receſſit ab H̊ mũdo nõ tñ adhuc eſt

in paradiſo, id eſt fideles qui ſunt
in purgatoꝛio · AMcet & ꝗqᷓlibet miſſa
totũ coꝛpuſchꝛiſti miſticũ reſpiciat
ſicut patet ꝑ triplicẽ hoſtie partiti
onemtñ ᷣm iſtã t᷑ plicẽ dꝛñaʒ cõmu
niter miſſe cõparari debẽt, aut ap
pꝛopari · Quedã enĩ celebꝛant᷑ ad
honoꝛẽ ſanctoꝝ · et qꝛ ipſi iã ſunt co

ram deo/ ido in talibus miſſis licẽ=

ciat᷑ ppłſ/ et dicit᷑ Ite miſſa ẽ · qſi di
cat ite feſtinate ingredi illã requiẽ
Quedã ſpeciałr ad ſalutẽ viuox ·
Et qꝛ nõ ſumus certi de ſalute no-
ſtra- ido debemus ſolliciti eſſe ne p-
noſtram negligẽtiã in nobis miſſe
efficacia euaneſcat · ideo dicitur in
iſtis miſſis oĩ tpe bñdicamus dño
hſm illud pſalmiſte põ · xxiij · bñdicã
dño in oĩ tꝑe · Quedã ſpeciałr cele
bꝛant᷑ ad reqem defũctox · et in ilł
dicit reqͥeſcãt in pace · Nota ꝙ ſa-
cerdos in miſſa quinqͥeſ vᷣtit ſe ad
płm et ſeptieſ ſalutat ipſum. Q S&
quĩinqͥeſ vertit ſe ad ꝓpłm ſignat ꝙ;
quinquies chꝛiſtuſ apparuit in die
reſurrectionis ſue · Primo marie
maggdalene in oꝛto · Scðõo mulieri-
bus eũtibus/et redeũtibꝰde monu
mẽto · Tertio bto petrol ſed qñ/et
vbi neſcit᷑ · idðᷣo qñ vᷣtit ſe tertio ſa-
cerdos nõ loquit᷑ alte · Quarto ap-
paruit diſcipuł in vnũ ↄgregatis⸗
qñ intrauit ad eos iamis clauſis·
et thomas ñ erat cũ eis · Qnto ap
paruit duobus diſcipuł eũtibuſin
emaus · Qð autẽ ſeptieſ ſacerdos

ſalutat ꝓpłm ſignat ꝙ vᷣtute miſſe

ↄſequĩm̃ vitã eternã in qua habe
mus ſeptẽ dotes · quatuoꝛ ex parte
coꝛpoꝛis,/ et tres ex parte anime·

Nota ꝙ ſaẽdos ĩncipit miſſam
a dextra parte altaris et poſtea va
dit ad ſiniſtrã et redit ĩteꝝ ad de-
xtrã. Et ſignat ꝙ chꝛiſtus de dext᷑
pat᷑s venit in munð/et iteꝛe redijt
in die aſcẽſionis ad dextrã patrig·
iux illud iohãanis Exiui a patre et
veni in munð · ite relinq̊ mundũ
et vado ad patrem · Si qrat᷑ vtꝝ
canon debeat dici tarde ł citoiid ẽ
an ſacerdos debeat multũ moꝛari

in canone vb nõs Dðm eſt ꝙ ſacer

dos debet cũ bona matitate et cũ
magna attẽtiõe dicẽ omĩa vᷣba ca-
nonis · nõ tñ debet ibi multũ moꝛa
ri ne muſce veniẽtes, id ẽ diaboli-
ce temptatiõeſ pdant ſuauitatẽ vn
guẽti/id eſt ſuauitatẽ huius ſacra-
mẽti · qꝛ voluntas homĩs mutabił
eſt/et nunq; in eodẽ ſtatu pmanet ·
Ideo ſub figura huius fuit detm̃
filijs iſrabel ꝙ comederẽt agnum
paſcalẽ feſtinant᷑ · Notanð autẽ ꝙ
miſſa nunq; debet dici ſine lumine
Et hec de ritu miſſe ſufficiant/

Capitulum xj · de defednibus qui
poſſunt occurrere ĩn miſſa.

Bi maius piculum intendit᷑
ibi plenius eſt ↄſulenð· Et q
in celebꝛatiõe miſſe niſi debito mõ
fiat imminet maximũ piculũ:ideo
de defechibus qui pñt in miſſa con
tingè debet ſummope pcaueri · Et
ſi tingãt/ſunt vt melius poterunt
coꝛrigẽdi · ¶ Pñt g defectus eſſe in
miſſa añ ↄſecrationẽ vł poſt conſe
crationẽ vł in ipſa cõſecratiõe· Añ
ↄſecrationẽ pñt eſſe defectus ſi nõ

rat andech
orpong! alt aduertit antec-
nentc- ſiaj debz ni

t ihmlaut poſt⸗
Pn ni tana in calce et e⸗
mnipe b ilo loco imili no /
pſequi vſch ag fmn.ſ aute pepit
poſt imptonẽ corpis debet aam
niſtrare vnẽ ſtiã no 9errata⸗ et
bi pon vinũ cũ aqua in cale et
feimcipere a pꝛinc pio canonis bm
qſcdam. Iñcredo q ſuffcet reinci⸗
pere ab ulo loco canormiſ Comuni⸗
lates et pficd miſtenum ſul Lr ſi
diras iſte fote o cepit iſii er
Rons donet ſumnpſt atia lovr
ni fuitpoſta n cälteletſteni
tenend aſndrghi
arra i ni⸗ denerlg qneũ
eis nagis ann⸗ preptafor
magis obligeat.
Heltone miſ ſun

c in eoge ſtatu pmanet.
figura hunng fut dehmn
bel q omederet agnum
ſanant. ſlotand ate
n debet did ſine lumine
de ridn mie ſuſftcant,

idilum )de defechbsi
unt occumere in miſſa⸗

bi maius plalun itengf
biplenins eſt oſlend Et
biatie miſe niſ debito no
minet mauini gioli ide⸗

chbusquipſt in miſſa con

miniſtret᷑ debita materia · puta ſi
loco vini miniſtraret᷑ aqua Uñ
pone ꝙ ſacerdos vł miniſter qͥ ſer
uit ſibi in miſſa poſuit in calice a-
quã credẽs eſſe vinũ albũquid de
bet facere ſacerdos?ꝰ Dm ꝙ ſacer
dos aut peipit iſtũ erroꝛẽ añ ↄſecra
tionẽ vł poſtſi añ dſecrationẽ de⸗
bet aquã eijcere et vinũ miſcere ẽ
aqua · et ſiec põt pagere miſterium
ſuũ · ſi autẽ aduertit poſt ↄſecratio-
nem coꝛponꝛs/ aut aduertit antecʒ
ſumat ipᷣmaut poſt · ſi añ¶ debʒ mi
ſcere vinũ cũ aqua in calice et re-⸗
incipe ab illo loco · Simili mõaẽ· 1
ꝓſequi vſq; ad finẽ · ſi autẽ pcipit
poſt ſumptionẽ coꝛpisl debet admi
niſtrare vnã hoſtiã nõ ↄſecratã· et
ibi ponẽ vinũ cũ aqua in calice et
reincipere a pꝛincipio canonis ſᷣm
qſidam· Tñ credo ꝙ ſufficẽt reinci-
pere ab illo loco canoniſ Cõmunĩi⸗
cãtes et ꝓficè miſterium ſuũ · Et ſi
dicas ꝙ iſte foꝛte nõ pcepit iſtũ er
roꝛẽ donec ſumpſit aquã q̃ loco vi-
ni fuit poſita in calicelet ſic nõ eſt
ieiunuslet ſic vt videtur nõ debet

