nõ vult ałr cohabitaẽ niſi ꝑmittat
eũ peccaẽ · et ẽ incoꝛrigibił · et ꝓtra-
hit ipᷣm ad crimẽ · ita qð licet nõ co
gat᷑ peccare tñ ſpꝛ piculnm ſue fra
gilitatis, ne ↄiugal ſocietas ipſum
pꝑtrahat ad pctin teneat iſtud caſti ·
Si oculus tuus dexter ſcãdaliſat te
erue eum · et ꝓijce abſte · qꝛ ſi cũ pi-
culo coꝛpoꝛis nõ tenet᷑ manere mul
tominꝰ cũ ꝑiculo anime · Et ſicut nõ
tenet᷑ pꝛ piculum ĩnfidelitatis: ita
nec pꝛ piculum alioꝛe criminũ, licet
ad nullum poſſit cogi · Immo mini-
mũ pꝑiculum anime p̃ᷣponderat ma-
ximo pꝑiculo coꝛpoꝛiſ· Tertia ↄclu
ſio · Popter alia crimina in quibus
coniunx nõ timet ꝓbabiliter anime
ſue/nec coꝛpoꝛi ſuo nõ debet derelin
quere ↄiugem, etiã ſi ſit incoꝛrigibi
lis:niſi ſit foꝛnicatio carnał pꝛ cuiꝰ
vnicũ actum põt dimitti · aut ſpũaliſ
pꝛopter quam ineoꝛrigibilem poteſt
dimittere L

Quinta parſ pᷣncipał et vltima
huiuſ tractatuſ, tria ↄtinet capła
IDLꝛimũ capłm· ſuꝑ dicẽdis pᷣmo
ſe excuſat · Scdo q̃ ddᷣa ſunt expli
eat · Certio oñdit ꝙ adtus diugał
in quatuoꝛ caſibus ẽ meritoꝛius

vite eterne · Quarto qñ cał actuſ

eſt indr̃nſ. Quinto ꝙ p effrena⸗
tã intẽtionẽ tał actus eſt pctm̃ ·
Sexto ꝙ etiã eſt pcm̃ rõne aboꝛ-
ſus· Septĩo rõne piculi infectiõiſ
ꝓliſ.Octauo ꝙ qñnqʒ ẽ pctiñ rõne
loci ſacri in qᷓ fit · Nono rõne mõt
innat᷑alis · *£– rõne indebite ꝓuo-
cationis ad Gmõi actum, ꝗᷓ tripłr
fieri põt · X] · onñdit ꝙ talł actus ẽ
ptm̃ ſi fiat añ bñdictionem eccłe
ↄſuetã · XZij· ſi ↄ᷑tra votũ etiã ſim-
plex fiat · Ziij·ſi fiat añ ↄſenſum
de pñti etiã poſt ſponſalia · Deci-
moquarto · oñdit in qbus caſibus
actus ↄiugab eſt pctm veniale/

Vnc vltimo de ↄiugatoꝛum
incontinẽtia reſtat tractadũ
Et q;3uis ꝓfeſſum caſtitatis
ſanctimonia, plus de celibatu q; de
veneris vitio deceret diſſerere! ta-
men(qꝛ ſcda ad thimo·iij · ſic de nr̃iſ
tẽpoꝛibus ꝓphauit apłs · In nouiſ-⸗
ſimis diebus inſtabũt tꝑa ꝑiculoſa ·
et erũt homineſ ſeipſos amãteſ.cu-
pĩdi · incõtinẽteſ. voluptatũ amato⸗
res magis q́; dei · hñteſ qͥdem ſpẽm
pietatis · vtutem autẽ eius abnegã-
tes cogoꝛ vbis vti magni illius al-
berti · quibus ſuꝑ uiij · diſt · xxj. dicit ·
Muiuſmõi(inquit) t᷑pes queſtiones/
nunq; tractari deberẽt:niſi illa coge
rent mõſtra/q̃ his tpꝑibus in ↄfeſſioe
audiunt᷑ · eto itaq; a lectoꝛe ne
ſcandaliſat᷑ in ſeqñtibus ſi vltra qᷓ;
placet ſoꝛditieſ pctõꝛe detegã carna
lium ·q certe meditari neq̃unt! nõ pa
tefactis tłibus vulneribus · circa qᷓ
tñ nihil noui dicturꝰ ſum · ſed tm̃ ea
que doctoꝛes magm in ſuiſ manife-

ſte ponunt volumĩnibus
Erit igit᷑ de diugatoꝛ incõtinen-

tia triplex ↄſideratio · Pꝛima de co⸗

iugał actus merito et demerito. Se
cunda de reddendi debito vel inde-
bito · CTertia de tꝑibus in qͥbus oti-
nẽtia indicit᷑ · Quãtum igit᷑ ad pꝛi-
mum notãda ſunt quattuoꝛ. Dislz
qñ actus ↄiugalis ſit meritoꝛus · qñ

nec meritoꝛius nec demeritoꝛius/et

nullum pctm · qñ pctm̃ moꝛtale.⸗ qñ
fit veniale peccatum:
De pmo dðm! ꝙ in quatuoꝛ caſi
bus,/actus ↄiugabł ẽ meritoꝛius vite
eterne · Mꝛimo qñ quis hñſ gratiã
reddit debitũ tpe/loco/et circunſtã-
tijs opoꝛtunis · qꝛ eſt actus iuſtitie.
Scðo qñ petit debitũ cauſa pꝛoł tñ
tꝑe et loco et mõ debito · qð ẽ latrie
Tertio qñ cauſa pᷣſeruãdi comparẽ
a foꝛnicatiõe·qð ẽ caritatiſ.Quarto
ſzm plureſ qñ cauſa vitãde foꝛnica
tionis in ſe· quã ꝓbabiłr credit ałr
nõ vitandã.ita ꝙ voluptas in nullo
mouet eum ſed ſolum amoꝛvitande
foꝛnicatiõis · quã ꝓtunc nõ põt meliꝰ
vitare · vtputa qꝛ neceſſe habet loq;
diu in ſecreto/eęt loco ſuſpecto alteri
mulieri · et exptuſẽ de ea ſepe ſe tẽ-
ptari · ſed qñ ſemel vſus ẽ actu iſto⸗
ad multoſ dieſrefrigeratus ẽ · et tũc
nõ temptat᷑ · NRatio hoꝛe quatuoꝛ di
ctoꝛ eſtqꝛ omĩſ actus vᷣtutis infor
matus caritate eſt meritoꝛus · ſed

buiſmõi eſt actus coniugalis in bis

caſibus.ĩgitur cẽ,
De ſedo qñ actuſ ↄiugał ſit indif᷑
ferens/ita ꝙ nec ſit meritoꝛus nec
demeritoꝛius notat idem pe · de pa
ꝙ H ↄtingit qñ ↄiunx carẽs gratia/
vno de quatuoꝛ modis dictis actum

qun

. mmiſ⸗ dif
Gret d e i knh

erll me
ſgit rdenento

tar amxnn gule vrons/ allt eſt.

