vt ꝓbat diffuſe · S nullus poteſt cõ
tra ̊ diſpenſare · et ꝑ ↄſequẽſ nłluſ
poteſt licẽtiare ꝙ illa q̃ ꝑ eũ dicunt᷑
in cõfeſſione reuelent᷑ iĩdeo ad hoc
ꝙ reuelet᷑ opoꝛtet ꝙ ſciã aliter qᷓ; ꝑ
feſſionẽ: Et ex his patet ꝙ ſi quiſ
ſciat aliqͥd ꝑ ↄfeſſionẽ et extra cõ-
feſſionẽ poteſt illð reuelaren teſti-

ficari ſuꝑ illo eodẽ mõ ꝗ̊ ſcit extra

cõfeſſionẽ · Nota ꝙ ſigillũ ↄfeſſiõis
directe et pᷣncipaliter reſpicit pctã-
vt patet ex p̃allegato decre · Omĩs
vtriuſq; ſexus · vbi dicit᷑ · Caueat oĩſ
ſacerdoſ ne vbo/aut ſigno/aut quo-
uis aliomõ pctã ꝓdat · Ex cõſeqñti
tñ ex qᷓdam ↄgruitate reſpicit alia

Et hec de confeſſiõe ſufficiunt:

Tractatꝰ q̃rtus ſecunde partis
pncipalis ð ſatiſfactione habẽs
vj· capitula pancipalia

Apeditis ꝑ dei gtiã duabꝰ
pꝑtibus pniĩe/ſcʒ ð cõtritiõe/
et ↄfeſſione:de tertia ſcʒ ð
ſatiſfactione eſt agenð: Circa quã
ↄſideranda ſunt vj· ¶ Primo quid ẽ
ſatiſfactio· et ĩn qᷓbus cõſiſtit. Scdo
de elimoſina:qᷓ eſt pᷣma ps ſatiſfac·
Tertio de ieiunio qᷓ eſt ſecunð ꝑs:
Quãto de oꝛatione · qᷓ eſt tertia ꝑs·
Quĩto de mẽſura ſatiſfactionis · ſcʒ

qᷓ̃ pnĩa ẽ ĩponẽda ꝓ vnoquoq; pctõ·
Sextovt vnꝰ pot᷑ ſatiſfacẽ ꝓ aliox

Ca.j.quid eſt ſatiſfactio

Atiſfactio ſzm greg·eſt pctõꝛe
cauſaſ excidèl et eax ſuggeſti
onibus aditũ non indulgẽ ·ita ꝙ in
iſta diffinitione duo tãgunt · qᷓ de⸗
bent eſſe in omni ſatiſfactione · Siẽ
enim bona/et cõpleta medicĩa debʒ
eſſe curatiua infirmitatis pᷣterite/
et pᷣſeruatiua reſpectu fut᷑e Ita⸗
ſatiſfactio debet eſſe remediũ pctĩ
p̃teriti · et cautela reſpectu futuri·
Primũ tãgit᷑ cũ dicit᷑ pctõꝝ cauſaſ
excidere · Scõm cũ dicit᷑ eax ſugge
ſtiombus aditũ non indulge · Quia
etiã medicina ſi ſit cõueniẽs debet
eſſe aꝓppꝛiata infirmitati et oꝛdi-
nari directe ↄtra infirmitatẽ teſte
bato hiero · qͥ dicit! medicĩa cuilibʒ
moꝛbo ẽ adhibẽda · Non enĩ ſanat
oculũ quod ſanat calcaneũ · Et ſʒm
ꝙ dicit hiero · in pꝛima canõica ſua:
Omne qd eſt in mũdo,/aut eſt ↄcu-
piſcẽtia carniſ/aut ↄcupiſcẽtia ocu-
loꝛũ/aut ſuꝑbiavite· Et vult dicere
ꝙ tres ſunt radices omniũ pctõx ·
ſcʒ auaritia ·q̃ dat᷑ intelligi ꝑ hoc ꝙ

dicitconcupiſcẽtia oculoꝛe· Luxuria
que dat᷑ intelligi ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ ↄcu-
piſcentia carnis· Et ſupbia ꝑ ̊ ꝙ
dicit᷑ ſupbiavite · Idẽco cõtra iſtas
tres radices pctõꝛe oꝛdinant᷑ ꝑtes
tres ſatiſffactiomis: ſcʒ elimoſina qᷓ
oꝛdinat᷑ ↄtra auaritiã · eiuniũ ↄt᷑
luxuriã · Oratio ↄtra ſuꝑbiã. Et ſic
ſunt tres ꝑtes ſatiſfactionis· ſcilicʒ
elimoſinaĩeiuniũ ·et oꝛatio · Et de
his thuſ pꝑtibꝰ ꝑ oꝛdinẽ eſt agenð⸗

Ca . ijj.de elimoſina.qᷓd habet ſbᷣ
ſe qᷓ̃tuoꝛ parua capitula

Icet multa/et varia/ac divᷣſa
de vtute elimoſine ſint a doc-
toꝛibus ſanctis ſcriptal tñ oĩa ſãctꝰ
thobias bꝛeui ſermõe cõpꝛehendit
dicẽs · Elimoſina a moꝛte, a pctõ
liberat animã et non patiet᷑ eã ire
in tenebꝛas · Elumoſina eſt triplex·
Prima cõſiſtit in coꝛdis ↄtritione:
qñ ſcʒ aliqͥſ ſe offert ſacrificiũ deo ·
de q̊ᷓ dicit᷑ in ps · Sacrificiũ deo ſpi⸗
rituſ ↄtribulatꝰ · c · et de elimoſina
iſta dicit ſapiẽs · Wiſerẽ anime tue
placenſ deo · Et elimoſina ſic dicta
non eſt ꝓs ſatiſfactionis · ĩmo eſt ꝑs
integralis ↄtritionis cõdiuiſa a ſa.
tiſfactione · ꝓ vt dicit ꝙ pnie tres
ſunt ptes · ſcʒ cõtritio /ofeſſio/et ſa-
tiſfactio.Alia eſt elimoſina qᷓ ſiſtit
in cõpaſſione ꝓximi · ĩ qua cõpatim̃

alienis miſeriis/ſiẽ nñis · et de iſta

dicit ĩob · Ab initio ↄualuit mecum
miſeratio.et ab vtero mr̃is egreſſa
eſt mecũ · Tertia ↄſiſtit in largitiõe
manuali ·qñ ſcʒ aliqͥſ exhibet indi⸗
genti aliq̃d temꝑale ſubſidiũ ꝓpter

Sed qtum ad mũc· crca el,
oſiderãda ſũt qtuo pmo d qᷣ
debz fien· ſedo ſ poteſt ean
ztio cu debz keen ·qrto quõ

Mrimũ oſide tũ cca elio
de quibuſ debet fien elim

iſſa illa diſtickõe ð nẽ
et ſupfluo / diceno in
coꝛdant comũiter omnes doe
ner de alieno nec de illicite
ſiciſdebet fien elimoſina. Vñ
biag oſtiens fllo ſu, deqf.
eſſet elimoſina dicit · MHonoꝛa d
de tua ſubſtania⸗ dicit de tuane
Arena. Ltgreg. Hon eſt put
elimoſinal ſi paupibus diſpet
ex illicitis rebus acqrit 8
rca hoc ! gilli Gnit
Ebus moe . te aciſitͦ po

bus moi. G
ncqſitali en eni queda j

Girein in li e

rpaniiccpitli⸗

Neermitt mi r nin
xemxcliwſeſxrza⸗
hnzsbir, feiſſiß
vni ayelengt
klmoſmma notte / abo
nma tonpettade
Drn na re
waNRNtNDe
GAeferentride⸗
wci nfs Inftidaßt
ol bdabdtde Anfm
adot sctan⸗
brerl ded bimfn
grgſaofachon imoeth

