Baru afals tem quent hit vtz deus creauit iſta ꝑua aĩialia.
Re

ſpondet enadarius ꝙ pulices a muſte ſunt ꝓpter ſuperbiã

creature humane create: tũ euʒ pug nant de die muſce a de no
cte puliæs. Cogitet homo qualis ſit cũ non poſſit minimis ar

—

DZ 6
xxviii
rtand vermicalis reſiſtere · Pñ regem pharaonem nS vrſi non leones H
Dnn viaſtauerunt. ſed pulics a aniphes affhyerunt (Quantumags—«
dregu terdam pa tem didt hie Aàplus. Grada dei ſum id quod ſunm.
err ¶ Obi notandum q homo ꝑ naturaʒ eſt filius ire · moꝛti aũt con⸗
binung demnatus qñ na cus eſt Ep heß. 5. Eramus enim natura filij ire
EIcH eoc piʒ in pueris ſine baptiſmo decedentibo . qui damnantur .
acte⸗ non ꝓPpter pecta tum acdtuale: ſed giniale m quo ꝛcœpti et nati
r— funt ſed qrada dei faeit hoiem filium dei a heredem regm . Vndð
ugcug Nplus.Si ſilij a heredes (vnde valde magnum a landabile eſt
hi, aliquem xp̃ianum eſſe vt ptz in ſeptez (VHnde pꝛimo bonũ xp̃ia
l num dñs iheſus diligit oꝛdialiter. vnde ſcriptum ẽ⸗ Ego dili⸗
an . gentes me diligo; imo illa caritas el t fidelitas quaz habet deus
ei r ad bonum xpᷣianum: a ex cellt oẽm ſidelitatem a earitatẽ toeus
pert mundi:Doc ptz ex hot: quia vellet ꝓpter vnum hoĩem a ꝓpteꝛ
nmune⸗ vnam animam iteꝝ moꝛi a cruciñgi ſi neceſſe eſſet · Qms enim
nNn peo alio vellet pati illa.conſpui alapis œdiflagellari. oꝛonari
n vel crucifigi Joh·.i · Mai oꝛem canitateʒ nemo habet (Secundo
liasi H qꝛ bonus xpᷣianus eſt temphim a habitatulũ dei · vnde Aplus
humu Templum dei lanctũ ẽ quod eſtis vos. imo ipſi funt celi in quo
ahDH marime deleckatur a valde delectabile habitare deum cũ eis
hm Pꝛouer: Delide mee ſunt eſſe cum filis hominzʒ· vnde nee mig
eger ꝙ hot tebum inhabitet hbenter iheſus: qð vtiq; non quaſi ad e
dreqo teros dixit tm̃ vt fiat:ſed pugnauit vt acqmreret· occubmt vt
zne k nindimertt. Ergo licut gloꝛioſe mmhabitat cum ſanctis in elo · ſic
inwt,) grlracioſe cum bonis xp̃ian is in mundo (Terdo quia minimũ qð
onatni⸗ Htit criſtianus in hoc mundo ſcʒ vnum pater noſter in caritate:
Sten plus placet deo q; omnia opera que ſacta ſunt in mundo ab ini
t ds ALao mundi vſq; hodie a malis xp̃ianis. Inſuꝑ omnia bona que
wepus fiunt a criſti ſidehbo ſicut dici᷑ in pſal·Partiœps ego ſum oĩm
o daag— timentium te: a cuſtodientiũ mandata tua. Et in futuro omia
dn⸗: gandia a merita beate marie virginis a ommium ſandoꝝ in ce
csd lo exiſtentium ad eum dↄfluent ſecim condin idendo, Doc au tez
ss erit ym magiſtzꝛ ſententiaꝝ:: per caritatem que in lingnlis erit
eann perfecta (Quarto quia etiam mala fiunt eis bona tam pꝛopria
il ꝙ; aliena: et hoc tam m pꝛeſenti q; in ſuturo. Dot ſie pꝛobatur,
4 Primo petcata pꝛopria: quia ex hot magis humilantur poſt·
1d. lapſum et etiam frequenter feruentioees erunt q; ante ſuerunt
edtii Eſpemplum in petro a magdalena. Simiuter in futuro peccata
malozꝶ dent bonis in bonum: quia ex hot gracantur deo⸗
ni⸗

ꝙ eos liberauit ab illis ettatis, Vnde Tuß. Supplitiñ maloꝛaͤͤh

erit gaudium bonoꝝ. Vnde pſał. Letabitur iuſius cuʒ viderit

vmdickaz (Quinto quia bonus xp̃ianus eſt cum dño et dominꝗ
cum eo-ſiue ſanus ſiue in rmus: ſiue in menſa ſiue in eccleſia:
ſiue in campo ſiue in lecto et in omni loto a in omm temꝑe· die
Phetam. Non

— —

te deſeram . Et in pſal · Cum ipſo ſum in tribulatiõe. RKpls ſiue
viuimus ſiue moꝛimur domini ſumus/Sexto quia bonum xp ia
num xpᷣus honoꝛat ſiue in pꝛeſenti ſiue mn futuro hic honoꝛat· qꝛ
quemhbet xpᷣianum nommat fratrem matrez a ſoꝛ eem Mat
12 Quitunq; fecent voluntatem patris mei - Et hic ẽ magno
honoꝛ eſſe a nominari fratrem regis celeſtis. Vnde dicit Gloꝛia
et honoꝛe coꝛonaſti eum dñe ¶( Septimo qꝛ quilibet bonus xpᷣia
nus eſt benedictus a deo hic à in fſuturo Deutro·26. Bñdictus
tu in tiuitate. benedictus tu in agro⸗et in futuro benedictur:
tum dicetur. Venite benedicki patris mei ſ&

W(Wñica dnodecima Epſtola Pauli ao Coꝛ.

