4 dſicam cenam manducare, DVnuſquiſq; enim ſuazʒ

lamo nota exemꝑplũ de fratre religioſo qui omnes puncturaz

enam pꝛeſumit ad manducandũ Et akhus quidẽ
eſurit· anus aũt ebꝛius eſt. nũquid domos nõ habetis ad
mãdu andum⸗an eccleſiam dei dtem nitis 1 funditis eos
qui non haent. Quid dicam wobis⸗laudo vos in hot no⸗
lando ws, Ego enim accpi a dno qò a tradidi wobis qra

dñs iheſus in qua nocte tradebatur accœpit panem graeaz

agens fregit 2 dirit. Hoc eſt coꝛpus meu quod pꝛo wobis
tradetur· hoc fadte in meam tõmemoꝛationem. ſimiliteꝛ

cancem poſtq́; œnauit dicens. Hit eſt canx nouum teſta⸗

mentum in meo ſanguine hoc faate quotienſcũq; bibitis

in meam cõmemoꝛationem QAuotienſcunq; em mandu⸗

cabitis panem hunt cahcm bibetis moꝛtem dfii annun

dabitis donet veniat. Itaq; quicunq manoucauerit panẽ

vel biberit cangem indigne reus erit coꝛpoꝛis 2 ſanguinis
dni. Pꝛobet aüt ſeipſum homo ⁊ ſic de pane illo edat de

ilice bibat. Qui enim manducat 2 bibit indigne: iudiciũ
ſibi mandutat 2 bibit nõ diiudicans coꝛpꝰ dñ. Jdeo mter

ws muli infirmi imbealles 1 doꝛmiunt multi· ꝙ ſi noſ⸗

meipſos duudicaremus non vtiq; iudicaremur. Dü iu⸗
dicamur autẽ in dño coꝛripimur vt non um hoc mund
damnemur. ́́MUN⸗/sä “ͦJMUD

2
ι 9
crir

rmetum 1τσ. 1. Co. a legitur in epra
ad eſcam ange loeum de qua dr Sap: 16. KAngeloz eſca

Xpur gate vetus ſe

nutri

homo ( Vnde in pꝛeſent ſermone tna ſunt dicenda. Pꝛimo qu?

VNoies cir ca eſcam angeloꝛum triplicter peccant in hoc tꝑe ſacro
ecundo quò dolere debent qmn nõ diſpoſuert ſe ad ſacramentũ
Nerao mouende ſunt alique ꝗſtiones de reſurrecnõe (Quantũ
ad pꝛimum ſcienduʒ ꝙ hoies ſolent tripliater peccare illo ſaero
tpꝑe. Et hic AXplus m epla hodierna tangit tria Quidam enim

indigne lumũt eucariſtiam. a atra i los dicit pł-s. Expurgate

xetus fermen tum eo ruptionez cuiuſlibet peccati motahs. na;
indigne ſumentes coꝛpus xp̃i inferunt eontumelia3 xp̃ᷣo non mi
ſuis led in perſona ꝓzia, Multum enim offenditur pemeœps qn
aliquis ei dtumelham infeꝛt m rebus ſubditoꝶ ſuoum capieno
eum: ſed multo plus imn ꝓpꝛia perſona: nam tales ſunt homieide
Coꝛ. 2 Quicunq; manducauerit panem X mb. Qui indigne
Ipm ſumit idem eſt ac ſi ipſum interfiæret tum tam peritulon 3
lit co pus xp̃Gi indigne ſumere (Aunc queritur· quid requri᷑ ad
hoc ꝙ ꝗs digne comun eœt (Rñndetur ꝙ tria pꝛina palr. Pꝛimo
qꝙ non ſit mn pcto meetah. Secundo requirit᷑ quedam nuerentia

ad ſacramentum. Terdo requiritur actualis deuotio lterius

queridur qiu non habet cõſcientiam peti motalis m peccato tñ

;— „ .

moꝛtali exiſtens an ille pecot coꝛpus xp̃i ſumẽdo (Dicendum ;

papue qn eſt talis cr cumſtantia cuius certitudinez plemus hre
non poteſt. ꝙ aũt aliquis a pertato immunis ſit per tert tudinẽ

ſcire non poteſt vt habetur.i.Coꝛ· . Nihil mihi conſtius ſum :
ſed non in hoc inſtifi tatus ſum (poteſt tamẽ de hoc habe ri alqua

ciectura peeapue per qᷓtuo ſigna vt diat Perñ Pꝛimo cum
quis deuote verbum dei audit (Secundo cum ſe pæeparatum ad

bene agendum muemt Greg?. Pꝛobatio dilecnoms exhibito

eſt operis (Aercio qn quis a pẽts abſtinendo in futuʒ ꝓPpolituz
habet. Vnde ſi alis per hmodi ſigna faca diligenti diſcuſſioe

ſue »ſcientie: quis forte non ſuffidenti deuotide ad coꝛ pus 1pᷣi
accœdat ahquo pẽto motali in ipſo remanente ꝙ eꝰ? cognitionẽ⸗