Pe idngeiſii⸗ 4

deũ · et de iſta intẽdimꝰ hie· Et de
Hac dicit ſaluatoꝛ in luca · date elĩo
ſinamet ecce omnia mũda ſũtvob.
Et ambꝛo ·paſce fame monentem·
et n paueris occidiſti · lxxxv · di · Et
ſub iſta elimoſina · cõtinent᷑ vij· oꝑa
mĩe. de qͥbuſ dicet᷑ ĩ tertia pticula.
Sed q;tum ad nũc. circa elimoſinã

ſiderada ſũt qᷓtuoꝛ · pᷣmo ð quibus

debzʒ fieri · ſcdᷣo qͥſ poteſt eam facẽ᷑ᷣ ·
Cvᷣtio cui debʒ fieri. qrto quõ fiet

Primũ ↄſidẽ atũ ẽca elĩoſinã. ſeʒ
de quibuſ debet fieri elimoſina·
Oiſſa illa diſtĩctõe dᷣ nẽcario/
et ſuꝑfluo/ dicenõ ꝙ in hoc cõ

coꝛdant cõmũiter omnes doctoꝛes·

ꝙ nec de alieno/nec de illicite acqͥ-
ſitiſ debet fieri elimoſina · Vñ tho
bias oſtẽdens filio ſuo, de q̊ faciẽð

eſſet elimoſinadicit · Monoꝛa deum
de tua ſubſtatia · dicit de tua non de

aliena. Et greg · Non eſt putanda
elimoſina: ſi paupꝑibus diſpẽſet qd
ex illicitis rebus acqri · Nõ tamẽ
circa hoc ꝙ illicite acqͥſitũ por eſſe
cbus moĩs · Sunt enĩ quedã illicite
acqͥſita in qbus non vᷣnffer᷑ dñium
in accipientẽ · vt in rapina, furto·
Sunt alia in qbus t᷑ᷣnſfert᷑ dñium ·
ſed tñ cõpetit repetitio · vt invſura,

et ſimonia · Et in iſtis caſibꝰ nõ pot

fieri elimoſina · Sunt alie in quibuſ

Enffert᷑ dñium nõ cõpetit repetio ·

vt in pecunia,/et alis rebꝰ acqͥᷣſitis
ex hiſtrionatu,a mẽtricio. In dua⸗
bus pᷣmiſ qñ non vᷣnſferẽ᷑ dnium vł
ſi tnffert᷑ cõpetit repetitio non pot
Keri elimoſina · ſ debet reſtitui iuẽ

modũ qui ponet᷑ infra· Vñ ð rebus
acqàſitis furto/rapina/vſura n ſimo-
nia:non poteſt fieri elimoſina· In
tertio aũt caſu ſcʒ cũ Tᷣſfert᷑ dñium/
et non cõpetit repetitõſiẽ ĩ acqͥſitiſ

ex hiſtrionatu vel meritricio ò iſtis

poteſt fieri elimoſina · E& hanc diſt-
inctionẽ ap ꝓbat ambꝛ · xiiij · di · v. ſa
ne: in fine· Sed nunqd de his qᷓ

acqͥrunt᷑ ex ludo alee,/ vel taxillo/

vxł q̃cunqʒ alio ludo/poteſt elimoſi-
na tieri? Dicenð q; qñ loquoꝛ ð ludo
non intelligo de ludo qͥ fit cauſa ſo

latiivel recreationis · qꝛ talis ludus
eſt hicituſ dũmõ ſit honeſtuſ/ac de-

bitis circunſtãtiis inueſtitus· Sed
intelligo de ludo qͥ fit cupiditatis

cauſa · qͥ eſt oĩno et ſempꝑ illicitus:

in eo ↄcrunt pctã multa· Mrimo · n ·
ibi eſt deſideriũ luẽndi· Ecce cupĩi-
Aitas · qᷓ eſt radix oĩm malox · Scðo

eſt ibivoluntas ſpoliãdi pꝛoximum.

Ecce rapina · Tertio eſt ibi vſura
maxima · ſcʒ xj · ꝓ decẽ · non ſolum ĩ

anno /vel in menſe/ſed ĩn eodẽ die ·

Quarto młtiplicant᷑ ibi mẽdacia/
vba ocioſa, vana · Quito ẽ ibi blaſ

phemia · Ecce hereſis.Sexto ẽ ĩbi

młtiplex coꝛruptio ꝓximox qͥ ludũ

aſpiciũt Septiĩo ẽ ibi ſcãdalũ bono-

rum · Octauo eſt ibi ↄtemptus pꝛo-
hibitionis ſancte matris eccleſie.
Nono eſt ibi amiſſio tempis,a ali-
oꝛum bonoꝝque illo tempe tenet᷑
homo facere · Ex qͥbus patet qʒtũ

peccãt qͥ talibꝰ ludis vacãt· Et de
pena clericoꝛ qͥ talibꝰ ludiſvacant

legit᷑ in canonibꝰ apłox ſic · Si ep̃ſ/
pᷣſpiter/diaconꝰ/alee/ aut ebꝛietati
deſeruiẽs/ aut deſinat aut damnet

⁶
certe · Subdiaconꝰ aũt/lectoꝛ/aut
cantoꝛ ſiłia faciẽs,aut deſinatl aut
cõmunicatione pᷣuet᷑ · patet ergo ꝙ
illud q̃d tali ludo acqͥrit᷑ illicite ac-
quiri Sʒz nundqd poteſt repeti?
Dicunt aliqͥ doctoꝛeſ ꝙ non . ſed ille
qͥ luẽtus eſt debet illð erogare pau
pibus · argumẽto · xiiij · ꝗ · v· nõ ſane ·
CTum enĩ vtnitudo vᷣſat᷑ ex ptevtri-
uſq;/ melioꝛ ẽ ↄdictio occupãtis ſeu
poſſidẽtis · Alii dicũt et fere omẽs
canoniſte!lꝙ poteſt repeti · ¶ ꝓbat᷑·
ff · de aleatoꝛibꝰ · lege vltĩa · in fine ·
Et dicit greca cõſtitutio· ꝙ vſq; ad
quinqginta annos poteſt repeti · Et
ſzm iſtos de acqͥſitis in ludo nõ pot
fieri elimoſina. Rayenĩ cũ quo cõ-
coꝛdat ſanct thomas · et q̃ſi omneſ
doctoꝛes theologi dieit · ꝙ diſting
uendũ eſt.qꝛ aut aliqͥs luſit volun-
tarie et ex cupiditate non coactꝰ p
aliquẽ · et tunc ſi amiſit non poteſt
repetere q̃d amiſit.ſed ille qͥ lucra-
tus eſt tenet᷑ pauꝑibuſ erogare · vł
reſtituere in iudicio anĩe ſue · Aut
luſit attractꝰ ꝓ vim, vel ꝑ inopoꝛtu
nitatem alterius · et tunc ſi amiſit:
poteſt repetere · Sivero lucratus ẽ
non tenet᷑ reſtituere· ſed q̃d lnẽtus
eſt paupibus debet erogare ˖ Iſtã
ſententiã ꝓbat ꝑ młta iura · et eſt
ſatis conſona rationi.et equitati ·
NMõnð tñ ꝙ ſunt aliqᷓ ꝑſone qͥbꝰ
indiſtĩcte tenet᷑ quis reſtituẽ qcqͥd
ab eis luẽtus eſt in ludo · vt furioſi.
ꝓdigi ·pupilli · minoꝛes xv· annoꝛũ ·
mẽte capti.ſurdi · ceci · muti · et quĩ
moꝛbo ppetuo laboꝛãt · qꝛ taleſ rebꝰ
ſuis ſupeſſe non poſſũt · Ideo dant
eis tutoꝛes/et curatoꝛes · IJdẽ vidẽ

