Sed ceteris paribus fit melius ꝑ
ternã · in ca · poſtqᷓ · diſt · iiij · et glõ.
quia baptiſmuſ dat᷑ in nomĩe totiꝰ
trinitatis · que melius repñtat᷑ per
ternã immerſionẽ/vł aſꝑſionẽ!q; ꝑ
vnã· Ita tñ ꝙ; vba nõ finiant᷑ anq;
om̃ſ treſſint complete · In hoc aũt
ꝙ fiat vna vł terna/ quilibet debz
ſeruare ritum eccleſie ſue

Ca · vij · de effectu baptiſmi ·

Ffectus pᷣncipales baptiſmi
ſunt delere omnẽ culpa tã oꝛi
ginalem q; actualem et ↄferre &
tiam et apire ianuã regni celeſtis
In quo differt a circũciſione · quo-
mã licet añ paſſionẽ chꝛiſti circũci
ſio deleret culpã oꝛiginalem/et con
ferret gratiã tñ ianuã regni cele-
ſtis apire nõ poterat · Et iſta ẽ ſen
tẽtia venerabił bede · qui dicit in
omelia ſua de circũciſione domini ·
Scire inquit debet fraternitaſ ve
ſtra ꝙ idem ſalutifere curatiõiſ re
mediũ olim circũciſio in lege ↄtra
oꝛiginale pctĩ agebat: qð nũc tpe
gr̃e reuelãte/ baptiſmus agere cõ⸗
ſueuit · excepto ꝙ ianuã regni cele
ſtis apire nõ poterat · Sciendð at
ꝙ baptiſmus ałlr oꝑat᷑ in paruuł,
et abr in adultis · quia in paruulis
nibil requiri a parte ipſoxe · Sʒ in
adultis requirit᷑ a parte ipoxæ ꝙn
ponãt obicem,/ id eſt ꝙ nõ habeant
ↄtrariã diſpoſitionẽ · ſcʒ ꝙ no acce-
dant ficte ad baptiſmũ · ſʒ accedãt

—

inpedit namimonii⸗ oraße
dinmiti dhaci⸗ Dehtn
qñ gekde matimonio·
baptiſnũ eti inpmit cara⸗
derñ iceo baptiſſnus no
teran immo pena lius qui
ſet ſyn legeſ eſet decapitato
neſtm bapeiſnaiteret⸗ lege
Sedem vero canonel eſt non
nouei? ad roSouineſ

Qa vii de annens bahtil

diinn ñ fit um
ollennitate, Pcedunte
ſnuer xoxiſnus.· Cathen
ldem b g inſte gio. qr in cat

„

fwoinſtui bapej
ti
nento figei uein . fſi
lreroſ Qui feti nch⸗

eſftallagn

nigtin

dubapeſn⸗

paleg bopaſen
nnẽ culpa t oꝛi
mlet ofene
Aregniceleſts
cccſione · quo⸗
chiſti arcid̃
ignalen et con
mwäregen cde⸗
rat Ter ſtad ſen
dece cnidictin
rcücſone donimn⸗
et fateritaſ ve
ncifere curatöiſfe
caſv in lege n
gebet gin
pſmb aheſ⸗
aruu regni cele
pin en d
erat. Soen

cum debita deuotione · Non ſolum
autẽ baptiſmuſ ↄfert gratiãK immo
etiã omĩibus ĩipᷣm ſuſcipiẽtibus/ tã
paruuł qᷓ; adultis/ qui non ponunt
obicem ↄfert om̃s vtutes tã theo
loicas, qᷓ; moꝛales · et ſi nõ qᷓntũ ad
vſum adminuſ qᷓntũ ad habitũ·Et
iſta ẽ ſña ↄſilij general.a habet᷑ in
ↄſtitutiõibus dñi clemẽtis qnti · ex
de ſumma t᷑nitate, et fide catholi-
ca.ca · Fidei catholice · Eſt et in⸗
ſup alius effectus baptiſmi · qꝛ per
ipſum ↄtrahit᷑ cognatio ſpũał/ que
impedit matrimoniũ ↄtrahenð: et
dirimit iã ↄtractũ · De ̊ tñ dicetur
]·qñ aget᷑ de matrimonio · Per
baptiſmũ etiã impmit᷑ caracter vt
dectm̃ ẽ S·ideo baptiſmus nõ debet
iterari · immo pena illius qui itera
ret ſzm legeſ eſſet decapitatio· ca ·
ne ſctm̃ baptiſma iteret᷑· lege ſcdða
Scdðm vero canoneſ eſt ꝙ non pꝑꝛo-
moueat᷑ ad ſacros oꝛdineſ

Ca · viij · de annexis baptiſmo⸗/

Aptiſmum qñ fit cum debita
ſollennitate, pᷣcedunt catheci
ſmus/et exoꝛciſmus: Catheciſmus
idem ẽ ꝙ inſtructio · qꝛ in catheci-
ſmo inſtruit᷑ baptiſanduſ de fide/n
merito fidei · Vñ baptiſando petit
ſacerdoſ· Quid petiſ ab eccła · At
ipſe ſi ſit adultus rñdet fidem · Si
autẽ ſit paruulus rñdent in pſona
eius pat᷑ni · Et tũc ſacerdos petit·
Fideſ quid tibi pᷣſtabit? at illi rñ-⸗

dent ! vitã eternã· Cunc dicit ſacer

doſ· hec ẽ vita eterna cc· Et in iſto
catheci ſmo facit tria ſaẽdos· Mri⸗

mo mittit digitũ in aureſ eius· et
ponit de ſaliua eius in oꝛe eius· et
ſignat ꝙ baptiſandus debet habe-
re aureſ aꝑtas ad audiendũ vᷣba
dei · et documẽta fidei · poſitio ſali-
ue ſignat ꝙ debet eſſe pꝛomptꝰ ad
loquenð de fide · qꝛ locutio fit me⸗
diãte ſaliua · Scdo facit ei crucẽ in
fronte, in pectoꝛe · et ſignat ꝙ ba
ptiſandus debet habere et recipe
fidem chꝛiſti in coꝛde· quod ſignat
crux facta in pectoꝛe · et in oꝛe cõfi⸗
teri fidem chꝛiſti · nec debet erube⸗
ſeere fidem chꝛſti qdð ſignat crux
facta in fronte · qꝛ ĩn fronte ſtatim
apparet verecũdia · qm̃ pᷣm ꝙ dicit
apłs ad rom.xij · Coꝛde credit᷑ ad
iuſtitiã · oꝛe autẽ ↄfeſſio fit ad ſalu
tem · Tertio ponit ei ſal in oꝛe/ qd
ſignat ſapientiã · iux doctrinã apłꝛi ·
ad colocẽſʒ · iij · Vmnis ſermo eiuſ
debet eſſe ſale diuine ſapiẽtie con⸗
ditus · SBxoꝛciſmus idem ẽ ꝙ ad
iuratio · qꝛ adiurat᷑ demon: vt rece
dat de anima baptiſandi · et det lo
cum ſpũiſancbo aduenĩẽti · Et facit
tria ſacerdos baptiſando·qꝛ pꝛimo
facit eĩ crucẽ in fronte cum pollice
et ſignat ꝙ baptiſanduſ ↄſignatur
vt ſit templũ dei ſeu habitaculum
ſpũſſancti · Scdo facit ei crucem de
ſputo ad aureſ, ad nares/et ad os ·
Et ſignat ꝙ baptiſanduſ debet ha
bere aureſ coꝛdiſ clauſas ne audi
at ſuggeſtiõeſ diaboli · Os etiã de⸗
bet habere clauſum! ne loquat᷑ ma
la verba · et debet ſic viuere vt ſit
(õm doctrinã apłi) bonus odoꝛ chꝛĩ
ſti in vita ſua · vł iſtud ſigt ꝙ debʒ
emittere fumũ oꝛõnis deuote pex

