deamas a oblationes debitas nõ ſoluentes a etiam damnũ qð

pꝛoximus inturrit ex retentione rei aliene non recompenſantes

et ſimilia multa que oĩa ſingulis diſtinctionibo indigent pꝛout
in ſümis doctozꝛ reperies · a m quarto ſeñ · Reſtitutio aũt debet
fieri ſtatim integre a ꝓprie perſone ſi ſcitur aut heredibus eius.
ſi non ſcitur in pios vſus ↄuertatur.Et ſi eſt manifeſtũ tunc ꝑ

ſeipſum reſtituat · ſi occultuz eſt tunc etiã octulte per ↄſeſſorem
debet fieri reſtitutio pᷣm ꝙ homo in vita ſpũali pꝛoſiciat et in a⸗

mce dei ·˖ Qui em deum diligit ſemper pꝛoſicdt m bono a nunq;
tepeſcit · Vnde Berñ .; O bone iheſu nunq; ẽ amoꝛ tuus odoſus ·
qui te diligunt nunq; tepeſcunt· nam hoc qð agit caloe nat᷑alis
in coꝛde hois: hot agit amoꝛ dei in anima.Sed nos videmus p
caloꝛ natùalis in coꝛde exñs ipſum toꝛ non ſinit quieſcere.h ma
xime apparet in ſomno·qꝛ tunc omnia mẽbꝛa quieſcuntſolum
aũt coꝛ qð eſt plenũ caloæe nullo temꝑe in vita hominis ꝗqeſcit
Sitc etiam amo diuinus cũ ſit quidam caloꝛ naturalis amme nñ
ſinit ipſam quieſcere: ſed ſemꝑ monet ip̃am ad operandũ. Vñ

Eneg · Kmoe dei nunq; eſt odoſus. operat᷑ em̃ magna ſi eſtOnñ
tuz ar gumentum vere vite ſpua

hit eſt notanduz hm Vlbe

—õ

us eſt cuius ſpũs carni penitus dominat᷑· qui tam cito ſentit mcõ

modum ſpũale ſicut coꝛꝑale · i · qui tam ato ſtudet mederi ſpin⸗
tui vt coꝛponi qᷓnto digꝗ ni eſt q; cꝛ pus Scðm argumentum
xvere vite ſpũalis eſt qui tm̃ delectatur in cibis ſpũahbus qᷓntum

in coꝛpoꝛalibo· et tam inuite negligit ibum ſpũalem ſicut coꝛ⸗
Poꝛalem · Et tm̃ ſe oogit ad abos ſpũales tum non appetit ſicut

infirmus ſe cogit ad toꝛꝑales cum eos faſtidit (Ceraũ gumẽ

tum vere vite ſpũabhs ẽ ſi tam paratus ẽ obedire in ommnibo ſpi⸗
rituali medico pꝛo ſanitate anime ſitut carnah medido pꝛo ſam⸗

tate toꝛporis. Si ſtudet tm̃ acquirere a multiphcare et ↄſeruare

q vtiliter expendere bona ſpũalia ſicut bona temꝑalia· Et tanto
magis ſpũalia q; cd poꝛalia quanto digniæ eſt ſpũs q; coꝛ pus
De hiüs diat Aplus. MWaniſeſta aũt ſunt opera carmis: ꝗᷓ ſunt

ſoꝛnicatio: imũditia impudiadcia: et luxuria ic (In iſta cða ꝑte

„

lam
09 V
et ſie /

a der

cod!
erd
dsn

dsſtient
Z le⸗
amonon
damnd
wenande
Nnt pon
daut h⸗
hlse⸗
lünn
1 dilonn
aterin
noand
ns ogoſis
loe naiais
denns
ler. ym
nt⸗n
is gaſ
Nn
Nd⸗
nneii
r vieeſpin
Deenct md
recen ſin⸗
gungun
qrunm
ſat oꝛ⸗
Nutſint
ngums
mboſpi⸗
o ſam⸗
rwaen
Ertand
chws
sg n
hl

xi

iſti9 epke oſtendit Rpls peccata carnis que ſunt peccata moia
lia· qꝛ qui tala agunt regnum dei nõ conſequent᷑ Pro quo ſci
endum ꝙ pctmn motale quatuo modis cõmitatu: (Primo mõ

qñ ſtit ſe facere ↄtra pꝛe ptuʒ dei a ↄtra pꝛeceptum pꝛelati vel

eccleſie vel aliquo modo vnũ de ſeptem vicijs capitalibus vel
Itra votum oõmiſſum. Et in hoc ignorantia non excuſat hoĩeʒ
vſum ntionis habentem Aug. Ideo diuina pꝛecpta data ſunt

vt extuſatio de ignoꝛantia non habeat᷑ ¶ Scdðo modo cõmittit

Peccatuʒ motale ꝓpter vonſcientiaʒ erꝛ oneam. vt cũ quis fatt
ali quo modo qð non eſt ↄtra pꝛeœptumnec vnum de ſeptem

peccatis moꝛtalibo- conſcientia ſua diffinitiue ſibi iudicat hot
eſſe pdtim motale. et ſi ſuper hoc facit peccat moꝛtaliter. et talis
eonſcientia eſt valde periculoſa.qꝛ tales faciunt ſibi peccata a il
laqueant ſe periculoſe · a hot inſtigante dyabolo: qui cũ nõ põt
in pectata manifeſta induere tunc ſic duut per ꝓplexitatem petc
candi ˖ vnde in decretis. Quod ſit ↄtra conſcientiam edificat ad
gehennã (Sed tñ ki

moꝛ ↄſcientie pꝛo vna parte ſperat ꝙ ſit liatum.pꝛo aha ꝑte ti⸗

malum a tñ operatur, Qñq; pꝛo nan habet motiua.ti
met ꝙ ſit illidtuʒ · hic timoꝛ ↄſcientie non habet ſemper pdm̃:

im ꝙ erꝛonea conſcienna did᷑ qñ quis
non dubitat ſed certitudmaliter a diffinitiue tenet aliquod eſſe

net eſt vituperandus niſi ſit nim is exclſſuius. Gieg. Bonaruz

mentiuz eſt ibi culpam agnoſcere vbi culpa nõ eſt Nercio pee
catum mortale cõmittitur cũ quis plus dihgit vel timet creatu
ram q; creatoꝛem. ſic ſi quis plus diligit vxoꝛem ꝓpam vel fili⸗
os vel temꝑaliavel honoꝛem vel pultritudinẽ vel veſtez q; deũ

