Cancelł.diffinit ↄtemptũ dei di⸗
cenſ. Contemnẽ aliq; rem/vt aucto-
ritatẽ ſupꝑioꝛe eſt ipſam ve vł inter
pᷣtatiue nullã, aut uilem aut minus
iuſto reputare · Cõtemnenſitaq; au
ctoꝛitatẽ ſuperioꝛe/nõ ex paſſiõe/vel
fragilitate/ł ignoꝛãtia/ſed ex ↄtem
ptu qͥ eſt pᷣnci pał cãr, aut finis tranſ
greſſiõis ſue! reus pꝑctĩ mõꝛlis exiſtit
vt dũ qͥ ſdicit ſuꝑioꝛĩ in eo ꝙ ſuꝑioꝛ:
ego in deſpectu vri hoc agãaqð inhi
betis · Alias ñ acturusj· ca · ij · G. vij ·
Species ſuꝑbie ſunt quattuoꝛ ſᷣm
Pꝛĩma eſt ſe cre
dere habẽ bonũ a ſe, ideſtꝙ; aliqͥſ in

oꝛdinato appetitu ꝓpꝛie excellẽtie,

ita de boniſ ſuis glonꝛet᷑ ac ſi ea a ſe
habẽt · Nam ſi in vniuerſali ſimpłr
quis credẽt qð bonũ a ſe habẽt: eſſʒ
infideł/ſeu hèticus.et ibi eſſet infi-
delitatis ſpecieſ.· Sub iſta ſpecie/ſed
nõ ꝓpꝛie/nec uelut ſpecies ðtinet᷑ in
gratitudo/ qua qͥſ ſibi att᷑ᷣbuit qð ab
alio habʒ · Secunda ſpẽs ẽ credè bõ
ſibi data ꝓpꝛijs meritis hre · ideſt ꝙ;
aliquiſ ex immodato appetitu ꝓpꝛie
excellẽtie! ita de bonis ſuis gloꝛiet᷑,

ac ſi ea ꝓpꝛijs meritis haberet · Cre
dere autẽ ac ſentire/œ ex meritis -
cedẽtibus aliqð bonum aut pꝛemiũ
ↄſequatx᷑ non eſt p̃ᷣſumptio vł erroꝛ?
ſi ad deum tanqᷓ; ad oꝛginale pncipi
um/actu/vel habitu ſolum/referat᷑.
Si vero quiſ crederet ſimplicit᷑ in
vniuerſali/ꝙ bona haberet ex ꝓpꝛijſ
meritis eſſet ſpecieſ infidelitatis pe
lagiane · In iſtã ſpeciẽ, ſed nõ uelut
ſpecies etiã reducit᷑ ingtitudo, qua
quis ſuis meritis bona aſcribẽt que
meritis habʒ alienis· immo iſta ing-
titudo/ẽ magis effectuſ pᷣme vł ſcðe
ſpeciei · Certia ſpẽs ẽ iactare ſe hr̃e
qð quis non habet · Vnð pꝛeſumptio
de multis meritis, et gratijs ſi nõ in
ſunt, vt interdũ fit in deuotis viris
et eoꝛe reuelatiõibus,r pꝛophetũis et
Hmõi?falſa eſt et temaria · Vł etiã
attribuẽ ſibi maius bonũ/q; q ſ( habʒ
ad idem reducit᷑· Differt autẽ iſta
ſpecieſ/a iactãtie vitio · qꝛ iactãtia ẽ
ſpẽs mẽdaciĩ quo ad exterioꝛẽ actũ
facti · quo ſcʒ quiſ falſo ſibi attribuit
quod nõ habet · vt habes ca · xxvii ·
Sed iſta ſpẽs committit᷑ quo ad in-
terioꝛẽ coꝛdis arrogãtiã. qua ſeʒ qᷣs
ſe alijg p̃fert · Excuſatio in pctĩſ pti-
net etiã aliq̃liter ad iſtã ſpẽm· quia
ibi ſibi quis attribuit innocẽtiã quã
nõ habet · Excuſatio enĩ in pctiſnon
eſt ſpecies ſuꝑbie/ſed magis effectꝰ
eius/ł diſpoſitio ex ipſa ↄſeqñſ· Im
mo dicit᷑ ꝓpꝛie effectus pᷣſumptiõis·
Ideo excuſatio pctĩ ẽ q̃dam circũſtã
tia aggrauanſomẽ pctm̃/etiã ipſam
blaſfemiã. Quarta ſpẽſeſt deſpectiſ
ceteris velle ſingularit᷑ videri · Við
de hoc ca · v. E viij · ix · x · xx · xx · xxj ·
· pñti ca · ¶xv. ca · vij · Giij · Ad iſta

ſpẽm ptinet pᷣſumptio · Eſt autẽ pꝛe
ſumptio vitiũ quo qͥſ aſſumit ſtatim
ſine fidutia diuini auxlij opus ma-
gnũ ad agẽdũ ea q̃ pᷣferunt᷑ ſue vtu
ti/ſeu qᷓ ꝓpoꝛtionẽ ſue facultatis ex
cedunt · Vnde pᷣſumptuoſus eſtimat
erranee ſuã facultatẽ maioꝛẽ qᷓ; ſit·
puta/ ſe h̃e maioꝛẽ vᷣtutem ad mar
tyriũ ſuſtinẽdũ/vł ad vincẽdũ tem-
ptationẽ/ qñ materiã eaxe ꝓpinquãa
nõ vitat. vł eſtimat ſe maioꝛeſ diui
tias/ſciẽtias/aut potẽtias hrᷣe qᷓ; ha-
beat · vłᷣ ex hoc ſe eſtimat magnũ/

magnis dignũ ex quo nõ eſt/ſcʒ pr
diuitias/bona foꝛtune/ vl PP veſtel,
ſimilia: . Duſillanĩtaſ ꝑ defectũ op
poni᷑ vitio pᷣſumptionis · Dicit᷑ autẽ
puſillanimis qͥ recuſat in id tende

qa eſt ſue potẽtie commẽſuratũ· It᷑
puſillanimus ẽ qͥ dignus eſt magnis

hm habilitatẽ ad vtutes ·q̃ ſi habili-
tas ineſt ei ł ex bona diſpoſitiõe na
Cali/vł ex ſciẽtia/vł exterioꝛi foꝛtu-
na. qbus cũ recuſat vt ad vᷣtutẽ pu
ſillanimis dicit᷑/et reddi?᷑ · Et iſta re
cuſatio vł negligentia oꝛit᷑ aliqñ ex
defectu vtẽdi pᷣfata habilitate · Eſt
autẽ puſillanimitaſ peius vitiũ q; pᷣ
ſumptio · Dicit enĩ cancell · tract · ſuo
de dẽa vitioxe ſic · ¶ Puſillanĩtaſ/qᷓ qᷣs
cont᷑ iudiciũ ſuꝑioꝝs ſui/et pꝛudẽti
oꝛis reputat ſe minus ĩuſto ad aliqᷓ
faciẽda/et ptinacit᷑ refugit officia a
ſupioꝛe impoſital ad inobediẽtiã ſu-
perbã imputã ·qꝛ iudiciũ ſuũ nimis
pfert/et inniti᷑ pꝛudẽtie ꝓpꝛie · Se⸗
cus ſi ducat᷑ ꝓpꝛa lege ſpũſſanchi · de
qua debet eſſe certus· Secus pᷣterea
ſi ſciat piculũ ſuũ euident᷑/de quo fr-
dem facere ſuꝑionꝝ nequit ·

mone . qn quis
Inum honoꝛe aliq
ipſum hre/nec la

nendũet tamẽ mag

=

Nota et᷑ ꝙ qlibet ſpẽs ſuꝑbie hʒ
treſ gradus · Mimus ẽ ſuperbia in
coꝛde · Scðs in oꝛe · Certius in oꝑati
one · Anſelmus tñ ponit quattuoꝛ &-

dus WPDꝛimus et peſſimus ẽ ſuꝑbia

in opinione· qñ aliqͥs opinat᷑ vł exi-

ſtimat ſe eſſe dignũ aliq̃ magno ho-
noꝛe, in hac eſtimatõe ſic delectat.

