iftis ih Tfeſſoꝛ ſint in fide catho·
lcatt fat ſm doctrina ecclie no
nndochinam hereticoxe · ita eg fiat
ſib ſpe venie · ne ſit ſiẽ ↄfeſſio iude
htong poſth fuit optie ofeſſus
heig peraui tdens ſanguinẽ iuſtü,
Apauitde venia 1abiens laqueo
eſuſpencht poand iſta de pe · di .·
peitet. 1 da wult.Quita con.
aicho ſt freas. d duphacntè
intelligit. Vno frog
dert pp motale frecßter re⸗
de Ppniaz de B haber de pe.
Ijca. repiund. cà. ſo .
cadit e en egin die
1. omoyt gadẽ p fr ttpfich

teant. vñ *
ani ag. Quãto dfitz uig

fagf age e
g B D de itoatioe –R
i ioſt nuda. qꝛ n⸗ öb
ianennti me bepiſtolã. ,. 3
d kno. pñtiabr i
pecauit p ſe e⸗
t zitenverbi

ſ
Jüe
18

„ herontti
d ac ſtoſt in
en dur aſ ſie lc
ereſ⸗ ſno N e⸗
maotri wy er
neui hiiltaiſcauſa
bülltatſ caſaneuril
nq naneng ninid
8. RNRNNN.
NND ardrer
Nor AMane Nordee
diͦ ſuag Kdotipene
darſimnpictibllat d
condichogſthüll las
it confeſſo blemnidegat
b ilcag uhr il
leure ſ⸗ Guteni
oris e ſnl 1
et tereſt ſifr ſen

ſeruili ideſt timoꝛe pene inferni! ſʒ
timoꝛe filiał id ẽ timoꝛe offẽ ſe dĩine
maneſtatisſiẽ detm̃ fuit g̊ de ↄtritõe
Fiat etiã ſine vlla fictiõe · qꝛ ↄfeſſio

talis eſſet ↄfeſſio lupi · de qᷓ̃ fab loſe
narrat᷑ ꝙ ſemel ↄfitebat᷑ · Et ↄfeſſoꝛ

dixit ei · MPacis ſigna facis · animũ
tñ tuũ pᷣuum reputo/et fallacẽ · vix

ſolitãvitã deponeſ ſolituſ es rapere

vix aĩcus eris ouibus qͥcqͥd dicas

q̃ſi dicẽt·licʒ pnĩam tritionẽ pꝛe-
tendas exteriꝰ in facie malitiã tñ

retines in aĩo interiꝰ id ẽ in coꝛde/

Qrta ↄdictio ꝙ ſit fidelis · ſcʒvt tã

cõfitẽs/q; ↄfeſſoꝛ ſint in fide catho-
lica: et fiat ſzm doctrinã eccłien nõ
ſzm doctrinam hereticoꝛę · ita ꝙ fiat
ſub ſpe venie · ne ſit ſiẽ ↄfeſſio iude

Pꝓcllitoꝛis · ͥ poſtq; fuit optĩie ↄfeſſus

dicẽs · pẽcaui tᷣdens ſanguinẽ iuſtũ,
deſpauit de venia 1abiens laqueo
ſe ſuſpendit· ꝓbant᷑ iſta de · pe · di · ·
q̃ pẽitet · · di · vj · qvult · Quĩta con.

dictio eſt ꝙ ſit freqñs · qd duplicitò

intelligit᷑ · nomõ qͥ freqñter ceci-
derit ꝑ pctim moꝛtale freqñter re-
ſurgat ꝑ pnĩaz de ̊ habet de · pe ·
di · ine ca · repiunt᷑.aca · ſepties in dio
cadit iuſtꝰ.ca·adhuc inſtãt pfidl ·
Aliomõvt eadẽ pctã freqñter con-
fiteant᷑ · vñ aug · Quãto ↄfitẽ quis
pluribus thitudinẽ ſui crimĩs tãto
faciliꝰ ↄſequet᷑ veniam remiſſiõis·
de hoc tñ quõ qͥs tenẽ ad hoc dicet᷑
infra qñ aget᷑ de ĩitẽatiõe ↄfeſſiõiſ.
Sexta ↄdictio ꝙ ſit nuda · qꝛ nõ õᷣbʒ
ↄfiteri ꝑ nuntiũ · nec ꝑ epiſtolã·ſed
viua voce · oꝛe ꝓpꝛio · pñtiałr ſiue
ꝑſonałr. vt qͥ ꝑ ſe pẽcauit ꝑ ſe eru⸗
beſcat. Itẽ nõ debet ↄfiteriverbis

vel nomĩbus ẽminum palliatis ſed
q̃dlibet pctm̃ ſuo ꝓpꝛio noĩe qdtum-
cunq; tpe expᷣmað᷑ · hõeſte tñ · om̃s
circũſtatie q;tũcunq; ẽpes abhõĩi⸗
nabilesexpᷣman? vt ſic tota ſanies

apoſtematis expellat᷑. de ècunſtãtiiſ

aũt quõ ſunt ↄfitẽde · habemuſ gů· c ·
pᷣcedẽti · Nota etiã ꝙ mutuſ poteſt
et debz cõfiteri ꝑ ſigna· Et qui eſt
alterius linguen idiomatis · ita ꝙ ſi

feſſoꝛ nõ intelligat eũ debʒ ↄfiteri

ꝓ interpᷣtem · interpᷣstenẽ ſecrete
tenere confeſſionẽ ſiẽ ſacdos · Nota

etiã ꝙ ſi aliqͥs ſceribat pcta ſua ĩ car

tavt melius recoꝛdet᷑ de eis Ilegat
cartã coꝛã ſaèdote bñ facit· Septĩa

dictio ꝙ ſit diſcreta · ſcʒ ꝙ diſtincte

1 ſepatim ↄfiteat᷑ pcta ſua nõ ↄfuſe
iux illð põ · lauabo ꝑ ſingłas nocteſ
lectũ meũ · lauabo inq; per ſingłas
noctes id ẽ ꝑ ſingła pctã, lcm meũ
ideſt ↄſciẽtia meã · Itẽvt eligat pꝑĩi
tum iudicẽ · vñ aug · Sacerdotẽ qᷓre
qͥ te ſciat ligare ſoluè · de hoc qre
ʒB· ca· cui faciẽda · Octaua condictio
ꝙ ſit libẽs/ideſt volũtariavt non ſit
ſicut cõfeſſio achoꝛ qͥ coactꝰ ↄfeſſus
eſta lapidatus· Sed ſit ſiẽ confeſſio
dextri latronis in cruce pendentis
licʒ enĩ debeat dolè qͥs ꝓpter pctã qᷓ
cõmiſit tñ gaudẽ debet Ip vitã quã
recuꝑat · vñ dtingit gaudiũ⸗ doloꝛẽ
eſſe ſimul et ſemel in eodẽ ſuppoſi
to · vnde pſalm· Scoðm młtitudinem
doloꝛe meoꝝ in coꝛde meo ↄſolatões
tue letificauerunt animam meam.
Nona adictõ/ꝙ ſitvᷣecundacũ ma.
gna enĩ vecundia debʒ pctõꝛ ↄfit᷑i ·
et ſic meret᷑veniã · vñ augꝰ ·laboꝛat
mens patiendo erubeſcẽtiazʒ· et qĩ

pe · di·j· qm penitet nõ tñ debet eſſe
tantavecundia!ꝙ ſop eam dimittat
dicẽ veritatẽ · vñ ſapiẽsecẽlia ·iij · ca ·

