nus ſe inoꝛdinate oꝛnãt. p̃ʒ qꝛ B tũc
faciũt ex ſuꝑbia vł ex libidie · Poꝛ
ro muliereſ ſe coloꝛãteſ/lł alia figmẽ
ta ad apparẽtẽ pulchꝛitudinẽ adhi-
benteſ, hmõi faciẽteſ ſemꝑ peccãt
ad minus veniabr.qñ fingũt pulchꝛi
tudinẽ nõ habitã. Solum autẽ . ta-
lia peccãt mõꝛłr. Pꝛimo qñ iſta fi⸗
unt laſciuiã · Scdᷣo quãdo fiũt in

dei ↄtemptũ. Sed nõ peccãt quãdo

ſolum occultãt tvitudinẽ ex aliqua

ſtroimni en
Ptox lmt Grnin A
leretſtlce t tter und.
Proetcklbemns fſtcetcani
irweßiqubde Aſeetucfne e⸗
nqitidiuit nonublr veſtes
fmtuic Odetcſt n ineher bor n
iſt Klnm dcit Rrdocſ aui
tanedeedeſt tnwn achbent ſtn
dumlſdei Agenernal
tutirinopetz ileu
Mſſo htpteni, Lemwenn
ſagluim net r byomne
itefcni⸗ uper Aen
heſeſniero, ſno ſim⸗
petet Kar ſcr⸗
onbr/ atirſ
ihnſt ciſtleſeſe⸗
wͤf 5„e.
lcjn

n eutar g e daftnſ,
ic tini ſ anit enil
ti nite a igenab Eter
en try ?de nin Deh iſtn
ã Romaxꝰ dictt i na) e
ti nale ci etota pfeſſne al
uſ ſett aij nonalel feſe paun
Rri ſeoll abenitanoni onit
A mdtaice miuer Lerno
ſin K heolabititdigöf
ſe dekefit heptiͦdclnn ari
Qurußn eniibrnnan
õðõ
imn lajeſ nuͤl len⸗
air Jnemſblel ſutnlini

Ia nns pibu iiin
leres clanmd a ger

cauſa ꝓueniẽtem/puta egtudine/vł
aliquo hmõi · qꝛ vt apłs dicit que pu
tamus ĩgnobilioꝛa membꝛa eſſe/ his
honoꝛẽ abundãtioꝛẽ circũdamꝰ.Oꝛ⸗
natus vo veſtiũ ł p̃cioſitas eav aut
ſimiliũ põt hr̃i ſine pctõ · Peimo rõ⸗
ne dignitatis officij diuini · ꝓp ſacra
enĩ quis põt pᷣeioſionbꝰ vti/etiam ad
ſignificãdũ excellentiã ſui ſtatus vł
cultus diuini · Scdo rõne dignitatis
alterius officij publici/ nõbilitatis,
etiã po excellentiã ſui ſtatus ſigficã
dum · Tercio rõne ↄſuetudinis eoꝛũ
cũ quibꝰ ↄuiuit · Quarto rõne ſolen-
nitatis mrimonij ineundi · vt fit cir-
ca nuptias · Qnto rõne ↄtinẽtie ſeu
caſtitatis mrimoniał in altero ↄiu⸗
gatoʒe ↄſʒuande · Sic enĩ ſzm apł'm/,
mulier poteſt ſtudẽ vt paceat viro·
Moꝛro defectus oꝛnatus fit deccatũ
Pꝛimo qñ quis ↄtra ↄſuetudinẽ eo-⸗
rum quibꝰ ↄuiuit! irrõnabłr veſtes

minuit · Qð addit᷑qꝛ rõnabłr hoc fi

eri pt᷑ · vt ſtatim dicet᷑ · Scdo qñ quiſ
ita negligẽſeſt vt non adhibeat ſtu
dium łᷣ laboꝛẽ/ad E̊ᷣ ꝙ exterioꝛi cul⸗
tu vtat᷑ ſm qð opoꝛtzʒ · vt qͥ nõ leuat
veſteſ,/ſed thit ꝑ terrã · Certio quan
do quis ipᷣm defectũ exterioꝛis cul⸗
tuſad gloꝛiam oꝛdinat · vt hypocrite
faciũt aliqñ. r̃to qñ quis ex auari
tia veſteſ vileſ ↄtra ſtatus ſui decẽ⸗
tiam poꝛtat· Rationabłr autẽ⸗ ſine
pctõ poteſt quiſvileſ veſteſ poꝛtare·
Pꝛimo rõne officij p̃dicatiõis/ l fru
ctus anima ꝓcurãdi ·ſicut ꝓphete
quida feciſſe legunt᷑. Scðdo rõne pe⸗
nitetie · vt religioſi et alij. ſicut rex
nimue ſaceo ſe induit· Tertio rõne e
domatiõis carnis/ł humiliãdi ſpm̃

ꝓpᷣum · ſicut fecit alexius/et heremĩ
te · multi etiam ſecularium G

Capłm · iij · de auaritia pꝛimo oñ-
dit quid ſit/et quibꝰ modis cõmit
tiẽ · Scdo quibꝰ mõis fit mõile pec
catum/et quibꝰ veniale· quid ſr
his cãcellariꝰ ponit · Tertio ſʒm
alium doctoꝛẽ q̃t mõis cõmittiẽ᷑ et
quibꝰ · r̃to quot et q̃ ſunt ſpeci-
eſauaritie · Quinto qͥd ꝓdigali-
tas·quid iĩniuſtitia/et q̃tuplex eſt ·
Sexto ſeptẽ auaritie filias expli-
cat · Septimo q̃ſdã cãcellarij po
neſcompẽdioſas ad ꝓpoſitũ reci
tat · Octauo quid aſtutia · quid do⸗
lus · Nono quid ſy monĩa/et circa
que cõmittit᷑ · Decimo quid vſura
quibꝰ mõis vẽditio/aut emptio ſit
pctm̃ · et quid circa h̊ dicat cãcel ·
Vndecimo quid paruificẽtia· et
quid ↄſumptio · Duodecimo quid
ſacrilegiũ ·et quibꝰ mõis cõmittit᷑
Tredecimo quid pſonaꝛe accepto
et quibꝰ mõis fit · Decimoq̃rto qͥd
dðm de his qui alios iniuſte impe
diunt a ↄſecutione beneficij⸗

Varitia ſzm Auguſtinũ eſt
inoꝛdinatuſ amoꝛ hñdi pecu
nias/ vł qð mẽ ſurari poteſt
pecunia · Et committit᷑ actibꝰ interio
ribus tripłr · Pimo qñ qͥs immode
rate diuitias amat q̃s habet · Scdo
qñ qͥs immoderate diuitias deſide-
rat quaſ nõ habet · Tertio qñ immo
derate in diuĩitijs habitis delectatur
Exterioꝛibꝰ etiam actibꝰ committi᷑
dupłr · ꝛimo qñ quis plus debito
pecunias acquirit · Aut plus debito
tempoꝛalia ↄſeruat·

