ſti ermanq vrpine nrti ti negit
paſum l quofii fuiſb mi
liũ w eis Conta iliartali
raitaeno sciwn
aũ paſum fuiſepoibuſ mmoetĩ
pdemon buſ m ere ot aſcecit ad
⸗Trra WeNdder
äl
gEr Na i t Nee
SQ.WerdSerdcl Pünes adhu
manitat? de deſen ia
l Gedimuſq- arüma nl in
worreſepgafitanke e
duünutan corpe eta Rnle t
vn eplchwiennir e
ti ndor patti 0
A limbu ian . eſqiinfe
Pimmi ſci 1 citte
tdaidis
nſen iebis dannneadi⸗
loimeaq ſin

.
Lreſe AutercsOu
et Deſeend a —
Kder geſſante

p̃dixerãt · Et ð iſto articło dicið in
ſymbolo nice · Tertia die reſurrexit
a moꝛtuĩs· Vñ nõnð:ꝙ chꝛiſtꝰ fuit
in ſepulchꝛo tm̃ xl · hoꝛis· ſed dicitur

ibi fuiſſe tribus diebus · quod ſʒm
aug · intelligenð eſt ꝑ ſinodochẽ · vt
ponat᷑ ꝑs diei ꝓ tota die · Vñ ipſe
chꝛiſtus fuit ibi ꝓvltimã ptem diei

veneris qꝛ in cõpletoꝛio illius diei
fuit poſitus in ſepulchꝛo. et fuit ibi
P totã diem ſabbati · a ꝑ pᷣmã ꝑtem
diei dñice⸗ qꝛ in auroꝛa reſurrexit:

Sextus articłuſ ſt de aſcẽſu ad ce
los · ſcʒ quo credimuſ ꝙ xldie a re.

ſurrectione ſua chꝛiſtus cũ magna

comitiua angłoꝛe/n anĩae ſanctoꝛe

patꝛe quas ab inferno abſtraxerat

aſcendit ad celos. Et de iſto articło
habet᷑ in vtroq; ſymbolo · Aſcendit
ad celũ · ſedet ad dexterã dei patriſ

omĩpotentis· Septimus articłus ẽ
de aduentu ad ĩudiciũ · ſeʒ credẽ q;
chꝛiſtus in fine mũdi in foꝛma hu-
mana apparebit cũ virtute mag-
na/et ptãte/invalle ioſaphat ·et ibi
iudicabit bonos/et malos· Et de il
lo articulo dicit᷑ in vtroq; ſymbolo-
Inde vent᷑us eſt iudicareviuos et
mortuoſ. Iſti & ſunt xĩiij· articuli fĩ
dei · quoxe vñj ꝑtinẽt ad diuinitatem
et vñj · ad humanitatẽ. Et iſtos arti
culos debẽt ſatdotes ſuos ſubditoſ
edocere.et maxiĩe iſtos qͥ ꝑtinẽt ad
humanitatẽ · et potiſſĩe de illis de
quibꝰ eccłia ſollenniſat · Sicut ẽ ar
niculuſ ↄceptionis de q̊ fit feſtum ĩ
annũtiatione beate marie⸗Et arti⸗
culus de natĩtate. de q̊ fit feſtum ĩ
natali dñi · Et articłus de paſſione·
de quo fit feſtũ in ꝑaſceue. Et arxti

eulus de reſurrectione de q̊ fit feſ⸗
tum in paſcha · Et articulus de aſ-

cenſione · de quo fit feſtũ in aſcẽſiõe

dñĩ · Iſtos etiã articulos cũ articło

de aduẽtu ad ĩudiciũ qͥlibʒ fidelis
poſtq;venit ad ãnos diſcretionis te

neð᷑ ſcire explicite · Et de iſtis arti⸗

culis ad hũaniatẽ ꝑtinẽtibuſ haben

turvᷣſuſ.Naſcit᷑· abluit᷑·pati?᷑.deſcẽ-
dit ad ima. Surgitet aſcẽdit. venĩ

et dĩſcerne cũcta. Mec eſt catholica

fides quã coꝛde credo/n oꝛe ↄfiteoꝛ
in qua fidevoloviuè et moꝛi· ꝓteſtãſ

me in omibus credere/ſiẽ ſacroſan-⸗

cta romana eccłia credit · Et ſi qͥd
minus bene dixerim totũ reuoco:
vt non habeatur pꝛo benedicto/

Ca · jj. ð̊q petitionibꝰ oꝛõniſ dñice·

Odum/ęet foꝛmã oꝛãdi ſalua-
toꝛ tradẽs diſcipłis dixit ma ·
thei · vj · ca · et luce · xij. Cum oꝛatig:
dicite pr̃ nr̃ qͥ es in celis cc· Circa
quod nõnð!ꝙ iſta oꝛatio excellit oẽſ
alias oꝛationes in tbus. ¶ Primo ra
tione mgr̃i qui eã cõpoſuit·qui fuit

chꝛiſtus/verus deus/etverꝰ homo.

in quo omẽs theſauri ſapĩea ſcien-
tie deĩ ſunt abſcõditi · Quãto g& mgr

qui iſtã oꝛationem cõpoſuit excellit

omnes alios mg̃os tanto iſta oꝛa-

tio excellit oẽs alias oꝛõnes · Vnð

iſta oꝛõ vocat᷑ dñica oꝛõqꝛ domin⸗
dñantiũ cõpoſuit eam aoꝛdinauit:

Scðdðo excellit omẽs alias oꝛationeſ

ratione foꝛme · Eſt enĩ oꝛatio benig
niſſima,/a bꝛeuiſſima·ita ꝙ nemo ſe
poteſt excuſare/ et dicerel ꝙ ratiõe
ꝓlixitatis generet tediũ/vel faſti-

diũ · Et licet ſit bꝛeuis inverbiseſt
tñ multũ ꝓfunda in ſenſu:et ad im
petrandũ efficaciſſima · Vnð de ea
dicit ſapiẽs · Bꝛeuĩis oꝛatio penett
celos · Tertio excellit omnes alias
oꝛationes ratione materie de qꝗᷓ eſt ·
In ipſa enĩ cõtinent᷑ omĩa nẽcaria
cam in iſtavita/qᷓ; in alia · Vñ nõnð
eſt ꝙ ſaluatoꝛ in iſta oꝛõne ꝓcedit
ſic · Primo ꝙ doeet noſ captare dei
beniuolentiã · Scdo docet nos mo⸗
dum oꝛãdi/et foꝛmã · Primũ facit
cum dicit pater nr̃ c̃ · Scõm facit
cũ dicit adueniat regnum tuumc·
Circa pᷣmũ duo facit · Primo doez
nos captare deĩ beniuolẽtiã. Scdo
docet nos captaræ oꝛõnis efficatiã.
ibi. ſanctificẽ nomẽ tuũ · Dicimus g
pr̃ nr̃ quĩi es in celis:· Primo con-
fitem̃ deũ eſſe omniũ reꝝ pᷣncipiũ ;
qꝛ pater · Scdo allegamꝰ⸗ puilegiũ
nỹm · qꝛ dicimuſ noſter · Tetio noĩa.
mus ꝓpꝛium nomẽ eius· q; qui es ·
Quarto aſſignamus ſibĩ certũ do-
micil iũ · qꝛ in celis · Dicimꝰ && pr̃ nr
qui es ĩn celiſ. Vbi ſcienð ꝗſzm ꝙ
dicit eberhardꝰ )pater accipit᷑ qnq;
modis · MPrimomõ dicit pr̃ ratione
cure. Scðo ratiõe genit᷑e · Tertio ra

