ſi pẽcauerit moꝛtałlr credo ꝙ ſtatĩ
ſine moꝛa tenet᷑ ↄfiteri · Et intelli-
git᷑ ſine moꝛa ſiẽ recta rõ oꝛdinabit ·
laicus vero rõnabiliter poteſt expe-
ctare tẽpus ·xl · q̃d eſt tempuſ pniĩe·
Vñ cum illud tẽpus ſit magis lan-
cis opoꝛtunũ ad ↄfitendũ,/ ſatiſfa-
ciendũſi expectẽtillud rõnabiliter
audeo iudicare q; nõ peccãt dũ tñ
ꝓponant firmitẽ ↄfiteri tunc tẽpis ·
De clericis aũt nõ audeo ĩudicare ·
Tonſiliũ aũt ſanũ dol ꝙ om̃es q ca-

dunt ꝑ peccatũ moꝛtale confitean

ſtati cũ poſſunt · Nõ enizvidet᷑ vere
ↄtritus qͥ tam diuvulnꝰ pctĩ poꝛtat

occultũ. vba ſunt ricardi · Quicqͥd
ſit de iſta material credo ꝙ ĩ caſib⸗
qᷓs ponit ſctũs thomas de nẽcitate
tenet᷑ qͥlibʒ ſtatĩ habita opoꝛtũitate
fiteri · Credo etiã ꝙ; ↄſiliũ ricardi

ſanum eſt, et ſalubꝛe ˖ et debz exeqᷣ

cum diligentia etvirtute/
Ca.iĩiij· cui facienda eſt cõfeſſio ·

Voniã ille cuĩ faciẽda ẽ con-
feſſio ſaẽmentalis opoꝛtet q;
habeat claues videndũ ẽ pᷣmo de
clauibꝰ · ro q̃ nõndum ꝙ ̊ nomẽ
claus vnſlatum ẽ a coꝛꝑalibus ad
ſpũalia· Clauis enĩ in coꝛpalibꝰ eſt
inſtrumentũ ad remouendũ aliq̃d
obſtaculũ q̃d ĩpediebat ne poſſʒ bñ
haberi aditus ad domũ. Sic etiaʒ
ĩ ſpuũalibus illud q̊d remouet pctin
moꝛtale q̃d eſt obſtaculũ ad ingre-
diendũ regnũ celeſte- vocat᷑ clauis ·
Et iſta clauis eſt t᷑plex · Nam q̃dã
auctoꝛitatis · Et iſtã habet ſolus
deus · de qᷓ claue loqbant᷑ iudei duzʒ
dicebãt · poteſt dimittẽ pctã niſi
ſolus deus? q̃ſi dicerẽt nullus · Et
E vere ẽ auctoꝛitatĩe · Alia ẽ clauis
excellẽtie · et hãc ſolus habʒ chꝛiſtꝰ
homo · Et de hac claue loquit᷑ ĩſaĩ ·
in pſona dei de chꝛiſto dicens · dabo
clauẽ dauid ſuꝑ humex eiuſ. Et di
ci᷑ chꝛiſtus hõ habere clauẽ excellẽ
tie! inq;dtum ꝑ paſſionẽ ſuã ipſe ſa-

tiſfecit ꝓ pctĩis nr̃is · et nõ ſolum ꝓ

nr̃is ſʒ ꝓ pctĩs totius mũdi · vt di⸗
cit batuſ io · Et hoc ẽveꝛe q;tum ad
efficaciãꝗ ſuffitientiã · Vel dicit hõ
chꝛiſtus hab clauẽ excellẽtie! inq;
tum effectũ ſaẽmento poteſt dare

ſine ſacramentis· Tertia eſt clauis
miniſterii · Et iſtã clauẽ habẽt ſac-
doteset dat᷑ eis in collocatiõe oꝛdi-
nis ſac̃dotalis· eEt de iſta dctm fuit
bato petro · Tibi dabo claueſ roegni
celox · de tali claue loquim̃ hic ·
Sciendum g ꝙ duplex eſt clauis
miniſterii · Vna ẽ ſciẽtia diſẽnẽdi ·
Alia eſt ptãs ſoluẽdi atq; ligandi ·
De ſciẽtia aũt diſcernẽdi quõ ẽ cla
uis, quõ nonlet ſi eſt alia clauis
ſcðᷣm rem a ptãte ligãdia ſoluendi
eſt magna diuerſitas inter doctoꝛes
theologos iõ nunc nihil dicode iſta
materia · pᷣſertim cũ dñs iohſpapa
q̃dammõ loqñsde clauibꝰ in qdam
ſua eỹuaganti qᷓ ĩcipit Quia qᷓedã ·
faciat mentionẽ de iſta diuerſitate
doctoꝛe nihil ſuꝑ hoc determĩet ·
Vñ ex qᷓ relinqͥt indeterminatum⸗
temerariũ eſſet aliqͥd diffire · Iſtð
tñ firmitẽ eſt tenenð ꝙ iſte claues
dan᷑ cuilibʒ ſaẽdoti ĩ ſua oꝛdĩatõe ·
ſʒ non poſſunt exire in actuʒ donec
ſacdos habeat materiã in ꝗ ligat ·
Et hocvel ꝑ cõmiſſionẽ cure anĩae
ſiẽ habẽt archiep̃i/ep̃i/et om̃es ha-
bẽtes curã anĩav · vel per pᷣuilegiũ
ſiẽ habẽt fratres p̃dicatoꝛes/a mi-
noꝛes · vel alu qͥ ex pᷣuilegus doĩni
papevel ep̃oꝝ poſſunt pᷣdicare cõ⸗
feſſiones audire · Ex his patʒ cui
eſt facienda confeſſio ſacramẽtaliſ-
Et dico cofeſſio ſacmẽtalis ad ex-
cludendũ ↄfeſſionẽ ↄſiliatiuam ſiue
directiuã qñ ſcʒ pctõꝛ cõfitet᷑ alicui
pctã ſua non vt euʒ abſoluat ſed vt
eum ſupꝑ ullo ↄſulat,/ÿ et ille eum di-
rigat ·qꝛ talis poteſt fieri cuicunq;
homini qͥ eũ poteſt iuuare vel ↄſu-

lere oꝛãadovel ĩſtruẽdo · Sed loqñdo
de ↄfeſſione ſaẽmentali q̃ fit ꝓpter
abſolutionẽ dico ꝙ ex pᷣdictis due
patẽt ↄcluſiones · ¶ Drima eſt ꝙ cõ⸗
feſſio ſaẽmẽtalis ẽ faciẽda ſatdoti .
et non alũ ideſt nõ poteſt fieri nec
debet ñn habẽti claues· Et iſte ẽ ſo⸗
lus ſacdos · Cuius rõ ẽ qꝛ abſolutio
fit virtute clauiũ · ita ꝙ nłluspoteſt
abſoluere in foꝛo pnĩe n habeat cla
ues cũ claues oꝛdinent᷑ ad abſolu
tionem · Iſtud tñ meliꝰ dicet᷑ infra
qñ aget᷑ de ptãte clauiũ · ſed nullus
habet claues n ſaẽdoslcum claues
denð ĩ collatiõe oꝛdinis ſaẽdotałs·
& ↄfeſſio ſacmẽtalis non poteſt nec
debet fieri n ſoli ſaẽ̃doti · Et ita di⸗
cit aug · ponit᷑ de peni · di · vj · Qui
vult confiteri pctã ſua vt inueniat
gratialqrat ſacdotẽ · Scða ↄcl uſio
eſt ꝙ ↄfeſſio faciẽda ẽ ꝓpꝛio ſacer-
doti · licʒ enĩ(vt dictũ eſt omes ſac-
dotes habeãt claues non tñ habẽt
materiã ideſt pꝛochianos in quam
poſſint exercẽvſum clauiũ · Sʒ ſolũ
illi bus cõmiſſa eſt regłaritè cura
animaæ regulariter qͥ habet vſum
ptãtis reſpctũ illoꝝ ſcʒ hoĩm quo
cura eſt eis cõmiſſa· Et ideo ſolum
talibꝰ eſt ↄfeſſio faciẽda· Et tales
ſunt ꝓpꝛii ſacerdotes · g& ꝓpꝛiis ſac-
dotibꝰ ẽ faciẽda ↄfeſſio· Sʒ poſſet
aliqͥs dicere qͥs eſt ꝓpꝛiuſ ſacẽdos?
Aliq dicunt ꝙ ꝓpꝛius ſacdos eſt ꝑ-
rochialiſ ſaẽdos ·qͥ habet miniſtrar
ſacramẽta eccłiaſtica· ꝙ iſti faci-
enda ẽ ↄfeſſio· Etvidet᷑ dictũ iſtoꝛ
fundari in rõne iſta · Illi debz fie⸗
ri ↄfeſſiolq; habet miniſtrare ſacra
mentum eukariſtie · Ad hoc enim e

