tẽ ad inpgnatã accedit. lam
ſquil. inpgnatz aceclt et te
fen oppnatpuep animati ſt ir⸗
clanis q, z daber aeri wi ⸗
lerd etiſbiinpitat a pe⸗
alirguic ſequtur exeo.

taſuge rine wreſ

enutgz gigi ſrtri

noco ſmnaſinple
e wi · geric dait
recter tenet· vt .
i. Gexrts eſtra
Ne vca ,0 wiiͤ/

gunte pal Pum
cro mocetpete debi
aoet n cont
peprram. Lerdo
lrettpe purgabons
ee tpe meſnoy Qnt
utpibis ittrch e1
ebento⸗ Etſetemmimt.
ſnts tanatus⸗

topinifdl/ oDde
in dbis dMnet eo
8eti indici notan.
ſuntquinh tpa n
nulret pete debtiſ⸗
ceſtoni ieinnian / e
„pjr no porine
lns⸗ Dict iſen
—
enpils nimiuß/

ita etiã ꝙ ſpꝛ tempuſ ſi deus pcepiſ

ſet nõ abſtinerẽt · qꝛ ſicut furari txye

ſacro nõ mutat ſpẽm ita nec debitũ
in diugio petere tꝑe ſacro Seppe tñ
eſt annexa irreuerẽtia ſiue ĩrreligio
intẽperãtie ↄiugio voluptati vacã
tum ex q̊ et graue veniale/et moꝛx-
le ſepe cõmittit᷑ · Vñ pᷣmo dialogoꝛe
gre; narrat de diugata·q victa car
nis illecebꝛis nõ abſſinẽ ſin noctel in
craſtino ad eccleſiã dedicandã cũ re
liquijs beati ſebaſtiani martyriſ ve
niẽſ cũ alijs/a diabolo arrepta fuit ·
Moc tñ nõ cogit qð ullð fuerit moꝛ-
tale. q; etiã p pctm̃ vemale tradif
quiſ ſathane· Vñ etiã ꝓpheta a led
ne occiſus eſt · tertij · regũ · xiij · Non
enim in animã ptᷣatem accipit niſi
p moꝛtale · ſed in coꝛpus ſic · Reddẽ
So cum diſplicẽtia tꝑe qᷓntũcunc; ſa
crol nullũ pctm̃ ẽ · qꝛ debitũ/et neceſ
ſarium eſt ex quo vᷣbis ab ex actio-
ne compeſci non poſſunt/
Scoõm et tertiũ ẽ tꝑſ qð ẽ poſt cõ
ceptũ ꝓpꝛie · et pꝛope parcũ · de qᷣbus
ctm̃ ẽ S· parte qnta · ca · j· E· vj · quia
vt pe · de pa · dicit ſp ẽ pctm̃ petẽ de⸗
bitũ vtq; indr̃nter tꝑe conceptus

partus ·qꝛ et bꝛuta ðdtinent elephas

autẽ ad imp̃gnatã ñ accedit · Nam

ſi quiſ ad impᷣgnatã accedat/et p̃ter

ſpem oppmat pue anĩmatũfit ir-
regularis · q; ſeʒ dabat operã rei ⸗
licite · Vnð etiã ſibi imputat᷑ ad pe-
namquicquid ſequitur ex eo⸗/

Quartũ ẽ tpe purgatiõis ↄiugis

poſt partum infra · xl · dies · Verum
ꝙ in veteri teſtamẽto vſq; ad xl · vł
lxxx· diem mułr a viri thoꝛo ſicut a
templo abſtinebat cerimoniale fuit
ideo hodie nõ ligat · Vñ ſicut mułr

in noua lege ſtatim poſt partum ſine
moꝛtali poſſet eccleſiam intrare/nec
debet ꝓhiberi (ſi autẽ ex veneratio
ne voluerit abſtinẽ deuotiõi eius nõ
eſt imputanð) ĩta ſi ſtatim poſt par-
tum alteruter petit debitũ/nõ ẽ moꝛ
tale ſʒ veniale · Et indecẽſẽ ꝙ non
abſtineat a cõſoꝛtio viri q;diu abſii⸗
neat ab ingreſſu templi· Pimũ ꝓ⸗
bat᷑ e · de purificatiõe pꝰ partũ · c · ·
Ergo poſt partũ in puerperio ñ eſt
ptm̃ moꝛtale · qꝛ timet᷑ de egtudine
vxoꝛis · Ad puerperã & accedẽ erat
ꝓhibitũ lege moſaica. hodie tñ non
ꝓhibet᷑ tẽplum ingredi · qꝛ et emoꝛ-
roiſſa tetigit fimbꝛiã veſtimẽti chꝛĩ
ſti · vt patet vbi ſupᷣ de purificatiõe

poſt partũ · et in decre diſt . v· ad eiuſ

ↄcubitũ · Nibilomiꝰtñ ibið ꝓhibet᷑
viro ad eã accedẽè · nõ autẽ de neceſ
ſitate! niſi adhuc eſſet infirma · et p
hoc eſſet piculum moꝛtis/t?ł agrauæ
tio infirmitatis · Mec pe · de pa⸗
Quintũ ẽ tpe menſtruo · de q̊ eẽ
ſup̃ dctm̃ ẽ · Vnð dicit idem petrus·
ſi innãalis et accidẽtał ſit fluxus/a q̊
młr diciẽ emoꝛroiſſa. nõ interdicitur
petitio vł redditio · qꝛ qñ ẽ infirmi⸗
tas ppetua vł nimis diuẽna! picu-
loſum eſſet ↄiugatis aliqbus ꝓbibe
tũc etiã młr ↄciꝑe nõ põt ſzm qſoã ·
Vñ non timet᷑ ꝓli · Jðo tũc ẽ venia
le petere · cũ nõ ſperet᷑ ꝓleſ · niſi ſit p
foꝛnicationẽ vitandam in ſe vel in
alio· vt tactum ẽ ſup · parte v· ca· ·
Gvij · Si autẽ ſit naliſ in menſe(a 43

—

et mẽſtruata dicit)adhuc non videt᷑

moꝛtale ſciẽter petẽ/vł reddẽ. Vñ
młr ſi ſine ſcandalo viri põt ſe excu
ſarel debet ſubterfugẽ · Ałr nõ pee
cat cum doloꝛe reddẽdo ſʒm bõuen ·

