nullum abũ vitat · vnde Dugo de ſancto vict. Mah em quicqd D
male fat iunt ceca mente ꝑtranſeunt: et in dicto habe mus eꝙ ille Imnſanän
qui peccat effiat᷑ ſeruus peccati Joh·z. Qu ſfadit pẽtm eſt ſeruꝰ Acnder
peccati: vnde diat Tho. ꝙ ille quu eſt in peccato moꝛtali a in co Rodnm
ꝑpſeuerat etiam ↄtra velle a li beꝝ arbitriũ opoꝛtet ꝙ cõmittat Ponr
aliqua alia peccata liet non oĩa, Ratio eſt quia per pcim quod alianr
habet perdit dñnnquia ſeruus eſt peẽti Crib· ſuper MWat h. Bicut autv
nauis frado gubernactulo illuc/duatur quo ventus impellit · ſic inme
homo diuine gr̃e auxilio deſututus non agit qð vult led quod alns
dyabolus: ergo periculoſum eſt peccare: ſeo periculoſiſſimum in Juſtun

petis ꝑſeuemre · ¶ Quantum ad quartam pꝑtem dicit hit Rpls

inonde

Schanmg

Rqupoe
Nwanle,

dugreſen⸗

br

dnd
riag natl⸗
neidipen⸗
treheng
ahit venen
atmaain
tagetd

gu dinesi

dts
du Noln⸗
dndneg
dlcanr
eindn;
n.deadoen
emdone1

i leätn

æan
nra cathent
us de ſeht

ein qut)

itmekim
cetah 110
t comi
pem
15
gim ⸗ 4
ult ſed “
oflimmn
uli

neceſſariã eſt homim ꝙ iine offenſa ſit quantum ad peorximũ vt
ſtʒ non ſcandalizet ſcienter pꝛoximũ in verbis a fadis Rpłs. Si

*

vnde potius deberent reapere bonũ exemplum
lacratiſſime vite ꝛimo enim in eius ſapientia pꝛofundiſſima æ
literatura vt indei literati Lu.ꝗ· Mõne hit eſt filius fabꝛi: vnde

Et ſitis ſine offenſa vſq; in diem eniſti iheſu vſq; in finem vite:

eſt offenſiõe eſtote indeis gentilibo et ecleſie Math. 18. Ve hoi
rer quem ſcandalum vemtEt tamen ſciendũ ꝙ aliqui perueꝛſi

hoies qnq; reupiunt ſcandalum etiam de boms verbis et fadtis:

Elbertus diat.

ao genera hoĩm ſcandalizati ſunt m eniſto Jheſu qui fuit

literas ſcit tum non didiœrit Seðo quidã ꝓpter liuoꝛẽ a innidiã

ſicut dinites et auari Lu 6. Qñ docuit parabolam de miquitate

audiebant omnia hec phariſei qui erant auari a deridebat eum

Gercio quidam ſcandalizabant᷑ in xp̃o ꝓpter doctrine ſue ſubtili
tatem vt aliqui de turba. Cum em dixiſſet turbis iudeoꝛꝛ illud

Joh.6. Miſi manducaueritis carnem filii hoĩs i& dixert. Dums
eſt hic ſermo ꝗs poteſt eum audire (Quarto quidem ꝓpteꝛ infir

mitatem xp̃i a paſſioneʒ quam in eo videbant fuer̃t multi ſcan
dalizati de populo: a inſuper apoſtoli quibo dixit. Dmnes vos
ſcandalizabimi & ¶ Quantũ ad quintam ꝑtem dieit hic Rpls

Repleti fructu inſticie per iheſuz xp̃m a cuius gr̃a omne meritũ

pꝛocedit bi ſciendũ ꝙ diligere iuſticia a eſſe inſtũ eſt multum
otile (ꝛi

tile zimo in hoc ꝙ qui diligit iuſtitiã diligit᷑ a dño Actu. i0
In omm gente qii timet dñm a operat᷑ iuſtida acceptus eſt ilu .

in ſig nũ hꝰ pꝛo ſua bonitate dat deus iuſto ſuam benedictionez

vnde Ps. Benedices iuſto Pꝛouerb. 11. Benedicio dñi ſuper

2

eaput iuſti. Nec immerito qa deus pꝛo bonitate qualibet iuſtida

hoiem quantum mater vmqgenituʒz filiũ ſuũ Joh·2. Dmnis qui

knat iuſticiã ex deo natus eſt. ſic econtrario odit miuſtiaam dns

oipotens: quia ſicut iſte ſume iuſtus eſt ſic ſume odit miu ſticaz

nde hic querit vtrum imiuſti eiã faaẽs peccat motalr (rñdetur

alterius mamfeſtum eſt ꝙ contrariat᷑ caritati ex ſuo genere et eſt

pẽtm mortale. Iſte autem qui facit iniuſtiaã inquantum parum

Poteſt reputari ꝙ nõ eſt ↄtra eum qui patit᷑.puta ſi ahqͥs aufert

aut vixr vemale pẽtm

alicui pomũ vel aliquid tale qð non damnabile ſit nõ eſt pẽtm
EGcdo qa de pꝛo iuſtida a boms operibo

im morte hoiem peotegit a liberat a demonibus. vnde dỹ in Põ·
BSalus autem inſtoꝛꝛ a dño et ꝓtectoꝛe eoꝛum eſt & Pꝛouerb.11

Auſtus de iului bia libe ratus eſt . plus valet in moꝛte homims vna

— — — —

Sermno

6.
9 *

iuſticia ꝙ oẽs amid iluus: quia illum a demomibus nee a mette
Wkeran poſſunt Bap.8. Juſtoꝛꝛ amime in manu dei lunt

eterna
ertio deus dat vitam eternã homimi peo iuſticia Sap. 5. Juſti
aũt impe petuum viuẽt· vnde Apls. Repoſita eſt mihi toꝛona
iuſtine. Iteʒ gaudia eterna. Juſti epulent᷑ a exultent in ↄſpedtu
dei. Item vultum eius. Redi cum vultu tuo. Item. Ego autem
in iuſtidga apparebo in conſpeſtu tuo.

