gian eſſes a te ſuper omnes craturas nobilitaui: quia ?m riſt oalz
gYC“ Nobiliſſimum animaliuʒ eſt homo: quia inter ommia amma lia
tet ſolus habet ra nonem. Item ianuam celi aperui vt intrar poſſis
De à multa beneſida in pꝛeſena exhibui. reuertere ad me ego iu⸗
ua ſcipiam te ·quod ſi ſeœris honoꝛabo te coꝛam patre meo m œlo.
te D aàa i omnibo ſancis a angehs ergo qui vult be ne moꝛi et ſa lu?
e fieri penitentiaʒ iſto tem poꝛe agat· vnde ipſa pñia miſerico: diã
ni operatur in elo a in terra Auga. D penitentia omnia ligata uiuii·
us D ſoliis: omnia deſperata tu refoꝛmas· ꝑadiſum tu reſeras: tu es
m mntilantioe auro: ſplendidioꝛ ſole Yndoꝛ2. de ſummo bono h 4
. Denitentia eſt med icamentum vulneris: ſpes lalutis per quam
E Peccatoꝛes ſaluantur: per quam deus ad milericotdia pꝛouocatk
guo r non tempoꝛe penſatur: ſed pꝛofunditate fletus aà lacrimarũ /
gle 'nde quent vtz de omni peccato qu mtũcunq; magno pollit CQ
in agi pemtendaſrndetur bm Pet ruz. 4· ſenten ſic: quia hec elt
“%2 differenta ſpiritus vniu carm a lep arau: quia ille ſuſcepubilis

Sermo .
penitentie iſte non· hint eſt m Damalcenum ꝙ de omni ni pẽto
comiſſo a ſpiritu in carne exiſtete q;diu in caꝛne eſt poteſt agere

Penitentia: Poſt ſepara tionem vero non · a het eſt fides cat hohca
ꝓꝙ per penitentiam remit it omne peccatumsde hoc dẽ in derr e½

per penitentam deletur omne peccatum de pe diſ. 3· Inſupeꝛ
eſt vndecimus arti culus ſidei credere remiſſionem petcatoꝛum.
Ex didis patet ꝙ omnes deſperati non habent ſidem veram · h
imitatoꝛes ſunt iude ꝓditoꝛis qui deſperauit a ſeip̃m ſuſpendit
vnde diat in decret. Judas a venia non excluſus fuilſet ſi ip ſaz
a xpᷣo poſtulaſſet de pe· viſ. S· Et iterum Vltimo nota exemplu

de illo qui niger ecleſiã mtrauit clarus exiuit · quere in Prom-

prtuano 13·
Wominica ſecunda ad Theſſaloniceñ.

vt quemadmodum atœpiſtis a nobis quomodo
Wws o poꝛteat ambulare a placere deo: ſit ambu⸗

Aatis vt abundetis magis. Gatis em que p cepta dederim

wobis per dñm ihe ſum. Hec eſt enim woluntas dei ſanctiſt
catio veſtra vt abſtineatis vos a foꝛnicatiõe vt ſdat vn ul⸗
quiſq; ſuum vas poſſidere in ſanctiſicatione 1 honoꝛe · nõᷣ
in deſiderii paſſione ſient 1 gentes que ignoꝛant deum: et

ne quis ſupergrediatur: nec arcuueniat in negodo frem

ſuum: qm̃ vindex eſt dñs de his omnibo ſiet p̃diximus
vobis. aD teſtiſicati ſumus.õg enim wcauit nos deus in
ſmmunditiz ſed in ſand iſtatonẽ in xp̃o iheſu dño nro⸗

nerationem a dno ſuo cauet ne eum aliqñ pꝛouocet ad

ſue · ita neceſſe eſt vt nos obtempenmꝰ eius vo buntan ſi p̃n ium
regni cloꝛum quod nobis pꝛomiſit volumus adipiſeci
QRuicunq; fecrit vo luntateʒ patris mei &ergo diat Rpls.

eſt voluntas deiſ( Vnde in pnti ſrmõe tria ſunt dicenda. Pꝛime

de voluntate H openibus eius. SZecundo de ſoꝛnicati one vitanda
Verdio de fraude ementium et vendentiũ cauenda cum vno ex⸗

emplo¶Kd pꝛimũ:queritur vtrum voluntas dei ſemꝑ implea=

¶rndetur m lanctum Aho.· I· q ·19· ꝙ necelſe eſt ſemꝑ voluntatez
der impleri: quia quitqd ↄſequatur effectum: vnde qui reedere
videlur a diuma wluntate bᷣm luum dmez peccando incidit in

Katres. wogamus vos obſetramus in dño iheſfu

☛ —— - 3

Ec eſ rohantad i K hellak. .Slat ſeraus ſperans rmu

iratundiam: a diligenter ſtudet obtemperare e luntati

–

odinem dinine wo luntatig dum per eius iuſtidazʒ punitur (Sed

„

contra hot arguitur ſic ꝙ doluntas dei non ſemper impleat᷑. qð
deꝰ ſim plidter vult hoc fit: a impoſſibile eſt ꝙ diuma voluntas

fruſtretur· dict enim Apłs:l. Thi:= ꝙ deus vult omnes hoies
ſaluos fieri a ad cognit onẽ veritatis peruenire: h hoc nõ euenit