cione etatiſ. Quarto ratiõe honoꝛiſ ·

Quĩto ratiõe creatiomſ. Iſtis qnqʒ;
modis deus eſt pater oĩm · Primo
ratione cure · Ita ponit apłuſ pau ·
dicens· Vmnẽ ſollicitudinẽ veſtrã
onẽteſin deũ qm̃ ĩpᷣe curã gerit ꝓ
omnibul . Et ip̃emet chaſtus dicit
matheo · Nolite ſolliciti eſſe dicẽteſ
qͥd mãducabimꝰ /aut quid bibemꝰ,
aut quo oꝑiem̃? Scit enĩ pate n ce
leſlis quia omĩbus his indigetis ·

Seðo deus eſt pater oĩm ratiõe ge-
niture · vñ de eo dicit apłus · Volũ-
tarie genuit nos verbovitatis vt ſi

mus iniciũ aliq̃d creat᷑e eius· Vnð
quilibʒ poteſt dicẽ illud pẽ̊ · Domĩ⸗

dixit ad me filius meus es tu:iego

hodie genui te · Et de quolibʒ dicit

deus illud in ij· libꝛo regũ · Ego ero
illi in prem et ipᷣe erit mihi ĩ filiũ·
Tertio deus eſt pater oĩm ratione
etatis/et antiqͥtatis· vnð de eo dieit
daniel · Antiquꝰ dieꝛ ſedet et libꝛĩ
videlicʒ conſciãx apti ſũt coꝛaʒ eo.
Vñ poſſumꝰ dicẽ illð q̊d dicit apoſ-
toluſ· Vnum patrem habemꝰ deũ ·
Quarto deus eſt pr̃ oĩm ratiõe ho-
noꝛis · qꝛ debemꝰ deũ honoꝛare ſpe
ciali honoꝛe/et reuentia ·. qᷓ a doctoꝛi
bus latria dici?/quĩ honoꝛ nulli cre
ature debet exhiberi/nec decet · vñ
quilibʒ dicere poteſt illud q̃d dicit
in matheo · Confiteoꝛ tibi domine
deus pater celi et terre· ita ꝙ confi

teri ibi idẽ eſt ꝙ laudare ſiue hono

rare · Quĩto deus eſt pr̃ oĩm ratiõe
creationis· vnde moyſes · Nunquid
nõ ipſe eſt pater tuus qui poſſidet/
et fecit/et creauit te? Vnð ex hoc
ꝙ dicimꝰ pater! habemus fidutiã
illiuſ?quod in ĩſta oꝛõne petimuſob
tinẽdi · Vnð poſſumus arguẽ ſic·pr
dat filio illud q̊d petit ab eol ſi illð
quod petit᷑ ſit iuſtũ/et filio nẽcariũ ·
Sed deuſeſt pater oĩm·et illud q̃d
in iſta oꝛõne petimus eſt iuſtiſſimũ,
etvalde nobis nẽcariũ· quare fidu-
tiã habemus ꝙ deus totum dabit
nobis · Et fundat᷑ iſta oꝛõ ſuꝑvᷣbum
ſaluatoꝛĩs in luca vbi dicit᷑ · Si vos
(cum ſitis mali)noſcitis dare filus

tum eſt) deuſ ſit pater in omĩ
nqh mocis tñ noſtra ſum
nerati aqua baptiſinabs eſ
pater· Vñ nos baptiſati letr
rati in chꝛiſto! poſſum? dicẽ
noſter· qꝛ nog ſumus ab eol
miſericoꝛdius · aloptati ſper
educati nobilius. et ſalubꝝ
mati · Dico ꝗ deus eſt ſpe
noſter · q nos chꝛiſtãi ſumun
reqepti/ et liberati miſerice
Vñ poſſum deo dicere illu
dicit ĩ ayoclipſi Redimiſti n
. ſanguie tuo · de q reẽptiõt
btus petrus. Non ex coꝛruptil
auro ſvel argeto redepti eſnſ
aneſracduerladde ſed peot
langiie immaculati agm din
ieſu chꝛiſti· Scdo di
. do dico deus
cialr pater nr̃. ſcheiſnz;
8 nr. qꝛ noſ chꝛiſtiã̃
b eo adoptati ſpeali
it ti ſpẽalius. et de
cit aplus. Wiſit
in coꝛda noſtrq.

—

e ur waſf proim ratios ho⸗
wvꝛt . deben deñ onoup e
ca wwver ribniin joontei
K&τat hmn e
aune deber erhben erderet vñ
gui tderre oitilus a dit
eted Ce
NS NNNN ARENπ Nad
õ ſebnn
e to es ß Enttie
emmt nen is duti
Sð ketl emt tus Auneſnet N
Efeoteteand Uerd
4 ebemnsfeini
12 guan ter. n
Aal:qodin ſtaoinepenl

ami ho ſimnd Eis

ler .
– W
„ aal rine udl
; deule Nuſdmd
2p R enrbs irnircl⸗ bi
oti Lenus dens w⸗ en
. 45 2 A
nel Arfndi dctie⸗
„ —– is
e taswin) cF
Wb⸗

veſtris quãto magis pater celeſtis
dabit ſpiritũ bonũ petẽtibuſ ſes qñ
dicat ꝙ ĩmo dabit · Scdo in oꝛõne il

la allegamꝰ puilegiũ nr̃m cũ diciꝰ
noſter · Vbi nõnð ꝙ licʒ( vt ſupᷣdicꝰ
tum eſt) deuſ ſit pater in omĩbꝰ illi
qnq; modis tñ noſtrũ qͥ ſumuſ rege

nerati aqua baptiſmatis eſt ſpẽałr

pater · Vñ nos baptiſati/et regene

rati in chꝛiſto poſſumꝰ dicẽ pater
noſter· qꝛ nos ſumus ab eo liberati

miſericoꝛdius ·asloptati ſpecialius:

educati nobilius.et ſalubꝛꝰ infoꝛ⸗
mati · Dico & ꝙ deus eſt ſpeãlr pr
noſter · qꝛ nos chꝛiſtiãi ſumus ab eo
redẽptir et liberati miſericoꝛdius ·
Vñ poſſumꝰ deo dicere iĩllud quod

dici᷑ ĩ apoclipſi · Redimiſti nos deꝰ
in ſanguĩe tuo · de q̊ redẽptiõe dicit
brus petrus· Non ex coꝛruptibilibꝰ

