mions excoſcatioms ſtimil
dicat. Dñs ni teſis chuſtut
oluat · 1ego te abſelwaſiin
ugexcclcationis ſ eiget
tuis in noie paet et i
KR õ

— ,r cenerale ·
mo⸗ ſuu Aiteor gene
tno ſu ge⸗ aemẽti dicat 1

reuerentia ke l
fCnnmat ni. bſolu
D „

emiſſione.· a put caſi

tibi in remiſſionẽ peccatoꝛe tuoꝛum
omniũ,a in augmẽtũvite et᷑ne · amẽ
Quia ex iſta additiõe( vt dicunt do-
ctoꝛes)oĩa in tali additõe incluſa! ma
ioꝛẽ efficaciã habebũt ſatiſfaciẽdi ꝙꝓ
pctiſ.qꝛ nõ ſolũ ex genere oꝑis bona
erũt/vł ex radice caritatis ſʒ etiam
efficaciã ſpecialẽ habebũt ex ſacra-
mento penitẽtie/ ſeu ex clauibus ec-
cleſie ꝑ ↄfeſſoꝛem applicatis·
Quia vo aliq̃ nõ ſolũ tenent᷑ vin

culis ſeu ſentẽtijs excoĩcationis/ ſed

etiã ſuſpẽſionis/et int᷑dicti/ indigẽt
diſpẽ ſatiõe ſuꝑ irregularitate vna/ł
pluribus ↄtractisſi ep̃us vł legatuſ
alicui cõfeſſon dat autoꝛitatẽ taliũ
ſuꝑ aliq́ᷓ; in caſibus in qͥbus ſaltẽ pᷣ⸗
fatus pᷣlatus põt/vł ſi eſt in religio-
ne aliqᷓ vbi oꝛdinis pᷣuilegia ad pᷣmiſ
ſa extẽdũt ſe: tũc ſub iſta foꝛma põt
abſoluere · Dñs nr̃ ieſus chꝛiſtꝰ te ab
ſoluat · et ego autoꝛitate qᷓ fũgor! ab
ſoluo te a vinculis excoĩcationis/ſu-
ſpẽſionis,et int᷑dicti ſi indiges · et di⸗
pẽſo tecũ ſuꝑ irregularitate/vł irre
gularitatibus! ſi quã vł q̃ dtraxiſti
in noĩe pa · et fi · et ſp · ſa · Solet autẽ
dñs papa aliqñ qͥbuſdã tantã gratiã
facerel vt ſimpłr ab oĩbus cẽſuris⸗
penis iuriſ et hoĩs poſſint abſolui in
foꝛo ſaltẽ ↄſciẽtie · et tũc ↄfeſſoꝛ põt
iſta foꝛma vti · videlicet · De plenitu
dine ptãtis apłice cuius autoꝛitatẽ
ꝓ pᷣſenti gerol abſoluo te ab oĩbꝰcẽ-
ſuris eccłaſticis/ſentẽtijs/et vinculiſ
excoĩcationũ/ſuſpenſionũ/et int᷑dicti
tam a iure q; ab hoĩe latis· necnõ ab
oĩbus negligẽtijs/eæt defectibus com
miſſis in adminiſtratõe ſacramento
rũ/officijs/et actibus tuis/ ł noĩe tuo
factis: ſupplẽdo de ſolita ſedis apłi-

ce clemẽtia oms defectus eoꝛundem ·
Abluo etiã om̃eʒ maculã infamie/et
inhabilitatis vndecũq; cõtractis · di⸗
ſpẽſoq; tecuũ ſuꝑ oĩ irregularitate/ſi-
monia in oꝛdine et bñficio actiue ł
paſſiue · qcũq; occaſione vł cauſa etiã
circa te in collatõe oꝛdinũ alioꝛe ſa
cramentoꝝe ðtractis ſeu cõmiſſiſ a re
ſtituo te et habilito te ad ſtatꝰ fame
et hononslad executionẽ officioꝝe ec
cleſiaſticoꝛe quoꝛecũq;/ac ad om̃es &-
dus dignitatũ/n honox/ad beneficia
etiã eccleſiaſtica habita vł habẽda.
et tibi de his qᷓ habes de nouo ꝓui-
deo · relaxãdo tibi fructuſ s male ꝑ-
cepiſti · ſeu qᷓ̃ leſa ↄſcietia ex ludo/ęx
ſucceſſiõe/aut aliaſ ad te puenerũt q̃ᷓ
ſubiacent reſtitutioni vage · in noĩe
pa· et fi ·et ſp· ſa.· Itẽ de locis tuis/⸗
rebꝰ ſacris“ oĩa ĩnt᷑dicta/et alias ĩba
bilitates tollo/ac in dño relaxo · Mo
pulũ ac pſonas ad tuã curã ꝑtinẽteſ
a pᷣmiſſis cẽſuris eccłaſticis a iure ł
ab hoĩe latis/ũiueteratis q̃s nullꝰ ꝓſe
quit᷑ abſoluo · diſpẽ ſatões/abſolutões
1 indulta/eiſdẽ ↄceſſan impẽſa rati
fico · ſupplẽdo om̃s defectꝰ ſi qͥ intue-
nerint in eiſdẽ · Et hec oĩa de pleni-
tudine ptãtis apłice, mibi ꝓ pᷣſenti
ſuꝑ ꝑſonã tuã ↄceſſe facio, ac robur
habere volo · diſpoſitionibus apoſtoli
cis non obſtatibus/quibuſcũq;/in cõ-
trariũ facientibus.
Si aũt aliqͥs dubitat/an ꝓ iſtis ſpe
cialis foꝛma exigat᷑ abſoluedi neceſ
ſariaqui a ſede apłica habent pᷣuile
Siũ/ꝙ in articulo moꝛtis dũtaxat ſe-
mel,/ poſſint habẽᷣ plenarie remiſſiõʒ
oĩm ſuoꝛe peccaminũ id eſt a pena et
culpa vt alij expᷣmũt · Reſpõdeðt᷑ ſcdz
a magnis magiſtris tã in ↄſilio cõ

—

ſtan · q; baſili· audiui ꝙ nõ ſufficit ꝙ;
ea oĩa et ſingula faciãt ꝓ qͥbus ĩdul-
gẽtia p̃fata dat᷑/ut in bullis vł pᷣui
legns taliũ expᷣmi?t᷑ Nec putʒ aliqͥs ꝗ;
qn ſemel qͥs in articulo moꝛtis fuit
vſus eſt ꝙ poſtea in alio articło moꝛ
tis vti valeat· niſi papa latioꝛẽ auto-
ritatẽ daret qᷓ; dat/qñ ponit ꝙ in ar-
ticulo moꝛtis dũtaxat ſemel· Et ita
reſponderũt in ↄcilio ↄſtan · litteratiſ
ſimi viri plures de &̊ reqſiti · Nec mi
rũ qa pᷣuilegiũ de ĩdulgẽtiſs · t̃ dat
qntũ ſonat · Nõ aũt extẽdi debzʒ vlt

Ca.vij·quõ ↄfeſſoꝛ infrmũ veriſi
milit᷑ moꝛituy monere · et quomõ
celari debet ↄfeſſio et cireũſtãtie ·