WWWW51e

et pete de tarquino · Sed dicunt ꝙ;
exigere ſcienter ẽ moꝛtale moti au⸗

toꝛitatibus hierony ſupᷣ allegatis ·

ca.j· huius partis · C. vij · Et Leuitici
xviij · Ad mulierẽ que menſtruũ pa
nt᷑ nõ accedas · Sed dicit pe · de pa ·
ꝙ illa opinio nõ videt᷑ va·qꝛ non eſt
maioꝛ timoꝛ de infectiõe ꝓlis tẽpoꝛe
mẽſtruoꝛeqᷓ; tpe lepꝛe · tunc autẽ pe
tere nõ ẽ moꝛtale · & nec nunc · Vnð
albertus/et pe · de pa.ſoluunt argu-
mẽta boneuẽture pet᷑ de tarqͥno:
Sextũ eſt de tꝑe qñ licet habere
nuptias · de quo ſupᷣ dctm̃ eſt· parte
quarta · ca·j · Sñij · Cribus enĩ tpibꝰ
celebꝛatio nuptia interdicta eſt · ſi
cut ibið dcetm̃ eſt quo ad tria qꝗᷓ cõti-
net nuptiae ſollennitas · Dꝛimo eſt
interdicta benedictio nuptialis · Se
cundo feſtum ↄiugij nuptialł Ipꝛ la-
ſciuias que tunc fiũt · Et pari rõne
dicit pe · de pa · vt ſup̃ tactũ eſt videt᷑
interdicta traductio ſollennis ſpõſe
que aliqñ poſt nuptias fit de domo
parentum ad domũ viri in qua etiã
multe inſolentie fiũt iſtis tẽpoꝛibuſ
diſcoꝛdãteſ. Sunt autẽ hec tria tꝑa
Aduentus incluſiue a dñica pꝛima
vſq; ad octauas epiphanie incluſiue
Et incluſiue a ſeptuageſima vſq; ad
octauas paſce inc luſiue· Et domini⸗
ea ante aſcenſionẽ excluſiue vſq; ad
octauas penthecoſteſ excluſiue. Tñ
quia ↄſuetudo eſt optima legum in
terpꝛes/ ideo ẽ ſequẽda terre ↄſue-
tudo de pꝛincipio et fine,/ excluſiue ł
incluſiue dictoꝝe feſtox· Nec feſtum

omniũ ſancto/nec aſſumptiõiſ bea
tevirginis/nec qdcunq; aliud tem-
pus ſcz ie iunio/ꝓceſſionũ/feſtoꝛũ
nec annus poſt moꝛtẽ diugis inter-
dicitl niſi tria tempoꝛa ſupꝛadicta.
Vñ ſicut alijs tẽpoꝛibuſ petere debi
tum non eſſet moꝛtale,/nec foꝛte ve-
niale ſic nee dtrahere.cum nõ ſit ex

pꝛeſſe ꝓhibitum· Sed hig tribus tẽ

poꝛibus eſſet moꝛtale nuptias cele-

bꝛare · pꝛ expꝛeſſam ꝓhibitionẽ. li-
cet non eſſet moꝛtale debitũ petere
a coniuge rite pꝛius benedicta. vt
late diſtinctum eſt,
Quod de lepꝛa moꝛali dicere ꝓpo-
ſueram chꝛiſto duce expleui

Religioſi doctiſſimiĩq; viri fratriſ
iohannis Nyder/ſacraꝛe littera-
rum pꝛofeſſoꝛis digniſſimi,/ oꝛdi-
nis pᷣdicatoꝛtractatus de Aepꝛa
moꝛali/cuilibet ↄfeſſoꝛi perneceſ
ſarius/omnia vitioꝝ genera bꝛe-
uiſſime examinanſ/feliciter finit ·
Qui completus eſt pariſius per
induſtrioſos impᷣſſoꝛie artiſ libꝛa-
rios atq; magiſtros Oichaelem
de columbaria/Udalricũ gering/
et Martinũ crantʒz · Anno domi⸗
nice natiuitatis illeſimoqua-
dꝛingẽteſimoſeptuageſimotertio/
menſis martij · die paimo:

Cari de rrute et e

—
=-
=¶
—
=S

tulum prmum dei V
(apitllum p- ficaria ſramento

Caplm i, de umer ſamentoum;

Ractatus ſdo piime part pꝛne
debeyeſno hebetocte capitula⸗
Laylmn pimi 40 ſtbaytſms/1vne
Capinlun lrumcim de natenia bapeiſ
apltulum terum de forma baptiſm
Opitulumquartum de miniſtro bapſin
pitilum quinti de iuſapietibus bayt
ypitlum ſexuum de nin baptiſimn.
Qapitllum ſepbmnum de gFechi bapoſſn
Cpidllum odamumde annensbepaßn

Ractatig tertig pamepas

us pr
de girnatione⸗ kbet e

Ccpinlum primun quid ſſtconfinmat
Piculum ſPerungum de mxen cent
itlum tertim de fnma 9a

1
lde lepen nmrgl dicere ee⸗

ne eſlodieenlei,

Saſf wctſinii ati
1 Nyger ſcar ittera⸗
vfeſonddigniſimi odi⸗
ator tradatus de ſepra
cullbet ofeſon pemnerel⸗
ormmna vidon generavre⸗
Ne examinan fehater fin-
Ccompledis eſ parſius per
ſnoſos imß ſone arnſlha⸗
atq magſtros rhalen
olumbana calnci gen,
Oarund crane AnwdoN
natuit laſnon
õõ
5 nanijle umd

Tabula libꝛi qui manipulus cu⸗
ratoe appellat᷑/ incipit feliciter

Liber iſte pᷣma ſuĩ diuiſione in tres partitur
partes pꝛincipales · In pꝛima parte agið᷑ de
ſacramentis,/ et his que pertinent ad ipſoꝛum ſa-
eramentoꝛum adminiſtrationem · Et diuidit᷑ pars

illa pꝛincipalis in Septem tractatus .
„

KRactatus pꝛimus pꝛime partig pꝛincipalis,
ẽ de ſaẽmẽtiſ in generali.⸗ habʒz tria capła ·
Capitulum pmum de inſtitutioneę ſacramentoxe·
Ca· ij· de virtute et efficacia ſacramentoꝛum.
Capłm ·iij · de numero ſacramentoꝛum 1

mackatus ſcs pꝛime partis pꝛincipalis eſt
de baptiſmo· ¶ habet octo capitula.
Capłm pꝛimũ qͥd eſt baptiſmus 2 vnde dicatur.
Capitulum ſecundum de materia baptiſmi.
Capitulum tertium de foꝛma baptiſmi.
Capitulum quartum de miniſtro baptiſmi ·
Capitulum quintũ de ſuſcipiẽtibus baptiſmum·
Capitulum ſextum de ritu baptiſmi-
Capitulum ſeptimum de effectu baptiſmi ·
Tapitulum octauum de annexis baptiſmo .

Rackatus tertius pꝛime partis pꝛincipalis
de dfirmatione · habet ſeptem capitula ·
Capitulum pꝛimum quid eſt confirmatio.
Capitulum ſecundum de materia confirmatiõiſ.
Capitulum tertium de foꝛma ↄfirmationis.
Capitulum quartum de miniſtro ↄfirmationig.
Capitulũ quintũ de ſuſcipientibus ↄfirmationẽ.
Capitulum ſextum de ritu confirmationis.
Capitulum ſeptimũ de effectu ↄfirmationis .

