ſit inceſtuſ eſt tñ ſpãle petm̃/ſcʒ pec
catum inobediẽtie ad eccłam · Itẽ
pari rõne nõ ẽ inceſtuſ niſi in gradu
ꝓhibito lege nace · a qua ẽ ſola ↄſan
guiuitas vł affinitas vera⸗
Raptus ẽ quartum impedimen-
tum cũ quis ſcʒ rapit ſponſam alte
rius/vł rapit vxoꝛem alienã · Secuſ
ſi ſolutã rapitvirginẽ vł coꝛruptam
quia tſic põt ↄtrahere cũ ea ſi velit
iure canonico · Vxoꝛem autẽ ſuam
licet raꝑe de raptoꝛibuſ cum cauſa-
Vide de raptu ſupᷣ·ca · iiij · iij⸗
Sponſate moꝛs mulierisẽ quin-
tum · puta ſi quiſ interficit vxoꝛem
ꝓpꝛiam· Secuſſi alienam. niſi foꝛte
ſit interfectoꝛ iuueniſ, a de ĩincõtinẽ
tia timeat᷑· et ̊ niſi in adulterio foꝛ
te ſponſata ſit depᷣhenſa · CTunc enĩ
non ẽ reus huius pene · licet ſit reuſ
iehenne · qꝛ in foꝛo ↄſciẽtie nullomõ
licet viro ꝓpꝛia autoꝛitate interfi-
cẽ vxoꝛem in adulterio dep̃henſam
Dicit᷑ pꝛopꝛia auctoꝛitate · quia vbi
hodie eſſet lex vł ↄſuetudo/ꝙ adul-
tera accuſata occideret᷑/ſicut tꝑe le-

gis moyſi/q cum ſit iudieiał nõ ligat
quia dñs pepcit mulieni in adulte-
rio dep̃henſel tał vir zelo iuſtitie ac
cuſans nõ peccaret · oteſt pᷣterea
quĩis vxoꝛẽ occidere tripłr · Vnomõ
pꝑſequendo mr̃imoniũ vt ſcʒ contra-
hat cũ adultera · et iſtud impedit cõ
trabendũ/et dirimit ↄtractum.quã-
do ſcʒ machinat᷑ in moꝛtẽ eius cum
effectu vt ↄtrabèt cũ illa· t idem
ecõuerſo · Scðo occidit quis vxoꝛem
pſequẽdo culpã · puta in vindictã a-
dulterij · 1iſtð impedit ↄtrabẽdum
nõ poſt ↄtractum · Et hic etiã faciłr
cum iuuene diſpenſat᷑ incontinente.
Tertio occidit quiſ vxoꝛẽ naturam
pſequẽdo· vt qꝛ eã exoſam habz ſpꝛ
᷑pitudinẽ vł aliurn defectum nõ cu-
pabilem · et iſtud crimen impeditñl
dirimit Et iſtis duobus caſibus ſi⸗
miłr impedit᷑ mulier ↄtrahere ſi ve
nenum dedit viro/vł ałr moꝛtẽ eiuſ
ꝓcurauit · De hoc etiam vide ſequẽ
ti capitulo · C. v.
Suſceptus ꝓpꝛĩe ſoboł ẽ ſextum
impedimẽtũ · qñ quis inſidiãdo ma-
trimonio ꝓpꝛium filium de ſacro fõ
te ſuſcepit vt poſſit puare ↄiugem/
carnali copula ł debito et copia ſui
De hocꝗj · ca · ſeeñti · ¶¶ x · ¶ oꝛs p̃⸗
ſbyterał eſt ſeptimũ · qꝛ occidens ſa
cerdotem peccat in miniſt mr̃imo
nij · et ideo in eo puniẽdus ẽ · Vel ſi
peniteat ſollenniter/ eſt octauũ · ſcʒ
tempoꝛe penitẽtie · qꝛ tal lugere de
bet · ideo ↄtrahere ei non licet · Aut
monialem ſcʒ accipiat in vxoꝛem/de
facto poſt ꝓfeſſionẽ (qꝛ iniuriat᷑ ma
trimonio chꝛiſti) eſt nonũ impedimẽ
tum · et tal ẽ excõmunicatus ꝑ noua
iura · Quãuis autẽ iſta crimina/et

vmha moꝛ
ttalbib. „ betcaſu
iuſffmi gurte
H

Grhmnoef ſuntde oe⸗

õ
clenna NMonode octan⸗ ſczde
ſcooulte Deend de nono ſez
delnine. P)de deamo impe
dineto e de uſtma puble ho⸗
ede⸗ Lr w arid ſpolana er
dpas wad Rpoſund Etqur

bus oſhint unpedin Nider⸗

inpecimento ſe deaffinitate

Eij de piſ inpedimento x

rechenci debitum inpotenne

IUnn de inpen inbin nuen
nomiũ otrabengi 1dinmẽ

tbuſetiß gus Nackun/
1 .
Intibig eſential nb ſru⸗ .

rmnfmoniffunt v
ſſunt vſug. Enn,
Roridn e Erorcon

„

—

–

— — —

y vf„ „ S(— — ,——

f f f—2 — — —

Ke;
AVgaun
6. Janſ⸗
N
Vp eo iuſct
apy 1
nln enl hni
Rüalk W
lcheneſ e. e

nit Et lizdaobit aſbig ſ⸗
iwpect miler orabere ſve
umdelt nro ar not eiuſ
raut De hr ean ie ei⸗
DuKtpds wie l diermn
õ
mmni Pnun flun eim
õ
Imd onlaldehteteel
Ne lwza bji r⸗
crnal vni an i
coen mrrin ilſym
avmibi Nl
Etlcer in eo Me 4 .
G, ir ALtan 6
iuar blom igeen
rriĩe e iir
Pe mraimmlcet
in wen d

foꝛte aliqua alia impediãt matrimo
nium ↄtrahenð ſolum!tñ ſi adoleſcẽ
tes ſunt/et timet᷑ de incõtinẽtia ip̃ᷣo
rumleccła debet eis ↄcedere licen
tiam ↄtrahẽdi · Ep̃us autẽ ẽ diſpẽ⸗
ſatoꝛ in talibus · Et an ſine licentia
dtrahẽteſ peccẽt in q̃libet caſu moꝛ
talłr opinioneſ ſunt de hoc/

Capłm ſcdðm · ¶ Piimo generałr

enumerat duodecim impedimẽta

mat᷑monij· Scdo determĩat de pᷣ⸗
mo ſcz de erroꝛe · Tertio de ſcdo
ſcʒ de ſeruitute · Quarto de ter-
tio ſeʒ de voto · Quinto de quar-
to ſceʒ de cognatiõe · Sexto de qͥn-
to impedimẽto ſcʒ de crimĩe · Se⸗
ptimo de ſexto ſcʒ de diſparitate
cultus· Octauo de ſeptimo ſcʒ de
violentia · Nono de octauo ſcz de
ſacro oꝛdine · Decimo de nono ſcz
de ligamine · j. de decimo impe
dimẽto ſeʒ de iuſtitia publice ho-
neſtatis · Et ibi quid ſpõſalia· et
qbus mõiſ ↄtrahi poſſunt ·et qui-
bus poſſunt impediri · Rij · de xj·
impedimento ſcʒ de affinitate ·
iij · de xij · impedimento ſcʒ de
reddendi debitum impotentia/

