tus pᷣter mrimoniũ/cum aliqua coꝛ⸗

rupta. puta cũ mètrice vł alias coꝛ-

rupta/ł ↄcubina · Vel ẽ vt ałx.dicit

luxuria qua ſolutuſ ſoluta natali uſu
cognoſcit · Et intelligit᷑ ſolutus et ſo
luta a vinculo ↄiug ij/et ↄſanguini-

tatis/et affinitatis/oꝛdinis/religrõis

vł uoti ðtinẽtie · Natc᷑al vſus intelli

git᷑ ad dꝛñaʒ illius vſus, qui ẽ ↄtra

naturã · Dicit᷑ autẽ ſimplex nõ ꝙ foꝛ
nicatio ſit pctm̃ paruũ · ſed compara
tione ad alias ſpẽſ peioꝛeſ. Immo qᷓ

dꝛuplici cauſa foꝛnicatio ẽ certis re

ſpectibꝰ maximũ pctm̃ · Pimo rõne
libidinoſi ardoꝛis.ſcðm quẽ nobiliſſi
ma anime potẽtia ſcʒ rõ/adglutinat᷑
vltime potẽtie eius et viliſſimo coꝛ

poꝛi · Nam ꝑ generatiuã potentiã qᷓ

eſt infima et pᷣma (potẽtia enĩ ſcðᷣa
eſt aſcẽdendo nut᷑tiua/tertia vo ap-
petitĩa ſenſitĩa)fit rõ/ſerua coꝛpoꝛiſ·

Scðo rõne generalitatiſ qꝛ per hoc

vitiũ plureſ ſubdunt᷑ diaboli! qᷓ; per
alia· et illud velut ſagena fit demõi
pᷣlatoʒe et ſubditoꝛe qui ea capiunt᷑ ·
Tertio rõne feditatis in q̃ excedit
alia vitia · Vñ templũ dei in anima
et tẽplum ĩn coꝛpoꝛe violat᷑ ſm apo
ſtolũ · Nãa coꝛpuſ eẽ inquinat/ aĩazʒ
inquinat adeo vt luxurioſi minuſq;
alij ſint apti ad vᷣginis filiũ in euꝑa
riſtia ſumendũ. Quarto rõne dupli⸗
cisg temptatiõis· qꝛ hoſus temptatio
ibi ẽ/et carnis· Scdᷣa ſpẽſẽ adulteri
um.luxuria ſcʒ qua ↄiugalis thoꝛus
violat᷑· Fit enĩ qñ alter ↄiugũ cũ nõ

ſuo ł ſua ↄtra pactũ ↄiugale ↄcũbit

Et fit vnomõ qñ vir mrimonio iun-
ctugs accedit ad alterius vxoꝛẽ · Scdo
quando maritus alicuius accedit ad

ſtüimntat ſeſone aiuf⸗

cick tornttain arene
riule clumi ſik harei
eti ſleſiqg i lt it⸗
(Gkemfaani, (Nietagge⸗
ttſihdni Cina es en
riſts de citis a Aengtati
Aafiti nrnttil ſid
viin riſie Kititd gan
mqntopſone pins ſbi undr
Mntinöbuaßfens gafintin
Ahunitteunenm
lirſcflunij p ſener
iſſiijet werr dexa hiſe
nnlgi atel aluſ
nine ad diuiniſ nleß ns
dunii lci wep

e rert lerdint iſhei

ufiſn iw
d uſsfmnttimmar
petunni Kf Pimin⸗
dimi nini ſönginti
uanme tin ſy fh ltnt
ane pprene eils et olimer
i Em p genmmnui weti
nimet pna ptitg eni ſda
Aiatilenm minli teta oay
xia ſenſta ftt eracpenſ⸗
Gnir Fererltnlnher we⸗
ei ame ibint iih ihfet

A & Aui Gttgruſtuni

mwreſihlihk tthiet
Lertorineieltne n gen⸗
e, Tterplidalmnan
Aa eur Btemldel
lin ltſndr

mmint M

qcunqʒ aliam virginem vł non vir
ginẽ· Si accecht ad vginẽ habet ra
tionẽ ſtupꝛĩ · Si aliquã rapit habet
rõnẽ raptus·ſed ex parte viri ſemꝑ
pabet rõnẽ adulterij · Tertio q̃dam
mõ adulter ẽ qui ẽ ſolutus et alicu⸗
vxoꝛẽ cognoſcit· Tertia ſpẽſ ẽ ſtupꝛ
viðlz luxuria qua vᷣginalis incoꝛru-
ptio diſſipat᷑ · Vel ẽ ↄcubitus illicit⸗
auo defloꝛat᷑ aliena vᷣgo voluntarie
ł inuoluntarie · Quarta ſpẽſ eſt ra-
ptus qui eſt actus venereus qñ quiſ

ſcʒ de domo parẽtũ ł tutoꝛe violent᷑

rapit vᷣginẽ ł alterius vxoꝛẽ ł vidu
am ł coꝛruptã ſibi nõ deſpõſatã vo
luntariã ł inuolũtariã cognoſcẽdo ·
Vel(vt alex · dicit) raptus commit
ti qñ puella violent᷑ a domo patris

abducit᷑/ vt coꝛrupta in uxoꝛẽ habea

tur · ſiue puelle ſolummõ,/ ſiue parẽti
bus tm̃/ ſiue vtſq; viſ illata ↄſiſtit ·
Vide infra · ca · xiij · C· xij· et aggra-
uat vt ſupᷣ dctĩ ẽ · Quinta ſpẽs eſt
inceſtus · qͥ ẽ coitus ↄtra ↄſangtatẽ
uł affinitatẽ ł compr̃nitatẽ ł ſpũalẽ

cognatiõz cõmiſſus · Et ẽ tãto graui
us qᷓnto ꝑſone ꝓpĩnqͥus ſibi diuncte

ſunt in ᷓdibus pᷣfatis ſcʒ affinitatis
ↄſanguinitatis vel compaternitatiſ.
De hocꝗj· capło · xiij · Sĩix · Item · ca·
xiij · Giũj · et · xv · et · x· Sexta ſpẽſeſt
ſacrilegiũ ꝓut eſt abuſus venereus
femine ad diuinũ cultũ voto appli-
cate · Vnde vt alex · dicit q;uiſ ſacri

legium ſit cõmune ad leſionẽ cuiuſ⸗

libet rei ſacre! hic tñ accipit᷑ ꝓ leſio
ne pſone ſacre · et talłr ſcʒ ꝑ vitium
luxurie · Vñ ſacrilega luxuria meli-
us dicit · Muiuſmõi aũt ẽ coitus ↄtra
votũ ↄtinẽtie · vt qñ aliquis violat᷑