Eptimo videat ↄfeſſoꝛſi cõ
fitẽs eſt infirmus et in picu
lo moꝛtis/ qᷓrat ab eo ↄfeſſor
ſi ſit implicatus vinculo maions ex-
coĩcationis/vno vł pluribuſ· Et ſi ſic
ſatiſfaciat et ꝓ abſoluẽ potẽte mit⸗
tat · et ̊ ſi nõ ſit piculũ in moꝛa · Si
aũt eſt piculũ in moꝛal recipiat ↄfeſ
ſor cautionẽ ſuꝑ p̃ᷣmiſſis ab infirmo
ſi cõualuerit ꝙ faciat emendã ciĩtius
quo potuerit et cõponat cũ leſo · et ꝙ;
Peredes eiuſ ꝓmittãt ſimilia ſi ĩfir-
mus deceſſerit · et abſoluere ſe face-
re pmittat ab habẽte autoꝝtatẽ ſuꝑ
tali excoĩcatõe · Deinde abſoluat eũ̃
in moꝛtis articulo · qꝛ in iſto articulo
q libet ſacerdos tali mõ habet auto
ritatẽ ſuꝑ omes ſnĩas/ et oĩa pecca-
ta · Nec opoꝛtet fieri abſolutionẽ! n
ſicut dicũ eſt in p̃cedẽti ca · Infor-
met aũt eũ · vt ſi ↄualuerit, a ſuo iu-
dice citius qᷓ poſſit ꝓmittat ſe face-
re abſoluè ab excoĩcatõe · alias ðᷣ no

uo incideret eandẽ · Simiłr de pcñis
reſeruatis ad ſuꝑioꝝ autoꝛitatem ſe
ᷣnſferat cũ potuerit · Srdo reſtituere
habet de vſura/ↄtracbu malo/obitis,
vel alijs qbuſcũq; · ꝓrponat ulud facẽ
coopꝑet᷑ qntũ poterit,vt heredes il-
lud faciãtꝙ ipſe moꝛius facere ne
quit. Sic etiãde votiſ realibus · vt ſi
vouit dare decẽ floꝛenos ĩn eccła ali
qua diſtãte vł ꝓpĩinq dare tenent᷑ he
redes decẽ floꝛenos illuc · Ita ſi mo
rituſ vouit ire ad aliquẽ ſanctũ cum
decẽ pſonis ↄducẽdis heredes decẽ
ꝑſonas mittãt · qꝛ reale votũ tãgere
videt᷑ ille caſus · vt dicit pe · de palu ·

Secus ẽ de pſonalibus votis montu

riqᷓ; de realibus · Moꝛtet᷑ inſuꝑ mon
turũ: vt teſtamentũ q̃ntũ põt oꝛdinet

ſic vt eo moꝛtuo executio fiat/et non

lites int᷑ heredes · Item moꝛtuo eo!
hoꝛtet᷑ ↄfeſſor heredes/ vł filiũ/aut
amicos moꝛtui vt executio fiat debi
tox p̃fatoꝛe · Itẽ ſi moꝛuzò debitis
obligat/ł votis pꝓficiẽdis ad ſanctos
vł pegrinatões: iſta de ↄſenſu et licẽ
tia ſpecialiofeſſoꝛ oꝛdinet ſcripto mã
dari/vt expediant᷑ poſt moꝛtẽ · Non
debet aũt ↄfeſſoꝛ tali moꝛituro iniũ
g ſʒ innoteſcẽ penitentiã · niſi foꝛte

aliqͥd modice oꝛatõis/ł geſtus deuoti

poſſit facẽ cõpetent᷑ · Addat cõfeſſor
infoꝛmãdo moꝛiturũ vt ſi ↄualuerit
penitentiã taxatã ipſemet faciat/ſi

ue ſit pua/ſiue magna · et roget ami⸗
cos ſuos ſi q̊ habet/ vt eandẽ peni

tentiã ſi ipſe moꝛiat᷑/ velint facẽ/eã-

dẽ penitentiã ſuꝑ ſe recipiẽdo ĩ par

te ſaltẽ/ł in toto · ͥ qnto eſſent deuo
tioꝛestãto melioꝛes ꝓ ſatiſfaciẽdo-
V ltimo dicit hũber · ſit ↄfeſſor ſe
cretus · ne vnq; directe/vl indirecte,

ſtni udin r gnine
tid etbnec, a eplet,
G dealoitt u qne etn ar.
liſctetno ta latiret poſet m
ſſerog niban wneletinlo
ronc Mbet ter And gems
i ten oſütere ninote familn
i AſGradlechon minen
Ipmicanert nede ed ſtn
iRdettui wäi innen
Grtrcüſcnpltin erindn
eu mniſnigtenil a
len ncſtati nifthie S
Abibepal

„ M 27
D ſteer

W antce⸗
—–

che⸗

votiſrealtb
oren
uit dae dre orenosin ccli

e l Ppinq dareteſei
des dece floꝛenos lue Itafe
lwait ire ad alie incian
. „ . „ 1
ck pſonis dclucẽchs herecesdel
onag mitat. qr reale wii igt
det lle caſis vt diet pede r
cug ede pſonalibis votgnnit
Pde realibus . Hortek nſion
ulvt teſtamenti qnti petait
t eo moꝛtuo executio fiſt etin
8 int heredes. Item monne
tert ofeſſor heredes, vl fliia
cos mortui; vt executio fit
pfator.· Itẽ Rimonkin rti
1al vots pficiẽdig ad ti
pegeinatöer iſta de aſenſtet .
ppecialmofeſſoꝛ orclinet ſaipto
dlank poſt morte⸗ n
n vt expediant
It ofeſſoꝛ tai mortuſo ini
bet eüͦt feſor tn ⸗ et
ſ innoteſcs penitenti ſe
ſz innotelck pe⸗ caſusdelot

okeſtor
ſt fac trtt ttai
m euturi;vt ſi Iualule
mãdo morltil uc

—

de longe vl de ꝓpe in generali l par
ticulari poſſit aliqͥd ꝑcipe de oꝛe/vel
ſcripto eius/aut nutu/riſu/vł geſtu⸗

ꝓ aliquã notã habeat de aliqua re-

latione qᷓntũcunq; leui · Inde caueat
ne vnq; dicat in ſermone ł pᷣuata col

latõe· ego audiui Gmodi caſus iĩn cõ

feſſione · qꝛ ſimplices credũt ꝙ ſit re
uelatio· Nec vnq; debet dicere ꝙ; in
illa abbacia/vbł in illo caſtro/ciuitate
vel villa in qbus audiuit ↄfeſſiões:
fiut multa mala/ł Emodi Nec debz
etiã ĩn ſpeciali laudare aliquẽ (cuius
ↄfeſſionẽ audiint)de vᷣginĩtate, l in-
nocẽtia/et Gmodi:ne apud ſapiẽtes/
cũ de alio oꝛiret᷑ vbũ quẽ etiã audi-
uiſſet/et nõ ita laudaret poſſet onri
ſuſpitio ꝙ idẽ bonũ non eſſet in illo.
Nec vnc debet gpter aliqð genus
peti/ofitenti oſtẽdere mĩnoꝛẽ famili
aritatẽ/vł ſigna dilectionis minoꝛs.
Inſup multũ caueat ne de eo qᷣ ſibꝛ
oↄfeſſui eſt/dicat eiuſ modũ ↄfitendi
eſſe intr: catũ/ſcrupuloſum/et ĩoꝛdina