ges rone aborſus tpe Neptuſ

penns ſ pbapilr timeret qn co⸗
tacantatee qy auis veln delecka⸗

lcmpidie vie dag Bemp eni
ind pete dedita vdiq maſfere⸗

ten the eyig et anus g enam
buta unet- Llephas eni dd mÿ
gnati norelit⸗ Eeſi pabilrde
boſit tnmerer tpe eptug q m⸗
tix gñcg iyr delectationẽ apitur et
nutena nocimn perfecte co
ipgteteffunat / er nſtiteparn
nnuropninc eſit etn jſ bv
aaſctnortale ſiene
er
ntiae. Irn petñ ee
ndeſni etero n
Phnnecheng im

uin qi quig hil Jati
ebiti tye ſorgetairnnſi⸗

uns. qreſtackig iſtie

Dõ
et no debito. gelitie
rauſ ſenict conparẽ
e qdẽ cantatil. Auarto
qn cauſa vitade fonnica
la Pochilr recſt alr
ita, uptaginmllo
n ſed chumn amorztande
8 na Punc ofitni
htputacr eteſe habet oh
geto etloro iſßeco altei
eterpull iwen hebt⸗
A qibenel ſosati ſp
ſdeeſtefhertuiei
t. Kato lo⸗ ſuh. di
oniſatls lt nſe
treltt nenis 8
adhs cnugaln

ur

½

illum exercetquia omniſactus qui
eſt meritoꝛius hñti gratiã! eſt indif
ferẽs nõ hnti · Non enĩ ẽ meritoꝛiuſ
pꝛ carentiã gratie · Nec demerito⸗
rius:pꝛopter carentiam culpe:cui ſo

lk debetur pena⸗

Quo ad tertiũ videt᷑ copula car-

nab in cõiugio eſſe pctin moꝛtale in
nouem caſibus · quoꝛe pe · de pa · ſex
pnmo ſ declarat · Uñn ſzm eũ et om̃ſ.
pmus ẽ ꝓõp inoꝛdinationẽ intẽtionis

effrenate libidinis ſci liz qñ limiteſ
mr̃imonij excedit/ idem facturuſcũ
quacunqʒ alia, dum tñ eque pulchꝛa
ſed quia habitibuſ nõ meremur,/ſed
actibus hoc eſt,qñ actu ſic cogitat ·
De hoc dicit btus hierony· Nihil ẽ
fedius qᷓ; vxoꝛẽ amare q̃ſi adulterã
Et ſextus pitagoꝛicus · Omĩs ardẽ-
tioꝛ amatoꝛ ꝓpꝛie vxoꝛis adult᷑ eſt
Scðs ẽ rõne aboꝛſus tꝑe ↄceptuſ

vb partus ſi ꝓbabiłr timeret᷑ · qꝛ cõ

tra caritatẽ ẽ ꝙ quis velit delecta-
rileum pnicie vite ꝓlis · Semꝑ enĩ
pctm̃ ẽ petè debitũ vtriq; indifferẽ⸗

ter tpe ↄceptus et partus·qꝛ etiam

bꝛuta ↄtinẽt · Elephas enĩ ad imp̃⸗
gnatã nõ accedit · Ett ſi ꝓbabiłr de
aboꝛſu timeret᷑ tꝑe ↄceptusqꝛ ma-
trix qñnq; pꝛ delectationẽ apitur, et
materia nõdum perfecte coagulata

diſpgit᷑ et effundit᷑/ et inſtãte partu
PS

ne puer oppꝛimat᷑ eſſet pm̃ q̃ſi ho
micidij moꝛtale ſcienter petere vł

regddere · Ałr nõ ẽ pctm̃ reddere· ve

niale vo ẽ petere, maxime mulieri·

q ſzm medicos impꝛegnate magis
appertunt coitum:

LCertius ẽ rõne ꝑiculi infectioniſ

menſtrui tpe mõẽſtruoꝛ · De iſto di⸗
it hugo ꝙ tã vir q; mulier petẽſ de

bitum tꝑe mẽſtruoꝛe! peccat mõałr ·

Sed qui reddit exactus nõ peccat ·
põt tñ denegare ſine pctõ niſi vide-
at exigẽti imminẽ piĩculum foꝛnica-
tionis · Sed dicit albertus ſup illud
ezechiel · xviij · Ad mulierẽ mẽſtrua

tam nõ acceſſeris · Mutamus (inqͥt)

ꝙ accedẽ ad mulierẽ mẽſtruatã que
vxoꝛ eſt nõ eſſe pctm̃ moꝛtale bᷣm ſe
Concoꝛdat pe · de tar·dicens ꝙ tunc

exigere eſt in voluntate ↄiugis: ſed
reddere de nccitate iuris · Mec opi-

nio ſecurioꝛ ẽ et cõmunioꝛ addit al-
bertus · Sed tunc exigẽ ſignũ eſt ar
dentiſſime libidinis· ſi ſcienter hoc
fiat · Et pꝛ hoc inter moꝛtalia ꝓbi⸗
bet᷑ a ꝓpheta · I deo hieronymꝰ ſuꝑ
iſto iſaie ꝙ om̃ſ iuſtitie vr̃e pannus

menſtruate/dicit · Tunc viri abſtiné

debent ab eis · Cunc enĩ ↄcipiuntur
membꝛis damnati/ceci/claudi/ lepꝛo
ſi: vt qꝛ ꝓnteſ nõ erubuer᷑̃t in ↄclaui
eõmiſceri eo e pctĩ patẽter et apte
a cunctis redarguat᷑ in paruuł . hec
alberteſ· Ex qͥbus apparet ꝙ redu-
citur ille tertius ad pꝛimũ· qꝛ dicit
ꝙ eſt ſignum ardẽtiſſime libidimis·
Tamen pe · de pa · in iiij · diſt. xxxij ·
tenendo ꝙ nõ ẽ moꝛtale ſic ↄcludit

epilogãdo · dõm ꝙ pᷣmo nõ ẽ moꝛtale

reddere etiã ſcienter ex pte mulie-
ris · nec p dſeqñs ex parte viri · ex q̊
certioꝛ nõ vult abſtinere · Scdo nõ ẽ
pectm̃ petere ignoꝛãti infirmitatẽ·
Tertio ſciẽs infirmitatẽ, ſed neſci-
ens monſt ſolere generari/(qꝛ non
erat facturus ſi ſciret) non peccat ·
Quarto ſciens nõ generari/ vł ꝓba
biliter credẽſ. vt qꝛ ſterił ẽ vxoꝛ · vł
qꝛ dſueuit tunc nõ ↄcipe·qꝛ viri no-
ſcunt melius ↄditioneſ vxoꝝe et ecõ-
uerſo ꝑ expientiã · Cõſulendũ ẽ ĩgit᷑
mulieri mẽſtruate quia aut ſcit,aut

N

ꝓbabiłr credit viz ſe exoſam habi
tuꝛ tũc ñ tenet᷑ reuelare, ſʒ rodit
ſine pctõ · et ille ſpoꝛ ignoꝛãtiam non
peccat· Aut nõ/ſed credit ꝙ nõ ſp B
dimitteret eã cognoſcè · et tunc etiã
nõ debet dicere · ne eum grauius fa
ceret peccare · et adhuc vterq; excu
ſatur a moꝛtali · et h vxoꝛ põt ppen-
dere ex alijs vicibusqbus rennuẽti

nõ acquieuit · Aut neutꝛer ſed credit

ꝙ adulterabitur/vel peius faciet · et

nec tunc debet dicere ſed reddere-
Aut nibil hoꝛe,/ ſed ꝙ abſtineat cre

dit et tunc ſibi dicat· QSð ſi audienſ

nõ acquieſcat reddẽs nõ peccat · ſed
petẽſ ſic · nõ tñ moꝛtałr · H pe · Eſt tñ
in pꝛedictis caſibus tunc petẽtius
terroꝛ incutiẽdus ꝑ ↄfeſſoꝛem qñ ex
perit᷑ · tum ſp irreuerẽtiã ſacramẽto
illatam · tum etiã ꝓp piculum fetus ·

