a ſi eſaret de peccatis de ſacili turaretur. vnde eptum eſt me⸗
dicis catholias vt tum eos ad infirmos vo can contigerit: ipſoes
ante omma moneant vt vo entur medici amnmarum quo ſacto
ad coepoꝛalis medieine remedium lalubꝛius pꝛocedatur Item
pꝛeapitur medicſub pena excõmunicationis ne pꝛo coꝛpoꝛali

ſalute aliquid ſuadeant quod in periculum amme conuertatur ·

Item inſirmi xpᷣiam non debent m ſuis infirmitatibo vocare iu⸗
deos: nec ab eis reepere medianas: nec ſecum in eiſdem balneis
balneare:26. q: nullus (Secunda cauſa quane mali tribulant eſt
ideo vt ſi non Onuer tan tur: ſaltem per hoc cteri terreantur et
em endentur (Nerca vt hic imcip iant illæum tosmenta a dura
bunt ſine fine in futuro. Exemꝑ lum in veteri teſtamento de rege
antiocho qui voluit oẽs fideles iſrahel delere. Exemp lum etiam
in nouo teſtamẽto de herode qui ocadit innocẽ tes quoꝝ vterq;
multipłr hic inthoauit penam a nunq; termmabunt (Quantu
ad ſecunda partem diat Kpls. Ne magnitudo nuelationuũ τ.
Kttende quid diat glo · Rug. Ybi ſecurus agnus egreditur:
vbi paſtoꝛ periculum metuit · vnde et Greg?. In paradiſum
deduceris aab angelo lathane temptans. Et eſt argumentum
qꝙ nullus in hac vita debet elle ſecurus: ſed ſem ꝑ ſtare in timoe
dei Eccl⸗ 2. Fili acœdens ad ſeruitutẽ dei ſta in iuſticia a timoꝛe
et pꝛepara amimam tuam ad temptationem. Kttende quoq; ꝙ;
non rñndetur apoſtolo cum pꝛimo oꝛat.ſed ad terciam oꝛationez
vt de tur exempluz per ſeuerandi m æatione· I.Pe · 2.· Dꝛatiom
inſtantes. Attende etiam ꝙ, poſtolus non atupit quod petit

+—

— ——

D . .

e ———

2 1 —— –—⏑ ⏑ꝰ

imtitur hominem ducere in peccatum moꝛtale

nec vnus demon

quia ſi iſta tèptatione canniſſet nunqꝙ; ſaluatus fuiſſet. vñ nullꝰ
Pteſt viuere ſine temptatione in hac vita etiam quantumeũq;
bonus Bernhar. ſuper Põ. Qui habitat. Nemo m coꝛpoꝛe ſine
temptatione poteſt vyꝛere: a qui ab vna liberatur pꝛoti nus ex⸗

pectat aliam Johͥ. ſuper Mat h. Impoſſibile eſt humanaz aiam

non temptari: vnde etiam Job. Wilitia eſt vita hominis ſuper
terram Xpls. Nemo coꝛonabitur niſi qui legittime certauerit.
Vnde hic mouende ſunt alique queſtiões¶ Pꝛimo queritur vñ
occaſionem nos temptandi acdpit demon ¶reſſpondet Caſſi anꝰ
m collauomibo patrumex muidia. Cum enim pꝛopter ſuperbia
de celo eiectus eſſet a illuc ad locum ſuũ quez perdiderat hoiem
venturum dognoſteret ex mnuidia adam et euam temptauit et
bonos a iuſtos p lus qᷓ malos a miuſtos.vnde dicitur m decre⸗

Quos ardti oꝛes in ſeruicio dei inuenit p lus impug nat · 3· q· i·

nulli · vnde Dumbertus. Dyabolus nunq; vel raro temptat qui
ſibi gratis ſeruiunt. Vnde de hoc exemplum: qui vidit multos

demones in clauſtro a in ſoꝛo publico niſi vnum quere in pꝛrom

ptuario c· i7 (SHecundo queritur vtrun dyabolus hominez tem
Ptando pecœt mortaliter MReſpondetur ꝙ ſic: quia temptando
Cetas querleur⸗
vtrum dyabolus quandoq; poſſet peccare veniahter ¶ nſponde k
bm ſancum Iho: ꝙ non: quia qucquid faut ſemper fadt mala

intentione a in finem peccati moætalis q;uis homine duat qñq;
in petcatum vemale: ym̃o quæ doq; temptatio dyaboli eſt ho⸗
meritoꝛia ſcʒ quando virilter reſiſtit Bern h̊. Quotiens reſiſtis
totiens co:onaberis: a ei pena acceidentaus augetur totiens quo
tiens temptat hominem: quia m Bonamuenturam ſicut bom
angeli ſemper merentur gaudium acadentale nos ad bonum ꝓ
mouendo: ſic ecõtra mahs angelis augmentat pena acadental

nos temptando Quarto quentur vtz diuerſi demones eunds
iem ſimul eodem tem poꝛe de diuerſis temptant viais (rñdet
Calli mus in oollatiombus patrum non: ſed viuſſim quia non

Poteſt homo ſimul ndere a flere· nec ſimul triſtari a gaudere· ſed

cum vinatur demon vnus alteri acriꝰ temptando locum tribuit
diuer ſis temptat vidis: ſed vnd de ſu pbia

alter de luxuria ams querite boh
Aflictu: 2fuſionẽ npo:tat Rndetur ꝙ ſic . vnde vici fundunẽ

There; Z. Confundant qii me ꝑſequunt᷑ ſic per oppoſitũ letant
cum ho es ſuperant Põ. Qui tnibulant me exultabunt ſi motus
ero ˖ ¶ Quantum ad terciã partem ſermonis dict Apoſtolu⸗

