ſunt indiſpẽ ſabłᷣr bona caritatis et
gloꝛie · Scða qꝛ bonis foꝛtune et na
ture et gratie gratis date pñt homi
neſ abuti in ꝑniciẽ ſui et alioe non
qlibet tenet᷑ velle illa cuicunq; ꝓxi-
mo ſuo/ſed aliqñ nõ uelle · qꝛ et ſcõm
rectã rõnem ita deberet hõ velle de
ſeip̃o · Sic iudex cũ amoꝛe ꝓximi ne
cat ip̃m/aut bonis ſpoliat· Sic inge
niũ et ſcientia et diuitie pñt deſide-
rari iſti vł illi ꝓximo nõ adeſſe: dũ
nocita credunt᷑ · Tertia regula · Ab
inimico parato totałr ſatiſfacere de
iniuria! ego teneoꝛ ſatiſf actionẽ ſu-
ſcipere/vł indulgẽ· tñ vbum meum
aut ſocietatẽ ſolitã aut alia dilectio-
nis ſigna poſſum interdicẽ ad mei
ſui cautelã et nõ ad rancoꝛẽ · Quar-
ta. Inimicũ non paratũ coꝛrigi dili
go quãtum ſufficit ad ſalutem ſi ei
nolo malum damnatiõiſ.neq; damni
tempoꝛał per imuſta media· Quin
ta · Immico meo incoꝛrigibili optaẽ
fas habeo vt tałr ſibi ſit in amma
vł rebus/ quałr ſufficit ad ᷓ̊ ꝙ neqʒ
mihi neq;ʒ reipublice ĩniuſte aliaſ da
mnum poſſit inferre ·

Eſt autẽ inuidia ex ſuo genẽ pec
catum moꝛtale · qꝛ directe ↄtrariat᷑
bono ꝓximi/ vł diuino ſcʒ caritati/qᷓ
ↄgaudet veritati nec emulað?᷑ · ¶liqñ
inuidia nullũ ẽ petm̃ · vielʒ qñ doloꝛ
de alieno bono eſt motuſ pᷣmo pᷣmus
ex nac᷑a/ ſine negligentia voluntatis
veniẽſ. ſicut quidã nãłr inuidi ſunt ·
et illa nõ eſt in ptate nr̃a ·qꝛ ꝓuenit.
ex malitia aliqñ complexiõiſ mela-
colice · Weniale pctm̃ ẽ inuidia id ẽ
triſtitia de alieno bonol qñ ẽ motus
ſcedo pᷣmus id ẽ qñ appetitus ſine cõ
pleta delibẽatiõe/ tali paſſione affici
tur · Cum aũt dicit᷑ ꝙ inuicha eſt tri
ſtitia de alienis bonis notat ſanctuſ
thom · ꝙ triſtitia põt quattuoꝛ mõis

de boniſcõtingẽ · Vnomõ qñ aliquiſ

dolet de bono alicuius inqntũ ex eo
timet᷑ nocumẽtũ/vł ſibupſi/ ł etiam
alijs bonis · et tał triſtitia nõ ẽ inui-
dia · et põt eſſe ſine pctõ · Aliomõ põt
quis triſtari de bono alterius? nõ ex
eo ꝙ ipſe habet bonũ/ſed ex eo ꝙ ſi
bi deeſt bonũ id qð habet ille · Et H
ꝓpꝛie ẽ zelus ſᷣm phᷣm · et ſi iſte zelꝰ
ſit circa honeſta laudabił ẽ · m illud
j·coꝝ·xiiij · Emulamini ſpũalia· Si
autẽ ſit de bonis tẽpoꝛalibus poteſt
eſſe cum pctõ/et ſine pctõ. Tertiomõ
aliquis triſtat᷑ de bono alterius in-
quãtum ille cui accidit bonũ ẽ eo in
dignuſ.q quidem triſtitia nõ põt ſine
pctõ oꝛiri ex bonis honeſtis/ex qui-
bus aliquis iĩuſtus efficit᷑ · ſicut dicit
pps· ſed bñ de diuitijs et de talibus
que pñt ꝓuenire dignis et indigniſ
Et qꝛ talia bona eueniũt etiã indi-
gnis ex iuſta deĩ oꝛdinatiõe ſeu di-
ſpoſitiõe/vel ad eoꝝe coꝛrectionẽ/ vel
ad eoꝛum damnationem ideo talis

triſtitia pꝛohibet᷑ in pẽ̊ · Noli emu⸗
lari in malignãtibuſ. Quarto modo
aliquis triſtatur de bono alterius
inquantũ alter excedit ipſum ĩn bo-
nis · et hoc eſt etiam ſᷣm p̊ᷣm perſe
malum. qʒ dolet de quo gaudere de
beret · ſcʒ de bono pꝛoximiet eſt ex
genere ſuo moꝛtale · niſi qñ ẽ imper
fectus motus appetitus ſenſitiui ·
qñ ẽ paſſio ſolum · ſicut etiam in pue
ris inuenit᷑ · De triſtitia vo accidie
vide infra · ca · viij · C.j·
Filie inuidie ſunt quinq; · Vna ẽ
odium,de quo dictũ ẽ · Alia exultato
in aduerſiſ ꝓximi · Tertia ẽ afflictio
in ꝓſperiſ ꝓximi · De qbus duabuſ.
eſt regula illa canceł!ꝙ inuidia que
eſt doloꝛ de alieno gaudio/vł gaudi
um de malol ex genere ſuo moꝛtalis
eſt· qꝛ ẽ ↄtra caritatẽ pᷣſertim ſi do-
loꝛ ſit de bonis ſpũalibuſ.ſed ex de⸗
fectu deliberatiõiſ vt in pᷣmis moti
bus/vel ex malieia complexiõiſ me-⸗
lancolice põt nõ eſſe moꝛtale pctm̃.
Quarta filia eſt detractio · Eſt autẽ
detractio denigratio aliene fame p
vba occulta · Et fit ſex modis · Pꝛi⸗
mo qñ quis falſum imponit alteri ·
Scðdo qñ pctm̃ alterius ꝑ vba adau
get ſcienter · Tertio qñ occultũ ali-
quod reuelat · Quarto qñ id qð eſt
bonum dicit mala intentiõe eſſe fa-
ctum · QLuinto qñ negat bonum al-
terius · Sexto qñ malicioſe bonum
alterius tacet vł minuit · Et intelli
ge in omĩbus pᷣdictis qñ talia fiũt
in fame denigratione · Detractio
fit dupłr pctin moꝛtale.· Pimo qñ
quĩs de alio obloquit᷑ ſeu detrahit
alteri iſta intentiõe vt eius famam
denigret ·˖ Scdo qñ quiſ dicit aliqua