. 6
2
7
*

ita· ergo voluntas dei non ſemper impletur reſpondet Dama-

ꝙ hoc mtelligit᷑ de voluntate dei anteœdente nõ dſequente: que

qmdem diſtindio non acupitur ex ꝑte voluntatis diuine in qua

mihil eſt pꝛiuns vel poſterius · ſed ex parte voliti ( Ad c? mtellectu

ſciendum ꝙ vnumqðq; quod eſt bonum ſicut eſt volitum a deo
po teſt aliquid eſſe m ↄlideratiõe ſᷣm ꝙ abſolute conſiderat᷑ bonũ
vel malum: quod tñ pꝛout cum aliquo coniuncto conſi derat᷑ eſt
conſequens ↄſideratio eius econtn le habet · ſicut hoiem vinere

eſt bonum· a eum octidere eſt malum m abſolutaz ↄſiderationẽ
ſed ſi addatur circa aliquem hoiem ꝙ ſit homieda vel viuens in

pericu luʒ multitudinis ſic bonum eſt eum occidere: vnde poteſt
dici ꝙ iuſtus index antecedenter vult omnes homines viuere . h
conſequenter vult homitidam rotari: furem ſuſpendi . Similr

deus vult omnes ſaluos fieri antecedenter: àa oonſequenter vult

quoſdam damnan bm exigentiazʒ ſue nature ¶ Queritur vtrum

aliqd actidit a caſuſreſpondet Elucidarius. Nihil omnino⸗ h ex
vera dei oꝛedmatione (Sed quõ tunc eccleſie a ediſfidaa bonoꝛum

hoim ſoꝛtuitu igne inuadente quaſi caſu intermmant᷑ Rñdetuꝛ

ſine cauſa nihil ſit Job · · Nihil fit in tra ſine cauſa: vt patet

quia nulla eœła ſine cauſa in toto mundo comburi᷑ nec deſtruiẽ
miſi pꝛius a deo indietur Contingit hoc autem tribus de cauſis
Pꝛima ſi eœleſia eſt per mniuſta conſtructa. Scða ſi inhabitantes

eam per immund icias eam inqmnauerunt. Tercaa ſi eam hoĩes

lus diligüt q; eterna: ſic nec hoi peeus moꝛitur niſi dei mtuitu

der e3 agere nequeunt (Rñndet

pecoꝛa patiuntur Diſcreti
idez ꝙ homo per ea punit᷑ cum eoꝝ peiuatiõe in mente toꝛquet᷑
Sed dias · hoc poteſt elſe de domeſtias pecoꝛibus · ſed quid dieis
de agreſtibus a lineſtnbo (Rñndetur ꝙ ſi ea egritudine vexant
hot euenit a coꝛruptiõe aeris ab his que ob peccatum hoĩs in
contrarium mutantur Rueritur vtruʒ in omm tpe dei miſcdia

a iuſtida congregantur reſpondetur ?m ſancum Iho: ſluper ⸗4
diſ . 40. a doꝛdat Albertus magnꝰ de mirabili ſcientia dei ca:Z

Large loquendo miſeritoꝛdia dr voluntas be nefauẽdi creature

Juſtida vero oondecntia bon tatis ſue· a lic in omni tempo:e eſft

e 4/

6

miſericoꝛdia a iuſticia. quia m ommi tꝑe deus facit condecentiam
bonitatis ſue ex voluntate benefaedi crea ture Ps: Vmiuerſe

vie do. mile . a veritas. Item iuſtus dñs in omnibus viis eius
GE(Eed cont a dicta a guitur in iuſtificatione impii tantũ apparet
miſerico: dia a non iuſticia quia oĩs iuſti ſia pꝑeſupponit meritũ.

ergo i&reſpondet Dolkot ſuper li. Sap. ca.z.· q in iuſtificatiõe

impii eſt motus liberi arbitriiet attrinonis: p'opter qð aliqua
cauſa iuſtiage videtur ꝙ deꝰ? infundit libi gram. Simi hter eſt in
in ſtida ex ꝑte dei qui quodãmodo debitoꝛ effiatuꝛ penitenti peꝛ
ppmillſionẽ: vnde glo. ſuꝑ illud Põ. Vt iuſtiſiris m ſermombo
tuis. VDeus hoc ꝓmiſit vt peccatoꝛibo veniaq; petenti bo largiret᷑
ſic in iuſti ſicatione impii ex vtraq; parte dei a impii iuſucia a
miſcðᷣia reperit᷑ Item arguitur· paruuh baptiſati cum affligunt
in mſirmitatibus a moœte ibi in nullo apparet iuſtica·qꝛ libe rati
ab omni peccato non ſunt debitoꝛes alicuius pene: ergo miuſte

patiunturrñdet Dolkot. Baptiſmus auſert carentiaʒ viſionis
dei li paruulus moꝛiatur.non tñ aufert penalitates que naturã

oꝛiginalis: vñ baptſmus non abſoluit a reatu moꝛtis coꝛ poꝛee

aliarum penaꝝ coꝛpoꝛis.a hm Ilbertum eſt ibi miſcricoꝛdia
qð pꝛobatur. Wiſeritoꝛdia dei eſt ſubiicere penis etiã innocentẽ
vt alii videntes magis timeant a erudiant᷑ Doc enim peo cedit
de wonte pietatis boni cõmunis:ſitut diamus ꝙ; vo luit xp̃s pati
ex pietate quam habuit ad omnes hoĩes Queritur quare pena
iginalis manet culpa per ſacramentũ baptiſmi deleta, R

vm mꝗrm a alios doctoꝛes: ideo vt non eſtimaret᷑ aliud regnuz

eſſe ſi tam nobile hict daret᷑. Scõo vt plus mereamur, Teꝛdo vt
plus humiliemur. Quarto vt timoꝛ incutiat᷑ ne pᷣep ta eꝰ faełr
tranſgrediamur. Quinto vt amididam dei reueriamur qua nos
amat arguit et caſti gat Arguitur pucri qui ſine baptuſmo in
iginali pẽto deœdunt ꝑpetue pꝛo tulpa alterius vident᷑ puniri
ergo nulla eſt ibi miſcdia (Rñdetur q in ills pueris naturaha

conſernant᷑ ineſſe ex miſcdia dei Yla . 43. MWiſen coꝛdia dei eſt, )%

non ſumꝰ ↄſumpti. Item Tho · 2. dil · 33-Pueri in oꝛiginali peto
decdentes nihil dolent niſi de canentia viſionis dei · ym̃o gaude

bunt de hoc ꝙ ꝑticpabunt multum de diuina bonitate in perſe
Qdionibus naturalibo: ideo non dolebũt mii de earenta viſionis

dei. Et qꝛ ad hoc nunq; fuerunt ꝓpoαοaati nec ex parte nature
quia ad hot non attingitnec ex ꝑte gre · qꝛ hanc ꝓpꝛiis actibus
atingere nequiuerunt. Vnde de hoc legit exemplum.ſi mulier
non elegitur in papã vel regem non ex hoc tiiſtat᷑: quia nunq;

