ris humiliatiõʒ · Sic fecit ſemey da⸗
uid/cui maledixerat · ij · re · xix · Se⸗
mey ꝓſtratus coꝛã rege dixit ad eũ
Ne reputes mihi dñe ad ĩniqͥtatẽ ·
neq; memĩeris nuriã ſeruĩ tuĩi · Ter
tio eſt ꝑ obſeqͥa · ſiẽ iacob muneribuſ

voluit placare fr̃eʒ ſuũ eſau · ro.xij·

Si eſurierit inimicus tuꝰciba illũ.ſi
ſitit potũ da illi· qſi dicẽt ꝑ hoc placa
bis eũ · redibit amicitia.
SDed circa h̊ pᷣmo q̃ri?᷑ nunqᷣd te-
net᷑ qͥlibet offẽdens ad om̃s Emodi
ſatiſfactões. Re. qꝙ; nõ qꝛ ſicut ledẽs
aliũ in rebꝰ nõ tenet᷑ n ad certã q̃n-
titatẽ rei reſtituẽdelita et offẽdens
vbo nõ tenet᷑ ad om̃s ſatiſfactões/ ſʒ
ad certã ſcõm qntitatẽ offẽſe·.qꝛ ſi of
fẽſus petat nimis põt ſufficẽ offen-
dẽti ſatiſfacẽ ſcdᷣz arbitriũ bonĩ viri
q;uis laudabile eſſet plus debito ꝓ

pace fratris facere in hoc caſu.

Scðdo q̃ri᷑ nunqͥd pᷣlatꝰ in religio fui zf Iomd d,ne e
zeté E in religio fuiſſe . Deinde ſciendũ ꝙ ſi aliq̃s fa- rtid n nH n
one põt remĩttẽ Hmodi ſatiſfactionẽ cit œ in ſe E P babæ . ein e
2 Pori t ꝙ in ſe ẽ ꝓ habẽda pace alteriꝰ (tr vrelig 654
faciendã ſubdito ſuo ꝓ offẽſa ſibi fa licet habere nõ poſſit t wſi e, Stdepun 1 .
vend ice ere nõ poſſit ſufficit ̊ ipſi ðJ” ſte ſen e
ctal cũ de ĩure nãli videat᷑ eſſe, vt ei ad deũ · dirit apk Ee
ecn de ar Eeilie, ad deũ · Dropt᷑ qð dicit apłꝰ ro · xij · rtie den en
ſatiffaciat in ̊ñ põt diſpẽſari. . Si fieri põt qð in vob eſt cũ oĩb⸗ hoĩ irtieif .
põt dici ꝙ ſicjſiẽ et põt remittẽ debi bus pacẽ habentes · Mechũber⸗ ¹ ceſl, bwſoflet de. zn
tũ pecunie · qꝛ ſiẽ bona ſibi debita ſt ne aimtini⸗ peᷣ
in ptãte pᷣlati/ ita ꝑſona ſua · Nec .. oRtdiè Intz gamæ S e renike dad egilne
1 1 . Fi 4l. . Ca· xj. oſtẽdit qntã famã qͥ tene ẽ“”M — Aſ *
relaxat in ius nale· q; imputat in a&ꝶreſſituẽ· et ponũ?᷑ qnq; mod qᷓ hehſ. an
hoc caſu fieri ſubdito! qð fit pᷣlato · bus ledi pẽt ꝓximꝰ in fama. 3 punt i tonng efr
Tertio qri?᷑ · eſto ꝙ aliq̊s offendat in qlibet opoꝛtet fieri reſtituti⸗ . unt nehen recriͤn Edr
aliũ vbo in ſecreto/a petit offẽſus ſa 3. ſtſendenn
tiſf achiõz 7 2 tbiber ut ug
tiff achiõz ĩ publico/ nunqd tenet᷑ ad Vantã aũt qͥʒs teneat᷑ reſti- ctens. Vorbube m
uerſo offẽdit aliqͥs aliquẽ in publico tho · ſcõa ſede · q·lxij· ex ſco· eendittirpr ol/
vult ſatiſfacẽ ĩ ſecreto tm̃ nũq̃d ſuf in. iiij · diſ. xx · Scm q́s notandũ q; Niifagucbr iiiyyt gans⸗
ficit er · Ke· ad bmũ. Nõ tenet᷑ niſi fama dtingit alicui auferri qntupłr· g ñſir r li inl —
foꝛte qð factũ fuit 1 ſeereto publica- Primo vex erimẽ et iuſte de aliq inj i qngb et⸗ um . .
tũ fuiſſz · ſiẽ fur qð latẽt accipit n te manifeſtãdo. vt cũ aliqͥs malitiã al- ſt et iceſe ſiue e⸗
net᷑ publice reſtituẽ · Ad ſcõm dicenð teriuſ marmifeſtat er qᷓ coꝛrigẽ habz eroirtnjqnt tülreat a N
Anhc Et Sorume ad hoc aut ſi ẽ incoꝛrigibilis ſcdᷣm euãgeliũ ifsnleneflmkfihsadg wrr
5 xerde paul denn pu ict vdẽ manifeſtat in ſpectu eccłe bona in olin nlelanen ublre 1n6 ce
berari ee, ñ ſuffecit occulte li tentẽe ſcʒ vt ↄfuſus a pct᷑o deſiſtat/ł fſaſtwetaanonnone Reauat Eenn
nne eun alis n oluit eul⸗ laltẽ vt ali diſcedãt ab eius ↄſoꝛtio aſſtnanſeſtn dariig int wei
pã alteri 6eultpen ſa 1 infectiuo et coꝛruptiuo/ ſeruato tam̃ nepuſienagandnifitere a
Factionẽ 4 detent oic t ſ cipe lati ꝛdine iuris frat᷑ne coꝛrectõis. Vnñ Gnanrfazdrllte ind en . wen
Fuiſſe. nun eiñ dicat ſe mentitu ſcõm pe · de thar · in · iij · diſ · xxj · qndo Ki Unleitres .
uiſſe nunqͥd tenet ad ᷣ ledẽs · KRe · aliqs ↄfitẽs nõ põt ſuũ peĩẽ̃m ſuffici- obuſargle vt⸗ Nrmina do
ſi offendens ſcit ſe dixiſſe vex· nullo ent᷑ notificare ſine notificatõe alteri int Goperi ndnie
mõ debet t᷑riũ dicẽ · nec H debet ab 3 . 5 percateg mani⸗
et 3 us pſone/vt ſi ↄgnouit vxoꝛẽ l ſile! thint Inanfeſäſtr. be
eo requiri · Si aũt ſcit ł credit ſe v⸗ 8 , htoraltger v..
it ſe di ſi ñ ĩminet lũ aliqð al at l Mdiſarne
miſſe falfum b dubiii: ſez in ſciẽ piculũ aliqð alteri ex ta wimii z, . n
Rn ſiuar Rnte een c3 in ↄſciẽ li notificatiõe, tũc põt notificare · Et ſſpatt neni ctig
lr lle⸗ reſtituè tenet᷑. Pot tñ dicẽ ray dicit ſi expᷣmit ↄfitẽs talẽ alie- aban rern ſin un
aliq alleuiãtia culpã ſu· vidlelicʒ æ nã pſonã pemtẽtiario bona intẽtiõe dcinn iro we
ex aĩ ꝑtbatõe illud dixit · EN ꝙ ita au- qui penitẽti 7 oſona põt pꝛo- evn naln etecr er
J —- n penitẽtiarius ẽ ꝑſona q pot pꝛo venn. er iNſan
ierat ł credebat tũc · licet mõ repu deſſe et nõ obeſſe/nõ vt ↄfitẽs ꝓdat ile nictho ginſe dt in
tet falſum. Ad Eᷣ aũt ꝙ dicat ſe mẽ⸗ ipᷣm pctoeꝛẽ/ſed vt penitẽtiariusoꝛet uen Mun . ee. Ac
titũ fuiſſe! nõ tenet᷑ · qa p 6 reuelaret pꝓ eo aut ſecreto laboꝛet ad coꝛrecti 1 Knich in — „
ſecretũ mẽtis ſue petin/qað ſibi młtũ onẽ eius nõ peccat/ſʒ potius meret᷑ iſtlle⸗ Ren *
nocèt alijs nõ ꝓdeſſet · qꝛ ita reſtau Simiłr ſi penitẽtiarius iĩnqrat ð il ſdeklin ere. .
Z ien alij hoc ꝙ; recognoſcit ſe la pſona bona fide,/ vt oꝛet ꝓ ea aut Gungenenhi⸗ . Ac
alſum diyiſſe · ſiẽ ſi dicẽt ſe mentitũ coꝛrigat eã in occulto dũmodo ñ co⸗ u ſherr Nnplide 4 ſ⸗
iet⸗ netneth . Rn
pſe whnetn laeſer
Neeen e
W wun dur

