eoꝛe elemoſinasreciꝑe · ne ꝑticepſra

pine eſſe videat᷑ · e de rapto · ca · ij⸗

Ca.v. cui ſit reſtituendũ de alea
acq́ſitis et de ſimoniace obtẽtis ·
et ꝙ in octo caſibus nõ opoꝛtet rẽ
reſtituere ei a quo recepta fuit ·

Vnc vbi ſeu cui ſit faciẽ da
reſtitutiol docet pe de · pa · di
cens · ꝙ regularit᷑ illi cui ab-
lata eſt res q̃ reſtitutionĩ ſubiacet:

reſtitui debet ˖

Fallit tñ hoc in caſibus ſeptem qͥ
ſequunt᷑ · ¶ Drimo qñ ipſe cuĩiꝰ res fu
iĩt peccauit · vt in ludo ꝓhibito et ſi
monia · et qñcũq; ob turpẽ cauſam
didit.qꝛ ĩ pari cã pitudinis melior
eſt ↄditio poſſidẽtiſ. De ludo tñ alee
id eſt qͥ viribus foꝛtune ĩnitit᷑ dicit
idẽ pe · quidã dicũt ꝙ ludẽ ad taxil-
los(intellige ꝓ notabili re)eſt pctm
moꝛtale laicis et clericis· Vñ bern ·
ego te acqͥſiui manibus cruci affixis
et tu te ↄſumis manibus vitijs dech
catis · Nec hanc opinionẽ petrꝰim-
ꝓbat · Sʒz an iſte qͥ lucrat᷑ teneat᷑ ad
reſtitutionẽ · diſtinguendũ eſt·qꝛ aut
lucratus ẽ ab eo q̊ rem ſuã alienare
nõ põt · ſiẽ ſunt mĩoꝛes/et furioſi/mo
nachi/vł clerici/et ſiłes · Aut ab eo
tamẽ adulto quẽ traxit ad ludendũ
Dicit᷑ aũt trahere aliũ in ꝓpoſito ſe
cũdũ ioh· in ſummaqͥ ꝑ vim vel ni
mĩã impoꝛtunitatẽ aliũ ad ludũ in-

dqucit. Vel ſcom bar · byß · Quicunqʒ

vbis ł factis inducit aliũ/cũ alias ñ
eſſet luſurꝰ. Induxit inq; ſiue in pᷣn
cipio/ ſiue in medio ludi · Aut lucra-

Steſ
bn geutz

Nlemeſrf e⸗
Rmmtitſi e⸗
ſrddtiinmrefnd⸗
ſaterloi neenefni At
ſhedwe/reren wer
Grnirmimeictmniime
rtümäie kſerdane
Vlerittitinmad
DNerrenkemeis ü
Wirditrininddi
Gteii ähir
nsledthaiirin
Atgſemanihuer .
Jiilyaplto ſi rber
nlomntriſrn
ic itinemine
e y Hihnhenreng,

tun debet

lit t̃ bor incaſbiß ſeytn
nt Orimo qñ pſe aie nehft

tauit · vt in lugo phibito et ſ

et qñciq ob tupẽ cauſamy
qr ĩ pari ca kpitudinis melior
mo poſſicetiſ. De ludo tñ dee
z vmbus fotune imttk deet
e quich dirſt g luce ad tanl⸗
tellge p notabil re eſtein
lle lands etcencis Vbenn
e actſiun manibus cnciafins
te dumis manibis vlfſ⸗ d
Nec han opinione er in

3uerat tencat
t. Sʒ an ſteqluomt te

tutionẽ oliſenni⸗ qaut

— beoqen ud

tuſ eſt ab eo cũ quo fraudulent᷑ luſit

ꝑ falſos taſſeres et iactus et ſimilia
Et iſti tres modi ludẽdi ſunt ꝓhi-
biti a iure diuĩo ſcõm ſauctũ tho · ſe⸗
cũda ſcde · q·xxxij· ar · vij · Et quilibʒ
hoꝛe triũ tenet᷑ reſtituere lucrũ dño
pncipali rei male obtẽte/ſcðm om̃eſ
doctoꝛescoĩter · Aut lucratus ẽ ab eo
quĩ lucrantẽ łxerat ad ludendũ ·et ĩ
iſto caſu dicit ſanctus tho · ſic · Ille q̃
amiſit nõ eſt dignus reciꝑe · nec qui

lucratus eſt põt licite retinè vbi ius

poſitiuũ ſeruat᷑ de reſtituendo · vnde
debet ð E̊ elemoſinã facere · Aut lu-
cratus eſt ab aliq̃(vbi volũtarius cũ
volũtario ſine fraude luſit pdẽte/et
habente ptãte ſua alienãdi · tũc qᷓ;
uis ſcõm tutioꝛẽ cõmunioꝛẽ opinio
nẽ debeat lucrũ in elemoſinã paupe
ribus dare/retinere nõ debeattñ
ſcõm multos famoſosretine põt ſine
ꝑiculo ſalutis aĩe · Ad h̊ ſunt doctoꝛeſ
quoꝛe opinionẽ referũt tã monalduſ
qᷓ; aſtexanus in ſummis ſuis · Itẽ vt
videt᷑ ſanctuſtbo · tã in ĩiij · di · xv · q;
ſcda ſcde ·q· vbi ſup · quẽ ad ̊ aſte-
xanus allegat) vbi ſaltẽ nõ ſeruãt᷑ le
ges aut ↄſuetudol reſtituere ñ iubet
Itcẽ alex · anglicus · Itẽ rich · de me⸗
diavilla tenet idẽ eſſeverũ ꝓbabi
le · di. xx · Atẽ iohã · an · extra ð vj · et

ho ·cleri · allegãdo roboꝛat eandẽ opi

nionẽ · Itẽ ibidẽ fran · de zab dieit ·
Poſſet inqͥt defẽdi ꝙ nõ oĩo tenet᷑
talis paupibus reſtituere · qꝛ ↄſuetu
do potuit dominiũ ꝓꝑdentisin lucrã-