* 2
*

quã effugat᷑ demon · ĩuẽ vᷣbum ra⸗
phaebł in thobia · ca · iiij · dñtis · Fu⸗
mus eiuſ effugat omne genus de⸗
monioæx · Et iſta facit cum ſputo ·i·
Stute chꝛiſti · q ſignificat᷑ ꝑ ſputum
ſcdᷣm ꝙ dicit gloſa ſuꝑ ill· ioh· ca·
jx · Autũ fecit ex ſputo. Nam ſicut
ſputũ emitti? ab interiob coꝛdis!
ita filius dei gignit᷑ ex ſubſtantia
dei patris· Tertio facit ei crucem
de oleo exoꝛciſato in pectoꝛe et int᷑
ſpatulas · et ſignat ꝙ baptiſandus
debet eſſe foꝛtis ad luctaãdum ↄtra
diabolũ · et ad poꝛtanð onera peni
tentie · et iſta fiunt mediante oleo
diuine gratie · ¶ Poſt baptiſmum
autẽ ſacerdos facit tria baptiſato ·
CQuia pmo vngit eũ criſmate · 1 ſi
gnat vᷣtutem gr̃e ſpũſſancti quã ſu
ſcepit in baptiſmo · Scdo tradit ei
veſtẽ albã· et ſignat innocẽtiã ba-
ptiſalem · Tertio tradit eĩi cereum
accenſum · et ſignat lumẽ fidei qð
dat᷑ in baptiſmo. Scienð inſup
ꝙ iſta nõ ſunt de eſſentia baptiſmi
qꝛ ſine ipſis bñ põt dari baptiſmuſ
in caſu neceſſitatis · Sed in tali ca
ſu ſi baptiſatus ſuꝑuixerit debet
poꝛtari ad eccleſiã · ibidem cathe
ſiſari · et exoꝛciſari ꝓpꝛ ritũ eccleſie
ſeruand· Non autẽ debet iter ba⸗
ptiſari ſi ſit certum ꝙ ſit recte ba-
ptiſatus · ſed ſi nõ ſit certum debet
baptiſari ſub iſta foꝛma · Si tu es
baptiſatus ego te nõ baptiſo · ſed ſi
tu nõ eſ baptiſatus/ego baptiſo te
in nomine patris, filij/aſſ· amen ·
Et h dtã de baptiſmo ſufficiant

Tractatus tertius pꝛime partis

pꝛincipał eſt de confirmatione ·
Ca pꝛimũ quid ẽ CTonfirmatio:

Via ſpiritualem genera-
tionẽ ſequit᷑ augmentũ ſpi
rituale · Ideo poſtq; de ſpi
rituali generatiõe(que fit in bapti
ſmo) dctm̃ ẽ· reſtat dicere de ſpũali

augmẽto, qð fit in ↄfirmatiõe · Cir

ca quã ↄſiderãda ſunt ſeptẽ. Pi⸗
mo quid ẽ ↄfirmatio · Scdo de ma
teria ↄfirmatioõis· Certio de foꝛma
eiuſoẽ · Quarto de eius miniſtro.
Quinto de ſuſcipiẽtibꝰ ↄfirmatio⸗
nem·. Sexto de ritu ipſius · Septi⸗
mo de eius effecku ˖
Confirmatio põt ſic diffiniri · Cõ

firmatio ẽ ↄſignatio facta cum criꝰ
ſmate in fronte baptiſati ab epiſco

po cum certa foꝛma vboꝝ ad auda
cter ↄfitendum nomen chꝛiſti⸗

Ca.ij·de materia ↄfirmatiõis

Ateria ↄfirmatiõis (vt patet
ex pꝛedicta diffinitiõe) eſt cri⸗
ſma · ĩn q̊ quidẽ criſmate ſunt duo·
ſcʒ oleum oliuax · et balſamus· Et
ratio quare iſta duo ſunt materia

huius ſacramẽti/ẽ inſtitutio chꝛiſti

qui inſtituit iſta duo eſſe matenã
huius ſacramẽti · licet enĩ nõ inue
niat᷑ in euãgelijs ꝙ chꝛiſtus iſtud
ſacramentũ inſtituerit tñ beatus
petrus qui fuit vicarius chꝛiſti/ pa
ſtoꝛ ac rectoꝛ vniuerſab eccłe ita
docuit/ ita p̃dicauit/ et ꝓmulgauit

chꝛiſtum inſtituiſſe · Et licet iſta ꝓ
mulgatio nõ inueniĩat᷑ in canonicis

id eſt in epłis beati petri tñ dñs

mtenet ſe pſ

4
AAb m̃det biſ imnzſs n.
de celelti terarchia dicel · q
ſte noluerit hfarere nen⸗
afonme ſacramẽto⸗ veniret
iſipzinfideli qñn img dien
latoꝛ margenite ñ ſunt pone⸗
porcob⸗ Ceastñ de baptiſn
baptißnus ẽ ſrametum man
rutitis cum ſie baptiſno m
ſauani poſſt igeo oportuit
na eius eſſet ommbus comumi
mamfeſta. Jderco euagenſte
ſiemt eam expreſſe in euangel
Wignet mha dodtonb'tal ro⸗
Cifna? pynamatena ning
nii chin tiſmate t damt
dooſzoleum oliuan et ball.
huuie rameto. qꝛ aleun
axe nutnmeti/ ſylen ann
ponit in lampadl pt eng.⸗
bidurart ido ennt inen
nſvotet lrien ſ
inis

dn debet hab p rens nirm

Ktis figeilet nen
.
R Plregreuiniͤ ne

Corfirnatione
Confirmato⸗

mtuclem geneta⸗
Aut agnenti ſi
3 ler paſtihde ſpi
dde lefitinba
Adctredeſpſali
din irnate⸗ir
da ſunt ſeybi Pir
wnad⸗ Scdode n
dons Tertodefomg
nto de eing niniſtro⸗
iſchpietiby dfirneb⸗
deritu ipſus. Deß⸗
ffectu.
tio pot ſi diffinin. C⸗
gnatio facta cum cn-
e baptiſati ab epiſco
ouma vbo ad auda
nnomen chuſi,

tena Jhrmanots⸗

Armadiid t ſatet
adichninde) eſtei⸗
Micde eſnate ſunt duo⸗
luar etbalſannb⸗ E
re iſa duo ſunt nutine

amet / ibtutochuit

.