vł in ſe/vt cũ clericus in ſacris oꝛdĩ-

bus ↄſtitutus vł religioſus peccat cũ
aliqua ſoluta ł in altero vt cũ aliqͥſ
peccat cũ ſanctimoniali, l aliq̃ cũ ſa
cerdote/ ł etiã cũ quis peccat cũ ali
qua/ deo per ſimplex votum dtinẽtie
aſtricta · oteſt autẽ hoc ſacrilegiũ
ↄcurrè cũ ſpeciebꝰdiuerſis luxurie.
Exẽpli gra/ ſi aliquis abutit᷑ ꝑſona
ↄiuncta ſibi ſcðʒ ſpũalem cognatiõʒ
cõmittit ſacrilegiũ ꝑ modũ inceſtus·
Si abutit᷑ vᷣgine do ſacrata! inqntũ
eſt ſponſa chꝛiſti/ẽ ſacrilegiũ ꝑ moð
adulterũ · Inqntũ vo eſt ſub ſpũaliſ
pris cura ↄſtituta erit quoddã ſpũa
le ſtupʒ · Et ſi violẽtia infera?᷑ erit
ſpũał raptus· Septima ſpẽſ ẽ vitũ
dtra naturã· luxuria viðlʒ qua nat᷑a
lis uſus coeundi maris et femine ꝑ
uertit᷑ · et ẽ in omni actu venereo ex
quo generatio ſequi nõ põt · Et qʒuiſ
hoc uitiũ ſit peſſimũ inter ſpẽſluxu
rie committiẽ tñ mõiſ multis et di-
uerſoſ habʒ gradus,/ quĩinq; violz · q̊⸗
rum poſterioꝛ ſempꝑ peioꝛ eſt pꝛioꝛe ·
Mꝛimuſẽ qñ abſq; omni ↄcubitu cã
delectatiõis veneree ꝓcurat᷑ polluto
et vocat᷑ peccatũ immũditie łᷣ molli
ciei · qʒ ↄſiſtit in ſola obmiſſiõe ↄcubi
tus ad altex · Scõs ẽ qñ ſeruat᷑ debi
tum vas et inſtrumẽtũ debitũ/ſed ñ
ſeruã nãł modus ↄcũbẽdi cũ femĩa
Alij autẽ mõi monſtruoſi ł beſtiales
ↄcumbendi fiunt·qui tanto peioꝛes
ſunt: qnto ꝑ eos minuſ nata ẽ ſequĩ
ↄceptio fetus. Et quattuoꝛ ponit al
bertꝰ in q̃rto · Mꝛimus qñ cognoſcit᷑
laterałr.Scðds peioꝛ qñ cognoſcit᷑ ſe
dendo· Tertius peioꝛ ſcõo/qñ cogno
ſci ſtando. eſſimus voẽ quartus
eñ cognoſcit᷑ velut beſtia tergotenꝰ
Et quintus etiã inter p̃ᷣfatos quat-

tuoꝛ ſimplicit᷑ peſſimuſ eſt qñ mulier

ſupergredit᷑ virum· Uide infra ca-
pitulo · xvi· · Tertius graduſ

vitij ðↄtra naturã ẽ qñ nõ ſeruat᷑ vas
debitũ b inſtrumẽtũ/licʒ ſʒuet᷑ ſexuſ
debitus · Quartuſ qñ nõ ſeruat᷑ ſexꝰ
ſʒ ſpecies vt maſculi cũ maſculo/ fe-
mĩa cũ femĩa·qð uocat᷑ zodomiticũ.
Quintꝰqñ nec ſpẽ ſ ſeruat⸗ vt homi
nis cũ beſtia. qð uocat᷑ beſtialitas ·
Nunc de fomẽtis libidinis qᷓ im-
pudicitia vocant᷑ ſcdᷣm apłm nõnpũ
bm alex · libido nõ dr quicunq; ar-
doꝛ luxurie ſed qui diſcurrit ꝑ t᷑pĩtu
dineſ. Turpitudineſautẽ dicunt᷑ qñ
indebito mõ ꝑ q̃ſcunq; parteſcoꝛpo-
ris quis luxuriat᷑ ſiue querit carnałr
delectari tñ dtra naturã · Fit aũt fo-
mentum luxus ꝑ quattuoꝛ · viðᷣlz per
viſum · alloquiũ · tactũ · et oſculũ · Vi⸗
ſus ẽ rei diſtãtis· Alloqum magis ꝓ
pinque · Tactus ẽ ↄĩunctio aliquoꝛe
membꝛox · Oſculum vo oꝛis · qᷓ omĩa
pñt fieri moꝛtalia vt tactũ ẽ de con
ſenſu in delectatiõʒ luxurie · Et ſcdz
ſanctũ thom · omĩa Hmõi p̃ᷣfata/et et
amplexus et vba ſunt pctã moꝛtalia
qñ fiunt ſp delectationẽ libidinoſã
vł ad ðſentiendũ delectationẽ luxu
rioſe ex̃ thoꝝ legittimũ · Quãdo at
fierẽt Hmõi ſine libidine poſſunt ſi-
ne pctõ fieri · Vnomõ p ↄſuetudinẽ
patrie · Aliomõ Ip aliqᷓ; ncẽitatẽ, vel
p aliq; rõnabilem cauſam · Vmnia
aũt talia viðᷣlz viſus/alloquiũ/tact⸗
amplexus/oſcula/ ſimilia dicuntur

impudicitia · Sub alloqͥo ↄtinet᷑ viti

um ſcurrilitatis id ẽ t᷑piloquij .· Mꝛo
pꝛie tñ ſcurrilia vba ſunt q leuit᷑ et
ex incõſideratiõe dicunt᷑ · Turpiloqͥũ
autẽ fit qñ coꝛ luxurioſi ẽ plenũ tur

pibus ↄcupiſcẽtijs · Mñt ĩgi᷑ vt di⸗
cit alex· pia vᷣba ꝓcedẽ ex quadam
lubꝛicitate lingue,s et impetu iraſci-

bilis vł ↄcupiſcibił/ et ſubꝛeptione
rõnis · el pñt ꝓcedè ex deliberati
one rõnis/ et mala ↄſuetudĩe lingue

et puerſa affectiõe ↄcupiſcibilis vel
iraſcibił · Et m hoc retoꝛquebi᷑vł
ad libidinẽ moꝛtalem, ł ad libidinẽ

venialem tanq; ad radicẽ· ſm hoc

erunt ł moꝛtalia ł venialia peccata
Duriuſ tñ ẽ qñ ſunt in pꝛelato.Sed
quid de auditoꝛibus taliũ vᷣboꝛe nõ
diſplieentiã oñdentiũ ·RRo. Duplex ẽ
auditio · Vna illoꝛe qui ſuſtentãt t᷑pĩ
loquos et ꝓcurãt vt fiãt tiloquia:
et taliũ ẽ maius pctm̃ q; ſit Rpiloqñ
tiũ · qꝛ auctoꝛeſ magiſ ſũt in culpaqᷓ;
miniſtri eoꝝ · Ex maioꝛi enĩ libidine
ꝓcedit · Eſt autẽ alia auditio caſuał
cũ tñ offert᷑ placet· et hi minus cre
dunt᷑ peccare qᷓ; ẽpiloquẽteſ. Stulti-
loquiũ quis committit! quãdo quis
ſuis vbis p̃fert delectatiõeſ quaſ ap
petit quibuſcunq; alijs rebus. Audi-
cra vᷣba ſunt quãdo quis vᷣba ad de
lectationem oꝛdinat ·
De circũſtantijs autẽ coitus que

aliquãdo etiã vitiãt coĩtũ in mrimo
nio nataleml et quãdo actus ↄiugał
ſit meritoꝛius petm moꝛtale/ł venia
le aut quãdo quiſ obedire ibi tenea

tur ł non hẽſca·xvi · ꝑ totum·
MHoſtremo de filiabꝰluxurie po-
nit greg· vii · Vna ẽ cecitas mẽtis
qua quiſ p vehem enteſdelectatio-

neſ nõ appᷣhẽdit in agibilibus finẽ

vt bonũ · De qua etiaꝗ· ca.vi · G·
Sceðda ẽ pᷣ̃cipitatio qua in agibilibuſ
ſubtrahit᷑ ↄſiliatio ſp vehemẽtiã de
lectationis.· De qua ꝗ.ca· vij · S.

s
P miii ni n nudl

(abhrd niotitii uel
in. Pirocſet iu r ina⸗
gebes üſtna ſtnenton
letoqumnlu en ſtſe⸗
ls eſo etabes nig e an
Nrtde Ouard doua nalſ ai
Wmndle er io me er buli
Kqnotniltl erfen etüti⸗
wnide itoojidt gnit tuna
inticato uentaſ ouceiteſet

gug mniſi ſur inpunnio de

nqur riſnt eſiw erque

P grclb. Reytiwae ri mg⸗
eirlin, ſefiri

ugrintd imhtn⸗
. UH ſeu

inpaleti i⸗

quid

XXNNN.

