ex malitia peccaẽ! nõ ẽ ſpeciale pec
catum· ſed generał q̃dam condicio
peccati eſt · Scða ẽ rancoꝛ · qᷓ quis
ex triſtitia de ſpũalibus! impugnat
hominem qui ad bona ſpũalia indu
cit · Certia eſt puſillanimitaſ. qñ ſic
fugit aliquis ↄtriſtãtia q; fugit ar-
dua ↄſilio dei · de qua g · ca · · C· v ·
Quarta ẽ deſperatio · qñ quis ſic cõ

triſtantia fugit ꝙ recedit a fine vl-

pitlo nj rij⸗

ſt iac⸗

tohet artaßrept⸗ neghgenter ea

inlen Qunckinanme

nents ne⸗
uota q i irpotne mlt

imeno ſeeuggatur aſca
di

eriz b'difunchre Quunta mqetu
ponpviſqicb er ealen fachce

ſonbuiſonimnate nolent Gexta

Iſabltaleey fata tadre fi

ArCNul motio localis N mitato

Ppoſtmenus Beytma cunioſttas

neng ſceagii diliate e
doSnthonem ad dabtla ſet

dſfmncdextiſta deijcri
Miijj taaẽ vbeſteg ett igen
a werba ſe difindit.

dapyrſinrinab gen⸗
orſpncinal dn
fenipoſnt ca der eſennn

——

un tapmmn xr-

mno quid .

de quo⸗

init
non

P apa
ebe men diſ
nce . Netiam

gui in feſtss vbi coyt .
re aut non niſam agt,
wrolgit alt mout⸗
lüce legitime inpent⸗
Acache ſunt in gregoꝛiũ
mi mltcia qſ quiſextii
Pnalibus impugnat iſa
ona in qvor deteſtadon
mduâ Oaltbath dtt
ici giser mamager
q panñ puent erineinmn
abitus plt nDzer nalt⸗
e diſnguit Mapennker
tatr er nit, un
ga perre e ſerieper
Agertl tn anc
Ra etarrorqn
1de hüillut udr
uia binu ſpidle

aflmimu
is Niſtina fug
a5carſ. 6.

timo · de qua ů · Cj · Item ca.j. G. x ·
Quinta ẽ toꝛpoꝛ circa pᷣcepta.quã-
do quis ſic fugit ↄtriſtantia ꝙ fugit
dei pꝛecepta · de quo ſup¶p̃ · S v · Sexta
vagatio mentis circa ullicita · vt qñ
quis ſpꝛ triſtitiam in ſpũalibus ab
eiſdem ſe trãſfert ad exterioꝛa de-
lectabilia⸗/
Filie accidie ſzm Iſidoꝝ ſunt· o⸗
cto · MHꝛima ẽ amaritudo ·q̃ ẽ quidã
effectus rancoꝛis · de quo dictum eſt
Scða ẽ ocioſitas:qñ quis circa pꝛe-
cepta toꝛpet / ſic ꝙ omnino dimittit
ea: Tertia eſt ſomnolentia ·qñ quis
toꝛpet circa pᷣcepta negligenter ea
implens· Quarta eſt impoꝛtunitas
mentis · qñ mens ſic euagatur circa
illicita ꝙ ip̃a impoꝛtune vult ad di
uerſa ſe diffundere · Quinta inqetu
do coꝛpoꝛĩiſquãdo ex eadem radice
membꝛa inoꝛdinate mouent᷑.Sexta
Inſtabilitaſ qñ ex pᷣfata radice fit
per coꝛpuſ motio localis, vł mutat̃o
ꝓpoſiti mentis· Septima curioſitas
qñ mens ſic euagat᷑ ad ullicita! ꝙ q̊
ad cognitionem ad diuerſa ſe vult
diffundẽ ex triſtitia · de qᷓ S· ca · j · C.
xiiij · Octaua ẽ vᷣboſitaset ẽ idem
qañ ad verba ſe diffundit · de quo · ẽ·
capitulo · vj · G. xiij⸗

Scða parſ pᷣncipal ↄtinẽſea que
fieri poſſunt cõtra decalogi p̃ce-
ptaltria capła habet · Piimũ de
his q̃ fieri pñt ↄtra pᷣmum pᷣ̃ce-
ptum ꝛimo quid ꝑ pᷣmum p̃ce-
ptum ꝓhibet᷑ explicat · Scdo oſtẽ
dit quid ſit ſupſtitioe quot in ge-
nerali habet ſpẽſ.CTertio quid di
uinatio/et qbus mõis in genera
li ſit. Quarto octo ſpecieſdiuina-

tionis vbi demoneſ expꝛeſſe inuo

cant᷑ explanat · Cuinto de alis

ſex diuinatiõis ſpẽbus vbi demo

neſtacite tm̃ inuocant detminat

Sexto oſtendit ſeptem mõg qui⸗
buſ in achibus noſtris fiunt obſer
uationeſillicite · Septimo quomõ
demoneſadiurare/vł homines ẽ
licitum/vł non · Octauo q bus mo
dis temptat᷑ deuſ · et quõ ẽ pct̃ .

Irca decalogum etiã dire⸗
cke multipłr peccaẽ ↄtingit
Vbi pꝛimum pceptum eſt.
Non deos alienos colere etiã abſq;
inſtitutione imaginum. Falſos deos
non colere ſub inſtitutiõe imaginũ
Nullam ſuꝑſtitionẽ exercere. quia
ibi ẽ cum demone tacitum vł mani
feſtum pactum,
Superſtitio autem eſt qᷓdam reli
gio ſupꝛa modum ſeruata.vitiũ vi⸗
delicet quo quis exhibet cultum di
uinum vł cui nõ debet/vl mõ quo ñ
debet · Et habet duas ſpecies gene
rales · Mima ẽ qñ diuinus cultus
exhibet᷑ ei cui exhibẽdus ẽ. ſeʒ deo
vero/ſed modo nõ debito · ſicut ſi ali
quĩs tẽpoꝛe gratie vellet colere de⸗
um ſʒzm veteris legis ritum, ſeruã
do ſcʒ legalia· Sic etiã.qui hodie ĩn
eccleſia cultum exhibẽt deo contra
modum diuina auctoꝛitate ab eccła
conſtitutum, et in eccleſia ↄſuetum-
Scða generatł ſpecieſ eſt.ſi diuinus
cultuſ exhibet᷑ ei cuĩ nõ deberet ex
hiberi ſcʒ cuicunq; creaxe · Et hᷣ ge-
nus in multas ſpẽſ generaleſ diui
dit ſzm diuerſos fines. vidlʒ in ido⸗