tũ/eius ꝓteruiã inobedientiã 1 aliã

fitẽtis circũſtantiã in cõfeſſiõe ſolũ
Pceptã· ꝑ quã ↄfeſſus erubeſceret ſi
marfeſtaret᷑· Alias ibi piculũ eſt S-
uis peccati · vt multi doctoꝛes exp̃ſſe
dicũt · Quãdo vo ↄteſſoꝛ aliqͥd de au
dicis ſolũ in ofeſſione,/extra ↄfeſſio-
ne dicere petit᷑ tũc extra feſſiõʒ p⸗
us recipiat a ↄfitẽte diſſincte licen-
tiã /de qbus poſſet loquĩ extra ↄfeſſi-
one/et de qbus nõ/qbus pſonis et qͥ
bus noõ/et expᷣmat iſta ↄfitens ꝑ ſe-

ipſum ↄfeſſon extra ↄfeſſionem .

Tertia pars · xiiij· ↄtinet ca pła.
Ta · i. de cauſa qᷓre opoꝛtʒ reſtauẽ .
V in vij caſibꝰ ñ opoꝛtʒ reſtituẽ·

Ertia pars erit de ↄfeſſio
nẽ ſeqᷓntibus · videlicʒ ð re
ſtituẽdi debito. Nam cir-
ca pet̃a ꝑ que qͥs dãnifica
uit ꝓximũ iniuſte nõ ſufficit cõtritio
vel doloꝛ de p̃teritis/ofeſſio ac ab⸗
ſolutio/ĩmo nec ꝓpoſitũ ñ dãnificandi
niſi fiatvt opoꝛtet reſtitutio ĩn futᷣo.
idẽco de reſtitutõe videndũ eſt. Sũt
aũt qᷓ̃tuoꝛ ſcõm qᷓtingit neceſſario fi
eri reſtitutionẽ· Videlicet diuitie tẽ
poꝛales· fama ſeu honoꝛes · leſiões coꝛ
poꝛales · et virtutes moꝛales. de qui⸗
bus ꝑ ſingula videndũ erit ·
Quo ad pmũ vidẽda ſunt ſeptẽ ·
ſcʒ an reſtitutio ſit faciẽda· quis te-
neð᷑ reſtituere · quid et quantũ tenet᷑
reſtituere · qᷓndo/cui/quomõ,/ ꝑ quẽ ·
Quo ad pmũ ſciendũ ꝙ de re aliena
ablata iniuſte inuito dño- reſtitutio
eſt faciẽda regularit᷑/nĩſi rõnabił ex
cuſatio locũ habeat · Primũ patet ꝑ
ill luee · xix · zachei dicẽtis · Ecce di-
midiũ bonoꝝ meoꝝ do pauꝑibus·
ſi àd aliquẽ defraudaui reddo qdru-
plũ .Cui ieſus ant. Modie ſalus huic
domui facta eſt· Ergo pᷣuſqᷓ; volũta
tẽ reddẽdi haberet nõ erat ei ſaluſ
ergo ꝑ reſtitutionẽ defraudati fit ſa
lus· tẽ lu·v· et math̊·xxij.at chꝛi-
ſtus: NReddite qᷓ̃ ſunt ceſaris ceſari-
et qᷓ ſunt dei deo · Vbi gloſa· Cribu-
tũa pecuniã reddite ceſari·decimas
etvictimas reddite deo · Itẽ ro · xiñ ·
MNeddite omĩbus debita cui tributũ
tributũ · cui vectigal vectigal · cui ho-

noꝛẽ honoꝛẽ · It᷑ iacobi.v· Ecce mer-

ces oꝑarioxe qͥ meſſuerũt regiões ve
ſtras(q̃ fraudata eſt a vobis lamat
et clamoꝛ eius in aures dñi ſabaoth
introiuit· Itẽ alienũ retinere eſt ox

D

p̃ceptũ dei dutro · v · Nð furtũ facies
on dcupiſces rem ꝓximi tui · Idẽ
dicũt tã leges eecłiaſtice q; cimles/
ummo lex diuina vetus et noua! na
turalis ratio ꝗᷓ hoc dictat qð tibi nõ
vis fieri/alteri ne feceris.
Ses Aiañ 2
Soõm videlicet ꝙ aliqn excuſat
quis a reſſitutõe patet in qnq; caſi⸗
bus, dicit pe · de pa · in · ii · diſin · xx ·
Primus p impoſſibilitatẽ videlicz
qꝛ nibil habet vnde reſtituat · et eſt
monus ſtatim- Scdᷣus p creditoꝝ
remiſſiõʒz · Niſi ĩ duob⸗ caſibꝰ· Vnus
eſt ſi nõ põt ereditoꝛ donare puta qe
nõ hʒ adminiſtratiõz talis rei · Alnis
qñ in iure cautũ ẽ ꝙ remiſſio nõ va-
let tũc nõ excuſat ·ſiẽ in iudice dele
gato · ͥ indebite munera et expẽ ſas
recipiẽsvł extoꝛquens tenet᷑ reddẽ,
nulla ei partiũ remiſſione ꝓ futa · de
reſcrip · ca· ſtatutũ · li · vj · Atẽ ð viſita
te iure oꝛdinario recipiẽte munꝰ · ad
cuius duplicẽ ĩſtitutionẽ tenet᷑· nec
ꝓgdeſt remiſſio · de cen · ca · exijt · Ter⸗
tio excuſat recõpenſatio · Nã ſi mihi
debes decẽ, et ego tibi alia decem
neut᷑ tenet᷑ alteri ſoluẽ · ſed põt vter
qʒ cõpenſare · ſic ð oĩbus alijs · Immo
in foꝛo ↄtentioſo· ſi res debitons ad
me puenit ſine dolo poſſum eã reti-
nere ꝑ modũ pignoꝛiſ/quſq; mibi ſa
tiſfecerit · Sic et hic · ſʒ non cũ dolo ·
Quarto excuſat pᷣſcriptio ſi iuſto ti-
tulo et bona fide res aliena ẽ a me
poſſeſſa/nõ vitio furti autviolẽtie af
fecta.qꝛ cõpleta pᷣſcriptio iuris/auto
ritatẽ ptãtig cribuit · x de ſcrip · c· vi
gilanti · Quinto excuſat amiſſio ſeu
ꝑditio rei · Sed ſub diſtinctione ˖ Nã
qñ fur ſeu raptoꝛ obtulit rem dño lo
co et tꝑe dgruo,et dñs noluit acciꝑe

in iſto caſu nõ tenet᷑ de caſu foꝛtuito
Alias tenet᷑ qndo ſcʒ fur eſt in moꝛa
reſutuendi:et illicite tenet non ſuũ ·
Immo ſires fuiſſet eodẽ mõ apð do
minũ peritural adhuc tenet᷑ · q mora
trabit ad ſe piculũ, Ie iniuriã facta
ꝓximo · Idẽ dicendũ eſt ſi eſt depoſi
tarius/vel cõmodatarius/qui a pᷣnci-
pio licite accepit· et domino repetẽt
indebite negauit ·

