qniqʒ fiiabꝰ gule. Qntodecimo qͥ-

buſmõis jocularitaſeſt pm̃/aut
mõꝛle ã veniale · Decĩoſexto qbuſ

de cãaiſ choꝛee fieri pñt ſme pctõ,
et bus nõ ſme pctõ. Decimoſepti
mo ſi dare hyſtriõibus,/ aut ipſos
inſpicẽ ſit pctm̃ · Decimooctauo qͥ
bus mõiſreuelare ſigillum ſecre-
ti põt fieri ſme pctõ/et quibꝰ mõiſ
nõ ſme pctõ/et qui tenent᷑ ad ſigil
lum ↄfeſſionis/q̃ ſub ipᷣo cadũt

Vla ꝓut eſt vitium capita-
lel eſt inoꝛdinatus appetituſ
comedendl vel bibendi · Et
vocat᷑ aliomõ caſtrimargia/id eſt in-
gluuieſ ventris·
BGula ex ſuo genere non eſt pctm̃
moꝛtale · nec delectatio inde ſequeſ
Poteſt tñ fieri moꝛtale pctm̃ quã-⸗
do delectatiõi gule inheret hõ tanq;
fini ꝓp quẽ deum ↄtemnit/ paratus
ſcʒ dtra pᷣcepta dei agerelvt delecta
tioneſ Gmõi aſſequat᷑ · Vnð etiã ſᷣm
cãcel · Gula q̃ ẽ inoꝛdinatus appeti
tuſ comedẽdi fit moꝛtałtripłr · Mꝛĩ
mo mõ ſi comeſtio ẽ ↄtra ꝓhibitionẽ
viðlʒz pᷣceptũ/ł ↄtra votũ/ſiue hoc ſit
rõne cibi/ ſeu tẽpoꝛis,r ſeu loci · Scdᷣo
qñ alia q fieri pᷣcepta ſunt ob gulã
ſcient᷑ vere ł interpᷣtatiue obmittun
tur,vł ꝑpetrant᷑ ꝓhibita.Tertio de
niqʒ qñ coꝛpus aut rõ notabili detri
mẽto/p gulã ſcient/ vere vł interp̃ᷣ
tatiue p̃ᷣgrauant᷑. In moꝛalibus aũt
ille dicit᷑ interp̃tatiue ſcire! qñ etſi
actu ſcire negligit,/ÿ ſcire tñ debet/et
diſcrimini nõ ſemet obicere · Voca-
mus inſuꝑ ſcientiã nõ ꝑ demõſtrati-

onem, ſed per vehemẽtem et ꝑꝛoba

bilem coniecturam.
Notandũ tñ ꝙ ſolus appetituſ t
bi nunq; ẽ pctm̃ nec etiã delectatio
cibum ↄſeqñs ẽ pctm̃ inqᷓntũ oꝛdina
tur ↄtra defectũ ſibi ↄtrariũ·quia h
ſunt pure nalia· in q buſ nullũ eſt me
ritũ/nec demeritũ · Si autẽ appeti-
tui nccitatis adiungi?᷑ appetitus de
lectatiõiſ et voluptatiſin cibo hoc g
veniale · Veniale etiã pctm̃ eſt gula
dicit thom · qñ quis nimiſ ↄcupiſcit
delectatiõeſ ciboxe· nõ tñ ita ꝙ pꝛ H
aliquid facet ↄtra legem dei·
Vtæꝝ aũt quantitas et q̃litas cibi
ſint in vitio an ſolus appetitus? iſRs
allex · Nec ſubſtatia/nec qntitaſ/nec
qlitas abſolute accepta determinãt
rõnem illiciti · ſed ſolum in relatione
ad appetitũ · ł appetitũ in relatione
ad H. Vñ ad ro ·xiiũij · Non ẽ regnũ
dei eſca et potus · Glõ · Non vſus ci
boꝛ ſed ↄcupiſcẽtia eſt refrenãda.
Non enĩ intereſt quid amĩno alimẽ
toꝛum/vł q̃ntũ quis accipiat dũmõ
id faciat ꝓ ↄgruentia hoĩm cũ qbus
viuit/et ꝓ ꝑſone ſue ncãtate · ſed vi
deat qlibet qua facultate et ſereni-
tate animi his vti valeat · vt cũ opoꝛ

tet etiã his ſciat carere · vt dicẽ poſ

ſit cum apoſtolo ſcio abundare/et pe
nuriam pati ·
Queri᷑ ↄſequent᷑ quid ẽ motiuũ
huĩuſ peccati, et deceptiuũ anime· .
Rñzʒ idem · Apparenſ ſufficiẽtia cibi
et potus · In multis tñ homĩbus eſt
italꝙ id qð pᷣmo videbat eis eſſe ſu
pfluum/poſtmoð ex pᷣua ↄſuetudine
vix videð᷑ eſſe ſufficiens · In multis
etiã ipſe appetitus abſoꝛbet iudiciũ
rõnis/vt ſi ᷣmo moueat eos ſufficiẽ

DGSNNũR
Olert üinmiis ayn mnt
Gaſflis den ni pſitdefa
Aoſtoriigtid winſt eri iup⸗

funmt querſſlteqiirnt i

MWnetcid durſd Nriat dus
wenſteret an ſeſſt terns

Ait eſetrin/ Atano acpent

Rßhichm Gigauchte anaigr
tnißtonins perrt ſeiſitnit
ntft tag my woſit diſenn
Eta dati re tir ibi ar⸗ dici
ptoͤperct
B leſirſitqip intir ũ̃
eaeutnint nint ſtun
im fwrilizinie

14
daW!

1
Sbt

Nr quntperituh
1n vnno n ſolig dppettisiſe
Ner ſihlit r jint hnn⸗
aburrpta deterninit
nlicii ſed olum in elrtine
penti. Lappetiti in reltone
Iw xiij None regm
let pots. Glo⸗ ſton vſis i
ſed upiſcena eſt refrenida.
eri mtereſt quid animoalmẽ
Röenii qus aahiat dind
wat Poyreniabiinciipis
tet pneſie brtelein
t Albbetqua fwltteetſeen⸗
e mmi boyt Meñt Nl he
ev his ſeilnt ene⸗ LNe
m guſlhhlplnnai⸗
. „ zmotlud
ert ntilinn
perran er e⸗ aee e