et ſit facit creaturam deũ ſuuzʒ · qma quicquid homo diligit vl⸗
tra deum hot eſt deus ſuus · Vnde Rug⸗ Doc ab homine colitur

quod pꝛe ceteris plus dilgit᷑. Et tahs qui ſie pꝛeponit creaturã

creatori petccat motahter, Rõ eſt: qꝛ facit ↄtra pꝛeœptuʒ canta
tis in quo pꝛecipimur deum diligere ſuper omnia Motandum

quilibet ſic deum debet dilgere ꝙ poaus deberet omnia tem

Poralia perdere inſuper moꝛtem ſuſtinere q; deum cum vno pec⸗
cato moꝛtali offendere · XPoſtolus: Quis nos ſeparabit a carita
te thriſti: an tribulatio: an anguſtia Quarto peccatum mor⸗
tale cõmittitur per adum peccati vemalis. ſic ꝙ actus pecca
ti venialis ædinatur in hinem peccate mortalis. Verbi grada.

verbum odoſum in ſe eſt peccatum veniale ſed tum loquoꝛ tum

Sermo
euz muliere vel virgine ea intentione vt poſſim eſſe allicere ad
peccanduz mecũ. tunt illud verbum eſt pm̃ mortale · non ꝙ il

lud verbum iocoſum in ſe ſit pctĩ mortale: ſed qꝛ refero in hũc
finem qui finis in ſe eſt pctin moetale. Et ſic ꝓpter intentionem

peruerlam erit pctim mortale · quod vm alteri qui hoc verbum

elſſet lotutus ſolũmodo eſſet pm̃ veniale. Simile eſt ð tadu ex

mala intentione cauſa alhciendi eſt Fanm mortale, Vnde dict im

decreth. Deus udicat inten tiones (Quantuz ad tercã partem

diat hic Aplus. Qui xp̃i ſunt carnẽ ſuam cruuſier̃t tum vicijs

et concupiſcencijs ¶ Vnde m Gulb · lugduñ dupliater quis ẽ

xp̃i. ſcz de iure vel ð mandatoz eius obſeruatione(Primo oẽs

homines xp̃i ſunt. a hot de iure creationis. Item emptionis iure
oñis homines xp̃i ſunt · tanti em̃ pꝛecij emit vt merito plus poſ
ſideret. 1. Coꝝꝶ 6. Empti em eſtis pꝛecoo magno. tñ plus tene
tur homo pꝛo bñſfitio redemptionis q; creationis (Scðo iure mã
datozꝛꝛ eius impletionis · In illo modo ſumendo: heu pauci ho⸗

mines xp̃i ſunt:qꝛ pauti ſeruãt pꝛecpta eius et plures modicũ
turant. qꝛ totus mðus in mahgno poſitus eſt. a paud ſunt ſide
les a veraces in filis hoim · Vnde Ariſt. z· thopicoꝝ. Domĩes
vt plurimuz ſunt mali· in paueioeibo enim bom ſunt, Sicut la⸗
pides peedioſe pauti ſunt q; lapides cõmunes · quia vnus peecio
ſus valet mille cmunes.Sit vnus bonus homo pꝛeualet mille

malos Eccia·16. MWeliur eſt vnus timens deum ꝙ; mille impij

Et quanto paucoꝛes ſunt tanto gloioſius eſt eſſe de numero

iſtoꝛ qui ſunt de ꝑte dei Notand hic ꝙ quinq; ſunt ſigna deſi

gnata per qñq; vulnera xp̃i vtꝝ quis ſit ex parte dei vel dya⸗
bol Primum ſignuʒz ex parte dei eſt humihtas. ſignum aüt ex
parte dyaboũl eſt ſuꝑbia. Vnð glola ſuꝑ illud Job· . pſe eſt rex
ſuper oes filios ſuꝑbie. Iſte eſt titulus dyaboli · ſic humiltas ti
tulus dei⸗quo ſigno exerdtus oognoſcit᷑ Greg. Euidentiſſimũ

ſuo quiſq; cog noſcit ſub quo milite inuenit:ſolent enim hoĩes

multũ timere qñ aliqð certuʒ ſignũ tꝑalis meetis in ſe vident

Nec mizʒ cum ipſe xps mote a ꝓpinquanti m ſenſualitatẽ ui ul

tuz timuit qꝛ cepit iheſus pauere tedere · Quantuz igit᷑ tmere

dñt ſuperbi qui enidentiſſimũ ſignuʒ eterne motis in ſe agno⸗
ſcunt Scðm ſignũ eſt qð xpᷣus nos docet Joh. S· Qui ex deo ẽ
verba dei audit · ꝓpterea vos non audius quia ex deo non eſtis⸗

erauũ ſignũ ẽ fraterna dilectio Johᷣ.iʒ· In hot cognoſcẽt oes

hoĩes qꝛ diſcipuli mei eſtis ſi dilectionem adinuicem habueriti

le⸗non N
ſn nſ
ntentionen
we werben
1dnmann
naen
tunpi
anrnti
(Pimddi⸗
npdons
nopee
tüphstn
tdo unni
upana v⸗
w modici
aunt ſde
Dories
ds e⸗

wsen

eualer mi
zmilein

ede und

nt ionn A

duml dyx-

mimautex
Peelnt
Umihtas dn

Anädumſim

Figno
mn woie
nſe viden
aünteuil
igiinn
nſe ag⸗
uier ⸗
ononen⸗
oleit os
atunt

Et ſicut dilectio fraterna eſt ſgn . aliquis ſit ex parte deſ.
Sic odum eſt ſignũ ꝙ aliquis ſit ex parte dyaboliIlota fatui⸗
tatem illoꝝ qui ſigna ↄtraria volunt habem in ſe ſez amoœem æ
odium. volunt em amare amicos ſuos et benefac oꝛes: et odin
mimitos quibo malum optant a faeiunt qntum poſſu nt · quoꝛꝛ
altag eſt ſignum dyaboh. a reliquũ ſignum xp̃i/quaſi quis poſ
ſet duobus dñis ſeruire · Wiruz eſt quõ homines hñt odium nn
ter ſe clim omne amimal diligit ſibi ſimile (Quartum ſignuz eſt
miſeritoꝛdia quo ſigno diſtinguet iheſus bonos a repꝛobos in
die indicij cũ dicet · Wenite benedicti patuis mei & Quintum ſi
gnum eſt caſtigatio coꝛꝑis. Vnde de illo ſigno dicit hic Apls
Si m carnem vixeritis moꝛiemini. Berñ· Qui carnalibo deſi⸗

