paruus amoꝛ dei/et pᷣ̃cepto eius.

Mollities eſt qñ hõ piger nonvult
ſuſtinere q;cunq; pnĩam 'p amoꝛem
dei nʒ facẽ aliq̃d bonũ ad q̃d tenẽ ·
Somnolẽtia ẽ ſomni nimietas ad-
modũ bꝛutoxe · pigritia ad ſurgẽð

ad benefaciẽdũ illa q̃ tenẽ facere,
et qñ tenẽ ea facèᷣ · MHuſillanimitaſ
eſt bonĩ ardui q̃d cadit ſub cõſilio.
puta tarde ↄfiteri· tarde pnĩã facè.
Ocioſitas eſt ceſſatio a bono opere
quod tenet᷑ homo facẽ/eęt qñ tenet᷑
face et attẽtio ad invtilia nociua.
Etvltra ſex ramos vel filias iſtius
accidie ſuꝑaddite ſunt q̃tuoꝛ qᷓ dẽ
ſunt: multũ faciẽtes ad declaratio⸗

nem materie · Iſte igit᷑ ſũt ſeptem

radices cũ ramuſculis ſuis· que in
vniuerſo ſunt q̃draginta treſ · ſic
ipſis cõputatis cũ ſeptẽ radicibus
erũt ĩ toto qnquagĩta · de q̊ qnqua-
genario dicit helias ꝓpha · Si ſeru⸗
dei ſum! deſcendat ignis de celolet
deuoꝛet ten qͥnqᷓgenarios tuos · ita
debet dicẽ ofeſſoꝛ cõfitẽti · Si ꝓ qa,
quia ſeruuſ dei ſum/qꝛ loco dei ſũ:
deſcendat ignis de celo ideſt ignis
ſpũs ſancti deſcẽdat in animã tuã:
et deuoret te id ẽ veterẽ hominem

alias errantem et quĩquagenarios

tuos ideſt radices et ramos

Nunc ů videnð eſt quõ ſacerdoſ

debet interrogare de iſtiſ· Si enim
pctõꝛ pẽ ſe/vel ad interrogationem
ſacerdotiſ ↄfiteat᷑ de ſuꝑbia dicẽdo
peccauĩ pctõ ſuꝑbie ſacerdos debzʒ
interrogare de modo · dicẽdo ꝑ que
modũ fuiſti ſuꝑbꝰ? Fuiſti vnquam
inobediens mãdatis ſuꝑioꝛ tuoxæ?
ſiẽ eccłie · vel p̃lati.vł parẽtũ tuoxłę ·
vel dñi. vel magiſtri · et hoc m cõ-⸗
dictionẽ ꝑſone qꝗ ſemꝑ debet ĩſpici·
Si dicat ꝙ ſic interroget qͥbuſ ma
datis.quõ · q̃tiens · quare · q · et vbi ·
que circunſtãtie(vt dictum eſt ſup)
in omĩbus pctĩs ſunt attẽdende et

aà
ſgera D inte 8
9 nij debonio deot ſha⸗
3 4 eſint bona nake · ſic bin t.
lſitdb hitdo vobi .
uſeſi n tfomamen⸗
n agitoſ ſſes lilia tẽpalta
ona ſiue int bona Hie ſiẽ ſapieẽtia

zciaſcietia vtutes et umnt
Pee cofeſſoꝛ dice fuiſt vnch
elaty in mẽte tlat vl Slonaſct vnch
de plchꝛitudie fortituch ie apbituche
nobilitate diuitiis/ſapia eloquetia
tutib⸗.acekiſ boiſ t a do collatis?
Ita ꝙ non te hũiliaſti coꝛ deo pꝛo
Pmocli bonis qtum debuiſt vl cre
didiſti habe iſta ex mentis tuis et
non ex mera Stia dei ·vel ꝓpter iſta
credidiſti plꝰvals q́ alii ita ꝙ facta
et dicka aliox otemneſ. dedigna
fens eis eſſe eqlis · Di dicat y ſic
interroget tieſ. 1quo . ſic de aluiſ .
deinge interroget adhhucvte ad B
tcomidaren/tbonorarens pre
et intenuan lacktati⸗ bonitate!
. retineres malitis /cini⸗

tatem. Si di
qtatem. Si dicat ſe! intenoget

grcti gu c deinde intenoget.
nic qꝛ non honoꝛabarig ve
etteniſalus / mouiſtialiquu
etdiſtoꝛciag in ciunta
ſocetate vl oollegio⸗ Gee
ſ ntefrog ei dien

et ſim 7
rltz g ſiſc / om . ſeritinge

eereę?.

pꝛo.

di
4.

odett c Bi Oiſeu⸗
n deſe mröch
teer rrunnizit,
oleſrcif in o7 6
ſm gelw deifin
gris de telo deſt igiis
d Mder ananadi
AEeNNNNNNden
Narten et güigla eerds
AeRraceret and⸗
ur Send Niocerce
tinterogerede ſutReun
ele la ntenogttoen
ief tese deſibvadi⸗

rbee lwnlon
W inas bduͤphaue

dſiderãde· Deinð interroget ĩacta⸗
ſti tevnq; de bonis a deo tibi colla-
tis? ſiue ſint bona naxe · ſiẽ pulchꝛi⸗
tudo· foꝛtitudo · aptitudo:nobilitas·
ſiłia · ſiue ſint bona foꝛtũe · ſiẽ ſũt
diuitie · 1 denarii · veſteſ· oꝛnamenta·
equi · agri · poſſeſſiões. ſilł ia tẽpalia
l ſiue ſint bona Stie · ſiẽ SeSria
eloquẽtia · ſciẽtia· vtutes · et ſimilia:
Debet igit᷑ cõfeſſoꝛ dicẽ · fuiſti vnq̃ᷣʒ
elatꝰ in mẽte tua vł gloꝛiaſti vnqʒ
de płchꝛitudĩe/foꝛtitudĩe/aptitudĩe
nobilitate/diuitiis/ſapĩa/eloquẽtia/
vtutibꝰ . Lerif bõiſt a z0 collatisꝰ
Ita ꝙ non te hũiliaſti coꝛã deo pꝛo
HEmodi bonis q;tum debuiſti · vł cre
didiſti habẽ iſta ex meritis tuis:et
non ex mera Stia dei · vel ꝓpter iſta
credidiſti plꝰ valẽ qᷓ; alu ita ꝙ facta
et dicta alioe ↄtemneſ· dedigna-
reris eis eſſe eqlis · Di dicat ꝙ ſic!
interroget qtiẽſ.a quõ · ſic de alůſ.
deinde interroget adhucvt ad H̊

ovt comẽdareris,m honoꝛareris pꝛe

alisfuiſtivnq; Pypocritas: ita ꝙ ex
teriꝰ oſtẽdẽs ſãctitatẽ bonitatẽ
et interius retineres malitiã,ini-
qtatem: Si dicat ꝙ ſic! interroget
quoti ẽs:quõ.c· deinde ĩnterroget ·
nunqͥd qꝛ non honoꝛabaris vel pꝛo-
mou bnf; pᷣ alus mouiſti aliquãdo
dtentiões/ diſcoꝛdias/in ciuitate,
villa, ſocietate vt collegio⸗ Si dicat
ſict: interroget ſi mala fuerũt inde
ſecuta·qꝛ ſi ſic oĩm illoꝛ ip̃e reꝰ·
deinde interroget · nunqͥd ſp ſuper-/
biam nevidereris ſupari ab alus:
fuiſti ꝑtinax in ſuſtinẽdo ↄtra veri-
tatem/ iuſtitiã/ↄſiliũ tuũ/vel ſentẽ
Ram tus, 4 Ebum tuũs „S dicat ꝓ

