ne/ęet tempis qꝗlitate/ac omrũbꝰ cir
cunſtãtiis ſupᷣpoſitis · Et nõ ꝙ circa
impoſitionẽ pnĩaꝛe bonũ eſt ſcire ca
ſus pnĩales,/ q̃s ponit hoſtienſis in
ſumma ſua · ti · ð· pe · vbĩ dicit · ꝙ; quĩ

ip̃os caſus ignoꝛat! non meret᷑ ha.

bere nomẽ ſacdotis/eEt debet cõfi⸗
tenti pctõꝛi ſados declarare: q ad
hoc debet eſſe diſcretus· pnĩam tam̃
poteſt moderare ſʒm q̃litatẽ · et ſic
poteſt dicere ꝓ q̃libʒ pctõ tu debes
ſic penitere · ſed foꝛte vita tua non
ſufficeret · ideo do tibi talẽ· ac·pꝛo
omnibꝰ pctĩs tuiſ cõcedo tibi ꝙ in-
dulgẽtie fctẽ ꝓſint tibi · et oĩa bona
q̃ facies · et mala qᷓ ꝓ amoꝛe dei ſu⸗
ſtinebiſ iniũgo ꝓ pnĩa: Vñ leo pap
Temꝑa penitudĩs ideſt pnĩe hĩta/
moderatiõe ↄſtituẽda ſunt tuo iudi
cio/ꝓut cõuerſoꝛꝝe ideſt penitẽtium
anĩos pſpexeris eſſe deuotos· Itẽ
ĩ octaua ſinodo fuit poſitũ ĩ iudicio
eoꝛ qui pᷣſuntvel q3to tempꝑe/vel q̃
li modo penitẽ debeãt qͥ delinquũt ·
xxvj ·q · vij:tempꝑe · et ca · hoc fit · hoc
idẽ dicit hiero · de pe · di · menſurã:
ſcʒ in arbitrio ſacdotis eſſe dẽlictũ
tempꝰ pnĩe · It aũt magis pꝑti⸗
culariter ſciãt ſimplices ſacerdotes
quõ in impoſitione pnĩaæ ꝓcedere
debeãt ſciẽdũ ꝙ regłariter ꝓ pĩiu
rio/adulterio/foꝛnicatione/hoĩcidio
volũtario/et ceteris crimibuſ capi/
talibus eſt ſeptẽniſ pnĩa ĩponenda.

Et hoc duplici ratione · Vna qꝛ do
minuſ pᷣcepit mariã ſoꝛoꝛẽ moyſi,/
aaron lepꝛa pcuſſam/ꝑ quã intelli-
git᷑ lepꝛa cuiuſlibʒ pctĩ moꝛtłiſ.vij.
diebꝰ manere eẽ caſtra· et poſt mũ
dationẽ redire ad caſtra · Mec ratio
ponit᷑ xxxiij · q·ij. hocipᷣm· Et ſʒm E̊
p diẽ intelligimꝰ annũ · iuẽ verbũ
dñi dicẽtiſ ꝑ ꝓpham · diẽ ꝓ ãno tibi
dedi · Alia ratio eſt vt ſicut p pctm̃
moꝛtale pctõꝛ amiſit ſepti foꝛmẽ gra
tiam ſpiritus ſanchi ita p peniten-
tiam ſeptẽnem eã recupet · Notãð
licz detm̃ ſit ꝙ ꝓ huiuſmoĩ crimi.
nibus ſit imponẽda ſeptẽnis pnĩa:
tñ magis vel minuſ aſpa debet im⸗
poni ꝓvt maioꝛitas vel minoꝛitas
crimĩs penſatis ceteris ẽcunſtãtũĩa
B expoſcit · vt ĩ ſeqñtibꝰ apparebit·
Sunt aũt plures caſus in qͥbus p
peccãtis dĩgnitatẽ/vel pctĩ enoꝛmi.
tatem imponit᷑ maioꝛ pnĩa/vł etiãt᷑
exvarijs cauſis minoꝛ. Nã pꝛeſby
ſi foꝛnicationẽ fecerit debet agere
pnĩam x· annoꝛe ſzm foꝛmã traditã.
Ixxxij.di · pbr· Et iſtud intelligũt q̃⸗
dam ð ſimplici foꝛnicatõe · Alij vero
et foꝛte meliꝰ de inceſtu, adulte-
rio· vt qͥ cognouit cõſanguineã/vel
affinem · Jtẽ ſi pꝛeſ byter cognouit
filiam ſuã ſpualem quã baptiſauit,
vel de ſacro fẽte leuauit /vel cuius
ofeſſionẽ audiuit,vel in ↄfurmatõe
tenuit · debz habẽ pnĩam · xij · ãnoꝛ ·
et debet deponi · et ipſa debet etiã
relinquẽ reſ ſuaſ pauꝑibꝰ.a in mo.
naſterio deo vſq; ad moꝛtẽ ſeruire.
xxx · q · j· ſi qͥſ ſacdoſ. Itẽ qͥ cognouit
monialem debet agere pnĩam x· an
noꝛę ·et ſiłr ipᷣa ſʒm foꝛmã poſitam:

xxvjj ·q· j · de filia·et ca:deuotã.mr̃i
cida debet penitẽ · x· annis ſʒm foꝛ-
mã ſatis aſpam poſitã xxxiij· q· iij.
latoꝛẽ vxoꝛicide adhuc imponẽ ma-
ioꝛ penitẽtia · xxxijj·q:ij.admouere
Nõnð etiã ꝙ pentibꝰ in quoꝛum
lectis inuenĩunt᷑ filij moꝛtui/ille ex
cuĩus culpa contingit ſi ſit ſolutus:
debz inducivt intret monaſterium
eiꝰ dem ep̃atusvbi pctã ſua ðᷣploꝛet
pꝓpetua pnia · Si tñ non poterit ad
hoc ꝓpter carniſ fragilitatẽ induci!
ↄcedẽda ẽ ei licetia ↄtrahẽdi mri-
moniũ impoſita ſibi in ſeculo ꝑma-
nenti graui pnĩa · Silr non debz in⸗
duci ingredi mõaſteriũ in aliis duo
bus caſibus·quo vnus eſt qñ alter
Diugũ viuit · ñ foꝛte ↄiunxvellet ſiłr
ingredi · Alius caſus eſt ſi habeat
filios paruos a q bus nõ por̃ recedẽ
n alis timens deũ ſine ſuſpitione
illos educaret· Si aũt ſciẽter illud
acciderit puta qꝛ negligẽter collo-
cauit filiũ ſecũ in lecto et in mane
inuenit eũ extinctũ · debet ( vt dicũt
aliqͥ doctoꝛes )agẽ pnĩam iij ãnox
quoꝛe vnus ſit in aqua et pane · ex·
de his qͥ occiderũt filios · ca · j· ij · et
in · q. j · ↄſuluiſti · ꝓ homicidio caſuali
imponẽda eſt pnĩa v.annoꝛqñ cul
pa pᷣceſſit caſũ · Aliter nłla n foꝛte
ad cautelã.lᷣdi · eos vero · et duob⸗
ca · ſequẽtibꝰ. Et credo ꝙ idẽ eſt iu-⸗
diciũ de homicidio nẽcario. de iſta
materiavidẽ in ĩij · ꝑte ð x · p̃ceptis·
Devitio ſodomitico qᷓ;tum ſit de-
teſtabile patz pꝑ aug · dicẽtẽ . ꝙ lõge
maius crimẽ eſt q; m̃em cognoſcõ·
patet etiã ꝑ pena ſodomitis ĩflictã
qui in igne et ſulphure de celo miſ