— ò – — — ——— —- „—

Pena
Inderk

2

— –

—.

w
i.

xy

apta fuit nee ꝓPoꝛcionaꝑꝶ D talem dignitatez t. Item Petrug

de palude. æ. lh: ſenteñ. ditit q tales hnt feliatatem et melius eſt

eis q;ᷓ alicui hoĩ in hoc mundo eſſe poteſt Bonauentura ſuꝑ.z· li
ſenteñ. dicit ꝙ ſit in beatis patet ſua miſcðᷣia et in damnatis ſua

uuſticia · ita in iſtis pivris eqle vtrũq; a hoc peo de coꝛe vninerli
¶ Quantum ad ſedam partem iſſius ſermonis dicit hic Xpl=

decret. Ad meretrices accedere diuinitus phibitum eſt . 32. q. 4

Werttries. Ex quo patet ꝙ etiã ſimplex foꝛmicatio ſeʒ ſo lutj ct
ſola eſt pẽtm moetale (Vnde hic querit vtz in tachbo oſculs et
hꝰ?modi ſit pẽtm motale (rndeo bᷣm Tho .2. 2, 154· DOſculum

amplexus a tactus hm ſuam rationem non noĩat petm moꝛtale

Vt abſtineatis vos ab ommi ſoꝛnicatione: quia ᷣm Rug. TIion
mechaberis pꝛohibet omnẽ illiatum toitum. vnde de hoc dẽ mu

quia pñt ſine libidine ſieri:vel ꝓpter conſuetudinem patrie: vek

WPter ne eſſitatem aut rõ nabilem cauſam.ſed ſi fiant cauſa libi⸗

dimoſe delectationis ſunt moꝛtalia: nã a ſolus ↄſenſus in delecta
tionem moꝛo ſaz moetalis eſt· a addi poteſt etiã hm lanctũ Tho⸗

ꝙ aſpectꝰ libidmoſus mortale peccatũ eſt vnde Math. ?. Qui

viderit muherem ad dcu⸗ea iam mech:eſt eaz (Item circa illam
materiã ſoꝛnicationis queritur vtrũ puelle m amms puerilibus
aliquid carnale cõmittentes ꝑdunt virgimtatem (reſpõdeo ?m
Albertum non. qꝛ non eſt in eis ↄſihi delibe ratio nec etas pati
talis delectationis impetum (Item quent᷑ vtꝝ per violentiam
ſis vir gimtatem amittere rndetur bm ſlancũ Iho· 4· dil· 33⸗
Que per violentiã coꝛ?rumpit᷑ ſiue ab hoĩ e ſiue a demoe mneubo
virginitatem non amittit · ſi mquantũ poteſt reniti t᷑ vt ðſeruet
coꝛpus a coꝛruptione: vel ſaltem mentem a ↄſenſu · vnde de hoc
di in decret. Cum virginitas ſine ↄſenſu coꝛ rumpitur· meritum
caſtitatis duplicatur. 32.· q. vlti. ¶ Ad terciaz partem ler moms
diat Kpls. Ne quis ſuper grediat᷑ neq; tircuuemat imn negodo
fratreʒ luum. Doc reuera dignum eſt ne quis ſupergrediatura·
violentia mnſerat:neq; ibi ↄueniatocculte decipiat in quocũq;
negocio frẽm ſuum: hic Rpls non reß hendit negociationẽ ſed
cirtumuentionem. Negotiatio emm m ſe bona eſt aQ neœſſaria:
Dedinauit enim deus vt nulla terra ſibiipſi ſufficaat in omnibo⸗
ſed ſibi mutuo ſubueniãt: vnde negoclatoꝛes ſunt oiĩm miniſtri
dum per multa pericula latronũ a fiummum m itinere tranleũt.

Quanti autem meriti huiuſmodi negodatoꝛes ſunt oſtenditur
in vitaſpatruzʒ. Cum quidã deuotus heremita petiſſet ſibi a deo

reuelari cui eſſet equalis: dictum eſt ei ꝙ tah mercatoꝛ i qui cum

iuſticia Q equitate mercimonia ſua vendit. Sed heu plures ſunt

O

qui fraude decipiũt pximos in ponderipo ineqibus a menſutis
verbis mendacibus Vnde querit᷑ quud ſit dioen . .

nee emere nec vendere nouerint nili cũ mendadi

(rñdeo bᷣm Ray. Quotienſcunq; cauſa deapiendi periurant vel

mentiunt᷑ ſcienter peccant moœtalr a tenevt᷑ ad reſltuendũ Itẽ
quentur de illo qu ſcienter emit rapina vel furtum ¶( Rndeo ꝙ;

ſemper tenent᷑ reddere etiam ſi aial mor iat᷑ vel violenter auſerat᷑

nec lie rando alienando alteri. Ratio eſt · qꝛ ipſe furtũ cõmittit

rem alienã muito dño tractando net pꝛetium quod dedit poteſt

repe ere ab illo cuus res eſt· a enam tenet᷑ reſutuere anm kruckꝰ?

pe cœptos: a qui medio tꝑe perapi potert a ſi feut deterioꝛẽ c;

„

ad ipſum peruenit noõ liberat᷑: a icem intelligendũ eſt de tdo 2

terdo a vitra emptoꝛe maleſidei Itez querit vtz licitum ſit cũ

indeis comercium hre. Et arguitur peimo ꝙ ſic: quia ecxleſia

permittit eos nobiſcũ cõmoeari a no pnt viuere quin vendant᷑

ipſis neeellaria reſpondet NHeinricus in tractatu de ↄtra qubus ꝙ

xrxp iam poſſunt eis vendere necſſaria vite ſed nõ pꝛo pecunia mili

eſſent aliunde potentes ad ſatiſfaciendum illis quoꝝ eſt pecu ma

vſuraria. Conitat autẽ ꝙ bene pñt nobiſctum moeni line hoc ꝙ;

vend nit es neœſſaria vite pꝛo tali pecunia tum non debeat hre

talem petuniam nec de tali vinere: ſed vinere de laboꝛib vel de
bonis cuinſtunq; iuſte poſſeſſis ſeu habius peo quibo pnt emere

