bat᷑ dtra volũtatẽ anĩmevel contra
impium rõnis · Et per illud donum
omnia anĩalia erãt ſbiecta homĩ
obediebãt ei ad nutũ · iuẽ illud põ·
ps · viij · Omĩa ſubieciſti ſb pedi b⸗
eius mẽ · Illud donũ acceperat non
ſoluũ adam ꝓ ſe/ſʒ etiam ꝓ tota po.

ſteritate ſua· ita ꝙ oẽs qͥ deſcende-
rãt ab eius ſemĩe iĩpſe vᷣnſfũderet il
lud donũ ideſt iſtã iuſtitia oꝛigĩalẽ ·

Et iſto dono ꝓꝑ pctm̃ ſuũ ipᷣe pꝛiua-
uit ſe, et totã poſteritatẽ ſuã· ita q;
omnes qͥ deſcendũt ex eius ſemine
carent iſto dono · Et talis carentia
vocat᷑ pctm̃ oꝛiginale· Advidenõ

ergo de quibus debet eſſe cõtritio ·

Primovidenð ẽ vtꝛe homo debeat
ↄteri de pctõ oꝛiginali · Ad q̃d dõm
eſt ꝙ non · Cuius rõ eſt aꝛ ſolũ debʒ
homo de illo conteria dolere qð eſt

actu ꝓpꝛio cõmiſſum · vel qð fuit in
poteſtate nõ committere · Sed pcẽm
oꝛiginale non fuit actu ꝓpno ↄmiſ
ſum nec fuit in ptãte alicuiuſ nõ cõ
mittere illud:qᷓre non tenet᷑ dolere
vel ↄteri de pctõ onginali · Et dico
nłlm conteri de ncãtate·: ↄgruum tñ
eſſet adulto q accedit ad baptiſmũ
vt ei diſpliceat pctm̃ oꝛiginale · non
in ſpẽali qi fuerit ↄtractum ꝑ ipᷣm ·
ſed in generali inq;ʒtũ ſcʒ õne qð ſeꝑ
at a deo debet diſplicere · De pctõ
aũt actuali qᷓmõ homo debet cõteri
de eo!l notãdũ ꝙ in genẽ duplex eſt
peccatũ actuale · qᷓddã eſt moꝛtale·
aliudveniale · De pctõ autẽ moꝛtalĩ
Homo debet dↄteri/et ↄfiteri ſingła-
riter/a ſigillatim de q̃libet · ita ꝙ nõ
ſufficit ↄtritio ſiue ↄfeſſio generaliſ
ĩmo qͥlibʒ verꝰ penitẽs debet dili⸗
gẽter examĩare ſuã ↄſciẽtiam⸗“ di-
ſcutere· ita ꝙ recogitet dies/hoꝛaſ,/
tẽpoꝛa/loca,/n pſonas/⁊ om̃s circun
ſtatias/in q bus/ cũ qͥbus peccare
potuit pẽcatoꝛe pẽcauit · Et ita ſiẽ
occurret ſibi memoꝛia de pctõ quod
ſignãter et ſingłr ppetrauit ↄterat᷑
et ↄfiteat᷑ de q̃libʒ pẽcato moꝛtali ·
Ita tñ ꝙ licz de q̃libzʒ pẽto moꝛtali
verꝰ penitẽs debeat ſũmen maxĩe
dolere · tñ ſm ꝙvnũ peccatũ ẽ Suiꝰ
q; aliud attẽtius et intẽtius debet
dolere et conteri de vno q; de alio ·
Sed quid fiet de pctis oblitiss
Dico ꝙ aliqͥs poteſt eſſe oblitꝰ pec-
catoꝛ ſuoꝝ duobuſ modis · Vnomõ
ꝙ ſit oblituſ in ſpẽali ſʒ non in gnã-
li id eſt ꝙ bene recoꝛdet᷑ ſe peccaſſe
moꝛtaliter. ſʒ nõ recoꝛdat᷑ de ſpecie
peccati · puta ſi fuerit furatuſ aliqͥd

vel foꝛnicatꝰ. ſic de alũs · Et taliſ
tenet᷑ dolere ↄteri in generali de
pctõ ·et in ſpẽali ↄteri de negligen-
tia ſua per quãvenit in obliuionem
pctĩ ſii · I tenet᷑ facere q̊d in ſe eſt.
ad ̊ ſcʒq̊d recoꝛdet᷑ ĩ ſpẽali de pcõo
ſuovel recogitãdovias ſuas.vł oꝛa
do deũ ꝙ reducat ſibi ad mẽoꝛiam.

Aliomõ poteſt eſſe oblitus pctĩ ſui.

ita ꝙ non recoꝛdat᷑ nec in generali,
nec in ſpeciali · et adhuc tenet᷑ ↄteni
in generali · Etvoco ↄteri in gene⸗
rali nõ ſub ↄdictiõe ideſt dicẽdo vel
cogitãdo doleoꝝ ↄteroꝛ ſi peccauiſʒ
voco cõteri in ſpẽali ſub eſtiatione
ꝓbabili · Debet · n · homo ꝓbabiliter

credere ꝙ in multis offẽderit deũ⸗

quo non recoꝛdat᷑ · et ſic ſub iſta e
ſtimatiõe doleat et peniteat ſicut ſi
certus eſſet cõtritus eſt et penitẽs
Vngde qlibet debʒ freqñter dicere
verſum põ · pã · xxx · delicta iuuentu
tis meen ignoꝛãtias meas ne me/
mineris dñe · Quomõ aũt debet
homo ↄteri de pctõ vemali notanð
ꝙ tria ſunt genera pctõꝛevenialiũ ·
qᷓddã eſtveniale ſubitũ nõ ꝓpnavo/
lutate ↄtractũ ſed ex q̃dam ſubrep
tiõe · de tali nõ tenet᷑ homo cõteri
in ſpẽali ñ de ↄgruo· Aliud ẽ pctm̃
veniale ex volũtate cui ſi cõſentiat
homo incidit in moꝛtale · ſicut de⸗
lectatio moꝛoſa in cogitãdo de actu
carnali eſt pm̃ veniale · ſz ſi ſit ibi
dſenſuſ eſt pctim̃ moꝛtale · Et de tali

veniali qñ occurrit mẽoꝛna hõ debz

ↄteri et penitere diligñter advtᷣ

ne ſit ibivel fuerit ſ ſuſ. Quoddã

aũt eſtvẽiale q̃d ꝑ freqñtationẽ ſui
auget libidinem peccãdi · Et tanta

Ca vj ſũt cae induckiue trttil

Aule incldiue cititöis ſunt
multe.· Primaa pneipalis eſt

moꝛ dei· ud eni qd pncipaliter

debet wihere kviema peccato iſi
peecalent coꝛnigat ſe/lemẽdet
ltamoꝛ dei iſte amoꝛ ſe geñat
in aniapctons Cum eni amor ſeſ?
coditatidem et cogrutide aria vt
diit alg cognita dligimd incog-
nita necſh⸗ luado 5 poꝛcogitat
1reogmwſat dei boitatẽ /cliuſhti
tui diſplicet omne malũ tet , mulo
modo rolinqt aligel mali impuniti
et rerogitat ſo mita mala coͤmiſt
diſplicet dine bonitat/1 n⸗

„

—, — — — 2 — — — — —

— — ——

,.— — — —.