ſic! interroget vtie aliq̃d dãnum eſt
inde ſecutũ qꝛ ſi ſic ip̃e tenẽ repaæjr ·
Deindi interroget eũ.p̃ſumſiſti vnq;
aliqͥd facere q̃d excedẽtvires tuaſ/ 2
ſtatũ tuũ/ cõditionẽ tuã/et tuorũs
Si dicat ꝙ ſic interrogʒ ſi fuerit in
de aliq qs leſus/vel dãmficatꝰ· qᷣa ſi
ſic ipᷣe tenet᷑ repare · Et ſic ta ra⸗
dix beſſima ſuꝑbie poterit euelli ðᷣ
coꝛde pctoꝛis · Codẽ mõ dicenð ẽ de
radice auaritie · qm ſi pctõꝛ P1 ſe vel
ad interrogationẽ ſat᷑dotis vfiteat

de pctõ auaritie interroget ſaẽdos

de modo · dicẽðᷣ. Feciſtivnq; fraudẽ,
vel fallaciã? vel dixiſtivnq; menda-
cium/vel piuriũ/in emẽdo/vel com

V mutado, vł aliq; aliũ ↄtctũ facidos

Si dicat ꝙ ſic interroget quã frau
dem/vel fallaciã· ſed ipᷣe ſados nõ
ſ pecificet eam illi · Iſtðᷣ· n· habenðᷣ
eſt ꝓ regula gnãli:ꝙ in iſtis intro-
gationibꝰ ſacdos non debʒ ðdᷣſcendẽ
ad ſpeãlia ꝓctã: vel ad ſpeãles cir-
cunſtaãtiaſ pctõxę · qꝛ foꝛte multi poſt
tales int᷑rogaticẽes deliquerent·qm̃

oſtẽderent᷑ eis modi · ełt maneries
pctõx · q̃ſipſi neſcirẽt cogitare· Etiõ

ſempꝑ interroget in gnali dicẽdo(vt

dictũ ẽ feciſti vnqᷓ; fraudẽ/fallaciã ·
EPt ſi dicat ꝙ ſic introget quam/et
Are/qbus modis · ↄtra q́s · q̃tiens· et

qͥbus caſibus. Deinde int᷑roget euʒ
dicẽdo. Dimiſiſtivnq; ſp auaritiam
tuã adimplere vij.oꝑa mĩe? et ſpe-

cificet illi ea dicẽdo. vĩidiſti vnq; eſu

rientẽ/cui non dediſti manducare?
et ſic de alus opibus mie · de qbus
dicet᷑ infra in tertia ꝑte huiuſopiſ.
Si dicat ꝙ ſic! introget eũ de ẽcun.
ſtãtiavt dictũ ẽ· Circa etiã petm̃

auaritie intèroget eũ de ludo/furto/
rapina/vſura/d qbꝰ aliqͥd dicẽ ĩfra:
Circa fediſſimã radicẽ luxurie
nõndum ꝙ luxurie vij· ſunt ſpecieſ·
ma eſt foꝛnicatio · ſcda adulteriuʒ
tertia ſtupꝛum · qrta inceſtusqͥnta
raptus·ſexta ſacrilegiũ. ſeptĩa eſt
petm ↄtra natam · Foꝛnicatio ẽ cõ⸗
cubitus ſoluti cũ ſoluta· Adulteriũ
eſt alteriuſ thoꝛĩi violatio · Stupꝛũ ẽ
illicitavᷣginis defloꝛatio · Inceſtus
eſt affiniũvel ↄſanguineox abuſuſ.
Kaptus eſt cũ puella de domo pa-
rẽtum violẽter trahit᷑ vt coꝛrupta
in vxoꝛem,vel cõcubinam habea?᷑·
Sacrilegiũ ꝓvt hic ſumit᷑ eſt reli-
gioſoꝛevł religioſaevel ꝓmoto ad
ſacros oꝛdines ↄcubitus· Meccatũ
cõtra natam fit multis moĩs · Vno
mõ qñ non ſeruat᷑ ſpẽs · ſiẽ qñ fit cũ
iumẽto · et iſtudvocat᷑ beſtialicaſet
de hoc dicit in lege moyſi · Qui co⸗
ierit cum iumẽto moꝛte moꝛiatur.
Aliomõ qñ ſeruat᷑ ſpẽs!ſʒ nõ ſexuſ.
ſicut qñ maſculꝰ cũ maſculo/vel fe-
mina cũ femĩa · Et iſtudvocat᷑ ꝓpꝛie
ptmi ſodomiticũ · qꝛ iſto pctõ ſodõite
laboꝛabãt· iõ cremati fuerũt igne
ſulphureo geñ · xix · Et alie quatuoꝛ
ciuitates pierunt ꝓptervicinitatem
eoꝛe de · pe · di . · ſ et ↄtinuo· Aliomõ
ñ non ſeruat᷑ vas debitũ · velmod⸗
debitus · licʒ ſeruet᷑ ſexus · ſiẽ qñvir
abuti?᷑ vaſculo młieris.vel qñ non
cognoſcit eã modo nat᷑ali · Aliomõ
fit qñ idem eſt agens/et patiẽſſiẽ
ñvir coꝛrũpit ſeipᷣm · vel młier ſe⸗
ipſam · Etvocã iſtud pdm̃ mollitiei.
vñ dicit apłus · Neq; molles/neq;
maſculoʒe dcubituſ,regnũ dei poſſi-

cedere· ita ꝙ non nimis ad parti-

cularia deſcẽdat · qm̃ ſic frequenter

compertũ ẽ tam viros q; muliereg
nimiſ expᷣſſam nominationẽ,/in-
terrogationẽ criminũ in pctã q non
nouerãt ineriſſe · ñ ſi pctõꝛ ꝑ ſevł
ad int᷑rogationẽ ſacerdotis dicat ſe
pẽcaſſe pctõ luxuriel ſacdoſ interro-
get eum vtæ ſit ſolutus/vel non.et
vte pẽcauit pctõ foꝛnicatiõiſ/vł ad-
ulterii/vel ſtupꝛi,/vł inceſtuſ/raptꝰ,
ſaclegii/vel pctõ cõtra natam ideſt
int᷑roget eũ:ſi illa cũ qᷓ pẽcaunt erat
ſoluta/vidua/vel cõiugata,/affinis,
conſanguinea/religioſa/vel virgo·
Et vtx illã habuerit pviolentiam/
vel non · Et iſtð ſufficit ſi pſona cõ-
fitens eſt intelligẽs · ſed ſi ẽ ꝑſona
ſimplex/int᷑roget ſatdos vtæ agno-

uerit eam modo nat᷑ali non tamen

deſcendẽdo ad pticularia ideſt non
int᷑roget an cognouerit eã ante/vel
retro · a ſic de alus introgationibuſ
Introget etiã de numero ꝑſonarũ
ideſt ſi cognouit vnã vel plures · tñ
non int᷑roget de nomĩbus ꝑſonarũ·
Introget inſuꝑ de numero actuuʒ
ideſt an ſemel/vel bis/vel pluries ·
Inftroget etiã de tempe ideſt ſi tẽ⸗
poꝛe ſacrovel nõ ſacro · etiã ðᷣ loco ·
Et q̃li tẽptatione peccauit ·et vt⸗
pᷣuenienſ tẽptationẽ/vel pᷣuentꝰ ab
ea·etvt peccauit ſpõte/vel coacte.
et qua coactiõe · vt ↄdictionali/vel
abſoluta· Etvte pẽcauit ex libidie,
vel ex pauptate · Et iſtðᷣ habʒ locũ
potiſſime in mulieribus · Et ita de
multis alũs qᷓ̃ mgr̃a rex exꝑientia

debũt · Cirea & iſtõ maledctm̃ pctm̃
luxurie cautiſſime debet ſaẽdos ꝓ.