◻

Soerino .“
ibenter g kaboꝛ in infirmitatibo mes vt inhabitet in me virtꝰ
C rprprpi(Vnde queritur quare inuite a impatienter ſuſtinent ahqui
ſunyintes oxpe m inſirmitates coꝛ poꝛis ¶ Reſpondetur pꝛopter tria ( Pꝛimo quia
e pattet uſvnet Ptar deleckationem nullam habent ad deum magnaz ad ſeipſos a
a. ad ooꝛ pus pꝛopꝛium ( Vnde ſciendum ꝙ; inoedinatus amoꝛ ſui

co: poꝛis eſt radix omnium maloꝛum plłs ad ITytum. Erunt
homines ſeipſos amãtes vbi loquitur de nouiſſimis tempoꝛibo
quando inſiabunt tempoꝛa perieuloſa. Naʒ amoꝛ ꝓpꝛii toꝛ poꝛis
inducit hominem ad multa mala ſcilieet ad ſuperbiam auariciaʒ
* luxuriam &. Inſuper impedit homineʒ a multis bonis exeruais
ſciliet vigiliis oꝛationibus abſtinentiis KSecundo qꝙ raro tales
cogitant quid xp̃s pꝛo eis ſuſtinuit Yſidoꝛꝰ· de lummo bono. Si
paſſio xpᷣi ad memoꝛiã redudtur mhil eſt tam durum quod nõ
equo animo toleretur. Non enim parua n coꝛda mur: ſi qð ille
ſuſtinuit retoꝛdamur. Ille enim obpꝛobꝛia contume lias alapas
ſputa flagella ſmeam coꝛonq; crucemq; luſtinuit.a nos ad con
fuſionẽ vna infirmitate fatigamur: vno verbo deiicmur Berñ
in quodam ſermone. O ho mo vide quid pꝛo te patoꝛ: non eſt
doloꝛ ſicut quo crudo· vide clauos quibus ↄ ſod io ad te claamo
qui pꝛo te moꝛioæ· vide penas quibo afficioꝛ· ſi ſit tantus exterio
interioꝛ eſt planctus grauioæ cum te iam ingra tuʒ video Jheroꝰ
in epła, Conſpu voluit vt nos lauaret/velari ve luit vt velamẽ
tulpe a ignoꝛantie a coꝛdibus noſtris au ferret · in capite pe cuti
voluit vt caput noſtruʒa adam ſanaret· co laphis cedi a verbis
W derideri vt nos labiis manibus verbis et c peribus mundaret:
3 (ercio qꝛ raro cogitant de magna vtilitate mfirmitat( Pꝛimo

—

Enyjtn èðõ enim in firmitas coꝛpoꝛis trahit hommem a peccats futuris: qa

—

mſirmus non delectatur ſuperbire in veſtibus: non choꝛiſare nõ
mebꝛiari & Dugo li·3 de amma. Quoſdam ſciens deus multa
peccare poſtea hage llat in firmitate ne pecœnt: vt eis potius ſic
frangi laboꝛibus a doloꝛibus ſinat ad ſa lutem q; remanere inco
lumes ad damnationem Inſuper induut hominem ad bonum ·
nam inſirmus confitetur et emendam pꝛo ponit Inſu per deum
muocat a ſanctos inter pellat Ps. Wultiplicate ſũt inhirmitates
eoꝛum Greg9. Wala que nos hic pꝛemun t ad deuz citius ire
wwpellantl Item infirmitas coꝛpoꝛis libe rat hominem a futuris

8
4

penis. Nam pꝛimo afflixi te ſcʒ in pꝛeſenti vt non affligam te ſcz
m futuro: quia deus non punit bis in idipſum: a bonum ſig nũ
eſt m eodem coꝛpoꝛe a in eiſdez membꝛis puniri in quibo peccat
Salõ. Per qꝗᷓ homo peccat per hec aO puniet᷑ ergd ſi caput doles

— „ —☛

— ——0 — — „„—⸗

— —

firmitatibus: quere in pꝛomptuario.

r

togita an deũ vnch off ẽdiſi ennanibo pepls mitris a capuciis.

Si otulos dentes manus pedes vel ſi diu in peccatis perſeuemſti

non egre feres ſi diu hit es infirmꝰ Gregꝰ. Diuina diſpoſitiõe
agit᷑ vt ꝓlixioꝛi vido pꝛolixioꝛ moebus exiſtat Item infirmitas
ooepoꝛis augmentat mini gaudia cœleſtia. Quotiens enim ali
quis do lœeʒ patienter ſuſtinet tot gaudia in elo habebit Fpls

NMon ſunt condigne paſſiones hu. ſe · t. Ratio eſt. quia gaudia

celeſtia erunt in fimta: ſed mſirmitates ſunt finite Nriſtoteles in
Phiſi. Finiti ad infinitum nulla eſt pꝛopoꝛtio: et qui eunq; iſta
iam dicta aduerterent in inſirmitate ſud patientes eſſent( Vlti⸗
mo nota exemplum ꝙ miſerabiliteꝛ deus punit ſuos dileckos in

Vominica in quinquageſima ad Coan.
RKatres: ſi inguis hominum loquar angeloꝛum
caritatem auteʒ non habeam factus ſum velut es
ſonans aut imbalum tinniens.Et ſi habuem pꝛo

phetiam aO nouerim miſteria omnia O omnẽ ſdentiam.·? ſi

habuero omnez flidem ita vt montes tranſſeram caritatẽ

aut non habuew nihil ſũ. aſi diſtribuem in abos paupꝝ
omnes facultates meas: a ſi tradidem coꝛpus meum ita
vt ardeam caritatem autem non habuero nihil mihi pꝛo

deſt, Caritas patiens eſt benigna eſt:caritas nõ emulatur

non agit perperam: non inflatur: non eſt ambicioſa: non
qWuerit que ſua ſuntnon irritatur. nõ cogitat malum: nõ

gaudet ſuper iniquitate· congaudet autem veritati-omnia
ſuffert · omnia credit · omnia ſperatom̃ia ſuſtinet.caritas
nunqᷓz exddit: ſiue pꝛophetie euatuabuntur: ſiue lingue
ceſſabũt· ſiue ſdentia deſtruetur. Ex parte em cognoſamꝰ⸗
ex paꝛte pꝛophetamus.Cum autem venerit qð perfeccũ
eſt· euamabitur quod ex parte eſt, Cum eſſem paruulus
loquebar vt paruulus·ſa piebam vt paruulus.cogitabã