celebꝛare · In iſto caſu dico ꝙ ̊ ẽ

tenenð ꝓ regła generali· ꝙ qnñeũʒ
circa vnã mãʒz ſunt duo pᷣceptal foꝛ
tius magis obligat · mõ circa cele-
bꝛationẽ miſſe ſunt duo pꝛecepta·
vnũ ꝙ miſſa dicat᷑ a ieiuno · alið ꝙ
ſacramẽtũ pꝑficiat,/ id ẽ ꝙ celebꝛãs
ſemꝑ ↄſecret ſub vtraq; ſpecie ſcilʒ
panis et vini · Conſtat autẽ ꝙ p̃ce
ptum de integtate ſacramẽti foꝛti-
us ẽ q; pᷣceptũ qdð ſumat᷑ a ieiuno
cũ ulud reſpiciat eſſentiã ſacramẽ-
til et iſtud eius vſum · Quare qᷓn-

tumcunq; iſte ſumpierit aqua/a nõ
ſit ieiunus! tñ debet facẽ ſicut di-
ctum ẽ ſup · ſcʒ ꝙ habeat hoſtiã nõ
ↄſecratã/vinũ et aquãlet reincipi
at a pᷣncipio canonis, vł ab ulo lo-⸗
co Communicãtesc et ſic totũ ꝓ⸗
ſequat᷑ vſq; ad finem. Sed ſi ille
qui miniſtrat vinũ nõ appoſuit ibi
aquã in calicel quid agendũ ẽ in E
caſu? Dico ꝙ ſi ſaẽdos pꝑcipit iſtud
añ ↄſecrationẽ ſangniſ debet ponẽ
aquã in calice/et ſic ↄſecrare · ſi aũt
peipit poſt ↄſecrationẽ ſanguĩis ðʒ
ↄfiteri de negligẽtia et ↄteri/et ꝓ
cedere in miſſa · qꝛ vinũ ẽ ꝓpꝛia mã
huius ſacramẽti et nõ aqua vt di-
ctum ẽ ſupᷣ · debet tñ admiſceri ex
quadã ↄgruitate · Sed quid ſi ſa
cerdos aduertat venenum eſſe im
miſſum in calice vł araneamvel
muſcam ibi cecidiſſe nunqͥd debet
ſumẽ? Certe qᷓntũ ad venenũ łara
neam dico ꝙ non · ne calixvite fiat
calix moꝛtis · ſed ſanguis iſte debʒ
poni inter relias in aliq̃ vaſe mũ
do et aptol cũ aliqᷓ ſcripta notificã
te ibi eſſe ſanguinẽ chꝛiſti · Et ꝙ ñ
ſumat᷑ ab aliqᷓqꝛ ſpẽbus ilł eſt ad-
mĩxtũ venenũ · Et ſi ſacerdos non
ſumpſerit coꝛpuſ chꝛiſti! debʒ ponẽ
aliud vinũ in calice cũ aqual et re
incipe ab illo loco Similimõaẽ · Si
aũt ĩã ſumpſerit coꝛpus chꝛiſti de
bet habẽ aliã hoſtiã nõ ↄſecratam
vt detm̃ ẽ ſup̃ᷣ · Qnãtum ad muſcã
dico ꝙ ſꝛ muſcã nõ debet dimittẽ
quin ſumat · nõ tñ credo ꝙ debeat
trãſglutire muſcã vt dicũt quidã·
ſed ſufficit ꝙ lauet᷑ et lotio ſumat᷑·
et ſi timeatur de vomitu comedat

aliq̃d ꝓhibẽs vomitũ · et muſca cõ⸗
burat᷑ cinis in ſacrario reſeruet᷑ ·
Et idem dico de aranea ſcz ꝙ de⸗
bet comburi et ciniſ in ſacrario re
ſeruari · Sed pone ꝙ qñ ſaẽdos
eleuat hoſtiã appareat ibi ſpẽs pue
ri/vel carnis quid faciet?ꝰ Dico ꝙ;
aut apparet ita omĩbus · aut ſacer-
doti tml aut popło tm̃ · Si apparet
omĩbus ita/ ſcʒ ꝓpłoꝝ ſacerdoti de
bẽt effunc pᷣces ad deũ vt reuer-
tat᷑ in ſpẽ ſ panis · Et ſi fiat debet
ſumi.ſin autẽ/debʒ haberi alia mã
et ↄſecrari · Si autẽ nõ apparet ſa
cerdoti ſed ppło tm debet ſumi a
ſacerdote · Sed quid põt ↄtingè
ſi calix cadat/ et ſanguis effundat᷑
quid & agenð eſt? Dico ꝙ quid ſit
agenð in hoc caſu edocet᷑ in qdam
decreto pu · chꝛiſte · in quo dicit᷑ ſic
Si ꝑ negligẽtiã aliqͥd ſtillauerit ſu
per terrallingua lambat⁊᷑ · et tablła
ſeu terra radat/ et in igne ↄſumat᷑
et cinis intra altare abſcondatur?
et ſacerdos ⁊l · diebuſ peniteat · Si
ſup altare ſtillauerit calix ſoꝛbeat
miniſter ſtilla et tribus diebus pe
niteat · ſi vſq; ad tertiũ lintheũ ſtil
la puenerit nouẽ diebuſ peniteat
ſi ad quartũ xx · diebus peniteat ·
et lintheamĩa ꝗᷓ ſtilla ↄtigerit · tri-
bus vicibus abluat miniſter calice
ſumptoſ et aqua ablutionis ſumat
et in aliq̃ vaſe iuxta altare recon-

dat᷑ · Si quis ꝑ ebꝛietatẽ vł voꝛaci

tatẽ eukariſtiã euomerit:ſi laicus
eſt/l · diebus peniteat · clerici vero

monachi/diaconi/vł pᷣſ byteri/lxxx

diebus peniteat · epiſcopi autẽ · xc·
Si vo infirmitatis cã euomuerit:

vij · diebus peniteat · Iſta haben
de dſeẽ · diſt · ij · ca · ſi ꝑ negligẽtia.⸗
ca.ſi quis ꝓ ebꝛietatẽ cẽ. Et mã il⸗