nulis ofecent deſt
chret ſe b ſe
t niterk ſati
inb eſtetpenitis
. feenſterdicere
delicha iuuentu
nas meas e e
Odrd der
NR Nendlendtend
era edreincaſ.
Ae tin d Gd..
lbdex dam ſidre
n no tenet bono chten
Ne o Allih
alacte iſicbnter
lit in morae⸗ ſcutde⸗
ogin gtih N n
zi wnae l ſtibi
Ti mtlebrdetcl

poterit ibi eſſe libido ꝙ illud quod

de nat᷑a ſua eratvẽialelex illa libidi

ne fieret moꝛtale · ſẽ mendaciũ ioco
ſũ de nã ſua ẽ veniale · ſʒ totiẽſ põt
iterari ꝙ augebit in tantã libidinẽ
mentiẽdi ꝙ ex illa libidine poterit
homo totiẽs mẽtiri ĩocoſe pecca
bit moꝛtałr · Et de tali debet homo
ↄteri penitere adstendoa pᷣcauẽ
do ne młtiplicʒ · De E̊ tñ magis di-

cet᷑ infra qñ aget᷑ de ↄfeſſiõe pctõꝛ

venialiũ · qꝛ eodẽmõ tenet᷑ homo de
eis conteri quo tenet᷑ ea confiteri⸗

Ca · vj.qᷓ ſũt cãe induqtiue ↄtritiõiſ

Auſe inductiue cõtritiõis ſunt
multe · Drima⸗“ pᷣncipalis eſt
amoꝛ dei · Illud enĩ qð pᷣncipaliter
debet rethere hoĩem a peccatol ſi
peccauerit ꝙ coꝛrigat ſe, emẽdet:
eſt amoꝛ dei: iſte amoꝛ ſic geñrat᷑
in anĩa pctõꝛis · Cum enĩ amoꝛ ſeq̃t
cogitatiõem, et cognitiõeʒ quia vt
dicit augꝰ · cognita diligimꝰ · incog⸗
nita neqq; · Quãdo pctõꝛ cogitat
recognoſcit dei bõitatẽ/ iuſtitiã,
cui diſplicet omne malũl et ꝙ nullo
modo relinqͥt aliq̊d malũ impunitũ
et recogitat ſe młta mala cõmiſiſſe
q̃ diſplicẽt dĩne bonitati a Ipꝛ q̃ eſt
dignus puĩri Suiter timet· Quãdo
etiã cogitat vlteriuſ dei pietatẽ/et
mĩamq pꝑatus eſt omni dolenti/et
penitẽti ꝑcere/et dimittere culpaʒ,
q;tũcunq; magnã ſperat de venia ·
ſic mouet᷑ ad deteſtãdũ peccatum
et iſte motꝰ vocat᷑ attritio id ẽ q̃dã
tritio inpfecta· et ita deus qͥ nunq;ʒ
deficit infũdit lumẽ gratie in aĩam

pctõꝛis · illo lũine pctõꝛ illuſtratus
calefit in amoꝛe dei · deteſtatione
pctĩ · ita ꝙ timoꝛ ſeruilis p̃cedat et
p̃parat coꝛ pctõꝛis ad ↄtritionẽ. ſed
amoꝛ feruoꝛ caritatis pficit ip̃m ·
Et de h̊ ponit exẽplũ aug · dicens ·
ꝙ ſicut in ſutura ſotulariũ ſeta poꝛ-
ci p̃cedit/et facit viã filo nõ tñ re-
manet in ſuturalſic dtritiõem p̃ce-
dit timoꝛ pene · iſte timoꝛ p̃ᷣparat
ad amoꝛẽ et caritatẽ dei · qᷓ poſtq; ẽ
in aĩa/expellit omnẽ timoꝛẽ · Et ita
dicit beatꝰ iohõ · in pᷣma ſua canõi-
ca pfctã caritas foꝛas mittit tĩoꝛẽ/
ſcʒ ſeruilẽ · qͥ eſt timoꝛ pene · nõ aũt
timoꝛem filialẽ · qͥ eſt timoꝛ offenſe ·
Scða cauſa eſt pudoꝛ id ẽ vere-
cundia de pĩs cõmiſſis · vñ ꝓvbi ·
xij · ca · res dignas ↄfuſiõem agunt/
Job · res indigne ↄfuſionẽ agũt · et
nuĩ ·ĩij · ca · reuelabo pudenda tua in
facie · Qñ enĩ pctõꝛ cogitat ꝙ omĩa
eius pctã q;tũcunq; ſecreta occłta
ſint ſunt deo maĩfeſta/et apta! ꝙ
n peniteat et ↄterat᷑ de eiſdẽ/deus
reuelabit maĩfeſtabit ea toti mdᷣo
mouet᷑ ad ↄtritiõemi pñiam de pec
catis · vñ dicit boe · Wagna eſt nob
indicta nccĩtas ꝓbitatis cũ omnia
agamꝰ coꝛam oculis iudicis cuncta
cernentis · Tertia cauſa ẽ dete
ſtatio ideſt abhoĩatiovilitatis pctĩ ·
Tãta enĩ ẽ vilitas pctĩ ꝙ de filio ðĩ
facit ſeruũ diaboli · vñ dicit beatus
petruſ qͥ facit pctm̃ ſeruuſ ẽ pcĩ ·a q̊
enĩ qͥs ſupatꝰ ẽ/eius ſeruꝰ ẽ· Cum
ergo pctõꝛ ſit ꝓpter pectm̃ a diabolo
ſuꝑatus: p pctĩ ſeruus diaboli fa-
ctus eſt· vñ anſhel · Feciſti me dñe
ad tuã imagĩem et ego ſuꝑ induxi

hoꝛribilẽ imaginẽ · vñ anima pecca-
trix vidẽs ↄſiderãsvilitatem pcẽi
poteſt dicerevᷣbũ qð dicit hiere · vi⸗
de dñe ↄſidera qꝛ factꝰ ſumvilis:
Quartta cã eſt ↄſideratio de die
iudicii/ penis inferni · Qñ enĩ pec
catoꝛ ſiderat ꝙ de omni detõ/fctõ/
et cogitato ↄtra legẽ dei opoꝛtebit
reddere rõnẽ in die iudici iuẽvᷣbũ
ſaluatoꝛis in matheo dicẽtis · de õni
vbo ocioſo qð fuerint locuti homĩeſ
ſuꝑ terrã reddẽt rõnẽ ĩ die ĩudicii ·
Et · xxxij · q· vl · ca· penul · ca· q̃tienſ
mouet᷑ ad ↄtritiõeʒ a pñiam de pctĩſ
ſuis · Vñ hiero ·loqñs de die iudicii
dicit ſic · Quotienſcunq; illũ diẽ ↄſi-
derol toto coꝛde cõtremiſco.a idem
Siue comedo/ſiue bibo/ſiue aliqͥd
aliud facio ſempꝑ mihi videt᷑ in au-
ribuſ meis iſta tuba terribilis inſo-
nare · ſurgite moꝛtui · vẽite ad iudi.
cium · Qñ pctõꝛ iſta cogitat attenta
mẽte totꝰ cõtremiſcit in coꝛde ſuo ·
Si enĩ( vt dicit beatꝰ petruſ apłſ.j.
pet᷑· iiij c)vix iuſtꝰ ſaluabit᷑ impius
aũt pẽtoꝛvbi parebũt? a greg · qͥᷣd
facietvgula deſerti id ẽ pctõꝛvbi cõ
cutiet᷑ cedrus paradiſi ideſt iuſtus ·
Quinta cã eſt doloꝛ de ãmiſſiõe
celeſtis pꝛĩe · Qñ enĩ pctõꝛ cogitat
ſe ꝓpt pctin ſuũ gloꝛiã padiſi ãmiſiſ
ſel nõ eſt mirũ ſi dolet ĩmo ẽ mirũ
ſi nõ crepat ꝓ mediũ · Si enĩ doleta
ploꝛat hõ ꝓ ãmiſſiõe pecũie/q;to ma
gis debet dolẽn ploꝛare ꝓ ãmiſſiõe
celeſtis gloꝛie? Et ĩiõ dicebat beatꝰ
iohõ · in apo · iij · ca · Tene qð habes!
ne alius accipiat coꝛonam tuam.
Sexta cã ẽ doloꝛ de młtiplici of
fenſa creatoꝛis · Qñ enim pctõꝛ co