1 vt
ofitẽte in x
Ipertptim de ſarra⸗
det . radfrit Eum
ſt obligat/ er

mentu el
o2 dis —.
lato wenj e pochianiſ ſuis

. „.
oficio ſio mi liõ omespꝛot

ſỹnenti eubart e
ini ſui de necn ae cen ſteai
gt tavidet intẽtis lus dareti⸗
Oemmvbiuſchſe. uus de be
dr vj patlit Jſtud etnidet der
titione ſare ripture inveter te
ſtamẽtovbi dict · pp⸗xxvij dlligñt
agnoſee vultũ pecons tiil ſzm o.·
vlltus pecons eſt Aſciẽtia iltus 4
non poteſt agnoſen p confeſſione
Sopoꝛtet ꝗ ile q habet cura aiax
cognoſcat cofeſſonẽ q non poteſt
ſeni naudiat eã h idẽ videt dicer
ſoipka in nouo teſtamẽto ad hebꝛ.
cafi Gen obedite p oia ſpoſitis
neſtiſ. Jñren puiglat aſi reddit
ſenem paniabus vñs. Oi g ile qᷣ
habet cur tenet redde ronem pro
ſciat ſtti ipful ane ſibchtr z m

poteſt fienin auchat ronfeſſionem

Dfitegk durat ſis hin zſubditus

Aeoniniz ſett ib
ſcniit on poreſt ner
in ai rct. ritd.
vnt de pni n j Muj
npti ia vr uenizt
rchti. Oeda Aluſ⸗
idaẽ puio lcer⸗
NdRpires ſat⸗
A Nned NNtNNer
Rpwerd ckun
”
ndlareantkon
teyalantder Abeper un
teſoch Uor ſz oinqig
4 es coniſer Ltiche⸗ un
t ofeſſo frit bus

„

pineenlbd ⸗

datũ pꝛeceptum de ↄfitẽte in Xl · vt

fideles digne accederẽt ad ſacra-
mentũ eukariſtie in paſcha · Cum

S ſaẽdos ꝑꝛochiĩialis ſit obligatꝰ ex
officio ſuo mĩſtrare pꝛochianiſ ſuis

ſaẽmentũ eukariſtiel iõ om̃espꝑꝛoch
iani ſui de nẽcitate ad minusin x·
vel in paſcha tenent᷑ ei confiteri ·
Et itavidet᷑ intẽtio illius decreta ·
Omnisvtriuſq; ſexꝰ.a illius de · pe
di · vj · patuit · Iſtud etiãvidet᷑ de ĩ
tẽtione ſacre ſcripture inveteri te-
ſtamẽtovbi dicit᷑ · ꝓð · xxvij· diligñt᷑
agnoſce vultũ pecoꝛis tuĩ ſzm glo ·
vultus pecois eſt ↄſciẽtia illius qͥ;
non poteſt agnoſci n ꝓ confeſſionẽ ·
S opoꝛtet ꝙ ille qͥ habet curãa aĩaꝛe
cognoſcat cõfeſſionẽ q̃d non poteſt
fieri n audiat eã:ſ̊ idẽ videt᷑ dicer̃
ſeripta in nouo teſtamẽto ad hebꝛ·
ca·fi · Serui obedite ꝑ oĩa ſpoſfitis
veſtriſ· Ip̃i enĩ ꝑuigilãt qſi reddãt
rõnem ꝓ. anĩabus vris · Si & uüle qͥ
habet curã tenet᷑ reddẽ rõnem pꝛo
anima ſubditi videt᷑ nẽcarium ꝙ;
ſciat ſtatũ ĩpſiuſ anĩe ſubditi · q̃d nõ
poteſt fieri ñ audiat confeſſionem
illius · qre opoꝛtet ꝙ q̃libʒ ſubditus
ↄfiteat᷑ curato ſuo · Alii diſtinguũt
de ꝓpno · et dicũt ꝙ ꝓpꝛium duobus
modis dicit᷑ · Vno mõ dicit ꝓpꝛium
ſzm ꝙ diuidit᷑ dtra alienũ · Aliomõ
dici?᷑ ꝓpꝛiũ ſʒm ꝙ diuidit᷑ ↄtra com-
mune · Mõ dicũt iſti ꝙ qlibet tenet᷑
fiteri ꝓpꝛio ſaẽdoti ſʒm ꝙ; ꝓpꝛium
o ꝓponĩt᷑ alienol nõ aũt ſʒm ꝙ o ppo-
nit᷑ cõmũi · Nã ↄſtat a certũ eſt ꝙ ſi
aliqͥs ↄfeſſus eſſet pctã ſua domino

pape/archiep̃o/vel ep̃o ſuo fatuum

æſſet dicer n temerariũ ꝙ tenet᷑ illa

eadẽ pctã ↄfiteri ſuo pꝛochiali cu-

rato · Cum & iſti qͥ pᷣdicant ex pᷣui-
legion audiũt ↄfeſſiones ſunt vica-
rii dñi pape et epᷣoꝝ ideo confeſſi