.
*
qðů

2—Z
èðð

ð

⸗

ene
art

1

R
„ unhn

Apehe
Wa 5.

ri e Wpls

—
du a inang
Natrdttliihe
hlreni dmniſe an:
lmhulngi ſpiih
Wure irfii
tait mis uf ;ftihnf
i pantuſmgſſitnaa
tmens Etnaiieniltitne
Rami u idtocaſch
ji uri Art ehininsce

vi emniipleni ult⸗

ü Gntinit gacoguss
dazer etnid glſc
õõ
ninit ahgiän

trorenImn
De antunpilnt ⸗
n.
mi in tiim
Rauidorvi itie
ii ihi hl

91 en 7

1aleirk ind
NLE.„,, .
7e vri untli
=
igg⸗ nmnſletii.
aahltoſe
E . 4 „7 . 4
* Nequuebi N
Dece P ai
nedg
ð

.

EeGG.
ie aenunn/
.

CTertia eſt inconſideratio quapꝛopt᷑

vehemẽtiam delectationis de agen-
dis quis nõ iudicat · De quo vide ·
ca · vii · ¶ Quarta ẽ incõſtantia
qñ quis p vehementiã delectatiõis
impedit?᷑ in executiõe illud qð decre
uit eſſe bñfaciendũ · De quo vide ꝗ·
ca · vii · ¶ CQuinta ẽ amoꝛ ſui qñ

quis o delectationẽ ſe nimiſ diligit

qdammõ velut finẽ · Sexta ẽ odiũ
dei. qñ quis habʒz diſciplinã de deo q

ꝓhibet delectationẽ ↄcupitã · Septi

ma ẽ affectus pñtis ſeculi in quo ali
quiĩs vult frui voluptate · Octaua eſt
deſperatio ſiue hoꝛroꝛ fuẽi ſeculi · qũ
quis faſtidiẽs ſpũales delectatiões⸗
nõ curat de eiſ nimiſ detẽtus in car
nalibus

Capłm · d · de vitio capitali quod
ira dĩ · ¶ Pꝛimo oñdit quid ſit ira·
Scðdðo qͥbus mõiſ ira ſit meritoꝛĩa
Tertio quõ ira nullũ pctm̃ eſt ſed
nalis paſſio/et qbus mõis ẽ pctm̃
veniale · Quarto qbus mõiſiraẽ
pctm̃ mõꝛle ex ſuo genẽ et qͥbuſñ
et quot mõiſtał põt fieri pctm̃ tm̃
veniale · Qnto oñdit quid ſeuitia
vindicatio/ſeueritaſ/crudelitaſ.et
quid remiſſio ſiue impunitio · Se
xto quot a q̃ ſunt ſpẽſire et quot
gradus · Septimo q̊t et qꝗᷓ ſunt fi-

lie ire Octauo qͥd impatiẽtia/ in-

longanimitas/ imꝑſeuerãtia ſiue

mollicieſ/inconſtãtia: Nono quid

audacia/intimiditas.qͥbus modiſ
timoꝛ ẽ pctm̃, et qͥbus nõ. et quid
inuerecũdia · Decimo quid diſcoꝛ
dia/otentio/et litigiũ · ndecimo

oñdit quĩd deriſio/ quõ eſt pctm̃
mõꝛle/et quõveniale · Duodecimo

*

0.

quõ maledicè ẽ pctm̃ moꝛtale/quõ
veniale/et quõ nullũ pctm̃. Tre-
decimo quid ↄtumelia·quõ differ̃t
ↄtumelia/ ↄuitium/et impꝛoperiũ
quõ ẽ petm̃ mõꝛler et quõ veniale
Decimoqrto oñdit quid rixa.quõ
eſt pctĩ mõꝛle/quõ veniale.quid
ſeditio/q ex genere ſuo moꝛtaliſ
eſt · Et quibus modis bellum fit
MRacundlia directe opponiẽ
manſuetudĩi qꝛ ẽ exceſſuſ ire
EGEKPt ẽ aliud capitale vitiũ · ⁊
vocat᷑ ira ꝑ vitium/diffinit᷑q; ꝙ ẽ ap
petitus inoꝛdinatus ſeu irrõnabilis
motuſ vindicte ſub rõne boni vł iu
ſti · Eiuſ enĩ motiuũ ẽ appetitus ꝓpᷣe
vindicte · quã a ſolo deo/ł eius iudi-
ce appetẽè deheret ·
Ira autẽ qñq; ẽ meritoꝛia · qñnq;

nullum pctm̃ ſed paſſio · qñq; mõꝛle

pctm̃ ·qñqʒ veniale · OMeritona ẽ ira
que vocat᷑ ꝑ zelum · et ẽ rõnabił ap-
petitus vindicte· puta qñ quis ira-
ſcitur culpe ꝓpꝛie ꝑ ↄtritionẽ ꝑ quã
ſumit vindictã de ſe · vł iraſcit᷑ alie⸗
ne culpe nõ perſone· quã culpã vult
vindicari ꝑ eũ ad quẽ ꝑtinet/puta ꝑ
deum ł ſuũ iudicẽ/cũ alijs circumſtã
tũis debitis · Ira igi᷑ ꝑ zelum q̃ eſt
de malo culpe dr ex ſe laudabił · ſed
ex modo ꝓſequẽdi põt fieri vituꝑa
bilis ſeʒ dum nec tempꝰ nec locũ nec
moð nouit obſeruare · p̃ſertim qñ ꝑ
tinacie diuncta ẽ · et tbantiũ ſeditio
num magis adductiua qᷓ; ſedatiua ·
Ira p̃terea qᷓ eſt motus ↄcitatuſad
inferendã vindictã ꝓ malo ſibi vere
illato-ſi ſit ſcdᷣm oꝛdinẽ iuris/nõ ẽ de
ſe vitupabił· ſed reducit᷑ ad irã ʒeli ·
vt in iudice vł ꝑ iudicẽ · Secus ſi ex

