eſſem: ym̃o ſerui dyaboli qñqʒ durius laboꝛant ꝙ; ſerui xpi· ꝗa
ſunt in continuis laboꝛibus a mquiet in dſcientiis luis Ambe
Que pena gra uioꝛ q; intenoꝛ is conſcientie vulnus. Nonne hoc
magis fugiendũ q; mos q; exilium q; diſpendiuz q;ᷓ debilitatis
doloꝛ. a in futuro ſeruitoꝛes mundi habebunt infernum a pꝛina⸗z
buntur gaudio eterno Cribeſuper Wath. O c; miſerrimus eſt
mundus à miſeri qui ſequuntur eum. Semꝑ enim hoĩes mani
opera ſua excluſerunt a vita. vnde etiam Greg? in moꝛab. Sile
eſt regnum celoꝛum . Nemo poteſt hit gaudere cum hoc ſecualo
qà illc regnare cum deo ˖ ¶ Quantum ad quartam partem iſtiꝰ
ſermoms diat hit Rppoſtolus. Mõ plus ſapere qꝙ; o poꝛtet ſapere

Motandũ eſt hic hm Vincentiũ ꝙ αqus plus ꝙ; opoꝛtet ſapit pleſſapet aligs Foportz te

tripliater (Vno modo rõne obiedi qn obiectũ imperſcrutabile
vult perſcrutari a mueſtigare rationibus trinitatem perſonarũ
a vmtatez elſencie diuine ſeu articulos ſidei qð eſt pohibitum
Ecbl. 3. Altioꝛa te ne queſieris· vnde etiam Pꝛouerbᷣ·is· Qui pꝑ/
ſcrutatoꝛ eſt maieſtatis oppꝛimet᷑ a gloꝛia. vecundo qui peꝛ ſcĩaʒ
magicam vult ſecreta a futura p̃diœre (Terdo in inditando oc⸗
tulta coꝛdium que ſolus deus habet cognoſcere a indicare: 2 in
ſignum huius ipſe ſolus diatur perſcrutatoꝛ coꝛdium et de hoc
plemus habet᷑ in diſcipulo de tempoꝛe ſermone · 24 ¶Quantũ
ad quintam partem iſtius ſermoms dicit hic Apls. Sicut enim
in vno orpoꝛe multa membꝛa habemus τ. Dic apls oſtendit
quomodo omnia membꝛa ecleſie vnum coꝛpus ſunt· a quomõ
hdeles xp̃i ſunt in coꝛ poꝛe ecleſie a debent ſe adinuiem habere

äl Serno .
vnn) ſieut membꝛ vnius coꝛpoꝛis Notandũ ꝙ vnum membꝛum nõ
. inuidet alio membꝛo ex eo ꝙ dignius et melius habet c aliud
membꝛum.ym̃o vnum membzꝛ tongaudet alteri a reputat ſibi
ſactum qð ſit alten ſiue bonum ſiue mahim· vnde ſi ledatur pes
ditit os. Quare me ledis:a ſi lauatur pes.os regratiat᷑ lauanti
Sit debet eſſe inter ſideles criſti qui ſunt membꝛa eccleſie: vnde
dẽ hit. Wulti vnum coꝛpus ſumus m xpᷣo.ſinguli autem alter
alterius membꝛa(Becando vnum membzꝛ leſum ab alio non ſe
vmdicat. Sic etiã delyt eſſe in mẽbꝛis eccleſie· vnde etiaz Apls
ait. Nulli malum pꝛo malo reddentes: ym̃o quod plus eſt vnũ
membꝛum peo alio ſe exponit pentulo pꝛeapue minus nobile ꝓ
nobilioꝛi vt manus peo capite. In membꝛis ecœleſie ip̃m caput
peꝛo membꝛis ſe õ ſitut vnũ membꝝ oabũ ſumptũ
aliis cõmunicat· ſic vnꝰ ſidelis ahis bona ſua cõmunicare debet
Et ſi mem bꝛe amplius de cibo retineat q; debet · illu d eſt ei occa
ſio apoſtematis vel alterius inſirmitatis · ſic etiã inteꝛ ſideles xpᷣi
Ecek · 5· Eſt aalia vanitas pelſima q̃m vidi ſub ſole ſeʒ diuitias
tonlermuar in malum dñi ſui ¶ Quarto nihil valet vnũ membz
ſeparatum ab aliis ſed eſt putridũ a inuale. Sic excõmunicatꝰ
ſeparatus per excõmunicauonem maioꝛ? a p̃ᷣo qui eſt caput
a a membꝛisab omnibo fidelibus xp̃i ad nihilum valet niſi ad
eternũ igneʒ· hoc pꝛobatur ex euangelio Joh.i· vbi yp̃s diat
Ego ſum vitis vera a vos palmites. Sed homo excõmunicatus
elt ſilis palmiti abſciſo a vite q ſit abſciſus ad alud non valet
niſi vt in igne comburatur Kugꝰ? ſupe: Joh. Nihil debet foꝛmi
dare xp̃ianus qᷓ ſeparari a co: poꝛe cnſti¶ Quinto totum coꝛpus
tremit cum ſeparationẽ vmus membꝛi pᷣuidet. Sic timene debet
totum oe pus eceleſie cum aliquem ſidelem videlit ſeparari a
cõmunione ſidehum per excõmunitationem vel pẽtm moꝛtale
Pꝛo quo ſciendũ ꝙ excõmunicatio maioæ fnułlr non eſt ferenda
ontra xpᷣianum xpᷣi ſangume redemptuʒ. Nam vt diat Jugꝰ
Cum quidaʒz ſacer dos excõmunicare ſuum ſubditum voluiſſet a
audinilſet votem dicentem ſibi. Deline · non em̃ tu ſicut ſan
gumem meum pꝛo eo fudiſti: ſtatim remiſit ſenteneiaʒ (Otmo
nota exempluzʒ quõ vnum membꝛum ex poſuit ſe pꝛo alio. DHoc

patet de beato paulino epiſcopo qui ſe dedit in moꝛtẽ pꝛo ſilio
vidue a per hoc ſeip̃m a młtos yp̃i ſideles a captiuitate a moꝛte

J 4

25*

pomptuario ·

ut quere in

— —

8LL8- —Nͥ —

hylaritate: dilectio ſine ſimulatione: odientes malum:
adherentes bono: caritatẽ fraternitatis inuicẽ diigentes
honoꝛe inuicem pꝛeuenientes. Solidtudine non pigri:

non alta ſapientes: ſed hu

ſohaitus ad cuſtodiendũ aĩas ſibi cõmiſſa
xpᷣi empti ſumus. Si quis haberet de xp̃i veſtibus aliquid valde
tuſtodiret illud. Si vero haberet aliqd videliet de ſangume eiꝰ
diligentius cuſtodiret. Qualiter aſjt debet tuſtodire amimas qs

( Endet Eliadarꝰ.