gitat dſiderat ſe offẽdiſſe deum q;
eũ creauit de nihilo/ inſiguit eum
imagĩe ſua· et redemit pcioſiſſimo
ſanguĩe ſuo ẽ bñ mirũ ſi ñ doleat
peniteat de pctõ ſuo · de E dicit bna.
doloꝛ de pctĩs debʒ eſſe acer/acrioꝛ
acerrimuſ. Acer qꝛ offẽdim⸗ deum,

creatoꝛẽ oĩm · Acrioꝛ qꝛ offendimug

pꝛẽʒ nr̃m qͥ paſcit nos młtipliciter
et gubernat · Acerrimus qꝛ offendi
mus redẽptoꝛẽ nr̃m qͥ nos libera-
uit ſanguine ſuo a vinculo pctõr/a
crudelitate demonuʒz/ab acerbitate
iehẽne · Nõnð tñ ꝙ licʒ pctõꝛ ſicvt
dictũ ẽ debeat dolerea ↄteni de pec
catiſ tñ ſꝑ debet ſpare in dño a in
pietate et mĩa eiꝰ ita ꝙ debz ſpare
devenia gła · qꝛvt dicit ſapiẽſpv.
xxvñ · c· ſperans in dño non ↄfundẽ
nec confuſione culpe nec pene⸗

Ca · vij · de effectu contritionis.

Ffectus ↄtritiõis ẽ młtplex:
Drimuſpᷣtʒ exvi nõisipſiuſ:
dĩcit enim cõtritio qſi ſiłvel ex toto
tritio · Quod ſic intelligẽdũ ẽ qʒꝛ in
tritiõe totũ coꝛ pctõꝛis ad lr̃az ſcĩ-
di?᷑n ↄterit᷑ p̃ nimia ãguſtia/doloꝛe,
ira/et indignatiõe·qᷓ cõcepit contra
pqtã. vñ dñs ꝑ ꝓphetã iohel · j. ca.
ſcindite coꝛda vra · itẽ põ · ſacrificiũ
deo ſpũs ↄtribulatꝰ coꝛ ↄtritũꝗ hu-
miliatũ deꝰ nõ deſpicies · Et ſzm ꝙ
dicit beatuſ berna · cõtritio mundat
aĩam a reatu culpe · liberat a pea
iehẽne · ab hoꝛrẽda demonũ ſoci-
etateꝗ viliſſĩa pctĩ ſeruitute · Cbuit
bona ſpũalia qᷓ pctõꝛ ãmiſerat ꝑ pec
catũ · reſtituit etiã ſocietatẽ/n ſpuũa-

nes⸗Ouidi eni dut
nantscfeeimni don eanet
et opel ta ar⸗ modtdeſt nec⸗
deo ſatſf aciẽ du ſez Nn doe cor⸗
Wre ons/1 ſuifaciebig ie
alias non dimittit phm. t
fundat intẽtioez ſuaz ſup iluc ca⸗
de pe di iß pfcha⸗ Et dicunt iſt
oñs altoiitates q dicunt pch ſola
otitioe coꝛdis dimitt /ſunt intelli⸗
gede ccartcks nicitatis exxludit
oꝛ ofeſſioez idqñ aliqs amittit
loqla vel qñ no poteſt pꝛbm repre

in ofeſſie · Alii dicut in dentioe

dimitti pcha ſub dalichde ſez ſi co⸗
fiteand et füdant iſt intetioez ſua
Pilud ia diet de pe dreine c ſane
Terti dicſt ſola cordis Drit de di
mitti etn cullibz adulto fwere ed⸗
terat ſponat ab alig abſtinere
ofiterin de eo ſatifars ſzm iuchci

eeclie · Et fundit iſn intetiöem per

Ctaut chuſtug. Gari. quẽ pmo ſuſ.

re Achadiſcipb
4 Zaru N.mar⸗ btis ab⸗
Abpan inn nrdulſeſt pctoꝛ

Allus eſt up el-
Nnifa idg. UX Vb eze.

. Aagtautlnip⸗
erqp indſo noli
raße ermn⸗

de effecku contrtionig⸗

Aus en
nud deddoeien⸗
umdNd NrRede
Ouoaſe ntltidgjn
ewth ibadſtazi⸗
ert Pninia lna din
t indiganie toeyt tn
y disp pheti ilgii
lite corde n ite po lufẽ
is onbilt ii ⸗

il e ͦ ßiith Erſzmn 4
“ bemzcanit mmnd
ſberat a pen
mnorin ſo⸗

lem eccke cõmunionẽ · et bonoꝛe oĩm
q̃ ĩ ea fiũt ꝑticipatiõeʒz · de filio ireh
eff icit filiũ Stie ·˖ de filio diaboli fa⸗

cit filiũ dei: a ꝑ ↄſeqñs pꝑticipẽ hẽ.
ditatis eterne· Vt aũt ſola cõ⸗

tritiõe remittat᷑ pctĩ ſuntvarie opi
niones· Quidã enĩ dicũt ꝙ ſiẽ tᷣbuſ
modisoffẽdimuſ deũ ſcʒ coꝛde/oꝛe/
et opelita tribus modiseſt nccẽ̃ario
deo ſatiſfaciẽdũ ·ſcʒ dtritiõe coꝛdis/

Ofeſſiõe oꝛis/ ſatiſfactiõe opisĩta
ꝙ alias non dimittit᷑ pctm̃ · Et iſti

fundãt intẽtiõeʒ ſuaʒ ſuꝑ illud:ca·
de pe · di · iñ · pfcta · Et dicunt iſti ꝙ

om̃s autoꝛitates ꝗᷓ dicunt pctã ſola
Otritiõe coꝛdis dimitti/ſunt intelli-

gẽde cũ articłs nẽcitatis excludit
oꝛis ↄfeſſiõeʒ id ẽ qñ aliqͥ amittit
loq̃lã· vel qñ nõ poteſt pꝛbm̃ reꝑire

