Gb719b_fol
author: Nider, JohannesandGuido <de Monte Rocherii>

——

= ð

WBð
1 .
E

4
*
—
G .
— 4
2
4
.° S.
S
. ““
R

,N 7„1 2.
VVn i

2 at
S N1 M
* ,z YH 2
U T
2 . „ 1
. reE. * 4
nted, ,
„ AN
ℳEeRE
4e
oA *
na ehete
ckrtgereane

igkor emae ttn
Serasf a

cber
Pruttrren

i ſettle tcedas detden e
irdofeſti ntab 1

.— Sadevar Haoder
Pte NtRCEAL 1

Rd ektnt

ee

1
i eſmneeti ihe

ttn i
und inran iſen

Re

R

Eximij ſacre theologie ꝓfeſſoꝛis
fratris Johannis nyder oꝛdinis
pᷣdicatoꝛe/manuale cõfeſſoꝛe/ad
inſtructionẽ ſpiritualiũ paſtoꝛe:
feliciter incipit ·

VYoniã ĩux beati gre
goꝛij in ſuo paſtoꝛali

fniaz regimẽ anĩax

eſt ars artiũ idcirco
ꝓ cõpendioſa doctri-
mna ↄfeſſonbus, quoꝛe
inteſt regere anĩas plurimũ neceſſa
ria! hoc manuale totũ non meis col-
legi ex dictis· ſʒ ex doctoꝛe tã in ĩiure
diuino q́; humano pitiſſimis coacer-
uaui ſentẽtijs · relinquẽs allegatiões
nonnunq; varias · vt legẽdi faſtidiũ
toleret᷑· placuitqʒ illud in ptes tres
diſtinguere ·
Mrima erit de neceſſarijs ↄfeſſi-
onẽ ſaẽntalẽ pᷣcedẽtibus · Secũda de
ncãrijs ↄfeſſiõzʒ ↄcomitantibꝰ. Ter-
tia de varijs ipſã ↄfeſſionẽ ſeqntib⸗
Prima pars ↄtinet ſex capła illa
tangẽtia ꝗq ↄfeſſionẽ pᷣcegere debẽt
ι
Capitulũ pꝛimũ de neceſſaria ſci-
entia ↄfeſſoꝝ · de caſ eus ep̃o reſʒ
uatis tam a iure q; a gnãli cõſue-
tudine·quõ peccet qui inſciusg au
dit ↄfeſſiones doꝛmitãsvł obauqdi
ens.ſiłr quõ peccet in audiẽtia cõ
feſſionũ · de differẽtia excẽmunica
tionis a iure lata et ab homine ·

Ro intellectu igit dicẽdoꝛe
no tat dñs Albertꝰ ſuꝑ qrto·
diſ · xvi ꝙ quedã ſunt de bñ
eſſe ↄditiees ↄfeſſoris potiꝰqᷓ; de ne-
ceſſe eſſe eiuſdẽ/videlicet ↄtente in

his vſibus· Sit cõfeſſor dulcis affabi
lis atq; ſuauis· Mrudẽs diſcretꝰ mi-
tis pius atq; benignus· Sed vix vn-
qᷓ; inuenit᷑ talisqͥ oĩa hec in ſe hẽat
Sũi aũt drntie treſ de neceſſe eſſe

confeſſoꝛis/ſine qᷣbdᷣs ſine pcto eſſe ñ

põt · ſeʒ diſcernere auditaextrahere
occulta:et medicare ſalubnter imiẽ
ta · Diſcernẽ audita fit ꝑ ſcientiã diſ
cernendi int᷑ lepꝛãa lepꝛã· Extractio
aũt occultoꝝe fit ꝑ diſcretiuã inquiſi
tionẽ · It medicatio inuẽtoꝝ fit per
diſcreta penitẽtie ſiue ſatiſfactiõigs in
iũctionẽ · Dicendũ igit᷑ ꝙ ſacerdos ñ
tenet᷑ ſcire diſcernere niſi in cõmuni
ſcʒ q̃ ſint capitalia · et qᷓ mortalia in
cõmuni et qᷓ̃ venialia ex genere.
leue valde eſt · Dubitatio emĩ ꝗᷓ con
tingit int᷑ ſapientes/vtrũ veniale a-
liqᷣd ſit/vł moꝛtale/qð ↄtingat ex de
lectatioe moꝛoſa adueniente/vel ex
Otemptu/vł ᷓinodi/et nõ ex genere
actus nõ mocdlca eſt· Sciens & illa qᷓ
dicta ſunt/ſufficiens eſt et reputat᷑ ꝓ
tpĩs E neceſſitate ad ↄfeſſiões audi
endas · Sed bñ puto ꝙ bhec neſciens
peccat moꝛtaliter audiẽdo cõfeſſio-
nẽeũ inſtituẽs peccat adhuc plus
qᷓ; ipſe · et ꝑmittẽs inſtitutũ mĩſtrare
moꝛtalit᷑ peccat ſi ſua int᷑eſt tales ꝓ
Hbbere · Yec Alber · Addũt alij rati-
onabiłrꝙ cõfeſſor tenet᷑ ita diſcre-
tus eſſe/vt difficilia ſciat eſſe diffici-
lia: nec ꝓcedendũ in eis ſinæſupioꝝ
ſilio/vł autoꝛitate canonũ · Ex qͥ bꝰ
patet ꝙ ↄfeſſor tenet᷑ młta in ꝑticu
lari ſcire/aut dubia inueſtigare · vi⸗
delicet caſus reſeruatos ep̃o et ſuꝑ-
ioribus: cẽſuras eccłaſticas pᷣſertim
excoĩcationis maioꝛis/de qbus dicet᷑
ſtatim ſequenti capitulo· peccatoꝛe

quorundã differẽtias/et impedimen
ta matrimonij. que reperies in nr̃o
tractatu de lepꝛa moꝛali ·
Sed queris qͥ q̃t ſunt caſus ep̃o
reſeruati· Reſpõdet οenedict?·xj ·
in decretali int᷑ cůctas!q; qtuor ðᷣ ĩiu
re cõmuni/et qͥnq; de ↄſuetudine ap
pꝛobata· ¶· Primus ẽ petᷣm clerici ꝓp
qð incurriſſet irregularitatẽ · hoc eſt
ab irregularitate nõ põt abſoluẽ· ſʒ
ſi cadat in petm qð ad ep̃i autoꝛita
tẽ ptinet tũc nec ab irregularitate,
nec a pcto põt abſoluere · Si aũt eſ
ſet irregularitaſ quã ꝑ peccatũ inẽ-
riſſet/qð peccatũ nõ eſt ep̃o reſerua-
tũ tũc laicũ qui nõ curare habet de
irregularitate, a peccato põt abſol-
uere· Scdus caſus ẽ de incendiarijs·
intellige eccleſiae/vł locoꝝ religio-
ſox/cimiterij/aut ſpacij, p̃uilegiati ĩ
circuitu eccłie · Tales em excoĩcati
ſunt maion excoĩcattone e per ep̃ᷣm

