baptiſat᷑/non autem angelus et ſic
ꝓ ñ ſ anĩma põt ſuſcipe caracterẽ
baptiſmalẽ nõ autẽ angelꝰ.q̃re an
gelus ↄſecrare nõ põt · Sed quid
ſi angelꝰ pᷣſentaret vnã hoſtiã dðo
eã eſſe cõſecratã! nunqͥd illa hoſtia
deberet adoꝛari? Dðm ꝙſi angel⸗
maluſ pñtaret eã/nõ eſſet adoꝛãda
niſi ↄſtaret ꝓ certo ꝙ eſſet rite cõ
ſecrata · Sed ſi angelus bonus pꝛe
ſentaret eã / eſſet adoꝛãda · Et ratio
eſt · qꝛ angł ſ maluſteſte ſaluatoꝛe)
mẽdax eſt, et p̃ mẽdacij · et ſemy
nitit᷑ decipe hominẽ · qre nunq; de⸗
bet ſibi credi · Angeluſ autẽ bonus
eſt ſemꝑ verax/et vitatiſ alumnꝰ·
et ſemp nitit᷑ ad homĩſ ſaluatione
et ideo debet ſemp ſibi credi · Vñ
(qꝛ vt dicit apłs)angł ſ malus ſepe
tranſfigurat ſe in angelum lucis ·
Ideo ſempꝑ hoſtia ab angło pnta
ta ẽ adoꝛanda ſub ↄditiõe · ſcilʒ að
rite ſit ↄſecrata · niſi ↄſtaret ꝓ cer-
to ꝙ eſſet angelus bonus⸗

ibſeere emanchun e
chuſti ſib ſecie vin in potn
tadiot pſe net chiſtis. oß·vi.
Caro mes wre ð cbleg et ſnguil
meus wreb potus · Vend tñᷣ
ypanis qui v mi huius ſementn
ſſtpans de tritico/ aqua elemẽta
i ofecig. Dieo panis qr in paſca
ſpoſſtz ofrei copuſchuſt. Dico et
de dinco gn in eo pane ſi in pa
nedeſiigine A de oed vr de
Cunq dio gano ninde tinco no
poſſet llebꝛan nnſſa. Dro eta ⸗
fectug aqua elementar q dat⸗
i Yfeckus aln aqua / qeuis eſſet
tce, l aloſigue ſicut un
mmo vl cüſacte vl aqua wſea,

lſe de alf. Vlrniſ eſſet Feituſ

lum
na ſmylici/ ertal pane nõ

poſet ofici co er ,h /
nei a cuiſt. Saen

lti angel⸗ qren
ͤpot· Ged quid
et vnã hoſtiã ddo
nuna illa hoſtia
Döm g angel⸗
nd eſſet agorada
erto eſet iite eo
angelus vonus pie
tadonda Et rano
Auſ teſte ſäluator,
bĩ medaci et ſond
minsqre nunz de⸗
ſngeluſattibond
etnitriſ alumn.
1bomiſ ſaluatone
noſbicreci. Vnñ
ngll malus ſept
in angelum luas⸗
ia ab angloynta⸗
boaltie ſolze
niſi ſtaret cer
s bonus

Ca ·iij · de materia eukariſtie·

Ateria ſacramẽti miſſe eſt du
plex · ſeʒ panis et vinũ · Et rõ
quare iſta duo ſunt ma huius ſaẽ-
mẽti eſt · qꝛ illud ſacramẽtũ oꝛdinã
ad ſpũalem nutritionẽ · tũc autẽ fi-
cut nutritio coꝛpoꝛał ↄſiſtit in cibo/
et potu coꝛꝑalibus et panis habʒ
maxime rõnem cibi! vinũ habet
rõnem potuslita nutritio h ſpuũaliſ
oſiſtit in cibo potu ſpũalibus · iðo
in iſto ſacramẽto dat᷑ coꝛpuſ chꝛiſti
ſub ſpecie panis in cibum · et ſangſ
chꝛiſti ſub ſpecie vini in potum · Et

ita dicit ipſe met chꝛiſtus · Joh· vj.

Caro mea vere ẽ cibus et ſanguiſ
meus vere ẽ potus · Scienð tñ ẽ
ꝙ panis qui ẽ mã huius ſaẽ̃menti
eſt panis de tritico, aqua elemẽta
ri ↄfectus· Dico panis · qꝛ in paſca
nõ poſſʒ ↄfici coꝛpuſ chꝛiſti · Dico et
de tritico · qꝛ in alio pane ſiẽ in pa
ne de ſiligine/vl de oꝛdeo / vl de qᷣ⸗
cunqʒ alio grano,ð niſi de tritico! nõ
poſſet celebꝛari miſſa · Dico etiã cõ
fectus aqua elementari · qꝛ dato ꝙ;
ſit ↄfectus alia aqua! qᷓ;uis eſſet ð
tritico, vł cũ alio liquoꝛe ſicut cum
vino,/ vł cũ lacte/ vł aqua roſacea/
ſic de alijſ · Vlr niſi eſſet ↄfFectuſ
cum aqua ſimplici ex tali pane nõ
poſſet ↄfici coꝛpus chꝛiſti · Scien
dum etiã ꝙ ex pᷣcepto et vſu roma
ne eccłe/q̃ dño diſponẽte omniũ ec
cleſiae caput et mater ẽ/et mgr̃a ·

de foꝛo competẽti · capitulo vltimo ·

ideo om̃ſ eccłe ſibi tanq; matri
magiſtre debẽt in omĩbus obedire
Paniſ de quo ↄfici coꝛpus chꝛiſtiᷣ

debet eſſe aʒimui · qꝛ licʒ ex vi ſaẽ-
mẽti in pane fermẽtato poſſet ↄfi-
ci coꝛpus chꝛiſti? nihilominus qᷣ in
pane fermẽtato celebꝛaret/ pecca-
ret moꝛtałr et eſſet grauiter puni-
endus · Notanð inſuꝑ ꝙ vinum
qð ẽ materia huius ſacramẽti de
bet eſſe vinũ de vite · qꝛ in alio vi⸗
no/ ſicut in vino maloꝝ granatoꝛe/
vł moꝛoꝛe/vł pomo/ vł in qcunq;
alio vino/niſi in vino vitis! non pt
celebꝛari· Notandũ ↄñter ꝙ in
aceto vł in agreſta nõ põt celebꝛa-
ri:et intellige de aceto/qð omnino
eſt acetum · qꝛ in vino aliquãtulum
acetoſo poſſet celebꝛari · licet nõ de
beret!ſi poſſet haberi aliud vinum
Et rõ ẽ ·qꝛ acetũ nõ ẽ eiuſdẽ ſpeci⸗
ei cũ vino/ cũ habeat ↄðtrarias vtu
tes · In muſto vo poſſet celebꝛari ·
tñ credo ꝙ melius ẽ expectare! q;
ſit bñ defecatũ! cũ muſtũ rõne ſue
limoſitatis vix poſſit bñ euelli! qn
aliqͥd de eo remaneat in vaſe · Rõ
quare iſta duo ſcʒ panis de tritico
et vinũ de vite ſunt magis mate⸗
ria huius ſacramẽti qᷓ; aliqua alia
duo/ẽ iſta potiſſima · qꝛ chꝛiſtus in
ſtituit ſaẽmentũ h̊ in iſta materia
celebꝛari · Si enim in alia materia
inſtituiſſʒ: illa eſſet ꝓpꝛia mã hui⸗
ſacramẽti! ſed ↄgruenter chꝛiſtus
in iſta mã magis inſtituit iſtud ſa-
cramẽtũ celebꝛari qᷓ; in alia · qꝛ ef
fectus coꝛpales panis et vini/ma-
xime ſpuũałr ↄueniũt huic ſacramẽ
to · Panis enĩ habet nat᷑ałr ↄfoꝛ-
tareĩux illud ps · panis coꝛ homĩs
ↄfirmet · Vinũ autẽ habet letifica
re · iuẽ illud eiuſoẽ · Vinũ letificet

