tum/cum votũ caſtitatis ſacris oꝛ-

nokbeüet mepl⸗ a ty
6 Opotzeneſeſne
nius vroris viy⸗ ſobri⸗
ucrum ematun hoſ

ockoren ſ vinclenti⸗

dinibus ſit annexum · De biga-
mis autẽ qᷓre nõ ꝓmoueant᷑ et qͥd
eſt bigamial et quot mõis dtrahat᷑
quo ad nũc taceolquia excedit me
tas huius tractatus · Alie autẽ cõ-
ditiones · ſeʒ ſobꝛiũ · pꝛudentẽ c.· ſa-
tis ſunt note · ido de eiſ nihil dico ·
Notanð autẽ ꝙ in diuerſis ca-

paupes gratis inſtruãt · pꝛ qð cõ-
petẽs bñficium mgr̃o in eccła aſſi
gnabat᷑ ex · ca · Palle gato · Et intel⸗
ligẽdo de ſciẽtijs ſermotionalibus
ſcʒ grãmatica/logica,r et rhetoꝛica ·
amayime de gramatica quia qua
dꝛuuiales ſcientie · ſcʒ arithmetica,
geometria/ muſica/ et aſtronomia ·

parum aut nihil faciũt ad ſciẽtias
pietatis· vt ait hierony.xxxvij. di ·
Si quiſ grãmaticã · De hoc ſcʒ quã
ſciẽtiã debẽt habs ſacerdotes re-
quire ſupᷣ in ꝓhemio huius tracta
tus · Et licet multa alia circa ma-
teriã ſacramẽti oꝛdinis poſſent di-
ci tamẽ iſta ſufficiant qᷓntum ad E
quod pꝛeſens libellus expoſtulat

Tractatus ſextus pꝛime partis
pncipalisl eſt de ſacramento ex
treme vnctionisg.
Ca · pꝛimũ: que ẽ eius materia·

Vnc de ſacramento extre-
me vnctionis dom ẽ.Circa
qð ↄſiderãda ſunt ſeptem·
Mrimo q eſt eius materia. ſecũdo
que ẽ eius foꝛmatertio quis ſit e-
ius miniſter· quarto quis ſit eius
effectuſ. quinto quibus debet dari
ſexto in quibus partibus coꝛpoꝛis
debet fieri · vij · vty debeat ĩterari
Materia huius ſacramẽti ole⸗
um oliuae/ab epiſcopo benedictũ·
Et rõ huius ẽ inſtitutio chꝛiſti.qui
inſtituit ipᷣm fierĩi in oleo qñ miſit
apłos vngere infirmos oleo/et ſa-
nare eoſ. Et huic ↄcoꝛdat ꝓmulga
tio bẽi iacobi dicẽtis. Infirmatur
quis ex vobis inducat p̃ſbyteros
ecclłe vt oꝛẽt ſuꝑ eum/vngẽtes eũ
oleo ſancto.· Sciendũ autẽ qñ
in ſcripturis ſanctiſ inuem᷑ ſimpłr
oleum debet intelligi de oleo oli⸗
uavx· qꝛ illud ſimpłr eſt oleum alia
autẽ nõ ſed fuerũt inuẽta pꝛ defe
ctum illius· ſicut oleum nucũ/oleũ
lini/et ſimilia· vł p aliq; medicinã

ſicut oleum amigdaloꝛe/ ſimilia.
KRõ autẽ ↄgruentie quare tale ole
um ẽ materia huius ſacramẽti eſt.
qꝛ ꝓpꝛietas huius olei maxime cõ-
uenit effectui huiuſ ſacramẽti. Eſt
enĩ oleum mitigatiuũ doloꝛe! ideo
ponit᷑ invulneribuſ. Vñ ille ſama-
ritanus infudit oleum in vulneri-
bus ſautiati vt dicit᷑ in luca. Sed
effectus huius ſacramẽti ẽ mitiga
re doloꝛem ſpũalem et coꝛpoꝛalẽ vt
dicet¶ · ¶ Notanð inſuꝑ ꝙ ad hocq;
oleum ſit ꝓpꝛia materia huius ſaẽ-
menti opoꝛtet ꝙ pᷣmo ſit ab epo be
nedictũ · et iſtud innuit bẽs iacobꝰ
qñ dicit vngẽteſeũ oleo ſcõnd eſt
ſanctificato· Rõ autẽ qᷓre opoꝛtet
ꝙ ſit ſanctificatũ poſita eſt in tra
ctatu de ↄfirmatiõe · capło ij ·

Capitulum ſecundum de foꝛ⸗
ma extreme vnckionis.

Orma huius ſacramẽti ſunt
verba que dicit ſacerdos qñ
vndit infirmũ · ſcʒ iſta.· er iſtam
vnctionẽ/et ſuã pijſſumã miſericoꝛ
diã indulgeat tibi deus quicquid
deliquiſti ꝑ viſum,/ auditumacita

ꝙ in iſta foꝛma tangit᷑ vtus iſtius

ſacramẽti de qua dicetur infra qñ
aget᷑ de eius effectu · Et eſt ſcien-
dum ꝙ dꝛña ẽ inter foꝛmaſ aliox
ſacramẽtoꝝ et iſtiuſ. qꝛ foꝛme alio

rum ſacramẽtoꝛe hᷣm ambꝛoſiũ ſũt
indicatiue · vt patet diſcurrendo ꝑ

ſingulaſ ſed foꝛma iſtius ſacramẽ
ti eſt optatiua· vt patʒ inſpicienti.
Notandũ ꝙ in miſſali ambꝛoſi

ano inueniĩð᷑ iſta foꝛma ſic· Vngo

t nois eſ / d in
ſaſl optat ſalustita eccle

Capitulum tertium de mi
niſtro exrreme vnchonis·

iiſter hius ſrramet eſt
pſbyter et nõo luus · Vñ nul
le nliſt ßbyter pot miniſrane
ſtud ſacramẽti· Ouod patet ex p
dica audtoitate bu iarobi. Infir
mt qus ex vobig Cuus roẽ
qua le qui habet diſpenſare ſat
mẽta copons chuſn miſhen opor
tet habeat ptatem ſup conpis
chriſt ven ſec iſte ẽ ſclug hſ dyt⸗
quare ſolus oſbyter habet mim⸗
ſrate iſto ſxxramẽti. Nee inſta
um mauime nctangdo⸗

notz pbabeat mniſt

ot maximo
ſnmnd vige de hoe ſap de bapti⸗
. Utr auts oporteat
huns preſbyten/ ſufficiat
nis alebid ey auctoꝛj

tey auctoꝛitate al
fon eteſe plureſeq *
l Minplural. Thomas at

mui, ſio 42½,
letdies ſinon pof⸗

— —

—

Etiltud inmuit bis laceb⸗
ngeteſ eũ clo ſco eſ
. Roͤant qje opoꝛtet
ſeai/ poſtta eſt in a⸗
matoe caplo jj

n ſeeundum de for
e vnchonis.

