Nolite ante tempus iudicar ᷓbi notandũ m Tuliuz. Domo Cxiplia ex & SS ma .⸗
ſaſharne de alio

0
S ſr mmrud

„D
Seriimo -
Vnde Phus3. retho dicit ꝙ ſenes funt ſuſpicioſi: quia longo
tempoꝛe ſunt experti defectus alioꝛum: duo pꝛimi ſunt peioꝛes.
Vnde notanduz ꝙ ſicut homo peopter tria mala ſuſpicatur· ita
tres ſunt gradus ſuſpicatiomis Pꝛimꝰ eſt qñ ꝓpter parua ſigna
dubitat de bonitate alteriꝰ hoc nõ eſt pẽtm moꝛtale ſed veniale ·
Kug in ſermone domini m monte. Si ſuſpitiones vitare non
poſſumus quia hoĩes ſumꝰ: iudicia tñ a diffinitiuas ſentencias
cõti nere debemus Secundus eſt qñ homo pꝛopter parua ſigna
ei leuia peccata diffiniee iud icat aliquod malum et hoc eſt vtra
pꝛecœptuz domini vbi dicit. Nolite iudicare: a tale indicium eſt
pẽtm motale Tercius eſt qñ ex ſola ſuſpiuõe inculpat ꝓximũ
mfamando ipſum verbis ſuis detractoziis Iheronimꝰ in epiſtola
Periculoſum eſt de ſeruo alterius indiceare a non ſacilis vemia &
4 D quot hoĩes ſic infamantur ex mala ſuſpitiõe a paruis ſignis

Pey Nrratt ſet permj Vnde queritur hie · vt rum detradio ſit peccatũ moꝛtale: rñdet᷑

ßm ſandtum Thomam. 2=z.· 2.· · 2· ꝙ inter res tempoꝛales non eſt
pꝛetioſioꝛ q; ꝙ fama ꝑditur a peꝛ cuius defecum homo impedit
a multis bene agendis ideo detradio de ſe loquendo eſt peccatũ
moetale a tenetur quiſq; ad reſtitutionem fame ſicut alterius rei
Item qnq; ahqui ex ſuſpitione veniunt ad actum ledendo à per
tu tiendo pꝛoximum ¶ Queritur ergo an percutere pꝛoximum lit
peccatum mortale (Reſpõdetur ꝙ pertuſſio aliqn ſit ex malicia
vel odio a hot eſt peccatum mostale. Quãdoq; ex caritate cauſa
coꝛredionis: a hec m omnibus poteſtatem habentbus eſt relicta
in ſubditos ſuos, Ex iã didis habemꝰ hoc documentũ ꝙ debemꝰ
Forimos non faciliter iudicire (Circa hoc queritur vte dubia
uUunnt in mehoem partem interpꝛetanda reſpondetur bᷣm ſancũ
ATVho. 2z. 2· q:Z: ꝙ lic vt dicit Glo: ſuper illud Ro.io. Qui non
manducat manducantem non iudicet. Nã ex hoc ꝙ aliqs habet
malam opinioneʒ de aliquo abſq; ſufficienti cauſa miuri atur eiꝛ
A contemnit ipſum. Nullus aũt debet dtemnere vel nocumentũ
qð cunq; alicui inferre abſq; cauſa cogente: a ideo cui nõ apparet
dee malicia alicums manifeſtum indicium debemus eum bonum
häabere interpꝛetando illud dubium in mehoeez partem à meliꝰ
eſt ꝙ aliquis freqᷓnter fallat᷑ habens opinionẽ bonam de ahquo
malo hoiĩe qᷓᷓ ex hot ſiat miuria ahcuiextra de regul iuris, Eſtote
¶ Quantum ad terciam ptem ſermonis exemplum de heremita
qui fuit inculpatus cum virgine que ei miniſtrabat: et baculus
illius ſenis poſt moꝛtem illius floeuit in ſignum vtriuſq; amoꝛis
a innocentie · hot quere in pꝛromptuario ex·22.

*

*
+ per· ilerũ dete

Modeſtia vſtra nota ſit omnibo hominibuſ.Dñs
em peop eſt nihil ſolniciti ſitis: ſed in omni oꝛõne
7 obſetratione cum gratiaꝝ actione petitiones veſtre inno
teſcant apud deum. Et pax dei que exuperat oẽm ſenſum
tuſto diat coꝛda veſtra aO intelligẽtias veſtꝛas in xpᷣo iheſu
domino noſtto ”ů8łM
Sermo quartus ſuper epiſtolam
Audete in dño ſemper ad Phil. 3. In quibus verbis
KVeDn3 hoꝛtatur nos ad gaudiuz in dno a non in mundo quia
gaudium in dño non eſt ita ad hominez ſictut gaudiumm
mði Job. Gand ium mdi eſt ad inſtar pundi· de gaudio ſpũali
Pꝛouerb: diet᷑. Secura mens quaſi iuge conuiuiumergo dieit

Apls. Gandete in dño ſemꝑVnde in pꝛeſenti ſeꝛ mone tria ſunt

dicenda. Pꝛimo de gaudio ſpirituali. Setundo quibo
dñs pꝛope eſt. Terdo qᷓſtio vna tum exemplo vno. ¶

☛

ad pꝛimuz notandũ

hominibo
Quantũ

WM õsxs

c quilibet fidelis in pꝛeſenti debet gaudere Eunde

pꝛinupabłr de tnbo/ Pꝛimo de bonitate dei cuius bonitas mfinita

eſt er meffabilis: nam ex ſua bonitate cupit omnes hoies ſaluos

fieri: a ideo incarnatus a natus eſt a venit in mundum Lu.19.