latriam/diuinationẽ, et obſeruatio-

neſ humanoxe actuum · Mꝛima ĩgiẽ

ſpecies ẽ ĩdolatria qᷓ diuĩnã reuerẽ
tiam indebite exhibet creatxe · vt ſi
quis offert demoni, vł eum adoꝛat
1ſimilia · Scda ẽ diuinatio q̃ demo-
neſ ↄſulit per aliqua pacta cum eis
inita tacita vł expᷣſſa · De expꝛeſſis
ſunt octo ſpecieſ.de tacitis ſex · Ter
tia ſpecieſ eſt obſeruationum ſuper
ſtitio · vt ſunt ligature⸗
Diuinatio ĩtaq; eſt qᷓdam p̃ᷣnun-
tiatio futuroꝝ modo indebito facta
ſeu vſurpata ·qð additurqꝛ ſi quis
pᷣnuntiaret ea q̃ ex neceſſitate ꝓue
niunt · vł vt in pluribus/qᷓ humana
ratione pᷣnoſci pñtvel ſi qui futura
dtingentia dei aliqua reuelatiõe co

gnoſcant non ẽ diuinatio · Vñ diui

nare ẽ ſibi indebito mõ vſurpare p
nuntiationẽ futuroꝝ euentuũ/ↄſilio
vel auxilio demonũ · Dmnis autem
diuinatio ex parte demonũ ꝓuenit ·
Aut qꝛ expꝛeſſe demoneſ inuocant᷑
ad futa manifeſtãda· Aut qꝛ demo
neſſe ingerunt vaniſinqſitionibus
futuroꝝ · vt mẽteſ homĩinũ implicẽt
vamitate · De pᷣmo viðlʒ vbi demo⸗
neſexpꝛeſſe inuocant᷑ ſunt octo ſpẽſ
viðlz pᷣſtigium/ſomnium/necroman
tia/diuinatio/ꝑ phitoneſ/ geomãtia,
ydromãtia/aeromãtia/ pyromãtia
De ſcðo vbi demoneſtacite ſe inge
runt ſunt ſex · ſeʒ geneſis/augurium
omen/cyromantia,s ſpatulaſmantia/
et ſoꝛs
HPMꝛeſtigium fit qñ pᷣſtigioſiſ qui
buſdam apparitiõibus ſe demones
aſpectui et auditui hoĩm ingerẽteſ,
ad ꝓnuntiandũ futura illicita indu
cunt · Somnioꝝ diuinatio illicita
tunc fit qñ oꝑpatione demonum ali
que fantaſie doꝛmiẽtibus apparẽt ·

reuelant hĩs qui cum eiſ hñt pacta
inita illicita/aut exp̃ſſa. qꝛ ad H̊ in-
uocan?᷑ aut tacita/qꝛ Gmõi diuina-

tio extendit᷑ ad qð nõ põt ſe exten

dere · Si vo aliquis vtit᷑ ſomnijs ad
cognoſcendũ futa/ſʒm ꝙ ſomnia ꝓ
cedunt ex reuelatione diuina vł an

gelica vł ſzm ꝙ ꝓcedunt ex cauſa

natali intrinſeca ſicut medici ex ſo
mnijs infirmitateſ iudicant/vł eti
am ſzm ꝙ ꝓcedunt ſomnia ex cau-
ſa natali extrinſeca vt qñ imagina
tio doꝛmiẽtis immutat᷑ ab aere con
tinẽti vł ex impᷣſſione celeſtis coꝛ-
poꝛis/puta qñ ſic doꝛmiẽti aliq fan
taſie apparẽt ↄfoꝛmes celeſti diſpo
ſitioni qui inq; vti᷑ ſomnijs ad co⸗
gnoſcẽdum fut᷑a ex quacunq; p̃ᷣfata
rum cauſaꝛ quãtum ſe põt vtuſ ta
lis cauſe extende tunc nõ erit illici

ta diuinatio · Ex qbus patet ꝙ qͥnq;

cauſe ſunt ſomniox · viðlʒ quattuoꝛ

iam recitate, et quinta ſimłr.pꝛout

veuiũt ex demonis pacto tacito/ vł
expꝛeſſo/aut ex illuſione ſua· Ne
cromãtia fit qñ ꝓ moꝛtuo appari
tionem vł locutionẽ qbuſdã p̃ᷣcanta
tionibus adhibito ſanguine viden
tur ſuſcitati moꝛtui diuinare/ et ad
interrogata reſpodere · Per phi
toneſ diuinatio fit qñ fut᷑a p̃ᷣnunti-

ant᷑ ꝑ homĩeſ viuos · ſicut in arrepti
ciis patet · Qñq;ʒ tñ demon pᷣnunti-

at futa ꝑ expᷣſſas figuras/ vł ſigna
que in rebus inanimatis apparẽt ·
Vñ geomãtia fit qñ figure appa
rent in aliquo coꝛpoꝛe terreſtri/puta
in igne,/vel ferro, vel lapide polito ·
Ad idem pꝑtinet ꝓtractio punctoꝝ
vbi fit aliqñ diuinatio ſine expꝛeſſa

ex qͥbus qñq; aliqua fua demoneg

vrdionnt ior vingi⸗ Atq
õ
ſoreſer i oen ut qdem⸗
ef oute ſe immiſeet geneancoꝛin
duinctbis etů iſ neſctẽt bus
deas alce ? de effechbus neceſſa
rs Ndeetlaſtdus /1de efechbuſ
copordus eſtibes in mfenor
cMoadet dus Nt de Auung ſen
Ntend. Augnumfirenp
nOtun N vNreſautum ſeugpumir
betqinaluum ſuepſtemnitenir
bomninum l nenbwon ſaltig quf

lute fii, guntint. Etſitaaſ
int ex viſ/ quium !/ dicie pwpꝛie a

fei di veraltu aium iti
umn heainni co·
ommma öfata. Nibi e⸗
edomi rt Nibil tamẽ

mmts mmutit are
ex imoſſore olleſigen⸗
taq ſr domt alijfn
maret afnmeg celeſß diſo⸗
gui ingy vrt mnis mco⸗
n fila erqurunm frt
Ar quitun ſe pot inlſta
extene!tune no ent iluei
no⸗ Lxips patetgh inch
t ommor vidg quattnoꝛ

tate et qunta intr dot

endemonis padho trte N
oaut exriluſineſia. Ae
dafit pmontnorappart

k locltonẽ abuſdi ten id

S adbibto ſinhnim ſicen
Citan motui diunt, h
gat epihr⸗ Cerphi

„

ingtoft q, uthhnnt⸗

demonum inuocatione · Ydromã
tia quando figure apparẽt in aqua
ſupſtitioſe · Aeromatia fit qñ appa-

