Gb726_fol_1
author: Herolt, Johannes

. „ &

N 12 45 11902549 021

Cannuuuuuumtanuuoongf .

Tobingen

R

.

nlenis. ſto
in ubittbus ¹
ſed mduimmni
Ger n
Dꝛaeſt
inalite
lecion⸗
pus ſpetialine⸗
peparad: idee
wowds din

eſenn ſermo
ſan vmo r

betundo quan
lerna. Texcio
Nin die natali
bumm partem
Duentus domit
pelaemm tem
lndei ai grack
loq verbum ea
idiſt ſumma
eüinns genu
nani adiͤ
dudolph⸗
anne d

„ M
„ „
* ½
Primus „ H
äZermones diſcipuli ſuper epſtolas dñicales eleganuiſſimi D .
per totius anm cireulum collecti ex ſermonibo Wilhelmi lugdu⸗ MMUDv

nenſis ex didis ſangi IThome dictis Johannis nider a al

„

. dockoꝛum catholicoꝛum incipiunt fehciter „

Ohnica pꝛima in a0uenta om 90 Koma.
Katres ſcentes qꝛ hoꝛa eſt iam nos de ſomno
ſurgere. Nunct enim pꝛopioꝛ eſt noſtra ſalus
q́ʒ wum tredidimus. Nox pꝛeceſſit ˖ dies autez
appꝛo pinquauit. Abiiciamus ergo opeꝛa tene „
arum et induamur arma ludis ſit vt in die honeſte am⸗
bulemus. Hon in cõmeſſationibus et ebꝛietatibus: non
in cubilibus impudidis: non in contentiõe emulatiõe
ſed induimini dominum iheſum criſtum·
¶ Bermo pꝛimus ſuper epiſfolam
Dꝛa eſt iam nos de ſomno ſurgere. Verba pꝛopoſita oꝛi
inaliter ad Ro: l: ſũt ſcripta: a in epiſtola hodierna
egionaliter ſunt recitata. Et ſides eccleſiaſtica tenet
xp̃ us ſpetialiter ſit venturus in hoc ſacro tꝑe ad eos qui fuerint
pee parati: ideo p monet nos ad pꝛeparandum ſe im verbis
peopoſitis ditens. Doꝛa eſt iam nos de ſomno ſurgere m
ſenti ſermone tria ſunt dicenda. Pꝛimo de hoc ſacro tempoꝛe
à an ho mo pe? ſemetipſum poſſit ſuegere a ſomno moetalis ptti
Setundo quare pꝛo peccato moꝛtali momentaneo debetur pena
eterna. Jercio quomõ debemus induere arma lucis· vir tutes
vt in die natalis domini honeſte ꝛnbulemus · ¶ Quantum ad
pꝛima; partem iſtius ſermonis ſciendum ꝙ hoc tempus dititur
aduentus domim: quia cantus ecleſie ſunt deeduentu xpi · vñ
hot ſatrum tempus eſt deuote a quolibet peragenduz: a hot ex
pte dei ctui grates maximas reſerre debemus de taàntis benefſiciis
eo ꝙ verbum caro factum eſt · vnde hm Rug. In rebus per tꝑs SððJUMU-ũ
adis iſta ſumma eſt giatia ꝙ deus homo facto eſt. in cuius figura .
flectimus genua ad ly. Ex maria virgine a homo factꝰ eſt · a iðẽ
faciendũ eſt adillud Joh.. Et verbũ caro ſactum eſt. Exemplũ
ponit Ludolphus in hbꝛo de vita xp̃i de clerico quem dyabolus
Percuſſit ctim imchnare uoluit caput ad verbum caro fadum elt ·
dixit ei tunc demon. Si ibi ellet ſcriptum Mexbie Nemo facum
eſt· omnes inclinaremus: cur tu non inclinas et humilias te ad
tuum honozem a vthitatem maximam- vnde Bernhardus ſub —

Cantica loquitur in perſona xp̃i. Venio vt errantes coꝛrigam:

„
a inſirmantes adiuuem: et dubitantes in fide tonfirmeʒ· a bene
agentes fructibus perſedtis a ſuauiſſimis paſcam: a certantes ab
hoſtibus deſendam in ſide: a victoꝛes holium perpetue viſionis
toꝛonla remunerem. vnde xp̃s in pꝛedicationibus de ſeipſo dixit

illud Lu. Venit emim filius hominis querere a ſaluum ſire qd

perierat · vnde etiam Rpls· I. Thi. ij. AI¶p̃s venit in hunce mundũ
peccatoꝛes laluos faere. Venit ergo de celo magnus medieus:
ꝛ per totum mundũ vbiq; iaebat egrotus: vnde etiaz Rugꝰ
ſuꝑ Johᷣ·ait. Nulla cauſa veniendi fuit xpᷣo dño niſi peccatoꝛes
laluos ſacere · vnde etiam Berñ. Venit ſaluatoꝛ ad perditos· lux
ad ccos: veritas ad deeptos: redemptoꝛ ad venditos: medicus
ad egrotos.via ad errantes· vita ad moꝛtuos. Itciroo dignum
eſt vt tota &notione celebꝛemus aduentum dñi a pꝛeparemus
nos ad futuram ſolennitatem vt ip̃m dei filiũ digne valeamus
ſuſcipere: a ad hoc hoꝛtatur nos AXpls in verbis p̃miſſis dicns

NHoꝛa eſt nos t Dic quent᷑ vtrũ homo per ſeipᷣm poſſit ſurgere

a peccato motali ſine dei adiutoꝛio reſpondet ſancus Ihomas
ꝙ non ſine auxilio gratie: quia reſurgerea peccato eſt reparare
hominem deo quem per peccatum amiſit Incurrit autem homo
triplex detrimentum peccando ſcʒ matulã ꝛcotru ptionẽ naturał
boni: a reatum pene¶ Maculã quidem inturrit inquantũ pꝛiuat᷑

decoꝛe gratie defoꝛmitate pẽti, Cum aũt decoꝛ gratie perueniat

ex illuſtratiõe diuini luminis non poteſt talis decoꝛ m aĩa reꝑari
ſine deo illuſtrante · vnde nequintur habituale donum quod eſt
lumen gratie (Zecundo incurrit toꝛruptionẽ naturalis boni: qa
bonum nature toꝛrumpitur nquantũ natura hoĩs deeꝛdinatur
voluntate hoĩs deg non ſubiecta. Dot enim oꝛdine ſublato con⸗
ſequens eſt ꝙ tõta natura hoĩs peccantis deoꝛdinata vmaneat:
a tahs oedo nature repamri nõ poteſt niſi voluntas hominis deo