tẽ vnſferre · Si qͥs aũt tm̃ ꝑdidit q̃n

tũ eſt luẽtus ł plus an reſtituè tene

atur!quidã dicũt ꝙ ſic · Alij ꝙ non ·

De pecunia aũt ſimoniace acce-
ptã nota ſcdᷣm ray · et vuilhel · ꝙ tri

pliciter dtingit hoc · Aut daxᷣ ꝓ reli-
gione · Aut ꝓ bñficio · Aut ꝓ oꝛdine
SDi vo ꝓ religiõe aut ĩntrauit quĩs
religionẽ/et ſic nõ põt manere ĩ ea·
ſed ibit ad artioꝛẽ · vł ſaltẽ nõ mane
bit in eodẽ monaſterio, ſed intrabit
aliud monaſteriũ · et illi aſſignabiẽ
ulla pecunia · ne fit ei oneroſua.Aut
remãſit ipſe dans in ſeculo/ł poſt in
troitũ redijt ad ſeculũ/ł moꝛtuus ẽ:
tũc reddet᷑ ſibi illa pecunia · Sed nũ
q̃d monaſteriũ potẽit retinẽ eã · RRe
ſpõdet᷑ aut abbaſ cũ collegio fuit cõ
ſcius criminis ſic nõ remanebit in
monaſterio · ſed autoꝛitate ſuꝑioꝛe ðᷣ
bet dari paupibus Aut ſolus ↄſcius
fuit/ł aliqͥ de collegio ſed nõ om̃es
ſic pecunia remanebit apud mona-
ſteriũ/illis excluſis abvſu pecuuie ſi
põt fieri bono mõ · Si autẽ ſcðo mõ
dat᷑ pecunia ſcʒ ꝓ bñficio habendo:
aut ergo dat᷑ pecunia collegio ſecula
riꝓ pᷣbenda/aut pᷣuate pſone · Si col
legio ſeculari/ et collegiũ fuit cõſciũ
criminis ſic nõ remanebit eis pecu-⸗
nia · Si aũt ſolũ quidã de collegio fu
erũt cõſcijſic remanebit collegio/il⸗
lis tñ qͥ fuerũt cõſcij excluſis.· Si vo
dat᷑ pᷣuate pſone pecunia ſcilicet pa
trono vł inſtitutoꝛilſic pecunia ðbet
ↄuerti in vtilitatẽ illius bñficij qð
emere voluit/ipſo a bñficio amoto·
Si vo t᷑tio mõ dat᷑ ſcʒ ꝓ habẽdo oꝛdi
nẽ aut & ille qͥ dedit pecuniã nõ ha
bebat eccłaſticũ bñficiũ! tũe pecu
nia ↄuerteð ad vtilitatẽ cathedraliſ
eccłie · Aut habebat bñficiũ ad cui⸗

titulũ gtiſoꝛdĩari ðbuit: ſic pecunia

ↄuertet᷑ ꝑtim invtilitatẽ cathedra-
lis eecłe, et ꝑtim in vtilitatẽ ſui bñ
ficij· qꝛ invtriuſqʒ iniuriã data ẽ · Di⸗

milr ſi habuit beneficiũ vnũ /eęt pꝛo
altero obtinendo dedit pecuniã illa
pecunia cõuerti poteſt advtilitatem
vtriuſq; beneficij ·
Scdo redeundo ad ppoſitũ fallit
ſcilicet ꝙ res nõ ðbet dari ei cui ſub
lata eſt qñ videlicet nõ expedit ei ·
vt furioſo gladius nõ eſt dadus nec
pupillo aurũ.ſed tutoꝛi vel curatoꝝ
eius dari debet · Tertio qñ incertũ ẽ
cuiꝰ res ſit· et tũc facta diligẽti inqᷣſi
tõe/ſi dñs nõ repi? dandũ eſt paupe
ribuſ. Quarto qñ dñs rei moꝛtuꝰ eſt
et tũc dandũ eſt heredibꝰ · ſaltẽ tũc
(dicit vuil hel) qñ ſpoliatus fecit te-
ſtamentũ,/ certã ſummã retinuit q̃
voluit eſſe ↄtentus· Si aut mãdaue
rit in teſtamẽto diſtribui ꝓ executo-
res quicqͥd ad ipᷣm ſpectabat de mo
bilibus et debitis! tũc faciẽda ẽ re-
ſtitutio executonbus eius ꝓ rata/et
liberis eius ꝓ rata/et vxoꝛi · Quin
to qñ dñſ abſens eſt mittendũ ẽ ſibi
et imputet ſibi qͥ alibi appoꝛtauit ·
Unge foꝛte ſecus ẽ qndo dñs ſe ab-
ſentauit · Vide de h · Cij · iij · caſu p̃⸗

cedenti capło · Sexto qñ ille cuiꝰ res

fuit eſt dilapidator · tũc enĩ nõ dño
ſed ꝓcuratoꝛi reſtituẽdũ eſt · vt ſi re
ligioſus vł clericus bona monaſterij
vel eccłe dederit łᷣ luſerit reddan᷑
nõ ſibi/ſed eccłe · Septimo qñ qͥs pe
cuniã vſurariã vſurario/vł raptã rẽ
raptoꝛi/ł ſimili/ũuſte abſtulit: tunc
(dicit · vlri · 1 pe · de pa · nõvſurario ł
raptoꝛi reſtituẽ debet/ ſed dño vero
rei · et tũc ei a q̊ abſtulit ũuſte reſti
tutionẽ factã eſſe debet ꝑ ſe vł ꝑ ali
um ſine ðtedõe ſue ꝑſone notificare
Alias eſſet cã dãni vſurario ł rapto-
ri:ſi poſtea reſtituèt pᷣus reſtitutũ/

Ca · vj·quis ſit modus/et que foꝛ
ma reſtituendi · et quomodo vaga
reſtitutio ſit facienda ·et qui ſunt
qui non ſatiſfaciũt ĩin hoc ·

E& modo vo et foꝛma reſtitu
endi notandũ eſt/ꝙ fieri ð⸗
bet cũ tribus circũſtãtijs· ſcʒ
caritatiue/caute/.ſpure · Primo ca
ritatiue · vt videlicet fiat cũ recõcili
atõe offenſi ·qꝛ ĩiniuriãs/ſpoliatoꝛ/vł

cõplices eoꝝ ſꝑ debẽt humiłr poſtu

lare veniã ab his q̊soffẽdert · ne illi

remaneãt in rãcoꝛe ſeu mala volũta

te· dño hoc mãdante math̊· v. Si of
fers munus tuũ ad altare/et recox
datus fueris qꝛ frater tuꝰ habet ali
quid aduerſum tel relinq̃ ibi munuſ
tuũ · et vade recõciliari pᷣus frñi tuo·
Scðo fiat h̊ caute · vt ſi offẽſa ẽ ma-
nifeſta,et offẽſus tyrãnus/et de fa-
ciẽdo reſtitutionẽ in ꝓpꝛia pſona ma
la ſeqͥ poſſent notabilial fiat ꝑ inter
poſitã ꝑſonã ĩdoneã · ſimłr ſi ẽ offen
ſa occultal fiat per idoneã pꝑſonã/aut
P ↄfeſſoꝛẽ · Sed q̃ris qͥd ſi ↄfeſſoꝛ re
ſtituendũ recipit, et nihil reſtituit:
nunqͥd cõmittẽs liberat᷑ · Reſpondet
bern · claromontis ſuꝑ q̃libeto · xj · q ·
xxvj · henri · de gan · talis eſt ĩmunis

regularit᷑ nõ ſolũ a pct̃o vt hen · de

gan dicit ſed etiã a debito reſtituẽ
dil tũ qꝛ quẽ eccła tolerat in ſpũali
maion officio debz qͥs coõmittere in
minoꝝ de reſtituẽdo tẽpoꝛalia · tum
etiã qꝛ ei cui ↄfidit de aĩa ꝓpꝛia põt
ↄfidere de tẽpoꝛali ſubſtatia · Si aũt
eſſet dfeſſoꝛ ꝑſona leuis, et quã ha-
beret ſuſpectã ꝙ nõ reſtitueret fide
liter nõ eſſet liberatus tdẽdo ei/nec
a peto/nec a debito · Vbi aũt nec ꝑ

