ex intẽtione aboꝛtiendi · Fit igiẽᷣ

ſzm albertũ aboꝛſus ex pꝑcuſſone.
ex caſu ab alto · aut ꝑ exercitiũ coꝛ
poꝛale laboꝛioſum vt ex vehementi

ſaltu· QAñqʒ etiã fit ex paſſioibug a-
nime · vt ex ira vehemẽti/aut ex tri
ſtitia et timoꝛe · Qñq; ex frigoꝛe ae
ris ſuꝑfluo· vł ſuꝑflua calliditate.
Vngde etiã balnea longa impꝛegna
tis ꝓhiben?᷑/et callida nimiſ· Qñq;
fit ex fame aut ſiti longa aut reple
tione nimia/vł fleubotomia. Secus
autẽ eſt et fit aliqñ ſine peccato ab
oꝛſuſ ex aliqua impꝛegnate infirmi
tate, aut debilitate fetuſ aut ex fri
goꝛe nimio aeris/vł ex intemperã-
tia aeris alia· Credecimo · ſi quis ſe
ipſum interficit · Decimoquarto qui
ſcienter et ex intẽtione vitã ſibi ab
bꝛeuiat/moꝛtẽ accelerãs vt ſit citi-
us eum chꝛiſto qð ſtultiſſimũ eſt et

ſuꝑbia plenum · Decimoqnito qui p

crapulam vł aliomõ diſſolutã vitam
ſibi moꝛtem accelerat

Capłm tertium huius ſcde par-
tis · Mꝛimo oñdit que fiunt ↄtra
ſextum pᷣceptum· Scðdo que fiunt
dt᷑ ſeptimũ · Certio q̃ fiunt cõtra
octauũ,/ et diſtinguẽſ mẽdacium:
oñdit qñ eſt pctĩ moꝛtale,/ et qñ
non· Quarto quõ negare verita
tem in iudicio ſit pctm̃ · Quinto
eñ quis teneat᷑ ferre teſtimoniũ,
et qñ nõ· Sexto explicat qñ quiſ
tenet᷑ alium accuſare· et quomõ

quis in accuſando põt tripł'r pec-
care · Septimo quomõ aduocatuſ

arepimchiti teno⸗
Noreſb teſen ingni l ſem.
uo eto phibet et ome dam⸗
nmnqd pot infem ynmoy verba

Neqiocl de iſan dia nmo

eluruna Oec quia in iucieid pu⸗
iro ſdura pecatatiritdunt arta
GRiftcadone wortoſyndicta ſan.
tone ddneſt de nedadd nega
done ertadd Cihfitate acmuir
tone clocanie defenſne duan
catone ceſg uerſqtioe pena taliit
iuteifſemena 1de pel nie
nnlefimnt en rii faſi wwrs

ſpitatiotum intönon fallendti

tettnpler noa m.
waßt cauſn ludi f nar
dane⸗ Offroſun Dnult eſe

„ — — ₰- „

ebilitrre feiſauterſi
denio /pl er intenpera⸗
Trecerin ſiqi ſe
ret. Decinoqnlatto qui
rintẽtione vita ſibi ab
ti adeleras vtſit in⸗
ſto að ſltihmi eſt er
mum. Dechmoaſtto gin p
N diomadiſtdata tann
m arderat,

nterum buins ſdeyer
him oñit que ,unt ot
Frepum Ordogle ſunt
mũ Lenojj fint cotl
e diſingueſ necum.
ſtpc nutdle, et qñ

efene teſdm
eneak fere te
Sen erſirateficlu

0
um culare · et quon

Accuſando hot tnß tul
epnn quonid

peccat aliqñ certa ſciẽtia/et ali
qñ ignoꝛãtia · Octauo ondit quõ

iudex peccat, et quõ non · et ſi liꝰ

ceat reo ↄdemnato ſe vi defen-
dere/aut fugere · et quomõ qñq;

appellare eſt peccatung··

Echia phibet ſexto p̃cepto

Lt ꝓ hoc intelligit᷑ ꝓhibitũ

omne illud nocumẽtumqð

poteſt inf̃erri pſone ↄiuncte, xK moꝝ-
dũ libidims · De hẽſ g · parte · · de
luxuria et eius ſpẽbus· ca· iiiſ·
Non furtum facere ẽ ſeptimum
pᷣceptum · in q̊̃ ꝓhiberi intelligit᷑ õe

damnũ qd põt inferri ꝓximo in re-
bus exterioꝛibus · De hoc habeſ. S·

parte pꝛima:capitulo tertio

Non eſſe teſtem iniquũ vł fłm⸗
octauo pᷣcepto ꝓhibet᷑ et om̃e dam-

num qð põt inferri ꝓximo ꝑ verba

De quo g̊ · ca· de ira accidia · immo

et luxuria · Sed quĩa in iudicio pu-

blico plura peccata cõmĩttunt᷑ circa

teſtificationẽ idcirco ſʒm dicta ſan-
cti thome dm eſt de mẽdacio · nega

tione veritatis · teſtiſicatiõe · accuſa-
tione · aduocatiõe · defenſione · puari-
catione · tergiuerſatiõe · pena taliõis

iudicij ſentẽtia. de appellatiõe⸗qñ

male fiant · WMendaciũ ẽ falſa vocis

ſignificatio cum intẽtione fallendi
Et eſt triplex mẽdacium · Jocoſum ·

quod fit cauſa ludi/ vł placẽdi cupi
ditate · Officioſum qð nulli obeſt/et

ꝓgdeſt alicui · Nam fit cauſa vtilita-

tis · qꝛ intẽdit᷑ eo iuuamẽtũ alteriuſ
vł᷑ remotio nocumẽti · aut fit ad con
ſeruationẽ pecuma· aut ad ↄſeruã
dam vitã coꝛpoꝛalem· aut ad dſeruã
dum honoꝛẽ/ ne polluat᷑ coꝛpus ali-

cuius · Dernicioſum eſt qð fit cauſa

nocumẽti alterius· Et E̊ habet tres
gradus · Mꝛimus ſi intendit᷑ in no-
cumẽetum vnius vtilitas alterius.

et G̊¶ vni ꝓdeſt,/et alteri obeſt· Scdg

ſi eſt dtra hominẽ, ſiue ſola intẽtiõe
nocendli alicui:et hoc nulli ꝓdeſt/et
obeſt alicui:·Certius ſi ẽ ↄtra deum
vt qñ fit in doctrina religionis · Eſt
autẽ mẽdaciũ ꝓnicioſum ptm̃ moꝛ-
tale ꝑ ſe · Mꝛimo ſi fiat ↄdtra bonum
dei in dockrina fidei · et ̊ ẽ grauiſſi
mum · Scðdo qñ fit circa aliqͥd cuius
cognitio ꝓꝑtinet ad homĩs bonũ · pu
ad pꝓfectionẽ ſciẽtie, et infoꝛmatio-
nem moꝛe q̃ᷓ ſunt de ncẽitate ſalutiſ

qʒ infert damnum falſe opinionis.