diuntop⸗ Siend g ſinoi
te pct lurte ſia qui moci2
nottalr cumvoꝛ tte.
anent in his vlbuſ Lempe · mete
cro⸗ Odichionemodo⸗Quinch mois
peccat ci vxoꝛe maridus cbutens.
Lempe ideſt ſi in tempe mẽſtruon
cognolcat eẽ · qꝛ ſi ſeiẽter hoc facet
pẽcaret moꝛtalter · et inveten leg
mãdabat᷑ interfic · ¶SDed quid de
mliere mẽſtruata? nunqᷣd pccat ſi
virẽ Dico ꝙ ſi vir tempe mẽſtruoʒ
petat debitum ſibi reddi ab vxoꝛe.
ißa debet ei q;tum poteſt pſuadere
ne petat · dicẽgo ſo eſſe infirmã. nec
eſe patam tic ag op⸗ ld. Non tñ
tat dhon eus · qn iple poſſet
ꝓ dinittet ikeaei
nuttet ißam. Dec ſioſtaret ſibi
de diſcretione Apaudetia vint⸗
ei reuelare. Etſt iße ll iri poſt
reddat ſibi c. Wlor . et deſiſter
iiogn amantu.

nlnnlſni kireſt⸗
e eloi Görameimn
Frr ei ſillaci porutergr
nich Ggetaffnig
pumneq eſgool wl ⸗
2ikertonignmn,
Etſh ſifotiylmei
linmlgis luſẽpln
nevget ſechb tragno⸗
1odo iidnontanen
NaA addenadnn
ntoddle e N
KdRe Aus mrdgnenb
der eta de unteſ⸗ Nonni
ſicogriit e 6 Puntsih
nieoget emnibb ſnf⸗

docebit eũ · Sed qꝛ iſta radix peſſĩa
luxurie extẽdit ita palmites ſuos⸗
ꝙ etiã cooꝑit lectos lege mrimoniĩ
ↄiunctos· Scienð ꝙ marituſ pẽcare
poteſt pctõ luxurie multiſ moĩſ etiã
moꝛtalr cumvxoꝛe ſua:qui modi ↄ/
tinent᷑ in his vſibuſ Tempe · mẽte ·
loco · ↄdictione · modo· Quinq; moĩs
peccat cũ vxoꝛe maritus abutensg
Tempe ideſt ſi in temꝑe mẽſtruoꝝ
cognoſcat eã ·qꝛ ſi ſciẽter hoc facẽᷣt:
pẽcaret moꝛtaliter · et inveteri lege
mãdabat᷑ interfici · Sed quid de
młiere mẽſtruata ?nunqͥd pẽcat ſiẽ
vir? Dico ꝙ ſi vir temꝑe mẽſtruoꝛꝝ
petat debitum ſibi reddi ab vxoꝛe:
ipᷣa debet ei qtum poteſt pſuadere
ne petat · dicẽdo ſe eſſe infirmã.nec
eſſe ꝑatam tũc ad opꝰ illð. Non tñ
debet dicè ſe eſſe in paſſione illaln
aſtaret ei ð ↄſtatiaviri/ pꝛudẽtia/
ſeu diſcretione eius · qꝛ ipſe poſſet
tantã abbhomĩationẽ ↄcipe ↄtra eã:⸗
ꝙ dimittẽt ip̃am. Sed ſi ↄſtaret ſibi
de diſcretione/a pꝛudẽtia viri⸗ poſſʒ
ei reuelare · Etſi ip̃e nollet deſiſter̃
reddat ſibi cũ doloꝛe tñ amaritu.
dine coꝛdis· Cempꝑe etiã ſi vxoꝛem
cognoſcat tẽpoꝛibꝰ ieiunioꝛe/vł di⸗
ebus ſanctoꝛe/vel diebuſ cõmunica-
tionis/vel tẽ ꝑe puerpii · Non tamẽ
credo ꝙ in iſto caſu ſit pem̃ morle?
dum tñ non v᷑nſgrediãt᷑ limiteſ mr̃i
monii · ſicut dicẽ ſtatĩ.licet ſint mo-
nendi ꝙ temꝑe tali abſtineant ab
actu carnali · Et de hoc habẽ xxxiĩiij ·
q/iĩiij· ſciatiſ.et ca.ſeqñti · ¶ente id
eſt intẽtione · Poteſt enĩvir accedẽ
advxoꝛẽ trib moĩs. Vnomõvt ge-
neret ex ea ꝓlem .q̃ ſit ad dei ſerui

tium/et cultũ·Aliomẽvt reddat de.
bitũ q̊d ab ea exigꝛ. Et ſi cum tali
mente ad eũ accedat nõ pẽcat moꝛ
taliter/nec venialiter. immo merẽ?
dũmodo nihil aliud cõmitteret ibi.
Aliomõ cauſe cõcupiſcẽtie carnis-
Et ſi taliſ dcupiſcẽtia maneat infra
limites mr̃imonii ſeʒ ꝙ nłlomõ ac⸗
cederet eã ñ eſſetvxoꝛ ſualeſt ſoluʒ

pctm̃ veniale.Si aũt iſta ↄcupiſcen

tia ᷑nſgrediat᷑ limiteſ mrimonũlita
ꝙ ſcʒ non accedẽt ad eam tanq; ad
vxoꝛẽ/ſed ſicut ad mulierẽlita ꝙ ſi
haberet aliam in ꝓmptu, ita bene
accedẽt ad eãliam eſt pctm̃ morle.
Loco ideſt ſi cognoſcat eã in eccłia,
vel in cimiterio/vł ĩ alio ſacro loco·
Et in iſto caſu credo ꝙ; vterq; pẽcat
moꝛtaliter. Condictione ideſt ſi co-
gnoſcat eã condictione inhoneſta/vł
etiã illicita · ſiẽ qũ viſum fuit ſup qñ
agebat᷑ de mrimonio · Oodo ideſt ſi
vir eam cognoſcat ↄtra inſtitutum
modũ a nat᷑a· illð ẽ guiſſimũpetm̃
invxoꝛe · Vñ ſzm ꝙ dicit augꝰ · vſus
q̊ eſt eõẽtra natam exeẽbiliter fit in
mẽtrice · ſed exeẽbiliuſ fit in vxoꝛe.
xxxij·q· v·adulterii · Szm iſta ergo
poterit ſacdoſ foꝛmar̃ introgatões
ſuaſde pctõ luxurie ccavirũ vxoꝛẽ·
ſaluo tñ ꝙ ñ oſcẽdat ad pꝑticularia
Circa pctm̃ ire Si pctõꝛ ꝑ ſe vel
ad int᷑rogationẽ ſadotis coſiteat᷑ ð
eol poterit ſacdoſ introgare ſi ꝓptẽ
iram dixiſti blaſphemiã de deo vel
ſanctiſ eius? Si dicat ꝙ ſie interro
get eũ quõ/q̃tiens/qre,/a ſic ð aluſ-
Deinde introget dixiſtivnq; ſp irã
vba contumelioſa ꝓximo? Si dicat
ꝓ ſicſintroget que vba·q̃re.q̃tiẽs