ne ↄfundaris ꝓaĩa tua dicereverũ·
Eſt enĩ ↄfeſſio adducens ad gloꝛiã

vel adveniã· Decima ↄdictio ẽ ꝙ ſit

integra · vt ſcʒ dicat omĩa pctã ſua-
nõ dðo ea coꝛãa duobus ſacdotibus
ſz omnia dicatvni/nihil pẽitus ob

mittẽdo · deus enĩ ſũme pfectopuſ

impfectionis nõ nouit · aut enĩ totũ

hoĩem ſanatl aut nihil · vndverſus ·
Sũma dei pietaſ veniã ñ dimidia⸗
bit · Aut nihil/aut totũ te penitente

dabit · Auguſ.Caueas ne vecundia

ductus diuidas confeſſionẽ · Xj· ↄdi

ctio ꝙ ſit ſecreta tam ex pꝑte cõfitẽ
tis/qᷓ; ex ꝑte ↄfeſſoꝝs · Ex pꝑte ↄfitẽ

tis · vt n dicat/vł pᷣdicet pctã ſua in
plateis:ne alii ſcandaliſent᷑ in pctõ
ſuo · 1ne ſit de illiſqͥ cum male fece

rint goriant᷑ · Quõ aũt debeat eſſe
ſecreta ex pte ↄfeſſoꝛis dicet᷑ infra

qñ aget᷑ de ſigillo confeſſionis · Rij ·

dictio ꝙ ſit lachꝛymabilis· et de B

dicit Hiere · pꝑ diẽ,noctẽ non des ti
bi requiẽ ·neq; taceãt pupille oculi
tuĩ · Et iohps criſoſt.lachꝛyme lauãt

delictũ qd pudoꝛ ẽ ↄfiteri · Et inve

ritate magnũ ſignũ ↄtritionis ſunt
lachꝛyme potiſſime in hoĩne adulto
nã in puulo/ muliere non ẽ multũ
curandũ de lachꝛymiſ.Nã de muli⸗
ere dicit Duidius · Vt flerẽt ocłoſ
erudiere ſuos · Xiij · ↄdictio ꝙ ſit ac
celerata ideſt feſtina · Et de iſta cõ⸗
dictione reqͥre S̊· in ca:quõ faciẽda·
Aiiij · oditio ꝙ ſit foꝛtiſ. Exẽplo bea

uerecundũ eſſe ẽ magna pena:qͥ eru
beſcit ꝓ chꝛiſto fit dignusvenia · de

te marie magdalene que adeo fuit
foꝛtis in pemtẽdo ꝓpter amarã inte
riuſ compũctionẽ! ꝙ nłlo pudoꝛe ob

ſtante publice ↄfeſſa fuit tpitudinẽ

pctõꝛe ſuoꝝ · Sic pctõꝛ debet eſſe foꝛ
tis in penitẽdo/ ↄfitendo pctã ſua
ꝙ; nłlo mõ retrabat᷑ a ↄfeſſiõe illox
qꝛ ſeriptũ eſt foꝛtisẽ vt moꝛſ diledio
Quintadecima ↄdictio ꝙſit accuſa-
toꝛĩa · ſeʒ ꝙ dicat ſe commiſiſſe pm̃
ex ꝓpꝛia malitia·accuſando ſe foꝛti-

ter ñ pᷣtendẽs excuſatiões in pctis.

ſiẽ fecerũt pᷣmi pentes· Vñ ſapiẽs.
Juſtus in pᷣncipio accuſatoꝛ eſt ſui.

veniet amicus eius q excuſabit eũ

Iſte amicus ẽ deus · niſi pctõꝛ mõ

ſe accuſet coꝛã iſto amico et coꝛã ſa

cerdote deivicariol habebit in fuẽo

młtosaccuſatoꝛes · ſcʒ deũ/pꝛiã cõ-

ſcientiã/diabolũ/pctm/a etiã totum

mundũ ·qͥa vt dicit ſapiens pugna-
bit totus oꝛbisterraꝛe cõtra inſẽſa⸗
tos ideſt pctõꝛes · Si aũt mõ accuſet
ſe pctõꝛ deus excuſabit eũ in futo.
Sedecima ↄdictõ ꝙ; ſit parere ꝑatꝰ
ideſt ꝙ ſit obediens · Aug · ponat ſe
penitẽs oĩno in ptᷣate iudicis ideſt
in iudicio ſadotiſ/nihil reſeruans:
vt õnia eo iubente ꝑatus ſit facere
ꝓ recuꝑanda vita anĩelq̃cunq; fa-
ceret ꝓ euitãda coꝛpis moꝛte · et hᷣ
cum deſiderioqꝛ recupat vitã infi⸗
nitam· Cum gaudio enĩ debet facẽ
ĩmoꝛtalis futusq facẽt ꝓ diffenda
moꝛte moꝛituſ. Rayaũt in ſumma
ſua addit aliaſ duas ↄdictões · Mri
ma ẽ ꝙ ſit ꝓpꝛia · ſcʒ q ſeipᷣm accuſet
peccatoꝛ/et non aliũ · vñ dicit pſalm
deuſvitã meã annũciaui tibi · vitam
inqͥt meã.non alienã.· Alias ſi crime

Geda cõchckio cofeſſioms aacit
ray· elt ſit moioſa vt non dicant
poa in inſitu ſiẽ capſoes computat
nũmos iſz cum maritate / et monſ⸗
deliberatie · vt ex hoc attẽar de⸗
uotio/1 maior habeů dtitio⸗ veci
dia. Confiteã ergo pctõꝛ iux foꝛma
ſupꝛadictam. et habita remiſſione
pcoõꝛum habebit pmia beatoꝛum⸗

vſ de iteraione ↄfeſſionis·

1 let ſt dam eſt ſup/ multum
HVle ſit frucduoſi frequente
Cfiten aliguado tame eſt nccariũ.

öndum Sg dockotes ponſit altz
wdun ponũt aliſ
caſis in qbuſ de nccitate ſalutis 1

vel pctĩ alterius ꝓderet non eſſet

criminiſ illiꝰ coꝛrectoꝛ/ſʒ ꝓditoꝛ/vł
det᷑ctoꝛ·vñ nłlus debʒ aliũ noĩare ĩ
ↄfeſſione. nec ſacdos debet de noĩe
eũ interrogare · Fallit aũt iſtud qñ
ẽcunſtãtia pctĩ eſt talis ꝙ alitẽ non
poteſt ↄfiteri pctm̃ puta ſi cognouĩt
matrẽ vel filiã. Qð aũt quõ faciẽð