lius vomitus debet accipi et com-

buri: et cineres ĩux altare recondi
Que penitetia debet eſſe iſta. Di⸗

penitẽtie/debet ieiunare panen aq̃
et ceſſare a cõmuniõe · Alij dicũt q;
ſufficit ꝙ faciat aliq; abſtinẽtiam.
et dicat aliqs oꝛõnes · Sed pone
ꝙ aliquis ſacdos induat ſe ad ce-
lebꝛanðlet poſtq; ꝓceſſit ad miſſam
recolit ſe aliqd pctm̃ moꝛtale com-
miſiſſe de q̊ᷓ nõ fuit ↄfeſſus: vł re-
colit ſe fuiſſeexcõmunicatumquid
faciet? Si pꝛocedat videt᷑ peccare
moꝛtałr · qꝛ iudiciũ ſibi mãducat⸗
bibit · Si aũt ex toto dimittat?ẽ ma
gnũ ſcandalũ in ppło generat· Di
cũt qͥ dam ꝙ; tal ſacerdos nõ debet
dicẽ vᷣba dſecratiõiſ ſed ſimplicem
hoſtiã debet ſumẽ · ſed iſtð nõ ẽ ve⸗
rum immo erraneũ · qꝛ tał deũ illu
deret faciendo ĩirreuêntiã ſacmen-⸗
to · Et ppłm decipꝑet/qꝛ facẽᷣt eum
idolatrare · Ita habet de cele · ca ·
de homĩec · Et ideo dieo ꝙ ſi iſte
ſacerdos nõ poſſet dimittẽ miſſam
abſq; ſcandꝗ lo! ſufficit ꝙ doleat/
peniteat/et terat᷑ de pctõ ſuo · Do
leat etiã ꝙ ita tarde penitet/ ꝓpo-
nat ↄfiteri q;cito poterit hr̃e opoꝛ-
tunitatẽ / et ↄſecret in nomĩe dñi ·
qꝛ in iſto caſu ſummꝰ ſacerdos/ ſcʒ
deus abſoluit eũ · Et licet quidam
dicãt ſile eſſe in ſentẽtia excõmuni
cationis · tam̃ credo ꝙ in iſto caſu ſi
ſacerdos nõ ꝓceſſit ad ↄſecratione
debet dimittẽ fingẽdo ſe eſſe infir

tqniddes,
repete: Ir, .
ec Perblen 4 dimiſit 4
de obis et ſe debet e⸗ repetene
nlſume ſiabeat Ceent de
oſecration q:no intelligit ler
8 dubitrk diniſſun ſiplepbab
neſakeſb fali ve de aee di
ijca. cũ nulla ej de zſbyteron⸗
laptiſto ca veniis Si tñ e ge⸗
doſlrenhos kabeat iſti ireone
ſdiri iſtapba no intẽdo ea repete
intẽtiee aſecradil ſzſino diri di
oea Ar e de bapſ eins effe⸗
uca iſ do deiſ Ortun es bapdr
Pus egorote beßnſltſelſiduf
an binfſnusegotebepthpin n
niepitttd,c Propter an eu
ſepuloſa liaz Z ieran bm
Ri erba iceo ſrerde debet ef
mlti rcalechg tattins ̃d

ce vba hee . Go poneg
pone q;
dod celebꝛat kagg⸗ u⸗

q foꝛto ſyꝛ ſy .
der. bi fiigus / vyker Rr

untf⸗ atquia Aliud cacht ho
nguins/ quic dohet fienis
debet e5 imitts /ner ext⸗

di
üitelſe ſumat ei c ſans

egſgmetf,4::
uetfecidegfune

. unt
neniſd eſent dintage⸗

uiſeexonunicatum gi
t poeglat viek petcare
7 iudciũ ſbi macucat/
Zut ex toto dimittat/ ma
lüin pplo generat. Di
tal ſacerdos no debet
ecrationſt ſeg ſimplcem
t ſumeſed id noe ve⸗
errane rtad den Nu
endo wreuèntia ſaden⸗
Rmdeapet en farkterm
re. Ita baber deteleca
en. Ltigeo do ſiſte
S no poſſet dimitte miſam
anchlo⸗ ſuffcit 9 doleat/
tet Nenk deßchi io⸗
pitatagepentet,/ ⁵57
eriqzrito potent fe opoꝛ
et oberet innome
caſuſumm ſrerdos,
ſoluit ẽ Ctluet aukd
eeſſe in ſenteta denen
cred , in ſto call

mũ · vł hñs aliqᷓ; ncẽitatẽ legitimã
Vel ſi nõ põt dimittẽ doleat et pe-
niteat/et ꝓponat-et faciat ſe abſol
ui · et credo ꝙ; qᷓntũ ad illud pctm̃ ẽ
abſolutus a ſummo ſacerdote ſcilzʒz
a deo· ̊ ẽ qᷓntũ ad culpã.· Utrum
autẽ qᷓntũ ad penã irregłaritatis
ſit abſolutus nõ detmiĩno q̊ ad nũc
Seld pone ꝙ ſacerdos omiſe rit
aliquid de vᷣbis canonis nunqͥd de
bet ea repetẽ? Dico ꝙ aut habet
ↄſciẽtiã ꝓbabilem ꝙ dimiſit aliqᷣd
de vbis · et ſie debet ea repetẽ po⸗
tiſſime ſi habeat ðſcientiã de vᷣbis
ↄſecratiõiſ. qꝛ nõ intelligit᷑ iteratũ
qð dubitat᷑ dimiſſum ſuple ꝓbabłr
vł neſci᷑ eſſe factũ · vt de ↄſeẽ · diſt
iiij · ca · cũ nulla·eỹ de p̃ᷣſ bytero nõ
baptiſato · ca · veniẽs · Si tñ ( vt cre⸗

do) ſacerdos habeat iſtã intẽtionẽ

ſi dixi iſtavᷣba nõ intẽdo ea repetẽᷣ
cũ intẽtiõe ↄſecrãdi! ſʒ ſi nõ dixi/di

co ea · Ar · eẽ · de baptiſ. 1 eius effe⸗

ctu · ca · ij · vbi dicit᷑ · Si tu es bapti-
ſatus, ego nõ te baptiſo ſed ſi tu ñ
es baptiſatus ego te baptiſo in no
miĩe patris cẽ· Propter autẽ leuẽ
ſcrupuloſã ↄſcĩaʒ ñ dʒ iterari G̊mo
di verba· ideo ſacerdos debet eſſe
multũ recollectus/et attẽtus añ di
cit vba hec · Sed pone qñ ſacer-

dos celebꝛat faciẽdo ſigna cum ho
ſtia foꝛte ſpꝛ frigus vł ex inaduer

tẽtia!vł pꝛ aliquid aliud cadit ho
ſtia in ſanguinẽ quid debet fieriꝰ
Dico ꝙ debet eã dimittẽ! nec ext⸗
hat eã inde ſed ſumat eã cũ ſang-
ne · qꝛ ſigna et fractiões q̃ fiunt cũ
hoſtia magis fiunt in ſignificatio⸗
nem q;ʒ ſint de eſſentia miſſe·

et ſuſcipe ſacramẽtũ ·

Mone etiã ꝙ pꝛ frigus ſanguiſ
ↄgelet᷑ in calicel quid agendũ eſt?

