ex caritate debe mus velle ſciliet maioꝛem gradum beatitudinis

õ
””

quia ad caritatem pertinet vt velit dei iuſtictam loruare bm quã
melioꝛes per ſectius beatitud inem partieipan Quarto tenetur
as diligere domeſticos ſuosQuinto extraneos Sexto mimicos
Quantum ad ſecund par tem ſermonis mouende ſunt alauue; H
Iſtiones. Et pmo ꝗritur vtꝝ diligere inimicos ſit de neeeſſitate O
ſalutis rñdetur pᷣm ſanctuʒ Tho·2. 2· q: 20 Oiledtio mnimicæhn
triplicter poteſt conſiderari( Vno modo vt diligant inquantuz
ſunt inimici: a hoc eſt diligere malum alteriꝰ? (Alio mõ quantũ
ad naturã in vniuerſali · a ſic dilectio mjmi coꝝ eſt de neteſſitatt SJ
ſalutis vt ſcʒ quis dihgat deum a pꝛoximũ ·ab illa generalitate .
nullus inimicus nos excludit Tercio conſiderant in ſpeciali v
ſtʒ aliquis in ſpeciali moueatur motu dilectionis ad inuiem et
hoc non eſt de neceſſitate ſalutis Zetundo queritur vtrum lit de (Q

7

neteſſitate ſalutis ꝙq quis mimidco ſigna vel affect? dilectionis ex

—

„

hibeat rñdetur m ſanctum Tho·z. 2:q ·zl. qꝙ ſic· homo tenet
diligere mimicum m generali a non mn ſpetiali: iſta ſigna dilechi
onis que in cõmuni pꝛoximo ſolent exhiberi tenet᷑ etiã mimias
eepxhibere et ſunt de neoeſſitate pꝛecepti · et econtra facere pertinet
add dilecionem vindicke. Spectalia vero ſigna dilectioms vel be
nebſicia que quis exhibet partitulariteꝛ aliquibus perſonis ꝙᷓ hec
mimido exhibeat nõ ẽ de neceſſitate ſaluus: niſi ᷣm p̃parationez
animi vt ſez iunuet in neceſſitatis artitulo Pꝛouerb:zs. Si eſun M
erit mimicus tuus aba illum: ſed hoc facre poteſt in neceſſitatis
articu lo: hot pertinet ad caritatis perfedionem per quam aliqs
caueret vida malo: ſed vult vin eere in bono malum: quia non
ſolum cauet ne ꝓpter iniuriam ſibi illatam pertra hat᷑ ad odium
ſed etiam mnoendit inimitum ad amoꝛem ſuum (Nerdo queritur (Q
vtrum ad conſeruationem tempoꝛalium liœt raptoꝛem ocadere
(eſpondet᷑ ßm Heynricum de ſchildich ꝙ qius peo ↄſeruatione
pꝛopꝛie perſone liceat in neceſſitate ineuitabili alũ occidere: hoc
tamen nullatenus tonſtat eſſe licitum pꝛo conſeruatione rerum
tempo:alium: quia vita pꝛoximi pꝛeſerenda eſt rebus foꝛtune.
Quantum ad terclam partem huius ſermonis nota exemplum

de beato ſanctulo quere in pꝛomptuario-

ica quarta poſt Epiphanie a Col.
Ratres⸗induite wos ſicut electi dei ſancti 2 dilechi

viſcera miſtðie benignitatez humihtatẽ modeſtiã
pati entiã ſuppoꝛtantes inuicem 1 donantes vobil⸗
metipſis ſi quis aduerſus anquem habet querelã: ſicut ?
diñs donauit vobis: ita àQ vos fadte. Ouper omnia autem

Sefmo
het catitatez habete quod eſt vintulum perſectiois et ppe
xp̃i exultet in coꝛdib veſtris in qua et wcati eſtis in wa
coꝛpoꝛe Q grauü eſcote: verbum xpᷣi habitet in vobis abun
danter in omni ſapientia docentes ömonentes wſmet

ipſos in pſalmis hymnis a cantiis ſpiritualib in gratia

cantãtes in coꝛdibus deo. Omne qdᷣcunq; fadtis in verto
aut in opere in nomine dñi noſtri iheſu xpᷣi ſadte ·gratias
agentes deo patri ꝑrr iheſum xppßm.
ermo decimus ſuper epiſtolam
Uduite vos ſitut electi dei Col. 3. Pꝛimus homo veſtez
innoentie perd idit qñ frucum pꝛohibitum tomedit.
hanc veſtez recuperat homo in baptifſmo.in cuius ſignũ
prueri bapti ſati candida veſte mduuntur.a beatus eſt qui hanc
veſtè in baptiſmo n ceuperatam cuſtodit Salomon. Beatus qui
cuſtiodit veſtimenta ſua ne nudus ambulet ι. e illis qui hanc
veſtem dimiſerunt ideo monet nos Apłs qui veſtem ſpualem
amiſerunt reinduere dicens. Indutte vos 0 In pꝛeſenti epiſtola

Aple ponit qnq; documenta ¶ Pꝛimũ eſt ꝙ debemus eſſe jnduti

ne nudi appareamus ne dieatur nobis illud MWath.25. V mite
qusõ huc mtraſti non habens veſte nuptalẽ(zο quo notandu
ꝙ velus xp̃ianoꝝ eſt caritas: quia ſitut veſtes tegut caleficiunt

ant hominex: ſic caritas petcata operit. 1. Petri. 4. Caritaz

operit multitudmẽ peccatoꝝ (Secũdo calefaut deſide ria Job· 27
Noua veſtimenta tua cahda ſunt/m ſignum huius caritas dicet᷑
ig nis vt habet᷑ Lu. i2· Jgnem veni mittere in terraʒ & (Nerao
dedoꝛat animam . quantum habet de caritate tm̃ habet de pleni
tudine hit in gratia a in futuro in gloia. Nazʒ quilibet qui pꝛo