rent in aere · Pyromantia vero qñ

apparent in igne⸗
In ſeqñtibus autem ſex ſpẽbus
diuinationũ! non expꝛeſſe/ſed tacite
demon ſe immiſcet ad pᷣ̃dicendum
fut᷑a· Pꝛima ẽ geneſis· Sunt autẽ
geneatici qui ex aſtris certitudina
liter futa pᷣdicare curant in effecti
bus caſualibus,ſeu fut̃is ðdtingenti
bus/vel de futis operibus hominũ
ex libero arbitrio dependẽtibuſ· Si
autẽ geneatici freqñter de talibus
veꝝ dicunt hoc ↄtingit⸗ aut qꝛ mul
titudo hominũ ſequit᷑ coꝛpoꝛe ſuoꝛ⸗
paſſioneſ/et nõ roneml aut qꝛ demo-
neſ oculte ſe immiſcẽt geneaticoꝛũ
diuinatiõibus/tetiã ipſis neſciẽtibus
Secus autẽ ẽ de effectibus neceſſa

ris · vt de eclipſibus/a de effechbuſ

a coꝛpoꝛibus celeſtibus ĩin inferioꝛa

coꝛpoꝛa agẽtibus/vt de pluuns ſicci

tate Gmõi · Augurium fit qñ ꝑ
motum vł voceſ auium/ſeu q̃rumlr-
bet animalium/ſiue ꝑ ſternutatiõeſ
hominum/vł membꝛoꝝe ſaltusquiſ
illicite fua ꝓnuntiat. Et ſi talia fi
unt ex viſu auium! dicit᷑ pꝛopꝛie au
ſpiciũ · Qñ vo ex auditu auium/tũc
dicit augurium · qð etiã ẽ nomẽ cõ-
mune ad omnia pᷣfata · Nihil tamẽ
ꝓhibet ex animaliũ motibus vł vo
cibuſ aliqbus ↄiecturare fut᷑a:quia
ex influentia celeſtiũ, ex aere ↄti-
nente immutant᷑ ad qdamex qͥbus
tonijci pñt fut᷑a · vt ſi coꝛnix frequẽ
ter crocitet ꝓnuntiat᷑ pluuia fut᷑a
ꝓximo · Animalia etiã aliqñ pcipiũt
diuinos inſtinctus · vt in colũba ſuꝑ

chꝛiſtum· et in ceto ione · Inſtinctuſ

p̃terea animalium aliqñ cauſant᷑ a
demonibus ·qui vtunt᷑ Smõi oꝑatio
nibus bꝛutoꝝ animalium ad impli-
candum animas vanis opĩonibus·
et tunc augurium eſt · Omen fit
circa vᷣba hominũ alia intentiõe ca
pta qᷓ; dicta ſint · que aliuſ retoꝛquet
ad futᷣm qð vult pᷣnoſcẽ · Verba.n.
hominũ que accipiunt᷑ ꝓ omine ali-⸗
qñ diſponunt᷑ ſzm demonũ opationẽ
Aliqñ vo ſʒm diuinam ꝓuidentiã ·
ꝛimo mõ ẽ illicitum · Scdo autem
mõ licitum ſi ex eiſ ꝓnuntienẽ᷑ fut᷑a
Sicut Gedeon feeit iudicũ · vij · Et
Elieʒzer · geneſʒ xxiũij.Sed pmomõ
benadab regis/ſerui fecerũt·ij · re-
gum .ijj. Cyromãtia et ſeqñteſ due
ſpecieſſic ſe hñt/ in eis ↄſyderan
tur alique figura diſpoſitiones in
aliqͥbus coꝛpoꝛibus occurrẽteſ viſui
Vñ cyromãtia fitqñ ↄſyderan᷑ di
ſpoſitioneſ alique ex lineamẽtis ma
nus·et inde fut᷑̃a dicunt᷑ · Spatu-
laſmãtia fit qñ ↄſyderant᷑ diſpoſi-
tiones ſpatulae alicuius animalł.·
inde ex talibus figuris futa ꝓnun
tiant᷑ · Soꝛs fitqñ aliquid fit vt
eius euentu ↄſyderato aliquĩd ocul
tum innoteſcat · Soꝛs igit᷑ ẽ qñ ſine
expꝛeſſa demonũ inuocatiõel fit di-
uinatio ex ↄſyderatiõe eoꝛe que eue
niunt ex qbuſdam q̃ ab homĩbus ſe
rio fiunt ad aliquid oculte inqͥrenð ·
Et fit h multipłr · Aliqñ ꝑ ↄſydera-
tionem figuraꝛe qᷓ ꝓueniũt ex plum
bo liquefacto/in aliquid ꝓiecto.ſed

hoc ad geomãtiam ptinet · Aliqñ fit

ex qͥbuſoam ſceduł ſcriptis vł non
ſeriptis in oculto repoſitis dum cõ-
ſyderat quis quam recipiat · Aliqñ

---

ex feſtucis inequalibuſ poſitis quiſ
maioꝛem vł minoꝛẽ accipiat · ¶liqñ
ex taxilloꝝ ꝓiectione quiſ plura pũ
cta ꝓiſciat · Aliqñ etiã dum ↄſyde⸗
ratur quid aperiẽti libꝛum occurrat
Et h quattuoꝛ ad ſoꝛtem pertinent·
Eſt autẽ triplex ſoꝛs diuiſoꝛia/ ↄſul
toꝛia/et diuinatona · Diuiſoꝛia eſt
qñ indicio ſoꝛtium querit᷑ quid cui
ſit exhibendũ · ſiue illud ſit reſ poſ-
ſeſſa/ſiue ſit honoꝛ/ſiue digtas/ ſiue
penaſ aut actio aliqua · Conſultoꝛia
fit qñ inquirit᷑ quid agẽ opoꝛteat ·
Diuinatoꝛia vo qñ querit᷑ qͥd ſit fu

Em. Vſt ſoꝛtibus illicitũ vti in ſex

caſibus · Peimo qñ quis in quacun
q; materia ea intẽtione ſoꝛtibuſ vti
turq̃ſi Gmõi actus humani qui reqͥ
runt᷑ ad ſoꝛteſ ſzm diſpoſitionẽ ſtel-
larum ſoꝛtiant᷑ effectum · qꝛ vana tẽ
et falſa ẽ opinio! non carẽſdemonũ
ꝛuuamine · Scdo qñ ſoꝛtium ĩiudiciũ
expectat᷑ ex demonĩbuſſicut eʒech ·
xxj · de rege babilonis · Tertio quã-
do ſoꝛtium iudicium expectat᷑ a deo
et tunc nõ ẽ de ſe illicitum · vt dicĩẽ
ꝓuerbioæ · xvj· Moteſt tñ in EF qua
dꝛuplex pctĩ incidere · Pꝛimo ſiqͥs

abſq; ulla neceſſitate ad ſoꝛtes re-

currat· qꝛ ꝑ ̊ videt᷑ deum temptaẽ
Scx&do ſi qͥs etiã in neceſſitate abſq;
reuerẽtia ſoꝛtibus vtat᷑ · Vñ mathiĩ
as pꝛeuia oꝛõne/et cetu apłoꝛ colle
ctol electuſ ẽ · Certio ſi diuĩa oꝛacu-
la ad terrena ſeu ſecularia negocia
et vite huius vanitatẽ quis ↄuer-
tat· vt aliqui faciunt in libꝛis euã-
gelioꝝ et ſacriſ. Quarto ſi aliqui in
eccleſiaſticis electionibus vtant᷑ ſoꝛ
tibus.Secus ẽ in ſecularibus digni
tatibus quo ad electionẽ talium · et