Ractatus quartus pᷣme partis pᷣncipaliſeſt
de ſacramẽto eukariſtie.a habet Xxj· capła.
Ta·pꝛimum quid eſt eukariſtia.et vnde dicatur.
Capitulum ſcòm de miniſtro eukariſtie ·

Ca:tertium de materia ſacramẽti eukariſtie.
Ca.·iiij· de foꝛma eukariſtie · ↄſectionis ſangniſ.
Caplm · v · de loco vbi miſſa debet celebꝛari ·
Capitulum vj · ̊ tempoꝛe miſſa debet celebꝛari ·
Caplm vij · qtiens in die miſſa debet celebꝛari.
Ca.viij· de veſtibꝰ qͥbuſ ſacerdoſ induĩt᷑ in miſſa ·
Ca·jx·qͥbus debet dari ſacramẽtum eukariſtie ·
Capitulum · x · de ritu quo debet dici miſſa ·
Ca.·xj· de deffectibuſ qui pnñt occurrere ĩn miſſa⸗

MRactatuſ quintus pᷣme ꝑtis pᷣncipal eſt de
ſacramento oꝛdiniſ:· habʒ quinq; capitula·
Capitulum pꝛimum quid eſt oꝛdo.
Capĩitulum ſecundum quot ſunt oꝛdineſ·
Ca · iij · an in q̃libet oꝛdine impᷣma᷑ caracter·
Ca uiij· in q̊ actu in qlibʒ oꝛdine impᷣmit᷑ caracter
Ca. v. que requirunt᷑ in ſuſcipieute oꝛdineſ:

KRactatus ſextus pᷣme pꝑtis pᷣncipał eſt de
ſacramẽto extreme vnctiõis · et habz vij · ca ·
Ca · primum de materia extreme vnckionis ·
Capłm . ſcᷣm eſt de foꝛma extreme vnctionis ·
Capłm tertium qͥſ ſit miniſter extreme vnctiõiſ ·
Capłm · iiij · quis ſit effectus extreme vnckionis ·
Ca · v. quibus debet dari iſtud ſacramentum-
Ca · vj · in q bus ꝑtibꝰ coꝛpꝑiſ ðʒ fieri iſtðʒ ſaẽmẽtũ ·
Capłm.vij · an debeat iſtud ſacramẽtum iterari⸗

KRactatus ſeptimus pme ptiſ pᷣncipal eſt de
ſacramẽto matmonij· habet duaſ parteſ.
Pꝛima ẽ de ſpõſalibuſ.et habet quinc; capka·
Ca · pmum quid ſint ſponſalia· et vnde dicant ·
Ca· ſecundum qualiter ↄtrahant᷑ ſponſalia·
Capłm ĩij · in qua etate poſſunt ↄtrahi ſpõſalia ·
Capitulum· iiij· quis ſit effectus ſponſalium.
Ca· quintum in qbus caſibus diſſoluun ſpõſalia
Secunda parſ huius ſeptimi tractatus pii
me partis pꝛincipalis eſt de Matrimonio ˖ Et
pabet octo capitula · .
Ca.pꝛimũ quid eſt matrimoniũ ·et vnde dicãat ·

nbeeumcahitls
ha Nani ceß tnemes
Cr uſ ſöndeimhe inehaen
Capialum temum de in me
Ca quartum de impecimet czn⸗
Ca⸗quinti de impedmet⸗ cognce
Ca bxtum dt inpecimero cegnad
Coplm ſytimun de inpellmen⸗
Cplmotauum de inpedinvmod
Qpitulun onumde inpedimente
ſcpituuim deemũ de inpedimẽto
aylm mmecimũ de impecimoto ln
(æxij de inpedimẽto publice hone
(cpialum Fiſ de pedimentv af
An ie ennainid⸗ mpoc
Nde mpecimento tempons
enninn kacdingig
Ptermmſſ quod eſt weraaum

me is eitckeſtde
acinunath⸗
ſet ſuntordlne⸗
einpmmna? caracet.
oꝛcline im nit crader
ſpienteuine.

reptis neipal aſt de
weme vnchomms⸗
exrene vnchonis⸗
GKer exreme dncnii⸗
dig exrreme Mchons⸗
ſwd ſacamertun.
gil ð en iſteinenn
ſtud ſarametun teran,

us zney mriſal de
ni⸗ ht uſnmme⸗
uſeet tubet unc⸗

nlatuct e ent.

ℳ*

trahant ſonalu.

Capłm ſcᷣm qualiter ↄtrahit᷑ matrimonium
Ca.·ĩijqñ/vbi/ qͥ buſ vbiſ fuit inſtitutũ mmimẽm
Ca·iiij que fuit cauſa inſtitutionis matrimonij·
Ca· quintum qui poſſunt ↄtrahere mat᷑monium.
Capłm ſextum q̃t modiſ dicit᷑ matrimonium.
Capłm ſeptimum quot ſunt bona matrimonij ·
Capłm octauum eſt de impedimẽtiſ matrimonij·
Et iſtud octauum capłm vltra ſubdiuidi?
in ſedecim capitula·
Ca·j huiuſ octauĩ capłi ẽ de impedimẽto erroꝛiſ-
Capitulũ ſcdᷣm de impedimẽto ↄditionis·
Capitulum tertium de impedimento voti ·
Ca·quartum de impedimẽto cognatiõiſ carnał.
TCa· quintũ de impedimẽto cognatiõiſ ſpũalis.
Ca.· ſextum de impedimẽto cognatiõiſ legalis.
Capłm ſeptimum de impedi mento criminis·
Capłm octauum de impedimento diſparitatig·
TCapitulum nonum de impedimento violentie.
Capitulum decimũ de impedimẽto oꝛdinum.
Capłm vndecimũ de impedimẽto ligaminis.
Ca · xij · de impedimẽto publice honeſtatiſ iuſtitie
Capitulum · xiij· de impedimento affinitatig.
Capłm:xiiij · de impedimẽtis impotẽtie coeundi
Ca · xv · de impedimento tempoꝛis feriarum.
Capitulum ſedecimũ de his qui contrahunt bã-
nis pᷣtermiſſis/quod eſt interdictum ab eccleſia .

