Ariſſimi deus caritas eſt· In hoc apparuit qaritas
„ in nobis: qm filum ſuum vnigenituz miſit deus
in munduz vt viuamus per eũ. In hot eſt caritas
non quaſi dilexerimus deũ ſed qm ipſe pꝛioꝛ dilexit nos
miſit fihum ſi un ꝓpitiationeʒ pꝛo peccatis noſtris. Cariſ⸗
ſimi ſi deus dilexit nos nos debemus inuicem dilggerre
Deum nemo vidit vnqz· ſi diligamus inuicem deus in

nobis manet z caritas eius perfecta ? in nobis. In hoc in⸗½)

clligimus quoniaʒ in eo manemus a ipſe in nobis: qm̃
de ſpiritu ſuo dedit nobis · Et nos vidimus 2 teſtificamur

Soermo O”
“ quoniam pater miſit fiium ſuum ſaluatoꝛem mũdi · qgs “?“
. S= quis confeſſus fuerit qm iheſus eſt filius dei: deus in eo Die.
manet et ipſe in deo Et nunt cognouimus et credimns Sn
caritati qm habitat deus in nobis. Deus caritas eſt: 1q D mal
manet in caritate in deo manet u deus in eo. In hot perfe 2?M
cta eſt caritas dei in nobis vt fiducdam habeamus in die t
iuditii. quia ſitut ille eſt ⁊ nos ſumus in hot mundo. Ti unu,
„ moꝛ non eſt in caritate: ſed perſecta caritas ſoꝛis mittit i uukN
morem: qm timoꝛ penam habet. qui aũt timet non eſt p M.
fectus in caritate. os ergo dingamus deü qm deus pꝛi AA
oꝛ dilexit nos. Biquis dixerit qm̃ diligo deum 2 odit fra fwh
trem ſuum mendax eſt. qui enim non diligit fratreʒ ſuũ 22
quem videt. deum quez non videt quẽ poteſt dingere, Et ub
hot mandatum habemus a deo. vt qui diligit deum dil dult
Se 1 fratrem ſuum, è tndi
(Sermo ſuper Epiſtola pꝛecedenti. xxvii ee⸗
N bot apparuit cantas dei m nobis t Joha 4· Cuz ßm MMD e
Kugulunu mhil pꝛedicat dulaus: mhil laudatur vtit⸗ KW
us ch caſitas Ideo in epiſtola hodierna Johannes apo D dn
ſtolus inuitat nos að dihgenduũ deum a pꝛoximuz· ſiut dingẽ 242
“ teeer patet m textu epke (Vnde in pꝛeſenti ſermone tria lunt diee tt
da, Primo de caritate dei et quõ diligendus ſit. Zetundo quõ B “ 6
creature dei monent nos ad dilige ndum deum et ad bona opa R
Jerdo ſigna amoꝛis a etiam ſigna odij Quantuz ad pꝛimũ KW
ſciendum ꝙ pꝛecioſiſſimũ a vtiliſſimuz in hoc mundo munuse dui
caritas, quia hm Rplm Caritas nuncß exadit ˖ qꝛ im moꝛte non ds
amittitur, Ideo emim ille qui dilgit deum in pꝛeſenti qñ nõ vi lin
det: multo amplius diliget eum in futuro qñ videbit facie ad ſe
ſcdiem. Et qui caritatem ſeruat deum non poteſt amitter. Vñ ſar
dick hic Deus caritas eſt a qui manet in cari tate & Naz quu ca eumm
ritatem habet ẽ quali in ſinu dei poſitus: tu de eius ſinu noh eaa t
dere quicquid ibi pateris totũ valebit ad ſalutem. Aplus, Set 2=
mus qm̃ dilige nabo deum omnia copꝑpantur in bonum, Ham 8
patrem ommpo ten teʒ debemus dilgere: qm iple pꝛioe dilexit 1
nos a milſit fiuum ſuũ vngenitum in mundum vt vimamus x
ppm. Guilbl· dict. Non ſufficit deo patri pao ſeruo acquirendo.
mittere leruum ſuũ: ſed miſit filium fuũ vnigemitum in mundo dd
qui totus eſt in maligno poſitus eſt plenus miſeria penuſa 292929
t ad hot miſit eũ in munduz vt venditos redimeret aοαραο. t ́
„

T
ifn

et

dii

d⸗
WW
uge
dice
go
cyn
mu

5eH

vyr
1d
ñ.

8

Ga
am
exit
n⸗
ni
114

ti

dilexit nos
mo ha Vn

.

235%S

xxviii

viniſ earet. Bernardus admirans hoc ſignum dilectionis: ait

Dñe. quid eſt homo qꝛ inno. ei aut ſi ·ho· qreputas euʒ Dem

q; mittis vnigenitum tuũ immittis ſpmſanctum tuũ a ne quiꝰ
m æleſti bo vact mittis ad opera ſlaluus modo etiã beatos illos
ſpũs ꝓpter nos in mmiſterium. Iteʒ ſihus tuus vnigenitus quz/
dedit pater miſſus in mom nos n dimendo plus dilexit nos G

mater pue ꝓpnum. qꝛ mater qñq; obliuiſcit᷑ pueni ſuiſed iße
nuncq; obhuiſcit᷑ noſiri. Item mater lactat pueꝝ ſuum cuʒ lacte

ꝓPrio·ſed xpᷣ̃us cibat nos ci ſangume et coꝛpoꝛe pꝛopꝛio, Item
plus ꝙᷓ vitam ſuam Jo⸗ 5 MWaioeem car katem ne

hic quert quo deus ſit diiigendus Reſponder
Lo: nyder ꝙ deus diligendus ſit ſine modo · In ceteris naq; vir
ꝛutibo nimietas eſt vicioſa pꝛeter q; in amoe dei. Nã mimia cre
dulitas ſiue fidelitas habet lemntatem mentis Eccia.i:qui cito
credit leuis eſt ooꝛde:nimia ſpes habet pꝛeſumptionẽ· ꝑꝑouer ·
10. Gpes impioꝝ peribit Eccia · 30. Miſerere amme tue placce

deo a tontine et congrega cot tuum in ſenctitate eins Juſtiiua
habet crudebtatem Caſſio-MNoſtra iuſtida ſine miſcdia non eſfft
uuſtitia ſed crudelitas. noſtra pꝛudentia habet curioſitatem Ro⸗

