Maãc ↄſtitutionẽ dicit e · de pa· ha
bẽt timè ſcholares pariſiẽ ſes qͥ ſepe
puilegijs abutunt᷑·. Moc aũt nõ habz
loeũ in illo qui nõ tm̃ eſt ↄſeruator/

ſed iudex in nõ manifeſuis

Vndecimus pᷣncipalis de ſacrile-
gñjs duplex · rimus ↄtra incẽdhari
os eccleſiax · Scðus ↄtra effractoꝛes
eccłax · Et in vtroq; caſu incidit s
in excoĩcationẽ. Sed ſi fuerint denũ
ciati ſeu publicati pꝑ ſolũ papã abſol
uun᷑.ex · de ſen · ex · tua · et · e· quelſti ·
Diciðt᷑ aũt(dicit Mepa.) incẽdiariꝰ
q̃ dolo malo ̊ facit nõ qui ꝑ aliã cul
pã cãdela cadẽte iacẽs in eccła ipſã
incẽdit · Nõ aũt alias incẽdiariusñ
loci ſacri)incidit· Qui autẽ in guer-
ris monaſteriavł eccłas ſuccendũt

inte
6jdartmi Nren

lrnmiguinieher aalns
pptianis amwne
ſo Detzebenitſereen.
n a elntſ dlar ea
cte et ndhe a ddt⸗
õ
mſrri dertlegent egeil pn
ndnnigel ee iwdr
Nrnärnint
NnekeNaedt nec 4
Nyenelchlic,

deo
du

ex⸗
i⸗
cq⸗

be⸗
oca.
in⸗

ans
eius
oꝛch
8 fu⸗

ſpau-
ox ſe
mer
u ad

offi.

1
—

non euadũt niſi in caſtellate eſſent:
et inde aduerſarij iniuſtã guerrã fa
cerent · quãuis ̊ ſit dubiũ · quia deli
ctũ pſone nõ redũdare debʒ in dam
nũ eccłe · Qui aũt eccłas et mona-
ſteria demolit ſũt timoꝛe hoſtiũ:! ne
p ulla ſibi nocerẽt nõ excuſant᷑ · Silr
effractoꝛ ſi frãgit aliqͥd qð ſit eccłe.
vt altare/erucẽ et ̊modi · Nam ſi
archã plenã depoſitis ibi frangat/
ſi aſpoꝛtet?ñ incidit in iſtã ſnĩaʒ. qᷣa
nõ frangit nec incẽdit eccłaʒ/ſʒ ĩ ec
cleſia· ſecus ſi oblatões de altari reci
pit · De quo habes in tertio caſu ·
Duodecimꝰ pᷣncipalis eſt ↄt᷑ ſcho-
lares vł magiſtros bononiẽ ſes· quo-
rũ qͥ ↄducit domũ ante tẽpus finite
locationis quã inhabitat inquilinus
vł hoſpitẽ alloquẽs/inquilino irreqᷣ
ſito · Dicit gloſa · ꝙ nõ eſt extenden-
dum ad ſcholareſ aliax cluĩtatũ · de
locato et conduc · ca · i · qð dicit᷑ ·
Tredecimus pᷣncipalis · doctor vel
magiſter qͥ ſcient᷑ legerit legeſ ł phi
ſicam alicui religioſo habitu ſuo di-
miſſo/aut in ſcholis ſuis.pᷣſumpſerit
retinere · extra · ne cle · vł monach d·

vt periculoſa. li· vj ·

Decimuſ qrtus pꝛincipalis· pſona
eccłaſtica inferior ep̃o locans domũ
alicui alienigene/ vt ibidẽ publice
vſuras exerceataut aliaſ Gmodi v-
ſurariũ habitare pmittat ĩ t᷑ris ſuis
eẽ de vſur · ca · vſura xe · li · v · Tontinz
tres caſus ſcðm Pe · pa · Primus
eſt ↄtra pſonas eccłiaſticas epiſco-
pis inferioꝛes/qᷓ alienigenas et alioſ
nõ oꝛiũdos de terris eoꝛe/publice pe
cuniã fenebꝛẽ exercentes/vł exercẽ
volentes ad E̊ domos in terris ſuis
ↄducere,/vł ↄductas habere/ aut ali

as habitare ꝑmittũt · Scde eſt ↄtra

illoſ qui ad fenus exercendũ vſura
rios manifeſtos de terris ſuis nõ ex-
pellũt · Tertiuſ eſt ↄtra ullos qͥ ad fe
nus exercendũ domos ulig locant· vł
ſub alio titulo quòcũq; ↄcedũt. Der
ſone · n· ſinglares excoĩcatiõis· vni
uerſitas uel collegiũ interdichi ſniaʒ
incurr̃t · quã ſi ꝑ mẽſem anĩo ſuſtinu
erũt indurato terre ipᷣoꝝ quãdiu in
eiſdẽ idem vſurarij cõmoꝛan?᷑ extũc
eccłaſtico ſubiacent int̃dicto · Mic
tñ intelligendũ ſubdit Pe · pa· ꝙ ſo
li clerici inferioꝛes ep̃is incidunt.la
civero ſunt excõmunicancdh · Itẽ re
quiriẽ ꝙ ille ſit alienigena et publi
cus vſurarius·.
Decimuſ qntus pᷣnci paliſ qͥ in ciui
tate vł dioceſi alterius/ vicarie ſiue
pᷣſulatus officiũ exeqndo ſe ingerit

tra foꝛmã decretĩi/ð officijs oꝛdina ·

qm̃ in pleriſq; Raro hic caſus acci
dit · Vnde ſi qͥs inuito ep̃o epiſcopa
lia vellet exercere! vł crucem ferre

extra ꝓuintiã videt᷑ incidere·

Decimuſſextus pᷣncipaliſ eſt ðtra
illos qͥ ad dirigẽdas moniales in ſu-
i18 electionibus euocant᷑ · niſi ab his
abſtineãt ipſi ſic vocat ꝑ q̃ inter eaſ
ſup faciẽdis electionibuſ/oꝛiri poſſit
diſcoꝛdia·e ð elec · ca: indẽnitatibꝰ·
li · vj. Et dicit Pe · pa · Nota ꝙ in
hũc caſum incidit aduocatus qꝗ amo
re lucri ſtudet appellare ↄtρanoni-
ce electã · ſecus ſi bono anĩo ↄſulat ·
Decimuſſeptimus pᷣncipal ↄtinet
tres caſus. Drimus ẽ ↄtra illos qᷣ cõ
ſtitutionẽ Nicola · ii · e de vbor ſi
gnificatõe/exijt· li · vj· factã de intel
lectu et expoſitõe regule beati fran

ciſci fratrũq;ʒ minoꝛ? appꝛobatione:

aliter q; gãmatiealr exponẽdo glo
ſare pᷣſumpſerĩt · Johᷣ· an · dicit!/ puto
vꝓꝙ neceſſe ſit imped imentũ pᷣcedere
et monitionẽ ſeqͥ · Scous ðtra docto-
res ſeu lectoꝛes quj docuerint in pu-
blico ex certa ſcientia et deliberate
intellectũ dep̃uantes ↄſtitutões ipſi-
us. Certius ↄtra facientes cõminuĩ
ſcriptas ſiue libellos ac ex certa ſci-
entia et deliberatiõe det᷑mĩinãtes in
ſcholis ſeu p̃dicãtes ↄtra ea q̃ in cõ
ſtitutõe ↄtinent᷑ pᷣdicta · Notandũ tñ
Jop̊ ·xxij· in ↄſtitutione/quia non-
nunq; ſentẽtias et penas latas ↄtra
gloſatoꝛes Nico. iiñ. Exijc à ſmĩat
ſu ſpẽdit vſq; ad apłice ſedis bene-
placitũ · Per Gmodr tñ ſuſpenſionẽ
nõ intendit dare licẽtiã docẽdi ſcri-
bendi det᷑minandi pᷣdicandi aut pꝛa
ue loquẽdi ↄtra regulã ipſoꝛꝝ frati
minoꝝ publice vł occulte ·
Decimuſoctauus pncipalis eſt in
ↄſtitutõe · Joh̃ · xxj · Suſcepti regimi
nis· talis ſi quis de fructibus bñficij
de q̊ debent pᷣmi anni fabice vł ec-
cleſie alicui/vł ꝓſone vltra portionẽ
p dñũm Johhem papã taxatã pcepe-
rit/ac illi ad quẽ pꝑtinet nõ reſtitue-
rit infra mẽſem cũ effectulſi ſit epi-
ſcopus vł ſuꝑior ab ingreſſu eccłe ·
põtificalibus eſt ſuſpẽſus · ſi aũt ca
pitulũ vł uniuerſitas vł collegium-
ſunt donec p̃dicta integrałr reſtitue
rint ineerdicta · ſi vo ſingulariſ ꝑſona
eccłaſtica vł mũdana h̊ fecerit! ex-
coĩcationis ſnĩaʒ incurrit ipſo facto·.
a qua niſi inſtitutione pᷣmiſſa p̃ᷣterq;
in moꝛtis articulo minime abſoluat
Decimuſnonus pᷣncipalisduos ha-
bet · Primus ſi qͥ ep̃oꝝ vt ̊ ad cu-
riã romanã palã vł occulte venerit,

et abſq; licẽtia dñi pape de curia re
ceſſerit excomĩcatus eſt ipſo facto ·
Sess ſi qͥ ep̃m vt ð apud ſedẽ apo
ſtolicã latitantẽ ſcient᷑ receptauerit,
vłl idem/receptationẽ et aduentum
illoꝝe cõfeſtim dño pape vł alicui p
quẽ H̊ ipᷣm ad eius crediderit dedu-
ci notitiã/manifeſtare nõ curauerit:
excoĩcatus ẽ ipſo facto. Iſti duo ca-
ſus habent᷑ in ↄſtitutionibus Johã·
xxj · eſt pᷣlatox · et ca · etſi doceat ·
VUiceſimus caſus pᷣncipalis habet᷑
ex ↄcilio ↄſtantiẽſi ↄfirmatus ꝓ mar
tinũ ibidẽ in bulla/multo ↄtra/in
verba· Ordinate ſimoniaci ab execu
tione ſuoꝛꝝe oꝛdinũ ſunt eoipſo ſuſpẽ-
ſi. Electiones aũt/poſtulatiões/cõfir-
mationes,/ et qᷓuis ꝓuiſiones ſimonia
ce eccłax/monaſterioꝛe/dignitatũ/ꝑ
ſonatuũ/officioꝛe/et beneficioꝛ eccle
ſiaſticoꝛe quoꝛecunq; facte nulle ſunt
ipſo iure · nullũe; ꝑ illaſ ius cuiq; ac
quirit᷑· nec ꝓmoti/ↄfirmati/aut ꝓui
ſi faciũt fructus ſuos · ſʒ ad illoꝝ re-
ſtitutionẽ tanq; iniqᷓ oblatoꝛe ꝑcipi-
entes tenent᷑ · I dantes et recipiẽtes
ſpſo facto ſnĩaʒ excoĩcationis incur-
rũt,/ etiã ſi põtificali aut cardinala-
tus p̃ᷣfulgeant dignitate · .
Viceſimuſ pᷣmus caſus habet᷑ ex
ocilio baſiliẽſi · ſeſſione · xñj · ſicut ĩſtru
endiSimoniace eledcti ſcʒ in põtifi-
ces ł in abbates/et qui Gmodi ſuimo
niace electiõis ꝑticipes fuerint/tałr
q; eligẽtes ↄfirmati in hoꝛroꝛẽ tã-
ti criminis penã ipſa facto excoĩcati
onis incurrũt · nec a tali reatuꝗ excõ
municatõe electi 1 ↄfirmati abſolui
poſſunt! niſi eccleſijs et dignitatibus
ad quas turpit᷑ aſſumpti ſunt/libere
reſignauerint:et ad eos obtinendas

——

aimertox t NMi zen

eImocerti uun ni eiger

ionit edt peſplrioinnat

gui poſ wlii lgemene ber
Ixri ralni er pfeſſeni .
milnitateme eni at di;
ſi ſueitl wne ſen aꝗ
keber alerulert cbig ſeir
ſilreleina ſenal ei enel dw⸗
niangalhr,

Gn wpat in anz ei⸗

vlei iſyl n, Pn
Nlgeden hwln ſer di e
gennmir
neet een.
ele ſihi nn⸗ r
tce ig ena⸗ Al
inſt Rar ifed er

decuria re
pio facto.
Eeptauent,
acuentum
alteun b
lent de⸗
curauenit!
ſti duo ca⸗
us Jopa.
oceat
alis habet
dug p mar
Ara in h
c ab execu
bpſo ſuſpe⸗
ioes cofir⸗
es ſimonid
gnitatĩ/
ciox eecle
nulle ſunt
s cuiq ae
/aut pui
lilloyre⸗
ton poipr.
recipietes
onis incur⸗
cardinala-

baber ex
ſicut iſtru
in potifi
not ſimo
rint talr
roꝛẽ ta⸗
excoſcati
atuexco
ti abſolui
mnitatibus
ſunt wbere
boünendes

quas nephario ĩgreſſu adepti ſunt⸗
Perpetuo:reddant᷑ inhabilos

Ca. v. de caſibus tangentibug pn-
cipaliter religioſos et religioſas.