Ratres imitatoꝛes mei eſcote 2 obſeruate eos qui
nõ ita ambulãt ſimt habetis foꝛmã noſtrã. Multi
enim ambulãt quos ſepꝑ dicebã vobis. Nunc aũt
* flens dico inimicos cruds xp̃i quoꝝ finis interitꝰ quoꝝ
eus venter eſt z2 gloꝛia in cõmſione ipſoꝛum qui terrena
ſapiunt.Noſtra autem conuerlatio in celis eſt· vnde etiã
lſaluatoꝛzem expectamus dñm noſtrum iheſum xp̃ᷣum qui
remꝛmabit coꝛpus humiſtatis noſtre ↄſiguratum coꝛpoꝛi
claritatis ſue im operationem qua poſſit etiam ſubiitere
ſivi omnia iheſus xpCᷣs dominus noſi er. 2.
¶Sermo. L. ſuper epiſtolam
Mitatoꝛes mei eſtote a obſeruate it ad Philip̃ ·2. Nos
videmꝰ ad oculum q qui vult ambulare per viam ſibi
ignotam hbenter ſequat᷑ eum tui eſt notaſic paulus ad
tercium celuz raptus eſt a via verita tis illuſiratus ho tat᷑ nos in
verbis ꝓpolitis vt vias ab ipſo datas nob ambulemꝰ tum dicit
Imitatoꝛes mei eſtote c (Vnde in pñti ſermõe tria ſunt dicenda
que tangunt᷑ hic in epła. Pꝛimo de duabus viis ad celum et *
craſtinatione pñie. Secundo de guloſis quoꝛum venter deus eſt.
Jerdio quõ conuerſatio noſtra debet eſſet in elis 2 quõ coꝛpus
cu iullibe t electi ↄfigurabitur coꝛpoꝛi claritatis ſue Quantuzʒ ad

penthecoſtẽ ao Philipᷣ

pꝛimum ſciendũ ꝙ due ſunt vie ad celum ſcʒ vna eſt inocentie
alia eſt pniec In pꝛima ambulãt qui innocentiã bap tiſmalẽ hñt
illis ſemꝑ tebum eſt aper tum · in ſignũ huius celum erat apertũ
qn xp̃s baptiſatus eſt a iohe m ioꝛrdane G quicũq; a pꝛima via
reoſſit opoitet ꝙ redeat per aliam viam pnie ad cam:a iſta via
pñ ie eſt pꝛobata bene: quia plunbus regnantibo iam in celo eſt
onſa ꝙ ſit via ſalutis ipſis peccatoꝛi bo qꝛ deducet eos ad eteꝛnã
requiem Ecl · 4· Cum ligenubo ambula. Et hec via ties habet
dietas ſcʒ coꝛdis ↄtritioneʒ: oꝛis ↄfeſſionẽ. a opens ſatiſſadionẽ
Vnde qui in hac via veradteꝛ vult pꝛoficere non debet ꝓtrahere
pniam ſicut heu faciunt multi qui ſemper ꝓponunt ſaœre pñiam

a mner
Nap
laque⸗
diuerſ
fe mina⸗
dr. Cn
toꝛuin⸗
Artem!
hoies h
demoner
lagreus
tbi vemr
diſkers wo

ecnd⸗

quenen
peniter
vite ue
non nu
nda
aga
tahe
hüt
290
maio⸗
go⸗n
obera
pewen
enden
paon
aiun
eſtli
din
deo ſi
fit ant
non ſo
amte
fang

3
7

nmudi a interdũ venit mes qui occupat eis viã pñie a lalu tis eterne
dae Na pꝛocraſtinatio pñie multos dãnauit· eſt em̃ periculoſiſſimꝰ
imhidn laqueꝰ dyaboli quo dyabolus ſere oẽs inclu dit et capit omnes
rin i Dinuer ſi ſtatus tam literatos q;ᷓ lapoos· tam iuuenes q; ſenes. tam
ISNIn fſe nmas q; viros: vnde Rug9. Iſta res eſt qꝗ multos occidit cũ
dDdror. Cras cras ſubito oſtium clauditur remanetq; ſoeis cum voœ
wi Dꝛuina qui non habet gemitum columbinũ. Zi demões hanc
. rtem non muemiſſent paud in ecleſia damnarent᷑: nam q̃ſi o
ndeds Hiiies hñt vo luntatem penitendi a vitam ſuã emendandi: a qa
Whi Nli demones hoc ſciunt: ideo hunce laqueũ dilationis mnuener̃t: hic
o unldtt laqueus ſpoliat elum: qꝛ impedit ꝙ multi illuc non vemunt q̊ᷓ
nmndeun ibi venirent ſi dilationem mehoꝛis vite cauerent Augꝰ. Quare
nquonm differs vocantez ce tus de mer eede vickus de die vide ne ſoꝛte qᷓ
eſtednatc ille tibi daturus eſt ꝓmittendo tu differendo auferas, Itẽ hic la⸗
mnzöunt queus replet n ſe nu qa paud ſaliant᷑ ex his qui dicunt ſe velle
Aum on pPenitere in fine vite · vn Albertus. Pax eſt ꝙ aliqs ex amiſſioe
Ann ſadae veiltle ſue pemtebit vnde Aug?. Legi a plegi ſacraʒ ſcrip turã æ
non mueni in. 5 milh ous annoz laluatum niſi ſo bum latronem
Eulebiuz ſecribit de mote beati iherom ꝙ ex oꝛe cius aud iuit ꝙ;
inter 30. milia hoim vix vnd venire pemtet tꝑe moꝛtis q́ pnias
D e agut m fine ( Vnde hit querit᷑ vte deus innocentẽ lus dihgit C Q

rprvunti

q; penitentemrndit ſandus Thoquamntũ ad bonũ pꝛemii eſſen

diehuttt cialis eqᷓiter dihgit pe itentem a imnocntem qꝛ eq̃lem caritate
parnun hñnt:ſed quantum as p̃ᷣmium acudentale plus diligit innc centẽ
ubegandet ad qð nullus peruemire poteſt penitens liœt poſſet ſieri eq; lis vel
ühut dad maioꝛ in elo mnocentem quantũ ad p̃mium eſſenaale vt diat
aunerd 9 o: nõ eget vt relurgat h vt relurgere virgo nõ poſſet ſemel
gnardrwtl⸗ odberrans . Virgo ergo poſt lapſum aurola non habebit. nec
guo orpy⸗ petoꝛ reſurgens gaudium de mnocentia: e:go plus dilſigit jnno
Guanduz tentem quantũ ad hoc q; penitentem· C Quantum ad ecundaz
pdlmeifi ſaciunt pꝑo ventre faciunt quẽ pꝛo deo colunt (d co euident
mentri eſt lciendum ꝙ qñ ſit elebꝛatio alicꝰ ſandi tria conſueuert fieri.
iutn Pꝛimo quia dies ipſius cœlebeat: modo ſimile oẽs guloſi faaũt
miri deo ſuo quem colunt . qa ſeſtin mnt ſibi non tm̃ vnam diem ſicut
unbch fit ſancto ſtephamo vel alio ſandto· h a ſin guls diebo iỹ̃m coluͦt
,tei non ſoliũ fenialibo ſed ena feſtiuis replendo ſe a dimittunt eœlas
namaßer⸗ à intrant tabernas a ſic feſta frangunt oĩa.vnde ſᷣm Tho, Phus
nltſ frangunt p̃pta de ſandi ſitatoe Pbbos qiu die ſeſtiuo moe talx
eneger D /
f