coꝛ hominiſ· Et iſtud ſacramẽtum
digne ſumptũ/ↄfoꝛtat ſumentẽ ſpi
ritualr ne in via huius mũdi defi
ciat ideo vocat᷑ viaticũ/id ẽ viato-⸗
res ↄfoꝛtãs et letificans · Et ideo
vocat᷑ eukariſtia ab eu qð ẽ bonũ/
et caroſ qð ẽ gr̃a qſi bona gr̃a ·que
ſumme hñtem letificat · Sicut enĩ
panis ex multis granis cõficit᷑ et
vinũ ex multis racemis ↄfluitſic
in pceptiõe coꝛꝑis et ſangnis dñi:
chꝛiſti fideles ad inuicẽ ſpũaliter
vniunt᷑ · Ido vocat᷑ cõmunio a con
qð eſt ſimul et vnio q̃ſi ſimł vnio ·
Ipſe etiã chꝛſtus cõparauit ſe g-
no frumẽti dicenſiop · xij · niſi Snũ
frumẽti cadẽſ in terra moꝛtuũ fue
ritã · Comꝑauit ſe etiã viti dicẽs
ioh · v· Ego ſum vitis va · ido ſacra
mentũ coꝛpoꝛis et ſaguinis in vi-
no de vite/et in pane de tritico con
fici. Scienð ẽ ꝙ licʒ aqua nõ ſit
de eſſentia materie huius ſacramẽ
ti tñ debet ãmiſceri vino in calice
ſed in modica qntitate · qꝛ aqua ſi-
gnat ꝓpłm · iuỹ ilð hiere · caplo · ij ·
Aque multe/ppłi multi · Ideo mi-
xtio aque cũ vino in calice/ ſignat
vnionẽ ſpũalem chꝛiſtia ppłi · q̃ fit
vtute huiuſ ſacramẽti · Sʒ nun-
quid ſacerdos poſſʒ in q̃cunq; q̃n-
titate de iſta mã ↄſecrare? Dicunt
aliqui doctoꝛeſ ꝙ non · ſed ſolum q̃n
tum ſufficeret ſibi, et ꝓpło ſibi com
miſſo · Cuiuſ rõ ẽ · qꝛ cũ iſtud ſacra-
mentũ oꝛdinet᷑ ad vſum fideliũ:ſa
cerdoſ nõ põt plus ↄſecrare niſi q̃n

tum ſufficit vſui fideliũ · Alij docto

res dicũt ꝙ nõ ẽ determĩata q̃nti
tas vltra quã ſacerdos non poſſet

ↄſecrare· immo in q̃cunq; qntitate
pñtet᷑ ſibi paniſ et vinũ/in tãta q̃n
titate poſſet celebꝛare · Cum enĩ in
foꝛma ↄſecratiõiſ ponat᷑ illud pꝛo-
nomẽ hic hᷣ ̊; demõſtratiuũ/opoꝛtʒ
ꝙ; mã ↄſecrãda ſubijciat᷑ ocuł ſaè-
dotis · Vñ dicũt ꝙ ſacerdos exñgs
in altari ñ põt ↄſecrare totũ panẽ
1vinũ qui ẽ in platea· vł totũ vi⸗

nũ qð ẽ in celario ſed totũ panem

et vinũ qð ſibi offert᷑ in q̃cunq; q̃n
titate poſſet ↄſecrare · Et rõ eſt· qꝛ
ſi pᷣma opinio eſſet veral ſequeret᷑
ꝙ ſacerdos exñſ in deſerto nõ poſ-
ſet tot hoſtias ↄſecrare!quot poſſʒ
vnus qᷓ eſſet in vna magna ciuita
te · Nec etiã ſacerdos ſimplex poſ-
ſet tot hoſtiaſ ↄſecꝛare q̃t poſſet ſa
cerdos curatus · qᷓ omĩa ſunt abſq;
rõne dicta · Et rñdent ad rõnẽ eo-
rum · et dicũt ꝙ dꝛña ẽ inter iſtud

ſacramentua alia ſacramẽta: quia

eſſentia alioꝝe ſacramẽtoꝝ conſiſtit
in diſpẽ ſatiõe et vſu materieſicut
eſſentia baptiſmi ↄſiſtit in aſpſione
aque/et ꝓlatiõe foꝛme,ᷣ et ita eſt de
alijs ſacramẽtis · Sed eſſentia ſac-
mẽti eukariſtie ↄſiſtit in ↄſecratio
ne materie et nõ in vſu eius: quia
poſito ꝙ hoſtia ↄſecrata nunq; ſu-
meret᷑/veꝝ eſſet ſacramẽtũ · Et iõ
licet ſacerdos nõ debeat ↄſecrare

niſi tot hoſtias qt ſibi et ppło ſuo
ſunt ncẽetñ ſi ↄſecraret mille mi-

lia/om̃ſ eſſent ↄſecrate · Solet at
circa iſtã materiã ab alibus taliſ
moueri qſtio · ſi eſſent xiij · hoſtie cõ
ſecrandel et ſacerdos non crederet
eſſe niſi xij · nunqͥd om̃ſ xiij · eſſent
ↄſecrate? Ad hoc rñz dñſ bengari⸗

iehtoſerſce in w
ſeſtnoot un. ſcr ,
ſi xil/e ie dei e
inet⸗ tintecit aue
itenfet nonplureſernd
nntiſunt lle duodecum ·
ullae dlecrata choum

OMitqy mulae Ned
uſraſencbl nennns
na q; alia et ſcercos no ſede
A iſã q; ad ila qua

minet magis ſem
u dices gy ſta no ed
rone P lr ſe

eade rone ego dica , nec
poterit dei de qlbet · quane neucra
ent abratx V q ſcerdag ba
bet olecare plures hoſtias node⸗
teninre ſe aa ertü numer ſe
dobet hre intẽtionẽ vt aſecretqe
guid eſtante ſey