in ↄfeſſiõe · Alũ dicũt ꝙ in dtritiõe

dimittũt᷑ pctã ſub ↄdichiõe ſcʒ ſi cõ-
fiteant᷑ · et fũdant iſti intẽtiõeʒ ſuã
. illud q̃d dicit᷑ de · pe · di · iñ · c · ſane ·
Tertũ dicũt ſola coꝛdis ↄtritiõe di
mitti pctĩ cuilibʒ adulto ſivere cõ-
terat᷑a ꝓponat ab aliis abſtinere
oↄfiteria de eo ſatiſfacẽ ſʒm iudiciũ
eccłie · Et fundãt iſti intẽtiõem per
illud de pe · di · magna eſt pietas
dei! vt ad ſolã ꝓmiſſiõem peccata
dimittat · nõdũ ꝓnũtiat oꝛe a tñ iã
deus audit in coꝛde · Et hec opinio
eſtverioꝛ magis tenet᷑ commũiter
a doctoꝛibꝰ. Etꝙ iſta opĩo ſitverioꝛ
patʒ ꝑ exẽplũ laʒari · quẽ pᷣmo ſuſ-
citauit chaſtus añq; a diſcipłis ab-
ſoluẽt᷑ · ¶ azarus · n. moꝛtuuſ eſt pctõꝛ
q̃ ꝓp pcm̃ moꝛtuus eſt iuẽ vbũ eze ·
xviij · ca · dicẽtis · Anĩa qᷓ peccauerit
ipᷣa moꝛæt᷑ · Et iſte ſuſcitat᷑ a domĩo

qñ ſibi remittit᷑ pctiñ in contritione ·

et poſtea ſoluit᷑ a diſcipłis id ẽ ſol-

uĩt᷑ a ſaẽdotibuſĩ ↄfeſſiõe· patz etiã
exẽplũ de·x ·le ꝓſis a dño munda-

tis qͥ invia anq; venirẽt ad ſacerdo-

tes mũdati ſunt · Iſti enĩ lepꝛoſi ſũt
pctõꝛes qui dũ vadũt ad ſacerdotes
id ẽ dũ ↄtritiõem habẽt ꝓpoſitum
fitẽdi mundan? a pctĩs · Et ita di⸗
cit pgᷣ · psᷣ · xxxj· dixi ↄfiteboꝛ advᷣſũ
me iniuſtitiã meã dñol a tu remiſi
ſti impietatẽ pe · dixi id ẽ firmiter

in anĩo ꝓpoſui · Nõndũ g& ꝙ iſta tria

ſimul ſunt tꝑe licʒ habeãt oꝛdinem
nãlẽ inter ſe · ſcʒ iuſtificatio/ↄtritio

et pctõ remiſſio· Nccario enĩ ha-
beo intelligẽ ꝙ pᷣus qͥis habeat Stĩ

am q;ʒ cõterat᷑· pcedit & gratia· ſeqͥt᷑

dilectio· qm̃ qͥ Stiam habet diligit ·

et ſeqᷣ* cõtrĩtio·qm̃ qͥ diligit ↄteri

ad ↄtritiõeʒ ſeqt pctõrum remiſſio ·
Aſte pꝛoceſſus colligið᷑ de · pe · di · ·
Omnis qͥ nõ diligit manet ĩ moꝛte ·
Et aug ·ſine caritate quõ qͥ; veram

coꝛdis contritiõem habere poterit?

patzʒ g quõ ſola coꝛdis ↄtritiõe pec-
tatum dimittit᷑ · Quid g faciat ab-
ſolutio ſadotis ad remiſſionẽ pẽca
toꝛũ dicet᷑ infra qñ aget᷑ de ↄfeſſio.
ne · Et hec ſufficiant de ↄtritione⸗

Tractatustertiuſ ſcòe ꝑtis pᷣnci-
palis ð ↄfeſſiõe · xj· habens capi ·

Irca ofeſſiõeʒ xj· ſunt cõſi-
derãda · . Primo de inſtitu-
tione ↄfeſſionis· Scðdo de il⸗
lis qͥ tenẽt᷑ ad ↄfeſſiõem · Tertio de
temꝑe q̃ qͥ tenet᷑ ad confeſſionem ·
Qrto cui faciẽda ẽ ↄfeſſio · Quĩto

B

de qbus ẽ faciẽda ↄfeſſio. Sexto de
cõdictiõibuſ q̃sdebet habð cõfeſſio·

Septimo de iteratiõe confeſſionis·
Ockauo quõ debeat ſe habere ſac-⸗
dos ad ↄfitẽteʒ · Nono de interro⸗
gatiõibus faciedis in confeſſione ·
· de ptate clauiũ/ſeffectu ↄfeſſi.
onis · Vltimo de ſigillo ↄfeſſionis

Ca·j· de inſtitutione cõfeſſionis ·

D euidentiã eoꝛe q̃ dicẽda ſũt
de ↄfeſſiõe notãdũ: ꝙ in ſacra
ſcripta duobuſ moĩsaccipit᷑ ↄfeſſio ·
Vnomõ idẽ ẽ ꝙ dei laudatio.vnde
ↄfiteri iſtomõ idẽ ẽ ꝙ deũ laudare·
et q modo accipit᷑ qñ dicit᷑ · Confi-
temĩ ĩd ẽ laudate dño qm̃ bonuſc.
Aliomõ idẽ eſt ꝙ pctõꝛ coꝛã ſacer-
dote mãifeſtatio et iſto mõ diffiniẽ
ſic · Cõfeſſio ẽ legittia coꝛazʒ ſatdote
q̃ claues habet/ ptᷣatem abſoluen-
di pctõ declaratio · Ad euidẽtiam
iſtiꝰ diffinitioisvidẽdũ ẽ de ſinglis
mẽbꝛis ꝗ̃ in ip̃a ponũt᷑ · Dicit᷑ pᷣmo ·
Confeſſio ẽᷓ legittĩa pctõꝛe declãtio
ↄtra illos qͥ pctã ſua occultãtvł ex-
cuſandovel celãdo.Dicit᷑ etiã cõtra
illos q recitãt bona ſua in ↄfeſſiõe
vel ↄfitẽt᷑ per ab negatõem pctõx

vt nõ ſum adulter/guloſꝰ c. Dici᷑

coꝛã ſacdote qͥ clauẽ habet pote-
ſtatẽ abſoluẽ divt omnes cõdictiõeſ
q̃ adverã ↄfeſſionẽ reqrũt᷑ oñdanẽ᷑.
Et dicit᷑ ↄfeſſio q̃ſi ſimulvł ex toto
ſiuevndiqʒ faſſio · Et de confeſſione
iſtomodo dicta hic intenditur·

Videnð ẽ igit᷑ qñ fuit inſtituta,
et qͥs fiit inſtitutoꝛ ↄfeſſiõis · CQuãa

tum ad pᷣmũ ſciendũ ẽ ꝙ duplex eſt

ↄfeſſio pctõxe. ſeʒ mẽtalis,/ võlis.
Mꝛẽtalis ↄfeſſio pctõꝛe ẽ de didai-

ne legis nature adiute q̃damõ por
fidẽ. Qñ enĩ hõ ſcit et ppendit of

fendẽvł offẽdiſſe deũ qᷓ; ñ videtniſi

P aliq; radiũ fidei nã dictat ſibi ꝙ
ab eo mĩa eſt ſibi humiliter poſtu.
landaà. Et hoc nunq; fit niſi recog.

noſcat᷑ culpa qð fit ꝑ ↄfeſſionẽ mẽ
talẽ · Cõfeſſio aũt vocalis ẽ dupłx,

q̃dã que fit deo/qdam q̃ fit homini.
loqñdo & de ↄfeſſionevõli qᷓ fit deo
credo ꝙ ↄfeſſio fuit de ncẽitate ſa-
lutis ſtatĩ poſt lapſũ pmi hominis.
Et rõ qᷓ̃ me mouet ẽ iſta· Omni tpe

in q̊ᷓ eſtvel fuit infirmitas fuit ne-

ceſſaia medicĩa ↄtra illã ĩfirmitatẽ
ſʒ ſtatĩ poſt lapſum pꝛimi hoĩs fuit
infirmitas pctĩ nõ ſolũ oꝛiginalis ſʒ
etiã actualisadminuſqᷓ ad multos:
S nẽcaria fuit poſt lapfũ pᷣmi hoĩs