poſſunt abſolui · ſʒ ſi denũciatil a ſolo

papa poſſunt abſolui · incendarij vo
alioꝛ/ſunt excoĩcancdl · nõ excoĩcati ·
De hoc habes infra ca · iij caſu·xj·
Tertius caſus eſt pcẽ̃m ꝓ quo indi-
cenda eſſet ſollẽnis penitẽtia · que ẽ
imponẽda ꝓpter peẽm enorme ⁊ pu
blicũ qð cõmouit totam ciuitatẽ/ ca
ſtrũ/aut villã · vt homicidiũ · Momici
diũ tñ volũtariũ ſaltẽ in germania
hodie cẽmunit᷑ ex ↄſuetudine ad pa
pã dirgit᷑ · Quartus ẽ excoĩcatꝰ ma
iori excoĩcatẽe · Immo fr̃es pᷣſenta-
tiĩ nõ debẽt abſoluè excoĩcatos ꝑ ple
banos ꝓ furtis et ꝑditis· niſi de tali
um aut ſupioꝝ licentia ſpeciali.
oꝛro de ↄſuetudine appꝛobata
ſunt qnqʒ; · Mrimus ẽ de homicidio
voluũtario·qð hodie ad papã de con-

ſuetudine dirigit · Scõus ð falſarijs
q̃a falſificãtes litteras pape ſũt ex
cõmunicati/ꝑ papã abſoluẽdi · vt in-
fra ca·iij/caſu · viij · De falſiſicãtibus
monetã in francia q ſunt excõmuni-
cati · infra ca · vj· caſu · xxvj · Alibi vo
falſificantes monetã et publica in-
ſtrumẽta ab epᷣ̃o abſoluunt᷑ · Idẽ de

falſificãtibꝰ litteras capłi/aut aliox

qulibet ſuꝑioꝛe citra papã. maxĩe
monetaꝛe qñ eſt publicũ · Tertius ðᷣ
violatoꝛibꝰ eccłaſtice libertatis ſeu
emunitatiſ· Violare aũt excłe emu
nitatẽ eſt facere cõtra eius liberta-
tem · vt qͥ in ecełia aliquid facit vr-
delicet rapiẽdo vł ſimile · et talis ñ
eſt excoĩcatus · Simiłr ſi qͥs ꝑ violẽ
tiã multa mala cõmitteret in eccłia
diruẽdo altare vł frangẽdo crucem
aut enoꝛmit᷑ tractando eucariſtiã vł
ſimilia eſt de iure excoĩcatuſ.vt in-
fra ca · iiij caſu · xj · Quartuſeſt ð vr
olatoꝛibus eccłaꝛea cimiterio · Et
differũt violare eccleſiã · et violare

eccłe emunitatẽ · Nam violare ec-

cleſie emiyitatẽ immediate deſcri-
ptũ ẽ · Sʒ violare eccłam· eſt ipſam
frangẽ vł incẽdere·et talis eſt excõ
municatugvot infra ca · iiij· in caſibꝰ
multis Quintus eſt de ſortilegis et
diuinatoꝛibus maxime cũ ſacramen
tis/vł ſacris/aut ꝑ aliqᷓ pacta cũ de-
monibus, aut etiã ꝑ aliquã artẽ ſu-
ſpectã· aut ab eccłia ꝓhibitã. puta
nigromantiã · vł Gᷓmodi opantibus·
pᷣcipue qñ ẽ manifeſtũ · Et videt᷑ qͥ-
buſdã ꝙ pꝛeſentati fres et curati de

alijs ſortilegis leuibus muliercula

rũ varijs et vanis obſeruantijs· poſ-
ſunt abſoluẽ · De his vide infra ca-
pitho · vj· caſu · xxvij ·

4
gteſen taes
Ctre,, „ebet an

itiniacten .
Al rninſt Delezat b iacte
gontaiunns at ſin us r
nicngtris zber idiacre
ladſconi ethirter eib⸗
Ghoreinetalt petat da er
NNbenrie laſbatgi
nr ninltei ieilw ai

hnsſtniäntrin .

ſpabſcleni An
icighn nin det⸗ 4
nare ſrt cintiner 82
4 ſrterſenaiſt ins
Pche

8alr wtir pe

Wälextlrpt-

oluunt. JNede
tapli aut lioy
papa. 1marie
bli⸗Ternug
elbertang ſean
Lait ecleem
da eing lberta⸗
aliquidfaat vr
ſimile et talg
llr ſis p volẽ
itteret in ecchia
angẽch crucem
do eucariſta
oicatuſ. vt in⸗
uartuſeſt d vi⸗
cimiteriox. Lt
leſia. et volare
am volareer
mechete deſerr
Rameſt ſpſann
elet talis t exi
racaii n cab?
ſtoe ſortlegis et
me cũ ſacramen
lia packa c de
aliqu artẽ ſu⸗
phabiti. puta
odt oxanuibi
ſi Et wetq⸗
feget aurat de
uarmlnal
bſemuanciß e
Svde rſrac

Pret᷑ pᷣdictos tñ caſus adhuc q̃-
libet ep̃us põt in ſua dioceſi ſue au-
toꝛitati reſeruare caſus certos· Vn-
de cõfeſſor oĩo ſcire debet tales· ꝑ
ↄſeqñs ſtatuta ꝓuincialia/ſinodalia,
et cõſuetudines de talibus · Prete⸗
rea nullus curatꝰ aut frat᷑ pᷣſentatuſ
inquantũ talis habet in iuramentis
aut votiſ diſpẽſare· nec ſuꝑ irregula
ritatibus · ſimiłr nec ab int᷑dicto ab-

ſoluere · nec vota cõmunicare/vl in

eiſdẽ diſpẽſare· licʒ ſcõm quoſdam/,
immo vt ex pᷣcedẽtibus videt᷑ patèᷣ:
a tranſgreſſione votoꝛe põt abſoluẽ ·
niſi ſit caſus reſeruatus ſpecialiter ·
Querit᷑ hic q̃ntũ peccet qͥ abſol,
uit aliquẽ a pet̃o a quo nõ põt de ĩitᷣ
re. Reſpõdet Richaidus in qrto·

diſ· xviij · ſic · abſoluẽs aut G̊ facit ex

1 gnoꝛãtia iurisl aut ſciẽs ius facit G·.
videlicʒ ſcit ius q̊ hec ſibi facere nõ

licz· Si ſcdðo mõ,/et ̊ facit ex delibe-

ratione! moꝛtalr peccat· qͥa ſcient᷑ et
ex deliberatiõe/ↄceſſa ſibi abutit᷑ po
teſtate in pᷣiudiciũ aĩe illius quẽ ſic
abſoluit · et dat illi intelb gere ꝙ ab⸗
ſolutus eſt.ĩn q̊ eũ in erroꝛẽ ĩnducit ·
Vnde ſuꝑ abſoluentẽ cadit illa ma
ledictio/ Deutro·xxvj· maledictꝰ qui
errare facit cecũ in itinere · Si autẽ
hoc facit ex ignoꝛãtia ĩuris affecta-
tal adhuc moꝛtałr peccat· Si vo ex
ignoꝛãtia craſſal adhuc moꝛtałr pec
cat.qa ad officiũ cõfeſſons ꝑtinet ta

lia ſcire/aut ſupꝑioxe ↄſiliũ qꝛere·que

ſi neſciat ↄfeſſoꝛ meret᷑ maledictiõeʒ
filioꝛe heli · de qbus pᷣmo R egũ · · di
cit ꝙ erãt filij belial neſciẽtes dñm ·
neq; officiũ ſacerdotũ ad ꝓpł'm
Sed nunqͥd excuſat᷑ abſolutug
MRñdetdẽ de ſic abſoluẽten etiam