Pius ſacramatiſune
ue doot ſacercos en
wuſc; Ra⸗ Per ſan
t ua piſſuma miſencor⸗
gect tidt deus quitquic
p viſum, auditum t it
forma tangit vtng ſtus
ide qua dicetur infra qñ
us effechu⸗ Eteſ en
faz interfnnal lox
r et ſauſ q: foꝛme alio

mẽtox bin Amnbꝛoſi ſſit

patet diſcurrendoy

oculos tuos vł aures tuas/ẽ et ꝑ
iſtã vnctionẽ ẽ · De hac aũt non ẽ
curanduũ ſed foꝛma quavtit᷑ roma
na eccła ẽ obſeruãda· Sed que
riẽ qre in foꝛma iſtius ſacramenti
romana eccła magis vtit᷑ vbo op-
tatiuo q; in alijs foꝛmis? Dõm eſt
ꝙ iſtud ẽ qꝛ vt dicet infra iſtͤ ſa-

cramẽtũ nõ debet dari niſi ꝓpinq

moꝛti qui iam ſunt in receſſu · i80

ſicut moꝛis eſt/ ꝙ illis qui ſunt in

receſſu optat᷑ ſalus ĩta eccleſia ĩn
iſta foꝛma optat ſalutem receden
tibus ab hac vita⸗

Capitulum tertium de mĩ-
niſtro extreme vnchionis ·

Iniſter huius ſacramẽti eſt
pſbyter et nõ alius · Vñ nul
lus niñ ſit p̃ſ byter põt miniſtrare
iſtud ſacramẽtũ · Quod patet ex pᷣ
dicta auctoꝛitate bri iacobi · Anfir
mat᷑ quis ex vobis ccẽ · Cuius rõ ẽ
quia ille qui habet diſpenſare ſaẽ
mẽta coꝛpoꝛis chaſti miſtici opoꝛ-
tet ꝙ habeat ptᷣatem ſuꝑ coꝛpus
chꝛiſti vex ſed iſte ẽ ſolus pᷣſbyt·
quare ſolus pᷣſbyter habet mim⸗
ſtrare iſt ſacramẽtũ · Nec ẽ inſtã
tia de baptiſmo · qꝛ baptiſmus ẽ ſa
cramẽtum maxime ncãitatis:ideo
opoꝛtz ꝙ habeat miniſty maxime
cõmunẽ· vide de hoc ſupᷣ de bapti-
ſmo caĩij · Vtie autẽ opoꝛteat ꝙ;
ſint plures pꝛeſ byteri vł ſufficiat
vnus videbit᷑ ex auctoꝛitate alle/
gata ꝙ debeãt eſſe plureſ.qꝛ dicit
pſbyteros in plurali. Thomas at᷑
in uiij · ſuo videt᷑ dicẽ ꝙ ſi non poſ

ſint haberi plures ſufficitvnus cũ
miniſtris: ĩta tñ ꝙ ſemꝑ pᷣſ byter
debet inungẽ dice vᷣba · Et ſi añ
qᷓ; perfecerit moꝛiat᷑ vł impediã!
alius debet pficẽ qð remanet · ſcʒ
reſiduũ ſacramenti Gmõi extreme
vnchionis · H ſufficiãt ꝓ pꝛeſenti⸗

Capitulum quartum’de effe-
ctu extreme vnctionis ·

Ffectus iſtius ſacramẽti eſt
iſte · Sicut enĩ eſt in infirmi-
tate coꝛpoꝛali! ita ſuomõ debʒz eſſe
in infirmitate ſpirituali · In infir
mitate autẽ coꝛpoꝛali ſic eſt ꝙ po
ſito ꝙ aliquis ſit curatus ab infir
mitate adhuc qᷓdam debilitas coꝛ
poꝛis ꝓueniẽs ex pꝛiſtina infirmi-
tate remanet · ido indiget duplici
medicina! vna ꝗᷓ ſit egritudiniſ ſa
natiua/vł expulſiua · alia q̃ ſit debi
litatis q̃ remanet reparatiua · ſi E
ſpirituałr · Infirmitas. n· ſpiritua
lis ẽ pctm̃. vñ pſalmiſta in pſona
ptõꝛs · Wiſerere mei dñe qm̃ in⸗
firmus ſum · Oedicina autẽ ſana-
tiua iſtius infirmitatis ẽ peniten-
tia · Sed poſtq; homo ſanatuſ ẽ ab
iſta infirmitate adhuc remanzʒ in
eo qᷓdam debilitas ſpiritual · et cõ
tra iſtam infirmitatẽ oꝛdinat᷑ iſtꝭᷣ
ſacramẽtũ · UVñ effectus iſtius ſa-
cramẽti eſt ſanatio iſtius debilita
tis ſpirituał · Eſt etiã alius effect⸗
qꝛ ꝑ ipᷣm pctã veniala et etiã moꝛ
talia oblita remittunt᷑. et gr̃a ha-
bita auget᷑ vł noua ↄfert᷑· J ntel⸗
lge ſi digne ſuſcipiat᷑· Eſt et aliuſ
effectus. q; ſi ſit expediens anime

ſuſcipientis ſanitas coꝛpoꝛalis ſibi
reſtituit᷑ virtute iſtius ſacramenti
Mꝛiobant᷑ omĩa pᷣdicta pꝑ auctoꝛita
tem iam dictã iacobi · ca ˖ v. Infir
mat᷑ quis exvobis inducat pꝛeſ by
teroſ eccłe vt oꝛẽt ſuꝑ eum: vngẽ
tes eum oleo ſancto/ et alleuiabit
eum dñs a languoꝛibus ſuis et ſi
in peccatis ſit dimittetur einẽ

Capitulum v. quibus debet da
ri ſaẽmentũ extreme vnctioniſ.

J pꝛedicta auctontate colli⸗
git᷑ ꝙ iſtud ſacramẽtũ nõ de⸗
bet dari niſi infirmiſ.qꝛ dicit᷑ iaco-
bi v. Infirmã quis c. Non autẽ
qbuſcunq; infirmis: ſed ſolum ilł
qui ſunt in piculolet ſunt ꝓpinquĩ
moꝛti qui cum deuotiõe añ petie⸗
rãt iſtud ſacramentũ.poſito etiãq;
ſint frenetici · Cum enĩ iſtud ſacra
mẽtum ſit ſacramẽtũ exeuntium/
nõ debet dari n exeũtibus · vel ilk
q́ parati ſunt ad exitũ huius vite⸗

Ca.· vj· in bus ptibꝰ coꝛpiſdebʒ
fieri ſaẽmẽtũ extreme vnctioõiſ.