R

— Sermo
pectcant q; qui tune manuałr laboꝛãt·hoc patet qꝛ in neceſſitate
poteſt ſieri diſpenſatio in laboꝛando ſed non in peccando ¶ Scdo
ſolet templa ſandis ↄſtrui.altaria erigi · miniſtri oedmnari·thura

ↄcremari · ſic quidẽ gule templũ eſt coqnaaltare mẽſa: miniſter
cocus immolate menſe· cocte carnes ſumꝰ inœnſoꝝ.odoꝛ ſapozꝛ
vnde Yli. Kbſtinentia n õ eſt epulaꝝ ardentis diuiti s attendat

ſuppliaũ: cui tanta inter ignes erunt moendia qnta. hic epulaʒ
topia (Terdo ſolent vita a miratula alicꝰ ſandti edicari G

ſciendũ ꝙ aliqui ſancu illumiare ðſueuer̃t eetos ſa nare clandos

ſuſcitare moetuos: ſed gula facit ecos qꝛ multi ꝓpter vinũ perdi

derunt otulos plures incurrt caliginẽ otuloꝛ?. Iteʒ expeditos

in pedibo faut claudos. Ach quot ſunt qui poſſunt ire cum

pedibo ſuis ad domũ ſuam: a alii ſandi mu/ qs p̃ſtant loquelam

hit aũt faut hoĩes balbucientes. Itern alii ſancti infirmos ſanãt
iſte aũt ſuos faut infirmos. Item ex ſe pientibo ſtultos. Iteʒ alii

ſandi moetuis vitam impetrare.hi ⁊? aculeũ imduut moꝛtis·quia

IPter crapulã multi obiert. Ite, Dugo. Ebꝛietas indiciũ ronis

obfuſcat · ↄtentiones a bella uocat· robur a naturalẽ virtutem

eneruat.· infifmitatẽ ing erit· motẽ indutit· rebo tꝑalhbo ſpoliar
4 qð deterius eſt dium a maledicionẽ inducit Aug? dicit. Ebꝛi

etas aufert memoiam. fundit inctellectũ. oo neitat lbidimem:

muoluit linguã: oĩa me mbꝛa debilitat· vitam abbꝛeuiat a oẽm
ſalutem· ergo vos gu oſi a ebꝛioſi honoꝛate iſtum ſanctũ qui tot

miratula faut at qu. vos ſic flagellat in coꝛpoꝛe vr̃o · vnde qlibet

veſtrum pt᷑ diœ e illud Põ, Fui flagellatus tota die a cogitatio

mea in matutms: qꝛ vſq; ad pꝛofundã nocteʒ; in crapulis erant

ebꝛietati. Et iſta iaʒ dicta ſunt de ſancto ebꝛioſoꝝ qᷓ venter
dr (Exeraplũ de illo qui vidit pꝛncipem duc ad penas qi hic

crapuoſe vixit· hoc qᷓre in piomptuario.p· ꝗ Item de muliere
dur eſſa que in deliais coꝛpoꝛis vixit quõ poſtmodũ cõputruit
quere ibidez · v. 12. Quantum ad tercã ptem iſtius ſermonis
ditit hic AXplłs. Noſtra ↄuerſatio in elis eſt bi eſt notandum
3 exemplo Rpłi debemus duerſari in celo: qꝛ ibi eſt pater nr̃.

Secundo qꝛ ibi eſt thelaurus n Math. 6. VYbi eſt theſaurus tuꝰ

Tercdio qꝛ ibi eſt vera patria ad quam vocati ſumus a ad quam
quotidie anhelamus RXugꝰ. Tota vita boni xp̃iani eſt ſancum

delderiũ vt indeſinenter deſideret celeſtem patriã · qua q;diu in

hat vita ſumus exules a peregrini ſumus ˙płs. Non habe mus

hic manentem cuitatem; ſed qn peruemimus ad patrem noſtzyz

ſopten.
peſio⸗
migne

Eexrunt:

ltab⸗
(Nlab
Jur
opat
rm
omn

pen⸗
aug

nnende
tendd
Onadtn
hrmin
2,0rſ
dsatun
vediaan
En llud⸗
yn
ſchepdt⸗
Ptirun
mtbaneln
nhmſit
lns.)i
atmadsun
ndicin
levunn
uhe ſvo

lden.
Menuatzcen

nbutin
fonder

Neangn

capllsemn

5

reen

nnpguhi
m demuher
itöputnt
Rnnm
ekpem,
ktue
s 19 n
mafnn
ccun
onhauns

.

tune audiemus illud verbu Kpli ab omnibo ſandis a angelis.
Jam nõ eſtis hoſpites a aduene: ſed eſtis ciues ſanctoz a dome

ſtici dei ſcz patris vbi mille anni ſunt ſitut hic vna hoꝛa: ſequit᷑
Saluatoꝛem expectamus dñm nr̃m iheſum xpᷣm qui reſꝛmabit

toꝛpus noſtrum: hoc eſt coꝛ pus quod nunc ieiumis vigilis et
oꝛnnibus atteritur a diuerſis laboꝛibo fati gat᷑ et poſtea moꝛitur
et poſt moetem in putredinem: et poſt putredinem in vermes ·

poſt vermes in puluerez reuertitur tunc refoꝛ mabit vt coꝛpoꝛi

xp̃i gloꝛificato configuretur Hoc erit min quatuoꝛ dotibus ſcʒ in
claritate ſubtilitate agilitate a impalſibilitate Cnde Math. 13.

Fulgebunt iuſti ſicut ſol in regno patris eoꝛum· vnde quidam.
Qualis tunt erit ſplendoꝛ animaꝝ qñ ſolis ſplendoꝛem habehbit
lux coꝛpoꝛum ( Zecundo in ſubulitate vt ſicut coꝛpus chꝛiſti poſt

paſſionẽ fuit ita ſubtile vt ad diſcipulos ianuis claulſis intraret

ita coꝛ pus gloꝛiſicatum: palpabile quidez erit ſed ſubtile ita vt

oĩa toꝛpoꝛa quantumtunq; etiã ſpiſſa aàQ ſohda valeat penetrare

vnde Gregꝰ. In illa reſurrectioms gloꝛia: c pus noſtrum erit

ſubtile per virtutem ſpũalis potentie· ſed palpabile per virtutẽ
nature?