Ratres· hũtes dohationes pᷣm gratiam que data
elſt wbis differentes ſiue pꝛophetiam ᷣm rõnem
ſidei: ſiue miniſteriũ in miniſtrãdo: ſiue qui docet
pärinzſiue qui exhoꝛtatur in exhoꝛtãdo. Qui tribuit
ſimplidtate·qui pꝛeeſt in ſohitudine·qui miſeretur in

ſpiritu feruentes: dño ſeruientes:ſę gaudentes: in tribu

latone patientes: oꝛõni inſtantes: neceſſitatib ſanctoꝝ

cõmunicantes: hoſpitahtatẽ ſedtantes. Senedicite perſe⸗

quentibus ws:benedidte et nohte maledicere. Gaudete

cum gaudentibus flete tum flenubus.Idipᷣm ſentientes
milibus conſentientes.
Sermo ſeptumus ſuper epiſtolam
Vi pꝛeeſt in ſoliatudine v Pꝛelatis ſo liatudo
pꝛopꝛiatur:quia ſunt paſtoꝛes a debent vigilare ſuꝑ
gregem eis cõmiſſum et m ſignum hꝰ xp̃s paſtoꝛ petro

dixit. Paſce oues meas:ergo hic dr̃. Qui pꝛeeſt in ſoliatudine
Vnde mi pñti ſermone Rplus dat plura documenta (Quantum
ad pꝛimuʒ dict. Qui peſt ſupple in ſolicitudme pꝛeſitPꝛo quo
ſciendum bm Wilhelmum ꝙ triplia nileimae debet elle

ꝛimo qꝛ ſangume

ſanguine ſuo pꝛepoſuit pꝛo illis ſangumem fundendo ( Seamdo

qa m periculo aie ſue pereunt anime ille et ſi ex culpa ſua pereãt
erit anima eius pꝛo aĩabus illoꝛum Eʒech. 2z9· Sangu inem aut
eius de ma . ſpe . requi ercio vero quia niſi pꝛelatus adduxerit
inquantum in ſe eſt animas ſibi cõmiſſas a dño facdem dei non
videbit Geñ . 34· Non videbitis fauem meam: niſi adduxeritis
fratrem veſtz minimum vobiſcũ.niſi quis diligenter tuſtodiret
ſanguinẽ yp̃i m vaſe verteret᷑ contra ſaluteʒ ꝓpꝛiam. Sic i⸗
vn

regno celoꝛũ excludet᷑ niſi aĩas ſibi traditas adduxerit ſetuʒ

72. —

hic Vt

—

teri ſi verbo a exẽplo bene p̃ſunt tot pmia ꝓ illis hẽbunt quot
ꝛie per eos ſalue facte ſunt Gregꝰ in omel. Pꝛe ceteris deũ lub⸗
lime vider merent᷑ qui fidehbo gregibo nouerunt peſſe ſoliate.

lati maius hẽbunt ᷣmium a deo eeteris hoĩbo ·
m in ecla dignitati bo p̃ſunt vt eßi a p̃ᷣſbi

⸗ £
Dum enimpeeſul ſuper gregezʒ ſuuen vigilat diuina gratia ſuꝑ
eum choꝛuſcat. Si autem ſubditis ver bũ dei ſubtraxerint a eos
in foueam moꝛtis per mala exẽpla duxerint·tot penas pꝛo aliis

hereditabunt quot aĩe eoꝛum pꝛauo exemplo perierunt. Gregꝰ

m moral. Saure debent peelati ꝙ ſi nunq; mala ꝑpetrauerint tot
tñ moetibus digni ſunt quot ad ſubditos perditionis exempla

tranſmittunt, Qui aũt in ſeeularibo pᷣlati ſunt vt reges barones
4 iudices ſi iuſte indicant a ſubditos clementer tracant maioꝛẽ

gloꝛiam pee aliis a iuſſo iudite xp̃o conſequent᷑. Si aũt miuſte
trudeliter oppꝛimũt acutioꝛa ſupplicia pꝛe ahis hẽbunt Sap · 6

Judicium dunſſimum fiet his qui pꝛeſunt· vnde etiaʒ Jatobi ·?2

Judictium ſine miſeritoꝛdia ſiet ei qui nõ fecit miſe ricoꝛdiã Crib.
Situt potentes potenter toꝛmenta patient᷑: ſit a iuſtice pꝛemiis
implebuntur plenius ſi bene exercuer̃t potentatuʒ: a in futuro
ta ntam habebunt gloꝛiã qᷓnta virtute alios pꝛeceſſert ¶Quantũ

ad ſecundu documentum diait. Qui miſeret᷑ in hylaritate. Sume

ðtra hoc faciunt illi qui auſteritateʒ in verbo in facto a in vultu
oſtendunt qñ a pauperibo rogantur Rugꝰ. Qui dat vt carat
tedio interpellantis non vt refidat viſcera indigentis rem a me
ritum perdit. Vt aũt elemoſina detur cum hylaritate vultus a