tial poſtmoð autem ad ingurgitatio
nem inclinatur eoꝛum ratio·

Queriẽ᷑ cum ncãitas cibi ſumpta
non ſit pm̃et voluptas ſe ſᷣm augꝰ
ſic immiſceat/ ꝙ neſcit homo aliquã
do/an ncẽitatẽ qrat/an voluptatem!
vtie ignoꝛãtia hoc excuſet · Kñʒ idẽ
Concedimus ꝙ nõ ẽ ſcibile ibĩ ſemꝑ
pceptibiłr quid ſit licitũ/ et quid il-
licitũ · ſicut nec in alijs peccatis · vtʒ
in ira · Wultotiẽſenĩ hõ credit iraſci
otra vitiũ et iraſcit᷑ ↄtra ꝑſonã · nec
defacili põt pcipi · Ignoꝛãtia igitur
iſta ẽ pena peccati oꝛiginat · qᷓ igno-
rantia in adam nõ fuit · in nobis at
nõ omĩno excuſat pctm̃· tñ tali pctõ,
vbi ſic eſt illicitũ/ nõ debet᷑ niſi pena
tẽpoꝛab.· Vñ ipſa vnctio ſiue ſpuſſan
dus, frequẽtiuſ docet ſanctos vt ſci
ant diſcernẽ quid ſit ncẽitas/ quid
ſit voluptas · licet nõ de ſe ad hoc at
tingant ·
Querið᷑ cũ in multis appꝛoximẽt
nec̃a ſuꝑfluis, adeo vt nõ poſſit defa
cili diſcernĩ quid ncẽm ſit/et qd ſuꝑ-
fluum: querit᷑ ſi iſte qui ĩgnoꝛat q̃ᷣd
ncẽm et quid ſuꝑfluũ,/ accipiat plus
qᷓ; ncẽm ſit peccet/qñ ſi eſſet certus
quĩd eſſet ncẽm: vltra nõ acciperet·
Rñzʒ idem · Si gaudzʒ tal quia igno
rat nibilominus peccat · ſed ſi triſta
tur/et ſit ĩta ꝙ non poſſit diſcernẽ nñ
p gratiã datã/nec ẽ tũc ibi data dĩici
mus ꝙ nõ peccat·
SGule ſpẽs ſunt qnq; · ßm hũc vſũ
Pꝛe ppere · laute · mmil. ardent · ſtu
dioſe · Pꝛma · ꝓpereiid ẽ pᷣuenire
tempus debitũ comedẽdi · Scða lau
teid ẽ nimis p̃cioſʒ vtẽdo · Tertia ·
nimiſ/ id ẽ in ꝗntitate ſumẽdo· Q
ta. ardenter, id ẽ qñ quis nõ ſeruat

debitũ moð comedẽdi · Qnta ſtudio
ſe, id ẽ cibis nĩſ acẽate factiſ vtẽdo ·
Tendit autẽ ad moꝛtale pctĩ ie-
iunij fractio · ieiunij ſeʒ qð ẽ pᷣceptũ ·
Mꝛimo qñ quis tẽpus comedẽdi ſi
ne ĩuſta cauſa notabiłr pᷣuenit · Diẽ
tñ cãcell · Caritas frequẽter ↄcedit
comeſtionẽ, alias illicitã, qñq;ʒ ſp ho
ſpitem · qñq; o infirmiĩ ↄſolationem
qñq; ſo obſequium pᷣſtandum · vt in
ſeruitoꝛibꝰ monachoꝝ/ et etiã pᷣnci-
pum/et imp̃guſtantibuſ cibum eoꝛe?
eſus ↄcedit᷑. Scdo comedẽdo carneſ
ſine ncẽtate in ĩieiunio eccłe · Tertio
bis comedẽdo · De tertia autẽ comeę
ſtione ꝓbabłe ẽ dicit cãcell · comedẽ
tem ter in die ieiunij/ ſmme cauſa! nð
eſſe p̃uaricatoꝛẽ p̃ᷣcepti in tertia co-
meſtiõe, ſicut in ſcda · quanqᷓ; oppoſi-
tum tenẽ ſit ſecurius · Quarto come
dendo in fraude electuaria in quan
titate magna/b?᷑ ſimilia: vł multũ niĩ
mis bibendo · Per pᷣfata enĩ ſcðᷣm
aliquos ĩieiuniũ ſoluit᷑ · De comeſtio-
nibus tñ ſpẽe multaꝛ/et ſimilibus:
ↄſuetudo teneat᷑· et delectationiſ nĩ⸗
mia libido vitet᷑ · Quinto qñ qͥſ car-
nem ↄtra luxuriã domare ex pᷣcepto
tenetnec aliomõ, tali vł ſimili pctõ
reſiſtere põt ſine ieiunio vł abſtinẽ
tia · Tunc enĩ cadẽ videt᷑ ſub pᷣcepto
de dileckione ſui · Sexto qñ quis ie-
iuniũ in ſacramẽto penitẽtie ſibi in
iunctũ ſeruare ↄtemnit · Septimo ſi
ſine ncẽitate ł diſpẽ ſatõie/ voto fir-
matum ieiuniũ frangit · Simibr de
ieiunio a p̃ᷣlato ł regula ſibi ſub pꝛe
cepto ĩniuncto · Nota tñ bm cãcella ·
ꝙ pᷣceptũ de ieiunio eccłe põt aliqñ
ſeruari etiã dum ↄtra deum moꝛtal
gula cõmittit᷑ · Non enĩ pᷣceptum eſt

eceleſie/vt quilibet teneat᷑ in gratia

ieiunare/ſub pena pctĩ · Sic in bo-

ris dicendis/ in dandis elemoſinis,
in feſtis ſeruãdis/et in multis ſimi-
libus doᷣm ẽ · Meccat etiã moꝛtałr⸗
qui ſme nccitate ſcienter ieiuniũ na
ture frangit et ſic eukariſtie ſacra-
mentum ſumit · vt ſi bibẽᷣt quis/aut
comederet.
Ad ſciendum autẽ qñ in diminu-
tione cibi et potus ſit pctm̃ notandũ
ꝙ intẽperãtia ẽ vitiũ ſub quo mili
tat gula: Eſt autẽ intẽperãtia! qua
quis delectabilibus, potiſſime tact⸗
et guſtus/ aut alioꝛe ſenſuũ vtit᷑ · vel
ea appetit inoꝛdinate q̃ ſunt ĩimpe-
dimẽta ſanitatis coꝛpoꝛał/ vel bone
habitudinis coꝛpoꝛalis ꝓ ſpũalium
exercitio debite · Aduertẽdum p̃⸗
terea ꝙ q̃ſi om̃ſ ſpẽ ſ inſenſibilitatis
nomĩbuſ ꝓpꝛijs carent.qꝛ raro ↄtin-
gunt · aro enĩ nimis modicũ quis
bibit/ comecit/et ſic de alijs · Inſen⸗
ſibilitas itaq; ẽ vitiũ quo qͥſ pꝛo lo-
co et tempoꝛeis ꝓ ſe aut ᷣm ↄgruen-
tiã eoꝝ quibus ↄuiuit rõnabiłr non
vcit᷑ ſenſibilibꝰ / vł ea nõ appetit ſen
ſibilia delectabilia! que ſunt ncẽ̃aria
humane ſaluti coꝛpoꝛali ł bone habi
tudini coꝛpoꝛali qntũ ad ↄſeruatio-
nem indiuidui/ł ſpeciei · Vnð in di
minutiõe cibi ł potus põt quis pec-
care declinando a medio vᷣtutis ſm
alex ·· Mꝛimo minus ſumẽdo qᷓ; ne-
ceſſe ſit p laudẽ hoĩm · etſic reduci-
tur ad inanẽ gloꝛiã· Sic fecerũt hy-
pocrite exterminãteſ facieſ ſuas⸗vt
apparerẽt homĩbuſieiunãteſ· Scdo
põt aliquiſ declinare a medio vtutiſ
bona intẽtione,/ÿ et decipi ſuo ĩiudicio
ꝑuerſe iudicando/ in hoc ꝙ macerat