Via purgata materia medi
cina debet applicari particule
patiẽtiideo materia peccati pur-
gata ꝑ penitẽtiã iſtud ſacramentũ
qð eſt medicina ↄtra debilitatẽ de
relictã ex pctõ/vt dtm̃ ẽ debʒ ap-
plicari mẽbꝛis qᷓ ſunt oꝛgana ſen-
ſuũ ꝑ qᷓ moꝛbus peccati in animã
intrat · Vñ in ſacramẽto iſto debẽ
inungi oculi, aures,/os, nares/ma-
nus/pedes, et renes · ita ꝙ; ad oc-

culos dicat᷑. ꝑ iſtã ſantã vnctionẽ
et ꝑ ſuã pijſſimã miſericoꝛdiã in⸗
dulgeat tibi deus quicquid deli-
quiſti ꝑ viſum· Ad aures. p audi-
tum· Ad os ꝑ guſtum. Ad nareg
odoꝛatum· Ad manus!ꝑ tactum
Ad pedes ꝑ greſſum·Ad renes! p
ardoꝛẽ libidinis. p̃mittẽdo in ſin⸗
Suł per iſtam ſanctã vnctionẽc.
Sed quid fiet de ceco a natiui
tate qui nõ peccauit ꝑ viſum . vel
de ſurdo a natiuitate qui nñ pecca-
uit ꝑ auditum. vł de claudo qui ñ
peccauit ꝓ greſſum · nunquid debẽ
inungi in iſtis mẽbꝛs? Dico ꝙ ſic
qꝛ licet cecus nõ peccauerit vide-
do! tamẽ foꝛte peccauit ĩoꝛdinate
viſum appetẽdo · Et idem dico de
ſurdo/et claudo· Eſtimo er qnq;ʒ
aliquis nõ haberet oculos vł alia
membꝛa in quibus fit vnctio! de⸗
beret inungi in locis circũuicinis/
paopter rationem iam didam/

Capitulum vij. vtrum extrema
vnctio debeat iterari·

Vm in iſto ſacramẽto nõ im
pᷣmat᷑ caracter manifeſtũ eſt
ꝙ iſtò ſacramẽtũ poteſt iteraricũ
homo poſſit multotiẽſad moꝛtem
infirmari · Vt autẽ in eadem in
firmitate poſſit multotiẽſ innngi?
Dico ꝙ infirmitatũ quedam ſunt
bꝛeuis tminatiõis ſicut ſynochia:
vel cauſon/nẽ. Tam ſi recidiuaret

aliquis/cũ recidiuũ ſit alia infirmi

tas a pma in recidiuo poſſet itera
to inungi · Alie ſunt infirmitates
diut᷑ne ſiẽ tuſſis/ febꝛis/ethicanẽ

iliſteoit ican gile
funtr eſi curet no dedz
qui fuit imnunctus en nen⸗
ſe peſtea belnegre . eq amfarin
tas. qn ſequeret ꝙ, epus clius c
put fuit inund nſmate n debz
lauare caput cum eius ncho ſit
dignior ita. Iñ qñ diquis infi⸗
mul inungt debet eſe bbi alquiſ
muiniſter qui cum ſtupa abſtergat
locum vctionis et poſtea ila ſtur
pa debet conbun

Tractatus ſeptimuſpnime ptiſ

hnapal ĩ de ſaemẽto mñmonij
Capuniilquud ſint ſponſala.

tadtatn de Exramenn

ng in loas crcüuieinis,
onem iann digam

Aum Ni Nrumerwema
Deead Rerar⸗

m iniſto ſaramto ſöin
mak carader! manffeſtu eſ
ſaramẽtu poteſt terari
poſſt multi⸗ AA nuten
uni. Otr ants inealen in
repoſt nltytiiſ inmnngi
infrmitati quedan fünt
minatioig/ ſcut ſmochia⸗
nii⸗ Lañſ recidiueret
A retidiuũ ſt Aa infirmi
nal in recidiud poſſertten
. Ale ſunt mfirnitans
auſis, febns ethita /

que durãt ꝑ annum, plus. St ſic

cum in talibus infirmitatibus hõ

poſſit multotiẽs venire ad punctũ
moꝛtis · In talibus poſſet iſtud ſa
cramẽtu multotiẽs iterari · Et iſta
eſt ſña ſancti thome in iiij · Dicit
tñ ꝙ ſi inueniã ſña alicuius docto
ris in ↄtrariũ ꝙ nõ ↄdemnat eam·
Illud aũt qð dicũt quidam ꝙ ulle
qui fuit inunctus:ſi curet᷑ nõ debʒ
ſe poſtea balneare: ẽ qᷓdam fatui-
tas·qꝛ ſequeret᷑ ꝙ ep̃us cuius ca-
put fuit inunctũ criſmate nõ debʒ
lauare caput cum eius vncchio ſit
dignior iſta· Tñ qñ aliquis infir-
muſ inungit᷑ debet eſſe ibi aliquiſ
miniſter qui cum ſtupa abſtergat
locum vnctioniset poſtea illa ſtu-
pa debet combun⸗

Tractatus ſeptimuſ pꝛime ptiſ
pncipalł ẽ de ſaẽmẽto mr̃imonij
Ca·pꝛimũquid ſint ſponſalia.

Apedito cũ dei adiutoꝛio
tractatu de ſacramentis qᷓ
generãt/vegetãtnutriunt
ꝓmouẽt/et reparãt hominẽ in vi
ta ſpũali reſtat tractandũ de ſaẽ-
mẽto qð ꝓducit/et generat eundẽ
in eſſe/et vita coꝛpoꝛali! ſcʒ de ſa-
cramẽto mat᷑monij · Quia vo libel
lus iſte ẽ compoſitus ſpꝛ ſimpliceſ
quĩ nõ ſunt in iure tã canonĩco qᷓ;
ciuili multũ ꝓuecti · Allegatiõeſ vo
quoecunq; multoꝝ iuriũ tã de iu⸗
re canonico q; ciuili que in iſta ma
teria pluſ qᷓ; in p̃cedẽtibuſ tracta-
tibus adducunt᷑ ne ſimplicibus et
minus ꝓuectis ↄfuſionẽ inducant/

ab huiuſmõi allegatiõibus quantũ

potero abſtinebo · cũ ſimpliceſ hui⸗
modi allegatiõeſ nec legẽ nec intł
lgere ſcirent · Qm̃ autẽ bᷣm phᷣm
di ſpoſitio pᷣcedit foꝛmãſic ſponſa-
ha p̃cedũt mat᷑moniũ · ido pᷣmo de
ſpõſalibus ẽ agenð · Circa ſpõſa-
lia & ↄſiderãda ſunt quinq; . Pri⸗
mo quid ſint ſpõſalial et vñ dĩican?
ſcdðᷣo quałr ↄtrahant᷑ · tertio in qua
etate contrahi pñt · quarto quiſ ſit
effectus ſpõſalium· quinto quibus
caſibus diſſoluunt᷑ ſponſalia.
Sponſalia ſunt futura nuptia
rum ꝓmiſſio · Ex qua diffinitione/
que cõmunis ẽ canoniſtis et legi-
ſtis! patet ꝙ ſpõſalia debẽt p̃ᷣcedẽ
mat᷑moniũ/ſicut pñs futᷣm̃ · Dicun
tur autẽ de ſpõdeo ſpõdes/ quod ẽ
adem ꝙ pꝛomitto pꝛomittis