ſire mo. Et tñ

, „— dam
erut. lu —
1 liter imindic⸗ ſodomon
ki dt dig lamoꝛ no eui
gmnſunf enta g ſeie
niatanger ebet eſſe cũ deo .

herſtte hol it d i⸗
De iſto et pcto dicit auß .
deus in hüana natura tantun
tra natam fier/vere deſmt in
nari⸗ Et ikinita mala d iſto nel
crimine poſſunt dici· Eſt eni ta
maledictionis ꝙ, non ſolꝰ actus
etiã platio ſiue nomiato /oſ lo⸗
aures audientiũ ipaq; quodãm
polluit elemẽta· Et iſtud male c
tãt hiſoani. ueri eni in cunab
exiſtentes et etiã mlieres młie
poſtpoſitaverecũdialillud nefan
et execbile vbum qd caſtellani n
minãt onͦb' Fbis ſus immiſcen
Uñ cedo ꝗ p humoiĩ nefadiſſ
crimie ſit Suiſſima imungeda per
lta alia cimia ponund in diu
ſi capliſ in coꝛpe decretor · p q̃
iure /aconſi ſg talia cimia
eßo geeaeeleſetuut iuc
. credo talia iura meli

tuinpoſtaſbiin ſeub
1Sainis ir wnge
ngecl nitmi indi, .
uindlisdir
dis ntaf ier
nuriſus unrnſitſ
liscalo ſalux
a qbis ii etß
neng doi ſne ſuſptüone
ed Gad der ud
A Neder
KüNR ANN
Kend dedet Nd
warts ageniamian⸗
e Wus ſtn laetpende⸗
S aderitflios criſe
aluſtep honindntſi
iuact mianannp eiel
alecſſi Aterleifur
s

exinb K gn

ſis pĩerũt. Iſtud etiã pctm̃ clamat
ſpeãliter invindicta ad dñm⸗vñ in
geñ · dicit dñs · Clamoꝛ ſodomoꝛum
et gemoꝛreoꝛevenit ad me · quia( vt
dieit aug) violã ꝓ iſtõ pctm̃ ſocietas
que in nobis debet eſſe cũ deo · Cũ
ip̃a nat̃a cuius ipᷣe eſt actoꝛ libidĩs
puerſitate polluĩt᷑ · xxxij·q· vñj· flagi⸗
De iſto etiã pctõ dicit aug · Videnſ
deus in hũana natura tantũ nef̃as
tra natam fieri,vere deſijt incar-
nari · Et ĩfinita mala ð iſto nefãdo
crimine poſſunt dicie Eſt enĩ tante
maledictionis ꝙ non ſolꝰ actus ſed
etiã ꝓlatio ſiue nomĩatio/oſ loqñtiſ
aures audientiũ ip̃aq; quodãmodo
polluĩt elemẽta · Et iſtud male cogi
tãt hi ſpani · Mueri enĩ in cunabuliſ
exiſtentes et etiã młieres młiebꝛĩ
poſtpoſitaverecũdial illud nefandũ
et execbile vᷣbum q̃d caſtellani no-
miĩinãt omĩbꝰ vbis ſuis immiſcent ·
Vñ credo ꝙ ꝓ huiꝰ moĩ nefaãdiſſĩo
crimĩe ſit Suiſſima iniungẽda pena·
Ołta alia crimĩa ponunt᷑ in diuer/
ſis capłiſ in coꝛpꝑe decretoꝛę · ꝓ qͥbuſ
maioꝛ pena q; ſeptẽnis ẽ ĩponẽda.
que dimitto hie · qꝛ talia crimĩa de
iure/a conſuetudie reſeruãt᷑ iudicio
ep̃oꝝquos credo talia iura melius
ſcire me · Et tñ indiſticte credo oẽs
pnĩas hodie eſſe arbit᷑rias ideſt ar-
bitrio ſaẽdotũ taxãdaſ pẽ ſatis con-
t᷑tione/et ↄdictione pctõꝛe · et omĩbꝰ
aliis ccunſtãtiis · Vñ poſſet eſſe tã-
ta dtritio cõfitẽtis! ꝓ maxĩo pctõ
eſſet modica ĩmo q̃ſi nłla pnĩa ĩpo-
nẽda · Sicut fecit dñs clemẽs papa
quartus: qͥ dũ eq taret q̃dam die ꝑ
romam: qᷓdam młier q̃ de remotis

ꝑtibus venerat acceſſit ad eũ poꝛtãſ
vnũ pueꝝ ꝓuulũ in bꝛachiiſ/ etvoce
magna cum magnis lachꝛymiſ cla-
mauit · Mater ſancte miſerere mei
peccat᷑cis:et da mihi pnĩam· quia
Habui filiũ meũ quẽ hic poꝛto a fi-⸗
lio meo:SEt papa coꝛã omĩbuſ abſol
uit eam a pctõ · et impoſuit ei pnĩaʒ
vt ieiunaret ſextas ferias ꝑ anuu
in pane et aqua·et młier recedens
et reuoluẽs ſecũ grauĩtatẽ pci/et
ꝑpuitatẽ pnĩe credidit ꝙ papa ñ bñ
intellexiſſet eã· Et in ẽſtinũ acceſſit
ad papã · et cõfeſſa eſt ſicut pᷣus:et
papa abſoluit eã impoſita pnĩa ſibi
ꝙ diceret tria pr̃ nr · Oulier ĩtaqʒ
recedẽs/et ſecũvt pᷣus pctm̃ pniãq;
reuoluẽs iterato ad papã rediſt ·
coꝛam omnibꝰ vt pus ↄfeſſa ẽ · quã
papa abſoluit imponẽs ei pnĩam ꝙ
dicẽt j·pr nr̃ · Et cũ introgarẽ papa
qᷓre ita modicã pnĩam ſibi imponẽt
Reſpõdit papa ꝙ plus aſcẽdit do-
loꝛ/et vᷣecũdia quã paſſa eſt ita pub⸗
lice ↄfitẽdo pctm̃ ſuũqᷓ; ſi omnibꝰ
diebuſvite ſue ieiunaſſet cum aqua
et pane · Exẽplo & iſto ↄfeſſoꝛ in ĩpo
ſitione pnĩe debet attẽdere ↄtriti-
onem/doloꝛẽ/et vᷣecũdiã ↄfitẽtis · et
ſzm ꝙ videbit maioꝛẽ vel minoꝛem
ↄt᷑tionẽ debz imponẽ maioꝛem vel
minoꝛẽ pnĩam · Nõnð tñ ꝙ pctõ
vbi debet fieri renũtiatio ſicut in ſi
monia/vel reſtitutio ſicut in furto/
rapina/dep̃datione/incendio/vſura,
fraudulẽta /et doloſa negotiatione,
ludo ſʒm diſtĩctionẽ ſupᷣpoſitã debʒ
impom pnĩalꝙ renũtiet/aut reſtitu
at ſi poteſt· ſi non poteſtꝭ ꝙ habeat
animũ reſtituendi · et doleat ꝙ non