vbi· coꝛã qᷣbus· Int᷑roget etiaz ſi
fuerit iniuriatꝰ ꝓximo · ſcz aliqᷓ; ꝑ
iram pcutiendo/velverberando · Si
dicat ꝙ ſicl interroget qͥs erat · et ſi
erat clericus · vel laicus· religioſus ·
vel ſecularis · et vbi · et quare · et ſic
de alus ẽcunſtãtiis pſone · infroget
etiã qtiens it̃auit imiuriasetvbi·
ꝗre · ẽ · Circa pctm̃ gule · Si pctõꝛ
p ſe vel ad interrogationẽ ſaẽdotis
ↄfiteat᷑ de eol interroget ſi ſp gulã
fregeritvnq; ieiunium eccłie · vel ſi
comederit carnes in eis:et quare;
et quotienſ· Et ſi inebꝛĩauit ſe · et ſi
habeat ↄſuetudinẽ ꝙ iĩnebꝛiet ſe ·
ſi ſ inebꝛietatẽ dixit vᷣba ſcurrilia.
inhoneſta · vel iniurioſa· q̃tienſ. ⁊
ꝗbus dixit · ẽ · Et nõ ꝙ ſzm ꝙ dicit
grego ·) quinq; modis peccat homo
p gulam . ͥ modi ðtinent᷑ in vᷣſibus
Pis · Certũ ſtat ꝙ quinq; moĩſ gula
damnat edentẽ · Dũ nimiũ comedit
comedẽdi pᷣuenit hoꝛã · Querit de⸗
licias parat eſcaſ delicioſe · Aut ſu⸗
mit auide q̃d non erat delicioſum·
Nõ ꝙ multũ comeder̃ aut ratione
cẽplextionis,/vel etatis/vel laboꝛis
nõ eſt pctm̃ dum tñ nõ ſtudio,vł ar-
doꝛe,vel auiditate ſumã · Itẽ pᷣcio-
ſitas ciboꝝ moderata maxĩe in di⸗
uitibus qͥ talibꝰ vti ſolẽt ñ ẽ pctm?
dũ tñ nõ nimis auide ſumã nec ob-
ſtet ſtatus ſuus · St qͥa facta eſt
mẽtio ð ebꝛietatel nõnð ꝙ ebꝛietas
dicĩ tribꝰ modiſ· Vnomõ dicit᷑ ple-
naria mẽtis obliuio· ita ñ ẽ pctm
xv · q ·j · Scvomõ dicit᷑ ebꝛietas fre⸗
quens actio bibẽdi · Et hec(vt aĩt
augꝰ)eſt pctmn venialeln ſit aſſidua ·
qꝛ tũc ẽ pctm̃ morle · maxĩe ſi nouit

vĩresviniꝗ non vult apponẽ aquã.
xxv. di · ca · crimĩs · Certiomõ diciẽ
ebꝛietas qᷓdam diſpoſitõ ⁊ ſtudium
ad ine bꝛianð · et ita ſemꝑ eſt pctm̃
moꝛtale · xxv · q.j·ca:ante omnia ·
Circa ptm̃ inuidie · Si pctõꝛ per
ſevel ad int᷑rogacionẽ ſaẽdotiſ con-
fiteat᷑ de eo c introget eũ ſaèdos ſi
placuĩit eĩ damnũ/vel malũ ꝓumi ·
et ſi bonũvelcõmodũ illiꝰ diſplicuit
ei· Et ſi ex inuidia det᷑xit vnq; ſuo
ꝓximo falſũ crimẽ ei imponẽdo · vł
bonum q̊d in eo erat diminuendo·
vel occultãdo· vel q̃d in eo erat au-
gmentãdo .vel illis qͥ non nouerũt
mãifeſtãdo · Itẽ q̃tiens fecerit iſta.
et qre · ſic de aliis cunſtãtiiſ.· Itẽ
ſi poꝛtat odiũ/vel rancoꝛẽ/vel malã
voluntatẽ cõtra ꝓximũ ſuũ ·et q̃re ·
et ſic de alus · Circa accidiã in-
troget ſacdos ſi potuit pctoꝛ multa
bona facè ꝗᷓ non fecit · dicẽ que non
dixit . cogitare que nõ cogitauit · et
młta mala vitare que non vitauit
Itẽ ſi ex negligẽtia obmiſit ire ad
miſſam · ad ſermonẽ et ad alia bõa
opꝑa· c · Szm g iſtam doctrinã ſacẽ-
dos poterit foꝛmare int᷑rogatiões
ſuas. et in iſtis vnctio quã accepit
a deo/ et exꝑiẽtia magis docebit qᷓ;
aliq lectio · eꝛe qm iuxvarietateʒ
ↄfitentiũ ſacdos debet variare int·
rogatiões · Vñ ſi ↄfitens ſit religio
ſus introget᷑ de tᷣbus votis regule ·
ſcʒ de obediẽtia · pauptate · et caſti-
tate · Introget᷑ etiã de regularibus
obſeruãtiis· et potiſſime de abuſio-
nibus clauſtri qbus freqñter ſtat-
religioſoꝛe coꝛrũpit᷑.qᷓ ſunt xñ · ſcilʒ.
platus negligẽs · diſcipłs ĩobediẽſ.

reuerẽtia rca altare⸗

oAſynn etia anias obſeruãtias re⸗

gulares dfellor debet —
rogatoes Circa eti clencos ſecu
lares ſunt faciẽde inter ogaddes
de ſymonia · de negoclatoe · et alus
ptinẽt ad ſymoni ad auanitis.
Et ſi habeat ad miſtrationẽ vl of
cĩ/ſiue beneficũ introgent de di⸗
lapidatoe bonole · vel ſi expenderit
in malos vſis bona ecclie · Itẽvty
intfuerint diuinis/ officiig/ et hoꝛig
canonicls· vtx poꝛtẽt coꝛonã habi
tum ogruentẽ. Iẽ ſi dicãt integre
et pfecte diuinũ officiũ · Itẽ intro⸗
dent de luxuria devenatione de ir
regularitate 5ludo eleax. Aſilib⸗.
inqpus ſlet ſeyus perare⸗irca
fel ſunt faciẽde inirogaties
ne — 8 rapina.
mecſaitaſ arteken⸗ Anog oficidle
cal artefexercẽteg.8 fraus
„9 0 Traus

o. .
Circa buraz o de piurio . 1c.