ſie abſoluto tłi abſolutioni initẽti/ñ
Pignoꝛantiã inuincibilẽ ſeu ꝓbabilẽ
excuſet᷑ · ſẽ laici coĩter eſſe vidẽtur ·
Dici poteſt de alijs illud Oat.xxv
ſi cecus ceco ducatũ pᷣſtet! ambo ĩn
foueã cadũt · Nec ille ꝑ ignoꝛantiã
excuſat᷑ qͥ magis ſollicitus eſt qᷓrere
ſiliũ ꝓ emptõe vniꝰ equi vł bouis/
qᷓ;ᷓ ꝓ anime ſue ſalute.
Sed qͥd de ↄfeſſoꝛe qͥ abſoluitvbi
nõ potuit ſecularẽ/aut ex ignoꝛãtia,
vł ex ꝰerecũdia/aut feſtinatione/vł
Hmocql. et cõfeſſor poſtea experit᷑ ſe
erraſſel nũquid tenet᷑ ̊ ſeculari dicẽ

MRñqdet᷑ ſcom om̃es ꝙ ſcłaris excuſa

tus eſt,coꝛã deo abſolutus interim
quo neſcit · ſʒ ↄfłſſor nõ · Quid fa-

cietꝰ Contuli de B cũ multis notabi

libuſ doctonbꝰ theologie maxime in
Ocilio baſiloẽſi · Quidã dixerũt ꝙ de
bet autoꝛitat a ſupioꝛe impetrare
et ſi ſine magno ſcãdalo firei põt vo-
care nõ abſolutũ/a ſibi dicere: ac eũ
abſoluð p̃auditũ in ↄfeſſione · Vl ſi
magnũ ſcandalũ timet᷑ abſentẽ ab-
ſoluat/ſi ab vltima ↄfeſſione ſperat᷑
eſſe in gr̃a adhuc · Aut vt alijs placu
itſi magnũ timet᷑ vł nõbile ſcanda
lũ: ſummo ſaẽdoti deo cõmittat · pe⸗
nitentia ſolã ↄdignã ſacerdos ꝓ ne
Sligẽtia agens· pᷣſertim qñ multitu-
do ſic ẽ neglecta· multi eoꝝ multũ

diſtant a loco vbi reſidet coõfeſſor ·

Quid etiã ſentiendũ eſt de aliqᷓ
qui ↄfitet᷑ ↄfeſſor eũ nõ intelligit,
aut ex doꝛmitatiõe/vł imperitia lin
gue,/aut diſtractõe nimia/vł ex ſimĩ
li cauſa· Rñdet Johãnes de hertẽ⸗

berg antiquꝰ doctoꝛ in ãtlibetis ſuiſ.
ſacẽmẽtalis abſolutio pᷣexigit ↄfeſſio
nẽ · ↄfeſſio vero oĩs impoꝛtat reuela-

tionẽ · qᷓ ñ poteſt eſſe ſine relatõe vni
us/et pceptiõe alterius · cũ ergo alte
rũ iſtoꝛ/ſcʒ ꝑceptio ſacerdotis defici
at in pᷣfato caſul credo ð illo pcto nõ
eſſe cõfeſſionẽet ꝓ ↄſequẽs nec im-
pendi abſolutionẽ · Mec ille · Sʒ iſtoð
videt᷑ debere intelligi vbi obaudi-
ta ſunt peta grauia ·q̃ de neceſſitate
ſalutis ſunt ↄfitẽda · nõ de alijs qᷓ ca-
dũt ſbᷣ ↄcilio.vbi tłia modica raro
obaudiũt᷑ ab eo/qͥ alias neſcit ꝑſonã
De peccatoꝛe igiẽ᷑ differẽtis notã
dũ ꝙ qᷓ;uis ad vnguẽ om̃es ſcire di-

ſtinguere nõ poſſint (nã delicta quis

intelligit ait ꝓpheta)laboꝛet tñ con
feſſor vt ſciat qntũ põt omĩa pctoꝛꝝ
genera/et ſpecies ꝓ poſſe · vt medi-
cus ꝑitiſſimus ſpũaliũ egritudinũ ·
Itẽ quałr hoĩes diuerſoꝛe genexe a
ſtatuũ peccare ſolẽt · Mreterea ſci-
at quedã/q etiã doctoꝛes ꝓpter vere
cundiã ñ tradũt ſeriptotenus ꝓpter
euitandũ ſcandalũ · Alioqͥn quõ pote
rit interrogare de vulneribus et ea
medlcare · Circa peta vo carnis in-
ueſtiganda ſpeciałr diligentiã adhi
beat · vt de cauerna cõſcientie vᷣmes
aĩe queat educẽ · Alas peccatoꝛ pe-
riclitabit verecũdia/aut ignoꝛãtia ·
cõfeſſor cui chriſtus dedit ptãtem
ſerpẽtes ſine nocumẽto tollere · alias
cũ ſeruo nequã de talẽto credito du
rã redditurus eſt rationẽ · Que igiẽ
ſint pcła moꝛtalia cõmunia! reperi-
es in nr̃o tractatu de lepꝛa moꝛali ·
Durũ aũt valde eſt religioſo qui
excõmunicatũ abſoluit vbi nõ põt ·
qa ſnĩazʒ excoĩcationĩs incurrit vtẽj ·
ca· v.caſu viij · Vnde de caſibus vbi
quis ſnĩazʒ excoĩcationis incurrit! ne
ceſſariũ eſt vidẽ · Immo nullus etiã

autoꝛtatẽ habens aliquẽ abſoluẽdi

ſcdm Tho · et Richar · põt aut debet
à quocũqʒ peto abſoluẽ niſi abſolu-

tio ab excõmunicatiõe pᷣcedat ·
Incidit aũt quis excoĩcationem:

aut a canone aut ab hoĩe latã. qᷓ in

re due excoĩcatões differũt· ſed ſim-
plex cõfeſſor curatus/vł p̃ſentatus:
a neut᷑ abſoluẽ põt ſine ſpeciali cõ⸗
miſſione? niſi in articulo moꝛtis· Eſt
aũt ſnĩa excoĩcationis ab hoĩe lata:
que a iudice/vł pᷣlato pticularit᷑ fer
tur · vt dũ noĩatim aliqs a tali excoĩ
cat᷑ ꝓ ↄtumacia/vł ꝓ debitis/vel ꝓ
furto · vt oĩs qui tale factũ/furtũ/vel
IEzmodi cõmiſitſit excoĩcatꝰ Et a ta
R excõmunicatiõe ſcʒ hoĩs nullꝰ põt
regularit᷑ abloluẽ/niſi qͥ excõmunica
uit/etiã poſt ſatſfactionẽ· exceptis
paucis caſibus· Sed excoĩcatio ĩiuris
eſt q̃ a iure fert᷑ generałr · cũ ſcʒ ali
qð ſtatutũ eſt gnãle · vt quicũq; HG̊ vł
oc feceritfit ipſo facto excoĩcatꝰ.
Et a tali poſſunt abſoluẽ ep̃us oꝛdi
narius ſcʒ · vł ſuꝑior qui ex pᷣuilegijs
qut officio hoc habet · niſi eſſet ca-
ſus pape reſeruatus:

Ca · ij · de caſibus excõmunicatio-
onis tangentibus fidẽ pncipalit ·

D oſtendendũ igið᷑ in q bꝰ ca
ſibuſ qͥs ſnĩaʒ excõmunicati-
onis incidat ipſo iure · Pri-
mo ponen?᷑ caſus tangẽteſ pncipalłr

fidẽ · Scõðo tangẽtes pncipalit᷑ papã

et eccłam romanã · Tertio tangẽtes
clexæ pᷣncipałr et emunitatẽ eccłaſti
cam · Quarto tangẽteſ religioſos pᷣn
cipałr · Quinto tangẽtes oms pᷣſertĩ
ſeculares de fide et ſacra ſcriptᷣa ·

enlotientmend
paberebn ie nen du
cembentmnp oot Per
iuieſit barnen iu
trihetrn ito ſhat ir
noq eſfautor herener⸗
it fators beenr mplt
niblachniſore KEllin
poite fignen enpoo faen
ng nifaen ineſtondun
nlwemltd Pruate i
faitiditne icti⸗
Putmadveininain
arenh ſt heien u
unk et knocl o gne in⸗
iuu anmͦplr ai
top⸗ Tertafaten eſ ſ

Ammii nitr lberer /
num ſatreptaror he⸗
ſauit kodapucd ſer

1 bſolidcn
or aut deb
luenid ret
.. eniſi bolu⸗
eeet.
irnunn .
jelata.
dffeiit ſüſn⸗
t ſentatun „
ſne ſperiitc⸗
lo moꝛtig. Kſt
ng ab hoie lata
n üollanit fer
anasa tqli excoj .
lpdebte
le fati funi
excoĩcatꝰ Et ata
hoig · nulb pot
nſi q excomunica
ctionẽ exceptis
ſexcoĩcatio iuns
neralrc ſezali
vt quici h vl
fado excoĩcat'.
blolus eßus orc
r quiexpullegis
bet. Meſſet ca⸗
u;

85 ermmnirati/
1 fce ncipalit.

nch igit in Gye⸗
3, erömmmnitati
t pſo une n
angiteſpnrihalr
8 mnaßaliſae
Lero tangetes
munitatẽ et
„relt oſos n
iteſtelſge⸗

ſhern

ngetes oild ,

et ſcraſoiſßtil

rimus ẽ de hereticis · dtinẽs qͥn
qʒ caſus pticulares· · Primus ẽ cũ qͥs
incidit in hereſim iã damnatã · vt ar
riani · et ſił es· vł cũ nouã fingit/vt ð
hereticis capło/excõmunĩcamus· et
caad abolendũ · qð intelligendũ eſt
ſcðm Petrũ de palude in qrto · diſ ·
xviij · ſi in aliq̃ actu exterioꝛ ſuũ de⸗
lictũ manifeſtauerit · Alias ꝓ ſolo a-
ctu interioꝛ,quo tñ ſolo homo eſt ꝑ-
fectus hereticus! nõ incurrit · Scðus
caſus·cũ qͥs ẽ credens hereticoꝛe id
eſt qͥ habʒ fidẽ hereticoꝝ implicitã
vł explicitã/reputans eos bonos/ et
habere bonã fidẽ · Mi enĩ dicunt᷑ cre
dentes hereticoxe · dicit Pe · pa · Ter
tius qͥ defẽdit hereticos ſeu defẽſa-
toꝛ ẽ hticoꝛe/vbo ſcʒ/aut facto · Qr
tus qͥ eſt fautor hereticoꝛꝝ · Dicunẽ
aũt fautoꝛes hereticoꝛe tripłr · Vno
mõ ſola obmiſſione · ſiẽ illi qͥ publica
ptãte fũgerent᷑ eoipſo fauent hèti-
cis ꝙ nõ fauent inqſitonbus ↄſilio/n
auxilio dtra illos.· Mriuate vo pſone
fauẽt ꝗᷓ nolũt indicare/ſʒ celãt · ¶lia
fautoꝛa eſt verbi ſcʒ excuſando · ſſt
dicendo/iſli hoĩes nõ ſunt tales qles
dicunt/ et Emodil ꝑ que ſimplices ĩẽ
ducunt᷑ ad amoꝛẽ ipſox · ĩ odiũ inqͥ
ſitoꝝ · Tertia fautoꝛia eſt facti · ſi qʒ
alimoniã mittat/bł liberet · Gmodi ·
Quintus qͥ eſt receptator heretico-
rũ ·qui ſcʒ eos apud ſe recipit · Pre
miſſi omes excẽmunicati ſunt ꝑ ca ·
vbi ſup̃ · Et qͥa in młtis alijs caſibuſ
quis in hereſim incicht pᷣſertim ĩ du
obuſ nouit᷑ detᷣminatig idcirco ð eiſ
dẽ/ſicut de alijs iudicandũ eſt · Vnꝰ
ponit᷑ in cle · de ſũma trim · c · vno · G·
poꝛro viʒz qui ꝑtinacit᷑ aſſerrret ꝙ a-
nima rõnalis non ſit foꝛma coꝛpoꝝꝛs

