ab aduẽtu dñi vſqʒ ad octauas epi
pharie· et a lxx vſq; ad octauaſ pa
ſche:et a tbus diebꝰ añ aſcenſionẽ

—

dñi incluſiue vſq; ad octauas pen-
thecoſteſ.ex de ferijs · capellanus·
vſus· Cõiugiũ ꝓhibʒ aduẽtus hyla
riq; relaxat · Septuagena vetat/o-
ctaua paſche relaxat · Rogamẽ re
ſtat/ocedit t᷑na ptᷣas · Itẽ · Aſpiciẽſ
veterẽ/circũ/qſi/qᷣ(/bñdicta · Aduẽt
ſeptuage/vetãt rogatio nuptũ · O⸗
ctaue ſtelle, paſcheq; relaxãt ·

Ca · xvj · ð interdicto eccleſie ·

Irea interdqtm̃ eccłe iſtð fir
mit᷑ tenenð ẽl qñ aliqͥſ ꝓhi
bet᷑ ↄtrahẽ cũ aliqᷓ vt qꝛ foꝛte dicit᷑
ↄſangnea ł affinis eius ł ſpõſa al-
terius ñ debet ↄtrahẽ·. ſed foꝛte ſi
that (niſi aliud ſit impedimetũ q;
interdeti eccłe impechat )pñt ſimt
man/et ñ ſunt ſeꝑpandi· Argumẽ⸗
tũ ↄtra ̊ in pᷣmo caſu · ſcʒ ſnꝛ ↄſan
guinitatẽ ſeꝑat᷑ matmoniũ · de cõ⸗
ſang · 1 affini · ca · nõ debet · Et et in
ſcdo · ſcʒ pꝛ affini · ſe ꝑpatvt in capło
ex litteris: ac· ſpõſa· e ð ſpõſa.·Rt
ſiłr in tertio · ſeʒ qñ alter ↄtrahẽti-
um ẽ ꝑ vba de pñti alteri ðſpõſatꝰ
ſi dtrahat poſtea dirimit᷑ ſcds ↄtra
ctus·ex ð ſpõſa · duox · c · accepiſti ·
ca.licʒ · Solutio· dðm ꝙ ñ ſunt ſepa
rãdi n ad tꝑs vt agãt pnĩaʒ qꝛ mã
datũ eccłe ↄtempſerũt · Et ita ex⸗
p̃ſſe dicit᷑ eẽ ð ſpõſa · c · ð młre · e ð
mat᷑· ↄtract· ↄtra interdetm̃ eccłe
c-litteras · Et ita ſunt intelligẽdi ·
omſcanones q̃ dicũt eos ſepandos
foꝛel qꝛ exponenð ẽ ñ ſemꝑ ſed ad
tꝑs · Sane vt diuerſa circa hãc ma
teriã matmonij euitent᷑ ꝑicula: ſta
tutũ fuĩt in ↄſilio generali vt cum

matmoma fuerint ↄtrahẽda in ecꝰ-

cleſijs a pᷣſ byteris publice ꝓponat᷑

eõpetẽti tᷣmino pᷣ̃finito vt ĩinfra il⸗
lud tꝑs/qͥ voluerit et valuerit/legi
timũ impedimẽtũ apponat.Et ipſi
p̃ſ byteri nichilominus inueſtigẽt
vtꝝ aliqð impedimẽtũ obſtet· Cũ
aũt apparuerit ꝓbabił diectura cõ
tra mat᷑moniũ ↄtrabenð ↄtractus
expᷣſſe ꝓhibeat᷑ eis donec qͥd ſit fa
cienð ſuꝑ eo/maĩfeſtis ↄſtiterit do
cumẽtis · Si aũt parrochiab ſacer-
dos iſtõ facè ↄtempſerit vł qͥlibet
regłaris qui mr̃imonio clãdeſtino
intfuerit/ ꝑ t᷑enniũ ab officio ſuſpẽ
dat Suius puniẽdus ſi culpe q̃litaſ
poſtulauerit· Sʒ ex his qᷓ talr copu
lari ↄtempſerint etiã in gdu oceſ-
ſo ↄdigna pnĩa iniungã· Si qͥſ aũt
malicioſe ↄtra mr̃imoniũ legitimũ
impedimẽtũ obiecit: p̃ter pniaʒ qᷓ
debz agere de pctĩs canonicã non
debz effugẽ vltionẽ · et iſtð optime
ſeruat᷑ in eccłijs gallicaniſ vbi per
treſ dieſ dñicos vł ꝑ treſ dieſ ſollẽ
nes añq; ↄthatw᷑ mrimoniũ indiciẽ᷑
in eccła!ꝙ ſi aliqͥſ aliqd impedimẽ
tũ ſciuerit ꝓpꝛ qð mr̃imoniũ nõ de-
beat fieri illud ꝓponat · Et iſtð vo⸗
cãt bannã in frãcia · et qͥcunq; iſis

bannis pᷣtermiſſis ↄtrahũt/ſunt ex

cõmunicati · vnaq̃q; tñ eccła in ſuo
ſenſu abundet · Et ̊ ̊ mr̃imonio

ſufficiãt. Et ſic t᷑ᷣminã pᷣma pꝑticula

huius libꝛ/in quo de omiſſis et mi

nus bñdictis veniã petẽs obſecro

lectoꝛẽ beniuolũ, et contra ſagittas
8tractoꝛe clipeũ oꝛõnis opponẽſ/mi

nus bñdicta coꝛrigat et emendat⸗

Finit pᷣma parſ huiꝰ libelli ma
nipuli curatoꝛe/q verſat᷑ circa 1
cramẽta eoe idminiſtratione⸗

ulneribus ſaciati ab hierun⸗
hierico geſcengentis/4 imeiclt imia⸗
trones itatum ruinaq; peccati eus
medela ac remidiũ inſigni ac mita
biliparabola detaraut Heruſali
enicq uiſo pacis interpꝛetat inno⸗
cẽtia baptiſnaliſeſt ver quã berſr
beoſ puteus ſnitati ſicikigeſt,
anima cuiuſibet chiſtani baptiſ⸗
mals aque puteo ſitiata uero pa
afteo ſlononi pio ailcetieſu / eſt
lerapar farienſutragg unũ iuxver
bunpwpheteldeſponſaturain fide
atu Naaeitegtme in eodem
tati peccati homo

ultuſieſt peccat .—
velut una mutaè: diri ſapietẽ)

gurat. hie ullg

ene, erboiti t,
npennt en in l o⸗
pnig ininpi Diſeit
M nũmonii loitmi
tiberit/ trpniyqj
de pckis cmnonici non
vlnoneet iſtd optime
lis galcanil woper
cNS NNdNe
Ft indnrcrt
Ad adnpeni⸗
tEd MüuNriddde
en udoet Lrſd
mmͦinfraca et Pungſis
sßterniſts mchit ſiur 4
ncn nigti etl,inſ⸗
undet. Et 5o mmnono

hberin oden
ſdichs vema vete
benimli etconnd

g obſecro
ſagittas

Incipit ſecunda pars pꝛincipalis
in qua agi᷑ de penitẽtia/ de his
que ptinent ad ↄfeſſionẽ audiẽdã
penitentia impoſitioẽʒ · que in
quatuoꝛ tractatus diuidit᷑