pꝛete:fagiat non petcat· ymo magis videt᷑ ꝙ virtute ſacrameti

peccati remiſſionem ↄlſequitur Xugꝗꝰ. Qñ coꝛpꝰ xp̃i manducak

equũ ſuũ vel bouẽ ſubditi ſui: led Plus in ſubdito ſluo tapiendo

0
viuificat moꝛtuos Berñ. Eucariſtie ſacramentũ eſt potens pttzꝛ —
ntg dimittere donſumere obuias Poteſtates Gi tez queritur vtrum C2 H .ẽ
eeeeucariſtia ſit quotidie ſumẽda( Dicendum ad hoc ſacramentũ
vig duo requirunt᷑ ex parte reapienus puta deſiderium diunctionis
eoe 29 xpum qs facit:a ruerentia ſacra menti que ad donũ amoꝛis
NokG6 Pertinet· pꝛimum inatat ad frequentationem huius ſacramenti
quonidianãa: ſed ſecundü retrahit. Vnde ſi alqͥs experimentalxr
Runn ex quadam ſump tione feruoꝛez amoeis non augeri a reuerentiä
nenl mirſnui m ſeipſo ſenſerit talis debet interdũ abſtinere a cũ maioei „*
Aumti reuerentia à deuotone poſt modum ac cedere · vnde qua tuz ad
kun hoc hᷣm Aug. Vnuſquiſ q; eſt relinquendus ſuo iudico, Zuffiat
Dnion ergo ꝙ vnuſquiſq; m ſuam ſideʒ agat: a hot pꝛobat exemp lo
n ʒac hei a centurionis quoꝛum vnus ie epit dñũm im domum ſuam
gaudens: ahus dixit. Non ſum dignus vt intres ſub tectũ meũ
Ponnn vterq; tamen miſcrieo:diam conſecutus ¶ Secundi ſunt qui poſt
nmͤg ſumptionem eucariſtie ad peccata pꝛeterita redeunt. cont ra tales
Pn diat hic Rpls. Paſcha nrm immolatus ? xp̃s Augꝰ. Reducit
end à0 memoꝛ iam hominibus paſſionem criſti per quam a peccatis
prind mundati et hbe rati ſunt: et ex quantitate remedii pPerpendunt
indigre quantitateʒ periculi vt cog mita qntitate timeant redine ad peta
mimen Heterita. Nam reudiuantes grauius deum offendunt et mimus
grnis Parati ſunt ad reſurgendum ſicut mſfirmitas iterata vel vulnus
in curatum qð Poſtmodum diffialiꝰ curatur Lu. Erunt nouiſſima
Euenttl illhius peioea pꝛioibus · vnde ſumme cauere debemus ne xp̃um a
Gtims nobis e pellamus: ſed ipſum inti ma deuotione coꝛdis retinere
Ntuhf ebemus. Mam ſi panniculi in quibus mater ſua eum muoluit
wun g cum infans eſſet · vel erux xpi m qua ad tres hoꝛas pependit: vel
lnnta ſydon in qua xp̃ᷣs inuolutus erat.a ſepulcrum in quo ad paruũ
mmushrfe temp? iacuit tanta reuerentia cuſtodiatur. Oquomodo de beret
ettndines homo doꝛ ſuum cuſtodire in quo recpit xp̃m non ad hoꝛaz nec
uafun 2 tempus: verum etia perpetue ſi in gratia permanſerit. Item
iehu litut aliquis diligenter cuſtodiret ſangninez vp̃i ſi ĩm haberet
R in vaſe aliquo ſub hopeia ſpeae ita diligenter de bemꝰ nos cu⸗
mtum ſtodire a peccatis morta libus ne xpᷣum repellamus et ſicut non
n parum petcaret hic qui ſangumem xp̃i m luto pꝛoiiceret: ſic E
en 4 pPaꝝ peccat qii voluntarie peccat a xpᷣm tur pi ter ex pellit.ymo
4 dico ꝙ magis eſt quãdo homo ſemel in die vidit ooꝛpus xp̃i in
mdli 4 manibo ſacer dotis in miſſa: iſta die ſe magis ſe licite cuſtodire de
dfue bet a peccaus coꝛdis oꝛis et operis. Si emm beata maria vir
cgnin cum omnibus beatis an gelis et ſandis in elo ante te tranſirent:
td

“ .
S
3
5
3 7
6

Wnel Prer guß,

Sernid

nonne tu eos videre velles a eos reuereri erte libenter . quanto

2

lus debes reuereri coꝛpus ſandtiſſimũ quod omni die videre cũ
oculis tuis potes: reſpectu cuius omnes ſandi qualſi nihil ſunt.
Gnde hic queritur vtrum peccatoꝛ videndo coꝛpus xp̃i peccœt ·

(reſpondet Tho. dil. 4· G;uis exiſtenti mm peccato moꝛtali non lieœt

cõmunicare: videndo tamen coꝛpus xp̃i non petcat. Attamen
ſi inter dum peopter humihitateʒ abſtineat a videndo lau dandũ
eſt. concoꝛdat Albertus dicens ꝙ pẽtoꝛ nõ debet videre multo
aſpectu: ſed eo viſo debet pertutere ad pectus ſuũ ꝙ non ſit di⸗
gnus aſpectu xp̃i Cercii ſunt qui ſe non peparauerunt ad per
apienduz hoc venerabile ſacrament ü illo ſacratiſſimo tempoꝛe
paſchali· contra quos diut Æoſtobus. Epulemur in azimis
Luantum ad ſecundam partem iſtius ſermonis: notandum eſt

—

hic ꝙ tales merito dolere a triſtari debent qui non diſpoſuerũt

ſ Nſpor e ₰ Eadwre ie ſed nec cõmunicauerunt bᷣm pꝛecptum eclelie iſto ſacro tꝑe:

ſuſtapio⸗ Sy eeptit erne mMerio (Et ſunt anq; pemdpaliter que debent in ipſis eſſe cauſa dolois

4 triſticte¶ Pꝛimo qꝛ ex hoc deus multum offenditur . hot poteſt

oſtendi ex hoc qð legitur Lu·io.· de his qui nõ erant reœpturi

diſtipulos eius dicens. Kmen dito vobis ꝙ zodomis in die illa
remiſſius erit q; illi auitati que non re epit vos. Si tantuzʒ offen

ditur deus quando diſcipuli ſui non reupiuntur- quan tum cre⸗
dendum eſt ꝙ offenditur qñ ſibi hoſpicium negatur: et pepue

a ſuis Johᷣ·i· In pꝛopꝛia venit a ſui eum non rœperunt. tales

multum timere pPoſſunt ne iudientur ab eo in extremo indico
iuxta illud MWat h. Diſcedite a me maled idi m ignem eternum
et lubditur caula. Doſpes eram et non collegiſtis me(Secundo

dolere debet talis quia fraud atur vtilitate quam con ſleq ut qui⸗

libet homo ex aduentu dni ad hoſpicium ſuum. Non enim ad⸗
uentus eius eſt abſq; magna vtilitate: vnde cum zacheus dñm

iheſum in hoſpicium ſuum reœpiſſet: audiuit a domino Lu· 19·
Hodie ſalus huic domui facta eſt · lic xp̃s diat ad quẽ libet ſidelẽ
qui eum reapit hodie. Salus huic domui Kα hoc peobatur: quia