e

om dacend
t ad hoc
oculte li

voſuit cul⸗
R ſauſ
ſe mendtu

Vertiiitgn
cuere faniit
tho ſcda ſceni⸗
amd düngit altanialin
Prro ver gimẽ etit
mumfeſtäco. vt cü align
nuſ manifeſtat er en
ſè wom gibiloſen
nmmifeſtat in Mechlentn
tie grtofuſisain
Q t Ii diſeclt hun
ame urulftkteni

npede ter niiiß
. 4 tiill
ent Won⸗. ulmmili⸗
NR „ 6
e NAn ,ner

„ M. 7

e N vufn 3
niniti

e
S

gat ↄfitentẽ ad hoc dicendũ/nõ cre-
do dicit ray:ꝙ peccet · Itẽ ſcõm au-
guſ.qñ qͥs ſcit de ꝓximo religioſo cri
men aliqð pᷣmiſſa vnica ſecreta coꝛ
rectõe ſeu ãmonitiõeſi ſe nõ emẽda
uerit reus/ põt bono ſuo p̃ᷣlato dici ·
Dicit enĩ ſic augꝰ · Anteq; alijs ðmõ
ſtret᷑ ꝑ qs reus ſcʒ ↄuincẽdus ẽ ſi ne
Sauerit pus ꝓpoſito debet oſtendi/ſi

amonitꝰ neglexerit coꝛrigi · ne foꝛte

poſſit ſecretius coꝛrectꝰ nõ innoteſc&ᷣ
ceteris · Vbi hũber · dicit · Nota q;
iſta ſcõam coꝛrectõeʒ quã dñs docet
faciendã coꝛã vno vł duobus/math̊.
xviij auguſ.hie rſtringit ĩ religioſis,
qui nõ ſunt plene ſui iuriſ/ad platũ
tanqᷓ; ad illũ de qᷓ̃ magis põt pᷣſumi
poſſit ꝓdeſſe et nõ obeſſe · Vñ idẽ
hũber ·. c· lxxxvj ·qᷓrit vtrũ liceat cul-

pa fr̃is indicare p̃lato/ł fribus aliq̃

bus/ł in capło ꝓclamare publice nõ
p̃miſſa ſecreta ãmonitione.· Re.aut
peta ſũt manifeſta?! H quecũq;ʒ; ſint
ſiue pua ſiue magna nõ reqrũt ſecre
tam amonitõʒ. ſʒ publice ſunt coꝛri-
gẽda. Vnde · ĩ · thĩ ·v.peccantẽ coꝛã
oĩbuſargue · vtꝗ ceteri timoꝛẽ habe
ant · Slo·peccãtes qͥ manifeſti ſunt
Aut ſunt occulta et hoʒe q̃dã ſũt mo
dica infamiã nõ inducẽtia. ad hec,
nõ opoꝛtet ãmonitõʒ p̃cedere· ſed in
capło poſſunt ꝓclamari · Alia ſunt oc
culta ſʒ maioꝛa qᷓ̃ habẽt infamiã et
verecundiã ·et Hmodi qñq; ſunt ve-
nialia qñq; moꝛtalia/vt inebꝛiatio et
Hmodi. Et in iſtis ↄtingit interdũ⸗
Tcredit᷑ ꝓbabiłr ꝙ ꝑ ſecretã coꝛre
ctionẽ ꝓuideat᷑ ſaluti delinquẽtis/n
ſtatui ſue religionis· exemplũ de vꝛ
ro bono ꝙ ſemel inebnato. tũc ſer
uãdus ẽ oꝛdo frat᷑ne coꝛrectõis · vt p
mo ſecreto qmoneæt᷑ · Aliqñ vo dtin

git ſo alias circũſtãtias?ꝙ cred i ꝓ
babiłr ꝙ ꝑ Gmodi ſecretã amonitõʒz
nõ ſufficient᷑ ꝓuideat᷑ ſaluti delinqn
tis/et ſtatui religionis ſue. tũc põt
obmitti ſecreta ãamonitio.⸗ põt de
bet indicari p̃lato/b? alij viris boniſ
q poſſunt ꝓdeſſe et nõ obeſſe.ł etiã
põt de eoꝛe ↄſilio fieri ꝓclamatio in
capło/ſi põt ꝓbari culpa. Aliqñvero
tingit ꝙ credit᷑ ꝙ delinquẽs ẽ tan
te puerſitatis ꝙ ſi coꝛrigat᷑ ſecreto ĩ
currit odiũ erga coꝛrigentẽ, ł mala
machinaretot᷑ en/ł ex I dabit opaʒ
ad defẽdendũ łᷣ cooꝑiendũ culpã ſu-
am· tũc nõ debet fieri. qꝛ extreme
demẽtie eſſet! nihil p̃ter odiũ q̃rere
et fruſtra niti · ſʒ tñ p̃lato et alijs vi-
ris bonis ſcõm modũ p̃dictũ eſt indi
candũ · Mec de hũberto · Dictũ ẽ aũt
notant᷑ ſeruato oꝛdine iuriſa frat᷑ne
coꝛrectõis · Vñ fures latrões- ma
lefici/qͥ ꝑ iura publicant᷑ vt ceteri ti
moꝛẽ habeãt peccãdilpñt publicari
in infamibꝰtalibus delictis bona et
recta intentõe · Simiłrvbi ſeruat᷑ oꝛ
do debitus frat᷑ne coꝛrectõis.de quo
alibi videndũ eſt · Et in p̃miſſis caſi
bus licet infamatio aliqua ſequat᷑:
tamen nihil opoꝛtet reſtituere.
Seðdo ↄtingit ꝙ aliqͥs dãnificat ꝓ
ximũ ſuũ in fama,/ſ̊ verũ de eo di
cendo/ſʒ mõ iniuſto.vt cũ qs occultũ
crimẽ alteriꝰ ꝓdit ↄt᷑ debitũ oꝛdinẽ.