Ca · ij· s reſtituẽ teneat᷑ · a decla-
ran?᷑ vᷣſus de nouẽ ad ̊ obligatiſ;
vicz · Auſſio/ oſiliũ dſen · pal · re · pt̃ ·

Vo ad ſcõm quis reſtituẽ te
neat᷑ ˖ De hoc ſunt regule ſe⸗
cundũ ſanctũ tho · ſco · Pri
ma gnãlis· Omĩs q; dat cauſam toti-
us damni id eſt ſine quo non fieret
damnũ illud tenet᷑ in ſolidũ reſtituè
Poc eſt tenet᷑ ad ̊ totũ damnũ reſti-
tuendũ · Si aũt dat aliquo mõ cauſã
dãm/ tenet᷑ ad reſtitutionẽ ꝓ qᷓnto ð
dit cauſam · Scda regula · quicũq; an
fert aut detinet rẽ aliquãlet hoc fa-
cit,/vł vt cauſa pᷣncipalis/vlł ꝓxima/
vł coadiuuãs/ł inducẽ ſEnõ impedi
ens qndo eiuſ impedimentũ eſſet ad
bonũ reipublice et ſine piculo pſone
poſſet impedire · Aſtoꝛ oĩm qlibet
tene?᷑ ad reſtitutionẽ inſolidũ · Vno
tamẽ reſtituẽte om̃es alij liberant᷑ a
debito, in cõpatiõe ad illũ dãnifica⸗
tũ. Alij vo tenent᷑ ꝓ rata poꝛtionis qꝗᷓ
eos tingit! illi quũ ꝓ oĩbus ſatiſfecit
Tertia regula ſequi᷑ ex pᷣmiſſis ſcr-
licet ꝙ nouẽ differẽtie boĩm tenent᷑
ad reſtituendũ comp̃henſe in his v⸗
ſibul · Juſſio · oſiliũ · dſenſus · palpo. re
curſus · ¶ Darticipãs · mutus · nõ obſtaſ

5 ℳ

rutena
enen tenner in
ſe S
ertizuni⸗ l rine
Skigurinwetriere
Atufntünaded ti
ererünntner
GGeteint
et inrnintgdtrnai
Umelereritnrttn
Uſftinfiſinnenen an
Mnnit n ttimn
baſſwrte iſtne
raetentipfauiiice
renfnabtrtir, nne
lolertn eu
Wrtin⸗

2tae rintt
ne trßrinfin

EEE6 E £
Ewram
4 .
REK.
AN Nk
nce
M.

no. Jdẽ dicencli eſtſieſrent
el dquiaz
icite accepitet donwri
bite negauit.

la⸗ i g eſtitus teren ilr
ant vſus de nouẽ adh olgen⸗
iez· Juſſio oſlli dſen a en⸗

Voad ſcm quus reſitin
neat · De hoe ſunt reglet
cundũ ſanctũ tho· ſo
nalis. Omis à dat cauſanti
amm id eſt ſine quo non fin
nu illud tenek in ſolichi tſnn
eſt tenet ad h totiͦ damm
A. Sañt dat aliquo nog⸗
tene ad reſtitutionẽp qim
auſam . Beda regula:qutcicg

4

nõ manifeſtãs.Prima aũt iſtax re-
gulaꝛe patetro ·i · qͥ talia agũt/puta
iniqtatẽ/malitiã/auaritiã/dolũc di-
gni ſunt moꝛte · ñ ſolũ qui faciũt ea,
ſed etiã qͥ cõſentiũt faciẽtibus · Vbi
gloſa: ↄſentire eſt tacẽ cũ poſſis re-
darguere/vel erroꝛẽ adulãdo fouere
Itẽ exo·xxj · pᷣcipit᷑ reddi iniuſte ab
latũ · Et addit᷑ pena · Qui furatꝰ fu-
erit hoĩez/łt vẽdiderit eũ ↄuictꝰ no
xe moꝛte moꝛiat᷑. Et ratiõʒ aſſignat
magiſter in· iiij · di · xx · pverba aug·
ad macedoniũ in epła dicens· Quã-
diu res ꝓpter quã pet̃m eſt/nõ reddiẽ

ſi reddi põt penitẽtia nõ agit᷑ · ſʒ fin-

git᷑ id eſt nõ dimittit᷑ (inqͥt auguſ· in

epła p̃ᷣfata)pctmn reſtituat᷑ ablatũ

Sunt itaq;( vt generalr numere⸗
muſ eos qͥ ad reſtitutiõzʒ tenent᷑ ſpvł
ſepe) hi vicʒ raptoꝛes ·luſoꝛes · defrau
datores aĩaꝛe in ſuffragijs ł teſtamẽ

tiſ.fureſagroꝛ ꝑ tᷣminos extẽdentes

latioꝛes·fructuũ in arboꝛibꝰ/aut oꝛto
rũ ſpoliatoꝛes· inuẽta nõ reſtituẽteſ

ea q̃ ex hereditate reſtituere aliqͥ te

nent᷑ nõ reſtituẽti clerici et religioſi
bona eccłe male expendẽtes.mẽdici
et qſtoꝛes falſ et deceptoꝛeſ mutua-
tã pecuniã vel rem retinẽtes ĩinuito
dño · doloſi mercatoꝛes/a cãpſoꝛes · vẽ
dltoꝛes et emptoꝛes fraudulẽti · teſta
menta exeqͥ male tardãtes· monetã
malã loco bone tradẽtes · monetã no-

uã in damnũ alioꝝ cudẽtes · alienaxe

ree mala fide emptoꝛes · ad ᷑minũ
carius qᷓ; ꝓ parata pecunia vẽdito-
res · reddituũ ĩiniuſtoꝝ receptoꝛes:
bladi et vini auari cumulatoꝛes · re-
ſtitutionẽ debitã fieri tardãtes · red
ditus uel alia ꝓ nimis modico ꝓcu-
rãtes · locatis rebusvltra debitũ ab-

utẽtes · ſimiłr de ↄdudis et ſimilibus
vltra pactũ vtẽtes · virginũ et puel-
laꝛe ſoductoꝛes. vxoꝛes maritis nota-
bilr bona ſubẽhentes· famuli et fa
uuule/dños eoꝝ dãnificãtes. ꝓ opere
carnali ab his qͥ ſua alienare nõ poſ-
ſunt recipiẽtes · ſegetes vł grana vł
alia bona alioꝝ deſtruẽtes· vſurã ex
ercẽteſa nihil niſi iniuſte acqͥſita ha
bẽtibus dona recipiẽtes · in pignoꝛi-
bus aliqͥd vltra ſoꝛtẽ recipiẽtes· ex i
legittima pᷣſcriptõe aliqͥd recipiẽteſ.
decimas et oblatões nõ ſoluẽtes · the
lonea male imponẽtes · thelonea re-
cipiẽtes/et terrã nõ defẽdentes · the
lonea iuſta ſubtrahẽtes · tallias imu
ſtas extoꝛqntes · iuſtitias ñ dãteſ.aut
latrones nõ extminãtes monetã no⸗
uã ex auaritia cudẽtes· ł falſam · mo
naſteria et eccłas indebite grauãteſ
bellãtes iniuſte/qñ nõ fit ꝓ rebꝰre-
betendis/ aut patria tuẽda dãnificã
tes/incẽdiarij locoꝛe ſacroꝛvł alioꝛ
iniuſte · in neceſſitate extrema indi-
gẽti nõ ſubueniẽtes · diuites ſuꝑflua
ſtatus habẽtes/ et paupꝑibus nõ ſub-