Tertio qñ fit in nocumẽtum ꝓximi
notabile· aut quãtum ad perſonas⸗
aut quãtum ad diuitiasl aut quan-
tum ad famã · Quarto qñ quis mẽ
titur in iudicio! vbi ex officio tenet᷑
dicẽ veritatẽ · Quinto qñ quis men
titur docẽdo ſeu in doctrina ad quã

ex officio tenet᷑ · Officioſum mẽdaci

um ẽ pctm̃ moꝛtale/ſed ꝑ accidẽs ra
tione ſcandali/vł cuiuſcunqʒ damni
ↄſeqñtis notabiliſ. dum ſcʒ aliquis
nõ veret᷑ ſpꝛ ſcandalumpublice mẽ
tiri · Jocoſum mendaciũ ẽ pctm̃ moꝛ
tale ꝑ accidẽs · qñ quis mẽdacium

iocoſum iuramẽto ↄfirmat · qꝛ tũc ꝑ
iurium ẽ · Alhias mendaciũ ſemꝑ eſt

petm̃ veniale ad minus; .
Negando veritatẽ ſcienter in iu

dicio quis peccat etiã qñ eſt reus
Accuſatus enĩ tenet᷑ iudici veritatẽ

exponere?quã ab eo ſʒm foꝛmã iuriſ
exigit · Ideo ſi ſic confiteri noluerit
veritatem/quã dicẽ tenet᷑/vł ſi eam
mẽdaciter negauerit mõꝛłr peccat

.„

Si vero ĩiudex hoc exquirat qð non
põt ſʒm oꝛdinem iuris non tenet᷑ ei
accuſatus rñdere: ſed põt᷑ vł ꝑ ap-
pellationẽ, vł ałr licite ſubterfugẽ ·
Mendatcium tñ ſibi dicere nõ licet
Teſtimoniũ ferre tenet᷑ quis ali
qñ requiſitus · aliqñ non requiſitus ·
Pꝛimo requiſitus auctoꝛitate ſupe
rioꝛis ſui/ cui in his qᷓ ad iuſtitiã ꝑ-
tinent obedire tenet᷑ · et in hiſ in q;-
bus ſzm oꝛdinẽ iĩuris ab eo teſtimo
nium exigi. puta in manifeſtis/ et
in his de qbus infamia pᷣceſſit · Nõ
autẽ de occultis· nec de qͥbus nõ eſt

infamia · Scdo reqͥ ſitus auctoꝛitate
alicuius/nõ auctoꝛitate ſuꝑioꝛis cui

obedire tenet᷑ ſi tunc requirit᷑ eius
teſtimoniũ ad liberãdum hominem
ab iniuſta moꝛte/ſeu pena quacunq;
vł a falſa infamia/ vł ab aliquo dã-
nol etiã tenet᷑ ad teſtificãdum; Ter
tio ˖ ſi in iſtis caſibus iam dictis etiã
nõ requirit᷑ teſtimoniũ aliecuius! tñ
tenet᷑ facere qð in ſe eſt vt veritatẽ
denuntiet alicui, qui ad hoc poſſit
pꝛodeſſe · Quarto · ſuꝑ his q̃ ꝑtinent
ad ↄdemnationẽ alicuius/ nõ tenet᷑
aliquĩis ferre teſtimoniũ niſi qñ a

ſupion compellit᷑ ſzm oꝛdinem ĩiuriſ

licite · qð dicit᷑ pꝛ clericos qui ad E̊

cogi nõ poſſunt · Tenet᷑ pᷣterea teſtiſ

ver dicere · et veritas nõ ẽ venden
da · ſed teſteſ aliqñ aliquid accipere
poſſunt ·nõ q̃ſi pᷣcium teſtimonij: ſed
q̃ſi ſtipẽdium laboꝛis expẽſaſ. vł ab
vtraq; parte,s vł ab ea q̃ inducunt᷑

Accuſare autẽ tenet᷑ quiſqñ pec

catum rei eſt tale/qð vergat in mul
titudiniſ coꝛruptelam coꝛpoꝛalẽ ſeu
ſpũalem · et qñ ꝓbari põt ſufficient ·
Si autem nõ vergit in nocumẽtum

multitudinis / aut ſi ꝓbari ſufficien
ter nõ põt nõ tenet᷑ · Poteſt etiã ac
cuſatoꝛ t᷑pliciter peccaẽ· viðlʒ calu-
mniatione,p̃uaricatione/et tergiuer
ſatione · Calumniari eſt falſa crimi
na alicui ex intẽtiõe in iudicio im-⸗
de · Qui autem falſum crimẽ alicui
imponit/nõ ex malitia ſed ex ammi

leuitate et ad accuſationẽ pꝛocedit

quia ſcʒ nimis faciłr credit qdð au-
diuit hoc ẽ temeritas/nõ calumnia
Similiter ſi quiſ ex iuſto erroꝛe mo
uetur ad accuſandum aliquẽ· nõ eſt
calumnia · Mꝛeuaricari ẽ in iudicio
vera crimina abſcondere fraudule
ter. ĩta ꝙ fraudulent᷑ abſcondit ea
de qbus accuſationẽ ꝓponit,/ collu-
dens cum reo/ꝓpꝛias ꝓbationeſ diſ
ſimulando · Tergiuerſari eſt in vni-
uerſo ab accuſatiõe in iudicio deſiſtẽ
omino ſcʒ animũ accuſandi deponen
do · non qualitercunq;/ ſed inoꝛdina-
te · vt ſi in accuſationis ꝓceſſu cogno
uerit falſum eſſe ĩd de quo accuſaue
rat: et ſic pari ↄſenſu ſe abſoluũt ac
cuſatoꝛ et reuſ. Simibłr ſi pᷣncepſad
quẽ ꝑtinet cura boni cõmunis/ qð p
accuſationẽ intendi?᷑ accuſationem
aboleuerit · Penã talionis tenet᷑ ſol
uere ille qui accuſauit alium mẽdo
ſe intẽtione nocẽdi/ et in ꝓbatione

deficit.ſecuſſi ex animi leuitate ac-

cuſauit .
Aduocãſ ꝓ cauſa quã credit eſſe
iniuſtam, et damnificans ſic alium:
tenet᷑ ad reſtitutionem eiuſ damni/
qð ↄtra ĩuſtitiã ꝑ eius auxilium al-
tera parſincurrit · Si vo ignoꝛanter
iniuſtã cauſam defendit excuſat᷑ in
tanto/vel in nullo/vel in toto ſʒm ꝙ;