caritate ſua ſe exereet hic habet deum in pꝛemium· nam aliꝰ liũ

videbit clarius: obuiabit imtentiꝰ a gaudebit intenſi?. clariꝰ
ab vno q; ab alio videat deus notat᷑ m ſole: quia liæt comunis
ſit omnibus ad videndum: tamen quantum purioꝛ a ſaniox eſt
otulus: tm̃ radios ſolis intuetur efficatius. Item patet in fonte
qua ſieit phuribus ad vnum fontem vemienubus qui ꝓlus ſitit
deleckahihus bibit. Item patet m alio: quia quanto quis plbus
eſunt. tanto plus delectatur in ebo quãdo offer tur. Sic a umili

liæt omnes deum contemplent᷑ m patna: non tamen ipſa ↄtem

platione equaliter fruuntur· vnde Rugꝰ. Quanto nunc amoe
dei ſuent feruentioꝛ: tanto eius viſio fiet ſamoe: et quanto hic
ↄlideramus ardentiꝰ: tanto ibi videbimus eñ clariusQuantu
ad Keund um dolt nos apls Paulus offenſas dimittere dicens⸗

£ V △
Donantes vobiſmetipſis ſaduerſus aliquem habetis quenlã.
Vnde querit᷑ vte mimias petentibo venia teneamur remittere⸗ (A—r .
reſpondetur 'm Petmum ſuj per. 3. ſenten. Ex miuria vel damno D
dato alicui ſolet in eo chi fit miuria oꝛiri ſciliæt rantoz in affectu
adio iuris contra miuri mnteʒ3. Pꝛimum tenet᷑ homo ſtatim veniã
veraciter petenti remittere pa rato em endare hm facultatem ſuã
de qua dr Lu. .. Et li reuer ſus ſuerit ad te dicens. Pemter me
dimitte illi: etiã ſi non petat· tñ tenetur homo adhuc remittere
ſigna rantoꝛis, Pꝛima ſunt ſigna ex qui b poteſt faułꝛ cog noſci
ilblum gerere rancoꝛ contra aliu. ſcʒ ſi loc?tus ei fuerit ſalutando
eum non relalutat. Rlia ſunt ſig na remota ex quibus faaliter
non cognoſcitur odium vt ſi non totiens loquit vel non toties
ad domum luam vadit vt pꝛius tamen bona mtentiõe pñt hieri
vt ſcʒ alius emendet le a oognoſcat ſe ſeʒ vt petat veniama ſic
liatum eſt. Sed m ſcʒ adctionẽ iuris cont ra inmriantem nõ tene
dimittere niſi ille ſatiſfadat ſm ſuum poſſe· vnde dicit in decrer
Nemo tenetur dimittere iniuriam miſi lbi ſit ſatiſfacum · ⁊3· ꝗ·
ſed illir Secundo queritur vtrum offenlus tenct petere vemiam (Q
Reſpondetur bonum illud eſſet vt vnus humiliaret ſeahus t
emendaret le. ſed ſi aliꝰ nullo mõ vult deſiſtere a ran oꝛe 2 pto
tunc tenetur (Bnde querit᷑ vtrum ſit magis merito ium amicũ
diligere q mimitum: reſpondetur bi ſancum ho.2z ·2 ꝙ elk
magis mentoꝛium diligere mimicum: quia ſo lus deus eſt cauſa
gquare diligitur mnimitus: ſed diledtio amia poteſt habere aliam
cauſam q; deum quia poteſt dilgi pꝛoòpter conſanguinitateʒ vel
pꝛopter beneſitium ſibi impenſum ab amico: ſed mimicus non
diligitur niſi pꝛopter deum: a facre rem aliquam pure peopter
deü eſt magis merito:ium. RQuantuz ad tercium documentuũ
diat hie Rpls. Super ommaa caritatem habe ntes qð eſt vmculũ
Etaonis Cnde ſelendüi qlibet debet ſume aſpetere caritatezʒ
Pꝛimo qma eſt virtus nobiliſſima 'm ſanctũ Iho:z.z. Caritasz
eſt ex eellentioꝛ ommibus virtutibus ergo comparatur auro: qa
peellit oia metalla: ſit a caricas alias virtutes NRugꝰ. Sicut deꝰ
eſt ſummũ bonũ: ſic caritas qᷓ deus eſt a oes virtu tes ꝑfecuſſime
in ſe habet ¶ Secundo qꝛ virtus que eſt caritas eſt vuliſſima quia
vnũ pater nr in caritate dictuzʒ plus eſt q; oia opera a peinupio
mði ſaca extra caritateʒ vnde dr m decret. Opena extra cantatẽ
facta non vwalent ad laluteʒ. 14. q⸗ 10. Bern. Caritas eſt banum
cum qua nec minimum opus deſpicitur- ſine qua nec maximuʒ
acœptatur: inſuper aliena bona peopꝛia faut per partiapatione