auro/vel argẽto redẽpti eſtiſ deva-
naveſtra cõuerſatiõe · ſed p̃cioſiſſimo
ſanguĩe immaculati agni dñi noſiri
ieſu chꝛiſti · Scdo dico ꝙ deus ẽ ſpe
ciałr pater nr̃· qꝛ noſ chꝛiſtiãi ſumꝰ
ab eo adoptati ſpẽalius · et de h̊ di-
cit a prus Ciſi deus ſpũm fulij ſuĩ
in coriza noſtra · ĩ q̊ icdmamul abba
pater· vt gdoptadonem fi lio dei
recipemus · Certio dico ꝙ deus eſt
ſpẽałr pr̃ nqꝛ nos chꝛiſtiãi ſumus
ab eo educati nobiliuſ. In ſaẽmẽto
enĩ eukariſtie paſcit noſ deuſ coꝛpe
et ſanguĩe chꝛiſti · Ita dicit ipſemʒ
ieſus in iohãne · Caro mea vere eſt
cibus:et ſanguis meusvere eſt po-
tus · De iſto cibo dicit P6. Panem
angeloꝛ manducauit homo· de quo
pane dicit chꝛiſtus · Qui mãducaue
rit ex hoc paneviuet ineternũ.· Vñ

eccłia tm̃ beneficiũ recognoſcẽs in

vocẽ gratiaie actiõiſ ꝓꝛumpẽſ dicit·
O q; ſuauis eſt dñe ſpiritus tuuſ.qͥ
vt dulcedinẽ tuã in filios demon⸗
ſtrares! pane de celo pᷣſtito/eſurien
tes huũiles replẽs bonis faſſidioſoſ
diuites dimittẽs inanes · Quarto

dico ꝙ deuſ ſpẽalłr eſt pater noſter?

qꝛ nos chꝛiſtiãi ſumus ab eo infoꝛꝰ

mati ſalubꝛiuſ.et hoc ꝑ euange licã

doctrinã.q̃ ſola ẽ doctrina ſalutifẽᷣa

et aſubais. Et iſtã doctrinã dauid
petebat cum dicebat. Bonitatẽ et
diſciplinam/et ſcientiã doce me · De
iſta doctrina dicit ſapiẽs · Audi filiꝛ
mi doctrinã patris tuĩ · Ex hoc ergo
ꝙ dicimus pr̃ n habemus fidutiã
quod a deo in iſta oꝛõne petimus q;
dabit nobis · Vt arguamus ſic · pn /
cipale atthit ad ſe minus pncipale
et acceſſoꝛẽ · e de vſe · ecclie vel al⸗
taris·ſi eccłiam.li.vj. Sed deus de
dit ſemetipᷣm nobis.et iõ vocamuſ
ip̃m noſty · et reſpctũ eius oĩa ſunt
acceſſoꝛĩa · S certi — ꝙ oĩa iſta
dabunt᷑ nobiſ a deo · Et fundat᷑ iſta
ratio ſuꝑverho apłi dicẽtis in epła
ad romanos·Si deus ꝓ nobis/quiſ
tra nos? qui etiã ꝓpꝛio filio ſuo nõ
pepcie ſed nobis omĩbus vẽdidit
illũ · quõ etiã nõ cuz illo oĩa donauit
nobis? q̃ſi dicat ꝙ immo · Tertio in
oꝛõne iſta nomĩamus nomẽ ꝓpꝛium
deil cum dicimus qui es· Circa qd
ſcienð ꝙ; qᷓ;uis ſzm doctoꝛes invita
iſta neſciamus nomen ꝓPpꝛium dei⸗
tñ inter omĩa alia nomĩa/que dicũẽ
de deol iſtud nomẽ qui es/ẽ magis
ſibi ꝓpꝛũ · qᷓd patet ex hoc qꝛ moyſi
int᷑rogãti q̃d reſpõdẽt filiis iſrahe

ſi introgarẽt q̃d erat ꝓpꝛiũ nomen
dei · dicit deus · dices ſic filuiſ iſrabł
qui eſt! miſit me advos· Dicimuſ g̊
deo qui es: qꝛ deus eſt firma enti-
tas ·qꝛ nunq; deficiẽs:ſʒ omẽs pfi-
ciẽs· Suma bonitas omnibus ſuffi
ciẽs · Puravitas omnes erudiens.
Vera caritas omẽs reficiẽs· Dico
ꝙ dicimus deo qͥ es · qꝛ ip̃a ẽ firma
entitas nunq; defitiẽs· Vñ ipe ð ſe
dixit in exodo · Ego ſum qui ſum.
et pſalmiſta. A ſeculo et vſq; in ſe-⸗
cula tu es· Seðo dicimus deo qͥ es!
qꝛ deus eſt ſũma bonitas omĩbus
ſufficiẽs.· ñ vocãti ſe bonum dixit
deus · Nemo bonus ñn ſolus deus.
Et de deo dixit pſalmiſta · Bonus
es tu ·et in bonitate tua doce me iu
ſtificatiões tuas.Et apłus. Suffici⸗
entia noſtra ex deo eſt · Tertio dici⸗
mus deo qui es qꝛ deuſ eſt puravi
tas oẽs erudiẽs. Vñ dicit · chꝛiſtus
in iohãne· Ego ſum via/veritas/ęt
vita· et in matheo: Ogr ſcimusqꝛ
verax es:etviã dei invitate doces ·
Quarto dicimus deo qui es quia
ipᷣe eſtvera caritas omẽs reficiẽs·
Vns in pma canõica ĩohis · Deus
caritas eſt. et qͥ manet in caritate/
in deo manet . et deus in eo · Pt ip̃e
met dicit ĩ matheo · Venite ad me
omẽs qͥ laboꝛatis/t onerati eſtis
et ego reficiãvos· Dicendo &O qͥ es:
fidutiã habemꝰ/ꝙ deus qui eſt fir.
ma entitas nulli deficiet ſʒ pꝑficiet ·
qꝛ eſt ſuma bonitas ommbꝰ ſuffi⸗
ciet:q; eſt pura vitas oẽs erudiet.
quia eſtvera caritas omẽ ſ reficiet.
Quarto dico ꝙ in iſta oꝛõne captã
do dei beniuolentiã aſſignauimus

ſibi certu domiciliul cũ dicimꝰ in ce

lis.Circa q̃d nõnð!ꝙ celũ q̃ ad nũc

eſt qdruplex · Quia eſt celũ ſuꝑna-
turale/materiale/ſpũale/a intellec
tuale.Celũ ſuꝑnat᷑ale ẽ ipᷣa ᷑nitas·
et de iſto eelo dicit᷑ in geñ · Suſpice
ideſt reſpice · celũ ideſt ᷑nitatem·
numera ſtellas ideſt pfectiões/et ꝓ
petatesſi potes:Celũ materiale q̊
ad nũc ẽ celum empyreũ · de qᷓ dict
in geneſi:· In pncipio creauit deus
celũ. terrã · Et ꝙ ælũ ſtellatũ alias
ſanctũ ſcribit᷑ intelligit᷑ celũ empy-
reũ · Celũ ſpũale eſt deuota amima·
de quo dici᷑ in pã · Dñs in celo ſe⸗
des eiuſ.Celũ intellectuale ẽ nat᷑a
angelica · de quo ibidẽ · Verbo dñi
celi firmati ſunt id ẽ angłi ↄfirma
ti ſunt in bono · Et in q̊libʒ iſtoꝝ ce-
loꝝe eſt deus: Quia ĩ pᷣmo celo ideſt
in t᷑nitate ẽ indiuiſus ꝑ eſſentiam ·
In ſcðdo celo · ſcz in empyreo ẽ clare
viſus ꝑ gloꝛiã · In tertio celo ideſt
in anĩa deuota eſt inhabitãſ ꝑ gra-
tiã · In quarto celo ideſt in angeli-
ca nata eſt ipᷣ̃am eleuãs ꝑ excellen-
tiam · De pꝛimo dicit᷑ in pᷣma cano⸗
nica ĩiohams · Tres ſunt qͥ teſtimo-
nium dant in celo · Pater/verbum/
et ſpũs ſanctꝰ· et ũi tresvnum ſunt ·
per eſſentiã · De ſcðo dicit᷑ ĩ apocali ·
Apertum eſt oſtũ in celo· et archa
teſtamẽti viſa eſt· Archa teſtamẽti
eſt deus · qui( vt dicit apoſtl us noui
teſtamẽti mediatoꝛ ẽ · De tertio ce
lo dicitur in põẽ · Ad te leuaui oculos
meoſ in mõtes q̃ habitas in celiſi ·
in animabuſ deuotis · De quãto di-
cit᷑ in pẽ · Eleuata eſt magnificẽtia
tua ſuꝑ celos · gloſa·id ẽ ſuꝑ nouem

