vł altaris · ca · ſi eccłaʒ · li · vj · Vnð
ſicut in cimiterio ↄtiguo eccłe pol-

lute non debet aliqͥſ celebꝛare nec

etiã debet aliqͥſ ibi ſepeliri · Secus
eſſet ſi cimiteriũ nõ eſſet ↄtiguũ ec
cleſie · qꝛ poſito ꝙ eccła eſſet pollu-
ta/cimiteriũ tñ ñ ↄtiguũ ipſi eccłe
nõ eſſet pollutũ · vt᷑ʒ in ca:pᷣallega-
to · Tempe etiã interdicti nõ de-
bet dicere alta voce,/nec ianuis apꝑ
tis miſſa:nec et᷑ alie hoꝛe in eccła/
niſi in quatuoꝛ feſtiuitatibuſ/ ſcʒ in
die natalł dñi, in die reſurrectiõis,
in die penthecoſteſ/et in die aſſum
ptiõis bte vᷣginis marie · Ne autẽ
eccłe fraudent᷑ ſeruitijs ſuis debi-

tis et ne diuinũ officiũ negligatur
et fideliũ deuotio minuat et inde
votio iufideliũ augeat? tpe cuiuſ
cunq; interdicti ianuis clauſig ex-

comunicatis et interdictig excluſig

cãpanis etiã nõ pulſatis/debet miſ
ſa et totũ reliquũ diuinũ officium
tam diurnũ, q́; nocturnũ dici ſum-
miſſa voce in eccłalita ꝙ nõ poſſit
audiri ab his qui ſunt ex. Omnia
iſta hñt᷑ ex· de ſña excõicatiõiſa in
terdicti· ca· alma mater. li. vj. Et qᷣ
dtrariũ fecerit ẽ irregłariſa ineli-⸗
gibił · nec etiã ipſe poõt eligere/nec
põt abſolui n in caſu moꝛtis tm̃ ni
ſi ꝑ ſedẽ apłicã · vt habet᷑ ey.ð ſña
excõmunicatiõis · ca· Is qͥ in eccła
li · vj · Aliq̃ᷓ etiã excõmunicato pñte
nullus debet celebꝛare miſſam in
eccła:nec alibi·alioqn peccarz moꝛ
tałr · et vltra hoc eſſet ſuſpẽ ſus ab
ingreſſu eccleſie · nec poſſet abſolui
niſi ab illo qͥ tulit ſñaʒ excõmuni-

catiõis · vt habet᷑ ex · de pᷣuileg · ca ·

EBp̃oxe · li · vj. Et nõ debet iſtud con

temni · qꝛ ſi ſic ſuſpẽſus celebꝛaret,

eſſet irregłariſ. vt habet᷑ expꝛeſſe
ex · de ſentẽtia excõmunicatiõis · ca
pitulo Si cui · Aibꝛo ſexto⸗

Capitulum vj·de tempoꝛe quo
celebꝛatur miſſa-

T dicit ſalomon· Omĩa tpus
habent · et hoc rõnabiłr· Reſ
enĩ peneſ varietatẽ tpoꝝ maximã
requirũt immutationẽ · Qð euidẽ

tiſſime apparet in lactucalq cũ tpye

ſue iuuẽtutiſ frigide et humide ſit
nat᷑eÿ/ feruoꝛiſq; ſanguinis colere

ſc ſcut dicit in legẽd⸗ copis c
ſn. vbi dect huius ſmnen ſigu
ſceſſt/q pluitoño mani fñbu
in deſeno. Birut mana no deh⸗
ber clugi itpe debitoita iſtd ſa
cratſimmũi ſacrificũ no debz offer
mitpe debito. Geiend mi
ſadebet celebꝛan de die et non de
nockeln infeſto nanutang chul.
in miſe celebuat mecha noche g
Nabwhafuitnanſ chiſtus. De
tñi mag infradicet⸗ Anndig e
ditebat niſſadenocde in viglan
ſinecus d̃· Vñ in oone mil
diea no enchdift
o de octe eſtyna qr in miſ
ememoꝛa aſſ. 4 it
noMk aſſo chuſſig fut de
die et n de nocto. Aa ros
ntiſttuſpckidi⸗ ſu c pel
giur diar 6 as gre
Aiſc . * o ſupill apt
iſiern tene
diſttoſc ſ uam̃ arma lu
N ſge 0 lunt rmq Fatie.
Dobdd ScPlleqdee, .
abeteſnſi dict miſſam
daeniſd⸗ nn e, ſne az
de et

wndewge.

t celebre miſſam in
bi.lvoqn percarz mo
a hoe eſſet ſuſpeug ab
eſie . nec poſſet abſolui
tulit ſnaz excomuni
haber ey de puileg ca⸗
· Lt no dedet iſtu con
nſie ſuſpeſug celeburet,
gkaniſ. vt habet expꝛſe
tetia exomunicatiis⸗
cui· bꝛo bo⸗

lum vjde tenpre quo
tur miſſ,-

. ſalomon⸗· Omia tpus
et hoc ronabik · Hel
mietatẽ tpo H
mutatione. Od euice
ret in lackucai eüthe

extincta.Ex quo fronde ſcit in hu-
moꝛẽ ↄuertit᷑ in calidũ a ſiecum et
amaꝝu qð obeſt colericis et ſupcale
factis · Ex q̊ liquide apparet qᷓntũ
reſpeneſ mutationẽ tꝑpoꝝ mutan?᷑
et alterant᷑ · Qð ſatis pulchꝛe fuit
figãtum exodi xvj · ca · vbi legi?᷑ q;
manna collectũ tpe debito erat ha
bẽs omne delectamẽtũ et omnẽ ſa
poꝛẽ ſuauitatis · Qñ autẽ nõ colli⸗
gebat᷑ tꝑe debito ſcʒ in die ſabbati
cõputreſcebat, et mibus ſcaturie
bat. Illud erat figã coꝛpoꝛis chꝛi
ſti · ſicut dicit᷑ in legẽda coꝛpis chꝛĩ
ſti · vbi dicit huius ſaẽmẽti figura
pceſſit qñ pluit dño mãna pribusʒ
in deſerto · Sicut g& mãna nõ debe·
bat colligi n tꝑe debitolita iſtð ſa
cratiſſimũ ſacrificiũ nõ debʒ offer⸗
ri n tꝑe debito · Scienð & ꝙ miſ
ſa debet celebꝛari de die et non de
nocte! n in feſto natiuitatis chꝛiſti ·
in q̊ miſſa celebꝛat᷑ media nocte · qꝛ
illa hoꝛa fuit natuſ chꝛiſtus · De E
tñ magis infra dicet᷑ · Antiqͥtus et
dicebat᷑ miſſa denocte in vigilia re
ſurrectiõis dñi · Vñ in or̃one miſſe
adhuc dici · deuſ qͥ hãc ſacratiſſimã
noctemaẽ · Rat᷑o q̃re miſſa dicit᷑ de
die nõ de nocke eſtvna · qꝛ in miſſa
rememoꝛat᷑ paſſio chꝛiſti qᷓ fuit de
die et nõ de nocke · Alia rõ ẽ · qꝛ per
noctẽ ſtatuſ pctĩ/ꝑ diem ſtatus gr̃e
figãtur · Vñ dicit glõ ſuꝑ ullõ apłi
ad rõ·xiij·ca · Abijciamuſ opꝑa tene
bꝛaꝛe/id ẽ pctã et induam̃ arma lu
cis/id ẽ vᷣtuteſqᷓ ſunt arma gratie ·
Ad figãnð & ꝙ ille qͥ dicit miſſam
debet eſſe in ſtatu gr̃e,r et ſine pctõ
dicit᷑ miſſa de die et non de nocke ·