Vnc numerãdi ſunt caſus qͥ
tangunt religioſos pncipałr
q̃ ſunt iſti ·. Primus ncipal
eſt ↄtra religioſos oꝛdinũ mendican
tiũ adinuentox poſt ↄciliũ genera-
le J nmocentij/quoꝛe etiã religiones
erũt ꝑ ſedẽ apoſtolicꝗ ↄfirmate!
qui poſt ↄciliũ lugdunenſe dñi GBre⸗
Sorij ·x· aliquẽ ad eoꝝ ꝓfeſſionẽ ad-
miſerũt,/aut de nouo domũ aut aliq;
locũ acqᷣſiuerũt/vł domog ſeu loca qꝗᷓ
ent alienauerũt abſq; ſedig apo
ſtolice licetia ſpeciali · ex de reli.do-
mi ca· religionũ. li. vj.
còus pncipalis duog tinẽs.ex.
ne cleri. vt Piculoſa.li.vj. WPrimus
religioſaq̃ in ſcholis ſeu alibi teme
re habitũ ſue religionis dimittit. ex
H ptʒ apoſtatãtes religlõe. eſſe ex
coĩcatos. mmo dicit Me.pa. SDi re
hgioſus ſabitũ dimittit ex t᷑pi cau-
ſa vt de nocte,/ad eundũ ad lupanar
L incicht. Secug aũt ſi habitũ ñ dimit
. tit/ſz intus abſcõchit et alio tegit,/ne
agnoſcat᷑. maxime ſiſp bonã cauſam

hoc facit. vtputa qa equitat et non
vult agnoſci cui⸗ religionis ſit.dũ tñ
ſit habitug religioſus. Qui aũt me-
tu latronũ dimittit ñ e

tit. Nec excuſant᷑ 4 bh

abitũ mutant
in ſcholis vt religioſi nõ appareant
ui aut iocoſa leuitate dimittit ad
hoꝛã vt currat vł lapidẽ piiciat! nõ
incurrit. quia nõ eſt veriſile ſ intẽ-
diſſe ↄditoꝛẽ canoniſ in buſcũq; mi

4

ertius pᷣncipalig Otinʒz qᷓtuor ca
ſus et in eiſdẽ. KReligioſi grauãtes ł
fraudãtes eccłag circa decimas eas
deb E illos quoꝛe inteſt
nõ u mẽſem, vl de vſur⸗
patis vel retẽtis infra duos mẽſes ñ
fecerint emendã ſuſpẽſi ſunt ab offi
cijs adminiſtratiõibus et bñficijs. et
talia nõ habẽtes! ſunt excoĩcati· Vn
de pus caſus religioſi qͥ noua-
liũ aut alias decimas eccleſijs debi⸗
tas ad eoſ ex aliq̃ cauſa legittima ñ
ſpectãtes, appꝛopᷣare ſibi pſumpſe-
rint · aut exqᷣſitis fraudibus ſiue co-
loribus vſurpare.Scdus ſeu qͥ de a-
nimalibꝰ familiariũ et paſtoʒe ſuoꝛe
vel alioʒe etiã aĩalia ipſa/eoxe gregi
us ĩmiſcentiũ · Certius/ſeu 4,5 aia-
ibus qᷓ in fraudẽ eccłaꝛe in plurib⸗
ocis emũt/emptaqʒ tradũt vẽclito⸗
ribus/ł alijs ab ipſis tenẽda.Quar-
tus,/ſeu qͥ de terrig qᷓ tradũt alijs ex
colẽdas decimas ſolui eccleſijs nõ p-
miſerint,/aut phibuerit! niſi poſt rę-
quiſitionẽ ꝑ illos quoxe int᷑eſt deſtite
rint infra moſem vłc. vt ſupᷣ dicti
eſt. de deci.ca.i. in cle.

Quartus ncipalis de ſta. mona.

in clecaĩ · ¶quia vero · Et duo po-
nunt · Primus ne monachi aut re-
gulares canonici admiĩſtrationẽ ali-
quã nõ habentes! ad curias pᷣncipuũ
abſq; ſpeciali pᷣlatoꝝe ſuoꝝ licẽtia/ſe
ↄferre p̃ſumãt · Qð ſi vt ſuis platis
monaſterijs damnũ aliqð inferãt)
ad dictas curias ſe ↄferre pſumpſe-
rint: excoĩcationis ſnĩaʒ eos incurrẽ
volumus ipo facto · dicit textus · Vr⸗
dent᷑ & ad hanc excoĩcationẽ inẽren
dã duo neceſſaria · ſcʒ vt curiã intra-
uſa danificandi mona

uerint · et ꝙ cau
ſteriũ vel platu . Ex ſolo igid exitu
clauſtri ob hãc cauſam ñ ligatus E·
Secdus caſus ð monachig · Infra ſe⸗
ptũ monaſteri ſine lcẽtia abbatũ ſu
oꝛũ arma tenẽteſ/ dicit textus · Dicit
tñ Johã · an · ſuꝑ vᷣbo tenẽtes veni⸗
enõ de foꝝs ad clauſ:rũ cũ armis/nõ
ammo tenẽdi, nec tenetlex tali de⸗
latone ligari nõ videt᷑ · vt verbũ cũ
effectu teneatur ·
Quintus pncipalis dtra impediẽ
tes viſitatoꝛes monialiũ in ſuis viſi
tationibus/ꝑ modos cõtentos in cle ·
de ſta· mona ca · ij· in fine / niſi moniti
reſipiſcãt · Gloſa J oh̃· an · puto ꝙ ne
ceſſe ſit impedimentũ p̃cedẽ⸗ moni
tonẽ ſeqͥ ad ̊ vt locꝰ ſit huic pene-
Seyxtuſ pncipalis de religioſis do-
mi · c · in cle · otinẽs duos caſꝰ · Pri
muſ damnat ſtatũ beguina ac excõ
municat ulũ ſectãtes vł de nouo aſ⸗
ſumentes · Scous excoĩcat religioſos
dãtes circa illud ↄſiliũ· auxiliũ/vl fa

uoꝛẽ · Nota tñ ꝙ poſt iſtã clementi-

nã cũ pariſius multe beguine eſſent
ſic nücupate ſimpłr/ nõ diſputãtes ð
ſumma trinitate/nec ſuſpecte de be-
reſiquaxe quedã cõmunes domos ba

bentes ſimul habitabãt in beguina-
gijs declaranit Joß̃ · xxij·n exuag ·
ad ep̃m pariſiẽſem (cui⸗ iniciũ / cũ ð
mulieribus tales nõ ſunt excoĩca
te nec moleſtãde· tũ quia inn ocẽtes
cũ nocẽtibus nõ ſunt dãnande · tũ qᷣa
ſcandalũ ſequebat᷑ de vexatõe taliũ
que fuerũt bone vite · tũ etiã qa ca-
ſte ſic viuebãt · Idem detminat idẽ
Joſ̃ · xxi · in alia ẽuagate gnãli ad
oms cuiꝰ initiũ/ratio recta nõ patit᷑ ·