jcẽdo in
chows angelo⸗ cre s
pabemus flutia/4 kcumt
pꝛimo celo in im knſfer
in ſo⸗p ißm inhitabim gen
pißm vuificabim q' a
pſum eleuabim̃ · Et ſic fin

ps oꝛõnis donnice ! in quace
mus dei benmuolentiam

Sequi ſcba ꝑs oꝛõnis d
in qua optam ſiue petimus
efficaciã dicendo ſanctificet
tuũ · Et eſt pma netitio in o⸗
eſtvltia in re/ ſeu in intẽtion
quo nõnðq ad hoc ꝙ noſtr
habeat efficatiã ideſt ad ho⸗
oꝛatio exaudiat᷑ a deol reqᷣr
Zez ꝙ fiat cum firmitate fi
bonitate rei · eum deuotione

et fiat in nois cheiſi· Nico

ꝓ ad hoe oꝛatio noſtra habe
ficaci: oportet q; fiat c firm
fidei Git em inſtrumentü ine
eſt nſit debito mo ſignatu i
eſt inefficax n ſit ſignacko fie
nata. Ct ido dicebat chꝛiſt⸗.
qᷣd oꝛãtes petitis credite ide
naculo fidei ſignate! et accip

etfietvobis. vnge dicit in ioh

mus qꝛ pctoꝛeſ no
ie, n
vt aũt diat apkus. eraug

nn . Pe⸗ in ahſe⸗
ulKaluneleitgeent
rade o ibicl Nerlooj
an⸗ imm ſar ifi nghfm
n m aναkNtinͦt,iſbrc
lr deus Quiai pno ehiceſt
ininteè mdANS Rete.
JnE& &ee
õäü
aià ded Rabil
Jnqen hoideſtnangbl⸗
cà ta Riem eus pemler
Gam Deprmnodakn fmatme
aiuhams Ins ut thind
num õ
erhislnc Aurennn ,.
ceſemi Deſodlt poe
Ee N a nrccottarſ
lerum h tſtmen
eeabel Arhate

nes viliet⸗
voi rdot l
G .
Kne nd De d⸗
— ceEva

w i 5 . vas lr
negifteni

idiwun

2

—

choꝛos angeloꝛe · Dicẽdo g in celis:
bhabemus fidutiã/q; qꝛ dominꝰ eſt ĩ
pꝛimo celo; in ip̃ᷣm tᷣnſfoꝛmabim̃·qᷣa
in ſcðo ꝑ ipᷣm inhĩtabim̃ · qꝛin t᷑tio!
pꝑ ipᷣm viuificabim̃ · qꝛ ĩn quartolꝑ
ipſum eleuabim̃ · Et ſic finit᷑ pꝛima
ꝑs oꝛõnis dominicel in qua captaba
mus dei beniuolentiam ·

Sequit᷑ ſcdᷣa ꝑs oꝛõnis domĩce:
in qua optamꝰ ſiue petimus oꝛõnis
efficaciã dicendo ſanctificet᷑ nomen
tuũ · Et eſt pᷣma petitio in oꝛdĩe · ſed
eſtvltĩa in re/ſeu in ntẽtione · Pꝛo
quo nõnð ꝙ ad hoc ꝙ noſtra oꝛatio

hHabeat efficatiã ideſt ad hoc ꝙ nr̃a

oꝛatio exaudiat᷑ a deol reqͥrunt᷑ iiij ·
Scʒ ꝙ fiat cum firmitate fidei · cũ
bonitate rei · ceum deuotione animi ·
et ꝙ fiat in noĩe chꝛiſti · Dico pᷣmo.
ꝙ ad hoc ꝙ; oꝛatio noſtra habeat ef
ficaciã.opoꝛtet ꝙ fiat cũ firmitate
fidei· Siẽ enĩ inſtrumentũ inefficax
eſt! n ſit debito mõ ſignatũ ita oꝛõ
eſt inefficax n ſit ſignacło fidei ſig-
nata · Et ido dicebat chꝛiſtꝰ· Quic-
q̃d oꝛãtes petitis credite ideſt ſig-
naculo fidei ſignatel et accipietis:

tfietvobis: vnde dici᷑ in iobanne.

Scimus qꝛ pctõꝛeſ non exaudit deꝰ.
vt aũt dicit apłus · Vmne q̊d nõ eſt
ex fide pctm̃ eſt · Er ido(vt chꝛiſtꝰ
dicit) Veri adoꝛatoꝛes adoꝛabunt
pr̃em in ſpũ/etvitatevidelicʒ fidei ·
Scðdo opoꝛtz ꝙ fiat cũ bonitate rei/
id ẽ ꝙ ĩ oꝛõne ñ petant᷑ nociua/ ſed
vtilia · Sicut enĩ libellꝰ ineptus eſt
nłlus ita oꝛõ inepta eſt nłla· In cꝰ
ſignũ dieit chꝛiſtꝰ. .Dhetitislet non
accipietis eo ꝙ male petitiſ.Tẽtio