co l i mon meſt
lito Nẽ iong krent iti
ſc de icuſlitiſ ſt
oci ml mrui mi m;
i enni ſucr⸗
. Circa arlidii in⸗
ſi potuit ctormnulta
Anentedt Dreenen
are ed Gddet
ANe ae o Nadt
Nneghedachniſt ineal
rad ſerwond et A ſiabin
Snz ſtan dointüiſti
Ctent fomare int gerde;
tin ins wncho qui Areyt
et expeta negs wi
lcho⸗ Vexqn iuneui 3
1beds debet urare int
ml n.
Tiſioſteröſttelg
e , ies wis tegle

iuuenis ocioſus · ſenex obſtinatus.
monachus curialis.monachus ſeu
canonicus regłaris cauſidicꝰ.hĩtꝰ
p̃cioſus.cibꝰ exqͥſitꝰ.rumoꝛ in clau-
ſtro · lis in capło.diſſolutõ in choꝛo-
irreuerẽtia circa altare · Et ſzm il⸗
lasſʒm etiã alias obſeruãtias re-
gulares ↄfeſſoꝛ debet foꝛmare int᷑⸗
rogatões· Circa etiã clericos ſecu-
lares ſunt faciẽde interrogatiões
de ſymonia · de negociatõe · et alus
q̃ ꝑtinẽt ad ſymoniãad auaritiã.
Et ſi habeat admĩſfrationẽ/vł offi
ciũ/ſiue beneficiũ: int᷑rogent᷑ de di⸗
lapidatõe bonoxe · vel ſi expenderĩt
in malos vſus bona eccłie. Itẽ vt
int᷑fuerint diuinis/ officiis/et hoꝛis
canonicis· vte poꝛtẽt coꝛonã habi
tum ↄgruentẽ · Itẽ ſi dicãt integre
et ꝓfecte diuinũ officiũ · Itẽ intro⸗
gent᷑ de luxuria · devenatione · de ir
regularitate · ð ludo aleax.a ſiłibꝰ.
in bus ſolẽt ſepius pẽcare · Circa
pncipes ſunt faciẽde int᷑rogatiões
de ĩuſtitia · Circa milites ð rapina.
Cirea mercatoꝛes alios officiales
mechãicaſ arterexercẽtesð frauð
et dolo · de mẽdacio · de piurio · 1ẽ.
Circa burgẽſesciues cõmuniter
devſuris: pignoꝛibꝰ.Circa ruſti⸗
cos agcolas de inuidia· furto ·
maxĩe circa decimas·pᷣmitiaſ.t᷑ᷣbu-
ta:et cẽſus· Vñ nõnð ꝙ lieʒ foꝛma
gnãlis ſupᷣpoſita ſit obſeruanda in
omnibꝰ tñ ſzm diuerſitatẽ ꝑſonaꝛe
et officioꝛe ſtudioſiꝰ/et ſpecialius ẽ
circa ſpeãlia crimĩa inſiſtẽðᷣ. Factis
ip̃is int᷑rogationibꝰ ſi ↄfitẽs ſit per
ſona ſimplex! int᷑roget eũ ſacerdos
ſi ſcat pr̃ nraue maria:credo ĩ vũ.

Et ſi ſciat ſe ſignare.et ſi neſciat!ĩ⸗
ſtruat eũ· vel moneat vt addiſcat
Deinde int᷑roget᷑ ſi temptet᷑ aliqua
tẽptatione et qua:et quõ ſe habeat
in reſiſtẽdo · ¶ doceat eum modum-
Si enĩ temptet᷑ de ſupꝑbia! cogitet
de humilitate filu dei qᷓ huiliauit
ſemetipᷣm factus obediens vſq; ad
moꝛtem · Cogitet etiã de caſu dia-
boli · ꝗq ꝓpter ſuꝑbiam ſuã cecidit ð̊ᷣ
paradiſo in infernum. de angelo
factus eſt diabolus · Si temptet᷑ ð
auaritia. cogitet de bꝛeuitate vite ·
et inſtabilitate/etvanitate mundi.
et ꝙ nihil hinc poꝛtabit ſecũ de dĩ
uitiis ſuis · Si temptet᷑ de luxuria!
cogitet de moꝛte · qualis erit poſt
moꝛtẽ · vñ · Non meliꝰ poterit hoĩs
caroviua domari · Quã q̃lis fuerit
hec moꝛtua p̃meditari · Cogitet etiã
de peniſ inferni/et gaudiiſ ꝑadiſi·
hec et alia młta debet ei oſtender̃
et docere · hoc facto recolligatꝗ re-
petat in gnãli ↄfeſſionem dicens.·
Amice tu fuiſti cõfeſſus pctã iſta.
Et oſtẽdat ei Suitatem pctõꝛe: euz
dure increpãdo,/ et inducẽdo eũ ad
lachꝛymas/cõpunctionẽ, ↄt᷑tionẽ ·
Et ad hoc młtumvælet ſi ſacerdos
oſtẽdat vultũ doloꝛoſũ /et lachꝛyma
bilem/pctõꝛi · Sicut legĩ de ſancto ·
ambꝛo · ꝙ qñ aliqͥs ↄfitebat᷑ ei ſuũ
lapſum-ita amare flebat: ↄfitẽ
tem q́;dtumcunq; obſtinatũ/ad fletũ
et lachꝛymas ꝓmouebat · Sic etiã
debet facere ſacdos·et ſic peccatoꝛ
vecundia duce ad lachꝛymas ĩui⸗
tet᷑vt lachꝛyme admonẽtis excitẽt
lachꝛymas penitẽtis · Ideo ſũmo⸗-
pere caueat ſacẽdos ꝙ nõ aduletur

alicui in ↄfeſſione· ĩmo q;tumcunqʒ;
ſit magna ꝑſona reuerẽda incre-
pet et coꝛrigat eam dure Caueat
tñ ꝙ ne mmis exaſpet · vel ꝙ nõ ſit
nimis durus in vbo ˖ Sʒ ſi pctõꝛvult
bñ penitèᷣ ꝓmittet eivitã eternaʒ/
et venĩiã de pctĩs · ita ꝙ pctõꝛ ſemꝑ
recedat cõſolatus ab eo · Iſtis rite
ꝑaclis faciat ſibi dicere cõf eſſionẽ
gnãlem· monẽs ꝙ; ſi recoꝛdet᷑ ð alꝛqᷓ
pctõ reuertat᷑ ad ↄfeſſionẽ· ſic im⸗
poſita ei pnĩa abſoluat eũ in nomĩe
dñi · Ita tñ ꝙ ſi ſit excõmunĩcatus
excõmũicatiõe maioꝛĩ nłlomõ eum
abſoluat donec ſit ab illa excõrnu
nicatione abſolutꝰ · Sʒz ſzm cõmunẽ⸗
doctrinã q̃ibet curatꝰ habẽs curã
animaꝝ poteſt abſoluẽ a minoꝛi ex
cõmunicatiõe· iõ anteq; abſoluat eũ
a pctis abſoluat eũ ab illa minoꝛĩ
excõmunicatiõe dicẽs · Auctoꝛitate
dei mihi cõmiſſa abſoluo te a vĩcło
minoꝛĩis excõmunicatõiſ ſi quã inẽ-
riſti ꝓ ꝑticipationẽ excõmunicatox ·
et poſtea abſoluat eũ de pctis con-
feſſis oblitis · Sed pone curatꝰ
habet aliqs pꝛochianos ſurdos/vł
mutos, vel cecos, vel furioſos/vel
demoniacos et foꝛte ſcit iſtos eſſe
in pctõ moꝛtalilqͥd faceit ð iſtis? Si
enĩ moneat ſurdũ ad pnĩam nõ ꝓ⸗
deſtqꝛ non audit · Si mutũ nõ potẽ
fiteri · Cecus nõ poteſt vidẽ ſignũ
nec etiã poteſt legẽ ſicut nec mutuſ·
furioſus non eſt capax ratiõis nee
etiã demoniacꝰ · Dico ꝙ ſaẽdos de⸗
bet facẽ debitũ ſuũ vt eos inducat
ad ↄtritionẽ/pniam/a cõpunctionẽ·
ſm ꝙ eſt eis poſſibile ſeʒ vbis/vel
ſcriptiſ/vel nutibꝰ/vel ſignis/ om-