ſeu cũ ver crimẽ alterius ſz occultũ
nõ ſeruato oꝛdine iuris ↄt᷑ eũ in pu⸗

blico ꝓponit · Talis vt dicit · ¶.· tho · te
net᷑ illi daãnificato in ſua fama/reſti-
tuere famã ĩnqᷓntũ põt ſine mẽdacio

tñ. vt ꝙ dicat ſe male dixiſſe · k ꝙ in
iuſte euũ diffamauerit.ł alio tali cõ-
gruo mõ · Et ſi nõ põt ſibi famã reſti

tuere debet ſibi illud dãnũ ſulũi alłr

recõpenſare/ ꝓut de alijs dãnĩs ſup̃
dictũ eſt · Sco · etiã dicit ꝙ talis ñ te⸗
net᷑ reẽ tare vbũ ſuũ qð ꝓpoſuit in
publico · qꝛ ſic faciẽdo mẽtiret · ſʒ te
net᷑᷑ alio mõ licito reddẽ famã · vt ꝑ
modivba! nõ credatis eũ eſſe talẽ ·
male · n. dixie fatue dixi · Et iſtud ſu
um dictũ tũc eſt vex · qꝛ nõ ſeruato
oꝛdine iuris in publico dixit qð non
eſt verũ in publico · Et ideo fatuen
male in ̊ fecit · Itẽ dicẽ põt nõ re-
putetis eũ eſſe talẽ/ſʒ bonũ ·qꝛ qlibʒ
pᷣſumẽdꝰẽ eſſe bonꝰ donec ꝓbetotriũ
Tertio mõ ↄtingit ꝙ qͥ aliũ ĩfa
mat ł dãnificat in fama ĩiuſte/ fal
ſum crimẽ ſibi imponẽdolſic ꝙ falſe
eũ coꝛã ali accuſat de crimine de q̊ᷓ
nõ eſt reus · Talis tenet᷑ ſic reſtituẽ
famã q vbũ ſuũ retractet abſolute
apud omes ad q̊ ꝑ eũ puenit/dũmõ
ſciat et poſſit · Debet · n· ſcðᷣm tho · et
ſco·apud om̃es tales ↄfiteri/falſum
ſe in ieᷣ de iſto dixiſſe · ſimpłr rer̃ctan
do illud qð alteri impoſuit · et B fa-
cere debet ita publice ſiẽ ſibi impo-
ſuit · qꝛ alias nõ ſeruaret iuſtitia in
reddẽdo ꝓximo qð ſuũ eſt · Vñ ray·
dicit · reſtitutio fiat hoc mõ ſiue ſcri-
ptis ſiue vᷣbis qͥs aliũ in fama leſerit
videlicet vt vbi publice dixit vᷣbũ ł
cantilenã ꝑ ſe uł ꝑ aliũ/ vł etiã vbi
ꝓiecit libellũ famoſum/necnõ etiã ĩ
alijs locis vbi intelligẽt illũ ↄt᷑ quẽ
hec acta ſunt infamatũ occaſiõe di⸗
cti ſui facti ł ſigni publici ſimpłr re-
cognoſcat erroꝛẽ ſuũ · ꝓ poſſe remo
ueat vł ſaltẽ alleuiat ſic infamiam ·
Addit hoſtienſn ex tali publica re
cognitõe ille infamatus aplius infa
maret᷑ · Juilbel addit/a ſi audʒ dif-
famatoꝛ ſ facẽ p potentiã aduerſa
rij vł crudelitatẽ · Tenet᷑ inſuꝑ infa

matoꝛ cõponẽ cũ infamato de iniu⸗
ria·et humiłr nihilomĩinus veniam
petẽ in ꝓpna quidẽ ꝑſona ſi audet ·
ſi nõ audetſaltem ꝑ interpoſitã ꝑſo
nam poſtulet tacito nomine ·
CLuarto mõ ↄtingit aliquẽ infa-
mare ꝓximũ ſuũ:ſic ꝙ ñ imponit er
crimẽ in publico illud de eo aſſerẽdo
ſed murmurat· incaute ac ĩdiſtin-
cte cuicſiq;ʒ ł alicui coꝛã pluribus lo-
quit᷑· narrat Gmodi nõ tanq; certũ
ſibi/ſʒ dicit ſe audiuiſſe · An vo talis

tenea⁊᷑ illi famã reſtituere · Re · ſco ·

Rara fides ido qꝛ młti młta loquũ
tur. Iᷣo ſic m̃murãs/aut ĩincaute lo
quẽs de alio falſum crimẽ/ſcʒ dicen-
do apð alios foꝛte ille fecit/certe po
teſt eſſe ꝙ fecerit, aut dicẽdo ego au
diuĩ ꝙ ille fecerit ̊a boc!n tał oſtẽ
dat aliquã ẽtitudinẽ manoꝛẽ qᷓ; ex re
latõe cõmunĩ nõ aufert ex nat᷑a adꝰ
illi famã in opinione illoꝝ audiẽtũ

ꝗqꝛ ſi illi firmit᷑ ↄcipiãt credãt ex

illũ de q̊ ẽ ſermo criminoſum eſſelle
ues ſũt·qꝛ qͥ cito creddit leuis ẽ cor
de. Veruntñ qꝛ a ſcandalo puſillox
opoꝛtet cauere/ iuỹ illud pauli·i· co-
rinth̊ᷣ.viij · ſi eſca ſcãdaliſat fr̃eʒ me-
um nõ mãducabo carnes ineternũ/
multi ſunt tales puſilli leues ad cre
dendũ mala! ideo piculoſum ẽ coꝛa
ipſis talia audita ex relatu referre-
Et ſi ̊ fiat intentõẽe mala ſcʒ aĩo et

intẽtiõe ledẽdi famã illius de quo eł

ſermo! tũc nõ eſt facile excuſare/qͥn
ſit ↄt᷑ caritatẽ · ꝑ ↄſeqñs pctᷣm moꝛ
tale · Si aũt ̊ fiat coꝛã talibꝰ puſilł

et leuibus ad credendũ mala/et fiat

exin ↄſideratõe durũ eſt dicè ꝙ exe
at genus pet̃i venialis · qꝛ lingua in
lubꝛico poſita eſt· et qͥ nõ offendit in
vbol hic pfectus ẽ vir· iacobi · iij · Et

õ
tofabiniis inwſen
lnont lvy ileſetgis wn
ut wtatam rgatoni ſui qua
epnitinnitlcewer aime ib i⸗
ftign nlugtenet ſtaam in iudn
1 Rten ſeran noſtanm mich⸗

cruclt ſ/. poſe

nctcng anei Kaſcbna dd⸗

üfütnſchnihoneſdtue fand

Wlnd ginetndrenwrait
Ntiinio igdannde beng
l pcdinete eeleg ahit

tenni beni ilo en

pbareintenih,
tcnbl er nuli
llini pnkn ge⸗
gueſi

rneiinitenni o

töons ümfan
a nihiomingin
ck talick pſona ſiaucg.
ii ien repiſüe
uanto ma * 8
vn dn qreintr⸗