„

3
opoꝛtʒ ꝙ fiat cũ deuotione anĩ · Siẽ
enĩ ad hoc ꝙ fumuſ aſcẽdat ð thu-
ribulo opoꝛtʒ ꝙ ſit ibi ĩignis ita q;
ad hoc ꝙ; oꝛatio aſcendat ad deum!
opoꝛtz ꝙ ſit ĩigne caritatis accenſa:
In cuius ſignũ legit᷑ in apocalipſi
Stetit angłus ĩiux aram tẽpli ha-
bens thuribulũ aureũ in mãau ſua
Et data ſunt ei incẽſa młta· qᷓ ſunt
oꝛõnes ſanctoꝝ · Et aſcẽdit fumus
aromatum in ↄſpectu dei/de manu
ſgeli · ita petebat dauid in pſalmo-
Dirigat᷑ domĩe ad te oꝛõ mea ſicut
incẽſum in ↄſpectu tuo· Quarto ꝙ;
fiat in nomĩe chꝛiſti · Siẽ enĩ ꝓcura
toꝛ non debet agẽ ñ nomĩe ꝓcura-
toꝛiol aliaſ iſtud q̃d facit nonvalet:

ita cum ſimus ando ꝓcuratoꝛes

chꝛiſtſivelimꝰ exaudiri opoꝛtzʒ q;
petamꝰ in nomĩe chnſti · vñ chꝛiſtꝰ⸗
dĩcit · Quicqͥd petieritis pr̃em ĩ no
mine meo dabitvobiſ· Ita quatuoꝛ
optamꝰ eſſe in oꝛõne nr̃a cum diĩicĩꝰ
ſanctificẽ nomẽ tuũ:Tangun᷑ tria
in hoc ꝙ dicit᷑ ſanctificet᷑ ſzm ꝙ ſã
ctum poteſt capi t᷑bus modis · Vno
mõ idẽ eſt ꝙ firmũ in q̊ ẽ firmitas
fidei · Scdðᷣomodo iĩdem eſt ꝙ ſine t᷑⸗
ra. In quo eſt vtilitas rei · Aliomõ
idem eſt ꝙ ſanguine tinctum ĩ quo
animi deuotio deſignatur. Quar-
tum tangitur in hoc ꝙ dicimus no/

mẽ tuum. De quo nomie dicitur in

marco · In nomĩe meo demonia eij
tientlinguis loquent᷑ nouis · ſerpẽ
teſ tollẽt/a ſi moꝛtiferũ qͥd biberĩt:
non eis nocebit/ Suꝑ equos manꝰ
imponẽt!et bene habebunt · Et ſic
termĩat᷑ ſcdᷣa ꝑs oꝛationiſ dñice ĩ qᷓ

optamꝰ ſeu petimꝰ oꝛõniſ efficaciã.

zMNℳN),S

dñice in qua docem̃ foꝛmã et modũ
oꝛãdi · cum dicit᷑adueniat regnum
tuũ · Circa q̃d ſcienðlꝙ ab hoc loco
vſq; in finẽ ↄtinent᷑ ſex petitiones
in quibꝰ petimus omne q̃d ẽ nobiſ
nẽcariũ tam in vita nr̃a/qᷓ; in alia·
Cum enĩ tota ꝓfectio homĩs ↄſiſtat
in duobuſ ſcʒ in delectatione mali?
et in ꝓſecutione boni iuẽ illud ps
Declina a malo et fac bonũ idðo in
iſta oꝛoõne petimus a deovt nobiſ cõ
ferat bonũ ·et auferat malũ. Quã-
tum ad collectionẽ boni ponunt᷑ iij·
petitiones · Cum enĩ ſit ᷑plex bonũ
ſcʒ bonũ gloꝛĩe/bonũ gratie/n bonũ
nature: iſtõ t᷑plex bonũ nobis dari
petimꝰ · Nã nobis bonũ gloꝛie dari
petimus cum dicimus · Adueniat
regnũ tuũ · ſcʒ regnũ padiſi · Et eſt
ſenſus · Opater nr qui es in celis
petimꝰ ꝙ regnũ tuũ adueniat iĩdeſt
ad nosveniat· Sed q̃re melius dici
muſ adueniat regnũ tuũ/qᷓ; dicamꝰ
aduemamus in regnũ tuũ? Dico ꝙ
ad denõnðõ ꝙ; gloꝛia ꝑadiſi non ha-
bet᷑ ex ꝓpꝛiis meritis:ſed ex mera
gratia dei/ iuẽ vᷣbum apłi dicentis ·
Non ex opibus iuſtidſie que fecim⸗
nos/ſed ſzm mĩam ſuam ſaluos noſ
fecit· iðo dicit᷑ adueniat regnũ tuũ⸗/
ideſt ex gratia tua nobis adueniat:
Non aũt dicimꝰ adueniamꝰqꝛvt
dictũ eſt ex meritis nr̃is ñ poſſumꝰ
in illud venire · Nemo enĩ poteſtve
nire ad me n pater meus traxerit
illũ.vt dicit᷑ in iohãne · De iſto reg⸗
no dicit augloquẽs iĩn ꝑſona chꝛiſ·
Venale habeo quid regnuʒ celoꝛę·
quod emit᷑ paupꝑtate rex vtilitate.

Sequit᷑ tertia ꝑſ pneipalis oꝛõniſ

gloꝛia·laboꝛe· requies.t᷑ſtitia:gaudi
um · moꝛte · vita · Bonũ gratie petᷣ

mus cum dicimꝰ. Fiat volũtas tua

ſicut in celo et in terra· Ad cuiꝰ eui

dentiã ſcienð ꝙ homovocat᷑ ĩ ſacra
ſcripta terra · vñ pẽ · ¶nima mea ſiẽ
terra ſine aqua tibi: vn de homine

auſto dicĩ ibidẽ · Denedixiſti domĩe
terrã · Angeli aũt ſancti in ꝑadiſo
ſtantes vocanẽ᷑ celũ · vnde psẽ · Celi
enarrãt gloꝛiã dei : Eſt ergo ſenſuſ

O pater noſter qui es in celis fiat
volũtas tua in terma: hoc eſt hoĩbuſ
terrenis ſicut fit in celo ideſt ſicut
fit in angelis/et beatis · Vel pꝑ ter
ram intelligit᷑ eccłia militãs·p ce/
lũ eccłia triumphãs· vt ſit ſenſus ·

Sicut in eccłia t᷑umphãte fit volun

tas tualita in eccłia militãte peti

mus ꝙ fiat · Que aũt eſt iſtavolun-
tasnos docet apłuſ dicẽs· hec eſt
volũtas dei ſanctificatio veſtra · Et
dicit᷑ fiat volũtaſ tua!nõ aũt noſtra.
quĩa (vt dicit chꝛiſtus non omnis qͥ
dicit mihi domĩe dñe int bit regnũ
celoꝝ · ſed quĩ facit volũtatẽ patris
mei qui eſt in ceks, ipᷣe intbit reg
num celoꝝ · Bonum nat᷑e petimus
cum dicimus. ¶ Panẽ nr̃m q̃tidianũ
da nobiſhodie · Pro quo ſcienduʒ:
ꝙ panis dicit a pan grece:quod eſt
totum latine · In hoc & ꝙ petimus
panẽ petimus omĩa ꝗᷓ nccaria ſunt
ad ſuſtẽtationẽ ̊ miſerrĩe et t᷑nſito-
rievite · Nec iſtõ ẽ cõtra illud quod
dictũ eſt ſup̃ in ſcoa ꝑte tᷣctatu ĩiij·

ca · de oꝛõne . vbi dicebã ꝙ in oꝛõne

non ſunt tpꝑalia petẽda · q̊d intelli-
genõ eſt · ꝙ in oꝛõne non ſunt petẽ
da tpꝑalia directe/et ꝑ ſe· ſed ĩnq;ʒtũ