ſit ĩ hoc caſul detm̃ ẽ S-ca.cui faci -

Scða cõdictio cõfeſſionis qᷓ; addit
ray · eſt ꝙ ſit moꝛoſa · vt non dicant
pctã in vᷣnſitu ſiẽ cãpſoꝛes computãt

ad ↄfeſſoꝛẽ pitum qͥ ei ſeiat pnĩam

ſalutarẽ inponere · et iſte tenet᷑ pctã
pᷣmo cõfeſſa ĩiterũ ↄfiteri · vñ augu.
Sacerdotẽ qre q̃̊ te ſciat ſoluere et
ligareTertiꝰ eſt ꝓpter dtemptum
ſatiſfachõis · vt qn aliq̃s fuerit con-
feſſus de pctĩſ ſuis? ↄtempſit facèᷣ
pnĩam ſibi impoſitam et excidit a
memoꝛia ſua qᷓ fuit illa pnĩa tenet᷑
iteꝛe ↄfiteri illa ac eadẽ pctã ſi recoꝛ
det᷑ de eis · ꝓbat᷑ iſte caſꝰ de · pe · di .
iij · ſi ampliꝰ.Diſtinguẽdũ tamẽ eſt

nũmos · ſʒ cum mat᷑itate/et moꝛoſa
deliberatiõe vt ex hoc attẽdat᷑ de⸗
uotio/a maioꝛ habeã ↄtritioa vᷣecũ-
dia · Confiteã ergo pctõꝛ iux foꝛmã
ſupꝛadictam. et habita remiſſione

in iſto caſu·qꝛ aut iſte ↄfitet᷑ eideʒ
cõfeſſon cui pᷣmo erat cõfeſſus/aut
alu · Si ↄfiteat᷑ eidẽ aut iſte ↄfeſſoꝛ
recoꝛdat᷑ de pctĩs pᷣus ↄfeſſis!a tũc
non tenet᷑ (niſi velit iteꝛe ↄfiteri ea

npicpo aruſſtoeſ ſi,⸗
mig enig exuſbiti⸗
ae dels. nſ ctunnd
mi ſtyan oetcau h

nrana ubebitiyfit, pctõꝛum habebit p̃ᷣmia beatoꝛum ſibi · Sed ſufficit dicẽ/dñe ego aliaſ
rſjdei mifds fui ↄfeſſusvobis· vos recoꝛdamĩ.
Nickm aetitmn Ca·vij · de iteratione ↄfeſſionis: de qbuſ ſciatis ꝙ ego ↄtempſi facẽ
deet ſpiens pugna⸗ . . pnĩam q; mihi ĩpoſuiſtis · nec recoꝛ-
Rerar hmannel⸗ Icet vt detĩ eſt ſupᷣ/multum doꝛ qᷓ fuit · iõvenio advos vt illãvł
8GRedt Ndr vtile ſit ⁊ fructuoſũ frequentẽ aliã pnĩam mihi ĩponatis. Si autẽ
Sexdebtörfid. cõfiterualiquãdo tamẽ eſt nẽcariũ- cõfeſſoꝛ non recoꝛdet᷑ de pctĩs pᷣmo
dgtereezt Nõndum &ö ꝙ doctoꝛes ponũt aliq̃ſ ſibi cõfeſſis! credo ꝙ tenẽ itex ↄfi-
ecens Zucporetſe caſus in qbuſ de nẽcitate ſalutis ten · idẽ dico · ſi ↄfiteat᷑ aln · Qr̃t⸗
winßfn atbiic feſſio eſt iterãda· Primus eſt ꝓptẽ caſꝰ ẽ ꝓpter malitiã fictiõiſ pctõꝛiſ·
lüenf ibl reſenens enoꝛmitatẽ ſceleris.ſcʒ qñ aliquis ſcʒ qñ aliqͥ ſ ſcientẽ retinet aliquod

habet aliqᷓ; caſum de q̊ ↄfeſſoꝛ ſuus
non poteſt eũ abſoluẽ!a remittit eũ
ad ſuꝑioꝛem debʒ ↄfeſſionẽ qᷓ; fece

moꝛtale pctm̃ in ↄfeſſionelq̃ꝛuis ↄ-
fiteat᷑ omĩa alia pctã ſua- tenẽ ills
q̃d retimuit/ oĩa alia itex ↄfiteri.

vibete anizſtfene

„

710 „
nda vtta anie genh 1

cuitica chpis nen rat inferioꝛil iterare ſuꝑioꝛĩl vt ſci- Et rõ eſt qꝛ pᷣma cõfeſſio non facta
enofwht “ at qᷓ pnĩa ſit ei imponẽda · niſi foꝛte fuĩit in caritatel cũ ipᷣe remaneret ĩ
lum aho⸗ in da T ſuꝑioꝛ q;tum ad caſum illũ ↄmittẽt pctõ moꝛtali · &̊ fuit impoſſibile ptã
fufis frrße⸗ imag Te vices ſuas inferioꝛ · ꝓbat᷑ ille caſꝰ alia ſibiĩ dimitti · S ſi non fuerũt di⸗
nienſ Kapatin 3 xxxiij · · i. ca · latoꝛẽ · de · pe · 1 re · ca · miſſa-tenẽ itex ea ↄfiteri· vñ aug·
kaluaſduis Micte⸗ 5 ſignificauit · Scdus caſus ẽ ſp igno Scio dñm inimicuz oĩ eminoſo · quõ
ſc ſeihmn a rantiã ↄfeſſoꝛis:ſi enĩ ↄfeſſoꝛ ſit in- Sſi petm̃ reſeruetde alis recipiet

nwnchie n dee eituslet neſcit ſibi inponere pnĩam

veniã? de.pe · di · ij · ſunt plures · Nõ
p pctĩs ↄfeſſis debet eũ remittere

tñ diſtinctionẽ poſitam in pᷣcedenti

caſu·qꝛ ſi ↄfiteat᷑ eidẽ ſaẽdoti ſuf-
ficit ꝙ dicat · qñ fui cõfeſſus vobis:
retinui malicoſe iſtꝭ pctm · Et hoc ſi
cõfeſſoꝛ recoꝛdet᷑ de aliis pctĩs · ſʒ ſi
n recoꝛdẽ tenet᷑ iteꝝ oĩa ↄfiteri · et
idẽ dico ſi ↄfiteat᷑ alu · Et ꝙ in iſtis
iiij· caſibꝰ ſit ↄfeſſio iterãda de nẽci
tate ↄcoꝛdant om̃es docłoꝛes· Sunt
tñ ali caſus in qͥbus doctoꝛesvari-
ant᷑ · Primus eſt ꝓpter pctĩ obliti
recoꝛdationẽ· Scðus eſt ꝓpter reci.
diuationẽ · Dicũt enĩ doctoꝛes aliqͥ ·
ꝙ qñ aliqͥs recoꝛdã de aliq̃ moꝛtali
pctõ, q̃d non fuerit cõfeſſus vel qñ
recidiuat in aliq̃d aliud pctm̃/quod
antea fuerat ↄfeſſus puta ꝙ fueãt
cõfeſſus de adulterio iteꝛ comittit
et relabit᷑ in adulteriuʒ iteꝛ tenet᷑
omnia pctã pᷣus cõfeſſa ↄfiteri · Et
q́;tum ad pᷣmum caſum ẽ rõ·qꝛ ali.
as non eſſet ↄfeſſio integ · Quãtuʒ
ad ſcdm caſũ eſt rõ iſtoꝝ · qꝛ dicunt
ꝙ oĩa pctã q́dtumcunq; pᷣus dimiſſa
redeũt p ingtitudinẽ in recidiua-
tionẽ · Alü dicũt ꝙ ſufficit dicere in
gnãli ſe alias pẽcaſſe· de nouo de
hoc pctõ recoꝛdatu fuiſſe · vł ¶ nouo
hoc pctĩ cõmiſiſſe·Certiĩ dicũt q̃ſi
medio mõ dicẽtes· ꝙ in pᷣdictis du-
obus caſibꝰ pctã eiuſdem generis
iteꝛe ↄfiteri in ſpeãli:pctãvero alte-
rius generis ſufficit ↄfiteri ĩ gnãli·
vbitia · Aliqͥs recoꝛdã ſe mõ cõmi-
ſiſſe pcti/ſcʒ furtum.ſi alias fuerit
ofeſſus de furtol tenet᷑ iteꝛ ↄfiteri
de eodẽ furto in ſpeãlivt dicit opĩo
Sma.De aliis aut pctis ſufficit cõ⸗
fiteri in gnãli vt dicit ſcdðᷣa opĩo·et
idem dico de recidiuo· Que iſtarũ
opĩonum ſit melioꝛ/ verioꝛ relinq̃