°
*
* △
*
2
2*
6⁶
.
9⁹
4
2

—

libidine ꝓpꝛie vindicte pᷣncipałr/vł
ſi iniuria nõ ſit ve factal ſed ĩta leui
ter et irrõnabłr eſtimat · Ira tal ꝓ
zelum ſequit᷑ dickamẽ rõnis/nõ pꝛece
dit · In ea enim pᷣmo quis deliberat
de vindicta iuſte inferẽda·deinð im
perat ire vt exequat᷑ ſcdᷣm rõnis di-
ctamẽ · Paſſio enĩ cooꝑat᷑ actiomi vt
ſit efficacioꝛ · vtʒ in bello iuſto · in coꝛ
rectiõe frat᷑na · et in actibus iuſtitie ·
Differũt autẽ ira ꝑ zelum ira per
vitiũ · qꝛ dicit᷑ ira ꝑ ʒelum q̃ iraſcim̃

vitio/ Nira ꝑ uitium q̃ iraſcim̃ ꝑſone

dicit alex · de hał ·
Qñq; autẽ ira ẽ naliſ paſſiovt in
melancoliciſ et colericis · Et ſic diffi
nit᷑ a thom · Eſt feruoꝛ eius ſanguĩs
qui circa coꝛ ẽ/ ex euapoꝛatiõe fellis
vł ꝓ thationẽ · Qñqʒ mra ẽ pᷣmus mo
tus· vt ſi appetitus vindicte de iniu
ria illatal ſolum apparent᷑ et tã ſubi
to p̃ueniat rõnẽ/ ꝙ rõ nec acceptet,
nec negligat qñ põt repᷣmẽ qñ rep-
mat · ſic iteꝛe ñ ẽ pctm̃ · Qñq; ira ẽ
ſola impatiẽtia abſq; appecitu ulte-

rioꝛiſ uindicte · Quãdoqʒ refrigẽatio

qᷓdam caritatis erga ꝓximum citra

odium · In qbuſ caſibuſ ira aut nul

lum eſt pctm̃ de ſe aut ueniale pctm̃
Se d ira qꝗᷓ ẽ appetitus deliberatꝰ
uindicte ꝓpꝛie pᷣter aut contra ĩuriſ

oꝛdinẽ ex ſe eſt ut ſit mõole pctm̃ pꝛe

ſertim ſi uindicta ſit nõbił dementi
Mꝛo quoꝛe latioꝝ declaratiõe notãð

ſcdðm thom ·ꝙ ira ſex mõis fit pctm̃.

Mꝛimo qñ quis appetit puniri eum

qui nõ meruit puniri · Scdo quando
quis appetit puniri eum qui penam

meruit ſed appetit eũ puniri ultra
qᷓ; meruit · CTertio qñ q ſappetit pu-⸗
niri eum qui meruit· ſed appetit

tionis delibẽate/et in nocumẽto no-

tabili/facto vł vbo inferibili · Vltiſ

vero duobꝰ mõiſ ex genẽ nõ ẽ pctm̃
moꝛtale · ſed põt fieri moꝛtale. put ſi
ex vehemẽtia ire interioꝛis ł exte-
rioꝛis aliqͥſ excidat a dilectiõe dei ꝗ
pꝛoximi. Sed veniale pctm̃ ẽ quat-
tuoꝛ pᷣmis moĩſ· Pꝛimo ſi ira ẽ act⸗
impfectus iudiciũ rõnis pueniens-
Seðdo ſiquis in aliq̃ modico ſe appe-
tit vindicaẽ qð q̃ſi nihil ẽ reputãdũ
ita ꝙ etiam ſi actu inferreðt᷑ nõ eſſet
petm̃ moꝛtale· puta ſi aliquis parum
trahat aliquẽ pueꝛe ꝑ capillos h ali-
quid ̊mõi. Eſt etiam veniale pctm̃
duobus vltimis mõis niſi quiſexci
deret ꝑ eos a dilectiõe dei? ꝓximi ·
Notanð p̃terea ꝙ crudelitaſaut
etiã ſeuitia ſpeciale vitiũ eſt. quo qͥſ
excedit menſurã in vindicãdo· Vji⸗
tium etiã ẽ qñ quis nimis remiſſus
eſt in pumiẽdo. Vindicatio inſupꝑ eſt
vitiu/ quo quiſ ꝑ penã quã infert nõ
intẽdit emẽdationẽ peccãtis ł cobĩ
bitionẽ eius et qetem alioꝝe iuſtitie

fieri nõ ſcdᷣm legitimũ oꝛdinẽ. puta
ſine auctontate ſuperioꝛis et debito
ꝓceſſu · Quarto qñ quis appetit pu-
niri reum· ſed nõ debita intẽtione,
ſcʒ ſp dei honoꝛẽ,/ coꝛrectionẽ rei/vł
alioꝝ ut timeãt, et ↄſeruationẽ iuſti
tie ſed libidine vindicte ꝓpꝛie. Qn⸗
to qñ aliqͥſ et nullo pᷣdctõꝛe mõꝛe ex
cedit! ſed cũ modũ ire intra nõ ſer-
uat ſed inoꝛdinate ferueſcit/irã uon
compeſcẽdo vbi pt᷑ · Sexto qñ ira eẽ
nimis in exterioꝛibus ferueſcit per ·
manifeſta exterioꝛa ire ſigna :· Jra
igit᷑ ſeu appetitus inoꝛdinatꝰ vindi-
cte ẽ pctm̃ moꝛtale ſm ſuũ genus p-
mis quattuoꝛ mõis:ſi ẽ ex dſenſu ra

hoirunnisoin Maenct inuon

Uzronmmninisdiuncnet in
Iatlry Und ,dintnuinti

rbiſbirft in geueſet am
Crtlea guard pumpit ner
Cidairaaundteſge no itriun

Vni b dis ren ſehſiu derrain
ibirat iirpatdiutrürkte deneil

nſttacnei Eeſtataßen

oaii talydehiltz ut gin

eſt inoi gpe i⸗ inleterr;

haobi ſ̈crjce Ter

N w.

E

EN

—
R.

Ren

4

dae

Mttuo: os ſie er dſenſir
dellbe re et in weumẽto no⸗
ato yl vbo infenhlt. Vti
ſbe moſ ex genb nos vtñ
ſed pit fien nutale. putſ
emeta ire intenons bexte⸗
liaſexcdata dileckie dei
. Zed venidle mn equat
nis mei Oumoſina t a
dus ucicii ronspenen⸗
qisn limodrdſeafe
acae qd ſſi nihle repttaci
ehamſtadn mfen et iͦeſet
mortale pltaſialiionin

t diquẽ pier pcqyliyla,

gnzt Eletun enialepen

q; dſeruationẽ et deĩ honoꝛẽ ſed ma
lum eius quĩ punit᷑ · Vide de hocꝗj ·
ca · xv· .· j· Seueritas ł feritas ẽ vi-
tiũ q̊ quis in penĩis hoĩm ip ſe dele
ctat᷑ etiã ſine cauſa ·nõ reſpiciẽdo cul
pã rei! ſed ſolum in hoĩm delectãdo
cruciatu · et illud comp̃ᷣhẽdit᷑ ſub be⸗
ſtialitate · Crudelitas vero ẽ vitium
quo qͥ ſ cauſam habʒ puniẽdi/ſed mo
dum nõ habʒ · et ſic attẽdit tał culpã
in eo qui punit᷑ · ſed modũ excedit ·
Remiſſio autẽ ẽ vitiũ q̊ quis pᷣter-
mittit oꝛdinẽ ĩiuſtitie qñ aliquis de
beret puniri ſp eulpã · Et dicit᷑ etiã
impunitio
Spẽſire ſunt treſ· rima fellea
que ẽ acutoꝛe eoꝛ ſeʒ qui nimis cito
iraſcunt᷑ · et ex q̃libet leuĩ cauſa · Se
cunda amara ſeu inanis eoꝝ in qui
bus ira nimis diu pꝑſeuerat/in quoꝛa
ſcilieʒz memoꝛia nimis diu manet in
iuria illata · Vnð p diutinã triſtitiã
ↄceptãſibiipſis ſunt graueſ et ama
ri · Et tales (quia nõ ꝓꝛumpũt in ex
terioꝛa iracundie ſigna) nõ pñt pſua
deri ab alijs· nec ex ſeipſis recedũt
ab ira! nĩſi ꝓut diut᷑nitate tempoꝛiſ
triſtitia abolet᷑ · Et iſta ſcda ſpẽs ĩre
eſt odiũ vt alex · de halis dicit · qꝛ ĩra
creſcit in odiũ ·qð ẽ ira inueterata ·