Pn inponte
inpublo ludde Giht

nurmurat. 4 incaute i ſͤr⸗
uucich b lruicriliſhale⸗
.mamat hmnodl ſb triheeni
ſͤdet ſeaudiiſe ln dotis
illi fama reſttiere Keſo⸗
a fideg ioqe mit miulonii
o ſe mmurig autincantel
de alo faſim crimi ſorer
dalios fote ule fert enepo
ſeg ferent aut dicco egoa
Plleferenthe bor n taoſt⸗
luã citudinẽ nanon q;zen e
comumi tafert exnkaac-
ma mn opinione or aucſeli⸗
lifinmi wyſt /grechterß
de eſerno Cimünoſum id
ſüt. zoͤto Geliklait
Uenmticka en cn

reiuz llic paltic⸗

dicũt aliqͥ ꝙ ſi quis ex alicuiꝰ tali re

latõe notã infamie inẽriſſet apud il

los apud q̊s ſic locutus eſt tenet᷑ ille
ſibi reſtituẽ famã. dicere apud eos
ſe falſum in ̊ de iſto audiuiſſe · ⁊ mi
nus caute locutũ fuiſſe · vł ꝙ ſibi nõ
fuit credẽdũ cũ tale ↄtra ꝓximũ di
xit · qm illud ꝓtulit ↄtra bonũ ꝓximi
de quo nullã certitudinẽ habuit · vł
aliquo alio ↄſimili modo reſtituat ꝓ-
ximo famã ꝓut melius poterit · .
Quinto mõ ↄtingit aliquẽ dãnifi
care aliũ in fama/ſcʒverũ crimẽ ſed
occultũ ſibi impoſitũ negãdo · Nam
eũ qui ſibi crimẽ imponit oſtẽdit ĩin
hoc mendacẽ · et notat eũ ð calũnia
id eſt de falſa criminis impoſitione ·
De iſto dicit ſco · ꝙ ille ſic negãs non
tenet᷑ retractare negationẽ ſuã qua
negauit in publicove crimẽ ſibi ĩ⸗
poſitũ · qꝛ nullustenet᷑ ſtatim in iuchi
cio ↄfiteri ſe reũ nõ ſtatim ↄuictus-
Tenet᷑ tñ ꝑ quedã vba ſobꝛia,/vt di⸗
ctũ fuit in ſcdðo mẽbꝛo reſtituè famã
illi accuſanti, quẽ indirecte notauit
de calunia· ſcʒ dicendo nõ habeatis
eũ ꝓ calũniatoꝛe · qꝛ credo ꝙ habuit
intentionẽ bonã ꝓponẽdo · ł foꝛte ip̃e
credidit ſe poſſe ꝓbare intentũ ſuũ ·
et deceptus eſt · Ex qͥbus patet q; pe
riculoſum ẽ aliquẽ in fama notare·
Vnge ſuꝑ iſto ꝓuer · xxiiij· cũ der̃cto
ribus ne cõmiſcearis dicit glo · E ſpe
ciałr vitio piclitat᷑ totũ genꝰ hũanũ

Ca · xij. quãdo reſtitutio fame ſit
facienda · et qſtatim,/an ante ac-
ceſſum ad offerendũ altare ·

Oſtremo qñ reſtitutio fame
ſit fiẽda! ſciendũ ꝙ ad ſj te-
net᷑ ledẽſ cito faciendũ · quia

ſiẽ in reſtitutionibꝰtempaliũ reꝛe/
ſine die vlł moꝛa debet ſtatim Sðbet᷑!
ata et hic · Vnde ephe · iiij · ſol nõ oc⸗
cidat ſuꝑ iracundiã vram. Et invi⸗
tas patrũ abbas agathon dixit. Nũ
qᷓ; doꝛmiui/nec litẽ habẽtẽ mecũ doꝛ
mire pꝑmiſi/qntũ ad virtutẽ meꝗᷓ pti
nuit ñ pᷣus in pace reuerterer cũ eo
Similrvbi ſupᷣ brus augꝰ dicit. Qui
cũq; duitio ł maledicto ł etiã crimĩs
obiectu aliquẽ leſerit! memĩerit ſa-
tiſfactione qᷓntocius curare qð fecit
Vbi hůber · ſuꝑ vbo q̃ntotius id eſt
ſine moꝛa · qꝛ debitũ eſt.et nõ põt ꝓꝓ
pꝛia autoꝛitate ꝓlõgari · Satiſfactõe
inqt curare qd fecit id ẽ tali ſatiſfa
ctione qᷓ ſit curatiua plage illate· de
quo plus eſt curandũ q; de gr̃a vel
amicitia fris vł alijs Gmodi · Idem
etiã veritas math.v.innuit· Si fra⸗
ter tuus habet aliquid aduerſum te
vade pᷣus reconciliari fratri tuo. et
tunc offeres munus c.
TCirca qð querit᷑ vtrũ offendẽg te
neat᷑ ad recõciliandũ freʒ ſtatim,/an
teq; accedat ad offerendũ aliq̃d dño
in altari cũ q̊ dñs videat᷑ mãdare·
Re · idẽ · aut offẽ ſus eſt abſens, aut
p̃ſeng · Si abſens ſufficit offẽdenti p
poſitũ ſatiſfaciẽdi ſine moꝛa cũ pote
rit · ſiẽ in reſtitutionibus· nec opoꝛtet
vadat in hoc caſu pedibus · ſʒ ſul⸗
ficit ꝙ aĩo ſcdᷣm auguſ. Si vo eſt p̃-⸗
ſens aut fuit leuis offẽſa ita ꝙ non
credit᷑ offẽ ſus foꝛtit᷑ turbatusł gra
uĩs · Si leuis põt differri ſatiſfactio
vſq; ad tẽpus moderatũ· Si vo gra-
uĩis debet ſine moꝛa ſatiſfieri · tum
ratõe debiti qð omĩ die debet᷑ · tũ ra
tione caritatis frat᷑ne q̃ debet dare
operã ꝙ ira fr̃is nõ creſcat/immo ſe-
det᷑:hec hũber · TVerſi qꝛ brẽus tho.