eli Alin e
Gohdibtet e
ng tcn⸗ ee *
reic zſui F⸗
a iet 1 nd arats
Gpeintt aemfe ec⸗
iineit d mnd
te N i r
obebeN teeche en
el ung iinde er
enahuet. ler uliauin
itbi palluti — n
ormnatt eeit ſot
hirehd e
Cen bi blut /1
toneſluu d i
Rtorkebennt reren
oneletoet efamie f
bene larirge nas ns .
ihpni i inlt pere
epnttiſterniiin w
Wönckeetpearnüimuert e
ſpapent dan aſenſne Nn
gardimſüttlor itſdon n
Nhigk Aanäte en
WüettWKrt dr
iinmn 1iliatt,
üiannirihafi
t oniſone btcaes
Cateſee
cnt⸗ lenmient hi
Zeifulaininmg⸗ „ 8
ennmilnir oün da
efnt e e z i
ſitepn n e b
inirchnciz Ebrrnmiſ e
te nenihre
uenarg didre zer
Ntthlan, * ole 8
ihne⸗ eſolai, kE
m
k. eKdechab,
inchlt
n uaa ed „
ſnenn iten e
KNt En

nig ab hig Hoffifft rili
eat in racoꝛe ſeu nalaolin
boe madante math v Ig
mus tuu ad altareet terer
lenis qꝛ frater tu⸗ habet ai
erſum te relinq ibi munul
ade recialiani pus ffi tuo
th caute vt ſi offẽſaẽ ma⸗
toffeſus tyranug et de fa⸗
htutionẽ in pna pſona ma
ſent notabiltal fiat p inter
ona idonea ſimir ſiẽ offen
arfiat per Wones pſona aut
e. Zed qris ea ſ eſo 1
u recpit / et nihi reſttuit.
tomittẽs lberak. Reſponde

arornonts ſip lbeto .

enri de gan tab ſt imunis

i, noͤ bolia xriy vt ben de

edetia à

jã adeblto reſttue⸗

ſona leuiſ credi? nec ſuſpitio habeẽ᷑,
et tradit᷑ ei qdð reſtituendũ eſt: ſi nõ
reſtituet/et tradẽs credat ſiẽ habet
credere ꝙ reſtituit!liberatus eſt ſe
cundũ deũ ·qꝛ fecit qð in eo fuit · Si
aũtveniret ad notitiã ſuã ꝙ ↄfeſſoꝛ
nõ reſtituerit/ de q̊ ratio fidelitatis
nõ habet᷑ vt pᷣmitti᷑ tũc tenet᷑ reſti
tuere/ł ꝓcurare ꝙ ipſe ↄfeſſoꝛ cau-
te reſtituẽt · Tertio fieri ðbet pure ·
ne ſit ibi palliatõ mala ł fraudulẽta
Foꝛma igit᷑ reſtituendi canonica
ſeðm doctoꝛes eſt iſta · Aut habet ð

bitoꝛ bñ qð ſoluat · Aut ſimpłr non

habet vnde ſoluat · Aut habet vnde
ſoluat/ ſed G̊;̊ non põt facere ſine ma-
gZno piculo ſuo et ſue familie · Si po
teſt bene ſoluat ĩtegre modis tactis
ſup̃ · Si vo nõ põt ſimpłr:tũc põt re-

cte agere penitentiã/licet nõ reſtitu

at dũ tñ doleat/et ꝓponat reſtituere
q;ꝛcito poterit · Si aut põt/ſed ñ ſine
magna iactura ſui et ſuoꝝę tũc ſcðᷣm
rayſtudeat ↄfeſſoꝛ rectificare volũ
tatẽ debitoꝛs · vt velit reſtituere ad
arbitriũ boni viri, vl ofeſſoꝛs · et ſie
ſatiſfacere mõ ſeqnti · Metat igit᷑ ðᷣ
bitoꝛ remiſſionẽ debiti apud eũ cui
tenet᷑ · et ſi ille remiſerit ſolutus eſt.
Si enĩ ſpoliati miſericoꝛdit᷑ totũ vel
ꝑtem remiſerint/dũmodõ debitoꝛ ſi
ne fraude petiuerit/et q̃ntitatẽ de⸗
biti ſi põt expmatpõt debitoꝛ remiſ
ſum in elemoſinã reciꝑe · et ꝓ credi-
tonbus exoꝛare/vł alr beniuolus eſ
ſe.vel petat dilationẽ a ſpoliatis · vł
aſſignet eiscertã partẽ ð redditib⸗
ſuis ãnuałr amicabiłr/de qᷓ eis ſatiſ
faciat ſucceſſiue · et de hoc faciat eis
bonã cautionẽ · Si vo om̃es denegẽt

ſibi dilationẽ/ poſtulẽt ꝙ ipᷣe cedat

bonis ſuis tũe tenet᷑ h̊ ſine dilatione
facere · qꝛ fur et raptoꝛ ſemꝑ ſunt in
moꝛa· et ex dſeqᷓnti ſy augẽt pcẽ̃m.

Sempꝑ igit᷑ debet facere poſſe ſuũ ſe

eundũ vuilheil etiã vſq; ad vẽditio-
nẽ hereditatis/et oĩm bonoꝛe etã ſi
opoꝛteat ipᷣm et familiã ſuã mẽdieꝗ
re · qꝛ ſcðᷣm vlri· ſp facłtas reſtituẽdi

adeſt qᷓ;diu ipſe debitoꝛ habet ꝑ qð

ſatiſfacere põt · niſi ĩ extrema neceſ-⸗
ſitate · in q̃ etiã ſine oĩ culpa accipit
vite neceſſaria · Et hoc de foꝛma qñ
ſcit᷑ cui reſtituendũ eſt · H
Si aũt eſſet vaga reſtitutio id ẽ
neſciret᷑ cuiꝰ res reſtituẽda foꝛʒ tũc
in t᷑tio caſu ſcʒ qñ põt reſtitu, ſed ñ
ſine magna iactura ſui et ſuoꝛę· ſcðʒ
ray·ſimpłr abſq; pacto et ↄditõe de
bet totũ qð habet reſignare in ma-
nu ep̃i b penitẽtiarij diſcreti · et tũc
ipſe ſi viderit eũ pauperẽ egentẽ,
det ſibi ꝑptem vł etiã totũ ſi tantam
viderit neceſſitatẽ ĩn eo et ſuis· Et
ſi qͥd reſidui fuerit paupꝑibus alijs
diſtribuat · Et iſte qͥ reſtituè nõ potu
erit/et vt p̃ᷣmittit᷑ elemoſinã recipit
oꝛatõe et alijs bonis ꝓ dñis qͥbus re-
ſtituere debebat recõpẽſet ꝓut con-
gruit· Et ſi poſtea aliq̃ potuerit lu-
crari iuxta poſſibilitatẽ ſuã eroget
in vſus paupeꝛe ꝓ aĩabus eoꝝ · Glo
ſa tamẽ vuilhel · dicit ꝙ nõ eſt neceſ
ſe/vt fiat Hᷓmodi reſignatio in manꝰ
penitẽtiarij/dũ tamẽ alias paratus
ſit ad arbitriũ eius vł altenius bonĩ
viri ſatiſfacere · Et in omĩ tali caſu
pauꝑtatis ep̃us qͥ defẽſatoꝛ eſt pau-
perũ/dilationẽ det · vł ptem remu-
tat łᷣ etiã totũ/putviderit expedire
ſiẽ et alteri pauꝑi · ſꝑ geſtãdo,/ vt fi-
dełr agat negociũ eiꝰ cui deberet᷑