ðð

Ps. Partiups ego ſum omnium tamentiuʒ te & Berñ. Carittz 4

eſt virtus lar giflua que faut omnia cõmunia Terdao quia tum
caritate nullus damnatur ſed cum ceteris virtutibus poteſt qus
damnan ſcz fide Apłs. Si habuero onmez fide m ita vt montes
tranſſemm i&· quia plures damnati ſunt qui habuerunt ſidem h
nso hm fidem vixerunt. ſilr eum ſpe Pꝛouerb. I0. Spes impio
peribit cum caſutate Berñ: in epiſtola. Caſutas ſine caritate eſt
lampas ſine oleo: ſubtrahe oleũ a lampas non luœt inſi per pt
habere oĩa ſacra mena ſeʒ baptiſmum ↄſirmationẽ eucanſtia m
a dines: necnon a cum eis damnari Augꝰ?. Dabere oia ſlatra
mmmamaenta malus poteſt Quantum ad quar tum dochmentuz diet
Apls. Et pax dei exultat im coꝛdibo veſtris. In his verb induat
nos Kpls ad ſectandum pacem a pꝛecauere oontentionem quia
contendere eſt peccatum dyabolicum Rugꝰ. Mihil eſt ſimilius
adibus demonũ q; litigare. Ex qubus patet ꝙ ſeruum dyaboli
q non dei oſtendit ſe eſſe qi libenter litigat ad Iy · 2. Seruum
dei non opoꝛtet litigare ſed manſuetum elſe. imnſuper diſcoꝛdiaʒ
fadens qa eum pꝛoximo litigans non ſolum eſt ſeruus dyaboli
etiam filius eius Gregꝰ m paſtoꝛał. Si dei vocant᷑ filii qui pace
ſatiunt: pꝛoeuldubio ſunt fihi dya boli qui pacem confundunt.
Lueritur hic vtrum contentio ſit mortale peccatume ſponder
bm Hermannum ſchilder. Contentio eſt impugnatio veritatis
eum confſidentia clamoæis: a ſic ſemper eſt peccatum motale: qa
vepugnat veritati: a pax eſt effectꝰ weritatis ymo ſine qua virtꝰ
haberi non poteſt. quia ßm Aug. Superbia parit diſſentionem
caritas vnitatem.a hot eſt ꝙ ↄtentioſus per ſacros canones pꝛO
hibetur oꝛdmari vt patet diſ.26. Quod non ſieret niſi ↄtentio
eſſet peccatuʒ moætale. Si tamen aliquis repugnaret weritati vt
deſenderet veritatẽ quis tum inoedinato amore poſſet eſſe pẽtm
veniale: niſi ſoꝛſitã tanta eſſet inoꝛ dmatio ꝙ; eſſet de hoc magnũ
ſcandalum tunc etiaʒ poſſet cõmitti mœta e peccatũ. Quando
vero impugnatio ſfalſitatis vel veritatis defenſio non Poꝛtet ad
tconſeruationez vite vel ad aliquem iſtoꝛum modoꝝ: non credo
ꝙ haaliter ex hoc poſſit ſmncadere ad moꝛtale peccatum ¶ Quantũ
a5 quintũ documentũ diat Apls. Grati eſtote . vbi hoꝛtat᷑ apls
ad reg ratiandum deo de beneſicis ab eo reœptis: qiua gratiaʒ
acdlio bonoꝝ a deo rcœptoꝝ eſt augmẽtatio:nam lic deũ pꝛouo⸗
canmis ad dandũ maioꝛa ſi de ꝑœptis ꝗras referimꝰ Crib. ſu per
Mat. Gratiazadio eſt muitatio ad plus dandũ.a ideo optim9
modꝰ impetrandi eſt de perœptis gratias agere. Per oppoſitũ

— ☛⸗ — 2

— ——e

„ — —,,,, — — —
— ⏑ S —. — —2 — * *

SS err

— à FV

3
. 4

————

qui grates nõ agunt de Peroptis merentur pꝛiuaſi iam habitis
Kug?. Qui dedit gratias tollit iam mgratum a nõ ſunt digni
de acepiendis qu fuerunt de accptis ingrati (Saenduz dei
benefida multiplida ſnt a quaſi infinita a cũ hoc quotidiana.
Bern. Dignũ eſt ſemper gratias agere: quia deus nunc; leſſat

—

benefaere Rug?. Tanta bona ſeat deus ꝙ ſi mille mortes ſuſti⸗

neres pꝛo minimo ſuo bono non poſſes ei ſauſſacere c· ergd qui

videt cecus eſt. nec laudat ingratus eſt· et laudando reluctatur
iniuſtus eſt ¶Circa iam dicka qritur vt rum ingratitudo ſit petm
moꝛtale reſpondetur bᷣm ſanctum ho · 2· 2· · 107 (Ing ratus
dicitur duplicter. Vno modo per ſolam omiſſionem ſic ꝙ non
recognoſcit vics pꝛo beneſido acœpto a hoc nõ eſt ſemꝑ pẽtm

motale. nam ſi ing ratus pꝛeter mittat id ad qð non tenetur nõ

peccat moꝛtaliter ſed vema liter· quia puenit ex negligentia vel
mdiſpoſitione· poteſt tn eſſe moꝛtale ꝓpteꝛ interiæẽ ðdtemp tum

aut li ſubtra hit id qð ex neceſſitate debetur ſiue ſpecaliter ſiue
m abhquo neceſſitatis gradu. Rlio modo dr ingratus non ſoluʒ
quia peetermittit· ſed qꝛ ↄtrarium agit a hoc euq hm aditionẽ

eius a quo agitur qũq; eſt mortale qnq; veniale ( Ylumo nota
exempluz de mihte qui alteri militi mdulſit ociſione ſui patris

crucifius amplexabat᷑ eũ in die ꝑaſceues qre m ꝓmptuario.

mnerunt: omnes ante mare tranſierunt. oẽs in moyſe
baptiſati ſunt in nube H in mari: et omnes eandem eſcam

ſpiritualem biberunt. Siberunt autem de ſpirituali conſe⸗

gquente eos petra petra autem erat xp̃ᷣs
¶Sermo vnvecimus ſuper epiſtolam

libet diligenter aduertere debet beneſiaa dei a non eis abuti: h.
deo geratias referre Rug? de a dei. Quiſquis beneficia dei non

Wominica in ſeptuageſima ao C hoꝛꝝn.
RKatres neſdutis ꝙ hi qui in ſtadio urrunt- omes
gquidem currunt: ſed vnꝰ atdpit bꝛauiũſic turrite
Uvyvt comp̃hendatis. Omis em qui in agone dtendit
ab omnib ſe abſtinet · 1 iln quideʒ vt coꝛrupubilẽ coꝛonã
Aatupiant. nos aũt intoꝛruptam. Ego igitur ſic cur non
quaſi in incertumſit pugno non quaſi aerem verberans
ſed caſtigo coꝛpus meum in ſeruitutlem redigo: ne foꝛte
cum ahis pᷣdicauerim ipſe repꝛobus effidar Kolo enim
vos ignoꝛare fratres quoniã patres noſtri oẽs ſub nube

ſpiritualem manducauerunt: et omnes eundem potum

.