—

Septimus pꝛincipalis Jop·xxj-

in ſua exuag · ſancta romana duplex

eſt · Primus ſic ſonat Statuſ omniũ
illoꝛ viroꝛe quĩ in alibus locis fra-
tricelli/aut beguini/ſiue fr̃es de pau
pere vita/ ſeu bizochij/aut alijs noĩ-
bus nũcupan?/et habitũ noue religi

onis aſſumẽ/ogregatões et ↄuẽticu-
la facere/ſuꝑioꝛes ſibi eligẽ qs mini

ſtros ſeu cuſtodes et gardianos aut

noĩbus alijs appellant,/plurimos ad
eoe ſectã recipere/loca etiã de nouo
oſtruere/ſeu ↄſtructa reciꝑe in qbus
Habitant/in cõmuni mẽdicare/quaſi
coꝛe ſecta foꝛet vna de religioni bꝰ ꝑ
ſedẽ apoſtolicã appꝛobatis temẽ pᷣ⸗
ſumũt /fingẽtes ſe regula fratrũ mi
noꝛũ quã ſanctus frãciſcꝰ inſtituit ꝓ-
fiteri/et ad litterã ↄfingũt obſerua-
re/quanq; ſub obediẽtia gnãli vł ꝓ-
uincialiũ miniſtroꝛe ipſius oꝛdinis ñ
moꝛen? /qe etiã quĩdã ſe eſſe de ter
tio oꝛdine beati franciſci penitentiũ
vocato aſſerẽtes/ in q̊ᷓ tñ talis ritus
nullatenus eſt cõceſſus pdictũ ſtatũ
eoꝝ ſub velamĩe talis noĩs ſatagũt
alliarel reuocat᷑ penitus et ꝓhibet᷑
cũ nõ obſtãtibus etiã q buſcũq;ʒ ipſi
nibilominus ſunt excoĩcati ipſo fa-
cto· Scous om̃es ep̃i et alij pᷣlati qui

tcmnet rommei eßt

ön Oatnmom

“

oſcatos Atane pten;

Fieertia biien,

ure ehreſin N p ulga da
zplre oeſſt tiſcoleere . Na
ſenteſi ſaturd puinctali N
V nochia mmgits arr emi Den
1benatta alabſolme geni
ſnpbrit ece ſeti Et otat wi⸗
nſi int aſi oa enes e
tinent⸗ Ne; fia udt ex⸗
enmnin ſiſeſiens lintdch⸗
umaſnaſt hſnne c
terieriene tri
drſe wig eia eN
„ wir iG dige
E WAi el
haimer,
unteri ird

mreigoichiid e⸗
kui e n .
zat⸗ Vel eus Arare
n eaſledn e
eteti bebta in blperern

oſtten ledda penc & „
e vckr n α

noceteg
e⸗ tu a
de taliũ
qa ca⸗
nat idẽ
nãli ad
patit
. j.
Aduplex
Wommi
ocis fra⸗
de pau
lis nor⸗
e religi
dubticu⸗
s mini
nos aut
mos ad
de noud
in us
care auaſt
goniᷣ
8 temẽ p
fratri mi
ſtituit /
obſerua⸗
nalt r p.
oꝛdinis n
eſſe de ter
enitentu
talis ritus
lckü ſtatu

alicui ritu viuẽdi⸗ habiti ſupᷣdictoſ
p̃ter ſpeciale mandatũ ſedis apoſto-
lice dceſſerĩt ſũt excoĩcati ip̃ᷣo facto

Ockauus / de Ppuilegijs · ca. i· in cle⸗

ↄtinet ſex omnes pape reſeruatos.
Mrimꝰ religioſi qui clericis aut lai-
cis ſaẽmentũ vnctionis extreme- ecce
pᷣmũ · Vel eucariſtie miſtrare ecce
ſcõm · Oatrimonia ve ſolẽniſare ee
ce tertiũ) ñ habita ſuꝑ hiſ parrochi
alis pᷣſbyteri licẽtia ſpeciali aut qui
excoĩcatos a canone pterq; in caſib⸗
a iure expꝛeſſis/vł p puilegia ſediitʒ
apłice ↄceſſis eiſdel ecce qrtũ· Vl a
ſentẽtcijs pꝑ ſtatuta puincialia aut ſi⸗
nodalia ꝓmulgatisecce qntũ · Seu

3 pena et a culpa abſolus quemqʒ p

7

ſump ſerĩt ece ſextũ · Et notat ꝛioſ.
an · ſup qͥnti caſus vᷣbo a ſentẽtijs pu
to inquit ꝙ om̃eʒ ſnĩaʒ includat ex⸗-
coĩcationis/ſuſpẽſionis/lł intdicti cu⸗
ius neceſſaria ſit abſolutio· Itẽ ſup
̃cedentevbo excoĩcato a canone! di
cit idẽ, quocũeʒ etiã a qꝗ epus vel ſa
cerdos poſſet abſo luẽ .· Mon tñ intel⸗
ligit᷑ de excoĩcato ab hoĩe · quia non
exp̃mit᷑. Ex qꝗbus etiã patz ſeptimꝰ
caſus/videlicetꝙ; excoĩcati ſũt oms
quos rite excoĩcat eoꝛe ſuperioꝛ aut
iudex ꝓ ſua ſtatuta. ſicut etiam ex
cõmunicati ſunt om̃esquos eoꝛ pla
ti aut iudices rite excõmunicant ·
Nonus Pneipalis in cle· de penis
ca · ij · cupiẽtes triplex. PDrimus de
religioſis mendicatibus ne deinceps
in aliqᷓ eiuitate/caſtro/villa ſeu loco
quocũq; ad habitandũ domos/vł lo⸗
ca quecũq; ð nouo recipe ſeu hacte⸗
nus recepta ĩmutare/ vł ea veẽdiuo⸗
mis pmutatiõig/donatiõig aut cuiuf-
uis alienationis titulo in alios t᷑nſfer

re p̃ſumantabſq; licẽtia ſedis apo-
ſtolice ſpeciali .· Scõᷣus eſt ↄtra omies
religioſos!qͥ ĩ ſenomib⸗ vł alibi p-
ferũt aliq/ vt retrahãt a ſolutõe de⸗
cimaxe · Tertius caſus eſt · Oqui vero
talis. qui vo ſcʒ religioſi poſtpoſue-
rũt ↄfitẽtibus ↄſcientiã facere 8 ſol
uẽdis Hmodi decimis ab officio pdr
cationis tãdiu maneãt ipſo facto ſu
ſpenſidonec ↄfitentibus ipſis(ſi hoc
ip̃m ſibi dicẽdi comode facultatẽ ha
buerint)oſcientiã fecerĩt exinde ex
coĩcationiſincurſuri ſnĩaʒ ip̃o facto
ſi pᷣdicare pᷣſumpſerint/pᷣdicta negli
gẽtia vt p̃dicit᷑ nõ purgata· Ad reli
gioſoſtñ monaſterio ł eccłiaxe de⸗
cimas pcipientiũ Gᷓ nõ extendi?᷑.
ecimus pᷣncipalis eſt ibidẽ cõti-
nenſetiã qᷓttuoꝛ pticulareſ q oms pa
Pe reſeruan?᷑ tra temerarioſ viola
coꝛes ↄſtitutõis illius. ꝗ religioſis et
clericis ſecularibus ꝓhibet᷑ ne aliq̃ſ
ad vouendũlecce pmũ· Jurãdũec-
re ſcom · Vel fide int᷑poſita ecce ter
tiũ · Seu alias ꝓmittendũecce qrtũ/
inducãtvt ſepultaz apð eo eccłas
eligãt/ł iã eledã vlterius ĩmutẽt.
Vndecimus pncipalis ↄtinet eti⸗
am qᷣttuor(de ſen.ex.ca· i. in cle · p
religioſi etiã exempti violãtes int᷑di
ctũ ꝑꝓ ſedẽ apoſtolicãlecce pmũ · Vt
P oꝛdinariũ lociſecce ſcõᷣm· Vge-
neralẽ ceſſationẽ diuinoꝛe factã p pp-
uinciale ↄciliũ ecce tertiũ Vk eũ qͥ
hoc poſſet, ſeruatã ꝑ cathedralẽ vel
matricẽ eccleſiã locilecce ꝗ̃rtũ excoĩ
cãt᷑ ip̃o facto/ꝑ ſolã papã abſoluẽch
uodecimus pᷣncipal ponit᷑· e. ti.
cũ ex eo.et eſt etiã papal·ꝙ fratreſ
minoꝛes ſi tẽpoꝛe int᷑dicti recipiunt
in ſuis eccleſijſad diuĩa fr̃es vel ſo⸗

