dñatium Ceraum eſt ex amicabilitate ilbus ſocieta
tis· tanta em erit caritas inter ipſos vt gauduim alioꝝ ſuum re

putentQuinto quia ille paſſiones pꝛeſentes cũ tempore finiun

tur: Illa antem gloꝛia permanet meternũ. De hac futura glo
ria dicit Ruguſtinus⸗O care illã vitam amplecti debniſti: vbi
? vita ſine mote.lux ſine tenebꝛis. iuuentus ſine ſenectute.pax

ſine diſcoꝛdia · voluntas ſine muidia.regnum ſine cmutatione

quod non amittitur. Berñin ſermone. Reg num dei conedi
tur in iuſtificatione: peeapitur in gloæiſitatione- Et de hac fu⸗

tura gloꝛia dicit Iſa · Oculus non vidit τα (Oltimo nota exm⸗
plłum de dyabolo qui dixit. Si eſſet ſtatua a terra vſq; ad celuz

elauis a nouaculis tranffixa libentet vellet aſcendere a deſtende
re: vt ſic econuerſo telum poſſet intrare et ſic futuram gloꝛiam

.

Ppoſſidere quaʒ peeparauit deus dihgentibo ſe· quere mn diſcipu

lo de tempore ſermone. lxiiij ·

Dominica quinta poſt penthecoſten.

õ

ctni/

Ariſſimi.omnes vnanimes in oꝛatione eſtote tõ
padentes/fraternitatis amatoꝛes. miſeritordes.
modeſu humiles. non reddentes maluz pꝛo malo
vel maledickum pꝛo maledicto: ſed econtrario benedicen
tes qꝛ in hot woeati eſtis vt benedickionez hereditate poſ
ſideatis. qui em vult vitam diligere 2 videre dies bonos
coher ceat hinguam ſuam a malo ⁊ labia eius ne loqnan

tur do lum. Declinet aũt a malo 2 fadat lbonnm inquirat

pacem a perſequatur illam: quia ocuh dñi ſuꝑer iuſtos.æ

aures eius in pꝛeces eoꝝ. Vultus autem dñi ſuper fac
tes mala.Et qͥs eſt qui vobis noceat ſi bom emnulatores
fueritis: ſʒ aſi quid patimini pꝛopter iuſtidã beati. Cimo
rem aũt eoꝝ ne timueritis vt non turbeminie
aũt iheſum xpᷣm ſanctificate in coꝛdibus veſtris,

Bominum

Wnes vnanimes in or onibus KK. pꝛi
iuſtiſicat hommes in hac vita: eſt ieiumuzʒ: elemoſina
et oratio.Sed oratio hijs duaba altius voſat ad deum
et eeleſte adiutorium nobis acquirit. Vnde Greg. dieit Wag

na eſt vis oeationis que effuſa in terra in elo operetur. Ergo
ARphlus petrus hoꝛtatur nos in verbis pꝛemiſſis ad orauonem
dicens: Dmnes vnanimes τα Vñ in pꝛeſenti ſermone tria ſunt

dicenda. Primo de oratione . Scðo de ymagimbo ſanctorum.

et xp̃i. Tercio de illis qui poſſidebunt hereditatem celeſtez in ee

lis c¶¶ Ad e e mouende ſunt queſtiones. Et pei
mo querit hic verſus quas ꝑtes mundi oꝛare debe mus ¶Rñndet
ſanctus Tho. ꝙ; comumiter ↄſueuerunt homines verſus oꝛientẽ

oꝛare a altaria conſtruere triplici de cauſa. Prima in ſignuz c a
xpᷣo eſt illummatio noſtra qui viſitauit nos oriens exalto. Se⸗
tundo qꝛ ibi eſt paradiſus a quo eendimus. ideo moꝛimur vt ĩ
paradiſum remtremus, Terdo qꝛ? ab oꝛi ente ad iuditiũ veniet
xp̃us (Secundo querit an debet eſſe locus ſpedalis oꝛandi (Rñ
det Humbertus, Non eſt in looo ponenda talis fidutia ſic nõ