De quo odio hẽs ſup· ca · j· Cx· Ter-

tia ſpẽſẽ difficił ſeu grauiſ vł furoꝛ
dicka · et ẽ eoꝛe qui obſtinato appeti-
tu vindictã qrunt·qui ñ dimittũt irã
niſi quſqʒ puniat· Quelibʒ etiã ira
que ẽ appetitus vindicte hrᷣe poteſt
treſ gradus. ¶· Dꝛimuſ eſt cũ ĩn coꝛde
dcipit᷑. Scᷣſcũ ſigno exterioꝛi oñdi᷑
anteqᷓ; ꝓꝛumpat quis in leſiouẽ pꝛo-
ximi · Tertius cũ quiſ ꝓꝛumpit in v⸗
ba vel facta leſiua pꝛoximi·

ilie ire ſunt ſex · MPꝛima ẽ indi-
gnatio qᷓ ẽ ira coꝛdis/ ꝑ quã quis ↄt
ꝓximũ iraſcit᷑ quẽ reputat indignũ
vt ſibi tale quid fecerit · Vel ẽ volũ
tas ꝗᷓ alios ꝑ ſigna moleſtie ↄtriſtat
deſideramus · Ideo eis ſubẽhimus
locutionem ſocietatẽ · Indignatio
autẽ iſtomõ ex ira naſci· ſed aliomõ
ex ſuꝑbia vł inani gła · et tũc indi-
gnatio ẽ qñ quis reputat alios ſua
ſocietate łᷣ locutiõe et aſpectu indi-
gnos · Et ẽ idem ꝙ qrta ſpẽſ ſuꝑbies
que appellat᷑ plus omĩbus ſiue con-
temptus quo reputant᷑ ꝓximi vileſ
Scðda filia ẽ tumoꝛ mẽtis· qñ quis
ex ira excogitat diuerſas vias vin-⸗
dicte · et talibus cogitatiõibꝰ animũ
ſuũ replet · Et ſic tumoꝛ mẽtis eſt di
ſpoſitio ad illationẽ vindicte inoꝛdi-
natã. Diffinit᷑ enĩ ſic tumoꝛ mentiſ.
eſt voluntaſ vindicãdi in iniuriã fa
cti ꝓcedẽs · Non accipit᷑ autẽ hic tu
moꝛ mẽtis ꝓ ſuꝑbia·ſed ꝓ qdam co
natu ſiue audacia homĩs intentãtis
vindictã · Tertia filia eſt clamoꝛ qñ
quis irã ſuã oñdit inoꝛdinato mõ lo
quẽdi· Eſt enĩ clamoꝛ inoꝛdinata et
ↄfuſa locutio ꝑ exaltationẽ uocis/vt
ab alijſ cognoſcat᷑· et in iniuriã ↄtra
quem quis iraſci Quarta filia eſt
blaſfemia · qñ ex ira fit ðdtra deum
vel ſanctos locutio inoꝛdinata · Vi⸗
dens enĩ racũdus ꝙ deo vel ſanctis
eius nocẽ nõ põt oꝑe! maledicit oꝛe/
vł reſeius ↄſecratas det᷑pat ł diſſi⸗
pat · Monit autẽ ꝗſið · blaſfemiã fi-
liam ſupꝑbie · Ipr annexã ei maximã
ſuꝑbiã, ſine qua nunq;ᷓ ẽ blaſfemia ·

qua ſcʒ ſupbia erigit᷑ quiſ ↄtra crea

toꝛẽ adpugnanð ꝓut põt · immeãtus
tñ exitus blaſfemie ẽ ex ira vt ałx ·

6

dicit · Vnð de iſtis ·˖ S· in qrta ſpecie
ſupbie · ca·j· Cnta filia ẽ ↄtumelia ·
que fit ↄtra ꝓximũ ·qñ quis iniuriaſ
et ia ꝓfert ↄtra ꝓximũ talẽ · De
quoꝗj·Gxiij · Sexta filia ẽ rixa· que
eſt libido vindicãdi in iniuriã facti
ꝓcedẽſ. Et ꝑ rixã intelligunt᷑ omĩa
nocumẽta q̃ facto ꝓximo inferuntur
ex ira · De rixa hẽg /· E· xiiij ·
Sunt pterea multa vitia alia que
pñt ex ira naſci · que ſequunt᷑ · Widlʒ
impaciẽtia·qua quis ꝓ aduerſa que
cunq; triſtitia infentia a bono vᷣtutiſ
recedit · Inlonganĩtaſqñ qͥſ nõ habʒ
aim tenẽdi pacientiã in longinquũ:
cum bonũ qð ſperat᷑ differẽ · Inpſe⸗
ueratia ſeu mollicieſ qua qͥſ in virtu
oſis opibus diut᷑nitatẽ non ſuſtinet,
ꝓut ncce ẽ· Et illud ꝓpᷣe vocat᷑ mol
licieſ.qꝛ mollicieſ eſt ꝙ aliquis defa
cili recedat a bono ip aliqᷓ difficilia
que ſuſtinẽ nõ põt · Wolliſ enĩ ꝓpꝛie
dicit᷑ qui recedit a bono vᷣtutis ꝓpt᷑
triſtitias cauſataſ ex defectu delecta
tionũ · Inconſtãtia ẽ vitiũ quo quiſ
nõ firmit᷑ pſiſtit in bono ↄtra diffi-
cultatẽ que ꝓuenit ex qͥbuſdã exte
rioꝛibus impedimentis·
Audacia eſt tũc vitium qñ caret
mõ rõnis· et añ ↄſiliũ rõnis qð tar/
de fieri deberet inſurgit · Intimidi
tas aliqñ ẽ vitiũ cauſatſi ex defectu
amoꝛis debiti ad ſe vł ad alia· Ali-
qñ ex elatiõe · Aliqñ ex ſtoliditate ·
MMꝛimo mõ et ſcðo mõ ſꝑ ẽ pctm̃ · ſʒ
tertio mõ ñ·ſcʒ qñ cauſat᷑ a ſtolidita
te inuincibili ·Cimoꝛ humanus ſiue
mũdanus ꝓpꝛie ẽ q̊ quis mũdo in-
nitit᷑ tanq; fini · vt qñ quis aliquid
amans,/et timẽs ꝑdere illud potius
recedit a iuſtitia, et ꝑdit deum/eum