papa habet in decretiſ romane ee-
cleſie. et põt haberi ex obſeruãtia
pᷣmeua totius eccłe vłiſ a tpe pet᷑
vſq; nunc · Que qͥdem obſeruantia
p̃eminet auctoꝛitate cuiuſcunq; · cũ
vłiſ eccła regat᷑ a ſpũſancto/et er
rare non poſſit · Et ſi qᷓrat᷑ auare
euãgeliſte nõ poſuerũt in euãgelijſ
materias et foꝛmas ſacramentoꝛe
Ad &̊ rñdet bẽſ dionyſius in libꝛo
de celeſti ierarchia dicẽſ· ꝙ euãge
liſte noluerũt ̊ facere ne materie
foꝛme ſacramẽtoꝛe venirẽt in de
riſiõʒ infideliũ · qm bᷣm ꝙ dicit ſal⸗
uatoꝛ margarite ñ ſunt ponẽde añ
poꝛcos· Secus tñ ẽ de baptiſmo · qꝛ
baptiſmus ẽ ſacramẽtum maxime
ncẽitatis cum ſine baptiſmo nulluſ
ſaluari poſſit · ideo opoꝛtuit ꝙ foꝛ-
ma eius eſſet omnibus cõmunis
manifeſta· Idcirco euãgeliſte po-
ſuerũt eam expꝛeſſe in euangelijs ·
Aſſignat᷑ tñ a doctonbꝰtał rõ/qre
criſma ẽ ꝓpꝛia materia huius ſac-
mẽti · qꝛ in eriſmate(vt dctm̃ ẽ) ſunt

duo ſcz oleum oliume/et balſamuſ

Et ꝓpꝛietateſ iſto maxime ↄue-⸗

niũt huĩc ſacramẽto · qꝛ oleum olr⸗
uaꝛe ẽ nutrimẽtũ ſplendoꝛs · et iðo
ponit᷑ in lampadelvt lumen poſſit

ibi durare · ido oleum ẽ ſignũ maĩio

riſ voti et luminis fidei · quam fr

dem debet habẽ p̃ ceteris ↄfirma

tus · qꝛ tenet᷑ ſe expꝛeſſe obiſcere ꝑ
ſecutonbus fideil et ↄfiteri fidem
etiã abſq; hoc ꝙ requirat᷑.· Vnde
de cõfirmato dicit᷑ in pſalmo· In-

ueni dauid ſeruũ meũ in baptiſmi

ſuſceptiõe/oleo ſancto meo vnxi eũ

——

in ↄfirmatiõe · Auxiliabit᷑ enim ei

manus mea in fidei perſecutione ·

Pal ſamus autẽ rõne ſue fragran-
tie deſignat odoꝛem bone fame, et
opiniõiſ que debet eſſe in ↄfirma-⸗
to · Vñ in eccłaſtico · ca·xxiij · Siẽ
cinamomũ baplſamũ aromatiſaſ
odoꝛem dedi · Arguũt & doctoꝛeſ ſic
Illud ẽ ꝓpꝛia materia ſacramẽti

ofirmatiois cuius ꝓpꝛretates ma-

xime ↄueniũt effectui ipſius ſacra-
menti! ſed iſta ſcʒ oleum oliuax et
balſamus ſunt Gmõi/& iſta ſunt ꝓ-
pꝛia materia ſacramẽti ↄfirmatio⸗
nis · Scienð autẽ ꝙ iſta pmo de⸗
bẽt eſſe ſanctificata ſeu benedicta
ab epiſcopo anteq; ſint ꝓpꝛia ma-
teria huius ſacramẽti· Cuius rato
aſſignat᷑ a ſancto thom · de aqͥno in
iiij· ſuo· qꝛ in ſacramẽtis q̃ chꝛiſtuſ
recepit in coꝛpoꝛe ſuo nõ requiri
ſanctificatio materie eoꝝ · quia ĩpᷣe
tactu ſuĩ ſanctiſſimi coꝛpoꝛiſ ſancti
ficauit ea · Et ĩõ qꝛ chꝛiſtuſ fuit ba
ptiſatus nõ requirit᷑ de neceſſitate
ſaẽmẽti ꝙ aqua pᷣus bñdicat᷑ añqᷓ;
ſit materia baptiſmi: qm̃ ( vt dicit
beda)chꝛiſtus tactu ſue mũdiſſime

carnis vim regeneratiõis contulit

aquis· Quia etiã chꝛiſtus ſuſcepit
ſacramẽtũ eu kariſtie in ſeipſo! nõ
requirit᷑ ꝙ panis et vinũ pꝛius be
nedicant᷑ anteq; ſint materia ſacra

mẽti eukariſtie · Sʒ in ilł ſacramẽ

tis q̃ chꝛiſtus nõ ſuſcepit in ſeipſo⸗

requirit᷑ ꝙ pᷣcedat materie ſancti-

ficatio · Et qm̃ chꝛiſtus nõ ſuſcepit
ſacramentũ ↄfirmatiõis in ſeipſo⸗
ideo in ↄfirmatiõe requirit᷑ mate-
rie ↄſecratio: Et idem dico de ſaẽ⸗
mento oꝛdinis · et de ſacramento

extreme vnctiõis· Alia rõ aſſignaẽ᷑
ab eodem doctoꝛe in vl·parte ſum-
me ſue · Quia in illiſ ſacramẽtiſ in
qbus requirit᷑ miniſter ſpeciałr cõ
ſecratuiĩ requĩrit᷑ ꝙ materia ſacra-/
mẽti ↄfoꝛmiter ſe habeat ad mini
ſtrum ſacramẽti? ſed in ſacramen-
to cõfirmationis requirit᷑ miniſter
ſpeciałr ↄſecratus ſcʒ ep̃uſ· quare

in ſacramẽto ↄfirmatiõis requiri᷑

materia ſpãliter ↄſecrata · In alia
at᷑ mã nõ põt fieri hoc ſaẽmẽtum⸗/

Ca:iij:de foꝛma confirmatiõis·

Orma iſtius ſacramenti ſunt
verbaque epᷣuſ dicit qñ facit
erucẽ in fronte ↄfirmãdi cũ criſma
te · que ſunt iſta · Conſigno te ſigno
crucis · ↄfirmo te criſmate ſalutis ·
in nomine patris, filij aẽ · Qò at̃
foꝛma illa ſit ↄueniẽ ſ foꝛma huius
ſacramẽti patet · qm̃ illa foꝛma eſt
ↄuenĩẽ ſ foꝛma ſacramẽti ꝑ quã, et
in qua expᷣmunt᷑ ea q̃ ſunt neceſſa-
ria ad ſacramentũ ↄfirmatiõis ſed
in iſta foꝛma q̃ ſunt nccẽaria ad ſa-
cramentũ ↄfirmatiõiſ expᷣmunt᷑·qꝛ
in ↄfirmatiõe eſt nccẽca ꝑſona mini-
ſtri ↄferẽtis ſacramẽtum·. Et iſtud

expꝛimit᷑ cum dicitur · Conſigno et

ↄfirmocẽ· Eſt inſuꝑ ibi ncca ꝑſona
ſuſcipiẽſ ſacramẽtũ q̃ expᷣmit᷑ cum
dicit᷑ te · Eſt ibi etiã nccẽca materia
ſacramenti qᷓ expᷣmit᷑ cum dicit᷑ cri⸗
ſmate · Eſt inſuꝑ ibi ncẽaria vᷣtus
dei ↄferẽtis efficaciã ſacramẽto qᷓ
expᷣmĩt᷑ cũ dicit᷑ in nomĩe patriſc
Effectus etiã ſacramẽti expᷣmitur
in iſta foꝛma · Sed iſtud videbitur

infra qñ ageðt᷑ de effectu eiuſ dem.
quare manifeſtũ ẽ ꝙ iſta foꝛma ẽ
ↄueniẽſ foꝛma huius ſacramenti .