Aaondl. deret

— ——

face
.Grbiar oinone

ſnar aueg, donde nedlei
uinipie⸗ 4 endere uſenm

im qli ublce n ſunt

ts aium qui publick
Ntreus idlcare, niſf icicet eum

cum humniltete /et tmnor et cu ne⸗
teſtaimminet. Jucer aeterea
Iam uſteiudicat pettat tñ ſ bor
t nöerbemucletna ſed er am
ſat noerbeniugeeta ked er an
miamamtudit Juden pectat ſin
dt ma diſubetum aut won ſyn
Nuteti gla nouit ant ſne diſcto
fe N infamia autſi penam rdant
ſne lenſiaccuſantis Moum nol.
mento puble vtlltans. Deſene
learmig y nanu idicen /
iis alemnatus ? ai noren te
loiamm iugce on lccet. Figereta
en ot ta de lo ſe ogl
pblan emnatug.
ralm ſegan ſellbert Lenet
Gnendreſſtere 3enei/
Nra . Benti quin pati⸗
Aaluſtmef
—
ſenemuück 5
ilmn

— — B

numis kaglt pgt GDan⸗
Ne tenent no

n nicdlung
terſtquſeriſt Erdlemo

. Eenun Aani n
Peeuqrican e in iuchd
min dbſcongere kranguſ⸗
Pfraudilent abſonte
ccuſatonẽ pponit call⸗
ro ppꝛing pbatineſdiſ
Tergiuerſari eſtin vni⸗
cuſaude in iuciciodeſiſt
mimi accuſand deponen
Autercunqg ſed nordina-
Xduſabonis Peeſn cogno
m eſe id de aud aruſaue
cpand enſuſe idſchiitar
treud Gimikr ſißrepſal
etara boni muns eh
one intendt Nlſtihnen
nt. Peni talpnutſ⸗
qui arcllait alun nedo
ne eic et i betone
uſſteraninileutate a

peauſa gus geeit eſe
umiftcmnm icalun

ignoꝛãtia fuerit varia · De ignoꝛan⸗
tia habeſ.S· parte pᷣma · ca · viij · Cx ·
Aduocatus autẽ recipiẽſ pecuniam
impꝛobitate et immoderãtia extoꝛ-

quẽs peccat: licet tñ patrociniũ ſu-

um vendere id ẽ vſum ſcientie qui

eſt coꝛpoꝛał · Sʒ ̊ facẽ debet mode
rate accipiẽdo · ↄſyj/ derata cõditione

pſonaꝛeim negocioꝛen laboꝛiſim dſue

tudiniſ pꝛĩe · Idem dom de medico⸗

Judex nõ debet vendere ĩuſtam
ſontentiã ideo de publico ſunt iudi-
cibus ſtipẽdia danda laboꝛis · Judi
care aliũ in grauibus peccatis exi

ſtentem non licet iudici/qui publice
in ſimilibus ſoꝛdet immo nõ licet iu

dici qui in occulto in Suibus pecca-
tis eſt alium qui publice in ſimilib⸗

eſt reus iudicare, niſi iudicet eum

cum humilitate/ et timoꝛe/et cũ ne-

ceſſitaſ imminet · Judex pꝛeterea qͥ

alias iuſte iudicat peccat tñ ſi hoc

facit/nõ ex beniuolẽtia! ſed ex ani-
mi amaritudĩe · Judex peccatñi iu

dicat nõ ſibi ſubiectum,/aut non ſzm

veritatẽ quã nouit/aut ſine accuſato
re/vł infamia/aut ſi penam relaxat
ſine ↄſenſu accuſantis/vł cum nocu-
mento publice vtilitatis· Defendẽ
ſe armis vł manu,/ↄtra iudicem qñ
quis ↄdemnatus ẽ ad moꝛtem iuſte
coꝛam iudice non licet · Fugere ta-

men põt tał de loco ſic odemnatus·
vt ꝑ ſolam fugam ſe liberet· Tenet᷑
tamẽ nõ reſiſtere agenti quin pati-

atur quod iuſtum eſt/qñ detinet᷑ · Si

militer etia ſi aliquis ſit ↄdemnatꝰ
vt fame moꝛia?᷑ nõ peccat ſi cibum

ſibi occulte miniſtrari ſinat quia tẽ
non ſumere eſſet ſeipſum occidere ·
Appellare autẽ cauſa afferẽde mo-

re, ne ↄtra ſe ĩuſta ſentẽtia ꝓferat᷑
eſt peccatum · quia hoc eſt calumnio
ſe ſe defendere⸗

Certia parſ de his que commit⸗
tu nt circa ſacramẽta/vnicum cõ
tinenſ capłm · Himo dat quinq;
regulas de ſacramẽtis in gene⸗
rali. Scdo de ſaẽmento baptiſmĩ
dat vnicam regulã · Certio de ſa⸗
eramẽto ↄfirmatiõiſ dat ſimiliter
vnã · Quarto circa ſacramẽtum
eucariſtie treſ ponit regłaſ· Qn⸗
to circa ſacramentum penitentie
tredecim dat regulas · Sexto de
ſaẽmento extreme vnctionis du⸗
as ponit regłas: Septimo circa
mat᷑monij ſaẽmentũ treſ regulas
ponit finalr · De ſaẽmento autẽ
oꝛdinis nihil ſpale · qꝛ ſiquis autẽ
indigne illð ſuſcipiat, aut indige
ↄferat/aut nõ iuſte et ſancte exe-
quat᷑ põt videri in materia de
ſymonia, aut ꝑ ea que hic dicunt᷑
de alijs ſlacramentis/

Irca ſacramenta que ſunt
neceſſaria ponit cancellari⸗
plureſ regulas ſeqñteſ·per

quas apparebit ſi ſingule eaꝛe par-
ticule cum diligẽtia notent᷑ qñ quis

in hoꝝ ſacramẽtoꝛe adminiſtratiõe

peccat et qñ nõ· De ſacramẽtis igiẽ

in generali ponunt᷑ quinqʒ regule·
Mꝛima ẽ · In omni ſacramẽto ſi de
ſit intentio actuał/vł habituab faci