12. Kon plus ſapere ꝙ; opoꝛtet lapere. Noſtra abſtinentia cau⸗

lat debiltatem a abbꝛeuiat vitam Dugo· Qu carnẽ ſuã plus H

q; debet affligit animã ſuam occiditſed ſi plus q; opoꝛtet reſi⸗

ſtit hoſtem nutrit. Sit ergo nutrienda eſt caro vt ſeruiat. a ſie

domanda vt non ſuperbiat. ſie cantas non poteſt eſſe notuua

quia tenemur deum dilgere ex toto coꝛde. ex tota anima. et er

totis viribo. Et quanto plus quis hit diligit deum: tanto clari

us in celo videbit. Exempluz de virgine illa cums coꝛ nimio a
mæoꝛe ſciſſum eſt· quere in poptua.c. 4. ¶ Qnantuz ad ſcdam
partem ſezmonis ciendum qꝙ deus non ſolũ amat ſed vult a⸗
mari ab alio De quo mirat᷑ Augdiens. Dne: quid ſum ego

vt amoꝛe tuo tenear et niſi hot fadam iraſceris mihi. Imo qd
plus eſt deus rogat omnes hoies mediantibo omnibo creaturi5
vt eum ament. Vnde etiam Rug. Dñne celum ct terra clamant
a me a omĩia que m eis ſunt dicunt mihi vndiq; vt te amem

Vnde Dugo libꝛo. 2. de archa noe, Omnis creatura loquitur

nobis tribb modis. peima vox didit acepe. ſecunda redde ter⸗
ea ſuge · hot eſt dicere acupe beneſitiũ · redde debitum fuge ſup
Plitium. pꝛima vox eſt ſamulantis. ſetunda ammonentis- terda
eõminantis vx famulantis ſunt cetum a terra a omnia elemta

Sero—
Nam ecelum diat. Ego miniſtro tibi lucem in die vt vigiles. te⸗
nebꝛas in node vt pauſes. Rer dicit. vitalem peebeo ubi fla⸗
tum a omne genus auiũ ad obſequium tuũ mitto· Aqua didt
Potum ubi peebeo. ſoꝛdes purgo· arentia rigo dmeꝛrſa gene
ra piſcuim ad eſum tibi mmiſtro, Tera dict· ego te po:to. nu
trio vmo letiſco. Vnde Duge in hbeo de arra amme. O homo
reſpic mm iſtum. omnis naturahs creatura ad hunc fine ctur
ſum ſuum dirigit vt tuis vtilitau bo deſeruiat· tuis delectatio⸗
nibo occurrat. Celum tibi deſermt per ſuũ motum. Lumina te
h per ſuũ influxum. Sol creat tibi diem · kuna illuminat tibwi no
ſtem. ignis temꝑat ubi aeris frigiditatem-aqua mundat tibi
fetorem a mitigat ſits ardoꝛem et fecundat terre rig æem. Te?ꝛ

=

ra vero ſuſtentat ſua ſoliditate recreat ſua fecunditate. delecat
ſua amenitate. Ecœ quõ omnis creatura curſum ſuuʒ diri git ut

tuis vtilitatib⸗ deſeruat Wox amonenus eſt mundus que dict
video homo quãto amanit te amoꝛequi pꝛo te fecit me. ſeruio
tibi qui factus ſuʒ pꝛopter te vt a tu ſer uias illi qui me pꝛopter

te et te ꝓpter ſe fecit. i ſentis benefitiuz redde debitum. acape

bpenigmiatem redde caritatem et hoc exigit a te. Cauſa aũt qua

re deus a nobis amari vo luit eſt ibertas ſua ſcʒ vt habeat occa
ſioneʒ g loziſicandi nos: pſał.Nimis honoan ſunt amid tni de
us Item vox commantis malũ ſunt ipſa elementa. Pnimo igit
igms ditit peccatori obſtinato nolenti pemterea me cõburens
Inſfernus diet a me deg lacieris (Item hic diligenter conlideraã
dum eſt ꝙ coꝛpus a membꝛa toꝛꝑis inſtruunt hominẽ qualiter
homo exterius et intenus debet ſe regere a habere: vt ſcz polſer
deo platere a ſaluus fien (Primo pedes nos mſtruunt in hoc q
ſolis planſtis terram tangunt-m quo oſtendit᷑ ꝙ non debem
amare terrena nili quantuʒ ad neceſſitateʒ vt ſeʒ tmn ſufficdat no
vis de illis qntum neceſſanm eſt ad ſuſtentationem Thi. pꝛime .
Habentes alimenta et quibo tegamur his conten c. Vñ puer
bioꝝꝶ 30· Diuicias a pauꝑtates ne dede . c (Secudo manus eiuz
mſtruunt nos in hoe ꝙ frequẽtioꝛi lotone indigent ad ſui mũ
diuam qꝛ ſingulis diebus opoꝛtet eas lauari In quo oſtendit᷑
ꝓꝙ frequenter ꝑ t riuones cogitationes/verba et opera noſira
lſauari de bemus ſi volimus elſe mundi.a ſignanter de ſero debe
mus ↄteri anteq; ponamus nos doꝛmituʒz ad lectũ Juxta exem
phbim Dauid in pſal · Lauabo ꝑ ſingu · c· a ſtatim ignoſcit de