uenĩẽtes · iudices/aduocati/ꝓcurato

res/et teſtes falſi · mercedẽ laboꝛãti

pꝓcraſtinãtes · debita nõ ſoluẽtes · ſic

etiã doloſi laboꝛatoꝛeſ inutiłr laboꝛã
tes · vel nimis de pᷣ̃cio recipientes,/vt
medici/notarij/ſcriptoꝛes/cancellarij
chirugici/ apothecarij/et ſimoniã cõ-

mittẽtes ˖ De qbus omĩbug! habeſin

ſummis diſtinctius,/vbi opoꝛtet fieri
reſtitutionẽ/vel non ·
Declarãt᷑ aũt pᷣfatroſus ſedz tho·
alber · vlri. et ſco · ſic · Juſſio id eſt qñ
quis ꝓbabiłr credit ex ſua iuſſiõe ſe
cutã rei ablationẽ/uł noĩe ſuo factã
ratã habuittaliſ tenet᷑ inſolidũ · ali-

as nõ· Conſiliũ · vt eñ ex ſilio ſequit᷑
ablatio uel damnũ uł ꝓbabiłr ſecu-
tũ credi?᷑ tenet᷑ inſolidũ · Alias non ·
Cõſenſus id ẽ ubi affectus in oꝑe co
oꝑatiõis oſtẽdi?᷑ᷣ.CTalis ſi tm̃ coopat᷑,
ꝙ ſine eo nõ poſſet damnũ fierite-
net᷑ inſolidũ · ſi aũt ſine eo fieret re-
ſſituat qntũ nocuit/ſiue ꝑ ſe ſiue per
familiã ſuã vł ꝑ ſuos.aut q̃ntũ ðᷣ re-
bus illis habuit · ulł expẽdit · Vnde
dicit pe · de pa · ꝙ aduocatustenet᷑ re
ſtituere etiã ſi ignoꝛabat iniuſtã cau
ſam ꝓR erroꝛẽ ĩuris · Palpo id ẽ adu
latoꝛ laudãs ſcilicet raptoꝛẽ q̃ſi ſtrẽ-
nuũ et Emodi · Mic ſi ex G̊ ſecutũ eſt
damnũ tenet᷑ ĩſolidũ.· Alias nõ · dẽ
ꝑ oppoſitũ intelligas de det᷑ctoꝛe ł vi
tupꝑatoꝛe · Recurſus vł receptãs id ẽ
qñ aliquis ẽ receptator latronũ ł fu
rũ ſeu p̃donũ/et tenet eos ne cogant᷑
reſtituere/ vł dolo malo celat rẽ ra-
ptãvł furtiuã ita ꝙ ex ̊ impedit᷑ re
ſtitutio/ tenet᷑ inſolidũ · articipas
ſcilicet in crimĩe latrocinij id eſt qui
malefactoꝛbꝰ Gmodi ſe ſociat ad ſpo
liandũ:talis ſi ſine tali aſſociatõe nõ
fuiſſet rapina facta vł furtũ,/ tenet᷑ ·
inſolidũ · Si autem pticipat in cri-
mine latronibus/ſe ad ſpoliandũ aſ
ſociãdo/ attñ ꝙ ſine eo fuiſſet ſpoliũ
factũ talis nõ tenet᷑ niſi qᷓntũ ad eũ
puenit vł qntũ nocuit caſuałlr vł oc
caſionalr · Si vo pꝑticipauit in re ra-
pta emendo ſcient᷑ raptũ/vel accipi-
endo illudtenet᷑ reſtituere · Secuſſi
ignoꝛant᷑ emit vel recepit · Wutuſid
eſt qͥ vidit furtũ fieri et doloſe tacet

cũ ſine piculo ſuo/ſolo vᷣbo poſſet ĩpe

dire/ et nõ facit qñ ex officio ad hoc
tenet᷑ vt reclamettenet᷑ inſolidum ·
Secus ſi nõ ex officio teneret᷑ obſta-

re vł impedire/et ñ impediret · NH⸗

obſtãs id eſt qui facto poſſet reſiſte-
re ſine ſuo piculo nõ facit qᷓndo ex
officio tenet᷑ obſtare,/ſi ſic latrones ĩ
ualeſcũt:(ſiẽ ſũt pᷣncipes qͥ ex officio
ſuo tenen᷑ iuſtitiã obſeruare/qꝛ red
dituſ q̊s habẽt ad hoc inſtituti ſunt)
tenẽt᷑ reſtituere · Secus qͥ nõ ex offi-
cio tenent᷑ obſeruare · qꝛ ad reſtituti-
onẽ nõ tenent᷑ · Non manifeſtãs id ẽ
qui ſcit vbi res rapta vł furtiua eſt,
et nõ indicat cũ hoc requirit᷑/et q̃n-
do ad hoc ex officio tenet᷑ ad reſtitu
tionẽ tenet᷑ · Secus ſi ſolũ ſcit vbi ẽ/
et nõ indicat etiã cũ de G̊ requiri?.
qꝛ tũc qᷓ;uis peccet tñ ad reſtitutionẽ
nõ tenet᷑ · Vnde iudex qͥ de ea re ð q̃
ↄgnoſcit ſentẽtiã ꝓnũtiare debet, et
ſic manifeſtare ius partiũſi non fa-
cit/tenet᷑ ad reſututionem ·
Ex pᷣmiſſis etiã liquetqͥ libʒ he
res ſiue filius ſiue extraneus/non di
ſtinguẽdo vtrũ raptoꝛis vł alterius:
tenet᷑ iure canonico ad oĩa debita ð-
functi ꝑſoluẽda/ſiue fuerint ex ↄtra-
ctu vł q̃ſi/ſiue ex maleficio uel qſi/ſi-
ue pueuerit res illa ꝓ q̃ debitũ fuit
tctũ ad eũ ſiue nõ/ſiue lis fuerit cõ-
teſtata cũ defũcto ſiue nõ· Eſt aũt cõ
tractꝰ vt emptio/vẽditio/locatio/ↄdu
ctio/mutuũ/et ſiłia · Quaſi ↄtractꝰeſt
vt tutela, vel negocioꝝ alieno ge-

ſtio · Waleficiũ eſt vt furtũ vł rapi-

na · Quaſi maleficiũ eſt cũ iudex per
impitiã iudicat · vł cũ de domo alicu
ius aliquid eſt eiectũ vł effuſum/qð
nocuit tranſſeuntibus/

Ca · ijj· oſtẽdit quĩ teneant᷑ ad re-
ſtitutionẽ in ſpẽali· p̃ſertim q̊ ad
raptoꝛes/ſpollatoꝛes in fructibus/