roꝛes tertij oꝛdinis! excoĩcati ſunt ·
Gloſa ſuꝑ vᷣbo ſuis eccleſijs.· dieit/ ſi
in alijs eccleſijs H̊ ſacerẽt ceſſat hec
pena · ( Poſſet tamen locũ habẽ alia
pena communis:
Tredecimus pᷣncipalis duplex ẽ ·
Primus ſi cuiuſcũq; oꝛdiniſ religio-
ſus ad ptes ᷑ᷣnſmarinas ad p̃dicãdũ
ſe Enſferat infidelibus/abſqʒ ſui ſu-
pioꝛs licẽtia/ ſibi ꝑ ipſius patentes
litteras cõceſſas? excoĩcatus eſt ipſo
facto· Scdᷣus ſi ipſe ſuꝑioꝛ Gmodi li
centiã pᷣdicãdi dederit ſcient᷑ niſi vi
ris litteratis exptis et ꝓuidis excoĩ
catus eſt ipſo facto· Et ambo caſus
pape reſeruant᷑ per conſtitutionẽ io-
han · xxj · ad veſtrũ nuper ·
Decimuſ qrtus pᷣncipalis ẽ duplex
ſcʒ tã de dãtibus/q;; de recipientibus
aliqͥd ꝓ religionis ingreſſu,vt in ex
ua. vrbani ꝗnti· ne in vm · eadẽ ðdtra
religioſas quaſcũq; ꝑſonas! ne paſtꝰ
pꝛandia/ſeu cenas/pecunias iocalia/
aut res alias etiã ad eccł iaſticũ ſeu
quẽuis piũ vſũ aliũ deputata ſeu ð⸗
putanda/directe/vel indirectei petẽ
ſeu exigere quoquomõ pᷣſumãt a ꝑ-
ſonis volẽtibus intrare eox religio-
nesiin earundẽ ꝑſonae receptõe añ
vł poſt/ſʒ eas potius cũ õnimoda pu
ritate recipiãt in victu et veſtitu:ſiẽ
aliapᷣꝑpſonas ſuoꝛe monaſterioꝛe,/ ſin
cera caritate ꝑtractentilla dũtaxat
qᷓ ꝑſone ingrediẽtes ip̃e purea ſpon
te et plena libertate/ oĩ pachiõe ceſ⸗
ſante dare ł offerre monaſterijs ec-
cleſijs et locis Smodi voluerũt cum
Stiaxe actõe licite recepturi · Qui · n ·
ſecus egerintſi ſint ſinglares pꝑſone
excoĩcatiõz pape incurrt · ſi collegia:
ſuſpendunt᷑ · Ita ſonat exua·

Ca · vj · de caſibus tangẽtibus pe⸗
ne omnẽ ſtatũꝙ ſpeciałr ſcłares ·

Oſtremo de caſibus qui tan
gũt omnẽ pene ſtatũ/ſpecia-
ſius tñ ſecularẽ! tractandũ ẽ
ſunt iſti · Primuſ pᷣncipalis eſt/ex
de rapto · excoĩcamusduos otinens.
Primus vↄtra illos chꝛiſtianos †
negociatiõe ł alijs honeſtis cauſis na
uigaãtes caꝑe/aut rebus ſuis ſpolia-
re p̃ſumũt · Scõus eſt ↄtra ullos quiĩ
chꝛiſtianos naufragiũ patiẽtes ſpoli
ant rebus ſuis · Et notat pe · pa · ꝙ ĩ
pꝛimo caſu dicit᷑ hic Honeſtis cauſis:
ꝓp phyrrataſ/ ulloſqͥ; ſarracenis ali

qua ꝓhibita poꝛtant/eęt q̊ alias ĩ ma

ri iniuſta bella ducũt · Alij vero p̃do
nes nõ ſunt excoĩcati · Igit pncipes
qui accipiũt bona naufragioꝛe excu
ſari nõ poſſunt · cũ ſit tra om̃eʒ equi
tatẽ etiã natalem · Addit᷑ aũt in lit
tera vbi ſupᷣ ad caſꝰ? niſi ablata red
diderint poſt amonitionẽ · vel poſtq;

Fuerint in moꝛal cum poſſint reſtitu-

ere/et non reſtituunt ·
Scõðus pncipalis habz duos caſus
IPrimus ẽ introductus ↄtra ptãteſ,
ↄoſules/et rectoꝛes, et alios officiales
laicos ciuitatũ et alioæ locoꝛlanga
rias et exactões indebitas eccleſijs,
ſacerdotibus/et eoꝛꝝ poſſeſſionibus!
et alia ſua vniuerſa onera imponẽ-
tes/ſiiue foſſata/ſiue expeditões/ſeu
alia qlibet que agẽda arbitrand/ de
bonis eccła/clericoꝛe, et pauperũ
chaiſti de putatis! cõpleri fere cũcta
volentes · Scõus ↄtra illos qͥ ſup̃di-
ctis/ ꝓximo ſucceſſerĩt niſi infra mẽ

ſem erroꝛẽ ſiue exceſſum p̃deceſſoꝛãũ

purgauerint · de emunitate eccleſie

AIlte tnt enar wer

tofenet oſen zobert er n
beitqhiſeti i tanennl
ſrrnnt bſenan Depam
laqſöneaunpent are⸗
Ocanus ora llos a inbert in u
Ara ſomaßfunpeint mara.
ideſererma cwent raterni
ſdri eti nide ſauctt,
Znpoferanhn i
dutn . — .
ſitñ tg wmä
fanmt n tot cere e⸗n
antatl oñg omci Nai
nur
riihnincal umnt „
bberthe Eme
le berele ſt , oblarz
Kſlk. 9aenn,⸗ S„

Oalinit 4
becei dgſprlne

dus pe⸗
kares.

qui tan
ſpeca⸗
Rancd ?
g eſte
tinens
janos p
auſis na
8 ſpolia⸗
os qui
Etes ſpolr
pe pa gi
kis cauſis!
acenis ali
lias i ma
vero pdo
pncipes
iox excu
mez equi
aũt in lit
ablatared
vel poſt;
lunt reſtidu⸗

zduos caſiß
nrra ptate /
s officiales
ocox.
eſijs
38 eeck 1

aduerſus · G·fi·et ca · non minus·

Tertius pᷣncipalis hʒ octo caſus.