Ecunda pars huius libꝛi in qua agit᷑ de
penitentijs/ et hiſque ꝑtinent ad ↄfeſſio-
num audientiam, et penitẽtiax impoſitio
nem · Et ſubdiuidit᷑ in quatuoꝛ tractatꝰ pᷣncipaleſ.
Ractatus puimus de ¶ Denitẽtia in ge⸗
nerali · et habet quatuoꝛ capitulo ·
Capitulum pꝛimũ quid eſt penitentia·et vnde
dicatur. et quot ſunt eius ſpecies
Capitulum Seðᷣm de ſollenni penitentia ·
Capitulum tertium de publica penitentia ·
Capitulum quartum de pꝛiuata penitentia:

Ractatus ſecundus iſtius ſcde partis pꝛin-

cipalis eſt de ðtritione · ¶ habet ſeptem capitula.
Capitulum pꝛimum quid eſt contritio·
Capitulum ſecundum de quãtitate ↄtritionis.
Capitulum tertium de qualitate contritionis.
Capłm quartum quãtum debet durare ↄtritio·
Capłm quintũ de quibus debet eſſe contritio
Capłꝰm vj·que ſunt cauſe inductiue ↄtritionis.
Capitulum ſeptimum de effectu contritionis

Kactatus tertius eſt de confeſſione.
Et habhet vndecim capitula:
Capłm pꝛimum de inſtitutione ↄfeſſionis·
Capitulum ſcdᷣm quĩ tenent᷑ ad confeſſionem.
Capitulũ tertiũ quo tꝑe tenen᷑ homineſ ↄfiteri
Capitulum quartũ cui debet homo confiteri ·
Capłm quintũ de quibus debet fieri confeſſio·
Capitulum ſextum qualis debet eſſe confeſſio·
Capitulum ſeptimũ de iteratione confeſſionis ·
Ca · viij ·quomõ ſe debʒ hr̃ᷣe ſacerdoſ ad ↄfitentẽ·
Ca · x · de introgatiõibus faciendis in ↄfeſſione ·
Ca ·x · de pt̃ate clauium/et effectu confeſſionis ·
Capitulum vndecimum de ſigillo confeſſionis:

NRactatus Quartus eſt de ſatiſfactione ·
Et habet Sex capitula pꝛincipalia ·
Capłm pꝛimum quid ſit ſatiſf actio ·
Capitulum ſecundum eſt de elemoſina ·

Et ſubdiuiditur iſtðꝭ capłm in quatuoꝛ capła ·
Capitulum pᷣmum de qꝗ̊ debet fieri elemoſina ·
Capitulum ſcdᷣm quis põt facere elemoſinam ·
Capitulum tertium cui debet dari elemoſina ·
Capitulum quartũ quałr debet fieri elemoſina;

Capi · tertium pꝛincipale huius quarti tractatus
eſt de elemoſina qᷓ eſt ſcdᷣa parſ ſatiſf actiõis ·

Et ſubdiuiditur iſtud capitulum in quatuoꝛ ca

pitula ſeu conſiderationetſ · .
Capitulum pꝛimũ quot modis dicit᷑ ieiunium ·
Capłm ſecundum qñ fuit inſtitutum ieiumum·

hiſque Eunenta⸗ poliinfoꝛ
diuicitur in quatuo capitula⸗
Cpitulun pꝛimum Aſtoe Aallis
Capallun ſelncum connnes deſ⸗
ipales t de vetitonibus ontions
Cipituum tertium quod nouem con
tones eſtde derem preceptig legis.
Copitulum quartum de dotibus beat

Labila lbuſqi Manipilus
tanum aypeladaſ eſt fint fel

8 debet fien conſeſio⸗
i debet eſſe conteſſo.
teratione confeſſonig⸗
ſxeroſad ofitente⸗
faiencis in ofeſſone.
teffechu confeſſioms⸗
eſSllo confeſtonis:

gede ſadſtadhore⸗
Stlla pindpdle
1 ſoffacho⸗
Aſde clenoſin⸗

Bcaplmn in quutue⸗ pba⸗
sdebet fien enuſm.
pot acere Monofnam
loebet dani dmine
Er debet fen gemoſi

Ca· tertium quot reqͥrunt᷑ ad ieiunũ facienð
Capitulum quartum quot bona facit ieiunium·

Capitulum quartum pꝛincipale huius quar-
ti tractatus eſt de Oꝛatione que eſt tertia parſ
ſatiſfactionis ·
Capitulum quintum que penitentia debet impo-
ni pꝛo vnoquoq; peccato/ et de mẽſura penitẽtie ·
TCa· vj · vtrum vnus poſſit ſatiſfacere pꝛo alio⸗

Tertia parſ pꝛincipalis huius libꝛi
in qua agitur de articulis Fidei/et
hiſque ꝑtinent ad połi infoꝛmationẽ
diuĩditur in quatuoꝛ capitula·
Capitulum pꝛimum eſt de Articulis fidei.
Captulum ſecundum (contines treſ parteſ pꝛin-
cipales)eſt de petitionibus oꝛationis dominice ·
Capitulum tertium(quod nouem continet poꝛ
tiones)eſt de decem pꝛeceptis legis·
Capitulum quartum de dotibus beatoꝛum/

Tabula libꝛi(qui Oanipulus cura-
toꝛum appellatuſ eſt)finit feliciter

vſpĩte dei bun diſßoſi
nirabil nta ofnid diſpone
miltantẽ ecceſ odinauit et di⸗
poſit nſtar ercle tnum pben
88. Ood figutratue fut oñſum
lelltou noſſi hceptum ſbi
fut eifftare toermolli inde⸗
ſerto iuxa exemplar quod ſi in
monte fuerat demonſiratdum. Ta
bernaellum ſiqtiide in huns nun
di deſorto conſtuchm eſt milnta
eecloſn ad inſtar lins que ſiſi
Nbiemſilen oꝛdinata. Cuius P
lel militantis ereleſe findami⸗
in mont .
nontibis lanctiz yphera
ſenencuis p ites ſipiorſ re⸗
Enſagliſſtcreeteſ nin ere⸗
ceegeteſ inſinuat qu
umctmn ſintim ſ pe⸗
wie mn uum ſupꝛeme hie
jnfenioreſ vidlz4

Liber qui Manipulus curatoꝛe
appellat᷑/in quo ꝑneceſſaria offi
cia eoꝛum quibus anima cura
commiſſa ẽ/bꝛeuiter ꝑtractant᷑·
feliciter incipit:

Ackoꝛis Epiſtola ;

EειπωωνDO
in chꝛĩiſto patri/ac do
mino/dño Raymun-
do / diuina ꝓuidentia
ſancte ſedis valentie
epiſcopol ſuoꝛe deuoto minimus/
guido de monte rocherij. cum de-
uota et humili recõmendatione ſe
totum ſuis obſequijſ mancipatum·
Fõs ſapiẽtie dei vbum/di ſpoſitiõe
mirabili cuncta oꝛdinãg diſponẽſ
militantẽ eccleſiã oꝛdinauit/et di-
ſpoſuit ad inſtar eccłe triumphan
tis · Quod figuratiue fuit oñſum
legiſlatoꝛ moyſiqñ pᷣceptum ſibi
fuit edificare tabernaculũ in de-
ſerto iuxta exemplar quod ſibi in
monte fuerat demonſtratum · CTa-
bernaculum ſiquidẽ in huius mun
di deſerto conſtructum eſt militãs
eccleſia ad inſtar illius (que ſurſũ
eſt) hieruſalem oꝛdinata. Cuius qͥ⸗
dem militantis eccleſie fundamẽ

ta in montibus ſanctis pꝛopheta

rememoꝛãs ꝑ mõtes ſupioꝛeſ pꝛe-
latoſ apłiſ ſuceedẽteſ inſinuat:qui
admodum ſpirituum ſupꝛeme hie
rarchie medios/inferioꝛeſ viðlʒa
pꝛelatos illuminẽt/pꝑficiant/et ex
purgent · vt ſic medñ a ſupioꝛibus
alluminati/ſancti ꝓfecti vᷣtutibus/
ac erroꝛibus expurgatiinf erioꝛes