Etiã ꝓpꝛ auctoꝛitateſ terribileſquaſ

dam ſcript᷑ei ſanctoꝛe ac doctoꝛum/
Quartus ẽ qñ fit in loco ſacro/⸗
alius locus haberi põt moꝛtalr pec
cat · vt dicit guilhel · gloſatoꝛ · ray· et
pe · de pa · Immo ſm eunð tã petenſ
qᷓ; reddenſ tunc/puta in eccła vł ci-
miterio bñdicto · Moc enim ẽ ſacri-
legñ crimẽ · qꝛ recõciliari debent ſᷣm
verioꝛẽ opinionẽ · Si autẽ alius locꝰ
haberi nõ põtltunc nõ eſt moꝛtale,/ſi
exigenſeum planctu ꝙ abſtinere nõ
valet gemit · Tunc etiã ſi aliuſ locꝰ
haberi non põt! tenet᷑ quis reddere
in loco ſacro · qꝛ vt ſctũs thom · dicit.
Licet debitum reddendum ſit omni
tꝑe/a omni hoꝛa!l ſalua tamẽ debita
honeſtate qᷓ in talibus exigit᷑ · qꝛ nẽ
opoꝛtet ꝙ ſtatim in publico debitũ
reddat/
Quintus eſt ſi mutat naturalem
vſum in eum qui eſt ↄtra naturam-

Qsð fit dupłr · Vnomõ dicit pe. de
pa· qñ vas debitum pᷣtermittit ſp
eſt pctm̃ moꝛtale·quia ꝓles ſequi ñ
poteſt · Vñ totałr intẽtio nat᷑e fru-
ſtrat᷑ · Ideo cuidã pꝛegnãti/(quã vir
ↄtinere nõ valẽſa tergo ſodomitice
p pue x cognouit cũ nõ fuiſſet foꝛte
peiuſoccidere pueæ) ↄoſultum fuit ꝙ;
nullomõ ꝑmitteret ſe ſic ↄgnoſci.ſed
pꝛius occidi · aut illum adulterari.ł
iumẽto humiliari · Sed ſi ałr nollet
ↄtinerel doceret eũ commiſcè ſᷣm ſi-
tum longitudinis · et ſic pᷣſeruata eſt
a peccato ſodomitico · et ſpꝛ ncẽitatẽ
excuſata · Sed querið᷑ quid de illo
qui ideo ſemẽ eẽ vaſ mulienis debi
tum fundit! ne habeat plureſ filios,
quos nutrire nõ põt · Ro pet᷑ de pa.
Qð deteſtabilẽ rem facit cum filio
iude · de q̊ geneſz · xxxviij · quẽ deus
ideo occidit · Quid de eo qui ante
completionẽ actuſ ſe retrahit/ne ſe-
men emittat · ne habeat plureſ filioſ
quos nutrire nõ põt · Ro eiuſdẽ · Nõ
videt᷑ moꝛtaliter peccaẽ niſi ex hoc
foꝛte mułr ad ſeminãdũ ꝓuocetur ·

Simbxr ſi ꝓꝛ hoc obmittit cognoſcè

vxoꝛẽ/et ex cõmuni ↄſenſu negat de
bitumlnõ videt᷑ ꝙ etiã peccet veni⸗
aliter · qꝛ licet appetẽ nõ habẽ płes
libẽoſqᷓ; poſſit nutrire · Nec ipſe te-
net᷑ debitũ reddere/nec actũ inchoa
tũ ↄſũmarel ñ vxoꝛe petẽte· caueat
tñ vt neceſſe eſt ne ſe/ vł alium pol
luat · ¶ Sʒ qjrit albert · diſt · xxxiiij ·
de viriſ qui hñt calliditatẽ debilem
hic enim caloꝛ ſufficit mouere mem

bꝛa ad ↄcupiſcentiã · ſed cito euapo

rat,/e debiłr extedit · ſi habeat ergo

iſte vxoꝛẽ vᷣginem/cũ nõ habeat niſi

pꝛimũ impetũ defloꝛaᷣ nõ põt· et tñ
cognoſceret coꝛruptã ſi talem habẽt

par

ri tica
al fiſhie e euſen
NA

riſtumet
2
n . anns a
adone nd vdet

nnet tit eruſi? apcto/ qn diſpo⸗
ſiocepons/ 1l infimita vt apo
ena alt wrtr goſineſ natalem
ſtum ppecit. N dmnor ne ſuffocet

ceatu mni nate muti a enmm

His etſumſiois ciihus idtd noau
Get atede a e ntenon vwi n
peccat moxtalr ex diua pte accedes
dumt̃ vaſalo muliebi alua noeb
tar. nee ſnẽ e ſlenter efuncat
iqſtonẽ eni qua qni vtx vircr
goſceſ vxoꝛẽ ſia mo n ſeto per
ſrnantalr. Rßdz albeg mhil or
ſe narituſci vwor, uato va⸗
.12 .„
Rän inſe mnole ychmn ſz po
1 e gnn Npiſcetie motaliſ⸗
chni ſſftit eimocuſ aue na
Nininad Utarti b Atmi
ins „. Oatähmelus in⸗
igis ſerſit mocnat
ſiaknns bilene

ur o abertolief fli,
dire . potde
ſabii tem falt ain iio
geneß vrviieqe deus
it. Quid de eo quiante
mi auſſeerahit ne ſe⸗
tat ne babest puret lol
nre d r K euſde⸗
Gnalider perrae nſtenſoe
lr ad ſemnnicin poed⸗
irbordbnntht cognoſte
er tomumi dlenſi neget d
o icet eti euet wni

Plrer eti n wboles

voſt tit Aripete

iti rcchmſurali nnchoa

wror petite calleat
roz w oetkt e

tne ſ N alun p⸗
: bert diſt Xynij⸗
zitabert Dt
ſit callcltate debilem

veſufftit nouere nen
enti det⸗ uußn
etẽ kic 1
. ₰ „ 4
anen 1 n had
ſeri it
Hampiiſ dn
er

dekminat
telligaẽ quis ſcʒ ſit modꝰ natalis/ et

in vxoꝛem · quid iſti ẽ facienð. Nam

ſi ꝑ altee coꝛrumpꝑe eã facit fit cau
ſa adulterij· qᷣ nõ licet· Si vo coꝛrũ
pat manulẽ ſpẽ ſ zodomitica· cũ non
ſfiat inſtrumẽto debito · Ro eiuſdem

Vigdet᷑ dom ſalua melioꝛ ſentẽtia
ꝙ per applicationẽ manus via fieri

poſſit · Ad id autẽ qð obici videt᷑

eſſe dðm/ꝙ dẽt applicaẽ manum vt
medicantẽ/vł vt polluentẽ · Manus
enĩ polluẽ ſ applicata inducit molli⸗

tiem vł ſodomiã · ſed manꝰ medicãs

nõ inducit · Sic etiã dicimus in muli
eribus qbus deſcẽdit matrix in os

vulue · MMꝛecipimꝰ en vt digitis re⸗

ponãt ea · et tñ nõ dicimꝰ manus UA⸗
las polluere eas vł coꝛrũpe ſed po-

tius medicari eis · ulle · Aliomõ mu

tat quiſ natalẽ vſum quãtum ad ſi-
tum. et tũc excuſat᷑ a pctõ qñ diſpo
ſitio coꝛpoꝛis, vł infirmitaſ vt apo
ſtema aut vente groſſitieſ/nat᷑alem