etiã in tẽpoꝛalium re diuiſione.i

citũ inſuꝑ ẽ qñ neceſſitaſ ĩimminet

cum debita reuerẽtia ſoꝛtibus diui
num iudicium imploꝛaẽ · vt qñ dubi
um eſtquiſ in ꝑſecutiõe/circa oues

paſtoꝛ remanẽ debeat·. Et qñ aliqs

tempoꝛe famis abundaret,/ et duo
egẽtes equałr eſſent in extrema ne
ceſſitate/nec vtriq; quo abundat do
num ſufficeret: tunc etiã iuſtiſſimũ
(ſim auguſtinum)eſſet/ſoꝛte vti cui
dandum eſſet⸗ J
Obſeruationeſ humanoxe actuũ,
illicite fiunt in ſeptẽ ſicut in acqͥſin
one ſciẽtiax · in immutatiõe ꝓ ſani
tate coꝛpox · in uſu ĩimaginũ · in vir⸗
tute lapidum · in expectatiõe foꝛtui⸗
toꝝ euentuũ · in vſu vᷣboꝝ ſacroꝝ.⁊
in mutatiõe mentium,ac ſimilium·
Obſecuratio artis notoꝛie ẽ illicita
et inefficax/ac ſuꝑſticioſa. qꝛ obſer-
uantijs eius quis acquirẽ nitit᷑ ſer-
entiã vł veritatem per q̃dam pacta
ſignificationũ inita cũ demonibus ·
ſicut in inſpectione quarundãa figu-
rane/et ꝓlatiõe q̃rundã ignotoꝝ vᷣ⸗
boꝛum/et ;mõi alijs · Obſeruatiões
oꝛdinate ad coꝛpoꝛꝝ immutationem
puta ad ſanitatẽ et Hmõi tunc ſunt

ſupſticioſe/qñ nat᷑alr nõ pñt facẽ ta

les effectus quales ab eis expectã
tur·qꝛ taleſ ſunt ſolum tũc q̃ſi ſigna
1ſic ꝑtinẽt ad pacta cũ demonibus
inita · Et fiunt talia aliqñ generib⸗
lapidũ · aliqñ cũ herbis · aliqñ cũ li-
gnis aliqñ cũ ſonis certis, aut voci
bus/figuratiõibus ac ſignis buſdã
aut carmĩbuſ.vł alijs ritibus · Et ta
libus rebus nat᷑alibus addunt᷑ ali-

qñ caracteres aliqͥ · vł aliqua noĩa·

vł alie qᷓ̃cunq; vane obſeruatiões · qᷓ

ſntiltte lſttol,

(lte⸗ Grnpl geraſ nemnot⸗

lõliert ſuncin ibulinbus

mideleps at taniſ at puer me

ninteruenent, lina cältae cum
Ieig an donſi ta trenſid rechre
Aledum quig dum e alcet ſter
tuert Eedire doridſt peedens
OKendent cn eds a onbus do

Gitur obſemane dei faſſtos A n.
faſtos⸗ Yerbaßterea iuim ſen⸗
praſiſßenmian olum ant ſeun
atqre iyr ſintrs nr pßentrr⸗

Apſene taux eſt illciti et ſapſt

ſin Pinoqi Atinent innd

inoraton⸗ demmnũ peinẽ. e⸗

pam nepeiinielini
ventuu in vſcr ſbox ſvp⸗
Vtie mentumn imilunn.
uratio aris wtone llreta
Hrar ar ſupſhcoſa grobſer⸗
8 eig!quis arquire mtit ſer
ventatenm veriſam pada
caOonid itad demeniol⸗
in nſpeinone clannde Sr
et Patie runda ite
m et bmin dis⸗ Doſenutecs
inate al tunkenmni
a ſanitzteet bnu un ſin
ole qi vtlnint ei
fans usheyen

lnti Iſ ſona
tgeſin . denoribus

n gen
r
2 borbis⸗ lini u d.
diqn ſewo. vol
6 bnscenc Neg
itbs ſignis ̃ 4

manifeſtũ ẽ natalr efficaciã nõ ha
bere · ¶ Imagineſenĩ aſtronomice
vocate ꝑtinent ad ſuꝑſtitionẽ demo
num arte ↄfictam · Etiã falſum eſt:
ꝙ lapidibuſ/et animãtibus,/ ac ſoniſ
certis/vocibus/figurationibus,/ aut
ſignis obſeruatis,/ etiã in celi ↄuer-
ſione, motibus ſydeꝛe fabꝛicent᷑ ab
poĩbus poteſtateſ ſydeꝛe idonee ad
varios effectus exequẽdos · q̃ſi effe⸗
qtus magica artium ex vᷣtute ce-
leſtium coꝛpoꝛe ꝓueniãt · Credẽ eti-
am homineſ poſſe ꝑ artẽ vere mu-⸗
tari in lupos vł beſtias Gmõil fal
ſum eſt/a ſuꝑſtitioſum · Obſeruatio-
neſetiã qᷓ oꝛdinant᷑ ad pᷣcognoſcen-
da aliqua foꝛtunia vel infoꝛtunia:
ſunt illicite ſuꝑſtitioſe/ac reliquĩe
idolat᷑e · Exempli gratia ſi membꝛe
aliqð ſalierit · ſi iunctim ãbulãtibus
amicis lepus aut caniſ aut puer me
dius interuenerit· limẽ calcaẽ cum
aliquis añ domũ ſuã tranſit · redire
ad lectum ſiquis dum ſe calciat ſter
nutauerit· redire domũ ſi ꝓcedens
offenderit · cũ veſtis a ſoꝛicibus ro-
ditur · obſeruare dieſ fauſtos vł in-
fauſtos. Verba pᷣterea diuina ſcri-
pta ſuſpendẽ ad collum, aut ſecum
poꝛtare pꝛ ſanitatẽ vł ꝓſperitatẽ
vł ꝓferre talialeſt illicitũ et ſuꝑſti
tioſum · Himo qñ ↄtinent aliquid
ad inuocationẽ demonũ ptinẽſ. Se⸗
cũdo qñ ↄtinẽt ignota nomĩa · Ter-
tio qñ ↄtinẽt aliq̃ falſa · Quarto qñ
cum diuinis vbis ibi ↄtinent᷑ aliq̃ᷓ
vana·puta aliq̃ caractereſ inſcripti
pᷣter ſignum cruciſ· Aut ſi ſpeſ habe
atur in mõ ſcribẽdi/aut higandi/aut
in quacunq; Gmõi vanitate!q̃ ad di
uinam reuerentiã nõ ꝑtinẽt · Quã-