vite neceſſaria: a idez diet. Deu qñ ipſe indeus cum vſuraria pe

cumia emit panẽ carnes piſces vel aliud talum tuius vſus eſt

2ſumptio a ipſe ſupflue et deliaoſe ↄſumit vi coõmumter fit de

indeis: illiatum eſt cuiq; hoĩ xp̃ᷣiano hre cõmercium cũ aliquo
tali indeo niſi reſtituat rem vſurariã eo ꝙ; tum tali indeo comer
cium hñs occaſioneʒ damni pꝛoximo pꝛebet ſeʒ cui res vſuraria
debe tur ſiue tenet᷑· alias fact vtra pᷣeeptum de ð ilechone ꝓpximi
xc ille (Quenit vtruz cum indeis la tum ſit laboꝛare vel pcium
ab eis recipere qui mil hñt pꝛeter vſuram Rñdet idem c talis
qui laboꝛat indeis in liatis et honeſtis m quibo iudeus aliquam
eonſequit᷑ vtihtatẽ que vtiltas compenſatur tum pꝛeuo qð dat
laboꝛati tahs iudeus cũ non ſit paupꝑerioꝛ ꝓpter p̃cium datũ vel

magis impotes ad ſatiſſatiendu illis quibo tenet᷑ ad reſtitutionẽ
in tali caſu vel ↄſimilbus hatum eſt reapere pꝛecium de pecunia
vſuraria ſicut tultoꝛes agroꝝ a vmeaꝶ. Bed vbi indeus dando
ßcium ſit im potens ad reſtituendũ vt fit du dant his ꝗ la boꝛãt

ipſis pueros lactando· veſtes lartiendo · vel caleos pꝛep?rando:

qmb⸗ nulla oꝑa impendunt᷑ ex quibo ↄſur git te lis vtlitas que

—
— —2—

—

.

to mpenſarj poſſet cum pco non eſt liätũ ab aliquo recpere tale 4
pꝛecum et per conſequens nec eis laboꝛare nec ſeruire: hec ille.
¶eem quentur de illis qui ludunt eum indeis ¶Rndit luſoꝛes (
DWMUM qu lucrantur a in deis tenentur reſtituere eis a quibus ipſi iundei
Ptcuniam per vſuras &toꝛſerunt·ſi non poſſunt tales ſciri quib
ſit reſti tu enda illa pe cuma: tunc in ſoꝛo conſctientie tenetur illã
SJ’ pecumam dare cum conſllio ſui confeſſoꝛis in pios vſus· ſequitur
Am deus vindex eſt de ommbus his, Vindex eſt deus . vltionẽ
querit: vnde dẽ in Psõ. Deus vltionum dñs · hoc xpᷣus oſtendit
qñ vendentesa ementes de templo eieeit ( Vnde hic quent vt⸗ .
in xpᷣo ſint motus ire ¶xreſpondet Lucida rius ꝙ in deo non ſunt
tales motus ire: quia vt ſcriptum eſt de eo oĩa cum tranqllitate
indicat: ſitut tum malos punit iraſcitur eis qui hec patiuntur.
¶ Vlamo nota exem pluz de inſinita dei miſericoꝛdia quõ ſeuaſer
qui dedit ſeiplum dyabolo pꝛopter filiam ſui domim: a ſancus
balilius reduxit eum ad pniam quere in pꝛomptuareo:i22.

ominica tercia ad Epheſeooss
Ratres⸗eſtote imitatoꝛes dei ſiuut fihi cariſſimi: et
ambulate in dilectione ſimt 1 xpᷣus dilexit nos et
L tradidit ſemetipſum pꝛo nobis oblationẽ z hoſtiã
deo in odoꝛem ſuauitatis.Soꝛnicatio autem S omnis im⸗
munditia aut auaric a net nominetur in wbis li uit decet
Gd ſanctos:aut turpitudo·aut ſtultiloquium: aut ſuurrilitas
que ad rem non pertinet ſed magis gratiarumaſtio. Hoc

d enim ſato te intellgentes ꝙ omnis woꝛnicatoꝛ aut immos
⸗ aut auarus qð eſt ydoloꝝ ſeruitus non habet hereditatez
7 in regno xp̃i z dei · nemo vos ſeducat inanibus verbis pꝛo
prter hot cenit ira dei in fihos diffidẽtie. RNohite ergo ekid D
m partidꝑs eoꝛũ. Eratis enim aliquando tenebꝛe· nunt aũt
. unux in domino vt ſili luds ambulate. Srudus enim luds
u eſt in o mni bonitate aOiuſtidia aO veritate;

at . (Gern . 10. Xx vi. ſu Per. C viſtol 1 02 4

. — viam celeſtis regmi per penitentiaʒ ſunt aggꝗreſſi a ſunt
Ne in pꝛogreſſu· ideo ne erremus hoꝛtat᷑ nos Apłs vt xpᷣm
. lmitemur di. Eſtote lc(Vnde in pnñu ſer mone tria lunt dieenda
e Pꝛimo quõ debemus imitari xpᷣm. Secundo de his qui ſcur rilia
n rba pꝛoferunt. Tercio de tempoꝛibus noſtris tum vno exem⸗
. plocARd pꝛimum ſciendum ꝙ nullum iuſtius a tutius a nullum
£

à aff lidi onuʒ cum latrone pendente in ſiniſtra ꝑte xp̃i qui ꝓpter
demeritum ſuum in populo ſeditione; conatamt homiadium