Auaritia põt fieri mõꝛle peccatũ ·
Hꝛimo cum quis tenet᷑ dare paupe
ribus in articło ncẽitatis/et nõ dat·
Scðo ſi habet ſuꝑflua pſone,ÿ ſtatus
et honeſtatis · De quo vide · . viij ·
Vltimis duobꝰ mõis eſt pctm̃ mõꝛle
ex ſuo genere · ſed bus pᷣmiſ mõis ñ
eſt mõꝛle· niſi tm̃ creſct qð p̃ferrẽt᷑
caritati dei aut ꝓximi, vt ſcʒz ſ.ç di⸗
uitiay amoꝛẽ aliquis nõ fereat᷑ fa-
cere cõtra amoꝛẽ dei et ꝓximi · Sic
enĩ erit pctm̃ mõꝛle · Si autẽ inoꝛdi⸗
natio amoꝛis infra hoc ſiſtat ſcilʒ ut
bhomo q;3uisſuꝑflue diuitias amet/nõ
tñ pᷣfert ea amoꝛẽ amon diuino/ut
ſcʒ ſp diuitias nõ uelit aliquid facẽ
tra deũ et ꝓximũ ſic ẽ ueniale pec
catũ · Cancellł · ponit bꝛeuius iſta ſic
Auaritie obiectũ/ẽ immodłata poſ
ſeſſio · qd ex genere ſuo ñ uidet᷑ eſſe
mõꝛle ułr· ſed in mõꝛle tranſit · Pꝛi
mo dum ex delibèatiõe efficaci et ab
ſoluta appetunt᷑ . qrunt᷑, rapiun᷑
aut retinent᷑ aliena inuitigs dominis
qlicunq; mõ fiat/clam/ ł palam, vi/ł
fraude,/ↄſilio/ł auxilio · p̃ſertim ſi reſ
ſit nõbiliſ det᷑menti · Scdo dum appe
titu ſuffocãte rõnem/et a dei ſeruit᷑o
penituſ impediẽtel etiã licita ł ꝓpᷣa
bona nimia libidine ſollicitudine ap
petunt᷑/qrunt᷑/ſeu retinent᷑/ q̃ſi in eiſ
ſpeſtotius auxilij velut in deo pone
ret᷑ mõꝛle ẽ · Quam auaridie ſpẽm
apłs ab h̊ appellauit idoloꝛeſʒuitutẽ
Ex quibus patʒ, cũ auaritia ſit im
moderatus amoꝛ hñdilꝙ h̊ fieri põt
tripłr/ vt dicit auctoꝛ cõpendij theo-
logie.vĩdelʒ in appetẽ do/in acqͥren-
do/et in retinẽdo · Si pᷣmomõtũc eſt
ptm̃ moꝛtale tripłr· PHꝛimo qñ quiſ
appetit aliena/appetitu cõpleto qui

pꝛocederet in opus,/ſi eſſet faculcaſ.
Scðo qñ quis appetit ulicita volun
tate completa · vt ſi aliquis indign⸗

conat᷑ bñficiũ eccłaſticũ adipiſſ· Si

tamẽ appetẽèt talia/ſiue aliena, cum

voluntate ↄditionata ſcʒ ſi poſſet ha

bore ſine offenſa dei/l imuria ꝓximi
tunc ẽ łᷣ nullũ,ł veniale petm/ſiue cõ
ditio actuałr/ſiue habituałr addat᷑᷑.
Tertio qñ quis ſimpłr appetit ſuꝑ-
flua/ et hoc appetitu ſuffocãte men
tem/et impediẽte totalłr a ↄſidera-
tiõe diuinox · Si tñ ſuperfluo amoꝛe

inheret tẽpoꝛalibꝰ infra dei amoꝛä

eſt veniale pctm̃ . Si autẽ auaritia
ſiſtit in ſcðo/ſcʒ in acqͥrẽdo/ eſt mõꝛle
petm̃ · nomõ ſi acqͥrit res iniuſte q⸗
cunqʒ; mõ· Scðdo mõ ſi acquirẽt reſ p
tale opus/aut artẽ, aut officiũ quod
per ſe mõꝛle pctm̃ ẽ, ſi etiã eſſet ſine
lucro.vt in ꝓuocãtibuſad venerea/
ex̃ mrimoniũ,a ſimilibꝰ. Si autẽ ac
quireret reſper ea ꝗᷓ ſolum venialia
ſunt: vt cũ aliquis vᷣba iocoſa compo
nit ad luc/ſalua tñ honeſtate veni
ale eſt · Tertio ſi aliquis ſp delecta-
tionẽ diſſolutiõis totałr ſe talibꝰ pᷣfa
tis iocoſis daret · Dico autẽ p dele⸗
ctationẽ.qꝛ ſi aliquĩis p ncẽitatẽ/per
talia ſuſtẽtationẽ ſibi ↄquirẽt/quan
do aliã artẽ lucroſam neſciret nõ eũ
reputarẽ in ſtatu damnatoꝝ · Si aũt
auaritia ↄſiſtit in tertio ſcʒ in reᷣnẽ
do/fit moꝛtale · ¶· Pꝛimo qñ quis reti
net ſcient᷑ animo retinẽdi ea qᷓ reſti-
tuere tenet᷑ · Secũdo qñ quiſretinet
ſuꝑflua reſpectu pſone,/ ſuor/et re
ſpectu ↄſeruatiõis ſtatus ſui et ſuoꝝ
et hoc tẽpoꝛe extreme ncẽitatis ali-
cuius· Tertio ſi retinec ſuꝑflua/etiã
citra extremã ncãitatẽ/ex inſatiabłi

ianant

ne W ſelacfen erenter

UimMtintoi Nn
Nideinctatbesiutni N
Neerdhl Nraied Jerd

Wryidclalunen edoer
eds Nelere Narluge pen
ingolibe nt nltd Deri⸗
toreſcnilicent iniſte n
ſinſnitb Oi ns monor he
tneſniſimkrpin inei
rlumeſgliiniſlin ni ,
chemin.
Pyipltpi viet no⸗
t o
Aurſtoſnt dnntn
: ne. Jnnſzt i hi⸗
liiiniti /
Rie woif

ſible almone⸗
bfaen⸗ naimei Nr

Mti wni irjnt iniſt⸗
mg mi Och moſ arniitnſp
Ae pis alt rti autoficii qod
le nole ctñ o ſieti eſet ſine
tin plritbiſ a venerea/
inmni /ſinliy. Rante a
gireretteſper eaq dun deniäln
nt vecd Aiqund daicroconpe
t adlucr dua tipontre den
Je t. Lernoſtaliqus pNete
done diſcludos cralrle tltyyft

an ſianniußp rüti/

cupiditate · cuius p̃cipuũ eſt ſignum:
ꝙ ꝗͥſ potiꝰ reſ putreſcẽ ſinit apð ſe/q;

