conſixus ſpinis coꝛonatus cruu damnatus ſemper ↄnituit et oĩa
patienter ſuſtinuit· ſequitur hic. Qui peccatum non ſeat¶ Vnde

querit᷑ hic pꝛimo vtrũ aliquis poſſit viuere ſine pec cato veniali
dummodo eſt m hac vitadkR
vita hoĩs qui peruenit ad etateʒ adultam de extellenti a ſpecali
gratia eſt ꝙ talis ſine pẽto veniali ſit liut videtur beatꝰ Rugꝰ

dicere de be ata virgine que nunq; venialiter petcauit. Vnde ſi

omnes ſanch interrogarentur vtʒ petcaſſent: omnes vna voce
reſponderent. Si dixerimus quomam peccatum non habe mus:

veritas in nobis non eſt Pꝛouerb· ꝗ· Bepties enim in die cadit
uſtuset reſurgit ( Zecundo queritur vtrum homo poteſt vinere

ſine peccato moetah Reſpondetur ꝙ ſic tum diuino adiutoꝛio.

a dicere oppolituz eſt heretcũ · vnde magiſter lenteñ · l · 2· diſ. 36

Allos cum manicheo errare dicimus qui dicunt hommẽe moꝛetale
peccatum non poſſe vitare: vnde Rug? a allegatar in deeret ·
nmne peccatuʒ adeo voluntarium eſt ꝙ nullo modo eſſet pẽtm
mii voluntarium: ſequitur. Nec eſt nuentus dolus in oee eius:
Contra hot faciunt qui doloſe et fraudulenter tum pꝛoximo lo⸗
quuntur halen mel in oꝛe a ſel in coꝛde a ſic pꝛoximuz ſuũ
decipiunt (Sclendum aliquis qui fraudulenter loquit᷑ de alio

æ vult ꝙ; andiens etiam loquatur malum de eodem homine du⸗

Secundo in pꝛoximum tui nititur dare oecaſionem obloquendi
phiciter peccat. Pꝛimo in ſeipſo: quia fraudulenter loquitur:
Ruantum ad ſecundã partem iſtius ſermonis diat hic apls
Petrus, Cum maledicret (Vnde hit quenit que ſit pena male
pꝓſerentis cõtra deũ maledictũ vel ſanctoel Rñndet ᷣm ꝙ habet

eſpondetur ꝙ ſi loquimur de tota

— —☛ &☛ –

en

inn iure canonito. Zi tra deum vel ſanctum maxime ↄtra bea

virginem talia pꝛeſumpſerit debet ſeptem diebus domi nids pee
ſoꝛibus eccleſie manifeſte ſtare cum diutur miſſa: ita vt vltimo
die nec palliũ nec calciamenta ſed toꝛrigiaz circa collum habear
ſeptem pedentibus feriis ſextis i eiunet in pane aqua nee
mgrediatur eeleſiaʒ;: a in quolbet dickoꝛ⸗ dierum tres reſidat

pauꝑ ves · a ſi non poteſt tres ſaltem duos vel vnum.a ſi hoe nõ

Poteſt illud ſibi m penam aliam cõmutetur.q ſi p̃dicta renueri
debet ei interdia mtroitus ecleſie a m obitu debet carere ecleſẽ
aſti ca ſepultura: het hm Godfuidum de tribunah ſiant: eterum
in iu diuo diſcretus ſacerdos hunc rigoꝛem temperabit · ſequitur
Mon maledicebat Vnde hit queritur an homo debeat ſuſtinere
is homin bo impꝛecatamRe

aliquam maledidtionem ſibi a
ſpondetur ꝙ iuſtus a bonꝰ debet patienter ſufferre pꝛopter deũ
tales maledichones. qa multum ſibi peoſint videlicet ad meritũ
vite eterne. vnde diatur in Ps. Maledicent ilk a tu benediegs
Aug2. Si iuſtus eſt qui maledict pꝛemium er pꝛo maledidtione

redditur. Zed ſi ecõuerſo malediat ſibi maleditenti ex coꝛde et

cum delibe rato animo ſiue m occulto ſiue in maniſeſto tunc deũ
gmuiter offendit a damnationez anime incurrit · ¶ Quantum
2 8 terdam partem diat hic. Nune conuer ſi eſtis ad paſtoꝛem e
epiſcopuʒ vxp̃ᷣm qui paſcit vos in pñti tum coꝛpoꝛe a ſangume
ſuo: a ad illum paſtoꝛem debemus habere bonã a firmam ſpem

ꝓꝙ vehlt noſtri miſereri a nos ſaluare cũ eledtis in eelo¶ Hic queriẽ

vtrum ſpes ſit in beatis Reſpondetur ꝙ non a hoc pꝛobat᷑ per
magiſtz ſenteñ · li 3· diſ. 16· vbi diat. Spes eſt eerta expectatio
ſuture beatitudims: ideo tum beati tudo non ſit futura in beaus

ſed pñs ideo ſpes ſicut fides euacuabitur in patria (Item querik

vtrum ſpes ineſt damnatis reſpondet ſanckus Thomas ꝙ non

—

Pꝛimo peobatur: quia ſpes habet gaudium bm illud Ro.5. :.

Spe gaudentes k ſed damnati nõ ſunt in gaudio: ſed in do loꝛe

ludu Math.22. Jbi erit fletus a ſtridoꝛ dentiũ. vnde Yla. 6

Zerui mei comedent 2a vos elurietis E (Secũdo ſic pꝛobatur: ad

conditionez damnatoꝛum pertinet vt ipli ſci ant ꝙ nullo modo
Poſſunt damnationem euadere a ad beatitudinẽ peruenire Job

15. Lon credit ꝙ reuerti poſſit de tenebꝛis ad lucez ¶ Vnde ex iã
Dichis

patet ꝙ; ſpes eſt ſolũ in viatoꝛibo. in hominibo in mundo
adhuc vmentibus: ideo bonã ſpem habere debem us in dommuũ
noſtrum iheſuz xp̃ᷣm: quia ipſe eſt qui vult omnes hoies ſaluos