„

acapis co: pus xp̃i effiœris particps omnium bonoꝝ que xp̃s

operatus eſt in vita ſua ieiunando pdicando diſcurrendo eado
vigilando inſuper totum meritum palſſ ioms xp̃i: nam ſanctꝰ
Tho · dicit ꝙ in qualibet miſſa inuemt᷑ omnis fructus a vtilitas

quam xpus operatus eſt in die paraſceues in cruœ: et eandem
gram a frudum qiulibet homo deuotus qui digne cõmunicat

rſpit a acupit: a cum hoc partiapationez omnium merito
totius ecleſie et ſancoꝛum in celo: a verificat᷑ in nobis qð dixit

d
m.
lic
imen
nd
mald
ſtdi⸗
dper
nwe
ns
unek
nerüt
te:
weeſt
pun
eWa
3 ken
umth⸗
tfoe
S
indico
tirtun
kqui⸗
mad⸗
sdim
u.10.
tfidel
: qu⸗
nefe⸗
id
nlanb⸗

vt

cann
nuncat
niz
oinit

.

xp̃ᷣs Joh ·io· Rlii laboꝛanert et vos in laboꝛes eoꝛum introiſtis
hinc eſt ꝙ in ſymbolo catholice fidei diämus. Credo ſancoum
cõmumonem vnde Klbertus magnus. Per verum coꝛpus xp̃i
omnes nos in ommbus xp̃i gratiis et om nium ſidelium cõmu⸗
nicamus pꝛopter quod communio dititur inſuper non modica
ſecuritas eſt habere talem hoſpitem . vnde Psõ. Si ambulauero in
medio vmbꝛe moetis non timebo t: a itez Dominꝰ? pꝛotectoæ
vite mee illis bonis talis ſe pꝛinat qui non ctommunicat(Tercio
timere a dolere debet ˖ quia ſtat in malo ſtatu.quia ſemper eſt in

pettato motali die noctuq; omni die ꝙ;diu ſit ſtat in pertinada
tali ꝙ non vult andire pꝛecpta eccleſie · tum conſtitutio eccleſie

dicit ꝙ quilibet homo poſtq; ad annos diſcretionis pernenent⸗
ſaltem ſemel in anno oonſiteatur oĩa peccata ſua ꝓpꝛio ſacer doti

à ſuſcipiat deuote ac reuerenteꝛ admimus in paſcha ſacramentũ

eucariſtie: niſi foꝛte conſilio ſui confeſſoeis ob aliquã rõnabilem
caulam ad tempus ab eius partieapatione duxerit abſtinendu:
ſic tamen ꝙ tempus illud vltra anum non pꝛotrahatur: quin
infra annũ ſe diſponat et cõmunicet. Hot iſti nobiles ꝑpendere
deberent a eoꝛum confeſſoꝛes qui credũt ſibi ſuffiœre ꝙ; ↄſiteant᷑

in quadꝛageſima a non communicant qñq; in qninq; vel detem

annis niſi vegente infirmitate coꝛ poꝛis: a talis conſelſio illoꝛum

nobilium et etiaz alleum hoim quam ſic faciunt in qdꝛageſima

à nolunt cõmunicare nihil pꝛodeſt eis ad vitam eternam a non
poſſunt abſolui a peccatis ſuis: quia nolunt obe dire eccleſie vbi
pꝛecipitur non ſolum conſiteri ſed etiam eucariſtiam ſumere tꝑe
paſche: tunt tales applaudãt ſibiipſis dicentes. eliꝰ eſt ooꝛpꝰ
xpßpi non lſumere q; indigne ſumere: quibo dicmꝰ ꝙ in hoe bene
fatiunt a tamẽ dolere a triſtari de berent de abſentia diuma. Vbi
enim deus abeſt ibi dyabolus adeſt: quia q;diu in tali mobedia
perſeuerant ſemper dyabolum ſecum habent: quia nemo poteſt
duobus dñis ſeruire: led quando tales ſe lubiiciunt et pemitent

verauter a cõmunicant tunc dyabolus expelli (Quarto dolere

debent de magna indignitate ſuoꝛum peccatoꝝ qui in vita pñti
debent eſſe ſeg regati a ſepultura omnium xpᷣiſidelium. Vnde de

pot legitur in iure canonioo ꝙ qui ſemel in anno non conſitetur

nec comunicat debet carere ecleſiaſtica ſepultura extra de pe: et
mil. Dis vtriuſq; ſexus (Quinto dolere debent tales pmaxime
quia ſitut in pꝛ eſenti vita ſeparandus eſt a conſoꝛtiis hommum-
ab ingreſſu eceleſie: et poſt moꝛtem ſuam cadauer deberet carere

ecleliaſtica ſepultura: ita eius infelix anima ſepambit᷑ a dommo

g z

Serme

noſtro iheſu xpo æ a beata vir gine ab omnibo landis a angel

dei a vita eterna vnde Joh. 0. Niſi manducaueritis carneʒ Rilii
hoiĩs * (Quantum ad teraam partem iſtius ſermonis. Pꝛimo

querit quare xpᷣs non ſtaum poſt moꝛteʒ ſuam reſurrexit ſed per

triduum tardauit ſpondet Eluadarius ne indei dixillent euz
non vere motuum (Item notandum qꝙ; anima xp̃i per taiduum
moꝛtis ſue tum ſanctis patribo im umbo fuit. a etiaz latro tui xp̃s
Vixit. Vodie metũ eris in paradiſo· vocatur ibi ꝑadiſus fruitio

dei: quia peracta palſione tam ipſe latro q; alii ſanqt patres qiu

exrant in limbo viderunt iheſum per eſſenciaʒ a ſanctus Thomas

diat ꝙ diuimitas manſit cum x¶pᷣo in cruœ. a deitas etiã deſcẽdit
eum anima m mferno: qma illud qð deus ſemel aſſumpfſit nũch
dimiſit Itez ſciendum ꝙ xpᷣs hodie clauſo ſepulcro ſe luſcitauit
moe tuis circa pem epium diei hm Rug. Et poſt reſurredtionez