Qua autẽ hoꝛa debet diei miſſa
Not anð ꝙ tres ſunt hoꝛe pᷣncipa-
les qbus debet miſſa celebꝛari · ſeʒ
tertia/ſexta/et nona · Et q̃re magi
in ilł tribus hons q; in alijs debet
dici miſſa · rato ẽ · qꝛ (vt freqñter di⸗
ctum ẽ) miſſa dicit᷑ in memoꝛia paſ
ſionis chꝛiſti · chꝛiſtus autem in hiſ
tribus hoꝛis fuit paſſus,r et crucifi-
xus · Moꝛa enĩ tertia fuit crucifixꝰ
linguis iudeoꝛe/ et ſentẽtia pilat ·
qꝛ hoꝛa tertia clamabãt iĩudei cru

cifige crucifige eum. illa hoꝛa pĩ

latus adiudicauit ſatiſfieri petitio
nĩ eoꝝ · Moꝛa ſexta fuit eleuatuſ in
cruce·. vñ dicit᷑ iohiiij:ca. Erat atc
hoꝛa q̃ſi ſexta · et crucifixerũt eum
Moꝛa autẽ nona emiſit ſpm̃ · vñ di⸗
cit᷑ math.xxvij · Et circa hoꝛã no⸗
nam clamauit voce magna · Et ſe⸗

quit᷑ · et emiſit ſpm̃ · Et iſtð intelli⸗

go de miſſa q̃ dicit᷑ ſollennit᷑ in ec
cleſia · qꝛ miſſe ꝑticulares pñt dici
a puncto auroꝛe/vſq; ad ſextã · in
diebus ieiunioꝛe/vſq; ad nonãpoſt
autẽ nonã nõ debet celebꝛari miſſa
niſi foꝛſitan in diebus ieiunioꝛe/ et
rõne oꝛdinũ · Incidẽtalłlr autẽ notã
dum · ꝙ nõ ſolum miſſa/vee et̃ alie
hoꝛe canonice dicunt᷑ et cantant᷑ in
memoꝛia paſſiõis chꝛiſti · Matuti⸗
nũ nanq;ʒ officiũ dicit᷑ in memoꝛiã
ꝙ chꝛiſtus hoꝛa matutinali fuit ca
ptus/vinctus,ñ et multipłr deluſus
in domo anne/pᷣncipe ſacerdotum/
ad quẽ fuĩt tũc ductus · et debẽt dĩ
ci media nocte iuxta iſtð põ · xviij
Media nocte ſurgebã ad ↄfitendũ
no· tuo · Pꝛima, dicit᷑ in memoꝛiã
ꝓlilla hoꝛa chꝛiſtuſ in domo caiphe

fuit ligatus ad columnã · et duriſſi-
me ac Suiſſime flagellatus · Ita ꝙ;
bſm ꝙ dixerat ĩſa · ꝓpha · Aplãta pe
dis vſq; ad vᷣticẽ capitiſ, nõ erat in
eo ſanitas · Tertia/dicit᷑ in memo-
riã ꝙ illa hoꝛa chꝛiſtus fuit ductuſ
ad pilatũ/et crucifixus fuit linguiſ
iudeoꝛe clamãtiũ et dicentiũ · Tol⸗
le tolle crucifige eum· Et tũc fuit
impletũ ĩſtud pſalmiſte/ps · xxj · A⸗
peruerunt ſuꝑ me os ſuũ ſicut leo
rapiẽs et rugiẽs · Sexta/dicĩ in me
moꝛiam ꝙ in ulla hoꝛa chꝛiſtus fuĩit
ſpoliatus/ illuſus/et a militibꝰcla-
uellatus in cruce · Et tũc fuĩt im⸗
pletũ ild pſalmiſte · pe · xxj · Fode-
rũt manus meas pedeſ meosc̃ ·
Nona/ dicit᷑ in memoꝛiam qꝙin illa
hoꝛa chꝛiſtus felle et aceto potatꝰ
expirauit dicẽſ· Mater mi in ma-
nus tuas dñe coõmẽdo ſpm̃ meum·
Tic impletũ ẽ illð pſal.ps · Ixviij ·
Dederũt in eſcã meã fel,/ et in ſiti
mea potauerũt me aceto · Veſpere
dicunt᷑ in memoꝛiam ꝙin illa hoꝛa
chuſtus fuit datus a pilato nobili
decurioni,/ et ꝑ ioſeph fuit de cruce
depoſituſ· Cõpletoꝛiũ di in memo-
riã ꝙ in illa hoꝛa chꝛiſtꝰ a ſua mr̃e
triſtiſſima/ ab alijſſcciſ mulieribꝰ
lamẽtatus, aromatibꝰ ↄditus fuĩt
poſitus in ſepulchꝛo · Et ſic bonum
eſſet et ↄgruũ vt qlibet iſta hoꝛa
rum diceret᷑ hoꝛa determĩata· iuxỹ
allò pſal · pe · cxviij · Septieſin die
laudẽ dixi tibi · Veꝛe qꝛ ſpꝛ reifa-
miliaris occupationẽ,/vł ſpoꝛ huma
nã fragilitatẽ, nequit iſtõ ſeruari?
ſeruet᷑ tñ iſtud qð oꝛdinatũ ẽ ex·ð
celebꝛa · miſſaxę · ca· pᷣſ byter · vbĩ di⸗

cit᷑ · pᷣſbyter matutinali officio ex-
pleto ſeʒ media nocte, mane cenſũ
ſue ſeruitutis viᷣlʒ pꝛimã, tertiã,
ſextã/ nonã/ veſpeꝛq; pſoluat · ita
tñ ꝙ hoꝛis cõpetẽtibus aut a ſei ã
a ſcholaribus cõpleant᷑ · Deniq; p-
actis hoꝛis et viſitatis infirmis ſi
voluerit exeat ad opus rurale ĩeiu
nus· Et dicant᷑ om̃ſ iſte hoꝛe ꝑ mo
dum qͥ pcipit᷑· ex · ca · iiij · dolentes.
vbi pᷣcipit᷑ ꝙ diuinũ officiũ tã diur
num q; nocturnũ dicat᷑ ſtudioſe pa
riter deuote · Et qͥ ſciẽter traſgre
dĩẽ iſtð mãdatũ ſciat ſe moꝛtaliter
peccare · vt pᷣʒ· qꝛ ẽ trãſgreſſoꝛ eccle
ſie · Notanõð inſuꝑ ꝙ nullus de⸗
bet dicere miſſam quouſqʒ dixerit
matutinas · dgruũ ẽ et̃ ꝙ pᷣma di
cã an miſſã · Alie at᷑ hoꝛe pᷣter ve⸗
ſperas a completoꝛiũ pñt dici ante
miſſam · Notanõð etiã ꝙ ſacerdoſ
nõ debʒ dicẽ ſeu facè officium pꝛo
voluntate ſua · ſʒ de tpe/ vl de ſan⸗
ctis de quibus agit᷑ in ula terra:

Capitulum ſeptimumquotiens
in die debet celebꝛari miſſa ·

J quo dctm̃ ẽ ꝙ miſſa debet
celebꝛari de die reſtat dicere
q̃tiens in die debet celebꝛari miſſa
Et ẽ ſcienðd ꝙ bᷣm ꝙ dicit᷑ eẽ · de ce
lebꝛa · miſſaꝝ · ca· ↄſuluiſti · nullus de
bet dicere miſſam n ſemel in die ·
Valde enĩ felix ẽ qui digne cele⸗
bꝛarz vnã · Excipit᷑ dies natiuita-
tis dni/ qua die celebꝛant᷑ treſ· Ita
ꝙ ula die põt vnus ſacerdos cele-
bꝛare tres miſſas · vt habet᷑ de coõ⸗
ſecratiõe · diſt · · ca· nocte ſancta · Et

ql fuit ſub

cintat in anron ſignet ſta ſehr
lege inſtatu incen⸗

ſit homines ſare niſtü nn dick

legs et pyhan · e n habebãt

feqri notita de eo. Et jdo canta

in auron q inepit lux appareft
Hno bñ chre ñ in ila miſſaca

ta? Nux fugebit hocie c· Leria
miſa dictk in claro die et ſot ſtar
tum ge in q ſums . Et dicit offi⸗
aum puer natus nobiſ⸗. Alia
cqlſaẽ ad vepitand treſ natiuita-
teſchiſt. i pmadick ad reyfr
tand mruitate etra qua nans
li te⸗ Vndict mnindrotu ſ⸗
R 4 meflluns mens
genun te.· E dict

miſſam uouſy dixent
ogruũ ẽ e g bmadi
Alie aẽ hoꝛe ter ve⸗
npletonu pit dici ante
otand etia g ſacerdoſ
ſeu fare officlum pro
a⸗ Zde tpe, A de ſanr
us agt in Aaterra

um ſepdumum quodens
ebet celebꝛan miſſr

ratio qre illa die dicunt᷑ treſ miſſe

vna ẽ · ꝓpꝛ miſteriũ · qm̃ ꝑ iſtas treſ
miſſas repñtant᷑ treſ ſtatuſ.ſcʒ ſta-
tus añ legem/ſtatus legis/et ſtat⸗
&r̃e · Alla miſſa qᷓ cantat᷑ media no-⸗
cte repñtat ſtatũ qui fuit añ legẽ.
qñ totus mðſ erat in tenebꝛis· Vñ
in ula miſſa cantat᷑ illa ꝓphetia iſa.
ꝓłs gentiũ qui ãbulat in tenebꝛis
vidit lucẽ magnã · Scda miſſa que

cantat᷑ in auroꝛa ſignat ſtatũ ſcðᷣm

qui fuit ſub lege · in q̊ ſtatu incepe
rũt homines ſcire chꝛiſtũ pꝛ dicta
legis et ꝓphai · ſed nõ habebãt p-
fectã notitiã de eo · Et ĩdo cantaẽ᷑
in auroꝛa qñ incipit lux apparere
ſʒ nõ bñ clare · Vñ in ulla miſſa cã-
tat᷑· LCux fulgebit hodiec̃ · Tertia
miſſa dicit᷑ in claro die · et ſigt ſta
tum gre in q̃ ſumus · Et dicit᷑ offi⸗
cium puer natus ẽ nobiſẽ. Alia

cauſa ẽ ad repñtanð treſ natiuita-

teſ chꝛiſti · Nã pᷣma dicit᷑ ad repñ-
tanð natiuitatẽ eternã qua natus
ẽ ex patre · UVUñ dicit᷑ in introitu il-
lius · Dñs dixit ad me filius meus
eſtu ego hodie genui te · Et dicit
illa miſſa de nocte qñ tꝑs ẽ obſcuꝛe
ad deſignanð ꝙ illa natiuitas ẽ no
bis occulta. Scda miſſa dicit᷑ ad re
pñtanð natiuitatem ſpũalem qua
naſcit᷑ chꝛiſtus in aĩabus iuſtoꝛe p
gr̃am. Vñ cantat᷑ in illa miſſa Lux

fulgebit hodie ſuꝑ nos· Aux id eſt

grᷣa dei · CTertia miſſa repñtat nati
uitatẽ tꝑalem qua natus ẽ ex btẽa
vgine maria ꝓ ſalute nr̃a. Vñ ca-
nit᷑ puer natuſ ẽ nobis c.· Verun-
tñ ſi ↄſiderẽt᷑ euãgelia qᷓ legunt᷑ in

iſtis miſſis · ¶ Drima miſſa repñtat

natiuitatẽ tꝑalem qua chꝛiſtus na
tus ẽ ſᷣm carnẽ ex maria vᷣgine · vñ
illð euãgeliũ qð legit᷑ in illa miſſa
puta Exijt edictũ a ceſare auguſto
loquit᷑ totũ de iſta natiuitate vt pᷣʒ
intuẽti ipᷣm · Scda repñtat ſpũalẽ
natiuitatẽ · tũc enĩ legit᷑ iſtð euãge
lium · Maſtoꝛeſ loqbant᷑ ad inuicẽ·
qd totũ põt intelligi de iſta ſpuũali
natiuitate · Tertia repñtat natiui-
tatẽ eternã q̃ natus ẽ ex patre · vñ
tẽ legit᷑ euãgeliũ · In pᷣncipio erat
vbum · qd totũ loquit᷑ de natiuitate
eterna filij dei Notanð etiã ꝙ

in die paraſceue nõ debet dici mif/

ſa. Et rõ ẽ qꝛ iſtud ſacramẽtũ ẽ fiꝰ
gura paſſiõis chꝛiſti, qᷓ tali die fuit
facta· et veniẽte vitate ſcʒ paſſiõe
& illa die debet ceſſare figã ſeʒ ſa
cramẽtũ · Alij ſautẽ diebuſ nõ debʒ
dicẽ ſacerdos n vnã miſſam niſi in
caſu ncẽitatis in quo põt celebꝛare
duas miſſas tm̃ · Et vnus caſus ẽ
ſi aliqͥſ moꝛiat᷑ et ſacerdos celebꝛa
uerit miſſam de die põt dicẽ miſſã
ꝓ defunctis ſcʒ requiẽ dũmõ ſit ĩie
iunus, et nõ ſit alius ſacerdos qui
celebꝛaret · Alius caſus eſt · ſi ſit ali
quis in piculo moꝛtis- et petat coꝛ
pus chꝛiĩſti ſibi dari et ſacerdos nõ
habeat hoſtiã ↄſecratã põt iteꝝ ce
lebꝛar e! dummõ(vt p̃dixi)ſit ieiu⸗
nuslet ñ ſit alius paratus celebꝛa
re:qꝛ ullud ſp ẽ intelligenð · Alius
caſus ẽ neceſſitatẽ nuptiae· ſcʒ
qñ tpus nuptia tranſit ſi miſſa dĩ
cta ſupueniãt aliqui qui habeãt cõ
trahere põt iteæ ſacerdos celebꝛa
rel dũ ſit ieiunus vt ſup dĩxi · Aliſſ
caſus eſt ſpꝛ neceſſitatẽ ꝑegrino