vt paruulus. Quando autè factus ſum vir euamaui ea

que erant paruuh. Videmus enim nunc per ſpemlum in

enigmate tunc autem fade ad fadem. unc cognoſto ex

parte· tunt autem co gnoſcam ſicut : ognitus ſum, Nunc
autem manent ſides ſpes à caritas tria hec.· maioꝛ autem
hHꝛum eſt caritas: M

linguis hoim loquar &&:. C. 13· MWercatoꝛ multum

4

Sermo

me? ces ſuas laudat vt eas utius endat· vnde Paulus aplus in

hat epiſtola cõmendat taritatem oſfendens eius pꝛecioſitatem-

4 eius vtilitatem pꝛe omnibus: vnde valde ſatuus eſt qui non

ſoliate laboꝛat vt cantatem habeat ¶ Vnde in ſermone pnti tria

ſunt dieenda, Pꝛimo de caritate, Zecũdo ee carniſpꝛ iuio, Terao

exempluz ¶ Xd pꝛimum ſciendum ꝙ caritas eſt oꝛdinatus amoꝛ
dei et pꝛoximi. ARmoe pᷣm Wilhelmũ eſt tunc oꝛdinatus quãdo
amatur deus pꝛopter ſe et ſuper ommia: ſed quando quis amat
aliquid contra deum hot non eſt ſine contumelia dei. Qui autẽ
aliquam creaturam prediligit ydolatra eſt Rugꝰ. NHoc ab hoie
tolitur quod pꝛe œteris ab eo diligit᷑. Rmoꝛ vero oꝛdinatus eſt
ſi amemus pꝛoximũ atna deum· a deum ſuper omnes alias crea⸗

turas. mo illoꝛum moedinatus eſt qu patrem matrem vxoꝛ ẽ

a fihos plus amant q; deũ neq; digmi ſunt deo Wath. i0. Qui

amat filiũ vel finam plus q; me non eſt me dignus. Item illoꝝ
am eſt inoꝛ dmatus qui amant diuitias plus q; pꝛox imuz ſuũ

Joh̃ᷣ·3· Qui habuerit ſubſtantam huius mundi et vi · cItem
queritur quomodo qms ſcire poteſt an habeat caritatem an nõ
a an eſt in ſtatu ſaluis (Reſpondet᷑ non ſunt m caritate dei nec

m ſtatu ſalutis q ſunt in actu peccandi · vel etiã qui ſunt in malo

pꝛopoſito petcandi Quidam dubitant ſe habere caritate3· quia
ratiões habent pꝛo vtraq; parte. et ſunt illi qui mep iunt facere
quod in eis eſt. Quidã putant ſe habere caritatem a ſunt illi qui
guſtant diuinã dulcdinem. Quidã ſunt certi ſe habere caritate

quibo deus reuelauit qualis fuit paulus qi dixit. Scio a cetus
ſum. ¶ Quantum ad ſetundam partez iſtius ſermonis notandũ
ꝙ ſancta mater etccleſia ſuos filios trahere nititur a vamtatibus

huius mundi.: a ideo in iſtis diebus carniſpꝛiu ii legitur de hoꝛ⸗

ribili plaga regionis penthapolis dicta a quinq; auitatibus im
pioeꝛum hominũu qui celeſti igne lunt conſumpti tem poꝛe a bꝛa he

ſcʒ 3odoma gomoera adoma ſeboym a ſegoꝛ Gregꝰ. PP luit dñns

30 domam a gomoꝛram ſulphur a ignez de eelo a ſubuerut has
auitates a vniuerſas regiones vebium cuncka terre virenta:

Nee enim pꝛouincia vberrima a fetunda fuit ante eius conſum⸗

ptionem a ita locuples ꝙ inter eius arenaʒ ſaphin a alie gẽme

pꝛedoſe inueniebantur et inter glebas aurumſed poſtmodum

illa regio in mare moetuum eſt conuerſa: et ſic vocata eſt: quia

mhil vinum gignit: nec in ſe aliquod viuum recipit. Dꝛoſius

diat illic eſſe poma virentia et ſoꝛmatos vuarum raemos que
videntibus generant cupiditatem: ſed ſi quis ea tangat ſtaum

-⸗ „— ——

— —,— S, — — 0 —— —

–⏑ — A —

in anerem fumumq; eſtuaſt quaſi ardeant: vt ex hoe oſtendat
qualiter deus peccatoꝛes 30d mitas punire poſſit a qualiter pu
miturus ſit. Item mater ſancta ecła ex inſtinctu dei in hac dñica
legit euangelium de paſſione xp̃i vt gaudinʒ mundi quod iſto
tempoꝛe carmiſpꝛiuii exer cetur in nobis tem peretur · qma no et
liatuz ante illum qui manibus a pedibus eſt ſixus ire cum mulu
phabus et peetioſis veſtibus qui peo te nudus in cru pependit
nee ante eũ ire cã fiſtulis a cantlenis qui pꝛo te cantans in cruce-
fac? eſt rautꝰ Pꝭ. Laboꝛaui clamãs rauge facte ſunt faucs mee
nec ante eum ridere nec impudic loqui qui peo te fleuit amare