ſtatim ſuſcitauit plures patres quoꝝ monumeta circa ihemſalez
ſexta feria fuerunt aperta: ſed hodie neſuſtitati eadez monumẽta
ey iuerunt in iheruſalem viſis multis: et erdibile eſt bm plures

dock ees ꝙ poſtmodum in xpo eternaliter viui remanſerunt: et

rum in aſcenſione aſtenderunt vnde Rug de relurrechone dñi
Quorum ſepulera in paſſiõe dñi ſunt pateſacta: hoꝛum coꝛpoꝛa
xp̃o reſurgente de puluere ſunt reſuſcitata. Decebat enim vt ille

pꝛius reſurgeret demde illi:a ſicut tum dño reſurrexerunt. ita eo
alcendente ipſi etiam aſcendiſſe creduntur· beatus Tho · diat ꝙ
cer cia die xps reſurrexit reſumẽdo non coꝛpus tale quale peius

Habuit ſed impaſſibile a immoetale ¶ Vnde quentur quare xp̃s
Poſt relurredionez apparuit marie magdalene im ſpecie otolani

duo bus diſcipulis m ſpeae peregrim ambulati Reſpondeð᷑

—

ꝙ marie magdalene apparuit m ſpedie oꝛtolam. in ſignũ ꝙ ellet
verus oetol mus, De tolanus enim cum oetum colit malas heꝛbas

inde extrahit a bonas mſerit. Sic xp̃us tanq; verus otol mus a

manria magdalena remonit pcta tanq; herbas moetſeras YZſið.
de ſummo bono. Pꝛius viaa extirpanda ſunt in homme deinde
Inſerende lunt virtutes, Nam coherere a ooniungi nr†F mendado

eritas non poteſt· net pudoꝛ cum petulantia.ſides cum perſidia
caſtitas cum luxuria. Sed duobus diſcipulis apparuit foꝛis ſieut

emt intus in mẽte qꝛ adhut in eoꝝ toꝛdibo peregrinꝰ erat a fide

ideo longius ſe ire finxit (Item ic quent vtz de xp̃i ſanguine
in paſſione a crueœ effulo ſit anquid in terna abſq; eucariſtiaſte⸗

ſpondit ſanctus Aho · in · 4. ꝙ non: quia xp̃s in reſurdione totrũ
ſangumez aſſlumpſit quem jn paſſ ione effudit · hoc ſic pꝛobatut

— — —
— ꝭ.0ã—¼-h⸗⁴al⸗r· — = – r „☚

—-

N
di
t enz
uun
apß⸗
mido
gau

laui:

a0
idie
ſiut
ſ
njr

e

= . 0, . 7. . H. 2 .
quia qnelibet effuſ gntta wunita eſt in haſſione dñi: cum quia
xp̃ᷣs temperatiſſime vixit et iam in perſecta etate fuit patiendo.
Vnde mhil de ſangume habuit niſi quod ad reſurrectionem pe:

tinebat a ad veritatez humane nature: tum etiam quia ſanguis

xpᷣi vnitus verbo ſaluberrimus fuit humano generi: vnde licut

alie partes in reſurredtiõe reunite ſunt.ita a ſanguis debnit alis

partibus humanitatis iungi·hec ille, Ex quibꝰ patet ꝙ ſanguis

chꝛiſti qui oſtenditur hic in certis locis eſt ſanguis miraculoſus
imagims xpᷣi. Exemplum de baliſtario qui leſit imaginem cru⸗

ciſixi: et ſtatim ad inſtar gutte humani ſanguinis exiunit: quere
min pꝛomptuario. p. 44 G

—

40· diebus poſt reſurreclonem vſq; ad aſcenſionem ( rſſpondet

tem hic queritur vbi xp̃us manſit illis

Elucidarius ꝙ; in paradiſo terreſtri vt eredit᷑ eum enoch a helya

et eum his qui cum eo ſurrexerunt Mltimo ſciendum ꝙ omnes
hommes iuuenes a pueri reſurgent in ea etate qua xp̃s erat qn

reſurrexit ſcʒ in etate tigintatrium annoꝛuzʒ: a m hac etate adz

dicitur fuiſſe creatus homo de limo terre. Et poſt reſurn dionez
non erit neceſſaria veſtis nec ſar toꝛ es nec ſutoꝛes neq; animalia

bauta Rugꝰ. Vbi vult ſpiritus ibi pꝛotinus erit a coꝛpus,. Item

ꝛpoꝛa ſanctum erunt clariſſima e13 Fulgebunt uiſti

ne quod natum eſt ex deo vinct mund ü. Et het

autem qui vindat mundüũ niſi qui credit ꝙ iheſus
eſt filius dei. Hic eſt qui venit per aquã ⁊ ſanguinẽ iheſus
xpᷣs. Non in aqua ſolum ſed in aqua a ſanguine, Et ſpüs
eſt qui teſtifſicatur quoniam ypᷣs eſt veritas ? B

Sermo.xxi.ſuper epiſtola pꝛecedenti.

ab aliquo qui eſt potentioꝛ oꝓpꝛimente. Sicut miles op
peeſſus a comite ſubleuationem querit a rege.In hunc modum
eum mundus et mundi dns rdyabolus nos multiplicater oppꝛi

mit et mundi variatio nos temptat.ideo Johes apoſtolus nos

doet in verbis pꝛemiſſis con fugere ad potentiſſimum domimum
per quem poſſumus vintere oia temptamenta

3 3

eſt vickoꝛia que vindt munduũ ſides noſtra. Quis

Wne quod natuz eſt ex deo t. I. Joh. 5. Nos videmus
ad ſenſũ ꝙ oppꝛeſſus a potentioꝛe ſibi rerit defenſionẽ

ſſu enta mundi a dyaboli1
cum dict. Dmne quod natum eſt &nde in peelenti ſermone
tria ſunt dicenda. Pꝛimo quomodo ſeruus xp̃i vincit mundum