alijg vtiłr diſpenſet · Si autẽ retinz

ſupflua qᷓdam ex inoꝛdinato amoꝛe
tẽpoꝛaliũ/ꝓ que modicũdeficit a me
dio largitatis/ ſaluo tñ ſtatu vtutis:
ſic ẽ veniale pctm̃. Nullum vo pctm̃
eſt qñ quiſ retinet ea q̃ ad ncẽitatẽ
ꝑtinẽt ſuã/et ſuoꝛe/a ad ↄſeruationẽ
ſtatus ſuĩi/et ſuoꝛe ſim ꝙ decet ſuam
dignitatem ·
Sunt autẽ nouẽ ſpẽ ſ auaritie ſʒm
phᷣm · iiij · ethoꝛe/ſʒm quas diuerſi a-
uari ᷣnoĩant᷑. ¶ Dimꝰ dicit᷑ parcus/qͥ
ſcʒ nimis paxe dat· Scðs tenax/qui
nibil dat · Tertiuſ Kymibiliſ/id ẽ ki-
mini venditoꝛqui cũ magna difficł
tate dat/de paruis magnã vim faci-
ens · Quartus illibẽales opatiõeſo⸗
perãteſ vt ſunt qui t᷑piter lucrant᷑ ·
vł vilia/ vel ſeruilia opera exertẽt ·
Quintus de mẽtritio paſtur vt qui
aliqua devitioſis actibus lucrant᷑ · vt
de mẽtricibuſ/ hmõi aliquo· Sextꝰ

vſurarij/qui lucrant᷑ de eo qð opoꝛtzʒz
gratis ↄcedere/vł qꝛ lucrant᷑ parua,

cũ magno laboꝛe aut multo · Septĩ⸗
latroneſ qui lucran?᷑ aliq̃ iniuſte vim

vi inferẽdo· Octauus moꝛtuoꝛe ſpoꝰ

latoꝛeſ quĩi ſimiłr vim inferũt · No
nus aleatoꝛeſ/qui iniuſte lucrant᷑ ali
qua ab amieics
Pꝛodigalitas ẽ vitiũ quo qͥſ tem
poꝛalia dat/vł dſumit ĩoꝛdinate · Et
opponit᷑ auaritie · Iniuſtitia et᷑ hic
compᷣhẽdi?᷑/q ẽ vitiũ genãle/ quo qͥſ
infert alteri nõbile nocumentũ ↄtra
ius · Et eſt ex genẽ pctm̃ mõꝛle · Ille
tamẽ qui in paruis facit iniuſtitiam
deficit a pfecta rõne eius/ qð ẽ iniu⸗
ſtum facẽ· inqntũ põt reputari ñ eſſe

omnino ↄtra voluntatẽ eius qui hoc

patit᷑ · Puta ſi auferat aliquiſ alicui
vnũ pomũ/b aliquid tale· de quo ꝓ-
babbe ſit! ꝙ ille inde non ledat᷑/nec
ei diſpliceat · Iniuſtitia aũt ẽ dupłx
Vna ulegaliſ ſpeciale vitiũ/ inqntũ
reſpicit bonũ cõmune qð ↄtemnit·
ſed generale/qᷓntũ ad intẽtionẽ · qꝛ ꝑ
ↄtemptũ boni cõmunis põt rõ ad oĩa
pctã deduci · Alia particłaris que fit
ſzm ineq̃litatẽ ad altex · ꝓvt ſcʒ ho
mo vult plus hr̃e de diuitijſ et hono
ribus/et minus de mał · puta laboꝛĩ
bus/et damnis · Dima opponit᷑ iu-
ſtitie legali · ſca particłari muſtitie ·
Filie auaritie ſunt ſeptẽ · videlʒ
obduratio · inqͥetudo · violentia · falla
tia · piurium ·fraus · ꝓditio · Peima
ſeʒ obdurat᷑̃o ẽ ↄtra mĩaʒ · Et fit qñ
quis nimis rtinet tempoꝛalia· et coꝛ
eius miſericoꝛdia non emollit᷑ vt de
diuitijſ ſuis ſubueniat miſeris· Ad
ſciendũ autẽ qñ opera miſericoꝛdie
ſint ncẽ̃a notanð ꝙ ſex ſunt oꝑa mi⸗
ſericoꝛdie coꝛpoꝛłia · iuẽ illð · Veſtio ·
cibo · poto · tectum do · viſito · ſoluo ·
Spũalia ſunt totidem · iux illð · Cõſu
le · caſtiga · remitte · ſolare · fer · oꝛa ·
Notanð ſcdo/ꝙ quis ad talia opera
mĩe exhibẽda tenet᷑ ſub pᷣcepto/ pu-
ta diueſad dandũ elemoſinã/medicꝰ
ad pᷣſtanð medicinã/aduocatꝰ ſeu pa
tronus ad ↄſulẽð/1 ſic ð alijſ/multiſ
ↄditiõibꝰ viðᷣlʒ ſeqñtibꝰſimul ↄcurrẽ
tibus · Mꝛimo qñ locus adeſt · Non
enĩ tenet᷑ quis pꝑ mundũ currẽ ad qꝗᷓ;
renð egenteſ.ſed ſufficit ſi eis qui ſi
bi occurrũt mĩe opus impendat · Se
cundo etiã qñ tempus occurrit· quia
nõ tenet᷑ homo fute neceſſitati alic
ꝓuidere/ſʒ ſufficit ſi pñti neceſſitati

egens ſit ſibi ↄiunctus q̃cunqʒ neceſ
ſitudine · quia talibꝰ maxime curã qͥſ
debet impendẽ/ſuoꝛe vidᷣlʒ maxime

domeſticoꝛe ſʒm apłm · vt ſunt parẽ

teſ/pᷣlati/pueri/et bñficij· Et his cõ⸗

currẽtibꝰ quarto ẽ videnð an aliquiſ

tãtã neceſſitatẽ patiat᷑ ꝙ ñ in pꝛom
ptu appareat qũo ei poſſit alit᷑ ſub-
ueniri · et in tali caſu tenet᷑ ei opus
miſericoꝛdie impẽdere · Si autẽ in
pꝛomptu appareat quõ ei ałr ſubue
niri poſſit, ł ꝑ ſeipſum/ł ꝑ aliã pſo-
nã magis aiunctã/aut maioꝛẽ facul-

tatem hñtẽ nõ tenet᷑ tũc ex neceſſi/

tate indigẽti ſubuenire, ita ꝙ nõ fa
ciendopeccet · Vñ cãceb · dicit · Ne⸗
mo de neceſſarijs ſuis ſimpłr tenet᷑
elargiri? Immo nec de neẽarijs ſzm
ſtatum ſuũ: ſed nec de ſupfluis ſuis
ut ſua ſunt/ ſub pena peccati mõꝛlis!⸗
niſi ubi grauis neceſſitaſcirca alteꝛe
immineret/ipſo pᷣſumẽ debẽte ꝙ ali
us non ſuccurreret. Neceſſitas enĩ
extrema ꝓximi:p̃ferẽda ẽ ſoli decẽ-
tie ꝓpꝛij ſtatus· qntomagis ſupꝑflui-
tati · ꝛeterea ſcient᷑ dimittẽ ſuper
flua ſua notabłr ↄſumi ꝑ putrefacti

onẽ/aut alias potiuſ q; in uſus pios

ipſa largiant᷑ vix a culpa moꝛtali/ã
nunq; põt excuſari .· Inſuꝑ notandũ,
ꝙ theſauriſare de ſe non ẽ illicitũ · ſʒ
ꝓuidum .qᷓ;uis ex circumſtãtijs poſ
ſit fieri crimĩale · ut ſi fiat ex alieno·
aut deſperãdo de diuino auxilio: aut
in grande p̃iudieiũ reipublice · aut ſi
aliis peuntibꝰ nõ ſuccurrẽt. IMhec can
cel · Scda filia eſt inquietudo qñ ſcʒ
quis nĩmiã hʒ ſollicitudinẽ et curas
ſuꝑfluas in acqͥrẽdo diuitiaſ. Eſt at
ſollicitudo ſtudiũ qdᷣdam adhibitũ