do autẽ nullum p̃fatoꝛe fitltunc eſt
licitum · puta qñ ꝓferunt᷑ diuina v⸗
ba/aut inuocatur nomẽ diuinũ/ ſeu
ſcribit/vł poꝛtat᷑et reſpectus habe
atur ad ſolam deĩ reuerentiã, et ad
ſacra vᷣba/ac ad diuinã vtutem a ꝗᷓ
expectat᷑ effectus · In ĩcantatiõibꝰ
etiã ſerpentũ et q̃rumcunqʒ aĩalium
ſi ſolum tal aſpectus habeatur iam
dictus! non ẽ illicitũ · Vñ licitũ ẽ ta
li reſpectu herbas colligẽ medici-
nales cum ſimbolo diuino, et oꝛõne
dominica · Sic etiã ad ſanandos in-
firmos licet aliqua ſacra vba dicẽ ·
vt p̃ nr̃ · aue mariaẽ · Vñ qualiter
cunq; nomẽ dei inuocaẽ licet ſeclu-
ſis pᷣ̃dictig quattuoꝛ mał · Malefi
cium dici᷑ qñ quiſ ſuꝑſtitioſiſ obſer
uãtijs/demoniſ cooꝑatiõe occulta vł
manifeſta aliquẽ in amoꝛẽ alterius
vł odium inflammat · Deo enĩ pmit
tente ꝓpter peccata põt demon coꝛ
pus homis poſſidere · ſicut in demo-
niacis · Ledere ſicut iob · oecidere ſi-
cut viros illius vginis quam poſtea
duxit thobias · Infrigidare ne mo-
ueat᷑ ad coitum · imaginationẽ etiã
vnius immutare · vt odiat quis quã
diligere deberet · et econuerſo de a⸗
moꝛe · vt de puella in legenda ſancti
Paſilij · et · ij · dialogoꝛum gregoꝛij de
ſanctimoniali · Voluntatẽ tñ nunqᷓ;
poteſt immutaẽ · SOenerałr autẽ pꝛo
ſupſtitioſo reputat᷑quod quantũ de
ſe eſt ñ ptinet ad dei gloꝛiã·neq; ad
hoc ꝙ mens hominis referat᷑ in de
um.aut ad h̊ ꝙ carnis concupiſcẽtie
moderate refrenent᷑ · aut etiã ſi fit
pᷣter dei et eccleſie inſtitutionẽ · vel
ↄtra ↄſuetudinẽ communẽ/que(ſzʒm
auguſtinũ)pꝛo lege habenda eſt· vł

quod non poteſt reduciĩ in cauſaſna
turaleſ ſzm artem medicine/phᷣie/et
aſtronomie · vł qð non põt reduci ad
artificiales modos,/ pᷣſertim licitos
Adiurare demoneſ pꝑ exoꝛci ſmos
licitos ẽ licitum · officium exoꝛciſta
rum.vł alioꝛum/licet non ex officio ·
Petmi autẽ ẽ adiurare demoneſ ad
addiſcendũ aliquid ab eis/vł ad fa
mulandũ nobis ſine ſpeciali dei in-
ſtinctu vł reuelatiõe · ꝛetereaad-
iurare ſupioꝛem hominẽ qᷓ̃ſi volẽdo
eum neceſſitare ẽ pctm̃ · licet tñ hoc
ad inferioꝛes · Licitum etiã ẽ ſupio-
reſadiurare nõ neceſſitatel ſed imp̃
cando per diuina verba⸗
Temptat deum aliquis qñ de ex
ellentia aliqua diuina ſic dubitat q;
pᷣ̃ᷣtermittat homo facẽ qð põt ad pĩi
cula euadẽdal reſpiciẽs ſolum ad au
xilium diuinũ · Temptat᷑ autẽ deus
tripłr · Vno mõ vbis et expꝛeſſe · qñ
aliquis ex incertitudine fideil ea in
tentiõe aliquid a deo poſtulat/vt ex
ploꝛet dei ſcientiã/poteſtatẽ/ aut bo
nitatẽ/aut veritatem dicti eius· Se
cũdo factis deus temptat᷑ et expᷣſſe
qñ quis ex incertitudine fidei/pꝑ ea
que facit intẽdit expimẽtum ſumẽ
diuine poteſtatis/pietatis/ſapĩe/aut
veritatẽ dicti eius · Certio tempta
tur deus q̃ſi interpᷣtatiue! qñ quiſa
ſi non intendat expimẽtũ de deo ſu
merelaliquid tñ petit ł facit ad ni-
hil aliud vtile/niſi ad ꝓbandum dei
poteſtatẽ/vł bonitatẽ/ſeu cognitio-
nem/vel veritatẽ dicti eius · Deum
etiã q̃ſi interpᷣtatiue temptat qͥ añ
oꝛõnem ſuã animã ſuã nõ pᷣparat/dĩ
mittẽdo ſi quid aduerſum aliquem
habet,/ vel alias ad deuotionẽ ſe nõ

diſponẽdo· Taliſ enim non facit q8
in ſe ẽ¶ vt exaudiat᷑· Qñ autẽ ſp alr
quã iuſtã neceſſitatẽ, vł piã vtilita⸗
tem cõmittit ſe aliquis diuino auxi
lio ĩn ſuis petitiõibus vł factig· hoc
non eſt deum temptare/

Capłm ſcᷣm huius ſeðde partis ,
explicãas ea q̃ fieri pñt ↄtra ſedʒm
tertium/quartũ et quintũ decalo-
gi pᷣcepta · Pꝛimo oñdit quid ſit
iurare/ et quot comiteſ habè de⸗
beat vt ſit licitũ · Scdo quid piu-
rium, et qbus mõis cõmitti põt.
Tertio quõ falſum teſtimoniũ in
iudicio ferre ſit pctm̃ et ꝙ tribuſ
modis quis nõ ẽ piurus nõ obſer
uando illa ad qᷓ pᷣma facie videre
tur eſſe iuramẽto obligatus. Or
to de exigẽtibus iuramentũ quõ
peccãt/et quõ non· Quinto qͥbus
mõiſ infringat᷑ tertiũ decalogi p
ceptum · Circa qð ponunt᷑ quinq;
pꝑvtiles regule cancella· Sexto
quibus modis tranſgredit᷑ quar-
tum pᷣceptum quod ẽ de honoꝛa⸗
tioe parentũ·et cirea E̊ etiã habeſ
tres regulas cãcellarij. Septimo
qbus mõis qntum legiſp̃ceptum
trãſgredi poſſumus edocet