de iure dari ſiſciret᷑ qᷓtenus oꝛatio-
nes et opa ſauſfactoꝛia fiãt ꝓ eo/vł
pietatis alia exercitia · Immo dicit
glo · vuilhel·ð materia decimaꝛe ꝙ ſi
quis ſcient᷑ decimas eccłe multo tẽ
poꝛe abſtulerit qͥ diues eſt ł potẽsſi
penitet põt ep̃us ei gtis remittere/
vel in toto vł in ꝑte/exquo in poſte
rũvult ceſſare/a eccłaʒ iuri ſuo reſti
tuẽᷣ.qꝛ vtilitatẽ eccłe illud facit·
Ex pᷣmiſſis patet ꝙ tria ſunt ge
nera hoĩm qͥ ñ ſunt ſcom vuilhel in
ſtatu ſalutisiqꝛ ficte reſtitutionẽ fa-
ciũt · ¶ Primo qͥ nõ reſignãt oĩa bona
ſua in manuſ penitẽtiarij/ꝓmittẽteſ
ꝙ tm faciũt dãnificatis ꝙ tenebunt
ſe ꝓpagatis.qꝛ putãt ꝙ ꝓ modico qͥt
tabũt eosqꝛ totũ credũt ſe amiſiſſe
Scðdo illi qͥ ſi vellent dimittere ſuꝑ⸗
fluas expẽ ſas poſſent rapta reſtitu
ere· Tertio illi qͥ nõ reſignarẽt ĩ ma

nus penitẽtiari niſi crederẽt ꝙ pe⸗

nitẽtiarius reſtituèt eis ꝓ toto vel
ꝙ parte/quãdo neſcit cui facienda
eſt reſtitutio.Tales enĩ nõ ſunt ĩ ſta
tu ſaluãdoꝛx · qꝛ opoꝛtet ꝙ bona fide
et ſine fraude faciat raptoꝛ quicqͥd
põt vt dãnificatis ſatiſfaciat: ſi no-
uit eos:aut paupibuseroget:ſi ñ no
uit eos · Alias nõ eſſet abſoluẽdus a
penitẽtiario ſi ↄſtiterit ei ð eius im-
penitẽtia vel pꝛaua intẽtione·
Sed querit᷑ qͥd faciendũ ſit! qndo
quis dubitat/an vł qntũ alteri tene
atur. Rñdet ioh̊ fribur · in ſuo ↄfeſ-

ſionali · Qñ fit ſatiſfactio ꝓ aliquo

dãno/cuĩiꝰ qᷓntitas nõ eſt certa! peni-
tẽs tm offerat/qᷓntũ ꝓbabiłr putat
dãanũ illatũ fuiſſe · et tũc dicat ipſevł
media pſona ꝓ eol tm̃ damnũ vobis

fadũ eſt, vt ꝓbabiłr credit homo il-

le.ſi ſerret vobis plus deberi ſatiſ-
faceret · Si ergo minus eſt remitta

tis reſiduũ · ſi ĩplius eſtꝭ vos de bona

volũtate ſua ↄtẽti ſitis · Sic etiã qñ

aliqᷓ debita ſũt dubia puta ſoꝛtes te

nebat᷑ alicui ex mutuo,b ex alia cau

ſa in · x. flo· ſed dubitat an ſoluerit ei
vel nõ ↄſulo ꝙ ſp ad volũtatẽ credi

toꝛis,/vel p arbitriũ ſatiſfaciat· Cũc
enĩ ulle in quẽ cõpꝛomittit᷑ ↄſidera-

bit rationẽ/et q̃litatẽ dubij. et ſcom

plus ad vnã ptem q; ad aliã ł ad

neutrã in ſua ↄſciẽtia declinat! ſeom
EH plus b minus ł medietatẽ dari iu

beat · ſic de dubio facit titudinẽ

Ca · vij · p quẽ fieri debeat reſuũtu
tio· ꝙ ñ fieri opoꝛtet autoꝛtate

epiſcopi · et infra in fine genera⸗
liſ regula datur reſtituendi ·

Aumo pᷣterea videndũ eſt ꝑ
quem poſſit fieri reſtitutio·

Quidã dicũt ꝙ ðbet fien ꝑ
ep̃ᷣm vaga reſtitutio · Et licet dodo⸗

res ſatis cõmunit᷑ hoc dicãt tñ ſactꝰ
tho · nihil dicit ð autoꝛtate ep̃i · Sco

tus in · iiij · di . xv · dicit · Non inueniẽ
inqͥt qͥs neceſſario ſit detminatꝰ me-

diatoꝛ in diſtribuẽdo iſta paupꝑibus·

Dieit inſuꝑ ꝙ ↄfeſſoꝛ vł aliqͥs de cu
Videt᷑ mibi
ꝑ ſeip̃ʒ/oſilio tñ alicuiꝰ põt illð di

ius fidelitate credat:

ſtribuẽ pauꝑibus:. qͥa tali mediatoꝝ
poſſet dare ut reſtitueret/de cuiꝰ fi
delitate pᷣſumẽt et tñ iſte ſibi appli
caret uł alijs vſibus qᷓ; deberet · Vn
de ubi lex diuĩa uł eccłiaſtica nõ li-
gat pſonã ſeqnda eſt ratio naturał.

Illa aũt dictat ꝙ pſona que tenet᷑

magis reſtituat ꝑ ſeip̃am q; ꝑ aliã

etieſtitfaie Artr
ttĩ felelrret whcin o⸗
olain unttinlta elgoliden
e wam gino kabet equtare ·
Er bltanttd b iiß ſus dare
onopanest d eynlniindefech
Aor ſcganmielettimila. Urr.
te gultq ſtei teni hnune
Knleree A Ne Andire
Neſen A Aunteninen nna
Apſtmti i eſoctdig d⸗
nmenuili chalmnan
Hegtanitr dſi pertlenſt,

nt kretaief
lalel ſchon⸗ aptoxey

velp arbiti ſauſfrir Tie
le mn que copromittit Mcerx⸗
auone et alltat dibi etſcn
is ad vni ptemq ad daͦba
main ſua aſceiöta detlint ion

l'minus ? medſtxt: dnnu

1ſe de dubio farit antidini

vñ pquẽ fen debezt reſint
19 ñ fieni opoꝛtet autoutate

topt et infrain fine generaa⸗

egila datur reſtituench⸗

onoßterea dendi ſt

quem poſſt fien reſtituto.
Quicã dict qy dbet fen⸗
aga teſttuno. Er let da
as comummt boc dicat mſe
bul datd autontitee ol⸗