ſitum ppediũt · vł timoꝛ ne ſuffocet

partus imp̃gnate multũ · qñ enim in

bis et ſimilibus caſibus, iĩdeo nõ au

— Z–

det accedẽ a pꝑte anterioꝛ vxoꝛẽ ñ

peccat moꝛtałr ex alia ꝑte accedẽs
dum tñ vaſculo muliebꝛi aliaſ nõ ab
vtat᷑. nec ſemẽ eỹ ſcienter effundat
Ad qſtionẽ enĩ qua q̃ri᷑ vtꝑ vir co
gnoſcẽſ vxoꝛẽ ſuã mõ nõ ↄſueto pec
cat moꝛtałr · Rñdʒ alb · ꝙ nihil eoꝛe
q̃ facit marituſ cũ vxoꝛe/ ſzuato va
ſe debito ! ẽ ſzm ſe mõꝛle pctm̃ · ſʒ po
teſt eſſe ſignũ ↄcupiſcẽtie moꝛtaliſ⸗
qñ ſcʒ nõ ſufficit eĩ moduſ quẽ nat᷑a
Vt autẽ E̊ melius in-

qͥſ plus vł minus ab illo nat᷑alui mõ
deuiet! notanð ſzm · alb · ꝙ debitus
moduſquẽ nã docet ẽ! vt mulier ia
ceat in doꝛſo: vir autẽ vẽtre incũbat

eiet ſic et᷑ faciłr ↄcipiuũt mulièſ. niſi

ꝑ acẽnſ impediat᷑ · Minoꝛ aũt deuia

tio ab uillo laterał ↄcubitꝰ· maioꝛ

ſedentiũ· adhuc maioꝛ ſtatiuũ. 1 ho
rũ mayximuſ qͥ ẽ retroꝛſum/mõ iumẽ
tox · Et ideo quidã hũc vltimũ dixe

rũt eſſe pm̃ mõꝛle · qd tñ mibi non
placet· H alb· Satis his ↄcoꝛdaẽ vi

deẽ thom . in ſcripto ĩn q̃ſtiõibus lr̃a-

lubus · Aliũ moð peſſimũ ↄcũbẽdi tã

git pe · de pa · ↄcludẽſ· ſi ſcʒ tanta ſit
inna᷑alitaſ ꝙ ñ poſſit ſequi ꝓles ex
nata facti/ ſiue quia abutit᷑ vaſculo
muliebꝛi/ ſiue qꝛ nubit in feminam
ſzm ſitum ſe ſupponendo/ vt demon
ſucubus! mõꝛle ẽ · Alias aũt ſi in lo

co debito ſciẽter, vłquõcunq; ſe agt

alr innat᷑ałrſi facit hoc ĩin caſu vbi
na⁊᷑ałr nõ peccaẽt/puta p bonũ ꝓł
vel fidei, et neceſſitas infirmitatis
alterius vł imp̃gnatio R̊ reqͥrit/nee
patit᷑ ꝙ ałr faciat excuſat᷑· Sed in
caſu vbi alias eſſet veniale/et ncci-
taſ pati᷑ modum innãalem nõ videt
mõꝛle · ſʒ ẽ Suius venialelqñ ab iſta
innalitate ſe ñ temꝑat ad tꝑſ·qꝛ ſe
cus/ſi eſſet impedimẽtũ ꝑpetuũ· Si
aũt pꝛ voluptatẽ ſine nccẽtate mu-
tat moð nãlem, liczʒ nõ quo ad vas:
mõꝛle ẽ · qꝛ non ẽ vxoꝛ eius niſi q̊ ad
actus naleſ. Alr abutit᷑ ſacmẽto cõ-
augij ſicut qͥ puertẽt vſum et ritũ al
teriuſ ſaẽmenti ſcient᷑ eſſet trãſgreſ
ſio p̃cepti/nõ ſolum in eſſentialibuſ
ſed etiam in accidentalibus
Sextus ẽ qñ ↄĩunx voluptatẽ p̃ᷣ
uenit · ¶ ꝓuocat eã manibus/vł con
fricatiõe/vł callidis vtẽdo vł incẽſi
uis vt poſſit plurieſ cũ vxoꝛe coire ·
Sed notanð ẽ dicit pe · de pa: ꝙ iſtð
põt fieri tripłr · Pꝛimo ſine omĩ pec
cato · puta ſi q̃ſ cã ꝓlis generãde vł

foꝛnicatiõiſ in vxoꝛe/vł in ſe vitãde
aut debiti reddẽdi cũ alias ſit impo
tẽſ ſe ꝓuocat eſu vł potu calefacti-
uoꝛe/aut oſcuł/ã amplexibꝰqͥbus et
aĩalia ſe ꝓuocãtvt vrſi et columbi/
vł aliqͥbuſ alijſ tactibꝰ/in qͥbus nõ qᷓ
rit pꝛ ſe delectationẽ/ ſed ſolum ad
actũ illũ p̃paratoꝛia nõ videt᷑ pctiñ
qꝛ licʒ iuuaẽ naturã coꝛpalẽ ad obe-
dienð recte rõni· Scdo mõ vt ſit po
tẽſ cognoſcẽ vxoꝛẽ Ip delectationẽ
quã tñ nollet cũ alia exꝑiri · tñ li
cet peccet pᷣueniẽdo tẽptationẽ nõ
tñ moꝛtałr · qꝛ nõ qrit in hac ꝓuoca
tione delectari, ſʒ ſolũ in actu ↄiuga
li. Vñ videt᷑ idem ſpẽ/incitatio⸗ qdðᷣ
actus · Tertio qñ in talibꝰ pᷣparato-
rijs ꝓp ſe delectat᷑. vt ſi ↄfricatioibꝰ
impudicis mẽbꝛa attrectãdo ſequat
pollutio nõ ẽ dubiũ qn omĩſ polluto
exoꝛdinaria pctĩ mõꝛle ẽ/q vigilan
do ꝓcurat᷑ · Sʒ in pᷣmo videt᷑ etiã/q;
ſi tactibus innãlibuſ ſe ꝓuocet, quĩ
ałr nõ põt dũ tñ nõ faciat ̊ ſp volu
ptatẽ/qꝛ ncc̃itaſ excuſat non peccat
etiã veniałr · ſicut nec is qui cã ꝓliſ
vł reddẽdi debiti cognoſcit innãlit
qñ ałr nõ põt/dũ tñ nõ pᷣmittat vas
debitũ · Nã ſi ipſa habeat moꝛbũ in
illo mẽbꝛo/ſic ꝙ nõ poſſit ibi ↄgnoſci
nõ ſp ̊ põt alibi cognoſci · ſed cogno
ſcẽ innaliter/ qñ ałr nõ põt ſp volu-
ptatẽ nõ ẽ mõꝛle/dum tñ vaſ nõ ob-
mittat᷑ ſed ẽ Suius veniale · Sic eẽ
hic·qꝛ ſenex vł frigidus ẽ nõ põt co
ire niſi ſe ꝓuocet tali mõ·qᷓ;uis vo-
luptatẽ qᷓrat · qꝛ tñ nõ facẽᷣt cũ extra
nea, Suius quidẽ peccat p̃ueniẽdo:
ſed nõ moꝛtałr · Si enĩ oſcula et am
plexus ſolũ dicunt᷑ mõꝛlia in ſolutig
qꝛ ipſe actus ẽ mõꝛlis?!g& in ↄiugatiſ
in ꝗbus actus ñ eſſet mõꝛlis,/nec in-