Prologus·
Eruſ deus ac pius ſama-

ritanus/dulcis ieſus/quiĩ
vinũ et oleum infudit in
uulneribus ſauciati ab hieruſalẽ in
hierico deſcendentis/qͥ incidit inla-
tronesſtatum/ruinãq; peccati eius
medelã/ac remidiũ/inſigni ac mira
bili parabola declarauit · Mieruſalẽ
enĩ(ꝗᷓ uiſio pacis interpꝛetat᷑ inno-
cẽtia baptiſmaliſeſt · per quã berſa-
bee(ꝗᷓ puteus ſanitatis dicit᷑ideſt,
anima cuiuſ libet chꝛiſtiani baptiſ
malis aque puteo ſatiata/uero“ pa
cifico ſalomoni pio ſcilicet ieſu/qͥ eſt
uera pax/facienſutraq; unũ/uuxver
bumpꝛophete deſponſatura in fide
ↄgrue repꝛeſentat᷑ · Mierico uero(q̃
luna interpꝛetat᷑qᷓ nunq; in eodem
ſtatu ꝓꝑmanet)ſtatũ peccati q̊ homo
ſtultuſ/ideſt peccatoꝛ(teſte ſapietẽ)
velut luna mutatc᷑ euidentiſſime pᷣ
figurat · Ahieruſalẽ & in hierico ho
mo deſcendenseſt peccatoꝛ · qͥ bapti
ſmalẽ innocentiã deferens ꝑ deuia
uitioꝝ ꝓlabit᷑ et deſcendit · et ſic ab
inferni latronibus ſpoliat᷑ bonis ſeu
donis gratuitis· et in naturalibus
ſauciat᷑ · Munc autẽ pietatis et miſe
ricoꝛdie oculis reſpicienſ dñs noſter
ieſus chaſtus pꝛo eius ſanatione de
ſummis celoꝝ ad ima mundi deſcẽ
dit · et in utero intemeratevirginis
carnẽ aſſumẽ s/ ſauciati vulnera in
ara crucis alligans/funiculis carita

tis vinũ modificantiſvł moꝛtificãtiſ
penitentie et oleũ indulgentie cle-
mẽtis infudit in ipſis · In cuiuſ rei
teſtimoniũ ſiue ſignũ ſue ſalutifere
pꝛedicationiſ exoꝛdiũ iſto ſalubꝛi ac
ſuauiſſimo themate inſigniuit · Pe
nitentiã agite · a ꝓpinquabit enĩ re⸗
gnũ celox · ubi indicit penitentiã · et
ꝓ ea patriã repꝛomiſit · demũ opere
(qð pater ſibi dederat) cõſummato
ſauciato ſcilicet hoĩe ſanatol ne eum
abſq; cuſtode deſertl ipſum ſaucia-
tũ commendauit ſtabulario · ideſt ſa
cerdoti curato · et dedit ei duos de⸗
narios · ſcilicet duas claues eccleſie
q̃ ſunt diſcernendi ſcientia · et ſoluẽ-
di atq; ligandi ptãs·quas adhibenſ
dixit · Curã illiuſ habe · Vt g ſacer⸗
dotesqui ñ ſunt multũ in iure cano
nicovel ſacra theologia pꝛouecti ali
quã notitiã habeãtper quã poſſent
inter lepꝛã et lepꝛã diſcernerelet ſic
penitentie ſalutarisminiſtrare me-
delã! in ſcda parte huiusopiſaliqua
ex diuerſoꝛe doctoꝝe ſentẽtiis/et ma
ioꝛũ meoꝝe dictis/diligẽti ſtudio vt
melius ac bꝛeuiuſ potui compilaui·
vt ſi aliqñ neophiti et minus ꝓuecti
curati in foꝛo penitẽtie dubitauerĩt
iſtud opuſculũ ſit eis qualecũqʒ in⸗
troductoꝛiũ et dirediuũ · hoc autẽ ñ
pᷣſumens de uiribus ꝓpꝛiĩiscũ nulle
ſint) ſed ↄfidens de clemẽtia ſalua-
toꝛis · qui bene õnia facienſ ſurdos
fecit audirel et mutos loqui · Vnde
lectoꝛ affectũ meũoſyderãs me lin-
gua toxicata nõ moꝛdeal · ſed ſi aliqᷓ
inuemias vtilial ea attribue ſoli deo
minus autẽ vtilia/vel ꝓꝛſus inutilia
mihi· et ea fruẽſ caritate coꝛrigas
et emendes/

Tractatus pꝛimus ſecunde ptis
de penitẽtia in generali habens
quatuoꝛ capitula.

& pemtentia & tractaturus
pꝛimo dicã aliq de penitẽtia
in generalipoſtea dicã de qualibet
eius ꝑte in ſpãli · Et pꝛimo qͥd ſit pe
nitẽtia/etvñ dicat᷑/et q̃t ſint ſpecies
eius · Scðo de pnĩa ſollenni · Tertio
de publica pnĩa · Qrto ð pnĩa pᷣuata

Capłm pꝛimũ qͥd eſt penitentia,
etvñ dicat᷑/et q̃t ſunt ſpẽs eius·

Enitentia ſcoòm ambꝛo · ſic dif⸗
finit᷑ · Eſt pᷣterita pctã plange-
re et plãgenda nõ iterũ ↄmittere·
Seðm autẽ aug · diffinit᷑ ſic · penitẽ⸗
tia ẽ quedã doloꝛisvindicta puniẽS
in ſe að ſe dolet ↄmiſiſſe · Et dictpe
nitẽtia de pena pene/et teneo tenes
q̃i pene tẽtio inq;tũ ſceʒ peĩtens per
penã quã ſuſtinet punit ſe ꝓpter illi
cita q̃ ↄmiſit · ꝓbãt᷑ iſta ð · pe · di · ij · Cẽ
pn · augu ·li · v· reſpon · Vk alr diffĩt
ſic· nĩa ẽ quedã res optima et p-
fecta om̃s defectus reuocãs ad per-
fectũ.· Vexe licʒ a doctoribꝰ varie et
mbłte ponant᷑ diſtinctiones de pnĩa ·
qᷓmodo ſcʒ eſt virtuſ, et qmõ ſacra-
mentũ moueãt᷑ etiã cirẽ hanc mate-
riam qõnes multe omnibus illis o-
miſſis q̃ magis ↄfuſiõem q; edifica-
tionẽ ↄtinẽt aĩaꝝe de diffinitõe pnĩe
eſt agendum · Sciendũ g& ꝙ pnĩa
vnomodo diuidit᷑ ſiẽ genuſ in ſpẽs·
Aliomõ ſiẽ totũ in ꝑtes ·pꝛima diui-
ſio ẽ pnĩaꝛalia eſt ſolẽnis/alia pu-
blica/alia pꝛiuata⸗

Capłm ſcòm de pnĩa ſollenni.