*

carnẽ ſuãvltra q; debẽt· vt ſi neſciat
quid ſit ncẽm aut quid ſit diminutũ
Et ſic dicimus ꝙ tũc peccat· Sedq
ponamus inquit alex· aliquĩs dubi
tat · Timet enĩ ꝙ ſi nimis abſtineat
ꝙ nõ poterit vaca opibus debitig.
CTimet iteꝝ accipe eoꝙ non poſſit
ſubijcẽ aut domare carnẽ ſuã. Mec-
cat ne tał accipiẽdo minuſ qᷓ; opoꝛ-
teat· Item quid iſtoe magis expe-
dit illi:⸗Rñʒ · VUnus ẽ timoꝛ ſpũaliſ
qui debʒ eſſe in omĩ oꝑe bono· de 3
job. ix· verebar omĩa opa mea ſcieg
ꝙ nõ parceret · ſed alius ẽ timoꝛ du⸗
bietatis in eligẽdo · de quo ð queſtio
et dicimus ꝙ tal debet inſiſté ſecu⸗
rioꝛi parti· Securioꝛ autẽ parſ videt᷑
eſſe in abſtinẽdo.qm̃ in hoc vitat᷑ ſu
um piculum ſcʒ vt nõ dñen? vitia·
Querit᷑ etiã an abſtinẽtia nimia
peioꝛ ſit voꝛacitate et ebꝛietate.ſſo
cancell · Deterioꝛ atq; piculoſioꝛ eſt
abſtinẽtia immodèata qᷓ; voꝛacitas
aut ebꝛietas: ſi dicta abſtinẽtia uſq;
ad pt᷑bationẽ cerebꝝi et vſus rõnis
nõbiłra ſcient᷑ vergat adducat.
Querit᷑ an gula et pã carnalia
ſint maioꝛa ſpũalibus. Rñz alex· q;
ſimpłr ſpũalia ſunt maoꝛa · ſed ſᷣm
quĩd carnalia · Moteſt enĩ anima in
clinari ad peccatũ/ et ex ꝓpꝛio defe
ctu eius in ſe, vł ex fomite quĩ ẽ ĩin
carne· . Pꝛimo mõ inclinat᷑ ad ſpũa-
lia· Scdo mõ ad carnalia · Si ma-
ioꝛitas attendit᷑ rõne foꝛtioꝛis incli
nationis ad quã ↄſequit᷑ maioꝛ et gᷓ
uoꝛ pugna cũ hic ſit inclinatio fomi
tis/ſic ̊ ad ̊ põt dici ꝙ peccata car-
nalia ſunt maioꝛa· Vñ greg · ſup il ·
lud math.iiij. cũ ieiunaſſet qdragin
ta diebus niſi pmũ gula refrenet᷑

ctlepn gisſt ſhoſd

Kgaxmorle ein añſni
er Feh anentd Nü mden
mcrimdienid Enags di
Cbieteteinmmt iha onadſdre⸗

Ialexvict Cim iſ aapt id
nelri qj engit mee ruts an
Gretex bicine herat nortalter
rut inuitintehtinetn

i ſag inenit ingll⸗
ninebtutoetſir lt elecia
merana ſpudeuncratotͤ.
ſgildeedui alum inebiat.
tngi lüinebiiret

—

eche
et deing gte deet 1

Nort pam⸗Ooryrig z
——
laa dmco n in or t i
m ulm he r nihſen tß
Qurnt eti n ahſinita inia
xv. it wrritr etebꝛetete
ncl. Dexro erp binſoſneſt
lnida imnodeata g ondtas
An enttas ſidida adbdnitiauſq⸗
AA tdanne eredner iig diis
olr eni ergttaldrar
Qent anglaetfacnnſ
nt mavaſidlbis Rizalen,
ſmnplr ſpialn ntmun n
giidtruii Prcten a
liun permni ra ,ter
me Pmue n⸗
GonARAU. 8
. nft ür iutmon⸗
„ igeenit na td⸗
Won . 1l. eſt ndimane form

fruſtra contra alia vitia laboꝛatur ·
Et Mieronymus · duo ſunt vitia ex
omĩbus qᷓ maxime homĩeſ decipĩũt
ſis voluptatibus, gula et libido · qᷓ
ponẽ ẽ difficilius q̊ vti eiſ ẽ dulciuſ ·
Ebꝛietas eſt tm inoꝛdinatus ſiue
immodãtus appetitus bibẽdi id qð
inebꝛiaẽ põt · Seneca ſic diffinit di⸗
cenſ. Nihil aliud diffinio ebꝛietatẽ!
q; infaniã voluntariã· et ſic ſemꝑ ẽ
pm.· Ebꝛietaſ autẽ qñ capit᷑ ꝓ pᷣua
tiõe uſus rõnis ex vini aſſumptione

ꝓcedẽte tũc nullũ ẽ pctiñ ſed pena

pĩ · Sed ſi capiat᷑ ꝓ inoꝛdinato vſu
et ↄcupiſcẽtia vini tẽ põt er eſſe ſine
ptõ p̃eipue qñ nõ ex homĩs negligẽ
tia cotingit vidᷣlʒ qñ ebꝛius pᷣus ne-
ſciuit foꝛtitudinẽ vini/nec potum ſc
uit eſſe immoderatũ · ; Doteſt tñ eſſe
talł ebꝛietas cũ veniali qñ ſeʒ quis
pcipit potũ immodãtũ! nõ tñ eſtima
uit nec eſtimaè debuĩt potũ eſſe ine
bꝛia potentẽ · Fit at ebꝛietas talis
moꝛtale petm̃! qñ quis ſic diſpoſitus

eſt ꝙ avino facile ledit᷑/ et tñ ſibi ñ

cauet· bñq; aduertit potũ immodẽa

tum et inebꝛiantẽ et tñ magis vult
ebꝛietatẽ incurrẽᷣ qᷓ; a potu abſtinẽ·
Vñ alex · dicit · Cum qͥſ accipit vltra

mẽſurã, qᷓ; exigit nate nccẽ̃itas ſcien

ter et ex libidinel peccat moꝛtaliter
Nec opoꝛtʒ inquit ꝙ intẽdat inebꝛi

ari · ſed ꝙ intendat id ad quod ſe-
quitur inebꝛiatio et ſic velit delecta
ri in ereatura ſupꝛa deum creatoꝛẽ ·
Sed quid de eo qui alium inebꝛat ·
Rñt᷑ · ꝙ qñ quis aliũ inebꝛiaret/ et
iutendẽt ſolum vt alter ſe ingurgi-
taret pᷣſertm ſi inuitat ad potum ut
intendat ſtatũ mẽtis alterius euer-
tere/et hoc facit in eius nocumẽtũ:

tũc peceat moꝛtałr · cum intẽdat e-
uertẽ ſtatũ mẽtis · et ſic ei magis au
fert q; ſi auferret ei tẽpoꝛale aliqð ·
qꝛ aufert eĩ vſum rõms · Venialiter
autẽ peccaret! qui alium ĩinebꝛiat ſi
inuitat aliũ ad accipiẽdum ſuꝑfluũ
vt excitet᷑ beniuolẽtia vł familiari-
tas. Sed nõ eſt pctm̃ qñ quis alium
neſcit diſpoſitũ ad inebꝛiandũ/ et ei
dat vinũ · vł cũ inuitat ad bibendũ,
ſi alter inebꝛiat᷑ · vt dicit ſccũſ thom
Si autẽ fit/ſic ꝙ credit eum eſſe ve-
recundũ/et q; pᷣ verecũdia ñ accipit
ncẽitatẽ ſuam:tũc ſi alt᷑ inuitat ipᷣm
ad &̊ vt ille accipiat nccitatẽ ſuam,
nõ peccat inuitãs · etiã ſi ille accipiat
plus q; ncẽe ſit· et tñ peccabit ille ac
cipiẽſ. Sʒ veniale ptm̃ põt eſſe ebꝛi
etasqñ quis immodãte ſumit vinũ
ſed nõ eſtimat potũ inebꝛiaẽ poten-
tem · Item qñ vltra ncãtatẽ qſ ac-
cipĩt/bᷣm mẽſurã tñ pceptibilemeſt
veniale pctm̃ · Cacell · bꝛeuit᷑ ſic dicit
Ebꝛietas moꝛtał eſt/et genẽalłr oĩs
delectatio cibi et potus! qñ aliquis
tãta libidine comedit et bibit! ꝙ pꝰ
ponit deũ · ſic ꝙ etiã vbi dei p̃ceptũ
vnomõ vbł alio deberet a ſe violari!
nihilominus a tali delectatiõe non
ceſſaret · Secus ſi delectet᷑ etiã ex cõ
ſenſu libẽo citra deũ nõ ̊ facturus/
ſi deus ꝓhibẽt. Cunc enĩ nullũ ẽ vł
tm̃ veniale delictũ · Et habʒ h regu-
la in multis alijs materñs vtilem lo
cum ſuum · Inebꝛiaẽ vo alinm ſcien
ter, vt vſu careat rõnis in eius no-
tabile det᷑mentũ! pct̃ moꝛtale eſt ·
Hec ĩlle· Mꝛeterea notat alex· ꝙ
om̃ſqnq; ſpẽſ iſtius vᷣſus· ¶ Dꝛepꝛoꝑe
laute/nimĩs/ardenter/ſtudioſe ſpe-
cialia pctã faciunt circa vſum potus

c ,
ruans nñ
. . . 2. — e deen en
euiuſcunqʒ immoderatum. plus tam̃ ebetat᷑ ſeu ſopit᷑ · Quinta ẽ ſcurrili⸗ en nifee ugat. w &
circa inoꝛdinatum vſum vini · tas ſeu iocularitas ex eadẽ radice Gnitcenn inn ngere · ſce e
Filie gule ſunt quinqʒ · Vna eſt in opꝑe tñ · qꝛ tũc ſicut nõ põt cohibe: ſeitein 8 di
immũcdicia que ẽ inoꝛdinata emiſſio lingualita nec mẽbꝛa alia cohibenẽ mj iden. be ae
quarũcunq; ſupfluitatũ · vt vꝛine/vo quin ad ridiculoſos vł etiã ad inho- i⸗ Aucſq .
mitus/vł etiã ſeminis· Scda ẽ mul- neſtos motus feran⁊᷑. ücfe inde 5
tiloqum vbi ẽ multitudo locutionig Sub pᷣfatis plura alia vitia cõti- dtcche⸗ Eneſi in 4 fuar
cum ſuꝑfluitate, vł p̃ter vtilitatẽ ã nent᷑ · viðlz ludi exceſſus ſeu ioci in tlaridit idunds 4 vgues
ncc̃itatem dicit alex · Et hᷣm eũdem vbis vł factiſ et dici põt iocularitaſ Gionie d ſrern no et
aliud ẽ ꝓpꝛie multiloquiũ/ et vboſi⸗ Que põt eſſe vitium in multis caſi- vilubleit n Loö Qeen
tas ſiue linguoſitas · Nã vboſitaſſi- bus · Mꝛimo et pᷣncipałr qñ in ludo einteßt Khr i
ue linguoſitas ſonat in ↄðtemptũ ꝓ- aſſumunt᷑ vba vł facta t᷑pia. Scdo ſi netdkirbin a⸗ een
uenientẽ ex ↄſuetudine ſupꝑflue et ibi aſſumunt᷑ vba ł facta nociua pꝛo cerſmſön dbi opi e⸗
inoꝛdinate locutiõiſ· Oultiloqum vo ximo · vt ſi detrahẽdo/infamãdo et teaſefenen,. cio
nõ determinat tm̃ qntũ linguoſitas· Hmõi · Tertio qñ totałr in ludo gra ietüer debtoſ , er made
ſed ſtat in genẽᷣ · Tertia filia ẽ ebe- uitas anĩe reſoluit᷑ in mẽbꝛis, vł ar- ſil geßzr inen u i de⸗
tudo mẽtis ł ſenſus circa intelligi- monia anĩe · Quarto qñ nõ ↄgruit ꝗᷓ ſen io oiͦ mionl 1 „ o
bilia· Et cauſan᷑ pcedẽteſſim mo pſone aut loco aut tempoꝛi/ er ſic de uer⸗ nlugn Gernn Cdsoh
ſequẽteſ filie ex fumĩs ciboꝛe vł po alijs circumſtãtijs · Quinto qñ fit di nneffenſn bumaaß⸗ le ra
tuũ inoꝛdinate ſumptoꝝ caput tᷣvan recte in doctrina ſacra. Secus ſi non ven nlenic⸗ crtatenb c „☚
tium/et gubernacłm ꝑ ↄſeqñs rõniſ admiſcet᷑ ei/ſed interponẽẽ᷑ diſtincte p vLerie1 ons ſ —
amouentiũ ſeu impediẽtiũ · quo ſub ab ea· ILudus autẽ et ĩocus ẽ licitus le deios orechi no fan *
lato ebetat᷑ mẽſ. lingua diſſoluit᷑/et ſi p̃fata deſunt · Qñqʒ vo ẽ pctm̃ ve n etiſbwectstlallt lude
coꝛpoꝛis armonia · Eſt igiẽ᷑ ebetudo niale ludus ſupfluus. vt cũ aliquis Abofi . etn

leim Quriigoneſon 4 E
Wolnnmibbs nmnsnden⸗
SNWmNAreds uninn enkerr
müSintlds ndranſtrde menet
latioßdemonbig dlde de d. Een
Modaaiti ſtenicl Qotef fech
unfũ umi ft naetiphn dcrn Qi am
Primetpfrpals eſi malzir⸗ a
en tqñ fit a oſengenc m ſtmor
enlilhheinẽ gr ker oñi ucdel