—

hum
Virt

xx vili
us homini pe ecata ſua Ezech. iA. In quacũq; hoꝛa ingemuerirt
i⸗ pe ccatve laag ceit. at de mane de bet deo offerre omnia opena
jat ſua et labores ſuos Gregem moeab. Omne bonũ quod agimus ð
ene⸗ ꝑ mtentionem ſemꝑ ad æleſtia leuemus Dumb· Quotdie ma⸗
u nne ſurgentes cuncta deo que ſad uri eſtis oferaus & gmito die
mo tõuocatis cogita honibo a operibo illo die cmilſſis vobiſmetip/
l ſis capitulum teneatis (Ier ao os inſtruit nos in hoc ꝙ vmeunz
Do⸗. os habe mus a duos oculos a duas aures in quo monemur ad
ne moderantiaz in verbis · Vñ ſapiens. RXR natua duas aures t· „
h yrnuz os acαimus eo ꝙ plus andias q loquaris Prouer-oo.
n WAQui moderal labia ſua peudentiſſimus é⸗ In hoc autez q; os ho
Du miis paruũ eſt nullum em animal magmi camitis vel coꝛporig
M Sm Ariſto ita paruum os habet a natura ym ꝗntitateʒ coꝛpis
unun fftitcut homo In hoe monemur ad temꝑantiam abi a potus. Du
dic go de lancto vic · Parca enim vita ocedit vicia libid mem ex⸗ H
aunguit/animuz robozatmentem ad cœleſtia eleuat (Qu arto in—
c gua nos inſtruit · in hoc ꝙ; lemper eſt in humido· doemnr ꝙ de
ie Qdau labitur homo: ſadaus em cadit homo qñ vie ſunt humide
ana G quando ſunt ſicce Eccia. 14. Bcatus vir qui non eſt lapſus
da ver bo in oe ſuo· In hoc ꝙ lingua habet duas clauſuras/ondiẽ
wo mimalia foscioa ſolent meludi pꝛopter eoꝝ noauuitatem. ſic˖ect
„ ngua meluſa eſt Jamtn 3 Omnis natura beſtiag a vwoluernz
NH et ſerpentum a teroꝛꝛ ammahum domat᷑ Dmata a natumn
Her. hujwuuumana. linguam aũt nullus hoiĩm domare tiut · Vnde tat

fl⸗

er Virtu tem peimã puta tompe ſcere lingua uinto aures nos
inſtruunt. In hot ꝙ aperte ſunt, in quo oſten dit᷑ů nobis ꝙ quii
bet homo debet elle paracioe ad audiendum q; ad loquendum
9 Juxta ilud Jacobin, Sit aũt omms homo velox ad audiendi
tno . K.· In hot autem ꝙ; aures hominis lunt minoꝛes q; bꝛutoꝝ oſtẽ⸗
nex ditur nobis ꝙ non debemus aures noſtras accomodare mdiffe
ner renter omnibus ſer monibo ſiue bonis ſine malis. ſed ſolũ bonig
⸗ lmaroege Eeia⸗z8. Sepi ounecuas ſpinis et noli audire
HrGä linguam neq;. Vnde enaz Rplus. Corrumpunt moes bonog ſw⸗t⸗ ilMe:
t tolloquia paua Sexto ocul inſruunt nos 4 hoc e duo ſane, 1ey iß⸗
voln (cʒ vVnus dexter a vnus ſiniſter, Docemur per hoc ꝙ oculos no-
r ſtri coꝛ dis debeamus habere non ſolum ad pꝛoſperitateʒ que p
enn dDde xtrum ſigniſicatur, ſed etiam ad aduerſitatem ne abſo? bea⸗
1 N mur a puſillanimitate, qui vero ẽ in pꝛoſperitate: timere debet

4

Soeormnmo
aduerlitatem ne in ſuperbiam eleuetur Eckia ſſ. In die bonses —
rumſimmemor ſis maloꝝꝛ a in die ma· & 11 ſic lect ille diues
de quo Luẽc:larqᷓ dixit aia mea hẽs multa bona po· in ãnos lc⸗
imo mſtru imur m hot q non habemus niſi vnum Aaput⸗
à duas manus et duos pedes. lignificat ꝙ in eoꝛpe tuiuſcũq;
congreganonis debet eſſe vnus pꝛelatus pꝛmupalis- alias ibi
ax non erit: ſiue hoc fuerit in domibo ſpualum ſiue ſetulariuz
ctauo inſtruimur in hoc ꝙ rectitudo coꝛpons monet nos ad
rec itu dinem ammi Aug. ſuper geneſim. Ommũ animaliũ cor
poꝛa ſiue que in ternis ſiue que in aquis viuunt inclinata ſunt.
et ſolum erectum eſt hoĩs coꝛpus. in quo figuratuzʒ eſt qGq men
ſapere que ſunt ſuper terram. Rectitudo anime eſt deliderare et
meditari que ſurſum ſunt ono amoe membꝛoꝛꝛ ad inuicm in
toꝛpe vno: omnia oſtendunt amozem vt diligamus inuiem·
AKplus. Si quid patit vnum membꝛum tõpacunt᷑ omnia mẽ
bꝛa. Amoeem pꝛoximi debemus factis oſtendere Dieroni · Vult
quomodo ſibi ſi in tali tibulatone eer ſubnen⸗ tuꝑperet: ita
ipſe alteri pter deuz ſubuenire pꝛoponat ¶ Quantuz ad teraa
partem huus ſermonis ſciendum e tria ſunt ſigna ꝑ que quaris E
ſacz cog noſcere poterit an deum dihgat Primü eſt li qus ſepe co⸗
gitat de deo et etiam hbenter audit loqui a ſolicite fatir omnia nun
in quibo ſe deo poſſe exiſtimat cõplaeere · Greg. Probatio dile⸗ mmuiu
dioms exhibitio eſt operis m ſignum eſt obſeruantia pex er
ceptoꝝ dei Johan. .. Qui anit mandata mea et ſeruat ea il 2=ð
le eſt qui dingit me· Aug. Intm̃ diligimus deum inqntuz mãa k
data eis ſeruamus: nec pius nec minus. Idem intelligendum n
eſt de votis ſpontaneis que obligant cũ pꝛeœptis eraũ ſig⸗ iin
num eſt diligere pꝛoximũ ſicut teip̃m. vnde ſubdit᷑ in epiſtola- ſun
Qui non diugit fratrem ſuum quem videt· deum quẽ non vi⸗ i
det quomodo poteſt diligere · Et hot mandatuz habemus 2do un
vt qi diligit deum dilgat a fratrem ſuum. Ratio huius eett uu
.R quia dilechio dei meludit in ſe dilectionez pꝛoximi · Ruguſting
Omnis homo inqᷓntum homo diligendus eſt pꝛopter deũ dens rre
autem pꝛopter ſeipſum. Vnde Dumb. ſuper rgulam auguſtini 2ðð
Sele ſe deus habere ad hommez ſitut ſe habet homo ad fratrẽe g