eſſe de mõchis,/ et ceteris religioſis/
filũsfamilias· qͥ non hñt peculiũ

caſtrenſe· vł q̃ſi caſtrẽſe · Et ð̊ vxoꝛe

qᷓ̃ non habet res parafrenales · et
etiã de admiſtratione reꝛe eccłiaſti

carum q̃ paupum ſunt ·ſiłibꝰ. Vñ

pᷣlati, nec curati poſſunt ea remittẽ

debitoꝛib⸗ ˖ ne ꝓdigi/ vel diſſipato⸗

res videant᷑ · Nam cũ talis acq̃ſitio
pecunie młtiplicis iuris et facti ſit
culpabilis etvitioſal reſtituẽda non
eſt (dico) eĩ qui eam amiſit in ludo

ſed tutoꝛi, vel curatoꝝ, vel marito,
vel patri/vł eccleſie/vel mõaſterio⸗

Scõm conſideratũ circa elimoſi ·
ſcʒ quis facẽ poteſt elimoſinam ·

Limoſinã poteſt facer̃ qcunq;
ſui eſt iuris · et habzʒ dñiũ,/vel

admiſtrationẽ aliq̃ bonoꝛ tꝑaliũ ·

Nunqͥd g monachꝰ/vel aliq per

ſona religioſa poteſt facere elimo-
ſinãs Dico ꝙ talis ꝑſona aut habʒz

admiſtrationeml aut non · Si habet
admiĩſtrationẽ poteſt /et debʒ · ĩmo
quicqͥd ſuꝑeſt ſibi nẽcitatibꝰ eccłie

ſuppoꝛtatis in cauſis pĩiſeſt expo-

nendũ · dicẽte bato bern· bona eccle
ſie bona paupũ ſunt · Et quicqͥd a
mĩſtris eccłie vltra victũ/ et veſtitũ
retinet᷑ / totũ eſt ſacrilegiũ/ rapĩa·
Si aũt non habʒ admĩſtrationem:
ſaluo melion iudicio/vel conſilio!
credo ꝙ non poteſt,nec debet facẽ
elimoſinam n de pᷣlati ſui licentia
petita, et obtenta · Oonachus enĩ

non poteſt tᷣctare etiãvtilitates ſui

monaſterii? niſi de p̃cepto abbatis

ſui · xvj. q· j· monachi · de ↄlſec · di · v ·

tem ve di- Ct euain 8
ſu omia ſunt comunia. Avij die⸗
. Nõſi monachus non hal
admiſtrationẽ de pcepto abbe
gat ad pegrinationẽ / vel ad ſt
ſine aliq diſticione poteſt daꝛ
moſinã· Nam eoipo ꝙ, platul
ſibi licentiã ſtãdi in ſcholiſ/ vl
di ad pegrinationẽ · vidẽ ſibi
ſe licentiã faciẽdi omia q ſcho
honeſti/et pegrini ſoleẽt facẽ · it
. moderate facat· Quilibʒ e⸗
debet ſe foꝛmare moꝛibꝰ illox
quosviuit· vj · di capitulo · ſi qu
Bec nundvxorpotelt eliofi
facere abſq; licẽtaviri ſine Di
eſt · ſivxyoꝛ habet reſ paraferr
ideſt pꝛias pꝛeter dotem did
para ꝙ eſt iux et fernasq eſt
quaſ iuß dotem poteſt de ili
elimoſineti inuito mritoo
ae. le hac. De rebus etiavin

ſicut de ,
jbog Naamene aliiſren
/
ie ſolẽt ag diſp⸗ /laudabili

imſwtl bni iin
Alinper iih in
timiaijr bowythgli⸗
A wrat W dlaper
DNaNNRNe e
WNASadd
ranvemiadtnan Oihent.
Nane N et Mind
neſſi atatdy he
Nrnns ncaſishiſeſten
Cr cetebathbernbanet

non opoꝛtet · Et hoc intelligol niſi
ille qͥ petit elimoſinã ſit in extrema
nẽcitate cõſtitutꝰ ĩideſt indigeat ad

moꝛtem.qꝛ in illo caſu debʒ ei dare
ſi poteſt · eſto etiã ꝙ pᷣlatus expꝛeſſe
inhiberet ſibi · qꝛ in tali caſu omnis
hõ tenet᷑ ex pꝛeceꝑto dei ſubuenire
ꝓximo · iuẽ illð · paſce/fame moꝛien
tem c · xxxvj · di · Et etiã in tali ca-
ſu omĩa ſunt cõmunia · xl vij · di · ſiocut
ii · Nõ ꝙ ſi monachus non habens
admiſtrationẽ de pᷣcepto abbatiſva
dat ad pegrinationẽ/vel ad ſtudiũ·
ſine aliqᷓ diſtĩction poteſt dare eli-
moſinã:· Nam eoipᷣo ꝙ pᷣlatuſ dedit
ſibi licentiã ſtãdi in ſcholiſ/vł eun-

di ad pegrinationẽ vidẽ ſibi dediſ⸗

ſe licentiã faciẽdi omĩa q̃ ſcholares
honeſti/et ꝑegrini ſolẽt facẽ · ita tñ
ꝙ moderate faciat · Quilibz enim
debet ſe ↄfoꝛmare moꝛibꝰ lloꝛ int᷑
quosviuit · xlvj · di · capitulo · ſi quis ·
DSed nunqͥdvxoꝛ poteſt elĩoſinaʒ
facere abſq; licẽtiaviri ſuiꝰ Dicẽð

eſt· ꝙ ſivxoꝛ habet reſparafernaleſ

ideſt ꝓpꝛias pꝛeter dotemdictas a
para ꝙ eſt iuxet fernasꝙ eſt dos.
quaſi iuẽ̃ dotem )poteſt de illiſ facè
elimoſinã:etiã inuito marito · ca · de

hibitionẽ vxoꝛibꝰ nonvt retrahant
eas a totoſʒ ab exceſſu quẽ ſuſpi⸗
cant᷑ eas facturas! ſi haberẽt habe
nas nimiſlaxaſ· Moteſt etiam ſibi
foꝛmare cõſcientiã de q̃litatea miſe
ria pauꝑiſ cogitãſ ꝙ ſi maritꝰ vidẽt
illum omĩbus modis placẽt eĩ ꝙ fa