ſenſus, debilitaſ mẽtis circa ↄſide-
rationẽ ſpũaliũ bonox· et oꝛ᷑ ex gu
la.Cecitas autẽ mẽtis eſt oĩmod 5
uatio cognitiõis ſpũaliũ bonoꝝ.Qñ
talis(ſicut et ebetudo ſenſus)ẽ volũ
taria/ ſicut pᷣʒ in eo qui affectus cir-
ca carnalia de ſpũalibus ſubtiłr di-
ſcutè faſtidit vł negligit/ tũc ẽ pctm̃
Et hec cecitas mẽtis ẽ filia luxurie
Stultitia vo ẽ ebetudo qᷓdam coꝛdiſ

afficit᷑ ad ludũ nõ tm̃ tñ p ̊ com
mittat ł velit cõmittè aliqͥd ↄtra dĩ
lectionẽ dei aut ꝓximi· Moꝛtale vo
pctm̃ põt fieri · Mꝛimo qñ quis cau-
ſa ludi vtit᷑ pibuſ vbis łᷣ factis. Se
cundo qñ qſ vti᷑ cã ludi vᷣbis aut fa
cłis notabbr nociuis ꝓᷣximo · vl etiã
talibus vtit᷑ que vergũt in ꝓximi
nocumentũ q de ſe ſunt pctã mõꝛlia·
vt qñ fit ad infamãdum furandum

et anime/aobtuſio ſenſuũ intellectu decipiendũ aut luxuriandũ · Tertio ſerrit Aucalſi ñ fi ſo E
alium reſpectu der et altiſſimare cã- p de fectũ debitax circũſtãtiax· pu Intſiteſt ineenimnt⸗
rum · puta cũ homĩ p affectũ nimiũ ta cũ aliqͥ vtunt᷑ ludo tẽpoꝛibus ł lo ltinentant. Tatien- e
ad terrena deſipiũt et᷑na.Et ẽ petm̃ cis indebitis aut etiã p̃ter ↄuenien deceris iön 3 a
oppoſitum ſapĩe ſeu ↄtemplationi · tiam negoeij ſeu pſone· Et ̊ quidẽ? ſeiutihcolnd 8 at. Wer.
Quarta ẽ inepta letitia · qᷓ oꝛit᷑ quã- qñqʒ põt eſſepctm̃ moꝛtale ſcz ſp ve D Sfuein „

Crfiitlus chor⸗ r
ſ lr. 1r), aenn⸗
frir⸗ null Pinoſß

bimii NaAles 4 Az&

E
= =-—

do gubernacłm mentis id eſt rano, hementiã affectus ad ludum/cuius

Audis autẽ et ocig ilitus
adeſint Qig dor pari ve
ludis ſupflius. dtcl diquis
t lui otintiꝗ yben
atl entcinitte diid wad
nedei ant puime Oorde
tot fen Punocninigenn.
a vet ipidaſ whil ,li
hoq ſ wr cilial boat
wtibl nniis eui eni
Abus vit le vpitin gum
meri deb int ci nancd
ſead ul,mitin incun
vmia lanind et
echi debitar niſtiu
elucotepaibis lid
iren enien⸗

tußter en
te . qhide
neſenn ntde ßnn
vteſepiin

delectationem pꝛeponit aliquĩs dele
catiõi dei/ita ꝙ ↄtra p̃ceptũ dei vel
eecłe talibus ludis vti nõ refugiat ·
vt de toꝛneamentiſ videð᷑ dtingere ·
Qñq; autẽ ẽ petm̃ veniale · vt cu ali
quis nõ tm̃ afficiè ad ludũ ꝙ Ii hoc
vellet aliquid cõtra deũ cõmittere ·
Agreſteſ autẽ dñt᷑ ꝑ oppoſitũ/hñtes
vitiũ qð alio noĩe dici᷑ duricies ˖ et
qͥ ſunt a ludo licito deficiũt et ioco ·
Taleſenim neq;ʒ ſibĩ dicũt aliq8 ri⸗
diculum/et dicẽtibus moleſti ſunt ·
Chonſare ſeoòm alber · qnq; ↄcur-
rẽtibus fierĩ põt ſine peccato · Mri-
mũ ꝙ fiat tẽpoꝛe debito ſcʒ gaudio ·
ſiẽ in nuptijs/vel tẽpoꝛe victoꝛie/ł li
beratõis hoĩs/vł patrie/vł aduentu
amici de terra longinq· Secundũ vt
fiat cũ honeſtis de qbus nõ oꝛat᷑ pᷣ/
ſumptio mali · nõ cũ leccatonbꝰ cũ
leccatricibꝰ · Tertiũ ẽ ꝙ a pſonis ſe
cularibusqꝛ clericis monachis mo

nialibus ſpũalibꝰ dedicatis talia iln

cita ſunt · & uartũ ꝙ honeſto mõ fiat
nõ geſticulationibus nimis inhone⸗
ſtis vel ĩnoꝛdinatis · Quintũ ꝙ; cãtuſ
excitãs in talibus muſica nõ ſit de
illicitis/ſʒ de monbus / vl de deo · De
melodia aũt ñ eſt curãdũ · Choꝛee ſe

cundũ eundẽ fiũt male triplici ð cau

ſa· Prima et pᷣncipalis eſt mala in-
tnteio· vt qñ fiũt ad oſtendendũ vel
ꝓuocandũ libidinẽ · Sic fere om̃es
mõ exercẽt· Alia cauſa qñ ñ fiũt ſuo

tẽpoꝛe/triſtitie ſcʒ · Vnde penitenti-
bus ludi interdicunt᷑ · Certia ex ꝑ-
ſona · Vnde clericis vt ſup̃᷑ intdicit ·

Peccãt moꝛtalłr choriſantes/ſiue in
feſtis ſiue in ꝓfeſtis: illicitas choꝛe-
as ducẽtes /ſcõm guilb . Primo ſi Hʒ
faciũt cauſa incitãdi ſe vł alios ad

libidinẽ · Scðo ſi tũec choꝛeas ducunt
de ↄſuetudine,i lhcet ̊ nõ faciãt cor-
rupta intẽtione · Si aũt aliq̃ vł aliqͥſ
raro et ſine coꝛrupta intentõe ſe im
miſceat Gmodi choꝛeis! ſit moꝛta⸗
le/nõ audet dicere · nec ꝙ ſit veniale
q; videt᷑ appꝛobare talis ꝑpſona/cho-
reas tales· et exẽplo ſuo dare exem
plũ alijs ſimilia faciẽdi · Sed aduer-
te ꝙ ille doctor videt᷑ loqui de illici-
tis et non de licitis choꝛeis ·
Cuerið᷑ an liceat hiſtrionibus ali
quid dare· Rñdet alex · aut datvt fo
uean?᷑ in ludo quem nõ exereẽt ſine
pcto moꝛtali/ tũc eſt moꝛtale per̃m
et magis dans qᷓ; hiſtrio peccat · Vñ
criſo · tres ẽdus ponit · ¶· Primũ hiſtrᷣ
onẽ · ſcõm videntẽ · tertiũ dantẽ · Se⸗
cuũdus plus peccat q; pᷣmus ſcdᷣm eũ
et tertius plus q; ſcðs · Aut dat cau
ſa inanis głelita ꝙ nõ intẽdat ipſũ
fouere in vitio · ſic eſt veniale petm
Aut dat ſolius cauſa neceſſitatis · vt
cũ videt ipᷣm ſumme indigentẽ tũc
dare eſt meritoꝛiũ · Querit᷑ an licitũ
ſit inſpicere hiſtrionica ſcʒ qᷓ̃ nõ fiũt
ſine moꝛtali pcto · Rñdet᷑ ſcdᷣm eun-
dem · Quedã inſpectio eſt nſitona qᷓ
fit qñ inſpiciunt᷑ Gmodi cauſa cuiuſ
dã curioſitatis/ñ intẽdẽdo delectati
onẽ que moueat ad luxuriã · et hec ñ
eſt moꝛtale per̃m· Alia eſt inſpectio
ſtudioſa que fit vt inſpiciẽdo moue-
a᷑ ad luxuriã · AI eſt moꝛtale pet̃m ·
Reuelatio ſigilli ſecreti ex ebꝛie
tate aliqñ oꝛ᷑· Vbi · n· ebnetas nul-
lũ ſecretũ · Inde ꝓuer · vlt · Nullum
ſecretũ vbi regnat ebnetas · Nunqᷓ;
enĩ et in nullo caſu licet reuelare ſi-
gillũ ↄfeſſionis· alias perm eſt moꝛ
tale · Sed reuelare ſigulũ ſecreti tũc