ſieri: qd oſtendit in vita in morte a poſt moetem. In vita oñndit

—

2
Sermo⸗- U
gquia peccatoꝛes retepit a manducauit a bibit tum eis; vnde ipl
J... udei ſcandalizati ſunt dicẽtes. Dic pẽtoꝛes ree pit a manducat
um eis a bibit · vnde nominauerunt eum voꝛatoꝛezʒ a amitum
publicanoꝛũ. Item oſtendit hot in mote. In moꝛte aũt pendens
m cruce pꝛo eruaſixozibus oꝛauit dicens. Pater ig noſte illis qa
neſciunt quid fatiunt. Immieeos ſaluari voluit ex eo ꝙ peo es ro
gauit a oꝛauit ſitut a eteros hoies vult ſalios ſieri poſtmovũ
S=è PpPpfyliu res hommes conuer ſi ſunt ſaluati per oꝛationem xp̃i vr dĩ
Act. 2· vbi petrus tria milia hommum dꝛuertit in vno ſermone
Item oſtendit quotidie poſt mortem et poſt ſuam aſtenſionem
quia in omni tẽ poꝛe beneſida ſua impendit tam bonis q; malis·
Wath .· 9· Qui lolem ſuum faut oæiri &. Inſuper dat pꝛemia co⸗
muma in celo penitentibus cum illis qui nunq; deum in ali quo
peccato moꝛtali offenderũt Math. Rccœper̃t ſingulos denarios
glo-netermtatez. licet differunt in merito a gaudio: tamen ocs
B abent eandem etermtatez in elo Joh. 14· In domo patris mei
multe manſiones ſunt: vnde magiſter ſenten diat li 4· Diſ 4
Electꝰ ab electo differt in claritate mentis a coꝛpoꝛis vñ A/pls
Reddet vnicuiq; iuxta opera ſua.a ꝙ dat penitentibus qui diu
male vixerunt tum innocentibus vitam eternam hoc oſtenlum
eſt m meretriœ quam ſanctus pafuncius per heremum incluſit 2

poſtmodum mtranit poſt · 5· dies · hoc quere im pꝛomptuario ·
¶ Pñica tercia poſt paſcha epla Petn apli
Ariſſimi: obſecro vos tanq̃ᷓʒ aduenas 1 pregrinos

4 abſtinere vos a carnalibus deſiderijs que minhtant
aduerſus animam. Conuerſationẽ veſtram inter
gentes habences bnaz vt in eo quod detrackant de wvobis
bome tanqm de malefactoꝛibus ex/operibus vos conſiderantes
gloꝛſicent deuz in die viſitationis. Bubiecti eſto te omni
creature pꝛopter deuz ſiue regi q̃ſi pꝛetellenti: ſiue ducbo
tanq̊z ab eo miſſis ad vindiſtam malefactoꝛum: laudem
ver bonoꝛum. Quia ſit eſt wluntas vt benefacentes ob
muteſcere fadatis impꝛudentium hominum ignoꝛantiam
Quali hberi a non q̃n velamen habentes mahtcie hbertatẽ
ſed ſicut ſerui dei onmes honoꝛate: fraternitatem diligite⸗
deiũ timete: regem honoꝛiſicate· ſerui ſubditi eſtote in om̃i
timpoꝛe dominis: non tantum bonis 2 modeſtis ſed etiaz
diſcohs. Het eſt enim gratia in xpᷣo iheſu domino noſtw,

Sermo.xxiii.ſuper epiſtola pꝛeceventi.

r

dn

due

mian
ndem
lis
as
wnoi
ivrd
rnone
ſonen
mahs.
niaco⸗
Alqo
nanos
enoes
fsma
il⸗4
Ups
da
dewhun
cußt
mn⸗

14
mmnos
tant
mncer
wbis
indes
omni
uab⸗
udem
15 05
wtan
bertii
it
ſnont
deiß
no
.

△
Eum timete. ita ſbribitur. . Pe · 2. In quibo apoſtolus
Petrus hoꝛtat᷑ nos ad timoꝛem dei habendũ qui valde
neceſſarius eſt cuilibet homini ꝗᷓ cupit ſaluari Plið. Pbi
timoæ dei non eſt ibi ſalus non erit· ergo diat Rplus hic. Deũ
timete ( Vnde in p̃ſenti ſermone tria ſunt diœnda. Pꝛimo quare

ꝗqubet homo debet deũ timere. SZcðo quot ſunt ſpedes timoꝛis⸗
Lerdo que pꝛouemunt hoĩ de timeꝛe dei Quantum ad pꝛimũ

ſciendum ꝙ deus tribo de cauſis timendꝰ eſt a quolibet Pꝛima
eſt pꝛopter ſuam pPotentiã. Sunt enim quidam a ſi non habent

pꝛotedtionẽ ſiue paceʒ in regno alicuius fugiunt ad aliud regnũ
vt euadant manus ſuoz ꝑſecutoz · non ſic de do cuius dnatoni

ſubſunt omnia: ideo nullus poteſt manus eius euadere Pſaiz ⸗

Jua; manum nemo poteſt euadere ſiue effugere · a pꝛopter hoc

a quo a fatie tua fugiam. Si aſcendero in eelum tu illc es ˖ ſi de⸗

magis timendus eſt. vnde dictur imn Põ. Quo ibo a ſpiritu tuo

fſtcendero ad infernũ ades u. ſic ꝙ nec in inferno neq; in extremo

terrarum manus effugere nequeo . Item pꝛimo habet poteſtatez
ſuper res tꝑales quas conceſſit tibi ad vſum quas Poteſt auferre

quando cunq; ſibi placet ſeu platuerit. Item ſuper coꝛpus tuum

quia poteſt te faære claudum œcum ſurdum lepeoſum. Item ſuꝑ
anm mam tuam MWath. Deum timete qui poteſt coꝛ pus a anima
perdere in gehennam Secunda cauſa pꝛopter ſuam ſapientiam
nam omma dognoſtit ˖ oia videt Deb ·. Q· Omma nuda et aꝑpta
ſunt otulis eius. Doc em debet nobis omnibus incutere magnũ
timoꝛe; in omnibus cogitationibo loeutionibus a operibus nr̃is