ſubiiciatur: a niſi deꝰ voluntatem hominis ad ſe trahit Tercio

incurrit raatum pene: a tahs reatus pene eſt pꝛopter quem ipſe
homo peccando meret᷑ damnationem eternam: qui reatus pene
nemit ti nõ poteſt niſi a deo in quem eſt offenſa cõmiſſa a qui eſt
omnium hoim iudex tem pꝛobatur quia peccatum eſt quidam
caſus. Poteſt autem homo cadere in pꝛofundum puteum a quo
perpetue exire non poteſt niſi adiutus aliunde. vnde Anſhelmꝰ
Homo per ſe in puteum vel ſoueam cadere poteſt ſed per ſe non
Poteſt exire tem peccatum eſt quedam vulneratio ſpirituahs-
de qua Psõ. Putauer̃t a coꝛrupte ſunt cicatris c vnde Rug?
Homo per ſeipſum ad mortem ire poteſt ſed non poteſt ſeipfum

dyabolus hoies ad infeꝛnum ductt Põ, Funes peccatoꝛꝝꝛ circum
piexi ſunt me. Poteſt etiq; homo ligari qui ꝓpꝛio cnatu nunq;

. „

4

viuiſicareſſtem peccatum lt vimculum vel funig quo mediante

liberatur. Item pꝛohatur m creaturis ſicut auis vel piſcis per le
poteſt int rare rethe vel muſcipulã qui tñ nunq; euadet de le ſine

adiu toꝛ io alteriꝰ. Et q;uis petoꝛ per ſeipſum non poteſt ſurgere

a moꝛtali peccato· tñ non extuſatur ſi perſeuerat in peccato· quia.

deꝰ paratus eſt ommi tempoꝛe infundere gratiam qñ homo ſatit

quod in ſe eſt a diſponit le. vnde ARugꝰ li· 3. de pe · Pꝛeſto ſemꝑ

eſt gra ꝗᷓ nunq; deſicit niſi pꝛius expulſa:ſed ↄtinuo a neœſſario

.*

38 uod ſuum eſt inſpirat oc. 2· Ego ſto ad oſtium a pulſo it.

de notandum illo tpe debemus ſurgere a peccatis et nos
pꝛeparare ad futuram feſtiuitatem a etiã ad mostem ꝓpter inceꝛ⸗
ti tudinem vite nr̃e Berñ. Quid in rebo humanis certius moꝛte

q quid hoꝛa moꝛtis mmcrtius muenitur. vnde Lu· 13· Vigilate 2
eſtote parati: quia qua hoꝛa non putatis fihus hominis veniet⸗

vnde etiam Gregꝰ? ſuper Ezechielem. Etenim conditoꝛ noſter

diem moꝛtis noſtre mnco gnitũ eſſe vo luit. vt dum ſemꝑ ignoꝛat
ſemꝑ pꝛoximꝰ eſſe credat. Si em dyabolus in fine vite mueniaat
hoĩem non pꝛeparatum a iacentem in luto peccati: tunc ðtngit

peccatoꝛi tali ſitut tum pulſatur pꝛopꝛie die ſturmglock. Iunc

ꝙ hinc bene exit. ſi ſeturus hinc exit neſe

enim homo ſur git cito a vix camiſiã vel tunicam induit a mhil

eſt diſpoſitus, Sit ſimili mio qn infirmitas pulſat· quia opoꝛtet
ho mmẽ moꝛi a venire ad indicium: quia tunt valde a velocite:
currit pꝛo ſacerdote atO vix induit tunicã qua muenit pꝛoximioꝛẽ?

Sic tahs vnam fatit penitentiam a ↄfeſſionem ſicut ſibi occurrit

quia non habet aliud induere a eeram penitentia; a feſſionem

facere. a talis q̃ ſic diſtulit vix vel raro penitet veraciteꝛ Xlbeꝛtꝰ

Rarum eſt ꝙ aliquis ex ame in fine vite ſue peniteat Rugꝰ.
Cegi a perlegi ſacram ſcriptumʒ a tamen non mueni in quinq;
milibus annozum aliquem ſaluatum in fine vite niſi latronem.

Eu ſebius in li · de moꝛte beati iheronimi queʒz ex ꝛe eius ſcripſit
qꝙ; mter · 30. milia hommum vix vnus penitebit tempoꝛe moꝛtis
ſue qui emendationem vite ſue vſq; in fſinem diſtulerunt· c? go

pernitere debemus dum ſani ſumus Kug? et ponitur in decreust

di ⸗ 3. Si quis eſt poſitus in vltima neceſſitate eg ritudinis ſue et
voluerit accipere penitentiaʒ aQ acipit a mox reconciliat᷑ · a hinc
vadit · fateoꝛ vobis nõ illi negamus qð äͤteſed non p̃ᷣſumimꝰ
io: ergo pnñiam dare
Poſſumus.ſecuritatem autem nunq;. Non dico damnabitur: lſed

Sermo „.
nerc dido libe at. Vis ergo a dubi hberani tene ertũ a dimitte
. S incertum age pnñiam dum ſanus es. Si ſic agis dito hbi ſecurꝰ
eęges. penitentiam egiſti eo tempoꝛe quo petcare potuiſti. Si vis
„— agere penitentiam qñ non poſſis peccare xectata te dimiſerunt·

tu nom illa. Exemphum de illo peccatoꝛe qui noluit confiteri in
extremis τ quere in poomptuario : xlIX . Quantum ad
.ſecundã ꝑtem ſermoms ditit Apłs, Abiiciamꝰ opera tenebꝛazz
a. peccata moꝛ ta lia. Quare ditunt᷑ opera tenebꝛaꝝ: quia dutunt
peccatoꝛes ad eternas tenebꝛas vbi erit fletus a ſtridoꝛ dentium