Penit ſilius hoĩs querere a ſaluũ facere qð perierat: vnde Rpls

Qui vult omnes hoiĩes ſaluos fieri t. Non ſolum eſt natus ſed
poſt hoc laboꝛauit · 30· annis· vnde dicitur in Pg. In laboꝛibus

a inuentute mea Johᷣ· 4. Jheſus fatgatus ex itinere ſedebat ſuꝑ

ſontem · Inſuper paſſus et moꝛ tuus eſt vt nobis ſuam caritatem

onderet Joh:15. Maioeẽ caritatẽ nemo habet . etia reſurrexit
vt ſidem reſurrectionis aſtrueret Greg? h. 4. moꝛab.ſuper Job.
Sao ꝙ redemptoꝛ meꝰ viuit. redemptoꝛ noſter ſuſcepit moꝛtez
ne mortem himeamꝰ.oñdit reſurrectionẽ vt nos poſſe relurgere

donfſidamus . a poſt hoc oſtendit aſcenlionem vt ſpem noſtram

eleuaret. vnde etiã RAug ait in ſermone de aſcenſione dñi qui

inapit. Celebꝛamꝰ. cũ illo aſcendamus a ſurſũ coꝛda habeam9

Secundo de pꝛoximi bonitate et ꝓſperitate: quia debet gaudere
m to poꝛe a in rebus et in anima quo ad deũ a homines. vnde
Kpb⸗ Gaudete cum gauden tibus¶ Terco de puritate ↄſcientie
vnde Ylidoꝛus de ſummo bono. Conſciẽtia bona ſemꝑ gaudiũ
habet Berñ. ſuper Cant. Salubernima quies anime eſt munda
ↄſcientia quieta a ſecura Zed dies que Laciunt ↄſcien tiã pumz
ben

. et quietam · eſpondet Berñ. Duodunt pꝛecpue que reddunt
donliientiam bonam ſcʒ penitere de peccatis: abſtinere a malis
Dis ſpaale aſert ho: iuc facere bona Itez ſciendum ꝙ hoc gaudium ſpũale ↄfert homini
tates. quinq; vtilitates (Pꝛimo ꝙ ſacit homimem contemnere gaudia
mundana delectatiões carnis Greg?. Guſtato ſpiritu delipit
omnis caro Item quia roboꝛat hommem ad ſuſtinendũ a bene
operandum: ita ꝙ oĩa ei leuia fiant que alias grauia videbant᷑
ſcʒ mane ſurgere oeare vigilare ieiunare alicium poꝛtare toꝛpꝰ
—;— fagellare. Exemplume martinbus qui pꝛopter conſolationes
* ſpũales ab intra patienter a leuiter ſuſtinuert grauia toꝛmentæ
ab extra vnde legitur de beato ſtephano Rctu. 7 Lapides tor
rentes ei duldes fu erunt. ſimiliter de beato vimcentio ( Tercio qa
hat ſeruicia noſtra deo placabilia. Non enim cum anxietate led
aum hylaritate ſeruiendũ eſt deo · vñ Põ. Seruite dño in letica
quia plus valet vnum pater noſter cum hylaritate deuotiõe
q;ᷓ eentum cum anxietate i Cho · 9· Dy larem datoꝛẽ diligit deꝰ?
vnde de hoc dẽ in decre. Wehoꝛ eſt quinq; pſalmoꝝ decantatio

cũ deuotione a ſpãali hylaritate q; totius pſalterii cũ anxietate
di. 9. Non mediocriterQuarto quia de dyabolo triumphat 2
ideo letum reddit aim vnde ſanctus ant honius dixit fratribus
ſuis. Vnica oꝛatio vincendi mnimicum eſt leticia ſpũalis (Quinto
quia ad gloꝛ ia ſempiternã perducit. Sicut ei triſticia auquogr
hic ind pit ſpiritualiter a continuabitur eternaliter ſic a leticia
Ratio eſt qa ſicut meruer̃t ire de virtute in virtutem: ſic ibunt
de gaudio ſpirituali in gaudium ſempiternũ. ¶ Quantum ad
ſfſecundam partez iſtius ſermonis didt hic AApls. Dñs peope eſt
Wilhelmus. Doc verbum multum frequentat eccleſia hot ſacro
empoꝛe vt hoĩes audiẽtes tm̃ dñm peope eſſe non pigritentur
ad reapiendũ talem gloꝛioſum dñm iheſum xpᷣm iam naſcituʒ
m ſeſto natiuitatis (Et hoc pꝛimo ꝓpter eius nobilitatem a ſub⸗
limitatem. Altilſimus enim eſt qui apud nos hoſpitan deſidemt
Secundo pꝛopter illius hoſpius vtilitatem: ahi hoſpites auferre
aliquid ſolent: ſed cum iſto hoſpite omnia bona venient: iuxta
illud Sap·7. Oenerunt mihi oĩa bona pariter cum illaa-ſancta
trinitate Joh;. 14· Rd eum veniemus et manſionem apud eum
ſaciemus Gnde notandum ꝙ tota trinitas aĩe quam inhabitat
cooõmunitcat de bonis ſuis, Pateꝛ cui appꝛopꝛiatuꝛ potentia dat ei
pvotentiam qua reſiſtere poteſt peccatis. ihus cui appꝛopꝛiatur
Bpientia dat ei ſapientia; qua mediante poteſt dilcernere inter
ponũ a malum vt o'bus donis a gratiis a deo collatis ſapiente?

.ùẽùẽẽ = .ſ ü arröööö ü ☚ 1

— =

curiit (Secundo hope eſt moienti in peccato vt

vtatur. Spirituſſandtus cui appꝛopꝛiat᷑ bonitꝶ dat ei bonitateʒ
vt in omnibus que videt et ait ꝓſperetur vt natumliter bonũ
eligat a maluz deſpiciat. Gaudeat ergo quilibet fidehs qui hoe

cempoꝛe coꝛ ſuum mundat vt inhabitantez deum ſuſcipiat. vñ
Haymo ſuper Joh. Dñm deum tuũ ſuſcepturus in habitaculo
oꝛdis tui: emunda ↄſcientiam tuã ab operibus moꝛtuis a co

tationibus ſuꝑfluis aK immundis: qꝛ mundus habitatoꝛ mðam
querit domu m (Teꝛ ao quia fugat alium hoſpitem ſez dyaboluz