iudicio melioꝛi.⁊ vnuſquiſq; quam

voluerit eligat. Ogr̃ godefridꝰ de

fõtanis in theologia ꝑi mgr in q̊dã
q̃dlibeto ſuo additvnũ alium caſuʒ.
ſcʒ qñ aliqͥs Ofitet᷑ aliq̃d pctm̃ q nõ
dolet/nec penitet de pctĩs/vł ð pcoõ
pᷣterito/nec ꝓponit abſtinè in fut᷑o⸗
talis tenẽ itex ↄfiteri · Et intè mł⸗
tas rõnes q̃s ad hoc adducit vna &
hec · Qm in eſſẽtialłr oꝛdĩatiſ poſte
rius nõ poteſt eſſe ſine poꝛi· młto
minꝰ poteſt ſtare cũ o ppoſito pᷣoꝛis.
Sicut aliqͥs non poteſt ↄfirmari:n
fuerit baptiſatꝰqꝛ baptiſmꝰ a con-
firmatio habẽt nẽcariama eſſenti-
alem oꝛdinẽ inter ſe · Sʒ cõfeſſio et
cõtritio habẽt nẽcario eſſentialẽ oꝛ⸗
dinẽ inter ſe· qᷓre ad hoc ꝙ cõfeſſio
HEimodivaleat opoꝛtʒ ꝙ otritio p̃ce-
dat ↄfeſſionẽ · vel ad minꝰ ſit ſimul
cũ ea · Sʒ in caſu fſpoſito ↄtritio non

pᷣcedit/nec ẽ ſimł cũ cõfeſſionelĩmo

eius o ꝓpoſitũ eſt ſimł cum ↄfeſſiõe/
ſcʒ delectatio/et cõplatẽtia in pcõ ·

Ar e illa ↄfeſſio nihilvaluitet iĩdeo

opoꝛtet ꝙ iteret᷑ · Vex eſt ꝙ frater
bern · de galliaco baccal · ĩ theologia
et qᷓndam electus claromontñ ĩ coꝛ
rectoꝛio ſuo ↄtra dctm̃ mgr̃m gode ·
dicit · ꝙ talis non tenet᷑ de nẽcitate

iteꝝe cofiteri · ſed tenẽ iterum ↄteri

de pctĩs pᷣus ↄfeſſis ficte· et de ipa
fictione/etvᷣtute ↄfeſſionis facte/
tritioniſ pñtiſ remittunt᷑ ſibi pctã ·
Arguit g̊ ſic · Cm̃valet pot ↄtritio
invᷣtute cõfeſſionis facteqt valet

et poteſt in ᷣtute ↄfeſſiõis faciẽde ·

Sʒz dtritio in vtute ↄfeſſionis delet
omnia petã vyt tenet dodtrĩa fidei ·
get invtute cõfeſſionis iam facte.

analnſez fuertt alic
niapdi de apus no ſẽtebat/ne
onebat abſtins ſed mo cerd⸗⸗
ipſis⸗1 patuſ fare prnaʒ mud
z fecent eã. Lt cedo q mle
cofitere? omma peccata bñ facet⸗
Et iſtucvidet ſentire ray in ſüma

ſua.rönẽ ei vide ĩc ilovt ij cal

Ca viijquom debeat ſe habere
ſacerdos ad confitentem·

SZtenſa de cfeſſione/que ẽ et
qlis debeat eſſe mſtat oſteds
de cofeſſoꝛe · Et bmo quõ debeat ſe
habi ad ofitente. Circa ql nönd
Aeſſor ſarogdebet gererevicem
ſpuͦlis mecic pctorverowict ſpa.
lis egrot Bie em copalts mecic⸗
ac egrotſi actedeſ pmo mulcet im

— 7 — „α,
egrotii. copatit ei ſe dfoꝛmaco in⸗

firmo verbiſ blandit ſanitate pol⸗

icek vt eger confidonti
2 Zer confidentius dete
moꝛbi titatõ/: doloꝛig 4

Nchi iterſe geifſet
let itand eſntiio⸗
biea rp iiſ⸗
ea porg frito r,
ni wl a mi ſtſmi
ncaſt poſtotito non
e CTeRonein
RNRorn Ne
o NaiAN
orNdd u
gtend Ver Ktgziem
Velarnbaclicheheg
lam dechs Aarononmidn
toedñning
1 v tlis wn ket de intlt
lemmiin⸗
. afoſſo cke t
kazehifiii

. N 5
nciſentiſuiſei

Cõfeſſio enĩ iã facta habuit exiſte-

tiam realẽ · et iõptus eiuſ pot̃ oꝑari
melius q; illiꝰ cõfeſſionis qᷓ nundũ
fuit · Que iſta opinionũ ſit verioꝛ
neſcio · tñ credo ꝙ tenẽ ↄfiteri ſaltẽ
in gnãli· ſcʒ ꝙ fuerit alias cõfeſſus
młta pctã de qbus nõ pẽitebat/nec
ꝓponebat abſtinẽ · ſed mõ cõte riẽ de
ipſis · ẽ ꝑatuſ facẽ pnĩaʒ iniunctã:
n fecerit eã. Et credo ꝙ ſi in ſpeãli
cõfiteret᷑ omnia peccatal bñ facẽt ·
Et iſtudvĩidet᷑ ſentire rayin ſũma
ſua · rõnẽ eiꝰ vide ĩ e·illovt ĩiij caſꝰ

Ca · viij · quomõ debeat ſe habere
ſacerdos ad confitentem;

Stenſa de cõfeſſione/que ẽ/et
q̃lis debeat eſſe reſtat oſtẽdẽ
de cõfeſſoꝛe · Et pᷣmo quõ debeat ſe
habẽ ad ↄfitentẽ · Circa q̃d nõnð
ꝙ; ↄfeſſoꝛ ſaẽdosdebet gererevicem
ſpũalis medici · pctõꝛverovicẽ ſpũa-
lis egroti · Siẽ enĩ coꝛꝑalis medicꝰ
ad egrotũ accedẽſ pᷣmo mulcet ip̃ᷣm
egrotũ: cõpatit᷑ ei ſe ↄfoꝛmãdo in-

firmo verbiſ blandit/ ſanitatẽ pol-

licet᷑ vt eger confidentius detegat
moꝛbi q;titatẽ/n doloꝛis acbitateʒ ·
Sic ſaẽdos q̃ſi medicꝰ ſpũalis dum

ad eũ accedit pctõꝛ/qͥ eſt qſi ſpũalis

egrotus / debet pctõꝛem vbiſ allicẽ,
blãdimẽtis mulcèẽ vt faciliꝰ egrotꝰ
id ẽ pctõꝛ detegat moꝛbũ id ẽ petm̃ ·
Debet S ↄfeſſoꝛ pctõꝛem docere/et
monerel vt ad pedes eius huũiliter
ſedeat· nec patiã eũ ſedere de pari ·
Et ſi ſit mulier debet eã docẽvt ſe⸗
deat ex t᷑nſuſo/ ne reſpiciat ſaẽdoſ