endi illud quod chꝛiſtuſ inſtituit/ et

eccleſia intẽdit nihil agi· Similit᷑
ſi foꝛma obmittit᷑/aut coꝛrumpi?/ et

materia debita/aut ſi idoneus mini

ſter defuerit · Secũda regula ẽ· Ex

hoc pᷣciſe ꝙ aliquiſ ſciſmaticus eſt,
vł hereticus/vł pꝛeciſus/et excoõmu
nicatus/vł degradatusʒ non reddiẽ᷑
impotens ad efficiẽdum/vł ↄferen
dum ſacramenta niſi deſit aliunde
vb poteſtas oꝛdinis, vł intentio de⸗
bita/vł materia/vł foꝛma ·qᷓ3uis ex
ercendo talia in caſibus pꝛohibitis
grauis delicti reus teneatur. Ter-
tia regula eſt · Fiat ſemꝑ qð meli-
us erit de poſſibilibus- dum circa ſa
cramentoꝝ miniſtrationẽ dubitatio
aliqua contigerit · vłᷣ ſuppleat᷑ caute
illud qð obmiſſum fuerit/et ſub qua
dam oↄditiõe ſi non eſſet illud ĩterã-
dum · It in caſu dubio vehemẽter!
an aliquis ſit/ vł non ſit baptiſatus/
vt ſi ſit expoſitus/ vł baptiſatus in
nomine chꝛiſti tm/aut alio tali du⸗
bio/ iteret᷑ baptiſmuſ ſub hac ↄditio
ne · Si tu es baptiſatus! ego te non
baptiſo · Et ſi nõ eſ baptiſatus ego
te baptiſo in nomine patris filij
ſpũſſancti amen· Quarta regula eſt
Ea q ſunt de decẽtia ſacramẽtoꝝ no
tabili/inſtituta et ꝓmulgata ab ec-
cleſia, nec abolita ſunt ꝓ non vſum
ſi nõ ſint de neceſſitate ſacramen-
ti ad faciẽdum id qð intendit᷑ ſunt
tñ de neceſſitate pᷣcepti/ad obligan-
dum ne ſciẽter et negligẽter abſq;
rõnabili cauſa dimittant᷑· Quinta
regula ẽ · Foꝛma in omni ſacramen
to põt coꝛrumpi aut ꝑ additionem:
aut ꝑ ſubtractionẽ aut variationẽ:
aut interruptionẽ notabilem/qꝛ mo
dica ñ impedit · Simiłr additio ſub
tractio/et variatio:ſi neq; hanc foꝛ-
mã ad ſenſũ aliũ/neq; in intelligibi
lẽ reddãt! licet indiſcretea culpabi
lit᷑ fiant/tñ ſacramẽtũ ñ ſpy anullat

De inde de ſacramẽto baptiſmi
dat᷑ talis regula. In baptiſmo hec
ſunt de neceſſicate ſacramẽti· Oini
ſter idoneus · Materia q̃ ẽ aqua ele
mẽtaris fluida/ad differẽtiã luti et
aquae que ſunt artificiales. Inten
tio actuał vł habituał faciẽdi quod
eccleſia intẽdit· Intingẽdo vł im-
mergendo ex aqua illa baptiſandũ,
aut eius partem pᷣncipalem nudam
Et ꝙ aliquałr ↄſentiat ſcʒ actu vel
habitu vel in parẽtibus · ddo ſimul
hanc foꝛmã, ego baptiſo te in nomĩ
ne patris et filiñj et ſpũſſandi amẽ,
Conſequẽter de ſacramẽto ↄfir
mationis tał dat᷑ regula. Confirma
tionis ſacramentum tenet᷑ quilibet
chꝛiſtianus habens vſum rõms non
dtemn · pᷣſertim imminente piculo
ↄfeſſionis chꝛiſti coꝛam infidelibus
faciende: B
Circa ſacramẽtum eułkariſtie dã
tur iſte tres regule · Pꝛima · ꝙ di⸗
ſcrimen noui peccati moꝛtabł in cele
bꝛando vitat᷑ ſi poſt diſcuſſionẽ con-
ſciẽtie/q regularit᷑ in talibus habe-
ri ſolet/celebꝛaturus nõ habeat con

ſcientiã fixam aut eque firmã ſicut

de oppoſito/qð ſit in moꝛtali/ vł alio
legitimo impedimẽto vt ẽ irregula
ritas · Et hec vocat᷑ certitudo moꝛał
vł ciuilis/q homo ſufficienter ꝓba-

tus eſt · Scda regula eſt. Illi pueri

ſunt idonei ſuſcipere eukariſtiam/
ad hoc ligari vident᷑ ſemel in anno

qui ſzm legeſcenſent᷑ abiles ad nu-

bendum · põtq; deuotio etatẽ hãc p̃ᷣ
uenire ſicut in qͥbuſdam etatẽ ſup-
plet malitia · Tertia regula eſt · Au
dire miſſam integrã ẽ de obſeruatio
ne ſabbati/hoc ẽ diexe feſtoꝛe ꝓ tem

nuImutſtpecrtv dicett

1 A
oapotinita verlat⸗ gſticl .
tuoſoſienta rerenonea ibt ni⸗
Gers qn
utinaut Er bipreupit uſte.
Wareglla Cmiſtante in Aliud
gens N nillem ed nahentel
feccan monal ſunt neceſſano con⸗
ſtende⸗ Terba regla Confuel de
bet reglarter myectator wnorum
eluadone Qare connues ſucs⸗
nſdum Ater tennon t ſan
in ineeſudun natre l vira ion
feant niſ ſedicat /g apn tale e⸗
iſto debert lſſe et non obeſſe
. mia ſtueeeuinkis
DNeſſoem/ no ze

niz tal dak tegll Confim
amentum tener qulbet
nu abens vlim rong mon
pbereim imminente ieulo
chꝛiſti coꝛam infideltbus
ſaametum eußarſſtieda
res tegile Pima gdi⸗
noui pecran mortal n cel
Fitat ſi poſt diſetſione cor⸗
gregelanin Aus babe⸗
celebradirus no habet n
firamn aut eque frmaſuut

ſto goſtin nottl, 9lalo

poꝛe legis euãgelice. niſi ꝑ impedi-

mentum legitimũ aliquis ſe tuea-
tur · Cale vo impedimẽtum ſzm lo-
ta,/et tempoꝛa/et etateſ/et ↄſuetudi

nes varie iudicat᷑
WVꝛeterea circa ſacramẽtum pe-
nitentie dant᷑ plures vtiles regule ·

Mꝛima · Confeſſionẽ ſacramẽtalem

poſt moꝛtale ptm̃ fieri actu opoꝛtʒ
in ſex caſibuſ. Dꝛimuſ.ex inſtitutio
ne eccleſie ſemel in anno· Scds in