= Serm
It currite vt compꝛehendatis . j. Cho · · Johannes de
ſanco geminia diut. In vita pnñu mula ſunt qui curr̃t
et ſidem reupiunt et xp̃iani exiſtunt · pauci tñ ſunt qui
palmã iſtius curſus recipiunt. Dot eſt em qð hodie in euãge lio
legit᷑ ſez. Wulti ſunt vocati: pauti vero eleqi. Ratio aũt quare
palmam iſtius curſus non recpiunt. qui a deum voubo ſequunt᷑
a moꝛibus fugiunt. Si ergo palmaʒ que quondã ſic currenu bo
dabat᷑ hr̃e tupimus: tunc id qð toꝛde credimus a oꝛe pdicamꝰ2
opere oſtendemus ˖ hot eſt qð RKplus hit iubet facere dieens. SZic
turrite vt ctomp̃ hendatis En in pñti ſermone tna ſunt ditenda
Pꝛimo de curſu pꝛeſentis vite. Setundo de caſtigatione coꝛpoꝛis
Jerdao exemplum. ¶ Quantum ad pꝛeimum bm Wilheln um-
poſſumus diſtingu ere tres ſpedes curſus m ſcripturas (Pꝛimꝰ
curſus eſt ad moꝛ tem toꝛpoꝛale·hot cur ſu currunt omnes hoĩes
mnobiles ig nobiles din ites a pauperes inuenes a ſenes. Quli
on de bet enim fadtvnam dietam ad moꝛtez · de hoe turſu dict Nugꝰ
Nihil aliud eſt tempus vite pñtis qᷓ; curſus ad moꝛtem. Ex quo
fletus ꝑtineat ad eos qui ad moꝛteʒ tendunt q; riſus. ideo recte
dictum eſt a Salomone. Riſum reputaui erro:em. Iteʒ fatuum
eſt ad locum ahquem pergere a nolle ad eum peruenire Rugꝰ?
Quanta cura quanto opere querunt hoĩes vt din vinant. Ihm
autem din vinere quid eſt niſi turrere ad finem mundi. Studia
tua tontraria ſunt · ambulare vis a peruemie non vis (Saenduũ
ꝙ exemplum turſus noſtri muenimus in ſole Eb. 1. Dꝛitur lol
ocudit a ad lotum ſuũ reuertitur. q;cito ſol eſt oetus ta meto
tendit ad otcaſum: a qñ creditur ocuadiſſe otculte redit ad locũ
vnde pꝓteſſit. Sict homo cq;ceito natus eſt mapit currere ad moꝛtẽ
n cum mœ wus treditur reuert ad autoꝛeʒ ſuum vt pꝛemium
vel penaz ab eo reupiat Secundus turſus eſt maloꝛum hominũ
qui ſunt im petcatis mo:talhbo.a iſte turſus mihil aliud eſt q; feſti⸗
nare ad penam eternam. Nunquid ad mortem eternam fſeſtinat
qui non ſolum de die malum operantur: ſed etiaz de nocte nec
ſo lum ferialibus diebus ſed etiam feſtiuis. nam quilibet peccatoꝛ
moꝛtalis dietam vnam faut ad infernũ Põ. Mꝛopinquauer̃t
vſq; ad poꝛtas moꝛtis.de hoc turſu diat Bern. Wagis ardentiꝰ
deliderant ſeculares permidoſa q́; nos vnha. alacrius currunt ad
penã qꝙ; nos ad gloꝛiam Wilhelmus. Dmnes gentes ſunt abſch
conſilio a ſine pꝛudentia. Vanam ſaperent a intelligerent a no⸗
uſſima pꝛouiderent· vtinaʒ togitarent * duerterent pedes ſuos

= [—

R—— 1

— — N

a p̃cium ſanguinis patri ſuo pꝛo nobis offerat.

ı○
. .
. 3 .
☛●

xi

ad viam ſalutis ¶ Tereius eſt curſus bonoꝛũ hominũ qui ſunt in
gratia. iſti quotidie fatiunt vnã dietam ad regnũ cloꝝ Berñ-

Qui amat ardentius currit velocius peruemt atius (Wnde ad

eloater currendum debent nos matar tria (Pꝛimum enim elt
tꝑpis bꝛeui tas. Bꝛeue eſt enim tempus quod reſtat homim: vel
fſotte nullu m Job·2. Bꝛeues dies hoĩs ſunt, Tempus enim quo

nos hic viuimus etermitas vite futu re comparant᷑ ad inunicem
hcut vigilia pꝛecedens ad feſtum ſequeus. In vi⸗ ilia enim ſolest
homines fementer laboꝛare. In diebus autem ſe iuis qeſcunt æ

vacãt ſolaais diuinis. Itto modo mœahter iſta vita eſt vigilia
m qua laboꝛibo inſudare debem? ad Cho. 6. In omm bo exhibea⸗
mus nos ſicut dei miniſiros m laboꝛ.ibo mieiumiis in vigilis
Sed m vita futura erit feſtů a ſolennitas a tunc vacabim qeti
2 gaudio a letine Apot. 14. Beati moætui qui in dño moeiunt᷑

Jam emm diar ſpũs ot reqmieſcant a laboꝛibus ſuis Secundũ

eſt mula tudo a ſublimitas perſonaꝝ erpectannũ nos turrentes
et expect antium curſum noſtrum: vnde Bern. Expeckant nos

angeli vt eoum ruina reſtauretur: ſandi vero vot eczum gloꝛia

compleatur. Deus pater quaſi filios a heredes quos ſuꝑ omnia

bona ꝛſutuet. Filꝰ quaſñ frẽs a coheredes vt fructũ natimtatis

Spirituſſanctus
qu eſt caritas a bemgnitas in qua pater noſter pᷣdeſtinamt nec
dubium quin peedeſtinatoneʒ ſuã velit impler. O & feliater
letanter curreret aliquis ad aliquem locum Pntis leculi ſi ſciret ſe

exypedtari a beata virgine maria. Quahte: ergd currere debemus
ad locum delidarum a gaudioꝝ: vbi non lolum maria ſed xp̃s
omnes ſanch nos expectãt a parati ſunt nos letanter 21 amica⸗
biliter ſuſcipere (Ter cuz eſt paoſitas boni qð eſt coꝛona eterna