Ve homini illi tuius immundus ſpũs hoſpicium in tanta ſolen
mitate inhabitat a inquinat. Omnia enim bona peeſentiam illꝰ
hoſpitis fugiunt a quaſi annihilantur in hoſpido ad quod ipſe

inclinat. IJœiroo enim inuocare debemus dñm iheſum in veritate

Heot ſacro tꝑe.vnde dr̃ in Pg. Pꝛope eſt enim omnibo inuocan⸗
tibus eũ in veritate · vnde Wilhelmus. Weritas mnuocationis eſt
deſideriũ coꝛdis vñ ipſe W ilhelmus ſupeꝛ dicta verba ſczʒ/ Dñs
Paope eſt diut ꝙ dñs pꝛope eſt quinq; generibus hommum. In
(Fimo pꝛope eſt peccantibus: ymo peeſens eſt eis in omni loco a
tempoꝛe vt ſit de eius pñtia erubeſcant peccare · vnde Boecius

Magna em neeſſitas eſt nobis indicta ꝓbitatis cũ ante oculos

iudius agamus cuncta cernentis. vnde quidã. Cum quid turpe
hds ꝙ me ſpectante ruberes cur ſpectante deo non magis ipſe
rubes Poſto lus. Nõ longe eſt ab vnoquoq; noſtrum. In ipſo
enim viuimus mouemur a ſumꝰ ymo cum peccato⸗ fugit a deo
ſtcʒz addendo peccata peccatis deus eũ ſequit᷑ monendo vt redaat
vnde Jhere .· 3· diat dns ad animam peccatniœy. Au ſoꝛnicata es
cum multis amatoꝛibus tuis: tauiẽ reuertere ad me diat dñs æ

ego ſuſcipiam te. Mira inſania. fugit peccatoꝛ deum a currit ad
infernalem lupum quem omtula naturaliter fugit a ad paſtoꝛẽ
a peccato eum

reuotet poc· 3. Ego ſto ad oſtium et pulſo. Vere ille qui per
mnnuz vel per multos annos peccat fact eum ſtare a pulſare ad

oſtium coꝛdis ſui: nec etiam aperire vult vt ſentiat inſpirationẽ
diumam. De pꝛopinqutate dei que manet in peccatoꝛe habes

exemplum de illo in vitaſpatrum qui abnegauit deum pꝛopteꝛ
filiam ſaterdotis paganoꝛum· hot exemplum quere in diſci pulo
in ſetundo ſermõe de tꝑe (Tereio dñs pꝛope eſt pẽtoꝛi penitenti

2a ad eum ruertenti in hoc ſacro tempoꝛe · vnde dẽ Ezechel. 18
In qtunq; hoꝛa heccatoꝛ ingemuerit ſaluus erit· vnde · 2. Reg.

12· dict ei ſez dauid pꝛop heta nathan. Deus tranſtulit peccatũ
tuum a te. de hact ꝓpmquitate habetur Lu : cum ſilius ꝓdigus
5 2

l

2

.*

S Sermo „2·˖
. rediret ad patrem ſuum et ad huc longoelſet · vidit eum pater
ſuus a miſencoꝛdia motus otcurrens cecdit ſuper collum eius
.. oſculatus eſt eum. Item exemplum habe mus de latrone Lu-13
qui dixit. Memento mer dum veneris in reynũ tuum: cui dixit
dñs. Amẽ dito tibi hodie metum eris in paradiſo (Quarto ppe
eſt exiſtenti in tribulatione vt ei ſubueniat vel patientia dando
vel ab eo reupiendo ˖ vnde dictur in Ps. Cum ipſo ſum in tri⸗
bulatione eri piam eum gloiſicabo eum Rugꝰ? de d. dei. Deꝰ2ꝰ?
c uu m aduerſũu te exagitat aut merita examinat aut peta caſtigat
qu mihi mer edem eternã pꝛo toleraus pie magis tempoꝛalibbꝰb
donat malos autem damnat mnto de us peope eſt vncuiqq
reddẽdo ſibi bᷣm merita ſua RX poc: 3· Ecce vemo cito red dere vn

tuiq; & Ja· 4. Judex ante ianuã exiſtat t. Et ſi dns moꝛitu rug
elſſet per mille annos cum reſpedtu pene vel pꝛemii ſuturuz eſſet
quahn vna hoꝛa · vnde Põ. Quonia mille anni an te oculos tuos
tanq; dies heſter quomã moes eſt pꝛopinquio homini q; iple YB
“ credit. vt patet in illo diuite Lu· 2· qui dixit. Ria mea habes
mmulta bona K. Quantum ad terciq partem huins ſer moms
Spaſſie u :ileri quentur vtrum homo hic poſit implen gaudio ſpialiardet
oͤi. ſpwituali ſanctus Tho· 2· 2· ꝗ· 3· ꝙ ex pPar te dei de quo elt gaud ium illud
“ non poteſt implen: quia nullus Poteſt intantum gaudere de eo
ſicut eſſet gaudendũ. Sicut nullus poteſt intantum deuũ diligere
ſicut eſt dihgend us quia eius dilectio eſt mfimta a ſic gaudium
dei eſt plenum de ſeipſo. Ex parte autem illius qui gaudet non
proteſt hic gaudio impleri: quia gaud ium habet ſe ad deſide riã
ſtut quies ad motum. Item gaud ium eſt plenũ: qꝛ mhil reſtat
deſiderio: modo hic in pnti m nobis ſemꝑ manet mot⸗ deſide rii
dIdeo hit in mdo non eſt gaudium: ſed in patria motus deliderii

—

4

ſeuabitur· quia habebit deum omnipotentem pꝛeſentem qui elt ”?U
finis deſiderii noſtri⸗4eum hñdo habe mus omnia . vnde Rug? ””Uc