poteſt/ et ꝓmittat ꝙ ſi deuſ det ſibi
de quolꝙ reſtituet:alias nõ abſoluã
nec ei pnĩa imponat᷑ · Notandũ q;
ſacerdos ſemꝑ debet imponè pnĩaʒ
pcõtrariũ coꝛreſpõdentẽ ip̃i pẽcato·
vt ſuꝑbo oꝛationẽ · auaro elimoſinã ·
luxurioſo ieiuniũ · Et ſivideat᷑ expe
diens pegrinationẽ, vel loci muta-
tionem · vt ſic maceret᷑ caro · et re⸗
frenetur a delectatione ex memoꝛia
factivel aſpectu ꝑſone vel loci cum
qua vel in quo pẽcauit et ppetratũ
fuit pctm̃ · lxxxj · di · valet · xv. q · j· mu
lier· Nõnõð inſuꝑ ꝙ ſacerdoſ de-
bet cauẽ ne imponat pnĩam ſeruo
ꝓ quã fiat p̃iucciũ dnõ · nec di ſci.
pulo ꝑ quã fiat pᷣiudiciũ mgro. nec
econtra· Et maxiĩe etiã caueat circa
viꝝ et vxoꝛẽ · ne imponat pnĩam ta
lem alteri ꝑ quã aliuſ poſſit deueni
re in cognitionẽ pctĩ · Sed pone
aliqͥſ ↄfitet᷑ de pctis ſuis et dicit ſe
penitere non tamvult ſubire onus
pnĩe dicens ſe delicatũ/infirmum,
et male cõplexionatũ,r ⸗ ſiłia! quid
faciet de iſto? Dico ꝙ ſi dicat ſe pe-
nitere de pctĩs et ꝓponat ð cetero
abſtinerel cũ allegat infirmitatem/
vł fragilitatẽ et recuſat aſpitatem
ſatiſffactionis ſacerdos debʒ ipſum
inducere vt animũ patum ad oẽm
ſatiſfactionẽ habeat ſibi oſtendẽdo
magnitudinẽ pctõꝛe ſuoꝝ.et que/
q;ta bona amiſit ꝓpter iſta· que oĩa
recupabit ꝑ pnĩam · oſtendẽdo etiã
que et q;ta chꝛiſtus ſuſtinuit ꝓ pec
catis nr̃is · qui tñ erat ſumme delr-
catus · et quot/et qᷓ;ta ſuſtinuerunt
ſancti martyres,r et ſãcte virgines
tenere/et delicate a pctĩis ĩmunes.

ſubiungat ſacerdos · Quãta ergo
pena debeðt᷑ tot et tantis pctĩs que
tu ↄmiſiſtis Et multa tłia debʒ oſtẽ⸗
dere ei · Et ſi cum omnibꝰ iſtis non
poteſt ipᷣm inducẽ ad pnĩam ĩponat
ei talẽ quã viſilr credat eũ poꝛtare
poſſe · Et ad hoc inuitat nos chꝛiſti
exemplũ ·q nunqᷓ; legit᷑ grauẽ impo
ſuiſſe pnrĩam n vade et ampliꝰ noli
peccare · vñ ioh chꝛiſo · ſuꝑ illũ locũ·
Alligant onera grauia · cc · dicit · Si
erramꝰ ꝓpter pnĩam modicã impo-
nẽtes nõne miuſ eſt p miſericoꝛ
diam dei dare rationem/qᷓ; pꝛopter
nimĩiam crudelitatẽ ſuccumbere pe
nitentẽ? xxvj ·.q:vñj·obligãt:auguſt.
Si non poteſt gaudẽ ſadoſ de omĩ-
moda purgatione pẽcatoꝛis gauðat
ſaltem qͥa liberatũ a iehenna mit-
tit ad purgatoꝛiũ · Ex quo patet ꝙ;
ſi pnĩa non ſit cõdigna! cõplebit᷑ in
purgatoꝛio · Referẽda ad ſupᷣ dctã
que diligñter volumꝰ ãnotari · Itẽ
pone · Aliqͥs cõfitꝭ pctã ſual et bene
vult abſtinẽ ab vno/et ab altero ñ·:
nunqͥd admittendus eſt ad pnĩams
Dico ꝙ ſaëdos debʒz cõfeſſionẽ illiꝰ
audire/et recipe · non tñ debet eum
abſoluẽ · ſed det de petĩs ſibi ↄfeſſis
ſalubꝛius cõſiliũ quod poterit exhi-
bere · et ↄſulere·:ꝙ faciat aliqᷓ; pnĩaʒ
de pctĩs ſuis et inducat eũ ad bo-
num q;3tũ poterit · Et omnia bona ꝗᷓ
ip̃e de ↄſilio ſacerdotis faciet qᷓtũ
cũq; ĩ foꝛmia id ẽ ſm̃ caritate facta
q;uis non valeãt ſibi dirctẽ ad vitã
eternã obtinendamtñ valebũt ſibi
ad qᷓtuoꝛ, vel ad aliq̃ ip̃oꝝ · Primo
ad extremi iudicij ſuppliciũ tolera
bilius ſubeundũ · de · pe · di · uij · ſi qs ·

õ
pen iſeuiui ni ai⸗
Tertio h vt lluſrer co⸗
enititu de pe · di inn. fle nanr
Quarto qr diabol/ nõ pote .
ei nocere ſcut patet de tuter
narrat greg in dielogo · q .
nauerat! diaboli non potverüt
cere. Cy dickis patet q, ad h
pnia ſit ſatifactona/ et mentd
opoꝛtet ſit facta in caritate
ille ꝗͥ facit eã ſit ſine pctõ m
Sed pone · alicul fuit iniũc
nitẽtia! añq; impleat pnĩam
labi in pctin moꝛtale! et eyſt
pdho cõplet pnĩam iniunctã pe
redit ad ſtatũ gratie: niqdval⸗
pnia vel tenet eã iterare? Ad
dicit ſactus thomag in quarto
En ſunt opa ſatſfactoꝛia
eckus manet poſt ipa fã ſi
rkſc ane itten
iänecibier mi
antis Sikr

q; Alquiſ ieiunaut adhuc rem

nnntn
nmeandlt launtenee

3 tſngfellgeagi
Dm atſ auririfyn
lautwnintz i
Am lrxrinnzgt⸗
i o utt,
ſttidga eehen
utid Beridad ſihie
et nd den a
e MgRa
õ
unddamtrisdatſimn
Da ase hhif
inarepmmäidten
eſ Enfishain
lais ifint annnn
nciin itri⸗
15 ,ii etllri .
„ e. enb