credit aliquis alibi non poſſe ſe exaudiri. tñ turandum eſt de

loco etiam trib de canſis, Primo quia ſi non eſſet locus deputa

tus oꝛationi: tunc neſciretur vtz omnes hommes orarent: an

multi obmitterent oeare. Setundo qꝛ vadens ad locum oꝛandi
prlius laboꝛando plus meret᷑. Lercio vt petentis oꝛatio atius ex
audiatur.qꝛ ibi in loco oationis plures ↄueniunt ad oꝛanduz
Et hm Beatuz Hiero. Impoſlibile eſt pꝛeces multoꝝ nõ exau

diri Motandum hm eundem Dumbᷣ· ꝙ G;uis oꝛationes et alia
ſub oratione contenta valent in omm loco: tñ competen aus et
fructuoſius effundunt᷑ in oꝛatoꝛ io ſeptez de cauſis
credendum eſt ꝙ deus atius exaudiat eum in loco deputato q;

in alio Paralipome · ſeptimo· Oculi mei erunt parati et aures
mee enecte ad oationem eius qui in loco iſto orauerit.

ma Petri.3. Q

Drima quia

DU

Setunda quia eredendum eſt Ne lancti locum talem ſan⸗ 4
Ii ctum magis frequentant · quia ibi eſt domus dei Et in ſigunm .
en huius habetur Geneß WB. q; ia cob vidit angelos dei deſcenden
* tes a aſcendentes in loco dicko bet hel id eſt domus dei Ipſi ſunt ð,
4 qui neceſſar ij ſunt oꝛantibo ad ferendas orones noſtras coram
mmum deo (Lercia ratio eſt qꝛ pꝛobabile eſt ꝙ demones qui libenter
impediunt oꝛationes non audent ita acedere ad huuſmõi lo⸗
cum ſandum ſitut ad ahum locũ pꝛe terrore quem mcutit eis lo
W eus ſan ctus Geñ 28. G ternibilis eſt locus iſte ſeʒz demonibus.
13 6 uarta quia oꝛatoꝛiũ conſecratum eſt in honoze ahcuus ſanci
d patroni. Pie credendum eſt ꝙ ſanctus patronus eccleſie ſpetia
ddm H lem curaz habet de tonuenientibo ad locũ ſui patronatus.ſicut
pꝑeinc ps ahcu us terre de hijs qui veniunt ad loca ſui dommi⸗
big⸗ Sictcut muerit᷑ de ſancto iacobo a de multis ſanctis ſpedahter ui
nom uantibus ſua loca viſitantes. Et quia oꝛanti bo non modicũ ne⸗
mar evelſarium eſt adiutoꝛum ſanctoꝝ qui ſunt potentes apud deum
ſoun. hm illud Job. 5.· Ad aliquem ſan toꝝ te oonuerter. ergo oꝛat
zme m ſacris locis plus q; alibi Quinta ratio quia in eccleſijs ſũt re
uaquie ſanctoꝝ. ergo qñ oꝛas ãte altare: inuoca ſpeciahter illos
R ſanctos quoz reliquie ibi tontinent᷑ in altari, Nec dubiuʒ quin
Wni orones noſtre ad effectum deducantur (Sexta. quia ibi ſũt yma
wgg⸗ gines cruaſixi beate vir ginis et ſanctozꝛ vt frequenter ꝗᷓ mul
⸗-⸗. tum valent ad deuotionem excitandam. Deuonoms aũt affe⸗
murwi ctus ſumme faceit oronem efficatem Rug· Dig mioꝛ ſequit᷑ effe⸗
ſunet ctus quem feruentioe pꝛecdit affecus Berñ. Ad affeckum cor
dce dis reſpiat deus Septima: quia ibi eſt frequenter coꝛpus xßYWi.
kpGOGH Quotidie at hore a miſſe ſunt ibi:ratione cuius qᷓibet eccleſa
ede excellit temp luʒ ſalomonis in quo nunq;ᷓ tm̃ ſuit bonũ »In pee⸗
puta fſentia aũt yp̃i ſiquis ſide oat : dtius exaudini põt q; im alio lo⸗
tꝛn— oo ſceʒ qñ ſtat circa miſſam vel in alio loto m pnñia ſancti toꝛꝑis
edi xp̃i. Vnde henricus de halſia. Sicut em̃ confelſio ½ contrido di⸗
ecd ſpoſitiue ſuftitit ad lalutem. ſi toꝛpalis pꝛeſentia coꝛporis criſti.
ndeg aliquid ſingulariter operat᷑ ad lalitem. vt patet de latrone aſſo
dern ciato xpo quando pꝛelendaliter moꝛiebatur in cruce⸗ qne ei ali
9 en as non ſuffeciſſet aut intantum valuiſſet, ſic videtur ꝙ non mi
er nus nũc peccatoꝛ humiliter ſpe venie aſſiſtens ſacramental ob⸗
ns⸗ lationi veniam conſequatur: aut abundanaus gracie collatio⸗
ie nem reupiat: quaʒ ſi illam ſimihter m alo loto haberet·