Boecius. Cum occulta agimus ſunt ante otulos iudids cuncta

cernetis vnde etia TFug? de verbis dñi. Si peccare vis ad quez
locum ibis vbi te non videat deus. Item Augꝰ? ibidem. Deus

eſt timendus in publioo timendus in ſecreto· cum pœdis videris

4 cũ intras videris- lucerna ardet a ipſe te videt lucerna extĩcta

eſt et ipſe te videt. Exemphum de illo ſancto patre quem duxit
meretrix ad diuerſa loca et iple dixit. Deus nos hit videt et ſie

conuertit eam hoc quere in pꝛomptuario 3· b (Derda cauſa eſt

conſideratio pꝛopꝛie culpe · nam reus vnius criminis timet coꝛa;

indice ſeculari: quanto magis timere pt᷑ homo qui tot a tantoʒ

criminum ſcit ſe reum eſſe apud diſtricũ iudice qui erit miquis

tam terribilis ad videndũ ꝙ tunc dicent montibus. Cadite ſuꝑ

nos vt habetur Apot: ? etam Iheroꝰ. SZiue co medã ſiue biba
illa vox ſonat ſemper in auribus meis. Surgite mostui venite að
iudicium qui reddituri ſumus diſtrica; rõnem de cogitatiomba

ZesLrlehee

Sermd

locutionibus a operibus de tempoꝛe?᷑t rebus nobis conceſſis de ZMU
ſubditis de artiſino quilibet de ſtatu ſuo in quo vixit in pſennina
vita a etiã de bonis omiſſis a etiam peccata occulta coꝛ dis oꝛis ie
a operis denudabũtur in extremo iudiao Math. Nihil opertũ
elſt quod non reueletur. Inſuper iundex ille erit mflexibilis. nam ”MD
ſi baata virgo tum omnibus ſancus et angelis pꝛom oꝛarent in lu
iudicio pꝛo aliquo homine exiſten te in Peccato moꝛtali iudex nõ AA
exandiret eos Pꝛouer b.6. Zelus a furo: viri non parcet in die in
vindicke nec acqeſcet cuiuſq; pꝛec bus.vnde Po. Cum accepero ve
tempus ego iuſtidias iudicabo 2: Petni. 4· Juſt⸗ vix ſaluabitur 2ð?SZM
Peccatoꝛ a impius vbi parebũt. ¶ Quantum ad ſctundã ꝑtem cli
iſtius ſermonis lotandũ ꝙ qunq; ſunt ſpecies timoꝛisPꝛimꝰ ae
eſt mundanus: et eſt cum quis plus debito timet amittere bona erp
huius mundi ſcz res tempoꝛales diuitias honoꝛes: et hic timoꝛ peo
eſt malus a multa mala generat ex ſe: hic eſt timoꝛ qui q̃ſi innu ð
merabiles innocentes pueros trucidari fedt ab herode, Timebat fkkat
enim ne xp̃us quem tres reges regem iudeoꝛꝛ pꝛedicauerunt eũ ph
regno pꝛiuaret a gloꝛia mudana. pꝛopter hoc paruulos omnes 242
mi bethleem a in omnibus ſinibus eius ſeat ocudi: a hoe ne xp̃s ́”M
poſſet euadere vt habetur Math· 2e Itez hic eſt timoꝛ qui xpᷣm

interſidi fecit a iudeis. diœbant enim. Si dimittimus eum lſic oes 7
credent in eum: et venient romani: et ille timo iam in pꝛeſen ti „
multa mala fadit a multos peccatoꝛes a mimicos dei conſtitu it: d
hit ẽ timoꝛ qui faut multos vſurarios ra ptoꝛes fures et falſarios
monetarum t&. hi omnes timent tem poꝛalia ſibi deſœre ſi cum
veritate a iuſtiaa deberent vendere a emere ( Vnde hic queritur
vtrum timoꝛ ille ſit peccatuzʒ moetale ¶ Reſponder qꝙ quandoq;
tim ille eſt mundanꝰ qui qñq; eſt actus midalis peccati ſeʒ en r
potius q́s peccaret moꝛtałr q; illo lucro careret vel bona tꝑa lia
pPerderet: ſignum eſt ꝙ ille tempoꝛalia plus dihgit q; deum: et
quandoq; eſt petccatum veniale a quandoq; moꝛtale (Secundus 2
timo eſt humanus cum qͥs indebite plus timet penas vel moꝛtẽ
etiã ſemper iſte malus eſt liet minus q; pꝛimus. Iſte em̃ timoe
humanus quandoq; magnos deieat . hoc patet in petro Lu.⁊2z

. 3 — . , . „„7 1
Qui peopter hunt timoꝛem ter xpum negaut: et etiam m aliis
diſcipulis qui ꝓpter hunc timoeez fugerunt xpᷣo relico (Saendũ
ꝙ xps oonfoꝛtat ſuos contra hune umoeẽ Math. Nolite timere

eos qui occidunt coꝛpus: ſic confoꝛtatus eſt paulus 7Xct. 2 Nõ
ſolum niligan ſed a moi para tus ſum peopter nomẽ ðñi noſtri J
iheſu xp̃i· ſic iatobus a iohes conſoꝛtau ſunt dicentes. Poſſumꝰ⸗ 7

HMM bibere calieem iſtum quem bibiturus es · ſie etia apo ſtoli Act. .
cG Abant apoſtoli gaundentes a letantes a vſpecku ooncilii · ſic etiam
” marti res a virgines 2 ſoꝛ tati ſunt· vnde canit. Verba carmifiuuz
derti non timuert ſandi dei mar tires &τα a ſic nos iſtos ſanctos imitari

