re/mandatũ ipſius ſuꝑ illis ꝓ qbꝰ ex
coĩcati fuerũt recepturi, ſatiſfactu
ri ꝓut ĩuſtitia ſuadebat · Et hic eſt
caſus papalis: ſi ſnĩa pape reſerua-
ba᷑ · epalis vero/ ſi epᷣo reſeruabat᷑ ·
Scdus eſt ↄtra illos q bus(cũ a ſede
apłica vł a legatis ipſius abſolutio
nis beneficiũ a q buſcũq; ſentẽtijſ cõ
ſequũ᷑ iniũgi? vt oꝛdinarioꝛe ſuoꝛ/
vel alioꝝ quoꝛelibet ſuſcepturi peni
tentiã ab eiſdẽ ſe cõſpectui repᷣſen-
tent et paſſis iniuriã ſeu his quibus
pᷣ h̊ obligati exiſtũt/ſatiſfactiõʒ ex-
labeant cõpetentẽſi hoc(cũ pᷣmo co
mode poterint:)nõ curauerint adim
plereſtam illi qᷓ; iſti ĩn pᷣſtinã excoĩ
cationis ſnĩaz ipſo facto relabuntur
Et eſt ſenſus! ꝙ illi qͥ a ſede apłica
vł legato abſoluti fuerint/et eis mã
datũ eſt ꝙ ſatiſfaciãt/vł alicui iudi-
ci ſe pᷣſentẽtſi illð nõ faciũt/ in ̊ ca
ſu abſoluet ille pꝛior/et nõ alius·
Viceſimuſſcðus pᷣncipalis ponit᷑ ꝑ
vuilh̊ · in ſpe · de officio legati · ca · nuc
oſtendendũ eſt · vſu · xxv · A ſnĩa lega
ti ſui vel delegati/cuiꝰ iuriſditio ex-
pirauit/et cui nullus ſucceſſit in offi
cio ſibi iniũctol ſolus papa abſoluit·

mrtftibn ümpſennt in
Elrena ae enalvetend es

tunſinpem ntäipu cbedn⸗
(Aiſttes ſnn nd auplii ,

ſic Aiami ſnn id iad eri
Gunwh Cinwier midar l
Bitdbrralwad
ipitntontie mramti
Ilnutit irſcttorelts E⸗
ill wſtrp er Wiefiz

nllnlwilp intmit,

eſnſctns ohi⸗

tfieder na
negler eſite nalti,

üs bus ceſſantibehi
debebat de lure, otepſenint
tomode potennt ſe plente.
latu pſius ſup ilis papyer
uerut receptuni/ſatiſfach
ſutia ſuadebat. Lt hic eſt
balis: ſi ſnia pape reſenia
8 vero/ ſi epo reſeruabat.
otra illos qbus cu a ſode
a legatis ipſius abſolutio
ciũ a qbuſcũq; ſentẽtijſ cõ
ũgi vt oꝛdinariore ſuor,
quoxlibet ſuſceptuni peni
eiſcẽ ſe cõſpeckui repſen⸗
ſſis imuria ſeu his quibus
an eyſtüt ſatiſfachzey
petentẽlſi hoc ci pmo co
erint!)no curauerintadin
m uliqᷓ it in ſtina exo
wſo facto relabuntur
ſus; gll a ſede aplica
abluti fuerint et eis ma

ſatiſffaciãt / ol alicui iu⸗

ſilllo no faciſt, inh ca

alius ·
bille proor / et n di
uſſcöus pncipa is po .
e.de offico lenen .
eſt. v xxv.4 nlen 6
legan un unſan ſ
nullus ſucceſſit in⸗
cui nu n

aelſclus pera ob

eỹ ð offi · dele · pꝛudentiã · Sſi vo · Idẽ
intelligendũ eſt dicit ibidẽ vuilhel
de cõſtitutionibus legatoꝛe ſuoꝛe/ ex
quo legatio eſt finita! nec aliquis le
gato ſuccedit · cũ in talibꝰ nullus ſit
ſuperior niſi papa ·
Viceſimuſ tertiꝰ pᷣncipalis · cũ pa-
pa añ coꝛonationẽ poſſit exercẽ offi
ciũ ſuũ ideo qͥa hac occaſione impu-
gnaret lr̃as excoĩcatus ẽ · vt ĩ exua·
bñdict · xj·que incipit: quia nõnulli ·
Viceſimuſ qrtus pᷣncipalis ẽ in cõ
ſtitutõe iohã·xxj:ſi fratrũa coepᷣox ·
Vbꝛ habe?᷑/ꝙ ſi vacãte imꝑio virtu
te cuiuſcũq;ʒ ↄmiſſionis ab imꝑatoꝛe
moꝛtuo ſibi facte/vł quocũqʒ alio co
loꝛe/ſiue autoꝛitatel bona im ꝑij vſur
pauerint,m ł iuriſditionẽ exercuerĩt:
aut vicariatus ſeu alterius cuiuſcũ-
qʒ nomẽ officij ſibi aſſumpſerint/niſi
de licentia pape ſpecialilet om̃s eis
ac cõmiſſarijs eoꝛe in talibus obediẽ
tes/aut pᷣſtantes ſibi in ᷓ̊ auxiliũ/cõ
ſiliũ/vel fauoꝛẽ ſunt ipſo facto excõ
municati · et tre ipſoꝝe intdicte · Slo
ſa intellige hic terras vel loca ipſo⸗
rũ reputari nõ ratiõe ꝓpꝛietatis tm̃ ·
ſz ſuꝑioꝛitatis iuriſditionalis · Et lo-
ca/ q̃libʒ coĩtates et vniuerſitates
eccleſiaſtico ſuppoſite interdicto ·
Viceſimuſqͥntus iohã ·xxj · in ↄſti
tutõe/dier creſcẽte malitia/pᷣncipa-
lis:ſic ſonat· Si qͥs in ꝓuintia mar-
chie/anchonitane romane eccłe ſub
iectal rectoꝛẽ/ł aliũ miniſtrũ/ſiue of
ficialẽ a ſede apłica deputatũ, aut
alicuius ipſoꝛe vicariũ/ vł iudicẽ oc
ciderit/inuaſerit/offẽderit/vel alias
male tractauerit/ſeu ad hoc dederit
auxiliũ/ↄſiliũ/vel fauoꝛẽ/directe/vł
indirecte/publice/ vł occultel inabi-