ſuſceptiõe eukariſtie/vł ce lebꝛatiõiſ

et ſaeramẽtoꝝ alioꝝ ſuſceptiõe ſzm

quoſdam · CTertius · in piculo moꝛtis

veriſimilr imminẽtis · Quartus qñ
oſciẽtia dictat ꝙ alias non habebit
opoꝛtunitaſpeccata ↄfitẽdi · Quin-

tus ſi ↄſcientia licet erronea ſibi ſub

maorttali peccato dictat · Sextus qñ

vouit/iurauit/ vł ſibi pꝛecipit᷑ iuſte ·
Scðda regula · Circũſtantie in aliud

genus,/vbł in aliam ſpeciẽ trahenteſ
peccati moꝛtab ſunt neceſſario con-
fitende · Tertia regła · Confitẽſ de

bet regulariter in peccatoe ſuoꝛum
explicatione celare complices ſuos·

mnſi dum aliter ↄfiteri non põt · ſicut

in inceſtu cum matre,s vł vnica ſoꝛo

re · aut niſi ſie dicat ꝙ apud talẽ re-
uelatio debeat ꝓdeſſe et non obeſſe
eis qui detegunt᷑· Quo caſu nihilo-
minus magna cautela requirit᷑ apð

fitentẽ et ↄfeſſoꝛem! ne zelo ꝓfici-

endi indiſcreto fallant᷑ · De vide

ſupꝛa parte pꝛima · ca · vj · E. xviiij ·
Quarta regula tal ẽ · Omnia ad cõ
feſſionẽ ꝑtinẽtia/ vt penitẽtia iniun
cta/et interrogatiõeſ factei et cete-

ra non inducetia ad malum ſunt de

ↄfeſſioniſ ſecreto · ¶· Pꝛopter qð pec-
cat,/ ſi eos nõ excuſet ignoꝛãtia illi qͥ

penitẽtias ſuas/et ea qᷓ ſacerdoſ eiſ
dixit! paſſim dicunt,ð et qui etiã ſuꝑ

hoc inquirunt · qm̃ talia ꝑ indiredtũ

cauſant aliqñ irriſionẽ ſacerdotis /ã

ↄfeſſi culpã · Quinta regłaẽ · Quĩ

ſeduxit alios ad peccatũ:tenet᷑ pꝛo

poſſe eos poſtmodũ ad viã veritatiſ
reduc? nõ minus q; de damno tem-

poꝛali illato · ſic de infamatiõe/et ſi⸗
milibus · et ad ̊ debet ↄfeſſoꝛ indu
cere ↄfitentẽ · De qua materia hẽs
in noſtro manuali cõfeſſoæ · Sexta

regula ẽ · Confeſſus volens petm ſu

um reuelari per ↄfeſſoꝛemdicat ex

ↄfeſſionẽ ſacerdoti ꝙ illud detegat

Neq; tñ adhuc ẽ tutum ↄfeſſon il-
lud onus aſſumere ſi remediũ poſ-
ſit abr cõmodius adhiberi · Septi
ma regula · Si ↄfeſſoꝛ pᷣſumit᷑ veri-
ſimiliter ſollicitaè ad peccata/vtpu
ta ad lubꝛicitatẽ ꝑſona ̊ timẽs de-⸗
bet ab iſto ſi ſit ſuus curatus petè
licentiã alteri ↄfitendi · qua nõ obtẽ
ta! põt nihilominus alteri ↄfiteri/⸗
abſolui · Octaua regła · Meccatoꝛ/
qᷓ;uis nõ ſufficiẽter penitẽti vt quia
ꝓpoſitum habet actualr peccãdĩ in
fuẽᷣm, vtile ẽ ↄfiteri et abſtinẽtias
certas reciꝑe · cui tñ ↄfeſſoꝛ expᷣſſe
ite e itex ꝓteſtet᷑ neq; abſoluit᷑
neq; põt,r neq; penitẽtie taleſ/aut ta

lis ↄfeſſio eundem liberatquin ite

rum eadem peccata ↄfiteri teneat᷑ ·
Cutiuſ enĩ eſt cum parua penitẽtia
(que ſpõte ſuſcipit/ et veriſimł'r ad
implebit᷑) ducẽ ↄfeſſos ad purgato-
rium qᷓ; cum magna nõ implẽda p̃ᷣ⸗
cipitare in infernũ· Nona regła
Nulli inuito iniungẽda ẽ penitẽtia
pꝛo peccato ſecreto · ſecuſ de publico
Similr nullus ꝑ caſtigationẽ ſcan-

daliſandus eſt publice ꝓ peccato oc
culto · ſecuſ ꝓ publico. vbi ſi ſcanda-
liſetur peccatoꝛ ſcandalum illud nõ
imponẽti/ ſed ſibi qui meruit impu-⸗
tet · Decima rgła · Diuiſio ↄfeſſiõiſ
ſi ab hypocriſim,/ aut ꝓ nimio pudoẽ
fiat impedit veritatẽ abſolutioniſ-
Secus vbi auctoꝛitas ſupioꝛis in ca
ſibus reſeruatis/et bona fides ſim-
plicium hoc faciunt/ excuſant · aut

vbi ↄfeſſoꝛ foꝛte pᷣſumeret᷑ ſcandali

ſari ex peccato ↄfeſſi · et nõ habeat᷑
ꝓtunc ↄfeſſoꝛ aliuſ ſecretuſ/ cui abſ
q; ꝓbabili ſcandalo peccata omnia
reuelari poſſent, aliqua tñ poſſent
Vigdeat tñ q̃ͥlibet q;rationabłr ↄſci
entiam ſcandali ſibi fingit · Vnde
cima regula ẽ · Dum neſcit ↄfitens
de qbuſdam actibus an fecerit illoſ
aut qua intentiõe/et quõ fecit/vt ſe
pe dtingit dicat ſub ↄditiõe ſcrupu-
los ſuoſ·vt ſic neq; mentiat᷑ neq;ʒ ab
ſolutione defraudett.· Duodecima
regła· YFoꝛma abſolutionis ab excõ
municatiõe ẽ iſta · et debet pᷣmo fie-⸗
ri · Ego abſoluo te a ſentẽtia excom
municatiõis · et reſtituo te ſacramẽ-
tis eccłe in nomĩe patris et filija ſſ.
amẽ · Deinde ſequit᷑ abſolutio a pec
catis · Ego abſoluo te a peccatis tu
is in nomĩe patris et filij/ſſ.amen.
CTutiuſqʒ eſt iſtis foꝛmis nihil im-
miſcere · Tredecima regula ẽ.· Con
feſſio ficta reiterari debet ex inte-
&ro ſʒm ꝓbabilioꝛẽ opinionẽ· q;uis
durioꝛem · Non ẽ tñ fictiol ſi pecca-
toꝛ dicat omĩa quoꝛe actu recoꝛdat᷑,
qᷓ;uis nõ oĩm recoꝛdex᷑· ſed eſt fictio
dũ ſcienter celat aliquid: aut in ꝓ-
poſito peccandi pſeueratlaut ſcit et
ſcire debet ꝙ a tali nõ põt abſolui .