Ceplmn iiz de foma eikaniſie
t decratomns ſangamis⸗

rn ſeramẽtor fometd⸗
ſiſtüt in vbis certis et deter
nnee ieo fonna ſacmit er⸗
nſte in alihbus vbis linitat
B ti
D 1 ſeiend aute in qbis .
amg iſius ſxranen Mt
Rude in miſſa ſint cam yba
firtde ſolleenmnitate m er

omia ſuntably
ent ad ronẽ eo⸗
ia inter iſtud
Nrameta quia
meror conſiſtit
ſu materie ſeut
Aſhr n aſhone
ome et ita eſtde
Zec eſſendaſai⸗
Oſſtt in ſecat⸗
in vſu eius qui⸗
ſecrata ſunq; i⸗
ſeramẽti Et
debeat ſecrare

archiepᷣus cõpoſtellanus/magiſter
in theologia pariſienſʒ, in quodam
q̃libeto ſuo · ꝙ aut iſte ſacerdos in
tẽdit ↄſecraẽ om̃ſ hoſtiaſ que ſunt
añ ſe q̃tquot ſunt tñ credit ꝙ non
ſunt niſi xij ·/et tũc dicit ꝙ omnes
ſunt ↄſecrate · Aut intẽdit ↄſecrare
pᷣeiſe xij· et non plureſet nõ deter-
minat qᷓ ſunt ule duodecim· Et tũe
dicit ꝙ nulla ẽ ↄſecrata · qꝛ cum q̃i
bet ſit ↄſecrabilis ita ꝙ non magiſ
vna q; alia/et ſacerdos nõ ſe deter
minet magis ad iſtã qᷓ; ad ulã · qua
rõne tu dices ꝙ iſta nõ ẽ ↄſecrata!
eadẽ rõne ego dicã ꝙ nec illa · 1 ſic
poterit dici de q̃libet · quare neutra
erit ↄſecrata· Vñ qñ ſacerdos ha-
bet ↄſecrare plures hoſtias:nõ de-
terminare ſe ad certũ numev ſed
debet hr̃e intẽtionẽ vt ↄſecret qͥce
quid eſt ante ſe⸗

Capłm ĩiij · de foꝛma eukariſtie
Et oſecrationis ſanguinis ·

¶niũ ſacramẽtoꝛe foꝛme cõ-
ſiſtũt in vbis certis/et deter-
mĩatiſ. Et ideo foꝛma ſaẽmẽti eu⸗
kariſtie in aliqͥbus vbis limitatis
ꝛſiſtit · Ad ſcienð autẽ in qͥbus ver
bis foꝛma iſtius ſacramẽti ↄſiſtit:
notanð· ꝙ in miſſa ſunt qᷓdam vᷣba
q̃ ſunt de ſollennitate tm et qdam
ſunt qᷓ de nccẽitate requirunt᷑ · Ver
ba qᷓ ſunt de ſollennitate ſunt illa
qᷓ ſolum faciũt ad oꝛnatũ/ et quen-
dam decoꝛẽ miſſe · ſicut pꝛoſe/gloꝛĩa
in excelſis deo/et q dam verſuſ qui
dicunt᷑ infra ſctũs/et agnus dei·
iſta nihil faciũt ad eſſentiã miſſe ·

immo credo ꝙ qñ debet eſſe ſermo
debent dimitti totalłr melodie/vel
ad minus abbꝛeuiari· q; plus ꝓfi-
cit ſermo q; talia carmĩa: cum iſta
mulceant aureſ coꝛpoꝛis/ et ſermo
medicet᷑ languoꝛeſ coꝛdis · Verba
q̃ ſunt de ncãiate ſunt illa qᷓ dire⸗
cte ſunt de officio miſſe · Notanð
tñ ꝙ duplex ẽ ncãtas · qꝛ q̃dam eſt
ncẽitas ſacramẽti/et qᷓdam pᷣcepti·
In miſſa gͤ q̃dam ſunt vba de ne⸗
ceſſitate ſacramẽti et qᷓdam de ne
ceſſitate pꝛecepti · De ncẽitate pꝛe⸗
cepti ſunt omĩa illa vᷣba q̃ a bẽo pe
tro apło/et ab alijs ſummiſ põtifi-
cibus ſucceſſoꝛibus ſuis/fuerũt in-
ſtituta dici in miſſa· De nccitate at
ſacramẽti ſunt illa qᷓ chꝛiſtus ĩin ce
na ꝓtulitqñ iſtud ſacramentũ in-
ſtituĩt · Et ẽ dꝛña inter iſta vᷣba· qꝛ
ſiquiſ dimittẽt verba ꝗq̃ ſunt tm̃ de
ncẽitate pᷣceptil et diceret illa que
ſunt de ncẽitate ſacramẽtil et habe
ret intẽtionẽ ↄſecrãdi cõſecraret·
tñ moꝛtaliſſime peccaret · eſſet g⸗
uiter puniẽdus · Si autẽ dicẽt oĩa
vba de ncẽitate pᷣcepti · et dimitte
ret illa q̃ ſunt de ncc̃itate ſacramẽ
ti! q̃ntũcunq; intenderet ↄſecrare!:
tñ non ↄſecraret · Cum g ſᷣm phᷣm
foꝛma ſit q̃ dat eſſe reil et ſine qua
reſeſſe nõ põt! manifeſtũ ẽ/ ꝙ ĩilla
ſola vba,s qᷓ ſunt de ncãtate ſaẽmẽ
til ſunt foꝛma huius ſaẽmẽti. Iſta
autẽ vᷣba qᷓntũ ad foꝛmã ↄſecratio
nis coꝛpoꝛis chꝛiſti, ſunt . hoc eſt
enim coꝛpꝰ meũ · Scienð autẽ q;
Hdictio enim/ñ ẽ de ncẽitate ſacra
mẽti · qꝛ poſito ꝙ aliquis ſacerdos
cum intẽtiõe ↄſecrãdi ꝓferret iſta

verba hoc eſt coꝛpus meum · et nõ
diceret enim vere conſecraret ·
Vtꝛe autẽ opoꝛteat ꝙ pᷣcedant
aliqua vba qᷓ ſunt de integtate foꝛ
me? Notanð ꝙ doctoꝛ ſubtib in üij
ſuo dicit · ꝙ omĩa illa verba ab illo
loco · Qui pꝛidie incluſiue/ vſq; ad
illum locũ Simili mõac excluſiue:
ſunt nccẽ̃aria ad foꝛmã ↄſecrationiſ
coꝛpoꝛis chꝛiſti · Et rõ ſua ẽqꝛ ſaẽ-
dos ↄſecrãs ꝓfert vᷣba ↄſecratiõis
in pſona chꝛiſti · Opoꝛtet g ꝙ vba
ↄſecratiõis p̃ᷣcedãt aliqua vᷣba ꝑ qᷓ
demõſtret᷑ ꝙ ſacerdos loqͥtur in ꝑ-
ſona chꝛiſti · Alla aũt ſunt iĩſta vᷣba
Qui pᷣdie qᷓ; pateretc. S de ncẽi-
tate opoꝛtet ꝙ iſta vᷣba pᷣcedãt· Et
iſtud declarat ipſe ꝑ tale exemplũ
Si aliqͥs dicẽt dico ihᷣm chꝛiſtũ miĩ
niſt fuiſſe circũciſionis incertum
eſſet vtł illud vᷣbum fuiſſet detm̃
a bto paulo ſed ſi dicẽt paulus di-
cit dico ihdm chꝛiſtũ· tũc eſſet cun
ctis audiẽtibus certũ ꝙ illud vbũ
eſſet dctm̃ a bro paulo· Simłr in ꝓ
poſito · ad ̊ ꝙ denotet᷑ ꝙ ſacerdos
dicat iſta vba ſcʒ hoc eſt enĩ coꝛpuſ
meũ/in pſona chꝛiſti opoꝛtet ꝙ pᷣ⸗
cedant aliqua alia vᷣbalꝑ qᷓ̃ det᷑ in-
telligi ꝙ chꝛiſtuſ dicit iſta vᷣba.hoc
eſt enĩ coꝛpus meũ · iſta autẽ verba
ſunt illa puta · Qui pꝛidie“ẽ · Alij
autẽ doctoꝛes dicũt ( vt detm̃ eſt)
duplex ẽ nccẽitas · ſeʒ ſacramẽti/ p̃
cepti · Dicũt ꝙ ꝙ de ncẽitate ſacra-
menti ſunt tm̃ iſta quatuoꝛ verba
hoc ẽ coꝛpus meũ · qꝛ cũ iſtis qua-
tuoꝛ vᷣbis fieret ↄſecratioſi ſacer-
dos dicẽt ea cũ intẽtione ↄſecrãdi·
Omĩa aũt alia ſunt tm̃ de ncẽta-