in cruc a dixit. OD vos oẽs qui tranſitis per viaʒ &- vnde pettꝰ

dami, D bone iheſu ti doles a ego gaudeo tu doles a ego rideo
tu portas cru æm a ego pecto tu a8ς pe inimids a ego illidta
et mendoſa verba peoſero· tu pꝛo me vigilas et ego do:mio: tu
denudaris a ego pᷣcioſis veſubo mduoꝛ ti iciunas a ego ſplenæ⸗
dide epuloꝛ: ti ſitis et ego mebꝛioꝛ: tu acœto Potaris ab impio
iudice a ego te iuſtũ in dicẽ nõ timeo.· tu cum impiis cruafigeris
a egd pꝛimas cathedꝛas ambio. tu nõ habes vbi caput reclines
a (go palatium ↄſtruo.tu in cruc a ego in lecto pꝛetioſo. NHon
emm eſt ntnibutio equa: nunquid nedditur peo bono malum.
(Vnde notanduz inter alias penas quas reepiunt qui ſunt in
tribulatise iſta eſt maios pena qn vident ꝙ iſu qui deberent eis
compati derideant eos: in ſignum huius legitur Wath.· 22. q
mihtes pilati exuentes eum et plectentes co:onã de ſpinis poſu
erunt ſuꝑ caput eius a arund ine in manu eꝰ et genua flecẽtes
ante eum illudentes et dioentes ue rex indeoꝛum ſic heu iſtis
diebus carniſpꝛ iuii a pluribus yxpianis irtidetur dñs noſter qui
illis diebus plus peccant qꝙ; aliis tempo:ibo anni Et ſunt ſeptez

genera homzigimi qui mepte letantur Onde querſtur vtruz
letiia inepta ſit peccatum motale( Reſpondeĩ ꝙ quan doq; elt

moetale quandoq; veniale ¶ Pꝛimo inepte letat quis de his que
ex ſpede ſua mala ſunt Sap: i. Letant᷑ cũ malefecerint a exultat
m nebus pelſimis, Tunt emm certuz eſt ꝙ mmepta letida ſoꝛtitur
reatum peti moꝛtalis: quia tales ktant᷑ de quibus eſſet dolendũ
ſcʒ de peccatis E cel. 390 Qui gauder de iniquitate deuoꝛabiture⸗
de hbꝛo vite delebitur: hoc non ſit miſi per peceatum moꝛtale.
EGecundo ſi ad cur rilitatem aſſumundur ahqua: que ?m ſe mala
ſunt vel vergunt in nocumentum pꝛoximi vel in ↄðtem ptum dei
¶(Qerdo ſi quis ad talia ita vehementer afficitur ꝙ anteponit ea
dilednoni dei et pꝛoximi: lquet ꝙ peccat n. ota liter (Quarto ſi

Sermo .
qs inepte letatur a ſcurnlitateʒ exaret nec t ñ contm carſtatẽ
dei eſt a pꝛoximi vemiale eſtSecundi ſunt qui in gula e eedunt
Vnde queritur vt rum gula ſit peccatum moꝛta le reſponde tur
bm ſanctum Thomã · q · 1 4 ſi Eleckatam gule inhereat homo
eum paratus dtra pꝛe⸗

tanq; ſini propter quem ille tontemnit

ceptum dei agere vt deleckatonem huiuſmodi aſſequatur tune
eſt pẽtm motale. Si vero in gula ſit odinatio pᷣm ea que ſunt

ad finem vtpote quia nimis concupiſtit delectationes aba rioꝛ⸗
ſed non pꝛopter hot paratus eſt facere aliquid contra legem dei
ſic eſt veniale (Teraĩ ſunt qui ſe fadis luxuri oſis vel in mundis
togitatiomibus inqninant (Vnde queritur vtrum omnis adus
lrurioſus ſit peccatum motale( Rñdetur ꝙ ſic: ex eepto ſedere
matrimoniali · vnde de hot dẽ in detret. Ad meretrices accedere

dininitus pꝛohibitum eſt . 32 q · 4 Weretriæs (Item qucritur

vtrum mooſa delectatio ſit p ccatum motale( Reſpodetur q;
ſic quando ſit cum conſenſu vel cum plena ratione: vnde nimis
periculoſum eſt moꝛari in turpibus cogita ti onibus· quia fauliteꝛ
ex hoc peccatum mœtale nutritur qd pꝛobat Joh.in cano.ſua-
cum diut. Contupiſcentia interioꝛum carnahta tum delectatio
eum conœperit ſubaudiendo conſenſum rationis parit petcatum

mortale(¶ Item quent᷑ que eſt differentia inter ↄſenſum moꝛoſum

a interpꝛetatiuum(reſpondetur bm ſandum Thom. Conſenſus
mterpꝛeta tuus eſt qñ ratio et intelledus videt ꝙ malum eſt et
Penenloum mmoeen ta li delectationi a non ey pellit. tunc con⸗
e

enſus quaſi ſuperuenit a tunt neg ligit ey pellere qſi pe: digitts
qus viden t. Bed verus ꝛſenſus eſt qñ plena ratione im nmoꝛaẽ

Huic deleckatiomi a vult de lectari in ea h poſtmodum ctum in⸗
cendit facere tunt committit peccatum moetale(Motandum bm
Durandum tunt perſone in matrimonio iuncte poſtunt moꝛoſe
delectari a poſſet ſit ſequi pollutio. Jtem homas a Durandus
ditunt ꝙ mooſa delectatio cum cõſenſu rationis poteſt cẽmitti
in omnibus peccatis moꝛtalibo in ſuperbia gula Quara ſunt
gqui exuunt a induunt ſe pꝛopꝛiis veſtibus ſeʒ maſculim ſexus et
induunt ſe femmel ſexus et econtra ¶ Vnde queritur vt rum liet
mulieri vti veſte virilireſpondet 'm ſandum Tho.2. Z. q. 160.
ꝓ non. HNam cultus exteno con petere debet conditiom perſone