ſermõis dulœdine: tunt ille a quo peut pauꝑ elemoſinã debet

attendere quis petat qm̃ xpCs in ſoꝛma pauperis Math·2 5. Qðᷣ
vn ex minimis me. fe · mi. feciſtis IJheroꝰ. Quot enſcunq; manũ
pauperi extenderis xp̃ᷣm cogita: ita debet cogitare ꝙ ipſe a deo
quotidie petit regnũ celoꝛum· ibi. ARueniat regnuʒ tuum.a ſi
negat deo hot modicum: deꝰ? negabit regnũ ſuum Pꝛouer · 22
Qui obturat aurem ſuam d clamoeʒ paupez clamabit ipſe æ
non exaudietur. Indignü enim eſt ill negare fruſtum panis a
quo petit totum regnum ꝛo quo ſcienduz ꝙ ſex genera hoĩ
tribuũt elemoſinas a hoc diuerſimode ¶Pꝛimi ponut in ma
dei a eſt illa que dat᷑ vidus et ephams qui mendicare pudẽt
A qui defectum magnum ſuſtinent pꝛopter honoꝛem tempoꝛalẽ
pꝛecpue aũt que datur cognatis indigentibus Yſa.io· Carnẽ
tuam ne deſpexeris Bern. in epla. Beatus qui intelugit ſuper
egenũ a pauperem, Ille pauper eſt qui muite petit a verecunde
accipit a acipiens gloeificat patrẽ ſuũ qui in celis eſt (Secundi
ſunt qui ponunt elemoſinã ſuꝑ pedes dñi quam dant hoſtiatim

mendicantibus peregrinos et pauperes in hoſpicio ꝓpter deum

tolligendo Yſa:28· Frange eſuriẽti panẽ tuũ: a egenos vagos
induc m domũ tuã Augꝰ?. Elemoſina eſt vngentuʒ quo maria

*
D „ “““YꝰKGB? D M
magdalena vnxit pedes Dminmi (Lerci ponunt Aemolinau in
gremio dñi a eſt illa que datur lepꝛoſis ecis captiuis a pᷣcipue
inter paganos ¶ Quæti ponunt elemoſinam in os domini a eſt
elemoſina quã qus offert pꝛo poſſe ſuo ad altare de rebus inſte
acquiſitis vbi offertur ſacrum coꝛpꝰ dñi in ſalutem viunoꝛum æ
moꝛtuoeum: et ideo tum quis dat ſacer dotibus elemolinam qui
quotidie ſumunt coꝛpus dñni vel ad oꝛnatũ domus dei vbi yp̃ᷣs
nſec ratur a tractatur ita accœpta eſt quaſi in os dñi ſit poſita
Rpls. Operemur bonum dum tꝑs habeinꝰ ad omn es · maxime
aũt ad domeſticos ſidei:iſacer dotes qui ſunt illuminatoꝛes ſidei
doct oꝛes ( Quinti lunt ponentes ſuper coꝛ dñi: et ſunt illi qui
dimittunt offenſas et iniu rias ſibi illatas verbis fadis rebus vel
ctoz poꝛe Augꝰ. Multa ſunt genera elemoſinaꝝ qs tum facimꝰ
adiuuamur vt dimittant᷑ nobis noſtra peccata moꝛtalia ſed ea
nihil eſt maius q; cum ex coꝛde dimittimus qð in nobis quiſqg
petcauit (Saenduz q tanta poſſet eſſe offenſa que dimittiẽ ſiue
in ebus fama a coꝛpoꝛe ꝙ pꝛopter hoc omnia ptta dimitterent᷑
homimi Lu. Dimittuite a dimittemim Gregꝰ? in omel. Qui in ſe
Peccanti clemeter indulſit.nullum pe ccati veſt gium in eius aĩia
remaebit (Sexti veſtiũt xp̃m a eſt illa elemolina que datur a
cffertur peo animabo defunctoꝛũ que ſunt in purgatoꝛio: vnde
Machab· i2. Sandta ergo a ſalubꝛis eſt cogitatio ꝓ de funcis
exoꝛare vt a peccatis ſoluantur· vnde Berñn m quoda ſermone
Dec ceſt religio expiationis vbi amime coꝛ poꝛi bo exute crud anẽ
ad tꝑs vel caloꝛe ignis vel frigd:e vel alicuius g rauitate doloꝛis
ad ilios nobis tranſeundum eſt per compaſſionem quibo iundti
ſumus pꝛo human tate¶ Pꝛo quo ſciendum ꝙ animabo in pur⸗
gatoꝛio exiſtentibo ſubuenire debemus quatuoꝛ de cauſis.quera
mn diſtipulo. ¶ Quantum ad Lexcium do cumentum dit hie
AKpls, Donore muicʒ puenientes: quia quilibet debet ſumere
aliqð bonum in pꝛoximo ſuo eſſe ſiue ſit mani feſtuʒ ſiue occultũ
quo ipſe eũ peecllit. quare merito eſt ab ipſo hon andus Sed
oppoſitum plures ſaciunt qui ꝓximos ſuos deſpiciunt. Hoc cõ⸗
muniter fit qtuoꝛ de caußſolBrima cauſa ẽ ig nobilitas Boedꝰ
Si p̃moꝛvia oĩm quos deꝰ crauit ſpeckes nullus degener extat
ma oẽs ab adã venerunt ergo ſunt fratres Rugꝗꝰ de doarina
xpPiana. Ego non interrogo te ſerico ndutum a pauperem pan
noſum · no quales in veſtibus eſtis vel ſins: ſed qᷓles nat fueritis
Amo bo certe nudi ambo in ſirmi · ambo vita miſerã in cho an tes
Adad hutc ambo plozantes qñ naſcuntur imlſantes. Iteʒ ꝙ omnes

Sermo
homines haEnt vnum pꝛinc pium vnũ ſinem: oſtenditur in
ollibus moꝛtuoꝝ · quia ad ſenſum nulla eſt differentia inteꝛ oſſa
nobiliuz a ruſticoz Rugꝰ. Cum in aliquo caſu vetera ſepulcra
moꝛ tuoꝝ: franguntur: oſſa nobilium a Bieituz non agno ſcunt᷑
SGed queritur. vnde cauſata eſt nobilitasg: rñdetur ex virtutibb R“R
RKreſtotiles. i· Politic Vir tus a malidia determmãt nobiles
aàaà ignobiles· ver ſus. Nobihs eſt ille quem nobihtat ſua vir tus D
vyvyvyyy:y¹nrñæ⸗knde diamus in o5ne dnicali. Pater nr & nullus de nobilitate
ſe iactet. a ſic ahos homines ſpernat Rug. Wonemus diuites
nobiles non ſuperbire mmoꝛibus nec econt a. WMmnoꝛes enim
non poſſunt cum alijs dicers. Pater noſter niſi ſint fratres ¶ SZed
die es que ſunt ille virtutes que oſtendunt hoĩes eſſe nobiles
e hat materia plemus habetur in diſcipulo de tꝑe ſermõe· 22
Gecũuda cauſa eſt paupertas: quia nobies a diuites cõmumiter
pauperes deſpiciunt: ſed antiqui patres in antiquo teſtamento
hot non fecrunt Job. 3. Si pauperez deſpexi eo ꝙ non haberet