TXxr“
Vñica ſecunda poſt penthecoſten

Epiſtola Johannis poſtoli. Jobh ⸗

Ariſſ inn Nolite mirari ſi odit vos mundusos
ſcmus quoniaʒ tranſlati ſumus de moꝛte ad vi
tam quoniam diligimus fratres. qui non dingit

manet in moꝛte. Omnis enim qui odit fratrem ſuum ho

midda eſt. Et ſatis quoniaz omnis homiada non habet
vitam eternam in ſe manenteʒ, In hoc cognouimus cari
tatem dei, quoniam ſitut ille p?o nobis animaʒ ſuam po
ſuit.⁊ nos debemus pꝛo fratribo animas ponere, Qui ein
habu erit ſubſtantiam huius mundi 2 viderit fratreʒ ſuũ
neceſſitatem padienteʒ et tlauſerit viſcera ſua ab eo quo

mo do caritas dei manet in eo, Filion mei non diligamus

pre et caritate, .
DOlite mirari & In euangelio hodierno agitur de ona
tum dicit. Domo quidam fecit enam magnã ad quaʒ
Eanam perue nit per caritatem. Ideo Johannes in epla
pꝛecedentis dominie inuitat nos ad dilectionem deiset in epla
hodieꝛna inuitat nos ad dilectioneʒz pꝛoximi dicens. Nolite mi

rari ſi odit vos mundus:Glola, Dilectionezʒ habete: nec pter

mundi odinum vel ꝑpſecutionem dimittite. quia temptationibo
pꝛobamur ſicut aurum in igne ergo diat · Nolite mirari⸗(Vn
im pꝛelenti ſermone tria ſunt dinda que tanguntur in epiſto⸗
la. Primo de odio mundi. Scðo de inunidia peoximi. Tercio de
ſubuentione pꝛoximi cum vno exemplo ¶ Quantum ad pꝛimũ
ſciendum ꝙ boni non debent mirari ſi mundus eos odit. Racõ
huius eſt quia odiuit xpᷣm Johannis· I5· Si mundus vos odit

ſtitote quia me peioꝛem vobis odio habuit · Ruguſtinus Wag

na conſolatio eſt membꝛis ex capite. Mat. b5· Non eſt diſcipu⸗
lus ſuper mꝗr̃m· net ſeruus maioe dommo ſuo. Johannis: IS.⸗
Si me pſecuti ſunt a vos perſequentur. Et quod grauius eſt li⸗
ne caula xpᷣm odinerunt. Vnde dieit in plab. Odio habuerũt
me gratis: Sic adhut multi fadunt qui pꝛelatos odio habent·
quia veritatem pꝛeditant et eos pꝑeo exceſſibus ſuis coꝛripiunt⸗
vnde eos pouus amare debent. et tales ſimiles ſunt indeis qui

txyiſtum habuerunt et hibi mala p?o bono reddiderunt vnde

„ „

2
leiubonots pe eria.

4

pauperes teſtificatur ↄtra pardtate3 diuitum. humi
ſuꝑbiam. pactientia ↄtra impadentiam. veritas dtra mendatuʒ
mititas ↄtra crudeltateʒ. diledtio ↄtra iunidiam abſbnentia Z

Sermo

Vnde diat in plal ·. Deleantur de libꝛo viuentium ( Vnde hie

— 4.

quent que ſunt cauſe quare mali odiunt bonos: Rñdetur ꝙ h

„
„

fit pꝛincpahter tribus de cauſis ¶ Prima caulſa eſt diſſimilitudo ·

Sicut ſimihtudo eſt cauſa amiautie a dilectionis: ſic diſſimilitu

do a de eꝛmitas eſt cauſa odij. Nazʒ videmus ꝙ illi qui ſunt ma
gis ſimiles in fade vel in cplexione vel etiam in ſangume vel
natura magis affiaunt᷑ ad ſemuicem a magis mutuo ſe diigũt

Et illa eſt cauſa quare inter ludentes quos aliquis videt pꝛimo

aſpectu affiatur magis ad vnum q; ad alium· et potius vult ꝙ;

uois. Vnde Ecc .· 13. Dme animal dih git ſibi ſimile Scða cau⸗
ſa eſt: quia homines mundi qui mali ſunt ſeipſos odio habent

Ectes · i3. Qui ſibi nequaʒ eſt cui bonus erit.ꝙ aũt mali ſcip⸗

ſos odio habent: patet ex hot· qꝛ amant vicia· a qui amat vi

cia odit ammaz ſuam. nonne ille odit ahum qui amat mahiz
eius ergo odit ſeipſum qui amat vicium ꝓPum quod eſt ðtra
deum a ſalutem ꝓPam. Inſuper mali odiunt melioꝛzes amicos.
quos hñt. Vnde MWichee Inimia hominis domeſtici eius. Non
ne odit vſurarius illos quos magis amare debuit ſeʒ vxoꝛez ſi

lios a filias dum eos ſtrangulat fadendo eos ↄſentire peceato.

Sit etiam qui pueros educat in delicijs et imn ſuperbia. Vñ pei⸗
uat eos eterms gandijs (Nertcia cauſa eſt· quia bom cũ oꝑibus
ſuis a virtutibus teſtimoniuʒ ꝑhibent de malis huius mundi:
quia opera eius mala ſunt. Opera enim xp̃i ſcz humilitas ip̃ius

oſtendit ſuperbiam mundi elſſe deteſtabilem 2 ſic de alis vir⸗
tutibo xp̃i. Sic et nunc bonoꝝ hommuʒ opera a exeriitia: oſtẽ
dunt opera mundi · i · maloꝝ: hominũ eſſe pꝛaua a teſtiiſi cantur

contra eos factis: liet taant verbis. Largitas onoſe quo adð
tas tta

lam Item notandũ ꝙ liet mali odio haben debeant tamẽ

eos diligere debemus ꝓpter tria ( Primo ꝓpter deum · quia q;ʒuiʒ

iam in grada non ſunt: nec filidei ſunt, tñ adhueſm cali ſiatu

pñt conuerti ad deumet klij dei hien et ſaluari( Secundo Pter
noſipſos quia purgaut nos a petis noſtris a aug mentant no⸗

bis gaudia eterna (Nertio pꝛopter ipſos qua qui mfirmi ſunt
magis indigent Deutro⸗23. Non ab hommaberis ydumeum.
id eſt pectatorem pꝛopter fragilitatem quia frater tuus eſt·