Irca pnĩam ſolẽnẽ q̃tuoꝛ ſunt
nõnda · rimo qlis vel q ſit
eius foꝛma · Vnðò ſcienð ꝙ iſta pnĩa
non dicit᷑ ſolennis qꝛ fit in publico
ſʒ qa imponit᷑ cum tali ſolẽnitate.
Vngde ſcienð ꝙ feria quarta in ca-
pite ieiunii/ideſt in die cinex illi à
debẽt agere pnĩaʒ iſtã pñtant ſe in
eccłia coꝛã epõ/et ſacerdotibus.Et
epᷣs pᷣmiſſa aliqᷓ monitiõe oſtedit eis
Suitatẽ et enoꝛmitatẽ pctõʒe ſuo·
Bt indutos cilitio eijcit illos de ec⸗
cleſia cãtando illð rñſoꝛiũ·geñ · c · iij
In ſudoꝛevultꝰ tui cc. a ſic ſunt ex
eccłiam/uſq; ad diem cene:q die re
cipiunt᷑ admittunt᷑ ad ingreſſũ ec
cleſie nõ tñ ad coĩem qᷓuſq; ſunt per
ep̃m reconſiliati · Et de H̊ habet᷑ pla
neꝗ pfecke ·l · diſ · in capite · Scðo no
tanda eſt rõ huius ſolẽnitatis q eſt
triplex· Vna ad exemplar ꝗterroꝛẽ
alioꝝ · Alia ad erubeſcẽtiã delinqñn-
tiũ · Alia eſt ad ſignificationẽ eiecti-
onisade de pꝑadiſo · Vñ cũ gndibus
ſuſpirijs gemitibus debet eis eßs
denuntiare ꝙ ſicut adã ꝓxter pctin
ſuũ fuit eiectuſ de paradiſo ita ipſi
ꝓpter pctm̃ ſuũ eijciunt᷑ ab eccleſia ·
Et ĩdeo ſicut habẽ xxvj · · v· ca · vl.
talis pnĩa nõ eſt iterãda· et ſic intel
ligit᷑yerbũ beati· ambꝛ ·de pnĩa· diſ.
· q dicit ꝙ ſiẽ vnicũ ẽ baptiſma ita
vnica eſt pnĩa · qꝛ loqᷣt᷑ de pnĩa ſolẽ
ni q̃ᷓ nõ debet iterari · niſi de ↄſuetu-
dine alicuiuſ eccłie aliqͥd aliud obti
neret/tunc enĩ poſſet ſine piculo ite
rari · de peni · di · iij · ex pſona · Ter
tio notanð ꝓ qbuſ cniminibus qbuſ

lentia· qr non ſunt didnn
vaſa ſacrox ideſt ondines ducum

fuerſt vala vtiox lcz en peccatu
deletiſt per pniam remanet tame
diq ccatix igeſtan megtntas
que ipm impedit ſuſceptioe ſaen
oudimis Ocda cauſa ẽ timoꝛ labedi
ex ſlina Metudie ſurgẽs· Ferẽſ
eni memoꝛdi minis labẽ ñ habzʒ
ſacerdoti lucda dignitate xj di⸗in
ſxerdotby. Lertia cac ſp ſcadalũ
r Cumen talis pniand impona
nſipommie enomie wilganſſimo
ſP totam conoueit vibe mo poſſet
talss ſne magno ſcadald miniſtrare
eclarguecl alios cum
iploſt oſeius ſbi ſe commiſi ſſe
eacolm onmn iſe ill
ruge ye malouj q conipet. xxy .
pmum 1lrjoi inci. Diſ „ di⸗
lun ſalonter ponitzg t

atwiim ulp intyer
nilan Etdeh abetol
el diſ in apite Oedo no
robuins ſbeitangeſt
Mna adexenpler dtenon
Naadetddeſcena Wncf
ARadhihkatne eec
de de adno d ihhit
is genunbs debet ebeßs
nuareq ſent ali gter oif,
uiteiecuſde farcſß aipſ
rpañ lũeiiun peetola.
oſatkaim ,renn
gnia noͦeſt eriet ſ inte

pſonis debet ĩmponi iſta penitẽtĩa ·

Vnge ſcienð eſt ꝙ non debet impo
ni niſi ꝓ Suiq enoꝛmi acvulgariſſ ĩo
crimine · q̃d totã cõmouerit vrbem

vel coĩtatem · nec debet imponi cle⸗
rico niſi depoſito · ¶ qui ſemel eam
egerit nõ poteſt ꝓmoueri ad ſacros

oꝛdinesnec miſtrare in oꝛdine ſu-⸗

ſcepto · li · di · ca · expenitẽtibꝰ · xxx vj

illiteratos · Rõ auũt Gᷓ ꝓbibitõis eſt

q̃druplex· ¶ Drima eſt oꝛdinis excel

lentia · qꝛ non ſunt digni ſuſcipere

vaſa ſacroꝛe/ideſt oꝛdines qͥ dudum

fuerũt vaſa vitioꝝ · licʒ enĩ peccatũ

deletũ ſit per pnĩam remanet tamẽ

aliq̃ᷓ cicatrix · ideſt aliqᷓ irregłritas

que ipm̃ impedit a ſuſceptioe ſacri

oꝛdinis· Scda cauſa ẽ timoꝛ labẽdi

ex pᷣſtina ↄſuetudĩe ↄſurgẽs · Ferẽſ
enĩ memoꝛãdi criminis labẽ ñ habʒ
ſacerdotũi lucidã dignitatẽ · lxj · di · in
ſacerdotibꝰ.Certia cã ẽ ꝓp ſcãdalũ
ꝓłi · Cum en talis pnĩanõ imponã
niſiꝓ crimĩe enoꝛmia vulgariſſimo

qð totam cõmouerit vrbẽ nõ poſſet

talis ſine magno ſcãdalo miniſtrare
li · di · de his vero · Quarta cã qꝛ nõ
habet frontẽ redarguẽdi alios cum
ipſe ſit ↄſcius ſibi ſe commiſiſſe illa
eadẽ vel maioꝛa q̃ coꝛriꝑet · xxvj · di ·
pᷣmum ·li.j·di ĩudei · Diſpẽ ſat᷑ aũt
cum ſollẽniter penitẽte in mĩoꝛibuſ
oꝛdinibuſ ꝓpter neceſſitatẽ velvtili-
tatem eccłie · vt dicit · li · di · placuit ·
Et ſi qras qͥs poteſt facere diſpen-
ſatiõem? dico ꝙ epũs ex q̃̊ nõ eſt ſib
ſpeãliter ꝓhibitũ · ex de ſententia
excõmunicatiõis · nuper · Et ſi dicas
tra ꝓ illud qð dicit᷑ · l · di · ca · ex pe ·
vbi dicit᷑ ꝗꝙ epũs oꝛdinans ſcienter

ſollẽ niter penitentem debet puari
poteſtate oꝛdinãdi · dico ꝙ nõ obſtat
qꝛ illud ĩntelligit᷑ cum oꝛdĩat ſine cã
legittiĩa abq; diſpẽ ſatiõe ſuue cum
inoꝛdĩate diſpẽ ſat · li · di · ſi in aliquo ·
Sol lẽniter enĩ penitens non poteſt
trahere matmoniũ · ſi tñ ↄtraxerit
tenebit · ꝓbant᷑ iſta · li · di · firmãdi⸗
xxvj · q · vj · ca · vltĩo · Qr̃to nõndũ
eſt a quo poteſt impõi pnĩa ſollẽniſ
Et eſt ſciendũ ꝙ ſollennis pnĩa non
debet imponi n ab epᷣo ł de mãdato
eius a ſaẽdote · Soluſetiã epᷣsvł in
articulo nccĩtatis de mandato eius
ſaẽdos poterit recõſiliare ſollẽniter
penitẽtes et ſi bñ penituerĩt poter̃ſt
reconſiliari infra octauas paſche · et
ↄmuicare · habere ingreſſũ eccke ·
Sin aũt·manebũt ſic vſq; ad finem
vite · et de H habet᷑ xxvj · ꝗq · vj · ca · fi ·
Et qꝛ iſta materia magis tãgit re.
uerendos“ ſctĩſſimos ep̃os q̃ ſer-
uus diſcipłsego ſũ q; ſimpliceſ ſa

cerdotes iõ nł pluſ dico de iſta mã/

Capłm tertiũ de pnĩa publica:

Vblica pnĩa voca᷑ ꝓpꝛie illa
q̃ in facie eccłie · non tñ cum p
dicta ſollẽnitate fit· ſiẽ qñ iniungit᷑
pegrinatio ꝓꝑ mundũ cum baculo cu-
bitali vel cũveſte aliq̃ · vel cum aliqᷓ
talĩi · Et hãc poſſet( vt credo)impo-
nere qlibʒ ↄfeſſoꝛ ↄfitẽti ſibi · qꝛ nõ
inuenio ꝓhibitũ niſi foꝛte ↄſuetudo
ecelie in oppoſitũ eſſet · vel niſi epiſ
copuſ ſeruauerit ſibi · Et nõ ꝙ iſta
pnĩa nõ debet imponi clerico n depo
ſito· nec etiã debet impõi laico niſi ꝓ
ẽmine grauia manifeſto · Et qꝛ iudi

care de criminibus Suibuſ mani⸗
feſtis etiã ꝑtinet ad ep̃os credo et
ↄſulo ꝙ ille cui eſt taliſpnĩa impo-
nẽda eſſet ad ep̃ᷣm remittẽdus · ꝓ-
band iſta · de · pe · di · vj · ſacerdoſ· Et
credo ꝙ tal pnĩa poſſet ĩterari to-
tiens qtiens iteraret᷑ peẽm ꝓ ꝗ̊ eſt
imponẽda ·de · pe · di · iij · ca· repiunt᷑ ·
ca·ſeptiescadit iuſtuſ et· capi·ad
huc inſtant perfidi-

Capłm qrtum de pꝶata pnĩa ·

Enitẽtia pᷣuata eſt illa qᷓ̃ ſin-
gularit᷑a pᷣuate fit cũ quis q̃ti
die peta ſua ſecrete confitet᷑ ſacer-
doti · de iſta ſpaliter hic intendit᷑.
Mro q̃ ſciendũ ꝙ q̃libet pfecta

pnĩa habet tresptes ſcilicʒ coꝛdis
tritiõem /oꝛis ↄfeſſiõem,operis

ſatiſfactiõem.Et hec eſt ſcòa diffĩo

pnĩe · unde ioks os aureũ· pfecta

pnĩa cogit peccatoꝛẽ omĩa ſufferri⸗:
in coꝛde enĩ ẽ ↄtritio · in oꝛe ↄfeſſio.
in ope ſatiſfactio. tota hũilitas.

hec ẽ fructifera pnĩa ·de · pe · di · j·

capfecta · CLuia enĩ tribus modis

offẽdimus deum . ſcʒ cogitatiõe de⸗
lectatiõis impꝛudẽtia locutiõis/
ſuꝑbia oꝑisvt ſcõzʒ regulam medi-
coꝝe ↄtraria ↄtrarijs curant᷑ tribug
modis opoꝛtet ꝙ ſatiſfaciamꝰ ſciliz
coꝛd is tritiõe/oꝛis ↄfeſſiõe, opis
ſatiſfactiõe · vnde pnĩa ſic pfecta ẽ
illud felixa bñficiũ duũ qð pete-
bant filij ifrahel ideſt chꝛiſtiai deũ
per fidẽvidẽtes in egyptũ ĩdeſt in
tenebꝛis petoꝛe exñtes/dũ dicebant
deus hebꝛeoꝛevocauit nos vt eamꝰ
viam tum diere · ſez dtritõis/ofeſſi⸗

onis· ſatiſfactiõis/in ſolitudĩe
mundi · Et ſacrificemꝰ ſaëficiũ ſcz
pnĩe dño deo nr̃o ne foꝛte accidat
nobis peſtis ideſt culpa in pᷣſenti⸗
gladiꝰ ideſt pena in futuro. pnia
etiã ſic ꝑfecta eſt illa ſcala bñdica

cum iſtis fbus gdibus quamvidit

iacob erectã a terra vſq; ad celum
dñm innixũ ſcale · Et ſ ꝓpter tria
MHMrimo vt aſcẽdentẽ ꝑ eã foꝛtiter
ſuſtĩeat · Scðovt ſi ncẽitas foꝛte fu.
erit aſcẽdenti ꝑ eã manũ poꝛrigat
Tertiovt aſcẽdens ꝑ eã cum fati-
gatus fuerit ĩ ipᷣ̃m rſpiciata iadet
totã fidutiã ſuã in eum. Non enim
eſt ita crudelis (vt ait augꝰ)vt ipᷣm
cadere ꝑmittat· In pmo gradu eſt
doloꝛ · In ſcdo pudoꝛ· In tertio la-⸗
boꝛ · De his & tous pꝑtibus pnĩe ꝑ
oꝛdinẽ eſt dðm · pᷣmo de ottione⸗

Tractatus ſcdᷣus ſede ptis pᷣnci-
palis de ↄtritiõe vij· habens ca ·

Irca tritionẽ ſeptẽ ſũt p
oꝛdinẽ ↄſiderãda·pᷣmo qͥd ẽ
Dtritio in ſe · ſcðo de qᷓntita-
te dtritioms·tertio de eius qlitate ·
qrto de eius duratiõe · nto de qui⸗
bus debet eſſe. ſexto qᷓ eſt cauſa in-
ductiua eiuſ.ſeptimo de eiuseffectu

Capłm pꝛimum qͥd eſt ↄtritio ·

Dvidendũ q̃dq eſt ttio · Notã
dum ꝙ ↄt᷑tio hic ſumit᷑ ad ſilꝛ
tudinẽ ↄtritiõig q̃ fit in coꝛpalibus
Vngde ſciẽdũ ꝙ res dicit᷑ coꝛpaliter
teri qñ in minutas ꝑptes terit · ſĩ
ſpẽs aromatice terũt᷑ in moꝛtariolo

dolor Gaidi ſehn gdrnt du 8
bernba ſup citca ideo dicit anien
n dolanqnſenguentũ ſenatmn
dficit exmltis herbib titſi mar⸗
taioloiſr vnguentü copickiois ſen
Ntitiis ofiet exberbis mltoum
peccatoy natis in aia pebꝛid qe e
dici pſa xjin terra deſerta imnia
inaqſa tntigin moꝛtaniolo aſtien
tie Etlicet ilud ſit vorea ſanchſſi⸗
ne dici/ non tñ bñ redait rationẽ
iliusq querib qr edm h homo ma
dodicertt Mereg ) tonteni 1per
tci det uici Jcee ſaencſi g in
Itnice tia ſuntattendenda. Orr
q dditio tom lenſua
inn id Ilud q tene
L cpeſtquaſagfich

iuinan ſinenn
rudelis rartageri
in n taßh Nin
mrtat No gerliieh
lv uclr yterolr
vscbe⸗ btbus mniep
in 1pno de ttine⸗

usſcdus ſcde dog zann⸗
Nrde In abens

a dſerteſit
orchne Raerada Pro di
Imnmo in ſe ſchode nntr
ons tertiode eins ſtat⸗
eius duratie nt degi⸗
bet eſe ⸗exdoj calain.
eiuß lanm deeilaft 4

nminmn Akonito

Andi l ſn
diio bic imnit ad ilt
1a ftin onkibu
. es dicit conpalter

edi tes teri ſt

nn ninmer motare⸗⸗

Vngde dẽa eſt inter ↄtritiõeʒ a fra-
ctionẽ · Nam fractio eſt qñ res fran
gi᷑ in magnas pꝑtes: Cõtritio ẽ qñ
frangit᷑ ſeu terit᷑ in minutas pꝑtes.