veſumentum.ſi veſtis pauperis eſt deſpecta tñ perſona hominns
eſt honoꝛanda (Silr in nouo teſtamento ex hoc non honoꝛauit

eos m apo ſtolos eligendo ; vnde · . Cho · 10 Videte vocationem
veſtram fratres: qua no multi potentes ſed que ſtulta ſunt mdi
elegit de? vt ↄfundat ſoꝛtia: a ignobiha a dtempa bula elegit
deus, Doc patet ſic. qma de piſcatoꝛibꝰ a aliis pauperibo elegit
plures epoſtolos. De lapientibus autem huius mundi tantum
vnum ſceʒ gamalielem legis docto: eʒ · de nobilibo bart holomeũ

à etiam paulum qui fuit ums romanoz de dinitibo zat heü qi
ft diues . de pemapibus 1½. Potentibo tres ſeʒ micodemũ a centu
onem a regulum · ꝙ pauper homo non eſt deſpinendus ſed ho
noꝛandus oſtendit Greg? in omel. Pauper cum repꝛehenſibiiliis

ecermit᷑ monen debet ſed no deſpici. Zi vero p ehenſionis nihil
hꝛ/abet venerari ſumopere ſic inter œſſoꝛ debet (Qerda cauſa ſunt
pectcata. Sic xp̃s non fecit· quia conueꝛ ſatus eſt cum peccatoꝛib⸗
comedit a bibit cũ eis vt eos ad via veritatis nduceret a lalut
Zed phariſei hoc repꝛehenderunt m xp̃o dicnites ad diſcipulos
Wath. 10. Quare cum publicanis a pecratibo maducat mr
vr. Sic exemplo xp̃i pctoꝛes non ſunt & ſpidtdi ſed carita tiue
monendi vt ſe emendent a de pectatis ſuis pemteant Galat. Si
octupatus quis fuerit in alquo dehcto vos qu ſpirituales eſtis

humſmodi m ſpiritu inſtruite lenitaus, Iteʒ qui hodie eſt pctoꝛ
cras ſo taſſis ẽ melioꝛ Lu·6. Nohie iudicare a no iudicabimini 2

(Quarta cauſa eſt ſed itas perſone: hoc deus non ſeat · nam Job

—

— 9
1

vlaribus plenũ deus n ſpꝛeuit: nec lazʒaꝝ qiaᷣ iatuit in ianua
dinuitis a canes lingebãt vlcœra eius a ipſe poſt moꝛtem poꝛtatꝰ

eſt ab angebs in ſinum abꝛa he. Sic à nos non debemꝰ? perſonas

de fectuoſas ſpernerb. qma quilibet noſtruʒ ſi deus permiſerit pt

ipſis ſĩis fieri ſeʒ ſcabioſus cecus claudꝰ lepꝛoſus t ergd tahbo
tompatiendum eſt ſicut vellemus nobis compati · ¶ Quantum

ad quartam partem dicit hic Kpls. Benedieite perſequentbo
vos: benedicte a nolite maled icere UNotandum eit hit qꝙ KApls
diat. Benediate perſequenti bo vos & bis benedidten bona pꝛo
ximis optate in pnti vita a m futura. Oꝓpoſituʒ ilh faciunt qui

ex muidia ſolent dicere. Puniat te deus in pñti ne noœat anime
in ſuturo: a tales qui petunt talem vindictam ſuper pꝛoximum
lſuũ non ſunt in canitate dei· nec etiam habent caritatem pꝛoximi
ſui Kriſtoteles. Diligere eſt alicui bonum velle: ſi talis vult ex
vindicta malum pꝛoximi peccat motahter.I. Joh;. 3. Qui non
diligit fratrem ſuum manet in mote. Sequit᷑ hic. Et nolite ma

ledricere ſcVnde hic quentur vtꝶ maledidio ſit petm moetale

eſpondetur bm ſanctum Tho·2.· z.q:i:de iſta maledidione de
qua hic loquimur per qua; pꝛonunciatur malum contra ali quẽ

vel m impꝛecando vel in optando: hec m ſe repugnant carita ti
Primiergo eſt peccatuʒ moetale· i. Cho:6. Neq; maledid neq;

eiii malediot᷑ venerari potiꝰ tenetur Leui·20. Qui maledixerit

patri vel matri moꝛte moriatur. Contingit tamen aliqn vemale
eſſe vel paruum peccatuzʒ qñ quis alteri impꝛecatur vel pꝛopter

effectũ eius qui pꝛofert dum ex leui motu vel ex ludo vel ex ſur⸗

reptione aliqua talia verba pꝛofert: qmia pẽta ver boʒꝛ maxime

ey effectu a intentione penſantur·. vnde in decret · dicitur. Deus

indicat verba m intennonem pꝛoferenaum 1.28.‧q.S. humane.