Caiiij · de mĩſtro ↄfirmationis.

Iniſter huius ſacramẽti cõ
firmatiõisẽ ſolus epiſcopus.
Cuius rõ aſſignat᷑ a doctoꝛibuſ tał
Sicut eſt in politia coꝛpoꝛali bñ oꝛ
dinata! ita ſuomõ debet eſſe in po
litia ſpirituali! ſed ſic eſt in politia
coꝛpoꝛali bñ oꝛdinata! ꝙ ꝓmouere
aliquẽ ad ſtatũ et gradum exellen
tie ſuꝑ alios ꝑtinet ad illum qͥ ha-
bet curã cõmunitatis, ſcʒ ad pᷣnci-
pem· Quia & ↄfirmatus ꝑ ſacra-
mẽtum ↄfirmatiõis ponit᷑ in ſtatu
exellẽtie ſuꝑ alios cum ↄfirmatus
efficiat᷑ mileſ chꝛiſtiſ ideo conferre
ſacramentũ ↄfirmatiõis ptinet ad
ſolum epᷣm/qui habet curã totius
cõmunitatis in ſua dioceſi· Sed
queri᷑ vty in caſu nccitatis alius
qᷓ; epiſcopuſ poſſit ↄfirmare? Dðm
ꝙ in materia iſta doctoꝛeſ ↄtrari-
ant᷑ ſibi inuicẽ · Aliqui dicũt· ꝙ pa-
pa poſſʒ committere cuicunq; fide-
li viro miniſtret ſacramentũ cõ
firmatiõiſ· Et aſſignant talem ra-
tionẽ · Ille qui tenet locum chꝛiſti
in terris et habet plenitudinẽ po-
teſtatis in eccła dei põt diſpẽſare
in ſacramẽtiſ omĩbus q̃ nõ ſunt in-
ſtituta a chꝝſto · Sed nõ legit᷑ in to
to canone noui teſtamẽti ꝙ chꝛiſt
inſtituerit ſacramẽtũ ↄfirmationiſ
dari a ſoł epiſcopis · S& papa qui ha
bet plenitudinẽ pꝛatis in eccelſia
et tenet locum chꝛĩſti põt oꝛdinare

ſt ſanohficata net alaniſ po

mutare /ic de eins ncute e

miiniſter it ſnctificatus . que
ccatioo ftin ſal vl epiſe
oleratioe qurre ſolig eßuſde
ceſſtate eſt miniſter huiuſ ſacn
Ai tñ dogoꝛe tenet vam me
dicetes q papa no pot comidte
dunq; feh mchffereter g der

ok ſacmenta ſed omm ſatere
rcnitte Etrone dnn dic
ſgnat qn mlli tcömith gyh

tpiatem ſiß copug chuiſhn

Qum minus ad diſpeſani

ſwamor niſ habeat piati
lopuschuſt wep ſiß coꝛpꝰ

ſiniſtcun prf deſtencit apr

ſptopuſtriſi ey/
uſchiſti ver /ſen i
tencog hetptati ſip copig 4

vep⸗g

iſtczethin diſ copig chi

ioig ponit in ſtatti
8 4 um firmatus
iſtilideo onfene
maboi ptinet 4
abet cura tobins
Wadieh. Bec
uncötads Aus
ſt ohrmare Ddn
ſa docore dran
Alqidicitepa⸗
nittere ciicin, ſie⸗
ſret ſamanentcᷓ
t aignmttden e.
tenet .oum chiſſti
bet gentuin o⸗
adeißit diſpeſare

nibs nöſintin

Gea rlegt in t

iinen
J iat 3

ꝙ iſtud ſacramentum conferat᷑ ab
alijs q; ab epiſcopis · Alij doctoꝛes
dicunt ↄtrariũ ſcʒ ꝙ papa ñ poteſt
cõmittere alicui niſi ſit ep̃us ꝙ cõ
ferat ſaẽmentũ ↄfirmatiõiſ· Quo-
rum rõ ẽ · qꝛ in ilł qᷓ ſunt de ncẽta-
te ſacmenti non põt ꝑ papã aliquid
immutari ſed epᷣus de nccitate ſa

cramẽti ↄfirmationis eſt miniſter

huius ſaẽmenti · &̊ nõ põt ꝑ aliquẽ

fieri puta ꝙ alius q; epᷣus cõferat

iſtud ſaẽmentũ · Maioꝛ huius rõis
ab omĩbus ↄcedit᷑ · minoꝛ ꝓbat · q;
ſicut de eius nccitate ẽ ꝙ eius mã

ſit ſandhficata nec aliquiſ põt iſt
mutare ſic de eius ncãte ẽ ꝙ eiuſ

miniſter ſit ſanctificatus: que ſan-
ctificatio fit in ſpũali vł epiſcopali
ↄſecratiõe· quare ſolus epᷣuſde ne
ceſſitate eſt miniſter huiuſ ſacmẽti
Alij tñ doctoꝛeſ tenẽt viam mediã

dicẽtes ꝙ; papa nõ põt cõmittẽ cui

cunqʒ fide li indifferẽter ꝙ; ↄferat

oc ſacmentũ: ſed omni ſacerdoti

põt cõmittẽ. Et rõneʒ pᷣmi dicti aſ

ſignãt · q; nulli põt cõmitti ꝗ; habe⸗

at pt̃atem ſup coꝛpus chꝛiſti miſti⸗
cum ad minus q̊ ad diſpẽſationem

ſacramẽtoræ niſi habeat pr̃atẽ ſup̃
coꝛpus chꝛiſti ver · qᷓ ſup̃ coꝛpꝰ chꝛi-
ſti miſticum ptaſ deſcendit a prt̃ate
ſup coꝛpuſ chꝛiſti veꝛelſed ſolus ſa

cerdos hẽt prᷣatẽ ſupᷣ coꝛpus chꝛi-
ſti vexe · & ſoli ſacerdoti põt cõmitti
ꝓ Babcat pratẽ ſupᷣ coꝛpus chꝛiſti

miſticũ · et ;̊ in diſpẽſando ſacẽmẽta
. Sed miniſtrãdo ſaẽmentũ ↄfirma

tionis habet᷑ ptᷣaſ ſup̃ coꝛpus chꝛi

ſ miſticũ · quare ſoli ſacerdoti põt
cẽõmitti ꝙ ſit miniſter ſaẽmẽti ↄfir

mationiſ. Rõnem ſcdi dicti aſſient
ex quodam decreto in quo legiẽ q;

gregoꝛiꝰ papa cõmiſit qbuſdã ſacer

dotibus anglie vngeret baptiſa
tos in fide cũ cri ſmate ſed ĩn tali
vnctione ↄfert᷑ ſaẽmẽtum ↄfirma⸗
tionis· quare põt cõmitti ſacerdoti
bus a papa ꝙ ↄferãt G̊; ſaẽmentũ.
Et hoc vltimum reputo verius:

Ca · v · de ſuſcipiẽtibꝰ ofirmatiõʒ

Acramẽtum ↄfirmatiõis de
bẽt recipe om̃s baptiſati tam
viri q; muliereſ/qꝛ ſecus ẽ de mili
tia ſeculari, de militia ſpũali · qm
militiã ſecularẽ nõ debẽt recipere
muliereſ/ ſed ſolum viri · qꝛ muliẽs
nõ ſunt apte ad pugnanð coꝛpoꝛałr
Militiã autẽ ſpũalem pñt recipe
om̃ſ indifferẽter tã viri qᷓ; muliẽſ;
qꝛ tã viri qᷓ́; muliè ſ ſunt apti ad pu
gnanð ſpũałr ↄtra pſecutoꝛeſ fidei
ſed militia ſpũał dat᷑ in ↄfirmatio
ne·quare ſaẽmentũ iſtud pñt reci-
pere tã viri qᷓ; mulièſ. Et hoc ẽ qð
dicit apłs · in chꝛiſto ieſu neq; ma-
ſculus neq; femina · qſi velit dicè q
quo ad chꝛiſtũ nõ ẽ dꝛñna de maſcu
lo et femina · Sed nunqͥd pueri
ſunt ↄfirmãadi? Ddm ẽ ꝙ; Kesleim
ꝙ incipiũt hr̃e vſum rõnis · qꝛ tunc
ſunt apti ad ↄfitenð fidem chꝛiſti.
Et in ſaẽmento iſto dat᷑ ſpũſſanctꝰ
ad robur vt fideſ chꝛiſti audacter
recipiat᷑ et ↄfiteat· ¶ Sed nunqͥd
ſine pctõ põt aliqͥ ſ omittẽ ne nunch
recipiat ſacramentũ ↄfirmatiõis?
Dðm ꝙ ſine iſto ſacramẽto poteſt
eſſe “ ſaluus · qꝛ multi nõ cõ

—+

—

firmati ſaluantur. Sed ſi occurrat
opoꝛtunitas ſuſcipiẽdi illud ſacra-
mẽtum quilibʒ debet ullud ſuſcipe
Et ſi ſine cauſa rationabili omĩt-
tat ipᷣm ſuſciꝑel peccat moꝛtaliter
Cuius rõ eſt · qꝛ q libet qntum ẽ in
ſe debet ſe diĩſponẽ ad ſuſcipiendũ
gratiã ł eius augmẽtũ ſi ſit capax
eius · ſed in ſacramẽto ↄfirmatiõis
ſi digne ſuſcipiat᷑ ↄfert᷑ gratia/ vel
auget᷑ · Sᷓ quilibet habita opoꝛtuni
tate debet ſuſcipe iſtud ſacramen
tum · Ideo ſacerdoteſcuraſanima
rum hñteſ debẽt inſtruẽ parrochĩa
nos ſuos · vt qñ epᷣs erit in parro-
chia pñs: ſuſcipiãt iſtud ſaẽmentũ

Ca · vj · de ritu Confirmationis ·

Itus iſtiuſ ſacramẽti ↄfirma
tionis ẽ qñ aliquis ↄfirmatꝰ
inungit᷑ ꝑ moð crucis ab epiſcopo
in fronte cũ criſmate ſub foꝛma v⸗
boꝝe pꝛedicta · puta Conſigno tec·
Et iſte ritus eſt ↄueniẽſ· Cuius rõ
eſt · qꝛ in ritu ſacramenti debet ſi
gnari virtus/et effectus ſacramẽti
mõ vtus,/ÿ et effectus ſacramẽti cõ
firmatiõiſẽ ꝙ ꝑ ipſum dat᷑ ſpũſſan
ctus ad audacter fidem chiiſti cõ-
fitenð·et ꝙ ꝓ ip̃ᷣm ↄfirmatus effi-
cit᷑ pugil chꝛſti · Et iſta ſignant᷑ in
ritu iſtius ſacramẽti · Nam ꝑ vn-
ctionẽ ſignat᷑ ꝙ ↄfirmatus in con-
firmatiõe efficit᷑ pugil chꝛiſti.nam
antiquitus pugiles inungebant᷑ ·
Der alia autẽ ſignat᷑ ꝙ ↄfirmatꝰ
debet audacter ↄfiteri fidẽ chꝛiſti.
Nam a ↄfeſſione chꝛiſti põt aliq̃̊s
impediri ſpꝛ duo ˖ ſcʒ ſpꝛ verecun-

diam.vł p timoꝛẽ · Contra pᷣmum
fit cõfirmato crux in fronte cũ cri-
ſmate · vt viðlʒ nõ erubeſcat ↄfite-
ri fidem chaiſti·qꝛ in fronte pꝛimo
apparet verecũdia · qꝛ qñ homo ve
recundat᷑ frons iĩincipit pᷣmo erube
ſcere·ideo ↄtra ruboꝛẽ verecundie
inungit᷑ frons · Sed ↄtra timoꝛẽ fit
etiã crux in fronte · qꝛ qñ homo ti⸗
met ĩincipit frons et etiã tota faci
eſpaleſcere · ideo ↄtra timoꝛẽ ↄfir
matus munit᷑ ſigno crucis · Alapa
autẽ q̃ dat᷑ ↄfirmato ñ ẽ de ncãta
te ſacramẽti ſed ſolum Ipꝛ memo-
riam dat᷑ · Locus autẽ vnctiõis de
bet etiã aliquo panno mũdo iĩnuol
ui pꝛ reuerentiam ſacramenti/

Ca · vij · de effectu vfirmatiõis·

Ffectus huius ſacramẽti eſt
quia( vt dctm̃ eſt) ſpũſſanctus
ad robur audaciã ↄfitendi nomẽ
chꝛiſti et fidem/in eo dat᷑ · Vñ niſi
ſit obex/id ẽ impedimẽtũ ex parte
ſuſcipiẽtiſ in ſacramẽto iſto datur
noua gratia vł antiqua auget᷑ · Eſt
etiã alius effectus iſtius ſacramẽ-
ti · qꝛ ꝑ ipᷣm ſi bñ et digne ſuſcipia
tur pctã oblita/ moꝛtalia/et venia-
lia dimittunt᷑ · Per iſtud etiã ſacra
mentũ impmit᷑ caracter vt ſup̃ di⸗
ctum ẽ. ideo iſtud ſacramentũ non
debet nec poteſt bis ſuſcipi · immo
q ſciẽter bis ſuſcipet mereret᷑ ſᷣm
leges decapitari · vt ſupꝛa dctĩ eſt
de baptiſmo · Scienð autẽ ꝙ ca⸗
racter ↄfirmatiõiſ pᷣſupponit cara-
cterem baptiſmi · qꝛ nullus põt ſu⸗
ſcipe iſtud ſacramẽtum niſi fuerit

