quã herbã dicẽdo ſimbolũ fidei/vł
oꝛõnem dñicam vt ponet eam ſupẽ

aliqᷓ; infirmũ iſta intentõe/vt ĩ iſtiſ

deus creatoꝛ oĩm/et deus honoꝛec᷑
non reꝓbat᷑jdummõ nłla obſeruã.
tia ſuꝑſtitioſa obſeruet᷑/vł ĩmiſceã.
xXxxvj ·q · v · non liceat · et . q · v. non ob⸗
ſeruetiſ. Et iſtð habenð eſt ꝓ regła
generali in iſta materia:ꝙ oĩs inqͥ-
ſitio qᷓ fit ꝑ inuo ationẽ demonũ ta
citam/vel exp̃ᷣſſam/qcunq; mõ fiat
ſiue ꝑ caractereſ/ſiue ꝑ figuraſ ſiue
alio q̃cunqʒ mõ eſt in iſto pcepto ꝓ
hibita · Sed q erit ðᷣ iſtiſ ↄiurijſ
in quibus ponun?᷑/et recitant᷑ noĩa
dei/et angeloꝛe/et ponunt᷑ młta bo
na verba?ꝰ Dico ꝙ in talibꝰ ẽ cauẽ
dum ne ſub ſpecie boni lateat ma-
lum · Vñ diligent᷑ eſt aduertendũ⸗:
ne inter illa nomĩa ĩmiſceant᷑ noĩa
ignota·que magis ſunt noĩa demo-
num q; angeloꝝ· Cum enim(ſzm ꝙ;
dicit beda) nulla ſit falſa doctrina/qᷓ
non aliqua vera falſis admiſceat:

impoſſibile eſt ꝙ in iſtis ſuꝑſtitioſſ

non admiſceant᷑ aliqᷓ vera cũ falſis/
et aliq bona cũ malis. Et qꝛ modi
cum fermẽtũ totã maſſam coꝛrũpit:
q;tuncũq; ſint ibi młta bona/ ſi ſint
ibi aliq̃ mala totũ eſt coꝛruptum
ſuſpectũ. Quia etiã angłus malus
ſe t᷑ᷣnffigurat in angelũ lucis nõ eſt
credendũ iſtis fantaſticis/qͥ dicunt
ſevidẽ angłos/vel aliq̊s ſctõſ. vnde
dicit apłſ.ꝓbate ſpũſ ſi ex deo ſint:

De ſecundo pꝛecepto ·

lictum oportz gy ibi anttri⸗ 5
chcid et iuſticia Ita
veritaſ iudiciu/ ld
dñs p oſee Fppam ·; Jurabi⸗ G
domin? nvitate / et iuſtitia.
cio⸗xxiiſq i aniaduertẽd. Ve
eni ſemp debet eſſe in ſciẽtia
tiſyt firmiter ſciat ita eſſe ſi
Aliter ſi ſolũ credit et non ſcie
certo ita eſſe! non debz de cert
entia ſed ð credulitate iurare.
clicium dick hic diſcreta delibe
vt ſeʒ no iuret etiã vey n xpti
tatem ideſt cũ dicit alicui aliqᷓ
quod ei expeditvelvtile eſt ce-
et non vult credẽ ſimplici aſſert
Jua dic Evt Mud quod iuraæ

heiti ſita honeſtue de urein

ca et ſi chuſtuſ · Quocũq; S mo
ſiue iuramentũ ſit aſſertonũ ſi
miſſoꝛiũ / ſi aliqd iſtoe deficlat
ꝓ iuret falſum velvex / cum in

credit iurare feſum ſiue iur
Aliq nẽcitate ſue iuret aliqd il

ſoẽ Piuriũ et ẽ dirdẽ or illd .

„ Dec q fiet de iſtis iuramen

qſtidianiqᷓ fit ex

qdam leuit
qdam mala ↄſuetudies n
8 Vieſcetam deficiat ibi
lcte . ſic. Deg ſi fuerit
atal ſine

ntẽti iniz:
fallencii non tone deci Pi edi

dta: eldc etoiſiſ inf
in ib nm r utn ni
erapel erwun nlijly
„* nc⸗ Dwotrelb'äaé
aͤn. ne ſib ſene bani telt na,
lum. Un dlget Rderni
N RA nia nin
Gta e as unt Madene
mum anggar⸗Cum enim ſng
dot deta ulaſtfilladahnna
W dAta Ga fſsaniſten
4uinpoſblect n ſih ihtiaf
etdi tenadi nals qrti⸗
aum fermeii ce naſemn coript
. icſir tinlutmu ſin