△

ↄfeſſio adminꝰ q̊ ad młtos etiãvõ-

liter. Et iſtud patʒ ex q̃dã glo.que

ponit᷑ ſup illud vbũ geñ · iiij · Adam

vbi es? vbi dicit glo · vba ſunt ĩicre⸗

patis, ad ↄfeſſionẽ cogẽtis/nõ ig
noꝛantis · Et oſtat ꝙ loqt de ofeſſi⸗
one vocali faciẽda deo · qꝛ tunc deꝰ
non hõ loqbat᷑võliter ip̃i ade· & ab
illo tẽpe fuit nccẽ̃aria ↄfeſſio iſtomõ

dicta · Loqñdo aũt de ↄfeſſione võli

faciẽda hoĩ· dico ꝙ fuit inſtituta in
lege noua chꝛiſtovicʒ incarnato · ERt

tunc ñ añ fuit ↄgruũ talẽ ↄfeſſionz

inſtitui. E&t rõ qᷓ me mouet ad B eſt
duplex ſzm ꝙ; ↄfeſſio oꝛdiat᷑ ad duo
ſcʒ ad pctĩ deletionẽ/ maifeſtatiõzʒ
1ad resciliationẽ facieẽdã deon ec-

cleſie eius · Ex quo patet ꝙ ſolum

in lege noua debuit inſtitui ↄfeſſio

taꝗqlux illumminat ez hommne den
in Pſ ſta e lux no⸗,
ente in huc mundu⸗et itae
uachuſto ſez incarnato · igit in ede
noua debuit inſtitun ofeſſio faciẽda
hoĩ. Ex ſcho cz erh q ofeſſio oci⸗
nat ad reoſlliationẽ fagend deo/
eeclie eius patz etii debuit inſti
tu in lege noua.· Jgeo eni cofeſſio
fit hominivt ho fit judex arbiter
inter deũ/ hominẽ pctoꝛẽ . Arbiter
añt debet eſſe talis polſit ponere
mar in vraqg parte i oportet ,
ile cuifacida eſt ofelſo poſſit po⸗
nere mani in den cii oftens vult
neconſlian et in homin a cofiter.
Talis aũt n potuit eſſe zuſch deuf
factus eſt ho qꝛ tie datug eſt nobig

meiatoꝛ deig bominig homo chi⸗
ieſis Et lic poſtih coꝛpaliter
ecit in ceſa jeſit in erckia al iſ

no pr
wnctg⸗
n ſcen s A wiketiif
tſhenerſi,

boe un lr poſt.

Anc t
Apa qfit e g.

ach eſinn ne.
ſlo ait elsinmn,

ſtdeim iith
de gfeſſo⸗ i⸗ onnn.
ſ ſit enn itdn
ieſtlaſi detöttel,
Ubm boning.
e moletẽ ſta Onnit .
fit inimitz itne⸗
cin tili fnntr;
plin niniwß ift
t ſlſ oiginalsß
Iminuſq ad mutoo.
poſtlapſu pn hoig
dad Mtmetidd⸗
Aederdcaoee
G R er iin Mann
dot Jo Waſuntie,
1Grechond codede ⸗
Lt Nat glocf dedfeſt
faneda deo qrtun de
õ
uit ieana aſeſo iini
zabalt e eſine iͤi
vi diw firiſſtt in
1cheſſtonc rn Et
ut wi tle D
tröijne noet 16

eſ⸗ oaick ad an
n er, eſtand
ſeuone mnanf

Nõndũ tñ ad euidẽtiã eoꝛe que
dicẽda ſunt ꝙ ſtatus pctĩvocat᷑ te-
nebꝛe · ſtatus aũt gratie lux · Et ita
dicit apłus·loquẽs epheſis · poſtq̃ʒ
fuerũt ↄuerſi ad fidẽ a fuerũt ĩ ſta-
tu gratie ad ephe · v · ca · Eratiſ ali⸗
qñ tenebꝛe ñc aũt lux in dño · Et in
epła ad ro·ĩx · cap · Abijciamus oꝑa
tenebꝛax · glo·id ẽ oꝑa pctĩ/a ĩdua-
mur arma lucisid ẽ virtutis · In ea
ergo lege debuit inſtitui ↄfeſſio fa

ciẽda homini in qᷓ luxvera fuit oꝛ-

ta ꝗᷓ lux illuminat oẽʒz hominẽ veniĩ
entẽ in hũc mundũ ·et iſta ẽ lux no-
ua chꝛiſto ſcʒ incarnato · igit᷑ in lege
noua debuit inſtitui ↄfeſſio faciẽda
hoĩ · Ex ſcðo · ſcʒ ex G̊ ꝙ ↄfeſſio oꝛdi-
na᷑ ad reoſiliationẽ faciendã deo
eccłie eiuspatʒ etiã ꝙ debuit inſti
tui in lege noua · Ideo enĩ cõfeſſio
fit hominivt hõ fit iudex arbiter
inter deũa hominẽ pctõꝛẽ · Arbiter
aũt debet eſſe talis ꝙ poſſit ponere
manũ in vtrãq; partẽ · iõ opoꝛtet ꝙ;
ille cui faciẽda eſt ↄfeſſio poſſit po-
nere manũ in deũ cui ↄfitens vult
reconſiliari et ĩn hominẽ qͥ cõfitet᷑·
Talis aũt nõ potuit eſſe qᷓuſq; deuſ
factus eſt hõ qꝛ tũc datus eſt nobis
mediatoꝛ dein homĩnis homo chꝛi⸗
ſtus ieſus · Et hic poſtq; coꝛꝑaliter
aſcẽdit in celũ reliqͥt in eccłia aliq̃ſ
quos loco ſin ↄſtituit rectoꝛes eccłe,
et arbitros/qͥbus cõmiſit autoꝛitatẽ
resſiliandi pctõꝛes deoa eccłie ſue ·
ideo in lege noua chꝛiſto incarnato
debuit inſſitui confeſſio · Cum enim
ↄfeſſio habeat efficacia ab abſoluti
one et abſolutio exvirtute clauiũ⸗
q qͥdem claues fuerũt date homini

in noua lege dicẽte chꝛſto bato pe ·
apło/et in ipᷣo omnibuſ alus. math·
xvj · ca · Tibi dabo claues regni ee ·
et iohſ.xx · Quoꝝ remiſeritis ptã
remittunt᷑ eis:et quoꝛe retinueritiſ
retẽta ſunt · Manifeſtũ ẽ ꝙ cõfeſſio
faciẽda homini in lege noua fuit
ſtituta · pceſſit tñ in figura in lege
antiq̃ · In hoc ꝙ ſacerdotibus data
erat autoꝛitas 1 ptas diſcernendi
inter lepꝛãa lepꝛã/ inter ꝓphanũ
et ſanctũ · Sed iſta erãt q̃dam coꝛ-
ꝑalia et nõ ſpũalia · Et hãc figuraʒ
oſtẽdit chꝛiſtus in lege noua fuiſſe
adimpletã qñ lepꝛoſos mundatos
mittebat ad ſaẽdotes dicẽs · Ite
oſtẽdite vos ſaẽcdotibus De ſcðo·
autẽ qͥs fuit inſtitutoꝛ confeſſionis
Dico ꝙ fuit chꝛiſtus ipᷣemet · ratõ
fuit tacta ſupᷣ in ma pꝑte E̊ operis
qñ agebat᷑ de ſaẽmẽtis in geneãli ·
Et intelligo ꝙ fuit inſtitutoꝛ auto-
ritatiue · Et credo ꝙ batus iĩa· mĩoꝛ
qͥ fuit epũs hieroſolomitanꝰ/ quĩ
pus inter apłos celebꝛauit miſſam
qñ dixit ↄfitemini alt᷑ut pctãvr̃a
fuit ꝓuulgatoꝛ E̊ ſacramẽti ſiẽ di-
ctũ fuit g· de ſacra· extremevnctõiſ