ſeʒ laĩcos ſimili mõ illumiĩnẽt/ꝑfici
ant et expurgẽt · Quod facere ne⸗/
queunt niſi fuerint diuinis doctri-
nis imbuti · Mec attendens/
vigili meditatiõe ꝓpenſana: ſeqñſ
opuſculũ de inſtructiõe neophitoꝛe
curatoꝛe compoſui rudi qͥdem ſtilo
ſed vtili· non curãs de vᷣboꝛum oꝝ
natul ſed de animae commodo/et
pꝛofectu · Quod qdem opuſculum
ad vos qui eſtis ſacroſancte eccłe
luminare pᷣelarum qui lucetis ve-
lut lucerna lucẽſ in firmamẽto ec⸗
cleſie militantis qui radio diuine
ſapiẽtie/exemploqʒ vite ſacratiſſi⸗
me,/ac ſarculo coꝛrectiõis caritati-
ue ſubditos veſtros illuminatiſ/ꝑ-
ficitis/et purgatis duxi humiliter
deſtinandũ · vt lima coꝛrectiõis ve-
ſtre politum/pꝛodeat in publicum?
quod ſine illa pꝛodire non audeat·:
Suſcipiatiſ vos igit᷑ pater cũ affe⸗
ctu beniuolo pñs opuſculum quod
offert humilitas · comitat᷑ affectio·
et caritas pſuadet·. coꝛrectumq; et
emẽdatum ſi veſtre videtur domi⸗
nationi ↄuenirel cõmunicare cure-
tis neophitis/id ẽ nouitijs · vt qui
neſciunt addiſcãt · et qui ſciunt ſci
re ſe gaudeãtl et ad maioꝛa ↄſcen
dant Yeſtram reuerendã pſonã
dſeruet dominulſ·cui me humiliter
recommẽdo, Scriptum karroli
Anno dñi milleſimo tricenteſimo
triceſimotertio⸗ .
Prologus·
Voniam ſcðᷣm ꝙ dicit
ꝓpheta malachĩias ·ca ·
ij · immo dñſ ꝑ malachi⸗

am.Aabia ſacerdotiſcuſtodiunt ſa-

rent de oꝛe eiuſ.xj:q.j·.ſacerdotibꝰ
Angeluſ enĩ dñi exercituũ eſt· Id
circo ne ſacerdotibuſlegis euãge-
lice ↄtingat illud qð dñs cuidã ſa-
cerdoti legis moſaice ꝑ eundẽ pꝛo
phetã cõminat᷑ dicenſ.quia tu ſciẽ-
tiam repuliſti ego repellam te ne
ſacerdotio fungariſ mihi dignum
duxi aliqua ad neophitoꝝ ſacerdo
tum inſtructionẽ maxime curatoꝛ
ſcribẽ ꝑ que poſſint ſe in executio-
ne ſui officij dirigere/ deo ſuo ſcʒz
chꝛiſto debite miniſtrare · Nemo
autẽ de pᷣſumptiõiſ temeritate me
iudicet ꝙ ego peccatoꝛ ignoꝛãs et
inſcius pᷣſumam ſacros ſacerdotes
qui ſacre legis pꝛofeſſoꝛes ſunt in-
ſtruere · Confiſus enĩ de illius ad-
iutoꝛio qui oꝛa mutoꝛum aperit/et
linguas infantiũ diſertas facit loqͥ
ſimilis paruo caniculo qui latratu
ſuo magnos lepoꝛarios incitat ad
currenð/ tractabo aliqua bꝛeuiter
ſcribere vt donẽ magis ꝓfectis/
peritioꝛibus materiam in altioꝛan
ſubtilioꝛa et magiſ vtilia ↄſcriben-
di · Confido enim ꝙ ille qui dedit
aſine balaam loque lã/ mihi ſue ra
tionabili creat᷑e infundet ſcientiã
Nec erubeſcãt venerabileſ ſacer
dotes a me eoꝝ ſeruitoꝛe minimo
edoceri · ſed ↄſiderent lud vᷣbum
doctoꝛiſeximij auguſtini qdð ponit᷑
in decretis · xiij ·qiij · ca· ſi heres.
Ego iam ſenex et ſexaginta anno
rum etatis nõ erubeſcerẽ a puero
anniculo edoceri · Nicet enim(vt di
cit ſeneca verecundoſum ſit ſenes

pientiam ac ſcientiã, et legem reqͥ

addiſcẽl tñ magiſ verecũdoſum eſt
eoſignoꝛare· Quoniã autẽ qui-
libet ſi vult officium ſuum debite
exequi/debet ſcire ea que ad ſuum

officium ſpectãt · Officium autẽ ſa

cerdotum maxime curatoꝝe ↄſiſtit
in quatuoꝛ ſzm quatuoꝛ ethimolo-
gias iſtius nominis ſacerdos que
habent᷑ in damaſceno · Quia ſacer
doteſ ſunt miſſaꝛe celebꝛatoꝛes.ido
dicit᷑ ſacerdos qſi ſacra dicẽs· Sa⸗
cramẽtoxe miniſtratoꝛes · ĩ8o diciẽ
q̃ſi ſacra dans· Cõfeſſionũ audito-
res / iðo dicit᷑ q̃ſi ſacer dux · Plebiſ
doctoꝛes ido dicit᷑ ſacerdos qſi ſa-
cra docẽs · & ſFyꝛ pꝛimũ debẽt habe
tm̃ de ſciẽtia!ꝙ ſciãt recte diſtin⸗
cte legere ea qᷓ in miſſe officio ↄti-
nent᷑ · et etiã ↄgrue pꝛonuntiare/et
accẽtuare/et ad minus grãmatica
liter intelligere. Propter ſedᷣm de
bent habere tm̃ de ſciẽtia/& ſciant
numeꝛ ſacramẽtoꝛx/et q̃ ſit debita
foꝛma/et debita materia cuiuſlibʒ
ſacramẽti/et modũ debite ea mim
ſtandi ·potiſſime de ſacramãtiſ que
ad eos ſpectant · Propter tertium
debent habere tm de ſciẽtia! ꝙ ſci
ant diſcernere inter lepꝛã et lepꝛã
id ẽ pctm̃ et pctm· et imponẽ peni
tẽtias ſalutaẽſ· ¶ Dropt᷑ quartũ tm
debẽt hre de ſciẽtia/ ſciãt ad mi-
nus ꝓpłym in articuł, et alijs rudi-
mẽtiſ fidei infoꝛmate · Omiſſo aũt
pꝛimo qꝛ illud ſpectat ad grãmati
cã et ſatis ſuppono ꝙ dñi epiſcopi
nullum ad ſacerdotij oꝛdinẽ ꝓmo-
ueantniſi fuerit ſufficiẽter in grã-
maticalibꝰ imbutus· Et quia de H̊
aget᷑ qñ de ſacramento eułkariſtie

nen. Ntlnk iede
i eineta pll infomanoz;