qñ ſcʒ ſuꝑuenerĩt pegrini miſſa di
cta. Et iſtum caſum ponit ray· in
ſumma ſua· Sʒ ſalua eius reuerẽ-
tia iſtud videt᷑ expᷣſſe ↄtra capłm·
te referẽte · ex · de celebꝛatiõe miſ⸗
ſax· Caſus enĩ illius capłi ẽ ꝙ ar
chiep̃us ſepõtinus in die cene dñĩ
de antiqua ↄſuetudine tenet᷑ ↄficẽ
criſma in eccłᷣa ſepõtina· Et idem
archiep̃ſaſcẽdit de mane de ðſue⸗
tudine ad gargarinã eccłaʒ vt re-
cipiat ibi ꝑegrinos illius loci/ ibi
a clero et ꝓpło compellit᷑ celebꝛare
Vñ ſr̃ hoc imploꝛauit ↄſilium pᷣpe
Qui pᷣpa rñdit· q; in eccła ſeponti
na in qua tenet᷑ criſma ↄficẽ timmõ
debeat celebꝛare · Ex q̊ manifeſte
apparet ꝙ rõne pegnoꝝ nõ debet
tranſgredi inſtitutio de vnica miſ-
ſa celebꝛada in die · Saluo tñ me⸗
lioꝛi iudicio magis appꝛobo circa
iſtã ↄſuetudinẽ ꝗqᷓ obſeruat᷑ in aliqͥ-
bus eccłijs gallicanis · qñ ſcʒ dctã
miſſa veniũt aliqᷓ ꝑegrini ad aliq;

eccłaʒſi non ſit ibi alius ſacerdoſ

paratuſ celebꝛare! ſacerdos induit
ſe ſicut ſi debẽt dicẽ miſſam · et di⸗
cit eis miſſam de btẽa vᷣginems vk de
ſctõſpiritu, vł de illo ſctõ ꝓ q̊ fit ꝑ-
egnatio · nõ tñ dicit canonẽ · nec cõ⸗
ſecrat: ſed ondit eis reliqͥas aliq̊s
loco eleuatiõis coꝛpoꝛis chꝛiſti · Et
iſta miſſa vocat᷑ miſſa ſicca · Tam̃ ſi
alibi ſeruet᷑ alia ↄſuetudo/iuẽ opi-
nionẽ ray· nõ ↄtemno eã · Aliug ca
ſus eſt pꝛ ncẽitatẽ honeſtatis vel
vtilitatiſ vt ſi miſſa dicta ſupueni-
at aliqua magna ꝑſona qᷓ vellʒ au-

dire miſſam põt iteꝝ ſacerdos ce-

lebꝛare dũmõ ſit ieiunus · Iſtũ ca-

tytulo de celebꝛa · miſſax · De iſta
neceſſitate neſcio quĩd dicã.qꝛ non
video hic tantã ncẽitatẽ! ꝙ ſpꝛ eã

debeat traſgredi madatũ de vnica

miſſa celebꝛãda · p̃ſertim cũ magne
ꝑſone non multum noſtris tpibus
ita afficiant᷑ ad miſſas · Et illi qͥ af
ficiunt᷑ ducũt ſecũ ꝓpꝛios ſacerdo-
tes · Alius caſus ẽ pꝛ ncãitatẽ de
biti · ſicut qñ ſunt due eecłe ãnexe/
et q̃libet ẽ curata id eſt habʒ curã
animaxl et hñt redditus ita tenu
eſꝙ ñ ſufficent duobꝰ ſacerdotibꝰ
ſed vnus ſolus ſacerdos habet cu-
rã vtriuſqʒ · In iſto caſu ſacerdos
põt vna die in qualibet illa eccle
ſiae celebꝛare in ilł diebus in qui

buſ tenet᷑ ꝓpło ſuo ad dom miſſam

vł ad miniſtranð ſacramẽta/vł of
ficia illa qᷓ reqͥrũt miſſam· Et iſte
caſus in multis locis ↄtingitet ſʒ
uat᷑ in ptibus doloſanis/ et etiã in
alijs ptibus · Et credo ꝙ in iure nõ
inueni p̃ceptũ expꝛeſſum de vna
miſſa tm̃ celebꝛãda cũ in omnibus
capituł in quibuſfit mẽtio de iſta
mã pona⁊᷑ iſtð vᷣbum ſufficit · quod
vbum ñ impoꝛtatvim coactiuã.Cõ
ſuetudo tñ eccłe qᷓ̃ peminet euicũ-
e; auctoꝛitati habet et tenet hoc ·
ideo nullus debet facẽᷣ ↄtrariũ et
ſi faciat peccat/ puniri dehʒ · In
qcunq; autẽ caſu qñ ſacerdos cele
bꝛat plureſ miſſas in pᷣma nõ debʒ
ſumẽ aquã vł vinũ poſt ſumptioone

ſangnis ſed ſolũ oſlauare/ et cauẽ

ſibi qᷓntũ põt ne aliquid trãſgluti-
at· qꝛ ſacramenta a ieiuno ſunt ſu⸗
menda· Et in q̃libet miſſa coꝛpus

ſum ponit gloſa ſuꝑ ca: ↄſuluiſti.in

ſumẽtox al debtjalniniſtati
nemeffejquiſp erenet la⸗
onelt erpbtena meccox. Conpt
eni calinũ ſiubutanſ olons
caris in debitz weſte qua die pce
dente indutus fuerat viride ent
miſſum inocul patientẽ cruciabat
Oiseſts mdebtanecetin ofe
colini, cuatimnags notet in
Aecadſe tohigchuſe⸗ Vnfig
tuefutßeeyti legſ laten moyi⸗
exo Xrnij, Farieg veſteg ſndrs
ſer kn cbus ſmaiffranig min
et ifi. Vñ ſiend g oñſyeſte
qo inguit ſacorgog oh⸗
a os debẽt eſſe ſn⸗
te et benoh .
e andg gy la wſig , gij

In itocaſi ſrerdog
in qual bet llax eccle
re in il diebug in qui
ſuo ad dom miſſam
and ſacramẽta vl of
rüt miſſam. Lt iſte
locs dungiteet ſ
doloſanis /et enain
t credo gy in iure ni
p expreſſum de vna
Aebrada cn inommibus
quibuſfit meto de itn
ſtö vobum ſuffiet. quet
npoꝛtatpin cotiu
ercleq eminet uru
ati habetet tertho
debet fars Ni
Apuniri dez·
, ſarerdos cele
miſas in hma no dedz
ſt ſumptone
ſluollauare / et n⸗

chuſti recipiat et ſangnẽ · et in vl⸗
tima recipiat ablutionẽ q̃ eẽmunit᷑
recipit᷑ poſt ſumptiõʒ ſangniſ chꝛi-
ſti et nõ in alijs miſſis vt dixi · Iſta
habent᷑ e · de celebꝛatiõe miſſaxe ·
ca· ex parte · et de ↄſecratiõe · diſt ·
quinta · vt ieium · et vij · q · pꝛima/