vba ꝑ que diminuiĩt᷑ fama alicuius
intendẽ ſnõ ſed aliqd aliud et e
vbum qð loquit᷑ ẽ adᷣo grauelꝙ no-
tabił'r famã alteriuſ ledat.⸗ p̃eipue
E̊ ẽ veꝝ in his q̃ ꝑtinent ad hone-
ſtatem vite; Veniale petĩ E qnñ
aliquiſ dicit aliqua vba ꝑ qᷓ diminui
tur fama alicuius in modico ł leui
non ̊ intendẽs ſed aliqͥd aliud. vt
ſi ꝓferat ex animi leuitate,/ vel pyꝛ
aliqͥd nõ neceſſariũ · Nullum vo pec
catum ẽ qñ ꝑ vba alicuiuſ diminui?
fama alterius · vt cũ loqñſł&ᷣ nõ intẽ
dit! ſed ꝓfert aliqð bonum debitis

circunſtãtijs obſeruatis · De talibꝰ

dat canceł·hãc regulã. Detractio
eſt diminutio fame alteriuſ occulta,
vł diffamatio q̃ ẽ publica/vł otume
lia ⁊ expꝛobꝛatio que fiunt in facie
eiuſ q ledi/ ſunt ex ſuo genẽ moꝛta
les ſi damnũ vł dedecus ſit notabi-
le· et ſi nõ trahant᷑ extra ꝓpꝛã rõnẽ
vt ſi fiant ad cautelã alioꝝ ne ſedu
cant᷑/aut ꝓ bono reipublice vł com
munitatis alicuius/aut ꝓ coꝛredtiõe
fraterna · Sed apud impfectos iſta
bñagere · ſcʒ alios recte increpare⸗
ſicut et ſe digne laudare, difficilli⸗
mum eſt · Sed quid de audiente
detractoꝛẽ · Rñt᷑ ſᷣm thom · Audienſ
detrahentẽ/et qͥ eũ ad h̊ inducit pec
cat tm̃ ſicut detractoꝛ · Quiĩ vo detra
ctoꝛem libent᷑ audit,ñ et detractio ei
placet ſ odium eiuſcui detrabiẽ
ſimilr pecat ſicut detractoꝛ · Immo
qnq; magis. Qñ autẽ detractio ali-
cuiꝰñ placet/ ſʒ ex timoꝛe vł negli-⸗
gSentia/vel etiã ex verecũdia quadã
obmittit repellere detrahentẽ pec-
cat qͥdem · ſed multorminus q;ᷓ detra
hens · Et põt fieri in eo etiã cui de⸗

baßn

E

1 rſim el a net
ſtter Gianen der⸗ .
linenkkür iig i
n errtd tsdik r.
ftentquſ Ateſtutone ia
ſeragtplumter iſtune⸗
nſPinvchis biitfamd
umddderwiiſe ane
Nriinienide ddchicſdln
aN Noſgnaſteratid
Apcrd Aerrad R ne de
btun Dehice radei giter
fgi deſnnamnal borfeſor niir⸗
Quintiflla iſmeto⸗ Raii

limntan perultichleunnenen

mranicp ſeniire dic nchi n⸗
mnttlhm anietin Pifen

iils tale de ginoj it on⸗

raſnaliii Etch igtal
riitenſinlf niiſo⸗
iiſti igieinnnis of
enrlumntiſſtſin⸗
eeiſniinu⸗
ndudeit. Dat e
ſnit ede 1
Nienirſiſer
Parde ietam

en
Erd
mar

R

rur.
AMhre⸗

EX
Nong

.—
.
o *

.
Ad .
Reep⸗

Wr

4 . nudoeblcyl nm
a nwbutoqle funt infre
aſ let ſin erſio Gens norta
dnmi N1 delerigſt wtebi⸗
etſinönebant erra ppni fons
i ſintad auteladlior w ſecu
t att pbenoreiptdice Ncon
umtans andiusant pconedde
frtemna⸗ Bedaprd impfeiſta
biagere ſalis tekeineynn
ſcutet ſe digre ludam offli
mumeſ. Del gig anete
deraanu Ritfnthin enl
deraenti etii a iniotßer
rti ſet tair u moden
enlimi te ndo
t odun eiuſcui derahit.

nit vet ſcntdetalter Inno
nags

tractio non placet moꝛtale peccatũ

tripłr· Vno mõ qñ alicui ex officio
incuũbit detrahentẽ coꝛrigere · Scðo
pꝛ aliqð piculum ↄſoqñs detractio
nem.Certio ſi o timoꝛẽ humanum

dimitti?᷑ · ẽ aliqñ moꝛtale pctm̃ · vt
habeſů · ca · v · Ox · Veniale pctin ẽ

audire detrahbentẽ! qñ alicui ñ pla-
cet detractio· ſed tñ coꝛrigẽ dimittit
ꝓyꝛ timoꝛẽ verecundiã ſeu negligẽ-
tiam/pꝛout talia non ſunt moꝛtalia ·
Sed quõ debet coꝛrigẽ quis detra-
pentẽ · RKñt᷑ ſi ver dicit detractoꝛ!
dicat eĩ redarguẽdo de Gq; ꝙ peccat
fratri detrahẽdo · vł ſaltem onden-
do p triſtitiam faciei ꝙ ei detractio
diſpliceat · Si autem detractoꝛ dicit

falſum/ coꝛrigat eũ de falſitate vbo

rum. ꝛeterea(qð p̃fatis difficili⸗
us eſt tenet᷑ quiſ ad reſtitutionẽ fa-
melſicut ad tꝑalium rex reſtitutio-
nem · Mꝛimo qñ quis abſtulit famã
falſum dicẽdo et imuſte, oꝛdinẽ ſcʒ
debitũ nõ ſeruãdo · Scdo qñ abſtulit
famã vere dðo/ſʒ iniuſte· puta cũ ali
qͥſ ꝓdit crimẽ alteriuſ ↄt᷑ oꝛdinẽ de
bitum · De h̊ uide tractatũ quẽ col-
legi de manuali confeſſoꝛꝝe in fine.
Quinta filia ẽ ſuſurratio · Eſt autẽ
ſuſurratoꝛ qͥ ꝑ occultã oblocutionem
inter amicos ſemĩare diſcoꝛdiã ni-
titur et ſapare amicitiam· Pofert
enĩ talis talia de ꝓximo q̃ pñt com-
mouere aĩm audiẽtis · Et q;uis tał
non intẽdat ſemꝑ ſimpłr malũ dicè
intẽdt tñ dicẽ ĩd qð aĩm vnius poſ
ſit pèbare ↄtra alium/etiã ſi ſit ſim-
płr bonũ/a tñ apparẽſmalũ inquã-
tũ diſplicet ei cui dicit᷑ · Dicit᷑ etiã
ſuſurro bilinguiſ qd idem ẽ ·qꝛ ſuſur
ro nitit᷑ ex vtraq; parte amicitiam