Sermo

gloꝛioſiꝰ a fructuoſiꝰ imitamur ꝙ; xpᷣm · qꝛ ipſe datus eſt nobis

m exemplum. Perfechſſimus eſt · quia in eo totius perſectionis
noꝛmam inuenies ˖ ſi perſedionez humilitatis requiris. Ecce ſum

iöimquit vermis a non homo.ſi pauꝑtatis. Vulpes ſoueas hñt &
ſi caritatis. Maioeẽ caritatem nemo halet ſ. ſi obediẽtie. Factꝰ

eſt obediens vſq; ad motem.ſi patientie: quia cum patent᷑ nõ
cõminabatur.ſi tot ius pietatis a miſcðie·pꝛo ſuis cruafixoibo

oꝛamt diens. Pater ignoſce illis vnde. Plenum gra a veritate
Poer fedtioms a ſanditatis non ſobum plenum ſed ſupenffluentezʒ
De plenitudine eius omnes acœpimus gratiag a g lam Rug?
de vera rehgione. Tota vita xp̃i m terris quq; per hoiem gellit
diſciphna moꝛum fuit vnde Yſið: ethimolo. Non ſe gloꝛietur

xp̃ianum qui nomen habet abſq; re. Ille eſt xp̃ianus qi fachs

xp̃ianum ſe ondit ambulãs ſicut et xp̃ᷣs ambulauit a quo nomẽ

contraxit Amb. Dia habemus in xpᷣo. Si auxilio indiges virt?

eſt. ſi moꝛ tem times vita eſt· ſi tenebꝛas fugis lux eſt · ſi abũ qris
alimentum eſt. guſtate et videte (Item ſciendum ꝙ crucem xp̃i
diuerſimode multi poꝛtant (Pꝛimi hant poꝛtant cum ſymone

cireneo: a ſunt illi qui poꝛtant crucem ſiue ingum penitentie cũ
tedio a non voluntarie ſed cum laboꝛe: quam crucem penitentie

ſiue religionis a laboꝛis nequaq; po tarent ſi cõmode ſubter fu⸗

gere poſſent (Secundi poꝛtant crucʒ tribulationum a miſtriazꝛ

fent a ideo in cruc poſitꝰ fuit·ſic multi pꝛopter peccata ſua que

demernerunt apud deum ſiue apud hommes tribula k vexank

q patiuntur vt eoꝛum affhctio meipiat hit in p̃ſenti a in futuro

puniatur eternaliter Ihere·27 Duplici cont ritione contere eos

dñe deus noſter ¶Aerdi poꝛtant cruœm afflidtionis a miſerie cũ

latrone dextro qui liæt cruœm ex delicto meruerunt hit tamen

atienter ſuſtinuerunt. quia xpᷣm iuxta le pendentem innocenteꝛ

mnocentẽ moꝛtem xp̃i pꝛe otulis qui tot a tanta ſuſtinuit net tñ

vllum pẽtm feut. i. Pe:z · Qui peccatum non feat . Si paſſio
Ei ad memoꝛiam reuocetur mihil eſt qð nõ equo aĩo teleretur

uarti poꝛtant libenter crucem ſue afflidionis a miſcrie. a ſunt
ilh qui multa ſuſtinent patienter a letanter. a penã quã ſuſtinẽt

nõ meruert· quos deꝰ pater tum xp̃o iheſu quotidie cruaſigi a
moꝛtiſicari ꝑmittit atQ tanto magis honoꝛabit eos in celo vbi erit
meffabile gaudium Jheroꝰ? in epla, Nullus laboꝛ duruz⸗nulluz

—. — S

— — —
— — — „—

Ooss creatu ras: ym̃o qð magi

.
S

tempus longum videri debet m quo gloꝛia eternitatis acquint᷑

RKug?. Faahus poſſumus dicere m illa patria ꝙ ibi deſit moꝛs.

nõᷓ eſt ibi luctꝰ. non eſt infirmitas: nõ famesnulla ſitis.nullus
eſtus. nulla meſti ca:nalla triſticia ſequitur. Sicut fili cariſſimi
Gwillerinus. Licœt omnes homines ſunt filii per creationemtñ
hic tna genera hommũ ſpeualiter dicuntur ſilii dei (Pꝛimi qui

diligunc mimicos Warh. 5. Diligite mimicos veſtrosSecudi
ſunt pacifia Math.5. Beati pacifia cIn iudido eſto pupils
miſeri os vt pater: a eris tu ſicut filiꝰ aluſſimi obediens a mi⸗
ſerebitur tibi magi; q; mater.ſequit᷑. Et ambulate mi diledione
ſcut xpᷣs dilexit nos ¶ Ybi ſciendum ꝙ deus diligendus eſt ſuꝑ
mniaqui nulli creature tantam diledtionẽ oſtendit ſicut hoĩ⸗
q creaturas ſuperi æes ſcʒ angelos non redemit. Itezʒ inferi oꝛes
creaturas in mundo exiſtentes a viuentes ſcʒ aĩalia et vo lucres
non odinauit ad gloꝛiam eternam pertipiendam: ſed mediaz
creaturam ſcʒ hommem redemit ſua amara morte et ad gloꝛiam

eternam %nauit cum nos tam ardente dilerxit ˖ ſic ꝙ nos ſuꝑ

*

8 eſt ſuper ſeipſum dilexit Bern⸗
Bi nõ dilexiſſet me plus c; L
ip̃m ſupe: oĩa diligere etiq; plus q; noſipſos ſic ꝙ ſue diledtioni
ni hil pponamus net patrem nec matrem nec vxoꝛẽ nec pueros

nec diuitias nec honoꝛes net quicq; in elo a in terra creatumeh

ipſum ̃ ponamus omnibo rebus creatis: a ſic eri mus ſilii a oohe
redes xp̃i Augꝰ. Immenſus es dñe a ſine menſura debes amari
ab his quos pᷣcioſo ſangu ne redemiſti · ¶ Quantum ad ſecundã