Ecundo pᷣcepto ꝓhibet᷑ om̃e
piurium, et omnis blaſphe
mia in deum, in ſanctos/ et
in ſancta fieri · Atq; iurare ꝓbibet᷑
ſine tribus comitibus · vidilz iuſtitia
id eſt diſcretiõe · iudicio id eſt nõ le-
uiter · et veritate id ẽ nõ falſe · Ju-

rare ꝑ deumſqð ẽ eum teſtẽ verita-

tis adducẽ )fit licite. immo merito-
rie dum veritas ſubeſt·et reueren-

faſcontite

etmnſfatt 1 n
whikind lere ni⸗
timn tic, us tte
natrer ot p⸗ D lecom
itit fſtet munec. ſat dui
intſeminr erir telgion vl no
raicleneſni /bma Ort tal
lea att d netus e non eſfeit
Hurus glia maſumm ſub uuramento
adere apedit. Junttertaalf
Fachs npeand. Pcümns ſi nis
Peua run durag gunet. Jeds ſ
quispdeumintomuni ſermonein
n glite Certigſguigz ſler.
itef ufet p euigeli puri
iue etet noti rperrrt ui wn
inenrrenns
1 en iniſkuu nſ bel
Nleqkb ſupiop ſeim a⸗
leaiet tn Nmten n
ert⸗ fetbſibioem
riz . Aet diuinä n.
norkalr.

fal

dit

co ene ſtpaßet gbin
qus ſoẽ piunh wobbr
laalqma kere vitore
ſeün mern blgats. Nf
exgenbis iuramenti qu
tetqus non. Cuito qbus
nfingzk tertideralogi
m. Cmca öponumc quin;
estegaletantela. Derto
As modstanſgrelkagar⸗
repdun guddedehonden
parercd etnaß eia hebel
s regllagcinlanij, hufn
nos iſtin aſimmunm
eiminsaln,

5 nngnikoft
ſa * laſphe

niinden infnnckiiſe,

tia comitat᷑ et pia neceſſitas ex hu-

mana infirmitate ↄſurgẽs impellit
Jurare inuanũ ẽ ꝓpꝛie deũ in fal⸗
ſitatẽ/cuius eſſe teſtis nequit/inuo
care· IJdeo dum ex deliberatiõe fit
ſemper eſt moꝛtale/
Meriurium enim eſt mẽdacium
iuramẽto firmatũ · Et eſt ex ſuo ge
nere pctm̃ moꝛtale · Fitq; tripliciter
Mꝛimo et pᷣncipałr fit ꝑpiurum:qñ
deeſt veritas iuramẽto · ꝓut ſcz eſt
mẽdacium iuramẽto ↄfirmatũ.Se-
cundo fit piurium qñ iuramẽto de⸗
eſt iuſtitia· puta qñ aliquis iurat il-
licitum ſe factux· Illud tñ nõ faciẽ
do nõ ẽ piurus· CTertio qñ deeſt iu⸗
dicium · puta qñ aliquis indiſcrete
iurat·qꝛ ex hocipſo periculo ſe com

mittit falſitatẽ incurrẽdi. ſicut qui

iurat ſe nõ intratuꝛe religionẽ/vł nõ
dandi elemoſinã, Gmõi · Si tñ tał
poſtea facit qð melius ẽ nnon efficiẽ
piurus·quia malum ſub iuramento
cadere nõ potuit · Sunt pᷣterea alij
gradus in piurio · Pꝛimus ſi quis
p euãgelium ĩurãs piuret· Scẽðs ſi
quis ꝓ deum ĩn cõmuni ſermone iu
rans piurat. Certius ſi quis ſollen-

mniter iuret ꝑ euãgeliũ piurãs· Der

iurus eſt/et moꝛtalr peccat!qui non

implet vbi licite põt/qð coactus iu-

rauit iuramẽto ꝓmiſſoꝛio· niſi abſol
uat᷑ auctoꝛitate ſuꝑioꝝ · pᷣſertim qñ
coactio cadebat in ↄſtantem virum
Tune eni diſpenſari põt ꝑ ſupioꝛem
Qui piurat iocoſe! auget diuinã ir
reuerẽtiã ·et peccat moꝛtałr· Mer-
iurus ẽ? qui falſum iurat qð putat
eſſe veꝛe · Sed plus piurus ẽqui ve
rum ĩurat quod putat eſſe falſum ·
Nam tal mentit᷑ · Periurus etiã ẽ

qui putat aliquid eſſe falſum/et iu
rat tanq; ſit veꝛe qd foꝛte veꝝ eſt/
Falſum teſtimoniũ autẽ ferre in
iudicio ſcienter ſemꝑ ẽ pctĩ moꝛta
le· Sed ſi quis ex labilitate memo-
rie humane reputat ſe certum eſſe
de eo qð ſalſum ẽ/et tñcum debita
ſollicitudine recogitans, eſtimet ſe
certũ eſſe de G̊ qð falſum ẽlnõ pec-
cat moꝛtałr hoc aſſerens · qꝛ nõ dicit
falſum teſtimoniũ ꝑ ſe et ex inten-
tione · ſed ꝑ accidẽs ↄtra id qð intẽ

dit · Non etiã incurrit aliquis piuri

um · Mꝛimo qñ aliquis iurat vł ꝓ-
mittit ſe factuxę voluntatẽ alteriuſ
ſi alter cui iurauit imponit ipſi illi⸗
cita vł inhon eſta vł impoꝛtabłe ſi⸗
ue immoderatũ ·qꝛ qñ aliquis iurat
vł ꝓmittit ſe factux voluntatẽ alte
rius · intelligẽda ẽ debita ↄdicio · Si
ſcʒ illud qð ei mãdat?᷑ ſit licitũ/ et ho
neſtum/et poꝛtabłe,/ ſiue moderatũ.
Scðo qui fit de nouo ciuĩis alicuius
eiuitatiſ nõ obligat᷑ q̃ſ iuramẽto ad
ſeruanda illa qᷓ ciuitas ſe ſeruaturã
pus iurauit·Cenet᷑ tñ ex q̃dam fi
delitate ↄciuibus vt fiat particeps
onee eoꝛe· Tertio canonĩicus qui iu
rat ſe ſeruatuie ſtatuta edita in ali
quo collegio- nõ tenet᷑ ex iuramẽto
ad ſeruãdum fut᷑a ſtatuta q̃ de no
uo fiunt/niſi intenderit ſe obligare
ad omnia ſtatuta pᷣterita et futura
Tenetur tñ ſeruare ea ſtatuta ex vi
ſtatutoꝛe que hñt coactiuã vtutem·
Quicunq;ʒ vo ex lapſu lingue falſũ
iuratſi aduertat ſe iurare et falſũ
eſſe qð iurat/ nõ excuſat᷑ a pctõ moꝛ-
tali .· Si autẽ ̊ͥ non aduertat nõ vi
det᷑ habere intẽtionẽ iurãdi. ĩdeo a
crimine periurij excuſatur