derijs paſcitur eternaꝝ deliaaz indignus habe tur ¶ Vnde no⸗

tandum ꝙ iheſus xp̃s cruœm ſuam poꝛtauit Johᷣ. Baiulans ſibi
crutem exiuit in eum qui diut᷑ caluarie locus:et ibi cruaſfixerüt
eum. Et vult electos ſuos eũ ſequi poꝛtando cruem ꝓpam poſt

ipſum. Vnde dixit Qui non acdpit crucʒ ſuam a ſequi tur me

non eſt me dignus.ſi tupimus regnare cum xpᷣo tunt etiam de

bemus pati tũ eo · Greg· Si illic dulcia petimꝰ neceſſe eſt vt hice
amara toleremus. ergꝗo quilbet debet carnem ſuam crudifigere
tuz xp̃o · Berñ. Criſtus qui non fſallit neq; fallitur elegit quod
carni moleſtius eſt· id g vtilius. id etiam magis eligenð eſt. Vñ
ylſ doꝛus · Ille p̃ianus eſt qui ſe xp̃ianuʒ factis oſtendit ambu

lans et iple ſicut ille ambulauit a quo nomen contraxit. Rug·.

Quicquid xp̃us geſſit in terra diſcipli⸗

na moꝝ fuit Greg. Omnis xp̃i actio noſtra eſt inſtructio.

minica quindecima poſt penthecoſt

Pauli ao Balathas
Katres ſi viuimꝰ ſpũ ſpiritu ambulemus. e 05
effidamur inanis gloꝛie cupidi: inuiceʒ pꝛouotã
eess inuicem inuidentes⸗-Fratres et ſi pyeocenpatꝰ
fuerit homo in aliquo dehdto: wos qui ſpũales eſtis hui
uſmodi inſtruite in ſpiritu lenitatis conſiderans teipſuzʒ

Z
4*

ne 2 tu tempteris.Alter alterius onera poꝛtate:⁊ ſic im⸗

plebitis legem xpᷣi.nam ſi quis exiſtimat ſe aliquid eſſe
cum nihil ſit: ipſe ſe ſeduct. opus aũt ſunʒ pꝛobet vnus
quiſq; ⁊ ſit in ſemetipſo laudem habebit i non in altero·
vnuſquiſq; enim onus ſuum poꝛtabit tcõmunitet aũt is
qui cathezizatur ei qui ſe cathezizat in omnibus bonis.

Bermo
Nohite errare: deus non irridetur que enim ſeminauerit
homo het et metet ˖ AQm̃ qui ſeminat in carne ſna: de car

ne et metet coꝛruptionẽ. Qui aũt ſeminat in ſpũ de ſpũ

metet vitam eternam. Sonũ enim fadentes non deſitia

mns. tempe enim ſuo metemus nõ deſidentes. Ergo du
tempus habemus operemur bonum ad omnes maxime

autem ad dom eſticos fdei ·

Iſpiritu vinimus ſpa et Ambulem

di. Si ſpũ viuimus i& ſcʒ vita ſpũali ſine qua omnis conatus ꝓ

fieiendi Pinutilis eſt: tunc ſtudeamus eadez vita pꝛoſficere · qꝛ nõ
pꝛoſicere eſt deficere. Berñ · Nulli eſſe in eodeʒ ſtatu coneditur
Seruus aũt dei pꝛofidit aut defidt. aut ſurſum vertit᷑ aut m in⸗
ferioꝛi mer gitur. Vnde dieit aplus Zi ſpũ viui . c ¶ Vnð in pre
ſenti ſermone tria ſunt dienda. Primo de triplia vita, Secudo

de mani gloꝛia. Teꝛcio de merito vite eterne (Quamntuz ad pꝛi

muʒ ſciendum q eſt triplex vita ſcʒ· nature: gradie et glonie:
qua boni viuere debent m pñti a in futurocPrimam vitaz ope

mtur anima in cꝑe ammando a vinificando ip̃m . Et iſta vi⸗
ta eſt ſatis bꝛeuis: qð oſtenditur ꝑ ſacram ſcripturazʒ · Jobe lo ·

Homo natus de muliere · Jacobi · 4. Que eſt vita veſtra: nil

vapoꝛ quidam ad moditũ parens. Dſtendit᷑ etiam in hoc ꝙ;

ta hominis eſt bꝛeuis qꝛ vita hominis comꝑatur ſeno, wnde en

caro fenum: hodie eſt et cras in chbanuʒ mittit᷑.ſic hodie homo
vinit a cras moeitur. Iteʒ vita noſtra eſt tamq; fumus pertran

ſiens a tanq; nauis ꝑturrens. Item oomꝑatur vmbꝛe ſicut dam
nan in inferno dicunt. tranſierunt oĩa tamq; vmbꝛa. Iteʒ vita

noſtra eſt tamꝙ; ventus Job.?. Memento mei deus: qꝛ ventus
eſt vita me. Se am vitam oemt grada dei im anima Pficienz

uo viuimus in inſtanti occulte pnctu⸗

ſed per ſi er ie vita tognoſcit᷑ Sunt aũt tria ſigna que
peobant toꝛꝑalem vitam in homine ſeʒ ſenſus: caloꝛ et motus

que in quotunq; homime mnennt muenta de vita ipſius homis
non dubitat (Et hec eadem püaliter intellecka pꝛobanti im
in homme vitam ſpüalem. Vnde Auß. petrbar dicens. da mihi