Dico ꝙ tũc ſacerdos debet tm̃ ex-

alare/id ẽ anhelare in calicẽ ꝙ li⸗
quefiat · C ñ credo ꝙ tutius eſſʒ ꝙ;
calix inuolueret᷑ in pãnis calidiſ.a
ſi nõ ꝓficẽt ponat᷑ in aqua calida:
vł feruẽti · cauẽdo tñ ne aqua ſub
intret · Sed pone ꝙ qñ ſacerdoſ
dicit miſſam moꝛitvł ꝑcuti aliqua
infirmitate/ ita ꝙ nõ poteſt finire
miſſam quid agẽdum eſt? Dico ꝙ;
circa iſtã materiã ẽ vna rõ genera
lis · ꝙ ſemꝑ ulle qui dicit miſſam de
bet ꝑficè et ſumẽ iſtud ſacramẽtũ
ſi põt · ſi nõ põt, alius debet ſumẽ⸗
pꝑficere loco eius · In ꝓpoſito ergo
dico ꝙ aut ſacerdos moꝛit᷑ vł im-
pediẽ añ ĩinceptionẽ canonis aut
poſt · ſi m nõ ẽ cutandũ · ſi poſt aut
añ ↄſecrationẽ aut poſt · ſi añ aliuſ
ſacerdos debet ſe induere, et inci-
pere vbi dimiſit · ſed ſi moꝛat᷑vel
impediat᷑ poſt dſecrationem: alius
ſacerdos debet ſupplẽ qð remanet
Sed pone
ꝙ; moꝛit᷑ poſtq; ſumpſerit coꝛpus
anteq; ſumat ſanguinẽ · In iſto ca
ſu dico ꝙ alius ſacerdos debet ſu
mere ſanguinẽ et cõplere officium
miſſe · Sed pone ꝙ mus! vx aliq̃
alia beſtia ſumpſerit ſpẽſ ↄſecrataſ
quid agendũ eſt? Dico ꝙ ſi poſſent
extrahi ille ſpẽs ab illo animali il
lud animal debet apirilet ſpẽſ ille
reuerenter in ſacrario reponi alł
comburi! et cinereſ intra altare re
condi · Sed pone ꝙ ſacerdoſ tã-
to tꝑe reſeruauit illas ſpẽs ꝙ iam
ſunt putrefacten coꝛrupte! quid fa

ciendum eſt de iſtis ſpẽbus? Dico
ꝙ iſtud in iſta mã hñð eſt ꝓ regła
generali · ꝙ tã diu manet ſub iſtis
ſpẽbus coꝛpus et ſanguis chꝛiſti qᷓ;
diu ſub ipſis manèt ſubſtantia pa⸗
nis et vini ante conſecrationem · et
tam cito coꝛpus et ſanguis chꝛiſti
deſinunt eſſe ſub iſtis ſpeciebus qᷓ;
cito deſineret ibi eſſe ſubſtantia pa

nis. vini · Et ido ſi ile ſpecies ve

nirẽt ad tantã coꝛruptionẽ ꝙ ſuba
vł apparẽtia panis et vini ſub eis
nõ mant nec poſſet man iam ibi
nõ ẽ coꝛpus nec ſanguis chꝛiſti · Et
180 nõ deberent ſumi vt ↄſecrate ·
Sed ſacerdos poſtq; in miſſa ſum-
pſit coꝛpus chꝛiſti:· ſumat eas reue
renter: ſed nõ vt ↄſecratas · Si aũt
nõ venerĩt ad tantã coꝛruptionem

quin ſub eis poſſʒ manè et manèt

ſubſtatia panis vini debent ſumi
dſecrate · Sed quid ſi ex illis ſpe
ciebus coꝛruptis ſint ᷣmeſ genera
ti quid debet fieri ex uł vᷣmibuss
Dico ꝙ debẽt comburi! cinẽſ inẽ
altare recõdi· Et ſacerdos ex cui⸗
negligẽtia iſtð accidit debet graui
ter puniri · Ido ſacerdos debet ca
uere ne nimis longo tꝑe reſeruet
eukariſtiãal et ꝙ nõ ſeruet eũ in lo-
co nimis humido/ita ꝙ ille ſpecieſ
poſſint defacili coꝛrumpi ·
Hec circa eukariſtie ſacramẽtũ
et eius miniſtie, ac oꝛnamẽta ꝑſeri
pſi ſimpłr et bꝛeuit᷑ vt ſimpliceſ in
talibuſ certitudinẽ inuenirẽt· ⁊ in
alijſ que longum tractatum exigũt
daretur eis occaſio cogitandi/dubi
tandi/et interroganch

Tractatus quintus pᷣme ptiſ
pneipał ẽ de ſaẽmẽto oꝛdinig.

KRdinem in pᷣncipio huiuſ
libꝛi poſitũ ꝓſeqndo. Dico

de ſaẽmẽtis,/ qᷓ ꝓducũt/ et ꝓmouet
et ↄſeruãt hominẽ in eſſe ſpũali 4
ſunt baptiſmus/ ↄfirmatio/a euꝑa
riſtie ſacramẽtũ dðm ẽ nunc de ſa

cramẽtiſq̃ ſi homo ceciderit faciũt

vt reſurgat · Et iſta ſunt pnĩa/que
ſanat hominẽ a pctõ · Et extrema
vnctio/q ſanat reliquiaſ pctõx· Vñ
qm̃ in ſcdᷣa particula huius libelli
aget᷑ de ↄfeſſionũ audiẽtiaet peni
tentiaꝝ impoſitiõe · ideo tractatus
de ſacramẽto pnĩe vſq; tũc differẽ

ne ſepe eadem iterare opoꝛteat. qꝛ

etiã digniuſ debet pᷣcedere minus
dignũ· cũ ſacramẽtũ oꝛdinis maiꝰ
ſit et dignius ſacramento extreme
vntiõis· ido pꝛius dm ẽ de ſaẽmẽ⸗
to oꝛdinis qᷓ; de ſaẽmento extreme
vnctiõis · ¶Q m̃ ↄferre ſacramẽtũ
oꝛdinis de iure et regułr ptinet ad
ſolos epos!qui vnctionem que eoſ
edocet/ teſte bẽo iohãne)recipiũt ·
ideo circa mãʒ ſacramenti oꝛdinis
pauca dicã! cum ſctõſ ac venerabi-
les ep̃oſ/in patreſac dñoſ(ſicut ba
beo) habẽ deſiderẽ in mgr̃os· Veꝛe

qꝛ ſacerdotibus omĩbus tota eoꝛũ

ptᷣaſ in collectiõe oꝛdinũ tribuit iõ
aliq̃ de ſacramẽto oꝛdinis expedit
eos ſcire.q̃ ſub bꝛeui compẽdio cõ-
pꝛehẽdã. Et hec q̊ ad nũc ad qniq;
reduci poſſunt de qbus ꝑ oꝛdinẽ ẽ
agenð · Primo quid eſt oꝛdo · ſcdᷣo
quot ſunt oꝛdines · tertio ſi in q̃tivʒ
oꝛdine impmat᷑ caracter · quarto in

Coreſir deſenbiur. Orcoe
ſgnarulum addam in quo⸗ ſet
ſpintuelis ptas ſen ofiei n B
ccinato⸗ Lt pomit idiptas quo⸗
õ ofici e
ibiq ad odines conumt di dos

Caplm.ij quot ſunt orcines⸗

Nnumero oꝛdinũ diuerſiñ
cant doctoꝛeſ canoniſte/ 1tk
log · Doctoꝛes eni canoniſte dic
ſnt wu ocineſ ſa pſalmiſta
tus hoſtanatus/ lectonatus eror⸗
ſtmng taltg ſibclronaul
at ſpſbyteratus et eßatuſ.
Ette toq moet eog eſt fñn i

nniſibet rdine dibuckt ſab i
Kongine tiuat ſial pial
N oficat in ſpſigh ſinnſſie
0ndon ſec n eßad dibuidur ſpiah