ſuccurrat· Certio conſideret quis fſi

ad aliqð ↄſeqñdum. Et ſi ẽ eirca ſpi
ritualia! eſt laudabit ſi ſit diſcreta·
Circa tẽ poꝛalia vero fit pctm̃. Vno

mõ ex parte eius de quo quis ſollici

tað᷑ · ſi ſʒ tẽpoꝛalia tanq; finẽ querit

Secðo mõ ip ſupꝑfluũ ſtudiũ qð appo
nit᷑ ad tẽpoꝛalia ꝓcurãdaſiue ſit p
victũ ncẽm/ſiue p opera pietatis ſu

—

perflua. Ip qᷓ tẽpoꝛalia/homo retra-

hit᷑ a ſpalibus: qbus pᷣncipalius in

ſeruire debet· Tertio ex parte timo
ris ſuꝑflui · qñ ſcʒ aliquis timet? ne
faciendo qð debet/ncẽa ſibi ſufficiãẽt
Quarto ſi ſuꝑflua qᷓit vltra pñ tis

vite ncẽitatẽ· Neceſſitatẽ dico nat᷑e
perſone/et ſtatus/ac honeſtatis. Qn
to ſi tem p ſollicitudinis quis p̃occu
paret · Sufficit enĩ diei malitia ſua.
id ẽ afflictio ſollicitudinis · Vt ſi qᷣs
tẽpoꝛe eſtatis! iã cogitaret de vin-
demia actuali,/a ſimilibꝰ. Tertia fi-
lia ẽ violentia. qua ſcʒ quiſ in acquiĩ
rendo bona aliena vi vtit᷑ · vt in rapi
na/q̃ ẽ rei aliene notabilis et violen
ta acceptio · Simiłr ſi quis rem no-
tabił reputatiois inuentã,/ q̃ in alicꝰ
dominio fuit nõ habita ꝓ derelida!
re tinuerit animo nõ reſtituẽdi dño⸗
rapinã cõmittit · Quarta filia ẽ fal-
lacia· q ſcʒ aliqͥſad acquirenõ tem-
poꝛalia vtit᷑ dolo p verba ſimplicia ·

Quinta filia ẽ piurium· qn quis in

acquirẽdo tẽpoꝛalia/vtit᷑ dolo ꝑ vᷣba
que ↄfirmat iurameto · De quoꝗj· ca-
x·per vj · Gllos. Sexta ẽ fraus quã-
do quis in acquirẽdo tẽpoꝛalia vuit᷑
dolo qntũ ad reſ in ope · vt in furto?
qð ẽ occulta et doloſa rei aliene ac-
ceptio · Septima ẽ ꝓditio/qñ quis ĩn
acquirẽdo tẽpoꝛalia vtit᷑ dolo in ope

quantum ad perſonas.

Gannſancus urer

Netnchnli
nſcnnkhi 6

mt at i enii tbus

carel Acttiten Deunen
artibegaroablrindoc
rigifncpſnir inſibar
Cegdettatfrautlen
Uigancvtna tng ver

Ftpentyrdnttt Cii

rRtai nrnneat⸗
m,it ien nantgent
enſteralltntniſhiir⸗

han

E

nicnmint luſta eniy

s in
eetheuen
lntiXα
&*α
treEαα
Smmn ſ
i Ptien

Uunt Oufieten dieiniinaſu.
iaſlcko ſlciuins Ytſiis
ce elang i wgttaret de vin⸗
vnia aaal aſmiiby. Lertafr⸗
ai ndenda qglaſczquſinarqui
endbonlena n Nid in tani
uieteidienewehin idlen
Axcto- Iinirſigligtenn
birepnmtiuinlaii qn lo⸗
dommofiit o habtt periitl
e omert inol ſtnict
2 znitit Qunu ilui 4 .

Dicit autem cancellarius/ q; non
debet aliquĩs dici tenẽ rem alienam
inuito dño/qᷓ;uis neſciẽte qñ dñs p-
ſumi rõnabłr ↄſenſurꝰ ex familiari
tate/vlł aliũde dũ ſciuerit · aut ſi iuẽ
dictamẽ recte rõnis ita debet ↄſen-
tire · Sub furibus/aut ſacrilegis/aut
raptoꝛibꝰcompᷣhẽdunt᷑ quo ad crimi
niſeqlitatẽ (quicqͥd ſit de reſtitutẽe
faciẽda)ipſi aduocati fouẽteſ cauſã

quã credẽ debẽt iniuſtã/aut ꝑ culpã

ꝓꝑdentes ĩuſtã · et medici infideles:

iudiceſ mali . et plati qͥ pᷣficiunt of-

ficijs publicis et beneficiis pᷣſertim
ruratis ſllos quos ſcire debẽt eſſe ra
ptoꝛeſ/et animaxe deſtructoꝛeſ/bonis
ſpꝛetis · Ipſi rurſus conſiliarii dñoꝛe
ad tallias iniuſtas et generałr qͥ ta
lia agũt,r aut etiã ↄſentiũt agẽtibus

Mec cancell · Addit idem· Detinere

tributa et ſubſidia rõnabłr introdu-
cta?X peius ẽ furto ſimplici in ſubdi-
tis · Exigẽ vo violent᷑ aut fraudulen
ter ſubſidia indebita a ſubditis per
pncipem rapina damnata ẽ · Qñ ac

hoc eſt/et qñ nõ generali regula tra

di nequit · Idem · Fur aut raptoꝛ te
net᷑ reſtituere ablata · et nõ ſolũ hec
ſed etiã damna inde ſeqñtia, omĩbꝰ⸗
rite compẽſatis· Simłbr retẽtoꝛes te
ſtamẽtoꝛe/aut plus ĩiuſto dꝛñteſ eoꝛũ
completionẽ in grauẽ iacturã anĩaꝛe
Idem · ¶ Hutatio monetaꝛe põt eſſe
par aut maius delictũ ex ſe/ qᷓ; eſſet
in caſu falſam aliquã fabacare · qm̃
ſᷣm damnũ reipub· opus tale qdᷣlibʒ
aſſumit moð culpe · Qð ſi pᷣnceps di
cat ſe dñm monete eſſe- ſit & bonus
diſpẽ ſatoꝛ/ñ tyrãnus diſſipatoꝛ· No
tandũ tn ꝙ omĩa ſunt pꝛincipis non
quið ꝓpetario iure/nec ꝓ ſe/ſed pꝛo