4
De exigẽtibus vero iuramentũ
ſciẽdum: ꝙ ſi aliquis exigit iuramẽ
tum tanq; pſona publica/ ſʒm quod
exigit oꝛdo iuris ad petitionẽ alte-
rius! nõ videt᷑ eſſe in culpa ſi ipſe iu
ramẽtum exigat/ſiue ſciat eum fal-
ſum iurare ſiue vmquia nõ videtur
ule exigẽ · ſed iſte ad cuius inſtanti
am exigit · Qui autẽ exigit iuramẽ
tum ꝓ ſeipſo ꝓpꝛia ſponte et tanq;
puata pꝑſona/et neſcit alium iuratn
falſum, et ideo dicit ſibi iura mihi/
vt fides ei ſit nõ ẽ pctm · Sed vt di
cit ſanctus thom·ẽ humana tempta
tio ꝓcedens ex infirmitate naxe ·
exigẽſ dubitat alium vm eſſe dictu
rum · Sic etiã qñ ꝓ ſe aliquis exigit
iuramentũ/ et tñ nõ ſemꝑ ſcit alium
iurare ve vel falſum/ ſed qñqʒ du-
bitat de facto et credit eum vᷣm iu
ratm/ et tunc ad maioꝛẽ certitudinẽ
iuramentũ exigit nõ ẽ pctm̃ · Si au
tem quis ſcit tanq; pſona pᷣuata eũ
feciſſe ſcʒ ↄtrarium eius qð iurat/n
cogit eum iurare homicida ẽ· ¶ Po-
ſtremo · puerſum iuramẽtum ẽ quã-
do aliquis vm iurat ꝑ falſos deos.
De pfata etiã materia exigitionis
iuramẽti ponit cãcella ·iij · regulas ·
Mꝛima· exigẽ iuramẽta ab his de
quibus vehemẽtioꝛ eſt pᷣſumptio qᷓ;
de oppoſito apud exigẽteſ ꝙ deiera
bunt, et ad ̊ͤ ex deliberatiõe indu-
cere vix aut nunq; caret moꝛtali de
licto·niſi foꝛſan qñq; apud iudices!:
qbus ex officio ſic exigẽ neceſſe eſt·
Scðda ·neqʒ neceſſe eſt,/neq; vtile, et
ſepe criminoſum exigẽ iuramẽtũ ab
his qui q̃ᷓſtionant᷑ in iudicio exterio
ri eccleſiaſtico vł ciuiliqñ pᷣſumi po
teſt vehemẽter qð deierabũt· et qñ

eoꝝ iuramẽto nullatenus ſtat᷑. Cer
tia· de re penitus occulta/ q̃ ſeʒ non
põt ꝓbari teſtibus duobus/neq; rẽ-
publicam ſcandaliſat nullus ĩn foꝛo
exterioꝝ licite põt ab alio iĩnuito/iu
ramẽtum extoꝛquere⸗ .
Sabbati ſanchficatio infringat᷑
pluribus modis · ꝛimo ꝑ eos qui
tunc peccãt moꝛtałr ſcʒ die domĩco
vł feſtiuitate notabłi· Scdo p eos
qui faciunt opus coꝛpoꝛale nõ pti-
nens ad dei ſeruitiũ ſeu cultũ. aut
qð nõ ꝑtinet ad exercitiũ ſpuũalis a-
ctus ſeu cultus diuini · aut nõ ptinẽ-
tia ad ſalutẽ ꝓpꝛij vł alieni coꝛpoꝛiſ
aut nõ ꝑtinẽtia ad ea q̃ ſunt neceſ-
ſaria ſibi vł ſuis· aut nõ ptinetia ad
vitandũ imminẽ ſ damnũ rei exteri
oꝛis · ¶ De iſto pᷣcepto cãcell · quinq;

ponit regłaſ. Pima · obſeruat̃o ſab

bati quo ad circunſtãtias tẽpoꝛis et
modi et loci! ꝓ maxima parte reli
cta ẽ determĩatiõi pᷣlatoꝛum.que co
gnoſcit᷑ tum ex eoꝝ inſtitutis: tum
ex ↄſuetudinibꝰ ꝓ eos legitime tole
ratis Scða · de opibus ſeruilibus
nõ exercẽdis diebus domicis et fe
ſtiuis / plus( vt frequẽter Determi-
nat ↄſuetudo loci et pſonax a pᷣlatis
tolerata/qᷓ; alia lex ſcripta · Ter-
tia: conſuetudo exercẽdi opa ſerur
lia hec ab iſtis/hec ab illis /in diebꝰ
feſtiuis tunc maxime eſſet dicenda
coꝛruptela! qñ totałr a ſeruitio dei
cultu feſtoꝛe, maxime ab auditu
miſſe reuocaret · qñ pᷣterea hᷣ ſerui-
lia magis ex cupiditate! qᷓ; pura ne

ceſſitate reipublice, pertractantur·
Quarta·ioci et alie recreationeſ

coꝛpoꝛale ſ apud vulgos diebus fe⸗
ſtuuis quanq; ſepius admixtas ha-

toboctenii a ſvpẽſonẽ vicĩ

iit pritel qui

n defechl eis i ſibnenit qu G
ſnpuimeoseti ni hnonit alt es

ſbrenütin nereſtrte ſpaliter

Gimikr eneteſqnunni theſaunſat
ſigflis anruſclum ad beram ſec
Atota vitam ed det ſibuemre;
DN güpadee woi den et urti
Rutß aut no bonois antodſeennum
Rtant inmäteteßſemm imint
i Aiueſſie petne ni honod at
eini ſiblenit Leroqui nibe
nwitheninalos patie . Ohln
le etia vtu hie nic
icmidif qua oreiß
etenur pgic deen⸗
pistim eluntn e ins
ungſt Cot gerunhſ

fgriit aun
nibomit tno u n ta

õ

trn . copeif
irtſtavmein
õ
m imminiſonmmi miereen
Deiſtopcepociel ing
negtaſ. Pima obſentato ſcb⸗
oad arwunſtitias tepong et
etloo p maxina atterelr
Neterttiatin ſdetorun qnet⸗
i duum etedk inintuds dun
lueduraic Densleönmeie
Oia deohis iſb⸗
erercihb debis dſtbetfi

us plus t fentietretan.