nan debemus (Sunt autez tres cauſe pꝛopter quas debemus libenter PVRA
itn letãter a viriliter exponere membꝛa coꝛ poꝛis noſtri exer atiis * opond
Ans auauauafflidionibus in ſeruido dei: a etiaʒ totum coꝛ pus nr̃jm in moꝛtẽ tria-
ndee ſi neceſſe fueriti Pꝛima cauſa eſt· qua coꝛ pus a animam noſtraʒ
aNax pꝛetioſaz ab eo reœpimus vt ei ſeruire debeamus· vnde dr. Ipſe
binr feat nos a non ipſi nos vt ei ſeruiamus et non huic mundo. Et
kon etiam pꝛopter nobilitateʒ anime debemus coꝛpus nr̃m exercere
din a exponere:nã anima nobilioe eſt coꝛpoꝛe: a ideo coꝛpus debet
bon expomi pꝛo ea:ſicut natura in animalibus exponit minus nobile
ama pꝛo nobilioi. Exemp lum de hoĩe qii naturałr exponit bꝛachiũ
Imnn pb acapite m quo eſt vita eꝰ?. ideo dr Math. 10· Eſtote pꝛu dentes
letat licut ſerpentes: quosꝛum pꝛudentia in hoc cõmendatur. Sed heu
tei prluies ſunt qui plus timent leſionem coꝛpoꝛis qꝙ; anime: et tum
mnes mfirmant᷑ ve leſi ſunt in to: poꝛe vel in anima ſimul tunc plura
ßs hſitinnt peo plongatione a ſanitate boꝛ poꝛ is qrendo expertioꝛeʒ
hn meditum cuins inllionez implent etiam ſi deberent ire ad qᷓtuoꝛ
ts vel ſex miliaria a etiam expendendo ſummã pecunie qui pꝛo aia
NKeni viy irent ad ꝓximam eccleſiam ad audiendu ſermonez: vel vix
Bmet: darent denarium pauperibus pꝛo ſalute anime Gregꝰ?. WMotem
pSeos car nis oĩs homo timet. moꝛtem autem aĩie paud. Domo laboꝛat
MM ne moꝛiatur moeiturus: a non laboꝛat vt non moꝛiatur ſempeꝛ
Srr viiccurus (Secunda cauſa eſt. qa deus nobili⸗ ooꝛpus dabit poſt
wg, reſurrechonem quod erit tanq;ᷓ ſol. a quanto p lus hic exer cer in
diic ar duis et bonis exerdtis: tanto clariꝰ erit Wath. 13. Fulgebüut
lia iuſſi tanq; ſol · vnde Anlhelmus. In illa vita pulcritudo iuſtoꝛꝛ
[ſlſolis pulcri tudini qui ſeptemp liute: q; modo ſit erit ſplendid io)
dus 4P adequabit᷑. Velocitas niue agilitas tanta nos comitabit vt an⸗
, geuüs dei eꝗ eleres ſimus a celo vſq; ad terram econuerlo ati?
r dilabimur Aercia cauſa eſt· quia pꝛo nobis moꝛtuꝰ eſt xp̃s qui
ar nobiliſſimꝰ rex terre a dñns oim creaturarum Ephe 5*. Tradidit
li ſemetipſum pꝛo nobis in cruce mim moete Bern. Juſte ſibi men
7 vendicat vitam qui pꝛo me ſuazʒ poſuit Pg. Quid retribuã dno
endu p omnibus que tribuit mihi. vnde . 2. lib. Machab. Cum rex
ndunn nthiochus compelleret Rilios iſfrahel tranſ gredi legẽ dei. Elea⸗
n MMMä zarusz nobilis et honozabilis vir. 90. annoz ve luntarie ibat ad
ſo ſuꝓphaũ a patiẽter deſtinauit ſiue ſuſtinuit nõ ad mii tere iluata
⁹

Seckmo
ꝓpter vite pñtis amoꝛem. Di aũt qu aſtabant iniq̃ miſeratione
cõmoti ꝗꝓpter antiqui viri amicica; tollentes eũ ſecreto rogabãt
affeeri carnes quibus veſti liebat vt ſimularet ſe manducaſie ſiẽ
rex mandauerat de carnibus a hoc facto liberaretur. a ipſe dixit
Non enim eſt noſtre etatis aliquid fingere vt multi adoleſcẽtes
arbit rantes eleaʒaꝝ· o· annoꝛꝛ tranſiſſe ad vitaz alienigenazꝛ
et ipſi ꝓpter moditum coꝛruptibilis vite tꝑs deapiantur: nam
ſi in pᷣſenti tꝑe ſuppliciis hoim eripiar: ſed manus omnipotentis
neq; viuens neq; deſunctus effugiam.hint ad hominũ ſupplidia
trahebatur⸗ſed cum plagis depᷣmeretur ingemuit a dixit. Dñe
qui habes ſanctam ſcientiam maniſeſte tu ſcis quia tum a moete
pPoſſem liberan duros coꝛpoꝛis ſuſtineo laboꝛes: ſed ꝓpter aiam
vero a timoeʒ tuũ libenter hec patioꝛ: a hoc modo delunckus oſt
à non ſolũ inuenibo ſed vniuerſe genti memoeiã lui a exemplũ
virtutis a ſoꝛtitudinis relinqᷓns. Sic et quilibet xp̃ᷣianus homo
Ptius deberet res a vitaz perdere q; ↄðtra pꝛeœpta dei facere· qᷣa
A ſic oca deret martir dei efficretur ·˖ vnde de hot dĩ in derrt ·
Qui pꝛo xp̃i noĩe martiriʒ an᷑ pꝛoculdubio regnũ dei dſequunt
Tercius eſt timoꝛ ſeruils ꝓpter quem aliqui non amoꝛe dei ſled
timoee gehenne vel alten? pene abſunent a malo a ſaciunt bonũ
VFVnde ſciendũ ꝙ talis timo non eſt peccatum in ſe: ſed cauere acit
Apeccato ꝓpter timoem ſiue inferni ſiue tꝑahs pene: vel ob ſeculi
AZfſuſionem vel damni ri tꝑalis: ſic non ſurari ꝓpter ſuſpendiuz
nõ luyuriari qa timet impꝛeg nari: vel qðᷣcunq; malum ꝓhibitũ
ſub pena pecunie: ideo iam cauet ſibi non ꝓpter deuz cnis talis
exterius non pectet in omm opere. interius tñ peccat ꝓpter malũ
culpe. Reus eſt qui vult qð non lict. ſed ideo non ſatit quia nõ
poteſt impune ſieri· a talia mala que ſic cauent᷑ ſolummõ timoꝛe
pPene non liberant hoiem a penis eternis Nug. Qui ge hennaz
metuit peccare non metuit ſed cadere. ſir bona que ſolo timoꝛe
fiũt a non ex caritate nõ ſunt meritoꝛia: vñ Apls. SZi tradidero
cepus meũ . Opera enim extra taritateʒ non valent ad ſalutẽ
Ex his patet quãta ſtulticia eſt timoꝛe pene declinare a malo et
facere bonum et non potius amoe dei a ꝓpꝛie ſalutis ¶ Quartus
eſt timoe inicialis quo quis timet non ſo lum penã ſed etiã ſepa⸗
ationeʒ a deo a ille timo eſt bonus. Ideo emm q́ͥs timet a deo
ſepari quia diligit deũ: hic timo? habet duos oculos ſcʒ dextria
qui ſurſum reſpiut et timet ſeparari a deo: ſiniſtz quo reſpides
deoeſuz timet mcurrere penas eternas: iſtos duos oculos ꝗqlibet
hHabere debet/ et ad illos mduat nos ſeriptura Math. 3. DOmnis