nibus alũs modis quibus poterit·
Et ſi non poteſtloꝛet deũ ·et faciat
oꝛare populũ ſuuʒ vt deus illuſtret
coꝛda eoꝝ ad pnĩamet ſi mibil ob⸗
miſerit de cõtingẽtibꝰ nõ imputat᷑
ſibi · Quõ aũt ſe debeat habere ſaè
dos ad infirmũ qͥ amnſit loquelam?
et non poteſt cõfiteri vide ſupĩ pᷣ⸗
ma parte tᷣctatu ð eukariſtia caĩx

Ca · x · de poteſtate clauium.

Via ſupᷣdctm̃ eſt(cũ ageret᷑ ð
pnĩa) petã in cõt᷑tione dimitti!
dubiũ exiſtit quid dimittit ſatdos
vStute clauĩũ in abſolutiõe cum non
dimittat culpã·qͥa illa(vt detm̃ eſt)
dimittit᷑ in cõt᷑tione · Nec penã · qa
adhuc poſtqᷓ; penitẽſ eſt abſolutus
remanet obligatus ad penã· Circa
iſtã materiã iſtvidet᷑ mihi eſſe di-
cenõ. Alle enim qͥ accedit ad cõfeſ-
ſionem aut ẽ pfecte cõtritus/aut ñ ·
Si eſt pfecte ↄtritus tũc deꝰ vtute
ↄt᷑tiõiſ remittit ſibi pctã · teſte eʒec ·
q dicit in ꝑſona dei· Quacũqʒ hoꝛa
ingemuerit pctõꝛ oĩm ĩqtatũ ſuax
nõ recoꝛdaboꝛ: ita ꝙ anteq; accedat
ad ↄfeſſionẽ mũdatuſ ẽ a culpa.Si
aũt non eſt pfecte ↄtritus / tũcvtut᷑i
cõfeſſionis iſta impꝑfecta contritio
reducit᷑ ad pfectam · ita ꝙ ð attrito
fitᷣtute ↄfeſſiõis ↄtritꝰ. ſic vtute
ↄfeſſionis rmittũt᷑ pctã q̃ ad cłpãa ·
Nõndum tñ ꝙ qñ diciẽ ĩ feſſi⸗
onevelotritione pctã dimitt intel
ligenð eſt deum dimittẽ pctm̃ non

otritionẽ vł cõfeſſionẽ. Iñ ambꝛo·

et ponit᷑ de · pe · di · j. vbum deꝛ pctꝛ
dimittit · Et aug · et ponit᷑ de · cõſe ·

(lucit prem nec ſpertti ſanctũ! cun

mnduih ſnt oga timtatss. Et ſ
ven eſtlntum ad opaqq ſunt adej
Quid fariit ib dlaues ve abſe
lutoo ſudotis? Dicend ſem alique
deus müat anima in cõtrition
a macula culpe/ſacdoſ abſolut
a vinculo pene eterne · Fateoꝛq
intelligo iſtos · qꝛ nonvideo ꝗ ali
poſtq; mũdatus eſt a macula culp
moꝛtalis · ſit obligat? pene eterne
ci iſta pena non debeat᷑ n culpe v
pao moꝛtali· Si igit deus munclat
nimã in cotitioe a culpa moꝛtalt.
P dſeqñs abſoluit eã a vincko pene
eteme Ct dit ali g is pe⸗
tati in atribide dimittat qhtum ad
culpa,jtum ad reati pene eine!
H remanet —
uo. ſez ad cofitong „ d
A;a ueener⸗
et ideo ſaldog ſe⸗ hdo faiendl
vtute clauiũ abſo

uit iſtũ avineb
o/5 tenebaz
ſonem! ligat l senetst ac vfel

dſatiſt., a.
dieit ſacdog — in
4. „
2110a uis vex ſit
o ſt obſga —

de iilĩ taicgert
Pi Mi ncöttieeinin
iexiſt unt dininitig
ecdaui nabſlttielinn
rtr abi n ila roufi⸗
ntnciine Ar cni
ayiy enit alliuns
toblgan ad peni Cira
era ſrwetmineſedi.
õ
AtidHRN n
Aeris dt
Arenittſtrſti te
rn ena e nnigin
ennent cinain ken 8
rerndiber tgr teg ane

Seſ neͦ nideinleaclinin

7% „%⏑2

di · ĩiij · Nemo tollit ptm̃ ñ ſolꝰ chꝛĩi
ſtus·q̃ eſt agnus tollẽs pctã mũdi.
Tollit aũt dimittẽdo pctã qᷓ facta
ſunt· et adiuuãdo ne fiãt: a pducẽ-
do advĩtã vbi pctã fieri nõ poſſunt ·
Qð aũt dicit ſolus chꝛiſtus? non ex
cludit pr̃em/nec ſpiritũ ſanctũcum
indiuiſa ſint oꝑa trinitatis · Et iſtõ
veꝛe eſtq́dtum ad opa q̃ ſunt adex ·
Quid g faciũt ĩbi claues/ve abſo-
lutio ſaẽdotis? Dicenð ſʒm aliquos
ꝙ deus mũdat animã in cõtritione
a macula culpe,/a ſꝗëdoſ abſoluit eã
a vinculo pene eterne · Fateoꝛ ꝙ; ñ
intelligo iſtos · qꝛ nonvideo ꝙ aliqͥſ
poſtq; mũdatus eſt a macula culpe
moꝛtalis ſit obligatꝰ pene eterne:
cũ iſta pena non debeat᷑ ñ culpe/vlł
pctõ moꝛtali · Si igi deus mundat
animã in cõtritiõe a culpa moꝛtali?
ſeqñs abſoluit eã a vincło pene
eterne · Et 15 dicũt alii · ꝙ q;uis pẽ
ratũ in ↄtritiõe dimittat᷑ q;Stum ad
culpã/e qᷓ́;tum ad reatũ pene et᷑ne:
tñ pctõꝛ adhuc remanet obligatus
ad duo ·ſcʒ ad cõfitenð pctm̃ et ad
aliqᷓ; ſatiſfactionẽ ꝓ pcõ faciendã.
Et ideo ſaẽdos vtute clauiũ abſol-
uit iſtũ avincło · qᷓ tenebat᷑ ad ↄfeſ
ſionem! a ligat eũ ad ſatiſfactionẽ ·
Et ſie dicit᷑ ſaẽdos vtute clauium
ſoluere ligare · quĩsvexe ſit! ꝙ pẽ-
catoꝛ ſit obligatus ad illa duo non
tñvidet᷑ ꝙ ſzmviã iſtãverba foꝛme
ſaẽmentalis abſolutiõis poſſint bñ
vificari.nam dicit ſaëdos · Abſoluo
te a pctĩs · et non abſoluo te a ↄfe⸗
ſione · &ᷓ ſzm iſtãviam opoꝛtet ꝙ ab
ſoluat aliqᷓmõ a pctĩs. Et iõ dicunt
aliq̃ ꝙ pctõꝛ ꝑ petm̃ nõ ſolũ obligat᷑