ſicut

9 Galb.5. Duo ſũt
ab omnibo nobis ſohcite querenda: ſcʒ vt vnamus et
vt viuentes peohtiamus, Et hec duo tangit hic KRpls

Gratia dei ſuz id qd

gokKere
Vome
ſuos d
ai pn

dum

etiam
gnan

det ſ⸗

noſtere me et te. Dinc inuemilie dic h puerbiũ̃ de elo oꝛaville

nnan Domo cognolte teipſuz⸗Debet homo ſe dare ad mueſtigandu
“ ſuos deſectꝰ a videre ad qualia officia lit magis inclinatus. Di
l eit puerbialiter. Sicut ventus flat: ad hanc ptem palliũ vertẽ
n di⸗ dum elt. Item docet beatus Ruguſt fraties ſuos in heremo: e
ergo di ficut dyabolus ↄſiderat ad que vida ſumus ma gis iuthnati. ſe
emarine etiam nos ↄtia eadem peccata eo ſtudioſius ſuis aſtutijs repu⸗
. gnare debemus. dyabolus oim diſcutit confueru dines et turas
I. ſcrutatur affedtus a ibi cauſas querit nocndi vbi cuẽlibet vi⸗
Duſt det ſtudioſius octupar (Scðo ad vitam ſpualem ne celſarius eſt „
WW ealoæ dilectionis. Nulla em vita ſpũahs eſſe poterit lone dilecti
thir i⸗ On e Rug · Vita anime am & dei eſt: qui non amat me tuus EeH
nne) eraum eſt ipla oꝑatio pobams dileckionez, qui enin diat
ſereg 3 deum dihkgit a mandata eius non cuſto dit mendax ent, Qꝛ pᷣm
Onadinr Ereg · Pꝛobatio diled ionis exhibitio eſt oꝑeris. Bernde con
ed ſideratione.D bone iheſu non ẽ amoe tuus ocdoſus.qui te dili
autn nt non tepeſcunt. non eſt amoe tuus tranſitoꝛius ſe etern?.
npe⸗ et ergo tria oſtendunt in homine vitam ſpualen erciã vi
Sea tam operat᷑ maniſeſta viſio diumitatis in patria Joh⸗ 17. Dee e⸗
DIn vita eterna vt tognoſcant te ſolum veꝝ deuz . Et illaz vitaz
4 Jone Petuam quilibet debet deſiderare Kug⸗D clam bax ſine tene-
egn dbdeiis. iunuentus line ſenectute- pax ſine diſcoꝛdia. Vñ etiã Greg⸗
Etinkkx Perſectaz dulcedinez gaudij non deguſtat nili qui ad illud ar
H e S denti deſiderio anhelat ( Quantum ad ſcðam partem dictt hie
uſn:mi Aplus: Non eſidamur manis gloꝛie eupidi ( Vnde ſciendum
nvrn ꝙ duplex ẽ manis gloꝛia, Prima cũ quis gloꝛiat᷑ in malis operi
oo pvrus Pꝛouer· z- Letant᷑ cum male fecerint, Omnis tahs exulit
devro. tio fugienda ẽ a quolibet xp̃iano Vnde gi uerit vtz ſit pec ℳ
Seren— catum motale gaudere 6 iactare ſe in malis ¶Rñdetur q ſic : i
utdam illud in quo gandet iactat ſe eſt motale Eccia: 19: Qui gau
eg vin Det de iniquitate denotabit ˖ i. de libꝛo vite delebit. quoðd nõ fit
vens niſi per potin motaleq; gandere in mdo in malis ſit pm mo JJMVMU
aeng aale-aſilt EGrs⸗dien omek Nemo pot ni gandere in müuÜld “
et in luturo ſetulo. Ex quo patet ſi tupis in futuro gaudere cuz euN 2/ i
inzd xp̃ᷣo: tunc ibi non de bes Fändor necte in malis H 2 ai al erEiegn,
l lacatio maligna eſt Et hoc quadꝛupliciter pꝛobat Primo per e rbat ſar
gnn het ꝙ deus concitatur tontra peccatorem: ſicut ſi ſeruus tuus te ðWðU
er n⸗ muiſte offendiſſet a de hoc exultaret a iactarer ſe quia hoc ſfeuar ”M S
kene Sedcundo qꝛ maria a omnes ſandi de hac exultatone triſtantui-ꝛ: H S
unh UMD

Sermo Me
qꝛ ſicut eſt gaudium in elo ſuper vno peccatoꝛe pnĩam agente Erge
qñ ipſe peccatoð tri ſtatur a dolet de peceatis, Sic etontrano nn Inut
gaudet de malis ſuis a iactat ſe co:aʒ hominibo erao per hact· laboꝛ
erit homo minus diſpoſitus ad ↄtritionem: pniam et venimim nam
conſequendazʒ QRuarto. qꝛ mihil leaus eſt demombus et caſſuus guel
q; talis exultatio a gaudium· quia vertetur in fletum petuum bbet
Lucœ. 6. Ve vobis qui nunc nidetis qꝛ lugebitis Math·14. bi one.
erit fletus a ſiridoꝛ dentium · Vnde etiam Greg· Preſentia gau eunyſol
dia ſequunt᷑ perpetua lamenta. a hoc eſt cum quis g loꝛiatur in det
bonis operibo· ſitut ieiunium: oꝛatio. elemoſina peregnnatio: lmt
à tahs bona operatio ſua perdit᷑ a mercede ſe pꝛiuat. Vn maxi bilnnl
mus in quoda ſermone. Non poſſumus ſimul peo vno a eodez perb
opere fauosem mundi expetere a pꝛemiũ celeſtis glorie acquirz koebt
rego: D q; miſeni ſunt qui affectant laudes hoim in ſemet Irn