πνα „»ometaco (Queritur an peo peẽto niomentaneo de beat pena eterna rñdet

„ anctus Tho: 4· ſenten. di :· 42: 4 etiam alii doc oees ꝙ compeut
́”ÿẽƷMB Syuiume iuſtitie eternahter punire peccatoꝛes qntuphci de cauſa-
WPꝛima eſt quia offenſa menſurat᷑ im dignitateʒ perlſone offenle
Exemplum de percutiente militem qui punitur certa pena: qui
regem maioei pena vt dicir Phus in Ethi. ſed per ſona que per
peccatum offenditur eſt deꝰ dignitatis in inite · ergo offenſa eꝰ
eſt inſinita.a ꝓ offenſa infinita dabit᷑ pena infinita Deutro z 4 4
Sm menſuram culpe erit plagaꝝ mod;-eige pꝛo tulpa inſinita
dabitur pena eterna Secũuda caula eſt · qꝛ lieut ſe habet pmium
W ad meritü · ita culpa ad pena;: ſed ?õm dei indicium merido tꝑali
debetur pꝛeinium eternum Joh . 6. Qui videt ſilium a en dit in
eum habet vitam eternam er go culpe tꝑali debetur bi diumã
iuſticiaʒ pena eterna (Tercia cauſa eſt: quia bm leges humanas
qñq; ilie qui peccat in aliqua ciuitate eoipſo efficitur indignus
totaliter a ſocietate talis ciuitatis excluditur: vel per exiium
vel per moꝛtem Augꝰ in li· de ciui · dei ſic arguit. Bi ciuitas illa
moꝛtalis et terrena hoiem pꝛo tempoꝛali pena punit eternaliter
ſtcz per moꝛtem vel exilium ergo deus iuſte punit hominem pꝛo
pec cato moꝛtali eternaliter ſeparando ipſuz a conſoꝛtio ſanctoꝝꝛ
pumendo ipſum in inferno Quarxrta caula eſt ꝓpter peruerſaz
vo luntatem in qua peccat. Quicunq; enim motaliter peccat ſic
luxurioſus in delectatione ipſius carnisauarus in pecuniis: ſu-
perbus in honoꝛibo && tales qui peccant libenter vellẽt eternalr
delectari in ipſo pẽto ſi tamdin viuerent · ergo debetur eis eina
pena ( Quinta cauſa eſt· quia damnatus nunq; de peccatis veraʒ
penitentiam faciet · ideo ſentenciam xp̃s non mutabit. Vnde m
pẽto moetali duo ſunt ſcʒ auerſio a deo a duerſio ad creaturas
ergo duplex eꝰ erit pena ſeʒ peiuatio viſionis dei et pena ſenſus
a doloꝛis infermn Gregꝰ. Womentaneum eſt qð delectat/ eteꝛnũ
vVero qð cruciat( ꝙ autem hoꝛribile ſit damnari hoiem eternalx

X

vnde tanti pꝛecomi eſt virtus ꝙ ſolus virtuoſus eſt beatus. vñ

. Primus
patet per tale exempluz ꝙ ſ eſſet mons arene decies mai toto
mundo et auicula quotiẽs certi æanmi ellent tranſati totiens vnũ
granũ deponeret. a ſi damnatus in inferno ſciret ſe poſſe liberari
tunc qñ mons eſſet ſuccſſiue depoꝛtatus ipſius pena ex tali ſpe .
aliqualiter mitigaretur· ſed non ent ſic impiis: quia in inferno
nulla eſt redemptio nec doloꝛum mitigatio Kriſto·. 4. Phiſicozꝛ
Finiti ad infimtum nulla eſt pꝛopoꝛtio· uantum ad tercia.
partem ſermonis dicit Xplłs. Induamur arma lucisi· virtutes
que oꝛant aĩam vt in die ſcʒ natiuitatis xpᷣi honeſte ambulemꝰ
cum xp̃o per omnia placentes. Pꝛo qο ſciendum ꝙ deus nihil
creauit ſiue nihil reperitur melius virtutibus vel pꝛecioſius · vñn * .
tam nobilis eſt virtus ꝙ oẽs tam in clo q; in terra: tam angeh
qꝙᷓ; ſancti nõ valent remunerare ſufficienteꝛ ommbo gaudiis ſuis
virtutem hominis: ſed ſolus ipſe deus Augꝰ in hede ciuitadei
Pꝛincipium virtutis eſt ipſe deus qui virtutẽ dedit. Itez virt?
eſt amme donum excllentiſſimũ · vnde felix eſt qui poteſt dieere
cum dauid, Wulaplicabis in anima mea virtute. multiplitatio
adipiſcitur in pnti ſummam gratiam a in futuro ſummã gloꝛiã

Virtus bᷣm Phm eſt que hñtem perfſicit a opus eius laudabile
reddit . vnde Macrobis. Sole virtutes faciunt hominez beatũ
à hoc non ſolum m futuro ſed etiam in pꝛeſenti Pꝛouerb. 3· Qm
tenuerit eã beatus. hoc neſciunt ceci peccatoꝛes qui vt dicit PS
Beatum dixerunt populuz cui hec ſunt · ſed beatus populus cꝰ
dus deus eius Beneca. Nulla poſſeſſio nulla vis auri a argenti
plus q; virtus eſt mða Jheroꝰ in epiſtola. Dmnes virtutes ſibdii
coherent · vt qui vna caruerit omenbus careat. Qui ergo vnam
ha bet oẽs habet Gregꝰ? in moꝛali. Abſit ꝙ tanta ſit delectatio
in peccatis quanta m virtutibus Oltimo ſciendum ꝙ peccatoꝛ
non poteſt per ſe ſurgere a peccatis niſi iuuetur a deo ſicut patet
m elephante. dicit Ruicenna in li: de animalibus ꝙ elephas eſt
maximum ammalium inter quadꝛupedia a venatoꝛes volentes
capere elephantem tali vtunt᷑ ingemo. Nam obſeruant ar boꝛẽ
tui adherere conſueuerit qñ vult quieſcere·non enim iact: quia
pꝛopter granditudinẽ coꝛpoꝛis ſurgere nequit qn ſtermitur in
ter ram · a ideo incidunt arboꝛem illam in aliq̃ parte non totałr
vnde elephas putans arboꝛẽ ſottem a integ rã illue ſe appodiat
que pꝛopter g rauita tem coꝛpoꝛ is fran gitur a cadit cum arboꝛe
elephas in terram a ſentiens caſum ſuum clamat barritu ſuo m
tantum ꝙ alii elephantes audientes octurrunt a miro modo ſe *

.
I.