N

ekimuiaß

1 Ae
„ *²* 4 or!
4 en ctt
drn di
nen Neſen
nle
5

Scðdðᷣo ad tꝑalẽ ꝓſpitatẽ obtinendã.
8. pe · di · ij · cauendũ.xxij· ꝗ· ij· ſi qlʒ ·
Tertio ad h̊ vt illuſtret᷑ coꝛ eiꝰ ad
penitẽtiã · de pe · di· iij · flens in fine ·
Quarto qꝛ diabolꝰ nõ poteſt tantũ
eĩi nocere ſicut · patet de iudeo de q̊
narrat greg:in dialogo · ꝙ qꝛ ſe ſig⸗
naueratldiaboli non potuerũt ei no
cere· Ex pᷣdictis patet ꝙ ad hoc ꝙ;
pnĩa ſit ſatiſfactoꝛia, et meritoꝛia:
opoꝛtet ꝙ ſit facta in caritate ĩdeſt
& ille qͥᷓ facit eã ſit ſine pctõ morli·
Seld pone · alicul fuit iniũcta pe:
nitẽtial a añqᷓ; impleat pnĩam ſuam
labi᷑ in pctm̃ moꝛtalelet exiſtẽs ĩin
pctõ cõplet pnĩam iniunctã poſtea
redit ad ſtatũ gratiel nũqͥdvalʒ illa
pnĩa/vel tenet᷑ eã iterare? Ad hoc
dicit ſãctus thomas in quarto ſuo:
ꝙ; quedã ſunt oꝑa ſatiſfactoꝛĩia q̃rũ
effectus manet poſtq; ip̃a fctã ſunt
ſieut poſtq; facta ẽ elimoſina adhuc
manet eius effectus· ſcʒ diminutio
ſubſtãtie tẽꝑalis dantis· Siłr poſt-
q; aliquiſ ieiunauit adhuc remanet
effectus ieiunij:qͥ ẽ debilitaſcoꝛpꝑis
ieiunãtis · Et illa qᷓuis ſint in pctõ
moꝛtali facta tñ non opoꝛtzʒ ꝙ reite
rant᷑.Alia ſũt opꝑa ſatiſfactoꝛia que
poſtq; ſunt facta nihil remanet de
eis · ſicut oꝛatio · Et ido ſi fiãt ĩ pctõ
moꝛtali opoꝛtz ꝙ reiterent᷑ · Vnð ſi
alicui fuit in pnĩa iniunctũ ꝙ dicat

centũ pr nr ſi dicat ea exñs in pctõ

moꝛtalu nõ implet pnĩam·ĩmo opoꝛ
tet ꝙ iteret ea exiſtẽs ĩ gratia· ſecꝰ
de elimoſina/ ieiumo· vt dtm̃ ẽ.
Cirea hoc ſcienõ ꝙ opa facta in ca
ritate moꝛtificant᷑ ꝑ ſequens ptm̃
moꝛtale.et viuificant᷑ poſtea poſtve

ram pnĩamſi ſequa᷑. Sed illa que

nunq; fuerũtviua ĩdeſt illa qᷓ fuerũt
facta in pctõ atl nunq;ʒ poſſunt
viuificari · vñ vᷣſꝰ. Illa reuiuiſcunt
que moꝛtificata fuerũt. Sʒ nõ reui-
uiſcunt que moꝛtua facta fuerunt.

Ca · vj · vtrum vnus poſſit ſatiſfa.
cere pꝛo alio·

Vnc reſtat videre vtꝛe vnus
ppſſit ſatiſfacere ꝓ alio · Circa
quod notãdũꝙ ille ꝓ quo aliꝰ ſatiſ
facit aut eſtviuus/aut eſt moꝛtuuſ·
SDi ſit viuus aut ĩpᷣe poteſt ꝑ ſe ſatiſ
facere,/aut non · Si pot dico ꝙ vnuſ
non poteſt ſatiſfacẽ ꝓ alio · Et rõ qᷓ
me mouet ad hoc eſt iſta:·Equitas
enĩ iuſtitie exigit: vt qͥ pẽcauit ſatiſ
faciat ·et hoc ſi poteſt. Sed iſte pec-
cauit et poteſt ꝑ ſe ſatiſfacere· ergo
opoꝛtet ꝙ ſatiſfaciat · Si aũt nõ por
ꝓ ſe ſatiſfacere tunc dico ꝙ alius

poteſt ſatiſfacere ꝓ eo· S ed ad hoc

reqrunt᷑ młta · Quedã ex pꝑte illius
qui ſatiſfacit · Quedã ex pꝑte illius
ꝙ quo ſatiſfacit· Quedã ex ptevtri
uſq; · Quedã ex pte opis ſatiſfacto-
rij · Ex ꝑte illiꝰ qui ſatiffacit reqͥrix
ꝓpinquitas.ſcʒ ꝙ ille qͥ ſatiff acit ſit
obligatus ꝓpinqtate ſanguĩſ illi ꝓ
quo ſatiſfacit · Sicut credo ꝙ ſi pr
eſſet impotẽs ad ſatiſfacienð filiꝰ
poſſet ceteris ↄcurrẽtibus ſatiſfacẽ
ꝓ eo · Et ratio eſt!qꝛ pꝑr̃ et filiꝰ ſũt
qſvna ꝑſona · Ex pte illius pꝛo quo

ſatiſfatit requirit᷑ nẽcitas · ſcʒ ꝙ in

digeat.et etiã impoſſibilitas· ſcʒ q;
non poſſit ꝑ ſe ſatiſfacẽ · Ex ꝑtevt᷑
uſqʒ reqrit᷑ caritas · ſcʒ ꝙ vterq;ʒ ſit ĩ

caritate · qꝛ catitaſ eſt radix mendi ·
Et ſine illa nłlum eſt opus ſatiſfac
toꝛium· Ex pte opis ſatiſf actoꝛij· re
qrit᷑ ꝙ ille q ſatiſfacit. ꝓ alio ſatiſfa
ciat plus q; ille pꝛo quo ſatiff acit·
Sicut ille ꝓ quo ſatiſfacit eſſet ob⸗
ligatus ad ĩeiunãdũ ſextã feriam·
opoꝛteret ꝙ ille q ſatiſfacẽt ꝓeo a.-
pliꝰ ieiunaret · Credo etiã ꝙ opoꝛtz
ꝙ fiat auctoꝛitate ſupioꝛiĩs · Si aũt
ille ꝓ quo ſatiſfacit ſit moꝛtuuſ aut
eſt in padiſol a tunc non indiget ꝙ
aliqͥs ꝓ eo ſatiſfaciat:q;vt dicit au.
Iniuriã facit martyri q̊ ꝓ marty-
re oꝛat· quod intelligẽdũ eſt ð qlibʒ
exñte inpadiſo · vt expꝛeſſe dieit de ·
cele: miſſe cũ marthe · Aut eſt in in⸗
fernoet tunc ſzm opinionem omĩũ
theologo nih q̃d fit ꝓeo ꝓficit ſibĩ
qa in inferno nulla eſt redemptio·
Aut eſt in purgatoꝛiolet tũc poteſt
ſatiſfieri a viuis ꝓ eo · Et ita dicit
aug · in libꝛo de agendis circa moꝛ⸗
tuoſvbi dicit. Nõ eſtimemꝰ ad moꝛ
tuos ꝓ qbus curã gerimꝰ puenire!
ñ ꝙ ꝓ eis ſiue altaris,/ſiue elimoſi⸗
naꝛe/ſiue oꝛationũ ſuffragiiſ ſuppli-
cet᷑.xiij · q· ij· nõ eſtimemꝰ VPt greg⸗
Anĩe defunctoꝛe uij· modiſ ſoluũt᷑