lis ad bñficia vł officia ſit quecunq;
etiã· et ẽ excoĩcatus ipſo facto·et ſo
li pape reſeruat᷑ abſolutio· Alie pe-
ne Sues inſuꝑ ibidẽ ſunt fulmĩate·
Viceſimuſſextus vncipalis: omes
alli q falſificãt monetã regis frãcie,
vł aliã falſam monetã in regno frã
cie poꝛtãtl excoĩcati ſunt ipſo facto·
Et reſeruat᷑ pape illiꝰabſolutio · per
ſtitutionẽ iohã · xxj · ꝓdiens quaſi:
Viceſimuſſeptimus pᷣncipał · ſi q̃s
demones ĩnuocauerit/vł eoꝝ auxili
um poſtulauerit/ſeu fedus aut pacta
cũ demonibus fecerit, vł eis ĩmola-
uerit/aut eos adoꝛauerit ſeu in eoꝝ
noĩe imagines,anulos/ſpeculũ/fibu-
lãa/ł rem aliã magice ad ipſos demo
nes alligãdos ↄſtſituerit/ aut reſpõſa
ab eis, vel ab illis qͥ ab ipſis demoni
bus audierũt/petierit! excõmunica-
tus eſt ipſo facto· ꝓꝑ ↄſtitutionẽ iohᷣ.
xXxj · ſuper illius ſpeculã ·
Viceſimuſoctauus pᷣncipalis·ſi qͥs
litterã aut ſigillũ alicuiꝰ cardinalis
falſauerit/ł ab alio falſantevſus ſci
ent᷑ fuerit! eoipᷣo anathemate ẽ inno
datꝰ ·pꝑ ↄſtitutõʒ ioſᷣ·xxj ·ĩpellit noſ.
Viceſimuſnonus pᷣncipalis·quicũ
qʒ legatos/aut etiã nũcios ſedis apo
ſtolice impedire pᷣſumpſerint excoi
cati ſunt ipſo facto· ac regna terre
loca qᷓlibet ſubiecta eiſdẽ tãdiu ſũt
eccleſiaſtico ſuppoſita interdicoqᷓ;
diu in huiuſmodi ↄtumacia duxerĩt
pſiſtendũ in conſtitutione iohã · xxj·
Supꝑ gẽtes et regnaccẽ

Scða pars habet ſeptem capła
Ca:i/quõ ↄfeſſoꝛ ſeipᷣm diſponere
debet ad eũ qui ſibi ↄfitebi᷑. dã
tur deſuꝑ duodecim regule ·

Ecũãda pars incipit de ne
ceſſarijs ↄfeſſionẽ ↄcomi-
tantibus · Pp qð vt ↄfeſſor
quĩ officiũ gerit medici,/
moꝛbos aĩaꝝ facllius ſanare valeat
in miniſtrãdo ſaẽntũ penitentie ſe-
ptẽ huiꝰ ꝑtiſ capła ſeqñtia ĩcoꝛpoꝛet
Quo ad pᷣmũ añ ↄfeſſionẽ et cir-
ca eius exoꝛdiũ xij· ſeqᷓntes regulas
actendat · Prima vt autoꝛitatẽ ſuꝑ
ↄfitentẽ habeat ſeu iĩuriſditiõeʒ is qͥ
alicuius vult ↄfeſſionẽ audire · puta
pape/ep̃i/ſacerdotis/plebani · vel vt
ſit pᷣſentatus epᷣo rite · ſi eſt de oꝛdĩe
mẽdicantiũ fratrer · Poteſt tñ ſub⸗
ditus in octo caſibus alteri q; ꝓpꝛio
ſacerdotiꝰfiteri · ł alteri qᷓ; qui pᷣus
fuit eiꝰ ſacerdos ꝓpꝛius · · Drimo qñ
ꝓpꝛius ſacerdos eſt õnino indiſcretꝰ
et inſcius · 1 ab eo eſt licẽtia petita ·
licet nõ obtẽta · Vel debet ſaltẽ a ſu
perioꝝ ꝓpꝛij ↄfeſſoꝛs ſeu ſacerdotis:
licentia peti ſi haberi põt · Scðo qñ
parrochianus tvᷣnſtulit domiciliũ ſuũ·
tũc iſte ẽ ſubditus illius ſacerdotis?
ad cuiꝰ parrochiã ſe t᷑nſtulit · Tertio
qñ quis querit domiciliũ,/ quo ſe ↄfe
rat qͥa ſine domicilio eſt · Quarto qñ
quis ẽ vagabũdus · Quĩito ſi ẽ in ſtu
dio de licẽtia pᷣlatoꝝ ſuox · Sexto ſi
eſt pegrimus qͥ recipit perã et bacu-
lũ a ꝓpno ſacerdote/ aut eius vica-
rio/ł lcentiã · łH ſi ẽ mercator/aut vi-
atoꝛ · et recepit licentiã a ꝓpꝛio ſacer
dote · Secis aũt ſi pegrinus/vł mer-
catoꝛ/ł viatoꝛ! p̃ᷣfata nõ fecerit · Se⸗
ptimo qñ ſcʒ vt ſanctꝰ tho · dicit· ſub
ditus ſcit ꝓpꝛiũ ſacerdotẽ eſſe here-
ticũ · aut ſollicitatoꝛem ad malũ · aut
fragilẽ quo ad pctm qð quis ↄfitet᷑
aut ad reuelandũ ↄfeſſionẽ ꝓnũ · vl

ſi ꝓbabiłr eſtimat᷑ reuelatoꝛ ↄfeſſio
nis · vel ſi pcẽᷣm de q̊ quiſ ↄfiteri de-
bet ſit ↄtra illũ cõmiſſum · In hiſ. n ·
caſibus. ſſiłibus in qbus ꝓbabiłr ti-
met penitẽs ex ↄfeſſione facta/picu

lu ſibi vł ſacerdoti ĩminẽ debet re-

currere ad ſupꝑioꝛẽ · et petere licẽtiã
alteri ↄfitẽdi:quẽ ſi habere non poſ
ſit idẽ iudiciũ eſt qð de illo qͥ nõ ha
bet copiã ↄfeſſons · Immo potiꝰ laꝛ
co in iſto caſu deberet ↄfiteri ſi vel⸗
let qͥa ad ̊ nõ tenet᷑ · Et ſi nullũ ali-
um alienũ habet ſacerdotẽ ↄfiteat
tũc ꝓpꝛo/tacito peto de q̃ eſt pꝑiculũ·
Ockauo qñ eſt in piculo moꝛtis · bʒ
alienũ · qa tũc ille ẽ ꝓpꝛius qdᷣammõ ·
Scða regula ſtudeat mũdus eſſe
in ↄſciẽtia!lꝗ purgãdis aĩabus inui-
gilat· ſpem qq; ſui labons circa ali
os ꝓficiendi nõ in ꝓpꝛia/ſʒ in diuina
virtute ponat · qͥa ĩuxta apłm neq; q̃
plantat/neq; qͥ rigat aliquid eſt· ſed
qui incrementũ dat deus· Precõfi-⸗
teat᷑ igit᷑ ↄfeſſor · et crebꝛo oꝛet ꝓut
etiã coꝛpoꝛali medico ſapieng conſu
lis quatenus deus q̃ ſanat om̃es in-
firmitates, opus dirigat · eiuſq; vir-
tute roboꝛet᷑ et creſcat ·
Tertia regula· caueat ne pᷣcipitã-
ter circa ↄfitentẽ agat · aut in ſolo
Enſcurſu puolitet ſʒ moꝛoſitate ꝑui-
gili omĩa plene examinãs et duiudi
cans: ñ interrũpat etiã ſi põt verba
ↄfitẽtis.ſʒ memoꝛet᷑ dicta· et poſtmo
dũ querat diſtincte · Vel ſi memoꝛie
cõmendare nõ põt caute ſaltẽ pul
chꝛe ð ſingulis inueſtiget · WMemoꝛie
quoq;ʒ ↄfitẽtiſ qᷓ dicẽda imponẽda ve
fuerint ea diligenti repetitõe repo-
nẽs infigat · Et ad iſta tẽpus captʒ
ſufficiẽs · quia eligibilius eſt(vt dicit

biiiteuemnd
tiiitaniortan
iGtuisini Kfn
Mirineſian plen iuctrſ⸗
mintläezdulbast.
Nentedr tef
Enerein tat⸗