licet nõ excludẽdo ↄſiliũ boni viri/ſʒ

includẽdo · Mec ſco · Pe · de pa · dicit!
ꝙ qꝛ pᷣſumebat᷑ olim/ꝙ ep̃ᷣi melius⸗
fidelius diſpenſarẽt ideo doctoꝛes qͥ
dã dixerũt ꝙ; ꝑ epᷣm fieri deberet·
Vbi g pᷣſumit᷑ dtrariũ ſcʒ ꝙ ſibiipſi
inburſet/et in malos vſus expẽdat:
potius debet diſpẽſari ꝓ aliũ · Domi
nus guido archiõ · bononiẽſis · xiii · q ·
caĩ · ꝓbat multipłr/ ꝙ ipſemet ra-
ptoꝛ bona incerta q̃ debet pauꝑibꝰ⸗
dare põt/ſine licẽtia ep̃i vel alicuiuſ
iudicis · Vnde nõ dubito ꝙ ep̃us nõ
pʒ ſe intromittẽ de talibuſjn in defe
ctu · Vbi aũt èta ꝑſona teſtatoꝛe de-

putata eſſet iſta exeqͥ debet · Archi ·

etiã li · vj · de teſta:et iohã·anin no-
uella in decretali dicta religioſus di
cit! ꝙ vtraq; opinio habet equitatẽ ·
Et ꝓbat archið · ubi ſup̃ᷣ/ ſatis clare
ꝙ nõ ꝑtineat ad epᷣm niſi in defectu
alioꝛ/ſcʒ qñ nulli eſſet cõmiſſa. Vn-
de ↄcludit ꝙ iſte qͥ tenet᷑ reſtituere

põt ꝑ ſe diſpẽ ſare/vł de ↄſilio diſere

ti ↄfeſſoꝛis/ub alteri cõmittẽ in vita
vel poſt moꝛtẽ· Idẽ reſpõdit dñs ſi-
mon de mauilla. capellanus dñi pa-
pe/et auditoꝛ dñi poꝛtuenſis.·
Sed q̃ri᷑ qͥd faciet ↄfeſſoꝛ gene-
ralit᷑ loqᷓndo circa raptoꝛes alios et
alios debitis ĩuolutos· Rñdet ray·
ſevᷣm ꝙ maioꝛ vł minoꝛ fuerit violẽ
tia/vł fraus/ł dolus maioꝛ uł mĩor

debet eſſe diſtrictio iudicãtiſ·. Item

vbi maioꝛ ↄtritiol ẽᷓ ibi maioꝛ venia
Et qꝛ fere totꝰ mũdusĩuolutus ẽ ra
pĩnis ſic ꝓ poſſe tuo ẽre ꝑ mediũ · ne
nimia ſeueritas, vł remiſſio pire fa

ciat q diſcreta potat eqͥtaſ ruocare

Ta.· viij · incipit kctare de reſtituti

one fame honoꝛis· qmalũ ſit ð⸗
trabhẽ · differẽtie ſex detrahendi·
qſtiões plures de offẽdentibꝰ ꝓxi
mũquõ recõciliatio ſit facienda.

Ecundo pꝛincipałr videndi
erit! quõ reſtituẽde ſint fa-
mea honoꝛes/et recõciliatio
offẽſi quõ ſit faciẽda. qꝛ recõciliatio
quedã videt᷑ reſtitutio · de qbus di⸗
cent᷑ plura · Videlicet cur ſit de his
reſtitu io faciẽda:quis ad hoe tene
atur:quantũ ·quomodo · et quãdo.
De pmo notandũ ꝙ ledere aliũ ĩ
fama indebite ẽ valde graue · Pri⸗
mo qꝛ plus nocet qͥ aufert famã qᷓ;
qui aufert diuitias multas. eliuſ
eſt nomẽ bonũ qᷓ; diuitie młte · vt di
ci? puerbiox· xxij · Scdo diuitie mul
te ablate/poſſũt ſtitui · ſʒ famavix·
quia foꝛte nõ credet᷑ illiñ poſt leſio
nẽ vellet ſe excuſare · Poteſt etiam
iã vbũ eſſe delatũ ad tot ꝙ qſi im-
poſſibile ẽ ad tot deuenire excuſati-
onẽ · Ideo bñ dicit᷑ in glo · ſup lucã!
famã eſſe rem lubꝛicã · q ſiẽ aliqᷓ res
lubca de facili effũdi᷑/et q̃ſi impoſ
ſibile eſt eã recolligil ita et famam-
Tertio qꝛ ledẽs famã alterius/non
ſolũ illũ ledit cui detrahit/ſiẽ fur il⸗
lũ ſolũ cui furat᷑ ſed om̃es illoscoꝛã
qbus loquit᷑. Sicut ille qͥ mouit lu-
tũlledet ꝑ fetoꝛẽ om̃es coꝛã qba mo
uet · Vnde augꝰ· de vᷣbis dñi peccat
in vos frat᷑ ſi uobis ſciẽtibꝰ peccat·
qꝛ q̃ntũ in eo eſt! vos exẽplo coꝛrũ-
pit · Exq̃ patet ꝙ audire pcẽ̃m alte
rius nociuũ eſt audienti · MPropt᷑ pᷣ
fata dicit ambꝛo · Tolerabilioꝛes ſt
fures/q veſtes et alia bona nr̃a diri
Piũt qᷓ; fures qͥ famã nr̃aʒ lacerãt·

3
△

”

mẽt᷑ aliqͥs adeo armatus paciẽtia: ꝗᷣ

Notandũ ſcðõðo ꝙ inter oĩa gene-
ra leſionũ ·leſio qᷓ infer᷑ ꝑ linguã vt
freãnt᷑ eſt granior · MPrimo enĩ qui/
dã ſunt qͥ nocẽt in rebusvt raptoꝛeſ
et incẽdiarij· ſed Suius nocẽt ſagit-
tarij q̃ͥ infigũt ſagittas in ꝑꝓſonas·
ſic facit lingua mala ·qᷓ nõ ſolũ in re
bus ſʒ etiã in pſona nocet · Ideo di
ciẽᷣ hiere · vij· ſagittavulnerãs lingua
eoꝝ · Scðo qꝛ ſũt qͥdẽ q̃ nocẽt in pſo
na pvbera · ſʒ ñ ꝓfũdat᷑ interdũ leſio
vſq; ad interioꝛa · ſʒ nõ ſic in lingua

ummo leſio eius pꝑtingit vſq; ad oſſa

Stutũ/ↄfringẽs ea · eecle · xxvĩiſ· fla-
gelli plaga liuoꝛẽ facit· plaga aũt lĩ
gue cõminuet oſſa · Certio qꝛ ſũt ali

qua nocumẽta qbus reſiſti põt p ſeu⸗

tũ et ᷓmodi ꝓtectoꝛia · ſed vix inue
nõ ſautiet᷑ a lingua · Exemplũ de
iob q nõ fuit motus ad dãna rex/ulł
coꝛpoꝛis flagellũ videt᷑ motus a lin
Zua vxoꝛi · dicẽs ei · q̃ſi vna de ſtul⸗
tis mulieribus locuta es · Eiuſdẽ · i ·
Et pſal· filij hoĩm dẽtes eox armad
ſagitte· et lingua eoꝝ gladius acu-
tus.qſi dicẽt· ſiẽ iſtis gregatis non
põt reſiſtil ita nec lingue male · Cum
igit᷑ iux dicta in tctatu p̃ſenti · c · · ·
et p̃ᷣcedẽtibus uſte auferẽs vł de-
(inẽs rẽ temꝑalẽ inuito dño teneat᷑
ad reſtitutionẽ a foꝛtioꝛi tenebiẽ de
tractoꝛ vł ↄtumelioſus ad reſtituti-
onẽ fame · quã det᷑ctoꝛ occulte/cõtu-
melioſus vo aufert ĩn faciẽ publice
Quibus vo ſatiſfacẽ teneat᷑ no-
tandũ ꝙ detractio et ablatio fame
põt fieri multipłr · Nam fieri poteſt
ſex modis · vt dicit ſanctus tho · ſcðᷣa
ſcðe · q· lxxĩij · ar · iij · VHrimo dicendo
falſum ſcient᷑ vel ignoꝛant᷑ · Scðo ſci