ceret ſibi elimoſinãa. Sed ſi omnino

pᷣciſe dictet ſibi ꝙ viro diſpliceat
deponat ↄſciẽtiã ſi poteſt · ſi nõ pot!
non det · et doleat ꝙ nõ poteſt dare·
Et ſic intelligo illð ca · xxxiij · q · ü ·
quid deo · vbi dicit᷑ ꝙ cũ ſcãdalovirĩ
vxoꝛ non debet facere elimoſinam.
Et iſtud intelligol niſi pauper ſit in
extrema nẽcitate ↄſtitutuſ.qꝛ tẽ in-
trepide debet dare · aliter peccaret ·
Et ꝙ die de rebusviri etiã de do-
talibuſ dixi · Nã rex dotaliũ illiba.
tum dñium apud virũ ẽ · ca · de iure
dotis · ſcʒ in rebus · Dñs aũt albert ·
dicit · ꝙ ſi mulier ſit lucroſa ideſt ſi
ex officio ſuo/vł mĩſterio lucrẽ eſto
ꝙ non habet bona parafernalia! de
eo q̃d lucrat᷑ poteſt facẽ elimoſinaʒ
abſq;ʒ mãdato/et cõſenſu viri · Etiã
filiuſfamilias non poteſt facẽ elĩo⸗
ſinã de rebuſ pr̃is ſine eiuflicentia/
et mãdatol n ſupponat ꝙ placeat pa

pac · le·qͥ hac · De rebus etiãviri ſui tri ſicut ſupᷣdixi devxoꝛe · Et ĩtłligo

onpalht 8 ſR ſicut de pane/etvino/ęet aliſ rebus: hoc n talis filiuſ habeat peculium
ſrgern ſn air ꝗᷓ bono/ac aꝓpbato/n laudabili mo- caſtrẽſe/vel q̃ſi caſtrẽſe · De tłi enĩ
ani mictln unm re ſolẽt ad diſpẽ ſationẽ vxoꝛis per- peculio poteſt facere elimoſinã pr̃e
it kitzl ſenſtal tinere · poteſt facè elimoſinã mode- etiã inuito · Meculiũ caſtrẽſe eſt q̃d
. nelon 8 rate/et ſzm facultatẽ viri · ſʒm ma acqſiuit ex militia· Meculiũ quaſi
venn vnſtut ioentn ioꝛẽ/vel minoꝛẽ indigentiã/et mul- caſtrẽſe eſt qd acqᷣſiuit ex ſcientia,
vim eßen titudinẽ paupũ · Et debʒ ſibi foꝛma vel artificio honeſto · Intelligo etiã
. bene re cõſcientiã ꝙ non diſpliceat mari n videat paupem in extrema nẽci-
4 giamteiid 5 6 Fe.: to in coꝛde etiã ſi qñq; ꝓhibuit ei tate ↄſtitutũ · De filio etiã eũte ad
* ſeer. oꝛe · Solẽt enĩ mariti facere talẽ ꝓ- pegrinationẽ/vel exiſtẽte in ſtudio
d nenacide

intellige vt ſupᷣdixi de monacho ·
Et młto minus ſeruus vel ancilla
poteſt facere elimoſinã de rebꝰ do⸗
minoꝛlni foꝛte fuit eis cõmiſſa mĩ-

ſtratio bonorum.quia tũc poſſẽt tũ

modẽłate: ſcito ꝙ dño ñ diſpliceret:

Tertiũ ↄſideratũ ẽca elimoſinã.
ſcilicʒ · cui debet dari elimoſina.

Limoſina non debet dan niſi
indigẽti · Et hoc ſonat nomen
elimoſine Vnð elimoſina(vt dicit
eberhardꝰ)dicit᷑ a loyſ q̃d ẽ miſeri!
et moys q̃d eſt aqua·q̃ſi miſeroꝛum
ideſt indigẽtiũ aqua. Hoꝛe aũt qui
petũt elimoſinã qͥdam petũt q̃ſi ex
debito ſicut religioſi mendicãtes · q
p̃dicant vbum dei · et celebꝛãt q̃ti-
die ꝓ bñfactoꝛibꝰ ſuis · Et iſti dum
mõ cõſtet eos habere illò officium-
ſunt omĩbuſ alus pꝛeferẽdi.Et iſti
dicunt᷑ petè qſi ex debito.qꝛ nõ ſolũ
dan᷑ eis tꝑalial ĩmo etiã ſpũalia ac
cipiunt᷑ ab eiſ. Vñ in pꝑſona talium
dicit apłus:Si ſpu‚aliavobis ſemi-
namusleſt mi ſi tpaliavr̃ae meta.
mus · Alũ petũt tm̃ ꝓvite ſue ſuſtẽ
tatione· ſicut iſti pauꝑeſqͥ mẽdicãt
Et in iſto caſu aut hõ pot̃ dare oĩ
busl aut non· Si poteſt oĩbus dare⸗
tũc debet omĩbus dare abſq; vlla
diſtĩctione · Et ad hoc inducun᷑ ex
ẽpla abꝛaheę/et loth·qͥ qm̃ omneſ in
differẽter recipiebãt hoſpitiol an-
gelos etiã ĩ hoſpitio ſuſceperũt· Si
enĩ aliq̃s repuliſſent foꝛſitan inter
illos angelos repuliſſẽt. Et in hoc
caſu aĩt ioh.criſoſt.· Quieſcamꝰ ab
abſurda id ẽ nefanda ac diabolica

curioſitate ſcʒ diſcernẽdi inter pau
ꝑem/et pauꝑpem · Non enĩ ex vita
eoꝛe qͥ accipiũt/vel qͥbus das! mer
cedem tibi retpuet deuſ.ſed exvo⸗
lũtate/et honoꝛficẽ tia multa/et ex
mĩſericoꝛdia/et bonitate · xlij. diſtĩc.
quieſcamꝰ · Itẽ greg · xj·q· iij.qm̃.ĩ.
fine dicit· ꝙ excõmũicato etiã dãda
eſt elimoſina · Et hoc intelligo tã ̊
excõmũicato/qᷓ; de q̃libʒ alio pecca.
toꝛe notoꝛio · q̃d intelligenð eſt niſi
ob ſat᷑itatẽ ſibi negligent iuſtitiam
et fierẽt deterioꝛes · qꝛ in tali caſu
non eſt eis faciẽda elimoſina· vt ait
aug · v · q · v non omnes · Et ̊ intel
lige mſi eſuriant ad moꝛtem.Tune
enim q;tuncunq; negligẽnt iuſtitiã?
debẽt paſcin foꝛte iudex ſecularis⸗
damnaſſet eos ſp ſcelera ſua ad fa
me moꝛienð · In ſcðo caſu in q̃ non
poteſt omĩbuſ dare elimoſinã,poſito
ꝙ omẽ ſeqliter indigeãtdicit ãbꝛo·
x:circa hoc eſſe ↄſiderãda · ſcʒ · fidẽ·
cauſam locũ·tempuſ:nẽcitudinem·
ſãguinis ꝓpinqͥ tatẽ·etatẽ · debilita⸗
tem· condictionẽ · ſiue nobilitatem;
Fidemqꝛ fidelis pᷣferendꝰ eſt in-
fideli:·Cauſãqꝛ ſi duo tenent᷑· cap-
ti · vnuſ p culpã ſuã/aliꝰ ſine cłpa!
iſte eſt pᷣferẽdus alu · Locũqꝛ cap-
tus ſiue detẽtuſ in carcere pᷣfᷣnduſ
eſt illi qͥ libere pot᷑ ire qcunqʒvult
Tẽpus⸗qꝛ ſi vnus in temꝑe ꝑſecu.-
tionis pati᷑ p̃ferẽdus eſt illi qͥ nł-

lam pꝑſercutionẽ patit᷑. Modũ vt nõ

totũ det᷑ vni · nec ſił effũdan?᷑ opes·
ſed diſcrete dĩſpẽſent᷑· ñ foꝛte aliqͥᷣſ
vellet relinquere ex toto ſeculum ·
Nẽcitudinẽ vt magiſ indigẽs mi-
nus indigẽti p̃ferat· Sãguinis ꝙ-