te pᷣcepti · qꝛ licʒ omittẽs aliqͥd eo-
rum moꝛtałr peccet:tñ oſecraret.
Et rñdẽt ad rõnem ſuã qñ dicit
ſacerdos ↄſecrans loquit᷑ in pſona
chꝛiſti · Et ido opoꝛtet ꝙ dicat aliq
vba ꝑ qᷓ denotet᷑ ꝙ loquit᷑ in pſona
chꝛĩſti · dicũt ꝙ; de nccitate ſacramẽ
ti nõ requiri? ſed ſufficit intentio
ſacerdotis/ intẽdẽtis loqͥ in pſona
chꝛiſti · Et ꝓpterea iſta vᷣba boc eſt
coꝛpus meũ ſatis oñdunt ꝙ ſacer-
doſ nõ loquit᷑ in pſona chꝛiſti.quia
nullus credit ꝙ ſacerdos velit di⸗
cere ꝙ iſtud ẽ ſuũ ꝓpꝛium coꝛpuſ.
ſed loquit᷑ in pſona chꝛiſti cuius ẽ
illud coꝛpus · Dõm ů ꝙ foꝛma dſeẽ
tionis coꝛpis chꝛiſti ↄſiſtit p̃ciſe in
his vbis hoc ẽ enĩ coꝛpus meum.
De k̊ autẽ qð demõſtrat illud pꝛo⸗
nomẽ dᷣmr̃atiuũ hoc/ dixer̃t aliqui
doctoꝛes ꝙ iſtud ꝓnomẽ hoc/demõ
ſtrat coꝛpus chꝛiſti · Alij autẽ dicũt/
ꝙ nõ ſed ſubſtãtiã panis· Sed iſtð
(ſalua reuerẽtia dicentiũ )nõ ẽ vex
Et arguo ſic dtra eos · Scðm ſen⸗
tentiã oĩm doctoꝝe/et bᷣm vitatẽ/v⸗
ba ſacẽmentalia efficiũt illud quod
ſigfieant ſed vba pᷣdicta/ſcʒ hoc ẽ
enĩ coꝛpuſ meũ, nõ efficiũt ꝙ coꝛpꝰ
chꝛiſti ſit coꝛpuſ chꝛiſti vex ·qꝛ ante
qᷓ; iſta ba ꝓferan⁊᷑/ coꝛpus chꝛiſti
erat coꝛpus chꝛiſti · Nec efficiũt et
ꝙ panis ſit coꝛpus chꝛiſti/ qꝛ ẽ fal-
ſa ſubſtãtia panis ẽ coꝛpus chꝛiſti·
& iſtud ꝓnomẽ &ᷣ nõ demõſtrat coꝛ-
pus chꝛiſti/nec ſubſtãtiã panis· Et
pꝛ hoc dicũt aliqui alij ꝙ iſtud ꝓ
nomẽ hoc nihil demõſtrat · qꝛ ver ba
dicunẽ᷑ recitatiue a ſaẽdote · Et ido
iſtud ꝓnomẽ &̊ nõ tenet᷑ demr̃atie

ea
Uirldemiat deter niae⸗ „
ſrat aln indeiminatu. V
dice hoc ? eni corpug mein i,
na chuſt oportet pee 44. nquu
bapa dek intlligi q chꝛiſt din
hec vba hor ẽ eni cotpus mel .
eſtſenſis. bor qd Ninert ſabil
ſeciebis quicnid ſt lug,/ eſt
copus chifi · Et ſobicar ld
ð otinet ſob il ſpẽbuſp toto tpe
o dicunẽ vba eſt panis / q cop⸗
chuſti no ineipit ibi eſſe niſi poſt p
lacone itme ſylabe ſezum. gſ
dad hoe e ſt ſenſus gild ad
dunet ſub l ſpedus ſt coryychei⸗
ſti! ent ſenſug panigertt corpus
chuſb⸗ qdeſt fem. Dom gilla
hoe ẽ eni copug mẽ ſcut t
liadonec pferat nz ſb
ocoee rat nas pfecta. ne⸗

ike intentio
it in pſona
a da hoe eſt
18 0ndint, ſarer⸗
Plona chiſdquia
ſrerdis veiudr⸗
an pprumton⸗
na cheiſt aisi
on Sg foma oſe
iſti aſut Feſſein
i copus meum.
Biſtrat illud po⸗
, dixe,t aliqui
nome hor dem
Ai aute diclt,
Dcentid di den
eos. Bedmnſen⸗
ox et im itate
heffoſit lud qiol
baflceſzhe⸗
moflitycn⸗

chꝛiſt vey q ante

nt, copts chiiſt
ſe. Nerefficut et
Schiſk chfal

3ẽ copus chu
no demoſtrat cor
bſtiti panns⸗
qui diſq ſhd
demeſtrat rrerd
e a arcote Ern

oͤtenet demietie

4

ſed materiałr tm̃· Sʒ iſtud nihil eſt
dictu · qꝛ nõ tollit difficultatẽ · qm̃ li
cet iſta vba dicant᷑ mõ recitatiuo a
ſaëdote ↄſecrãteltñ chꝛiſtꝰ ↄſecrãs
in die cene non dixit iſta vba reci
tatiue · Et ido qñ dixit iſta verba!⸗
iſtud ꝓꝑnomẽ hoc aliqͥd dem abat ·
Et ĩdo qᷓro quid tũc demr̃abat / et
ſic remanet eað difficultas qᷓ pꝛiuſ
Ado dicũt alij ꝙ iſtud ꝓnomẽ hoc
nihil demrat determĩatũ ſz demõ⸗
ſtrat aliqͥd indet᷑minatũ · Vnð qñ
dicit᷑ hoc ẽ enĩ coꝛpus meũ in pſo⸗
na chꝛiſti/opoꝛtet ꝙ pᷣcedãt aliqua
vba ꝑ q̃ det᷑ intłligi ꝙ chꝛiſtꝰ dixit
hec vba · hoc ẽ enĩ coꝛpus meũ · Et
eſt ſenſus · ꝙ hoc qð ↄtinet᷑ ſub ił
ſpeciebus quicquid ſit illud, eſt
coꝛpus chꝛiſti · Et ſi obijciat᷑ ꝙ illð
qð ↄtinet᷑ ſub ilł ſpẽbuſꝓ toto tꝑe
quo dicunt᷑ vba/eſt panis!qꝛ coꝛpꝰ
chꝛiſti nõ incipit ibi eſſe/niſi poſt ꝓ
lationẽ vltime ſyllabe · ſez um · S ſi
qñ dicit᷑ hoc ẽ ſit ſenſus ꝙ illð qadð
dtinet᷑ ſub ilł ſpẽbus ſit coꝛpꝰchꝛi-
ſtilerit ſenſus ꝙ panis erit coꝛpus
chꝛiſti ·qð eſt fł'm · Dõm ꝙ iſta ſpo
hoc ẽ enĩ coꝛpus meũ ſicut et q̃libʒ
alia donec ꝓferat᷑ nõ ẽ pfecta· nec
pfectũ ſſm generat in animo au⸗
ditoꝛis· ido non ẽ iudicanð de eius
veritate q̃uſq; ſit tota ꝓlata · Con-
ſtat at᷑ ſᷣm fidem ꝙ iſtud qð ↄtinet᷑
ſub iſtis ſpẽbus poſt plationẽ vlti
me ſyllabe/ẽ coꝛpus chꝛiſti · Ideo
vere dicit ꝙ iſtð ꝓnomẽ hoc demõ
ſtrat illud qð ↄtinet᷑ ſub iſtis ſpẽbꝰ
qðcunq;ʒ ſit ilud. Et h de foꝛma cõ
ſecrationis coꝛpoꝛis
Sequit᷑ de fõꝛ ↄſecẽtiõiſ ſangniſ.