tũ malũ ꝓximi augẽdo vlłt qᷓ ſcit.
Tertio occultũ malũ reuelãdo· Q-

to bñfactũ in malũ int᷑pꝛetãdo ſeu ꝑ

uertẽdo · Quinto bonũ ꝓximi negã
do · Sexto tacẽdo/cũ qͥs audit ꝓxi-
mo falſum ł inhoneſtũ imponi · Itẽ

fit leſio fame ꝓximi qñq; planis v-
bis · qñq; artificioſis vt ꝓ cãtilenas
vel dictamĩa · qnq; nutibus ſignis·

ejñq; ſcriptis etiã/q appellant᷑ libelli

famoſi · vt cũ aliqͥs ſeribit cartã in ĩ⸗

iuriã /vł in infamiã alterius· et ꝓĩi-

cit eaã occulte in eccłam/ł in plateã,
vel domũ · vt illa inuẽta alius infa-

met᷑ · Itẽ ſiẽ dupłr aufert᷑ res tẽpo-
ralis ĩuito dño/ videlicet occulte et

vocat᷑ furtũ/et publice et tũc vocat᷑

rapina ſic fama dupłr aufert᷑ ꝓxi-
mo.·videlicet occulte et dici᷑ detctio
q̃ eſt denigratio fame aliene occulte
facta· et manifeſte in faciẽ alicuiuſ,
et diciẽ ↄtumelia · et eſt Suius pec-
catũ · qꝛ plus ibi ↄtẽnit pximus q; in
derctõe · Om̃s qͥ p̃dictis modis famã
ꝓximi ũuſte ledũt tenen?᷑ reſtituẽ ·
Vngde beatuſ aug · in regula· Qui-
cũq; ↄuitio/vł maledicto/vł etiã cri-
minis obiectu aliquẽ leſerit memĩe-
rit ſatiſfactõe qᷓntotiuscurare qð fe-
cit · Sup qbus hũber · dicit · Notãdũ
inqͥt ꝙ ↄuitiũ ꝓut ꝓpꝛe accipit dicikᷣ
expꝛobꝛatĩo alicuĩꝰ vilis ↄditionis · qᷓ
põt eſſe ſine pcto/ ſiẽ cũ aliqͥs vocat
filius meretricis et ſiłia · Dic duitia
tus ẽ ſaul filio ſuo ionathe · i · reg · i ·
filij młieris vltro rapiẽtis vie · Oa
ledictũ vo eſt imp̃catio alicuiꝰ mali
alteri · ſiẽ faciebat golias dauid · de ꝗ
dicit᷑ · ii · re · xvij · Maledixit philiſteii
dauĩid in dis ſuis · Obiectio vero cri
minisẽ impoſitio alicuiꝰ facti culpa-

euimni c0t wi n⸗
iiggtrſis nli er

lttinmumi Qudem

Gclerane,tartuu iclinat ad
ͦtendi Dim iat ieni

F tdrns lent tar

fſidebres uhät it
ganweditſererren h
ſüatangl nd iin ii
Feungnifitattmagn
Cuttedeethreſini U

inngl iniiide

nſyetytt tſeten fi

4 ſr dimnitrt jlate a⸗
AE

neltu imponi 6
ame pnmi nee
8 ardificoſis Ntpcatleng
amharqhig, nuubigifgi
npag eta appellank ibeln
vt ci alisſenbtcatini
rin infamii Alteniset gi⸗
culte in erclam kin arz
nu vt illa inuẽta dinginfr
t ſtẽ dupkr auferk res tid⸗
to dño/ videlcet oreultet
ti et publice et tũc vorat
ſic fama duplr aufert pxi

lucet occulte et diclk detctio

igratiofame allene ocrulte
mamfeſte in faci? Aluuiuſ⸗
tumela et eſt Sunus pet⸗
lusibi dtnid pumus chin
DOñs pdchs molbfan
nuſte ledit tenent reſntue⸗
beatuſaug inegla On
e etiã ar
to vl naledco no
biechu alique leſent me⸗
1,,: Cvtubeln goſe⸗
aloe qntoto a⸗

Not
i r koi

bilis · ſicut accĩdit coꝛã ſalomone · ijj ·
re · ii · litigãtibus duab? meretricib⸗·
qua vna falſe imponebat alij oppᷣſ
ſionẽ filij ſui et negãti dicebat/men
tiris · Vix aũt inuenit᷑ aliqdᷣ genꝰv

boꝛ/ꝑ qð litigãtes ſe ledãtq; redu

ci ñ poſſit ad aliqð iſtoꝝ · Eſt aũt ſen
ſus vᷣboꝛe auguſ.quicũq; ↄuitioc̃ id
eſt quicũq; aliq̊ genere vᷣbi malicqͥa
poſſunt oĩa mala reducĩ ad aliquod
iſtoꝛe)le ſerit aliquẽ/qð ſeʒ genus le-

ſioniſ eſt valde Sue memĩerit id eſt

nõ obmittat ſiẽ faciũt obluũoſi qͥ ex
obliuione obmittũt facẽ qð debẽt ·
Sũit aũt tres differẽtie hoĩm int᷑
eos qͥ ex ira vł inuidia ꝓximũ in fa
ma ledũt ł turbãt · Quidã enĩ faci-

le iraſcun᷑ et cito veniã petunt · Et

hi ſunt ſiẽ aqua q̃ cito caleſcit cito
frigeſcit · et H̊ minus malũ · Quidam
facile iraſcunt᷑ tardius inclinãt᷑ ad
veniã petendã · Mi ſunt ſicut ferrũ
ignitũ qdð tardius caleſcit · et tardiꝰ
frigeſcit · et H̊ peius · Quidã aũt ſunt
qui nunq;volũt petere venũã · Et hi
ſũt ſicut lapisalbeſton qͥ accẽſus nũ
qᷓ; extinguit/ſicut ait btᷣus augꝰ in ð
ciuitate dei · et ̊ᷓ¶ peſſimũ · Vnde au
guſ. in regula · Melioꝛ ẽ autẽ qͥ quiſ

ira ſepe tẽptet᷑/tñ ĩpetrare feſtinat/

vt ſibi dimittat cui ſe agnoſcit feciſ
ſe iniuriã qᷓ; qͥ tardius iraſcit᷑ et ad
petẽdũveniã tardhꝰ ĩclinat᷑ · Qui aũt
nũq; vult petẽ veniãlſine cauſa ẽ in
monaſterio/etiã ſi inde nõ ꝓiiciatq᷑ ·
Sed q̃rit᷑ vtrũ q libet ho quĩ ꝓxi-