1

Sermo

Item tum xp̃us in terra degens null ſanitatem deneg auerit in .
ſide petenti: nunquid equale vel maius eſt nunc inuiſibileʒ fide

credere pñtem in ſacramento eukariſtie. et hoc vult dictũ euan

gelij. ibi · Beati qui non viderunt a crediderunt quid g referr

ad venam conſequendaz modo contrito coꝛde a humih eukari
ſtie mtereſſe ymolationi q; ipſi viſibiliter pñti aſſociari ⁊ hono
riſicare.a olim oblatoni eus in crute interfuiſſe ſicut latro Pel

honoeem xpᷣo toꝛpoꝛaliter in ſe exhibuiſſe· ſitut magdalena qᷓ

lacrimis lauit iheſu pedes a terſit capillis et vngento vngebat
et oſculabatur · Vñ quaſi nihil refert quo ad effectũ grade vel
venie tonſequende hec ille, ¶ Item queritur vtzꝝ deus pecca⸗

tores exaudit. Reſpondeo ſit: qᷓ petunt ſalutaria Auguſt.

Si deus peccatores non exaudiret fruſtra ille publicanus dixiſ⸗
ſet. Deus ꝓpiaus eſto mihi peceatori · a tñ exauditus eſt. Item
notandum ꝙ deus aliqn audit pꝛeces peccatozꝝꝛ a aliquando ñ

quia ſi bene eſt in peceatis moꝛtalibo et petit ab eo regnuʒ ſuũ ·

non dat libi illud · Zed ſi dicit O pie iheſu Ego peccatoꝛ pecca
uni in eelum et coꝛam te · ignoſce mihi peccatori ꝙ te grauiter of
fendi meis gramſſimis peccatis · et ſi inſtanter petat ſine dubio
deus exaudiet eum. a qñ eſt hber a peccatis tunc ab eo petat re
gnum ſuũ dabit. CGuanun ad ſeeundam partem ſermonis
querit᷑ (Cur xp̃iani in nouo teſtamento ſfauunt ſibi ymagines
contra illud pꝛeceptuʒ Exo:⁊o· Non facies tibi ſculptile.· Rñde
tur ꝙ in veteri teſtamento pꝛohibitum fſuit fieri ymagines: ma
xime dei. Ium ꝓpter pꝛonitateʒ ꝓpłi qui pꝛoni fuerunt ad ydo⸗
lat riam, Tum etiam qꝛ deus adhuc non fadus fuit homo.nec
effig iari debuit (Sed m nouo teſtamento it rodudtus eſt ipſe
vſus ymaginuzʒ Primo a dño noſtro iheſu xpᷣo qui ſuam vyma

