mẽtũ oꝛdiniſ ꝑ qð miniſtri eccleſie
multiplicant᷑ · Quantũ ad multipli
cationẽ coꝛpoꝛalẽ accipit᷑ ſacramẽ-
tum mat᷑monij· qð oꝛdinat᷑ ad mul
tiplicationẽ coꝛpoꝛalẽ fideliũ. Spĩ
ritualmedicina/ↄtra ſpualem infir
mitatẽ qꝗᷓ eſt pctm̃ · Alia ẽ ↄtra re-
liquias pctõ/q̃ ẽ extrema vndtio·
Et hec de ſacramẽtis in generali⸗

Tractatatus ſcs pꝛime partis
pꝛincipał ẽ de baptiſmo-
Ca · · qͥd ſit baptiſmꝰ a vñ dicã ·

Vnc dðm ẽ de ſacramẽtis
in ſpeciali· Et pᷣmo de ba⸗/
ptiſmo· circaqð ↄſideranda
ſunt octo · Pꝛimo quid ẽ baptiſmꝰ⸗
ſcdᷣo de materia eiuſdem · tertio de
foꝛma · quarto de miniſtro · qnto de
ſuſcipiẽtibꝰ. ſexto de ritu baptiſmi
ſeptimo de effectu eiuſdem · octauo
de annexis eius⸗ H
Paptiſmuſ eſt ablutio coꝛpoꝛs
exterioꝛiſ cũ p̃ſcriptaid eſt taxata
Sboꝛe foꝛma facta · ita ꝙ illa ablu⸗
tio mãlis qꝗᷓ fit exterius in coꝛpoꝛ

eſt ſignũ ablutiõis ſpũalł quã deuſ

facit interius in mẽte · Et dicitur
baptiſmus de baptiſo as · ae · quod

ganten inſttuſſet apan.
ocl inaliz dioliqre vma vel

lecnug anaeſet fpi nne
nia baptiſmi⸗ Aque tn Auenne
Pltralgnm 2dotnibuz gune
chrſtr inſitit bepiſnü fen na
giſin anlaqj inalo lieere Quu
mum wna eſtq ſramẽtu manme
heceſſtatiſ debet habere matena
nanime comunẽ / ne ſyrdefeckum
materie atqſ impecet a ſuſceptio
e bapdſim Oz baptiſnus e ſacra
ſnentcimapime neceſſitadis n ſine
bapaſino nullus pot ſaluarn do vt
Nllugpoſzſe vanſarea ſiſcepa
nebapuſm fodefecin metenel
ſhrcarſtä eing: baptiſnug debet
Habere miteni nan ne chm mẽ.
Tal ait matena⸗ quaj inueni
lur in qſibettena er deſt e.
lbben. oſſt en aliqui rbi
, EN dliuis ſe exen

ni Oaptiſni eſbt vini

Netarin. gſß

ſt in baptiſn⸗
tchiſto G,
öfitin Airma⸗
bepifnat au⸗
nendi ödekin
ſicl ainb,
nüger mläͤpn
walr Alandi ad
ſicl Npſſie⸗
Dminiſnertcſe
naniAmlän
Aripitſwend⸗
qdondint ad nil
al fideli· Den
dta ſpüaleninft
. Alaé otarfe⸗
extrema vndio⸗
ets in generali

pümeparts
bapdſ
Adimd 1nd

dne eeranii
gar Krprodene⸗
oCrrand Nenne
imoqquid ibepeſin
naei

, ſroſto de
de ninſtvi
4 epeiſni

en euſen odan⸗

blubo oeis
iptail K ed
art zla⸗ .
exermus in con

„

innmet

z. qu⸗
petſd d 8

4
eos e den

-

idem eſt qð abluo ĩs uere · Vnde
baptiſmus grece idem ẽ quod ab-
lutio latine⸗
Capłm · jj · de materia baptſmi ·

Ateria baptiſmi ẽ aqua ſim-
plex elemẽtaris · Qð aũt iſta
aqua ſit ꝓpria mã baptiſmi habes
totã rõnem ex inſtitutiõe chꝛiſti · qͥ
inſtituit baptiſmum fieri in aqua·
Si autem inſtituiſſet baptiſmũ in
vino vl in aliq̊ alio liq̃re vinũ vel
ille alius liquoꝛ eſſet ꝓpꝛia mate-
ria baptiſmi · Alique tñ ↄgruentie
ſolẽt aſſignari a doctoꝛibus/ quare
chꝛiſtꝰ inſtituit baptiſmũ fieri ma
giſin aqua qᷓ; in alio liquoꝛe · Qua
rum vna eſt qꝛ ſacramẽtũ maxime
neceſſitatiſ debet habere materiã
maxime cõmunẽ ne pꝛ defeccum
materie aliqͥſ impediẽt᷑ a ſuſceptio
ne baptiſmi · Sʒ baptiſmus ẽ ſacra
mentũ mavime neceſſitatis · qꝛ ſine
baptiſmo nullus põt ſaluari.iðo vt
nullus poſſʒ ſe excuſare a ſuſceptio
ne baptiſmi ſpoꝛ defectũ materie ł

pꝛ cariſtiã eius baptiſmus debet

habere materiã maxime cõmunę ·
Tabł aũt materia ẽ aqua q̃ inuenĩi
tur in qlibet terra· et defacili põt
haberi · Poſſet enĩ aliquis ſe excu
ſare ſi materia baptiſmi eſſet vinũ
vł oleũ/vł aliqͥſ alius liquoꝛ pꝛetio
ſioꝛ/qui nõ inueniret᷑ in omni terra
nec poſſet ita defacili haberi · ¶lia
ↄgruẽtia ſeu ratio eſt qꝛ ꝓpꝛietas
aque maxime ẽ dueniẽſ baptiſmo ·
Eſt enĩ aqua mũdificatiua ſoꝛdiũ,
et refrigeratiua eſtuãtium · peruia
id ẽ lucida ocuł intuentiũ· Simłr