Quanti ad pyma parte pumo
ebee alugtid de ſamens in
Eererel do de guclibet eor in
ſpeaalr Ouatum d ſaer amota in
Zeneralr PCud vidende de eox
inſhtutione- Oedo de eoumn effue⸗
ca et vnttute. Terto de ecre mn
mero et diſtinctoe · Añ aute age
de qibet eo in pecial. Pam
vigebiturde ſacramẽto bapaſmni
deoode elkanſtia. Lerto de co
fimatione · Quarto de penitẽtia.
ditode ſaimento ochiniſ. Zexte
Neſttrena mmetije Oeptimo de ia
vanentomati noni.

niins pimi pne ptis pꝛin
Ubals quieſt de ſaramentiſ in
Pi apitulumpnmum de
Niüdutone ſarg
mentorum .

.
Hercog aſiſ⸗
me peimi debet ab⸗
9 ſiit te diſin⸗
)inmiſeoffroot⸗
ge ppnuntirv et
1minus gamnztc
Propterſönde
nde ſeta g ſaant
Etone t qſt denita
tamatena ouuſi;
modi debide eamumn
mmede ſacramaͤdi que
Ant Propter tettun
ere tn de ſieta/ 91
e inter epu ctleni
pckñ et inpon⸗ hen
Prpt qumitn
Ginzg ſitaln⸗
il et alb c⸗
umart⸗Oniſo ant
Hetran gfamt

tractabit᷑/ de tribus alijs in Ë5 libel
lo eſt agenð · Cuẽ libellum mani⸗-
pulum curato volui vocari/ex eo
ꝙ ſacerdoteſ potiſſime curati debt
aſtum libellum habere in manibuſ
ot videant ea que circa ſuum offi⸗

cium ſunt agenda

Finit ꝓloguſ. Incipit diuiſio
huius libꝛi totius ·

Juidit᷑ &̊ pñſ opuſculum
in tres partes · In quaꝰ
pnma agið᷑ de ſacramẽtiſ
et de his qᷓ ꝑtinent ad ſacramẽtoæ
admĩſtrationẽ· In ſcda de peni
tẽtia/et his qᷓ ꝑtinent ad ↄfeſſionũ
audientiã/ et penitẽtiaꝛ impoſitio
nem . In tertia de articul fidei/
biſ qᷓ ꝑtinẽt ad ꝓpłi infoꝛmatiõʒ
Quantũ ad pʒimã partẽ pꝛimo
videbi᷑ aliquid de ſacramentis in
generali · Sedo de quolibet eoꝝ in
ſpeciali · Quãtum ad ſacramẽta ĩin
generali · Pꝛimo videnð ẽ de eoꝛ
inſſitutione · Scðdo de eoꝛum effica
cia/et virtute · Tertio de eoxe ni
mero/et diſtinctiõe · Qñ autẽ aget
de zlibet eoꝛũ in ſpecial · Pꝛimo
videbitur de ſacramẽto baptiſmi ·
Secdo de eukariſtia · Tertio de con
fir matione · Quarto de penitẽtia ·
Qnto de ſaẽmento oꝛdiniſ· Sexto
de extrema vnctiõe · Septimo de ſa
cramento matrimoni

Tractatus primi pᷣme ptis pꝛin
cipalis qui eſt de ſacramentiſ in
generalu capitulum pimum de
Inſtitutione ſacramentoꝛum⸗

Ciendum ꝙ omnia ſa
cramẽta noue legis fue
rũt immediate inſtituta
a chꝛſto · quod pꝛobant
doctoꝛeſſic · Allius ẽ ſacramẽta ali
cuius legis inſtituere cuius ẽ legẽ
dare /et cõdere · ſʒ chꝛiſtus fuit im-
mediate conditoꝛ/ſtatutoꝛ/et datoꝛ
noue legis? vt diffuſe pꝛobat apłs
in epła ad galathas · Et habet᷑ ab
iſmna dicente · Dñ ſ rex noſter! dñs
legifer noſter ipᷣe veniet ſaluabt
nos. & ad ſolum chꝛiſtũ ptinuit in⸗
ſtituere noue legis ſacramenta:
Sacramẽtũ enĩ Baptiſmi inſti⸗
tuit qñ baptiſmũ in ĩoꝛdane a Jo⸗
hanne ſuſcepit · Tunc enĩ (vt dicit
beda)tactu ſue mundiſſime carnis
vim regeneratiuã ↄtulit aquis li-
cet autẽ tuc ſacramẽtum baptiſmi
inſtituerit! tñ nullus ad baptiſmi
ſuſceptionẽ erat obligatus:vſq; pꝰ
reſurrectionẽ qñ ſcʒ in die aſcẽſio-
nis dixit apłis/et alijs diſcipulis ·
Eunteſ in mundũ vniuerſum pꝛe-
dicate euãgelium omni creature ·
qui crediderit et baptiſatuſ fuerit
ſaluus erit! qui vero nõ crediderit
condemnabitur ·
Sacramentũ Cõfirmatiõiſ inſti
tuit qñ poſuit manus ſup̃ capita
paruulo · et apłiſ phibẽtibus di⸗
xit· Sinite paruuloſ venire ad me
Nicet aliqͥ doctoꝛeſ dicant ꝙ ſacra-
mentũ ↄfirmatiõis inſtituit in die
pẽthecoſteſ qñ miſit viſibłbr · ſſ. ſuꝑ
apkos · pꝛimũ tamẽ reputo verius ·
Sacramẽtũ Eułkariſtie inſtituit
in die cene poſt comeſtionem agni
paſcał/qñ panẽ et vinũ in ſuũ coꝛ-