ſuper Joh. Deus tibi totum eſt . ſi eſuris panis eſt· ſi vero litis
potus eſt. ſi es in tenebꝛis huimẽ tibi eſt· li nudꝰ imm oꝛtalitatis
ubi veſtis eſt. Vnde in futuro non ceſſabit ſo lum de lide riuz quo
eum deſidera mus: ſed etiã erit quies oĩim deſiderioꝛum noſtroꝝꝛ
Ps. Replebitur in bonis deliderium tuum Rug?.· li: de ci⸗
dei. Jple de? eſt fons deſiderioꝛum noſtroz qui ſine ſine videbik
ſine faſtigio amabitur: ſine fangatione laudabitur: ym̃o ſanci
prlus habebunt q; deſiderare poſſunt Apls, culus non vidit
EGregꝰ im moꝛal. Et quis enrrare ſu ffidat quantum gaudium
gquelibet anma ſuſcipiet de ſanctoꝛum pat riarchaꝛ cre duli tate

deus pater noſter tum vno exemplo-
ſciendũ ꝙ xpᷣs comparatur ſeruo pꝛopter tres ranones Pꝛima
eſt ꝙ ad mſtar ſerui in continuis laboꝛibus erat: vnde Ps. In
laboꝛ ibus a inuuentute mea. D homo cogita qualiter xpᷣs pꝛo te
laboꝛauit in iacendo: qua iatuit in pꝛeſepio a ſeno vt tu iaæas

b

a ſidelitate apoſtoloꝛum gaitate a diligentia magna: martiruʒ

ſtabilitate a patientia: conſeſſoe um pietate a clemetia: virginũ

caſtitate. Reuera lingua a vox deſiat· quia intellectus capere nõ

ſuffiat quantum ſit gaudium choꝛis intereſſe angeloꝛum pñtem
vultum dei cernere. Exem plum ꝙ tanta ſunt beatoꝛum gaudia

in patria ꝙ dyabolus ſuſtineret oim demonum penas ſi valeret
red ire ad eelum a ibi clarita teʒ videre ſicut patet in vymptuario

¶ Pica infra octauas natiuitatis ad Gal.

RKatres · quãto tem poꝛe heres paruulus eſt nihil
differt a ſeruo cum ſit dominns omnium: ſed ſub
tuboꝛibus actoꝛibus eſt vſq; ad pꝛefinitum tꝑs

a patre. Ita à nos tum eſſemꝰ paruuli ſub elemẽtis moᷣi

huius eramus ſeruientes. At vbi venit plenitudo tpis:

miſit deus fii um ſuum natum ex mulere factũ ſub lege-
vt eos qui ſub lege erant redimeret vt adoptionẽ finoꝛũ
reuperemus. QAm̃ autem eſtis fihi dei · miſit deus ſpiritum
ſim ſui in coꝛda noſtra clamanteʒ. Abba pateritaq; iam

Ser mo quintus ſuper epiſtolam

Vanto tempoꝛe heres paruulus eſt nihil di

cum lit dñs oĩm ad Gal. 4. MWodo ſancha mater eccleſia
tuht qualis ille qui ſine eſſimatione eſt magnus pꝛo

nobis eſt paruulus factꝰ vnde Berñ. Wagnꝰ dñs a laudabik

nimis. Nam heres dei eſt xpᷣ̃s hlius marie virginis ad Debꝛe.i.

Quem donſtituit heredez vmuerloꝛꝛ. Deres iſte mihil differebat

a ſeruo cum eſſet dñs omnium. Samilis enim erat paruulis licet
in eo eſſent omnes theſauri ſcientie a ſapientie reconditi: tamẽ
videbatur ſapientia ꝓfiœre Lu:z. Aulerunt illum in ihermuſalez
Item lict eſſet ſine omni mætula peccati:tamen ſignum macule

h'jre vo luit ſeʒ cauterium cirtumuſionis ſicut alii pueri, Ex qui bo

patet ꝙ; ſimil erat paruulis aliis ergo diat RXKplłs hic. Quanto

tem poꝛe heres hic paruulus eſt τι Vnde in pꝛeſenti ſermõe tria

ffert a ſeruo

ſunt dicenda. Pꝛimo quomodo ypᷣs comparatur ſeruo. Setũdo
quare hoc tempus didtur plenitudo tempoꝛis. Jercio quare dẽ

QAuantum ad pꝛimum

v 2

ı
Sermo
mInterduz dune pꝛo eius amoæe. Cogua inſuper o homo qualiter
ipfſe laboꝛaut in diſcurrendo: ita etiam ꝙ ſanguis fuit in itinere

Etiam a tu laboꝛabis eundo ad eccleſias ad miſſas a ſermones
Cogita qualr laboꝛauit in oꝛando in vigilando et ſepe in oꝛõne

Pe rnoctando. Surge ergo mane a oꝛa vt eius impeires miſeri⸗
oꝛdiam et gratiam et dicere poſſis cim Dauid. Wedia nocke
fſurgebam ad ↄſitendum tibi. Wultum laboꝛauit.quia mi qui⸗
tatem multoꝛum ymo mundi poꝛtauit in hoc ꝙ ꝓ peccatis mði
penas ſuſtinuit Bern. Memoꝛaboꝛ ſemper illarum infanalium
nerLceſſitatuʒ laboꝛum quos pertulit in pꝛedicando: fatigationũ
m diſcurrendo. vigiliaꝝ in oꝛando · temptationum in ieiunando
tolaphiſationum expꝛobꝛationum clamoꝛum &. Ecce qualiter
xp̃s pꝛo te laboꝛauit: laboꝛa et tu pꝛopter eum. Inſuper pꝛo te
luſtinuit paſſiones.Si vis eſſe particeps requiei o poꝛtet ꝙ ſulli

neas penas peo eo ſitut ipſe ſuſtinuit· vnde XApoſtolus. Zi ſoni

paſſionum eſtis: eritis et coonſolationum ¶ Zecundo comparatur
ſeruo pꝛopter paupertatem quaʒ ſuſtinut Psg. Paupeꝛ ego ſum
Quis poteſt exponere paupertatem xp̃i · nam qui eſt diuſſimus
inter hommes ſactus eſt pauper ꝓpter hoĩes vt diuites fanat τι.
Cho· S.· Saitis gra tiam dñi noſtri iheſu xpᷣi quomã pꝛopter nos
ege nus fadctꝰ eſt eum eſſet diues vt illius mopia diuites eſſemꝰ
Vis ſcire q; pauper fuit conſidera qualiter natus fuit in ſiabulo
reclinatus m pꝛeſepio: muolutus vilibus pannis ι. Conſidera