Certio in agilitate: vnde Augꝰ?. Pbi vult eſſe ſpiritus
bi erit a coꝛpus (Quarto in imortalitate vt ſieut xps relurgens

ibi erit a

ex moꝛtuis non moœitur: ſic et nos reſurgemus ymo nihil erit
quod ipſum homiem ledere poſſe et bi notandũ ꝙ reſoꝛmato

homine refoꝛmabitur etiam mundꝰ et omnes creature pꝛopter

omines facte ardebunt homme inuocato RXpoc·21· Vidi celuz

nouũ a terram nouam. In hat aũt renouanone non mutabunt᷑

ſpeges ſed qualitates.a tunc ſol huna a ſtelle multum maioꝛem
claritatem accipient YPla·3. Erat lux ſolis in ſeptu plum ſicut lux
ſeptem diex, Item aer tune clarioꝛ erit quia nullas habebit im⸗

pꝛeſſiones nec nubes nec ros grando tomitrua nec fulgura. Itez
in igne lux a in aqᷓ dyaphaneitas multo elaniœa a purioa tunct
erunt: ſed caliditas m igne: frigiditas im aqᷓ tunt mutabunt᷑ et

aeſabunt- vnde Balilius, Caliditas ignis et frigiditas aꝗᷓ tune

celſabunt. Sed perſpicuũ in aqua a luadum mn igne manebunt

Item terra depumbitur a complanabitur etiã ſicut criſtalbus et
opacitas et groſſides terre deoꝛſum tendunt et in inferioꝛi parte
remanebũt. Et bꝛeuiter loquendo quicquid defoꝛmitaus eſt im

omnibus iſtis: tunc reſtringetur a deoꝛrſum mittetur ad maioeẽ

penam repꝛoboꝝ. Quicquid autem pulcritudinis eſt m eis hoc

augebitur a remanebit in eis ad maioxẽ delectationem vilionis

Seoermnoo RW
ſenſib ilis creaturaꝝ (Oltimo nota exemp him gentilis tu iuſdam WRDU Sa
qui vidit xp̃ᷣum in regno g loꝛiſicatum cum ſandtis ſuis et fidem efft
rnecepit⸗h. mptuario· g. ii· trang

oe quen m beo a⸗ di
Dñica. xxiii. poſt penthecoſten dar

RKRatres-non ceſſamus pꝛo vwobis oꝛantes 2 poſtu⸗ mſuſti
lantes vt impleamini agnitione wluntatis eꝰ? in —vvitar
omni ſapientia a intellectu ſpiritali vt ambuletis no
digni deo per omnia placentes in omni opere bono fruti aeoento
ficantes in ſdůentia dei in omni virtute confoꝛatati pᷣm po In:
tentiam claritatis eius in omni patiètia 1 longanimitate quen
cum gaudio in xp̃o iheſu domino noſto. YoYe
¶Ger mo. Li.ſuper epiſtola pꝛecedennt eypn
Dn cſſamus pꝛo vobis oꝛantes . Cob: 1I. Mos videmꝰ Leſo
add ſenſum ꝙ amitus recptus apud aliquem regem vel aaßno
Ppꝛemepem pꝛo amico poteſt intereedere vt aliqð bonum Eep
tem po: le a rege coſequatur: apłs Paulus omniũ xp̃ianeꝛum (Ecen
ſiæ lis amicus vt nos a ſummo rege aliqð bonum conſequamr ([Au
oſtendit ſe pꝛo nobis inter edere in ꝓpoſito dicens. Non cſſamꝰ AInne
pꝛo vobis &Wnde in Penti ermone tria ſunt dicenda. P: imo dyo
de ꝶ—ο quë debet pœdere à puro coꝛde. Seemndo de volu0unuꝛz M
tate dei. Tercio quõ deus quatuo genem hominuz remuneat Ho
cum vno exemplo Quantum ad pꝛimum ſciendũ ꝙ oeatio nra D deut
vt deo placeat et ab eo exaudiatur debet eſſe ſerena vt ex puro une
toꝛde pPedat vt videmus ad oculum ꝙ; riuus emanans de ſfſoꝛne ietn
nõ poteſt eſſe ſerenꝰ niſi ſons a quo emanat ſit purus: ſit oꝛatio 9
nr̃a ꝓcedens a fonte coꝛdis non poteſt eſſe ſerena niſi ipſum coꝛsa⁊ ¶iiſe,
quo ꝓcdat ſit purum a mundum a mala intentione· a ideo qñ iane
coꝛ ab his eſt puriſicatũ tunc oꝛatio nr̃a fiet ſerena a exauditur nlon
a deo Ps. Dꝛabit ad te oĩs ſanctus mundus. 1. Joh.6. Si non wli
rß henderit nos coꝛ nr̃m ſidudã habemus ꝙ quicqͥd petierimꝰ ded
aca piemus: ſed ſi coꝛ nr̃m eſt impuꝝ tunt oꝛatio nra non exauu· fnen
ditur vnde P; Iniqtatem ſi aſpexi in coꝛde meo non exaudiet tatie
dñis Aug?. Miſi ſit ↄſcientia pura a pẽtis nõ exaudierismunda ſuur
etiã tubiculum toꝛdis tui a intererit qui exaudietged dias · q dd· lune
enim hidam vt ooꝛ mundũ habeaz (Reſpondetur ꝙ mhil adeo mit
vtile eſt ad mundicia; coꝛdis ſicut aqua ↄtritionis a deuotionſnis et
Rug. Vna lacrima de puro coꝛde pꝛoducta plus valet et plus (SEtt
purgat q; deem anni in purgatoꝛioetiam Crib. ſuper Math. ſerm
hnge

tlnai
luis etſ

adt
ndszn
Ntambits
ewno fti
nmnige

H
Daudr
Hennen
taladbnn
iman
nſuen⸗
Norola
Ndwb⸗
nig vn tien
igeroft⸗
mingen
ummsd
ms:bt n