Sess ſupbia in voluntate, qñ aliqͥ́s
nõõ ſe eſtimat ęſſe dignũ aliquo hono
re vult t re licet non pcuret
opere vl et ita delectat in
volunta minus malum
qm pᷣmus. Ce galtatio in ſer

mone· Quartus eſt exaltatio in ope

. quãdo nullũ triũ facit et tamẽ facit
vł ꝓpoꝛtionatꝰ ad magna facienda

aliq̃ opera/ ex qbus dignus habeat᷑:

Et iſte minimꝰ. Iſte dẽe ſcᷣm ałx.
ſunt mãles ſuꝑbie · ſed ſcdðᷣui grego ·

ſunt foꝛmales:
Supꝑbie itaq; ↄditiões ſunt ſedm
thomã/ ad regulã rõnis recte, ſcdᷣm
quã aliquis verã eſtimationẽ de ſe
habet/nõ attẽdere · ſed de ſe maioꝛa
qᷓm ſint eſtimare · alioʒe defectus/nõ
ꝓpꝛios ↄſiderarę · ſupioꝛe mãdata cõ
temnere· ſuꝑ alios uideri appetẽ:ex
cellentiã verã in alijg exiſtentẽ faſti

dire · et in ꝓpꝛia excellẽtia inq̃ntũ ꝓ

pꝛia delectari velle.
Infidelitas etiã cum ſuis ſpẽbus
apta nata ẽ ex ſuꝑbia generari · Eſt
autẽ infidelitas vitiũ/ quo qͥſrepu-
gnat ſeu diſſentit audituĩi vere fidei
aut q dtemmit ipᷣm· CTres ſũt infide
litatis ſpẽs· DPꝛima iudeoꝛe/qͥ rẽni-
tunt᷑ fidei ſuſcepte in figura· Scda

nt etnrecodens ſt nn.
wuant wmcict de de
itredienf etbons Lerda
amui deie ti et awe
tNClNbondedes Aſn

cNCRNeugftinn erlibene
EuatN Nedti à Ireden

4

kennat tiher Gadseniſit
ublſfonie Pimng gnicn d
Mregt coe lld öbifene
txtre ificltat Gnndtnſ i
“ vn ſlinr lelen⸗ MMlrans.
muuimumri baſar eni
OAlerusan
*R ſbafenar in
. Kualpoteſto fie fiein
eer tger tletiglagn,
ngiſteg ⸗
niſſitf tic ir nz

☛☚

« eie
x
. W Wdan
4 er
= . „ 4
Erßl
ê“”” 4.2
rregön
emnbweaig
rEtMiniifer entr
Nm elerſ folie⸗
6 m üft rlane n
rmn er budiibelef,
E LEnmim Jruieſcnir
õ
Zabetg Atintin
eeiaree nn
„DPri AreglanRree
. aas wiehrunne
SK.
i riln lirbn
A alprtnhi
3 3 CerM
3 „ SZ or
—— usuliin⸗
rur h⸗ iumſemni
1. A ingn
. un
* 1 e 2
Amrel „
ulin imndbin
2 tbt .
n, vacgenereen
. Mitt d ereye
n goh
. Alutord ſ efen
5 eNel Altime
e tanhn aſiiſ,
de em ſiſ georad
S'r, Pimu ,G
fr ſocc⸗

“

peioꝛ paganoꝛe/qui rẽnitunt᷑ fidei ñ
ſuſcepte · Certia peſſima chaſtiano
rũ qͥ ᷑nitunt᷑ fidei iã ſuſcepte in ipſa
manifeſtatiõe vᷣitatis · et hanc hñteſ
dicunt᷑ heretici/vł ſectãa hñteſ/vł a-
poſtate · Spẽſ autẽ infidelitatis/que
accipi pñt ſcdᷣm diuerſitatẽ erroꝛ ĩ
diuerſis qᷓ ad fidem ptinent:nõ ſunt
detminate/ſed ſcdðᷣm erroꝛeſ pñt ĩ in
finitũ młtiplicãi · vt alia ẽ heſis ar-
rianoꝛe/alia ſabellianoxe · ſic de alijſ ·
5laſfemia opponi?᷑ ↄfeſſiõi fideĩ
vere · ẽ derogatio vł deteſtatio ex
cellẽtis bonitatis/diuĩe p̃ᷣſertim · Et

eſt duplex blaſfemia · Quedã in coꝛ-
de Alia in locutiõe · Spẽs impꝛope,

blaſfemie ſunt treſ. Vna cũ qͥſ attri
buit deo vł ſancto alicui qð ei nõ cõ
uenit· vt dicẽdo deus eſt mẽdax· Se

cunda cum a deo remouet᷑ qdð ei vuue

nit · vt ddo deus ñ eſt bonus · Tertia
cũ attribuit᷑ creat᷑e qð deo appꝛopᷣat᷑
vt dicẽdo iſte homo ẽ deus/ vł ſcru⸗
tatoꝛ coꝛdiũ/pᷣſciusg futoꝛe ex liberta
te arbitrij de pẽdentiũ cẽ · Sic etiam
blaſfemia ẽ triplex · GOꝛadus enĩ ſũt
in blaſfemia· Pimus quãdo aliqͥſ
non credit coꝛde illud qð blaſfemat ·
et ibi ẽ infidelitaſ. Secundus ſi ibi-
dem ſequitur deteſtatio voluntatis·
Tertius ſi ꝓꝛumpit in vba · ſicut etiã
laus fidei auget᷑ ꝑ dilectonẽ et ↄfeſ
ſionẽ · Quartus cum qͥſ blaſfemat in
opere · qꝛ ſicut pꝛoteſtatio fidei fit in
coꝛde/oꝛe operelita etiã blaſfemia
Moꝛro qñ ſit pcti notãdi ſunt etiã
gradus. Vnus eſt qñ blaſfemus non
aduertit hoc qð dicit eſſe blaſfemiã
qꝗð ↄtingere pt cũ ſubito ex aliqᷓ paſ
ſione in verba imaginata ꝓꝛumpit/
et ſignificationẽ eoꝛe nõ ↄſiderat·et