faciẽ młieris · qꝛvt dicit᷑ in abacutł

Facies młieris rfacies leonis, vẽ
tus vrens · Nec etiã reſpiciat quẽ-
cuncq; cõfitentẽ in facie.qꝛ ex inde
audacius confitebit᷑. Exinde pio/ac
dulci/ſuauiq; colloqͥo debʒ ipᷣm indu
cere ad cõpunction ẽ· ꝓponens bñfi-

cia qᷓ chꝛiſtus ei ↄtulit potiſſime ĩin

paſſiõe ſua ·qñ ſcʒ ꝓ ſaluãdis pctõꝛi-
buſvoluit tantũ doloꝛẽ ſuſtinẽ · Itẽ
qꝛ ĩpᷣe dĩxit · Nonvenivocare iuſtoſ,
ſed pctõꝛes · Itẽ oſtẽdat ei ꝙ illi q
plus peccauerũt ſi bñ penitẽt magſ
diligunt᷑ a deo poſtea: exaltant᷑ · ſiẽ
patet in dauĩd.petro ·paulo· maria
magdalene · latrone · qͥ oẽs fuerũt
maximi pctõꝛes · et qꝛ bñ penituer̃t
6 pctĩſ ſuiſ poſtmodũ fuerũt amati ·
et ſingłriter a deo exaltati · Expõat
etiã ipſũ chꝛſto pietatẽ/mĩam/cari-
tatẽ, manſuetudinẽq bus ꝑatuſ ẽ
reciꝑe pctõꝛes · Suadet etiã eĩ ꝙ ñ
verecundeðt᷑ cõfiteri ſibi qͥa ipſe eſt
pctõꝛ ſicut et ipᷣe qͥ ↄfitet᷑.ĩmo foꝛte
plus qᷓ; ipſe · et ꝙ non ↄfitebit᷑ ei ſiẽ
hom · ſʒ ſicut tenẽti locum deĩi · ĩ ꝙ
ipſe citiꝰ dĩmit tẽt ſe interfici.q; ꝗ
reuelaret pctã ipſius.Ect ſi foꝛte ex
omnibꝰ iſtis pctõꝛ nonvelit ↄfiteri
ꝓponat ei cõfeſſoꝛ terroꝛẽ iudicii ·et
penas inferniet q;ta mala parata

ſunt pctõꝛibus· qᷓ; dire punit deus

eos qui nolũt penitẽᷣ· qᷓ; miſericoꝛ
diter parcit penitẽtibus· Et oĩbus
iſtis expoſitis audiat ſimpliciter cõ
feſſionẽ ip̃iuſ· Caueat aũt cõfeſſoꝛ?
ne expuat/vł aliq̃d ſignũ abhomi-
nationii oſtẽdat · q;tumcũq; pctõꝛ ↄ
fiteat᷑ pctm̃ flagitioſũ enoꝛme · led
oĩa audiat cũ mãſuetudĩe⸗ pietate

—
0

Carix· de interrogationibꝰ faci-
endis in confeſſione ·

Vãuiſ quidã dicũt ꝙ interro-
Satiões non ſunt faciẽde ĩ con
feſſione- tñ qꝛ dictũ eoꝝ eſt multũ
ꝑiculoſum p ſimplicitatẽ,/a vecun-
diam hoĩm:iõ credo cõtrariũ · ſcʒ q;
ſunt faciẽde introgatiões in ↄfeſ
ſione · Vñ aug · ſuꝑ illum locũ · Qui
ſine pctõ eſt/pᷣmus in ipſam lapidẽ
mittat· inqͥt · Caueat ſpũalis iudex
ꝙ ſicut non commiſit crimẽ neq;tie⸗
ita non careat munẽ ſciẽtie · opoꝛtz
enĩ ꝙ ſciat cognoſcẽ quicqͥd debeat
iudicare · Judiciaria enĩ ptas hoc
expoſtulat vt q̃d debet iudicar̃᷑ cog
noſcat · diligẽs igit᷑ inqſtoꝛ expᷣmat
ſibi · et ſubtiliſ inueſtigatoꝛ ſapiẽtẽè/
et qſi aſtute int᷑roget a pctõꝛe quod
foꝛſitan ignoꝛat vel vecundia velit
oceultare · Cognito & crimĩe/ vari
etatibus eius non dubitet inueſti-
gSare locũ/tẽpꝰ c · Quibꝰ cognitis⸗:
aſſit beniuoluſ/ꝑatus erigẽ/etſecũ
onus poꝛtare ·habeat dulcedinẽ in
affectione · pietatẽ ĩ alteriꝰ crimĩe·
diſcretionẽ in varietate · heca młta
alia ponunt᷑ de · pe · di · vj · Et quiavt
vult greg · clauis apitionis ẽ ſermo
coꝛrectõis! qꝛ int᷑rogãdo/ ĩcepãdo
culpã detegit/q; ſepe neſcit ip̃e etiã
qui ꝑpetuit·xliij · di · ſit rectoꝛ· et ita
bmvbum bĩi iob· Subtiliter educẽ-
dus eſt de ſinu pctõꝛiſ manu obſtet᷑-

cante id ẽ induſtria ↄfeſſoꝛiſcolubẽꝗ

toꝛtuoſꝰ · Viſo g̊ ꝙ introgatõeſ ſũt
faciẽde in cõfeſſione videnõ eſt de
quibuſ faciende ſunt/ quo oꝛdine·
Vñ ſcienð ꝙ introgationeſ faciẽde

ſunt de petiſ moꝛtalibꝰ/a circunſta-
tiis eoꝛdẽ · vt &̊ ſciat᷑ de qbus ſunt
faciẽde introgatiões opoꝛtz ſcir̃ q̊
ſunt pctã moꝛtalia· Pro q̊ nõndu⸗
ꝙ pctm̃ poteſt eſſe moꝛtale dupłr.
Vnomõ ex nat᷑a ſua ·ſiẽ foꝛnicari ẽ
ptin moꝛtale ex nat᷑a ſua. Alio mẽ
alisa cus poteſt eſſe ptĩ moꝛtale
ex intẽtione · ſiẽ cantare in eccłia ñ
ẽ pctin moꝛtale ĩmo põt eſſe merito
riũ · Sed cãtare vt placeat mulieri
vt allitiat eã ad peccandũ moꝛtale
ẽ pctm̃. Et qꝛ intẽtiões hũane ſunt
qſi infiniteſiõ de his q̃ ſunt pẽcata
moꝛtalia ex intẽtione nõ poteſt ẽta
rgła dari · ¶oqmur ð̊ hiſq̃ morła
ſunt ex nat᷑a ſua · Vñ ſciẽduũ eſt ꝙ
oms vᷣnſgreſſoꝛes p̃ceptoꝛ decalogi
ſunt pctã moꝛtalia.De hiſ tñ dicet᷑
in tertia ꝑte huiuſopis qñ aget᷑ de
x·p̃ceptis decalogi · Quedaʒ enim
numerant᷑ ab apło · ĩ epła ad roma ·
xiij · vt eſt idolat᷑a · vitiũ dtra nat᷑aʒ ·
iniqͥtas · malitia · foꝛnicatõ ·auat᷑tia·
neqtia:imidia.homicidiũ · cõtentio.
dolus · malignitaſ.vſura ſuſurratio ·
detractio · cõtumelia · ſuꝑbia elatio ·
inuẽtio maloꝝę· inobediẽtia · inſipĩa ·
incõpoſitio · Et iſtis adiũgit illos qͥ
ſunt ſine affectione · ſine fedeꝛe · ſine
miſericoꝛdia · Et ꝙ omnia iſta ſint
pctã moꝛtalia patet ex hoc q̃d ſeqᷣt ·
ſcʒ ꝙ q talia agũt digni ſunt moꝛte ·
Null⸗ aũt ẽ dignꝰ moꝛte ni ꝓ pctõ
morli· g oĩa p̃dctã ſũt pctã mor̃lia·
Sed vt de pctĩs moꝛtalibꝰ certa
habeat᷑ regła nõndũ ꝙ omĩa pctã
moꝛtalia reducunt᷑ ad vij · vitia ca-
pĩtalia · qᷓ cõtinent᷑ in hac dictione ·
ſaligia · Ijñ notanð ꝓ in iſta didõe