Ratres. fidudam talem habemus per xp̃ᷣm ad do
minum, non ꝙ ſuffidentes ſimus cogitare alid
a nobis quaſi ex nobis: ſed ſuffidentia noſtra ex

deo eſt. Qui ydoneos nos ſedt miniſtros noui teſtamentt
non hitera ſed ſpũ. liteꝛa em ocidit:ſpiritus aũt viuiſicat

Quod ſi miniſtratio moꝛtis hteris de foꝛmata in lapidib
fuit in gloꝛia ita vt nõ poſſent intendere ſihi iſrahel in fa
dem moyſi popter gloꝛiam vultus eius que euamatuz
quanto magis miniſtratio vite erit in gloꝛia· Naʒz ſi mi
niſtratio damnationis gloꝛia eſt- multomagis abundat
miniſterium criſti in gloꝛia- B
oſupez epiſtola pꝛecedenti. xxxix :
Idutiam talem habemus per iheſum xp̃ᷣm ad deum · nõ
ſuffi ientes ſimus aliquid togitare a nobis ſi ex no
bis ſed ſufficientia noſtra ex deo eſt · 2· Coz. 3· Dic apo
olus oñdit ↄſidendum eſſe in deum et hoc ꝓpter non rum de⸗

paratus eſt impendere deus noſter iheſus xp̃s Mam in eo ꝙ ſa
uiſfecit pꝛo nobis meruit nobis tria rimo remiſſionem culpe ·
In ſignum huius habmit in cruc caput inclinatũ et bꝛachia ex
tenlſa tamq; extendens ea ad oſculuʒ et ad amplexandũ pctões

fedum a diuinũ adiutoꝛium qð nobis ſpetiauter temꝑe grace

imalde⸗
viden
domm
ettleſis:
npe⸗ dee
mm. on
Kpls d
numi
nn
ren it
tinge
rt
Dnus ön
Biditz
edanr:

o
2

1bR
1d
Nwat
eamend
wiuiian
ilpdin

WrIi4

ana
limi
bundat

umno
ſer n
Picay
lm N
gegne
male
uchine
. niis

Johannis. 12; Cum exaltatus fuero a terma omnia traham ad

mwmedipſuz Gecundo ad collationez gracie habuit manus perſo⸗

ratas quaſi paratus largiter effundere dona ſpirituſſandi ·

ercio apertionem gloꝛie cleſtis. Et in ſig nü huius habuit la

tus apertuʒ in cruc vt panderet nobis aditũ introeundi ĩ pa
radiſum ſed hoc non habemus ex nr̃ is meritis: ſed ꝑ xpᷣm tam
qꝙᷓ; ꝑ pꝛeciuʒ a redemptoꝛem quẽ pater dedit nobis, Ergo didt
hic apłus:fiduuam talem habemus per dñm iheſum xp̃m (On
in pñti ſermone tria ſunt diœnda.Primo de tiiplia confidentiæ

et de effieata pemtencie. Scoðo quo conuerſatio noſtra verſari
debet tirca ſeptem. Ter tio de inſufficentia noſtra (Qnantu ad

pꝛimũ ſciendum ꝙ triplex eſt coon ſidentia ſiue ſpes ſcz maledi⸗
cta mendax a ſanctae Maledicta eſt illa in qua peccatoꝛes ma⸗
gis audacier peccant: dicentes. Deus eſt miſen coꝛs non tam

dire et grauiter nos damnabit. De qua dic Sap̃ · ʒ.· Wacua G
ſpes illoꝝꝛ a laboꝛes ſine fructu a in habilia opera illorum ſunt

Vana eſt ſpes impioꝝꝛ Eccia s Ne dicas miſcdia dei magna ẽ
młtitudinis pctõruʒ meoꝝ miſerebit᷑.que ſpes ideo maledicta
dict · qꝛ deum inhonoꝛat vnde honoꝛare debnit a inde peccat.
vnde ceſſare debuit a peccatis ( SKcðo mendax eſt cũ quis peccat
qꝛ ſperat ſe din viccurum a adhuc conuertendũ vel ſaltem in i
ne pniam habituꝝꝶ. De qua dicit Job. 6. Kranearuz tela: »ädau
cia eoꝝ. Conſidunt in nihilo et ſequunt᷑ vanitates, Eomz ſpez
ideo aranee tele c paratur. quia vno flatu in mote diſpergit ·
ſicut tela quod euidenter patuit in illo dinite qui dixit Luizʒ
Knima mea habes multa bona ad annos plurimos (Nercia be⸗
nedicka eſt: a eſt iluus qui totam conſidentiam ſuam ſolũmodo
Ponit in deum: ſperans hic gram miſericoꝛdivm et veniã pecca
toꝛum ſuoꝝ conſequi ex miſeridoꝛdia dei. De qua dicit᷑ cuihbet
pectatoꝛi penitenti Mat᷑·9 Fili remittunt᷑ tibi peccata tua bi
ſciendum ꝙ impij iuſtiſicatioſpꝛimo eſt opus maxime potendie
qꝛ hm RAug . Wagis eſt peccatoꝛem auertere q; eelum et terraz
creare · quia ipſe dixit et facta ſunt: ipſe mandauit a creata ſũt·
nec ibi muenit aliquã reſiſtentiam nec contradictionez ſicut in
ccatoze m quo inuenit reſiſtentiam ſcʒ prauã voluntateʒ eius
Sedo eſt opus ꝓfundiſſime ſapientie eius· qꝛ tunc coꝛ vel mẽa
eius eſt quaſi vas confractuʒ qð nullam ſapientiaʒ oontinebit.
Sapiens aũt figulus ſic deus ex eoð luto alteꝝ vas ſacè potuit

ex illo qð fuit fractũ: ſit patuit in oculs eius vt habet Die. 18

ſericoꝛdia et clementia ꝑ ſacramentuzʒ penitence Vñ hic queri

Sermo

(Tertio eſt opus largiſſime clementie.qꝛ miſenẽ ooꝛditer reſpicit

et gratificat peccatoꝛem. Vnde aplus ad Thimo· 3. Nõ ex ope
ribus iuſtide que fecmus nos &. Exempluz de paulo qui exns
m actu et voluntate peccandi a ꝑſequendi conuertit᷑ ex ſua mi⸗

tur vtzæ per pniam opera moetiſicata per pdin remmiſcunt (Re

ſpondeo ym ſanctuʒz Tho. ꝙ ſic· qꝛ pemtentia mmfundit gracam

et per ↄñns dat alias gradias q́s habuit a inter alias erant oꝑa

bona que erant moetiſcata que reſtituunt᷑ Vnde hic que tur

vtʒ omẽs virtutes que per pctm̃ erant perdite per pemtentiã
reſtaurent᷑ Reſpondet ſancus Tho. ꝙ ſic· ratio elt⸗qꝛ ꝑ pniaʒ
remittit᷑ pm. modo pdm nõ dimittitur ſine inuſione grade