Par tem dicit Apłs. Foꝛnicatio aut tur pitudo aut turpiloquiũ
au: ſcur rilitas nec nominetur in vobis (Moi ſcienduz ꝙ plures

lunt qui ver ba luxurioſa et ſcurrilia pꝛoferunt per que ꝓximos
ſcmndalizãt a ad malas contupiſcentias pꝛouocant a in hoc deũ
grauiter offendũt. a cum tales coꝛ rigu atur. ditunt oꝛe quod tñ

eſt falſlum Cris. ſuper at h̊. Quale ooꝛ vnuſquſq; habet talia

verba loquitur a talia oꝑa faut Kriſtotiles. 4. Erthi. Qualiter
vnuſquiſq; eſt taliter loquit᷑ a faat. Ex his ſequitur ꝙ qui taha
Pfe unt ſiue viri ſiue mulieres ſiue virgines in hoe ſe hẽe impu
dica oñn dunc coꝛda Ylið. Qualis ſermo pꝛofer t᷑: tals àa ammus
compꝛobat᷑ (Vnde queri vtrum ſit petm moetale loqui verba
ſcurrilia luxurioſa a allednua ſiue iocoſa ¶ Reſpondet qn quis

loquit᷑ taua verba ea mtentione vt alique allidat ad actù ma lũ

ſic pe ccat motałr. ſed ſi m ioo loquitur petcat veniahter. vnde

di m decet. Deus inditat verba bm intenuoneʒ peoſerentium

enõ dedillet ſe p me · ideo debemus

£
3 6
0 . „£ V
. Seoeoerino
. Zinmile intelligendu eſt de riſu cum qs arrideret aliquã perſonã dii
„ eę⸗a intentione vt illam ad malam concupiſcentiaʒ vel ad actum ſee
malum alliœret · tunc talis ꝓpter peruer ſam intentionem pecaat
moꝛtalr Lu6. We vobis qui nunc ridess. Sed ſi aliqs arrideret r
aliquam perſonam ex quadam leuitate a ex ↄſuetudine vel am O”ñ8
muatione vel ex ioco ˖ tunc vix peccaret veniahter. Similiter in p⸗
telligendum eſt de viſu cum quis inſpiceit anquam per ſonam ea ð
mitentione vt eam ad malum contupiſcere velit peccat moꝛtalr R
* CLCLaath. 5. Qui viderit mulerem . Sed ſi quis videret muherẽ =S=èð
xel virginẽ tanq; rem vel imaginẽ pulcrã non mala cogitando u⸗
vel affeckando non peccat Greg?. Lon debet intueri quod non 1.
licet dcupiſci · vnde etaz Rug? in vegula. Neq; feminas videre ſe
pꝓhibemur: ſed appetere vel ab ipſis velle appeti criminoſum eſt
Exemplum qñ de bonis lomur angeli ſunt pꝛeſentes · qñ vero kke
de turpibus loqui mur tunc demões ſunt pꝛeſentes &· quere im ðWDMD—
pramptundo- Cnantum ad ter aã parteʒ ler monis dicit hic u
Kpls. Vt ſilii hicis ambulate ſcʒ de bono in mehus pꝛoſidendo · eunr
lotc per virtutes a bona opera que ſunt meritoꝛia vite etene Oð
Queritur vtz vnus actus et idem iplius voluntatis poteſt elle d
bonus a malus: puta ſi quis eſt ad eccleſiam continue vadens: JJMVM
Et arguitur pꝛimo ꝙ ſic. Motus enim vnus qu eſt continuus S”
poteſt eſſe bonus a malus: puta ſi às ad ecleſia vadens pꝛi⁵mo 4
quidem intendit manem ꝗloiam: poſtea intendit deo ſeruir · Wð
eſpondetur bm ſanctum Aho· l.· q:22 · arti.õ. Nlihil pꝛohibet e⸗
aliquid eſſe vnum quod eſt in vno genere · a eſſe multplex pᷣm “
ꝙ refertur ad aliud genus ſicut ſuperſicies continua eſt vna hm ͦJM
qꝙ aliderat in genere quanltatis: ſed eſt multip lex hm ꝙ reſert ðͦJJ
ad ge nus coloꝛum: a ſic eſt partim alba a partim migra et hm ”
hotc nihil pꝛohibet aliquem actum eſſe vnum m ꝙ refertur ad
genus moꝛum: verbi gratia. Embulatio continua eſt ac? vnꝰ
bm genus nature: poteſt tñ contingere ꝙ ſint plures m genus
meꝛũ ſi mutetur ambulantis voluntas que eſt pꝛmeipium acuu „
moꝛaliũ. Si aũt acapitur vnus actus pꝛout eſt m genere moz2 U
impoſſibile eſt ꝙ ſit bonus a malus bomitate a maliaa moꝛall · ſi
tñ lit vnus vnitate nature a non moꝝ poteſt eſſe bonꝰ a malus 2
Itez arguitur ſic· eum ſeruus ſit quaſi mſtrumentũ dñi ſui-tun
adio ſerui eſt adtio dñi ſicut inſtrumenti adtio eſt adio artifßcss: 2
ſed poteſt contingere ꝙ adio ſerui ꝓœdit ex bona voluntate dñ̃i je
a ſic fit bona: a ex mala voluntate lemui a ſic ſt mala. Igitur re „
ſpondetur ꝙ aha eſt adtio dni a ſerui: ideo mihil pꝛohibet vnaʒ
.