—

Ecũdũ p̃ᷣceptũ eſt · Non aſſu⸗
mes nomen dei tui invanum ·
Ita ꝙ in iſto p̃cepto ꝓhibent᷑ pᷣmo

et ſpecialr omẽs ſpecies piurij· que

ſunt multe:Ad cuius euidentiã ſci-

endum! ꝙ ad hoc ꝙ ĩuramentũ ſit

licitum opoꝛtz ꝙ ibi ſint tria · ſcilicz
veritaſ/iudiciũ/et ĩuſticia · Ita dicit
dñs p oſee ꝓghᷣam · Jurabũt(dicit
dominꝰ in vitate/et iuſtitia · iudi-
cio · xxiij·q·i- anĩaduertẽð · Veritas
enĩ ſemp debet eſſe in ↄſciẽtia iurã
tiſvt firmiter ſciat ita eſſe ſiẽ iurat
Aliter ſi ſolũ credit et non ſciat pꝛo

certo ĩta eſſel non debʒ de certa ſci-

entia ſed ð credulitate iurare· Ju-
dicium dict hic diſcreta deliberatõ ·
vt ſcʒ nõ iuret etiã veꝛe n ꝓptẽ nẽci
tatem ideſt cũ dicit alicui aliq̃dveꝛ
quod ei expeditvelvtile eſt credere

et non vult credẽ ſimplici aſſertiõi ·

Juſtitia dicit᷑vt illud quod ĩuratur

licitũ ſit honeſtũ · eỹ de iureiuran-

ca·et ſi chaſtuſ· Quocũq; & mõ iurẽ
ſiue iuramentũ ſit aſſertoꝛiũ/ſiue ꝓ
miſſoꝛiũ/ ſi aliqd iſtoꝛe deficiat· ſiue
ꝙ iuret᷑ falſum/velvex/cum iuranſ

credit iurare fłſum/ſiue iurẽ abſq;
aliqᷓ nẽcitate/ſiue iuret aliq̃d illicitũ

ſp ẽ pĩuriũ · et ẽ dirctẽ ↄt᷑ illð pᷣcep ·
Sed qͥd fiet de iſtis iuramentis
q̃tidianis q̃ fiũt ex qdam leuitate/
vel ex qdam mala ↄſuetudĩe? nũqᷣd
ibi eſt piuriũs cum deficiat ibi iudi
cium? Dico ꝙ ſic · Sed ſi fuerit ð re
licita! a ſine intẽtione decipiẽdi/vł
fallendi non eſt n pctm̃veniale · Szʒ
ſi fiat de re illicita/vel cũ intentioe
fallendi/et decipiẽdil eſt petiñ moꝛ-
tale · Vñ nõnð cum iuramẽtum

non fuerit inſtitutũ/vt ſitvinculum
iniquitatiſ· Juramentũ q̊d fit de re
illicita/vel cõtra caritatẽ/et q̃d non

poteſt ſaluari ſine interitu et᷑ne ſa-
lutis-ſicut ſi iurarem me aliqᷓ; int᷑-

fectuꝛe/vel non datux elimoſinã/vl

aliq̃d tale pĩuriũ non eſt aliqtenus

obſeruanð:vñ hiero · In malis pꝛo
miſſis fidem reſcinde · In tpi voto
muta decretum:xxij· q iij · in malis:
Nõndũ etiãlꝙ ſcdᷣario ꝓhibet᷑ hic
iuramẽtũ qð fit ꝓ fłos deos·qð nõ
debet fieri a chꝛiſtianis: Cñ credo

ꝙ chꝛiſtianꝰ vbi eſſet expediẽs poſ-

ſet recipe iuramẽtũ a ſarracenis ꝑ
deos ſuos · Notanð inſuꝑ ꝙ nõẽ iu
randũ ꝓ creatas/nñ ꝑ aliqſ· vt ꝑ euã
geliũ · ꝓꝑ altare · ꝓcrucẽ · ꝓ reliquias
ſanctoꝛ · In manu et᷑ ep̃i põt iuraĩ
xxij ·q·j·ſi aliqua ·et q·v.quĩ pĩurat
Vñ nota ꝙ qui ĩurat ꝑ creaturã nõ
cõceſſam debet acerrime puniri · vt
dicit raymundus

De tertio pꝛecepto ·

Ertium pᷣceptũ ẽ · Memẽto vt
diem ſabbati ſanctificeſ· i ta ꝙ;
in iſto pᷣcepto p̃cipit᷑ pᷣmo/ pᷣncipłr
obſeruari dieſ dñica · Et ex ↄſeqñti
pᷣcipiun᷑ alie feſtiuitates ſollennes
q̃ ponunt᷑ de ↄſecra · diſt · j · ꝓnunti-
andum. Et ſunt iſte · Natiuitaſ dñi
Sanctoꝝ ſtephani/iohãnis euãgeli

ſte/innocentũ/ſilueſtri/circũciſio dĩmi

epiphania dñi/purificatio bte vgĩs
marie/inuẽtio ſancte cruciſ/ſctm̃ pa
ſcha cũ ebdomada,/ tres dies roga-
tionũ/aſcenſio dñi/dieſ penthecoſteſ
ſancti iohannis baptiſte/duodcim