eis non tenent᷑ iteꝝ ↄfiteri ſuo ſa-

cerdoti ꝑꝛochiali? cũ tales ſint qſi
pnĩarii pticulares · Et iõ ſiẽ cõfeſſi

pnĩariũs dñi papevł ep̃oꝝ nõ tenẽt᷑

iteꝝ ↄfiteri curatiſ ſiis ita nec cõ
feſſi illis · Et ita hodie detêmĩinatũ

eſt ꝑ dñm ĩioh·papã xxij· in quadaʒ

decre · ſiue exuaganti ſua q̃ᷓ incipit ·
vas electiõis · Iſtud etiãvidet᷑ eſſe
de intẽtione illiꝰ? decre · bonifaciane
ſuꝑ catedrã qᷓ ponit᷑ eẽ · de · ſeplturſ
et de · pe · re · in cõſtitutiõibꝰ domĩ
clemẽtis · ca dudũ a bone · Vbi di⸗
cit᷑ ꝙ frẽs pᷣdicatoꝛes minoꝛeſ tm̃
habẽt de ptᷣate in ↄfeſſionibꝰ audi
endis q́;dtum pꝛochiales ſacerdotes
de iure noſcunt᷑ habẽ · ſʒ cõfeſſi ꝑpꝛo
chialibꝰ ſacerdotibꝰ nõ tenent᷑ ite-
rum confiteri · S nec ↄfeſſi illis · Et
ſzm iſtãviã illa decre · Vmnisvtri-
uſq; ſexꝰ · loquit᷑ de ſacerdote ꝓpꝛio
ꝓ vt ꝓpꝛium diuidit᷑ cõtra alienum
non aũt ꝓvt diuidit᷑ dtra commune
et eſt ſenſus ꝙ cõfiteat᷑ ꝓprio ſacer
doti ideſt nõ alieno · Quicqͥd ſit de
hoc tñ ſi illi qͥ audiũt ↄfeſſiones ex
pᷣuilegio dñi pape inducerẽt ſibi cõ
fitẽtes ad ↄfitendũ ſemel in anno
ſuis curatis bñ facerent · et ad hoc
inducun᷑ in illa decre· dñi bñdicti ·
xi · qͥ fuit de oꝛdĩe p̃dicatoꝛe q̃ ĩcipit
Inter cũctas · et tenent᷑ ad ̊ quia
licz illa decre · ſit reuocata inq;tum
ↄtrariat᷑ decre· bonifaciane q̃ ĩcipit
Supꝑ cathed · ñ tñ qᷓtũ ad ea q̃ ðti-
net equitatiset rõnis eſt reuocata

Sed nunqͥd pꝑꝛochialis ſacèdos
poteſt abſoluè ꝑꝛochianũ ſuum de
omni pctõ? Dicẽdũ ꝙ ray.in ſũma
ſua ponit · v.caſus de q bus ſacẽdos
pꝑꝛochialisnõ poteſt ſe intromittere
n ſpecialiter fuerit ſibi commiſſuʒ ·
rimus ẽ qñ eſt ſollẽnis pnĩa pec
catoꝛi iniungẽda. Scdus ẽ qñ pctõ
annexa eſt excõmunicatõ · Tertius
eſt qncunq; vbicunq; inuẽit irre-
gularitatẽ ⁊tractãa. Qrtus ẽ de in
cendiariis · Iſtis aũt iiij · caſibꝰ ad-
dit hoſtiẽſis alios iij· caſꝰ ita ꝙ ſic
ſunt vñnj. Vñ v· caſus eſt de publico
pctõꝛe ſicut de publico blaſphemo·
Sextꝰ ẽ de falſarũs lrãe dñi pape
Septimꝰ ẽ ſi ſit ↄſuetudo in epatu
ꝓ aliq certa crimĩa ad ep̃m reſer-
uent᷑ · ſẽ obtinet ↄſuetudo ĩ pleriſq;
locis ep̃atibus de homicidio/ſaẽ-
legio/ſoꝛtilegio/falſario/deviolato-
rnbus ĩmunitatis eccłie/ſodomitiſ
ĩteſtuoſis/piuris alũs enoꝛmibus
crimĩbus· q̃ ẽi ſibi retinẽt · ſzʒm q;
eis expediensvidet᷑ de qbus certa
regła dari nõ poteſt·. ſʒ vnuſqͥſq;eu
ratus habeat ſinodale ſuũ cum ꝗᷓ
ſe dirigat ĩ iſta materia· dñs guił.
durãdi in reptoꝛio ſuo dicit ꝙ ponẽ
tot caſus non ẽ n aufferre curatis
ptãtem ſuã cum poſſint oĩa de iure
que non ſunt eis ꝓhibita expꝛeſſe.
hoc ꝓbat ca · nup · de · ſen . excõ · ante
finẽ · Nõnduʒ ꝙ ray· in ſũma ſua

ponitvj:caſus in qbus vnꝰ ſatdoſ

pꝛochialis poteſt abſoluẽ audire
ꝓfeſſiones ſubditoꝛꝝe alteriꝰ ſacer-
dotiſ. Mrimus ẽ eñ ille eỹneus de
liqͥt ĩ ꝑꝛochia ſua · Scdᷣs ſi mutauit
domiciliũ · ſẽ ẽ de ſcholarib⸗ ſtudẽ-

tibus piſius vel aibi· Tertius ſi ſit
vagabũdus ſiẽ ſunt iſti paupes va.
Sabũdi ꝑ mundũ · Qr̃tus qñ aliqͥs
habet ſaẽdotẽ ĩpitũ vel malicioſuʒ
et oĩno inſufficientẽ et vult ire aq
magis pitum ſufficientẽ qͥ ſibi cõ-
ſulat poteſt ire ad eũ petita tñ pᷣuſ
et obtẽta licẽtia a ꝓpꝛio rectoꝛe vel
ſadote · et ſaẽdos teneðt᷑ eã ſibi dar.
Quiĩtus caſꝰẽ ſi aliqͥs volẽs facere
longũ ĩter vtpote ire ad ſanctũ ia.
vel aliaʒ q;cunqʒ pegrinationẽ ſiue
locũ petita licentia a curato ſuo
poſſit in itinẽ cõfiteri · qꝛ tũc qͥlibet

ꝗq poteſt audire ↄfeſſiones poterit
eius ↄfeſſionẽ audire· Sextꝰ caſus

eſt qñ petõꝛ eſt in articło nẽcitatis
qʒ ĩ iſto caſu poterit cuilibʒ ↄfiteri ·
In alus aũt caſibꝰ pᷣfatis non pot

ↄfiteri n potẽti audire ↄfeſſiões v

ex commiſſione vel ex pꝛiuilegio ·
Sed qͥd fiet de militibꝰ nobili⸗
bus ſiue qbuſcunq;ʒ alũs qͥ habent
domicilia diuerſa ĩ diuerſiſ ꝑpꝛochiiſ
et ꝑ vnã ptem anni moꝛant᷑ in vno
domicilio et ꝑ aliã in alio cui con-
fitebunt᷑ iſtiꝰ Dicenð ꝙ tales cõfi-
teri debẽt illi curato ĩ cuiꝰ ꝓꝛochia
habẽt pᷣncipale domiciliũ vel in cꝰ
pꝑꝛochia moꝛant᷑ ꝑ maoꝛẽ pꝑtẽ ãm ·
Sed pone · hec ẽvna mulier fra-
gilis ad pctm̃ ꝓna timet de cur̃to
q eſt leuis et lubꝛicus ꝙ ſi cõfiteat᷑
ei ne ſollicitet eã de pctõ łq reuelet
eius ↄfeſſionẽ nũq̃d iſta ↄfitebĩ eis
Dico ꝓꝙ ſi timeat᷑ viſimiłrvel ꝓba-
biliter de iſtiſvel de aliqᷣ iſtoxe debʒ
petere licẽtiã curato ſuo ꝙ fiteat᷑
ali · Vel ſi poteſt habẽ copiã ſupi-
oꝛis ſiẽ ep̃ivel pnĩaruivel alicuius

eptare pmittit/ vltraid qad poten⸗
D 3 tẽptatione puentu
iuuabit ei et ſi non commouebit ·
In caſu aũt ꝗy timeret de reuela⸗
tone confeſſonis credo ſi timoꝛ
eſſet uſtus rönabilss non leuis vyl
fatuus/p ſine lcẽta ſua ſi ipe eam
negaret/ us credet ſibi ſcʒ alten
habẽti ptatem aucdlẽdi cõfeſſiones
hoſſt oflten · ita tñ y ſit i poſito q
ſihabet curati ſufficlentẽ ofiteret
ei Sũ eſ ile dtrahit ſyoſaliavel
mimoniii a pondo codichionein⸗
honeſti cötra ſubſtatiam mrimonii
puat iure miimonii· vt dicit xxije⸗
anſ inter cetera xxriſq iſalicf ſog
quen ex de. dickoe a ppo · ca · ij · de
ſpon ca fi Na ſrlgog non ſeruanf
8 lnt de ſubſtantia tonfaſſam
eterne ea eſt puatus iure
o II duqiedo feſſioneſ.