ipſis: diſſipant laboꝛes fructus laboꝛum ſuoꝝ · dumq; ſe otten unmn
dere alenis otulis appetunt damnant qð aguntñn hic queirir—· ww⸗
tur vtz ſit peccatum mortale tum qiis ſe iadat m boms opi bo eiuſdx⸗
Keſpondet hermannus de ſcildich. Añ per talem iatantiã que uumt
rit manem gloꝛiam quam pꝛeſert honoꝛi diumo vel ſue ſatut d
vel dilec ioni ſic eſt pam̃ moetale· Sed ſi quus ſe iactat de alddcæ no
bus et m eis manem gloꝛiam querit· non tamen illam pꝛep.⸗-⸗ lett⸗
mt diumo honoi vel ſue ſalt vel dilectiom pꝛoximi · vt ſic eet nm
peccatum vemale, Ex hijs patet ꝙ aliqui pñt damnari cimbo uon
ins opꝑonibo ſuis · ſcʒ qui pꝛimo a pꝛintipł'r intendunt humanaz aum
laundem quã pꝛeponunt deo a ꝓprie ſaliti: Exemplum in euun⸗ upe
gelo de pharileo Luœæ. i4· qui decimas dedit a ieinnauit bis in ktuitn.
labbato·. i · duos dies in ebdomada et damnatus eſt · qꝛ in hijs deen⸗
vanam gloiam queſiuit et ſeipſuʒ iactauit:quia mehoꝛ eſt hu de
mihs conſeſſio in malis oꝑibus q; in bonis ſuperba gloꝛiatio t —eeent
Bern · Wulto melius eſt eſſe humilem peccatoꝛem q; iuſtuz ar AI
rogantem. quod a dño aperte oſtendit vbi phariſeus a pubiuiu und
canus in exemp luʒ ducunk ¶ Quantum ad teꝛdam partem iſtiꝰ edar
ſermonis didt hic apoſtolus paulus. Duzʒ tꝑus habemus ope Vn
remur bonum bi kiendum q; quilbet bonus xp̃ᷣianus ddet en
opꝑrari bona opena in pñti vita:quia poſt hanc vitam non eiit Ala
tempus congruum operandi a ſemmandi ſed fructus colligen to
di . Et ideo quilibet debet fruckum bonorum operum m hac vi hat
ta ſeminare· Quia ſecundum ARpoſtolum que homo ſemmat: ms
hec et metet · Tempoꝛe enim ſuo metemus.nõ deſfidientes ergoq no

edltnnd
lernon
tbugettn
umpenn
Nathe
Priemten
usglamm
Pengnmn,

9 vnone
Nlwienir

umqg kolten

hierei
lwnopib
ſatinnij que
Aine nd:

N üH
Wn pep

imi⸗vtleel

umnan am oN

unt humang
pummenn
unuut bin
eleni⸗

nebreſthu
glaiado?
Finlnz 4

zus a pu⸗
bemuso,
ims A
tam ſon
zuswlign
umnhet
no ſnm
enemc

3 4

Ergo dum tempus habemus operemur bonum . Augullinus⸗
Inutiũuter in hoc temꝑe vmitur miſi ad acquirendum meritum

laboret᷑ quo in eternitate remuneratur· Et hit qui vult ad eter

nam gloiam puenire debet in iſta vita bonis operibo labonne⸗
que ſunt augmentũ meritoz. Videmus in turſu nature ey que
ubet creatura ſacit opus ſibi a treatore inſtitutuzʒ ſine intermili
one · vt ſol. luna a cetere ſtelle frmamenti que quoudie iſta m⸗

Eriom illuminant a eis virtutem ſuã inflnuut et omnia que a

deo creata ſunt:nam ar boꝛes herbe a floſculi temꝑe ſuo pullu⸗
lant floes · a poſt het dulces fructus pꝛoſerunt a opus a deo ſi⸗
bi inſtitutuʒ implent. Cuʒ ergo deus hoĩem ad hoc creanit vt

per bona opera eterna gaudia atquimt· ideo ſine intermiſſiõe

debet opera bona facere· ne id neghgat bonũ ad qð creatus eſt
Eneg in omel. Dum deſideramus bona: inepimus ſemẽ in ter
ram mittere. Cum vero oꝑa recta inepimus herba ſumus Cuz
vero ad pꝛofectũ boni operis crelcimus ad ſpicam ꝑuenimus. c’ũõ
eiuſdem bo ni oꝑis peoſectione ſoudamur in anima: plenũ fru⸗

Num in ſpica ſen mus Diero. nuſquiſq; pꝛo operibo ſuis mer⸗
cedem ateipiet. naʒ deus oĩpotens ex bomtate ſua omnia openma

noſtra que faimus ſiue ſint parua ſiue ſint magna: et oĩa mo⸗
leſta que pacienter patimur ſiue parua ſiue magna pleniſſime
remunenrabit in vita eterna, Dot ſic probat᷑·qꝛ meræs ſanctozꝛ
im magna eſt ꝙ non põt menſumritam multa ꝙ non poteſt
numerari:tam peetioſa ꝙ non põt eſtimari. Gandent em̃ lanckti

ſupꝛa ſe de clara viſione dei. infra ſe de ten a treaturazꝝꝛ oĩim pul

eritudine.intna ſe de anime a cꝛpoꝛis gloꝛiſieatione. extra ſe:

de angeloꝛ a hominuz aſſociatione. Gaudebit eniz vnuſquiſq;

tm̃ de bono alterius quantuz de bono ꝓprio. Ex iſũs iam dictis
Patet ꝙ quilibet debet ſibi libenter ſubtrahere delicias coporis a

gaundia huius mundi ꝓpter regnum dei Aug. ANanta eſt pulcri

tudo inſticie Xcimo non ſolum debemus carere delicijs carnis . hh
euam omnia mala mundi ꝓpter gaudia celi padenter tolerare.

Vnde Criß⸗ Si quotidie opoꝛtet toꝛmenta ſufferre: ſi etiam

hennam paruo temꝑe dlerare pao eo ꝙ xp̃m videre poſſimus i
gloꝛia vinentem a ſandoʒꝛ numero ſouari: non erit dignũ pa⸗
ti omne quod triſte eſt. vt tanti boni tanteq; gloie partictipes
haberemur ˖ Etiam Dieronimus in Epiſtola. Nullus laboꝛ du⸗
rus nullum tempus longum videri debet . quo gloria eternita⸗

uis acquinitur ¶ Vlumo queruntur hic alique queſtiones.