lieitũ eſt qñ ſunt talia qᷓ̃ ptinent ad

coꝛpoꝛalẽ/vel in Sue damnũ alicuius
ꝑſone · vb ſi qͥd aliud eſt q;modi quod
qs ꝓpalare tenet᷑/vł teſtificãdo/bł de
nũtiando· qꝛ ðtra ̊ debitũ obligari

hoc frãgeret fidẽ quã alteri debet ·
Recipiẽs aũt ſigillũ ſecreti in tali-
bus q̃ quis ꝓdere nõ tenet᷑· ſic ꝑ ſigil
lũ ſecreti ligat/ nullo mõ tenet᷑ ea
ꝓgdere etiã ex p̃cepto ſupioꝛis·quia

tho · Alex · dicit · Reuelare pctm̃ oc-
cultũ alterius põt aliqñ bene fieri ·
qñ ſcʒ fit nõ cauſa nocẽdi! ſed cauſa
coꝛrectiõis· et ei qͥ ꝓdeſſe põt/nõ ob-
eſſe. niſi eſſet occultũ ꝑ ſacramẽtalẽ
feſſionẽ.et hoc nullo mõ põt reuela
ri · Simibr ſi ſciret᷑ ꝑ ſecreti cõmiſſio
nem · Sic enĩ reuelare nõ debet! niſi
foꝛtius vinculũ ſupueniat/vt excoĩ-
cationis vł p̃cepti diſtricti · Eſt igiẽ
triplex ſigillũ. Vnũ ↄfeſſionis. Ali-
ud ſecreti foꝛmałr recepti ab alio.
Tertiũ qñ quis ab amico peipit vel
audit qð veriſimiłr credit aliũvelle
habẽ ſub ſecreti ſigillo. · Poſtremũ
ligat · ſʒ minus q; ſcõm· pmũ maxiĩe ·
Et vt pe · de pa · in. iijj · dicit qðlibet
illoxe ſigilloe frãgens peccat moꝛta-
liter niſivbi apiri põt licite · De ſigil
lo ↄfeſſiõis nota tres ↄcluſioneg pe ·
pa·ĩn · iiij. diſ.xxj. quõ videlicet triq
genera ꝑſonae tenen᷑ ad ſigillũ cõ-
feſſiõis · Eſt & cõcluſio pᷣma· Sacdos
qui audit ↄfeſſionẽ alicuiꝰ tã illũ q;
eius crimẽ tenet᷑ celare p̃ oĩbus et
rõne materie qͥa ſibi cõmittit᷑ ſub ſe
creto/et ratõe foꝛme qꝛ in ſaẽmento
penitẽtie · Vnde ẽ reuelatoꝛ ↄfeſſio

coꝛruptionẽ multitudinis ſpũalẽ vel

nõ põt qͥs ꝑ ſecreti cõmiſſum.quia in

ſeruare fidẽ eſt de iure nat᷑ali. Mec

nis, nõ ſoluũ qͥ in ſpeciali noĩa

men ꝑſone in gnãli · Sicut quidã ſa-

cerdos ↄt᷑ parrochianũ cõquerentẽz

ꝓ negaret ei eukariſtiã dixit publi
ce ꝙ hoc faciebat/quia ille habebat
petm̃ a quo eũ nõ poterat abſoluz.
nec ille volebat ire ad epᷣm. Secun

da ↄcluſio ꝙ ad celandũ ofeſſionem

tenet᷑ iſte ad quẽ ↄfeſſio puemt ſiue

licite ſiue illicite ſiue mediate ſiue

immediate · Exemplũ de licite im-
mediate · vt ↄtingit de nõ ſacerdote
qui audit ↄfeſſionẽ in articło neceſ
ſitatis de pctĩis mor̃libus vł venia⸗
libus · Simibr int᷑pꝛes quẽ ↄfitẽs ꝓ
ſe adhibet · Sic qui caſu audit immo
quicũq; audit uł ad quẽcũq; ↄfeſſio
puenit tenet᷑ ad celandũ. Tertia cõ
cluſio · Ille tenet᷑ celare qᷣ aliqͥd alit
audiuit qᷓ; in ↄfeſſione ſi recepit q̃ſ
in ↄfeſſione · ſicut qñ aliqͥs dicit alte
i/ego dico tibi ̊ q̃ſi in ↄfeſſione/ re
cipiẽs tenet᷑ celare nõ tanq; ex ↄfeſ
ſione ſeu ſacramẽto,ñ qͥa nullũ ibi fu-
it ſʒ ex ꝓmiſſo · Et qᷓ;uis tã recipiẽſ
qᷓ; cõmittens tale ſigillũ videat᷑ irre
uerentiã facere ſacmento/in eo ꝙ ni
pil eſt equałr celandũ ei qð in ↄfeſ
ſione ſcit᷑ tñ ſi q recipit tenet᷑ cela
re · Sed aliqͥs querere põt qᷓ ſunt iſta
ad que ſe extẽdit ſigillũ ↄfeſſionis·
Rñz idem ꝑ treſ ocluſiõeſ:. PMꝛima
Illa ad q̃ pᷣmo et pncipałr ſe exten
dit ſigillum ↄfeſſionis ſunt pctã cõ-
feſſa et circumſtãtie ĩnqᷓntũ modi ·
Vñ etiã tertia ꝑſona cum qua quiſ
peccauit cadit ſub illo ſigillo ſi in cõ
feſſione expᷣſſa eſt· Immo cum ali-
qſ ↄfeſſoꝛ dicit ego audui tale pctm̃

—noidt crime
et erimĩoſum ſed etiã qͥ in Senerali,

vł pſonã que ex H̊ põt cognoſci k cri

ſroitind i mcanum
teſner watadee⸗ inmmr
ſſroieihig ftets Nntn
Ceraſondona ada bdn
SGKaAa dAlnge Fed
WRentan tAn dotadnt
ſbſigloniſde grutete Dien
lciᷓ alquẽ audiſlede pois oieſſmn
ninico on pecrat quia omiſbe
encexi ẽ ctr eſ a ſocere,
iconfeſlum de nagnis et mulais
rts eſet wiuelotor Feſſonis.
ulinglem vont ichn wt
ſßßlonimedepernd eſſ
Aimeniplekparnckld,
8 diecepiheung no⸗
ilgicgttinük ſiſßinon⸗
mmildp 8tone nrr

.