D ((Queniur an peccatuz ſit velle hommbo place (Reſpondetur —
rg ꝓpter caritatem nutriendam vt eis quis ſpiritualiter pofice .
n. . re poſſ it laudabile eſt. 1. Coz:1. . mmbo per omnia (ed WPter
kün 2W manem glæœiam vel pꝛopter lucrum vel in malis eſt peceatum
nn DPDPlal. Deus diſſipamt oſſa eoꝛ⸗ qui ho mmibus placent· conſuſi
R ſunt qm̃ ſpꝛeuit eos ad Galb· z. Si adhue ho mmibo Placerem-
c riſti ſeruns non eſſem Quantuz ad ſecundam partem diatue⸗
augn hic.· Omiĩs qui odit fratrem ſuũ homiada eſt ſcʒ ſujpſius Saß· MM
pnd 16. Gladius eoum intitt in coꝛda eox Aug. Qui alteri norre *
nlt deliderat ſimihs eſt illi qui gladio ſe tranſuerberat vt tumicam
alterius ſcindat. Ergo odium in torde eſt ſicut vermis in ligno⸗
a⸗

her mnmbigo in ferro:tinea in panno Nam ſicut iſta rodunt popꝛiũ
orr ſien

ſubiedtum a oonſumunt peius qᷓ alia:ſic inuidia rodit mnuidum „
ſi⸗ Peius:a plus inuidus noct ſibi ꝙ; alijs ( Vnde hic queritẽ vtza RWr, lmda ſit prir
“ muidia ſit peccatum mortale (Reſpondetur ꝙ tnplex eſt mui-⸗ mor
mann DSDdiia Pnima que pꝛouenit ex natura. ſic vt quidã ex natura ſůt Pimidia &ενια*
eun muidi a hoe non eſt Peccatum quia nullomodo eſt in poteſtatt r
icco. albej noſtra Ariſtotiles· 3ret hicoꝛ. In deſiderijs pauti peccãt.ergo
Mon mpiimis motibus ſic naturaliter meiden tibus immediate et ſine
3 mW0wmoeꝛa ſiſt endum eſt: et tunc non noct. Gregorus Tempta⸗
ud⸗ le cui non conſentitur non eſt peccatuʒ: ſed eſt materia exerc'
Nüp de virtutsAha inuidia eſt vemalis tum quis triſtatur de fos
ꝛx tud vel fſelictate pꝛoximi tamen non eſt cũ plena deliberatiõe ””M
nundj: ettt ſit eſt ſolummodo veniale peccatum. hotc patet quia qñ eius F ð
SSoz uauutio eſt ſerena optat a fauet ſibi omne bonũTertcia inuid ia ẽ.·
s piſ⸗ quis dolet de bono alterius ex odio deliberato vt qe eum ex
oNlGKä⸗ Adit in lalibo bonis. i. in ſapientia ſiue in rebb tempalibo ſiue in
intur r fſuoee hoim ſiue quia amplioꝛez gloꝛiam habet excellentiſſimãa
vod 4 ſic eſt pctm̃ mortale et in hoc »ſiſtit ꝓpe muidia.a iſtud ſemxꝑ Dð
te Eet malu dolet ð quo gaudendüu eſt cʒ de bo no pꝛoximi( n 1 ,. ”M.
d iendl , mudia haat oiem penitus mſelitem a boc obatue Jym hea fant hoz pemirn
Ntiaãd quia muidus de bonis alioꝝ affligit᷑. de bonis pꝛox imoꝝ dete emnfeluem HM
don-f iiiatuz q de ſanitate alo⸗ʒ iſirmatur et de vita moritur. Iple H
zön6 enium ſe amit tere putat quicquid alij lucerant᷑. Et ſitut deum di⸗
* ugentibo omnia cooꝑantur in bonũ. ſic infeh ei inuido omnia co

oꝑantur in malũ que aundit vel videt . ſi ſint bo na triſtaſſtur. ſi

SdcXA fiint mala letatur a ſic demere Geneca Vti inudi oculos au⸗

ine res haberent in oibo ciuitatibo vt de ſingulis ꝓſperitaubo hoim
4 toꝛqret᷑ · nam qnta ſelicũ ſũt gandia tanti inm doꝛ ſüt gemitus

Sermo
Motandum ꝙ albertus in tracatu de virtutibo lic diat. Krgu

mentam veri ſime caritatis ad pꝛ'oximũ ſunt vere condolere taz
amidco qꝙ inimito in qualitunq; aduerſitate a ex toto toꝛde gau⸗
dere de omni pꝛoſperitate. que duo veriſſima entam ſunt argu⸗
menta odij · tum videlidet de pꝛoximo ſuo togitat tum triſticia;
vel qñ ipſum videt in amantudine cum de ipſo loquitur. vel
etiam audit loqui. Item tum omen ipſius impedit diminuit et
peruertit. ſed mimbile eſt ꝙ vnq; aliquis libi deſerenda carita

te applaudit qm het ſigna in coꝛde gert. MWultis aute videtur

ſufficere ſi tupiant pꝛoximis ſalutem eternam quã dare nec au⸗

ferre poſſunt quam bene optanent indeis vel paganis net me⸗

meꝛes eſſe volunt ꝙ dñs poſuit animaʒ ſuam pꝛo inimictis. In

hoe dedit nobis exemplum vt non tm res temꝑales ſed enam

animaz ponere de beamus temꝑe neceſſitatis peo fratubo xp̃ia⸗
nis et maxime pꝛelati ad hoc tenentur Johan.10. Bonus pa⸗
ſtoe animaz ſuam dat pꝛo ouibo ſuis ¶ Quantum ad terciã par
tem huius ſermonis diat hit. Qui habuerit ſubſtandam huius
mundi ëc, In iſta parte vltima iſtius ſermonis docœt nos aplus

opera caritatis exhibere pꝛoximis indigenibo. Vñ Guill. ug ·

dicit ꝙ diuina res ſouere pauperes xpᷣianos fratres ſuos ſi im⸗

digeant dono vel mutus coꝝ ſicut indei indeos. nullus em in⸗
uenitur uideus publice menditans quin aliem ſibi ſubuemant-