guram iſtius habemus de filio pꝛodiꝗo qui ꝓpter contrinonez
et pnĩam fuit ad pꝛiſtinaʒ gram reſtitutus Dico tñ q homo re
ſurgit aliquandom equah grada- aliquando in maivei. aliqñ
in mmori ſetũdum diſpoſitionem ſuam Item ſcienduz ꝙ deus

per actum pnie pꝛemiuʒ vult ſacre a deſacto faet quod per be⸗
atam virginem a ſanctos non ſaut, hoe ſit hobat᷑. Molo ꝙ ali
quis peccatoꝛ ſit in pctõ mœtali volẽs pemtere de ipſo. Et ſi be⸗
ata virgo vnigenito ſuo ondens vbe a quibo eum nutnut pe

teret: eu non exaudiret. Similiter ſi oms ſandti in elo et omes
homines in terra aO om̃s creature vna voc clamarent peteret
non exaudirent. Ratio eſt · qꝛ diume perſectioni repugnaret hz
ſi iſte peccatoꝛ petit ꝑ ad um penitencie exaudiet᷑. Ecoœ quanta
dileckione deus diligit pniam (Item pemtenda eſt tam bona qꝓp
nihil melus intelligi põt. Doc põt ſic pꝛobari.tam bona eſt

nitencia ch mala eſt culpa motahs. Ratio huius E·qᷓntuzʒ aliqd

D

eſt malum: tm̃ illius ablatio eſt bona. ſed culpa moætalis eſi taz
mala ꝙ peius intelligi non põt: qꝛ bonum ſũmuʒz pctm aufert
Etiam ſitut iuſtus dns ſumme iuſticiazʒ diligit: ita ſumme pctm̃
mortale odit· Et ideo qᷓntuʒ in ipſo eſt paratus eſt im deſiru
ere ſemꝑ: dũmodo ex parte hommis non remaneat qui pniam
negligit vel oontemnit · Vñ ylid. de ſimo bo . Pemtenaa eſt

et ꝑ quaʒ ad miſcdiaʒ deus pꝛouocatur(Quantum ad ſcham
ptemdidt hic ꝙ non ſimus ſuffidentes aliqd cogitare a nobis

Dict docet apoſtolus ꝙ non debemus cogitare de nobis quaſi ex

nobis: ſed nos et omnia noſtra ad deum referre debemus · qui

dicamentuz vulneris: ſpes ſalutis ꝑ arters ſaluantur

2 — „

— —

quen
ker lunn
Khie e
lum .
dir Jraam
Serant
„Rp in
None en
nr ,
vunnong
vnon
ll,l,
Rgàs
d per be⸗
No di
Einbe
nutnut
Lo et ofn
t zumt
puonunt;
n gun
ml
uel pe
mmalad
lseſ tag
aufert
mepc
im deſn
uprim
igaekne
ſanamm
a nohs
guin
/u

qui bonoꝝ omniũ beatitido. cuʒ quo debet eſſe nĩa togitatio
vt de nobis dicat illud Sap · ꝓ. Cogitatio eoz apud aluſſimũ
20 quo ſcienduʒz ꝙ togitatio noſtra ceũ diumo adiutꝛio ton⸗

uerſan debet arta leptem Primo cirea pꝛeterita peta vt ea de⸗
fleamus a pemiteamus a ſatiſſaciamus. Opoꝛtet em deo nos ſas
tiſſacere peo pectatis noſtris:quod pꝛobat tri b exemphsPri⸗
muz eſt: ſiquis literas vel inſtrumentũ aliquod ſeaſſet vtra al⸗

quem: opoꝛtet peimo ꝙ ſciptuʒ deleret anteq veniam peteret⸗
Non ergo ſuff iut vt deũ per veniã petamus mſi pectata noſtra

in conſcieana deleamus per ↄtritionem ↄfeſſionem a latiſtackio

nem/Scðm exemplum ſiqͥs alicui malebioeret nõ ſatis eſſet ꝙ h

amplius non ſa ceret niſi de hijs quibo maledixit peniteret

te retradtaret. Sie peccatoꝛ qaens motaliter peccat ſpahter lo
quendo todens malediet deo inᷓntum tra eis pꝛetep ta faceit

et ipſum vilipendit. Vnde Iſa· s0. quondie nomen meü blaſ⸗

phemat᷑ mter vos a inter gentes. Non ergo ſatis eſt vt de his

quibo maledixit peniteret a voce retra taret: niſi etiam eulpam
fuã ꝑ contritioneʒ a ſatiſfact ioneʒ eogno ſceret · iuxta illud Ju
ſtus pꝛimo accuſatoz ẽ ſu i, Vnde dick enaz Jlaie. Narra ſlqgwmd
habes vt iuſtifieris! Lerci exemphum ſicut debitoꝛ a debitis n
abſoluit᷑ niſi debitum debitoꝛi ꝑſomat · ſie peccatos a peccatis ñn
abſouit᷑ mſi deo ſatiſfaciat qꝛ quodens peteamus toaens dei de
bitoꝛes ſumus. Et ideo oamus quondie im o?'one dominica:

Dinmitte nobis debita noſta- Vnde NMuß in libꝛo de pnia Aàd

agendum pniam non ſufficit moes in mehus tõmutare a a ma
lis factis reo dere: niſi a de hijs que ſadta ſunt dno ſauſfadas peꝛ
penitende dolæem ꝑ humilitaus gemitũ ꝑ tontritionem coꝛ⸗
dis et ſac riſ tium boni oꝑis· Vnde Berñ⸗ Li vis agere pniam
opoꝛtet te membꝛa toꝛꝑis affugere et indica e teipſum. vt non
ineadas in manu vinentis Seeundo cirea peeæpta vt ea implea
m Eccia· 3 Que peetepit ubi deus illa cogita ſemper · Rbſq;
enim ilus patriã eterne beatitudmis intmre no valemus Mar̃
19·. Si vis ad vitam ingredi ſerua mandata dei/(bi ſcienduz
duina pꝛecepta adeo catenata ſunt vt qui vnuʒ tranſgredit
omĩa tranſgrediatur · quia ſi vnus eireulus catene confnngitur

omnes qui ꝑ eam hgant᷑ diſſoluntur.ſit etiam tum quis vnũ

mandatum tranſgreditur: tantuz eſt ac ſi plura tranſgrederet
licet m pluribus granius pecœt Jacobi ſecundo Si quis autem
legem leruauerit.offendens auteʒ in vno factus eſt om niũ reus