pus et ſangnẽ ſua ineffabili prate
ↄuertit/dicẽſ.Accipitea mãducate
. hoc eſt coꝛpuſ meũ·et ſumpto cali
L ce dixit · Aceipiten bibite ex E omſ
hic eſt calix ſanguinis mei.
Sacramẽtũ enitẽtie inſtituit
qñ exoꝛdiũ ſue ſaluberrime pᷣdica-
tionis aſſumpſit/dicẽſ.· ¶· Denitẽtiã
ite · appꝛopinꝗᷣbit· n· regnũ celoꝛ
OQð autẽ pctã eſſent ↄfitẽda ſacer
dotibus figãtiue inſtituit qñ decẽ
lepꝛoſis ab ipſo mũdatis pcepit/di
cens · Auẽ · xvij · Ite oñdite vos ſa⸗
cerdotibuſ. Nicet enimteſte ꝓphᷣa
eʒechiele· ca · xviij · qui dicit ĩin pꝓſo
na chꝛiſti qᷓcunq; hoꝛa ingemuerit
pctõꝛ/oĩm iniqtatũ eiuſ ñ recoꝛda-
boꝛ) pctã in ↄtritiõe dimittant tñ
nihilominꝰ ſunt in ↄfeſſiõe ↄfitẽda
ſacerdotibꝰ ſi poſſibilitaſoccurrat.
Sacramẽtum Oꝛdinis inſtituit
deus qñ in die cene poſtq; cõmum
cauit apłoſ dixit eis· Moc facite in
meã cõmemoꝛationẽ. Tunc enĩ vᷣm
doctoꝛes )om̃ſ apoſtolos oꝛdinauit.
Sacramẽtũ vo oꝛdinis chꝛiſtus
inſtituit ſeptupłr ſʒm ſunt ſeptẽ
oꝛdineſ quatuoꝛ nõ ſacri et minoẽſ
vt hoſtiariatus/lectoꝛiatus /exoꝛci
ſtatus/et accolitatus. Et tres ſacri
et maioꝛelſ · vt ſubdiaconatus/dia-
conatuſ/a p̃ſ byteratꝰ.qui om̃ſ di⸗
cunt᷑ vnuũ ſacramẽtũ! qꝛ ad vnũ/pu
ta pᷣſ byteratũ pꝛincipłr oꝛdinan⁊᷑.
Oꝛdinẽ & hoſtiariatꝰ inſtituit! qañ
fecit flagellum de funicułlet eie⸗
cit de templo vendẽteſ et emẽteſ.
Oꝛdinẽ lectoꝛiatus inſtituit! qñ le
gendo verba iſaie p̃dicauit dicẽg.
Spũſ oñi ſup me eo vnxerit me

paupibuſ euãgeliſare miſit me .
Oꝛdinem exoꝛciſtatuſ inſtituit! qñ
demoneſab homĩbꝰobſeſſig eijci p̃
cepit · Oꝛdinẽ accolitatus inſtituit
qñ pᷣdicãdo dĩxit. Ego ſum lux mũ
di · Oꝛdinẽ autẽ ſubdiaconatus in
ſtituit! qñ poſt cenã pedeſ diſcipu⸗
loe ſuoꝛ lauit· Ordinẽ diaconat⸗
qñ diſcipulos velut leuita vigilac
monuit · Ordinẽ p̃ſ byteratus in-
ſtituit qñ diſcipulis ſuis coꝛpus ⸗
ſangnẽ ſuũ ſumenð pbuit/ dicẽs. H
q̃tienſcunq; feceritiſin mei memo
riã faciatis· Dumq; patri coꝛpuſ⸗
ſanguinẽ ſuum in ara cruciſ ſemet
hoſtiam obtulit.
Sacramẽtũ vo extreme vnctiõiſ
inſtituit qñ apłoſ miſit vngere et
ſanare infirmos · Vñ aliqͥ doctoꝛeſ
dicunt ꝙ btũs iĩiacobus inſtituit ſa⸗
cramentũ iſtud qñ in canonica ſua
dixit · Infirmat᷑ qͥ ſexvob inducat
p̃ſ byt eros eccłe vt oꝛent ſup eum
vngẽteſoleo ſancto · Sed ſalua eo-
rum reuerẽtia non reputo vm/ pꝛ
rationẽ ſuꝑiuſ dictam in pꝛincipio
huius capłᷣi. Credo enĩ ꝙ illud di
ctum beati ĩacobiĩ nõ fuit inſtitutio
huius ſacramẽti · ſed eiuſ ꝓmulga
tio · Vñ beatus iacobus nõ fuit in

ſtitutoꝛ huius ſacramẽti ſed ſolum

pꝛomulgatoꝛ·. D
De ſacramẽto autẽ matrimonij
qñ fuerit inſtitutũ · et vtx fuerit in
ſtitutũ a chꝛiſto incarnato ẽ dubiũ
cum mat̃moniũ fuerit in ſtatu in-
nocẽtie et in tꝑe qð fuit añ incar-
nationẽ · do ad ſ̊ dubitatiõiſ ſolu
tionẽ ſcienð ꝙ mrimoniũ põt trib⸗
modiſ ↄſiderari · Inomõ ꝓvt ẽ offr

chuſto añ in veſo virgins nn
volutt natura noſri diuine n
mire in mnitaten ſui ſupoſt
pſore. qui nionẽ ſgnat matmmo
mi, Gicut eni in actu natmonialt
yir et vroꝛ duo ſunt in carne ma⸗
ſe due ncte ſez humana et diuina,
ſiunt in na pſona ſz in plona fili⸗

De effracaet dute ſacramen
tonum. Capidilumſecundum.

Lefftara ute er vdude ſat
. metoy ſende g vals ſan

in canonicaſua
gſervob indutat
tonent iup eum
do⸗ Zed alnaer
wnteputo Imn ſyn
Ndtamm pimopo
lredo eni luddi
cbi no fuit inſttut⸗
ſed ein pnug
g iacobig ſofiitin
wamin/ lu ſlun

toaut natmmnoni
cet etrfuertin
carnato edab
lert inſtatu in⸗
zfuitañ inar
16 dibittatih ſl
ſot tib⸗
prteoft

cium nature · Scdo mõ ꝓvt ẽ reme-

diũ carnał ↄcupiſcentie! qꝛ ꝑ mri-

moniũ ſatiſfit ↄcupiſcẽtie carnali·
Tertio mõ ꝓut ẽ ſignũ cõiunctiõis

alicuius rei puta chꝛiſti et eccleſie

quã ſignat ↄiunctio animoꝝ viriK
vxoꝛis· et diunctioiſ nat᷑e humane
et diuine in pſonã filij dei/quã ſigt
iunctio coꝛpo· Hat᷑momũ pᷣmo
et ſcdo mõ ↄſideratũ nõ ẽ ſacramẽ
tũ ꝓvt loquimur hic de ſacramẽto
mat᷑monij· ſed tertio mõ ↄſideratũ
eſt ſacramẽtũ · ſic fuit inſtitutũ a

chꝛiſto qñ in vtero virginis marie

voluit naturã noſtrã diuine nature
vnire in vnitatem ſui ſuppoſiti ſeu
ꝑſone· quã vnionẽ ſignat matmo-
niũ · Sicut enĩ in actu mat᷑moniali
vir et vxoꝛ duo ſunt in carne vna:
ſic due nat᷑e ſcʒ humana et diuina,
ſunt in vna pꝑpſona ſcʒ in ꝑſona filij⸗