Am de impediẽtibus matri
i moniũ ↄtrahendũ dirimẽ
tibuſ etiã pᷣus ↄtractum eo
ꝙ in talibus eſſentialia nõ ſeruan-
tur mrimonij/ſunt vᷣſus· Erroꝛ· con-
ditio. votum · cognatio crimen · Cul⸗

tuſ.diſparitaſ.vis·oꝛdo·ligamẽ· ho⸗

neſtaſ. Si ſis affiniſ · ſi foꝛte coire ne
qbis · Mec ſotiãda fetãt. ↄnubia fa-
cta retractãt. Sʒ intellige ꝙ iſta im
pedimenta impediũt dirimunt qñ

pᷣcedunt mat᷑moniũ ↄtractum· Sed
ſi poſt dtractum mrimoniũ ſupueni
unt nunq; dirimũt iam ↄtractũ ma
trimoniũ · niſi foꝛte quo ad thox/vlł
etiã ad cohabitationẽ · vt de aliquo
vł aliqbus infra patebit. Et de hiſ
per oꝛdinem dicenda ſunt aliqua/
Mꝛimo · Erroꝛ nõ omnis · ſed ſolũ
pſone et ↄditionis ꝑſone · vt ſi iohã-
neſ dicit ſe eſſe petrum· Rato quiĩa
nullus ẽ ibi cõſenſus · Duplex ẽ enĩ
erroꝛ qui nõ impedit · Inus qñ cre
dit᷑ vgo que ẽ coꝛrupta.et ſana que
eſt lepꝛoſa cẽ· et tunc imputet ſibi q
talem elegit. Alius erroꝛ ẽ diuitia-
rum et pauꝑtatis· nobilitatiſq; · niſi
redundet in erroꝛem perſone
Seðdo · Conditio ẽ ſeruitus · quia
non habet ſeruus ptᷣatem coꝛpoꝛis
ſui ſufficiẽtem·. vt qñ libera ↄtrahit
cum ſeruo ignoꝛãte ea ſeruitutẽ · ſe-
cus ſi ſcit/vł ſi poſt ↄtractũ ſciẽs ad
huc ↄſentit iam factoi, vł p carnalẽ
copulam · Ad ̊̊ autẽ ꝙ ſeruituſ diri
mat mrimoniũreqͥrunt᷑ tria ex pte
illiuſ qui vult dirimere · Pꝛmum ẽ
libertas · quia ſeruus nõ põt dqueri

de ancilla nec ecõuerſo·quia veꝛe cõ

trabunt mrimoniũ ſerui · ſed non qñ
ex vna parte tm̃ ẽ ſeruitus. Eſt ita

q; vm mr̃imonium inter ſeruoſ ſiue

vterqʒ ſit ſciens/ ſiue vterq; ſit ĩgna
rus ſue vł alterius cõditionis. vt ſi
ſeruus ſupbus nollet ↄtrahere, niſi
cum nobili. et ecõuerſo libera nollʒ
trahere/niſi cũ ſeruo vt teneret pᷣ
matum · Scðdo requirit᷑ ꝙ ignoꝛaueꝰ
rit ſeruitutem is qui ꝓclamatquia
ſciẽti dolus nõ infert᷑. Vñ opoꝛtʒ q;
ſit libera ignarus ſʒuitutis alteriꝰ.
Tertio requirit᷑ ꝙ ignoꝛãtia duret-

Nam ſi poſtq; cognouit ↄditionem
eius ↄſentit vᷣbo vel facto petendo
debitum vl reddendolſibi piudicat
Si inq; habʒ ꝓbabilem opinionem
de ſeruitute alterius ex tũc ſibi pᷣ
iudicat · ſecus ſi leuem aut temera-
riam ſuſpitionẽ cui credi nõ debet⸗/
Votum ẽ tertium · violz ſollenni⸗
ſatum ꝑ ſuſceptionẽ oꝛdimſ ſacri/vł
ꝑ ꝓfeſſionẽ appꝛobate religioniſ ſi-
ue tacite fiat ſiue expꝛeſſe · Sic etiã
qñn mr̃imonio ↄſummato ſollenniſa
tur votũ ꝑ ꝓfeſſionẽ ↄiugis/vł etiã
nõ ↄſummato ꝑ ſuſceptionẽ ſacri oꝝ
diniſ alio in ſeculo remanẽte cũ vo⸗
to ſimplici votũ ſimplex vnius ſiml
cum voto ſollenni alteriuſ ſpeciałr
qñ facti ſunt vna carol impedit dĩ
rimit · ita ꝙ ſi hec ↄtrahit religioſo
moꝛtuo! mr̃imoniũ dirimĩt᷑ · otum
autẽ ſimplex non dirimit ↄtractum ·
ſz impedit ↄtrahendũ· Vñ qncunqʒ
et qtienſcunq; tał votiuus ↄtrahit
peccat moꝛtałr · Dirimit etiã votum
ſimplex ſponſalia · ſicut ſollenne diri
mit mr̃imoniũ · Et qui ſcienter con-
trahit cũ aliquo quẽ ſcit votum ſim
plex emiſiſſe / peccat etiam moꝛtałr ·
Vngde qui poſt votum ſimplex con-
traxit mrimoniũ,r et mr̃imoniũ non
ↄſummauit:ſi ↄiunx petat ab eo de
bitum/tenet᷑ religionẽ intrare · ðo
etiã votum ſimplex impedit pꝛimã
redditionẽ debiti in eo quivouit· qꝛ
iſta ẽ in voluntate vouentis qui po
teſt intrare religionẽ · non autẽ im-
pedit redditionẽ ſcdðᷣam debiti · Et
verioꝛ opinio videt᷑ ꝙ iſte quivouit
nõ ↄtrahẽł mr̃imoniũ abſolute, nihil
cogitãſ de actu carnali tenet᷑ facere
vt ꝓmiſſum ẽ de eo qui vouit cogi-

tans et vouens non luxuriari
Cognatio ẽ quartum viðlʒ carna
lis a parẽtibus · ſpũalis ꝑ baptiſmũ
et ↄfirmationẽ · legał vt ẽ adopto
Cognatio ergo carnal id ẽ ↄſangui
nitas dirimit vſq; ad quartũ Sdum
incluſiue · Et q tertius quartus &-
dus ſunt ĩiuri ſ tm̃ poſitiui · ideo in eiſ
dem põt ſolus papa diſpenſare· Co⸗
gnatio ſpũalis ſcʒ qᷓ in ſoł ſacramẽ-
tis baptiſmi et ↄfirmatiõis ↄtrahi᷑
habʒ treſ ſpecieſ. Pima ẽ pr̃nitas
vel mr̃nitas et filiatio ſpuũalis · ſjm
quã ſuſcipiẽſ ſacramentũ dicið᷑ filio-
lus vł filiola · dans autẽ vł tenẽſ/pa
ternus vł materna · Scda ſpẽ ſẽ cõ⸗
paternitas vł commnitas·qᷓ attẽ-
dið inter ſpuũalem patrem pueri et
carnalem · Et directe qͥdem ↄtrabit᷑
inter patrẽ et matrẽ nataleſ ſuſcipi
entis ſacẽmentũet dantẽ ſacramen-