apoſtoloꝛ/et maxime petria pauli:
qui totũ mundũ ſua pᷣdicatiõe ullu-
minauerũt/ſancti laurẽtij/aſſumpt᷑o
Sginis marie/natiuitas/ et ↄceptio
eiuſdẽ/dedicatio ſancti michaeł/de
dicat᷑o cuiuſcũq; oꝛatoꝛij ſeu eccleſie
feſtũ omniũ ſctõꝛe/ſancti martini/et
ule feſtiuitatesquasſingłi epiſcopi
in ſuis ep̃atibus cũ clero collauda-
uerũt celebꝛare ·qᷓ vicinis cõmoꝛãti-
bus indicẽde ſunt · nõ tñ generalit᷑
omnibus. ¶ ñ ̊ vltimũ intellige de
ſcis canoniſatis ab eccła romana·
eꝛ ep̃uſ non poſſet p ſe aliquẽ ſctĩ
canoni ſare · eỹ de reli · 1 ve · ſcõꝛe · c·
j· Reliqᷓ vo feſtiuitates nõ ſunt co-
gende ad ſeruãdũ/vł ꝓhibẽde · MHec
itacq; ſunt ſcripta/et detmĩata in ca
pᷣallegato.ꝓnuntiãdũ · tẽ euſebiꝰ
papa ſtatuit feſtũ inuẽtiõis ſctẽ cru
cis · vnonas maij ſollẽniter celebꝛa
ri · de ðſeẽ · diſt · ij · crucis · Nota etã
ꝙ in ca·pᷣdicto · ꝓnũtianð · nõ fit mẽ
tio de feſto annũtiatõis bẽe marie?-
cũ tñ ſit feſtum ſollenne et celebꝛe ·
SDed foꝛte dicẽt aliqͥs iſtðʒ pᷣceptũ ð
die ſabbati/nõ de die dñico eſſe intk
ligenð · Ad cuiuſ euidentiã ẽ nõnð:
ꝙ in lege veteri fuerut quedã pꝛe-
cepta cerimonialia! quedã moꝛalia·
Cerimonialia erãt illa qᷓ ptinebant
ad ſpecialẽ cultũ dei · ſiẽ ꝙ tali die
fieret ſacrificiũ tale/vł tale · Et etẽ
qᷓ ꝑtinebãt ad cerimoĩaſ illius ꝓppłi ·
ſicut ꝙ induerent᷑ tali veſte cẽ· Et
iſta p̃cepta ex quo chꝛiſtus ſurrexit
et fuit ꝓmulgatũ euãgeliũ nõ fuer̃t
obſeruata · immo qui ea obſeruaret
peccaret moꝛtałr · Moꝛalia autem
erãt illa qᷓ erãt de dctãmiĩe legis na

ture · ſicut ſeruire deo,/honoꝛare pa
rẽtes/eſimilia.Et iſta pꝛecepta ad
huc manẽt in vtute ſua · mõ p̃ceptũ
8 obſeruatiõe ſabbati partim erat
moꝛaleq̃ntũ ad hoc ſcʒ vt debitus
honoꝛ impẽderet᷑ deo · et iſtud ẽ de
dictamĩe legiſ nat᷑e · Sed ꝙ tali die
det᷑minata talis honoꝛ impẽderet᷑
magiſq; alia die erat cerimoniale·
inqᷓntũ reqͥes illius diei erat figuã
illius ſabbati magni/q̊ reqͥeuit deꝰ
in ſepulchꝛo · Et ideo qᷓntũ ad illud
ceſſauit iſtð pᷣceptã/ ita ꝙ dies ſab-⸗
bati fuit mutata in diẽ dñicã· Et H̊
rõnabiłr · In hac enĩ die mũdus ſũ
pſit exoꝛdiũ · reſurrexit chꝛiſtꝰ.moꝛiſ
interijtet vita accepit pncipiũ · Et
iſta ẽ intẽ tio bti pauli ad coloceñ ·
vbi dicit. nemo vos iudicet in cibo/
aut potulaut in parte diei feſtil aut
neomerie aut ſabbatoꝛ/q̃ᷓ ſunt vm
bꝛa fut᷑oꝝ · Et de ̊ diſputat multũ
apłs ad hebꝛeoſiij· ĩiuũj· ca· Et ha

bent᷑ ſuꝑ ̊ multa ca · de ðſeẽ · di · ij ·

In diebus feſtiuis debt vacare ho
mineſ hymnis/pſalmis/et canticis
ſpũalibus/et alijs bonis operibus
magiſq; alijſ diebus · Et ido magis
debẽt abſtinẽ ab omni ope ſeruili ·
Non ſolũ a pctõ,/qð ꝓpꝛie ſeruile di
cit/qꝛ facit hominẽ ſeruũ diaboli?
ſed etiã ab oꝑpibus mechanicis ne
gocijs ſcłaribus · nec mercatũ fiat ·
nec placitũ · nec aliquiſ ad penã ſeu

moꝛtẽ iudicet᷑ · nec ſacramẽta iurẽ⸗ʒ

tur niſi pꝛo pace fienda ·de ↄſecra ·
diſt · iij · rogatiõeſ· De his mechanĩ

cis et alijs ſcłaribuſ officijs exp̃ſſit

dñs dicens · Sex diebus oꝑaberis·
ſeptimo autẽ die qui ẽ ſabbatũ dñi

ſunt lar goꝛes eli⸗

deãt quox taaiſe ilis

ſinas erogare

bulſ pñt ſenbẽ in qternis ſuise

neſ uas q y ebdomacd audius

De quarto pꝛecepto ·

Vartum pceptum /et pꝛin
de llis q ptinent ad pꝛox
eſt· Nonoꝛa patrẽ tuum/et mat
tuã · Ita cin iſto pcepto direc
tipi? ꝙ parẽtes honoꝛemus · E
intelligengu no lolum do honor
uerẽtie ſicut q genua fleckente
ei et oſculẽdur eis manus jet
nmla)ſed etã de honoꝛe ſubſidi
puidentie · ſcʒ puideat᷑ eis in
ceſſarijs ſm facultatẽ vmiuſcui
Nomie etiã patris et matrig i
ligunt plati eccke· et mgỹ · et d
ni tepoꝛales! quibuſ ẽ honoꝛ de
exhibẽdus .· Nomine etia patri
matris intelligunt ofſ pumi.
bus ſint opa miſenicoꝛdie exh
da operum miſericoꝛche
nt pintualia et qdam coꝛpo⸗