humani iudicat᷑ hticus · Alius poni
tur ibidẽ in cle · de vſuris ex graui
in fi · ðtra eũ qui ptinacit᷑ aſſereret
vſuras reciꝑe/nõ eſſe petmq etiã iu
dicat᷑ hticus · Ergo in ambobꝰ ex-
coĩcatio incurrit᷑ · et in fautonbꝰ c·
vt in p̃ᷣcedentibus.
Seðdðs caſus pᷣncipałẽ de ſepeliẽ-
tibus hereticos,r, et eoꝛ fautoꝛes· de
qbus/de hereticis ca · quicunq;li · vj·.
includans etiã qͥnq; ꝑticulares arti-
culoſ· Nã ſiẽ ibidẽ dicit quicũq; he
reticos credẽtes/receptatoꝛes/defẽ-
ſoꝛes/vel fautoꝛes eoꝛ ſcient᷑ pᷣſum-
pſerint eccłiaſtice tradè ſepultel! vſ-
q; ad ſatiſfactionẽ idoneã excoĩcatõi
ſe nouerint ſubiacere · nec abſolutio-
nis beneficiũ merean᷑ niſi ꝓpꝛijs ma
mbus publice extumulẽt/et ꝓiciãt
HEiodi coꝛpoꝛa dãnatox · et locuſ ille
pꝓpetua careat ſepultura ·
CTertius pᷣncipalis ponit᷑ de here-
ticis · vt inqᷣſitiõis · li · vj · Et ſunt no⸗
uẽ caſus. rimus ẽ dtra vniuerſas
ſeculi ptãtes dños tẽpoꝛales/ac ꝓuĩ-
tiaxe/terraꝛe/ciuitatũ/ alioꝛeq; locoꝛe
rectoꝛes/qͥbuſcũq; dignĩtatibꝰ vł of⸗
ficijg · vł noĩbus cẽſeant᷑ · et eorundẽ
baiulos ſeu officiales qui dioceſanis
ep̃is ł inqͥſitoꝛibus heretice pᷣuitatis
nõ paruerint/in hereticoꝛ/credenti-
um/receptatoꝛe/fautoꝛ/et defenſoꝛ
eoe inueſtigatõe/captõe/ac euſtodia
diligẽti cũ ab eis fuerint reqſiti · Se
cũdus ſi p̃fatas pſonas peſtiferas/in
ptãtem,/vł carcerẽ ep̃ox/ſeu inqᷣſito
rũ/vł ad locũ de q̃ ipſi mandauerũt ·
vł aliqͥs ex eiſdẽ, infra eoꝛundẽ do-
minoꝛe/ptãtum/vel rectoꝛe diſtrictũ⸗
nõ duxerint vł duci fecerint ſine mo
ra/poſtqᷓ; fuerint reqᷣſiti · Tertius ſi ð

hereſi a dioceſano epᷣo vł inquiſito-
re ſeu inqſitonbus ↄdemnatos p̃fa-
ti dñi tẽpoꝛales ſiue rectoꝛes ſeu offi
ciales eoꝝe/ ſibi ręlictos ſtatim nõ re
cepint · et immechate anĩaduerſione
debita nõ puniuerint · Quartus ↄtra
eos dños,/ptãtes/rectoꝛes/eocq; of
ficialesſi de crimĩe hereſis(cũ mere
ſit eccłaſticũ ognouerint/vł iudica-
uerint · Quintus ſi captos ꝓ eodẽ cri
mine abſq; dictoꝝ epoꝝ ſeu anqſito-
rũ aut ſaltẽ alterius eorundẽ licen-
tia vł mãdato a carcẽ liberauerint ·
Sextus ſi executionẽ ſibi ꝓ Gmodi

crimĩe a dioceſano/ſeu inqͥſitonbus/

inquiſitoꝛie inuicta pmpte ꝓut ad

ſuũ ſpectat officiũ/nõ adimpleuerit.

Septimus ſi dioceſani/aut inqᷣſitorũ
indiciũ/ſnĩazʒ/ ſeu ꝓceſſimdirecte ł
indirecte impediuerĩt · Octauus ſi p
fato fidei negocio didceſano ep̃o vł
inqͥſitonbus incũbenti ſe opponẽ pᷣ⸗
ſumpſerint vł ip̃m aliqtenus impe-
clre · Nonus otra illos qͥ ſcient᷑ de⸗
derint auxil iũ/oↄſil i/lł fauoꝛẽ · Mre-
dicti enĩ oms ipſo ĩure ſunt excõmu
nicati · Decimꝰ ſcm ſummã ſumma
rũ ponit᷑ ibidẽ · ca · ſtatuta · li · vj · vide
licet · Quicũq; poſt inhibitõʒ ſibi fa-
cã p̃ter licentiã inqſitoꝛis ſeu oꝛdi-
narij patefecerit depoſitões teſnũ pᷣ⸗
dictoꝝ ſuꝑ htica pᷣuitate niſi immi
neret aculũ defectu publicationis ·
Quartus pncipalis ẽ etiã de inq;
ſitoꝛibusl et eoꝝ officio in cle · de be⸗
reticis·cai· ↄtinens tres caſus: ſũt
om̃s pape reſeruati · Vbi ſic dicit᷑ de
inquiſitoꝝs officio et inqͥſitonbꝰ Qð
ſi odij gr̃e vł amoꝝs lucri aut cõmo
di tẽpoꝛalig obtentu ↄtra ĩuſtitiã et
ↄſcientiã ſuã inqſitoꝛes videlicʒ vel

eoꝝ ſubſtituti obmiſerint ↄtra quẽ-
qᷓ; ꝓcedere/vbi fuerit ꝓcedendũ ſu
per Gmodi pᷣuitate · ecce vnũ caſum
Aut obtẽtu eodẽ pᷣuitatẽ eandẽ· ec-⸗
ce ſcòᷣm · Vlł impedimentũ officij ſui
alicui imponẽdo cũ ſuꝑ ̊ quoquomõ
pᷣſumpſerit vexare · ecce tertiũ epi-
ſcopus aut ſuperior ſuſpenſionis ab
officio ꝑ trienniũ alij vo excoĩcatio-
nis ſnĩaʒ eoipſo incurrant · Dicit tñ
Joð̃ · an · ſup vbo obtentu! vbi ergo
nõ ꝑ alteꝛe p̃dictoꝛe/ ſʒ foꝛte timoꝛe,
vłl ꝓpter vitandũ ſcandalũ ̊ obmit

teret nõ eſt locus pene·

Quintus pᷣncipalis ponit᷑ ibidẽ.

ca · ij · Et eſt duplex · ¶ Primus ↄtra ĩ

quiſitoꝛes qͥ ᷣtextu officij inqſitionis
ꝗbuſuis modis illicitis ab aliquibus
pecuniã extoꝛquẽt· Scdus ↄtra eoſ-

dem qͥ́ ſcient᷑ attẽptant eccleſiae bo

na ob clericoꝛe delictũ p̃dicti occaſi-
P

one officij fiſco etiã eccłe applicare

Sextus pᷣncipalis ẽ ↄtra ſciſmati

cosl et comp̃hendit tres · Mrimus qͥ

facit ſciſma ↄtra eccł'aʒ romanã. Se
tuũdus ↄtra adherẽtes eiſdẽ · Sůt · n ·
omes excoĩcati · vij · q· i · Nouacianus
extra·e· ti ad ſuſcitãados.Certius ↄt
illos qui vtunt᷑ ſcient᷑ oꝛdinationibꝰ
et alienationibuſ a ſciſmaticis factiſ

cũ in H̊ eis adherere et fauẽ videãa-

tur · Vt ſic intelligat᷑ illud extra de

ſci ſma cai · Quicunq; retinuerit res

eccleſiaſticas ꝑ ſciſmaticos: ſeu ꝑ la-
icoſ alienatas? nec eaſ eccłe reſtitue
rit abſq; onere excoĩcationi ſe noue-
rit ſubiacere· eỹ de ſciſma ca · pmo ·
Septimus pᷣncipalis ẽ ↄtra ſarra

cenoſ triplex · Mrimus qui ↄtra chꝝ

ſtu/vł ꝓpłm chꝛiſtianũ/ſarracenis ar
ma/ferrũ/ł ligamĩa defer̃t galeae/

Enais nen r
reſtva at.