tum/et ad illud tenentẽ. Scðario in

ter parẽteſ carnales ſuſcipiẽtis ſaẽ-
mentuml!et ↄiugẽ dantiſet ad id te
nentis/poſtq; effecti ſunt vna caro ·

nõ dutẽ inter dantem vbł tenentẽ 4

ugem parẽtis ſuſcipiẽtis· Tertia
diciẽ fraternitas ſpũalis · qᷓ ↄtrabi
inter filiolum et filiolã id ẽ filiũ et
filiam ſpũalem ſuſcipientẽ ſacramẽ
tum ex vna parte! et filios nat᷑ales
dantis ſacramentũ vł ad id tenẽtis
ſiue fuerit añ/ſiue poſt · nõ autẽ inter
fratres ſuſcipiẽtis ſacramentũ et fi
lios dantis vł ad ĩd tenẽtis qñcunq;
ſuſceptos · Qñ autẽ pꝛ cognationẽ
ſpũalem mr̃imoniũ dirimat᷑ dicen-

dum ꝙ ſi pcedit ſzm om̃ſtreſ ſpẽſpᷣ

cedentes dirumit tunc poſt ↄtractũ ·
Si autẽ ſequit᷑ nunq; ſoluit vincu-
lum/nec actum/ſi ncẽitate aut igno

iyt tus cil no bapti

jinck
gabit ſak. Gl
mltc ertſuſe aus⸗
g /tunc paſti
tin danms itnaͤs i
fhͤnet nt ake

mum ? vrormer
vineet polla oehitcun. ,
pel eronerb dd qd tra rejrunt

dultero

in nöcnn ſaallteni et wo eſt

pini Grn d achtal oreſſo Der-
umn inteho otrabodi in occidendo⸗
deds ceſlio ſißſtet filem adulter
N orahendo ci eapoſt morte vini,
AA ecoerſo ſec ſub norie ſigeredia
uda priſno mteligit Lr cir ita
duo recirmiſczrolno et pril⸗
o⸗Tertius caſs umn adultera
Wahit defado Ad g eda du e⸗
it⸗ daobug caſibuſ
ſequint g vtery ſeiat inpechmen
mn. altew ignoꝛite dinmif B
tedſuntpg emm Ii⸗

flonoxvalt Atenipn
3 AL materna. Ord, ſiſ:co
it fntag i
er hügenpsten plnt
n Etdinte cbn oNabit
tiet nare atae ſucipi
Enentet dante ſinamen
A lludterenta Oedandin
Rel carneles iſſahing i
miet uge dattſ tadite
pizekecn iun gacnd
wmter dnten N tenent
emparins loning Leni
fterntg ſſid nchi
ßlolumetfiw iti liet
n fülen ſlipen ine

rantia ꝓbabili ſequat᷑· Sed ſi indu-
ſtria vł malitial tunc pdit ius petẽ-
di debitũ · et poſtea erit ſñ ſpe diugij
Si autẽ ignoꝛãtia iuris tunc parti?
qꝛ nõ nocet in damnis vitandis · hic
autẽ(qꝛ nõ vult ꝓꝑdere debiti petiti-

onem ertat de damno et nõ leuare

filium ſuum ſolo iure poſitiuo ẽ ꝓhi
bitum · Cognatio autẽ legal que ex
adoptatiõe ſcʒ ꝓuenit/q̃ etiã dicitur
affinitas legał impedit et dirimit ·
ꝓut habeſin quarto · diſt · xlij⸗
Crimen ẽ quintũ impedimẽtum
nõ qdᷣlibet crimen,/ſed triplex · ¶ Dꝛ-
mum ẽ cũ vxoꝛ machinat᷑ in moꝛtẽ
viri · et poſtea ↄtrahit cum adultero
vel ecõuerſo · Ad qð tria reqͥrun᷑ ad

dirimẽdum · ſcʒ adulteriũ et hoc eſt

pꝛimũ · Scm ẽ actuab occiſio.Ter-
tium intẽtio ↄtrabẽdi in occidendo.

Seðs caſus ẽ ſi pᷣſtet fidem adulter

de dtrahendo cũ ea poſt moꝛtẽ viri/
vł ecouerſo · ſed ſub nomĩe fidei etiã

nuda ꝓmiſſio intelligit᷑ · Et tũc iſta

duo requirunt᷑ ſcʒ pollutio/et ꝓmiſ-
ſio.Certius caſus qñ cum adultera
trahit defacto · Ad E̊ etiã duo reqͥ
runt᷑.ſcʒ adulteriũ/et defacto matri
moniũ · Item in his duobus caſibuſ
requirit᷑ ꝙ vterq; ſciat impedimen-

tum · Nã altero ĩgnoꝛãte ñ dirimiĩt᷑

Cultus diſparitas ẽ ſextum. Vñ
baptiſatus cũ nõ baptiſata/vł econ-
uerſo q;uis cathecumĩina! nõ põt in-
ire mrimoniũ · qd ſi fiat nullum eſt.
Vbi autẽ vterq; ẽ baptiſatus, licet
alter vłvterq; ſit infideł veꝛe ẽ ma
trimoniũ. Sed ↄtrahẽ nõ debet quiſ
cum infideli · Nihilominus hereti-
cus baptiſatus ſicut alia ſacramen-
ta vere ↄfert et recipit!ſic et iſtud.

Tum inter fidelem et ĩnfidelẽ ſpon
ſalia pñt ↄtrahi: cum hac oditiõe/ſi
infidelis conuertatur .
Viſ id eſt violentia eſt ſeptimũ
ſeu metus · Vñ circa ꝑſonã inductã
metum cadentẽ incõſtantẽ virum
ad ↄſentiẽdum interius in ꝓlatiõe
vboꝛe mr̃imonialium ·qꝛ nõ vult mẽ
tiri põt poſtmodũ mrimoniũ dirimi
tanq; nullum · ſed de ſeductiõe ꝑ blã
ditias ! non ita · Eſt autẽ metus ca-
dens in ↄſtantẽ viꝛe q̃druplex · ſciliz
metus moꝛtis · cruciatuſ coꝛpoꝛĩs.ſer
uitutis · et ſtupꝛĩ · Cruciatus ĩnq; coꝛ
poꝛſ cũ quis capit᷑ vł trahið᷑ inuitꝰ
ducit᷑ vł ligat᷑. Nec differt vtꝛe p̃fa
ta quatuoꝛ fiant in ꝑpſona ꝓpꝛia/ſiue
in ꝑſona liberoꝛ/ ſiue in ꝑſona vxo-
ris. Vñvſus · Stupꝛi ſiue ſtatus ver
beris atq; necis. Nota tñ ꝙ reſpe-
ctu actus qui ẽ foꝛnicari nõ põt eſſe
iuſtus metusqꝛ melius ẽ omĩa ma-⸗
la pene patilqᷓ; ſoli malo culpe ↄſen
cre · Aduertẽdũ etiã · mrimoniũ per
metum ĩinitum/licet nõ valeatltñ cõ
firmat᷑ per conſenſum ſeqñtem du-⸗
rãte pᷣmo ↄſenſu et diſſenſus poteſt
tranſire in ↄſenſum · Sic etiã ſi me-
tum inferẽ ſ peniteat nõ eſt mrimo
niũ · qꝛ nõ ſunt ibi mutui conſenſuſ
Oꝛdo ẽ octauũ impedimentũ · et
intelligiẽ de oꝛdine ſacro vt ſubdia-
conatu et ſup̃· et de ꝓfeſſione in re-
ligione appꝛobata. Et dirimit ↄtra-
ctum·et impedit ↄtrahẽdũ.Fit etiã