de qua diat hic Aplus, Illi quidem vt coꝛruptibilem ooꝛonam
atapiant: nos aũt vt mnooꝛruptam. Coꝛona iſta eſt illud bonũ

qð net otulus vidit nec auris audiuit. ipla eſt dulcedo illa quã

mirat᷑ Damd ꝓphea diens. Quã magna mulatudo dulcedinis

nie dne. Pꝛo ſinguls em hoꝛis qubo homo in curſu iſto m pñti

laboꝛauit fruetur plus q; ber centum milia annoꝛũ illis deliais
quibus fruitur deus: cum tñ modicum eſſet in pꝛeſenti tempoꝛe
centum annis laboꝛare peo fruiuone vnius hoꝛe in futuro- vnde
PDS. Om mille anni quaſi heſterna dies * Theroniꝰ in epiſtola-
Nullus laboꝛ durus: nullum tempus longum viden debet quo

Zloꝛia eternitaus acqmirit Crib. & atione lapli- Si quot die
opoteret nos temẽta ferre: a ſi ĩm gehenne igne non paruo

M Sermo-
tempoꝛe tolentre: eo vt p̃m videre Pſſemꝰ in gloeia venientẽ
a ſanctoꝛum eius numero ſodari:non erit ind ignum pati omne
ð triſte eſt mõ vt tanti boni tanteq; gloꝛie ꝑtiapes haberemur
Kuantum ad ſetundam partez iſtius Ermo is diat Panlus
olus. Caſti go coꝛpus meum a in ſeruitutem redigo vnde

ſtinentiã a ſobꝛietateʒ · aà ad hanc inducimur per Piam naturã
Nam inter omma ammalia que ſunt mag mi co:poꝛis minimuz
os habet homo a dentum bꝛeuitatem: et ꝙ os hominis non eſt
pꝛonũ adð terrã. Item natura pueri docet qui non ſibi ne ceſſitatẽ

vnde Kriſtotiles. Natura in moditis aQ paucis oontentat Scðo
exemplo xp̃i et ſand oꝛum: nam xp̃ᷣus ab ingreſſu huius mundi
abſtinentiam tenuit. Natus autem eſt in hyeme media nocte et
poſitus in pꝛeſepio pannis inuolutus iatuit ſuper fenuʒ in vita
nunq; calœos nect linũ poꝛtaut ſed tunicam inton ſutilez: nunch
carnem nmiſi agnum paſchalem tomedit: vnde Berñ⸗ Xp̃s qui
non fallit neq; fallitur elegit qð carni moleſtius eſt. Illud ergo
vtihus illud etiam magis ehgendum eſt⸗n quiſquis abud docet
vxel ſuadet ab eo tanqꝙ; a ſeductoꝛe cauendum eſt Item exemplo
iohãnis baptiſte qui locuſtas a mel ſilueſtre in heremo omedit
vinum a ſicemz non bibit a veſtes de pilis cameloꝛum poꝛtauit

(Item mitolaus quarta a ſexta feria ſemel ſugebat vberal Item la

zarus quez xp̃s a moete ſuſcitauit poſtmodũ coꝛpus ſuũ afflixit
panem oꝛdeaceũ comedit 2 dtinuo vſq; ad veſperam ieiunauit
aquam bibit et nunch vmũ niſi ter m anno ſcʒ m natiuitate xp̃i
m ſeſto paſche a penthecoſtes · veſtis eius alicium ſubtus tunicaz
lectus eius aneres deſuper alicium et lapidem pꝛo cuſſmo nec
calœos in pedibo a quotidie gemes a flens Cuib diat ꝙ lazarꝰ
poſt reſuſcitationez nunc; rilit (Silr legitur de lancko germano
epiſcopo qui per triginta annos afflixit oεπρρ ſuum nõ paneʒ
frumenti comedit ſed oedeaeeñ a legumen: nec oleuz ſed ſepius
ieiunauit a quinta feria vſq; ad dnicam abſq; a bo cilicium ſemꝑ
poꝛtauit tei ſanctus bart holomeus flex it tenties in die genua

2 centies in nocte (Item ſanctus iacobus minoe contraxit duricẽ
callum in genubus ad modum eqni a ſit de aliis bonis viris ·

Inſuper femme in auſteritate magna vixerunt. nam legitur de

fancd martha hoſpita xp̃i que ſeptem annis ante exitũ vite ſue

non carnes nec oua nec caſeum nec piſces nec quod codtum erat
wmedit · de herbis pomis et mdiabus comedit: et vix eſtate et

exemplo apoſtoli debemꝰ etiam caſtigare toꝛpoꝛa noſtra per ab

tum adhut non habeat ationẽ a hoc natura docet puez

„ — .

hyeme ſolam tunicam atlicium ſubtus ad tarnes a ſiratum de
ramis arboꝛum cum alido. mſuper et lapidem pꝛo cuſſmo habe
bat, Item de ſancta cealia que habuit veſtem de auro textam ſed

ſubtus alicium ad cetnem ( Item legitur ꝙ quedam virgo in

quedã mulier deuota poꝛtauit loꝛicã

quadam ſpelunca ſeruinit deo irigintaſex anms: et comedit de
herbis & (Item legin
ad carnem π hi omnes carneʒ ſuam cruaſizerunt aà crucem ſuã

poſt xp̃ᷣm poꝛtauerunt Lu. . Qui vult vemire poſt me abneger

ſemetipſum a tollat crueem ſuã a ſequał me oſtremo ſcienoũ
ꝙ abſtinentia a caſtigatio to:poꝛis valet ad tna (Pꝛimo ad ſa⸗
nita tem coꝛpoꝛis H anime Eccb . 32: Zanitas toꝛ poꝛis a anime ẽ

ſobe ius abus a potus:vnde etiam Jheroꝰ in quadam epiſtola:

WMWater ſanitatis eſt abſtinentia: a mater egritudinis voluptas.