Conſulere ne

Eeto bu palli ad chorj.
tht at en g ugreriyale,
. raifaſit
neonerie alt ſoobator i ſint vn
ba fuior RNdtd
IS a Ni dt r
deni unmNat de dei
In ddes feſnig deni veſe
mineibynmms pſalnis ettantns
ſp bus iet Ais bonss gertis
magſh aſf diebts Lt dſnegs
debet ablhne bonm ope kruſr
nüanicb nie t
frt homune ſerui diabel/

5 dedls che⸗
et S ibid
m . dee qn
„fſw
8

E

Er

dei tui nõ facias opus:tu/filius tu-
us/filia tua/ſeruus tuus/et ancilla
tua/iumẽtũ/et aduena qui eſt intra
poꝛtas tuas · Nota etiã ꝙ 0oꝛ picu-
lum hoſtiũ/vł tẽpeſtatis ĩimmĩnẽtiſ
pñt fructus colligi in diebus dñicis
et feſtiuis · ita tñ ꝙ de ill ꝓpoſſe ſtu
deãt illi quoꝝ ſunt largioꝛes elimo
ſinas erogare · Scholaẽſ et᷑ illis dis

buſ pñ̃t ſcribẽ in qternis ſuis lectio

neſ ſuas q̃ſꝑ ebdomadã audiuer̃t:
De quarto pꝛecepto ·

Vartum pᷣceptum/et pꝛimum
de illis qᷓ ꝑtinent ad pꝛoximũ
eſt· Honoꝛa patrẽ tuum/et matrem
tuã · Ita ꝙ in iſto pᷣcepto directe pᷣ⸗

cipit᷑ ꝙ parẽtes honoꝛemus · Et eſt

intelligendũ nõ ſolum de honoꝛe re
uerẽtie(ſicut ꝙ genua flectent᷑ coꝛã
eis/łt ꝙ oſculẽtur eis manus/et ſi
milia)ſed etiã de honoꝛe ſubſidij et
ꝓuidentie · ſeʒ ꝙ ꝓuideat᷑ eis in ne-
ceſſarijs pᷣm facultatẽ vniuſcuiuſqʒ
Nomiĩe etiã patris et matris intel-
ligunt᷑ pᷣlati eccłe · et mgr̃i·et domi-
ni tẽpoꝛales! quibuſ ẽ honoꝛ debitꝰ
exhibẽdus · Nomine etiã patris et
matris intelligunt᷑ om̃ſ ꝓximi:qui-
bus ſunt oꝑa miſericoꝛdie exhiben
da · Vñ operum miſericoꝛdie qᷓdam
ſunt ſpiritualial et qdam coꝛpoꝛalia
Spũalia ſunt illa.Conſulere neſciẽ
tes · coꝛrigẽ delinquẽtes · remittere
imuriãtibus · ↄſolari triſteſ· ſuppoꝛta
re impoꝛtunos · oꝛare ꝓ ꝑſecutonbꝰ
Vñ verſus · Conſule/caſũga/ſolare/
remitte/fer/oꝛa · Coꝛpoꝛalia ſũt iſta
paſcere eſuriẽtes/potare ſitientes,

veſtire nudos/viſitare infirmos/re
dimere captiuos/colligere ĩn hoſpiꝰ
tio vago⸗/ſepelire moꝛtuos. Vnde

verſus · Viſito/poto/cibo/redimo,

tego/colligo/tondo⸗
De quinto pꝛecepto ·

Vintum pᷣceptum/eęt ſcdᷣm ad
ꝓximum eſt · Non occides/ſu⸗
ple iniuſte · In quo p̃cepto pꝛohibẽ
homicidiũ · Et ſub nomine homici-⸗
dij intelligit᷑ omniſ iniuria coꝛpoꝛał
que põt inferri pꝛoximo · Pro quo
notandũ ꝙ duplex ẽ homicidiũqð
dam ẽ ſpiritualelqdᷣdam coꝛpoꝛale·
Spũale fit quinq; modis · ſcʒ odien
do · Vnde iohãneſin pᷣma canonica
ſua · Quĩ odit fratrem ſuum homi-
cida eſt · detrahbẽdo · male ↄſulendo ·
nocendo·. Et de iſtis tribus habet᷑
de pe · diſt · j.· homicidiox · et ca · omĩs
iniquitas · et ca · noli putare · vl vi⸗
ctum ſubtrahẽdo · diſt· lxxxvj · paſce.
fame· moꝛientẽ · ſi nõ pauiſtil occidi⸗
ſti · Et qdᷣlibet iſtoʒe homicidioꝛe bᷣm
doctoꝛes ẽ pctin moꝛtale · Momicidi
um coꝛpoꝛale bhᷣm doctoꝛeſ fit duobꝰ
mõiſ/ vno mõ verbolalio mõ facto

Verbo fit tribus mõis · ſcʒ pᷣcepto.,.