üpnNn

ra dogf

zeranditrr

Simn
d Pevein
fanontn
non etandt
ienom
dd
. Modcts
palt eſiu

4 X
4 .
. 4

2

Sitcut enim plus poſt vehementes imbꝛes aer mundus a purus

efficeitur. ita enam poſt lacrimaꝝ pluuias ſerenitas ſequitur atq;
tranquillitas mentis: vnde Jheromꝰ. Quot lacrimas ſalubꝛiter

fundimus tot ↄſolationes meremurergo ſitudeamus dihgentez-

oꝛ nr̃m a cogitationibo pꝛauis atQ a verb mẽdacibo a ab open bo
miuſtis purgare: vt hic deꝰ oꝛõem nr̃am exaudiat·a poſt hane
vitam claram viſionẽ ondat Wath·s. Beati mundo coꝛde · qa
q̃nto ſe homo xpᷣo per munditiã coꝛdis a toꝛpoꝛis ↄſfoꝛmauerix

tanto ei ꝓpinquioe in patria erit a ip̃ᷣm clanius videbit Sap · õ
Intoꝛruptio pꝛoximũ fadt deo(¶ Vnde circa iam dicta de oꝛatoe

querit᷑ vtruʒ omiſſio onis ſit pètm moetaleirñdetur per Joh

ꝙ lic. Pꝛimo qñ eadit ſub pꝛecepto oꝛõnis. Secundo qñ omittit
HNoꝛas canonicas legittime nõ impeditus quas tenet᷑ ſub pᷣœpto
Verdo qñ oõem ↄtemnit in ſacramẽto pñie miuncta. Quarco
ñ non oat pꝛo gr̃a impetranda a deo pꝛo eo ꝙ nõ p᷑ reſiſtere

lemptatiom tendent ad moꝛtẽ. Qninto qñ in feſtis vbi pᷣœptũ

elt ſeruire deo non diligenter oꝛat niſ eſſet legittime impeditꝰ

¶Quantum ad ſccundam partem diut Apls. Vt impleamini

agnitione volunta tis eius: vnde Wilhelmus lugð. Nulla emm
togmitio vulioꝛ eſt q; cognitio diuine voluntatis Ephe.s Dicit.

MNioute eſſe ſiue heri impꝛudentes ſed intelligentes q nt voluntas

dei bi ſtiendũ ꝙ voluntas dei quantum ad nos et quantũ ad
deum eſt biꝑtita. Peima eſt qᷓ peꝛtinet ad ſeruitium qð vult ſibi

a nobis impendi. Secunda ꝑtinet ad pᷣmium quod vult nobis

retribuere ( Pꝛ ima voluntas dei cmca ſeruitiũ ſibi ex hibendũ eſt
ꝙ qullibet qui vult deo ſeruire ſtudeat hr̃e puram ↄſcientiam:

2 ſit ſemitium ſuũ erit deo gratum a acteptũita ſadebat XÆ&pls

ditens. Gra tias agens deo meo cui ſeruio a pꝛogenitoꝛibo meis
in bona ↄſcientia quam deus ad imaginẽ ſuam creauit elegit a

nobilitauit a oẽs creaturas alias ſibi lubiecit · vñ Hugo de arra

aĩe.O homo reſpie mundũ iſtũ.oĩs naturalis creatura ad hunce

ſinem curſum ſuũ dirigit vt tuis vtilitatibo ſeruiat: tuis neœſſi

tatibus hm diſtinctionem tꝑm octurrat. Celum tibi deſeruit peꝛ
ſuum motum: luminaria cli per ſuum influxũ.ſol creat tibi dieʒ

huna illuminat ubi noctè· ignis tꝑat nbi frigiditatem aeris aer
mitigat tibi ſetoꝛe:a mitigat ubi ſitis ardoꝛe: terra vero ſuſten

tat te ſoliditate ſua:recreat ſua fecũditate:deledtat ſua amenitate

Ecc quo oĩs creatura curſum ſuũ dirigit vt tuis vtihtatibo de⸗
ſeruiat ¶ Item ſciendũ ꝙ eſt ꝓꝛium hois deo ſeruire · ſic eſt ꝓPꝛiũ
luus hicer · cunq; homo ſit leruus dei: qa a deo redemptus eſt ⸗

— Sering
creatus debet hrẽe mundam tonſcientiã vt tum deſidenĩo doꝛ dis o
deuote ſoli deo poſſet ſeruire: qa in pectato moxtali ſeruidta deo Med
exhibita amittunt᷑· quia non ſunt acepta nec homini meritoꝛia Hi qyud
vite eterne. Si em̃ homo in vita ſua faceret oĩa ſeruitia a omnia tpe w
opera que fiunt ab homimbo vſq; in fſinem mundi ſi tm̃ haberet ſeinsnn
vicium vnius pẽti motalis etiam ſi haberet oĩa bona que fecit modor
beata virgd a oẽs ſancti oĩa amitteret: quia ̃m Grey. Quicdd lHMulus
homo boni operis facit in pẽto moꝛtali amittit ſez non merendo binn.
vitam eternã. Vnde magis eſt acceptus pauper homo toꝛãa deo Ekrg
qui m bona ↄſcientia minimũ bonum opus ſacit q; ditiſſimꝰ rex npeca
vel pnœps eccleſias vel monaſteria ↄſtruens et expenſas largiſſi Run!
mas diſtribuens a in aliis bonis operibo ſe exeꝛcens ſi in ſe habet opon
matulam moꝛtalis ptti: plus pauper ille meretur in vno die de EFcaunm
S mio cleſti q; diunes rex vel pꝛim cœps vitioſus mille annis vnde qum
APpls. Bi diſtribuero omnes facultates meas in ebos paupeꝝ *&α ulisp
Secundo qꝛ voluntas dei vult ſibi ſeruientes remunerare muli ilttrone
libe raliter Doc pꝛobat᷑ pꝛimo ex hoc ꝙ ipſe vellet oẽs hoĩes ſiib dictl
ſeruire vt ſic haberet occaſionem oẽs hoĩes remunerandi: et nõ Augo
ideo quia egeat ſeruitcio veſtro ſicut drĩ᷑ m Ps, Bonoꝝ meoeum 88. d
non indiges l a hoc ↄſeqnter pꝛobari poteſt per pim dientte n
Dmnes hoies deus vult ſaluos fieri a ad cognitionem veritatis pn
vemre (Secundo pꝛobat᷑ in hoc ꝙ ipſe dat vnde ſeruiat᷑ ſibi a cũ at
Gratiam a gloꝛ iam dabit dñs nam pꝛo tranſitoꝛio ſeruidio dat M a
7 eternuz a infimtum pᷣmium · vnde Wilhelmus lugð. Quicquid 6I
habes meriti gra dei donauit deus in nobis mhil p̃ter ſua dona Hynmu
coꝛonat ¶ Tercio pꝛobat᷑ per hoc ꝙ iple mer eedez ſoluit etiã illis ie.
qu vemüüt tarde ad ſeruit ium eius quos adhuc remunerat etiã uge
quantumeunq; veniant dum ſolum dies ſit Wath. Volo huic qgurn
nouiſſimo dare ſicut a tibi · ¶ Quantum ad tercam ꝑptem iſtis asbe
ſermonis dicit hic Rpks. In omm bono opere frud ficãtes: nos ſiin
videm? ad ſenſum ꝙ bonus et fidelis operarius magnã mer ode eta⸗
expectans ſidel'r a vtinue laboꝛat.ſic deus vult abundãter dare 4
a pᷣmiare a reddere mertedem illis qui hic in bonis operibus ſſe mer
exercent . a vt a deo pᷣmium poſt hanc vitã recipiãt. Nã tan ta d
gloꝛia in celo eſſe dr: ꝙ ſi homo ꝑfecte poſſet hoc ſeire ꝙ eller im ſed
mfimo locandus: ſine dubio hoc libenter deberet eligere a centũ
annis peo hot deo ſeruire et ſuꝑ hoc crutiari mn omnibo membeis quen
quantuʒz poſſet coꝛ humanũ excogitare vt poſſet ad ſcðm choꝛꝛ M ſe
peruenire: a etiã libent᷑ deberet ſarere de ſcðo ad teraũ a ſie ſemꝑ 1 zul