vnde enaã Rriſtoteles de regi mine pꝛneapũ, Abſtinere a comeſti

ombus mmuns a ſuperfluitate eſt ſuma mediana. Domo ſobꝛiꝰ

a abſtinens delectabiliter viuit doꝛmiendo vigilando laboꝛãdo
cꝛ ando bene diſpoſitus eſt ad omnia coꝛpoꝛahiteꝛ a ſpiri tualiteꝛ
et tam in to poꝛe q; im mente Ecb .· 31. Exultatio aĩe et coꝛpoꝛis
vinum moderate potatuʒ Crib. in li de militia xp̃iana. Nihil ſie
ad ſalutez. nihil ſic ad ſeipſum ſenſuum atumen operatur mhil
ſict eg ri tudinez fugat ſicut moderata dieta. Mo luptas carnis ge
nerat mſirmitates qꝛ dinites vt plurimũ ſunt debiles a infirmi

a hoc ex ſeꝛailoꝛum varietate cauſatur. vnde Seneca in epiſtola

MWultos moꝛ bos multa fecrunt fercula.hoc patet manifeſte: qa

vt frequente: tales lunt impotentes contradi ydꝛopici paraliti q

in toꝛpoꝛe· in ſuper immoderantia obfuſcat intellectum Iheroꝰ.

Nihil adeo obꝛuit intellectũ ſicut potatio a comeſtio nimia. Itẽ

caſtigatio carnis valet ad ſanitatem anime. quia ignẽ libidinis

extnguit. virtutes nutrit. ↄſolationem ſpiritualẽ induet. vnde
Dugo de ſancto victoꝛe. Gaudeat qui Poteſt ꝑœ viuere. Parca
emm vita ocadit viaa: lbidimem exunguit ·˖ virtutes nutrit.

animum roboꝛat. menteʒ ad cœleſtia eleuat: a qñ quis ſubt rahit
ꝛpoꝛales conſo lationes: tunct mertur a deo ſpũales que ſunt
dulaeiſſime · vnde Baſiliꝰ?. O dulcedo melliflua. duleedo miranda

qꝙᷓ; dulas es in meditatione.ſed duluo in oeatione dulaſſima in

beatitudme: a illa dulœdo faat homini omnia leuia Rugꝰ? in h.

Pnellt Qui ſemel mebꝛiatus eſt ſpirituſancto ad omnia bona
ylareſcit.ſi dolet non ſentit.h deridetur nõ aduertit (Zeeundo

vitam plongat Ecbl. 32. Qui abſtinens eſt adiiciet vitam. Doc
Patet in veteni teſtameto: quia antiqui patres diu vixerunt. qa

2
ablſunenter a lobꝛie vixerunt a limp Uoez abum ſumpflerunt ſez
dam ſeth παSed dias qualem abum ſump ſerunt et qualem
potum biberunt qui tamdiu vixe runt ( Reſpõdetur ꝙ; ab adã
vſ ad dilunuium non comederunt carnch vel piſces: ſed olera
Herbarum a frudtus a boꝛum nec bibe runt vmum: ſed poſt di
luium debilitate ſunt vires herbarum a arboꝛũ tunc hœnciati
ſunt a deo vt comederent carnes a pikes Sen 9edirit dñs ad
noe a ad filios ſuos. Terroꝛ veſter a tremoꝛ ſit ſuper animãta

terre a volucres celi cum vniuerſis que mouentur in aquis, Dẽes

piſtes maris traditi ſunt in manus veſtras àa omne qð mouetur
a viuit erit vobis &- nec vinum nte bibe runt· hoc patet: quia
noce poſt dilnuium plantauit vineaz 2 mebꝛiatus eſt · quia ne⸗
ſciebat foꝛti tudmem vini (Vnde querit vtrum ebꝛietas ſit mo
tale peccatumirſponde tur hm ſandum Thomã, Immode ratus
vſus vini poteſt mtellbgi tripliater ¶ Vno modo ꝙ vtens neſtit
otum elſe immoderatum vel inebꝛiare potenteʒ: a ſic ebꝛietas
poteſt eſſe ſine peccato ſitut diatur de noe (Secundo quan do qs
erapit potum eſſe immoderatum: non tamen exiſtimat polle
mebaian et ſic potat tum peccato veniali Nercio qñ quis bene
aduertit potum eſſe immoderatũ et inebꝛiantem a tamen vult

potius ebꝛietateʒ incurrere q; a potu abſtinere a üle peccat moꝛ

taliter. Item patet de nouo teſtamento ꝙ caſtigato caznis pꝛo=
longat vitam: nã ſanctus iohannes apeſtolus vixit · · annis
mtrauit aà in heremo fuit. 8 anms Areſton. Natura in modicſ
ontentatur (TLertcio valet ad eternam ſauetatem vnde Ps. Sa

Aaboꝛ cum apparuenit gła tua Lu.ig: Eſuriẽtes impleuit bonis

a in hat cena habemus fercula dulaa 2 eaola: de his quere in
diſcipulo de tempole ſermone · 13 ¶ Quantum ad tercia parte
nota exemp lum qð nar ſat
nomme polentia que cum eſſet tota pulcra generoſa et agilis
pe dibus · ſciuit enim veloater currere: cum ipſa nollet ſponſum

—

ANgNg –a⏑,, 2 — ½

W☚W

reapere niſi generoſum 2 mag nanimũ fedt aclamare per diuer
ſas terre negiões ꝙ qui cum ea eurrere vellet ſi ipſam an te ſig nũ
qð poſuerat appꝛehenderet talis ſponſus ſuus elſet a heres rogni
elſe debeet. Cum autem multi hoc attemptarent ipſa aſtuta qñ
Is ſibi appꝛopin quabat a appꝛehendere temptabat ante oculos
eius aurum argentum « lapides pꝛecioſos cadere permiſit. Ipſi
auteʒ auari ad illa bona ſe melinauerunt vt tollenent a ſic eoꝛꝛ
manus ſemper eualit et ab iplis ante terminum illius ſigm it