.
„ „.
eſſe bonam a aliam eſſe malam m dignitatem et diuer ſita tem
ſi §Hvoluntatis Item queritur vtrum in humanis actibus aliquis m ◻ 2
ꝗ”ÿMl diffenens inuenitu rereſpondetur bm ſanctum Thom̃ m quarto .
vet rripto ꝙ nullus actus a voluntate delibe ratus eſſe poteſt qui noõ
dent ſit bonus aut malus. Cum em ſit rationis oedinare actus a rõ ne
lam delibe ratiua peocedens: ſi non ſit ad debitum ſinem odinatus *
wrin hot repugnac rationi a habet rationem mali vt dare elemolninãa
amen WPter vanam g loꝛiam: ſed ſi oꝛdinatur in de bitum fſinez ↄuenit
G tum oedine rõnis: vnde habet rõnem boni ſicut dare elemoſin
berd paopter deum indigenti t· vnde neceſſe eſt actum hominis a de *
tnd bhubera tiua ratione peocedentem eſſe bo um vel malum. Si autez .
dton non peocedit a ranone deli bera tiua ſed ex quada imaginatione
pNr ſicut cum aliq́s fricat barbam vel mouet manum vel pedez. t. lix
nce kus Peopeie loquendo non eſt moealis ſeu humanus cumnon
R b ſit adus a ratione cha tus. ſic erit mdifferens quaſi ext ra Eene
eonn ackuum n oalium. Item qnq; contingit ꝙ actus non mcl Dikt HMZ
bfr⸗ aliquod petinens ad ℳ dmem ratioms· ſicut leuare feſtucam de
o. terra aO huiuſmodi · a tales actus m ſpediem ſunt differentes nõ
tnrne qp adtus humam vel moꝛales dicuntur: ſed ꝙ ſunt a ra ti De hois
Aecc Pœdentes: a ſic ſartoꝛ ſutoꝛ piſt Hoer et co mmuni ter ommis
” mechanitꝰ laboꝛatoꝛ ſiue ſit ſamulus vel andllla m omni labo e
e meretur aut demeretur gaudium vite eterne: de hot diatur imm
KüAnBG Põ. Labo:es manuum tuarum a& vnde etiam Aplus. Stimus
Sre quoniam diligentibus &. Si mſid liter laboꝛat tunc men tur &
ſ ediſicat ad miernum (Quert᷑ mn ſanch exiſtentes in ælo poſſunt (
ett peccar (reſpondetur bm ſanctum ho · ꝙ; non · quia iam ſunt in
leuhn bono tonſirmati vt angelided contra. Gloꝛia non tollit naturã O⸗
uin fſfſed ante petcare poterant· ergo et poſt Meſpondetur gloꝛia et
nki Sratia non tolluiit naturam jed defectus natur. Peccare autez
efn“ non eſt aliquid de ſe · ſed nature dehct is Item ſciendũ ꝙ nullus
. d Poteſt loqui aliqð veꝛbum quin meretur aut dementur, Ratio
vn eſt · quia loqui eſt actus ranonis Kriſtotiles. Politic. Nullum
Enns animalium naturaliter habet ſermonem ꝙ homog Item ſciend
acuu ꝙ Scotus diat ꝙ qin inducit ahqueʒ ad actus vidoſos tenetur
mo k k reſtituere damnum ſcz inducendo eum efficauter ad penitentiaz-
ah 4 virtutes per ſe vel per alium ( Vltimo nota exempluʒ de bonæ?
maln voluntate dei quã habet ad peccatoꝛes narrat Knſhelmus in li⸗
gi⸗tun M de limiltudim bo. Dum ſemel equtaret de vna autate ad alazʒ
üifes: lebpus a cambus a venatoꝛibus inſequebatur a dum eſſet quaſñ
GrAd captus non aliunde habuit n ſugiuz q;ᷓ ſub equo in quo ſedebat
junn
nich
ι

Sceriiig“
beatus anſhelmus vbi habuit pecfdium: quod tum aduertert
equum a tamen non erant auſi int rare ſub equo. Lepus autem
totus tremebundus ig noꝛabat quid dñs equi ſacre vellet: an

tradere ipſum in manibus canum a ve uatoꝛum· an ſeruare eum

a reſtituere pꝛiſtine libertati: deide veniũt venatoꝛes videntes
lepoꝛem ſub equo gauiſi ſunt tredentes ipſum tapere poſſe a vo
lentibus intrare ſub equo vt eũ poſſent capere beatus anſhelmꝰ
pꝛohibuit dicens. Non eſſe conueniens illum offendere qui ſub
luam venerat pꝛotedtionem: et permiſit lepoꝛem reſtitutum ſue

pꝛiſtine libertati abire· tunt lepus reuertens ad campos exiliẽs

a gaudens currebat remanentibus venatoꝛibus a cambus qui
do lebant de hoc quod viderant · quod exemplum ſic exponens
Lepus eſt inquit anima peccatrix que a tanibus er venatoꝛibus
in ferm inſequtur:anxiatur ipſa ꝙ non poteſt habere ren gium

tandem ſub equo qui habet quatuoꝛ pedes· ſub fide et doctrina

quatuoꝛ eu angeliſtaꝝ tremebunda ſe abſcondit ſed tn ignoꝛat

quid poſſeſſoꝛ equia· xpᷣs velit de ea agere: quod pius domimus

aduertens frenum iuſticie retinens a canibus a venatoꝛibus eaʒ
deſendit · a dimiſſis peccatis eam pꝛiſtine libertati reſtituit
Wominica letare ao Balatheas.
NRatres ſcriptum eſt. Auoniã abꝛahã duos Rinios
habuit vnum de andlla:z vnum de hbera ſed qui
de andlla ?m carnem natus eſt: qui autẽ de libera

ſunt duo teſtamenta. Vnum quideʒ in monte ſyna in ſer
uitutem generãs que eſt agar. Syna enim mons eſt in
arabia qui ꝛiunctus eſt ei que nunt eſt iheruſalẽ ⁊ ſeruit
cum iliis ſuis. Illa aũt que ſurſum eſt iheruſalem libera

eſt que eſt mater noſtra·ſcriptuʒ eſt enim.Tetare ſteriis

que non paris erumpe et clama que non parturis: quia
multe file deſerte magis q́; eius que habet virum. Ros

tunt qui p̃m carnẽ natus eſt perſequebatur eum qui ᷣm
ſpiritum ita Q nuncſed quid diit ſcriptura.Ciice andllaʒ
2 flhum eius, Non enim heres erit finus anille cum finho

lbere. Itaq; fratres iam non ſumus andlle fini ſed hbere ·

qua libertate xpᷣs nos liberauit ᷣ· .
(Sermo.xvii.ſuper epiſtolam

traxit ad ſe frenum a ſtetit firmus: eanes vndiq; cirtumſtabant

er repꝛomiſſionẽ:que ſunt per allegoꝛiam dica. Het ern

wrr
RZM
auen
etr
eun
endes
taw
ſünd
guſb
n ſue
alies
nsi
Pnens
Wribus
nguun
vanna
noat
mmus

us q;
⸗

dofis
ſedat
lten
hetem
In ſer

quõ ab inicdio moi mah perſeuti ſũt bonos. Terdo de libertate
qua xpᷣs nos liberaui cum vno exemplo ( A. pꝛimum ſtiendũ
q; Rpłs cõmendat nobis celeſtem irm a ſitu di. Illa que ſurſũ

in iſto ſatro tꝑe pniam alſumpſimus a etiam in itinere

qui vſcq; ad teꝛ cium celũ m ptus fuit nobis cõmendat illa cleſts
iheruſalem dicens. Illa Jue ſurſum (Vnde in pñti ſermõe tria