mũ offẽdit vᷣbo teneat᷑ ad recõcilia-
tionẽ/ł venie petitionẽ · Rñdet bea

tus augꝰ · in regula ꝙ nõ ·qꝛ; pᷣlati ab
hoc excuſant᷑ ſpectu ſubditoxę · ñ qñ
infamarẽt male ſubditũ: Inde di-

cit ſic ad pᷣlatos· Qñ aũt neceſſitas

diſcipline/in moꝛibꝰ cohercẽdis dicòè

vos dura vba cõpellitſi etiã ipſi mo

dũ vos exceſſiſſe/ſentitis /nõ a vobis

exigit/vt a vobis ſubditis veniã po
ſtuletis · Et cauſam ſubiũgit:ne apð
eos qᷓs opoꝛtet eſſe ſubiectosdũ ni
miũ iʒuat᷑ humilitas/regẽdi frãgat᷑
autoꝛitas · Qñ enĩ qͥs ſe humiliat/vt
puta vlt᷑ qᷓ; deceat ſtatũ ſuũ · nimia
eſt iſta humilitas · Vnde eccle · xx ·
Eſt iuſt qͥ nimiũ ſe ſubmittit młta
Humilitate · Et ſic facit pᷣlatus qͥ p

eæxceſſum in duro mõ loq̃ndi petitve
niĩã a ſubdito ſuo · Veꝛe quia hoc nõ

eſt neceſſitatis.ideo dicit beatus au
guſ non avobis exigitur ·

Scòõo g ꝗq̃ri᷑ cũ hoc poſſit fieri et

nõ fieriqͥd erit melius · Rñdet hũ-

ber · põt dici ꝙ ſcm diuerſas ↄditio-

nes eoꝝ a qbuſ petun᷑ Gmodivenie
et aſſiſtentiũ põt G̊ iudicari · Si enĩ
tłes ex G̊ magis ĩ bonũ ꝓficiũt poſ
ſunt hec fieri · Si aũt inde abutunt᷑
in ſuꝑbiã/vt cũ qͥs ex ̊ ſe putat mi-
nus reũ/ł p̃latũ culpabilẽ/vł fit au-
dacior ad culpas ppetrãdas/et ſił ia?
melius ẽ nõ fieri · Non enĩ dñs/pha

riſeis ſcãdaliſatis in eis dictis ub fa-⸗

ctis legit᷑ vnq; ſatis feciſſe · Siquidẽ
cũ oĩ regimini ãnexa debeat eſſe au
toꝛitas,/ et ex minoꝛatiõe eius młta

mala ſequan?᷑/et ꝑ humiliationẽ ni-

miã ad ſubqdltos eneruet · ideo dicit
auguſ. dũ nimiũ ſerua? humilitas
regendi frangat᷑ autontas⸗

Ca. ix · an leſus teneat᷑ dimittẽ of
fẽſam . qᷓ ſit iſta dimiſſio· de ſigniĩs
amicitie oſtẽdendis · et ſimilibus·

Vamuis autẽ dictũ ſit/ le-
dẽs iniuſte ſeu offẽdens de-
beat petẽ veniã a leſo! q̃rix
vtrũ leſus teneat᷑ alteriveniã petẽ
ti dimittẽ · Rñdet᷑ ꝙ ſic · Tũ pᷣmo qꝛ
ille qͥ nõ remittit hoĩbus nec deꝰ di-

mittit ſua pcta/teſte chꝛiſto dicente

mathᷣ · vj · Si nõ dimiſeritis hoĩbus!:
nec pater dimittet vobis peta · Tũ
ſcõo qꝛ qð peius ẽ/dĩmiſſa(niſi dimi
ſerimus) repetit · vt patet in exẽplo
math̊ · xviij· de ſeruo cui pat᷑familiaſ
dimiſerat decẽ milia talẽta qᷓ̃ repe-
tijt · qꝛ nõ dimiſerat cõſeruo ſuo · Tũ
tertio qꝛ qdð magis timendũ eſt cũ g
ui pena extoꝛſit, ᷣdens eũ toꝛtoꝛibꝰ·
ſiẽ dici᷑ ibidẽ · Et ſubdit᷑ · Sic et pat᷑
meꝰceleſtis faciet vobſi ñ dimiſeri
tis vnꝰ qͥſq; fr̃i ſuo de coꝛdibus vr̃is ·
Querit᷑ ſcðo ex qͥbus cauſis veni
at ꝙ qͥs nõ petit veniã a leſo· Rñde
tur ꝙ a tribuſ ̊ ꝓuenire ſolet· Vna
eſt coꝛdis cecitas · ra enĩ obſcurat
aĩm vt ñ ðgnoſcat qͥs interdũ ſe cul
pã habẽ vbi culpã habet · et qꝛ nõ co
gnoſcit culpã nõ petit veniã · Vnde
pſal· ſuꝑcecidit ignis ſcʒ ire · et nõ vi
derũt ſolẽ videlicʒ veritatis · Alia ẽ
ſimulata iuſtitia · vt cũ qͥs dicit:ñ ex-
pedit illi/vt ego me ſibi humiliẽ·. qͥa
inde eſſet ſuꝑbioꝛ · et ſiłia · Sed ſi h
ratio bona eſſet nõ debuit ſe chꝛſt⸗
humiliaſſe · qꝛ eius humilitas młtis
fuit in ruinã· Alia eſt duritia coꝛdis
Cor autem durũ male habebit ĩ die
nouiſſimo · iſaie · j ·
Queritu᷑ t᷑tio · vtrũ leſus teneat᷑ di
mittẽ offẽdenti impenitẽti nec ſatiſ
faciẽti! cũ deus cuiꝰ miſericoꝛdia ex
cedit humanã in infinitũ nunq; di-
mittat impenitẽti · Rñdet᷑ ꝙ ſic/q̃n

tũ ad remiſſiõz intrinſecã coꝛdis ſcʒ
quo ad rancoꝛẽ vł irã· nõ ratõe illiꝰ
quo impenitẽs! ſed ratõe ſuũpſius,
ne peccet · Et ideo nõ eſt ſiłe de deo
et nobis· qꝛ ipſe deus nõ habet irã
Eimodi in ꝗᷓ poſſit eſſe pet̃ᷣm · Et ſi ob
iicit᷑ · lu · xvñ · dicik/ſi ſepties ĩ die pec
cauerit in te frat᷑ tuus/et ſepties in
die ↄuerſus ad te fuerit dicẽs/ peni
tet me dimitte illi·g& a ↄtrario ſenſu
videt᷑ ꝙ ſi nõ penitet,/ nõ ẽ illi dimit
tendũ · Qõð vide᷑ dicẽ gloſa int᷑linia
lis,/dicẽs? ne nĩmis remiſſa ſit indul
gẽtia · Et glo · marginalis, nõ iubem̃
paſſim peccãtiſʒ pnĩaʒ agẽti dimit
tere · Rñdet᷑ impenitẽti peccãt in
nosnõ tenem̃ pcta dimittẽ dimiſſiõe
ext᷑ioꝛi · Et ſic intelligit᷑ glo · intlinia
lis· łnõ tenem̃ in foꝛo pe nitẽtiali di
mittẽðẽ · 4 ſic loquit᷑ glo · marginal · Et
hec ñ ſũt tra illa qᷓ dicta ſunt de di
miſſiõe interioꝛi faciẽda offẽdẽti fñᷣ
Queri᷑ qrto quid ſit iſta dimiſſio
exterioꝛ q̃ᷓ dimittit offẽ ſus offẽdenti
Non enĩ põt dimittẽ culpã offẽden-
tis · Itẽ ſatiſfactionẽ nõ dimittit er ·
qꝛ iſtã ſoluĩt iã ex q̃ ſatiſfecit ei ple
narie · Rñdet᷑ dici põt ꝙ Gmodi re-
miſſio nõ ẽ aliud qᷓ; acceptio ſatiſfa-
ctionis ł indicatio recõciliatõis vᷣbo
vł facto exp̃ſſa · vt cũ offẽ ſus offẽ dẽ
tẽ flectentẽ genua eleuat/ł dicit do
minus pcat vobis/vl pco vob / vel ſa
tiſfactũ eſt mihi · et ſimilia ·
Querit᷑ nto an poſt modi ſatiſ
factionẽ/vł etiã añ/facta dimiſſione
intrinſeca!licitũ ſit ſigna rancoꝛis re
tinẽ · Rñdeðt᷑ ꝙ quedã ſignoꝛe G̊mo-
di ſunt ꝓpinqᷓ quedã remota · Propĩ
qua q̃ ingerũt ꝓbabilẽ ſuſpitionẽ de
rãcoꝛe · vt cũ aliqͥs nunq; vult alij loqͥ