„* zann iribe
lone an, tet
vkine r aaſs
lt maruclo aitztig
pwrent aull tm⸗
. br ifrt vn ol
a anchre ofeſicvonn
e wler piulego⸗.
tdemlumc anoblr
lomng dsdddent
Gerſa aded
GmnrmAWAENNNN
AAaâidotütn.
e Duend g lezõr
ihcuratwicid enn
napale dornolti
pone ber nn nlyrfi-
MApahñ pi⸗ unt lte

Berlunih eſtenl

hotetei xepclgten ſet

. S e
ſiizlinniutie⸗
mec: afmiirdel n .
ſifel iſtoy den
ii t Jteat
e e bechnſ⸗

religioſi habẽtis pt̃ateʒ audiẽdi cõ-

feſſiones confiteat᷑ ei· Sed qͥdſi
foꝛte iſta nõ poteſt habere copiam

alicuiꝰ iſtoꝛea curatus ẽ ita malicc

oſus ꝙ nonvult ſibi dare licentiam
ↄfitendi alteri qͥd faciet iſta ꝑſõa?
Dico ꝙ ſi timet de ſollieitudine cõ
mẽdet ſe deo oꝛando ꝙ eã eripiat a
tẽptatione · et donet ſibi virtutẽ et
oↄſtantiã reſiſtẽdi · ¶ ↄfiteat᷑ in loco
publico · deus q(teſte apło nemĩez
tẽptare pꝑmittit vltra ĩd q̃d poteſt
faciet cũ tẽptatione ꝓuentũ a ad-
iuuabit eã·et ſic non commouebi?᷑·
In caſu aũt ꝙ timeret de reuela

tione confeſſionis eredo ꝙ ſi timoꝛ

eſſet uuſtus rõnabilis non leuis vł
fatuus/ꝙ ſine licẽtia ſua ſi ip̃e eam
negaret:ius cõcedet ſibi ſcʒ alteri
habẽti ptãtem audiẽdi cõfeſſiones
poſſit ↄfiteri · ita tñ ꝙ ſit ĩ ꝓpoſito ꝙ
ſi habt curatũ ſufficientẽ ↄfiteret᷑
ei· Siẽ eſt ille q̃ ↄtrabit ſpõſaliavel
mrimoniũ a pponẽdo cõdictionẽin-
poneſtã cõtra ſubſtãtiam mr̃imonii
puat᷑ iure mrimonũ · vt dicit᷑ xxij ·q·
lijij· inter cetera · xxx ·q ·ij · aliqñ ſolʒ
queri eẽ · de · udictiõe a ppo · ca · iñ · de
ſpon · ca fi · Ita ſaẽdos non ſeruanſ
ea qᷓ ſunt de ſubſtantia confeſſionis
ĩmo faciẽs ↄtra ea eſt pᷣuatus iĩure
qᷓd habebat in audiẽdo ↄfeſſioneſ.
CTum tenere ſecretũ ſit de ſubſtã-
tia ↄfeſſionis q;tum ẽ ex ꝑte ↄfitẽ
tis et ↄfeſſoꝛisſacerdos reuelascõ-
feſſionẽ eſt pᷣuatus iure q̃d hẽbat ĩ
audiẽdo ↄfeſſiones · Et iõ ſi timeat᷑
ꝛuſte rõnabiliter ꝙ iſte curatꝰ re-
uelabit cõfeſſionẽ nłlus tenet᷑ cõfi-

teri ſibi· Vexe eſt ꝙ iſta rõ non con-

cludit ñ ↄtra eũ qͥ iam reuelauit ↄ·
feſſionẽ non dtra eũ qͥ reuelaturꝰ
eſt · Sed hoc facit ſequẽs rõ · Szm
enĩ beatũ bern qd ꝓ caritate inſti-
tutũ eſt dtra caritatẽ militare non
debet ſed ↄfeſſio eſt inſtitutaꝓ ca-
ritate qᷓ libʒ tenet᷑ ſe diligẽ ad ho
noꝛẽ dei · eũ gloꝛificãdo ſe humili-
ando eũ ſibi recõſiliando g& nõ te-
net᷑ militare ↄtra caritatẽ eũ ꝓdẽ
doa diffamãdo · qᷓ̃d fieret ſi hõ tene
ret᷑ ↄfiteri illi deqᷓ iuſte rõnabiłr
timeret᷑ ſeu pᷣſumeret᷑ ꝙ reuelaret
ↄfeſſionẽ · Vñ aug·ad qᷓ;dam eum
boꝛtãdo ad ↄfeſſionẽ i pnĩam dicit ·
Non dico tibrvt te ꝓdas · ſʒ ſi aliq̃ſ
ſciẽter ↄfiteret᷑ alicui qͥ ↄfeſſionem
reuelaret ꝓderet ſe · & non debz ſib
ↄꝓfiteri · Sed pone ꝓpꝛius ſacdos
eſt hẽtieus/vel ſciſmaticꝰ /vel noto-
rie ſimonĩacus/vel excõmunicatus ·
nunqͥd debet ſibi ↄfiteri? Dico ſine
p̃iudicio ꝙ nõ · Et rõ gñalis q;tum
ad omnes tłes ẽ · Cum enĩ pticipe
cuz excõmũicato in ſacramentis ſit
pm̃ moꝛtalel et oñes tłesſint ex-
cõmunicati de iure! a ↄfeſſio ſacra-
mẽtalis ſit ſacramentũ qcunq; tłi.
bus confiteret᷑ pẽcaret moꝛtaliter ·
Sed q;tum ad hèticum ẽ ſpãliſ rõ ·
qꝛ hereticꝰ de facili ponẽt vfitentẽ
ſibi in erroꝛẽ vel duceret in deſpa⸗
tionem · ſiẽ fecerũt phariſei tudam·
qui confeſſus eſt eis dicẽs · peccaui
ᷣdens ſanguinẽ iuſtũ · Et ipſi loco
boni ↄſili dĩxerũt ei · Quid ad noſe
Tu videris · ¶ Ulteriuſ pone · dieid
enĩ cõmunĩitð vbum ẽ vt declãbiẽ
infra/ꝙ nullus debet dĩffamare vł
accuſare aliũ in cõfeſſione · Sz por

ↄtingere ꝙ ſi aliqͥs cõfiteat᷑ curato
ſuo opoꝛtebit ꝙ diffamet aliũ ſicut
ponat᷑ ꝙ aliqͥs pẽcauerit cuʒ matre
ſua ꝗᷓ bene nota eſt curato vel cum
filiaꝝ ſoꝛoꝛe q̃s etiã curatuſ bñ no-
uit· Opoꝛtz enĩ ꝙ talis expᷣmat no
menn pſonam in cõfeſſione dicẽdo
habui talẽ rem cum matrevel filia
vel cũ ſoꝛoꝛe · ſic cũ iſte( vt dctĩ ẽ)
ſint note curato remanebũt diffa-
mate apud eũ · Dicẽdũ ꝙ ille debet
fiteri ſi habeat opoꝛtunitatẽ tali qͥ
non habeat notitiã ꝑſona · Vnde

taliſ debet ire ad curatũ exponẽdũ

dðo ſibi dñe habeo caſũqᷓ; ñ debo
fiterivobis· non qͥn vos ſitis ſuffi-
ciens · ſʒ caſus eſt talis ꝙ nõ debeo
dicerevobisiõ peto licentiã ↄfitẽ⸗
di alteri · et ſaẽdos tenet᷑ eam dare
ſibi · et ea habita tenet᷑ qᷓrere ↄfeſ-
ſoꝛẽ idoneu qͥ nullã notitiã habeat
de ꝑſona cũ qᷓ pẽcauit ip̃ᷣe · Et ↄſulo
ſacerdotibus curatisꝙ ſint faciles
ad tales licentias ↄcedendas: qꝛ ex
hoc ꝓuenit duplex bonum vnum ꝙ
ipᷣi exonerant᷑ · Aliud qꝛ peccatoꝛes
melius aptius a ſecuriꝰ confitent᷑ ·
Sed nunqͥd mulier q̃ pẽcauit cũ
curato ſuo debet illi cõfiteriꝰ Dico
ꝙ cũ verecũdia ſit magna ꝑs ſatiſ-
factiõis et hõ non tm̃ verecũdaret᷑
de llo qͥ eſt cõſcius ſceleris q;tũ de
vno aliol mulier iſta non debet iſti