Ca · i de illis qͥ tenẽt᷑ ad ↄfeſſioẽ ·

Ones adulti poſtq; ad annoſ
diſcretiõis xueneritlita ꝙ poſ
ſint diſcernẽ inter bonũ⸗ malũ te-
nent᷑ ſemel in anno ſcz in · xl · Ofitert
ex ſtatuto ↄcilii gñãlis quod ponit᷑
ex · de · pe · 1 re · ca · Vmĩs vtuſq; ſex ·
Et contra vᷣnſgreſſoꝛes illiusſtatuti
ponit᷑ ĩibidẽ talis pẽa ſcʒ ꝙ ipſi ve-
nientesab ingreſſu eccłie arceant᷑

et moꝛiẽtes chꝛiſtiana careãt ſepł-
rura · Et huius ſaẽtiſſimi ac ſalubẽ⸗
i mi concilii poteſt eſſe triplex rõ ·
rima fuitvłis indigẽtia· om̃sn.
pẽcauerũt vt dicit apłus) egent
gratia dei· Non ẽ enĩ qͥ faciat boñ
et nõ peccetvt dicit ſapi · Ideo q̃lʒ
debz deũ gloꝛificare ↄfitẽdo ſe eſſe
pctõꝛẽ qͥ enĩ ↄfitet᷑ ſe eſſe pctõꝛem
deũ glonficat · oſtendẽs ſe dei mĩa/
et &tia indige · Scda ratio eſt ſacre

comunionigreueëntia. Cũ eni omneſ

teæneant᷑ in paſcha communicare/vt
digne mũde poſſint accedẽ ad tã-
tum ſaẽmentũ opoꝛtuit pᷣmitti re-
mediũ purgatiõis/et lotiõis pctĩ qᷓ
fit in ↄfeſſione · Tertia rõ fuit diſ⸗
cretio gregis dñici · ne ſcʒ lupi ab-
ſcõderent᷑ in grege qͥ mãducarent
agnos · I deo ſtatutũ eſtvt rectoꝛes
eccłia agnoſcêntvultũ ouiũ ſua:
ne hètici ſub pelle innocẽtie maliciã
ſuã palliarẽt· Ideo omes qͥcunq; et
cuiuſcũq; ↄdichõis ſint tenent᷑ ſemł
in anno ↄfiteri alias peccãt moꝛtłer
et debent pena ſupꝛadicta puniri ·
Sed pone/aliqͥs eſt qͥ non habet
ↄſciẽtiã de aliq̃ pctõ moꝛtali ſʒ ſolũ
devenialibꝰ. ſʒ homo nõ tenet᷑ pctã
venialia ↄfiteri/& ad minꝰ talis nõ
tenet᷑ ↄfiteri · Dico ſine p̃iudicio q
ſaluo melioꝛi iudicio ſeu ↄſilio ꝙ a-
liͥs poteſt teneri ad ↄfeſſiõeʒ ꝓptẽ
duo · Vnomõ ꝓptẽ vincułm peccati:
Aliomõ ꝓpvincł'm pᷣcepti · pctã veni
alia nõ tenet᷑ qͥs ↄfiteri ꝓptvincłm
pcti cum poſſint ſñ ↄfeſſiẽe dimitti
Tñ ſunt ↄfitẽda ꝓpter pᷣceptũ quo
tenet᷑ qlibʒ ↄfiteri ſemel in ãno qñ
ſcʒ ↄfitẽs nõ habet nvenialia · vñ ſi

habèt moꝛtalia q̃ cõfiterẽ nõ ten?
de ncẽitate venialia ↄfiteri · de tñ
infra magis late dicet᷑ · VUlterius

pone ꝙ aliqͥs ẽ ita attẽtus cirẽ di

uina ꝙ non habet remoꝛſũ oſcietie
de aliq̃ pctõ nec moꝛtali,nec veĩali.
An iſte tenet᷑ ↄfiterivł nõ.ſi nõ/ tũc
nõ om̃s tenẽt᷑ obligant᷑ ad ↄfeſſi.
onemcuius ↄtrariũ dictum eſt. Si
aũt tene et nõ habet ↄſciẽtiam de
aliq̃ᷓ pectõ nec moꝛtali/nec vemali
tũc tenet᷑ ad ↄfitendũa dgm cõtra
cõſciẽtiã ſuam.et ita mẽtiri · qd ne⸗
phas eſſet dicere· g& adminꝰ talis ñ
tenet᷑ ↄfiteri · Dico ad ̊ ꝙ cum ſa-
piens dicat ꝙ ſepties in die cadit
iuſtus impoſſibile credo ſzm ſtatuʒ
viatoꝛis ꝙ aliqͥs habẽs ĩtellectũ
vſum rõnis tᷣnſeatvnã diẽvelvnam
ſeptimanã ſine remoꝛſu alicꝰ pectĩ
venialis · q; aũt totũ annũ vt᷑nſeat qᷣ
habeo magis ꝓ impoſſibili· nec cre
do ꝙ vnq; iſtud donũ fuerit collatũ
alicui ſãcto ni chꝛiſton marie vᷣgini
eius geintrici · nec credo apłos hoc
donũ habuiſſe.qꝛveniałr pẽcauer̃t!
vt dicit greg · et aug · in li · de natuã
et Stia · Si om̃s ſctĩ a ſctẽ adhucvi-
uerẽt et interrogati eſſentvt ſine
pctõ foꝛẽt! omngevnavoce dicerent
Si dixerimꝰ ꝙ pctm̃ non habemus
noſip̃i ſeducimꝰ etveritas in nobiſ
non eſt. Excepta beata virgĩe de qᷓ
cũ de pctis agi?᷑ ſp honoꝛẽ filũ dei
nullã ꝓꝛſus volo cõmumonẽ haberi
Et hieron · j. ad thi ·iij · ca · res pene
tra naturam eſtvt ſine põ aliqᷣs
ſit · ideo homo q;tũcunq; ſit ꝑfectus
debet cogitare coꝛde/et ↄfitere oꝛe

ſe eſſe pctõꝛem · qꝛvt dicit greg · bo-

Net cedo qy adbuc vt
cept̃ ecclie dis de⸗
beret pfitare ſe ſu⸗ Afeſſnnd quia
diceret ſe pctoꝛẽ q⸗ mtret ſdedʒ
dicere dſie non habeo coſcientia de
qliq cko tñ er preeptum ecclie
pꝛeſento me vobib ·ſi dir ſupꝛa q
ſcificatus in vtero debet reapere
ſacramẽtum baptiſmi;licet non ha⸗
beat peccatum oꝛiginale /