—0

non appꝛehenſa. Tandẽ vnuð iuuenis generoſus a mag nanimꝰ M
venit et oogitabat apud ſe: ſi omnia bona patris ſui ante eum *
pꝛoiiceret ſe non velle inclinare vt tollerer quo minus eaʒ appꝛe
henderet a poſſideret a ſic currens ante ſig num eaʒ appꝛehendit *
Sit xp̃s fiuus dei vni de nitus vult deſponſare ſibi iplius homĩs
animã bᷣm illud Olee . . Sponſabo te mihi in ſide·a pꝛoiitit tah
amme honoꝛes dinitias a delicias huius mundi. a qui cũq; ſe noõ
inchnat ad illa bona vt ea tollat:ſed magis ↄtemnit a currit vt
ante ſignum termmũ moetis ſue deum aſpꝛehendat . ille eſt qui
regnũ pat ris poſſidebit a tum xpᷣo eterſlalr regnabit.exemplãũ .
de maria magdalena cui tum annunciatum eſſet ꝙ vp̃ᷣs adeſtet.
eaʒ vocaret ſurrexit ato a venit adð eũ:ſurrexit non vt ahquã
”U rem tempoꝛalem tolleret · ſed vt xpᷣm ſuum dilectũ appꝛehendere
valeret ˖ ergo dicet ÆA£ ſtobus. Sic currite vt compꝛehen da tis.
Hr Vominica in ſexageſima aso Conꝛn.
Ratres · hbenter ſufferus inſipiẽtes cum ſitis ipſi
ſapientes. Duſtinetis em ſi quis wos in ſeruitutẽ
redigit· ſi quis deuoꝛat.ſi qͥs accpit:ſi quis extol⸗
itur ˖ ſi quis in fadem wos cedit. Ocöm ignobihtatẽ dico
qſi nos infirmi ſnerimus in hat parte in qua quis audet
in inſipiẽtia dico audeo ego. hebꝛei ſunt ego · iſrahelite
K ſunt aO ego·ſemẽ abꝛahe ſũt ⁊ ego:miniſtri xpᷣi ſunt 1Q ego-
2„% “ vt minus ſapiens dicaz plus ego. in laboꝛibus plurimis
53 in carceribb abundanti us.in plagis ſupꝛaa modũ:in moꝛ⸗
ẽ tibus frequenter. a iudeis quinquies quadꝛagenas vna
4 ” minus atccepi:ter virgis ceſum-lemel lapidatus ſum ·ter
4 naufragium ſednocte ac die in pꝛofundum maris fnui. in
Süüüüüittin eribo ſepe periculs fluuiumpericnhs latronũ: perionlis
oun ex genere · pericenls ex gentibo · periculis in cuitate· pericuhſ
ee in ſoltudine · pericuns in mari:periculis in falſis fratribb.
. in laboꝛe t erumna:in vigihis multis.in fame ſiti in ieiu
8“ nüs multis· in frigoꝛe aO nuditate · pꝛeter illa q̃ extrinſecus
um ſunt. inſtãtia mea quotidiana. ſohditudo omniũ eccleſiaꝝ
de⸗. Quis inſirmatur à ego non infirmoꝛ-quis ſcandalnzatu?
hi ego non vꝛoꝛ, Si gloꝛiari opoꝛtet que inſizmitatis mee
n üüſunt gloꝛiaboꝛ. Deus autem et pater dni noſtri iheſu xpi
gi ſiit qui eſt benedictus in ſemla ꝙÿ non mentioꝛ. Damaſa
pꝛe po ſitus gentis arethe regis cuſwdiebat ciuitatẽ dama⸗
ſcenoꝛum vt me compꝛehenderet . 2 per feneſtraz in ſpoꝛta

demiſſus ſum per murum: et ſec Frugi manus eius. Et ſi
gloꝛiari opoꝛtet non expdit quim· veniam aũt ad vilſi⸗
ones a reuelationes domini. Ocio hominem xp̃o ante/i⸗
ſiue in coꝛpoꝛe neſdo:ſiue extra coꝛpus neſcio:deus ſiit:
raptum huiuſmo di vſq; ad tercumteluz · 2 ſcio homodi
homint ſiue in coꝛpoꝛe ſiue extra coꝛpus neſdo deus ſit·.

— = hHwwhhwh.⅞¾⅞ ,te
e
. “ ..ò

ſamo⸗

quoniã raptus eſt in paradiſũ: za audiuit archana verba

que nõ hcet homini loqui/pꝛo huiuſmodi gloꝛia boꝛ:p:o

me autem nihil gloꝛiaboꝛ niſi in infirmitatibus meis. nã

2 ſi wluero gloꝛiari non ew inſipiens· weritatem em̃ ditã

DVarcam autez ne quis exiſtimet me ſupꝛa id quod videt

in me: aut audit alquid ex me. Et ne magnitudo reuelati
onum extollat me datus eſt mihi ſtimulꝰ carnis mee an⸗

gelus ſathane qui me colaphiſet. pꝛopter quod ter dNñũnaꝛ

rga ui vt diſcederet a me: 2 dixit mihi, Ouffidt tibi gratia
meanam virtus in infirmitate perſidtur. Libenter ergo

gloꝛia boꝛ in infirmitatibus meis vt inhabitet in me vix

tus xp̃i· ””M
li.ſuper epiſtola pꝛecedentti.

hoĩes iſto tempoꝛe carniſpꝛiuii a vanitatibus cra pulis
— a gaudiis huius mundi tunc hodie in matutinis a per
tdotam ebdomadqq legitur a canitur de maxima plaga ab mnido
mundi ſcʒ quomodo deus pꝛopter peccata hommum ſubmerſit
mundum tempoꝛe noe per diluuium et omnes hommes totius
mundi excptis octo perſonis: àQ ab adam ad diluumm fuerunt
1224 anni . cum noe eſſet · DC. annoꝛum ingreſſus eſt archa;
cum filiis ſuis ſem cham a iaphet vxoꝛ eius aO vxoes fihoꝛum eꝰ
a de animantibus terre aO volucribus celi a ex omni qð mouetuꝛ
ſuper terram duo et duo ingreſſi ſunt: maſculus et ſemina ſicut
pecœperat deus noe: a ſacta eſt †huua ſuper terram 40diebus
et · ꝗo· nodtibus. Operti ſunt montes excelſi ſuper vniuerſo celo

Nlaboꝛibus Plurimis t. 2z· Coꝛin. ii. Ad ietrahendum

ↄſumptiq; ſunt hommes vniuerſi a cuncta in qubus ſpiratunz

vite erat motua ſunt· a mãſit ſolus noe a qui cum eo in archa
erant ſeʒ homines octo. a durauit hoc diluuium per annum: nã
eodem die quo noe cum ſiliis eius ingreſſus eſt: anno reuoluto
egreſſus eſt (et ideo Æpoſtolus hodierna die enumerat multas
tribulationes quas ſuſtinuit vt nos indutat ad penitentiazʒ Et
yimo enumenat illa mala que ſuſtinuit in itinenbus et in man.