=JJJMU SCermo
Sit pzʒ ꝙ; qui in vno peccato motali offeudit deum: inimicus
dei onſtituitur. et ſi ſie decedit eternaliter damnat᷑: non tamẽ
tantam penam habebit quantaz ille qui in multis tranſgreſſoꝛ
fnit Vnde hit queritur vtꝝ peetepta ſint leuia que aliqubus

grauia vident᷑ · Reſpondeo, pꝛimo leuia ſunt magna caritatem
habentibo· qꝛ ta itas omnia ſuffert: omnia ſuſtinet· Cathei · i

Jugum em meum ſuaue eſt a onus meũ leue. Scðo grauia ſut

modicam ta ita tem habentibo de quibus dẽ Mat᷑ ·7 · Krta eſt
via que duat ad vitaʒ. vnde pſał· Pꝛopter verba labioꝝꝛ tuo

rum ego tuſtodui vias duras ertio de bemus to gitare chriſti

palſionem pꝛima· Pet᷑ · 3. Criſto in carne paſſo aQ vos eadem to⸗

gitatione armammi ſcʒ tra omma mala. Vnde Rußg. de verb

apfſtoli. Det decen na tanta fuit quanta cogitan põt. Alam quõ

ſu per bia ſanari poteſt ſi humilitate filij dei non ſanatur.et quã
impietatem ſanare non põt pietas, Item ſciendũ ꝙ; certiſſimuz

ſignum eſt ꝙ homo xp̃m dihgit qn paſſionem a moꝛtem eius

frequenter togitat· Ratio eſt· qꝛ amoe non eſt mſi quidã motg
anmantis m amatum. Et ideo amoꝛ coꝛdis hominẽ quieſeere nõ
ſinit ſed quotidie mouet eũ vt S de amato Mat⸗ 6. Ybi

eſt theſaurus tuus ibi eſt coꝛ tuuʒ Qnarto moꝛtẽ ꝓPame; ꝓpĩiqᷓ

; certa q; amara ſit vt a vitã nrram emende

6.

mus peccata vi⸗

temus Eccia·? Memoꝛare nouiſſima tua nde hic querik

vtzꝛ ter mmũ hommis peeſixum quis poſſit ex edere viuendo vl

pꝛeuenir moiendo. Rñdeo ꝙ vmcuiq; ſtatutum eſt a deo q;

. diu vmere debeat in hot ſeculo vltra quẽ termimum non poteſt

vmere vnũ momentũ · Vnde dẽ Job · jo. Conſtituiſti termimos
eius qui preteriri non poterunt, põt tamen quis terminuʒ vite
ſue antiapare ſiue ſit m armatos ſiue in beſtias ruendo: ſiue ve⸗
neno: laqueo ſen flammis ſe ingerẽdo. ſicut mercenarius pꝛauis
moꝛibus põt efficere: vt non ſolum mer cede pꝛiuek: verumetiã
vt ante conductuz tempus expellatur ˖ De hoc habek exemplã
in veteri teſtamento. Deus eduxit ſihos iſrahel de egipto vt da
ret eis terram pꝛomiſſionis· quam tñ pꝛopter peccata ſua non

ſunt adepti · Sed anteq; ibi venirent: qui fuerunt.20 annoruz

et exierunt terram egypti omnes in deſerto moꝛtui ſunt⸗ exce⸗
ptis duobo ſcʒ Joſue a caleph( Quinto eirca diſtricum iunditiuz
vbi reddemus rationem de iuulibo togitationibus a inuidioſis
ſimiliter de verbis otioſis nociuis et que maniſeſte ſunt contra
deũ a pꝛoximuz. ſcʒ iurando per deum: blaſphemãdo maledicẽ
do & verba ſcurnilia a mendoſa peoſferendo. limiliter de oꝑibus

—

mi
ſith
udie
di

ini
non dn
unſoni
. Alate

Atniten

rn
Jranin ſ
lobi do
Jarthfſi
enn
. Mnqi,
lutetgi
artſinn
eten eus
ndinot,
ieſten no
,6 Boi
mch P
Raay
ek adoz
non wal
armmos
nmng viee
:lue re⸗
49 waus
tumeti
exempli
t vt d
ſua non
Annor,
ſunt⸗etc⸗
mudiin
mutio⸗
nt o
nmucdle⸗
Aine

nos ſatit · qꝛ facultatem ad opus tribuit. Vnde ꝓPheta. Om
operatus eſt dñs Joh.i5. Sine me nihil poteſtis facere, Zecundo

malis tommiſſis et bonis omilſis. Doc extremũ iudieiuʒ expꝛeſ
ſit Dieromimns diœns, Siue comedo ſiue bibo Rue doꝛmio que
tidie ſonat hec vox in auribo meis: ſurgite motii venite ad ii⸗

ditium Berñn Nulla res ſic a peccato conſeruat ſicut terꝛ oꝛ indi

cij Sexto circa penas inferm vt pꝛecaueamus nos ab ipſis quia

funt amare multiplices a cterne ſi em haberent fineʒ aliq d eſſʒ

Sed m Bedam, in inferno nulla eſt redempuo nec doloꝝ mi⸗
tig atioSeptimo eirta gaudia eterna: vt ea deſideremus et di
gna pꝛo eis oꝑemurDieronimus in epła, Nullus laboz durus
nullum tpus longuz videri debet quo gloꝛ ia eternitatis acqui⸗
ritur. Vnde de hoc in plab · Qm mille anni . Exemphluz ꝙ oĩs
laboꝛ huius mundi mhil eſt reſpedu gaudioruʒ a pene futur.
Doc quere in pꝛomptuario · ij·q ( Quantuz ad terciam parteʒ
dicit hie Aplus. Suffidentia noſtra ex deo eſt bi ſcienduz ꝙ
nos non ſumus ſuffidientes ad bene operandũ. Nam pm Bedã