abus AE
catoxe (de qᷓ bet vero radlice earĩ

cant. Ex lt Ee
Brlänen pululant vtiit hes⸗

pib ſaeriſta nelaraluedl
ſupbia oꝛunt vij peſſimi rann. v⸗
inobediẽtia iadlitia. bypocriſis ⸗
tinacia tentio diſcoꝛdla pſumpto
Et nõ iſtavocant moꝛtalia quia
y iſta inenit hõ ſniam ſpinitualem ·
Mrimũ et ncipale inter iſta et
upbia ideſt amoꝛ inoꝛdinatus ſii-
ipſuus ſcʒ pꝛie excellẽtie/ honoꝛiſ/
o referẽdo ad honoꝛẽ dei /nec actu
nec hapitu nec ad edificationẽ al-⸗
tenus pxim. Et ſunt iin moſup,
bie · Pnmug ? qñ hõ appertvider
et reputan ab aliquo melioꝛq ſi ·
Et pſumit de ſe ſit bonus et eſt
tñ malusa pcton vel babeat alĩ
ona non habet⸗ Sedus modug

qñ homo ſe ſeputat habè b
ona
te o deo ſed a lizo Temu
ad irit qñ homo reputat
que habet a deo pꝛig

zar non p gauã dei. Quac⸗
6 nobiſtetd vel diuitlas vel
A tapultaſpars ewrellene
ſuug Krnarer hins 5 e
nnn
n lnt b aliquib⸗
Ar pſimplicef

rpuuhranl
urala dbiiſinier
huiuſ⸗ gpisqĩ iperde
alogi⸗ Oedazemn
Daloielaadtore-
ai d Waa
Aa inatidenende
a horididNnio-
Agnidan vina ſiman⸗
õ
nalox iwrecſenrinſſii-
o Lrils Mugrilc,
x aeckoneſne ſecee in
ancha, Etonni ſuſi.
ralapentririt ſcſt·
Ttdigiint norte⸗
aachit d
ſting iten n.
e tiſirſcin J

ſaligia · ſunt vjjlittere· quaie qᷓlibet
deſeruit ſuo moꝛtali pctõ Nã ꝑ lrãʒ
S·intelligit᷑ ſuꝑbia· ꝑ pᷣmum a·aua-
ritia· ꝑ l·luxuria· ꝑ pᷣmum i ·ira · per
g · gula·ꝓꝑ ſcõm i·inuidia · ꝑ ſecũd a·
accidia · vñ vᷣſus · Das ſeptẽ vitia ꝑ
hoc dictum ſaligia · Iſte autẽ ſunt
vij· male radices q̃ in terra deſerta
invia in aquoſa anima hoĩm pẽ-
catoꝛe (de qbus ego ſum vnus) ra-
dicant᷑ · Ex q̃libet vero radice earũ
multi rami pullulant · vt tdit greg ·
ſuꝑ iob · Nã ex iſta mala radice ꝗᷓ ẽ
ſuꝑbia ·oꝛiunt᷑ vij·peſſimi rami · vicʒ
inobediẽtia·iactãtia. hypocriſis· p⸗
tinacia · dtentio · diſcoꝛdia · pſumptõ ·
Et nõ ꝙ iſtavocant᷑ moꝛtaliaquia
Ip iſta inẽrit hõ ſnĩam ſpiritualem ·
Primũ g et pᷣncipale inter iſta eſt
ſuꝑbia ĩdeſt amoꝛ inoꝛdinatus ſuĩi-
ipſius ſcʒ ꝓpꝛie excellẽtie/n honoꝛĩiſ/
nõ referẽdo ad honoꝛẽ dei/nec actu

nec habitu,nec ad edificationẽ al-

terius ꝓximi · Et ſunt iiij· moĩ ſuꝑ-
bie · Primus ẽ qñ hõ a ꝓpetitvidet
et reputari ab aliquo melioꝛ q; ſit ·
Et pᷣſumit de ſe ꝙ ſit bonus/et eſt
tñ malusa pctõꝛ · vel ꝙ habeat aliqᷓ
bona q̃ non habet · Scðus modus ẽ
qñ homo ſe reputat habẽ bona que
habet nõ a deo ſed a ſeip̃o · Tertiuſ
modus ſuꝑbie ẽ qũñ homo reputat
ſe habẽ illa que habet a deo ꝓpꝛus
meritiſ/et non ꝑ gratiã dei · Quãtꝰ
qñ qͥs ꝑ nobilitatẽ/vel diuitias/vel
q̃cunq; aliavult a pparẽ excellentioꝛ
ſuꝑ alios inoꝛdinate plus q; ſtatꝰ
ſuus expoſcat Et notandũ ꝙ rami
ſuꝑbie qͥ ſu pᷣdicti ſunt ab aliquibꝰ
nũcupan?᷑ filie qᷓ aliqlłr qp ſimpliceſ

ſunt deſcribẽde.Vñ inobedientia ẽ
cõtemptus pᷣcepti ſupioꝛis ſcʒ dei/
vel cuiuſcunq; homĩs cui tenet᷑ obe
dire · vt ꝑ hoc hõ inobediẽs videa⁊
non alteri ſubijci,/vel eſſe ſubiectuſ·
Mypocriſis eſt exteriꝰ oſtendẽ deuo
tionẽ ficte ꝓpter laudẽ hoĩm hñdã·
Contentõ vel ðdtendẽ ẽ reſiſtẽ aliis
ꝑ vᷣba, nonvelle ab aliis ſuꝑari in
verbis/et litel vt ꝑ hoc excellentioꝛ
videat᷑ · Pertinacia ẽ qñ ꝓpꝛie opi-
nionivel ſciẽtie hõ nimis ĩnoꝛdĩate
inniti?/nolẽs credere ↄſilio maioꝛe:
vt ꝓh̊ a ppareat ſapiẽtioꝛ · Diſcoꝛða
eſt qñ aliqͥs rebellat, a contradicit
volũtati melioꝛe ꝓterue/n ex ſupꝑbᷣa
coꝛdis · Mreſumptõ ẽ qñ qͥs ꝑveſteſ
inoꝛdinataſi alia q̃cunq; mirabiła
vult apparẽ/ęt gloꝛiari/ ab iluis a
quibusvideturvalentioꝛ reputari ·
De radice auaritie naſcũt᷑ vj · ſcʒ
ꝓditio · fraus · fallaciĩa · piuriũ · inqe⸗
tudo mẽtiſ ↄtra mĩam coꝛdiſ obdu-
ratio · MProditio eſt dolus in rebus
interioꝛibus · Fraus eſt deceptõ in
rebuſexterionbꝰ p defectũvẽdite
reivel empte · Fallacia eſt deceptio
et dolꝰ in vᷣbo ad decipiẽdũ ꝓximũ.
ſiue in vendendo,/ ſiue in emendo·
PMeriuriũ eſt vbum contra mẽtem
ꝓlatum cũ iuramẽto · vel iuramẽtũ
mẽdoſum ꝓpoſituʒ vel affirmatum ·
Inqͥ etudo mẽtis ẽ ſollicitudo circa
diuitias acqrendas ſiłia · Coꝛdis
obduratio ẽ qñ auarus obdurat et
confirmat coꝛ ſuum ꝙ nihil dabit
paupibus nec mĩcoꝛditer ſubuenit
alteri · Auaritia ẽ appetitꝰ ĩoꝛdĩatꝰ
habẽdi indebite diuitias/vel q̃cũq;
poſſunt emi velvendi per pecumiã ·