ↄſilio/q defenſione · diſt · A. ſi quiſ vi
dens · de pe · diſt · j· piculoſe · Et quod
libet iſtoꝝe ſi fiat ĩniuſte/eſt peccatũ
moꝛtale · Yacto fit quatuoꝛ mõiſ· ſcʒ
iuſtitia/neceſſitate/caſu/et volunta-
te · Juſtitia vt cum iudex vł mini-⸗
ſter reum iuſte demnatũ ad moꝛ-
tem/occidit · Moc homicidiũ ſi fiat

ex liuoꝛe/vlł amoꝛe fundẽdi ſanguiĩ

nem humanuũlicet tał moꝛiat᷑ iuſte

quia meret᷑ moꝛtem,/tñ iſte quiĩ occi
dit peccat moꝛtałr/pꝛ intẽtionẽ coꝛ

ruptã · Si autẽ fiat amoꝛe luſtitie⸗
nec peccat iudex ↄdemnãdo eũ ad

moꝛtẽ/nec p̃cipiẽdo miniſtro ꝙ occi

dat eũ! nec miniſter exequẽdo mã-
datum iudicisl dummõ faciat ſerua
to oꝛdine iuris · Probat᷑ hoc ex ver
bo apłi in epła ad roma · Omĩſ ani
ma pꝛtᷣatibus ſublimioꝛibuſ ſubdita
ſit · Et ſequit᷑ nõ enĩ ſine cauſa gla-
dium poꝛtat · dei enĩ miniſter eſt/et
iudex in iram ei qui male agit· Si
fiat in ncẽitatel diſtingue· qꝛ aut il-

la neceſſitas fuit euitabił. puta qa
poterat euadere abſq; occiſione ho-

minis tunc ẽ reus homiĩcidij· et de-
bet agere penitẽtã tanqᷓ; ꝓ peccato
moꝛtali · Aut fuit ineuitabił · qꝛ occi
dit hominẽ abſq; homicidij medita
tione · immo cum doloꝛe anĩmi ſe a
ſua defendẽdo,/ſiue liberãdo· Et in
iſto caſu ñ dicit᷑ peccare! neq; aſtrin
Si᷑ ad penitẽtiã tñ debet dolere
ſuis peccatis aſcribere!ꝙ in tantã
poterit venire culpãa vbi culpa non
eſt.vt ca· interfeciſti· e de homici⸗
dio · Si aũt fiat caſu diſtingue · aut
iſte dabit operã rei Rcite· vel illici⸗
te · Si dabat operã rei aillicite⸗ puta
quĩa ꝓiecit lapidem ꝑ loca kque cõ
ſueuerũt homines tranſire vł dum
furabat᷑ equũ/vł bouem aliquis ab
equo vł boue percuſſus interijt
In iſto caſu talẽ ſimpłr reus homi
cidij · Si aũt dabat operã rei licite ·
puta qꝛ arboꝛes ſibi neceſſarias in-
cidebat· vł deponebat fenũ de cur-
ru/ ſimilia!ſi adhibuit diligẽtiam
quã debuit · ſcʒ reſpiciendo vł ꝓcla-

mãdo nõ nimis tarde vł lenteſed

tpe congruo et alte:ĩta ꝙ ſi aliquis
erat ibi ł veniebat/poterat fugere
vtł ſibi cauere non ĩmputat᷑ ſibi.ꝓ-
bat᷑ hoc diſt · ¶. ſepe dtingit· ext᷑ de
bomi · quidã · Si aũt homicidiũ fiat
voluntarie ſine omni diſtinctiõe te-
nendum eſt eſſe grauiſſimũ et enoꝛ
me pctmĩ di · A· Siquiſ volũtarienẽ

De ſexto pꝛecepto.

Extum pᷣcestum eſt. Non me
chaberiſ. Ita ꝙ in iſto p̃cepto

pꝓhibet᷑ omniſ ↄcubitus p̃terq; cum

legitima vxoꝛe · Que autẽ et quot
ſunt ſpecieſ tał ↄcubitus vide ſup

parte ſcða · tractatu ij · capitulo jxx

De ſeptimo pꝛecepto ·

Eptimum pceptum eſt · Non
furtum facieſ· Ita ꝙ in iſto pᷣ⸗
cepto ꝓhibet᷑ furtum/vſura/fraus,
rapina/dolus · et generalr omnis ac
quiſitio illicita aliene rei q̃cunʒ mõ
pallato ſiue pacto fiat

De octauo pꝛecepto:

Ctauum pꝛeceptum eſt · Non
falſum teſtimoniũ dices · ita ꝗ;
in iſto pᷣcepto ꝓhibet᷑ omne menda-
cium · ¶· Dro quo notandũ ꝙ ſzm au⸗
Suſtinu li · de mendacio octo ſunt ge
nera mẽdacioꝝ · Mrimũ ẽ quod fit

tra doctrinã fidei/et bonoe mox ·

vt dicere chꝛiſtũ non eſſe natum de
pura virgine maria· vł nõ eſſe paſ-
ſum in cruce · vł aliud ſimile contra