irregłaris ↄtrahẽs de facto· Nõ au

tem ecõtrario mrimonium impedit
oꝛdinẽ · ſed vxoꝛatus bñ recipit cara
cterem · Si autẽ recipit vxoꝛẽ ↄſen-

tiente recipit etiã executionẽ · ¶· Dꝛo

feſſus etiã in oꝛdine appꝛobatoletiã

—

fit irregularis ſi de facto cõtrahit
Aigamen ẽ nonũ impedimẽtũ · qñ
ſcʒ quis pᷣus cũ vna ↄtraxitſic liga-
tuſ ẽ/œꝙ cũ alia ↄtrahẽdo contractuſ
nullus ẽ. Immo ſi cũ ſecunda coit!
adulter eſt/
MHoneſtaſ ẽ decimũ ĩd eſt publice
honeſtatis ĩuſtitia · qᷓ eſt pꝛopinqtas
ex ſponſalibus ꝓueniẽſab inſtititu
to eccłe,/pꝛ eius honeſtatẽ · Nã qñ
aliquis deſpõſauũt aliquã ſex anno-
rum vbł vltra, licet eã nõ cognoſcat!
tñ nullus de ſauguinitate eius pote
rit eam habere in vxoꝛẽ · nec ipſe e⸗
ius aliquã ↄſanguineã · Et impedit
publice honeſtatis iuſtitia mrimoni
um ſicut ↄſangtas/et affinitas ſʒm
eoſdem gradus · Sunt autẽ ſponm
ſalia repꝛomiſſio futurae nuptiax ·
EVEx hoc ꝙ dicit᷑ repꝛomiſſiol! patet ꝙ;
requiriẽ vtriuſq; ꝓmiſſio · nec altexꝝ
ſufficit ꝓmittere · ſed ſi vir ꝓmittit
et mulier tacet et ↄſentit idem eſt
ac ſi manũ poꝛrigat ad fidem recipi
endam · Si autẽ nulla ſigna apparẽt
pꝓbabilia de ↄſenſu eius nulla ſunt
ſpõſalia. Et pñt ↄtrahi inter abſen-
teſ ꝑ nuntium vł epłaʒ · qñ pᷣmo cõ-
ſentiunt/ et ↄſenſus idem pꝑſeuerat ·
per pñteſ etiã tam ↄſanguineos qᷓ;
extraneos niſi expᷣſſe reclamarent ·
Contrabhun᷑ itaq; ſponſalia pure · i ·
ſine mõ et ↄditione ſeptem modis ·
IPꝛimo ſubarratione · niſi ageret᷑ de
mr̃imonio tacite vł exp̃ſſe · puta añ
valuas eccleſie · Scðo arris ſponſali
tijs etiã ſine vbis· alias ipſa verba
ſufficerẽt · vtputa ſi habito cõtractu
inter amicos miſit iocalia nomine
arre ſponſalio/nihil dicẽſ aliud.et
ula acceptauit · Tertio iuramẽti in-

teruentiõe · Quarto nuda ꝓmiſſiõe
affirmatiua:nõ negatiua.· vt ſi dicat
ꝓmitto tibi ꝙ nunq; ducã aliã vxo-
rem a te tunc nõ tenet᷑ eã ducè ſi ve
lit dtinere · ſed ſi velit ↄtrabẽ nõ licz
cum alia · Quinto per traductionẽ.
Vnge ſi etiã ante ſeptenniũ puella

traducat᷑ deſpõſata/et traducta ſep-
tenniũ complens nõ reclamat ſpon-

ſalia ↄfirmant᷑ · Sexto ꝑ accepᷣtionẽ
qñ enĩ ſpõſa lia pᷣceſſerũt nulla, pꝛo-
pter defectũ etatis! ſecutuſẽ cona
tug et ecouer ſo dubiũ ẽ an habuerit
effectum cenſent᷑ ſpõſalia · Si enim
certũ eſſet ꝙ nõ habuerit effectum
nõ ſpõſalia eſſent· Si autẽ certũ eſſʒ
ꝙ eam cognouit tunc oꝛit᷑ affinitas

Septimo ꝑ tacitã ↄuentionẽ · qꝛ quo

tienſcunq; ðtrahit᷑ mrimoniũ ꝓꝑ vba
de pñti/et ñ valet p cauſamq̃ ẽ im
peditiua mr̃imonij nõ ſponſał· tunc
habet vim ſponſaliũ. et ↄtrahuntur
tacite ĩſta · Mec autẽ locum habent
multum de foꝛo ↄtẽtioſo · ſed in foꝛo
ↄſcientie nunq; vident᷑ eſſe ſponſa-
lia/ ſicut nec mrimoniũ niſi quis in
talibus voluerit ſe obligare pᷣciſe ·

in talibus credendũ ẽ eiſ· Vnde ſy

ſponſolia ſunt nulla p defectũ ↄſen
ſus · vt in furioſiſ/infantibus/mente

captis manifeſtum ẽ· Sunt igitur

decem qᷓ impediũt ne ſpõſalia otra-
hant᷑ notata ꝑ vᷣba hoſtienſʒ · ſcʒ· cri

mẽ · diſſenſus· fuga · tempus·oꝛdo · ſe

cũda · Woꝛbus· affinis · vox publica·
cunq; reclamat · Crimẽ foꝛnicatiõis
ſi eſt publicum/facit vt innocẽ l/foꝛ
nicariũ ſponſum ꝑ ſe dimittere põt.
ſi occultũ/tunc ꝓ iudicẽ vir ſi ponſam
foꝛnicariã dimittẽ põt · Diſſenſus al

teriuſ ſeʒ vł amboxe · ſed in illo caſu

Aoſreinch
te
i ſt ediſenitet ſequr

precegelh 8 .
Oorbus puta lepua parallis/ami

ſooellor vl n eylenta etiib
enemis defomitis lupueme diſ⸗
ſlit cre udt nimmt detenm
nanda. Akms quia ponſus cogno
ſenſ ſponle langumea impedit ci
vCa; owabere gineſtuſ mpedit
mñnonii oahenci Voxpuilra
inmñmonio diſſoluẽco qa vor vm⸗
wrxnulius· Vñfama inpedt · C
rellamat ater ſa de vide ſim
maſ Diſollitetĩ ſonſalu omnia
edin mut otrackum mñinomi ſ
Netite Dinlren impectit
monii oerabend Gie eti ag
ucne e end eetizqn ſpo⸗
elen iaſiftt in r