„zus pferat e
acevt inqus P ,
pinqtate⸗ ees ſunt iuuer

, rendi. Debilitatẽ vt infir

tstor in
ſerak ſno et debilig foꝛti 2

ſtti vt nobilis Pferat 4 1
Et iſtd totũ intelligend eſt ce
paribus Llig en cõdichio pof
eſſe exvna pte q; reformaret pe
in otrar· Sicut pone qdam
pfem infidelem . inclget eli
et eỹneus fidelis indiget etn
moſina · nec iße poteſt ſbuenire
ſodvni tm̃. cui ſubueniet? an p
infideli? an eneo fideli in exh
tione nutmenti? In iſto caſu
aliqͥ ꝙ pater infidelis eſt pfen
exneo fideli in exhibitone nut
t · Geg extneus figelis pferẽd
pfi infideli in dilectioe. arxxx.
i fũdat iſtaopinio ſup ill
neus is ge⸗ de 3 emen
tunc ext deidd mond apen⸗
cüt Rrium.
nei ſint;ferii 8 bonen
melius! udi uis iſtox di
lo leckoꝛis relinquo

QAuarti oſherat

u Aqeratũ ira elimoſt
quomoõ debot fieri elimoſi

Via izm r,„.
cis)mog⸗ . dictthbu iethi
mois!

nons non onz c r. S0 de ſpori
üben neni ſi pecie

— dc .
ſiat. iĩdiez. ere boni

Rmang ry hor iſtt
Analiiſiwe tr nin,
ulrev ſalm ſoh⸗
uw. ſilvclinm
mi/ mrelnoſni oſt⸗
Ater incigeit diitib⸗
NN cde
NMN ENNNddnen
is Pwdrd an Wote⸗
CNdrhare me Woltaten⸗
Nen fuds'fgend An
õ
mi aliiſ , irdn
e ctjieid dülügc
u5 8 vüuſncnan i
4 ł

pinqͥtatẽ vt ꝓpinqͥus p̃ferat᷑ extra

neo.Etatẽ qꝛ ſenes ſunt iuuenibꝰ

p̃ᷣferendi · Debilitatẽ vt infirmus
p̃ferat᷑ ſano/et debilis foꝛti · Nobi⸗
litatẽ vt nobilis p̃ferat᷑ ignobili
Et iſtð totũ intelligenð eſt ceteris
paribus· Talis enĩ cõdictio poſſet
eſſe exvna ꝑte ꝙ refoꝛmaret pactũ
in ↄtrariũ: Sicut pone qͥ dam habet
pr̃em infidelem/ qͥ indiget elĩoſina
et eyneus fidelis indiget etiã eli-
moſina· nec ipe poteſt ſbuenirevtq;
ſedvni tm̃. cui ſubueniet? an patre
infidelis an eỹneo fideli in exhibi-
tione nut᷑menti? In iſto caſu Dicũt
aliqͥ ꝙ pater infidelis eſt pfẽndus
exneo fideli in exhibitione nut᷑mẽ-
ti · Sed ext᷑neus fidelis pᷣferẽduſẽ
pr̃i infideli in dilectiõe. ar.xxx · di.
ca·iij · Et fũdat᷑ iſta opinio ſuꝑ illud
Fceptũhonoꝛa patrẽ tuũ · intelli-
git᷑ ſi eq̃liter indigeãt · Si enĩ ext᷑-
neus indigeret ad moꝛtẽ?! a p̃ non:
tunc ext᷑neus eſſet pᷣferẽdus patriĩ-
Alii dicũt dcrium · ſcz ꝙ boni extra-
nei ſunt pᷣferẽdi · Quis iſtoꝝ dicat
melius:iudicio lectoꝛis relinquo/

Quartũ ↄſideratũ ca elimoſinã
ſcʒ · quomõ debet fieri elimoſina

Via(ſʒm ꝙ dicit phũſ ĩ ethi⸗
cis)modꝰ inponit ſpẽm actui,
vel actioni · q̃d intelligo de ſpecie
moꝛis! non enĩ ſufficit facere bonũ
n bene fiat· Vñ dñs p̃cepit moyſi.
Juſte q̃d iuſtũ fuerit exeq̃riſ. J ðo
ad hoc ꝙ elimoſina ſit meritoꝛia?“
reqͥrit᷑ ꝙ debito mõ fiat. Vñ elĩoſi⸗
na debet fieri gtanter ſiue letãter

vt aĩt apłus· ij.ad choꝛin.xxj · Qui

tribuit buat in hylaritate.non ex

T᷑ſtitia/aut nẽcitate: Mylarẽ.n. dato
rem diligit deus. Scðdo debet fieri
ſecrete· vñ ſaluatoꝛ. Cum facis eli.
moſina noli tuba canè ante telſicut
Pypocrite faciũt · et ſequit᷑. Te aũt
faciẽte elimoſinam neſciat ſiniſta
tualqͥd faciat dextera tua.· Terxtio
debet fieri abundãter.et E̊ ſzm fa-

cultatẽ dantis · vñ thobie · iin · Filꝛ

ſi młltũ tibi fuerit.abũdãter t᷑hue⸗

Si aũt exiguũ/libẽter ĩptiri ſtude

Quarto dehʒ fieri pꝛudẽter.vt ſi-
at ſzm traditã foꝛmã ĩ ca·p̃cedẽti·
Quito ðbet fieri feſtinãter.vñ ſa
Qui cito datbis dat· Sexto debet
fieri ardẽter id ẽ cũ intentiõe rctã.
vt ſcʒ fiat ꝓpter deũ: non pvanã
gloꝛiam · Vñ ſicut ait grego · vnde
celum mereri poterat nonventum
tranſitoꝛii fauoꝛis querat/

Ca · iij. ſeᷣe ꝑtiſ pᷣncipaliſẽ ð ĩieiu
nio · qᷓ ẽ ſcðõa ꝑſ ſatiſf·iiij· hñs ca:

Ecũda pꝑſ ſatiſfactionis eſt
ꝛeiuniũ · de q̊ᷓ dicit in thobi ·
Pona eſt eſimoſina cũ ĩe
iunio.Circa qd ↄſiderãda ſunt q̃t-
tuoꝛ· Primũ q̃tmoĩs dicit᷑ ieiuniũ
Scðo qñ fuit inſtitutũ · Certio quot
reqrunt᷑ ad ſa ꝙ ieiuniũ ſit meritoꝛĩ
um · Quãto quot bona facit ieinni⸗

Irimũ ↄſideratũ circa ieiuniũ.
ſeʒ · quot modis dicit᷑ ieiunium.