neceſſitate reipub.cCt quid miꝛecũ
neceſſitas facit pſone etiã ſingulari
aliena eſſe ſua · Omnia etiã bñficia
ſunt pape tanq; oꝛdinatoꝛĩ ſup̃ᷣmolñ
tanq; dño/aut poſſeſſoꝛi · Immo nec
tanq; immediato diſpẽ ſatoꝛi regula
riter et vłr niſi pᷣlatoꝝe inferioꝛ ini
quitas/aut manifeſta eccłe vtilitaſ/
in caſibus certis iſtud exigeret ·
Mec Cancellarius·
Sunt pᷣterea ſcdᷣm thom · duo vi⸗
tia ſpecialia · aſtutia vidłʒ et dolus·
Aſtutia ẽ ſtudi ũ quo quis ad finem
bonũ ł malum vemire nitit᷑ ¶ nõ veriſ
vijs/ſed ſimulatis et apparentibus ·
Et eſt ſpeciale vitiũ · ſic aſtutia ad
executionẽ dictaxe via pꝑtinet · Do⸗
lus autẽ etiã ad aſtutiã ptinet · et ẽ
ꝓpꝛie detãaꝝ viaꝝ aſſumptio ſcᷣm ex
ecutionẽ · Et fit dolus tripłr/in locu
ctione et ſic ꝓpꝛie dr dolus · Opere⸗
ſic ꝓpꝛie dr fraus.Coꝛde etiã fit ex
ecutio pᷣdctã · dicit᷑ machinatio ·
Symonia ſub quarta ſupꝛadicta
ſpecie ↄtinet᷑ · Eſt autẽ ſymonia ſtu-
dioſa voluntas emẽdi ł vendẽdi ali-
quod ſpũale/vł annexum ſpirituali ·

Et ẽ de genẽ ſuo moꝛtale petm̃ plus

vł minus ꝓpꝛie vł impꝛopᷣe/iux na-
turã eius qð dr ſpũale · vt dicit cãcel
Et ſcõᷣm thom · cõmitti põt in multiſ
viðłz circa ſacramẽta·circa ſpũales
actuset circa munera · In ſaẽmẽtis
his mõis viołʒz circa baptiſmũ/ miſ⸗
ſam/ↄfeſſionẽ/abſolutionẽ ab excom
municatiõe,/ in ↄſecratiõe ep̃oꝛe/ ab-
batũ bñdictione,/ oꝛdinibꝰ clericoꝛũ,
criſmate/oleo ſancto, benedictiõe nu
ptia /remotiõe obſtacłoꝛe ad epĩiſco
patũ ·⁊ ſimilibꝰ· Circa ſpũales actuſ
committi põt · vt circa or̃onẽ/laudes

diuinas /pᷣdicationeſ/ꝓceſſiones/an-
niuerſaria/coꝛrectiones/viſitationeſ
diſpẽſationeſ/ingreſſum religiõis/vĩ
cariatus/coꝛrectionũ dimiſſiones/do

ctrinã annexã beneficio · et ſimilia·

Circa annexa ſpũalibuſ cõmitti põt
vt circavaſa ↄſecrata/ſepulturaſiiuſ
patronatus/decimax ius benefic̃oꝛe
fructus retẽtos a p̃latis/et in collati
one beneficioꝛe/ ſimilibus · Circa
munera pᷣterea cõmitti põt · vt ſi dã-
tur ſpũalia alicui ꝓ obſequio ſeu ſer
uitio inhoneſto/ł ꝓ obſequio ad car
nalia oꝛdinato · vt famul ↄſanguine
oꝝ ł primonij alicuius ep̃i/et hmõ ·
Jtem quãdo quis dat beneficiũ ali
cui hoc pacto/et hac intentiõe vt ex
inde ſuis ↄſangneis ꝓuideat Item
qndo aliquĩs pᷣlatus pᷣces ꝓ indigno
exaudit · Item qͥ etiã ꝓ digno petit,
pncipalem intẽtionẽ habẽſ ad fauo
rem humanũ · Atem qui ꝓ ſe petit
beneficiũ curatũ · qꝛ eoipſo indignuſ
eſt · Mec thomas/ſcdða ſede ·
ſura dtinet᷑ ſub ſexta ſpẽ aua-
ritie · Eſt autẽ vſura (qᷓ pꝛopꝛie dicta
diuino et nat᷑ali ĩuri ẽ ↄtraria/de ſe
moꝛtalem culpã habens) quãdo ſcʒ
aliquid recipit᷑ ex pacto ultra ſoꝛtẽ ·
Dicit cãcell.Soꝛtem vo eſtimamus
appellatã ius qð habet᷑ in re ꝑ ven
ditionẽ/aut emptionẽ/aut aliũ moð/
ſcm quẽ trãſit dominiũ rei in emẽ
tem vt ſit ſua · Vendit̃o fit pctm̃ ſᷣm
thomã.Dꝛimo qñ quis vendit rem
pluſqᷓ; valere debeat · Scdo qñ quis
vẽdit rem defectuoſam tãti: ſicut ñ
defectuoſam · Tertio qñ quis celat
defectũ nõ patẽtem rei vendẽde/ et
nõ defalcãs de pᷣcio q̃ntum defectus
eſt malus · Emenſ etiã rem pᷣcioſam

pꝛo modico pꝛecio ſcienter! quando
eam vendẽ ſex ſimplicitate putat vi
lem · Cancel · dieit · Vendẽ rem cari
us qᷓ; empta ẽ!ſi notabił ſit exceſſus
in lucro omĩbuſ picuł et induſtriig
hinc inde compẽ ſatis? eſt regułr de
ſe malum · et peius ſi ſp indigentiã
pꝛoximi hoc fiatetſi reſ vendita ex
ſua induſtria melioꝝ ↄditionũ nullã
adepta ẽ· nec in ſe nec extrinſeca cõ
ſideratiõe · vt qꝛ ꝓpinqͥoꝛ,/ ad uſum

facilioꝛ· et ſimilia · Defedus etiam

reꝛe vendẽdai quos qͥ libʒ ad extra
pᷣſumi᷑ ↄgnoſcẽ de facililſiẽ nec ab-
ſcondẽdi ſunt fallacibus cauteł: ſic
nec eos dici neceſſe eſt · p̃ᷣſertim quo
ad foꝛi ext᷑nſeci iudiciũ · nec quo ad
deum · etiã ſi pᷣciũi q̃ntitas ꝓpoꝛtiona-
biłr ad defectũ minuat᷑ · Pꝛeterea
damna q̃ aliquiſ nõ ex culpa et negli
gentia ſua mercado incurrit poteſt
vendẽdo deducẽ: pᷣſertim ſi damnũ
ſit ptinẽs de ſe et q̃ſi regułr ad mer
caturã · Alioqͥn nõ opoꝛtʒ · vt ſi ven⸗
ditoꝝ merceſigniſ foꝛtuituſabſum
pſerit · Secus pᷣterea vbi ex culpa ł
ſponte aliqͥs merceſ defectuoſas con
duxerit · vt in equis et mullis fieri
ſolet· ſed nõ licet vt vendant᷑ ꝓ inte
gris · Neq; deus irridet᷑ · Deceptio-
mbus ob mediũ iuſti pᷣcii ↄtractũ in
itum:legeſinterimũt · In alijs vero
caſibus etiã ſi peccẽt vendẽtes res
ſuas enoꝛmitertamẽ reſtituẽ nõ te

nent᷑ emẽtibuſ/q̃ntũ regułr occurrit

iudicandum. PMec ille ·
Maruificẽtia ẽ ſpecialevitiũ/quo
ſcʒ aliquĩs cũ triſtitia ł tarditate ex