vlterius q; pauꝑ fuit in pꝛoœſſu.pauperio fuit q; ſeruus:nullus

ſeruus adeo pauper eſt qui ſeruit pꝛo determinato pꝛedo ahtcui
domino quin habeat m domo dñi hoſpicium: quinetiam poſſet
habere denariũ. Eps vero deo pauper ſuit ꝙ in domibo illoꝛ⸗
quibo ſeruiuit hoſpicium habere non potuit· le git᷑ enm MWath
24.21. cum in die palmarum veniſſet in iheruſalem mtrauit in
temp luʒ vbi eum multos infirmos euraret a tota die pꝛedicaret
Cum iam eſſet ſeroa. veſpere circun ſpecis omnibus Glo. Si qͥs
eum hoſpitio retiperet . Exiit ergo in bethania cum: 12· aplis
Dict conſidera chꝛiſti pauperta teʒ qui in tota ciuitate hoſpicum
habene non potuit · ſed exiit in bethania; pꝛopter hoſpicium ad
hoſpitam ſuam martham que ipſum freqnteꝛ reœperat in do mũ
ſuam cum diſcipulis ſuis. Item adeo paupe: ſuit ꝙ vnũ denariũ
habere non potuit · legitur em WMath· l2. ꝙ cum exigerent tri⸗
butum a xpᷣo nec haberet vnde ſolꝛeret: milit petrum ad mare
qui ac œpit piſcem in cuius oꝛe muenit ſtaterem quem fedt dari

pao ſe Q petro. Ecce q;ᷓ pauper ſuit ꝙ non potuit habere vnrum

—

HZ caput ſuum concuſſum et deb ilitatum inclinaret Lu. ꝗ. Wuſpes

denanũ niñ per miratulʒ3. Wis vlteriꝰ ſcire q;ᷓ pauper ſuit. vide
q; nudus pependit in crute a non potuit habere aliquid ad qð

foueas habẽt a vo lueres celi nidos nt. Vi de ꝙ adeo pauper fuit
ꝓ qui oẽs aquas creauerat in extrema neceſſitate vnum hauſtũ
aque habere non poterat. Judei dederunt ei vmum bibere ſelle
mix tum: quod cum guſtaſſet noluit bibere Math:z; (Nerdo
tom paratur ſeruo peopter humilia leruicia que ſeet. Ipſe enim
humiliter miniſtrauit apoſtolis ſicut gruus Math. 20 Quicũq;
vo luerit inter vos peeeſſe e · ve· ſeruus. Et ſicut filius hominis n, „ͥ1Nʒ
ve nit miniſtrari ſed miniſirare Lu:zZ. In medio veſtruʒ ſum ſit
qui miniſtrt. Wis ſcire q; humilia ſeruiua ſect Joh. 13. Surgit
a eæna iheſus a ponit veſtimenta ſua acipiens lint heum anxit
ſe · deinde accepit aquam in peluim a cpit lauare pedes diſcipu/
lo um ſuoum et tergere lintheo quo erat pꝛecinus. Pondera
verba a muenies ꝙ; hit miniſſrat · ſurgit inquit a cena.diſcipuł
reſide ntibus xp̃s ſurrex it vt oſtenderet ſe eſſe ſeruum: qᷓa moꝛis
eſt vt dñis ad menſa ſedentibo lerui pꝛius ſurgant cpit lauane
pedes diſcipuloꝛum ſuoꝛum. Menit ergo ad ſymonem petrum.
a dixit pet rus ei. Nõ lauabis mihi pedes meternũ. Ecee petrus
obſtup it videns illum ge nua flectere coꝛam ſe doꝛſum curuare
manus ad lotioneʒ pedum extendere: in cuius noĩe omne genu
fledtitur cleſtium ternſtrium a mſernoꝛum. Dhomo in hoc oble
quio conſide a maximam humihtatem ꝙ voluit lauare pedes di
ſcipuloꝛum ſuozum non ſolum electoum ſed enam iude ſui tra HM
ditoꝛis· a in hac humilitate dat nobis exẽplum nos hũiliandi

Jo5.13. Exemplum enim dedi bis vt quemadmodum ego
ſen: ita aO vos fadatis. ¶ Quantum lecundam partem iſtius
lermonis diat ipſe Apls At vbi venit plenitudo tẽ poꝛis Hot

auteʒ tempus plenitudi nis ipſius fuit tempus mcarnatioms a
natiuitatis xp̃i pꝛopter plura Pꝛimo quia tunc pꝛeſiitum tꝑs
a deo quo yp̃s ſons plenitud ims graue naſci deberet. ¶ Zecundo
peopter plenitudineʒ pacis Põ. ꝛietur in diebus eius iuſtida
a abundantia paus Ichel. Implebunt᷑ hoꝛrea frumento: a toꝛ⸗
tularia tua vmno redundabunt · quia tempoꝛe augult qñ na tus
eſt xpC̃s pax fuit per vmuerſum kem erao popter criſmatũ
largiſſimam effuſioneʒ Johel. 3. Effundam de ſpintu meo ſupr
omnem carnem Quarto peopter figurarum impletionem: qa
pPeecdens tempus vacuum fuit n as onanens noſtre lalu tis

1

Soermo . —
que figure implęte ſunt in xp̃ᷣi incarnatiõe a natiuitate(Quünto
zopter miſeri oꝛdie plemtudmẽe. Temn poꝛe enim veteris legis
abundabat iuſtica. ſimiliter abũdabit tempo ꝛe cextremi iudiaci
ſed nunt abundat miſeri coꝛdia dei Ps. Miſeri coꝛ dia dñi plena
ern AIFenantime terdam partem ſlius ſer monis dicit
Xplus. MWilit deus ſpiritum ſilii ſui in oꝛda noſtra clamantem
Abba pater/S gaendum ꝙ deus dir pater noſter pꝛopter quinq;

—

Pꝛimo pꝛopter crationem Deutro:32- Nunquid ipſe eſt pate:
tuus qui poſſedit a ſecit a creauit te· de hoc in Ps: dr. IJple fecit
nos non ipſi nos Secundo ꝓpter curam peomiſſionis. 1. Petri
. eſt tura de nobis. vnde dixit Dauid im Ps. Dñs ſchat ꝰ
elſt mei Wath. 6. Molite ſolieiti eſſe die. Quid man. ſ (Terco