NR

7
—

vt
to., 10 en
nin
Anzen⸗

no
Alnait

Ncvgoe

LAhrinih

Rians aii ebare
„ d bar

Aaheene

nacAt
eNiih ine g Aonn
tonſie

ats e gi mñ lig iſeinr
lo⸗ mni imne li fti
hler rqialaltim
rig adt l an ini oſ
mit twt atcinii Lotacs
i Netenet elre alic at
Mutizn Peſneſirerepttq
in teſicne iotten digs dotalte
neyde hrh eſin Teſnere
ge t teͦniherce
nſelſenmeta Anlihir⸗
ßer i E iunhi
antre leſli ere
Uerenni aen ſinmnſte
bleſt equt Alentincon

ielt ifſ nmtiun
6 is nnhitfnl 4

Srünmmn

ſe⸗ ni nſglaſin⸗

de ln
Kee Aeſi Alerents

ecnne
leey; . nn deſern

.

8 tñ non audiuit niſi in cõfeſſione⸗
cadit ſub ſigillo de ncẽitate · ñ tñ ab
ſolute / ſz ſub ↄditiõe ſcʒ ſi ex ꝓlatio-
ne taliũ vboꝛe poſſʒ ꝑ ſe ł x accidẽſ/
directe ł indircte/aliqua vẽcundia E
ↄfuſio ł ſuſpitio generari mala, vel
aliud nocumẽtum ꝓuenire ofitenti ·
Scdᷣa ↄcluſio· Sub ſigillo ↄfeſſionis
cadũt etiã ñ pctã aliqñ · illa ſcilz per
que poſſet dircte ł indircet̃e peccatũ

pꝛodi · Vnde ſi homo nõ põt ↄfiteri

pqti ꝓpꝛĩum niſi reuelet ↄfeſſionẽ
nõ debet ↄfiteri illud pctm̃ durante
tali caſu/ſed ſufficit ↄteri ·et habita
opoꝛtunitate poſtmoð ↄfiteri vbi nõ
reuelat᷑ feſſio·quia maius ẽ vincu
lum de nõ reuelandolqᷓ; de ↄfitendo
Tertia acluſio · Non pctã qᷓ pñt dicᷣ
ſine reuelatiõe pctõæ nec direte nec
indirecte cadũt ſub ſigillo ↄfeſſioniſ
Vngde ea qᷓ ↄfitẽſinterſerit in con-

feſſione/qᷓ nõ ſunt pctã/ nec circum-
ſtantie/ nec potẽtia deducẽ in mani

feſtationẽ ipius ↄfitẽtis/ vt ꝙ in ta
li terra ſunt bona blada vel Gmõilſi
in dicẽdo illa nõ det intelligẽ ↄfeſſo
ri ꝙ velit ea celari/talia nõ cadunt

ſub ſigilo niſi de ↄgruitate · Dicens

etiã aliquẽ audiſſe de pctĩs/ↄfeſſum
nominãdo non peccat· quia omĩſ hõ
mendax id ẽ pctõꝛ eſt · ſed ſi diceret,

ſibi confeſſum de magnis et multis

peccatisgl eſſet reuelatoꝛ ↄfeſſionis ·
Finałr regulam ponit idem doctoꝛ.
ꝙ qñ p locutionẽ de peccatis ofeſſiſ

poteſt deueniri ꝑ ſe vł x accidẽſ/di

recte vł indirecte ꝑ q;cunq;ʒ modum
in aliquã ↄgnitionẽ ł ſuſpitionẽ vel
opinionẽ dubitationẽ de ↄfeſſo/vl
inqntũ ſibi ꝑ hoc põt ꝓueniẽ det᷑mẽ
tum in anĩa vel coꝛpoꝛe vł poſſeſſio-

ne vel fama vel amicis, vel inquan-
tum ꝑ hoc põt in ppło ſcandalum ge
nerari/vł cõfeſſio magis odioſa/ vel
minus delicta/ vł magis oneroſa/vł
minus pᷣcioſa reputari? tũc raro vel
nunq; põt ↄtingẽ/ qñ ex reuelatione
pctõxe in ↄfeſſione auditoꝛe/ et ꝑ viã
aliã nõ ſcito e poſſit ↄtingẽ aliquid
de pdictis incõueniẽtibus· quis fox-
te qñq; nullum ↄtingat· Vñ multũ
habʒ timẽ ꝙ ñ dicat / vl quõ dicat

Caplm · vij de inuidia · Pꝛimo o⸗
ſtendit quid ſit inuidia/et in qui-
bus oſiſtit · Scdo qᷓliter dr̃t a ſuꝑ-
bia/emulatiõe et odio qð aliqñ ẽ
deĩ/qñq; ꝓximĩ · Tertio ꝙ inuidia
dilectioni ꝓximi ↄtrariat᷑· de qua
quidem dilectiõe recitat cãcellarij
quinq; regulaſ. & rto oñdit quałr
inuidia ẽ pctim̃ moꝛtale/et quałr
non · et ꝙ quattuoꝛ mõil contingit
habẽ triſtitiã de bonis alterius ·
Quinto de quinq;ʒ filiabus inui-
die· et ibi multa dicunt᷑ circa de⸗
tractionẽ · Sexto quĩd iudiciũ/q̃t
modis ĩudiciũ fit malum · Septi-
mo de iudicio ſuſpicioſo/ſiue ex ſu
ſpitione ꝓcedẽte qͥd ſit, et q̊t mo/
dis fieri põt iudiciũ non rectũ ex
ſuſpitiõe · Octauo ex qua ſuſpitio
ne põt fieri retm̃ iudicium· et ex
qua ñ· et ibi diſtinguĩð᷑ triplex ſu-
ſpitio · Nono de qbus pſonis põt
haberi iudiciũ ſuſpitioſum · et de
qbus nõ oñdit ꝑ ſex ꝓpõneſ. Deci
mo cur dubia in melioꝛẽ partem
ſunt interp̃tãda/et ꝙ ſolius dei ẽ
de occultis coꝛdis iudicare· VUn-
decimo an homo ſeipſum ð occul-
tis coꝛdis ĩudica᷑ poſſit per qnq;
pꝛopoſitioneſ determinat;