Otanð ꝙ ẽ᷑plex eſt ieiunium.
Primũ eſt coꝛpis a cibo,/ et a

potu materiali · Scdm eſt afflictiõis
a gaudio temꝑali · Tertiũ eſt abſti
nere a pctõ moꝛtali · Et de hoc tri-⸗
plici ieiunio debemuscaſtigare iu-
mentũ ideſt coꝛpus nr̃m · Marũ eſt
enĩ ieiunare a cibo: n ieiunẽ a pctõ ·
vñ iſaiaſ. Quare ierunauimꝰ/et nõ
aſpexiſti mumiliauimꝰ aĩas nr̃as/
et neſciſtis LCoquit᷑ ĩſa· in pſonas ĩe-
iunantiũ in pctõ moꝛtali · Et ſubdit
rñſionẽ in ꝑſona dei loquens · Ecce
ad lites/et ↄtentiones ieiunatiſ. et
ꝑcutitis pungno impie · Et ſequit᷑.
Nunqͥd ẽ tale ieiuniũ quod elegis
quaſi dicat · non.ĩmo iſtud.Diſſoluoa
colligationes ĩpietatis · ſolue faſci-⸗
eulos depmentes · et omne onus ſcz
pctĩ diſrũpe · Frange eſuriẽti panẽ
tuũ · et egenos, vagoſq; induc ĩ tuã
domum · Cum videris nudũoperi
eum .·et carnẽ tuam ne deſpexeris⸗

Scðm conſideratũ circa ieiuniũ
ſcilʒ · qñ fuit inſtitutũ ieiunium/

Ominus inſtituit ieiunium ĩ
paradiſo terreſtri! qñ pꝛecepit
mis pentibꝰ ne comederẽt ð lig-
no ſciẽtie boni/et mali · Sed poſtea
ſãctificauit ipſum ĩ deſertoquãdo
ieiunauit x · diebus /et xl · noctibꝰ⸗

Tertiũ cõſideratũ circa ĩeiuniũ ·
ſcʒ quot requirunt᷑ ad ieiuniũ ·

D hoce ꝙ ieiuniũ ſit meritoꝛiũ
reqͥrunt᷑ q̃tuoꝛ · qᷓ debẽt ipſum
eõcomitaxi · ſeʒ largitaſ.letitia · hor ·
mẽſura · De largitate dicit hiero ·
Quod mãducaas eras/ ſi nõ ieiu-

nares da pauꝑibus vt ieiunium
tuũ ſit ſat᷑itas anĩe/nõ mar ſupij lu-
crum · Illud ieiuniũ deus ap ꝓbat
(vt ait greg)qd ad eũ manꝰ elimo
ſina eleuãt·ĩõ illð q̃d tibi ſubthis
alteri largire! vt vnde caro tua af-
fligat᷑ inde indigentis ꝓximi caro
releuet᷑. De letitia dicit chꝛiſtCũ
ieiunatis nolite fieri ſicut hypoëte
᷑ſtes.Extermĩant enĩ facies ſuas:
vt appareãt homĩbus ieiunantes·
De tertio ſcʒ de.hoꝛa/ nõnð ꝙ hoꝛa
comedẽdi in diebꝰ ieiuinoꝝ ẽ hoꝛa
nonavł circa · Ita tñ ꝙ ſzm ꝙ dicit
thomas in quãto ſuo · Non opoꝛtet
aſpicere aſtralabiũ · ſed ſufficit ꝙ n
anticipet᷑ nimis notabiliter pᷣdicta
hoꝛa · Vnde legit᷑ in.j.li ·regũ · xiiij ·
ca· ꝙ ionathas qͥ anticipauit hoꝛã
comedendi moꝛti fuit adiudicatuſ
De quarto ſcʒ de mẽſura/notandũ·:
ꝙ ieiunãs debet młtum ſobꝛie co-
medere · Vñ dicit batuſpetrꝰ j· pe ·
v · ca · Sobꝛij eſtote · c· Et ſobꝛietas
iſta attẽdit᷑ tam in cibi qlitate/qᷓ; in
q;titate · In qlitate cibi vt ſeʒ hõ ñ
comedat cibaria ꝓhibita/ſicut car⸗/
nes, vel lacticinia · Et ſiłr nõ qᷓrant᷑
cibaria exqſita/ exq̃ſito modo pꝑata ·
Vigde de h· S ca · de inkro · fac · ĩ ↄfe ·
Sobꝛiĩetaſ etiã attendẽda eſt in q;
titate · vt non ſumat᷑ cibus n q;tum
ſufficit ad nature ſuſtentationem ·
Supfluitas enĩ tibi młta mala fa
cit · ͥa ꝓuocat ad luxuriã. et omne
opus bonũ diſſoluit · Vñ in figura
huiꝰ legit᷑ in · iij·li · reg · xxv · cap · ꝙ
nabuʒzaudan . qͥ interpᷣtat᷑ hncepſ co
corum ꝑ quẽ intelligit᷑ventriſ ĩglu-
uies deſtruxit muros hieruſalem ·

Quartum conſideratum c
zumum ſcclcet quot bona fæt

Ciuniũ debito mõ obleru⸗
tria bona facit · Pni mo re
ſtimulum carnaliũ vitiox · Becuj
mentẽ eleuat ad cõtemplatione
linox· Tertio impetrat grata:
tutum /et celeſtium pᷣmiox· Eti
ta tangunt᷑ in pfatione xx· in «
dicit · Qui coꝛpali ieiuniovitia t
mis · mentẽ eleuas· vtutem larg
et p̃mia. Nönd inſup ꝙ p ieiunit
intelligũt onẽs afflictoeſ coꝛpale
leviglie· gegriatoes flagellac

Caiiij. pmcipale eſt doꝛation
que eſtterta pars ſaniſfachwo⸗

atio q tertia pf ſaiſ
diffini ſic a damaſce
.· Vratio ẽ piuſ mẽtiſ
in den tendeg et pleyq; ne ii
pignitet᷑ invocem pꝛumpẽd. vel ſt

nato eſt ↄgerieſvoci a ;dee⸗
dumin deũ hoc ad imper

„—. Oc ſeliröhn
wan n, ſanig hnnin
tong n upſo ſmonmn
atatii ulftyi
vmrt imis ntibltriſit
uriÿanuttat?n
El norifllt aflcicn⸗
n Nra rnſ
es. Aunidde
Vderheni n r
Swnd id Tiſhins
tädiunnkiiſtniin
”s
ACh Pitaſttch
Wane Eſlrgnn
mniſ eifnnhh

per quos intelligunt᷑virtutes anĩe
fidelis · vñ augꝰ · Mens auiditate
ciboꝛe laxata ꝑdit oꝛatiõis vᷣtutem·
Et hyeron · V
de facili pꝛoꝛumpit in libidinem