ibminnd,
una zomm
itßifahr
vmagreſt
non mennd
dmo Mri
diäſmn
knlsleg
Blmnbhar.
mn vrodied
eammns rid
vspanri
nerar mun
oes vie
undi: etn
oxneon
men wnots
mii zei
Kbmiode
uracd
Farfu dn
luitetäls
nuneniteti
yolo huit
ficades:nes
na merot⸗
undater
opeſpn⸗
it Mand
rgln
rzuni
n nenun
dlönie

»

4

aſcendendo donet veniret ad ſupꝛemũ Crib: de paratione lapſh
gehennã ꝑuo

———— =

5

S 3 . = „ „ ₰ 2
D

Si quotidie opo:teret nos toꝛmenta pati ſi ipſam
tꝑe tolerare pꝛo eo vt xp̃m videre poſſemꝰ in glœia a ſlanctoꝛꝝ
ems numero ſociari · nonne erit dignum pati omne qs triſte eſt
modo vt tanti bomi tanteq; gloie partiapes haberemur Ihere

Niullus laboꝛ durus & Vnde ſciendum deus quatuoe genem

hoim remunem t Pꝛimi ſunt ꝗ hic remunerant᷑ tꝑaliter: ſed nõ
eternalr pꝛo bonis operi bo ſuis vt ſunt iſti qui bona opera fatiũt

in peccatis mortalibus-vnde dr in decret. Wal q ter bona que

cäõäsr

fſaciunt tꝑalem ꝓſperitateʒ a retributionẽ ſuſcipiunt ſcʒ ſanitatẽ

coꝛpoꝛis d iuitias a honoees et ꝓlongationẽ vite ꝓpter emendã

CSetundi ſunt quos modicum remunerat reſpectiue loquedo vt
qu in moete conuertunt᷑ aQ penitent net aliqdð bonum habent· æ

talis pnia que in fine ſic agit᷑ raro eſt vera. Vnde legimus ſoluz

latroneʒ duer ſum in fine vite ſue: ſed ſcriptura ſolum mamfeſte

dicit lat roneʒ vt nobis oñdat q; rara ſit pnia in extremis vnde

RKug?9. Tene certum a dimitte mœrtum: age pniam dum ſanꝰ
es. Si pemites qñ peccare non potes peccata tua te dimiſer̃t non

tu illa Cerai ſunt quos multum remunerat: a illi ſunt qui uato

conuertunt᷑ tum adhuc iuuenes ſunt a ſoꝛtes pñt faeere pniam-

a tales deus largiter remunerat:qꝛ talem ↄuerſionem aQ pniam

multum amat·verbi gr̃a. Situt qui plus diligit nouã tumcam

q; anuquã diſſi utam. ſic deus diligit magis ↄuer ſionẽ iuuenũ
q;ᷓ ſenum: quia eſt fructuoſioꝛ a ideo magis remuneratur Apls

-

Vnuſquiſq; mer eedem ꝓpꝛiam accipiet bm ſuum laboꝛem. Qui
ergd a iuuentute a diutius deo ſeruierunt in ſupe rioꝛibo choꝛis
angeloꝝ collocabun (Quarti ſũt quos ſupꝛa modũ remunerat
qui nunq; peccauerunt moꝛtaliter: a tñ duriſſimã vitaʒ duxert
a aſperam pniam ſecerunt vt ſanctꝰ? iohes baptiſta a q; plures
ſandti qui in magna abſtinentia vixer̃t · a hoꝝ glia tanto maioꝛ
eſt quia oĩa bona opera que ſecer̃t pure a integre eis pꝛofecerunt
ad pꝛemium eternũ: qa non tenebant᷑ ſoluere aliqua debita pꝛo
peccatis cõmiſſis pꝛo quibus opoꝛtet pẽtoꝛes ſatiſſacere hic aut
in futuro! Vltimo nota exemplum de illo qu multa bona ſetit⸗
ſed ommia ꝓpter inanem gloꝛiam perdidit a damnatus eſt · hoe
quere in pꝛomptuario·o·zo
Exphceiunt ſermones diſcipuli ſuper epiſtolas dñicales per
circulum anm colledi ex ſermoni bo Milhelmi lugdunenlſis ep̃i
dockoꝛis a ex dickis

ex dichs ſandi Thome 2 didtis Johis mder

aliozum doctoꝛum catholicoꝛum a ex ſermombus Senlati:

—=ðð

3

.

—

Cheologia naturalis ſiue li⸗

NUL—
—

9
ber creaturarum ſpecialiter
de homine et de natura eius inquantum homo.et de his que
ſunt ei neceſſaria ad cognoſcendum ſeipſum ⁊ deum et omne
debitũ ad quod homo tenetur et obligat᷑tam deo q; ꝓnimo⸗

2 —
*
3* „
— r. . „ .
½* — 1
.
6
.
8*
.
X
3
⸗

Aoris
4 umen
AUndꝛe
amor
pmo⸗
mo:
mogt
Amo:
gmat
moꝛ
liſi
Anorp
Anores
(pin
Piimi.
Anor⸗
ſespe
Amis
ponit
Amor
noꝛij
mlo
Ras
cheet
dar
mor!
Anns
op

—
„,2
Tat

Stwonz Tabul:humus libei.

—

Dboeebtoc

S= aßonuni,es
dta eſt tm̃ ſignu;
777 amoꝛis.titło.cvi.
A moꝛe ſolo poſſu/

22
aAL.
4222:

m deo retribuere.

O i pta. titulo. cix. 7. cx.
Amo: quantũ bonũ ſit. ti. cx. . cxi.

IJ

cercxij 7. cxiij.

redditdeo debitum amoꝛis.ti.cxv.
deinde creaturis.titulo.cxx.⁊.cxxiij.
ſicut ſeibſum. titulo. cxxij.