Ptas etin pfalmiſtatu

rin pfalmiſtatu ſpſlale oß⸗
cumg epanig ſpuat u

.
E⸗

debet Fcechre min e
gamẽtu oꝛchnis mai⸗
ſacamento exrreme
zus dömẽ de ſaene⸗
de ſaemento exreme
in Jerre ſramei
we et regulr ponet ad
qui vnchonem que eol
e bio iohane reupiit⸗
mãz ſarramenti odinis
cum ſchöſ ae venerabi⸗
pameſar droſ ſtuut ha
deſclerẽ in ngros Ver
abus onibus totz eont
cho odinũ tibuit /
zmẽto oꝛdinis eppedt
ib bꝛeui connpedio co
ther ad nũt ad gich
e de gbus p oꝛdine e
mo aui eſt orlo ſe⸗
imo qui elt oꝛ zi
aines ternoſin 8
nat caracer .quan

quo actu impꝛimit᷑ caracter · quinto
que reqͥrunt᷑ in ſuſcipiẽte oꝛdines

Taplm pmum quid eſt Ordo.

Rgdo ab hugone de ſancto v

ctoꝛe ſic deſcribitur · Ordo eſt
ſignaculum qdðᷣdam in quo ꝑet ꝓ qð
ſpiritualis pt̃as ſeu officiũ tribuit
oꝛdinato · Et ponit᷑ ibi ptᷣas quo ad

oꝛdines ꝓpꝛie dictos. ſʒ officiũ pon?ꝭ
ibi qᷓ ad oꝛdines cõmunit dictos

Capłm.ij.quot ſunt oꝛdines ·

N numero oꝛdinũ diuerſifi-

can᷑ doctoꝛeſ canoniſte/a the

ologi · Doctoꝛes enĩ canoniſte dict
ꝙ ſunt nouẽ oꝛdineſ: ſeʒ pſalmiſta-
tus/hoſtiariatus/lectonatus/exoꝛ-
ciſtatus/accolitatus/ſubdiaconatuſ
diaconatꝰ pſ byteratus/et ep̃atuſ.
Et foꝛte ro q mouet eos eſtqm̃ cũ
in q̃tibet oꝛdine tribuat᷑ ſpũal ptᷣaſ
vł officiũ! ibi ẽ ſpũał ptas ſpuabł
oꝛdo ſed ĩn ep̃atu tribuitur ſpũał

PpPfas/et in pſalmiſtatu ſpũale offi-

cium:g ep̃atus ẽ ſpũał oꝛdo/ et eẽ
pſalmiſtatus. Vt g eccła militãs
coꝛreſpõdeat triumphãti · Sicut eni
in triumphãti ſunt nouem oꝛdines
angeloꝛe ita in militãti ſunt nouẽ
oꝛdines miniſtroꝝ. et ẽ ſatis apta
gruẽtia. Doctoꝛes vero theologi
multi et q;plures ex eiſ tenẽt ꝙ ñ
ſunt ñ ſeptẽ· quare ponũt ꝙ pfſal-⸗
miſtatus nõ ẽ oꝛdo. nec ep̃atus vt
ſic ſeptifoꝛmi grᷣe ſpuſſancti coꝛre⸗
ſpõdeãt vij· oꝛdineſ- Quicqͥd ſit de
hoc ſatis puto ꝙ pſalmiſtatus non

ſit oꝛdo- ſieut nec pma tonſura. De

qua magis videret᷑ q; pſalmiſtatuſ

eum conferã a ſunplici lacerdote ·

Prima autẽ tonſura oꝛdinarie ab

ep̃o ↄfert᷑· Vñ dicũt doctoꝛeſ.pᷣma
tonſura nõ ẽ oꝛdo ſed diſpoſitio ad
oꝛdines · diſpoſitio inqʒ nõ ẽ nccita
tis ſed ↄgruẽtie · De epatu vo vt ꝛ
ſit ſpũał oꝛdo dubito.ideo dimitto
iſtð determĩatiõi maiox · Bts aũt
thomaſ in uij. ſuo dicit ꝓ oꝛdo tri⸗
płr dicit᷑· nomõ ẽ nomẽ officij „
ſic pſalmiſtatus ẽ oꝛdo. Scdo mõ ẽ
nomẽ digtatis,/et ſic ep̃atus ẽ oꝛdo
Tertio ẽ nomẽ cuiuſdã ſpũalł prᷣa⸗
tis/ ſic nõ ſunt n ſeptẽ. Et iſtomõ
pñt ↄcoꝛdari doctoꝛes. Numerꝰat
et ſufficiẽtia iſto vij· oꝛdinũ com

munit᷑ a doctoꝛibus ſic habet᷑. ODig

enĩ oꝛdo ido dicit᷑ oꝛdo! qꝛ oꝛdina

ad coꝛpus chꝛiſti ꝓut in ſacramẽto
eukariſtie ↄtinet᷑. Et bᷣm dicit be

atus auguſt. ſm ꝙ magis accedit
ad ſacramẽtũ eukariſtie oꝛdo diciẽ
maioꝛ vł dignioꝛ. Moteſt & aliqͥs
oꝛdo oꝛdinari ad coꝛpus chꝛiſti dſe

cranð · et ſic ẽ p̃ſ byteratusXcuiuſẽ

coꝛpus chaiſti ↄſecre · Vel ad ip̃m
ſecratũ ꝓpło miniſtrand. et ſic eſt
diaconatus cuius officiũ erat an⸗
tiqtus ſanguinẽ chꝛiſti ꝓpło diſpẽ
ſare · Vnd dicit bẽſ Laurẽtius bẽo

ſixto. Nunqͥd degenerẽ me ꝓbaſtis

cui cõmiſiſti dñici coꝛpoꝛis et ſang
nis diſpẽ ſationem· Vbl oꝛdinat᷑ ad
materiã de qua ↄficit᷑ ipᷣm coꝛpus
chꝛiſti pᷣſ bytero p̃ſentãdã et ſic eſt
ſubdiaconatus: cuius ẽ panẽ et ca
licẽ cũ vino et aqua p̃parare.· Vel
oꝛdinã ad Hmõi mãʒ ad altare ap-

poꝛtandã/et ſic ẽ accolitatus cuiꝰ
eſt pixidẽ cũ pane et vrceolos cũ
vinoꝝaqua ad altare poꝛtare · Vr
oꝛdinat᷑ ad diabolum effuganð/ne
homineſa ſuſceptiõe huius ſacra-
mẽti impediat/et ſic ẽ exoꝛciſtatuſ
cuius ẽ demones adiurare · Uel oꝛ
dinat᷑ ad dignos in eccła admittẽ
dum/et indignos excludenð,/ et ſic
eſt hoſtiariatus cuius ẽ hoſtiũ ec·
cleſie euſtodire/ ne indigni intrent
Vjel oꝛdinat᷑ ad ea q̃ ð chꝛiſto in H
ſacramẽto ↄtẽto in veteri teſtamẽ
to dicta erãt ꝓponenðs,/ et ſic ẽ leco
riatus cuius ẽ ꝓphetiasveteris te-
ſtamẽti legẽ · Et ſic habet᷑ numer⸗
et ſufficiẽtia vij · oꝛdinũ ꝓpꝛie dicko
rum. Moxe autẽ oꝛdinũ qͥdam vo
cant᷑ minoꝛes,/nõ ſacri · ſcʒ lectoꝛie-
tus oſtiariatus/exoꝛciſtatus/ 1ac
colitatus · Alij autẽ tres · ſcʒ ſubdia
conatus/diaconatus, et pᷣſ bytera
tus docant᷑ maioꝛes/et ſacri