ſfünchenitn
Gunammei eentüſmte
Ablu ſanlchi hereni

naſin ir gintt lir
nnlnt nauilii ti
nt eſeuare. ut wef 13

nigſtnnternn
pikiltiiniitenti,

1

„

. Mals et za⸗

ntit Cnt⸗

ikreſn
ſipeim. 2 Ueſator de
enn aiaui däcne
1ſie⸗ miſti 1 R .

uchc eſt qs llo q no he
mmo poti?la
caſu deberet Rint ſ e
4 5 no tenet. Et ſi nulli ali⸗
nũ habet ſacerdots gfiteaf
tacito perode qeſt pali.
añ eſt in piculo moꝛtg hn
tuc ille pꝛiug qdamm.
regula ſtudeat mũdus eſſe
1q purgaclis aiabus inui-
n qq ſui labonscirca ali
nch no in ꝓpꝛa /ſ in diuina
vnat qa iuxta aplm / neqg
eqh q rigat aliquid eſt · ſed
nentu dat deus . Precofi⸗
ofeſſor · et crebꝛo oꝛet· put
bꝛali medico ſapteng conſiu
enus deus à ſanat ommes in⸗
s opus dinigat eiuſpz vyn
oꝛek et creſcat

iohan·ð gerſonno cancellarius pari-
ſienſis in ſuo tractatu ð ↄfeſſionũ au-
diẽtia paucos audlire cõplete!lqᷓ; mł
toſ impfecte cũ ↄſciẽtiaꝛe ſcrupul · ñ

tam expedirelq́; impedire · Wallem

inqͥt itaqʒ ſi curatus eſſem! multoꝛũ
differre ↄfeſſiones poſt paſca, etiam
vbi quidã ñ redirent:q;ᷓ cecus cecos
ſeducerẽ · dũ ꝓ vere abſolutis:qͥ nõ
recte ſũt abſoluti/ſe gererẽt · Quid
enĩ terribilius iſto dei vᷣbo ꝑ eʒechi-
elem dicto · Tu(inq̃t deus)fili homĩs
ſpeculatoꝛẽ dedi te domui iſrł · Au⸗
diens & ex oꝛe meo/ſermonẽ annũci
abis eis/ex me · Si me dicẽte ad im
piũ/impie/moꝛte moꝛieris! nõ fueris
locutus vt ſe cuſtodiat impiuſ a via
ſual ipſe impius in iniqtate ſua mo-
riet ſanguinẽ aũt eius de manu tua
requirã · Si aũt annũciãte te ad im
piũ/vt a vijs ſuis ↄuertac᷑, nõ fuerit
ↄuerſus a via ſual ipſe in nqtate ſua
moꝛiet᷑ · poꝛro tu aĩaʒ tuã liberaſti ·
Quarta regula · expedit vt cõfeſ
ſoꝛ obtineat ꝓ poſſe a pᷣlato ſubdito-
rũ: ſuã in caſibus reſeruatis ptãtem
ſeu relaxationẽ· p̃eipue niſi ſint caſꝰ
publici ⁊ ſcandaloſi · Reperiunt᷑ enĩ
pauciſſimi(vt idẽ dicit cancelł)qͥ nõ
inciderint in aliquẽ taliũ caſuũ qͥ cõ
munit᷑ reſeruant᷑ · Ipſi vo ↄfeſſi/ſciẽ
tes ſeipſos non debere remitti dein
reps ad alteꝝvni libentius et citi-
us oĩa detegũut · Confeſſor vᷣo ſimiłr
eos pᷣſumit libẽtius int᷑rogare de ſin
gulis· plenius q́ᷓʒ3 ſanare/ſimul et ſe-
mel ipſos abſoluẽdo cõfidit · CQCuid
enĩ aliud ẽ in occultis/ð iudice ad iu
dicẽ penitentẽ remittere!q; afflicto
afflictionẽ addẽ et certe płes in ſor
dibus exiſtẽteſ/ãplius cauſalr vł oc

caſionałr facere deterius ſoꝛdeſcẽ:
Non ſic chꝛiſtus vere fecit ſamari-
tano · de q̊ ſic vaticinat᷑ iſaias.Cala-⸗
mũ qſſatũ nõ ↄteret · ⁊ linũ fumigãſ
non extinguet · In veritate educʒ iu
diciũ · nõ erit triſtis/nec turbulẽtusg.
Quinta regula ſeðm hũbertũ in
libꝛo ſuo ð officiatoꝛe inſtructionibꝰ,
in capło de ↄfeſſionũ audiẽtia · Talẽ
locũ ad ſedendũ captet: vt a multis
videri qat· pᷣſertim qñ femĩas audi-
et.et vt a nullo audiri ↄfeſſio vale-
at · In q̊ certe fame tã ſue qᷓ; ↄfitẽ-
tis ſubuenit · Eſt enĩ ↄfeſſor angel⸗
dñi dei exercituũ/vt dicit malachiaſ
Et de ↄfeſſoꝛe ac ↄfitẽte chꝛiſtꝰ ait:
qui facit veritatẽ/venit ad lucẽ · vt
manifeſtent᷑ oꝑa eius, qͥa in deo fa-
cta ſunt · Sic etiã beatuſ hiero · nepo
tianũ infoꝛmat · Vmes inqͥt ſuſpitio
nes/et quicqͥd ꝓbabiłr fingi poteſt!
ne fingãt᷑ a te deuita · Ab oĩ ſpecie
mala abſtinere mãdat apłus: re-
termittẽtes aũt hãc regulã. ſuſpiti-
oni circa femĩas facillime ſubiacẽt/
dicẽte iob · Oculus adulteri obſʒuat
caliginẽ · Camẽ vt dicit hũbertus · ſi

aliq magne ꝑſone virilis ſexus cõfi⸗

reri voluerint, de qbus credat cõfeſ
ſor ꝙ erubeſcãt ĩ cõmuni auditoꝛio
ↄfeſſionũ videru debet eos ducẽ ad
aliũ locũ magis ſecretũ et honeſtũ ·
Sexta regula ·auditus femĩasca
ueat ne dũ eaꝛe aĩas ibi a vitie pur
gat ip̃e delectationibꝰ volũtarijs ſoꝛ
deſcat· Nõ ſit velut lixiuiũ qd alia
lauãdo t᷑peſcit · ſʒ ſit ſiẽ manꝰ q alia
tergẽdo niteſcit · Itaq; ſe accepta-
toꝛẽ pſonaꝛe eſſe credat! qñ pulchꝛas
aut iuuenes libẽtius et citius/q; ve-
tulaſ in ↄfeſſione auſcultat · Quo ðt