iytum eſt nẽtarĩ 4
Et ita petebat ſalomo cu die⸗
Diuitias /et pauptates ne de
mihi· ſztmvictui meo ebue ne
et paulus· Mabẽteſ alimẽta/
tegam̃ his Rtenti ſum· 5
etiq tplex eſt panis q; petn
iſtaoꝛone · Orimꝰ eſt ſpũalis
auſtere prie · Iſte eſt panis
ceus de q dieit in iobane · Eſ⸗
vnus hic ͥ habet quinq; oꝛde
panesquinq; nanes ſunt qna
elcẽ pnie · ſcʒ dcritio· feſſio · oꝛ
Qlimoſina et ieiuni. de aͤbus d
ſup in ſeda pte Sedus pa
ſaometalis eukariſhe de ꝗpa
cit in iohane . Pic eſt panis
deltẽcht. Si quis mãduc-
vſ 4 ckee ambulant fi
eſt materi lee baciſt Tertut
terialis tpalis ſubſtati⸗

pane dicit in g
. EI Sene. In
Ra wieni In ſudoꝛe

anneng ſutſtin

mmilgeenlum

i.. Sincllgfit
acan in
celo iceſt ſent
r napag bens aptr
G ltïpee
Kakrtu dumpbid vrſt ſſis⸗
Oue 1 art Nunphite ſt oler
*νaaααaisitivne,
55ρuuKρνμμαρρααι
Enos doekt aplul dicig ee eſ
v NNchNeid WrC.
Gi NetNNN
ia det hiins norns)
voN i dnie e mteii
or. N gu fent Wuͦtii far
neiqn Rn eig ihenitnz
um ccor Bonmn tie ündd
Oum dacnus Prnefin ſpiiaſt
Nnclbois Pna ſunii

4t
s

ſunt nẽcaria ad habendũ celeſtia,

eterna ·ſic enĩ bene poſſ ũt peti · Vñ
greg in collecta· Sie Tᷣnſeamus per
bona tꝑalia: vt nõ amittamuſ et᷑na⸗
Vel eſt intelligenð ꝙ non petenda
ſunt bona tꝑalia ad ſupfluitatem,
ſed ad ſuſtentationẽ et ſic petimus
ea hic cum dicimuſ hodie · quia non
petimus ni q́;tum eſt nẽcariũ ꝓ die ·
Et ita petebat ſalomõ cũ dicebat ·
Diuitias/et pauꝑtates ne dederis
mihi · ſʒ tmvictui meo thbue nẽcãia:
et paulus: abẽtgſ alimẽta/a qbuſ
tegam̃ his dtenti ſumꝰ Nõndũ
etiã ꝙ t᷑plex eſt panis qᷓ; petimꝰ in
iſta oꝛõne · ¶ Drimꝰ eſt ſpũalis panii
auſtere pnĩe · Iſte eſt panis oꝛdea-
ceus · de q̊̃ dicit᷑ in iohãne · Eſt puer

vnus hic qͥ habet quinq; oꝛdeaceoſ
panes:quinq; panes ſunt qͥnq; pꝑteſ

ꝓfctẽ pnĩe:ſcʒ ↄtritio · ↄfeſſio· oꝛatio-
elimoſina· et ieiuniũ.de qbus dictũ
eſt ſupᷣ in ſcdða ꝑte · Scdᷣus panis ẽ
ſacmẽtalis eukariſtie · de q̊ pane di
cit᷑ in iohãne · Mic eſt panis qui de
celo deſcẽdit· Si quis mãducauerit
ex ̊ᷓ paneviuet ineternũ · In foꝛti.
tudiĩe iſtiꝰ panis ambulant fideles

vſq;ʒ ad montẽ ꝑadiſi · Tertiuſ paniſ

eſt materialis tꝑalis ſubſtãtie · de ̊
pane dicit᷑ in gene · In ſudoꝛevultꝰ
tui veſceris pane tuo· Et iſtos tres
panes petimus in iſta oꝛõne · iuxta
verbum ſaluatoꝛis in luca dicentiſ
Amice accomoda mihi tres panes-
Aſte gO tres petitiões reſpiciũt col-
lationẽ boni · Sunt et alie tres que
reſpitiũt ablationẽ mali · Circa q̊d
nõnð:ꝙ duplex eſt malum · ſcʒ malũ
culpe/ malũ pene · Malũ culpe eſt

duplex· ſcʒ pᷣteritũ/ et fut. Szm E
ergo ſunt tres petitiões ablationis
mali. In ꝑma petimus malũ culpe
pᷣteritoꝝe nobis dimitti cũ dicimus
dimitte nobis debita nr̃alſiẽ et noſ
dimittimꝰ debitoꝛib⸗ nñis · Iſta de
bita ſunt pctã iux pabolã chꝛiſti/q;
ꝓpoſuit ſimoni le ꝓſo dicẽſ. Duo de⸗
bitoꝛes erant cuidam fenatoꝛi · c·
Que pabola ſzm gloſam intelligiẽ
de debito ptĩ · Iſta debita petimꝰ
nobis dimitti a deo ſiẽ dimittimus
debitoꝛbꝰ nr̃is/ideſt illis qui cõtra
nos peccauerũt· Et iſtud intelligiẽ?
de debito iniuria? q̃ſ debemuſ di⸗
mittere · Alioqͥn n dimittamꝰ deus
non dimittet nobis · dicẽte chꝛiſto ·
Deus pr veſter celeſtis nõ dimittet
vobig n dimiſeritis vnusqͥſq; de coꝛ
cibus vr̃is· In qᷓ enĩ mẽſura menſi
fueritis eadẽ remetietvobis· Si S
vis ꝙ deus dimittat tibi pꝑctã tua.
dimitte tu illiſ qͥ ↄtra te pẽcauerũt·
Alioqͥn dicet᷑ cibi.Ex oꝛe tuo iudi⸗
co te ſerue neq; · Dieis enĩ dimitte
mihiſiẽ dimitto · ſʒ tu nõ dimittis⸗
gdieis ꝙ tibi non dimittam · Sed
nunqͥd ille qͥ exiſtit in fraterno odio
dicens iſtã oꝛenem peccat? Dico ꝙ
non qͥa non dicit eã in ꝑſona ꝓpꝛia/
ſed in pſona eccłie·quod patet·qa
dieit nobis/et non mihi · Et ideo cũ
vniuerſalis eccłia que regit᷑ a ſpũ
ſancto non poſſit errare nunqᷓ; errã
in dicẽdo iſtã oꝛõnem. In ſecunda
petitiõe petimꝰ nobis a malo culpe
pcaueri cũ dicimꝰ · Et ne nos indu-
cas in tẽptationẽ · Pro q̊ ſciendũ:
ꝙ aliqñ tẽptatio ſumit᷑ in bonumvt
patet in gen ſi qñ dici᷑· Tẽptauit