— —

Olz dañ eſ de ge
tone ſſaliq fit inb⸗
ſnolet de augnmeto f
fitin ofinnatdẽ /don de
ntuali nuemento qd dat in 1
nento eulariſtie · Cirra qd ⸗
randa ſunt . . Primo quic
eubariſta⸗ Gedo de miniſtro eu⸗
iſte ſeu miſſe/ guiſ qualisdeb
Ale⸗ Lerdo de matena eukaril
que et qual debet eſſe . Auante
fomaeukarſbe Quintoinl
debet celebꝛar milla. Zewo d
pore debet celebꝛan niſſa. G
mno quotiẽs in die debet celeb⸗
tauode veſtbug quibus de
incui ſacerdog in miſſa. Non
debetdan ſaamotun eulani⸗
leno de ntu miſb. Vltimn

Nfechbus pñtoraunom niſt

bilenſta bet ſe noifiran . ¶

Iranetinn coporig t ſanguini

in foonte aigi⸗
enbbeſeat Ofito⸗
nin fonte 4
fagegſ bom Re
meßit broerube
e eretuncie
Na aimft
18 Ketittafa
aed da bnefir
ſrocnus. UN
ed ſolum i wemo⸗
us auts ynchig de
panno müdo inel⸗
iam ſrranenti

Actu ofir natöis⸗

lus ſacrame eſt
mnect)ſpülſſandus
ca fitencn nome
med t Vmin
pechmidi Eparte
crameto dio dadut
Rartiqua anget R
ſocug ihus ſicane
biet digte iicſpil
t, nottälaet rennd
Der ſtud tii ſna
ecarader t ii di⸗
a ſwaamenti non

g ſulepi⸗ immo
Cbis iuſap egn

baptiſatus · Mer iſtud etiã ſacra-
mentũ ↄtrahit᷑ cognatio ſpũaliſſi
cut ꝓ baptiſmũq̃ impedit mat᷑mo

niũ ↄtrabenò et dirimit iam dtra-

ctum · De &̊ dicet᷑ infra qñ aget᷑ de
mat᷑monio · ¶ Et hec de ſacramen
to matrimonij dicta ſuffieiant,

Tractatus quartus pᷣme partis
pncipał ẽ de ſacmẽto eukariſtie
Capłm pmum quid ſit eukari-
ſtia/et vnde dicatur·

Oſtq; dctm̃ eſt de genera
tione ſpũali/q fit in bapti-
ſmolet de augmẽto ſpũali
qð fit in ↄfirmatiõe dᷣm ẽ de ſpi⸗
rituali nuẽmento! qð dat᷑ in ſacra-
mento eukariſtie · Circa qð ↄſide-
randa ſunt · Rj · rimo quid ſit
eukariſtia · Scdo de miniſtro euka
riſtie/ſeu miſſe, quiſa qualis debet
eſſe · Tertio de materia eukariſtie
que et quał debet eſſe · Quarto de
foꝛma eukariſtie · Quinto in q̃ loco
debet celebꝛari miſſa · Sexto de tẽ
poꝛe q̊ debet celebꝛari miſſa · Septi
mo quotiẽs in die debet celebꝛari
Ocauo de veſtibus quibus debet
indui ſacerdos in miſſa · Nono cui
debet dari ſacramẽtum eukariſtie
Decimo de ritu miſſe · Vltimo de
defectibus qͥ pñt occurrẽ in miſſa·
Eukariſtia põt ſic notificari · Eſt
ſacramẽtum coꝛpoꝛis et ſanguinis
chꝛiſti/ ↄtentoꝝ ſub ſpẽbus panis/
et vini/ vtute vᷣboꝝ a ſacerdote *ια
latoꝝ · Et᷑ ab eu qð eſt bonũ et ca-
ros gra· qꝛ in eo ↄtinet᷑ ille qui eſt
fons gre/ſcʒ chꝛiſtus · de cuius ple

nitudine om̃ſ accepimus gratiã ot

dicit᷑ iohannis · capitulo ſecundo⸗

Ca · ij · de miniſtro eukariſtie·

Iniſter ſacramẽti eukariſtie
id ẽ miniſter qui põt et debʒ
celebꝛare miſſam eſt ſacerdoſ/rite
et legitime oꝛdinatus ſine peccato
moꝛtali exñs · et cui nõ ẽ ꝓhibitum
celebꝛare · ¶ Dico qui põt et debet ·
qꝛ multi pñt qui nõ debẽt celebꝛa-
re:ſicut ſacerdotes heretici · vł ex-⸗
cõmunicati · vł ſciſmatici · vł degra
dati · qꝛ ſi celebꝛãt/veraciter ↄfici-
unt coꝛpuſ chꝛiſti · tñ peccãt moꝛta
łr in ddo miſſam. et non ſolum ipſi
celebꝛãteſ/ ĩimmo om̃ſ qui audiunt
eoꝛum miſſam ſi ſint notoꝛie taleſ
Dico rite et legitime oꝛdinatuſ. qꝛ
nullus niſi ſit rite et legitume oꝛdi
natus in ſacerdotẽ põt miſſam ce-
lebꝛare · Intelligenð eſt tñ ꝙ aliqͥſ
nõ riten legitime oꝛdinatus poteſt
eſſe duobus mõis · Vnomõ ꝙ ſcz in
oꝛdinatiõe ſua omittat᷑ aliquid qð
ſit de eſſentia oꝛdinis vł oꝛdinatio
nis · ſicut ꝙ nõ oꝛdinet᷑ ab ep̃o · vel
ꝙ; qñ oꝛdinat᷑/ei manus nõ inungã
tur · vł ꝙ non tradat᷑ ei calix · vl ꝙ;
oꝛdinãs nõ dicat vᷣba debita et ſta
tuta · vł ꝙ nõ habeat intẽtionẽ oꝛ⸗
dinandi · tał nullomõ põt celebꝛa
re·qꝛ tał nõ ẽ ſacerdos · Aliomodo
ꝙ ſczʒ in oꝛdinatiõe ſua ſeruatis om
nibꝰ q̃ ſunt de eſſentia oꝛdinis ſeu
oꝛdinatiõiſ omittat᷑ aliquod eoꝝ qꝗᷓ
ſunt de ſollennitate oꝛdinis vł oꝛ
dinatiõis · et talł bñ põt celebꝛare ·
tñ credo ꝙ ñ debet/ potiſſime ſi ex

negligẽtia ſua fuerit aliquid tale
omiſſum · ¶QLuid autẽ ſit de eſſen
tia oꝛdinis vł oꝛdinatiõis· et quid
de ſollennitate/nõ ẽ pñtis ſpecula-
tionis · qꝛ ſcire iſtud magis ſpectat
ad ep̃ᷣmq; ad ſimplicẽ ſacerdotem
Dico etiã ſine pctõ moꝛtali exiſtes
qꝛ nullus in pctõ moꝛtali exñſ de/
bet celebꝛare miſſam· Notanð
tñ ꝙ aliquẽ eſſe in pctõ moꝛtali pt
intelligi duobus mõiſ· vnomõ ꝙ ſit
in pctõ moꝛtali notoꝛio · aliomodoq;
ſit in pctõ moꝛtali occulto · ¶ Primo