imaginatõibꝰ bonis⸗ ſanctis ſe p̃actu
et· rimũ qͥdẽ ↄſiderãdo ſe eſſe de
bere dei angelũ · dei tremẽdi in iu
dicio vicariũ · Deinde auerſis ł clau
ſis ad feminã oculis coꝛpoꝛslaĩe ꝓ
pꝛie luminibꝰ/videat aĩaʒ ſolã feĩe
ad dei inſignitã imaginẽ lepꝛoſam
ſeu ſauciatã eſſe diris demoniũ pec-
catoꝝ moꝛtaliũ vulneribus/vł ſaltẽ
rugoſam ſeu ſcabioſã delictis venia
libus · qͥbus ꝓ chaſti ſanguinẽ pꝑ ſa-
cramẽtũ penitẽtie medendũ ẽ · Cru
cem occulte cõfeſſoꝛ ꝑ pollicẽ impin
gat pectoꝛ ſuo ꝓpꝛio aliq̃ntulũ ꝓ pu
ritate tuẽda · Breui ſaltẽ deũ inuocʒ
ꝓtũc oꝛatiũcula:et a vbis ſine neceſ
ſitate caueat dulcibus/ab oĩq; peni⸗
tus ↄfabulatõe inutili · Et ſic ſolum
dei honoꝛẽ/et aĩe ꝓpꝛie et aliene ſa-
lutẽ:qᷓrere firmit᷑ꝓponat · Nec tamẽ
deſperet ſi temptat᷑ dũmodo delecta
tioni carnis renitat᷑ · memoꝛ vbi chꝝ

reſtaurat/ſi q̃ inclinatio ad petẽᷣm ex
circũſtanti cogitatõe ſcʒ carnaliũ ne
ceſſario dictoꝛe ꝓueniat vł in ↄfiten
te/vel in confeſſoꝛe ·
Septima regula · cõfeſſoꝛ vultũ cõ
fitẽtis maxime femĩe ñ reſpiciat· ne
ↄfitẽs erubeſcater ne a femĩa ani-
mus vulneret᷑ ſpuũalis medici · qa ĩiu-
xta illud abacuth facies eius/vẽtus
vꝛẽs· Vnde glo · ſuꝑ illud geñ vidit
mulier lignũ quod eſſet delectabile
viſul dicit · Ne lubꝛica in cogitatiõe
vſemus:nõ debemus intueri,/qð ñ li
cet ↄcupiſci · Vt enĩ mũda mẽſ in co
gitatẽe ſeruet᷑ a laſciuia voluptatis
ſue rep̃hẽdẽdi ſũt oculi/q̃i quidã ra
ptoꝛes/a culpa · Nõ · n· eua lignũ cõti
giſſetn pᷣus incaute reſpexiſſʒ · Pẽ-
ſandũ g eſt q̃ntũ ab illicitis debemꝰ
reſtringẽ, q moꝛtałr viuimus: ſi ma
ter viuẽtiũ ꝑ oculos ad moꝛtẽ venit
Ockaua regula · caueat ſummoꝑe

4 .
AANeNerenn

eee . gule
CN K

ſti ad diſcipulos dicẽtis · Si moꝛtife⸗
rũ qͥd biberint nõ eos nocebit · ſerpẽ
tes tollentac · Suꝑ quo beatusgrego
rius · ſacerdoteſqͥ boms ſuis exhoꝛta
tionibus malitiã de coꝛdibus alienis

ↄfeſſor! ne in pᷣncipio ↄfeſſionis potiſ
ſime/nec in eius ꝓſecutiõe ſit triſtis,
auſterus/aut rigidus · maxĩe raro ↄfi Ndki.
tentibus,/vł timidis/vł ſimplicibus· ſnüalfn
Wox enĩ claudẽt os petons repᷣhen inneni

„ .
A NNNNeNE. r
N NN 6

U

auferũt ſerpẽtes tollũt · et dũ peſti
feras pſuaſioneſ audiũt/ſʒ tñ ad ope
rationẽ pꝛauã minime ꝑtrahũt᷑ / moꝛ
tifeꝛe eſt qð bibũt/ſʒ nõ eos nocebit ·
Conſolat᷑ pari mõ idẽ in ſuo paſtoꝛa

ſi· ſed benignus amitis ſit/moꝛe pꝛu aumeinur um
ptlilgitnen e
ſg,,,2, .* Rt
onletnnim af

dẽtis medici et affabilis· VUnde an-
teqᷓ; & ↄfiteri incipiat/ qui ↄfiteriĩ
ñ eſt ↄſuetus multũ puta verecũdis
et ſiłibus dicere põt ad ↄfeſſionem

imptinẽtia · et ſi res ita exigit q̃rere rrn
de patria ſua/et ſiłia · qᷓuſq; cõfiteri e
volens audaciã ſumat dicenqdl · qa qᷓ nſe
dam pſone,ns ex verecũdia in pncipio l Ntü
pꝑdũt om̃eʒ memoꝛiã de ↄfitẽdis· ſpe Enl
cialr iuuenesa feĩe raro ↄfitẽtes · de Nrin

li · vbi ſic dicit · Fit plerũq; vt dũ re-
ctoꝛianimꝰ aliena tẽptamẽta ↄgno
ſcit auditis tẽptationibus etiã ipſo
pulſat᷑. Sed hec nequaq; paſtoꝛ ti-
mẽda ſunt · ͥa tãto facilius a ſua eri
piqᷓnto miſericoꝛdius aliena tem-

ptatiõe fatigat᷑ · Cuiꝰ etiã ratiõʒ ma
nifeſtat ſanctus tho in:iiijꝛta dicẽs
Gratia q̃ᷓ in ſaẽmẽto penitẽtie dat᷑:

inde ꝓcedat ad doctrinas alias que
ſequunt᷑ · Oſtẽdit iſta(cuiꝰ vicẽ ge-
rit cõfeſſoꝛ)chꝛiſtus·qñ ait · Non eſt

faces eiug vi
Vnde glo.ſup ilu eu
er ligni guo eſet 5 nlvidt
dicit. Ne lubnczi de ackhl
1.2 ca in cogltatide
us no debennsg intueni h
piſe · Vt eni mũcda meſincy
Ee ſeruek a laſaluia volipttt
epbegẽch ſũt oculi/qt ggicn
9a culpa. No.n. eua lignũ cii
i pus incaute reſpenſß. P.
Feſt qntũ ab illicitis deben⸗
ge,/qᷓ moꝛtalr viuimus ſi ma
uetiũ poculos ad moꝛtẽ venit
taua regula caueat ſummope
ne in pnelpio feſſionis potiſ
ec in eius pſecltioe ſit triſtis,
us aut nigidus mayie raro
1s vl einicu l ſinpliebus
em daudet os pctons rephen

benignus 1mitis ſit more puu

0„

opus valẽtibus medicus · ſʒ male ha-
bentibus · Sic idẽ egit · qui peccatri-
cem in ciuitate/et publicanos ñ ab-
hoꝛruit · ſʒ ad penitẽtiã vocauit · Nõ
enĩ venit vocare filiꝰ hoĩs iuſtos: ſʒ
petoꝛeſ· Circa femĩas tñ dicit hũber
tus nõ multũ immoꝛe?᷑ niſi qᷓntũ ne-⸗
ceſſitas ↄfeſſionis exigit · Illasvero
que bigote vocan᷑/et q freqᷓnter vo
lũt ↄfiteri tempet ab q;modi nimia
et q̃ſi freq̃ntatõe inutili·et certũ eis
tẽpuſaſſignet ad ↄfitendũlextra qð
tẽpus/eas nõ audiat · nec in alijs col-
locutionibus freq̃ntibus vnq; ſe ex-
ponat · ſempꝑpq; potius duris vᷣbis vta
tur et rigidisq́; mollibus · qa vt bo-