Em cõmunem conſuetudinez. a ideo de ſe eſt viaoſum ꝙ mulier

vtat veſte vinli vel econuerſo: qꝛ ſpecialr ꝓhibitum elt in lege
Deutro· vbi dẽ ꝙ nõ induet᷑ veſte virili vel econtra.a ratio eſt
hm glo · ꝙ gentiles tali mutatiõe habitꝰ vtebant᷑ ad ydolat nie

e
N
m
e⸗
ne
ent
or
Ni

dis

in
n
dn
tur
19

nis

a⸗
00
wn
un
ans
te
o⸗

ſuperſtitionẽ: ideo qui tala aguͦt potiꝰ funt ydolatre qᷓ; yßiani

Itez aliqui induunt loꝛicas a mutant ſe in beſtias 1 qð peius eſt
2aliqui mutant ſe in demones a tales hoĩes oſtendunt ſe beſtiales

a demonũ eſſe ſe ru itoꝛes Math·6ᷓ· Nemo poteſt duo bo dñis ve
vnde dẽ in decret. Geſtus coꝛ: poꝛis quahtatem indicant mentis

dil · 41. Clenicus ¶QRuinti ſunt choꝛiſantes· nam in illo tꝑe carniſ
pꝛiuii ſolent homines choꝛeas duœre in quibus quotiens vnuʒ
laltum faciunt in cho: ea verſus infernum totiens ſaltant Rugꝰ
Dmnis ſaltus petulantie ruit in pꝛc ſunduʒ cloace (Vnde queriẽ

vt ruʒ ducntes cho ꝛeas illicdtas peccant moꝛtalter (Reſpondeẽ

ꝙ ſit ſiue in feſtis ſiue in ꝓſe tis: li hoc faciunt cauſa inatandi ad

—

lbidinem ſe vel alios. Si quis vel aliqᷓ non coꝛrupta intentione

aliqñ ſe immiſceat choꝛ eis non eſt peccatum moꝛtale(Sexti ſunt

qu e ercent ad toꝛneamenta Vnde queritur vtꝝ toꝛneami ta
facre ſit motale peccatum rndetur m Gwilhelmũ ꝙ; mortalr

peccant qui faciunt tontra pꝛohibitionem ecleſie. Si autem nõ

„

eſſent pꝛohibita a fierent cauſa diſcendi vſum armoꝛum ad in

rugnandum inſideles a ad defenſione patrie vel reipublice nec

eſſet peccatum: et intelnige bm Doſtien : ꝙ; pꝛohibita ſunt · qua
moꝛtes aĩe a co poꝛis in eis immmeant. nam debet cogitare hot
euenire poſſe ¶ Querit᷑ qͥ eſt pena pugnãtiũ in toꝛneamti rñder

bm Ray. Pena eſt qñ aliquis aliquem ccaderit reus homicdii

a irn gularis erit: quia hbidus talis eſt noxius a illicitus: et ideo

quicquid ex eo ſequi &. Itez qui m toꝛneamento moꝛitur non

debet ſepelin in ec leſia: a vt Hoſten. dict. Si qius etiaʒ letale

vulnus accœperit liœt poſtea ſu pe mixerit qui q;uis pe niteat a et

eucariſtia non denegetur · carel it tamen ecleſiaſtica ſepultura-

extra de toꝛnea c· ¶e timi ſunt qui fallunt imperatoꝛ es reges

papam epos et omnes qui talia aguntpoſtpoſito omni timore

dei puniuntur quandoq; hit a in ſuturo⸗¶ Ad teraam parteʒ

pꝛeſens tꝑs exili a mundus nommatur vallig

ſeꝛmonis no ta ꝙ;

lacrimarum in quo mundo quilibet facit omni die vnam dietaã

ad moꝛtem. ideo magis elſer in peeſenti tꝑe eundũ ad flendum
q; ad ridendum Aug?. In valle miſcrie ſumus in quo eſt fletus

C

qui debe amus eſſe in celo vel ſaltez in celeſti paradiſo: vnde etiã

Greg? ſuper Ezechiel. Quid eſt quod in hoc mundo nos libeat
vbi luctus. vbi gemitus inſpicimꝰ. deſtructe veges: eueꝛ ſa caſt ra
depopulate cuitates. ag ri m ſohtudinem redadi: alios in capu⸗
uitatem duci · alos detruncari videmusalios internie, Quid eſt

.

*
“

4

Sermo .

quod in hat vita libeat fratres mꝗ': ſi ſatem mundũ diligimus
non gaudium iam ſed vulnera amamusltimo nota exemplũ

q5 ſcripſit Johes nider in quoda ſe:mone ꝙ ſemel erat quidam
m die ca:miſpꝛiuii in auitate lucana qye tunc erat in floꝛe a ip ſi
fecerunt multa ſodalia. Inter alia per ↄtractum aliqu feœft ſibi
papam aliqui impe ratoꝛẽ aliqui regem frande aliqui dñm de
lucana a ille erat ſuꝑ p̃dictos: qui ſtans in tulmiĩe miſit pꝛo illo
qui erat loco pape vt veniret ante eum a faceret ſibi reuerentiaz
q5 factum fuit. a ſiłx pꝛo imperatoꝛe a aliis regibus et illi ſimer
fecerunt. quo facto dns lucanꝰ ait. Eſt ne matoæ ds in terra ;

iſte · reſponſum eſt ei ꝙ lie · a dixit. Quis eſt ille · reſponderunt.

Aßus eſt. eui dñs lucanus dixit. Vbi eſt ille: dichum eſt e in
ecleſiis yp ianoꝛum moꝛatur: ↄuocauit domicellos ſuos a dixit

eis. Ite per omnes eccleſias a citate xpᷣm ꝙ; coꝛaz me compareat

qui iuerunt a vnum ſacerdotem paratum ad miſſam muenerũt
à duxert eum vt dño de lucana reuerentiaz facret. Quid plura
anngo illo diuiſa eſt eiuitas et extunc de malo in peius ſe habut
a vltra paruũ tempus plus q; quinq; viaubus eſt vendita · ergo
ceſſate a pp̃i illuſiõe ſi nõ vulus illudi a deo et pumniri. Exemplũ
ꝙ choꝛiſantes a cantantes tezra abſoꝛ buit ; quere in ꝓmptuario-

Dominica pꝛimaſad Coꝛintheos.

Alutis audiui te. Ec e nunc tempus acceptabile:
etce nunc dies ſalutis: nemini dantes vllam offenſion ez

tientia in neceſſitatibo in anguſtiis in plagis in car ceribo:

in ſeditlonibo in laboꝛib in vigihis in ieiuniis in caſctate
in ſcientia in longanimitate in ſ nauitate in ſpirituſando
in (aritate non ſicta in verbo veritatis in caritate dei. Der

arma iuſtide a dextris a a ſiniſtris ꝑ gloꝛiã ⸗ ignobilitatẽ

ver infa miã 1O bonam famaʒ vt ſeduckoꝛes: ecce eraces

ſicut qui ignoti 1 cogniſi: quaſi moꝛientes àQ ecce viuimꝰ
vt caſc gati 1 non moꝛuſicati: quaſi triſtes- ſemper autem
gaudentes: ſicut egentes multos autem locupletantes:
tanq́; nihil habentes aO omnia poſſidentes.