4

1

1 .
£

Soermo

Primo vtz rquirant ahqua opera hominis ad hot vt be attua·

dinem conſequat᷑ a deo Rñdet Thoꝙ ſic. nam homines conſe

gqjüunt᷑ beatitudinem młt medijs operationũ qᷓ dicunt᷑ merita ip
ſoz bonoꝝ hominum, Vñ leo papa. Non doꝛmientibo puenit
regnum dei net oco-nect deſidia toꝛpenti bo beatitudo eternita-
hs ingenit, Seðo queritur de pueris baptiſatis qui nulla bo⸗
na ſeœrunt a tñ ſaluantur Rñdet ſandus Aho⸗ꝙ pueris bap

tilſatis pꝛouenit ſiue ſubuenit xp̃i merituʒ ad beatitudmem eon
ſequendaʒz liœt deſunt ꝓpria merita ex eo ꝙ baptiſmũ videhcet

xp̃i ſunt adepti(Nercio querit᷑ vtz vnus ſpũs beatioe ſit altero

m celo¶ Rñdet Tho. ꝙ ſic· Et in ſignum huiꝰ dẽ Joh. In domo

patris mei manſiones multe ſunt. Vnde Rug.⸗ Diuerle dign
tates menitoꝝʒꝛ intelliguntur in vita eterna. Vnde magẽ ſenten —E

libꝛo · 4· di ·49·. Electus differt ab elecko ĩi claritate mentis a toꝛ
poris attamen deſiderium cuiuſhbet electi in eelo ſauabitk, Vnð

ſal· Satiaboꝛ cum apparu erit gloꝛia tua at ·

Ratres obſecw vos ne deſidatis in tribulationib-
meis pꝛo vobis que gloꝛia veſtra · huius rei gꝛa
cdia fleco genua mea ad patrem dñi mei iheſu cni

ſti ex quo omnis paternitas in celis et in terra nomina
tur vt det vwobis diuicas m gloꝛie ſue virtutem coꝛrobo
rari ꝑ pſm̃ eius in interioꝛeʒ hominẽ habitare xpᷣm per fi

dem in coꝛdibo veſtris in caritate radicati fundati vt poſ
ſitis cõpꝛehendere cũ omniby ſanctis que ſit latitudo: lon
gitudo: ſublimitas pꝛofunduʒ. Scire etiam ſupeminen

tem caritatem ſdente xpᷣi vt impleamini in oẽm plenitu

dinem dei. Ei aüt qui potens eſt fa cere omnia ſuꝑphabũ
danter q̃̊ʒ petimus aut intelnigimus pᷣm virtutem ꝗqᷓ oꝑ

ratur in nobis Jpſi gioria in ecclella 1Fo iheſu in oms

generationes ſecuh ſe ulorum Amen·

er ez epiſtola pꝛecedenti. xlii.

3-In Epiſtola hodierna docet nos apłus paulus quali
ter non ſolum in ſpũalibo a bono deſcere non ſed in tri

quia pm yſi · de ſlimo bono. Impolſibile eſt vt homo ſis a non
geſtes dol oees et triſticias qᷓ omnia cõmunia ſunt. Qui ergo in
flagellis murmurant · plus irritant · qui vero padienter aduerſa

Dominica. xvi poſt penth. o Ephbſeos.

Bſecro vos ne deſidatis ĩ tribulationibo meis ad Eph⸗

bulationibo etiam debemus firmiter in bono mnepto ꝑſeuerare

undf
mg

eſt v
quir
non
Hat

intn⸗
bea
ldo⸗

ommes d
unimeid
deteri

nulnd .

Ppuenste
mdmene
uinüpidn
emaßtinn
Poh. dr
Duenk din
mendsam

õ
2 4

ulationi

sg
wüeſn

mra nomin
memcorwe
mröngt
nesd ve

tad:n

ſyennen
nplenidn

tem 0N

au mons

Im.
netzdlif
pentiil
nonkont
opuem
nols
uichn
Ncer Mut 4

MUd xin
tolerat: deum citius plaek. vei Hiero⸗Non eſt ſpern
dum de eins ſalute qui nulla habet flagella de terrenoz aduer
litate. Ergo diut Apłlus Obſecro vos ñ in pñti ſermone tna
ſunt dionda que tangunt᷑ hic m epła. Primo de vtilitate tribu
lationuʒ, Secundo de ruerentia deo exhibenda cũ membeis coꝛ
poris, Vertio de cantate ¶ Quantuz ad pꝛimũ ſcienduʒ ꝙ ſi tri

hu

—

atio aduenerit homimi: illa non eſt ſpernenda ſed magis eñ
tiaz actione ampled enda ꝓpter quinq; bona que ↄfert ho
quia eſt nuncus intimans ꝙ ſi ꝑeceaſti vt rede

as ad viam ſaluuset ſi in via es vt pꝛotedas: qꝛ? tibulatio eſrt

ſtimulus qui pungit vt homo feſtinet ad reqnũ celoꝝ· Yla. 16.
Dñe in anguſt · «c Quitũq; detineret᷑ in carcre in molli ſtratu a
potu a abo delicato minus cuarret de hberatione ſua. qui vero
detineret ſame a ſiti in carere: buſonibo a ſerpentibus repleto.
Inſuꝑ quotidie flagellaret᷑ a multipliciter crucdiſigeret᷑ · talis cũ
omni ſtudio feſtinaret hberari ab hot careere Sie abundantes in
hot ſetulo minus turant liberari in hot mundo: ſed magis qui in
multis tribulationibo a infirmitaubus ſunt tonſti tuti muocant

deũ a ſanctos dei qui dũ ſani fuerunt modicũ de deo curauerüt

Vnð Lut.i9.dicit:· Compelle int rare · Gloſa.qui aduerſita ti b
fracti ad amoꝛem dei redeunt intrare compellunt. Vñ etia Gre.
MWala que nos hit pꝛemũt ad deũ atus ire compellunt (Seðm
eſt quia eſt ſignũ dilect ionis a filioꝝ dei. RXpocalpſis·2. Eꝗ0

quos amo arguo a caſtigo Debꝛe· 2· Quez deus dilgit toꝛri

git. Et etiam eſt ſcutella dñi de qua ipſe comedit · ſiot dic pſał
Dederunt in eſcam meã fel: a in ſiti ρ. Et hãc mitut filijs ſuis