mõ ſi ſit notoꝛius hereticuſ/ ſciſrna

ticus/excõmunicatꝰ, ſimoniacus/ł
foꝛnicarius · non ſolũ ipſe peccat in
celebꝛãdo! immo om̃ſ qui audiunt
miſſam eiuſ. Et rõ eſt· qꝛ iſta qua-
tuoꝛ crimina maxĩe repugnãt huic
ſacramẽto · nã in hoc ſacramẽto eſt
ſecretu fidei · ideo repellunt᷑ here⸗
tici · Eſt et vinculum caritatis · ido
repellunt᷑ ſciſmatici excõmunica-
ti · Eſt etiã vaſ gr̃e · vñ vocat᷑ euka
riſtia· ideo repellunt᷑ ſimoniaci · qui
gratiã emũt et vendũt · Eleuat in-
ſuꝑ hominẽ ad ſtatũ ſpũalem · ido
repellunt᷑ foꝛnicarij notoꝛij/quĩi õs
ſunt carnales ·et dicunt᷑ notoꝛij foꝛ
nicarij ˖ nõ pꝛ ſuſpicionẽ vł alia ſi⸗
gna ꝓbabilia · ſed quĩ ſunt ſʒm iu-
ris oꝛdinẽ ↄdemnati de tali crimi-
ne · vl ſpõte in iudicio ↄfeſſi · vł ca-
nonice ↄiuncti · vł ſpꝛ euidentiã fa
cti ·qñ factũ eſt ita notoꝛiũ ꝙ nõ in
diget teſtibus cum ñ poſſit aliqua
tergiuerſatione celari · Si ſit in
pctõ moꝛtali occulto · Scienð eſt ꝗ;
aliqᷓ; eſſe in pctõ moꝛtali occulto/pt
intł igi tribuſ mõiſ. Vno mõ qꝛ iã.

cõmiſit vł ſcit ſe cõmiſiſſe tꝑe pte⸗

rito aliqð pctm̃ moꝛtale de quo nõ

dolet/nec penitet/nec ↄteri᷑ et ta-

lis ſic celebꝛãs nõ ſolũ peccat moꝛ

tałr immo moꝛtaliſſime · et de tali
dicit aplłſ. ꝙ qui mãducat et bibit
indigne, iudiciũ ſcʒ moꝛtis eterne
ſibi mãducat et bibit · Alio mõ ali⸗
quis põt eſſe in pctõ moꝛtali occul
toqꝛ ſcʒ cõmiſit aliqð pctm̃ moꝛta-
le qð nõ fuit ↄfeſſus tñ non recolit
de illo pctõ · et tał aut diligẽter ex-
aminauit ↄſcientiã ſuã anteq; po-
neret ſe ad celebꝛanð et nullo mõ
potuĩt recoꝛdari de illo pctõ· et eſt
in ꝓpoſito ꝙ ſi recoꝛdaret᷑ ↄfiterẽ
illud pctm̃ et faceret pñiaʒ de illo
et in generali ðdterit᷑ de omnibus
pctĩſ oblitis tũc iſte nõ peccat in
celebꝛãdo · immo vᷣtute ſacramenti
miſſe meretur veniam!et abſoluit
de ilo pctõ · Et ita intelligit᷑ illud
vbum eximij doctoꝛĩis auguſtini · q
iſtud ſaẽmẽtum viuificat moꝛtuos
id eſt illos qui iſto mõ exiſtẽtes in
mõꝛli pctõ celebꝛãt · Tamẽ ſi poſt-
ea taliſ recoꝛdat᷑ de illo pcõ tenet᷑
de illo ↄfiteri · Et ideo quilibet te
net᷑ anteq; ponat ſe ad celebꝛandũ
diligẽter examinare ↄſciẽtiã ſuam
ſi ſit in pctõ moꝛtali vł non· Et ita
pᷣcepit bẽſ paulus dicenſ· Mrobet
autẽ/id ẽ examinet ſeipᷣm homo!⸗
ſic de pane illo edat a de calice bĩ
bat. Si autẽ exñs in pctõ moꝛtali,
de quo nõ recoꝛdat᷑ exponat ſe ad
celebꝛanð anteq; examĩauerit ali-
quo mõ ↄſcientiã ſuãl credo ꝙ pec/
cat·qꝛ ẽ tranſgreſſoꝛ pᷣcepti apłi iã

dichi ſcz illius ꝓbet leip̃ᷣm homoacẽ

iſte ? curatus et lſt die dñica/

dieſollenno et ploſbi cõmiſ
vllt audir niſſm /eſet ſen
lumin ploniſ pple elebꝛaet⸗

futealiqnis panochianus ſuus
inſinnus piculoſe et reqnit iſtu
.det ſbi copus chiſti et iſten
habet hoſta Aſecratz quã det ſib
Vl immnet ſibi aliqua dlia nece
ſtes celebꝛadi ſcut ſun nmupe x
Auauuid tale. In iſns caſidus et
mlibugipſe tenet en er pem
depcko ſio et eſe in ppoſito
di ipn qñ habebit opoꝛtumtate
Etdicat miſſam innomine fi⸗
daber⸗ 4 ſummu⸗ ſaerdl.
Aiteat

dlalebit pii Afeſſos. Gjaai

iſte noͤ pecrat in
tute ſacramenti
namet abſoluit
intelligid ilu
ous augulſtini ,
uüficat monuos.
tomd ewſtetes in
3 t Tame ſi poſt⸗
de llo pd tenet
Lt ideo quilbette
t ſe ad celebund⸗
mare Micti ſuam
taltvr non Lt ita
s dicenl. Probet
etſein honon
ltlade calice bi
8 in pchs mortali,
exponat ſe 24.
examauerit aln
ſualcredo qy er.
ſſor pcepen aplii⸗

bet ſeip

m bomo

—

ð

Tertio mõ aliquis põt eſſe in pctõ
moꝛtali ſeʒ ꝙ recoꝛdat᷑ ſe determi-
nate aliqd pctm̃ moꝛtale cõmiſiſſe ·
et tũc aut iſte habet in pñti copiã
ↄfeſſoꝛis aut non · Si ſic tenet᷑ añ
qᷓ; celebꝛat ↄfiteri · niſi ↄfiteatur
peccat moꝛtałr in celebꝛãdo· Nec
ſufficit ſibi dfeſſio generał/q̃ fit in
pncipio miſſe · qꝛ iſta ↄfeſſio exten

dit ſe ſolum ad pctã venialia· et ñ

ad moꝛtalia · maxim e ad ula de qͥ-
bus homo recoꝛdat᷑ · Si autẽ tał ñ
habet copiã ſacerdotis aut immi
net ſibi ncẽ̃aſ celebꝛãdi? puta quia
iſte ẽ curatus/et eſt dieſ dñica/vel
dieſ ſollennis, et ꝓpłs ſibi cõmiſſus
vult audire miſſam,/eſſet ſcanda
lum in ppło niſi ipſe celebꝛaret:vł

foꝛte aliquis parrochianus ſuus ẽ

infirmus piculoſe/ et reqͥrit iſtum
ꝙ det ſibi coꝛpus chꝛiſti, et iſte nõ
habet hoſtiã ↄſecratã quã det ſibi
Vk imminet ſibi aliqua alia neceſ
ſitas celebꝛãdi/ſicut ſunt nuptie vł
aliquid tale · In iſtis caſibus et ſi-
milibus ipſe tenet᷑ ↄteri, et penitẽᷣ
de petõ ſuo · et eſſe in ꝓpoſito ↄfitẽ