rumpereet ideo duabꝰ linguiſ vtiẽ
ad duos · vni dicens malum de alio⸗
Judicium ſuſpicioſum/qꝛ ſepe ex
inuidia oꝛi᷑ · Idcirco notandum ſᷣm
thom · ꝙ iudiciũ ẽ qᷓdam deffinito ł
determinato eius qð iuſtum ẽ· Fit
autẽ iudiciũ malum in genẽ tripłr.
Vnomõ qñ ẽ ↄtra rectitudinẽ ĩuſti-
cie· et tale dicit᷑ iniuſtũ vł puerſum
cum ñ ſit debitis ↄditionibus iĩuſti
cie/etiam ab illo qui habet ptᷣatem ·
Scdomõ qñ iudicat homo in his in
qbuſ nõ habet auctoꝛitatẽ · Et diciẽ
iudiciũ uſurpatũ· ſumit᷑q; ex parte
ipſius ꝓ quẽ fit iudiciũ · Et alio no-
mine dicit pᷣſumptuoſum vłtemera
rium, qꝛ pᷣſumit id qð ad ſe non ꝑti
net · puta qñ aliqͥs iudicat de inten-
ctione coꝛdis vł alijs incertiſ. Simi-
liter qñ homo nõ habet ĩuriſoictio-
nem/vł ſi habet nõ extendið᷑ ad illã
cauſam uł pꝑſonã · Vñ pẽtm̃ ẽ uudica
re de rebus diuiniſ ꝗᷓ ſunt ſupꝛa noſ
que debemus ſimpłr coꝛde credere
nõ ſcrutari temerarie · Sic nec ſecu-⸗
laris iudex debet iudicare de cleri-
col vbĩ ei non ſubijcit᷑ · Certio modo
qñ deeſt rectitudo rõnis · puta bñ a-
liqͥs iudhcat de his q̃ ſunt dubia vel
occulta ſpꝛ aliqs leueſ ↄiecturaſ.et
ſic dici iudiciũ ſuſpicioſum ł teme-
rarium · PMꝛo cuuuſ intellectu nõt
alex:q; iudicium ẽ ſentẽtia firmata
Suſpicio nõ ẽ iudiciũ/ſed eſt opinio
mali(vt dicit thom)ex leuibus ꝓce-
dens indiciis.vł(qð idem ẽ vt alex ·
dicit)eſt acceptio vnius partis cum
foꝛmidine alterius· Et de iſta ſuſpi

cione dicit alex? ꝙ pꝛauũ iudicium,

eſt ex erroꝛe ꝓcedẽ ſ temeraria ſen-
tentia. vł ſuſpicio mali de occultis

alioꝛę · Et dicit ſanctus thom · ꝙ põt
fieri tripłr ſᷣm treſ graduſ. Mꝛimꝰ⸗
qñ homo ex leuibus indicijs de bo/
nitate alicuius dubitare incipit · 1 B
eſt leue et veniale petm. Scds cum
aliqͥſ ꝓcerto maliciam alterius eſti
mat ex leuibuſ indicijſ· Et ſi hoc fit
de aliqᷓ graui: eſt pctm moꝛtale in-
quãtum nõ eſt ſine ↄtemptu ꝓximi ·
Sic etiã dubia in peius interpᷣtãdo
quo ad vitã ꝓxim/ in Suibus deter
minãdo ſiue diffimẽdol!ẽ ſimile pec-
catũ · Cancell · addit · Zelotipia ꝗᷓ eſt
vehemẽſamoꝛ ſuſpicioſus non ſatis
fidens de re amata/et alie ſuſpicio-
nes maliuole vt dum aliqͥ ſ ſemꝑ pu
tat irrideri et falli/in qualeſ melã-
colici et qͥdam ex religioſiſ faciliter
caduntſi nõ repᷣmant, ſed addat᷑ cõ
ſenſus liber, ſunt vt plurimũ moꝛta
lia delicta, aut moꝛtaliũ delictoꝛ ve
hemẽ ſ cauſa · Tertius qñ aliqͥſ iux
ex ſuſpiciõe ꝓcedit ad aliquẽ con-
demnãdum · et ̊ etiã ẽ moꝛtale pec
catum · Judicare autẽ alteꝝ tanqᷓ;
malum ſi fiar ex officio iudicij, et ꝑ
teſtes legitimos nõ ẽ ex ſe malum:*:
ſed vtuoſum · etiã ſi ꝑ ↄfeſſionẽ aut
alr ſciret᷑ eſſe ꝓ iudicẽ innocẽs,/ nec
aliud pateret effugiũ quin ſuo fun-
geret᷑ officio⸗
Sed q̃rereſ ex qua ſuſpiciõe põt
dici iudiciũ rectũ/et ex qua non · ¶RRs
alexãdri · Eſt iudiciũ qdðdam eoꝛum
que occulta ſunt ĩn coꝛde · Et ẽ iudi
cium aliud eoꝝ que ſunt in opere ·
Quoꝛundã põt eſſe ꝓbatio · q̃rundã
non · Occultoꝛe S coꝛdis/et occulto
ſimpłr opens nõ eſt faciendũ ĩudi-
cium ꝑ ſuſpicionẽ · vt homo ſolis ſu-
ſpiciõibus innitat᷑ · Vbi vo eſt opus

guendũ ẽ · Eſt enĩ ſuſpicio ſiue pꝛe-
ſumptio triplex· temeraria ſcʒ ꝓba

bilis et violenta · Temeraria eſt qñ

multa ſunt ſigna boni et pauca ma

li ·et tũc ex ſuſpicõe iudicare (ideſt

condemnare) eſt pctm̃ moꝛtale ſi fi-
at cũ deliberatõe · Si vo fuerit ſu⸗
ſpicio ꝓbabilis,r vt qñ multa ſunt ſi-
gna mali et pauca boni! tũc iudicaðs
ex Gmõi, pcti eſt ſed nõ ita graue.
ſedveniale dum ſtat in ſuſpicõe. Si
vo veniat ad aſſertionẽ firmã cum
ꝑtinacia pᷣſumit᷑ eſſe moꝛtale. Iteꝝ
eſt ſuſpicio violenta cũ omĩa ſigna
mali apparẽt et nulla boni · et tunc
non ẽ pctm̃ · Et de iſto etiã dicit cã⸗
cell · ſi · Judicare ꝓpna eſtimatiõe
alium ex apertis ſignis exterionbuſ
que nõ pñt bñ fieri: nõ ẽ ex ſe pdtm
moꝛtale · licet qñq; ſit curioſitas ve-
nialis · qñũq; moꝛtalis dum homo ab
alijs melioꝛbus ã debitis nimis im
pedit᷑ aut dũ ꝓꝑ h̊ in ſuꝑbiã erigi᷑