Germo
Secundo de ſide eat holica. Ter ao de oſtenlone reliquiaruz (Rd
lihe xp.dntvia ſile pꝛimum ſciendum ꝙ ſeruus triſti tria conſiderando fauliter emm
. adiutoris Diit adiutoꝛio diumo poteſt vmœre mundum (Pꝛimo conſiderando
ϑvinc ͤh ꝓ amidtia huius mundi homineʒ mimitum dei tonſtituit-quia
2 nneumo poteſt habere amid aam huius mundi a etiam dei. Wodo
deoeliberet apud ſe ſidelis homo quid iſtoꝝꝶ magis expediat · deum
relinquere vel mundü a deo adherere vel non. Item homo rõne
vtens imuenit ꝙ magis expediat relinquere mundum a deo ad
herere: àa ad hoc induaut nos ſacra ſcripta Joh.z. Nolite diligere
mundũ neq; ea que m eo ſunt: cuius cau ſam ſtatim aſſig nat di-
Si qms diligit mundum non eſt caritas patris in eo: nam ſitut
igms aqua frigidũ a calidum album a nigrum ſunt ↄtraria:
ſic amiciaa dei a mundi limul ſtare nõ poſſunt Rugꝗꝰ ſuꝑ cano-
Joh. Duo ſunt amoꝛes ſcʒ dei a mundi ſi amoꝛ mdi mnhabitat
non eſt quo amoꝛ dei introeat · vnde etiam Gregꝰ. Diſte homo
non diligere mom vt dihgas deum: auerte vt auertaris. funde
vt implearis (Setundo conliderando q; ie h9 mundi eſt filius
dyaboli: qma bm dictũ xpᷣi vt habetur Mat h·. 6. Nemo poteſt
duobus . Domo veretundat ſeruire cim vel ruſtito vel paſtoꝛi
in campo a non veretcundat᷑ ſeruire dyabolo ſieut homo ſupeꝛboy
ebꝛioſus guloſus a acadioſus qui omnes ſeruiunt᷑ dyabolo qui
eſt maximus mimicus eoꝝ Greg?, Stultum eſt leruire dyabolo
qui nullo placatur obſequio: ym̃o qñq; durius laboꝛant ſerui
dyaboh q; xp̃i·quia mi ſudoꝛe ſeruiunt dyabolo a ſunt qſi omni
tempoꝛe mquieti aQ m fatigauõe¶ Nerao ↄſiderando ꝙ quiliber
homo ſeruiens huic mundo non poteſt venire ad re num clozꝛ
Joh Regnum meum non eſt de hot mundo rregnum meum
non eſt de his negocis que m mundo tractantur Criſoſt ſuper
Math. MWiſerrimus eſt mundus et miſeri qui eum ſequuntur.
Semper enim hommes huius mundi open excluſerunt a vita:
ꝓautem amatoꝛ huius muni qui querit mundana gaudia nõ
pollit eleſtia gaudia poſt hanc vitam poſſidere Gregꝰ? m om
diat Nemo poteſt hic gaudere cum hot ſeculo a ille negnare eũ
deo. uantum ad ſecundam partez iſtius ſer monis diat hie
4 Jeohhᷣ. Hec eſt vicoeia que vmdt munduz ſides veſtra. Nos igit᷑
Q loqiuumur de cat holica ſide Mic pꝛimo queni᷑ quid ſit vera ldes
Roſpondetur.elt credere patrem a filium et ſpiritumſanctũ eſſe
vnum deum: a ꝙ i his tribus perſoms eſt indiuiſibilis deitas.
toequahs gloꝛia eterna maieſtas. Iteʒ vera iubet credere ꝙ dñs
iheſus xp̃ᷣs eſt verus deus et homo eternahter natus a patie vᷣm

.

B

= — 4

☛— – — r1 -—

— —

£
ı
deitatem: tꝑaliter natus m humanitatez a matre bi ſciendũ̃
4 ꝙ ſides catholhca eſt frequenter ſidelibus p̃dicanda a diligenter
ſeru anda a cuſtodienda: quia eſt ſundamentum omnis merii· .
. vnde Kplus. Fundam entum aliud nemo poteſt ponere pꝛeter
id quod po ſitum eſt t& vſides chꝛiſti Rugꝰ. Fides eſt bonoꝛum
um omnium fundamentum: ſides eſt humane ſalutis micium· nam
Ne eytra ſidem catholicam non eſt ſalus vnde omnes indei pagani
d⸗ heretici ſunt in ſtatu damnatiõis Math̊.2 8. Qui credidenit
4 gqin non crediderit . Condemnatio que facta eſt per adam non
. V 2— „— 7 2, — „ —
N tolbt᷑ niſi per ſid dñi noſtri ihelu xp̃ᷣi. Vnde oẽs qui ſaluati ſunt
dk ab mido mði ſaluati ſunt in ſide: ꝗa illi qui ante tꝑa xp̃i vixert
iik“ ſicut patriarche pꝛophete a eœteri fideles crediderunt xpum ven⸗
Nℳ tu rum a redemptuꝝ genus humanum: ſicur nos qui poſt xpᷣm
tat viimus credimꝰ? hoc eſſe ſckum Bern. MWulti emm ſaluatoꝛis
oo aduentum omnipotentis timentes a dihgentes ſue ſalutis gra⸗
M tiſſimum redemptoꝛem pꝛomiſſoꝛem credentes:m pꝛomiſſione ſi
us delium ſperantes cum ſide a expectatione ſaluati ſunt (Item no⸗ N0 4
ſt tandum ꝙ ſides catholica vt homo ſaluetur per eã debet habere Rkg a olimn 7
wi gqrnq; que figurata ſũt per quinq; vulnera domini noſtri iheſu “ d hre Piꝓp 9Wπα
pi (Pꝛimum eſt ꝙ lit pura ſic ꝙ nihil admiſceatur falſitatis t D R
M vanmitatis vt illi faciunt qui varias credulitates ↄfingunt a cre⸗ 1
o. dunt vt nig romantid aruſpics arioli et obſeruantes ſomnia di
ni eſq; egiptiacos a fata a carmina & Deutro:8. Mõ mueniatur
omt in te ꝙ ariolus ſciſcitat᷑ nec obſerues ſommia vnde de hoc diat
m decret. O iumatiom qui intendit damnationẽ incurrit amme
ber 25. : vltj: Non. Johamnes nder dicit ꝙ quidam per demones
iim malelitcimtur ſicut philocapti: vel diſplicentiã vel mnuid iam ha
k bentes ad certam perſonã ad quam temptantur cui homo debet
F. Per libeꝝ arbitrium reſiſtere tum gratia· a quando non reſiſtit
: (Seaundu eſt integ ritas fidei vt omnes articulos ſidei credamus
53 omnia que eredit ſancka mate? ecleſia mihil danantes vel exa
c pientes. Weritas enim ſidei ita eſt dcat henata vt qui vnum arti
auilum negat totum diſſoluit: ſicut qui vnum anulum cathene
e H frangit: totum quod per eam ligatur diſſoluitur: ſic eſt de ſide
e Jaco 2.2 Qm in vno offendit facus eſt omnium reus. Non liet
ige ſidei aliquid ad di vel minui: nam in ipſa mhil eſt quod ſit ſup-
GS ſiuum. Sapientia dei ſic fidem oꝛdinauit ꝙ nec ſumi angeli pnt
cl eam emendare ſcz addendo del mmuendo in aliquoTer cium ẽ
n H certi tudo ſidei: vt mhil verius nihil certius elſe credamus c; q8ð
N Iſi des doet · vnde non licet nobis aliquod dubium de ea habere ·
. 83838 —