in ſuis pᷣceptis relinquẽdo ł ↄtem-

nendo · Si enĩ eſt reſpectu ꝑſone,/eſt
humanus · ſi reſpectu reꝛ/ẽ mũdan⸗
CTimoꝛ ſeruił tm̃/ẽ quo quis ↄuerti
tur ad deũ/et diĩmittit pctm̃/deoq; ĩin
heret ſp timoꝛẽ pene pᷣncipałr et in
iſto timoꝛe pena foꝛmidat᷑ vt pᷣncipa
le malum · Cimoꝛ igit᷑ ẽ pctm̃/ qñ ap
petitus alicuiuſ fugit malalque ſᷣm

rõnem nõ ſunt fugienda · Eſt autẽ ti

moꝛ pctm̃ mõꝛle qñ quis p piculum
moꝛtis ł qðcunq;ʒ alið tempoꝛale ma
lumſic diſpoſitus ẽ/ vt faciat aliqͥd
ꝓhibitũ ꝑ pᷣceptũ/vł pᷣtermittat ali
quid quod ẽ p̃ceptũ in lege diuina.
Alioqͥn erit veniale,s ſcʒ qñ refugit
aliquid qð nõ ẽ ſᷣm rõnem fugiendũ
dum tñ ex hoc ñ faciat/aut facẽ intẽ
dat vtra diuinũ pᷣceptũ · CTimoꝛ etiã
qui reuocat hominẽ a pfecctiõe oↄſilij
euãgelici qñq; veniale pctm̃ ẽ. qñq;
nullũ · puta ſi aliquis habʒ rõnabilẽ
cauſam timoꝛis · Aliqñ etiam timor
nullũ pctm̃ ẽ · puta qñ nãle ẽ hominẽ
timere · vt terre motũ et vndationeſ
aquax · Sic etiã nullũ pctm̃ ẽ timor
de malo tali cui quis reſiſtẽ nõ põt,/
et ex cuius ſuſtinẽtia nihil boni ꝓue
nit hoĩ · quia rõ recte dictat talia eẽ
fugiẽda· Sic pᷣterea moꝛſpõt timèi ·
et quicqͥd aliud ab homĩe põt infer-
ri· inqntum ꝓ ̊ homo põt impediri
ab opibus vtuoſis, uł qᷓntũ ad ſe/ vł
quãtum ad ꝓfectũ quẽ in alijſ facit
Inuerecũdia ẽ intimiditas de t᷑ᷣpi

actu·quado ſcʒ quis nõ timet de aliqᷓ

turpi qð ẽ expꝛobꝛabbłe ſeu turpe ·
Diſcoꝛdia ẽ diſgregatio qᷓdam vo
luntatum/ inqᷓntum uoluntas vnius
ſtat in vno,r et voluntas alterius in
alio · Et fit duplr · Quedam p ſe · vt

ghfoentt nlenct

mnutrilunt iut nede
lencirin wuntare⸗ en Ken
inthnti itthci cena
mntis trid ninie maa el
ſilalell Cmtito an noe/
ndt nisinmuget tati er
ſtetie et) nwrinnetn wan qui
eedd lnt er dſone⸗ A
nchcnig inpurt iiltete m
Ninointonti erenei
ſitlumetſiblerſo fillmn / 1
Nti nif eſepctñ natale. Cati
toc eſß ehm wnej Auiſin
ur tiltri um imaen ong
rirherint lallin enf
ſgatẽ quiſñ intuht inpegn
lun ledimnt in n
ſkſatthiſidifinle n
u Rece

de
es. I

“
„

Kder
X

co.

1

1te

„
l

*

lonent vni, Hafinfigt
uc nobm ronen lugenci
ntierhrfritare ini
timuin iifi lanti
meuorat omine pfeckie olj
Gelr qin venialeptii qſi
putaſialiqus baebz fuble
um dmons- Auaſi etam umor
I Rnèpitaqhndei min
Ne Nte iie Nigtnnen
1an. Irthänliiſcneun
mao tindnn gus rcſte niſen
er iuns iſnnei iht beni pe
it boi quutorete itttti⸗
eiss Srpern nnſdend,
eaenedctitr
Iaiudone

quando aliquis ſcienter et ex inten
tione diſſentit a bono diuino vl a bo
no ꝓximi in q̊ debz oſentire · Et ſice
ẽ petm̃ mõꝛle ex genẽ ſuo · Alia ꝑ ac
cidens id ẽ pᷣter intẽtionẽ · vt qñ in-
tẽtio aliquoꝛe ẽ ad aliqð bonũ quod
ꝑtinet ad honoꝛẽ dei vł vtilitatẽ ꝓ⸗
ximi · ſed vnus exiſtimat hoc eſſe bo
num · alius autẽ habʒ ↄtrariã opinio
nem · Cunc hoc nõ ẽ pctm̃ niſi quãdo
Emõi diſcoꝛdia fit vł cũ erroꝛe circa
ea qᷓ ſunt de nccitate ſalutis, vł ꝑti-
nacia adhibeat᷑ · Et dr̃t diſcoꝛdia a
rixa: q; rixa eſt in opꝑpe · diſcoꝛdia in
voluntate id ẽ in diſiuctione motuũ
voluntatis/quã facit ſuꝑbia ł inaniſ
gloꝛia · Contẽtio quãdã ðtrarietatẽ
impoꝛtat in locutiõe · ſicut dctm̃ ẽ de
diſcoꝛdia in voluntate · Eſt enĩ dten
tio impugnatio vitatis cũ ↄfidentia
clamoꝛiĩs · et vitiat᷑ intẽtiõe mala vł
mõ loquẽdi · Contẽtio ẽ pct̃ mõle/
vnomõ qñ quis impugnat vitatẽ ex
intentiõe/et ꝑ inoꝛdinatũ modũ:quĩ

nec negocio ↄuenit/ nec ꝑſone · Alio

mõ qñ quis impugnat falſitatẽ cum
tali ĩnoꝛdinato mõꝙ ex eo generat᷑
ſcãdalum et ſubuerſio fidelium. ſic
etiã videt᷑ eſſe pctm̃ moꝛtale · Contẽ
tio põt eſſe petm̃ veniale qñ quiſ im
pugnat falſitatẽ cum inoꝛdinato mõ
ſine hoc ꝙ ex inde ſcãdalum genẽ
Qñqʒ autẽ quiſ ñ intẽdit ĩimpugna

re vitatem, ſed defendit qð ſibi vIm

videt᷑· hoc tñ facit cũ oꝛdinata inten
tione · ſicut chꝛiſti diſcipuli ↄtẽdebãt
de quo nõ erat ↄtendendũ ſcʒ de pᷣ⸗

matu .et illud ẽ etiã pctm̃· Litigium

eſt qñ quis inoꝛdinate vbis alteriuſ
dtradicit rõne ꝑſonequã quis ðtri-
ſtare intendit, l ↄtriſtare nõ veret ·