Querið de qbus pſonis poſſit iu⸗

dicium ſuſpicioſum haber · et de qͥ⸗
bus nõ · Rñdet idem ꝑ ſex regulaſ
Pꝛima · De eo de q̊ dſtat eſſe bonũ
non eſt iudicãdum eſſe malum . et ſi
iudicatur eſt pctĩ · Nam ſic iniuria
fieret ꝓximo · Scðda · De eo ecõuerſo
de q̊ ↄſtat eſſe malũ ſi iudicat᷑ vł di
cit᷑ eſſe bonũetiã ẽ pctm̃·qꝛ ẽ mẽda
cium · Certia · Vbi nõ ↄſtat de aliqᷓ
ꝙ ſit bonũ/nec ↄſtat ꝙ ſit malum: pᷣ
ſumẽdum ẽ ibi de q̃libet iuxẽ regu-
lam iuris ſit bonus. donec ↄſtet e
appareat ↄt᷑rium · et tñ põt dtingẽ
ꝙ ille ſit malus · Quarta · Non de q̊
libet pᷣumẽdum ẽ ꝙ ſit malus.do-
nec ↄſtet ↄtrium · Quinta · Quauis

quod per ſigna ꝓbari poteſt diſtin-

cllbeobetſci wniale · Im

vxtinpett leſift eliber

0us venadle q Tenſus in vema

ticſtnſi wnle hen POrtea

Ndlunbonprenilerdifltate
0pens auter nahta tonnlenen

dcpadins in ane igm e

tro auget mentiet laude ohani

ſetdum in cetend ipſe oum penn
mualrqpent· Diffcuta win
Efe mhto er aſiiefactione vinion

Meniis lis dep ſe dinimien.
nilaugio glone et menie zar

Etamen nale ſabitang *

iin nioni e,
mat op? ſi
bebtua, plee me

poteſt diſp
niſlſnae ſi⸗
te Vepe⸗
Weri tener

, denta. .
Wie lmnen; Ge

1. 4 1 n-
Arer ſ aka
Mreutn un
n n
Re „Aflieitſa⸗
RNqinltſingſ.
e Harabent n
. W
Adrenidedinſrn ed

nei inſiht ,
6 vnie 4 Anrnfnen
as fſmiebemt en

Preid vigeent Glonia ſgna
u appaner et nila bonier tin
ne ß E eiſh eti dictei
ir Jufrre puz ſinati⸗
mexrqerg ſonderteibuſ
pit bñ fien nocexbpoñ
taelcet qſicg ſtunoſtes v⸗
nqg motalig dum honmd ab
melnoubus à debttsnims im
Ki at üph n updieng
Quende Ppispſangsfoſtei,
Gum ſuſpidoſunmbeben erdei⸗
g n Ricer den pſer utll
ins Nenri lteſ n
on eſ iuchtadun Eerde⸗
ſanſri
aoreͤ mgin
eten iet d di
aliteſe ni ſinctcht N
N inii Aqlind
eſebnd a d. delij
en . ſemdum .
ben ae elber uſ ten
. miibidegt ga
ag. doner Rer,

0 ſt 1 .
unoq vot nge
tar erta Nonden
leſt ſtmelnsd

Cancell · ſic dicit · Accidiam dicimuſ
eſſe tedium interni boni · Et hec ex
genere ſuo venial ẽ· qꝛ ↄtrariat᷑ nõ
caritati! ſed feruoꝛi eius · Fit autẽ
moꝛtal dum per eã aut ex ea moꝛta
le crimen incurrĩt᷑ · vt qñ redundat
in pm̃ moꝛtale · vt ẽ obmiſſio eoꝛe
que ſunt de neceſſitate ſalutis · aut
deſperat̃o de diuino auxilio · aut ſui
ipſius interfectio · ¶ Pꝛimũ magnũ ·
ſedᷣm maius · tertiũ maximũ · SZubðt

Sola negligẽtia moꝛtalis eſt ꝑ quã

illud qð ſub p̃cepto cadit/obmittiẽ᷑ ·
q;uis culpabilioꝛ in exercitiis ſpũa-

libuſ et ierarchĩicis vt in miſſa/q; in

ꝓphanis · De q̊ habes latius infra·
Cv · Tedium tñ boni aliqñ ſolum ẽ
motus na⁊alis et ſic mullum ẽ pẽtm̃
Aliqñ ẽ appetitus triſtati de oꝑe
ſpũali laboꝛioſo · et ſic ẽ veniale · m
mo etiã appetitus ille ſi ſit delibera
tiuus ẽ veniale · qꝛ ↄſenſus in venia
le.nõ eſt niſi veniale pctm̃ · Pꝛet᷑ea
tedium boni ꝓueniẽſex difficultate
operis/aut ex malicia complexionis
abſq; culpa plus in Johãne q; in pe
tro auget meritũ et laudẽ iohãnis·
ſi et dum in ceteris ipſe cum petro
equałlr operet᷑ · Difficultas vo in o-
pere vtutis ex aſſuefactione vitioꝛe
ꝓueniẽsplus de ꝑ ſe diminuit ra-
tionẽ laudis gloꝛie et meriti qᷓ; au-
geat · tamen male habituatus (qm̃
niſi ex maioꝛi conatu opꝰ ſimile ad
bene habituatũ ꝑficere nequit ) ma
gis inde redditur incidentaliter cõ
memdandus
Caritaſ que ↄgaudet vitati huic
vditio opponit᷑ · Saudium ſiue leticia
bona ð (õm damaſcenũ)que ñ penĩ-
tudinẽ infert, nec alterius nocumẽ

ti eſt generatiua, nec vltra excedit
menſuram, nec a ſtudioſis operibuſ
abſtrahit aut in ſeruitutẽ redigit ·
Contra pᷣceptũ autẽ caritatis ẽ de⸗
um nõ diligere ſuper omĩa. Diligẽ
autẽ deum ſuꝑ omĩa ex toto coꝛde/
ex tota anĩa, et ex tota vtute/quã-
tum ſufficit viatoꝛi ad ſalutẽ (dicit
cancell.)eſt talr affici ad deum actu
vł habitu/ ꝙ dei amicitiã cuiuſlibʒ
alterius rei dilectiõe añponat · ſic ꝙ
ꝓ nulla dilectiõe ſui vł alterius⸗ ca
ritatẽ dei vellet deſerere per trãſ⸗
greſſionem cuiuſcunq; pᷣcepti diuini
Eſt etiã ↄtra caritatẽ/ loquendo de
dilectiõe ꝓximi et dei: non ſeruare
oꝛdinẽ eius·qui talis eſt · Peimo q;
deus p̊ omĩbus diligat᷑ · ſcdo vt ani⸗
mam ꝓpꝛiam et eius ſalutem p̃ᷣ cun
ctis creatis diligat · tertio et deinde
pꝛoximum ſzm animam pᷣncipaliter
quarto coꝛpus ꝓpꝛium niſi quis ꝓ
republica ĩd exponat · quinto coꝛpuſ
ꝓximi · Circa ꝓximi etiã dilectionẽ
diligan᷑ etiã ꝓpinquioꝛeſ et melio
reſ plus ꝓpinquioꝛibus malis · Im
mo ſzm ambꝛoſiũ boni domeſtici ma
lis filijs ſunt pᷣferendi · Sub pᷣcepto
inſuꝑ caritatis cadit diligẽ ĩnimi-
cum · ꝛimo in coꝛde ſcʒ quãtũ ad
naturã in vniuerſali·puta ꝙ aliquiſ
diligens deum et ꝓximum ab iůlla
generalitate dilectonis!i nimicũ ñ
excludat · Scdo habẽ animũ paratũ
ad diligendũ(operis exhibitiõe)inĩ
micum ſi neceſſitas occurreret· Ter
tio oſtẽdere ſigna caritatis inimico
que communit᷑ ab alijs omĩbus oſtẽ
di ſolent · Quarto ſubueniẽ inimĩco
in vltima ncẽitate · Dilectio et ꝓ-
ximi quattuoꝛ iſta habẽ debet ˖ Sit