Nuidia ẽ doloꝛ ſeu triſtitia
de bono alieno, inqntum ſcz
eſtimat᷑ vt diminutiuũ ꝓpꝛie
gloꝛie vł excellẽtie, et inqntũ alter
excedit ipᷣm in bonis. Alex. dicit ꝓ
tria ſunt in inuidia· Vnũ ẽ pncipa-
le ſeʒ diſplicẽtia viſionis ſiue qᷓ ẽ pᷣm
viſionẽ · dicẽte ſeneca· Quicqͥd mẽte
fugimus ingeſtũ ocuł videmus· qͥa
ſicut aliquid placet amãti ita aliqͥd
diſplicet inuidẽti · Et hec diſplicẽtia
dicit᷑ non acceptatio · Mec diſplicẽtia
eſt vł ꝑ viſum interioꝛẽ vł exterio-
rem· Scm ẽ ↄſequẽſ ad pᷣmũ vt do
loꝛ łbodiũ · et p illũ doloꝛẽ ł odiũ ma
nifeſtat᷑ mũ pᷣncipale ĩuidie ſcʒ illa
diſplicẽtia viſiõis ſiue illa ñ accepta
tio · CTertiũ vo ẽ in q̊ ĩuidia radica⁊᷑
ſcʒ jra·quia ex ira inueterata naſciẽ
odiuminuidia · Quartũ etiã quod
inuidia repit᷑ pᷣter illud qð ẽ pctm̃:
eſt pena. Vñ in diffinitiõe dicit do⸗
loꝛ ſeu triſtitia · immo facit imp̃ſſio-
nem in coꝛpoꝛe ipſa inuidia:et inui-
dus ſeipſum pᷣuſ qᷓ; inimicũ punit;
Et quãtum ad hoc qrtum dicit᷑ inii
dia maximũ pctm̃ · qꝛ nullũ aliud ita
ſe punit. Vñ ſuꝑ illo galath.v.ma-
nifeſta ſunt oꝑa carnis/ emulatiõeſ/
et inuidie/ glẽ dicit · Minc vultusmi
nax/toꝛuus aſpectus palloꝛ in facie-
in labijs tremoꝛ eſt · ſtridoꝛ in denti⸗
bus·verba rabida.· et effrenata dui
tia·et manus ad violentiã ꝓmpta.⸗
ſi gladio interim vacual odio tñ fu-
riate mẽtis ẽ armata. ..
Reſpicit autẽ ꝓpꝛiã exellentiam
imidus ałr qᷓ́; ſupbus· licʒ in vtroqʒ
vitio exellẽtia ſit motiuũ.qꝛ exellen
tia qᷓ̃ ẽ ſuꝑbie nõ ponit ꝙ diminua?᷑
vel auferat᷑ bonũ in alio. ſed exellẽ

tia inuidie hoc ponit · In ſupbia.n.
eſt amoꝛ exellentie id ẽ celſitudinig
et ̊ ẽ magnitudinis in potẽtia vel
magmtudiniſ in aliquo alio bono.ſ⸗
non ponit ꝙ minuat᷑ vel auferað᷑ ali
quid in alio. Vnde ſuꝑbus vult ex-
ellere ſup alios· ſed nõ appetit rõne
ſuꝑbie qd aliquis amittat aliquid.
nec auferat᷑ vł minuat᷑ bonũ ſuum
ſed appetit exellere ſuꝑ ip̃ᷣm. Sed
exellentia in inuidia dicit compara
tiue quia ĩ nuidia vult ſupꝑ alios ex-
ellere · et eoꝛe bonũ vel exellentiam
minui vł auferri · Et H̊ ẽ qꝛ appetit
exellentiã ſingularit᷑· Vnde ſingula

ritaſ ẽ adiuncta ſue exellentieet ra

tione illius appetit bonũ in alio mi
nui vb auferri · et ideo etiã inuidia
dicit de exellentia litigare · Ex quo
patet ꝙ inuidus vt ſic ſemp minor
eſt/uł mĩnoꝛẽ ſe exiſtimat· Jnuidia
etiã inqᷓntum Gmõi ſempꝑ ẽ reſpectu
ſupioꝛis in pñti vł in fuẽo. ſupioꝛis
dico vel ſimpłr/ vł ᷣm eſtimationem
inuidẽtis · Vñ inuidet paribus. non
quia paresſed ne fiãt illi ſupioꝛes
Inuidet inferioꝛibus · nõ qꝛ inferio
res/ ſed ne fiant ei pareſ. Differt
etiã emulatio et inuidia ſolum·quia
Hmũ ẽ in exterioꝛi effectu. ſecundũ
vo in coꝛde. hec de alex· Uide de Rᷣ
G.Differũt p̃terea m thomã·
jinuĩidia et odium· quia ĩnuidia eſt qᷓ
pus diffinita ẽ. ſed odium ẽ appeti⸗
tus vł deſideriũ mali ꝓximi abſolu
te ĩd eſt inqntũ malum. ſed inuidus
appetit malum alterius o appetitũ
gloꝛie · ratus autẽ appetit malum
alterius ſub ratione iuſte vindicte
Odium vo dei ex deliberatiõe pee
denſeſt ſimpłr maximũ oĩm pctõx ·

AN pantd dle
Wiaedint Temanedla dn
iiimnio par ato totir anſtrere de
iina egyteneor ſitſfachone in
perenl ndigs ti ibum meun
Ntſrettti ſitiant auoilano
iſucoſiin itentrs u mer⸗
attiet ag mms (lur⸗
ſinti m urai corng duin
anifttatlidn ier
nclendannanz
maredin un
Phrt
tegh biſtnann
Arſiſtatadg
nlnn t Pnegg
n ſeifen, keäkde

☛

- =☛
ERR

n. Rℳ%
S mmmd heb 2* 7. —„
nſ een e n
( Nvce d—
Ere adnd n
Ginme N ee een
aO umn 4 X
9 6Aus 1 Nolt⸗ ex&
eicn. oWn 18 „
õ
nl ti n,e eane
nen ee
“ e wwte Nr0r mAEN.
mln ſenn eice.
aid 0ℳ “
galadre de audſe titdd
pne fnn ſegles dopend
Clcuinch Pſonitde er den
, rccgcor 6 ,be
4 is niaienretin ur Au
Nd lee ſnadee
Werſt n trherr ene.
õ
n Gtug bn funn e⸗ de be
r giehin epit mi ngeb
n nbiſita⸗ bmet av
Ctee le lacirineß „ 6be
vloetalei elegne⸗ n e i
GüentNnetdeee
eSutedn une e
tin Adris e Jcne
etſdenda duder eide⸗ *

—
er
mteX
4

ANE

ar relamaithn Krqu
eenttnſre Rn
A minoꝛ ſe enſtinat, nuicia
Ninintun hn ſenpe eſpetu
Geisin ſfii dkinkiio digiois
velſimplr Anmebmationem
idens Vimüdet panioig won
ia pare ſei ne fut iaſupds
Imidet infendibis⸗ cginiti⸗
reglſed nekanteipareſ Dffet
eti emulato et imidi⸗ lumuin
pmuͤkin exterion efit⸗ luni
win corce Her ealer M x9
Afftntien n thon

et peccatum in ſpiritumſanctum· ac
om̃ſ eiuſdẽ ſex ſpecieſ veſtiẽſ· De H
habes · S· ca· · Gx. Agit odium ꝓxi-
mi duper cõmittit · Vnomõ ꝗ ad na
turã et eſt qñ aliq̃ſ ꝓximũ ledere
intẽdit in manifeſto vel in occulto ·
Aliomõ q̊ ad gratiã· et ẽ qñ aliquis
ꝓximum ledẽ intẽdit aut in manife
ſto aut in occulto quo ad gratiam ·
Anuidia directe triat᷑ pcepto de

dilectione ꝓximi · De qua dilectione

dat cãcell· quinq; regulas · Pima·
diligẽ ꝓpximũ ſicut ſeipſum eſt velle
ꝓximo ea omĩaq̃ ſm rectã rõnem bõ
vellet ſibi ꝓximũ ſuũ velle · Mec at