△⬤

doloꝛ & de pet̃is dieit᷑ contritioinon

fractio:ad deſignãdũ ꝙ; ñ ſolũ penĩ
tens debet de pcct̃is ſuis in genãli
ↄteri ĩmo de q̃libʒ in ſpẽalide H̊ tñ
magis dicet᷑ in qnto ca · E̊ tractatus
Sed qre dicit᷑ magis cõtritio qᷓ;
doloꝛ · Sciẽdũ ꝙ ſcõᷣm ꝙ dicit bẽus
bernha.ſuꝑ cãtiea ideo dicit᷑ ↄðtritio
nõ doloꝛ!“qꝛ ſiẽvnguentũ ſanatim̃
ↄficit᷑ ex młtis herbis tritiſ ĩ moꝛ-⸗
tariolo-ſic vnguentũ cõpũctiõis ſeu
ↄtritiõis ↄficit᷑ ex herbis młtoꝛum
peccatoꝝe natis in aĩa pccẽ̃oꝛis · qꝛ vt
diciĩ pſal · lxij· in terra deſerta·imia
Tinaqſa tritisin moꝛtariolo ↄſcien-
tie · Et licet illud ſit veren ſanchſſi⸗
me dictũ non tñ bñ reddit rationẽ
illiusꝙ querit᷑.qꝛ ſcõm ł̊ homo ma
is diceret᷑ ↄterẽs qᷓ; conteri · pec
catũ dr̃et᷑ dtritũ · Ideo ſciendũ ꝙ in
ↄtritiõe tria ſunt attendenda. Mriĩ
mũ qͥd ẽ illud qð ↄterit᷑ · Scdðᷣm a q̊
dterit᷑.Tertiũ ad qͥd cõterit᷑ ſeu ad

qd ↄtritio tẽmĩnat᷑ · Allud qð ðteriẽ

eſt coꝛ pctoꝛis·qð eſt quaſivas fictile
repletuveneno pcti · ideo ioel ꝓphe
ta indicẽs auctoꝛitate dei cõtritiõeʒ
dixit · Cõuertimĩ ad me in toto coꝛ-
de vr̃o· in ieiunio/a fletu/ plãctu·
⁊ ſeindite coꝛdavr̃a ſcilʒ ↄtritione·
Illud a quo dterit᷑ coꝛ peccatoꝛisẽ
duplex mola · qᷓe vna eſt ſupioꝛ · id ẽ
ſurſũ eleuãs· iſta ẽ ſpes venie ex
ſideratiõe dĩne miſericoꝛdie ꝓuenĩ
ens · Alia aũt mola eſt deoꝛſum de
pꝛimẽs· Et iſta ẽ timoꝛ pene veniẽſ

ex dſideratione diuine iuſtitie. Et
iſtasduas molas debʒ tenere ſemꝑ
veruſ penitens · necvnq; debet eas
deſerẽ · nec debz easdiabolo pigno⸗
rĩ ᷣdere · In cuiꝰ figã dicit᷑ in deu ·
iij · nõ accipiaſ locũ pignoꝝg ſupĩioꝛẽ
inferioꝛẽ molã id ẽ nõ deſpes pꝛ
magtudinẽ enoꝛmitatẽ petoꝝ tu-
oꝛſed ſemꝑ ſpera in dei miſericoꝛ
dia·nec pᷣſumaſ ſed time grauitatẽ
toꝛmentoꝝex dei iuſtitia · Illud ad
qð ↄtritio ᷣminat᷑eſtvt coꝛ peccato-
ris durũvt lapisemolleſcata lique
fiatvt cera · ideo ſcriptũ eſt· Coꝛ du
rũ male habebit in nouiſſimo die.
Ideovẽ tritus põt dicere· factũ ẽ
coꝛ meũ vt cera liq̃ſcẽs · Et de talĩ
coꝛde dieit · pſal · pg · l.coꝛ ↄtritũ hu
miliatũ deus nõ deſpicies
Viſa gꝓpꝛietate q̊ nomĩstritio
videndũ ẽ qͥd eſt ↄtritio · vnde ſcien
dũ ꝙ ↄtritio a magiſtris ſic diffiniẽ
Contritio eſt doloꝛvolũtarie ꝓ pec-
catis aſſumptꝰ cum ꝓpoſito ↄfitẽdi/
1ſatiſfaciẽdi · Ad eindẽtiã ĩſtiusdif
finitionis vidẽdũ eſt de ſingłis pꝑti⸗
bus poſitis in ipſa diffinitione · dici
enĩ ↄtitio eſt doloꝛ:· Cũ enĩ(ſcõᷣm q;
dictũ eſt) ↄtraria cõtrariis curẽt᷑/
cũ medicina debʒ eſſe ↄtraria infix
mitate: tritio ſit medela pet᷑il a
in peccato fuerit delectatiol opoꝛtet
ꝙ in dtritiõe ſit doloꝛ · ĩita dicit᷑ in
apoca · xviij:ca · Quãtũ gloꝛificauĩit
ſe! ain delitiiſ fuit in peccati ꝑpe-
tratiõe t̃ ei date toꝛmentũ luctũ
in contritiõe · Notandũ tñ ꝙ in
tritiõe nõ ſolũ eſt doloꝛ · ſed etiã eſt
ibi gaudiũ ·qm̃ cum peccatoꝛ recoꝛ
dat᷑ ſe ꝑ peccatũ offẽdiſſe deũ crea-

atoꝛẽ ſuum qͥ eũ creauit ad imagi-
nem ſuã:a patrẽ ſuũ celeſtẽ/qͥ eum
paſcit coꝛꝑpaliter/ ſpiritualr! a re-
demptoꝛẽ ſuũ/qͥ eũ liberauit ꝑ ſuũ
ꝓpꝛiũ ſãguinẽ a pẽa ppetua dam-