ſcða ſede · qlxxiij · ar · ij · dicit ſic/ tenet
quis ad reſtitutionẽ fame ſiẽ ad re-
ſtitutionẽ cuiuſlibet rei ſubtracte/&o
modo quo ſupᷣ dictũ eſt cũ de reſtitu
tione rexe tem poꝛaliũ ſcilicet agere
tur ideo eadẽ ſunt applicanda pᷣſen
tibus · ꝓut recta ratio dictauerit:

Ca. xiij · quõ ĩſtitutio fieri debeat
circa leſiões coꝛꝑis hũani ꝙ leſio
fieri põt in coꝛpe hũano qntupłr.
quõ ð q̃libet fieri debzʒ ĩᷣſtitutio

Ertiũ pncipale huiꝰ tracta-
tus eſt videre de reſtitutiõe
fienda circa leſiões coꝛpales
Notandũ ꝙ damnũ coꝛpoꝛale Eqn-
tuplex. Vnũ eſt vltimũ ſcz vite ab⸗
latio · Scom eſt circa moꝛtẽ et irre-
mediabile · et ẽ enoꝛmis leſio · vt in
mutilatoe enoꝛmi/que impedit ex to
to actũ aliquẽ humanũ q cõpeteret
homini ſedᷣm iſta ptem aputatã · ve ĩ
manusdextere ãputatõe · vbi aufert᷑
oĩo actus humanꝰ natus cõpetere ſe
cundũ ulã manũ · Tertiũ damnũ eſt
etiã circa moꝛtẽ et remediabile/vel
ſaltẽ nõ enoꝛme id eſt nõ impediens
actũ humauũ · vt ãputatio digiti vel
alicuiꝰ ptis digit · Quartũ damnũ ẽ
cũ quis ſine talibꝰ vulnerat᷑ vł ꝑcu-
tit᷑ · ꝑ qd medicoꝛe auxilio indiget.
opas ſuas õmittit · Quintũ eſt cũ qs
aliũ pcutit vł pfodit vł aliquid in-
iuſte Gmodi facit iaciẽdo/incarcerã
doſcapiendo/ vel ligando/vbi nullã
in eũ habet iuriſditionem ·
De pmo dicit ſco · ꝙ tripłr põt ſa-
tiſfacere · ¶ Primo penã talionis ſuſti
nendo/vbi lex ciuilis iſta ſtatuit · vt
ſcʒ occidẽs ĩmuſte iuſte occidat᷑· Si
aũt talis lex nõ eſt ſtatuta vbi offẽ

dit ſibi inferre moꝛtẽ nõ licet· Scos
modus eſt qꝛ expedit occiſoꝛi vt ex
ponat vitã ſuã in cauſa iuſta· vtputa
t inimicos eccłe ꝓ reſtitutõe faciẽ
da ulli cuiꝰ vitam abſtulit· Qð ſi nec
tantã reſtitutõʒ vult facẽ tũc tertiꝰ
modus eſt qᷓ̃ tenet᷑ reſtitutionẽ facẽ
ſpecialẽ equalentẽ vite quã abſtulit
ſicut eſſe põt eualentia in talibꝰ· vi
delicet elemoſinas faciẽdo ꝓ aſa oc-
ciſi · oꝛatiões ꝓpꝛias faciẽdo· alienas
oꝛatões ꝓcurãdo · ꝑpꝑegrinatões ſimi-
liter et Gmodi · Immo etiã iuſtitie
publice cui mẽbꝛe rationale abſtulit
recẽpẽſam faciẽdo · Nec h̊ ſolũ tene
tur facè· ſʒ ſi interfectus ſuſtẽtaret
aliq́s, patrẽ vł matrẽ uł ꝓpinquos!
tenet᷑ intfectoꝛ oĩbus ſimul ad tantã
reſſitutionẽ qᷓntã illisabſtulit ꝑ int᷑
fechionẽ illius · Et qꝛ vix aliqͥ poſſʒ
recõpenſare digne ꝑ actões illud qð
abſtulit homicida ido expedirz ſim
pyr aĩe talł/& ſoluẽt ꝑ paſſiões volũ
tarias vł pacient᷑ ſuſceptas/vt ſcʒ oc
cideret᷑ ꝓ homicidio. Unde optime
pꝓuidet᷑ talibus vbi ſtatuta eſt pena
talionis · Inſuꝑ tenet᷑ occiſoꝛ placa-
re leſos · q; illud in oĩ iĩmuſta offẽſa
exigit᷑· et ꝑ ↄſeqñs in qtuoꝛ ſeqñtr-
bus leſionibus. De ſeda et tertia le
ſionibus dicit idẽ ſco · ſcʒ de enoꝛmn
nõ enoꝛmiin eccła coĩter nõ ẽ ſta
tuta pena/mſi pecuniaria · Et illa de
bet reſpõdere/nõ ſolũ dãno qð qs in
tulit p mutilationẽ/ꝓ toto tempoꝛt
fut᷑o quo qͥs vſurus eſſet mẽbꝛo ab-
ſciſo! ſʒ etiã expẽſis appoſitis in cu-
ratõe · vt habet᷑ eẽ ð immu ec · dãno
dato · Et vltra placationẽ leſi q̃ re-
quireret᷑ otiã ſi nõ mutilaſſet/et etiã
ↄſolationẽ ipſius afflicti · qꝛ ꝑpetua
eſt ſibi deſolatio de tali mutilatide ·

utinit tln repaeus
uis Hinmnn yertermfen
cgaeig des ſettur an e
cpalt tcil ano en t iiß De
it, eufar eeinlatolei/ 4
Fuemnure dtſcpteng dedermi.
et Deiſang cing aiba
Phnſnstofmnirdut

Grfüfdlomchfendbe r⸗
ſintoctald dni etdo
panme de elgitbes ir⸗
ont,/ gii oſiilllntde

vluitithieignirfiniie

lterethnvan Inweiillie

. ublee aui mebetafnnle ihlt
ipelen fanadh, ſeech ſhinn
dur a ſſinterfachio iſltane
As patẽ v mame ul winos
vrt inifectoꝛ oibusſmul tanti
antonẽ qntã il vabiuitpint-
”B
ienlaredige y Moes lud
Plt bonnats oenecn ſin
Arie tl dlut ppaſiig oſi
N Weniiſtsſz
Aeni Pniudn Vrdenn
e wrledtaſen
det bs⸗ e e
1 enet onſnpin
neis i imuſticfil
ne erd eigjnitl
evgt ei b⸗ . uieranal
bos Hinnna tde enorm

Plus etiã ponderãda eſt mutilatio
pauꝑis qᷓ; diuitiſ/ſi magis egebat pꝑ-
te abſciſa ad victũ neceſſariũ· quia
vſus fuiſſet iſta ꝑte ad ꝓcurãda ne-
ceſſaria · licet ex alia ꝑte ſit quedam
ↄditio p̃ponderãs,ð ſcʒ ꝑſone digni⸗
tas· ſed hoc pax eſt quo ad pᷣmã cõ-
ditionẽ · De q̃rta leſione videt᷑ optĩe
deus ſatiſfactionẽ impoſuiſſe · exodi
xxj · vbi ſic dicit· Si rixati fuerintvi
ri/et ꝑcuſſerit alter ꝓximũ ſuũ lapi-
de,vel pugno/et ille moꝛtuus nõ fue
rit/ſed iacuerit in lecto/ſurrexerita
ambulauerit vadẽs ſuꝑ baculũ ſuũ:
innocẽs erit qͥ peuſſit ſeʒ a moꝛtis pe
na ſuſtinẽda· ita tamẽ vt oꝑas eius
quas ſcʒ interim neglexit/et impen
ſas eius in medicos reſtituat · cui pe
ne addat᷑ recõciliatio leſi · vt ſup · De
quinta pena fiat recõciliatio leſi ſa
tiſfiat iniurie ꝓut ſapiens determi
nabit · De p̃fatis quinq;ʒ caſibus vł
quatuoꝛ ſanctus tho · ſimiłr dicit