=

Serimo“ .

inclinantes eſ̃ enigunt qui per ſe ſurgere nõ poterat. Spũaliter

per ar boꝛem abtiſam debilem intelligit᷑ mundꝰ qui fatihter ruit

tui ſi homo at quieſcit volens in ipſo quieſcere cum eo cadit.q̃a

vävt diat Greg?. Qui labenti innititur negſtle eſt vt cum labente

labatur ¶ Zed quid facere debet homo qui cetidit a per ſe non ſe
0

ſurgere: certe debet clamare ad deũ per oꝛationes a accedere i
tempoꝛe ad conſeſſoꝛem ſuum a confiteri peccata ſua tum coꝛdis
dtri tione ˖ cuius ↄfeſſionis vocẽ ſacterdos audies a deus ↄtritiõis
barritũ intuens erigunt ipſum de ſouea peccati / vnde per ſeißm

ſurgere non poterat · dens indulgendo a ſacerdos abloluendo de

hot clamoꝛe habemus figuram Lu·I2.· de decem lepꝛoſis qui cla
mauerunt delonge IJheſu pꝛeceptoꝛ miſerere noſtri: et mundati
ſunt a iuſſi vt irent ſe oſtendere ſaerdoti ex pꝛeæpto xp̃i.

¶ Domnnica ſecunda in gouentu g0ο Ro.

2
9

Ratres-quecunq; ſenpta ſunt ad noſtrã docrinaz
Iltripta ſunt: vt per patientiam et conſolationem
ſcripturaruʒ ſom habeamus. Deus aũt patientie
ſoladi det vobis idipſum ſapere in alterutrum vᷣm ihe ſũ
pm. vt vnanimes vno oꝛe honoꝛiſicetis deum 1 patrẽ

dñni noſtri iheſu xpᷣi · pꝛopteꝛ quod ſuſupite innicem ſicut ⁊

xpᷣs ſuſcpit vos in honoꝛem dei, Dico enim xpᷣm miniſty

fuiſſe crcumdſi onis pꝛopter veritateʒ dei ad firmandas

pꝛomiſſiones patrum. Gentes autem ſuper miſericoꝛdia
bonoꝛare deũ ſicut ſcriptum eſt. Dꝛopterea confiteboꝛ tibi

in genubus dne: àbnomini tuo cantabo- iteꝝ diat. Leta⸗
mini gentes cum plebe eigs:et ieerum Laudate dominũ
omnes gentes magnificãte eum omnes populi. rurſũ
YSſaias ait. Erit radix yeſſe Z que exurget regere: in eum

gentes ſperabũt. Deꝰ aũt ſꝑei repleat ws omni gandio =

pace in credẽdo vt abũdetis magis in ſpe 2 Ptute ſpuũſſãct i

Sermo ſecundus ſuper epiſtolam

Vecunq; ſcripta ſunt ad noſtraʒ doctrinam &ς Rom̃ ig.

Wugo de ſancko vichoee diat ꝙ ſuma noſtra perfectio in

ſacrarum ſcripturaꝝ tognitõe videtur dliſtere Johiz⸗

Pec eſt vita eterna ſcʒ vt cognoſtant te ſo·. ve · c· que cognitio

ſit per ſenpturam ſacram. AApls autem volens manifeſtare ꝙ ſic
de? creatu ras vilſibiles pꝛopter homines fecit· ita pꝛopter hoĩes

ſat ram ſcripturam reuelaut Cho:zZ Mobis aute3 reuelamt de?
per ſpũmſanctum. Item· 2· ad Thi. Dmnis ſcriptura d iuinitus

inſpirata vtilis eſt ad doccendum· ergo :pls in verbis ꝓpoſitis
dict. Quecunq ſcripta ſunt & (Onde in pnti ſermone tra ſunt

—

ñs8s

dicenda. Pꝛimo quõ in cuͦria dñi ſunt duo libꝛi ſcz liber vite

Nerdo quõ per patientiaʒ a ↄſolationem ſcriptumæ ſpem hre
debeamus .Qugntum ad pꝛimũ notandũ ſicut tradũt antiqᷓ „,nqM
hyſtoꝛie ꝙ in curiis ſiue paladis mag natoꝝ ſolebant eſſe duo
libꝛi quoꝶ vnꝰ dicbat᷑ hber vite in quo erant ſeripta benefica P
accœpta ſeʒ qn a quales perſone non pꝛemiate. Auus aüt ditcꝰ

puniebãt. in cuius ſigurn legitur Deſter.6· ꝙ tum rex aſſuerus
noctem deducteret in lomnẽ iuſſit ſibi affern hyſtoꝛias annales-

beneſida a maleſida a cum m eis reperiſſet ꝙ mardocheus reue⸗
lauerat tradere volentes regem a de hot non fuiſſet remunemtꝰ
pꝛecpit igit᷑ rex iplum remunerari ꝓditoꝛes puniri. Sic etiaz

boni ſunt remunerati vita non ſolũ tꝑali ſed etiã eternali. Rliꝰ
Sr lhber in quo ſcripti ſunt malefadentes qui digni ſunt moete
tꝑali a eternali Apot. z. Libꝛi apert ſunt et alius liber aꝑtus
ei qur eſt liber vite 2 indicati ſunt ex his qᷓ ſeripta ſunt in libzis

lunt ꝛimum eſt ſides catholita ad credenduz Joh;. e Det aũt Sepſe ſwipta ſcdi
ſcripta ſunt vt credatis qm̃ ihs eſt filiꝰ dei · a vt cdentes viẽẽaza ——?