Luantum ad quintum dotumentum ditit hic. Gaudete cum

gaudentibus flete cum flentibus bi notandum q; gaudere de
malis a in ſfoꝛtumis pꝛioximi gaudium eſt miquũ eum ſit de ma?
alterius · de hoc gaudio dẽ Pꝛouerb.z7. Qui in ruma alterius
letat᷑ non erit impunitus. Innidi vident᷑ peioes Poꝛcis. Poꝛ cꝰ
em cum occidit᷑ alius ſibi compatit᷑: ſed muidi fat unt oppoſitũ
Zimihiteꝛ triſtani de bonis pꝛoximi vtiq; malum eſt · qð patet ex
hoc ꝙ inuidus excœcatur vbi deberet illuminan Job · 8. Per die
mcurrt tenebꝛas Gregꝰ?, Wens muidoꝛ de alieno bono affligit

de radio lucis exœcatur. Sicut enim diligentibus deum omma

operantur in bonum: qma gaudent cum illis quibus bene et

c 2

SerfSne .

peoſpere pꝛeotevit in rebo ſiue m coꝛpoee ſiue in aĩa.a hot faciunt
m caritate a totiens merentur coꝛonam vite a quolibet homme ·

ſic econtia impiis omnia onuertuntur in malum que vident:
quia ſi vident bona a pꝛoſpera tunt affliguntur,. Si autẽ mala
triſtia letantur et hoc cedet eis ſemper in pericuhim ammarum
ſuarum Seneca. Vtinam muidi m omnibus auitatibus aures
otulos haberent vt de ſinguks peoſperitatibus hoim toꝛquerent᷑

Nam quanta felicium ſunt gaudia· tanti mnuidoꝝ ſunt gemitus

Vltimo nota exempluxde vdone epo magð· quere in ꝓmptu-

Katres-nolnite eſſe pꝛudentes apud wſmetipſos:
nulii malũ po malo reddentes pꝛo uitentes bona-
non tantum coꝛam deo ſed etiam coꝛam omnibus
vominidbus ſi fieri voteſt quod er wobis eſt lum omnibus
Vominibus pateʒz habentes non voſmetpſis deſendentes

crilſimi ſed dace locum ire⸗ ſcriptũ eſt em̃. Wihi vindickã
4 ego retribuã didt dñs: ſed ſi eſuerit inimitus tuus dba

illü: ſi ſitit potum da illi. Hot em fadens carbones ignis
con gerens ſupeꝛ caput eius: noh vind a malo ſed vince in

bono malum —Rc
(Sermo octauus ſuper epiſtolam
Dute eſſe pꝛudentes apud voſmet pſos Ro:lz· Johes
de lancho geminiano, Filii huiꝰ ſeculi a fili reg ni in hoc
diſcernunk a diſtinguunt quia hilii huius ſeculi ſeiplos

regni leipſos ignaros eſtimat a in nullo ſe extollunt: ſed ſe alis
ſubiiciunt in humiltate . a hoc eſt quod diat RKpls. Nolite elle

paꝛudentes & (Vnude in peeſenti ſermoe ponit Apls qunq; bona

do cume Quantum ad pꝛimum ſciendum ꝙ lapientia eſt

ull qui ſciunt tꝑalia bene acquirere Luſoé. Filii huius ſecuh pꝛu
dent oꝛes ſunt filiis lutis. Dumanam habent qui bonis acqhtis
ad delidas vtunt᷑ de quoꝛuz ſapientia dr̃᷑ ad Ro. J. Pꝛudentia
carnis mimica elt deo Vnde hic querit᷑ vtruʒ pudentia carnis
ſit petm moetalęrñdit ſanctus Tho·2. 2· q: 2 S: ſi pꝛudenta
cai ms acupitur abſc lute m ra tioneʒz pꝛuden tie ita ſeʒ ꝙ in cura
carnis conſtitu at᷑ vltimus finis tonus vite. ſic eſt petm moetale

Si vero actipituꝛ m rõnem partitularis pꝛudentie ſic eſt pẽtm

Vñica ſecunda poſt Epiphanie ad Ro.

Peudentes reputant a ex hoc ſuper alios ſe extllunt. JFilii autezʒ

2 (Pꝛima eſt ſapienta huius mundi que diuiditur in tres
par tes ſeʒ terrenam humanam a dyabolicam. Jerrenã habent

udentia carms

7 .

veniale. Contigit auteʒ duabus de caulis ꝙ aliquis inoedinate
afficitur ad aliqð delectabile carms. Pꝛimo qñ non aueꝛtitur a
deo: puta quia non Onſtituit ſinem totius vite m delectatione
carnis· a ſic adhibere ſtudium ad delectationex carnis eſt pẽtm
veniale. Si vero aliquis curam referat in finem honeſtũ: puta cũ
aliꝗs ſtudet to meſtioni ꝓpter toꝛpoꝛis ſuſtentationezʒ hoc nullũ
eſt peccatum. Pꝛudentiaʒ emm dyabolieam hñt qui pꝛudentes
ſunt ſtiunt nulla bona aut facœre neſciunt aut nolunt qui ſcʒ
ſunt callidi a hommes deapere ſciunt a nocere eis in rebus eoꝛũ.

A tales velant xpo facieʒ ſitut fecert iudei: vn autoꝛitas. Dculos

oĩa conſpicites conantur velare’quia mala pꝛo boms nituntur
vendere vel mutare Wath. Qð vni ex minimis meꝛs feciſtis &τ.
Vñ querit᷑ quantũ peccant qui nec emer nec vendere nouerint
mniſi cum mendaais a iuramentis (reſpondetur m Raymundũ
Quotiẽs cauſa deupiendi mentiunt᷑ ſcienter peccant moꝛtałr aↄ
tenentur ad reſti tutioneʒ . a hoc non ſeC lum intelligit᷑ de magnis
rebus ſed etiam de puis vt patet de qunibuſdam hom inibus qui
paruas res habent vendere emere a tamen in eiſdem multiplr
mentiũtur vt pꝛox imos deupiant (Secunda eſt pꝛudentia ſpũs
que eſt bonoꝝ xpᷣianoꝝ.de quibus dr Lu.iij.Eſtote pꝛudentes
ſicut ſer pentes wbi mocande ꝙ in tribus debemus imitari piuia·
dentiam ſerpentis. Serpens em totum coꝛpꝰ pꝛo capite expomt
ſic a nos pꝛo capite xp̃o coꝛpus nr̃m tribulanomibo exponemus
Ro· · Quis nos ſeꝑabit a caritate xp̃i. Et ſerpens in loco arto
deponit veterem pellem: et nos in loco arto penitentie debemus
deponere vetuſtatem culpe. Item ſer pens vnam aurem obturat
terra aQ aham cauda: ſic nos ↄtra blandimenta hꝰ ſecul debemꝰ
nos munire ↄſideratione terrenitatis noſtre a moetis noſtre ¶ Itẽ
notandum ꝙ hec eſt vera pꝛudentia m Beꝛñ, Si pꝛeterita mala
defleas.ſi tꝑala iſta coontemnas· ſi celeſtia concupiſcas.a hec pꝛeu
dentia innui tur Deutro· 22· Ptinam ſaperent a intellgerent a
nouiſſima pꝛouiderent· ſaperent ſcʒ peccata p̃terita q; ſint amara
vide q; malum a amazꝶ ſit te dimilſiſſe dũm deum tuũ . maluz
eſt in tulpa· amarum eſt m pena, Item intelligerent pñtia q; lint
mala Eb. I.· Manitas vamtatum a oĩa vamtas a quaſi quedã
ſomnia Ecb. 34. Somnia extollunt impꝛudentes:talis erat ille
diues cui dictum erat Lu.z.· Stulte hac nocte repetent animã
tuama te. Item vt nomſſima peoniderent ſeʒ eternitateʒ gloeie
quantum ad beatos a iuſtos: et etermtatem pene quantum adð
malos amiuſtos Rugꝰ. Vnuſquiſq; pꝛouideat ſibi m ſuturum
c 3