Cirea foꝛmã ↄſecrationis ſang-
nis chꝛiſti ſcienð ẽ in quibus vbis
dſiſtit. Illius enĩ ẽ duplex opinio.
Nã ſctũs thom. de aqͥ no et ſui ſe⸗
quaceſ dicũt ꝙ foꝛma ↄſecrationĩs
ſanguiniſ ↄſiſiit in his vbis Mic ẽ
enim calix ſangnis mei noui et et᷑
ni teſtamẽti/miſteriũ fidei · qui pꝛo
dobis, et ꝓ multis effundet᷑ in re-
miſſionem pctõ · Ita ꝙ omĩa iſta
vba ſunt de eſſentia foꝛme · et quiſ
aliqð iſtoꝛe vboꝛe dimitteret! mhil
faceret · Et rõ eſt · qꝛ de eſſentia et
integtate alicuius ꝓponiſ nõ ſolum
ſunt ſubiectũ et p̃dicatũ ſʒ etiã ea
q̃ ſunt determĩatiõeſ ſubiedti et pᷣ⸗
dicati · ſed iſta vᷣba noui et eterni?
vſq; pctõ ſunt det᷑minatiõeſiſtiuſ
p̃ᷣdicati hic eſt calix ſangnis mei ·
q̃re omnia ſunt de eſſentia foꝛme·
Wagiſter autẽ henricus de gãda-
uo et ſui ſeq̃ces dicũt ꝙ in iſſis v⸗
bis tim̃ hic ẽ calix ſangnis mei/ cõ⸗
ſiſtit foꝛma ↄſecrationiſ ſangnis et
ꝙ tẽ iſtiſ vᷣbiſ dctĩſ ſtatim ẽ ibi ſan-
guiſ chꝛiſti · Alia at᷑ vᷣba q̃ ſequunt᷑
ſcʒ noui et eterni teſtamẽtiaẽ · non
ſunt pᷣm iſtoſ de eſſentia foꝛme · nec
de neẽitate ſacramẽti! ſʒ ſolum de
ncẽite pᷣcepti · Vñ qui dimittèt ali
qð iſtoꝛꝝe vᷣboꝝ puta noui,/ et᷑nia
licet Suiter peccaret! tñ vere ↄſe-
craret · Et rõ iſtoꝛe ẽ iſta · qꝛ per foꝛ
mas ſacramẽtales nõ impoꝛtat᷑ de
necitate ſacramẽti niſi illud qð effi
ciũt? ſed eſſentia ſanguinis chꝛiſti
in iſto ſacramẽto directe et explici
te ſignificat᷑ ꝑ iſta vba · & p̃ciſe in
iſtis vbis ↄſiſtit foꝛma ↄſecratiõis
ſangnis chꝛiſti · Que iſta opinio-

num ſit verioꝛ, fateoꝛ me neſcire ·
Primã tñ reputo ſecurioꝛẽ · et ad
eam ↄfirmandã adducit fr̃ bernar
dus de gueraco/quõdã electus cla-
romontenſʒ baccalarius pariſienſʒ
in thelogia,/ in coꝛrectoꝛio ſuo dtra
magiſte henricum/ talia duo ſigna
rimũ ẽ ꝙ ſacerdoſ nõ oñdit ꝓpło
ſangnẽ chꝛiſti in miſſa ad adoꝛan-
dum quſq; cõpleuerit omĩa vba pᷣ⸗
dica · ſeʒ bic ẽ calix vſq; ad remiſ
ſionem petõx · Et ſtatim dictis his
vbis eleuat calicẽ ondens ſangui
nẽ chꝛiſti ꝓpło ad adoꝛanðin ſignũ
ꝙ tũc cõpleta ẽ ↄſecratio ſangnis/
non añ · Scðm ſignũ ẽ · ꝙ bis am
bꝛoſius qui ẽ vnus de quattuoꝛ do-
ctoꝛibus pᷣncipalibus eccłe/in miſ
ſali ſuo ſcripſit omnia iſta vᷣba lr̃is
aureis · et generałr foꝛmas oĩm ſa
cramẽtoꝝ · & de intẽtiõe bẽi ambꝛo
ſij fuit! ꝙ omĩa vᷣba pᷣdicta eſſent
de foꝛma ↄſecratiõis ſangnis· Ju-
dicio etiã meo paruo illud videtur
eſſe de intẽtiõe illius decretał · Cũ
marte·eỹ · de celebꝛatiõe miſſe · Ca
ſuſ enĩ decretabł ẽ iſte · Quidã epᷣs
addendẽes et vidẽs ꝙ in nullo euã
gelioꝝ inuenĩt᷑ ꝙ aliqͥ ſ euãgeliſta-
rum poſuerit iſta vba miſteriũ fi-
dei/mirabat᷑ quis fuerit tãte auda
cie ꝙ fuerit auſus vᷣbis ſacramẽta
libus interponè iſta vᷣba · et ſup H̊
ↄſuluit dñm papã · Et ↄſtat ꝙ intẽ
tio ſua erat ꝙ iſtud eſſet de integ-⸗
tate foꝛme · a liaſ q̃ſtio ſua eſſet nul
la:qꝛ eoð mõ poſſet qᷓ̃rere de q̃libʒ
vbo totius canonis· Et papa nõ re
pᷣhendit eũ de qſtiõe illa · immo cõ⸗
mẽdat · ꝙ videt᷑ ꝙ omĩa illa verba