natiõe recolit etiã ſe ꝑ pcẽm ſuum

amiſiſſe gloꝛiam padiſi!a incurriſſe
penã inferni dolere debet · ſed qñ
cogitat ſe ꝑ iſtũ doloꝛẽ a pcc̃o libe-
raria reconſiliari deo gaudet: non
immerito · ſiẽ em gaudet ille qͥ pᷣmo
i naufragio exñs naufragiũ euaſit
ſicvere ↄtritꝰ debet gaudere dũ ſe
videt peccati naufragiũ euaſiſſe ·
Seqt„à volũtarie aſſumptꝰ.cum enĩ
deo nõ placeant coacta ſeruitia! niſi
doloꝛ ↄtritiõis eſſet volũtariuſ non
eſſet deo acceptꝰ /nec gtus · ſi enim
peccatũ( teſte beato aug· coacte a-
gimꝰ nec eſtvolũtariũ! iam non eſt
peccatũ · ſic ↄtritio debet eſſe adeo
volũtarie aſſumpta:ꝙ ſi non eſtvo
lũtaria iã nõ eſt ↄtritio· Et rõ iſtoꝛ
eſt q; opoꝛtz ꝙ oĩs actus mer̃toꝛiꝰ
demeritoꝛiꝰ ſit avolũtate elicituſ
ſiue impatꝰ· aliaſñ eſſet meritoꝛiuſ
nec demeritoꝛius · Seq̃t᷑ cum ꝓpoſito
ↄfitẽdia ſatiſfaciẽdi.vere enĩ ↄt᷑tꝰ
debet eſſe in ꝓpoſito ↄfitẽdia ſatiſ-
faciẽdi qñ habebit opoꝛtunitatem ·
Alias ↄtritio ſua eſſet falſa, a nłla.
Et rõ eſt qꝛ cum ad pꝓfectõem toti⸗
integlis reqrat᷑ ꝙ omes ptes eius
ſint ſimul:· ſiẽ ad pfectiõem domus
reqrit᷑ ꝙ tectu/pietes, a fũdamẽtũ
ſimul ſint · Ita ad perfectiõemvere
penitẽtie reqͥrit᷑ ꝙ iſta tria ſcʒ ↄtri
tio/ↄfeſſio, a ſatiſfactio·qᷓ ſunt ptes
integles eius inq;tũ eſt ſacramẽtũ
ſimul ſintvel in re/ vel invoto⸗

Ca · ſedm de q;titate ↄtritionig.

Vãtitas ↄt᷑tiois mẽſurat᷑ pe-
nes q;titatẽ doloꝛis · qᷓ eſſentia

liter eſt ipᷣa ↄtritio.vel eſt cauſatuſ

vſus a dtritiõe · Vnde nõndũ ꝙ in

Dtritiõe ẽ duplex doloꝛ ſʒm ꝙ doloꝛ
dicit᷑ duobꝰ moĩs· Nã doloꝛvnomõ

idẽ eſt ꝙ diſplicẽtiavolũtatis inq;

tum ſcʒ volũtati diſpliczʒ rem aliquã

foꝛevel fuiſſe · Aliomõ idẽ ẽ q; paſ-
ſio reſultãs ſiue redundãs ĩ ſenſu-

alitate. ideſt in carne· inq;tum ſcilʒ

in pte ſenſitĩa ſentit᷑ aliqͥs doloꝛ ex

illatiõe alicꝰ nocumẽti · ſiẽ qñ p̃ſcin.

dit᷑ membꝛũ · velvulnera᷑ coꝛpꝰ.vł
comburit᷑· vł aliqͥd tale patit᷑·loqñ-
do de doloꝛe pᷣmomõ ꝓvt doloꝛ eſt
diſplicẽtiavoluntatis talis doloꝛ eſt
eſſentiałr ipᷣa dtritio · ſic doloꝛ cõ⸗
tritiõisdebet eſſe/ eſt maximꝰ ſcʒ
ſitvera ↄtritio · Vnde dico ꝙ pcẽm
debz diſplicere volũtati ratioi tm̃
ꝙ nec pacto nec ↄmodo vel inomõ
ꝓvlla revelles in ip̃m ↄſentirevel
ↄſenſiſſe · Ratio ̊ eſt qꝛ ↄtritio ſi
ſitvera nõ poteſt eſſe ſine caritate ·
Ad K ꝙ aliqͥ habeat caritatẽ · qtũ
cunq; puã: ncẽe eſt ꝙ diligat deum
ſuꝑ omnia · ſic ꝙ ꝓ nłlo danovł cõ/
modovelit offẽderevbł offẽdiſſe deu
Nideo cũ peccatũ ſit offẽſa dei tu⸗
um peccatũ debet diſplicere volũ⸗
tati infoꝛmãte caritate · qlis debet
eſſe · eſtvolũtas vere ↄtriti · qre vo⸗
luntas vere ↄtriti debet eſſe ꝙ nklo
modo nłla ſoꝛte/nullo dãno/ vel cõ⸗
modovelit ip̃m peccatũ facere vel
feciſſe · Et H̊ eſt ꝙ dicit᷑ in hierem ·
vj · ca · vbi dicit᷑ · luctũ vnigeniti fac

inqtum E alus vefen pfege

diſhirẽtawwluntatg deteſtatione
peccati inqjti eſtoffeſiuum dei
rũpit in fletũ lamenta/ lærima 5
ſẽ egit de beata mania magdalẽa.
Ade bato pet aplo·ſi dico nõ
cpotz i Nritije iſte doloꝛ ſit ma⸗
io qcunqy alio dolor/ vigem⸗ eniz
imultosviros amlieres vere peni⸗
tetes ſyn q bumitad poteſt cog⸗
toſcere q mags flent / gont pio
mote languineoe dr amtov ſu⸗
zuet Kree lie' rer tepalis:
loet r fleat meo peccatig ſung.
Etrd bui⸗ eſt cum eni iſte doloꝛ ſit
in affechoe ſenſualitatig
eſt in bnſigli en Ceſeio
len er lllitate ſequa eypperi⸗

nẽtalom ſonſilal⸗
uci in nariſ n itiem /

le naniiſr fin
leii velplner np
yla 4 lett loi⸗
de moni pyth lo N
lur uotals doleel
omito⸗Aſr dolorci⸗
teſſe eſt naxim
1o. Vnde dicoeen
NeNAtaANtANRN
N dade W ed
Ales mipn Rertrrend
.Rano Betd
R eſe ſne tntin
alis abeat antete gu
nece eſt g ditgat deun
miaſeg pbcimii⸗
lr fick el ficſe nn
a pereriſt gfiſtdi n⸗
vohet dißite wolr
e reqo debet
ſmirente ero⸗
tlirer dnn .

tibi · vbĩ dicit gloſa · docet penitẽtez

àqd facere debeat · Et ſeqᷣt᷑ nihil do-

lentiꝰ eſt moꝛte vnigemti · ita nihil

dolẽtius debet eſſe q; offẽdiſſe deũ

p peccatũ · Et ſic dico ꝙ loqñdo de
doloꝛe / pyvt doloꝛ dicit᷑ diſplicẽtiavo
lũtatis doloꝛ dtritiõis eſt maximuiſ
ita ꝙ nõ poteſt eſſe maioꝛ. Si autẽ

loquat᷑ de doloꝛe ꝓvt nomĩat doloꝛẽ

creatũ ſiue cauſatũ in ſenſualitate ·
ſic talis doloꝛ eſt effectꝰ cõtritiomis
inq;tum ſcʒ aliqͥs vere ꝑfecte fu-
erit ↄtritus ex doloꝛe · pᷣmo ſciliʒ ex
diſplicẽtiavoluntatis deteſtatione
peccatin inq;tũ eſt offẽſiuum dei ꝓ
rũpit in fletũ/lamenta/alacrimas·
ſiẽ legit᷑ de beata maria magdalẽa ·
de bato petro apło · ſi dico ꝙ nõ
opoꝛtʒ ꝙ ĩ ↄtritiõe iſte doloꝛ ſit ma.
ioꝛ qᷣcunq;ʒ alio doloꝛe videmꝰ eniʒ
multosviros a młieres vere peni-
teẽtes ſzm ꝙ; humãitas poteſt cog⸗
noſcere qͥ magis flent ploꝛãt pꝛo
moꝛte ↄſanguineoꝝ vł amicoꝛe ſu⸗
oꝛumvel amiſſiõe alicꝰ rei tẽꝑalis?:
qᷓ; ploꝛẽt vł fleãt pꝛo peccatis ſuis ·
Et rõ huiꝰ eſt· cum enĩ iſte doloꝛ ſit
in affectiõe ſenſualitatis! a affectio
q̃ eſt in ſenſualitate ſequat᷑ experi-
mẽtalem ſenſualẽ cognitiõem!
pauci ĩmo pauciſſimi ſunt qͥ habeãt
ita ſenſualẽ ſeu exꝑimentalẽ cog
nitiõem dĩne deuotionis ſiẽ habent
delectatiões illoꝝ coꝛꝑaliũ ſeu reru
tẽꝑaliũ· ideo pauci ĩmo pauciſſimi
ſunt qͥ ita ſenſuałlr doleat de pẽtol
ſiẽ dolẽt de aliq̃ tẽpali ſeu coꝛꝑali ·
ſi inuenirẽt᷑ aliq eſſent młtũ lau-
dandia multũ pfecti · Sic & patʒ q;
loquẽdo de doloꝛe pꝛovt doloꝛ dicit