nauẽztura venerabilis dicit tales et

eis ſiłes femĩe/neſciẽtes etiã ſen ſa
cerdotes incredibiłr inficiunt/abſq;
iactura tẽpoꝛis quã incidũt · cũ p̃cio-
ſiſſimũ tẽpuſ nimis ꝑdũt · De pᷣdicto
vSboꝝ rigoꝛe chꝛiſtus docuit qñ ma-
tri ſue ſanctiſſime ait · Quid mibi⸗
tibi · ẽ nondũ venit hoꝛa mea · CTa-
men pᷣfatã benignitatẽ ad petoꝛes
habendã miris autontatibus ꝑpſua-
det beatus dionyſius in epła ad di-

mophilũ · allegaãdo moyſen viroꝛe mi

tiſſimũ/dauid mãſuetiſſimuũ/deũ qui
de ſua nata ẽ benigniſſimus chꝛiſtũ
paſtoꝛẽ/qͥ relictis · xcix · ĩ de ſerto! ouẽ
ꝓditã lete poꝛtauit in humeris · dꝛa-
gmã decimã qᷓſiuit ſollicite · et filiũ
ꝓcdigũ/quẽ pater ſuſcepit cũ mune-
ribus clemẽtiſſime ·
Nona regula·pᷣalleget ↄfeſſoꝛ ra-
ro ↄfitẽtibus et verecudig qᷓ; malũ
viciũ ſit et fatuũ celare peta ſcient᷑
in ↄfeſſione, ex q̊ quis incurrit noua
mala plurima · Nam talis nouũ pec
catũ inẽrit ipocriſis·quã chꝛiſtus ma

xime ꝑſecutus ẽ in phariſeis· Oen-⸗
ti, cũ ſe oſtendit innocentẽ! qͥ nocẽs
eſt · Supbit /q̊ᷣa videri vult bonſu vł
minus malus vbi nõ eſt. Seip̃m fal
lit · nõ ſacerdotẽ decipit · qa nullũ fru
ctũ ↄfeſſionis recipit qᷓ̃ nulla eſt quã
opoꝛtet õnino repetere · Sacramẽtũ
inhonoꝛat penitẽtie/qð diuidita ſcin
dere nitit᷑ · Propt᷑ q melius eſſet nõ
fiteriqᷓ; cofeſſionẽ fingẽè · De qbus
palmiſta dicit · dñſ diſſipauit oſſa eo-
rũ qui hoĩbus placẽt · ↄfuſi ſuntqm̃
ſpꝛeuit eos deus · Que omĩa locũ ha
bebũt in die ĩiudicij· qñ oĩa et ſingła
peta!l nõ vni hoĩ tm̃/ſʒ toti mũdo pa
tebũt cũ dãnatõe ppetua · De ̊ etiã
veritaſ dicit · Qui me ideſt veritatẽ
erubuerit coꝛã hoĩbus: hũc erubeſcʒ
filius homĩs/cũ venerit in maieſtate
ſua/et gloꝛa ſanctoꝛum
Decima regula ẽ · poterit ↄreſſor
ei dicere qͥ vult ↄfiteri fructus ⁊ vti
litates/q̃s de pura ↄfeſſione recipit
ſi dolet de p̃teritis/et cauere inten-
dit de futuris · Primo remiſſiõʒz pec
catoꝛe omniũ · Juxta illud pſalmiſte
Dixi ↄfitebor aduerſum me imuſti
ciã meã dño ·et tu remiſiſti impieta
tẽ peti mei · Scdo nouã gratiã ſacra
mentalẽ,/et virtutis grazʒ/vł eius au
gmentũ recipit ꝓ meritũ paſſionis
chaſti/qð in ſacẽmentis oꝑatc᷑ · Tertio
vnionẽ dei cũ aĩa recipiet nouiã vel
maioꝛẽ q; antea · q̊a tũc deus diligiẽ
et ſermo eius ſeruat᷑ · ac ꝑ ↄſeqñs ad
ↄfitẽtẽ talẽ venit pater/filius/ ſpi
ritus ſanctꝰ mãſionẽ facturus · Quar
ro oꝛnatus aĩe nouusvbł ſaltẽ diſpoſi⸗
tio aliqᷓ bonĩ habitus impmit᷑ · quia
ſcõᷣm pſalmiſtã · ↄfeſſio et pulchꝛitu-
do tũc in ↄſpectu eiusqñ ſanctimo-

nia et magnificẽtia talis eſt,/in ſan-
cti ficatõe dei · Quinto pena inferniĩ
infinito tempe durat᷑a ꝓ peto mor-
tali in penã finitã qñ quiſ ↄterit᷑ añ
ↄfeſſionẽ mutat᷑ vi ſaẽmenti ↄfeſſio-
nis recipiẽde · ſed qñ actu qͥs ↄfitet:
pᷣfata finita pena vi ſaẽmenti/qpoꝛ⸗
tionata viribus ↄfitẽtis effici mi⸗
noꝛ · Vnde in qlibet ↄfeſſione indul
gẽtia certa dat/deo nota quãta · Et
ideo ſi qͥs ↄtritus poſt moꝛtalia, actu
laẽmen tũ penitẽtie recipit,/ ſtatim
mon?t᷑ citius a purgatoꝛio liberat᷑qᷓ;
in ſił ibus pᷣciſe peccatis moꝛiẽs qᷓ cõ
tritus ſolo voto recipit ſacramentũ ·
Sexto aptat vt q̃s rite reciꝑe vale-
at a fructuoſe alia ſacramẽta · ſcʒ eu
cariſtie/olei ſacri/matrimonij etia. qᷓ
poſt petm morle ſuſcipe nõ debetn
pᷣcõfeſſuſ. Septĩo iocũditatẽ ↄſciẽtie
parit/a optimũ remediũ ↄtra mortẽ
ſubitaneã · Nam ꝗqͥ ↄfeſſus ẽ et ↄtri-
tus: ſi in inſtãti moꝛi᷑/õnino ſaluax᷑ ·
licet ꝓꝑ ignẽ · ſic male ñ moꝛit᷑ · Qui
aũt ñ ↄtrituſ/nec ↄfeſſus moꝛit᷑ euã
ſi ſi mille annis viuet/ talr more-⸗
ret᷑tmale moꝛt᷑ · qa danad⸗ decedẽᷣt ·
Vndecima regula ẽ· deuitet ↄfeſ

ſor acceptationẽ ꝑſonax ·qᷓ eſt iniu-

ſtitia!qᷓ ꝓſona p̃fert pſone/p cauſã
indebitã· Vnde nõ hoꝛreat pauꝑta-

tẽ/defoꝛmitatẽ/aut inſipientiã. nec

ecõtrrio acceptet diuitias/ pulchꝝ-

tudine/aut ſapientiã! niſi foꝛte ma-

1oꝛis icke fructus et honoꝛis apð de-
um ſperare qͥs debeat.qᷓ pᷣncipałr ꝗᷓ;
rere debet iſte! qui iudex eſt aĩax· ñ
aũt fauoꝛẽ/lucrũ/aut amicitiã · SOra-
tis inqͥt caiſtus mi ↄfeſſoꝛibus)ac
cepiſtis · gratis date · Ita dñs ꝓꝑ moy
ſen clamat in deutro· Audite ait il