La ij de tye 4 45 tenẽ ad gfeſſiʒ

Eſte ſpiẽte· Onnia tempus
habent. i nücvidenci eſt de
tempe q faceda eſt afeſſio ſez vtre

facſedaſt ſtati ci homo pẽcauerit.
vel poſſt defemnvſqg ad tempy ſie

dege 0 inn n
. Fani tig;
nten. De
eatgpneg in doe e
paijs ati ileii
inſermi dierſinn
ſwnnhadlyuli
lit ti anni inſetb
pimpoſſbilnertre
ud Gorifuertt Nari
AcRonen dn
r E Nnade
ice Nndlr aldit
edet aungind Nenii
Rons nſ bet,
õ
eonmmeynmcedcetſt
wnim gi orhahmns
baeim eritpin bi
Erepta ta pr ded
Ai age ybonu flu da
ſoowocomin
Alti cares pene
“ . s
n n nſeſtil

na mentiũ eſt ibi culpã vereri ĩid
eſt timẽ vbi culpa nõ ẽ de obſerua ·
ieiu · ca· ↄſiliũ · Vñ de comũ lege te

nen᷑ om̃s ad cõfeſſiõem · Et ſi deus
de ſpãliſſima gratia daret iſtud do-

num alicui ꝙ nec moꝛtaliter necve
nialiter pẽcaret credo ꝙ adhuc vt
nõ ↄtẽneret pᷣceptũ eccłie talis de⸗
beret pñtare ſe ſuo ↄfeſſoꝛi· nõ quia
diceret ſe pctõꝛẽ qꝛ mẽtiret᷑ · ſʒ debʒ
dicere dñe non habeo cõſcientiã de
aliqᷓ pctõ.tñ ꝓpter pꝛeceptum eccłie

pꝛeſento me vobis · ſiẽ dixi ſupꝛa q;

ſckĩficatus in vtero debẽt recipere
ſacramẽtum baptiſmillicet non ha-
beat peccatum oꝛiginale⸗

Ca · ij · de tpe q̊ qͥs tenẽ ad ↄfeſſiõʒ

Eſte ſapiẽte · Vmnia tempus
habent · iõ nũcvidendũ eſt de
tempꝑe q̊ faciẽda eſt ↄfeſſio· ſcʒ vte
faciẽda ſit ſtatĩ cũ homo pẽcauerit·
vel poſſit deferrivſq; ad tempꝰ ſta-
tutum in decre · Dĩsvtuſq; ſexꝰ/ſcʒ
vſq; ad xᷣ · Ad huiꝰ ergo euidẽtiã:
ſciendũ ꝙ nos poſſumꝰ loqͥ de dfeſ-
ſione vel q;tum ad ꝓpoſitũ ĩterius/
vel q;tum ad verbum exterius· Si
pᷣmomõ ſic dicũt cõmuniter omnes
doctoꝛes · ꝙ tenet᷑ qͥs ꝓponẽ ↄfiteri
qñ tenet᷑ pᷣmo de pctõ cõteri · Et qꝛ
ſine ꝓpoſito ↄfitẽdia ſatiſfaciẽdĩi nõ
dimittit᷑ pctm̃ in cõtritiõe · Et dico
qñ tenet᷑ ᷣmo ↄteri qꝛ ſiẽ dictũ eſt
ſupᷣ ſemꝑ et qᷓ; cito occurrit memo-
ria de pctõ tenet᷑ hõ dolere a cõteri
de eo/mõ q̊ᷓ dictũ ẽ ſup̃ licʒ etiã fue-
rit ipᷣm ↄfeſſus. Tñ ex q legittime
eſſet ipᷣm ↄfeſſus nõ tenet᷑ ipᷣm ite-

rum ↄfiteri · de hoc tñ magis dicet᷑
ĩfra? qñ aget᷑ de iteratiõe ↄfeſſiõis·
Qm̃ igit᷑ ſtatĩ cum homo adꝰtit ſe

pẽcaſſe moꝛtaliter tenet᷑ ↄteri ideo

tunc tenet᷑ ꝓponere ↄfiteri · Sed ſi
loquam̃ de ↄfeſſiõe actuali: ſcʒ q̃ndo
hõ tenet᷑ actualiter confiteril in iſta

materia ſẽtiũt divſimode doctoꝛes·

Cuidã enĩ dicũt indiſticte ꝙ q;tũ-

cunq;/ qñcunq; aliqͥs peccauerit!

nõ tenet᷑ ↄfiteri añ paſcha/ſʒ bene

tenet᷑ ↄteri/a eſſe ĩ ꝓpoſito ↄfitẽdi ·

Et fũdãt intẽtionẽ ſuã ex duobus·
Primo qꝛ p̃ceptum de cẽfitẽdo eſt
affirmatĩm et iõ non obligat n pꝛo
loco/ temꝑe determĩatis · tempus
aũt determĩatũ ab eccłia eſt qdra

geſima · iõ nullus ĩmo nec ĩn natali

ſeu etiã penthecoſte ꝑ ca · ſcłareſ· ð
oſe · diſ . ij · et ca · oĩs hõ · et cap · ſi non
freqñti · tenet᷑ añ x · ↄfiteriñ eſſet ĩ
ꝑiculo moꝛtis · Scðo qꝛ actꝰ ↄfeſſi-
onis non eſt nẽcarius ad iuſtificati
onem · qꝛ ꝑ ðtritionẽ eſt iuſtificatio ·
Et ita ↄfeſſio ſolũ eſt nẽcaria ex pᷣ⸗
cepto/et obligatiõe eccłie · ſʒ eccłia
non exigit añn paſcha/n piculũ moꝛ-
tis ĩmineat· S& añ tẽpus illud nemo
tenet᷑ cõfiteri . niſi in piculo moꝛtiſ
Alii dicũt ꝙ pctõꝛ exñs in peccato
moꝛtali tenet᷑ ſtatĩ qñ habet diſẽti
et idonei ↄfeſſoꝛis copiã/et pctĩ cõ
miſſi memoꝛiã confiteri pctm̃ ſuum
Nec obſtat illa decretalis, Vmnis
vtriuſqʒ ſexus·qꝛ illa decre · nõ dicit
vſq; tunc differat! ſed ꝙ non ex-
pectet᷑vltra · ſiẽ eccłia ꝓhibet ne qͥs
vltra annum remaneat in excõmũi-⸗
catiõe · non dat tñ licẽtiam remane-
divſq; ad illã hoꝛã· Itẽ illa decret ·

fuit edita nõ ꝓ negligẽtibuſ ſʒ ↄtra
negligẽtes · ſʒ añq; ipſa eſſet edita!
pctõꝛ tenebat᷑ cõfiteri ſtatĩ quando
off erebat ſe opoꝛtunitas· gvidet᷑ ꝙ;
ſic teneat᷑ poſt eius editioneʒ · Que
iſta e opinionũ ſit verioꝛ fateoꝛ me
neſcire · tñ dicere ſicut pꝛima dicit
videt᷑ mihi piculum · dicere autem
ſiẽ ſecũdavidet᷑ mihi durũ · Sactus
vero tho · de aqᷣ· in qdam q̃ſtione de
q̃dlibetis ponit aliqᷓs caſuſ in qbus
tenet᷑ exñſin pctõ moꝛtali ſtatĩ ↄfi
teri · Primuseſt qñ ẽ in ĩ firmitate
de qᷓ imminet ſibi piculũ moꝛtis · Et
iſte caſus colligit᷑ ex hisque dicunt᷑
ey · de pe · ¶ re · cap · cum infirmitas?