, N

Cüunoe tei —
ſwüthmni Nihen
tuli
teiinin meim
Gienitiſſtuer itr
Geeirernt le gr an
In tcleichentnn oeo
utaci Mein arre
ARKrniitei ietni
Wiik bilntamtrd,
Ruffümtiiir
Pneßimtiuininech
onyl natineun,
anlunaimn irn 1
1r abſyeni
ilerſi c
. nitn ell, c

gian d a

„. TRNA 4
r pi n
—re
ere
X
wo

.

no indrat etii ci deß cunt
uc quis peccet tñi ad riſittin
tenet. Vnde ildlexqdenni⸗
vſett ſentẽti pnitiaredehid⸗
nanifeſtare ius partiũn ſi mot⸗
enet ad reſutunonem.
x pmiſſis etia liquet/ galthe
ſiue filius ſiue extraneus n
uẽdo vtrũ raptoꝛs vlaltng
t iure canonico ad oĩa debtn
n pſoluẽda ſiue fuennt ern⸗
l aſi ſue ex malefico uliſfi
ueuent res la p debii fit
ad eũ ſue n ſiuels fieirck

ata cñdefücko ſie n Eſait
vichtio oatio ll

7 eia Quss atra,eſ

dãnificãtes in bello vł guerra/vł
dãnificãtes in beneficijsa ſiłibus.

Vid aũt et q̃ntũ quis tene-
atur reſtituẽ notãch ſũt ex
pmiſſis Sdus quidã vł diffe

rentie/pᷣſertim circa rapinã furtũ

MMrimus ſi aliqͥ vadũt cũ raptoꝛib⸗
et nõ cooꝑant᷑ eisad aliqð damnũ fa
ciendũ/nec aliqͥd receperũt de rebꝰ
ablatis tales nihil tenent᷑ reſtituè.
Scðus qͥ nec adiuuãt nec in aliq̊
dſentiũt, ſed dat᷑ eis aliqͥd de rapĩa
vel furto/et ſcient᷑ accipiũt aut co-
medũt indevł induunt᷑· aut in alios
vſus ponũttenent᷑ ad reſtitutionẽ ð
talibus · Camẽ qui dono aliqͥd acce
piſſent/et dſumpſiſſent anteq; intel-
ligerẽt rei veritatẽ reſtituere nõ te
nent᷑· Simiłhr excipi᷑ ille qͥ agit cau
ſam ſpoliãtisſuie raptoꝛis monendo
tñ et inducẽdo ꝓ poſſe ipᷣm raptoꝛẽ
ad reſtitutionẽ faciendã · pᷣſertim ſi
habet᷑ ſpes ꝓbabilisde coꝛrectõe eiꝰ
Nam qñ efficit ꝓpter taliũ cõſum-
ptionẽ ꝓ̃do impotẽs ad reſtituendũ
in totovł in magna ꝑtel ãmonitoꝛeſ
qui inſtãt ↄtinue hoꝛis opoꝛtunis vt
pᷣdo reſtituat ↄſumpta reſtituere nõ
tenen᷑ · Sub ſcdo etiã caſu ↄtinent᷑
illi qͥ licet ſciũt vel ꝓbabiłr credũt
ꝙ p ipſoꝝ ſequelã ſeu aſſociationẽ
cũ raptoꝛbus/vłↄſiliũ/adulationẽ/ł
detractionẽ nõ plus fecerũt ipſi ra-
ptoꝛes q; alias eſſent facturi · tñ ð
raptis aliqͥd habuerũt et expẽderũt
tales tenent᷑ de eiſdẽ habitis et ex-
penſis reſtituẽ et etiã de oĩ damno!
qð ipſi vel aliqͥ de ſua familia fece-
rũt directe vel occaſionaliter ·
Tertius qñ plures faciũt dãnũ

ſimul · et tñ vnus ſine alio vel plu-
res ſine iſto feciſſent/ taliſtenet᷑ ſol
uere rata id eſt ꝓ poꝛtõe ſua hoc ẽ
quantu ↄtingit eũ/de dãnovniuerſo!
ſi nõ põt diſtingni damnũ/qð ipſe in
tulitlab eo qð alij intulerũt · In hoc
tamẽ exiſtimatio habẽda eſt· vt qui
magis ſtrẽnuus fuit/et qͥ maoꝛẽ tr
moꝛẽ ac terroꝛẽ incuſſit hoſtibꝰ etiã
plus teneat᷑· Simiłr etiã in caſu/qñ
aliqui aſſociant᷑ raptoꝛbꝰ et credũt
ꝙ etiã ſine ſuo adiutoꝛio vł inſtiga-
tione raptoꝛes damnũ feciſſent · ſed
tm̃ tenẽt᷑ ad id qð ꝓbabiłr credũt
eos fectſſe ꝓpter ſuã inſtigationem
vel adiutoꝛium.
Quartusſi quĩ aſſociant᷑ raptoꝛi-
bus,/et nõ cooꝑant᷑ eis ad aliqð dam
nũ faciendũ/ſunt tñ in aĩo parati ðᷣ
fẽdere/ſi foꝛſan illi ſpoliãdi res ſu-
as ab ipſis p̃donibus defendẽ volu-
iſſent/et ſp ſuã pᷣſentiã ſocioꝛe eiuſ
nõ audebãat reſiſtere ſpoliãtibus/vł
domos ſuas incendẽtibꝰ. Et ſi ſic qᷓs
aliũ aſſociauit! nõ põt eſſe liber a re
ſtitutõe · mmo ſi aliqͥ aĩo pacificã-
di vadũt cũ raptoꝛibns nõ excuſant᷑
niſi H̊ ſignificẽt ſpoliãdis· quia alias
ſpoliãdi timoꝛe eoꝝ ñ audẽt res ſu
as defẽdere · Vnde idẽ eſtiac ſi iu-⸗
uaret · Secus ſi intimauerũt ſpolian
dis · q; tũc vident᷑ eſſe in pᷣmo caſu:
Quintus qͥ fuit cauſa totius dã-
ni tenet᷑ inſolidũ id eſt ð toto dãno ·
Simiłr ĩ caſu quo plures fuerũt ra
ptoꝛeS/qꝛe nullꝰ induxit aliũ ad eun
dũ/nec erat aliqs dñs alterius ſʒ qͥli
bet ꝓ ſel dicit ray·ſi vadunt inſił qͥ