baptiſmus mundat ſoꝛdes anime
ideo vocat᷑ baptiſmꝰ ·qꝛ baptiſmuſ
grece idem ẽ qð lotio latine · Vnð
baptiſare idem ẽ qð lauare: J tem
baptiſmꝰ refrigerat eſtũ carnał cõ
cupiſcẽtie · illuminat et᷑ oculoſ mẽ⸗
tiſ reſpectu diuine notitie · Arguũt
ergo doctoꝛeſſic · Illð ẽ ꝓpꝛia mã
baptiſmĩ cuius ꝓpꝛietas maxime
ↄuenit baptiſmo ſed aqua ẽ Gmõi
S aqua ẽ ꝓpꝛia mã baptiſmi · Vtx
autẽ aqua ſit bñdicta vł non nibil
facit ad baptiſmũ · qꝛ ita bñ põt fie
ri baptiſmuſ in aqua ñ bñdicta ſiẽ
in benedicta · Sʒ aqua baptiſmał
in eccleſũs bñdicit᷑ pꝛ ſollennita
tẽ a maioꝛẽ reuerẽtiã circa baptiſ
mũ · Sʒ nunqͥd in aqua roſacea/ł
in aqua ardẽte, vlł in aliqͥbus aqͥs
diſtillatis poſſet fieri baptiſmus ſi
aqua elemẽtariſ inueniri nõ poſſʒ⸗
Dicenð ẽ ꝙ nõ ·quia taleſaque nõ
ſunt ꝓpꝛie aque· ſed humoꝛeſ illoꝛꝝs
coꝛpoꝝ a quibus diſtillant᷑ · In li-⸗
xiuĩio tñ ſi aqua nõ poſſet inueniri
poſſet fieri baptiſmus · cũ lixiuium
nihil aliud ſit qᷓ; aqua collata ꝑ ci-
neres · Et pꝛ eanð rõnem dicunt
aliqui doctoꝛes ꝙ in vrina pꝛ de⸗
fectũ aque poſſet baptiſari · q non
eredo vex ·qꝛ vrina nõ ẽ aqua: ſed
humoꝛ reſolutuſ a cibis comeſtis ·
Et idem dico de ſaliua · Sʒz nõne
in bꝛodio carniũ poſſet fieri bapti-
ſmus vbi alia aqua nõ poſſet inue-
niriꝰ Dicenð ꝙ aut tanta reſolutio
carniũ eſt facta in bꝛodio illo q de
ſinit ſpẽſaque eſſe! ẽ alia ſpẽſ de
nouo generata · et tunc nõ põt fieri
baptiſmus · Aut nõ ẽ ibi tata reſo-

lutio carniũ factalet tũc fieri põt/i
in tłi bꝛodio baptiſari · Qñ autem
ſit tał reſolutio facta et qñ nõ: põt
perpendi ex ſpiſſitudine· Si eni ſit
tãta ſpiſſitudo illius bꝛodij qnta ẽ
in carne, vł aliquãtulũ minoꝛ! non
credo ꝙ poſſet in illo bꝛodio bapti-
ſari · Si autẽ nõ ſit tãta ſpiſſitudo:
ſed bꝛodiũ ſit pingue credo ꝙ non
tunc in illo bꝛodio poſſet baptiſari·
Et idem dico de luto ſcilʒ ſi aqua
expᷣmat᷑ ex illo · in aqua illa expꝛeſ
ſa poſſet fieri baptiſmuſ.etiã ſi nix
liquefieret in illa aqua liqfacta ex
niue poſſzʒ fieri baptiſmꝰ · Solet
at᷑ ab aliq bus tał q̃ſtio fieri · ſi eſſet
vnus puer baptiſandꝰ iuxta vnum
puteũ ꝓfundũ · et ille qui debet eũ
baptiſare ñ habẽt cũ quo traheret
aquam de puteo, nec poſſʒ aliunde
aquã habere puer eſſet in ꝑiculo
moꝛtis · nunqͥd deberet eũ in puteo
ꝓijcere/dðᷣo baptiſo te in nomĩe pa
triſet filij et · ſ· amẽ? Diceuð eſt ꝗ;
non · qꝛ ſam ꝙ dicit bẽs paulus non
ſunt faciẽda mala vt veniãt bona ·
Nicet & ex h̊ iſtud bonũ euenièt ꝙq
anima ulius pueri ſaluaret᷑ tamẽ

tum in ſe eſſet damnaret animam
ſuã · et qͥlibet ſzm exoꝛdiũ caritatiſ
plus debet diligere animã ſuã: q;
animã cuiuſcũq; alterius · Et ſi di⸗
catur ꝙ; tab põt ↄfiteri de iſto pctõ
et ſic nõ damnaret animã ſuã · Di⸗
cenð ꝙ iſtud fatuũ ẽ dicè · qꝛ nullꝰ
certus ẽ de vita ſua· Uñ iſte nõ ẽ
certus -ſi ſtatim poſtq; ꝓijcerit pue
rum, vł etiã in ipſo actu ꝓiectõis

ille qui ꝓijceret eum/faceret iſtud
malũ ꝙ peccaret moꝛtałr · et ſic qn

moꝛeret᷑· Vñ habere talẽ ſpem ẽ
pꝛie temptare deũ · qꝛ certum ẽ ſi
taliſ ꝓijciat puex peccat moꝛtałr.
incertus eſt autẽ ſi deus dabit ſibi
ſpatiũ penitẽdi · Quare facienð ẽ
ſzm ↄſilium bri auguſt · dñtis· tene
certũ et dimitte incertũ · Notanð
autẽ ꝙ ſi aqua ſit calidavł frigida
nihł facit ad baptiſmũ · ſed ſemper
vitandum ẽ piculum baptiſandi⸗

Capłm·ĩij · de foꝛma baptiſmi.

Irca foꝛmã baptiſmi ſciendũ

eſt · ꝙ alia foꝛma vtunt᷑ greci

in baptiſando · et alia foꝛma latini
SGꝛeci enĩ vtunt᷑ tali foꝛma·bapti⸗
ſet᷑ ſeruus chꝛiſti in nomiĩe pa. afi·
ſpũſſancti amẽ · Latini aũt vtunt᷑
tali foꝛma · baptiſo te in nomĩe pa·
2 filija ſpũſſanci amẽ· Et q;uiſ ex
vtraq; foꝛma ſequatur baptiſmus⸗
(nã greci baptiſati ſunt ſicut latini
qd patet:qꝛ qñ redeũt ad vnitatẽ

eccłe romane ñ rebaptiſant᷑ tamẽ

foꝛma latinoꝛ? ↄueniĩẽtioꝛ ẽ qᷓ; foꝛ-
ma grecoꝝ · qð patet q̃ ad nunc ex
duobus · Primo qꝛ foꝛma illa ba-
pti ſmi ↄueniẽtioꝛ eſt qᷓ magis ↄcoꝛ
dat cũ vbis chꝛiſti inſtituentis ba-
ptiſmũ · ſed chꝛiſtus inſtituẽſ bapti
ſmũ dixit apłis(vt recitat beatus
mathin euangelio ſuo · ca· vltimo)

Ite docete om̃ſ gẽteſ baptiſantes

eos in nomĩe pa· filija ſpũſſanqti
Et cũ iſtiſ vbis magis ↄcoꝛdat iſt
vbum baptiſo qᷓ; baptiſet᷑ · q; bapti
ſo ẽ actiuũ /et baptiſet᷑ ẽ paſſuuũ · et
iſtud participiũ baptiſantes deſcẽ⸗
dit ab actiuo/et nõ a paſſiuo · quae

etiz ibi neceſaria per ſon⸗ mm
baptlants/j m erpmif aamim
erplrite in fma greor. In for
na auts latinor expmit expleite
pbor gditit baptiſo qre duenie⸗
ins fommalatinoxq; grecoxy · Ye
nſumled ena foma qua vutur
romana etcla qdno diſponede om
iſteclay caput d et merar e de
bapſnoet eils efechl ca maio⸗
ieikännduch Ma.
Banakmakrnns.
uepgan Aflin ſpüſſan.
dute nominet bapti

2 So
lud 7 cht eius nomo aut po⸗

ſian tliſen;