deus abꝛabhã. Et in libꝛo ſapientie ·
Deus aũt tẽptauit eos · et inuenit
eos dignos ſe · Et dicit᷑ deꝰ duobus
modis tẽptare· Vno mõ pmiſſiue/
vt appꝛobet · Et ita ſumit᷑ qñ dicit᷑ ·
Deus tẽptauit illos ideſt temptari
ꝑmiſit · Et iſtomõ tẽptauit deꝰ ꝛob ·
Aliomõ dicit᷑ tẽptarevt exemplum
vtutis aliis oſtenderet · Et hoc mõ
tẽptauit deuſ abꝛahã vt oſtenderet
vtutem obecdientie eius. Et de tali
temptatione non intelligimus hic ·
Aliqñ etiã tẽptatio ſumit᷑ in malũ:
et eſt duplex · Nam quedam eſt ab
hoſte ideſt a demone· Quedã a car
ne · inq;tũ ſcʒ caro ↄſurgit aduerſus
ſpiritũ · Tẽptatio q̃ eſt ab hoſte non
eſt pctm̃ n cõſentiat᷑ ſibi · ĩmo ſi fiat
reſiſtẽtia! eſt młtum meritoꝛia · Et
iſtomõ fuit tẽptatus chꝛiſtus·vt dĩ
citur mathei · Ductus eſt ieſus in
deſertũ a ſpiritul vt tẽptaret᷑ a dia
bolo · Tẽptatio que ẽ in carne ſemꝑ
ꝓuenit ex pctõ · inq;tũ ſeʒ ip̃ᷣa rebel

lio carnis ad ſpuũm ꝓuenit ex patõö

parentũ in nobis · et eſt materiałr
ipᷣm pctm̃ oꝛiginale · Wodo rebellio
iſta q;ðtum ad ſuũ pꝛincipiũ non eſt
in ptãte noſtra · Prðvt dicit᷑ ꝙ pꝛi⸗
mi motus non ſunt in ptãte noſtra.
ſed reſiſtere illi rebellioni ſque alli.
cere iſtos pᷣmos motus bene eſt in
ptãte nr̃a · Et ido ðſentire tẽptatiõi
ſiue ſit ab hoſte/ſiue a carne ſempẽ
eſt pcti· itaꝙ ſi ſit ↄſenſus cum ð⸗
liberatõe eſt pct̃ moꝛtale· ſi ſit cõ⸗
ſenſus ſubitꝰ et qſi ſub reptitiꝰ? eſt
ſolũ pctm̃veniale · Modo g non pe-
timus in hac petitiẽe ne temptem̃.
ſed petimꝰ ne in tẽptationẽ indu-

cam̃ · Tunc aut in tẽptationẽ indu-
cim̃cum tẽptationi ↄſentimus.Jð
in iſta oꝛõne nihil aliõ petimꝰ deo!
n ꝙ det nobis vᷣtutẽ reſiſtẽdi tẽpta-
tioni · quod apłuſ ꝓmittit eũ factu-

rum dicens ˖ Videlis deus qui non

pꝑmittetvos tẽptari ſupᷣ id qd pote-
ſtis · ſed faciet cũ tẽptatiõe ꝓuentũ.
itavtvos poſſitis ſuſtinẽ · Invltima
petitione petimꝰ nos a malo pene
liberari cum dicimꝰ . Sʒz libera nos
a malo · Ita ꝙ ̊ intelligit᷑ de malo
pene eterne q̃d aſt ſimplicit᷑ malũ.
Nam malũ pene tꝑaliſ poteſt eſſe/
et eſt aliqñ bonũ ·ſicut bonũ ſanctiſ
martyribꝰ fuit pati · ſuſtinẽ penaſ
młtas et toꝛmẽta młta. Vnð a tłi
malo nos non petimus liberari,/ſed
a malo pene eterne · Juẽ q̃d petit
eccłia dicẽſ· LCibera me dñe ð moꝛte
eterna · In fine oĩm petitionũ ſub-
iungit᷑ · ¶men/ideſt ĩta fiat · qᷓſ con.
firmatio oĩm petitionũ · Sic ergo in
oꝛõne dñica ſunt vij· petitiones· In
quaꝛ pᷣma petimꝰ oꝛõnis efficaciã?:
Cum dicimꝰ · Sanctificẽ nomẽ tuũ
q̃ſi dicamus· Siẽ nomẽ tuũ ẽ ſanctũ
et firmũ ita illð q̃d petimus in iſta
oꝛõne ſit firmũ · do licz iſta petitio
ſit pᷣma in oꝛdine tñ eſtvltĩa in intẽ
tione · In eliis ſex petitiõibꝰ peti-
mus nobis omne bonũ cõferri et a
nobiſ omne malum auferri · Donet
domiĩinus vt hec oĩa nobis ↄcedant᷑ ·

HPt iſta ſufficiãt q;tũ ad nẽ qʒꝛ foꝛte

aliaſ de iſta materia latiuſ loquam̃:
Ca · ijj · de decem pꝛeceptiſ legis ·

Nterrogãti iuueni qͥd faciẽdo

zc oꝛdinãt hoĩem ad deu. e
grimi Prerepta aũt oꝛdir
hominẽ ad deũ ſunt tnia. ſn q
eſt deo obligatuſ ad tiia. Sicut
vaſallus debet dño ſuo tnia ſailt
Fidelitatẽ · vt non cognoſcat al
dñm. Reuerentiã! vt non facia
obꝛobꝛũ · Famulatũ! vt impẽd⸗
debitũ obſequiũ ! ſic qlibz de die
mine iuris natalis ẽ obligatus
ad iſta tria· Et ido q;tum ad pꝛin.
iſud pceptũ · Non habebis de
Aluenos coꝛa me qgtum ad ſcdm
iſtud. Non aſſumes nomen der
imuanum · qtum ad tertũ eſt ill
Memẽtovt diem ſabbat ſcifie
Precepta aũt qᷓ oꝛdinãt hoĩen
ppximũ ſunt vij· Ordinat eni h
ꝓvmũ duobus molſ. ſezvt bon
nbifaictet ne ſibi noceat . Qu
nd e vnli pceptum. ſcz hon
tuum et mr̃em tuã. Qua

ſcdm ſunt vj . Moteſ. eni ho⸗
cene ꝓximo tribug mocdlis. Tjr.

dere
e
„ 1 dn Kr 4 ziar he
a ſndlninn
. . 5
a vernn, 1
. u
5
gintit eifam⸗
n Nöniee un
rn D er
Ateptadie e
dwspoſſig Eh
eunone petnn N
¹ ne mr ncganhten
ndan ſenn
G 2
bo; gbimlge de 6
4½ r cemedt ineen
4 n inplctnii
2 Anl vrtpgiſpweſtſß
Kali, mni ſut bonſ nn
ea nuſcut boni ſnc/
Mni ſir n ſiimn

.
An mnunladſtti
no ennb ibern ſ⸗
abrarn Nf hen
õ
eeema In fkoin etinoni ſiiß⸗
ungi Aen RtatR n.
AN Seide een
ernt n peitane n
4 A Mapein inideftri
un do enchfti nitii
Fdrms Jimitikndl
Etfrmu malö eunonſt

o. dr tiemi ] lczſtupetc,
ſt ranaimd iͦctiiunn
1 . dore Intlisſe ttit
* us vbbemebiifinit
tn
n am minumndne
= bertunt wn
. õ eu
? itmaln ai
rE UA
6
, tert
vK in
E
2

vitam eternam poſſideret reſpõdit
ieſus· Si vis advitam ingredilſer-
ua mandata· qᷓſi diceret · Ingreſſus
advitam eternã eſt obſeruatio pꝛe-