penſas magnas facit ꝓ magno ope·

Simłr qñ quis intẽdit minuſ expẽ
dere/qᷓ; digtas opis magmi reqjrit ·

rdp wetatonict etitam
Hdbſtaſte ſiauisded de
iri art lol dafomck,

6

Iummyt Lrmiſtapnaſſene

tgaduſſhndihetſour der

n Gneſedcn cuig walſeend
imeuenttaſiue Nentierdir
Nacinitero ocle dtan ſeylani
thni Erinſtaſeetſint gr
nſenoip lwx ſor Lene

af agus ehio ſime m
itinſint r aiff Er bif
tnls/ ſöndiywenar,

er vendeda gun iibzlera
unit dgnoſck de fliſi er ⸗
oncedi ſunt falaeibig cnigl f
r eos dic nereſſe eſt pſernm qu

foꝛi exinſeci iudici nerqodld

um · etiz ſi poii qntitas pporton
t ad defecti mnuat. Peterea
mna q aliquiſ no ex lpaet neglt
ma ſla mercdo incunit poteſt
dedo deduce pſertinſidamm
ponesde ſeet qſiregilr ad mer
cura. Aoen ndoport. Ntſiver
tor merceſigiil fotutil blum
ſent Jeas Pcerea doien alpe

iqs merce dereckucſigcnn

ponte Aicgmerce
duterit⸗ vtin equis et mllu

. Cont pinte
Rei zer⸗
ban i ii nackin
805 M init. 1 1 Alis vero
e⸗ eccit remgetes res
Nſibus ea⸗ nẽ reſtttuẽ note
asennnilt. regilt occurrt

.onoſia vero ſeu ↄſumptio ẽ vitium
quo quis plus expendit q; ſit magno
operi ꝓpoꝛtonatũ · Ded magnificẽtia
eſt virtus tenens mediũ · Vnde par
uificus diligẽter rõcinĩis intẽdit in
oꝛdinate/ timens bonoꝛe ſuoꝛe ↄſum-
ptionẽ/etiam in minimis. .
Sacrile giũ cõmitti᷑ qñcunq;ʒ aliqͥd
fit qdð ad irreuerẽtiã ſacra rerum
ptinet · Vnð qui rem ſacrã violat ex
hocipſo ↄtra dei reuerẽtiã agit · ſicut
qui ꝑfoꝛat purpurã imꝑatoꝛis dam
nat᷑tanq; in imꝑatoꝛẽ ageret · Spẽſ
eius ſunt treſ ſcdᷣm treſ reſ ſacras.
Pꝛima ẽ qñ quis ꝑſonã ſacrã ĩd eſt
diuino cultui dedicatã irreuerenter
tractat violando · Illud tñ ſolum ꝑſo
ne ſacre pctm̃ ẽ ſacrilegij qð agitur
directe cõtra eius ſanctitatẽ · puta ſi
virgo deo ſacrata foꝛnicet᷑/ et ita in
alijs. Sub iſta ſpẽ eſt ſi quis deo ↄſe
cratã ꝑſonã pcutit/ ł cũ ea foꝛnicat᷑,
vł eam rapit · Et in iſta pᷣma ſpecie
ſunt graduſ ſcdᷣm dꝛñaʒ ꝑſona ſaẽ-
rum · Scða ſpẽſẽ qñ quis lociſ ſacriſ
irreuerẽtiã ſuue ↄtemptũ exhĩibʒ/pu
ta cimiterio/eccłe/altari/ſepulchꝛiſ,
et Smõi · Et in iſta ſpẽ et᷑ ſunt gra-
dus! ſcdᷣm dr̃azʒ locoꝝ ſacroꝝ · Certia
ſpẽſeſt qñ aliquis rebus ſacris irre
uerẽtiã infert · vt detm̃ ẽ · Et ibi er
ſunt gradus ſcdᷣm dr̃aʒ reꝛ ſacrax ·
Mꝛimus et maximus eſt ſacrilegiũ
qð ↄtra eukariſtia cõmittit᷑ · deinde
qñ in alia ſacramẽta ſacrilegiũ com-
mittit᷑ · Scðm locũ tenẽt uaſa ſacra
ta ad ſacramẽtoꝛe ſuſceptionẽ · ipᷣe
imagineſ ſacre.et ſanctoꝛe reliquie·
Tertiũ gradũ tenẽt ea q̃ ꝑtinẽt ad
oꝛnatũ eccłe/et miniſtroæ· CCuartũ
ea qᷓ ſunt deputata ad ſuſtentationẽ

miniſtꝛoꝛum, ſiue ſint mobiliar ſiue
immobolia ·
Perſona accept᷑ᷣo ẽ iuſtitia/qua
pᷣfer ꝑſona ꝑpſone p cauſam inde-
bitã · vt dicit alex · de halis · Et ſcðm
eunð fieri ſolet tripłr · Vnomõ in ꝓ
motiõe ad dignitateſ· Aliomõ ĩn exe
cutiõe iudicii · Tertio mõ in exhibi⸗
tiõe honoꝛis · Vñ ſedm thom · Acce-
ptio pᷣſone committit᷑ cũ aliqͥd ꝑſone
attribuĩ᷑ p ꝓpoꝛtionẽ digtatis iĩpſi
us · Et fit qñ aliquis alteri ↄfert ali
quod bonũ qð debet dare debito iu⸗
ſtitie, nõ reſpiciẽdo cauſam q̃ faciat
recipientẽ dignũ reciꝑe illud bonũ:
ſcʒ reſpiciẽdo ꝑſonã/aut q;cunq; con
diĩtionẽ ñ facientẽ ad cauſam ꝓp quã
ſit quis dignus certo dono · vt quĩ ꝓ
moueret aliquẽ ad pᷣlationẽ ł magi
ſteriũ qꝛ diueſ/ aut qꝛ ↄſanguineus/
ſimilia · Cancel · dicit · Merſonarũ
acceptio in gubernatoꝛe reipub· et
generałr apð omnẽ iudicẽ/et pnci
pem de ſe illicita ẽ/nunc mõꝛł rimmunc
veniałr ex circũſtantiis/et obiecto
et policie cuiuſlibʒ maxime vt»vatiua
Nõ ẽ autẽ acceptio ꝑſonaniſi vbi
debitũ ẽ/et paritaſ vtrobiq; ·quia in
gratiis faciẽdis vnũ caperelet ali-
um dimittere/nõ eſt acceptio ꝑſona-
rum aut ſi reſ nõ ſunt pareſ.
Dicimuſ poſtremo ꝙ ille qui iniu
ſte, vł ex inuidia impediuit aliũ ab
adeptiõe alicuius ſpũalis beneficii:
tenet᷑ ad reſtitutionẽ · Dicit aũt ſan
ctus thom.ꝙ reſtituẽ eſt aliquẽ ite
rato in poſſeſſionẽ/ł dominiũ ſuũ ſta
tuere · Non dimitti᷑ aũt(vt dicit au
guſtinus) pctin niſi reſtituat᷑ ablatũ
id eſt ſcᷣm cancel · niſi voluntas effi
cax reſtituẽdi aſſit dum poſſibilitas

pꝛeſertim ↄfeſſoꝛ pꝛelatus det᷑mina-⸗

bit · vt ꝙ veris dñis ſi ſuperſunt/aut
ſuis heredibus,/ aut ſi fieri nequeat,
quia non ſunt aut ignoꝛant᷑/in pios

vſus:referant᷑ ablata· Ubi etiã ad-
uertendũ ꝙ nemini de bonis alteri

us/ipſo inuito· licet ducere ſtatũ vl-

tra parcam neceſſitatẽ ſui et ſuox ·

maximevbi poſſet laboꝛare/ aut etiã

in caſu mendicare · pꝛpter hoc bo-
noꝛe omnium ceſſionem pꝛo finali re
medio iura conſtituunt