ſint de integtate foꝛme. Et quie-

quid ſit de vᷣitate iſtaꝛe opinionum
neſcio · Cõſulo tñ cuilibet celebꝛãti

ꝙ dicat omnia vᷣba pᷣdicta ſub vno

textu · et cũ actuali intẽtiõe qᷓntũ

poterit ↄſecrãdi · Scienð autẽ
P iſta vᷣba iſtius foꝛme tanguntur
quatuoꝛ bñficia qᷓ recepimuſ a paſ
ſione chꝛiſti· cuius paſſiõis iſtud ſa
cramẽtũ ẽ rememoꝛatiuũ iu, vbũ
apłi pauli ad coꝛinth· ca.xj. Quo⸗
tiẽſcunq; mãducabitis panẽ hunc
et calicẽ bibetis c · ¶ Primꝰeffec⸗
ſiue pꝛimũ bñficiũ paſſionis chꝛiſti
eſt · ꝙ p ipſam ſumuſa ptᷣate demo
nis liberati · et iſtud tangit᷑ in for
ma ſacramẽti cũ dicit᷑ hic eſt calix
ſanguinis mei · Sicut enĩ olim filij
iſrhl fuerũt de ptate et ſeruitute
pharaonis liberati ꝑ ſangnẽ agni
paſcałſic ꝓpłſ fideł ẽ de ptate de⸗
moniſ liberatus ꝑ ſanguinẽ chꝛiſtᷣ
ſ̃m ꝙ ↄfitet᷑ iohaneſ in apoc · ca · v·
dieẽ ſ de chꝛiſto redemiſti nos deuſ
in ſanguine tuo. Scðs effectus ſi-
ue ſcõm bñficiũ qð recepimꝰa paſ-
ſione chꝛiſti ẽ · ꝙ ꝑ ipſam ſumꝰ cele
ſtis głe heredes effecti · et iſtud tã
gi in foꝛma iſta cum dicit᷑ noui et
eterni teſtamenti · Sicut enĩ pater
ↄdens teſtamẽtũ/filios heredeſ ↄ.
ſtituit ſic chꝛiſtus nouũ teſtamẽtu
oꝛdinãs,/ ↄſtituit nos heredes gle
paradiſi · Et iſtud teſtamẽtum fuit
in ſua paſſiõe oꝛdinatũ atq; ↄfirma
tum · qꝛ teſtamẽtũ moꝛte teſtatoꝛis
ↄfirmat᷑ · vt dicit apłs pauluſc· x·
et ̊ ẽ qdð ponit in eadẽ epła dicẽs
de chꝛiſto · Noui teſtamẽti media-
toꝛ ẽ/vt moꝛte interueniẽte repꝛo-

u — „
möfuit inſututu iſza ſan
inechiſſte ſexeni noſia 1t
inſkitta um ſangne animaliü m
qplegit etwatat apls in grne⸗
rebuſr cr dic poſty noy ſe⸗
ſe pſtlegẽ in bro et logerat co
omni plo aſpſt ibx ſuũ⸗ t;
ſngne vitulore et hirox dienl.
hcẽ ſnguis teſtamenc z ley
euangelca fuit uſbiuta medlaͤte
ſengne chuſt. hm q deot ipſemet
huſtus wure⸗q⸗Ca⸗ Wnc cäno⸗
t in meo ſan eet ſa ronem ta
Ztt apls ad hebt ) ca dices
enipſangnem vitulor et hircoxt
ſipprium ſinone inwwiuit ſemel
inlancaetern⸗ redemptioe inuẽ
tyet do wui teſtamn mecicror
t Terus effecus ſue tergum
tci p paſſonẽ chyiſi reyi
ngeſt. phiplam ſimg de ſ

iſtud tan⸗

tan
erimie
uaen ihaſ
wnthen IE Vbu
Aucabins W
. Pane hunc
ens Pnmbefecn
ſfici paſſiomms chäik
mn ſumuſapiate dene
ci diet hic eſtcaln
ei⸗ Bicut eni olim fili
depkate et ſeruitute
erati p ſangnẽ agni
fidel e de ptate de⸗
us p ſanguinẽ chuſch
ohaneſ in apoc ca⸗ .
io redemnld nosdeuſ
tuo. Seds effeckus ſi
ci q recepinapaß
t p ipſam ſumd age
redes effech et ſtu t
Aiſta cum dici aui et
menti. Oiclt eni poter
mẽtiflios leredeſo⸗
niſtus noli teſtamẽtin
aut no heleces gle
ſud teſtamẽtum fuiit

miſſionem accipiãt qui vocati ſunt
eterne hereditatis · Scienð autẽ
ꝙ lex euãgelica dici nouũ/et eter
nũ teſtamẽtũ ad dꝛãz legis moſai-
ce · qᷓ fuit vetus teſtamentũ et trã-
ſitoꝛiũ .· E nouum/qꝛ noua ꝓmittit
ſeʒ bona celeſtia · qᷓ nunq; legun?᷑ ꝓ-
miſſa fuiſſe in veteri teſtamẽto: ſʒ
ſolum tꝑalia · et iðo qꝛ bona tꝑalia
trãſitoꝛia ſunt! ido teſtamentũ ve-
tus fuit trãſitoꝛiũ · Et qꝛ bona cele
ſtia eterna ſunt, ido teſtamẽtũ no-
uum dici eternũ · dicit᷑ etiã nouũ,
q; nouo mõ fuit inſtitutũ · ſeʒ a ſan-
guine chꝛiſti · Aex enĩ moſaica fuit
inſtituta cum ſangne animaliũ bᷣm
ꝙ legit᷑ et recitat apłs in epła ad
hebꝛe . x · ca · dicẽſ · ꝙ poſtq; moy ſes
ſcripſit legẽ in libꝛol et legerat co-
rã omni ppło aſꝑſit libꝛ ſuũ ⁊ ppłʒ
ſangne vituloꝛe et hircoꝝ/dicenſ.
Mic ẽ ſanguis teſtamẽtic̃· Sʒ lex
euangelica fuit inſtituta mediãte
ſangne chꝛiſti · vm ꝙ dicit ipſemet
chꝛſtus luce · xxij · ca · Mic calix no·

teſt. ẽ in meo ſang·et iſtã rõnem tã

git apłs ad hebꝛe · x · ca · dicẽs Nõ
em pꝑ ſangnem vituloꝝ et hircoꝛe
ſz pꝓprium ſangnẽ introĩuit ſemel
in ſancta eterna redemptiõe inuẽ
ta: et ido noui teſtamẽti mediatoꝛ
eſt. Tertius effectus ſiue tertium
bñficiũ qdð ꝑ paſſionẽ chꝛiſti accepi
mus eſt · ꝙ p ipſam ſumus de fide
catholica infoꝛmati · Et iſtud tan-
giẽ in foꝛma iſtius ſacramẽti cũ di
ciẽ miſteriũ fidei · Sicut enĩ( õm ꝙ
dicit ambꝛoſiꝰ in libꝛo qui vocatur
exameron)ſangs extractus de ſub
ala dextera columbe valet ad illu

minanò occulos coꝛpoꝛales ita ſan
guiſ chꝛiſti qui exiit de latere eiuꝰ
dextro pẽdentis in cruce valet ad
illuminanò ſpũales oculos anime,
ad credenò ea que ſũt fideiĩ · Et in
huius figurã velũ templi qd occul
tabat ea qᷓ erãt ĩnfra ſancta ſctõꝛe/
fuit in paſſione chꝛiſti ſciſſum in ſi⸗
gnum ꝙ ea qᷓ erãt occultata et ve
lata ſub vmbꝛa legis ac ꝓphetae,
fuerunt manifeſtata et reſerata ·
Quartus effectus ſiue bñficiũ qðᷣ
ꝑ paſſionẽ chꝛiſti accepimus eſt · ꝙ
ſumuſ ꝓ ipᷣam a pctiſ emũdati· Et
hoc tangi᷑ in foꝛma iſta cũ dicit᷑ in
remiſſionẽ pctõx · Et de boc loquĩ⸗
tur bẽ ſ iohaneſ euãgeliſta in apoc
ca.iiij· dicens Dilevit nos et lauit