Sed mter xp̃ianos ſunt multi mendici penuriã ſuſtinentes · pau
ai ſunt qui ipſis miſericoꝛditer ſubueniunt. Ex quibo verbis pa

tet ꝙ pauti ſunt qui ht veram tantatem dei patris in ſe manẽ
tem Vnde hic querit᷑ vtz elemolinam dare lit in peetepto Re

ſpondetur hm Tho · i · i · q· 33· arti · ꝙ ſit. Obmittens aũt eter⸗

naliter pumetur vt patet Wat · 25 Ite maledicti Et hoc eſt

7

intelligendum m ꝙ recta tatio requirit m quazʒ tonſiderandũ

eſt aldex pte datis. ſcʒ id qð eſt m elemoſinis eroganðaut

ſit ei necſſarium vel ſuꝑf liuum non ſolum reſpedu ſuijpſius ſed
reſpedu ahoꝝ quoꝝ cura ſibi imcumbit quia plus opoꝛtet en

Endſanl q; ſuis a libi p'ouideat a de reſduo panperibo ſubue⸗
niat.
non eſſet rado quiare ei elemoſina daret. Vnde diert in deeretis
Pauperibo non potentibus laboꝛare ſubuemendum eſt · nõ aũt
omnis neceſſitas obligat ad pꝛeœptum. ſeð illa ſine qua quis ſu
ſtentari non põt a tunt locũ habet qð &mb. diẽ . Palce fame

morientem. ſi non pauiſti oceidiſti ſic em dare elemolinam ei
qui eſt in extrema neceſſitate tadit ſub pᷣtepto· Alias autez dane

°

x parte recpientis requirit᷑ q habeat neceſſitateʒ anodn

au⸗
g⸗
aa⸗
Al
Rer
an
Nur
a⸗
ne⸗
3,
edan
tpin⸗
pe⸗
per
lus
g⸗
am⸗
mi⸗
mant⸗
pen
gs
nune
Re
⸗
teſt
di
ut
ſd
bue⸗
zon
it
nen
mne
Nℳ.

tu is pꝛouidere debes m illa tria iam dicka
ſum et timeo deſi ere pꝛopter futuros defectus vndet idem. tibi
debes qntum ſufficit non ad modicũ tempus ſed ad honeſtã vi
dam dudendam ad diem vel ad annũ mii eſſes talis ꝙ annualeʒ
frudus haberes tunt reſeruare poſſes qᷓntuzʒ ſuffieres ad annũ

Zmitibo den
ic

elemoknam eſt de conſilo: ſicut de quolibz melioi dant᷑ 2ſißs
(Cire⸗ iam dicta ſciendum ꝙ ſupflua de neeeſſitate pꝛe cepti ſunt

eroganda pauperibo. Dot aũt ſic pobat᷑: quia lt tempoꝛalia
ſunt habentium ſiue poſſidentiũũ eęa qᷓntum ad ꝓprietatem · tam
etiam ſunt alioꝛ quantuzʒ ad vſum ſczʒ illoꝰꝝ qu ex eis ſuſtenta
ri poſſunt· Criß ſuper Mat:Non pꝛopter hoc diuicias atœpiſti

vt in laſcinia conſumas led in elemoſinam expendas⸗que enim

habes paupeꝝ ſunt · ſed tibi tradita ſunt ſi ex laboꝛibo iuſtis et
hereditate paterna poſſeo factus es. Vnde etiã Balilius? Cur

tu habuudas. ille vero mendicat niſi vt tu bone diſpenſlanõis
merxritum ↄſequaris. Ille vero padentie meritis detoꝛet᷑. game⸗

la panis eſt quẽ tu tenes. nudi tunica quaʒ tu in conclani ſer⸗
uas.calœi diſca lœati qui penes te mar ceſcunt. Iccireo tot miu⸗
rias cmittis quot dare vales a non facis ¶ Vnde hic querituz
ue bona temꝑaha ſunt ſuperflua Rñdet quidam doctoꝛ⸗qð ẽ
vltra neceſſitatem honeſti ſtatus perſone. Primo ad neceſſitateʒ

per ſone illa ſolum ꝑtinent que ſuffiaunt ad ſuſtentandũ vitam

eius toꝛ poꝛalem jm complerionem.lſcʒ radonabiliter poſſet

vires anime a coꝛporis exerere· Secundo ad neceſſitatẽ he neſli

ſtatus per tinent ille diuicie quibo opationes illi ſtatui annexaz

rationabiliter põt exercœre. vt ad viihtum requirit᷑ aratrum ad

militem equus: Nerdio ad ſtatus honeſtatem rerunt᷑ illa bona
temꝑalia quibo indiget homo að exer cenduʒ opera ſcientiaruz
et virtu tum ſuo ſtatui annexa. Et diti᷑ honeſtas quaſi honoꝛ

ſtatus· Domo aũt ſolũmodo virtuoſus diſitur qui eſt deditus
virtuti: Etiam honeſtas ↄſiſtit in multa famiha ſupellectili a ve
ſtimentis:et quicquid vltra illa tria habet᷑ ſuperfluũ eſt a pau
rerum Sed dicret aliquis:habeo pueros a amicos actu quib⸗

ſubuemre opoꝛtet non tm̃ mihi. Rñdet idem nam tibi et ſiliis

Si aũt aliquid ſuꝑeſt: indigenubo eſt diſtnbuendum Dec ille.
Vnde diat Y

u na:pauperibo celeſtia. ſed deus vt runc ſaluare cõ
ſtitnit: vt ſi

niter peccant nõ ſubueniẽdo paupibooñdit᷑ in decretis.vbi dr
1†

ed diceres. ſolus

vt ſic duites ſua hereditate collocent pauperes. et vter
q; ꝑ alũ collocœt᷑. hxt ille q aũt dinites q; hic hñt ſuꝑflua gra⸗