i ut onll Alekh .
migierdug de ſes int⸗
cato-

gcC—„ u)uyJJJH——RN

n eenſei piſla Gerin
eſeteno ablentofechmn
laeſert Diante eß
ncugrouſt nr oit finitz
mptaeti uentono rgr
ny ddabit nmñinonii pfb
et i wlet ſycallamq?in
Anmnmoni n ſponſal/ tune
nmſponſäli etodehuntur
ſta er ate un bobert
ndeſed Wenaſd ſei nfon
demuni; ddeiteſeſhaſt
tnEt WENoid Miciin
Wlertſechigreſeſi
bis geieni tel e
aſnrnlu yftfi
einfmfſf miu n
Hõ
tieſiaord
ehfz
tennpusl

cum licentia iudicis fieri debet ĩpꝛ

reuerẽtiã mrimonij· Fuga qñ alter

fugit. nec infra bienniũ comparet ·
qð tempus tñ iudex abꝛeuiare põt ·
Oꝛdo ſacer.ſcʒ ſubdiaconatus et ſu

pꝛa ſupueniẽſ quõcunqʒ ſiue inſcia ſi
ue inuita ſponſa · Non debet tñ ſpõ

ſus inſcia vł inuita ſponſa ad quoſ⸗
cunq; ſacros oꝛdines ꝓmoueri: im-
mo nõ debet ad oꝛdineſ fut᷑̃os licen
tiari a ſponſa · Et ſi petat inhiben-
dum ẽ ei ſub pena excõmunicatiõis
ne inuita et inſcia ſponſa aſcendat-
et p̃cipiendũ ꝙ mr̃imoniũ ↄtrahat·
Oꝛdo etiã religionis appꝛobate/in

ꝓfeſſione eiuſ/et nõ in introĩtu oꝛdi
nis vł nouiciatu / diſſoluit ſponſalia ·

Scðda id ẽ mrimoniũ ↄtractũ ꝑ vᷣba
de pñti cum ſcdᷣal impedit ſponſalia
pꝛecedẽtia/etiã iuramẽto firmata-
Moꝛbus puta lepꝛa/paraliſis/amiſ⸗

ſio oculo vł naſi/epilentia/et q̃libʒ

enoꝛmis defoꝛmitas ſupꝑueniẽſ diſ⸗
ſoluit · que iudici cõmĩittunt᷑ determi
nanda. Affinis quia ſponſus cogno
ſcenſ ſponſe ↄſanguineã impedit᷑ cũ
vtraq; dtrahere·q; inceſtuſ impedit
mr̃imoniũ ↄtrahendũ · Vox publica
in mr̃imonio diſſoluẽdo · qꝛ vox vniꝰ
vox nullius · Vñ fama impedit· Cũ
qʒ reclamat alter ſcʒ de q̃ vide ſum
maſ.Diſſoluũt etiã ſponſalia omnia
que dirimũt ↄtractum mr̃imoniũ ſu
pꝛatacta· Simłer ea qᷓ impediũt ma-
trimoniũ ↄtrahenð · Sic etiã qñ ſpo

ſalia ſunt omĩno occultalſicut in oc-

culto ↄſenſerunt, ita ſufficit ꝙ in oc
culto ſine iudice diſſentiãt et ſe qui-
etent · Ita etia qñ impedimentu ẽ
oceultũ/ licet ſponſalia publica ſint·
vt ſi ſponſus ẽ certus de foꝛnicatio-

ne/nec poſſit ꝓbare nõ tenet᷑ petere
licentiã cũ alia ↄtrahẽdi · qꝛ ſibi de
negaret᷑ ſed ꝓpꝛia autoꝛitate poteſt
Sic qñ alter appꝛobatã religionem
ꝓfitet᷑ · Sic qñ alter publice foꝛnicã
Sic etiam qñ alia impedimẽta ſunt
notoꝛia · vt ſi ſponſa iam facta lepꝛo-
ſa in lepꝛoſoꝛio poſita eſt · et ſino iu-
dice factum ẽ · Aliasg autẽ cõmuniter
licentia iudicis haberi debet· puta
ep̃i ł eius officiał vł archidiaconi/
aut alterius oꝛdinarij, vel alterius
delegati · non tñ parrochiab ſacerdo
tis auctoꝛitas ſufficit,
Si ſis affinis ẽ xj· impedimẽtum
qdð mr̃imoniũ etiã pꝛius ↄtractũ di⸗
rimit · Contrahit᷑ autẽ affinitas du⸗
płr · Vnomõ ꝓ mr̃imoniũ/etiã ſi car
nalis copula nõ ſequat᷑ · ꝑx mrimoniũ
dico pꝛimũ · non ſcdᷣm, aut tertium·
que affinitas nõ ẽ in vſu · Alio mõ ꝑ
carnalem copulã quõcunq; exercita
tam licite vł illicite, ſzm vł ↄtra na
turã dum tñ ſemen viri in vaſe de⸗
bito recipiat᷑ · ollutio autẽ extra
oꝛdinaria id ẽ qua ſemen viri nõ in
debito vaſe recipit᷑ nõ cauſat affinĩ
tatẽ · niſi fieret maritali affectu · Nã
quãtumcunq; inuadat vł infringat
vaſa pudoꝛis? niſi in vaſe eius ſemẽ
emittat nõ ↄtrahit᷑ affinitaſ.Requi
rit᷑ enim ſeminũ cõmixtio.ſcʒ ſemĩs
et mẽſtrui · Et de talibus affinitatiſ
impedimẽtislẽ regła iſta.Om̃ſ ↄſã
guineĩ vxoꝛiſ mee ſunt mihi affineſ
et in eodem gradu in quo ſunt ↄſan
guinei vxoꝛiſ Simłr om̃ſ ↄſanguinei
mei ſunt affineſ vxoꝛis mee in eoð
gradu in q̃ ſunt mei ↄſanguinei · Et
qð dẽtm̃ eſt de vxoꝛe/ intelligẽdum
eſt de qᷓcunq; alia carnałr cognita/

modlis ſupꝛadictis · Sed ↄſanguinei
mei nullomõ ſunt affineſ ↄſanguine
is vxoꝛis mee·nec inter eos mrimo-
nium pꝛohibetur
Si foꝛte coĩire nequibis ẽ xij·im-
pedimẽtum.qðdð habet locum in fri-
giditate natali/vł maleficio accidẽ-
tali vł artatiõe membꝛi feminei/vł
in pubertate vł caſtratiõe · Nã fri-
giditas impedit ſi ẽ ppetua· Simłr
maleficiũ ſi ẽ ppetuũ · Merpetuum
autẽ iudicat᷑ poſt terminũ ꝓbatum
legitime · Impubereſetiã ↄtrahere
non poſſunt ſiue vterq; ſit impuber
ſiue alter· Dicit᷑ autẽ impuber maſ
infra xiiij · annũ completũ ·puella/in
fra annũ xij:et añ ↄtrahere nõ pñt ·
niſi eſſent ꝓpinqui pubertati · vt ſi ñ
diſtent niſi ꝑ ſex mẽſes · vł malitia
ſuppleret etatẽ/et pñt carnałr com
miſceri · Ille tñ qui ſciuit in ſe vł a
lio impotẽtiã aliqᷓ; coeundi non põt
inuito alio diſcedẽ p tłe impedimẽ
tum · ſʒz imputet ſibi qui talẽ elegit