Ca.ij·quałlr dtrahan⁊᷑ ſpõſalia

Ontrahunt᷑ autẽ ſpõſalia q̃ᷓ⸗
tuoꝛ modis· Vnomõ nudaꝓp
miſſione· ſicut qñ dici᷑ Accipiã te
in vxoꝛẽ/ et accipiã te in vixe · ſcðo
mõ datis arris ſponſaliũ puta pe⸗
cunia,/ vł aliqͥbus alijs rebus.ter-
tio mõ anuli ſubarrationelet iſtud
dicit vulgarit᷑ de ſpõſatio⸗ ſed ꝓpꝛie
ſubarratio nũcupat᷑ · quarto modo
interueniẽte iuramẽtol ita tam̃ q;
ſemꝑ ſintᷣba de futuro, vt detm̃ ẽ
Quia ſi eſſent vba de pñti iam nõ

eſſent ſpõſalia ſed matrimonium,

Capitulum tertium in qua eta
te contrahantur ſponſalia ·

Voniam poſt ſeptẽniũ/ id ẽ
poſt etatem ſeptẽ anno tã
pueri q; puelle incipiũt habere di
ſcretionẽ, que requir in ſpoſalibꝰ
dtrabẽdis: ideo poſt ſeptẽmũ pñt
dtrahi ſpõſalia · Si vo añ ſeptẽniũ
ipſi vł parẽtes eoæ vice et nomĩe
ipſoꝛe ſpõſalia ↄtrabãt nihil agũt
niſi dum venerint ad ſeptẽniũ in-
cipiãt eis placè · quia ſi dũ veniũt
ad ſeptẽniũ incipiãt eiſplacere ex
tunc valent · Ita ꝙ licet ſpõſus nõ
cognoſcat eã carnalr ↄſangnineã
tñ eius nõ poterit habere in vxo-
rem:nec ecõtra · Et nota ꝙ etas
ↄtrahẽdi matmoniũ apta in puel-
la eſtxij. anoæ · In puerovo xiiij ·
Et ſi añ dtrahãt nõ eſt mrimoniũ
ſed tm̃ ſpõſalia! niſi fuerint etate
nubilivl ĩta ꝓpinquĩ ꝙ poſſint car
naliter cõmiſceri cum tunc etatẽ
videatur malicia ſupplere⸗

Capitulum quartum:quiſ ſit
eff ectus ſponſalium ·

onſalia dtrahunt᷑ duobus
modis · quãdoq; enim contra
hunð?᷑ ſub cõditioneqñq; pure · Si
ↄtrahban?᷑ ↄditione appoſital poteſt
eſſe multis modis! qm̃ aut cõditio
appoſita ẽ poſſibił/ aut impoſſibił/
aut nccẽaria · Si ſit impoſſibił pu-
ta ſi diceret Cõtrahã tecum ſi di-
gito tetigero celum· Si ſit nccẽaria
puta ſi dicat Cõtrãhã tecum ſi ſol
oꝛia᷑ cras vł aliquid aliud ſimile
Aſte ↄditiõeſ debẽt haberi ꝓ non
adiectis/id ẽ non appoſitis· Si aũt
ↄditio ſit poſſibił aut eſt honeſta/

aut inhoneſta· Si ſit hõeſta puta
quĩia dicit Cõtraha tecum ſi pater
meus voluerit vł ſi dederis mibi
centum marcas:.ſi ↄditio ñ impleã
nõ tenet᷑ mrimoniuũ ↄſummare/do
nec ↄditio fuerit adimpleta. Etiã
ſi in dtrahẽdo ſpõſalia fuerit appo
ſitum iuramẽtũ. Et iſtud intellige
ſempꝑ niſi carnabł copła fuerit ſub-
ſecuta inter eos · qꝛ tũc dicit᷑ verũ
matrimoniũ inter eos eſſeqm̃ vi⸗

det᷑ ↄditionẽ receſſiſſe · Si vo odi⸗

tio ſit inhoneſta/et ſit ↄtra naturã
et ſubſtãtiam matrimoni puta qꝛ
dicit Contrabhã tecũ ſi ꝓcures tibi

venena ſterilitatis,m ł ſi ꝓ pecunia

adulterãdã te tradas,/ vł donec in
uenĩã aliã pulchrioꝛẽ · iſta ↄditiovi
tiat ↄtractum!ita ꝙ nõ ſunt ſpon-
ſalia/ nec mrimoniũ · Si vo ↄditio
ſit inhoneſta nõ tñ eſt dtra naturã
matrimonij puta q; dicit Cõtrahã
tecum ſi hominẽ interfeceris/ vel
furtum feceris,/ſimilia · Iſta cõ-
ditio/ꝙ non adiecta debet haberi,
et eſt abijciẽda/et tenẽt ſponſalia·
Notandũ tñ ꝙ licet dqtm̃ ſit ꝙ

ſpõſalia pñt ↄtrahi ſub ↄditiõe ꝓ-

miſſe pecunielnõ tñ põt ꝓmitti pe

cunia ꝑ modũ pene · Et ſi ꝓmiſſa

fuerit! nõ tenet pene ꝓmiſſio nec
põt repeti · vt ſi dicat᷑ ſic Niſi dtra
bo tecum tibi dabo cẽtum marcaſ
Non enĩ valet ↄditio pene! cum li
bera debeant eſſe comiugia · F · de
vboꝛe obli. A.tua·ca · de ſpoſalibus·
velut. Si autẽ ↄtraban?᷑ ſpõſalia
pured ẽ ſine ↄditiõe! a ſint ambo
apti ad mrimoniũ cõtrahendũ · et
in ſponſalibus ↄtrahẽſ interuene

neut eſt in etate nu⸗

ij. i aute
et ij Een⸗

bili tenent expecare doner
Ant ad annog etats legitimos
otrabencli mñmoni⸗ Et idem di
coſivnus in etate legitima al
non quia le qui ẽ inetate legia⸗
madebet erpeckare dlium vl ſiſt
mutuo abſoluerint poterunt iudr
coeccleſe ſeparan

Capitulumquintum:quibuſ ca
ſdus ſoluuntur ſponſalna.

Rnn ſſalia ſenel dtracka
unt, ſemperligant. Ita
ntrabant ſpoſalia Nnde 1
et no ſt preſſum ad carnal copu⸗

lan/ ci ila d
eſrein Gne enuse

e⸗
kiunceer⸗
racite * ronn
te dancg, l dorerin
l pulchno iſtl aſtori
Atumia 4 noo ſunt ſoon⸗
mnmonii. 1 vo ltoo
eſtanoti eſtora mtur
niſlputa qꝛ diet Cirah
ponmime mterteter W
feteri eldnier IRace
no aedadebet eben
Peetda er ner ſponſi⸗
Ntandſim glwet dañ ſt
laßit nah ſib Afie
perunienotß püt inti
ap moci pene. Et ſin
it / no tenet pene yniſconee
ppet veſ er ſc ſidtnd
aum iibt dabe cetum nartal

rit iuramentum/ſunt compellendi
x excõmunicationẽ ↄſummare ma
trimoniũ niſi foꝛte timeã de vxoꝛ
cidio vł de aliquo alio ꝑiculo · Sed
ſi alter eoꝝ ↄtraxerit cũ alio ꝑ ver
ba de pñti iniunget᷑ ei pnĩa de ꝑ⸗
iurio/ fide mentita abſoluetur
ab excommunicatione · Si autem
nõ interuenerit iuramẽtum monẽ
di ſunt mrimoniũ cõſummare non
cogẽdi · qꝛ inuite nuptie malos cõ-
ſueuerũt hre exitus · xxx · q· ij · ca ·
et ij · Si autẽ neut᷑ eſt in etate nu-
bili tenent᷑ expectare donec veni⸗
ant ad annos etatis legitimos ad
ↄtrahendũ mrimoniũ· Et idem di

co ſi vnus ẽ in etate legitima/ aliꝰ
non quia ille qui ẽ in etate legiti-

ma debet expectare alium,/vbl ſi ſe
mutuo abſoluerint poterunt iudi-
cio eccleſie ſeparari

Capitulum quintum:quibuſ ca
ſibus ſoluuntur ſponſalia.