Aut oblationibꝰ ſacerdotũ/aut oꝛa-
tionibꝰ ſctõ/aut viuoꝛe caroł elio

ſinis/aut ĩeiuneis cognatoꝛum·
Aicʒ aũt de prnĩa młta eſſent di⸗
cenda · Mec tñ ꝗᷓ dctã ſunt bꝛeuita-
ts cã ſufficiãt · ſuꝑ oꝑiſ ĩpfectione

veniã poſtulãs a lrõꝛe! vt ꝗᷓ coꝛrigẽ
daviderit,/ et addẽda non imidenti
aĩo/ ſʒ benigno coꝛrigat emẽdet⸗

Finit ſcdᷣa ps pcipalis Eliba:

A neipit tertia de articulis fidei
hiſqᷓ ꝑtinẽt ad infoꝛmatiõʒ ꝓpłi·

Voniã dominus ac mgr
noſter hieſus chꝛiſtuſ de
mũdo aſcẽſurꝰ ad prem
diſcipłos quo ſe haberẽt
ad fideles quos ſuo redimerat ſag
uine inſtruẽs dixit · Eũtes in muduũ

vniuerſum docete omẽs gẽtes· In

quo rectoꝛes eccłiax diſcipłis ſuc⸗
cedẽtes inſtruxit et monuiĩt! vt ſibi
ſubditos doctrima ſua ſalutifera in
foꝛmarent· Quod in veter lege eſt
pulcherrĩe figuratũ · vbi legit ꝙ in
rationali iudicio/quod legalis ſacer
dos gerebat in pectoꝛe doctrina et
veritas erãt ſculpta · In qua re da-

baðt᷑ intelligiK ꝙ euãgelici ſacdotes

veritatiſ doctrinã in ſe debẽt gerẽ·
et eã ſuis ſubditis anunciare· Alio-
quin ſentẽtiã maledictionis inẽrũt·
ſicut eis ꝑ iſa · dñs cõminat᷑ dicens:
Vevobis canes muti nonvalentes
latrate · Werito enĩ rectoꝛ eccłiaſti:
cus caniſ dici?qꝛ latratu p̃dicatõiſ
et doctrine euãgelice lupos id ẽ de.
mones arcere debet a grege dom/
et doꝛmiẽtiũ in pctĩſ anĩoſ excitare ·
Sed tũc mutus effici᷑ / dum deſidia
toꝛpet vel ex ignoꝛantia tacet · Et
ꝛo merito a dño re ꝓbat᷑. qꝛ ex oꝛe
ſummope laboꝛare debet· ſollerci
ac ſollicito anĩo vigilare ne diuine
ſciẽtie ignaruſ exiſtat · qnĩmo tantũ
de ea ſcire tenet ꝙ ſciat ſuũ officiũ
debite exeqᷣ· et ſibi ppm cõmiſſum
infoꝛmare · et hot q;tum ad ea que
populus debet ſcire · qᷓ quo ad nunc
reduci poſſunt ad qnq;·ſcʒ · Ad cre⸗

ſandi Orm cotnet in arti
fidei. Scdm in pedtionibus d
oꝛatoris Tertu et qrtu in pe⸗
decalogi Ouiti in doud dor
radiſi⸗ Et de iſtis in iſta tert
eſt agend· Lt ſzm hoc iſta ter
diuidik in qtuoꝛ capla. Ca.
ent de artickis fiaͤei · Scoõm
titionibꝰ oꝛationis dñice · Te
x pceptiſ. Quartũ de dotibꝰ

Ca. j.de articulis fidei

Eſte apoſtolo ſine fide in
bile eſt placere deo · Fices
eſt füdamentu oim bonoꝛ opũ ·
qua ommis edificatio ſrudtan
t atq; cadit- Iſta aut fides i
ticulis fidei completſſime cot
i articuli in ſinbolo contne
Nõnd ů qtuoꝛ ſunt ſimb
i uenlis ſintvarialin ſenſu
P
ſimboli Faar⸗ aconen
in cõpletoꝛ dc uo
/ma. etvoc
aplopt q apli Nedorſin
Petiailul cchoſinebe

Fte kiur ſdaſsſi
nu mngti
ot Ue;
adoninligarn
. .
nſ heſs rcſ
m. i ſceſir A ſen
„* Audkoninatf,
At dat itgnni
W nmnc
1 crüim docet⸗
e o oned geteg n
mursd lar diſſt ſ⸗

ced miuntetnont Eſer
ſubeſte dointt ie Gltſenn
* ſenamn n nn weten yect
ckerefnen wbilge hin
ie id no wn gelo hen
na ds rebarin pet o cknnuet
WSGir upta a&
kArm ̈ gazlniütt
mMmiſ/ wchiui nllitgen⸗
1 Lai ſis banganndane Ai⸗
inſernitadendmeiit⸗
R ESN RAös nN NN
Vedosdned unmronchnk
RrerOheininkdhi

2
.

Pne eiieltelueed
5 Nere dert geged
1 Planilewtne

denda.ad petẽda:ad faciẽda:ad fu
gienda:et ad ſpanda. Debz ergo
rectoꝛ eccłiaſticus ſibi ſubditos in-

ſtruere quid credenõ/quid petendũ/,
quid facienò/quid fugienð/et quid
ſpandũ · Drimũ eõtinet᷑ in articulis
fidei · Scᷣm in petitionibus dñice
oꝛationis · Tertiũ et q̃rtũ in p̃ceptiſ
decalogi Quĩtũ in dotibꝰ gloꝛie pa

radiſi · Et de iſtis in iſta tertia pte

eſt agenõ · Et ſzm hoc iſta tertia ꝑſ

diuidið᷑ in qᷓtuoꝛ . Ca· pᷣmũ

erit de artickis fidei · Scõm de pe⸗
titionibꝰ oꝛationis dñice · Tertiũð

x · pᷣceptiſ.Quartũ de dotibꝰ btoꝛe/
Ca·j.de articulis fidei

Eſte apoſtolo ſine fide ĩimpoſſi
bile eſt placere deo · Fides· n·

eſt fũdamentũ oĩm bonoꝛe opũ · ſine

qua omnis edificatio ↄſtructa defi-
cit/atqʒ cadit · Iſta aũt fides in ar⸗
ticulis fidei completiſſime cõtinet᷑
qui articuli in ſunbolo continentur.
Nõnð g ꝙ q̃tuoꝛ ſunt ſimbola · ꝗqᷓ
licʒ in vᷣbis ſintvarial in ſenſu tam̃/
et ſentẽtia ſunt vnũ · ¶ Primũ voca⁊᷑
ſimbolũ apłoꝝæ · ſcʒ credo/quod dicit
in cõpletoꝛioima ·etvocã ſimbolũ

apłoꝛe: qͥa apłi recepta ſpũs ſancti

gratia illud cõpoſuerũt · Et vocã ex
hoc ſimbolũ · q̃d dicit᷑ de ſingulis·et
bolꝰ .qꝛ qͥlibʒ ipᷣo poſuit bolũ ſuũ ·
Vñ beatus petrus incepit dicens·
Credo in deũ pr̃em oĩpotentem ⁊cẽ
Ceteri aũt apoſtoli fuerũt ꝓſecuti;
Sceðm credovocat᷑ ſimbolũ nice·