Eſt autẽ duplex auaritia·qᷓdam qñ
homo nimis ardenter cuſtodit res
ſuas non iniuſte capiẽdo alienum·
et talis auaritia ẽ pctm̃ morłe tm̃
in duobus caſibus · Primꝰ ẽ quãdo
hõ tm̃ diligit diuitiaſ ſuaſa occupat
ſe in eis ꝙ ꝑuipendit honoꝛem dei
et pᷣcepta eiuſ.Scðus qñ hõ nõ ſub-
uenit ꝓximo pauperi in neceſſitate
cõſtituto:qꝛ tũc auaritia eſt peccatũ
moꝛtale· Alia auaritia ẽ qñ aliquiſ
cupit alienũ caꝑe/vel detinẽ iniuſte
qᷓqmõ cũ certo ꝓpoſito· Et auaritia
taliſ ſemꝑ eſt pctm̃ moꝛtaleln qñq;ʒ
ꝓp paruitatẽ rei ablate·puta furat᷑
moꝛſellũ panis/vel aliqͥd tale non ẽ
petm moꝛtale Preter aũt iſtas fi-
lias auaritie ſunt alie a q buſdã ſu-
ꝑaddite · ſcʒ rapina· furtũ:pꝛoditio
etvſura· Rapina ẽ acceptõ rei ali-
ene cũ violẽtia · Furtũ eſt acceptio
iniuſta/et occulta rei aliene inuito
dño poſſeſſio · Proditio ẽ dolꝰ circa
ꝑſonas·puta cũ vna ꝑpſona ꝓdit vel
Tdit aliã · vt patuit de iuda ꝓditor̃.
Vſura ẽ qñ ꝓ dilatione terminivł
rõne mutui accipit᷑ aliqͥdvlt᷑ ſoꝛtem
lltem in rebus in qͥbus non diffẽt
vſus rei/et ↄſumptio eius · vt pãis·
De infecta radice luxurie naſcũẽ᷑
viñ · filie · ſcʒ cecitas mẽtis· inconſi
deratio. inconſtãtia · p̃cipitatõ· amoꝛ
ſui · odiũ dei · amoꝛ pñtiſ ſeculi.· deſp
atio ſiue hoꝛroꝛ fut᷑i ſeculi· Cecitas
mẽtiſẽ qñ hõ p delectationẽ qmõi
veneriſ ĩpedit᷑ abſtrahit᷑ in mẽte.
A noſideratio eſt qñ impedit᷑ ſopi
ratio homĩs ꝓpter vehementẽ lux-
uriam · Inconſtatia eſt qñ hõ ꝓpter
delectationẽ Gmoĩveneris retardã

ne faciat,vel ꝑficiat bona qᷓ incepit
fac, vel ꝓpoſuit facere· Precipita
tio ẽ qñ ꝓp delectationẽ Gmoĩ impe
dit᷑ cõſilium in agẽdis · Amoꝛ ſui⸗
odiũ dei eſt ex partevolũta tiſ· qndo
ſeʒ homo pluſ appetit ꝑpetrare lux
uriam.et inẽrere odiũ dei qᷓ; a lux-
uria abſtinẽ velabſtrahẽ · Amoꝛ pꝛe-
ſentis ſeculi/et hoꝛroꝛ fuẽi iudicii ẽ
qñ luxurioſus in tm̃ delecta᷑ rema.
nere in luxuria ꝙvellet hic ſemper
manẽn viuẽ nec curat de et᷑navita.
Auxuria eſt appetitꝰ inoꝛdinatuſ
circa delectationẽ veneris. Et habt
vj · ſpecies · Prima eſt pctm̃ contra
natam. ſcʒ qñ fit modo q̊ nõ ↄuenit
gnãtioni humane · Foꝛnicatio Znã-
liter eſt omnis cõcubituſ ſoluti cum
ſoluta eẽ legẽ mr̃imonii.Adulteriũ
eſt concubitus factus in mrimonio.
qñ ſcʒvterq; eſt mrimonio copulat⸗
vel ſaltẽ alter eoꝛe. Inceſtus ẽ cõ⸗
cubituſcum ↄſanguinea · Stupꝛum
eſt defloꝛatioꝰginis · Raptus ẽ qñ
mulier rapit᷑ ↄtravolũtatẽ pentum
ſuox· Et nõndum ꝙ omiĩs ↄcubituſ
factus eẽ legem mrimonũ eſt pcm̃
moꝛtale · qꝛ cõtra legẽ nate· dtra p̃ᷣ.
ceptum dei · et cõtra iuſtitiã ꝓximi
Silr oĩs tactus impudicus factus
cũ intẽtiõe ꝓuocãdi ad actũ luxure
ẽ mor̃le pctm̃ ł ſaltẽ cã pctĩ morliſ.
De peſufera radice ire pullulãt
vj · rami ſcʒ rixa · tumoꝛ mẽtis · dꝛtu
melia· clamoꝛ:indignatõ · blaſphẽĩa·
Ira eſt motꝰ ſãguinis circa coꝛ ſP
appetitũvindicte · Vñ ſciendũ qira
qñq; eſtvtuoſa,/nec eſt pctm̃ · qñ ſcʒ
appetitus vindicte eſt ſʒm debitũ
oꝛdinẽ iuſtitiel et cũ caritate:qñ hõ

Aſtaut pctin mortale en t ain
tusvindicte eſt inferedi alig
cumenti ·qꝛ eſt vtra cartate pyuin
ſed pvt ẽ motusſenſualitatispuen
enfrönem et inde liberatus. ſic .
pohñ veniale . Indignatio eſt ñe⸗
terũ imuriantẽ ſibi deſpicit in coꝛ
ſio · et iuchcat eũ incignũ et deſp
ciendũ conſyderanſ defectus eius
Tumoꝛ mentis eſt qñ homo iratu
quaſi inflatuscogitatvi/et modun
nocendi ei qui fecit ſibi iniunam-
Vlaſphemia eſt locutio vtra deum
eo pmitbit ſbi talez imuriã fieri
vl euenire Qamoꝛ eſt locutio in⸗
iurioſa cõcra primũ ſine expſſione
determiate imiurie et hoc in euan⸗
vocat racha ic ̈ ſubſannatiomgſi⸗

gnum. Contumelia ? locutio contre

Gnn cum expſſione iniune · put
n iag vocat ex ira altex latronẽ
ve homicich Tſtla. Rixa qtum