Scðs caſusẽ qñ habet facere aliq̃d

de q̊ ĩminet ſibi piculũ moꝛtis:licet
ꝓ temꝑe illo ſit ſanus. ſiẽ qñ babet

vnſire mare,velviã longã facere/vł

pugnare,/vb aliqͥd tale · Certiꝰ caſꝰ

eſt ſi habet facere aliqͥd q̃d exñſ in

pctõ moꝛtali non poteſt facere ſine

peccãado moꝛtałr · ſicut ſi habet dr̃e

miſſam, vel recipe/aut miſtrare ali
q̃d ſaẽmentũ eccłie · Qrtus caſus
qñ cõmiſit aliq̊d pctm̃ de q̊ curatus
ſuus nõ poteſt eũ abſoluè/timet q;
tpe ſtatuto nõ poſſit habere copiaʒ
idonei ↄfeſſoꝛis. Quĩtus caſus eſt
qñ ſua ↄſciẽtia dictat ſibi eſſe ſtatiʒ
fitendũ · q; aut tenet᷑ depon eam
aut facere ſʒm eam cum non ſit er-
ronea/ſʒ ſalubꝛs · Dmẽs enĩ dicunt
ꝙ licʒ non ſit nccariũ ſtatĩ cõfiteri
eſt tñ multũ ðgruũ/iu) dictũ ſapiẽ ·
dicẽtis · Nõ tardes ↄuerti ad dñm:
et ne differas de die in diẽ · Subito
enĩveniet ira illiꝰ.a in tpevindicte
di ſpdet te · Nõndũ ꝙ rayponit

in ſũma ſua · v.rõnes p qs multũ

vtile eſta ↄgruum ſtatim confiteri.

Prima eſt ꝓpter inẽtitudinẽ hoꝛe

moꝛtis · vñ dñs in euãg · luce· xij.ca.

Veniet dñs ſerui illiꝰ in die qᷓ non
ſꝑat· et hoꝛa q̃ neſcit · et ꝑtem eius
cum infidelibus ponet · J teʒz diuiti

petenti ſibi longamvitãa fuit didũ.

Stulte hac nocte demones repetẽt
animã tuã a te:et ea que aceruaſti

cuius erũt? Scda cã eſt qꝛ moꝛãsin

pctõ ſemꝑ accumulat pctm̃ pctõ· p

ↄſeqñs penã pene·vñ apłus ad ro.

i· ca · An ignoꝛas qm̃ benignitas di
ad penitẽtiã te adducit: ſzm auteʒ

duritiã tuã/ĩpenitẽs coꝛ theſauri.

ſas tibi irã in die tribulatioõisa re-
uelatiõis iuſti iudicis dei:·qͥ reddet
vnicuiq; ſzm oꝑa ſua · Et oſee iiij · c·
dicit᷑ · Oaledictũ/mẽdaciũ/furtũ/
homicidiũ inundauerũt/et ſanguis
ſanguinẽ tetigit ideſt petm adducit
aliud pctm̃ · Vnde greg · pctĩ quod
P penitẽtiã nõ diluit mox pondere
ſuo ad aliud tᷣhit · Tertia cã eſt qꝛ
qᷓ;to maioꝛẽ moꝛã fecerit qͥs ĩ pcto
tanto magiselongabit᷑ a deo · et per
ↄſequẽs tato difficilioꝛ erit ↄuerſio ·
iux ĩid q̃d cõmũiter diĩcit᷑ in ouidio ·
de re · amoꝛiſ· Nec tevẽturasdiffer

in hoꝛas· Qui non eſt hodie cras

minus aptus erit · Et oin · pncipuis

obſta · ſero medicĩa pat᷑ Cum mala

ꝑ longas ↄualuere moꝛas · Et pſa·

põᷣ· lxxijdñe qͥ elõgãt ſe a te pibũt ·

Qfta cã eſt qꝛ in magna⸗ anguſta
egritudinevix poteſt aliqͥs bñ peni
tere ſeu etiã de pctĩs cogitare· Vñ
hiero · Cum egtudine o ppꝛimeris.
vix potes aliud cogitare q; q̃d ſen-

„ Fgog
fitere du ſanus e9,1 ſ .
vſq ad infirnitate iuy lin ſe.
dccotis viuus et ſanus .fteberis
Quita cz eſt qꝛ n pceꝛ in vta ſe
exauclenit dim clamantẽ g conitr
teax et faciat pniam! lamabit po
ſtea iße ad dominũ no exauciet.
Exemplũ de diuite epulate q in in
ferno ſepultꝰ q eti ꝓ vna gutta
aque non eſt exauditꝰ. ip qd non ẽ
differqavel tarqada cofeſſio ſed ẽ
multuũ ggruum etytile ſtati ofiteri ·
Ricard aſt n · i ſio ſup ſenten.
loqis de hac materia dicit · ꝓ alite
ſenteendu e iiſto calu de religooſo,
et Akrde laico. Haz religiol cum
toitonpe vtte ſioſt i tempus
enon une r gecog ſtati
4 afiten. Et intelli.
ro oꝛdinabit.
geno ingbilter oſt expe.

nre cepus. xl. eſt t

n die nibultinrrp.
iutib deiz mitt
pu la Coſeijc⸗
i netari futi /
undanerit et ſangiis
SreN Rinaddro
Vrde es erd oſ
Nuſt morpondene
Ait. Toriatädt
emü fetend giſen
agdon ebt adetfe
tro difticligtent eſt
lcönſite dik nouch
noul Artelit unftr
6⸗Qui mon ntee⸗ 45

tis.et illic rapi᷑ intentio mẽtisvbi
Evis doloꝛis · Olta enĩ(vt aĩt au.)
tunc incurrũt ĩpedimẽta.Nã moꝛ-
buſviget · pena tenet · filii/vxoꝛ/mũ
dus /et q̊s illicite dilexit eum a ſe
vocant · de · pe · di · vñ · ij. Tene Sg ẽtũ/
et dimitte incertũ id ẽ pnĩam age/,
ↄfitere dũ ſanus es: nõ diffeãs
vſq; ad infirmitatẽ · iux ↄſiliũ ſapi·
diceẽtis · viuus et ſanus ↄfiteberis ·
Quĩta cã eſt qꝛ n pctõꝛ in vita ſua
exaudierit dñm clamantẽ ꝙ confr-

tea? et faciat pnĩam clamabit po-

ſtea ip̃e ad dominũ nõ exaudiet᷑ ·
Exemplũ de diuite epulãte qͥ in in
ferno ſepultꝰ ẽ.qͥ etiã ꝓ vna gutta
aque non eſt exauditꝰ.p q̃d non ẽ
differãdavel tardãda cõfeſſio ſed ẽ
multũ ↄgruum etvtile ſtatĩ ↄfiteri ·
MKicardꝰ aũt in · ij · ſuo ſuꝑ ſenten ·
loqñs de hac materia dicit · ꝙ alitẽ
ſentiendũ ẽ ĩ iſto caſu de religioſo/
et ałr de laico · Naʒ religioſꝰ cum
totũ tempꝰ vite ſue ſit ſibi tempus
pnĩe! habita copia ſaẽdotis idonei