tria ſunt in bono opere. Primo togitare. deinde velle a perficere

Graaa dei peimũ oꝑatur in nobis ſine nobis immittendo bonã
togitationeʒ nos preueniendo. Scᷣm nobiſcuʒ:qꝛ immittendo
bonam cogitati onezx nos ſibi per ↄſenſum iungit. Teruum per

homo non ſuffidt ad ꝑſeuerandũ in bono meœpto·qꝛ ſm Girge.
Cito bonum amit tit᷑:niſi a lar gitore cuſtodiatu: otanduz e

peeſumptio infirmitatis multis ẽ occaſio rume· ideo petrus tor

ruit: quia pꝛe ceteris pꝛeſumpſit. ergo quilibet nrm ſemꝑ deber
ſtare in timoꝛe dei etiam qᷓntumcũqʒ per ſed us Eccia·22· Si nõ
in timoꝛe dñi te tenueris mſtanter: cito ſubuertetur domus tua
Berñ · in tractatu de ſeptem donis· Connexa ſunt qudez timoe

—

et religio· net manere poteſt alterum ab altero ·

* 5*

a tredecima poſt penthecoſten

auli as Galathas.
Ratres. Abꝛahe dicte ſunt pꝛomiſſiones a ſemini
eiusnon didt et ſeminibo q̃ſi in multis ſed quaſi
in vno ſemini tuo qui eſt xpᷣs.Hot autẽ dico te
amentuʒz confirmatũ a deo: que roſt quadꝛingentos et

triginta annos facta eſt lex non irritum facit ad euauian

dum pꝛomiſſiont.nam ſi ex lege eſſet hereditas iam nõ
ex pꝛomiſſione.Abꝛahe aũt per repꝛomiſſionem donauit
deus. Quid ergo lex: pꝛopteꝛ tranſgreſſoꝛes poſita eſt do
u 1

¶BGer mo ſuper

Bermo

net veniret ſemen tui pꝛomiſerat: oꝛdinata per angelos

in manu media wꝛis per i

heſum criſtum ·

COCT

*

Brahe dicke ſunt pꝛomiſſ io Ga
ex coꝛde ſalitem noſtzã ſiaens: pꝛeponit nobis pꝛomiſ⸗
ſiones abꝛahe: vt de eiſdem pꝛouocati ad dſequendas

eas efficadius laboꝛemus. Sic nunc geſta ſancoꝝ: nunc eoꝛum
peomiſſiones.nunc gloꝛia eoꝝ in ſcriptura nobis ſepe ꝓponunt᷑
vt ex eoꝝ ↄſideratione inflammati ad imitandũ eos nunc am⸗
mus noſter ſoꝛcius imardeſcat. Ergo diat h. Abꝛahe dice ſüt
peomiſſiones.quas ſi hereditare cupimus debemus opera ipiuis

in qui bo pꝛomeruit pꝛomiſſiones imitari.ſitut em ſihus qui eſt

ſemen patris et matris debet bona patris hereditare, ſic enã iðe

Ruus debet patrem in vita a moeibo imitari, In ſignum huius

dixit iheſus iideis qui g loꝛiebant᷑ ſe abꝛahe eſſe fiuos fſilios- vt
habetur Johᷣ· viij ·. Si abꝛahe filij eſtis: opera abꝛahe faeute (¶ Ofñf
in pñjti ſer mone tria ſũt dienda. Pnmo de operibo ⸗ obſequiis
abꝛahe. Setundo quõ tria fauuut nos vnini deo Tercio de fſide

tatholica a etiam de peccatis infideltatis cũ duobo exemphs

Quantuz ad pꝛimũ Dblequia que abꝛahaz deo exhibuit in tii

bus apparent. Primo abꝛaham ad deũ habuit deuotionẽ. quia
temꝑe ſuo totus mðs excpta ſola domo ſua tuʒ familia ſua erat

ydolatrie ſubiectus. Ipſe ĩ medio nationis pꝛaue a ꝑpuerſe na
deum dolit a colendo pꝛedicauit. vnde tradunt hebꝛei q eum
thaldei cognoſcerent eu non adorare ignem queʒz ipſi pio deoo

adorabant 2 colebant a ipſe colere rectuſabat. pꝛoijecert enm in

ignem a etiã ann fratrem eius. De quo didt᷑ Geñ. MWoetuus
eeſt aran in vr chaldeoꝝ quod interpꝛetat᷑ ignis.abꝛaham autẽ
a deo miratuloſe liberatus eſt, De quo diut᷑ Geñ. iS. Ego ſum
dommus qui eduxi te de vr chaldeozꝛ · et ꝓpter ſidei deuoticm

pꝛomilſit ei dñs benedictionẽ. Dec aũt benedictio nihil allud

eſt ꝙ; honoꝝ magnifiœntia. poteſtatis exalta tio.diuitiam̊ am

pliatio·a omnium ahaʒ reꝝ que homieʒ in hac vita poſſunt
ſacere ruerenduz Geñ · 12 Magniſieabo nomen tuũ vehemen⸗

ter · eriſh benedictus et bened icam te benedientibo ( SZcðo ha⸗

buit ad deum ſpei erectionem. de dei pꝛomiſſis mhil helitans.
Nam cũ eſſet abſ q; lhberis et iam eſſet centenarius et ſara nona⸗
genana: pꝛomiſit ei deus vt ſemen ſuũ multiplicare vellet ſitut