Capitulum Ocłauũ deveſtibus
quibus debet indui ſacerdos·

¶ni tempoꝛe veſtimenta tua
ſint candida · vᷣbum ẽ ſapiẽtiſ
Quãtum faciat debitus vſus ve⸗
ſtimẽtoꝛe ad debitã adminiſtratio-⸗
nem officij qdð quiſq; exercetſatis
oñdit exꝑiẽtia medicoꝝ · Comptũ
ẽ enĩ ꝙ colliriũ ſalubꝛitatiſ doloꝛis
oculoꝝ mitigatiuũ tritũ ab appote
carijs in debita veſte qua die pᷣce-
dente indutus fuerat viride erit
miſſum in ocuł patientẽ cruciabat
Si g veſtis indebita nocet in ↄfe-
chõe collirij, quãtũmagis nocet in
ↄſecratiõe coꝛꝑis chꝛiſti · Vñ figã
tiue fuit p̃ceptũ legiſlatoꝛi moyſi ·
exo · xxviij · Facies veſtes ſanctas
aaron/in qͥbus ſancti ficatus mini
ſtret mihi · Vñ ſcienð ꝙ om̃ſveſteſ
q̃s induit ſacerdos debẽt eſſe ſan-
ctificate et benedicte ab epiſcopo ·
Notanð g ꝙ illa veſtis q̃ pꝛimo
induĩt᷑ ſeʒ illa ꝑua camiſia vłſuꝑ-
pelliciũ non eſt de eſſentia miſſe in
ſimplici ſacerdote ſed ſolũ de bene
eſſe · q dico ſpꝛ ep̃os et canonicoſ
regulares/ et capellanos honoꝛis
dñi noſtri pape quoꝝ ẽ tał habitꝰ
S ula parua camiſia de qua detm̃ ẽ
vł loco eius computato ſuppellicio

ſeptẽ ſunt veſteſ qbus induit᷑ ſaẽ⸗
dos in miſſa ·ſcʒ illa camiſiavł loco
eius illud ſuꝑpelliciũ·amictumal⸗
ba·cingulum·manipulus. ſtola⸗ ca
ſula· Et iſte ſeptẽ veſteſ ſignãt vij
dona ſpũſſancti/qbus debet eſſe ſa
cerdos ꝑfuſus · Vnð luẽ.xxiiij · ca ·
Induamĩ vtute ſpũſſancti ex alto
vł ſignat ꝙ ſacerdos debet eſſe cõ
tra ſeptẽ pctã mõꝛta lia munitus
armatus · Vñ apłs ad epheſi · vj ·
Induite vos armat᷑a dei vt poſſi
tis ſtare aduerſũ inſidias diaboli
vl ſignãt vij · vᷣtutes ſcʒ treſ theo-
logicas et quattuoꝛ cardinales,ms qͥ-

bus debet eſſe adoꝛnatus · vñ apłs⸗

ad rõ ·xiij · ea · Induamini arma lu
cis/id ẽ arma vtutũ ·qꝛ nõ eſt licitũ

indutũ ſacco/id ẽ pctõ/aulam regiſ

id ẽ chꝛiſti qui ẽ rex regũ intrare ·

vt dicit᷑ in libꝛo heſter · iij · ca · Uel
ſignãt ꝙ ſacerdotes debẽt eſſe ſe

ptem opibus miſericoꝛdie dediti ·
vñ apłs · Induamini hieſum dñm

chꝛiſtũ · cuius ſapĩe nõ ẽ numerus

vt dicit᷑ in pſalmo · vl ſignãt ꝙ ſe⸗
ptem petitiõeſ oꝛõnĩis dñice exaudi

unt᷑· in ſignũ cuius legĩ in libꝛo he

ſter · ꝙ heſter induta veſtibus re-
gijs fuit exaudita ab aſuero · Vel
ſignãt ꝙ; ſacerdoteſ digne cũ iſtis
vij · veſtibus celebꝛãteſ habebunt
ſeptẽ doteſ in paradiſo · ſcʒ iũij· ex
parte coꝛpoꝛis/et treſ ex parte ani
me · In cuiuſ ſignũ legit᷑ in geneſi
xxvij · ꝙ iacob indutus veſtibꝰ eſau
valde bonis/ habuĩt bñdictionẽ pa
tris · Vł ſignãt ꝙ pius hieſus toto
tꝑe qᷓ̃ mᷣuſ durabitqð tꝑus ſeptẽ
diebus vo luit᷑ erit nobiſcũ vſq; ad

ↄſummatiõʒ ſeculi in iſto ſacramẽ
to · Et ita ꝓmiſit ipſe qui ñ mẽtið᷑/
dicenſ . Ecce ego vobiſcũ ſum vſqʒ
ad ↄſummatiõʒ ſeculi · Et vt ſpe
cialius de vnaqᷣq; veſte dicat · ſciẽ
dum ꝙ iſta camina ſeu ſuꝑpelliciũ
ſignat ꝙ ſacerdos debet habẽè mũ
ditiã vite · Eſt enim illa camiſia de
lĩ no albo/et mũdo · et pꝛ ̊ dicit ſa
cerdos auabo inter innocẽteſ ma
nus meas et circũdabo altare tuũ
dñe · Amictũ qð ponit᷑ ſuꝑ caput ſi
gnat eleuationẽ mẽtis ad deũ · quẽ
ſacerdos debʒ hr̃e p aliſs maxime
qñ dicit miſſam · vñ dicit ipſe · ſur⸗
ſum coꝛda/ id ẽ coꝛda ſint eleuata
ſurſum ad deum · Alba q̃ eſt longa
ſignat ꝑſeuerãtiã in bono/quã de-
bet habẽ ſacerdos ·qꝛ qui ꝑſeuera-
uerit vſq; ad finẽ hic ſaluus erit ·
Cingulũ id ẽ ſona qd ꝓhibʒ neve⸗-
ſteſ fluãt ſuꝑ terrã/ ſignat timoꝛem
dei/qui ꝓhihʒ ne anime fluant per
pctm̃ · qꝛ ( vt dicit ſapiẽs) qui timẽt
deũ p̃parabũt coꝛda ſua et in ↄſpe
ctu illius ſctĩficabũt animas ſuas
MWanipuluſ ſignat fructum bonoꝛ
ope quẽ boni ſaẽdoteſ repoꝛtabt
in paradiſo · Vñ de eis dicit pſal ·
ps · cxxv·veniẽte ſautẽ veniẽt cum
exultatiõe poꝛtãteſ manipulos ſu-
os · Stola ſignat moꝛtificationem
carnis · vñ ponit᷑ ad moð crucis· ad
deſignanð ꝙ ſacerdoteſ debẽt poꝛ⸗
tare crucẽ penitẽtie in coꝛde vłin
coꝛpe ſuo· Et ita dicit apłs · ¶oꝛ⸗
tificationẽ chꝛĩſti hieſu in coꝛꝑpeve
ſtro circũferẽtes · Caſula q̃ coopit
om̃ſalias veſteſ, et p̃ᷣↄeminet omni⸗

bus alijs ſignat caritatẽ qᷓ pemi

net oĩbus alijs vtutibus· et qᷓ coo-
perit młtitudinẽ pctõꝛe · In carita
te & radicati iuſte viuamus. Qul
te autẽ adaptatiõeſ poſſent addu-
ci ſed hecſufficiãt quo ad pꝛeſenſ⸗