Capitulum tertium ſi in quo⸗
libet oꝛdine umpᷣmat᷑ caracter·

Vmlßm qꝙ detm̃ fuit ſup qñ
agebat᷑ de ſacramẽtis in ge-
nerali] caracter ſit qdam ptẽᷣas ſpi⸗
tualł ꝑ quã recipiẽs ſacramẽtũ/im
pᷣmens caracterẽ põt facẽ vł reci
pere aliqd ſpũale/qð nõ põt ille quĩ
nõ recipit ᷓmõi ſacramentũ · Et cũ
q̃libet recipiẽſ oꝛdinẽ,/poſſit facere
aliq̃d ſpũale qð nõ põt facẽ ille qui
caret illo oꝛdine ſicut pᷣſ byter põt
ↄſecrare/ qð nõ põt facẽ ille qui nõ
eſt pſbyter/ſic ð alijs· 1ðo in quo-
libet oꝛdine impꝛimitur caracter.

Et ſi dicas ꝙ nõ oꝛdinatus põt
facẽ ea qᷓ ſunt oꝛdiniſſicut nõ acco
litus põt poꝛtare pixidẽ cũ pane!⸗

vrceolos cum vino“ aqua ad alta-
re· & nõ opoꝛtet ꝙ in qlibet oꝛdine

impmat᷑ caracter · Dico ꝙ ñ obſtat
ꝙ m ꝙ cõmunit᷑ dicit᷑ Illud poſſu-
mus qð de iure poſſumus · Nullus
autẽ de iure põt facè ea qᷓ ſunt oꝛ⸗
dinis/ñ ſit oꝛdinatus · ¶ Notanðq;
caracteres oĩm oꝛdinũ pᷣſupponũt
caracterẽ baptiſmalẽcũ baptiſmꝰ
ſit ianua/et fundamẽtũ oĩm ſacra-
mẽtoæ · Vñ ſᷣm apłm vbi fũdamẽ
tum nõ ẽ ſupedificari nõ põt · ideo
nullus ni ſit baptiſatus põt eſſe ca
pax huius ſaẽmẽti · ex · de p̃ſ bytẽo
nõ baptiſato · ca · vemẽs · ¶ Sʒ nun
quĩd caracter vniꝰ oꝛdinis pᷣſuppo-
imt caracterẽ alterius oꝛdinis? id
eſt vtx ille qui nõ eſt ſubdiaconus
poſſit oꝛdinari in diaconũ ! vel non
diaconus in p̃ſ bytee? Dico ꝙ de
ncẽitate earacter vnius oꝛdinis nõ
pᷣſupponit caracterẽ alteriꝰ oꝛdĩs ·
Vñ nõ ſubdiaconꝰ põt oꝛdinari in
diaconũ/ et non diaconus põt oꝛdi
nari in pᷣſ byte licet non debeat ·
immo de rigoꝛe iuris debet depo
ni ſi ex maliciavł ignoꝛãtia aliquẽ
oꝛdinẽ p̃termiſerit· Sed ex licetia
eßi( impoſita eĩ pnĩa eo ꝙ ſic ne⸗/
gligent᷑ vł ignoꝛãter egerit medi-
um oꝛdinẽ p̃termittẽdo)poterit p
moueri interim a ſupions oꝛdinis
executiõe ſuſpenſus. Quia bm &re
gonũ gradatim ẽ ad oꝛdines acce
dendũ · Nam caſum appetit qui ad
ſummi loci faſtigia poſtpoſitis gra
dibus q̃rit aſcẽſum · xlviij · di · ſicut

antto ſalie

pmoto.
decencoᷣ ſaltũ frade
Sel nunquid card
cunc, t pum tonſura v

nt. vit pꝛi
an ilenn nis⸗ licet hug⸗
czracter e en habeatprim⸗ to

,zt nullus,. 5. Ar ·
neg cinn in ſrergotiar

ſni pot ordinan drs theclogi

gime

Pfupon
Ndinuſ no pſupont de ota
matonſura mec etia Iirmadone.

Ummo no tonſurat v no Frmad
St otdinari lecz ĩ debeat. Dam
lſt en ſuß qy pma tonſutaẽ diſpo
ſtio ad ormineſ dgruẽtie tn no ne⸗
ceſſtati. Notandtñm lloſ qui
ponñt qeßatu ? oꝛco/⸗ caracter
onlins eals Fſiponitcaracberi
ſidotal qꝛ no ſxerdos nulo mo
yiteſe eñ Ct iſuud vger bnure
llud caplm ex de exeſſi pſbyte⸗
fox ca:ex litteng. Vrdo eni ſacer
Ntlis ſt uaſ ſibſtinale fundr
menonn odinig eynſcopadis

Capttllum ii in ud adu i 3
perondine inhiumit carader⸗

porcet gh i eo et ſrramotum
Arrit duo mmoſſoncractorig
ejmmt inomi ſa⸗
liquoq vi⸗j.
tine i g anot nſbiil vt
lfietaſ ndteria ſacra

eſtrtaſr n deter niata

miſſeut ns
repds

n
n qua ad dlta-⸗

rch in iibet ocine

wumt dicſ
eptfarie 8 Kullus
dudinatus iimter
nnncdig. Notzd,
oim oalimi Pſuponit
apnſngilc bepaſt⸗
tfundamti cin ſarx
i hmaplmn vbi ficni
baptiſitub poteſſela
lenet et weſhth
ca wniẽs. G) nun
vni oꝛdinis pſipo⸗
Alterius oꝛdinis 1d
ino eſt ſubdtaconus
in diaconu vel non
byteu? Dieoq, de
Ner omus ondiSd
gracere Alderd acs⸗
Racome vet Mnan m
tnon daaconus ſot ordi
pytere Uet non Mo
1gore iuns debet depo⸗

eymnortid aque
awl ignouita aih
Aiciavl 19 ler cit

olim.ex · de clerico ꝑ ſaltũ ꝓmoto ·
ca:vnico · Sed nunquid caracter
oꝛdiniſ pᷣſuponit pꝛimã tonſurã vł
caracter cõfirmatiõis? Licet hugo

dicat ꝙ; nullus n habeat pꝛrimã tõ⸗
ſurã põt oꝛdinari in ſacerdotẽ.Ar ·

xl · diſt · ſicut · Cñ doctoꝛes theologi

cõmunit᷑ dicũt/ et tenẽt ꝙ caracter
oꝛdiniſ nõ pᷣſuponit de ncẽitate pꝛi

mã tonſurã · nec etiã ↄfirmationẽ:
immo nõ tonſuratꝰ vł nõ ↄfirmatꝰ
põt oꝛdinari licʒ nõ debeat · Dctmĩ
eſt enĩ ſup̃ ꝙ pᷣma tonſura ẽ diſpo
ſitio ad oꝛdineſ/ ↄgruẽtie tñ nõ ne/
ceſſitatiſ. Notanð tñ ſᷣm ulloſ qui
ponũt ꝙ ep̃atus ẽ oꝛdo/q; caracter
oꝛdinis epᷣalis pᷣſuponit caracterẽ
ſaẽdotalẽ · qꝛ nõ ſacerdos nullo mõ
põt eſſe ep̃ſ· Et iſtud videt᷑ ſentire
illud capłme · de exceſſu p̃ᷣſ byte⸗

roꝝ·ca · ex litteris · Vrdo enĩ ſacer
dotalis eſt quaſi ſubſtãtiale funda

mentum oꝛdinis epiſcopatus:

Capitulum iiĩj · in quo actu in qͥ̊
libet oꝛdine impꝛimit᷑ caracter·

Iſo ꝙ in quolibet oꝛdine im

pꝛimit᷑ caracter videnõ eſt in
. „ 1 „„⸗ .
quo actu impmit᷑ in qlibet oꝛdine.
Et eſt ſcienð ꝙ cũ in ſaẽmẽto oꝛdi
nis caracter ſit res/et ſacrametum
opoꝛtet ꝙ ad imp̃ſſionẽ caracteris
. . — — r. OW „ 2
ↄcurrãt duo qᷓ reqͥrunt᷑ in omni ſa-

cramẽto ſcilicʒ aliquod viſibile vł

ſenſibile ſignũ qð ẽ materia ſacra-⸗
menti · et aliqua verba determĩata

que ſunt verba ſacramẽti · In actu
ergo in quo impmit᷑ caracter in ſa
cramẽto oꝛdinis opoꝛtet ꝙ; ſint iſta

duo · ſcʒ ᷣditio alicuiꝰ inſtrumẽti de
putati ad executionẽ illiꝰ oꝛdĩs,s et
ꝓlatio aliq verboę · In oꝛdine g
ſacerdotij impꝛimit᷑ caracter ſcdᷣm
ſctĩ thõ · in traditiõe calicis cũ pa
ne et vino et ꝓlatiõe verboꝛe ꝗᷓ tũc
dicit ep̃us · ſcʒ Accipe ptatem vſe-
crandicẽ · Alij dicũt ꝙ in vnctione
manuũ ſibi impᷣmit᷑ caracter · pmũ
tñ reputo verius · In diacono im⸗
pꝛimitur caracter in traditiõe libꝛi

euãge lioꝛe cũ verbis ad G̊ deputa⸗

tiſ· Subdiacono in traditiõe caliciſ
tñ ſine pane et vino: ꝓ qð differt a
ſacerdote/cui tradi cum panean vi
no · Accolhto( vt q dam dicũt ſin tra-
ditiõe candelabꝛ · Chõſ tñ dicit ꝙ
in traditiõe vrceolii et iſtò reputo
verius/qꝛ vrceolus directius reſpi
cit eukariſtiã qᷓ; cãdelabꝛũ · Exoꝛci
ſte impᷣmit᷑ in traditiõe libꝛi exoꝝ
ciſmoꝛe·Lectoꝛ in traditiõe libꝛi le
ctionũ/gphetae · Moſtiario in tradi
tiõe clauiũ eccłe · Ita tñ ꝙ in quo
lbet oꝛdine dicant᷑ ſił cũ traditio-
ne inſtrumenti verba ad hoc depu
tata· quia ſine verbis ilł nibi fie⸗
ret· Credo etiã ꝙ nõ ſufficit ꝙ epᷣſ
poꝛtigat q;modi inſtrumẽta· immo
opoꝛtet ꝙ; oꝛdinãdus tangat ea coꝛ
poꝛalbr! cũ iſtð videant᷑ ſonare ver
ba q̃ ꝓfert epᷣus dũ poꝛrigit Gmõi
inſtrumẽta · Vnð dicit Accipe · ido
aduertat circa ̊ qlibet oꝛdinandꝰ

Capitulum quintum! que requi
runtur in ſuſcipiente oꝛdines

Vonĩiam ᷣm pᷣm actus acti-
uoꝝ ſunt in patiẽte et diſpo

75

54

1.

ſito ideo vt oꝛdines digne ſuſcipiãa
tur! ſciendum:qꝙ ad hoc ꝙ oꝛdines

rite/legitime/et digne recipiantur
in generali quatuoꝛ reqrunt᷑· DPri
niũ ſexus debitus · ſcz ꝙ ſit maſcu-
lus· Vñ mulier nõ poſſet oꝛdinari
nec poſſet recipe caracterẽ alicuiꝰ
oꝛdinis clericalł · Uñ dicit ambꝛoſi

us ſuꝑ epłaʒ ad timotheũ · vt ha-

betur diſt · xxiiij· mulier · xxiij · q · ·

mulierẽ · eẽ · de ſentẽtia excõmuni

catiõis · de monialibus · Kõ autem
quare mulier ñ põt reciꝑe caracte-
rem alicuius oꝛdinis eſtqꝛ chꝛiſtꝰ
fuit inſtitutoꝛ huiꝰ ſacramentiqui
nõ ꝓmouit aliq; mulierẽ ad aliquẽ
ſacrum oꝛdinẽ · Licet enim btiſſima
virgo maria dignioꝛexcelſioꝛ fus

rit vniuerſis apłis! nõ tamẽ uliſʒ
iſtis claues regni celoꝝ cõmiſit · eẽ

de pnĩare· ca · noua quedam· Etſi

foꝛte in aliq̃ ca·mulier inueniatur

vocari diaconiſſa vel pꝛeſbytera!

intelligendum eſt ꝙ illa vocat᷑ dia
coniſſa ſupꝛa quam fũdabatur ali-
qua benedictio rõne cuius ↄſeque
bat᷑ aliqd bñficium vł officiũ ſpiri

tuale ſicut foꝛte legẽdi omelias in

matutinis vł aliqͥd aliud qð ñ licʒ

alijs monialibus · Preſ bytera at᷑
vocat᷑qꝛ vᷣm moꝛem pᷣmitiue eccłe
erat vxoꝛ pᷣſ byterivł foꝛte aliqua

vidua de rebus eccłe curã habens
ad inſtar matriſfamilias vocabat᷑

pꝛeſbytera. Et ita exponẽda ſunt
omnia capła q̃ᷓ loqunt᷑ de iſta mã ·
Secundũ qð requirit᷑ ẽ etas legi⸗
tima · Circa qð ẽ ſcienð · ꝙ licet do
ctoꝛes canonũ multas faciũt reſtri
ctiones circa iſtã materiã! tñ vide

mus noſtris tpibus ad ſacros oꝛdi
nes ꝓmoueri pueros et imbarbes
immo videmus aliquos ad digni-
tates et pꝑſonatus ac etiã ad ep̃a-
tum et cardinalatũ infra tꝑs taxa
tum ad ſubdiaconatus ſuſceptionẽ
ꝓmotos · Qð qꝛ fit ex diſpẽ ſationę