Ahe
dohie
calen
ſedine
eſtitn
Eenan
Rwn
wrnts
ſpi
1.Die
a
dr an
noch
jenplä
5lono

taereßal

dbkal
pendu;
Phybiti
nis tals
pmalu
nia nõ
amoꝛe
vnnaz
dmoe
didero
ſalute
alo et
vaws
aſpe
eta N
zdumn
nſpius
6ce⸗
ms

.
M XuAieer
ar boꝛ que non ſatit frudtũ bonuʒ ſeparabitur a deo: ecœ pꝛimũ

a in ignez mittet᷑ ecce ſetundũ· iſte timoꝛ midalis trahit a malo

Pꝛouerb·6. Qui in timoꝛe dñi eſt declinat a malo Eccł.5. Qui

timet deum faciet bonum. Of̃ aũt timoꝛ ille micialis: quia eſt in
inapientibo ¶ Ruintus eſt timoꝛ ſilialis tum timet᷑ deꝰ nec ꝓpter

cõmodum nec ꝓpter veniam: ſed timetur offendi ꝓpter amoeez
et bonitatem ſuam: et dr̃ filialis quia pertinet ad per fectos. iſte
am faut hoĩem ſolia tum a cautum: quia tales ſemper ſtant in
timoe dei ne offendãt oculum diuine maieſtatis· exemplum de

Job: 9. qui dicit. Verebar oĩa opera mea: ſciens q; non pareis

delnquenti. Item timent ſibi de occultis. Sciunt em bm Aplm
uis mhil fuit ſibi ſcius in aliquo pẽto: tñ non ideo iuſti fitatꝰ
fuit · et ideo timent ſibi ne aliquod pẽtm habeant occultum qð
deo diſpheet exemplũ de Dauid quu timens ſic diat in Pã. De
licha qus intellgit ab occultis meis mᷣa me: iſte timoꝛ ſaut eos

ment ium eſt ibi culpã timere vbi culpa nõ eſt. ¶ Quantum ad
teraam partexz ſermonis ſciendũ ꝙ timoꝛ dei ↄfert homini qnq;
bona ( Pꝛimo ſuffici entiam tꝑalium in vita p̃ᷣſenti Pg. Timete
dñm omnes ſandq eius: quoniam mqhil deelt timentibus eum.
etundo confert vite peolongationeʒ Pꝛzouerbᷣ.I4. Timo: dñi

plus dolere de puis peccatis P aliquos pẽtoꝛes de magnis. Itez S

appodiat dies: inſuper in extremis vult ei ſubuenire Eck. 1. Ti⸗—
menti deũ bene erit m extremis: in diebus defundionis ſue bene

dicetur Nerdo miſericoꝛdiam dei impetrat Ps. Quõ miſeretur

pater filioꝝꝛ miſertus eſt dñs timentibus ſe: in ſignuʒ hꝰ ꝑatus

eſt dñs vo luntatem ipſoꝛum adimplere et pꝛeces eoꝛꝛ exaudire

Ps. Voluntateʒ timentiũ ſe fanet( Quarto m bono ſtatu ſeruat
hoiĩem ad grauam dei Berñ. In veritate didia nihil ita valere

28 gr̃am pꝛomerendam a conſeruandam qᷓ; ſi videaris non alta

ſapere ſed ſemper timere: ergo quicunq; vult manere in gra dei
et eũ poſt paſcha a ſe nõ repellere debet ſemp ſtare in timoꝛe dei

Ecl.·zz.· Si in timoee dei te non tenueris ato ſubuertetur dom?9
tua Beꝛñ ˖ in tractatu de ſeptẽ donis, Connexa ſunt quidẽ timoꝛ
a religio net remanere poteſt alteꝝ ſine altero: ami⸗
eſt a cuſtos oĩim bonoꝛ um Quinto confert eternam beatitudinẽ

poſt hant vitam. vnde Po. Dediſti hereditatẽ limenabo nomẽz

tuum dñne: vnde etiam Ecch. 32. Limenti deum beata eſt anima

e iusa· habebit bean tudmez eternam: ymo timoꝛ dei in peeſenti

purgat a diſponit animã ad euolandum aito in celum Job. I2.

ltero: quia timoꝛ radix

△D
. Serrro
7 Yerriti purgabunt᷑ exemplum in dyał. Eres de quodam vire
.. ſancto qui mirabiłr in moꝛte timuit. Cũ aũt apparuiſſet qui daʒ
m velte ſplendida a quereret᷑ quare ſic timuiſſet. Rñdit ꝙ ille .
timoe oĩno eũ purgauit a ſtatim poſt obitũ ad elum euolauit ·
¶ Pñica quarta poſt paſcha epła Jacobi .
AAriſſimi:omne datũ optimũ ⁊ om̃e donũ perfectũ ðDU
de ſurſuz eſt deſcendens a patre luminũ apud qſauMxc 2
. N non eſt tranſmutatio net vidſſitudinis obũbꝛatio ſil
Volütarie em genuit nos verbo veritatis vt ſimus inia, ten
anquod creature eius. Odiis aũt fratres mei dilectiſſimi ſir
Hit auũt omnis homo veloy ad audiendum tardus autẽ de
ad loquendũ r tardus ad iram. Ira enim viri iuſticã dei ð
non operatur: pꝛopter qð abiidentes om immundidam ep⸗
abundantiã malide in manſuetudine ſuſdpite wobis in⸗
ſitum verbum quod poteſt ſaluare animas veſtras; en