Ca.jx · cui debz dari eukariſſia·

Voniã nõ eſt bonum ſumere
panẽ filio/et dare canibus.
et margarite nõ ſunt poꝛciſ dande
Cum in iſto ſacramẽto ↄtineat᷑ pa
nis viuus q; de celo deſcendit, chꝛi
ſtus ſeʒ verus deus/a verus homo
qui ẽ p̃cioſiſſima margarita. quam
cũ inuenit homo abſcondit. et pꝛe
Saudio illius vadit et vẽdit omĩa
qᷓ̃ habet et emit eã. Et ido ſacmen
tum illud nõ eſt danð canibus, nec
poꝛcis/id eſt pctõꝛibus im mundis ·
Ad ſcienð & qͥbus debʒ dari iſtud
ſacramẽtũ videnð ẽ pᷣmo de modiſ
ſumẽdi ipᷣm · Notanð ꝙ iſtò ſacra
mentũ põt ſumi coꝛpoꝛałlr/ ſacramẽ
tałr/et ſpirituałr · et ſᷣm E̊ põt uiij ·
modiſ ſumi · Quidã enĩ ſumũt iſtòꝭð
ſacramẽtũ coꝛpoꝛałr tm̃ · ſicut aliqͥſ
infideł qui ñ credit in iſto ſacme-
to eſſe vaciter coꝛpuſ chꝛiſti · Si · n.
ſumẽt hoſtiã ↄſecratã ſumeret iſtð
ſacramẽtũ coꝛpoꝛabłr tm̃·qꝛ ↄſtat q;
nõ ſumẽt ſpirituałr: cũ nõ reciperʒ
fructũ ſacramẽti · nõ etiã recipet ſa
cramẽtałr· qꝛ ille recipit iſtð ſacra
mentũ ſacramẽtałr qͥ credit vᷣacit᷑

in iſto ſacramẽto eſſe coꝛpus chꝛiſti

ſed iſte( vt detm̃ ẽ)nõ credit· qꝛ non
recipit iſtò ſacramẽtũ ſacramẽtałr
ſed coꝛpoꝛałr · Et idem dico de ca⸗
ne/vl de mure/bł qcunq;ʒ alia beſtia

nunt qr fkapunt ſe ſecratg.
er eti iimũt ſrumẽtal . qꝛ exd
ſotchiſtan/ gecht ſib il ſern
cbug eſſo vorariter copus chꝛiſt⸗
etſe ctun ſacramẽto/ vt ẽ ſacra⸗
miti ſed no recipiſt ſpinitualr qt
n reopiut fruchi ſacramen. Qur
d do woapiit itd ſatr aneti cor
porakt ſrametalr /a1ſpinualr ſe
ſcut lunt An qii ci dedie etfr
iceen Gnnen Fa de e
ptob eius multa bunine.
„ Ultq bona rer piuid ſ

n
eſd D ſiumere
n ſunt etanbis.
. porriſdande
Arameto Dnei
ten⸗ deſent ch
dels/71 verug homg
mda marganta. glan
no. abſeoncit. et n
vagit et vẽcht omi
it eã. Et o ſimen
1t dand canibug, ne
Röibus immundis⸗
bug debz dar iſtuc
endẽ pmo de modiſ
Notand qy iſt ſacra
mi copoatr, ſacram
Qundã eni ſumut iſt
orponalr tin ſiut aliil
recit in iſo ſainn⸗
ter copulchiſt⸗· Gin⸗
oſecrati ſunertt ſto
coporly tßne Mr
ntualr ci no reaperz
meu o eti recipet u
rrile kepit ſ ſarra
metalrq credit varit
netoeſſe corpus chulti
gmeno gedt. qenen

aeramẽtii ſacrametelr

. Ct icem dico de 8
geſ aunc; Alabe

-—

ſi dtingat (qdð abſit) comedẽ hoſtiã
ↄſecratã.· Quidã autẽ ſumũt iſtud
ſacramẽtũ ſpirituałr tm̃ ſicut fide
les/iuſti/et ſancti cũ deuotiõe audi
enteſ miſſam,vł hñteſ deuotiõʒ ad
audienò eã · Qui licʒ nõ cõmunicẽt
ſunt tñ participeſ fructus ip̃ius ſa
cramẽt · Et ſie intelligit᷑ vbum au
guſt · dñtis: Crede/ et manducaſti:

crede ſeʒ fide firma et mãducaſti
ſcʒ ſpirituałr · Quidã ſumũt ſeu co

medũt ſacramẽtałrcoꝛꝑałr ſimł/
ſʒ ñ ſpirituałr · ſicut falſi chꝛiſtiani:
qui ſumũt iſtꝭð ſacramẽtũ in pecca
to moꝛtali · Tales enĩ coꝛpoꝛałr ſu
munt·qꝛ recipiunt ſpẽſ ↄſecratas·
et etiã ſumũt ſacramẽtałr · qꝛ ex q̊
ſunt chꝛiſtiani credũt ſub ilłł ſpeci
ebus eſſe veraciter coꝛpus chꝛiſti ·
et ſic vtunt᷑ ſacramẽto/ vt ẽ ſacra⸗
mẽtũ ſed nõ recipiũt ſpirituałr · qꝛ
nõ recipiũt fructũ ſacramẽti · Qui⸗
dã vo recipiũt iſtð ſacramẽtũ coꝛ-
poꝛalłr/ſacramẽtałr/ ſpirituałr ſił
ſicut ſunt illi qui cũ deuotiõe et fri-
de exñteſin caritate/et gra dei/re
cipiũt iſtð ſacramẽtum · et ex rece
ptiõe eius multa bona recipiũt · ſcʒ
gr̃aʒ in pñti/et gloꝛiam in futuro ·
Scðdo ſcienð ẽ quot reqͥrunt᷑ ad
debitã ſuſceptionẽ huius ſacramẽ
ti q ſunt tria·ſcʒ immunitas a pec-

cato moꝛtali: eleuatio mẽtis ad de

um · et mũditia coꝛꝑabł · De pᷣmo di
ctum ẽ ſupᷣ in pᷣmo ca ·et etiã aliqͥd
dicet᷑ infra · de ſcðdo ſcʒ de el euatio
ne mẽtis in deum · Bacerdos ante