A& quo ſpõſalia ſemel dtracta
ſunt, ſemper ligant · Ita ꝙ ſi
ↄtrabant᷑ ſpõſalia poſtmoð cũ alia
et nõ ſit ꝓceſſum ad carnalẽ copu-

lam: cũ illa ſcdᷣa compellendus eſt

redire ad primã · Si vo cognoue-
rit carnałr ſcdaʒ/cũ iam mr̃imoni
um dicat᷑ debet cum ſcdða manere
et nõ redire ad pꝛimã · Soluun-
tur autẽ ſponſalia in octo caſibus-
Primus ẽ ſi alter eoꝛe vult tranſi

re ad religionẽ qð pt᷑ facere alte-
ro inuito/ etiã ſi fuerit mr̃imoniũ

P vba de pñti ↄtractũ dummõ nõ
fuerit ꝑ carnalẽ copulã ↄſumma

tum · Et ille qui remanet in ſecło
remanet abſolutus: et hoc qñ alt
fuerit ꝓfeſſus in religionẽ · Mabet᷑
iſte caſus ex de ↄuerſi iuga.c·ex
publico · e · de ſponſa · duoꝛe licʒ pᷣ
ter ſoltũ · Scðs caſus eſt qñ ſpon
ſus ñ inuenit᷑ qꝛ ſe trãſfert ad aliã
regionẽ tñ pꝛius recepta pnĩa de
ꝑpiurio vł fide mentita/aut nõ ſer-
uata ſi ꝑ eum ſteterit mr̃imoniũ q̊
minus fuerit ↄſummatũ · habẽ iſte
caſus e · de ſponſa · ca · IAllis autẽ.
Tertius caſus eſt ſi alter eoꝝ poſt
tracta ſponſalia incurrit lepꝛã/vł
paliſim aut oculos, manus/pedes
vel naſum amiſerit· vel quicq; ſibi
piꝰ euenerit · ponit᷑ iſte caſus eẽ ·
de coniugio lepꝛoſo · ca · litteras · de
iuramẽto · ca · q;admodũ · Quartus
caſus ẽ ſi ſuꝑueniat affinitas pu-
ta ſi ſponſus cognouit ↄſanguineã
ſponſe vł ecõuerſo · Et ad hoc ꝓ·
bandũ ſufficit ſola fama · habẽ iſte
caſus vij ·q·iĩj · q dam ðᷣſpõſauit · ex
de ↄſangmta · et affinita · ca · ſuꝑ eo
Quintus caſus ẽ ſi mutuo ſe ab-
ſoluerint · habet᷑ iſte caſus ext᷑ · de
ſponſa · ca· pᷣterea · Quidã tñ nõ re
cipiũt iſtum caſum · vñ dicũt ꝗiſta
decretał allegata nõ ẽ decretab · vł
ꝙ loquit᷑ de ꝓmiſſiõe comparatiua
Sextus caſus ẽ ſi alter eoꝝ fuerit
foꝛmcatus· habet᷑ iſte caſus eẽ de
iureiurãdo · ca·q;admoð · Septimꝰ
caſus ẽ qñ ſpõſus de facto cũ alia
vł ſponſa cũ alio ðtraxit ꝑ vba de
pñti/vł ꝑ vᷣba de futuro et ſeauã
carnał copula: tẽ ſoluunt᷑ ſpõſalia
pꝛ maius vinculũ ſeu pactum ſup
ueniẽs ſed debet agere pnĩaʒ de

piurio/vł fide mentita. ponit᷑ iſte
caſus ex de ſponſa.ca.ↄſuluiſti · de
ſponſa · ca:tua nos · Octauꝰ caſuſẽ
qñ minoꝛ ad etatẽ legitimã venit
petit abſolui a vincło ſponſaliũ
et dari ſibi licentiã nubendl alibi ·
habetur iſte caſus ext᷑ · de ſponſa ·

impube.ca · de illis · et ca · a nobis ·

Nota ꝙ om̃s iſti caſus pᷣter ꝑ
mum, qñ ſcʒ alter eoꝝ vult intrac
religionẽ intelligẽdi ſunt de ſpon

ſalibus de futuro,s qᷓ vere et ꝓpꝛie

dicunt᷑ ſponſalia · Nota etiam ꝙ;

in duobus caſibus p̃ᷣdictis ipſo iu⸗

re ſoluunt᷑ ſponſalia · ſcʒ qñ intrat

religionẽ et qñ ↄdtrahit mrimoniũ

cum alio vł cum alia · In ceteris
vero caſibus ſoluenda ſunt per iu
dicium eccleſie⸗

Sequiẽ᷑ ſcda pars ſeptimi tra-
ctatus pᷣme ꝑtis pncipał/qui ẽ
de matrimonio · J
Capitulum pꝛimũ!quid eſt ma
trimoniumet vnde dicatur ·

Oſtqᷓ; tractatum ẽ de ſpõ
ſalibus dm eſt de matri-
monio. Circa quod ↄſiderãda ſunt
octo · ¶ Primo quid eſt matrimoniũ
et vñ dicã · ſcdo quałr ↄtrahit᷑ ma
trimoniũ · tertio qñ vbil et quibꝰ
verbis fuit inſtitutũ· quarto qᷓ fu
it cã inſtitutiõis matrimonij· quin
to qui pñt dtrahere mr̃imoniũ · ſe
xto quot modis dici mr̃imonium
ſeptimo quot ſunt bona matrimo-
nij· octauo qᷓ impediũt mr̃imoniũ ·
Atrimoniũ a doctonbus ſic diß
finit᷑ · Oatrimoniũ eſt viri et mu-

lieriſ legitima iunctio indiuiduã

vite ↄſuetudinẽ retinẽs· Non aũt

dicit viri et mulie/ nec viroꝝ et

mulieriſ.quia nec vnusvir plureg

muliereſ,/ nec vna mulier plureſ vi

ros hahere poteſt. Dicit indiuidu
am vitenẽ · hoc eſt ꝙ neuter abſq;
ↄſenſu alterius põt ↄtinẽtiã pfite
ri/vł oꝛõni vacare · et ꝙ inter eos
dum viuũt pmanet vinculum con
iugale · Aliter diffinit matrimo
nium ſic · Eſt viri et mulieris diũ⸗
ctio vite cõmuniſ ↄſoꝛtium, diuini
et humani iuris cõmunicatio Di⸗
cit᷑ autẽ mr̃imoniũ de mater ma⸗
tris/et munio munis · vñ matrimo
nium ẽ q̃ſi matris muniũ /id ẽ offi
cium.qꝛ dat mulieribꝰeſſe matreg
vel ideo magis denominat᷑ a ma-
tre qᷓ; a patrelqꝛ eiuſ officiũ magiſ