Quartum conſideratum cirea ĩie
iunium · ſcilicet quot bona facit·

KRiuniũ debito mõ obſeruatũ
tria bona facit · Primo repꝛĩt
ſtimulum carnaliũvitiox · Secundo
mentẽ eleuat ad cõtemplationẽ di⸗
uinox · Tertio impetrat gratiã vir⸗
tutum/æet celeſtium p̃miox · Et iſta
tria tangunt᷑ in pᷣfatione xl· in qua
dicit᷑ · Qui coꝛpali ieiuniovitia cõpᷣ
mis· mentẽ eleuas · Stutem largiriſ
et ̃mia · Nõnð inſuꝑ ꝙ ꝑ ieiuniuʒ
intelligũt᷑ omẽs afflictõeſ coꝛꝑaleſ·
ſiẽvigilie · pegrĩatões · flagellanẽ/

Ca · ĩij · pᷣneipale eſt ð oꝛatione⸗
que eſt tertia pars ſatiſfactiõis

Ratio q̃ ẽ tertia ꝑſ ſatiſfa.
cõiſ diffinĩ ſic a damaſcen-
Oratio ẽ piuſ mẽtiſ affectꝰ
in deũ tendẽs · et pleꝝq; ne animuſ
pigritet᷑ invocem ꝓꝛumpẽs · vel ſic·
Oratio eſt ↄgerieſvocũ ad ĩmpet᷑n-
dum in deũ tẽdentiũ · Notandũ &
ꝓ in oꝛatione non debẽt peti tꝑalia
ad minus pꝛincipaliter · ſed debent
peti ſpũalia ꝑtinẽtia ad ſalutem-
Juʒ illð verbũ ſaluatoꝛis· Primũ
q̃rite regnũ dei/et iuſtitiã eius · Et
hec omnia adijcien᷑ vobis/ſeʒ temꝰ
palia · Que aũt ſunt petẽda in oꝛa-
tiona oſtẽdit chꝛiſtꝰ? qñ diſcipulis

enter meus eſtuang9

dicentibꝰ ſibi mgr̃ doce nos oꝛare⸗
dixit · Cum oꝛatis dicite pr̃ nr. Et
de hoc dicet᷑ in tertia ptevbi dᷣ iſta
materia tᷣctabit᷑ in ſpeãli · Ad G̊;
aũt ꝙ oĩno ſit meritoꝛia/et ſatiſfac.
toꝛia reqͥrit᷑ ꝙ habeat xiĩij · cõdictio-
nes · ſcz ꝙ ſit fidelis. ſecura ·hũiliſ.
diſcreta.verecunda ·deuota · ſecreta:
pura·lachꝛymoſaattenta·feruida·
operoſa:et aſſidua· De iſtis nõ plꝰ
ꝓſequam̃ qꝛ ſunt de ſe note cuilibʒ
aduertẽ volẽti · Walet deniqʒ oꝛatio
dtravitia ſpũalia p̃cipue · Vñ hier.
ſup illũ locũ hoc genus demonioꝛũ
non eiciet᷑ ñ in oꝛatione et ieiunio⸗
ait ſic · Medicina eſt cuilibʒ moꝛbo
adhibẽda ·non enĩ ſanat oculũ quod
ſanat calcaneũ · Jeiunio ſanant᷑ coꝛ
ꝑales peſtes · Oratione ſanant᷑ peſ
tes anĩe,/vel mẽtis· Si aũt qra?
que iſtae triũ ꝑtiũ ſatiſfactioniſ ſit
potioꝛ · ſqʒ oꝛatio · elimoſina · ieiuni⸗
ums Dicendũ ꝙ ſi cõpent᷑ qdtum ad
obiectũ q̃d immediate reſpiciũtvł
q;tum ad materiã circa quam ſunt⸗
ſic oꝛatio eſt dignioꝛ et potioꝛ aliis
duabus· Oratio enĩ habet deũ pꝛo
immediato obiectovt patet ex eiuſ
diffinitione · Mam oꝛatio eſt affectꝰ
pius mẽtis tẽdẽs in deũ · E lioſina
aũt habet ꝓ ĩmediato obiecto mi⸗
ſeriam ꝓximi:ad hãc enĩ reuelãdã
oꝛdinat᷑ · Jeiuniũ autẽ ꝓ immedia⸗
co obiecto habet laſciuiã carnis ·qꝛ
ad hãc repᷣmendã termĩa?t/oꝛdĩã.
Oratio enĩ eſt circa ſpũalia · Elimo
ſina aũt et ieiuniũ circa coꝛpoꝛalia ·
quare mãaifeſtũ eſt ꝙ oꝛatio dignioꝛ
eſt/et potioꝛ elimoſina et ieiunionẽ·
Si aũc cõpꝑẽt᷑ q;ꝛtum ad ambitum⸗:

elimoſinã indigẽti obligat ipᷣm ad

oꝛandũ ꝓ ſe deũ · et ſic oꝛatio inclu-
dit᷑ in elimoſina · Ille etia qui facit

elimoſinã eſt pticeps ieiunii“abſti

nentie illius qͥ recipit eã · et ſic ieiu-
niũ in elimoſina ↄtinet᷑ · Vñ credo

ꝙ elimoſina ſit vtilioꝛ et potioꝛ ad
ſatiſfacienò ieiunio et oꝛatione · Et
iſta videt᷑ eſſe intentio bti pauli· in
j · epła ad thimotheũ ·ca · xi. vbi ſic
inqͥt· Exerce aũt teip̃m ad pietatẽ/
ideſt ad elimoſinã. Nam coꝛporaliſ
exercitatio id ẽ ieiuniũ ad modicũ
vtilis eſt: pietas aũt ad omnia vti-⸗
lis eſt pꝛomiſſionem vite habens qᷓ
eſt nunc et future/

Ca · v · de menſura penitentie.

Vanto ptm̃ eſt Suius tanto
ceteris paribus debet fieri/
imponi maioꝛ pnĩa /ſeu ſatiſfactio
ꝓ eo · Et dico ceteris pibus · qꝛ tłiſ
circunſtãtia poſſet eſſe ex ꝑte ꝑpſõe
peccãtis,s vel etiã ex ꝑte pctiq; miĩ
nus graui pctõ deberet imponi gra
uioꝛ pnĩa ſeu ſatiſfactio · vbĩgratia·

Cõſtat ꝙ interficè mr̃em ẽ grauiuſ

petm̃ qᷓ; interficèvxoꝛẽ · Et tñ ð iur
grauioꝛ pnĩa ẽ imponẽdavxoꝛicide/
qᷓ; mr̃icide · Et rõ eſt · qꝛ pnĩa debet
eſſe talis:ꝙ ſit remediũ pctĩ pᷣteriti
et cautela fut᷑i · Et qm homiĩes ſũt
magis pꝛoni ad vxoꝛicidium!qᷓ; ad
mr̃icidiũ/ ideo vt magis retrahant᷑
maioꝛ pnĩa debet imponivxoꝛicide/
q;ᷓ mĩ̃icide · Ex ſimili cauſa pnĩa ma

ſic elimoſina eſt potioꝛ oꝛatione/et
ieiunio. qꝛ elimoſina ↄtinet in ſe o-
rationẽ et ieiuniũ · Ille enĩ qui dat

ioꝛ debet imponi iuueni lubꝛicol qᷓ;