ↄfiteri nec ipſe debet eam audire

immo debet ei dicẽ vade ad alium-
Tñ ſi ↄfiteret᷑ eia ipᷣe abſoluèt eã!:
eſſet abſoluta· Sacdos aũuũt curtꝰ
cui ↄfitebit᷑ Dico ꝙ; qñ ſibi cõmit-

tit᷑ cura anĩae ab epo ſi ipſe petẽt
licentiãvt poſſet eligere ſibi ↄfeſſo-

rem vel in conmiſſione cure diceret
ei ep̃us · Ne ex hoc ꝙ habes curã
alioꝝe detrimentũ anĩe tue patiaris
ↄcedimus tibi ꝙ poſſis tibi eligere
ↄfeſſoꝛẽ idoneũ q te abſoluẽ valeat

eſſet multũ ſecurũ· Cenet᷑ tñ com/p

muniter ꝙ in commiſſione cure der
eis licẽtia implicite· alias cõmiſſio
cure eſſet eis multũ nociua : Sed
nunqͥd ex hoc poſſunt confiteri ſim-
plicibus ſaèdotibꝰ qͥ non habẽt auc-
toꝛitatẽ vel ptãtem audiẽdi confeſ
ſiones? Dico ꝙ non de rigoꝛe iuriſ.
Cuiusẽ duplex rõ. na qꝛ iſte non
eſt modus dandi ĩuriſdictionẽ illi q
alias nõ habet · Alia ẽ qꝛ licʒ curati
ſint licẽtiati ꝙ poſſint ↄfiteri tamẽ
iſti non ſunt licẽtiati ꝙ poſſint eos
audire · Cñ eredo ꝙ ex q̊̃ epi ſciũt
ꝙ curati ↄfitent᷑ iſtiſa ipi abſoluãt
eos et nõ ꝓhibent ĩmo diſſimulant
vident᷑ eis tacite dare ptãtem au-
cdhẽdin abſoluẽdi eos ſcʒ ſacrdotes
curatos · Nõndũu inſuꝑ ꝙ ſi aliqͥs
ſit in piculo moꝛtis a non poſſit ha-
bere copiã ſacerdotispoteſta debet
fiteri laico fideli et non excõmu-

nicato · vt habeb᷑ de pen · di · . ca · qui

penitet de conſe · di · iiij · ſanctum · Et
aug · dicit · Tanta ẽ vis confeſſiõis⸗
vt ſi ĩmineat articulus moꝛtis de
eſt ſacerdos cõfiteat᷑ ꝓximo· Ita ꝙ;
tñ talisↄfeſſio nõ ẽ ſacramẽtũ cum
deſit ibi illud q̃d ẽ foꝛmale in ſacr̃-
mẽto ſcʒ ptãs clauiũ · Ratione tam
bone volũtatis qᷓ; pᷣtendit in vere⸗

cũdia q; habet confitẽdo ablſoluit᷑ a

deo · Et ille q audit eius cõfeſſiõem

tenet᷑ oꝛare ꝓ eo dicendo · Oiſere⸗

atur tui cẽ · ſi ſciat/vel pater nr · ita

tan ꝗqnke⸗
ters ften
pfeſlio
orteibisdebz ien
ifa⸗

uſbtii meã dño iniuſ
d iuſktia in canoica bati iacd
Confitemi alterutr pcha wNa non
bonavelbtutes ſe faciebat Pbari.
dicẽs gras ago tbi dñe qꝛ non ſũ
vt ceteri homies foꝛnicatoꝛes ⸗
ultenvelut etia hic phlicandeiuno
big in ſabbato · decimas do de oni ꝗ
poſſicho debꝛ 9feſſio eſſe ð ctis·
Proqᷓnõndum pctor qdam
ſuntvenialia qdam moꝛtalia qtuʒ
ait ac pctavenialia loqñdo ſimpli⸗
Oter non ſunt ofieda de nectade
Cum en de nata ſua ſint venialia
qd etiͦ ihm oum iportat poſſunt
eni pſone ſeveni inne habende
pmam intenionẽ ſiue otninonem in
gnal de ißis ſue pextioꝛ pniam
aſſumpta ſiue p peuſſionẽ .
õ
um pctaͦ vemalia
tunt etia abſe g⸗

d gnalem fit in gmaet in
R ꝛioa in pncipio miſe.· Aliomd
cen eßalem. Et igs
a bñickone ſacer
piſfſenag ☛

Nräim Acheilemnfff
Prondengor in⸗
Pert Gariſtemn
nch innſictini

ſdichmi li
Nbet lasgrlcgan

g oſinr afientani
tleinan ppuſinten
arugerh ſiit
nt iſuſt iot abit
bent imo diſimlant
OR dre pͦtema
edees
Wrwdd ad
wods ANPNNh
lredd oddcher
Ncd fehet on egmr
t beber de pen de trqi
Nconſe di ißſantun E
at Lantat vi cnſeſis⸗
inent arneuli natde
bsriftik io g

„ 1
teſſo tos en oun
lut lifmmienſt.
rsdani, Katin
ensqjstnitin e⸗
tetchlficed c
les zuchter (fede
e endo⸗Oſee⸗

N

tam̃ ꝙ ſi euadat periculum tenet᷑
iterũ ↄfiteri illiqͥ eũ poẽ abſoluere

Ca · v · de qbus debz fieri dfeſſio ·

Ipedito qſi ſupficiałr cuĩ fa.

ciẽda eſt ↄfeſſio·reſtat videre

de qbus debet fieri · Et eſt ſciendũ
ꝙ debet fieri de pctĩs ita dicit᷑ in
põ · dixi ↄfiteboꝛ aduerſum me in-