ermo.xxiiii.ſuper epiſtola ꝑꝛecedenti. mn
UWne datum opumu a omne donum per fectũ &. Jacoo s:
Exquo ſumus dotati magnis:ne igit᷑ extollamur beaatꝰ
Jadobo reduat nobis ad memoꝛiam ꝙ omnma illa dona àA
habemꝰ a deo: ergo dict. Omne datũ &αVnde in pn‚t ſermoe
tria ſunt dicenda. Pꝛimo quõ tria bona nobis a deo miſcditer

largiuntur. Secundo qᷓre homo velox debet eſſe ad audiendũ et a

tardus ad loquendũ, Qer do aliq;ð de verbo dei cũ vno exẽplo
Ooue — on (Quantum ad pꝛimum ſciendũ ꝙ deꝰ ðtulit nobis tria dona ſeʒ pi
Stulut nob tria ona: res tꝑales coꝛpꝰ a aiam pᷣdoſaʒ ꝗᷓ ſunt bona melioꝛa a optima N.
P* Pꝛimo qa res tꝑales a creature q̊̃s deus creaut a homini dedit AkLxpe
ex ſua natura ſunt bona Geñ. l·: Vidit deus cuncta que feærat AA
erant valde bona Ecck · 39 Bona hominis creata ſunt ab mniceo do
Deus enim dat illi tpalia ſcz panem ad veſcendum: aquam ad ſn
pibendum. aerem ad ſpirandũ· luem ad videndũ. Terra nanq; rUM
miniſtrat hoĩ alimenta in frugibus in animantiboaqua lauaczz OUDUJU
4 diuerſa genera piſcium aer pᷣbet flatum vitalẽ a omne genꝰ
auium. elum pꝛebet nobis luez de die ad v gilandũ: tenebꝛas ODJZMZMB
de nocke ad doꝛmiendũ · vide quantum tenemur deo ſeruire puo
tali dono: hec oĩa bonis in bonũ ꝓſiciunt· impiis et peccatoꝛibo v
in malum conuertunt᷑: quia diſtrictam rationẽ ſunt reddituri in en
indicio extremo de vſu creaturarum dei Apls, Scimus qm̃ dili⸗ pe
genubus deũ & Secundo hec tpalia ſunt melioꝛa qñ vtimur eis dir
ad landem dei et vtilitatem pꝛopꝛiam ſcʒ deo decimas offerendd m
* .

nr
dud
bi
Nſci
dant
inno
iniai
limi
gaute
lid
dican
bisin⸗

ehtl.
t
N
Na
abernde
miſcir
endüͤck
etepl⸗
viiſ;
peima
dedit
nat ⁸%
mao⸗
mad
nanq;
maty
gen
nebe
uirepe
amth
imff
n di⸗
nn

xxiſii

tuũ. Item animabo in purgatoꝛio exiſtenti bo ſubueniendo que
quotidie clamant ad nos illud Job. 19· MWiſeremi meꝛ mileremi
mei laltem vos amici tt.· Sed hoc donũ tpahum quidaʒ; includũt
ſicut ille qui pecumã dñi ſui abſcondit Lu. 9‧ Ligatis manibo

Pꝛouerbᷣ:5. Donoa deũ de tua ſubſtantia a de pꝛimiciis ir. Jtẽ
pauperibo largiendo elemoſinas Yſa.18. Frange eſuristi panẽ

pedibo piiate eum in te · exte · Nã qmlibet tenetur ꝓximo ſuo

ſubuenire in neœſſariis: vnde dĩ in decret. Pauperibo non po

tentibus laboꝛare ſubueniendũ eſt Amb. Paſce ſame moꝛien teʒ

ſi non pauiſti occidiſti. Item quidam qð peius eſt bona tꝑalia a
deo ſibi collata mutiliter àH male expendũt ſicut guloſi luxunoſi
luſoꝛes v · et tales ſic damnari poſſunt ſicut dr̃ Lu.16. de diuite
epulõe qui epulabat᷑ quotidie ſplẽdide a ſepultus ẽ in inferno
Kerao tꝑalia hec ſunt optĩa qñ alliciunt hoĩem ad deſiderandũ
peruenire ad creatoꝛem ſuum per medium ipſarũ cratura?. in
creaturis poſuit puleritudinẽ diledionem et dulcoedinẽ vt hoĩes
talibus alledti ad creatoꝛẽ in quo ſunt oĩa iſta plemiſſime feſunẽt

Eeꝛgo cum guſtas dulce vinum mel cogita q; dulas eſt dñs de
celo · ſimilr tum vides pulerum hoĩem vel aliquã creatiram ad
imaginem eius vel kliũ tunc cogita ſi hec tꝑalia t ranſitoꝛ ia ſunt

tam pultra a dulcia a tam delectabilia vt ex ſinguls ſenſus refi⸗

ciantur in pᷣſenti quanta erit delectatio in beatitudme vbi non

vmbꝛ aliteꝛ ſed veraciteꝛ oĩs illa creatura a creatoꝛe ſuo inuemeĩ᷑

Pfechſſime et pleniſſime a quibus oẽs ſenſus delectatiomibus re⸗
plentur Augꝰ, Dmnia h9 müdi deleckabilia ſparſim in creat᷑is
reperta bm oẽm virtutezʒ nude et aperte in creatote reperiuntur

dia enim clamant. Ipſe feat nos ꝗ non ipſi nos. Iteʒ m creat᷑is
debe mꝰ trinitatẽ cognoſtere in magnitudine potentie: in luimie
lapientie . à in bonita te nature · ꝓpter hec et lilia dicunt᷑ creature

veſtigia dei Job. Veſtigia eius appꝛehendens Secundu donũ eſt
ꝛpus hoĩs qð eſt bonu inqumtum eſt creatũ a deo ſicut cetere
cteature.ſed ꝙ coꝛpꝰ repugnat tontra aiam hoc eſt ꝓpter pẽtm
mter creata co: poꝛa coꝛpus hoĩs eſt nobilius Rugꝰ? ſuꝑ Geñ
Ommum aĩalium coꝛpoꝛa ſiue que ſunt in aquis ſiue qᷓ in teꝛ ris
viuunt inctlinata ſunt ad terꝛã anon erecta ſicut co⸗pus hoĩs eſt

2°

ereckũ Gregꝰ. Sic nanq; homo immoet⸗ lis eſt conditus vt ſi nõ

Pec caſſet moꝛi etã non potuiſſet: a hoc toꝛ pus aie datum eſt vt
dicit mgr ſenteñ. vt mentuz ſibi acqrere debeat (Bed dicis quõ
meret homo cum coꝛ po ꝛe (Rñdern ̈tupkr(P ndo

vinliter peccatis illis ad que coꝛpus nr̃m eſt ma

gis inclinatum,

ꝛimo reſiſtendo

Jong.