Almoꝛis pꝛopꝛietas eſt ꝙ vnit amanteʒ
cum amato.ti. cxxx.⁊. cxli.

amoꝛẽ noſtꝝ melioꝛare. ideo ſolus de
r h ſeẽ amandus. ti. cxxxiij.

moꝛ tantũ ſe extendit quantũ res pꝛi⸗/

Amo: bmꝰ nõ eniſi vnus. ſür res pᷣmo

amata nõ põt eſſe niſi vna.ti.cxxxiiij

Amo: ⁊ volũtas hũt ſe ad rẽ pᷣmo ama⸗/
Aiã ſiẽ vxoꝛ ad maritũ.cxxxv.et.cxxxvi.
Amo⸗ pꝛimꝰ vel eſt ad deũ velad ſei“ßm

idẽ ad volũtatem ꝓpꝛiam.ti. cxxxvij ·
Amoꝛes duo pꝛimi ſunt inter ſei inimici
capitales.⁊ que ſit pꝛopꝛietas amoꝛis
pꝛimi. ti. cxxxviij.⁊.cxli.
Amoꝛes duo bᷣmi oñdũt duas eẽ ciuita
tes poſt hanc vitã.ti.xci.⁊.clxix

Amãs ſeipᷣm pᷣmo facit ſe tãqᷓ; deũ.⁊ p/
Anima quomõ põtpuniri.quare debet

puniri et qualiter.ti.clxv
Anime damnatoꝝ recipient coꝛpus ſu/

7 ponit ſe deo. ti. cxl. ⁊. xlvi
Amoꝛ dei qñ eſt pꝛimꝰ eſt oꝛigo oĩm bo

maloxꝝ.ti.cxli.⁊.cxliij.
Amoꝛ dei lux eſt. ſed amoꝛ ſuijpſius te⸗
S nebꝛe. titulo. crlij
Amorꝛ dei cauſat vnionẽ inter homines
amoꝛ ſuijpſi? diuidit homĩes.ti.cxliiij
Amoꝛ ẽ ẽ tãto melioꝛ quanto ↄmunioꝛ.⁊
tãto peioꝛ quanto ꝑticularioꝛ.ti:cxlv.

3 c ſola amoꝛis rerr butio eſt deo acce

⸗ moꝛ quali modoꝛ oꝛdine dʒ dari deo
O, nulla excuſatio põteſſe bomi ſi non
Amoꝛ pᷣmo dʒ darideo. deinde homl.
Amare tenet᷑ quilibet alium hominem

Amoꝛ ſol fac hoĩez bonũ lmalũ. cxxir. .

noꝛũ.ſed amoꝛ ſuipſius radix eſt oĩm

Exxamnoreſſui pſius hõ põt Gognofer
uõ ſe debz hꝛe erga deum. ti. cxlvj
Amoeis dei fructus eſt gaudiũ.ſed fru/
cxꝰ amoꝛis ꝓpꝛij eſt triſticia. ti. cxlviij.
Amoꝛ dei ẽ totũ ⁊ ſolũ bonũ homiĩs. cli

Amoꝛ: tioꝛ quõↄpꝑant᷑ adiuicẽ.clxxviij
Rgeli ꝙ ſint. ⁊ ꝙ mlti ſint. et ꝙ
litoꝛdo inter ceos.et t oꝛdines
ſint angeloꝝ. ccxviij.?. ccxix.
ngelis et hominibo ratiõe liberi arbi/

trij eadem conueniunt.ccxxij.
AEngeloꝝ caſus.coꝛruptio ⁊ malicia vñ

oꝛiginẽ etpceſſum habuit.ti.ccxlij.
Angeloꝛuʒz malicia ⁊ coꝛruptio quanta
fuit.titulo.ccxliiij
Angeloꝝ malũ duplex ſcʒ culpa et pe/
na.et vbi puniantur.ti.ccxx.
ngelus pꝛimus quõ domiat᷑ angelis
malis et hominibo.ti. ccxlvi.

Nima q̃̊s potẽtias et vᷣtutes et
officia habeat.ti. cv.
Mia rõal ẽ ĩmoꝛtał.cn.⁊ ⁊. ccxvij

6. Anima quomodo coꝛrumpit᷑ ⁊ macula

.V Amoꝛe nr̃o nulla res eſt digna ꝗ nõ põt tur dum coꝛpi piungit.ti. ccxlviij
Alnime vita eſt duplex.titulo.ccxxxi

Anima quomodo alit᷑ et nutrit᷑per coꝛ/
us chꝛiſti. ti. ccxc. et. ccxcij.
Eia habet duplicẽ ſocietateʒ cum carne
xpi. quõ dʒ vniri carnt xpᷣi.ti.ccxci

Eilie añ pfectaʒ ſatiſfactionẽ decedentes
purgabunt᷑ in purgatoꝛio.ti.ccc.
Aiavidebit deũ clare.ſ.facie ad faciẽ.c⸗/⸗

Aia recuꝑabit coꝛp ſuũ glificatũ (liiij
et in ſtatu magis amabili.titulo.clv

Aiĩa dãnata odit deũ et oẽs creaturas ⁊

oĩa oꝑa ſua.⁊ ẽ ĩ eterna triſticia.ti.clxi.
Anima damnata nõ ſolũ erit in triſticia
ſed etiam in pena.ti.clxiiꝗ.

Ainime damnatoꝝ ĩ quo loco et quo in/

ſtrumento puniant᷑.titulo.clxiiij

um ↄtra voluntatẽ ſuam. et qjlia erunt
coꝛpoꝛa damnatoꝝ.ti. clxvij

Aie damnatoꝝ accipiẽt triſticiã ⁊ penã

deo etom̃i creatura.ti.clxviij. D
RRs affirmãdi et negandi omia
aque pꝑtinent ad hominẽ inqᷓ;tuʒ
Nmol evii et evii

Afkirmare tnegaeptinet ad mitdlect
titulo.lxv.

ptiſno nn eeganded

u. ccxcxv. et. ccxcvij

hAuunt vᷣ̈ba dei. cc l.xi

oſe v biecnca ßba veic i.

Flioneſ due ſunt poſt banc
VVvitã.ti. xci.et.clxxix
Porruptid omihomis vñ oꝛiginez ha⸗
buit. ti. ccxxxvi.

Coꝛruptõ fuit pꝰĩã ägelo i; . 1 hoĩe. ccxli.

Koꝛruptio angeloꝝ vñ oꝛiginẽ habuit.
Itẽ quanta ſuit.ccxliij.

mis parentibo. et aliter in poſteris et fi
lijs eoꝛum. ccxlviij

quod habẽt.titulo.l.
Preature facte ſunt ppter boĩeʒ
uõ via ſeruiũt homi.⁊ quõ clamãt
oĩem. ti· xcvi.