Sermo

vnde ſides neſcit falli. Contra hot quidam fadlliter dubitant de½e

Rde a ta les ſolẽt dicere. Si ſic eſt vt ſcriptura dicit a ſides catho⸗
lica tenet magnum quid eſt. Non enim contmditunt ſimpliateꝛ
ſcripture et ſidei: ſed tñ ipli irmiter non credunt tales iudicant᷑
æi peccant motaliter: et ſi ſi deedunt damnabuntur qua ſides

xpiana debet elſe certa in hoie: vt ſi etiaz angelus de celo deſcen

Deret a aliter diceret nõ crederet᷑· vt patet per A/płm ad Gabł·10
Bed iam dicta nõ ſunt intelligenda de ilus qui cũ amaritudme
coꝛdis temptant᷑ in ſide: tales reliſtere debent et expellere ſtatim
äallas nddentes togitationes a tẽptationes que ſunt contra ſidẽ
ſic merent᷑ apud deñũ Berñ. Quotiens reſiſtis totiens toꝛona⸗
beris · vñ peo certo tenere debes ꝙ fides cathohca vera eſt a mulla
alia ſides vera eſt. ſed ſunt omnes falſe a ſicte ſicut ſunt indeozʒ: æ
paganoeum. õ enim niſi vna veritas eſt ex qua vera ſunt. Nõ
emm eſt nili vnus lol illummans oẽm hommem: ſic non eſt mſi

vVna ſides illummans a puriſitans toꝛda fidehum. Certins non

eſt celum a teꝛra a& oia que m eis ſunt eſſe q; ſdem noſtrã veram
eſſe Lu.21. Celum a terta tranſibunt verba mnon tranſ · vnde
dr m PS. Veritas dni manet ineternũ (Quartũ eſt vt lit ſoꝛtis

et ↄſtans adeo vt pamtꝰ ſit potius moꝛti ſe ꝑpꝛo illa exponere ;

illam deſerere a xpᷣm negare. Exemplum de omnibus apoſtolis
martiribo virginibus qui pꝛo illa obſeruanda expoſuerunt vitã

res honoꝛes dignitates cognatos a toꝛpoꝛa ſua ad diuerſa ſup⸗

pꝓlidia: ſic et nos xpᷣiam ſoꝛtes eſſe debemus m ſide catholica Eñ

hic querit᷑ vtꝝ ſuffidat im coꝛde non in oe pꝛoſiten Reſpon⸗

detur ꝙ nunq; debet coꝛde vel oꝛe negare: oe tñ conſiteri debet
pꝛo loco a tempoꝛe: vnde Xpoſtolꝰ Roio· Coede creditur ad

iuſticam: oꝛe autem conſeſſio fit ad ſalutem. et in ſignum huius

tunt ſacramentum confirmationis datur ſicut dicitur in decret,
Confirmatio ergo in fronte fit vt a reupiente ſides xp̃i ſine eru

beſcentia pꝛedicetur de conſec. dil · · Fir miſſime· ergo quilibet

xp̃ianus debet nomen xp̃i a fſidem catholi cam confiteri: etiam ſi
pPꝛop terea deberet omnibus rebus tempoꝛalibo pꝛiuari a magis
etiam ſi deberet moꝛi: a maxime illa que ſunt de neœſſitate fidei
et xp̃i · vnde dictur in decret. Qui pꝛo ſide criſti moꝛitur teleſte
pPemium conſequit᷑ · ʒzʒ.q/3· Dmnis Quintum eſt ꝙꝙ ſides debet
elſe viua a hoc per bona opera Jacoo. Fides ſine operibo mortua
elſt Wilhelmꝰ. Tunc perpenditur ꝙ arboꝛ ſit viua ſi floxet · per
firmum pꝛopo ſitum ſeruiendum eſt deo: et etiam frondeat cum
loquitur ſermones bonos et fructum bonoꝛum operum ſaeiat.
Bicut enim ẽ neœſſaria anima in cꝛpoꝛe. lic bona opena in ſide ·