Nis vr ean wen
n ens eu iurr
s inti⸗ Pnreai a
Notfonani eriq; meſeczu/
ttmni git wient obeen⸗
ſNateii wle were carrn n
l dĩ lereticn no ore er
rängxrdſun ſ
diteel kbilne Ppn-

tota qui.
cedenqi ſu
vr caſum
eqndd⸗er⸗
offfei fui
5 quoquom
tertii/epi⸗
enſionig ab
excoĩcatio⸗
t. Deit tñ
ul vbi ergo
e timoꝛe
lüb obeit

ponik bice.
rimus traĩ
j inqſitionis
b aliquibus
8 otra eoſ⸗
ccleſia bo
dich occaſi-
e applicare
ra ſciſmati
Primus
romana Be
eiſce⸗ Buͤtn
Nouaaanus
Tertius t
ginationib?
aticis factiſ
faué videa⸗
ud extra de
tinuerit res
o9: ſeu p la-
cke relttue
mi ſe noue⸗
a ca pmo .
tra ſarta
gui a chn
arracems ar
fert galeay/

*

ſeu qðcũq; ſubſidiũ/vcil iũ/ ſeu auxi⸗
liũ eis pᷣbens/ſeu cũ eis mercimonia
facieus tẽ poꝛe guerre int᷑ ipſos noſ
chrſtianos · Scdðus qͥ galeas eis ven
dũt et naues · Tertius qͥ in pyrrhati
s ſarracenoꝛe nauibus ↄtra chuſti⸗
anos gubernatiõis exercẽt officiũ/ E
machims,/aut qbꝰ cũq; alijs: aliqð eiſ
impendũt ↄſiliũ vł auxiliũ / in diſpẽ
diũ terre ſancte/vł chnſtianoꝛe · ex ð
iudeis ita quoedã · ca· ad liberãdũ
Itẽ in ſtitutionib⸗ ſeu extrauagã-
tibus J obã. xxij · copioſus in miſeri-
coꝛdia dñsdicit᷑ · Qð ſi qs arma/fer

rũ/equos/ligamĩna victualia/et alia
quecũq; ꝓhibita/in alexandriãa/ł ad

terrã egipti/ſeu ad terrã ranatein

ad ſarracenos ibi exiſttes deferre/
aut eis auxiliũ/ oſil iũ/vł fauoꝛẽ dire
cte, gloſa vt a tali impugnatõe deſi-
ſteret/l ĩdirecte ſecrete l publice p

ſtare pᷣſ ſpſerit· excoĩcatꝰ ẽ ipᷣo facto

Ca· ij · de caſibus excẽmunicatio-
nis romanã curiam papam cõ⸗
cernentibus pᷣncipaltter ·

Aſus vero eccłazʒ romanam

curiã eius ſeu papã tangen-
tes ſunt iſti · Primus ſi quis

dicat romanã eccłaʒ nõ eſſe caput/a
ei tanquã capiti noluerit obedire·

ſi dicat eã ñ poſſe ↄdere canones · ta

lis eſt tanq; hereticus ipſo iure ex
coĩcatus · xix · diſ. nulli fas

Scõðs pncipal Pabẽſ tres · Drimꝰ
eſt ſi s in papã electus a pautioꝝ-
bus q; a duabus ptibus cardinaliũ
pꝛeſumpſerit ↄſentire, gerere ſe ꝓ
papa·. Scdus ſi quiſ de tertie ptis no
minatẽe ↄfiſus nomẽ ſibi pape pꝛe-

ſumpſerit vſurpare · Tertius qui ta-

lem in papã receꝑit· eẽ de elec · ca · li

cet · xxiij · diſ · ca · in noĩe dñ · De ple
nius eẽ · de elec · ca · licet · Cſi s aũt ·
Tertius pᷣncipalis qͥ papatu vacã
te alicui de cardinalibus ꝓ faciẽda
pape electõe incluſis vt iuris eſt ſcri
pturã vł nunciũ miſerit aut cũ ipſo
ſecreto locuti fuerit: vł cũ tal car-
dinali ſic incluſo ꝓ electõe loquẽs! ni
ſi vocaret᷑ de ↄſenſu oĩm cardinaliũ
inibi pᷣſentiũ · eỹ de elec · vbi piculũ ·
Enulli li · v · Qui aũt in iſto caſu re
Cipit ex eis litterã videt᷑ ꝑticipare
in crimiĩe criminoſo · et ſic excoĩcatus
ꝑdit vocem quouſq; a ſummo peni-
ctariovł toto collegio abſoluatur ·
dicit Petrus de palude·
Quartus pᷣncipalis ẽ ↄtra dños re
Qoꝛeg officiales ciuĩtatis ullius ĩ qua
eęlectio rorĩani põtificis imminet fa
cienda/et celebꝛãdalſi ea que de in⸗
cluſione artatõe cardinaliũ ſunt p
dñm papã gregoꝛiũ decimũ ſtatuta!
plene ac imuiolabiłr ſine doloꝝ frau
de nõ fecerint obſeruari · vl ſi cardi-
nales vltra q; ſtatutũ eſt pᷣſumpſerĩt
artare. vł ſi fraudẽ in p̃miſſis vł cir
ca pᷣ̃dicta cõmiſerint· ex de elec · ca ·
vbi · Gp̃ter ea · li · vj Tales enĩ om̃es
in iſto caſu dtenti ſũt excoĩcati · Et
ciuitas ſubiacet eccłaſtico intdicto·
Quintus caſus pncipalis ibidẽ · ſi
ſup talr obſeruandis ſtatim audito
ſummi põtificis obitu/coꝛꝰ? clero po
pulo ciuitatis illiꝰ ad H ſpecialr ↄuo
cãdis coꝛpale ñ p̃ſiiterĩt iuramẽtũ ·
Sextus pneipalis eſt de bono re⸗
gimine vrbis ad tuitionẽ libertatis

romane eccke ˖ Lt eſt quadruplex·et
omes ſunt pape reſeruat· Primus

eſt ↄtra illoſ qui in ſenatoꝛẽ/capita-
neũ/patriciũ/aut rectoꝛẽ, ſeu ad ro-
mane vrbis regimẽ ł officiũ aliquẽ
nominãt,/eligũt/vl aſſumũt potentẽ
notabilis eminentielde roma vb di⸗
ſtrictu nõ exiſtẽem. Scõug q cõtra
Hmodi noĩatos/electos vł aſſũptos.
ſi tali noĩationi/vł electioni X aſſum
ptioni aſſenſerint aut de ſeipſis quõ-
libz intromiſerint. Certius ↄtra obe
dientes et intẽdentes eiſds. Quar
tus ↄtra dãtes ipſis noĩatoꝛihus,/ ele-
ctoꝛibus aſſumptoꝛibus/aut noĩatis,
electis vł aſſumptis/auxiliũ dſiliũ/ E
fauoꝛẽ/publice vł occulte. Et ſunt
omes qᷓtuoꝛ caſus pape reſeruati.
Septimus pncipalis ẽ ↄtra illog
clericos qͥ ſponte et ſcient pticipant
cũ excoĩcatis a papa/recipiẽdo in di
uinis officijs.· Et in eodẽ addit ſum⸗
ma ſumma· er de ſen.vxcoĩcatiõis
ſignificauit · Sʒ intelb giẽ dicit Pe ·
de pa·de excoĩcatis noiatim de cle
ricis qui eos recipiũt in ſuis officis ·
Secus forte de laicis qui alias audi
rent miſſam cũ eis· De hoc vide ſe⸗
quenti caplło · caſu · vij.
Ockauus pᷣncipalis ẽ de falſarijs
ↄtinẽs duos · Drimꝰ cũ quiſ p ſe vtł