Ca ·xiiij · quomodo fieri debet re-
ſſtutio cirea leſiões virtutũ/łet bo
noꝛe anime · de reuocãtibus ab in⸗
troitu religiõis ð ſcãdaliſantibus ·
de ſeducẽtibusvᷣgines ſimilibus

Vartũ pᷣncipale vltimũ eſt
de reſtitutiõe fienda/quo ad
virtutes et reſ moꝛales · que
ſunt bona aĩe, nõ nat᷑alia ſed moꝛa-
lia bona acq̃ſta/que coꝛrũpunt᷑· vel
ſunt bona moꝛalia acqrenda· quorũ
acquiſitio impedi᷑ ꝓ pcta · que licet
in faciẽte ea ſint adeo volũtaria/ ꝙ
n eſſent volũtaria nõ eſſent peccata
et etiã q;uis ſola volũtate ꝓpꝛia poſ
ſit quis ſic dãnificari vt dicit augꝰ.

de dera religione tamẽ aliqͥs poteſt
aliũ danificare indirecte/inducendo
eũ ad actus vitioſos/et ad peccata q
bus virtutes coꝛrũpunt᷑ et vicia ge⸗
nerant᷑ · Iſta aũt inductio poteſt fie
ri nouẽ modis ſupᷣ tactis.ſcilicet iu.
bendo · ↄſulendo· ꝑpſuadendo.hoꝛtan-
doꝙ cetera ſicut in verſibus. Juſſio
Oſilium ↄſenſus palpo ac·
Loquendo igit᷑ de reſtitutõe taliũ
in genere dicit ſco! ꝙ p̃fato mõ alr
cui auferenſ bona moꝛalia tenet᷑ mo
do ſibi poſſibili reſtituere damnũ/ſeiᷣ
licet inducendo eũ efficacit᷑ ad peniĩ
tentiã, ad actus virtuoſos· Et ſi ſo
la inductio nõ ſufficit (quia facilius
eſt puertere qᷓ; ↄuertere) tenet᷑ ꝑ ſe
oꝛando,/ et ꝑ oꝛatões alio ꝓcuratas
impetrare ſibi cõuerſionẽ/ et ꝑ alias
ꝑſuaſiones a pſuaſoꝛes efficaces dũ
tamẽ illis non ꝓdat peccatũ occultũ
iſtius alterius · Ex quo patet quan-
tum periculũ eſt aliũ ſollicitarea in-
ducere ĩn peccatũ/quodvix põt reſti
tuere · cũ voluntate iã allecta ad pec
cata vix poteſt ꝑſuaſionibus et alijs
vñjs młtis reducere ad virtutẽ.Cau
ſa autẽ quare opoꝛtet ſatiſfacere ꝓ
dãnificatione moꝝ eſt: quia cũ vir-
tutes bona ſint maxima ſcom auguſ
pᷣmo retractationũplus dãnificat q
in iſtis damnificat qᷓ; in quibuſcũq;
alijs· et ꝑ ↄſequens plus ſcm iuſtiti
am tenet᷑ ad reſtituendũ ꝓximo ta-
le bonũ quantũ ſibi poſſibile eſt· Vꝛ
deant igit᷑ in quãto piculo ſunt qui
iuuenes a ꝓpoſito bono intrãdi relr-
gionẽ abducũt · qui etiã aliquos apo
ſtatare faciũt ꝓfeſſos vel ꝓfeſſas·q̃
ſeducunt virgines łl puellas:aut eis
occaſionẽ meretricij miniſtrant · Vñ

pe. de pa · in · iii · diſ · xx.· dicit! qui ali
um a religione retraxit/tenet᷑ indu-
cere ad ingreſſum vł regreſſum re-
ligionis. Si autẽ ille nolit intrarevł
redireltenet᷑ eque idoneũ ꝓcurare ·
quod ſi nõ poſſit tenet᷑ ꝓ eo intrare·
quod fecit magiſter raymũdus · Cu
ius ratio eſt quia ſicut ille epiſcopuſ
qui oꝛdinat domĩno ĩnuito eius ſer⸗
uum / ſic ſibi auferẽdo ſeruitiũ/tene-
tur dare cõparem ſeruũ/ vel etiã ex-
timationẽ/immo etiã duplũ · liiij· diſ ·
ſi ſeruus multomagis qui deo abſtu
lit ſeruũ ſuum nouitiũ/vel intratuxe
tene?᷑ ſi poteſt recompẽ ſare in ſimili
Hec pe · Scotus vbi ſupꝛa ſic dicit ·
Si quis abſtraxit aliquẽ iam obliga
tum ad religionẽ ſintelligo obligati
one ꝓfeſſioms) tenet᷑ agere ad reſti
tutionẽ/vt ſcilicet iſte redeat ad re-
ligionẽ · Sed ſi aliquẽ diſpoſitũ ad in
trandũ retraxit/ne intraret(quia in
tereſt inter habere et ꝗꝓpe eſſe) non
tenet᷑ ad tantã reſtitutionẽ religio-
ni ad quantã ſi fuiſſet in religione ·
ſed tenet᷑ ad aliqualẽ reſtitutionem
ſcilicet aliqualẽ induchionẽ alterius
equiualentis aliquałr ad ingreſſum
ilius religionis · Et hoc eſt intelli-
gendũ ſi illũ retraxit intentione dã
nificandi religionẽ · Si autem inten
tione conſulendi ꝓpꝛe vtilitati ſine
fraudel non tenet᷑ religioni · Sed et
in pꝛimo caſu et in ſecũdo tenet᷑ ꝑſo
ne quã retraxit vt in ꝑſuaſionibuſ⸗
alijs bonis ſpiritualibus ad equiua-
lentiam bonis illis in quibus illum
retrahendo damnificauit·
De ſeducente virginẽ dicit᷑ exodi
xxij· quĩ ſeducit virginem/et doꝛmit
cum ea dotabit eamet habebit eã

vxoꝛem · aut reddet᷑ eidẽ iuxta mo-
dum dotis quã virgines ſolent acci
pere · Ecce quomodo dãnificatio il-
lata virgini contra caſtitatẽ reqͥrit

reſtitutionẽ ↄiugalis caſtitatis red-

dite ꝓ ea · Et nota ꝙ qᷓ;uis lex mo-

ſaica nõ liget in nouo teſtamẽto/quo

ad pᷣcepta iudicialia tamẽ quia iu-
dicialia moꝛalibus innitun᷑/tunc li⸗
gant quãdo ſunt in noua lege ↄfir-
mata/vel de nouo per aliquã cõmu-
nitatẽ aſſumpta ꝓ ſtatutis · ſicut pꝛo
adulterio ĩnterfectione puniẽdo eſt
alicubi lex · Et ſic factũ eſt extra de
imurijs et damno dato · ca · · et qnq;
ſequẽtibꝰ·que omĩa ſumunt᷑ ex exo ·
xxij· et · xxiij · Et ſunt ſeruãda hodie
ſiẽ ĩura canonica · nõ vt in lege mo-
ſaica · De omnibus damnis/vbi nec
in ſe, nec equiualenti potet fieri re
ſtitutio,/ vt in mutilatione membꝝ/
ſtupꝛo/et huiuſmodi dicit · vlricus in
ſumma! ibi ſatiſfiet ꝓꝑ recõpenſati⸗
onẽ faciendã ad arbitriũ boni viri·
Idem thomas in ſumma et ſcripto
NEt tantũ de confeſſoꝛe eruditõe ſub
compẽdio dixiſſe ſufficit