Peopter affectum dileciomis miſeratioms PsS. Quõ miſeretur
pater filioum & (Quarto peopter diſtiphna coꝛrectionis RA˙pbs
Flage llat deus omnem filum quem reapit vnde Jhere. Nam
pꝛimo afflixi te ſupple in pꝛeſenti et non affligam te vltra ſcez in
futuro· vnde de hoc Greg?. Wiſcricoꝛditer deus adhibet nobis
tempoꝛalem ſeueritatem vt non eternam mſerat vltioneʒ ideo
hic quibuſdaz pardit vt meternum crudtet ¶ Quinnto pꝛopter di
ſtributionem hereditatis. vnde diak in Põ. Lu es qiu reſtitues
hbereditatem meam mihi Math. Venite benedict patris mei &α
Nota exemplum. nam pet us alphon diat de quodam domino⸗
vniꝰ cinitatis qui habuit tres filios 2 coogitamt dnium cutatis

vni uloeum dimittere qu regeret ciui tatem: a wolens ſeire quis
illos eſſet melr æ vſus eſt tal mduſtnia: wocauit maioe a dixit
ai. Si deus vellet te facen auem cuiuſ modi auis eſſe velles ſin mi
rnſpondit· aquila: dixit patæ. Quare: n ſpondit. Quia omniũ
auium rex eſt a vwolat ſuper omnes aues: vocaui ſecunndum et
diryit. Au fili ſi deus vellet te facere auẽ de qua eſſes melius con⸗

tentus: rſpondit. de ſalcone: et quare hot ait pater. reſpondit

quia poꝛtatur pugno nobilium quando vadit venatum irruit

ſuper omnes aues pᷣm voluntatem ſuam modo occidit vnam
modo aliam. Quibo anditis vocauit tercium ſcʒ minoẽ 2 dixit
ei licut aliis: et reſpondit ꝙ vellet eſſe grus · quia ſemper volat
aum comitiua multitudme a ſodetate, Dis peradis venit pdickꝰ9
domin? a condidit teſtamentum diens. Dimitto fiuum meum
mmoeem heredem et dñũm auitatis. Sic in pꝛopoſito deus haber
tres filios ſeqʒ luciferum qui ſicut aquila appetiit wolare ſuper al⸗
titudinem nubium limilis eſſe altiſſimo, Secundus fuit pꝛimꝰ
homo ſcʒ adaz qm velut ſalco rabidus ſuper pomum vet tum ſe

immilit. Tereius filiꝰ? eſt xpᷣs qui in terris viſus eſt a cũ humm b⸗
conuer ſatus. s iſte eſt he es: de quo loquitur Gpls in epiſtola
hodierna dicens. ꝙ ſi klius et heres per ceum: et coheredes ſunt
pan peres chriſti eeleſtem herditatem poſſidentes Math. Beati
pau peres ſpiritu quotniam iplſoꝛum eſt regnum eloꝛum Jaco⸗z⸗
Nonne deus elegit pauperes in hoc mðo diuites m fide reg ni
heredes quod peomiſit deus diligenaäbuse.
¶ OVhica poſt octauas Epiphame ad Ro.
Kaàtres obſecro ws per mile ricoꝛd iam dei vt exhi
beatis coꝛpoꝛa veſtra hoſtiam viu enez ſanctã deo
placentem rationabile obſequium veſtꝝet nolte
Sfozmari huit ſeculo: ſed refoꝛmamini in nouitate ſenſus
veſtri vt pꝛo betis que ſit volũtas dei bona bene platens
et perſecta. Dico enim per gratiam que data eſt mihi om⸗
nibus qui ſunt inter vos nõ plus ſapere qz o poꝛtet ſapere
ſeod ſapere ad ſobꝛietatez. 2 vnicniq; ſitut deus diuiſit men
ſuram ſidei. Oitut em in vno toꝛpoꝛe multa mem bꝛa ha
bemus. Omnia autem membꝛa non eundem actu habent
ita multi vnum coꝛpus ſumus in criſto. Singul autem
alter alterius membꝛa in xpᷣo iheſu dmino noſt·
Ser mo ſextus ſuper eꝑiſto a ꝑpꝛecedenti.
Bſlecro vos per miſe rioo:diã dei vt exhibeatis coρωρb5e¶—⸗
geſtra & Ro-zͤ-Quia maxia ꝑps merendi a demerendi
onſiſtit in exe? ado οτιι71¾1ideο monet nos Apls vt
to? ꝛa noſtra dei ſe ruicio efficaater mane pemus dic̃. Oblecro
vos & (Vnde in peeſenti ſermone Aunch ſune dienda. Pꝛimo
quia debe mus coꝛpoꝛa noſtra exhibere deo. Zecundo qa ali qui
offerunt deo hoſtiam moꝛ tuq; a aliqui viuentem. Terdo quare
non debemꝰ? nos ↄſoꝛmare huic ſeculo. Quarto de illis qui plus
ſapiunt q opoꝛtet ſapere. Quinto quomõ omnia mẽebꝛa ſancte
ecleſie vnum ſunt coepus eum vno exemplo. ¶ Quantum ad
pꝛimam partem Rplus ponit hant exhoꝛtationem de exercao
cꝛpoꝛis immediate poſt has ſeſtinita tes Pꝛimo ꝓpter debitum
illius re tompenſationis: a cum Rihus dei pꝛopter nimiã carita tẽ
humanum genus ad veram ſalutez libi adoptamt monet Apłs
vt in recompenſam ſui duldſſimi coꝛpoꝛis noſtra copoꝛa exhi⸗
beamus vt aà ſeruiamus ſic nobis in ſuo copoꝛe trigintatribus
. an is ſerumit. vnde xpᷣs diat im euangeho. gulius hominis nõ
venit miniſtran ſed miniſtrare: et etiam vt ei lubiicdamur tanq;

— ee f f f ffõs 2
õ

lt⸗ Cer⸗ hom:

Sermo ,.

creatoꝛi noſtro: vt leruus dno ſilug patri: uc nos deo Eck . 2.
Collum ſubiicite iugo eius· ꝓpter hot inporrand dixit illud
i Se