Are dog
delq⸗ crtmnit

Dley⸗
rt mortapr,
dens dabit ſbi
r aiend
Nacgleſtgtn⸗
nweineenc Potand

laſtehlaif,
. tligc
Ariiglenn

ijdefmnhetft

Afunibepifni ſerdd
dafana n Fei
do etala fma i
wmnttilfunbapt⸗
tuſi n wniepa /f.
mi. Mtini ait vtuni
Pciſ tein wmniepa⸗
chame⸗ Lt uiſer
ſeanamur bapuſti:
Heſad otſatlen
ih eitad Nie
õ
or Wenſtüarechin⸗
1 Cöpartzad furen
Prrwgfun lie
Neninntj ng nnn
vischiſ iſunb
aichiſtenſttiſocts
e rettt bentis

cõueniẽtioꝛ ẽ foꝛma latinoꝛe qᷓ dicit

baptiſo! qᷓ; grecoꝛ qᷓ dicit baptiſeẽ

Seðdo põt illud idem patere ſicilla
foꝛma baptiſmi eſt ↄueniẽtioꝛ in qꝗͥ

et ꝓꝑ quã magis expꝛimunt᷑ ea aue
ſũt neceſſaria in baptiſmo ſʒ tal ẽ

foꝛma latinoꝛe per cõparationẽ ad
foꝛmã grecoꝛe:qꝛ in baptiſmo ẽ ne
ceſſaria tus dei ↄferetis efficaciã

baptiſmo · Et iſtud tangit᷑ invtraq;

foꝛma cũ dicit᷑ in nomĩe pa · et filij
et ſpũſſancti amẽ · Eſt etiã ibi ne⸗
ceſſaria pſona ſuſcipiẽtiſ baptiſmũ
ſiſtud expmit᷑ in foꝛma grecoꝛe cũ
diciẽ ſeruus chꝛiſti · in foꝛma autẽ
latinoꝛ expmitur cum dicit᷑ te · Eſt

etiã ibi neceſſaria perſona mĩniſtri

baptiſantis/ qᷓ nõ expᷣmit᷑ adminuſ
explicite in foꝛma grecoꝝ · In foꝛ-
ma autẽ latinoꝝ expᷣmit᷑ explicite

ꝑ hoc qdð dicit᷑ baptiſo · qre ↄueniẽ/

tioꝛ ẽ foꝛma latinoꝛe qᷓ; grecox· Ve
riſimile ẽ etiã ꝙ foꝛma qua vtitur
romana eccła/q dño diſponẽte om
niũ eccła caput ẽ et mgra · ex · de
baptiſmo et eius effectu· ca maio⸗
reſ.ſit coueniẽtioꝛ q̃cunqʒ alia · Eſt
ᷓ debita foꝛma baptiſmi · Baptiſo
te in nomĩe patriſ/a filij/a ſpũſſan-
di amen · Q ð autẽ nominet᷑ bapti⸗
ſandꝰ vł addat᷑ eius nomẽ,/aut po⸗

nat᷑ ibi ego / dicẽdo petre vł maria

ego baptiſo te in nomĩe pa· cẽ·non
ſunt de eſſentia foꝛme cũ ſine ipſis
poſſit fieri baptiſmus· Camẽ debt
poni in foꝛma p maioꝛẽ exp̃ᷣſſionẽ
licʒ nõ ſit ncẽm ꝙ ponant᷑· Iſta at
foꝛma põt ꝓferri in latino/vł quo-
cunq; alio idiomate · IUte autẽ
poſſit aliquid immutari circa iſtã

foꝛmã:ſcienò eſt· ꝙ ulle qui aliquid

mutaret/aut intẽderet mutare ri-

tum eccłe: ſic nõ eſſet bapti ſmus
Aut intẽderet facẽ illud idem qð
facit eccła/ ſʒ ex quadã ignoꝛãtia/
ł inaduertẽtia aliqͥd circa iſtã foꝛ
mã mutaret · Tunc circa ̊ ſciendũ
ꝙ tal mutatio põt fieri quinq; mo
dis · nomõ totałr omittẽdo vᷣba
ipſius · et tũc nõ fit baptiſmꝰ ex ta-
li foꝛma · ſicut ſi diceret᷑ baptiſo te
in nomĩe genitoꝛis/et geniti, et ꝓ⸗
cedẽtiſab vtroq;ʒ · Licet enĩ ex com
mum vſu loquẽdi genitoꝛ ſigficet
patrẽ/et genitus filium, et ꝓcedẽſ
ab vtroq; ſpmſctin tñ ꝓpꝛie loquẽ
do in diuinis genitoꝛ, et genĩtuſ/x
ꝓcedẽs/expꝛeſſius ſignificãt actus
notionale ipſa? ꝑſonaꝛt, qᷓ; ipſas ꝑ
ſonaſ · In foꝛma aũt baptiſmi de⸗
bet fieri mẽtio expꝛeſſa de ꝑpſonĩs ·
Aliomõ põt fieri mutatio circa foꝛ
mã ipſiuſ baptiſmi trãſponẽdo vba
ipſius foꝛme · ſicut ſi diceret᷑ · bapti⸗
ſo te ego in nomine pa·cc· vel quõ
alr trãſponẽdo ·et tũc cum maneat
idem ſenſuſ vboꝛę ex tali mutatio
ne nõ impedit᷑ baptiſmus · Aliomõ
põt fieri mutatio addẽdo aliqͥd ad
ipſam foꝛmã et tũc tał add itio coꝛ
rumpit ſenſum vbox foꝛme · ſicut
mutabat foꝛmã arrius dðo ſic · ba
ptiſo te in nomĩe patris maioꝛiſ/n
filij minoꝛis/et ſpũſſancti/ et tũc nõ
fit baptiſatuſ· Aut tał additio non
coꝛrumpit ſenſum vboꝝe foꝛme/ eo
ꝙ non obſtante tłi additiõe adhue
manet idem ſenſus vᷣboꝝ · Et tũe
ſi ile qui addit aliqͥd intẽdat mu-⸗
tare foꝛmã nihil facit cũ nõ bapti-

ſet in fide eccłe · Si autẽ nõ inten
dit mutare foꝛmã eccłe/ſed ex qua
dam fatua deuotiõe addat aliquid
ſic dðo baptiſo te in nomĩe pa· c·

beate vᷣginis/vł bra vgo iuuet te,

vel aliqͥd aliud ſimile! talł additio
nõ impedit baptiſmũ · Aliomõ põt
mutari foꝛma baptiſmi diminuẽdo
aliqͥd de ea: et tunc ſi diminuat᷑ di
ctio integra q̃cunq; ſit illa de omni
bus iſtis baptiſo te in nomĩe pat᷑s
1filij/et · ſ. amẽ/nihil fit?qꝛ omnia
iſta vᷣba ſunt de eſſentia foꝛme · Si
autẽ nõ diminuat᷑ dictio integra ſʒ
parſdictionis/tũc aut dimĩinuto ta
lis fit in ncipio dictiõiſ· ſicut ſi de
iſta diccione patris/vł qᷓ̃cunq;ʒ alia/
ſubſtrahat᷑ pᷣma lr̃a/vł ſyllabaltał
diminutio impedit baptiſmũ: cum
tollat᷑ ſenſus vbo · Si autẽ tab di
minutio fiat de fine dictionis ſicut
de iſta dictiõe patris, remouea?᷑s ·
vł aliqͥd tale diminutio tał nõ im-
pedit baptiſmũ cum maneat idem
ſenſus vbox · Siẽ narrat᷑ in decre
tiſ.tractatu de ↄſecratioe · diſt · iiij ·
ca · retuler̃t nũtij q qͥdem ſacerdoſ
ignarus lingue latine baptiſabat
ſub iſta foꝛma ·baptiſo te in nomĩe
patria et filia ſpirituſſancta · Et
dicit papa in decreto illo ꝙ ve ba
ptiſabat · Aliomõ põt fieri mutatio
circa foꝛmã baptiſmi interrumpen
do verba iſtius foꝛme · Et tũc ſi ſit
tanta interruptio ꝙ mutet inten-
tionẽ baptiſantis ſicut ſi demane
idiceret · Ego baptiſo te/et poſtea
ret ad expedienð negocia ſua· Et
poſtea qñ rediret dicèt in nomine
patris·c·nĩihil faceret · Si autẽ ñ