Vlteriuſde ſacramẽto extreme
vnctionis dantur iſte due regule.
ꝛima. Unctio extrema habet ma
teriam et foꝛmã in libꝛis ſuis exp̃ſ-
ſam · et obligat᷑ homo eam nõ atem
nere! dum finis vite ſʒm ꝓbabiles
cõiecturas ꝑ infirmitatẽ expect a᷑.
Que pᷣterea iterari põt ſimili cauſa
rurſuſ venĩẽte · Scda regula· Extre
ma vnctio rite ſuſcepta delet venia

la· immo videt᷑ ꝙ abſoluit ab omni

culpa et ↄĩuncta petitiõe recipiẽtis
videt᷑ ꝙ ab omni pena liberet. tum
virtute ſacramẽti · tum qꝛ petit pĩe/
pſeueranter/p ſe/et ĩuſte/
Noſtremo circa ſacramẽtum ma
trimonij dant᷑ treſ ſequẽteſ regule.
ꝛima · OWat᷑monium ↄtrabẽſ ficte
in foꝛo eccłe quãtumcunq; carnaliſ
copula ſubſequat᷑ eadem fictione ra
manẽte non diungit᷑ matrimoniałr
Compellet᷑ tñ ab eccła in foꝛo exte
rioꝛi tanq; ſi fuiſſet vex mr̃imoniũ ·
Secuſin interioꝛe cuius ẽ ↄſilium.
vt potius om̃ſ ſentẽtiaſ ecełe tollèt
qᷓ; peccato ↄſentiat · Moteſt tñ nouo
ↄſenſu adhibito fictum mr̃imoniũ
(ſi nil aliud obſtiterit) in ve com-
mutare. Scðda regula. Votum ſim-
plex caſtitatis nõ dirimit mrimoniũ
iam ðtractum · peccat tñ qui vouit
dum pᷣmo ðtrahendi voluntatẽ ha-
buit voto ↄtrariã · nõ autẽ poſtea dũ
reddit debitum · vt ẽ ↄcoꝛs ſentẽtia
ſed negãt aliqui petitionẽ poſſe fie-
ri: Certia regła· Nullus diugũ te⸗
net᷑ reddere debitũ in detᷣmentum
notabile et certum ſuiĩ coꝛpoꝛis/vel
fetus naſcitᷣi · Et ſʒm hoc cognoſcit᷑
qñ lepꝛoſis, vł pꝛegnãtibus,/ aut mẽ
ſtruatiſ/aut furioſis/aut epidimiatiſ

mn de inpeiimends ima⸗
Cinonilänus wactare ne⸗
cloet woi manma funt

ümoq unpedit inmofnum te⸗

Cchend non dradum Jedo que

inpediit d um Irraedum ſed
eti oradti iam ninmonid Temo
qlefariit vt fen poſſt durun⸗
Deqbus onibis petns de pal de

ſß quarto diſt xi, watat de
arr verſib⸗

de inpechotbib eni ſclim N
mclim / ſint nouen inpecimneta.

erſis. Eerleſt vettti· nerno
umps fenaum ſPwſtenis dit

1

8 Dr Jreſdls tus

— —

a ommipemalſberer iin

Memnonium Rr beffe
õ
ſequat eadem fictionera
on diungit matimonialr
t tñ ab eccla in fow exte
ſtfuiſet ver miimonĩ
interione cius à Nliun.
ofnl ventenaſ erdle thler
o dſendat CNtmn
Abibttol ficum miimoni
liud obſciterit in ver con.
. Seda regul Votun ſn⸗
ſtitans mdinnit mm nain,
orr Menai wliltcte i

oani alti paſtea di
ebinun t; ots ſentetia

iuipettoni voſe fie

Nulus iugũ te
emendum

, 13,e
n ſuicorß oſoi

et ſimilibus caſibus reddi vł non
reddi debitũ opoꝛteat ad tempus:

Quarta parſ pᷣncipał/tria ↄtinet
capitula · In ̊ pᷣmo capłol pꝛimo
explicat q dicẽda ſunt · Scðo oſtẽ
dit quõ eccłe ꝓhibitio mat᷑moni⸗
um ↄtrahbẽdum impedit· ĩibi de
clamdeſtino mat᷑monio inuenieſ
Tertio quõ tempus feriatũ ma-
trimonium impedit · Quarto quõ
inceſtus etiã impedit · Et ibi ha-
bes treſ pvtiles regulas· Quin-
to quomõ raptuſ etiam impedit ·
Sexto quõ ꝓpꝛie mulieriſ inter-
fecno matmoniũ etiã impediat ·
Septimo ponunt᷑ ad idem quat-
tuoꝛ alia impedimenta:

¹ Am de impedimentis ma-
trimonij latius tractare ne-
ceſſe eſt · vbi maxima fiunt
picula· Bꝛo pñti tñ dða ſunt tria
Pꝛimo qᷓ impediũt mrimonium cõ-
trabendũ/non dtractum · Scðdo que
impediãt nõ ſolum ↄtrahẽdum/ ſed
etiã ↄtractũ iam mr̃imoniũ · Tertio
que faciãt vt fieri poſſit diuoꝛtium
De qbus omĩbus petrus de palude
ſup quarto · diſt · xxxiiij · recitat de
clarat verſus:
De impediẽtibus enĩ ſolum ðtra
hbendum / ſunt nouem impedimẽta:
Vnde vᷣſus · Eccleſie vetitũ · necnõ
tempus feriatum. PMoſtienſis addit
alios vidᷣlzʒ · Inceſtus · raptus· ſpon-
ſate moꝛs mulieris · Suſceptus pꝛo
pꝛie ſobolis · moꝛs p̃ſbyterał · Vr ſi
peniteat ſollenniter · aut monialem
Accipiũt · ꝓhibẽt H ↄiugiũ ſociãdũ ·
WPꝛimũ impedimentũ ẽ eccleſie ve-

citũ · ne vidᷣlrz clama ſine bannis vbi

ſuetudo eſt fiãt mrimonia · Et pec

cat moꝛtałr ſponſus vel maritus ſi

ante bñdichionẽ nuptialem petẽdo

debitum cognoſcat ſponſam vł vxo
rem, in loco vbi de cõſuetudine ſol⸗
lennitateſobſeruant᷑ · Idem eſt de
redditione debiti · Vñ hic includiẽ᷑
interdictũ ab eccła factum de clam
deſtino mrimonio · quod ẽ pᷣceptũ iu
ris · Et etiã interdictum ꝑ miniſt
eceleſie puta ꝑ parrochialem ſacer
dotem · qui habet impedimẽta ma⸗
trimonij requirè · et ꝓhibere clam-
deſtinũ/vl ꝓ officialem epiſcopi · quĩ
habet in talibus diſpenſare aliqñ ·
Fit autẽ clamdeſtina deſponſatio/
ſeu mr̃imonij ↄtractus cladeſtinus
ſzm hoſtienſʒz ſex modis · Pimus ·
qñ fit ſine teſtibus · Scðs qñ ↄueniĩ
unt carnałr clãdeſtine anteq; reci-
piant bñdichionẽ nuptialem/ ꝓ loco
et tpe q̊ petere poſſunt et obtinere
Qð dr· qͥa ſi ẽ terra intdicta! nõ te
nent᷑ exire ꝓ ea benedictõe petẽda
neq; vſq; ad ſeptenniũ expectare/
quãtum foꝛte durabit · nec durante
illo ipſa ibi põt fieri · nec in feſtiſ in
quibus ſollennia celebꝛant᷑ ſicut na
talis/paſche/pentecoſteſ. quia tunc
ſunt nuptie interdicte · nec ĩin feſto