1 alenc bie nlii⸗

. Rler
lenz bin e 4
ennſeti talch ſ

cind
is bechi
lene manetſttitemd

beant malitias ↄtra dei legem! non

tñ p directũ eccłaſticis obuiãt inſti-

tutis Quinta· opera ſeruilia ple-
runq; fructuoſius fierẽt:ſi nõ ea ꝓ-

piberet eccła/ q; illa qᷓ vulgareſ in
feſtis exercẽt · ꝓpterea p̃latoꝝ int᷑-

eſt attendẽ circa feſtiuitatũ multi-

tudinem ne iſta ſit ad cumulum pec

cati potius qᷓ; ad cultum dei:

WMꝛeceptũ de honoꝛe parentum

locum habet etiã de honoꝛãdis pa-

tcria/ↄſanguineis/ ↄciuibus,/ ac beni
uolis pꝛĩie/immo et magiſtris. Vnð
hboc pᷣceptum includit duas vᷣtutes
vidᷣlzʒ pietatẽ,obſeruãtiã · Pietaſ

enim eſſe debet ad pᷣfatos omſ.quia

patris rõnem hñt· Cont᷑ qð faciunt
IDMꝛimo qui nõ honoꝛãt parẽteſ.qui

*

in defectu eis nõ ſubueniũ · qui cõ-
ſanguineos etiã nõ honoꝛãt· aut eis

nõ ſubueniũt in neceſſitate ſpãliter
Simiłr parẽteſ qui nõ theſauriſãt

ſuis filijs· qꝛ nõ ſolum ad hoꝛamſed

ad totã vitam eis debẽt ſubuenire-
Scðo qui patrie vbi nati et nutriti

ſunt aut nõ honoꝛẽ/aut obſequium
p̃ſtant in nccitate pᷣſertim · ſimiliter

qui ↄciueſ ſue patrie nõ honoꝛãt· aut
eis nõ ſubueniũt · Certio qui nõ ho-
noꝛãt bemuolos patrie· Obſeruã
tie etiã vᷣtus hic mãdat᷑qua honoꝛẽ
et obedientiã ac repẽſionẽ vicis ex-
hibere tenemur ꝓ bñficijs pᷣlatis
ꝓpꝛijs tam eccłaſticiſq; ſecularibuſ
et magiſtris · Cont᷑ qdð faciũt qui ta
les no honoꝛãt aut nõ obediunt aut
vicem ꝓ bñficijs nõ impẽdunt· im-
mo honoꝛẽ debite honeſtatis alieniſ
pᷣlatis debemus · Contra h̊ etiã mã
datum faciunt/qui reuerẽtiã debitã
non faciũt ſanctiſ/aut eoꝛe reliquijſ,

Sginĩ matri ſaluatoꝛis beatiſſime/

et ſimilibus · De iſto pᷣcepto can-
cellariꝰ tradit treſ regulas Dꝛima

ante religionis ingreſſum/teneoꝛ ꝓ-
uidere neceſſitati extreme parẽtum

ſi poſſum dum nõ aliunde patet eis

pꝓuiſio· Nec excuſaret me religiõis
ingreſſusquin peccem intrando, et
poſt introitũ ꝓfitendo · Si tñ neceſ
ſitas ila non ſit extrema/ aut patet
aliunde ꝓuiſio nõ teneoꝛ ꝓ iuuãdo

exire religionẽ iam ꝓfeſſam · Scðda
ſupioꝛibus noſtris/ qui om̃ſ dici pa-
treſ pñt obediẽdum ẽ de rigoꝛe in
eis ſolis in qbus ſupioꝛeſ ſunt · ma-
gis autẽ ei cuius auctoꝛitas potioꝛ
eſt attẽtis circũſtantijs pſone/ tem
poꝛis/reipublice/ et vtilitatis: vt ĩin
cernẽtibus rempublicã plus obe-⸗
diẽdum ẽ pᷣncipi/q; patri · Secus in
re domeſtica · ꝛopoꝛtionabiliterde
monacho reſpectu pape et ep̃i et ab

batis et pᷣncipis tempoꝛalł diſtintio

locum habet · CTertia · quãto plures

dilectiois cauſe ↄcurrũt circa aliquẽ

ꝓximũ/ vt ẽ habitudo p̃lationis et
ſubiectionis adinuicẽ/ bonitatis/ et
ratio cognatioms bñficentie/ↄſoꝛtij/
patrie/et ſimiliũ/ tãto ceteris pari-
bus ille debet plus amari et p̃ferri
CTamẽ obligatio legibus cauta ob-
ſeruanda eſt/ .
Sub pᷣcepto quinto in quo dicit
Non occideſ. intelligit ꝓhibitũ om
ne nocumentũ qð põt inferri iniuſte
ꝑſone pꝛoximi · vt occiſio: mutilatio·
verberatio· incarceratio · vł in ſer-
uitutẽ aliquẽ redigere · vł areſtare
pſonam iuriſ oꝛdine pᷣtermiſſo· Qð
addit᷑.qꝛ occiſio hominis/ mutilatio
⁊c: tũc bñ põt fieri tbus ↄcurrẽtibꝰ

ruit moꝛtẽ · Scðo ſi ſeruat᷑ oꝛdo iu⸗

ris · Tertio ſi fit bono animo · ſcz P

iuſtitie ↄſeruationẽ Fit autẽ int᷑
fectio homĩs iniuſta vł pctm̃/ſimiłr
mutilatio/et ſimilia qĩdecim mõis·
Mꝛimo ſi innocẽs occidit᷑ · Scdo ſi ẽ
nocens et occidit/qui tantã penam
non meruit ſcʒ moꝛi · Tertio qui me
ruit moꝛtẽ ſed pᷣtermittit᷑ iuris oꝛ
do · Quarto ſi omnia pᷣfata cauent ·
ſed fit cum liuoꝛe vindicte · Quinto
qui occidit alium compulſus neceſ/
ſitate, tñ euĩtabili qui ſeʒ fugẽ poſ
ſet vł alios inuocaẽ ſed ex verecũ-

dia HB facẽ rennuit · Sexto qui dans

operã rei illicite/et quã euitare de-

beret occidit hominẽ caſu et pter

intentionẽ · vt in pcutiendo impꝛe-
gnatam fieri põt · Septimo qui dat
operam rei licite¶ nõ tamẽ adhibet
debitã diligentiã · vt de ſagittãte ł
incidẽte arboꝛẽ vt cadat · Octauo qᷓ
ſolam voluntatẽ habet hominẽ oc⸗
cidendi · Nono qui iubet iniuſte ali
um occidi · ↄſilium dat/auxilium/ et
Hmõi que ↄtinent᷑ in verſu· Juſſio.

ↄſilium · dſenſuſ ẽ.ſimiłr qui rogat

et etiã quĩ optat alteri moꝛtẽ · vt ex
odio fieri ſolet · Decimo qui negli-
git a moꝛte liberare alium qñ põt ⸗
tenet᷑ · vt de exiſtente in neceſſitate
famis extreme vbi alius veriſimłr
non ſubueniret· Omnia autẽ pᷣmiſ⸗
ſa hñt etiã locum de mutilatiõe iin-
carceratiõe/et Gmõi ĩniuſte inferẽ
dis ſicut de interficiendo ẽ dictum.
Vndecimo qui pᷣpediunt abuſiuis
luxurie modis,r vł ꝓꝑ venena ſterili⸗
tatis ne femina cipiat· Duodeci⸗
mo qui ſunt cauſa culpabilit᷑ aboꝛ

„₰„

Mꝛimo ſi ſubeſt cauſa pꝛ quã me- ſus oceptus · qð ſi fit ex culpa facta

pꝛeter intentionem ꝓcurandi aboꝛ-
ſum pctin ẽ magnũ · ſed maius ſi fit