canonẽ dicit· ſur ſum coꝛda · qᷓi dicat

ꝙ volens ſumè iſtõ ſacramẽtũ de
bet hr̃e coꝛ ſuũ eleuatũ ad deum ·

de tertio ſeʒ de mũdicia coꝛpali vi
demus ꝙ tractãteſ aliqd ſacramẽ-
tum/manus ſuas lauãtet ido cum
in iſto ſacramẽto tractet᷑ ile qui ẽ
ſctũs ſctõ/reqͥrit᷑ in ſumẽte mũdi
cia coꝛpoꝛal · Notanð tñ ꝙ im-⸗
munitaſa pctõ moꝛtali requirit᷑ de
ncẽitate ad debitã ſumptionẽ iſt
ſacramẽti · Alia aũt duo requiruntc᷑
de magna dgruitate · Et ideo cum
aliqua immũdicia coꝛpoꝛab habe-
at aliqñ ſecũ annexã culpã moꝛta⸗
lem/ et hebetudinẽ mẽtis/ſicut eſt
pollutio qᷓ accidit in ſomnis viden
dum ẽ de iſta pollutiõe quõ impe⸗
dit ſumptionem iſtius ſacramẽti ·
Scienð eſt g ꝙ pollutio qᷓ accidit
in ſomnis non ẽ pctm̃ de ſel ſed põt
eſſe effectus pctĩ moꝛtał/vł venial
vl nullius · ᷣm ꝙ cã illius põt eſſe
pctm̃ moꝛtale/vł veniale/ vł nullũ ·
Semp g recurrenðò eſt ad cauſam
vñ ꝓuenit iſta pollutio · põt enĩ ꝓ⸗
uenire vl ex cogitatiõe pᷣterita/ vł
ex ebꝛietate et crapula/vł ex tem-
ptatiõe diabolica/vł ex infirmita-
te/vł ex alleuiatiõe nat᷑e · Primis
duobus mõiſ nõ põt eſſe ſine pecca
to moꝛtali/vł veniali · qꝛ ſi cogitatio
deliberata cũ cõſenſu pᷣceſſerit vel
ebꝛietas vł crapula fuerit delibe
rata vł ↄſuetudinaria/pctĩ ẽ moꝛ
tale·et ido talł pollutio impedit de
ncẽitate ſumptionẽ iſtius ſacramẽ
ti · Si autẽ cogitatio nõ fuerit cum
ↄſenſu deliberato/vł ebꝛietas ſiue
crapula nõ fuerit deliberata nec ꝰ
ſuetudinaria/ pctm̃ eſt veniale · Et
iõ tał polluto ð ncẽ̃itate ñ impedit
ſuſceptionẽ iſtius ſacramẽti · ſʒ tm̃

de incõgruitate impedit mẽime ſi
fuit cũ ᷑pi imaginatiõe · qꝛ ex cogi
tatiõe( vt cõmunit᷑ dici) depᷣmitur
mens · Sed ſi ſit aliqͥd qð pᷣpõderet
ſicut reuèntia feſtiuitatis/vł time
at᷑ de ſcandalol nõ debet dimitti p
hoc coꝛpis chꝛiſti pceptio · Si autẽ
ꝓueniat ex illuſiõe diabolical ñn cre
do ꝙ debeat dimitti · maxime ſi ve
niat tpe magne feſtiuitatis · vlł cõ-
mums ſiue generał cõmuniõiſ· Si
autẽ ex nate infirmitate vł alleui
atiõe nat᷑e dimittat᷑ pꝛ reuerentiã
laudabile eſt n ſit aliquid qð refoꝛ
met pctm̃ vt detm̃ ẽ ſup · Et ullud
decretũ qð dicit ꝙ poſt talem pol-
lutionẽ homo debet abſtinẽ xxiiij
hoꝛis! intelligenð ẽvt in diſtinctio

ne pᷣdicta · Uiſo g q̃t mõiſ ſumi

tur iſtò ſacramẽtũ, et qᷓ̃ rerunt᷑ ad
debitã eiuſ ſuſceptionẽ videnð eſt
nũc qui debẽt ſumè iſtòꝭ ſaẽmẽtum
Vns ſcienð ẽ ꝙ illlud ſacramentũ

debet ſumi a ieiunii· vt habet᷑ vij ·

q·j · nihil · de ↄſecra · diſt · v · vt ĩeiuni
Notanð tñ ꝙ duplex ẽ ieiuniũ
qðdam ẽ ieiuniũ naxe · Aliud ẽ ec-
cleſie · Jeiuniũ nat᷑e ſoluit᷑ per ſum
ptionẽ cuiuſcunq; cibi ł potus ſum
pti in moð cibi vł potus, vł etiam
meditcine · Jeiuniũ eccłe ſoluit᷑ per
comeſtionẽ cuiuſcunq; ſumpti per
moð cibi vna comeſtiõe facta· Qñ
dicit᷑ ꝙ ſacramẽtũ eukariſtie de-
bet ſumi a ieiuno intelligit᷑ de ĩe⸗
iunio naxe · qꝛ pᷣuſ debet intrare in
oſ chꝛiſtiani ille ſctiſſimus cibusqᷓ;
q̃cunq; alius cibus· ita ꝙ ille qͥ ſu-
mit iſtũ cibum ſacroſcti? nihil añ
ſumpſerit iſta die vł ꝑ moð cibi/ k

potus/vł medicine · Veruntñ quia
ncãtas nõ habet legẽlet infirmis
nõ ẽ poſita lex · ido infirmi,/et illi q
ſunt in ncẽitate poſiti/ nõ ſunt ad ̊
obligati · immo qᷣcunq; hoꝛa ſiue de
die/ſiue de nocte/ſiue poſt pꝛãdium
ſiue ante pñt qᷓntumcũq; fuerit eiſ
ncẽe illud ſacramẽtũ ſumè.· Sed
quid ſi aliqͥs ſacerdos vł alius qui
debet cõmunicare de mane lauet
os ſuũ/ et foꝛte trãſglutiat aliqͥd ð
aqua: nunqͥd impedit᷑ a ſuſceptiõe
huius ſacramẽti? Dico ꝙ añ ſuſce
ptionẽ iſtius ſacramẽti decens eſt
vt qͥlibet ſpũałr/ et coꝛporalr mun
det ſe quãtũ põt · Et iSo lauare os
añ ſuſceptionẽ iſtius ſacramẽti ap-
pꝛobo et laudo · ita tñ ꝙ caueat᷑ ne
aliqͥd de aqua trãſglutiat᷑ ſcienter
Verunti ſi aliqͥd traſglutiat᷑ nõ in
magna qntitate cũ ſaliua/ et ꝑ mo
dum ſaliue non credo ꝙ impediat
ſuſceptionẽ iſtius ſacramẽti· Sʒ
pone ꝙ aliqͥs de nocte et ſero anni
ſum et baccaſalua/ vł feniculum/b:
aliqð aliud ſumpſerit, a aliquid de
reliquijſ remãſerit inter denteſ. et
cum abluit trãſglutit aliqͥd de hoc
qð remãſerat int᷑ denteſ:nunqͥd im
pedit᷑ a ſuſceptiõe iſtius ſaẽmenti?
Dico ꝙ ñn/ex q̊ ſcienter ñ facit! ſed
trãſglutit ꝑ moð ſaliue · Iſtud etiã
ſacramẽtũ nõ debet ſum n ab illo
qui habet vſum rõnis · Vñ nõ de⸗
bet dari pueris anteq; pxueniãt ad
ãanos diſcretiõis · vt habet᷑ in capło
Omi ſ vtriuſq; ſexus · ex · de pe · re
qꝛ añ iſtò tpuſ neſciũt diſcernẽ int
iſtum cibũ,/ et cibũ coꝛpalem · et ſie
ipſi nõ exhiberẽt reuerẽtiã debita