citatio ad ip̃ᷣm ẽ mõꝛlis.Rᷣ pe. Dicũt
etiã quidam magni ꝙ vxoꝛ tenet᷑ ſe
exhibere viro ſuo ad oſcula dſueta
ſi exigit · et ꝙ nec veniałr peccat/ vi

rum et᷑ nõ petentẽ amplexãdo, et oſ

culãdo debito mõ/bona intẽtione. vt
ſcʒ ab ira ł ab alio peccato reuocet.
his videt᷑ textus ſcript᷑e coõcoꝛdare
aſilio ſalomoniſ ꝓv· v. dñtis. Letare
eũ muliere adoleſcẽtie tue · cerua ca
riſſima et gtiſſimus hinnul⸗. vbera
eius inebꝛiẽt te omni tpe et in oꝛe
illius delectaẽ iugiter · Quare ſedu
ceris fili mi ab aliena/et foueris in
ſinu alterius · Que omĩa tã ſzm glo
ſam int᷑linialẽ/qᷓ; ſm nicolaũ de lyra
ſic exponũt vt ſᷣm latinos dockoꝛeſ.
Septimuſ.ẽ de eo qͥ añ bñdictio-
nẽ nuptialẽ! pꝰↄſenſum tñ de pñti,
ↄgnoſcit vxoꝛẽ · Cat enĩ vt guil. ſup
ray dicit/peccat moꝛtałrſi prefata
abſq; diſpẽſatiõe eccłe, et ſine iuſta
cã facit:in illis locis vbi ↄſuetum ẽ
bñdictionẽ nuptialẽ adhiberi · Jm
dico ſi obmittant᷑ alie ↄſuete ſollen⸗
nitateſ.de iſtiſ vide m · ca · xiij · Gviij
Ockauus ẽ ſp voti ſimplicis obli
gationẽ · Nã iſte qͥ añ mr̃imoniũ vo

uit pꝑpetuã caſtitatẽ dtrahẽdo mat᷑

moniũ cũ ea ꝑſona ꝗᷓ debitũ vult ha
bere/frãgit votũ · nec poſtea vnqᷓ; pt
exigẽ debitũ · licet reddẽ poſſit poſt
ↄſummatũ mr̃imoniũ. Nondũ tñ cõ
ſummato mr̃imonio! monaſteriũ in-

trare debẽt ſi poſſz · ſm thom . in jjli

betis · Item ſi duo ↄiugeſ in domo
emiſerint votũ ppetue ↄtinentie/et
alter eoꝝe velit frãgere dicit de eis
alber · ſup iiij · diſt. xxvij · Ego plane
ↄcedo ꝙ poſtvotũ et̃ ſimplex ppetue
ↄtinẽtie młyr peccat moꝛtałr recipiẽ
do maritũ/nec tenet᷑ debitũ reddè·

——

= 8 — =

ſint ignare inni 1terlæ

— —

ſone aut

ilhee olietuciſ tb ſi ipetn möte

ti ſnt igure ./ ce pan möie

tnunie nlocs il voi ecke pbibiio

Gmuiter ſeruck Lñithor dieit ſim.

trſpenſi eriſen apdho ſicreces
fſpiſum valle hummaè minmomum
AAnititei n diaigna erßla appa
titfrawddſcſiſuntmiti diſtani
ditoiſ quantiad nooitatt v
iti ad fomma andſigiün eet
Dequato pſcſpal an ſez aaus
nilgal ſtpctiñ veniale vidonaſi e
de ſrtteterd eſen w
lptaſqnit oter pclickoſcaſis ſzin

Haſenſiun t de it,
Calenivt gii ſip
t motalr ſiprefata
de eerle et ſine iſta
S locs or ofnetum?
upali adhiben⸗ Jöen
want dae Mete Aen
lalvge ,CaNiſ i,
Gi owa ſinpteg n
Uiſte zañ mñinonii w
caſhtzt; orabicnm
a pbn bt nlr 1
votie r ſten mMij pt
leet ai t poſtt oſt
ninonii Nondi tñc
monio/ toraſteritin⸗
poſßn tom inſt
nſiduo zugel indomo

eet
1 wetue wunende,
d he ot de es

BGatis ↄcoꝛdat ray et Innocentius ·

Itẽ pe · de tar · in qſtione quã tangit

diſt. xxxij· vt c fouere ↄtinẽtiã ſine
licẽtia diugis ſit pctin mõꝛle · Ro. q

aut fert᷑ intẽtio detminate ad non

reddenðò/nec exigenò debitũ · tunc
ſciẽti ius ẽ pctm̃ mõile ſi fiat ex ðᷣli
beratiõe · Aut in comuni tunc nõ ẽ
ptm̃ mõile · q; ſaluari põt in eo qð ẽ

licitum ſcʒ in non exigendo/

Nonuſ ẽ de copula carnali clãde

ſtna pꝰ ſponſalia de fuẽᷣo · De qᷓ dieit

pe · de · tar · ꝙ Hmõi copulal aut fit af
fedu foꝛnicario · tũc ẽ mõle ptm̃

nec facit m mr̃imoniũ ſed tm̃ pꝛe

ſumptũ · Aut affectu maritali · et tũc
pſone,aut ſunt ignare iuriſ a eccła
ſitice ↄſuetudiſ.tẽ nõ ẽ pctm̃ mõꝛle
aut ñ ſunt ignare· tẽ ẽ pctm̃ mõꝛle
maxie in locis ilł vbi eccłe ꝓhibito
cõmuniter ſeruat᷑ · Cñ tho · dieit ſim

płr ſponſã excuſari a pctõ ſi credẽs

ſpõſum velle ↄſummaẽ mrimonium

admittit eũ · n aliq̃ ſigna expᷣſſa appa

reãt fraudiſ.ſiẽ ſi ſunt multũ diſtãtiſ

ditiõiſ/vł quantũ ad nobilitatẽ/ vł
Intũ ad foꝛtunã/ł aliò ſignũ appat
De quarto pᷣncipali/qñ ſeʒ actus
ↄiugał ſit pctm̃ voniale vidondũ ẽ·
De q̊ᷓ dicit pe · de pa · ꝙ añcunqʒ vo⸗

luptaſ qrit pᷣter p̃dictoſ caſus/ſcʒ in
Abus ẽ mòꝛle tũc ſp eſt veniale · In
ſpãli aũt nõt ſex caſus in qͥbus actꝰ
iugabl ẽ veniał tm̃ · Pꝛimꝰ qncun
qʒ pᷣcedit aliqᷓ deoꝛdinatio rõniſ.ſʒ ñ
tata ſiẽ in pdictis caſibuſ. puta petẽ
tpꝑe ſacro ſi aſpectuſ ſit ad delectatio
nłæ,/Fuis ẽ culpa·ſi ad lubꝛicũ vel in-