aſſumptionis · nõ qͥdem rõne tempo

riſ ſed int᷑dicti · quia tunc interdicte
etiã ſunt · ſimiłr ſi ↄtraxit in vigilia
ſeptuageſime ꝑ vba de pñti non te
net᷑ vſq; ad octauaſ paſce bñdictio-
nem ſollennẽ expectare · Tertiuſ qñ
ſpõſalibus nõ ſolutis, ſed ſoluendis
ſolum auctoꝛitate iudicis ep̃i/vł il⸗
lius quĩ de ↄſuetudine in cauſa ma-
trimonij cognoſcitſiue cuiuſcunq; li

centia ↄtrahit:qꝛ ex quo nõ erat ſo
luta pꝛomiſſio adhuc ligatus erat ·
niſi foꝛte a moꝛtali excuſet exceptio
ſibi competens · ſed hic accuſat eccle
ſie ꝓhibitio · Quartus qñ ↄtrahunt
mr̃imonium añ pubertatẽ ſine ĩuſta
cauſaſine licẽtia ep̃i · vbi nõ eſt tan
tum pctm̃ impube qui neſciunt qͥd
faciuntlſicut amico qui q̊ ꝓcurãt ·
Quintus ↄtra interdictũ vł ſpecia
le ſicut iſti interdicit᷑ ne ↄtrahat cũ
iſta/pꝛ impedimentũ iniciatum/vł
ꝙ lite pendẽte nõ ↄtrahat cum alia
vł generale vt tẽpoꝛe feriato · Se⸗
xtus qñ obmiſſis bannis vt ſupꝛa dĩ
ctum eſt · Et q̃cunq; iſtoꝛe mõꝛe dicit
pe · de pa · mrimoniũ clãdeſtinũ ↄtra
hatur: culpa moꝛtał ẽ pꝛ inobediẽ
tiam · Sed de bñdictione totiẽs pec
cant qᷓtens ↄtemnũt eã peterei/ añ
debent et poſſunt eã obtinere/et ni
hilominus nolunt ↄtinere·Clam
deſtina deſponſatio etiã ẽ ſʒm hos
qñ dote non habita,/ nec petitione a
parẽtibus et ab amicis facta/cõue-
niũt carnałr ſine bñdictione · Nam
trahere cum filio vł filiafamilias
inuitiſparẽtibus vł inſcijs eſt ledẽ
ius patrie ptᷣatis tam filio qᷓ; extero
Vñ et raptoꝛ vᷣginis dicit᷑ non ſolũ
q inuitã ſed etiã qui inuitis parẽti-
bus vł inſcijs ducit. De quo habes
ſup · parte pᷣma · ca · iij · Ciĩij · De bã⸗
nis autem vnuſquiſq; leges apłicas
arbitret᷑ ↄſuetudine eccłe ſue · Uñ
cognoſcẽ añ bñdictionẽ nuptiaxe/vł
añ oblationẽ ſollennem moꝛtale eſt ·
nec ꝑ ↄſeqñs tenet᷑ reddere añ non
tamẽ totiens peccat q̃tienſ reddit.
Sciendum tñ ꝙ ſup clãdeſtina de-
ſponſatione, ſeu ↄtractu clandeſtino

mat᷑monij poteſt fieri diſpenſatio iu
ſte in ſex caſibus · Pꝛimus in mas⸗
tibus · q;ꝛ taliũ mr̃imonia cũ magna
deliberatiõe/et ꝑ amicos/et aliquã-
do ſuꝑ impedimẽto ad papã mitten
do ſolent tractari · Scſqñ valde no
bilis ignobilem ducit · Tertius cum
diueſ pauperẽ · Quartus cum ſenex
iuuenẽ · Quintus cum timẽt paren
tes · Sextus cum diu ſic fuerũt. ſ
ꝓpꝛ verecundiã· Et iſti ſex pñt redu

ci ad treſ cauſas! Ipꝛ quas iuſte diſ

penſari põt in obmiſſione bannoꝛe
bñdictione · nõ ꝙ nõ fiant ſed ꝙ oc-
culte fiant · ¶· Dꝛima qñ non eſt timoꝛ
de impedimẽto · qꝛ tunc ceſſat cauſa
vt inter eminẽteſ ꝑſonas · Scða qñ
eſt timoꝛ ne oppoſitũ ł peius ſequa-
tur! ſpꝛ inequalitatẽ eoʒ qui volũt
ſe habere · Aliter enĩ foꝛnicabun⁊᷑.
et parenteſ ſi ſcirent vel inferioꝛẽ
interficerẽt vł potius falſos teſtes
ſupponerẽt et ſic male impedirent .

Si autẽ ſciant ex toto celebꝛatũ ex

tunc(qꝛ nõ ẽ remediũ) parẽteſ ſuſti-
nebunt · Tertia ſpꝛ verecundiã ſe-
num · vł qui diu cohabitauerũt · Et
in iſtis occulte inquirẽdum ẽ de im
pedimẽtis · Et ſi non ſunt licẽtiari
poſſunt · p q̊ ꝙ nõ eſt piculum vt in
pꝛimo · vł quia eſt periculum graui-
us vt in ſcðo · vel pꝛ ſcandalum vt
in tertio. Vnde nec debẽt ſenes cõ
trahẽteſ derideri · qꝛ fieret imiuria
ſcramẽto · Non enĩ deridẽdi ſunt
qui auctoꝛitate deĩ/et apłoꝛ ac ec-
cleſie ſacramẽtum recipiũt · Diſpen⸗
ſare autẽ põt ep̃us vt p̃fata fiant ·
ñ inferioꝛ niſi ex ſpãli commiſſione
Scdðm impedimẽtũ eſt tempuſ fe
riatum id eſt tẽpus feſtiuatũ nuptia

ntebinolaua entberuſte auf
toinb iwpit Benedicka it n
latinte,d Pefang diebus
Pribe beneeickonuptial . tem
feſtum dugijnuptal ſr laſcias
que tunt funt. Tr pan rane videre
ur Poberi daducho ſolenniſ que
Nufipaſt mpdes it de domd dani
tum ad dorii dir in gaa ena mi⸗
teinſlente funt annß Jtem in
bet tune abere p verba de in
Aii wony clageſnm mñinoniel
erdeen
E temponbug —
liitene iret zt expſim
ltum etere aloni etnortalede⸗
en Gepiis nie