kellas ceeli, vt legii Geñ:17. In quibo ommibo mihil helitanit · h

nes ad Galathas. 3. RKpls

11ðððð

n firmiter eredidit a ſperauit. Pnde dind ad Hebꝛe . 1 Fide ere⸗
didit abꝛaham deo ſciens eũ eſſe fidelem ꝗᷓ pꝛomilſit ei dare. Di
guum quiſpe fuerat vt qui totaz ſpem ſua in deũ poluit a deo
3,= potegi ſingulani gratia mereret Gene. 15. Noli timere abeahez
dison ego pꝛotecto tuus ſum Tercio habuit ad deũ veram obedien
eaene tiamqꝛ que imperanit ei deus poptiſſimo animo obediuit vi
duneenng delicet de terre egreſſione. cũ dixit egrederne ic et ſtatim reliquit
e en patriam ſuam ꝓpter obedientiam, Stðo obediuit in ꝓprie car⸗
DSnunen, nis vuln eratione cũ pꝛecepit ei Genep·. i7. Circunader & Ner
edieefh cio obe diuit in filij oblatione Genep.2z. Temp ta de. cc. a di⸗
nn zit ad eum abeaham: tolle vnigenituz ſilum tuü yſaat a offer
Rr Et (cõmendatur obe dientia eius in pioptitudine quia mox de
numn hin node ſurrexit a omnia que necte ſaria erant peeparauit. Silr in
ne onſtancdia quia per triuuz reduxit ſilum ad imolatiomis locũ
ec Poſitim mutauit ſeo ſem per paratus fuit adimplem man
iis datum. hagna em obedientia fuit in reeſſu a patna maice in
„ otadiſſet· niſi angelus dñt pꝛohibuiſſet eum dicens. Ne exten⸗
b das K. ¶Quantum ad ſcdam partem didt hic Rphus. deus
laiir tria qdunt onmneʒ vnii mPnum R noſ wiuntas
zpucreni dimatio, Nos videmus ad ſenſum ꝙ qñ aliqua duo ſunt bene
oꝛ dinata a coniuncta: ſicut patet de duobo hgnis per carpenta
trri an rium apte coniunctis: tunc talia bene ſunt vmta · Conſimiliter
Sena voluntas noſtra dici᷑ oꝛdmata qñ ad hotc ſe habilitat ad quod
iann eſt oꝛdinata vt ſuo creatori ſubijnatur a ſe ſuè vo luntati tonfor
anns met. Et qñ voluntas hommis iſto mõ ẽ oꝛdinata: tunc ſit vnio
emute mnter deũ a ſpm̃ hominis. Juxta illud apoſtoli. Qui adheret deo
tgoſun vrnus ſpiritus effititur cum eo. Super quo diut Aug. Semper
oticdn voluntatem dei ſfaciens vnus ſpiritus eſt cũ ſpiritu dommi(onñ
hi An hit queritur· vtze homo teneatur voluntateʒ ſuam confoꝛmare ☚
danzen diuine vo luntati Rñdet ſancus Tho. ij . i .· q: 19. tenetur foꝛma
8 wſun liter ſcʒ q homo veht in cmuni iuſtitiam a oꝛdinem dei conſer⸗ L
eene ; uare · ſed materiahter ↄ fzmari non tenetur: vt in mote pattis
rdo u vnxoꝛis: matris vel hniuſmodi (Scõm quod ſfacit vnini deo eſt
rſtuns tontemplatio per iugem amecem. Nos videmus ad ſenlum qq
ſanexH ignis ad quod agit ſibi vnit: ſieut fer rum ignituzʒ et ignis vm
xletiut nꝰn 2

. -.

2„
Sermo
untur. Conſimiliter amoz mhil aliud ẽ qꝙ vmo a nexus ad in
uieem duozꝝ ſez amantis a amati. vnde qui vult deo vniri: iſa Juxt⸗
duo veratiteꝛ habere debet . nam talis qni ſic deo vnit ex arden veſin.
tiſſimo amoee totaliter tranſfoꝛmat᷑ in ipſum Kug. Talis vnus . aliqr
quiſq; ẽ quahs eſt eius dilectio. Si inquit terraz diligis ter ra es “ et pe
ſi deum diügis deus eris (Ter aũ quod hominez faet vmiri deo dent
eſt panis clleſtis, Wanducatũ ex pane vel quoctũq; alio abo cũ ””ßͦ
cibato vnum effiat᷑. A ſimili panis cleſtis eſt pams angelornuz ctus
inter omma virtutis ſũme: nam pfectiſſimaʒ vnionem faat aie eeemen
ad deum vt didum ẽ a beato auguſtino. Nõ tu me mutabis m mnd
te ſed tu mutabe ris in me: ſicut li cbus coꝛꝑis mei eſſes, multtuu eyeriite
deus põt anime conſerre in hact vita qñ ſe digne peeparat ad ante
huius ſacramenu ſuſceptioneʒ, Onde aplus. Quõ non cuʒ illo —uuundo
⸗ nobis omnia donauit Rug Quando xp̃s manducat᷑ vita ma· pons
dueatur Joh · 6 Qui manducat me vuet ꝓpter me (Quantã ne un
ad tertciam partem dicit Aplus· Promilſſio ex ſide iheſu xp̃i da“ß eerſo
credentibus Mꝛzo quo ſciendum ꝙ lumen fſidei fact nos agno⸗ r ait
ſcere dona qꝛ fadit nos aſſentire illis que naturaliter ſcire no poſ eston
ſumus. Onð credimus ꝙ beata virgo maria permanſit virgo WRWNN
c ꝙ deus homo lactus eſt · ꝙ ſub parua hoſtia ſit tam mann dIſ
doꝛpus ſitut in cruc pependit illud exedit oẽm ſenſum huma *
num et non põt apprehendi niſi per ſdem Greg in omel. Fi⸗ ((CG
des eſt earum re que apparentiam non hñ̃t· que aũt appareatt inid
ſidem non habent ſed agnitionezi- nec fides habet men tum cui ð
humana ratio pꝛebet experimentuzʒ, Vnde de hoc dici in deere guil
tis· ides tompꝛehendit que ſupꝛa rationeʒ ſunt Motandum erpr
ym holkot ſuper libꝛo ſap · Lumen naturalis intelhgentie põt irs.
hommez ducere ad deũ. Et pꝛobat hoc de ſancto coꝛnelio: ſicut el
habetur Kctu · quem deus non ꝑmiſit errare ſinaliter h̊ bea⸗ K
tum petz miſit ad eum vt eũ in ſoꝛmaret · vt di at ibidem. Jtez 1
holkot.ꝙ ſi quis non abuteret᷑ intelledu a affedu: ſed eleuaret
intelledum a affectũ in deũ . ſic ꝙ illa duo non eſſent lgata ter⸗½
renis: tunc in tali lumine naturali duœretur homo ad deum. i
mmen h eſſet ex grada que eſt cõmunis a que nos om̃s pʒer ui
uenit (Onde hic queritur. vtrum peccatuʒ inſidelitatis ſit ma- dane
ximuz peccatoꝛum. Reſpondet landus Thomas. ij. j. ꝙ ſic. ra üükin
to eſt: q; peccatuʒ ſosmaliter et maliter ſtat in auerſione a deo HMM
mus
debe