Capłm·iiij · de Luxuria · ꝛimo
oſtendit quid ſit luxuria· et quibꝰ
mõiſin generali fit · Scðdo qñ pol
lutio accidit ex pctõ/a qñ nõ · Cer
tio de gradibus luxurie ſcdm act⸗

interioꝛe ſ ſenſualitatiſ/voluntatiſ

aut rõnis · Quarto quot et q̃ ſunt
ſpẽſeius· et earundẽ declaratio-
nem · Quinto de fomẽtis libidiniſ
quibus ſcʒ luxuria nutri. Sexto
de circumſtantiis coꝛrumpẽtibus
actum carnalem etiam in matri-
mMonio ˖ Septimo quot et que ſunt
filie ipſius luxurie

Vxuria eſt libidinoſe volũ-
tatis appetitus· Vel ↄcupi-
ſcentia nimia exꝑiende vo-
luptatis · Vel ẽ actus uenereus quo
nõ intẽdit᷑ generar̃o humana/ſed de
lectatio · Et fit hmõi pctm̃ in ſeptem
materijs, vidᷣlz circa pollutionem in
ſomnis· circa actus voluntatis· cir-
ca ſpẽs exterioꝛiſactionis· circa fo-
mẽta libidinis· circa circumſtantias
vitiãteſ etiã aliqñ actũ mrimonij· et
circa filias luxurie·

et opoꝛtuĩtaſ acceſſerit/et ꝓut ſapiẽſ

Hollutio q fit in ſomniſ: lcet nõ
ſit de ſe ptm̃/eſt tamen ſignum ali⸗
quãdo peccati pᷣcedẽtis/licʒ ñ ſemꝑ
Moteſt enĩ fieri ſine pctõ pcedẽte.
ꝛimo cũ natalr in aliquo ſupa-
bundat ſemen ſine pᷣcedẽti exceſſu,

in cibo/potu/et imaginatiõibus pꝛe

uijs · Scdo quãdo aliqñ fit reſolutio
huiuſmõivł ꝑ calefactionẽ nobilem
coꝛpoꝛis/b ꝑ q;cunqʒ; aliã commotiõʒ
ſine peccatiſ p̃uijs. Tertio qñ ſequit᷑
ex cogitatiõe pure ſpeculatiua in vi
gilia pᷣcedẽte de venereis · Quarco
qñ fit ex cogitatiõe p̃cedẽte in vigi
lia habita ·ꝗq licet nõ fuerit pure ſpe
culatiua! facta tñ eſt cũ hoꝛroꝛe ſeu
cũ affectione hoꝛroꝛis id ẽ cũ diſpli⸗
cẽtia· Quinto cũ debita p̃cedẽte di⸗
ligẽtia p̃ᷣparãdi ſe ↄtra demonis illu
ſioneſ diabolica ſolum fit illuſione.
Eſt autẽ ſignũ peccati pꝛecedentig.
MMꝛimo qñ fit ex negligẽtia p̃parã
di ſe, ↄtra temptatiõʒ demonis in vi
gilia! ne quis illuda a demone· Se⸗
cundo qñ fit ex ſuꝑfluitate cibi inoꝛ
dinate ſumpti · Tertio qñ fit ex im-
moderãtia potus · Quartoquãdo fit

ex cogitatiõe in vigilia p̃cedẽti/cum

affectiõe aliqua ł delectatiõe ſeu dcu
piſcẽtia ſine hoꝛroꝛe p̃habita. dũ tñ
nec ↄſenſus in opus, nec in delecta-
tionẽ moꝛoſam pᷣceſſerit · Quinto qñ
fit ex ↄſenſu p̃habito/ſiue in delecta

tionẽ moꝛoſam de foꝛnicatoe/ſiue ex

conſeuſu in opus ſi facultas adeſſet·
Sexto quãdo fit ex fomẽtis p̃habi⸗
tis luxurie, cum ↄſenſu in opus · vt
ſunt oſcula/tactu S, verba/amplexus
etſimilia. Septimo quãdo fit ex coi-
tus pᷣcedẽtiſ ꝑpetratiõe illicita. Dꝛi
mis quattuoꝛ modis ẽ venialis pec-

en
. Ih
e . Wanſent
te Nterzean ſ
iid eete

trtzin uſmihtin ium⸗

viliſ tii i mi wyt i
yrſtſ ſuitfann ti
bnatri notn täanusti⸗
Wice vpeni eiſntd ethe
idednrtiriglaitd e

Sicafur Aepelend, ier
üti Teneſdini eni
nadndeſceri enis ineden
gſen lu ncheehett
ummlsiiwwnil inrhite r
nmn degninch⸗ Qioſi ⸗

ut obrlſinaz

lelee her
nuf egimnz
rickige, E
neml Ner 1
ting dni

nneten
Peum paofeſtt

a Al Menlſirhir nugi
Rtimaßepiring

atin wtgh⸗ ien N.

1 . 7
aldaug fata t eſt an horob ha
afetione ordiz igij dißtr

tna Ointo ci debtt delit d.

giu mrit edta ennilli
inntſ ditbolta ſllm ft iluſone.
Rat ſgni erau preredenti.
Pam qñ fter wglgeia ppara⸗
iſe orra tenptatizdenonisin vi
Zln wequis luditaden de⸗
undoefner uflitatethina
dumnate lunpe Terdochi ft am
nolerin n Alan uichf
er cogttatie neilafeltan
emuluiei
ire wnr it/ tn

sincpls er etta⸗

mavſin ieſntMun⸗ qñ

4

ſmdefontatbe ſueer

inſiein Nlee

cati ſignũ ipſa pollutio. Vltimĩt vᷣo
tribus modis ẽ ex mõꝛli cauſata-
Circa actus interioꝛeſ mentis in
peccato luxurie põt eſſe tal ꝓgreſſuſ
Mꝛimo ex uiſu/auditu/ex imagina-
tione/ex fomite/ł ex inſtinctu demo-⸗
nisↄtingit aliquẽ de femina aliena