ſit tanta interruptio ꝙ mutet intẽ
tionẽ baptiſantis · Sicut ſi diceret.
baptiſo te in nomĩe patris, et E̊ di⸗
cto dicat aſſiſtẽtibus,/ tacete. oꝛate
deum · vl aliqͥd tale · et poſtea ꝑfice
ret! non impedit᷑ baptiſmus

Ca · iiij · de miniſtro baptiſmi·

Iniſter baptiſmi eſt duplex
vnus extra caſum nccitatiſ,
et iſte ẽ ſolus ſacerdos · Ad ſolum
enim ſacerdotẽ extra caſum nccita
tis ꝑtinet baptiſare · Cuius rõ aſſi
Snat᷑ a doctoꝛibus tab · Ille ẽ ꝓpꝛ
us et oꝛdinarius miniſter ſacramẽ
toꝛ qui habet ptᷣatem ſup̃ᷣ coꝛpus
chꝛiſti vee/ ſʒ ſacerdos eſt Smõi/&
ſolus ſacerdos ẽ ꝓpꝛius et oꝛdina
rius miniſter ſacramẽtoꝝ · Qð aũt
ad illũ ꝓtineat miniſtratio ſacra-
mẽtoꝛ qui habet ptᷣatẽ ſuꝑ coꝛpuſ
chꝛiſti veꝛe· ꝓbat᷑ ſic · qꝛ ad illum ꝓ
tinet oꝛdinatio coꝛpoꝛis chꝛiſti mi⸗
ſtici qdð ẽ eccła id ẽ ↄgregat̃o fide
liũ ꝗ habet pt̃atẽ ſuꝑ coꝛpus chꝛi⸗
ſti vexe/ſʒ talł ẽ ſacerdos· quare ad
ſolum ſacerdotẽ pꝑtinet diſpenſare
ſuue miniſtrare ſacramẽta· Alius
miniſter baptiſmi in caſu ncãitatiſ
iſte põt eſſe tã vir qᷓ; mulier · tam
fideł qᷓ; infideł · Moc en intereſt
inter baptiſmũ et alia ſacramẽta!
ꝙ miniſter baptiſmi põt eſſe alius
q; ſacerdoſ.nõ autẽ miniſter alioꝝ
ſacramẽtox · Et rõ iſtius ẽ · qꝛ ba-
ptiſmus ẽ ſacramẽtũ maxime ne
ceſſitatiſ.nõ autẽ alia ſacramenta:
qꝛ ſine baptiſmo nõ põt aliqͥs ſaluꝰ
fieri · ſine vo alijs ſacramẽtis mul⸗

iſni⸗Et iclinro in calu not.
H nri mulier ta inicel q
ſcel ſcut iucels aganus, bere⸗
tcus pet bype ſre / dumm bapti
ſet inaqua et debite pfer t verba
fume baptiſm et habeat intetio⸗
ſem facienck Uud qd farit eccka⸗
licet infidet gedat Uud mbil va
lere. tath q emp deferende ce
teriſparidus dignion. Vn imndek
in itaſideli ndebet bapnſae⸗
Oller tiã in pntia vin no debet
befiſne. ſon pwtig an lmo
oꝛcneſin pñtia ponn noͤ debet
ltlar. Dinlr neelaias inp
ta denel tonſirati n
ſare. ECt ro iſto n debet beye
lrinpitach e nei beper⸗
Eratiug ſfibepeiſrer repᷣ
ſet⸗ an pfettius reß

n ſi copi
Geſthmnaj
Is etoidina
vx· Od ait
ratio ſacra⸗
te ſup copuſ
ad üump
ischuſme
egziofide
ip copeschu⸗
rcos⸗ auare
onet diſpenſire
ranöt, Aliſs
incaſ mtatiſ
r;mltertan
vreniintereſt
lalarameta!
piteſe alus
ninſter hoy
ſtus ? albe
manime né
aſarfanſent⸗
pötalis g
rrametsn

ti ſaluant᷑ · Arguũt ergo doctoꝛeſ ſic
Illud ſacramẽtũ qð ẽ tãte ncc̃ita-

lis? ꝙ ſine eius ſuſceptione nullus

põt ſaluari debz habẽ miniſt ita
cõmunẽ o defectũ miniſtri nul-
lus ab eius ſuſceptiõe excuſet᷑ · Sʒ
ſacramẽtũ baptiſmiĩ ẽ tante ncẽita
tis! ꝙ ſine eius ſuſceptione nullus
ſaluari põt dicẽte chꝛiſto ſaluatoꝛe
noſtro in iohãne · ca · iij · niſi quis re
natus fuerit in aqua/et ſpũſancto,
non põt introĩre in regnũ deiideo

ſacramẽtũ baptiſmi debet hr̃e mi

niſt e ĩta cẽmunẽ ꝙ nemoſp defe⸗
ctum miniſtri excuſet᷑ a ſuſceptiõe
baptiſmi · Et idcirco in caſu ncc̃ita
tis tam vir q; mulier/tã infideł qᷓ;
fideł/ſicut iudeus/paganus/here-
ticus põt baptiſare! dummõ bapti-
ſet in aqual et debite ꝓferat verba
foꝛme baptiſmi · et habeat intẽtio⸗
nem faciendi illud qdð facit eccła ·
Nicet infideł credat illud nihil va
lere · ita tñ ꝙ ſemꝑ deferenð ẽ ce⸗
teriſparibus dignioꝛi · Vñ infideł
in pñtia fideliſ nõ debet baptiſaẽ·
Ouliere tiã in pñtia viri nõ debet
baptiſare · Non ꝓmotus ad ſacros
oꝛdineſ in pñtia pꝛomoti nõ debet
baptiſare · Simbr nec laicus in pñ

tia clerici tonſurati nõ debet bapti

ſare · Et rõ iſtoꝛꝝe ẽ · qꝛ ille qͥ bapti-
ſat in pñtia chꝛiſti baptiſat · et rep
ſentat eius pſonã ꝗᷓ ꝑfectius rep̃ᷣ
ſentat᷑ ꝑ fidelem q; ꝑ infidelẽ · per
vi q; ꝑ mulierẽ · ꝓꝑ ꝓmotũ qᷓ; ꝑ nõ
ꝓmotũ · per tonſuratum qᷓ; per non
tonſuratum · Scienð tñ ꝙ in illo
qui baptiſat requirit᷑ ſemꝑ intẽtio
baptiſandi · ſeʒ illud faciẽdi qð in-