Vns ficut adulatoꝛ intẽdit placere:
ita litigãſ ↄtriſtaè vbi non debet/ et
qñ nõ debet/ ſic de alijs circumſtã⸗
ijs · Si vo aliquiſ vbiſ alterius ↄtra-
tdicit ſpr ꝑſonã dicentiſ/cui ↄtradi-
cẽſ ↄſentire refutat pꝛ defectũ amo
ris animoſ viuẽtisſic nõ eſt pꝛopꝛie
litigium. ſed diſcoꝛdia · de qua ſupꝛa
Deriſio ſeu illuſio fit qñ defectuſ
pᷣſertim peccati/homĩſ alteriug ꝓ lu
do vl riſu accipit᷑ · puta qñ aliquiſ di
cit de alio via/defectus/ vel mala!
intendẽſ ponẽ eũ in erubeſcẽtiã per
qᷓndã ↄfuſionẽ· Et ẽ qᷓi idem ſubſan-
natiõi · Sed deriſio fit oꝛe ĩd ẽ vᷣbo l
cachinnis· ſubſannat̃o autẽ naſo ru⸗
gato · Deriſio ſeu illuſio ẽ pctmĩ moꝛ-⸗
tale tũc! qñ malum alterius accipi?t
q̃ſi paruũ rõne ꝑſone · ſicut defectus
pueroꝛę et ſtulto paꝝ pondłare ſo
lemꝰ · et ſic aliquẽ illudẽ ł irridẽ! ẽ
eũ paruipendẽ,/ et eũ tã vilẽ eſtima-
rel vt de eius malo nõ ſit curandum-
ſed ſit q̃ſi ꝓ ludo hñdum · Et habet
illa deriſio pctĩ moꝛtał graduſ ſᷣm q;
ꝑſona q̃ irridet᷑ plus reuereri debe-
ret · · Pꝛumus ẽ cũ irridet᷑ deus/ł ea
que dei ſunt. Scðs cũ irrident᷑ parẽ
tes· Tertius cũ irriden᷑ iuſti hoĩeſ-
Qñ vo aliquis alterius ꝑpſone malũ
vł defectũ in ludũ vł riſum ponit/qꝛ
ſm ſe paruũ malum ẽ, et non accipit
qſi paruũ rõne pſoneeſt veniale vel
leue pctm̃ pᷣm ſuum genus.
Maledicẽ eſt/malum alteri opta
re vł imp̃cari · Et eſt pctm̃ moꝛtale
ſᷣm ſuum genusqñ aliquis imp̃caẽ
vł optat alteri malum inqᷓntũ malũ
eſt/qſi ipſum malũ intẽdenſ. Et tãto

grauius ẽ pctm̃quãto ꝑſonã cui ma

ledicimus/magiſ amare et reuereri

ctionabilibuſ inquantũ ſunt creature
dei! pctm̃ ẽ blaſfemie · qꝛ redundat
in creatoꝛẽ · Veniale vo pctm̃ eſſe ꝰ
tingit maledicẽ ꝑſone · Himo ꝓpt᷑
paruitatẽ mali qð quis alteri male
dicẽdo impᷣcat᷑ · Aliomõ p affectum
eius qui ꝓfert maledictiõiſ vᷣba/dũ
ex leui motu/vł etiã ex ludo/aut ex
ſurreptiõe aliqua vba ꝓfert · Unde
Augꝰ · maledetõʒ int᷑ venialia annu
merat · alidicẽ vo creat᷑e irrõnali
m ſe ↄſiderate · eſt ocioſum et vanũ
et ꝑ ↄſequẽ ſillicitũ · Oaledicẽ etiã

qñq; nullũ pctm̃ eſt· puta qñ malum
aliqð dicit᷑ de alio impᷣcando ł optan

do! nõ ſub rõne mali,/ſed ſub rõne bo
nĩ / ſic ẽ licitũ · nec ẽ maledictio ꝑ ſe
loquẽdo · ſʒ ꝑ accidẽs · Et ſic fit qñqʒ
ſub rõne boni iuſti · ſicut iudex ſentẽ
tiãdo maledicit latroni · et eccła ex

cõmunicãdo ·et ꝓphe ſic fecerũt/ſuã

voluntatẽ deo ↄfoꝛmãdo in mabł fu⸗
turis ſuꝑ pctõꝛeſ. Qñqʒ etiã fit ſub
rõne vtił · vt qñ aliquis optat aliquẽ
pctõꝛem pati aliquam egtudinẽ, aut

aliqð impedimẽtum · vł vt ipſe me⸗/
lioꝛ efficiat/ ł vt ſaltem ab alioꝝ no

cumẽto ceſſet ·
Contumelia ẽ qñ aliquis ĩid qð ẽ
dtra honoꝛẽ alicuius deducit, potiſ-

ſime ꝑ vᷣba/in noticiã eius et aliox·

In fadtis etiã habʒ locum·. Et dꝛñt

et vneniũt in aliqͥbus iſta tria ſcilʒ/

ↄtumelia/uitium/et impꝛoperiũ · qꝛ

omĩa ſunt in vbis pᷣncipałr·et p oĩa

Emõi repᷣſentat᷑ aliquiſ defectus ali
cuius in det᷑mentũ honoꝛis ipſius·
Huiuſmõi autẽ defectus ſunt tres·
Vnus culpe qui repᷣſentat᷑ per vᷣba
Dtumelioſa · Alius ẽ generałr culpe

tenemur. Maledicò aũt rebuſ irra-

et pene,s qui repꝛeſentat᷑ per ↄuitiũ.
qꝛ ↄuitium ↄſueuit dici nõ ſolum aĩe

ſed etiã coꝛpoꝛis · nð ſiquis alicui
iniurioſe dicat eũ eſſe cecũ ↄuitium
quĩdẽ dicit, ſed nõ ↄtumeliã. Si qͥs
autẽ dicat alteri ꝙ ſit fur! nõ ſolum

ↄuitium/ſed etiã ↄtumeliam infert.

Alius ẽ defectus honoꝛis.· Vnð qui
repᷣſentat alicui defectũ minoꝛatioiſ
ſiue indigẽtie qui etiã derogat ho-

noꝛĩ ↄſeqñti quãcunq; exellẽtia⸗ ilo

fit ꝑ vbum impꝛoperi · Quod ꝓpꝛie
eſt qñ aliqͥs iniurioſe alteri ad me-
moꝛiã reducit auxilium/qd ↄtulit ei
ncẽitatẽ patiẽti · ñqʒ; tñ vnũ ꝓ alio
reputat᷑. Contumelia łᷣ ↄuitium eſt

moꝛtale pctm̃ qñ intẽtio ꝓferentig

ↄtumeliã ad hoc fer?᷑/vt aliquiſper
vba qᷓ ꝓfert honoꝛẽ alterius affeãt
Aliqñ etiã ſi aliquis vbum ↄuitij vł
dtumelie alteri dixerit/nõ tñ animo
dehonoꝛãdi/ſed forte p coꝛrectionẽ
vł Ip aliquid Eimõi ſi tũc ita ẽ Sue
duitiũ/ ꝙ ꝑ incautelã ꝓlatũ auffer-
ret honoꝛẽ eius ↄtra quẽ ꝓfer᷑ tũc
etiãa poſſet homo pecca moꝛtałr, eẽ
K non intẽderet dhonoꝛationẽ alte-
rius · ſicut etiã ſi aliquiſ aliũ incaute
ex ludo ꝑcutiẽg/ grauit᷑ ledat culpa
nõ caret· Siquis vo ↄtumeliã alteri
infert nõ intendẽs eiuſ ᷣhonoꝛatio
nem vbi grauit᷑ non dehoneſtat᷑ hõ
tunc põt eſſe veniale · puta ſi ſit leue