diſplicẽtiã volũtatis ꝙ doloꝛ ↄttiõiſ

debet eſſe maximꝰid ẽ maioꝛ q̃cũq;ʒ

alio doloꝛe· loquendo aut de doloꝛe

ꝓvt dicit paſſiõem reſultãteʒ ĩ ſen-

ſualitate ſic nõ eſt ncẽariũ ꝙ; doloꝛ
Dtritiõis ſit manoꝛ q̃cunq; alio do-
loꝛe · eſſet tñ multũ ↄgruũ ·

Sed
qͥd/vere penitẽs. ↄtritus nũqͥd de-

bet plusvelle ſuſtinere q;cunqʒ aliã
penã temꝑaleʒz ſicut infirmitatẽ vł

moꝛtẽ vel q;cunq; aliã penã qᷓ; pec-

caſſevel peccare? Dico ꝙ nulluſ in

mente ſua debet ſibi ponere talem

qſtionẽ · nec etiã alicuĩ aluĩ qꝛ illud
eſſet ſeipᷣmvel aliũ ponere in tẽp⸗

tatiõem · Et mẽs humana ẽ młtuʒ
infirma ex ꝑte ſenſualitatis·qᷓ ſẽꝑ
refugit moꝛtẽ · ¶ mala tẽ ꝑalia coꝛ
ꝑalia.etĩã q;tũcunq; ſit homo ꝑfec-
tus·ſiẽ patʒ in ſaluatoꝛe domĩo nr̃o
hieſu chꝛiſto qͥ imminẽte hoꝛa paſ-⸗
ſionis dicebat · Triſtis eſt aĩa mea
vſq; ad moꝛtẽ · G qtum ad ſẽſua-⸗
litatẽ vſq; ad moꝛtẽ · exponens ſe
ip̃m dicit ſprritꝰ ĩd ẽ rõnalisvolũ-
tas ꝓmptꝰ eſt ſuple ad ſuſtinendũ
moꝛtẽ · caro aũt id ẽ ſẽſualitas eſt
infirma. qꝛ refugit moꝛtẽ · q̃re nẽo
debet ſe ponere in tali pplexitate·
nec ↄfeſſoꝛ debet hoc interrogare ·
Iſtud aũt reqͥri᷑ in q̊ibʒ penitẽte
de nccẽitate ꝙ vbi ncẽitas foꝛet pᷣuſ
ſuſtineret omnem penam! qᷓ; offen-
deret deum per peccatum:

Ca · tertiũ de qlitate dtritionis ·
Vnc de qlitate ↄtritiõis agẽ-

dum eſt · Circa qð ſciẽdum eſt
ꝓ otritio debet habere · vij · oditõeſ.

Mrimo debet eſſe diſcereta · vnde

debet eſſe cum ſpevenie · ita ꝙ vere
tritus nunq; debet deſperare de
venia: ſed ſemꝑ debet ſpare de dei
miſericoꝛdia! qꝛ plꝰ poteſt deuſ pee-
re/qᷓ; homo pẽcare · Vnde · aug · ſuꝑ
illud vᷣbum q̃d dicit caim · genñ · ĩj ·
ca·magis eſt iniqͥ tas mea qᷓ;vtve-
niã merear · dicit mentiris caim.qꝛ
maoꝛ eſt dei pietas/qᷓ; tua ĩniqͥtaſ:
Et ambꝛo.nẽo deſpet qꝛ iudã ꝓdi-
toꝛẽ nõ ſcelꝰ q̃̊d cõmiſit ſʒ ſua deſꝑ⸗
atio fecit penitus interire · Sed qꝛ
næo ſcitvt dignꝰ ſit amoꝛevł odio
dei l iõ ñ debet nimis p̃ᷣſumere ſzʒ ſp
dẽt timere q; initiũ ſapĩe tĩoꝛ dñi ·
Et ideoverꝰ penitens gnum ĩid eſt
aĩam ſuã debet tenere inter duas
molas· ſciʒ tĩoꝛis/ ſpei · vt ex farĩa
ſic trita barutello diſcretionis mũ.
data aqua laẽma id ẽ cõpũctionis
mixta panẽ bonũ in clibano coꝛdiſ
ꝛgne caritatiſ decoctũ faciat hoſpi-
ti ſuo ſcʒ chꝛĩſto· ita ꝙ in die iudicũ
dicat᷑ ei · Eſuriuia dediſti mihi mã-
ducare · Secdo debet eſſe amara · et
ita dicebat iſte ſanctꝰ rex eʒechiaſ
iſa · xxxviij · ca · recogitabo tibi om̃es
annos meos in amaritudine anime
mee · Et ſi ſit talis faciet pacẽ intẽ
deũaĩam peccat᷑cem· Vnde idem
ezechias · Gcce in pace amaritudo
mea amariſſia · Amara ůO debet eſſe
tritio · qꝛ pccẽoꝛ debet eſſe cõtritus!
eo ꝙ deleckatꝰ fuĩt in cogitatice il-
licita · marioꝛ qꝛ; ↄſenſũt · Amariſ-
ſima qꝛ opus ullicitũ ppetrauit · Et
ſi ſic faciat poterit dicere ſic ↄtritus
illud qᷓd ſeqt᷑· Cu autẽ eruiſti aĩam
meã vt nõ pꝑrret · ꝓieciſti poſt tergũ

tuũ omia pec̃a mea: Tertio debet

eſſe lacmoſa · vñ · po:põ.vj.lauabo p

ſingulas noctes lectũ meũ ſcz eõſcie

laẽëmis meis ſtratũ meũ rigabo.Et

ſic fecit beata maria magda:·ꝗqᷓ laè-

mis ſuis lauit pedes dñi nr̃i ibeſu

chꝛiſti· ĩõ ſibi fuerũt pcc̃a remiſſa
Qrto debʒ eſſe pᷣmeditata vt in p⸗
allegata auctoꝛitat · Recogitabo ẽ

omnes annos meos cc. Et de ſ di⸗
cit·iſa:loqndo anĩe peccat᷑ci. Sume

citharã ſcʒ pñie · circuiui cĩtatẽ ſcilz
ſanitatẽ anĩe mee cogitãdo⸗ reme

moꝛãdo ſingła pctã meret᷑cis ideſt

anĩe peccat᷑cis qᷓ peccãdo cũ diabolo

foꝛnicata eſta obliuiõi Tdlita ẽ ideſt

adeo Ip pctm̃ ſuũ oblita· Quĩto de.
bet eſſevłis ideſt de omibus pcẽiſ.