numqꝛ ſancti preſ in nicena ſinodo-

poſuerũt illud. Et cantat᷑ in miſſa

ſieut dictũ fuit in ma pte ĩᷣctatus
de eukariſtia. ca · x· Tertiũ vocat᷑

ſimbolũ athanaſi · qꝛ ſanctus atha

naſius ipᷣm cõpoſuit · et iſtud dieit᷑ ĩ
pma diei · ſcʒ qcunq; vult ſaluꝰ eſſe·
Quartũ poteſt vocari ſimbolum
innocentianũ/ſiue latanẽſe · qꝛ fuit

cõpoſitũ ſub innocẽtio ĩn ↄſilio lat-⸗

nenſi · Et ponit᷑ eỹ de ſũma trini ·
ſide catho.cap:firmiter credimus.
Et ita ſicut in qtuoꝛ euãgeliis tota
veritas doctrine/et fidei chꝛiſtiane
cõpᷣhendit᷑ ita in qᷓtuoꝛ ſimbolis ar
ticuli omnes fidei continent᷑ · Et ſiẽ
omniũ qᷓtuoꝛ euãgelio eſt eadem
doctrina:ita oĩm ĩſtoꝛe ſimboloꝝ eſt
vna ſentẽtia/ atq;/fides · vt ſic(iuẽ
viſionẽ eʒechielis rota ſit in medie
rote · Wateria g ĩſtoꝛe q̃tuoꝛ ſimbo-
loꝛe ſunt articuli fidei ·qui qͥdem ar
ticuli fidei ab aliqͥbus dicunt᷑ eſſe
xij · et ab alibus xiiij · Illi qͥ dieũt
txos eſſe xij · diſtinguunt eos penes
mumee xij · apłox · qui( vt dictum ẽ)

ſimbolũ ↄpoſuerũt· fidẽ catholicã

pᷣdicauerũt · atq; eccłiam fundaue.
runt· Illi aũt qui dicunt eſſe xiiij

diſtinguũt eos penes materiam de
quibus ſunt: Cum ergo materia ð

qua ſunt articuli fidei ſit diuinitaſ,/
et hũanitas/q̃ dñs nr̃ ieſus chiſt⸗
verus deus/et verus homo eſtXigit
ſzm iſtos ſunt vij · articuli ꝑtinẽtes

ad diuinitatẽ et vij ꝑtinẽteſad hu
manitatẽ · Articulĩ ꝑtinẽtes ad dĩ-
uinitatẽ diſtĩguunt᷑ ſic· qꝛ vnus re-

ſpicit eſſentiã·tres reſpiciũt ꝑſonã.
et tres oꝑa ꝑſonaxe · Articulus ille
qui reſpicit eſſentiã eſt credere in

trinum deum/ vnũ· vnũ videlicʒ in

4

R

eſſẽtia · et trinũ in pſoniſ· Et contra
iſtũ articulũ errauit manicheuſquĩ
poſuit duos deoſ/vnũ bonũ/n alteꝛ
malũ · Et ad remouẽdũ iſtũ erroꝛẽ
cum diceret᷑ in ſimbolo apłoꝝſolũ ·
Credo in deũ In ſymbolo niceno
fuit additũ invnũ deũ: Et de arti-⸗
culo iſto dicit᷑ in ſimbolo athanaſũ ·
Fides aũt catholica hec eſt vtvnũ
deũ in t᷑nitate/et t᷑nitatẽ in vnitate
venerem̃·q̃ſi dicat · Credamꝰ deum
eſſevnũ in eſſentia et ᷑nũ in pſoniſ
Articuli aũt ꝑtinentes ad ꝑſonas
ſunt tres · Primꝰ eſt credẽ ĩ ꝑſona
patris · Et de iſto articulo dicit᷑ in
vtroq; ſimbolo prem ommpotentẽ ·
Ita ꝙ p̃ eſt pma ꝑſona ĩ t᷑nitate ·
Non qͥdem pᷣoꝛitate nat᷑evel tpis⸗
ſed ſolũ pᷣoꝛitate oꝛiginis·qꝛ ꝑſona
pr̃is a nullo oꝛiginat᷑ · ſed alie ꝑſone
onginant᷑ ab ea · Et iſtud tangit᷑ in
ſimbolo athanaſũ cũ dicit᷑ · Pater a
nullo eſt factus,nec creatus,/nec ge
nitus · Scos articłuſ de illis qͥ ꝑt-
nent ad pſonaſ eſt credere in ꝑſona
filij· Et de iſto dicĩ ĩvtroq; ſimbolo ·
Et in ĩieſum chꝛiſtũ filiũ eiꝰ vnicũ

dominũ nr̃m · Ita ꝙ debemuſ credẽ

ꝙ pſona filij non fit/nec creat᷑/ſed a
patre generat᷑ · Et h̊ tangit᷑ in ſim
bolo athanaſũ cum dicit᷑ · Filius a
patre ſolo ẽ non factuſ/nec creatuſ/
ſed genitus · Contra iſtũ articulum
errauit arrius·qui dicit filiũ dei eſſe
creatũ/et minoꝛẽ patre · Ideo cont᷑
erroꝛẽ arrij· fuit additũ in ſymbolo
niceno deũ de deo · lumẽ de lumine ·
deuvee de deo vero · ge · non factũ ·
Licʒ enĩ chꝛiſtus ſit minoꝛ pr̃e in-
q;tum hõ tñ inq;tum deuſ eſt equa

lis patri·iĩta dicit athanaſiꝰ · Eq lis
patri ſzm dunnitatẽ · minoꝛ pr̃e ſʒm
hũanitatẽ · Fuerũt enĩ aliqͥ hẽtiti.
vocati ambꝛite· qui dixeruũt filium
eſſe genitũ a pr̃e ex tempe,ð et non
fuiſſe ab eterno · Et ↄtra iſtũ erroꝛẽ
fuit additũ ĩ ſymbolo niceno· Et ex
patre natũ ãte omĩa ſecula · Tertiꝰ
articulus de illis qᷓ ptinẽt ad pſõaſ
eſt credere in perſona ſpũs ſancti.
Et de iſto articulo dicit᷑ in ſimbolo
apłoꝝ · Credo in ſpũm ſanctũ · ita ꝙ
debemus crederꝰ ſpũm ſanctũ eſſe
veꝛe deũ/a patre/n filio ꝓcedentẽ ·
Ita dicit athanaſius· Sactus ſpũs
a pr̃e/et filio/non factꝰ /nec creatuſ/
nec genitus/ſed ꝓcedẽs · Cont᷑ ĩſtũ
articulũ errãt greci dicẽtes ſpiritũ
ſanctũ a ſolo pr̃e ꝓcedere · Et cont᷑
erroꝛẽ eoʒe addit eccłia romana in
ſimbolo niceno · Qui ex pr̃e ex filio
qʒ ꝓcedit · Fuerũt etiã aliqͥ hẽtici qͥ
dixerũt ſpũm ſcʒ eſſe crea tam non
deum · Vñ vtra erroꝛẽ iĩlloꝛe additũ
fuit in niceno ſymbolo · Qui cũ pr̃e
et filio ſił adoꝛat᷑ et congloꝛificat᷑
Nulla enĩ creata debet adoꝛari eq
li adoꝛatione cũ deo · Contra iſtos
tres articłos de t᷑nitate ꝓpſonarum
errauit ſabellius qͥ poſuit cõfuſionẽ
pſonaæ · dicens · ꝙ eadẽ ꝑſona qñq;
erat pater · qñq; filius.qnq; ſpirituſ
ſctũs · Cõtra quẽ erroꝛẽ dicit atha-
naſius · Alia enim eſt ꝑſona patris·
Alia filij · Alia ſpũs ſancti · Vñ ſci.
enõ ꝙ vna pſona eſt alia ab altera·
non tñ ẽ aliud · Vñ iſta ẽvera · patẽ
eſt alius a filio · Sed iſta eſt hetica
et falſa·pater eſt aliud a filio:quia
hec dictio alius qᷓ eſt maſculĩ gene