—

.
2

Sermo

congrgatioſiem meritoꝛum.de quꝙ“ Pꝛouerbᷣ. 10· dicitur, Qm
2 gregat in melle filius ſapiens eſt. Vempus meſſis vita pꝛeſens
eſt et qui merita per opera virtutum eongregat hic eſt ſapiens
a hec eſt ſapia foꝛmice: que tum non hałet peeœptoꝛẽ ↄ9 gat

in eſtate qd tomedat in hyeme Pꝛouerb. 6. Vade ad ſoꝛmicam

2 addiſte ſapientiam τα Saendu autem ꝙ tria ſunt que faciunt

ope ia vera a bona platita toꝛam deo Pꝛimũ eſt ꝙ opera vera
fKant in caritate . I. Cho · 16· Omnia c pera veſtia in caritate fiant-
vnde diatk m decret. pera extra canitatem facta non valent ad
lalutem. 27 Secundum eſt ꝙ homo opent cum peꝛſeuerantia
Tath.Z 4. Qui perleuerauerit m R Gregꝰ. Incaſſum bonum
agit᷑ ſi ante teemmum dele rat᷑. Nolle peꝛſeucrantiã nec obſequũ
mercdem habet Yſdoꝛus de ſummo bono. Mon eſt beatus qui
bonum faet ſed qui meœſſanter facit. Qm enim perſeuerauerit

Tercium eſt ꝙ intentio ſit ncta a opera que fſaamus ad laundem

dei a pꝛo ſalute noſtra totis virib edmemus quod ſuper omne

necelſarium eſt eo ꝙ bm intentionem omnia que faumus a deo

indicant᷑ Lu: iI. Si oculus tuꝰ fuerit ſimplexa mtenuo tua torũ
t pus ſcʒ opeꝝ tuoum erit huadũ Rmb. Intentio operi nomẽ
im

onit. vnde d in decret . de peni· Deus indicat intentiones.
uantum ad ſecund documentu diet. Null malum pꝛo malo

reddentes Vbi ſciendum ꝙ ali qui reddunt mala pꝛo malis: et
hot pꝛohibet AA»płs dicns. Nulli malum pꝛo malo . Item aliq́
reddunt bona pꝛo bonis hot eſt be nefi cium moꝛ htatis: qa rano
dickat hoc. Item liqui bonũ pꝛo malo hot eſt be nen cium pfecte
cantatis ſicut xp̃s oꝛa uit ꝓ crua fixoꝛ ibo ſuis et ſancꝰ ſtephanꝰ

pꝛo lapidantibus ſe oaut. ſit veri xp̃iani imitari debent xp̃ᷣm æ

lanctos. Item aliq malum peo bono a hoc eſt peruerſe maligni⸗
ta tis ſitut indei xpᷣo fecerunt quibus pꝛedicauit a infirmos eo
curauit à ſanauit · ſed redd iderunt ei mala pꝛo bonis ſicut adhue

4 ture⸗ xßiani yp̃o ſatiunt dño ſuo.vnde ipſe ⁊ queritur in Ps.

Retribuebant mihi mala pꝛo bonis: hoc ſic pꝛobatur · qᷣa ſi dat

tomini oꝛpo:is pulcritudmem cum co: poꝛe· tunt luxurjatur
extollitur.h dat ei diuitias tunc abu
ni fir mita te tunc impatiens erit Quantum a ter cium docu

atur es: li paupertatem et

—

mentum diat. Pꝛomdentes bona nõ tantum coꝛam deo ſed etiã
coꝛaz ommbus hominibus: quia non ſolum debet homo cauere

ab offenla dei ymo etam a ſcandalo pꝛoximi ¶ Vnde hic queriẽ
vtrum ſcandalum ſit peccatum creſpondetur bm lancum ho ·

2.2 q. 42 Duplexeſt ſcandaluz ſcʒ adiuũ a paſliuum.Pall iuũ

—

„—

vilti
eſt illo qui ſcandalʒatuꝑ a eſt ſemper pẽtm. Man enim aliquis

ſcandaliʒat᷑: niſi mquantũ ahqliter ruit ruma ſpũali que pẽtm

djr et idem eſt ꝙ ſcandalum. Paſliuum poteſt eſſe qñq; veniale

quaſi habens impaqonem tin: puta cum aliquis ex inoꝛdinato

dicho vel lado alterius mouetur motu pẽt venialis. Quandoq;
vero eſt peccatuʒ motale puta cum qui de inoꝛdinato dicto vel
facto alterius pꝛocedit vſq; ad petcatũ moetale (Scandaluz vero
achuum eſt m eo qui ex moꝛdinato dicto vel ſacto pꝛoximuʒ ſuũ
lſcandalizat · a eſt etiam ſemper peccatu m vel laltez habet ſpeciẽ