ſoꝛtium ſilioꝝ dei nemo poterit peruenireqꝛ m Rug. Im polli
bile eſt ſine ſde deo placere: qͥa ſi alqs tot bona ſaceret line de

vno pater noſter qð diceret in carita te a in vera ſide magis
extra fidem: et qlibet xp̃ᷣianus non debet dubitare in his qꝗᷓ ſunt
ſi dei: ſed firmiter credere oẽs articulos ſidei· vnde dẽ in decret.
Conſtãtia ſñidei debet eſſe tanta ꝙ pꝛ ius auſerat᷑ vita q; fides ·2 32
q: 18. Exemplum ad confirmandum ſidem cat holicam quere in

de his p eptis dicitur Exo. zo· vbi agitur de pꝛecptis in duabo

0 £

v

lber moꝛtis. Secundo quõ ad nr̃am doctrinã ſeptem ſunt ſcripta ᷣᷣͦͦ;,

liber motis m quo erant ſcri pta maleficia que nõ erant punta

ſed punienda. m quibo libꝛis ne per obliuionẽ benehiciozʒ e

——

ꝑpledis benc factoꝛes non p̃miatos pᷣmiabant a reos nõ pum tos m et voS SS=

fſida tranſirent impunita ſepe reges lêgere cõſueuerunt quibus kpsſtores vonv Prema

libꝛum ſinguloꝝ anno um hyſtoias continentem quantum ad

lacra ſcriptura per p̃dictaʒ ſilitudmmem vult de curia xp̃i in qua

4 quicunq; ſunt in libꝛis his ſunt pᷣmiatoꝛes maloꝝ:igitur ᷣm
KRplm ad noſtram doctrinã ſcri pta ſunt ¶ Quantu ad lecunda
partem ſermonis pemapałr ad noſtram doctrinã ſeptem ripta A nαα octvina pr

habeatis in noie ipſius.qꝛ ſides eſt ſundamentum ſalutis·vnde
Xug9. Fides eſt oim bonoꝝ a ſalutis micium. ſine hac ad con

quot ſfacit totus mðs non pꝛopter hoc hr̃et regnum eloꝝ: ſed

hr̃et regnũ œloꝛꝛ qꝙ; pꝛo omni bo bonis operibo que poſſet facere

Pomptu.f.x ¶ Zecundo ſcripta ſunt p̃epta diuma obſeruã da

ta bulis ſce riptis digito dei (Vnde hit qritur vtrum ꝗlibet homo C
ten eat᷑ ſcir pœpta dei (Rñdeẽ ꝙ alhbet ho adult? tenet ſeire

L
Germo . “
addiſcere peept dei adminꝰ implictte ſcezʒ ꝙ hoc ſit pᷣeeptum dei
Non aſſumes nomẽ dei tui m vanũ:a honoꝛare parentes: furtũ
nõ ſcere. net mechari nec falſum teſtimonium pꝛoſerre. Sed qdG
illoꝛum ſit quartum quintum vel ſextum Itc de neceſſitate non
tenetur ſcire. quia hot non eſt expliatum ſi eut dictum eſt· a non

excuſatur ſi tranſꝗreditur pꝛeœpta dei per ignoꝛ anntiaz ſi ſalte
pt addiſcere Rugꝰ in li. de libero arbitrio. Jdeo diuina p̃ᷣepta
data ſunt vt excuſatio de ignoꝛantia non habeatur: a in ſignũ
huius decem pꝛecpta ſunt m manibus noſtris per deez digitos
a in pedibus per decez pedicas ne obliui ſcamur pꝛecepta nobis
* S data Nercium ſunt peccata moꝛtalia ad penitendum de p̃teritis
cauendum de futuris.a merito quia vnum peccatum granius
eſt omni pondere ˖ qð ꝓbatur ſic.Si oẽs montes eſſent plumbei
a caderent ſuper vnum iuſtũ nõ poſſent eum trahere ad infernũ
ſed pẽtm moetale ita ponderoſuz eſt ꝙ in momentd illuc traxit
nobiliſſimum ſpiritum ſcʒ luuferum Lu·io· Nidebam ſathanaz
licut ſulphur de celo cadentem . ſic omnes peccatoꝛes trahunt᷑
“ ad infernum q;ato anima ſeparat᷑ a coꝛ poꝛe Ioꝑᷣ·21. In puncco
ad iferna deſtendunt (Vnde queritur quid ſit mortale peccatũ
ieſpondet Augꝰ? ꝙꝙ eſt dickum vel factum vel concupituʒ tcontra
legem dei. a diat lancus Tho · ꝙ triplex eſt peccatum moetale ·
tollit ſpũalem vitam que eſt per caritatem. Vnde illud petm
ex genere ſuo eſt moꝛtale quod pᷣm ꝓpꝛiam rationem contrariat
caritati: ſed tamẽ in omnmibus peccatis que ſunt m genus ſuum
moetaha tonſiderandum eſt ꝙ non ſunt motalia miſi inquantũ
ſuam per ſedionem conſequuntur ſm ſenſum rationis: vnde tum
fit mchoatio peccati m ſola ſenſuali tate a non pertingit vſq; ad
tonſenſum rationis pꝛopter impeꝛ ſectionem actus eſt peccatum
veniale ſicut in pꝛimis motibus concupiſtentie ire muidie ſ.
Queritur vtrum voluntas a opus exterius ſint vnum petcatũ ·
rndetur bᷣm Petrum de tharathanlia. Si loq mur de voluntate
a opere pꝛout ſunt ↄiundi vt cauſa a effectus ſic ſunt vnũ pẽtm
foꝛmalr. Si vero loquimur ꝓut ſunt ſeparata vtpota hᷣm aliud
tempus ſic ſunt diuerſa peccata quia ſunt diuerſe auerſiones et
ↄuerſiones ¶ Quartum eſt iudicium extremũ timendum Ro· 13
Dmnes ſtabimꝰ ante tribunal xp̃i vbi vnuſquiſq; noſtrum pꝛo
ſe reddet rõnem · qua vnuſquſq; noſtrum pꝛo ſe red ditu rus eſt
rõnem peo cogitationibo ſuis Sapᷣ·? · De cogitatonibus impii
introgatio erit· euã de verbe qꝛ de omni ver bo ouoſo qd locuti
fuerint . Itez de operibo Eccl. 0. Cuncka qꝗᷓ fint adducœt dñs ad