A

ſancta vt diligat eum ſp deum . Sit
iuſta vt non condeſcendat pꝛoximo
in aliquo malo, ſed ſolum in bono ·
Sit vera vt nõ pꝛ ꝓpꝛiam vtilita-

tem vł dilectionẽ diligat/ſed qꝛ vult

ꝓximo bonũ ſicut ſibupſi vult · Sit
etiã oꝛdinata ſeu recta vt plus ſibi
velit maius bonum · Pimo ſcz deũ

et buitudinem ac vtutem anime de
inde ſcientiã et ſapientiam· deinde

bona coꝛpoꝛis·poſtremo bona exteri
oꝛa· Non etiã puertat oꝛdinẽ carita
tis ſupꝛa tactum · In hac dilectione
dei vł create bñ vł male oꝛdinata/
ſci᷑ quid eſt pctm moꝛtale· quid ve-
niale:et quid nullum · vt habeſ in ꝓ
logo per ſcdᷣm notabile/
Scandalum etiã ex accidia non-
nunq; naſci ſolet · Eſt autẽ ſcandalũ
actiuum ſzm hierony · dictum vl fa⸗
ctum minus rectum pᷣbens occaſio-
nem ruine · Et fit qñ aliqͥs dicit vel

facit aliqͥd/ quod de ſe tale ẽᷣ vt al-

teꝝ aptum natũ ſit inducè ad ruinã
Et ẽ ſcandalum duplex· Vnũ paſſi
uum id ẽ receptum! et illud eſt ge-
nerale pctm̃, non ſpeciale · In eo ˖ n.
qui ſcãdaliſat᷑ ſꝑ ẽ pctm̃ vłᷣ veniale
vł mõꝛle · Eſt enĩ moꝛtale pctm̃ qñ

ex dicto vł facto alterius quis ruit

in aliqð moꝛtale pctm. Aliud ẽ acti-

uum id ẽ datum· qð diffinitum eſt ·
Et ẽ in eo qui ſcãdaliſat· Et fit du

płr. Vnomõ ꝑ accidẽs puta qñ fit
p̃ᷣter intentionẽ agentis · qñ ſcʒ ali-
quis ſuo vbo vł facto inoꝛdinato! nõ
intẽdit alteri dare occaſionẽ ruine,
ſed ſolum vult ſaluti ſue, vł volũta-
ti ꝓpꝛie ſatiſf acẽ · et ſic itee non eſt

ptm̃ ſpeciale· qꝛ qð ẽ ꝑ accidens nõ

conſtituit ſpeciem · Alio mõ ꝑ ſe fit

to dicto· vł facto intẽdit alium tra⸗

here ad pctm̃et ſic ẽ ſpeciale pctmã.
qꝛ intendit᷑ ſpeciale ꝓximi nocumẽ
tum · De ſcandalo ĩtaqʒ dat cãcella.

quattuoꝛ regulas· Hꝛima.nullus a-

gens bene ſzm omneſcircunſtãtiag
dici debet dare ſcandalum alteri

quãtumcunqʒ ſcãdaliſet᷑ alius.quia
in via omnino recka ſi quis cecide-

rit non ex ſcandalo vie/ſed ex ꝓpo

defectu ꝓueniet · Scda ſolus ille ſcã
daliſat actiue! qui aduertẽ ſaut ad
uertere debens alios pꝛonioꝛeſeſſe
ad peccãdum ex mõ ſuo agẽdi quiĩ

ſibi nõ ẽ in pᷣceptol nibilominus ipe

operari nõ deſiſtit · Secus in caſibus
hic excluſis ſcʒ vbi malicia ꝓpꝛia ẽ
ſcandalum gratis acceptũ. vbi p̃te⸗
rea nõ eſt aduertẽtia nec eſſe debet
de ſcandalo alterius · et vbi quiſ ad

illud operãdum teneret᷑· Tertia.i-

le dicit᷑ ex malicia ſua peccare/a ſcã
dalum accipe nõ ex actu alterius q
infoꝛmatus fufficiẽter de bonitate
Hmodi actus, mibhilominus cadit in
ruinam · vt ſi ex voto religiõis emiſ
ſol parẽtes poſt ſufficiontẽ de religi
onis pfectione infoꝛmationẽ/ſe ſcã
daliſari ↄqueran?᷑⸗ ſcandalum eſt H
nõ iam puſilloꝛe ſed phariſeoæ· ac·
ceptum ſcʒ nõ datum. Quarta · q̃li-
bet ab omni actu cui nõ ẽ aſtricus
aliunde· tenet᷑ deſiſtere qñ timet ã
timere debet ſzm vehementẽ die⸗
cturam ſcandalum puſillox/quouſq;
de iſto compeſcẽdo diligẽtiã cõple-
uerit · niſi foꝛte ꝓ cõmuni vtilitate
vnctio ſpũſſancti doceat illud tũc a

gendum.vt chꝛiſtus fecit in publi⸗

catione veritatig ſacramenti euca

ſcandalum.qñ ſcʒ aliqͥſ ſuo inoꝛchna

ſlirt

cuncoqi ine⸗
erct̃ hin nmii patun

uti,·. Oenae tañ e aſ inten.
tta iun intltan erridun ven

Iurrahn vennt denid,
cechaeta impudenda caulat⸗
lode dtis pudente oppoſins
Kwcenei Orcuan mtelleen
nthon nctadum , prudeda ba
bertprtin enere Nzpr
no Mun ſhneddti gus eihi
lamſebe cdindlniiſeu ener
de oſlatg teroßtepein
verenlilimn zcenſiter ſert
ear qolbet hor vtbi ſit
lergunt ;
r mna mik
e gunng art ſexen⸗
Hronmi, utntn
güinimm ſrelget⸗ .
Mum tangeum etnecef⸗
atin gee en
anctun xei Ei⸗

. Mer nĩ ſlo agect an
n . Mie, nhionn 1
n nodeſiit. Gellg in aſlug
Kiic ſz vbi nalri gri,
Aum gaag arepr⸗ pißte⸗
eſtadlertina ner eſo vbet
mdaloalteris et vbiquſad
operadum toneret⸗ Tertan-
nt er maltda ſua pettare /ſt
n dpe oer nn dterius
matus fufficteter de bonitate
o acdns mibdonums cadttn