pẽti ta hot poteſt duobus modis ſieni. Pꝛimo eum quis venialłr

peccat a cum hot vult alium ducere ad peceatuʒ vemiale a tunc
faat duo peccata venialia: vnum reſpectu ſui: et aliud reſpedtu
pꝛoximi. Setundo quando contemnit ſalutem pꝛoximi vt pꝛo ea
2ↄſeruanda nõ peetermittit facere vnde ipſe ſcandalizatur. vnde
dicitur in decret. Dantes ſcandalum rei lunt pereuntium. 1. q. 1
hi. vnde etia dicitur Math· 18. Ve homini per quem ſcan dalũ
vent (Quantum ad quartum documentuz diat. Cum omnibo
homimbus pacem habentes Vnde notandum ꝙ pacem dehbem?
diligere quia xp̃o valde placœtiim ſignũ huius deus naſci voluit
tpꝑpe patis: qa ſicut de virgine natus eſt vt oſtenderet ſe diligere

vir ginitatẽ a caſtitatem. ſic tempoꝛe patis natus eſt vt onderet

le diligere pacem a habitare cum pauſias vnde in Põ. In pace
factus eſt locus eꝰ¶ Zecundo dedit diſcipulis ſuis in pnñ̃ti doctrinã
padcis Luie In quamcunq; domum intraueritis diete. Pax huic
do mui (Tertio pꝛo teſtamento a hereditate reliqt Joh.1 4· Pacẽ
meam relinquo vobis pa & Aug? de a· dei h· 19‧ Nemo poteſt
ad heredita tem dei peruenire qui teſtamentum eius noluerit ob

ſeruare(Quarto ꝗꝛ care emit. qꝛ trigintatribus annis laboꝛauit

vltimo moꝛtuus eſt vt facret paceʒ: a in ſignum hꝰ poſt moxtẽ
aparuit diſcipuls dicens. Pax vobis (QRuinto qa omnes ſilios
ſuos nominauit pauſi cos Math · S· Beati padſici quoniaz filii

dei vocabuntur Gregꝰ. Si filii dei vocabunt᷑ qui paem faciunt

pꝛotuldubio ſathane ſunt ſilii qu paceʒ ↄſcindunt Bern. Pazꝛ

timet dyabolus vigilantes continẽtes: qa de iſtis multos traxit

m laqueum ruine: led tamen contoꝛditer in domo dñi viuentes

coniudti deo a ſibi per vmculum caritatis. Di dolœem hi liuoeez

hi timoꝛ eʒ dyabolo inferunt ( Onde hit queritur vtz diltoꝛdia
lit motale peccatum ¶ rſſpondetur m ſanctum Aho.2z:2· q/·
quando aliquis ſcienter ex mtentione dilſenut a bono diumo

„

Pe ep E 3⁶ Pag

„ Sermo .
a a bono pꝛoxini in quo cõſentire delyret hot eſt peẽtm moetale
ex ſuo genere ꝓpter ↄtrarietatem ad cantatem liœt peimi motus
ho diſcoꝛd ie ſunt peccata venialia ꝓPter imperſedtionez ackus &
Quantum ad quintum documentuz docet nos Rpoſtolus ꝙ de
mimitis noſtris nõ debemꝰ? nos vind icare dieens. Non voſmet⸗
ipſos deſfendentes ſed debe mus ipſis benefida impendere diens
Si eſurierit mimitus tuus & Vnde hic quenit᷑ an apetitus vm
dicte lit moꝛtale vel vemale Reſpõdetur ꝙ appel tus vindicte
ſit ſex modisPꝛimo appetere vmdickaz de illo qui non meruit
ſez luper innocentem ¶ ZRetundo qñ appetit plus ch ille demernit ·
Tereio quando non debito odme: qua le vult vindicare a nõ
vult cõmit tere deo a talis rapinaʒ comittit a deum contemnit
quia ſcriptum eſt Ezech⸗ 9. Wihi vmdickam a ego retribuam-
Quarto quando non ex debito: ſiue qñ appetit vt ſlolummodo
vmcat: no vt bonum iuſticde conſeruetur a vt vicium emendeẽ
Kuinto quando aliquis paſſiõe ſeui ab intra vel ab extra ſic ꝙᷓ
non curat facere t ra eeptum dei vel caritatem pꝛoximi. Quan
docunq; autem aliqð iſtoꝛum quinq; delibe rate ſit tunc erit moꝛ
tale ¶ SHexto quando intentio vmdicandi fertur pꝛinapaliter ad
aliud bonum puta ad emendationẽ peccantis vel ſaltem ad toꝛ⸗
reptionem eius a alioꝛum a iuſtide conſeruationeʒ a dei honoꝛẽ
talis vindicatio no eſt peccatum moꝛtale: ſed eſt liata ahis cir
cumſtantiis debite ſeru atis ¶ Vnde queritur hic tur ſandti in celo
eum deo manentes vindickam de mumics expedmt vt habe tur
I eſpondetur ꝙ iſti ſandi in conſpectu dei creatoꝛ is ſui
exiſtentes vident voluntatem ipſiꝰ· a ideo ab ipſo apetunt qð
eum facre velle vident. Petunt autem vindickq duobe modis
de inimitis a hot cauſa caritatis vt ſciliet qui ad vitam eternazʒ
pꝛedeſtinati ſunt conuertantur a malo ad bonum . qui vero pee⸗
ſciente deo damnãdi moꝛiantur et peccata deſerant mb ſuper
Lu. MWeliꝰ eſſet peccatoꝛ ibus male agentibus cito moꝛi q; vt in
peccatis din verſentur vt per hoc minoꝛez penam in in ferno ha
belnt · vbi vnuſquiſq; ᷣm qualitateʒ ſuoꝛum operum ſuſtinebit 2
multi tudimem mag nitudmem penarum · quod petere opoꝛtet
vtiq; quia caritatis eſt a miſericoꝛdie.Non autem putandum eſt
ꝓꝙ ſanch in ælo empireo vocem emit tant ſic nos aerem aut flatũ
in ſelle ventris trahimus per oꝛgana gutturis: ſed vox illa deſi⸗
derium eſt ipſoꝛum· a quanto quiſq; illoꝝ magis clamat tanto