firmitatẽ ſuã cuius ẽ ſibi ↄſcius vł

ſcia/vomiale · Scᷣs petẽ cã delecta
tioiſ infra limiteſ ſp ẽ veniale · ſicut
comedẽ ſg voluptatẽ · Qð enim eſt

cibus ad ſalutẽ huius hominis hoc
coĩtus ad ſalutẽ generiſ humani · vt
aug · dicit · et ẽ in iiij · diſt · xxxiij · in
lr̃a·ca.j: Tertiꝰ petẽ cã foꝛnicatiõiſ
vitãde in ſe/ſic ſcʒ ꝙ cognoſcit vxo
rẽ cã vitãde ĩn ſe foꝛnicatiõis?q;uiſ
poſſit alłr vitaẽ · ſʒ magiſ vult iſtomõ
delectabili vitare!qᷓ; aliomõ nõ dele
cabili vł penali·puta domãdo car-
nẽ · vł fugiẽdo alioꝛe ↄſoꝛtia· vł non
loqñdo ſolus cũ ſola · Si g poſſit fa-
ciłr vitare/ſʒ magiſ vult cũ volupᷣte
qᷓ; ſine ipſatũc peccat veniałr · q pᷣ
fert voluptatẽ carniſ abſoꝛbentẽ rõ
nemei qð ſzuat vſum rõniſ/et eqᷓ at
tingit ad finẽ · ſiẽ ſi hõ ſitienſ/põt eqᷓ
ſatiſfacẽ vł ſuccurrẽ ncc̃itati nature
bibẽſ vinũ limphatũ. minꝰ delecta-
bile ñ ledẽſ caput a eligit extinguè᷑
ſitim cũ foꝛti vino qð ẽ magis dele⸗
ctabile/qð inebꝛiat eũ vł in toto vł
in ꝑtepeccat · ñ tñ rõne finiſ/ſʒ rõne
medij incõpetẽtiſ. Et q;uis ſic petẽ
debitũ cã foꝛnicatõiſ vitãde in ſe/vt
detm̃ ẽ ſit veniale! nõ tñ ↄtrahẽ hac

intẽtiõe ẽ veniale; Et dir̃t iſte tertiꝰ

modus multũ a q̃rto q̃ ẽ meritoꝛius
ſupᷣ tactus · G iij · Quartus ẽ qñ cau
ſa infirmitatiſ vitãde · q;uiſ.n · vtrun
qʒ ſeoꝛſum liceat appetẽ! nõ tñ vnũ
ꝓyꝛ altex· qꝛ iſta cauda ñ ẽ ĩſtius vi
tuli.· MRõʒ dicti aſſignat er̃ thom · in
iiij · qꝛ talis q̃rit ſanitatẽ ꝓꝑ id qð ad
Eꝑ nõ eſt oꝛdinatũ · ſiẽ qui ꝑ ſaẽmentũ
babtiſmi tm̃ ſalutẽ coꝛꝑalem querit
Qntus ðẽ ſi qñ incepit petẽ ł reddẽ
bona intẽtiõel poſtea mutet intẽtio-
nẽ ita ſeʒ ꝙ nunc vellet iſtã libidinẽ
ᷣᷣ ſe · Sextꝰẽ qñcunqʒ aliud intẽdit
q; ad qð oꝛdinat᷑ ↄiugiũ/vł ad ꝓlem
Ereddenðõ debitũ · pe · de pa · Pkeſ
alioſ caſus hẽſ õ· int᷑ ↄditiõeſ põtaſ

Ca · ij.· G qnte ꝑtis · ¶ Dꝛimo oñdit

ꝙ diunx tenet᷑ reddẽ debitum ſuo cõ
iugi petẽti · Scdo oñndit ſi ↄiugi leꝓ
ſo ſanus ↄiunx teneã reddè debitũ ·
Tertio ꝙ vnꝰ ↄiugu nõ tenet᷑ alteri

debitũ reddẽ in det᷑mentũ ſue ſani/
tatis · Quarto oñdit ꝙ vnuſ cõiunx

ab ̊ excuſat᷑ ſp impotentiã q̃ tñ ex
culpa ſua nõ accidit · Qnto ondit qñ
ꝓᷣ̃p foꝛnicationẽ aut carnalẽ/ã ſpũa-
lem,s ã innalem iunx excuſat᷑ ab H̊
actu reddẽd debitum · Sexto oñdit
idem pꝛopter votum caſtitatis/ et
pꝛopter locum ſacrum

Vnc de ſcõo pncipali viðᷣlʒ
de reddẽdo debito ↄiugali,

vł de ñ reddẽdo · Mꝛo cuiuſ

intellectu ſʒm thomã · pet de pa · et
cõmunit᷑ om̃ſtheologos/tenenð ẽ ꝓ
regła“ ꝙ; ↄiugi debitũ petẽti/et tꝑe

debito/etiã tpe ſacrol reddenð ẽ ſiue
petat exp̃ᷣſſe, ſiue interpᷣtatiue · quia
nõ refert quõ quiſ voluntatẽ ſuã ex

pᷣmat,/vbiſ/an factis · et maxime in-

ferioꝛi vaſculo in ̊ cõpatienð eſt· qꝛ

verecũdius ẽ mulieri petẽᷣ. Item q̊ᷓ

cunq; intẽtiõe ſiue cã ſobol ꝓxrean-
de/ſiue foꝛnicatiõis vitãde,/ ſiue etiã
libidinis ſatiãde/ſiue voluptatiſha

bende · Nec h̊ ẽ reddẽ gladiũ furio
ſo · qj magis ne incidãt in dãnabiles
coꝛruptelaſ.ſiẽ in theotonia vxoꝛ mi
litis negãtis in vigilia paſce debitũ
(qꝛ ↄtinuerat tota q̃drageſima)fr̃eʒ
eiuſ impetijt · et negantẽ iugulauit·
Et reuerſa ad vixe dixit · Gᷓ tu feciſti
qꝛ facẽ coegiſti · Alia at̃᷑ ſuppoſiit ſe
iumẽto · Vñ vij · eth · ea · iij · vcupiſcẽ
tie veneroꝛe qbuſdã inſaniaſ faciũt

qñ ẽ mõꝛle · vbĩ ſepe ẽ veniale · c. iůjʒ

niſi diſuadẽdo ceſſare faciat ab ꝑxa
ctione alter ↄĩugũ ·qð tñ nõ cũ mul-
ta inſtãtia facienð ẽ·n añ duos men
ſeſet mrimoniũ ↄſummatũ violʒ qũ
licet intrare monaſteriũ. Rõ autem
detõxe duplex ẽ · Pꝛima ·.qꝛ ſiẽ ſzuus