Quicũq; miles ſtutellã regis ſibi miſſaʒ repudiaret a remitteret

vl indigne reciperet noñe regem offenderet Zit etiã q egreſert
tum dñs iheſus eum flagellat cũ tibulauombo a imfirmitatb-
Vnde Greg · luper Gzech: Nichil aüt reſtat in flagells que pa
timur mſi vt cum latrimis gradas agamus. Deus enim ahqñ
flagellis toꝛrigit. aliqñ nlios ſuos pane nutrit (Tercium eſt qꝛ

eſt via parata per quaʒ opoꝛtet nos intrate in eebum quia xps

qui eſt taput noſtzʒ ſic eum intranit Vnde dixit diſeipul ſuiz
nonne bortait pati xpᷣm a ſie intrare in gloꝛiam ſuã.az ſuſ⸗
ficit tuibet militi ſi ꝑmitut᷑ per eandem poꝛtaʒ intfar ꝑ quãa
intmuit rex ſuus· Berñ · Wonſtruoſum eſſet ſi ꝑ aliam poꝛtam
intraret caput a ꝑ aliam membꝛa, Vñ neceſſario opoꝛtet men-⸗
bꝛa ſequi caput. In ſignũ huius dicit apłus. Der multas tubu

lationes opoꝛtet nos intran in regnuz celoꝝ (Quartum eſt. qꝛ

%1

Sermo

Purificat hominem a peccatis in pꝛeſenti. Berñ. Quod tribula
grano: quod lima ferro. quod ſoꝛnax auro *&. Inſuper hberat

a penis futuris.quia nulluz malum impumtum manet aut hit
aut in futuro ˖ Vnde magt ſenten · Deus ex iuſticia impunitum
non dimittit delickum. Et multo libencius deberemus hie puni
n cq; in futuro · Vnde Rug · Dic vre: hic ſeca vt in cteꝛnuz mihi

pareas.quia deus non punit bis in idip̃m Guintum eſt · quia

pꝛemiũ œleſte aug mentatur ꝑ tribulanones Mat᷑ · F. Gaudete
in illa die . Vnde Apkus. INon ſunt condigne paſſiones huiꝰ
tempis τι. Aug. Deus cuz aduerlis me rebus exagitat: aut me
rita examinat: aut peccata eaſtigat: aut mer cedem eternam ꝓ⸗

toleratis pie malis mihi ſeruat · Vnde Hieroni. in epła. Libens

nunt toꝛmenta patioꝛ vt gloꝛia e terna mihi ſeruetur, Vñ etiã

huzmbertus. Si aduerſitatuʒ patientiã ſciremus cõſiderare · vix

in eentum annis deo poſſemus pꝛo infirmitatis vnius bñficijs
reſpondere Exempluz de magna padentia regis. Dot quere in
pꝛomptuario.q:7 · ¶ Quantuz ad ſcdam pꝑtem ditit hic apłus

Flecto genua mea ad patrem dñi mei ihelu xpi Mbi ſciend uz

m wilhelmu . ꝙ in genuum flexione oſtendit᷑ nobis 3elus quẽ

Kphkus habebat de lalute pꝛoximi, hec em̃ graua multuʒ habũ

dabat in aplis in alijs ſanctis qui pꝛo ſalute animaꝝ pꝛoximo

rum non timebant ſe moꝛti exponere: ſcientes nulluʒ maius ſa⸗

crifitium eſſe q; animazꝝ 3 elum Vnde Greg ſuꝑ Ezech . Nullũ
omnipotenti deo tale ſacrifitium quale eſt zeus animaꝝ, Vnde
Richardus de ſancto vicore. RKbſq; dubio nihilſlacet deo ſic

zelus animaz. ſed zelus in eccleſia dei friguit · MWulti em̃ phus
compaaunt᷑ bꝛuto animali ſi viderent eum a lupo laniari q; fra

tribus ſuis quos vident a demonibo ad infernũ trahi. Si aſinꝰ
cadit habet ſubleuantem: Si anima perit non habet compauẽ
tem Et qdð pellimuz eſt quia plures ſunt qui occdunt animas
pꝛoximozꝶ ſanguine xp̃i redemptas.quoꝛꝛ ſemptem ſunt gene⸗

ra¶ Primi ſunt qui iubent a ↄſulunt pꝛoximis mala facere · Vnð

Kuß· ſuper Joh · DHomiaeda dyabolus dicit᷑ non ꝙ gladio ar⸗
matus vel ferro ad hoiem venit: ſed qꝛ malũ verbuʒ ſeminauit
Noli te ergo nõ reputare eſſe homicidam qñ fratri tuo mala ꝑ
ſuades Setundi ſunt qui ex timoꝛe malo obmittunt fraternam
toꝛrectionem. Vnde Greg. Tot perſonas occid ert quot ad

moꝛtem ire quotidie tepidi a tacentes videmus (Lertij ſũt qui

verbis a opere peoximis malum exempluz pꝛebent in periculuʒ

nlum he
maneten
ainpunt
mus u
leenn
umeſt,g
Gue
Paliemmſd
agietutne
em eumm),
nepalien
nem Mi
ldenn
mus biüit⸗
Docquen
at hicapiu
bbi enduz
szeus ae
nn Ni
manponnn
Urz muust

gul eñpi
bnn g
Miiafn
tt onpae
unt ammas
ſunt Gend⸗
han⸗Y

Etem ſcien

rrrriii
animaz ſuarum Aug. Qui in oonſpectu ꝓpli male viuit quan
tum in illo eſt a quo attenditur ocadit Quarti ſunt qui pꝛo⸗

ximis det ahunt. vnde Bern, Vnuſquiſq; detractoꝛ qui loqu?

tantum vnũ verbum m momento multitudinis auditum: dü
animas tranſſigit ammas interſiat Quinti ſunt qui ſe onant:
vt peoximos ad malas otupiſcentias aluuant Exodi. 1 qui
ſoderit ſciſternam a eã ñ operuerit: a ſi m eam leciderit bos vel
alſinus dñs ſciſterne reddet pꝛenum iumentoꝶ. quod aũt mo⸗
tuũ eſt ipſius erit.vbi diat gloſa Quando mulier onatur tũc
bos vel aſinus mncidit m eam qn homo per oænatum illum illa⸗
queatur: tune mulier reddet mtioneʒ de anima illius.Ruguſẽ
in libꝛo ad lacras vir gines Dommica virgo nec oenatu capi⸗
us-nec habitu nee oculis erectis: ſed ci vultu ad terram depo⸗
ſito pꝛocdat ne in ſe viles inducat ames. Et ſi nõ peecat alijs
tamen pernidoſa cauſa extat Gexti ſunt qui vichum neceſſariuz
Paupon in necſſitate ſubtrahunt. Ambeoſius. Paſce famè mo⸗
rientem. ſi non pauiſti occidiſti (Septimi ſunt qui heredibo ſuis
res mniuſtas reliquerunt⸗a illi quaſi tot gladijs eos tranſfigũt
iendum eſt hie q Aplus in verbis peemiſſis ſcz Flecto
genua mea ad prexz: inducit nos ad reuerentiaz coꝛpalem exhi
bendam dño noſtro ihelu criſto m reeognitionez noſtre flexiõis
Rom̃.iz.· Exhibeatis eoꝛpa veſtra hoſuam ſanckaz des placen⸗