ſeni · Sed ceteris pibus q;to pctmm̃

eſt grauius tanto maioꝛ pnĩa ẽ im

ponẽda ꝓ eo · Advidenð g q̃ pnĩa

ꝓvnoquoq; pctõ ſit imponẽda:vidẽ
dum eſt de gradibꝰ pctõx · quod ſcʒ
ptm̃ eſt grauius altero · Pro quo
ſcienð · grauitas pctõx poteſt at-

tendi tribus modis · Inomõ circa

idem petm̃· et hoc duobus modis:
Vno mõ ex pꝑte cauſe inducẽtis ad

petm̃ · Nam ſzm ꝙ dicit greg · pet̃

tous modis coõraittit᷑· ſeʒ ignoꝛatia
infirmitate · aut certa ſcietia ſtudio
vł malitia ppetrat᷑· Vñ pctm̃ quod
ꝑpetrat᷑ ex infirmitate grauius eſt
q; pꝑpetratũ ex ignoꝛãtia: ſed młto
grauius eſt ſi perpetret᷑ ex ſcientia
certa · de pe · di · j· ſcenð · vñ manoꝛ ẽ
pnĩa imponẽda ꝓ pctõ ppet᷑to ex in
firmitate ĩid ẽ ex tẽptatione ſeu ex
fragilitate! qᷓ; ꝓ pctõ perpetrato ex
ignoꝛãtia · ſed młto maioꝛ ꝓ pctõ ꝑ
pet᷑to ex certa malitia · Nec ẽ cõtra
illð ambꝛo dicẽtis · Srauiter pec-
cat qͥ ſibi ꝓmittit impunitatẽ qui
cõtemnit · ſed non grauiſſime: qͥ ig-
noꝛat · qꝛ exponendũ eſt grauiſſime,
ideſt piculoſiſſime · Quia ſpecialitẽꝭ
pnĩa non aget᷑ de pctõ q̊̃d ignoꝛat᷑
Vñ ioh. chꝛy ſoſt · vel os aureũ nul
lum inuenit᷑ tale remediũ ↄt᷑ pctã:
ſicut eo memoꝛia ↄtinua · ð pe · di.
iij.iudas · Et hoc intelligocũ homo
recoꝛdat᷑ de pctõ ad ↄtritionẽ nõ ad
delecationẽ · Alio mõ poteſt attẽdiĩ
grauitaſcirca idẽ pctĩ ex ꝑte ipᷣiꝰ
pctĩ · nam vt dicit augꝰ · Sicut tbus
gradibꝰ puenit᷑ ad pctm̃ ſcʒ ſuggeſ
tione/delectatione/et ↄſenſulita ip-

2 , eaεα. e
Huen nte poti uer aan
catñ opationis Aalaru dir 4
in monumẽto ·ecce vctin Aſuetu
ITtẽ puellã ſuſtauitvbo tm pin
Ibo et motulalaruverovbon fle
et lachꝛims · Et hoc ad oſtẽden
maloꝛ eſt pnia imponenda pe
opationis qᷓ cogitationiset mu
maioꝛ ꝓ pctõ ↄſuetudis: Aliomoe
poteſtattẽdi grauitas inter dius
pda ita tñ ꝙ ſint eiuſdẽ genenis
ſeut dieit aug.d po luxune dicẽs
Aarlterin malirgincit fomicatuonẽ
vincit adulteniũ ab inceſtu. pem
eni cu mre q; eum alia mkiere co⸗
bere Sʒ boy omniũ peſſimũ qu
Ara natam fit· Tertiomõ poteſt
tenci grauitag in pctis et boc t
pã diuerſox genex · ſiẽ dici
ere ge cit au
Gauiuſẽ hoicidiũ! q; adulton.
xxxiij.q· j ſi 34 Padulten
q. Nſi qd ven?. Et vnius
,9directe cõmittun?
deum. ſcut icolatria. poſiſ. hl ſ.
ſnaret ſittial ſunt ona,,;,,„ . bhe
CI II pto oñ aeg &

ennk Yigtfign
ker nifnitre gelii
anler gina ſo ntn
gſmttt rlim
ra nd inmmi
nit euiinern
ldẽen toptanore ber
eererede
RANRNNA dd
AANd erdtie
wo reds Drauſer er
Aiipnimtinpuittüi
nnit G wn aiſſim d
g erponeni 8 an
Rgaliſiſine uufmiin
amn gin tügl nan
ſhen lſt dan nanel
nietal noliditi⸗

ninen e d
c Nnie

ſius ptĩ ſunt tres differẽtie · ſcilies ·
ptm̃ in coꝛde,/ ptm̃ in oꝑe et ore/

et pctm̃ in ↄſuetudine · Ita ꝙ ptm̃

in ope eſt grauiꝰ qᷓ; pctm̃ in coꝛde.
ſed grauiſſimũ eſt in conſuetudine
Vnẽ iij · differẽtie pctõ intelligũt᷑
ꝑ tres moꝛtuos q̃s chꝛiſtus legitur

ſuſcitaſſe · ſcʒ filiã archiſinagogi fi⸗

liumvidue · et laſarũ · puella ſuſcita-
uit in domo · Ecce petm̃ cogitatiõiſ·
Duee ante poꝛtã ciuitatisecce pã
catũ oꝑationis · ⸗Laſarũ qᷓtriduanum
in monumẽto · ecce pctin ↄſuetudĩs
Itẽ puellã ſuſcitauit vᷣbo tm̃· puex
vbo /et motu ·laſarũverovboꝰ fletu
et lachꝛimis · Et hoc ad oſtẽdenõ q
maioꝛ eſt pnĩa imponenda ꝓ peᷣtõ
oꝑationis qᷓ; cogitationis · et multo
maioꝛ ꝓ ꝑctõ ↄſuetudĩs · Aliomodo

poteſt attẽdi grauitas inter diuẽſa

pã ita tñ ꝙ ſint eiuſ dẽ generis:
ſicut dicit aug · ð pctõ luxurie dicẽs.
Adulterij malũvincit foꝛnicationẽ·
vincit᷑ adulteriũ ab inceſtu · peiuſ ẽ
enĩ cũ mr̃e qᷓ; cum alia młiere cõcũ
bere Sʒ hoꝛe omniũ peſſimũ quod
tra natam fit· Tertiomõ poteſt at
tendi grauitas in pctĩs et hoc ĩter
pctã diuerſoꝛe genex · ſiẽ dicit aug ·
ꝙ grauiuſ ẽ hoĩcidiũqᷓ; adulteriũ:
xxxiij ·qijſi qͥd veriꝰ · Et vniuẽſalr
omnia pctã qᷓ directe cõmittunt ↄt᷑
deum · ſicut idolatria · hẽſiſ.blaſphe.
mia · et ſiłia ſunt grauioꝛa alis· De
H tñ dicẽ ĩ iij · pte qñ agẽ ðᷣ̊ x·pᷣcep·
Viſo quõ eſt gradꝰ in pctĩsvi-
denð eſt quõ debeat ſaẽdoſ ſe habẽ
circa impoſitionẽ pnĩe · Circa quod
ſciendũ ꝙ cõmuniſ ſentẽtia doctoꝛũ
tenet ꝙ omnes pnĩe ſunt arbitrie,

id ẽ arbitrio ſacerdotis ſũt taxãde-
Et hoc ſiderãtis criminũ q̃litate,
et q;titate · Itẽ ꝑſone dignitate of
ficio/pauꝑtate,/ infirmitate/ſeu de⸗
bilitate/cõplexione,ↄſuetudĩe/ſoci-
etate/lachꝛymis/deuotione/religio⸗