adulatoꝛis· Dextũ e quo wi⸗
et pꝛodeſt alicui · adeuitan Pe
pecunie · vt ſiquis ſeiẽs —
cuius tollendam a fure/v P
mẽtirek iuras ſe neſcire vbi ſit
ptmũ ẽ quod nulli obeſt et hꝛo
alicui ad euitandũ piculũ pſon
ſiquis querat ad moꝛtẽ et ali⸗
mentiat᷑ urs ſe neſcire vbi ſit
dauũ ẽ quod nulli obetiet pꝛod
Alucui ad hoc vt ab immũchcia c
poꝛali duquis teneat vt ſi voler
comumpe virginẽ metiatur dlie
dicendo eam eſſe diugatã vl ſe
ſcire vbi eſſet lla virgo vt ſeri
tur eius vginitas · Alia diſti
ponit᷑ ab eodem auguſtino · ſcil
mendacioꝝ aliud eſt pnicioſun
iſtuc compꝛehenclit quinq; gen
diſtinchiois et iſtuc ẽ ſemp pec
moꝛtalexxxñj·q·ipꝛimum. Aln
elutcnbtwt
ſud nen era pme diſtinchoni
Pm veniale. Aliud i

Duwaumth,

Cyümum hun Nn
rNNANN rſe
cerdd Paida furdum nrafrae
tapima dlug Et generalr onnmiga
quſno ilmata alene reipungne

palhato ſiue ad fitt
De odauo pecepto⸗

(taum petepkin ſn
falſim teſtmoni deed g
nſto nphicim nnt
am o wtmnii e
— ueſ
r Orumiu cpo i
eetondenu

articulos fidei/vł bonos moꝛeſ· Se
cundũ ẽ quod nulli pꝛodeſt/et alicui
obeſt · vt ẽ mendaciũ detractoꝛis/vł
falſi teſtis in cauſa criminali· Ter⸗
tium ẽ quod pꝛodeſt vni/et obeſt al
teri · vt teſtimoniũ falſi teſtiſ in cau
ſa pecuniaria · Quartũ eſt quod fit
ſola mentiẽdi libidine q̃ſi ſine cau-
ſa et vtilitate · Quintũ eſt quod fit
placend cupiditate.vt mendacium
adulatoꝛiĩs · Sextũ ẽ quod nulli obẽ
et pꝛodeſt alicuĩ . adeuitanð ꝑiculũ
pecunie · vt ſiquis ſeiẽs pecuniã ali-
cuius tollendam a fure/vł pꝛedona
mẽtiret᷑ iurãs ſe neſcire vbt ſit· Se
ptimũ ẽ quod nulli obeſt et pꝛodeſt
alicui ad euitandũ piculũ pſone· vt

ſi quis querat᷑ ad moꝛtẽ/ et aliquĩis

mentiað᷑ iurãs ſe neſcire vbi ſit · O⸗
ctauũ ẽ quod nulli obeſt/et pꝛodeſt
alicui ad hoc vt ab immũdicia coꝛ-
poꝛali aliquis teneat᷑. vt ſi volenti
coꝛrumꝑe virginẽ mẽtiatur aliquiſ
dicendo eam eſſe ↄiugatã vł ſe ne-
ſcire vbi eſſet illa virgo vt ſeruare
tur eius vᷣginitas · Alia diſtintio
ponit᷑ ab eodem auguſtino · ſci lieʒ ꝙ
mendacioꝛe aliud eſt pnicioſumet
iſtud compꝛehendit quinq; genera

diſtinctiõis · et iſtud ẽ ſemꝑ peccatũ

moꝛtale · xxij · q· n· pꝛmum · Aliud ẽ
vitioſum · et illud comp̃hendit tria
vltima genera pme diſtinctionis · et
iſtud eſt pctm̃ veniĩale · Aliud ẽ ioco
ſum. et credo etiã ꝙ iſtud ẽ veniale

quod ĩntelligo qñ ille cuĩ dici no-

uit rem cauſa ĩocandi fuiſſe dictam
et ꝙ nõ dicat᷑ ex libidine mẽtiendi
De mendacio adulatiõis nota ꝙ
aliquis põt adulari alteri tribuſ mo

dis · vno mõ attribuendo ei bonũ qð
nõ habet · et iſto modo dicũt aliqui
ꝙ eſt pcm moꝛtale · et aliqui ꝙ ẽ ve
niale · Aliomõ ꝓbando malum quod
habet · et iſtud ſᷣm om̃ſ eſt moꝛtale ·
Alio mõ extollendo bonum qð ha-
bet · et iſtud ſʒm omneſeſt veniale⸗

De nono et decimo pꝛeceptis ·

Onum et decimũ pᷣceptum ꝓ-
hibent actum interioꝛẽ · ſcilicʒ

actum volũtatis· vidlʒ ꝙ nullus cõ-
cupiſcat alienã vxoꝛẽ · et ſub nomĩe

vxoꝛis intelligit᷑ q̃cunq; mulier · qͥa
(vt dicit chꝛiſtus) quĩcunq; viderit
mulierẽ ad cõcupiſcendũ eam-:iam
mechatus ẽ in coꝝle ſuo · Et ꝙ non
cupiſcat rem alienã ad poſſidendũ
Moꝛe autẽ decẽ pᷣceptoꝝ legisque
dam ſunt affirmatiua! quedã nega-
ctiua. eEOt patet dꝛña iſtoꝝ · quia affir
matiua obligant ſemper ſed nõ ad
ſempꝑ,/ſed pꝛo loco et tempoꝛe · nega
tiua autẽ obligãt ſemꝑ/et ad ſemꝑ
De iſtis decem pᷣceptis habent᷑
iſti verſus · Vnum crede deum.ne
iureſ vana ꝑ ipſum · Sabbata ſan-
ctifices · et venerare parentes · Nõ
ſis occiſoꝛ · fur · mechulſ · teſtis iniquꝰ
Viciniq; thoꝛę · reſq; caueto ſuas⸗

Ca.ũiiij · de dotibus beatoꝛum.