ð

— —

—————— — — RiA.i.

itr
Pumaq non eſt tno⸗
meto tune ceſſtt eau
nineẽteſpſonzg. Go⸗
cppoſtl !peiis lr
eualitat eop qui wlit
Aiter eni fomicabunt.
ſi tirent/ vel infenoꝛ?
Ayl potus fal ſos teſtes
et ſe mele impedirent.
ant er too telebat er
T remediũ) arete ſuſd
LTerda Nerecundaſe
guidiu Ooibituenit E
cculre inquiredun edein

rum impedit celebꝛitatẽ · Sunt enĩ
tria tempoꝛa eis interdicta· ſcʒ ab

aduentu vſq; ad octauas epiphanie
A ſeptuageſima vſq; ad octauas pa
ſce ·Et a dñica añ aſcenſionem vſq;
ad octauaſ penthecoſteſ.vᷣſus · Aſpr
ciens · veterẽ · circum · q̃ſi · quiſ:bñdi-
cta · Aſpiciens deſignat pꝛimã dñicã
aduẽtusgcuiuſ pꝛimũ reſpõſoꝛiũ in-
cipit · A¶ſpiciẽſ.aẽ · Veterem· octauã
epiphanie · cuiuſ pᷣma antiphona in
laudibꝰ incipit · Veterẽ · acẽ · Circum
dñica in lxx· cuius introĩtus incipit
Circũderunt.ẽ · Quaſi · dñica ĩn al

bis-cuiug introitus ; Quaſi mõ &-

Quis · pꝛima dieſ rogationũ · cuius

euãgeliũ incipit · Quis ex vobis ha
bebit amicũ · c· Bñdicta · dñica tri-

nitatis in octaua penthecoſteſ· cuiuſ
introitus incipit · Benedicta ſit ſan
cta trinitas · c· Pꝛefatis diebus
ꝓhibet᷑ benedictio nuptial · Item
feſtum diugij nuptiabl · ſpꝛ laſciuias
que tunc frunt · Et pari rõne videre
tur ꝓhiberi traductio ſollenniſque
aliqñ poſt nuptias fit de domo parẽ
tum ad domũ viri·in qua etiã mul-
te inſolentie fiunt aliqñ · Item ꝓhi

bet᷑ tunc ↄtrahere ꝑ verba de pñti·

quia ſi non! clãdeſtina mr̃imonia eſ
ſent tunc licita· ſed non ꝓhibet᷑ con
tractus ꝓꝑ vᷣba de futᷣo · IHis etiã tri
bus tempoꝛibus nuptias celebꝛare
eſſet ptm̃ moꝛtale · ſpꝛ expᷣiſam ꝓ
hibitionẽ· licet nõ eſſet moꝛtale de-
bitum petere a coniuge pꝛius rite
benedicta⸗
Inceſtus ẽ tertium impedimen-
tum cũ quis cũ ꝓpinqua vxoꝛiĩs ſci-
enter luxuriað· et tũc ꝑdit petitionẽ
debiti · tenet tñ reddẽ · Nec poteſt

trahere cum adultera · qꝛ affiniſẽ

ſed nec debet cum altera · ſed vterq;
fit ſine ſpe diugij · Ecõuerſo vxoꝛ ſci
enter cognita a ꝓpinquo viri pꝑdit

debitum ne exigat, et ſpem ↄiugij·

Inceſtus igit᷑ cum ↄſanguinea car⸗
nali/vł affine impedit ↄtractũ fien⸗-
dum · Nec refert vtæ ſit inceſtuſ cũ
adulterio/ vł ſine · Sed ecõuerſo ad
ulterium nõ impedit ſine inceſtu ni
ſi in thus caſibus dicendis · Nõ au
tem legit᷑ de inceſtu cum cognatale
gali aut ſpirituali · ſed de publice ho
neſtatiſiuſtitia · Et intellige ſcient᷑,
ſicut et adulteriũ ↄſcientiã requirit
De eo pᷣterea qui cognoſcit ↄſanguĩ
neam vxoꝛis ſue · nota treſ ↄcluſiõeſ
MMꝛima qñ quis cognouit ↄſangui-
neã ſponſe ſuel tunc ſpõſalia ſoluta
ſunt · nec vltra tał põt habere ſpon⸗
ſam iüllam in ↄĩiugem obſtãte affini-
tate ↄtracta · nec illam quã ↄgnouit
obſtante publice honeſtatis iuſtitia
niſi papa diſpenſante · ſed põt ducere
tertiam epᷣo diſpenſante/penitentia
ſibi de inceſtu impoſita · Scða ↄclu-
ſio ẽ de illo quĩ cognouit ↄſanguine
am vxoꝛis ſue mrimonio conſ ũmato
ſcienter · qꝛ tũc mrimoniũ nõ diſſol-
uitur · ſed tenet᷑ reddere debitũ pe⸗
tenti · nõ autẽ põt petere:! niſi ſecum
pꝛ incõtinẽtie difficultatẽ per eßm
diſpenſet᷑ · Tertia ↄcluſio eſt de illo
qui cognouit ↄſanguineã vxoꝛiſ ma
trimonio nõdũ ↄſummata.de qᷓvide/
tur ꝙ cum poſſit religionẽ intrando
debitum negare ꝙ teneat᷑ intrare ·
ne committat inceſtũ, cognoſcendo
ſcʒ affinem ſuuam · Nam mr̃imonio
ↄſummatolab inceſtu reddẽdo excu
ſat᷑.qꝛ neceſſitat᷑ nõ hñs viam negã

di · Sed ſicut mr̃imonio cõſummato
põt ep̃us cum eo diſpẽſare in peten
dol ſic mrimonio non ↄſummato põt
epᷣus cũ eo diſpẽſare in reddẽdo in
ſeculo remanẽdo · Si autẽ cũ h̊ velit
petere debitũ/ duplex diſpẽſatio ne
ceſſaria eſt · Nota etiã hic ꝙ non eſt
ꝓpꝛie inceſtus cognoſcè cognatã ſu
am vł legalem,vbł ſpiritualẽ/vł ad
quã ẽ publice honeſtatis iuſtitia · qꝛ
inceſtus non ẽ niſi cum vera cogna
ta vł affine · et papa vł imꝑatoꝛ nõ
põt facere!l ꝙ ſit cognatuſ/vł affiniſ
quĩ nõ ẽ· qꝛ iſta ſunt iura ſanguinis
que mutari nõ poſſunt · Sed licet nõ