Eximij ſacre theologie ꝓfeſſoꝛis,
Ffratris Johannis nider oꝛdinis
pꝛedicatoꝛe/manuale confeſſoꝛum
ad ſpiritualiũ paſtoꝛum inſtructio
nem! feliciter finit 4

dliurſir. nmals 1and 4
voatcaninepenatir melrz le
(lunirerb nalts dus
Prrennigvitaol ablis de
ſerweregtnohpd er aſtore /
Gortatne Atuit Que reutten
ſbrricapltgung ſenen⸗
WANemetenſtdnn Quar
Mumnentdepdig aueſth ſertt da
N Tültcir dig Becund Ade
inlumede⸗
funtlinitacl ann u
.,M NMterclie Cartade

—

n deo 1
Ure in ſunilt
un oblg
ge obligan
ere 3 reſtu
deat ad re
poſicũ ad in
net quia in
pe eſle non
onẽ relgio⸗
n telgione
Kannonem
14 ingreſum
mentoae

ni aſinpti n
4 ue interfechone
Ancubt lex. Lrſe fahi
mmumſg et damnno ee
ſeenly qne miuſn
et x Ltintin
iura canonica pt
ſuca De ommibiadm
in ke net equindentze
ſutuno, vt inmunlnmn
ſupvo et hünſwll utn
ſumm bi ſuftty n
one fienci Mathrin
Jdentonsitin
Ettmii detmitſelnli
õ

ℳ
.
9

Eximñij ſacre theologie ꝓfeſſoꝛis,
fratris Johannis nyder oꝛdinis
fratrum pꝛedicatoꝛe/tractatus de
lepꝛa moꝛalil feliciter incipit

Aim deum legimus
in leuitico/ vetẽiſte
ſtamẽti mandaſſe ſa
cerdotibuſ,/ vt lepᷣ
coꝛpoꝛaliũ multimo⸗
das ſcire ſtuderent
differẽtias·qbuſ iuxẽ oĩm theologoꝝ
gloſas ampliſſ imasfigurate dat᷑ in
telligi/ſacerdoteſ noui teſtamẽti p̃⸗
ceptis aſtringi Suioꝛibꝰ. q̃tinus inſu
dẽt lepꝛas ſcire moꝛales, variaſ ra
tionalis anime peccatoꝛe videlicʒ le
talium inter ſea a venialibus dꝛãs.
Moꝛe enim ignoꝛãtia culpabilis: de
feſſoꝛe deceptoꝛẽ lupũ ex paſtoꝛe/n
puaricatoꝛẽ ↄſtituit · Que vt euiten
tur ſub xviij·capłisquinq; ſequen-
tes colligẽ materias ſtudui · Quaxe
pꝛima erit de pctĩsque ſub ſeptẽ ca
pitalibus militãt vitiis· Secunda de
his q̃ directe ↄcernũt trãſgreſſiões
decalogi · Tertia de hiſ q̃ circa ſeptẽ

fiunt ſaẽmẽta eccłie · Quarta de ma

trimonii impedimẽtis · qᷓ plerũq; in-
cautis grauiſſ imoſ inijtiũt laqueoſ:
Quinta uero de ↄiugatoꝛe abuſibuſ
uenereis· q̃s heu multi licitos exiſti
mant/cum ſint nephandlſſ imi.
Veꝛe qꝛ in p̃ᷣfatis materijsmãda
to ſapientis ſatiſfacẽ deſido, q̊ dicit
eccł aſtici·iijiqᷓ pcepit t᷑ deus illa co-
Sita ſemp/et in płibus opibus eius
ne fueriſcurioſus idcirco lectoꝛẽ ſe-
quẽtiũ/ꝑ tria auiſo notabilia. Quo-
rũ pᷣmũ eſt ſancti thome qlibetoviij·
·xv · dicẽtis · Vmnis q̃ſtio in qua de

pctõ moꝛtali q̃ri᷑ niſi exp̃ſſe ueritas
habeat᷑/ piculoſe detminat᷑. qʒꝛ erroꝛ
q̃ nõ crediẽ᷑ eſſe pctm̃ moꝛtale/qð pec
catũ morle eſt ↄſcientiã non excuſat
a toto/ſed foꝛte a tanto · Erroꝛ vero
quo credit᷑ eſſe moꝛtale/qð mor̃le nõ
eſtl cõſcientiã ligat ad pctm̃ moꝛtale.
Secundũ nõbile eſt alexãdri de hal.
parte · ij· qſtiõe de pctõ mõꝛtał⸗ ve⸗
nialis qr̃a· ipſa ita diff iniẽtis. Pec-
catũ veniale eſt libido ſiue voluptaſ
in creata citra deum· Oõꝛtale eſt li⸗
bido ſiue voluptaſ in creata ſup deũ
vel eque deo· Si vero creat᷑a diliga
tur p deũ oĩno/i mõ quo debet vir⸗
tus eſt.qꝛ vtus eſt oꝛdo amoꝛs. Sed
ſi creata diligat᷑ ñ oĩno p deũ dili-
Sit᷑ tñ ſpꝛ vtilitatẽ homĩ ncẽ̃ariãſic
eſt dilectio nat᷑alis. etiã oꝛdinatur
ad deũ/licet homo ñ referat. Et cõ-
cludit· Cum autẽ valde uicina ſunt
petm̃ mõꝛle a veniale in eodẽ gene⸗
re materie· difficile eſt dicẽ uſqʒ ad
qd extẽdit᷑ veniale pctm̃/et qñ inci-
pit eſſe mõꝛle · CTertiũ nõbile eſt can
cellarij tractatu ſuo de vita anime-
Dockrina inqͥt ſalubꝛs ꝓ doctoꝛb⸗
theologie eſt vt nõ ſint faciles aſſe-
rere actiõeſ aliq̃ſ. aut obmiſſiõeſ eſſe
petã mõꝛtalia · pᷣſertim ſub vᷣbo vni⸗
uerſali/et dum p̃dicãdum erit ad po
pulum · Mis motus autoꝛitatibꝰ⸗ pꝛoꝛ
ſus nihil de ꝓpꝛijs intẽdo dicẽ in ſe-
quẽtibꝰ. ſed duntaxat autẽticoꝛe in
ſacra pagina vba fidelit᷑ curabo an-
nectere · ſancti thome potiſſ imũ, niſi
qñ alium doctoꝛẽ nomĩauero · PMoſt
cuius vbalſtatim ſequen?᷑ vᷣba beati
thome p̃dicti· qꝛ idem ſanctus⸗ omẽſ
videt᷑ cõmunit᷑ mgr̃os pᷣcellere vbi
de differẽtijs pctõꝛe agiẽ⸗