19. Dmnia bona ſua dedit deus duobo ho mini bo/

—

Soeoermo l
Non minus pitm̃ eſt auferre hñti q; negare indigenti Itez no⸗
tandum hit ꝙ qui eſt elemoſinã accpturus attendat ſi indige
at: aloquin rapinam comittit· Hero · Wonache ſi eges àa acc⸗
pis das poſtq; acupis.ſi aũt non eges a acepis rapis (Item qꝗᷓ
ntur vtʒ liutum ſit diuitibo per ſanos homines faœre pegnina
tiones cũ elemoſina Rñdetur ꝙ nen liœt. hoc ſic pꝛobat᷑quia
hoc votum eſt in pꝛeiuditiũ paupeꝝ quibo debet᷑ de iunre elemo
ſina a qui laboꝛare non pñt.ſed ille duies per ſe habet pꝛomp⸗
tas pꝑetunias ſeu alia bona.a ille ſanus a ſoꝛtis homo poteſt per
laboꝛes ſuos aequirere ſibi necœſſaria ꝑ aliam viam Vñ dicituꝛ
tur ei dare elemoſinas ſuas ſed dñt dare infirmis: pauperibus.
debihbo clerics aà religioſis qui fideliter ſeruiũt deo in ſeptez ho
ris ꝑſoluendis. in miſſis legendisin ſermombo a vfeſſionibus
audiendis. Vnde di in decretis · Bñſinum eſt maxime danduz
hiis qui in eccleſia vigilant a deo ſermunt ltimo nota exem
plum quõ mali in pñti odiunt et perſequunt᷑ bonos a imnocen
tes. Vnde Jo· nyder reſert ꝙ fuit quidam pꝛeditcatoꝛ ſaæœrdos

—

gradoſus in eccleſia oollegiata ebrutenſi qui ꝑ verbum dei · qdd

ſeminauit gratioſe cũ ſanctitate vite qua ſe virtutũ ſpetuluʒ ex
hibuerat multoꝝ animas ſue exemplo bucriſetit creatori exm
de ſauoꝛem magnũ a ꝓpło acquiſiuit. Sed econtrario a clerias
qui confra tres eſſe debuerant in eadem eccleſia odium magnũ
incurrit. ſua em comꝑatione/maloꝝ elericoꝝ vita ſoꝛdebat qui
cum in aperto virum ꝑſequi non audebant: nec eũ ſuo ſpoliari

bñſtio aQ honoe: ypocrite ↄtra eum nephandiſſimũ mendaciũ

confinxerunt: nam octulta claue vnam meretriæm ad camerazʒ
viri pꝛoturauer̃t a eo abſente intromiſerunt·eidem meretnci p
cium p:omiſerũt vt cameram ab intra accenderet igne. Et pꝛo
að uitorio de camera ad ſtratas clamaret·ita per oꝛdinez ſacum
eſt.nam qñ meretrix in camera iam accenſa clamauit: octurre-
bat ſeculanum multitudo· Cum igit᷑ in camera vidiſſent mere⸗
tricem ſtatim bona fama vin denigrata ẽea ita de lovo opoꝛtuit
reœdere imocentem. Nandem tran ſactis pluribo diebo pꝛinapa
lis actoꝛ huius nequiti a deo grauiter punitus eſt: nã incurrit
infirmitatem gramſſimã a ↄfeſſus eſt ilam nequicia ſuam quã
confinxerunt ↄtra illum bonũ homineʒ ex odio magno qð con

tra eum conœper̃t· quia alias non potuerunt eum diffamare ·

tonſeſſoe noluit eum abſoluere nee cõmunicare ſacramento eu⸗

kanſtie niſi ſamaz boni viri rſtituert. Vnde duocatis teſtibus

„

1

S

Miſi conuerſi fueritis a efficiami

fidedigms in confuſionem ſuam a El ne in eternum puniret
conſeſſus eſt ille nequaʒ malieiam ſuam a oꝛdð ineʒ pꝛodi tionis
peeſate. Sicq; innoœns iſte ſfamaʒ ſuam recuperauit· qꝛ deus ſi⸗
naliter non dereliquit ſuos ſed eis miſericoꝛditer ſuceurrit · Vñ

de hoc didt in pſał. Nunq; vidi iuſtum derelicdum &. Vñ apls

per inſamiam a bonam famaʒ opoꝛtet nos intrare in regnũ dei
d nos perducatiiii:
ca tercia poſt penbecoſten
(Epiſtoſa Petri Apoſtoli.

. — 5

Ariſſimi humiliamini ſub potẽti manu dei vt wos
exaltet in tempoꝛe viſitationis oẽm ſolicitudineʒ
veſtraʒ pꝛoiidentes in eum qm ipſi cura e de wo

abolus tanq́; leo rugiens artuit querens quem deuoret
Cui reliſtte ſoꝛtes in ſide: ſaentes eandem paſſionez ei q

in mundo eſt veſtre fraternitati fieri. Deus auteʒ omnis

gracie qui waanit wos in eternam gioꝛiam ſuam triſto
iheſu moditũ paſſos:ipſe ꝑſfidet ⁊ tonfirmabit ſolidabit

. ipſi gloꝛia et imperium in ſecula ſetuloꝛũ Amen ·
Sibrer Snitoid natcrtemmagr.
VHnmihammi ſub potẽti manu dei vt vos exaltet in die
viſitatiomis pꝛima Petri.·V. In verbis pꝛemiſſis bea—⸗
. tus pet rus aplus monet omnes hoĩes ad ſubiectionez
dei diens. Dumiliamini ſub potenti manu dei ?e ¶ Vñ in pꝛe⸗
ſenti ſermone tria ſunt dicenda. Primo de humibtate hominis.
Getundo quare debemus reliſtere temptaconibus. Tercio quõ;⸗
debemus peoijcer ſohcitudinẽ noſtram in deum ¶ Qnantũ ad
28 pimũ dicit Guill. Valde nea ſſarium eſt homini ſub potenti

rS

manu dei humilari(Primo qꝛ homo non poteſt effugere neqq
euadere manũ eius. Vnde diat᷑ in pſał. Quo ibo a ſpmtu tuo⸗

et quo a fa. tua fu. Et ece Job. Deus cuius ire nemo reſiſtere

põt(Secundo qꝛ in humiltate inuenit miſen ooꝛdia dei Baß. 6
Exigno conœditur miſſð ia dei · potentes aũt Ptenter toꝛmta
padientur (Tercio quia ſine humiltate nemo ſaluat Math.18
liſi oonuerſi fueritis n ſieut paruulus iſte nõ intra-
bitis ni r'gnum œlozꝶ et etiam q: in humilitate nemo denabi⸗
tur Bernardus. Laudabilis vir tus virginitas: ſed magis hu
militas necſſana. Illa em tonſulitur: iſta peeepit᷑ ad illam in⸗
mitamur ad iſtaʒ cogimur. Poteſt em aliquis ſine virginitate