ſic eſt ptm̃ veniale · Scðdo quãdo qͥsʒ
aduertit ̊ eſſe blaſfemiã/ↄſiderans
ſigficata vᷣboꝝ· et tũc non excuſat᷑ a
pctõ moꝛtali · ſicut nec ille qui ex ſu-
bito motu ire aliquẽ occidit · Vide ·
capitulo · v · C· xj · xxij ·
Plaſfemia tũc eſt pctm̃ in ſpm̃ſan
ctũ quãdo aliqͥſ ex certa malitia per
ↄtemptũ abijcit et remouet ſpecialẽ
aliquẽ effectũ ſpũſſancti/ſcʒ illud qð
electionẽ pctĩ põt impedire · et ſic qð
libet pctm̃ in ſpm̃ſanctũ videt᷑ fieri
cum ↄtemptu · Quid autẽ ſit ↄtem-
ptusdictũ eſt · Ciiij · Et ſunt ſex ſpẽſ
pctĩ in ſpm̃ſanctũ · Pꝛima deſpera-
tio· nõ ꝙ dei miſericoꝛdia nõ credat᷑
ſed qꝛ ↄtemnit᷑ · Et de H̊ᷣ uide infra ·
ca · viij · S·j · 1 iijac xxv · Scðda p̃ᷣſum-
ptio nõ ꝙ dei iuſticia nõ credat᷑ ſed
qꝛ ↄtemnit᷑ · Iſta pᷣſumptio eſt quã-
do qͥſ pᷣſumit gloꝛiã adipiſci ſine me⸗
ritis/vł etiã ſine penitẽtia · Nota tñ
ꝙ peccare cũ ꝓpoſito perſeuerãdi in
pctõ ſub ſpe venieeſt pꝛeſumptõ et
auget pctm̃ · Sed peccare ſub ſpe ve

nie quãdoq;ʒ; pcipiẽde/cũ ꝓpoſito ab-

ſtinẽdi a pctõ,/ et penitẽdi de ipſolſ̊ᷣ
nõ eſt pᷣſumptiõiſ, ſed diminuit petm̃
qꝛ ꝓꝑ hoc videt᷑ hr̃ᷣe voluntatẽ minuſ
firmatã ad peccãdũ · Certia ſpẽs eſt
impenitetia · que ẽ ꝓpoſitũ nõ peni⸗
tendi · Quarta ẽ obſtinatio · qᷓ eſt fir-
matio ꝓpoſiti in pctõ · Quinta impu⸗
gnatio vᷣitatis agnite · quãdo ſcʒ ali-
quis vitatẽ fidei impugnatvt licen
tius peccet · Sexta inuidẽtia frat᷑ne
gratie.· puta quãdo aliqͥſ nõ ſolum in
uidet pſone fratris aut bonis eius:
ſed etiã inuidet de augmẽto ipſo &-
tie dei/aut gratie dei ĩ mũdo creſcẽ
ti · Odire vero deum omnium actoꝛẽ

ex deliberatiõe inuenit᷑ in omni ſpe
cie peccati in ſpmſanctũ.ideo nõ int᷑
ſex ſpẽ ſ peccati in ſpm̃ſanctũ compu
tat᷑ · Vide de hoc ca · vij · vj. ¶ x· Ac
ca · v· C. vjj · Item ca.vij. Cvj ·
Sciſma eſt eadẽ opinãtẽ,/ atq; eo
dem ritu colentẽ quo ceterii ſolo cõ-⸗
gregatiõiſ delectari diſcidio:Sciſma
tici dicunð᷑ qͥ ꝓpꝛa ſpõte et intentiõe
ſe ab vnitate eccłe ſeparãt. vt qͥ ſbᷣ
eſſe rẽnuũt pape et qͥ mẽbꝛis eccłe
ei ſubiectis comunicare recuſant pꝑ-
tinacit᷑ · qꝛ pᷣcepta pape ↄtemnũt·et
iudicium eius ſubire rennuũt ·
Inobedliẽtia ẽ ꝓpᷣe ↄtemptꝰ pᷣce-
pti ſupioꝛis/cui qͥſ obedire tenet᷑. Si
quis autẽ ñ p pᷣcepti ↄtemptũ facit
aliqͥd ↄtra pᷣceptum/ſed p aliqͥd ali
ud ꝑtinet foꝛmalit᷑ ad aliã ſpẽm pec
cati · Quid autẽ ſit p̃cepti ↄtemptuſ
et quõ aliqͥd poſſit qᷓdammõ ↄtemni
ideſt irrõnabile et infructuoſũ repu
tari habeſcapi · ij · S· vij. hic · Cij ·
Gꝛadus hʒ inobediætia· Pꝛimus qñ
deus dtemnit᷑ in ſua pſona direcke · ſi
cut in odio vł blaſfemia dictũ ẽ· Se⸗
cundus qñ ↄtemnun?᷑ bona ꝑ que vi
tat᷑ pctm̃ in ſpĩſanctũ · et ſic ẽ pctĩ
in ſpmſanctã/vt diffinitũ ẽ · Tertius
qñ qͥſ ↄtemnit dei aliqð pᷣceptũ · Et
quãto ẽ dei pᷣceptũ de melioꝛ bono
tãto inobediẽtia ẽ pctmĩ maius· Q
tus qñ dtemnit᷑ homo pᷣcipiẽs iĩideſt
ꝑſona pᷣ̃cipiẽtis · Quintus qñ ↄtem-
nit᷑ etiã pᷣceptũ homĩs. Sextus quã-
do quis nõ ꝓp p̃cepti ↄtemptũ facit
aliquid ↄtra pᷣceptũ: ſed ꝓp aliquid
aliud.ſed tal inobediẽtia ptinet foꝛ
maliter ad aliã ſpeciem peccati

Caplm · ij · de inanĩ gloꝛia pᷣmo vi

tio capitali? cõtinet que ſequunẽ᷑.
Mꝛimo quid inanis gła· Scdo ꝗ;
appetitus gloꝛie ẽ qñq; meritoꝛi-
us · Certio ꝙ appetitus vane gle
ſemp eſt petm/et quare· Qr̃to qᷣt
mõis qbuſ appetitꝰ qr᷑ eſſe ĩaniſ
głe · Quinto quõ differũt ſupꝑbia .
et inanis gła· Sexto q̊t mõis fit
petm̃ moꝛtale/et qbuſ. et quõ ẽ tã

tum veniale · Septimo filias ina-

nis glłe enumerat· Octauo qͥd no
uitatũ pᷣſumptio · Nono qᷣͥd inobe
diẽtia· vbi ponunt᷑ treſ regłe ſco
ti valde vtiles · et quõ dẽnt ↄtem
nere et negligere· Decimo qᷣd ia

ctãtia· vnde oꝛi᷑/qbus mõis ẽ pec

catũ mõꝛle · q̃ͥd ironia/quid ambi-
tio · et bus mõiſ cõmitti. Vnde-
cimo qd hypocriſis · qbus mõis qᷣſ
dicit hypocrita.ꝗᷓ ſunt ſigna hypo
crite · buſ mõiſ bypocriſis ẽ petm̃
moꝛtale · quid ſimulatio/et quibuſ
mods eſt peccatũ/et quibus non.
Duodecimo quid pertinacia · quid
Otentio/et quid diſcoꝛdia. Crede
cimo quibus mõis peccat adula-
toꝛ/et quibus nõ.quibuſ mõis adu
latio ẽ motaꝛle/et quibuſ tantum
veniale . Decimoqrto quid curio-⸗
ſitas/quibꝰ mõig eſt pctm̃ · et qui-
bus curioſe inquirẽ facta ꝓximo-
rum/et vitatẽ de rebꝰ ſenſibilib⸗
nõ eſt petm. Decimoqnto quibus
mois oꝛnatus in veſtibꝰeſt pcetm̃ ·
et quibus modis eſt peccatum
moöͤꝛle · et quibꝰ mõis oꝛnatus eſt
licitus · quibus modig defectus oꝛ
natus eſt pctm̃. a quibus non.