apparʒ in matmoĩo qᷓ; officiũ viri⸗

Capitulum ſecundum qualiter

contrahitur matrimonium ·

Olo autẽ ↄſenſu trabit᷑ ma
trimoniũ qui ſi ſolus deſit/ce
tera etiã ipſo coitu celebꝛata fru⸗
ſtrant᷑ · Ex quo enĩ ꝑ vᷣba de pñti
vir ↄſentit maritali affectu in mu⸗
lierẽ et mulier in vix ſine verbis
cõſuetis · vt ſi vir dicat accipio te
in meã vxoꝛẽ · et ipſa reſpondeat:
accipio te in virum meũ · vl ſi vir
dicat! volo te de cetero babere in
vxoꝛem · et ipſa reſpõdeat volo te
de cetero habẽ in vixæ vłquibuſ⸗
cunq; alijs vᷣbis, vł ſignis expᷣmat
ↄſenſus ſtatim ẽ mat᷑moniũ. Ie-
runtñ ſi loqͥ pñ̃t ↄtrahbẽtes/vba ſt

otius bñicko mubẽtum Vde
dico gybis ace phetco oꝛeplat
fiuit mſtititi ci di nir o exoſſi
bis meis/ et caro de carne mea⸗
p boe dimittet bomo pfem? ma.
to et aaherebit vxon ſue / et enit
duo incarne vna. vde de hoe ſup
in ſoramẽts in generalica pmo

Caplm ii ue fuit tauſa
uſttmtoris matemoni⸗

Ve ſuntcauſe propales in⸗
ſtitutiomig matrimonij⸗ heet
ſntmlte ſdane . Onmat̃ pun
cipal cauſa ſuleptiopl. Etz
Gne cauſam inſtituit deug män
noul in ar n ſoaj nint;
Pareteo/uj
eeſteneusonrt enes

cauſ⸗ b vittio fon.e

Imdig munĩ ic boft
t muleenboſſo nat eg
gis denominat ma⸗
eigreiuſoffci nagſ
endio j offcii vin,

m ſecundum aualer
dur matimonawrn⸗

Aute dſenſu Mahi ne
oniülquſſclus deſtte
plo coidu celebꝛat⸗ in
Er quo eni p vba deyſti
Gt mantäliaffec inm
mlterin nr ine bis
vtſ ur dicat! Alpi⸗ 1
cõ · et iyl reſondeat
in vium nei. Aüvi
te de ceteſ⸗ Nbd 8
tipſ̃ reſpodeat woo

ebein virr laubiſ⸗

ncẽaria qᷓntũ ad eccłaz dſenſũ mu
tuum continẽtia vł expꝛimentia;:

Ca.iij·qñ/et vbi/et quibuſ vᷣbiſ
fuit inſtitutum matrimonium·

N paradiſo terreſtri fuit ma
trimoniũ inſtitutum/ añ pec
catum. Cuibus autẽ vbis fuit
inſtitutũ · Dicunt aliqui ꝙ ułvbis
geneſis ĩx ca· Creſcite et multipli
camini/replete terrã · Sed iſtud
nõ credo vm · fuerũt enĩ verba illa
potius bñdictio nubẽtium · Vnde
dico ꝙ vbis ade ꝓphetico oꝛe ꝓlatiſ
fuĩit inſtitutũ cũ dĩ nũc os ex oſſi-
bus meis, et caro de carne mea ;
ᷣ hoc dimittet homo pr̃ema ma-
trẽ/et adherebit vxoꝛi ſue/ et erũt
duo in carne vna · vide de hoc ſup
in ſacramẽtis in generali · ca · pᷣmo

Capłm ĩiij ·que fuĩt cauſa
inſtitutionis matrimonij.

Ve ſunt cauſe pᷣncipales in-
ſtitutionis matrimonij · licet
ſint multe ſcdarie · Prima tñ pꝛin
cipał cauſa ẽ ſuſceptio pꝛoł · Et p
hanc cauſam inſtituit deus matri
moniũ in paradiſo añ pctm̃ int᷑ pᷣ
mos parẽtes quibus dixit geneſis
ix · ca · Creſcite multiplicaminĩnẽ
Scða cauſa ẽ vitatio foꝛnicatiois·
et iſta cã habet locũ poſt pctĩ · Et
de iſta dicit apłs · jad coꝛx · vij · ca ·
Ppꝛ foꝛnicationẽ vitãdã vnuſquiſʒ
vxoꝛẽ habeat·et vnaqueq; virum
ſuũ · Cauſe ſcdᷣarie ſunt multe · ſczʒ
pacis refoꝛmatio · pulchꝛitudovxo-

ris · diuitie et ſciẽtia · Ita tñ ꝙ pᷣn
cipał intẽtio eoꝝ qͥ ↄtrahũt ñ ferã
ad iſta ſʒ ad duo pᷣma pᷣncipalia⸗

Capitulum quintũ qui poſſunt
contrabere matrimonium.

Onis homo qui pt᷑ ↄſentire
in ↄiugalẽ effectũ et carnalẽ
copulã exercẽ/niſi expᷣſſe ꝓhibeatc᷑
põt ↄtrahere mrimoniũ · Dico qui
ↄſentire põt · qꝛ licʒ puer infra eta
tem illegitimã ↄſtitutus! hoc ẽ in
fra xiiij annũ,/ et puella ĩnfra xij·
dicãt vᷣba apta ad mr̃imomũ ↄtra
pendũ: qꝛ ↄſentire nõ pñt, nullũ ẽ
mr̃imoniũ · eỹ · de ſpõſa · c · tue frni⸗
tati · Simbłr ille qui inſanus ẽ vel
furioſus, licʒ dicat vᷣba reqſita ad
mr̃imoniũ ↄtrabenð/nõ ↄtrahit · qꝛ
aſentire nõ põt · xxx · q· ij · neq; furi
oſuſ · Et E̊ ẽ veꝛ qᷓ;diu eſt in furia
ↄſtitutus · qm̃ ſi aliqñ habeat luci-
da interualla/et aliqñ redit ad ſa
nam mentẽ /nubere põt/et teſtari.
Et omĩa q̃ alij pñt põt et ipſe facẽ
vt codice de codicill · ¶.nec codicil
los · vij · q:j ·qᷓ;uis · Dico et qui car-
nalẽ copulã pt᷑ exercẽ · qm ille qui
caret vᷣga virili vł vtroq; teſticło
vł qui ẽ naturałr frigidus ↄtrabẽ
nõ põt · ex · de frigi · et malefi · ca · ꝙ;
ſi · Dico etiã niſi expꝛeſſe ꝓhibeat᷑-
qꝛ edictũ de mr̃imonio ↄtrahendo
eſt ꝓhibitoꝛiũ· ido oĩs cui nõ ꝓhi-
bet᷑/otrabẽ pt᷑· ex · de ſponſa · ca · cũ
apð ſedẽ · Prohibent · n · aliqͥ p vo
tum/ ſetiã p oꝛdinẽ!ita in alijs
impedimẽtis/de qͥbus dicet᷑ infra-
Nota ꝙ mr̃imoniũ põt ↄtrabi

—

inter abſentes ꝑ ꝓcuratoꝛesſicut
factum fuit inter regẽ vngarie
dominã albã filiam regiſ francie:

Capitulum ſextum quot mo-
dis dicitur matrimonium.