ſit vnns exercitus!qͥ libet tenet᷑ inſo

lidũ.qꝛ in tali caſu quilibʒ iuuit ali-
oset fecit eos foꝛtioꝛes: om̃s ſunt

coopatoꝛes· Aliasſi nõ iuerũt ſimul
ſz quilibet ſepatim ꝑ ſe faciebat dã
nũ quilibet tenet᷑ ꝓ eo qð fecit· In
tellige ſcõm vlri · qd iam dictũ ẽ qñ
vnus ſine alio nõ auderet/ul nõ poſ
ſet damnũ facere · Alias: qlibet te
net᷑ tm̃ ꝓ parte dãni qð intulit · No
ta etiã ꝙ res furtiua ul rapta reſti
tui debet cũ oĩbus fructibus.lucris
q̃ xcepta ſunt/et ꝑcipiveriſimiłr po
tuiſſent·qꝛ tenẽt᷑ ad inteſſe ad oĩa
dãna · Nec excuſat᷑ aliqͥs ſi res apð
eũ pereat · qa fuĩt in moꝛa reſtituẽ-
di · Si tñ dño obtuliſſet/et ille nolu-
iſſet acceptare excuſat᷑· Preterea
de quacũq; dãnificatõe vbi rſtitutio
faciẽda eſt dãnĩficãs iniuſte/nõ tm̃
tenet᷑ ad reſtituendũ rẽ ł vſum rei
ſʒ etiã tenet᷑ de intereſſe id ẽ de vi-
tatẽe dãniet ad fructũ ꝑceptũ de re
ſi res erat frudtifera · ñ tñ ad fructũ
qᷓ ꝓuenit ex induſtria eiꝰ qͥ vtit illa
re · Unde vſurarius ł alius danifr-
cãs aliũ p̃ᷣſtãado vſuras/n exinde pau
per coactus eſtvẽdere minus bladũ
ſuũ/uł aliqͥd ꝑdiderit lucrari ł mer
cari lucrũ quo viuebat/cũ eſſet oꝑa-
rius/vt expẽſas medicoꝛe/dãna ope-
rax/et ſimilialtenet᷑ ad inteſſe · niſi
rogatu dãniĩificãtis dãnĩficatus vo-
lũtarie liber remittat · Non tñ tene
tur vſurarius reſtituè pecunias/vł
acquiſitũ ꝑ pecuniã fenebꝛẽ ſed fe-
nus ſeu pecuniã quã ꝓꝑ vſurã ipſam
hHabuit · Inde etiã dicit vlri ! ꝙ q ſe⸗
mina agri alicuius effodit/vł quĩ al
teri infert damnũ ꝓ G̊ ꝙ nõ ſoluit ð
bitũ ſuo tempe: qᷓ;uis nõ teneat᷑ ad
reſtituendũ damnũ totũ/qꝛ dubiũ ẽ
- . . 4
in his quałr fructus agri ꝓfeciſſent

et an mercator damnũ vł lucrũ in

mercatiõe habuiſſet · tñ reſtituat tĩ
quantũ fructus agri in illo dubio vẽ
di potuiſſent,/vł ꝓ qᷓnto mercatoꝛ in
illo dubio lucrũ ſuũ vẽdidiſſet · Te-
net᷑ igit᷑ ſcõm eundẽ vlri · ad reſtitu-
tionẽ iſte qui aliquẽ impedit a con-
ſecutione cuiuſcũq; muneris qð ho-
neſte recipet ab alio. tẽ ſcõm tho ·
Qui impedit aliquẽ a ↄſecutõe be-
neficij/iniuſte/ł p odiu/ub vindictã
aut aliqͥd Gmodilſi impedit ne pᷣbẽ
da det᷑ digno/ↄſulens ꝙ nõ dek/ãte⸗
qᷓ; firmatũ ſit qð ei daret᷑ tenet᷑ non
quidẽ ad equale/qꝛ ullud ñ fuit ade
ptus et poterat multipłr impediri!
ſed tenet᷑ ad aliquã recõpenſationẽ
pẽ ſatis ↄditionibus ꝑſonaꝛe et nego
cioꝝe ſcᷣm arbitriũ ſapiẽtis · Si vero
ꝛam firmatũ ſit ꝙ ulli digno det pᷣ⸗
benda/tenet᷑ ad reſtitutionẽ equalis
tamẽ ſcõm ſuã facultatẽ · Addit ſco ·
ꝙ ſi qs cantũmodo ꝓpꝛie vtilitati ĩ
tẽdebat ꝓuidere/impediẽdo directe
vel indirecte aliũ in pᷣbẽda ł ſimili,
et ſic ꝓcurat ſibi nõ intentõe dãnifi
candi aliũ/uł ex inuidia/licet alius
p̃ter intẽtionẽ dãnificet᷑ talis ad ni
hil reſtituendũ tene?᷑ ·
CQuando vo in bello aliq̃ rapiunẽ
a ſubditis dñoꝛequõ ibi ſit reſutuẽ-
dũ notandũ ꝙ ad hoc ꝙ bellũ ſit iu
ſtũ qnq; requirun᷑ · Per ſona ſcz ſe⸗
cularis. nõ eccłaſtica · Cauſa id ẽ p
neceſſitatẽ · et vt pax habeat᷑ pugne
tur. Animus · vt nõ fiat ex odio/inui
dia/vltiõe/vł cupiditate · ſʒ ꝓpter ca
ritatẽ iuſtitiã et obedientiã · Autoꝛ
tas eccłe vel pcipis · Et res id eſt
vt ſit ꝓ rebus rpetẽdis/vł ꝓ defen
ſione patrie · Quãuiſ igi᷑ dicit vuil-
hel · in gloſa) bellũ ſit nuſtũ in q̃tuo⸗

eriidinitod twie
iſnci enare wle debetk 4
ſiftsngunt ſamn ſe⸗ act
ateſencke tine ſteum ceſſan
(tebeinſchneralg wnta⸗
Rkereranſednndenan )d
Ki mdi Annenbiees
ender;ei nan ii
artie ivinmit tu gie
inpedote ntſteng i eint
ei ſbtrahei get⸗ glrans
Aenet Narpt en alenimer

.
na enck afec unn eſhtuert

lterek ags ence⸗
nniſeſini lnteͤ

Pai ari;
ſoermtung, Tenun RA

—

2

—
„

dgnoooſles g i etit⸗
hirmati ſit q eldaret tene in
ide al equale qr ilud fuitae
mer poterat mulaplr impoent
ltenet ad u reripenſntei⸗
ſang cltionibus pſonay et og⸗
1 om arbitni ſpletio Gi vero
nfimmatũ ſt/ cill dignoder ⸗
da tenet ad reſututionẽ equalu
ne ſconm ſua faclltatẽ. Adlt ſco
1s tantimnodo pne vellitat
lebat puidere impedido diroct
indirecte dlii in pbecl D inl
ſe peurat ſornd tente dinft
ndt dliin ul er mmidaſret a
. intẽnonẽ denificet⸗ taloadn

reſntuencdi tene e⸗
4 uanco voin leloalij ciu
r ſor bi ſt ſee
mig wrbeli
e n Perſonm ſſe⸗

npfequiniſt. deß⸗
inc aelaſtca Cauſal 3
ng⸗ beat puge.

pmis · ſi tñ res ſubſit/qꝛ ꝓ rebus re.
petẽdis factũ eſt ñ tenet᷑ qui mouit
bellũ reſtituẽ qð ibi cepit · niſi cepe-⸗
rit uel dãnificauerit aduerſariũ ſuũ
vltra qᷓ; habuerat ille ð ſuo iniuſte,
aut danificauerat eũ · Et ̊ dico ſcðʒ
iudiciũ foꝛi penitentialis · Concoꝛ⸗
dat vlri · in ſumma⸗

Ca · ĩiij· q; ſtatim aliquĩs reſtituẽ
teneat᷑ · et ꝙ in qnũnq; caſibuspo-
teſt differri reſtitutio fienda ·