3

bis. Sobꝛii eſtote 2 vigilate quia aduerſarius veſter dy

è

ſalnati: Ane humilitate nultus . Greg . 8. Ubꝛo moꝛ a * .Quil quig

8.

enim nunc ſponte ſe non humiliat nequnac; hunc ſequens glo⸗

ria exaltat. Et itez Bernardus. Per humilitatẽ aſcendas ad

—

ſublimitatem· quia hee eſt via a non alia Eier ipſarn. qui aliter

vadit potius cadit q; aſcendit. qꝛ ſola eſt humilitas ꝗᷓ exaltat

ſola que dutit ad vitam. Vnde Rug de ver . o. Wis capere el

ſitudmem dei cape pꝛuis humibhtatem dei dignare humilis elſe
Pter te · ylidoꝛns. WMeſcende vt aſcendas humilia te vt exalte⸗
ns nde hit quenit vtz ſuperbia ſit peccatuʒ mœtale:? RRñnde
tur m ſanctum Tho. ij · i q· clxij · Superbia conſiſtit in hor ꝙ

aliquis extollat ſe ſuper illud qð eſt ſibi pꝑeœptum ſiue peeſixii

a dinina regula, Contia quod diut aplus. i · Coꝛ· 3. Nos aũ̃t

non in immenſum gloꝛiamur: ſed ym menſuram quam nobis

mmaenſus eſt deus. Et ideo dicit Eecle 10. Initium ſuper bi hois

eſt apoſtotare a deo. In hoc enim radix ſuperbie conſiderat ꝙq

Vomo non ſubdituꝛ deo net regulis ipſius, Docipbum autẽ qð
on eſt ſubij dendohabetur in ratione peccati moctals. Vñ ſu⸗
perbia m genus ſuuʒ mœtale pctm̃ eſt ſitut in alijs pecceatis
ex ſuo genere mo:taha ſunt· ſicut inuidia luxuria ĩ& · Sed ſüt ali
qui motus qui ſunt peccata venialia ꝓpter eoꝝ imperſectionezʒ
qui ſcʒ pꝛeueniunt iuditium rauonis a ſunt pꝛeter eius dſenſuz
Sic etiaʒ arca ſuꝑbiam acadit ꝙ auqui motus ſuꝑbie ſůt pec
cata vemalia dum eis homo non conlentit Quantũ ad ſc(daz
partem diat hit beatus petrus oem ſobatudieʒ vr̃am pꝛoij-⸗
gentes m eum qm ipſi eura eſt de vobis Vnd hit quenit vtz
hatum ſit homini xp̃iano ſolatudinem gerere. Reſpondetur

m lanctum Aho · . j . q: lij. Soleitudo tempalhum Poteſt eſſe il

n. proni lomis nre 4ℳ

hata duphater (Ono modo ꝗpter ſuꝑfluum ſtudium quoð ape
ponitur ad temꝑalia pꝛocuranda⸗ ꝓPter qð homo a ſpũahbus·

quibo ſpedialiter ſermire debet retrahitur, Et ideo diai Math⸗
10. ſolictudo ſecuh ſuffocat verbum dei (Scðo ex parte timo⸗

ris ſu perflii: qn ſcʒ alquis non fadendo qð debet ſlibi timet ne

tempoꝛalia dendant. quod dñs repꝛehendit in euangelio MWat

„

6. di. Nonne anima plus eſt &; eſta-a coꝛpus plus q; veſtimen⸗

tum. Glola. Si deus dedit nobis maioa-kʒ cospus 4 animam
ergo etiam dabit minoꝛa. Vnde dituꝛ in plab. Nunq; vidi in

ſtum derelickum nec ſemen K Seqmitur. qm ipli cura eſt de vo

bis Motanduʒz ꝙ cura peouiſionis noſtre duphiiter pertinet od

deum. ſcz a une paternitatis,a domini nmo em̃ de iure natu

„

rali ad patrem pertinet hilijs pꝛouidere niſ culpa hot impediat

R
ſidel
fam
ſtiy
ſonn
tone
ſoi⸗
lunt
ſit

omn
mor
gila
nos
Ndr
noee
wolu
ſtor
an

ODU

4 Mat. 6. Säit enim pater veſter quia hijs ommibo indigetis. yn-
, ſnidelis em eſſet pater ille qui ſuꝑhabundaret et ſilios ꝑmitteret rM”ẽ
iae Snme moei. ſed deus eſt pius pr̃ qui vult nobis fideliter Puidere ”M”M
nr ſi ipſum dilexenimus a timuerimus. Vñ dieit in plab. Quõ mi⸗
ecgd Eeretur pater filioꝝ: miſertus eſt dñs timentibo ſe.¶ Zecundo ra⸗
laiſe Looone dominij quia ad dſim pertinet neæſſaria pꝛouidere hijs qͥ
ank, ſibi ſeruiunt. Serui em eſt oogitare et diligentiam facere vt vo⸗
EN luntatez dñi ſui impleat, a domini eſt togitare vt ſeruus neceſ D
ir H ſita tem habeat. Vnde xps dieit ommibo ſernitoꝛibus ſuis vt ha .
4 betur Wat. 6· Primũ querite reg nũ dei et iuſtieiam eius et hec HW
omnia adijcdent᷑ vobis · ¶ Quantuz ad terciam ptem iſtius ſer⸗
dc monis diat hic. Vigilate qꝛ aduerſarius veſter dyabolus vi⸗