Primus ẽ ↄtra illos qͥ de cetero ſer

uari fecerint ſtatuta/edita/ↄtra ec-

cleſie libertatẽ! niſi ea ð capłaribꝰ/

ſiue ea de ſuis cartularijs vł alijs li-
bꝛs ſuis infra duos mẽſes deleuer̃t ·
Scðus ſi ipſa ſeruari fecerint! q;uis
deleuerint· Tertius ↄtra illos qui cõ
ſuetudines ↄtra libertates eccłe in-
troductas fecerint obſeruari · Quar
tus cõtra illoſ qͥ talia ſtatuta de cete
ro fecerint · Quintus ↄtra illos qͥ ta
lia ſtatuta ſcripſerint· Sextus ↄt᷑ po
teſtates/rectoꝛeſ/et ↄſiliarios locoꝛe!

vbi ſtatuta et ↄſuetudines de cetero

edite fuerint łᷣ ſeruatel qui cũ ſcirẽt
talia fieri/et poſſent ꝓhibere:et nõ
ꝓhibuerũt/q̃;uiſ etiã nõ ſtatuerint ł
fecerint obſeruari · Septimus ↄt᷑ il-
los qͥ ſcdᷣm ea pᷣſumpſerint iudicare.
Ockauus otra illos qͥ ſcribere in pu
blica foꝛma pᷣſumpſerint iudicata·
ex de ſen · extra · ca · nouerit fraterniĩ
tas tua. Vnde videt᷑ eſſe ↄtra eccle
ſiaſticã libertatẽ:qð ruſtiei ſtatuer̃t
ꝓ nullꝰ offerat niſi in magnis feſtiſ⸗
aut niſi tm̃aut ꝙ ſuꝑ moꝛtuũ nõ ſit
talis pannus/vł tot cerei/vł ꝙ ↄtra
curatũ om̃s ðtribuãt ad adiuuandũ
tra ipᷣ̃m in caſu turpit᷑ et Hmodi ·qͥa
libertas eccłe eſt habẽ oblatiões/et
liberas ſepultas · Si aũt illi de aliq̊
vno genere oꝛdinãt ꝙ ſepeliant᷑ ali
cubi/et cũ ̊ nõ ſit ſtatutũ ligans! et
ſi eſt ↄtra vnã eccłaʒ/eſt ꝓ alia! non
vidẽt᷑ incidere · Sed ð pãnis p̃cioſis,
et młtitudine candelaꝛe/eñ ciues ꝓ-
hibẽt talia, ne pompis ſuis grauent
ſel dicunt alij ꝙ licitũ eſt/dũmodo fi-
at ꝓ bono cõmuni/non libertatẽ ec-

cleſiaſticã volendo ꝑ hoc grauare·
Quartus pᷣncipalis duos comp̃hẽ
dit· Mrimus ↄtra illos qui litteraꝰ
apoſto licaꝛ impetratoꝛes/aut alias
ad foꝛũ eccłiaſticũerecurrentes ſu p
cauſis qꝗᷓ ad idẽ foꝛũ de ĩure łᷣ de ali-
qua ↄſuetudine ꝑtinẽt vł ꝑ ſe/vł ꝑ
aliũ ad deſiſtendũ/vel in foꝛo ſecula
ri de qſtionibug ̊modi litigandũ! ꝑ
iudiciũ eccleſiaſticox/vel ipſo im-
petrantiũ ſeu litigantiũ, aut volen-
tiũ litigare/aut ꝓpinquoxe illoꝛer ſeu
re illoꝛ: aut eccłaꝝ ſuaxe etiã ca-
pPtionẽ/vł modis alijs q buſcũq; cõpu
lerint vel cõpelli fecerint/ſeu ꝓcura
uerint, ſeu ꝑ ſe vł ꝓ alios impedie-
rint: ᷓ minus coꝛã iudicibus eccłia-
ſticis/ſeu delegatis/ſeu oꝛdinarijs qᷓ;
rulãtes de cauſis p̃dictis poſſint libẽ
iuſtitiã obtinere · Scdus eſt cõtra il-
loſ qͥ ad pᷣdicta faciẽda dederint ↄſi
liũ/auxiliũ vł fauoꝛẽ· vt de emuni
eccle · qm vt intelleximꝰ · l · vj · Vbꝛ
notat tñ pe · pa · ſi quis cõſulit amico
ſuo potius ↄuenire laicũ coꝛã p̃poſi
to/ptãte/ſeu magiſtrociuiũ/vbi ſtatĩ
P ſionẽ pꝑſone · ł ſaſy/ niã bonoꝛe ha-
bebit ius ſuũ: qᷓ; coꝛam officiali vbi
tarde ↄſequit᷑ ius ſuũ nõ incidit/licʒ
ille pᷣus vellet coꝛã eccła litigare ſʒ
cuius ↄſilio aliqͥs inuitus cogit᷑ deſi-
ſtere in eccła litigareille ĩncidlt ·
Quintus pncipalis eſt de emuni ·
eccle · ca · eos qui · li · vj· Otra illes qui-
cũq; obtinẽteſ tẽpoꝛale dominiũ ſub
ditis ſuis int᷑dicũt/ ne p̃latis/aut cle
ricis, ſeu ꝑſonis eccleſiaſticis quicq;ʒ
vendãt/aut emãt aliqͥd ab eiſdẽ/vł
ne ipſis bladũ molant/panẽe coquãt/
aut alia obſeqͥa eis exhibeãt· Nõ tñ
ligat dicit pe:pal niſi dños ptãtes·

Sextus pᷣncipalis eſt dtra illos qͥ
ab eccleſijs/et pſonis eccłaſticis/pꝛo
rebus ſuis ꝓpꝛijs/ qs nõ cauſa negoci
andl deferũt/vł deferri faciũt peda
gia ſeu Gmodi talia exigũt/vł extoꝛ
quent ꝑ ſe vel aliũ/ſuo nomĩe vł ali
enol aut eos ad Gᷓmodi pꝑſoluẽda cõ-
pellũt/Oↄtraria ↄſuetudine nõ obſtan
te · Et debet epᷣus loci publicare ipᷣʒ
excoĩcatuũ/vł a ſuis ſubditis facẽ pu
blicari donec ſic exacta reſtituerit/i
de vtnſgreſſiõe Gᷓmodl ſatiffecerit cõ-
petent᷑ ex de cenſi · ca · quancq; · li · vj ·
GCqui vero · Nec excuſant᷑ dicit pe ·
palqͥ a tẽpoꝛe a qᷓ nõ extat memoꝛia
clericos pedaginãt· quia de antiquis
pedagjijs papa intelligit/ñ de nouis ·
Septimus caſus pᷣncipalis ↄtinet
duos · Primus ꝙ laici qui quondã ꝑ
vim vel ꝑ metũ cõpellebãt pᷣlatos/ł
capłm eccleſiaꝛ/ſeu alias ꝑſonas ec
cleſiaſticas ſibi ſubmittere bona im
mobilia, vel iura eccłaꝛe abſq; con-
ſenſu capłi et licentia pape niſi poſt
cõpetentẽ ãmonitiõʒ Gmodi ſubmiſ⸗
ſione relaxent · St qͥ de cetero pꝛela
tos/ł alias ꝑpſonas eccłaſticas ad ta-