ginem regi abagaro panno impeeſſam miſit vt ait Euſebius ·

m eccleſiaſtica hyſtoria · et Damianus in hſen Scðo ab apkis
nam tempoꝛe eoꝝꝛ fuerunt ymagines dñi noſtn iheſu chriſti · et
ymago beate vir ginis marie quas beatus lucas ſculpſit qᷓ ima
go beate virginis marie adhuc rome habet᷑ · aà ſandtus ſeruaci9
ymaginem xpi ſetum detulit vt reperit᷑ in ſua hyſtoria Cercio
ex appꝛobatione eccleſie · Nam in quodaʒz concilo fuerunt fſere
mille epiſcopi oongregati qui omes ex inſpiradione ſpũſſandi
diffinierunt vſum ymaginum eſſe heitum. ¶ SZecundo queritur

—.—
SE ☛ =

— —
=,= =g= S.

EZ

ueitn
ileſN
küeun

Fer.

leukan
1no
ro Vel
Nlen
vngebet
r nl
u
Zugn.
uus diti⸗
eſt. en
ſuandf
nuy .
decea
ierof
dubid
Nre
Gnons
ymugine
ale⸗Ri
gesim
tao ye⸗
nmo. Mec
el ipee
n yma
ſbus⸗
bapkis
hniſi⸗er
itq ima
ſeruad
(Terd⸗
runt an
Hülnt
renen

a⸗

Prima el ꝓpter memoꝛie labiecn ne obliniſcamur dñi no⸗
Cri iheſu xpi: beateq; marie vir ginis et alioꝝ ſandoꝝ. Et qn -⸗
eunq; videmus ymaginem eni noſtn iheſu criſt eũ honoꝛamug
et ſanctos imploꝛamus vt pꝛo nobis mteredant ad xp̃m (Secũ
da cauſa eſt pꝛopter infoꝛmationem rudiũ qui litteas ignorat
qm docent᷑ ymaginibo loco litteraz. Vnð de hoc diet in decre⸗

ymagines ſanctoz et picture ſunt libei layto Nerda cauſa G

pꝛopter deuotioms exutanonem· plus mouent viſu q; adita
Vnde inſpectione ymaginuʒ debemus ad deuotionem exctari
Cum videmus tanta bona merit oeia depicta: de bemus etiaz ꝓ
uocari ad honeſtatatem moeum et ver boꝝ in pꝛeſentia ymagi⸗
num: hon oeando in hoc deuz a ſanckos ne impudica loquamur
a turpia in verbis: ſed deuotionem oſtendamus in verbis a fa
ctis ſieut decet lan cos ¶ Quantuz ad tertiam ptem iſtius ſermo
nis dict hie Rplus, In hot enim vocati eſtis vt benedict ionez
in hereditate pollide atis ¶ nde ſcienduz ꝙ triplex eſt genus ho

minum 2 vnum tm poſſidebit de ülla hered itateſ Primu eſt illo

rum qui bonam vitaʒ; non mupmnt net ꝑpfidiunt ſicut omnes
inſfi deles a mali xpᷣiami qui non curant implere diuina maãdata
net odiunt peccata a ſie m mahna vum. et moiunt. Onð de
quohbet iſtozʒꝛ diet᷑ in pſał · Malidam aũt non odinit K. a iſti
iam dicti non ſamabunt?᷑ ſed hereditabunt mſernuz (Hedi ſund
qui bonam vitam mapiunt ſed non ꝑſiaunt et ideo etiam nõ
ſalantur. Vnde Greg: m moꝛahbus. Incaſſum bonum agitur
ſi ante termmũ vite deſeratur · Vnde etiam Bern . Perleueran⸗
tia eſt virtus ſine qua nemo videbit deum. Vñ Albertus ma
gnus, Quid enm pꝛoſuit inde ꝙ ipſum xp̃s de mundo elegerat
quid peo fuit diuturna ſamiliantas xpi: quud ſancta peedicatio

xpp̃i: quã ſepe ab ipſo audierat: quid exempla quid virtutes:

quid miratula qᷓ ab ipſo videt: quid grada hbi collata ad P
dicanduz a miracula ſadendũ, NMam xps apkis dixit. Euntes