”õ

ritez poſ iffrorte doni
pfechone nfummin li
liſari uerant⸗ andaumeh

riſtie · Pꝛoinde ſʒm thom· ſcandalũ
adtiuum ꝓ accidens ẽ pctm̃ moꝛtale
Mꝛimo qñ quiſ cõmittit actum pec

cati moꝛtalł · Scdo qñ quis ↄtemnit

lalutem ꝓximi vt ꝓ ea ↄſeruãda ñ
pᷣtermittat aliqͥd facere qð ſibi li-

buerit · Veniale autẽ pctm̃ ẽ dupłr

Vnomõ qñ quis actum peccati ve⸗
nialis cõmittit · Scðo mõ qñ quis cõ
mittit actum qui nõ ẽ ſom ſe pctm̃
ſed habet aliquã ſpeciẽ mali/cũ ali-
qua leui indiſcretiõe · Scãdalum vo

ſe actiuum eſt moꝛtale pctm̃ du-

płr · ꝛimo qñ aliqͥ intẽdit alium
inducẽ ad peccãdum moꝛtałr. Se-
cundo qñ intẽdit alium inducẽ ad
peccãdum veniabr ꝓꝑ actum peccati
moꝛtal · Veniale pctm̃ ẽ qñ inten-
dit alium inducẽ ad peccãdum veni
aliter per actum peccati veniał⸗
Aceidia etiã impꝛudentiã cauſat ·
AAeo de vitiis pꝛudentie oppoſitis
eſt videndũ · ¶ Pꝛo quoꝰ intellectu
ſzm thom · notadumꝙ pꝛudẽtia ha
bet treſ parteſ in genere · vidᷣlʒ pꝛi
mo ↄſilium ſzm qð dicit᷑ quis eubu
liam habo. ſcdᷣo iudiciũ ſeu ſenten-
tiã de ↄſiliatis · tertio pᷣceptum ſcʒ
ad exequẽdum pconſiliata et ſentẽ
tiata · Et ad qdðᷣlibet hoꝝ vt bñ fiat

multa exigunt᷑ · Nam ad bonitatẽ

ↄſilij ſeu eubulie quinqʒ aut ſex exi
gunt᷑ · ſeʒ memoꝛia pꝛeteritoꝛe vidlzʒ
geſtoꝛen ſimilium .· J ntelligẽtia que
eſt pñtium et dtingẽtium/et neceſ
ſariox· Sollertia que ẽ in ↄſideran
dis fut᷑is euẽtibus · Eſt enĩ facił⸗
Pꝛompta necturatio de inuentione
medij · atio ſeu rõnatio que ↄfert
vnum ex altero · Docilitas ꝑ quam
quis acquieſcit ſententiis maĩoꝛũ ·

Euſtochia vero ẽ qañ quis ex ſeipſo
pꝛompte cõiecturat de medio vel de
q buſcunq; · Que ſex ſunt media int
ſupᷣmum anime qð eſt ratiol et infi
mum homĩs qð ẽ operatio ꝑ coꝛpus
exercitata · Scða parſ pꝛudẽtiĩe pᷣnci
paliſẽ ſentẽtia ſeu iudicium.Et ha
bet duas parteſ ſeu vᷣtutes. Vna ẽ
ſineſis qᷓ̃ ẽ bñ iudicatiua de cõmuni
bus regulb · Alia ẽ gnonin qᷓ ẽ bñ iu
dicatiua de his vbi opoꝛtʒ a cõmu-
ni lege recedẽè. Tertia ꝑĩ pncipa-
lis pꝛudẽtie ẽ p̃ceptiua ſeu executi-
ua treſ hñs parteſ.Pꝛima ẽ ꝓuidẽ
tia qᷓ oꝛdinat aliqͥd qð ẽ finĩ accom
modum · Scðda ẽ circũſpectio ꝑ quã
id qꝗð oꝛdinat᷑ in finem qͥſ comparat
cũ his q̃ circũſtant · Attendit enim
circũſtantias negocii · Tertia ẽ cau
tio q̃ vitat impedimẽta · Der eam
enim quis ſic accipit bona vt vitet
mala et cauet ab his qᷓ actus vtutũ
impedire poſſunt G
Cont᷑ pꝛudentiã igit᷑ q̃ ẽ aurig
virtutum plura peccata fiunt · Pꝛi
mo impꝛudẽtia ſeu temeritas ei op
ponit᷑ · Committit᷑ autem qñ quis di
uertit a reguł diuinis. puta qñ quiſ
quaſi ↄtemnẽſa repudiãs diuina do
cumẽta: p̃eipitant᷑ agit· ult enim
tał actum impꝛudẽtie quĩ vult im
pꝛudenter agere ↄtra parteſ pꝛudẽ
tie · viðlz dſilium/iudiciũ et pᷣceptũ ·

NVYotandũ pᷣterea ꝙ vitia omĩa que

opponunt᷑ q buſcunq; vᷣtutibus ↄten
tis ſub pꝛudẽtia reducunt᷑ ad quat
tuoꝛ vitia · violzʒ p̃cipitationẽ/ incon
ſyderationẽ/ inconſtantiã, et negli-
gentiã. Et ſunt iſta et generalia et
ſpecialia vitia · ſicut etiã pꝛudẽtia qᷓ
eſt recta ratio agibilium eſt virtus

general ſpecial· ꝛecipitatio fit

dupłr · Vnomõ qñ quis ꝑ impetum

voluntatis vł paſſionis ꝑtranſit a-
ctus ſeu parteſ ſilij· puta qñ dimit
tit gradus p̃fatos· ſeʒ memoꝛiã c·
Aliomõ qñ quis pᷣfata ꝑtranſit ex
temptu regule dirigentis · et H̊ ꝓpᷣe
vocat᷑ temeritas · Et ꝓuenit ex ſuꝑ
bia q̃ refugit ſubeſſe · Incõſy derato
eſt qñ aliqͥſ deficit in recte iudican
do! ex h̊ ꝙ ↄtemnit vł negligit attẽ
dere ea, ex qbus rectum iudiciũ ꝓ-
cedit · puta regulas cõmuneſ/ vł ca-
ſus vbi exoꝛbitãdum ẽ ab eiſdem ·
Inconſtãtia ẽ qñ quis rõne deficit
in pᷣcipiendo ea q̃ ſunt p̃conſiliata
iudicata tanq; bona · Et fit aliqñ ex
ira ã inuidia/ã delectatiõe/et ſimi-
libus/pᷣſertim ex luxuria· Negligẽ⸗
tia ẽ defectus debite ſollicitudinis,
circa bona q̃ quis facẽ debet. Et ꝓ
uenit ex q̃dã remiſſione voluntatiſ.
per quã ↄtingit ꝙ ratio ñ ſollicitat᷑!
vt pᷣcipiat ea qᷓ debet/vł mõ quo de
bet · Et opponitur ſollicitudini bone
ſeu diligẽtie · oſiſtitq; in interioꝛi a-
ctu potius · Vnde etiã dicit᷑ a ne qð
eſt nõ/et eligẽtia q̃ũ nõ eligẽtia re-
cte eo q̃ ſunt ad finem · Pigricia
autẽ impoꝛtat tarditatẽ ad exeqñ
dum · Toꝛpoꝛ vo remiſſionẽ quãdam
in ipſa executione · Obmiſſio etiam
ꝑtinet ad exterioꝛẽ actum debitum
qᷓ;cunq; qui pᷣtermittit᷑ · Negligẽtia
itaq; ẽ pctm̃ moꝛtale· Ino mõ ſi id

qd pᷣtermittit᷑ ſit de ncãtate ſalutiſ.