„

„ ı●
indieium „ vnde Anſhelfnus de limilitudinibus. D anguſtia:
a dextris erunt peccata ſctuſantia: a ſimſtris in imta demonia:
ſubtus hoꝛrendũ chaos ad infernũ trahens: deſuper iudex iratꝰ
ſoꝛis ms ardens: intus conſcĩia vꝛens:vbi iuſtus vix ſaluabit᷑: .
heu miſeꝛ pẽtoꝛ ſie p̃henſus vbi ſugiet latere erit impoſſibile:
apparere erit intolerabile·tunc enim pñt diœre. Wontes cad ite
ſuꝑ nos (Sciendũ ꝙ vtile eſt homim cogltare extremũ iudiciũ⸗
Bernh. Nulla res a peceato ſic conſeruat immunes ſitut ter roꝛ
ſupplicii vel indicii a amoꝛ deiItez ciendum ꝙ nunch in ecka
imitiua fuerunt tot martires quo erunt tempoꝛe rae

Luintum lunt exempla ſanctoꝛum ad imitandum Greg? dd .
oſtendendum innocentiam venit abel · ad docendum mundicigg
venit enoch· ad inſinuandum longanimitateʒ ſpũs a poꝛis
venit noe· ad dandũ obedientiaz venit abꝛahã ad oſtendendũ
diugalem vite caſtimoniam vemt yſaat.ad inſinuandũ laboꝛis
tolerantiam venit iatob: ad repꝛehendendum bonum pꝛo malo
tribulationis vemt ioſeph · ad ondendum manluetudiez venit
moyſes. ad in inuandum contta aduerlſa ſiduciam venit ioſue⸗
ad tenendum inter flagella patientam venit iob. Sit etiam de
noue legis pꝛincipibus argumentari poſſumus. Nam in petro
ſingulatem nobis pꝛopo nit ſcri ptura ſimp licita tem. m iohanne
caſſitatem. im andꝛea manſuetudinẽ · im iacob pietateʒ · in thoma
conſcientiã.in paulo ſapientiam &π. Simihter vita bonoꝝ hoim
debet eſſe exemplaum Ambꝛo. Sanctoꝛum vita eſt oeteris noema
vin endi · vnde etiam Berñ. Virtutes hommum a moees eoꝛum
ↄſiderantes· alium mtucoꝛ regularis abſtinentie · aliũ admirande
patientie · alium ſumme humilitatis· aliũ feruentiſſime caritatis
alium in tontemplatione frequenter eyxcedere · allum multe man
ſuetudinis miſeco:die a pietatis ahum oꝛatione a iuſticia celos
penetrare · de quibus omnibus tanq; apes quod in eis melius in
uenimus in coꝛdis noſtri aueolo compoꝛtemus ¶ Vnde Dugo
de clauſtro anime hᷣ·2. Sic luœat lbux veſtra coꝛam hominibus.
Hoc autem ſufficit tum appareat miſcricoꝛ dia in effectu· benig⸗
mitas in vultu.humilitas m habitu: modeſtia in cohabitatione
patientia in tribulatiõe: vnde etiaz Ceſarius in epiſtola ꝙ tale
exemplũ vere humilitatis a ꝑfecte caritatis oſtendis cum tanus
et pꝛo tantis eterna p̃mia poſſidebitis. Et benedidta anima illa
tu ius humilitas alterius confundit ſuperbiam: cuius patentia
ꝓximi extinguit muid iam· cuins obedientia alterius pig riciam

7

tatite increpat· tuius feruos abene coꝛdis inertiam excitat· —»»,..

J

Sermo

Quu pꝛoximi ſui turbatũ in ira otulum coꝛdis : gra ↄſolationis
illum mat /Sextum ſunt gehenne ſupplicia Job· 33. Scribis enim

tontra me amantudines: de amari tudine illarum penaruz dicit
Bernb. Vna ſcintilla gehenne ignis plus ledit peccatoꝛem cq; ſi

mulier in doloꝛe partus mille annis perduraret Augꝰ. Minoꝛ⸗

pena infe:ni maioꝛ eſt omnibo huius ſeculi, Et poſtqꝙᷓ peccatoꝛ in
his penis fuit ꝑ tot mille annos quot in celo ſunt ſtelle arene
maris: ſpem non poterit habere exeũdi de tantis penis: quia in

inferno nulla eſt redemp ſio nec penarum mitigatio (Septimum

ſunt pmia electoꝝ ad appetendũ Rpoc · 4· Zeribe beati mortui
qui in dño moꝛiuntur: de quibus gaudiis dicitur in Põ. Qm
mille amnni ante oculos tuos · vnde etiã Apls ad Cho. 2· Oculus
nõ vidit Rug?. Sicut nullum gaudium tempoꝛale ex par te
aliq̃ ſihr poterit eternis gaudiis mueniri· ſic et nullus cruciatus
penaꝝ tꝑalium po teſt iniquozum cruciati bus eternis comꝑari.
Ecxemplum de illo nouitio qui audiuit gaudia cli a toꝛmenta
inſermi· quere in pꝛomptuario: dicit Rplus. Vt pa tientiam in
aduerſis: 2lolationem in pꝛoſperis: a ſpem habeamꝰ ad gloꝛiã
beatoꝝ Vnde hit querit᷑: vtrum iniurie ſint patienter ſuſtinẽde

Reſpondetur bm ſanctũ Iho·2.· 2· q· 106 Mali tolerandi ſunt
a bonis in hoc ꝙ miurias pꝛopꝛias patienter ſuſtinent. Non em

fuit bonus qui malos tolerare non potuit· intelligendum tamẽ
eſt qñ miuria illata ad ſolam perſonam peꝛtinet · tunc patienteꝛ