Via teſte auguſt. nullũ bonũ
irremunatũ/neq; malum im-

punitũ remanebit ideo vltimo vĩ-

dendũ eſt de dotibus beatoꝛe/id eſt
de p̃mijs/qᷓ habebunt illi qui obſer
uabunt iſta p̃cepta · Notandũ ergo

ꝙ obſeruatoꝛibus iſtoꝝe pꝛeceptoꝛũ
dabun᷑ ſeptem dotes gloꝛie in paꝰ
radiſo · tres ex parte anime/et qua

tuoꝛ ex parte coꝛpoꝛis · Prima dos

ex parte anĩe ẽ clara viſio dei · ſeʒ ꝙ
videbimus deum clare ſine aliquo
velamine · Et in iſta viſione conſiſtie
tota noſtra britudo· Vñ auguſtinus
viſio eſt tota merces· Et iſta clara
viſio ſuccedit viſioni fidei · Ita di⸗
cit paulus apłs · videmus nunc(ſcʒ
in vita iſta) ꝑ ſpeculum in enigma-
te(ſcʒ fidei)tunc autẽ(ſcʒ in paradi
ſo)facie ad faciem· Secunda doſex
parte anime eſt firma tentio · quia
ſcʒ ita firmiter tenebimus deum!
ꝙ nullo mõ timebimus eum amittẽ
Et de iſta tentiõs dicit᷑ in canticis ·
Tenui eum:nec dimittã · Et iſta fir
ma tentio ſuccedit virtuti ſpei · Ter
tia doſ anime beate erit pfecta frui
tio · ſcʒ quia anima beata pfecte fru
etur deo · et adherebit ei · et ſatiabi
tur.et delectabit᷑ in eo· Vñ pſalmi-
ſta· ſatiaboꝛ cum apparuerit gloꝛia
tua · Et iſta pfecta fruitio ſuccedit
amoꝛi caritatis · Et de iſtis tribus
dicit auguſtinuſ·videbimus/amabi
mus/et laudabimuſ Et iſtud offici⸗
um habebimus in paradiſo · ſcʒ vi⸗
dere/amare,nm deum laudaꝑꝶę ·
Poſt reſurrectionẽ autẽ habebĩ
mus quattuoꝛ dotes ex parte coꝛpo
riſ.quia coꝛpoꝛa noſtra erunt agilia
id eſt mouebunt᷑ per quãtumcuncq;
ſpacium ſine aliqua fatigatiõe et la
boꝛe · Erunt etiã iᷣnpaſſibilia·quia

a nullo poterũt pati · Erunt etiã im
moꝛtalia:quĩa nullomodo poterunt
mon · Erunt etiã clariſſima · Vnde
ſaluatoꝛ! fulgebunt iuſti ſicut ſol in

regno patris mei· Cuiuſregni con⸗

ciues nos faciat rex regum/et dñg

dominantium ieſus chaiſtus

Mec circa officium curatoxe bꝛe-
uiter a me ſcripta ſunt vt ſimpli
teſ in aliquibus inſtruan?᷑ et ma
gis ꝓuecti ad altioꝛa inueſtigãda
laboꝛent · obſeerãs vt ſi in libello
iſto lectoꝛ aliqua vtilia ĩinueniat
ipſe àttribuat ſoli deo/grates re-
ferensꝙ mihi peccatoꝛĩ aliquã-
tulã ſcintillulam intelligẽtie ĩim-
partiri dignatus eſt · Illa autem
que minus benedicta ſunt! meæ
gnoꝛãtie/aut inaduertẽtie aſeri⸗
bens/caritatiue coꝛrigat · et ꝓ me
peccatoꝛe p̃ceſ ad dñm fundat

Doctiſſimi viri domini guĩdonis
de monte rocherij liber,/manipu
lus curatoꝛum vulgariter dictus
finit feliciter · Qui completus ẽ
pariſius ꝓ induſtrioſos impꝛeſſo-
rie artis libꝛarios atq; magiſtroſ
Michaelẽ de columbaria,/Vdal-
ricũ gering/et Oartinũ chꝛantz
Anno dominice natiuitatis Mil⸗
leſimoquadringenteſimoſeptua-
geſimotertio/ enſis maij die ve
ro viceſimopꝛimo:

„
⸗R
p
„*
„ R
. 4
aey
2
.