ↄuitiũ nõ multũ hominẽ dhonoꝛans

et ꝓferat᷑ ex animi leuitate/ vel ex
leui ira abſq;ʒ firmo ꝓpoſito aliũ de
honeſtãdi. vt qñ aliquis intẽdit᷑ ali-
quẽ ꝑ Gmõi vᷣbum leuiter ↄtriſtare ·
ſicut fit aliqñ ex ira ł leuĩ ſubꝛepto-
ne · Qñqʒ vo vᷣbum ↄtumelie illatũ
pꝛeter intẽtionẽ dehoneſtandi/nullũ

ſce ſeruen

—
S
S=
= =
= 2 =
—
=
= *
=
=
2*

tiizi mutin en
R In notiifn duerimn am
ppis etkiuerſun ned ſe deſen
wli Namſiquis mimo mdde
(olſxkiexeſn ebtk nodera
ifſexfeit erncuide pame
Avendle e dugus lennnon
CNndeinniſen t an
nldteedt modena deienn
nunn Oaertale w pOnd gnchin
tanind nimuguni inſgt,
eũ atiencil ganit lcerii.
ę lffmiſigt mr bie rimii
mn miloere nnual aſ
Ee nmital le nev u ſede

putz;. Contume i, linunet
werde t qñ ineno pfret
ameli g ve fef hr huiſzrr
i pfen nors Atenug gfrit
j̃ eti ſ aliquss ibin autj vl
melre den dixent noti animo
hongnidl ſee forte ſp corechond
Pdquid hnin ſtit ine die
i imcantdi Pan afer
tbonon eus MMaqii Preni dir
polethondheni⸗ matlr ẽ
non mtaderet donoadn ie⸗
s ſcut eca ſanqui Aid meaute

r ludo utiz gaitlelt ale⸗
nocner. igus nuntli n
ö teis iſ mnſe

5 a. „
nfen ni ed rſi⸗

gautnn B
en whigeſſtleue

eſe wnile/
nr potele uaſſte⸗
. omkẽ nni ne
* ninileutete, er

1 Cſito inde

fit · ad qᷓ; ꝑtinet bñ ↄuitiari ſᷣm phᷣm
id ẽ ad eutrapelũ ptinet dicẽ aliqð

leue ↄuitiũ/ nõ ad dehonoꝛationem/

vłl ad ↄtriſtationẽ eius in quẽ dicit᷑ ·
ſed magis cã delectatiõis et iĩoci · Et
hoc fieni põt ſme omĩ pctõ ſi debite
circumſtãtie ſeruent᷑ · Vide de Hꝗ·
capitulo · vij · C.

Rixa ẽ quoddã pᷣuatũ bellum qðᷣ

int᷑ puatas ꝑſonas agi᷑/non ex aliq̃
publica auctoꝛitatel ſed magiſ ex in
oꝛdinatavoluntate · Vñ ſicut ↄtento
impoꝛtat ↄt᷑dictionẽ in vbĩs:ſic rixa
in fadctiſ· Rixa igit᷑ ẽ ↄtdictio aliq̃
rum vſq; ad facta pueniẽſ. dum ſcz
aliquis alte ledẽ nitit᷑ ſeu molitur
inoꝛdinate alio ſciẽte et repugnãte ·
Et qñq; ẽ rixa cũ pctõ veniali! qñqʒ
cum moꝛtali ſᷣm diuerſum modũ anĩ
alicuius/et diuerſum moð ſe defen-
dendi · Nam ſi quis animo vindicte

vł odij/vł cũ exceſſu debite modera

tiõiſ ſe defendit! ſemꝑ quidẽ pctm̃ ẽ
Sed venialei/ qñ aliquis leui motu
odij vł vindicte ſe immiſcet vł cum
nõ multũ excedit modertã defenſio
nem · Woꝛtale vo pctm̃ ẽqñ obfuri-
ato animo in impugnantẽ inſurgit,
ad eũ occidendũ ł grauit᷑ ledendũ ·
Inferẽ ſigit᷑ notabłe nocumẽtũ pꝛo
ximo iniuſte/et opꝑe manuali nõ eſt
ſme pctõ moꝛtali · ſed in eo qui ſe de
fendit põt eſſe ſme pctõ · Sedicio eſt
tumultuſ aliquoꝛe ſeculariũ/pᷣſertim
ad pugnã coꝛpoꝛalem tendẽtiũ et ſe
pᷣparãtium · vt qñ pteſ vnius multi-
tudinis int᷑ ſe diſſentiẽtis/ excitant᷑
ad tumultũ ↄtra ſe uł aliã ꝑtem ciui
tatiſ. Dicit᷑ autẽ ſedicioſuſ nõ ſolum
ille qui diſcoꝛdiã ſeminat/ ſed etiã qͥ

eſt peceatum · vt in virtute eutrapehi

inoꝛdinãte adinuicẽ diſſentiunt ſedi
cioſi dicunt᷑ · Eſtq; ſedicio ᷣm genus
ſuũ pctm̃ moꝛtale · Et gdus in ſedici
one ſunt · qꝛ qui ꝓcurant ſedicionem
maxime peccãt moꝛtałr. Deinde qᷣ
tales ſequũt᷑ ꝓcurãteſ bonũ commu
ne etiã peccãt moꝛtałr · ſed minuſqᷓ;
pᷣmi · Qui vo bonũ cõmune defendt
reis reſiſtentes non ſunt ſedicioſi ·
Pellum fit male ſex modiſ. ¶· DPimo
qñ fit ſme auckoꝛitate pᷣncipiſ:· Scdo
ſi fit ſme cã iuſta · vbi ſcʒ nõ fuit cul
pa · Fieri enim põt ꝓ pria vł rebus
damnificatis · Torio ſi fit ſme inten
tione recta · q̃ E vt bonũ ꝓmoueat
malum euitet᷑ · Quarto ſi fit a pſona
in ſacris oꝛdinibus ↄſtituta · Qnto ſi
fiat die feſto ſme ncãtate · Sexto ſi
fiet in loco ſacro/

Capłm · vj · de gula. Pꝛimo oſten
dit quĩd ſit gula · Scundo quibus
mõiſ gula fit pctm̃ moꝛtale.CTer-
tio qñ appetitus cibi nõ ẽ pctm̃ ·
quõ ẽ veniale · Quarto an q̃ntitaſ
aut q̃litas cibi faciãt pctm̃ · Qñnto
inquirit vñ mouet᷑ quis ad gulã.
Sexto inquirit an ignoꝛãtia diſẽ
nendi ſi ꝓpᷣ ncẽitatẽ vł voluptatẽ
ſumat᷑ cibus/excuſet · Septĩo quõ
qſ capiẽſ cibũ plus qᷓ; ncẽ̃itaſreqͥ
rat peccet · Octauo qnqʒ gule ſpe-
cieſenumerat · Nono quibꝰ mõis
jeiunij fractio dĩici põt pctm̃ moꝛta
le · Decimo de intẽperãtia/de in⸗
ſenſibilitate, 1 quałr in cibi dimi
nutiõe cõmittit᷑ pctm̃ · Indecimo
an abſtinẽtia nimia ſit peiuſ pec-
tum qᷓ; voꝛacitas · Duodecimo an
pctã carnalia ſint Suioꝛa ſpũalibꝰ
CTredecimo quõ ebꝛietas ẽ pctm̃

moꝛtale/et quõ n/et ſi peccet qui
altex inebꝛiat. Quartodecimo de