¶ SGermo. xiiii.ſuper epiſtola pꝛecedenti

Ratres wogamus vos ne inua uũ gratiam dei re⸗
apiatis: ait em. Tpe acœpto exaudiui te et in die

vt non vituperetur miniſterium noſtrum: ſed in omnid
exhibeamꝰ? noſmetipſos ſicuut dei miniſtros. In multa pa⸗

„ 2-2 RYçZ

— – —

ODꝛtamur vos.·2. C?. . Si quis mutuo bonum equum
wvel alud animal acœpiſſet ad laboꝛanduz vel ad luczꝛ
ſidi acqui renduz a inde luczꝑ ſibi repoꝛtare poſſet fatuꝰ
eſſet ſi non aſſidue cum illo laboꝛaret a vt tale lucrum eternałr

polſideret, Cariſſimi nos g ratiam a deo tanq; quoddam mutuũ
acœpimus: nam m AKug: de cui: dei li: S. ca: 22: GSra tia nobis
peeſentatur qua iuſtificamur a peccato aQ perduceimur ad regnũ⸗

Eſt enim illud mutuũ necſſariũ.qa ſine eo mil mereri poſſumꝰ?.
Rug?9 in li· de natura a gratia, Deſiderare hot auyiliũ quo ſolo

hies liberantur a malo: ſine quo pꝛoeſus nulluʒ ſiue cogitando
ſiue volendo aH amando ſiue agendo faciunt bonũ· ym̃o ſine gr̃a
nullus ſaluari poteſt Auꝗꝰ de natura a gratia xp̃ᷣi. Gratia line
qua nec inſantes nec etate ꝗ randes ſalui fieri pnt.non ex meritꝭ
redditur: ſed gratis datur pꝛopter quod gratia vocatur· vnde

diat Aplus. Doztamur vos Vnde in pñti ſe tria ſunt
dionda que tangunt᷑ in pñti epiſtola. Pꝛimo de vtihtate gre.

Secundo de illo ſacro tꝑe quadꝛagelime. Tercio de cõuerſione
Pecca toꝛum tum vno exemplo &d pꝛimum ſcienduʒ ꝙ graaa
eſt amime hominis vuhs a ſumme necœſſaria ¶Pꝛimo qma ipſa
viuificat. Qli bet enim aĩial viuit in elemento ſibi ꝓpoꝛcionato
vt beſtia in terra piſcis in aqua &. ſic i pſa anima viuit m diuia
gratia: quia eſt ſpiri tuale iphus anime: nam extia gratiam nõ
habet eſle ſpirituale: ideo dieebat Aplus. Gratia dei ſum id qð

lum· a ideo q;diu anima eſt in gratia opera ſua ſunt vite eterne

merito: ia a viu a Gecundo quia amimam confoꝛtat. nam graua

datur in remedium contra peccata aO in adiuto: ium a in meritũ

Vnde dicit quidaz ſanctus pater. Nil eſt pꝛedoſius a ſpedoſius
ra tia:na; ſpecioſioꝛes ſole a ſplendidas fadt amimas. Mihil eſt

vtilius in pꝛeſenti vita: quia replet animam theſauro virtutum
a bonis operibus (Tertio illummat animam ad contemplandũ

deum in hac vita vnde Fulgenceins in quodam ſermone. Sicut
radius ſo laris ſubito illuſtra uone ſua totum mundũ illuminat:
ſic diuma gr̃a ſubita viſitauõe totam illummat mentem. Situt

enim criſtallus ex omni parte ſua luc eſt purioꝛ a ſplendidioz:

ſic diuma gra animã quam illummat ex omm parte fact ſplen
didam. Sed heu multi ſunt q in hot ſtatu aĩie ſe nolunt cõtinere
ſed deſtendunt in ten ebꝛoſam vallem peccatoꝛum vbi ſpolianẽ
ommi bono ſpirituah. huius figura habet᷑ Lu. 13. Domo quda;
deſrendebat a iheruſalem in ihericho a inadit in latrones. Irim
luit quedam ciuitas nobilis a poteſt ſig nare celeſte⸗ patriam ad

4

SBermo .
quam homo tendebat tum eſſet nogr̃a ab hac quidez deſcendit
in ihericho que interpeetatur deſectud: a bene deſcẽdit · quia via
peceatoꝛum ſemper eſt in deſcenſu: ſed via gre eſt in aſcenſu. ſie
n homo deſcendit per continuam peiozationem tunt incidit in
latrones ange los tenebꝛarum qui pꝛiyo ad animam veniunt
per ſuggeſtioneʒ malam: intrant per tonſenſum. a obſident per
eoonſuetudinem a obſtinationem in peccatis. quia tunt ſpoliant
eam qñ gratiam virtu tes àQK menm bona opera auferunt. a nõ
lobum iplum hominem ſpoliant · ſed etiaʒ plagas mferunt· quia
Ddiu erſis petis ipſum vulnerant-tune etiam habuit tot vulnera
quot peccata ſed abe unt ipſo ſemiuiuo relicto. quia totaliter nõ
Poſſunt ipſum ocadere, Nam quantumtunq; homo peccatoꝛ eſt⸗
non tamen pꝛinatur arbitrio mediante quo ſibi poteſt conſiœre
meditinam ſcʒ penitentia a reuuiſcere in gratia: ſed non ſumat
medieinã penitentie a obſtinatur a ſic m peccatis moꝛitur-tunc.
pꝛoiidetur in pꝛofundum inſerni vbi erit miſeria ſine xSne.