„ ——

2
*

tual( Setundo petunt de repꝛobis vindickaz: quia optant vemire

extremum diem indici et reſurrectionem ſwnoeum coꝛpoꝛum: in

ſignum huius xp̃s lo quens de extremo iudicio diat diſcipulis.
Dis ſieri mncipientibus reſpiate a leuate capita veſtra: quia ap⸗
pꝛopmquat redemptio veſtra Rugꝰ. Reſurgent coꝛpoꝛa ſan⸗
ctoꝛũ ſine vllo vido ſine vlla defoꝛ:mitate ſine vlla coꝛrnptione
line oumi difficultate: in quibus ent tanta ſubulitas et agilitas
qnta fuit feliatas ( ltimo nota exempluz ꝙ debemus mmimias

*

Dñica tercia .

beneſace e vt ſic nobis reconahetur de?. quere in pꝛomptuario·

ligatis. Qui em dihgit pꝛoximũ legem impleuit-

non fallum teſtimoniũ dices-non ↄenpiſces rem pꝛoximi

tui:2? ſi qdð eſt aiud mandatum in hot verbo inſtauratur.
Dihges pꝛoximum tuum ſitut teipſum: dilectio pꝛoximt

malum non oꝑeratur plenitudo ergo legis eſt dileckio ·

(Sermo nonus ſuper epiſtolam

Emim quicq; debeatis Ro. 13. Johannes de ſancto ge⸗

diſcipulozꝛꝛ manus ad ecrleſiam deferret· nec plura verba dicere

poſſet · ad quamlibet pauſam dixit. ilioli diligite alterutrum ·
fratres qui cum erant admirantes ꝙ ſemper eadem verba reph⸗

caret dixerunt ei, Wagiſter qᷓre ſemper eadem verba loquimun

reſpondit. Pꝛeceptum dei eſt . et ſi clum hot ſiat ſuffiat. vnde

peopter perſectionem illius ſa uatoꝛ dixit Joh.is Mando voß
vt diligatis vos inniœʒ. Apoſtolus aũt volens tradere modum

ſoluere dixit. Nemini qucq; απVnde in pñti ſermone tria lunt
dicenda. Pꝛimo de caritate pooximoum. Setundo alq̃ qſtiones
Tercio exemplum Id pꝛimum ſciendum ꝙ pꝛoximũ debemus

omodo debemꝰ? latiſ facere R in debito qð ſibi tenemur

diligere pꝛopter naturalem a ſpiritualem fraternitate3. Dmnes

enim ſumus fratres ex vno patr geniti a vna matre coꝛ poꝛale

magis deſiderium flag rat P. Deſideriũ eoꝛum exandiuit auris

NHam non aduleærabis non ocudes⸗non furaberis

atres nemini quicq̃ʒ debeatis niſi vt inuicem diᷣ

iniano diat. Si admuiem diledionem habuenimus:
imo nro de omni debito ſatſfademus: tunc man
datum dei implebimus: exemp luz de ſancto iohanne apoſtolo
de quo diat Ihero? cum iple ep heli moꝛaretur a ſenex vix inter

— . “ 0
Sermo
a etiam ad fratermtatem ſpiritualens Nati enim ſumus ex vno
patre ſcʒ deo a vna matre ſcʒ ecleſia· a baptiſati ſumus in vno
baptiſmo vbi effedi ſumus fihi dei et ſpirituales fratres et ſoui
in ſeculo pꝛeſenti: iuxta illud Ps. Partigeps ego ſum omnium
timentium te a cuſto · c. Item ſi aliquis amat fratrem ſuu m qui
ſecum hereditatem ꝑtiturus eſt a diuidit quantum debet amare
fra tres illos qui hereditateʒ ſuã ei agebunt. Quanto em̃ phires
ſalui erunt: tanto maioꝛa gaudia habebunt elech in eelo: vnde
magiſter ſententi · h. ι diſ . 49. Per caritatem que ſingulis erit
. Per ſecta tantum quiſq; gaudebit de alterius bono: quantũ gau
S dert ſi in ſeipſo haberet (Item ſciendum hit eſt ꝙ caritas pꝛoxi
moꝛum habet ſex (Pꝛimo quis diligere debet vxoꝛez a parentes
(nde hic querit vtrum plus tenet viligere vxoꝛem q;ᷓ parentes
(reſpondetur m ſanctũ Iho · 2z.· 2· q·2 0 ſice: vnde Gen dixit
adam poſt creationẽ eue que fuit de ooſta ade foꝛmata. Doc nũc
os ex oſſibus meis . Quamobꝛem relinquet homo patrem et
matrem et adherebit vxoei ſue (Sed tamen ſciendum elt ꝙ vir
plus tenetur honoꝛare parentes q; vxoæeʒ. a ſimile intelligendũ
eſt de vxoꝛe Vnde iterum queritur vt rum occaſione religioms

—

pᷣtermittenda ſunt pietatis offiaa in parentes (reſpondetur bm

lanctum Uho . in quodlibeto. Ahter dicendum eſt de illo quu no
dum religionem intrauit et ahter qui religionem pꝛoſeſſus eſt.
Qui enim religionem nõdum intrauit ſi videt parentes ſuos in
magna necſſitate a non poſſet per alũ eis ſubuenire⸗non tenet
religionem intrare. ſed tenetur miniſtrare parenbus maxime ſi
abſq; perieulo peccati poſſet in ſetulo ꝑmanere. Si vero per aliũ
ſſet parentibus miniſtrare: poteſt ſi vult religionem mtrare.
Poſtq; vero alquis n ligioneʒ pꝛofeſſus eſt moꝛtuus eſt mundo
vnde per ſpiritualẽ mortem deo obligatur dimiſſa cura iam im
pendenda parentiba: ideo nõ petcat nec contra pꝛecptum agit
ſi in clauſtro permanet ſub pᷣepto pꝛelati: parentum aminiſira⸗
tione pꝛetermiſſa: eum fadus ſit impotens ad reddendũ debitũ
miniſterium abſq; ſua culpa· debet tamen quantum poteſt ſa lua
oꝛdinis obe diẽtia latagere vt per ſe vel per alium ſuis parenubꝰ
ſubueniat ſi neœſſitas fuerit (Qerceo tenet᷑ quis dihgere pueros
et cognatos. Vnde hic queritur vtꝝ magis teneamur diligere
mehoꝛes ꝙ; nobis coniunctoꝛes reſpodetur bm ſanctum homa
2Z.·2.· q -26. MWehei quidem qui eſt pꝛopinquios magis bonum