nos a pdiĩs noſtris in ſangne ſuo ·

Ex his patet ꝙ foꝛma ↄſecratiõis
coꝛpoꝛis chꝛiſti p̃ciſe cõſiſtit in his
bis hoc ẽ enĩ coꝛpus meũ · matł ·
xxvj · mar · iij · Luẽ.xxij · ĩioh · xjx · ca ·
Foꝛma autẽ ↄſecratiois ſanguiniſ
chꝛiſti ↄſiſtit in his vᷣbis · Mic ẽ ca
lix ſangnis mei noui et eterni te⸗
ſtamẽti miſteriũ fidei qui ꝓ vobiſ
et ꝓ multiſ effundet᷑ in remiſſionẽ
pctõx · Vnð cũ omĩa iſta vba cano-
nis debeãt dici cũ magna reuerẽ⸗
tia/dtritiõe/deuotiõe/et mẽtiſ recol
lectiõel iſta vᷣba ſpecialr cũ ſumma
deuotiõe et acuali intẽtiõe qᷓntum

poſſibile ẽ debẽt dici · ¶ Lt ſi aliſ

qrat vł dubitet qᷓre in foꝛma ↄſec
tiõis ſangniſ nõ diciẽ/ hic ẽ ſanguiſ
meuſẽ ſicut in foꝛma ↄſecrationiſ
coꝛpoꝛis dicit᷑ hoc eſt coꝛpus meũ ·
Poteſt dici ꝙ cã Gmõi ẽ·qm̃ G̊ ſa-
cramentũ oꝛdinat᷑ ad vſum fideliũ

qui vſus ẽ ſpuũał ſacramẽtał mã⸗
ducatio q̃ntũ ad coꝛpus· eęt ſacra-
mẽtał ac ſpũał potus qᷓntũ ad ſan-
guinẽ · Et qꝛ homineſ magiſ abhoꝛ
rent bibere ſanguinẽ qᷓ; comedere
carneſ ido ad remouenð hoꝛroꝛem
nõ dicit᷑ in foꝛma ↄſecratiõis ſang-
nis hic ẽ ſanguis meus ſicut diciẽ
in foꝛma ↄſecratiõis coꝛpis chꝛiſti
hoc ẽ coꝛpus meũ· Et ẽ ibi qdam
figura quã grãmatici vocãt metho
nomiã ſcʒ qñ ↄtiñſ ponĩ ꝓ ðtẽto ſiẽ
qñ dicit᷑ bibatis illud vas vini · qꝛ
nõ ẽ ſſzus ꝙ homo bibat vas ſedq;
bibat vinũ qð ẽ in vaſe · Zimłr qñ
dicit᷑ hic ẽ calix ſanguĩs mei, nõ ẽ
ſenſus ꝙ vtute vbox ſit ibi calix ·
qꝛ antea erat: ſed ꝙ ibi ſit ſanguiſ
chꝛiſti · Sed aliquiſ dubitaret qre
in foꝛma ↄſecratiõis coꝛpoꝛis chꝛi-
ſti nõ dicit᷑ hoc ẽ coꝛpus meũ qð ꝓp
vobiſ tradetur/ſicut dicit᷑ in foꝛma
oſecratiõis ſanguinis quĩ ꝓ vobis
effundet/ cũ ita bñ fuerit coꝛpus ᷑ᷣ-
ditũ ꝓ nobis ſicut ſanguis effuſuſ
Ad hoc ẽ dðm · ꝙ iſtud ſacramẽtũ
ẽ rememoꝛatiuũ paſſiõis et moꝛtiſ
chꝛiſti · Ata dicit apłs · j· coꝛ · xj · ca ·
Quotienſcunq;ʒ mãducabitis panẽ
hunca calicẽ bibetis, moꝛtem dñi
ãanuntiabitis donec voniat dies ſczʒ
iudicij . Chꝛiſtus etiã ̊ ſacramẽtũ
inſtituẽſ dicit · ¶Cuẽ.xxij · Quotiẽ ſcũ
q; ſumetis/hoc facite in meã com-
memoꝛationẽ · hoc ẽ in memoꝛiam
mee paſſiõis · Paſſio autẽ et moꝛſ
chꝛiſti melius repñtant᷑ ꝑ effuſiõʒ
ſanguinis/qᷓ; ꝑ tditionẽ coꝛpoꝛis· iõ
dicit᷑ in foꝛma ↄſecratiõis ſanguĩs
quĩ ꝓ vobis effundet᷑ in remiſſiõʒ

pctõxe · et nõ dicit᷑ in foꝛma Oſecra-
tiõis coꝛpis qui pꝛo vobig tradet᷑.
Notanð etiã ꝙ licʒ ex vtute ver
boꝝ foꝛme ↄſecratiõis coꝛpoꝛis ſub
ſpecie panis ſit tm̃ coꝛpus chꝛiſti⸗
vtute vᷣboꝛe ↄſecratiõis ſanguinis
ſub ſpecie vini ſit tim ſanguis chr⸗
ſti tñ ex qdam natali ↄcomitãtia
ſub vtraq; ſpecie eſt totus chaſtus
veruſ deus/ et verus hõ. Ita diciẽ
in pꝛoſa de coꝛꝑe chꝛiſti vbi dicið᷑.
Caro/cibus/ſanguis/potus manet
tñ chꝛiſtuſ totus ſub vtraq; ſpecie

Capitulum quintum in quo lo⸗
co debeat celebꝛari miſſa.·

Eſtatur omniũ phoꝝ ſenten-
tia ꝙ mirabib ẽ influẽtia loci
ꝓpꝛij· Et reuera ẽ mrabił in tmq;
rem mutat,/et alterat a ſua natura
ſicut narrat ph̊s in libꝛo de plantiſ
de pomiſperſie dictis a pſia vbi pᷣ-⸗
mitus inuẽta fuerunt · Nã ea que
naſcunt᷑ ibi comeſta interficiũt. ea
autẽ qᷓ naſcunt᷑ apð nos ſunt ad co
medenð ſuauia et iocũda· Ex quo
patʒz manifeſte qᷓntũ facit locus ad
mutationẽ rei · Et ſpꝛ hoc fuit pᷣce
ptum filijs iſrł in li · numeni · ca · v·
ꝙ nõ offerrẽt ſacrificiũ niſi in loco
quẽ dñs elegiſſet · Si enĩ ſacrificiũ
i raheliticũ qð de carnibuſ hircoꝛ
vitulo/ agnoæ fiebat offerri non
debebat niſi in loco ſancto et mðo
quãtomagis ſacrificiũ catholicum/
in quo chꝛiſtus verus deus,/ etverꝰ
homo offerẽ᷑/non debet fieri niſi in
loco ſancto et mundo · Vjñ locus in
quo debet regułr miſſa celebꝛari,

u
Aserrafideme
a eccladid erd en
N noelocul vert – 4
n ecclad idem q ppſadom 3
tenal in qua deun hore er ni
et er eckaz ſir dicla pot Aiqui .
caſibus miſa celebꝛar, ſiut in
neſto exefeitu. Vl qñ a ali f
ſtuitatõ vl ad imcatione Acun
ſnrt l obſqum alcui defunct
an almnu miſſm muam vl a
dis diud tale uenit mulutuch⸗
magna ppliet eccla ẽ parua itavt
opoſſt ibi recipi ls poteſt in a
niteno N in aniq dia platea hone
ſtaetmida er Atare et debet

ideceter aptant ne pulns A f

tus vend N alicdtale polſt offen
deeln infere. De licena erin die
ceſmi eßi, ſrali ncctatẽ pote
niſſg celebꝛar in domo Alicuiuſt
1 barte apta ag h. Ita ti Pl
ſe poꝛtatile ponq
nel ni deſcl