lia faciẽda cõpulerit. Scðus quicũqʒ

poſt ſubmiſſionẽ rite hactenꝰ factã:
aliqdvſurpat vltra id qð ex ↄtractu
licito ꝑmittit᷑ niſi legitime monitus
ab Gmodi vſurpatõe deſtiterit,/ reſtᷣ
tuẽdo etiã q̃ talr vſurpauit · ex ðd̊ re
bus e&le · non ali · ẽ ca· hoc ↄſultiſſi-
mo · Glaici · libꝛo · vj·
Octauus pncipalis hʒ duos· Pri-
mus eſt ↄtra illos qͥ regaliã/cuſtodi-
am, vł guardiã,/ aduocatiõis ſeu de-
fenſionis titulũ in eccleſijs, monaſte
rijs, ſeu alijs pijs locis/de nouo vſur-
pare conãtes bona earundẽ eecłaꝛ

monaſteriovx/ſeu pioꝛe locoꝛe vacan-
tiũ uſurpare pᷣſumũt · Scðs eſt ðtra
clericos eccła/monachos monaſte-
rioꝝ/ et ꝑſonas ceteras eorundẽ lo-
coꝝ que fieri hoc ꝓcurant · extra de
elec · ca · generali · libꝛo · vj ·
Nonus pᷣncipalis ↄtra illos qͥ cle-
ricosvł quaſlibet alias ꝑſonas eccle
ſiaſticas ad q̃s in aliqͥbus eccleſijs/
mõaſterijs/ſeu alis pijs locis ſpectat
electio/vł ↄſanguineos eoꝛundẽ/aut
ipſoꝛe eccłias/monaſteria/ſiue loca/
bonis ſuis ꝑ ſevł ꝑ alios ſpoliando/
ſeu alias iniuſte pſequẽdo guare pᷣ⸗
ſumpſerĩt ꝓ eo ꝙ illi rogati/ſeu ali-
as inducti/eũ ꝓ quo rogabant᷑ ſeu ĩ-⸗
ducebant᷑ eligere noluerũt · extra de
elec· ſciant cuncti · libꝛo· vj·
Decimus pᷣncipalł dtinet tres caſꝰ
Drimus tra illos quempiã chꝛi-
ſtianoꝝ ꝑ aſſiſmos interfici fecerit ·
Scðus ↄtra illos qui hoc fieri mãda
uerint etiã ſi mors nõ ſequat᷑ inde ·
Tertius contra illos qui aſſiſmos re
ceptant/defendũt/vł occultãt · extra
de homicech · ca · ꝓ humani · li · vj ·
Vndecimus pᷣncipalis habet du-
os caſus · ¶ Primus ↄtra illos qͥ rep̃ſ
ſallias ſeu pignoꝛatiõesvbi alius pꝛo
alio pᷣgrauat᷑ ↄtra ꝓſonas eccleſiaſti
cas coceſſerint/ſeu bona ipſox · Se⸗
cũdus ↄtra illos qͥ repᷣſſallias a ↄſue
tudine qnpotiuſ abuſu ↄceſſasl ad il
las pſonas eccłaſticas ꝓrogauerint:
niſi pᷣlumptionẽ G;modi reuocauerĩt
infra mẽſem,a ↄceſſionis ſeu extẽſi-
onis tẽpoꝛe cõputandũ · extra ð iniu-
rijs · ca · et ſi pignoꝛatiões · li · vj ·
Duodecimus p̈ncipalis ðtinet du
os · Hrimus eſt ↄtra illos qͥ ꝓ eo ꝙ
in reges/pᷣncipes/ barones/nobiles,

bt

ffoluex .
mir einrelnan efe id
Mocaloſcrisſtentinexean
neſſti er nog nenſes
Lrluma ifeils undo
tanbo vape eſenent. Prun de
Neinde an gisſe Rics iue
debaloceus ortfte mmn
RNRwrR Wert M ed i
Griuert Anadaertfund
Hachdnwnbcrert wi
win ha fuent in t
udechnt nlfaoi ſen ſert⸗
ſice nteuni in il aibe
0 . „
mn ucnlanß pu
cancnes no ſibret⸗ p far q

e vacan-
eſt dtra
nonaſte⸗
unde lo⸗
extra de

los cle⸗
nas eccle
ccleſizg,
8 ſpectat
unc aut
lue loca,
poliando,
Soare ⸗
atl/ſeu alr⸗
bant ſeu ĩ⸗
textra de
tres caſ⸗
npꝛã chn⸗
ei fecerit ;
ieri mada
uat inde ·
Miſmos re
cat excra
mn b
18 habet du⸗
illos reßſ
vbi alius pꝛo
s eccleſiaſti
ipſox · Ze⸗
llias a oſue
ceſſas: ad ¹
ogauerint.
reuocauerit
8 ſeu extiſi
extra inu⸗
l· vj ·

ali net du

los àp eod
ones oble

7

baluios ſeu miniſtros/alios ve quoſ-
cũqʒ excoĩcatiõis/ ſuſpẽſionis/ſeu in-
terdicti ſnĩa fuit ꝓmulgata· licenti
am alicui dederint occidẽdi/capien-
di/vel alias in pſonis ſeu bonis ſuis
vel ſuoꝛe grauãdi eos qͥ tales ſnĩas ꝓ
tulerint/ſiue quoꝛe ſunt occaſiõe ꝓla
te/ſeu eaſdẽ ſnĩas obſeruãtes/ſiue ta
liter excoĩcatis coĩcare nolẽtes: niſi
licentiã ipᷣ̃am re integra reuocaue-
rint · Vel ſi ad bonoꝝ captionẽ occa
ſione ipſius licentie ſit ꝓceſſum niſi
ipᷣa bona infra octo dies reſtituerĩt/
vł ſatiſfactionẽ impẽderint ꝓ eiſdẽ
Scðus ↄtra illos qͥ auſi fuerint licẽ-
tia data vti/vl aliqͥd pᷣmiſſoꝛe cõmit
tere ſuo motu · eỹ de ſen · ex · ca · quicũ
q;ʒ· li · vj · Et ſunt reſeruati pape iſti
duo caſus ſi quis ſtetit in excoĩcati-
one iſta per duos menſes ·
Tredecimus pᷣncipalis ↄtinʒ duoſ
et ambo pape reſeruant᷑ · Primꝰ de
pe · in cle · ca · ſi quis ſcz · Si qs ſuadẽ-
te diabolo quẽuis pontificẽ iniurio-
ſe vł temere pꝑcuſſerit/aut ceꝑit/ſeu
bãniuerit/vł Hq̊ mãdauerit fieri, aut
facta ab alijs rata habuerit/vel ſoei
us in his fuerit faciẽtis/ aut ↄſiliũ ĩ
his dederit vel fauoꝛẽ/ſeu ſcient᷑ de-
fenſauerit eundẽ in illis caſibus de
p̃dictis in qbus excoĩcatiõʒ ꝑ iã edi-
tos canones nõ ſubiret ꝓ hanc ↄſti-
tutionẽ excoĩcationis ſnĩaʒ incurrit ·
Gloſa ſuꝑ vbo de pᷣdictis vt in bãa-
niente, vel id mãdante/vł id ratum
habẽte/ſocio/nẽ vt ſequit᷑ · Scdus/po
teſtas vo/ↄſiliarij/baliui/ſcabini/ad-
uocati/rectoꝛes/ↄſules, officiales ip
ſius quocũq; noĩe cẽſeant᷑ in pᷣmiſſis
culpabiles exiſtẽtes om̃s excoĩcatio
nẽ incurrt/ꝑ papã abſoluẽdi pᷣterqᷓ;