¶ Kuantum ad lecundam partem ditcit hic Apls. Ecre nunc tꝑs

Cargalkad lona

Als α αοουD

acceptabile: hoc dẽ hm Gwillerinum ad differntiam tempoꝛis
quod eſt extra quadꝛagelimã (empus enim quadeageſime eſt
ac eptabilius ad lucrandum a negodanduz alio tempoꝛe anni
Et hot triplia ratione ᷓꝛima quia campſoꝛes imuemuntur ſcʒ
penitentiarii parati ad andienduʒ conſeſſiones: qð non attidit
ita cõmuniter aliis tꝑibus anni. Et attende éꝙ; felix cõmutatio
ſiat m ſoꝛo penitenna li. Viliſſima em̃ eſt moneta quaʒ appoꝛtat
teccatoꝛ a pꝛedoſiſſima eſt gratia quaʒ repoꝛtat pemtens. Pcta
enim lua dimittuntur ibi:gratiam a miſericoꝛdiam muenit ibi
D anima peccatrix peccata tua ibi deponis et ſamtatem induis.
Cir ca hec attendenda eſt ſtultiaa quoꝛundaz qui gram dei inde
optant repoꝛtare a peccata ſua ibi nolunt dimittere per firmuzʒ
peopoſitum non peccandi amꝑ lius. Tales emm non attendunt
quals moncta ſit peccatuzʒ. Pꝛius enim dimitterent ſi wraater
agnoſcerent q; noxia ſunt peta WMath. 18. Si oculus tuus ſcan
Dalizat te erue eum non agnoſcunt tales qᷓis moneta ſit gr̃a
qua regnum cœloꝛum haberi poteſt. Si veradter hant monetam
agnoſcerent.libentſſime abſq; dubio peccata ſua pꝛopter illam
dimitterent Eetunda ratio elt quia in qdꝛageſima quaſi in nun
dinis dei venalia abundantius exponunt᷑: a cui non plaœt vnũ
placet aliud. Pꝛedicatio enim eſt expoſitio venahũ.dict Rugꝰ
in perſona xpᷣi. Venale habeo· quid: regnum celoꝛ. Quo emiẽ
pao: panꝑtat regnũ doloe gaudiuz· laboꝛe quies. ignominia

— ee e e ee H = — –ü W△e

— — -—-—

R 15

£
£ .
gloꝛia · moꝛte vita: pꝛecipuũ venale qð in iſtis nüdinis exponit
a eſt reg num eloeum Luce· νι Nu aut vade a annunclia regnũ
dei. Pot autem regnum pꝛeualet omnibus bonms huius mundi
. ¶ Lextia ratio quia in jdꝛageſima faaliꝰ mnuenitur illa moneta
qua regnum oeloeuz emitur que ſunt vigilie oationes ieiuma
0G elemoſina. Gliquis faalius ieiunat ſex dies in quadꝛageſima q;
H P ſt paſcha feri a ſextam in ebdomada. Rliqͥs em in qdꝛageſima

diat vnũ pſalteriũ vix poſt paſcha poteſt diære ſepteʒ pſalmos
qui ſurgebat ad matutinas vix poſt paſcha ſurgit ad miſſas.
. . Quid autem pꝛeapue emendum eſt in iſtis nund iis diat Jo
apłs. Suadeo tibi emere auʒ ig nitum a pꝛobatuz vt locuples

ſias. Sunt aliqui qui in nundinis iſtis plumbum vel argentum
li plumbũ emũt qui bona opera in moetalibo fati
ne emunt. Ill plumbũ emüt ꝗ pera in m eiunt

Ppera em talia ad modũ plumbi ſunt ponderoſa et nõ pꝑxecioſa
Krgentum vero emunt qui lapientiaz hums mundi ſeckantur
Krgentum enim non putabat᷑ alicuius pꝛeui tꝑe ſalomonis· 3·
Reg: Et lapientia h? mundi ſtultida eſt apud deum· 1. Coꝛ. 2·

t Kurum aũt emunt qui ſapientiaʒ ſectantur que eſt dei diledio
mn Ecgxb.· . Dilecho dei honoeabihs ſapiẽta ¶Beiend ü ꝙ dyabolus
3“ habet etiam negotiatoꝛes ſuos ſitut deꝰ ſuos: ſed ſunt multum
ie diſſimiles Pꝛimo in hoc ꝙ qm emit a dyabolo cũ emit letatur
Oo0 a poſt ſequituꝛ triſticia vt patet de pecꝛato foꝛnicatiomis de quo
dicit Jheroꝰ ꝙ appetitui eius ãnexa eſt penitentia. Vnde quidã
anh dum temptaretur a peccato carnis abſcidit ſibi linguã vt vehe⸗
bi . mmentia do loꝛis expelleret vehementiã tempta tiõ is: a ait. Abſit
6, vt tanti emam vnde peniteã a econtra. Qui emit a dño pꝛimo
de triſtatur a poſt ſequitur letica Pꝛouerb.ze Malum eſt malum
63 eſt . dict omnis emptoꝛ a cum receſſerit gloꝛiat᷑. Duplex malum
unt eſt in emendo regnum celoz. Pꝛimo quia opoꝛtet multuz pati
gerr Acu · Per multas tribulatiões c. Secundo multa bona facere
u43 Math. 20 Woca operarios a redde illis mereedem ſuam: vnde
ſ Leo papa in ſermoe. Non doꝛmientibus peruenit regnũ cloꝛꝛ
nec odo a deſidia toꝛpentbus beatitudo eternitatis dat Cco
m diſſimiles ſunt: quia qui emit a dyabolo depauperatur, Perdit
u eernim pꝛimo deum: ſetundo regnum: tercio paternitateʒ ecleſie.
* quarto particpationem oim bonoeum ecclelie Põ. Particeps
ego ſum oim uimentium te: quinto pꝛopꝛia bona ſi aliqua ſeat.
ſexto ꝑdit ſemeupᷣm. Iranſit em̃ in ſeruituteʒ dyaboli Math. 6
. emo poteſt duobus . Sed qui ſoꝝ faut cum deo ſemꝑ lucat᷑

MWath. x Qu perdit amnimam ſuam pꝛopter me mueniet eam-

. ⸗
ı●

Sesino .