nirobil influẽtia loei
uera e mrabil in tm.
t alterat a ſua naturq
ppg inlibꝛo de plantiſ
ſie dichs a pſia vbi ⸗
a fuerunt. Pa ea que
comeſta interficiit, ea
cund apd nos ſunt ad eo
ia et iocida. Exquo
feſte qntiͦ facit locug al
rei · Et yr hor fut re
iſrk in inumeni ca. v.
et ſwifũ niſ n co
giſet Si eni ſr ificiũ
G de carnibuſ hitcoy
vor fiebat offerri non
inloco ſancto et mdo
ſanfri catholum
g verus deus / eryen
nondebet fien niſin

mundo⸗ Vnlocndon

egulr miſſa celebun

eſt eccła · Et ita ponit auguſtinus
dicẽs · Extra eccłaʒ nõ ẽ locusveri
ſacrificij · Et dico regułr/qꝛ aliqͥb⸗
caſibuſ põt miſſa celebꝛari extra ec
cleſiãa.· Nõnð ꝙ q̃ ad nunc eccła
põt capi duobus mõis · Inomõ ec-
cleſia idem ẽ ꝙ ↄgregatio fideliũ,
qui cõgregant᷑ in fide et caritate:
et ita accipit auguꝰ.eccłaʒ qñ diciĩ
ꝙ extra eccłaʒ/id ẽ extra fidem ec
cleſie nõ ẽ locuſ veri ſacrificij· Alio
mõ eccła ẽ idem ꝙ ipſa domus ma
terial in qua dicunt᷑ hoꝛe et miſſe.
et eẽ̃ eccłaʒ ſic dictã põt aliquibus
caſibus miſſa celebꝛari/ ſicut in ho
neſto exercitu · Vł qñ ad aliqᷓ; fe-
ſtiuitatẽ/vł ad inuocationẽ alicuiꝰ

ſancti/vł obſequm alicuiꝰ defuncti

vł ad aliquã miſſam nouam,/vł ad

aliqð aliud tale ↄuenit multitudo
magna fſpłi et eccła ẽ parua/itavt

nõ poſſit ibi recipi ꝓpłspoteſt in ci
miterio vł in aliqᷓ alia platea hone
ſta et mũda erigi altare/ et debet

ibi decẽter aptari ne puluis/vł fla
tus venti/vł aliqð tale poſſit offen
dickm inferre · De licẽtia etiã dio⸗
ceſani ep̃i, ſpꝛ aliq; nccẽ̃itatẽ poteſt
miſſa celebꝛari in domo alicuiuſ in

aliq̃ parte apta ad ̊ · Ita tñ ꝙ ſuꝑ
altare poꝛtatile ponãt/ deſuꝑ aliq;
tabulã lapideã alicui ſtipiti anne
xam/bñdictã ab epᷣo · Et iſta tabła
debet eſſe integra · qꝛ ſi eſſet fracta
nõ deberet ibi miſſa celebꝛari · nec
etiã ſi eſſet a ſtipite amota· immo
peccarẽt qui ibi celebꝛarẽt · Et iſta
etiã tabła debet lapidea eſſe · et ñ
de aliqᷓ alia mã· Et huius rõ ẽ vna
q; chꝛiſtus qͥ immolat᷑ ibi/vocatur

petra · Vñ dicit apks · j. ad co · x· pe
tra autẽ erat chꝛiſtus · Alia cã ẽ· qꝛ
ſepulcrũ chꝛiſti qd repñtat altare,
fuit exciſum de petra · vt dicit euã
geliſta marcuſ. Et pꝛ eanð rõneʒ
coꝛpoꝛalia debẽt eſſe linears et nõ de
aliq̃ alia mã ·qꝛ chꝛiſtus in illo mo-
numẽto fuit inuolutus in ſindone
munda/id ẽ in lino cãdidiſſimo.Et
coꝛpoꝛalia ſignãt illa lintheamina
in q bus chꝛiſtus moꝛtuꝰ fuit inuo-⸗
lutus · Calix etiã non debet eſſe de
vitro · qꝛ defacili poſſet frangi · nec
de ligno· qꝛ lignũ poꝛoſum ẽ,/ et in

poꝛis poſſet ſanguis ſubint᷑re· nec
de calibe/nec de cupꝛo/nec de auri-

calco ·qꝛ inducũt faſtidiũ · et eſſʒ pi
culum de fomitu · oteſt aũt fieri
de auro/argento/et de ſtagno ·
Scienð autẽ ꝙ qñ altare ẽ totũ
ↄſecratũ ſeu bñdictum/nõ opoꝛtʒ q;
ſit ibi tabula alia · Notandũ etiã q;
altare ſiue ſit in eccła ſiue eẽ eccle
ſia ſempꝑ debet erigi vᷣſus oꝛientẽ·
ita ꝙ ille qͥ dicit miſſã habeat faci
em ad oꝛientẽ · Et rõ ẽ vna · qꝛ chꝛĩ
ſtuſ vocã oꝛiens · luẽ.j· viſitauit nosʒ
oꝛiens ex alto · Et de ip̃o chꝛiſto cã
tat eccła · O oꝛĩẽs ſplẽdoꝛ/luciſ et᷑
ne · Alia cã eſt · qꝛ ᷣm ꝙ dicunt phi
parſoꝛiẽtał ẽ dextra parſceli · pᷣm
autẽ ꝙ dicit chꝛiſtus · mth·xxv· ca ·
Deus ſtatuet bonos a dextris· Vt

S in iudicio meream̃ poni a dextriſ

debemꝰ oꝛaꝛe vᷣſus oꝛientẽ · et qꝛ pᷣn
cipalioꝛ oꝛatio ẽ miſſa/ideo ille qui
dicit miſſam debʒ hr̃e faciẽ ver ſuſ
oꝛientẽ · Qõð autẽ eccła in qua dici
miſſa/ſit ↄſecrata vł non/ nihil fa⸗
cit ad miſſam· Licʒ qntũ ad ſollen

nitatẽ miſſe ſemꝑ ſi poſſibłe ẽ de⸗
bet dici in eccła ↄſecrata · Cum ſit
multũ honoꝛificũ etvtile, eccleſiaʒ

eſſe ↄſecratã · qꝛ qñ aliquis intrat

ectłaʒ ↄſecratã cã oronis/remittũ-
tur ſibi pctã venialia. Sciẽdum
autẽ ꝙ in naui nunq; debet miſſa
celebꝛari/ pꝛ piculum effuſiõis ſan
guinis · In eccła autẽ ſangnis, vl
ſeminis effuſioe polluta non debet

miſſa celebꝛari · Et ſi aliqͥſ ibi cele

bꝛaret/peccaret moꝛtałr· non tñ ex
hoc efficeret᷑ irregulariſ/ſicut fuit
declaratũ ꝑ dñm bonifaciũ viij · eỹ
de ſententia excõmunicatiõiſ ca· j·
Is qui · Ni· vj · Si etiã eccła eſſʒ pᷣ·
dictomõ polluta nõ poſſʒ in cimite-
rio ſibi ↄtiguo celebꝛari · qꝛ qñ ec-
cleſia ẽ polluta, cimiteriũ ſibi ↄti-
guũ ſimłr ẽ pollutũ · ſed ſi cimiteri
um ſit pollutũ non opoꝛtet ꝙ eccła
ſibi ↄtigua ſit polluta · cũ pncipale
trahat annexũlet nõ ãnexũ pᷣncipa
le · vt habet᷑ eẽ · de ↄſecratiõe eccłe