ſiue actus ſit ſiue circũſtantia.Et tẽ
trahit᷑ ad aliud genus peccati ma-
gis manifeſtũ qᷓ; ſit electio interioꝛ
ſola · Aliomõ ſi voluntas intm̃ ſit re
miſſa circa ea q̃ ſunt deil vt totałr

a caritate deideficiat. hoc p̃cipue

contingit quando negligentia ſeqᷣ

tur ex ↄtomptu · Item ſiquis dilige
ret deum ſolum amoꝛe natli! tunc
cauſaret᷑ negligentia q̃ ẽ pctm̃ mõꝛ-
le · Alioquin ſi negligẽtia ↄſtat in p̃
termiſſione actus alicuius vł circũ
ſtantie/ qᷓ̃ non ſit de ncãtate ſalutis,
nec ̊ fiat ex ↄtemptu, ſed ex aliq
defectu feruoꝛis caritatis qui impe
ditur aliqñ ꝑ aliqð veniale pctm̃/tẽ
eſt ſolum veniale · Que auteẽ ſit dif⸗
ferentia negligẽtie et ↄtemptus:
vide g̊ · ca · ij.· O jx· caj·Giij · ¶ Pꝛu⸗
dentia carnis ſeu mundi ẽ cura ſeu
ſtudium ſzm qd q̊s bona carnis ha-
bet et amat vt vltimũ finem vite
ſue · et ſic ẽ moꝛtale pctm̃. Aliqñ aũt
aliquis afficit᷑ ad aliq delectabile
carnis abſq; H̊ ꝙ auertat᷑ a deo per
pctm̃ moꝛtale · et ſi adhibeat ſtudiũ
ad hãc delectationẽ ↄſeqñdam!non
eſt niſi veniale · Si vo aliqͥſ actu cu⸗
ram carnis referat in finem hone-

ſtum/puta cũ aliquis ſtudet comeſti

oniĩ Ipꝛ ſuſtentationẽ coꝛpoꝛis tunc
non ẽ pꝛudẽ tia carnis · Et ſic pꝛudẽ
tia carnis tendit ad finẽ/nõ vere ſʒ
apparenter bonũ · Aſtutia etiã ſicut
pꝛudẽtia carnis habet cum pꝛuden-
tĩia vera ſimilitudinẽ/nõ autẽ exiſtẽ
ciam· Ignoꝛãtia etiã ſepe facit pet
catum · de qua ponit cãcell.ſex regu
las · Mꝛima qlibet obligat᷑ ſcire i--
lud abſq; cuius noticia nõ põt euita

re pctm̃. ScSa · cul pabilis ignoꝛãtia

iuris diuini nõ cadit in facientẽ i-
lud as in ſe eſt· qm̃ ſpũſſanctus talẽ
hominẽ de neceſſarus ad ſalutem/
que vires ſuas excedunt mediate
immediate docẽ paratusẽ · Tertia

wetiter ettaſtros ßlatn er oft

tetk gpſint perat ornipodeti

elererende eameig eſt i

Lerſpe Jenn Nemo Nens ta⸗
tone du ed wudanepior mo

Aumeſer kone era momdam
A NGerancſd ponerfes debet⸗
Expniſispan eterſc tome

gntuplerignontia ñ Prr
no eopqj ſint fide nereſſno teni⸗
dy Odo eop ſint ſibzeepto di

hertim in derago frich Ler⸗
n tki ſinta chiſtaw oehce⸗
iih ſat evxi mo⸗ dominic
nrnt OQuarto

et d

+ẽzã 2
2——5

2 –

ten⸗

–
è

—

tſeẽ nmnte tñ· Ami ſt
8 aficit adaligd deleckabiſe

ablhaeſtek deoper

hortaleet ſadhibeat ſtudii
tdeledanoni oſeaſidam non
vemale Oi do di aduor⸗
carns reierat nfnenm hone⸗
putac aiſcußs ſtudet ondin
ſtentenoni Cpdiginn
? udetacernis Erſ Uncde
carnis tendlt ad fnͤn vnh
arenterbni Antzeti ſut
Hita nni atetain hl i
veta ſnilamni ſale en e

rmit lie ſe ſt pet
tcic ſ

2òð

Ignoꝛantia inuincibilis excuſat in
eis pꝛeſertim que ſunt facti · non au
tem craſſa vb ſupina:que ꝓuenit ex
negligẽtia ſciendi et faciendi qð in

ſe eſt Dicit autem inuincibił nõ q̃n

vinci poſſit · aut ꝙ; ex ea neceſſe ſit
tunc operari:ſed qꝛ operãs ſufficiẽ-
ter ſzm caſus euentũ diligentiam
appoſuit ſeiendi illud quod neſcit ·
Quarta · Ignoꝛantia iuris humani
ſufficienter ꝓmulgati ñ liberat ſub
ditos a pena in foꝛo exterioꝛi · licet
frequenter quo ad deum excuſet a
culpa quoſdam ĩgnoꝛãtes · Vide de

hoc · S· ca · i · E. x · Quinta · Non qli⸗

bet tenet᷑ ſcire de q̃libet pctõ moꝛta
li an ſit tale·licet expediat iſtud in
quirere et ſcire iuẽ vniuſcuiuſq; vi
res et ſtatũ · et plus eccẽ̃aſticoſ qᷓ; lai
coꝶ · et inter eccẽ̃aſticos p̃ᷣlati ex offi
cio tenent᷑ ꝙ ſint parati omĩpotẽti
reddere rõnem de ea q̃ in eis eſt fi
de et ſpe · Sexta · Nemo vtens ra⸗

tione diu ab ignoꝛãtia pᷣncipioꝛe mo

ralium excuſat᷑. foꝛte enĩ moꝛulam
ad ↄſyj/ derandũ appone fas habet·
Ex pᷣmiſſis patʒ, et ex ſctõ thoma:
qntuplex ignoꝛãtia ẽ pctm̃.Mꝛn⸗
mo eoꝛ qᷓ ſunt fide neceſſario tenẽ-
da · Sedo eoꝛe qᷓ ſunt ſub pᷣcepto dei
pᷣſertim in decalogo faciẽda · CTer⸗
tio eoꝛe q̃ ſunt a chꝛiſtiano deſyde-
rãda· ſicut eoꝛe qᷓ in oꝛõne dominica
tinent᷑ · Quarto eoꝛꝝs q̃ p̃cepti vim
habent ab eccła cõmunit᷑ ꝓmulga-
ta · Quinto eoꝝ qᷓ quilibet ꝓ ſuo ſta
tu neceſſario habet ſcire · Unde ne
gligẽtia talia ſciẽdia addiſcendi „1
affectio talia nõ ſciẽdi/et fuga a pᷣ⸗
dicatione vł doctoꝛe vbi talia quis