—

s
vniniii
etr D
alßz vind
sterag
rvmni de
o d
mglon

mutarsn
mi
epand
on al⸗
vi n

Qunti
ſuryide

os ago⸗
end ol
ſtvage
mWANN
um hune
itpan
mentumtu
ici nder
—
nnde pot
o: ſaut
erhbea⸗
en h,
Aeuaret
ngat in
d dum
onns p
oned

mſatie

A

Juxta illud Iſa. 59. Iniq́tates veſtre diſerunt inter vos a deuz

veſtrum. Sed ꝑ mſidelitatem homo magis elongat᷑ a deo cq; per

aliquod alud pctm.ergo infidehtas eſt maximuʒ peccatoraum·

et per ↄns inducit metem eternam Wat᷑: Qui vero non credi
derit tondemnabit᷑ oms. 3. Qui non credit iam indicatus eſt.
querit que mſidehtas ẽ maius pctĩ. Reſpondet ſan⸗ O

ctus Tho · ij · ij q· Deretia qui peoſitentur fidem euangelij àa taa

men toꝛrumpunt grauius peccant q; indei qui fideʒ euangelij
nunq; ſu ſceperunt.et iudei qui ſuſceperunt figuram eius in ve⸗
teri teſtamento: qð male mterpꝛetando toꝛrumpũt grauius pec

cant q; gentiles qui nullo modo ſidem euangelij ſuſcepert Se⸗

cundo querit vtz xp̃iano liœat cmunicare cũ infidelibus Re⸗
ſpondet Tho · Qm ſirmi ſunt m nide: ita vt ex eoꝝ cmunmicad
ne cum infidelibo ſperatur magis illoꝛ conuerſio q; hoꝛum ſub
uer ſio: non ſunt pꝛohibendi comunicare cum mſidelibo. ſimph⸗
tes aũt a infi?mi pꝛohibendi ſunt ne ſine magna neceſſitate cuʒ

eis conuerſent᷑ (Tercio queritur vtzæ eœteri infideles compellen (

di lunt ad fidem redpienda. Rñndetur ꝙ non debent compell

ad ſidem aſperitatibo ſed poaus duci autoꝛitat bo ſcripturaruʒ
rationibo a dulcibus verbis. naʒ toacta ſeruitia n5 placnt deo
¶ Quar to quenit᷑ vtꝝ liœat trahere ꝑ munera iudeos vel ceterog

infideles ad ſidem luſapiendaz . Rnder ſm Ray. Inſdeles tra⸗

hi pñt ad ſidem pꝛomiſſionibo a munenbus, Hed addit ibidez
guillerinus ꝙ non ſunt danda munera ꝓpter fidem recpiendã

ex pacto, ſed ſi vellent baptiſari a timerent pauꝑtatem inter xpi
anos: poſſet eis aliquid dari vel pꝛomitti: Jtem poſſet xp̃ᷣianus

mnſideli dare non ꝓpter ſidem reupiendã ſed ꝓpter bemuolentiã
captandam.vt ſic eum faulus poſſet cõuertereQuinto quen ¶
vtz pueri inſidelium aO iudeoꝝ muitis parentibo ſunt bapuſan-
di · Reſpondet ſandus Tho · non liet · ſed qn ad annos diſen⸗
tionis ꝑuenerint poſſent ſidem recipere etiam parentibo inuitis
Si tñ in articulo moetis hoc facerent dicit Guill. eredo ꝙ nõ pec⸗
carent Serto queritur vtz xp̃ianus qñq; tenetur ſubire mar⸗ CA
tirium ſub pꝛetepto, Rñdet Tho·. ꝙ xpᷣianus debet habere aim

peeparatum vt poius ſe occidi permitteret q; fidem negaret:

tempoꝛalia cadit ſub pꝛeœpto àd quod debet elſe paratus ani⸗
mus criſtiami. Auguſtinus. Suſtinere rapmam bo noꝛum ſuoruʒ
debet quis magis q; xpᷣm negare vel motahter peccare. Ratio
n J

vel etiam moetaliter peccaret.q ſic etiam relinquere ꝓpria bona

¶Rñdetur ꝙ niſi quis diuinitus ſit motus martirium ſubire in⸗
cautum eſt. plures ſiquidem fuer̃t xp̃ᷣiani quos metus penaniʒ
oppreſſit · a ante congreſſionem terꝛoꝛ eliſit. Et fuerunt tales in

Sermo“

eſt: quia quilibet xpianus tenetur magis diligere deum eᷓ ſe⸗

ipſum, peccare auteʒ moetaliter eſt facere contra deum. punin eſt

aliquid pati ↄtra ſeipſum. vnde caritas dei hoc requirit vt qui-

lbet xp̃ᷣianus debet podius quãlibet penam ſuſtinere q; fidezʒ ne
gare: vel alias mortaliter peccare. Sed in ſpeciali deſtendere ad
hanc penam vel illam non tenet᷑. quinimo ſtulte faceret ſi quis
ſeip̃m vel alũ ſuꝑ huiuſmõi partitularibo penis ſoldtaret. Suf

ſiceitem̃ in genere hoc bonum habere ꝓpoſitum et ſperare in dei

gradhiam ꝙ bene aptus eſſet ſi neœſſitas aduemiret. In neceſſita
tis em̃ artitulo multi exigui in fide repert ſunt diumo auxiuo
aſſiſtente martiriũ animoſe toleraſſe.¶ Septimo quent hic an
expediat homini huiuſmodi imꝑfecto ſponte martirium ſubire

multitud ine magna vtz per Euſebiuz li. S eccieſiaſtie hyſto.
ltimo nota exempluʒ quõ ſacerdos catholicus ad pꝛobandaz
ndem catholicam eſſe veram ab igne non eſt leſus · hoc quere in
optuario folio tero.