ſuſtinenda eſt. Qn autem redundat ad iniuriã dei tunc debet qs

iniuriam peopꝛiam vlciſci Cnib· ſuper Math. In miuriis Pꝛiis
eſſe quemq; patientem laudabile eſt· miurias vero dei diſſilare
nimis impium eſt (Queritur Nrum percutienti vnam maxillaʒ

altera ſit pꝛebenda rnder Augꝰ? in quadam epiſtola ꝙ p̃epta

patientie magis ſunt intelligenda ad pꝛepamtionem coꝛdis &;
ad opus quod in aperto ſit:in ſecreto teneatur coꝛdis patientia
Id aũt ſiat m mamſeſto qð eis pꝛodeſſe videtur quibus intereſſe
videtur. vnde dñs ſic percutientem repꝛehendit Joh · 18· dieens
Si male locutus ſum teſtimoniũ perhibe de malo · ſi autem bene
cur me cedis. a paulus per tuſſus m facieʒ dixit. Peruitiet te deꝰ
paries dealbate Act · 23· Si auũt hoc non pꝛodeſt · tunc percutiẽti
vnam maxillam quantum ad animi pꝛomptitudinẽ exhibenda
eſt altera· quia per patientiam perſecutoꝛes hucrari deo poſſumꝰ
Ex emplũ de monacho qui pᷣbuit alia maxillã qᷓre in ꝓmptuario
Kliud exempluʒ de patientia monachi virgis ceſi cui impoſitũ
fuit ꝙ impꝛegnaſſet ſuam hoſpitis monaſterii quere ibidem ·

„ .

-ð
—

„

☚ —
„„ *%½

ominica tercia in aduentu ad Choꝛin.
atres.ſit nos exiſtimet homo vt miniſtms criſti
2 diſpenſabꝛes miniſtenioꝝ dei. Hit iam queritur
nter diſpentoꝛes vt fidels quis inueniatur, Wihi

aubtez peo minimo eſt vt a vobis iudicer aut ab humano
die: led neq; meipſum iudito. Nihil enim mihi conſaus

ſum: ſed non in hot iuſtiſicatus ſum. Qui aũt me iudicat

dis eſt · itaq; nolite ante tpus iudicare quoaduſq; veniat
dñs qui ? illuminabit abſcondita tenebꝛarum et maniſe⸗
ſtabit conſiha coꝛdium a tunel

aus erit vniciq; a deo -
Sermo tercius ſu iſtolam
nos exiſtimet homo *&τ. Choꝛmt he · ¶· Wilhelmus
lugdunenſis. Quilibet xp̃ianus miniſter a ſeruꝰ eſt xp̃i
ſi nomie a re eſt xp̃ᷣianusa·xpᷣi ſeruus: a ideo opoꝛtet

quemlibet ſolicituz eſſe ne lit ſeruus infidelis: de quo dicitur in

eu angelio. Seruum inutileʒ pꝛoiicite in tenebꝛas exterioes vbi

erit fletus c. Sed potiꝰ ſit fſidelis et ei gratũ obſeqniũ exhibeat

vt po ſtmoduz mereatur a xo audire illud Math. Serue bone
na ſi· in · in gau· d.· t· quia ad hoc creati ſumꝰ vt ei tanqꝙ; cratoꝛi

noſtro ſeruiamus.vnde Põ. Ipſe fecit nos a non ipſi nos: et ſi

hoc non feœrimus tunc digni erimus ad nihiluz redigi. Ne aũt

nobis hoc malũ 6 debemus nos oñdere ver bo à exemplo

næ
vt miniſtros criſti ¶ Vnde in peeſenti ſermone tria lunt dienda.
Pꝛimo que ſit lex inter dñũm a mimſtrũ. Setundo de ſuſpitione
a iudicio. Nercio exemplum. ¶ Quantum ad peimũ ſcienduzʒ
ꝙ hec eſt lex inter dñm et miniſtrũ vt ipſe miniſter ſolicitus ſit
vt dño ad voluntatez ſeruiat. Dñs autem ſolicitus erit quomõ
ſeruo ſuo peouideat. DHoc emim ſcit xp̃s qui tꝑales neceſſitates
ſolum largiter amimiſtrat ſuis miniſtris- vnde Põ. Nunq; vidi
iuſtum derelickum Math 6 · Nolite ſoli · eſſe quid mandu · ſuper

hotc dicit Glo. Non emm mtelligendum eſt ꝙ deus pꝛohibeat

pꝛonidentia m et laboꝛem per quem homo m laboꝛe vultus ſui

veſcat pane ſuo: ſed peohibet ſolicitudinẽ que mentez ꝑturbat

à ab eternis reuocat Gregꝰ in moali. Solicitudo tempoꝛalium

moss eſt a executio ſpiritualium vnde Berñem lermone. Pꝛe⸗
occupatum quippe ſecularibo deſideriis animuz delectatio ſandta

declinat· nec miſceri potert vana veris: eterna caducis · ſpũæ lia
coꝛpoꝛalibo: ſũma ymis vt pariter lapias que ſur ſũ ſunt a que

ſuꝑ terrãzο quo ſcienð ꝙ ſohcitudo tꝑaliũ eſt duplex. Pꝛia

——

. Sermo

eſt neceſſaria a iſta eſt conceſſa ſeʒ ra tione necſſitatis videlicet ꝙ
hHomo tantum laboꝛet a tĩ ſolicitet quantum expedit humane
nature pꝛo eius ſuſtentatione vt ſic poſſit viuere et deo ſeruire:
ideo tem poꝛalia ſunt petenda tum moderatione ſcz ꝙ tantũ det

quantũ expedit pꝛo neceſſitate a non plus· a ſic Salomõ petinit
dicens. Paupertatem et diuitias non dederis mihi: ſed tantum

dicit · ſatis eſt, Sic etiã ſi omnes theſauri confluxerint in auarũ
q ta lis ſupe:flua ſolicitudo facit auarum miniſtrum dyaboli.vñ

vickni meo tnbue neceſſaria· vnde Rpls. Dabentes alimenta et

quibus tegamur his coutenti ſumus heroniꝰ in pꝛologo biblie

Victus a veſtitus ſunt diuitie xpᷣᷣianoꝛum· vnde Põ. MMelius eſt
moditum iuſto ſuper diuitias peccatoꝛum ¶Alia eſt ſolicitudo ſu
peꝛfluitatis quam habent iſti auari qui die noctuq; congregant