iuſttiã meã dño · iniuſtitiaʒ dicit et

non iuſtitiã in canõica bati ĩiacobi
Confitemĩ alterutre pctã vr̃a non

bonavelvtutes ſiẽ faciebat phari ·

dicẽs · gr̃as ago tibi dñe qꝛ non ſũ
vt ceteri homĩes foꝛnicatoꝛes ad-
ulterivelut etiã hic pbᷣlicanꝰ ieiuno
bis in ſabbato · decimas do de õni q̃ᷓ
poſſideo debʒ & ↄfeſſio eſſe ð pctĩs·
Pro q̊ nõndum ꝙ; pctõ q̃dam
ſuntvenĩalia/qᷓdam moꝛtalia/qᷓ;tuʒ
aũt ad pctã venialia loqñdo ſimpli-
citer non ſunt ↄfitẽda de nẽcitate ·
Cum enĩ de nat᷑a ſua ſint venialia
q̃d etiã ĩpᷣm vᷣbum ĩpoꝛtat · poſſunt
etiã pſone ↄſeqͥveniã ſine habendo
pnĩam interioꝛẽ ſiue ↄtritionem in
gnãli de ip̃is ſiue ꝑ exteioꝛẽ pnĩam
aſſumptã ſiue ꝑ pꝑcuſſionẽ pectoꝛis
ſiłia · Vñ nõndum ꝙ ptã vemalia
młtis moĩs remittunt᷑ etiã abſq;
feſſione ſacramẽtali · Vnomõ ꝑ cõ-
feſſionẽ gnãlem qꝗ̃ fit in pᷣma et in
ↄpletoꝛio⸗ in pᷣncipio miſſe · Aliomõ
ꝑ bñdictionẽ ep̃alem · Et idẽ credo
non tñ aſſero de bñdictione ſacer-
dotis ꝗᷓ fit in fine miſſe · Aliomodo
pꝑ aſpſionem aq bñdicte · de · cõſe · di ·
iiij · Aquã ſale aſꝑſam bñdiximuſvt
cũi ea aſpſi vndican?᷑ ſctĩficent᷑·

Aliomõ ꝓ pcuſſionẽ pectoꝛis · Alio
modo qñ qͥs dicit deuote oꝛõnẽ do⸗
minicã ſcʒ pr̃ nr̃ cẽ · Et hoc vᷣtute
illiꝰ Sᷣbi dimitte nob debita nr̃aꝛẽ ·
Aliomõ(vt dicũt ali) pꝑ ingreſſum
ecckie ↄſecrate · q̊d intelligo qñ in-
gredit᷑ cauſa oꝛõnis · Aliomõ ꝑ ele-
moſine largitionẽ · Vñ in daniele ·
iiij · ca · pctã tua elemoſinis redime ·
de · pe · di · · medicinã · Et credo ꝙ ꝑ
q̃dlibʒ opus bonũ deleant᷑ · in capło
pᷣallegato · Aliomõ ꝓ deuotã ſuſcep
tionẽ alicuiꝰ ſaẽmenti potiſſĩe eu-
Eariſtie. de dle · di · ij · Cu ome ẽmen ·
Intelligas tñ quãdo dico ſicvel ſic
ptã venialia dimitti · qñ ſcʒ ꝑſona
non habet n venialia qꝛ ſi haberet
moꝛtalia nunq;ʒ ſibi dimitterẽt᷑ ve⸗
nialia qᷓuſq; moꝛtalia eſſent rmiſſa ·
quis aũt venialia q;tum ẽ de nat᷑a
ſuñ non ſint de nẽcitate cõfitẽda tñ
eſt młtũ ↄgruũ maxiĩe viris ꝑfectis
ſiẽ ſunt pᷣlatia religioſi ꝙ ↄfitean?᷑
ea qꝛ pnĩa eoꝝ multũ minuit᷑vᷣtute
clauium · Nõndũ tñ ꝙ in caſu q̊ in
aliqᷓ caſu cõtingit ꝙ hõ tenẽ ↄfitere
ptm̃veniale · Et hoc ꝓpter dubium
ſeʒ qñ hõ dubitat ꝓbabilitẽ de ali⸗
quo pctõvt ſit moꝛtalevel veniale
qꝛ ſi non peniteat ſicut de moꝛtali
diſerimini ſe exponit iõ debz con⸗
fiteri ſiẽ iacet in cõſciẽtia ſua ĩiu-
dicio ſatdotis relinqͥt vt ſit mor-
talevelvemale · Et ↄſulo ſaẽdoti ꝙ;
non ſit nimis ꝓnus ad iudicãdum
pctã eſſe moꝛtalia ſʒ poteſt dicere
magnũ eſſe pctiñ et inducẽ homĩnẽ
ad pnĩam·Tenet᷑ etiã hõ confiteri
ptm̃veniale p eccłiaſticũ ſtatutũ!
añ ſcʒ nõ habetremoꝛſum ↄſciẽtie

de aliqᷓ pctõ moꝛtali qꝛ cum ex ſta-
tuto eccł ie teneat᷑ qͥlibʒ cõfiteri in
xl · talis tenet᷑ ↄfiteri cũ nõ habat
pctã moꝛtalia qᷓ cõfiteat᷑/opoꝛtet ꝙ;
fiteat᷑ pctã ſuavenialia·dicunt tñ
aliq; ꝙ ſufficit ꝙ pᷣſentet ſe ſaèdoti
dicens dñe non habeo cõſciẽtiã de
aliqᷓ̃ pctõ moꝛtali tñ pᷣſento mevobᷣ
vtvĩdeatis ↄſcientiã meã·Tenenð
eſt igit᷑ ꝙ non nẽcariũ eſt confiteri
pctã venialia ſzm ꝙ talia ſunt · tam̃
multũ vtile eſt et expediẽs nec te-
net᷑ qͥs ad cõfitendũ ea n de bono
et equo n in duobꝰ caſibꝰ.qꝛ ſcʒvel
ligã a ꝓpꝛia ↄſciẽtia ſcʒ qñ dubitat
vtꝝ ſit moꝛtalevelveniale vel ex ↄ/
ſtitutione eccłiaſtica ſeʒ qñ nõ ha-
bet moꝛtalia q̃ cõfiteant᷑. Quantuʒ
aũt ad pctã moꝛtalia· dico ꝙ omnia
tam mãifeſta qᷓ; occulta tenet᷑ qlibʒ
diſtincte ſigillatĩ cõfiteri · Et ſi ex
ciderĩt a mẽoꝛia ſua tenet᷑ laboꝛar
qᷓ;tum poteſt ꝙ recoꝛdet᷑ · Qð aũt
teneat᷑ cõfiteri pctã moꝛtalia etiam
mãifeſta ſacdoti patʒ qꝛ ad ̊ ꝙ ſa-
cerdos abſoluat pctõꝛem opoꝛtet ꝙ;
ſciat pctã vt deus cuiꝰ locum tenet
et cuiꝰ auctoꝛitate abſoluit ſed non
poteſt ſcire vt deus n dicant᷑ ei in
ↄfeſſione· S qtumcũq; pctm̃ ſit ma-
nifeſtũ ↄfeſſoꝛi pctõꝛ debʒ ſibi dicer
petm̃ ſuũ in confeſſionevt ſiẽ in foꝛo
iudiciali non ſufficit ꝙ iudex ſciat
cauſãvt pᷣuata ꝑſona ĩmo opoꝛtʒ ꝙ
ſciat eã vt iudex. Ita ĩ foꝛo pnĩali
non ſufficit ꝙ cõfeſſoꝛ ſciat pctm̃vt
hõ ĩmo opoꝛtʒ ꝙ ſciat ip̃ᷣm pm̃ vt
deus id ẽ ꝙ in ↄfeſſione ſibi dicat᷑.
Tenet᷑ etiã cõfiteri pctã qtũcunq;
occulta · Cuiꝰ rõ eſt ſiẽ enĩ medicuſ

coꝛpalis non poteſt dare remediuʒ
ſalubꝛe n cognoſcat infirmitatẽ ita

cõfeſſoꝛ qͥ eſt medicus anime nunq;

poteſt imponer̃ pnĩaʒ ſalutarẽ niſi

cognoſcat pctm̃· non aũt poteſt cog
noſcere pctm̃ occultũ n reuele ei in
ↄfeſſione · & opoꝛtet ꝙ pctm̃ q́tum-