4

Loꝛia inanis ſeu vana, ideſt
appetitus vane gloꝛielẽ mo⸗

nimnol
B ſuimwimn e

. inpr ftucm N

nno nentnitein ln

ms .
oglunaye n ⸗

lnbmnß i fert nic
Gtetat tber o al bona

uijmeſnrtennitebalig ,
m Ceroſ ahetkt gallain.

tieſtun tdeuebhonie gi⸗
fci uanoſrert laintmn
te henieſgfrater donoenwd
üinwd weſond Ounwiita
ntie pettetipſentoneer
ongiinſecotttihineni
ioalene ſuceeties Nlaor⸗

tta lö lne Jerpſ ic⸗

Ir pauittceifnie xñſir
glananzé Pppetag nzr
h er ſnpeſt au.

4
Ainitne

a nalde ynleg et icdir
nerr et neelo⸗ one
1. iliger e⸗Docinno dn
maei ſolz nͦzi e
i nole d ironiz guih anhr
wer ibis niiſeintni .ine⸗
nmo ia hpomiſs⸗ blg nitziſ
r hppentz q ſintſigu bypo
nte dbuſ ni bypoenſgepatn
Artalt ud ſimlano etqubul
nats et vecati et qubig won⸗
Dodramn quid vernneta glid
Nendo et gud dſcnga Drete
mo quibus nus etktihlin
te etqubib noqubl niüac
lato imwtalettautin ntm
mnidle Donpin D
ſtu quiby ninll if en

Ge ſta ppmno-
unol ingis i hn
an eim̃ 7 enſi ſib⸗

er Grt ven

tus inoꝛdinatus ad laudẽ humanã.
Et eſt pꝛima filia ſuperbie/atqʒ viti
um capitale · Dꝛo cuius noticia ſci-
endum ꝙ gloꝛia eſt frequenſde aliq̃
fama cum laude · Vel etiã clara cũ
laude notitia·ł oꝛe multoꝝ celebꝛa-
ta laudatio · Vnð gloꝛĩa eſt effectus
duoꝛe ſcʒ laudis et honoꝛiſ.qꝛ ex hoc
p aliqͥs laudat᷑ vel honoꝛat᷑ clarus
reddlt᷑ in notitia alioꝛum: Appetit⸗
igit᷑ gloꝛie ẽ q dam affectus clarifica
tiõis ſeu maĩfeſtatiõis talis boni ſpi
ritualis/vł tẽpoꝛalłqð apð homineſ
decoꝛum videtur ·
Appetitus vero glone nõ ẽ pctm̃:
immo meritoꝛius!qñ eſt de vere bo⸗
no gloꝛa digno · Mꝛimo qñ quis ſo-
lum bonũ ꝓpꝛiu qdvere ẽ bonũ ↄſide
rat et appꝛobat · Scdo qñ aliqͥſ bona

ſua q̃ vere ſunt bonavult ab alijs ap

ꝓbari · Tertio ſi appetit᷑ gła iſta in-
tentiõe ſolum vt deus ab homĩe glo
rificet᷑ · Quarto ſi appetið᷑ illa inten
tiõe vt homĩeſ ꝓficiãt ex bono quod
alij in ipſo ↄgnoſcunt. Quinto ſi iſta
intẽtiõe appetit᷑vt ipſemet homo ex
bonis q̃ in ſe cognoſcit ꝑ teſtimoniũ
laudisaliene/ſtudeat ĩ eis ꝑpſeueraẽ/
et ad meliõ ꝓficere· Sexto ſi dſide-
rat᷑ ꝓ euitatiõe ĩfamie ad boñ finẽ ·
Sed gła vana ẽ appetitus vane
ſeu inanis gloꝛie/ et ſemꝑ eſt petm̃·
q; vanuũ ſeu inane idem ẽ vł penelſi
cut falſum. ¶· Dꝛo q̊ nõndum ſm alex
de hał· in iñj· parte ꝙ appetitus głe
eſt velle laudari ab homĩe vł hono-⸗
rari · Mumana aũt laus qntuplici ra
tõne qͥd vaniſſimũ eſt · Peimo qꝛ ſᷣm
anſelmũ omĩs creata inqntũ tał/ha-
bet ſolũ ex ſe ꝙ ẽ ex nihilo· ſed lauſ
eſt creata.Secũdo qꝛ vana laus ha-

bet malũ finẽ et indebitũ · ideo etiã
vanũ quid eſt.qꝛ vanũ ẽ qd nõ ſoꝛti᷑
debitũ finẽ· Certio ex parte eoxequi
laudãt habʒ vanitatẽ· qꝛ hoĩm iudi
ciũ eſt inſtabile/nec rectũ /nec curuũ
Quarto ex parte matẽèie de q̃ laus ẽ
qꝛ ſunt vba· et ꝑ ↄſequẽſ ventus fra
ctus vb aer· Quinto ex parte eius ðᷣ
quo ẽ laus· qð aliqñ iudicat᷑ ab vno
bonum/ab alio ecõuerſo · Ergo q de⸗
lectant᷑ in vana głal delectant᷑ in re
vaniſſima ·
Eſt autẽ appetitus vane głe qua
dꝛuplex · ¶ Pꝛimo qñ qͥ ſ gloꝛiã appetit
de eo qð nõ ẽ · Scdo qñ quis gloꝛiã qᷓ
rit de eo qð eſt/ſed nõ eſt gła dignũ·
vt de re fragilivł caduca · Certio qñ
q̃rit glonã ab homĩe cuius iudiciũ
non eſt certũ · Quarto quãdo gloꝛã
nõ refert in debitũ finẽ actu ł habi⸗
tu/ſcʒ ad dei honoꝛẽ/ł ꝓximi ſalutẽ·
Differũt etiã inanis gloꝛia et ſu-
perbia/ ſicut cauſa et effectus· quia
ſuꝑbia inoꝛdinate excellentiã appe-
tit· ſed inanis gloꝛia appetit excellẽ
tie maĩfeſtationẽ. UVnð alex · de hał
dicit · Non ſunt idem foꝛmałr ſuper-
bia et inanis gła · licʒ vnũ ↄtingat
cum alio eſſe vt in pluribꝰ. Nã appe
titus laudis/vt quis honoꝛet᷑ et lau-
det᷑ ab alijs vᷣboleſt inanis głe ſi eſt
de inani vł vano · Appetẽ vo p̃eſſe
efferri ſupꝛa alios eſt ſuperbie ·
Et qᷓ;uis ĩnanis gła nõ ſit ex ſuo
genere petm̃ mõꝛle fit tamẽ pecca-
tum moꝛtale qᷓttuoꝛ modis .· ꝛimo
quando quis gloꝛiat᷑ de aliquo falſo
að ↄtrariat᷑ diuine reuerẽtie · vt ſiq̃ſ
ſibi attribueret ꝙ eſſet deus, et ſimi
lia · Scdo quãdo quis bonũ tẽ poꝛale
de quo gloꝛiat᷑ puta foꝛtitudinẽ/di-