tendit, ſeu facit eccła:ałr nõ ẽ ba-
ptiſmus q;uis alia nccaria ad ba-
ptiſmũ ſint ibi nõ autẽ requirit᷑ de
ncẽitate ꝙ ſit tał intẽtio ꝙ bapti-
ſans intẽdat baptiſmũ valẽ bapti-
ſato ad vitã eternã · immo cũ intẽ-
tione ↄtria/ ſceʒ cũ intẽtiõe/ꝙ bapti
ſmus nihil valeat põt etiã bapti⸗
ſmus fieri · Solum enĩ requiriẽ q;
baptiſans intendat facere illud qð
facit eccleſia · et ſic qdᷣcunq; ſit ilud
valet baptiſmmus · Sed nunqͥ;d ſi
aliquis minimꝰ vł q cunq; alius lu-
dendo aſpgat aquã ſuꝑ aliquos nõ
baptiſatos/ ddðo baptiſo vos ĩin no-
mine pa a tales erunt baptiſati?
Dicenð ꝙ tał aut intẽdit baptiſæ
re intendẽdo facẽ illud qð facit ec
cleſia licet de Gᷓ̊ faciat truphas et
deriſioneſ ſuaſ/et tũc talq;uis gra-
uiter peccet faciẽdo irreuerẽtiã ſa

cramẽto: tñ vere ↄfert baptiſmũ ·

Si autẽ in mẽte nõ intẽdat facere
id quod facit eccleſia! nihil facit ·
Nunquid in caſu nccitatis aliquiſ
põt baptiſare ſeipſumsꝰ Dicenð ꝙ
iſte caſuſ ponit᷑ in quadã decretali
incipiẽte · debitũ · eẽ · de baptiſmon
eiuſ effectu·vbi narratur de q̃dam
iudeo qui pꝛ metũ iudeov nõ au⸗
debat vocare aliquẽ fidelẽ· ſed ac-
cipiens aquã dixit baptiſo me · c ·
Et ad eius euidẽtiã notanð ꝙ tri-
plex ẽ baptiſmꝰ · ſcʒ flumĩſ qñ ali-
quis baptiſat᷑ in aqua · et iſte bapti
ſmus ẽ ſacramẽtũ eccbłe · et de iſto
loquim̃ hic · Et loquẽdo de tali ba
ptiſmo nullug põt baptiſare ſeipſũ
Et rõ reddit᷑ a papa in illa decre⸗
tali·qꝛ baptiſmꝰ eſt qdam genera-

in li · de t᷑ni · nullus ſeipſum gignit
coꝛpoꝛałr. qᷓre nullus põt ſeipſum
generare ſpirituałr, baptiſando ſe
ipſum · Eſt et aliuſ baptiſmꝰ ſcilicʒ
flãminisqñ ſpũſſanctus mũdat et
abluit animã alicuius inuiſibĩłr a
pctõ · et tali baptiſmo põt aliqͥ ſ ſe-
ipᷣm baptiſare · diſponẽdo ſe ad gra
tiã deĩi · Vt nõ baptiſatus adultus
pabendo deuotionẽ ad baptiſmũ:
et eſſendo in ꝓpoſito ꝙ ſi haberet
opoꝛtunitatẽ ſuſciꝑet baptiſmi ſa-
cramẽtũ · Vñ et ſi moꝛiat᷑ in tali ꝓ
poſito ſaluat᷑ · nec ẽ ↄtra vᷣbum alle
gatũ niſi quis renatus fuerit c·
qꝛ intelligenð eſt renatuſex aqua
in paruuł/in re· in adultis/in re vł
in voto · Licet enĩ iſte nõ ſit regene
ratuſ ex aqua ĩin re,/jeſt tñ in voto ·
Eſt et alius baptiſmꝰ ſcʒ ſanguiniſ
qñ aliqͥſ nõ baptiſatuſ ſuſcipit moꝛ
tem fide chꝛĩſti · Et tal baptiſmꝰ⸗
pꝛoficit ad ſalutẽ · dum tñ habeat᷑

baptiſmꝰ aque in voto · ſi ille qui ſu

ſtinet moꝛtẽ ſit adultus · ſicut habe
tur in legẽda beate katherine de
rhetoꝛibꝰ ·qui ad eius pᷣdicationẽ

auerſi ſunt·quos imꝑatoꝛ fecit co

buri · Si autẽ nõ ſit adultus nõ re
quirit᷑ tale votum · ſed ſufficit moꝛſ
tolerata ꝓ chiiſto · ſicut fuit de in⸗
nocẽtibus · et tali baptiſmo nullus
põt ſe baptiſare· quia nulli licitũ ẽ
ſeipſum interficere ꝓ quacunq; cã
Nec ẽ dtra ̊ de ſampſone et ioſia
qui interfecerũt ſeipſos · qꝛ vt di-
cit beatꝰ hierony ·factũ eoꝛe nõ eſt
trahenð ad ↄſequẽtiã · qꝛ pᷣuilegia

tio ſpirituat · et ſicut ſeipſum nemo
põt generare coꝛpoꝛałlrdñte augꝰ

paucoꝝe nõ faciunt legem cõmunẽ.

Nunquid etiã in miniſtro reqͥ-
rit bonitas vite ſcʒ ꝙ ſit ſine pcõð
moꝛtali?ꝰ Dicenð ꝙ ula q̃ſtio intel-
ligẽda eſt de ſacerdote · qꝛ vt d m̃
eſt ip̃e ꝓpꝛius ẽ miniſter baptiſmi
Vñ ad huius ſolutionẽ dom ẽ. ꝙ
q̃ntũ eſt ad effectionẽ baptiſmi nł
facit bonitas/ł malitia miniſtri · qꝛ
ſiue ſit bonus ſuue maluſ confertur
(vt detm̃ eſt)baptiſmꝰ vere · Sʒ q̃n

tum ad miniſtæ vtæ peccet vł nõ,

baptiſando · Dðm ꝙ aut ſacerdos
baptiſat in caſu neceſſitatis/ ſine
ſollennitate aliqua,/ ſicut facit vna
antiqᷓ vetula! tunc ñ peccat moꝛ-⸗
tałr ſi baptiſʒ exñſ in pctõ moꝛtali
Aut baptiſat ex̃ caſum ncãtatiſ
cũ ſollennitate! I tunc peccat moꝛ-
talłr exñſin pctõ moꝛtali ſi baptiſʒ
qꝛ facit irreuerẽtiã ſacramẽto· Ve
rum ẽ ꝙ dñs durãdus quondã epi
ſcopus aniciẽſis qui fuit doctoꝛ ſa-
cri palatij dĩicit in ſuo ſacramẽtali ·
ꝙ quõcunq; ſacerdos exñſ in pec-