cunq; occultũ cõfiteat᷑ · Juſtũ ẽ eniz

vt pctõꝛ qͥ nõ erubuit peccare in cõ-
ſpectu dei cui nihil poteſt occultari
non erubeſcat cõfiteri homĩ pctõꝛi.
Aparet g& ꝙ ptã moꝛtalia qcunq;
ſint ſiue mãifeſta ſiue occulta oĩa
ſingła diſticte ſigillatĩ ſt ↄfitẽda.
Sed nunqͥd cunſtãtie pctõꝛe ſũt
ↄfitẽde? Dicenð ꝙ ecunſtãtie pec
catoꝛe q ſunt attẽdende in ↄfeſſiõe
ↄtinent᷑ in Hverſu · Quis qͥdvbi qͥs
qtiens cur qmodo qñ/ Quilibʒ at-

tendit anĩe medicamĩa dãdo.Quiſ

qritvt pctõꝛ ſit maſculꝰ vel femĩa,
ſenexvel iuuenis/nobilisvel igno-
bilis/liber vel ſeruus/in dignitate
vel officio ↄſtitutus aut pᷣlt/ſane
mẽtisvel inſanus/ſcius vel inſcius,
ſolutusvł ↄiugatꝰ/clauſtᷣlis/cłricꝰ
vel laicus/cõſanguineꝰ/affims/vel

exneus/chꝛiſtianꝰ/hticus/iudeus,

vel paganus,/ac. Quid ideſtvtx 2-
miſit adulteriũ/foꝛnicationẽ/ſtupꝛũ
homicidiũ/ſaclegiũ a ſił ia Itẽvtæ
il lud qᷓ̃d cõmiſit ſit enoꝛme/medio-
cre/vel puum·. tẽvt illud ſit ma-
nifeſtũ/vel occultũ/antiquũvel no-
uum⸗ ſiłia · Vbi ſcʒ aut in ꝓphano
locovel ſacro/an ĩ domo dmĩvl alibi
ſcʒ ꝑ q̊s pᷣmeditoꝛes aut nũcios qa
om̃es tłes facit eſſe pticipes c᷑ᷣmis
et damnatiomsa ipſe reus ꝓ pctĩs
eox · Itẽ ꝑ q̃s id ẽ cũ qͥbus ꝓ bꝰ

cupictateyl fuptre tnl 1
vel nocendi nio.· Qu ice dom
agẽch vel patdl mneliy ach 4
loctionevel loutioe ſi; ;· Oñ ſcz a
tempe ſacro · puta diebus feſfu ¹
xl ieiunioxvel alis diebus . Ite ar
añ acceptã pniam aut poſt frigẽd⸗
pſam. Iſte ſunt cirrunſtãtie que
in omni pcto ſunt attendẽde.quax
qdam reſpitiũt pſonam ipiꝰ pctoꝛiſ
iut pſona iliꝰ cui fadta ? imqtas
ſet iſta . Quecii reſpict petiñ
ipmethot qqtum ad bſtantia facti
ſcẽ qui Vel ihtum ad modum
Gechiſc ? quo Velchtum ad cau
ſa finale⸗ ſe eſt cur · Vel itum acd
cauſa iniunite/ ſic eſt P quoſ Ub
H freuẽtu acuſa ſe gu⸗
dgitefdn ri

piauũt locuũ⸗ ſic Zopj
r qut circunſtat rlc di

ſperef mutað
ſdiq; non ſ 2 Utat
. üͤ noſte ntn imo
0‧g

nliip fhiiß
ami,ic uif
tmalul'lfeni,
6 nobllgeligno
erusin iter
OuNS Ar d ſene
Mls ſSNings
ue Aenſ tis Ard
Rangne Ains
nſhan pendis udels,
”õ
teni funckfoni thn
rlegi 1ſla ſtonn
niſt ſtenuno not⸗
un Ntr ilſeni.
orculti Ingee no⸗
Gbiſzatin on
oanidond diicl i
xectors untuͦi
fact eſe opes

s
nsne⸗ re de

istd bglf

et cõtra q̊s · Quotiẽs ſeʒ q̃tiẽs cog
nouit adulterãvel foꝛnicariã · 1 vtꝛ⸗
vnãvel plures · qᷓtiẽs dixit vᷣba iniu
rioſavel cõtũelioſa ꝓximo · q̃tiens
iterauit ĩiurias ſiłia: vulnus enĩ
iteratũ tardiꝰ ſanat᷑ · Cur ſcʒ quali
tẽptatione vel occaſiõe hoc fecerit
etvtꝛe pᷣuenerit ip̃am tẽptationẽ vł
occaſionem · vel fuit p̃uentus ab ea
Itẽvtꝛe ſpõtevel coacte q̃ coactõe
an ↄdictiõali vel abſoluta · Jtẽ vtꝛe
cupiditatevł pauꝑtate.vtꝛc ludẽdo
vel nocendi anĩo · Quõ ideſt de mõ
agẽdi vel patiẽdi · q̃d meliꝰ actu qᷓ;
lectione vel locutiõe ſcit᷑ · Qñ ſcz an
tempꝑe ſacro·. puta diebus feſtiuis
xl · ieiunioꝛevel alus diebus · Atẽ an
añ acceptã pnĩam aut poſt frãgẽ do
ipſam· Iſte g ſunt circunſtãtie que
in omni pctõ ſunt attendẽdequaꝛc
q̃dam reſpitiũt ꝑſonam ip̃iꝰ pctõꝛiſ
aut pſonã illiꝰ cuĩ facta ẽ iniqͥtas:
ſicut iſta qͥſ(. Quedã reſpiciũt pct̃
ipᷣm ethoc q;tum ad ſbᷣſtantiã facti
ſic ẽ quid · Vel qdtum ad modum

agẽdia ſic ẽ quõ · Velq;tum ad cau

ſã finalẽ a ſic eſt cur · Vel q;dtum ad
cauſaʒ ĩniuriãtẽ “ ſic eſt ꝑ quoſ: Vtł

qᷓ;tum ad frequẽtiã actuſa ſic ẽ quo

tiẽs. Quedãreſpiciũt tẽpus ſic eſt
qñ · Quedã reſpiciũt locũa ſic ẽvbĩ
Maxe aũt circunſtãtia quedã mu-
tant ſpeciẽ pctĩ ſiẽ accipe rem alie-
nã inuito dño eſt pctm̃ furti · mõ iſti
pcᷣtõ addat᷑ iſta circunſtãtia vbi · ſcʒ
ꝙ accipiat᷑ de loco ſacro/mõ muta᷑
ſpecieſ pctĩ qꝛ non ſolũ ẽ furtũ ĩmo
ſacrilegiũ ·ſiłr cognoſcere młierẽ ꝗ
ñ non ẽ ꝓpꝛia vxoꝛ ẽ foꝛnicatio· Ad
dat᷑ iſta circũſtantia ſcʒ ꝙ iſta nõ ſit

ↄiugata ſua ĩã eſt adulteriũ. Vel ꝙ;
virgoſit iam ẽ ſtupꝛũ · Vel ꝙ ſit cõ⸗
ſanguinea ſua iam eſt inceſtuſ. Vel
addat᷑ iſta circunſtãtia quõ id eſt
non cognoſcat debito · mõ iã mutat