Quitunq; enim emit regnum celoꝛmodicuz videbitur dediſſe

cum reg num celoz poſſidebit Canti. vlti. Si dederit homo oẽm
ſubſtantiam anime ſue pꝛo diledione quaſi nihil deſpicet eam
¶ ſequit᷑. Nunt dies ſalutis Obi notandaim ꝙ iſto ſacro tempoꝛe

ne debe mus conari ad hot ꝙ ad Poꝛtaz ſalutis prrueniamꝰ2

t ad hoc mouent nos plura ꝛimo quia deus tali tꝑe creauit
celum a terraz. Walde igitur eſt ingratus qui iſto ſacro tꝑe pꝛo

dei amoꝛe non faut aliquoꝰ bonum: cum deus tali tꝑe pꝛo ipio

homine tot a tanta ſecrit (Secũdo monemur per creaturas que
eeſſauerunt operari mn hyeme. Nunc vero ceſſante impedimento
inu piunt operari vt patet in terre naſcentibus à1 in ammalibus
Treſcunt dies a lumen a caloꝛ eoꝝ vt creſcamus exemplo eoꝛꝛ
Lumen enim ſapientie in te ſcz creſcere debet et ad dilecionem
debes attendere MWonemur euã ad idem exemplo xp̃i qui tꝑe
iſto tot a tanta ſecit pꝛo ſalute noſtra Berñ. Qui me tantum
Indeces eſt ꝙ tempoꝛe iſto quo dñs laboꝛauit peo la lute tua ꝙᷓ;
tu negligas m vineis operari pꝛo ſalute tua. Juſticia emm dei re
quinit vt homo adultus ſalutem non conſequat᷑ niſi per ſe enam

ad hoc operet Rug?. Qui ſecit te ſine te: non inſtificabit teſſine

te ( Ad hot autem ꝙ ali quis ſaluet animam ſuam pꝛeapuum eſt
deſiderium vel amoꝛ pꝛopꝛie ſalutis. Dec eſt maioꝛ cau ſa quare
damnantur homines: quia non amant ſuam pꝛopꝛiam ſalutem
net peo ea laboꝛare volunt. Deus enim vult hoĩes ſaluos facere
a in ſignum illius dies quadꝛageſime dicunt dies ſalutis · quia
niſi fuiſſent dies iſti totus mundus fere iret ad perditionẽ. vnde
multis expedi ret vt ante paſcha moꝛerentur antecq; recdiuaret
Reuera magis periculum eſt male viuendi q; cito moiẽdi. De
fauli enim ſamarent hoĩes animas ſuas:ergo tempus illud qua
dꝛageſime dicuntur dies ſalutis · ¶ Quantum ad teraam partẽ
ſermonis ſcienduz ꝙ quilibet peccatoz debet iſto ſacro tempoꝛe
miſericoꝛdiam dei querere Yla . . Querite dñũm dum inuemiri
poteſt. Jam enim pꝛope eſt et miſenooꝛs omnibus peccatoz ibus

.

coꝛde eum inuocantibus Johel· 2· Conuertimim ad dñm deum
veſtrum qui benignꝰ a miſericoꝛs eſt· nam ipſe dicit Szech. 18.
In q̃cunq; hoꝛa ingemuerit ſt. Vnde nos videmus q qn aliqs
offendit aliquem potentem diuitem / multum optat tꝑs in quo
Poſſet eum pꝛopitium muemire: a hoc eſt pꝛeſens tꝑs pemitentie
a miſcdie mm quo debemus credere ꝙꝙ ille qui magne; miſcðiam
exhibuit pluribus peccatoꝛibus in hoc ſacro tempo:e paratꝰ ſit
cuili bet peccatoꝛi omnia peccata ſua miſerico? diter mdulgere =

—

=2

— —. n-⸗/

——

S
0 B .
ſe En lignum huius deus diut cuilibet aĩe peccatrid illud Canti &
in Reuertere reuertere ſunamit &Pꝛimo diat reuertere peopteꝛ 2
en omnes ſanctos a angelos in celo exiſtẽtes qui omnes denderant .
l Conuerſionez tuam a expectant te Lu.5. Gaudium eſt angelis
um4 dei ſup vno peccatoꝛ pniam agente quod ſi feœris ab omnibo
JJJM amicas tuis te deſerenti bo m maxima nec ſitate ipſi tibi ſuccurt:
NOo. M aiam tuam cum gaudio ad celum ꝑducunt Secundo reuertere
obo ad honoꝛez ſanchſſime matris mee que ſepius te excuſauit apud
le me que nunq; oeare peo te deſinit· qua vt diat Berñ. Jpſa em RU
pe cca toꝛ eʒ toti mundo deſpectum ampledtitur a defendere non *
tes MM delmt donec filio eum reooneihauerit Terao reuertere ad con⸗
a fuſioneʒ demonũ vt quos peccando letificaſti penitendo vfundas
en 4 ſecurus iſtas amplius m omm vita tua a in morte tua · quia
tdr nnunq́; damnaberis ſi it m penitẽtia gratia perſeueraueris. ꝗa
ab mido mundi vere pemitentes nunq; mala moꝛte moꝛ iunt᷑ nec
moc tui ſunt. quacunq; moꝛte moꝛiat᷑ penitens ſiue in mẽla leco
9 cã po aqua igne ſiue ocudat᷑ ſiue ſubitanea moꝛte moꝛiat᷑: male .

moin pt Sapᷣ·4. Juſtus qua mote pottupatus fuerit m efn

in gerio erit: nam ipſi demones in inſerno habent diuer ſa genera
ane homimum clericos religioſos nobiles ig nobiles tiues ruſticos:
ad diuites pauperes filios a fſihas & vere pemitentes a imnocentes
um illa genera hommũ non hadent· quia ta les illuc non peruemut
en nec ibi reꝑeriuntur (Quarto ditit reuertere ad honoꝛẽ a amoeʒ
doer . meum qui te creaui ad imaginem a ſimil tudimè meam cum nõ