los·et qð iuſtũ eſt iudicate/ſiue ciuis
ſit ule/ſiue pegrinus nulla erit diſtã
tia pſonaę· Ita paruũ audiatis! vt
magnũ · Nec accipietis cuiuſq; ꝑpſo-
nã.qͥa iudiciũ dei eſt · Et itere · Non
accipiaſ ꝑſonã/nec munera ·qͥa mune
ra excecant oculos ſapientũ/ et mu-
tãt vᷣba ĩuſtoę · Centio a obſeruatio
huiꝰ regłe coꝛdis ferrei hoĩes attra
here ſolet recte/ſicut magnes ferrũ
Duodecima regulaſi in ipſa feſ
ſione qᷓntũcunq; enoꝛmia crimĩa au-
dire ↄtingat peccatoꝛẽ nõ deſpiciat ·
nec inclement᷑ iudicet · ſed patient᷑ cõ
paſſiõe audiat/ exẽp lo beati ambꝛo ·
qui ſił ia audiẽdoj tm ex cõpaſſione
flere cepit vt ↄfitẽtes ſecũ lachꝛy-
mari faceret · Sic etiã chꝛiſtus vir⸗
ginis filius innocẽtiſſimus accuſati
onẽ luxurioſe mulieris in adulterio
dep̃henſe tãdiu tanq; patient᷑ audi-
uit qᷓuſq;vnus poſt reliquũ exirent qͥ
eã accuſauerãt · Qui(etiã inqͥt vr̃jm
ſine peto eſt pmuſ in eã lapidẽ mit
tat · Sratia enĩ dei eſt(ſcdðm augu ·
libꝛo de virginitate) et der dono eſt
deputandũ quicquĩd nõ feciſti/quod
peccando facere potuiſti/

Ca · ij · qᷓ ↄfÿeſſoꝛ generałr a ↄfitẽ

te qrere habʒ · ſunt ſeptẽ · quõ

ſcom eadẽ euũ infoꝛmare debeat.

Ecundo ↄfeſſor videat qᷓ ab
ipſo ↄfitẽte generałr qrere
habeat · quõ eũ infoꝛmare
Sunt enĩ ſeptẽ et ſcedᷣm eadẽ eũ in-
foꝛmare aliem̃ ↄgruit/ iuxta qlitatẽ
pſonax· tamẽ plus et minus put ne
ceſſitas docue rit ·
Primo q̃rat ſcom ioh̊ · friburgẽ

. ⸗“ iit tkmatt
ſgnuſtteraeatn i
ſn — 1
Fiüfin nſt Ahraſ
de loneni
gata Feteieewirnari
Riuncümmnſ G
Gi NN i Are
lenertiän wen
gricir fer läntn

tmiafmi tüſilehit Dn

recte ſicut magneg fei
eni
Duodecima regula ſiin pla gfe⸗

—
lni dat. peccatoꝛs nodeſntf
inclement iuchcet ſed atetti
ce auckat, exeplo beat amnbre
ilia audiẽdo! tm̃ ex copaſſere
cepit vt ofitẽtes ſerũ lachi
faceret · Sie etiã chuiſtus vi⸗
filius innocẽtiſſimus accuſati
uxurioſe multeris in adultenio
enſe tadiu tanq; patient auch⸗
ſq;vnus poſt reliquũ exirent
uſauerãt . Qui etia inqt vrm
cto eſt! pmuſ in ea lapic mit
Grata en der eſt ſcom augu⸗
de vrrginitate et der donoeſt
undo facere potuſt
i 7 ofeſer geteralta diie⸗
Frere habz

n cadẽ eũ infoꝛmare debeat.

ſunt ſeptẽ1 lo.

ſem in ſuo ↄfeſſionali!qᷓ;diu nõ ẽ cõ-
feſſus·qͥ iam vult ↄfiteri, et pᷣus ſibi
nõ eſt ↄfeſſus · Si reſpõdet ꝙ diu/ita
ꝓ diſcernẽ neſcit int᷑ ꝑcta facta añ
vltimã cõfeſſionẽ/et ea q̃ fecit poſt-
modũ:tũc ↄfeſſoꝛ iubeat ↄfeſſionem
generalẽ facere de oĩbus et ſinguliſ
Pct̃is · ſi aũt ſcit diſcernẽ int᷑ ea qᷓ ab
vltima ↄfeſſiõe ppetrauitſic ñ opoꝛ
tet iterare pᷣus ↄfeſſa,/niſi eſſet caſꝰ
ᷣ quẽ iterare opoꝛtẽt pᷣoꝛẽfeſſiõʒ ·
Scðo inqͥrat an ↄfitens ſit irreti-
tus in aliquo caſu, in qᷓ ↄfeſſio neceſ
ſario vł ꝓbabiłr eſt iteranda· Quĩ
ſunt q̃ttuor vł qnq;ʒ · Primus eſt qñ
ↄfeſſoꝛ ꝓpter ſuã culpã nõ potuit ab-
ſoluere · vt qa nõ fuit ſacerdos vł qꝛ
nõ ꝓpꝛiuſ/vł quia potuit in aliqͥbus:
ſed nõ in oĩbus· et in eiſdẽ reũ ad ſu
perioꝛẽ nõ miſit · qͥa ſic adhuc ad ſu-
perioꝛẽ ire tenet᷑ ꝓ abſolutione/niſi
ignoꝛantia ↄfitentẽ excuſaret aliqñ
Scðus qᷓndo ↄfitens ꝓpter ſuã culpã
abſolui nõ potuit · vtputa qͥa excoĩ-
catuſ erat/nec confeſſoꝛ abſoluit ab
excoĩcatõe · vł ſi conabat᷑ hoc facere⸗
tamẽ autonꝝntatẽ nõ habuit· Nullus
enĩ a pet᷑is ſtm ſanctũ tho.abſolui
põt ab excoĩcatione nõ p̃abſolutus.
Tertius qᷓndo qͥ́s ſcient᷑ vel ex vere-
cũdia/ipocriſi/vł ſimili ex cauſa pec
catũ qð neceſſario fuit ↄfitendũ ce-
lauit· niſi poſtmodũ pᷣoꝛ ↄfeſſoꝝ/pᷣuſ
ↄfeſſa aliquałr ſaltẽ memoꝛãtificli
onẽ ſuã ↄfiteret᷑ exp̃ſſe · et qᷓ nõ ẽ cõ-
feſſus etiã explicite · et alia pᷣus con
feſſa implicite · Confeſſionẽ tamẽ nõ
diuidit qᷓndo cũ maioꝛibus pet̃is/ſu-
Perioꝛẽ querit· aut qndo bona fides
ſimpliciũ ſeu Ignoꝛãtia excuſat.aut
vbi ↄfeſſoꝛ uel ↄfitẽs ſcandaliſaret᷑