ſpẽs pctĩ · qꝛ eſt pm̃ contra naturã

Siłr ebꝛietaſde nat᷑a ſui nõ ẽ pec-
catũ moꝛtłe · addat᷑ iſta ẽcunſtãtia
quotiẽs · ideſt ꝙ iam habeat in vſu
q inebꝛet ſe · iam ẽ pẽtĩ moꝛtale ·
Siłhr pcutere aliũ iĩniurioſe ẽ pct̃
addat᷑ iſta circunſtãtia quiſ ſcʒ ĩil
le qui pcutið᷑ ſit clericusiam mutat᷑
ſpẽs pctĩ qͥa iam eſt excõmunicatio
ſic de aliis circunſtantiiſ· Quedã
vero ẽcunſtãtie ñ mutãt ſpeciẽ pctĩ
ſed agguant pctĩ · vbigtia · Cogno
ſcere ſolutã non ſuã eſt foꝛnicatio ·
Addat᷑ circunſtantia iſta añ id ẽ ꝙ;
cognoſcat eã temꝑe ſacro licʒ ñ mu
tet᷑ ſpecies pctĩ tñ aggrauat᷑ pctm̃.
Vel addat᷑ iſta ẽcunſtãtia quõ ideſt
publice mãifeſte certe iam aggra
uat᷑ pctm̃ · ſic de aliis ccunſtãatiis ·
Quedãvero ẽcunſtãtie ſunt q̃ alle-
uiãt peccatũ ſicut percutere clericũ
pctm̃ · Addat᷑ iſta ccunſtãtia cur,
ſcilʒ ꝙ aliqͥs ꝑcutiat eũ cũ ludo·iam
minuĩð᷑ pctm̃ · Silr accipe rem alie
nã pctm̃ eſt · Addat᷑ iſta ccunſtãtia
qñ·id ẽ qñ aliqͥs accipiat eã temꝑe
magne nẽcitatiscerte minuit᷑ pctm̃
ſic ð alĩs · Matet & ꝙ cunſtãtia-
rum qᷓdam ſunt ꝗᷓ mutat ſpeciẽ pꝑctĩ
Quedã qᷓ̃ agguant ſed non mutãt.
Quedã q alleuiant · Oõ de circũſtã
tiis mutatibus ſpeciẽ pcti · dicũt cõ
coꝛditerdoctoꝛeſ ꝙ ſunt de nẽcitate
ↄfitẽde · vnde ñ ſufficit in ↄfeſſione
dicere · Accepi rem alienã· immo ſi

ꝙ expᷣmat᷑ ddo accepi illud ð eccła
vł de tali loco/nʒ etiã ſufficit dicer
peccaui cũ muliere ſmo opoꝛtʒ ex
pmere ſi erat ↄiugata/virgo/ↄſ a8
uinea/vł religioſa,/ ſic de aliis cir
cunſtãtiis. De circunſtatiis autem
aggrauãtibꝰ ſʒ non mutãtibꝰ ſpẽʒ
peccati ẽ diuerſitas inter doctoꝛes
Nam quidã dicũt ꝙ ſunt ð nẽcitat
cõfitẽde.Aliĩ aũt dicũt ꝙ non ſunt
de nẽcitate n de ↄgruoꝝ vtili maxĩe
viriſ pfechtiſa intelligẽtibꝰ.Et cre-
do ꝙ ↄfeſſoꝛes debẽt interrogar̃ de
Emoĩ circũſtantiis.et potiſſĩe apud
ſimplices.de ſ tñ magiſ dicet᷑ ĩfra·
De ẽcunſtãtiis aũt alleuiãtibꝰ di⸗
cunt doctoꝛes! non debẽt cõfiteri

n foꝛte ĩterroget᷑ ab eis.Ex pdictiſ

patʒ quõ tã pctã moꝛtalia q;venia-
lia ſunt ↄfitẽda.Que aũt ſint pec-
cata moꝛtalia dicet᷑ infra qñ aget᷑
de interrogationibus faciendis in
confeſſione · quia ſi hic ponerent᷑ o-
Poꝛteret iterum ponere ibi⸗

Ca · vj. q̃lis debet eſſe confeſſio·

D ſciẽdũ q̃liſ debet confeſſio·
Noõnduʒ ꝙ dauid ꝓpha in ij ·
põ · pnĩali/q xxx· in oꝛdine eſt/ ponit
ſũmarie ↄdictiões ↄfeſſioniſ dicẽſ:
Dixi ↄfiteboꝛ aduẽſuʒ me ĩuſtitiã
meã dño. atu remiſiſũᷣ ĩpietatẽ pctĩ
mei · Vbi innuit ꝙ ↄfeſſio debz eſſe
pᷣmeditata cũ dicit dixi id ẽ ĩ coꝛde
meo diſpoſui · Scðo debʒz eſſe apta
non palliata · ĩõ dicit ↄfiteboꝛ ideſt,
non tacebo neqʒ palliabo non excu-
lando neq; defendendo me. CTertio

accepta fuerit de loco ſaero opoꝛtʒ

debet eſſe accuſatoꝛia · i dicit ado-
ſum me id ẽ cõtra · Ar̃to debet eſſe
vecunda·iõ dicit ũuſtitiã ideſt pctñ̃
de qᷓ̊ hõvecundat᷑. Quĩto debet eſſe
ꝓpꝛia· iõ dicit meam/ nõ alienam.
Sexto debʒ eſſe meritoꝛia· nã ſeqᷣtᷣ.
tu remiſiſti ĩpietatẽ potĩ mei · Vt
aũt magis ꝑticłariter ꝓcedamus:
nõnduʒ · ꝙ ad hoc ꝙ ↄfeſſio ꝓficiat
debet habẽ xvj· ↄdicłiões q̃ in his
vſibꝰ cõtinent · Sit ſi mplex/huilis,
ofeſſio/pura/fidelis · Atq; frequenſ,

nuda/diſcreta/libens Secunda. In.

tegra/ſecreta/lactmabilis/accełrta.
Foꝛtis/a accuſans/⸗ ſit pere pata.
Drima g& ↄdictõ eſt ꝙ ſit ſimplex.
Simplex enĩ dicit᷑ quaſi ſine plica
vñ ↄfeſſio debet eſſe ſine plica alicꝰ
falſitatis · ita ꝙ non taceã vex nec
admiſceã fᷣłm·etiã hũlitatiſcauſa·
Vñ aug · cũ hũilitatiſ cauſa mẽtiriſ
ſi non erraſañq; mẽtieris mẽtiẽdo
pctõꝛ efficieris. vñ pctõꝛ non debet
celar̃ qd fecit· nec dicẽ qd nõ fecit ·
ſed ſimpliciter, plane debʒ dicere
omnĩa pctã ſua ·qꝛ( vt dicit ſapiens)
q ambulat ſimplicit᷑ abulat ↄfidẽt ·
Scðda condictio ꝙ ſit hũilis · Calis
enĩ fuit confeſſio pblicani de q̊ ait
chꝛiſtꝰ ĩ luca · ꝙ nõ audebat occłoſ
ad celũ leuare · ſed pcutiebat pect⸗
ſuum/dicẽs· Dñe ꝓpitiuſ eſto mihi
pctõꝛ · et iõ receſſit iuſtificatꝰ.ideo
dicit batus pet · hũiliamĩ ſuꝑ potẽti
manu dei ! vt vos exaltet in temxe
viſitationis· qꝛ vt dicit iobl hũilem
ſpiritũ ſuſcipiet gloꝛia · Tertia con-
dictio ẽ ꝙ ſit pura/ non fiat ꝓpter
hypocriſim/velvanã gloꝛiã · ſed fiat
pure ꝓpter deũ · Nec faciat timoꝛe

,
ſltaviti done ſcltu rare
elg eris ouibus !cqd dicas
gir aeus ens a eo⸗
iidietlezpniam 1 otidone be⸗
tencperter? in faie melitii n
tmgin o inteni id e in coꝛde.
Niti cicho ꝙ ſit fidelis · ſezvt ta