P aliũ falſat litteras dñi pape cum
fautoꝛibus⸗ defẽſoꝛbus ſuis· Scõus
cũ ꝗs ſcient᷑ vti᷑ litteris apoſtolicis
etiã ab alio falſificatis · ex de crimĩe
fal· ca.ad falſarioxe· et cadura· Itẽ
qñ caſu eᷣd eũ littere falſe puemũt:
niſi infra · xx · dieſ deſtruat/l reſignet
nõ tᷣdẽdo tradẽti ſʒ iuſtitie · tutiuſ tñ
ẽ ſibi deſtruẽ · Qui aũt vti᷑ ignoran
ter falſis, niſi pᷣus aptis illis videri
fecit ꝓ ſciẽte habet᷑ vt ibidẽ in glo
ſa dicit᷑ · Dicit aũt Moſtien · ſic· hodie

p̃eeptũ eſt ꝙ in litteris dñi pape nec
in magno nec in modico audeat q8S
manũ apponere/etiã litterã aliquã

vł punctu aliquẽ coꝛrigẽdo exceptiſ

officialibꝰ qͥbus H̊ eſt cõmiſſũ. alioqn
manũ apponẽs,/ex canone lato in cu
ria ipſo facto ſnĩaʒ excõmunicatiõig
incurrit.qᷓ nñ põt citra ſedẽ apoſtoli⸗
cã relaxari · Secus aũt eſt de litceris
alijs q buſcunq; etiã legati, aut ſum-
mi penitẽtiarij· młto magis de lit
teris p̃ᷣlatoꝛ? niſi ꝙ quidã in ſinodo
excoĩcant falſificãtes lr̃as ſuas. ſic
incurrũt falſificãtes infra dioceſi m
Nonus pᷣncipalis ẽ de cardinali-
bus romane vꝛbis, ↄtinẽſ tres caſit u8
AIn pmis duobug eſt papalis reſer-

uatio · Prifnus & ↄtra illũ qui ſan-

cte romane eccłie cardinalẽ hoſtilit
fuerit inſecutuſ/vł pcuſſerit aut ce-
perit,vl mãdauerit aut ſocius fue-
rit faciẽtis · Scdus ↄtra illũ qui tle
factũ ratũ habuerit/aut ↄſiliũ dede-
rit/vł fauoꝛẽ/aut poſtea receptaue-
rit/ł defẽſauerit ſcient Emodi male
factoꝛẽ · Cortius ſi pnceps/ↄſul,/ſena
tor/vł alius dñs/ſiue rector ſeculari
um q nõ facit penas legales ſeu ip-

ſam ꝛſtitutionẽ obſeruari ↄtra taleſ
infra menſem poſtq; huiuſmodl de⸗

lictũ puenerit ad eoꝛ notitiã. extra
de penis · ca· felicis · libꝛo. vj

Ta.· ĩiij · de caſibus clexe et emuni⸗
tatem eccleſiaſticã tangentibus.

Angẽtes aũt cleꝝ Pncipalr,
et emunitatẽ eccłaſticãſũt

. iſti rimus ẽ de miolentã-
tibus clericoſ vł religioſos. Et ẽ mł

tiplex · Mrimus ſi q́; in clerici vel

————

4

ulintat ceichiwer
etqte ecl Ae ien e de
ſaescfeo tett wiensde
ilereettüfant i ſt d 1
beſino pbet venr e
itſleutmie Nan cle do
Kumei R Nthaci
inictmnb dem in
Nĩ qti imii emt ic
cito N in iclic⸗ irget.

apalis reſer⸗
illũ qui ſan-
linalẽ hoſtilit
ſſenit aut ce⸗
lt ſocus fue⸗
illũ qui tle
toſiliũ dede⸗
a receptaue-
PBmodi male
eps dlul /ſena
ector ſeculari
egales ſeuſp⸗
an otra taleſ
uiuſmocl de⸗
otitia. extra
· vj⸗

x et emuni⸗
ngentibus ·

x pncipalr,
claſtical ſut
e wolenta⸗
ſos⸗ Ltenl
1cerci vel

)

pſonã religioſam manꝰ iniecerit vi-

olẽtas vł temerarias · xvij · ꝗ · iij · Si

quis ſuadente diabolo · eỹ de ſen · ex ·
ca:parrochianos:et c· ↄtingit · Et eſt

pape reſeruatus: ſi leſio ſit enoꝛmis

iniuria · Eſt aũt enoꝛmis! qñ ad mu-
tilationẽ mẽbꝛi ſeu ad effuſionẽ ſan
guinig ſeʒ ꝑ vulnꝰ illatũ ꝓceſſus fu-
erit· aut ſi in ẽm/abbatẽ ꝓpriũ ma
nus violenta iniecta ſit · ex ð ſen · ex ·
cũ illox · Dicit enĩ ſpeculator de of⸗
ficijs lega · vſu.lxviij· papa ſolus ab-

ſoluit occiſoꝛes clericoꝝ · łH ſi alias le

ſio ſit enoꝛmis · In leui aũt/ep̃us · et

in graui legatus ac in maioꝛi ſcõʒ ſu

um pᷣuilegiũ · Mabʒ tñ ille caſus mł
tas exceptiones · Scous cũ qͥs poteſt
defẽdere clericũ a violenta manuũ
iniectione et nõ defendit · qdð quałr
intelligi debeat · vide illud qð notat᷑
e · ti · qnte · Vnde caſꝰ ille ĩtelligit de

illo qͥ ex officio tenet᷑ a violẽtijs de⸗

fẽdere/et nõ facit cũ poſſit · Vl de il
lo qui nõ ꝓhibet! qñ ꝓpter ſe illud
fit/vł eius nomĩe · Vbł qui ſolo vᷣbo
poſſet impedirel et tñ vult cõplacẽs
ſibi in illo malo · Tertius qͥ nec ma-
nũ iniicit. nec in ̊ ↄſentitip̃3ʒ tñ cle
ricũ captũ vł inuitũ detinet ponẽdo
ei cuſtodes.ł intra domũ aliquã re-
cludẽdo/vł includẽdo ·ð ſen · ex · e · ti ·
nupꝑ · Quartꝰ de illo qͥ ꝑ ſe nõ ꝑcutit
vł detinz ſʒ mãdat hoc fieri/ ꝑ ali
um fieri facit.e · ti · mulieres.· Quin
tus ẽ de illo qui vt clericus vberet᷑ ł
detinea?ẽcauſam pᷣſtat/oſiliũ/vł iu-
uamẽ · vt ꝓbat᷑ de homiĩcidio · ſicut dĩ
gnũ · et notat᷑ ð ſen·ex · mulieres · Se
xtus de ullo qͥ nõ mandat vł facit in
iectonẽ tamẽ ſuo noĩe factã/et poſt
factũ ratã habet · vt. e · ti · cum quis:

Scðuſ pncipalis ſcom ſummã ſũ-
max eſt duplex · Primus abſtrabẽs
aliquẽ violent᷑ de eccła ad eam fu-
gientẽ· xvij·q:iiij· diffiniũt: et ca · ſe⸗

quẽti · Scõus/grecus rebaptiſans ſci-

enter baptiſatũ latino. vł lauans
altare tanq; maculatũ in q̃ latinꝰ ce
lebꝛauit · ex de bap · ca · vlt · De iure
enĩ eccła grecoꝛe ſubiecta eſt roma-
ne eccke · xxiiij·q·i · rogamus·
Tertius pᷣncipalis ſcðʒ eandẽ ſũ-
mamauferẽtes oblatiões de altari
Quidã tamen dicũt ꝙ ſunt excõmu
candi ·x ·q/ĩ · ſanctoꝛę· et · ca · ſequenti ·
et ca·quĩa ſacerdotes ·
Quartus pᷣncipal habet qᷓtuoꝛ ca
ſus· Primus ↄtra etiã exemptos qͥ-
cuũq; ſcient᷑ in caſibus nõ ꝑmiſſis de-

fuũctoꝛe ſepeliũt in cimiterio tẽpoꝛe

intdicti · ecce pᷣmũ · Vkl qui ſcient᷑ ſe-

peliũt excoĩcatos publice · ecce ſcðõʒ ·
Vl qui ſepeliũt noĩatim int᷑dictos ·

ecce tertiũ · Vł manifeſte vſurarios
ecce quartũ ipſo facto excõmunica-
tionẽ incurrũt · a ꝗᷓ nõ abſoluent᷑ ni-
ſi ᷣus ad arbitriũ dioceſani ep̃i ſatiſ
factionẽ cõpetentẽ exhibuerint eis/
qbus ꝓmiſſa fuit iniuria irrogatañ
obſtante pᷣuilegio exemptõis quocũ-
q; · in cle · de ſepul · eos ·
Quintꝰ pncipabł · ſi ſup beneficio/
cõtra ipſius poſſeſſoꝛẽ qui triẽnio nõ
poſſedit/in petitoꝛio ł poſſeſſonovna
diffinitiua fert᷑ in curia/etiã ſi nulla
₰
foꝛe dicat᷑ ipſius beneficñ ſequeſtra
tio ꝑ loci oꝛdinariũ fieri debet · qm̃
impediẽs/ vł ſeqſtratos fructus occu
pans! excõmunicatus eſt in cle · de ſe
queſ.poſ.a fruct ·
Sextus pᷣncipal tangit tã religi-
oſos q; clericos· Et ↄtinʒ duos · Pri-

mus ẽ ↄtra religioſas pſonas exeũ-

ad clauſtrũ redierint infra duoꝛe mẽ

ſiũ ſpaciũ· Scõs ↄtra archidiaconoſ/

decanos/plebanos/pꝛepoſitos, alios
elericos ꝑpſonatus Babẽtes/nec nõ p̃⸗
ſbyteros: niſi a legibus ł phiſica au
diẽdis infra ſpaciũ deſtiterĩt ſupᷣdi
ctũ · Iſti duo caſus implicant młtas

pꝑſonas· ¶· Drimo omes religioſos pꝛo

feſſos · Scdo om̃s clericos in dignita
te eccłaſtica ↄſtitutos/ etiã ſi nõ ſint

ſacerdotes/nec curã aĩaꝝ habeant·

Tertio om̃s ſaẽdotes cuiuſcũq; ſtatꝰ
Quarto plebanos qᷓ habent curã a-

nimax · Quare collegiatos etiã ſi ñ

ſint ſacerdotes qͥ exeunt ad audien
dũ leges vł phiſicã niſi infra duos
mẽ ſes reſipiſcãt /nõ aũt ſimplices cu
ratos nõ ſacerdotes includit Si au-

tem in camera ſecrete audirẽtquia
otra mentẽ facerẽt ineiderent · Vn
de et qͥ etiã ſic audire volũt a papa

hoc impetrẽt · Et idẽ ẽ ſi ꝑ ſe pnci-
pałr ibi ſtuderẽt· ca·ſuꝑ ſpecula·ne
ele . vl·. mo · ſecu · nego · ſe ĩmifce ·
Septimus pᷣncipałr ↄtinʒ plures
caſus. Drimus/clericus carnalr co-
gnoſces ↄcubinã ſuã publicã excoĩ-
catam ꝓ eo ꝙ ipſa nõ recedebat ab
allo clerico ↄcubinario ſuo:e ð ſen-
ex · ca · ſi cubine · Scðus qñ quis pti⸗
cipat in erimĩe criminoſo ꝓpter ſuũ
erimen excoĩcato · de ſen · ex · ca · nup ·
et ca · ſi Nubine · Sed hic diuerſa di
uerſoꝛe eſt opinio in H̊ ꝙ quidam di
cũt ĩntelligi de ſnĩa homĩs,r nõ cano-
nis · Alij vo dicũt ꝙ intelligit᷑ de ſen
tentia iuris/nõ hoĩs · Exigit᷑ aũt vt
eooperet᷑ illi crimen p qð eſt ſentẽ-
tia lata · Cextius coĩcans ſcient᷑ cum

—

tes ad audiendũ leges vł phiſica n

excoĩcato qui cũ ꝑticip:ibus eſt excõ
municatus· ex de ſen·exca.qð in du
biſſ. Gvlt · Sed hodie/pticipãtes ſũt
noĩatim monẽdl anteq; incurrãt ex-
cõmunicationẽ maioꝛẽ · ex· e · ti · ſti⸗
tutionũ·li.vj. De his etiã duobꝰ ca⸗
ſibus vide p̃cedẽti ca.caſu· vij ·
Occtauus pᷣncipalis Grecus ab e-
prſcopo latino deputatus tanq; vica
riuſppło greco, eidẽ ep̃o latino in-
obediẽs· ex · de offi · c · qm in pleriſq;·
Nonus pᷣnci palis ep̃us oꝛdinans
clericũ alterius dioceſani abſq; eius
dioceſani licetia! tã oꝛdinans q; oꝛdi
natus eſt excoĩcatus ·vij· diſ. ſi qͥs fu-
erit· et capło clericus·
Decimus pᷣncipalis ↄt᷑ eos qͥ ꝓcu-

rant ꝙ ↄſeruator ᷣ uilegioꝝ ſuoꝛe ſe

ſcient᷑ intromittat de alijs q́; de ma-
nifeſtis iniurijs/et violentis: ſeu ad
alia que iuchcialẽ indaginẽ exigũt
ſuã extenderint ptãtem · ex de offi ·
dele · c· hac ↄſtitutiõe · C. vt aũt · li · vj ·