Atrimoniũ diciẽ multis moĩſ
Nam aliud ẽ legitimũ aliud
clandeſtinũ · Matrimoniũ legitimũ

eſt qñ ab his qui ſuꝑ feminã hñt
ptatẽ vxoꝛ petit᷑ a parẽtibus ſpon
ſat/et legibus dotat᷑/ac a ſacerdo-
tibus(vt moꝛis ẽ) bñdicit᷑et a pa-
ranymphiſ cuſtodit᷑/ac ſollenniter
accipit᷑ · Non tñ intelligas ꝙ ſine
iſtis ſollennitatibꝰ nõ poſſit eſſe ve
rum mr̃imoniũ: ſed ſicut ẽ in alijs
ſacramẽtis ꝙ qᷓdam ſunt de ncẽi-
tate ſacramẽti/qdam autẽ de ſollẽ
nitate tmlita in matrimonio que-
dam ſunt pꝑtinẽtia ad ſubſtãtiã ma
trimonij/ſicut ↄſenſus ꝑ vᷣba de p̃ᷣ⸗

ſenti expᷣſſus· iſte ſolus facit ma

trimoniũ · Quedã autẽ ſunt ad ſol
lennitatẽ et decoꝛẽ/ſicut ſollennita
tes pᷣdicte ſine q bus ẽ matrimoni
um veꝛe legitimũ qntũ ad vᷣtutẽ
qᷓ;uis nõ qᷓntũ ad honeſtatẽ · Ciam
deſtinũ matrimoniũ eſt qñ fit ſine
ſollennitatibꝰ p̃dictis · Et qui ſic cõ
cahũt exponũt ſe magno piculo.
Moſſet enĩ alter altee dimittere
qñ vellet.et de facto cum alio vel
alia dtrahẽ · et ſic in adulterio ma
nere .· Vñ talibus ↄſulenð ẽ in fo⸗
ro ↄſciẽtie vt de nouo in facie ec-
cleſie ↄtrahãt · IJtem mr̃imonioꝛũ
aliud ẽ initiatũ aliud pfectũ ſiue
ↄſummatũ ꝑ carnalẽ copulã.ĩniti

atum vo ꝑ vba de pñti. Notan
dum tñ ꝙ mrimoniũ põt eſſe pfe-
ctum duobus modis · Vnomo ſan
ctitatealio mõ ſignificatiõe · Ma⸗
trimoniũ & põt eſſe ꝑpfectum ſctĩta
te añ carnalẽ copula· Vñ auguſt.
ad quandã:/q ſi ł n ſemł cum mari-
to ſuo votũ emiſerat caſtitatig di⸗
cit ſic inter cetera · nõ qꝛ tempaba
tiſpariter a cõmixtiõe carnalido
maritus tuus deſierat eſſe immo
tanto ſanctius ↄiuges manebatig

ꝗqnto ſanctioꝛa ↄcoꝛdit᷑ placida ſer

uabatis· Sʒ matrimoniũ nõ ẽ pfe
ctum ſignatiõe añ carnalẽ copulã.
Cõiunctio enĩ coꝛpons viri et mu
lieris ſignat iunctionẽ dĩne nat᷑e
et humane in pſona filij dei · vide
de H ſupᷣ de ſacramẽtis in genera
n · ca · j. Et ſic ſoluit᷑ illa q̃ſtio vtrũ
inter btiſſimã vginẽ mariã et io-
ſeph fuerit ꝑfectũ matrimonium ·
Dicit᷑ enim ꝙ fuit pfectũ ſdĩtate
ſed nõ ſignatiõe · Quidã dicũt ma
trimoniũ initiatũ ꝑ ſpõſalia de fu-
turo: ratum ꝑ ↄſenſum de pñti cõ
ſummatũ ꝑ carnalẽ copulã. Itẽ
matrimonioꝛ aliud ẽ legitimũ et
nõ ratũ aliud ratũ et nõ legitimũ
aliud ratũ et legitimũ · Oatrimo⸗
niũ legitimũ et nõ ratũ ẽ inter fi-
deles · Et legitimũ qꝛ legali inſti-
tutiõe et ꝓuintie moꝛibus nõ ðtra
iuſſionẽ dñi ↄtrahi?᷑ ſed nõ ẽ ratũ
qꝛ ſine fide fit · Vñ auguſt. nõ eſt
ratum ⁊iugiũ qð ſine deo eſt. Wa⸗
trimoniũ ratũ et nõ legitimũ ẽ qð
fit inter fideles per ſonas· ſed ſine
debita ſollennitate ↄtrahit᷑. Ma-
trimoniũ ratum et legitimũ eſt qð

to vt Augiu n perek. h
duo pma bona qnh ſunt in nan,
mo qſg notertpo inſepabilra
heret matimonlo⸗
Ca.·viij qd in ſe vtinet xvj ca.
cſt de impedimẽtis matrimonij⸗

Oyedimẽta matimonijſunt
xijqᷓinpediũt mñmomũ co·
teabend dirimũt iam dtracti⸗ Di
enſipſa vl aleie ipox pcedat ma⸗
Nunoni lenſum ugals excluck
Gnſaun mimonid mälum
At impedimetitſiͦpatz per a
exeplalfunoſus n pot otrhe
timonn Siti oſich a neten
Stend n poſich rrarerit ef
cak funioſis ifn hor ſlui?
himonii · Itẽ ⸗

ail Jtb q habz vtnine taſt
ali ſali e euulſum no ni
tchs nſimmii G wh.

V vo poſtʒ

e
Ndoef ng,, ccoplli
ſrtoingeee
Fut nunt mi i i
nmein huflj ei nil
de ſvanits in gewi
Etſr lut ilaſto m
ſimi vgine maniet o⸗
nt pfechi matimorium⸗
imq kunt prei ita
Snedde Ounda t
intatd dadetu
tatum Jerſun defiiic
tarè7i. Ji
nmonck' dud legtnnet
Ail dimd i et oeytni
Araietleguni Otmn/
eginniͦetnp nttjeint⸗ 8
Eelnni lgiſi
eet gunde noibis no Nr

ne d Nrabte let oe rati⸗

eſidefi⸗ Iſiagiſt oet

cũ debita ſollẽnitate eſt ↄtractum

Capitulum ſeptimumquot
ſunt bona matrimonij·
MDOna matrimonij pᷣncipalłr ſẽ
tria·ſeʒ fides/ꝓles/et ſaẽmen
tum. Fides attẽdit᷑ ne poſt vincu⸗
lũ ↄiugale cũ alio/vel alia coeatur.
Scðdðm in ꝓle vt amet᷑/ſuſcipiat᷑/ et
religioſe educat᷑ · Tertiũ in ſaẽmẽ
to vt iugiũ nõ ſeparet᷑ · Et notaq;
duo pᷣma bona qñq; ſunt in mrimo
nio qñq; nõ ·tertiũvo inſeꝑabiłr ad
heret matrimonio⸗
Ca · viij · qʒ in ſe dtinet xvj · ta.
eſt de impedimẽtis matrimonij.