Ereature ſunt factevcl ad gauium vel

ad doctrinã homis.ti.xcir.

Tr eature habẽt eſſe nobilins in homie

cᷓ; in ſeipſis.ti.ciij.

Xreature oẽs camat e boͤ debet ſolum

deum amare et ei ſeruire. ti. cxiij
CTreature om̃es obediebãt homi i in pꝛi
mo ſtatu.ti. ccxxxv.
Credere ſidẽ catholicã qͥd okeratboi. lx/
Nũõ credẽtes ſũt inexcu/
ſabiles xxxi. et. ccviij.

cerei deoꝛ de ihole. clxxxix.

Are ẽ do pꝛo

pꝛiũ et naturale. ti. l.

5 rvnus eſt qͥ om̃ia cõdidit etoꝛdina/
nit. titulo. iij. et. lir.
Deũ tm̃ vnũ i eiſe oſtedit vnitas oꝛdinii

blia ? liber dei. et in ea ſcripta

iblie ?bis ẽ credendũ.⁊ quö

(Ecxlij.
S Coꝛruptio liberi arbitrij aliter ſe bʒz ib⸗

Reature quõ 5arinuedãtt totum

(viij.et. lxxxx.

NRementũ alicꝰrei ẽ duplex.ſ.x
trĩſecũꝛ itriſecũ quõ hõ pᷣt cre

Dãnati. qre ſup aia dãnata.

.. „„

e gubematio. ti iiiz et. tlie.

Deus eſt actu ſkäus devi.

De hʒ ĩſe eſſe. viuere. ſentire. intelligere
et qudmõ.ti.vij.et. xxxvi.

deba Deo omnia ueniunt ꝑ eſſe . et quale it
õ eelſe dei. ti. xij.et. lxxiij.
ptiſmus aliter delet pctã. alit pnia. .

Deus om̃ia ꝓduxit de nõ z eſſe et nihilo.
titulo.xv.

De pdurit mundũdenihilo. volunta⸗

rie ⁊ abſq; neceſſitate ⁊ nõ ab etermo. et

q̃re ꝓduxit mũdũ. ti.xvij.et.xxij.

De hʒ in ſe libeꝝ arbitriũ. et de nobilita
te liberi arbitrij.ti xxxvi.
Deus eſt vita oĩm.et om̃ia viuũt in ipᷣo
et ſolus immoꝛtalis.et dñs vite moꝛ
tis.titulo.xxviij.
Dei iintelligere quale ſit. t. xrxx
De videt et intelligit actu totũ ämundũ

et om̃ia ↄtenta in eo.tixxx.

Dey nõ eſt coꝛpus ſed tot intellectualis

et ſpũ alis.ti.xxxij.
De nibil põt velle nec facereiniuſtum?

ↄtra rõem.ti.xxxvij.

In deo eſt ſumma libertas om̃e domi

nii. ti. xxxix.
De quõ dicat᷑ om̃ipotẽs.ti.xl.
O nõ poſſit eſſe niſi Ns tidte Ucch.

De an potuit ꝓducere ⁊ generare deũð

ſeipo ⁊ deſua ꝓpꝛia natura.xlvi.
In deo eſſe eterna ꝓductõʒ ꝓbat! mun⸗
di creatio.ti.xlvii.
Itẽ plenitudo iocũditatis.xlix.

Itẽ plenitudo dandi.ti.l.

Deus a deo ꝓductus ẽ ei totaliter equa
lis ⁊ ↄfoꝛmis.ti.xlviij.et.li.
Dei d deo gguctõ ꝗ q̃re ðꝛ generatio.ti.li.

In deo ſunt idẽ eſſe. viuere. ſentire intel
lUigere. velle. poſſe. bonũ. vex. titulo. ix.
E.et. xx vi.et. xlij. 1

De ꝓductq̃re ðꝛ filius.imago.verbũ.

ſapia pꝛis.⁊ de pducẽs ðꝛpĩ. ⁊ vterq;

ꝑſona ðꝛ. ti. li.⁊.lij.

Nuare nõ ſit niſi vnus filius vnai ima⸗
Sſan ſapiẽtia ⁊c̃.ti.li.

pũſſcũs quõ ꝓcedata pre7 filio. qᷓ
re ðꝛ donũ.charitaſ.amoꝛ.viculũ⁊c.lij
Quõ tres ꝑſone ĩ diuĩs ſit vna ſuba.lii

Perſonaꝝ pluralitas ꝓbat᷑ verbũ acti

uũ ⁊ paſſiuũ.ti.liiij.

Sẽtqnibiſpt cogitanima vt mel

Datponict
Mögicnin
Dednnoſs

Dauihl

tzneio⸗

di ſli.
dolel
Prre ſdhe

Genintin

Dausoigfen
moumn

de itununs

wnnce

neta cus
Dedrohn
ſapopen
Dausloan
tlberda.
daodlakt
finesſunt
Dasſolus:
lolumtin

Deiucicin

howisre⸗
Deodihü
ferunkpe
Deidonnn
dus cin
tio. titulo

1

6

Wongia
pan⸗
Ginipei
Amin
amnpor
echnn
Nodacn
Eſſeprin

4 .

keinae
1

ſeenn

jani.
telcnmnrin

ie

cderobile

vinitiö⸗
ſoniermen

.
ünml
meinitum
8Toßedeni

in.
ſpoisti⸗
Ncmnds
re
Pbornun/

ie
malinegn
t
hnotnmit
+

ns uine
iurfiutf

I debẽt attribni deoz nõ. eilrin

opey hoim.ti. lxxxiij.

Palus videbit ab anima facie ad ſaciem
Abſq; medio.ti.cliiij

Deus eſt ſolu amandus ppter ſe. 7 non
Ppter dona ſua ti. cliij.

Peo ſoli debet amoꝛ. timoꝛ. bonoꝛ. obe

dientia ⁊c̃. ti. clxxvi.

Deus oia fecit ad ſuũ bonors. et vtilita⸗

tem creature.clxxxi. et. clxxxix.

Dei iniuria nõ poteſt ꝑ om̃es creaturas

reꝑari.ti.clxxxix.

Dei nomẽeſt ſolũ bonozsdär laudãdũ

⁊ nõ alicuius creature.titulo.cxci.

De diuerſis nomiby nominat ppter di

uerſa eius opera.titulo.cxciiij.
De duob modis ſe mãifeſtat ab extra.
ſcʒ ꝑ opera et verba.titulo.ccx.

Deus locutus eſt verba biblie. et biblia