dictate quia aꝓpinquat reg num œloꝝ et inſirmos cu ate moꝛtu

os reſuſcitate:lepꝛoſos mundate. demones effugate, Ex quibus
ptʒ ꝙ iundas bene inpit ſed male fimuit qꝛ xp̃m tradidit poſt
hot deſperauit · et in deſperatione laqueo ſe ſuſpendit · ylið · de
ſum · bo · Non eſt beatus qui bonũ ſaautqui em̃ pſeuerauerit ie⸗
Tereij ſunt qui bonã vitam me piunt a hmunt, hij pꝛemiũ per
cpuint a xp̃o, talum enim vita eſt deo placuta que hine be no
ſit concluſa: ꝓſidoꝛus de lum. bono. Iunc deo placet conuerſla-⸗
tio noſtra qn bonũ quod inchoamus pleueranter 2 leuenmug

Sermo

PBernardus in ſermo. Bonam vitaz ego puto mala pati bo
na facere et ſic vſq; ad moꝛtem ꝑſeuerare. ſed heu plures ſunt qᷓ
in quadꝛageſima bonaʒ vitam mchoant ſed poſt paſca retro

dunt. Vnd diett in decretis. Multi bene ineipiunt qui in malo

vitaz fininnt. Ex dictis ptz ꝙ multi ſunt qui apud hoĩes repu

tan tur in bono ſtatu: a etonuerſo multi apud hoĩies reputant᷑

mali a tñ ſunt amii dei et ab eo electi: qꝛ nouit dñs qui ſund
eius. Vnde Ereg. MWirum non eſt ꝙ quiſq; bonũ inchoat: ſed

dificile eſt ſi mtentione recta in bono opere ꝑdurat · Pro quo
notandũ ꝙ nõ poſſumus togitare bonũ net mchoare: nec mul⸗

tominus in eo pſeuemre ſine dei adiutorio. In ſignũ huius qti
die oꝛamus di; Actiones noſtras dñe i&ltimo nota exemp⸗
lum de vno fratre qui voluit de monaſterio exire a redire ad ſe

tulum, ſed xp̃us eum tũ miratulo retinuit in edine monaſterij

uere in poptuaiſiſo.
ica ſexta poſt penthecoſten.Ad Rom.
ſati ſumus in xpᷣo iheſu in

Ratres quitũqʒ bapti
moꝛte ipſius baptiſati ſumus.Conſepulti em̃ ſu
N. mus cũ illo per baptiſmũ in moꝛtem: vt quõ tcri
tus reſurrexit a moꝛtuis ꝑ gloꝛiam patris:ita et nos in
nouitate vite ambulemus Si enim conplantati facti ſu

mus ſimilitudini moꝛti eius: ſimul et reſurrectionis eni

mus.hot ſdentes qꝛ vetus homo noſter ſimul crudafixus
eſt ut deſtruatuꝛ coꝛpus peccati ⁊ vltra nõ ſeꝛuiamus pec
cato. Qui em̃ mortuus ẽ iuſtificatus eſt a petcato.ſi mor
tui ſumus cum ypᷣo: credimus ꝙ ſimul etiam viuemus
cum ipſo: ſentes ꝙ vp̃ᷣus reſurgens ex moꝛtuis iã non
moritur.moꝛs ill vltra non dñabitur, quod enim mor
tuus peccato: moꝛtuus eſt ſemel,quod aũt viuit: viuit
deo, Ita O vos exiſtimate wos moꝛtuos quioẽ eſſe pꝑeccato
viuentes aut deo in xpᷣo iheſu domino noſtw. .
Vitunq; baptiſati ſumus &. Ro.6. In iſta epła hoꝛtat

os Rplus ad vite emendationem que cõſiſtit in hoc
ꝙ moetui petcatis ſoli deo vinamus qui nos viuiſieat
In ſignu huus de latere xp̃i exiuit ſanguis et aqua, ſanguis ꝑ