cato moꝛtali baptiſet, peccat moꝛ

talłr · Vtꝝ autẽ eius opinio ſit va
neſcio · ſcio tñ ꝙ ẽ bñ dura · Sciẽ
dum inſuꝑ ꝙ miniſter baptiſmi de
bet eſſe vnus · Et rõ cõmunit aſſi-
gnat᷑ a doctoꝛibuſ.qꝛ baptiſanſ ba-
ptiſat in ꝑſona chꝛiſti! ꝗqᷓ eſt vna· et
ideo ꝑſona baptiſantis debet eſſe
vna· vñ plureſ nõ poſſunt bapti ſaẽ
vnũ · Et ſi dicat᷑ ꝙ vnus poõt bapti
ſare plureſ ddðo ego baptiſo vos in
nomĩe pa. cẽ dᷣm ꝙ nõ ſimile ẽ · qꝛ
qñ dicit᷑ baptiſo voſ idem ẽ ac ſi di

ceret᷑ baptiſo te et te · Qñ autẽ di ·

ci nos baptiſamus te idem ẽ ac ſi

talis puer non en. en⸗
di⸗ t daͤñ eſt in gcung en⸗
beiſß batlis in fona chenn
baptiſat. yt diat bius iohanes .
paſtadicede chuiſto · Qui ne m
ſtbatſre pſe mihi dint ſupq;
ncens ſpn deſtecente hic ? ba
gaſar pſona eüt chuſn ? vma. ñ
chaneſiut non duo ſ vnus ? ppuis
Quare opotet q Ue qui bapdſat
ſit vnus in qcunq foma bapdſet.
Ali autẽ docones ſicut iohb ſcotus
et ſuiſequace dicit ſi baptiſend
inſona gecox baplatu ani⸗
ſvtockñeſt liet ile qui bapalſa
baptſet in pfona chnſti auius eſt
nu pſom beptiſſt tñ in wmie ⸗⸗
itaiſin qua ſint plureſ perſone
Reſie no otrqri 5
t baptiſſno ßhm for⸗
naecop/ſi ſint plures *
vneiſt „, piſan

. A opinioni
ge in⸗ iſtda n

ſlianiß oneo gapg eſßzco
ſnfmrfnm Gea nn lcnr
Retel ſunt ferice *
exde

niſtro “ diceret᷑ · Ego et tu baptiſamꝰ te · qꝛ baptiſat᷑ pꝛ rõnem ſupᷣ diccam de
ſt ſine ii dꝛma ẽ inter nos et vos· q nos idẽ dꝛana ſcʒ inter nos vos · q ẽ rõ ve⸗
ſtio inte⸗ eſt ꝙ ego tu · voſ autẽ idem ẽ nerabil doctoꝛis ſctĩ thome in vl⸗
vtdaf, te et te · ideo dðo vos mnibil mutat᷑ tima pte ſumme ſue · Aſſignat᷑ et
erbaptiſmn in foꝛma · ſed dðo noſ aliqd mutat᷑ tatł rõ a mgro herueo bꝛitone· quia
dnz. in foꝛma · Solet aute pom tał ca in ſacramẽto maxime veritatis/nł
wüfn 4 ſus · ponat᷑ Nic ſint duo · vnus ſit debet eſſe falſtatis: ſz baptiſmus
mnſti⸗ mutus/eęt alius maneus . et ſit ibi e ſacramentu maxime veritatis · S
“ vnus puer baptiſandus · et mutusg in baptiſt mo nihil debet eſſe falſita
e Sr; aſpgat eũ aqua/et mancus ꝓferat tis· Sed ſi iſti vterent᷑ foꝛma lati-
Nd, verba · Queritur vtrum taliſ puer noꝛe qua vtit romana eccka et ſibi
litigtig ſit baptſatus? Dicendum ꝙ aut adherẽteſ/eſſet in tłi baptiſmo fal
ſkbe ie iſti baptiſant in foꝛma grecoꝛum, ſitas · q; ſi mancus dicẽt ego bapti-
.R hne aut latinoꝛum · Si in foꝛma latino- ſo te id ẽ abluo te, mẽtiret᷑ · qꝛ ipſe
lelt faclt vna um. Tunc dicunt aliqui docrores non abluit · immo hoc facit mutul ·.
nperca: nor ꝙ talis puer non eſt baptiſatus · quare manifeſtũ ẽ ꝙ talł baptiſmꝰ
pclnotn Quia vt datĩ eſt in q̃cunq; foꝛma eſt nulluſ. Manc autẽ rõnem conã⸗
n nctatiſ baptiſz baptiſans, in foꝛma chꝛiĩſti tur ſoluè aliqui doctoꝛes dicẽteſ ꝙ
peccat moꝛ⸗ baptiſat · vt dĩcit bẽus iohãnes ba- ille mãcus nõ diceret · Ego bapti-
Alſibaptiß ptiſta dicẽſ de chꝛiſto · Qui me mĩ ſo tel ſed diceret nos baptiſamꝰte ·
ameto. Ve ſit baptiſare ipſe mihi dixit ſuꝑ q; et ſic nõ diceret fłm/ ĩimmo vex · qaꝛ
guonga epi videris ſpm̃ deſcẽdentẽ/hic ẽ q ba iſta oro nos baptiſamuſ te va eſt ꝑ
it dodarſa⸗ ptſat · pſona aũt chꝛiſti ẽ vna · Vnñ ſinodochen · Sicut ſi eſſent duo ſcri

Prennetal
enmni uper
t peccat mer
Gopinioſtin

athanaſiuſ. non duo ſʒ vnus ẽ xpũs
Quare opoꝛtet ꝙ ille qui baptiſat
ſit vnus in qᷓcunq; foꝛma baptiſet ·
Alij autẽ doctoꝛes ſicut ioh. ſcotus

ptoꝛeſ qui ſcripſiſſent vnũ liby ita
ꝙ vnus ſcipſiſſzʒ vnã medietatẽ, et
alius aliã vnuſ eoꝝ poſſet vere di
cere nos ſcripſimus iſtũ libx.· Aſi-

ñdum. Bei et ſui ſequaceſ dicũt ꝙ ſi baptiſent mili cum mutuſ in tali baptiſmo a-
terbapiſide in foꝛma grecoꝛꝝ baptiſatuſ ẽ· quia ſygat ſeu infundat aquã,/ et mancꝰ
conunitaſi- (vt dcem̃ eſt) licet ule qui baptiſat ꝓferat vba vterq; põt dicẽ nos ba
kaptlnfba⸗ baptiſet in ꝑſona chiſſi cuius eſt ptiſamuſ te· Moc autẽ nihil valet ·
qtrmet vna pſona. baptiſat tñ in nomie te qꝛ ad hoc ꝙ; aliquapo verificet᷑
o debeteſe nitatiſin qua ſunt plureſ perſone · ſinodoc hẽ de duobuſ/opoꝛtʒ ꝙ am⸗
ſune baptilae et ſic nõ dtrariat᷑ baptiſmo bim foꝛ- bo fece rint actus eiuſdẽ rõnis · qaꝛ
t bapii mã grecoꝛęſi ſint plures baptiſan- ſi feciſſent actus diuerſa? ronum,
e wn teſ. Que iſtaꝛe opinionũ ſit va/ ne⸗ vna po nõ poſſet verificari de eiſ.
bapel Lieden ſcio · Sed ĩudicio meo papa eſſʒ cõ- ſicut ſi vnus raſiſſet pgamenũ de ꝗ̊
nͦſimi ſd ſulẽdus ſup B.ad quẽ maioꝛeſ que eſſet factus liber/ et alius ſcripſiſſʒ
ſideme Aes, ſtioneſ potiſſime circa articulos fi- libꝛe iſta ſvo nos ſcripſimuſ iſtum
te. R dei ↄtingẽtel ſunt referẽde · e · de libꝛũ, nullo mõ poſſet verificari de
s ten

ilł· Sic/de iſtis eſt dom nos ba-
ptiſamus te· qꝛ infundere aquã,/⸗
dicere vᷣba ſunt actus diuerſae rõ-
num · ideo nullo modo de eiſ poteſt
dicta pꝛopoſitio verificari,