Vandovero ſeu quo tẽpoꝛe
et qᷓſtatim teneat᷑ qͥs reſtitu
ere! notãde ſunt treſ regkłe ·
rima ·. nõ licet aliq̃ tẽpoꝛe detinẽ
alienũ dño inuito id eſt nolẽte/⸗ ſe
cũdũ rectã rationẽ nolle debẽte · 1 p
ↄſeqᷓns regularit᷑ ſtatim faciẽda eſt
reſtitutiol eadẽ rõne/q̃ ſtatim ceſſan
dũ eſt ab actu peñi moꝛtalis/ non tã-
tũ actu exterioꝛ ſed interioꝝ · Ideo
leuiti · xx · dici · Lon moꝛabit᷑ opus
mercẽnarij apud te vſq; mane · Itẽ
alia ratiẽe · qꝛ ſi detineo rẽ tuã/plus
impedlio te in vſu eius: qᷓ; ſi freqnt᷑
eã ſubtraherẽ· Scða regła · quicũcq;
detinet vł accipit rem alienã inuito
dño tenet᷑ affectu ſtatim reſtituere
id eſt tenet᷑ habẽ ꝓpoſitũ /ſi vult eſſe
dtrituſ/reſtituẽdi ꝓ poſſe cũ circũſtã
tijs opoꝛtunis· Tertia regulain ca-
ſibus multis licet differre reſtituti-
onẽ exterioꝛẽ · poſita tñ iam interio-
ri volũtate reſtituẽch, cũ ſcilicet cõ-
currũt circũſtantie opoꝛtune.
Ilb aũt caſus ↄtinent᷑ vniuerſa
lit᷑ hac maxima · LCicet detinẽ rẽ ali-⸗
enãqñ ille debʒvelle rõnabiłr eam
detineri ab alio de facto/poſita iã vo

lũtate reſtituẽdi cũ circũſtãtijs opoꝛ
tuniſ· Et hoc dↄtingit in qne; caſibꝰ.
Primus qñ detinẽs nõ põt reſtitue
ꝓpter paupꝑtatẽ ·qꝛ tũc nõ tene᷑· ſed
cũ venerit ad pinguioꝛẽ foꝛtunã·de
bet tamẽ petere interim dilationẽ
a dño rei ſi haberi põt · Scdus qᷓndo
reſtitutio ſtatim facta cedẽet in p̃u-
diciũ coĩtatis · vł etiã eius cui fieri
poſſet · vł furioſo gladius reſtituĩ nõ
debet · qꝛ aut ſe aut coĩtatẽ lederet/
vł dñm rei · Tertiuſ qñ ĩſtitutio ſta-
tim facta cederet y oecultã ablati-
onẽ in infamiã reſtituẽtis · Non enĩ
tũc ſtatim ipſe dãnificans tenet᷑ ſe
leſo ꝓdere · ſed ꝓ aliũ ꝓ loco et tem
poꝛe reſtituè debet · qꝛ magis debet
quis velle famã ꝓximi q; illud co-
modũ ſuũ modicũ · Quartus qñ re-
ſtitutio ſtatim facta in nullũ aut mo
dicũ cederet comodũ eiuſ cui debet᷑
et in iacturã ſeu notabile damnũ de
bitoꝛis · Vnde patet qñ qͥs moꝛat᷑ ĩ
remotis ꝑtibus cuĩ faciẽda eſſet re-

ſtitutio tũc nõ eſt maioꝛ ſumptuſ po

nẽdus in miſſiẽe, qᷓ; valeat illud qð
mittit᷑.ſed expectãda eſt pᷣſentia ꝑ-
ſone ſi qñq; credat᷑ haberi ·ł ſi ñ cre-
dat᷑ haberi/nec nũtius ſupuenit ſine
nimijs ſumptibus dendũ eſt penti
bus · Qui ſi nõ aſſint! dandũ eſt pau-
peribꝰ · Similr ſi neſcit᷑ vbi ſint/nec
ſperat᷑ ꝙ de facili ſciri poſſint detur
paupibus · Si aũt ſci᷑/et p̃fata non
obſtent mittat᷑ ei fidełr et ſecure ·
Osð ĩintellige faciendũ eſſe qᷓndo co
mode fieri põt · qꝛ in tali caſu pẽſan
de ſunt circũſtantie · ſeʒ qᷓntitas rei

debite · remotio loci · expẽſe q̃ fierẽt

ꝓ mittẽdo· et pauꝑtas vł diuitie il
lius cui faciẽda eſt reſtitutio · qꝛ tã

modica poſſet eſſe rei reſtituẽde ſũ
ma/et tante expẽſe qᷓ fierẽt in mit-
tẽdo/et tã diues ille eui faciẽda eſt
reſtitutio ꝙ nullo mõ deberet velle
ꝓ re tã modica/pximũ tm̃ grauari ·
et tũc nõ opoꝛtet ꝙ mittat᷑ · et in ta
libus ad arbitriũ boni viri recurrẽ-
dũ eſt · Quintus caſus ẽ ſcðm hen·
5 gan · ꝙ · li · v · queſt · xxiiij · vbi dicit
qndo expectat qͥs maioꝛẽ opoꝛtuntta
tẽ reſtituẽdi! tũc licitũ eſt nõ ſtatim
reſtituere · vt ſi ille cui faciẽda ẽ re-
ſtitutiol ignoꝛet debitũ · Scotus etiã
dieit ! ꝗndo quis habet volũtatẽ re-
ſtituẽdi ꝓ tẽpoꝛe opoꝛtuno/extũc te
net dño volente ſiue domĩo nõ inui⸗
to et ſi nõ in adu illicito tamẽ actu
debito! qꝛ dñs debet velle! ꝙ qͥ ſuũ
pʒ/teneat quſq; poſſit reddẽ opoꝛtũe
Circa tẽpus opoꝛtunũ reſtituẽdi
quo ad vſurarios manieſtos/ęet ra-
ptoꝛes publicos ſunt duo ſpecialia
dicit/pe · de pa · Debent enĩ vſurarij
manifeſti reſtituẽ vł idonee cautio
nari de reſtituẽdo añ ↄfeſſionẽ/ eu
kariſuã, m oblationẽ ad altare · quia
vſurario manifeſtoꝝ nõ eſt ↄfeſſio
admittẽda qᷓuſq; ſatiſfecerint · cũ tñ
alioꝛe furũa raptoꝝe ſufficiat ꝓpoſitũ,
vł vbalis ꝓmiſſio · e de vſu · c · vl · et
ante ſepulturã·.qꝛ nõ debẽt ſepeliri⸗
q;uiſ penituerintanteq; ſatiſfecerĩt
De raptoꝛibus etiã publicis et viot
latoꝛibus eccłax eſt aliud ſpeciale ·
ſcʒ ꝙ in vita non ſunt admittẽcdh ad
penitentiã quſq; ſi poſſint ſatiſfece-
rint/ł ſecuritatẽ dederint · Nec ałr
in moꝛte ſunt ad penitentiã admit-
tẽdi/aut eccłiaſticã ſe pulturã · Qua
etiã ſecuritate data in moꝛte/cũ in
lanitate dare noluerint) ſepult᷑a qͥ-

dẽ ↄcedi᷑ · ſed clericus inteſſe ꝓhr-
beðt᷑ ſub pena depoſitõis · et ꝓhibet᷑