caduca cum toto affedtu coꝛdis ſiue iuſte ſiue iniu ſte· a quantuzʒ

ad plura habenda. Rugꝰ? in quadam epła ad comitem. Auarꝰ
infer no eſt ſimilis. Inſernus enim quantumeũq; deuoꝛat nunc;

ne mo poteſt duobo dñis ſeruire ſcz deo 1 mãmone. Inoncentiꝰ

de vilitate humane nature. Ruaritia ?m Rplum eſt ydoloꝛum
ſeruitus: qꝛ ſicut ydolatra ſeruit ydolo.ſic auarus theſauro · nam
ille cultum ydolatrie diligenter ampliat: a iſte tultum petunie

ubenter augmentat. Iſte cum omni dihgentia colit ſimulacrum
et ille lum omni dihgentia tolit theſaurum. Iſte ſpem ponit in

ydolatriã: a iſte ſpem conſtituit in petuniam, Ille timet mutilare

ſimulacrum: a iſte timet mmuere theſaurum · ¶ Vnde queritur

hit vtrum au iicia ſit ſempep peccatum moꝛtale Reſpondetur
Em ſanctum Thomã · q·i8· ꝙ auaricia poteſt duphciter acipi
Vno modo quomõ aliquis recipiat vel retineat res alienas qðᷣ

pertinet ad ra pinam vel furtum: a ſic ex ſuo genere eſt peccatũ
moꝛtale. Rlio modo poteſt accipi auaricia ᷣm ꝙ impoꝛtat inoe⸗
dinatum amoeem tempoꝛaliũ·qui ſi intantum creſcit ꝙ pꝛeferat᷑

caritati dei vel peoximi: vel ꝙ pꝛoptet amoꝛeʒ diuitiarũ aliquis

faceret contra amoeem dei a peoximi: a ſic eſt peccatum moꝛtale

Si autem inosdinatus amor in hoc conſiſtit vt ſcz homo quãuis

ℳ
èẽM *

ſuperflue diuitias amet: non tantum pꝛefert eas amoꝛi dei vel

pꝛoximi a non velit aliquid faœre contra deum vel pꝛoximuz · ſie

eſt peccatum veniale Item circa illam materiam queritur vtrũ
liet habere columbas. rndit Godefridus de fonti bo in qdðlibetis

in duobus caſibo lieet habere abſq; hoc ꝙ ille cuius ſunt tenetur
ſatiſſaœrre de damno illato a oohunbis (eüms eſt ꝙ dñs terre

.

ſuoꝛum. Vnde de hot legitur exemplum in dyalog
quidam habuit multas columbas: dictũ eſt ei a conſe

oẽs lumbe ſe eleuantes ſe euolauerunt nec vltra ruerſe ſunt

dit
Contra hanc doctrinã multi faciunt qui faciliter pximos nimis
temerarie iudicant in verbis et ſadis eoeum ¶ Obi notandum ꝙ
Kugè in quodam ſermone ditit ꝙ quedã ſunt manifeſta mala
quedam octulta quedam media que maniſeſta ſunt ſicur furtũ

☛● „
26C3

per traditione; literaꝝ ſaarum dedit hominibuß vſum tolum be
quia tunt non iniuriat᷑ libi: ſed acipit ſibi vlum debituʒ. Scõs
eſt qñ fuerit in terra vbi quemlibet hiet habere tolumbas: quia
tunc ſuſtinere paſcià columbaz eſt cuilibet licitum in illa terra
ſicut videtur ex cõmuni omniũ conſenſu veniſſe · a ideo ſiue hñt
aliqui ſiue omnes dũmodo lict habere cuilibet li vult: videt
lieat. In alio vero caſu nõ licet qͥa ſi aliter habet tenet᷑ reſtituere

damnum illatum a oolumbis cq;diu ad ipſum redeũt. Vnde qui
columbas ex duobo caſibus pꝛedidis nõ habet tenet᷑ eas paſcere

de pꝛopꝛio vel reſtituere damnum ſi alibi paſcantur: aliter non
Pteſt columbas tenere ſine peccato: hot deberent attendere qui
ex auaricia hñt multitudinẽ columbaꝝꝛ tum damno pꝛoximoz
Celarii qꝙ;
loꝛe ſuo q
nutriendo eas grauiter peccaret eo ꝙ ſata lederent pꝛoximoꝛum
Die autem quadã dum ad comedendam hauenam omnes coꝛã
eo in vnũ eſſent ↄgregate clara vote cundis audientibo dieebat
Vosſi vo luntas dei eſt vt penes me habebitis manete: ſi noñ
cipio vobis in nomine eius vt ſtatim reœdatis: ad quod verbũ

Quantum ad letund ptem de ſuſpitioe a temerario iudicio Oe
it Apłs. Nolite ante tempꝰ iudicare quoaduſq; veniat wdiðs

rapina adulterium blaſphemia: talia maniſeſta que non poſſunt
ſien bono animo lict iudicare · que vero ſũt occulta iudicare nõ

licet · que vero media ſunt in melioꝛem ꝑtem ſunt interpꝛetanda
vnde Rugꝰ? ſuper illo verbo Math.: 10· Nolite iudicare et non

—

ludicabimim . hot loco mhil aliud pꝛecipi eſtimo niſi ꝙ ea ſaca
que dubia ſunt quo aĩo ſiant in mehoꝛẽ partem interpꝛetemur
De his aũt que nõ pñt bono animo fieri ſicut ſunt blaſphemie
a ſtupꝛa huiuſmodi nobis iudicare liet· ergo dicit Aplus hic-

tripliciter poteſt male ſuſpicari ¶ Pꝛimo qñ ꝑ le eſt malus ſtatim
ſuſpicatuꝛ malum de alio Crib· ſupeꝛ Wath, Omnis homo bᷣm ſe
eſtimat alium¶ Zecundo qñ aliquis alium odit ſtatim ſuſpicatur
malum de eo ·. vnde Rug?. Cer tum eſt ſcz ꝙ de malo neminem
iundicarẽ ſi eũ tanc;ᷓ meip̃ᷣm diligerẽ ¶ Neꝛcio ex longa exꝑientia