—

credere den elſe creatorẽ oim
turaru. Et de iſto ardculo die
ſymbolo aplor. Creator cel
Cotra iſtũ artichm errauit m⸗
qui dielt · ꝓ deuſ bonꝰ bona cn
inuiſibilia. Ded deuſ malus c
resviſibileſ. UVñ cõtra erroꝛẽ
fuit additũ in ſymbolo nicen⸗
ſibiliũ oĩm et inuiſibiliũ · No
tñ ꝙ in ſibolo aploꝝ dicit cre
In ſimbolo aũt niceno dicic f
Et ratio eſt inter creare,/et fa
Treare eni ẽ aliqd ex nibilo 3
cere. Dech facere eſt pducere a
ep aliᷣ Oua deus greauit in
Qpio angelos et materiã omn
celeſtiũ qteweſtriñ ex poſte
cit alialiõ dicit creators. a
Loſen ex illa matena feito
t da tan iõ dicit fctoꝛez.

oa „„A.
lar. rbcul⸗ decf inſnbob

vin hün ſancii 19
Nebemgareers ſün ſachi 4

1 i patr⸗filio peedenti⸗
Nat & lanſ 1us; Sicno ſis
ape etflomte ercan
er genius lufruſß laifi
ali enit gew drins ſinn
ri ſbpfe wEtt
emvr eox act eclin tonnain
inbolo ncend Quiexpfeer flio
NeAN YEiN E denad
Triſeni NeGeRNANn
deum Waend Don adi
it m nena nd ud ſi⸗
et ſho ſl oat etcmngorfeik.

Mei cenin dect Acrne
Iu doranone udeo⸗ Contaiſtos

los de intete oonanmn.
iil bellus sippſit ifii
ſbour d cenbn l aii

4 flus⸗ 7 *
rat pate gic müdet athaä

is Au nenmet) trc⸗ V ſ.
uati e Atere,
nakſ ſa craßli
Ptaud A lene eucs

S. ☚
E .
—

.
—
S
„
☚
—
= =—
— S= =—
S=
=
—

.

ris dicit diuerſitatẽ in pſona · Sed
hec dicłio aliud qꝗᷓ eſt neutri generiſ
dicit diuerſitatẽ in eſſentia · Alij treſ
articuli ꝑtinent ad oꝑa trinitatis ·
Quoꝛe opꝑũ q̃dam pꝑtinent ad opus
naxe ·˖ ſcz ad opus creationis · 1 de Hᷓ
eſtvnus articłus · qͥ dicit · ꝙ debemꝰ
credere deũ eſſe creatoꝛẽ oĩm crea-

turarũ: Et de iſto articulo dicit᷑ in

ſymbolo apłoꝛę: Creatoꝛẽ celin tre.
Cõtra iſtũ artichm errauit mãicheꝰ
qui dicit:ꝙ deuſ bonꝰ bona creauit
inuiſibilia· Sed dediſ malus creauiĩt
resviſibileſ. UVñ cõtra erroꝛẽ ſuum
fuĩit additũ in ſymbolo niceno · Vi-
ſibiliũ oĩm et inuiſibiliũ · Notandũ
tñ ꝙ in ſĩbolo apłoꝝ dicit᷑ creatoꝛẽ ·
In ſimbolo aũt niceno dicit᷑ fctõꝛẽ ·
Et ratio eſt inter creare/et facere ·
Treare enĩ ẽ aliqͥd ex nihilo ꝓdu-
cere· Sed facere eſt ꝓducere aliqd
ex aliq̊ · Quia & deus creauit in 1n
cipio angelos/et materiã omniũ tã
celeſtiũ qᷓ; terreſtriũ/ex qᷓ poſtea fe
cit alia- iõ dicit᷑ creatoꝛẽ · Quia vo
poſtea ex illa materia fecit omnes
alias creatas iõ dicit᷑ fctõꝛeʒ · Oꝑũ
aũt deiĩ · qdam pꝑtinẽt ad opꝰ gratie·

ſcʒ ad opuſ iuſtificatiõis · Et de hoc

eſt vnus articulus quo credẽ debe
mus ꝙ ꝑ gratiaʒ fideles ſpũaliter
vniun᷑· et remittunt᷑ pctã fidelibuſ
vnitis invnitate eccłie/et catholice
fidei. Et de hoc dicitur in ſymbolo
apłoꝛ · ſanctã eccłiã catholicã ideſt
vniuerſałr ſanctoꝛũ cõmũionẽ · re-
miſſioneʒ pctõx · Et in iſto articulo
cõpꝛehẽdun?᷑ omnia ſacramẽta ec-
cleſie · Et quicqͥd ſacroſancta roma-
na eccłia ð baptiſmo, et eukariſtia

et aliis ſaẽmẽtis eccłie, in quibus
fide les eccłie adinuicẽ ꝑticipãt/

cõmunicãt·et ꝑ q̃ fit remiſſio pctõꝛe

pᷣcipit/ docet eſſe eredẽdu Contra
iſtũ articłm errauit pelagiꝰ.q̃ poſu

it ꝙ ꝑ ſolũ actũ liberi arlitrit. abſqʒ

gratia dei poterat haberi remiſſio

pctõxę · Contra etiã iſtũ articulum
errauerũt iacobite/et nicholaite/io
uiniani · vualdenſes et vniuerſałir
omnes hetici iudeĩ/ſarracem/gẽti-
les/pagani · et qͥcunq; de baptiſmo

eukariſtie et alĩs ſacramẽtis cred-
dunt ałr qᷓ; ſancta romana eccleſia

Cõtra etiã hũc articłm errãt ſpeãlr
greci, et omẽs alij ſciſmatici qͥ ne-
gant ſacro ſanctã eccłiam romanã
eſſe caput et mgr àm oĩm eccłiae
Vñ cõtra ĩſtũ erroꝛẽ fuĩt additũ in
ſimbolo niceno · vnã apłicam eccłꝛ ·
Contra etiã erroꝛẽ donati · qͥ poſint
baptiſmũ ĩterari · fuit additũ in ni
ceno ſimbolo · Cõfiteboꝛvnũ baptiſ-⸗
ma c · Operũ etiã dei qᷓdam ꝑti-
nent ad opus gloꝛie ſcʒ ad opus glo
rificationis · Et de hoc eſt vnus ar
ticulꝰ.videlicʒ ꝙ credimus virtute
dei omnes reſurrecturos tam bonoſ
qᷓ; malos · et bonos eſſe pᷣmiandos/
malos aũt puniõẽdos · Et de iſto ar⸗
ticulo dicit᷑ in ſimbolo apłoꝛ·Car/⸗
nis reſurrectionẽ · et vitã eternam ·
Et in ſymbolo niceno · Et expecto
reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ · et vitã vẽ
turi ſeculi · Contra iſtũ articłm er-
rabãt ſaducei ·qͥ negabãt reſurrecti
onẽ eſſeventam. Contra etiã iſtum
articulũ errauit plato · qͥ poſuit re-
ſurrectionẽ eſſe nat᷑alem · et ſic fieri
Stute natxe · ſcʒ in fine magni anni