— —,—

— — -- — — —, — —

☚B ☚ S☚ſ

Sd — — „

—— àꝶ⸗

ſiue in terra. Setundo enumerat illa mala ꝗᷓ ſuſtinnit ex illatiöe

maloeum perſecu toꝛum ſieut incarceratio flagellatio lapidatio.

Jerdo enumerat pericula qꝗᷓ luſtinuit in coꝛpoꝛe ſic laboꝛ erũna
fa mes ſitis &&- ergo dicit Apoſtolus. In laboꝛ ibus plurimis &.
EWVnde m peeſenti lermone tria ſunt dienda. Pꝛimo de tribulati

onbus maloꝛum hoĩim. Secundo de temptatiombus demonum
Jerdo quare aliqu homies muite mfir mantur ¶ Id pꝛimum

ſciendum ꝙ omnes homines tam boni q; mah vt frequenter pa

tiuntur tribulatiões in hat valle miſera (YBnde queritur quare
deus bonos qui libi fideliter ſeruiunt per mittit multipliditer tri

bulari Keſpondetur vt hic purgent᷑ ne in futuro grauius pu⸗

mantur cum ex neceſſitate opoꝛtet aut hic leuiter aut in futuro
grauiſſime pumiri Gregꝰ. Nequaq; perfietur Eccl .· 9· CWinimũ
pꝛo magno placeat tibi:vnde dñs dicit per ꝓphetam Ezech· 4·
Diem peo anno dedi tibi Glo diem ſczʒ in pnti pꝛo anno ſupple
in futuro. In ſig num huius filii iſrahel per quadꝛa ginta annos

fu erunt in delerto an tec; ingrediebant terram peomiſſionis qð
compleuiſſent in qᷓdꝛaginta diebus ſi non peccaſſent vnde diat

Job ꝙ valde differunt ignis pꝛeſentis tribulationis: ig nis pur
gatoꝛii:et ignis infermi ¶ Igms pꝛeſentis tribulationis quatuoꝛ

habet conditiones (Pꝛima ꝙ leuis eſt. 2. Coꝛint. 4. Id quod in

pꝛeſenu eſt leue 2 momentaneum eſt (Secunda eſt quia eſt pur⸗
gatiuus quia purgat animq; Gregꝰ?. Quod ſoꝛnax auro quod

hma fer ro quod tri bula grano: hoc facit tribulatio viro iuſto.
Aer aa quia meritoꝛ ius eſt Jaoobᷣ. I. Beatus vir qui ſuffert tri.
Quarta quia tranſito:ius: quia cito finitur a tranſit Ps. Tran-

ſiunimus per ignem a aqu am Ignis aũt infernals nullaz iſtazz
habet conditionem. Pꝛimo quia non leuis ſed grauis. Secundo

quia non eſt purgatuus ſed deturpatiuus, Teruo quia non eſt
meritoꝛius quia extra ſtatum merendi ſunt damnati a continue

male agunt. Quarto non eſt tranſito: ius ſed eternus Yſa.66.
Ignis eoꝛum non extinguet᷑ Math. 2 5. Ite maled idi in ignem

eter num (Ignis pur gatoꝛii medium tenet inter ignem p̃ſenus
tribulationis a inferm· quia in duobus conco:dat cum igne pꝛe

ſentis tribulationis a iferni. Qð enim in duobus ↄcoꝛdat cum
ig ne pᷣſentis tribulationis patet. Pꝛimo quia eſt purgato: ius·
Secundo quia eſt tranſitoꝛius: a in duobus cum igne mfernali⸗
Pꝛimo quia non eſt leuis ſed g rauis. Secundo quia non eſt me⸗
ritoꝛ ius ſed punitoꝛius¶ Secũda caula quare boni hic inbula E
eſt lez vt gaudium eoꝛum m fine augmetetur Joh·16. T riſcia

„ D I g2 ℳ.
Frz Terilace a ,

Sermo

veſtra vertetur in gaudiuʒ Yſið. & ſym̃o bono. Qui vite futun
gaudia diligenter excogitat mala ola vite p̃ſentis equanimiter

poꝛtati Secudo queritur quare deus peccatoꝛes tam graniter in
peeſenti pumt Reſpondetur ꝙ triplia de cauſa/ Pꝛimo vt ſie
recognoſcant ſeipſos et ſic econtrario co uertantur ad domin ũ

deum ſuum Yla:26. Dñe in anguſtia queſierunt te. Exempluz

in veteri teſtamento de manaſſe qui fuit rex iſrahel qui relqt deũ
a coluit ydola.quem rex babilonie œpit a im babiloniam duxit
Et tum anguſtiatus eſſet oꝛauit ad dominũ deum ſuuz. a elegit
penitentiam de malis ſuis: a exaud init dommus oꝛationez euis
2 in regnũ ſuum reduxit eum:tunc ſtatim abſtulit deos alienos
a p̃ᷣeœpit populo vt ſeruiret dño deo iſrahel · a vt diat Joſephꝰ
Ad hoc erat ſolum ↄſtitutus decetero vt gratias deo pꝛo ſa luns
dono exolueret. Doc autem a ipſe po pulum agere docuit · vnde
quandoq; contingit ꝙ omnes medid ta lem curare non poſſunt