Exo· i0· Vſquequo non vis ſubiidi mih tundo exhibenda

ſunt toꝛpoꝛa noſtra deo ꝓpter oblationẽ jllam qua ſe pꝛo nobis
obtulit deo patri in truœ et in mote. Vnde ſitut omnia mebea
peo nobis extendit et totum toꝛpus ad paſſionem dedit: ſic in
rnecompenſam offerre de bemus ſibi coꝛpus a membꝛa noſtra· qa

poſt moꝛtem dabit reſurredionem a gloeiam. Nam fide lis miles

non timet amittere equum m peelio dum poſſit facere laudabile
1

fadum pꝛo domino ſuo quando ſe ſperat reupere melioꝛem. Sit

iuſtus non ti met exponere ſuum coꝛpus caſigationi vel etiam

moꝛii ſi necſſe fuerit pꝛopter dñm ſuum: quia poſt moetem per

reſurredtonem ſperat gloꝛioſum ſubtile a eternum toꝛpus ſe re⸗
cepturum. vnde Apłs. Salnatoꝛem expedamus dñim noſtrum

iheſum xp̃m qui reſoemabit toꝛpꝰ humilitatis noſtre ↄfſigurat ũ

c: po:i claritatis ſue. vnde xp̃us ait Math· 13 Fulgebunt iuſti

tanq; ſol · vnde etiaz Berñ. in li:de conſide. Qualis tunt putas

erit ſplendoꝛ animarum qñ ſous ſplendoꝛez habebit lux coꝛpoꝝ
nulla tibi triſtida nulla anguſtia.nullus dolo: nullꝰ timoꝛ nullꝰ
laboꝛ ſed perpe tua ſanitas ſemper perſeuerabit · ¶ Quantuʒ ad

ſetundam pPar tem iſtius ſermonis diat hic /Aπ ſtolus, Doſtiam

vinentem ſanctam deo placentem Pꝛo quo ſciendum ꝙ; aliqui

hoſtiam moꝛtuꝙ offerunt deo(¶ Pꝛimo iſti qui bo na opera offert
deo in peccato mortali: quia nihil merentur apud deum quo ad
remunera tionem eternam·ſ/að Cho: 13. Li diſtribuero omr es

vnde dỹ in decret. Opera exem caritatem non valent ad ſa lutez
24·q· 10 (Seeundi ſunt qui dicunt qñ moꝛtuus fuero ſepeliar in
tali monaſterio: dum viuũt in peccatis ſuis perſeuerant. amima
eꝰ in inferno ſepelit᷑ a cadauer vult ſepeliri in loco ſacro (Ter ci

ſunt ypocrite qui ieiunant vigilant oant eœleſias frquentant
et tala bona opera fatiunt peopter gloꝛiam vanam et laudem
humanam· a tales ſunt martires dya boli · a pñt dicere dyabolo

illud Ps. Quoniam pꝛopter te mozfſicamur.a de talibus dixit

pp̃s, Amen dito vobis receper̃t mereedem luam Gregꝰ in moꝛał

D q; miſeri ſunt qui affectat laudes hoĩm in ſemetipſis: diſſipãt

fructꝰ an boꝝ ſuaꝝ· dũq; oñdere alienis ocuhs appetant dãnant
(Cuara ſunt q ſauũt peregnnatiões a ecłas a capel⸗
las vltruũt et largas elemoſinas dant pauperibo de rebb miuſte

——

atquiſitis ſeʒ per rapinãsi vſuram a illis non ſatiſſaciunt qtiby
tenentur neſtituere Ecl.· 34· Qui offert de ſubſtantia pauperis⸗
qſi qui vidimat ſiliũ in ðſpectu patris.vnde Greg? in ngiſtro⸗
Quicquid in dei ſeruido ex ſcelere offert ommpotentis dei non
placat iraeundiã ſed irritat (Quinti ſint clauſtrales qui co: poꝛa
habent in clauſtro ſed coꝛda in ſetuloCoepus enim eſt moꝛtuũ
qñ eſt ab anima ſepara tuʒ· vnde Areſtotiles. Chors nihil aliud
eſt q; reellus aĩe a toꝛpoꝛe· a tales clauſtrales fatiunt oblatiões
tum cayn qui aias ſuas dant dyabolo ſua coꝛpoꝛa in clauſtro
dant deo de talibus non eſt mirum ſi clauſt rum non ſit eis caozz „
q mag nũ dolo em ſentiunt quaſi moetem· quia moes eſt diuiſio
coꝛpoꝛis a anime· ſic et ipſi diuiſi ſunt: qnia toꝛpoꝛa habent in
clauſtro et coꝛda in mundo: et tales habent duram et aſperam
vitaʒi: quia quicquid boni faciunt cadti faciunt · vnde Dugo de
ſancto victoꝛe. Inuitus non bene agit etiam ſi bonum eſt quoð
agit: et tales ſunt miſeri homines: quia nullam conſolationem
habent in mundo: nec abintra a deo (Queri tur hic qui ſunt iſlu .

——

gu hoſtiam viuentem offerunt deo a que requiruntur ad hoc · Me Hoſtia vmua NRo ofe
eſpondetur ꝙρνει mo requiritur ꝙ opus bonuʒ fiat in cantate *wνι.ααιmd
à gęiatia: quia minimũ opus in caritate fadtum plus eſt q; opera
omnium peccatoꝝ in mundo exiſtentiuz Berñ. Caritas eſt cum
qua net maximum accœptaturSecundo qꝙ; fiat intentione recta⸗
cz ꝙ homo m bono opere querat dei honoꝛem a ſalutem ꝓpꝛiaʒ
ct pꝛoyimoum ediſicauonem Æ&nb. Inten tio operi tuo finem
imponit Greg? Quicq;d agis peo eterna mercde age: a mihil
ſtudeas pꝛopter humana opinionem a landem agere: ſed ꝓpteꝛ
vitam eternam Tercio ꝙ ſiat wluntarie et tum hylaritate a⸗
Cho · 4· Dylarem datoꝛem diligit deus . vnde dictur in decret.
Melioe eſt quinq; pſalmoꝛum ⁊& de conſe · diſ · y. Non me. Põ.
Seruite dño in letiaa ¶ Quarto ꝙ Rat perſeucranter: quia non
ſuffict ꝙ bonum ſiat in gratia a recta intentiõe a vo luntate niſi
ſiat perleueranter Berñ. Tolle perſeuerantiam nec obſequium
habebit mertedem ˖ vnde etiaz Yldoꝛus de ſummo bono. Solis
mapientibus pꝛomitti tur: ſed pꝛemium perſeuerantibus datur
Math. 10· Qui per ſeuerauerit vſq; imn finem c&Item aliqui qui
deo hoſtiam viuentem offerunt ſunt infirmi a tnibulat qui ſunt
pPatientes. Nunq; enim coꝛpus digna hoſtia effidtur: mu igne
tribulanonis moꝛa ficatum fuerit et decocum. Quoniam ſi nos
tribulationem patienter a voluntarie ſufferimus coꝛpus noſtrã
non ſo lum hoſtia viua: ſed ſancta effiatur coꝛam deo. l