ꝓut dictũ eſt in pᷣma regula in ſepti
mo caſu pᷣmi capłi · Quartus ſi peni
tentiã facere ↄtẽpſit/vł obmiſit nec
recoꝛdat᷑ de ea · Wulti tamẽ (licet nõ
ſit tutius dicũt/⸗ pe · pa · in · iij · ꝙ tũc
non eſt neceſſe iteꝝ cõfiteri omnia
illa que pᷣus confeſſus eſt· Nec etiã
ſcõm quoſdam, tũc qᷓndo ↄfitens ſo-
lũ eſt attritus et nõ ðtritus et tamẽ
abſolutus: debet tamẽ poſtea ſuam
fictionẽ ↄfiteri · Veruntamẽ fictus
dici/vel fictio in ↄfeſſione fit/ſcõᷣm
cancelł qᷓndo aliqͥs ſcient᷑ celat aliq̃d
aut in ꝓpoſito peccãdi ꝑſeuerat,ð aut
ſcit aut ſcire debzʒ ꝙ a tali nõ poteſt
abſolui · Et talr fictus iterare tenet᷑
ↄfeſſionẽ ſcðm ꝓbabilioꝛẽ opinionẽ
Et ille ẽ qntuſ caſꝰ. Debʒ tñ( vt po
ſtea dicet᷑ qᷣlibet etiã nõ ↄtritꝰ oĩa
peta ↄfiteri ꝓpter plura qᷓ ſequunt᷑
Similr(vt dicit pe · pa· non opoꝛtet
iſtũ ↄfeſſiõʒ iterare/qui putauit ali-
quid eſſe pctm veniale!qð morle fu
it et ideo nõ ↄfeſſus·qͥa ð hoc nõ ha
buit ↄſcientiã,/ ſʒ poſtea habet · licet
tutius eſſet iterare · reterea q̃ͥ eſt
oblitus ð aliquo pct̃o in ↄfeſſionelñ
oportet ꝙ oĩa repetat poſtmoð ſiue
pcedenti ↄfeſſoꝛ ↄfiteat᷑ſiue nouo ·
ſʒ obliuionẽ oblitũ ſolũ tenet᷑afite
ri · quiſ in p̃cedẽti caſu ſit ignorãtia
iuriſ: in iſto caſu ignoꝛãtia facti ·
Tertio inqꝛat et laboꝛet/pᷣſentim
circa iuuenes et puulos vt opoꝛtuni
tatẽ hẽat ab eis faciẽdi gnãlẽ ↄfeſ-
ſionẽ · qa vt cancell · dicit vix aut nũ
qᷓ; integre ↄfiten?᷑/niſi foꝛſan pᷣdocti
a tali ↄfeſſoꝛe/qlis hic ðſcribit · Im
mo illud etiã eſſet vtile apud gran-
deuos rurales ſimplices et femĩas ·
Et ſi nõ poſſint leuit᷑ induci ad hoc!

poſſunt ab eis fieri introgatiões ta-
les. Eſt ne tibi facta ↄſciẽtia de tali
bus pet̃is/ de talibꝰ/et de tali eta-
te/et de tali ſocietate/ac ſociabus ta
libus? Et ſcòm reſponſionẽ poterit
anmaduertere cõfeſſoꝛ! ſi plena fue-
rit alias facta confeſſio · Et ſi nõ tũc
inducat᷑ eam ꝑficere ·
Quarto ſi inqrendo/vl ↄfeſſionẽ
ↄtinuãdo pcipit ↄfitentẽ de aliqbus
pctis non ↄteri · vt fit ſepe de amoꝛe
carnali/de odio frat᷑no/de no lẽdo re
ſtituere/vel ſił ibus/et ꝓpterea a pu
re ↄfitẽdo velit peccator deſiſtere:
hoꝛtet᷑ vt õnino pure ↄfiteat᷑ de oĩ-
bus/ñ obſtãte ſua duritia · ͥa licʒ ab
ſolui talis nõ debeat ad multa tam̃
valet talis cõfeſſio/ꝓut docet᷑ ex de
pen · et re · qʒᷓ quidem · Valet inq; ad
multa ſcom alber · in· uiij · diſtin · xvij ·
Primo ad faciliuſ graʒ obtinendũ ·
qð qꝛ ſaul ñ fecit: ſiłiter adã et eua
poſt ſua pctal maxĩe puniti ſt · Scðdo
qͥa eſt de genere bonoꝛe qð ad virtu
tes habilitat · puta ad humilitatẽ et
obedientiã! et ſiẽ alia oꝑa bona ex
gr̃aʒ facta de genere bonoꝛe irremu
nerata deus nõ relinqͥt · Tertia qa ꝑ
hoc/p̃ᷣceptũ eccłie adimplet᷑ quo qͥs
ſingulis ãnis ↄfiteri tenet᷑ · et a debi
to ↄfitẽdi deobligat᷑ · Or̃to ſcðz tho ·
valet ↄfeſſio talis:qͥa ſuꝑueniẽte ve
ra ↄtritõe, nõ eſt ↄfeſſio talis de ne-
ceſſitate ſalutis iterãada: dumõ pꝰ ea
ſuã impenitẽtiã ↄfiteat abſoluat᷑ ·
Quinto querat ↄfeſſor a ↄfitẽti-
bus: vtrũ purgarivelint a criminib⸗
oibus cito/et velocit᷑ · Si ſic! dicat ꝙ
ſe iuuẽt reſpondẽdo veritatẽ purã ·
MHoc enĩ melius et celerius(dicit cã-
celł.)nequit fieri· qʒ ſi ad int᷑rogata

vxeritatẽ plenã quis reſpondeat/nec
mentiat᷑ ex humilitate ſe cõmiſiſſe qᷓ
nõ cẽmiſit/ec ex verecũdia q fece-
rit dicere obmittat · Si aut dep hen⸗
dit velle mẽtiri/et ſe celare/vt ſepe
fit ꝑ diſcretũ cofeſſoꝛẽ tales redar-
guant᷑ vebement᷑ et acrit᷑et cõpellã
ctur veniã ſtatim querere ab Emodi
mẽdatio · Quod poſtq; fecerint rur-
ſus blãde monean?᷑ et lenit᷑ nibil ð-
inceps mẽtiri/aut celare · Si vo bis
vel ter mẽtiti fuerint poter̃ſt remit
ti,adifferri vſq; ad tẽpus altexſiniũ
gendo vt ſibi melius ꝓuideãt · Et ſe
pe fit vt in altera ↄfeſſione libẽtius
aperiũt oĩa dũ putant mẽdacia po-
ra/magis imputãda eis quo ad inad
uertentiã q; ad malitiam.
Sexto notat vuilh · gloſatoꝛ ra
ꝙ pentẽtiarius nõ debet eſſe mnimis
ſcrupuloſus ſi foꝛte aliquã de intro-
gationibus iſtisr ſcʒ qᷓ̃ ponunt᷑ a do-
ctoꝛbus/p occupationẽ/aut ſp obli
uionẽ/aut ꝓpter ſimplicitatẽ obmit-
tet dũ tñ nõ laboꝛet craſſa ignoꝛan-
tia/vel ſupina, aut negligẽtia diſſo-
luta · Vix eni cõtingit aut nunq; ꝙ;
penitẽtiarius quãtũcunq; diſcretus
obſeruet oĩa · ſcʒ vt ð ſeptẽ petoꝛum
capitaliũ/ac eoꝛe filiaxę · viij· circũſtã
tijs/Sſus iſtiusquis/qd/vbi/pꝑ quos,
quotiẽs/cur/quõ/qndo! ac ð ſin gulo-
rũ ſtatibus/ac eoꝛe ꝓpꝛis peccatis ẽ⸗
terroget · Idcirco etiã ↄſultoꝝe di-
cit bonauẽtura! nõ fiat explicita in-
terrogatio, miſi de illis de bus ma-
nifeſtũ eſt ꝙ ſunt peta · vt ſunt tranſ
greſſiẽes p̃ceptoꝛe decalogi · cẽmiſſio
ſeptẽ moꝛtaliũ · abuſio qnqʒ ſenſnũ ·
De iſtis eſt õnino interrogandũ per
ↄfeſſoꝛẽ eqñ videt ↄfitentẽ negligẽ