Mun rucef Martyn
. ms giit, r n,
Ha mäb.
SNriNNtp
Krma adnid

Demi en dnnm gilnis
dNenertehen, ler nenn
s aratum nlgante dong
fmnt fanwer. Qucmneti
is nlſrioſzimmneſ
eanelbani t) ugſti
Mrhai Kalmim,
neũ Erngz t Oran chung
Imo domiicl ruttoN-
Gipereinſiin

vemd/s Nede N

cnohemo:

4

2 . = 2

3

,S „ 2 rrrerrer n
S . 4 * 4 ” .
* è.èúq ==OèOG
3 e =ð . .ôꝗẽ “ 4
5 * — äl 4 2 ðè R ,. R— 3
“
D
4
1*
⸗
3
4
4
4
*
S .
=WèWð 2= S= S„D ð rrrre e Err r —
è = = . ?èc
2=ð 8 l õ

S

01

Memmi ttain tr et thtlin j
lbet pane coponb io vn gte con
wis bapalata toti ebaptſatun
cti mſci ſea nd debet anſli
u dapdſen Ai uid dut t
r aaret ein dert iſß
Aaietdehdſan Jelſißlenn
Lä adche bytin il
õ
Pteſelin iieſninl

owin wnir /
bin vmir)4
iſ min 21
knit ſup

4 uis ſan

—
£△

—

iuui ſunt baptiſandi ĩnuĩ

bus? Dom aliqui do⸗
do oh.ſcotus/et dñs duran
niciẽſis et ſui ſequaceſ di
Dicũt enĩ ꝙ pncipes et
ein qbus habitãt iudei/
auterre filioſ ſuos.a eiſ
tz eos Paptiſaril cum iu⸗
x lerui· et ̊m leges filij
t dnoꝛe/quo ſunt ſerui ·
int eos vendere vł im⸗
Arguũt & ſic · maiuſ eſt
obligae vł abditare ſer
uius dñi tꝑalis q; ſerur-
i omniſ homo de iure na
et᷑ ſeruire· ſed dñi terraꝛe
bitant iudei pñt vendẽ
let tradere eos alteri
parentibus & pñt eos
entibus tradẽe ſeruituti
Aad fit in ſuſcipiendo ba-
ij vo doctoꝛeſ ſicut ſctũs
q̃no et ſui ſequaceſ dict
ol paruuli nõ ſunt inui
us baptiſandi · et G pr
3 poſſʒ dtingere: qñ iſti
n inuitis parẽtibus eſ-
ati eſſent adulti · cũ pꝛo
r ſequat᷑ patrẽ ipſi foꝛ-
ẽt baptiſmũ et redirẽt
ũ · Veriſimbe ẽ enĩ ꝙ ſi
paruuli eſſent inuitis
baptiſandi: chꝛiſtianiſſi
es/ et reges qui p̃ceſſe
rũt tãti zelatoꝛes fidei,

— C

3

O.

TEE
EEEEEE
ſ
.
. .
.
. E
REEE

H

N

snoo-ꝗ

0

ooueſeg

8

mnmi pontifices induce-
t ncipeſ in quoꝝe ter-
iudei ad E faciendum-
verius dicat/iudicio le

1 S

u 02

ios iudeo baptiſari.

nhtecguraud nhnſaneuſennttufnantunennnmnethmnenen
18

R2 13 14⁴ 12

16 19 20

13

ctoꝛis relinquo. Sʒz nunqd furio
ſi et amẽteſ debẽt baptiſariꝰ Dm
ꝙ iſti furioſi aut fuerunt furioſi a
natiuitate iĩta ꝙ nunq; habuerunt
vſum rõnis aut habuerũt aliquo
tiẽſ vſum rõnis ſed amiſerũt ip̃ᷣm
'pꝛ aliqᷓ; cauſamSi fuerũt furioſi
a natiuitate! non ſunt baptiſandi.
quia (vt detm eſt) in adulto requi⸗
rit᷑ fides · et deuotio ſuſcipiẽdi illðᷣ
qð ↄfert eccła · ſed taleſ nõ poſſunt
habere fidem/neq;ʒ intẽtionẽ! cum
ſupponat᷑ eoſ nunq; habuiſſe vſum
rõnis· & tales nõ poſſunt ſuſcipe ba
ptiſmũ · Si autẽ nõ fuerũt furioſi a
natiuitate ſed habuerũt aliᷓ̃tienſ

vſum rõnis vł habebãt aliq̃tiens

ꝑlucida interualla ſiue tpa. Tunc
ſi in txpe quo habeãt lucida inter-
ualla aut vſum rõniſ/habebãt fidẽ
et deuotionẽ ad baptiſmũ et petie
rint ipſum debẽt baptiſari ſi neceſ
ſitas ſit, quanq; ſint in furia.Si at
cꝑe quo habebant vſum rõnis/vel
tꝑe quo habebãt plucida intualla
nõ habebãt fidem et deuotionẽ ad
baptiſmũ/et non petebãt ip̃m non
debẽt baptiſari · Et idem dico de
demoniacis · qʒ ſi anteq; eſſent de-
moniaci habebãt fidem⸗ deuotio

nem ad baptiſmũ,/ petebãt bapti

ſari debẽt baptiſari · ſi autẽ nõ ba-
bebãt non debset baptiſari · Zimke
iudiciũ ẽ de frenetico· Vtꝛe aũt
doꝛmiẽſ debeat baptiſaris Dm ẽ
ꝓ ſi poſſit excitari nõ debet bapti-
ſari in ſomno ſed ſi nõ poſſit exci-
tan tũc diſtinguenð eſt vt ſupiuſ.
q aut tpe vigilie habuit deuotio-
ne ad baptiſmũ,/ et petiuit ip̃m et

81

vIZ de 6I

1

el

91

41

672 82 T 97 Se

m

m

m