ſedis apłice q ſanctoſpũ regit᷑ non
debʒ ab aliquo repꝛobari. Iſtð tũ

regułr ẽ tenenð ꝙ niſi in fauoꝛem

religionis fiat nullus debet ꝓꝑmo-

ueri ad ſubdiaconatũ/niſi attigerit
viceſimum annum. Nec ad oꝛdinẽ
ſaẽdocij ñ attigerit viceſimũ quin-
tum · annũ · Credo tñ ꝙ dñi ep̃i pñt
in his diſpẽſare et diſpẽſant quo/
tidie ꝓvt exigit eccłe nccitas· que
nõ habet legẽ · ex · de reglis iuris ·
Qð nõ eſt licitũ · que in omnibus
iſtis debet attẽdi · Tertiũ qð requi
rið᷑ in ſuſcipiẽte oꝛdines/ ẽ moꝛe ho
neſtas · Cum eni poꝛte dignitatum
vl oꝛdinũ infamibus vel ſuſpectis
patere nõ debeãt · Lxxx · diſt · e · de
iureĩurãdo · ca · relatum · Suꝑ omĩa
requirit᷑ in ꝓmouendo ad oꝛdines
ſeu eccłaſticas dignitates qð fit
bone fame, et honeſte in moꝛibns,
et vita · Cuius autẽ ↄditiõis ſit et
quos moꝛes debeat hr̃e ꝓmouẽd⸗
ad ſacros oꝛdines / oſtẽdit apłs in
epła ad timotheũ et in epła ad ty
tum⸗ v· dicẽs · Opoꝛtz ep̃ᷣm eſſe ſine
crimine · vnius vxoꝛs vix · ſobꝛiũ ·
pꝛudentẽ · pudicum · oꝛnatum · hoſpi
talitatem · doctoꝛem · nõ vinolentũ ·
nõ neophitum. nõ litigioſum. ſzʒ mo

deſtum · non cupidum · domi ſue bñ

p̃ſidentem. Et licet iſta auctoꝛitas
videat᷑ intelligi de ep̃o⸗ tñ ſᷣm au-/

1

br rcipldo ſacos arlineg ſat
ehec pibnio alia ſaramẽta i diſ
vulo c diſ luc xj g iij uci⸗
“ icho qullbet debet ofiten anteq;
.ꝰ ropiat ſroſ odines. Dedo dixt
rwvoNSIr. Et iſ intellige
ꝰ da negatue nd eſt n pluni lxxxij⸗
y. Bwſfiſtiq,ſtintäligerekaffi⸗
hann Klnea gne qui
ullam pabuiſent Vde ñpoſſent
prouefuqd eſt abſurdum. Ktlo⸗
ubere 9ro ſt oin⸗ tes vnan
zlange tem dumnd babuiſeen
Ginem mo autẽ n eſt i⸗

tum cum wti caſitig ſacis or⸗

lan que in omnibus
tech Terti q requi
te oꝛcines/ ? mox ho
eni ponte dignitatum
famibus vel ſuſpecis
veat d di eßde
CarActum Dup ornſan
Ppmouen AAdines
hcas digritates aoft

guſtinũ et ambꝛoſiũ extẽdenda eſt
ad alios oꝛdineſ. ¶xxxiiij · di · cogno
ſcamus · Notanð autẽ ꝙ de ſin⸗
guł ↄditioibus in auctoꝛitate p̃di-

dicta multa eſſent dða · tñ qꝛ reqͥre
rẽt magnũ tractatũ q̃ſi ſupficialit᷑
trãſeundo pauca dicã Dicit᷑ autem

ſine crimine qd nõ ẽ intelligẽð de

omni crimine cũ nemo ſine crimĩe
viuat · Et vt ait hierony · · ad timo
theũiij·ca. Reſ pene ↄtra naturã
eſt· vt aliquis ſine pctõ ſit · Et ideo
intelligenð ẽ ſine pctõ enoꝛmi · me-
diocri · notoꝛio/et vulgato · Sʒz exi⸗

ſtenſ in pctõ moꝛtali quocunc;/ſiue

occulto ſiue manifeſto peccat moꝛ

talłr recipiẽdo ſacros oꝛdines/ſicut

recipiendo alia ſacramẽta · Xl · diſt ·
multi · xcv. diſt · illud·.xj ·.q·ĩij·audi
ideo quilibet debet ↄfiteri anteq;ʒ
recipiat ſacroſ oꝛdines· Scdo dixit
vniꝰ vxoꝛisviie. Et iſtð ẽ intelligẽ
dũ negatiuend eſt ñ pluriũ · lxxxij ·
di · ꝓpoſuiſti · qꝛ ſi intelligeret᷑ affir-
matiue ſequeret᷑ ꝙ vᷣgines/et quĩ
nullam habuiſſent vxoꝛẽ ñ poſſent
ꝓmoueriqð eſt abſurdum · Et lo-
quit᷑ apłs ᷣm moꝛẽ pᷣmitiue eccłe

„

pituł decretoꝛe et decretaliũ colli⸗
gunð᷑ alie ↄditiões! que debẽt eſſe
in oꝛdinãado·ſcʒ ꝙ nõ ſit ſollenniter

penitẽſnõ curiał ·nõ ſeruus:ſeu ad

rõcinia obligatus nõ coꝛpoꝛe vitia
tus · nõ illegicime/aut de pᷣſbytero
natuſ.nõ adultus:nõ in egritudine
baptiſatus · nõ ꝑegrinus· nõ ignotꝰ
nõ minoꝛis etatis · De q̊libet iſtox·
ꝓſequi exigeret maioꝛẽ tractatum
q́; pns opuſculũ expoſtulet · Quar-
tum qð requirit᷑ in ſuſcipiẽte oꝛdi
nes ẽ peritia litterax · Vñ ꝓmouẽ
dus ad ſacros oꝛdines, vł ad regi
men animae debʒz habere noticiã
ſacre ſcript᷑e ad animas infoꝛman-
das · Et pꝛ hoc ſtatutũ eſt vt in ec
cleſis metropolitanis teneant᷑ do
ctoꝛes theologie · et ꝙ clerici exeũ
tes ꝓuintiã ad audienð theologiã
ꝑcipiãt integre ſtipẽdia ſua. et ſi ñ
ſufficiãt eis/eccła debet eiſ ꝓuidè
et miniſtrare necaria · ex · de mgris
quia nõnulli · Debet etiã habere pe
ritiã ſcientiaꝛ ſcłariũ et ᷓ̊ ad eru-
ditionẽ vt poſſit diſcernẽ vere a fal
ſo · et ꝑ eas habere aditũ ad theolo
giã · iðo ſtatutũ ẽvt teneant᷑ magri

e/et honeſte in notbng
Cuius autẽ ltiuns it et
es debeat hfe gnnlic
orchnes/ oteitapls in

liberaraliũ artium in ſinguł eccle-
ſiis cathedralibus · et in alijs q̃ntũ
ſufficere pñt facultates · quĩ eaꝛeð
eccłaꝛe clericos et alios ſeculares

in qua licitũ erat oꝛdinatos vnam
habere vxoꝛem dummõ habuiſſent
ipſam vginem · mõ autẽ nõ eſt lici-