ſunt dicenda que tangũtur in epła. Pꝛimo cõmendatio cleſtis

iheruſalem. a quõ diſtinguit nouũ a vetus teſtamentum. Scðo

eſt ihe uſalez. Et vere ſurſum: quia in celo empireo eſt tam altũ

—]—————

ꝙ nõ poteſt menſurari. Cum emm mimima ſtella õm Alp homlu

eſt maioe tota terra: tñ ꝓpter nimiã altitudinẽe celi a latitudimeʒ
terre videt᷑ parua. Et peofunduz maris quis dimenſus eſt · a qa

tam alta eſt celeſtis irm tunc ibi eſt mũdida maxima: qꝛ ſodes

ad valles de fluunt · vnde Joh· doꝛmiens ſupꝑ pectus dni eiuſdez
auitatis mundicia; ↄtemplatus eſt Rpoc ·=e Non intrabit in ea

aliqð comquinatum aut abhoiationem fadens aut mendacium
mili qui ſcripti ſunt in libꝛo vite agni ideo ſupꝛemus ange lus
ibi ꝑſiſtere non potuit cum peto· ſed de celo coꝛruit in pꝛofundũ

mferm (Secundo cõmendat celeſtez irkm a ſumma lhber tate cum
diat. Libera eſt. Ea enim qᷓ aggrauant a deſt ruũt coꝛpus hois
ſunt iſta fames ſitis eſtus frigus faugatio ab his omnibo libera

eſt Apoc · 21· Kbſterget deus om . la · & Beiñ de conſide. Non⸗

ſurget ubi aliqᷓ malida:non carnis miſeria:nulla ibi egritudo:
nõ fames net frigus nec eſtas nec laſſitudo ieumnii nec tẽptatio

mimiti net peccandi voluntas nec delinquendi ſacultas ſed tota
leutda tota exultatio. Puto ꝙ quilibet homo lbenter iret ad illã

cau tateʒ: ibiq; moꝛaturus in qua nec poſſet in firmari nec meꝛi
a in qua nihil aduerſi haberet Augꝰ de a · dei, Illiꝰ eiuitatis eſt
vna in omnibo inſeparabihs vo luntas ab omm libe rata malo: 2*

m omni loto bono reſerta Tercio cõmendat a nimia caritate cũ
dr. MWater nra: a in hoc onditur ꝙ ſuperni ciues illius auitatis

nos amãt a a nobis amari deſidemnt. MWater em amat amał?
Pꝛo quo ſciendum ꝙ in eterna pat ria pꝛox imũ diligemus ſicut
noſmetipſos.nam hitc caritas mdpit· ibi perſia t. Naʒ nuncq;ᷓ pr

intm dilexit filium nec mater filiam nec frater fratrem net vxo⸗
maritum ſitut vnuſquſq; in lo pꝛoximuz ſuumnec pater nec
mater nec cteri ſangumei ita gauiſi ſunt de ſuis cariſſimis: ſiue
reges ſiue pape ſiue lint ep̃i vel eaã quantumcunq; magmſicati

1

Lla que ſurlum eſt iheruſalẽ libera eſt Gak. 4. Cum iam

ſumus ad celeſtez iheruſale rgloeiã tune ſanct? Paulus

4 ðõs
4.

„

piꝛoximioe & tem notandum illa caritas futura pꝛimo debet

Seinée .

æ eraltati ſunt in hoe mundo: ſicut imlo vnuſquiſq; gaudet de
bono pꝛoximi: a in maioꝛi gła maius gaudium tibi pꝛeſtat᷑: nã

ipſe dinidit a ꝑticipat vnituiq; gaudia et merita ſua. poſt hoe
gPhete patriarche apoſtoli marures aſeſſoees et oẽs eleci exñtes

in elo qli et in fra terna caritate ↄd iuiait teeum æa tu econuerſo

ſecum: quia in ælo diligimus a cognoſcimus nos mutuo- vnde

„
—

tin quiſq; gaudebit ac li hret m ſipſo. Ex didis patet libet

in celo habe bit oĩa merita et oĩa gaudia oĩm ſanct oꝛꝛ quia qd

ſoi deſiat in altero habebit Gregꝰ. Ex illius em ꝑfecte caritats
merito ſiet vt vnuſquſq; habiturs ſit m alio qð non habet in
Ip: io merito (Mnde querit vtzꝝ beati plus diligunt ꝓpximos ꝙq;

extraneos eque ſanctos, Rñdetur de eqliter boms p lus dingut

hoximos: ergo ſangumeum aut aliquẽ alium queʒ hit quis

Oꝛdmato amoee dilexit plus dilget. iſta diledio in elo augebik
a perſi det᷑· vnde in milleſimo plus diliget filiũ qᷓ; hie dilexit in

mundo. ſilr vir vxoꝛez aD etonuerſo vxoꝛ maritum a frater frẽm
ſosoe ſoꝛoꝛem a amicus amicum v*&ιæ- et iſta dilectio erit magna

tonſolatio xp̃ianis qñ amici mo:iuntur. I. heſſal.A. NMolumus
vos ignoꝛare de doꝛmientibo ſicut a ceteri qu ſpem non hñt ſceʒ
futune reſurredionis: quilibet xpᷣianus ſpem hre debet qꝙ ſit irr
lecũ cõmoꝛaturus· vel ſi hic tibi fidehs vel caritatiuꝰ fuit· multo
plus in ſuturo erit Item ſciendũ ꝙ oꝛdo dilechonis attenditur
quantũ ad pꝛoximitatem ad deũ: ergo quanto plus in elo erit
deo peoximioꝛ: tanto feruentioei amoe diliget᷑ a ſandtis a ange
Vñ beata virgo maria ibi pꝛe omnibo ſancus a quolibet ſanco

plus diligit᷑ qiua ipſa eſt deo ꝓximioe: ↄſeqᷓnter io hes baptiſta
petrus et paulus it: quia qlibet in elo dibgitur ſm ꝙ deo erit