qui cõplebit᷑ (vt dicebat in xxxvj ·
milibus annis · Contra etiã iſtũ arti
culũ errauit oꝛigenes·qͥ poſuit ma-
loſ in inferno puniri ſolũvſq; ad diẽ
iudicij · Vñ ↄtra ĩſtos errores dicit᷑
in ſymbolo athanaſũ · Ad cuius ad-
uentũ(hoc eſt vᷣtute cuius ↄtra erro
rẽ platonis omnes hoĩeſ reſurgere
Pabẽt cũ coꝛpibus ſuis ↄtra erroꝛẽ
ſanduceoꝛe/areddit᷑i ſunt de factis
ꝓpꝛiis rationẽ · Et qͥ bona egerunt!
ĩbunt in vitã eternã·qͥ vero malalĩ
ignẽ eternũ · contra oꝛigeniſ erroꝛẽ·
Aſti ſunt g ſeptẽ articuli ꝑtinen-
tes ad diuinitatẽ · Alij aũt vij · p
tinẽt ad hũanitatẽ · Primus eſt de
ↄceptione filij deĩ · ſcʒ credere ꝙ fi-
lius dei ↄceptus fuit invtero mr̃is
beate marie vᷣginis vᷣtute ſpiritus
ſancti · Et de hoc dicit᷑ in ſymbolo
apłoꝝ · Qui ↄceptus eſt de ſpiritu
ſancto· Et in ſymbolo niceno · Qui
ꝓpter nos hoĩes/et ꝓpter nr̃am ſalu
tẽ deſcẽdit de celiſ et incarnatus ẽ
de ſpiritu ſancto · Cont᷑ iſtũ articulũ
errauit manicheus dicenſ. dei film
nonverã carnẽ/ſed fantaſticã aſſum
pſiſſe · Et ↄtra iſtũ erroꝛẽ dĩ in ſym-
bolo athanaſũ · Merfectus deus/ꝑ-
fectus homo/ex anima rationali et
humana carne ſubſiſtẽs· Scdus ar-

ticulus de ꝑtinẽtibus ad hũanitatẽ

eſt de natiuitate chꝛiſti · ſez credere
dei filiũ ab eterno natũ a pr̃e · natũ
ex mariavirgine ex temꝑe · qᷓ virgo
extitit añ ꝑtũ/in ptu/etpoſt ꝑtũ · Et
de ĩſto articulo dĩcit᷑ invtroq; ſymbo
lo . Natusex mariavgine · Cont iſtũ
articulũ errant ꝑfidi iudei negãtes
dei filiũ ex mariavgine natũ · Cõtra

etiã iſtũ articulũ errauit nefadusil

le iouinianus dicens:ꝙ licet beata
vgo ↄceꝑĩtvirgotñ in pꝑtu fuit coꝝ
rupta · Et cont᷑ iſtũ erroꝛẽ dicit᷑ · Na
tus ex maria vᷣgine · Tertiusarticu
lus eſt de paſſione chꝛiſti · ſeʒ ꝙ cre⸗
dimus dei filiũ ꝓ ſalute nr̃a paſſum
crucifixũ · moꝛtuũ · et ſepultũ · et hoc
q̊ ad naturã humanã· qꝛ nata diui-
na nihil patiebat᷑ · Et de iſto articło
dicit᷑ invtroq; ſymbolo · Maſſus ſub
pontio pilato· crucifixus · moꝛtuus·
et ſepultus · Conttra iſtũ articulũ er-
rauit ſpurciſſſimuſ machometus·qᷣ
qᷓuĩſ in altero canone ſuo dicat chꝛĩ
ſtũ ex maria virgine natũ tñ negat
paſſum/vel crucifixũ fuiſſe· ſed vnũ
aliũ loco eius · Contra iſtũ articulũ
errauĩt oꝛgenes · dicens chꝛiſtũ non
ſolũ paſſum fuiſſe ꝓ hoĩbuſ/ ĩmoetiã
ꝓ demonibuſ in aerelqñ aſcẽdit ad
celũ· Et ↄtra ĩſtũ erroꝛẽ dicit᷑ ĩ ſym-
bolo niceno · Qui ꝓpter nos homiĩeſ/
et ꝓpter noſtrã ſalutẽ deſcẽdit de ce
lis · Quartusarticulꝰ ptinẽs ad hu
manitatẽ eſt de deſcẽſu ad inferoſ
ſeʒ ꝙ credimuſꝙ anima chꝛiſſi q̃ in
moꝛte ſepata fuit a coꝛpel vnita tñ
diuĩnitati/coꝛpe etiã diuinitativni-
to/in ſepulchꝛo remanẽteldeſcẽdit
ad limbũ ſanctoꝛe patruũ ·qͥ eſt qᷓdã
ꝑsinferni·et ſcõs pr̃eſ qui in fide
de chꝛiſto incarnãdo/et in caritate
deceſſerãt inde liberauit· pctõꝛibus
in inferno remanẽtibus damnatis ·
Et de iſto articulo dĩ invtroq; ſym-
bolo. Deſcẽdit ad inferos · Quintuſ
articuluſ eſt de reſurrectione · ſcʒ ꝙ
credimꝰ dei filiũ reſurrexiſſe a moꝛ
tuiſ tertia die ſʒm ꝙ ſcript᷑e ꝓghax

eorit · Et d iſto artic
areni , Tertia die ren
ſymbol nice 1 znd! chu

. nd ꝙ
Imoꝛtiß Uñ nond ; cel⸗
in ſepulchꝛo tmn Xl· hoꝛis ſed

bi fuiſſe tnibus diebus · quo
aug intelligend eſt ſinooel
ponat ps diei y tota die ; Vi
chꝛiſtus fuit ibi pyltima pten
veneris !qn in copletono illiu⸗
fuit poſitus in ſepulchꝛo · et!
p totã diem ſabbat · p m
diei dñice! qꝛ in auroꝛa reſun
Sextus arbcluſſt de aſcẽſt
los · ſcz quo credimuſ ꝙ Xldi
ſurrectione ſua chꝛiſtus cũ n
comitiua anglox/aniane ſa
patxe quas ab inferno abſtra
aſcendit ad celos. Et de iſtoa
celu. ſeget ad dexterã der pe
onnpotentis. Beptimus artich
de aduentu ad iuchcut ſez cred
chriſtus in fine mückmfounn.
mana e eſcun.
. apparebit cũ virtuten
na et ptãte /invalle ioſaphat.

fendopilro itfng⸗nant/
6 Cotra ſtiarüalſer⸗
Aut ſoumiſſſimuf machoneng
uiſ inaltewcanone ſodicrchn