Ca · v · de ſuſcipiẽtibꝰ baptiſmũ ·

Aptiſmum debent ſuſciꝑe tã
viri qᷓ; muliereſ.qꝛ ſine bapti
ſmo vł in re/vł in votoſ vt dctm̃ ẽ)
nullus põt ſaluari · Sed aliter ẽ de
adultis/et alłr de paruuł.qꝛ in ad-
ulto qui recipit baptiſmũ requiriẽ
intẽtio ꝓpꝛia ſuſcipiẽdi illud quod
ↄfert eccła·qꝛ nemo ex aqua⸗ ſpi-⸗
rituſancto renaſcit᷑ niſi volẽs/ſaltẽ
in adultis · et ſue voluntatis arbi-⸗
triſ in ca·nemo·de ↄſecratiõe · diſt.
iiij · In paruulo autẽ ſufficit fides
et intẽtio eo qui eũ offerũt ad ba
ptiſmũ · Sed nunquid põt aliqͥs
in ventre matriſ baptiſari · Sicut ſi
ſit vna mulier pꝛegnãſ de vno pue
rolet ſit in piculo moꝛtis nunqͥd in
ventre eius debet puer baptiſaris

Dicenð ꝙ non · Cuius rõ aſſignat

a doctoꝛibꝰ tał · qꝛ ille qui ſuſcipit
baptiſmũ debet ſuſcipi a manibus
miniſtri eccłe! aſpgi aqua/vł im
mersgi · ſed iſta non pñt fieri circa
exiſtẽtem in vtero matris · qꝛ exi-
ſtẽs in vtero matris nõ debet nec
põt baptiſari · vide· Sca· qm̃ in ma
terniſ. in pᷣncipio de ↄſecratiõe · di ·
iiij · vbi dicit ꝙ ille quĩ ſᷣm adã ad-
huc natus non ẽſᷣm chꝛiſtũ adhuc
generari nõ põt · et in ca · ſi qcquid
eſt in homĩe · Sed ponat᷑ ꝙ aliqᷓ
pars pueri appareat extra! nunqͥd

tał puer/ſi timeat᷑ de piculo,r ita
non põt expedtari ꝙ totałr naſca
põt baptiſari? Dicenð q; illa pars

que apparet extra! aut ẽ caput/aut

alia parſ coꝛpoꝛis. Si ſit caput de⸗
bet aſꝑgi aqua/ dicendo.baptiſo te
in nomĩe pa· ¶c. Et ẽ vere baptiſa
tus. Et ſi naſcat᷑ poſtea non debet
amplius baptiſarr.· E:5 e. Iula
caput ẽ pᷣncipalioꝛ parſ coꝛpons 4

in eo vigẽt omſ ſenſus coꝛpoꝛſ. Di

autẽ illa parſqᷓ apparet eſt alia q;
caputſicut manus vlł pes /tũc dict̃
aliqui doctoꝛeſ ꝙ illa parſdebet a-
ſpergi aqua/et baptiſari! et tũe eſt
vere baptiſatus · Et ſi naſcat᷑ nõ de

bet amplius baptiſari. Et rõ eſtx.

baptiſmus fit ſpꝛ anima et᷑ nõ ſpꝛ
coꝛpus: anima autẽ quantũ ad ſuã

eſſentiã ẽ tota in toto/et tota in q

libet parte coꝛpoꝛiĩs · iõ vna pte coꝛ
poꝛis baptiſata totũ ẽ baptiſatum
Et ſi naſcat᷑ poſtea nõ debet ampli
us baptiſari · Alij autẽ dicũt · ꝙ tal
pars qᷓ apparet extra/ debet aſpgi
aqua et baptiſari · Sed ſi puer na-
ſcat᷑ poſtea debet baptiſari ſub iſta
foꝛma · Si tu eſbaptiſatus ego nõ
baptiſo te · ſed ſi tu nõ eſ baptiſatuſ
ego baptiſo te in nomine pat᷑ſ· c·

Quiſ iſtoꝝ veriuſ dicat: neſcio · Sʒ

tñ credo ꝙ iſtud vltimũ ſit ſecuriꝰ
Sed nunquid ſi eſſʒ aliquis ſan-
ctificatuſ in vtero matriſ debʒ ba-
pti ſari? Dᷣm ꝙ ſic · nõ quidem pꝛ
culpã quã haberet: ſed vt aſcribe
ret᷑ numero fidelium in ſuſceptiõe
caracteris baptiſmatis · Et im-
pleret᷑ p̃ceptũ chꝛiſti de ſuſceptiõe
baptiſmi · Sed nunquid frilij iu

Gruu
de age Ddmn 4 8
ſob⸗ ſotus et e⸗
efſancĩſß et ſui ſequ

cr eni pe
ſe Ret n g ⸗
iitenaun
voſſunt el auent na
nig ge eb afen ſeg
Eeiſint eor erun. etßhmleg

enuor unt dnon aor ſunt

ita ipſut ers vnen
Pignorre . Ar dit 5 .
izpoſſe obligae t ab 4
litun aliolins dfitpali
nut dei i omiſ bono der
ète Ileget ſruire ſed dñi
in bis labitant iucei pñt⸗
flioſiugeox et tackre eos.
jo inuits pqrentibus /5 pñi
imitiſ parenbus trade ſenu
chuſti. quoc fit in luſc pienco
Peiſfnu Alij vo docoreſ ſicnt
hon de aanoet ſui ſequarel
Ffii udeon paruulr no ſun⸗
ts panetidus bapaſanch et
Piellum gd poſg dangene⸗
paruuli qui imit pareube
ent beynſin eſent aguli⸗
loſnaturalr ſegnat patr/