deo quẽ offẽdit ſed etiã eccłielcui
ſe peccãdo abſtraxit· Et ĩõ qᷓ;uis in
ↄtritione recõcili deol tñ remauet
adhuc recõciliandꝰ eccłie in faciẽdᷣ
ↄfeſſione illi qͥ rectoꝛ eſt eccłie .· Et
licz iſtð ſitvex· non tñ videt᷑ ſufficẽ ·
cũ claues non ſolũ ſe extendant ad
ſoluenð et liganð in terris/ĩmo et
in celis· dicẽte chꝛiſto · Quodcunq;
ligaueris ſuꝑ terrã · cc· Et iðdo di.
cunt aliqͥ alu·ꝙ ſaẽdoſ vtute clauiũ
non facit aliqͥd n oſtẽſiue · vñ dicunt
ꝙ abſoluit ideſt abſolutum oſtẽdit ·
Vñ qñ dicit abſoluo te ĩdeſt abſo-
lutum oſtendo te· et iſtividenẽ᷑ dic
tum ſium fundare in auctontate
ambꝛo · dicẽtis · Saẽdoſ qͥdem ſinim

officiũ exhibet · ſed nullius pt̃ᷣatis

iura exercet · Sed dictũ ĩſtoꝝ parũ
videt᷑ attribuẽ clauibus.Et vbum
ambꝛo · intelligenð eſt! ꝓ ſaèdos nł
hus ptᷣatis iura exercet auctonta-
tiue/ſed mĩſtraliter bene · Et iĩdeo
dicũt aluꝙ ſaẽdos vᷣtute clauium
abſoluit a culpalſi ĩnuenit eã dum
mõ ↄfitens non ponat obicẽ et ab-
ſoluit a pena purgatoꝛũi/ cui pctõꝛ
erat obligatus· nõ eã relaxãdo ſed
eam cõmutãdo ĩin penã temꝑalẽvł
coꝛpalẽ · Et hoc ſub cõdictione · ſcilʒ
ſi inplet iniunctã pnĩamĩta ꝙ ſi ĩ⸗
iuncta pnĩa ſit cõdignal abſoluit᷑ a
tota pena purgatoꝛii ·et ſi nõ ẽ con-
digna nõ abſoluit᷑ a tota pena pur-
gatoꝛũ/ſʒ a tanta. Et ĩdeo ſi moꝛiã
expleta pnĩa ↄdigna non puniet᷑ ĩ
purgatoꝛio · ſi auũt pnĩa non fuerit
dignavel ſi fuit ↄdigna- non tamẽ
cõpleuĩt eã in vita ſual cõplebit eã

in purgatoꝛio · Et iſta opiniovidet᷑

mihi ſatis rõnabilis · Alii dicunt · ꝗ;
cum omne moꝛtale ptĩ ſit offen-
ſiuum diuine bonitatiſ/q̃ ẽ infimita·
pena debita pctõ moꝛtali eſt infita ·
et ꝑ ↄſequẽs eſtviribꝰ nr̃is in ꝓpoꝛ-
tionabilis· vtute aũt clauiũ fit nob
ꝓpoꝛtionablisl inq;tumvtute clauiũ
Ofitẽti cõmunicat᷑ paſſio chꝛiſti · que
dat efficaciã ſaẽmẽtiſ ommbus · q̃ᷓ
fuit ſufficiẽs ad ſatiſfacienð ꝓ pẽ
catis totius mũdi · Vñ ſzm hãcviã
Stus clauiũ eſt ꝙ vᷣtute eaꝝ com-
municat᷑ ↄfitẽti paſſio chꝛiſti ·ĩ cuiꝰ
vStute poteſt ſatiſfacẽ ꝓ pctĩs q̃d ñ
faciebat ante · Uñ credo ꝙ vnũ pr̃
nr̃ impoſitũ in pnĩa a ſaẽdote effi-
cacius eſt ad ſatiſfacienð ꝓ pctĩs:
qᷓ; ſi aliqͥs dicẽt centũ milia ꝑ ſemʒ
ipſum · qͥa illð habʒ meritũ a paſſiõe
chꝛiſti · Alla vero a merito dicẽtis ·
Et iſta opinio ẽ młtum rõnabilis.

Ca · xj.de ſigillo confeſſionis ·

gillũ cõfeſſionis debet eſſe
ſecretũ · qꝛ nłlomõ/nłlo pacto/
nbla re debet frãgi ·ĩmo ſacerdoſ
debẽt ſuſtinẽ q;cunq; penã anteq;
reuelaret cõfeſſionẽ nec verbo/nec
ſcripto/nec nutu/vel ſigno · Et de H
ſigillo dicit greg · vt habẽ de pe · di ·
vj · ca · ſaẽdos · vbi dicit᷑ ſic · Sacdos
aũt oĩno caueat ne de his que eis
Ofitent᷑ pctã ſua alicui reuelet q̃ cõ-
feſſus eſt ei · non ꝓpinquis,/neq; ex
neis · neq; (q̊d abſit) ꝓ ſcãdalo aliꝗ̃
Nam ſi hoc fecerit deponat᷑ om
nibus diebus vite ſue ignomĩoſus
pegrinandovadat · Itẽ de pe · are ·
ca· Omĩsvtriuſq; ſexꝰ.Caueat oĩs

ſacerdos nevbo,/aut ſigno/aut alio
quis mõ ꝓdat aliq̃tenꝰ pctõꝛem · ſʒ
ſi pꝛudẽtioꝛi ↄſilio indigetillð caut᷑
abſq;vlla expᷣſſone reqrat · qm̃ qͥ in
pnĩali iudicio pctm̃ ſibi detectũ re⸗
uelare pᷣſũpſerit non ſolũ a ſacer-
dotali officio deponenð decreuimꝰ
Vex etiã ad augenð pnĩam in ãto
monaſterio ꝑppetuo detrudenð · Ita
ꝙ in decretali iſta inſtruĩt᷑ cõfeſſoꝛ