.,0
bunnf oqoͦet
ne. omicrtogni⸗
mocenbin llian
mnwni lni
5Ai, inen.
tmñinorio copulat⸗
Nor. Jtus
Gndüne Oolun
Rargeſ
NNtad Nentun
aun q,0nis Nlbill
Neemmmtnoni Rpann
cidalege te Naß⸗
wiet cita uſttii pam
8tahg inptiicis tins
goe proliian Mi u
ruflllitifinfi,
Rir rit nllit
Gnmtm nuͦb on
m nigtbiſßtein
ro' inn⸗ n
a3e G ſenciqind
mdde Vn aſ
ren
6toſaetei G
ce R ndebih,
mce⸗ tatechi⸗
ſaneletcican

querit coꝛrectionẽ peccati · et nõvin
dictã ꝓpꝛiã · nec nocumentũ ꝓximi/
ſed ſolũ offenſe culpe qᷓrit vindictã ·
talis vocã zelus · Qñ aũt taliſ ap-
petitusvindicte ẽ advincendũ pꝛiã
iniuriã/ ad nocendũ ꝓximoltalis
iã eſt pctm̃·nõ licet homĩ talẽ vin
dictã accipe niſi habẽti auctoꝛtatẽ ·
Eſt aũt pctm̃ moꝛtale qñ taliſappe
titusvindicte eſt inferẽdi aliq̃d no-
cumentũ ·qꝛ eſt ↄtra caritatẽ ꝓximiĩ
ſed ꝓvt ẽ motus ſenſualitatis pᷣueni
enſ rõnem/et inde liberatus:ſic eſt
pctm̃ veniale · Indignatio eſt qñ al

terũ iniuriantẽ ſibi deſpicit in coꝛde

ſuo · et iudicat eũ indignũ/et deſpi-
ciendũ/conſyderanſ defectus eius ·
Tumoꝛ mentis eſt qñ homo ĩratus
quaſi inflatuscogitatviã/et modum
nocendi ei qui fecit ſibi iniuriam ·
Vlaſphemia eſt locutio ↄtra deum
eo ꝙ pꝑmittit ſibĩ taleʒ iniuriã fieri
vel euenire · Clamoꝛ eſt locu tio in-
iurioſa cõtra ꝓximũ ſine expᷣſſione
determĩate iniurie · et hoc in euan ·
vocat᷑ racha id ẽ ſubſannationisſi-
gnum · Contumelia ẽ locutio contra
ꝓximũ cum exp̃ᷣſſione iniurie · puta
cũ aliqͥs vocat ex ĩra alteꝛ latronẽ,
vel homicidã,/ſiła · Kixa ẽ q;dtum
ad iram in ope exterioꝛi · ſcz verbe⸗
ratio · abſciſio · vulneratio et ſimilia ·
Devoꝛaci radice gule naſcunt᷑ v·
ſcʒ inepta letitia · ſcurrilitaſ.immũ-
ditia · multiloquiũ · hebetudo ſenſuũ
Gula eſt appetitus inoꝛdinatus et
ĩmoderatus comedẽdivel bibendi,
dtra regulã recte rõnis · ſeʒ ſumẽdo
plus de cibo/n potulqᷓ; nat᷑e duẽiat
æt cẽplexioni hominis ſumentis/et

uerſationi eoʒe inter q̊s habitat·
Sciendũ tñ ꝙ gula non eſt peccatũ
moꝛtale ex nat᷑a ſual niſi in duobus
caſibus · Vnus qñ ꝓpter timoꝛẽ vel
amoꝛẽ dei ñ retrahit ſe a pctõ gule
ſed in tm̃ appetit cibũ potũq; non
retraheret᷑ etiã ꝓpter pᷣceptum diui
nũ · Scðs qñ hõ inebꝛiat ſe libẽter
in tali ſtatu ꝙ neſcit ſe regẽ · et tũc
gula ẽ pcti moꝛtale · Mebetudo mẽ
tiſẽ abſtractio intellectus circa ſpe
culabilia, agibilia ꝓpter nimiã ſũ
ptionẽ cibia potuſ. nepta letitia ẽ
deoꝛdinatiovoluntatis circa delecta
tionẽ cibi et potus · qᷓñ ſcilz homova
gen incõpoſite circa talia nimis ſu
perflue letat᷑ · Oultiloquiũ eſtqndo
hõ ſupflue et nimis in verbis incõ-
poſitis cachinationibuſ deoꝛdinat
ſe · Scurrilitaſ eſt qñ hõ ſe inoꝛdina
te ad exterioꝛesactus admodũ iocu

latoꝛis habet · Immũditia ẽvomitꝰ

ſequenſ ex inoꝛdinata comeſtiõevel
potu · vł etiã pollutio ſeminis ꝓuenĩ
ens ex repletiõe nimia · De ficta
radice inuidie naſcunt᷑ quinq; · ſcilʒ
odiũ · ſuſurratio · detractio · exultatio
in aduerſis ꝓximi · afflictio in pꝛo
ſperis eius · Inuidia eſt triſtitia de
bono alterius inq;dtum impedimẽtũ
eſt ꝓpꝛie excellẽtie · Odium eſtvelle
malũ alicuiuſa per hoc bonũ ꝓximĩ
diminuere · Suſurratio ẽ diminutio
fame alterius ꝑ vᷣba occulta et non
expᷣmẽtia manifeſte malitiã ſeu in
famiã eiuſ· Detradtio ẽ alterius per
verba manifeſta infamatio tam̃ in
abſentia eius · Deriſio ẽ vilipenſio
dictoꝛe vel factoꝛe alteriꝰ ludibꝛio
et riſu · Exultatõ in aduerſiſ ꝓximi

eſt cũ aliqs gaudet ðe aduerſitate
et damno ꝓximi · Afflictio in ꝓſpis
eſtdoloꝛ et diſplicentia de bonis et
ꝓſpitate alioꝛ quã ñ pot᷑ impedi ·
De radice nequã accidie ꝓcedũt

vj ſcʒ malitiarancoꝛ:puſillanimitaſ
de ſpatõ · toꝛpoꝛ circa pᷣcepta · vagatõ

mentis erga illicita · Accidiavł pi-
gritia eſt tediũ ſeu faſtidiũ diuini
boni · ſcʒ qñ hõ non habʒ deuotionẽ
bonã/nec delectationẽ in amoꝛe der ·
ſed tediũ magis/et faſtidiũ in mẽ-
talem receſſum · Et iſtud repugnat
caritati/quã qlibzʒ homo tenẽ habẽ
diligẽdo deũ ſuꝑ omnia· et delecta-
bili amoꝛe tenet᷑ ei inherẽ · Et cãt᷑
talis pigritia ex rebellione carnis
ad ſpiritũ. Vagatõ mentis circa il-
licita eſt qñ aliqͥs non inuenit dele-
ctationẽ in ſpuũalibus· vacat dele-
ctationibus carnalibꝰ·et querit ea ·
puta nimis ludẽdo· nimis iacendo ·
Deſperatõ eſt receſſus a bono dĩno
cui firmiter eſt inbèndum · Toꝛpoꝛ
circa p̃ᷣcepta eſt p accidiã negligẽ
et ↄtemne diuina pᷣcepta que ſunt
faciẽda de nẽcitate ſalutiſ.Rancoꝛ
eſt indignatio quã hõ piger habet
tra illos ꝗͥ monẽt eũ bñfacẽ illa q̃ᷓ
tenẽ benefacè · Oalitia ẽ odium
indignatio quã hõ piger habʒ ↄtra
illos ꝗ docent pigros habẽ ſpũalia
bona inq;tum impediũt a delecta-
tionibus coꝛꝑalibus.Tepiditas eſt