ſen⸗ Etrieit.
nim it no ſyr
quanti ad ſũ
toet tota in q⸗
i vna pte coꝛ
ie baptſatum
nodebet amplr
ute diit. g tal
ta dedet ald⸗
Zec ſipuerna⸗
baptſan ſub iſte
baptiſanstego n
nöeſbaptihtu

wmine ple/¶

ſorr mlo .
lini ſt konn⸗
ſz alquis ſan
numſdebzba⸗

,n guidem Fpn
ſei vteſenbe
umin ſuſceptiee
unsEt Ein
ſüde uſcetde
munhic hli

deoꝝ paruuui ſunt baptiſandi ĩnuĩ
tis parẽtibusꝰ Ddm ꝙ aliqui do⸗
ctoꝛeſſiẽ Joph·ſcotus/łt dñs duran
dus ep̃ſ aniciẽſis et ſui ſequaceſ di
cunt ꝙ ſie · Dicũt enĩ ꝙ pncipes et
dñi terraꝛe in ꝗbus habitãt iudei/
poſſunt eiſ auterre filioſ ſuos.a eiſ
inui 8/1 eo8ςο Paptiſari!cum iu⸗
dei ſint vox lerui · et m leges filij
eruoxe ſint dnoꝛe/quo ſunt ſerui ·.
ita ꝙ poſſunt eos vendere vł im-
pĩgnoꝛare · Arguũt & ſic· maiuſ eſt
aliqᷓ; poſſe obligaẽ vł abditare ſer
uituti alicuius dñi tpalis q; ſerur
cuti dei/cui omniſ homo de iure na
WHrals venet᷑ ſeruire. ſed dñi terraꝛe
in qb habitant iudei pñt vendé
filioſ iudeoꝝlet tradere eos alteri
dño inuitis parentibus & pñt eos
inuitiſ parentibus trade ſeruituti
chꝛiſti · quod fit in ſuſcipiendo ba-
ptiſmũ · Alij vo doctoꝛeſ ſicut ſctũs
thom · de aqͥno et ſui ſequaceſ dicẽ
ꝙ filij iudeoꝝ paruuli nõ ſunt inui
tis parẽtibus baptiſandi · et ̊ ſpr
piculum qð poſſʒ dtingere: qñ iſti
paruuli qui inuitis parẽtibus eſ-
ſent baptiſati eſſent adulti · cũ pꝛo
leſ naturalr ſequat᷑ patrẽ ipſi foꝛ
te abnegarẽt baptiſmũ et redirẽt
in iudaiſmũ · Veriſimłe ẽ enĩ ꝙ ſi
iudeoꝝe filij paruuli eſſent inuitis
parẽtibus baptiſandi: chꝛiſtianiſſi
mi imꝑatoꝛes/ et reges qui pᷣ̃ceſſe
runt, et fuerũt tãti zelatoꝛes fidei,

feciſſent filios iudeoe baptiſari.

Et etia ſummi pontifices induce-
rẽt reges et ncipeſ in quoꝝe ter-
ris habitãt iudei ad &̊ faciendum-
Quis iſtoꝛe verius dicat/iudicio le

ctoꝛis relinquo. Sʒ nunqd furio
ſi et amẽteſ debẽt baptiſariꝰ Dm
ꝙ iſti furioſi aut fuerunt furioſi a
natiuitate ita ꝙ nunq; habuerunt
vſum rõnis aut habuerũt aliquo
nẽſ vſum rõnis ſed amiſerũt ip̃m
ꝓpꝛ aliqᷓ; cauſamSi fuerũt furioſi
a natiuitate! non ſunt baptiſandi.
quia (vt dctm̃ eſt) in adulto requi⸗
rit᷑ fides · et deuotio ſuſcipiẽdi illðᷣ
qð ↄfert eccła · ſed taleſ nõ poſſunt
habere fidem/neq; intẽtionẽ cum
ſupponat᷑ eoſ nunq; habuiſſe vſum
rõnis· & tales nõ poſſunt ſuſcipe ba
ptiſmũ · Si autẽ nõ fuerũt furioſi a
natiuitate ſed habuerũt aliq̃tienſ
vſum rõnis vł habebãt aliqᷓtiens
ꝑlucida interualla ſiue tpa. Tunc
ſi in tpe quo habeãt lucida inter-
ualla aut vſum rõniſ/habebãt fidẽ
et deuotionẽ ad baptiſmũ et petie
rint ipſum debẽt baptiſari ſi neceſ
ſitas ſit/ quanq; ſint in furia.Si at᷑
tꝑe quo habebant vſum rõnis/vel
tꝑe quo habebãt plucida intualla
nõ habebãt fidem et deuotionẽ ad
baptiſmũ,/et non petebãt ipᷣm non
debẽt baptiſari · ¶Et idem dico de
demoniacis · qꝛ ſi anteq; eſſent de⸗
moniaci habebãt fidem deuotio-

nem ad baptiſmũ,/ petebãt bapti

ſari debẽt baptiſari· ſi autẽ nõ ba-
bebãt non debẽt baptiſari · Simke
iudiciũ ẽ de frenetico · Vtꝛ aũt
doꝛmiẽ ſ debeat baptiſaris Dm ẽ
T ſi poſſit excitari nõ debet bapti
ſari in ſomno ſed ſi nõ poſſit exci-

tan tũc diſtinguenð eſt vt ſupiuſ.

qꝛ aut tpe vigilie habuit deuotio⸗
ne ad baptiſmũ,/ et petiuit ip̃m· et

tune debet baptiſari · Aut nõ habu
it fidem nec deuotionẽ ad bapti-
ſmnum! et tunc nõ debet baptiſari ·
Sed quid ſi ſit vnũ monſt qð
habeat duo coꝛpoꝛa diuncta debet
ne baptiſarivt vna perſona/ vl vt
due? ¶ Dico ꝙ cum baptiſmus fiat
ſpꝛ animã/et nõ pꝛ coꝛpus quan-
tũcunq; eſſent duo coꝛpoꝛa/ſi ſolum
eſſet vna anima deberet baptiſari
vt vna pſona · ſed ſi eſſent due ani
me deberz baptiſari vt due pſone ·
Sed quõ ſciet᷑ vtæ ſit vna ꝑſona.ᷣł
due? Dico ꝙ ſi ſint duo coꝛpoꝛa/et
duo capita/ ſupponenð ẽ duas eſſe
animalſ.Si autẽ vnum eſſet caput
eſſet vna anima·et ĩdeo ſi ſint duo
pectoꝛa et duo capita ſupponendũ
eſt duas eſſe animaſ· Si autẽ vnũ
eſſet pectus/et vnũ caput!q̃ntum-
cunq; omĩa alia mẽbꝛa eſſent mul-
tplicata/ erit vna anima⸗/

Caphm .. vj · de ritu baptiſmi ·

Aptiſmus fit duobus modis ·
Vnomõ immergẽdo in aquã
Aliomõ aſpgendo aquã · Quiſ aũt
fiat melius/dom ꝙ niſi timeat᷑ de
ꝑiculo/vł Ipꝛ baptiſantis debilita⸗
tem/vł pueri/ł aliquid aliud me-
lius fit immergẽdo in aquã qᷓ; aſꝑ
gendo · Cuius rõ aſſignat᷑· qꝛ. bapti
ſmus ſignat ſepulturã chꝛiſti · Uñ
dicit apłs · ſepulti enĩ eſtis chꝛĩſto
p baptiſmũ · Sed mel iuſ figuratur
ſepulta qñ fit in immergẽdo q; añ

fit in aſpgendo · Scienð ꝙ vnuſ⸗
quiſq; debet ſeruare ritum ecceſie
nec debet ipſum mutare · UVtrum

autẽ requirat᷑ terna immerſio vel
aſpſio/vł ſufficiat vnas Dom elt ꝙ
ſufficit vna · in ca · P · Sð ↄſec · di iij