uitias/honoꝛes/ac GBmodi, p̃fert deo ·
ſicut de qbuſdã pncipibꝰ iudeox in
euãgelio iohanis dicit᷑ q; p̃ferebant
teſtimoniũ hoĩm dei teſtimoĩo id eſt
licet in chꝛiſtũ coꝛde crederẽttñ ne
eijcerent᷑ de ſinagog a/vł honoꝛibus
tẽpoꝛalibꝰ ñ fatebant᷑ chꝛſtuũ oꝛe et
opibꝰ.Certio qñ vana gła ẽ de pctõ
mõꝛli delibłate · vt cũ qͥſ gloꝛiat᷑ de⸗
libèato aĩo cõplacẽti de luxurijs ſu
is/vl alijs pctis mõꝛlibꝰ qᷓ fecit · Qrᷣ-⸗
to qñ quiſ nõ curat trãſgredi pᷣceptũ
dei vl eccłe/p vanã gloꝝã · ſicut in
toꝛneamẽtoꝛibꝰ patetet de oꝛnãtib⸗
ſe vt luxurioſe appetant᷑· ſicut infra
de oꝛnatu dicet᷑ in fine huiuscapłi·
CQuinto qñ quis intẽtionẽ ſuã rfert
ad gloꝛiã tanq; ad vltimũ finẽ/ad qᷓ;
ſcʒ omĩa vᷣtutũ oꝑa oꝛdinet, ꝓ quo
ſequẽdo nõ pᷣtermittat facẽ etiã ea
que ſunt ↄtra deum· Alias appetituſ
inaniſ gloꝛie/ſi nõ repugnet caritati
dei aut ꝓximi neq; qntum ad illud
de quo ẽ gloꝛa/nec qntũ ad intẽtio⸗
nem gloꝛiam querentis tunc eſt ſo-
lum veniale peccatum; .-
Filie autẽ inanis gloꝛe ſunt vij.
videlzʒ/nouitatũ p̃ᷣſumptio · inobediẽ
tiaĩactãtia· hypocriſis · ꝑtinacia · con
tentio · diſcoꝛdia · Et nõ ꝙ ſcᷣm ałx·
de hał· filie dicunt᷑ non ꝙ ſint ſemꝑ
eiuſdẽ ſpeciei cum matre/vł ꝙ; vna-⸗
queq; dnomĩet᷑ vt mr ſed qꝛ ↄfoꝛmĩ
tatẽ hñt eqlitatis/a qᷓ immeãte na-
ſcund᷑/vel apte nate ſunt naſci·
Nouitatũ pᷣſumptio ẽ qñ quis in
tendit maĩſfeſtationẽ ſue glone per
facta/vł vba hñtia aliq; admiratio-
nem · Quid aũt ſit pᷣſumptio hẽs· S·
ca.j· Gv· in quarta ſpecie ſuperbie ·
Inobechẽtia vo ñ eſt ſpẽs inanis

gloꝛie ſed ſuꝑbie foꝛmalit᷑ · ſed naſci
tur ex ea · Inobediẽtia enĩ ſumit᷑ pe
neſnolle ſub eſſe voluntati alterius
vł p̃cepto · Suꝑbia vo ſumit᷑ penes
velle peſſe · Dieit enim ſcotus in iiij.
diſ. iij · treſ ꝓgõneſ. DPꝛima nullus te
net᷑ ad aliqð p̃ceptũ diuinũ: niſi per
aliqᷓ; idoneũ et autẽticũ ſibi ꝓmulge
tur/vł ex fama vidica,/ et teſtimoĩo
bonoꝛe/cui debʒ qlibet rõnabilit᷑ cre
dere · Et hoc inquit intellige ð lege
poſitiua que non eſt nota interius in
coꝛde · Scõa ꝓpõ· Notãdum genera-
liter ꝙ ꝓmulgatio facta de dſilio di
uino obligat ad ñ ↄtemnẽdũ. qui.n.
cõtemnit ↄſilium ↄtemnit ↄſulentẽ
inqntum conſulens eſt. et ideo nolẽſ
ſeruare ↄſilium diuinũ euãgelicũ/et
cõtemnẽ ſ illud tanq; irrõnabile in
fructuoſum peccat mõꝛliter · Vnde
videãt moꝛdẽteſ pauꝑtatẽ euãgeli⸗
cam ne foꝛte ſi nolunt ſeruare/(quia
nõ eſt nccariũ) nõ ↄtemnãt. qꝛ tales
dtemnũt chꝛiſtũ qui hãc ſuaſit ſer⸗
uari/tanq; meritoꝛiã et vtilem ad vi
tam eternã · vt de vboxꝝe ſigficatiõe ·
li· vj · Certia ꝓpõ· ꝓmulgato ꝑ modũ
p̃cepti fctã obligat/nõ ſolum ad non
cõtemnẽdũ ſed etiã ad obſeruãdum
ſi ẽ affirmatm̃/ vł cauendũ ſi eſt ne-
Satiuũ · Moc dixi intelligẽdo de ↄſi
lio et pꝛecepto diuino.qꝛ ſecus eſt de
humano etiꝗ loquẽdo de ↄſilio ſeu pᷣ
cepto homĩs ſupꝑioꝛis ſeu p̃lati· Nici-
tum eſt enĩ tã ↄſiliũ q; pceptũ alic⸗
ſuꝑioꝛis ↄtemnere id ᷓ irrõnabile .
infructuoſum iudicare· ſed non licet
Pceptu eius dum eſt pᷣlatug ↄtemnẽ
nõ obſeruãdo. qꝛ dr math.xxiñn· ſuꝑ
cathe· moy ·ſe. ſcri. pha.que dixerĩt
uobis facite. ſtud aũt de ↄtemptu

otnitintalenl; Kſ
KniNeNtninn Dirtenm
Dderndgaeſettn wen

EH
Pritin Mamrtän

ſuſber

ſmntpeſneic r nnd⸗
Glg giininetktatt

Pritennaliueonrg gt e

rzut aiferite Uii
pmenlägni hetr

NWeraqndensdat dn Ninu⸗

Anmnlos ßti ein

lpndonig; wnnt ez gt en

tni ledit de rii ,
thmrnchnn in

tytacf erin Aoſ

. 1
der n en im ie
Frgtgſinniin ge⸗

7 W

1 pmlgan⸗ ſadhade llbd
obligat ad i dton elſ⸗ NUin⸗
nmit oſltum vtomnit lenii
dum conſlleng eſt et geo nolif
re aflium diuini eucgelnſet
nnẽſillud tanqy roabile in
.oſum percat molter. Unde
t mordetel pauptate euagelr⸗
ne forte ſi nolunt ſeruare quia
nccanũ) no temmat gttales
mit chuſtil qui hac ſucſt ſer
tanq; mentona et vdlen AAN
eterna vt de voon igfianie⸗
.Terba po pmnulgato pmo
tn fchi obligat ni ſolum
mnsdi ſed eti a Abnu
frmat, Mcenif tne