Sermler

ſiue ſit ira kue inuidia ſiue hluxunia ſiue gula & Berñ, Quotiens
reſiſtis totiens toꝛonaberis Apłus. Nemo coꝛonabitur niſi qui

legittime certauerit Job. Miñitia eſt vita hoĩs ſuꝑ terraʒ (Sco
meremur tum copoꝛe bona opem opemndo a coꝛpus nem caſti
Gando ſez dure iacendo vol aſperam veſtẽ induendo a Kelesgi
E

virgis a ſiagellis caſtigando ieiunando et vigilando τ (Cerao
meremur cum coꝛpoꝛe ſuſtinẽdo patiẽter inſirmitates a do loꝛes
voepoꝛis: mehus eſt coꝛpoꝛis inſirmitates ſuſtinere q; inter dum
bona opern ſa cere (Sed dititis quõ poſſum eſſe patiens in tantis

inſirmitati bo (Rñdetur e debes cogitare pena purgatoꝛi que

multo ꝗrauioꝛ eſt q; aliq̃ iſfirmitas ho im in mundo exiſtentium
vnde dr m decret. Igni purgatoꝛ ii nulla pena eſt comꝑabilis:
a in iſto igne opoꝛtet te diu iacere a purgari ſi hic purgatꝰ nõ

menis: vnde mer ſenteñ. Deus ex iuſticia impunitũ nõ dimittit
debuctũ: ſed cogita ꝙ tꝑales infirmitates augent tibi in elo me⸗

ritum Math. 5. Gaudete in illa die qm merces et iſta gloia
tanta eſt · ꝙ ſi vnꝰ ſolus ſuſtineret oẽs in firmitates hoim adhuc
mihil eſſet reſpectu gle celeſtis Kpls, Non ſunt ↄdigne paſſiões

h mundi vnt de hac glia drĩ in Pz. Qm̃ mille anm ante otculooo

tuos tanq; dies & (Tercium donũ eſt aĩa que eſt bona q; creata
eſt ad imaginem a ſilitudinem dei: a hoc donum ſez aiam dedit
nobis vt totum intellectũ a affectuz a ocẽs vins anime in deum
dirigamus a cir ca din na et vleſtia occupemus vt ſit verius inci
piamus deũ gnoſcere: volũtate agnitũ diligere· in deo agnito
a amato duluter reqeſcere· a tunc hoc datum erit optimum qñ
aĩa intm̃ pꝛo ſuit ꝙ mſlãmatur in cari tate dei a vnitur deo ſic ꝙ

erit vnũ cum deo ſicut vitrum mutat᷑ im igne quantũ ad ſoꝛmã
non quantum ad materiã· vnde Aplus. Qui adhert deo vnus
ſpũs erit tum eo· vnde Augꝰ ſuꝑ cano. Joh. Tes eſt vnuſqſaz
qualis eſt diledio ſua.ſi terraʒ diligis terra es: ſequi᷑. Et omne

datum per fectũ eſt gloꝛia teleſtis deſcendens a patre lumimum i.
ta trin tate. Ibi em pr celeſtis dabit ſe nobis in caritate feren
tiſſima a inde crimus pe fede amantes. Silus dabit ſe nobis in

flſapiĩa lucidiſſima et inde erimus peiſecte ſlapientes. Ibi dabit ſe

nobis ſpuſſanctus in bomtate dulaſſima a inde erimus omniuz
bonita tuʒ copia ſupevſfluentes.in his implebitur qð dẽ Lu.
Menſuram bonãꝗ a ſe tam toagitatam et ſuperffluentez dabit

in ſinum veſtrum. menſuraʒ bona quia tali pᷣmio non inuemtur
melius: ↄfertam quia nullus ange lus nec paries n peni᷑ vacuus

Gui non weluptat et gaudio repleat᷑ cagitatam quia vndiq;