. —
ι●
nd quid eſt fides non operans ex dilecdtione niſi cadauer ex anima.
ut quantu mcunq; eſt mag nus a bonus artiſex: tamen ſine inſtru⸗
n mento vt faber ſine ferreamentis: nauta ſine naui a huiuſmodi
dicn mutilis eſt Item ſciendum ꝙ xp̃iſidelibus non debet eſſe graue
Adee bona opera operari⸗ quia fides que per dilectionem opera tur tm̃
Wen diligitur a deo ꝙ mopmabiliter remunerat᷑: quia modicum qð
Sl, m ſide ſit deo placet RXugꝰ. Sicut rami abſq; viridita te areſcũt
tudne ita a quelibet opem ſi videantur bona: nulla tamen ſunt ſi a ſo
Kann 1 liditate fidei ſeparentur · quomõ per virtutem ſidei mons motꝰ
n eſt de pꝛopꝛio loc· hoc quere m pꝛomptuario.f.õ.¶ Quantum
Ronn⸗ ad terca partem ſermonis ſcʒ de veneratione eliquiarum que H
1nd oſtendunt᷑ in ecleſiis mouende ſunt alique queſtiões Et pꝛimo
Nehr queritur vtrum claui a lanca ſint reliquie et crux a cꝛzona *-. —
Nr.. 5 cxeſponde t Heynricus de haſſia in omeł:de lan cea xp̃i ſic · omnes
mn reli quie ſunt conſecrate: ſed lancea a claui longe perfeduus tactu
Sn coꝛpoꝛe et ſanguine criſti · crux que doꝛſo eſt impeeſſa: et coꝛona
Nn que caput pupugit.ſed lancea coꝛ diuiſit im viſionem beigitte
vnde— vidue: a claui per ſoꝛauerunt funditus pedes et manus chꝛiſu⸗
ʒSs (Secundo queritur hic vtrum in indido extremo adducetur in ◻—
renq Eſiimonium etiam lamea clani a alie res a arma qubus x̃s in
en ſua paſſione ictus ſuſtinuit ſuſcepit: et deſpectus fuit ſicut cruxx
inſi (eſpondit idem ꝙ lic: quia eadem ratio eſt de coꝛona lancea „*
bi- aliis rebus et armis criſt ſicut de cruo Wath. 24. Nunc inquit
a apparebit ſignum filii hominis in elo Cnb. ſuper Math. C rux
pox xp̃i et acatrics xp̃i radiis ſolis erunt luaudioꝛeserao querik ℳ
veNer que reliquie ſunt excellentioꝛes reſpondit ſanctus Tho · ſu Xr. 4
Fd diſeg que xp̃m tetiger̃t vt crux perſuſa ſanguine in paraſceues
tis lancea que ooꝛ xp̃i perſoꝛauit · et claui qui perſoꝛauerunt manꝰ
m, ett pedes criſti et ſimilia. Sicut enim bm Bedam pxpus tactu ſue
em mundiſſime carnis vim regeneratiuam aquis dedit a contulit⸗
n ita yp̃s tactu ſui coꝛꝑis a ſanguĩs ↄſecrauit p̃ſata a nobilitauit⸗
Anid et amphius veneranda lunt ; lanckoz⸗ olſa et reliquie (Quarto
a quenit de cauſis ſanctoz quare reliquie ſunt venerãdelrñdetur
ſd bm Qug. de a. dei et hm Cni· quinq; de cauſis Pꝛima eſt quia
8 4 HM deus ipſemet veneratur quotidie miratula fauendo per eas. vñ
d⸗ Gegꝰ pꝛimo libꝛo dyalogoꝛũ: ꝙ ſanctus libertinus per ſandi
honoꝛati cahgam quam ſecum deuote Poꝛtauit pueꝝ ſuſcitauit.
ZMU ecunda cauſa ꝙ oſtenſio reliquiarũ ſidem future reſurrectio niæ
auget in nobis· quia amima iſtius ſancti qui nunce fruitur deo in
tic celo · fuit in pñ̃ti vnita iſtis rliqis a adhuc in futura reſurrectiõe
etonuerſo vmetur ipſi co:po:i m caritac eterna (Lerda cauſa

quma toꝛpoꝛa ſanctoꝛum fuert in pꝛeſenti emphum dei a oꝛgana

inſtrumenta ſpirituſſandi ꝑ que operatus eſt virtutes a bona
opera a etiam miracula que leguntur de ipſis: etiam in peeſenti
vita facta (Quarta cauſa eſt. quia reliquie ſunt bona amicoꝛum
a contiu ium noſtroꝛuʒz qui nos peeceſſerunt vel nobis reliquias
reliquerunt in memoꝛiam ſuam: ſicut filius plus dihgit inſtru⸗
menta patris ſui moetui a diligentius cuſtodit· ſimiłr filia plbus
diligit angulũ vel cultellum modid valoris matris ſue defuncke
q́; foenum (Quinta cauſa eſt· quia ſandti quozum reliquie vene
rantur hit in terris ſunt apud ſummum regeʒ no ſtri aduocati a
mter œſſoꝛes in celis Oltimo nota ꝙ ſanctos muocamus a hono
ramus ſcʒ petrum paulum et alios ſanctos canonizatos publice
a pꝛiuate: ſed non canonizatos ?m Innocentium inuotare ſſu

mus pꝛinate: ſimiliter imagines ſanctoꝝ veneramur vt rehqas

à eoum coꝛpoꝛa a oſſa a res quas poſſederunt vel tet gerũt vel
veſtes et ſimilia que liœt ſunt mſen ſibilia tamen reliqme ſunt et
in eis non terminamus peediſe venerationeʒ: ſed in iſtis quoeum
res ſunt a fuer̃t:a ſigna aK memoꝛialia ſunt ſanctoꝝ: ſitut vtens

be rillo non terminat viſum ad berillum ˖ ſed vlterius ad lbꝛum.

Hñica ſecunda poſt paſcha epła Peti
Ariſſimi·xpᷣs palſus eſt pꝛo nobis reunqns vobis

exempluz vt ſequamini veſtigia eius qui peccatũ
nõ ſedt net inuentus eſt dolus in oꝛe eius: qui tũ

malediceretur non maledicebat tum pateretur non com⸗
minabatur. tradebatur autem indicanti ſe iniuſtequi pꝑec

cata noſtra ipſe pertuht in coꝛpoꝛe ſuo ſuper hgnũ vt pec⸗
catis moꝛtui iuſtide viuamus: qnus huoꝛe ſanau eſtis.