ũ. erolr nntel oec de 1
pꝛeceyt⸗ oiuino qt ells
metu lcode oflio
us ſeu lat

cõſilij vł pᷣcepti ſuꝑioꝛis ꝓbat᷑· quĩa
non tenet᷑ ſubditus nccẽario hr̃e fir-
mam opinionẽ de ſuo ſupioꝝ.nẽ aũt
ↄſiliũ eius vł pᷣceptũ põt eſſe in ſe ir
rõnabile et infructuoſũ· Et rõnabili
ter·et vłr tũc laboꝛãdũ ẽ ad eius re
uocationẽ/et ad coꝛreptionẽ, vł am-
monitionẽ tał pᷣlati fatue p̃cipiẽtis ·
Non gůO tenet᷑ ſubditus pᷣceptũ eius
putare tanq; rõnabłe et fructuoſ ũ
ſed põt oppoſitũ reputare ſicut ẽ /et
ſic ↄ»temnẽ ñ appꝛobãdo. Hec ſcotus
Nota pᷣterea ꝙ dꝛñt ↄtemnere ꝓpᷣe
et negligere · qꝛ ↄtemptuſ nõ ſolum
impoꝛtat puationẽ actus volendi ad
illud qð ↄtemnit᷑ ſed etiã actũ poſi-
tiuũ diſplicẽtie · Vnde actus vilipẽ-
ſionis poſitiue ẽ de rõne ⁊ꝛtemptus ·
Sed uegligẽtia nõ impoꝛtat actũ di
ſplicẽtie circa illud qð negligit· ſed
ſolum pᷣuat actũ placẽtie · Vnð ſi ne
gligo ire ad eccłaʒ nõ opoꝛtʒ ꝙ di-
ſpliceat mihi ire ad eccłazʒ,/ ſed ſuffi
cit ꝙ nõ placeat mihi .· Differt enim
diſplicẽ et nõ placè ſicut nõ volenſ⸗
nolens·qꝛ nolens dicit actũ poſitiuũ ·
ſed non volens/nõ.vt pᷣʒ · iij ethicoꝛe
Vnð omĩs q̊ ↄtemnit negligit et nõ
ecõuerſo · Inobedliẽtia qͥd ſit! hẽſ in
capitulo pꝛecedenti · S vltimo ·
Jactantia eſt mendacium quo qͥſ
verbo vel ſigno ſibi attribuit bonum
del perfectionem quam non habet.
Kt cõſiſtit vt plurimũ in vbis· puta

qñ quis ſe vbis extollit ſup̃ illud qᷣð

in vitate in eo ẽ bonũ · Et ont᷑ aliqũ;ᷓ
ex ſupbia impellẽte · vt ex arrogatia
qua aliqͥ ſ interiuſ ſupᷣ ſeipſum eleuã
Talis enĩ arrogãtia/vt · ¶v· pmi ca·
ſupᷣ tactũ ẽ ſpẽ ſeſt ſupbie.Jactãtia
autẽ nõ ẽ iſta arrogãtia:ſed freqñti⸗

us eius cã eſt· Ido etiã greg· p ter-
tia ſpeciel eandẽ vocat iactãtiã. Ja⸗
ctantia pꝛeterea aliqñ oꝛit᷑ ex inani
gloꝛia·qꝛ ex vanitate q̃ ſad iactãtiã
ꝓcedit/et in hoc dᷣlectat᷑/ et ad gloꝛiĩ
am quãdã tendit pꝑ ĩiactantiã. ſic ra
tiõe finis eſt filia inanis gloꝛe · Ja-
ctantia inſuꝑ aliqñ oꝝn?᷑ ex auaritia
rõne finis Inð aliqͥ ſeipſos ĩactant,
nõ ſolũ p gloꝛã ſed p lucx · qui de
ſeipſis fingũt ea ex qbus lucrari poſ
ſunt · puta ꝙ ſint medici/vł ſapiẽteſ,
vł diuini · Jactãtia ẽ pctm̃ moꝛtale.
Vnomõ qñ aliqͥſiactant᷑ ꝓfert illud
qð eſt cõtra gloꝛiã dei · vt dðo ſe eſſe
deum/et ſimilia · Scðo mõ ſiqͥs ſe ia-
ctaret de eo qð eſſet ↄtra dilectionẽ
ꝓximi · vt phariſeus qͥ ait · Non ſum
ſicut ceteri hoĩm fureſ/latroneſ/ ve-
lut etiã hic publicanus · Tertio mõ/
ſi ꝓcedat pᷣncipałr ex fine qui ẽ moꝛ
tale pcti/ſeu ex cã que ẽ petm̃ moꝛ
tale. tũc etiã ĩactantia ẽ pctm̃ moꝛta
le · Exẽpligra·ſi iactantia ꝓcedit ex
ſuꝑbia mõꝛli· vł ex inani gła mõꝛli·
łauaritia moꝛtali pᷣncipałr. Jronia
eſt vitiũ oppoſitũ iactãtie · Et ẽ men
daciũ quo qͥ ſde ſe dicit ã fingit mi-
noꝛa/a vᷣitate declinãſ puta qñ aliqͥſ
aſſerit de ſe aliqͥd vile· qʒ in ſe nõ re
cognoſcit.vł cũ negat de ſe aliqͥdqð
tñ pꝑcipit in ſeipſo eſſe · Ambitio eſt
appetitus inoꝛdinatꝰ honoꝛis · Et cõ
mittit᷑ tripłr. ¶ Mꝛimo ꝑ hoc ꝙ aliqͥs
appetit teſtimoniũ de excellẽtia quã
nõ hʒ· Scdo ꝙ honoꝛẽ ſibi cupit non
referẽdo iĩn deũ. cũ tñ honoꝛ oĩs ha-
beat᷑ a deo/nõ a nobis ·qꝛ excellẽtia
omĩſ veraleſt q̃ſi qddam diuinum in
homũĩe:Tertio per hoc ꝙ appetitus
eius in ipſo honoꝛe qͥeſcit nõ referẽſ

honoꝛẽ ad vtilitatẽ alioꝛ · Illud enĩ
in quo homo excellit datur ei a deo/
vt ex eo alijs pꝛoſit ·
Mypocriſis fit qñ qͥſ ſimulat pſo-
nam boni/ſeuvtutem q;cuuq;quã ñ
habet · Intuſ enĩ ẽ malus/aut inteu
tionẽ malã habet· ſed exterius pſo-
nã bonã oſtentat. Et ſic in hypocriſi
duo ſunt· Vnũ ẽ defectus ſanctitatiſ
quã qͥſ nõ curat hr̃e · Aliud ẽ ſimula
cio ipſius ſanclitatis,/ ſic ꝙ ſolum cu-
rat ſanctus apparere· et ad iſta intẽ
tio hypocrite fert᷑ · Mypocrita enim
dupłr dr· nomõ ille cuius intẽtio
fer᷑ ad duo, videlzʒ vt nõ curet ſan-
ctitatẽ hr̃e ſed ſolum ſanctuſ apparẽ
et ſic ꝓpne capit᷑ in ſcripł᷑a· Scõðomõ
dicit᷑ hypocrita ille qͥ intẽdit ſimuła
re ſanctitatẽ a qua dᷣficit · Vnde qñ
aliqͥſ ꝓ bona oꝑa ꝗᷓ ſunt ex ſuo genẽ
ad dei ſʒuitiũ ptinẽtia/ñ q̃rit do pla
cere ſed homĩbꝰ ſimulat rectã inten
tionẽ quã nõ habet · et ſic eſt hypocri
ta · Item ſi quis ĩſta intẽtione habi-
tũ ſanctitatiſ vł religionis aſſumèt/
vt ſe iuſtũ oſtentarzʒ/qui tñ eo ſciẽte
iuſtus nõ ẽ tal eſſet hypocrita· Nõ
eſt aũt bypocrita nec ſimulatoꝛ! qui
habitũ ſanctitatis aſſumit intẽdenſ
ſe ad ſtatũ ꝑfectiõis tranſferre/etiã
ſi ꝑ infirmitatẽ deficiat a pfectiõe ·
Queri᷑ qui ſint fructus vł ſigna p
que hypocrita ↄgnoſcit᷑ · Reſpondet
ałx· ꝙ tria videlʒ fauoꝛ humanus,
q̃ſtus tẽpoꝛalł/et laus humana · q̃ cũ
quis ↄſecutus fuerit/vł etiãſi vide-
at ſe nõ poſſe conſequi: tũc ceſſat ab
opꝑibus exterionbꝰ · qꝛ pᷣfatis tribus
Pypocrita pꝛincipałr intendit frui ·
Ideo ſic ↄgnoſcit᷑ quiſ ſit paſtoꝛ/vel
lupus · Mypocriſis eſt petm̃ moꝛtale ·