Sexto debet eſſe durabilis id ẽ cõ

tinua.de his duobꝰ dicẽ in duob⸗
ca · ſeqñtibꝰ · Septĩo debz eſſe inte

id eſt cum ꝓpoſito ↄfitẽdia ſatiſfaci

endi .· Alias non eſſet contritio ſed
deriſio · de. H dictũ ẽ z in pᷣmo .· ca⸗

LCa. qrtũ der duratiõe contritiõis· 2

D ſciẽdũqᷓ;tum debeat durare
ↄtritio notandũ ꝙ ſʒm ꝙ dictũ

eſt S· ca· ij· in ↄtritõe ẽ duplex doloꝛ ·

Vnus q idẽ eſt ꝙ deteſtatõ ſiue di⸗

ſplicẽtiavolũtatis. iſte debet ſẽ p

durare qᷓ; diu homoviuit· Notandũ
tñ ꝙ cũ pᷣceptũ de ↄtritiõe ſit affir⸗ 4
matiuũe pᷣceptũ affirmatim obligʒ
ſemꝑ ſed nõ ad ſemꝑ ſʒ ꝓꝙ locon tẽ
poꝛe pꝛeceptũ de ↄtritõe ſic obligat
nõ opoꝛtʒz ꝙ homo ſit ſemꝑ ĩ actu
dterẽdi ſʒ qñcunq; occurret ei mẽo-

ria de pẽcato ꝙ diſpliceat ſibi illud

cnſtii no e

contutio ſit ſuficiẽs. Vne dicit in

eccliaſtco de plliatu pecor. Laoli

elſe ſne metu poſito eni g huͤsſi
ret p reuelationẽ diuinã peccatum
ſibi foꝛe remiſſum! adhuc debet ſi
bi diſplcere peccaſee qñcunq; occ⸗
iit ſbi memoꝛia de peto·Aliasper
caret nouo pcto. ae ſi culpa ẽ velle
percareita cuſpa eſtvelle veccaſſe
Aius dolo eſt in vtritie · ſcz doloꝛ
reſiltatn recſidat in ſeſualitate
aqſ ſepomoder diſplicea pen pro
rumpit in fetſezlachaymas⸗Ataliſ
dalo⸗ nooportzg lep duret ei pau
imo pquciſſim ſind enzvna ho
ra poſſmnt ſc peta ii plorare zto⸗
min toto tẽpevite ſuelet rn
e. derrus oſſt en pli er
legit de beagto petto qplo. o ſa
potbqt ſugani in ſinu ſ. as
lecebar /rheim ——

bi Pecl qd fer

eſti chliuĩ icht⸗ igeſe
tñ ſi olltCiſw,
ichl wonſtignii
eſeour biſb ig
duobydici indliob⸗
ptodehzeſeinti
ſte Atd nſacarn
noNRer ndd ed

de dnetde tntiti⸗

eiztun debeitdinmn
ao notanai g hngdil⸗
zin otitiei dperdaln
Ce denſtſledn⸗
litns⸗ iſeebet ſep
diu vymmit Mtmſi
i ve Nntieſtaft⸗
5 tafmmerimodis;
1 AA ſenp 3 Nraee
Alde dNitoe ſi o 18

g̃
3 honoſt ſemp iactl

6 t er meo⸗
cſcnce
6 Inſßicent fil⸗

peccatũ feciſſe · ita intelligit᷑ ᷣbũ
beti aug · in li · de · pe · vbi dicit · Sẽp
doleat · de doloꝛe gaudeat· Et ſe⸗

quit᷑ vbi doloꝛ finit᷑ ibi pñia defiecit·

Vnde qñ dicit ſemꝑ doleat intelli⸗
gendũ eſt ſemꝑ ſcʒ qñ occurrat ſibi

memoꝛia de pẽcato · ſiłr qñ dicit vbi
doloꝛ finit᷑ intelligendũ ẽ ſemꝑ vel

actu vel habitu · Et cã q̃re ſic debet
durare ↄtritio ẽ·qꝛ nẽo eſt certꝰ ad⸗
minusde lege cõmuni ſi pcẽm ẽ ſibi
remiſſum ꝑ ↄtritiõem qm̃ neſcit ſi

contritio ſit ſufficiẽs · Vnde dicit᷑ in
eccł iaſtico de ꝓpiciatu pcc̃ox. Noli
eſſe ſine metu · poſito enĩ ꝙ aliqͥs ſci-

ret ꝓ reuelationẽ diuinã peccatum
ſibi foꝛe remiſſum adhuc debet ſi.
bi diſplicere peccaſſe qñcunq; ocẽ-
ret ſibi memoꝛia de pct᷑o · Aliaspec
caret nouo pcto · qꝛ ſiẽ culpa ẽ velle
peccarel ita culpa eſtvelle peccaſſe ·
Alius doloꝛ eſt in ðtritiõe · ſcʒ doloꝛ
q̃ reſultat redũdat in ſẽſualitate

qñ ſcʒ homo ex diſplicẽtia pcti pꝛo

rumpit in fletũ lachꝛymas.taliſ

doloꝛ nõ opoꝛtʒz ꝙ ſẽꝑ duret cũ pau

ci ĩmo pauciſſim ſint qͥ etiãvna ho-/
ra poſſint ſic pcta ſua ploꝛare/qᷓ;to-
minꝰ toto tẽꝑevite ſuelet eſſet tñ
młte pfectiõis qͥ ſemꝑ dũ recoꝛda⸗

ret᷑ de pct̃is poſſet ea plãgere · ſicut

legit᷑ de beato petro apło ·ꝙ ſemꝑ
poꝛtabat ſudariũ in ſinu ſuo· cum q̊
tergebat lachꝛimasqꝛ qñ recoꝛda.
bat᷑ pcc̃i qð fecerat qñ negauerat

chꝛiſtũ/nõ poterat lachꝛimas ↄtinẽ ·

et tamen bene ſciebat chꝛiſtũ ſibi
dimiſiſſe peccatum/

La · x · de qbusdebet eſſe ↄtritio ·

Eccatoꝛum q̃ddaʒ eſt actuale,
Et qddã oꝛiginale: Actuale eſt
q̃d cõtrahit᷑ actu ꝓpno · ſcʒ qñ homo

agit qð agere nõ debet. vel qñ non

agit qð agere debet· Et iſto modo

diffimð petm̃ ſic · Eſt omne fᷣctm̃vxel

ctinvel ↄcupitum ↄtra legem dei ·
Originale petm̃ eſt qd homo ex o.
rigine ↄtraxit,/ inq;tũ ſeʒ homo de⸗
ſcẽdit ab adã ſcᷣm rõnem ſeĩalem
ĩita ꝙ pctm̃ oꝛiginale foꝛmałr nihil

aliud ẽ qᷓ; carẽtia ĩuſtitie oꝛiginał.

Vngde ſciẽdũ eſt ꝙ adam in ſui cre

atiõe accepat a deo qdᷣdam donum

ſuꝑnãle qð vocabat᷑ iuſtitia oꝛigina
lis · Que iuſtitia ita oꝛdinabat ho-
minẽ ad deũ ꝙ anĩa hoĩs in omãbꝰ
obediebat deo ĩta ꝙ nłlomõ moue-⸗
bat᷑ ↄtra dei volũtatẽ/et coꝛpuſita
obediebat anime ꝙ nullomõ moue-