le Nota⸗
br e imn
E
. Lrboͤi n

miiintejn nn⸗
Guliettiſbunkenn
Aerbitaſlenii
Aan naiͦſptni n norn
Rtrit Not nenn
Gadrilinnn
Wäawci :
atnli itmri
Gicnedihtepechllafetre
a ipetgſunes
Hicpftzdniinnen
tn etgerae irg
ylſpnirmn efhi in
ttitoſitaen lon
teenn⸗ ſtſſ zongr
w miri nar

huent a Mnr⸗ ia

ſwu. E
— „
Ft. !
NEEcE—
NK ze
erden

4 — 4
emã ſtatim querere abbei

de uo poſtihfecennn
— et lent nihiix
ps men 4
differri vſh ad gint
Cerl viq; ad tepug alerini
do vt ſibi melius puicert ⸗
t vt in altera ofeſſione ltbien
ũt o'a/ dũ putant mẽcacafr
lagis imputãda eig quoadiut
entiã q; ad malitiam.
exto notat vuilßß⸗ gloſatona⸗
nitẽtiarius nõ debet eſſe mms
uloſus! ſi foꝛte aliquã de inin
mibus iſtis ſez q ponunk ade
bus ſp occupationẽ aut ſpeht
aut pter ſimplicitatẽ obmmit⸗
tñ no laboꝛet caſſa ignonn
l ſupina, aut negl geta ſ⸗
Vn em cotingit aut mnq⸗ 4
cunq, oll Ctus

tetianius quãtucnge
ruetoĩa⸗ ſgwro ſyt D
aliũ ac eox ax · vin cnci
ius quig cvbiſp quos,
s e e gor ae d in ge
cur qub qnco. at d ſingulo
4 zis peccaus1

tẽ/aut ignoꝛãtẽ · Mec ille · Dicit aũt
ſic hũbertus · ¶ Peccatoꝛ ſaltẽ inqui-
rẽdus eſt de his qͥnq; · De ocho · vtrũ
aliquẽ odio habeat · ꝓpter factũ vel
dictũ ſuũ · De pct᷑o luxurie· De ĩiniu⸗
ria ꝓximi ſcs furto/rapina, ł ałr il⸗
lata iĩniuria · De inobediẽtia ł ꝑ fra
ctionẽ penitẽtie/vł nõ obſeruationẽ

ſollemnitatũ,vł alio mõ · Et de pec

catis oꝛis· vt ↄuitijs/det᷑ctionibꝰ/ma
ledictionibus/pᷣuis cõſilijs · Aſta qnq;
ſaltẽ debʒ inqrere a peccatoꝛe qͥ au-
dit ↄfeſſiones! qñ ꝓ occupationẽ q;e
re plura nõ põt · Mec ille · Tutioꝛ tñ
via apta ẽ in t᷑tia regula pᷣmi capli ·
Septimo infoꝛmet rudeſ ↄfitẽteſ
ſi indigent/tũc vł in ↄfeſſionis pᷣnci
pio/q̃ et quot ↄfiteri teneant᷑ · Pri-
mo oĩa pct̃a moꝛtalia qᷓ in memoꝛa
quis habet/et q̃ ſibi apparẽt eſſe ta-
lia.Nec ſolũ talial ſed etiã circũſtã
tias pctoꝛe in aliã ſpeciẽ peti moꝛta
lis trahẽtes:ideſt qᷓ ſunt ↄtra ſpecia
le pᷣceptũ · et circũſtãtias ſcõm q̃ſdã
aggrauãtes notabiłr · vt ſi ſubtraxit
vł leſit multũ/et q̃ntũ leſit · ĩmo etiã
oĩa que dubitat ꝓbabiłr an ſint moꝛ

talia · Inſuꝑ quotas ſeu vices? moꝛta

liũ et pᷣfatoʒe oĩmlſi memoꝛari põt ·
Nec crimĩa detegat alioꝝ noĩando
eos,/vł ſignis certis notificãdoln foꝛ
te pct̃a tłia ſint que nullo mõ poſſint
alit᷑ aperiri · vt ſi ſoꝛoꝛẽ vnicã male
cognouerit· aut vir vxoꝛẽ · aut in in⸗
ceſtu cũ matre · Niſj ſic dicat/ et apð
talẽ ꝙ reuelatio debeat ꝓdeſſe/non
obeſſe eis qͥ detegunt᷑ · Quo caſu ni-
hilominuſ magna cautela reqͥrit᷑ ad
fitentẽ, ↄfeſſoꝛẽ · ne zelo ꝓficiẽdi
indiſcreto fallan᷑. Ouãdo aũt noĩa-
tio ſeu expᷣſſio obeſſe poſſet/et circũ

ſtãtia in aliã ſpeciẽ thit tũc ð licẽtia
ꝓpaij ↄfeſſoꝛis/qrat aliũ q̃ nec noſcat
pſonã,/nec noſciturus ſit veriſimiłr·
Q ſi talẽ ↄfeſſoꝛẽ oĩo habere ñ poſ
ſet/et ĩminet caſus neceſſitatis/vt ſi
ſe putat ſtatim moꝛiturũ/ tunc dicit
tho · debet famã ꝓximi cuſtodire q̃n
tũ pẽt · ſʒ magis debet ↄſcientiã ſuã
purgare · Et ſi ↄfeſſor audit ↄfitẽtẽ
noĩarevł notare ꝑſonã aliquã aliam
ſine neceſſitate/vbi malũ pᷣſertim ſe
qui poſſetl acrit᷑ rep̃ᷣhendat · et iube-
at culpã ſuã ↄfiteri ſpeciałr · et cauẽ
in futuʒx · Ecce ſex habes ſcðm ꝗqᷓ eſt
ↄfitẽdũ · Vnde augꝰ/et ponit᷑ ĩn · ĩñ
l diſ.xvj · Cõſideret ſcʒ peccatoꝛ q̃li
tatẽ crimĩnĩs/in loco/in temꝑe/in ꝑ
ſeuerãtia/in varietate pſone · Suꝑ q̊
ſcotus ĩn uiij · diſ · xxij · ſaltẽ iſtas dico
aggrauãtes circũſtantias neceſſario
Ofitẽdas/que ſpeciali ꝓhibitõe id ẽ
pᷣcepto ꝓhibent᷑ · Yerbigtia/alienũ
aecipꝑe eſt illicitũ · ſʒ ſpeciali ꝓhibiti
one ꝓhibet᷑ acciꝑe de loco ſacto · et
ideo ſpeciale pcetẽᷣm ſacrilegij ꝑ hanc
circũſtantiã ↄſtitui᷑ · Simiłr eſt illi
citũ nõ ſuã cognoſcẽ · ſed ſi ſit ꝓpinq
ſpeciali ꝓhibitõe ꝓhibeb · et ido ſpe
ciale peccatũ ſcʒ inceſtus ꝑ hanc cir
cũſtantiã ↄſtituĩt᷑ · Freq̃ntia etiã non
eſt dubiũ qͥn ſit circũſtantia ſimplicit᷑
addẽs ad petᷣm · qͥa q̃libet vice nouũ
petᷣm cõmittit᷑ · Et de ſił ibus ſimile
habeat᷑ iudiciũ · Mec ſco· Ex qͥbꝰpa⸗
tet ꝙ ↄfeſſor diſtincte qᷓrere debet,