di ipᷣm qñ habebit opoꝛtunitatem

Et dicat miſſam in nomine dñi · q/
chrſtus qui eſt ſummus ſacerdos
abſoluit eũ · ſed ↄfiteat᷑ poſtea quã
do habebit copiã ↄfeſſoꝛis · Si aũt
iſti( vt detm̃ ẽ qui ſic exiſtit in pctõ
moꝛtali nulla immineat ncẽitas ce
lebꝛadi nullomõ ſe exponat ad ce-
lebꝛanð· qꝛ abſq; dubio ſi celebꝛarʒ
moꝛtaliſſime peccaret · Sed po-
ne aliqͥs ſacerdos recepit pecuniã
ab aliquo vt dicat miſſam · de reqᷣ
em/b᷑ aliquã alia! nunqͥd tał ſacer-

dos habet necitatẽ legitimã cele-
bꝛãdi ita ꝙ poſſit celebꝛare exiſtẽſ
in pctõ moꝛtali abſq; H̊ ꝙ ↄfiteat᷑/
quãdo non habet copiã ↄfeſſoꝛis?
Dico ſaluo melioꝛi iudicio/ qᷓntum
mihi videt᷑/ꝙ nullus ſacerdog de-
bet accipe pecuniã ꝓ dðo miſſam/
ita ꝙ intentio ſua ſit ſic ꝙ miſſam
eqͥparet pꝛecio pecunie: Tñ ſᷣm ꝙ;
dicit apłs · ſi ſpnᷣalia vobis ſemĩina
mus:nõ eſt mix ſi tẽpoꝛalia veſtra
metamus · Non ẽ S ꝓhibitũ qñ ſa
cerdos ꝓ ſuſtẽtatiõe vite ſue/nõ ꝓ
pꝛecio miſſe recipiat pecuniã ab eo
ꝓ quo dicit miſſam · maxime qñ ſa
cerdos nõ habet ſufficiẽteſ reddi-
tus ꝓ ſuſtẽtatiõe vite · Sed nun
quĩd całreceptio pecunie ẽ ncẽtaſ
legitima celebꝛãdi/excuſans iſtum
vt exñſ in pctõ moꝛtali poſſit cele⸗
bꝛare miſſam abſq; pctõ ſine hoc ꝙ;
fiteat᷑ ſi ñ habeat copiã ↄfeſſoꝛiſs
Dico ſaluo melioꝛi iudicio ꝙ iſte
ſacerdoſaut eſt obligatus ratione
bñficij ſibĩ collati ꝓꝑ ſupioꝛẽ/ vł per
illum quiĩ habet ĩuſ patronatus in
illo bnñficio ad dm qlibet die miſ
ſam/ ſicut ſunt illi qui habẽt vica-
rias ꝑpetuas in aliqua eccła · Et
de tali idem mihi videðt᷑ dðm ſicut
dixi ſupᷣ de curato cui imminet ne
ceſſitas celebꝛandi ſcʒ ꝙ ðterat᷑ et
peniteat de pctõ ſuo · et ſit in ꝓpo-
ſito ↄfitendi · et celebꝛet in nomine
dñi · et dfiteat᷑ qñ occurret ſibi con
feſſoꝛ · Aut iſte ſacerdoſ recepit pe
cuniã ꝓ dðo aliqua alia miſſa ſin-
gulari ſicut ſunt multi qui recipi-
unt pecuniã ꝓ miſſis rogatiſ· ſicut
ꝓ vna miſſa vł ꝓ pluribus de reqͥ⸗

em, vl de ſanctoſpũ/ vl de bra vᷣgi
ne/vl de infirmis“c ˖ Et de iſto di
co ꝙ exñſin pctõ moꝛtali nullo mõ
anteqᷓ; ↄfiteat᷑ debet ſe exponẽ ad
dom miſſam · qꝛ peccaret moꝛtałr
in dðo · nec exñſ in tali caſu debet
recipe pecuniã ꝓ dðo miſſam ſtatĩ
immo debet ſe excuſare dðo · Ami
ce ego nõ ſum bñ diſpoſitꝰ ꝓ nunc
ꝓ dðo miſſam/ ſed qñ deus volue-
rit ꝙ ego ſim diſpoſitꝰ ego libenter
faciã qð petitis · Et ſi alius inſtan-
ter petat ꝙ ſtatim dicat miſſam ſi
recepit pecuniã/eæã ſibi ſtatim reſti
tuat: et nullomõ exponat ſe ad ce
lebꝛand · Dixi autẽ quis et quał
debet eſſe miniſter miſſe in deſcri-
ptiõe p̃dicta · cui nõ eſt ꝓhibitũ ce-
lebꝛare · qd dixi ꝓpꝛ aliquos religio
ſos qbus ſm ſtatuta ſue religioniſ
inhibet᷑ ꝙ nõ celebꝛẽt q;diu ſunt in
aliqͥbus pnĩiſ/ꝙ qbuſdam peccatis
pᷣteritis · Sed nunquid angelus
põt eſſe miniſter huiuſ ſacramẽtiꝰ
id eſt nunqͥd angelus põt miniſtra
re ſeu ↄſecrare? Dom ẽ ꝙ angeluſ
neq; bonuſ/neq; malus põt celebꝛa
re vł ↄſecrare · qꝛ non ẽ ſuſceptibił
caracteris ſacerdotabł · Ordo enim
pᷣſuponit caracterẽ baptiſmalẽ · vñ
nullus põc oꝛdinari in ſacerdotem
niſi ſit baptiſatus · Arguũt & docto⸗
reſ ſic · Nullus põt ſuſcipe caracte
rẽ ſacerdotalẽ niſi fuerit baptiſa-
tus ſed angelus non põt baptiſari
qʒꝛ opoꝛtet ꝙ ille qui baptiſat᷑ aſpꝑ
gat᷑ aqualangelꝰautẽ nõ põt aſꝑgi
aqua,/ cũ nõ ſit reſ coꝛpoꝛea · &ᷓ nõ po
teſt baptiſari/et ꝑ ↄñſ nõ põt ĩn ſa-
cerdotẽ oꝛdinari · Ett ſi dicat ꝗq

licet angeluſ nõ ſit reſ coꝛpoꝛea tñ
põt aſſumẽ coꝛpus! et ſic ĩn illo co⸗
poꝛe poterit baptiſari · Sicut anĩa
rõnał nõ ẽ reſ coꝛpoꝛealet tñ bapti
ſat᷑ in coꝛpoꝛe · Dõm ꝙ non ẽ ſimle
qꝛ ałr vnit᷑ aĩia coꝛpoꝛi/ ałr ange
lus · qꝛ aĩa vnit᷑ coꝛpi vt foꝛma ma⸗
terie · Angelus autẽ nõ vnit ſic ſed
ſicut motoꝛ mobili ĩdeo anima ba
ptiſato coꝛpoꝛe baptiſat᷑.nõ autẽ ã-
gelus qꝛ anima et coꝛpus faciunt
vnũ ſuppoſitũ · nõ ſic angłſcũ coꝛpe
qð aſſumit · Et ĩido cum ſᷣm ph̊m in
ꝓbhemio methaphice · Actiõeſ ſunt
ſuppoſitoꝛꝝ anima baptiſato coꝛpe