Petik tſiiſn
giotſeruitor an⸗ 4 len
etretnecſ diin
zpinmintci e et
Gftßpbon im / uce

terti b i tit n iecn

,Imi'Eà. okechots
iitorobiit etes enn
Aleero rutt eſe venmn.

Ouentsbro vti iunanbte

nutqree dclatone innitis
Ppj ben tet Riget egilanit qn

m V bilsendin ſin Au lwi
ttuehiAadnen wirdr⸗

OtMiſtndicfilid nm ba

onhaliaſadl i ſene e.
D
poſzigalß tnen taiefee
Antakd in caſi tinini

bberaretaigr ee⸗,
lgoer aſe gtitga e

raſ *

fakn ſalite,

u. Qs vdet deci geliitinin

„ „

Nces: ne nimis remiſ ſtincl

4. Et glo⸗ marginaig rönlee

m pexcati ſ pnizagendint
ñidet impeniteti petinin

tenem peta dimitts dinniſle

1 Lt ſe intelligi? glo intlina
tenem in foꝛo penitetal di
ſe loquit glo. marginal . Lt
ſit otra Ulaqq dicta ſuntde di
eintenion facleda ofedeti fi
ent arto quid ſit ſta dinuſ⸗
oꝛq dimittit gfelus offecent
eni pot dmnitte ciſ offlen
ſ ſuffeciend wdminn
ſolutuͦ er ſanſfet eipe
· Rñdet die hotq Pnnocl
: hartepto itſ
. noẽ aliuc qhacea
kindcato rrcoglatß⸗ 1
ns bin ſmfſrofil

et toꝛuo vultu ſꝑ eũ reſpicit, ſiłia.

et iſta nulli licet retinẽqꝛ ab oĩ ſpe-
cie mala abſtinendũ eſt · ſcõm apłm.·
i·theſſo · v · Vñ ſiẽ eleaʒarꝰ.jij.macie.
vj · abſtinuit a carnibꝰ ſil ibus poꝛci-
nis ne videret᷑ comedẽ poꝛcinascar
nes, ſic ſcãdaliſaret᷑ ita nõ debʒ qͥs

ila ſigna facẽ/ꝑ q̃ ꝓbabiłr crediẽ eſ

ſe in odio · Signa remota ſunt q̃ nõ
ingerũt argumentũ ð odio/licʒ odiũ

ſubſequat᷑ · vt ſũt ſubtctio familiari

tatis ſeruitioꝛe aliq̃ et ſiłia· a iſta

licet retinẽ oĩbꝰ/dũmõ nõ fiat malo

aĩo·ĩmo interdũ põt eſſe meritoꝛiũ:
cũ fit ſp bonũ alteriuſ. Quid g diciẽ
interdũ ꝙ E̊ nõ debẽt facò pfecti· ſi
intelligat᷑ ꝙ ̊ nõ eſt pfectiõis/verũ
eſt · Aliter nõ videt᷑ eſſe verum.
Querit᷑ & ſexto vtrũ ĩiuriatuste

neat᷑ qᷓrere recõciliationẽ iniuriãtis

ipſo ñ penitẽti· Rñdet᷑ regularit᷑ ꝙ
non · Vñ brus auguſ.ſuꝑ illũ locũ/ſi
frat᷑ tuus hʒ aliqͥd aduerſꝰ te ſic di-

cit id ẽ ſi tu eũ offẽdiſti. Nã nos ha
bemꝰ aduerſus eũ · ſi ipſe nos leſit.

Vbi nõ eſt opꝰ ꝑgere ad recõcilianõ

tñ poſſʒ qͥs ad ̊ teneri ratõe frat᷑ne
caritatis/jin caſu ſcʒ ſi crederet᷑ ꝓba

bilłr! ꝙ ꝑ ̊ liberaret aĩaʒ eiusa moꝛ
tali odio.et nõ eſſet occaſio mali,vel
in alijs HG̊modli · Si vo dauid ̊ fecit
reſpectu ſaul. i · re · xxiiij · et · xxvj. ſi
miłr quidã ſancti opera fecerũt Pʒ
fectionis cur nõ faciemusꝰ
Querit᷑ ſeptimo vtrũ nõ pᷣcedẽte
recõciliatõe teneat᷑ aliqͥs/nõ ſolũ di-

ligẽ affectu iniuriantẽ ſʒ etiã ei bñ

facẽ. Rñde᷑ ſic etiã om̃s tã pfe-

cti q; impfecti·qꝛ illud bũ bñfacite

bis à oder̃t vos/dixit dñs nõ ſolũ di
ſcipulis in mote/math · v· ſʒ etiã tur-
bis in ſermõe in plano · lu · vj. Tñ qͥa

pᷣcepta affirmatiua nõ obligãt n in

caſu' ples poſſent eſſe caſus in qbus
tenet qs magis bñ facere amicis/qᷓ;
inimicis · quia foꝛte non tenet᷑ inimi

cia! niſi in caſu neceſſitatis .

Ca · x· oſtẽdit quã foꝛmã ſeruare

ðʒʒ in reſtituẽdo qͥ leſit ꝓximũan
ad om̃s ſatiſfactões · an poſſit pᷣla
tusrmittẽ tturiã illatã (bdito ſuo

Vomõ aũt ſub qᷓ̃ foꝛma/æx
equi ðbeat ſatiſfactõz tene
at᷑ ille qͥ leſit aliũ vᷣbo docet

Hüũber · in expoſitiõe regłe.ca.cxlix.

dicẽſ/ꝙ triplex põt eſſe Gimodi ſatiſ
factio · Vna ẽ ꝑvba vt cũ quis petit
veniã de offẽſa ab offẽ ſo · Sic facie-
bat auguſ.ſcribẽs hiero · dicẽs · Ob⸗
ſecro te ꝑ mãſuetudinẽ ieſu chꝛiſti:
ſi leſi teignoſce mihi · Alia ẽ ꝑ coꝛpo