lerẽter debet eis dan it tame
tpe fune nllonõ der ed cau
ſmmũ dici Frenetics eta wde
het ani ito ſrramẽtu/ maumne ſi
iimeze de ireueretia ad ſgamẽ⸗
ſcut de erpuite vl aliq alio tali⸗
Loquoꝛ autẽ de frenetcs in abus
RSatus omino vſus ronns. De⸗
morſiacis aute ſi cudeuodoe er re
uerẽna peterẽt cedo gdebet eig
dan dum mtaleſ habeat vſum ra
honig et acullẽ deuotione ad itz
ſraneni. Etcreco tant de
toni habe oſent a lwamẽun
pvate ſaranẽti a demonio
ent. opmſ geiz, . be
iſtoſe —
mentũ qdirell gode

uſß ſe infectis/ poſent coꝛ

45 ſaramẽti 4
atñꝙ caueat ne
1glunat ſiiontor.
traſglutiat no in
ſaliua et pmo
redo q, impediat
Tcramed- Sʒ
noce et ſero anmi
1a/ N femiculum /
pſent, 1altquid de
ert inter dentel et
glucit aliia de hor
ne dentel nunga in
eſtus ſünent;⸗
Nenerifint/ ſe⸗
ſalue. Jſd eti
bet ſumi n ab llo

rnis⸗ Vñ node⸗
nteßj pueniit
ct habet in caßlo
rus eñ de pe.1 kt

ſclt diſcerne int

tanto ſacramẽto · Eadem etiã rõne
iſtꝭ ſacramẽtũ nõ ẽ danð amẽtibuſ
ſiue furioſis · Diſtinguenð eſt tñ de
iſtis·qꝛ aut taleſ fuer̃t furioſi a na
tiuitate/ ita ꝙ nunq̃; habuer̃t vſũ
rõnii· et credo ꝙ iſtis iſtð ſacramẽ
tum nõ debet dari. qꝛ iſtð ſacramẽ
tum reqͥrit actualem deuotionẽ in
ſuſcipiẽte · et taleſ nõ pñt hr̃e eam
Aut taleſ aliqñ habuerũt vſum ra
tionis/ ſed amiſerũt ipᷣm pꝛ aliq̃ʒ
cãazꝭ/et habent aliqua lucida inter-
ualla. Et tpe q̊ habẽt talia lucida
interualla ſi petãt cũ deuotiõe iſtðꝭ
ſacramẽtũ ·et velint ipᷣm reciꝑe re
uerẽter ! debet eis dari · ita tamẽ ꝗ;
tye furie nullomõ det᷑ eis pꝛ cau-
ſam iã dictã · YFreneticis etiã nõ de
bet dari iſt ſacramẽtũ! maxime ſi
timeat᷑ de irreuerẽtia ad ſacramẽ-
ſicut de expuitiõe,vł aliqᷓ alio tali
Loquoꝛ autẽ de freneticis in q bus
ligatus ẽ omĩno vſus rõnis· De⸗
moniacis autẽ ſi cũ deuotiõe et re-
uerẽtia peterẽt credo ꝙ debet eis
dari · dum tñ taleſ habeãt vſum ra
tionis/et actualẽ deuotionẽ ad iſtꝭᷣ
ſcramentũ· Et credo ꝙ tantã deuo
tionẽ habẽ poſſent ad ſacramẽtum
vᷣtute ſacramẽti a demonio libe
rarent᷑ · Lepꝛoſis etiã nõ debet da
ri iſtð̊ ſacramentũ ·qð intelligo de
lepꝛoſis ſic infeccis/ꝙ ñ poſſent coꝛ
pus dñicum recipere/et tractare in
oꝛe ſuo quin ipᷣm reijcerẽt · ſicut ſẽ
multi qbus ceciderũt labia/et den
teſ et ſunt toti coꝛroſi vſq; ad gut⸗
tur · Sicut legit᷑ ð qdam monacho
ciſtertienſi in vita ſancti Ludouĩci
qᷓndam regis frãcie · cui qñ ponebã

bolus in oꝛel cadebat ſibi bolus de
oꝛe · et tali ſic lepꝛoſo nõ debet dari
coꝛpus chꝛiſti · Alijs autem lepꝛoſi⸗
bñ põt dari · Sacerdos etiã lepꝛoſꝰ
nõ debet in pñtia ꝓpłi celebꝛare: ſʒ
ſi ad partẽ/vł in ſecreto vellet! poſ
ſet · Et ita intelligo illa capła·ex.
de cle · egrotãte · n de rectoꝛibus.⸗
tua nos · Mugo etiã dicit · ꝙ ſacer⸗
dos lepꝛoſus poſſet celebꝛare alijs
lepꝛoſis pñtibus/damnatis etiã ad
moꝛtẽ ꝓ crimĩbus ſuis · qᷓbus/n de
gratia ſpeciali nõ dat᷑ vnqᷓ; coꝛpus
chꝛiſti ſicut ilł qui ſuſpendunt᷑ vel
ſubmergun᷑/ ł cõburunt᷑/ł quõlibʒ
alr ĩnterficiunt᷑ · Alł autẽ qui ꝓ cri
mine heſis cõburunt᷑ ſi cũ deuotio
ne, humilitate/et reuerẽtia petant
debet eiſ dari coꝛpus chꝛiſti · vt ha
betur eẽ · de heſi · ca · ſuper eo · li · vj ·
Sed nunqͥd exñti in pctõ moꝛta⸗
li danð ẽ coꝛpus chꝛiſti?ꝰ Ddm ẽ q
ptm̃ aut ẽ notoꝛiũ/aut occultum · ſi
ſit notoꝛũ puta qꝛ ẽ notoꝛius vſu⸗
rarius,/ vł notoꝛiuſ ↄcubinariuſ/vł
quõlibʒ alius notoꝛius pctõꝛ/n di⸗
ſcedat et õm ſtatuta eccłe ↄdigne
peniteat nõ ẽ ei danð coꝛpus chꝛi⸗
ſti, qntũcunq; petat · immo ẽ ſibi di
cenð· amice nõ ẽ bonũ ſumẽ panẽ
filioꝝ/et mittẽ canibus · Si autẽ ẽ
pqti occultũ: aut iſte petit coꝛpus
chꝛiſti tꝑe q̃ tenet᷑ cõmunicað puta
tꝑe generał cõmuniõiſ vł qꝛ ẽ in-
firmus. ſic de alijs caſibus in qui-
bus tenet᷑ q libet cõmunicare?: aut
petit alio tpeſi petat alio tpe quã
tũcunq; petat in publico nõ teneẽ
ſacerdos dare ip̃m ſibi ſed debet
ei dicẽ: amice nõ eſt tꝑus cõmuni⸗

cand · ¶ ðo nõ debeo tibi dare coꝛ
pus chꝛiſti ſed expecta tꝑs ſtatu-
tum · Si autẽ petat tpꝑe q̃ tenet᷑ cõ
municare/ aut petit in publico/aut
in ſecreto · Si petat in ſecreto nõ ẽ
ſibi danð: immo ẽ monendus ne pe
tat in publico · ſed ſi tał ptinax in
malicia ſua petat in publico dari
ſibi coꝛpus chꝛiſt ſacerdos debet
ipᷣm ſibi dare · qꝛ nõ debet eũ ꝓde⸗
re nec alius debet pᷣari ſuo iure!:

qᷓuſq; ſit declaratũ ipᷣm amiſiſſe iuſ

ſuũ · Et ido cũ qlibet parrochianuſ