WMpedimẽta matrimonij ſunt
xij·q̃ impediũt mr̃imoniũ cõ⸗
trabenða dirimũt iam ↄtractũ · Si
enĩ ipſa vł aliqͥd ipᷣoꝛe pᷣcedãt ma⸗
trimoniũ/ↄſenſum ↄiugalẽ excludẽ
Si vo ſequant᷑ mr̃imoniũ/ nullum
pᷣſtat impedimẽtũ:ſiẽ patʒ per iſta
exẽplal furioſus nõ põt ↄtrahẽè ma
trimoniũ · Si tñ poſtq;ʒ ↄtraxerit ef
ficiat᷑ furioſus iñ pꝛ hoc ſoluit᷑ ma
trimonĩiũ · Itẽ qͥ habʒ vtrunqʒ teſti
culũ ſectũ/id ẽ euulſum/nõ põt con
trabẽ mrimoniũ · Si vo poſtq; con-
traxerit ſcinderetm p ſolui ma
trimoniũ · Et ita intelligenð eſt de
alis impedimẽtis mat᷑monij: qᷓ̃ in
his vſibus ↄtinent᷑· Erroꝛ/cõditio/
votũ/cognatio crimẽ· Cultuſ/diſpa
ritas/viſ/oꝛdo/ligamẽ/honeſtaſ.Si
ſiſ affini ſ/ſi foꝛte coire neqͥbiſ.hee
faciẽda uetãt ↄnubia facta retra-
ctãt. Preter autẽ iſta xij· impedi-
mẽta qᷓ impediũt mat᷑moniũ ↄtra

inter legitimas et fideles pſonas,

henð/et dirimũt iam ↄtractũ/ ſunt
alia qᷓ impediũt ↄtrahenð/ ſʒ ñ di-
rimũt ↄtractũ/ ſcʒ tꝑs feriaꝛc/et in
terdctm̃ eccłe · vᷣſus. Eecłe vetitũ,
necnõ tꝑs feriatũ · Iſta vetãt fieri
pꝑmittũt facta teneri. Que ꝗłr in⸗
tłligi debeãt/dm ẽ ð̊ vnoqq; eoꝝ

Ca·jde impedimento erroꝛis:
Numeratis oĩbuſ impedimẽ
tis erroꝝns dom ẽ de quolibʒz
ipſoꝛe · Et pmo de impedimẽto er⸗
roꝛis ꝑpſone q̃ ex ſui nat᷑a ñ ex inſti
tutiõe eccłe matmonialẽ ↄſſʒm ex⸗
cludit · qm̃ qͥ errat nõ ↄſentit · vt ff ·
de ĩuri · o · iuch · l · vj · ꝑ erroꝛẽ · Et er⸗
rãtiũ voluntaſ nulla ẽ · vt C· ð iuriſ
et facti ignoꝛãtia · A. cũ ꝑ teſtamen
tũ · A.nõ idcirco · Vñ ſi vir ł mułr
errʒ in matrimoĩo ↄtrahẽdo nulluſ
ẽ ↄſenſus, qͥ ſoluſ facit mat᷑moniũ·
Nota tñ ꝙ triplex põt eſſe erroꝛ
circa ꝑſonã vnus ꝛpᷣius ꝑſone · vtſi
de petro credat᷑ ꝙ ſit guiller. erra
circa ꝑſonã · Alius ẽ erroꝛ foꝛtune,
vt ſi de pauꝑe credat᷑ ꝙ ſit diues ·
Tertius eſt erroꝛ qlitatis vt ſi de
ignobili credat᷑ ꝙ ſit nobilis⸗ vł de
corrupta ꝙſit vᷣgo · ¶õ erroꝛ pſone
impedit matrimoniũ: vt ſi credenſ
trahẽ cũ petro/cõtrahat cũ guill.
vł ſi credẽs ↄtrahẽ cũ martha ↄt⸗
hit cũ maria! nullũ ẽ matrimoniũ⸗
Erroꝛ aũt qlitatis et foꝛtune ñ im
pedit matrimoniũ ·vbigr̃a·aliquis
ↄtrahat cũ aliqua credẽs eã eſſe v
ginẽ, vł filiã regis! a tñ ipſa ẽ coꝛ
rupta,/vł filia ruſtici tenet matri-
moniũ · Vł credit ↄtrahbẽ cũ diuite
trahit cũ pauꝑe tenz matrimo⸗
nium · xxx ·.q:pᷣma:ca· Iis ĩta ꝛc.

Ca. ij · ð impedimẽto ↄditionis ·
Opedimẽtũ ↄditiõiſ introdu
ctũ ẽ ab eccła ĩ fauoꝛẽ liber-
tatis · Et de g̊ bꝛeuit᷑ ẽ tenen
dũ ꝙ ſimłr libera cõtrahat ſcient᷑
cũ ſeruo/vł liber cũ ãcilla. tenʒ ma
Emonĩiũ int᷑ eoſ· Si vo libera ↄthat
ẽ ſʒuo ignoꝛãterqꝛ credit ipᷣm eſſe
libeꝝł liber cũ ãcilla?X.qꝛ credit eã
eſſe liberã nullũ eſt mrimoniũ int᷑
eos/ſi ̊ ignoꝛãter egerint niſi poſt
qᷓ; alt᷑ nouerit ↄditionẽ alteriꝰ eſſe
talẽ, ↄſentiat in eũ vł eã vᷣbo vłfa
cto vł carnali copula · Nõ tñ ꝙ
erroꝛ deterioꝛis ↄditiõis interimit
mr̃imoniũ ↄtrahẽdũ/ et dirimit ĩã
otractũ/ nõ at̃ erroꝛ paris vł melio
riſ.vt ſi ſeruꝰ ↄtrahat cũ ſerua quã
credit liberã/vł cũ libera quã cre-
dit eſſe ſerua!qꝛ ñ decipit/ nee ha-
bzʒ að obijciat ei · De ↄditiõibꝰ apꝑpo
ſitis in mrimoĩo vide g · de ſponſa ·
ca ij· qꝛ idem ẽ iudiciũ hica ĩbi⸗

Ca·iij·de impedimẽto voti ·
Irca impedimẽtũ voti nõq;
intelligiẽ de voto dtinẽtie ſi⸗
ue de voto caſtitatis· Circa qð no-
tanð ꝙ; duplex ẽ votũ ↄtinẽtie · nã
qðᷣdã ẽ ſimplex aliud ſollenne · Vo
tũ ſimplex impedit mr̃imoniũ cõt᷑
bendũ ſed nõ dirimit iam ↄtractũ
Quomõ at᷑ votũ ſimplex ſit ſollen-
ne!licʒ olim altercatio fuerit inter
doctoꝛes/ tñ hodie ẽ declaratũ per
dñm bonifacium viij·ex · de voto/
voti redemp · ca · vnico · li · vj · vbi di