ẽ ĩ pt̃ate dñiſic vnꝰ diugũ in pꝛate

alteriuſ qᷓ̃ ad redditionẽ debiti · quia
vir ñ habet ptᷣatẽ coꝛpoꝛiſ ſui/ſʒ mu
lier · vt dicit᷑ · · choꝛ · vij · Sed ſeruus
tenet᷑ ex nccẽitate p̃cepti/dño ſuo r8
dere debitũ ſʒuitutis · & vnuſ diugũ

tenet᷑ ex ncẽitate pᷣ̃cepi/ alteri red-
dere debitũ · Scda rõ ·ſicut ẽ dtra iu

ſtitiã alienũ accipe inuito dñol ita ẽ

ↄtra iuſtitiã alienũ petẽti nõ redde,

ñ dtra h̊ legitima exceptio haberet
ſed pmum ẽ pctm̃ mõꝛle/S et ſcm.
ſed coꝛpus vnius ↄiugũ ẽ reſ alteri
us quantũ ad actũ mrimonij/ſʒm il-
lud choꝛ ·vij · vir nõ habet ptᷣatẽ coꝛ

poꝛis ſui ſʒ mulier/niſi habeat legi-

timã cauſam negãdi · Ex qbus patʒ
q;magnũ pcti incurrũt mugeſ ſibi
mutuo in debito inobediẽteſ. Nam

rapinã faciũt · et inſuꝑ alteri occaſio
nẽ adulterij tribuunt · Idcirco cla-

mat vbi · S · apls · Nolite fraudari in
uicẽ · Sed qꝛ nõ ſy opoꝛtet obedire

ſubiungit exceptionẽ, ñ foꝛte ex cõ⸗

ſenſu ad tꝑs vt vacetis oroni·et ite

rũ reuertiminiĩ in idip̃m · ne tẽptet
voſ ſathanaſ/p incõtinẽtiã veſtra⸗

Sunt autẽ ſex caſus in qͥbus a p
cepto reddendi debiti quiſ excuſat᷑·
Pꝛimus ẽ lepꝛa de q̊ dicit tho · li
ecet teneat᷑ ſanus lepꝛoſo diugi red
dere debitũ ! nõ tñ tenet᷑ ei cohabita
re ·qꝛ non ĩta cito inficit᷑ ex coituſiẽ
ex cohabitatiõe. Rõ autẽ q̃re tenet᷑

reddẽ ẽ. qꝛ ẽ melius nato ſi cõcipit᷑/

etiã lepꝛoſus/oſſe!.qᷓ; non eſſe· nec le-

giſheniinarte ſua ſpiezeſt eu⸗
roii. Dicit aute necic q vi
areditiad milere epvoſam im
piret pbapr Fieli infechii mul

Oraetignikndſt gnoſcaann

iro ſepoſo⸗ Ouncd tndebſt nd
videi dudi ch mre mfena r
bma ſyene lepne ſezleonimna in qua
tantaé infecho gpteſ coponiſ fnr
ſtanm ridit no videt g minen
ſinfete teneat vir debti regd⸗
recgeco vix poſßz euade pieui⸗

5

Irds caſi ede pieuo phone q

ſiert quirecge /niſ ſalua ſtẽ

iuſlbiehi⸗ſrut naea

tlaimminet aute D
Apolum. U

1

— — — —

Seao

dtoſelt ddain

gpe inito io zi

kenũ petit n ic
nm exepto aberef
nle Fetſin
is gu ẽ teſ aten
Qimñinoniſhni⸗
noͤbabet piatẽ cor
ler niſhabeat leg⸗
ch. Triboͤſat
Nincumit Iugelſ
omodeciede KNan
vet inſup dtenoccſi
Lribuunt. Jaarro
Gls⸗ Paltefallenin
Eno popottt beiſn⸗
reynmni iſtterc⸗
t wweng im et ite
nin n netitet
z irit ini deſta

pꝛoſus ꝓhibetur vti iure ſuo q;uis

xime ſi timeat᷑ ſibi piculũ ſpuale · pu

ta incidẽ in adulteriũ· qꝛ lepꝛoſi pr
interioꝛẽ caloꝛẽ! dicunt᷑ multũ appe
tere actũ illũ· Debẽt autẽ ſzm com
munẽ opinionẽ et alanum! ꝓpe do-

mũ lepꝛoſe iugis manere · Non rñ
tenet᷑ ſanuſ vt pe · de pa · dicit reddẽ
debitũ! ſi ex ̊ ſibi immineat piculũ

moꝛtis vłl infirmitatiſ· Vñ dicit · te

nenð ẽ ꝙ; nec reddẽ nec cohabita?

tene?᷑! niſi ſuppoſito ꝙ ex cohabita-
tione vł redditiõe debiti ñ immine

at ſano pĩculũ infectiõis· qᷓͥ ſuppõito
loquunt᷑ iuraex · de ꝛugio lepꝛoſo

ca·ij.· UVt autẽ ex redditiõe debiti

immineat piculũ infectiõis qᷓrendũ

eſſet a medicis · et credenð eiſ. Inꝰ

quiſq; enĩ in arte ſua ſapiẽs eſt · ecã ·
xxxviij · ¶ Dicũt autẽ medici ꝙ vi-
ro accedẽti ad mulierẽ lepꝛoſam im
minet ꝓbabłr piculũ infectiõiſ mul

tomagis!qᷓ; mulieri ſi cognoſcatur a

viro lepꝛoſo · Quicqͥd tñ de ̊ ſit!nõ
videt᷑ dubiũ/œ qñ młr ẽ infecta vl-
tima ſpecie lepꝛe ſeʒ leonina/ in qua
tanta ẽ infectio ꝙ ꝑteſ coꝛpoꝛiſ fru-
ſtatim decidũt nõ videt᷑ ꝙ mulieri

ſic infecte teneat᷑ vir debitũ reddẽè

q; reddẽdo vix poſſʒ euadè piculũ⸗
Scð&ðs caſus ẽ de piculo ꝑſone · q

nõ tenet᷑ quiſ reddẽ niſi ſalua ↄſiſtẽ

tia ſubiecti · ſicut nata ᷣmo retinet

nut᷑tiue augmẽtatiue potẽtijſ gr̃a

ſubiecti/ q; miniſter generatiue gra

ſpeciei· imminet autẽ ex multo coi
tu pꝑiculum · Vñ ph̊s de lon· bꝛe ·

vite · ca · vl · dicit! ꝙq ſperma amplius
emiſſum deſiccat· et ſeneſcunt tales
cito · pꝛ qdð mulus longioꝛis vite eſt
equo et aſino ex q̃bus genitus eſt:

malũ ex ̊ alteri ꝓueniat tꝑale · ma

femelle maſculis ſi coitiui ſint ma
ſculi · p qð etiã paſſereſ maſculi bꝛe
uioꝛis vite ſunt femelł · Si autẽ in-
Ffirmus ſit vł vulnerattus/et coitus
mõꝛł ſibi eſſe poſſʒ tũc nec reddẽ te-
net᷑ · Et ex iſto pᷣncipio dicũt aliqui
ꝓbabłr! ꝙ ſi vir fur ẽ incoꝛrigibił
Ipᷣ qð vxoꝛ quotidie ꝑiclitat᷑ cum eo
ad moꝛtẽ erga ĩuſtitiã!ꝙ põt fugere
et eũ relinquè · ne moꝛiat᷑ cũ eo · ſicut
et de naufragio communi liceret ei
ſoli euadẽ/ſi poſſʒ · nec teneret᷑ cũ eo
ſponte mergi · Hpe · de pa · Vnð etiã
hugo ſuꝑ iiijnotat· ſi mulier ꝓba-
błr timet dep̃hendi cũ viro ſuo fu-
re/qui ẽ in nemoꝛe: et nõ audet ve
nire ad eum: vł ſi timet ꝓbabłr ꝗ;
vir cõpellat eã ad eundum ſecum in
furto faciẽdo nõ tenet᷑ ire ad eũ vt
ſoluat ei debitũ · vt hẽs in qrta ꝑte
ca iij · · vij⸗
Teoertius caſus eſt de impotẽtia ·
pꝛ quã aliqͥſ excuſat᷑ · qꝛ impoſſibili
um ſzm ĩura nõ ẽ aliq̃ obligatio/ſiue
ſit pꝛ actũ pᷣcedẽtem qð tñ in mu-
liere locũ nõ habet vł raro/ ſiue pyr
aliã cauſam · ita tñ ꝙ ſi ſpꝛ culpã ſu-
am peccauit/ reddẽdo ſe impotentẽ
afflictione indiſcreta/ vł penitẽtia:
imputat᷑ ſibi ſi pꝛ Gmõi, alius inci-
dit in damnabilẽ coꝛruptelã· Vnde
nec viro iniungẽda ẽ tã gᷓuis peni-
tẽtia!l ꝙ ſit impotẽſreddẽ debitum
vxoi iuuẽcule feruẽti · puta ieiunia
et vigilie · qᷓ̃ deſiccãt ſperma · Nec e
cõuerſo ↄſulenð ẽ vxoꝛi facere tam
graueſpenitẽtias vt reddat᷑ defoꝛ
mis viro ſuo/vl ꝙ ſit in maciem vł
pniciem ſue pꝛoł, vł impedimẽtum
ↄceptus · Nec etiã tenet᷑ vir vti cal
lidis vt ſit potens · ſed ſufficit ꝙ ſe ñ
faciat impotentem/

Quartus caſus eſt ratio foꝛnica
tiouĩis ·qꝛ vt ray ·et guil · dicũt · foꝛnĩ
cãs commiſſo adulterio amittit ipſo
iure ius petẽdi debitũ· licet nõ ſta-
tim ꝑdat ſp tał iuſquo alter tenet᷑
ſibi reddè qñ viðlʒ foꝛnicatio ẽ occł
ta et ꝓbari nõ põt · Si enĩ foꝛnicat̃o
eſſet notoꝛa! tunc nec reddẽ nec ex
igere debet debitũ ille qui innocenſ
eſt · niſi reus penitentiã velit agere
et niſi in caſibus certis q̃ſ ponũt do-
ctoꝛeſ/in qbus foꝛnicatio vł adulte-
rium nõ diuoꝛtiat ↄiugeſ. de ray ·
et glõ · Vide de H̊ g̊ · ca · xv · pꝑ totum
Immo dicũt qͥdam magni et multi
ꝓꝙ ſi ꝓcerto vxoꝛ ſcit ꝙ marituſ eiuſ
foꝛnicatus vł adulteratus ẽ,/ et ha-
bet teſteſ qbus HG̊ ꝓbare põtnõ te⸗
net᷑ ei reddẽ debitũ/etiã ſi nõ eſt ab
eo ſpꝛ foꝛnicationẽ ꝑ ſentẽtiã ſepa-
rata/ſi ipſa vult ↄtinere · Idem di⸗
cunt ꝙ ſi mulieri firmit᷑ dictet ↄſciẽ
tia ꝙ maritus eius coget eã ad moꝛ
tale/ſi venerit ad eũ in lectũ vł ali-
bi ñ tenet᷑ venire ad eũ ꝓ reddẽdo
qᷓ;diu ſibi ̊ dictet ↄſcĩa ñ erronea·
Notat pꝛeterea pe · de pa · diſt · xv. ꝗ;
triplex foꝛnicatio int᷑ ↄiuges poteſt
inſurgere · ſcʒ carnał. ſpuũalis· et in-
nat᷑alis· De carnali quõ ſꝛ eã qͥſpẽ
dimittẽ alium dctm̃ ẽ · De ſpũali pu
ta qñ quis incidit in hereſim, iudæ-
iſmuũ/vł idolatriã,/aut paganiſmum/
idem dm ẽ ſicut de foꝛnicatiõe car
nali dctm̃ ẽ· niſi ꝙ ſpꝛ vnieã fomica
tionẽ carnalẽ qͥſ põt talem dimittẽ.
ſed yꝛ ſpũalem nõ ſic/ſi ſe velit coꝛ
rigere. De innãli foꝛnicatione idem
dðm ẽ qð de carnali ·qᷓ innaliſ extẽ
ditur ad vitiũ ſodomiticũ/et ad pol
lutionẽ exoꝛdinariã cũ alio vł cum
alia cõmiſſam · De omĩ pctõ ↄtra na

non legitimus vſus intelligi debet.
Vñ qꝛ mechia cã ẽ diuoꝛtij ſuffici⸗
ens/et g&uioꝛ ſit mechia in omĩ
cato ↄtra naturã qᷓ; in adulteri

pꝛĩie dictol ideo ſi alter agat in mem

bꝛo cũ altero innãli/vł poſterioꝛi vkr

polluit ſe ꝓpꝛijſ manibus· idem eſi
effectuſ ſicut de ſimplici mechia ECt
fundan⁊᷑ illa in vbo chꝛiſti q ob cau
ſam foꝛnicatiõis? vxoꝛẽ dimittẽ poſ⸗
ſe determinauit;

Quintus caſus ẽ rẽne voti · vt ſi

de licẽtia alterius iugis facit votũ
de caſtitate ãamodo ſeruãda.ſimplex
inq; vt ſollenne votũ · qꝛ extũc pdit

ius petẽdi·nec reddere teneẽ᷑· vt.qᷓ.

ꝑte ĩiij · ca · i · Cij · ¶ Sextus eſt ra
tione loci ꝓvt Sg̊· pte v· ca. ·C. viij⸗

Ca · iij · huiuſ quinte ptiſ. Pimo
oñdit ꝙ tꝑe ſacro nõ licet petẽ debi
tum · Scðdo ꝙ etiã nõ licet poſt conce
ptum · Et pꝛope partum. Tertio

etiã hoc non licet tpe purgationis

Quarto ꝙ nec tpe mẽſtruoꝝ· Qnto
oſtendit qbus tpibus interdicta eſt
nuptiae celebꝛatio· Et ſic terminat᷑
materia pꝛeſentis tractatus

E tertio pꝛincipali/vidlz de
ctꝑibus in qbus ↄtinẽtia cõo-

iugibus etiã indicit᷑ notan-
dum ꝙ ad hoc ſunt quĩnq; tꝑa· Pꝛi
mum tꝑe ſaero nõ licet petẽ debitũ.

puta tꝑibus ꝓceſſionũ iieiunioꝛe/ et

feſtox · Vñ exo · xjx · nõ appꝛopinque
tis vxoꝛibus veſtris · Dicit tñ pe · de
Pa· ꝙ nõ ẽ pctĩ moꝛtale/ſʒ veniale ·
niſi cõmitteret᷑ eõtemptus nimius/

turã ꝓbat ꝑ xxxij- q· iiij· meretriceſ
vbi dicit g nomĩe mechie omĩſ ili
citus dcubitus/atq; iſtoꝛe membꝛoxe

pec
o pꝛo

„ -—

hamſßirite te ninnß
mrnli oñ debiti et nece
imumeſt erqno big aberacko⸗
neconpeſiinon poſſunntt
Odnet terdu d tyl ad N
tfi Fue etphe enih de zond
dmned parte gata Nin
pe de pa diat ſp e am pere de
biti vtqg inafnter tpe cowepdig/
partus qt et buta deinent elephas