„ .

„% %

in

auũt aduerſus carnem, hec em̃ ſibi inuicem aduer

ſantur: vt non quetcũq; vultis illa facatis. quod ſi ſpũ

duamini non eſtis ſub lege. Maniſeſta aũt ſunt opa car

nis que ſunt ſoꝛnica tio: immunditia: luxuria: vdoloꝛum

ſeruitus.venefſitia·inimicide · cõtentiones ire rixe diſſenſi

ones · ſecke · inuidie: homicidia: ebrietates cõmeſſationes
⁊ his ſimilia que pꝛedico wobis ſicut pꝛedixi qm qui talia
agunt regnũ dei non conſequẽtur. Frudns aũt ſpũs eſt
caritas: gaudiuzʒ: pax: padentia: longanimitas bonitas
benignitas: manſuetudo: fides: moleſtia: caſtitas. Aduer

1

ſus huiuſmodi non ðẽ lex.qui aũt ſnnt xp̃i carnem ſuam

crudſixerunt uim vidis et tonapiſcendiis⸗

tteet deſderia carnis non perſidetis.

Bexrmo ſu

ſuper Epiſtola p̃ᷣcedenti.xii.
Pinitu ambulate Galł.c. In Epla hodierna apoſtolus
nos inuitat ad vitam ſpũalem diſſaudens vitam carn.
lem. ergo didt hic in pꝛinapio epłe. Spiritu ambul⸗

X
. 7

*KRatres. ſpu ambulate: 1 deſideria carnis non r
ficietis, Cam em concupiſcdt aduerſus ſpm̃ . ſpus

nde in pñti ſermone

ͥ S.

,v S

— r e i w ᷣenen

dnz,
mepunmg
rqſdr
tender 9
atant.

Neran ir N

Jn wela

umd Ml

us penang
unt klsmn
vobande;,
gaenem

40

nis nonr
ſpfͦ his
irmadur
oo ſi hi
t oaaar
pwom
tdiſenſi
ſatones
guitunn
ſpüst!
Wnin
35⸗P
nenlan

napoſor
int

Naaz diffidie eſt habenti multas diuidias in ſpũah vita pꝛoficere

tria ſunt diceenda. Primo de pꝛofedtu ſpũali · a de reſ tutõe rex
iniuſtaꝝ, Secundo de peccatis moætalibꝰ. Nercio de illis qui xp̃i

ſunt per que ſigna cognoſcunt᷑ ¶ Quantum ad peimũ ſciendũ

ꝙ ad ꝓfedum ſpũalem duo requiruut᷑. Primo ꝙhomo ſit leuns
per contemptuʒ terrenoꝝ. Nos videmus ad ſenſuʒ ꝙ homo vo

lens peregrinari pondus ipſum depꝛimens ſolet deponere a al
leuiare ſeipſum quantuʒ poteſt. Conſimihter ex quo amoꝛ ter⸗
renazꝝꝛ rerum depꝛimit animaʒ: ne in vita ſpũali pꝛoſficiat. Ideo
neceſſe ẽ ad hoc vt poſſet pꝛofire ꝙ tontemnat terre na.qui cõ
temptus terrenoꝝꝛ ipſum alleuiat vt pꝛoficere poſſit, Vñ Greg
Qui mihi onus diuitiaʒꝝ abſtulit ad currenduz ctius expedunt

a per ſemitas virtutum regnum intrare. Vnde difficile eſt con⸗
ſidentes ni pecunijs regnum œloʒ intrareSZ diceret aliquis dilf

.

ficile ⁊ impoſſibile eſt camelũ ꝑ foramen acus tranſire, ergo im
poſlibile eſt diuitem intrare regnum celoꝛ: (Rñdetur ꝙ hoc ver

bum ppi non eſt intelngenduz de omnibo diuitibo. quia dauid
Jacob abꝛaham pater filioꝝ iſrahel: enaz moyſes a plures alij
in veteri teſtamento diuites fuerunt a tñ ſaluati ſũt Similiter a
in nouo teſtamento heuricus imperatoꝛ a ſanctus ludouitus rex

francie: a multi alij qui diuicias habuerunt celum intrauerunt

ed de quibo diuiubo loquit hie xp̃us Rñdetur ꝙ de illis duui⸗
tibus qui hic crapuloſe viuunt m toꝛpus· a etiam res ſuas in-
iuſte acquiſitas ſuperflue a male expendunt ſuꝑbiendo: imebꝛi⸗

ando. luxuriando. qui mali ſunt diuites qui ſit amant diuicias:
et non ſubueniunt pauperibo Exempluz de diuite epulõe Luẽ

16. Et ſignanter qui poſſident res iniuſtas quas reſtituere ten?⸗

tur Pꝛo quo ſcienduz ꝙ plura ſunt de quibo fieri opoꝛtet reſti⸗

tundo relgioms ing reſſu indebite ret rahentes. Tercio in fama
ledentes. Quarto membꝛa mutilantes vel vulnerantes Quinto

tutionem ym poſſe. Primo virgines virginitate pꝛuantes. BOHe

furto rapina vel vſura mpientes. Sexto damna pꝛoximis in a⸗

gris vel oꝛtis inferentes, Septimo mercancias doloſas exertẽtes
DOctauo ad ip̃m terminum plus qᷓ; pꝛompta petunia vendentes
Nono alienaꝝꝛ reꝝ mala ſide emptoꝛes. deamo mechaniti ſua

artificia doloſe tum ſint vilia tegentes a talia ſie pꝛo boms ven⸗

dẽtes. Vndecimo vxoꝛes marius iniuſte ſubtra hentes et male ex
pendentes a adulteriuʒ de parte aliena nutrientes. Duodecimo
famuli et famule dñis ſuis infideliter ſeruientes · Decimotercio
mercedem laboꝛantibo debitaz retardantes. Decimoquarto in⸗

Serm

uentas res non reſtituentes . Decimoqnto dona a iudeis redpiẽs
tes · Decimoſexto monetaʒ malam pꝛo bona vendentes ſcienter

Decimoſeptimo eam miuſte immutantes. Decimoockauo cleri⸗
cus a religioſus bona eccleſie male conſumentes. Deamonono