Capłm tertiũ huiuſ quarte par⸗
tis · Pꝛimo oñdit an liceat ↄiugi
ↄiugem dimittẽ ipꝛ foꝛnicationẽ
carnalẽ · Secundo an idem liceat
Itpꝛ foꝛnicationẽ ſpũalem · CTertio
ſi ſp foꝛnicationẽ innatalẽ. Quar
to ſi o foꝛnicationiſ vehementcẽ
ſuſpitionẽ · Quinto oñdit ſeptem
caſuſ in qbus nõ licet ↄiugi dimit
tere ↄiugem · Sexto qñ vir tenet
dimittẽ et expellere a ſe vRᷣugem
Septimo ponit quĩnq; caſus in qͥ
bus vir etiã innocẽſ nõ tenet᷑ di⸗
mittere ↄĩugẽ · Octauo oñdit an
ꝓpꝛ alia crimina a foꝛnicatiõe cõ-
iunx poſſit coniugem dimittere:

E poteſtate autẽ qñ vir poſ

ſit dimittẽ vxoꝛem ſuam vE

teneat᷑ ſunt quatuoꝛ pet᷑ de
palude ↄcluſioneſ. Dꝛima. Matri⸗
monio etia ↄſummato licet viro di⸗
mittere vxoꝛẽ ex cauſa foꝛnicatiõis
carnał/ad coꝛrectionẽ eius/vł vitã-
dam infamiã/et ꝓliſ incertitudinẽ
etiã ſi iurauit nõ dimittẽ vł nõ accu
ſare · Non tñ licet talem dimitte li⸗
uoꝛe vindicte, vel amoꝛe pecunie vt
lucret᷑ dotem. ſed ʒelo ĩuſtitie · ne de
hictũ maneat impunitũ · vt vmus pe
na ſit metuſ multoꝛe · ſicut regina va
ſti repudiata eſt· Sed hic diſſinguo
dicit pe · de pa · Nam ſi foꝛnicatio ẽ
occulta! tunc quo ad thoꝛe duntaxat
auctoꝛitate ꝓpꝛĩa põt vxoꝛẽ dimnttẽ
Alias ſibi p̃iudicaret ſi eam cogno-
ſceret ſcienter et ſponte · Cognoſcẽs
autẽ adulterã coactus ꝑ eccłam,/ vł
ignarusſibi non p̃iudicat/ quin poſ
ſit eam repellere qñ põt ꝓbare · Si

So foꝛnicatio ẽ notona/ puta ſi ẽ de

p̃henſa in lupanari,/ vł ꝑ ſentẽtiam
iudicis/et ↄfeſſionẽ in iure, vel per
facti euidentiã qᷓ̃ nulla tergiuerſati
one põt celariſtunc licet auctoꝛitate
ꝓpꝛia vxoꝛem dimittẽ adulterã etiã
quo ad cohabitationẽ · Si autẽ ẽ de
p̃ᷣhenſa in adulterionõ p hoc mudi⸗
cat᷑ notoꝛiũ quo ad hoc · Si pꝛeterea
ipſe non poſſit ꝓbare · põt tñ ipſe iuſ
dicere· qꝛ defectus ꝓbatiõis nõ ẽ ex
culpa ſua · Sicut debitoꝛẽ fugientẽ
licet accipe · Simłr ſi quis furatus
eſt mihi centũ floꝛenoslicet nõ poſ
ſit ꝓbari, non ſolum poſſum tenenti
de ſuo retinereſed etiã occulte ac-
cipere·qñ enim copia ĩiudiciſ babe-
rni non põt/aut p defectum iudicis

ſtcongere nrenr ⁊
Lerta Nlnfo em e de fent

abue innaal/ſcut Carnan natal
gltainpck vcomince l ena pol⸗
uone ext aondinaria peurata dum
Ao l diacoriſſa Ademeſt de
Ont d Wa adura comilſo gia

nectad rpins gadltenuxpyne

Sdum. ViGeiſta wiſ n
OAuarta oduſio⸗ Cufata omnis
ſextenalt etii ag fomnitaniig ii⸗
hitionẽ violentzm. veſſfuit ſcis
lum ſoly nudlis e mici. in eocen

lcto icenl. loo et wuj ſeaeti et

wvecommoclig

ſon poteſt ue⸗ .
e leteſtautẽ vrn fomniti ſo

ittin ſepti cſbu,
efoirätig ſt Eaz imiſ 61

k ka.⸗ —— — —

— —- —ʒ—ð/

— — -—

—
Ne ppij tordinen
gpna pit rydinntn⸗
1 piuctcart ſn ag.
nteret ſonte Cogſi⸗
erdcoachig perklan 9l
bironßiuditat qun pol
Rlereſ pot poare⸗ Di
noe otona Ptaſtede⸗
NHupanan, N lentddam
reMore n urn Aper
derta anlla tergetſri
cdan tune lcetandortite
xmem dinitte dlltriitti
cobabtetni. Raltil⸗
in adllendſihru⸗
vrii quat xõ een
mſtrbee tihͤ
,deſecnb banib ſoee⸗
ent wtniͦfigente

aut aduerſari, aut alias ſine culpa

puiuſmodi iſte põt ſibi ius dicere ·
Alias omĩa bella eſſent iniuſta. Nã
vindicatio ẽ etiã virtus ſubditi/non
ſolum iudicis · Quo ad ꝓbationẽ atc̃
adulterij ſufficit violenta pᷣſumptio

Et põt detinere etiã ſacerdotẽ cum

vxoꝛe dep̃henſum · ſine excõmunica
liõe· vt vocet teſteſ pꝑ q̃ſ ꝓbaẽ poſſit
Scðda ↄcluſio · De ſpũali foꝛnicati
one idem ẽ ſicut de carnali· vt ſi in-
cidit in hereſim· in iudaiſmũ · vł gẽ
tilitatẽ · qꝛ tũc ẽ ↄtꝛa bonũ pꝛoł·et O
tra bonũ ſacramẽti· et ↄiunctionem
animox · Differt tñ · qꝛ ſp carnalem
foꝛnicationẽ ſemel commiſſã dĩmit
tere põt·ſed pꝛ ſpuũalem nõ/ſi ſe ve
lit coꝛrigere nocens;
Tertia ↄcluſio · Idem ẽ de foꝛni-
catiõe innat᷑alilſicut carnali natali.
puta in pctõ zodomitico · vł etiã pol-
lutione extraoꝛdinaria ꝓcurata cum
alio/vł eũ alia cõmiſſa· Idem eſt de
omni pctõ ↄtra naturã cõmiſſo:quia
mechia ẽ et plus q; adulteriũ ꝓpꝛie
dictum . Videj · ca · xvij . C. vij
Quarta ↄcluſio· ¶ Pꝛefata omnia
ſe extendũt etiã ad foꝛnicatiõis ſu⸗
ſpitionẽ violentam. vt ſi fuit ſolus
cum ſola. nudus cũ nuda in eodem
lecto iacenſ. loco et hoꝛa ſecretiset
ad hoc commodis
Non poteſt autẽ vxoꝛ foꝛnĩcãſ oi
mitti in ſeptẽ caſibus ꝛimuſſi
ipſe foꝛnicatus ſit · Etiã ſi vir foꝛni-