ðòð

ib acbesl mfrnntates, (Bunt autez tria tonſlideranda pꝛoptenque non ſolum patienter
peche Ene Aed delectant tnbulaties a imfirmitates ſuſtipiẽde ſunt Pꝛimũ
ertnger Propter trid eſt quia eſt veriſſimum ſignum eledionis: vnde dixit angelus
fgfaphael ad thobiã. Quia acceptus deo ems neceſſe fuit vt tem⸗
ptauo pꝛobaret te· econtra diat᷑ de repꝛobis in Põ. Dimiſi eos
bm delideria coꝛdis e um Setundũ eſt tum magno effedu cer- M
tiſſima lie ratio Ps. Ex omnibus tribulationibo meis cripe me
ſilr Policarpus dicit ꝙ diuina pietas ſolet eledos ſuos multi⸗
pluater eri pere. Pꝛimoldibe rat per pati entie donationezʒ
. Waxime deus libe rat quando ſufferendi patientiaʒ aminiſtrat
Sectundo tribulationẽ m duledinem cõmutando ſitut de ſancto
andꝛea legit᷑ dicente. O bona crux diu deſiderata. Itez de ſancto
ſtephano. Lapides toꝛrentes illi dules erãt. Terdio libe rat pꝰ
ſingulas tribulationes conſolationes infundendo Pã. Sctundũ
multitudmem doloꝛum meoeum conſolationes tue letiſcauer̃t
animã meamNereao appetenda eſt tribulatio: quia foꝛmaer G
nos deo qui ſuper omnes ho mines tribulationuʒz paſſionibus ſe
immiſit · pꝛopter hot ſolum tribulatio ſummo deñderio eſt am⸗
plectenda. Vñ cum tranllati de iſta vita ad ſpeculũ vite diume
venta tis peruenimus tunt lue clarius cognoſeemus q; magnũ
uu mulum merite ꝝ nobis pᷣſens trioulatio aduexit. vnde Berñn
ſuper illud Rpłi. Non ſunt condigne paſſiones & dict. Non
ſunt tondig ne paſſiones ad penam que dimittitur· ad gratiaʒ
que immittitur ad gloꝛiam que pꝛomitut᷑: vnde DHumbertus
Si aduerſitatum vtilitatem ſciremus conſiderare/vix in eentum
an nis dno poſſemus pꝛo inſirmitatis vnius beneſidco rſpõdere
¶Quantum ad teraam partem dict hic Apls. Nohte confoꝛ
eic ſecho nos ofoꝛl no Nbeg mari huitc ſeculocnon debemꝰ? nos ðſoꝛmare huic ſcculo Pꝛimo
opter triia. Aqnua amidta huius mundi mimitum dei conſtituit Jatobi⸗2.
WWD U Pmiaga huius mundi inimita eſt deo: quia amoꝛ mdi expellit

3*

— —

deum a eius gratiam a diledionem a co:de hominis: quia ſitut
ignis a aqua ſunt contraria: frigus a cahdũ: album a nigrum
ſic amiadia mundi a dei limul ſtare non poſſunt. vnde Greg?.
Viſce o homo non diligere mundum dinor deum ante o'a.
dqds habes funde vt implearis · vnde etiam Rugꝰ? ſuper ptimam
canonicam Johannis. Duo ſunt amoes ſcilit mundi a dei ſi
mundi amo in te habitat non eſt quo introeat amoꝛ dei. Cum
ecrxoneras coꝛ tuũ ab amoꝛe terreno tunt hauries amoꝛẽ d iumũ
a in apit in te habitare caritas a qua mihil mali poteſt pꝛocdere
Secundo quia totus mundus plenus eſt amaritudine a miſeriis “R

. .

eigo dititur vallis lacrimꝗrum. hot pue oſtendit naſcendo qui
pꝛimo flet repꝛeſentans miſeriam huius mundi Job ·14. Domo
natus de muliere bꝛeui viuens tem poꝛe replet᷑ multis miſeriis.
DHoc patet patet· quia yunc frigus nunc eſtas nunc fames nune „

6 .

ſitis nunc fietus nunt diues et pauper viuus et m oꝛtuus Job⸗

12. Mancq in eodem ſtatu permanet Gregoꝛinz ſuper Ezech⸗

Quid eſt quod in hoc mundo nos libeat. vndiq; ludus nos in⸗

ſpicmus vndiq; gemitus audimus: deſtructe vebes vndiq; e⸗

uerſa caſtra:agri in ſoltudinẽ redacti: alios in captitui tateʒ dues
alios det runcari vidimꝰ.a alios interſfick. Quid g eſt qð in hac
vita libeat frẽs mei. Si talem mm iam diligimus non gaudiaã *
ſed vulnera amamus (Tercdio quia nemo ſeruiens huic munde
poteſt peruenire ad gaudiuʒ celeſte. Ratio eſt quia omnes ſerui
toꝛes hꝰ mũdi ſerui lunt dyaboli Mat h·6. Nemo poteſt duiobo
dñis ſeruire Apls, Zi adhuc homimbus placerem xp̃i ſeruus nõ