de hoc qͥd agere debeat/et a q̊ ca-

uere debeat · Si enĩ ſacerdoti in cõ
feſſione occurrat caſus ſuꝑ quo nõ
poſſit bene ↄſulere penitentẽ debzʒ
ſup hoc ↄſulere pitioꝛẽ ſe vtvideat
qͥd agere debeat · Sub qᷓ aũt foꝛma
reuelabit iſti perito petm̃/q̊d alter
ꝓfeſſus eſt ſibis Credo ꝙ ſub iſta · ſi
talis caſus accidẽt q̃d faciẽð eſſet?
Vel ſi aliqͥs cõfiteret᷑ de tali pctõ/
q̃d eſſet ſibi cõſulenðs Non autem
debet dicere vt credo · Ego audiui
iſtõ in cõfeſſione · q;ꝛ dicendo ſic ipſe
mentiret᷑ · q̃m ipᷣe nõ audiuitvt ipᷣe⸗
ſed vt vicariꝰ et locum tenẽs der;
Et młto minꝰ debet dicẽ · Quidã
ↄfeſſus eſt mihi · qꝛ dicẽdo ſic in ge-
ner̃li! a implicite reuelet ↄfeſſionẽ:
et etiã mẽtit᷑ · qͥa cõfeſſio fuit facta
deo/et nõ ſibi niſi vt locũtenẽti dei ·
Sed pone ſacerdoſ ſuꝑ crimẽ q̊d
audiuit in ↄfeſſione ĩnducit᷑ ĩ teſtẽ
et cõpelliẽ murare·quid faciet?ſi di-
cat/et reuelet ↄfeſſionẽ punit᷑ · ſi ne
gatpiurat Dico ꝙ ſi ſolũ ſciat per
ↄfeſſionẽ ipᷣe debet iurare ſe nibł
ſcire ð iſta materia ſuꝑ qᷓ introgã·
nec periurat · qꝛ ip̃e nihil inde ſcit ·
Eſto enĩ ꝙ ſciat illud crimẽ fuiſſe
ſibi ↄfeſſum · neſcit tñvtꝛe cõfitenſĩ

iuramenti non fuert me
eſſetvinckm imtauſ eñ d wran

ta zntauallis. An nllo aa fit ce
mandatũ dei eſt obligatonu iu
mentu⸗ Vñcum revelare ofeſſt
ſt otra mandatũ dei/ ſcz dtra il
non falſum teſtimoniũ dices! n
eſt iuramentũ ad hoc obligatoꝛ
Vñ talig poteſt licite iurare nin
ſe audiuiſſe · Et intelligat ꝙ nij
audiuit vtho/vel ꝑ modũ qͥ debe
teſtfican · ¶ Vltenꝰ pone ey ſari
cos ſcat pofeſſionẽ aliq; heticun
in pochia ſua vel alibuq ahos in
ad heſim A fariet iſte ſare
Leröſmcſt none poſſe reuela
aeſt qꝛ taliſ non ſeruat
dem ecckie. ci ſit het .
lig ien⸗ u ſit hetious et inkun
isido figes noͤ eſt ei ſerugs
q.j.noli. D Fi el ſeruas w
i tn reuentia eiꝰ x

m bitati
giſ oſona vitati alia opiõ
ipe rayreci

N

1 AA / 6
l nfſptiſen
i ſEiſck n

Au

ialenetnmin,
ee. dennimn;
ſeno eng e d
nderN g e ſt
N ber tcifeſe
ed Dee ier tahe
eder ei mnin ni
eruumd alsſt ni
V . rb ponttenti h
B rallar miͤß il
Vre xler Oib alt in⸗
ect entp Pitfcatr
elin Cblb uf
Msandrgſtnidglit
Uosciftret tai ctj
ſbicollende onanten
eNNNN Tdaachin
Ehedtdeiſe
õ
õ
rlumid e de Auti
atnitnadwoſtnd
Wanmttenuiſe iſii
rüüniti aifeſpfirft
e elechnend
A ſſtimni t a,,
N ſpcrnii
. ſeiurih

nefien nerſ. laſrer⸗

—

Naltt
gten⸗ „4.
ere e

Ofitendo dixeritveꝛevel falſum · et
ideo poteſtvere dicere ſe nihil ſcire
Sed qͥds iudex erit cauilloſus et
int᷑rogabit eũ ꝑ iuramentũ, vtrum

audierit aliqͥd de erimĩe de q̊ agite

Dicenð ꝙ iuramentũ nõ ligat eum

ad dicenò aliqͥd in hac materia cũ

iuramentũ non fuerit inuẽtum vt
eſſetvincłm iniqͥtatiſ.ex ð iuramẽ ·
ca·qͥntauallis · In nłlo q̊d fit cõtra
mandatũ dei eſt obligatoꝛiũ iura-
mentũ · Vñ cum revelare ↄfeſſiõeʒ
ſit ↄðtra mandatũ deiul ſcʒ ↄtra illud,/
non falſum teſtimoniũ dices nłlũ
eſt iuramentũ ad hoc obligatoꝛiũ ·
Vñ talis poteſt licite iurare nihil
ſe audiuiſſe · Et intelligat ꝙ nihil

audiuit vthõ/vel ꝑ modũ q̃ debeat
teſtificari · ¶ Vlteriꝰ pone ꝙ ſacer
dos ſciat ꝑ ↄfeſſionẽ aliq; hẽticum

in pꝛochia ſua/vel alĩibi·qͥ alios in
ducit ad heſim.qͥd faciet iſte ſacẽ-
dos? Rayin ſũma ſua videt᷑ dicẽ
in iſto caſu ↄfeſſionẽ poſſe reuelari:
Et rõ ſua eſt:qꝛ taliſ non ſeruat fi-
dem eccłielcũ ſit heticus/et infide-
lis. ido fides nõ eſt ei ſeruãð xxiij.
q·j.noli · Salua tñ reuentia eiꝰ vidẽ
magiſↄſona vitati alia opiõ quam
etiã ipᷣe ray·recitat · ſcilz ꝙ ſacdos
non debet reuelare ↄfeſſionẽ ip̃iꝰ.
ſed debet ire ad ep̃m, vel ad inqͥſi-
toꝛẽ · et dicẽ · Cuſtodi et vigila ſuꝑ
oues tuas· lupus eſt in grege tuo ·
Et ꝙ dicit ray·ꝙ cũ iſte nõ eſt fið
lis fides non eſt ei ſeruãda dico q;
reuelãdo ↄfeſſionẽ fideſ non frãgi᷑
pomĩ/ſed deo.qͥ eſt fidelis ĩ omĩbꝰ

viis ſuis · Sed nunqͥd ↄfitẽſ pot

licentiare ↄfeſſoꝛẽ/ ꝙ dicat illa que

dicit ei in ofeſſione? Dico ꝙ ↄfitẽs

bene poteſt facere!ꝙ illa q cõfeſſoꝛ

ſcitvt deus/ſciat vt hõ.dicedo ſcilzʒ
ei ex ↄfeſſionẽ/q eidẽ dixit in con.

feſſione. et ſic ↄfeſſoꝛ poterit illa di
cere ex qᷓ audiuit illa vt homo ext
ↄfeſſionẽ · Sed nũqͥd ſufficit ꝙ ↄfi⸗
tens dicat ↄfeſſoꝛi ddᷣo · ego do tibi
licẽtiã dicẽdi ea qᷓ dixi in ↄfeſſione

vł opoꝛtet ꝙ replicet ſibiĩ omĩa ext᷑

ↄfeſſionem · Aliqͥ doctoꝛes dicunt q;

ſufficit vt licẽtiat ↄfeſſoꝛẽ· Tamen
durandꝰ in q̃rto ſuo dicit ꝙ nõ.ĩmo
tenet᷑ omĩa replicare ſibi extra cõ-
feſſionẽ · Et rõ ſua q̃ occurrit eſt.qͥa
in his ꝗᷓ ſunt de nẽcitate ſaẽmenti
nłlus poteſt diſpẽſare/nec papa de
quo magis videt᷑ ſed tenẽ ſecretũ
eſt de nẽcitate ↄfeſſiõis ſaẽmentłiſ