in articło moꝛtis · ĩ · cle · de penis · c · i.
Decimuſqrtus pᷣncipalis etiã pa-
pe reſeruatus/ ꝙ; dñi tẽ poꝛales q̃ co-
gunt aliq̃s in loco intdicto celebꝛare
diuina, qui ꝓ pᷣ̃cones faciũt tũc ad
ulla audiẽda ꝓpłᷣm elocari/ ꝓhibẽt
ne publice excoĩcati vel int̃dicti ſuꝑ
hoc ꝑ illos qͥ miſſas celebꝛãt moniti
ecccleſias exeant,/ vel ipſi nomĩatim
moniti nõ exeunt excõmunicati ſũt
in cle · de ſen · ex · grauis ·
Decimuſqͥntus pᷣncipalis ẽ in cle ·
ex graui · de vſuris dtinẽs ſex caſuſ
nã cõmunitatũ officiales faciẽtes:ec
ce pᷣmũ · Dictantesl ecce ſcdᷣm · Vel
ſer:bẽtes ſtatuta ſuꝑ vſuris ſoluẽdiſ
vel nõ repetẽdis vel nõ reſtituẽdis:
ecce tertiũ · Vł iudicãtes ſcõm illa:
ecce quartũ · Vel nõ delentes illa ſi
poſſent infra tres mẽſes de libꝛis cõ
munitatũlecce qntũ · Vel illa ſeruã-
tes? ecce ſextũl excoĩcati ſunt· Iſtã
enĩ ſnĩaʒ incurr̃t! qcũqʒ coĩtatũ ip̃a-
rũ ptãtes/capitanei/rectoꝛes/ↄſules,
iudices/cõſiliarij· aut alij quicũqʒ of-
ficiales pᷣmiſſa attemptantes ·
Decimuſſextus pᷣncipalis cõtinet
ſex in cle · ð ↄſanguinitate .affi · ca ·
vnico ſcʒ atrabẽs matrimoniũ ĩ gra
du cõſangnitatisſlecce pᷣmuſ.Et afft
nitatis ꝓhibite ecce ſcðus · Vl cum
moniali ecce tertiusl eſt excoĩcatuſ
Igdem ẽ de religioſis ſic faciẽtibus/
et de monialibus/ac ð clericisein ſa-
cris oꝛdinibus coõſtitutis · Ecce iteꝛe
tres alij caſus · Et dicit gloſal ꝙ hec
oſtitutio in exp̃ſſis p̃ᷣmiſſis caſibꝰ tã
tũ locũ habet/et eius pena · Vnde ſi
quis ↄtrahit cũ habẽte maritũ ł cũ
iudea vł paganal vł ↄgnata ſpũałr
vl legałxrvel ↄ᷑ impedimentũ pu-

=

blice honeſtatis? nõ ẽ locꝰ huic pene
Decimuſſeptimus pᷣncipał eſt ðↄt
illos iudices qui fraudulent᷑ facerẽt
ad cauſam inueniendã/noĩari mulie
rem in teſtẽ vt eã poſſint ꝑſonaliter
faciliꝰ viſitare ſeſ accedẽ/ł ip̃am ad
eũuũ venire · Caſuſhic vt dicit pe · pa ·
raro cõmittit᷑ · Moſſet tñ cõmitti · ſi
quis iudex hoc fingeret/vt ad muli
eres ſub clauſura moꝛãtes intraret ·
extra de iudi · ca · mulieres · li · vj ·
Decimuſoctauus pncipalis eſt qͥ-
cũq; cuiuſcũq; ſtatus/vel gradus/eti
am ſi pontificali p̃ᷣfulgeat dignitate
executor/ ſeu qͥuis alius fecerit cor-
pus defuncti humanũ exẽterari ſeu
mẽbꝛatim diuidi ad t᷑ᷣnfferendũ oſſa
ꝓpter ſepulturã · vt in extrauag · bo-

nifa. viij· capło deteſtande·

Decimuſnonus pᷣncipaliſ caſus· cũ
quiĩs inciderit in facũ damnatũ per
ſtatutũ hoĩs/factũ ſub illa foꝛmal vt
qui ↄtra fecerit ſit excoĩcatꝰ · ð ſen·
ex·a nobiſ.· Vbi ſciendũ dicit pe· pa!?
ꝙ hec dicit᷑ ſnĩa iuris nõ papalis/ſed
ep̃alis, aut ſinodalis aut ↄcilij ꝓuin-
tialiſ. Vnde ille qͥ ſubeſt ſtatuẽti ra
tione ſuĩi vel delictii incidit · ñ alius·
in loco vbi ſtatuẽs potuit ſtatuẽ/ł
excoĩcare · cũ ſtatutũ talis ↄcilij ligzʒ
bene in dioceſi ſuffraganeo ·
Viceſimus pᷣncipalis ↄtra illos qᷣ
abſolutionẽ ab excoĩcationis ſnĩa/
quãciuuq; reuocationẽ ipſius/aut ſu-
ſpẽſionis,/aut intdictii vi vł metuꝓ-

curauerint · de hiſqᷓ vi metus ve ca;

fi.abſolutioniſli · vj· Mic caſus dicit
pe.pa· intelligẽdus ẽ de metu cadẽ-
te in ↄſtantẽ virũ ſcʒ de metu ſtupꝝ
ſiue ſtatꝰ/vᷣberũ/atq; necis· ſiue ᷣ ſit
ſe,vel ꝓ alio·quia nõ diſtinguit·

Viceſimuſ pmus pᷣncipalis ↄtinet
duos · de ſen · ex · eos qui · li · vj · n ĩ cle ·
de penis · c.· ſi quis · Gfi · Et ambo ali
qñ reſeruant᷑ pape· ¶· DPrimus ↄtra il
los a canone vł hoĩe excoĩcatos: qui
ꝓpter moꝛtis ꝑiculũ/aut impedimen

tũ legittimũ/ab alio qᷓ; ab eo a qᷓ ab

ſoluendi fuerãt de iure/abſoluunt᷑ a
ſnĩa canonis ſcʒ ſi qͥ ſuadẽtelſi ceſ
ſante poſtea ꝑiculo vel impedimẽto
Emoduſe illis a q bus ceſſantibꝰ his
abſolui debebat de iure, vtẽpſerint
qᷓ; cito comode poterint ſe pᷣſenta-