Mꝛime partiſcapłm pꝛimũ de ſu
perbia ↄtinet pꝛimo quale ſit ipᷣa
ptm̃· et qliter ab alijs dꝛñs · Scðo
quid ipᷣa ſit ſupbia· Tertio qñ eſt
mõile pctm̃ et qñ veniale · Quar
to qͥd ſit dtemptusꝝ · Quinto quot
et ꝗᷓ ſpecieſ ſuꝑbie · et ad quas re-
ducunt᷑ magtudo/lactatia/excu ſa
tio in pctĩs/hᷣſumptio/ puſillanimi
tas· Sexto quot gdus ſuꝑbie · Se
ptimo que ꝓpᷣetateſ eiuſ. Octauo
qͥd infidelitas · et qt eius ſpecies·
Nono qͥd blaſfemia/ q̃t eius ſpẽs
licʒ impꝛopᷣe dicat᷑ hr̃e ſpẽs · et q̃t
Sduſ.Decimo quot ſpecieſ pctĩ in
pmſctm̃· Vndecimo quid ſciſma ·
Duodecimo qͥd inobediẽtia/quot
gradus eiuſdem:

Vꝑbia dupłr cap · Vnomõ
genãli ꝓ ↄtemptu pᷣceptoꝛ
dei · ſic reperit᷑ in omĩ pctõ
mõꝛli · qꝛ ita ambꝛoſius pem̃ diffinit
Pctm eſt pᷣuaricatio legis diuine/
celeſtiũ inobediẽtia mãdatoꝛę · Vnð
ſic ſuꝑbia/ñ eſt ſpeciale uitiũ/nec ca
pitale · ſz rgina oĩm uitioꝛ · Alio mõ
eſt ſpeciale uitiũ et ſic eſt appetituſ
inoꝛdinatus ſeu immodèatus ꝓpꝛie
excellẽtie · Et ſic idẽ eſt ꝙ nolle obe
dire ſupion · pᷣſertim deo/et rᷣguł eiꝰ
debitis · Nã ſicut qdlibʒ pm̃ habet
duo ſcilz auerſionẽ ab incõmutabili
bono/et ↄuerſionẽ ad mutabilłẽ crea
curã ita et ſuꝑbia habʒ duo· Vnum
per ſe et cõpletiuũ pctĩ,/ac fõꝛle · et
eſt ↄtemptus · Aliud mãle · et illud ẽ
appetitus immodẽatus ꝓpne excel-
lentie · MMꝛopt᷑ pᷣmũ habet ſuꝑbia ꝙ
eſt maximũ pctm̃ et gina vitiox · ñ
autẽ cpü ſcᷣm · Vnð nolle ſubijci deo

vł ſupioꝛ loco dei/ac eoꝛe ̃gulis/ſeu
ↄtemptus taliũ eſt ꝓpꝛius actus ſu-
perbie · Immo tał ↄtemptus dei eſt
maximũ pctm̃ · et additus alijs facit
ꝑfidiã/deſperationẽ, et oĩa alia pec-
cata maioꝛa facit · Inſuꝑ omĩa alia
pctã/excepto p̃fato ↄtemptu, ꝓcedẽ
pᷣncipalit᷑ aut ex ignoꝛãtia/ aut ex in
firmitate/ſeu y deſideriũ cuiſcunq;
alterius boni a deo · et iſta habẽt pꝛo
fõꝛli · Auerti vo a deo pꝛo mãli · So-⸗
la autẽ ſuꝑbia ecõuerſo habʒ ꝓ foꝛ
mali auerſionẽ a deo ſeu ↄtemptũ.
idcirco etiã pᷣncipalr habʒ! eſt pec
catũ mõꝛle · Eius aũt motiuũ eſt vni
taſ pᷣncipatus · vt in angelo patuit·
homine pꝛimo · Pꝛo mã li vo habet
ↄuerſionẽ ad cõmutabile bonũ ·
Supbia igit᷑ eſt appetituſ immo-
deratuſ ꝓpꝛie excellentie · Aliud enĩ
eſt appetè excellentiã (dicit alexanð
de halig)aliud eſt appetẽ excellenti
am ꝓpꝛiam vt ꝓpꝛiã · Appetẽ enim
excellentiã(cũ ſit nãle angelo et ho
mini inqntũ ſũt facti ad imaginem
der)non ẽ pctm̃· Sed appetẽ excellẽ
tiam ꝓpꝛiã vt ꝓpꝛiã ſeu immodẽate
ſemp eſt pctm̃ · Et hoc fit multipłr.
Pꝛimo reputãdo ſe illã habẽ a ſe ñ
ab alio · Scðo vᷣputãdo ſe illã hr̃e ab
alio ſed ſuis meritis · Certio reputã
do ſe falſo illã habere cũ nõ habeat
Cuarto vᷣ putãdo ſe hr̃e illud in quo
excellit plus omĩbus· Et ideo in dif
finitiõe li ꝓpꝛie ſonat in vitium · pu-
ta cum dicit in coꝛde ſuo! ꝙ habeat

aliqd a ſe/vł cũ dicit meritũ eſſe a ſe

ſic de alijs differẽtijs ſeu ſpẽbus ꝑ
bẽm gregoꝛiũ aſſignatis ·
Suꝑbia cõpleta/eſt ſᷣm ſuũ genuſ
ptm̃ mõꝛle tripliciter · ¶ Pꝛimo qñ ẽ

=
SAA
=
=
—
—
— - E
=— *
=
—
=
—-—
—

tailpie peneni mer
rle li atlnat mnnus

ſurptre Ctemenſ tapan
titneſpenor itn al ie vel

gltnmligrruta ſed er Nem

nrzctprackii atfins denſ

geſisſic wuscinalnenſit
titſdetiuponned uien

Gdec eredu adh
ds AAahaduni cain.

Z Oetiaſitieint lernetfn
ingle abeii Pimatiin
lnitehmiib ilſp iif⸗
intocppetn mmeereli⸗

—

—

far ſen dalnennihdr⸗
lati iobe Kürrhrigzin⸗
NAIaneritadenſelmni
Arotmi nalr abſgeie
niie Eitaũt mtiictni
Aimans r in ge otit/

remund Po ni neet

rie 1 cintlebi
ba zeetanttuſinm
va metntlenie Aulen
gtekleni d Aexrand
1 3

E

n duldt llen
van e i pnehennn
agen ihainhen
—„ e z Geluſfener
wnekAmmt
8 mine Prfenin,

Noem Eibn
ſntane mhlis,

bẽm greg· bedã· J

contra diledtionẽ dei · vt qñ poſt deli
berationẽ rõnis rẽnuĩt ſubijci do/ac
reguł eius! ad que ncẽitatis debito
tenet᷑ · Scdo qñ eſt ↄtra dilectionẽ ꝓp
ximi · vt qñ aliqͥs ſic ſe p̃fert ꝓximo
ſuꝑioꝛiꝙ ab eius ſubiectiõe ſe ſubt
hit/ad quam tenet᷑ debito nccitatis ·
Qui(inqͥt deus voſ ſpernit! me ſper
nit · Tertio pctã illa qᷓ ex ſupbia cõ-
pleta ꝓcedũt etiã ſunt vł fieri pñt
mõꝛlia · VWeniale vo pctm̃ eſt qñ nol-
le ſubijci ſuperioꝛ p̃uenit iudiciũ ra
tionis/ vel appetitus immoderatus
pꝛopꝛie excellentie ·