0.
—5 83322 „
gaudium erit. Supea in deo viſione infra de periculoz euaſione
oen vltra de ſecura poſſeſſione qꝛ extra omne meritum ſuper omnez
fiin ſenſum luper omne deſiden erunt illa gaudia ꝗᷓ ibi poſſ idenkt . H
de huiuſmodi donis dẽ. 2. Coꝝ· 9· Gratias ago dño meo ſuper
naak mmenarrabili dono eꝰ?. ¶Quantum ad lecundaz ptem ſermonis Gð
usti H diet Jatobo. Sit omnis homo velox ad audiendum tardus ad
done loquendum (Q triplieter oñditur ſcʒ q homo paratio debet
dleg eeſſ. e ad andiend um c; ad loquendũ Pꝛimo per hoc ꝙ anditus
Wũr eſt m pluribus ꝙ; loqla. Ruditus emm eſt in multis. Loqla aũt
Nnc iin habenti bo rõnem: in quo oñditur ꝙ cum diſcretione mannga ODð
loquendũ eſt Vnde hic querit vtrum ſemp loqm ſit mentoꝛiuz (A —
etan vel demeritoꝛium ¶ Rñdetur ꝙ nullus pPoteſt aliqð verbũ loqui H
Ntüs. guin meretur vel demeret . Et ratio eſt qꝛ loqui eſt actus rõnis
1 Rre ſto · 1‚Pol. Nullum aĩal habet ſermonem niſi homo: et oĩs
ntt actus qui a rauõe pꝛocedit aut eſt meritoꝛius aut demeritoꝛius
HKWM Secundo oñditur in hoc ꝙ lingua naturalr eſt ineluſa: et aures
ai e tKernaonditur i aod habem' duag autes a vni dg
tbne Ende hic diligeter attendendu eſt h tres ſuert phi diligenter
W requiſiti quare ſic taæœrent. Bñdit peimus ſcʒ Socrates dicens.
Olegs Laoqᷓ me lepe penituit · tacuiſſe aũt nunc;⸗ ſerund? dixit⸗Mullus
e ſtultus tare poteſt. tercius dixit. Vnũ os et duas aures a nata
RRNd habe mus.q/ d· Multa debemus audire a pauca loqui: vnde dĩ
und mM vitaſpatꝝ ꝙ ſanctus agathon abbas poꝛtauit per triennium
.RW lapidem in oꝛe donec taaturmiateʒ diſceret. Item ſanct? abbas
mus in cella ſua per · 30 annos ſilent iuz habuit Notandũ qꝙ debemꝰ
c eelſe partati ad audiendũ tria. Pꝛimo diumã legez Pꝛouerb· 28
Qui obturat aurem ne audiat legem oæatio eius eſt ex ecmbilis
leg⸗ Secundo pꝛelatoꝝ iuſſionem MWath: lo Qui vos audit me audit
bemã qui vos ſper nit me ſpernt. Nertio paupeꝝ clamoẽ P ꝛouerb⸗
vnus uin Qui obturt aurem ſuam ad clamoẽ paupeꝝ clamabit ipſe
ſd à non exaudiet?᷑· ſequitur. Ira viri iuſtica dei non of rat Vnde
omne L hic queritur qñ ira eſt peccatum mœtale a qñ non/ Rñdetur ꝙq COC“”k
numr. triplex eſt ira. Pꝛima eſt bona a eſt qñ iraſcitur homo ſuꝑ ꝓpꝛia H
feruen peccata a etiam aliena Ecck·2. Melioꝛ eſt ira riſu · qꝛ per triſticã
disn vultus animꝰ ooꝛrigit᷑ delinqntis. Secunda eſt ira venialis ſine
bitl HS deliberatione rõnis: quia in aliquibus hominibus ignis ire aito
onnin accenditur: a qñ quis ex ſurreptione cõmouetur et q; eito cum
Lu0 roöne aduertit tunc expellit a reſiſtit huic ire et non vult ſe vm⸗
gdait dicare et ſic ſolum peccat venialiter Caſſiodoꝛꝰ. Venialis ira eſt
benin ñ non duci ad effectuz. Tercia eſt motalis vt qñ quis iraſcit
ne cum delibe ratione a tum ðſenſu rationis 1 cogitat in animo ſuo
gndig⸗ h 4 “
.

quõ poſſet ſe vindicare· ⁊ talis imſcons reus erit iudicio.a ſi illã
ita m oſtendit verbis ſcʒ maledicendo a conuitiando peoximum d
fluuũ tunc adhuc grauius peccat a cum hoc inturrit eternã male- HM
„. Dichionem quaʒ xp̃s daturus eſt in extremo iuditio vt habe tur 1
Oð Math. 25. Ite maledidi in ignez eternum: a ſi ex ira peedit ad 4
factũ tontra pꝛoximũ ſuum ſicut ꝑcutere vulnerare vel ocudere: rMUG
tunc adhuc Sranins peccat⸗(Knantenn ad terciã partem iſtiꝰ 2
ſermonis dicit hic. In manſuetudme ſuſcipite vobᷣ mſitũ verbũ J (i
Notandum o ſicut diat glo. ſuper illud oh · J. Sermo med Ec
non capit in vobis. Sermo dei eſt hymodi vt qui capit capit᷑: Pe
ideo neceſſe eſt ooꝛ manſuetũ eſſe a ſuaue a teneꝝ vt verbũ dei gun
pPoſſet inſigi.cꝛ lapideũ hoc non ſuſtinet. g dicit hic. In man⸗ mn⸗
luetudine luſtipite inſitum verbũa.verba pᷣdicationis a inſpira dee
tionis: ſequit᷑. Qð poteſt ſaluare aias veſtras: nam anima plus cne
gloriſicat᷑ de verbo dei ꝙ; de ieiunio vigiliis vel etiã diſciplims me

naz per verbum dei poteſt perſeuerari aia in pñti a moxte ſpãali En⸗
pec cʒ ubi. In fu turo vero a moꝛte gehenne ˖ vnde Joh · 8. Dieo udtr
MGM eternu Vltimo nota exemplum quõ beatus Berñ· in ſermone
fallẽtes woſmetipſos: qa ſi quis auditz eſt verbi 1
non factoꝛ hit comꝑpabitur viw ſideranti vultũ “”ðð
naſuitatis ſue in ſculo. Conſiderauit enim ſe et abiit et ”
ſtatim oblitus eſt q̃ns fnuerit. Qui autẽ prſpexerit in lege ben
ſed factoꝛ operis hic beatus in facto ſuo erit. Si qͥs autem OUJJM
coꝛ ſuũ hꝰ vana eſt rengio, Religio munda immacnlata ðð
apud deum patrem hec eſt. viſitare pupillos àQ viduas in
¶Sermo.xxv.ſuper epiſtola c ꝛecetenti 2ð
Stote factoꝛes verbi et non auditoꝛes tantum fallentes *
rogationum et oꝛationum quas debemus offerre criſto el
aſcendente m clo vt nobis pꝛomiſſum mittat ſpiritumſandum lin
ideo beatus Jatoho dicit. Eſtote factoꝛes verbi ¶ Vnde in pſenti

ſcʒ pet cati Põ. Dixi m ooꝛde meo abſcondi eloquia tua vt non 57
vobis. ſi quis ſer monẽ meum ſeruauerit moetem non videbit in
donuertit magnum peccatoꝛem· hoc quere in piomptuario.
Ariſſimi. eſtote facoꝛes verbi 7 non auditoꝛes tm̃ p
pfecte libeꝛtatis et ꝑmanſerit nõ auditoꝛ obliuioſus fadꝰ die⸗
pruitat ſe rengioſũ eſſe nõ refrenãs linguã ſuã· ſed ſe ducẽs
tribulatione eox.2 immacunlatũ ſe cuſtodire ab hoc ſemlo⸗ . ”
— voſmetipſos Jaco· i. Quia dies iſtius ebdo made ditunk
ſed quia ozatio non exauditur niſi vita bonis moeibus adoꝛnet· ol

.
* „ .
inb de refrenatiõe lingue. Tercio de oatione tuantum ad pꝛrimũ