De efficacia et ptute ſacramen
toꝛum · Capitulum ſecundum ·

EO efficacia autẽ et vᷣtute ſaẽ
mẽtoꝝ ſcienð ẽ ꝙ vtus ſacra
mẽtoꝝ in generali (qꝛ poſtea dicet᷑
de virtute cuiuſlibet in ſpeciali) in
duobꝰ oſiſtit ſcʒ in auferedo culpa:
et in ↄferẽdo gratiã. Vmne enim
ſacramẽtũ noue legis (niſi ſit obex
id ẽ impedimẽtũ ex parte recipiẽ
cis) aufert culpa ſi inuenit eã.et cõ
fert vł auget gratiã. Et ꝑ hoc dif-
ferũt ſacramẽta noue legis a ſaẽ-
męetis antique legis· qꝛ ſacramẽta
antiqᷓ legis(ſacramẽto circũciſioniſ

excepto) quantũ erat ex parte ope

ris operati nullã habebãt vᷣtutem

quantũ ad ablationẽ culpe et colla
tionẽ gratie ſed totã vᷣtutẽ et effi⸗
caciã ſuã habebãat ex parte operis
operãtis · Sacramẽta autẽ noue le
gis ñ ſolũ hñt efficaciã ex pte opiſ
operatil immo etiã ex parte operi
opantis · Opus oꝑantis vocat᷑ de-
uotio ſuſcipiẽtis ſacramẽtũ. Opus
opatum vocatur actus exercitatuſ
circa ſacramenta ·ſicut opus opatũ
in baptiſmo ẽ aſperſio/ł immerſio
aque/eęet pꝛolatio vboꝝ; Q& ð autem
ſacramẽta noue legis quãtum ẽ ex
parte opis oꝑantiſ ↄferãt gratiã
ſint cauſa gratie/ patʒ ꝑ diffinitio⸗
nẽ ſacramẽti q̃ ponit᷑ a mgr̃o ſñae
in iij · vbi ſic dicit᷑ · SZacramẽtũ eſt
inuiſibil gratier, et viſibil foꝛme ſi
gnum: qð ita ſignũ ẽ gratie dei et
inuiſibił gratie foꝛma/ vt eiuſ ſim
htudinem gerat et cauſa exiſtat ·
Vtrum autẽ ſacramẽta noue legiſ
ſint cauſa gratie/ſine qua nõ/ vł cã
ꝓꝛ quã! indiget ſtudio maioꝝnſ in-
q̃ſitionis qᷓ; pnſ opuſculũ expoſtulʒ
Eſt etiã alia vtus ſacramẽtoꝛe no
ue legis·qꝛ qdam eoꝛe impmũt ca-
racterẽ in ſuſcipiẽtibus ea ſcʒ ſaẽ-
mãta baptiſmi/ ↄfirmatiõiſ/et oꝛdi
nis· Et ẽ caracter poteſtas ſpualiſ
quedã ꝓ quã ſuſcipiẽ ſ ſacramẽtum
põt aliqͥd facẽ vł reciꝑe qð nõ po-
terat añ. Sicut baptiſatus põt re-
cipere alia ſacramẽta eccłe qð non
pot facere nõ baptiſatus· Et oꝛdi-
natus põt exercè officiũ ſui oꝛdiniſ
qdᷣ nõ põt facere nõ oꝛdinatus· Et
ↄfirmatꝰ tenet᷑ audacter ↄfiteri fi

dem chꝛiſti tpe pſecutiõis fidei ad

qdð nõ tenet᷑ ñ ↄfirmatus? niſi foꝛte

inquireret᷑ in ſpeciali de fide · Ała
autẽ ſacramẽta ſcʒ eukariſtia/penĩ
tẽtia/mat᷑moniũ/ et extrema vnctõ
nõ impꝛimũt talẽ caracterẽ · qꝛ pñt
multotiẽs ĩterari· ſicut hõ multoti-
ens cõmunicare · ↄfiteri inungi · et
moꝛtua vna vxoꝛe põt cũ alia ðtra
here. Sed ſacramenta q̃ impꝛimũt
caracterẽ nõ debẽt nec pñt iterari
Sicut nullus debet bis baptiſari/
nec ↄfirmari/nec eoð oꝛdine bis oꝛ
dinari · Et rõ eſt/ qꝛ vtuſ eoæ ſemꝑ
manet ſcʒ caracter · ꝗ eſt indelibił/

De numero et diſtinctiõe ſacra-
mentoꝝ capitulum tertium ·

Vantũ ad nume ſacramen-
toꝛe ſcienð· ꝙ ſacramẽta ſunt
ſeptem · puta baptiſmus/ↄfirmat᷑o/
eukariſtia/penitẽtia/ extrema vn-
ctio/oꝛdo/et mat᷑moniũ · Diſtinctio
iſtoꝝ ſacramẽtoꝝe dat᷑ ꝑ ſufficiẽtiã
q̃buſoã doctoe que tał ẽ · Sicut eſt
in uita coꝛꝑali/ ſic ſuo mõ debʒ eſſe
in vita ſpũali · In vita autẽ coꝛpo
rali videmꝰ ꝙ pᷣmo generat᷑ homo ·
ſcðo auget᷑ · tertio nutrit᷑ · quarto ve
nit ad tantã pfeconẽ vᷣtutiſ ꝙ po
teſt ſibi ſimilẽ generari:et ſic genꝰ
humanũ multiplicat᷑ · Et qꝛ ſanita
homiĩſ põt impediri ꝑ infirmitatẽ:
ideo hõ indiget duplici medicina ·
Vna ↄtra infirmitatẽ · alia contra
reliquias infirmitatis · Et ſicut in
vita coꝛpaꝛli qͥnq; nccẽ̃aria ſunt/ſcʒ ·
generatio/augmẽtum/nutrimẽtum
multiplicatio/ et medicinaſic ſimi
li mõ in vita ſpũali quał ẽ vita fi-
delium viuẽtiũ in fide et vnitate

eccleſie ſunt quinq; nccaria · ſeʒ ſpi
rituał generatio/q̃ fit in baptiſmo
pꝑ quẽ homo regenẽa᷑ chꝛiſto. Spi
rituale augmẽtũ/qð fit in ↄfurma-
tione · in qua gratia baptiſmał au-
get᷑ · Spũale nutrimentũ/qð dat᷑ in
eukariſtia/q ẽ cibus ſpũał anime.
Et quia fideleſ indigent multipli
cari ſpuũałr et coꝛpoꝛałr quantũ ad
multiplicationẽ ſpũalẽ accipit᷑ ſaẽ-