cogitare aliqðvenereũ ſine omni cul

pa pᷣcedẽte · et tũc ad huiuſmõi ſeqt
nat᷑alr in appetitu ſenſitiuo cõcupi-
ſeentia qdam reſpectu eiuſdẽ femi-
ne:que ↄcupiſcẽtia dr ꝓpaſſio/ſeu pᷣ-
mus motus · Et qñ tał pᷣcedit omnẽ
actum rõnisl nullũ ẽ pctm̃ · qꝛ nõ ẽ in
ptᷣate nr̃a ꝙ talibꝰ viſis (vt auguſt.
dicit nõ tangam̃· ſed in pt̃ate nr̃a ẽ
cum eis tangim̃libere ea reſpuere
aut acceptare · Scðo ſi nõ reſpuit᷑ fe
miĩe pᷣfatũ deſideriũ ſſʒitĩm/ſeu mo-
tus ad eã,/ et rõ illũ motũ peipit aliq̃ᷓ
li nec volũtaſreſpuit ſtatim tẽ vo
luntas mouet᷑ motu delectatiõis cõ⸗
delectãdo appetui ſenſitiuo · et hic ẽ
veniale pctm̃.qꝛ nõ vigilauĩt rõ/vel
negligẽs fuit ad expellenð ꝑ libex

arbitriũ · Tertio ſi nõ reſiſtit᷑ ſequiẽ᷑

motus deſiderũ ↄſenſus ſurrepticii/
ad ꝓſequenð ullud in opus · et hic eſt
terminus pctĩ veniałl incluſiue/dicit
henr · de gan · in qdᷣli · Qrto ſi ñ reſi⸗
ſti᷑ ſequit᷑ dſenſuſ interpᷣtatiuus in
delectationẽ moꝛoſe cogitationis de
foꝛnicatiõe · Qui ↄſenſus interpᷣta-
tiuus oꝛiri poteſt! qñ ex delectatiõe
voluntatis intm̃ abſoꝛbet᷑ ratio/vt ñ
poſſit intẽdt᷑ iudicio· et negliget vo
luntas mouere rõnem ad iudicandũ
et ꝑmittit tranſire tempꝰquo poſſet
deliberare. qd cum pꝑtranſierit et ſi
no vere ↄſentit/tñ interp̃tatiue · et ẽ
moꝛtale pctiñ. Vñ dicit ſandus tho

· de veritate · Anteq; rõ deleckatiõoz
pꝑpendat,/aut nocumẽtũ ipſius/ñ pz
interp̃tatiuũ ↄſenſum/etiã ſi nõ reſi
ſtat· ſed qñ iã ꝑpendit rõ de delecta
tione inſurgẽte/et de nocumẽto dſe
quẽte/vtpote cũ ꝑcipit homo totałr
ſe ꝑ Gmõi dlectationẽ in pctm̃ incli-
nari/et in pᷣceps ruere niſi expᷣſſe re
ſiſtat videt᷑ ↄſentire· et tũc pctm̃ ad
rõnem trãſfer᷑ vt per actũ eius. qꝛ
agere/et nõ agere cũ quis debet agẽ
ad idem genuſ actus reducunt᷑· ſcðʒ
qð pctm̃ obmiſſiõiſ ad pctm̃ actus re
ducit᷑ · Ad idem ẽ bõuenẽa in ſedo dĩ
cens· tũe inducit moꝛa tempoꝛĩis cõ-
ſenſum interpᷣtatiuũ? qñ homo ad-
uertẽs ł debẽs aduertẽ piculum de⸗
lectatiõis veneree retente negligit
eam repᷣmere · Moc autẽ non ẽ abſqʒ
ↄtemptu ſalutis ꝓpꝛie · ꝓ eo ꝙ diſeri
mini ſe exponit · Delectatio enĩ ſicut
ſerpẽs intrat · et niſi reſiſtat᷑ venena
diffundit · p que bomo incurrit moꝛ⸗
tem culpe · Sicut igit᷑ ſalutẽ ſuã coꝛ
poꝛalem negligeret, qui ſerpentem
iuẽ ſe ſcient᷑ collocaret ſic qui in ta
li delectatiõe aduertẽs piculum/vel
debẽs aduertè,/ voluntarie vᷣſatex
ponit ſe diſcrimĩ, qñ negligit repel-
lere · Quid aũt ſit interpᷣtatiuus cõ
ſenſuſ etiã in alijg materiis, dicit cã
cell · Interpᷣtatiuũ ↄſenſum tũc eſſe
dicimus! dum habuit rõ ſufficiẽſ tꝑſ
deliberãdi/ et refutãdi ea circa que
vitãda eſſe puigil tenebat᷑qualłr dĩ
cit lex foꝛenſis· qui tacet conſentire
videt, dum vidlʒz repugnare deberʒz
Quinto ſequi põt tertium vł quar-
tum p̃dictoꝝ aliuſ gradus conſenſuſ
ſcʒ verus in delectationẽ cogitatiõiſ
de foꝛnicatioe · Vere enĩ ↄſentitur⸗

Vnð ſctñs thom · vbi pᷣus dicit! ſim
płr ↄcedimus ↄſenſum in delectatio
nem foꝛnicatiõiſ, vł alterius mõꝛlis

eſſe pctiñ moꝛtale · Ex quo etiã ſeqͥt᷑
inquit ꝙ quicqͥd homo agit ex ↄſen

ſu talis delectatiõis, ad hoc vt Gmõi
delectationẽ nutriat/uł teneat/ſicut
ſunt ůHeſtactus/actus/uł libidinoſa
oſcula/ł aliquid huiuſmõi totũ ẽ pec

catũ moꝛtale · Et bõuent᷑a vbi pus
Moꝛa tẽpoꝛis tũc occaſionałr indu-
cit ↄſenſum vᷣm‚/qñ de venereis libi
do creſcit/adeo vt homovelit omĩno

in interioꝛi delectatõe ꝑſiſtere et mo
rari · Vnde cãcell · dicit · Cõſenſus in

delectationẽ luxuriei/ circa obiectũ ſi

bi ꝓhibitũ/ſeʒ ſub pena peccati moꝛ

talis eſt moꝛtale pctm̃ · ſiue ſit in co-

gitatioe/ſiue in vᷣbis/aut in viſu/aut
tactu/aut nutibus · Sexto ſequit᷑ con
ſenſus in actum ſeu opus pctĩ moꝛta
ls · vt in foꝛnicatiõʒ ſtupꝛe · et Hmõi
eſt pctm̃ moꝛtale! etiã ſi opus nõ pfi-
citur· qꝛ voluntas apð deum ꝓ facto
computat᷑ · Septimo ſequitur ipſum
opus ſi facultas aſſit·

gitur circa exterioꝛes actus ve

nereoꝝ et luxurie ſunt ſeptẽ ſpẽſ. qᷓ
accipiunt᷑ ſcdᷣm dr̃aſ ꝑſonaꝛe in qui-
bus ẽ coitus · Et iſte ſpẽſ ſe ꝓut ſe⸗
quun?᷑ Sdatim in malitia excedunt ·
Pꝛimã ẽ ſimplex foꝛnicatio · Scda/
adulteriũ · Certia ſtupꝛ · Quarta ra
ptus aggrauans pꝛefatas duas · qꝛ ſi
raptus ẽ vᷣginis eſt grauius pctĩ/qᷓ;
ſtupꝛe ſimplex · Si autẽ ẽ alteriuſ cõ
iugistũc ẽ grauius/qᷓ; ſimplex adul
teriũ · Quinta ẽ inceſtuſ. Sexta eſt
ſacrilegiũ/oẽſ pᷣuatas ſpẽſ aggrauãſ
Septima eſt vitij contra naturam

poſt iudicium vel ſententiã rationiſ ·

Foꝛnicatio ſimplex eſt vaguſ ↄcubi/