ceptoꝝ et mãdatoꝛ ·qᷓ qdẽ mãdata

ſunt pᷣcepta decalogi · Et decaloguſ
diciẽ a decaſ q̃d eſt decem · et logos
ſermo·qᷓñ decẽ pᷣceptoꝛe ſermo · Bũt
ergo decẽ pꝛecepta legis· Quoꝛum
qᷓdã oꝛdinãt hoĩem ad deũ: Quedã
in ꝓximũ. ¶ Precepta aũt ꝗᷓ oꝛdinãt
hominẽ ad deũ ſuꝑt tria · ſʒm ꝙ hõ
eſt deo obl igatuſad tria· Sicut enĩ
vaſallus debet dño ſuo tria · ſcilicet ·
Fidelitatẽ vt non cognoſcat alium
dñm. Reuerentiã vt non faciat ei
obꝛobꝛiũ · Famulatũ vt impẽdat eĩ
debitũ obſequiũ ſic qlibʒ de dicta-
mine iuris nat᷑alis ẽ obligatus deo
ad iſta tria · Et idðo q;dtum ad pꝛimũ
eſt iſtud pᷣceptũ · Non habebis deoſ
alienos coꝛã me- q́;dtum ad ſcᷣm eſt
aſtud · Non aſſumes nomen dei tuĩ
inuanum · q;tum ad tertiũ eſt illud
Wemẽtovt diem ſabbati ſctĩfices·
PMrecepta aũt qᷓ oꝛdinãt hoĩem ad
ꝓximũ ſunt vij: OVrdinat᷑ enĩ hð ad
ꝓximũ duobus modiſ:ſcʒvt bonum
ſibi faciatet ne ſibi noceat · Quãtũ
ad pᷣmũ ẽ vnũ pᷣceptum · ſcʒ honoꝛa
pr̃em tuum/et mĩr̃em tuã· Quantũ
ad ſcòᷣm ſunt vj · Moteſt enĩ homo
nocere ꝓximo tribus modis· Vno-
modo facto.Aliomõ verbo · Aliomõ
voluntate · Facto poteſt ſibi nocere
ᷣbus modis · ſcʒvel in ꝓpꝛĩia ꝑſona/
vel in ꝑſona ſibi diuncta/vel ĩ ꝓpꝛa
ſubſtãtia· q;=tum ad pᷣmum eſt iſtud
pceptũ · Nõ occideſ.q;tum ad ſcm·
Non mechaberiſ. qtum ad tertiũ ·

Non furtũ facies· Quantũ ad hoc
vt nõ noceat homo ꝓximo ſuo vᷣbo
eſt iſtud· Non falſum teſtimonium
dices · Quantũ ad hoc vt nõ noceat

Hhõ ꝓxĩo ſuo volũtate ſũt duo alia ·

Aut vt non noceat ſibi volũtate li⸗

bidinis · et tunc ẽ iſtõ · Nõ ↄcupiſceſ

vxoꝛem ꝓximi tui · Ne aũt noceat

ſibivoluntate cupiditatis eſt iſtud·.

Non oↄcupiſces rem alienã · ſeʒ ſer-
uum vel ancillã. non bouẽ vł aſinũ ·
ne ſibĩ noceatvolũtate cupiditatis·
Aſta & ſunt decẽ pᷣcepta legis ð q̊e

ꝗlibʒ aliqua ꝑ oꝛdinẽ ſunt dicenda/

De pꝛmo pꝛecepto ·

—
KRimum pceptum eſt · Nõ ha
bebis deoſ alienos coꝛam me-

Ita ꝙ in iſto pᷣcepto ꝓhibet᷑ omni

idolatria · omĩs hẽſis· et omẽs ſpẽs
ſoꝛtilegij:ſiue diuinatiões quocunq;ʒ
mõ fiãt · ſiue fiãt ĩ igne · ſiue ĩ aere ·
ſiue in aqua ·ſiue in terra·ſiue in coꝛ
poꝛibꝰ moꝛtuox· ſiue in aſpectu gar
ritus/velvolatꝰ auiũ·ſiue in carac-
teribꝰ · ſiue invana aſpctõe pſalterij/
vel euãgeliovł alteraꝛe ſcript᷑ax ·
Et regłariter oĩs diuinatio q̃cunq;
pᷣdictoʒe modoꝛe vel qł'rcunqʒ aliter

fiat ꝓhibita eſt in pᷣcepto iſto · Et ẽ

maledicta a deo, et a ſancta matre
eccłia tanq; idolatria/et infidelitaſ
re ꝓbata · Cum enĩ fut᷑acque ſolius
dei ſunt)p tales ſuꝑſtitiões ĩuenire
aliqui laboꝛãt deitatis iura creat᷑is
attribuũt· ĩta ponit iſaias · dicens ·
rioꝛa et nouiſſ ĩa ãnũtietiſ mihi
et dicã ꝙ dij eſtis vos · et auguſtinꝰ.
Non obſeruetis dies qͥ pdicuntur

egyciaci· aut kalendas ianuarjj· in
quibus cãtilene/ełt quedã ſtitutõeſ
et comeſtiones adinuicẽ fiebãt do-
na donant · et qſi in pncipio ãni bõi
fati augurio aut aliquos mẽſeſ die
aut tꝑa/vel annos,aut lune/aut ſo-
lis ẽſum · qꝛ qui has/et qᷓſcunq; diui
nationes/aut auguria facit/aut ob.
ſeruat/aut attẽdit,/aut ↄſentit obſer
uantibuſ/aut talibus credit/aut ad
domũ eoꝛvadit/aut in ſua domo in

fidem/ baptiſmũ p̃uaricaſſe/ pa-
ganũ/et apoſtotaʒ/inimicũ dei eſſe.
et ira dei grauiter/et ineternũ inẽ-
riſſe n eccłiaſtica emendatus pnĩa
deo reoſiliet᷑·. Nata tñ ꝙ agricole qͥ
obſeruãt tempa ad ſeminanð/vł ad
. arboꝛes ſuccidendas,/vel ad cõſiłia
que certã et nat᷑alem habẽt cauſã,/
ſeu rationẽ nat᷑alem· et medici qui
ad medicinas dandasjvel minuti-
ones faciẽdaſ et ad ſiłia obſeruant
dies certos,r et tempꝑa certa nõ hic
cõdemnant᷑ · Cum enĩ omĩa iſta in-
ferioꝛa ſubſint q;ꝛtum ad coꝛpalem
nat᷑am influẽtie coꝛpum celeſtium:
nõ eſt ꝓhibitũ · ĩmo vſt nẽcarium et
debitũ reſpicere in iſtis· et attendẽ
influxũ ſtellaxe, planeta· Sed cũ
anĩa rationalis in nullo ſubſit influ
entie coꝛpum celeſtiũ dicẽte ſalo-
mone ac etiã tholomeo · Aĩa ſapiẽs
dñabitð᷑ aſtris reſpicẽ talia in his qᷓ
a libero arbitrio ꝓcedunt eſt ſupꝑ-
ſtitioſum/et vanũ. ¶Inð ex clamoꝛe
coꝛniciſ pᷣnoſticare pluuiam futam:X
non eſt ſuꝑſtitioſũ: cũ talia anĩalia
ex diſpoſitione aeris/ et mutatione
temꝑis poſſint in coꝛpibus ſuis ta.

ducit/vł introgat ſciat ſe chꝛiſtianã

lem ſentire mutationẽ · Nõnð etiã
ſi aliquis vel aliqua colligat ali