tem. Exhibetur aũt muerentia a honos ac ſeruitus domino nr̃o

ꝛpore per geſtus multiplidter. Quidam aũt ſunt cõmunes a

quidam ſpeciales.Cõmunes ſunt imclinatio capitis: laus a ora

tio vocals: pectoꝛis tonſio. genuflexio· ambulatio ad loca ſan⸗

ctacarnis maœrauo ꝑ ieiumuʒ abſtinentiam.tocius co por?

peoſtratio· vel manuũ ad moduz cruas extenſio. fletus 4 gemi
tus ac hijs ſimilia que deo reuerenter exhiberi pñt ad recogni⸗

tionez vniuer ſalis ſui dominij. Et tales geſtus kunt in eceleſia
in publioo· ergo talibo geſtibus reueren debe müs ðñim noſtruʒ
iheſum xpm Mat᷑.. Luceat lux veſtra toꝛam homini bo. Specia⸗
les ſunt manuũ ad moduz crucis ex panſio. magna pecdoſis tõ
ſio.flagellatio. eilieij induicio⸗ De hijs dict Cgat᷑ 6. Tu autem
cum oraueris intra in cubiculum tuũ a om in abſconſo¶ vñ hie
queritur penimo eur iſta de coꝛpe debemus exhibere qui bonoæ (
noſtroꝝ non indiget. Rñdetur peimo ꝙ; ideo qẽ tüm deus cor⸗
pus nĩim creauit.aſſumpſit· redemit:gloeificauit :ꝛdig nũ eſt vt

ci obſequia pꝛebeat a quo talia ſunt et erunt. Scðo vt ꝓximꝰ

0° 2£

.

„
Bermo OUDUWUNW
noſler pꝛeter hot ediſietur. Tercio vt per talia exteriora exer⸗
uitia ad deuotioneʒ extitemur. qꝛ ſingna ſenſibilia plus mouẽt 5
detur ym humbertuz. ꝙ genuflexio: manuũ peotenſio et ooau⸗ a don
loꝝ in elum eleuauo videtur toꝛ a ſenſum eleuare ſurſũ plus Etl
Ialij geſtus. veruntamen ſeruit vni qnq; quod alten non de m.
. ſeruit. Eꝛgo eligat vnuſquiſq; hoĩm quod ſibi magis videtur “ mia
= valere ad deuotionem exatandaz (Aerdo querit hie qn tene⸗ An
mur magis coꝛꝑalia obſequia deo exhibenda (Rñdet ſcotus in wen
3. diſti · ꝙ die dnica a in magnis fſeſtis pedibus ire ad eccleſia· H

a audire miſſam tenemur per pꝛecptuʒ. reuerenter inchnane
nos ad eukariſtiam: imo ad hoc tenet᷑ ſacerdos ꝓPpłm in foꝛmare
diligenter qñ poꝛtat toꝛpus xp̃i per ciutatem Et qñ venit ad
alia lota vbi ſeruatur coꝛpus xpᷣi debet deuote reuereri tantum
dñm (Ruarto querit᷑· vtrum talibo geſtibus cosporis poſſumꝰ
ſanctos veneran (Kñdetur ꝙꝙ ſic: laltem aliquibo. ſed tamen ta
lia exhibenda ſunt deo in recognitionẽ vniuerſals ſui dominij
ſed iſte honoꝛ aho modo exhibendus eſt ſanctis: qꝛ tales geſtus

exhibere poſſumꝰ ſanctis tanq; dei amitis reſpectu quoꝝ ſum9 alopa
mferiores: qui etiam ſunt dni noſtri potentes nos iuuare: veruʒ yP
non pemapales domini ſunt ſed ipſe deus eſt pꝛinapalis dnñs && bap
creatoꝛ redemptoꝛq; index a pater (Quantum ad terdã ptem erun
diit hic Xplus. In cantate mdicati fundati (Ibi notandum keeoll
H reite competebat epheß ꝙ eſſent in caritate radieati.quia op⸗ ꝗ

umus lotus caritas Mnde lümopere quilibet tonani debet vt ſit
in iſto loco vt caritatem abeat Munc enim locũ opumũ diti⸗ .

mus quatuoe rationiboſ Primo qꝛ ſecuriſſimus eſt qui eſt in iſto
ĩoto. qꝛz in deo eſt Joh. 4. Qui manet in caritate in deo maner

deus in eo Saß· 4. Juſtoz autem anime in manu dei ſunt: et repht
non tanget illos toꝛmentum malide, MWagna eſt ſecuritas iſaa tunt⸗d
cum non ſit qui de manu eius eruere pollit vt dicitur Job.A mmn
uß· diat talem eſſe in linu dei in his verbis? Quid times ho ni
minez m ſinu dei politug . tu de illius ſinu noli cadere · quic quid In
ibi pateris ad ſaltem valebit ubi non ad pernidem ¶ Scðo qꝛ nn
eſt locus iotunditatis. Prouer. S. Setura mens quaſi iuge c⸗ tum
niuium. quo non erit ibi iotunditas vbi leta conſcientia cãtat non
e dict. Si ambulauero in medio vmbꝛe mortis nõ timebo ma 2—”
la &ο (Terdo in cantate diuicie vere pbant᷑. qui manet in carita N
te in deo manet a deus in eo · qui autez habet deum vere dues lele
Deu

UN.ð
ð

en i⸗
mori
Cheße
ſo ldo⸗
nrſä pin
non de⸗
8 videnr
gnn dnn
Konsn
Derteii.
N lnn
I nann
üend
Fen bandn
wn
damenn
ii dwnn
les gelis
ung
m: de
sds 3
1 guigy
Aletrti
poni ⸗
an ilo
o manet
41 ſnt et
c iſa
ames
qutqud
(S60
g
en 11 u
ne nn
etn
*R us