Mꝛimo qñ quiſ nõ eurat ſctĩtatẽ/ſal
tem qᷓ eſt de nccitate ſalutis · et tam̃
ſimulat eã hre/tm̃ vt appareat.Se-
cundo qñ intẽtus finis ſimulationig
repugnat caritati dei vłpꝛoximi. vt
qñ quis ſimulat ſctĩtatẽ/ vt vł falſã
doctrinã ſeminet, vł adipiſcat᷑ eccła
ſticã dignitatẽ indignus,/ vł q̃cunq;
tẽpoꝛalia bona in qbuſ finẽ ↄſtituat
Si vo finis intẽtus nõ repugnat ca
ritati eritveniale: Qñ autẽ qͥ ſintẽ-
dit ſimulare ſanctitatẽ a qua deficit

petm̃ mõleł tał q;uis ſit in pecca-

to mõꝛli/tñ nõ ſemꝑ ipſa ſimulato ẽ
ei pctm̃ mõꝛle · Cõtingit autẽ qñq;q;
aliquis ſimulat ꝑfectionẽ ſctĩtatis,
q̃ nõ ẽ de ncẽitate ſalutis · ⁊ tał ſimu
latio- nec ſemꝑ ẽ pctm̃ mõꝛle/ nec ſꝑ
cum pctõ moꝛli · Mopterea dicit cã
ceł · Celare pctã ſua nõ ẽ ex ſe hypo-
criſis· ſed cautela pꝛudẽs et debita·
Secus ſi fiat hoc ex appetitu laudiſ
falſe/aut alterius malitie pᷣncipałr,
vł ſi ad malum finẽ vltimate referã
Secus etiã ſi ꝑ mẽdaciũ opeꝛe/vł ſi
Znoꝛe/vł vboꝛe tał abſcõſio qᷓra?᷑ fii
q;admoðs ſi ad celandũ pcã ſue luxu
riel fingat ſe aliqͥ ſ oꝑe/ſigno/aut ver
bo luxuriã maxime ðteſtari/et caſti-
tatẽ amplexari? cum ſufficẽ debeat,
vt illã nõ oſtẽdat. Ita de ſupbia et

ceteris poſſet dici · Simulatio vo ꝓ

pꝛe ſumpta eſt qddam mendaciũ in

exterioꝛbꝰſignĩs factoꝝ ↄſiſtenſ. ECt

fit qñ aliqͥſ ꝑ aliqᷓ ſigna exterioꝛa fa
ctoꝛ vł re aliquid ſigficat qð non

eſt · Oendaciũ vo ꝓpꝛie fit vᷣbo a coꝛ

cis ſña diſcoꝛdãte · Non autẽ ẽ ſimu
latio ſi aliquis pᷣtermittat ſigficare
qð eſt · vt ſi ẽ pctõꝛ vł nocens· ſicut eẽ
mẽdax nõ ẽ qñ tacʒ qdð eſt. qdð aliqñ

m taiſ igeib mween
ſe itci elenbiſ cheen
cafenba tnſi ncgs eiftce⸗
ierrſetneren
Pprtrerai vtügniſu
t eunrn piaſia Dohl
MnntlczeNſernt Per
pt Petnnaio dtri
inpiglbltattuſ eiſ a
ifrareenn giamt 1

2,

—

„*
1
1*%
K

4

lntli nroglrng

ſ

e
u ſilatkinn

te ſor atit mloglge
4 ubr et nit Cniz, .
. i„
nactſt Ukincanr,

uftiſnihr,⸗
aſ

. . WN

.
.

an 8

nölnt ſenbihhfnlin
en molle. Ciangtani⸗ ſie
us ſimnulet bfechoni ſtints
ede nccitate ſalutns⸗1tal imi
orner enyẽ pahñ nole/ wri
1pd noll. OMopterea diatc
Celarepcta ſua no exſe hypo⸗
ſed cautelapuces et debita.
du ſifiat hor ex appetttulaudiſ
e ant atenus malime pmapalr,
Rad malum fme Alumate refera
etiſnidainoet Aſ
r. N vor dil bſcſo rek fien
Mmoö ſiad cclandi pdi ſielurt
elfngatſe aliiſ opeſizwat u
Ni maume dte in et
laun ſcfrs bent,

Judeſbinet

licz.· Vlterius addit᷑ ꝙ cũ aliqſſimu
lat ſctitatẽ quã nõ hʒ/pꝛ hoc vt ali-
quid ei det᷑ ſicut illi de qbus dicitur

math.xxiij · ve vobisſcribe et phari

ſei/qui comeditisdomuſ viduaꝛe c)
pctm̃ mõꝛle ẽ · qꝛ rapiũt qð debet᷑ ſã
cto. qꝛ qdð dat᷑ ei · dat᷑ nomĩe ĩuſti · Si
autẽ aliqͥ ſ ꝓ ſua nccitate/ ſimulat a-
plioꝛẽ indigentiã qᷓ; hẽat: nõ eſt hoc
pctm̃ mõꝛle · ſicut faciũt cõmunit᷑ tru
tanni · qꝛ ibi ſzm criſoſt·plus ẽ culpa
dĩuitũ aliqn qᷓ; paupex · Vtꝛe autẽ
aliq ſ ſimulas ad honoꝛẽ dei et edifi-
catiõz ꝓximoꝝ peccet · R pe · de tar
dicens ꝙ duplex ẽ ſimulat̃o · Quedã
Fit ab aliquo vt iniqͥtaſ ſua palliet᷑,
et ipſe ab homĩbꝰ laude?᷑/et bonus

reputet᷑ · et hoc eſt pctm̃ · Alia ẽ q̃ fit

ad honoꝛẽ dei et ꝓximoꝛe edificato
nem · vt aliqͥſ religioſus maĩioꝛẽ reli
gionẽ oñdit coꝛã ſecularibuſ! qᷓ; coꝛã
ſuis fratribuſ/vt ipſi magis edificẽt᷑
iſte nõ peccat/ſed meretur ·
PHMertinacia ẽ vitiũ quo qͥſ pluſq;
opoꝛtz pſeuerat in ꝓpꝛia ſña · Wolliſ
autẽ minuſq; opoꝛtzʒ pſeuerat Per
ſeuerãſ autẽ dr qui ↄtinuat ſzm qð
opoꝛtz · Mertinacia vo vt dicit cãcł·
in opĩonibꝰet adibuſ ꝓpꝛiſſ/ꝑ quam
quĩiſ nõ ẽ paratꝰcoꝛrigiĩꝛ damnabłs
vix ſanabłs pᷣſumptio eſt·et dum in
rctõꝛe alioꝛe/ aut aput religioſoseſt!
cuncta turbat et perdit · Contẽtio
diſcoꝛdlia qͥd ſit dicet᷑ in ca · v.· S· xix ·
Adulatoꝛ fit ſmultipłr peccat
Pꝛimo qñ q ſaliũ laudat in malis ·
Secũdo qñ quiſ aliũ laudat in incer
tispꝛo certis·Certio qñ quiſ laudat
aliquẽ qui viſimiłr de hoc in inanẽ
gloꝛiã cadet/vł in ſuꝑbiã· Quarto,
qñ laudat aliquẽ etia de vero bono:

vt placeat ei ſp inanẽ gloꝛiã· Qnto
quado aliquis vult placere alteri/et
ipſum laudat p lucx· Virtuſ vo af
fabilitatis ſiue amicitie/ nullũ petm̃
eſt qñ quislaudat aliũ et intẽdit de