Eratis enim ſiut oues errantes: ſed conuerſi eſus nunt

ad paſcoꝛem epiſcopum animarum veſtrarum ·

¶Sermo.xxii.ſuper epiſtola ꝛecedenti

Hꝛiſtus paſſus eſt pꝛo nobis vobis relinns exemplum
vt ſequamini veſtigia eius· · Pe · 2 · Spirituſſandꝰ qui

ſanctam ꝙ hodie legitur in epiſtola videlict de paſlione criſti:
ne magnũ pietatis a caritatis ſacramentum dominic paſſionis

ſpirituali gaudio reſurredionis quo iam iubilatur frequẽtatur

et tontinuatur in coꝛdibus fidelium in obliuionem tranſeat: qᷣa
oblinio paſſionis cniſti valde timenda eſt pꝛopter aug mentum
diuini beneſficii Bern. Super omnia te mihi reddit amabilem

bonaꝝ mentiũ inſtitutoꝛ et recto eſt ſtatuit per ecleſiã

ntet
dum
tens
W⸗

WhGH⸗

xicti
ujii
om⸗
irt
el⸗
is.
unt

8

wei
giſt⸗
ſions
iun
ru
n

=

—
bone iheſu calix quem bibiſti: opus redemptionis noſtte. Nihil
alliut blandius: nihil exigit iuſtius: nihil ſtringit foꝛtius: mihil
affict vehementius. Item timendum eſt ꝙ dommꝰ in die iudiai
impꝛoperabit obliuioſis aQ ingratis paſſionem ſuam et benefica
impenſa: vnde doctoꝛ effrẽ · in li. de die iudigi ait. Jpſe xp̃us in

die iudici rationem queret a nobis pꝛo obliuiõe a negligentia

noſtra a dicat. Pꝛopter vos incarnatus fui a in terra palã con⸗
uerſatus ſum: tum palmis a ſputis in ſauem cœſus a cruauſixus:
cum acto potatus. Paradiſum vobis obtuli: negnum aperui:
ſpiritumſanctum miſi: quid vltra facre debui a non feci. Diate
mihi peccatoꝛes pm naturaʒ paſſibiles a moꝛtales quid pꝛo me
paſſi eſtis dmmatoꝛe veſtro tum egd pꝛo vobis impaſſibilis et
immotalis paſſus a⁊ moetuus ſim· ergo debemꝰ eſſe grati et nõ
obliuiſci palſionem xp̃ᷣi Crib. Non eſt adeo vtile aliud pꝛopter
quod gratias agere debemus q; pꝛopter moꝛtem ipſius criſti: in

lig num huius beatus Petrus apłs reduut nobis ad memoeiam

—

acta paſſionis xp̃i in verbis pꝛemilſſis dicẽs. Eps paſſus eſt pꝛo
nobis & (nde im peeſenti ſermone tria ſunt diend imo de
paſſione xp̃i. Scðo de illis qui maledicunt deo a ſanctis. TCerao
de bona ſpe quam debemus habere ad chꝛiſtum qui eſt paſtoꝛ ꝓ
ep̃ᷣs animarum noſtrarum 8 uantum ad pꝛimum attendenduz
eſt ꝙ beatus Petrus apłus non didt hic que et quanta paſſus
eſt xp̃s: ſed ſimpliater diut. Epus paſſus eſt pꝛo nobis. Ratio
eſt · quia xp̃s multa quaſi inexplicabilia pꝛo nobis eſt paſſus·et
hoc ex magna caritate quã ad nos habet Joh.i5. Maioꝛem ca⸗

niatez nemo habet & Rugꝰ?. D homo quo amoꝛe diligit te dñs

deus attende. Pꝛo te ligatus eſt vt a vmculis te abſoluat.pꝛo te
iud icatus eſt vt a iudiauo extreme damnatio mis te libe raret · pꝛo
te coꝛonatus eſt ſpmmea coꝛona in terris vt te coꝛonaret in celis:

peo te vulneratus eſt vt te ab eteꝛna moete ſuſcitaret. ym̃o tantꝰ

ſuit amo xp̃i vt didt Augꝰ ꝙ ſi criſtꝰ marie ſilius tot coꝛpoꝛa

habuiſſet quot membꝛa habuit a quot ſtelle in firmamento celi

ſunt a quodlbet membꝛũ ꝓpiam vitam habuiſſet: nhilomimꝰ
omnia in motem tradidiſſet anteq; hoĩem de poteſtate dyaboli
non liberaſſet: ſequitur hic. Vobis relinquens exemplum: vt
ſequamini veſtigia eius bi ſcienduz ꝙ vias duras mtrauit a
nos leues. ¶ Pꝛima fuit de celo in vterum virginis: vbi deſeckus
noſtros aſſumpſit (Setunda fuit in mundum miſleriis plenum.
Cerua mn egiptum ſtatim poſt marie puriſicatione vbi in exilio
Per ſeptem annos manſitQuarta econuerſo rediens in indeam

SGerf wo

poſt obitum herodis .¶ Quinta quolibet anno init in iheruſalem

m templum tcum parentibus ſuis(Sexta pedibus circumibat per
vicos et caſtella pꝛedicando: et infirmos ſanando ¶ Sep tima m
paraſceues vbi poſt tenam agni paſchalis captus eſt et ductus

pꝛimo ad annam. ſetundo ad caypham terceio ad pylatum· q̃rto

ad herodem⸗ quinto iterum ad pylatum . ſexto ad locum flagella
tionis · ſeptimo a pylato ad oſtendendũ populo qui dixit: Ecc
homo ecœ rex vr· octano ad locũ indidui vbi ad morte indicatꝰ
eſt.nono ad lotum caluarie vbi ematiſixus eſt Aug? de vera reli
gione. Lota vita xp̃i quaz per hommem geſſit diſcipuna moꝝ
fuit.omnia bona mundi vpᷣs contempſit a contemnenda docuit
et omnia mala ſuſtimut que ſuſtinendo pꝛelepit YVlidoꝛꝰ. Dilſce
a xypᷣo modeſtiam: diſce tolerantiazʒ · xp̃ᷣm attende a non dolebis
miuriagꝭ. Nanq; pꝛo nobis paſſus flage llis eeſus putus deriſus