catus eſt occulte/et ipſa manifeſte/

ſine pctõ eam dimittere non põt/nee
accuſare.Si tñ vterq; foꝛnicatuſ ẽ
tunc iſte qui coꝛrigit habet ius di-
mittendi incoꝛrigibilem vł incoꝛre
um:et econuerſo · Si autẽ vterq;

coꝛrectus eſt tunc pacta nouiſſima

ſeruanda ſunt ĩta ꝙ quĩ pꝛius foꝛni
catus eſt ius ꝑdidit·et recuꝑat alio
poſterius foꝛnicãte · et ſic ſemꝑ alt᷑-

nando/qui poſterius foꝛnicat᷑ perdit
ius qð habebat debitum negãdi et

dimittẽdi · Qui ergo foꝛnicãdo pꝛiꝰ
ius petendi ꝑdiderat recuꝑat ipᷣm
alio poſt foꝛnicante · et ſꝑ vltimo foꝛ
nicans ſuccũbit, ſaltem ante ſenten
tiam eccłe · Vbi autẽ mulier ẽ igna
ra vł oppꝛeſſa excuſat᷑ ·qꝛ adulteriũ
dolum reſpicit · Scðs pꝛ crimen

lenocinij · ſi vir ipſemet eã ꝓſtituit ·

Et idem ſi ipſe ſciuit et nõ ꝓhibuit
cum potuit · Secus ſi indirecte ei oc
eaſionem dediſſet expellẽdo eam/vł
neceſſaria negãdo. niſi vir expellen
do eamhoc intendiſſet et voluiſſet ·
Tertius ſi ꝓbabłr credens poſt lon
gam abſentiã vi moꝛtuũ/ alteri nu
pſerit! niſi ſcienter cognita fuerit a
ſcdo pꝛius q; pᷣmuſ venit. Quar⸗
tus· Si latẽter fuĩit ab extraneo co-⸗
gnita ſub ſpecie viri ſicut excuſant᷑
lya et iacob · CQuintus · Si vi fue
rit oppꝛeſſa ·qð int elligit᷑ de vi abſo
luta · Nam ſi metu vł pᷣcepto parẽ
tum/vł inſtãtia ↄſangneoꝛe/ vł alia
ↄſimili cauſa foꝛnicet᷑ cũ aliquol eti-
am ↄtrabhẽdo cum iſto de facto non
exeuſat᷑ · Iñ ñ excuſaret᷑ micol · de q
vᷣmo regum.ca ·xviij · xxv. Et filia
ptholomei pmi · macha · xj · Et vxoꝛ
ſanſonis · iudicũ · xx. Sextus · Qñ
recõciliat eam ſcienter/ ſponte co-⸗
gnoſcendo. Nam ſi ignoꝛãter aut co
actus p eccleſiã ſecus · Non tñ recõ
ciliat qui nõ ſtatim repellit cum nõ
poſſit autoꝛitate ꝓpꝛia · Et idem ſi
ignoꝛant᷑. ñ tñ tenet᷑ debitũ reddẽ:

ex quo certuſ eſt de iure ſuo· Se⸗
ptimus qñ ſzm legem ſuã in infide-
litate eſt repudiata/et adultata fu-
it poſt repudium alij nubendo⸗
Quando vo vir neceſſario tene
að᷑ expellere adulterã in penã nota
ſzm petꝝ de pa·ꝙ triplex ẽ coꝛrectõ
in adulterio/et alibi · Mꝛima vbox·
et illa ẽ tam mariti qᷓ; vxoꝛis · ſciliz
fraterna coꝛrectio · Vir tñ qui ẽ ca
put habet increpare · vxoꝛ vo obſe⸗
crare · ſzm illud · Nõ deſ mulieri po-
teſtatem anime tue mulier ſi pᷣma-
tum ac · Scda ẽ vberum:et ſolum
eſt viroꝝ· Tertia ẽ eiectio · Mer hoc
ad queſiſonẽ · Si mulier ẽ incoꝛrigi
bilis, et adulteriũ eius ẽ occultum
tunc ſzm pe · de thar · dimitti nõ de⸗
bet p ſcandalum.ne crimen occul-
tum ꝓdere videat᷑· quo ad thox tñ
põt ſeparari · Si autẽ foꝛnicatio eſt
manifeſta/et ipſa nõ penitetſtultuſ
eſt ſi retinet/et crimen lenocinij com
mittit · Vñ tenet᷑ expellere. Qð aũt
incoꝛrigibił debeat expellidicit pe
trus de pa· vlterius) hoc intelligo/
qñ melius coꝛrigit᷑ ꝑ hoc/qᷓ; ꝓ aliud
et ipſe ↄfidit de ſua ↄtinẽtia · Nam
ſi ipſa ꝑ retẽtionẽ coꝛrigit᷑ a tanto/
et ſi nõ a toto, cum ipſa ꝑ eiectionẽ
ſit cũ pluribus et pluries foꝛnicat᷑a!-
magis coꝛrigit eã retinẽdo q; reijci
endo: Uñ p aliud nõ tenet᷑ eijcere
niſi ad coꝛrectionẽ · Similiter ſi ipſe
diffidit ſe poſſe dtinere/etiam ſi ipᷣa
nõ magis ↄtineat retẽta qᷓ; expulſa!
agdbuc ſp ſe non eam põt eã reti
nere· et q̊ magis ẽ ↄſulendũ ·cũ pr
diuoꝛtium videamus frequẽter ad-
vlterã ꝓſtituĩ· et illum qͥ pꝛrius erat
immocẽ ſ per adulterium pollui⸗