lectare eũ · ¶· Dimo qñ hoc facit! vt

ex hoc eũ ↄſolet᷑ in thulatiõe/ne defi
ciat. Scðdo ſi laudat aliquẽ vt in vtu

tibꝰ ꝓficiat/ vł ꝓficere in eiſde ſtu-

deat · Tertio ſi laudat et vult placèᷣ

p nutriẽdã caritatẽ · et vt homo in
alijs ſpirituałr placere poſſit · Adu-

latio ẽ pctm̃ mõꝛle · Pꝛimo cum quiſ

laudat alteriuſ pcti gue/pᷣſertim qꝛ
dei iuſtitie nocet/ et ꝓximũ ſcanda⸗

liſat · Scdo qñ aliũ laudat fraudulẽ

ter/ vt ſcʒ eĩ noceat coꝛpoꝛabłr vł ſpi
rituałr · CTertio qñ pᷣter intẽtionem
adulatoꝛis quiſ alteri ẽ occaſio· non

tm̃ accepta ſz etiã data peccãdi gra-

uiter ſaltẽ · qꝛ tũc ẽ ſcandalũ·et de eo
ſicut de ſcãdaliſãtibꝰ eſt iudicãdum
De hoc hẽsꝗj · ca · viij · ¶lxxvij · et ĩix ·
Veniale vo pctm̃ ẽ· Pimo qñ quiſ
adulat᷑ ex ſola auiditate delectandi
alios · Scdo qñ adulat᷑ ad euitãadum
malum · Certio qñ adulat᷑ ad ↄſeqñ
dum aliquid in neceſſitate ·
Curioſitaseſt vitiũ quo quis inoꝛ
dinate affectat vitatẽ aliqᷓ; inquirẽᷣ ·
Et fit hoc pctm̃ ꝑ ſe/ vł per accidẽſ:
Mꝛimo qñ quis ſuperbit de ↄgnitoe
veritatis · Scdᷣo qñ quiſ vtit᷑ ↄgnĩtio
ne vitatiſad peccãdũ. CTertio qndo
quiĩs ſtudet ſciẽtiã vᷣitatis/ vt exinde
ſuꝑbiat · Quarto qñ quis ſtudet ad-
diſcere aliquid ad peccãdũ · ut de ſu
pſtitione/ł Gmodi · Cuinto qñ quis
etiã circa ſenſibłia quo ad exterioꝛeſ

ſenſus ſtudet/inqntũ ↄgnitio ſenſibi

lium nõ oꝛdinat᷑ in aliquod vtile: ſed

potius auertit hominẽ ab aliqᷓ utili
cognitione · vt uidendo canes lepoꝛẽ

inſequi/ ſimilia· Simiłr qñ quis p

ſtudiũ minus vtile retrahit᷑ a ſtudio
qð ei ex ncẽtate incũbit · Sexto qñ
quis ſtudet vitatẽ addiſcere et ſoꝛ
tem inquirè. Septimo qñ quis appe
tit dgnoſcè vitatẽ circa creatas! nõ
referendo actu vlł habitu ad de bitũ
finem/ſcʒ ad ↄgnitionẽ dei · Octauo/
qñ quis oꝛdinat ſtudiũ ſuũ circa ſen
ſibilia ex qbus viſimiłr petm̃ ſequi
tur · vt fit ĩ inſpectiõe mulieꝛe aliqñ
et in ꝓſpectiõe ludoꝝ aliquoꝝ · No-
no qñ aliquis ſtudet ad inquirẽdum
vitia ꝓximoꝛe ad deſpiciẽdũ eũ · vel
derhendũ ei/vł ſaltẽ ĩnutiłr inqetã
dum . Aicitũ tñ ẽ ꝓſpicẽ et pquirere
facta vel actus pꝛoximoæ ſi fit bono
animo · · Pimo ſi ſit ad vtilitatẽ ꝓ⸗
pꝛiam · ſcʒ vt homo ex bonis opibus
ꝓximox·/ ꝓuocet᷑ ad melius · Scðo ſi
ſit ad vtilitatẽ alterius· vt ſceʒ coꝛri-
gat᷑ ſi aliquid ab eo agiẽ᷑ vitioſe · et
hoc ſzm regulã caritatiſ/et debitum
officij · Etiã licitũ ẽ ſi quis circa ſen
ſibilia affectet vᷣitatẽ inquirè · Dꝛi⸗
mo ſi fit p ncẽitatẽ nat᷑e ſuſtentan-
dam · Secũdo quãdo fit pꝛopter ſtu⸗
dium intelligende veritatis ·
Oꝛnatus veſtiũ/ calceoꝛe et exte-
rax reꝝ fit pctm̃ · Mꝛimo qñ quis ſi
ne rõnabili cã alijs veſtibꝰ vtit᷑ q; ha
beat ↄſuetudo eoꝝ quibꝰ cõuiuit · Di
cit᷑ ſine rõnabłi cã,/ q̃ ſtatim expᷣme-
tur · ¶xxiij · Scõo añ quis ex ſuꝑfluo
cultu gloꝛiã q̃rit · Tertio qñ ex ſuper
fluo cultu deliciaſ q̃rit · et hoc ſʒm q;
veſtis oꝛdinat᷑ ad coꝛpoꝛiſ fomẽtum
Quarto ſi quis nimĩã ſollicitudinẽ
apponit ad veſtium cultum · Quinto

quando ſine neceſſitate mulier vte-
reð veſte virili/et ecõuerſo vir veſte
muliebꝛi · Sexto qñ muliereſ q̃ viroſ
nõ hñt/nec volunt hr̃e,r et ſunt in ſta
tu nõ hñdi: volunt placẽ vinſ ꝑ ve⸗
ſtium oꝛnatũ ad ↄcupiſcendũ ·qꝛ hoc
eſt eiſ dare incẽciuũ ad peccãdũ. Jð
de viris erga muliereſ ẽ dðm . Vnde
ꝙ taleſ poꝛtãt oꝛnatũ ad laſciuiã pꝛo
uocaãda/ eſt illicitũ · Eſt autẽ ſemper
petm̃ mõꝛle · Mꝛimo qñ muliès que
viros nõ hñt/nec volunt hr̃e,s et fũt
in ſtatu nõ hñdi ſe oꝛnãt vt viros ꝓ
uocẽt ad ↄcupiſcẽtiã. Si autẽ ex q-
dam leuitate/vł etiã exvanitate/ᷣ
quãdã iactãtiã ſe oꝛnãt nõ ſemp eſt
pctm̃ mõꝛle/ſed qñq; veniale · Et ea-
dem ratio ẽ de viris · Scðo p̃cioſitas
veſtiũ vł oꝛnatꝰ (dicit vdalricus) eſt
pctm̃ mõꝛle cũ eſt ↄtra ꝓfeſſionẽ ali
cuiuſ. ſicut aliq̃ momaleſ ꝓfeſſe pau
ꝑtatẽ/ ſeculi abꝛẽnũtiationẽ oꝛnãt
ſe ad moð theat᷑caꝝ muliex· Tertio
ſzm eũdẽ cũ abiecto habitu religiõiſ
ſue deferũt habitũ clericoꝝ ſcłariũ
Quarto ſzm eundẽ,/qñ hoc pꝛocedit
ex ſuꝑbia damnabbłi id ẽ ex ſupbia
vł inani gła ·qᷓ eſſet mõꝛle pctm̃ · vtẽ
patuit· Inexcuſabileſ ſunt autẽ mu
lieres: cũ a viris ꝓhibite/nihilomi-