vł eiſdem ipſiſ metuit ne teterioꝛeſ

diſcere poteſt/ ſunt pcã ſicut dictũ
eſt ſupꝛa de negligentia
Ingratitudo etiam fit obmiſſio⸗
nen cõmiſſione · Mꝛout fit obmiſſio⸗
ne habet treſ gradus. WHMꝛimus· qñ
homo bñficium nõ retribuit ꝓ loco
et tempoꝛe ſʒm ſuã facultatẽ. Secũ
dus peioꝛ: qñ quis ꝓ bñficio nõ lau
dat bñficium/nec gratias agit · ſed
diſſimulat q̃ſi demõ ſtrans ſe bñficiũ
non accepiſſe · Tertius peſſimus.qñ
nõ recognoſcit bñficium, ſiue p obli
uionem/ſiue qᷓcunq; alio modo. Iſti
treſ gradus ſunt pctm̃ veniale qñ
ꝓueniunt ex negligẽtia quadã/aut
ex aliq̃ indi ſpoſitiõe hoĩſ ad vᷣtutẽ.
MMoteſt tñ ↄtingẽ ꝙ tał ingratitu-
do ſit pctm̃ moꝛtale · Inomõ ſꝛz in-
terioꝛem ↄtemptum · Alio mõ ꝓpter
ↄditionẽ eius qð ſubtrahit᷑ quod ex
neceſſitate debet᷑ bñficio/vł ſimpłr
ſiue in aliquo neceſſitatis caſu- In
gratitudo etiã fit commiſſiõe · vt qñ
quis non ſolum p̃termittit implere
gratitudinis debitumſed etiã ↄtra
rium agit · Et in hoc etiã treſ ſunt
gradus · Mꝛimus qñ quiſ retribuit
mala ꝓ bonis · Scds peioꝛ qnñ bñfici
um vituperat·. Tertius et peſſimus
qñ bñficium q̃n maleficiũ reputat ·
Et hi gradus etiã ſm cõditionem
eius qð agit᷑ qñq; ſunt peccata moꝛ
talia,/quandoq; venialia .
CLoꝛxrectionis fraterne obmiſſio
põt fieri tripłr. Vno mõ meritone ·
ſicut dicit auguꝰ. j.de ciui · dei· ca. jx
Si ꝓpterea quiſq; obiurgandis et
coꝛripiẽdigs male agentibuſ parcit,
quia opoꝛtunius tempus inquiri?᷑,

ex H̊ effician/vł ad bonã vitam et
piam erudiendos impediunt alios
infirmos/et pᷣmant atq; auertant a
fide nõ videt᷑ eſſe cupiditatis occa-
ſio/ſed ↄſilium caritatis · Aliomõ p̃ᷣ/
termittit᷑/ (et ẽ pctm̃ veniale) qñ ti-
moꝛ et eupiditaſ tardioꝛem faciunt
hominẽ ad coꝛrigẽdum delicta fra-
tris· non tñ ita ꝙ ſi conſtaret ei ꝙ ſi
poſſet fratrem a peccato retrahere!
Ipꝛ timoꝛem vł cupicditatẽ nõ dimit
teret · qbus in animo pᷣponit carita-
tem fraternã · Et hoc mõ viri ſancti
qñq; neg ligunt coꝛrigẽ delinquen-
teſ.Certio mõ pᷣtermittit᷑ cũ pecca-
to moꝛtaliqñ ſcʒ foꝛmidat᷑ ( vt augu
ſtinus dicit iudicium vulgi/ et car-
nis excruciatio/vł pemptio · dum tñ
hec ita dominent᷑ in animol ꝙ frat᷑
ne caritati p̃ponant᷑ · Et ̊ videt᷑ cõ-
tingẽ qñ aliqͥſ pᷣſumit de aliquo de-
linquẽte ꝓbabiłrꝙ poſſet eũ a pec
cato retrah/et tñ pꝛ timoꝛẽ vł cu
piditatem pᷣtermittit,
Votifractio etiã pctm̃ ẽ · de quo ẽ
talł ↄcluſio · ꝙ omniſ voluntaria vo⸗
tifractio ẽ mõꝛle pctm̃ ·quia reddẽ ẽ
neceſſitatis · et totiẽs q̃tiens frangit

niſi diſpenſet cõmutet᷑ aut irritetur

per eum ad quem ſpectat · Et ſunt
gradus ibi · quia ſi ſollenniſatũ eſt ꝑ
ſacrum oꝛdinem vt caſtitaſ in ſacriſ
ↄſtituto! vł ꝓ appꝛobate religionis
ꝓfeſſionem-eſt maius peccatũ ſi frã
gi?᷑/q; in voto caſtititatiſ pᷣuato · Et
in religione appꝛobata votũ pauꝑ-
tatis ẽ magnum · caſtitatis maius ·
ſed maximũ obedientie · Sic etiã in
vᷣuatis votis votum caſtitatiſ pene
vł in toto omĩa alia excedit vota ·

qʒobꝛem ſolus papa in eo diſpenſat
Vide de H̊ · parte · iiij. ca · ij · Ciij.
Item parte v · ca · · xij · Sic etiam

vota terre ſancter, liminũ apłoxe/et

ſancti iacobĩ reſeruant᷑ aliqñ vt vi-
det᷑ pape quo ad diſpenſationẽ. Oꝛa
tionum etiã debitae obmiſſio ten-
dit ad pctĩ moꝛtale · Pꝛimo qñ ca
dit ſub voto alicuius oꝛatio. Scdo
añ obmittit hoꝛas canonicas legiti
me nõ impeditus qui tenet᷑ ſub p̃ᷣ⸗
cepto · Certio qui oꝛõnem fac ↄte-
mnit in penitẽtie ſacramẽto iniun-
ctam · Quarto qui aliunde nõ valẽs
temptatiõi tendẽti ad moꝛtale reſi-
ſtere deum pꝛo gratia nõ inuocat.
Quinto qui in feſtis vbi pᷣceptũ ẽ
deo ſeruire aut non miſſam audit,

aut deum non diligit/aut non oꝛat

niſi eſſet aliũde legitime impeditꝰ/
Filie Accidie ſunt ſʒm gregoꝛiũ
ſex · Mꝛima ẽ malicia · qñ quiſ ex tri

ſtitia de ſpũalibus impugnat ipſa

ſpũalia bona/ in quo deteſtationẽ

aliquis inducit᷑ · Walitia tñ ałr ca-
pid qñ dicit᷑ ꝙᷓ quis ex malitia pec

cat id ẽ qñ pctm̃ ꝓuenit ex inclina
tione habitus ꝓut viðlʒ ex malitia
peccare/ diſtinguit᷑ ↄtra peccare ex
infirmitate/vł ex ignoꝛãtia · quia tẽ