„=

Sunt pᷣterea quinq; caſus! in qui

bus vir innocẽ ſnõ tenet᷑ dimittere
adulterã. Pꝛimus eſt qñ occultum
adulteriũ eſt· et tunc nõ tenet᷑/ licet
poſſit · quia ceſſat ratio reſpectu ſeãꝗ

dali · Etiã ſi ẽ coꝛrigibił põt dimittè
licet nõ teneat᷑ · qꝛ nulli facit iniuriã
qͥ vtit᷑ iure ſuo/licet ↄſulenð ſit vt Sg
Scðo etiã ſi publicũ ẽ ꝙ ẽ coꝛrecta
vł ſpeſ de coꝛrectiõe · vt qñ in ſpev-
in re oñdit ſe penitere et tunc nõ te
net᷑ dimittere · ſed põt ſine pctõ reti-
nere · quia licet viro renuntiare ĩuri
ſuo · Tertio qñ incoꝛrigibilẽ animo
põt compeſcè includẽdo. et ſic cohi-
bendo ne exeat · et ꝙ nullus intret
niſi ipſe · Quarto qñ ſaltem plus co
hibet᷑ ꝑ hoc ꝙ retinet᷑ qᷓ; expoſita · qᷓ
eoĩipſo ſe ꝓſtitueret · Quinto qñ ſibi
vir timet de incõtinẽtia·qꝛ nõ tenet᷑
plus vir coꝛrigẽ vxoꝛẽ q; dñs famu
lum. ſed dñs famłm vb ſeruũ excẽr
municatũ nõ tenet᷑ expellere. ſed li
cite põt debĩitũ ſeruitiũ ab eo repe-
tere: et tñ eſt minus debitũ famuli
dñol qᷓ; ab vxoꝛe viro · Sic iĩigit cum
detmento iuris ſui/et ꝑiculo ſuo/ nõ
tenet᷑ expellere/ etiã nõ obſtãte ſcan
dalo phariſeoꝝ · Sed ſciẽtibus adul-
teriũ dicat ꝙ retinet/vt eam a pec-
cato plus cohibeatnõ vt in crimine
foueat. Autoꝛitates g que dicunt ꝙ
nõ licet eã retinere/loquunt᷑ qñ non

põt ſine ſcandalo ſimplicium vbi ex

ignoꝛãtia ꝓcedit· nõ autẽ vbi ex ma
licia · vł qñ ꝑ hoc qð retine⁊᷑ · deteri⸗
oꝛ efficit. vł qñ non pꝛ ſui ꝑiculum
hoc facit · De muliere vero dðᷣmq

qañ vir foꝛnicat⁊᷑ nõ ſic eum tenet᷑ di

mittere vt detm̃ ẽ de viro· qꝛ nõ ha
het ſic eum coꝛrigere facto· Et eſt

“ g ,
Crſinl pgact ino dened

en et deb is ſiñ
Aus ind i ul
mintontinentte,;
An auts /ral imnmnd wvſit
„44
Ninraſium dinite ,al ohabte

unn int eſ aluſoneſßfat ve d
Aluce. Pima Aet noſt fomi
ctoCi: ne ſialis iupuemes
ninonoſithſt tle rime in Ate
to dter dnet de opor ſuo net
tſid ſedane dt panden dnt he;

Driakte⸗ ſat rndnu eo
Pſeuta teſ puerds ondentt gſt
non tenet debiti rec ere ci nieii⸗
copoꝛis ſii⸗multomi tenet cobe

litare. Vñ qñ alqqua videt vire in

unſatwinis debiti no poſſe con

ümrg vrnommi boupielitae⸗
H lemnnni. Et retdiß noͤexcpi
ii nſ ifonicats ſ c vnuſ

nuhind n notti atenius

et quis

übelodepig ſig ebt
d dſicebtes Ar.

titlgzfl ua vbi eſt

—

Ouanwq; ſſten lb
vvr 9 etinec epoſta
gbnert Qunp giſbi
de intotnetig geno tenel
ungs ve q dio famn
dig famlm vl ſerii exee
ni tenct erſelere ſealr
Nbt ſerndin beotee⸗
GRninus dotüfannl
b Nrde o Dr iten
Ndoiuns ii er Polloſion
tpelere eia to hſiteſn
banileoy de⸗ ſiethiball
dicæ ennit tean / ,e⸗
is oiber i o nne
Autmitte le dantq
renwre uin ſe⸗
lanlhimplein e n
eclt lati bierin
fetinet. deten

veriſimile ꝙ qñq; accedẽs ad vxoꝛẽ
tantominus accedit ad foꝛnicariã ·
Vñ omni illo caſu quo licet viro ad
vlterã retinere multomagis ecõuer
ſo/et plus · qꝛ cum ipſa nõ habeat vi
rum coꝛrigere facto/ſed verbo ipſa
nõ tenet᷑ eum dimittere · niſi qñ vel⸗
let eam cognoſcere ſolum innat᷑alit
et tunc quo ad thoꝝ omĩno eum de
bet dimittẽ · vt potius ſe ꝑmittat oc
cidi qᷓ; ſic abuti ʒodomitice · Itẽ Fp
foꝛnicationẽ ſpualem!ſi timet/ne co
habitando ipſam puertat: tunc quo
etiã ad domũ tenet᷑ ipſum dimittẽ ·
Alias ſi nõ timeret de Glius ſuũ pe
tere nõ ꝓhibet maxime ipꝛ pericu
lum incontinentie⸗/
An autẽ pꝛ alia crimina poſſit
diunx alium dimittẽ qᷓ̃ ad cohabitã
dum ! ſunt treſ ↄcluſioneſ p̃fati pe · D

palude · Pꝛima · Licet nõ ſit foꝛni

catio carnal nec ſpũalis ſupueniẽs
mr̃imonio/ſi tñ ſit tale crimẽ in alte
ro ꝙ alter timet de coꝛpoꝛe ſuo/nec
põt ſibi ſecure ałr ꝓuideri:tunc licʒ
dimittẽ · ſicut vxoꝛ in cuiuſ vtẽo vir
pꝑ ſeuitiã treſ pueros occiderat · qꝛ ſi
non tenet᷑ debitũ reddere cũ piculo
coꝛpoꝛis ſui multomĩiꝰ tenet᷑ coha-
bitare · Vñ qñ aliqua videt vixe ſu
um latrocinijs debitũ nõ poſſe coꝛri
gi/ pꝛ qð vxoꝛ omni hoꝛa ꝑiclitat᷑
idem dðm ẽ· Et licet dñs nõ excipi
at niſi cauſã foꝛnicatiõis ſi tñ vnuſ
machinat᷑ in moꝛtẽ alterius,/ vł per
venenũ/vł ꝓꝑ gladiũ nõ tenet᷑ quis
cũ piculo coꝛpis ſui cohabitaẽ. Ar·
eỹ · de reſti · ſpol · SAraſ. quia vbi eſt
tãta ſeuitia viri/q nõ põt ſecure per
cautionẽ vxoꝛi ꝓuideri! nõ ẽ ſibi red
denda · Et patet rõne · qꝛ maioꝛ ẽ in

mr̃imonio obligatio ad reddendum
debitũ! qᷓ; ad cohabitãdũ · ſed nõ te⸗
net᷑ reddere debitũ/vbi ꝓbabiłr ex
redditiõe imminet ſibi piculum moꝛ
bi vł moꝛtiſ.g multomiꝰcum tali pe
riculo tenet᷑ cohabitaẽ · Et genera-
liter vᷣm ẽ ꝙ vbi ↄiunx nõ pot alr ꝓ
uideri de ſecuritate vite/ niſi iugẽ
dimittẽdol nõ tenet᷑ ei debitũ reddẽ
nec cohabita cũ piculo coꝛpoꝛis ſui
Scðda ocluſio · Idem videt᷑ qñ diũx
